WordPress.com - Block Patterns - en to da_DK translation catalogue (330 entries)

en: ...or something like this:
da_DK: ...eller noget i denne stil:

en: 100% Woolen
da_DK: 100% uld

en: 2 columns
da_DK: 2 kolonner

en: 42% Cupro 34% Linen 24% Viscose
da_DK: 42% cupro 34% hør 24% viskose

en: A set of high quality curated patterns.
da_DK: Et sæt kuraterede blokgrupper af høj kvalitet.

en: ABOUT US
da_DK: OM OS

en: About
da_DK: Om

en: About Me
da_DK: Om mig

en: About me
da_DK: Om mig

en: About us
da_DK: Om os

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
da_DK: Tilføj tekst eller blokke, der vises, når forespørgslen ikke giver resultater.

en: Add text or blocks that will display when the query returns no results.
da_DK: Tilføj tekst eller blokke, der vises, når forespørgslen ikke giver resultater.

en: Add to cart
da_DK: Tilføj til kurv

en: Address
da_DK: Adresse

en: Address:
da_DK: Adresse:

en: All
da_DK: Alle

en: All items are 100% hand-made, using the potter’s wheel or traditional techniques.
da_DK: Alle varer er 100% håndlavede ved hjælp af potteskive eller traditionelle teknikker.

en: America
da_DK: Amerika

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
da_DK: En anonymiseret streng som er oprettet ud fra din e-mailadresse (også kaldet et hash), kan leveres til Gravatar tjenesten for at se om du bruger denne. Gravatar tjenestens privatlivspolitik er tilgængelig her: https://automattic.com/privacy/. Efter godkendelse af din kommentar, vil dit profilbillede være synligt for offentligheden sammen med din kommentar.

en: Apr
da_DK: apr.

en: Archive
da_DK: Arkiv

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
da_DK: Artikler på dette websted kan indeholde indlejret indhold (f.eks. videoer, billeder, artikler osv.). Indlejret indhold fra andre websteder opfører sig på nøjagtig samme måde, som hvis den besøgende har besøgt det andet websted.

en: Audio
da_DK: Lydklip

en: Aug
da_DK: aug.

en: Austria
da_DK: Østrig

en: Basic
da_DK: Basis

en: Birds
da_DK: Fugle

en: Block Patterns
da_DK: Blokmønstre

en: Blog Posts
da_DK: Blogindlæg

en: Bold
da_DK: Fed

en: Browse Categories
da_DK: Gennemse kategorier

en: Buy
da_DK: Køb

en: Buy now
da_DK: Køb nu

en: Calendar
da_DK: Kalender

en: Camera
da_DK: Kamera

en: Caption
da_DK: Billedtekst

en: Cart
da_DK: Indkøbsvogn

en: Category
da_DK: Kategori

en: Category name
da_DK: Kategorinavn

en: Centered
da_DK: Centreret

en: Chapters
da_DK: Kapitler

en: Checkout
da_DK: Kasse

en: Citation
da_DK: Citat

en: City
da_DK: By

en: Closed
da_DK: Lukket

en: Code
da_DK: Kode

en: Coming Soon
da_DK: Kommer snart

en: Coming soon
da_DK: Kommer snart

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Committed to a greener lifestyle
da_DK: Forpligtet til en grønnere livsstil

en: Company
da_DK: Firma

en: Connect
da_DK: Forbind

en: Contact
da_DK: kontakt

en: Contact Form
da_DK: Kontaktformular

en: Contact Information
da_DK: Kontaktinformationer

en: Contact Me
da_DK: Kontakt mig

en: Contact Us
da_DK: Kontakt os

en: Contact form
da_DK: Kontaktformular

en: Contact us
da_DK: Kontakt os

en: Content…
da_DK: Indhold ...

en: Continue reading
da_DK: Fortsæt læsning

en: Countries
da_DK: Lande

en: Create
da_DK: Opret

en: Created with love and care in Australia.
da_DK: Lavet med kærlighed og omhu i Australien.

