WordPress.com - Block Patterns - en to th translation catalogue (283 entries)

en: ...or something like this:
th: ...หรือบางสิ่งคล้ายกันนี้:

en: 7 Seconds
th: 7 วินาที

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: About Me
th: เกี่ยวกับฉัน

en: About Us
th: เกี่ยวกับเรา

en: About me
th: เกี่ยวกับฉัน

en: Add to cart
th: หยิบใส่ตะกร้า

en: Address
th: ที่อยู่

en: Address:
th: ที่อยู่:

en: All
th: ทั้งหมด

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
th: สตริงนิรนามถูกสร้างขึ้นจากอีเมลของคุณ (หรือที่เรียกว่าแฮช) อาจจะถูกส่งให้บริการ Gravatar เพื่อดูว่าคุณใช้งานหรือไม่ นโยบายความเป็นส่วนตัวของบริการ Gravatar สามารถดูได้ที่นี่: https://automattic.com/privacy/ หลังจากได้รับการยืนยันความเห็นของคุณ รูปภาพข้อมูลส่วนตัวของคุณจะปรากฏสู่สาธารณะในบริบทของความเห็นของคุณ

en: Apr
th: เม.ย.

en: Archive
th: ไฟล์เก็บข้อมูล

en: Art
th: ศิลปะ

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
th: บทความบนเว็บไซต์นี้อาจจะมีเนื้อหาที่ถูกแนบไว้ (เช่น วีดีโอ รูปภาพ บทความ เป็นต้น) เนื้อหาที่ถูกแนบไว้จากเว็บไซต์อื่นปฏิบัติในแนวทางเดียวกันกับที่ผู้เยี่ยมชมได้เข้าชมเว็บไซต์อื่น

en: Audio
th: ไฟล์เสียง

en: Aug
th: ส.ค.

en: Block Patterns
th: แพตเทิร์นของบล็อก

en: Blog
th: บล็อกส่วนตัว

en: Blog Posts
th: เรื่องของบล็อก

en: Bold
th: ตัวหนา

en: Books
th: หนังสือ

en: Business
th: ธุรกิจ

en: Buy now
th: ซื้อเลย

en: Calendar
th: ปฎิทิน

en: Call to Action
th: เรียกมาทำ (Call to Action)

en: Caption
th: คำบรรยายภาพ

en: Cart
th: รถเข็น

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Category name
th: ชื่อหมวดหมู่

en: Chapters
th: บท

en: Checkout
th: ทำการสั่งซื้อและชำระเงิน

en: Citation
th: คำขยาย

en: City
th: เมือง

en: Closed
th: ปิด

en: Code
th: โค้ด

en: Comments
th: ความเห็น

en: Company
th: บริษัท

en: Connect
th: เชื่อมต่อ

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Contact Information
th: ข้อมูลการติดต่อ

en: Contact Us
th: ติตต่อเรา

en: Contact us
th: ติดต่อเรา

en: Contact us.
th: ติดต่อเรา

en: Continue reading
th: อ่านต่อ

en: Cookies
th: คุกกี้

en: Countries
th: ประเทศ

en: Create
th: สร้าง

en: Custom Colors
th: สีกำหนดเอง

en: Custom Header
th: ส่วนหัวกำหนดเอง

en: Date
th: วันที่

en: Decoration
th: การตกแต่ง

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Design
th: รูปแบบ

en: Details
th: รายละเอียด

en: Dimensions
th: ขนาด

en: Discover
th: ดิสคัฟเวอร์

en: Donate
th: บริจาค

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Education
th: การศึกษา

en: Email
th: อีเมล์

en: Email Address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Email:
th: อีเมล์

en: Embedded content from other websites
th: แนบเนื้อหาจากเว็บไซต์อื่น

en: Enter your email address
th: ใส่อีเมลล์ของคุณที่นี่

en: FAQ
th: ถาม-ตอบ

en: Facebook
th: เฟซบุ๊ค

en: Favorites
th: ชื่นชอบ

en: Featured
th: ลักษณะพิเศษ

en: Featured Post
th: เรื่องเด่น

en: Features
th: ลักษณะพิเศษ

en: Feb
th: ก.พ.

