WordPress.com - Block Patterns - en to am_ET translation catalogue (159 entries)

en: ,
am_ET: ፣

en: ...or something like this:
am_ET: ... ወይም እንዲህ ያለ ነገር ፥

en: About
am_ET: ስለ

en: All
am_ET: ሁሉም

en: America
am_ET: አሜሪካ

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
am_ET: ከኢሜይል አድራሻዎ (ah የተባለ) የተዋወቀ ህብረቁምፊ ለግራቫታር አገልግሎት ሊቀርብ ይችላል እና እየተጠቀሙበት እንደሆነ ለማየት ። የግራቫታር የአገልግሎት ግላዊነት ፖሊሲ እዚህ ይገኛል ፦ https://automattic.com/privacy/ ። አስተያየትዎን ከጸደቁ በኋላ የእርስዎ መገለጫ ምስል በአስተያየትዎ ዙሪያ ለህዝብ ይታያል ።

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
am_ET: በዚህ ድረ ገጽ ላይ ያሉት ርዕሶች የተከተቱ ይዘት ያላቸው ሊሆኑ ይችላሉ (ለምሳሌ) ቪዲዮዎች ፣ ምስሎች ፣ ጽሁፎች ፣ ወዘተ ። ከሌሎች ድረገጾች የተከተቱ ይዘቶች እንግዳውን ሌላ ድረ ገጽ እንደጎበኘው ዓይነት ትክክለኛ ባህሪ አላቸው ።

en: Audio
am_ET: ኦዲዮ

en: Berlin
am_ET: በርሊን

en: Block Patterns
am_ET: የእግድ ትእዛዞች

en: Blog
am_ET: ጦማር

en: Bold
am_ET: ደፋር

en: Calendar
am_ET: ቀን መቁጠሪያ

en: Call to Action
am_ET: እርምጃ እንዲወሰድ ጥሪ ቀረበ

en: Caption
am_ET: መግለጫ ጽሁፍ

en: Category
am_ET: ምድብ

en: Chapters
am_ET: ምዕራፎች

en: City
am_ET: ከተማ

en: Code
am_ET: ደንብ

en: Comments
am_ET: አስተያየቶች

en: Contact
am_ET: ግንኙነት

en: Contact us
am_ET: ይግኙን

en: Cookies
am_ET: ኩኪዎች

en: Create
am_ET: ፍጠር

en: Custom Colors
am_ET: ብጁ ቀለሞች

en: Custom Header
am_ET: ብጁ አርእስት

en: Date
am_ET: ቀን

en: Decoration
am_ET: ጌጣጌጥ

en: Description
am_ET: ማብራሪያ

en: Design
am_ET: ንድፍ

en: Details
am_ET: ዝርዝሮች

en: Dimensions
am_ET: ልኬቶች

en: Education
am_ET: ትምህርት

en: Email
am_ET: ኤ-ደብዳቤ

en: Email:
am_ET: ኤ-ደብዳቤ

en: Embedded content from other websites
am_ET: ከሌሎች ድረገጾች የተከተተ ይዘት

en: Features
am_ET: ባህሪያት

en: Font Sizes
am_ET: የፊደል መጠን

en: Footer
am_ET: ግርጌ

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
am_ET: በድረ ገጻችን ላይ ለሚያስመዘግቡ ተጠቃሚዎች (ካለ) ፣ እነርሱ የሚሰጡትን ግላዊ መረጃ በተጠቃሚ መገለጫቸው ውስጥ እናስቀምጣለን ። ሁሉም ተጠቃሚዎች በማንኛውም ጊዜ የግል መረጃዎቻቸውን ማየት ፣ አርትዕ ማድረግ ወይም መሰረዝ ይችላሉ (የተጠቃሚ ስማቸውን መለወጥ ካልቻሉ በስተቀር) ። የድር ጣቢያ አስተዳዳሪዎችም ያንን መረጃ ማየትና አርትዕ ማድረግ ይችላሉ ።

