WordPress.com - Block Patterns - en to cs_CZ translation catalogue (409 entries)

en: ...or something like this:
cs_CZ: ...a nebo něco takového:

en: 10 Street Road
cs_CZ: Uliční 10

en: 2 columns
cs_CZ: 2 sloupce

en: <strong>FOLLOW US</strong>
cs_CZ: <strong>SLEDUJTE NÁS</strong>

en: <strong>Role<br></strong>Designer &amp; Strategist
cs_CZ: <strong>Role<br></strong>Designer &amp; Stratég

en: A Curated Collection of Vintage Cameras.
cs_CZ: Vybraná sbírka historických fotoaparátů.

en: A set of high quality curated patterns.
cs_CZ: Sada vysoce kvalitních upravených vzorů.

en: ABOUT US
cs_CZ: O NÁS

en: About
cs_CZ: O programu

en: About Me
cs_CZ: O mně

en: About Us
cs_CZ: O nás

en: About me
cs_CZ: O mně

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
cs_CZ: Přidejte text nebo bloky, které se zobrazí, když dotaz nevrátí žádné výsledky.

en: Add to cart
cs_CZ: Přidat do košíku

en: Address
cs_CZ: Adresa

en: Address:
cs_CZ: Adresa:

en: Advocacy
cs_CZ: Advokacie

en: All
cs_CZ: Všechny

en: America
cs_CZ: Amerika

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
cs_CZ: Službě Gravatar může být poskytnut anonymní řetězec vytvořený z vaší e-mailové adresy (nazývaný také hash), díky kterému lze určit jestli tuto službu používáte. Zásady ochrany osobních údajů služby Gravatar jsou k dispozici zde: https://automattic.com/privacy/. Po schválení vašeho komentáře je váš profilový obrázek viditelný pro veřejnost v kontextu vašeho komentáře.

en: Anthropology
cs_CZ: Antropologie

en: Apr
cs_CZ: dub

en: Archive
cs_CZ: Archív

en: Art
cs_CZ: Umění

en: Article
cs_CZ: Článek

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
cs_CZ: Příspěvky na těchto stránkách mohou obsahovat vložený obsah (například videa, obrázky, články atd.). Vložený obsah z jiných webových stránek se chová stejným způsobem, jako kdyby návštěvník navštívil jiný web.

en: Audio
cs_CZ: Audio příspěvky

en: Aug
cs_CZ: srp

en: August 1 -- December 1
cs_CZ: 1. srpna – 1. prosince

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Basic
cs_CZ: Základ

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
cs_CZ: Staňte se členem a získejte exkluzivní nabídky!

en: Beginner
cs_CZ: Začátečník

en: Berlin
cs_CZ: Berlín

en: Biography
cs_CZ: Biografie

en: Birds
cs_CZ: Ptáci

en: Block Patterns
cs_CZ: Blokové vzory

en: Blog Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Blogging
cs_CZ: Blogování

en: Bold
cs_CZ: Tučný

en: Book
cs_CZ: Kniha

en: Books
cs_CZ: Knihy

en: Browse Categories
cs_CZ: Procházet kategorie

en: Bubbles
cs_CZ: Bublinky

en: Buy
cs_CZ: Koupit

en: Buy now
cs_CZ: Koupit nyní

en: Calendar
cs_CZ: Kalendář

en: Call to Action
cs_CZ: Výzva k akci

en: Camera
cs_CZ: Fotoaparát

en: Caption
cs_CZ: Titulek

en: Cart
cs_CZ: Košík

en: Category
cs_CZ: Rubrika

en: Category name
cs_CZ: Název kategorie

en: Centered
cs_CZ: Zarovnán na střed

en: Chapters
cs_CZ: Kapitoly

en: Checkout
cs_CZ: Pokladna

en: Citation
cs_CZ: Citace

en: City
cs_CZ: Město

en: Classes
cs_CZ: Třídy

en: Closed
cs_CZ: Uzavřen

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Coming Soon
cs_CZ: Připravujeme

en: Coming soon
cs_CZ: Připravujeme

en: Comments
cs_CZ: Komentáře

en: Company
cs_CZ: Společnost

en: Connect
cs_CZ: Připojit

en: Contact
cs_CZ: kontakt

en: Contact Form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Contact Information
cs_CZ: Kontaktní informace

en: Contact Us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Contact form
cs_CZ: Kontaktní formulář

en: Contact info and social links
cs_CZ: Kontaktní informace a odkazy na sociální sítě

