WordPress.com - Block Patterns - en to fa translation catalogue (505 entries)

en: ,
fa: ،

en: ...or something like this:
fa: ...یا چیزهایی مانند این:

en: 100% Woolen
fa: ۱۰۰٪ پشمی

en: 2 columns
fa: 2 ستون

en: 3 Months
fa: ۳ ماه

en: 42% Cupro 34% Linen 24% Viscose
fa: 42% کوپرو 34% لینن 24% ویسکوز

en: 5
fa: ۵

en: 7 Seconds
fa: 7 ثانیه

en: 9
fa: ۹

en: <em>About us</em>
fa: <em>درباره ما</em>

en: <em>Contact</em>
fa: <em>تماس</em>

en: <strong>$8</strong>
fa: <strong>۸$</strong>

en: <strong>1,652</strong>
fa: <strong>۱.۶۵۲</strong>

en: <strong>1,972</strong>
fa: <strong>۱.۹۷۲</strong>

en: <strong>Become a Volunteer</strong>
fa: <strong>یک کمک کننده شوید</strong>

en: <strong>Featured Post</strong>
fa: <strong>نوشته منتخب</strong>

en: <strong>Featured Recipe</strong>
fa: <strong>دستور غذای منتخب</strong>

en: <strong>Featured</strong>
fa: <strong>منتخب</strong>

en: <strong>Follow us:</strong>
fa: <strong>دنبال کردن ما:</strong>

en: <strong>Get in touch:</strong>
fa: <strong>ارتباط گرفتن:</strong>

en: <strong>Our Beliefs</strong>
fa: <strong>اعتقادات ما</strong>

en: <strong>Send Donation</strong>
fa: <strong>ارسال هدیه</strong>

en: <strong>Services</strong>
fa: <strong>خدمات</strong>

en: A set of high quality curated patterns.
fa: مجموعه‌ای از الگوهای با کیفیت بالا.

en: ABOUT US
fa: دربارۀ ما

en: About
fa: درباره

en: About Me
fa: درباره من

en: About Page
fa: صفحهٔ درباره

en: About Us
fa: درباره ما

en: About me
fa: درباره من

en: About us
fa: درباره ما

en: Ad
fa: آگهی

en: Adaptive Advantage
fa: مزیت تطبیقی

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
fa: متن یا بلوک‌هایی را اضافه نمایید تا هنگامی که کوئری نتیجه‌ای نداشت نمایش داده شوند.

en: Add to cart
fa: افزودن به سبد خرید

en: Address
fa: نشانی

en: Address:
fa: آدرس

en: Advertisement
fa: تبلیغات

en: Advertising
fa: تبلیغات

en: All
fa: همه

en: All events
fa: همهٔ رویدادها

en: All items are 100% hand-made, using the potter’s wheel or traditional techniques.
fa: همه اقلام ۱۰۰٪ دست ساز و با استفاده از چرخ سفالگری یا تکنیک های سنتی هستند.

en: America
fa: آمریکا

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
fa: یک رشته ناشناس ایجاد شده از آدرس ایمیل شما (همچنین هش نامیده می‌شود) ممکن است به سرویس Gravatar ارائه شود تا ببینید آیا از آن استفاده می‌کنید. سیاست حفظ حریم خصوصی خدمات Gravatar در اینجا در دسترس است: https://automattic.com/privacy/. پس از تأیید نظر شما، تصویر نمایه شما در متن نظر شما قابل مشاهده است.

en: Archive
fa: بایگانی

en: Art
fa: هنر

en: Article
fa: مقاله

en: Articles
fa: مقالات

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
fa: مقالات موجود در این سایت ممکن است شامل محتوای تعبیه شده (مثلا ویدئوها، تصاویر، مقالات و غیره) باشد. مطالب جاسازی شده از وب سایت‌های دیگر رفتار دقیقا همان طوری که بازدید کننده از وب سایت دیگر بازدید کرده است.

en: Audio
fa: صوت

en: August 1 -- December 1
fa: ۱۵ مرداد -- ۱۵ آذر

en: Austria
fa: اتریش

en: Banner
fa: برنما

en: Basic
fa: پایه

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
fa: عضو شوید و پیشنهادهای انحصاری دریافت کنید!

