WordPress.com - Block Patterns - en to pt translation catalogue (325 entries)

en: ...or something like this:
pt: ... ou algo como isto:

en: 2 columns
pt: 2 colunas

en: A set of high quality curated patterns.
pt: Um conjunto seleccionado de padrões de alta qualidade.

en: About
pt: Sobre

en: About Me
pt: Sobre Mim

en: About Us
pt: Sobre Nós

en: About me
pt: Sobre Mim

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
pt: Adicione texto ou blocos que são mostrados quando uma consulta não devolve resultados.

en: Add to cart
pt: Adicionar

en: Address
pt: Morada

en: Address:
pt: Morada:

en: All
pt: Todos

en: America
pt: América

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
pt: Uma string anónima criada a partir do seu endereço de email (também designada por hash) pode ser enviada para o serviço Gravatar para verificar se o está a utilizar. A política de privacidade do serviço Gravatar está disponível aqui: https://automattic.com/privacy/. Depois do seu comentário ser aprovado, a fotografia do ser perfil fica visível para o público no contexto do seu comentário.

en: Archive
pt: Arquivo

en: Art
pt: Arte

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
pt: Os artigos neste site podem incluir conteúdo incorporado (por exemplo: vídeos, imagens, artigos, etc.). O conteúdo incorporado de outros sites comporta-se tal como se o utilizador visitasse esses sites.

en: Austria
pt: Áustria

en: Basic
pt: Básico

en: Berlin
pt: Berlim

en: Birds
pt: Aves

en: Block Patterns
pt: Padrões de blocos

en: Blog
pt: site

en: Blog Posts
pt: Artigos

en: Bold
pt: Negrito

en: Book now
pt: Marque agora

en: Books
pt: Livros

en: Browse Categories
pt: Pesquisar categorias

en: Bubbles
pt: Bolhas

en: Business
pt: Plano Business

en: Buy Tickets
pt: Comprar Bilhetes

en: Buy now
pt: Comprar agora

en: Calendar
pt: Calendário

en: Call to Action
pt: Chamada para acção

en: Caption
pt: Legenda

en: Cart
pt: Carrinho de compras

en: Category
pt: Categoria

en: Category name
pt: Nome da categoria

en: Centered
pt: Centrar

en: Chapters
pt: Capítulos

en: Checkout
pt: Finalizar Compra

en: Citation
pt: Citação

en: City
pt: Cidade

en: Closed
pt: Fechado

en: Code
pt: Código

en: Coffee
pt: Café

en: Coming Soon
pt: Em breve

en: Coming soon
pt: Em breve

en: Comments
pt: Comentários

en: Company
pt: Empresa

en: Connect
pt: Conectar

en: Contact
pt: contacto

en: Contact Form
pt: Formulário de contacto

en: Contact Information
pt: Informação de contacto

en: Contact Us
pt: Contactar-nos

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: Contact us
pt: Contacte-nos

en: Contact us.
pt: Contacte-nos

en: Content…
pt: Conteúdo…

en: Continue reading
pt: Continue a ler

en: Corporate
pt: Corporativa

en: Courses
pt: Cursos

en: Crafts
pt: Artesanato

en: Create
pt: Criar

en: Create anything
pt: Crie qualquer coisa

en: Custom Colors
pt: Cores Personalizadas

en: Custom Header
pt: Cabeçalho Personalizado

en: Date
pt: Data

en: Decoration
pt: Decoração

en: Description
pt: Descrição

en: Design
pt: Desenho

en: Details
pt: Detalhes

en: Digital Marketing
pt: Marketing Digital

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: Discover
pt: Descobrir

en: Donate
pt: Doar

en: Download
pt: Descarregar

en: Earn
pt: Ganhe

en: Education
pt: Educação

en: Email
pt: E-mail

en: Email Address
pt: Endereço de E-mail

en: Email:
pt: E-mail

en: Embedded content from other websites
pt: Conteúdo incorporado de outros sites