en: Custom Colors
da_DK: Egne farver

en: Custom Header
da_DK: Egen header

en: Date
da_DK: Dato

en: Decoration
da_DK: Dekoration

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Details
da_DK: Detaljer

en: Dimensions
da_DK: Dimensioner

en: Discover
da_DK: Opdag

en: Donate
da_DK: Doner

en: Earn
da_DK: Tjen

en: Earthy, organic feel.
da_DK: Jordnær, økologisk følelse.

en: Education
da_DK: Uddannelse

en: Email
da_DK: E-mail

en: Email Address
da_DK: E-mail-adresse

en: Email:
da_DK: E-mail

en: Embedded content from other websites
da_DK: Indlejret indhold fra andre websteder

en: Enduring quality.
da_DK: Vedvarende kvalitet.

en: Engineering
da_DK: Ingeniørarbejde

en: Enter your email address
da_DK: Skriv din e-mail adresse

en: Events
da_DK: Begivenheder

en: Favorites
da_DK: Favoritter

en: Featured
da_DK: Udvalgt

en: Featured Post
da_DK: Fremhævede indlæg

en: Features
da_DK: Funktioner

en: Feb
da_DK: feb.

en: First Name
da_DK: Fornavn

en: First name
da_DK: Fornavn

en: Fits your wardrobe
da_DK: Passer din garderobe

en: Five
da_DK: Fem

en: Font Sizes
da_DK: Skriftstørrelser

en: For the gamers
da_DK: For gamere

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
da_DK: For brugere som opretter sig på vores websted (om nogen), gemmer vi også den personlige information de giver til deres brugerprofil. Alle brugere kan se, redigere, eller slette deres personlige information til enhver tid (med den undtagelse at de ikke kan ændre deres brugernavn). Webstedets administratorer kan også se og redigere den information.

en: Form
da_DK: Formular

en: France
da_DK: Frankrig

en: Free
da_DK: Gratis

en: Friday
da_DK: fredag

en: Full-Width Page
da_DK: Fuld sidebredde

en: Galleries
da_DK: Gallerier

en: Gallery
da_DK: Galleri

en: Get Started
da_DK: Kom igang

en: Get in touch
da_DK: Tag kontakt

en: Get started
da_DK: Kom igang

en: Gradient
da_DK: Graduering

en: Headers
da_DK: sidehoveder

en: Heading 1
da_DK: Overskrift 1

en: Heading 2
da_DK: Overskrift 2

en: Heading 3
da_DK: Overskrift 3

en: Heading 4
da_DK: Overskrift 4

en: Heading 5
da_DK: Overskrift 5

en: Heading 6
da_DK: Overskrift 6

en: Hello World!
da_DK: Hej verden!

en: Hello world!
da_DK: Hej Verden!

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Highlights
da_DK: Fremhævet

en: History
da_DK: Historik

en: Home
da_DK: Forside

en: Home Page
da_DK: Forside

en: Homepage
da_DK: Forside

en: Hotels
da_DK: Hoteller

en: Hours
da_DK: Åbningstider

en: How long we retain your data
da_DK: Hvor længe vi gemmer dine data

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
da_DK: Hvis du redigerer eller udgiver en artikel, vil en yderligere cookie blive gemt i din browser. Denne cookie indeholder ikke nogle personlige data og opgiver simpelthen indlægsID på den artikel, du lige har redigeret. Den udløber efter 1 dag.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
da_DK: Hvis du har en konto på dette websted, eller har skrevet kommentarer, kan du bede om en eksporteret fil med de personlige data vi har liggende om dig, heriblandt alt data, du har givet os. Du kan også bede om, at vi sletter alle personlige data, vi har om dig. Dette indbefatter ikke nogen form for data, som vi er forpligtede til at gemme af administrative, lovmæssige eller sikkerhedsmæssige grunde.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
da_DK: Hvis du skriver en kommentar på vores websted, kan du vælge at gemme dit navn, e-mailadresse og websted i cookies. Disse er til din bekvemmeligehed, så du ikke skal udfylde dine oplysninger igen, når du skriver endnu en kommentar. Disse cookies vil holde i et år.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
da_DK: Hvis du skriver en kommentar, så bliver kommentarer og dens metadata bevaret på ubestemt tid. Dette er så vi kan genkende og godkende enhver opfølgende kommentar automatisk i stedet for at have dem i en moderationskø.