en: First Name
th: ชื่อ

en: First name
th: ชื่อจริง

en: Five
th: ห้า

en: Font Sizes
th: ขนาดตัวอักษร

en: Footer
th: ส่วนท้าย

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
th: สำหรับผู้ใช้ที่ลงทะเบียนบนเว็บไซต์ของเรา (ถ้ามี) เรามีการเก็บข้อมูลส่วนตัวตามที่พวกเขาให้ไว้ในโปรไฟล์เช่นกัน ผู้ใช้ทั้งหมดสามารถดู แก้ไข หรือลบข้อมูลส่วนตัวเมื่อใดก็ได้ (ยกเว้นพวกเขาไม่สามารถเปลี่ยนชื่อผู้ใช้ได้) ผู้ดูแลเว็บไซต์สามารถเห็นและแก้ไขข้อมูลเหล่านั้นได้เช่นกัน

en: Four
th: สี่

en: Free
th: ฟรี

en: Frequently Asked Questions
th: คำถามที่พบบ่อย

en: Friday
th: วันศุกร์

en: Full-Width Page
th: ความกว้างเต็มหน้า

en: Galleries
th: เรื่องคลังรูป

en: Gallery
th: คลังภาพ

en: Genre
th: ประเภท

en: Get Started
th: เริ่มได้

en: Get started
th: เริ่มได้

en: Gradient
th: ไล่ระดับ

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Headers
th: ส่วนหัว

en: Heading 1
th: หัวข้อ 1

en: Heading 2
th: หัวข้อ 2

en: Heading 3
th: หัวข้อ 3

en: Heading 4
th: หัวข้อ 4

en: Heading 5
th: หัวข้อ 5

en: Heading 6
th: หัวข้อ 6

en: Hello World!
th: สวัสดีชาวโลก

en: Hello world!
th: สวัสดีชาวโลก - -'

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: Highlights
th: ไฮไลท์

en: History
th: ประวัติ

en: Home
th: หน้าแรก

en: Homepage
th: หน้าแรก

en: Hours
th: ชั่วโมง

en: How long we retain your data
th: เราเก็บรักษาข้อมูลของคุณไว้นานแค่ไหน

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
th: ถ้าคุณแก้ไขหรือเผยแพร่บทความ คุกกี้ที่เพิ่มเติมจะถูกบันทึกไว้ในเบราว์เซอร์ของคุณ คุกกี้นี้ไม่มีข้อมูลส่วนตัวรวมอยู่และชี้ไปที่ ID ของเรื่องบทความที่คุณเพิ่งจะแก้ไข ซึ่งจะหมดอายุใน 1 วัน

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
th: หากคุณมีบัญชีบนเว็บนี้ หรือได้เคยแสดงความเห็นเอาไว้ คุณสามารถร้องขอไฟล์ส่งออกข้อมูลส่วนบุคคลที่เกี่ยวกับตัวคุณที่เราเก็บไว้ให้ส่งไปที่ทางคุณได้ รวมไปถึงข้อมูลใดๆ ที่คุณได้เคยให้ไว้กับเรา คุณสามารถที่จะร้องขอให้เราลบข้อมูลส่วนตัวเกี่ยวกับตัวคุณที่เราเก็บไว้ได้เช่นกัน แต่จะไม่รวมไปถึงข้อมูลใดๆ ที่เราจำเป็นจะต้องเก็บไว้สำหรับการจัดการ ข้อกฎหมาย หรือวัตถุประสงค์ในด้านมาตรการความปลอดภัย

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
th: ถ้าคุณแสดงความเห็นบนเว็บไซต์ของเรา คุณอาจจะเลือกเข้าสู่การบันทึกชื่อ อีเมลและเว็บไซต์ของคุณในคุกกี้ นี่จะเป็นการอำนวยความสะดวกสำหรับคุณโดยที่คุณไม่ต้องกรอกรายละเอียดเหล่านี้ซ้ำอีกครั้งในขณะที่คุณแสดงความเห็นอื่น คุกกี้นี้จะอยู่เป็นระยะเวลาหนึ่งปี