en: Engineering
pt: Engenharia

en: Enter your email address
pt: Insira o seu endereço de e-mail

en: Event
pt: Evento

en: Events
pt: Eventos

en: Events List
pt: Lista de Eventos

en: Example
pt: Exemplo

en: Explore
pt: Explorar

en: Fashion
pt: Moda

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Featured
pt: Em destaque

en: Featured Post
pt: Entrada em destaque

en: Features
pt: Funcionalidades

en: Focus
pt: Realçar

en: Follow Me
pt: Seguir-me

en: Font Sizes
pt: Tamanhos de letra

en: Food
pt: Gastronomia

en: Footer
pt: Rodapé

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
pt: Para utilizadores que se registem no nosso site (se algum), guardamos a informação pessoal fornecida no seu perfil de utilizador. Todos os utilizadores podem ver, editar, ou eliminar a sua informação pessoal a qualquer momento (com a excepção de não poderem alterar o nome de utilizador). Os administradores do site podem também ver e editar essa informação.

en: Form
pt: Formulário

en: Four
pt: Quatro

en: France
pt: França

en: Free
pt: Plano Grátis

en: Frequently Asked Questions
pt: Questões frequentes

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Full Width
pt: Largura Completa

en: Full-Width Page
pt: Página de largura inteira

en: Galleries
pt: Galerias

en: Gallery
pt: Galeria

en: Genre
pt: Género

en: Get Started
pt: Iniciar

en: Get in touch
pt: Entre em contacto

en: Get started
pt: Iniciar

en: Gradient
pt: Gradiente

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Headers
pt: cabeçalhos

en: Heading 1
pt: Título 1

en: Heading 2
pt: Título 2

en: Heading 3
pt: Título 3

en: Heading 4
pt: Cabeçalho 4

en: Heading 5
pt: Cabeçalho 5

en: Heading 6
pt: Cabeçalho 6

en: Hello world!
pt: Olá, mundo!

en: Help
pt: Ajuda

en: Highlights
pt: Destaques

en: History
pt: Histórico

en: Home
pt: Início

en: Home Page
pt: Página Inicial

en: Homepage
pt: Página Inicial

en: Hotels
pt: Hotéis

en: Hours
pt: Horas

en: How long we retain your data
pt: Por quanto tempo são retidos os seus dados

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
pt: Se editar ou publicar um artigo, será guardado no seu navegador um cookie adicional. Este cookie não inclui dados pessoais apenas indica o ID de conteúdo do artigo que acabou de editar. Expira ao fim de 1 dia.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
pt: Se tiver uma conta neste site, ou deixou comentários, pode pedir para receber um ficheiro de exportação com os dados pessoais guardados sobre si, incluindo qualquer dado pessoal que indicou. Também pode solicitar que os dados guardados sejam eliminados. Isto não inclui qualquer dado pessoal que seja obrigatório manter para fins administrativos, legais ou de segurança.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
pt: Se deixar um comentário no nosso site pode optar por guardar o seu nome, endereço de email e site nos cookies. Isto é para sua conveniência para não ter de preencher novamente os seus dados quando deixar outro comentário. Estes cookies durarão um ano.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
pt: Se deixar um comentário, o comentário e os seus metadados são guardados indefinidamente. Isto acontece de modo a ser possível reconhecer e aprovar automaticamente quaisquer comentários seguintes, em vez de os colocar numa fila de moderação.

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
pt: Se solicitar uma redefinição de senha, o seu endereço de IP será incluído no email de redefinição.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
pt: Ao carregar imagens para o site, deve evitar carregar imagens com dados incorporados de geolocalização (EXIF GPS). Os visitantes podem descarregar e extrair os dados de geolocalização das imagens do site.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
pt: Se visitar a página de início de sessão, será configurado um cookie temporário para determinar se o seu navegador aceita cookies. Este cookie não contém dados pessoais e será eliminado ao fechar o seu navegador.