en: Berlin
fa: برلین

en: Beyond the Obstacle
fa: فراتر از مانع

en: Bicycle
fa: دوچرخه

en: Biography
fa: زندگی‌نامه

en: Block Patterns
fa: الگوهای بلوک

en: Blog
fa: وب‌نوشت

en: Blog Posts
fa: نوشته‌های وب‌نوشت

en: Bold
fa: ضخیم

en: Book now
fa: رزور اتاق

en: Books
fa: کتاب‌ها

en: Browse Categories
fa: کاوش دسته‌ها

en: Bubbles
fa: حباب‌ها

en: Build
fa: ساختن

en: Building
fa: ساختمان

en: Business
fa: کسب و کار

en: Button-down front for any type of mood or look.
fa: Button-down front برای هر نوع حالت یا ظاهری.

en: Buy Tickets
fa: خرید بلیت‌ها

en: Buy now
fa: ‌اینک بخرید

en: Calendar
fa: تقویم

en: Call to Action
fa: فراخوانی برای اقدام

en: Camera
fa: دوربین

en: Caption
fa: توضیحات زیرنویس

en: Cart
fa: سبد خرید

en: Case Studies
fa: بررسی موردی

en: Category
fa: دسـتـه‌هـا

en: Category name
fa: نام دسته

en: Centered
fa: وسط چین شده

en: Chapters
fa: فصل‌ها

en: Checkout
fa: تسویه حساب

en: Chocolate
fa: شکلات

en: Citation
fa: یادکرد

en: City
fa: شهر

en: Classes
fa: کلاس ها

en: Closed
fa: بسته شده

en: Code
fa: کد

en: Coffee
fa: قهوه

en: Collaboration
fa: همکاری و مشارکت

en: Collaboration Magic
fa: همکاری جادویی

en: Coming Soon
fa: به زودی

en: Coming Soon 1
fa: به زودی ۱

en: Coming soon
fa: به زودی

en: Comments
fa: دیدگاه

en: Company
fa: شرکت

en: Connect
fa: اتصال

en: Contact
fa: ارتباط

en: Contact 10
fa: تماس ۱۰

en: Contact 11
fa: تماس ۱۱

en: Contact 12
fa: تماس ۱۲

en: Contact 13
fa: تماس ۱۳

en: Contact 14
fa: تماس ۱۴

en: Contact 15
fa: تماس ۱۵

en: Contact 16
fa: تماس ۱۶

en: Contact 17
fa: تماس ۱۷

en: Contact 18
fa: تماس ۱۸

en: Contact Form
fa: فرم تماس

en: Contact Information
fa: اطلاعات تماس

en: Contact Us
fa: تماس با ما

en: Contact form
fa: فرم تماس

en: Contact us
fa: با ما تماس بگیرید

en: Contact us.
fa: با ما تماس بگیرید

en: Content…
fa: محتوا…

en: Continue reading
fa: ادامه نوشته

en: Cookies
fa: کوکی‌ها

en: Corporate
fa: شرکتی

en: Courses
fa: دوره‌های آموزشی

en: Covers
fa: کاورها

en: Crafts
fa: صنایع

en: Create
fa: ساختن

en: Create anything
fa: ایجادکردن هر چیزی

en: Created with love and care in Australia.
fa: با عشق و مراقبت در استرالیا ایجاد شده است.

en: Cupcakes
fa: کیک کوچک

en: Custom Colors
fa: رنگ‌های سفارشی

en: Custom Header
fa: سربرگِ سفارشی

en: Date
fa: تاریخ

en: Decoration
fa: دکوراسیون

en: Description
fa: توضیح

en: Description:
fa: توصیف:

en: Design
fa: طراحی

en: Details
fa: جزئیات

en: Digital Marketing
fa: بازاریابی دیجیتال

en: Dimensions
fa: اندازه

en: Discover
fa: کشف کنید

en: Donate
fa: اهدا

en: Download
fa: بارگیری (Download)

en: Earn
fa: کسب درآمد

en: Earthy, organic feel.
fa: احساس خاکی و ارگانیک.

