WordPress.com - Block Patterns - en to vi_VN translation catalogue (569 entries)

en: ...or something like this:
vi_VN: ... hoặc cái gì đó như thế này:

en: 10 Street Road
vi_VN: 10 Đường phố

en: 100% Woolen
vi_VN: 100% Len

en: 15 minutes
vi_VN: 15 phút

en: 2 columns
vi_VN: 2 cột

en: 3 Months
vi_VN: 3 Tháng

en: 42% Cupro 34% Linen 24% Viscose
vi_VN: 42% Cupro 34% Lanh 24% Viscose

en: <strong>Featured</strong>
vi_VN: <strong>Nổi Bật</strong>

en: A set of high quality curated patterns.
vi_VN: Một tập hợp các mẫu được biên tập chất lượng cao.

en: About
vi_VN: Về chúng tôi

en: About Me
vi_VN: Thông tin về tôi

en: About Us
vi_VN: Về chúng tôi

en: About me
vi_VN: Giới thiệu

en: About us
vi_VN: Về chúng tôi

en: Accounting
vi_VN: Kế toán

en: Activism
vi_VN: Hoạt động chủ động

en: Adaptive Advantage
vi_VN: Lợi thế thích nghi

en: Add text or blocks that will display when a query returns no results.
vi_VN: Thêm văn bản hoặc các khối sẽ hiển thị khi một truy vấn không trả về kết quả nào.

en: Add to cart
vi_VN: Mua hàng

en: Address
vi_VN: Địa chỉ

en: Address Line 2
vi_VN: Dòng địa chỉ 2

en: Address:
vi_VN: Địa chỉ:

en: Adventure
vi_VN: Phiêu lưu

en: Advertisement
vi_VN: Quảng cáo

en: Advertising
vi_VN: Quảng cáo

en: Advocacy
vi_VN: Luật sư bào chữa

en: All
vi_VN: Tất cả

en: America
vi_VN: Châu Mỹ

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
vi_VN: Một chuỗi ẩn danh được tạo từ địa chỉ email của bạn (còn được gọi là hash) có thể được cung cấp cho dịch vụ Gravatar để xem bạn có đang sử dụng nó hay không. Chính sách bảo mật của dịch vụ Gravatar có tại đây: https://automattic.com/privacy/. Sau khi chấp nhận bình luận của bạn, ảnh tiểu sử của bạn được hiển thị công khai trong ngữ cảnh bình luận của bạn.

en: Anthropology
vi_VN: Nhân học

en: Apr
vi_VN: Thg4

en: Architect
vi_VN: Kiến trúc sư

en: Architecture
vi_VN: Kiến trúc

en: Archive
vi_VN: Lưu trữ

en: Art
vi_VN: Nghệ thuật

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
vi_VN: Các bài viết trên trang web này có thể bao gồm nội dung được nhúng (ví dụ: video, hình ảnh, bài viết, v.v.). Nội dung được nhúng từ các trang web khác hoạt động theo cùng một cách chính xác như khi khách truy cập đã truy cập trang web khác.

en: Astronomy
vi_VN: Thiên văn học

en: Audio
vi_VN: Nhạc

en: Aug
vi_VN: Thg8

en: Austria
vi_VN: Áo

en: Basic
vi_VN: Cơ bản

en: Bedroom
vi_VN: Phòng ngủ

en: Beginner
vi_VN: Người mới bắt đầu

en: Beyond the Obstacle
vi_VN: Vượt qua Trở ngại

en: Biography
vi_VN: Tiểu sử

en: Birds
vi_VN: Chim

en: Block Patterns
vi_VN: Mẫu khối

en: Blog Posts
vi_VN: Bài viết Blog

en: Blogging
vi_VN: Viết blog

en: Bold
vi_VN: Bôi đậm

en: Book
vi_VN: Sách

en: Books
vi_VN: Sách

en: Browse Categories
vi_VN: Duyệt Thể loại

en: Build
vi_VN: Thiết kế

en: Burgers
vi_VN: Hamburger

en: Button-down front for any type of mood or look.
vi_VN: Phần trước cài nút cho mọi tâm trạng hoặc phong cách.