en: Contact us
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Contact us.
cs_CZ: Kontaktujte nás

en: Content…
cs_CZ: Obsah…

en: Continue reading
cs_CZ: Pokračovat ve čtení

en: Corporate
cs_CZ: Korporátní

en: Countries
cs_CZ: Země

en: Courses
cs_CZ: Kurzy

en: Create
cs_CZ: Vytvořit

en: Create anything
cs_CZ: Vytvořte cokoli

en: Custom Colors
cs_CZ: Uživatelské nastavení barev

en: Custom Header
cs_CZ: Uživatelské nastavení záhlaví

en: Date
cs_CZ: Datum

en: Decoration
cs_CZ: Podtrhnout

en: Description
cs_CZ: Popis

en: Design
cs_CZ: Vzhled

en: Details
cs_CZ: Detaily

en: Digital Marketing
cs_CZ: Digitální marketing

en: Dimensions
cs_CZ: Rozměry

en: Director
cs_CZ: Režisér

en: Discover
cs_CZ: Objevujte

en: Donate
cs_CZ: Podpořit

en: Download
cs_CZ: Stažení

en: Earn
cs_CZ: Výdělek

en: Education
cs_CZ: Vzdělávání

en: Email
cs_CZ: Emailová adresa

en: Email Address
cs_CZ: E-mailová adresa

en: Email:
cs_CZ: Emailová adresa

en: Embedded content from other websites
cs_CZ: Vložený obsah z dalších webů

en: Engineering
cs_CZ: Strojařství

en: Enter your email address
cs_CZ: Vložte vaši emailovou adresu

en: Events
cs_CZ: Události

en: Example
cs_CZ: Příklad

en: Examples
cs_CZ: Příklady

en: Exhibitions
cs_CZ: Výstavy

en: Explore
cs_CZ: Objevovat

en: FAQs
cs_CZ: Nejčastější dotazy

en: Favorites
cs_CZ: Oblíbené

en: Featured
cs_CZ: Doporučeno

en: Featured Post
cs_CZ: Doporučený  příspěvek

en: Features
cs_CZ: Potřebné funkce

en: Feb
cs_CZ: úno

en: First Name
cs_CZ: Křestní jméno

en: First name
cs_CZ: Křestní jméno

en: Font Sizes
cs_CZ: Velikost písma

en: Food
cs_CZ: Jídlo

en: Footer
cs_CZ: Zápatí

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
cs_CZ: Pro uživatele, kteří se registrují na tomto webu (pokud mají tuto možnost), ukládáme také osobní údaje, které uvádějí ve svém uživatelském profilu. Všichni uživatelé mohou kdykoliv vidět, upravovat nebo smazat své osobní údaje (s výjimkou toho, že nemohou změnit své uživatelské jméno). Administrátoři webu mohou také tyto informace zobrazit a upravovat.

en: Form
cs_CZ: Formulář

en: France
cs_CZ: Francie

en: Free
cs_CZ: Zdarma

en: Frequently Asked Questions
cs_CZ: Často kladené otázky

en: Friday
cs_CZ: Pátek

en: From Signac to Matisse
cs_CZ: Od Signaca po Matisse

en: Full Width
cs_CZ: Plná šířka

en: Full-Width Page
cs_CZ: Stránka bez postranního panelu

en: Galleries
cs_CZ: Galerie

en: Gallery
cs_CZ: Galerie

en: Genre
cs_CZ: Žánr

en: Get In Touch
cs_CZ: Být v kontaktu

en: Get Started
cs_CZ: Začínáme

en: Get in Touch
cs_CZ: Být v kontaktu

en: Get in Touch!
cs_CZ: Kontaktujte nás!

en: Get in Touch.
cs_CZ: Být v kontaktu

en: Get in touch
cs_CZ: Být v kontaktu

en: Get in touch.
cs_CZ: Být v kontaktu

en: Get started
cs_CZ: Začínáme

en: Gradient
cs_CZ: Barevný přechod

en: Guides
cs_CZ: Průvodci

en: Header
cs_CZ: Záhlaví

en: Headers
cs_CZ: záhlaví

en: Heading 1
cs_CZ: Nadpis 1

en: Heading 2
cs_CZ: Nadpis 2

en: Heading 3
cs_CZ: Nadpis 3

en: Heading 4
cs_CZ: Nadpis 4 (h4)

en: Heading 5
cs_CZ: Nadpis 5 (h5)

en: Heading 6
cs_CZ: Nadpis 6 (h6)

en: Hello World!
cs_CZ: Ahoj všichni!

en: Hello world!
cs_CZ: Ahoj všichni!