en: Education
fa: آموزشی

en: Email
fa: ایمیل و خبرنامه

en: Email Address
fa: آدرس ایمیل

en: Email:
fa: ایمیل و خبرنامه

en: Embedded content from other websites
fa: محتوای جاسازی‌شده از دیگر وب‌سایت‌ها

en: Enduring quality.
fa: کیفیت ماندگار.

en: Enter your email address
fa: نشانی ایمیل خود را وارد کنید

en: Event
fa: رویداد

en: Events
fa: رویدادها

en: Events List
fa: فهرست رویدادها

en: Example
fa: مثال

en: Examples
fa: نمونه‌ها

en: Explore
fa: اکتشاف

en: FAQ
fa: پرسش و پاسخ

en: Facebook
fa: فیس بوک

en: Fashion
fa: مُد

en: Favorites
fa: علاقه‌مندی‌ها

en: Featured
fa: برگزیده

en: Featured Post
fa: نوشتهٔ ویژه

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Fits your wardrobe
fa: متناسب با کمد لباس شما

en: Five
fa: پنج

en: Flickr
fa: فـلیکر

en: Follow Me
fa: مرا دنبال کنید

en: Follow Us
fa: ما را دنبال کنید

en: Font Sizes
fa: اندازه‌ قلم

en: Food
fa: خوردنی

en: Footer
fa: پا برگ

en: Footers
fa: پابرگ‌ها

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
fa: برای کاربرانی که در وب سایت ما ثبت نام می‌کنند (اگر وجود داشته باشند)، ما همچنین اطلاعات شخصی را که در مشخصات کاربر آنها ارائه می‌کنیم، ذخیره می‌کنیم. همه کاربران می‌توانند اطلاعات شخصی خود را در هر زمان (به جز آنها که نمی‌توانند نام کاربری خود را تغییر دهند) ببینند، ویرایش و یا حذف کنند. مدیران وب سایت همچنین می‌توانند این اطلاعات را مشاهده و ویرایش کنند.

en: Form
fa: فرم‌

en: Founder at BeautifulWriting.com
fa: بنیانگذار BeautifulWriting.com

en: Four
fa: چهار

en: France
fa: فرانسه

en: Free
fa: رایگان

en: Frequently Asked Questions
fa: پرسش‌های متداول

en: Frequenty Asked Questions
fa: پرسش‌های متداول

en: Friday
fa: چهار شنبه

en: From Signac to Matisse
fa: از سیناک تا ماتیس

en: From the blog
fa: از وبلاگ

en: Full Width
fa: پهنای کامل

en: Full-Width Page
fa: صفحهٔ تمام‌پهنا

en: Galleries
fa: گالری ها

en: Gallery
fa: گالری

en: Genre
fa: نوع

en: Get In Touch
fa: در تماس باشید

en: Get Started
fa: شروع کنید

en: Get in Touch
fa: در تماس باشید

en: Get in Touch!
fa: در تماس باشید!

en: Get in Touch.
fa: در تماس باشید

en: Get in touch
fa: در تماس باشید

en: Get in touch!
fa: در تماس باشید!

en: Get in touch.
fa: در تماس باشید

en: Get new recipes delivered directly to your inbox.
fa: دستورالعمل‌های جدید را مستقیم در ایمیل خود دریافت کنید

en: Get started
fa: شروع کنید

en: GitHub
fa: گیت‌هاب

en: Google
fa: گوگل - Google

en: Google+
fa: گوگل+

en: Gradient
fa: طیف

en: Growth Unlocked
fa: رشد باز شد

en: Guides
fa: راهنما

en: Half tuck into your pants or layer over.
fa: نیمی از شلوار خود را بپوشانید یا یک لایه روی آن قرار دهید.

en: Header
fa: عنوان

en: Headers
fa: سربرگ‌ها

en: Heading 1
fa: عنوان 1

en: Heading 2
fa: عنوان 2

en: Heading 3
fa: عنوان 3

en: Heading 4
fa: تیتر ۴

en: Heading 5
fa: تیتر ۵

en: Heading 6
fa: تیتر ۶

en: Headline
fa: سرصفحه

en: Hello World!
fa: سلام جهان!