en: Friday
am_ET: አርብ

en: Gallery
am_ET: ማእከል

en: Genre
am_ET: ጾታ

en: Get Started
am_ET: ጀምር

en: Get started
am_ET: ጀምር

en: Gradient
am_ET: ደረጃ

en: Header
am_ET: ራስጌ

en: Headers
am_ET: ራስጌዎች

en: Heading 1
am_ET: ርእስ 1

en: Heading 2
am_ET: ርእስ 2

en: Heading 3
am_ET: ርዕስ 3

en: Heading 4
am_ET: ርዕስ 4

en: Heading 5
am_ET: ርዕስ 5

en: Heading 6
am_ET: ርዕስ 6

en: Hello world!
am_ET: ዓለም እንደምነሽ!

en: Help
am_ET: እርዳታ

en: Highlights
am_ET: ጎላ ያሉ ነጥቦች

en: History
am_ET: ታሪክ

en: Home
am_ET: መነሻ

en: Homepage
am_ET: መነሻ ገጽ

en: Hours
am_ET: ሰዓታት

en: How long we retain your data
am_ET: ውሂብዎን ምን ያህል ጊዜ ማቆየት አለብን?

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
am_ET: አንድ ፅሁፍ አርትዕ ካደረጉ ወይም ካተሙ ፣ ተጨማሪ ማብሰያ በአሳሽዎ ውስጥ ይቀመጣል ። ይህ ኩኪ የግል መረጃ የሌለው ከመሆኑም በላይ አርትዕ አድርገህ ያዘጋጀኸውን ጽሑፍ የፖስታ መታወቂያ በቀላሉ ያመለክታል ። ከ1 ቀን በኋላ ያልቃል ።

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
am_ET: በዚህ ጣቢያ ላይ መለያ ካለዎት ፣ ወይም አስተያየቶችን ከተው ፣ ወደ ውጭ የተላከ የያዝነውን የግል ውሂብ ፋይል ፣ የሰጠኸንን ማንኛውንም ውሂብ ጨምሮ ፣ እንዲላክልን መጠየቅ ይችላሉ ። ስለ እርስዎ የያዝነውን ማንኛውንም የግል ውሂብ እንድናስወግድዎ መጠየቅ ይችላሉ ። ይህ ለአስተዳደራዊ ፣ ህጋዊ ፣ ወይም ደህንነት አገልግሎት የሚውል ማንኛውንም ውሂብ አይጨምርም ።

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
am_ET: በድረ ገጻችን ላይ አስተያየት ከሰጡ ፣ ስምህን ፣ የኢሜይል አድራሻህን እና ድር ጣቢያህን በኩኪዎች ውስጥ ለማስቀመጥ መረጣ ላይ ማድረግ ይችላሉ ። ሌላ ሐሳብ ስትለቅ ዝርዝሩን እንደገና መሙላት እንዳይኖርብህ እነዚህ ነጥቦች አመቺ ሆነውልሃል ። እነዚህ ኩኪዎች ለአንድ ዓመት ይቆያሉ ።

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
am_ET: ሐሳብ መስጠት ካቆምክ የሚሰጠው ሐሳብና በውስጡ ያለው ዲታ ያለማቋረጥ ይቆያል ። ይህም በመሆኑ ማንኛውንም ተከታትሎ የሚሰነዘር አስተያየት በልከኝነት መጠይቅ ውስጥ ከመያዝ ይልቅ በራስ ሰር ማወቅና ማጽደቅ እንችላለን ።

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
am_ET: የይለፍ ቃል ዳግም ማስጀመር ከጠየቁ ፣ የእርስዎ የበይነመረብ አድራሻ እንደገና ኢሜይል ውስጥ ይካተታል ።

