WordPress.com - Block Patterns - en to hi_IN translation catalogue (347 entries)

en: ...or something like this:
hi_IN: ...या इस तरह का कुछ:

en: 2 columns
hi_IN: 2 कॉलम

en: A set of high quality curated patterns.
hi_IN: उच्च गुणवत्ता वाले चुने हुए पैटर्न का एक सेट।

en: About
hi_IN: के बारे में

en: About Me
hi_IN: मेरे बारे में

en: About Page
hi_IN: पृष्ठ के बारे में

en: About The Author
hi_IN: लेखक के बारे में

en: About Us
hi_IN: हमारे बारे में

en: About me
hi_IN: मेरे बारे में

en: Add to cart
hi_IN: टोकरी में डाले

en: Address
hi_IN: पता

en: Address Line 2
hi_IN: पता लाइन 2

en: Address:
hi_IN: पता:

en: Advertising
hi_IN: विज्ञापन

en: All
hi_IN: सभी

en: America
hi_IN: अमेरिका

en: Apr
hi_IN: अप्रैल

en: Archive
hi_IN: पुरालेख

en: Art
hi_IN: आर्ट

en: Article
hi_IN: लेख

en: Audio
hi_IN: ऑडियो

en: Aug
hi_IN: अगस्त

en: Austria
hi_IN: ऑस्ट्रिया

en: Bali
hi_IN: बाली

en: Bandcamp
hi_IN: बैंडकैंप

en: Banner
hi_IN: बैनर

en: Barcelona
hi_IN: बार्सिलोना

en: Basic
hi_IN: मूलभूत

en: Berlin
hi_IN: बर्लिन

en: Birds
hi_IN: पक्षियों

en: Block Patterns
hi_IN: ब्लॉक पैटर्न्स

en: Blog
hi_IN: ब्लॉग

en: Blog Posts
hi_IN: ब्लॉग पोस्ट

en: Bold
hi_IN: मोटा

en: Books
hi_IN: पुस्तकें

en: Bubbles
hi_IN: बुलबुले

en: Business
hi_IN: बिज़नस

en: Buy
hi_IN: खरीदें

en: Buy now
hi_IN: अभी खरीदें

en: Calendar
hi_IN: तिथि-पत्र

en: Call to Action
hi_IN: कार्यवाई

en: Camera
hi_IN: कैमरा

en: Caption
hi_IN: अनुशीर्षक

en: Cart
hi_IN: टोकरी

en: Category
hi_IN: श्रेणी

en: Category name
hi_IN: श्रेणी नाम

en: Centered
hi_IN: केंद्रित

en: Chapters
hi_IN: अध्याय

en: Checkout
hi_IN: भुगतान

en: Chocolate
hi_IN: चॉकलेट

en: Citation
hi_IN: हवाला

en: City
hi_IN: शहर

en: Closed
hi_IN: बन्द

en: Code
hi_IN: कोड

en: Coming soon
hi_IN: जल्द आ रहा है

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियाँ

en: Company
hi_IN: कंपनी

en: Connect
hi_IN: कनेक्ट करें

en: Contact
hi_IN: संपर्क

en: Contact Form
hi_IN: सम्पर्क फ़ॉर्म

en: Contact Information
hi_IN: सम्पर्क जानकारी

en: Contact Me
hi_IN: मुझसे संपर्क करें

en: Contact form
hi_IN: सम्पर्क फ़ॉर्म

en: Contact us
hi_IN: हमसे संपर्क करें

en: Continue reading
hi_IN: पढ़ना जारी रखें

en: Cookies
hi_IN: कुकीज़

en: Countries
hi_IN: देशों

en: Create
hi_IN: बनाये

en: Custom Colors
hi_IN: कस्टम रंग

en: Custom Header
hi_IN: कस्टम हैडर

en: Date
hi_IN: तारीख

en: Decoration
hi_IN: सजावट

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Design
hi_IN: डिजाईन

en: Details
hi_IN: विस्तृत सूचना

en: Digital Marketing
hi_IN: डिजिटल मार्केटिंग

en: Dimensions
hi_IN: आयाम

en: Discover
hi_IN: खोज

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Earn
hi_IN: कमायें

en: Education
hi_IN: शिक्षा

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email Address
hi_IN: ईमेल पता

en: Email:
hi_IN: ईमेल

en: Embedded content from other websites
hi_IN: अन्य वेबसाइटों से एम्बेडेड सामग्री