en: Hello world!
fa: سلام دنیا!

en: Help
fa: راهنما

en: Highlights
fa: نکات مهم

en: History
fa: سوابق

en: Home
fa: خانه

en: Home Page
fa: آغازه

en: Homepage
fa: برگ نخست

en: Hours
fa: ساعت

en: How long we retain your data
fa: چه مدت ما اطلاعات شما را حفظ می‌کنیم

en: How much does it cost?
fa: چقدر هزینه دارد؟

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
fa: اگر یک مقاله را ویرایش یا منتشر کنید، یک کوکی اضافی در مرورگر شما ذخیره خواهد شد. این کوکی حاوی اطلاعات شخصی نیست و به سادگی نشان می‌دهد که شناسه پست مقاله شما فقط ویرایش شده است. بعد از یک روز منقضی می‌شود.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
fa: اگر در این سایت حساب کاربری دارید یا نظری ارسال کرده‌اید، می‌توانید درخواست دریافت یک فایل خروجی از اطلاعات شخصی که ما در مورد شما نگه می‌داریم، از جمله هرگونه داده‌ای که برای ما ارائه کرده‌اید را بدهید. همچنین می‌توانید درخواست کنید که ما هرگونه اطلاعات شخصی که در مورد شما داریم را پاک کنیم. این شامل اطلاعاتی نیست که ما مجبور به نگهداری آنها برای اهداف اداری، قانونی یا امنیتی باشیم.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
fa: اگر شما نظر خود را در سایت ما ثبت کنید، ممکن است برای ذخیره نام، آدرس ایمیل و وب سایت خود در کوکی‌ها تصمیم گیری کنید. اینها برای راحتی شما هستند، به طوری که شما مجبور نیستید دوباره جزئیات خود را پر کنید زمانی که نظر دیگری را ارسال کنید. این کوکی‌ها یک سال طول خواهد کشید.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
fa: اگر یک نظر را ارسال کنید، نظر و متادیتای آن به طور نامحدود حفظ می‌شوند. این به این معنا است که ما می‌توانیم نظرات بعدی را بطور خودکار بجای اینکه در صف بازدید قرار دهیم، تشخیص داده و تایید کنیم.

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
fa: اگر شما یک تنظیم دوباره رمز عبور را درخواست دادید، نشانی IP شما در ایمیل تنظیم دوباره وجود خواهد داشت.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
fa: اگر تصاویر را به وبسایت آپلود کنید، نباید آپلود تصاویر با داده‌های مکان جغرافیایی (EXIF GPS) شامل شود. بازدیدکنندگان وب سایت می‌توانند هر گونه اطلاعات مکان را از تصاویر در وب سایت دانلود و استخراج کنند.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
fa: اگر از برگه ورود ما بازدید نمایید، ما یک کوکی موقت برای مشخص نمودن اینکه آیا مروگر شما کوکی قبول می‌کند را تنظیم می‌کنیم. این کوکی محتوای اطلاعات شخصی شما نیست و وقتی مرورگر شما بسته می‌شود از بین می‌رود.