en: Buy
vi_VN: Mua

en: Buy Tickets
vi_VN: Mua vé

en: Buy now
vi_VN: Mua ngay

en: Calendar
vi_VN: Lịch

en: Call to Action
vi_VN: Nút bấm

en: Camera
vi_VN: Máy ảnh

en: Caption
vi_VN: Chú thích

en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

en: Case Studies
vi_VN: Nghiên cứu trường hợp

en: Category
vi_VN: Chuyên mục

en: Category name
vi_VN: Tên danh mục

en: Chapters
vi_VN: Các mục

en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

en: Citation
vi_VN: Trích dẫn

en: City
vi_VN: Thành phố

en: City, 10100
vi_VN: Thành phố, 10100

en: Classes
vi_VN: Lớp

en: Client
vi_VN: Khách hàng

en: Closed
vi_VN: Đã đóng

en: Code
vi_VN: Mã

en: Collaboration
vi_VN: Hợp tác

en: Collaboration Magic
vi_VN: Phép thuật cộng tác

en: Coming Soon
vi_VN: Sắp có

en: Coming soon
vi_VN: Sắp có

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Commissions
vi_VN: Hoa hồng

en: Company
vi_VN: Công ty

en: Connect
vi_VN: Kết nối

en: Consultant
vi_VN: Tư vấn viên

en: Consulting
vi_VN: Tư vấn

en: Contact
vi_VN: liên hệ

en: Contact Form
vi_VN: Mâu liên hệ

en: Contact Information
vi_VN: Thông tin liên lạc

en: Contact Me
vi_VN: Liên hệ với tôi

en: Contact Us
vi_VN: Liên Lạc Với Chúng Tôi

en: Contact form
vi_VN: Mẫu liên lạc

en: Contact us
vi_VN: Liên hệ chúng tôi

en: Contact us.
vi_VN: Liên hệ chúng tôi

en: Content…
vi_VN: Nội dung…

en: Continue reading
vi_VN: Xem tiếp

en: Corporate
vi_VN: Doanh nghiệp

en: Countries
vi_VN: Quốc gia

en: Courses
vi_VN: Khoá học

en: Covers
vi_VN: Cover

en: Crafting
vi_VN: Làm thủ công

en: Crafts
vi_VN: Nghệ thuật thủ công

en: Create
vi_VN: Tạo ra

en: Create anything
vi_VN: Tạo ra bất cứ điều gì

en: Culture
vi_VN: Văn hóa

en: Custom Colors
vi_VN: Màu tùy biến

en: Custom Header
vi_VN: Tùy biến Header

en: DIY
vi_VN: Tự làm

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Decoration
vi_VN: Trang trí

en: Description
vi_VN: Miêu tả

en: Description:
vi_VN: Mô tả:

en: Design
vi_VN: Thiết kế

en: Desserts
vi_VN: Món tráng miệng

en: Details
vi_VN: Chi tiết

en: Development
vi_VN: Phát triển

en: Devices
vi_VN: Thiết bị

en: Digital Marketing
vi_VN: Tiếp thị kỹ thuật số

en: Dimensions
vi_VN: Kích thước

en: Director
vi_VN: Giám đốc

en: Discover
vi_VN: Khám phá

en: Display photography, design, illustration, and other visual media.
vi_VN: Hiển thị nhiếp ảnh, thiết kế, minh họa và các phương tiện hình ảnh khác.

en: Donate
vi_VN: Quyên góp

en: Donations
vi_VN: Quyên góp

en: Don’t cry because it’s over, smile because it happened.
vi_VN: Đừng khóc vì nó đã kết thúc, hãy cười vì nó đã xảy ra.

en: Download
vi_VN: Tải xuống

en: Dr. Seuss
vi_VN: Tiến sĩ Seuss

en: Education
vi_VN: Giáo dục

en: Email Address
vi_VN: Địa chỉ thư điện tử

en: Email:
vi_VN: Email

en: Embedded content from other websites
vi_VN: Nội dung nhúng từ website khác

en: Engineering
vi_VN: Kỹ thuật

en: Enter your email address
vi_VN: Nhập địa chỉ email của bạn

en: Events
vi_VN: Sự kiện

en: Example
vi_VN: Ví dụ

en: Examples
vi_VN: Ví dụ

en: Exhibition
vi_VN: Triển lãm

en: Exhibitions
vi_VN: Triển lãm

en: Explore
vi_VN: Khám phá

en: FAQ
vi_VN: Câu hỏi thường gặp

en: FAQs
vi_VN: FAQ

en: Fantasy
vi_VN: Huyễn tưởng

en: Fashion
vi_VN: Thời trang

en: Favorites
vi_VN: Yêu thích

en: Feature
vi_VN: Tính năng

en: Featured
vi_VN: Nổi Bật

en: Features
vi_VN: Tính năng

en: Feb
vi_VN: Thg2

en: Film
vi_VN: Phim

en: First Name
vi_VN: Tên

en: First name
vi_VN: Họ

en: Fits your wardrobe
vi_VN: Phù hợp với tủ quần áo của bạn

en: Focus
vi_VN: Tập trung

en: Follow Us
vi_VN: Theo dõi chúng tôi

en: Follow us
vi_VN: Theo dõi chúng tôi

en: Font Sizes
vi_VN: Kích cỡ chữ

en: Food
vi_VN: Thực phẩm

en: Footers
vi_VN: Chân trang

en: Footwear
vi_VN: Giày dép

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
vi_VN: Đối với người dùng đăng ký trên trang web của chúng tôi (nếu có), chúng tôi cũng lưu trữ thông tin cá nhân mà họ cung cấp trong hồ sơ người dùng của họ. Tất cả người dùng có thể xem, chỉnh sửa hoặc xóa thông tin cá nhân của họ bất kỳ lúc nào (ngoại trừ họ không thể thay đổi tên người dùng của họ). Quản trị viên trang web cũng có thể xem và chỉnh sửa thông tin đó.

