WordPress.com - Block Patterns - en to mk translation catalogue (249 entries)

en: ...or something like this:
mk: ... или нешто слично:

en: About
mk: За

en: Add to cart
mk: Додади во кошничка

en: Address
mk: Адреса

en: Address:
mk: Адреса:

en: All
mk: Сите

en: America
mk: Америка

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
mk: Анонимизиран збор создаден за вашата адреса за е-пошта (исто така, наречен хеш) може да биде испратен до Gravatar за да провериме дали го користете тој сервис. Полисата за приватност на Gravatar е достапна тука: https://automattic.com/privacy/. По одобрувањето на вашиот коментар, вашата профилна слика од Gravatar ќе биде видлива за јавноста во контекст на вашиот коментар.

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
mk: Објавите на оваа страница може да вклучуваат вградени содржини (пример: видеа, слики, други објави, итн.). Вградената содржина од други веб-страници се однесува на ист начин како да сте го посетиле тој друг веб-сајт.

en: Audio
mk: Аудио

en: Austria
mk: Австрија

en: Bali
mk: Бали

en: Barcelona
mk: Барселона

en: Berlin
mk: Берлин

en: Block Patterns
mk: Блок паттерни

en: Blog
mk: Блог

en: Bold
mk: Задебелено

en: Books
mk: Книги

en: Browse Categories
mk: Прелистајте ги категориите

en: Business
mk: Бизнис

en: Buy now
mk: Купи сега

en: Calendar
mk: Календар

en: Call to Action
mk: Повик за акција

en: Caption
mk: Наслов

en: Cart
mk: Кошничка

en: Category
mk: Категорија

en: Category name
mk: Име на категоријата

en: Chapters
mk: Поглавја

en: Checkout
mk: Плати

en: Citation
mk: Цитат

en: City
mk: Град

en: Closed
mk: Затворена

en: Code
mk: Код

en: Comments
mk: Коментари

en: Company
mk: Компанија

en: Connect
mk: Поврзете се

en: Contact
mk: контакт

en: Contact us
mk: Контактирајте не

en: Content…
mk: Содржина...

en: Continue reading
mk: повеќе

en: Cookies
mk: Колачиња

en: Create
mk: Креирај

en: Culture
mk: Култура

en: Custom Colors
mk: Сопствени бои

en: Custom Header
mk: Сопствено заглавие

en: Date
mk: Датум

en: Decoration
mk: Декорација

en: Description
mk: Опис

en: Design
mk: Дизајн

en: Details
mk: Детали

en: Dimensions
mk: Димензии

en: Discover
mk: Дискавер картичка

en: Education
mk: Едукација

en: Email
mk: Е-пошта

en: Email Address
mk: Адреса за е-пошта

en: Email:
mk: Е-пошта

en: Embedded content from other websites
mk: Вградена содржина од други веб-сајтови

en: Fashion
mk: Мода

en: Featured
mk: Истакнат

en: Features
mk: Можности

en: First Name
mk: Име

en: First name
mk: Име

en: Font Sizes
mk: Големина на фонт

en: Food
mk: Храна

en: Footer
mk: Подножје

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
mk: За корисниците кои се регистрираат на нашиот веб-сајт (доколку има такви), ние ги чуваме и личните податоци кои ги внесуваат во својот кориснички профил. Сите корисници може да ги видат, уредат или избришат своите лични податоци во било кое време (освен што не можат да го променат своето корисничко име). Администраторите на веб-сајт, исто така, може да ги видат и променат тие информации.

en: France
mk: Франција

en: Free
mk: Бесплатно

en: Friday
mk: петок

en: Gallery
mk: Галерија

en: Genre
mk: Жанр

en: Get Started
mk: Започни

en: Get in touch
mk: Стапи во контакт

en: Get started
mk: Започни

en: Gradient
mk: Градиент

en: Header
mk: Заглавие

en: Headers
mk: Заглавиа

en: Heading 1
mk: Заглавие 1

en: Heading 2
mk: Заглавие 2

en: Heading 3
mk: Заглавие 3

en: Heading 4
mk: Заглавие 4

en: Heading 5
mk: Заглавие 5

en: Heading 6
mk: Заглавие 6

en: Hello world!
mk: Здраво Свету!