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
da_DK: Hvis du anmoder om en nulstilling af adgangskoden, medtages din IP-adresse i e-mailen med nustillingen.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
da_DK: Hvis du uploader billeder til webstedet, så bør du undlade at uploade billeder med indlejrede lokalitetsdata (EXIF GPS) inkluderet. Besøgende på webstedet kan downloade og udtrække alle lokalitetsdata fra billeder på webstedet.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
da_DK: Hvis du besøger vores loginside, opretter vi en midlertidig cookie for at afgøre om din browser accepterer cookies. Denne cookie indeholder ingen personlige data og slettes, når du lukker din browser.

en: Images
da_DK: Billeder

en: Info
da_DK: Information

en: Instructions
da_DK: Instruktioner

en: Interests
da_DK: Interesser

en: Jan
da_DK: jan.

en: John Doe
da_DK: Jens Lyn

en: Jul
da_DK: jul.

en: Jun
da_DK: jun.

en: Just arrived
da_DK: Netop ankommet

en: LEARN MORE
da_DK: LÆR MERE

en: Language
da_DK: Sprog

en: Last Name
da_DK: Efternavn

en: Last name
da_DK: Efternavn

en: Latest
da_DK: Aeneste

en: Latest News
da_DK: Seneste nyt

en: Latest Posts
da_DK: Seneste indlæg

en: Learn More
da_DK: Få mere at vide

en: Learn more
da_DK: Få mere at vide

en: Light
da_DK: Lyst

en: Link text
da_DK: Link-tekst

en: Links
da_DK: Link

en: List
da_DK: Liste

en: Lists
da_DK: Lister

en: Location
da_DK: Placering

en: Main
da_DK: Hovedwebsted

en: Maintenance
da_DK: Vedligeholdelse

en: Maldives
da_DK: Maldiverne

en: Mar
da_DK: mar.

en: Media
da_DK: Medier

en: Meet us
da_DK: Mød os

en: Members
da_DK: Medlemmer

en: Membership
da_DK: Medlemskab

en: Message
da_DK: Besked

en: Monday
da_DK: mandag

en: More Details
da_DK: Flere detaljer

en: More Info
da_DK: Mere information

en: More details
da_DK: Flere detaljer

en: Music
da_DK: Musik

en: My account
da_DK: Min konto

en: New in store
da_DK: Ny i webshop

en: News
da_DK: Nyheder

en: Newsletter
da_DK: Nyhedsbrev

en: No results found.
da_DK: Ingen resultater fundet.

en: Normal Fit
da_DK: Normal pasform

en: Notes
da_DK: Noter

en: Nov
da_DK: nov.

en: Numbers
da_DK: Numre

en: Oct
da_DK: okt.

en: On Sale Products
da_DK: Varer på tilbud

en: One
da_DK: En

en: Options
da_DK: Muligheder

en: Order
da_DK: Rækkefølge

en: Other
da_DK: Anden

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
da_DK: Vores standardtema for 2015 er rent, blog-fokuseret og designet til klarhed. Den enkle og ligefremme typografi i Twenty Fifteen er læsbar på en bred vifte af skærmstørrelser og egnet til flere sprog. Vi har designet det ved hjælp af en mobile-first tilgang, hvilket betyder, at dit indhold er i centrum, uanset om dine besøgende benytter en smartphone, tablet, laptop eller stationær computer.

en: Our early autumn collection is here.
da_DK: Vores tidlige efterårskollektion er her.