en: Form
vi_VN: Biểu mẫu

en: France
vi_VN: Pháp

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Frequently Asked Questions
vi_VN: Câu hỏi thường gặp

en: Frequenty Asked Questions
vi_VN: Câu hỏi thường gặp

en: Friday
vi_VN: Thứ Sáu

en: Full-Width Page
vi_VN: Trang đầy bể rộng

en: Furniture
vi_VN: Nội thất

en: Galleries
vi_VN: Thư viện

en: Gallery
vi_VN: Thư viện của bài

en: Genre
vi_VN: Thể loại nhạc

en: Get In Touch
vi_VN: Liên lạc

en: Get Started
vi_VN: Bắt đầu

en: Get in Touch
vi_VN: Liên lạc

en: Get in Touch!
vi_VN: Liên lạc

en: Get in Touch.
vi_VN: Liên lạc

en: Get in touch
vi_VN: Liên lạc

en: Get in touch!
vi_VN: Liên lạc

en: Get in touch.
vi_VN: Liên lạc

en: Get started
vi_VN: Bắt đầu

en: Getting Started
vi_VN: Bắt đầu

en: Graphic Design
vi_VN: Thiết kế đồ họa

en: Growth
vi_VN: Tăng trưởng

en: Growth Unlocked
vi_VN: Tăng trưởng Mở khóa

en: Guides
vi_VN: Hướng dẫn

en: Half tuck into your pants or layer over.
vi_VN: Gập một nửa vào quần hoặc mặc lớp bên ngoài.

en: Header
vi_VN: Ảnh bìa

en: Headers
vi_VN: đầu trang

en: Heading 1
vi_VN: Tiêu đề 1

en: Heading 2
vi_VN: Tiêu đề 2

en: Heading 3
vi_VN: Tiêu đề 3

en: Heading 4
vi_VN: Tiêu đề 4

en: Heading 5
vi_VN: Tiêu đề 5

en: Heading 6
vi_VN: Tiêu đề 6

en: Healthy Eating
vi_VN: Ăn uống lành mạnh

en: Hello world!
vi_VN: Chào tất cả mọi người!

en: Help
vi_VN: Trợ giúp

en: Hey there!
vi_VN: Xin chào!

en: Highlights
vi_VN: Điểm nhấn

en: History
vi_VN: Lịch sử

en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Homepage
vi_VN: Trang chủ

en: Hours
vi_VN: Giờ

en: How long we retain your data
vi_VN: Dữ liệu của bạn tồn tại bao lâu

en: How much does it cost?
vi_VN: Giá bao nhiêu?

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
vi_VN: Nếu bạn sửa hoặc công bố bài viết, một bản cookie bổ sung sẽ được lưu trong trình duyệt. Cookie này không chứa thông tin cá nhân và chỉ đơn giản bao gồm ID của bài viết bạn đã sửa. Nó tự động hết hạn sau 1 ngày.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
vi_VN: Nếu bạn có tài khoản trên trang web này hoặc đã để lại nhận xét, bạn có thể yêu cầu nhận tệp xuất dữ liệu cá nhân mà chúng tôi lưu giữ về bạn, bao gồm mọi dữ liệu bạn đã cung cấp cho chúng tôi. Bạn cũng có thể yêu cầu chúng tôi xóa mọi dữ liệu cá nhân mà chúng tôi lưu giữ về bạn. Điều này không bao gồm bất kỳ dữ liệu nào chúng tôi có nghĩa vụ giữ cho các mục đích hành chính, pháp lý hoặc bảo mật.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
vi_VN: Nếu bạn viết bình luận trong website, bạn có thể cung cấp cần nhập tên, email địa chỉ website trong cookie. Các thông tin này nhằm giúp bạn không cần nhập thông tin nhiều lần khi viết bình luận khác. Cookie này sẽ được lưu giữ trong một năm.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
vi_VN: Nếu bạn để lại bình luận, bình luận và siêu dữ liệu của nó sẽ được giữ lại vô thời hạn. Điều này là để chúng tôi có thể tự động nhận ra và chấp nhận bất kỳ bình luận nào thay vì giữ chúng trong khu vực đợi kiểm duyệt.