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
am_ET: ምስሎችን ወደ ድር ጣቢያ ከሰቀሉ ፣ ምስሎችን በተከተተ የአካባቢ ውሂብ (EXIF GPS) ከመስቀል መቆጠብ አለብዎት ። ወደ ድረ ገጹ የሚመጡ ጎብኚዎች ማንኛውም የአካባቢ ውሂብ በድረ ገጽ ላይ ካሉ ምስሎች ማውረድ እና ማውጣት ይችላሉ ።

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
am_ET: የመግቢያ ገጻችንን ከጎበኘህ አሳሽህ ብስኩቶችን ይቀበላል ወይ የሚለውን ለማወቅ ጊዜያዊ ማብሰያ እናዘጋጃለን ። ይህ ኩኪ የግል ውሂብ ስለሌለው አሳሽህን ስትዘጋ ይወገዳል ።

en: Images
am_ET: ምስሎች

en: Info
am_ET: መረጃ

en: Language
am_ET: ቋንቋ

en: Latest Posts
am_ET: የቅርብ ጊዜ ድህረ ገጾች

en: Layout
am_ET: አቀማመጥ

en: Learn more
am_ET: ተጨማሪ እወቅ

en: Link
am_ET: ሊንክ

en: Link text
am_ET: ጽሁፍ አገናኝ

en: Links
am_ET: አገናኞች

en: List
am_ET: ዝርዝር

en: London
am_ET: ለንደን

en: Main
am_ET: ዋና

en: Maldives
am_ET: ማልዲቬስ

en: Media
am_ET: መገናኛ ብዙሃን

en: Membership
am_ET: አባልነት

en: Menu
am_ET: ምናሌ

en: Monday
am_ET: ሰኞ

en: More Details
am_ET: ተጨማሪ ዝርዝሮች

en: News
am_ET: ዜና

en: No results found.
am_ET: ውጤቶች አልተገኙም።

en: Notes
am_ET: ማስታወሻዎች

en: Order
am_ET: ቅደም ተከተል

en: Pages
am_ET: ገጾች

en: Paris
am_ET: ፓሪስ

en: Photography
am_ET: ፎቶግራፍ

en: Portfolio
am_ET: ፖርትፎሊዮ

en: Post Formats
am_ET: ቅርጸቶች ለጥፍ

en: Post Title
am_ET: ድህረ ርእስ

en: Posts
am_ET: ፖስቶች

en: Privacy Policy
am_ET: የግላዊነት ፖሊሲ

en: Quote
am_ET: ጥቅስ

en: Reading
am_ET: ንባብ

en: Regina
am_ET: ሪጃይና

en: Register
am_ET: መዝግብ

en: Registration Form
am_ET: መመዝገቢያ ቅጽ

en: Responsive Layout
am_ET: ምላሽ የሚሰጥ አቀራረብ

en: Resume
am_ET: እንደገና ጀመረ

en: Reviews
am_ET: ግምገማዎች

en: Sample Page
am_ET: ናሙና ገጽ

en: Saturday
am_ET: ቅዳሜ

en: Schedule
am_ET: መርሃግብር

en: Seasonal
am_ET: ወቅታዊ

en: Sidebar
am_ET: የጎን አሞሌ

en: Sign up
am_ET: ይመዝገቡ

en: Size
am_ET: መጠን

en: Style
am_ET: ቅጥ

en: Submit
am_ET: አስረክብ

en: Support
am_ET: ድጋፍ

en: Table
am_ET: ጠረጴዛ

en: Tag
am_ET: መለያ

en: Terms
am_ET: ውሎች

en: Text
am_ET: ጽሁፍ

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
am_ET: Xyz ዶሂክኪ ኩባንያ የተቋቋመው በ1971 ሲሆን ከዚያን ጊዜ ጀምሮ ለሕዝብ ጥራት ያላቸው ዶኪኬዎች በማቅረብ ላይ ይገኛል ። በጎታም ከተማ የሚገኘው ዜዝ ከ2,000 በላይ ሰዎችን የሚቀጥልና ለጎታም ማኅበረሰብ የተለያዩ አስፈሪ ነገሮችን የሚያከናውን ነው ።