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Highlights
cs_CZ: Hlavní body

en: History
cs_CZ: Historie

en: Home
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Home Page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Homepage
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Hotels
cs_CZ: Hotely

en: Hours
cs_CZ: Hodiny

en: How long we retain your data
cs_CZ: Jak dlouho uchováváme vaše údaje

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
cs_CZ: Pokud upravujete nebo publikujete článek, bude ve vašem prohlížeči uložen další cookie. Tento cookie neobsahuje žádná osobní data a jednoduše označuje ID příspěvku, který jste právě upravili. Jeho platnost vyprší po 1 dni.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
cs_CZ: Pokud máte na tomto webu účet nebo jste zde přidali komentáře, můžete požádat o obdržení souboru s exportem osobních údajů, které o vás uchováváme, včetně všech údajů, které jste nám poskytli. Můžete také požádat o odstranění veškerých osobních údajů, které o vás uchováváme. Tato možnost nezahrnuje údaje, které jsme povinni uchovávat z administrativních, právních nebo bezpečnostních důvodů.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
cs_CZ: Pokud na naše stránky přidáte komentář, můžete povolit uložení jména, e-mailové adresy a webové stránky do cookies. Tímto způsobem se snažíme zvýšit váš komfort, když budete psát nový komentář už pak nebudete muset tyto údaje znovu vyplňovat. Tyto soubory cookies budou mít životnost jeden rok.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
cs_CZ: Pokud přidáte komentář, komentář a jeho metadata budou uchovávána po dobu neurčitou. Údaje jsou uchovávány za účelem automatického rozpoznání a schválení všech následných komentářů, místo jejich držení ve frontě moderování.

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
cs_CZ: Pokud požadujete obnovení hesla, vaše adresa IP bude uvedena v e-mailu pro obnovení hesla.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
cs_CZ: Pokud nahráváte obrázky na tento web, měli byste se vyhnout nahrávání obrázků s vloženými údaji o poloze (EXIF GPS). Návštěvníci webu mohou stáhnout a zobrazit libovolné data o poloze z obrázků na webu.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
cs_CZ: Pokud navštívíte naši přihlašovací stránku, nastavíme dočasné cookies pro ověření, zda váš prohlížeč přijímá soubory cookies. Tento soubor cookies neobsahuje žádná osobní data a při zavření prohlížeče se zruší.

en: Image with title and description
cs_CZ: Obrázek s nadpisem a popisem

en: Images
cs_CZ: Obrázky

en: Info
cs_CZ: Informace

en: Instructions
cs_CZ: Instrukce

en: Interests
cs_CZ: Zájmy

en: Jan
cs_CZ: led

en: John Doe
cs_CZ: Jan Novák

en: Join the Club
cs_CZ: Stát se členem

en: Join the community
cs_CZ: Připojte se do komunity

en: Jul
cs_CZ: čec

en: Jun
cs_CZ: čer

en: LEARN MORE
cs_CZ: ZJISTĚTE VÍCE

en: Language
cs_CZ: Jazyky

en: Last Name
cs_CZ: Příjmení

en: Last name
cs_CZ: Příjmení

en: Latest
cs_CZ: Nejnovější

en: Latest Posts
cs_CZ: Nejnovější příspěvky

en: Layout
cs_CZ: Způsob zobrazení

en: Learn More
cs_CZ: Zjistit více

en: Learn more
cs_CZ: Zjistit více

en: Light
cs_CZ: Světlá

en: Link
cs_CZ: Odkaz

en: Link text
cs_CZ: Text odkazu

en: Links
cs_CZ: Odkazy

en: List
cs_CZ: Seznam

en: Lists
cs_CZ: Seznamy

en: Location
cs_CZ: Umístění

en: London
cs_CZ: Londýn

en: Mailchimp
cs_CZ: MailChimp

en: Main
cs_CZ: Hlavní

en: Maintenance
cs_CZ: Režim údržby webu

en: Malaysia
cs_CZ: Malajsie

en: Maldives
cs_CZ: Maledivy

en: Mar
cs_CZ: bře

en: Marl is an independent studio and artisanal gallery.
cs_CZ: Marl je nezávislé studio a umělecká galerie.

en: Media
cs_CZ: Média

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
cs_CZ: Členové získají přístup k exkluzivním exponátům a nabídkám. Naše členství stojí 1 999,99,-Kč a je účtováno ročně.