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
vi_VN: Nếu bạn yêu cầu đặt lại mật khẩu, địa chỉ IP của bạn sẽ được bao gồm trong email đặt lại.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
vi_VN: Nếu bạn tải hình ảnh lên trang web, bạn nên tránh tải lên hình ảnh có dữ liệu vị trí được nhúng (EXIF GPS) đi kèm. Khách truy cập vào trang web có thể tải xuống và giải nén bất kỳ dữ liệu vị trí nào từ hình ảnh trên trang web.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
vi_VN: Nếu bạn vào trang đăng nhập, chúng tôi sẽ thiết lập một cookie tạm thời để xác định nếu trình duyệt cho phép sử dụng cookie. Cookie này không bao gồm thông tin cá nhân và sẽ được gỡ bỏ khi bạn đóng trình duyệt.

en: Images
vi_VN: Hình ảnh

en: Imagine
vi_VN: Tưởng tượng

en: Info
vi_VN: Thông tin

en: Inline
vi_VN: Nối dòng

en: Inspiration
vi_VN: Cảm hứng

en: Instructions
vi_VN: Hướng dẫn

en: Interests
vi_VN: Sở thích

en: Interior Design
vi_VN: Thiết kế nội thất

en: Intro
vi_VN: Giới thiệu

en: Introduce the website’s main message or purpose.
vi_VN: Giới thiệu thông điệp chính hoặc mục đích của trang web.

en: It is our choices, Harry, that show what we truly are, far more than our abilities.
vi_VN: Chính những lựa chọn của chúng ta, Harry, mới cho thấy chúng ta thực sự là ai, hơn nhiều so với khả năng của chúng ta.

en: Jan
vi_VN: Thg1

en: Jetpack Blocks
vi_VN: Khối Jetpack

en: Jobs
vi_VN: Công việc

en: Join the Conversation
vi_VN: Tham gia bình luận

en: Join the community
vi_VN: Tham gia cộng đồng

en: Jul
vi_VN: Thg7

en: Jun
vi_VN: Thg6

en: K-Beauty
vi_VN: Làm đẹp kiểu Hàn Quốc

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Last Name
vi_VN: Họ

en: Last name
vi_VN: Tên

en: Latest
vi_VN: Mới nhất

en: Latest Posts
vi_VN: Các bài viết mới nhất

en: Laundry
vi_VN: Giặt Giũ

en: Layout
vi_VN: Sơ đồ trình bày

en: Learn More
vi_VN: Xem thêm

en: Learn about new products and discounts
vi_VN: Tìm hiểu về sản phẩm mới và giảm giá

en: Learn about new products and discounts!
vi_VN: Tìm hiểu về các sản phẩm và giảm giá mới!

en: Learn more
vi_VN: Xem thêm

en: Let's get in touch
vi_VN: Hãy liên lạc với chúng tôi

en: Life
vi_VN: Cuộc sống

en: Lifestyle
vi_VN: Phong cách sống

en: Light
vi_VN: Màu nhẹ

en: Link
vi_VN: Đường dẫn

en: Link in Bio
vi_VN: Liên kết trong Tiểu sử

en: Link text
vi_VN: Văn bản liên kết

en: Links
vi_VN: Khác

en: List
vi_VN: Danh sách

en: Listen on Spotify
vi_VN: Nghe trên Spotify

en: Lists
vi_VN: Các danh sách

en: Literature
vi_VN: Văn học

en: Location
vi_VN: Nơi ở

en: Main
vi_VN: Chính

en: Maintenance
vi_VN: Bảo dưỡng

en: Management
vi_VN: Quản lý

en: Mar
vi_VN: Thg3

en: Marketing
vi_VN: Tiếp thị

en: Media
vi_VN: Đa phương tiện

en: Meditation
vi_VN: Thiền định

en: Membership
vi_VN: Thành viên

en: Men
vi_VN: Nam giới

en: Mental Health
vi_VN: Sức khỏe tâm thần

en: Message
vi_VN: Tin nhắn

en: Mindfulness
vi_VN: Chánh niệm

en: Monday
vi_VN: Thứ Hai

en: More Details
vi_VN: Thêm thông tin

en: More Info
vi_VN: Thông Tin

en: More details
vi_VN: Chi tiết

en: More info
vi_VN: Thêm thông tin

en: Music
vi_VN: Âm nhạc

en: My Links
vi_VN: Liên kết của tôi

en: My Website
vi_VN: Trang web của tôi

en: My account
vi_VN: Tài khoản của tôi

en: Name
vi_VN: Tên

en: Nature
vi_VN: Thiên nhiên

en: Need help?
vi_VN: Cần giúp đỡ?