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
am_ET: እነዚህ ድርጀቶች ስለ እርስዎ ውሂብ ሊሰበስቡ ፣ ብስኩቶችን ሊጠቀሙ ፣ ተጨማሪ የሶስተኛ ወገን ክትትል ሊደረግባቸው ፣ እንዲሁም የእርስዎን ግንኙነት ከተከተተ ይዘት ጋር መከታተልንና ወደዛ ድር ጣቢያ ከገቡ ሊቆጣጠር ይችላሉ ።

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
am_ET: ይህ የምሳሌ ገጽ ነው ። ከጦማር ፖስታ የሚለየው በአንድ ቦታ ስለሚቆይ እና በጣቢያዎ ዳሰሳ (በአብዛኞቹ ገጽታዎች) ውስጥ ስለሚታይ ነው ። አብዛኞቹ ሰዎች የሚጀምሩት ሊጎበኙ ለሚችሉ ሰዎች የሚያስተዋውቅ አንድ ገጽ ነው ። እንዲህ ዓይነት ነገር ሊል ይችላል: -

en: Thursday
am_ET: ሐሙስ

en: Tools
am_ET: መሳሪያወች

en: Tuesday
am_ET: ማክሰኛ

en: Tumblr
am_ET: ቱምቢ

en: Uncategorized
am_ET: ምድብ አልባ

en: Update
am_ET: አዘምን

en: Video
am_ET: ቪዲዮ

en: Videos
am_ET: ቪድዮዎች

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
am_ET: ጎብኚዎቹ የሚሰጡትን አስተያየት አውቶማቲክ በሆነ የስፔሻላይዝድ ምርመራ አገልግሎት ሊመረመር ይችላል ።

en: Wednesday
am_ET: እሮብ

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
am_ET: ወደ ዎርድፕረስ እንኳን ደህና መጡ ። ይህ የመጀመሪያ ደረጃዎ ነው ። አርትዕ ወይም ሰርዝ ፣ ከዚያ መፃፍ ጀምር!

en: What rights you have over your data
am_ET: በውሂብዎ ላይ ምን መብቶች አሉዎት?

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
am_ET: በመለያ ሲገቡ ፣ የመግቢያ መረጃዎን እና የገጽ ዕይታ ማሳያ ምርጫዎ ላይ ለማስቀመጥ በርካታ ብስኩቶችን እናዘጋጃለን ። የሎሚ ብስኩት ለሁለት ቀናት የሚቆይ ሲሆን የስክሪን አማራጮች ምግብ ደግሞ ለአንድ ዓመት የሚቆይ ነው ። & ጥቅስ ከመረጥክ ፤ አስታውሰኝ & ጥቅስ ፤ የመለያ ግቤትህ ለሁለት ሳምንታት ይቀጥላል ። ከመለያዎ ውስጥ ከገቡ ፣ የሎሚ ማብሰያዎቹ ይወገዳሉ ።

en: Who we share your data with
am_ET: ውሂብዎን ማን እናጋራው

en: WordPress
am_ET: ዎርድፕረስ

en: Write title…
am_ET: ርዕስ ፃፍ...

en: Writing
am_ET: መጻፍ

en: Year
am_ET: አመት

en: blog
am_ET: ብሎግ

en: contact
am_ET: ግንኙነት

en: cookies
am_ET: ኩኪዎች

en: education
am_ET: ትምህርት

en: family
am_ET: ቤተሰብ

en: features
am_ET: ባህሪያት

en: london
am_ET: ለንደን

en: media
am_ET: ሚዲያ

en: menu
am_ET: ምናሌ

en: music
am_ET: ሙዚቃ

en: podcast
am_ET: ፖድካስት

en: posts
am_ET: መደብ

en: professional
am_ET: ሙያተኛ

en: quote
am_ET: ጥቅስ

en: seasonal
am_ET: ወቅታዊ

en: social
am_ET: ማህበራዊ

en: uncategorized
am_ET: ምድብ አልባ
