WordPress.com - Block Patterns - en to gu translation catalogue (228 entries)

en: ...or something like this:
gu: ... અથવા આના જેવું કંઈક:

en: 1
gu: ૧

en: 2
gu: ૨

en: 3
gu: ૩

en: 4
gu: ૪

en: A set of high quality curated patterns.
gu: ઉચ્ચ ગુણવત્તાની ક્યુરેટેડ પેટર્નનો સમૂહ.

en: About
gu: વિશે

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
gu: ટેક્સ્ટ અથવા બ્લોક્સ ઉમેરો જે પ્રદર્શિત થશે જ્યારે ક્વેરી કોઈ પરિણામ નહીં આપે.

en: Address:
gu: સરનામું:

en: All
gu: તમામ

en: America
gu: અમેરિકા

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
gu: તમારા ઇમેઇલ સરનામાં (જેને હેશ પણ કહેવાય છે) માંથી બનાવેલ અનામિત સ્ટ્રિંગ, Gravatar સેવાને પ્રદાન કરવામાં આવી શકે છે તે જોવા માટે કે તમે તેનો ઉપયોગ કરી રહ્યાં છો. Gravatar સેવાની ગોપનીયતા નીતિ અહીં ઉપલબ્ધ છે: https://automattic.com/privacy/. તમારી ટિપ્પણીની મંજૂરી પછી, તમારી પ્રોફાઇલની ચિત્ર તમારી ટિપ્પણીના સંદર્ભમાં જાહેર જનતા માટે દૃશ્યક્ષમ છે.

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
gu: આ સાઇટ પરના લેખોમાં એમ્બેડેડ સામગ્રી (ઉ.દા .. વિડિઓઝ, છબીઓ, લેખો વગેરે) શામેલ હોઈ શકે છે. અન્ય વેબસાઇટ્સની ઍમ્બેડ કરેલી સામગ્રી ચોક્કસપણે તે જ રીતે વર્તે છે જેમ કે મુલાકાતી અન્ય વેબસાઇટની મુલાકાત લીધી હોય.

