WordPress.com - Block Patterns - en to cv_RU translation catalogue (364 entries)

en: ...or something like this:
cv_RU: ...е çакăн пекрех:

en: <strong>Our Beliefs</strong>
cv_RU: <strong>Мĕне ĕненетпĕр</strong>

en: About
cv_RU: Çинчен

en: About Us
cv_RU: Пирĕн çинчен

en: About me
cv_RU: Ман çинчен

en: Accounting
cv_RU: Бухгалтери

en: Activism
cv_RU: Активизм

en: Address
cv_RU: Адресĕ

en: Address Line 2
cv_RU: Адрес Йӗрки 2

en: Address:
cv_RU: Адрес:

en: Adventure
cv_RU: Приключени

en: Advertisement
cv_RU: Реклама

en: Advertising
cv_RU: Реклама

en: Advocacy
cv_RU: Адвокат ĕçĕ

en: All
cv_RU: Пурĕ

en: America
cv_RU: Америка

en: Anthropology
cv_RU: Антропологи

en: Apr
cv_RU: Ака

en: Architect
cv_RU: Архитектор

en: Architecture
cv_RU: Архитектура

en: Archive
cv_RU: Архив

en: Art
cv_RU: Ÿнер

en: Astronomy
cv_RU: Астрономи

en: Audio
cv_RU: Аудио

en: Aug
cv_RU: Çур

en: Austria
cv_RU: Австри

en: Bali
cv_RU: Бали

en: Barcelona
cv_RU: Барселона

en: Basic
cv_RU: Пуçламăш

en: Beginner
cv_RU: Пуҫлакан

en: Berlin
cv_RU: Берлин

en: Bicycle
cv_RU: Велосипед

en: Biography
cv_RU: Биография

en: Birds
cv_RU: Кайӑк-кӗшӗк

en: Blog
cv_RU: Блог

en: Blog Posts
cv_RU: Блог Пайлашăвĕсем

en: Bold
cv_RU: Хулăн

en: Book
cv_RU: Кӗнеке

en: Books
cv_RU: Кĕнекесем

en: Build
cv_RU: Тăвас

en: Business
cv_RU: Бизнес

en: Buy
cv_RU: Туян

en: Buy Tickets
cv_RU: Туян Билет

en: Calendar
cv_RU: Календарь

en: Camera
cv_RU: Камера

en: Caption
cv_RU: Подпись

en: Cart
cv_RU: Карçин

en: Category
cv_RU: Категори

en: Catering
cv_RU: Кейтеринг

en: Chapters
cv_RU: Главы

en: Checkout
cv_RU: Расчет тăвас

en: City
cv_RU: Хула

en: Closed
cv_RU: Хупă

en: Code
cv_RU: Код

en: Coming Soon
cv_RU: Часах

en: Coming Soon 1
cv_RU: Часах 1

en: Coming soon
cv_RU: Часах

en: Comments
cv_RU: Комментарисем

en: Company
cv_RU: Компани

en: Connect
cv_RU: Çыхăнас

en: Contact
cv_RU: Çыхăну

en: Contact 10
cv_RU: Контакт 10

en: Contact 11
cv_RU: Контакт 11

en: Contact 12
cv_RU: Контакт 12

en: Contact 13
cv_RU: Контакт 13

en: Contact 14
cv_RU: Контакт 14

en: Contact 15
cv_RU: Контакт 15

en: Contact 16
cv_RU: Контакт 16

en: Contact 17
cv_RU: Пирĕнпе Çыхăнăр 17

en: Contact 18
cv_RU: Пирĕнпе Çыхăнăр 18

en: Contact Form
cv_RU: Çыхăну Форми

en: Contact Us
cv_RU: Пирĕнпе Çыхăнăр

en: Contact form