en: Help
mk: Помош

en: Highlights
mk: Определување

en: History
mk: Историја

en: Home
mk: Почетна

en: Home Page
mk: Почетна

en: Homepage
mk: Почетна страна

en: Hours
mk: Часови

en: How long we retain your data
mk: Колку долго ги чуваме вашите податоци

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
mk: Доколку уредувате или објавите статија, дополнително колаче ќе биде зачувано во вашиот прелистувач. Тоа колаче не вклучува лични податоци и едноставно го означува ID-то на написот кој го имате уредувате. Колачеето истекува после 1 ден.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
mk: Доколку имате корисничка сметка на овој сајт или сте оставиле коментар, можете да побарате датотека со личните податоци кои ги поседуваме за вас, вклучувајќи ги сите податоци кои ни ги имате доставено. Исто така, можете да побарате бришење на вашите лични податоци. Ова не вклучува податоци кои сме должни да ги зачуваме за административни, правни или безбедносни причини.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
mk: Доколку оставите коментар на нашиот сајт, Вие можете да одлучете да го зачувате вашето име, адреса за е-пошта и веб-сајт во колаче. Ова се користи за ваша погодност да не треба повторно да ги пополнувате вашите податоци кога ќе сакате да објавите друг коментар. Овие колачиња траат една година.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
mk: Доколку оставите коментар, коментарот и неговите мета податоци се чуваат на неодредено време. Ова се користи за да можеме автоматски да ги препознаеме и одобриме вашите понатамошни коментари, наместо да ги чуваме за модерирање.

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
mk: Ако побарате ресетирање на лозинката, вашата IP адреса ќе биде вклучена во е-поштата за ресетирање.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
mk: Доколку прикаќувате слики на веб-сајтот, препорачливо е избегнување на прикачување на слики кои содржат информации за локацијата (EXIF GPS). Посетителите на веб-сајтот може да ја преземат сликата и да ги извадат тие податоци од сликите на вашиот веб-сајт.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
mk: Доколку ја посетете нашата страница за најавување, Ние ќе поставиме привремено колаче за да утврдиме дали вашиот прелистувач прифаќа колачиња. Тоа колаче не содржи лични инфформации и же биде отфрлено кога ќе го затворете вашиот прелистувач.

en: Images
mk: Слики

en: Info
mk: Информации

en: Instructions
mk: Инструкции

en: Language
mk: Јазик

en: Last Name
mk: Презиме

en: Last name
mk: Презиме

en: Latest
mk: Најновa

en: Latest News
mk: Последни новости

en: Latest Posts
mk: Последни написи

en: Layout
mk: Изглед

en: Learn More
mk: Повеќе...

en: Learn more
mk: Повеќе...

en: Light
mk: Светла

en: Link
mk: Врски

en: Link text
mk: Текст на линк

en: Links
mk: Врски

en: List
mk: Листа

en: Location
mk: Локација

en: London
mk: Лондон

en: Main
mk: Главна

en: Maintenance
mk: Одржување

en: Malaysia
mk: Малезија

en: Maldives
mk: Малдиви

en: Media
mk: Мултимедија

en: Membership
mk: Членство

en: Menu
mk: Мени

en: Message
mk: Порака

en: Monday
mk: понеделник

en: More Details
mk: Повеќе детали

en: More Info
mk: Повеќе информации

en: More details
mk: Повеќе детали

en: My account
mk: Моја сметка

en: Name
mk: Име

en: Nature
mk: Природа

en: News
mk: Вести

en: No results found.
mk: Не се пронајдени резултати.