en: Engineering
hi_IN: अभियांत्रिकी

en: Events
hi_IN: आयोजन

en: FAQ
hi_IN: सामान्य प्रश्न

en: FAQs
hi_IN: सामान्य प्रश्नोत्तर

en: Facebook
hi_IN: फेसबुक

en: Feature
hi_IN: फ़ीचर

en: Featured
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित

en: Featured Post
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित पोस्ट

en: Features
hi_IN: विशेषताएं

en: Feb
hi_IN: फ़रवरी

en: First Name
hi_IN: पहला नाम

en: First name
hi_IN: मूल नाम

en: Five
hi_IN: पांच

en: Flickr
hi_IN: फ़्लिकर

en: Follow Me
hi_IN: मुझे अनुसरण करें

en: Font Sizes
hi_IN: फॉन्ट आकार

en: Footer
hi_IN: फुटर

en: Form
hi_IN: फ़ॉर्म

en: Four
hi_IN: चार

en: Foursquare
hi_IN: फोरस्क्वेयर

en: Frame
hi_IN: फ्रेम

en: France
hi_IN: फ्रांस

en: Free
hi_IN: निःशुल्क

en: Friday
hi_IN: शुक्रवार

en: Full Width
hi_IN: पूरी चौड़ाई

en: Full-Width
hi_IN: पूर्ण चौड़ाई

en: Full-Width Page
hi_IN: पूर्ण चौड़ाई पृष्ठ

en: Galleries
hi_IN: गैलेरियां

en: Gallery
hi_IN: गैलरी

en: Genre
hi_IN: शैली

en: Get Started
hi_IN: प्रारंभ करें

en: Get started
hi_IN: प्रारंभ करें

en: Google
hi_IN: गूगल

en: Google+
hi_IN: गूगल+

en: Gradient
hi_IN: ग्रेडिएंट

en: Header
hi_IN: शीर्ष

en: Heading 1
hi_IN: शीर्षक 1

en: Heading 2
hi_IN: शीर्षक 2

en: Heading 3
hi_IN: शीर्षक 3

en: Heading 4
hi_IN: शीर्षक 4

en: Heading 5
hi_IN: शीर्षक 5

en: Heading 6
hi_IN: शीर्षक 6

en: Hello world!
hi_IN: हैलो वर्ल्ड!

en: Help
hi_IN: सहायता

en: Highlights
hi_IN: हाइलाइट

en: History
hi_IN: इतिहास

en: Home
hi_IN: मुख पृष्ठ

en: Home Page
hi_IN: मुख पृष्ठ

en: Homepage
hi_IN: मुखपृष्ठ

en: Hotels
hi_IN: होटल

en: Hours
hi_IN: घंटे

en: How long we retain your data
hi_IN: हम आपका डेटा कब तक बनाए रखते हैं

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
hi_IN: यदि आप पासवर्ड रीसेट का अनुरोध करते हैं, तो आपका आईपी पता रीसेट ईमेल में शामिल किया जाएगा।

en: Images
hi_IN: छवियाँ

en: Info
hi_IN: जानकारी

en: Instagram
hi_IN: इंस्टाग्राम

en: Jan
hi_IN: जनवरी

en: John Doe
hi_IN: जॉन डो

en: Jul
hi_IN: जुलाई

en: Jun
hi_IN: जून

en: Language
hi_IN: भाषा

en: Last Name
hi_IN: अंतिम नाम (सरनेम)

en: Last name
hi_IN: अंतिम नाम (सरनेम)

en: Latest
hi_IN: ताजा

en: Latest Posts
hi_IN: नवीनतम पोस्ट

en: Layout
hi_IN: लेआउट

en: Learn More
hi_IN: और अधिक जानें

en: Learn more
hi_IN: और अधिक जानें

en: Light
hi_IN: हल्का रंग

en: Link
hi_IN: कड़ी

en: Link text
hi_IN: कड़ी पाठ्य

en: LinkedIn
hi_IN: लिंक्डइन

en: Links
hi_IN: कड़ियाँ

en: List
hi_IN: सूची

en: List item four
hi_IN: सूची आइटम चार

en: List item one
hi_IN: सूची आइटम एक

en: List item three
hi_IN: सूची आइटम तीन

en: List item two
hi_IN: सूची आइटम दो

en: Lists
hi_IN: सूचियाँ

en: Location
hi_IN: स्थान

en: London
hi_IN: लंदन

en: MENU
hi_IN: मेनू

en: Main
hi_IN: मुख्य

en: Maintenance
hi_IN: अनुरक्षण

en: Malaysia
hi_IN: मलेशिया

en: Maldives
hi_IN: मालदीव

en: Mar
hi_IN: मार्च

en: Marketing
hi_IN: मार्केटिंग

en: Media
hi_IN: मीडिया

en: Membership
hi_IN: सदस्यता

en: Menu
hi_IN: मेनु

en: Message
hi_IN: संदेश

en: Monday
hi_IN: सोमवार

en: More Details
hi_IN: अधिक जानकारी

en: Music
hi_IN: म्यूजिक

en: My account
hi_IN: मेरा खाता

en: Name
hi_IN: नाम

en: Need help?
hi_IN: मदद चाहिए?