en: Audio
gu: ઓડિયો

en: Austria
gu: ઓસ્ટ્રિયા

en: Bali
gu: બાલી

en: Barcelona
gu: બાર્સેલોના

en: Berlin
gu: બર્લિન

en: Block Patterns
gu: બ્લોક પેટર્ન

en: Blog
gu: બ્લોગ

en: Bold
gu: બોલ્ડ

en: Buy now
gu: હમણાં જ ખરીદો

en: Calendar
gu: કેલેન્ડર

en: Call to Action
gu: ક્રિયા માટે બોલાવો

en: Caption
gu: શીર્ષક

en: Cart
gu: કાર્ટ

en: Category
gu: કેટેગરી

en: Chapters
gu: પ્રકરણ

en: Checkout
gu: ચેકઆઉટ

en: City
gu: સિટી

en: Closed
gu: બંધ

en: Code
gu: કોડ

en: Comments
gu: ટિપ્પણીઓ

en: Company
gu: કંપની

en: Connect
gu: જોડાવા

en: Contact
gu: સંપર્ક કરો

en: Contact us
gu: અમને સંપર્ક કરો

en: Cookies
gu: કૂકીઝ

en: Create
gu: બનાવો

en: Custom Colors
gu: કસ્ટમ રંગો

en: Custom Header
gu: કસ્ટમ હેડર

en: Date
gu: તારીખ

en: Decoration
gu: શણગાર

en: Description
gu: વર્ણન

en: Design
gu: ડિઝાઇન

en: Details
gu: વિગતો

en: Dimensions
gu: પરિમાણો

en: Discover
gu: જાણો

en: Download
gu: ડાઉનલોડ કરો

en: Education
gu: શિક્ષણ

en: Email
gu: ઇમેઇલ

en: Email Address
gu: ઈ - મેઈલ સરનામું

en: Email:
gu: ઇમેઇલ

en: Embedded content from other websites
gu: અન્ય વેબસાઇટ્સથી જડિત સામગ્રી

en: Facebook
gu: ફેસબુક

en: Featured
gu: ફીચર્ડ

en: Features
gu: વિશેષતાઓ

en: First Name
gu: પ્રથમ નામ

en: First name
gu: પ્રથમ નામ

en: Follow Us
gu: અમને અનુસરો

en: Font Sizes
gu: ફોન્ટ કદ

en: Footer
gu: ફૂટર

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
gu: અમારી વેબસાઇટ (જો કોઈ હોય તો) પર નોંધણી કરનારા વપરાશકર્તાઓ માટે, અમે તેમની વ્યક્તિગત પ્રોફાઇલમાં તેઓ જે વ્યક્તિગત માહિતી પ્રદાન કરે છે તે સંગ્રહ પણ કરીએ છીએ. બધા વપરાશકર્તાઓ કોઈપણ સમયે તેમની વ્યક્તિગત માહિતી જોઈ, સંપાદિત કરી અથવા કાઢી શકે છે (સિવાય કે તેઓ તેમના વપરાશકર્તાનામ બદલી શકતા નથી). વેબસાઇટ સંચાલકો પણ તે માહિતી જોઈ અને સંપાદિત કરી શકે છે

en: France
gu: ફ્રાન્સ

en: Friday
gu: શુક્રવાર

en: Gallery
gu: ગેલેરી

en: Genre
gu: શૈલી

en: Get Started
gu: શરૂ કરો

en: Get in touch
gu: સંપર્કમાં રહેવા

en: Get started
gu: શરૂ કરો

en: Gradient
gu: ઢાળ

en: Header
gu: શીર્ષક

en: Heading 1
gu: શીર્ષક 1

en: Heading 2
gu: શીર્ષક 2

en: Heading 3
gu: શીર્ષક 3

en: Heading 4
gu: શીર્ષક 4

en: Heading 5
gu: શીર્ષક 5

en: Heading 6
gu: શીર્ષક 6

en: Hello world!
gu: નમસ્કાર દુનિયા!

en: Help
gu: મદદ

en: Highlights
gu: હાઇલાઇટ્સ

en: History
gu: ઇતિહાસ

en: Home
gu: મુખ્ય પૃષ્ઠ

en: Homepage
gu: મુખપૃષ્ઠ

en: Hours
gu: કલાકો

en: How long we retain your data
gu: અમે તમારો ડેટા કેટલા સમય સુધી જાળવીએ છીએ

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
gu: જો તમે કોઈ લેખને સંપાદિત કરો છો અથવા પ્રકાશિત કરો છો, તો તમારા બ્રાઉઝરમાં એક વધારાની કૂકી સાચવવામાં આવશે. આ કૂકીમાં કોઈ વ્યક્તિગત માહિતી શામેલ નથી અને ફક્ત તમે સંપાદિત કરેલા લેખની પોસ્ટ ID સૂચવે છે. તે 1 દિવસ પછી સમાપ્ત થાય છે

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
gu: જો તમારી પાસે આ વેબસાઇટ પર કોઈ એકાઉન્ટ છે અથવા તમે ટિપ્પણીઓ આપી દીધી હોય, તો તમે અમને આપેલા કોઈપણ ડેટા સહિત, અમારા વિશે અમે જે વ્યક્તિગત ડેટા ધરાવે છે તેની નિકાસ ફાઇલ મેળવવાની વિનંતી કરી શકો છો. તમે વિનંતી કરી શકો છો કે અમે તમારા વિશેના કોઈપણ વ્યક્તિગત ડેટાને કાઢી નાખીએ. આમાં કોઈ પણ માહિતીનો સમાવેશ થતો નથી જે અમે વહીવટી, કાનૂની, અથવા સુરક્ષા હેતુઓ માટે રાખવા માટે બંધાયેલા છીએ.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
gu: જો તમે અમારી સાઇટ પર કોઈ ટિપ્પણી છોડો છો તો તમે કૂકીઝમાં તમારું નામ, ઇમેઇલ સરનામું અને વેબસાઇટ બચાવવા માટે પસંદ કરી શકો છો. આ તમારી સગવડ માટે છે જેથી જ્યારે તમે બીજી ટિપ્પણી છોડો ત્યારે તમને ફરીથી તમારી વિગતો ભરવાનું રહેશે નહીં. આ કૂકીઝ એક વર્ષ માટે ચાલશે.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
gu: જો તમે કોઈ ટિપ્પણી છોડો છો, તો ટિપ્પણી અને તેના મેટાડેટા અનિશ્ચિત સમય સુધી જાળવી રાખવામાં આવે છે. આ એટલા માટે છે કે અમે કોઈપણ અનુવર્તી ટિપ્પણીઓને તેમને મધ્યસ્થતા કતારમાં રાખવાને બદલે ઓળખી શકીએ અને મંજૂર કરી શકીએ