en: Our passion is crafting mindful moments with locally sourced, organic, and sustainable products. We're more than a store; we're your path to a community-driven, eco-friendly lifestyle that embraces premium quality.
da_DK: Vores passion er at skabe mindeværdige øjeblikke med lokalt udvalgte, økologiske og bæredygtige produkter. Vi er mere end en webshop; vi er din vej til en lokal, miljøvenlig livsstil, der omfavner førsteklasses kvalitet.

en: Our services
da_DK: Vores ydelser

en: Pages
da_DK: Sider

en: Painter
da_DK: Maler

en: Pattern
da_DK: Blokgruppe

en: Phone
da_DK: Telefon

en: Phone Number
da_DK: Telefonnummer

en: Photography
da_DK: Fotografi

en: Photos
da_DK: Billeder

en: Poland
da_DK: Polen

en: Portfolio
da_DK: Portefølje

en: Post Formats
da_DK: Indlægsformater

en: Post Meta
da_DK: Indlægsmeta

en: Post Title
da_DK: Indlægstitel

en: Postcode
da_DK: Postnummer

en: Posts
da_DK: Indlæg

en: Prices
da_DK: Priser

en: Pricing
da_DK: Prissætning

en: Privacy Policy
da_DK: Privatlivspolitik

en: Product
da_DK: Vare

en: Product name
da_DK: Varenavn

en: Product title
da_DK: Varenavn

en: Products
da_DK: Produkter

en: Project
da_DK: Projekt

en: Purchase
da_DK: Køb

en: Quote
da_DK: Citat

en: Quotes
da_DK: Citater

en: Read More
da_DK: Læs mere

en: Reading
da_DK: L&#230;sning

en: Recent Posts
da_DK: Nye indl&#230;g

en: Recent news
da_DK: Nyheder

en: Reflect your fashionable style.
da_DK: Giver udtryk for din moderigtige stil.

en: Register
da_DK: Registrer

en: Registration Form
da_DK: Registreringsformular

en: Responsive Layout
da_DK: Responsivt layout

en: Resume
da_DK: Genoptag

en: Revenue
da_DK: Omsætning

en: Review
da_DK: Anmeldelse

en: Reviews
da_DK: Anmeldelser

en: Sample Page
da_DK: Eksempelside

en: Saturday
da_DK: lørdag

en: Schedule
da_DK: Planlægning

en: Seasonal
da_DK: Årstider

en: See more
da_DK: Se mere

en: Select products
da_DK: Vælg varer

en: Send Message
da_DK: Send Besked

en: Sep
da_DK: sep.

en: Seychelles
da_DK: Seychellerne

en: Shadow
da_DK: Skygge

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
da_DK: Del anmeldelser og feedback om dit brand/virksomhed.

en: Shop
da_DK: Webshop

en: Shop All
da_DK: Køb alle

en: Shop Now
da_DK: Gør en handel nu

en: Shop now
da_DK: Gør en handel nu

en: Sidebar
da_DK: Sidebjælke

en: Sign Up
da_DK: Tilmeld dig

en: Sign up
da_DK: Tilmeld

en: Single Product
da_DK: Enkeltvare

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Submit
da_DK: Send

en: Subscribe
da_DK: Abonnér

en: Subscription
da_DK: Abonnement

en: THE GOODS
da_DK: VARERNE

en: Table
da_DK: Tabel

en: Tag
da_DK: Nøgleord

en: Terms
da_DK: Vilkår

en: Testimonials
da_DK: Anbefalinger

en: Text
da_DK: Tekst

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
da_DK: Firmaet XYZ Dingenot blev grundlagt i 1971, og har siden da leveret kvalitetsdingenoter til offentligheden. XYZ er beliggende i Gotham City og beskæftiger over 2.000 mennesker og gør alle slags fantastiske ting for Gotham-samfundet.

