WordPress.com - en to hi_IN translation catalogue (15747 entries)

en:  (%s ago)
hi_IN:  (%s पहले)

en:  (Monthly)
hi_IN: (महीने के अनुसार)

en:  (Opens in new window)
hi_IN:  (नए विंडो में खुलता है)

en:  *According to W3Techs, 2022.
hi_IN: *W3Techs के मुताबिक, 2022 में।

en:  - Address numbers
hi_IN: - पता नंबर

en:  - Postal code
hi_IN:  - पिन कोड

en:  - Street type (Street, Court, Boulevard, Circle, etc.)
hi_IN: - सड़क का प्रकार (सड़क, कोर्ट, बलेवार्ड, सर्कल, आदि)

en:  A new Gravatar account will be created.
hi_IN:  एक नया Gravatar अकाउंट बनाया जाएगा.

en:  Activate Traffic Tools
hi_IN: ट्रैफिक टूल्स सक्रिय करें।

en:  Done
hi_IN: हो गया

en:  Edit this post and confirm that the selected payment plan still exists and is available for purchase.
hi_IN: इस पोस्ट को संपादित करें और पुष्टि करें कि चयनित भुगतान योजना अब भी मौजूद है और खरीदारी के लिए उपलब्ध है।

en:  Note: You can not redirect from the home page.
hi_IN: नोट: आप होम पेज से रीडायरेक्ट नहीं कर सकते।

en:  Private
hi_IN: प्राइवेट

en:  This email already exists and is synced with Gravatar.
hi_IN:  यह ईमेल पहले से मौजूद है और Gravatar के साथ सिंक है.

en:  Would you like to {{newAccountLink}}create a new account{{/newAccountLink}}?
hi_IN:  क्या आप {{newAccountLink}}नया अकाउंट{{/newAccountLink}} बनाना चाहेंगे?

en:  for %s
hi_IN: %s के लिए

en: "%1$s" by %2$s.
hi_IN: "%1$s" द्धारा %2$s.

en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
hi_IN: %2$s से  "%1$s" द्धारा %3$s.

en: "%1$s" from %2$s.
hi_IN: %2$s से "%1$s".

en: "%s" has been restored.
hi_IN: "%s" को पुनर्स्थापित कर दिया गया हैI

en: "%s" in theme.json settings.color.duotone is not a hex or rgb string.
hi_IN: theme.json" में "settings.color.duotone" में "%s" एक हेक्स या आरजीबी स्ट्रिंग नहीं है।

en: "%s" permanently deleted.
hi_IN: "%s" स्थायी रूप से हटा दिया गया।

en: "%s" reset.
hi_IN: "%s" रीसेट।

en: "%s" successfully created.
hi_IN: "%s" सफलतापूर्वक बनाया गया।

en: ".%(tld)s" is a common extension
hi_IN: ".%(tld)s" एक आम एक्सटेंशन है

en: ".com" is the most common extension
hi_IN: ".com" सबसे आम एक्सटेंशन है

en: "From" name
hi_IN: "से" नाम

en: "Red Line" shortfilm by <a href="%s">Chester Films</a>
hi_IN: <a href="%s">चेस्टर फिल्म्स</a> द्वारा "रेड लाइन" शॉर्टफिल्म

en: # Adults
hi_IN: # वयस्क

en: # Children
hi_IN: # बच्चे

en: #%d (no title)
hi_IN: #%d (कोई शीर्षक नहीं)

en: #%s is an invalid image ID.
hi_IN: #%s एक अमान्य चित्र ID हैं।

en: $100 per site + your remaining WP Engine contract paid off in credit
hi_IN: हर साइट के लिए $100, साथ ही आपके बचे हुए WP Engine कॉन्ट्रैक्ट का भुगतान क्रेडिट के रूप में किया जाएगा

en: % Comments
hi_IN: % टिप्पणियां

en: % comments
hi_IN: % टिप्पणिया

en: %(baseLabel)s. %(price)s one-time
hi_IN: %(baseLabel)s. %(price)s एक-बार लगने वाला शुल्क

en: %(baseLabel)s. %(price)s per year
hi_IN: %(baseLabel)s. %(price)s हर साल

en: %(baseLabel)s. %(salePrice)s for the first year, then %(price)s per year
hi_IN: %(baseLabel)s. पहले साल के लिए %(salePrice)s, फिर हर साल %(price)s

en: %(baseLabel)s. Free
hi_IN: %(baseLabel)s. मुफ़्त

en: %(baseLabel)s. Free for the first year with annual paid plans, then %(price)s per year
hi_IN: %(baseLabel)s. सालाना पेड प्लान्स के साथ पहला साल मुफ़्त, फिर हर साल %(price)s

en: %(baseLabel)s. Free for the first year, then %(price)s per year
hi_IN: %(baseLabel)s. पहले साल मुफ़्त, फिर हर साल %(price)s

en: %(baseLabel)s. Included in paid plans
hi_IN: %(baseLabel)s. पेड प्लान्स में शामिल किया गया है

en: %(baseLabel)s. Plan upgrade required to register this domain.
hi_IN: %(baseLabel)s. इस डोमेन को रजिस्टर करने के लिए प्लान अपग्रेड करना आवश्यक है.

en: %(clientTitle)s profiles are powered by Gravatar.
hi_IN: %(clientTitle)s प्रोफ़ाइलें Gravatar की मदद से काम करती हैं.

en: %(commission)d%% transaction fee for all payment features {{br}}{{/br}}(+ standard processing fee)
hi_IN: सभी भुगतान सुविधाओं के लिए %(commission)d%% लेन-देन शुल्क लगेगा {{br}}{{/br}}(स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: %(commission)d%% transaction fee for standard WooCommerce payments {{br}}{{/br}}(+ standard processing fee)
hi_IN: स्टैंडर्ड WooCommerce भुगतान के लिए %(commission)d%% लेन-देन शुल्क {{br}}{{/br}}(+ स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस)

en: %(commission)d%% transaction fee for standard payments {{br}}{{/br}}(+ standard processing fee)
hi_IN: मानक भुगतान पर %(commission)d%% लेन-देन शुल्क लगेगा {{br}}{{/br}}(+ मानक प्रोसेसिंग शुल्क)

en: %(cost)s per year
hi_IN: हर साल %(cost)s

en: %(cost)s {{small}}/year{{/small}}
hi_IN: %(cost)s {{small}}/साल{{/small}}

en: %(cost)s/year
hi_IN: %(cost)s/साल

en: %(dayCount)s-day money back guarantee
hi_IN: %(dayCount)s-दिन की मनी बैक गारंटी

en: %(days)d-day money back guarantee | %(days)d-day money back guarantee
hi_IN[0]: %(days)d-दिन की मनी बैक गारंटी
hi_IN[1]: %(days)d-दिन की मनी बैक गारंटी

en: %(days)d-day money back guarantee for %(product)s | %(days)d-day money back guarantee for %(product)s
hi_IN[0]: %(product)s के लिए %(days)d-दिन की मनी बैक गारंटी
hi_IN[1]: %(product)s के लिए %(days)d-दिन की मनी बैक गारंटी

en: %(days)dd ago
hi_IN: %(दिनों) पहले

en: %(description)s is invalid
hi_IN: %(description)s अमान्य है

en: %(description)s is invalid. Must be a 5 digit number
hi_IN: %(description)s अमान्य है. 5 अंकों वाली संख्या होनी चाहिए

en: %(description)s is invalid. Must be in format: 111.444.777-XX or 11.444.777/0001-XX
hi_IN: %(description)s अमान्य है. इस फ़ॉर्मैट में होना आवश्यक है: 111.444.777-XX या 11.444.777/0001-XX

en: %(domain)s has no trademark claims
hi_IN: %(domain)s में कोई ट्रेडमार्क दावा नहीं है

en: %(domain)s matches a trademark.
hi_IN: %(domain)s ट्रेडमार्क से मेल खाता है.

en: %(domainName)s is a premium domain. Learn more
hi_IN: %(domainName)s एक प्रीमियम डोमेन है. ज़्यादा जानें

en: %(domainName)s is a restricted premium domain. Learn more
hi_IN: %(domainName)s एक प्रतिबंधित प्रीमियम डोमेन है. ज़्यादा जानें

en: %(domainName)s is included
hi_IN: %(domainName)s शामिल है

en: %(domains)s domain | %(domains)s domains
hi_IN[0]: %(domains)s डोमेन
hi_IN[1]: %(domains)s डोमेन्स

en: %(domains)s domain selected. %(total)s total price. Click to view the cart | %(domains)s domains selected. %(total)s total price. Click to view the cart
hi_IN[0]: %(domains)s डोमेन चुना गया है. %(total)s कुल कीमत. कार्ट देखने के लिए क्लिक करें
hi_IN[1]: %(domains)s डोमेन चुने गए. %(total)s कुल कीमत. कार्ट देखने के लिए क्लिक करें

en: %(formattedCurrentPrice)s first %(introCount)s months
hi_IN: पहले %(introCount)s महीने %(formattedCurrentPrice)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first %(introCount)s months then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per %(billingTermInYears)s years
hi_IN: पहले %(introCount)s महीने %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर %(billingTermInYears)sसाल %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first %(introCount)s months then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per month
hi_IN: पहले %(introCount)s महीने %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर महीने %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first %(introCount)s months then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per year
hi_IN: पहले %(introCount)s महीने %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर साल %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first %(introCount)s years
hi_IN: पहले %(introCount)s साल %(formattedCurrentPrice)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first %(introCount)s years then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per month
hi_IN: पहले %(introCount)s साल %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर महीने %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first %(introCount)s years then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per year
hi_IN: पहले %(introCount)s साल %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर साल %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first month
hi_IN: पहले महीने %(formattedCurrentPrice)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first month then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per %(billingTermInYears)s years
hi_IN: पहले महीने %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर %(billingTermInYears)s साल %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first month then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per month
hi_IN: पहले महीने %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर महीने %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first month then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per year
hi_IN: पहले महीने %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर साल %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first year
hi_IN: पहले साल %(formattedCurrentPrice)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first year then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per %(billingTermInYears)s years
hi_IN: पहले साल %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर %(billingTermInYears)s साल %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first year then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per month
hi_IN: पहले साल %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर महीने %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s first year then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per year
hi_IN: पहले साल %(formattedCurrentPrice)s, फिर हर साल %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s for first %(introCount)s years then %(formattedPriceBeforeDiscounts)s per %(billingTermInYears)s years
hi_IN: पहले %(introCount)s वर्षों के लिए%(formattedCurrentPrice)s, फिर प्रति %(billingTermInYears)s वर्ष के लिए %(formattedPriceBeforeDiscounts)s

en: %(formattedCurrentPrice)s introductory offer
hi_IN: %(formattedCurrentPrice)s शुरुआती ऑफ़र

en: %(googleMailService)s account information
hi_IN: %(googleMailService)s अकाउंट की जानकारी

en: %(hours)dh ago
hi_IN: %(घंटे) पहले

en: %(message)s When you host this domain at WordPress.com, an SSL certificate is included. <a>Learn more</a>.
hi_IN: %(message)s जब आप इस डोमेन को WordPress.com पर होस्ट करते हैं, तो इसमें SSL सर्टिफ़िकेट शामिल होता है. <a>ज़्यादा जानें</a>.

en: %(message)s When you host this domain at WordPress.com, an SSL certificate is included. {{a}}Learn more{{/a}}.
hi_IN: %(message)s जब आप इस डोमेन को WordPress.com पर होस्ट करते हैं, तो इसमें SSL सर्टिफ़िकेट शामिल होता है. {{a}}ज़्यादा जानें{{/a}}.

en: %(monthlyCost)s/month, billed yearly
hi_IN: %(monthlyCost)s/महीना, वार्षिक बिलिंग

en: %(numberOfExtraPages)d Extra Page: %(costOfExtraPages)s one-time fee | %(numberOfExtraPages)d Extra Pages: %(costOfExtraPages)s one-time fee
hi_IN[0]: %(numberOfExtraPages)d अतिरिक्त पेज: %(costOfExtraPages)s एक बार लगने वाला शुल्क
hi_IN[1]: %(numberOfExtraPages)d अतिरिक्त पेज: %(costOfExtraPages)s एक बार लगने वाला शुल्क

en: %(numberOfMailboxes)d mailbox for %(domainName)s | %(numberOfMailboxes)d mailboxes for %(domainName)s
hi_IN[0]: %(domainName)s के लिए %(numberOfMailboxes)d मेलबॉक्स
hi_IN[1]: %(domainName)s के लिए %(numberOfMailboxes)d मेलबॉक्स

en: %(paidDomainName)s is included
hi_IN: %(paidDomainName)s शामिल है

en: %(paidDomainName)s redirects to %(wpcomFreeDomain)s
hi_IN: %(paidDomainName)s को %(wpcomFreeDomain)s पर रीडायरेक्ट करता है

en: %(planName)s plan
hi_IN: %(planName)s योजना

en: %(planName)s plan required
hi_IN: %(planName)s प्लान आवश्यक है

en: %(planPrice)s/month
hi_IN: %(planPrice)s/महीना

en: %(planTitle1)s plan: %(monthlyPlanPrice1)s/mo, %(annualPlanPrice1)s billed annually. %(planTitle2)s plan: %(monthlyPlanPrice2)s/mo, %(annualPlanPrice2)s billed annually. Excluding taxes.
hi_IN: %(planTitle1)s प्लान: %(monthlyPlanPrice1)s/महीना, %(annualPlanPrice1)s सालाना बिल जनरेट किया जाता है. %(planTitle2)s प्लान: %(monthlyPlanPrice2)s/महीना, %(annualPlanPrice2)sसालाना बिल जनरेट किया जाता है. इसमें टैक्स शामिल नहीं है.

en: %(price)s per month
hi_IN: हर महीने %(price)s

en: %(price)s per three years
hi_IN: हर तीन साल में %(price)s

en: %(price)s per two years
hi_IN: हर दो साल में %(price)s

en: %(price)s per year
hi_IN: हर साल %(price)s

en: %(price)s/month, billed yearly
hi_IN: %(price)s/महीना, वार्षिक बिलिंग

en: %(priceFormatted)s for one year
hi_IN: एक वर्ष के लिए %(priceFormatted)s

en: %(pricePerMonth)s /mo
hi_IN: %(pricePerMonth)s /महीना

en: %(product)s was removed from the shopping cart.
hi_IN: शॉपिंग कार्ट से %(product)s हटा दिया गया है.

en: %(productName)s (%(quantity)d requests per month)
hi_IN: %(productName)s (हर महीने %(quantity)d अनुरोध)

en: %(productName)s (%(requests)d requests/month)
hi_IN: %(productName)s (%(requests)d अनुरोध/माह)

en: %(productName)s - %(quantity)s views per month
hi_IN: हर महीने %(productName)s - %(quantity)s व्यूज़

en: %(productName)s Renewal
hi_IN: %(productName)s रिन्यूअल

en: %(productName)s plan
hi_IN: %(productName)s प्लान

en: %(productName)s was added to your site %(siteName)s.
hi_IN: %(productName)s आपकी साइट में जोड़ा गया था %(siteName)s.

en: %(quantity)s GB extra space, %(price)s per year
hi_IN: %(quantity)s GB अतिरिक्त स्पेस, %(price)s हर साल

en: %(quantity)s mailboxes for %(domainName)s
hi_IN: %(domainName)s के लिए %(quantity)s मेलबॉक्स

en: %(salePrice)s {{small}}for the first year{{/small}}
hi_IN: %(salePrice)s {{small}}पहले साल के लिए{{/small}}

en: %(serviceName)s is powered by WordPress.com. If you don’t already have a WordPress.com account, checking out below will create one for you with this email address. Accounts are subject to the {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and {{ppLink}}Privacy Policy{{/ppLink}}.
hi_IN: %(serviceName)s WordPress.com से संचालित होता है. अगर आपके पास पहले से WordPress.com अकाउंट नहीं है, तो नीचे दिए गए विकल्प के ज़रिए यह ईमेल इस्तेमाल करके आपके लिए नया अकाउंट बनाया जाएगा. अकाउंट, {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} और {{ppLink}}गोपनीयता नीति{{/ppLink}} के अधीन हैं.

en: %(theme)s's icon
hi_IN: %(theme)s का आइकन

en: %(total)s/mo
hi_IN: %(total)s/महीना

en: %(uptimePercent)s uptime
hi_IN: %(uptimePercent)s अपटाइम

en: %(yearlySavingsPercentage)s%% price reduction for yearly term
hi_IN: सालाना टर्म के लिए कीमत में %(yearlySavingsPercentage)s%% की कमी

en: %1$d of %2$d lessons complete (%3$d%%)
hi_IN: %2$d में से %1$d पाठ पूरे ( %3$d%%)

en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
hi_IN: %1$d पूर्ण अद्यतन करता है। डेटाबेस संस्करण %2$s है

en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
hi_IN: %1$s %2$s %3$s %4$s फीड

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
hi_IN: %1$s %2$s %3$s श्रेणी फ़ीड

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
hi_IN: %1$s %2$s %3$s टिप्पणी फ़ीड

en: %1$s %2$s %3$s Feed
hi_IN: %1$s %2$s %3$s फ़ीड

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
hi_IN: %1$s %2$s %3$s टैग फ़ीड

en: %1$s %2$s Comments Feed
hi_IN: %1$s %2$s टिप्पणी फ़ीड

en: %1$s %2$s Feed
hi_IN: %1$s %2$s फ़ीड

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
hi_IN: %1$s %2$s पोस्ट %3$s के द्वारा फ़ीड

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
hi_IN: %1$s %2$s  &#8220;%3$s&#8221; के खोज परिणाम फ़ीड

en: %1$s %2$s was deactivated due to incompatibility with WordPress %3$s, please upgrade to %1$s %4$s or later.
hi_IN: %1$s %2$s को वर्डप्रेस %3$s के साथ असंगतता के कारण निष्क्रिय कर दिया गया था, कृपया %1$s %4$s या बाद के संस्करण में अपग्रेड करें।

en: %1$s %2$s was deactivated due to incompatibility with WordPress %3$s.
hi_IN: %1$s %2$s को वर्डप्रेस %3$s के साथ असंगतता के कारण निष्क्रिय कर दिया गया था।

en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
hi_IN: %1$s %2$s, %3$s पूर्व (%4$s)

en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
hi_IN: %1$s %2$s, %3$s पर  %4$s : %5$s

en: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
hi_IN: %1$s &lsaquo; %2$s &#8212; वर्डप्रेस

en: %1$s (#%2$s)
hi_IN: %1$s (%2$s)

en: %1$s (%2$d of %3$d)
hi_IN: %1$s (%3$d में से %2$d)

en: %1$s (since %2$s; %3$s)
hi_IN: %1$s (%2$s के बाद से; %3$s)

en: %1$s (since %2$s; no alternative available)
hi_IN: %1$s (%2$s के बाद से; कोई विकल्प उपलब्ध नहीं)

en: %1$s (since %2$s; use %3$s instead)
hi_IN: %1$s (%2$s के बाद से; इसके बजाय %3$s का प्रयोग करें)

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
hi_IN: %1$s साइडबार

en: %1$s Block. %2$s
hi_IN: %1$s ब्लॉक. %2$s

en: %1$s Block. Column %2$d
hi_IN: %1$s ब्लॉक। कॉलम %2$d

en: %1$s Block. Column %2$d. %3$s
hi_IN: %1$s ब्लॉक। स्तंभ %2$d। %3$s

en: %1$s Block. Row %2$d
hi_IN: %1$s ब्लॉक। पंक्ति %2$d

en: %1$s Block. Row %2$d. %3$s
hi_IN: %1$s ब्लॉक। पंक्ति %2$d. %3$s

en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
hi_IN[0]: %1$s टिप्पणी<span class="screen-reader-text"> %2$s में</span>
hi_IN[1]: %1$s टिप्पणी<span class="screen-reader-text"> %2$s में</span>

en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
hi_IN: %1$s एमबी (%2$s%%) जगह उपयोग हुआ

en: %1$s Renew %2$s your %3$s plan
hi_IN: %1$s अपने %3$s प्लान को %2$s नवीनीकृत करें

en: %1$s Renew your plan %2$s now
hi_IN: %1$s अपना प्लान %2$s अभी नवीनीकृत करें

en: %1$s and %2$s
hi_IN: %1$s और %2$s.

en: %1$s at %2$s
hi_IN: %1$s को %2$s

en: %1$s by %2$s pixels
hi_IN: %1$s से %2$s पिक्सल

en: %1$s by %2$s.
hi_IN: %1$s द्धारा %2$s.

en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
hi_IN[0]: %1$s टिप्पणी<span class="screen-reader-text"> %2$s में</span>
hi_IN[1]: %1$s टिप्पणी<span class="screen-reader-text"> %2$s में</span>

en: %1$s could not be created: %2$s
hi_IN: %1$s बनाया नहीं जा सका: %2$s

en: %1$s does not match pattern %2$s.
hi_IN: %1$s पैटर्न %2$s से मेल नहीं खाता है।

en: %1$s ending in %2$s
hi_IN: %2$s में %1$s समाप्त

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
hi_IN: %1$s %2$s में समाप्त (समाप्त  %3$s/%4$s)

en: %1$s for %2$s
hi_IN: %2$s के लिए %1$s

en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
hi_IN[0]: %2$s आइटम के लिए %1$s
hi_IN[1]: %2$s आइटम के लिए %1$s

en: %1$s is a required property of %2$s.
hi_IN: %1$s %2$s की आवश्यक प्रॉपर्टी है।

en: %1$s is deprecated. The callback from %2$s is used instead.
hi_IN: %1$s नापसंद किया गया है | इसके बजाय %2$s से कॉलबैक का उपयोग किया जाता है|

en: %1$s is deprecated. Use %2$s instead.
hi_IN: %1$s को पदावनत किया गया है। इसकी बजाय %2$s का प्रयोग करें।

en: %1$s is included in your %2$s subscription, so it was removed from the cart.
hi_IN: %1$s आपके %2$s सब्सक्रिप्शन में शामिल है, इसलिए इसे कार्ट से हटा दिया गया।

en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
hi_IN: %1$s भंडार में कम है। %2$d शेष हैं।

en: %1$s is not %2$s.
hi_IN: %1$s %2$s नहीं है।

en: %1$s is not a valid %2$l.
hi_IN: %1$s मान्य %2$l नहीं है।

en: %1$s is not a valid %2$s. Reason: %3$s
hi_IN: %1$s मान्य %2$s नहीं है। कारण: %3$s

en: %1$s is not of type %2$s.
hi_IN: %1$s %2$s  का प्रकार नहीं हे

en: %1$s is not one of %2$l.
hi_IN: %1$s %2$l में से नहीं है।

en: %1$s is not one of %2$s.
hi_IN: %1$s %2$s में से नहीं है।

en: %1$s is proudly powered by %2$s
hi_IN: %1$s गर्व से %2$s द्वारा संचालित

en: %1$s is set to %2$s. You won't be able to upload files on your site.
hi_IN: %1$s को %2$s पर सेट किया गया है। आप अपनी साइट पर फाइलें अपलोड नहीं कर पाएंगे।

en: %1$s is yours!
hi_IN: %1$s आपका है!

en: %1$s matches %2$l, but should match only one.
hi_IN: %1$s %2$l से मेल खाता है, लेकिन केवल एक से मेल खाना चाहिए।

en: %1$s must be a multiple of %2$s.
hi_IN: %1$s को %2$s का गुणज होना चाहिए।

en: %1$s must be at least %2$s character long. | %1$s must be at least %2$s characters long.
hi_IN[0]: %1$s कम से कम %2$s वर्ण लंबा होना चाहिए।
hi_IN[1]: %1$s कम से कम %2$s वर्णों पर लंबा होना चाहिए।

en: %1$s must be at most %2$s character long. | %1$s must be at most %2$s characters long.
hi_IN[0]: %1$s को अधिकतम %2$s वर्ण लंबा होना चाहिए।
hi_IN[1]: %1$s को अधिकतम %2$s वर्णों पर लंबा होना चाहिए।

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (exclusive)
hi_IN: %1$s %2$d (अनन्य) और %3$d (अनन्य) के मध्य होना चाहिए

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (inclusive)
hi_IN: %1$s %2$d (एकमात्र) और %3$d (सहित) के बीच होना चाहिए

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (exclusive)
hi_IN: %1$s %2$d (सहित) और %3$d(एकमात्र) के बीच होना चाहिए

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (inclusive)
hi_IN: %1$s %2$d (सहित) और %3$d (सहित) के बीच होना चाहिए

en: %1$s must be greater than %2$d
hi_IN: %1$s %2$d से बड़ा होना चाहिए।

en: %1$s must be greater than or equal to %2$d
hi_IN: %1$s %2$d से ज़्यादा या बराबर होना चाहिए।

en: %1$s must be less than %2$d
hi_IN: %1$s %2$d से कम होना चाहिए।

en: %1$s must be less than or equal to %2$d
hi_IN: %1$s %2$d से कम या बराबर होना चाहिए।

en: %1$s must contain at least %2$s item. | %1$s must contain at least %2$s items.
hi_IN[0]: %1$s में कम से कम %2$s आइटम होने चाहिए।

en: %1$s must contain at least %2$s property. | %1$s must contain at least %2$s properties.
hi_IN[0]: %1$s में कम से कम %2$s प्रॉपर्टी होनी चाहिए।
hi_IN[1]: %1$s में कम से कम %2$s सम्पत्तियाँ होनी चाहिए।

en: %1$s must contain at most %2$s item. | %1$s must contain at most %2$s items.
hi_IN[0]: %1$s में अधिकांश %2$s आइटम होने चाहिए।

en: %1$s must contain at most %2$s property. | %1$s must contain at most %2$s properties.
hi_IN[0]: %1$s में अधिकतम %2$s प्रॉपर्टी होनी चाहिए।
hi_IN[1]: %1$s में अधिकतम %2$s सम्पत्तियाँ होनी चाहिए।

en: %1$s needs to be a %2$s object.
hi_IN: %1$s को %2$s ऑब्जेक्ट होने की आवश्यकता है।

en: %1$s on %2$s
hi_IN: %1$s पर %2$s

en: %1$s or %2$s
hi_IN: %1$s या %2$s

en: %1$s plan will expire in %2$d day | %1$s plan will expire in %2$d days
hi_IN[0]: %1$s योजना %2$d दिन में समाप्त हो जाएगी
hi_IN[1]: %1$s योजना %2$d दिनों में समाप्त हो जाएगी

en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
hi_IN[0]: %2$s रेटिंग %1$s रेटिंग के आधार पर
hi_IN[1]: %2$s रेटिंग %1$s रेटिंग के आधार पर

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
hi_IN[0]: %2$s के लिए प्रतिक्रिया %1$s
hi_IN[1]: %2$s के लिए प्रतिक्रिया %1$s

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
hi_IN[0]: %2$s के लिए %1$s समीक्षा
hi_IN[1]: %2$s के लिए %1$s समीक्षा

en: %1$s ‹ %2$s ‹ Editor — WordPress
hi_IN: %1$s ‹ %2$s ‹ संपादक — वर्डप्रेस

en: %1$s, %2$s read time.
hi_IN: %1$s, %2$s पढ़ने का समय।

en: %1$s, and %2$s
hi_IN: %1$s और %2$s.

en: %1$s. Please <a href='%2$s'>return to the merchant</a> to retry your purchase.
hi_IN: %1$s. कृपया अपनी खरीदारी दोबारा करने की कोशिश करने के लिए <a href='%2$s'>मर्चेंट की साइट पर वापस जाएं</a>.

en: %1$s. Selected
hi_IN: %1$s. चयनित

en: %1$s. Selected. There is %2$d event | %1$s. Selected. There are %2$d events
hi_IN[0]: %1$s. गिने चुने। %2$d इवेंट है
hi_IN[1]: %1$s. गिने चुने। %2$d इवेंट हैं

en: %1$s. There is %2$d event | %1$s. There are %2$d events
hi_IN[0]: %1$s. %2$d इवेंट है।
hi_IN[1]: %1$s. %2$d इवेंट हैं।

en: %1$s/%2$s variants active
hi_IN: %1$s/%2$s वैरिएंट सक्रिय

en: %1$s: %2$s️
hi_IN: %1$s: %2$s

[ctx: %1$s: post title, %2$s: post author]
en: %1$s by %2$s
hi_IN: %1$s द्वारा %2$s

[ctx: %d = year]
en: %d Report
hi_IN: %d रिपोर्ट

en: %d Block | %d Blocks
hi_IN[0]: %d ब्लॉक
hi_IN[1]: %d ब्लॉक

en: %d Day
hi_IN: %d दिन

en: %d Days
hi_IN: %d दिन

en: %d GB
hi_IN: %d जीबी

en: %d GB storage
hi_IN: %d जीबी स्टोरेज

en: %d Item | %d Items
hi_IN[0]: %d आइटम
hi_IN[1]: %d आइटम

en: %d Item selected | %d Items selected
hi_IN[0]: %d आइटम चयनित
hi_IN[1]: %d आइटम चयनित

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
hi_IN[0]: %d प्लगइन अपडेट
hi_IN[1]: %d प्लगइन अपडेट

en: %d Report
hi_IN: %d रिपोर्ट

en: %d Revision | %d Revisions
hi_IN[0]: %d संशोधन
hi_IN[1]: %d संशोधन

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
hi_IN[0]: %d थीम अपडेट
hi_IN[1]: %d थीम अपडेट

en: %d WordPress Update
hi_IN: %d वर्डप्रेस अपडेट

en: %d block | %d blocks
hi_IN[0]: %d ब्लॉक
hi_IN[1]: %d ब्लॉक

en: %d block added. | %d blocks added.
hi_IN[0]: %d ब्लॉक जोड़ा गया।
hi_IN[1]: %d ब्लॉकस जोड़ा गया।

en: %d block is hidden. | %d blocks are hidden.
hi_IN[0]: %d ब्लॉक छिपा हुआ है।
hi_IN[1]: %d ब्लॉक छिपा हुआ है।

en: %d block moved. | %d blocks moved.
hi_IN[0]: %d ब्लॉक स्थानांतरित किया गया।
hi_IN[1]: %d ब्लॉक स्थानांतरित किए गए।

en: %d category button displayed. | %d category buttons displayed.
hi_IN[0]: %d श्रेणी बटन प्रदर्शित हुआ।
hi_IN[1]: %d श्रेणी बटन प्रदर्शित हुए।

en: %d comment | %d comments
hi_IN[0]: %d टिप्पणी
hi_IN[1]: %d टिप्पणियां

en: %d day | %d days
hi_IN[0]: %d दिन
hi_IN[1]: %d दिन

en: %d days
hi_IN: %d दिन

en: %d hour
hi_IN: %d घंटा

en: %d hours
hi_IN: %d घंटा

en: %d images found
hi_IN: %d छवियां मिलीं

en: %d item | %d items
hi_IN[0]: %d आइटम
hi_IN[1]: %d आइटम

en: %d item selected | %d items selected
hi_IN[0]: %d आइटम चयनित
hi_IN[1]: %d आइटम चयनित

en: %d media items
hi_IN: %d मीडिया आइटम्स

en: %d min read
hi_IN: %d मिनट में पढ़ें

en: %d minute | %d minutes
hi_IN[0]: %d मिनट
hi_IN[1]: %d मिनट

en: %d minutes
hi_IN: %d मिनट

en: %d month
hi_IN: %d माह

en: %d months
hi_IN: %d माह

en: %d note | %d notes
hi_IN[0]: %d नोट
hi_IN[1]: %d नोट्स

en: %d orphaned variations deleted
hi_IN: %d अनाथ विविधताओं को हटाया

en: %d pages
hi_IN: %d पृष्ठ

en: %d pages have been restored.
hi_IN: %d पृष्ठ पुनर्स्थापित कर दिए गए हैं।

en: %d pattern found | %d patterns found
hi_IN[0]: %d पैटर्न मिला
hi_IN[1]: %d पैटर्न मिले

en: %d pixels
hi_IN: %d पिक्सल

en: %d posts have been restored.
hi_IN: %d पदों को बहाल कर दिया गया है।

en: %d reply | %d replies
hi_IN[0]: %d जवाब
hi_IN[1]: %d जवाब

en: %d request deleted successfully. | %d requests deleted successfully.
hi_IN[0]: %d अनुरोध सफलतापूर्वक हटा दिया गया।
hi_IN[1]: %d अनुरोध सफलतापूर्वक हटा दिए गए।

en: %d request failed to delete. | %d requests failed to delete.
hi_IN[0]: %d अनुरोध हटाने में विफल रहे।
hi_IN[1]: %d अनुरोध हटाने में विफल रहे।

en: %d request marked as complete. | %d requests marked as complete.
hi_IN[0]: %d अनुरोध पूर्ण के रूप में चिह्नित किया गया।
hi_IN[1]: %d अनुरोध पूर्ण के रूप में चिह्नित किया गया।

en: %d result found | %d results found
hi_IN[0]: %d परिणाम मिला।
hi_IN[1]: %d परिणाम मिले।

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
hi_IN[0]: %d परिणाम मिला, नेविगेट करने के लिए ऊपर और नीचे एरो कुंजियों का उपयोग करें।
hi_IN[1]: %d परिणाम मिले, नेविगेट करने के लिए ऊपर और नीचे एरो कुंजियों का उपयोग करें।

en: %d result found. | %d results found.
hi_IN[0]: %d परिणाम मिला।
hi_IN[1]: %d परिणाम मिले।

en: %d seconds
hi_IN: %d सेकंड्स

en: %d selected
hi_IN: %d चयन किया गया

en: %d shares per month
hi_IN: हर महीने %d शेयर

en: %d sites
hi_IN: %d साइट्स

en: %d themes found
hi_IN: %d थीम मिले

en: %d variant | %d variants
hi_IN[0]: %d प्रकार
hi_IN[1]: %d प्रकार

en: %d week
hi_IN: %d सप्ताह

en: %d years
hi_IN: %d वर्ष

en: %d%% commission fee (plus standard processing fee) for all payment features
hi_IN: सभी भुगतान सुविधाओं के लिए %d%% कमीशन शुल्क (स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: %d%% commission fee (plus standard processing fee) for payments
hi_IN: भुगतान के लिए %d%% कमीशन शुल्क (स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: %d%% commission fee (plus standard processing fee) for standard WooCommerce payment features
hi_IN: स्टैंडर्ड WooCommerce भुगतान सुविधाओं के लिए %d%% कमिशन शुल्क (स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: %d%% commission fee (plus standard processing fee) for standard payment features
hi_IN: स्टैंडर्ड भुगतान सुविधाओं के लिए %d%% कमीशन शुल्क (स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: %d%% transaction fee for all payment features (+&nbsp;standard processing&nbsp;fee)
hi_IN: सभी भुगतान सुविधाओं के लिए %d%% लेन-देन शुल्क लगेगा ( स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: %d%% transaction fee for payments (+&nbsp;standard processing&nbsp;fee)
hi_IN: आपके भुगतान के लिए %d%% लेन-देन शुल्क लगेगा ( स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: %d%% transaction fee for standard WooCommerce payment features (+&nbsp;standard processing&nbsp;fee)
hi_IN: स्टैंडर्ड WooCommerce भुगतान सुविधाओं के लिए %d%% लेन-देन शुल्क लगेगा ( स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: %d%% transaction fee for standard payments (+&nbsp;standard processing&nbsp;fee)
hi_IN: मानक भुगतान पर %d%% लेन-देन शुल्क लगेगा (+ मानक प्रोसेसिंग शुल्क)

en: %s &#8212; WordPress
hi_IN: %s &#8212; वर्डप्रेस

en: %s (Copy)
hi_IN: %s (प्रतिलिपि)

en: %s (Draft)
hi_IN: %s (ड्राफ्ट)

en: %s (Invalid)
hi_IN: %s (अमान्य)

en: %s (Pending)
hi_IN: %s (विचाराधीन)

en: %s (Required)
hi_IN: %s (अनिवार्य)

en: %s (optional)
hi_IN: %s (वैकल्पिक)

en: %s <em>Categories</em>
hi_IN: %s <em>श्रेणिया</em>

en: %s <em>Posts</em>
hi_IN: %s <em>पोस्ट</em>

en: %s <em>Tags</em>
hi_IN: %s <em>टैग्स</em>

en: %s <small>for the first year</small>
hi_IN: %s <small>पहले साल के लिए</small>

en: %s <small>will renew the domain for an additional year</small>
hi_IN: %s <small>एक अतिरिक्त साल के लिए डोमेन रिन्यू करेगा</small>

en: %s <span class="says">says:</span>
hi_IN: %s <span class="says">कहते हैं:</span>

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
hi_IN[0]: %s <span class="screen-reader-text">टिप्पणी</span>
hi_IN[1]: %s <span class="screen-reader-text">टिप्पणियाँ </span>

en: %s Active Installations
hi_IN: %s सक्रिय संस्थापन

en: %s Avatar
hi_IN: %s अवतार

en: %s Block
hi_IN: %s ब्लॉक

en: %s Comment | %s Comments
hi_IN[0]: %s टिप्पणी
hi_IN[1]: %s टिप्पणियाँ

en: %s Comment in moderation | %s Comments in moderation
hi_IN[0]: मॉडरेशन में %s टिप्पणी
hi_IN[1]: मॉडरेशन में %s टिप्पणियाँ

en: %s Comments
hi_IN: %s टिप्पणियाँ

en: %s Domain Registration
hi_IN: %s डोमेन पंजीकरण

en: %s Embed
hi_IN: %s एम्बेड करें

en: %s Error
hi_IN: %s त्रुटि

en: %s Flag
hi_IN: %s झंडा

en: %s Follower | %s Followers
hi_IN[0]: %s फॉलोअर
hi_IN[1]: %s फॉलोअर

en: %s MB Space Allowed
hi_IN: %s MB जगह की अनुमति है

en: %s Page | %s Pages
hi_IN[0]: %s पृष्ठ
hi_IN[1]: %s पृष्ठे

en: %s Pending | %s Pending
hi_IN[0]: %s लंबित
hi_IN[1]: %s लंबित

en: %s Pending Comment | %s Pending Comments
hi_IN[0]: %s लंबित टिप्पणी
hi_IN[1]: %s लंबित टिप्पणियाँ

en: %s Post | %s Posts
hi_IN[0]: %s पोस्ट
hi_IN[1]: %s पोस्ट

en: %s Sites
hi_IN: %s साइटें

en: %s Theme
hi_IN: %s थीम

en: %s URL
hi_IN: %s यूआरएल

en: %s [Autosave]
hi_IN: %s [स्वतः सहेजें]

en: %s [Current Revision]
hi_IN: %s [वर्तमान संशोधन]

en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
hi_IN: %s सफलतापूर्वक सक्रिय हो गया है| अब आप इस उत्पाद के लिए अपडेट प्राप्त करेंगे।

en: %s address
hi_IN: %s पता

en: %s ago
hi_IN: %s पहले

en: %s applied.
hi_IN: %s लागू हुआ।

en: %s approved | %s approved
hi_IN[0]: %s स्वीकृत
hi_IN[1]: %s स्वीकृत

en: %s approved comment | %s approved comments
hi_IN[0]: %s स्वीकृत टिप्पणी
hi_IN[1]: %s स्वीकृत टिप्पणियाँ

en: %s block added
hi_IN: %s ब्लॉक जोड़ा गया

en: %s block inserted
hi_IN: %s ब्लॉक डाल दिया गया है

en: %s block selected. | %s blocks selected.
hi_IN[0]: %s ब्लॉक चुना गया।
hi_IN[1]: %s ब्लॉक चुने गये।

en: %s blocks deselected.
hi_IN: %s ब्लॉक अचयनित किए गए।

en: %s column | %s columns
hi_IN[0]: %s कॉलम
hi_IN[1]: %s कॉलम

en: %s comment | %s comments
hi_IN[0]: %s टिप्पणी
hi_IN[1]: %s टिप्पणियाँ

en: %s comment approved. | %s comments approved.
hi_IN[0]: %s टिप्पणी स्वीकृत
hi_IN[1]: %s टिप्पणियाँ स्वीकृत

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
hi_IN[0]: %s  टिप्पणी स्पैम के रूप में चिह्नित किया गया.
hi_IN[1]: %s  टिप्पणी स्पैम के रूप में चिह्नित किया गया.

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
hi_IN[0]: %s टिप्पणी कचरा पेटी में ले जाया गया.
hi_IN[1]: %s टिप्पणी कचरा पेटी में ले जाया गया.

en: %s comment permanently deleted. | %s comments permanently deleted.
hi_IN[0]: %s  टिप्पणी को स्थायी रूप से नष्ट कर दिया गया
hi_IN[1]: %s टिप्पणीयो को स्थायी रूप से नष्ट कर दिया गया

en: %s comment restored from the Trash. | %s comments restored from the Trash.
hi_IN[0]: %s टिपप्णी कचरा पेटी से पुनःस्थापन किया गया
hi_IN[1]: %s टिपप्णियों को कचरा पेटी से पुनःस्थापन किया गया

en: %s comment restored from the spam. | %s comments restored from the spam.
hi_IN[0]: %s टिपप्णी स्पैम से पुनःस्थापन किया गया
hi_IN[1]: %s टिपप्णियों को स्पैम से पुनःस्थापन किया गया

en: %s critical issue | %s critical issues
hi_IN[0]: %s गंभीर मुद्दा
hi_IN[1]: %s गंभीर मुद्दे

en: %s customer review | %s customer reviews
hi_IN[0]: %s ग्राहक समीक्षा
hi_IN[1]: %s ग्राहक समीक्षा

en: %s data
hi_IN: %s डेटा

en: %s day | %s days
hi_IN[0]: %s दिन
hi_IN[1]: %s दिन

en: %s deselected.
hi_IN: %s अचयनित.

en: %s discount
hi_IN: %s अवहार

en: %s does not exist.
hi_IN: %s मौजूद नहीं है।

en: %s does not match any of the expected formats.
hi_IN: %s किसी भी अपेक्षित प्रारूप से मेल नहीं खाता।

en: %s each week
hi_IN: हर हफ्ते %s

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
hi_IN: %s बहु फाइल अपलोडर के लिए अधिकतम अपलोड आकार से अधिक है, जब आपके ब्राउज़र में इस्तेमाल किया गया।

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
hi_IN: %s इस साइट के लिए अधिकतम अपलोड आकार से अधिक है.

en: %s failed to embed.
hi_IN: %s एम्बेड करने में विफल।

en: %s failed. Contact your hosting provider.
hi_IN: %s फेल हो गया। अपने होस्टिंग प्रदाता से संपर्क करें।

en: %s fee
hi_IN: %s फीस

en: %s field
hi_IN: %s क्षेत्र

en: %s follower | %s followers
hi_IN[0]: %s  फॉलोअर
hi_IN[1]: %s  फॉलोअर

en: %s from now
hi_IN: अभी से %s

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
hi_IN[0]: %s कार्ट में जोड़ दिया गया है।
hi_IN[1]: %s कार्ट में जोड़ दिए गए हैं।

en: %s has been logged out.
hi_IN: %s लॉग आउट हो गया है।

en: %s has been updated.
hi_IN: %s को अपडेट कर दिया गया है.

en: %s has duplicate items.
hi_IN: %s में डुप्लिकेट आइटम हैं।

en: %s has taken over and is currently customizing.
hi_IN: %s ने बदलाव करने का अधिकार ले लिया है वर्त्मान में वह अनुरूपण कर रहे है।

en: %s has taken over and is currently editing.
hi_IN: %s कार्यभार संभाल लिया है और वर्तमान में संपादन कर रहा है.

en: %s hidden and reset to default
hi_IN: %s छुपाया और डिफ़ॉल्ट पर रीसेट किया गया है।

en: %s hour | %s hours
hi_IN[0]: %s घंटा
hi_IN[1]: %s घंटे

en: %s image | %s images
hi_IN[0]: %s छवि
hi_IN[1]: %s छवियाँ

en: %s is a protected WP option and may not be modified
hi_IN: %s एक संरक्षित WP(डब्ल्यूपी) विकल्प है और संशोधित नहीं किया जा सकता है

en: %s is already active.
hi_IN: %s पहले से सक्रिय है।

en: %s is already customizing this changeset. Do you want to take over?
hi_IN: %s इन परिवर्तनों का पहले से ही अनुरूपण कर रहा है। क्या आप उनसे यह अधिकार लेना चाहेंगे?

en: %s is already customizing this changeset. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
hi_IN: %s इन परिवर्तनों का पहले से ही अनुरूपण कर रहा है। कृपया जब तक वह अनुकूलित कर रहे हैं तब तक प्रतिक्षा करें। आपके नवीनतम बदलाव स्वत: सहेज लिए गए हैं।

en: %s is already customizing this site. Do you want to take over?
hi_IN: %s पहले से इस साइट पर अनुरूपण कर रहे है। क्या आप अनुरूपण का अधिकार लेना चहते है?

en: %s is already customizing this site. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
hi_IN: %s पहले से ही इस साइट का अनुरूपण कर रहे है अगर आप अनुरूपण करना चाहते है तो कृपया प्रतीक्षा करें। आपके नवीनतम बदलाव स्वत: सहेजे गए हैं।

en: %s is available
hi_IN: %s उपलब्ध है

en: %s is currently editing
hi_IN: %s वर्तमान में संपादन कर रहे है

en: %s is currently editing this post.
hi_IN: %s पहले से ही इस पोस्ट को संपादित कर रहा है |

en: %s is currently editing this post. Do you want to take over?
hi_IN: %s वर्तमान में इस पोस्ट को संपादित कर रहा है। क्या आप अधिकार में लेना चाहते हैं?

en: %s is forbidden
hi_IN: %s अमान्य है

en: %s is not a valid IP address.
hi_IN: %s एक वैध आई पी पता नही है।

en: %s is not a valid UUID.
hi_IN: %s एक वैध यूयूआईडी नहीं है।

en: %s is not available for this order—please choose a different payment method
hi_IN: इस ऑर्डर के लिए %s उपलब्ध नहीं है-कृपया भुगतान का कोई अलग तरीका चुनें

en: %s is now visible
hi_IN: %s अब दिख रहा है

en: %s is required
hi_IN: %s आवश्यक है

en: %s is required to strip image meta.
hi_IN: छवि का डेटा हटाने के लिए %s की ज़रूरत है।

en: %s is required.
hi_IN: %s आवश्यक है।

en: %s is yours!
hi_IN: %s आपका है!

en: %s item | %s items
hi_IN[0]: %s आइटम
hi_IN[1]: %s आइटम

en: %s item moved to the trash. | %s items moved to the trash.
hi_IN[0]: %s वस्तु ट्रैश में ले जाया गया।
hi_IN[1]: %s वस्तु ट्रैश में ले जाये गये।

en: %s item with no issues detected | %s items with no issues detected
hi_IN[0]: %s आइटम जिसमें कोई समस्या नहीं पाई गई
hi_IN[1]: %s आइटम जिसमें कोई समस्या नहीं पाई गई

en: %s items reset.
hi_IN: %s आइटम रीसेट करें।

en: %s like | %s likes
hi_IN[0]: %s पसंद
hi_IN[1]: %s पसंद

en: %s link | %s links
hi_IN[0]: %s कड़ी
hi_IN[1]: %s कड़ी

en: %s link deleted. | %s links deleted.
hi_IN[0]: %s कड़ी हटा दिया गया.
hi_IN[1]: %s कड़ी हटा दिया गया

en: %s matches a trademark.
hi_IN: %s ट्रेडमार्क से मेल खाता है.

en: %s media file attached. | %s media files attached.
hi_IN[0]: %s मीडिया फ़ाइल संलग्न।
hi_IN[1]: %s मीडिया फ़ाइलें संलग्न।

en: %s media file detached. | %s media files detached.
hi_IN[0]: %s मीडिया फ़ाइल असंलग्न।
hi_IN[1]: %s मीडिया फ़ाइलें असंलग्न।

en: %s media file moved to the Trash. | %s media files moved to the Trash.
hi_IN[0]: %s मीडिया फ़ाइल को ट्रैश में डाला गया।
hi_IN[1]: %s मीडिया फ़ाइलों को ट्रैश में डाला गया।

en: %s media file permanently deleted. | %s media files permanently deleted.
hi_IN[0]: %s मीडिया फ़ाइल को स्थायी रूप से नष्ट कर दिया गया।
hi_IN[1]: %s मीडिया फ़ाइलों को स्थायी रूप से नष्ट कर दिया गया।

en: %s media file restored from the Trash. | %s media files restored from the Trash.
hi_IN[0]: %s मीडिया फ़ाइल को ट्रैश से बहाल किया गया।
hi_IN[1]: %s मीडिया फ़ाइलों को ट्रैश से बहाल किया गया।

en: %s menu
hi_IN: %s मेनू

en: %s min | %s mins
hi_IN[0]: %s मिन
hi_IN[1]: %s मिन

en: %s minute | %s minutes
hi_IN[0]: %s मिनट
hi_IN[1]: %s मिनट

en: %s month | %s months
hi_IN[0]: %s महीना
hi_IN[1]: %s महीना

en: %s more video | %s more videos
hi_IN[0]: %s और वीडियो
hi_IN[1]: %s और वीडियो

en: %s more word | %s more words
hi_IN[0]: %s और  शब्द
hi_IN[1]: %s और  शब्द

en: %s name
hi_IN: %s नाम

en: %s new post | %s new posts
hi_IN[0]: %s नया पोस्ट
hi_IN[1]: %s नया पोस्ट

en: %s notes
hi_IN: %s नोट्स

en: %s old
hi_IN: %s पुराने

en: %s page
hi_IN: %s क्षेत्र

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
hi_IN[0]: %s पृष्ठ कचरा पेटी में ले जाया गया.
hi_IN[1]: %s पृष्ठ कचरा पेटी में ले जाया गया.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
hi_IN[0]: %s पेज को अपडेट नहीं किया जा सका, कोई उसे संपादित कर रहा है।
hi_IN[1]: %s पेजों को अपडेट नहीं किया जा सका, कोई उन्हें संपादित कर रहा है।

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
hi_IN[0]: %s पृष्ठ को स्थायी रूप से हटा दिया.
hi_IN[1]: %s पृष्ठ को स्थायी रूप से हटा दिया.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
hi_IN[0]: %s पेज को ट्रैश से बहाल किया गया।
hi_IN[1]: %s पेजों को ट्रैश से बहाल किया गया।

en: %s page updated. | %s pages updated.
hi_IN[0]: %s पृष्ठ को अपडेट किया.
hi_IN[1]: %s पृष्ठ को अपडेट किया.

en: %s pattern moved to the Trash. | %s patterns moved to the Trash.
hi_IN[0]: %s पैटर्न कचरा पेटी में ले जाया गया।
hi_IN[1]: %s पैटर्न कचरा पेटी में ले जाए गए।

en: %s pattern permanently deleted. | %s patterns permanently deleted.
hi_IN[0]: %s पैटर्न स्थायी रूप से हटा दिया गया।
hi_IN[1]: %s पैटर्न स्थायी रूप से हटा दिए गए।

en: %s pattern restored from the Trash. | %s patterns restored from the Trash.
hi_IN[0]: %s ब्लॉक ट्रैश से पुनर्स्थापित किया गया।
hi_IN[1]: %s ब्लॉक ट्रैश से पुनर्स्थापित किया गया।

en: %s pattern updated. | %s patterns updated.
hi_IN[0]: %s पैटर्न अपडेट हुआ।
hi_IN[1]: %s पैटर्न अपडेट हुए।

en: %s pending comment | %s pending comments
hi_IN[0]: %s लंबित टिप्पणी
hi_IN[1]: %s लंबित टिप्पणियाँ

en: %s people
hi_IN: %s लोग

en: %s person
hi_IN: %s व्यक्ति

en: %s plan will expire soon
hi_IN: %s योजना शीघ्र ही समाप्त हो जायेगी

en: %s plugin deactivated during WordPress upgrade.
hi_IN: वर्डप्रेस अपग्रेड के दौरान %s प्लगइन निष्क्रिय हो गया।

en: %s post | %s posts
hi_IN[0]: %s पोस्ट
hi_IN[1]: %s पोस्टस

en: %s post by this author | %s posts by this author
hi_IN[0]: Singular: %s इस लेखक द्वारा पोस्ट
hi_IN[1]: Plural: %s इस लेखक द्वारा पोस्ट

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
hi_IN[0]: %s पोस्ट कचरा पेटी में ले जाया गया.
hi_IN[1]: %s पोस्ट कचरा पेटी में ले जाया गया.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
hi_IN[0]: %s पोस्ट को अपडेट नहीं किया जा सका, कोई उसे संपादित कर रहा है।
hi_IN[1]: %s पोस्टों को अपडेट नहीं किया जा सका, कोई उन्हें संपादित कर रहा है।

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
hi_IN[0]: %s पोस्ट स्थायी रूप से नष्ट कर दिया.
hi_IN[1]: %s पोस्ट स्थायी रूप से नष्ट कर दिया.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
hi_IN[0]: %s पद(पोस्ट) को ट्रैश से बहाल किया गया।
hi_IN[1]: %s पदों(पोस्टों) को ट्रैश से बहाल किया गया।

en: %s post updated. | %s posts updated.
hi_IN[0]: %s पोस्ट अपडेट हुआ.
hi_IN[1]: %s पोस्ट अपडेट हुआ.

en: %s product | %s products
hi_IN[0]: %s उत्पाद
hi_IN[1]: %s उत्पादों

en: %s product imported | %s products imported
hi_IN[0]: %s उत्पाद आयात किया गया
hi_IN[1]: %s उत्पादों को आयात किया गया

en: %s product updated | %s products updated
hi_IN[0]: %s उत्पाद अपडेट किया गया
hi_IN[1]: %s उत्पादों को अपडेट किया गया

en: %s product was skipped | %s products were skipped
hi_IN[0]: %s उत्पाद को छोड़ दिया गया था
hi_IN[1]: %s उत्पादों को छोड़ दिया गया था

en: %s rating
hi_IN: %s मूल्यांकन

en: %s recommended improvement | %s recommended improvements
hi_IN[0]: %s सुधार की सिफारिश की
hi_IN[1]: %s सुधार की सिफारिश की

en: %s removed.
hi_IN: %s हटा दिया।

en: %s reset to default
hi_IN: %s डिफ़ॉल्ट पर रीसेट किया गया है

en: %s response | %s responses
hi_IN[0]: %s प्रतिक्रियाएं
hi_IN[1]: %s प्रतिक्रियाएं

en: %s second | %s seconds
hi_IN[0]: %s सेकंड
hi_IN[1]: %s सेकंड

en: %s shares per month
hi_IN: हर महीने %s शेयर

en: %s site | %s sites
hi_IN[0]: %s साइट
hi_IN[1]: %s साइट

en: %s storage
hi_IN: %s स्टोरेज

en: %s styles applied.
hi_IN: %s शैलियाँ लागू की गईं।

en: %s submenu
hi_IN: %s सबमेनू

en: %s subscriber | %s subscribers
hi_IN[0]: %s ग्राहक
hi_IN[1]: %s ग्राहक

en: %s subscriber! | %s subscribers!
hi_IN[0]: %s ग्राहक
hi_IN[1]: %s ग्राहक

en: %s thanks you for your support
hi_IN: %s आपके सपोर्ट के लिए धन्यवाद करता है

en: %s themes
hi_IN: %s थीम

en: %s update available | %s updates available
hi_IN[0]: %s अपडेट उपलब्ध है
hi_IN[1]: %s अपडेट उपलब्ध है

en: %s updated successfully.
hi_IN: %s सफलतापूर्वक अपडेट हो गया हैं।

en: %s user | %s users
hi_IN[0]: %s उपयोगकर्ता
hi_IN[1]: %s उपयोगकर्ता

en: %s user deleted. | %s users deleted.
hi_IN[0]: %s उपयोगकर्ता हटाए गए.
hi_IN[1]: %s उपयोगकर्ता हटाए गए.

en: %s video | %s videos
hi_IN[0]: %s विडियो
hi_IN[1]: %s विडियो

en: %s view | %s views
hi_IN[0]: %s व्यू
hi_IN[1]: %s व्यूज़

en: %s visitor | %s visitors
hi_IN[0]: %s आगंतुक
hi_IN[1]: %s आगंतुकों

en: %s week | %s weeks
hi_IN[0]: %s सप्ताह
hi_IN[1]: %s सप्ताह

en: %s year | %s years
hi_IN[0]: %s वर्ष
hi_IN[1]: %s वर्ष

en: %s/month, billed yearly
hi_IN: %s/महीना, वार्षिक बिलिंग

en: %s/year
hi_IN: %s/साल

en: %s: Name
hi_IN: %s: नाम

en: %s: Sorry, this file type is not supported here.
hi_IN: %s: क्षमा करें, यह फ़ाइल प्रकार यहां समर्थित नहीं है।

en: %s: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
hi_IN: %s: क्षमा करें, आपको इस फ़ाइल प्रकार को अपलोड करने की अनुमति नहीं है.

en: %s: This file exceeds the maximum upload size for this site.
hi_IN: %s: इस साइट के लिए यह फ़ाइल अधिकतम अपलोड साइज़ से अधिक है।

en: %s: This file is empty.
hi_IN: %s: यह फ़ाइल खाली है।

en: %sGo to your badges%s
hi_IN: %sअपने बैज पर जाएं%s

en: %sX-Large
hi_IN: %sX-बड़ा

en: %sX-Small
hi_IN: %sX-छोटा

en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
hi_IN: &#8220;%s&#8221; (संपादित करें)

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
hi_IN: &#8220;%s&#8221; अपलोड में विफल हो गया.

en: &#8220;%s&#8221; is locked
hi_IN: &#8220;%s&#8221; लॉक किया गया है

en: &#8592; Cancel audio playlist
hi_IN: &#8592; ऑडियो प्लेलिस्ट रद्द करें

en: &#8592; Cancel gallery
hi_IN: &#8592; गैलरी रद्द करें

en: &#8592; Cancel video playlist
hi_IN: &#8592; विडियो प्लेलिस्ट रद्द करें

en: &#8592; Go to library
hi_IN: &#8592; लायब्रेरी पर जाएं

en: &laquo; Back
hi_IN: &laquo; वापस

en: &laquo; Older Comments
hi_IN: &laquo; पुराना टिप्पणिया

en: &laquo; Previous
hi_IN: &laquo; पिछला

en: &laquo; Previous Page
hi_IN: &laquo; पिछला पृष्ठ

en: &larr; Back to "%s" attributes
hi_IN: &larr; %s गुण में वापस।

en: &larr; Back to %s
hi_IN: %s &larr; पर वापस

en: &larr; Back to Modules
hi_IN: ← मॉड्यूल्स पर वापस जाएं

en: &larr; Back to previous step
hi_IN: &larr; पिछले चरण पर वापस

en: &larr; Go to Categories
hi_IN: &larr; वापस श्रेणियों पर जाये

en: &larr; Go to Link Categories
hi_IN: &larr; संबधित वर्गों पर वापस जाएं

en: &larr; Go to Tags
hi_IN: &larr; टैग्स पर जाएं

en: &larr; Go to Users
hi_IN: &larr; उपयोगकर्ता पर जाए

en: &larr; Go to editor
hi_IN: &larr; संपादक पर जाएं

en: &larr; Previous
hi_IN: &larr; पिछला

en: &lt; Prev
hi_IN: &lt; पिछला

en: &mdash; No Change &mdash;
hi_IN: &mdash; कोई परिवर्तन नहीं &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
hi_IN: &mdash; इस साइट के लिए कोई भूमिका नहीं &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
hi_IN: &mdash; चयन करें &mdash;

en: &ndash;OR&ndash;
hi_IN: &ndash;या&ndash;

en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
hi_IN: "%s" स्टॉक में नहीं है और उसे खरीदा नहीं जा सकता.

en: (%(price)s/month, billed yearly)
hi_IN: (%(price)s/महीना, वार्षिक बिलिंग)

en: (%s author archive, opens in a new tab)
hi_IN: (%s लेखक संग्रह, एक नए टैब में खुलता है)

en: (%s ratings)
hi_IN: (%s रेटिंग्स)

en: (%s website link, opens in a new tab)
hi_IN: (%s साइट का लिंक, नए टैब में खुलता है)

en: (Does not support 64bit values)
hi_IN: (64 बिट का समर्थन नहीं करता है)

en: (Edit)
hi_IN: (संपादित करें)

en: (Empty heading)
hi_IN: (खाली शीर्षक)

en: (Home link, opens in a new tab)
hi_IN: (होम लिंक, एक नए टैब में खुलता है)

en: (Incorrect heading level)
hi_IN: (गलत शीर्षक)

en: (Latest version: %s)
hi_IN: (नवीनतम वर्जन: %s)

en: (Leave at 0 for no rating.)
hi_IN: (कोई रेटिंग न देने के लिए 0.)

en: (Multiple H1 headings are not recommended)
hi_IN: (एकाधिक H1 शीर्षक अनुशंसित नहीं हैं)

en: (No author)
hi_IN: (लेखक नहीं)

en: (Note: many devices and browsers do not display this text.)
hi_IN: (नोट: कई उपकरण और ब्राउज़र इस पाठ को प्रदर्शित नहीं करते हैं।)

en: (Private post)
hi_IN: (निजी पोस्ट)

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
hi_IN: (साइनअप निष्क्रिय कर दिया गया। केवल इस साइट के सदस्य ही टिप्पणी कर सकते हैं।)

en: (Supports 64bit values)
hi_IN: (64 बिट मूल्यों का समर्थन करता है)

en: (Unattached)
hi_IN: (असंबद्ध)

en: (Unsaved)
hi_IN: (बिना सहेजा गया)

en: (Untitled)
hi_IN: (बेनाम)

en: (Your theme may already use a H1 for the post title)
hi_IN: (आपकी थीम पोस्ट शीर्षक के लिए पहले से ही H1 का उपयोग कर सकती है)

en: (estimated for %s)
hi_IN: (%s के लिए अनुमानित)

en: (ex. tax)
hi_IN: कर(टैक्स) छोड़कर

en: (incl. VAT)
hi_IN: (incl. वैट)

en: (incl. tax)
hi_IN: (incl. कर)

en: (more&hellip;)
hi_IN: (और ज्यादा&hellip;)

en: (no author)
hi_IN: (लेखक नहीं)

en: (no parent)
hi_IN: (कोई पैरेन्ट नहीं)

en: (no title %s)
hi_IN: (कोई शीर्षक नहीं %s)

en: (no title)
hi_IN: (कोई शीर्षक नही)

en: (not found)
hi_IN: (नहीं मिला)

en: (opens in a new tab)
hi_IN: (एक नए टैब में खुलेगा)

en: (required)
hi_IN: (आवश्यक)

en: (undo)
hi_IN: (पूर्ववत् करें)

[ctx: (user commenting) on (post title)]
en: %1$s on %2$s
hi_IN: %1$s पर %2$s

en: *If you exceed your plan's storage or traffic limits, you will be charged %(storageCharge)s per GB and %(trafficCharge)s per %(visits)s visits per month.
hi_IN: *अगर आप अपने प्लान के स्टोरेज या ट्रैफ़िक लिमिट को पार करते हैं, तो आपसे प्रति GB %(storageCharge)s और हर महीने हर %(visits)s विज़िट पर %(trafficCharge)s लिया जाएगा.

en: *Introductory offer first term and %d renewal only, then renews at regular rate. | *Introductory offer first term and %d renewals only, then renews at regular rate.
hi_IN[0]: * यह शुरुआती ऑफ़र पहले टर्म और %d बार रिन्यूअल तक ही मान्य है, उसके बाद नियमित दर पर रिन्यू होगा.
hi_IN[1]: * यह शुरुआती ऑफ़र पहले टर्म और %d रिन्यूअल तक ही मान्य है, उसके बाद नियमित दर पर रिन्यू होगा.