en: Image Alignment
fa: چیدمان تصویر

en: Images
fa: تصاویر

en: Info
fa: اطلاعات

en: Instagram
fa: اینستاگرام

en: Instructions
fa: دستورالعمل‌ها

en: Interests
fa: علایق

en: Join the Club
fa: پیوستن به محفل

en: Join the Conversation
fa: پیوستن به مکالمه

en: LEARN MORE
fa: بیشتر بدانید

en: LaTeX
fa: لاتک

en: Language
fa: زبان

en: Latest News
fa: واپسین تازه‌ها

en: Latest Posts
fa: نوشته‌های اخیر

en: Latest episodes
fa: آخرین اپیزودها

en: Latest from the Blog
fa: آخرین‌های وبلاگ

en: Latest from the blog
fa: آخرین‌های وبلاگ

en: Layout
fa: طرح

en: Learn More
fa: بیشتر بدانید

en: Learn more
fa: اطلاعات بیشتر

en: Light
fa: روشن

en: Link
fa: لینک

en: Link in Bio
fa: لینک در بیو

en: Link text
fa: متن پیوند

en: LinkedIn
fa: لینکداین

en: Links
fa: پیوندها

en: List
fa: فهرست

en: List item four
fa: فهرست موارد چهار

en: List item one
fa: فهرست موارد یک

en: List item three
fa: فهرست موارد سه

en: List item two
fa: فهرست موارد دو

en: Listen on Spotify
fa: شنیدن در اسپاتیفای

en: Lists
fa: لیست ها

en: Location
fa: مکان

en: London
fa: لندن

en: Main
fa: اصلي

en: Malaysia
fa: مالزی

en: Maldives
fa: مالدیو

en: Management
fa: مدیریت

en: Marl is an independent studio and artisanal gallery.
fa: Marl یک استودیو مستقل و گالری صنایع دستی است.

en: Massage
fa: پیام

en: Media
fa: رسانه

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
fa: اعضا به نمایش‌ها و فروش‌های انحصاری دسترسی خواهند داشت. حق عضویت سالانه ۹۹.۹۹ دلار است.

en: Membership
fa: عضویت

en: Menu
fa: فهرست

en: Monday
fa: شنبه

en: More Details
fa: جزئیات بیشتر

en: More details
fa: جزئیات بیشتر

en: Mountains
fa: کوه‌ها

en: Music
fa: آهنگ

en: My Links
fa: پیوندهای من

en: My account
fa: حساب من

en: Nature
fa: طبیعت

en: Need help?
fa: به کمک نیاز دارید؟

en: News
fa: موارد جدید

en: Newsletter
fa: خبرنامه

en: Newsletter 1
fa: خبرنامه ۱

en: No results found.
fa: نتیجه‌ای پیدا نشد.

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Numbers
fa: اعداد

en: October 1 -- December 1
fa: ۱۵ مهر -- ۱۵ آذر

en: On Sale Products
fa: در فروش محصولات

en: One
fa: یک

en: Order
fa: سفارش دادن:

en: Other
fa: دیگر

en: Other:
fa: دیگر:

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
fa: پوستهٔ پیش‌فرضِ 2015 ما یک پوستهٔ تمیز، متمرکز بر وب‌نویسی و طراحی‌شده برایِ وضوح است. تایپوگرافیِ Twenty Fifteen ساده و سرراست و رویِ دستهٔ بزرگی از نمایشگرهایی با اندازه‌هایِ مختلف قابلِ خواندن است و برایِ چندین زبان مناسب خواهد بود.  ما آن را با اولویت‌دادن به دستگاه‌هایِ همراه طراحی کرده‌ایم به این معنی که اگر بازدیدکنندگان از تلفن‌های هوشمند، تبلت، لپ‌تاپ، یا رایانهٔ رومیزی استفاده کنند، مطالبِ شما همواره در وسطِ صفحه قرار خواهند گرفت.

en: Our History
fa: تاریخچه ما

en: Our Hours
fa: ساعت ما

en: Our Mission
fa: اهداف ما

en: Our Story
fa: داستان ما

en: Our services
fa: خدمات ما

en: Pages
fa: صفحه

en: Paris
fa: پاریس

en: Partners
fa: شرکا

en: Pattern
fa: الگو

en: People
fa: کاربران

en: Personal
fa: شخصی (Personal)

en: Photography
fa: عکاسی

en: Photos
fa: عکس‌ها

en: Pinterest
fa: پین‌ترست

en: Pixl is a simple yet opinionated blogging theme inspired by websites of the nineties.
fa: Pixl یک پوسته ساده اما با عقیده‌مندی است که تحت تأثیر وبسایت‌های دهه نود طراحی شده است.