cv_RU: Çыхăну Форми

en: Contact us
cv_RU: Пирĕнпе çыхăнăр

en: Contact us.
cv_RU: Пирĕнпе çыхăнăр

en: Continue reading
cv_RU: Читать далее

en: Cookies
cv_RU: Кукисем

en: Countries
cv_RU: Çĕршывсем

en: Crafts
cv_RU: Ал ӗҫӗ

en: Create
cv_RU: Туса хурас

en: Culture
cv_RU: Культура

en: Custom Colors
cv_RU: Хăйевĕрлетнĕ Тĕссем

en: Custom Header
cv_RU: Ятарлă шапкă

en: DIY
cv_RU: Ху ту

en: Date
cv_RU: Числи

en: Decoration
cv_RU: Эрешлĕх

en: Description
cv_RU: Описани

en: Description:
cv_RU: Описани:

en: Design
cv_RU: Дизайн

en: Details
cv_RU: Тĕплĕнрех

en: Digital Marketing
cv_RU: Цифрăлла Маркетинг

en: Dimensions
cv_RU: Виçесем

en: Director
cv_RU: Директор

en: Discover
cv_RU: Тĕпчес

en: Donate
cv_RU: Пожертвовать

en: Download
cv_RU: Скачать тăвас

en: Earn
cv_RU: Ĕҫлесе илес

en: Education
cv_RU: Вĕрентÿ

en: Email Address
cv_RU: Email Адресĕ

en: Email:
cv_RU: Email

en: Enter your email address
cv_RU: Введите свой адрес электронной почты

en: Event
cv_RU: Мероприяти

en: Events
cv_RU: События

en: Example
cv_RU: Тĕслĕх

en: Examples
cv_RU: Тĕслĕхсем

en: Explore
cv_RU: Тĕпчес

en: FAQ
cv_RU: Ыйту-хурав

en: FAQs
cv_RU: Ыйту-хурав

en: Fashion
cv_RU: Мода

en: Favorites
cv_RU: Юратнисем

en: Featured
cv_RU: Ятарлăн сĕннĕ

en: Features
cv_RU: Функцисем

en: Feb
cv_RU: Нар

en: Film
cv_RU: Фильм

en: First Name
cv_RU: Ячӗ

en: First name
cv_RU: Ячӗ

en: Focus
cv_RU: Фокус

en: Follow Us
cv_RU: Пире Йĕрлес

en: Font Sizes
cv_RU: Шрифт Пысăкăшĕсем

en: Food
cv_RU: Апат-çимĕç

en: Footer
cv_RU: Подвал

en: France
cv_RU: Франци

en: Free
cv_RU: Тÿлевсĕр

en: Frequently Asked Questions
cv_RU: Час-час ыйтнисем

en: Friday
cv_RU: Эрне кун

en: Full Width
cv_RU: Тулли Сарлакăш

en: Furniture
cv_RU: Сĕтел-пукан

en: GET IN TOUCH
cv_RU: ҪЫХӐНАС

en: Galleries
cv_RU: Галерейăсем

en: Gallery
cv_RU: Галерея

en: Genre
cv_RU: Жанрĕ

en: Get Started
cv_RU: Начало работы

en: Get in touch
cv_RU: Свяжитесь с нами

en: Get started
cv_RU: Начало работы

en: Growth
cv_RU: Ÿсĕм

en: Guides
cv_RU: Çулпуçсем

en: Header
cv_RU: Заголовок

en: Heading 1
cv_RU: Заголовок 1

en: Heading 2
cv_RU: Заголовок 2

en: Heading 3
cv_RU: Заголовок 3

en: Heading 4
cv_RU: Заголовок 4

en: Heading 5
cv_RU: Заголовок 5

en: Heading 6
cv_RU: Заголовок 6

en: Headline
cv_RU: Заголовок

en: Hello world!
cv_RU: Салам, тĕнче!