en: *Introductory offer first term only, renews at regular rate.
hi_IN: * शुरुआती ऑफ़र पहले टर्म तक ही मान्य है, उसके बाद नियमित दर पर रिन्यू होगा

en: + %(formattedMonthlyAddedCost)s/month
hi_IN: + %(formattedMonthlyAddedCost)s/महीना

en: + %(selectedOptionPrice)s/month
hi_IN: + %(selectedOptionPrice)s/महीना

en: + %1$d GB Storage (%2$s/month, billed yearly)
hi_IN: %1$d GB स्टोरेज (%2$s/महीना, वार्षिक बिलिंग)

en: + %1$s/year %2$s plan
hi_IN: + %1$s/सालाना %2$s प्लान

en: + Add Address Line 2
hi_IN: + पता पंक्ति 2 जोड़ें

en: + Add organization name
hi_IN: + संगठन का नाम जोड़ें

en: + Create New Menu
hi_IN: + नया मेन्यू बनायें

en: - %1$s (from version %2$s to %3$s)
hi_IN: - %1$s (संस्करण %2$s से %3$s तक)

en: - %1$s version %2$s
hi_IN: - %1$s संस्करण %2$s

en: - %1$s version %2$s%3$s
hi_IN: - %1$s संस्करण %2$s%3$s

en: - Priority support
hi_IN: प्राथमिकता समर्थन

en: - Select -
hi_IN: - चुने -

en: ...or something like this:
hi_IN: ...या इस तरह का कुछ:

en: .blog Domain
hi_IN: . ब्लॉग डोमेन

en: .htaccess rules
hi_IN: .htaccess नियम

en: // A “block” is the abstract term used
    // to describe units of markup that
    // when composed together, form the
    // content or layout of a page.
    registerBlockType( name, settings );
hi_IN: // एक "ब्लॉक" अमूर्त शब्द है
    // मार्कअप की इकाइयों का वर्णन करने के लिए
    // जब एक साथ रचना की जाती है, तो प्रपत्र
    // सामग्री या किसी पृष्ठ का लेआउट।
    registerBlock टाइप (नाम, सेटिंग्स)

en: /mo, billed yearly
hi_IN: /महीना, वार्षिक बिलिंग

en: /month
hi_IN: /महीना

en: /month, billed every three years
hi_IN: /महीना, हर तीन साल में बिल जनरेट होता है

en: /month, billed every two years
hi_IN: /महीना, हर दो साल में बिल जनरेट होता है

en: /month, billed yearly
hi_IN: /महीना, वार्षिक बिलिंग

en: /year
hi_IN:  /वर्ष

en: 1 Comment
hi_IN: 1 टिप्पणी

en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
hi_IN: <span class="screen-reader-text"> %s पर</span> 1 टिप्पणी

en: 1 comment
hi_IN: 1 टिप्पणी

en: 1 hour
hi_IN: 1 घंटा

en: 1 item | %s items
hi_IN[0]: 1 आइटम
hi_IN[1]: %s आइटम

en: 1 media item
hi_IN: 1 मीडिया आइटम

en: 1 minute
hi_IN: 1 मिनट

en: 1 page
hi_IN: 1 पृष्ठ

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
hi_IN: 1 पृष्ठ अपडेट नहीं किया गया ,कोई इसे यह संपादित कर रहा है।

en: 1 plugin
hi_IN: 11 प्लगइन

en: 1 post | %s posts
hi_IN[0]: 1 पोस्ट
hi_IN[1]: %s पोस्ट

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
hi_IN: 1 पोस्ट अपडेट नहीं किया गया ,कोई इसे यह संपादित कर रहा है।

en: 1 site per plan
hi_IN: हर प्लान के लिए 1 साइट

en: 1 year free + we'll make a 5% donation to the WordPress Foundation
hi_IN: एक साल तक मुफ़्त, साथ ही हम WordPress Foundation को 5% डोनेशन देंगे

en: 1-minute alerts & SMS notifications.
hi_IN: 1-मिनट अलर्ट और एसएमएस सूचनाएं।

en: 1-year activity log archive
hi_IN: 1 साल की गतिविधि का लॉग संग्रह

en: 1-year archive & activity log*
hi_IN: 1-वर्ष का संग्रह और गतिविधि लॉग

en: 1-year extension on your domain
hi_IN: आपके डोमेन पर 1 साल का एक्सटेंशन

en: 10 Newest
hi_IN: सबसे नए १०

en: 100
hi_IN: सौ

en: 100% off the first month
hi_IN: पहले महीने 100% की छूट

en: 100-Year Plan
hi_IN: 100 साल का प्लान

en: 1000 spam calls/mo, up to 2 sites
hi_IN: 1000 स्पैम कॉल्स/महीने, 2 साइटों तक

en: 10GB of backup storage
hi_IN: 10GB बैकअप स्टोरेज

en: 10GB of cloud storage
hi_IN: 10GB क्लाउड स्टोरेज

en: 10K API calls per month
hi_IN: हर महीने 10K API कॉल

en: 10K API calls/mo
hi_IN: 10K API कॉल/महीना

en: 12 results found
hi_IN: 12 परिणाम मिले

en: 14-day money back guarantee on yearly subscriptions
hi_IN: सालाना सदस्यता पर 14-दिन की मनी बैक गारंटी

en: 1500 spam calls/mo, up to 3 sites
hi_IN: 1500 स्पैम कॉल्स/महीने, 3 साइटों तक

en: 15K API calls per month
hi_IN: हर महीने 15K API कॉल

[ctx: 1: Post Title, 2: Blog Name]
en: %1$s on %2$s
hi_IN: %1$s पर %2$s

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
hi_IN: %1$s पर %2$s

[ctx: 1: category name]
en: %1$s themes
hi_IN: %1$s थीम्स

en: 1GB of cloud storage
hi_IN: 1GB क्लाउड स्टोरेज

en: 1TB (1,000GB) of cloud storage
hi_IN: 1TB (1,000GB) क्लाउड स्टोरेज

en: 1TB of backup storage
hi_IN: 1TB का बैकअप स्टोरेज

en: 1TB of cloud-hosted video
hi_IN: क्लाउड में होस्ट किया गया 1TB वीडियो

en: 1TB of storage
hi_IN: 1TB स्टोरेज

en: 1st
hi_IN: पहला

en: 2 year plan
hi_IN: 2 साल का प्लान

en: 2% transaction fees
hi_IN: 2% लेनदेन शुल्क

en: 200+ million users
hi_IN: 200 मिलियन से ज़्यादा उपयोगकर्ता

en: 2000 spam calls/mo, up to 4 sites
hi_IN: 2000 स्पैम कॉल्स/महीने, 4 साइटों तक

en: 2023 Year in Review
hi_IN: 2023 समीक्षाधीन वर्ष

en: 20K API calls per month
hi_IN: हर महीने 20K API कॉल

en: 24/7 Premier Support
hi_IN: 24/7 प्रीमियर सपोर्ट

en: 24/7 enterprise expert support
hi_IN: 24/7 एंटरप्राइज एक्सपर्ट सपोर्ट

en: 24/7 expert support
hi_IN: 24/7 एक्सपर्ट सपोर्ट

en: 24/7 live chat expert support
hi_IN: 24/7 लाइव चैट एक्सपर्ट सपोर्ट

en: 24/7 support
hi_IN: 24/7 सपोर्ट

en: 24/7 support from WordPress experts.
hi_IN: WordPress विशेषज्ञों से 24/7 सहायता.

en: 24/7 support from our expert team of Happiness Engineers.
hi_IN: हमारी Happiness Engineers टीम से 24/7 सहायता पाएं.

en: 25 / 50 / 25
hi_IN: 25 / 50  / 25

en: 25K API calls per month
hi_IN: हर महीने 25K API कॉल

en: 2M API calls per month
hi_IN: हर महीने 2M API कॉल

en: 3 bundled premium WooCommerce themes
hi_IN: प्रीमियम WooCommerce थीम्स के 3 बंडल

en: 3 days
hi_IN: 3 दिन

en: 30 Days
hi_IN: 30 दिन

en: 30 days
hi_IN: ३० दिन

en: 30 minutes
hi_IN: 30 मिनट

en: 30-day activity log
hi_IN: 30-दिन की गतिविधि लॉग

en: 30-day activity log archive
hi_IN: 30 दिन की गतिविधि का लॉग संग्रह

en: 30-day activity log*
hi_IN: 30-दिन की गतिविधि लॉग

en: 30-day archive & activity log
hi_IN: 30-दिन का संग्रह और गतिविधि लॉग

en: 30-day archive & activity log*
hi_IN: 30-दिन का संग्रह और गतिविधि लॉग

en: 30-day backup archive
hi_IN: 30-दिन का बैकअप संग्रह

en: 30K API calls per month
hi_IN: हर महीने 30K API कॉल

en: 350K API calls per month
hi_IN: हर महीने 350K API कॉल

en: 4 business days or less as soon as we receive your content.
hi_IN: हमें आपका कॉन्टेंट मिलते ही, 4 बिज़नेस दिनों या उससे कम समय में पूरा किया जाएगा.

en: 40+ Jetpack blocks
hi_IN: 40 से ज़्यादा Jetpack ब्लॉक्स

en: 404 Error Message:
hi_IN: 404 त्रुटि वाला मैसेज:

en: 40K API calls per month
hi_IN: हर महीने 40K API कॉल

en: 4K Videos with VideoPress
hi_IN: VideoPress के साथ 4K वीडियो

en: 5 Newest
hi_IN: सबसे नए ५

en: 5-page website showcasing your brand and services
hi_IN: 5-पेजों वाली वेबसाइट जो आपके ब्रांड और सेवाओं को दिखाती है

en: 50 GB file and video storage
hi_IN: 50 GB फ़ाइल और वीडियो स्टोरेज

en: 50 GB storage + upgrades available
hi_IN: 50 GB स्टोरेज + अपग्रेड उपलब्ध हैं

en: 500 API calls per month
hi_IN: हर महीने 500 API कॉल

en: 500 spam calls/mo, up to 1 site
hi_IN: 500 स्पैम कॉल्स/महीने, 1 साइट तक

en: 5000 spam calls/mo, unlimited sites (Akismet Business)
hi_IN: 5000 स्पैम कॉल/माह, अनलिमिटेड साइटें (Akismet व्यवसाय)

en: 5K API calls per month
hi_IN: हर महीने 5K API कॉल

en: 6-Digit code
hi_IN: 6-अंकों वाला कोड

en: 60K API calls per month
hi_IN: हर महीने 60K API कॉल

en: 7 Days
hi_IN: 7 दिन

en: 7 days
hi_IN: ७ दिन

en: 7-day money back guarantee on monthly subscriptions
hi_IN: मासिक सदस्यता पर 7-दिन की मनी बैक गारंटी

en: 9-Digit code
hi_IN: 9-अंकों वाला कोड

en: 99.999% uptime
hi_IN: 99.999% अपटाइम

en: <Name>%1$s is all: </Name><Value>%2$s</Value>
hi_IN: <Name>%1$s सब कुछ है: </Name><Value>%2$s</Value>

en: <Name>%1$s is any: </Name><Value>%2$s</Value>
hi_IN: <Name>%1$s कोई है: </Name><Value>%2$s</Value>

en: <Name>%1$s is none: </Name><Value>%2$s</Value>
hi_IN: <Name>%1$s कोई नहीं है: </Name><Value>%2$s</Value>

en: <Name>%1$s is not all: </Name><Value>%2$s</Value>
hi_IN: <Name>%1$s सब कुछ नहीं है: </Name><Value>%2$s</Value>

en: <Name>%1$s is not: </Name><Value>%2$s</Value>
hi_IN: <Name>%1$s नहीं है: </Name><Value>%2$s</Value>

en: <Name>%1$s is: </Name><Value>%2$s</Value>
hi_IN: <Name>%1$s है: </Name><Value>%2$s</Value>

en: <a %s>Take a deep dive</a>
hi_IN: <a %s> एक गहरा गोता लें </a>

en: <a href="%1$s" %2$s>Learn how to describe the purpose of the image%3$s</a>. Leave empty if the image is purely decorative.
hi_IN: <a href="%1$s" %2$s>चित्र %3$s के उद्देश्य का वर्णन करें</a>। यदि चित्र पूरी तरह से सजावटी है तो खाली छोड़ दें।

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
hi_IN: <a href="%1$s" class="update-browser-link">%2$s को अपडेट करें</a> या सीखें कि कैसे <a href="%3$s" class="browse-happy-link">सुखी ब्राउज़ करें</a>

en: <a href="%1$s">Edit</a> or <a href="%2$s">preview</a> your Privacy Policy page content.
hi_IN: अपनी गोपनीयता नीति पृष्ठ सामग्री को <a href="%1$s">संपादित करे</a> या <a href="%2$s">पूर्वावलोकन करे</a>।

en: <a href="%1$s">Edit</a> or <a href="%2$s">view</a> your Privacy Policy page content.
hi_IN: आपकी गोपनीयता नीति पृष्ठ को <a href="%1$s">सम्पादित करे</a> या <a href="%2$s">देंखे </a>

en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Please update now</a>.
hi_IN: <a href="%1$s">वर्डप्रेस %2$s</a> उपलब्ध है! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">कृपया अभी अपडेट करें</a>।

en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! Please notify the site administrator.
hi_IN: <a href="%1$s">वर्डप्रेस %2$s</a> उपलब्ध है! कृपया साइट एडमिन को सूचित करें।

en: <a href="%s">Learn more about updating PHP</a>.
hi_IN: <a href="%s"> PHP अपडेट करने के बारे में और जानें </a>।

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
hi_IN: <a href="%s">कड़ियां</a> / कड़ी सम्पादित करे

en: <a href="%s">Please update WordPress</a>.
hi_IN: <a href="%s"> कृपया वर्डप्रेस अपडेट करें </a>।

en: <a href="%s">You can change your profile picture on Gravatar</a>.
hi_IN: <a href="%s">आप ग्रावाटार पर अपनी प्रोफ़ाइल तस्वीर बदल सकते हैं।</a>।

en: <a href="https://developer.wordpress.org/advanced-administration/multisite/admin/#network-admin-sites-screen">Documentation on Site Management</a>
hi_IN: <a href="https://developer.wordpress.org/advanced-administration/multisite/admin/#network-admin-sites-screen">साइट प्रबंधन पर दस्तावेज़</a>

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/appearance-widgets-screen-classic-editor/">Documentation on Widgets</a>
hi_IN: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/appearance-widgets-screen-classic-editor/">विजेट्स पर दस्तावेज़ीकरण</a>

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/posts-tags-screen/">Documentation on Tags</a>
hi_IN: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/posts-tags-screen/">टैग पर दस्तावेज़ीकरण</a>

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/settings-reading-screen/">Documentation on Reading Settings</a>
hi_IN: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/settings-reading-screen/">पढ़ने की सेटिंग पर दस्तावेज़ीकरण</a>

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/settings-writing-screen/">Documentation on Writing Settings</a>
hi_IN: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/settings-writing-screen/">लेखन सेटिंग्स पर दस्तावेज़ीकरण</a>

en: <a href="https://wordpress.org/support/forums/">Support forums</a>
hi_IN: <a href="https://wordpress.org/support/forums/">सहायता मंच</a>

en: <a>Learn more</a>
hi_IN: <a>ज़्यादा जानें</a>

en: <b> Sorry we couldn't process your order. </b> <br> %1$s Please <a href='%2$s'>return to the merchant</a> to retry your purchase.
hi_IN: <b> माफ़ करें, हम आपका ऑर्डर प्रोसेस नहीं कर सके. </b> <br> %1$s कृपया अपनी खरीदारी दोबारा करने की कोशिश करने के लिए <a href='%2$s'>मर्चेंट की साइट पर वापस जाएं</a>.

en: <b>%s%%</b> annual savings
hi_IN: <b>%s%%</b> सालाना बचत

en: <b>%s%%</b> off your first two years
hi_IN: आपके पहले दो सालों में <b>%s%%</b> छूट

en: <b>%s%%</b> off your first year
hi_IN: आपके पहले साल में <b>%s%%</b> छूट

en: <b>Free</b> domain for a year
hi_IN: एक साल के लिए <b>मुफ़्त</b> डोमेन

en: <b>Free</b> migration service
hi_IN: <b>मुफ़्त</b> माइग्रेशन सर्विस

en: <b>Renew your plan</b> now
hi_IN: <b>अपनी योजना को अभी नवीनीकृत करें</b>

en: <b>Renew</b> your %s plan
hi_IN: अपनी %s योजना को <b>नवीकृत</b> करें

en: <b>Renew</b> your domain
hi_IN: अपने डोमेन का <b>नवीनीकरण</b> करें

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
hi_IN: <code>_blank</code> &mdash; नया विंडो या टैब।

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
hi_IN: <code>_none</code> &mdash; समान विंडो या टैब।

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
hi_IN: <code>_top</code> &mdash; बिना फ्रेम के, वर्तमान विंडो या टैब।

en: <domain /> is already registered.
hi_IN: <domain /> पहले से ही रजिस्टर है.

en: <domain>%(domain)s<tld>.%(tld)s</tld></domain> is included
hi_IN: <domain>%(domain)s<tld>.%(tld)s</tld></domain> शामिल है

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
hi_IN: %2$s <span class="%1$s">में प्रकाशित किया गया</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
hi_IN: <span class="meta-nav">&larr;</span> पुराणी टिप्पणियाँ

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
hi_IN: <span class="meta-nav">&larr;</span> पुराने पोस्टस

en: <span>< 1</span> minute
hi_IN: <span>< 1</span> मिनट

en: <span>Customize the last part of the Permalink.</span> <a>Learn more.</a>
hi_IN: <span>परमालिंक के अंतिम भाग को अनुकूलित करें.</span> <a>अधिक जानें।</a>

en: <span>Modified: <time>%s</time></span>
hi_IN: <span>परिवर्तित: <time>%s</time></span>

en: <span>Published: <time>%s</time></span>
hi_IN: <span>प्रकाशित: <time>%s</time></span>

en: <span>Scheduled: <time>%s</time></span>
hi_IN: <span>निर्धारित: <time>%s</time></span>

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
hi_IN[0]: <strong class="count">%1$s स्पैम</strong><strong>अकिस्मत</strong>के द्वारा अवरोधित किया गया
hi_IN[1]: <strong class="count">%1$s स्पैम</strong><strong>अकिस्मत</strong>के द्वारा अवरोधित किया गया

en: <strong>%(domain)s</strong> is already connected to a WordPress.com site.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही एक WordPress.com साइट से कनेक्ट है.

en: <strong>%(domain)s</strong> is already connected to this site and cannot be transferred to WordPress.com because premium domain transfers for the %(tld)s TLD are not supported. <a>Learn more</a>.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही इस साइट से कनेक्ट है और उसे WordPress.com पर ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता है, क्योंकि %(tld)s TLD के लिए प्रीमियम डोमेन ट्रांसफ़र को सपोर्ट नहीं किया जाता. <a>ज़्यादा जानें</a>.

en: <strong>%(domain)s</strong> is already connected to this site and cannot be transferred to WordPress.com. <a>Learn more</a>.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही इस साइट से कनेक्ट है और उसे WordPress.com पर ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता. <a>ज़्यादा जानें</a>.

en: <strong>%(domain)s</strong> is already connected to this site, but registered somewhere else. Do you want to move it from your current domain provider to WordPress.com so you can manage the domain and the site together? <button>Yes, transfer it to WordPress.com.</button>
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही इस साइट से कनेक्ट है, लेकिन कहीं और रजिस्टर है. क्या आप इसे अपने मौजूदा डोमेन प्रदाता से WordPress.com पर ट्रांसफ़र करना चाहते हैं, ताकि आप डोमेन और साइट को एक साथ मैनेज कर सकें? <button>हां, इसे WordPress.com पर ट्रांसफ़र करें.</button>

en: <strong>%(domain)s</strong> is already connected to your site %(site)s. <button>Register it to the connected site</button>.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही आपकी साइट %(site)s से कनेक्ट है. <button>कनेक्ट की गई साइट पर इसे रजिस्टर करें</button>.

en: <strong>%(domain)s</strong> is already connected to your site %(site)s. If you want to connect it to this site instead, we will be happy to help you do that. <a>Contact us</a>.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही आपकी साइट से कनेक्ट है%(site)s. अगर आप इसके बजाय इसे इस साइट से कनेक्ट करना चाहते हैं, तो हमें आपकी मदद करने में खुशी होगी. <a>हमसे संपर्क करें</a>.

en: <strong>%(domain)s</strong> is already registered as a domain-only site.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही सिर्फ़-डोमेन वाली साइट के रूप में रजिस्टर है.

en: <strong>%(domain)s</strong> is already registered as a domain-only site. Do you want to <button>move it to this site</button>?
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही सिर्फ़-डोमेन साइट के तौर पर रजिस्टर है. क्या आप इसे <button>इस साइट पर ट्रांसफ़र करना चाहते हैं</button>?

en: <strong>%(domain)s</strong> is already registered on another site you own.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही किसी ऐसी साइट पर रजिस्टर है जिसके ओनर आप हैं.

en: <strong>%(domain)s</strong> is already registered on this site. <button>Are you trying to make this the primary address for your site?</button>
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही इस साइट पर रजिस्टर है. <button>क्या आप इसे अपनी साइट के लिए प्राइमरी पता बनाने की कोशिश कर रहे हैं?</button>

en: <strong>%(domain)s</strong> is already registered on your site %(site)s.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही अपनी साइट %(site)s पर रजिस्टर्ड है.

en: <strong>%(domain)s</strong> is already registered on your site %(site)s. Do you want to <button>move it to this site</button>?
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> पहले से ही आपकी साइट%(site)s पर रजिस्टर है. क्या आप इसे <button>इस साइट पर ट्रांसफ़र करना चाहते हैं</button>?

en: <strong>%(domain)s</strong> is not eligible to register or transfer since it is in <redemptionLink>redemption</redemptionLink>. If you own this domain, please contact your current registrar to <aboutRenewingLink>redeem the domain</aboutRenewingLink>.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> रजिस्टर या ट्रांसफ़र करने के योग्य नहीं है क्योंकि यह <redemptionLink>रिडेम्प्शन</redemptionLink>में है. अगर आप इस डोमेन के ओनर हैं, तो <aboutRenewingLink>डोमेन को रिडीम</aboutRenewingLink> करने के लिए कृपया अपने मौजूदा रजिस्ट्रार से संपर्क करें.

en: <strong>%(domain)s</strong> is pending transfer and can't be connected to WordPress.com right now. <a>Learn more</a>.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> का ट्रांसफ़र पेंडिंग है और इसे अभी WordPress.com से कनेक्ट नहीं किया जा सकता. <a>ज़्यादा जानें</a>.

en: <strong>%(domain)s</strong> is pending transfer. <button>Check the transfer status</button> to learn more.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> का ट्रांसफ़र पेंडिंग है. ज़्यादा जानने के लिए <button>ट्रांसफर की स्थिति की जांच करें</button>.

en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
hi_IN: <strong>%s</strong> &mdash; यह आपको अपने पोस्ट में सम्मिलित किए बिना एक छवि को संबद्ध करने की अनुमति देता है। यह तभी उपयोगी है जब आपका विषय(थीम) मुख पृष्ठ, एक कस्टम हेडर, इत्यादि पर एक पोस्ट थम्बनेल के रूप में छवि का उपयोग करता है।

en: <strong>%s</strong> can't be transferred because it was registered less than 60 days ago, but you can connect it instead.
hi_IN: <strong>%s</strong> ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता, क्योंकि यह 60 दिन से पहले रजिस्टर किया गया था, लेकिन आप इसके बजाय इसे कनेक्ट कर सकते हैं.

en: <strong>%s</strong> can't be transferred due to a transfer lock at the registry, but you can connect it instead.
hi_IN: रजिस्ट्री में ट्रांसफ़र लॉक की वजह से <strong>%s</strong> ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता, लेकिन आप इसके बजाय इसे कनेक्ट कर सकते हैं.

en: <strong>%s</strong> can't be transferred, but you can connect it instead.
hi_IN: <strong>%s</strong> ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता, लेकिन आप इसके बजाय इसे कनेक्ट कर सकते हैं.

en: <strong>%s</strong> has been successfully reset and its content removed. Head to <a>My Home</a> to start building your new site.
hi_IN: <strong>%s</strong> को सफलतापूर्वक रीसेट कर दिया गया है और इसकी सामग्री हटा दी गई है। अपनी नई साइट का निर्माण शुरू करने के लिए <a>माय होम</a> पर जाएं।

en: <strong>%s</strong> is currently working on this post (<PreviewLink />), which means you cannot make changes, unless you take over.
hi_IN: <strong>%s</strong> वर्तमान में इस पोस्ट (<PreviewLink />) पर काम कर रहा है, जिसका अर्थ है कि आप तब तक परिवर्तन नहीं कर सकते, जब तक कि आप कार्यभार ग्रहण नहीं कर लेते.

en: <strong>%s</strong> now has editing control of this post (<PreviewLink />). Don’t worry, your changes up to this moment have been saved.
hi_IN: <strong>%s</strong> (एक अन्य उपयोगकर्ता) के पास अब इस पोस्ट (<PreviewLink />)को संपादित करने का नियंत्रण है। चिंता न करें, इस क्षण तक आपके परिवर्तन सहेज लिए गए हैं।

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
hi_IN: <strong><em>पासवर्ड </em></strong>ध्यान से देख ले । यह <em> रैंडम </em> पासवर्ड सिर्फ आप के लिए तैयार किया गया है।

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
hi_IN: <strong>गतिविधि</strong> &mdash; आगामी अनुसूचित पोस्टों, हाल ही में प्रकाशित पोस्टों, और आपके पोस्टों पर नवीनतम टिप्पणियाँ को प्रदर्शित करता है और आपको उन्हें संशोधित करने की अनुमति देता है।

en: <strong>At a Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
hi_IN: <strong>एक नजर में </strong> &mdash; आपकी साइट की सामग्री का एक सारांश प्रदर्शित करता है और आप कौन से थीम और वर्डप्रेस संस्करण का उपयोग कर रहे हैं, उसकी पहचान करता है।

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
hi_IN: <strong>बॉक्स नियंत्रण</strong> &mdash; बॉक्स के विस्तार या पतन के लिए उसके शीर्षक पट्टी पर क्लिक करें। प्लगइन्स द्वारा जोड़े गए कुछ बक्सों में विन्यास(कॉन्फिगरेबल) सामग्री हो सकती है, और आपके शीर्षक पट्टी पर हॉवर करने पर उसमें एक &#8220;कॉन्फ़िगर&#8221; लिंक दिखाएगा।

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
hi_IN: संपादक में <strong>किसी भी मेनू आइटम के दाईं ओर तीर क्लिक करने पर</strong> सेटिंग्स का एक मानक समूह खुलेगा। अतिरिक्त सेटिंग्स जैसे लिंक लक्ष्य, सीएसएस क्लासेस, लिंक संबंध, और लिंक विवरण को स्क्रीन विकल्प टैब के माध्यम से सक्षम और अक्षम किया जा सकता है।

en: <strong>Conflicting values for the constants %1$s and %2$s.</strong> The value of %2$s will be assumed to be your subdomain configuration setting.
hi_IN: <strong>स्थिरांक %1$s और %2$s के लिए परस्पर विरोधी मान।</strong> %2$s का मान आपकी उपडोमेन कॉन्फ़िगरेशन सेटिंग माना जाएगा।

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you are reconnected.
hi_IN: <strong>कनेक्शन टूट गया है।</strong> आपके पुनः कनेक्ट होने तक संचय कार्य(सेविंग) अक्षम कर दिया गया है।

en: <strong>Contribute</strong> to the code, improve the UX, and test the WordPress app.
hi_IN: कोड में <strong>योगदान</strong> दें, यूएक्स में सुधार करें और वर्डप्रेस ऐप का परीक्षण करें।

en: <strong>Copy URL</strong> copies the URL for the media file to your clipboard.
hi_IN: <strong>यूआरएल कॉपी करें</strong> मीडिया फ़ाइल के यूआरएल को आपके क्लिपबोर्ड पर कॉपी करता है।

en: <strong>Delete</strong> brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using bulk actions.
hi_IN: <strong>मिटायें</strong> यह आपको उस पटल पर ले जाएगा जहाँ एक बार पुष्टि करके आप स्थायी रूप से अपनी साइट से एक उपयोगकर्ता को निकाल सकते हैं। साथ ही उनकी सारी सामग्री को भी मिटा सकते हैं। आप थोक कार्यों का उपयोग कर एक बार में एक से ज़्यादा उपयोगकर्ताओं को भी निकाल सकते हैं।

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
hi_IN: <strong>विवरण</strong> &mdash; विवरण डिफ़ॉल्ट रूप से विशिष्ठ नहीं है; हालांकि, कुछ विषय(थीम्स) इसे प्रदर्शित कर सकते है।

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
hi_IN: <strong>चर्चा</strong> &mdash; आप टिप्पणियाँ और पिंग्स चालू या बंद कर सकते हैं, और यदि पोस्ट पर टिप्पणियाँ भी हैं, तो आप उन्हें यहाँ देख सकते हैं और उन्हें मॉडरेट कर सकते हैं।

en: <strong>Download file</strong> downloads the original media file to your device.
hi_IN: <strong>फ़ाइल डाउनलोड करें</strong> मूल मीडिया फ़ाइल को आपके डिवाइस पर डाउनलोड करता है।

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
hi_IN: <strong>ड्रैग और ड्रॉप</strong> &mdash; बॉक्सों को पुनर्व्यवस्थित(रीअरेंज़) करने हेतु, ड्रैग और ड्रॉप के माध्यम से चयनित बॉक्स की शीर्षक पट्टी पर क्लिक करें और जब आपको उस स्थान जहाँ आप बॉक्स रखना चाहते हैं पर एक ग्रे डॉटेड-लाइन रेक्टेंगल दिखाई दे तब छोड़ दें।

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
hi_IN: <strong> खींचें और ड्रॉप </strong> नीचे क्षेत्र में अपनी फ़ाइलें । एकाधिक फ़ाइलों की अनुमति है।

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: अमान्य उपयोगकर्ता नाम या ई-मेल.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
hi_IN: <strong>एडिट</strong> आप को उस उपयोगकर्ता की प्रोफाइल एडिट स्क्रीन पर ले जायेगा। आप वहां यूज़रनेम (username) पर क्लिक कर के भी जा सकते हैं।

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
hi_IN: <strong>एडिट</strong> आप को उस पोस्ट की एडिट स्क्रीन पर ले जायेगा। आप वहां पोस्ट के नाम पर क्लिक कर के भी जा सकते हैं।

en: <strong>Edit</strong> videos and add captions to WordPress.tv.
hi_IN: WordPress.tv पर वीडियो <strong>संपादित करें</strong> और कैप्शन जोड़ें।

en: <strong>Enable</strong> robust traffic and security features.
hi_IN: अतिरिक्त आवागमन और सुरक्षा सुविधाएँ <strong>सक्षम</strong> करें।

en: <strong>Error:</strong> %1$s requires %2$d plugin to be installed and activated: %3$s. | <strong>Error:</strong> %1$s requires %2$d plugins to be installed and activated: %3$s.
hi_IN[0]: <strong>त्रुटि:</strong> %1$s को %2$d प्लगइन को स्थापित और सक्रिय करने की आवश्यकता है: %3$s।
hi_IN[1]: <strong>त्रुटि:</strong> %1$s को %2$d प्लगइन को स्थापित और सक्रिय करने की आवश्यकता है: %3$s।

en: <strong>Error:</strong> Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: अप्रत्याशित आउटपुट के कारण कुकीज़ अवरुद्ध हैं। सहायता के लिए, कृपया <a href="%1$s">यह प्रलेखन</a> देखें  या <a href="%2$s">सहायता मंचों</a> पर कोशिश करें।

en: <strong>Error:</strong> Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: कुकीज़ अवरुद्ध हैं या आपके ब्राउज़र द्वारा समर्थित नहीं है। आप वर्डप्रेस का उपयोग करने के लिए <a href="%s"> कुकीज़ सक्षम</a> कीजिये।

en: <strong>Error:</strong> Invalid username, email address or incorrect password.
hi_IN: <strong>भूल</strong>: अमान्य यूज़रनेम, इमेल पता या गलत पासवर्ड।

en: <strong>Error:</strong> Passwords may not contain the character "\".
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: पासवर्ड में "\" अक्षर नहीं हो सकता।

en: <strong>Error:</strong> Please enter a nickname.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: कृपया एक उपनाम अंकित करें।

en: <strong>Error:</strong> Please enter a password.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>:कृपया अपना शब्दकूट भरें।

en: <strong>Error:</strong> Please enter a username or email address.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: यूज़रनेम या ईमेल दर्ज करें।

en: <strong>Error:</strong> Please enter a username.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>:कृपया उपयोगकर्ता नाम भरें.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a valid email address.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: एक मान्य ई-मेल दर्ज करें.

en: <strong>Error:</strong> Please enter an email address.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: कृपया एक ईमेल पता दें।

en: <strong>Error:</strong> Please fill the required fields.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: कृपया आवश्यक फ़ील्ड भरें।

en: <strong>Error:</strong> Please type your comment text.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: टिप्पणी टेक्स्ट टाइप करें।

en: <strong>Error:</strong> Please type your email address.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: कृपया ईमेल पता दर्ज करें।

en: <strong>Error:</strong> Sorry, that username is not allowed.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: क्षमा करें, इस यूज़रनेम की अनुमति नहीं है।

en: <strong>Error:</strong> The %s options page is not in the allowed options list.
hi_IN: <strong> त्रुटि </strong>: विकल्प पृष्ठ %s अनुमत विकल्प सूची में नहीं मिला।

en: <strong>Error:</strong> The comment could not be saved. Please try again later.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: आप की टिप्पणी को सहेजा नहीं जा सका. बाद में पुन: प्रयास करें.

en: <strong>Error:</strong> The email address is already used.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: ईमेल पहले ही उपयोग किया जा चूका है.

en: <strong>Error:</strong> The email address is not correct.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: ई-मेल पता सही नहीं है.

en: <strong>Error:</strong> The email field is empty.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: इमेल की जगह खाली है।

en: <strong>Error:</strong> The password field is empty.
hi_IN: <strong>त्रुटी</strong>: कूटशब्द फ़ील्ड खाली है.

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the email address %s is incorrect.
hi_IN: <strong>भूल</strong>: इमेल पता %s के लिए जो पासवर्ड आपने लिखा, वो गलत है।

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the username %s is incorrect.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: यूज़रनेम %s के लिए अंकित किया गया पासवर्ड गलत है।

en: <strong>Error:</strong> The passwords do not match.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: पासवर्ड मेल नहीं खा रहा है।

en: <strong>Error:</strong> The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: उपयोगकर्ता नाम <strong>%s</strong> इस साइट पर पंजीकृत नहीं है। यदि आप अपने उपयोगकर्ता नाम के बारे में सुनिश्चित नहीं हैं, तो इसके बजाय अपना ईमेल पता आज़माएं।

en: <strong>Error:</strong> The username field is empty.
hi_IN: <strong>त्रुटी</strong>: उपयोगकर्ता नाम फ़ील्ड खाली है.

en: <strong>Error:</strong> There is no account with that username or email address.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: उस उपयोगकर्ता नाम या ईमेल पते का कोई खाता नहीं है।

en: <strong>Error:</strong> There was a problem creating site entry.
hi_IN: <strong> त्रुटि </strong>: साइट प्रविष्टि बनाने में समस्या थी।

en: <strong>Error:</strong> This is not a valid feed template.
hi_IN: <strong>त्रुटि:</strong> यह मान्य फ़ीड टेम्पलेट नहीं है।

en: <strong>Error:</strong> This username is already registered. Please choose another one.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: यह उपयोगकर्ता नाम पहले से ही पंजीकृत है. कृपया किसी अन्य का चयन करें.

en: <strong>Error:</strong> This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: यह उपयोगकर्ता नाम अवैध है क्योंकि यह अवैध अक्षरों का उपयोग करता है। कृपया एक मान्य उपयोगकर्ता नाम दर्ज करें।

en: <strong>Error:</strong> User registration is currently not allowed.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: वर्तमान में उपयोगकर्ता पंजीकरण की अनुमति नहीं है।

en: <strong>Error:</strong> Your URL is too long.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: आपका यूआरएल बहुत लंबा है।

en: <strong>Error:</strong> Your account has been marked as a spammer.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: आपका खाता एक स्पैमर के रूप में चिह्नित किया गया है.

en: <strong>Error:</strong> Your comment is too long.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: आपकी टिप्पणी ज्यादा लंबी है।

en: <strong>Error:</strong> Your email address is too long.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: आपका ईमेल पता बहुत लंबा है।

en: <strong>Error:</strong> Your name is too long.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: आपका नाम बहुत लंबा है।

en: <strong>Error:</strong> Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: आपका पासवर्ड रीसेट लिंक अमान्य प्रतीत होता है। कृपया नीचे एक नए लिंक का अनुरोध करें।

en: <strong>Error</strong>: %s
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: %s

en: <strong>Error</strong>: Please enter a username or email address.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: उपयोगकर्ता नाम या ई-मेल दर्ज करें।

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that username or email address.
hi_IN: <strong>त्रुटि</strong>: उस उपयोगकर्ता नाम या ईमेल पते का कोई खाता नहीं है।

en: <strong>Explore</strong> ways to reduce the environmental impact of websites.
hi_IN: पर्यावरणीय प्रभाव को कम करने के तरीकों का <strong>अन्वेषण</strong> करें।

en: <strong>Info</strong> &mdash; The site URL is rarely edited as this can cause the site to not work properly. The Registered date and Last Updated date are displayed. Network admins can mark a site as archived, spam, deleted and mature, to remove from public listings or disable.
hi_IN: <strong>जानकारी</strong> &mdash; साइट के यूआरएल को कम ही बदला जाता है क्यूँकि इससे साइट का ठीक से काम करना बंद हो सकता है। पंजिकरण दिवस और गत परिवर्तन दिवस दिख रहे हैं। नेटवर्क संचालक किसी भी साइट को लेखागार में, स्पैम, रद्द या वयस्क घोषित करके उसे सार्वजनिक सूचियों से निकाल  सकते हैं या निष्क्रिय कर सकते हैं।

en: <strong>Manage</strong> multiple sites and plugins centrally.
hi_IN: कई साइटों और प्लगइनस को केंद्रीय रूप से <strong>प्रबंधित</strong> करें।

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
hi_IN: <strong>नाम</strong> &mdash; यह वह नाम है जैसा आपकी साइट पर दिखाई देगा।

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
hi_IN: <strong>क्रम</strong> &mdash; पृष्ठ आमतौर पर वर्णानुक्रम में दिए जाते हैं, लेकिन आप इस क्षेत्र में एक संख्या (प्रथम के लिए 1, इत्यादि) का प्रवेश करके अपने स्वयं के क्रम का चयन कर सकते हैं।

en: <strong>Organize</strong> or participate in local Meetups and WordCamps.
hi_IN: स्थानीय वर्डप्रेस मीटअप और वर्डकैंप को <strong>व्यवस्थित करें</strong> या उसमें भाग लें।

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
hi_IN: <strong>पेरेन्ट</strong> &mdash; टैग के विपरीत, श्रेणियाँ एक पदानुक्रम(हायरार्कि) में हो सकती हैं। आपके पास एक जैज श्रेणी हो सकती है, और उस के तहत बिबोप और बिग बैंड के लिए चाइल्ड श्रेणियाँ हो सकती हैं। पूरी तरह से वैकल्पिक। एक उपश्रेणी बनाने के लिए, बस पेरेन्ट ड्रॉपडॉउन में से एक अन्य श्रेणी चुनें।

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
hi_IN: <strong>पेरेन्ट</strong> &mdash; आप पदानुक्रम(हायरार्कीस्) में अपने पृष्ठों की व्यवस्था कर सकते हैं। उदाहरण के लिए, आपके पास &#8220;अबाउट&#8221; पृष्ठ हो सकता है जिसके अन्तर्गत &#8220;जीवन कथा&#8221; और &#8220;मेरा श्वान&#8221; पृष्ठ हो सकते हैं। आप कितने स्तरों तक पृष्ठों को नेस्ट कर सकते हैं इसकी कोई सीमा नहीं है।

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
hi_IN: <strong>पूर्वावलोकन(प्रीव्यू)</strong> आपका ड्राफ़्ट पोस्ट प्रकाशित होने के बाद कैसा लगेगा यह दिखाता है। व्यू आपको पोस्ट देखने के लिए आपकी लाइव साइट पर ले जाएगा। कौनसी लिंक उपलब्ध है यह आपकी पोस्ट की स्थिति पर निर्भर करता है।

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators. Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
hi_IN: <strong>प्रकाशन</strong> &mdash; आप प्रकाशित बॉक्स में अपनी पोस्ट प्रकाशित करने के नियम सेट कर सकते हैं। स्थिति, दृश्यता, और (तुरंत) प्रकाशित करने के लिए, और अधिक विकल्प प्रकट करने के लिए संपादित करें लिंक पर क्लिक करें। दृश्यता के विकल्पों में पोस्ट को पासवर्ड-संरक्षित करना या इसे अनिश्चित काल के लिए अपने ब्लॉग के शीर्ष पर रखने (स्टिकी करने) जैसे विकल्प भी शामिल हैं। पासवर्ड-संरक्षित विकल्प आपको प्रत्येक पोस्ट के लिए एक मनपसंद पासवर्ड सेट करने की अनुमति देता है। प्राइवेट विकल्प पोस्ट को संपादकों और व्यवस्थापकों(ऐडमिनिस्ट्रेटर) के अतिरिक्त सभी से छिपा देता है। (तुरंत) प्रकाशित करें, आपको भविष्य या अतीत की तारीख और समय निर्धारित करने की अनुमति देता है, ताकि आप भविष्य में प्रकाशित करने का समय पूर्वनियोजित कर सकें या भूतकाल में प्रकाशित होने का समय नियोजित कर सकें।

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 3 most recent draft posts you've started.
hi_IN: <strong>त्वरित मसौदा(ड्राफ्ट)</strong> &mdash; आपको एक नया पोस्ट बनाने की और एक ड्राफ्ट रूप में इसे संचित करने की अनुमति देता है। आपके द्वारा शुरू किए गए 3 नवीनतम पोस्टों के लिए लिंक प्रदर्शित करता है।

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
hi_IN: <strong>त्वरित संपादन</strong> आपके पोस्ट के मेटाडाटा तक इनलाइन पहुँच प्रदान करता है, जिससे आप यह स्क्रीन छोड़े बिना पोस्ट विवरण को अपडेट कर सकते हैं।

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
hi_IN: <strong>रैंडम:</strong> प्रत्येक पृष्ठ पर एक अलग छवि प्रदर्शित करता है।

en: <strong>Remove</strong> allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using bulk actions.
hi_IN: <strong>हटायें (रिमूव)</strong> इससे आप अपनी साइट से किसी उपयोगकर्ता को हटा सकते हैं। यह उनकी सामग्री को नष्ट नहीं करता। आप थोक कार्रवाई(एक्शन्स) करके एक साथ कई उपयोगकर्ताओं को हटा सकते हैं।

en: <strong>Save %(percentSavings)d%% extra</strong> by paying for three years
hi_IN: तीन साल के लिए भुगतान करके <strong>%(percentSavings)d%% की बचत करें</strong>.

en: <strong>Save %(percentSavings)d%% extra</strong> by paying for two years
hi_IN: दो साल के लिए भुगतान करके <strong>%(percentSavings)d%% की बचत करें</strong>.

en: <strong>Save %(percentSavings)d%%</strong> by paying annually
hi_IN: सालाना पेमेंट करके <strong>बचाएं %(percentSavings)d%%</strong>

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
hi_IN: <strong>स्क्रीन विकल्प</strong> &mdash; कौन से डैशबोर्ड बॉक्स प्रदर्शित करने हैं, उनका चयन करने हेतु स्क्रीन विकल्प टैब का उपयोग करें।

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
hi_IN: <strong>ट्रैकबैक्स भेजें</strong> &mdash; ट्रैकबैक्स विरासत(लिगेसी) ब्लॉग सिस्टम को सूचित करने का एक तरीका है कि आप उनसे जुड़े हैं। आप जिस यूआरएल(एस) पर ट्रैकबैक्स भेजना चाहते हैं, दर्ज करें। यदि आप अन्य वर्डप्रेस साइटों से लिंक करते हैं तो उन्हे अपने आप पिंगबैक्स द्वारा अधिसूचित कर दिया जाएगा, और यह क्षेत्र अनावश्यक हो जाएगा।

en: <strong>Settings</strong> &mdash; This page shows a list of all settings associated with this site. Some are created by WordPress and others are created by plugins you activate. Note that some fields are grayed out and say Serialized Data. You cannot modify these values due to the way the setting is stored in the database.
hi_IN: <strong>सेटिंग्स</strong> &mdash; यह पटल साइट से संबंधित सारी सेटिंग्स दिखाता है। इनमें से कुछ वर्डप्रेस से तो कुछ सक्रिय प्लगिन से बनते हैं। ध्यान रहे कि कुछ क्षेत्र धुंधले हैं और उनमें Serialized Data लिखा हुआ है। ये एक खास तरीके से डेटाबेस में रखे होते हैं इसलिए इन्हें बदला नहीं जा सकता।

en: <strong>Share</strong> your knowledge in the WordPress support forums.
hi_IN: वर्डप्रेस समर्थन मंचों पर अपना ज्ञान <strong>साझा करें</strong>।

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
hi_IN: <strong>स्लग</strong> &mdash; &#8220;स्लग&#8221; नाम का यूआरएल अनुकूलित संस्करण है। यह आमतौर पर सारा लोअरकेस में होता है और केवल अक्षर, संख्या, और हाइफ़न युक्त होता है।

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
hi_IN: <strong>खाका(टेम्पलेट)</strong> &mdash; कुछ विषयों(थीम्स) में कस्टम टेम्पलेट्स होते हैं जिन्हें आप कुछ निश्चित पन्नों के लिए उपयोग कर सकते हैं जिनमें अतिरिक्त सुविधाएँ या कस्टम लेआउट हो सकते हैं। यदि हाँ, तो आप उन्हें इस ड्रापडाउन मेनू में देखेंगे।

en: <strong>Test</strong> new releases and proposed features for the Block Editor.
hi_IN: ब्लॉक संपादक के लिए नई रिलीज़ और प्रस्तावित सुविधाओं का <strong>परीक्षण</strong> करें।

en: <strong>Themes</strong> &mdash; This area shows themes that are not already enabled across the network. Enabling a theme in this menu makes it accessible to this site. It does not activate the theme, but allows it to show in the site&#8217;s Appearance menu. To enable a theme for the entire network, see the <a href="%s">Network Themes</a> screen.
hi_IN: <strong>थीम</strong> &mdash; इस क्षेत्र में वे थीम दिखती हैं जो अभी सारे नेटवर्क पर सक्षम नहीं हैं। इस मेन्यू पर किसी थीम को सक्षम करने से वह इस साइट के लिए उप्लब्ध हो जाती है।इससे थीम सक्रिय नही> होती पर साइट के स्वरूप सूचि में दिखाइ पड़ने लगती है। किसी थीम को पूरे नेटवर्क पर सक्रिय करने के लिए <a href="%s">नेटवर्क थीम</a> पटल देखें।

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
hi_IN: <strong>शीर्षक</strong> &mdash; अपने पोस्ट के लिए एक शीर्षक दर्ज करें। आपके शीर्षक दर्ज करने के बाद, आप नीचे पर्मालिंक देखेंगे, जिसे आप संपादित कर सकते हैं।

en: <strong>Translate</strong> WordPress into your local language.
hi_IN: वर्डप्रेस को अपनी स्थानीय भाषा में <strong>अनुवाद</strong> करें।

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the Trash, from which you can permanently delete it.
hi_IN: <strong>ट्रैश</strong> आपकी पोस्ट को इस सूची में से हटाकर ट्रैश में रख देता है, जहाँ से आप उसे स्थायी रूप से डिलीट कर सकते हैं।

en: <strong>Users</strong> &mdash; This displays the users associated with this site. You can also change their role, reset their password, or remove them from the site. Removing the user from the site does not remove the user from the network.
hi_IN: <strong>उपयोगकर्ता</strong> &mdash; यह इस साइट से संबंधित उपयोगकर्ताओं को दर्शाता है। आप उनकी भूमिका बदल सकते हैं, उनका पासवर्ड रीसेट कर सकते हैं या उन्हे साइट से निकाल सकते हैं। किसी उपयोगकर्ता को साइट से निकाल देने पर भी वह नेटवर्क से नहीं निकलेंगे।

en: <strong>View</strong> takes you to a public author archive which lists all the posts published by the user.
hi_IN: <strong>देखें</strong> आपको एक सार्वजनिक लेखक संग्रह में ले जाता है जो उपयोगकर्ता द्वारा प्रकाशित सभी पोस्ट सूचीबद्ध करता है।

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
hi_IN: <strong>चेतावनी: </strong> इन पन्नों को समान नहीं होना चाहिए!

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
hi_IN: <strong>आपका स्वागत है</strong> &mdash; एक नई साइट की स्थापना करते समय सबसे आम कार्यों में से कुछ के लिए लिंक प्रदर्शित करता है।

en: <strong>Write</strong> and submit patches to fix bugs or help build new features.
hi_IN: बग ठीक करने या नई सुविधाएँ बनाने में सहायता के लिए पैच <strong>लिखें</strong> और सबमिट करें।

en: <strong>Write</strong> or improve documentation for WordPress.
hi_IN: वर्डप्रेस के लिए दस्तावेज़ीकरण <strong>लिखें</strong> या सुधारें।

en: <tld /> domains are not available for registration on WordPress.com.
hi_IN: <tld /> डोमेन WordPress.com पर रजिस्ट्रेशन के लिए उपलब्ध नहीं हैं.

en: <tld /> domains are temporarily not offered on WordPress.com. Please try again later or choose a different extension.
hi_IN: <tld /> डोमेन फ़िलहाल WordPress.com पर अस्थायी रूप से उपलब्ध नहीं हैं. कृपया बाद में फिर से कोशिश करें या कोई अलग एक्सटेंशन चुनें.

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
hi_IN: एक <a href="%s">स्थैतिक पृष्ठ </a> (नीचे चयन करें)

en: A Coruña
hi_IN: ए कोरुना

en: A Semantic Personal Publishing Platform
hi_IN: एक अर्थगत निजी प्रकाशन मंच

en: A URL to redirect the customer after checkout. This could be, for example, a link to the payment processors website.
hi_IN: चेकआउट के बाद ग्राहक को रीडायरेक्ट करने वाला URL. यह, उदाहरण के लिए, पेमेंट प्रोसेसर वेबसाइट का एक लिंक हो सकता है.

en: A WordPress Commenter
hi_IN: एक वर्डप्रेस टिप्पणीकार

en: A beautiful blogging theme for those who have more to say.
hi_IN: एक सुंदर ब्लॉगिंग थीम उन लोगों के लिए जो और अधिक कहना चाहते हैं।

en: A calendar of your site’s posts.
hi_IN: आपकी साइट के पोस्ट का कैलेंडर

en: A city in the same timezone as you.
hi_IN: आपके समय-क्षेत्र के जैसा एक शहर

en: A clean, no-nonsense magazine theme
hi_IN: एक साफ, कोई बकवास नहीं, पत्रिका थीम

en: A cloud of your most used tags.
hi_IN: आपके सबसे अधिक इस्तेमाल किये गये टैग का एक बादल.

en: A code has been sent to your device via SMS. You may request another code after one minute.
hi_IN: आपके डिवाइस पर एसएमएस के माध्यम से एक कोड भेजा गया है। आप एक मिनट के बाद दूसरे कोड का अनुरोध कर सकते हैं।

en: A colorful theme for collecting your ideas.
hi_IN: अपने विचारों को एकत्रित करने के लिए एक रंगीन थीम।

en: A comment form for posts and pages.
hi_IN: पोस्ट और पेजों के लिए एक टिप्पणी फॉर्म।

en: A comment is held for moderation
hi_IN: एक टिप्पणी को मॉडरेशन के लिए  रखा गया है

en: A company or organization
hi_IN: कोई कंपनी या संगठन

en: A complete record of everything that happens on your P2.
hi_IN: आपके P2 पर होने वाली हर चीज़ का पूरा रिकॉर्ड.

en: A custom template can be manually applied to any post or page.
hi_IN: एक कस्टम टेम्पलेट को किसी भी पोस्ट या पेज पर मैन्युअल रूप से लागू किया जा सकता है।

en: A date format for all date strings.
hi_IN: समस्त दिनांक क्रम के लिए एक दिनांक प्रारूप

en: A day number of the week that the week should start on.
hi_IN: सप्ताह का संख्यात्मक दिन जिस दिन सप्ताह प्रारम्भ हो

en: A decorative arrow for the next and previous link.
hi_IN: अगले और पिछले लिंक के लिए एक सजावटी तीर।

en: A delicious, crispy, tender theme for a restaurant website, solo chef, or all-around food lover
hi_IN: एक रेस्तरां वेबसाइट, एकल रसोइया, या सभी तरह के भोजन प्रेमी के लिए एक स्वादिष्ट, कुरकुरी, कोमल थीम

en: A description of the pattern.
hi_IN: पैटर्न का विवरण।

en: A description of the theme.
hi_IN: थीम का विवरण।

en: A detailed variation description.
hi_IN: एक विस्तृत विविधता विवरण।

en: A domain authorization code is a unique code linked only to your domain — kind of like a password for your domain. Log in to your current domain provider to get one. We call it a domain authorization code, but it might be called a secret code, auth code, or EPP code. {{a}}Learn more{{/a}}.
hi_IN: डोमेन ऑथराइज़ेशन कोड एक अनोखा कोड है जो सिर्फ़ आपके डोमेन से जुड़ा होता है - यह आपके डोमेन के पासवर्ड जैसा है. इसे पाने के लिए अपने मौजूदा डोमेन प्रोवाइडर में लॉगिन करें. हम इसे एक डोमेन ऑथराइज़ेशन कोड कहते हैं, लेकिन इसे एक गुप्त कोड, ऑथ कोड या ईपीपी कोड कहा जा सकता है. {{a}}ज़्यादा जानें{{/a}}.

en: A domain authorization code is a unique code linked only to your domain, it might also be called a secret code, auth code, or EPP code. You can usually find this in your domain settings page.
hi_IN: डोमेन ऑथराइजेशन कोड एक अनोखा कोड होता है जो सिर्फ़ आपके डोमेन से जुड़ा होता है. इसे सीक्रेट कोड, ऑथ कोड, या EPP कोड भी कहा जा सकता है. आप आमतौर पर इसे अपने डोमेन सेटिंग्स पेज में देख सकते हैं.

en: A duplicate event already exists.
hi_IN: एक डुप्लिकेट इवेंट पहले से मौजूद है।

en: A fashionable magazine theme.
hi_IN: एक फैशनेबल पत्रिका थीम।

en: A faster and more powerful search engine to make finding what you’re looking for easier.
hi_IN: तेज़ और दमदार सर्च इंजन जो आपकी खोज को और आसान बना देता है.

en: A home for all of your videos.
hi_IN: तुम्हारे सभी वीडियो के लिए एक घर।

en: A human-readable description of the post type.
hi_IN: पोस्ट के प्रकार का मनुष्य द्वारा पढ़ने योग्य विवरण।

en: A human-readable description of the taxonomy.
hi_IN: संसाधन की एक मानव पठनीय विवरण।

en: A human-readable variation title.
hi_IN: एक मानव-पठनीय विविधता शीर्षक।

en: A label describing the test.
hi_IN: परीक्षण का वर्णन करने वाला एक लेबल।

en: A lifetime of Jetpack powers for your website
hi_IN: Jetpack की शक्तियां आपकी वेबसाइट के लिए, जब तक वह सक्रिय है

en: A link to a post format
hi_IN: एक पोस्ट प्रारूप का एक लिंक

en: A list of all patterns from all sources.
hi_IN: सभी स्रोतों से सभी पैटर्न की एक सूची

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
hi_IN: वर्गीकरण उत्पाद दृश्यता के लिए इस्तेमाल किया शब्दों की एक सूची।

en: A list of your site&#8217;s Pages.
hi_IN: आपकी साइट के पृष्ठों की एक सूची.

en: A list of your top rated posts, pages or comments.
hi_IN: सर्वोच्च मूल्यांकित चिट्ठों, पृष्ठों एवं टिप्पणियों की सूची|

en: A list or dropdown of categories.
hi_IN: एक सूची या श्रेणियों के ड्रॉप डाउन

en: A media item.
hi_IN: एक मीडिया वस्तु |

en: A minimal portfolio theme.
hi_IN: एक न्यूनतम पोर्टफोलियो थीम।

en: A minimum order amount
hi_IN: एक न्यूनतम आदेश राशि

en: A modern design layout using the WordPress.com editor
hi_IN: WordPress.com एडिटर का इस्तेमाल करके एक आधुनिक डिजाइन लेआउट

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
hi_IN: आपकी साइट के पोस्ट की एक मासिक पुरालेख.

en: A multipurpose, traditional blog theme which contains up to a large three-column layout that is clean, responsive, and highly readable.
hi_IN: एक बहुउद्देशीय, पारंपरिक ब्लॉग थीम जिसमें एक बड़े तीन-कॉलम लेआउट होता है जो साफ,  रेस्पोंसिव और अत्यंत पठनीय है।

en: A name is required for this term.
hi_IN: इस टर्म के लिए नाम की आवश्यकता है

en: A named status for the object.
hi_IN: ऑब्जेक्ट के लिए नामित स्थिति

en: A named status for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए एक नामित स्थिति।

en: A named status for the theme.
hi_IN: थीम के लिए एक नामित स्थिति।

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
hi_IN: "%s" पोस्ट पर एक नई टिप्पणी आपके अनुमोदन के लिए इंतजार कर रहा है

en: A new look and feel can help you stand out from the crowd. Get a new theme and make an impression.
hi_IN: एक नया रूप और अनुभव आपको भीड़ से अलग पहचान दिलाने में मदद कर सकता है. नई थीम पाएं और अपनी पहचान बनाएं.

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
hi_IN: "%s" पोस्ट पर नया पिंगबैक आपके अनुमोदन के लिए इंतजार कर रहा है

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
hi_IN: "%s" पोस्ट पर नया ट्रैकबैक आपके अनुमोदन के लिए इंतजार कर रहा है

en: A new version of WordPress is available.
hi_IN: वर्डप्रेस का एक नया संस्करण उपलब्ध है।

en: A note has been added to your order
hi_IN: आपके ऑर्डर पर टिप्पणी की गयी

en: A page cache plugin was detected.
hi_IN: एक पेज कैश प्लगइन का पता चला।

[ctx: A paid WordPress.com site]
en: Business
hi_IN: बिज़नेस

en: A paid plan is required for a custom primary domain.
hi_IN: कस्टम प्राइमरी डोमेन के लिए एक पेड प्लान आवश्यक है.

en: A password protected post can not be set to sticky.
hi_IN: एक कूटशब्द से संरक्षित पोस्ट को स्टिकी नही सेट किया जा सकता है।

en: A password to protect access to the content and excerpt.
hi_IN: एक पासवर्ड सामग्री और खंड की रक्षा के लिए।

en: A persistent object cache is being used
hi_IN: एक सतत ऑब्जेक्ट कैश का उपयोग किया जा रहा है

en: A persistent object cache is not required
hi_IN: लगातार ऑब्जेक्ट कैश की आवश्यकता नहीं है

en: A personal blog theme with a responsive layout and beautiful typography.
hi_IN: एक संवेदनशील लेआउट और सुंदर टाइपोग्राफी के साथ एक निजी ब्लॉग थीम है।

en: A plan to leave a lasting mark on the web.
hi_IN: एक ऐसा प्लान जो वेब पर आपकी छाप छोड़ने में मदद करेगा.

en: A plugin disallowed this event.
hi_IN: एक प्लगइन ने इस घटना को रोक दिया है।

en: A plugin has prevented updates by disabling %s.
hi_IN: एक प्लगइन ने अपडेट को %s को अक्षम करके रोका है।

en: A plugin prevented the event from being rescheduled.
hi_IN: एक प्लगइन ने इवेंट को फिर से शेड्यूल होने से रोका।

en: A plugin prevented the event from being scheduled.
hi_IN: एक प्लगइन ने ईवेंट को शेड्यूल होने से रोक दिया।

en: A plugin prevented the event from being unscheduled.
hi_IN: एक प्लगइन ने ईवेंट को उनशेडूले  होने से रोक दिया है।

en: A plugin prevented the hook from being cleared.
hi_IN: एक प्लगइन ने हुक को हटाने से रोका।

en: A post ID mismatch has been detected.
hi_IN: एक पोस्ट आईडी का बेमेल पता चला है।

en: A post can not be sticky and have a password.
hi_IN: पासवर्ड से सुरक्षित लेख स्थिर नहीं हो सकता

en: A post type mismatch has been detected.
hi_IN: एक पोस्ट प्रकार का बेमेल पता चला है।

en: A product with this ID already exists.
hi_IN: इस आईडी वाला उत्पाद पहले से मौजूद है।

en: A product with this SKU already exists.
hi_IN: इस SKU वाला उत्पाद पहले से मौजूद है।

en: A professional business theme with flexible drag and drop layouts and stunning slideshows.
hi_IN: लचीले ड्रैग और ड्रॉप लेआउट और शानदार स्लाइडशो के साथ एक पेशेवर व्यवसाय विषय।

en: A recovery link was already sent %1$s ago. Please wait another %2$s before requesting a new email.
hi_IN: एक पुनर्प्राप्ति लिंक पहले ही %1$s भेजा गया था। नया ईमेल अनुरोध करने से पहले कृपया एक और %2$s प्रतीक्षा करें।

en: A recurring discount (not just for the first year).
hi_IN: बार-बार मिलने वाली छूट (सिर्फ़ पहले साल के लिए ही नहीं).

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
hi_IN: बाईं तरफ में  लाल पट्टी का मतलब है की आप टिप्पणी को संयमित करें |

en: A scheduled event has failed
hi_IN: एक निर्धारित ईवेंट विफल हो गया है

en: A scheduled event is late
hi_IN: एक अनुसूचित घटना देर हो चुकी है

en: A search form for your site.
hi_IN: आपकी साइट के लिए एक खोज फार्म.

en: A search form for your store.
hi_IN: एक खोज प्रपत्र (फार्म) आपके स्टोर के लिए

en: A set of developer tools that give you more control over your site, simplify debugging, and make it easier to integrate with each step of your workflow.
hi_IN: डेवलपर टूल्स का एक सेट जो आपकी साइट पर अधिक कंट्रोल देता है, डिबगिंग को आसान बनाता है और वर्कफ़्लो के हर स्टेप के साथ इंटीग्रेशन को आसान बनाता है.

en: A set of high quality curated patterns.
hi_IN: उच्च गुणवत्ता वाले चुने हुए पैटर्न का एक सेट।

en: A short description of the block, in human readable format.
hi_IN: मानव पठनीय प्रारूप में ब्लॉक का संक्षिप्त विवरण।

en: A simple theme designed to facilitate restaurant owners' experience when building their sites. Is clean, direct, and customizable.
hi_IN: अपनी साइट बनाते समय रेस्तरां मालिकों के अनुभव को सुविधाजनक बनाने के लिए एक सरल थीम डिज़ाइन की गई है। स्वच्छ, प्रत्यक्ष और अनुकूलन योग्य है।

en: A site refresh
hi_IN: कोई साइट रिफ़्रेश करें

en: A special offer to understand your audience on %s
hi_IN: %s पर अपने दर्शकों को समझने के लिए एक विशेष प्रस्ताव

en: A static page
hi_IN: एक स्थिर पृष्ठ

en: A sticky post can not be password protected.
hi_IN: एक स्थिर लेख कूटशब्द से सुरक्षित नही कि जा सकता है।

en: A structure tag is required when using custom permalinks. <a href="%s">Learn more</a>
hi_IN: कस्टम परमालिंक्स का उपयोग करते  समय एक संरचना(स्ट्रकचर) टैग की आवश्यकता है। <a href="%s">अधिक जानें</a>

en: A super wide, neat, fullscreen theme to showcase Photos, Galleries and Videos!
hi_IN: एक सुपर चौड़े, स्वच्छ, फुल स्क्रीन थीम तस्वीरें, गैलेरियां और वीडियो प्रदर्शित करने के लिए!