en: Podcast
fa: پادکست

en: Poland
fa: لهستان

en: Portfolio
fa: نمونه‌کار

en: Post Formats
fa: ساختارهای نوشته

en: Post Meta
fa: متای نوشته

en: Post Title
fa: عنوان نوشته

en: Posts
fa: پست ها

en: Premium
fa: ویژه (Premium)

en: Pricing
fa: قیمت گذاری

en: Privacy Policy
fa: سیاست حریم

en: Product
fa: اتاق

en: Product name
fa: نام محصول

en: Product title
fa: عنوان محصول

en: Productivity
fa: بهره‌وری

en: Products
fa: محصولات

en: Project
fa: پروژه

en: Project Type
fa: گونهٔ پروژه

en: Projects
fa: پروژه‌ها

en: Proudly powered by WordPress
fa: با افتخار نیرو گرفته از وردپرس

en: Purchase
fa: خرید

en: Purpose
fa: هدف

en: Questions?
fa: پرسش‌ها

en: Quote
fa: گفتاورد

en: Quotes
fa: نقل قول ها

en: Read More
fa: بیشتر بخوانید

en: Reading
fa: خواندن

en: Recent Posts
fa: نوشته‌های تازه

en: Recipes
fa: دستورغذا

en: Reddit
fa: ردّیت

en: Reflect your fashionable style.
fa: سبک مد روز خود را منعکس کنید.

en: Regina
fa: رجاینا

en: Register
fa: نام‌نویسی

en: Registration Form
fa: فرم نام‌نویسی

en: Research
fa: تحقیق

en: Reservations
fa: رزرویشن

en: Resources
fa: اتاق ها

en: Responsive Layout
fa: طرح واکنش‌گرا

en: Restaurant Menu
fa: منوی رستوران

en: Resume
fa: ادامه

en: Review
fa: بررسی

en: Reviews
fa: بررسی‌ها

en: Sample Page
fa: صفحهٔ نمونه

en: Saturday
fa: پنج شنبه

en: Schedule
fa: زمان‌ بندی

en: Schedules
fa: زمان‌بندی

en: Seasonal
fa: فصلی

en: See more
fa: بیشتر ببینید

en: Send
fa: ارسال

en: Send Message
fa: فرستادن پیام

en: Send a Message
fa: ارسال یک پیام

en: Services
fa: خدمات

en: Seychelles
fa: سیشل

en: Shadow
fa: سایه

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
fa: بررسی‌ها و بازخوردها را در مورد نام تجاری/کسب و کار خود به اشتراک بگذارید.

en: Shop
fa: فروشگاه

en: Shop Now
fa: اکنون خرید کنید

en: Shop now
fa: اکنون خرید کنید

en: Sidebar
fa: ستون‌کناری

en: Sign Up
fa: نام‌نویسی

en: Sign up
fa: ثبت‌نام

en: Single Product
fa: تک محصول

en: Size
fa: اندازه

en: Slate
fa: تیره

en: Social
fa: شبکه‌های اجتماعی

en: Social Links
fa: پیوندهای شبکه‌های اجتماعی

en: SoundCloud
fa: سوندکلود

en: Soundcloud
fa: سوندکلود

en: Sports
fa: ورزش‌ها

en: Stars
fa: ستاره‌ها

en: Start
fa: شروع

en: Starter
fa: آغازگر (Starter)

en: Stay Warm in Autumn: Roasted Pumpkin Soup
fa: در پاییز گرم بمانید: سوپ کدو حلوایی میل کنید

en: Store
fa: فروشگاه

en: Stories
fa: داستان‌ها

en: Style
fa: حالت

en: Submit
fa: ارسال

en: Subscribe
fa: مشترک شدن

en: Subscription
fa: اشتراک

en: Support
fa: پشتیبانی

en: THE GOODS
fa: کالاها

en: Table
fa: جدول

en: Tables
fa: جداول

en: Tag
fa: برچسب

en: Tea
fa: چای

en: Team
fa: تیم

en: Teamwork Triumphs
fa: کارتیمی Triumphs

en: Terms
fa: شرایط

en: Testimonial
fa: گواهی‌نامه

en: Testimonials
fa: گواهی‌نامه‌ها

en: Text
fa: متن

en: The Eden Jacket
fa: ژاکت از شرکت Eden

en: The Life I Deserve
fa: آن زندگی که لایقش هستم

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
fa: شرکت XYZ در سال ۱۹۷۱ تأسیس شد، و تا کنون چیزهای با کیفیتی را به عموم عرضه کرده است. این شرکت در شهر گاتهام واقع شده است، بیش از ۲۰۰۰ نفر در آن کار می‌کنند و همه نوع چیز عالی برای جامعه گاتهام انجام می‌دهد.