en: Help
cv_RU: Пулăшу

en: Highlights
cv_RU: Тĕп самантсем

en: History
cv_RU: Истори

en: Home
cv_RU: Тĕп страница

en: Homepage
cv_RU: Домашняя страница

en: Hours
cv_RU: Cехет

en: Images
cv_RU: Сăнÿкерчĕксем

en: Info
cv_RU: Инфо

en: Infrastructure
cv_RU: Инфраструктура

en: Inspiration
cv_RU: Хавхалану

en: Interests
cv_RU: Интерессем

en: Interior Design
cv_RU: Интерьер Дизайнӗ

en: Invitation
cv_RU: Йыхрав

en: Jan
cv_RU: Кӑр

en: Jul
cv_RU: Утӑ

en: Jun
cv_RU: Çӗр

en: LEARN MORE
cv_RU: ТĔПЛĔНРЕХ ПĔЛЕС

en: Language
cv_RU: Чĕлхи

en: Last Name
cv_RU: Хушамачӗ

en: Last name
cv_RU: Хушамачӗ

en: Latest
cv_RU: Вӗр ҫӗнӗ

en: Latest Posts
cv_RU: Вĕр çĕнĕ Публикацисем

en: Layout
cv_RU: Разметка

en: Learn More
cv_RU: Тĕплĕнрех пĕлес

en: Learn more
cv_RU: Тĕплĕнрех пĕлес

en: Life
cv_RU: Пурнӑҫ

en: Lifestyle
cv_RU: Образ жизни

en: Light
cv_RU: Çутă

en: Lighting
cv_RU: Çутă аппаратури

en: Link
cv_RU: Каçă

en: Link in Bio
cv_RU: Биографири каҫӑ

en: Link text
cv_RU: Текст ссылки

en: Links
cv_RU: Каçăсем

en: List
cv_RU: Список

en: Listen on Spotify
cv_RU: Spotify-ра итлес

en: Lists
cv_RU: Списоксем

en: Literature
cv_RU: Литература

en: Location
cv_RU: Тĕлĕ

en: London
cv_RU: Лондон

en: Main
cv_RU: Тĕп

en: Maintenance
cv_RU: Тирпейлесси

en: Malaysia
cv_RU: Малайзи

en: Maldives
cv_RU: Мальдивсем

en: Mar
cv_RU: Пуш

en: Massage
cv_RU: Сообщени

en: Media
cv_RU: Медиа

en: Membership
cv_RU: Пайташлăх

en: Men
cv_RU: Арçынсем

en: Mental Health
cv_RU: Психика Сывлӑхӗ

en: Menu
cv_RU: Меню

en: Message
cv_RU: Сообщени

en: Mission
cv_RU: Мисси

en: Monday
cv_RU: Тунти кун

en: More Info
cv_RU: Тата инфо

en: More info
cv_RU: Тата инфо

en: Music
cv_RU: Музыка

en: My Links
cv_RU: Ман Каçăсем

en: My account
cv_RU: Ман аккаунт

en: Name
cv_RU: Ячӗ

en: Nature
cv_RU: Çутçанталăк

en: Need help?
cv_RU: Пулăшу унсăр юрамасть-и?

en: News
cv_RU: Çĕнни

en: Newsletter
cv_RU: Бюллетень

en: No results found.
cv_RU: Результатсем тупăнмарĕ.

en: Notes
cv_RU: Асăрхаттарусем

en: Nov
cv_RU: Чӳк

en: Oct
cv_RU: Юпа

en: Office Supplies
cv_RU: Офис хатӗрӗсем

en: Options
cv_RU: Опцисем

en: Order
cv_RU: Йĕрки

en: Other
cv_RU: Урăх

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
cv_RU: В 2015 году наша тема по умолчанию ориентирована на блоги и отличается наглядностью. Простые шрифты Twenty Fourteen легко читаются на экранах разных размеров и подходят для многих языков. Тема разрабатывалась в первую очередь для мобильных устройств, поэтому основное внимание уделяется вашему контенту, где бы его ни просматривали: на смартфоне, планшете, ноутбуке или настольном компьютере.