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
hi_IN: प्रदान किए गए नाम जैसा ही एक टर्म पहले से ही इस वर्गीकरण में मौजूद है।

en: A term with the name provided already exists with this parent.
hi_IN: प्रदान किए गए नाम जैसा ही एक टर्म पहले से ही इस पेरेन्ट के साथ मौजूद है।

en: A test is unavailable
hi_IN: एक परीक्षा अनुपलब्ध है

en: A textarea input to allow entering multiple lines of text.
hi_IN: पाठ की एकाधिक पंक्तियों को प्रविष्ट करने की अनुमति देने वाला टेक्स्टएरिया इनपुट।

en: A theme created for sharing travels and adventure.
hi_IN: एक थीम यात्रा और साहसिक कार्य के बारे में साझा करने के लिए बनाया।

en: A theme for documenting your adventures.
hi_IN: अपने कारनामों का दस्तावेजीकरण करने के के लिए एक थीम है।

en: A time format for all time strings.
hi_IN: समस्त समय क्रम के लिए एक समय प्रारूप

en: A tip for using the block editor
hi_IN: ब्लॉक संपादक का उपयोग करने के लिए एक टिप

en: A title on that page cannot be found.
hi_IN: उस पृष्ठ पर कोई शीर्षक नहीं मिला।

en: A unique identifier for the tool.
hi_IN: उपकरण के लिए एक अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: A valid URL was not provided.
hi_IN: एक मान्य यूआरएल प्रदान नहीं किया गया.

en: A valid email address is required
hi_IN: एक मान्य ई-मेल पता आवश्यक है

en: A valid email address is required.
hi_IN: एक मान्य ई-मेल पता अपेक्षित है।

en: A valid email address must be given.
hi_IN: एक मान्य ईमेल पता दिया जाना चाहिए।

en: A valid language attribute, like "en" or "fr".
hi_IN: एक मान्य भाषा विशेषता, जैसे "एन" या "एफआर"।

en: A valid site title is required.
hi_IN: एक मान्य साइट शीर्षक आवश्यक है.

en: A valid tagline is required.
hi_IN: एक मान्य टैगलाइन आवश्यक है.

en: A variable mismatch has been detected.
hi_IN: एक परिवर्तनशील विसंगति का पता चला है।

en: A variety of designs to display your team members.
hi_IN: आपकी टीम के सदस्यों को प्रदर्शित करने के लिए विभिन्न प्रकार के डिज़ाइन।

en: A variety of footer designs displaying information and site navigation.
hi_IN: सूचना और साइट नेविगेशन प्रदर्शित करने वाले विभिन्न प्रकार के फुटर डिज़ाइन.

en: A variety of header designs displaying your site title and navigation.
hi_IN: आपकी साइट का शीर्षक और नेविगेशन प्रदर्शित करने वाले विभिन्न प्रकार के हेडर डिज़ाइन.

en: A widget containing a block.
hi_IN: एक विजेट जिसमें एक ब्लॉक है।

en: A → Z
hi_IN: A 	 Z

en: ACT
hi_IN: एसीटी

en: AI Assistant
hi_IN: AI असिस्टेंट

en: AI Website Builder
hi_IN: AI वेबसाइट बिल्डर

en: AI-assisted product descriptions
hi_IN: AI से सहायता प्राप्त प्रॉडक्ट के विवरण

en: AM
hi_IN: पूर्वाह्न

en: API Key
hi_IN: एपीआई कुंजी

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
hi_IN: एपीआई कुंजी सफलतापूर्वक उत्पन्न हुई। अपनी नई चाबियाँ कॉपी करना सुनिश्चित करें क्योंकि इस पृष्ठ को छोड़ने के बाद गुप्त कुंजी छिपी जाएगी।

en: API key
hi_IN: एपीआई कुंजी

en: API mesh and node hosting
hi_IN: API मेश और नोड होस्टिंग

en: Aargau
hi_IN: अरगाउ

en: Abandoned cart recovery
hi_IN: अधूरे छोड़े गए कार्ट की रिकवरी

en: Abia
hi_IN: अबिया

en: Abidjan
hi_IN: आबिदजान

en: Abim
hi_IN: अबिम

en: Aboriginal Peoples
hi_IN: असली निवासी समुदाय

en: Abort
hi_IN: रद्द

en: About
hi_IN: के बारे में

en: About Pages
hi_IN: परिचय पृष्ठ

en: About Us
hi_IN: हमारे बारे में

en: About WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस के बारे में

en: About Yourself
hi_IN: आपका परिचय

en: About me
hi_IN: मेरे बारे में

en: About the user
hi_IN: उपयोक्ता परिचय

en: Abra
hi_IN: अब्रा

en: Absolutely no limits on storage space for your backups.
hi_IN: आपके बैकअप के लिए स्टोरेज स्पेस की कोई सीमा नहीं है.

en: Absolutely! We offer a few different options to meet your needs. For most customers, our Professional Email service is the smart choice. This robust hosted email solution is available for any domain hosted with WordPress.com and starts at just %(titanMonthlyRenewalCost)s/mo per mailbox.{{br /}}{{br /}}We also offer a Google Workspace integration, and for users who need something simpler, you can set up email forwarding for free.
hi_IN: बिलकुल! हम आपकी आवश्यकताओं को पूरा करने के लिए कुछ अलग विकल्प देते हैं. ज़्यादातर ग्राहकों के लिए, हमारी प्रोफ़ेशनल ईमेल सेवा सबसे समझदारी भरा विकल्प है. WordPress.com पर होस्ट किए गए किसी भी डोमेन के लिए यह भरोसेमंद होस्टेड ईमेल सेवा उपलब्ध है और हर मेलबॉक्स की कीमत सिर्फ़ %(titanMonthlyRenewalCost)s/महीना से शुरू होती है.{{br /}}{{br /}}हम Google Workspace इंटीग्रेशन भी ऑफ़र करते हैं, और जिन उपयोगकर्ताओं को कुछ आसान चाहिए, वे मुफ़्त में ईमेल फ़ॉरवर्डिंग सेटअप कर सकते हैं.

en: Absolutely! We offer a few different options to meet your needs. For most customers, our Professional Email service is the smart choice. This robust hosted email solution is available for any domain hosted with WordPress.com.{{br /}}{{br /}}We also offer a Google Workspace integration, and for users who need something simpler, you can set up email forwarding for free.
hi_IN: बिलकुल! हम आपकी आवश्यकताओं को पूरा करने के लिए कुछ अलग विकल्प देते हैं. ज़्यादातर ग्राहकों के लिए, हमारी प्रोफेशनल ईमेल सेवा सबसे समझदारी भरा विकल्प है. WordPress.com पर होस्ट किए गए किसी भी डोमेन के लिए यह भरोसेमंद होस्टेड ईमेल सेवा उपलब्ध है.{{br /}}{{br /}}हम Google Workspace इंटीग्रेशन भी ऑफ़र करते हैं, और जिन उपयोगकर्ताओं को कुछ आसान चाहिए, वे मुफ़्त में ईमेल फ़ॉरवर्डिंग सेटअप कर सकते हैं.

en: Absolutely, and you will never be hit with any surprise usage fees. With WordPress.com, you’ll be hosted on our infinitely scalable and globally distributed server infrastructure, which means your site will always be available and load fast, no matter how popular your site becomes.
hi_IN: बिलकुल, और इसके इस्तेमाल के लिए आपसे कभी भी कोई छिपी हुई फ़ीस नहीं ली जाएगी. WordPress.com के साथ, आपकी साइट हमारे असीमित स्केलेबल और वैश्विक रूप से वितरित किए जाने वाले सर्वर इंफ्रास्ट्रक्चर पर होस्ट होगी. इसका मतलब है कि आपकी साइट हमेशा उपलब्ध रहेगी और तेज़ी से लोड होगी, भले ही आपकी साइट कितनी भी लोकप्रिय क्यों न हो जाए.

en: Absolutely. You can change your blog language, which is how your readers will experience your site and the Interface Language, which changes the admin tools language. The language you use on your blog is up to you!
hi_IN: बिलकुल. आप अपने ब्लॉग की भाषा बदल सकते हैं, जो आपके रीडर्स को आपकी साइट पर दिखाई देगी और इंटरफ़ेस की भाषा जो एडमिन टूल्स की भाषा को बदल देती है. आप अपने ब्लॉग में कौन-सी भाषा इस्तेमाल करते हैं, यह आप पर निर्भर करता है!

en: Abuja
hi_IN: अबुजा

en: Accelerate your growth with advanced features.
hi_IN: एडवांस्ड सुविधाओं के साथ अपने विकास को तेज करें.

en: Accept local payments
hi_IN: स्थानीय भुगतान स्वीकार करें

en: Accept one-time, monthly, or annual payments on your website.
hi_IN: अपनी वेबसाइट पर एक बार किए जाने वाले, मासिक या सालाना भुगतान स्वीकार करें.

en: Accept online payments, track revenue, and handle all payment activity from your store’s dashboard.
hi_IN: ऑनलाइन भुगतान स्वीकार करें, कमाई को ट्रैक करें, और अपने स्टोर के डैशबोर्ड से भुगतान से जुड़ी सभी गतिविधि को संभालें.

en: Accept payments for goods and services, just about anywhere.
hi_IN: सामान और सेवाओं के लिए कहीं से भी भुगतान स्वीकार करें.

en: Accept payments from credit or debit cards via Stripe. Sell products, collect donations, and set up recurring payments for subscriptions or memberships. {{link}}Learn more{{/link}}.
hi_IN: Stripe के ज़रिए क्रेडिट या डेबिट कार्ड से पेमेंट स्वीकार करें. प्रॉडक्ट बेचें, दान इकट्ठा करें और सब्सक्रिप्शन या मेंबरशिप के लिए नियमिट पेमेंट सेट करें. {{link}}ज़्यादा जानें{{/link}}.

en: Accept payments in 60+ countries
hi_IN: 60+ देशों में भुगतान स्वीकार करें

en: Access a diverse selection of beautifully designed premium themes included with your plan.
hi_IN: अपने प्लान के साथ शामिल खूबसूरती से डिज़ाइन किए गए प्रीमियम थीम्स का विविध संग्रह ऐक्सेस करें.

en: Access all block and document tools in a single place
hi_IN: सभी ब्लॉक और दस्तावेज़ टूल को एक ही स्थान पर एक्सेस करें

en: Access all block and document tools in a single place.
hi_IN: एक ही स्थान पर सभी ब्लॉक और दस्तावेज़ टूल एक्सेस करें।

en: Access denied
hi_IN: पहुंच अस्वीकृत

en: Access extended color schemes, backgrounds, and CSS, giving you complete control over how your site looks.
hi_IN: एक्सटेंडेड कलर स्कीम्स, बैकग्राउंड और CSS के साथ अपनी साइट को बिल्कुल वैसे ही डिजाइन करें जैसे आप चाहते हैं.

en: Access full traffic history, filter by date, and see peak traffic times.
hi_IN: साइट के ट्रैफ़िक की पूरी जानकारी ऐक्सेस करें, तारीख के अनुसार फ़िल्टर करें, और सबसे ज़्यादा एक्टिविटी वाला समय देखें.

en: Access to Jetpack Manage – manage all of your sites in one place.
hi_IN: Jetpack Manage का ऐक्सेस - अपनी सभी साइटें एक ही जगह से मैनेज करें.

en: Access to a wide range of professional themes so you can find a design that's just right for your site.
hi_IN: प्रोफ़ेशनल थीम्स की एक विस्तृत श्रृंखला को ऐक्सेस करें ताकि आप एक ऐसा डिज़ाइन खोज सकें जो आपकी साइट के लिए सही हो.

en: Access to dozens of premium themes
hi_IN: दर्जनों प्रीमियम थीम्स का ऐक्सेस

en: Access to more than 50,000 WordPress plugins to extend functionality for your site
hi_IN: अपनी साइट की क्षमताएँ बढ़ाने के लिए 50,000 से ज़्यादा WordPress प्लगइन्स का ऐक्सेस पाएं.

en: Access your site via SSH and manage it with WP-CLI.
hi_IN: SSH के ज़रिए अपनी साइट को ऐक्सेस करें और इसे WP-CLI के साथ मैनेज करें.

en: Accessibility
hi_IN: अभिगम्यता

en: Accessibility Ready
hi_IN: अभिगम्यता के लिए तैयार

[ctx: Accessible label for domain mapping suggestion button with plan upgrade. %(domainName)s is the domain name.]
en: Upgrade plan to add domain %(domainName)s
hi_IN: डोमेन %(domainName)s जोड़ने के लिए प्लान अपग्रेड करें

[ctx: Accessible label for domain selection button. %(domainName)s is the domain name.]
en: Select domain %(domainName)s
hi_IN: डोमेन %(domainName)s चुनें

[ctx: Accessible label for domain that is already added to shopping cart. %(domainName)s is the domain name.]
en: Domain %(domainName)s is already added to shopping cart
hi_IN: डोमेन %(domainName)s पहले से ही शॉपिंग कार्ट में जोड़ दिया गया है

[ctx: Accessible label for restricted premium domain]
en: Premium domain %(domainName)s is not available for registration
hi_IN: प्रीमियम डोमेन %(domainName)s रजिस्ट्रेशन के लिए उपलब्ध नहीं है

[ctx: Accessible label for unavailable domain]
en: Domain %(domainName)s is not available for registration
hi_IN: डोमेन %(domainName)s रजिस्ट्रेशन के लिए उपलब्ध नहीं है

en: Account
hi_IN: खाता

en: Account %s activated
hi_IN: खाता %s सक्रिय है

en: Account Email
hi_IN: खाता ईमेल

en: Account ID:
hi_IN: खाता नंबर:

en: Account Management
hi_IN: खाता प्रबंधन

en: Account Settings
hi_IN: अकाउंट सेटिंग्स

en: Account details:
hi_IN: खाता विवरण:

en: Account name
hi_IN: खाते का नाम

en: Account number
hi_IN: खाते की सांख्या

en: Account settings
hi_IN: अकाउंट सेटिंग्स

en: Account username
hi_IN: खाता

en: Account: {{strong}}%(maskedEmailAddress)s{{/strong}}
hi_IN: अकाउंट: {{strong}}%(maskedEmailAddress)s{{/strong}}

en: Accra
hi_IN: अक्रा

en: Accuracy
hi_IN: सटीकता

en: Acknowledge Trademark
hi_IN: ट्रेडमार्क स्वीकार करें

en: Acknowledge trademark
hi_IN: ट्रेडमार्क स्वीकार करें

en: Acre
hi_IN: एकड़

en: Action
hi_IN: क्रिया

en: Action has been confirmed.
hi_IN: कार्रवाई की पुष्टि की गई है।

en: Action menu for %s pattern category
hi_IN: %s पैटर्न श्रेणी के लिए क्रिया मेनू

en: Action required!
hi_IN: कार्रवाई की आवश्यकता है!

en: Actions
hi_IN: क्रिया

en: Activate
hi_IN: सक्रिय करें

en: Activate %s
hi_IN: %s सक्रिय करें

en: Activate %s & Save
hi_IN: %s सक्रिय करें और सहेजें

en: Activate & Save
hi_IN: सक्रिय करें और सहेजें

en: Activate &#8220;%s&#8221;
hi_IN: &#8220;%s&#8221; सक्रिय करें

en: Activate &amp; Publish
hi_IN: सक्रिय और &amp; प्रकाशित करें

en: Activate Plugin
hi_IN: प्लगिन सक्रिय करें

en: Activate Plugin &amp; Go to Press This
hi_IN: प्लगइन सक्रिय करें और प्रेस दिस पर जाएं

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
hi_IN: प्लगिन सक्रिय करें &amp; आयातक को चलाये

en: Activate Press This
hi_IN: प्रेस दिस को सक्रिय करें

en: Activate Site
hi_IN: साइट को सक्रिय करें

en: Activate now
hi_IN: अब सक्रिय करें

en: Activate this design
hi_IN: इस डिज़ाइन को एक्टिव करें

en: Activate this plugin
hi_IN: इस प्लगइन को सक्रिय करें

en: Activate your %(productName)s plan
hi_IN: अपना %(productName)s प्लान ऐक्टिवेट करें

en: Activate your product:
hi_IN: अपने प्रॉडक्ट को एक्टिवेट करें:

en: Activate:
hi_IN: सक्रिय करें

en: Activated
hi_IN: सक्रिय

en: Activating
hi_IN: सक्रिय किया जा रहा

en: Activating %s
hi_IN: %s को सक्रिय किया जा रहा

en: Activating plugin
hi_IN: प्लगइन ऐक्टिवेट किया जा रहा है

en: Activating the plugin feature
hi_IN: प्लगइन विशेषता को ऐक्टिवेट करना

en: Activating the theme feature
hi_IN: थीम की विशेषता को ऐक्टिवेट करना

en: Activation Key Required
hi_IN: सक्रियण कुंजी आवश्यक है

en: Activation Key:
hi_IN: सक्रियण कुंजी

en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: Active Child Theme
hi_IN: सक्रिय चाइल्ड थीम

en: Active Plugins
hi_IN: सक्रिय प्लगइन्स

en: Active Product Filters
hi_IN: सक्रिय उत्पाद फ़िल्टर

en: Active Theme
hi_IN: सक्रिय थीम

en: Active editor
hi_IN: सक्रिय एडिटर

en: Active on your site
hi_IN: आपकी साइट पर सक्रिय

[ctx: Active plugin installations]
en: %s+ Million | %s+ Million
hi_IN[0]: %s+ मिलियन
hi_IN[1]: %s+ मिलियन

[ctx: Active plugin installations]
en: Less Than 10
hi_IN: 10 से कम

en: Active plugins
hi_IN: सक्रिय प्लगइन्स

en: Active theme
hi_IN: सक्रिय थीम

en: Active theme: %1$s (version %2$s)
hi_IN: सक्रिय थीम: %1$s (संस्करण %2$s)

en: Activity
hi_IN: सक्रियता

en: Activity log &mdash; 30-day archive*
hi_IN: गतिविधि लॉग &mdash; 30-दिवसीय संग्रह

en: Activity log: 1-year archive
hi_IN: गतिविधि लॉग: 1 साल का संग्रह

en: Activity overview panel
hi_IN: एक्टिविटी ओवरव्यू पैनल

en: Ad-free and brandable player
hi_IN: विज्ञापन मुक्त और कस्टम ब्रांड प्लेयर

en: Ad-free browsing experience for your visitors
hi_IN: आपके विज़िटर्स के लिए बिना विज्ञापन वाला ब्राउज़िंग अनुभव

en: Ad-free experience
hi_IN: ऐड-फ़्री अनुभव

en: Ad-free with a brandable player
hi_IN: ब्रांडेबल प्लेयर के साथ विज्ञापन-मुक्त

en: Adak
hi_IN: अदक

en: Adamawa
hi_IN: अदामावा

en: Adana
hi_IN: अडाना

en: Adaptive tone adjustment
hi_IN: टोन को अनुकूलित करने का विकल्प

en: Add
hi_IN: जोड़ें

en: Add "read more" link text
hi_IN: "और पढ़ें" लिंक टेक्स्ट जोड़ें

en: Add %s
hi_IN: जोड़े %s

en: Add %s details
hi_IN: %s विवरण जोड़ें

en: Add / Remove
hi_IN: जोड़े / हटाये

en: Add Audio
hi_IN: ऑडियो जोडें

en: Add Changeset
hi_IN: परिवर्तन समूह जोड़ें

en: Add Comment
hi_IN: टिप्पणी जोड़ें

en: Add Contact Form
hi_IN: संपर्क फ़ॉर्म जोड़ें

en: Add Content
hi_IN: सामग्री जोड़ें

en: Add Credit Card
hi_IN: क्रेडिट कार्ड जोड़ें

en: Add Custom Field
hi_IN: कस्टम क्षेत्र जोडें

en: Add Custom Field:
hi_IN: कस्टम क्षेत्र जोडें

en: Add Data Erasure Request
hi_IN: डाटा मिटाने के लिये अनुरोध करें

en: Add Data Export Request
hi_IN: डेटा निर्यात अनुरोध जोड़ें

en: Add Email
hi_IN: ईमेल जोड़ें

en: Add Existing User
hi_IN: मौजूदा उपयोगकर्ता को जोड़ें

en: Add File
hi_IN: फ़ाइल जोड़ें

en: Add Free Domain
hi_IN: मुफ़्त डोमेन जोड़ें

en: Add Image
hi_IN: चित्र जोड़ें

en: Add Items
hi_IN: आइटम जोड़ें

en: Add Link
hi_IN: कड़ी जोडें

en: Add Media
hi_IN: मीडिया जोडें

en: Add Media File
hi_IN: मीडिया फ़ाइल जोड़ें

en: Add Menu Items
hi_IN: मेन्यू आइटम जोड़ें

en: Add New
hi_IN: नया जोड़े

en: Add New Category
hi_IN: नया श्रेणी जोड़ें

en: Add New Custom Field:
hi_IN: नया कस्टम फ़ील्ड जोड़ें:

en: Add New Module
hi_IN: नया मॉड्यूल जोड़ें

en: Add New Plugin
hi_IN: नया प्लगइन जोड़ें

en: Add New Site
hi_IN: नई साइट जोड़ें

en: Add New Template
hi_IN: नया टेंप्लेट जोड़ें

en: Add New Template Part
hi_IN: नया टेम्पलेट भाग जोड़ें

en: Add New User
hi_IN: नया उपयोगकर्ता जोड़ें

en: Add New Video
hi_IN: नया वीडियो जोड़ें

en: Add New WP TV Video
hi_IN: नया WP TV वीडियो जोड़ें

en: Add Page
hi_IN: पृष्ठ जोड़ें

en: Add Pattern
hi_IN: पैटर्न जोड़ें

en: Add Post
hi_IN: पोस्ट जोड़ें

en: Add Professional Email
hi_IN: प्रोफ़ेशनल ईमेल जोड़ें

en: Add Professional Email @%(domain)s
hi_IN: प्रोफ़ेशनल ईमेल @ %(domain)s जोड़ें

en: Add Site
hi_IN: साईट जोड़े

en: Add Tag
hi_IN: टैग जोडें

en: Add Template
hi_IN: टेम्पलेट जोड़ें

en: Add Template Part
hi_IN: टेम्पलेट भाग जोड़ें

en: Add User
hi_IN: उपयोक्ता जोडें

en: Add Video
hi_IN: विडियो जोडें

en: Add Widget
hi_IN: विजेट जोड़ें

en: Add a Domain
hi_IN: डोमेन जोड़ें

en: Add a Plugin
hi_IN: एक प्लगइन जोड़ें

en: Add a Widget
hi_IN: एक विजेट जोड़ें

en: Add a block
hi_IN: एक व्लॉक जोड़ें

en: Add a button to any post or page to collect PayPal payments for physical products, services, or donations.
hi_IN: किसी भी पोस्ट या पेज में बटन जोड़ें और PayPal के ज़रिए फिज़िकल प्रॉडक्ट्स, सेवाएं या डोनेशन प्राप्त करें.

en: Add a description…
hi_IN: एक विवरण जोड़ दो…

en: Add a featured image
hi_IN: एक विशेष रुप से प्रदर्शित चित्र जोड़ें

en: Add a menu
hi_IN: मेन्यू जोड़ें

en: Add a navigation menu to your sidebar.
hi_IN: अपने साइडबार में एक नेविगेश़न मेनू जोड़े।

en: Add a new page
hi_IN: एक नया पेज जोड़ें

en: Add a payment method to proceed with your purchase. You’ll have the opportunity to confirm your purchase after the payment method is added.
hi_IN: अपनी खरीदारी के साथ आगे बढ़ने के लिए भुगतान से जुड़ा कोई तरीका जोड़ें. आपके पास भुगतान का तरीका जोड़ने के बाद अपनी खरीदारी की पुष्टि करने का अवसर होगा.

en: Add a product
hi_IN: एक प्रोडक्ट्स जोड़ें

en: Add a review
hi_IN: एक समीक्षा जोड़ें

en: Add a sharing button
hi_IN: एक साझाकरण बटन जोड़ें

en: Add a site later.
hi_IN: बाद में कोई साइट जोड़ें.

en: Add advertising to your site through our WordAds program and earn money from impressions.
hi_IN: हमारे WordAds प्रोग्राम के माध्यम से अपनी साइट पर विज्ञापन जोड़ें और इंप्रेशन से पैसा कमाएं.

en: Add after
hi_IN: बाद में जोड़ें

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback
hi_IN: अधिकतम एचटीएमएल 5 प्लेबैक के लिए वैकल्पिक स्रोत जोड़ें:

en: Add an Image
hi_IN: छवि जोडें

en: Add an anchor
hi_IN: एंकर जोड़ें

en: Add an excerpt…
hi_IN: एक अंश जोड़ें…

en: Add an image or video with a text overlay.
hi_IN: टेक्स्ट ओवरले के साथ एक चित्र या वीडियो जोड़ें

en: Add as many pages as you like to your site.
hi_IN: अपनी साइट में जितने चाहें उतने पेज जोड़ें.

en: Add as many pages as you like.
hi_IN: जितने चाहें उतने पेज जोड़ें.

en: Add audio source
hi_IN: ऑडियो स्रोत जोड़ें

en: Add background image
hi_IN: पृष्ठभूमि छवि जोड़ें

en: Add before
hi_IN: पहले जोड़ें

en: Add block
hi_IN: ब्लॉक जोड़े

en: Add button text…
hi_IN: बटन टेक्स्ट जोड़ें...

en: Add caption
hi_IN: कैप्शन जोड़ें

en: Add citation
hi_IN: उद्धरण जोड़ें

en: Add color
hi_IN: रंग जोड़ें

en: Add colors
hi_IN: रंग जोड़ें

[ctx: Add comment button]
en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: Add contact form
hi_IN: संपर्क फ़ॉर्म जोड़ें

en: Add coupon
hi_IN: कूपन जोड़ें

en: Add default block
hi_IN: डिफ़ॉल्ट ब्लॉक जोड़ें

en: Add domains
hi_IN: डोमेन जोड़ें

en: Add email
hi_IN: ईमेल जोड़ें

en: Add email address
hi_IN: ईमेल पता जोड़ें

en: Add filter
hi_IN: फ़िल्टर लगाए

en: Add font size
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार जोड़ें

en: Add fonts
hi_IN: फ़ॉन्ट जोड़ें

en: Add gallery caption
hi_IN: गैलरी का कैप्शन जोड़ें

en: Add gradient
hi_IN: ग्रेडिएंट जोड़ें

en: Add home link
hi_IN: होम लिंक जोड़ें

en: Add image
hi_IN: चित्र जोड़ें

en: Add item
hi_IN: आइटम जोड़े

en: Add label…
hi_IN: लेबल जोड़ें...

en: Add link
hi_IN: कड़ी जोडें

en: Add link to featured image
hi_IN: चुनिंदा छवि में लिंक जोड़ें

en: Add media
hi_IN: मीडिया जोडें

en: Add media files from your computer
hi_IN: अपने कंप्यूटर से मीडिया फ़ाइलें जोड़ें

en: Add members
hi_IN: सदस्य जोड़ें

en: Add menu items
hi_IN: मेनू आइटम जोड़ें

en: Add menu items from the column on the left.
hi_IN: बाये कॉलम से मेनू आइटम को जोड़े.

en: Add multiple pages to your Newsletter's website
hi_IN: अपने न्यूज़लेटर की वेबसाइट पर कई पेज जोड़ें

en: Add new Term
hi_IN: नई टर्म जोड़ें

en: Add new category
hi_IN: नई श्रेणी जोड़ें

en: Add new page
hi_IN: नया पृष्ठ जोड़ें

en: Add new post
hi_IN: नया पोस्ट जोड़ें

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
en: no-subset
hi_IN: devanagari

en: Add new tag
hi_IN: नया टैग जोडें

en: Add new term
hi_IN: नई टर्म जोड़ें

en: Add new view
hi_IN: नया दृश्य जोड़ें

en: Add non breaking space.
hi_IN: नॉन-ब्रेकिंग स्पेस जोड़ें।

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
hi_IN: एक बार में एक या एक से अधिक आइटम जोड़ने हेतु <strong> प्रत्येक आइटम के बगल में स्थित चेकबॉक्स का चयन करें और मेनू में जोड़ें पर क्लिक करें</strong>

en: Add or remove menu items
hi_IN: मेन्यू आइटम डालें या निकालें

en: Add or remove tags
hi_IN: टैग्स जोड़ें या निकालें

en: Add payment method
hi_IN: भुगतान का तरीका जोड़ें

en: Add quote
hi_IN: उद्धरण जोड़ें

[ctx: Add reply comment]
en: Reply
hi_IN: जवाब दे

en: Add review
hi_IN: एक समीक्षा जोड़ें

en: Add shadow
hi_IN: शैडो जोड़ें

en: Add submenu
hi_IN: सबमेनू जोड़ें

en: Add submenu link
hi_IN: सबमेनू लिंक जोड़ें

en: Add subtitles
hi_IN: उपशीर्षक जोड़ें

en: Add tags
hi_IN: टैगों को जोड़ें

en: Add template
hi_IN: टेम्पलेट जोड़ें

en: Add template: %s
hi_IN: टेम्पलेट जोड़ें: %s

en: Add text over image
hi_IN: छवि पर पाठ जोड़ें

en: Add text…
hi_IN: शब्द जोड़ें…

en: Add the following to your %1$s file in %2$s <strong>above</strong> the line reading %3$s:
hi_IN: %2$s स्थित अपनी %1$s फ़ाइल में %3$s पंक्ति के<strong>उपर</strong> निम्नलिखित जोड़ें:

en: Add the following to your %1$s file in %2$s, <strong>replacing</strong> other WordPress rules:
hi_IN: %2$s पर अपनी %1$s फ़ाइल में, अन्य वर्डप्रेस नियमों <strong>के स्थान पर</strong> निम्न जोड़ें:

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation
hi_IN: उपयोगकर्ता जोड़ें, बिना एेसा ईमेल भेजे जिसे उनकी पुष्टि की आवश्यकता हो।

en: Add title
hi_IN: शीर्षक दें

en: Add to Audio Playlist
hi_IN: ऑडियो प्लेलिस्ट में जोड़ें

en: Add to Dictionary
hi_IN: शब्दकोश में जोड़ें

en: Add to Menu
hi_IN: मेनू में जोड़ें

en: Add to Widget
hi_IN: विजेट में जोड़े

en: Add to audio playlist
hi_IN: ऑडियो प्लेलिस्ट में जोड़ें

en: Add to cart
hi_IN: टोकरी में डाले

en: Add to gallery
hi_IN: गैलरी में जोड़ें

en: Add to menu: %1$s (%2$s)
hi_IN: मेन्यू में जोड़ें: %1$s (%2$s)

en: Add to video Playlist
hi_IN: वीडियो प्लेलिस्ट में जोड़ें

en: Add to video playlist
hi_IN: वीडियो प्लेलिस्ट में जोड़ें

en: Add to: %s
hi_IN: जोड़िये: %s

en: Add tracks
hi_IN: ट्रैक जोड़ेंं

en: Add unlimited links to your page
hi_IN: अपने पेज पर अनलिमिटेड लिंक जोड़ें

en: Add video source
hi_IN: वीडियो स्रोत जोड़ें

en: Add widget: %s
hi_IN: विजेट जोड़ें: %s

en: Add widgets here.
hi_IN: यहां विगेट्स जोड़ें।

en: Add your own CSS code here to customize the appearance and layout of your site.
hi_IN: अपनी साइट के रूप और नक्शे को अनुकूलित करने के लिए यहां खुद का सीएसएस कोड डालें।

en: Add your own CSS to customize the appearance and layout of your site.
hi_IN: अपनी साइट के स्वरूप और लेआउट को अनुकूलित करने के लिए अपना स्वयं का सीएसएस जोड़ें।

en: Add, organize, and modify individual menu items
hi_IN: व्यक्तिगत मेनू आइटम को जोड़ें, संगठित करे और संशोधित करे |

en: Add-On
hi_IN: ऐड-ऑन

en: Added
hi_IN: जोड़ा गया

en: Added:
hi_IN: जोड़ा गया:

en: Adding Categories
hi_IN: श्रेणियाँ जोड़ना

en: Adding Tags
hi_IN: टैग जोड़ना

en: Adding Themes
hi_IN: थीम्स जोड़ना

en: Addis Ababa
hi_IN: आदिस अबाबा

en: Additional CSS
hi_IN: अतिरिक्त सीएसएस

en: Additional CSS class(es)
hi_IN: अतिरिक्त CSS क्लास

en: Additional Capabilities
hi_IN: अतिरिक्त योग्यताएं

en: Additional Jetpack Search Settings
hi_IN: अतिरिक्त जेटपैक खोज सेटिंग्स

en: Additional discount
hi_IN: अतिरिक्त छूट

en: Additional discount for first year
hi_IN: पहले साल के लिए अतिरिक्त छूट

en: Additional fields to be persisted on the order.
hi_IN: ऑर्डर में जोड़े जाने वाली अतिरिक्त फ़ील्ड.

en: Additional image quality control options
hi_IN: अधिक इमेज गुणवत्ता नियंत्रण के विकल्प

en: Additional images added to this gallery: %s
hi_IN: अतिरिक्त चित्र इस गैलरी में जोड़े गए: %s

en: Additional information
hi_IN: अतिरिक्त जानकारी

en: Additional items found: %d
hi_IN: अतिरिक्त आइटम मिला: %d

[ctx: Additional link settings]
en: Advanced
hi_IN: अड्वान्स

en: Additional settings
hi_IN: अतिरिक्त सेटिंग्स

en: Additional shortcuts,
hi_IN: अतिरिक्त शॉर्टकट,

en: Additional websites
hi_IN: अतिरिक्त वेबसाइटें

en: Address | Addresses
hi_IN[0]: पता

en: Address (optional)
hi_IN: पता (वैकल्पिक)

en: Address 1
hi_IN: पता 1

en: Address 2
hi_IN: पता 2

en: Address Line 2
hi_IN: पता लाइन 2

en: Address for %s
hi_IN: %s के लिए पता

en: Address:
hi_IN: पता:

en: Addresses
hi_IN: पतों

en: Adds a category with the most frequently used blocks in the inserter.
hi_IN: इंसर्टर में सबसे अधिक उपयोग किए जाने वाले ब्लॉक वाली एक श्रेणी जोड़ता है।

en: Adds one year of domain registration for free with your plan.
hi_IN: आपके प्लान में एक साल का मुफ़्त डोमेन रजिस्ट्रेशन शामिल है.

en: Adelaide
hi_IN: एडिलेड

en: Aden
hi_IN: एडेन

[ctx: Adjective refers to subdomain]
en: Free
hi_IN: मुफ़्त

[ctx: Adjective: e.g. "Comments are open"]
en: Open
hi_IN: ओपन

en: Adjumani
hi_IN: अजुमानी

en: Admin
hi_IN: व्यवस्थापक

en: Admin Color Scheme
hi_IN: प्रशासक रंग योजना

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
hi_IN: कूपन

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
hi_IN: ऑर्डर्स

[ctx: Admin menu name]
en: Products
hi_IN: प्रॉडक्ट्स

en: Administration Email Address
hi_IN: प्रशासन ईमेल पता

en: Administration email verification
hi_IN: प्रशासन ईमेल सत्यापन

en: Administrator
hi_IN: प्रशासक

en: Administrators have access to all the administration features.
hi_IN: व्यवस्थापकों(एडमिनिस्ट्रेटर्स) की सभी प्रशासन सुविधाओं तक पहुँच है।

en: Adrar
hi_IN: अद्रार

en: Advanced
hi_IN: उन्नत

en: Advanced Jetpack features
hi_IN: एडवांस्ड Jetpack विशेषताएं

en: Advanced Options
hi_IN: उन्नत विकल्प

en: Advanced SEO (Search Engine Optimisation) tools
hi_IN: एडवांस्ड SEO (सर्च इंजन ऑप्टिमाइज़ेशन) टूल्स

en: Advanced SEO tools
hi_IN: एडवांस्ड SEO टूल्स

en: Advanced Settings
hi_IN: उन्नत सेटिंग

en: Advanced access controls
hi_IN: एडवांस्ड ऐक्सेस कंट्रोल

en: Advanced caching plugin.
hi_IN: उन्नत कैशिंग प्लगिन।

en: Advanced customization
hi_IN: उन्नत अनुकूलन

en: Advanced design customization
hi_IN: एडवांस्ड डिज़ाइन कस्टमाइज़ेशन

en: Advanced email marketing functionality, including subscriber segmentation, advanced analytics, and automation.
hi_IN: एडवांस्ड ईमेल मार्केटिंग कार्यक्षमता, जिसमें सब्सक्राइबर सेगमेंटेशन, एडवांस्ड ऐनालिटिक्स और ऑटोमेशन शामिल हैं.

en: Advanced form features
hi_IN: फ़ॉर्म से जुड़ी अडवांस्ड विशेषताएं

en: Advanced insights, including UTM & device analytics
hi_IN: एडवांस्ड इनसाइट्स, जिसमें UTM और डिवाइस ऐनालिटिक्स शामिल हैं

en: Advanced search
hi_IN: एडवांस्ड सर्च

en: Advanced setup
hi_IN: एडवांस्ड सेटअप

en: Advanced social media
hi_IN: एडवांस्ड सोशल मीडिया

en: Advanced stats
hi_IN: एडवांस्ड आंकड़े

en: Advanced.
hi_IN: उन्नत

en: Advertise on Google
hi_IN: Google पर विज्ञापन दें

en: Advertising
hi_IN: विज्ञापन

en: Advertising removed
hi_IN: विज्ञापन हटा दिया गया

en: Adıyaman
hi_IN: अद्य्यमन

en: Affiliate Link
hi_IN: संबद्ध लिंक

en: Affiliates
hi_IN: एफ़िलिएट्स

en: Afghanistan
hi_IN: अफ़गानिस्तान

en: Africa
hi_IN: अफ़्रीका

en: Afrikaans
hi_IN: अफ्रीकी

en: After Conversion
hi_IN: रूपांतरण के बाद

en: After installing the plugin:
hi_IN: प्लगइन स्थापित करने के बाद:

en: After purchase, will expire on %(postRenewExpiry)s
hi_IN: खरीदारी के बाद, %(postRenewExpiry)s को एक्सपायर हो जाएगा

en: After the first year, you’ll continue to have access to your WordPress.com plan features but will need to renew the domain name.
hi_IN: पहले साल के बाद, आपके WordPress.com प्लान से जुड़ी सुविधाओं का ऐक्सेस आपके पास रहेगा लेकिन डोमेन नेम को रिन्यू करना होगा.

en: After their purchase, you'll be able to manage the products on your client's behalf.
hi_IN: उनकी खरीदारी के बाद, आप अपने क्लाइंट की ओर से प्रॉडक्ट को मैनेज कर पाएंगे.

en: After you renew today, your %(productName)s subscription will last until %(endDate)s.
hi_IN: अगर आप आज रिन्यू करते हैं, तो आपका %(productName)sसब्सक्रिप्शन %(endDate)s तक चलेगा.

en: Afyon
hi_IN: अफ्योन

en: Agago
hi_IN: अगागो

en: Agency
hi_IN: एजेंसी

en: Agency Hosting
hi_IN: एजेंसी होस्टिंग

en: Agrigento
hi_IN: एग्रीजेंटो

en: Aguascalientes
hi_IN: अगुआस्कालिएंटेस

en: Agusan del Norte
hi_IN: अगुसन डेल नॉर्ट

en: Agusan del Sur
hi_IN: अगुसन डेल सुर

en: Ahafo
hi_IN: अहाफो

en: Ahuachapán
hi_IN: अहुअछापन

en: Aichi
hi_IN: आईची

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
hi_IN: एसेन डेल जनरल कार्लोस इबनेज़ डेल कैम्पो

en: Akismet
hi_IN: अकिस्मेट

en: Akismet Anti-spam
hi_IN: Akismet एंटी-स्पैम

en: Akismet FAQ
hi_IN: अकिस्मेट अकसर पूछे जाने वाले प्रश्न

en: Akismet Setup
hi_IN: अकिस्मेट सेटअप

en: Akismet Stats
hi_IN: अकिस्मेट के आँकड़े

en: Akismet Widget
hi_IN: अकिस्मेट विजेट

en: Akismet error code: %s
hi_IN: अकिस्मेट त्रुटि कोड: %s

en: Akismet has detected a problem.
hi_IN: अकिस्मेट एक समस्या का पता लगाया है.

en: Akismet technology
hi_IN: Akismet टेक्नोलॉजी

en: Akismet: Comment and form spam protection (10k API calls/mo)
hi_IN: Akismet: टिप्पणी और फ़ॉर्म स्पैम से सुरक्षा (10k API कॉल/महीना)

en: Akismet: Comment and form spam protection (1k API calls/mo)
hi_IN: Akismet: टिप्पणी और फ़ॉर्म स्पैम से सुरक्षा (1k API कॉल/महीना)

en: Akismet: Comment and form spam protection (60k API calls/mo)
hi_IN: Akismet: टिप्पणी और फ़ॉर्म स्पैम से सुरक्षा (60k API कॉल/महीना)

en: Akita
hi_IN: अकिता

en: Aklan
hi_IN: अकलान

en: Aksaray
hi_IN: अक्सराय

en: Akwa Ibom
hi_IN: अक्वा इबोम

en: Al Sharqia
hi_IN: अल शरकिया

en: Alabama
hi_IN: अलबामा

en: Alagoas
hi_IN: अलागोआस

en: Alajuela
hi_IN: अलाजुएला

en: Alaska
hi_IN: अलास्का

en: Alba
hi_IN: अल्बा

en: Albacete
hi_IN: अल्बासेटे

en: Albania
hi_IN: अल्बानिया

en: Albanian
hi_IN: अल्बानियन

en: Albay
hi_IN: अल्बे

en: Alberta
hi_IN: अलबर्टा

en: Alborz (البرز)
hi_IN: अल्बोर्ज़ (البرز)

en: Album
hi_IN: एल्बम

en: Alebtong
hi_IN: एलेबटोंग

en: Alert
hi_IN: अलर्ट

en: Alessandria
hi_IN: एलेसेंड्रिया

en: Alexandria
hi_IN: अलेक्जेंड्रिया

en: Algeria
hi_IN: अल्जीरिया

en: Algiers
hi_IN: अल्जीयर्स

en: Alibori
hi_IN: अलीबोरी

en: Alicante
hi_IN: एलिकांटे

en: Alice.
hi_IN: ऐलिस।

en: Align
hi_IN: संरेखन करें

en: Align center
hi_IN: केंद्र में संरेखित करें

en: Align column center
hi_IN: काँलम केंद्र पक्ष करें

en: Align column left
hi_IN: कॉलम को लेफ्ट संरेखित करें

en: Align column right
hi_IN: कॉलम को दाहिने तरफ संरेखित करें

en: Align left
hi_IN: वाये में संरेखित करें

en: Align right
hi_IN: दाहिने में संरेखित करें

en: Align text
hi_IN: टेक्स्ट को संरेखित करें

en: Align text center
hi_IN: टेक्स्ट को बीच में संरेखित करें

en: Align text left
hi_IN: पाठ को बाएं सीधें

en: Align text right
hi_IN: पाठ को दाएं सीधें

en: Alignment
hi_IN: संरेखन

en: Alignment Matrix Control
hi_IN: संरेखण मैट्रिक्स नियंत्रण

[ctx: Alignment option]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: All
hi_IN: सभी

en: All
hi_IN: सभी

en: All %s
hi_IN: सब %s

en: All About Domains
hi_IN: डोमेन के बारे में सब

en: All Apps
hi_IN: सभी एप्लीकेशन

en: All Authors
hi_IN: सभी रचयिता

en: All Blocks
hi_IN: सभी ब्लॉक

en: All Business features
hi_IN: सभी व्यावसायिक सुविधाएं

en: All Categories
hi_IN: सभी श्रेणियां

en: All Changesets
hi_IN: समस्त परिवर्तन समूह

en: All Comments
hi_IN: सभी टिप्पणियां

en: All Domains
hi_IN: सभी डोमेन

en: All Link Categories
hi_IN: सभी कड़ी श्रेणियाँ

en: All Modules
hi_IN: सभी मॉड्यूल्स

en: All Pages
hi_IN: सभी पृष्ठ

en: All Patterns
hi_IN: सभी पैटर्न

en: All Personal features
hi_IN: सभी व्यक्तिगत सुविधाएं

en: All Posts
hi_IN: सभी पोस्ट

en: All Premium features
hi_IN: सभी प्रीमियम सुविधाएं

en: All Products
hi_IN: सारे उत्पाद

en: All Projects
hi_IN: सभी परियोजनाएं

en: All Security Daily features
hi_IN: सुरक्षा से जुड़ी सभी दैनिक सुविधाएं

en: All Settings
hi_IN: सभी सेटिंग्स

en: All Sites
hi_IN: सभी साइटें

en: All Tabs:
hi_IN: सभी टैब:

en: All Tags
hi_IN: सभी टैग्स

en: All Template Parts
hi_IN: सभी टेम्पलेट भाग

en: All Themes
hi_IN: सभी थीम्स

en: All Time
hi_IN: पूरा समय

en: All Types
hi_IN: सभी प्रकार

en: All Users
hi_IN: सभी उपयोगकर्ता

en: All VaultPress Backup & Security features
hi_IN: VaultPress के सभी बैकअप और सुरक्षा सुविधाएं

en: All VaultPress Backup Daily features
hi_IN: VaultPress के दैनिक बैकअप की सभी सुविधाएं

en: All VaultPress Backup features
hi_IN: VaultPress के बैकअप की सभी सुविधाएं

en: All WP TV Videos
hi_IN: सभी WP TV वीडियोज़

en: All WordPress.com advertising has been removed from your site so your brand can stand out without distractions.
hi_IN: आपकी साइट से सभी WordPress.com विज्ञापन हटा दिए गए हैं, ताकि आपका ब्रांड बिना किसी रुकावट के दिखे.

en: All WordPress.com advertising has been removed from your site. Upgrade to %(businessPlanName)s to remove the WordPress.com footer credit.
hi_IN: सभी WordPress.com विज्ञापन को आपकी साइट से हटा दिया गया है. WordPress.com फ़ुटर क्रेडिट हटाने के लिए %(businessPlanName)s अपग्रेड करें.

en: All WordPress.com plans, including the free plan,  come with fast, secure, and reliable hosting.
hi_IN: सभी WordPress.com प्लान, चाहे फ़्री प्लान हो या पेड, तेज़, सुरक्षित और भरोसेमंद होस्टिंग के  साथ आते हैं.

en: All automatic updates are disabled.
hi_IN: सभी स्वचालित अपडेट अक्षम हैं।

en: All blocks are selected, and cannot be moved
hi_IN: सभी ब्लॉक चयनित हैं, और स्थानांतरित नहीं किए जा सकते

en: All capabilities assigned to the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता को सौपी गयी सभी क्षमताये।

en: All capabilities used by the post type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार द्वारा उपयोग होने वाली सभी क्षमताएँ

en: All capabilities used by the taxonomy.
hi_IN: वर्गीकरण द्वारा इस्तेमाल सभी क्षमताओं।

en: All categories
hi_IN: सभी श्रेणियां

en: All comment types
hi_IN: सभी प्रकार के टिप्पणी

en: All content
hi_IN: सभी सामग्री

en: All content copied.
hi_IN: सभी सामग्री की प्रतिलिपि बनाई गई।

en: All coupons
hi_IN: सभी कूपन

en: All dates
hi_IN: सभी दिनांक

en: All domains ending in {{strong}}%(tld)s{{/strong}} require an SSL certificate to host a website. When you host this domain at WordPress.com an SSL certificate is included. {{a}}Learn more{{/a}}.
hi_IN: {{strong}}%(tld)s{{/strong}} में खत्म होने वाले सभी डोमेन के लिए वेबसाइट होस्ट करने के लिए SSL सर्टिफ़िकेट आवश्यक है. जब आप इस डोमेन को WordPress.com पर होस्ट करते हैं, तो इसमें SSL सर्टिफ़िकेट शामिल होता है. {{a}}ज़्यादा जानें{{/a}}.

en: All done!
hi_IN: सब हो गया!

en: All done! Thank you for supporting %(siteName)s.
hi_IN: सब पूरा हो गया! %(siteName)s को सपोर्ट करने के लिए धन्यवाद.

en: All done. <a href="%s">Have fun!</a>
hi_IN: सभी पूरा हुआ. <a href="%s">आनंद लें!</a>

en: All features, supported by the post type.
hi_IN: सारी विशेषताएं पोस्ट टाइप द्वारा समर्थित हैं |

en: All formats
hi_IN: सभी प्रारूप

en: All free features
hi_IN: सभी मुफ़्त सुविधाएं

en: All gallery image links updated to: %s
hi_IN: सभी गैलरी छवि लिंक अपडेट किए गए: %s

en: All gallery image sizes updated to: %s
hi_IN: सभी गैलरी छवि आकार इस पर अपडेट किए गए: %s

en: All gallery images updated to not open in new tab
hi_IN: सभी गैलरी छवियों को नए टैब में नहीं खोलने के लिए अपडेट किया गया

en: All gallery images updated to open in new tab
hi_IN: सभी गैलरी छवियों को नए टैब में खोलने के लिए अपडेट किया गया

en: All headings
hi_IN: सभी शीर्षक

en: All image sizes
hi_IN: सभी छवियो का आकार

en: All items
hi_IN: सभी वस्तुएं

en: All media items
hi_IN: सभी मीडिया आइटम

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
hi_IN: सभी लापता WooCommerce पृष्ठ सफलतापूर्वक स्थापित किया गया

en: All notifications
hi_IN: सारी सूचनाएँ

en: All of the essential Jetpack Security features in one package including VaultPress Backup, Scan, Akismet Anti-spam and more.
hi_IN: Jetpack Security की सभी ज़रूरी सुविधाएं एक ही पैकेज में, जिसमें VaultPress बैकअप, Scan, Akismet एंटी-स्पैम और बहुत कुछ शामिल है.

en: All of your WordPress files are writable.
hi_IN: आपकी सभी वर्डप्रेस फाइलें लिखने योग्य हैं।

en: All options are currently hidden
hi_IN: सभी विकल्प वर्तमान में छिपे हुए हैं

en: All options reset
hi_IN: सभी विकल्प रीसेट

en: All paid WordPress.com plans purchased for an annual term include one year of free domain registration. Domains registered through this promotion will renew at our {{a}}standard rate{{/a}}, plus applicable taxes, after the first year.{{br /}}{{br /}}This offer is redeemable one time only, and does not apply to plan upgrades, renewals, or premium domains.
hi_IN: सभी पेड WordPress.com प्लान, जो सालाना अवधि के लिए खरीदे जाते हैं, उनमें एक साल का मुफ़्त डोमेन रजिस्ट्रेशन शामिल है. इस प्रमोशन के तहत रजिस्टर किए गए डोमेन, पहले साल के बाद हमारे {{a}}सामान्य रेट{{/a}} और लागू टैक्स के साथ रिन्यू होंगे.{{br /}}{{br /}}यह ऑफ़र केवल एक बार ही रिडीम किया जा सकता है, और प्लान अपग्रेड, रिन्यूअल या प्रीमियम डोमेन्स पर लागू नहीं होता.

en: All patterns
hi_IN: सभी पैटर्न

en: All plans include world-class managed hosting, including automatic updates, security, backups, and more.
hi_IN: सभी प्लान में वर्ल्ड-क्लास मैनेज्ड होस्टिंग शामिल है, जिसमें ऑटोमैटिक अपडेट्स, सुरक्षा, बैकअप और बहुत कुछ शामिल है.

en: All plans include:
hi_IN: सभी योजनाओं में शामिल हैं:

en: All premium and store themes
hi_IN: सभी प्रीमियम और स्टोर थीम्स

en: All premium themes
hi_IN: सभी प्रीमियम थीम्स

en: All results
hi_IN: सभी परिणाम

en: All set!
hi_IN: सब सेट है!

en: All set! Ready to take your site even further?
hi_IN: सब सेट है! क्या आप अपनी साइट को और भी बेहतर बनाना चाहते हैं?

en: All set! Start exploring the features included with your {{strong}}%(productName)s{{/strong}} plan
hi_IN: सब तैयार है! आपके {{strong}}%(productName)s{{/strong}} प्लान के साथ शामिल विशेषताएं एक्सप्लोर करना शुरू करें

en: All set! Time to put your new plugin to work. | All set! Time to put your new plugins to work.
hi_IN[0]: सब सेट है! अपने नए प्लगइन को इस्तेमाल करने का समय आ गया है.
hi_IN[1]: सब सेट है! अपना नया प्लगइन इस्तेमाल करने का समय आ गया है.

en: All set! We’re just setting up your new domain so you can start spreading the word. | All set! We’re just setting up your new domains so you can start spreading the word.
hi_IN[0]: सब सेट है! हम बस आपका नया डोमेन सेट अप कर रहे हैं, ताकि आप तुरंत इसका इस्तेमाल शुरू कर सकें.
hi_IN[1]: सब सेट है! हम बस आपके नए डोमेन सेट अप कर रहे हैं, ताकि आप तुरंत इनका इस्तेमाल शुरू कर सकें.

en: All sides
hi_IN: सभी तरफ

en: All sites are auto-selected; feel free to deselect any you prefer to exclude.
hi_IN: सभी साइटें स्वतः-चयनित हैं; जिसे भी आप बाहर करना चाहते हैं उसे बेझिझक अचयनित करें।

en: All sizes except thumbnail
hi_IN: लघुछवि को छोड़कर सभी आकार

en: All stats available: traffic trends, sources, optimal time to post…
hi_IN: सभी आँकड़े उपलब्ध: ट्रैफ़िक रुझान, स्रोत, पोस्ट करने का इष्टतम समय...

en: All tags
hi_IN: सभी टैग्स

en: All template parts
hi_IN: सभी टेम्पलेट भाग

en: All templates
hi_IN: सभी टेम्पलेट

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
hi_IN: आपके द्वारा अपलोडेड सभी फाइलें मीडिया लाइब्रेरी में सूचीबद्ध हैं, एंव सबसे आख़री के अपलोडस् सूची में पहले सूचीबद्ध हैं।

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
hi_IN: आपके द्वारा अपलोडेड सभी फाइलें मीडिया लाइब्रेरी में सूचीबद्ध हैं, सबसे आख़री अपलोड्स सूची में पहले हैं। आप इस स्क्रीन के प्रदर्शन को अनुकूलित(कस्टमाइज़) करने के लिए स्क्रीन विकल्प टैब का उपयोग कर सकते हैं।

en: All the security, flexibility, and control you need — without the overhead.
hi_IN: सभी तरह की सुरक्षा, फ़्लेक्सिबिलिटी और कंट्रोल जो आपको चाहिए — वो भी बिना किसी अतिरिक्त बोझ के.

en: All time
hi_IN: हमेशा

en: All types
hi_IN: सभी प्रकार के

en: All updates have been completed.
hi_IN: सभी अपडेट पूरे हो गए हैं.

en: All your site's content, themes, plugins, users and settings.
hi_IN: आपकी साइट की सभी सामग्री, थीम्स, प्लगइन्स, उपयोगकर्ता और सेटिंग्स।

en: All-in-one plugin documentation
hi_IN: ऑल-इन-वन प्लगइन दस्तावेज़

en: Allow
hi_IN: अनुमति दें

en: Allow Comments
hi_IN: टिप्पणियों की अनुमति दें

en: Allow Pings
hi_IN: पिंग की आज्ञा दें

en: Allow access to Google Fonts
hi_IN: Google फ़ॉन्ट्स तक पहुंच की अनुमति दें

en: Allow changes to this block throughout instances of this pattern.
hi_IN: इस पैटर्न के उदाहरणों के दौरान इस ब्लॉक में परिवर्तन की अनुमति दें।

en: Allow comments
hi_IN: टिप्पणियों की अनुमति दें.

en: Allow comments on new posts
hi_IN: नई पोस्ट पर टिप्पणियों की अनुमति दें

en: Allow customer reviews?
hi_IN: ग्राहक की समीक्षा(रिव्यूस्) की अनुमति दें?

en: Allow free shipping
hi_IN: निःशुल्क शिपिंग की अनुमति दें

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles.
hi_IN: अन्य ब्लॉगों (Pingbacks और Trackbacks) नए लेख पर लिंक से सूचनाओं की अनुमति दें।

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new posts
hi_IN: नए लेख पर अन्य ब्लॉगों (पिंगबैक और ट्रैकबैक) से लिंक सूचनाओं की अनुमति दें

en: Allow new users to sign up
hi_IN: नए उपयोगकर्ताओं को साइन अप करने की अनुमति दें

en: Allow people to post comments on new articles
hi_IN: लोगो को नये लेख पर टिप्पणी पोस्ट करने की अनुमति दें

en: Allow people to submit comments on new posts.
hi_IN: लोगों को नई पोस्ट पर टिप्पणी सबमिट करने की अनुमति दें।

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा को ज़्यादा मात्रा में ऑर्डर्स से निकालने की अनुमति दें

en: Allow readers to easily share your posts with others by adding sharing buttons throughout your site.
hi_IN: पाठकों को आसानी से अपनी साइट भर में साझेदारी बटन जोड़कर दूसरों के साथ अपने पोस्ट को साझा करने की अनुमति दें।

en: Allow reviews.
hi_IN: समीक्षा करने की अनुमति दें

en: Allow right-click contextual menus
hi_IN: राइट-क्लिक प्रासंगिक मेनू की अनुमति दें

en: Allow search engines to index this site
hi_IN: खोज इंजन को इस साइट को इंडेक्स के लिए अनुमति दें

en: Allow to wrap to multiple lines
hi_IN: कई पंक्तियों में लपेटने की अनुमति दें

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
hi_IN: वूकॉमर्स के उपयोग को ट्रैक करने की अनुमति दें

en: Allow your audience to support your work easily with charitable donations and tips.
hi_IN: अपने दर्शकों को चैरिटेबल डोनेशन और टिप्स के ज़रिए, आपके काम को आसानी से सपोर्ट करने दें.

en: Allow your audience to support your work easily with donations and tips.
hi_IN: अपनी ऑडियंस को डोनेशन और टिप्स के ज़रिए आपके काम को आसानी से सपोर्ट करने दें.

en: Allow your visitors to visit and read your website without seeing any WordPress.com advertising.
hi_IN: आपकी साइट पर आने वाले विज़िटर्स को WordPress.com के विज्ञापन दिखाए बिना अपनी वेबसाइट पर जाने और पढ़ने की अनुमति दें.

en: Allowed Files
hi_IN: अनुमति प्राप्त फ़ाइलें

en: Allowed emails
hi_IN: अनुमत ईमेल

en: Allows contextual List View menus via right-click, overriding browser defaults.
hi_IN: राइट-क्लिक के माध्यम से प्रासंगिक सूची दृश्य मेनू की अनुमति देता है, ब्राउज़र डिफ़ॉल्ट को ओवरराइड करता है।

en: Almaty
hi_IN: अल्माटी

en: Almería
hi_IN: अल्मेरिया

en: Almost done! We need some extra details to register your %(tld)s domain.
hi_IN: लगभग पूरा हो गया है! हमें आपका %(tld)s डोमेन रजिस्टर करने के लिए कुछ अतिरिक्त विवरणों की आवश्यकता है.

en: Almost there—we’re currently finalizing your order.
hi_IN: लगभग हो गया—हम अभी आपके ऑर्डर को फ़ाइनल कर रहे हैं.

en: Already Installed
hi_IN: पहले से इनस्टॉल है

en: Already have a WordPress.com account? {{a}}Log in{{/a}}
hi_IN: पहले से ही एक WordPress.com अकाउंट है? {{a}}लॉग इन करें{{/a}}

en: Already have a domain?
hi_IN: आपके पास पहले से ही कोई डोमेन है?

en: Already have an account?
hi_IN: पहले से ही एक खाता है?

en: Already have an existing website?
hi_IN: पहले से कोई मौजूदा वेबसाइट है?

en: Already pinged:
hi_IN: पहले से पिंग किया जा चुका है:

en: Already yours? <button>Bring it over</button>
hi_IN: पहले से ही आपके पास मौजूद है? <button>इसे ट्रांसफ़र करें</button>

en: Also includes all features offered in the Personal plan.
hi_IN: इसमें पर्सनल प्लान में दी गई सभी सुविधाएं भी शामिल हैं.

en: Also includes all features offered in the Premium plan.
hi_IN: प्रीमियम प्लान में दी गई सभी सुविधाएं भी शामिल हैं.

en: Also includes all features offered in the free plan.
hi_IN: मुफ़्त प्लान में दी गई सभी सुविधाएं भी शामिल हैं.

en: Also includes all features offered in the free version of Jetpack.
hi_IN: Jetpack के मुफ़्त वर्शन में दी गई सभी सुविधाएं भी शामिल हैं.

en: Alt Text
hi_IN: वैकल्पिक मूलशब्द

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
hi_IN: छवि के लिए वैकल्पिक शब्द(टेक्स्ट), उदाहरण &#8220;मोना लिसा&#8221;

en: Alta Verapaz
hi_IN: अल्टा वेरापाज़

en: Alternate email address
hi_IN: वैकल्पिक ईमेल पता

en: Alternative Text
hi_IN: वैकल्पिक मूलशब्द

en: Alternative source
hi_IN: वैकल्पिक स्रोत

en: Alternative text
hi_IN: वैकल्पिक टेक्स्ट

en: Alternative text to display when attachment is not displayed.
hi_IN: प्रदर्शित करने के लिए वैकल्पिक शब्द जब संसाधन प्रदर्शित नहीं किया जाता

en: Alternatively, perhaps one of the search results below can help?
hi_IN: वैकल्पिक रूप से, शायद नीचे दिए गए खोज परिणाम आपकी मदद कर सकें?

en: Alternatively, you can continue to use your current DNS provider by adding the correct A records and CNAME records using our advanced setup.
hi_IN: वैकल्पिक रूप से, आप हमारे एडवांस्ड सेटअप का इस्तेमाल करके सही A रिकॉर्ड्स और CNAME रिकॉर्ड्स जोड़कर अपने मौजूदा DNS प्रदाता का इस्तेमाल करना जारी रख सकते हैं.

en: Alto Paraguay
hi_IN: ऑल्टो पैराग्वे

en: Alto Paraná
hi_IN: ऑल्टो पराना

en: Always
hi_IN: हमेशा

en: Always open List View
hi_IN: हमेशा खुली सूची दृश्य

en: Always show pre-publish checks.
hi_IN: हमेशा पूर्व-प्रकाशित चेक दिखाएं।

en: Always use https when visiting the admin
hi_IN: व्यवस्थापक(एडमिन) का दौरा करते समय हमेशा एचटीटीपीएस का उपयोग करें

en: Amambay
hi_IN: अमाम्बे

en: Amapá
hi_IN: अमापा

en: Amasya
hi_IN: अमास्या

en: Amazonas
hi_IN: एमेज़ोनस

en: America
hi_IN: अमेरिका

en: American English
hi_IN: अमेरिकी अंग्रेजी

en: American Express
hi_IN: अमेरिकन एक्सप्रेस

en: American Samoa
hi_IN: अमेरिका

en: Amman
hi_IN: अम्मान

en: Amnat Charoen
hi_IN: अम्नात चारोएन

en: Amolatar
hi_IN: अमोलतार

en: Amount of sales.
hi_IN: बिक्री की संख्या

en: Amsterdam
hi_IN: एम्सटर्डम

en: Amudat
hi_IN: अमुदत

en: Amuria
hi_IN: अमुरिया

en: Amuru
hi_IN: अमुरु

en: An Automattic %1$s
hi_IN: एक ऑटोमैटिक %1$s

en: An account is already registered with %s. Please log in or use a different email address.
hi_IN: एक अकाउंट %s के साथ पहले से ही रजिस्टर है. कृपया लॉग इन करें या कोई अलग ईमेल पता इस्तेमाल करें.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
hi_IN: इसी उपयोगकर्ता नाम के साथ एक अकाउंट पहले से ही रजिस्टर है. कृपया कोई अन्य चुनें.