en: Membership
cs_CZ: Členství

en: Message
cs_CZ: Zpráva

en: Monday
cs_CZ: Pondělí

en: More Details
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti

en: More details
cs_CZ: Zobrazit podrobnosti

en: More info
cs_CZ: Více informací

en: Music
cs_CZ: Hudba

en: My account
cs_CZ: Můj účet

en: Name
cs_CZ: Název

en: Need help?
cs_CZ: Potřebujete pomoc?

en: New in store
cs_CZ: Novinka

en: News
cs_CZ: Zprávy

en: No results found.
cs_CZ: Nebyly nalezeny žádné výsledky.

en: Notes
cs_CZ: Poznámky

en: Nov
cs_CZ: lis

en: Numbers
cs_CZ: Čísla

en: Oct
cs_CZ: říj

en: October 1 -- December 1
cs_CZ: 1. října – 1. prosince

en: On Sale Products
cs_CZ: Produkty ve slevě

en: Opinions
cs_CZ: Názory

en: Options
cs_CZ: Možnosti

en: Order
cs_CZ: Seřadit

en: Organic gallery with intro text
cs_CZ: Organická galerie s úvodním textem

en: Organic image gallery with captions
cs_CZ: Galerie organických obrázků s popisky

en: Other
cs_CZ: Jiný důvod:

en: Other:
cs_CZ: Jiný důvod:

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
cs_CZ: Twenty Fifteen (2015) je nová výchozí šablona pro WordPress, kterou můžete použít zejména na osobní weby (a obecně blogování). Čistá a jasná grafika působí srozumitelně a přehledně, z typografického hlediska zase určitě oceníte dobře čitelný text a dostatečný kontrast. Jednoduchý a přímočarý vzhled také usnadňuje použití v rozmanitých jazykových verzích. Šablona se umí automaticky přizpůsobit zařízením s různou velikostí a byla tak navržena už od samého počátku, takže je hlavní obsah směřován na střed webu, a to bez ohledu na to, zda návštěvník přichází z mobilu, tabletu, notebooku nebo klasického počítače.

en: Overall
cs_CZ: Celkově

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Painter
cs_CZ: Malíř

en: Paris
cs_CZ: Paříž

en: Pattern
cs_CZ: Vzor

en: People
cs_CZ: Lidé

en: Personal
cs_CZ: Osobní

en: Phone
cs_CZ: Telefon

en: Phone Number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Phone number
cs_CZ: Telefonní číslo

en: Photography
cs_CZ: Fotografie

en: Photos
cs_CZ: Fotografie

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Post Formats
cs_CZ: Formáty příspěvků