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
fa: نمایشگاه‌ها توسط موزهٔ هنر مدرن و با همکاری هنرمندان و موزه‌داران در سراسر دنیا برگزار می‌شوند و غالبا مورد توجه بین المللی قرار می‌گیرند. موزهٔ هنر مدرن، به عنوان موزهٔ برتر سال در اروپا مورد تقدیر ویژه قرار گرفته و نامزد دریافت جایزهٔ موزهٔ برتر سال در سوئد و همچنین جایزهٔ انجمن موزهٔ اروپا بوده است.

en: Theatre of Operations
fa: صحنهٔ نبرد

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
fa: این وبسایت‌ها ممکن است اطلاعاتی مربوط به شما را جمع‌آوری کنند، از کوکی‌ها استفاده کنند، ردیابی سوم شخص اضافه را جاسازی کنند و تعامل شما را با محتوای تعبیه شده نظارت کنند که شامل ردیابی تعامل شما با محتوای جاسازی شده است اگر حساب کاربری داشته و به آن وبسایت وارد شده باشید.

en: This is a Category Description.
fa: این یک توضیحات برای دسته است.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
fa: این یک برگه‌ی نمونه است. این از یک نوشته وبلاگ متفاوت است زیرا در یک مکان باقی خواهد ماند و در راهبری سایت شما (در بیشتر پوسته‌ها) نشان داده خواهد شد. بیشتر مردم با یک برگه درباره که آنها را به بازدیدکنندگان بالقوه سایت معرفی می‌کند، شروع می‌کنند. آن ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

en: Three
fa: سه

en: Thursday
fa: پنج‌ شنبه

en: Tiled Gallery
fa: گالری مدل کاشی

en: Timeless style.
fa: سبک بی انتها.

en: Tips
fa: پیشنهادها

en: Tools
fa: ابزارها

en: Travel
fa: سفر

en: Tuesday
fa: سه‌ شنبه

en: Tumblr
fa: تامبلر

en: Tutorials
fa: آموزش‌ها

en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
fa: Twenty Sixteen یک برداشت نوین از یک چیدمان همیشه‌پرطرفدار WordPress است — شامل یک تیتر افقی با نوار کناری دلبخواهی که برای وب‌گاه‌ها و وب‌نوشت‌ها عالی کار می‌کند. این پوسته شامل گزینه‌هایی برای سفارشی‌سازی رنگ به همراه رنگ‌بندی‌های پیش‌فرض زیبا است، شبکه‌ای هماهنگ و سیال با هدف‌گذاری دستگاه‌های همراه. پرداخت بی‌نقص در همهٔ جزئیات. با Twenty Sixteen وردپرس شما همه‌جا زیبا به نظر خواهد رسید.

en: Twenty Twenty
fa: بیست بیست

en: Twitter
fa: توییتر

en: Two
fa: دو

en: Type / to add a hidden block
fa: نوع / جهت افزودن یک بلوک مخفی

en: Uncategorized
fa: دسته‌بندی نشده

en: Unique, one-of-a-kind pieces.
fa: منحصربه‌فرد، قطعات بی‌نظیر.

en: United Kingdom
fa: بریتانیای کبیر

en: United States
fa: ایالات متحده

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Upcoming Events
fa: رویدادهای پیش رو

en: Update
fa: بروزرسانی

en: Venue
fa: میعادگاه

en: Versatile
fa: چند منظوره

en: Video
fa: ویدئو

en: Videos
fa: ویدئو ها

en: View Blog
fa: دیدن وبلاگ

en: View products
fa: نمایش محصولات

en: Vimeo
fa: ویمیو

en: Visit Blog
fa: دیدن وب‌نوشت

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
fa: دیدگاه‌های بازدیدکننده ممکن است از طریق یک سرویس تشخیص جفنگ خودکار بررسی شوند.