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
gu: જો તમે પાસવર્ડ રીસેટ કરવાની વિનંતી કરો છો, તો તમારું IP સરનામું રીસેટ ઈમેલમાં સામેલ કરવામાં આવશે.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
gu: જો તમે રજિસ્ટર્ડ યુઝર છો અને વેબસાઈટ પર ઈમેજો અપલોડ કરો, તો તમારે એક્સઆઇએચ જીપીએસ સ્થાન માહિતી સાથેની છબીઓ અપલોડ કરવાનું ટાળવું જોઈએ. વેબસાઇટ પરના મુલાકાતીઓ વેબસાઇટ પરની છબીઓના કોઈપણ સ્થાન ડેટાને ડાઉનલોડ કરી અને બહાર કાઢે છે.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
gu: જો તમારી પાસે કોઈ એકાઉન્ટ છે અને તમે આ સાઇટ પર લૉગ ઇન કરો છો, તો તે નિર્ધારિત કરવા માટે અમે એક અસ્થાયી કૂકી સેટ કરીશું કે તમારું બ્રાઉઝર કૂકીઝ સ્વીકારે છે કે નહીં. આ કૂકીમાં કોઈ વ્યક્તિગત ડેટા નથી અને જ્યારે તમે તમારા બ્રાઉઝરને બંધ કરો છો ત્યારે કાઢી નાખવામાં આવે છે.

en: Images
gu: છબીઓ

en: Info
gu: માહિતી

en: Instructions
gu: સૂચનાઓ

en: Language
gu: ભાષા

en: Last Name
gu: છેલ્લું નામ

en: Last name
gu: છેલ્લું નામ

en: Latest
gu: અદ્યતન

en: Latest Posts
gu: નવીનતમ પોસ્ટ્સ

en: Layout
gu: લેઆઉટ

en: Learn more
gu: વધુ શીખો

en: Light
gu: ઞાંખું

en: Link
gu: લિંક

en: Link text
gu: લિંક ટેક્સ્ટ

en: Links
gu: કડીઓ

en: List
gu: યાદી

en: Location
gu: સ્થાન

en: London
gu: લન્ડન

en: Main
gu: મુખ્ય

en: Maintenance
gu: જાળવણી

en: Malaysia
gu: મલેશિયા

en: Maldives
gu: માલદીવ

en: Media
gu: મીડિયા

en: Membership
gu: સભ્યપદ

en: Menu
gu: મેનુ

en: Message
gu: સંદેશ

en: Monday
gu: સોમવાર

en: More Details
gu: વધુ વિગતો

en: My account
gu: મારું ખાતું

en: Name
gu: નામ

en: News
gu: સમાચાર

en: No results found.
gu: કોઈ પરિણામો મળ્યા નથી.