en: Our Story
cv_RU: Пирĕн Истори

en: Overall
cv_RU: Пӗтӗмпе

en: Pages
cv_RU: Страницăсем

en: Painters
cv_RU: Малярсем

en: Paris
cv_RU: Париж

en: People
cv_RU: Çынсем

en: Personal
cv_RU: Персональнăй

en: Philosophy
cv_RU: Философи

en: Phone
cv_RU: Телефон

en: Phone Number
cv_RU: Телефон Номерӗ

en: Phone number
cv_RU: Телефон номерӗ

en: Photography
cv_RU: Фотографи

en: Photos
cv_RU: Фотографии

en: Pocket
cv_RU: Кĕсье

en: Podcast
cv_RU: Подкаст

en: Poland
cv_RU: Польша

en: Portfolio
cv_RU: Портфолио

en: Post Formats
cv_RU: Публикаци Формачĕсем

en: Post Title
cv_RU: Публикаци Заголовокĕ

en: Posts
cv_RU: Публикацисем

en: Premium
cv_RU: Премиум

en: Pricing
cv_RU: Хаксем

en: Privacy Policy
cv_RU: Вăрттăнлăх Политики

en: Product
cv_RU: Тавар

en: Product Designer
cv_RU: Тавар дизайнерĕ

en: Productivity
cv_RU: Ĕç ÿсĕмĕ

en: Products
cv_RU: Продуктсем

en: Project
cv_RU: Проект

en: Project Name
cv_RU: Проект Ячĕ

en: Project Type
cv_RU: Проект Типĕ

en: Projects
cv_RU: Проектсем

en: Proudly powered by WordPress
cv_RU: Работает на WordPress

en: Purchase
cv_RU: Туянас

en: Questions?
cv_RU: Ыйтусем?