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
hi_IN: एक अकाउंट आपके ईमेल पते के साथ पहले से ही रजिस्टर है. <a href="#" class="showlogin">कृपया लॉग इन करें.</a>

en: An account is already registered with your email address. Please log in before proceeding.
hi_IN: एक अकाउंट आपके ईमेल पते के साथ पहले से ही रजिस्टर है. आगे बढ़ने से पहले कृपया लॉग इन करें.

en: An account with this email address already exists.
hi_IN: इस ईमेल पते के साथ एक अकाउंट पहले से मौजूद है.

en: An active PHP session was detected
hi_IN: एक सक्रिय PHP सत्र का पता लगाया गया

en: An alphanumeric identifier for the post type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार के लिये एक अक्षरांकीय पहचानकर्ता ।

en: An alphanumeric identifier for the post unique to its type.
hi_IN: एक ही प्रकार के अद्वितीय पोस्ट के लिए एक अल्फान्यूमेरिक पहचानकर्ता।

en: An alphanumeric identifier for the revision unique to its type.
hi_IN: एक ही प्रकार के अद्वितीय संशोधन के लिए एक अल्फान्यूमेरिक पहचानकर्ता।

en: An alphanumeric identifier for the status.
hi_IN: अवस्था के लिए एक अक्षरांकीय पहचानकर्ता।

en: An alphanumeric identifier for the taxonomy.
hi_IN: वर्गीकरण के लिए एक अक्षरांकीय पहचानकर्ता।

en: An alphanumeric identifier for the term unique to its type.
hi_IN: एक ही प्रकार के अद्वितीय टर्म के लिए एक अल्फान्यूमेरिक पहचानकर्ता।

en: An alphanumeric identifier for the user.
hi_IN: संसाधन के लिए एक अल्फान्यूमेरिक पहचानकर्ता।

en: An array of data being returned from the payment gateway.
hi_IN: पेमेंट गेटवे से वापस किए जा रहे डेटा की एक सूची.

en: An array of template types where the pattern fits.
hi_IN: टेम्प्लेट प्रकारों की एक सरणी जहां पैटर्न फिट बैठता है।

en: An array of the class names for the post container element.
hi_IN: पोस्ट कंटेनर तत्व के लिए वर्ग नामों की एक सरणी।

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
hi_IN: एक स्वचालित वर्डप्रेस अपडेट पूरा होने में नाकाम रहा है - <a href="%s">कृपया अब पुनः अपडेट करने का प्रयास करें</a>।

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
hi_IN: एक स्वचालित वर्डप्रेस अपडेट पूरा होने में नाकाम रहा है! कृपया साइट व्यवस्थापक को सूचित करें।

en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
hi_IN: %s को सक्रिय करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई। बाद में पुन: प्रयास करें।

en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
hi_IN: एक्सटेंशन %1$s को निष्क्रिय करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई| मैन्युअल रूप से इसे निष्क्रिय करने के लिए कृपया <a href="%2$s"> प्लगइन्स स्क्रीन</a> पर जाएं|

en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
hi_IN: %s के लिए सदस्यता निष्क्रिय करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
hi_IN: एक त्रुटि हुई है, शायद इसका मतलब है कि फीड बंद है। बाद में पुन: प्रयास करें।

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
hi_IN: एक त्रुटि हो गई है. कृपया पेज पुन: लोड करें और पुन: प्रयास करें।

en: An error occurred adding you to this site. Go to the <a href="%s">homepage</a>.
hi_IN: आपको इस साइट से जोड़ने में एक त्रुटि हुई। वापस <a href="%s">मुखपृष्ठ</a> पर जाएँ।

en: An error occurred during your purchase.
hi_IN: आपकी खरीदारी के दौरान कोई त्रुटि हुई.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
hi_IN: अपलोड करने में त्रुटि हुई है. कृपया फिर से कोशिश करे.

en: An error occurred while creating the site export.
hi_IN: साइट निर्यात बनाते समय कोई त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while creating the template part.
hi_IN: टेम्पलेट पार्ट बनाते समय एक त्रुटि हुई।

en: An error occurred while creating the template.
hi_IN: टेम्पलेट बनाते समय एक त्रुटि हुई।

en: An error occurred while deactivating %(plugin)s on %(site)s.
hi_IN: एक त्रुटि हुई है, जब  %(site) पर %(plugin) निष्क्रिय पर है।

en: An error occurred while deleting the pattern category.
hi_IN: पैटर्न श्रेणी को हटाते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while permanently deleting the items.
hi_IN: पोस्ट को स्थायी रूप से हटाते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई ।

en: An error occurred while renaming the pattern.
hi_IN: पैटर्न का नाम बदलते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while restoring the post.
hi_IN: पोस्ट को पुनर्स्थापित करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while restoring the posts.
hi_IN: पोस्ट को पुनर्स्थापित करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while reverting the item.
hi_IN: आइटम को पूर्ववत करते समय कोई त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while reverting the items.
hi_IN: आइटम वापस करते समय एक त्रुटि हुई।

en: An error occurred while reverting the template part.
hi_IN: टेम्पलेट भाग को पूर्ववत करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while reverting the template.
hi_IN: टेम्प्लेट को पूर्ववत करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while reverting the templates.
hi_IN: टेम्पलेट्स को पूर्ववत करते समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई।

en: An error occurred while setting the posts page.
hi_IN: पोस्ट पेज निर्धारित करते समय एक त्रुटि हुई।

en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
hi_IN: %1$s अपडेट करने में एक त्रुटि हुई: %2$s

en: An error occurred while updating.
hi_IN: अद्यतीकरण के समय एक त्रुटि उत्पन्न हुई ।

en: An error occurred.
hi_IN: एक त्रुटि पाई गई।

en: An error occurred. Please try again.
hi_IN: एक त्रुटि पाई गई। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: An error of type %1$s was caused in line %2$s of the file %3$s. Error message: %4$s
hi_IN: टाइप %1$s की एक त्रुटि फ़ाइल %3$s की लाइन %2$s में हुई थी। त्रुटि संदेश: %4$s

en: An example title
hi_IN: एक उदाहरण शीर्षक

en: An exporter has improperly used the registration filter.
hi_IN: एक निर्यातक ने पंजीकरण फ़िल्टर का अनुचित रूप से उपयोग किया है।

en: An illustration showing a web site being scanned for security threats
hi_IN: सुरक्षा खतरों के लिए स्कैन की जा रही एक वेब साइट को दिखाने वाला चित्रण

en: An image of the back of the card where you find the security code
hi_IN: कार्ड के पीछे का चित्र, जहां आपको सुरक्षा कोड मिलता है

en: An image should not be lazy-loaded and marked as high priority at the same time.
hi_IN: किसी छवि को आलसी ढंग से लोड नहीं किया जाना चाहिए और साथ ही उसे उच्च प्राथमिकता के रूप में चिह्नित नहीं किया जाना चाहिए।

en: An incomplete personal data request for this email address already exists.
hi_IN: इस ईमेल पते के लिए एक अपूर्ण व्यक्तिगत डेटा अनुरोध पहले से मौजूद है।

en: An individual
hi_IN: एक व्यक्ति

en: An online repository of all posts since 2020
hi_IN: 2020 से लेकर अब तक सभी पोस्ट की एक ऑनलाइन रिपॉज़िटरी

en: An unexpected error occurred. Please try again later.
hi_IN: एक अप्रत्याशित त्रुटि हुई। कृपया बाद में पुन: प्रयास करें।

en: An unknown error occurred
hi_IN: एक अज्ञात त्रुटि हुई

en: An unknown error occurred during creation. Please try again.
hi_IN: निर्माण के दौरान एक अज्ञात त्रुटि हुई। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: An unknown error occurred.
hi_IN: एक अज्ञात त्रुटि हुई।

en: Anadyr
hi_IN: अनाद्य्र

en: Analytics
hi_IN: वैश्लेषिकी(एनालिटिक्स)

en: Anambra
hi_IN: अनम्बरा

en: Ancash
hi_IN: अंकैश

en: Ancestor blocks.
hi_IN: आन्सेस्टर ब्लॉक।

en: Anchorage
hi_IN: एंकरेज

en: Ancona
hi_IN: एंकोना

en: And more ...
hi_IN: और अधिक ...

en: And more...
hi_IN: और अधिक...

en: Andaman and Nicobar Islands
hi_IN: अंडमान और निकोबार द्वीप

en: Andhra Pradesh
hi_IN: आंध्र प्रदेश

en: Andorra
hi_IN: एंडोरा

en: Anenii Noi
hi_IN: अनेनी नोई

en: Ang Thong
hi_IN: आंग थोंग

en: Angle
hi_IN: कोण

en: Angle to rotate clockwise in degrees.
hi_IN: डिग्री में दक्षिणावर्त घुमाने के लिए कोण।

en: Angola
hi_IN: अंगोला

en: Anguilla
hi_IN: एंगुइल्ला

en: Anhui / 安徽
hi_IN: अनहुई / 安徽

en: Animation
hi_IN: ऐनिमेशन

en: Ankara
hi_IN: अंकारा

en: Annaba
hi_IN: अन्नाबा

en: Annual
hi_IN: सालाना

en: Annually
hi_IN: सालाना

en: Anonymous
hi_IN: अनाम

en: Another update is currently in progress.
hi_IN: एक अन्य अपडेट प्रगति में है।

en: Antalya
hi_IN: अंताल्या

en: Antananarivo
hi_IN: अंटानानारिवो

en: Antarctica
hi_IN: अंटार्टिका

en: Antigua
hi_IN: एंटीगुआ

en: Antigua and Barbuda
hi_IN: अण्टीगुआ और बारबूडा

en: Antioquia
hi_IN: एंटिओक्विया

en: Antique
hi_IN: प्राचीन

en: Antofagasta
hi_IN: एंटोफ़गास्टा

en: Any &quot;%1$s&quot; method
hi_IN: कोई &quot;%1$s&quot; तरीका

en: Any Pressable plan is recommended if migrating from WP Engine's Essential Professional, Essential Growth, Essential Scale, or Core plans.
hi_IN: अगर आप WP Engine के Essential Professional, Essential Growth, Essential Scale या Core प्लान से माइग्रेट कर रहे हैं, तो किसी भी Pressable प्लान का सुझाव दिया जाता है.

en: Any category
hi_IN: कोई भी श्रेणी

en: Any extra capabilities assigned to the user.
hi_IN: किसी भी अतिरिक्त क्षमताओं उपयोगकर्ता को सोपा गया

en: Any question? {{a}}Check our help docs{{/a}}.
hi_IN: क्या आपके कोई सवाल हैं? {{a}}मदद के लिए हमारे डॉक्यूमेंट्स देखें{{/a}}.

en: Anyone can register
hi_IN: कोई भी रजिस्टर कर सकता हैं

en: Anyone posts a comment
hi_IN: कोई भी टिप्पणी पोस्ट कर सकता है

en: Anzoátegui
hi_IN: अंज़ोएटेगुई

en: Aomori
hi_IN: आओमोरी

en: Aosta
hi_IN: आओस्ता

en: Apac
hi_IN: एपीएसी

en: Apartment, suite, etc.
hi_IN: अपार्टमेंट, सुइट, आदि.

en: Apartment, suite, etc. (optional)
hi_IN: अपार्टमेंट, सुइट, वगैरह (वैकल्पिक)

en: Apayao
hi_IN: अपयाओ

en: Apia
hi_IN: एपिया

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
hi_IN: क्षमा करें, लेकिन आपके द्वारा अनुरोधित पृष्ठ नहीं पाया जा सका। शायद खोज में मदद मिलेगी।

en: Appearance
hi_IN: बाह्याकृति

en: Append to %1$s block at position %2$d, Level %3$d
hi_IN: स्थिति %2$d, स्तर %3$d पर %1$s ब्लॉक में जोड़ें

en: Appenzell Ausserrhoden
hi_IN: एपेंज़ेल ऑसेरहोडेन

en: Appenzell Innerrhoden
hi_IN: एपेंज़ेल इनरहोडेन

en: Apple subscription is not active
hi_IN: एप्पल सदस्यता सक्रिय नहीं है

en: Apple transaction ID is already tied to a purchase
hi_IN: एप्पल ट्रांज़ैक्शन आईडी पहले से ही खरीदारी से जुड़ी हुई है

en: Apple transaction product ID differs from the expected product ID
hi_IN: एप्पल ट्रांज़ैक्शन उत्पाद आईडी अपेक्षित उत्पाद आईडी से भिन्न है

en: Application Passwords
hi_IN: एप्लिकेशन पासवर्ड

en: Application object doesn't contain a blog id
hi_IN: एप्लिकेशन ऑब्जेक्ट में ब्लॉग आईडी नहीं है

en: Application password not found.
hi_IN: एप्लिकेशन पासवर्ड नहीं मिला।

en: Application passwords are not available.
hi_IN: एप्लिकेशन पासवर्ड उपलब्ध नहीं हैं।

en: Apply
hi_IN: लागू करें

en: Apply Crop
hi_IN: क्रॉप करें

en: Apply changes to:
hi_IN: परिवर्तन लागू करें:

en: Apply contact update to My Account email.
hi_IN: संपर्क अपडेट को मेरे अकाउंट के ईमेल पर लागू करें.

en: Apply coupon
hi_IN: कूपन लगाइये

en: Apply duotone filter
hi_IN: डुओटोन फ़िल्टर लागू करें

en: Apply globally
hi_IN: विश्व स्तर पर लागू करें

en: Apply suggested format: %s
hi_IN: सुझाए गए प्रारूप को लगाएं: %s

en: Apply the "%1$s" format.
hi_IN: "%1$s" प्रारूप लागू करें।

en: Apply the selected revision to your site.
hi_IN: चयनित संशोधन को अपनी साइट पर लागू करें.

en: Apply this block’s typography, spacing, dimensions, and color styles to all %s blocks.
hi_IN: इस ब्लॉक की टाइपोग्राफी, रिक्ति, आयाम और रंग शैलियों को सभी %s ब्लॉकों पर लागू करें।

en: Apply to all blocks inside
hi_IN: अंदर सभी ब्लॉकों पर लागू करें

en: Apply to become a hosting partner.
hi_IN: एक होस्टिंग पार्टनर बनने के लिए अप्लाई करें.

en: Apply your skills or learn new ones.
hi_IN: अपने कौशल लागू करें या नए सीखें।

en: Applying a shiny top coat
hi_IN: आकर्षक बनाने के लिए फ़िनिशिंग टच देना

en: Applying design
hi_IN: डिज़ाइन लागू करें

en: Approval step
hi_IN: स्वीकृति चरण

en: Approve
hi_IN: स्वीकृत

en: Approve and Reply
hi_IN: अनुमोदन करें और जवाब दें

en: Approve comment
hi_IN: टिपण्णी स्वीकृत करे

en: Approve it: %s
hi_IN: इसे स्वीकृत करें: %s

en: Approve this comment
hi_IN: इस टिप्पणी को स्वीकृत करे

en: Approved
hi_IN: स्वीकृत

[ctx: Approved product download directories]
en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: Apr
hi_IN: अप्रैल

en: April
hi_IN: अप्रैल

[ctx: April abbreviation]
en: Apr
hi_IN: अप्रैल

en: Apure
hi_IN: निर्मल

en: Apurímac
hi_IN: अपुरिमैक

en: Aqtau
hi_IN: अक्टाउ

en: Aqtobe
hi_IN: अक्तोब

en: Araba/Álava
hi_IN: अरबा/अलावा

en: Arabic
hi_IN: अरबी

en: Arad
hi_IN: अराड

en: Aragua
hi_IN: अरागुआ

en: Araguaina
hi_IN: एरागुआइना

en: Arauca
hi_IN: अरूका

en: Arbitrary HTML code.
hi_IN: किसी भी प्रकार का एचटीएमएल कोड।

en: Arbitrary text.
hi_IN: मनमाना टेक्स्ट।

en: Archive
hi_IN: आर्काइव

en: Archive <span class="count">(%s)</span> | Archives <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: पुरालेख <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: पुरालेख <span class="count">(%s)</span>

en: Archive Title
hi_IN: आर्काइव शीर्षक

en: Archive for %s
hi_IN: %s के लिए पुरालेख

en: Archive title
hi_IN: आर्काइव शीर्षक

en: Archive type: Name
hi_IN: आर्काइव प्रकार: नाम

en: Archive: %1$s (%2$s)
hi_IN: पुरालेख:%1$s(%2$s)

en: Archive: %s
hi_IN: पुरालेख: %s

en: Archived
hi_IN: संग्रहीत

en: Archived <span class="count">(%s)</span> | Archived <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: संग्रहीत <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: संग्रहीत <span class="count">(%s)</span>

en: Archives
hi_IN: पुरालेख

en: Arctic
hi_IN: आर्कटिक

en: Ardabil (اردبیل)
hi_IN: अर्दबील (اردبیل)

en: Ardahan
hi_IN: अर्दान

en: Are WordPress cron jobs enabled?
hi_IN: क्या वर्डप्रेस क्रॉन जॉब्स सक्षम हैं?

en: Are traffic and bandwidth really unlimited?
hi_IN: क्या ट्रैफिक और बैंडविड्थ वास्तव में अनलिमिटेड हैं?

en: Are you having issues receiving it?
hi_IN: क्या आपको इसे प्राप्त करने में समस्या हो रही है?

en: Are you lost?
hi_IN: आप खो गए हैं?

en: Are you ready to publish?
hi_IN: क्या आप प्रकाशित करने के लिए तैयार हैं?

en: Are you ready to save?
hi_IN: क्या आप बदलाव के लिए तैयार हैं?

en: Are you ready to schedule?
hi_IN: क्या आप शेड्यूल करने के लिए तैयार हैं?

en: Are you ready to submit for review?
hi_IN: क्या आप समीक्षा के लिए प्रस्तुत करने के लिए तैयार हैं?

en: Are you sure it exists?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि यह मौजूद है?

en: Are you sure the database server is not under particularly heavy load?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि डेटाबेस सर्वर विशेष रूप से भारी लोड से ग्रस्त नहीं है?

en: Are you sure the database server is running?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि डेटाबेस सर्वर चल रहा है?

en: Are you sure you have the correct username and password?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आपके पास सही यूज़रनेम और पासवर्ड हैं?

en: Are you sure you have typed the correct hostname?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आपने सही होस्ट नाम टाइप किया है?

en: Are you sure you mean <strong>%s</strong>? This is not a valid domain.
hi_IN: क्या पक्के तौर पर आपका मतलब <strong>%s</strong> है? यह एक मान्य डोमेन नहीं है.

en: Are you sure you want to apply this revision? Any unsaved changes will be lost.
hi_IN: क्या आप वाकई इस संशोधन को लागू करना चाहते हैं? कोई भी सहेजा न गया परिवर्तन नष्ट हो जाएगा।

en: Are you sure you want to delete "%s" font size preset?
hi_IN: क्या आप निश्चित रूप से "%s" और उसके पूर्व निर्धारित फ़ॉन्ट आकार को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete "%s" shadow preset?
hi_IN: क्या आप वाकई "%s" छाया प्रीसेट हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
hi_IN: क्या आप निश्चित है कि आप %s को नष्ट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete %s?
hi_IN: क्या आप निश्चित है कि आप %s को नष्ट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete the category "%s"? The patterns will not be deleted.
hi_IN: क्या आप वाकई "%s" श्रेणी को हटाना चाहते हैं? पैटर्न नहीं हटाए जाएँगे।

en: Are you sure you want to delete this Navigation Menu?
hi_IN: क्या आप वाकई इस नेविगेशन मेनू को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this log?
hi_IN: क्या आप वाकई इस लॉग को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this theme?
hi_IN: क्या आप वाकई इस थीम को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to disable overrides? Disabling overrides will revert all applied overrides for this block throughout instances of this pattern.
hi_IN: क्या आप वाकई ओवरराइड को अक्षम करना चाहते हैं? ओवरराइड को अक्षम करने से इस पैटर्न के सभी इंस्टेंस में इस ब्लॉक के लिए लागू किए गए सभी ओवरराइड वापस आ जाएंगे।

en: Are you sure you want to discard your unpublished changes?
hi_IN: क्या आप वाकई अपने अप्रकाशित परिवर्तनों को छोड़ना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to do this?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं की आप यह करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
hi_IN: क्या आप लॉग आउट करना चाहते हैं? <a href="%s"> पुष्टि करें और लॉग आउट करें </a>

en: Are you sure you want to mark this comment as resolved?
hi_IN: क्या आप वाकई इस टिप्पणी को हल किया गया के रूप में चिह्नित करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to move "%s" to the trash?
hi_IN: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप "%s" को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
hi_IN: क्या आप वाकई "%s" को स्थायी रूप से हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to permanently delete %d item? | Are you sure you want to permanently delete %d items?
hi_IN[0]: क्या आप वाकई %d आइटम को स्थायी रूप से हटाना चाहते हैं?
hi_IN[1]: क्या आप वाकई %d आइटम स्थायी रूप से हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to remove all custom font size presets?
hi_IN: क्या आप वाकई सभी कस्टम फ़ॉन्ट आकार प्रीसेट हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to remove this email address?
hi_IN: क्या आप वाकई यह ईमेल पता हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reset all font size presets to their default values?
hi_IN: क्या आप वाकई सभी फ़ॉन्ट आकार प्रीसेट को उनके डिफ़ॉल्ट मानों पर रीसेट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to revoke this license?
hi_IN: क्या आप वाकई इस लाइसेंस को रद्द करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to unpublish this post?
hi_IN: क्या आप वाकई इस पोस्ट को अप्रकाशित करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to unschedule this post?
hi_IN: क्या आप वाकई इस पोस्ट को अन-शेड्यूल करना चाहते हैं?

en: Are you sure?
hi_IN: क्या आप निश्चित हैं?

en: Area
hi_IN: क्षेत्र

en: Arequipa
hi_IN: अरेक्विपा

en: Arezzo
hi_IN: अरेज़ो

en: Argentina
hi_IN: अर्जेंटीना

en: Argeș
hi_IN: आर्गेस

en: Arica y Parinacota
hi_IN: एरिका वाई परिनाकोटा

en: Arizona
hi_IN: एरिजोना

en: Arkansas
hi_IN: अर्कांसस

en: Armed Forces (AA)
hi_IN: सशस्त्र बल (एए)

en: Armed Forces (AE)
hi_IN: सशस्त्र बल (एई)

en: Armed Forces (AP)
hi_IN: सशस्त्र बल (एपी)

en: Armenia
hi_IN: आर्मीनिया

en: Arrange blocks horizontally.
hi_IN: क्षैतिज रूप से ब्लॉक व्यवस्थित करें।

en: Arrange blocks in a grid.
hi_IN: ब्लॉकों को ग्रिड में व्यवस्थित करें।

en: Arrange blocks vertically.
hi_IN: ब्लॉक को लंबवत रूप से व्यवस्थित करें।

en: Array of column names to be searched.
hi_IN: खोजे जाने वाले कॉलम नामों की सरणी।

en: Array of image edits.
hi_IN: चित्रों के संपादन का एक एरे।

en: Arrow
hi_IN: ऐरो

[ctx: Arrow option for Comments Pagination Next/Previous blocks]
en: Arrow
hi_IN: ऐरो

[ctx: Arrow option for Comments Pagination Next/Previous blocks]
en: Chevron
hi_IN: चेवरन

[ctx: Arrow option for Comments Pagination Next/Previous blocks]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Arrow option for Next/Previous link]
en: Arrow
hi_IN: ऐरो

[ctx: Arrow option for Next/Previous link]
en: Chevron
hi_IN: चेवरन

[ctx: Arrow option for Next/Previous link]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Arrow option for Query Pagination Next/Previous blocks]
en: Arrow
hi_IN: ऐरो

[ctx: Arrow option for Query Pagination Next/Previous blocks]
en: Chevron
hi_IN: चेवरन

[ctx: Arrow option for Query Pagination Next/Previous blocks]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Art
hi_IN: आर्ट

en: Art &amp; Design
hi_IN: आर्ट &amp; डिज़ाइन

en: Artigas
hi_IN: आर्टिगास

en: Artist
hi_IN: कलाकार

en: Artvin
hi_IN: आर्टविन

en: Arua
hi_IN: अरूआ

en: Aruba
hi_IN: अरूबा

en: Arunachal Pradesh
hi_IN: अरुणाचल प्रदेश

en: Arusha
hi_IN: अरुषा

en: As a Jetpack partner, by purchasing products through our Agency & Pro tools, you get:
hi_IN: Jetpack पार्टनर के रूप में, हमारी एजेंसी और प्रो टूल्स के ज़रिए प्रॉडक्ट खरीदकर, आपको मिलता है:

en: As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
hi_IN: एक नए वर्डप्रेस उपयोगकर्ता के रूप में, आपको इस पृष्ठ को हटाने और अपनी सामग्री के लिए नए पृष्ठ बनाने के लिए <a href="%s">अपने डैशबोर्ड</a> पर जाना चाहिए। मज़े करो!

en: As a reminder, here are your order details:
hi_IN: एक अनुस्मारक के रूप में, आपके आदेश विवरण यहां दिए गए हैं:

en: As an app icon and a browser icon.
hi_IN: एक ऐप आइकन और एक ब्राउज़र आइकन के रूप में।

en: As soon as your %(productName)s subscription is activated you will receive a confirmation email from our Happiness Engineers.
hi_IN: जैसे ही आपकी %(productName)s सदस्यता ऐक्टिव होती है आपको हमारे हैप्पीनेस इंजीनियर्स की ओर से एक पुष्टि वाला ईमेल मिलेगा.

en: As soon as your subscription is activated you will receive a confirmation email from our Happiness Engineers.
hi_IN: जैसे ही आपकी सदस्यता ऐक्टिव होती है आपको हमारे हैप्पीनेस इंजीनियर्स की ओर से एक पुष्टि वाला ईमेल मिलेगा.

en: Ascending
hi_IN: बढ़ते क्रम में

en: Ascending by order
hi_IN: क्रम से आरोही

en: Ascending.
hi_IN: बढ़ते क्रम में

en: Ascoli Piceno
hi_IN: एस्कोली पिकेनो

en: Ashanti
hi_IN: अशांति

en: Ashgabat
hi_IN: अश्गाबात

en: Ashkhabad
hi_IN: अश्खाबाद

en: Asia
hi_IN: एशिया

en: Aside
hi_IN: एक तरफ

en: Ask a question
hi_IN: कोई सवाल पूछें

en: Ask a question in our forum
hi_IN: हमारे फोरम में एक सवाल पूछें

en: Ask our AI assistant
hi_IN: हमारे AI असिस्टेंट से पूछें

en: Asmara
hi_IN: अस्मारा

en: Asmera
hi_IN: अस्मेरा

en: Aspect Ratio
hi_IN: स्वरूप अनुपात

en: Aspect ratio
hi_IN: स्वरूप अनुपात

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Custom
hi_IN: कस्टम

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Original
hi_IN: वास्तविक

en: Aspect ratio:
hi_IN: अभिमुखता अनुपात:

en: Assam
hi_IN: असम

en: Assembled products and kits
hi_IN: असेंबल किए गए प्रॉडक्ट्स और किट

en: Assign a category
hi_IN: एक श्रेणी असाइन करें

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
hi_IN: अनुक्रम बनाने के लिए एक पैरेंट टर्म नियुक्त करें | उदाहरण के लिए टर्म जैज़, बेबॉप और बिग बैंड का पैरेंट टर्म होगा |

en: Assign a payment method later
hi_IN: भुगतान का तरीका बाद में असाइन करें

en: Assign your products to brands and make it easier for your customers to browse your catalog by brand.
hi_IN: अपने प्रॉडक्ट्स को ब्रांड्स से जोड़ें और अपने ग्राहकों के लिए ब्रांड के हिसाब से कैटलॉग ब्राउज़ करना आसान बनाएं.

en: Assigned
hi_IN: निरुपित

en: Assigned Menu
hi_IN: निरुपित मेनू

en: Assigned on
hi_IN: पर निरुपित

en: Assigned on:
hi_IN: पर निरुपित:

en: Asthma
hi_IN: अस्थमा

en: Asti
hi_IN: अस्ति

en: Astrakhan
hi_IN: अस्त्राखान

en: Asturias
hi_IN: ऑस्टुरियस

en: Asuncion
hi_IN: असूनसियॉन

en: Asunción
hi_IN: असुनसियन

en: Aswan
hi_IN: असवान

en: Asyut
hi_IN: अस्युत

en: At a Glance
hi_IN: एक नजर में

en: At the end of the promotional period your %(productName)s subscription will renew for %(maybeProratedRegularPrice)s. Subsequent renewals will be %(regularPrice)s. You can add or update your payment method at any time {{link}}here{{/link}}.
hi_IN: प्रचार अवधि के अंत में आपकी %(productName)s सदस्यता %(maybeProratedRegularPrice)s के लिए रिन्यू होगी. इसके बाद के रिन्यूअल %(regularPrice)s होंगे. आप {{link}}यहां{{/link}}किसी भी समय अपने भुगतान के तरीके को जोड़ या अपडेट कर सकते हैं.

en: Atacama
hi_IN: अटाकामा

en: Atakora
hi_IN: अटाकोरा

en: Athens
hi_IN: एथेंस

en: Atikokan
hi_IN: अटिकोकन

en: Atka
hi_IN: एटका

en: Atlantic
hi_IN: अटलांटिक

en: Atlantique
hi_IN: अटलांटिक

en: Atlántico
hi_IN: अटलांटिको

en: Atlántico Norte
hi_IN: अटलांटिको नॉर्ट

en: Atlántico Sur
hi_IN: अटलांटिको सुर

en: Atlántida
hi_IN: अटलांटिडा

en: Attach
hi_IN: संलग्न करें

en: Attach &#8220;%s&#8221; to existing content
hi_IN: मौजूदा सामग्री में &#8220;%s&#8221; संलग्न करें

en: Attach to existing content
hi_IN: मौजूदा सामग्री में संलग्न करें

en: Attaching Files
hi_IN: फ़ाइलों को संलग्न किया जा रहा

en: Attachment Attributes
hi_IN: संलग्नक की विशेषता

en: Attachment Details
hi_IN: अनुलग्नक विवरण

en: Attachment Display Settings
hi_IN: अनुलग्नक प्रदर्शन सेटिंग्स

en: Attachment Page
hi_IN: संलग्न पृष्ठ

en: Attachment Pages
hi_IN: संलग्नित पृष्ठ

en: Attachment Post URL
hi_IN: अनुलग्नक पोस्ट यूआरएल

en: Attachment Preview
hi_IN: संलग्न पूर्वावलोकन

en: Attachment details
hi_IN: अनुलग्नक विवरण

en: Attachment page
hi_IN: संलग्न पृष्ठ

en: Attachment pages
hi_IN: संलग्नित पृष्ठ

en: Attachment post ID
hi_IN: संलग्नित पोस्ट आईडी

en: Attachment type.
hi_IN: संलग्न का प्रकार।

en: Attapeu
hi_IN: अट्टापेउ

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
hi_IN: लेख(आर्टिकल) से कोई भी ब्लॉग लिंक्ड है यह सूचित करने का प्रयास किया

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
hi_IN: रेंज [1,100] के बाहर छवि गुणवत्ता निर्धारित करने का प्रयास किया गया।

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
hi_IN: एक वैध कॉलबैक के बिना एक शाॅर्टकोड पार्स करने का प्रयास किया गया है: %s

en: Attempting to restore the previous version.
hi_IN: पिछले संस्करण को पुनर्स्थापित करने का प्रयास किया जा रहा है।

en: Attend an upcoming event near %s.
hi_IN: %s के पास आने वाले सम्मलेन में भाग लें |

en: Attica
hi_IN: अटिका

en: Attribute
hi_IN: गुण

en: Attribute %d default
hi_IN: गुण %d डिफ़ॉल्ट

en: Attribute %d global
hi_IN: गुण %d  गलोबल

en: Attribute %d name
hi_IN: गुण %d नाम

en: Attribute %d value(s)
hi_IN: गुण %d मान (ओं)

en: Attribute ID.
hi_IN: गुण-धर्म आई डी

en: Attribute all content to:
hi_IN: सभी सामग्री के लिए विशेषता(एट्रिब्यूट):

en: Attribute name
hi_IN: गुण का नाम

en: Attribute name.
hi_IN: एट्रिब्यूट का नाम

en: Attribute value(s)
hi_IN: गुण मान (ओं)

en: Attribute visibility
hi_IN: विशेषता दृश्यता

en: Attributes
hi_IN: ऐट्रिब्यूट्स (गुण)

en: Attributes connected to custom fields or other dynamic data.
hi_IN: कस्टम फ़ील्ड या अन्य गतिशील डेटा से जुड़े गुण।

en: Attributes for the block.
hi_IN: ब्लॉक के लिए विशेषताए।

en: Atyrau
hi_IN: अतिराव

en: Auckland
hi_IN: ऑकलैंड

en: Audio
hi_IN: ऑडियो

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: ऑडियो <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: ऑडियो <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Codec:
hi_IN: ऑडियो कोडेक:

en: Audio File URL
hi_IN: ऑडियो फाइल यू आर एल

en: Audio Format:
hi_IN: ऑडियो प्रारूप:

en: Audio Player
hi_IN: ऑडियो प्लेयर

en: Audio Widget
hi_IN: ऑडियो विजेट

en: Audio Widget (%d) | Audio Widget (%d)
hi_IN[0]: ऑडियो विजेट  (%d)
hi_IN[1]: ऑडियो विजेट  (%d)

en: Audio caption text
hi_IN: ऑडियो कैप्शन टेक्स्ट

en: Audio details
hi_IN: ऑडियो विवरण

en: Audio title
hi_IN: ऑडियो शीर्षक

en: Audio title&hellip;
hi_IN: ऑडियो शीर्षक&hellip;

en: Audio upload support
hi_IN: ऑडियो अपलोड सपोर्ट

en: Audio, Video, or Other File
hi_IN: ऑडियो, वीडियो, या अन्य फाइल

en: Aug
hi_IN: अगस्त

en: August
hi_IN: अगस्त

[ctx: August abbreviation]
en: Aug
hi_IN: अगस्त

en: Aurora
hi_IN: औरोरा

en: Australia
hi_IN: ऑस्ट्रेलिया

en: Australian Capital Territory
hi_IN: ऑस्ट्रेलियाई राजधानी क्षेत्र

en: Austria
hi_IN: ऑस्ट्रिया

en: Auth Code
hi_IN: ऑथराइज़ेशन कोड

en: Authentication
hi_IN: प्रमाणीकरण

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
hi_IN: प्रमाणीकरण और सदस्यता कैश को सफलतापूर्वक रीफ़्रेश किया गया।

en: Author
hi_IN: लेखक

en: Author Archive
hi_IN: लेखक पुरालेख

en: Author Biography
hi_IN: लेखक जीवनी

en: Author Image
hi_IN: लेखक का चित्र

en: Author Name
hi_IN: लेखक का नाम

en: Author URL
hi_IN: दूसरा यूआरएल

en: Author URL of the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता का लेखक युआरएल।

en: Author avatar
hi_IN: लेखक का अवतार

en: Author mapping
hi_IN: लेखक मैपिंग

en: Author website
hi_IN: लेखक की वेबसाइट

en: Author:
hi_IN: लेखक:

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
hi_IN: लेखक: %1$s (आई पी पता: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
hi_IN: लेखक: %s

en: Authorization failed
hi_IN: प्राधिकरण विफल

en: Authorization header
hi_IN: अधिकृतता हैडर

en: Authorize
hi_IN: प्राधिकृत करे

en: Authorize Application
hi_IN: आवेदन अधिकृत करें

en: Authorize the transfer
hi_IN: ट्रांसफ़र को ऑथराइज़ करें

en: Authorize with WordPress.com to get started
hi_IN: शुरू करने के लिए WordPress.com के साथ ऑथराइज़ करें

en: Authors
hi_IN: लेखक

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
hi_IN: लेखक प्रकाशित करें और अपने स्वयं के पदों का प्रबंधन , और फ़ाइलों को अपलोड करने में सक्षम हो सकता है।

en: Authors:
hi_IN: लेखक:

en: Auto
hi_IN: अपनेआप

en: Auto Draft
hi_IN: ऑटो ड्राफ्ट

en: Auto add pages
hi_IN: स्वतः पृष्ठों को जोड़े

en: Auto renews on:
hi_IN: ऑटो नवीनीकरण चालू:

en: Auto-activating your product license key.
hi_IN: अपनी प्रॉडक्ट लाइसेंस कुंजी को ऑटो-एक्टिवेट करना.

en: Auto-renew off
hi_IN: ऑटो-नवीनीकरण बंद

en: Auto-renew on
hi_IN: ऑटो-नवीनीकरण चालू

en: Auto-update
hi_IN: स्वतः अपडेट

en: Auto-updates
hi_IN: स्वतः अपडेट

en: Auto-updates Enabled <span class="count">(%s)</span> | Auto-updates Enabled <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: स्वतः अपडेट सक्षम किया गया <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: स्वतः अपडेट सक्षम किया गया <span class="count">(%s)</span>

en: Auto-updates disabled
hi_IN: ऑटो-अपडेट अक्षम किया गया

en: Auto-updates enabled
hi_IN: ऑटो-अपडेट्स सक्षम किया गया

en: Auto-updates for plugins and themes appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
hi_IN: प्लगइन्स और थीम के लिए ऑटो-अपडेट अक्षम दिखाई देते हैं। यह आपकी साइट को उपलब्ध होने पर स्वचालित रूप से नए संस्करण प्राप्त करने से रोकेगा।

en: Auto-updates for plugins and/or themes appear to be disabled, but settings are still set to be displayed. This could cause auto-updates to not work as expected.
hi_IN: प्लगइन्स और / या थीम के लिए ऑटो-अपडेट अक्षम दिखाई देते हैं, लेकिन सेटिंग्स अभी भी प्रदर्शित होने के लिए निर्धारित हैं। यह अपेक्षा के अनुरूप काम नहीं करने के लिए ऑटो-अपडेट का कारण बन सकता है।

en: Auto-updates for plugins appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
hi_IN: प्लगइन्स के लिए ऑटो-अपडेट अक्षम दिखाई देते हैं। यह आपकी साइट को उपलब्ध होने पर स्वचालित रूप से नए संस्करण प्राप्त करने से रोकेगा।

en: Auto-updates for themes appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
hi_IN: थीम के लिए ऑटो-अपडेट अक्षम दिखाई देते हैं। यह आपकी साइट को उपलब्ध होने पर स्वचालित रूप से नए संस्करण प्राप्त करने से रोकेगा।

en: Autoloaded options
hi_IN: स्वत: लोड किए गए विकल्प

en: Automate marketing campaigns to send targeted and personalized messages to customers.
hi_IN: मार्केटिंग कैंपेन ऑटोमेट करें, ताकि आप ग्राहकों को लक्षित और खासतौर पर उनके लिए बनाए गेए मैसेज भेज सकें.

en: Automate your marketing
hi_IN: अपने विपणन को स्वचालित करें

en: Automate your tax calculations.
hi_IN: अपनी टैक्स गणना को स्वचालित करें.

en: Automated WordPress updates
hi_IN: ऑटोमेटेड WordPress अपडेट्स

en: Automated and immediate resolution for a large percentage of known security vulnerabilities or threats.
hi_IN: जानी-मानी सुरक्षा कमजोरियों या खतरों का ऑटोमेटेड और तत्काल समाधान.

en: Automated backup + quick restore
hi_IN: स्वचालित बैकअप + तुरंत रीस्टोर

en: Automated critical CSS generation
hi_IN: ऑटोमेटेड क्रिटिकल CSS जनरेशन

en: Automated daily backups (off-site)
hi_IN: स्वचालित दैनिक बैकअप (ऑफ़-साइट)

en: Automated daily scanning
hi_IN: ऑटोमैटिक डेली स्कैनिंग

en: Automated daily scanning for security vulnerabilities or threats on your site. Includes instant notifications and automatic security fixes. {{link}}Learn more{{/link}}.
hi_IN: आपकी साइट पर सुरक्षा कमज़ोरियों या खतरों के लिए रोज़ाना स्वचालित स्कैनिंग. त्वरित सूचनाएं और स्वचालित सुरक्षा समाधान शामिल हैं. {{link}}ज़्यादा जानें{{/link}}.

en: Automated datacenter failover
hi_IN: ऑटोमेटेड डेटा सेंटर फ़ेलओवर

en: Automated email triggers
hi_IN: स्वचालित ईमेल ट्रिगर्स

en: Automated plugin updates
hi_IN: ऑटोमेटेड प्लगइन अपडेट्स

en: Automated plugin upgrade
hi_IN: ऑटोमेटेड प्लगइन अपडेट

en: Automated real-time scanning for security vulnerabilities or threats on your site. Includes instant notifications and automatic security fixes. {{link}}Learn more{{/link}}.
hi_IN: आपकी साइट पर सुरक्षा कमज़ोरियों या खतरों के लिए रियल टाइम में स्वचालित स्कैनिंग. त्वरित सूचनाएं और स्वचालित सुरक्षा समाधान शामिल हैं. {{link}}ज़्यादा जानें{{/link}}.

en: Automated restores
hi_IN: अपने-आप होने वाला रीस्टोर

en: Automated sales taxes
hi_IN: स्वचालित बिक्री टैक्स

en: Automated security scanning with the option to run complete site scans at any time.
hi_IN: सिक्योरिटी स्कैनिंग अपने-आप होती है और आप किसी भी समय पूरी साइट का स्कैन रन कर सकते हैं.

en: Automated site backups and one-click restore
hi_IN: स्वचालित रूप से साइट बैकअप्स और एक-क्लिक में रीस्टोर

en: Automatic Updates
hi_IN: स्वचालित अपडेट

en: Automatic daily backups of your entire site, with unlimited, WordPress-optimized secure storage.
hi_IN: अनलिमिटेड, WordPress ऑप्टिमाइज़ किया गया सुरक्षित स्टोरेज के साथ आपकी पूरी साइट के लिए स्वचालित दैनिक बैकअप.

en: Automatic daily backups of your entire site, with unlimited, WordPress-optimized secure storage. {{link}}Learn more{{/link}}.
hi_IN: अनलिमिटेड, WordPress ऑप्टिमाइज़ किया गया सुरक्षित स्टोरेज के साथ आपकी पूरी साइट के लिए स्वचालित दैनिक बैकअप. {{link}}ज़्यादा जानें{{/link}}.

en: Automatic datacenter failover
hi_IN: ऑटोमैटिक डाटा सेंटर फ़ेलओवर

en: Automatic malware scanning.
hi_IN: स्वचालित मैलवेयर स्कैनिंग।

en: Automatic real-time backups of every single aspect of your site. Stored safely and optimized for WordPress.
hi_IN: आपकी साइट के हर हिस्से का ऑटोमैटिक, रियल-टाइम बैकअप. सुरक्षित रूप से स्टोर किया गया और WordPress के लिए ऑप्टिमाइज़ किया गया.

en: Automatic sales tax
hi_IN: स्वचालित बिक्री टैक्स

en: Automatically add new top-level pages to this menu
hi_IN: स्वतः यह मेनू के लिए नए शीर्ष स्तर के पृष्ठों को जोड़ेगा

en: Automatically add paragraphs
hi_IN: स्वतः पैराग्राफ जोड़े

en: Automatically close comments on posts older than %s days
hi_IN: %s दिनों से ज़्यादा पुराने लेखों पर टिप्पणियाँ स्वतः बंद करे

en: Automatically generate custom images for posts using a template or a custom text.
hi_IN: किसी टेम्पलेट या कस्टम टेक्स्ट का इस्तेमाल करके पोस्ट के लिए कस्टम चित्र स्वचालित रूप से जनरेट करें.

en: Automatically generate images for posts
hi_IN: पोस्ट्स के लिए स्वचालित रूप से चित्र जनरेट करें

en: Automatically notify customers when your products are restocked.
hi_IN: जब आपके प्रोडक्ट्स फिर से स्टॉक में आएं, तो अपने ग्राहकों को ऑटोमैटिकली सूचित करें.

en: Automatically share to Facebook, Instagram, Threads, LinkedIn, Mastodon, Tumblr, and Nextdoor.
hi_IN: Facebook, Instagram, Threads, Bluesky, LinkedIn, Mastodon, Tumblr, Nextdoor पर ऑटोमैटिकली शेयर करें.

en: Automatically share your latest post on Facebook, Tumblr, and more.
hi_IN: Facebook, Tumblr और अन्य प्लेटफ़ॉर्म पर अपनी नई पोस्ट ऑटोमैटिकली शेयर करें.

en: Automatically share your posts
hi_IN: अपनी पोस्ट ऑटोमैटिक तरीके से शेयर करें

en: Automatically share your posts and products on social media
hi_IN: सोशल मीडिया पर अपने पोस्ट और प्रॉडक्ट्स को स्वचालित रूप से शेयर करें

en: Automation
hi_IN: स्वचालन

en: Automations
hi_IN: ऑटोमेशन

en: Autoplay
hi_IN: ऑटोप्ले

en: Autosave by %s
hi_IN: %s नाम से स्वत: संचित(अॉटोसेव) करें

en: Autosaving
hi_IN: ऑटोसैविंग

en: Autoupdate
hi_IN: स्वत: अद्यतन

en: Availability
hi_IN: उपलब्धता

en: Available Actions
hi_IN: उपलब्ध क्रियाएं

en: Available Tools
hi_IN: उपलब्ध साधन

en: Available Widgets
hi_IN: उपलब्ध विजेट्स

en: Available block types
hi_IN: उपलब्ध ब्लॉक प्रकार

en: Available disk space
hi_IN: उपलब्ध डिस्क स्थान

en: Available downloads
hi_IN: उपलब्ध डाउनलोड

en: Available fonts, typographic styles, and the application of those styles.
hi_IN: उपलब्ध फ़ॉन्ट, टाइपोग्राफ़िक स्टाइल, और उन स्टाइल्स का अनुप्रयोग।

en: Available placeholders: %s
hi_IN: उपलब्ध प्लेसहोल्डर:%s

en: Available with paid plugins
hi_IN: पेड प्लगइन्स के साथ उपलब्ध

en: Available with plugins
hi_IN: प्लगइन के साथ उपलब्ध है

en: Avant-garde design tools
hi_IN: अत्याधुनिक डिज़ाइन टूल्स

en: Avatar
hi_IN: अवतार

en: Avatar Display
hi_IN: अवतार प्रदर्शन

en: Avatar URL with image size of %d pixels.
hi_IN: चित्र आकार %d pixels के साथ यू आर एल अवतार।

en: Avatar URLs for the comment author.
hi_IN: टिप्पणी लेखक के अवतार यूआरएल।

en: Avatar URLs for the user.
hi_IN: Avatar URLs for the user

en: Avatar size
hi_IN: अवतार आकार

en: Avatars
hi_IN: अवतार

en: Avellino
hi_IN: एवेलिनो

en: Average
hi_IN: साधारण

en: Average Rating
hi_IN: औसत मू्ल्यांकन

en: Average rating
hi_IN: औसत रेटिंग

en: Awaiting product image
hi_IN: उत्पाद छवि की प्रतीक्षा में

en: Awaiting spam check
hi_IN: स्पैम की जांच प्रतीक्षा में

en: Ayacucho
hi_IN: अयाकुचो

en: Aydın
hi_IN: आयदीन

en: Ayutthaya
hi_IN: अयुत्या

en: Azad Kashmir
hi_IN: आज़ाद कश्मीर

en: Azerbaijan
hi_IN: अज़रबैजान

en: Azores
hi_IN: एज़ोरेस

en: Azua
hi_IN: अज़ुआ

en: Azuay
hi_IN: अज़ुए

en: Aïn Defla
hi_IN: ऐन डिफ्ला

en: Aïn Témouchent
hi_IN: ऐन टेमोचेंट

en: Ağrı
hi_IN: अग्री

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
hi_IN: बीटा (BETA) परिक्षण?
    ===============
    
    यह डीबग्गिंग (debugging) ईमेल भेजा जाता है जब आप वर्डप्रेस का विकास संस्करण (development version) इस्तेमाल कर रहे होते हैं।
    
    अगर अापको लगे कि कोई विफलता वर्डप्रेस में मौजूद त्रुटि (बग, bug) के कारण है तो हमें बताएँ।
    * सहायता केंद्र (सप्पोर्ट फ़ोरम, support forum) में नई चर्चा की शुरूआत करें: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
    * या, आप एक बग रिपोर्ट (bug report) लिख सकते हैं: https://core.trac.wordpress.org/
    
    धन्यवाद! -- वर्डप्रेस टीम

en: Back
hi_IN: वापस

en: Back in stock emails
hi_IN: स्टॉक ईमेल में वापस

en: Back to %s
hi_IN: %s पर वापस जाएं

en: Back to Attributes
hi_IN: गुण पर वापस जाएं

en: Back to General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स पर वापस जाएं

en: Back to Login
hi_IN: लॉग इन पर वापस जाएं

en: Back to My Home
hi_IN: होम पेज पर वापस जाएं

en: Back to My Site
hi_IN: मेरी साइट पर वापस जाएं

en: Back to Site Domains
hi_IN: साइट डोमेन पर वापस जाएं

en: Back to dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड पर वापस जाएँ

en: Back to plugins
hi_IN: प्लगइन्स पर वापस जाएं

en: Back to post options
hi_IN: पोस्ट विकल्पों पर वापस

en: Back to sites
hi_IN: साइट पर वापस जाएं

en: Back to themes
hi_IN: थीम्स पर वापस जाएं

en: Back to top
hi_IN: शीर्ष पर वापस जाएं

en: Back to transfer or connect
hi_IN: ट्रांसफ़र करने या कनेक्ट करने के लिए वापस जाएं

en: Back-in-stock notifications
hi_IN: आइटम के स्टॉक में फिर से उपलब्ध होने पर सूचित करें

en: Background
hi_IN: पृष्ठभूमि

en: Background Color
hi_IN: पृष्ठभूमि का रंग

en: Background Image
hi_IN: पृष्ठभूमि का चित्र

[ctx: Background Preset]
en: Preset
hi_IN: पूर्व निर्धारित

[ctx: Background Repeat]
en: Repeat
hi_IN: पुनरावृत्ति

[ctx: Background Scroll]
en: Scroll
hi_IN: स्क्रॉल

en: Background color
hi_IN: पृष्ठभूमि रंग

en: Background image
hi_IN: पृष्ठभूमि का चित्र

en: Background image width
hi_IN: पृष्ठभूमि छवि की चौड़ाई

en: Background image: %s
hi_IN: पृष्ठभूमि छवि: %s

en: Background size, position and repeat options.
hi_IN: बैकग्राउंड का आकार, स्थिति और दोहराव विकल्प।

en: Background styles
hi_IN: बैकग्राउंड स्टाइल्स

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
hi_IN: पृष्ठभूमि(बैकग्राउंड) अपडेट कर दिया गया। यह देखने के लिए कि कैसा लग रहा है <a href="%s">अपनी साइट का दौरा करें</a>।

en: Background updates are working
hi_IN: बैकग्राउंड अपडेट काम कर रहे हैं

en: Background updates may not be working properly
hi_IN: बैकग्राउंड अपडेट संभवतः सही से काम नहीं कर रहा है

en: Backorders allowed?
hi_IN: पिछला ऑर्डर्स (बॅकऑर्डर) की अनुमति है?

en: Backtick
hi_IN: बॅकटिक

en: Backup Real-time
hi_IN: बैकअप वास्तविक समय

en: Backup code
hi_IN: बैकअप कोड

en: Backups & Scans: safeguard your sites and data.
hi_IN: बैकअप और स्कैन: अपनी साइटों और डेटा को सुरक्षित रखें।

en: Backups are cloud based and secure
hi_IN: बैकअप क्लाउड आधारित और सुरक्षित होते हैं

en: Bacău
hi_IN: बकाउ

en: Badajoz
hi_IN: बदाजोज़

en: Baden-Württemberg
hi_IN: बैडेन-वुर्टेमबर्ग

en: Bagerhat
hi_IN: बागेरहट

en: Baghdad
hi_IN: बगदाद

en: Bagmati
hi_IN: बागमती

en: Bahamas
hi_IN: बहामास

en: Bahia
hi_IN: बाहिया

en: Bahia Banderas
hi_IN: बाहिया बंडेरास

en: Bahrain
hi_IN: बहरीन

en: Baja California
hi_IN: बाजा कैलिफोर्निया

en: Baja California Sur
hi_IN: बहा कैलिफोर्निया सुर

en: Baja Verapaz
hi_IN: बाजा वेरापाज़

en: Baker Island
hi_IN: बेकर आइलैंड

en: Baku
hi_IN: बाकू

en: Baleares
hi_IN: बेलिएरेस

en: Bali
hi_IN: बाली

en: Balochistan
hi_IN: बलुचिस्तान

en: Balıkesir
hi_IN: बालिकेसिर

en: Bamako
hi_IN: बामाको

en: Band
hi_IN: बैंड

en: Bandarban
hi_IN: बंडर्बन

en: Bangka Belitung
hi_IN: बंगका बेलितुंग

en: Bangkok
hi_IN: बैंकाक

en: Bangladesh
hi_IN: बांग्लादेश

en: Bangui
hi_IN: बैंगुई

en: Banjul
hi_IN: बांजुल

en: Bank
hi_IN: बैंक से

en: Bank code
hi_IN: बैंक कोड

en: Bank name
hi_IN: बैंक का नाम

en: Banner
hi_IN: बैनर

en: Banten
hi_IN: बैंटेन

en: Baoruco
hi_IN: बाओरुको

en: Bar
hi_IN: बार

en: Barahona
hi_IN: बरहोना

en: Baranya
hi_IN: बरन्या

en: Barbados
hi_IN: बार्बेडोस

en: Barcelona
hi_IN: बार्सिलोना

en: Barguna
hi_IN: बरग़ुना

en: Bari
hi_IN: बारी

en: Barinas
hi_IN: बरिनास

en: Baringo
hi_IN: बारिंगो

en: Barishal
hi_IN: बारीसाल

en: Barletta-Andria-Trani
hi_IN: बैलेटा-एंड्रिया-ट्रानी

en: Barnaul
hi_IN: बरनौल

en: Bartın
hi_IN: बार्टिन

en: Basarabeasca
hi_IN: बसाराबेस्का

en: Base
hi_IN: आधार

en: Basel-Landschaft
hi_IN: बेसल-लैंडशाफ्ट

en: Basel-Stadt
hi_IN: बेसल-स्टेड

en: Basic
hi_IN: मूलभूत

en: Basic integrated analytics to measure your site’s performance.
hi_IN: आपकी साइट के प्रदर्शन को मापने के लिए बेसिक इंटीग्रेटेड ऐनालिटिक्स.

en: Basilan
hi_IN: बेसिलन

en: Bataan
hi_IN: बताँ

en: Batanes
hi_IN: बटानेस

en: Batangas
hi_IN: बटांगास

en: Batman
hi_IN: बैटमेन

en: Batna
hi_IN: बटना

en: Bauchi
hi_IN: बाउची

en: Bavaria
hi_IN: बवेरिया

en: Bay Islands
hi_IN: खाड़ी द्वीप समूह

en: Bay of Plenty
hi_IN: बे ऑफ प्लेंटी

en: Bayburt
hi_IN: बेयबर्ट

en: Bayelsa
hi_IN: बायेल्सा

en: Be careful!
hi_IN: ध्यान से!

en: Be part of a global open source community.
hi_IN: वैश्विक मुक्त स्रोत समुदाय का हिस्सा बनें।

en: Be sure that you have the latest version of Jetpack
hi_IN: सुनिश्चित करें कि आपके पास Jetpack का नया संस्करण है

en: Be visible and let your customers connect with your brand on social media channels.
hi_IN: अपनी पहचान बनाएं और अपने ग्राहकों को सोशल मीडिया पर अपने ब्रांड से कनेक्ट करने का मौका दें.

en: Beacon is a mobile-friendly showcase for viral content and community discussion
hi_IN: बीकन वायरल सामग्री और सामुदायिक चर्चा के लिए एक मोबाइल अनुकूल प्रदर्शन है

en: Beautiful themes and patterns
hi_IN: सुंदर थीम्स और पैटर्न

en: Because you are using %1$s, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using %2$s if you wish to use sub-domains.
hi_IN: क्योंकि आप %1$s का उपयोग कर रहे हैं, इसलिए आपके वर्डप्रेस नेटवर्क की साइटों को उप-निर्देशिका(डायरेक्टरी) का उपयोग करना चाहिए। यदि आप उप-डोमेन का उपयोग करना चाहते हैं तो %2$s के उपयोग पर विचार करें।

en: Because your referral includes only free products, you can assign them immediately after purchase — no client payment or approval required.
hi_IN: चूंकि आपके रेफ़रल में सिर्फ़ मुफ़्त प्रॉडक्ट शामिल हैं, आप उन्हें खरीदने के तुरंत बाद असाइन कर सकते हैं - किसी भी तरह के क्लाइंट भुगतान या अनुमति की आवश्यक्ता नहीं है.

en: Become an Affiliate
hi_IN: एक एफ़िलिएट बनें

en: Before a comment appears
hi_IN: एक टिप्पणी प्रकट होने से पहले

en: Before discount
hi_IN: छूट से पहले

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
hi_IN: अपनी आयात(इम्पोर्ट) फ़ाइल को अपलोड करने से पहले, आपको निम्न त्रुटियों को ठीक करने की आवश्यकता है:

en: Begin creating your website
hi_IN: अपनी वेबसाइट बनाना शुरू करें

en: Beheira
hi_IN: बेहेरा

en: Beijing / 北京
hi_IN: बीजिंग/北京

en: Beirut
hi_IN: बेरूत

en: Belarus
hi_IN: बेलारूस‌

en: Belarusian
hi_IN: बेलारूसी

en: Belau
hi_IN: बेलाऊ

en: Belem
hi_IN: बेलेम

en: Belfast
hi_IN: बेलफ़ास्ट

en: Belgium
hi_IN: बेल्जियम

en: Belgrade
hi_IN: बेलग्रेड

en: Belize
hi_IN: बेलीज़

en: Belluno
hi_IN: बेलुनो

en: Benevento
hi_IN: बेनेवेंटो

en: Bengkulu
hi_IN: बेंग्कुलु

en: Bengo
hi_IN: बेंगो

en: Benguela
hi_IN: बेंगुएला

en: Benguet
hi_IN: बेंगुएट

en: Beni
hi_IN: बेनी

en: Beni Suef
hi_IN: बेनी सुएफ़

en: Benin
hi_IN: बेनिन‌

en: Benue
hi_IN: बेनु

en: Berat
hi_IN: बेरात

en: Bergamo
hi_IN: बर्गमो

en: Berlin
hi_IN: बर्लिन

en: Bermuda
hi_IN: बरमूडा

en: Bern
hi_IN: बर्न

en: Best Alternative
hi_IN: सबसे अच्छा विकल्प

en: Best alternative
hi_IN: सबसे अच्छा विकल्प

en: Best for agencies
hi_IN: एजेंसियों के लिए सबसे बढ़िया

en: Best for bloggers
hi_IN: ब्लॉगर्स के लिए बेहतरीन

en: Best for devs
hi_IN: डेवलपर्स के लिए सबसे बढ़िया

en: Best for enterprises
hi_IN: एंटरप्राइज़ के लिए सबसे बढ़िया

en: Best for freelancers
hi_IN: फ़्रीलांसर के लिए बेहतरीन

en: Best for long-term thinkers
hi_IN: दीर्घकालिक सोच रखने वालों के लिए बेहतरीन

en: Best for online stores
hi_IN: ऑनलाइन स्टोर के लिए बेहतरीन

en: Best for personal use
hi_IN: व्यक्तिगत इस्तेमाल करने के लिए बेहतरीन

en: Best for sites with frequent updates
hi_IN: लगातार अपडेट वाली साइटों के लिए सर्वश्रेष्ठ

en: Best for sites with occasional updates
hi_IN: उन साइटों के लिए बेहतरीन जो कभी-कभी अपडेट होती हैं

en: Best for small businesses
hi_IN: छोटे व्यवसायों के लिए बेहतरीन

en: Best for students
hi_IN: छात्रों के लिए बेहतरीन

en: Best-in-class hosting
hi_IN: बेस्ट-इन-क्लास होस्टिंग

en: Best-in-class support from WordPress experts
hi_IN: WordPress के विशेषज्ञों की ओर से सबसे बढ़िया सपोर्ट

en: Beulah
hi_IN: बेउला

en: Bheri
hi_IN: भेरी

en: Bhola
hi_IN: भोला

en: Bhutan
hi_IN: भूटान‌

en: Biella
hi_IN: बियेला

en: Biennial
hi_IN: हर दो साल में एक बार

en: Biennially
hi_IN: हर दो साल में एक बार

en: Bihar
hi_IN: बिहार

en: Bihor
hi_IN: बिहोर

en: Bilecik
hi_IN: बिल्सिक

en: Biliran
hi_IN: बिलिरन

en: Billed %(dueDate)s: %(price)s
hi_IN: %(dueDate)s बिल जनरेट किया गया: %(price)s

en: Billed annually
hi_IN: हर साल बिल जनरेट किया जाता है

en: Billed every 2 years
hi_IN: हर दो साल में बिल जनरेट होते हैं

en: Billed every 3 years
hi_IN: हर तीन साल में बिल जनरेट होते हैं

en: Billed every month
hi_IN: हर महीने बिल जनरेट होता है

en: Billed every three years
hi_IN: हर तीन साल में बिल जनरेट किए जाते हैं

en: Billed every two years
hi_IN: हर दो साल में बिल जनरेट किए जाते हैं

en: Billed every year
hi_IN: हर साल बिल जनरेट होता है

en: Billed monthly
hi_IN: हर महीने बिल जनरेट होगा

en: Billed to
hi_IN: बिल किया गया

en: Billed yearly
hi_IN: सालाना बिलिंग

en: Billing
hi_IN: बिलिंग

en: Billing &amp; Shipping
hi_IN: बिलिंग और शिपिंग

en: Billing Address
hi_IN: बिल भेजने का पता

en: Billing Address 1
hi_IN: बिल भेजने का पता 1

en: Billing Cycle
hi_IN: बिलिंग साइकल

en: Billing History
hi_IN: बिलिंग इतिहास

en: Billing address
hi_IN: बिल भेजने का पता

en: Billing address.
hi_IN: बिलिंग पता.

en: Billing cycle
hi_IN: बिलिंग साइकल

en: Billing details
hi_IN: बिलिंग से जुड़ी जानकारी

en: Billing information
hi_IN: बिलिंग से जुड़ी जानकारी

en: Billing information:
hi_IN: बिलिंग से जुड़ी जानकारी:

en: Bingöl
hi_IN: बिंगोल

en: Biobío
hi_IN: बायोबियो

en: Biographical Info
hi_IN: जीवन संबंधी जानकारी

en: Birds
hi_IN: पक्षियों

en: Biscay
hi_IN: बिस्के

en: Bishkek
hi_IN: बिश्केक

en: Biskra
hi_IN: बिस्क्रा

en: Bissau
hi_IN: बिसाऊ

en: Bistrița-Năsăud
hi_IN: बिस्ट्रिसा-नासौद

en: Bitcoin
hi_IN: बिटकोयन

en: Bitlis
hi_IN: बिट्लिस

en: Bitrate
hi_IN: बिटरेट

en: Bitrate Mode
hi_IN: बिटरेट मोड

en: Bitrate:
hi_IN: बिटरेट:

en: Bié
hi_IN: बाय

en: Black
hi_IN: काला

en: Blagoevgrad
hi_IN: ब्लागोएवग्रेड

en: Blanc-Sablon
hi_IN: ब्लॅंक सेबलॉन

en: Blank
hi_IN: खाली

en: Blank Canvas
hi_IN: ब्लैंक कैनवास

en: Blantyre
hi_IN: ब्लांटायर

en: Blida
hi_IN: ब्लिडा

en: Block
hi_IN: ब्लॉक

en: Block "%1$s" is declaring %2$s support in %3$s file under %4$s. %2$s support is now declared under %5$s.
hi_IN: ब्लॉक "%1$s" %4$s के तहत %3$s फ़ाइल में %2$s समर्थन की घोषणा कर रहा है। %2$s समर्थन अब %5$s के अंतर्गत घोषित किया गया है।

en: Block %1$d of %2$d, Level %3$d.
hi_IN: ब्लॉक %1$d का %2$d, स्तर %3$d

en: Block %1$s is at the beginning of the content and can’t be moved left
hi_IN: ब्लॉक %1$s सामग्री की शुरुआत में है और इसे बाएं नहीं ले जाया जा सकता है

en: Block %1$s is at the beginning of the content and can’t be moved up
hi_IN: ब्लॉक %1$s सामग्री की शुरुआत में है और इसे ऊपर नहीं ले जाया जा सकता है

en: Block %1$s is at the end of the content and can’t be moved down
hi_IN: %1$s सामग्री के अंत में है और इसे नीचे नहीं ले जाया जा सकता है

en: Block %1$s is at the end of the content and can’t be moved left
hi_IN: ब्लॉक %1$s सामग्री के अंत में है और इसे बाएँ नहीं ले जाया जा सकता है

en: Block %s is the only block, and cannot be moved
hi_IN: %s ब्लॉक एकमात्र ब्लॉक है, और इसे स्थानांतरित नहीं किया जा सकता है

en: Block Editor Patterns
hi_IN: ब्लॉक संपादक पैटर्न्स

en: Block Editor Styles
hi_IN: ब्लॉक संपादक शैलियाँ

en: Block HTML:
hi_IN: ब्लॉक HTML:

en: Block Library
hi_IN: ब्लॉक लाइब्रेरी

en: Block Patterns
hi_IN: ब्लॉक पैटर्न्स

en: Block attributes.
hi_IN: ब्लॉक विशेषताएँ।

en: Block bindings source "%s" already registered.
hi_IN: ब्लॉक बाइंडिंग स्रोत "%s" पहले से ही पंजीकृत है।

en: Block breadcrumb
hi_IN: ब्रेडक्रंब को ब्लॉक करें

en: Block cannot be rendered inside itself.
hi_IN: ब्लॉक को खुद के अंदर प्रस्तुत नहीं किया जा सकता है।

en: Block category.
hi_IN: ब्लॉक श्रेणी।

en: Block example.
hi_IN: ब्लॉक उदाहरण।

en: Block has been deleted or is unavailable.
hi_IN: ब्लॉक हटा दिया गया है या अनुपलब्ध है।

en: Block keywords.
hi_IN: ब्लॉक कीवर्ड।

en: Block metadata collections cannot be registered as one of the following directories or their parent directories: %s
hi_IN: ब्लॉक मेटाडेटा संग्रहों को निम्नलिखित निर्देशिकाओं या उनकी पैरेंट निर्देशिकाओं के रूप में पंजीकृत नहीं किया जा सकता: %s

en: Block name changed to: "%s".
hi_IN: ब्लॉक का नाम बदलकर: "%s" कर दिया गया है।

en: Block name is required.
hi_IN: ब्लॉक का  नाम आवश्यक है।

en: Block name reset to: "%s".
hi_IN: ब्लॉक का नाम बदलकर रीसेट करें: "%s"।

en: Block name.
hi_IN: ब्लॉक का नाम।

en: Block namespace.
hi_IN: ब्लॉक का नाम स्थान।

en: Block navigation structure
hi_IN: ब्लॉक नेविगेशन सरंचना

en: Block out malicious activity like SQL injection and XSS attacks.
hi_IN: SQL इंजेक्शन और XSS हमलों जैसी दुर्भावनापूर्ण गतिविधियों को ब्लॉक करें.

en: Block pattern "%s" inserted.
hi_IN: ब्लॉक पैटर्न "%s" डाला गया।

[ctx: Block pattern category]
en: About
hi_IN: परिचय

[ctx: Block pattern category]
en: Audio
hi_IN: ऑडियो

[ctx: Block pattern category]
en: Banners
hi_IN: बैनर

[ctx: Block pattern category]
en: Buttons
hi_IN: बटन

[ctx: Block pattern category]
en: Call to action
hi_IN: कॉल टू एक्शन

[ctx: Block pattern category]
en: Columns
hi_IN: कॉलम

[ctx: Block pattern category]
en: Contact
hi_IN: संपर्क करें

[ctx: Block pattern category]
en: Featured
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित

[ctx: Block pattern category]
en: Footers
hi_IN: फुटर्स

[ctx: Block pattern category]
en: Gallery
hi_IN: गैलरी

[ctx: Block pattern category]
en: Headers
hi_IN: हैडर्स

[ctx: Block pattern category]
en: Media
hi_IN: मीडिया

[ctx: Block pattern category]
en: Portfolio
hi_IN: पोर्टफोलियो

[ctx: Block pattern category]
en: Posts
hi_IN: पोस्ट

[ctx: Block pattern category]
en: Services
hi_IN: सेवाएं

[ctx: Block pattern category]
en: Team
hi_IN: टीम

[ctx: Block pattern category]
en: Testimonials
hi_IN: प्रशंसापत्र

[ctx: Block pattern category]
en: Text
hi_IN: पाठ

en: Block pattern category "%s" not found.
hi_IN: ब्लॉक पैटर्न श्रेणी "%s" नहीं मिली।

en: Block pattern category name must be a string.
hi_IN: ब्लॉक पैटर्न श्रेणी का नाम एक स्ट्रिंग होना चाहिए।

[ctx: Block pattern title]
en: Grid
hi_IN: ग्रिड

[ctx: Block pattern title]
en: Image at left
hi_IN: बाईं ओर का चित्र

[ctx: Block pattern title]
en: Large title
hi_IN: बड़ा शीर्षक

[ctx: Block pattern title]
en: Offset
hi_IN: ऑफ़सेट

[ctx: Block pattern title]
en: Small image and title
hi_IN: छोटी छवि और शीर्षक

[ctx: Block pattern title]
en: Social links with a shared background color
hi_IN: एक साझा पृष्ठभूमि रंग के साथ सोशल लिंक

[ctx: Block pattern title]
en: Standard
hi_IN: स्टैन्डर्ड

en: Block patterns
hi_IN: ब्लॉक पैटर्न्स

en: Block rendered as empty.
hi_IN: ब्लॉक को खाली बता दिया गया।

en: Block shortcuts
hi_IN: ब्लॉक शॉर्टकट

en: Block spacing
hi_IN: ब्लॉक रिक्ति

en: Block spam without CAPTCHAs
hi_IN: कैप्चा के बिना स्पैम को ब्लॉक करें

en: Block style name must be a string.
hi_IN: ब्लॉक स्टाइल नाम एक स्ट्रिंग होना चाहिए।

en: Block style name must not contain any spaces.
hi_IN: ब्लॉक स्टाइल के नाम में कोई स्थान नहीं होना चाहिए।

en: Block style variations.
hi_IN: ब्लॉक स्टाइल विविधताएं।

en: Block supports.
hi_IN: ब्लॉक सपोर्ट करता है।

en: Block tools
hi_IN: ब्लॉक उपकरण

en: Block type "%s" is already registered.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार "%s" पहले से पंजीकृत है।

en: Block type "%s" is not registered.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार "%s" पंजीकृत नहीं है।

en: Block type names must be strings.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार के नाम स्ट्रिंग (strings) होने चाहिए।

en: Block type names must not contain uppercase characters.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार के नाम में अपरकेस वर्ण नहीं होना चाहिए।

en: Block variations
hi_IN: ब्लॉक विविधताएं

en: Block variations.
hi_IN: ब्लॉक विविधताएं

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align bottom
hi_IN: नीचे संरेखित करें