en: Notes
gu: નોંઘો

en: Numbers
gu: સંખ્યાઓ

en: On Sale Products
gu: વેચાણ પ્રોડક્ટ્સ પર

en: Options
gu: વિકલ્પો

en: Order
gu: ક્રમ

en: Pages
gu: પૃષ્ઠો

en: Paris
gu: પેરિસ

en: Pattern
gu: પેટર્ન

en: Phone
gu: ફોન

en: Photography
gu: ફોટોગ્રાફી

en: Pinterest
gu: પિન્ટરેસ્ટ

en: Poland
gu: પોલેન્ડ

en: Portfolio
gu: પોર્ટફોલિઓ

en: Post Formats
gu: પોસ્ટ ફોર્મેટ્સ

en: Post Meta
gu: પોસ્ટ મેટા

en: Post Title
gu: પોસ્ટ શીર્ષક

en: Postcode
gu: પોસ્ટકોડ

en: Posts
gu: પોસ્ટો

en: Premium support
gu: પ્રીમિયમ સપોર્ટ

en: Privacy Policy
gu: ગોપનીયતા નીતિ

en: Product
gu: પ્રોડક્ટ

en: Product title
gu: પ્રોડક્ટ ટાઇટલ

en: Products
gu: પ્રોડક્ટ્સ

en: Quote
gu: ભાવ

en: RSS
gu: આરએસએસ

en: Reading
gu: વાંચન

en: Recent Posts
gu: તાજેતરની પોસ્ટ્સ

en: Regina
gu: રેગિના

en: Register
gu: રજિસ્ટર

en: Registration Form
gu: રજીસ્ટ્રેશન ફોર્મ

en: Responsive Layout
gu: રિસ્પોન્સિવ લેઆઉટ

en: Resume
gu: ફરી શરુ કરવું

en: Reviews
gu: સમીક્ષાઓ

en: S
gu: એસ

en: Sample Page
gu: પેજ નમૂનો

en: Saturday
gu: શનિવાર

en: Schedule
gu: અનુસૂચિ

en: Seasonal
gu: મોસમી

en: See more
gu: વધુ જુઓ

en: Send
gu: મોકલવું

en: Seychelles
gu: સીશલ્સ

en: Shadow
gu: પડછાયો

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
gu: તમારી બ્રાન્ડ/વ્યવસાય વિશે સમીક્ષાઓ અને પ્રતિસાદ શેર કરો.

en: Shop
gu: દુકાન

en: Sidebar
gu: સાઈડબાર

en: Sign up
gu: સાઇન અપ કરો

en: Size
gu: કદ

en: Start
gu: શરૂઆત

en: Style
gu: સ્ટાઇલ

en: Submit
gu: જમા કરવું

en: Subscription
gu: સબ્સ્ક્રિપ્શન

en: Support
gu: સપોર્ટ

en: Table
gu: ટેબલ

en: Tag
gu: ટેગ

en: Terms
gu: શરતો

en: Text
gu: લખાણ

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
gu: XYZ ડુહિકી કંપનીની સ્થાપના 1971 માં કરવામાં આવી હતી અને ત્યારથી તે લોકોને ગુણવત્તાયુક્ત ડુહિકી પૂરી પાડે છે. ગોથમ શહેરમાં સ્થિત, XYZ 2,000 થી વધુ લોકોને રોજગારી આપે છે અને ગોથમ સમુદાય માટે તમામ પ્રકારની અદ્ભુત વસ્તુઓ કરે છે.

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
gu: આ વેબસાઇટ્સ તમારા વિશેનો ડેટા એકત્રિત કરી શકે છે, કૂકીઝનો ઉપયોગ કરી શકે છે, વધારાની તૃતીય-પક્ષના ટ્રેકિંગને એમ્બેડ કરી શકે છે અને તે એમ્બેડેડ કન્ટેન્ટ સાથે તમારા ક્રિયાપ્રતિક્રિયાને મોનિટર કરી શકો છો, જો તમારી પાસે કોઈ એકાઉન્ટ હોય અને તે વેબસાઇટ પર લૉગ ઇન હોય

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
gu: આ ઉદાહરણ પાનું છે. તે બ્લૉગ પોસ્ટથી અલગ છે કારણ કે તે એક જ સ્થાને રહેશે અને તમારી સાઇટ નેવિગેશનમાં (મોટાભાગની થીમ્સમાં) દેખાશે. અબાઉટ અસ પૃષ્ઠથી પ્રારંભ થાય છે જે તેમને સંભવિત સાઇટ મુલાકાતીઓ સાથે પરિચય આપે છે. તે આના જેવું કંઈક છે:

en: Thursday
gu: ગુરુવાર

en: Tools
gu: ટૂલ્સ

en: Tuesday
gu: મંગળવાર

en: Tumblr
gu: ટમ્બ્લર

en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
gu: ટ્વેન્ટિ-સિક્સટિન એક અદ્યતન અને સૌથી વધુ પ્રખ્યાત વર્ડપ્રેસ લેઆઉટ જે આડા હેડર સાથે જમણા સાઈડબારની વૈકલ્પિક સુવિધા આપે છે, જે બ્લોગ અને વેબસાઇટ માટે સંપૂર્ણપણે કામ કરે છે. આમા મૂળભૂત કલર યોજનાઓ(સ્કિમ) સાથે કસ્ટમ કલરનો વિકલ્પ, મોબાઈલ-ફર્સ્ટ માર્ગનો ઉપયોગ કરિને હાર્મોનિયમ ફ્લ્ડ ગ્રિડ, અને દરેક વિગતને દોષરહિત કરવામા આવ્યું છે. ટ્વેન્ટિ-સિક્સટિન તમારા વર્ડપ્રેસને બધે સુદંર બતાવશે.

en: Type / to add a hidden block
gu: છુપાયેલ બ્લોક ઉમેરવા / લખો

en: Uncategorized
gu: અવર્ગીકૃત

en: Unknown
gu: અજ્ઞાત

en: Update
gu: સુધારો

en: Video
gu: વિડિઓ

en: Videos
gu: વિડિઓઝ

en: View product
gu: પ્રોડક્ટ જુઓ

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
gu: મુલાકાતીની ટિપ્પણીઓને સ્વયંચાલિત સ્પામ શોધ સેવા દ્વારા તપાસવામાં આવી શકે છે.

en: Wednesday
gu: બુધવાર

en: Welcome to
gu: સ્વાગત છે

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
gu: વર્ડપ્રેસમાં આપનું સ્વાગત છે. આ તમારી પ્રથમ પોસ્ટ છે. સંપાદિત કરો અથવા કાઢી નાખો, પછી લખવાનું શરૂ કરો!

en: What rights you have over your data
gu: તમારા ડેટા પર તમારી પાસે શું અધિકારો છે

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
gu: જ્યારે તમે લૉગ ઇન કરો છો, ત્યારે અમે તમારી લૉગિન માહિતી અને તમારી સ્ક્રીન ડિસ્પ્લે પસંદગીઓને સાચવવા માટે ઘણી કૂકીઝ પણ સેટ કરીશું. લૉગિન કૂકીઝ બે દિવસ માટે છેલ્લામાં છે, અને સ્ક્રીન વિકલ્પો કૂકીઝ એક વર્ષ માટે છેલ્લા. જો તમે & quot; યાદ રાખો & quot; પસંદ કરો છો, તો તમારું લોગિન બે અઠવાડિયા સુધી ચાલુ રહેશે. જો તમે તમારા એકાઉન્ટમાંથી લોગ આઉટ કરો છો, તો લૉગિન કૂકીઝને દૂર કરવામાં આવશે.

en: Where your data is sent
gu: જ્યાં તમારો ડેટા મોકલવામાં આવે છે

en: Who we share your data with
gu: અમે સાથે તમારા ડેટાને શેર કરીએ છીએ

en: WordPress
gu: વર્ડપ્રેસ

en: Write title…
gu: શીર્ષક લખો…

en: Writing
gu: લેખન

en: Year
gu: વર્ષ

en: You may be interested in…
gu: તમને રસ હોઈ શકે છે…

en: blog
gu: બ્લોગ

en: category
gu: કેટેગરી

en: contact
gu: સંપર્ક

en: cookies
gu: કૂકીઝ

en: education
gu: શિક્ષણ

en: family
gu: પરિવાર

en: features
gu: વિશેષતાઓ

en: location
gu: સ્થાન

en: london
gu: લન્ડન

en: media
gu: મીડિયા

en: menu
gu: મેનુ

en: music
gu: સંગીત

en: pages
gu: પૃષ્ઠો

en: podcast
gu: પોડકાસ્ટ

en: portfolio
gu: પોર્ટફોલિઓ

en: posts
gu: પોસ્ટસ

en: professional
gu: વ્યવસાયિક

en: seasonal
gu: મોસમી

en: social
gu: સામાજિક

en: uncategorized
gu: અવર્ગીકૃત