en: Post Meta
cs_CZ: Meta data příspěvku

en: Post Title
cs_CZ: Název příspěvku

en: Postcode
cs_CZ: PSČ

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Premium
cs_CZ: Prémium

en: Premium support
cs_CZ: Prémiová podpora

en: Pricing
cs_CZ: Ceník

en: Privacy Policy
cs_CZ: Obchodní podmínky

en: Product
cs_CZ: Produkty

en: Product Designer
cs_CZ: Návrhář produktů

en: Product name
cs_CZ: Název produktu

en: Product title
cs_CZ: Název produktu

en: Productivity
cs_CZ: Produktivita

en: Products
cs_CZ: Produkty

en: Profile with buttons
cs_CZ: Profil s tlačítky

en: Project
cs_CZ: Projekt

en: Project Manager
cs_CZ: Projektový manažer

en: Project Type
cs_CZ: Typ projektu

en: Projects
cs_CZ: Projekty

en: Proudly powered by WordPress
cs_CZ: S pýchou poháněno WordPressem

en: Purchase
cs_CZ: Zaplatit

en: Questions?
cs_CZ: Otázky

en: Quote
cs_CZ: Citace

en: Quotes
cs_CZ: Citáty

en: Read More
cs_CZ: Číst dále

en: Reading
cs_CZ: Zobrazování

en: Recent Posts
cs_CZ: Nejnovější příspěvky

en: Register
cs_CZ: Registrace

en: Register now
cs_CZ: Registrovat

en: Registration Form
cs_CZ: Registrační formulář

en: Research
cs_CZ: Průzkumy

en: Reservations
cs_CZ: Rezervace

en: Resources
cs_CZ: Zdroje

en: Responsive Layout
cs_CZ: Flexibilní zobrazení

en: Resume
cs_CZ: Obnovit

en: Revenue
cs_CZ: Příjmy

en: Review
cs_CZ: Recenze

en: Reviews
cs_CZ: Recenze

en: Rugby
cs_CZ: Ragby

en: Sample Page
cs_CZ: Zkušební stránka

en: Saturday
cs_CZ: Sobota

en: Schedule
cs_CZ: Naplánovat

en: Seasonal
cs_CZ: Pravidelné události

en: See more
cs_CZ: Zobrazit více

en: Send
cs_CZ: Odeslat

en: Send Message
cs_CZ: Odeslat vzkaz

en: Send a Message
cs_CZ: Odeslat vzkaz

en: Sep
cs_CZ: zář

en: Seychelles
cs_CZ: Seyšely

en: Shadow
cs_CZ: Stín

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
cs_CZ: Sdílejte recenze a zpětnou vazbu o vaší značce/firmě.

en: Shop
cs_CZ: Obchod

en: Shop All
cs_CZ: Nakupovat vše

en: Shop Now
cs_CZ: Nakupuj teď

en: Shop now
cs_CZ: Nakupuj teď

en: Sidebar
cs_CZ: Postranní panel

en: Sign Up
cs_CZ: Zaregistrovat se

en: Sign up
cs_CZ: Zaregistrovat se

en: Single Product
cs_CZ: Jednoduchý produkt

en: Size
cs_CZ: Velikost

en: Social
cs_CZ: Sociální

en: Start
cs_CZ: Začít

en: Store
cs_CZ: Obchod

en: Style
cs_CZ: CSS

en: Submit
cs_CZ: Odeslat

en: Subscribe
cs_CZ: Přihlásit se k odběru

en: Subscription
cs_CZ: Předplatné

en: Support
cs_CZ: Fórum podpory

en: Sustainability
cs_CZ: Udržitelnost

en: THE GOODS
cs_CZ: ZBOŽÍ

en: Table
cs_CZ: Tabulka

en: Tag
cs_CZ: Štítek

en: Terms
cs_CZ: Položky

en: Testimonials
cs_CZ: Reference

en: The Life I Deserve
cs_CZ: Život, který si zasloužím

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
cs_CZ: Společnost XYZ byla založena v roce 1989 a již od počátku nabízí svým zákazníkům vynikající výrobky pro kedsicosi. XYZ se soustředí především na kvalitu a detail za použití nejnovějších technologií a se zajištěním vysoké životnosti. Firma  sídlí v Kocourkově a zaměstnává více než 300 profesionálů ve různých oblastech.

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
cs_CZ: Výstavy tvoří UMoMA ve spolupráci s umělci a muzei po celém světě a často přitahují mezinárodní pozornost. UMoMA obdrželo zvláštní ocenění Evropského muzea roku a bylo jedním z nejlepších kandidátů na ocenění švédského muzea roku a také na cenu muzea Rady Evropy.

en: Theatre of Operations
cs_CZ: Bojiště

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
cs_CZ: Tyto webové stránky mohou shromažďovat data o vás, používat soubory cookies, vkládat další sledování od třetích stran a sledovat vaši interakci s tímto vloženým obsahem, včetně sledování interakce s vloženým obsahem, pokud máte účet a jste přihlášeni na danou webovou stránku.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
cs_CZ: Právě si prohlížíte ukázkovou stránku, která byla vytvořena automaticky během instalace WordPressu. Stránky se liší od příspěvků zejména tím, že obsahují nějaký statický text a jsou zobrazovány na stále stejném místě webu (u většiny šablon jde o navigační menu). Lidé obvykle nejdříve vytvářejí základní informační stránky, kde se představí návštěvníkům webu a seznámí je se svými záměry. Může to být např. něco v následujícím stylu:

en: Three
cs_CZ: Tři.

en: Thursday
cs_CZ: Čtvrtek

en: Tiled Gallery
cs_CZ: Galerie (dlaždice)

en: Tips
cs_CZ: Tipy

en: Tokyo’s Pavements — A Walk Through Japan’s Biggest City
cs_CZ: Tokijské chodníky - procházka po největším japonském městě

en: Tools
cs_CZ: Nástroje

en: Travel
cs_CZ: Cestování

en: Tuesday
cs_CZ: Úterý

en: Tutorials
cs_CZ: Tutoriály

en: Two Images and Quote
cs_CZ: Dva obrázky a citát

en: Two Images, Text, and Buttons
cs_CZ: Dva obrázky, texty a tlačítka

en: Type / to add a hidden block
cs_CZ: Pro přidání skrytého bloku zadejte /

en: Uncategorized
cs_CZ: Nezařazené

en: Unknown
cs_CZ: Neznámé

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Videos
cs_CZ: Video příspěvky

en: View product
cs_CZ: Zobrazit produkt

en: View products
cs_CZ: Zobrazit produkty

en: Visit Blog
cs_CZ: Navštívit blog

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
cs_CZ: Komentáře návštěvníků mohou být kontrolovány prostřednictvím automatizované služby detekce spamu, která může být umístěna v zahraničí.