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
da_DK: Disse websteder indsamler måske data om dig, bruger cookies, indlejrer ekstra tredjeparts sporing, og overvåger din interaktion med dette indlejrede indhold, heriblandt at spore din interaktion med indlejret indhold, hvis du har en konto og en logget ind på det websted.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
da_DK: Dette er en eksempelside. Den er forskellig fra et blogindlæg fordi at den vil forblive ét sted og vil dukke op i dit websteds navigation (i de fleste temaer). De fleste folk starter med en Om side der introducerer dem til potentielle besøgende på webstedet. Der kunne for eksempel stå:

en: Three
da_DK: Tre

en: Thursday
da_DK: torsdag

en: Timeless style.
da_DK: Tidløs design.

en: Tools
da_DK: Værktøjer

en: Tuesday
da_DK: tirsdag

en: Two
da_DK: To

en: Type / to add a hidden block
da_DK: Skriv / for at tilføje en skjult blok

en: URL
da_DK: Link

en: Uncategorized
da_DK: Ikke-kategoriseret

en: Unknown
da_DK: Ukendt

en: Upcoming Events
da_DK: Kommende begivenheder

en: Update
da_DK: Opdater

en: Versatile
da_DK: Alsidig

en: Videos
da_DK: Videoer

en: View Blog
da_DK: Se Blog

en: View product
da_DK: Vis vare

en: View products
da_DK: Vis varer

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
da_DK: Besøgendes kommentarer kan muligvis blive kontrolleret af en automatisk spam-genkendelse tjeneste.

en: Websites
da_DK: Hjemmesider

en: Wednesday
da_DK: onsdag

en: Weight
da_DK: Vægt

en: Welcome
da_DK: Velkommen

en: Welcome to
da_DK: Velkommen til

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
da_DK: Velkommen til WordPress. Dette er dit første indlæg. Ret eller slet det og begynd derefter at skrive!

en: What rights you have over your data
da_DK: Hvilke rettigheder har du over dine data

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
da_DK: Når du logger ind, vil vi opsætte en række cookies og gemme din logininformation og dine valg af skærmvisning. Login cookies holder i to dage, og skærmvalg cookies holder i et år. Hvis du vælger &quot;Husk mig&quot;, vil dit login holde i to uger. Hvis du logger ud af din konto, vil login cookierne forsvinde.

en: Where your data is sent
da_DK: Hvor dine data sendes hen

en: Who we share your data with
da_DK: Hvem vi deler dine data med

en: Write title…
da_DK: Skriv titel...

en: Writing
da_DK: Skrivning

en: Year
da_DK: Årstal

en: You may be interested in…
da_DK: Du kunne måske være interesseret i...

en: Your cart is currently empty!
da_DK: Din kurv er lige nu tom!

en: all
da_DK: alle

en: blog
da_DK: Blog

en: category
da_DK: Kategori

en: change
da_DK: skift

en: city
da_DK: by

en: contact
da_DK: kontakt

en: cookies
da_DK: Cookies

en: dark
da_DK: Mørk

en: design
da_DK: Design

en: education
da_DK: Uddannelse

en: family
da_DK: familie

en: features
da_DK: Funktioner

en: from $0.99
da_DK: fra $0.99

en: from $1.49
da_DK: fra $1.49

en: from $1.99
da_DK: fra $1.99

en: from $2.99
da_DK: fra $2.99

en: home
da_DK: Hjem

en: images
da_DK: billeder

en: list
da_DK: liste

en: location
da_DK: Placering

en: london
da_DK: London

en: media
da_DK: medier

en: menu
da_DK: Menu

en: music
da_DK: musik

en: pages
da_DK: Sider

en: poetry
da_DK: poesi

en: portfolio
da_DK: Portefølje

en: posts
da_DK: indl&#230;g

en: products
da_DK: varer

en: professional
da_DK: arbejde

en: quote
da_DK: Citat

en: reviews
da_DK: bedømmelser

en: seasonal
da_DK: Årstider

en: subscribe
da_DK: Abonnér

en: text
da_DK: tekst

en: uncategorized
da_DK: Ikke kategoriseret

en: upcoming events
da_DK: Kommende begivenheder

en: update
da_DK: Opdater

en: wordpress
da_DK: WordPress