en: New in store
vi_VN: Mới trong cửa hàng

en: News
vi_VN: tin tức

en: No results found.
vi_VN: Không tìm thấy kết quả.

en: Normal Fit
vi_VN: Phom dáng bình thường

en: Notes
vi_VN: Ghi chú

en: Nov
vi_VN: Thg11

en: Numbers
vi_VN: Số

en: OS
vi_VN: Hệ điều hành

en: Oct
vi_VN: Thg10

en: On Sale Products
vi_VN: Các sản phẩm giảm giá

en: Opinions
vi_VN: Ý kiến

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Order
vi_VN: Thứ tự

en: Other
vi_VN: Khác

en: Other:
vi_VN: Khác:

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
vi_VN: Giao diện mặc định 2015 của chúng tôi gọn gàng, hướng về nội dung, và được thiết kế tập trung vào sự rõ ràng. Twenty Fifteen có phông chữ đơn giản có thể đọc được trên các loại kích thước màn hình khác nhau, thích hợp với nhiều loại ngôn ngữ khác nhau. Chúng tôi thiết kế giao diện này sử dụng cách tiếp cận ưu tiên cho điện thoại, có nghĩa là nội dung trang của bạn được đặt ở trung tâm, cho dù những người vào thăm trang web của bạn truy cập qua smartphone, tablet, laptop hay desktop.

en: Our Story
vi_VN: Câu chuyện của chúng tôi

en: Overall
vi_VN: Tổng thể

en: Pages
vi_VN: Trang

en: Painter
vi_VN: Họa sĩ

en: Partners
vi_VN: Đối tác

en: Pattern
vi_VN: Hoạ tiết

en: People
vi_VN: Mọi người

en: Perfect for any look featuring a mid-rise, relax fitting silhouette.
vi_VN: Hoàn hảo cho mọi phong cách với thiết kế lưng vừa, dáng suông thoải mái.

en: Personal Development
vi_VN: Phát triển bản thân

en: Philosophy
vi_VN: Triết lý

en: Phone
vi_VN: Điện thoại

en: Phone Number
vi_VN: Số điện thoại

en: Phone number
vi_VN: Số điện thoại

en: Photography
vi_VN: Nhiếp ảnh

en: Photos
vi_VN: Hình ảnh

en: Pixl is a simple yet opinionated blogging theme inspired by websites of the nineties.
vi_VN: Pixl là một giao diện blog đơn giản nhưng có quan điểm lấy cảm hứng từ các trang web của thập niên chín mươi.

en: Plants
vi_VN: Cây

en: Pocket
vi_VN: Túi

en: Poland
vi_VN: Phần Lan

en: Popular products
vi_VN: Sản phẩm phổ biến

en: Portfolio
vi_VN: Danh mục

en: Post Formats
vi_VN: Định dạng bài viết

en: Post Title
vi_VN: Tựa đề bài viết

en: Postcode
vi_VN: Mã bưu điện

en: Posts
vi_VN: Các bài viết

en: Premium
vi_VN: Trả phí

en: Premium support
vi_VN: Hỗ trợ VIP

en: Press
vi_VN: Nhấn

en: Prices
vi_VN: Giá

en: Pricing
vi_VN: Giá

en: Privacy Policy
vi_VN: Chính sách bảo mật

en: Product
vi_VN: Sản phẩm

en: Product Designer
vi_VN: Nhà thiết kế sản phẩm

en: Product name
vi_VN: Tên sản phẩm

en: Product title
vi_VN: Tiêu đề sản phẩm

en: Productivity
vi_VN: Năng suất

en: Products
vi_VN: Sản phẩm

en: Project
vi_VN: Dự án

en: Project Manager
vi_VN: Quản lý dự án

en: Project Name
vi_VN: Tên dự án

en: Project Type
vi_VN: Loại dự án

en: Projects
vi_VN: Dự án

en: Proudly powered by WordPress
vi_VN: Được hỗ trợ bởi WordPress

en: Purchase
vi_VN: Mua ngay

en: Purpose
vi_VN: Mục đích

en: Questions?
vi_VN: Câu hỏi

en: Quote
vi_VN: Trích dẫn

en: Quotes
vi_VN: Trích dẫn

en: Read More
vi_VN: Đọc thêm

en: Readability
vi_VN: Khả năng đọc

en: Reading
vi_VN: Đọc

en: Recent Posts
vi_VN: Bài viết mới

en: Recipes
vi_VN: Công thức nấu ăn

en: Reflect your fashionable style.
vi_VN: Phản ánh phong cách thời trang của bạn.