en: News
hi_IN: समाचार

en: Newsletter
hi_IN: न्यूज़लेटर

en: No results found.
hi_IN: कोई परिणाम नहीं मिला।

en: Notes
hi_IN: नोट्स

en: Nov
hi_IN: नवम्बर

en: Numbers
hi_IN: संख्याएँ

en: Oct
hi_IN: अक्टूबर

en: One
hi_IN: एक

en: Options
hi_IN: विकल्प

en: Order
hi_IN: क्रम

en: Other
hi_IN: अन्य

en: Pages
hi_IN: पृष्ठे

en: Painter
hi_IN: चित्रकार

en: Paris
hi_IN: पेरिस

en: Pattern
hi_IN: पैटर्न

en: People
hi_IN: लोग

en: Personal
hi_IN: निजी

en: Phone
hi_IN: फ़ोन

en: Phone Number
hi_IN: फ़ोन नंबर

en: Phone number
hi_IN: फ़ोन नंबर

en: Photography
hi_IN: फोटोग्राफी

en: Photos
hi_IN: फोटूएं

en: Pinterest
hi_IN: पिंटरेस्ट

en: Poland
hi_IN: पोलैंड‌

en: Portfolio
hi_IN: पोर्टफोलियो

en: Post Formats
hi_IN: पोस्ट प्रारूप

en: Post Meta
hi_IN: पोस्ट मेटा

en: Post Title
hi_IN: पोस्ट शीर्षक

en: Postcode
hi_IN: जिप / पिन कोड

en: Posts
hi_IN: पोस्ट

en: Premium
hi_IN: प्रीमियम

en: Premium support
hi_IN: प्रीमियम सहायता

en: Privacy Policy
hi_IN: गोपनीयता नीति

en: Product
hi_IN: उत्पाद

en: Product title
hi_IN: प्रॉडक्ट्स शीर्षक

en: Products
hi_IN: प्रॉडक्ट्स

en: Projects
hi_IN: परियोजनाएं

en: Proudly powered by WordPress
hi_IN: गर्व से वर्डप्रेस द्वारा संचालित

en: Purchase
hi_IN: खरीदना

en: Quote
hi_IN: उद्धरण

en: Quotes
hi_IN: उद्धरण

en: RSS
hi_IN: आरएसएस

en: Read More
hi_IN: अधिक पढ़ें

en: Reading
hi_IN: पठन

en: Recent Posts
hi_IN: हाल ही के पोस्टस

en: Regina
hi_IN: रेजिना

en: Register
hi_IN: पंजीकृत करे

en: Registration Form
hi_IN: पंजीकरण फार्म

en: Responsive Layout
hi_IN: अनुक्रियाशील लेआउट

en: Resume
hi_IN: पुनः शुरू करे

en: Revenue
hi_IN: आय

en: Review
hi_IN: समीक्षा

en: Reviews
hi_IN: समीक्षा करें

en: S
hi_IN: स्मॉल (S)

en: SUBSCRIBE
hi_IN: सदस्यता लें

en: Sample Page
hi_IN: नमूना पृष्ठ

en: Saturday
hi_IN: शनिवार

en: Schedule
hi_IN: संयोजित

en: Seasonal
hi_IN: सामयिक

en: See more
hi_IN: और अधिक देखें

en: Send
hi_IN: भेजें

en: Sep
hi_IN: सितम्बर

en: Seychelles
hi_IN: सेयशेल्स

en: Shadow
hi_IN: प्रतिबिम्ब

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
hi_IN: अपने ब्रांड/व्यवसाय के बारे में समीक्षाएं और प्रतिक्रिया साझा करें।