en: Quote
cv_RU: Цитата

en: Quotes
cv_RU: Цитатăсем

en: Read More
cv_RU: Тата Вулас

en: Reading
cv_RU: Вуласси

en: Recent Posts
cv_RU: Çĕнĕ публикацисем

en: Recipes
cv_RU: Рецептсем

en: Regina
cv_RU: Реджина

en: Register
cv_RU: Регистрациленес

en: Research
cv_RU: Тĕпчес

en: Reservations
cv_RU: Бронируйте столики

en: Resources
cv_RU: Ресурссем

en: Responsive Layout
cv_RU: Респонсивлă Разметка

en: Resume
cv_RU: Резюме

en: Reviews
cv_RU: Рецензисем

en: S
cv_RU: В

en: Sample Page
cv_RU: Пример страницы

en: San Francisco, CA
cv_RU: Сан Франциско, Калифорни

en: Saturday
cv_RU: Шăмат кун

en: Schedule
cv_RU: Планлас

en: Science
cv_RU: Ăслăлăх

en: Seasonal
cv_RU: Сезонлă

en: See more
cv_RU: Тата ытлине курас

en: Send
cv_RU: Ярас

en: Sep
cv_RU: Авă

en: Seychelles
cv_RU: Сейшелсем

en: Shop
cv_RU: Магазин

en: Short Stories
cv_RU: Калавсем

en: Sidebar
cv_RU: Панель

en: Sign Up
cv_RU: Çырăну

en: Sign up
cv_RU: Çырăнса хурăр

en: Size
cv_RU: Пысăкăш

en: Social
cv_RU: Соцсеть

en: Social Links
cv_RU: Соцсеть каççисем

en: Sports
cv_RU: Спорт

en: Start
cv_RU: Тапратас

en: Starter
cv_RU: Новичок

en: Store
cv_RU: Лавкка

en: Stories
cv_RU: Калавсем

en: Style
cv_RU: Стиль

en: Submit
cv_RU: Ярса парас

en: Subscribe
cv_RU: Çырăнăр

en: Subscription
cv_RU: Çырăну

en: Support
cv_RU: Поддержка

en: Table
cv_RU: Таблица

en: Tag
cv_RU: Тег

en: Team
cv_RU: Команда

en: Terms
cv_RU: Условисем

en: Test
cv_RU: Тест

en: Testimonial
cv_RU: Отзыв

en: Testimonials
cv_RU: Отзывсем

en: Text
cv_RU: Текст

en: Thursday
cv_RU: Кĕçнерни кун

en: Tiled Gallery
cv_RU: Плиткăлла Галерея

en: Tools
cv_RU: Хатĕр-хĕтĕр

en: Travel
cv_RU: Çулçÿрев

en: Trending
cv_RU: Трендсем

en: Tuesday
cv_RU: Ытлари кун

en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
cv_RU: Twenty Sixteen — современная версия популярного дизайна для WordPress. Горизонтальный заголовок с дополнительной правой панелью идеально подходит для блогов и сайтов. В теме есть произвольная настройка цветов с красивыми встроенными схемами и гармоничная растяжимая сетка с ориентацией на мобильные устройства, внимание уделено даже мельчайшим деталям. С Twenty Sixteen ваш сайт будет прекрасно выглядеть на любых экранах.

en: USA
cv_RU: АПШ

en: Uncategorized
cv_RU: Категорилемен

en: United Kingdom
cv_RU: Пĕрлешÿллĕ Королевство

en: United States
cv_RU: Америкăн Пĕрлешÿллĕ Штачĕсем

en: Unknown
cv_RU: Паллă мар

en: Upcoming Events
cv_RU: Çитес мероприятисем

en: Update
cv_RU: Çĕнетес

en: Venue
cv_RU: Вырăнĕ

en: Video
cv_RU: Видео

en: Videos
cv_RU: Видеосем

en: View product
cv_RU: Продукта курас

en: View products
cv_RU: Продуктсене курас

en: Visit Blog
cv_RU: Блога кайса пăхас

en: Web Design
cv_RU: Веб Дизайн

en: Websites
cv_RU: Веб-сайтсем

en: Weddings
cv_RU: Туй

en: Wednesday
cv_RU: Юн кун

en: Weight
cv_RU: Йывăрăш

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
cv_RU: Килĕрех WordPress-а. Ку вăл сирĕн пĕрремĕш публикаци. Ăна редакцилĕр е хуратăр, унтан çырма пуçлăр!

en: Wellness
cv_RU: Лайӑх сывлӑх

en: WhatsApp
cv_RU: МĕнsApp

en: Wine
cv_RU: Хĕрлĕ Эрех

en: Write title…
cv_RU: Ятне çырас…

en: Writing
cv_RU: Çырасси

en: Year
cv_RU: Çул

en: Yoga
cv_RU: Йога

en: all
cv_RU: пурĕ

en: audit
cv_RU: аудит

en: blog
cv_RU: блог

en: category
cv_RU: Категори

en: community
cv_RU: пĕрлĕх

en: contact
cv_RU: связи

en: cookies
cv_RU: Кукисем

en: design
cv_RU: Дизайн

en: education
cv_RU: Вĕрентÿ

en: family
cv_RU: кил-йыш

en: features
cv_RU: Функцисем

en: life
cv_RU: пурнăç

en: links
cv_RU: каçăсем

en: location
cv_RU: Тĕлĕ

en: london
cv_RU: Лондон

en: pages
cv_RU: Страницăсем

en: park
cv_RU: парк

en: philosophy
cv_RU: Философи

en: portfolio
cv_RU: Портфолио

en: posts
cv_RU: публикаци

en: professional
cv_RU: профессиллĕ

en: projects
cv_RU: Проектсем

en: quote
cv_RU: Цитата

en: seasonal
cv_RU: Сезонлă

en: space
cv_RU: пушлăх

en: subscribe
cv_RU: Çырăнăр

en: testimonials
cv_RU: отзывсем

en: uncategorized
cv_RU: Категорилемен

en: upcoming events
cv_RU: Çитес мероприятисем