en: Register
vi_VN: Đăng ký

en: Register now
vi_VN: Đăng ký

en: Registration Form
vi_VN: Form đăng ký

en: Research
vi_VN: Nghiên cứu

en: Reservations
vi_VN: Đặt chỗ

en: Resources
vi_VN: Tài nguyên

en: Responsive Layout
vi_VN: Khung tự động điều chỉnh

en: Restaurant Menu
vi_VN: Thực đơn nhà hàng

en: Resume
vi_VN: Tiếp tục

en: Revenue
vi_VN: Doanh thu

en: Review
vi_VN: Đánh giá

en: Reviews
vi_VN: Đánh giá

en: Rings
vi_VN: Nhẫn

en: Rugby
vi_VN: Bóng bầu dục

en: SEO
vi_VN: Tối ưu hóa công cụ tìm kiếm

en: Salads
vi_VN: Salad

en: Sample Page
vi_VN: Trang Mẫu

en: Saturday
vi_VN: Thứ Bảy

en: Schedule
vi_VN: Lên lịch

en: Schedules
vi_VN: Lên lịch...

en: Science
vi_VN: Khoa học

en: Search Engine Optimization
vi_VN: Tối ưu hóa công cụ tìm kiếm

en: Seasonal
vi_VN: Theo mùa

en: See more
vi_VN: Xem thêm

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Send Message
vi_VN: Gửi

en: Sep
vi_VN: Thg9

en: Services
vi_VN: Dịch vụ

en: Session
vi_VN: Phiên

en: Shadow
vi_VN: Hiệu ứng đổ bóng

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
vi_VN: Chia sẻ đánh giá và phản hồi về thương hiệu/doanh nghiệp của bạn.

en: Shop
vi_VN: Cửa hàng

en: Shop All
vi_VN: Mua tất cả

en: Shop Now
vi_VN: Mua sắm ngay

en: Shop now
vi_VN: Mua sắm ngay

en: Short Stories
vi_VN: Truyện ngắn

en: Sign Up
vi_VN: Đăng kí

en: Sign up
vi_VN: Đăng ký

en: Single Product
vi_VN: Sản phẩm

en: Size
vi_VN: Kích cỡ

en: Skateboarding
vi_VN: Trượt ván

en: Social
vi_VN: Mạng xã hội

en: Social Links
vi_VN: Liên kết mạng xã hội

en: Speakers
vi_VN: Loa

en: Sports
vi_VN: Các môn thể thao

en: Start
vi_VN: Bắt đầu

en: Starter
vi_VN: Bắt đầu

en: Store
vi_VN: Cửa hàng

en: Stories
vi_VN: Câu chuyện

en: Submit
vi_VN: Gửi đi

en: Subscribe
vi_VN: Theo dõi

en: Subscription
vi_VN: Đăng ký

en: Success
vi_VN: Thành công

en: Support
vi_VN: Hỗ trợ

en: Sustainability
vi_VN: Bền vững

en: Table
vi_VN: Bảng

en: Tables
vi_VN: Bảng

en: Tag
vi_VN: Thẻ

en: Tea
vi_VN: Trà

en: Team
vi_VN: Nhóm

en: Teamwork Triumphs
vi_VN: Làm việc nhóm chiến thắng

en: Terms
vi_VN: Thuật ngữ

en: Testimonial
vi_VN: Đánh giá của khách hàng

en: Testimonials
vi_VN: Nhận xét của khách hàng

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: The Eden Jacket
vi_VN: Áo khoác Eden

en: The Team
vi_VN: Đội nhóm

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
vi_VN: Công ty chúng tôi được thành lập năm 2010, và cung cấp dịch vụ chất lượng cho rất nhiều sự kiện tại khắp Việt Nam. Với văn phòng đặt tại Hà Nội, TP. Hồ Chí Minh cùng hơn 40 nhân sự, chúng tôi là nơi nhiều đối tác tin tưởng giao cho tổ chức các sự kiện lớn.

en: The footer pattern sits at the bottom of your site and typically shows useful links and contact information.
vi_VN: Mẫu chân trang nằm ở cuối trang web của bạn và thường hiển thị các liên kết hữu ích và thông tin liên lạc.

en: The header pattern sits at the top of your site and typically shows your site logo, title, and navigation.
vi_VN: Mẫu tiêu đề nằm ở đầu trang web của bạn và thường hiển thị logo, tiêu đề và điều hướng trang web của bạn.

en: The way to get started is to quit talking and begin doing.
vi_VN: Cách để bắt đầu là ngừng nói và bắt đầu hành động.