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align middle
hi_IN: मध्य संरेखित करें

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align top
hi_IN: शीर्ष संरेखित

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Space between
hi_IN: बीच में जगह

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Stretch to fill
hi_IN: फिल करने के लिए फैलायें

[ctx: Block vertical alignment setting label]
en: Change vertical alignment
hi_IN: लंबवत संरेखण बदलें

[ctx: Block with expanding width in flex layout]
en: Grow
hi_IN: बढ़ना

[ctx: Block with fixed width in flex layout]
en: Fixed
hi_IN: फिक्स्ड

en: Block: %s
hi_IN: ब्लॉक: %s

en: Block: Paragraph
hi_IN: ब्लॉक: पैराग्राफ

en: Blocked!
hi_IN: ब्लॉक किया गया!

en: Blockquote
hi_IN: ब्लोकउक्ति

en: Blocks
hi_IN: ब्लॉक्स

en: Blocks can't be inserted into other blocks with bindings
hi_IN: ब्लॉक को बाइंडिंग वाले अन्य ब्लॉक में नहीं डाला जा सकता

en: Blocks cannot be moved down as they are already at the bottom
hi_IN: ब्लॉक को नीचे नहीं ले जाया जा सकता क्योंकि वे पहले से ही नीचे हैं

en: Blocks cannot be moved left as they are already are at the leftmost position
hi_IN: ब्लॉक को बाईं ओर नहीं ले जाया जा सकता क्योंकि वे पहले से ही सबसे बाईं ओर स्थित हैं

en: Blocks cannot be moved right as they are already are at the rightmost position
hi_IN: ब्लाकों को दाहिनी ओर नहीं ले जाया जा सकता क्योंकि वे पहले से ही सबसे दाहिनी स्थिति में हैं

en: Blocks cannot be moved up as they are already at the top
hi_IN: ब्लॉक को ऊपर नहीं ले जाया जा सकता क्योंकि वे पहले से ही शीर्ष पर हैं

en: Blog
hi_IN: ब्लॉग

en: Blog Archives
hi_IN: ब्लॉग पुरालेख

en: Blog Name
hi_IN: ब्लॉग नाम

en: Blog Search
hi_IN: ब्लॉग सर्च

en: Blog Title
hi_IN: ब्लॉग शीर्षक

en: Blog URL
hi_IN: ब्लॉग यू आर एल

en: Blog Widget Area
hi_IN: ब्लॉग विजेट क्षेत्र

en: Blog at WordPress.com
hi_IN: WordPress.com पर ब्लॉग

en: Blog name
hi_IN: ब्लॉग का नाम

en: Blog pages show at most
hi_IN: सर्वाधिक प्रदर्शित ब्लॉग के पन्नें

en: Blog pages show at most.
hi_IN: ज्यादा से ज्यादा ब्लॉग लेख दिखाए

en: Blog title
hi_IN: ब्लॊग शीर्षक:

en: Blog tutorials
hi_IN: ब्लॉग से जुड़े ट्यूटोरियल

en: Blogger
hi_IN: ब्लॉगर

en: Blogger Blogs
hi_IN: ब्लॉगर ब्लोग्स

en: Blogger username
hi_IN: ब्लॉगर उपयोक्ता नाम

en: Bloggers
hi_IN: ब्लॉगर्स

en: Blogroll
hi_IN: ब्लॉगरोल

en: Blogs
hi_IN: ब्लॉग्स

en: Blue
hi_IN: नीला

en: Blur
hi_IN: ब्लर

en: Blush bordeaux
hi_IN: ब्लश बोर्डो

en: Blush light purple
hi_IN: ब्लश लाइट पर्पल

en: Boa Vista
hi_IN: बोआ विस्टा

en: Boaco
hi_IN: बोआको

en: Bocas del Toro
hi_IN: बोकास डेल टोरो

en: Body cell text
hi_IN: बॉडी सेल टेक्स्ट

en: Bogota
hi_IN: बोगोटा

en: Bogura
hi_IN: बोगरा

en: Bohol
hi_IN: बोहोल

en: Boise
hi_IN: बाय्सी

en: Bokeo
hi_IN: बोकेओ

en: Bold
hi_IN: मोटा

en: Bolikhamsai
hi_IN: बोलिखमसाई

en: Bolivia
hi_IN: बोलिविया

en: Bologna
hi_IN: बोलोग्ना

en: Bolu
hi_IN: बोलूं

en: Bolzano
hi_IN: बोलजानो

en: Bolívar
hi_IN: बोलिवर

en: Bomet
hi_IN: बोमेट

en: Bomi
hi_IN: बोमी

en: Bong
hi_IN: बॉन्ग

en: Bono
hi_IN: बोनो

en: Bono East
hi_IN: बोनो ईस्ट

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
hi_IN: बुकमार्क करें <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">पर्मालिंक</a>।

en: Bookmarklet
hi_IN: बुकमार्कलेट

en: Bookmarks
hi_IN: बुकमार्क

en: Books
hi_IN: पुस्तकें

en: Boost
hi_IN: बूस्ट

en: Boost traffic to your site with tools that make your content more findable on search engines and social media.
hi_IN: ऐसे टूल्स के साथ अपनी साइट का ट्रैफिक बढ़ाएं, जो आपके कॉन्टेंट को सर्च इंजन और सोशल मीडिया पर आसानी से ढूंढने योग्य बनाते हैं.

en: Boost your website with a custom domain name, and remove all WordPress.com advertising. Unlock unlimited, expert customer support via email.
hi_IN: एक कस्टम डोमेन नेम के साथ अपनी वेबसाइट को बूस्ट करें और WordPress.com के सभी विज्ञापनों को हटा दें. ईमेल के ज़रिए अनलिमिटेड, विशेषज्ञ ग्राहक सपोर्ट अनलॉक करें.

en: Boost: Automatic CSS generation
hi_IN: बूस्ट: ऑटोमैटिक CSS जनरेशन

en: Boost: manage performance across all of your sites.
hi_IN: बूस्ट: अपनी सभी साइटों पर प्रदर्शन प्रबंधित करें।

en: Boquerón
hi_IN: बोकेरोन

en: Border
hi_IN: किनारा

en: Border color
hi_IN: किनारे का रंग

en: Border color and style picker
hi_IN: बॉर्डर रंग और स्टाइल पिकर

en: Border color and style picker.
hi_IN: बॉर्डर कलर और स्टाइल पिकर।

en: Border color and style picker. The currently selected color has a value of "%1$s". The currently selected style is "%2$s".
hi_IN: बॉर्डर रंग और स्टाइल पिकर। वर्तमान में चयनित रंग का मान "%1$s" है। वर्तमान में चयनित शैली "%2$s" है।

en: Border color and style picker. The currently selected color is called "%1$s" and has a value of "%2$s".
hi_IN: बॉर्डर रंग और स्टाइल पिकर। वर्तमान में चयनित रंग को "%1$s" कहा जाता है और इसका मान "%2$s" है।

en: Border color and style picker. The currently selected color is called "%1$s" and has a value of "%2$s". The currently selected style is "%3$s".
hi_IN: बॉर्डर रंग और स्टाइल पिकर। वर्तमान में चयनित रंग को "%1$s" कहा जाता है और इसका मान "%2$s" है। वर्तमान में चयनित शैली "%3$s" है।

en: Border color picker.
hi_IN: सीमा रंग बीनने वाला।

en: Border color picker. The currently selected color has a value of "%s".
hi_IN: बॉर्डर रंग बीनने वाला. वर्तमान में चयनित रंग का मान "%s" है।

en: Border color picker. The currently selected color is called "%1$s" and has a value of "%2$s".
hi_IN: बॉर्डर रंग चयनकर्ता। वर्तमान में चयनित रंग को "%1$s" कहा जाता है और इसका मान "%2$s" है।

en: Border radius
hi_IN: सीमा त्रिज्या

en: Border width
hi_IN: बॉर्डर चौड़ाई

en: Bordj Bou Arréridj
hi_IN: बोर्डज बौ अर्रेरिडज

en: Borgou
hi_IN: बोर्गौ

en: Borno
hi_IN: बोर्नो

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
hi_IN: बोरसोड-अबौज-ज़ेमप्लेन

en: Bosnia and Herzegovina
hi_IN: बॉस्निया और हर्ज़ेगोविना

en: Both
hi_IN: दोनों

en: Both registration and last updated dates must be provided.
hi_IN: पंजीकरण और अंतिम अद्यतन तिथि दोनों प्रदान की जानी चाहिए।

en: Both registration and last updated dates must be valid dates.
hi_IN: पंजीकरण तथा अंतिम दिनांक दोनों उचित दिनांक जरूर होना चाहिए.

en: Botoșani
hi_IN: बोटोसानी

en: Botswana
hi_IN: बोत्स्वाना

en: Bottom
hi_IN: तल

en: Bottom Center
hi_IN: नीचे केंद्र

en: Bottom Left
hi_IN: बांया तल

en: Bottom Right
hi_IN: दांया तल

en: Bottom border
hi_IN: निचला बॉर्डर

en: Bottom left
hi_IN: बांया तल

en: Bottom right
hi_IN: दांया तल

en: Bottom side
hi_IN: नीचे की ओर

en: Bougainville
hi_IN: बुगनविल

en: Bouira
hi_IN: बौइरा

en: Boumerdès
hi_IN: बॉउमर्डेस

en: Bouvet Island
hi_IN: बोउवेत आइलैंड

en: Box Control
hi_IN: बॉक्स नियंत्रण

en: Boyacá
hi_IN: बोयाका

en: Brahmanbaria
hi_IN: ब्राह्मनबरिया

en: Branch code
hi_IN: शाखा क्र्मांक

en: Brand your blog with a custom .blog domain name, and remove all WordPress.com advertising. Receive additional storage space and customer support via email.
hi_IN: एक कस्टम .blog डोमेन नेम के साथ अपने ब्लॉग की ब्रांडिंग करें, और WordPress.com के सभी विज्ञापन हटा दें. अतिरिक्त स्टोरेज स्पेस और ईमेल के ज़रिए ग्राहक सपोर्ट प्राप्त करें.

en: Brandenburg
hi_IN: ब्रैंडेनबर्ग

en: Bratislava
hi_IN: ब्राटिस्लावा

en: Brazil
hi_IN: ब्राज़ील

en: Brazilian Portuguese
hi_IN: ब्राजिलियन पुर्तगाली

en: Brazzaville
hi_IN: ब्राज़ाविल

en: Brașov
hi_IN: ब्रासोव

en: Breadcrumbs hidden.
hi_IN: ब्रेडक्रंब छिपा हुआ।

en: Breadcrumbs visible.
hi_IN: ब्रेडक्रम्ब्स दिख रहे हैं।

en: Breeze past DDoS attacks thanks to real time monitoring and mitigation.
hi_IN: रीयल-टाइम मॉनिटरिंग और सुरक्षा उपायों की मदद से DDoS अटैक्स से सुरक्षित रहें.

en: Breeze past DDoS attacks thanks to real-time monitoring and mitigation.
hi_IN: रीयल टाइम मॉनिटरिंग और सुरक्षा उपायों की मदद से DDoS अटैक्स से सुरक्षित रहें.

en: Bremen
hi_IN: ब्रेमेन

en: Brescia
hi_IN: ब्रेशिया

en: Briceni
hi_IN: ब्रिसेनी

en: Briefly describe what your business does and how you can help.
hi_IN: संक्षेप में वर्णन करें कि आपका व्यवसाय क्या करता है और आप कैसे मदद कर सकते हैं।

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
hi_IN: पूर्व र्निधारित रखरखाव के कारण थोड़ी देर के लिए अनुपलब्ध है। एक मिनट में दोबारा जाँचें।

en: Brindisi
hi_IN: ब्रिंडिसि

en: Brisbane
hi_IN: ब्रिसबेन

en: British Columbia
hi_IN: ब्रिटिश कोलंबिया

en: British English
hi_IN: ब्रिटिश अंग्रेजी

en: British Indian Ocean Territory
hi_IN: हिंद‌ म‌हासाग‌र‌ में ब्रितानवी क्षेत्र

en: Broken Hill
hi_IN: ब्रोकन हिल

en: Brong-Ahafo
hi_IN: ब्रोंग-अहाफो

en: Brown
hi_IN: भूरा

en: Browse Extensions
hi_IN: एक्सटेंशन ब्राउज़ करें

en: Browse all
hi_IN: सभी ब्राउज़ करें

en: Browse all agencies
hi_IN: सभी एजेंसियां ब्राउज़ करें

en: Browse free images
hi_IN: निःशुल्क छवियों को ब्राउज़ करें

en: Browse or restore any backup made since you activated the service.
hi_IN: सेवा एक्टिवेट करने के बाद लिए गए किसी भी बैकअप को ब्राउज़ करें या रीस्टोर करें.

en: Browse or restore any backup made within the past 30 days.
hi_IN: पिछले 30 दिनों में लिए गए किसी भी बैकअप को ब्राउज़ या रीस्टोर करें.

en: Browse our guides
hi_IN: हमारे गाइड ब्राउज़ करें

en: Browse premium themes
hi_IN: प्रीमियम थीम्स देखें

en: Browse questions and get answers from other experienced users.
hi_IN: सवाल ब्राउज़ करें और अन्य अनुभवी उपयोगकर्ताओं से जवाब पाएं.

en: Browse revisions
hi_IN: पुनरीक्षण ब्राउज़ करें

en: Browse styles
hi_IN: ब्राउज़ स्टाइल

en: Browse the latest WordPress.com guides and articles.
hi_IN: नवीनतम WordPress.com गाइड और लेख ब्राउज़ करें.

en: Browser default
hi_IN: ब्राउज़र डिफ़ॉल्ट

en: Brunei
hi_IN: ब्रूनेई

en: Brussels
hi_IN: ब्रुसेल्स

en: Brute force attack protection is not enabled, which means we can’t block malicious login attempts on your site.
hi_IN: ब्रूट फ़ोर्स अटैक सुरक्षा सक्षम नहीं है, जिसका अर्थ है कि हम आपकी साइट पर दुर्भावनापूर्ण लॉगिन प्रयासों को ब्लॉक नहीं कर सकते।

en: Brute force protection, downtime monitoring, secure sign on, and automatic updates for your plugins.
hi_IN: आपके प्लगइन्स के लिए ब्रूट फ़ोर्स प्रोटेक्शन, डाउनटाइम की निगरानी, सुरक्षित साइन-ऑन और ऑटोमैटिक अपडेट.

en: Brute-force protection
hi_IN: ब्रूट-फ़ोर्स से सुरक्षा

en: Brăila
hi_IN: ब्रिइला

en: Bucharest
hi_IN: बुखारेस्ट

en: București
hi_IN: बुकुरेस्टी

en: Budaka
hi_IN: बुडाका

en: Budapest
hi_IN: बुडापेस्ट

en: Bududa
hi_IN: बुडुदा

en: Bueng Kan
hi_IN: ब्यूंग कान

en: Buenos Aires
hi_IN: ब्यूनस आयर्स

en: Bugiri
hi_IN: बुगिरी

en: Bugweri
hi_IN: बुगवेरी

en: Buhweju
hi_IN: बुह्वेजू

en: Buikwe
hi_IN: ब्यूकवे

en: Build
hi_IN: बनाएँ

en: Build a unique website with advanced design tools, CSS editing, lots of space for audio and video, Google Analytics support, and the ability to monetize your site with ads.
hi_IN: एडवांस्ड डिज़ाइन टूल्स, CSS एडिटिंग, ऑडियो-वीडियो के लिए पर्याप्त स्पेस, Google Analytics सपोर्ट और विज्ञापन के साथ साइट को मोनेटाइज़ करने की क्षमता के साथ अपनी खास वेबसाइट तैयार करें.

en: Build a unique website with powerful design tools.
hi_IN: दमदाक डिज़ाइन टूल्स के साथ एक अनूठी वेबसाइट बनाएं.

en: Build a website you’ll love! Get started today.
hi_IN: एक वेबसाइट बनाएं जिसे आप पसंद करेंगे! आज ही शुरू करें।

en: Build and count on a site designed to last forever.
hi_IN: एक ऐसी साइट बनाएं जो लंबे समय तक टिके और जिस पर आप भरोसा कर सकें.

en: Build and engage your audience with more than a dozen optimization tools.
hi_IN: एक दर्जन से ज़्यादा ऑप्टिमाइज़ेशन टूल्स के साथ अपनी ऑडियंस बनाएं और उन्हें अपने साथ जोड़े रखें.

en: Build anything with support and automatic updates for 50,000+ plugins and themes. Or start from scratch with your own custom code.
hi_IN: 50,000 + प्लगइन्स और थीम्स के लिए सपोर्ट और स्वचालित अपडेट के साथ कुछ भी बनाएं. या अपने खुद के कस्टम कोड के साथ शुरू से शुरुआत करें.

en: Build smarter forms with features like file uploads, multi-step logic, and seamless integrations.
hi_IN: फाइल अपलोड, मल्टी-स्टेप लॉजिक और आसान इंटीग्रेशन जैसी विशेषताओं के साथ स्मार्ट फ़ॉर्म्स बनाएं.

en: Build your brand with every email you send
hi_IN: आपके भेजे हर ईमेल से अपने ब्रांड को बढ़ावा दें

en: Build your site with a custom domain, free themes, and 24/7 access to expert support.
hi_IN: कस्टम डोमेन, निःशुल्क थीम और विशेषज्ञ सहायता के लिए 24/7 एक्सेस के साथ अपनी साइट बनाएं।

en: Build your site with our AI Website Builder.
hi_IN: हमारे AI वेबसाइट बिल्डर के साथ अपनी साइट बनाएं.

en: Building your site
hi_IN: आपकी वेबसाइट तैयार हो रही है

en: Built by our WordPress.com Happiness Engineers
hi_IN: हमारे WordPress.com के हैप्पीनेस इंजीनियर्स ने इसे तैयार किया है

en: Built into WordPress editor
hi_IN: WordPress editor में बनाया गया

en: Built-in Elasticsearch
hi_IN: बिल्ट-इन इलास्टिकसर्च

en: Built-in newsletters & RSS
hi_IN: बिल्ट-इन न्यूज़लेटर और RSS

en: Built-in payment processing from leading providers like Stripe, PayPal, and more. Accept payments from customers all over the world.
hi_IN: Stripe, PayPal और अन्य प्लेटफ़ॉर्म जैसे प्रमुख प्रदाताओं से बिल्ट-इन पेमेंट प्रोसेसिंग. दुनिया भर के ग्राहकों से भुगतान स्वीकार करें.

en: Bujumbura
hi_IN: बुजुम्बुरा

en: Bukedea
hi_IN: बुकेडिया

en: Bukidnon
hi_IN: बुकिडन

en: Bukomansimbi
hi_IN: बुकोमानसिंबी

en: Bukwa
hi_IN: बुकवा

en: Bulacan
hi_IN: बुलकान

en: Bulambuli
hi_IN: बुलंबुली

en: Bulgaria
hi_IN: बुल्गारिया

en: Bulgarian
hi_IN: बल्गेरियाई

en: Buliisa
hi_IN: बुलीसा

en: Bulk Actions
hi_IN: थोक कार्य

en: Bulk Edit
hi_IN: भारी मात्रा में संपादित

en: Bulk Select
hi_IN: बड़ी संख्या में चुनें

en: Bulk actions
hi_IN: थोक कार्य

en: Bulk editing
hi_IN: थोक संपादन

en: Bulk select
hi_IN: बड़ी संख्या में चुनें

en: Bulleted list
hi_IN: बुलेटेड सूची

en: Bundibugyo
hi_IN: बूंदीबुग्यो

en: Bundled plugin auto-updates
hi_IN: बंडल्ड प्लगइन के लिए ऑटो-अपडेट्स

en: Bungoma
hi_IN: बुंगोमा

en: Bunyangabu
hi_IN: बुन्यांगबू

en: Burdur
hi_IN: बर्दुर

en: Burgas
hi_IN: बर्गास

en: Burgos
hi_IN: बर्गोस

en: Buri Ram
hi_IN: बुरी राम

en: Burkina Faso
hi_IN: बुर्किना फासो

en: Bursa
hi_IN: बर्सा

en: Burundi
hi_IN: बुरुंडी

en: Bushehr (بوشهر)
hi_IN: बुशहर (بوشهر)

en: Bushenyi
hi_IN: बुशेनी

en: Busia
hi_IN: बुसिया

en: Business
hi_IN: बिज़नेस

en: Business Name Generator
hi_IN: बिज़नेस नेम जनरेटर

en: Busingen
hi_IN: बुसिंगेन

en: Butaleja
hi_IN: बुटालेजा

en: Butambala
hi_IN: बुटम्बाला

en: Butebo
hi_IN: बुटेबो

en: Button
hi_IN: बटन

en: Button Text
hi_IN: बटन टेक्स्ट

en: Button inside
hi_IN: अंदर का बटन

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
hi_IN: अगला

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
hi_IN: पिछला

[ctx: Button label to reveal tool panel options]
en: %s options
hi_IN: %s विकल्प

en: Button only
hi_IN: केवल बटन

en: Button outside
hi_IN: बटन बाहर

en: Button text
hi_IN: बटन का शीर्षक

[ctx: Button to select a paid plan by plan name, e.g., "Select Personal"]
en: Select %(plan)s
hi_IN: %(plan)s को चुनें

en: Button type
hi_IN: बटन का प्रकार

en: Buttons
hi_IN: बटन

en: Buvuma
hi_IN: बुवुमा

en: Buy
hi_IN: खरीदें

en: Buy now
hi_IN: अभी खरीदें

en: Buy the best plugins
hi_IN: सर्वश्रेष्ठ प्लगइन्स खरीदें

en: Buyende
hi_IN: ब्यूएन्डे

en: Buzău
hi_IN: बुज़ौ

en: By %(author)s
hi_IN: %(author)s के द्वारा

en: By %s
hi_IN: %s द्धारा

en: By %s.
hi_IN: %s द्धारा.

en: By Month
hi_IN: महीने द्वारा

en: By authors
hi_IN: लेखकों द्वारा

en: By checking out
hi_IN: चेक आउट करके

en: By checking out:
hi_IN: चेक आउट करके:

en: By clicking "Continue," you agree to our <tosLink>Terms of Service</tosLink> and have read our <privacyLink>Privacy Policy</privacyLink>.
hi_IN: "जारी रखें" पर क्लिक करके, आप हमारी <tosLink>सेवा की शर्तों</tosLink> से सहमत हैं और हमारी <privacyLink>गोपनीयता नीति</privacyLink> पढ़ चुके हैं.

en: By clicking “Continue“, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}}, have read our {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}, and understand that you're creating {{wpAccountLink}}a WordPress.com account{{/wpAccountLink}} if you don't already have one.
hi_IN: "जारी रखें" पर क्लिक करने का मतलब है कि आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} से सहमत हैं, आपने हमारी {{privacyLink}}गोपनीयता नीति{{/privacyLink}} को पढ़ लिया है, और यह समझते हैं कि अगर आपके पास पहले से {{wpAccountLink}}WordPress.com अकाउंट{{/wpAccountLink}} नहीं है, तो आप एक अकाउंट बना रहे हैं.

en: By clicking “Send me sign in link“, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}}, have read our {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}, and understand that you're creating a Gravatar account if you don't already have one.
hi_IN: "मुझे साइन न लिंक भेजें" पर क्लिक करके, आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} से सहमत हैं, हमारी {{privacyLink}}गोपनीयता नीति{{/privacyLink}}को पढ़ चुके हैं, और यह समझते हैं कि यदि आपके पास पहले से एक Gravatar अकाउंट नहीं हैं तो आप एक अकाउंट बना रहे हैं.

en: By completing the organization field, you agree that the listed organization will be considered the legal domain owner and that this information will be publicly visible. You can choose to hide it using {{a}}privacy protection{{/a}}.
hi_IN: संगठन फ़ील्ड को पूरा करके, आप सहमति जताते हैं कि सूचीबद्ध संगठन को डोमेन का लीगल ओनर माना जाएगा और यह जानकारी सार्वजनिक रूप से दिखाई देगी. आप {{a}}गोपनीयता सुरक्षा{{/a}}का इस्तेमाल करके इसे छिपाने का विकल्प चुन सकते हैं.

en: By continuing with any of the options below, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and have read our {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}.
hi_IN: नीचे दिए गए किसी भी विकल्प के साथ जारी रखकर, आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} से सहमत हैं और हमारी {{privacyLink}}गोपनीयता नीति{{/privacyLink}} पढ़ चुके हैं.

en: By continuing with any of the options listed, you agree to our <tosLink>Terms of Service</tosLink> and have read our <privacyLink>Privacy Policy</privacyLink>.
hi_IN: इनमें से दिए गए किसी भी विकल्प के साथ जारी रखकर, आप हमारी <tosLink>सेवा की शर्तों</tosLink> से सहमत हैं और हमारी <privacyLink>गोपनीयता नीति</privacyLink> पढ़ चुके हैं.

en: By continuing you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and have read our {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}.
hi_IN: जारी रखने का मतलब है कि आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} से सहमत हैं और हमारी {{privacyLink}}गोपनीयता नीति{{/privacyLink}} पढ़ चुके हैं.

en: By continuing, you agree to our <tosLink>Terms of Service</tosLink>.
hi_IN: जारी रखने का मतलब है कि आप हमारी <tosLink>सेवा की शर्तों</tosLink> से सहमत हैं.

en: By continuing, you agree to our {{button}}Terms of Service{{/button}}.
hi_IN: जारी रखकर, आप हमारी {{button}}सेवा की शर्तों{{/button}} से सहमत हैं.

en: By continuing, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}}.
hi_IN: जारी रखकर, आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} से सहमत हैं.

en: By creating an account you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and have read our {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}.
hi_IN: अकाउंट बनाने का मतलब है कि आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} से सहमत हैं और हमारी {{privacyLink}}गोपनीयता नीति{{/privacyLink}} पढ़ चुके हैं.

en: By default WordPress does not share any personal data with anyone.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रूप से, वर्डप्रेस किसी के साथ किसी भी तरह के व्यक्तिगत डेटा को साझा नहीं करता है।

en: By default, new users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain a password reset link. Uncheck the box if you do not want to send the new user a welcome email.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रूप से, नए यूज़र्स को एक ईमेल प्राप्त होगा कि उन्हे आपकी साइट के लिए एक यूज़र के रूप में सम्मिलित किया गया है। इस ईमेल में पासवर्ड रिसेट लिंक भी शामिल होगा। यदि आप नए यूज़र को एक स्वागत ईमेल नहीं भेजना चाहते तो बॉक्स को अनचेक करें।

en: By entering your email address, you agree to our <tosLink>Terms of Service</tosLink> and have read our <privacyLink>Privacy Policy</privacyLink>.
hi_IN: अपना ईमेल पता डालने का मतलब है कि आप हमारी <tosLink>सेवा की शर्तों</tosLink> से सहमत हैं और हमारी <privacyLink>गोपनीयता नीति</privacyLink> पढ़ चुके हैं.

en: By entering your email address, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and have read our {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}.
hi_IN: अपना ईमेल पता डालने का मतलब है कि आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} से सहमत हैं और हमारी {{privacyLink}}गोपनीयता नीति{{/privacyLink}} पढ़ चुके हैं.

en: By posts & pages
hi_IN: पोस्टस एवं पेजों द्वारा

en: By switching to an annual plan, you could be paying just %1$s per month. That’s %2$s%% less than your current monthly plan. You’re a click away from paying less!
hi_IN: वार्षिक योजना पर स्विच करके, आप प्रति माह केवल %1$s का भुगतान कर सकते हैं। यह आपकी वर्तमान मासिक योजना से %2$s%% कम है। आप कम भुगतान करने से एक क्लिक दूर हैं!

en: By {{a/}}
hi_IN: {{a/}} की ओर से

en: By: %s
hi_IN: %s :के द्वारा

en: Bács-Kiskun
hi_IN: बेक्स-किस्कुन

en: Béchar
hi_IN: बेचर

en: Béjaïa
hi_IN: बेजैया

en: Békés
hi_IN: बेकेस

en: Bălți
hi_IN: बली

en: CDN for images
hi_IN: इमेज के लिए CDN

en: CRM Entrepreneur
hi_IN: CRM उद्यमी

en: CRM fully integrated with WordPress
hi_IN: WordPress के साथ पूरी तरह इंटीग्रेटेड CRM

en: CRM: Entrepreneur with 30 extensions
hi_IN: CRM: 30 एक्सटेंशन के साथ उद्यमी

en: CSS Classes
hi_IN: सीएसएस क्लासेज

en: CSS Classes (optional)
hi_IN: सीएसएस क्लास (वैकल्पिक)

en: CSS code
hi_IN: सीएसएस कोड

en: CSV Delimiter
hi_IN: सीएसवी डेलिमिटर

en: Caaguazú
hi_IN: कैगुआज़ू

en: Caazapá
hi_IN: काज़ापा

en: Cabañas
hi_IN: कबानास

en: Cabinda
hi_IN: कैबिंडा

en: Cabo Delgado
hi_IN: काबो डेलगाडो

en: Cache key must not be an empty string.
hi_IN: कैश कुंजी एक खाली स्ट्रिंग नहीं होनी चाहिए।

en: Cafe
hi_IN: कैफ़े

en: Cagayan
hi_IN: कागायन

en: Cagliari
hi_IN: कैग्लियारी

en: Cahul
hi_IN: काहुल

en: Cairo
hi_IN: काहिरा

en: Cajamarca
hi_IN: कजामार्का

en: Calculation type
hi_IN: गणना के प्रकार

en: Calculations
hi_IN: गणना

en: Calcutta
hi_IN: कोलकाता

en: Caldas
hi_IN: काल्डास

en: Calendar
hi_IN: तिथि-पत्र

en: California
hi_IN: कैलिफोर्निया

en: California Consumer Privacy Act (CCPA)
hi_IN: कैलिफोर्निया उपभोक्ता गोपनीयता अधिनियम (सीसीपीए)

en: Call to action
hi_IN: कार्यवाई

en: Caltanissetta
hi_IN: कैल्टानिसेटा

en: Camarines Norte
hi_IN: कैमरिन्स नॉर्ट

en: Camarines Sur
hi_IN: कैमरिन्स सुर

en: Cambodia
hi_IN: कंबोडिया

en: Cambridge Bay
hi_IN: कैम्ब्रिज बे

en: Camera
hi_IN: कैमरा

en: Cameras & Photography
hi_IN: कैमरा और फोटोग्राफी

en: Cameroon
hi_IN: कैमरून

en: Camiguin
hi_IN: कैमिगुइन

en: Campeche
hi_IN: कैम्पेचे

en: Campo Grande
hi_IN: कैंपो ग्रांडे

en: Campobasso
hi_IN: कैम्पोबासो

en: Can I create a blog in another language?
hi_IN: क्या मैं किसी अन्य भाषा में ब्लॉग बना सकता हूं?

en: Can I get an email account?
hi_IN: क्या मैं कोई ईमेल अकाउंट बना सकता हूं?

en: Can I host multiple sites?
hi_IN: क्या मैं एक साथ कई साइटें होस्ट कर सकता हूं?

en: Can I import content from another service?
hi_IN: क्या मैं किसी अन्य सेवा से कॉन्टेंट इम्पोर्ट कर सकता हूं?

en: Can I install my own theme?
hi_IN: क्या मैं अपनी खुद की थीम इंस्टॉल कर सकता हूं?

en: Can I install plugins?
hi_IN: क्या मैं प्लगइन्स इंस्टॉल कर सकता हूं?

en: Can I make money with my website?
hi_IN: क्या मैं अपनी वेबसाइट से पैसा कमा सकता हूं?

en: Can I talk to a live person?
hi_IN: क्या मैं एक वास्तविक व्यक्ति से बात कर सकता हूं?

en: Can I use a domain I already own?
hi_IN: क्या मैं अपना पहले से मौजूद डोमेन इस्तेमाल कर सकता हूं?

en: Can anyone register on this site?
hi_IN: क्या कोई भी भी इस साइट पर पंजीकरण कर सकता है?

en: Can communicate with WordPress.org
hi_IN: वर्डप्रेस.ओआरजी के साथ संवाद कर सकते हैं

en: Can you build a site for me?
hi_IN: क्या आप मेरे लिए एक साइट बना सकते हैं?

en: Can't get the domain's lock status
hi_IN: डोमेन का लॉक स्टेटस नहीं मिल सका

en: Can't get the domain's lock status.
hi_IN: डोमेन का लॉक स्टेटस नहीं मिल सका.

en: Can't set NS records for your subdomain? Switch to our <aadv>advanced setup</aadv>.
hi_IN: आपके सबडोमेन के लिए NS रिकॉर्ड सेट नहीं कर सकते? हमारे <aadv>एडवांस्ड सेटअप</aadv> पर स्विच करें.

en: Canada
hi_IN: कनाडा

en: Canary
hi_IN: केनारी

en: Canberra
hi_IN: कैनबरा

en: Cancel
hi_IN: रद्द करें

en: Cancel Edit
hi_IN: संपादन रद्द करें

en: Cancel Editing
hi_IN: संपादन रद्द करें

en: Cancel and go back
hi_IN: रद्द करें और पीछे जाएं

en: Cancel changes
hi_IN: बदलावों को निरस्त करें

[ctx: Cancel comment button]
en: Cancel
hi_IN: रद्द करना

en: Cancel edit
hi_IN: संपादन रद्द करें

en: Cancel password change
hi_IN: पासवर्ड परिवर्तन को रद्द कीजिये

en: Cancel reply
hi_IN: जवाब रद्द करें

en: Canceled
hi_IN: रद्द

en: Cancellation Details
hi_IN: रद्द करने के विवरण

en: Cancelled
hi_IN: रद्द

en: Cancun
hi_IN: कैनकन

en: Canelones
hi_IN: कैनेलोन्स

en: Canindeyú
hi_IN: कैनिंडेयू

en: Cannot Authorize Application
hi_IN: एप्लिकेशन को अधिकृत नहीं किया जा सकता

en: Cannot create a comment with that type.
hi_IN: उस प्रकार के साथ टिप्पणी नहीं बना सकते।

en: Cannot create a revision of a revision
hi_IN: पुनरीक्षण का पुनरीक्षण नही बनाया जा सकता

en: Cannot create a user with an empty login name.
hi_IN: रिक्त लॉगिन नाम के साथ एक उपयोगकर्ता नहीं बनाया जा सकता.

en: Cannot create existing comment.
hi_IN: पहले से उपलब्ध टिप्पणी को बनाया नही जा सकता

en: Cannot create existing post.
hi_IN: पहले से उपलब्ध पोस्ट को नही बनाया जा सकता

en: Cannot create existing user.
hi_IN: मौजूदा उपयोगकर्ता नहीं बना सकता।

en: Cannot delete an active plugin. Please deactivate it first.
hi_IN: सक्रिय प्लगइन को हटा नहीं सकते। कृपया पहले इसे निष्क्रिय करें।

en: Cannot find user global styles revisions.
hi_IN: उपयोगकर्ता वैश्विक शैलियों के संशोधन नहीं मिल सके।

en: Cannot hook block to itself.
hi_IN: ब्लॉक को स्वयं से नहीं जोड़ सकते।

en: Cannot inherit the current template query when placed inside the singular content (e.g., post, page, 404, blank).
hi_IN: यह वर्तमान टेम्पलेट क्वेरी को विरासत में नहीं ले सकता जब इसे सिंगुलर कंटेंट (जैसे कि पोस्ट, पेज, 404, या ब्लैंक) के भीतर रखा जाता है।

en: Cannot introspect application password.
hi_IN: एप्लिकेशन पासवर्ड आत्मनिरीक्षण नहीं कर सकता।

en: Cannot load %s.
hi_IN: %s को लोड नहीं किया जा सका.

en: Cannot load image metadata.
hi_IN: छवि मेटाडाटा लोड करने में अक्षम।

en: Cannot resize the image. Both width and height are not set.
hi_IN: छवि का आकार नहीं बदल सकता। चौड़ाई और ऊंचाई दोनों निर्धारित नहीं हैं।

en: Cannot save image metadata.
hi_IN: छवि मेटाडाटा संचित(सेव) करने में अक्षम।

en: Cannot select database
hi_IN: डेटाबेस का चयन नहीं कर सकता

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
hi_IN: अमान्य मूल उत्पाद के कारण गुण सेट नहीं कर सकते हैं।

en: Cannot set parent term, taxonomy is not hierarchical.
hi_IN: पैत्रिक टर्म निर्धारित नहीं कर सकते, श्रेणीबद्ध वर्गीकरण नहीं है।

en: Cannot supply a strategy `%1$s` for script `%2$s` because it is an alias (it lacks a `src` value).
hi_IN: यह एक उपनाम है (इसमें `src` मान अनुपलब्ध है), इसलिए स्क्रिप्ट `%2$s` के लिए एक रणनीति `%1$s` प्रदान नहीं की जा सकती है।

en: Cannot view post type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार को देख नहीं सकते ।

en: Cannot view status.
hi_IN: स्थिति नहीं देख सकते।

en: Cantabria
hi_IN: कैंटाब्रिया

en: Cantemir
hi_IN: कैंटमीर

en: Canterbury
hi_IN: कैंटरबरी

en: Canton
hi_IN: कैण्टन

en: Can’t access your backup codes? {{link}}Contact support{{/link}}
hi_IN: अपने बैकअप कोड को ऐक्सेस नहीं कर पा रहे हैं? {{link}}सपोर्ट टीम से संपर्क करें{{/link}}

en: Can’t access your phone? {{contactUsLink}}Contact us{{/contactUsLink}}
hi_IN: अपना फ़ोन ऐक्सेस नहीं कर पा रहे हैं? {{contactUsLink}}हमसे संपर्क करें{{/contactUsLink}}

en: Can’t get the domain’s lock status. If you’ve already unlocked it, wait a few minutes and try again.
hi_IN: डोमेन का लॉक स्टेटस नहीं मिल सका. अगर आपने इसे पहले ही अनलॉक कर लिया है, तो कुछ मिनट इंतज़ार करें और फिर से कोशिश करें.

en: Capabilities
hi_IN: सामर्थता

en: Cape Verde
hi_IN: केप वर्ड

en: Capital
hi_IN: राजधानी

en: Capital District
hi_IN: राजधानी जिला

en: Capitalize
hi_IN: कैपिटलाइज़

en: Capiz
hi_IN: कैपिज़

en: Caption
hi_IN: अनुशीर्षक

en: Caption for the attachment, as it exists in the database.
hi_IN: संलग्न हेतु अनुशीर्षक, जैसा कि डेटाबेस में स्थित है।

en: Caption text
hi_IN: कैप्शन टेक्स्ट

en: Caption&hellip;
hi_IN: शीर्षक&hellip;

en: Captions
hi_IN: कैप्शन

en: Captions/Subtitles
hi_IN: अनुशीर्षक/उपशीर्षक

en: Capture
hi_IN: कब्जा

en: Caquetá
hi_IN: कैक्वेटा

en: Carabobo
hi_IN: काराबोबो

en: Caracas
hi_IN: कराकस

en: Carazo
hi_IN: कैराज़ो

en: Caraș-Severin
hi_IN: कैरास-सेवेरिन

en: Carchi
hi_IN: कारची

en: Card Expiring
hi_IN: कार्ड का समय सीमा समाप्त हो रहा है

en: Card Number
hi_IN: कार्ड संख्या

en: Card code
hi_IN: कार्ड कोड

en: Card expiring
hi_IN: कार्ड का समय सीमा समाप्त हो रहा है

en: Card number
hi_IN: कार्ड संख्या

en: Card:
hi_IN: कार्ड:

en: Cardholder Name
hi_IN: कार्डधारक का नाम

en: Cardholder name
hi_IN: कार्डधारक का नाम

en: Carlow
hi_IN: कार्लो

en: Carousel view
hi_IN: कैरोसेल व्यू

en: Cart
hi_IN: टोकरी

en: Cart Page
hi_IN: कार्ट पेज

en: Cart abandonment emails
hi_IN: अधूरे छोड़े गए कार्ट से जुड़े ईमेल

en: Cart totals
hi_IN: कुल

en: Cartago
hi_IN: कार्टागो

en: Casablanca
hi_IN: कैसाब्लांका

en: Casanare
hi_IN: कैसानारे

en: Case Number
hi_IN: केस संख्या

en: Caserta
hi_IN: कैसर्टा

en: Casey
hi_IN: केसी

en: Cash on delivery
hi_IN: डिलीवरी पर नकदी

en: Castellón
hi_IN: कैस्टेलॉन

en: Catalan
hi_IN: कैटलन

en: Catalog
hi_IN: सूची

en: Catamarca
hi_IN: कैटामारका

en: Catanduanes
hi_IN: कैटांडुआनेस

en: Catania
hi_IN: कैटेनिया

en: Catanzaro
hi_IN: कैटनज़ारो

en: Categories
hi_IN: श्रेणी

en: Categories List
hi_IN: श्रेणियाँ सूची

en: Categories and Tags Converter
hi_IN: श्रेणी और टैग परिवर्तक

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
hi_IN: <a href="%s">श्रेणी से टैग परिवर्तक</a> को काम में लेकर आप अपनी इच्छित श्रेणियों को टैग में बदल सकते हैं.

en: Categories deleted.
hi_IN: श्रेणी मिटाई गई.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
hi_IN: श्रेणियों में पदानुक्रम(हायरार्की) होता है, अर्थात आप उप श्रेणियों को सम्माहित कर सकते हैं। टैग्स में पदानुक्रम(हायरार्की) नहीं होता है और सम्माहित भी नहीं किए जा सकते। कभी कभी लोग अपने पदों(पोस्टों) पर एक का उपयोग शुरू कर देते हैं, बाद में एहसास होता है कि अन्य उनकी सामग्री के लिए बेहतर काम करेगा।

en: Categories list
hi_IN: श्रेणी सूची

en: Categories list navigation
hi_IN: श्रेणी सूची नेविगेशन

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
hi_IN: श्रेणियाँ, टैगों के विपरीत, हाइरार्की में हो सकती है. आपकी एक जैज़ श्रेणी हो सकती है, इसमें संतान श्रेणियाँ बीबोप और बिग हैण्ड हों. यह पूरी तरह से वैकल्पिक है.

en: Categories:
hi_IN: श्रेणी:

en: Categories:
hi_IN: श्रेणी:

en: Categories: %s
hi_IN: श्रेणियाँ: %s

en: Category
hi_IN: श्रेणी

en: Category IDs (comma-separated)
hi_IN: कैटेगरी की ID (कॉमा से अलग किया गया)

en: Category Menu Settings
hi_IN: कैटेगरी मेनू सेटिंग्स

en: Category added.
hi_IN: श्रेणी जोड़ी गई.

en: Category deleted.
hi_IN: श्रेणी हटाई गई.

en: Category link
hi_IN: श्रेणी लिंक

en: Category name
hi_IN: श्रेणी नाम

en: Category name.
hi_IN: श्रेणी नाम

en: Category not added.
hi_IN: श्रेणी नहीं जोड़े गई.

en: Category not updated.
hi_IN: श्रेणी अपडेट नहीं किया गया.

en: Category order
hi_IN: श्रेणी ऑर्डर

en: Category slug
hi_IN: श्रेणी स्लग

en: Category updated.
hi_IN: श्रेणी अपडेट किया गया.

en: Category: | Categories:
hi_IN[0]: श्रेणी:

en: Category: %1$s
hi_IN: श्रेणी: %1$s

en: Cauca
hi_IN: काउका

en: Caution:
hi_IN: खबरदार:

en: Cavan
hi_IN: कैवन

en: Cavite
hi_IN: कैविटे

en: Cayenne
hi_IN: काइयेन

en: Cayman
hi_IN: केमैन

en: Cayman Islands
hi_IN: केमैन‌ द्वीप‌

en: Cañar
hi_IN: कनार

en: Ceará
hi_IN: सेरा

en: Cebu
hi_IN: सेबू

en: Cell padding
hi_IN: सेल पैडिंग

en: Cell spacing
hi_IN: सेल अंतराल

en: Cell type
hi_IN: सेल के प्रकार

en: Center
hi_IN: मध्य

en: Center Left
hi_IN: बायां केंद्र

en: Center Right
hi_IN: केंद्र दायां

en: Centimeters (cm)
hi_IN: सेंटीमीटर (सेमी)

en: Central
hi_IN: मध्य

en: Central African Republic
hi_IN: म‌ध्य‌ अफ़्रीकी ग‌ण‌राज्य‌

en: Central Greece
hi_IN: मध्य ग्रीस

en: Central Macedonia
hi_IN: मध्य मैसेडोनिया

en: Centralized Dashboard
hi_IN: सेंट्रलाइज़्ड डैशबोर्ड

en: Centralized site management
hi_IN: सेंट्रलाइज़्ड साइट मैनेजमेंट

en: Century-long domain registration
hi_IN: सदियों पुराना डोमेन रजिस्ट्रेशन

en: Cerro Largo
hi_IN: सेरो लार्गो

en: Cesar
hi_IN: सीज़र

en: Ceuta
hi_IN: सेउटा

en: Chachoengsao
hi_IN: चाचोएंगसाओ

en: Chaco
hi_IN: चाको

en: Chad
hi_IN: चाड‌

en: Chagos
hi_IN: चैगोस

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
hi_IN: चहरमहल और बख्तियारी (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
hi_IN: चाय नट

en: Chaiyaphum
hi_IN: चैयाफुम

en: Chalatenango
hi_IN: चलातेनंगो

en: Champasak
hi_IN: चंपासक

en: Chandigarh
hi_IN: चंडीगढ़

en: Chandpur
hi_IN: ब्राह्मनबरिया

en: Change
hi_IN: बदले

en: Change Date
hi_IN: तारीख बदलें

en: Change Frequency
hi_IN: आवृत्ति बदलें

en: Change Image
hi_IN: चित्र बदलें

en: Change Language
hi_IN: भाषा बदलें

en: Change Permalink Structure
hi_IN: परमालिंक संरचना बदलें।

en: Change Site Icon
hi_IN: साइट आइकॉन को बदलें

en: Change Theme
hi_IN: थीम बदलें

en: Change alignment
hi_IN: संरेखण बदलें

en: Change audio
hi_IN: ऑडियो बदलें

en: Change author: %s
hi_IN: लेखक बदलें: %s

en: Change blog title: %s
hi_IN: ब्लॉग शीर्षक परिवर्तित करें: %s

en: Change button position
hi_IN: बटन का स्थान बदले

en: Change column alignment
hi_IN: टेक्स्ट संरेखण बदलें

en: Change content position
hi_IN: सामग्री की स्थिति बदलें

en: Change date: %s
hi_IN: तारीक चेंज करें: %s

en: Change discussion options
hi_IN: चर्चा विकल्प बदलें

en: Change discussion settings
hi_IN: चर्चा सेटिंग बदलें

en: Change display type
hi_IN: डिस्प्ले प्रकार बदलें

en: Change email address
hi_IN: ईमेल पता बदलें

en: Change file
hi_IN: फ़ाइल बदलें

en: Change format: %s
hi_IN: फॉर्मेट बदलें: %s

en: Change image
hi_IN: छवि बदलें

en: Change items justification
hi_IN: आइटम औचित्य बदलें

en: Change language
hi_IN: भाषा बदलें

en: Change level
hi_IN: लेवल बदलें

en: Change link: %s
hi_IN: लिंक बदलें: %s

en: Change logo
hi_IN: लोगो बदले

en: Change matrix alignment
hi_IN: मैट्रिक्स संरेखण बदलें

en: Change parent: %s
hi_IN: पैरेंट बदलें: %s

en: Change posts per page
hi_IN: प्रति पृष्ठ अधिकतम पोस्ट को बदलें

en: Change primary domain
hi_IN: प्राथमिक डोमेन बदलें

en: Change publish date
hi_IN: प्रकाशन तिथि बदलें

en: Change role to&hellip;
hi_IN: भूमिका बदले &hellip;

en: Change status: %s
hi_IN: स्थिति बदलो: %s

en: Change template
hi_IN: टेम्पलेट बदलें

en: Change text alignment
hi_IN: टेक्स्ट संरेखण बदलें

en: Change the block type after adding a new paragraph.
hi_IN: नया पैराग्राफ जोड़ने के बाद ब्लॉक प्रकार बदलें।

en: Change theme
hi_IN: थीम बदलें

en: Change type of %d block | Change type of %d blocks
hi_IN[0]: %d ब्लॉक का प्रकार बदलें
hi_IN[1]: %d ब्लॉक के प्रकार बदलें

en: Change username
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम बदलें

en: Change video
hi_IN: वीडियो बदलें

en: Change your Gravatar
hi_IN: अपना ग्रवटार बदलें

en: Change your Privacy Policy page
hi_IN: अपना गोपनीयता नीति पृष्ठ बदलें

en: Change your site's appearance in a few clicks, with an expanded selection of fonts and colors.
hi_IN: कुछ ही क्लिक में अपनी साइट का लुक बदलें, और पाएं फ़ॉन्ट्स और कलर्स के ज़्यादा विकल्प पाएं.

en: Changed roles.
hi_IN: भूमिकाएँ बदल दी गई है ।

en: Changes have already been trashed.
hi_IN: परिवर्तन पहले से ही ट्रैश किए गए हैं।

en: Changes saved by %1$s on %2$s
hi_IN: %2$s पर %1$s द्वारा परिवर्तन सहेजे गए

en: Changes saved by %1$s on %2$s. This revision matches current editor styles.
hi_IN: %2$s पर %1$s द्वारा परिवर्तन सहेजे गए। यह संशोधन वर्तमान संपादक शैलियों से मेल खाता है।

en: Changes saved.
hi_IN: बदलाव सहेजे गए.

en: Changes trashed successfully.
hi_IN: परिवर्तन सफलतापूर्वक मिटाया गया।

en: Changes will apply to new posts only. Individual posts may override these settings.
hi_IN: बदलाव केवल नये पदों पर ही लागू होंगे। व्यक्तिगत पोस्ट इन सेटिंग्स को ओवरराइड कर सकती हैं।

en: Changes will be applied to all selected %s.
hi_IN: परिवर्तन सभी चयनित %s पर लागू होंगे।

en: Changeset is being edited by other user.
hi_IN: चेंजसेट अन्य उपयोगकर्ता द्वारा संपादित किया जा रहा है।

en: Changing to %s
hi_IN: %s में बदल रहा है

en: Chanthaburi
hi_IN: चंथाबुरी

en: Chapters
hi_IN: अध्याय

en: Characters
hi_IN: अक्षर

en: Characters:
hi_IN: अक्षर:

en: Charge Currency
hi_IN: चार्ज मुद्रा

en: Charge Exchange Rate
hi_IN: चार्ज एक्सचेंज रेट

en: Charge for premium content
hi_IN: प्रीमियम कॉन्टेंट के लिए शुल्क

en: Charity
hi_IN: दान

en: Chat
hi_IN: चैट

en: Chatham
hi_IN: चैथम

en: Chattogram
hi_IN: चैटोग्राम

en: Cheatin&#8217; uh?
hi_IN: छल कर रहे हैं..?

en: Check All
hi_IN: सभी चेक करे

en: Check Spelling
hi_IN: वर्तनी जाँचें

en: Check again
hi_IN: फिर से जांचें

en: Check for Spam
hi_IN: स्पैम के लिए जाँच करें

en: Check for updates manually
hi_IN: अपडेट को मैन्युअल रूप से जांचें

en: Check my authorization code
hi_IN: मेरा ऑथराइज़ेशन कोड जांचें

en: Check out our support documentation for step-by-step instructions and expert guidance on your domain set up.
hi_IN: अपने डोमेन को सेटअप करने के लिए स्टेप-बाय-स्टेप गाइड और एक्सपर्ट टिप्स के लिए हमारा सपोर्ट दस्तावेज़ देखें.

en: Check out our support documentation for step-by-step instructions and expert guidance on your plugin setup.
hi_IN: अपने प्लगइन को सेटअप करने के लिए स्टेप-बाय-स्टेप गाइड और एक्सपर्ट टिप्स के लिए हमारे सपोर्ट दस्तावेज़ देखें.

en: Check out our support documentation for step-by-step instructions and expert guidance on your theme set up.
hi_IN: अपने थीम को सेटअप करने के लिए स्टेप-बाय-स्टेप गाइड और एक्सपर्ट टिप्स के लिए हमारा सपोर्ट दस्तावेज़ देखें.

en: Check out your new site here. That was straightforward, right?
hi_IN: अपनी नई साइट यहां देखें। वह सीधा था, है ना?

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
hi_IN: चेक द्बारा भुगतान

en: Check readiness for transfer
hi_IN: ट्रांसफ़र के लिए तैयारी की जांच करें

en: Check your device. Approve your login with the Jetpack or WordPress mobile app.
hi_IN: अपने डिवाइस की जांच करें. Jetpack या WordPress मोबाइल ऐप के साथ अपने लॉगिन को मंजूरी दें.

en: Check your email
hi_IN: अपने ईमेल की जाँच करें

en: Check your email for a code
hi_IN: अपने ईमेल पर कोड देखें

en: Check your email for a copy of this receipt
hi_IN: इस रसीद की एक कॉपी के लिए अपना ईमेल देखें

en: Check your email for a copy of this receipt.
hi_IN: इस रसीद की एक कॉपी के लिए अपना ईमेल देखें.

en: Check your email!
hi_IN: अपने ईमेल की जाँच करें!

en: Check your inbox for an email from your current domain provider for instructions on how to speed up the transfer process.
hi_IN: अपने मौजूदा डोमेन प्रदाता से ट्रांसफ़र प्रक्रिया में तेजी लाने के तरीके के बारे में निर्देशों से जुड़ा ईमेल पाने के लिए अपना इनबॉक्स देखें.

en: Checkbox
hi_IN: चेकबॉक्स

en: Checkbox Input
hi_IN: चेकबॉक्स इनपुट

en: Checking domain lock status.
hi_IN: डोमेन लॉक स्थिति की जांच की जा रही है.

en: Checking for trademark claims on %(domain)s
hi_IN: %(domain)s पर ट्रेडमार्क क्लेम के लिए जांच करना

en: Checkout
hi_IN: भुगतान

en: Checkout Page
hi_IN: चेकआउट पृष्ठ

en: Checkout ‹ Quick Start Session
hi_IN: चेकआउट ‹ क्विक स्टार्ट सेशन

en: Cheers,
hi_IN: प्रोत्साहित करना,

en: Cherkashchyna
hi_IN: चर्काशचिना

en: Chernihivshchyna
hi_IN: चेर्निहिवश्चिन

en: Chernivtsi Oblast
hi_IN: चेर्नित्सि ओब्लास्ट

en: Chhattisgarh
hi_IN: छत्तीसगढ़

en: Chiang Mai
hi_IN: चियांग माई

en: Chiang Rai
hi_IN: चियांग राय

en: Chiapas
hi_IN: चियापास

en: Chiba
hi_IN: चिबा

en: Chicago
hi_IN: शिकागो

en: Chieti
hi_IN: चिएटी

en: Chihuahua
hi_IN: चिहुआहुआ

en: Child theme of %s
hi_IN: %s की चाइल्ड थीम

en: Chile
hi_IN: चिली

en: Chimaltenango
hi_IN: चिमल्टेनैंगो

en: Chimborazo
hi_IN: चिम्बोराजो

en: China
hi_IN: चीन‌

en: Chinandega
hi_IN: चिनन्देगा

en: Chinese
hi_IN: चीनी

en: Chinese (Simplified)
hi_IN: चीनी (सरल)

en: Chinese (Traditional)
hi_IN: चीनी (पारंपारीक)

en: Chiquimula
hi_IN: चिक्विमुला

en: Chiriquí
hi_IN: चिरिकि

en: Chisinau
hi_IN: चिसिनौ

en: Chita
hi_IN: चिटा

en: Chișinău
hi_IN: चिशिनाउ

en: Chlef
hi_IN: चलेफ़

en: Chocó
hi_IN: चोको

en: Choibalsan
hi_IN: चोइबल्सन

en: Choluteca
hi_IN: चोलुटेका

en: Chonburi
hi_IN: चोनबुरी

en: Chongqing
hi_IN: चोंगक्विंग

en: Chongqing / 重庆
hi_IN: चोंगकिंग / 重庆

en: Chontales
hi_IN: चोंटेल्स

en: Choose
hi_IN: चुनें

en: Choose Another Domain
hi_IN: कोई अन्य डोमेन चुनें

en: Choose Image
hi_IN: छवि चुनें

en: Choose a %s
hi_IN: एक %s चुनें

en: Choose a Background Image
hi_IN: एक पृष्ठभूमि छवि चुनें

en: Choose a CSV file from your computer:
hi_IN: अपने कंप्यूटर से एक सीएसवी फ़ाइल चुनें:

en: Choose a Custom Header
hi_IN: एक कस्टम हेडर चुनें

en: Choose a Site Icon
hi_IN: एक साइट आइकान चुनें

en: Choose a block to add to your Navigation.
hi_IN: अपने नेवीगेशन में जोड़ने के लिए एक ब्लॉक का चुनाव करें।

en: Choose a design
hi_IN: कोई डिज़ाइन चुनें

en: Choose a domain
hi_IN: कोई डोमेन चुनें

en: Choose a domain for your Professional Email
hi_IN: अपने प्रोफ़ेशनल ईमेल के लिए कोई डोमेन चुनें

en: Choose a domain later
hi_IN: बाद में कोई और डोमेन चुनें

en: Choose a domain, then purchase an annual plan, and your first year's domain registration is on us!<br />Discount automatically applied at checkout.
hi_IN: कोई डोमेन चुनें, फिर सालाना प्लान खरीदें, और हम आपके पहले साल का डोमेन रजिस्ट्रेशन फ़्री में देंगे!<br />छूट ऑटोमैटिक तरीके से चेकआउट के दौरान लागू हो जाती है.

en: Choose a file from your computer:
hi_IN: अपने कंप्यूटर से एक फ़ाइल चुनें:

en: Choose a format
hi_IN: एक प्रारूप चुनें

en: Choose a page to show only its subpages.
hi_IN: पृष्ठ को चुनें जिसके केवल उपपृष्ठ दिखाएं।

en: Choose a parent page.
hi_IN: एक मूल पृष्ठ चुनें ।

en: Choose a password
hi_IN: कोई पासवर्ड चुनें

en: Choose a pattern
hi_IN: एक पैटर्न चुनें

en: Choose a plan today and unlock a powerful bundle of features. <span class="%2$2s">Or <a href="%1$1s">start with our free plan</a>.</span>
hi_IN: आज ही कोई प्लान चुनें और बेहतरीन फीचर्स का लाभ उठाएँ, <span class="%2$2s">या फिर <a href="%1$1s">हमारे फ्री प्लान से शुरुआत करें</a></span>.

en: Choose a starting theme. You can change it later.
hi_IN: कोई शुरूआती थीम चुनें. आप बाद में इसे बदल सकते हैं.

en: Choose a template
hi_IN: एक टेम्पलेट चुनें

en: Choose a username
hi_IN: कोई उपयोगकर्ता नाम चुनें

en: Choose a variation to change the look of the site.
hi_IN: साइट का स्वरूप बदलने के लिए एक विविधता चुनें।

en: Choose an existing %s or create a new one.
hi_IN: किसी मौजूदा को चुनो %s या नया बनाओ।

en: Choose an existing %s.
hi_IN: मौजूदा %s चुनें ।

en: Choose an image
hi_IN: एक प्रतिमा चुनें

en: Choose an image from your computer:
hi_IN: अपने कम्प्यूटर से एक छवि चुनें:

en: Choose an image…
hi_IN: एक छवि चुनें...

en: Choose an option
hi_IN: एक विकल्प चुनें

en: Choose audio
hi_IN: ऑडियो चुनें

en: Choose file
hi_IN: फ़ाइल चुनें

en: Choose font variants. Keep in mind that too many variants could make your site slower.
hi_IN: फ़ॉन्ट प्रकार चुनें। ध्यान रखें कि बहुत सारे वेरिएंट आपकी साइट को धीमा कर सकते हैं।

en: Choose from the most used tags
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल किया टैग से चुनें

en: Choose how the search results look.
hi_IN: चुनें कि खोज परिणाम कैसे दिखने चाहिए।

en: Choose how to use %s
hi_IN: चुनें कि %s का इस्तेमाल कैसे करना है

en: Choose image
hi_IN: चित्र चुनें

en: Choose logo
hi_IN: लोगो चुनें

en: Choose or create a Navigation Menu
hi_IN: नेविगेशन मेनू चुनें या बनाएं

en: Choose post types to exclude from search results. You must leave at least one post type unchecked.
hi_IN: खोज परिणामों से बाहर करने के लिए पोस्ट प्रकार चुनें। आपको कम से कम एक पोस्ट प्रकार अनियंत्रित छोड़ना होगा।

en: Choose the option that best describes your Canadian presence:
hi_IN: अपनी कनाडाई उपस्थिति का सबसे सही विवरण देने वाला विकल्प चुनें:

en: Choose the option that best describes your presence in the United Kingdom:
hi_IN: वह विकल्प चुनें जो यूनाइटेड किंगडम में आपकी उपस्थिति के बारे में सबसे अच्छा वर्णन करता है:

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
hi_IN: छवि का वो भाग चुनें जिसे आप हेडर के रूप में काम में लेना चाहते हैं.

en: Choose the target frame for your link.
hi_IN: अपने लिंक के लिए लक्ष्य फ्रेम चुनें।

en: Choose to pay via Pix in your banking app, then copy and paste the following code into the app.
hi_IN: अपने बैंकिंग ऐप में Pix के ज़रिए भुगतान करने का विकल्प चुनें, फिर नीचे दिया गया कोड कॉपी करके ऐप में पेस्ट करें.

en: Choose variation
hi_IN: प्रकार चुनें

en: Choose video
hi_IN: वीडियो चुनें

en: Choose what to export
hi_IN: क्या निर्यात करना है उसका चयन करें

en: Choose whether to use the same value for all screen sizes or a unique value for each screen size.
hi_IN: चुनें कि सभी स्क्रीन आकारों के लिए समान मान का उपयोग करना है या प्रत्येक स्क्रीन आकार के लिए एक अद्वितीय मान का उपयोग करना है।

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
hi_IN: का चयन करने के लिए आप के लिए जहाज करने के लिए चाहते हैं, या आप सभी स्थानों के लिए जहाज करने के लिए चुनें जो देशों को बेचने।

en: Choose which format of email to send.
hi_IN: ईमेल कौनसे रूप में भेजे

en: Choose your site
hi_IN: अपनी साइट चुनें

en: Christ Church Nichola Town
hi_IN: क्राइस्ट चर्च निकोला टाउन

en: Christmas
hi_IN: क्रिसमस

en: Christmas Island
hi_IN: क्रिसमस द्वीप

en: Chuadanga
hi_IN: छुआदंगा

en: Chubut
hi_IN: चुबुत

en: Chumphon
hi_IN: चुम्फॉन

en: Chungking
hi_IN: चुंगकिंग

en: Chuquisaca
hi_IN: चुक्विसाका

en: Chuuk
hi_IN: चूक

en: Cibao Nordeste
hi_IN: सिबाओ नोर्डेस्ट

en: Cibao Noroeste
hi_IN: सिबाओ नोरोएस्टे

en: Cibao Norte
hi_IN: सिबाओ नॉर्ट

en: Cibao Sur
hi_IN: सिबाओ सूर

en: Cimișlia
hi_IN: सिमिसलिया

en: Cincinnati
hi_IN: सिनसिनाटी

en: Circa is a minimal, one-column theme for your personal blog. Post formats are highlighted with an icon surrounded by a circle shape and displayed in a colorful style. The responsive design for this theme looks great on any device, large or small.
hi_IN: Circa आपके व्यक्तिगत ब्लॉग के लिए एक न्यूनतम, एक-स्तंभ थीम है। पोस्ट फॉर्मेट को एक वृत्ताकार आवृत्ति द्वारा घेरे गए आइकन के साथ हाइलाइट किया जाता है और एक रंगीन शैली में प्रदर्शित किया जाता है। इस थीम के लिए प्रतिक्रियाशील डिजाइन हर आयाम के किसी भी उपकरण पर शानदार दिखता है, बड़ा या छोटा।

en: City
hi_IN: शहर

en: City (optional)
hi_IN: शहर (वैकल्पिक)

en: City name.
hi_IN: शहर का नाम

en: City:
hi_IN: शहर:

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
hi_IN: स्यूदाद ऑटोनोमा डी ब्यूनस आयर्स

en: Ciudad Real
hi_IN: स्यूदाद रियल

en: Ciudad de México
hi_IN: स्यूदाद डी मेक्सिको

en: Claim your first domain—Free!
hi_IN: अपना पहला डोमेन क्लेम करें—फ़्री में!

en: Claim your free domain
hi_IN: अपना मुफ़्त डोमेन क्लेम करें

en: Claim your free profile
hi_IN: अपनी निःशुल्क प्रोफ़ाइल का दावा करें

en: Claim your space on the web
hi_IN: वेब पर अपना स्पेस क्लेम करें

en: Clare
hi_IN: क्लेयर

en: Clarendon
hi_IN: क्लेरेंडॉन

en: Class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
hi_IN: वर्ग %1$s को संस्करण %2$s के बाद से <strong>बहिष्कृत</strong> कर दिया गया है, जिसका कोई विकल्प उपलब्ध नहीं है।

en: Class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
hi_IN: वर्ग %1$s को संस्करण %2$s से <strong>बहिष्कृत</strong> कर दिया गया है! इसके बजाय %3$s का उपयोग करें।

en: Class name
hi_IN: क्लास का नाम

en: Classic
hi_IN: क्लासिक

en: Classic Block Keyboard Shortcuts
hi_IN: क्लासिक ब्लॉक के कीबोर्ड शॉर्टकट

en: Classic Editor
hi_IN: क्लासिक संपादक(एडिटर)

en: Classic menu import failed.
hi_IN: क्लासिक मेनू आयात विफल रहा.