en: Images
pt: Imagens

en: Info
pt: Informações

en: Instructions
pt: Instruções

en: Interests
pt: Interesses

en: Join the Conversation
pt: Junte-se à conversa

en: Language
pt: Idioma

en: Latest News
pt: Últimas notícias

en: Latest Posts
pt: Últimos Artigos

en: Layout
pt: Disposição

en: Learn More
pt: Saber mais

en: Learn more
pt: Saber mais

en: Light
pt: Leve

en: Link
pt: Ligação

en: Links
pt: Hiperligações

en: List
pt: Lista

en: Lists
pt: Listas

en: Location
pt: Localização

en: London
pt: Londres

en: Main
pt: Principal

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Membership
pt: Membros

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: More Details
pt: Mais detalhes

en: More details
pt: Mais detalhes

en: Music
pt: Música

en: My account
pt: A minha conta

en: Nature
pt: Natureza

en: Need help?
pt: Precisa de ajuda?

en: News
pt: Notícias

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Notes
pt: Notas

en: Numbers
pt: Números

en: On Sale Products
pt: Produtos em promoção

en: One
pt: Uma

en: Order
pt: Compra

en: Other
pt: Outros

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
pt: O nosso tema por omissão para 2015 é limpo, está focado nos blogs e foi concebido para aumentar a clareza. A tipografia simples e direta do Twenty Fifteen é legível numa grande variedade de tamanhos de ecrã e adequa-se a múltiplos idiomas. Foi desenhado dando primazia à mobilidade, o que significa que os seus conteúdos estão em primeiro lugar, independentemente de os visitantes terem chegado por telefone, tablet, portátil ou computador de secretária.

en: Pages
pt: Páginas

en: Partners
pt: Parceiros

en: Pattern
pt: Padrão

en: People
pt: Pessoas

en: Personal
pt: Plano Pessoal

en: Photography
pt: Fotografia

en: Photos
pt: Fotografias

en: Poland
pt: Polónia

en: Portfolio
pt: Portefólio

en: Post Formats
pt: Formatos de Artigo

en: Post Meta
pt: Metadados do artigo

en: Post Title
pt: Título do Artigo

en: Posts
pt: Artigos

en: Pricing
pt: Preços

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: Product
pt: Produto

en: Product name
pt: Nome do produto

en: Product title
pt: Título do produto

en: Products
pt: Produtos

en: Project
pt: Projecto

en: Projects
pt: Projetos

en: Proudly powered by WordPress
pt: Criado por WordPress

en: Purchase
pt: Comprar

en: Questions?
pt: Perguntas

en: Quote
pt: Citação

en: Quotes
pt: Citações

en: Read More
pt: Ler Mais

en: Reading
pt: Leitura

en: Recent Posts
pt: Artigos Recentes

en: Register
pt: Registar

en: Registration Form
pt: Formulário de Registo

en: Resources
pt: Recursos

en: Responsive Layout
pt: Layout adaptável

en: Resume
pt: Retomar

en: Review
pt: Rever

en: Reviews
pt: Avaliações

en: Sample Page
pt: Exemplo de página

en: Saturday
pt: Sábado

en: Schedule
pt: Agendar

en: Seasonal
pt: Sazonal

en: See more
pt: Ver mais

en: Send
pt: Enviar

en: Send Message
pt: Enviar Mensagem

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Shadow
pt: Sombra

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
pt: Partilhe avaliações e comentários acerca da sua marca/negócio.

en: Shop
pt: Loja

en: Shop Now
pt: Comprar agora

en: Shop now
pt: Comprar agora

en: Sidebar
pt: Barra Lateral

en: Sign Up
pt: Registar

en: Sign up
pt: Registar

en: Single Product
pt: Produto Único

en: Size
pt: Tamanho

en: Social
pt: Redes sociais

en: Social Links
pt: Ligações de Redes Sociais

en: Sports
pt: Desporto

en: Start
pt: Início

en: Store
pt: Loja

en: Style
pt: Estilo

en: Submit
pt: Submeter

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Subscription
pt: subscrição

en: Support
pt: Suporte

en: Table
pt: Tabela

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Team
pt: Equipa

en: Terms
pt: Termos

en: Testimonial
pt: Testemunho

en: Testimonials
pt: Testemunhos

en: Text
pt: Texto

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
pt: A Gambozinos XPTO foi fundada em 1971 e tem, desde então, fornecido gambuzinos da mais alta qualidade aos seus clientes. Localizada em Gotham, a Gambozinos XPTO emprega mais de 2 000 colaboradores, e é um dos pilares da comunidade.