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
vi_VN: Những website này có thể thu thập dữ liệu về bạn, sử dụng cookie, nhúng các trình theo dõi của bên thứ ba và giám sát tương tác của bạn với nội dung được nhúng đó, bao gồm theo dõi tương tác của bạn với nội dung được nhúng nếu bạn có tài khoản và đã đăng nhập vào trang web đó.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
vi_VN: Đây là trang mẫu. Nó khác với bài viết bởi vì nó thường cố định và hiển thị trong menu của bạn. Nhiều người bắt đầu với trang Giới thiệu nơi bạn chia sẻ thông tin cho những ai ghé thăm. Nó có thể bắt đầu như thế này:

en: This is sample content, included with the template to illustrate its features. Remove or replace it with your own words and media.
vi_VN: Đây là nội dung mẫu, được bao gồm trong mẫu để minh họa các tính năng của nó. Loại bỏ hoặc thay thế nó bằng những lời và phương tiện truyền thông của riêng bạn.

en: Three
vi_VN: Ba.

en: Thursday
vi_VN: Thứ Năm

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Training
vi_VN: Đào tạo

en: Travel
vi_VN: Du lịch

en: Trending
vi_VN: Thịnh hành

en: Tuesday
vi_VN: Thứ Ba

en: Tutorials
vi_VN: Hướng dẫn

en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
vi_VN: Twenty Sixteen là một giao diện hiện đại dựa trên cách bố cục trang web phổ biến của WordPress — ảnh bìa ở đầu trang với thanh điều hướng bên phải, rất phù hợp với các blog và trang web. Giao diện này cho phép bạn tùy chỉnh màu sắc của trang web với những mẫu màu được phối sẵn. Nó cũng được tối ưu cho các thiết bị di động với bố cục bài đăng hài hòa, linh hoạt và được chăm chút hoàn hảo đến từng chi tiết. Twenty Sixteen sẽ giúp bạn có một trang WordPress đẹp và xem tốt trên mọi thiết bị.

en: Type / to add a hidden block
vi_VN: Gõ / để thêm một khối ẩn

en: USA
vi_VN: Hoa Kỳ

en: Uncategorized
vi_VN: Không phân loại

en: United Kingdom
vi_VN: Vương quốc Anh

en: United States
vi_VN: Hoa Kỳ

en: Unknown
vi_VN: Không hiểu

en: Upcoming Events
vi_VN: Sự kiện sắp tới

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Venue
vi_VN: Hội họp

en: Versatile
vi_VN: Đa năng

en: Videos
vi_VN: Video

en: View Blog
vi_VN: Xem các bài viết

en: View menu
vi_VN: Xem menu

en: View product
vi_VN: Xem sản phẩm

en: View products
vi_VN: Xem sản phẩm

en: Visit Blog
vi_VN: Truy cập Blog

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
vi_VN: Các bình luận của khách (không phải là thành viên) có thể được kiểm tra thông qua dịch vụ tự động phát hiện spam.

en: Visitors will want to know who is on the other side of the page. Use this space to write about yourself, your site, your business, or anything you want. Use the testimonials below to quote others, talking about the same thing – in their own words.
vi_VN: Du khách sẽ muốn biết ai là người ở phía bên kia trang. Sử dụng khoảng trống này để viết về bản thân, trang web, doanh nghiệp của bạn hoặc bất kỳ điều gì bạn muốn. Sử dụng các lời chứng thực bên dưới để trích dẫn những người khác, nói về cùng một điều - bằng ngôn ngữ của chính họ.

en: Watches
vi_VN: Đồng hồ

en: Web Design
vi_VN: Thiết kế web

en: Websites
vi_VN: Những trang web

en: Weddings
vi_VN: Tiệc cưới

en: Wednesday
vi_VN: Thứ Tư

en: Weight
vi_VN: Trọng lượng

en: Welcome
vi_VN: Chào bạn

en: Welcome to
vi_VN: Chào mừng đến với

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
vi_VN: Chúc mừng đến với WordPress. Đây là bài viết đầu tiên của bạn. Hãy chỉnh sửa hay xóa bài viết này, và bắt đầu viết blog!

en: Wellness
vi_VN: Sức khỏe

en: What People Say
vi_VN: Những gì mọi người nói

en: What rights you have over your data
vi_VN: Các quyền nào của bạn với dữ liệu của mình

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
vi_VN: Khi bạn đăng nhập, chúng tôi sẽ thiết lập một vài cookie để lưu thông tin đăng nhập và lựa chọn hiển thị. Thông tin đăng nhập gần nhất lưu trong hai ngày, và lựa chọn hiển thị gần nhất lưu trong một năm. Nếu bạn chọn &quot;Nhớ tôi&quot;, thông tin đăng nhập sẽ được lưu trong hai tuần. Nếu bạn thoát tài khoản, thông tin cookie đăng nhập sẽ bị xoá.