en: Classic menu imported successfully.
hi_IN: क्लासिक मेनू सफलतापूर्वक आयात किया गया।

en: Classic menu importing.
hi_IN: क्लासिक मेनू आयात कर रहा है।

en: Clean
hi_IN: साफ़

en: Clear
hi_IN: साफ़ करें

en: Clear Crop
hi_IN: क्रॉप हटाये

en: Clear Inactive Widgets
hi_IN: निष्क्रिय विजेट्स हटाएँ

en: Clear Results
hi_IN: परिणाम हटाये

en: Clear Unknown Formatting
hi_IN: अज्ञात प्रारूप (फॉर्मेट) को साफ करें

en: Clear formatting
hi_IN: फ़ॉर्मेटिंग हटाये

en: Clear selection.
hi_IN: चयन हटाये।

en: Clear step-by-step guides for your WordPress.com journey.
hi_IN: आपकी WordPress.com यात्रा के लिए आसान, चरण-दर-चरण गाइड.

en: Click &#8220;Next&#8221; to start adding links to your new menu.
hi_IN: आपके नए मेन्यू में लिंक जोड़ने के लिए &#8220;अगला&#8221; क्लिक करें।

en: Click <StylesIconImage /> to start designing your blocks, and choose your typography, layout, and colors.
hi_IN: अपने ब्लॉक डिजाइन करना शुरू करने के लिए <StylesIconImage /> पर क्लिक करें, और अपनी टाइपोग्राफी, लेआउट और रंग चुनें।

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
hi_IN: विचाराधीन मेनू आइटम को सार्वजनिक करने के लिए सहेजें(सेव) मेनू क्लिक करें।

en: Click here to cancel reply.
hi_IN: उत्तर निरस्त करने के लिए यहाँ क्लिक करें।

en: Click here to enter your code
hi_IN: अपना कोड दर्ज करने के लिए यहाँ क्लिक करें

en: Click here to login
hi_IN: लॉग इन करने के लिए यहां क्लिक करें

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
hi_IN: विषय(थीम) का नाम, संस्करण, लेखक, विवरण, टैग, और हटाएँ(डीलीट) लिंक देखने के लिए विषय(थीम) पर क्लिक करें

en: Click on this box to edit it and add your own information.
hi_IN: इस बॉक्स पर क्लिक करें इसे संपादित करें और अपनी खुद की जानकारी जोड़े।

en: Click on this button and we will send you a new link
hi_IN: इस बटन पर क्लिक करें और हम आपको एक नया लिंक भेजेंगे

en: Click the button below if you’re ready to get started.
hi_IN: यदि आप आरम्भ करने के लिए तैयार हैं तो नीचे दिए गए बटन पर क्लिक करें

en: Click the image to edit or update
hi_IN: छवि को संपादित या अपडेट करने हेतु क्लिक करें

en: Click the {{strong}}Activate a license{{/strong}} link at the bottom of the page.
hi_IN: पेज के सबसे नीचे मौजूद {{strong}}लाइसेंस को ऐक्टिवेट करें{{/strong}} लिंक पर क्लिक करें.

en: Click to edit the site title.
hi_IN: साइट शीर्षक को संपादित करने के लिए क्लिक करें

en: Click to edit this element.
hi_IN: इस अवयव को संम्पादित करने के लिए क्लिक करें

en: Click to edit this menu.
hi_IN: इस मेनू को संपादित करने के लिए क्लिक करें

en: Click to edit this widget.
hi_IN: इस विजेट को संपादित करने के लिए क्लिक करें

en: Click to toggle
hi_IN: टॉगल के लिए क्लिक करें

en: Click “Activate a license” (at the bottom of the page) and enter the key below.
hi_IN: "लाइसेंस ऐक्टिवेट करें" (पेज पर सबसे नीचे) पर क्लिक करें और नीचे कुंजी डालें.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
hi_IN: क्लिक करने के लिए <strong> का चयन फ़ाइलें </strong> आप अपने ऑपरेटिंग सिस्टम में फ़ाइलों को दिखा एक नेविगेशन विंडो खुलती है। आप चाहते हैं फ़ाइल पर क्लिक करने के बाद <strong> खोलें </strong> का चयन अपलोड करने वाले स्क्रीन पर एक प्रगति बार सक्रिय हो जाता है ।

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
hi_IN: एक आइटम क्लिक करने से आपको मीडिया का पूर्वावलोकन और त्वरित संपादन करने के लिए अनुमति देता है एक अनुलग्नक विवरण संवाद , प्रदर्शित करेगा। कुर्की जानकारी के लिए आप किसी भी परिवर्तन स्वचालित रूप से सहेजा जाएगा ।

en: Client version
hi_IN: क्लाइंट संस्करण

en: Client’s email address
hi_IN: क्लाइंट का ईमेल पता

en: Close
hi_IN: बंद करें

en: Close (Esc)
hi_IN: बंद (Esc)

en: Close Block Inserter
hi_IN: ब्लॉक डालने वाला बंद करें

en: Close Checkout
hi_IN: चेकआउट बंद करें

en: Close List View
hi_IN: सूची दृश्य को बंद करें

en: Close Menu
hi_IN: मेनू बंद करें

en: Close Settings
hi_IN: सेट्टिंगस बंद करे

en: Close Styles
hi_IN: स्टाइल बंद करें

en: Close all open tags
hi_IN: सभी खुले टैग बंद करें

en: Close blockquote tag
hi_IN: ब्लॉककोट टैग बंद करें

en: Close bold tag
hi_IN: बोल्ड टैग बंद करें

en: Close bulleted list tag
hi_IN: बुलेटेड सूची टैग को बंद करें

en: Close code tag
hi_IN: कोड टैग बंद करें

en: Close deleted text tag
hi_IN: नष्ट पाठ टैग बंद करें

en: Close details dialog
hi_IN: विवरण संवाद बंद करें

en: Close dialog
hi_IN: संवाद बंद करें

en: Close inserted text tag
hi_IN: सम्मिलित पाठ टैग बंद करें

en: Close italic tag
hi_IN: इटैलिक टैग बंद करें

en: Close list item tag
hi_IN: सूची आइटम टैग को बंद करें

en: Close match
hi_IN: लगभग मैच हुआ

en: Close media attachment panel
hi_IN: मीडिया अटैचमेंट पैनल बंद करें

en: Close menu
hi_IN: मेनू बंद करें

en: Close notifications
hi_IN: नोटिफिकेशन बंद करें

en: Close numbered list tag
hi_IN: क्रमांकित सूची टैग बंद करें

en: Close panel
hi_IN: पैनल बंद करें

en: Close plugin
hi_IN: प्लगइन बंद करे

en: Close reorder mode
hi_IN: मेन्यू आइटमों का क्रम बदलने की प्रणालि बंद करें

en: Close revisions
hi_IN: संशोधन बंद करें

en: Close search
hi_IN: खोज बंद करें

en: Close sharing dialog
hi_IN: शेयरिंग डायलॉग बंद करे

en: Close the Customizer and go back to the previous page
hi_IN: कस्टमाइज़र बंद करें और पिछले पृष्ठ पर वापस जाएँ

en: Close the navigation menu
hi_IN: नेविगेशन मेनू बंद करें

en: Close uploader
hi_IN: अपलोड को बंद करें

en: Closed
hi_IN: बन्द

en: Closing the loop
hi_IN: लूप बंद किया जा रहा है

en: Clothing and accessories
hi_IN: कपड़ें और एक्सेसरीज़

en: Cloud backups and one-click restores.
hi_IN: क्लाउड बैकअपस और वन-क्लिक रिस्टोरस।

en: Cluj
hi_IN: क्लुज

en: Cmd + letter:
hi_IN: Cmd + अक्षर:

en: Coahuila
hi_IN: कोहुइला

en: Coast
hi_IN: तट

en: Cochabamba
hi_IN: कोचाबम्बा

en: Coclé
hi_IN: कोकले

en: Cocos
hi_IN: कोकोज़

en: Cocos (Keeling) Islands
hi_IN: कोकोस (कीलिंग) आइलैंड्स

en: Code
hi_IN: कोड

en: Code editor
hi_IN: कोड संपादक

en: Code editor selected
hi_IN: कोड संपादक चुना गया

en: Code is Poetry
hi_IN: कोड ही कविता है

en: Code-based contribution
hi_IN: कोड-आधारित योगदान

en: Coffee
hi_IN: कॉफ़ी

en: Cojedes
hi_IN: कोजेडेस

en: Colima
hi_IN: कोलिमा

en: Collapse Main Menu
hi_IN: मुख्य मेनू को संक्षिप्त करें

en: Collapse Menu
hi_IN: मेनू संक्षिप्त करें

en: Collapse all other items.
hi_IN: अन्य सभी आइटम संक्षिप्त करें।

en: Collapse menu
hi_IN: मेनू संक्षिप्त करें

en: Collect PayPal payments
hi_IN: PayPal से भुगतान लें

en: Collect payments
hi_IN: भुगतान प्राप्त करें

en: Collect payments from credit/debit cards securely from anywhere with Stripe.
hi_IN: Stripe की मदद से कहीं से भी सुरक्षित रूप से क्रेडिट/डेबिट कार्ड से भुगतान पाएं.

en: Collect payments or donations securely through your site via PayPal.
hi_IN: PayPal के माध्यम से अपनी साइट पर सुरक्षित रूप से पेमेंट और दान स्वीकार करें.

en: Collect payments with PayPal
hi_IN: PayPal की मदद से भुगतान लें

en: College
hi_IN: कॉलेज

en: Collines
hi_IN: कोलिन्स

en: Colombia
hi_IN: कोलंबिया

en: Colombo
hi_IN: कोलंबो

en: Colonia
hi_IN: कोलोनिया

en: Color
hi_IN: रंग

en: Color Scheme
hi_IN: रंग योजना

en: Color code: %s
hi_IN: रंग कोड : %s

en: Color format
hi_IN: रंग प्रारूप

en: Color name
hi_IN: रंग

en: Color options
hi_IN: रंग विकल्प

en: Color: %s
hi_IN: रंग : %s

en: Colorado
hi_IN: कोलोराडो

en: Colors
hi_IN: रंग

en: Column
hi_IN: स्तम्भ

en: Column %d text
hi_IN: कॉलम %d पाठ

en: Column count
hi_IN: कालम गणना

en: Column group
hi_IN: कॉलम समूह

en: Column mapping
hi_IN: कॉलम मैपिंग

en: Column name
hi_IN: कॉलम का नाम

en: Columns
hi_IN: कॉलम

en: Colón
hi_IN: कोलन

en: Comayagua
hi_IN: कोमायागुआ

en: Combine products in bundles. Offer discount packages and create product kits and curated lists of products that are bought together often.
hi_IN: प्रॉडक्ट्स को बंडल में कंबाइन करें. डिस्काउंट पैकेज ऑफ़र करें और ऐसे प्रॉडक्ट किट्स व क्यूरेटेड लिस्ट बनाएं जिन्हें लोग अक्सर साथ में खरीदते हैं.

en: Coming soon
hi_IN: जल्द आ रहा है

en: Comma
hi_IN: अल्पविराम

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
hi_IN: में,है,जहाँ,तहाँ,कौन,कैसे,कब,तब,जब,अब,हैं,था,वो,लिए,और,या,के,कहाँ,वहाँ,हो,इस,उस,ये,का,की,को,क्या,क्यूँ,क्यों,थी,पर,हूँ,भी,तो

en: Command line interface (CLI)
hi_IN: कमांड लाइन इंटरफ़ेस (CLI)

en: Command palette
hi_IN: कमांड पैलेट

en: Command suggestions
hi_IN: आदेश सुझाव

en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: Comment %d contains personal data but could not be anonymized.
hi_IN: टिप्पणी %d में व्यक्तिगत डेटा है लेकिन अनामित नहीं किया जा सकता।

en: Comment %d does not exist
hi_IN: टिप्पणी %d मौजूद नहीं है

en: Comment Author
hi_IN: टिप्पणी लेखक

en: Comment Author Email
hi_IN: टिप्पणी लेखक का ईमेल

en: Comment Author IP
hi_IN: टिप्पणी लेखक का आईपी

en: Comment Author URL
hi_IN: टिप्पणी लेखक का यूआरएल

en: Comment Author User Agent
hi_IN: टिप्पणी लेखक उपयोगकर्ता एजेंट

en: Comment Content
hi_IN: टिप्पणी सामग्री

en: Comment Date
hi_IN: टिप्पणी की तारीख

en: Comment History
hi_IN: टिप्पणी कालक्रम

en: Comment Moderation
hi_IN: टिप्पणी संशोधन(मॉडरेशन)

en: Comment Submission Failure
hi_IN: टिप्पणी दर्ज करना असफल रहा

en: Comment URL
hi_IN: टिप्पणी यूआरएल

en: Comment added successfully.
hi_IN: टिप्पणी सफलतापूर्वक जोड़ दी गई।

en: Comment and form spam protection
hi_IN: टिप्पणी और फ़ॉर्म स्पैम से सुरक्षा

en: Comment author must fill out name and e-mail
hi_IN: टिप्पणी लेखक को नाम और ईमेल अवश्य भरने चाहिए

en: Comment author must fill out name and email
hi_IN: टिप्पणी लेखक को नाम और ईमेल भरना ही होगा

en: Comment author must have a previously approved comment
hi_IN: टिप्पणी लेखक का एक पहले से अनुमोदित टिप्पणी होनी चाहिए

en: Comment author name and email are required
hi_IN: टिप्पणी लेखक का नाम और ईमेल आवश्यक हैं

en: Comment author name and email are required.
hi_IN: टिप्पणी लेखक का नाम और ईमेल अपेक्षित हैं।

en: Comment by %s marked as spam.
hi_IN: %s  द्वारा टिप्पणी स्पैम के रूप में चिह्नित किया गया.

en: Comment deleted successfully.
hi_IN: टिप्पणी सफलतापूर्वक हटाई गई।

en: Comment edited successfully.
hi_IN: टिप्पणी सफलतापूर्वक संपादित की गई।

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
hi_IN: टिप्पणी क्षेत्र अधिकतम स्वीकृत लंबाई से अधिक है।

en: Comment is required.
hi_IN: टिप्पणी आवश्यक है।

en: Comment marked as resolved.
hi_IN: टिप्पणी को समाधान के रूप में चिह्नित किया गया।

en: Comment marked as spam
hi_IN: टिप्पणी स्पैम अंकित की गईं

en: Comment moderation
hi_IN: टिप्पणी संशोधन(मॉडरेशन)

en: Comment must be manually approved
hi_IN: टिप्पणी मैन्युअल रूप से अनुमोदित किया जाना चाहिए

[ctx: Comment number declension: on or off]
en: off
hi_IN: बंद

en: Comment on %1$s by %2$s
hi_IN: %2$s द्धारा %1$s पर टिप्पणी

en: Comment status
hi_IN: टिप्पणी स्थिति

en: Comment:
hi_IN: टिपण्णी:

en: Comment: %s
hi_IN: टिप्पणी: %s

en: Commenter Avatar
hi_IN: टिप्पणीकर्ता अवतार

en: Commenter avatars come from <a>Gravatar</a>.
hi_IN: टिप्पणीकर्ता अवतार <a>ग्रैवेटार</a> से आते हैं।

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियाँ

en: Comments %s
hi_IN: टिप्पणियाँ %s

en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
hi_IN:  &#8220;%2$s&#8221; पर टिप्पणियाँ (%1$s)

en: Comments (%s)
hi_IN: टिप्पणियाँ (%s)

en: Comments Feed
hi_IN: टिप्पणी फीड

en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
hi_IN: टिप्पणी बन्द <span class="screen-reader-text"> %s में</span>

en: Comments are closed.
hi_IN: टिप्पणियाँ बंद कर दी गयी है.

en: Comments closed
hi_IN: टिप्पणियाँ बंद हैं

en: Comments feed
hi_IN: टिप्पणियाँ फीड

en: Comments for %1$s searching on %2$s
hi_IN: %2$s पर %1$s के लिए टिप्पणियाँ खोज जारी

en: Comments for %s
hi_IN: %s के लिए टिप्पणियाँ

en: Comments form disabled in editor.
hi_IN: संपादक में टिप्पणियाँ प्रपत्र अक्षम कर दिया गया है।

en: Comments list
hi_IN: टिप्पणी सूची

en: Comments list navigation
hi_IN: टिप्पणी सूची नेविगेशन

en: Comments navigation
hi_IN: टिप्पणी नेविगेशन

en: Comments off
hi_IN: टिप्पणियाँ बंद

en: Comments on %s
hi_IN: %s पर टिप्पणियाँ

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
hi_IN: &#8220;%s&#8221; पर टिप्पणियाँ

en: Comments on: %s
hi_IN: %s पर टिप्पणियाँ

en: Comments only
hi_IN: केवल टिप्पणियाँ

en: Comments open
hi_IN: टिप्पणियाँ खुली हैं

en: Comments pagination
hi_IN: टिप्पणियाँ पेजिनेशन

en: Commerce
hi_IN: कॉमर्स

en: Commerce solutions
hi_IN: कॉमर्स सॉल्यूशन

en: Commission fee for standard WooCommerce payment features (plus standard processing&nbsp;fee)
hi_IN: स्टैंडर्ड WooCommerce भुगतान सुविधाओं के लिए कमिशन शुल्क लगेगा (स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: Commission fee for standard payment features (plus standard processing&nbsp;fee)
hi_IN: स्टैंडर्ड भुगतान सुविधाओं के लिए कमिशन शुल्क लगेगा (स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: Communicate as often as you want, with full access to your archive.
hi_IN: जितनी बार चाहें उतनी बार संवाद करें और अपने आर्काइव का पूरा ऐक्सेस रखें.

en: Communication with WordPress.org
hi_IN: WordPress.org के साथ संचार

en: Community
hi_IN: समुदाय

en: Community Events Location
hi_IN: सामुदायिक कार्यक्रम स्थान

en: Community Forum
hi_IN: कम्युनिटी फ़ोरम

en: Community Support
hi_IN: सामुदायिक सहयोग

en: Community Translator
hi_IN: समुदाय अनुवादक

en: Community forum
hi_IN: सामुदायिक फोरम

en: Community support
hi_IN: सामुदायिक सहयोग

en: Community translator
hi_IN: समुदाय अनुवादक

en: Como
hi_IN: कोमो

en: ComodRivadavia
hi_IN: कोमॉड्रिवदेविया

en: Comoro
hi_IN: कोमोरो

en: Comoros
hi_IN: कोमोरोस

en: Compact view
hi_IN: कॉम्पैक्ट दृश्य

en: Company
hi_IN: कंपनी

en: Company (optional)
hi_IN: कंपनी (वैकल्पिक)

en: Company name
hi_IN: कंपनी का नाम

en: Company name.
hi_IN: कंपनी का नाम

en: Compare Revisions of &#8220;%s&#8221;
hi_IN: &#8220;%s&#8221; के पुनरीक्षणों की तुलना करें

en: Compare any two revisions
hi_IN: किसी भी दो संशोधन की तुलना करें

en: Compare our plans and find yours
hi_IN: हमारे प्लान की तुलना करें और अपने लिए सबसे अच्छा प्लान पाएं

en: Compare plans
hi_IN: योजनाओं की तुलना करें

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
hi_IN: दो अलग-अलग संशोधन की तुलना <strong> का चयन &#8220 किसी भी दो संशोधन &#8221 बॉक्स </strong>से करे।

en: Complement WordPress.com's stats with Google's in-depth look at your visitors and traffic patterns.
hi_IN: WordPress.com के आंकड़ों के अलावा Google की मदद से अपने विज़िटर्स और ट्रैफ़िक पैटर्न को और बेहतर ढंग से समझें.

en: Complete
hi_IN: पूर्ण

en: Complete Checkout
hi_IN: चेकआउट पूरा करें

en: Complete request
hi_IN: पूरा अनुरोध

en: Complete setup
hi_IN: पूरा सेटअप

en: Completed
hi_IN: पूर्ण हुआ

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: पूर्ण <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: पूर्ण <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
hi_IN: पूरा आदेश

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
hi_IN: हमारे पास किसी भी कानूनी दायित्वों का पालन करें, जैसे करों की गणना करना

en: Compostela Valley
hi_IN: कॉम्पोस्टेला घाटी

en: Comprehensive quality, compliance, and accessibility pre-launch checks
hi_IN: लॉन्च से पहले पूरी तरह से गुणवत्ता, नियमों का पालन और ऐक्सेसिबिलिटी की जांच

en: Comprehensive real-time backups of your entire site with instant one-click restore capabilities.
hi_IN: एक क्लिक में तुरंत रीस्टोर करने की सुविधा के साथ, आपकी पूरी साइट का रियल टाइम में विस्तृत बैकअप.

en: Comprehensive site security made simple.{{br}}{{/br}}{{br}}{{/br}}This bundle includes:{{ul}}{{li}}VaultPress Backup (10GB){{/li}}{{li}}Scan{{/li}}{{li}}Akismet Anti-spam (10k API calls/mo){{/li}}{{/ul}}
hi_IN: व्यापक साइट सुरक्षा को आसान बनाया गया.{{br}}{{/br}}{{br}}{{/br}}इस बंडल में ये शामिल हैं:{{ul}}{{li}}VaultPress बैकअप (10GB){{/li}}{{li}}स्कैन{{/li}}{{li}}Akismet एंटी-स्पैम (10k API कॉल/माह){{/li}}{{/ul}}

en: Comprehensive, automated scanning for security vulnerabilities or threats on your site.
hi_IN: साइट में मौजूद सुरक्षा जोखिमों या खतरों की पूरी तरह ऑटोमैटेड जांच.

en: Compress media items before uploading to the server.
hi_IN: मीडिया आइटम को सर्वर पर अपलोड करने से पहले संपीड़ित करें।

en: Computer Programming, Data Processing, and Integrated Systems Design Services
hi_IN: कंप्यूटर प्रोग्रामिंग, डेटा प्रोसेसिंग और एकीकृत सिस्टम डिज़ाइन सेवाएं

en: Conakry
hi_IN: कोनाक्री

en: Concepción
hi_IN: अवधारणा

en: Conditions
hi_IN: स्थितियाँ

en: Configure
hi_IN: विन्यास करें

en: Configure overlay menu
hi_IN: ओवरले मेनू कॉन्फ़िगर करें

en: Configure social media sharing settings
hi_IN: सोशल मीडिया शेयरिंग सेटिंग्स को कॉन्फ़िगर करें

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
hi_IN: इस का विन्यास(कॉन्फ़िगरेशन) वैकल्पिक है। डिफ़ॉल्ट रूप से, यह खाली होना चाहिए।

en: Confirm
hi_IN: पुष्टि करें

en: Confirm Deletion
hi_IN: हटाए जाने की पुष्टि करें

en: Confirm Email Address
hi_IN: ईमेल की पुष्टि करें

en: Confirm Login to WordPress.com
hi_IN: WordPress.com पर लॉगिन की पुष्टि करें

en: Confirm Now
hi_IN: अब पुष्टि करें

en: Confirm Password
hi_IN: पासवर्ड की पुष्टि कीजिये

en: Confirm Removal
hi_IN: हटाये जाने की पुष्टि की जाये

en: Confirm change
hi_IN: परिवर्तन की पुष्टि करें

en: Confirm deletion
hi_IN: मिटाने की पुष्टि

en: Confirm new password
hi_IN: नये कूटशब्द की पुष्टि करे

en: Confirm the "%s" action
hi_IN: "%s" कार्रवाई की पुष्टि करें

en: Confirm use of weak password
hi_IN: कमजोर पासवर्ड के प्रयोग की पुष्टि करें

en: Confirm your administration email
hi_IN: अपने व्यवस्थापक ईमेल की पुष्टि करें

en: Confirm your email
hi_IN: अपने ईमेल की पुष्टि करें

en: Confirm your subscription to continue reading
hi_IN: पढ़ना जारी रखने के लिए अपनी सदस्यता की पुष्टि करें

en: Confirmation email
hi_IN: पुष्टिकरण ईमेल छोड़ें

en: Confirmation request initiated successfully.
hi_IN: पुष्टिकरण अनुरोध सफलतापूर्वक शुरू किया गया।

en: Confirmation request sent again successfully.
hi_IN: पुष्टिकरण अनुरोध सफलतापूर्वक फिर से भेजा गया।

en: Confirmed
hi_IN: पुष्टि हुयी

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: पुष्टीकरण <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: पुष्टीकरण <span class="count">(%s)</span>

en: Congo (Kinshasa)
hi_IN: कांगो (किंशासा)

en: Congrats on your investment!
hi_IN: आपके निवेश के लिए बधाई!

en: Congrats on your new theme!
hi_IN: नई थीम के लिए आपको बधाई!

en: Congrats on your shiny new spam-blocking upgrade.
hi_IN: आपके नए स्पैम-ब्लॉकिंग अपग्रेड के लिए बधाई.

en: Congratulations on the sale.
hi_IN: बिक्री के लिए बधाई।

en: Congratulations on your purchase!
hi_IN: आपकी खरीदारी के लिए बधाई!

en: Congratulations!
hi_IN: बधाईयाँ!

[ctx: Congratulations! Your site, $blog_name, passed $number_of_views all-time views.]
en: Congratulations! Your site, %1$s, passed %2$s all-time views.
hi_IN: बधाई हो! आपकी साइट,%1$s, %2$s सर्वकालिक दृश्य को पारित कर दिया।

en: Congratulations! Your site, <strong>%1$s</strong>, passed %2$s all-time views.
hi_IN: बधाई हो! आपकी साइट, <strong>%1$s</strong>,%2$s सर्वकालिक दृश्य को पारित कर दिया।

en: Connect
hi_IN: कनेक्ट करें

en: Connect %s
hi_IN: %s कनेक्ट करें

en: Connect Google Analytics
hi_IN: Google Analytics से कनेक्ट करें

en: Connect Instagram Account
hi_IN: इंस्टाग्राम एक्सेस को अधिकृत करें।

en: Connect a domain
hi_IN: किसी डोमेन से कनेक्ट करें

en: Connect a domain you already own to WordPress.com.
hi_IN: अपने पहले से मौजूद डोमेन को WordPress.com से कनेक्ट करें.

en: Connect and touch your security key to log in, or follow the directions in your browser or pop-up.
hi_IN: लॉग इन करने के लिए अपनी सुरक्षा कुंजी को कनेक्ट करें और टच करें या अपने ब्राउज़र या पॉप-अप में दिए गए निर्देशों का पालन करें.

en: Connect domain without transferring
hi_IN: ट्रांसफ़र किए बिना डोमेन कनेक्ट करें

en: Connect this workspace to your Slack.
hi_IN: इस कार्यक्षेत्र को अपने स्लैक से कनेक्ट करें।

en: Connect to Google Business Profile
hi_IN: Google Business प्रोफ़ाइल से कनेक्ट करें

en: Connect to Google Fonts
hi_IN: गूगल फ़ॉन्ट्स से जोड़ें

en: Connect to your Instagram account
hi_IN: अपने इंस्टाग्राम अकाउंट से कनेक्ट करें।

en: Connect with %s
hi_IN: %s के साथ कनेक्ट करें

en: Connect with Facebook
hi_IN: Facebook से कनेक्ट करें

en: Connect your %(service)s account
hi_IN: अपना %(service)s अकाउंट कनेक्ट करें

en: Connect your WordPress.com account to your %(service)s profile. You will be able to use %(service)s to log in to WordPress.com.
hi_IN: अपने WordPress.com अकाउंट को अपनी %(service)s प्रोफ़ाइल से कनेक्ट करें. आप WordPress.com में लॉगिन करने के लिए %(service)s का इस्तेमाल कर पाएंगे.

en: Connect your account
hi_IN: अपना खाता कनेक्ट करें

en: Connect your domain
hi_IN: अपना डोमेन कनेक्ट करें

en: Connect your domain to other services
hi_IN: अपने डोमेन को अन्य सेवाओं से कनेक्ट करें

en: Connected to %s
hi_IN: %s से जुड़ा हुआ

en: Connected to WooCommerce.com
hi_IN: WooCommerce.com से जुड़े हुए

en: Connected to dynamic data
hi_IN: क्रियाशील डेटा से जुड़ा हुआ

en: Connecticut
hi_IN: कनेक्टिकट

en: Connecting as: %s
hi_IN: के रूप में कनेक्ट:%s

en: Connecting your domain to WordPress.com was cancelled
hi_IN: आपके डोमेन को WordPress.com से कनेक्ट करना कैंसिल कर दिया गया था

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
hi_IN: संचार टूट गया अथवा सर्वर व्यस्त है. कृपया थोड़ी देर बाद प्रयास करें.

en: Connections
hi_IN: जोड़ियाँ (कनेक्शंस)

en: Constantine
hi_IN: कॉन्स्टेंटाइन

en: Constanța
hi_IN: कॉन्स्टैन्टा

en: Constrain proportions
hi_IN: अनुपात निश्चित करें

en: Constrained
hi_IN: बाध्य

en: Consumer key
hi_IN: उपभोक्ता कुंजी

en: Contact
hi_IN: संपर्क

en: Contact Form
hi_IN: सम्पर्क फ़ॉर्म

en: Contact Info
hi_IN: संपर्क जानकारी

en: Contact Jetpack support
hi_IN: जेटपैक सहायता से संपर्क करे

en: Contact Support
hi_IN: सपोर्ट टीम से संपर्क करें

en: Contact WordPress.com customer support
hi_IN: WordPress.com ग्राहक सहायता से संपर्क करें

en: Contact form
hi_IN: सम्पर्क फ़ॉर्म

en: Contact forms
hi_IN: संपर्क फ़ॉर्म

en: Contact information
hi_IN: सम्पर्क जानकारी

en: Contact our Happiness Engineers
hi_IN: हमारे हैप्पीनेस इंजीनियर से संपर्क करें

en: Contact support
hi_IN: समर्थन से संपर्क करें

en: Contact us
hi_IN: हमसे संपर्क करें

en: Contain text cursor inside block
hi_IN: सक्रिय ब्लॉक के अंदर टेक्स्ट कर्सर रखें

en: Containerized environment
hi_IN: कंटेनराइज़्ड एनवायरनमेंट

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: Content for the comment, as it exists in the database.
hi_IN: टिप्पणी के लिए सामग्री, जैसा कि यह डेटाबेस में मौजूद है।

en: Content for the post, as it exists in the database.
hi_IN: जैसा डेटाबेस में हैं, पोस्ट के लिए सामग्री।

en: Content for the template, as it exists in the database.
hi_IN: टेम्पलेट के लिए सामग्री, जैसी यह डेटाबेस में मौजूद है।

en: Content hash did not match expected.
hi_IN: प्रकरण हैश उम्मीद से मेल नहीं खाती।

en: Content of template.
hi_IN: टेम्पलेट की सामग्री।

en: Content preview
hi_IN: सामग्री पूर्वावलोकन

en: Content recycling
hi_IN: कॉन्टेंट रीसाइकलिंग

en: Content to export
hi_IN: निर्यात हेतु सामग्री

en: Content width
hi_IN: विषय वस्तु चौड़ाई

en: Content, title, and excerpt are empty.
hi_IN: सामग्री, शीर्षक, और अंश(एक्सर्प्ट) खाली हैं।

en: Content:
hi_IN: सामग्री:

en: Context provided by blocks of this type.
hi_IN: इस प्रकार के ब्लॉक द्वारा प्रदान किया गया संदर्भ।

en: Context values inherited by blocks of this type.
hi_IN: इस प्रकार के ब्लॉक द्वारा विरासत में मिले मूल्य।

en: Contextual Help Tab
hi_IN: प्रासंगिक सहायता टैब

en: Continue
hi_IN: जारी

en: Continue
hi_IN: जारी रखें

en: Continue Browsing
hi_IN: ब्राउज़िंग जारी रखें

en: Continue Browsing Plugins
hi_IN: प्लगइन्स ब्राउज़ करना जारी रखें

en: Continue Installing Plugin
hi_IN: प्लगइन इंस्टॉल करना जारी रखें

en: Continue Installing Theme
hi_IN: थीम इंस्टॉल करना जारी रखें

en: Continue reading
hi_IN: पढ़ना जारी रखें

en: Continue reading %s
hi_IN: पढ़ना जारी रखें %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hi_IN: पढना जारी रखे <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading <span class="screen-reader-text">%1$s</span> <span class="meta-nav" aria-hidden="true">&rarr;</span>
hi_IN: पढ़ना जारी रखें <span class="screen-reader-text">%1$s</span> <span class="meta-nav" aria-hidden="true">&rarr;</span>

en: Continue setup
hi_IN: सेटअप जारी रखें

en: Continue shopping
hi_IN: शॉपिंग जारी रखें

en: Continue to Automattic for Agencies
hi_IN: एजेंसियों के लिए Automattic में जारी रखें

en: Continue to Woo Express
hi_IN: Woo Express पर जारी रखें

en: Continue to WooCommerce.com
hi_IN: WooCommerce.com पर जारी रखें

en: Continue to WordPress.com
hi_IN: WordPress.com पर जारी रखें

en: Continue to WordPress.com on your WordPress app
hi_IN: WordPress ऐप में WordPress.com पर जारी रखें.

en: Continue to next step
hi_IN: अगले चरण पर जारी रखें

en: Continue to payment
hi_IN: भुगतान जारी रखें

en: Continue to the next step
hi_IN: अगले चरण पर जारी रखें

en: Continue with %(service)s
hi_IN: %(service)s के साथ जारी रखें

en: Continue with Free
hi_IN: मुफ़्त में जारी रखें

en: Continue with Free plan
hi_IN: निःशुल्क योजना से जारी रखें

en: Continue with a backup code
hi_IN: बैकअप कोड के साथ जारी रखें

en: Continue with an authentication code
hi_IN: ऑथेंटिकेशन कोड के साथ जारी रखें

en: Continue with backup code
hi_IN: बैकअप कोड के साथ जारी रखें

en: Continue with email
hi_IN: ईमेल के साथ जारी रखें

en: Continue with purchase here
hi_IN: यहां खरीदारी जारी रखें

en: Continue with security key
hi_IN: सुरक्षा कुंजी के साथ जारी रखें

en: Continue with the Jetpack app
hi_IN: Jetpack ऐप के साथ जारी रखें

en: Continue with the entered contact details
hi_IN: डाली गई संपर्क जानकारी के साथ जारी रखें

en: Continue with the selected payment method
hi_IN: चुने गए भुगतान के तरीके के साथ जारी रखें

en: Continue with your authenticator app
hi_IN: अपने ऑथेंटिकेटर ऐप के साथ जारी रखें

en: Continue with your security key
hi_IN: अपनी सुरक्षा कुंजी के साथ जारी रखें

en: Continuing will switch users.
hi_IN: जारी रखने से उपयोगकर्ता बदल जाएंगे.

en: Contributor
hi_IN: योगदानकर्ता

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
hi_IN: योगदानकर्ता अपने पदों(पोस्टों) का लेखन और प्रबंधन कर सकते हैं किन्तु पोस्ट प्रकाशित या मीडिया फ़ाइलों को अपलोड नहीं कर सकते।

en: Control how this post is viewed.
hi_IN: इस पोस्ट को कैसे देखा जाए, इसे नियंत्रित करें।

en: Control what information is shared on your public profile.
hi_IN: यह कंट्रोल करें कि आपकी सार्वजनिक प्रोफ़ाइल पर कौन सी जानकारी शेयर की जाए.

en: Controls the display of the apartment (address_2) field in checkout.
hi_IN: चेकआउट में अपार्टमेंट (address_2) फ़ील्ड के डिस्प्ले को कंट्रोल करता है.

en: Controls the display of the company field in checkout.
hi_IN: चेकआउट में कंपनी फ़ील्ड के डिस्प्ले को कंट्रोल करता है.

en: Controls the display of the phone field in checkout.
hi_IN: चेकआउट में फोन फ़ील्ड के डिस्प्ले को कंट्रोल करता है.

en: Conversations
hi_IN: चर्चायें

en: Convert Categories to Tags
hi_IN: श्रेणियों को टैग में बदलें

en: Convert Category to Tag. | Convert Categories (%d) to Tags.
hi_IN[0]: श्रेणी को टैग में बदलें.
hi_IN[1]: श्रेणियों (%d) को टैग में बदलें.

en: Convert emoticons like :-) and :-P to graphics on display.
hi_IN: :-) और :-P तरह इमोटिकॉन प्रदर्शन पर ग्राफिक्स में कन्वर्ट करे

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
hi_IN: <code>:-)</code> and <code>:-P</code> जैसे इमोटिकॉन्स को ग्राफिक्स में कन्वर्ट करके प्रदर्शित करे

en: Convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
hi_IN: चुनिंदा, वर्तमान श्रेणियों को टैग्स या टैग्स को श्रेणियों में परिवर्तित करें।

en: Convert the current heading to a paragraph.
hi_IN: वर्तमान हेडिंग को एक पैराग्राफ में परिवर्तित करें।

en: Convert the current paragraph or heading to a heading of level 1 to 6.
hi_IN: वर्तमान पैराग्राफ या शीर्षक को 1 से 6 के स्तर के शीर्षक में बदलें।

en: Convert the selected text into a link.
hi_IN: चयनित टेक्सट को लिंक में परिवर्तित करें।

en: Convert to Blocks
hi_IN: ब्लॉक में परिवर्तित करें

en: Convert to Classic Block
hi_IN: क्लासिक ब्लॉक में परिवर्तित करें

en: Convert to HTML
hi_IN: एचटीएमएल में कनवर्ट करें

en: Convert to Link
hi_IN: लिंक में परिवर्तित करें

en: Convert to blocks
hi_IN: ब्लॉक मे बदलेंं

en: Convert to ordered list
hi_IN: नियंत्रित सूची में बदले

en: Convert to static list
hi_IN: स्थिर सूची में कनवर्ट करें

en: Convert to unordered list
hi_IN: अनियंत्रित सूची में बदले

en: Converted successfully.
hi_IN: सफलता के साथ में बदल लिया गया.

en: Cook Islands
hi_IN: कूक द्वीप

en: Cookie check failed
hi_IN: कुकी जांच विफल

en: Cookie expired.
hi_IN: कुकी समाप्त हो गई।

en: Cookies
hi_IN: कुकीज़

en: Cool to warm spectrum
hi_IN: गर्म स्पेक्ट्रम के लिए अच्छा है

en: Coordinated Universal Time
hi_IN: कोऑर्डिनेटेड यूनिवर्सल टाइम

en: Copenhagen
hi_IN: कोपेनहेगेन

en: Copied
hi_IN: कॉपी किया गया

en: Copied "%s" to clipboard.
hi_IN: "%s" को क्लिपबोर्ड में कॉपी किया गया।

en: Copied %d block to clipboard. | Copied %d blocks to clipboard.
hi_IN[0]: %d ब्लॉक क्लिपबोर्ड पर कॉपी किए गए।

en: Copied Permalink to clipboard.
hi_IN: स्थायी लिंक को क्लिपबोर्ड पर कॉपी किया गया.

en: Copied URL to clipboard.
hi_IN: क्लिपबोर्ड पर यूआरएल कॉपी किया गया

en: Copied to clipboard
hi_IN: क्लिपबोर्ड पर नकल

en: Copied!
hi_IN: कॉपी किया गया!

en: Copperbelt
hi_IN: कॉपरबेल्ट

en: Copy
hi_IN: प्रतिकृति बनाये

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
hi_IN: &#8220;प्रेस थिस&#8221; बुकमार्कलेट कोड कॉपी करें

en: Copy Site URL
hi_IN: साइट URL कॉपी करें

en: Copy URL
hi_IN: यूआरएल कॉपी करें

en: Copy URL to clipboard
hi_IN: यूआरएल को क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Copy all blocks
hi_IN: सभी ब्लॉक कॉपी करें

en: Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
hi_IN: एम्बेड करने के लिए यह यूआरएल अपनी वर्डप्रेस साइट में कॉपी और पेस्ट करें

en: Copy and paste this code into your site to embed
hi_IN: एम्बेड करने के लिए यह कोड अपनी साइट में कॉपी और पेस्ट करें

en: Copy contents
hi_IN: सामग्री कॉपी करें

en: Copy error
hi_IN:  त्रुटि कॉपी करें

en: Copy from billing address
hi_IN: बिलिंग पते से कॉपी करें

en: Copy referral link
hi_IN: रेफ़रल लिंक कॉपी करें

en: Copy site info to clipboard
hi_IN: क्लिपबोर्ड पर साइट जानकारी कॉपी करें

en: Copy styles
hi_IN: स्टाइल कॉपी करें

en: Copy suggested policy text from %s.
hi_IN: सुझाए गए पॉलिसी टेक्स्ट को %s से कॉपी करें।

en: Copy suggested policy text to clipboard
hi_IN: सुझाए गए नीति टेक्स्ट को क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Copy table row
hi_IN: सारणी पंक्ति प्रतिकृत करें

en: Copy the Pix code
hi_IN: पिक्स कोड कॉपी करें

en: Copy to clipboard
hi_IN: क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Copán
hi_IN: कोपन

en: Coquimbo
hi_IN: कोक्विम्बो

en: Coral Harbour
hi_IN: कोरल हार्बर

en: Cordillera
hi_IN: कॉर्डिलेरा

en: Cordoba
hi_IN: कॉर्डोबा

en: Cork
hi_IN: कॉर्क

en: Corrientes
hi_IN: कोरिएंटेस

en: Cortés
hi_IN: कोर्टेस

en: Cosenza
hi_IN: कोसेन्ज़ा

en: Costa Rica
hi_IN: कोस्टा रिका

en: Cotabato
hi_IN: कोटाबेटो

en: Cotopaxi
hi_IN: कोटोपैक्सी

en: Could not access filesystem
hi_IN: फाइल सिस्टम को पढ़ा नही जा सका.

en: Could not access filesystem.
hi_IN: फाइल सिस्टम को पढ़ा नही जा सका.

en: Could not calculate resized image dimensions
hi_IN: छवि आयाम(डायमेंशन) के बदले आकार की गणना नहीं कर सका

en: Could not capture payment for webhook event %s.
hi_IN: Webhook ईवेंट %s के लिए भुगतान कैप्चर नहीं किया जा सका.

en: Could not connect to %s
hi_IN: %s से संपर्क स्थापित नही किया जा सका

en: Could not connect to https://www.google.com
hi_IN: https://www.google.com से संपर्क स्थापित नही किया जा सका

en: Could not copy file.
hi_IN: फाइल कॉपी नहीं किया जा सका.

en: Could not copy files.
hi_IN: फाइल कॉपी नहीं किया जा सका.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
hi_IN: फ़ाइल्स कॉपी नहीं हो सकी। सम्भवतः आपके डिस्क में जगह ख़त्म हो गई है।

en: Could not create directory.
hi_IN: निर्देशिका नहीं बना सका.

en: Could not create user
hi_IN: उपयोगकर्ता नहीं बनाया जा सका

en: Could not delete application password.
hi_IN: ऐप्लिकेशन पासवर्ड मिटाया नहीं जा सका।

en: Could not delete application passwords.
hi_IN: ऐप्लिकेशन पासवर्ड मिटा नहीं सके।

en: Could not delete meta value from database.
hi_IN: डेटाबेस से मेटा वैल्यू को नष्ट नहीं किया जा सका।

en: Could not delete site from the database.
hi_IN: साइट को डेटाबेस से नहीं हटाया जा सका।

en: Could not edit image. %s
hi_IN: %s  छवि सम्पादित नहीं की जा सकती

en: Could not find a plan for this button.
hi_IN: इस बटन के लिए कोई योजना नहीं मिल सकी।

en: Could not find an application password with that id.
hi_IN: उस आईडी के साथ कोई एप्लिकेशन पासवर्ड नहीं मिला।

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
hi_IN: आपके WooCommerce.com खाते पर कोई भी सदस्यता नहीं मिली

en: Could not find the specified string.
hi_IN: निर्दिष्ट स्ट्रिंग नहीं मिल सका.

en: Could not fully remove the plugin %s.
hi_IN: %s प्लगइन पूरी तरह से नहीं हट सका।

en: Could not fully remove the plugins %s.
hi_IN: पूरी तरह से %s प्लगिन(स) को हटाया नहीं जा सका।

en: Could not fully remove the theme %s.
hi_IN: पूरी तरह से %s थीम्स को हटाया नहीं जा सका।

en: Could not insert attachment into the database.
hi_IN: डेटाबेस में अनुलग्नक नहीं डाला जा सका।

en: Could not insert term relationship into the database.
hi_IN: डेटाबेस में टर्म संबंध को प्रविष्ट नहीं किया जा सका

en: Could not log out user sessions. Please try again.
hi_IN: उपयोगकर्ता सत्र से लॉग आउट नहीं कर सके। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Could not open file handle.
hi_IN: फ़ाइल हैंडल खोल नहीं सका।

en: Could not parse the path.
hi_IN: पथ को पार्स नहीं कर सका।

en: Could not reach WordPress.org
hi_IN: वर्डप्रेस.ओआरजी  तक नहीं पहुंच सका

en: Could not read image size.
hi_IN: छवि का आकार नहीं पढ़ा जा सका.

en: Could not register file "%s" as a block pattern as the file does not exist.
hi_IN: फ़ाइल "%s" को ब्लॉक पैटर्न के रूप में पंजीकृत नहीं किया जा सका क्योंकि फ़ाइल मौजूद नहीं है।

en: Could not remove the current plugin.
hi_IN: पुराने प्लगिन को हटाया नहीं जा सका।

en: Could not remove the old plugin.
hi_IN: पुराने प्लगिन को हटाया नहीं जा सका।

en: Could not remove the old theme.
hi_IN: पुराने थीम को निकाला नहीं जा सका.

en: Could not resume the plugin.
hi_IN: प्लगइन को फिर से सक्रिय नहीं किया जा सका।

en: Could not resume the theme.
hi_IN: थीम को फिर से शुरू नहीं किया जा सका।

en: Could not retrieve site data.
hi_IN: साइट डेटा पुनर्प्राप्त नहीं किया जा सका।

en: Could not retrieve the featured image data.
hi_IN: विशेष छवि डेटा प्राप्त नहीं किया जा सका।

en: Could not save application password.
hi_IN: ऐप्लिकेशन पासवर्ड सहेजा नहीं जा सका।

en: Could not split shared term.
hi_IN: सहभाजी टर्म विभाजित नहीं किया जा सका।

en: Could not update attachment in the database.
hi_IN: डेटाबेस में अनुलग्नक को अपडेट नहीं किया जा सका।

en: Could not update comment in the database.
hi_IN: डेटाबेस में टिप्पणी को अपडेट नहीं किया जा सका।

en: Could not update comment status.
hi_IN: टिप्पणी स्थिति अपडेट नहीं हो सका

en: Could not update site in the database.
hi_IN: डेटाबेस में साइट को अपडेट नहीं किया जा सका।

en: Could not update the email last sent time.
hi_IN: अंतिम बार भेजे गए ईमेल को अपडेट नहीं किया जा सका।

en: Could not update the meta value of %s in database.
hi_IN: डेटाबेस में %s के मेटा वैल्यू को अपडेट नहीं किया जा सका।

en: Could not write file %1$s (%2$s).
hi_IN: %1$s (%2$s) फ़ाइल लिखी नहीं जा सकी।

en: Could not write file %s
hi_IN: %s फ़ाइल लिखी नहीं जा सकी

en: Could not write to template file.
hi_IN: टेम्पलेट फ़ाइल को नहीं लिखा जा सका.

en: Couldn't find what you needed?
hi_IN: जो आपको चाहिए था, वह नहीं मिला?

en: Couldn't resend verification email. Please try again.
hi_IN: वेरिफ़िकेशन ईमेल नहीं भेजा जा सका. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Couldn't retrieve a list of the checksums for WordPress %s.
hi_IN: वर्डप्रेस %s के लिए चेकसम की सूची पुनः प्राप्त नहीं कर सका।

en: Count
hi_IN: गणना

en: Count on automatic redirects when you update your post or page’s URL.
hi_IN: जब आप अपने पोस्ट या पेज का URL अपडेट करते हैं तो ऑटोमैटिक रीडायरेक्ट पर भरोसा करें.

en: Count on multi-redundancy, real-time backups of all your data.
hi_IN: मल्टी-रिडंडेंसी और सभी डेटा के रियल-टाइम बैकअप पर भरोसा करें.

en: Count on your site being replicated in real-time to a second data center.
hi_IN: आपकी साइट रियल-टाइम में किसी दूसरे डेटा सेंटर में कॉपी होती रहती है.

en: Countries
hi_IN: देशों

en: Country
hi_IN: देश

en: Country / Region.
hi_IN: देश / क्षेत्र

en: Country / region:
hi_IN: देश / क्षेत्र

en: Country code
hi_IN: देश कोड

en: Country code is invalid. This payment method is only available in Brazil.
hi_IN: देश का कोड अमान्य है। यह भुगतान विधि केवल ब्राज़ील में उपलब्ध है।

en: Country of the customer's AppStore
hi_IN: ग्राहक के ऐप स्टोर  का देश

en: Country/Region
hi_IN: देश/क्षेत्र

en: Country/Region (optional)
hi_IN: देश/क्षेत्र (वैकल्पिक)

en: County
hi_IN: काउण्टी

en: Coupon
hi_IN: कूपन

en: Coupon amount
hi_IN: कूपन राशि

en: Coupon code
hi_IN: कूपन कोड

en: Coupon code.
hi_IN: कूपन कोड

en: Coupon restored
hi_IN: कूपन बहाल हो गया

en: Coupon:
hi_IN: कूपन:

en: Coupon: %(couponCode)s
hi_IN: कूपन: %(couponCode)s

en: Coupon: %s
hi_IN: कूपन: %s

en: Coupons
hi_IN: कूपन

en: Coupons list
hi_IN: कूपन सूची

en: Courses
hi_IN: कोर्स

en: Court Name
hi_IN: कोर्ट का नाम

en: Covasna
hi_IN: कोवस्ना

en: Cover
hi_IN: कवर

en: Cox's Bazar
hi_IN: कॉक्स बाज़ार

en: Create
hi_IN: बनाये

en: Create Menu
hi_IN: मेनू बनाएं

en: Create New Menu
hi_IN: नया मेनू बनाएं

en: Create Table
hi_IN: तालिका बनाएं

en: Create a Blog
hi_IN: एक ब्लॉग बनाएं

en: Create a Configuration File
hi_IN: एक कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल बनाएँ

en: Create a Google business listing, connect with customers, and discover how customers find you on Google by connecting to a Google Business Profile location.
hi_IN: Google बिज़नेस प्रोफ़ाइल लोकेशन से कनेक्ट करके अपनी लिस्टिंग बनाएं, ग्राहकों से कनेक्ट करें और पता करें कि लोग आपको Google पर कैसे ढूंढते हैं.

en: Create a New Site
hi_IN: एक नई साइट जोड़े

en: Create a New User
hi_IN: एक नये उपयोगकर्ता को जोड़े

en: Create a Page
hi_IN: एक पृष्ठ बनाएँ

en: Create a brand new user and add them to this site.
hi_IN: एक नया उपयोगकर्ता बनाये और उसे इस साइट में जोड़े.

en: Create a free website at WordPress.com
hi_IN: वर्डप्रेस (WordPress.com) पर एक स्वतंत्र वेबसाइट बनाएँ

en: Create a free website or blog at WordPress.com
hi_IN: वर्डप्रेस (WordPress.com) पर एक स्वतंत्र वेबसाइट या ब्लॉग बनाएँ

en: Create a group block from the selected multiple blocks.
hi_IN: चयनित एकाधिक ब्लॉकों से एक समूह ब्लॉक बनाएं।

en: Create a menu for this location
hi_IN: इस स्थान के लिये एक मेन्यू बनाएँ

en: Create a near-endless range of automated workflows to help you grow your store, including different combinations of triggers, rules, and actions.
hi_IN: अपने स्टोर को बढ़ाने में मदद करने के लिए लगभग अंतहीन ऑटोमेटेड वर्कफ़्लो बनाएं, जिसमें अलग-अलग ट्रिगर्स, नियम और एक्शन्स के कॉम्बिनेशन शामिल हों.

en: Create a new Privacy Policy page
hi_IN: एक नया गोपनीयता नीति पृष्ठ बनाएं

en: Create a new account
hi_IN: नया अकाउंट बनाएं

en: Create a new gallery
hi_IN: एक नई गैलरी बनाएँ

en: Create a new playlist
hi_IN: नया प्लेलिस्ट बनाएं

en: Create a new video playlist
hi_IN: नई वीडियो प्लेलिस्ट बनाएं

en: Create a new webhook
hi_IN: एक नया वेबहूक बनाएं

en: Create a powerful online store with built-in premium extensions.
hi_IN: बिल्ट-इन प्रीमियम एक्सटेंशन्स के साथ एक दमदार ऑनलाइन स्टोर बनाएं.

en: Create a product
hi_IN: प्रोडक्ट बनाये

en: Create a {{a}}WordPress.com{{/a}} account using a shared team email address (e.g., wpcloud@yourdomain.com) to enable collaborative access for your team members.
hi_IN: अपने टीम के सदस्यों के सहयोग के लिए एक शेयर्ड टीम ईमेल (जैसे, wpcloud@yourdomain.com) का इस्तेमाल करके {{a}}WordPress.com{{/a}} अकाउंट बनाएं.

en: Create account password
hi_IN: खाता कूटशब्द बनाएं

en: Create additional, premium content that you can make available to paying subscribers only.
hi_IN: अतिरिक्त, प्रीमियम कॉन्टेंट बनाएं जिसे आप केवल भुगतान करने वाले ग्राहकों के लिए उपलब्ध करा सकते हैं.

en: Create an API key
hi_IN: एपीआई(API) कुंजी बनाएं

en: Create an Account
hi_IN: एक खाता बनाएँ

en: Create an account
hi_IN: एक अकाउंट बनाएं

en: Create an account with WordPress.com
hi_IN: WordPress.com के साथ एक अकाउंट बनाएं

en: Create an account?
hi_IN: खाता बनाएं?

en: Create an outstanding website
hi_IN: एक उत्कृष्ट वेबसाइट बनाएँ

en: Create and edit the presets used for font sizes across the site.
hi_IN: साइट पर फ़ॉन्ट आकार के लिए उपयोग किए गए प्रीसेट बनाएं और संपादित करें।

en: Create audio playlist
hi_IN: नई ऑडियो प्लेलिस्ट बनाएं

en: Create content for paid subscribers
hi_IN: पेड सब्सक्राइबर्स के लिए कॉन्टेंट बनाएं

en: Create content with ease.
hi_IN: आसानी से सामग्री बनाएँ।

en: Create custom template
hi_IN: कस्टम टेम्पलेट बनाएं

en: Create draft
hi_IN: ड्राफ्ट बनाएं

en: Create draft page: <mark>%s</mark>
hi_IN: ड्राफ्ट पेज बनाएं: <mark>%s</mark>

en: Create draft post: <mark>%s</mark>
hi_IN: ड्राफ्ट पोस्ट बनाएं: <mark>%s</mark>

en: Create free listings and ads to showcase your products to shoppers across Google.
hi_IN: Google पर शॉपर्स को अपने प्रॉडक्ट दिखाने के लिए मुफ़्त लिस्टिंग और विज्ञापन बनाएं.

en: Create from '%s'
hi_IN: '%s' से बनाएँ

en: Create gallery
hi_IN: गैलरी बनाये

en: Create new
hi_IN: नया बनाएं

en: Create new %s
hi_IN: नया %s बनाएं

en: Create new Menu
hi_IN: नया मेनू बनाएं

en: Create new template
hi_IN: नया टेम्प्लेट बनाएं

en: Create new templates, or reset any customizations made to the templates supplied by your theme.
hi_IN: नए टेम्प्लेट बनाएं, या अपनी थीम द्वारा दिए गए टेम्प्लेट में किए गए किसी भी अनुकूलन को रीसेट करें।

en: Create page: <mark>%s</mark>
hi_IN: नया पेज: <mark>%s</mark>

en: Create pages
hi_IN: पेज बनाएं

en: Create paid subscription options and gate access to text, video, image, or any other kind of content.
hi_IN: सशुल्क सदस्यता विकल्प बनाएं और टेक्स्ट, वीडियो, छवि या किसी अन्य प्रकार की सामग्री तक पहुंच प्राप्त करें।

en: Create pattern
hi_IN: पैटर्न बनाएं

en: Create site
hi_IN: साइट बनाएं

en: Create subscriber-only content
hi_IN: केवल सब्सक्राइबर के लिए सामग्री बनाएँ

en: Create template part
hi_IN: टेम्पलेट भाग बनाएँ

en: Create video playlist
hi_IN: वीडियो प्लेलिस्ट बनाएं

en: Create your Gravatar
hi_IN: अपना Gravatar बनाएं

en: Create your WordPress website with built-in hosting, premium themes, and powerful tools. No technical setup required. Start building today—free plan available.
hi_IN: भारत में WordPress होस्टिंग सिर्फ ₹ 89/महीना से शुरू. 1 साल का फ्री डोमेन, सुपर फास्ट लोडिंग, 99.999% अपटाइम, और 14-दिन की रिफंड गारंटी। अभी अपनी वेबसाइट लॉन्च करें!

en: Create your account
hi_IN: अपना अकाउंट बनाएं

en: Create your first menu below.
hi_IN: नीचे अपना पहला मेनू बनाएँ

en: Create your home on the web with a&nbsp;custom domain name.
hi_IN: एक कस्टम डोमेन नाम के साथ वेब पर अपना मुखपृष्ठ बनाएं.

en: Create your new blog or website for free.
hi_IN: अपना नया ब्लॉग या वेबसाइट मुफ़्त बनाएं.

en: Create your site
hi_IN: अपनी साइट बनाएं

en: Create your store
hi_IN: अपना स्टोर बनाएं

en: Create, assign and list brands for products, and allow customers to view by brand.
hi_IN: प्रॉडक्ट्स के लिए ब्रांड बनाएं, असाइन करें और लिस्ट करें, और ग्राहकों को ब्रांड के हिसाब से देखने की सुविधा दें.

en: Create, edit, and delete menus
hi_IN: बनाये , संपादित करे , और  मेनू हटाये

en: Create, grow, and monetize your audience.
hi_IN: अपनी ऑडियंस बनाएं, बढ़ाएं और कमाई करें।

en: Create: <mark>%s</mark>
hi_IN: बनाएं: <mark>%s</mark>

en: Created
hi_IN: बनाया गया

en: Created at
hi_IN: पर बनाया गया

en: Creating
hi_IN: बनाना

en: Creating Navigation Menu.
hi_IN: नेविगेशन मेनू बनाना।

en: Creating Your Account…
hi_IN: आपका अकाउंट बनाया जा रहा है...