en: WHAT’S YOUR FAVORITE COLOR?
fa: رنگ مورد علاقه شما چیست؟

en: Walt Disney
fa: والت دیسنی

en: We specialize in limited collections of handmade tableware. We collaborate with restaurants and cafes to create unique items that complement the menu perfectly. Please get in touch if you want to know more about our process and pricing.
fa: ما در مجموعه های محدودی از ظروف دست ساز تخصص داریم. ما با رستوران‌ها و کافه‌ها همکاری می‌کنیم تا آیتم‌های منحصربه‌فردی ایجاد کنیم که کاملاً مکمل منو هستند. اگر می خواهید در مورد فرآیند و قیمت ما بیشتر بدانید، لطفا با ما تماس بگیرید.

en: Websites
fa: وب‌گاه‌ها

en: Weddings
fa: ازدواج

en: Wednesday
fa: دوشنبه

en: Weight
fa: وزن

en: Welcome
fa: خوش آمدید

en: Welcome to
fa: خوش آمدید به

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
fa: به وردپرس خوش آمدید.‌این نخستین نوشته شماست. آن را ویرایش یا حذف نمایید سپس شروع به نوشتن کنید!

en: Welcome to the Swedish Museum of Modern Art
fa: به موزه هنرهای مدرن سوئد خوش آمدید

en: What We Do
fa: ما چه کار می‌کنیم

en: What rights you have over your data
fa: حقوقی که بر روی داده‌هایتان دارید

en: WhatsApp
fa: واتساپ

en: Where your data is sent
fa: داده‌هایتان کجا فرستاده شد

en: Who we share your data with
fa: اطلاعات شما را با چه کسی به اشتراک می‌گذاریم

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
fa: موزهٔ هنر مدرن، در هفت طبقه با معماری برجسته، نمایشگاه‌های بین‌المللی هنر معاصر را برگزار می‌کند. توجه به مسائل وجودی، سیاسی و فلسفی برنامهٔ اصلی ماست. به عنوان بازدید کننده شما را به یک گردش رایگان شامل گفتگوهای هنری، سخنرانی، نمایش فیلم و … دعوت می‌کنیم.

en: WordPress
fa: وردپرس

en: Works and Days
fa: کارها و روزها

en: Write title…
fa: نوشتن عنوان…

en: Writing
fa: نوشتن

en: Written by
fa: نوشته‌شده بدست

en: Year
fa: سال

en: Yoga
fa: یوگا

en: YouTube
fa: یوتیوب

en: add another page
fa: افزودن صفحه دیگر

en: all
fa: همه

en: audit
fa: بازرسی

en: blog
fa: بلاگ

en: category
fa: دسـتـه‌هـا

en: contact
fa: ارتباط

en: cookies
fa: کوکی‌ها

en: dark
fa: تیره

en: design
fa: طراحی

en: education
fa: تحصیلات

en: family
fa: خانواده

en: featured
fa: ویژه

en: header
fa: سربرگ

en: home
fa: خانه

en: iTunes
fa: آی‌تونز

en: images
fa: تصویرها

en: links
fa: پیوندها

en: location
fa: مکان

en: media
fa: رسانه

en: menu
fa: گزینگان

en: music
fa: موسیقی

en: newsletter
fa: خبرنامه

en: podcast
fa: پادکست

en: poetry
fa: شعر

en: portfolio
fa: نمونه‌کار

en: posts
fa: نوشته

en: professional
fa: پیشه

en: projects
fa: پروژه‌ها

en: quote
fa: گفتاورد

en: seasonal
fa: فصلی

en: services
fa: خدمات

en: social
fa: اجتماعی

en: space
fa: فضا٬

en: subscribe
fa: مشترک شدن

en: testimonials
fa: گواهی‌نامه‌ها

en: text
fa: متن

en: theme
fa: پوسته

en: uncategorized
fa: دسته‌بندی نشده

en: upcoming events
fa: رویدادهای پیش رو

en: update
fa: بروزرسانی