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
pt: Este site pode recolher dados sobre si, usar cookies, incorporar rastreio feito por terceiros, monitorizar as suas interacções com o mesmo, incluindo registar as interacções com conteúdo incorporado se tiver uma conta e estiver com sessão iniciada nesse site.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
pt: Isto é um exemplo de página. É diferente de um artigo porque fica no mesmo sítio e aparece na navegação do seu site (na maior parte dos temas). O normal é começar com uma página "Sobre mim"/"Sobre nós", que apresenta o site aos visitantes. Pode ser qualquer coisa deste tipo:

en: Three
pt: Três

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Tips
pt: Dicas

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Travel
pt: Viagens

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
pt: Twenty Sixteen (2016) é uma reinterpretação moderna de um layout eternamente popular do WordPress — uma manchete horizontal com a opção de uma barra lateral à direita, o conjunto resultando perfeitamente para blogues e sites. Oferece ainda opções para cores personalizadas com paletas pré-definidas deslumbrantes, uma grelha fluída e harmoniosa a pensar nos smartphones, e um cuidado impecável nos pormenores. Twenty Sixteen tornará o seu site WordPress limpo e bonito em qualquer situação.

en: Two
pt: Duas

en: Type / to add a hidden block
pt: Digitar / para adicionar um bloco oculto

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Upcoming Events
pt: Próximos Eventos

en: Update
pt: Actualizar

en: Venue
pt: Local

en: Video
pt: Vídeo

en: Videos
pt: Vídeos

en: View Blog
pt: Ver site

en: View menu
pt: Ver menu

en: View products
pt: Ver produtos

en: Visit Blog
pt: Visitar site

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
pt: Os comentários dos visitantes podem ser verificados através de um serviço automático de detecção de spam.

en: Websites
pt: Sites

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Weight
pt: Peso

en: Welcome
pt: Bem-vindo(a)

en: Welcome to
pt: Bem-vindo ao

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
pt: Bem-vindo ao WordPress. Este é o seu primeiro artigo. Edite-o ou elimine-o, e comece a escrever!

en: What rights you have over your data
pt: Que direitos tem sobre os seus dados

en: Where your data is sent
pt: Para onde os seus dados são enviados

en: Who we share your data with
pt: Com quem são partilhados os seus dados

en: Write title…
pt: Escreva um título...

en: Writing
pt: Escrita

en: Year
pt: Ano

en: all
pt: todos

en: blog
pt: Site

en: category
pt: Categoria

en: city
pt: cidade

en: contact
pt: contacto

en: cookies
pt: Cookies

en: dark
pt: Escuro

en: design
pt: Desenho

en: education
pt: Educação

en: family
pt: familía

en: get in touch
pt: Entre em contacto

en: home
pt: Início

en: images
pt: imagens

en: links
pt: ligações

en: list
pt: lista

en: location
pt: Localização

en: media
pt: multimédia

en: menu
pt: Menu

en: music
pt: música

en: poetry
pt: poesia

en: portfolio
pt: Portefólio

en: posts
pt: artigos

en: products
pt: produtos

en: professional
pt: profissional

en: projects
pt: Projetos

en: quote
pt: Citação

en: reviews
pt: avaliações

en: seasonal
pt: Sazonal

en: social
pt: redes sociais

en: space
pt: espaço,

en: subscribe
pt: Subscrever

en: tag
pt: etiqueta

en: tags
pt: etiquetas

en: test
pt: teste

en: text
pt: texto

en: uncategorized
pt: Sem categoria

en: upcoming events
pt: Próximos Eventos

en: update
pt: Actualizar