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
hi_IN: टिप्पणी जोड़ने केे लिए एक वैध लेखक नाम और ईमेल की आवश्यकता होती है

en: Creating comment failed.
hi_IN: टिप्पणी बनाना असफल हो गया

en: Creating your account
hi_IN: आपका अकाउंट बनाया जा रहा है

en: Creator
hi_IN: बनाने वाला

en: Credit Card
hi_IN: क्रेडिट कार्ड

en: Credit Card CVV Code
hi_IN: क्रेडिट कार्ड CVV कोड

en: Credit Card Expiration Date
hi_IN: क्रेडिट कार्ड एक्सपायरी डेट

en: Credit card
hi_IN: क्रेडिट कार्ड

en: Credit card fees are applied in addition to commission fees for payments.
hi_IN: भुगतान पर कमीशन शुल्क के अतिरिक्त क्रेडिट कार्ड शुल्क भी लिया जाता है.

en: Credit or debit card
hi_IN: क्रेडिट या डेबिट कार्ड

en: Credits
hi_IN: श्रेय

en: Cremona
hi_IN: क्रेमोना

en: Creston
hi_IN: क्रेस्टन

en: Crete
hi_IN: क्रेते

en: Crimea
hi_IN: क्रीमिया

en: Critical
hi_IN: नाजुक

en: Criuleni
hi_IN: क्रियुलेनी

en: Croatia
hi_IN: क्रोएशिया

en: Croatian
hi_IN: क्रोएशियाई

en: Crop
hi_IN: छवि सुधारें

en: Crop Aspect Ratio
hi_IN: अभिमुखता(आस्पेक्ट) अनुपात काट-छाँट करें

en: Crop Header Image
hi_IN: हैडर छवि क्रॉप करें

en: Crop Image
hi_IN: छवि को छोटा करे

en: Crop Selection
hi_IN: चयन(सिलेक्शन) काट-छाँट करें

en: Crop and Publish
hi_IN: छवि सुधारें और प्रकाशित करें

en: Crop arguments.
hi_IN: क्रॉप अरगुमेंट।

en: Crop image
hi_IN: छवि को छोटा करे

en: Crop images to fit
hi_IN: ठीक करने के लिए चित्रों को काटें

en: Crop thumbnail to exact dimensions
hi_IN: लघुछवि को सटीक आयाम का करे

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
hi_IN: थम्बनेल की काट-छाँट सटीक आयामों में करें (सामान्य रूप से थंबनेल आनुपात में रहते हैं)

en: Crop type.
hi_IN: क्रॉप का प्रकार।

en: Crop your image
hi_IN: छवि को छोटा करे

en: Cropping&hellip;
hi_IN: छोटा किया जा रहा&hellip;

en: Cross River
hi_IN: नदी पार करें

en: Crotone
hi_IN: क्रोटोन

en: Crunching&hellip;
hi_IN: क्रंचिंग&hellip;

en: Cryptocurrencies
hi_IN: क्रिप्टो मुद्राएँ

en: Cryptocurrency
hi_IN: क्रिप्टो मुद्राएँ

en: Cryptographic hash of the instance settings.
hi_IN: इंस्टेंस सेटिंग्स का क्रिप्टोग्राफ़िक हैश।

en: Csongrád-Csanád
hi_IN: सोंग्रैड-संसाद

en: Ctrl + Alt + letter:
hi_IN: Ctrl + Alt + अक्षर:

en: Ctrl + letter:
hi_IN: Ctrl + अक्षर:

en: Cuba
hi_IN: क्यूबा

en: Cuenca
hi_IN: कुएनका

en: Cuiaba
hi_IN: कुएबा

en: Cumilla
hi_IN: कुमिल्ला

en: Cundinamarca
hi_IN: कुंडिनमार्का

en: Cunene
hi_IN: क्यूनेन

en: Cuneo
hi_IN: कुनेओ

en: Curacao
hi_IN: कुरस्आओ

en: Currency.
hi_IN: मुद्रा

en: Current
hi_IN: वर्तमान

en: Current Background Image
hi_IN: वर्तमान पृष्ठभूमि छवि

en: Current Header Image
hi_IN: वर्तमान हैडर छवि

en: Current Header Video
hi_IN: वर्तमान हेडर वीडियो

en: Current Page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ

en: Current Revision by %s
hi_IN: %s द्वारा वर्तमान संशोधन

en: Current Server time
hi_IN: वर्तमान सर्वर समय

en: Current UTC time
hi_IN: वर्तमान UTC समय

en: Current address
hi_IN: वर्तमान पता

en: Current administration email: %s
hi_IN: वर्तमान प्रशासन ईमेल: %s

en: Current header
hi_IN: वर्तमान शीर्ष भाग

en: Current image: %s
hi_IN: वर्तमान छवि: %s

en: Current media URL:
hi_IN: वर्तमान मीडिया URL:

en: Current page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ

en: Current page of the collection.
hi_IN: इस संग्रह का वर्तमान पृष्ठ

en: Current plugin: %1$s (version %2$s)
hi_IN: वर्तमान प्लगइन: %1$s (संस्करण %2$s)

en: Current thumbnail
hi_IN: वर्तमान लघुछवि

en: Current time
hi_IN: वर्तमान समय

en: Current variation price.
hi_IN: वर्तमान विभिन्नता मूल्य।

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
hi_IN[0]: फिलहाल %s टिप्पणी आपकी स्वीकृति का इन्तजार कर रही है. कृपया मॉडरेशन पैनल देखें:
hi_IN[1]: फिलहाल %s टिप्पणियाँ आपकी स्वीकृति का इन्तजार कर रही हैं. कृपया मॉडरेशन पैनल देखें:

en: Currently expires on %(expiryDate)s
hi_IN: वर्तमान में %(expiryDate)s को एक्सपायर हो जाएगा

en: Currently selected font appearance: %s
hi_IN: %s: वर्तमान में चयनित फ़ॉन्ट स्वरूप.

en: Currently selected font size: %s
hi_IN: वर्तमान में चयनित फ़ॉन्ट साइज़ : %s

en: Currently selected font style: %s
hi_IN: वर्तमान में चयनित फ़ॉन्ट शैली: %s

en: Currently selected font weight: %s
hi_IN: वर्तमान में चयनित फ़ॉन्ट वजन: %s

en: Currently selected link settings
hi_IN: वर्तमान में चयनित लिंक सेटिंग्स

en: Currently selected position: %s
hi_IN: वर्तमान में चयनित स्थिति: %s

en: Currently selected: %s
hi_IN: वर्तमान में चयनित: %s

en: Currently, avoiding full page reloads is not possible when non-interactive or non-client Navigation compatible blocks from plugins are present inside the Query block.
hi_IN: वर्तमान में, जब प्लगइन्स से गैर-इंटरैक्टिव या गैर-क्लाइंट नेविगेशन संगत ब्लॉक क्वेरी ब्लॉक के अंदर मौजूद होते हैं, तो पूर्ण पृष्ठ पुनः लोड से बचना संभव नहीं है।

en: Currie
hi_IN: कर्री

en: Cuscatlán
hi_IN: कुस्काटलान

en: Cusco
hi_IN: कुस्को

en: Custom
hi_IN: कस्टम

en: Custom (%s)
hi_IN: कस्टम (%s)

en: Custom Background
hi_IN: कस्टम पृष्ठभूमि

en: Custom CSS
hi_IN: अनुकूलित सीएसएस

en: Custom CSS selectors.
hi_IN: कस्टम सीएसएस सेलेक्टर।

en: Custom Colors
hi_IN: कस्टम रंग

en: Custom Development
hi_IN: कस्टम डेवलपमेंट

en: Custom Fields
hi_IN: कस्टम क्षेत्र

en: Custom Gradients
hi_IN: कस्टम ग्रेजुएट्स

en: Custom HTML
hi_IN: मनपसंद एचटीएमएल

en: Custom HTML Preview
hi_IN: कस्टम एचटीएमएल पूर्वावलोकन

en: Custom HTML Widget
hi_IN: मनपसंद  HTML विजेट

en: Custom Header
hi_IN: कस्टम हैडर

en: Custom Header Image
hi_IN: कस्टम हैडर छवि

en: Custom Link
hi_IN: अनुकूलित कड़ी

en: Custom Links
hi_IN: स्वनुकूलित कड़िया

en: Custom Logo
hi_IN: कस्टम लोगो

en: Custom Menu
hi_IN: अनुकूलित मेनू

en: Custom PHP error message.
hi_IN: कस्टम PHP त्रुटि संदेश।

[ctx: Custom Preset]
en: Custom
hi_IN: अनुकूलित

en: Custom Size
hi_IN: अनुकूलित आकार

en: Custom Structure
hi_IN: कस्टम संरचना

en: Custom Template
hi_IN: कस्टम टेम्पलेट

en: Custom Template Part
hi_IN: कस्टम टेम्पलेट भाग

en: Custom URL
hi_IN: अनुकूलित यूआरएल

en: Custom Views
hi_IN: कस्टम दृश्य

en: Custom background if defined by the theme.
hi_IN: कस्टम पृष्ठभूमि अगर थीम  द्वारा परिभाषित किया गया है।

en: Custom code
hi_IN: कस्टम कोड

en: Custom color
hi_IN: अनुकूलित रंग

en: Custom color palette if defined by the theme.
hi_IN: कस्टम रंग पैलेट यदि थीम द्वारा परिभाषित किया गया है।

en: Custom color picker
hi_IN: कस्टम रंग चुननेवाला

en: Custom date format:
hi_IN: कस्टम दिनांक प्रारूप:

en: Custom domain free for a year with your annual paid plan
hi_IN: आपके सालाना पेड प्लान के साथ एक साल के लिए कस्टम डोमेन फ़्री

en: Custom domains and premium themes are only available with a paid plan
hi_IN: कस्टम डोमेन और प्रीमियम थीम्स सिर्फ़ पेड प्लान के साथ उपलब्ध हैं

en: Custom domains are only available with a paid plan
hi_IN: कस्टम डोमेन सिर्फ़ पेड प्लान के साथ उपलब्ध हैं

en: Custom domains are only available with a paid plan. Choose annual billing and receive the domain's first year free.
hi_IN: कस्टम डोमेन केवल भुगतान योजना के साथ उपलब्ध हैं। वार्षिक बिलिंग चुनें और डोमेन का प्रथम वर्ष निःशुल्क प्राप्त करें।

en: Custom field deleted.
hi_IN: कस्टम क्षेत्र मिटाया गया.

en: Custom field updated.
hi_IN: कस्टम क्षेत्र का अद्यतन किया गया.

en: Custom fields
hi_IN: कस्टम क्षेत्र

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="%s">use in your theme</a>.
hi_IN: कस्टम क्षेत्रों का प्रयोग आप उस पोस्ट में अतिरिक्त मेटाडाटा जोड़ने के लिए कर सकते हैं जिसे आप <a href="%s">अपनी थीम में उपयोग</a> कर सकते हैं।

en: Custom fluid values
hi_IN: कस्टम फ्लूइड मान

en: Custom font sizes if defined by the theme.
hi_IN: कस्टम फ़ॉन्ट आकार यदि थीम द्वारा परिभाषित किया गया है।

en: Custom fonts
hi_IN: कस्टम फोंट

en: Custom format
hi_IN: कस्टम प्रारूप

en: Custom gradient presets if defined by the theme.
hi_IN: कस्टम ग्रेडिएंट प्रीसेट यदि थीम द्वारा परिभाषित किया गया है।

en: Custom header if defined by the theme.
hi_IN: कस्टम हेडर अगर थीम द्वारा परिभाषित किया गया है।

en: Custom installation script.
hi_IN: कस्टम स्थापना स्क्रिप्ट

en: Custom logo if defined by the theme.
hi_IN: कस्टम लोगो अगर थीम  द्वारा परिभाषित किया गया है।

en: Custom maintenance message.
hi_IN: कस्टम रखरखाव संदेश।

en: Custom marketing automation
hi_IN: कस्टम मार्केटिंग ऑटोमेशन

en: Custom message
hi_IN: कस्टम मैसेज

en: Custom order emails
hi_IN: कस्टम ऑर्डर ईमेल

en: Custom product kits
hi_IN: कस्टम प्रॉडक्ट किट

en: Custom site deleted message.
hi_IN: कस्टम साइट हटाने का संदेश.

en: Custom site inactive message.
hi_IN: कस्टम साइट निष्क्रिय का संदेश.

en: Custom site suspended message.
hi_IN: कस्टम साइट निलंबित का संदेश.

en: Custom spacing sizes if defined by the theme.
hi_IN: कस्टम स्पेसिंग आकार यदि थीम द्वारा परिभाषित किया गया है।

en: Custom template
hi_IN: कस्टम टेम्पलेट

en: Custom template created. You're in template mode now.
hi_IN: कस्टम टेम्पलेट बनाया गया। अब आप टेम्प्लेट मोड में हैं।

en: Custom time format:
hi_IN: कस्टम समय प्रारूप:

en: Custom:
hi_IN: कस्टम:

en: Customer
hi_IN: ग्राहक

en: Customer ID if registered. Will return 0 for guests.
hi_IN: कस्टमर ID अगर रजिस्टर हुआ हो. मेहमानों के लिए 0 पर वापस आएगा.

en: Customer ID is invalid.
hi_IN: अमान्य कस्टमर आईडी

en: Customer Support
hi_IN: ग्राहक सहायता

en: Customer birthday emails
hi_IN: ग्राहक जन्मदिन ईमेल

en: Customer details
hi_IN: ग्राहक की जानकारी

en: Customer download link
hi_IN: ग्राहक डाउनलोड लिंक

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
hi_IN: ग्राहक जानकारी जैसे आपका नाम, ईमेल पता, और बिलिंग और शिपिंग जानकारी।

en: Customer invoice / Order details
hi_IN: ग्राहक चालान / आर्डर विवरण

en: Customer note
hi_IN: ग्राहक को टिप्पणी

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
hi_IN: जब आप ग्राहक के ऑर्डर पर टिप्पणी करते है, उन्हे ईमेल द्वारा सूचित किया जाता है

en: Customer password for new accounts, if applicable.
hi_IN: नए अकाउंट्स के लिए ग्राहक पासवर्ड, यदि लागू हो.

en: Customer password.
hi_IN: ग्राहक कूटशब्द

en: Customer provided note
hi_IN: ग्राहक ने नोट उपलब्ध कराया

en: Customer provided note:
hi_IN: ग्राहक नोट प्रदान:

en: Customer sales
hi_IN: ग्राहक बिक्री

en: Customizable themes, buttons, colors
hi_IN: कस्टमाइज़ किए जा सकने वाले थीम्स, बटन, रंग

en: Customizable video player
hi_IN: कस्टमाइज़ करने योग्य वीडियो प्लेयर

en: Customization Draft
hi_IN: अनुकूलन प्रारूप

en: Customization options
hi_IN: कस्टमाइज़ेशन से जुड़े विकल्प

en: Customize
hi_IN: अनुकूल बनाये

en: Customize &#8220;%s&#8221;
hi_IN: &#8220;%s&#8221; अनुकूलित(कस्टमाइज़) करें

en: Customize CSS
hi_IN: सीएसएस को अनुकूलित करें

en: Customize It!
hi_IN: अनुकूलित करो!

en: Customize New Changes
hi_IN: नए परिवर्तन अनुकूलित करें

en: Customize Search
hi_IN: सर्च कस्टमाइज़ करें

en: Customize Your Site
hi_IN: अपनी साइट को अनुकूलित(कस्टमाइज़) करें

en: Customize and launch your site. Free domain for the first year on annual plans.
hi_IN: अपनी साइट को कस्टमाइज़ और लॉन्च करें. सालाना प्लान्स पर पहले साल के लिए डोमेन फ़्री हैं.

en: Customize and launch your site.{{br/}}{{strong}}Free domain for the first year on annual plans.{{/strong}}
hi_IN: अपनी साइट कस्टमाइज़ और लॉन्च करें.{{br/}}{{strong}}सालाना प्लान्स पर पहले साल के लिए मुफ़्त डोमेन.{{/strong}}

en: Customize each block
hi_IN: प्रत्येक ब्लॉक को कस्टमाइज़ करें

en: Customize fonts and colors
hi_IN: फ़ॉन्ट्स (लिपि) और रंग अनुकूलित करें

en: Customize fonts and colors sitewide
hi_IN: पूरी साइट पर फॉन्ट्स और रंगों को कस्टमाइज़ करें

en: Customize options related to the media upload flow.
hi_IN: मीडिया अपलोड प्रक्रिया से संबंधित विकल्पों को अनुकूलित करें।

en: Customize the appearance of your website using the block editor.
hi_IN: ब्लॉक संपादक का उपयोग करके अपनी वेबसाइट का स्वरूप अनुकूलित करें।

en: Customize the editor interface to suit your needs.
hi_IN: अपनी आवश्यकताओं के अनुरूप संपादक इंटरफ़ेस को अनुकूलित करें।

en: Customize the last part of the Permalink.
hi_IN: पर्मालिंक के अंतिम भाग को अनुकूलित करें।

en: Customize theme: %s
hi_IN: थीम अनुकूलित करें: %s

en: Customize this design
hi_IN: इस डिज़ाइन को कस्टमाइज़ करें

en: Customize your domain
hi_IN: अपना डोमेन कस्टमाइज़ करें

en: Customize: %s
hi_IN: कस्टमाइज़: %s

en: Customizer
hi_IN: कस्टमाइज़र

en: Customizing
hi_IN: अनुकूलित बनाया जा रहा

en: Customizing &#9656; %s
hi_IN: अनुकूलित बनाया जा रहा &#9656; %s

en: Customizing This Display
hi_IN: इस डिस्प्ले को कस्टमाइज़ करे रहे हैं

en: Cut
hi_IN: काटें

en: Cut table row
hi_IN: सारणी पंक्ति काटें

en: Cyan bluish gray
hi_IN: सियान ब्लूश ग्रे

en: Cyprus
hi_IN: साइप्रस

en: Czech
hi_IN: चेक

en: Czech Republic
hi_IN: चेक रिपब्लिक

en: Cáceres
hi_IN: कैसरेस

en: Cádiz
hi_IN: कैडिज़

en: Córdoba
hi_IN: कोर्डोबा

en: Călărași
hi_IN: कैलारासी

en: Căușeni
hi_IN: क्यूसेनी

en: DDOS mitigation
hi_IN: DDOS हमलों से सुरक्षा

en: DDOS protection and mitigation
hi_IN: DDOS सुरक्षा और निवारण

en: DDoS protection and mitigation
hi_IN: DDoS सुरक्षा और निवारण

en: DKI Jakarta
hi_IN: डीकेआई जकार्ता

en: Dacca
hi_IN: दच्चा

en: Dadra and Nagar Haveli
hi_IN: दादरा और नगर हवेली

en: Daerah Istimewa Aceh
hi_IN: दाएरा इस्तिमेवा आचे

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
hi_IN: दायराह इस्तिमेवा योग्यकार्ता

en: Daily and on-demand malware scanning
hi_IN: हर दिन और डिमांड करने पर, मैलवेयर स्कैनिंग

en: Dajabón
hi_IN: दाजाबोन

en: Dakahlia
hi_IN: डकाहलिया

en: Dakar
hi_IN: डकार

en: Daman and Diu
hi_IN: दमन और दीव

en: Damascus
hi_IN: दमिश्क

en: Damietta
hi_IN: डेमीट्टा

en: Danish
hi_IN: डेनिश

en: Danmarkshavn
hi_IN: डैन्मार्कशाव्न

en: Dar es Salaam
hi_IN: दर एस सलाम

en: Darién
hi_IN: डेरेन

en: Dark
hi_IN: गहरा रंग

en: Darwin
hi_IN: डार्विन

en: Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड

en: Dashed
hi_IN: डैशड

en: Data erasure has failed.
hi_IN: डेटा इरेज़र विफल हो गया है।

en: Data generated by AI for updating dummy products.
hi_IN: डमी उत्पादों को अद्यतन करने के लिए एआई द्वारा उत्पन्न डेटा।

en: Data to pass through to the payment method when processing payment.
hi_IN: भुगतान प्रोसेस करते समय भुगतान के तरीके को भेजने के लिए डेटा.

en: Database
hi_IN: डेटाबेस

en: Database Error
hi_IN: डैशबोर्ड त्रुटी

en: Database Server version
hi_IN: डेटाबेस सर्वर संस्करण

en: Database charset
hi_IN: डेटाबेस चारसेट

en: Database collation
hi_IN: डेटाबेस कालेशन

en: Database prefix.
hi_IN: डाटाबेस उपसर्ग।

en: Database size
hi_IN: डेटाबेस का आकार

en: Database.
hi_IN: डेटाबेस

en: Date
hi_IN: दिनांक

en: Date Format
hi_IN: दिनांक प्रारूप

en: Date and time
hi_IN: दिनांक और समय

en: Date format
hi_IN: दिनांक प्रारूप

en: Date range:
hi_IN: तिथि सीमा:

en: Date sale price ends
hi_IN: इस तिथि पर बिक्री समाप्त होती है

en: Date sale price starts
hi_IN: इस तिथि पर बिक्री शुरू होती है

en: Date/Time
hi_IN: तिथि/समय

en: Date/time
hi_IN: दिनांक/समय

en: Date:
hi_IN: दिनांक :

en: Davao Occidental
hi_IN: दावाओ ऑक्सिडेंटल

en: Davao Oriental
hi_IN: दावाओ ओरिएंटल

en: Davao del Norte
hi_IN: दावाओ डेल नॉर्ट

en: Davao del Sur
hi_IN: दावाओ डेल सुर

en: Davis
hi_IN: डेविस

en: Dawson
hi_IN: डॉसन

en: Dawson Creek
hi_IN: डॉसन क्रीक

en: Day
hi_IN: तिथि

en: Day 7 Reminder: The payment for your %s Jetpack Manage invoice didn't go through
hi_IN: दिन सात अनुस्मारक: आपके %s जेटपैक मैनेज इनवॉइस का भुगतान नहीं हुआ

en: Day Summary
hi_IN: दिन का सारांश

en: Day and name
hi_IN: दिन और नाम

en: Daylight saving time begins on: %s.
hi_IN: डेलाइट बचत समय निम्न पर शुरू होता है: %s।

en: Days
hi_IN: दिन

en: Deactivate
hi_IN: निष्क्रिय करें

en: Deactivating
hi_IN: निष्क्रिय

en: Debug log
hi_IN: डिबग लॉग

en: Debugging enabled
hi_IN: डिबगिंग सक्रिय

en: Dec
hi_IN: दिसम्बर

en: December
hi_IN: दिसम्बर

en: December 6, 2018
hi_IN: 6 दिसंबर, 2018

[ctx: December abbreviation]
en: Dec
hi_IN: दिसम्बर

en: Decoration
hi_IN: सजावट

en: Decrease existing stock by:
hi_IN: मौजूदा स्टॉक घटाएं:

en: Decrease indent
hi_IN: अभिस्थापन घटाएँ

en: Decrement
hi_IN: कम

en: Deep-dive analytics and conversion data to help you make decisions to grow your site.
hi_IN: साइट आगे बढ़ाने के लिए गहरे ऐनालिटिक्स और कन्वर्ज़न डेटा का उपयोग करें और सही निर्णय लें.

en: Default
hi_IN: मूलभूत

en: Default (<div>)
hi_IN: डिफ़ॉल्ट (<div>)

en: Default (<hr>)
hi_IN: डिफ़ॉल्ट (<hr>)

en: Default Avatar
hi_IN: मूलभूत अवतार

en: Default Colors
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रंग

en: Default Data
hi_IN: डिफ़ॉल्ट डेटा

en: Default Gradients
hi_IN: डिफ़ॉल्ट ग्रेडिएंट

en: Default Images
hi_IN: मूलभूत छवि

en: Default Link Category
hi_IN: मूलभूत  कड़ी श्रेणी

en: Default Mail Category
hi_IN: मूलभूत मेल श्रेणी

en: Default Post Category
hi_IN: मूलभूत पोस्ट श्रेणी

en: Default Post Format
hi_IN: मूलभूत पोस्ट प्रारूप

[ctx: Default Preset]
en: Default
hi_IN: पूर्व निर्धारित

en: Default Social Sharing Image
hi_IN: डिफ़ॉल्ट सोशल शेयरिंग का चित्र

en: Default Sort
hi_IN: डिफ़ॉल्ट श्रेणीबद्ध

en: Default Style
hi_IN: डिफ़ॉल्ट शैली

en: Default Woo pages (shop archive, cart, checkout, and My Account)
hi_IN: Woo के डिफ़ॉल्ट पेज (शॉप आर्काइव, कार्ट, चेकआउट और माई अकाउंट)

en: Default article settings
hi_IN: मूलभूत लेख सेटिंग

en: Default attribute
hi_IN: डिफ़ॉल्ट विशेषता

en: Default based on area (%s)
hi_IN: क्षेत्र के आधार पर डिफ़ॉल्ट (%s)

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
hi_IN: अवर्गीकृत

en: Default comment status
hi_IN: डिफ़ॉल्ट टिप्पणी की स्थिति

en: Default format
hi_IN: डिफ़ॉल्ट प्रारूप

en: Default is %s
hi_IN: %s डिफ़ॉल्ट है

[ctx: Default page slug]
en: about
hi_IN: बारे में

[ctx: Default page title]
en: About
hi_IN: बारे में

en: Default post category.
hi_IN: पूर्व चयनित पोस्ट श्रेणी।

en: Default post format.
hi_IN: पूर्व निर्धारित पोस्ट प्रारूप

en: Default post settings
hi_IN: डिफ़ॉल्ट पोस्ट सेटिंग्स

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
hi_IN: हैलो-वर्ल्ड

en: Default shortcuts,
hi_IN: मूलभूत शॉर्टकट,

en: Default styles
hi_IN: डिफ़ॉल्ट शैली

en: Default template
hi_IN: डिफ़ॉल्ट टेम्पलेट

en: Deferred non-essential JavaScript
hi_IN: गैर-ज़रूरी JavaScript को स्थगित किया गया

en: Delaware
hi_IN: डेलावेयर

en: Delete
hi_IN: हटाएं

en: Delete %d item? | Delete %d items?
hi_IN[0]: %d आइटम हटाएँ?
hi_IN[1]: %d आइटम हटाएँ?

en: Delete &#8220;%s&#8221;
hi_IN: &#8220;%s&#8221; डीलीट करें

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
hi_IN: &#8220;%s&#8221; स्थायी रूप से डीलीट करें

en: Delete Menu
hi_IN: मेनू हटाएं

en: Delete My Site Permanently
hi_IN: स्थायी रूप से मेरी साइट हटाएं

en: Delete Permanently
hi_IN: स्थायी रूप से हटाये

en: Delete Site
hi_IN: साइट हटाएं

en: Delete Users
hi_IN: उपयोगकर्ताओं को हटाएं

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
hi_IN: एक मेनू आइटम को हटाने के लिए <strong>उसे विस्तारित करें और लिंक हटाएँ(रिमूव लिंक) पर क्लिक करें</strong>

en: Delete all content.
hi_IN: सभी सामग्री हटा दें।

en: Delete column
hi_IN: कॉलम हटाए

[ctx: Delete comment]
en: Delete
hi_IN: हटाएं

en: Delete coupon?
hi_IN: कूपन मिटाएँ?

en: Delete image
hi_IN: छवि मिटायें

en: Delete it: %s
hi_IN: इसे हटाये: %s

en: Delete menu
hi_IN: मेनू हटाएं

en: Delete permanently
hi_IN: स्थायी रूप से हटाएं

en: Delete requests
hi_IN: अनुरोध हटाएं

en: Delete row
hi_IN: पंक्ति हटाये

en: Delete selection.
hi_IN: चयन हटाएं।

en: Delete table
hi_IN: टेबल हटाये

en: Delete template file
hi_IN: टेंपलेट फाइल मिटाये

en: Delete this comment permanently
hi_IN: स्थायी रूप से इस आइटम को हटाएं

en: Delete this item permanently
hi_IN: स्थायी रूप से इस आइटम को हटाएं

en: Deleted
hi_IN: मिटाएं

en: Deleted author: %s
hi_IN: हटाए गए लेखक: %s

en: Deleted menu item: %s.
hi_IN: मिटाया गया मेन्यू आइटम: %s.

en: Deleted text (strikethrough)
hi_IN: हटाया गया पाठ(strikethrough)

en: Deleted:
hi_IN: नष्ट कर दिया गया:

en: Deleting Links
hi_IN: लिंक हटाया जा रहा

en: Delhi
hi_IN: दिल्ली

en: Deliver an unmatched performance with the highest security standards on our enterprise content platform.
hi_IN: हमारे एंटरप्राइज़ कॉन्टेंट प्लेटफ़ॉर्म पर सबसे सुरक्षित तरीकों के साथ बेजोड़ प्रदर्शन करें.

en: Delta
hi_IN: डेल्टा

en: Delta Amacuro
hi_IN: डेल्टा अमाकुरो

en: Denied: %s
hi_IN: अस्वीकृत: %s

en: Denizli
hi_IN: डेनिज़्ली

en: Denmark
hi_IN: डेन्मार्क

en: Density
hi_IN: घनत्व

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Balanced
hi_IN: संतुलित

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Comfortable
hi_IN: आरामदायक

[ctx: Density option for DataView layout]
en: Compact
hi_IN: सघन

en: Denver
hi_IN: डेनवर

en: Deny
hi_IN: अस्वीकृत किया

en: Deploy from GitHub with a few clicks. Simple and advanced deployment modes supported.
hi_IN: GitHub से सिर्फ़ कुछ क्लिक में डिप्लॉय करें. आसान और एडवांस्ड डिप्लोयमेंट मोड्स को सपोर्ट किया जाता है.

en: Descending
hi_IN: घटते क्रम में

en: Descending by order
hi_IN: क्रम से उतरते हुए

en: Descending.
hi_IN: घटते क्रम में

en: Describe the purpose of the image.
hi_IN: छवि का उद्देश्य बताएँ

en: Describe the role of this image on the page.
hi_IN: पृष्ठ पर इस छवि की भूमिका का वर्णन करें।

[ctx: Describes the amount of money per month, e.g. "$10 per month, billed yearly"]
en: %1$s per month, billed yearly
hi_IN: %1$s/महीना, वार्षिक बिलिंग

[ctx: Describes the amount of money per year, e.g. "$10 per year"]
en: %1$s per year
hi_IN: %1$s प्रति वर्ष

[ctx: Describes the percent of a discount, eg "You Save 40%"]
en: You Save %1$s%%
hi_IN: आप %1$s%% बचाएं

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Description (optional)
hi_IN: वर्णन (वैकल्पिक)

en: Description for the attachment, as it exists in the database.
hi_IN: डेटाबेस में मौजूद संलग्नित के लिए विवरण।

en: Description of block type.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार का विवरण।

en: Description of sidebar.
hi_IN: साइडबार का विवरण।

en: Description of template.
hi_IN: टेम्पलेट का विवरण।

en: Description of the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता का वर्णन|

en: Description of the widget.
hi_IN: विजेट का विवरण।

en: Descriptions
hi_IN: विवरण

en: Deselect
hi_IN: अचयनित

en: Deselect all
hi_IN: सबको अचयनित करें

en: Deselect to remove payment method filtering
hi_IN: भुगतान के तरीके वाला फ़िल्टर हटाने के लिए चुने गए से निशान हटाएं

en: Design
hi_IN: डिजाईन

en: Design and customization
hi_IN: डिज़ाइन और कस्टमाइज़ेशन

en: Design categories
hi_IN: डिज़ाइन से जुड़ी कैटेगरी

en: Design customization
hi_IN: डिज़ाइन कस्टमाइज़ेशन

en: Design your portfolio.
hi_IN: अपना पोर्टफोलियो डिजाइन करें।

en: Designer
hi_IN: डिजाइनर

en: Desktop
hi_IN: डेस्कटॉप

en: Desktop Apps
hi_IN: डेस्कटॉप ऐप्स

en: Destination folder already exists.
hi_IN: गंतव्य(डेस्टिनेशन) फ़ोल्डर पहले से मौजूद है।

en: Detach
hi_IN: अलग करें

en: Detach blocks from template part
hi_IN: टेम्पलेट भाग से ब्लॉक अलग करें

en: Detach from &#8220;%s&#8221;
hi_IN: &#8220;%s&#8221; से अलग करें

en: Detailed stats
hi_IN: विस्तृत आँकड़े

en: Detailed traffic stats beyond the last 7 days and site insights
hi_IN: पिछले 7 दिनों से ज़्यादा के विस्तृत ट्रैफ़िक आंकड़े और साइट की इनसाइट्स.

en: Details
hi_IN: विस्तृत सूचना

en: Details about the media file, specific to its type.
hi_IN: संसाधन फ़ाइल के बारे में विवरण, उसके प्रकार के लिए विशिष्ट।

en: Details for theme: %s
hi_IN: थीम के लिए विवरण: %s

[ctx: Details page for this theme]
en: About
hi_IN: बारे में

en: Determines the order of pages.
hi_IN: पृष्ठों का क्रम निर्धारित करता है।

en: Determines the order of pages. Pages with the same order value are sorted alphabetically. Negative order values are supported.
hi_IN: पृष्ठों का क्रम निर्धारित करता है। समान क्रम मान वाले पृष्ठों को वर्णानुक्रम में क्रमबद्ध किया जाता है। नकारात्मक क्रम मान समर्थित हैं।

en: Detroit
hi_IN: डेट्रॉयट

en: Developer
hi_IN: डेवलपर

en: Developer Resources
hi_IN: डेवलपर रिसोर्स

en: Developer tools
hi_IN: डेवलपर टूल्स

en: Developers
hi_IN: डेवलपर्स

en: Dhaka
hi_IN: ढाका

en: Dhaulagiri
hi_IN: धौलागिरी

en: Dibër
hi_IN: डिबीर

en: Did not receive array from %1$s eraser (index %2$d).
hi_IN: %1$s इरेज़र से ऐरे(array) प्राप्त नहीं हुई (इंडेक्स %2$d)।

en: Did the tool run successfully?
hi_IN: उपकरण सफलतापूर्वक चला था?

en: Did you just paste HTML?
hi_IN: क्या आपने अभी एचटीएमएल पेस्ट किया?

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by pressing the &#8220;<a class="add-widget" href="#">Add a Widget</a>&#8221; button and searching for &#8220;HTML&#8221;. Check it out to add some custom code to your site!
hi_IN: क्या आप जानते हैं कि अब एक &#8220;अनुकूलित एचटीएमएल&#8221; विजेट भी है? &#8220;<a class="add-widget" href="#">एक विजेट जोड़ें</a>&#8221; बटन को दबाकर  &#8220;एचटीएमएल&#8221; को ढूंढकर उसे पा सकते हैं। इससे कुछ कस्टम कोड अपनी साइट पर डाल कर देखिए!

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by scanning the list of available widgets on this screen. Check it out to add some custom code to your site!
hi_IN: क्या आप जानते है कि एक नया &#8220;अनुकूलित एचटीएमएल&#8221; विजेट उप्लब्ध है? इस स्क्रीन पर उपलब्ध विजेट्स में ढूंढने से मिल जाएगा। इससे कुछ कस्टम कोड अपनी साइट पर डाल कर देखिए!

en: Did you know?
hi_IN: क्या आपको पता था??

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
hi_IN: क्या आपने अपने खाते को एक सार्वजनिक कंप्यूटर पर लॉग ऑन करके छोड़ दिया है या आपका फ़ोन गुम हो गया है ?  आप हर जगह से लॉग ऑफ हो सकते है और यहाँ सत्रारंभ रखें।

en: Did you mean {{emailSuggestion/}}?
hi_IN: क्या आपका मतलब {{emailSuggestion/}} था?

en: Didn't get the email? You might want to double check if the email address is associated with your account,{{a}}or reset your password.{{/a}}
hi_IN: ईमेल नहीं मिला? ऐसा हो सकता है कि आप दोबारा जांच करना चाहें कि ईमेल पता आपके अकाउंट से जुड़ा है या नहीं{{a}}या अपना पासवर्ड रीसेट करना चाहते हैं.{{/a}}

en: Didn't receive the email? You might want to double check your spam folder, or
hi_IN: ईमेल नहीं मिला? हो सकता है कि आप अपने स्पैम फ़ोल्डर को दोबारा देखना चाहें या

en: Different layouts containing video or audio.
hi_IN: वीडियो या ऑडियो युक्त विभिन्न लेआउट।

en: Different layouts for displaying images.
hi_IN: छवियों को प्रदर्शित करने के लिए विभिन्न लेआउट।

en: Digital Marketing
hi_IN: डिजिटल मार्केटिंग

en: Digital Millennium Copyright Act Notice
hi_IN: डिजिटल मिलेनियम कॉपीराइट एक्ट नोटिस

en: Dili
hi_IN: दिली

en: Dimensions
hi_IN: आयाम

en: Dimensions:
hi_IN: आयाम:

en: Dinagat Islands
hi_IN: दीनागाट द्वीप समूह

en: Dinajpur
hi_IN: दिनाजपुर

en: Diners
hi_IN: दिनार

en: Diourbel
hi_IN: डायरबेल

en: Direct bank transfer
hi_IN: बैंक में सीधे अंतरण

en: Direct link (best for mobile)
hi_IN: डायरेक्ट लिंक (मोबाइल के लिए बेहतरीन)

en: Directories and Sizes
hi_IN: निर्देशिकाएँ और आकार

en: Disable
hi_IN: निष्क्रिय करें

en: Disable %s
hi_IN: निष्क्रिय%s

en: Disable Auto-updates
hi_IN: ऑटो-अपडेट्स को अक्षम करें

en: Disable Translator
hi_IN: अनुवादक अक्षम करें

en: Disable accessibility mode
hi_IN: अभिगम्यता(एक्सेसिबिलिटी) मोड अक्षम करें

en: Disable auto-updates
hi_IN: ऑटो-अपडेट्स को अक्षम करें

en: Disable filters
hi_IN: फ़िल्टर्स डिसेबल करें

en: Disable overrides
hi_IN: ओवरराइड अक्षम करें

en: Disable syntax highlighting when editing code
hi_IN: कोड को संपादित करते समय वाक्य विश्लेषण को विशिष्ट रूप से दर्शाने को अक्षम करें

en: Disable the visual editor when writing
hi_IN: लिखते समय विसुअल सम्पादक को निष्क्रिय करें

en: Disable two-step authentication
hi_IN: दो-चरणीय प्रमाणीकरण अक्षम करें

en: Disabled
hi_IN: निष्क्रिय करें

en: Disabled VideoPress
hi_IN: अक्षम वीडियोप्रेस

en: Disabled.
hi_IN: अक्षम।

en: Disallowed Comment Keys
hi_IN: अनुमति निषेधित टिप्पणी कुंजी

en: Discard any changes and restore the original image.
hi_IN: किसी भी परिवर्तन को त्यागें और मूल छवि बहाल करें।

en: Discard changes
hi_IN: परिवर्तनों को निरस्त करें

en: Disconnect
hi_IN: डिस्कनेक्ट (जोड़ी तोड़ें)

en: Discount
hi_IN: छूट

en: Discount for first year
hi_IN: पहले साल के लिए छूट

en: Discount total tax.
hi_IN: कुल कर छुट

en: Discount total.
hi_IN: कुल छुट

en: Discount type
hi_IN: छूट का प्रकार

en: Discount type.
hi_IN: छूट का प्रकार

en: Discount:
hi_IN: छूट

en: Discounted shipping
hi_IN: डिस्काउंटेड शिपिंग

en: Discourage search engines from indexing this site
hi_IN: इस साइट को सूचीबद्ध करने से खोज(सर्च) इंजन को हतोत्साहित करें

en: Discover
hi_IN: खोज

en: Discover New Posts
hi_IN: नए पोस्ट खोजें

en: Discover new reads and catch up on posts, comments, and replies from the sites you subscribe to.
hi_IN: नई पोस्ट पढ़ें और उन साइट्स से पोस्ट, टिप्पणियां और जवाबों को फ़ॉलो करें जिनको आपने सब्सक्राइब किया है.

en: Discussion
hi_IN: चर्चा

en: Discussion Settings
hi_IN: चर्चा सेटिंग्स

en: Disk space available to safely perform updates
hi_IN: अपडेट सुरक्षित रूप से करने के लिए डिस्क स्थान उपलब्ध है

en: Dismiss
hi_IN: खारिज करें

en: Dismiss all
hi_IN: सभी खारिज

en: Dismiss errors
hi_IN: त्रुटियाँ रद्द करें

en: Dismiss the browser warning panel
hi_IN: ब्राउज़र चेतावनी पैनल निरस्त करें

en: Dismiss the welcome panel
hi_IN: स्वागत पैनल निरस्त करें

en: Dismiss this notice
hi_IN: इस नोटिस को खारिज करें

en: Dismiss this notice.
hi_IN: इस सूचना को हटाएँ।

en: Dismiss this suggestion
hi_IN: इस सुझाव को खारिज करें

en: Display
hi_IN: प्रदर्शन

en: Display Header Text
hi_IN: शीर्ष लेख प्रदर्शित करें

en: Display Options
hi_IN: प्रदर्शन विकल्प

en: Display Settings
hi_IN: डिस्प्ले सेटिंग्स

en: Display Site Title and Tagline
hi_IN: साइट का नाम व टैगलाइन दिखाएँ

en: Display a list of all categories.
hi_IN: सभी श्रेणियों (केटेगरी) की एक सूची प्रदर्शित करें।

en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
hi_IN: वर्गीकरण से निर्दिष्ट शब्दों की सूची प्रदर्शित करें: %s

en: Display a list of posts or custom post types based on specific criteria.
hi_IN: विशिष्ट मानदंडों के आधार पर पोस्ट या कस्टम पोस्ट प्रकारों की सूची प्रदर्शित करें।

en: Display a list of posts or custom post types based on the current template.
hi_IN: वर्तमान टेम्पलेट के आधार पर पोस्ट या कस्टम पोस्ट प्रकारों की सूची प्रदर्शित करें।

en: Display a post's last updated date.
hi_IN: पोस्ट की अंतिम अपडेट तिथि प्रदर्शित करें।

en: Display ads and earn from premium networks via the WordAds program.
hi_IN: विज्ञापन दिखाएं और WordAds प्रोग्राम के ज़रिए प्रीमियम नेटवर्क से कमाई करें.

en: Display ads with WordAds
hi_IN: WordAds के साथ विज्ञापन दिखाएं

en: Display as dropdown
hi_IN: ड्रापडाउन रूप में प्रदर्शित

en: Display as:
hi_IN: के रूप में प्रदर्शन:

en: Display author
hi_IN: लेखक प्रदशि॔त करे

en: Display author name
hi_IN: लेखक का नाम प्रदर्शित करें

en: Display avatar
hi_IN: अवतार दिखाए

en: Display date
hi_IN: दिनांक प्रदशि॔त करें

en: Display entries from any RSS or Atom feed.
hi_IN: किसी भी RSS या एटम फीड से प्रविष्टियाँ प्रदर्शित करें।

en: Display excerpt
hi_IN: अंश दिखाए

en: Display featured image
hi_IN: विशेष रूप से प्रदर्शित चित्र को दिखाएं।

en: Display item author if available?
hi_IN: यदि उपलब्ध हो तो आइटम लेखक को दिखाए?

en: Display item content?
hi_IN: आइटम सामग्री को दिखाए?

en: Display item date?
hi_IN: आइटम तिथि दिखाएँ?

en: Display last modified date
hi_IN: अंतिम संशोधित तिथि प्रदर्शित करें

en: Display location
hi_IN: प्रदर्शन स्थान

en: Display login as form
hi_IN: फॉर्म के रूप में लॉगिन प्रदर्शित करें

en: Display name for the comment author.
hi_IN: टिप्पणी लेखक के लिए प्रदर्शित नाम।

en: Display name for the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता हेतु प्रदर्शित नाम।

en: Display name publicly as
hi_IN: सार्वजनिक प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Display post date
hi_IN: पोस्ट की तारीख दिखाए

en: Display post date?
hi_IN: पोस्ट तिथि दिखाएँ?

en: Display products by brand
hi_IN: ब्रांड के हिसाब से प्रोडक्ट डिस्प्ले करें

en: Display share menu and allow viewers to copy a link or embed this video
hi_IN: शेयर मेनू प्रदर्शित करें और दर्शकों को एक लिंक कॉपी करने या इस वीडियो को एम्बेड करने की अनुमति दें

en: Display suggestions within WooCommerce
hi_IN: WooCommerce के भीतर सुझाव प्रदर्शित करें

en: Display the archive title based on the queried object.
hi_IN: पूछे गए ऑब्जेक्ट के आधार पर संग्रह शीर्षक प्रदर्शित करें।

en: Display the block hierarchy trail at the bottom of the editor.
hi_IN: संपादक के नीचे ब्लॉक पदानुक्रम निशान प्रदर्शित करें।

en: Display the search results title based on the queried object.
hi_IN: क्वेरी की गई वस्तु के आधार पर खोज परिणाम शीर्षक प्रदर्शित करें।

en: Display the title as a link
hi_IN: शीर्षक को लिंक के रूप में प्रदर्शित करें

en: Display these keyboard shortcuts.
hi_IN: ये कीबोर्ड शॉर्टकट को प्रदर्शित करें।

en: Display type
hi_IN: प्रदर्शन के प्रकार

en: Display your contact information.
hi_IN: अपनी संपर्क जानकारी प्रदर्शित करें।

en: Display your latest posts in lists, grids or other layouts.
hi_IN: अपनी नवीनतम पोस्ट्स को सूचियों, ग्रिड्स या अन्य लेआउट में प्रदर्शित करें।

en: Displayed on attachment pages.
hi_IN: अटैचमेंट पृष्ठों पर प्रदर्शित।

en: Displaying %d themes
hi_IN: %d थीम प्रदर्शित

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
hi_IN: %s प्रदर्शित &#8211;%s में से %s

en: Displaying 1 – 10 of 12
hi_IN: 12 में से 1 – 10 प्रदर्शित कर रहा है

en: Displays a custom taxonomy archive. Like categories and tags, taxonomies have terms which you use to classify things. For example: a taxonomy named "Art" can have multiple terms, such as "Modern" and "18th Century." This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Taxonomy: Art) cannot be found.
hi_IN: एक कस्टम वर्गीकरण संग्रह प्रदर्शित करता है। श्रेणियों और टैगों की तरह, टैक्सोनॉमी में ऐसे शब्द होते हैं जिनका उपयोग आप चीजों को वर्गीकृत करने के लिए करते हैं। उदाहरण के लिए: "कला" नाम की एक वर्गीकरण में "आधुनिक" और "18वीं सदी" जैसे कई शब्द हो सकते हैं। जब अधिक विशिष्ट टेम्प्लेट (जैसे, टैक्सोनॉमी: आर्ट) नहीं मिल पाता है तो यह टेम्प्लेट फ़ॉलबैक के रूप में काम करेगा।

en: Displays a post archive when a specific date is visited (e.g., example.com/2023/).
hi_IN: किसी विशिष्ट तिथि पर जाने पर एक पोस्ट संग्रह प्रदर्शित करता है (उदाहरण के लिए, example.com/2023/)।

en: Displays a post category archive. This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Category: Recipes) cannot be found.
hi_IN: एक पोस्ट श्रेणी संग्रह प्रदर्शित करता है। जब कोई अधिक विशिष्ट टेम्प्लेट (जैसे, श्रेणी: रेसिपी) नहीं मिल पाता है तो यह टेम्प्लेट फ़ॉलबैक के रूप में काम करेगा।

en: Displays a post tag archive. This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Tag: Pizza) cannot be found.
hi_IN: एक पोस्ट टैग संग्रह प्रदर्शित करता है। जब कोई अधिक विशिष्ट टेम्प्लेट (जैसे, टैग: पिज़्ज़ा) नहीं मिल पाता है तो यह टेम्प्लेट फ़ॉलबैक के रूप में काम करेगा।

en: Displays a single author's post archive. This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Author: Admin) cannot be found.
hi_IN: एकल लेखक के पोस्ट संग्रह को प्रदर्शित करता है। जब कोई अधिक विशिष्ट टेम्प्लेट (उदा., लेखक: एडमिन) नहीं मिल पाता है तो यह टेम्प्लेट फ़ॉलबैक के रूप में काम करेगा।

en: Displays a single item: %s.
hi_IN: एक ही आइटम प्रदर्शित करता है: %s.

en: Displays a single post on your website unless a custom template has been applied to that post or a dedicated template exists.
hi_IN: आपकी वेबसाइट पर एकल पोस्ट प्रदर्शित करता है जब तक कि उस पोस्ट पर कोई कस्टम टेम्पलेट लागू नहीं किया गया हो या कोई समर्पित टेम्पलेट मौजूद न हो।

en: Displays a video from the media library or from YouTube, Vimeo, or another provider.
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी या यूट्यूब, वीमीओ, या अन्य प्रदाता के द्वारा वीडियो  प्रदर्शित करें |

en: Displays an audio player.
hi_IN: ऑडियो प्लेयर का प्रदर्शित करता है।

en: Displays an image gallery.
hi_IN: एक छवि गैलरी प्रदर्शित करता है।

en: Displays an image.
hi_IN: एक छवि प्रदर्शित करता है

en: Displays any archive, including posts by a single author, category, tag, taxonomy, custom post type, and date. This template will serve as a fallback when more specific templates (e.g. Category or Tag) cannot be found.
hi_IN: एकल लेखक, श्रेणी, टैग, वर्गीकरण, कस्टम पोस्ट प्रकार, और दिनांक द्वारा पोस्ट सहित किसी भी संग्रह को प्रदर्शित करता है। जब अधिक विशिष्ट टेम्प्लेट (जैसे, श्रेणी या टैग) नहीं मिल सकते हैं तो यह टेम्प्लेट फ़ॉलबैक के रूप में काम करेगा।

en: Displays any single entry, such as a post or a page. This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Single Post, Page, or Attachment) cannot be found.
hi_IN: किसी एकल प्रविष्टि की कल्पना की जाती है, जैसे पोस्ट या पेज। जब अधिक विशिष्ट स्थान (जैसे, एकल पोस्ट, पृष्ठ, या अटैचमेंट) नहीं मिलते हैं तो यह झलक के रूप में काम करेगा।

en: Displays latest posts written by a single author.
hi_IN: एक लेखक द्वारा लिखित नवीनतम पोस्ट प्रदर्शित करता है।

en: Displays more block tools
hi_IN: अधिक ब्लॉक टूल प्रदर्शित करता है

en: Displays taxonomy: %s.
hi_IN: टैक्सोनॉमी प्रदर्शित करता है: %s.

en: Displays the latest posts as either the site homepage or as the "Posts page" as defined under reading settings. If it exists, the Front Page template overrides this template when posts are shown on the homepage.
hi_IN: नवीनतम पोस्ट को या तो साइट होमपेज या रीडिंग सेटिंग्स के तहत परिभाषित एक कस्टम पेज के रूप में प्रदर्शित करता है। यदि यह मौजूद है, तो फ्रंट पेज टेम्पलेट इस टेम्पलेट को ओवरराइड करता है जब पोस्ट फ्रंट पेज पर दिखाई जाती हैं।

en: Displays the post link that precedes the current post.
hi_IN: वर्तमान पोस्ट से पहले का पोस्ट लिंक प्रदर्शित करता है।

en: Displays when a visitor performs a search on your website.
hi_IN: जब कोई विज़िटर आपकी वेबसाइट पर खोज करता है तो प्रदर्शित होता है।

en: Displays when a visitor views a non-existent page, such as a dead link or a mistyped URL.
hi_IN: यह तब प्रदर्शित होता है जब कोई विज़िटर किसी गैर-मौजूद पृष्ठ को देखता है, जैसे कोई मृत लिंक या गलत टाइप किया गया URL।

en: Displays your site's Privacy Policy page.
hi_IN: आपकी साइट की गोपनीयता नीति पृष्ठ प्रदर्शित करता है।

en: Displays your site's homepage, whether it is set to display latest posts or a static page. The Front Page template takes precedence over all templates.
hi_IN: आपकी साइट का मुख्य पृष्ठ प्रदर्शित करता है, चाहे वह नवीनतम पोस्ट या स्थिर पृष्ठ प्रदर्शित करने के लिए सेट हो। फ्रंट पेज टेम्प्लेट सभी टेम्प्लेट पर वरीयता लेता है।

en: Distraction free
hi_IN: व्याकुलता मुक्त

en: Distraction free mode activated.
hi_IN: व्याकुलता मुक्त मोड सक्रिय

en: Distraction free mode deactivated.
hi_IN: व्याकुलता मुक्त मोड निष्क्रिय

en: Distraction-free writing mode
hi_IN: भटकाव रहित  लेखन

en: District
hi_IN: ज़िला

en: District Of Columbia
hi_IN: डिस्ट्रिक्ट ऑफ़ कोलंबिया

en: Distrito Federal
hi_IN: डिस्ट्रिटो फ़ेडरल

en: Distrito Nacional
hi_IN: डिस्ट्रिटो नैशनल

en: Dive into domain essentials
hi_IN: डोमेन से जुड़ी जानकारी देखें

en: Dive into our comprehensive support documentation to learn the basics of email, from setup to management.
hi_IN: सेटअप से लेकर मैनेजमेंट तक, ईमेल से जुड़ी बुनियादी बातें जानने के लिए हमारे व्यापक सपोर्ट दस्तावेज़ देखें.

en: Divide into columns. Select a layout:
hi_IN: कॉलम में विभाजित करें। लेआउट चुनें:

en: Diyarbakır
hi_IN: दियारबाकिर

en: Djelfa
hi_IN: जेल्फ़ा

en: Djibouti
hi_IN: जिबूती

en: Dnipropetrovshchyna
hi_IN: निप्रॉपेत्रोवश्चिन

en: Do Not Sell or Share My Personal Information
hi_IN: मेरी व्यक्तिगत जानकारी न बेचें और न ही साझा करें

en: Do not adjust the sizing of the content. Content that is too large will be clipped, and content that is too small will have additional padding.
hi_IN: सामग्री का आकार समायोजित न करें. जो सामग्री बहुत बड़ी है उसे काट दिया जाएगा और जो सामग्री बहुत छोटी है उसमें अतिरिक्त पैडिंग होगी।

en: Do not allow
hi_IN: अनुमति नहीं दे

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the front-end theme, use the %2$s hook.
hi_IN: प्रशासन क्षेत्र में %1$s स्क्रिप्ट को अपंजीकृत ना करें। फ्रंटएन्ड विषय(थीम) को लक्षित करने के लिए, %2$s हुक का उपयोग करें।

en: Do not forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you are done!
hi_IN: कार्य पूरा होने पर परिवर्तन सहेजें(सेव चेंज़ेस) बटन पर क्लिक करना ना भूलें।

en: Do not forget to click on the Save Changes button when you are finished.
hi_IN: कार्य पूरा होने पर परिवर्तन सहेजें(सेव चेंज़ेस) बटन पर क्लिक करना ना भूलें।

en: Do not import
hi_IN: आयात न करें

en: Do not pass %1$s tags to %2$s.
hi_IN: %2$s को %1$s टैग्स पास ना करें।

en: Do you have already an account? {{a}}Log in{{/a}}.
hi_IN: क्या आपके पास पहले से अकाउंट है? {{a}}लॉग इन करें{{/a}}.

en: Do you have email or other services connected to this domain?
hi_IN: क्या आपका ई-मेल या अन्य सेवाएं इस डोमेन से कनेक्ट हैं?

en: Do you have questions about a recent charge? Look up the details here.
hi_IN: क्या आपके पास हाल ही में लगे शुल्क के बारे में सवाल हैं? जानकारी के लिए विवरण यहाँ देखें.

en: Do you have social media profiles?
hi_IN: क्या आपकी सोशल मीडिया प्रोफ़ाइलें हैं?

en: Do you really want to <a href="%s">log out</a>?
hi_IN: क्या आप वास्तव में <a href='%s'>लॉग आउट</a>होना चाहते हैं?

en: Do you use WordPress for work, for personal projects, or even just for fun? You can help shape the long-term success of the open source project that powers millions of websites around the world.
hi_IN: क्या आप वर्डप्रेस का उपयोग काम के लिए, व्यक्तिगत परियोजनाओं के लिए या सिर्फ मनोरंजन के लिए करते हैं? आप ओपन सोर्स प्रोजेक्ट की दीर्घकालिक सफलता को आकार देने में मदद कर सकते हैं जो दुनिया भर में लाखों वेबसाइटों को शक्ति प्रदान करता है।

en: Dobrich
hi_IN: डोब्रिच

en: Docs
hi_IN: दस्तावेज़

en: Document
hi_IN: दस्तावेज़

en: Document <span class="count">(%s)</span> | Documents <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: दस्तावेज़ <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: दस्तावेज़ <span class="count">(%s)</span>

en: Document Outline
hi_IN: दस्तावेज़ की रूपरेखा

en: Document Overview
hi_IN: दस्तावेज़ अवलोकन

en: Document Preview
hi_IN: प्रपत्र पूर्वावलोकन

en: Document Statistics
hi_IN: दस्तावेज़ सांख्यिकी

en: Document not found
hi_IN: डॉक्यूमेंट नहीं मिला

en: Document properties
hi_IN: दस्तावेज गुण

en: Document settings
hi_IN: दस्तावेज़ सेटिंग्स

en: Documentation
hi_IN: प्रलेखन

en: Documents
hi_IN: दस्तावेज़

en: Dodoma
hi_IN: डोडोमा

en: Does Jetpack work with a multisite network?
hi_IN: क्या Jetpack मल्टीसाइट नेटवर्क के साथ काम करता है?

en: Does the theme declare WooCommerce support?
hi_IN: क्या थीम वूकोमर्स समर्थन की घोषणा करता है?

en: Does the user %1$s have permission to use the %2$s database?
hi_IN: क्या उपयोगकर्ता %1$s को %2$s डेटाबेस का उपयोग करने की अनुमति है?

en: Does this theme have outdated templates?
hi_IN: क्या इस थीम के अप्रचलित टेम्प्लेट्स है?

en: Dokolo
hi_IN: डोकोलो

en: Dolj
hi_IN: डोलज

en: Domain
hi_IN: डोमेन

en: Domain Names
hi_IN: डोमेन नेम्स

en: Domain Registration
hi_IN: डोमेन पंजीकरण

en: Domain Registration Agreement
hi_IN: डोमेन रजिस्ट्रेशन एग्रीमेंट

en: Domain Search Section
hi_IN: डोमेन सर्च सेक्शन

en: Domain Settings
hi_IN: डोमेन सेटिंग्स

en: Domain connected! Please make sure to follow the next steps below.
hi_IN: डोमेन कनेक्ट है! कृपया नीचे दिए गए अगले चरणों का पालन ज़रूर करें.

en: Domain connection
hi_IN: डोमेन कनेक्शन

en: Domain connection details
hi_IN: डोमेन कनेक्शन विवरण

en: Domain connection expired on %(expirationDate)s
hi_IN: डोमेन कनेक्शन %(expirationDate)s को समाप्त हो गया है

en: Domain connection expires on %(expirationDate)s
hi_IN: डोमेन कनेक्शन %(expirationDate)s पर समाप्त होता है

en: Domain connection expires with your plan on %(expirationDate)s
hi_IN: %(expirationDate)s को आपकी योजना के साथ डोमेन कनेक्शन समाप्त हो रहा है

[ctx: Domain is already added to shopping cart]
en: {{checkmark/}} In Cart
hi_IN: कार्ट में {{checkmark/}}

en: Domain is unlocked.
hi_IN: डोमेन अनलॉक है.

[ctx: Domain mapping suggestion button]
en: Select
hi_IN: चुनें

[ctx: Domain mapping suggestion button with plan upgrade]
en: Upgrade
hi_IN: अपग्रेड करें

en: Domain providers lock domains to prevent unauthorized transfers. You’ll need to unlock it on your domain provider’s settings page. Some domain providers require you to contact them via their customer support to unlock it.
hi_IN: डोमेन प्रदाता, डोमेन को अनधिकृत ट्रांसफ़र से बचाने के लिए लॉक कर देते हैं. आपको इसे अपने डोमेन प्रदाता के सेटिंग्स पेज पर अनलॉक करना होगा. इसे अनलॉक करने के लिए, कुछ डोमेन प्रदाता चाहते हैं कि आप उनके कस्टमर सपोर्ट के ज़रिए उनसे संपर्क करें.

en: Domain registration is unavailable at this time. Please select a free subdomain or check back %(maintenanceEnd)s.
hi_IN: डोमेन रजिस्ट्रेशन इस समय उपलब्ध नहीं है. कृपया एक फ़्री सबडोमेन चुनें या वापस जांचें %(maintenanceEnd)s.

[ctx: Domain suggestion is not available for registration]
en: Unavailable
hi_IN: उपलब्ध नहीं हैं

en: Domain transfers can take a few minutes, we’ll email you once it’s set up.
hi_IN: डोमेन ट्रांसफ़र में कुछ मिनट लग सकते हैं, सेटअप होने के बाद हम आपको ईमेल करेंगे.

en: Domains
hi_IN: डोमेंज़

en: Domains ending with <strong>.%(tld)s</strong> are undergoing maintenance. Please try a different extension or check back %(maintenanceEnd)s.
hi_IN: <strong>.%(tld)s</strong> वाले डोमेन फिलहाल मेंटेनेंस में हैं. कृपया कोई अलग एक्सटेंशन आज़माकर देखें या दोबारा जांच करें %(maintenanceEnd)s.

en: Dominica
hi_IN: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi_IN: डोमिनिकन रिपब्लिक

en: Don't miss out
hi_IN: इसका मौका हाथ से न जाने दें

en: Don't show again
hi_IN: फिर से मत दिखाएँ

en: Don't worry. You can come back to these steps!
hi_IN: चिंता न करें. आप इन स्टेप्स पर वापस आ सकते हैं!

en: Donations and tips
hi_IN: डोनेशन और टिप्स

en: Dondușeni
hi_IN: डोंडुसेनी

en: Done
hi_IN: पूरा हुआ

en: Done!
hi_IN: समाप्त हुआ!

en: Donechchyna
hi_IN: डोनेचिना

en: Donegal
hi_IN: डोनेगल

en: Donga
hi_IN: डोंगा

en: Don’t have an account? {{signupLink}}Sign up{{/signupLink}}
hi_IN: आपके पास कोई अकाउंट नहीं है? {{signupLink}}साइन अप करें{{/signupLink}}

en: Don’t miss a thing
hi_IN: कुछ भी मिस न करें

en: Don’t want these emails?
hi_IN: ये ईमेल नहीं चाहते?

en: Dotted
hi_IN: डॉटेड

en: Douala
hi_IN: डौआला

en: Double-check your settings before publishing.
hi_IN: प्रकाशन से पहले अपनी सेटिंग्स को दोबारा जांचें।

en: Down one
hi_IN: एक के नीचे

en: Downgrading the theme&#8230;
hi_IN: थीम डाउनलोड किया जा रहा&#8230;

en: Download
hi_IN: डाउनलोड

en: Download %d URL
hi_IN: %d यूआरएल डाउनलोड करें

en: Download %d name
hi_IN: %d नाम डाउनलोड करें

en: Download &#8220;%s&#8221;
hi_IN: &#8220;%s&#8221; डाउनलोड करें

en: Download Export File
hi_IN: निर्यात फाइल को डाउनलोड करे

en: Download File
hi_IN: फ़ाइल डाउनलोड करें

en: Download URL
hi_IN: डाउनलोड यूआरएल

en: Download button text
hi_IN: डाउनलोड बटन टेक्स्ट

en: Download data as CSV
hi_IN: डेटा को सीएसवी के रूप में डाउनलोड करें

en: Download expiry days
hi_IN: समाप्ति की अवधि डाउनलोड करें

en: Download failed.
hi_IN: डाउनलोड असफल हुआ.

en: Download file
hi_IN: फ़ाइल डाउनलोड करें

en: Download name
hi_IN: डाउनलोड नाम

en: Download on the
hi_IN: पर डाउनलोड करें

en: Download our mobile apps
hi_IN: हमारे मोबाइल ऐप्स डाउनलोड करें

en: Download personal data
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा डाउनलोड करें

en: Download personal data again
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा फिर से डाउनलोड करें

en: Download your theme with updated templates and styles.
hi_IN: अपडेट किए गए टेम्प्लेट और शैलियों के साथ अपनी थीम डाउनलोड करें।

en: Downloading data...
hi_IN: डेटा डाउनलोड हो रहा है...

en: Downloading installation package from %s&#8230;
hi_IN: संस्थापन पैकेज %s से डाउनलोड हो रहा है&#8230;

en: Downloading translation from %s&#8230;
hi_IN: अनुवाद %s से डाउनलोड हो रहा है&#8230;

en: Downloading update from %s&#8230;
hi_IN: अपडेट %s से डाउनलोड हो रहा है&#8230;

en: Downloading your new theme&hellip;
hi_IN: आपकी नई थीम डाउनलोड हो रही है&hellip;

en: Downloading…
hi_IN: डाउनलोड हो रहा है…

en: Dozens of Free Themes
hi_IN: दर्जनों फ़्री थीम्स

en: Dozens of free themes
hi_IN: दर्जनों मुफ़्त थीम्स

en: Dozens of premium themes
hi_IN: दर्जनों प्रीमियम थीम्स

en: Draft
hi_IN: प्रारूप

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: प्रारूप <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: प्रारूप <span class="count">(%s)</span>

en: Draft Saved
hi_IN: प्रारूप सहेजा गया

en: Draft created on %1$s at %2$s
hi_IN: %1$s को %2$s पर ड्राफ्ट बनाया गया

en: Draft new: %s
hi_IN: नया ड्राफ्ट: %s

en: Draft saved at %s.
hi_IN: ड्राफ्ट %s पर संचित(सेव) किया गया।

en: Draft saved.
hi_IN: ड्राफ़्ट सहेजा गया।

en: Draft your first post
hi_IN: अपना पहला पोस्ट ड्राफ़्ट करें

en: Drafts
hi_IN: ड्राफ्ट्स

en: Drag
hi_IN: खींचें

en: Drag and drop a video, upload, or choose from your library.
hi_IN: वीडियो को खींचें और छोड़ें, अपलोड करें या अपनी लाइब्रेरी से चुनें।

en: Drag and drop an audio file, upload, or choose from your library.
hi_IN: ऑडियो फ़ाइल को खींचें और छोड़ें, अपलोड करें या अपनी लाइब्रेरी से चुनें।

en: Drag and drop an image or video, upload, or choose from your library.
hi_IN: चित्र या वीडियो को खींचें और छोड़ें, अपलोड करें या अपनी लाइब्रेरी से चुनें।

en: Drag and drop an image, upload, or choose from your library.
hi_IN: चित्र को खींचें और छोड़ें, अपलोड करें या अपनी लाइब्रेरी से चुनें।

en: Drag and drop images, upload, or choose from your library.
hi_IN: छवियों को खींचें और छोड़ें, अपलोड करें, या अपनी लाइब्रेरी से चुनें।

en: Drag and drop patterns into the canvas.
hi_IN: पैटर्न को कैनवास में ड्रैग और ड्राप करे।

en: Drag and drop to reorder media files.
hi_IN: मीडिया फ़ाइल को इधर उधर करने के लिए पकड़ें और छोड़ दें।

en: Drag and drop to reorder tracks.
hi_IN: ट्रैक्स को पुन: व्यवस्थित करने के लिए खींचें और ड्रॉप करे.

en: Drag and drop to reorder videos.
hi_IN: वीडियो को पुन: व्यवस्थित करने के लिए पकड़ें और छोड़ें।

en: Drag and drop your content and layouts with intuitive blocks and patterns.
hi_IN: ब्लॉक और पैटर्न्स का इस्तेमाल करके, अपने कॉन्टेंट और लेआउट को खींचें और छोड़ें.