en: Websites
cs_CZ: Weby

en: Wednesday
cs_CZ: Středa

en: Weight
cs_CZ: Hmotnost

en: Welcome
cs_CZ: Vítejte

en: Welcome to
cs_CZ: Vítejte na

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
cs_CZ: Vítejte ve WordPressu. Toto je váš první testovací příspěvek. Můžete ho upravit, nebo smazat a postupně pak začít s tvorbou vlastního webu.

en: What rights you have over your data
cs_CZ: Jaká máte práva?

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
cs_CZ: Při přihlašování vám nastavíme také několik souborů cookies pro uložení vašich přihlašovacích údajů a pro nastavení zobrazení obrazovky. Přihlašovací soubory cookies mají životnost dva dny a cookies pro nastavení zobrazení mají životnost jeden rok. Pokud potvrdíte možnost „Zapamatovat si mě“, vaše přihlášení bude trvat dva týdny. Pokud se ze svého účtu odhlásíte, přihlašovací cookies budou odstraněny.

en: Where your data is sent
cs_CZ: Kam se posílají vaše data

en: Who we share your data with
cs_CZ: S kým sdílíme vaše údaje

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
cs_CZ: Se sedmi podlahami působivé architektury se UMoMA vyznačuje výstavami současného mezinárodního umění, někdy i s uměleckou historickou retrospektivou. K našemu programu patří existenciální, politické a filozofické otázky. Jste zváni na prohlídky komentovaných výstav, přednášek, filmová promítání a spousty dalších akcí s bezplatným vstupem

en: Works and Days
cs_CZ: Práce a dny

en: Write title…
cs_CZ: Zadejte název…

en: Writing
cs_CZ: Publikování

en: Written by
cs_CZ: Napsáno

en: Year
cs_CZ: Rok

en: Yoga
cs_CZ: Jóga

en: You may be interested in…
cs_CZ: Mohlo by se Ti líbit…

en: Your cart is currently empty!
cs_CZ: Váš košík je aktuálně prázdný!

en: all
cs_CZ: vše

en: blog
cs_CZ: Blog

en: category
cs_CZ: Rubrika

en: change
cs_CZ: změna

en: city
cs_CZ: město

en: contact
cs_CZ: kontakt

en: cookies
cs_CZ: Cookies

en: dark
cs_CZ: Tmavá

en: design
cs_CZ: Vzhled

en: education
cs_CZ: Vzdělávání

en: exhibitions
cs_CZ: Výstavy

en: family
cs_CZ: rodina

en: features
cs_CZ: Potřebné funkce

en: from $0.99
cs_CZ: od $0.99

en: from $1.49
cs_CZ: od $1.49

en: from $1.99
cs_CZ: od $1.99

en: from $2.99
cs_CZ: od $2.99

en: home
cs_CZ: Úvodní stránka

en: images
cs_CZ: obrázky

en: links
cs_CZ: odkazy

en: list
cs_CZ: seznam

en: location
cs_CZ: Umístění

en: london
cs_CZ: Londýn

en: media
cs_CZ: mediální soubor

en: menu
cs_CZ: Menu

en: music
cs_CZ: hudba

en: pages
cs_CZ: Stránky

en: poetry
cs_CZ: poezie

en: portfolio
cs_CZ: Portfolio

en: posts
cs_CZ: příspěvků

en: products
cs_CZ: produkty

en: professional
cs_CZ: pracovní

en: projects
cs_CZ: Projekty

en: quote
cs_CZ: Citace

en: reviews
cs_CZ: recenze

en: seasonal
cs_CZ: Pravidelné události

en: social
cs_CZ: sociální

en: space
cs_CZ: místo,

en: subscribe
cs_CZ: Přihlásit se k odběru

en: sustainability
cs_CZ: Udržitelnost

en: tag
cs_CZ: štítek

en: tags
cs_CZ: štítky

en: theme
cs_CZ: šablona

en: uncategorized
cs_CZ: Nezařazené

en: update
cs_CZ: Aktualizovat

en: wordpress
cs_CZ: WordPress