en: Notes
mk: Белешки

en: On Sale Products
mk: Продукти на попуст

en: Options
mk: Опции

en: Order
mk: Подредување

en: Other
mk: Останато

en: Overall
mk: Севкупно

en: Pages
mk: Страници

en: Paris
mk: Париз

en: Phone
mk: Телефон

en: Phone Number
mk: Телефонски број

en: Photography
mk: Фотографија

en: Poland
mk: Полска

en: Portfolio
mk: Портфолио

en: Post Formats
mk: Тип на напис

en: Post Title
mk: Наслов на написот

en: Postcode
mk: Поштенски код

en: Posts
mk: Написи

en: Premium support
mk: Платена поддршка

en: Pricing
mk: Цени

en: Privacy Policy
mk: Полиса на приватност

en: Product
mk: Производ

en: Product name
mk: Име на продуктот

en: Product title
mk: Име на продуктот

en: Products
mk: Производи

en: Purchase
mk: Набавка

en: Quote
mk: Цитат

en: Read More
mk: Прочитајте повеќе

en: Reading
mk: Читање

en: Recent Posts
mk: Скорешни написи

en: Regina
mk: Регина

en: Register
mk: Регистрирај се

en: Registration Form
mk: Формулар за регистрација

en: Responsive Layout
mk: Респонзивен изглед

en: Resume
mk: Продолжи

en: Revenue
mk: Приход

en: Reviews
mk: Прегледи

en: Sample Page
mk: Пример страница

en: Saturday
mk: сабота

en: Schedule
mk: Распоред

en: Seasonal
mk: Сезонски

en: See more
mk: Види повеќе

en: Send
mk: Испрати

en: Seychelles
mk: Сејшели

en: Shop Now
mk: Прикажи сега

en: Shop now
mk: Прикажи сега

en: Sidebar
mk: Странична лента

en: Sign Up
mk: Пријавете се

en: Sign up
mk: Зачлени се

en: Single Product
mk: Еден продукт

en: Size
mk: Големина

en: Start
mk: Започни

en: Store
mk: Продавница

en: Style
mk: Стил

en: Submit
mk: Испрати

en: Subscribe
mk: Претплати се

en: Support
mk: Поддршка

en: Table
mk: Табела

en: Tag
mk: Ознака

en: Terms
mk: Изрази

en: Text
mk: Текст

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
mk: Компанијата АБВ е основана во 1971 година и нуди високо квалитетни производи достапни за целата јавност. Компанијата има вработено над 2000 луѓе и е активно вклучена во подобрување на животот во Македонија.

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
mk: Овие веб-страници може да собираат податоци за вас, користат колачиња, вградуваат следење од трети страни и да ја следат вашата интеракција со вградената содржина, вклучително и интеракцијата со вградената содржина доколку имате сметка и се најавени на тој веб-сајт.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
mk: Ова е пример страница. Таа се разликува од блог написите, бидејќи стои во едно место и ќе се прикаже во навигационите менија (кај поголем дел од темите). Голем дел од луѓето започнуваат со страницата „За нас/мене” за да се претстават пред потенцијалните посетителите. Содржината може да гласи вака:

en: Three
mk: Три.

en: Thursday
mk: четврток

en: Tools
mk: Алатки

en: Tuesday
mk: вторник

en: Uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: Unknown
mk: Непознато

en: Update
mk: Ажурирај

en: Video
mk: Видео

en: View Blog
mk: Види го блогот

en: View product
mk: Прегледај производ

en: View products
mk: Прикажи ги продуктите

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
mk: Коментарите на посетителите може да бидат прегледани преку сервисот за автоматска спам проверка.

en: Wednesday
mk: среда

en: Weight
mk: Тежина

en: Welcome
mk: Добредојдовте

en: Welcome to
mk: Добредојдовте во

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
mk: Добредојдовте во WordPress. Ова е Вашиот прв напис. Уредете го или избришете го, а потоа започнете со блогирање!

en: What rights you have over your data
mk: Какви права имате врз вашите податоци

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
mk: Кога се најавувате, Ние поставуваме неколку колачиња за да ги зачуваме вашите информации за најава и избор на екран(страница). Колачињата за најавување траат 2 дена, а колачињата за опции за екран траат 1 година. Доколку ја изберете опцијата „Запомни ме”, вашето најавување ќе трае две недели. Доколку се одјавите од вашата сметка, колачињата се најава се отстрануваат.

en: Who we share your data with
mk: Со кого ги споделуваме вашите податоци

en: Write title…
mk: Напиши наслов...

en: Writing
mk: Пишување

en: Year
mk: Година

en: all
mk: Сите

en: blog
mk: блог

en: category
mk: Категорија

en: contact
mk: контакт

en: cookies
mk: Колачиња

en: dark
mk: Темна

en: education
mk: Едукација

en: family
mk: семејство

en: features
mk: Можности

en: home
mk: Почетна

en: images
mk: слики

en: location
mk: Локација

en: london
mk: Лондон

en: media
mk: мултимедија

en: menu
mk: мени

en: music
mk: музика

en: pages
mk: Страници

en: podcast
mk: подкаст

en: poetry
mk: поезија

en: portfolio
mk: Портфолио

en: posts
mk: написи

en: professional
mk: професионално

en: quote
mk: Цитат

en: seasonal
mk: Сезонски

en: social
mk: социјални

en: subscribe
mk: Претплати се

en: text
mk: текст

en: uncategorized
mk: Некатегоризирано