en: Where your data is sent
vi_VN: Dữ liệu của bạn được gửi đến đâu

en: Who we share your data with
vi_VN: Chúng tôi chia sẻ dữ liệu của bạn với ai

en: Wine
vi_VN: Rượu vang

en: Women
vi_VN: Phụ nữ

en: Write title…
vi_VN: Viết tiêu đề…

en: Writing
vi_VN: Viết

en: Year
vi_VN: Năm

en: You may be interested in…
vi_VN: Bạn có thể quan tâm đến…

en: Your cart is currently empty!
vi_VN: Giỏ hàng hiện tại chưa có sản phẩm nào!

en: about
vi_VN: giới thiệu về

en: accounting
vi_VN: kế toán

en: ad
vi_VN: quảng cáo

en: advertising
vi_VN: quảng cáo

en: all
vi_VN: tất cả

en: animal
vi_VN: động vật

en: art
vi_VN: nghệ thuật

en: article
vi_VN: bài viết

en: audit
vi_VN: audio

en: blog
vi_VN: Blog

en: breakfast
vi_VN: bữa sáng

en: building
vi_VN: xây dựng

en: business
vi_VN: kinh doanh

en: category
vi_VN: Chuyên mục

en: collection
vi_VN: thu thập

en: community
vi_VN: cộng đồng

en: contact
vi_VN: liên hệ

en: content
vi_VN: nội dung

en: cookies
vi_VN: Cookies

en: craft
vi_VN: nghệ thuật

en: dark
vi_VN: Tối

en: data
vi_VN: dữ liệu

en: decoration
vi_VN: trang trí

en: design
vi_VN: Thiết kế

en: dessert
vi_VN: món tráng miệng

en: education
vi_VN: Giáo dục

en: exhibitions
vi_VN: Triển lãm

en: family
vi_VN: gia đình

en: fantasy
vi_VN: tưởng tượng

en: featured
vi_VN: Nổi bật

en: features
vi_VN: Tính năng

en: fish
vi_VN: cá

en: food
vi_VN: thực phẩm

en: form
vi_VN: mẫu đơn

en: from $0.99
vi_VN: từ $0.99

en: from $1.49
vi_VN: từ $1.49

en: from $1.99
vi_VN: từ $1.99

en: from $2.99
vi_VN: từ $2.99

en: fruit
vi_VN: hoa quả

en: furniture
vi_VN: nội thất

en: gallery
vi_VN: thư viện

en: garage
vi_VN: gara

en: home
vi_VN: Trang chủ

en: house
vi_VN: nhà

en: images
vi_VN: ảnh

en: kindergarten
vi_VN: Mầm non

en: landscape
vi_VN: cảnh quan

en: laundry
vi_VN: giặt là

en: life
vi_VN: cuộc sống

en: lighting
vi_VN: chiếu sáng

en: links
vi_VN: liên kết

en: location
vi_VN: Nơi ở

en: london
vi_VN: London

en: love
vi_VN: tình yêu

en: magician
vi_VN: phù thủy

en: meat
vi_VN: thịt

en: medicine
vi_VN: thuốc

en: meditation
vi_VN: thiền định

en: menu
vi_VN: Menu

en: music
vi_VN: nhạc

en: office
vi_VN: văn phòng

en: pages
vi_VN: Trang

en: park
vi_VN: đậu xe

en: pc
vi_VN: máy tính cá nhân

en: personal
vi_VN: cá nhân

en: photography
vi_VN: chụp ảnh

en: poetry
vi_VN: thơ

en: pollution
vi_VN: ô nhiễm

en: portfolio
vi_VN: Danh mục

en: posts
vi_VN: bài

en: pricing
vi_VN: giá cả

en: professional
vi_VN: nghề nghiệp

en: projects
vi_VN: Dự án

en: quote
vi_VN: Trích dẫn

en: research
vi_VN: nghiên cứu

en: residential
vi_VN: nhà ở

en: schedule
vi_VN: lịch trình

en: sea
vi_VN: biển

en: seasonal
vi_VN: Theo mùa

en: seo
vi_VN: tối ưu hóa công cụ tìm kiếm

en: services
vi_VN: dịch vụ

en: skin
vi_VN: da

en: social
vi_VN: mạng xã hội

en: space
vi_VN: dấu cách,

en: speakers
vi_VN: Loa

en: subscribe
vi_VN: Theo dõi

en: tags
vi_VN: thẻ

en: testimonials
vi_VN: Nhận xét của khách hàng

en: theme
vi_VN: giao diện

en: travel
vi_VN: du lịch

en: tutorials
vi_VN: hướng dẫn

en: uncategorized
vi_VN: Không phân loại

en: upcoming events
vi_VN: Sự kiện sắp tới

en: update
vi_VN: Cập nhật

en: video-conferencing
vi_VN: hội nghị truyền hình

en: wellness
vi_VN: hạnh phúc

en: wine
vi_VN: rượu vang