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
th: ถ้าคุณแสดงความเห็น ความเห็นและข้อมูลภายในนั้นจะถูกเก็บไว้ตลอด นี่คือสิ่งที่เราสามารถจดจำและพิสูจน์ความเห็นที่ตามมาอย่างอัตโนมัติแทนที่จะต้องชะงักไว้ในคิวการจัดการ

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
th: หากคุณร้องขอให้มีการล้างค่ารหัสผ่าน ที่อยู่ไอพีของคุณจะถูกรวมเข้าไปอยู่ในอีเมลล้างค่าด้วย

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
th: ถ้าคุณอัปโหลดรูปภาพขึ้นมายังเว็บไซต์ คุณควรจะหลีกเลี่ยงการอัปโหลดรูปภาพที่มีข้อมูลตำแหน่งที่ตั้งฝังมาด้วย (EXIF GPS) ผู้เยี่ยมชมเว็บไซต์สามารถดาวน์โหลดและดึงข้อมูลตำแหน่งที่ตั้งใด ๆ จากรูปภาพบนเว็บไซต์ได้

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
th: ถ้าคุณเยี่ยมชมหน้าเข้าสู่ระบบ เราจะตั้งคุกกี้ชั่วคราวเพื่อตรวจสอบว่าเบราว์เซอร์ยอมรับคุกกี้ได้ คุกกี้นี้ไม่มีข้อมูลส่วนตัวรวมอยู่ด้วยและถูกยกเลิกเมื่อคุณปิดเบราว์เซอร์ของคุณ

en: Images
th: รูป

en: Info
th: รายละเอียด

en: Instructions
th: ขั้นตอน

en: Interests
th: ความสนใจ

en: Jan
th: ม.ค.

en: Join the Conversation
th: เข้าร่วมการสนทนา

en: Jul
th: ก.ค.

en: Jun
th: มิ.ย.

en: Language
th: ภาษา

en: Last Name
th: นามสกุล

en: Last name
th: นามสกุล

en: Latest
th: ล่าสุด

en: Latest Posts
th: เรื่องล่าสุด

en: Layout
th: รูปแบบ

en: Learn More
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Learn more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Light
th: สว่าง

en: Link
th: ลิงก์

en: Link text
th: ลิงก์ข้อความ

en: Links
th: ลิงก์

en: List
th: รายชื่อ

en: Location
th: ที่ตั้ง

en: Mailchimp
th: MailChimp

en: Main
th: หลัก

en: Maintenance
th: บำรุงรักษา

en: Mar
th: มี.ค.

en: Marketing
th: การตลาด

en: Media
th: สื่อ

en: Membership
th: สมัครสมาชิก

en: Menu
th: เมนู

en: Message
th: ข้อความ

en: Monday
th: วันจันทร์

en: More Details
th: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: More details
th: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: Music
th: เพลง

en: My Links
th: ลิงก์ของฉัน

en: My account
th: บัญชีของฉัน

en: Name
th: ชื่อ

en: News
th: ข่าว

en: No results found.
th: ไม่พบผลลัพท์

en: Notes
th: หมายเหตุ

en: Nov
th: พ.ย.

en: Oct
th: ต.ค.

en: On Sale Products
th: สินค้าลดราคา

en: One
th: หนึ่ง

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Order
th: ลำดับ

en: Other
th: อื่น ๆ

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
th: ธีมเริ่มต้น 2015 ของเรานั้นดูสบายตา  ออกแบบเพื่อใช้งานในรูปแบบบล็อก และการแยกส่วนอย่างชัดเจน  2015 นั้นเรียบง่าย ตัวอักษรถูกออกแบบให้อ่านได้บนหน้าจอมีขนาดต่างกันไป  และเหมาะสมกับหลากหลายภาษา  เราออกแบบมันโดยคำนึงถึงการเข้าถึงของอุปกรณ์มือถือ  หมายถึง  ข้อความของคุณจะอยู่ตรงกลางเสมอ  ไม่ว่าผู้เยี่ยมชมของคุณจะใช้สมาร์ทโฟน  แทบเล็ต  แล็บท็อป หรือคอมพิวเตอร์ตั้งโต๊ะ