en: Shop Now
hi_IN: अभी खरीदें

en: Shop now
hi_IN: अभी खरीदें

en: Sidebar
hi_IN: साइडबार

en: Sign Up
hi_IN: साइन अप करें

en: Sign up
hi_IN: साइन अप करें

en: Size
hi_IN: आकार

en: Social
hi_IN: सामाजिक

en: Social Links
hi_IN: सामाजिक कड़ियाँ

en: SoundCloud
hi_IN: साउंडक्लाउड

en: Stars
hi_IN: सितारे

en: Store
hi_IN: स्टोर

en: Style
hi_IN: स्टाइल

en: Submit
hi_IN: जमा करें

en: Subscribe
hi_IN: सदस्यता लें

en: Subscription
hi_IN: सदस्यता

en: Support
hi_IN: सहायता

en: Table
hi_IN: टेबल

en: Tag
hi_IN: टैग

en: Terms
hi_IN: टर्म्स

en: Test
hi_IN: टेस्ट

en: Testimonials
hi_IN: प्रशंसापत्र

en: Text
hi_IN: मूलशब्द

en: Three
hi_IN: तीन

en: Thursday
hi_IN: गुरूवार

en: Tiled Gallery
hi_IN: टाइल की गई गैलरी

en: Tips
hi_IN: युक्तियाँ

en: Tuesday
hi_IN: मंगलवार

en: Tumblr
hi_IN: टंबलर

en: Twitter
hi_IN: ट्विटर

en: Two
hi_IN: दो

en: Type / to add a hidden block
hi_IN: छिपे हुए ब्लॉक को जोड़ने के लिए / टाइप करें

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: Uncategorized
hi_IN: बिना श्रेणी

en: United States
hi_IN: संयुक्त राष्ट्र अमेरिका

en: Unknown
hi_IN: अपरिचित

en: Upcoming Events
hi_IN: आने वाले कार्यक्रम

en: Update
hi_IN: अद्यतन करें

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Videos
hi_IN: वीडियोस

en: View menu
hi_IN: मेनू देखें

en: View product
hi_IN: उत्पाद देखें

en: Vimeo
hi_IN: वीमियो

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
hi_IN: विज़िटर के टिप्पणियों को स्वचालित स्पैम पहचान सेवा के माध्यम से चेक किया जा सकता है।

en: Websites
hi_IN: वेबसाईटें

en: Wednesday
hi_IN: बुधवार

en: Weight
hi_IN: वज़न

en: Welcome
hi_IN: सुस्वागत

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
hi_IN: वर्डप्रेस में आपका स्वागत है। यह आपका पहला पोस्ट है। इसे संपादित या डीलीट करें, तब लेखन शुरू करें!

en: We’re launching soon. Be the first to sign up!
hi_IN: हम जल्द ही लॉन्च कर रहे हैं। साइन अप करने वाले पहले व्यक्ति बनें!

en: What rights you have over your data
hi_IN: आपके डेटा पर आपका क्या अधिकार हैं

en: Where your data is sent
hi_IN: आपका डेटा कहां भेजा जाता है

en: Who we share your data with
hi_IN: हम आपके डेटा को किसके साथ साझा करते हैं

en: WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस

en: Write title…
hi_IN: शीर्षक लिखें ...

en: Writing
hi_IN: लेखन

en: Written by
hi_IN: द्वारा लिखा गया

en: Year
hi_IN: साल

en: Yoga
hi_IN: योग

en: YouTube
hi_IN: यूट्यूब

en: all
hi_IN: सब

en: blog
hi_IN: ब्लॉग

en: category
hi_IN: श्रेणी

en: change
hi_IN: परिवर्तन

en: city
hi_IN: शहर

en: contact
hi_IN: संपर्क

en: cookies
hi_IN: कुकीज़

en: design
hi_IN: डिजाईन

en: education
hi_IN: शिक्षा

en: family
hi_IN: परिवार

en: features
hi_IN: विशेषताएं

en: iTunes
hi_IN: आइट्यून्स

en: images
hi_IN: छवियाँ

en: list
hi_IN: सूची

en: location
hi_IN: स्थान

en: london
hi_IN: लंदन

en: media
hi_IN: मीडिया

en: menu
hi_IN: मेनू

en: music
hi_IN: म्यूजिक

en: newsletter
hi_IN: न्यूज़लेटर

en: pages
hi_IN: पृष्ठे

en: podcast
hi_IN: पॉडकास्ट

en: poetry
hi_IN: कविता

en: portfolio
hi_IN: पोर्टफोलियो

en: posts
hi_IN: पोस्ट

en: products
hi_IN: उत्पादों

en: professional
hi_IN: पेशेवर

en: projects
hi_IN: परियोजनाएं

en: quote
hi_IN: उद्धरण

en: reviews
hi_IN: समीक्षा

en: seasonal
hi_IN: सामयिक

en: social
hi_IN: सामाजिक

en: subscribe
hi_IN: सदस्यता लें

en: tag
hi_IN: टैग

en: tags
hi_IN: टैग

en: text
hi_IN: टेक्स्ट

en: uncategorized
hi_IN: बिना श्रेणी

en: upcoming events
hi_IN: आने वाले कार्यक्रम

en: update
hi_IN: अपडेट

en: wordpress
hi_IN: वर्डप्रेस