en: Pages
th: หน้า

en: Personal
th: ส่วนตัว

en: Phone
th: โทรศัพท์

en: Phone Number
th: หมายเลขโทรศัพท์

en: Photography
th: เว็บรูปภาพ

en: Photos
th: รูปภาพ

en: Portfolio
th: แฟ้มสะสมผลงาน

en: Post Formats
th: ชนิดเรื่อง

en: Post Title
th: หัวข้อเรื่อง

en: Postcode
th: รหัสไปรษณีย์

en: Posts
th: เรื่อง

en: Premium
th: พรีเมี่ยม

en: Premium support
th: Premium Support

en: Pricing
th: ตั้งราคา

en: Privacy Policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัว

en: Product
th: สินค้า

en: Product name
th: ชื่อสินค้า

en: Product title
th: ชื่อสินค้า

en: Products
th: สินค้า

en: Project
th: โปรเจ็ค

en: Project Type
th: ประเภทของโปรเจ็ค

en: Projects
th: โครงการ

en: Purchase
th: ซื้อแล้ว

en: Quotes
th: เรื่องคำคม

en: Read More
th: รายละเอียดเพิ่มเติม

en: Reading
th: การอ่าน

en: Recent Posts
th: เรื่องล่าสุด

en: Register
th: ลงทะเบียน

en: Registration Form
th: ช่องลงทะเบียน

en: Responsive Layout
th: เค้าโครงแบบโต้ตอบ

en: Resume
th: ดำเนินการต่อ

en: Revenue
th: รายได้

en: Reviews
th: รีวิว

en: Sample Page
th: หน้าตัวอย่าง

en: Saturday
th: วันเสาร์

en: Schedule
th: ตารางเวลา

en: Seasonal
th: ตามฤดูกาล

en: Send
th: ส่ง

en: Send Message
th: ส่งข้อความ

en: Sep
th: ก.ย.

en: Sidebar
th: แถบด้านข้าง

en: Sign Up
th: ลงทะเบียน

en: Sign up
th: สมัคร

en: Single Product
th: หน้าสินค้า

en: Size
th: ขนาด

en: SoundCloud
th: Soundcloud

en: Start
th: เริ่มทำงาน

en: Store
th: ร้านค้า

en: Style
th: สไตล์

en: Submit
th: ส่ง

en: Subscribe
th: สมัครเป็นสมาชิก

en: Support
th: สนับสนุน

en: Table
th: ตาราง

en: Tag
th: ป้ายกำกับ

en: Terms
th: เงื่อนไข

en: Text
th: ตัวอักษร

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
th: บริษัทของเด็กเล่น XYZ ก่อตั้งในปี 1971 และได้จัดจำหน่ายของเด็กเล่นที่มีคุณภาพสู่สาธารณะตั้งแต่นั้นมา ตั้งอยู่ที่เมืองกอร์ทเทม บริษัทจ้างงานกว่า 2,000 คนและได้ทำสิ่งที่ดีเลิศมากมายสำหรับชุมชนเมืองกอร์ทเทม

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
th: เว็บไซต์เหล่านี้อาจจะมีการเก็บข้อมูลของคุณ ใช้คุกกี้ การฝังการติดตามบุคคลที่สามเพิ่มเติม และเฝ้าดูการปฏิสัมพันธ์กับเนื้อหาที่แนบไว้ รวมถึงการติดตามการปฏิสัมพันธ์ของคุณกับเนื้อหาที่ถูกแนบไว้ถ้าคุณมีบัญชีและเข้าสู่ระบบในเว็บไซต์นั้นไว้

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
th: นี่คือหน้าตัวอย่าง มันแตกต่างจากเรื่องของบล็อกเพราะว่ามันจะอยู่ในที่เดียวและจะแสดงในการนำทางเว็บของคุณ (ในธีมส่วนใหญ่) หลายคนเริ่มด้วยหน้าเกี่ยวกับซึ่งแนะนำพวกเราสู่ผู้เยี่ยมชมเว็บ อาจจะพูดบางสิ่งประมาณนี้:

en: Three
th: สาม

en: Thursday
th: วันพฤหัสบดี

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Travel
th: การท่องเที่ยว

en: Tuesday
th: วันอังคาร

en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
th: Twenty Sixteen นั้นทันสมัยและใช้รูปแบบที่ได้รับความนิยมที่สุด — เส้นแบ่งแนวนอนพร้อมด้วยตัวเลือกด้านข้างทางขวา ที่ทำงานเข้ากับดีกับบล็อกหรือเว็บไซต์  มันยังมีตัวเลือกที่ปรับแต่งสีที่นำเอาเฉดสีสวย  ๆ มาเป็นค่าเริ่มต้นให้ใช้งาน   ตารางที่กลมกลืนไหลลื่นที่ถูกสร้างให้เหมาะสมกับการใช้งานบนอุปกรณ์มือถือก่อน   และยังกลั่นกรองในทุก ๆ รายละเอียด Twenty Sixteen จะทำให้เวิร์ดเพรสของคุณดูสวยงามทุกที่กับทุกอุปกรณ์

en: Two
th: สอง

en: Uncategorized
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Update
th: อัปเดต

en: Video
th: ไฟล์วีดีโอ

en: Videos
th: วีดีโอ

en: View Blog
th: ดูบล็อก

en: View product
th: ดูสินค้า

en: View products
th: ดูสินค้า

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
th: ความเห็นของผู้เยี่ยมชมอาจถูกตรวจสอบผ่านบริการตรวจสอบสแปมอัตโนมัติ

en: Websites
th: เว็บไซต์

en: Wednesday
th: วันพุธ

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Welcome
th: ยินดีต้อนรับ

en: Welcome to
th: ยินดีต้อนรับสู่

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
th: ยินดีต้อนรับสู่ WordPress นี่คือเรื่องแรกของคุณ แก้ไขหรือลบทิ้งไป แล้วมาเริ่มเขียนกัน!

en: What rights you have over your data
th: คุณมีสิทธิ์อะไรบ้างกับข้อมูลของคุณ

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
th: เมื่อคุณเข้าสู่ระบบ เราจะจัดตั้งหลายคุกกี้เพื่อที่จะบันทึกข้อมูลการเข้าสู่ระบบของคุณและตัวเลือกการแสดงผลหน้าจอของคุณ คุกกี้การเข้าสู่ระบบจะคงอยู่ภายในสองวัน และคุกกี้ตัวเลือกหน้าจอจะอยู่เป็นเวลาหนึ่งปี ถ้าคุณเลือก &quot;บันทึกการใช้งานของฉัน&quot; การเข้าสู่ระบบของคุณจะยังคงอยู่เป็นเวลาสองสัปดาห์ ถ้าคุณออกจากระบบบัญชีของคุณ คุกกี้การเข้าสู่ระบบจะถูกลบทิ้ง

en: Where your data is sent
th: ข้อมูลของคุณที่ส่งไปที่ไหน

en: Who we share your data with
th: ใครที่เราแชร์ข้อมูลของคุณด้วย

en: WordPress
th: เวิร์ดเพรส

en: Write title…
th: เขียน หัวข้อ...

en: Writing
th: การเขียน

en: Year
th: ปี

en: Your cart is currently empty!
th: ขณะนี้ตะกร้าสินค้าของคุณว่างเปล่า

en: all
th: ทั้งหมด

en: blog
th: บล็อก (Blog)

en: category
th: หมวดหมู่

en: contact
th: ติดต่อ

en: cookies
th: คุกกี้

en: dark
th: มืด

en: design
th: รูปแบบ

en: education
th: การศึกษา

en: family
th: ครอบครัว

en: features
th: ลักษณะพิเศษ

en: home
th: หน้าแรก

en: images
th: รูปภาพ

en: location
th: ที่ตั้ง

en: london
th: London

en: media
th: ไฟล์สื่อ

en: menu
th: เมนู

en: music
th: เพลง

en: pages
th: หน้า

en: podcast
th: พ็อดแคสต์

en: poetry
th: บทกวี

en: portfolio
th: แฟ้มสะสมผลงาน

en: posts
th: เรื่อง

en: professional
th: ทางอาชีพ

en: projects
th: โครงการ

en: quote
th: Quote

en: seasonal
th: ตามฤดูกาล

en: social
th: โซเชียล

en: subscribe
th: สมัครเป็นสมาชิก

en: text
th: ข้อความ

en: uncategorized
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: update
th: อัปเดต