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
hi_IN: बुकमार्कलेट अपने बुकमार्क्स पट्टी के नीचे खींचें। फ़िर, जब भी आप उस पृष्ठ पर हैं जिसे आप साझा करना चाहते हैं, मात्र &#8220;प्रेस&#8221; करें।

en: Drag the items into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
hi_IN: यदि आप चाहें, आदेश में प्रत्येक आइटम खींचें। अतिरिक्त विन्यास विकल्प प्रकट करने के लिए आइटम के अधिकार पर तीर क्लिक करें।

en: Drag to resize
hi_IN: आकार बदलने के लिए खींचें

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
hi_IN: विजेट साइडबार से हटाने तथा उसकी सेटिंग्स रखने के लिए यहाँ खींचें।

en: Drive traffic to your site with our advanced SEO tools
hi_IN: हमारे एडवांस्ड SEO टूल्स से अपनी साइट पर ट्रैफ़िक बढ़ाएं

en: Drochia
hi_IN: ड्रोचिया

en: Drop cap
hi_IN: बड़े प्रथमाक्षर

en: Drop files to upload
hi_IN: अपलोड करने के लिए फ़ाइलें ड्रॉप करे.

en: Drop pattern.
hi_IN: ड्राप पैटर्न।

en: Drop to upload
hi_IN: अपलोड करने के लिए छोड़ें

en: Drop-ins
hi_IN: ड्रॉप-इन

en: Dropdown
hi_IN: ड्रॉपडाउन

en: Dropin Plugins
hi_IN: ड्रॉपिन प्लगइन्स

en: Duarte
hi_IN: डुआर्टे

en: Dubai
hi_IN: दुबई

en: Dublin
hi_IN: डबलिन

en: Dubăsari
hi_IN: दुबसारी

en: Due to a processing error, we've issued a refund to your card.
hi_IN: प्रोसेसिंग में त्रुटि होने के कारण, हमने आपके कार्ड पर रिफ़ंड कर दिया है.

en: Due today: %(price)s
hi_IN: आज भुगतान करना है: %(price)s

en: DumontDUrville
hi_IN: दुमोंत्दुर्विल्ले

en: Duotone
hi_IN: ड्यूओटोन

en: Duotone code: %s
hi_IN: डुओटोन कोड: %s

en: Duotone: %s
hi_IN: डुओटोन: %s

en: Duotones
hi_IN: डुओटोन्स

en: Duplicate
hi_IN: प्रतिलिपि बनाएं

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
hi_IN: डुप्लीकेट टिप्पणी का पता चला; ऐसा लग रहा है आप पहले से ही यह कह चुके हैं!

en: Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!
hi_IN: डुप्लिकेट टिप्पणी का पता चला; ऐसा लगता है जैसे आप यह पहले ही कह चुके हैं!

en: Duplicate pattern
hi_IN: डुप्लिकेट पैटर्न

en: Duplicate the selected block(s).
hi_IN: चुनें हुए खंड दोहराएँ।

en: Duplicated Navigation Menu
hi_IN: डुप्लिकेट नेविगेशन मेनू

en: Durango
hi_IN: डुरंगो

en: Durazno
hi_IN: दुरज़्नो

en: Durrës
hi_IN: ड्यूरेस

en: Dushanbe
hi_IN: दुशान्बे

en: Dutch
hi_IN: डच

en: Dynamic autoscaling
hi_IN: डायनैमिक ऑटोस्केलिंग

en: Dynamic product upsells
hi_IN: डायनैमिक प्रॉडक्ट अपसेल्स

en: Dynamic scaling for big traffic
hi_IN: ज़्यादा ट्रैफ़िक के लिए डायनैमिक स्केलिंग

en: Dynamic viewport height (dvh)
hi_IN: डायनामिक व्यूपोर्ट ऊंचाई (dvh)

en: Dynamic viewport largest dimension (dvmax)
hi_IN: डायनामिक व्यूपोर्ट सबसे बड़ा आयाम (dvmax)

en: Dynamic viewport smallest dimension (dvmin)
hi_IN: डायनामिक व्यूपोर्ट का सबसे छोटा आयाम (dvmin)

en: Dynamic viewport width (dvw)
hi_IN: डायनामिक व्यूपोर्ट चौड़ाई (dvw)

en: Dynamic viewport width or height (dvb)
hi_IN: डायनामिक व्यूपोर्ट चौड़ाई या ऊंचाई (dvb)

en: Dynamic viewport width or height (dvi)
hi_IN: डायनामिक व्यूपोर्ट चौड़ाई या ऊंचाई (dvi)

en: Dâmbovița
hi_IN: दंबोविसा

en: Düzce
hi_IN: दुज़से

en: E-Commerce
hi_IN: ई-वाणिज्य

en: E-mail
hi_IN: ई-मेल

en: E-mail me whenever
hi_IN: कभी भी मुझे ईमेल करें

en: E-mail:
hi_IN: ई-मेल:

en: E.g. %s
hi_IN: उदा. %s

en: ERROR: please type a comment.
hi_IN: त्रुटि: एक टिप्पणी लिखें.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
hi_IN: त्रुटि: आप एक ड्राफ्ट पोस्ट पर टिप्पणी का जवाब दे रहे हैं।

en: EU trademark number
hi_IN: EU ट्रेडमार्क संख्या

en: Each font src must be a non-empty string.
hi_IN: प्रत्येक फॉन्ट स्रोत एक गैर-रिक्त स्ट्रिंग होना चाहिए।

en: Each navigation menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
hi_IN: प्रत्येक कस्टम मेनू में पन्नों, श्रेणियों, कस्टम यूआरएल या अन्य प्रकार की सामग्री के लिंक का मिश्रण हो सकता है। बाएँ हाथ के स्तंभ में नीचे के बक्सों से (जो बढ़ सकते हैं) चुन कर आप मेन्यू लिंक डाल सकते हैं।

en: Each webfont src must be a non-empty string.
hi_IN: प्रत्येक वेबफॉन्ट स्रोत एक गैर-रिक्त स्ट्रिंग होना चाहिए।

en: Earn
hi_IN: कमायें

en: Earn ad revenue
hi_IN: विज्ञापन के ज़रिए पैसे कमाएं

en: Earn additional income by displaying high-quality ads on your site
hi_IN: अपनी साइट पर उच्च-गुणवत्ता वाले विज्ञापन प्रदर्शित करके अतिरिक्त आय अर्जित करें

en: Earn money on your site by displaying ads and collecting payments or donations.
hi_IN: विज्ञापनों को प्रदर्शित करने और भुगतान या डोनेशन इक्ट्ठा करके अपनी साइट पर पैसा कमाएं.

en: Earn more revenue with automated upsell and cross-sell product recommendations.
hi_IN: ऑटोमेटेड अपसेल और क्रॉस-सेल प्रॉडक्ट सुझावों से अपनी आमदनी बढ़ाएं.

en: Earn up to 50% revenue share and get volume discounts on WordPress.com hosting when you migrate sites to our platform and promote Automattic's products to clients.
hi_IN: जब आप साइट्स को हमारे प्लेटफ़ॉर्म पर माइग्रेट करें और अपने क्लाइंट्स को Automattic के प्रॉडक्ट्स प्रमोट करें, तो आप 50% तक रेवेन्यू शेयर और WordPress.com होस्टिंग पर वॉल्यूम डिस्काउंट पा सकते हैं.

en: Earn with WordAds
hi_IN: WordAds से कमाई करें

en: Easily accept tips and donations
hi_IN: टिप्स और डोनेशन को आसानी से स्वीकार करें

en: Easily and quickly move or duplicate your site to any location.
hi_IN: आसानी से और जल्दी से किसी भी स्थान पर अपनी साइट को ट्रांसफ़र या डुप्लिकेट करें.

en: Easily find what you’re looking for.
hi_IN: जो भी आपको चाहिए आसानी से खोजें.

en: Easily view leads and sales funnel
hi_IN: लीड्स और सेल्स फनल आसानी से देखें

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
hi_IN: पूर्वी अजरबैजान (آذربایجان شرقی)

en: East France
hi_IN: पूर्व फ्रांस

en: East Macedonia and Thrace
hi_IN: पूर्वी मैसेडोनिया और थ्रेस

en: Easter
hi_IN: ईस्टर

en: Eastern
hi_IN: पूर्वी

en: Eastern Cape
hi_IN: पूर्वी केप

en: Eastern Samar
hi_IN: पूर्वी समर

en: Easy checkout experience
hi_IN: आसान चेकआउट अनुभव

en: Easy site migration
hi_IN: साइट का आसानी से माइग्रेशन

en: Easy video sharing
hi_IN: आसानी से वीडियो शेयर करना

en: Easy video uploads through an unbranded, customizable video player, enhanced with rich stats and unlimited storage space. {{link}}Learn more{{/link}}.
hi_IN: एक अनब्रांडेड, कस्टमाइज़ किए जाने योग्य वीडियो प्लेयर के ज़रिए आसान वीडियो अपलोड, रिच स्टैट्स और अनलिमिटेड स्टोरेज. {{link}}ज़्यादा जानें{{/link}}.

en: Easy video uploads, and a fast, unbranded, customizable video player, enhanced with rich stats and unlimited storage space.
hi_IN: एक तेज अनब्रांडेड, कस्टमाइज़ किए जा सकने वाले वीडियो प्लेयर के ज़रिए आसान वीडियो अपलोड, दमदार आंकड़े और अनलिमिटेड स्टोरेज.

en: Easy-to-use, comprehensive WordPress site security including backups, malware scanning, and spam protection.
hi_IN: उपयोग में आसान, व्यापक वर्डप्रेस साइट सुरक्षा जिसमें बैकअप, मैलवेयर स्कैनिंग और स्पैम सुरक्षा शामिल है।

en: Easy-to-use, comprehensive WordPress site security including backups, malware scanning, and spam protection.{{br/}}Includes VaultPress Backup, Jetpack Scan, and Akismet Anti-spam.
hi_IN: इस्तेमाल में आसान, पूरी तरह से सुरक्षा देने वाली WordPress साइट, जिसमें बैकअप, मैलवेयर स्कैनिंग और स्पैम से सुरक्षा शामिल हैं.{{br/}}इसमें VaultPress बैकअप, Jetpack स्कैन और Akismet एंटी-स्पैम शामिल हैं.

en: Ebonyi
hi_IN: आबनूसी

en: Ecuador
hi_IN: इक्वेडोर

en: Edineț
hi_IN: एडिनेस्ट

en: Edirne
hi_IN: एडिर्न

en: Edit
hi_IN: संपादित करे

en: Edit %s
hi_IN: %s संपादित करें

en: Edit &#8220;%s&#8221;
hi_IN: संपादित करें &#8220;%s&#8221;

en: Edit Block Pattern
hi_IN: ब्लॉक पैटर्न संपादित करें

en: Edit CSS
hi_IN: CSS को संपादित करें

en: Edit Category
hi_IN: श्रेणी संपादित करे

en: Edit Changeset
hi_IN: परिवर्तन समूह सम्पादन

en: Edit Comment
hi_IN: टिप्पणी का संपादन करें

en: Edit Image
hi_IN: चित्र संपादित करे

en: Edit Link
hi_IN: कड़ी संपादित करें

en: Edit Link Category
hi_IN: कड़ी श्रेणी को संपादित करे

en: Edit Media
hi_IN: मीडिया संपादित करें

en: Edit Menu
hi_IN: संपादन मेनू

en: Edit Menu Item
hi_IN: मेनू आइटम संपादित करें

en: Edit Menus
hi_IN: मेनू संपादित करें

en: Edit Module
hi_IN: मॉड्यूल को संपादित करें

en: Edit Navigation Menu
hi_IN: नेविगेशन मेनू संपादित करें

en: Edit Original
hi_IN: ओरिजिनल बदलें

en: Edit Page
hi_IN: पृष्ठ संपादित करें

en: Edit Page List
hi_IN: पृष्ठ सूची संपादित करें

en: Edit Post
hi_IN: पोस्ट संपादित करे

en: Edit Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल संपादित करें

en: Edit RSS URL
hi_IN: आरएसएस यूआरएल संपादित करें

en: Edit Site
hi_IN: साइट संपादित करें

en: Edit Tag
hi_IN: टैग संपादित करे

en: Edit Template
hi_IN: टेंप्लेट में बदलाव करें

en: Edit Template Part
hi_IN: टेम्पलेट भाग संपादित करें

en: Edit This
hi_IN: इसे संपादित करे

en: Edit URL
hi_IN: यूआरएल सम्पादित करे

en: Edit User
hi_IN: उपयोक्ता सम्पादन

en: Edit User %s
hi_IN: %s उपयोगकर्ता को संपादित करें

en: Edit WP TV Video
hi_IN: WP TV वीडियो एडिट करें

en: Edit a page
hi_IN: पृष्ठ संपादित करें

en: Edit as HTML
hi_IN: एचटीएमएल के रूप में रखें

en: Edit audio playlist
hi_IN: ऑडियो प्लेलिस्ट को संपादित करें

en: Edit billing address
hi_IN: बिलिंग पता संपादित करें

en: Edit category
hi_IN: श्रेणी सम्पादित करें

en: Edit comment
hi_IN: टिप्पणी संपादित करें

[ctx: Edit comment]
en: Edit
hi_IN: संपादित करें

en: Edit date and time
hi_IN: तारीख और समय संपादित करें

en: Edit description
hi_IN: संपादित करें वर्णन

en: Edit excerpt
hi_IN: अंश संपादित करें

en: Edit gallery
hi_IN: गैलरी को संपादित करे

en: Edit image
hi_IN: इमेज सम्पादित करें

en: Edit link
hi_IN: कड़ी संपादित करें

en: Edit menu item
hi_IN: मेनू आइटम संपादित करें

en: Edit more details
hi_IN: अधिक जानकारी संपादित करें

en: Edit next media item
hi_IN: अगली मीडिया आइटम संपादित करें

en: Edit or replace the featured image
hi_IN: विशेष छवि को संपादित करें या बदलें।

en: Edit original
hi_IN: ओरिजिनल बदलें

en: Edit page
hi_IN: पृष्ठ संपादित करे

en: Edit palette
hi_IN: पैलेट संपादित करें

en: Edit pattern
hi_IN: पैटर्न संपादित करें

en: Edit permalink
hi_IN: परमालिंक संपादन

en: Edit previous media item
hi_IN: पिछले मीडिया आइटम संपादित करें

en: Edit profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल संपादित करें

en: Edit selected menu
hi_IN: चयनित मेनू संपादित करें

en: Edit site
hi_IN: साइट संपादित करें

en: Edit social link
hi_IN: सोशल लिंक संपादित करें

en: Edit status
hi_IN: संपादित(एडिट) स्थिति

en: Edit styles
hi_IN: स्टाइल में बदलाव करें

en: Edit table
hi_IN: तालिका संपादित करें

en: Edit tag
hi_IN: टैग संपादन

en: Edit template
hi_IN: टेम्पलेट संपादित करें

en: Edit template: %s
hi_IN: टेम्पलेट संपादित करें: %s

en: Edit the contact details
hi_IN: संपर्क विवरण सम्पादित करें

en: Edit the pattern to move, delete, or make further changes to this block.
hi_IN: इस ब्लॉक को स्थानांतरित करने, हटाने या आगे परिवर्तन करने के लिए पैटर्न को संपादित करें।

en: Edit the payment method
hi_IN: भुगतान का तरीका संपादित करें

en: Edit the template to move, delete, or make further changes to this block.
hi_IN: इस ब्लॉक को स्थानांतरित करने, हटाने या इसमें और परिवर्तन करने के लिए टेम्पलेट को संपादित करें।

en: Edit this comment
hi_IN: इस टिप्पणी को सम्पादित करे

en: Edit this item
hi_IN: इस आइटम को संपादित करे

en: Edit this page
hi_IN: इस पेज को एडिट करें

en: Edit this post and confirm that an existing payment plan is selected for this block.
hi_IN: इस पोस्ट को संपादित करें और पुष्टि करें कि इस ब्लॉक के लिए मौजूदा भुगतान योजना चुनी गई है।

en: Edit this post and confirm that the selected payment plan still exists and is available for purchase.
hi_IN: इस पोस्ट को संपादित करें और पुष्टि करें कि चयनित भुगतान योजना अब भी मौजूद है और खरीदारी के लिए उपलब्ध है।

en: Edit this step
hi_IN: इस चरण को सम्पादित करें

en: Edit track
hi_IN: ट्रैक सम्पादित करें

en: Edit user
hi_IN: उपयोगकर्ता का संपादन करें

en: Edit video playlist
hi_IN: वीडियो प्लेलिस्ट संपादित करें

en: Edit visibility
hi_IN: संपादित(एडिट) दृश्यता

en: Edit visually
hi_IN: Visually संपादित करें

en: Edit widget: %s
hi_IN: विजेट सम्पादित करे: %s

en: Edit your Gravatar
hi_IN: अपना Gravatar सम्पादित करें

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag the items into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट मेनू में चीजें जोड़ या निकल कर अपना मेनू एडिट करें।  मेनू आइटम्स को सरका कर अपने चुनिंदा क्रम में लगाएं। आपके किये हुए बददलाव सेव करने के लिए क्रिएट मेनू (Create Menu) क्लिक करें।

en: Edit your page titles and meta descriptions, and preview how your content will appear on social media.
hi_IN: अपने पेज टाइटल और मेटा डिस्क्रिप्शन को संपादित करें और देखें कि आपका कॉन्टेंट सोशल मीडिया पर कैसे दिखाई देगा.

en: Edit your site
hi_IN: अपनी साइट संपादित करें

en: Edit: %s
hi_IN: %s संपादित करें

en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
hi_IN: <span class="screen-reader-text"> "%s"</span>संपादित करें

en: Editing Menus
hi_IN: मेनू सम्पादित किआ जा रहा

en: Editing a page
hi_IN: पृष्ठ संपादित किया जा रहा।

en: Editing a template
hi_IN: एक टेम्पलेट को संपादित करना

en: Editing code
hi_IN: संपादन कोड

en: Editor
hi_IN: संपादक

en: Editor Style
hi_IN: संपादन शैली

en: Editor canvas
hi_IN: संपादक कैनवास

en: Editor content
hi_IN: संपादक सामग्री

en: Editor footer
hi_IN: संपादक का फुटर

en: Editor menu (when enabled)
hi_IN: संपादक मेनू (जब सक्रिय हो)

en: Editor preferences
hi_IN: संपादक प्राथमिकताएँ

en: Editor publish
hi_IN: संपादक प्रकाशित

en: Editor script handle. DEPRECATED: Use `editor_script_handles` instead.
hi_IN: संपादक स्क्रिप्ट हैंडल. अस्वीकृत: इसके बजाय `editor_script_handles` का उपयोग करें।

en: Editor script handles.
hi_IN: संपादक स्क्रिप्ट संभाल।

en: Editor settings
hi_IN: संपादक सेटिंग्स

en: Editor style handles.
hi_IN: संपादक स्टाइल हैंडल्स।

en: Editor toolbar
hi_IN: लेखन उपकरण पट्टी

en: Editor top bar
hi_IN: संपादक का ऊपरी बार

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
hi_IN: संपादक पदों(पोस्टों) को प्रकाशित कर सकते हैं, पदों(पोस्टों) का प्रबंधन कर सकते हैं साथ ही साथ अन्य लोगों के पदों(पोस्टों), आदि का प्रबंधन भी कर सकते हैं।

en: Edmonton
hi_IN: एडमॉन्टन

en: Edo
hi_IN: एडो

en: Education
hi_IN: शिक्षा

en: Efate
hi_IN: एफ़ाटे

en: Efficient multi-site management
hi_IN: एक से ज़्यादा साइट्स को असरदार तरीके से मैनेज करना

en: Egypt
hi_IN: मिस्र

en: Ehime
hi_IN: एहिमे

en: Eirunepe
hi_IN: एइरुनेप

en: Ekiti
hi_IN: एकिटी

en: El Aaiun
hi_IN: अल आइउन

en: El Bayadh
hi_IN: एल बयाद

en: El Callao
hi_IN: एल कैलाओ

en: El Oro
hi_IN: एल ओरो

en: El Oued
hi_IN: एल औएद

en: El Paraíso
hi_IN: एल पैराइसो

en: El Progreso
hi_IN: एल प्रोग्रेसो

en: El Salvador
hi_IN: अल साल्वाडोर

en: El Seibo
hi_IN: एल सीबो

en: El Tarf
hi_IN: एल तरफ्फ़

en: El Valle
hi_IN: एल वैले

en: Elazığ
hi_IN: एलाजिग

en: Elbasan
hi_IN: एल्बासन

en: Electric grass
hi_IN: इलेक्ट्रिक घास

en: Elements
hi_IN: एलिमेंट्स

en: Elements path
hi_IN: एलिमेंट्स पाथ

en: Elgeyo-Marakwet
hi_IN: एल्गेयो-मारकवेट

en: Elías Piña
hi_IN: एलियास पिना

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email Address
hi_IN: ई-मेल पता

en: Email Input
hi_IN: ईमेल इनपुट

en: Email Sent. Check your mail app!
hi_IN: ईमेल भेजा गया. अपना मेल ऐप देखें!

en: Email address
hi_IN: ईमेल

en: Email address (optional)
hi_IN: ईमेल पता (वैकल्पिक)

en: Email address for the comment author.
hi_IN: टिप्पणी लेखक के लिए ईमेल पता।

en: Email address or username
hi_IN: ई-मेल पता या उपयोगकर्ता नाम

en: Email confirmed!
hi_IN: ईमेल की पुष्टि हो गई!

en: Email could not be sent.
hi_IN: ईमेल नहीं भेजा जा सका।

en: Email from WordPress.com
hi_IN: वर्डप्रेस(Wordpress.com) से ईमेल

en: Email marketing built-in
hi_IN: बिल्ट-इन ईमेल मार्केटिंग सुविधा

en: Email me a login code
hi_IN: मुझे एक लॉगिन कोड ईमेल करें

en: Email me a login code.
hi_IN: मुझे एक लॉगिन कोड ईमेल करें.

en: Email me a login link
hi_IN: मुझे एक लॉगिन लिंक ईमेल करें

en: Email me a login link.
hi_IN: मुझे एक लॉगिन लिंक ईमेल करें.

en: Email me whenever
hi_IN: मुझे कभी भी ईमेल करें

en: Email or Username
hi_IN: ई-मेल या  उपयोक्ता नाम

en: Email preview
hi_IN: ईमेल पूर्वावलोकन

en: Email questions? We have the answers
hi_IN: ईमेल से जुड़े सवाल हैं? हमारे पास जवाब हैं

en: Email sent
hi_IN: ईमेल भेजा गया

en: Email sent.
hi_IN: ईमेल भेजा गया।

en: Email support resources
hi_IN: ईमेल सपोर्ट रिसोर्स

en: Email type
hi_IN: ईमेल का प्रकार

en: Email verified! Now that you've confirmed your email address you can publish posts on your blog.
hi_IN: ईमेल सत्यापित हुआ! अब आपने अपने ईमेल पते की पुष्टि की है अब आप अपने ब्लॉग पर पोस्ट प्रकाशित कर सकते हैं।

en: Email you used during checkout.
hi_IN: आप चेकाउट के दौरान इस्तेमाल किया ईमेल

en: Email:
hi_IN: ईमेल:

en: Email: %s
hi_IN: ईमेल: %s

en: Emails
hi_IN: ईमेल

en: Embed
hi_IN: एम्बेड

en: Embed Amazon Kindle content.
hi_IN: अमेज़न किंडल सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Cloudup content.
hi_IN: Cloudup का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed CollegeHumor content.
hi_IN: CollegeHumor का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Crowdsignal (formerly Polldaddy) content.
hi_IN: क्राउडसिगनल (पूर्व में पोलडैडी ) सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Flickr content.
hi_IN: Flickr का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Handler
hi_IN: एम्बेड करें हैंडलर

en: Embed Imgur content.
hi_IN: Imgur का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Issuu content.
hi_IN: Issuu का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Kickstarter content.
hi_IN: किकस्टार्टर का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Media Player
hi_IN: मीडिया प्लेयर एम्बेड करें

en: Embed Mixcloud content.
hi_IN: मिक्सक्लाउड का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed ReverbNation content.
hi_IN: रेवेरबनेशन का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Screencast content.
hi_IN: स्क्रीनकास्ट का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Scribd content.
hi_IN: Scribd का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed SmugMug content.
hi_IN: SmugMug का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed SoundCloud content.
hi_IN: SoundCloud का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Speaker Deck content.
hi_IN: स्पीकर डेक का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Spotify content.
hi_IN: Spotify का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed Wolfram notebook content.
hi_IN: वोल्फ्राम क्लाउड नोटबुक सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed a Bluesky post.
hi_IN: ब्लूस्काई पोस्ट एम्बेड करें।

en: Embed a Dailymotion video.
hi_IN: Dailymotion का वीडियो एम्बेड करें।

en: Embed a Facebook post.
hi_IN: फेसबुक का पोस्ट एम्बेड करें।

en: Embed a Reddit thread.
hi_IN: रेड्डिट का सामग्री एम्बेड करें।

en: Embed a TED video.
hi_IN: एक टेड वीडियो एम्बेड करें।

en: Embed a TikTok video.
hi_IN: टिकटॉक का वीडियो एम्बेड करें।

en: Embed a Tumblr post.
hi_IN: एक Tumblr पोस्ट एम्बेड करें।

en: Embed a VideoPress video.
hi_IN: एक वीडियोप्रेस वीडियो एम्बेड करें।

en: Embed a Vimeo video.
hi_IN: Vimeo का वीडियो एम्बेड करें।

en: Embed a WordPress post.
hi_IN: एक वर्डप्रेस पोस्ट एम्बेड करें।

en: Embed a WordPress.tv video.
hi_IN: एक WordPress.tv वीडियो एम्बेड करें।

en: Embed a YouTube video.
hi_IN: यूट्यूब का वीडियो एम्बेड करें।

en: Embed a podcast player from Pocket Casts.
hi_IN: पॉकेट कास्ट से पॉडकास्ट प्लेयर एम्बेड करें।

en: Embed a tweet.
hi_IN: ट्वीट एम्बेड करें।

en: Embed an Animoto video.
hi_IN: Animoto का वीडियो एम्बेड करें।

en: Embed an Instagram post.
hi_IN: इंस्टाग्राम का पोस्ट एम्बेड करें।

en: Embed caption text
hi_IN: कैप्शन टेक्स्ट एम्बेड करें

en: Embed of %s.
hi_IN: %s का एम्बेड करें।

en: Embed of the selected PDF file.
hi_IN: चयनित पीडीएफ फाइल को एम्बेड करें।

en: Embed or Link
hi_IN: एम्बेड या लिंक करे

en: Embedded content from %s
hi_IN: %s से एम्बेडेड सामग्री

en: Embedded content from other websites
hi_IN: अन्य वेबसाइटों से एम्बेडेड सामग्री

en: Embeds
hi_IN: एम्बेड्स

en: Emberá
hi_IN: एम्बरा

en: Embu
hi_IN: एम्बु

en: Emoticons
hi_IN: मनोभाव

en: Empty
hi_IN: रिक्त

en: Empty %s; start writing to edit its value
hi_IN: ख़ाली %s; इसके मूल्य को संपादित करने के लिए लिखना प्रारंभ करें

en: Empty Spam
hi_IN: स्पैम रिक्त करे

en: Empty Term.
hi_IN: खाली टर्म

en: Empty Trash
hi_IN: ट्रैश रिक्त करे

en: Empty archive.
hi_IN: पुरालेख रिक्त करे.

en: Empty block; start writing or type forward slash to choose a block
hi_IN: खाली ब्लॉक; ब्लॉक चुनने के लिए लिखना शुरू करें या / टाईप करें

en: Empty cart
hi_IN: खाली कार्ट

en: Empty content
hi_IN: खाली सामग्री

en: Empty filename
hi_IN: रिक्त फ़ाइल नाम

en: Empty label
hi_IN: खाली लेबल

en: Empty pattern
hi_IN: खाली पैटर्न

en: Empty template
hi_IN: खाली टेम्पलेट

en: Empty template part
hi_IN: खाली टेम्पलेट भाग

en: Empty title.
hi_IN: रिक्त शीर्षक

en: Enable
hi_IN: सक्रिय करें

en: Enable %s
hi_IN: सक्रिय %s

en: Enable Auto-updates
hi_IN: ऑटो-अपडेट्स सक्षम करें

en: Enable Translator
hi_IN: अनुवादक सक्षम करें

en: Enable accessibility mode
hi_IN: अभिगम्यता(एक्सेसिबिलिटी) मोड सक्षम करें

en: Enable auto-renew
hi_IN: स्वत: नवीनीकरण सक्षम करें

en: Enable auto-updates
hi_IN: ऑटो-अपडेट्स सक्षम करें

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
hi_IN: पूर्ण-ऊंचाई संपादक और व्याकुलता-मुक्त कार्यक्षमता को सक्षम करे।

en: Enable infinite scrolling
hi_IN: अनंत स्क्रॉलिंग सक्षम करें

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
hi_IN: टिप्पणी मॉडरेशन के लिए कीबोर्ड शॉर्टकट्स सक्षम करें।

en: Enable overrides
hi_IN: ओवरराइड सक्षम करें

en: Enable product reviews
hi_IN: उत्पाद समीक्षाएं सक्षम करें

en: Enable star rating on reviews
hi_IN: समीक्षाओं पर स्टार रेटिंग सक्षम करें

en: Enable store notice
hi_IN: स्टोर नोटिस सक्रिय करें

en: Enable this email notification
hi_IN: ईमेल द्वारा सूचना पाये

en: Enable tracking
hi_IN: ट्रैकिंग सक्षम करें

en: Enable/Disable
hi_IN: चालू / बन्‍द

en: Enabled
hi_IN: सक्रिय हुआ

en: Enabled APMs
hi_IN: सक्षम एपीएमस

en: Enabled VideoPress
hi_IN: सक्षम वीडियोप्रेस

en: Enabled.
hi_IN: सक्षम।

en: Enables rate limiting for Checkout place order and Store API /checkout endpoint. To further control this, refer to <a href="%s" target="_blank">rate limiting documentation</a>.
hi_IN: चेकआउट में ऑर्डर प्लेस करने और Store API/चेकआउट एंडपॉइंट पर रेट लिमिट लगाता है. इसे और ज़्यादा कंट्रोल करने के लिए, <a href="%s" target="_blank">रेट लिमिटिंग दस्तावेज़</a>देखें.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
hi_IN: स्क्रीन विकल्प के माध्यम से, एक्सेसिबिलिटी मोड को सक्षम करके, आप ड्रैग और ड्रॉप का उपयोग करने के बजाय ऐड और एडिट बटनों का उपयोग कर सकते है।

en: Enabling encryption
hi_IN: एन्क्रिप्शन ऑन करना

en: Encoding
hi_IN: संकेतीकरण

en: Encoding for pages and feeds
hi_IN: पृष्ठों और फ़ीड के लिए एन्कोडिंग

en: Encountered an error when getting the plan associated with this button:
hi_IN: इस बटन से संबद्ध योजना प्राप्त करते समय एक त्रुटि आई:

en: Encourage existing customers to refer new customers by offering rewards or incentives.
hi_IN: मौजूदा ग्राहकों को रिवार्ड या प्रोत्साहन देकर नए ग्राहकों को रेफ़र करने के लिए प्रोत्साहित करें.

en: End Date
hi_IN: अंतिम तिथि

en: End date
hi_IN: अंतिम तिथि

en: End date:
hi_IN: अंतिम तिथि:

en: Enderbury
hi_IN: एंडरबरी

en: Engage in review rounds for refinement
hi_IN: बेहतर परिणाम के लिए समीक्षा वाले चरणों में शामिल हों

en: Engagement Optimizer
hi_IN: एंगेजमेंट ऑप्टिमाइज़र

en: Engaging step-by-step WordPress.com courses for skill-building.
hi_IN: कौशल विकास के लिए आकर्षक और चरण-दर-चरण WordPress.com कोर्स.

en: Engineering
hi_IN: अभियांत्रिकी

en: English
hi_IN: अंग्रेजी

en: Enhance your content creation with AI-powered writing, images and more.
hi_IN: AI-संचालित लेखन, चित्र और अन्य टूल्स के साथ अपने कॉन्टेंट क्रिएशन को बेहतर बनाएं.

en: Enhanced ownership protocols
hi_IN: एडवांस्ड ओनरशिप प्रोटोकॉल

en: Enhancement disabled because there are non-compatible blocks inside the Query block.
hi_IN: एन्हांसमेंट अक्षम है क्योंकि क्वेरी ब्लॉक के अंदर गैर-संगत ब्लॉक हैं।

en: Enjoy a hosting solution tailored to enhance the performance and security of sites running WooCommerce.
hi_IN: WooCommerce रन करने वाली साइट्स के प्रदर्शन और सुरक्षा को बढ़ाने के लिए तैयार किए गए होस्टिंग सॉल्यूशन का फायदा लें.

en: Enjoy more control over your site’s look and feel by writing your own CSS.
hi_IN: अपना खुद का CSS लिखकर अपनी साइट की डिज़ाइन और स्टाइल पर पूरा कंट्रोल पाएं.

en: Enjoy unrestricted usage of our AI tool to design your perfect website.
hi_IN: अपनी सही वेबसाइट डिज़ाइन करने के लिए हमारे AI टूल के अप्रतिबंधित उपयोग का आनंद लें.

en: Enlarge image
hi_IN: चित्र बड़ा करें

en: Enlarge image: %s
hi_IN: चित्र बड़ा करें: %s

en: Enlarge on click
hi_IN: क्लिक करके बड़ा करें

en: Enlarged image
hi_IN: बढ़ा हुआ चित्र

en: Enna
hi_IN: एना

en: Enrich your posts and pages with video or audio. Upload plenty of media, directly to your site — the %(planName)s Plan has %(storageLimit)d GB storage.
hi_IN: अपने कॉन्टेंट को वीडियो और ऑडियो से और इंटरैक्टिव बनाएं. अपनी साइट पर बहुत सारा मीडिया सीधे अपलोड करें - %(planName)s प्लान में %(storageLimit)d GB स्टोरेज मिलता है.

en: Enrich your posts and pages with video or audio. Upload plenty of media, directly to your site — the Pro Plan has 50 GB storage.
hi_IN: अपने कॉन्टेंट को वीडियो और ऑडियो से और इंटरैक्टिव बनाएं. अपनी साइट पर बहुत सारा मीडिया सीधे अपलोड करें - Pro प्लान में 50 GB स्टोरेज मिलता है.

en: Enrich your posts and pages with video or audio. Upload plenty of media, directly to your site — the Woo Express: %(planName)s plan has %(storageLimit)d GB storage.
hi_IN: अपने पेज और पोस्ट को वीडियो और ऑडियो की मदद से बेहतर बनाएं. अपनी साइट पर बहुत सारा मीडिया सीधे अपलोड करें - Woo Express: %(planName)s प्लान में %(storageLimit)d GB स्टोरेज मिलता है.

en: Enrich your posts and pages with video or audio. Upload up to 13 GB of media directly to your site.
hi_IN: अपने पेज और पोस्ट को वीडियो और ऑडियो की मदद से बेहतर बनाएं. अपनी साइट पर सीधे 13 GB तक मीडिया अपलोड करें.

en: Enriquillo
hi_IN: एनरिक्विलो

en: Ensenada
hi_IN: एनसेनाडा

en: Ensure result set excludes comments assigned to specific user IDs. Requires authorization.
hi_IN: परिणाम समूह सुनिश्चित करे विशिष्ट उपयोगकर्ता आईडी की टिप्पणियां अपवर्जित करते हुए | प्राधिकरण आवश्यक |

en: Ensure result set excludes posts assigned to specific authors.
hi_IN: परिणाम समूह सुनिश्चित करे विशिष्ट लेखकों के लेखों को अपवर्जित करते हुए |

en: Ensure result set excludes specific IDs.
hi_IN: सुनिश्चित करें कि परिणाम सेट विशिष्ट आई डी को बाहर रखेगा।

en: Ensure result set excludes specific parent IDs.
hi_IN: परिणाम सीमा सुनिश्चित करे विशिष्ट मूल आईडी को अपवर्जित करते हुए

en: Ensure your cached content is always served from the data center closest to your site visitor.
hi_IN: सुनिश्चित करें कि आपका कैश्ड कॉन्टेंट हमेशा उस डेटा सेंटर से सर्व हो, जो आपके साइट विज़िटर के सबसे करीब हो.

en: Enter Distraction free
hi_IN: बिना ध्यान भटकाये प्रवेश करें

en: Enter Spotlight mode
hi_IN: स्पॉटलाइट मोड दर्ज करें

en: Enter URL here…
hi_IN: यहाँ यूआरएल(URL) दर्ज करें...

en: Enter URL to embed here…
hi_IN: यहां एम्बेड करने के लिए URL डालें...

en: Enter YouTube Video URL:
hi_IN: YouTube वीडियो यूआरएल डालें:

en: Enter a URL to scan
hi_IN: अवलोकन करने के लिए यूआरएल दर्ज करे

en: Enter a backup code to continue. Use one of the 10 codes you received during setup.
hi_IN: जारी रखने के लिए कोई बैकअप कोड डालें. सेटअप के दौरान आपको मिले 10 कोड्स में से किसी एक का इस्तेमाल करें.

en: Enter a date or time <Link>format string</Link>.
hi_IN: दिनांक या समय दर्ज करें <Link>फॉर्मैट स्ट्रिंग</Link>।

en: Enter a description of the image
hi_IN: छवि का विवरण दर्ज करें

en: Enter a domain
hi_IN: कोई डोमेन डालें

en: Enter a domain or keyword
hi_IN: कोई डोमेन या कीवर्ड डालें

en: Enter a link URL or click above for presets.
hi_IN: एक लिंक यूआरएल दर्ज करें या प्रीसेट्स के लिए ऊपर क्लिक करें।

en: Enter a list of category IDs separated by commas.
hi_IN: एक सूची में कैटेगरी ID डालें, और उन्हें कॉमा से अलग करें.

en: Enter a password instead
hi_IN: इसके बजाय पासवर्ड डालें

en: Enter a valid domain name or leave empty to avoid showing any domain
hi_IN: कोई मान्य डोमेन नोम डालें या कोई डोमेन दिखाने से बचने के लिए खाली छोड़ें

en: Enter a value
hi_IN: एक मूल्य दर्ज करें

en: Enter a word or two — without spaces — to make a unique web address just for this block, called an “anchor”. Then, you’ll be able to link directly to this section of your page.
hi_IN: रिक्त स्थान के बिना एक या दो शब्द दर्ज करें - इस शीर्षक के लिए एक अद्वितीय वेब पता बनाने के लिए, जिसे "एंकर" कहा जाता है। फिर, आप सीधे अपने पेज के इस भाग से लिंक कर पाएंगे।

en: Enter an API Key
hi_IN: एक एपीआई कुंजी दर्ज करें

en: Enter authorization code
hi_IN: ऑथराइज़ेशन कोड डालें

en: Enter character(s) used to separate terms.
hi_IN: शब्दों को अलग करने के लिए प्रयुक्त वर्ण दर्ज करें।

en: Enter desktop preview mode
hi_IN: डेस्कटॉप पर प्रिव्यू करें

en: Enter email address
hi_IN: ईमेल पता दर्ज करें

en: Enter fullscreen
hi_IN: पूर्ण स्क्रीन दर्ज करें

en: Enter mobile preview mode
hi_IN: मोबाइल पूर्वावलोकन मोड में जाये

en: Enter new
hi_IN: नया दर्ज

en: Enter or exit distraction free mode.
hi_IN: व्याकुलता मुक्त मोड में प्रवेश करें या बाहर निकलें।

en: Enter or exit zoom out.
hi_IN: ज़ूम आउट में प्रवेश करें या बाहर निकलें।

en: Enter social link
hi_IN: सामाजिक लिंक दर्ज करें

en: Enter some descriptive keywords to get started.
hi_IN: शुरुआत करने के लिए कुछ विवरणात्मक कीवर्ड डालें.

en: Enter tablet preview mode
hi_IN: नोटबुक पूर्वावलोकन मोड में जाये

en: Enter the RSS feed URL here:
hi_IN: यहां आरएसएस फ़ीड URL दर्ज करें:

en: Enter the URL
hi_IN: यूआरएल दर्ज करें

en: Enter the URL of the image
hi_IN: छवि का यूआरएल दर्ज करें

en: Enter the affiliate link for the Upgrade CTA
hi_IN: CTA अपग्रेड के लिए संबद्ध लिंक डालें

en: Enter the code from the email we sent you.
hi_IN: वह कोड डालें जिसे हमने आपको ईमेल पर भेजा है.

en: Enter the code from the text message we sent you.
hi_IN: हमने आपको जो टेक्स्ट मैसेज भेजा है उसमें मौजूद कोड डालें.

en: Enter the code from your authenticator app.
hi_IN: अपने ऑथेंटिकेटर ऐप से मिला कोड डालें.

en: Enter the code sent to your email {{strong}}%(email)s{{/strong}}
hi_IN: आपके ईमेल {{strong}}%(email)s{{/strong}} पर भेजा गया कोड डालें

en: Enter the destination URL
hi_IN: गंतव्य URL दर्ज करें

en: Enter the domain you would like to use:
hi_IN: वह डोमेन डालें जिसे आप इस्तेमाल करना चाहते हैं:

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
hi_IN: इस साइट के मौजूदा उपयोगकर्ता को इस नेटवर्क पर आमंत्रित करने के लिए उनका ईमेल पता दर्ज करें। उनको आमंन्त्रण पुष्टि करने हेतु एक ई-मेल भेजा जाएगा।

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
hi_IN: इस साइट के मौजूदा उपयोगकर्ता को इस नेटवर्क पर आमंत्रित करने के लिए उनका ईमेल पता या यूसरनेम (username) दर्ज करें। उनको आमंन्त्रण पुष्टि करने हेतु एक ई-मेल भेजा जाएगा।

en: Enter the name of your business or project.
hi_IN: अपने बिज़नेस या प्रोजेक्ट का नाम डालें.

en: Enter the name of your business or store.
hi_IN: अपने बिज़नेस या स्टोर का नाम डालें.

en: Enter the verification code
hi_IN: वेरिफ़िकेशन कोड डालें

en: Enter the verification code we’ve sent to {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.
hi_IN: उस वेरिफ़िकेशन कोड को डालें जिसे हमने {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} पर भेजा है.

en: Enter title here
hi_IN: यहाँ शीर्षक लिखें

en: Enter your %(googleMailService)s account information
hi_IN: अपने %(googleMailService)s अकाउंट की जानकारी डालें

en: Enter your backup code
hi_IN: अपना बैकअप कोड डालें

en: Enter your billing information
hi_IN: अपनी बिलिंग से जुड़ी जानकारी डालें

en: Enter your contact information
hi_IN: अपनी संपर्क जानकारी डालें

en: Enter your coupon code
hi_IN: अपना कूपन कोड डालें

en: Enter your custom name servers
hi_IN: अपना कस्टम नाम सर्वर दर्ज करें

en: Enter your email
hi_IN: अपना ईमेल पता दर्ज करें

en: Enter your email address
hi_IN: अपना ईमेल पता डालें

en: Enter your email address.
hi_IN: अपना ईमेल पता दर्ज करें.

en: Enter your email here
hi_IN: यहाँ अपना ईमेल डालें

en: Enter your name as it's written on the card
hi_IN: कार्ड पर लिखे गए अनुसार अपना नाम डालें

en: Enter your new password below or generate one.
hi_IN: नीचे अपना नया पासवर्ड दर्ज करें या एक जनरेट करें।

en: Enter your new password below.
hi_IN: नीचे अपना नया कूटशब्द दर्ज करें.

en: Enter your own date format
hi_IN: अपना खुद का दिनांक प्रारूप दर्ज करें

en: Enter your password to view comments.
hi_IN: टिप्पणियाँ देखने के लिए अपना कूटशब्द दर्ज करे.

en: Enter your verification code
hi_IN: अपना वेरिफ़िकेशन कोड डालें

en: Entering your billing information helps us prevent fraud.
hi_IN: जब आप अपनी बिलिंग जानकारी डालते हैं, तो यह हमें फ़्रॉड रोकने में मदद करता है.

en: Enterprise
hi_IN: एंटरप्राइज़

en: Enterprise Solutions
hi_IN: एंटरप्राइज़ सॉल्यूशन

en: Enterprise WordPress
hi_IN: एंटरप्राइज़ WordPress

en: Enterprise developer tooling
hi_IN: एंटरप्राइज़ डेवलपर टूलिंग

en: Entertainment
hi_IN: मनोरंजन

en: Entre Ríos
hi_IN: एंट्रे रियोस

en: Entries feed
hi_IN: फीड प्रविष्टियां

en: Entries from any RSS or Atom feed.
hi_IN: किसी भी आरएसएस या एटम फ़ीड से प्रविष्टियां।

en: Enugu
hi_IN: एनुगु

en: Environment type
hi_IN: पर्यावरण के प्रकार

en: Environment.
hi_IN: वातावरण

en: Epirus
hi_IN: एपिरस

en: Equatorial Guinea
hi_IN: इक्वेटोरेअल गुअेना

en: Erase Personal Data
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा मिटाएं

en: Erase personal data
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा मिटाएं

en: Erase personal data list
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा सूची मिटाएँ

en: Erase personal data list navigation
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा सूची नेविगेशन मिटाएँ

en: Eraser index cannot be less than one.
hi_IN: इरेज़र इंडेक्स एक से कम नहीं होना चाहिए।

en: Eraser index is out of range.
hi_IN: इरेज़र इंडेक्स सीमा से बाहर है।

en: Erasing data...
hi_IN: डाटा मिटाया जा रहा है...

en: Erasure completed.
hi_IN: मिटना पूरा हुआ।

en: Eritrea
hi_IN: इरिटत्रीआ

en: Erongo
hi_IN: एरोन्गो

en: Error
hi_IN: त्रुटि

en: Error Details
hi_IN: त्रुटि विवरण

en: Error accessing sessionStorage. {{a}}Please check your browser settings{{/a}}.
hi_IN: SessionStorage को ऐक्सेस करने में त्रुटि हुई. {{a}}कृपया अपनी ब्राउज़र सेटिंग्स{{/a}} की जांच करें.

en: Error creating new user.
hi_IN: नवीन उपयोगकर्ता निर्माण में त्रुटि।

en: Error deleting account. Unable to delete live accounts which have completed onboarding.
hi_IN: खाता हटाने में त्रुटि। उन लाइव खातों को हटाने में असमर्थ, जिन्होंने ऑनबोर्डिंग पूरी कर ली है।

en: Error details
hi_IN: त्रुटि विवरण

en: Error fetching nonce or initializing Google sign-in. Please try again.
hi_IN: Nonce प्राप्त करने या Google साइन-इन शुरू करने में त्रुटि हुई. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Error in deleting the attachment.
hi_IN: अनुलग्नक को हटाने में त्रुटि।

en: Error in deleting the item.
hi_IN: आइटम हटाने में त्रुटि.

en: Error in displaying the widget settings form.
hi_IN: विजेट सेटिंग्स फॉर्म प्रदर्शित करने में त्रुटि.

en: Error in moving the item to Trash.
hi_IN: आइटम को ट्रैश में ले जाने में त्रुटि।

en: Error in moving to Trash.
hi_IN: ट्रैश में ले जाने में त्रुटि.

en: Error in restoring from Trash.
hi_IN: कचरा पेटी से पुनःस्थापन करने में त्रुटि.

en: Error in restoring the item from Trash.
hi_IN: ट्रैश से आइटम पुनर्स्थापित करने में त्रुटि।

en: Error installing the fonts, could not be downloaded.
hi_IN: फ़ॉन्ट्स को स्थापित करने में त्रुटि, डाउनलोड नहीं किया जा सका।

en: Error loading block: %s
hi_IN: ब्लॉक लोड करने में त्रुटि: %s

en: Error message:
hi_IN: त्रुटि वाला मैसेज:

en: Error not caused by a plugin or theme.
hi_IN: प्लगइन या थीम के कारण त्रुटि नहीं हुई।

en: Error notice
hi_IN: त्रुटि सूचना

en: Error occurred on a non-protected endpoint.
hi_IN: एक गैर-संरक्षित समापन बिंदु पर त्रुटि हुई।

en: Error reconnecting to the database
hi_IN: डेटाबेस से पुनः जोड़ने में त्रुटि

en: Error saving media file.
hi_IN: मीडिया फ़ाइल संचित करने में त्रुटि।

en: Error while adding the category. Please try again later.
hi_IN: श्रेणी जोड़ने में त्रुटि. कृपया बाद में पुन: प्रयास करें.

en: Error while saving the new email address. Please try again.
hi_IN: नया ई-मेल पता संचित करने में त्रुटि। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
hi_IN: बढ़ाए हुई(स्केल्ड) छवि को संचित(सेव) करते हुए त्रुटि हुई। कृपया पेज रिलोड करें और पुन: प्रयास करें।

en: Error while saving.
hi_IN: सहेजने में त्रुटि.

en: Error while sideloading file %s to the server.
hi_IN: फ़ाइल %s को सर्वर पर भेजते समय त्रुटि हुई।

en: Error while uploading file %s to the media library.
hi_IN: मीडिया लायब्रेरी में फ़ाइल %s अपलोड करते समय त्रुटि।

en: Error/failure message for form submissions.
hi_IN: फॉर्म सबमिशन के लिए त्रुटि/विफलता संदेश।

en: Error:
hi_IN: त्रुटि:

en: Error: %1$s (%2$s)
hi_IN: त्रुटि: %1$s (%2$s)

en: Error: %s
hi_IN: त्रुटि: %s

en: Error: %s.
hi_IN: त्रुटि: %s.

en: Error: [%1$s] %2$s
hi_IN: त्रुटि: [%1$s] %2$s

en: Erzincan
hi_IN: एर्ज़िनकैन

en: Erzurum
hi_IN: एरज़ुरम

en: Escuintla
hi_IN: एस्कुइंटला

en: Eskişehir
hi_IN: इस्कीसिर

en: Esmeraldas
hi_IN: एस्मेराल्डास

en: Espaillat
hi_IN: एस्पेलाट

en: Espírito Santo
hi_IN: एस्पिरिटो सैंटो

en: Essential
hi_IN: आवश्यक

en: Essential features
hi_IN: आवश्यक विशेषताएं

en: Essential features. Freedom to grow.
hi_IN: आवश्यक सुविधाएं. आगे बढ़ने की आजादी.

en: Essential security tools: real-time backups and comment spam protection.
hi_IN: आवश्यक सुरक्षा टूल्स: रियल टाइम में बैकअप और टिप्पणी स्पैम से सुरक्षा.

en: Essential tools to help you grow your audience, track visitor engagement, and turn leads into loyal customers and advocates.
hi_IN: आपकी ऑडियंस बढ़ाने, विज़िटर इंगेजमेंट ट्रैक करने, और लीड्स को वफ़ादार ग्राहकों और समर्थकों में बदलने में मदद करने वाले ज़रूरी टूल्स.

en: Estado de México
hi_IN: एस्टाडो डी मेक्सिको

en: Estelí
hi_IN: एस्टेली

en: Estonia
hi_IN: एस्टोनिया

en: Estonian
hi_IN: एस्तोनियावासी

en: Estás listo para recibir las últimas actualizaciones del blog.
hi_IN: Estás listo para recibir las últimas actualizaciones del ब्लॉग.

en: Etc
hi_IN: इटीसी

en: Ethiopia
hi_IN: इथियोपिया

en: Eucla
hi_IN: यूक्ला

en: Euro
hi_IN: यूरो

en: Europe
hi_IN: यूरोप

en: Event schedule does not exist.
hi_IN: ईवेंट शेड्यूल मौजूद नहीं है।

en: Event timestamp must be a valid Unix timestamp.
hi_IN: इवेंट टाइमस्टैम्प एक मान्य यूनिक्स टाइमस्टैम्प होना चाहिए।

en: Events
hi_IN: आयोजन

en: Every %d minutes
hi_IN: प्रत्येक %d मिनट्स

en: Every 15 Days
hi_IN: हर 15 दिन में

en: Every 72 Hours
hi_IN: हर 72 घंटे

en: Every license you own is currently attached to a site.
hi_IN: वर्तमान में आपका प्रत्येक लाइसेंस एक साइट से जुड़ा हुआ है।

en: Every minute
hi_IN: प्रत्येक मिनट

en: Everything in Express, plus WooCommerce pages ready to go.
hi_IN: Express की सभी सुविधाएं, साथ ही WooCommerce पेज भी इस्तेमाल के लिए तैयार हैं.

en: Everything is running smoothly here.
hi_IN: यहां सब कुछ अच्छी तरह से चल रहा है।

en: Everything you need to go from idea to one-of-a-kind site, blog, or newsletter.
hi_IN: वह सब कुछ जो अपने आइडिया को एक अनोखी साइट, ब्लॉग या न्यूज़लेटर में बदलने के लिए आपको चाहिए.

en: Everything you need to go from idea to one-of-a-kind site, blog, or newsletter. Or {{link}}start with our free plan{{/link}}.
hi_IN: वह सब कुछ जो अपने आइडिया को एक अनोखी साइट, ब्लॉग या न्यूज़लेटर में बदलने के लिए आपको चाहिए. या {{link}}हमारे मुफ़्त प्लान के साथ शुरुआत करें{{/link}}.

en: Everything you need to set up your store and start selling your products.
hi_IN: हर वो चीज़ जो आपको अपना स्टोर सेट करने और अपने प्रॉडक्ट की बिक्री शुरू करने के लिए चाहिए.

en: Everywhere
hi_IN: हर जगह

en: Exact match
hi_IN: सटीक मैच

[ctx: Example link text for Navigation Submenu]
en: About
hi_IN: बारे में

en: Example:
hi_IN: उदाहरण:

en: Example: <code>https://wordpress.org/</code> &#8212; do not forget the <code>https://</code>
hi_IN: उदाहरण: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; बस ये <code>http://</code> को मत भूलना

en: Example: Nifty blogging software
hi_IN: उदाहरण : मजेदार ब्लोगिंग सोफ्टवेयर

en: Examples of blocks
hi_IN: ब्लॉक के उदाहरण

en: Examples of blocks in the %s category
hi_IN: ब्लॉक के उदाहरण %s केटेगरी के लिए

en: Excellent
hi_IN: अति उत्कृष्ट

en: Exceptional reliability with industry-leading uptime guarantee.
hi_IN: इंडस्ट्री की सबसे शानदार अपटाइम गारंटी के साथ बेहतरीन विश्वसनीयता.

en: Excerpt
hi_IN: अंश

en: Excerpt for the post, as it exists in the database.
hi_IN: डेटाबेस में मौजूद होने के कारण पोस्ट के लिए अंश।

en: Excerpt text
hi_IN: अंश टेक्स्ट

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="%s">Learn more about manual excerpts</a>.
hi_IN: एक्ससरप्ट्स आपकी सामग्री का वैकल्पिक हाथ से तैयार सारांश हैं जिन्हें आपके विषय(थीम) में इस्तेमाल किया जा सकता है। <a href="%s">मैनुअल एक्ससरप्ट्स के बारे में अधिक जानें</a>।

en: Exclude
hi_IN: बाहर रखना

en: Exclude categories
hi_IN: श्रेणियों को बाहर करें

en: Exclude products
hi_IN: उत्पादों का बहिष्कार करें

en: Exclude sale items
hi_IN: बिक्री की वस्तुओं को बाहर करें

en: Exclude:
hi_IN: अलग:

en: Exclusive Offer Applied
hi_IN: खास ऑफ़र लागू किया गया

en: Executed before Multisite is loaded.
hi_IN: मल्टी साइट के प्रारंभ होने से पहले ही निष्पादित(एक्सीक्यूट) कर दिया गया।

en: Existing WordPress.com site
hi_IN: मौजूदा WordPress.com साइट

en: Existing template parts
hi_IN: मौजूदा टेम्पलेट भाग

en: Exit Recovery Mode
hi_IN: रिकवरी मोड से बाहर निकलें

en: Exit Spotlight mode
hi_IN: स्पॉटलाइट मोड से बाहर निकलें

en: Exit code editor
hi_IN: कोड संपादक से बाहर निकले

en: Exit editor
hi_IN: संपादक से बाहर निकलें

en: Exit fullscreen
hi_IN: पूर्ण स्क्रीन से बाहर निकलें

en: Exit recovery mode link expired.
hi_IN: पुनर्प्राप्ति मोड लिंक समय सीमा समाप्त।

en: Expand
hi_IN: विस्तृत करें

en: Expand search field
hi_IN: खोज फ़ील्ड एक्सपैंड करें

en: Expand your blog with plugins and powerful tools to help you scale.
hi_IN: अपने ब्लॉग को प्लगइन्स और दमदार टूल्स के साथ एक्सपैंड करें ताकि आपको स्केल करने में मदद मिले.

en: Expand your reach
hi_IN: अपनी पहुंच का विस्तार करें

en: Expanded site activity
hi_IN: बढ़ी हुई साइट एक्टिविटी

en: Expected response as an array from exporter: %s.
hi_IN: निर्यातक से एक सरणी के रूप में अपेक्षित प्रतिक्रिया: %s.

en: Expected string to start with script tag (without attributes) and end with script tag, with optional whitespace.
hi_IN: अपेक्षित स्ट्रिंग स्क्रिप्ट टैग (विशेषताओं के बिना) से शुरू होगी और वैकल्पिक रिक्त स्थान के साथ स्क्रिप्ट टैग के साथ समाप्त होगी।

en: Experience high-quality, ad-free video built specifically for WordPress.
hi_IN: WordPress के लिए खास तौर पर डिज़ाइन किए गए उच्च गुणवत्ता वाले ऐड-फ्री वीडियो का आनंद लें.

en: Experimental full-page client-side navigation setting enabled.
hi_IN: प्रायोगिक पूर्ण-पृष्ठ क्लाइंट-साइड नेविगेशन सेटिंग सक्षम की गई।

en: Expert Tips
hi_IN: विशेषज्ञ सुझाव

en: Expert support
hi_IN: एक्सपर्ट सपोर्ट

en: Expert support from our global team of Happiness Engineers.
hi_IN: हैप्पीनेस इंजीनियर्स की हमारी विशेषज्ञ टीम से 24/7 समर्थन।

en: Expiration
hi_IN: समय सीमा समाप्ति

en: Expired
hi_IN: समय सीमा समाप्त

en: Expired :(
hi_IN: समय सीमा समाप्त :(

en: Expired on %(expiryDate)s.
hi_IN: %(expiryDate)s पर समाप्त हो गया

en: Expires on %s
hi_IN: %s को एक्सपायर होगा

en: Expires on:
hi_IN: पर समय सीमा समाप्त:

en: Expires/Renews on
hi_IN: समाप्ति/नवीनीकरण तिथि

en: Expiring soon!
hi_IN: शीघ्र ही समाप्त हो रहा है!

en: Expiry date
hi_IN: एक्सपायर होने की तारीख

en: Expiry:
hi_IN: एक्सपायरी:

en: Explore all blocks
hi_IN: सभी ब्लॉक एक्सप्लोर करें

en: Explore all patterns
hi_IN: सभी पैटर्न को खोजें

en: Explore more endings
hi_IN: कुछ और एंडिंग्स एक्सप्लोर करें

en: Explore our comprehensive support guides and learn all about managing your mailboxes.
hi_IN: हमारे विस्तृत सपोर्ट गाइड्स देखें और अपने मेलबॉक्स को मैनेज करने के बारे में सब कुछ जानें.

en: Explore plans
hi_IN: योजनाओं का अन्वेषण करें

en: Explore the Plugin Directory
hi_IN: प्लगइन डायरेक्ट्री को एक्सप्लोर करें

en: Export
hi_IN: निर्यात

en: Export &#8220;%s&#8221; as JSON
hi_IN: निर्यात करें &#8220;%s&#8221; JSON के रूप में

en: Export Personal Data
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा निर्यात करें

en: Export Products
hi_IN: उत्पाद निर्यात करें

en: Export all columns
hi_IN: सभी कॉलम निर्यात करें

en: Export all products
hi_IN: सभी उत्पादों को निर्यात करें

en: Export as JSON
hi_IN: JSON के रूप में निर्यात करें

en: Export custom meta?
hi_IN: कस्टम मेटा निर्यात करें?

en: Export personal data list
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा सूची निर्यात करें

en: Export products to a CSV file
hi_IN: उत्पादों को सीएसवी फ़ाइल में निर्यात करें

en: Exporter array at index %s does not include a friendly name.
hi_IN: इंडेक्स %s के निर्यातक सरणी में फ्रेंडली नाम शामिल नहीं है।

en: Exporter callback is not a valid callback: %s.
hi_IN: निर्यातक कॉलबैक वैध कॉलबैक नहीं है: %s.

en: Exporter does not include a callback: %s.
hi_IN: निर्यातक में कॉलबैक शामिल नहीं है: %s

en: Exporter index cannot be negative.
hi_IN: निर्यातक सूचकांक नकारात्मक नहीं हो सकता है।

en: Exporter index is out of range.
hi_IN: निर्यातक अनुक्रम सीमा से बाहर है।

en: Express
hi_IN: एक्सप्रेस

en: Express Store
hi_IN: Express स्टोर

en: Extended view
hi_IN: विस्तारित दृश्य

en: Extension
hi_IN: विस्तार

en: Extension ".%(tld)s" closely matches your query
hi_IN: एक्सटेंशन ".%(tld)s" आपकी क्वेरी से लगभग मैच करता है

en: Extension ".%(tld)s" matches your query
hi_IN: एक्सटेंशन ".%(tld)s" आपकी क्वेरी से मैच करता है

en: Extensions
hi_IN: एक्सटेंशन

en: Extensions marketplace
hi_IN: एक्सटेंशन मार्केटप्लेस

en: External URL
hi_IN: बाहरी यूआरएल

en: External media
hi_IN: बाहरी मीडिया

en: External object cache.
hi_IN: बाहरी ऑब्जेक्ट कैश(कैशै)।

en: External product
hi_IN: बाहरी प्रॉडक्ट्स

en: External products cannot be backordered.
hi_IN: बाहरी उत्पादों को बैकऑर्डर्ड नहीं किया जा सकता।

en: External products cannot be stock managed.
hi_IN: बाहरी उत्पादों का भंडार प्रबन्ध नहीं किया जा सकता।

en: Extra CSS class to assign to the sidebar in the Widgets interface.
hi_IN: विजेट इंटरफ़ेस में साइडबार को असाइन करने के लिए अतिरिक्त CSS क्लास।

en: Extra Extra Large
hi_IN: विशेष अधिक बड़ा

en: Extra Large
hi_IN: अधिक बड़ा

en: Extra features with annual plans
hi_IN: सालाना प्लान्स के साथ अतिरिक्त विशेषताएं

en: Extremely fast DNS with SSL
hi_IN: SSL के साथ बेहद तेज़ DNS

en: FAILED: %s
hi_IN: विफल: %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
hi_IN: विफलता: वर्डप्रेस %s को अपडेट करने में विफल है।

en: FAQ
hi_IN: सामान्य प्रश्न

en: FAQs
hi_IN: सामान्य प्रश्नोत्तर

en: FATA
hi_IN: फाटा

en: FEATURED
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित

en: Facebook icon
hi_IN: फेसबुक चिह्न

en: Facebook:
hi_IN: फेसबुक

en: Faeroe
hi_IN: फ़ैरो

en: Failed
hi_IN: असफल

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: असफल <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: असफल <span class="count">(%s)</span>

en: Failed to capture order %1$s through PayPal.
hi_IN: PayPal के ज़रिए %1$sऑर्डर कैप्चर नहीं किया जा सका.

en: Failed to create Navigation Menu.
hi_IN: नेविगेशन मेनू बनाने में विफल।

en: Failed to delete the page.
hi_IN: पृष्ठ हटाने में असफल

en: Failed to exit recovery mode. Please try again later.
hi_IN: पुनर्प्राप्ति मोड से बाहर निकलने में विफल। बाद में पुन: प्रयास करें।

en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
hi_IN[0]: %s उत्पाद को आयात करने में असफल
hi_IN[1]: %s उत्पादों को आयात करने में असफल

en: Failed to load payment configuration. Please try again.
hi_IN: पेमेंट कॉन्फ़िगरेशन लोड नहीं किया जा सका. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Failed to load payment form. Please refresh the page.
hi_IN: पेमेंट फ़ॉर्म लोड नहीं हो सका. कृपया पेज रीफ़्रेश करें.

en: Failed to store the error.
hi_IN: त्रुटि संग्रहीत करने में विफल।

en: Failed to submit payment information. Please try again.
hi_IN: भुगतान से जुड़ी जानकारी सबमिट नहीं की जा सकी. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Failed to write file to disk.
hi_IN: डिस्क पर फ़ाइल लिखने में विफल।

en: Failed to write request to temporary file.
hi_IN: अस्थायी फ़ाइल में अनुरोध लिखने में असफल।

en: Faith
hi_IN: श्रद्धा

en: Faiyum
hi_IN: फ़य्यूम

en: Fakaofo
hi_IN: फ़ाकाओफ़ॉ

en: Falcón
hi_IN: फाल्कन

en: Falkland Islands
hi_IN: फ़ॉकलैंड द्वीपसमूह

en: Fallback content
hi_IN: फ़ॉलबैक सामग्री

en: Famagusta
hi_IN: फेमागुस्ता

en: Faridpur
hi_IN: फ़रीदपुर

en: Faroe
hi_IN: फ़रो

en: Faroe Islands
hi_IN: फेरो द्वीप

en: Fars (فارس)
hi_IN: फ़ार्स (فارس)

en: Fashion Designer
hi_IN: फैशन डिज़ाइनर

en: Fast support
hi_IN: तेज़ सपोर्ट

en: Fast support from WordPress.com experts
hi_IN: WordPress.com विशेषज्ञों से तेज़ समर्थन

en: Fast support from our expert team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से तुरंत मदद पाएं.

en: Fast support from our expert team.
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से तेज़ सहायता पाएं.

en: Fast support from our expert team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से तेज़ सहायता पाएं

en: Fast, friendly, expert WordPress help, whenever you need it.
hi_IN: WordPress से जुड़ी तेज़, दोस्ताना और एक्सपर्ट मदद, जब भी आपको ज़रूरत हो.

en: Fast, secure hosting
hi_IN: तेज़, सुरक्षित होस्टिंग

en: Fast-motion video
hi_IN: तेज़ गति वाला वीडियो

en: Faster server response with Page Cache
hi_IN: पेज कैशे के साथ तेज़ सर्वर रिस्पॉन्स

en: Fatick
hi_IN: फैटिक

en: Favorite already exists
hi_IN: पहले से ही पसंदीदा है

en: Fax
hi_IN: फ़ैक्स

en: Feature
hi_IN: फ़ीचर

en: Featured
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित

en: Featured Content
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित सामग्री

en: Featured Image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित छवि

en: Featured Image Header
hi_IN: विशेष हैडर छवि

en: Featured Images
hi_IN: मुख्य चित्र

en: Featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित छवि

en: Featured image: %s
hi_IN: चुनिंदा छवि: %s

en: Features
hi_IN: विशेषताएं

en: Features supported by this theme.
hi_IN: इस थीम द्वारा समर्थित विशेषताएं।

en: Feb
hi_IN: फ़रवरी

en: February
hi_IN: फ़रवरी

en: February 21, 2019
hi_IN: 21 फरवरी, 2019

[ctx: February abbreviation]
en: Feb
hi_IN: फरवरी

en: FedRAMP certification
hi_IN: FedRAMP सर्टिफ़िकेशन

en: Federal Dependencies
hi_IN: संघीय निर्भरताएँ

en: Fee name.
hi_IN: शुल्क के नाम|

en: Feed for all posts filed under %s
hi_IN: सभी पदों के लिए फ़ीड %s के तहत दायर

en: Feedback
hi_IN: प्रतिक्रिया

en: Fejér
hi_IN: फ़ेज़ेर

en: Feni
hi_IN: फेणी

en: Fermo
hi_IN: फर्मो

en: Ferrara
hi_IN: फेरारा

en: Fields
hi_IN: फील्ड

en: Fier
hi_IN: उग्र

en: Fiji
hi_IN: फिजी

en: File
hi_IN: फाइल

en: File %s doesn't exist!
hi_IN: फ़ाइल %s मौजूद नहीं है!

en: File &#8220;%s&#8221; does not exist?
hi_IN: फ़ाइल &#8220;%s&#8221; मौजूद नहीं है?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
hi_IN: फ़ाइल &#8220;%s&#8221; एक चित्र नहीं है।

en: File ID.
hi_IN: फ़ाइल आईडी

en: File Name
hi_IN: फ़ाइल का नाम

en: File Size
hi_IN: फाइल का आकार

en: File URL
hi_IN: फाइल यू आर एल

en: File URL.
hi_IN: फाइल यू आर एल

en: File URL:
hi_IN: फ़ाइल यूआरएल:

en: File canceled.
hi_IN: फ़ाइल रद्द कर दिया गया.

en: File does not exist?
hi_IN: दस्तावेज मौजूद नहीं है?

en: File edited successfully.
hi_IN: फाइल का सम्पादन सफलतापूर्वक हुआ.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
hi_IN: फाइल खाली है. कृपया कुछ ठोस अपलोड करे.

en: File is not an image.
hi_IN: फ़ाइल एक छवि नहीं है.

en: File name:
hi_IN: फ़ाइल का नाम:

en: File size:
hi_IN: फ़ाइल का आकार:

en: File type:
hi_IN: फ़ाइल वर्ग

en: File upload settings
hi_IN: फ़ाइल अपलोड सेटिंग्स

en: File uploads
hi_IN: फाइल अपलोड

en: Files can be uploaded
hi_IN: फाइलें अपलोड की जा सकती हैं।

en: Filesystem Permissions
hi_IN: फ़ाइल सिस्टम अनुमतियाँ

en: Filesystem error.
hi_IN: फ़ाइल सिस्टम त्रुटि.

en: Filipino
hi_IN: फिलिपिनो

en: Fill Screen
hi_IN: चित्रपट भरना

en: Fill the space by clipping what doesn't fit.
hi_IN: जो फिट नहीं होता है, उसे क्लिप करके जगह भरें।

en: Fill the space by stretching the content.
hi_IN: सामग्री को खींचकर जगह भरें।

en: Filter
hi_IN: छानें

en: Filter %s returned items with reserved names.
hi_IN: %s छाननी संरक्षित नाम की चीज़ें रिटर्न करती है।

en: Filter &#187;
hi_IN: फ़िल्टर &#187;

en: Filter Navigation Menu list
hi_IN: फ़िल्टर नेविगेशन मेनू सूची

en: Filter Products by Price
hi_IN: उत्पाद को मूल्य द्वारा छाने

en: Filter by category
hi_IN: श्रेणी के आधार पर फ़िल्टर

en: Filter by comment type
hi_IN: टिप्पणी प्रकार के आधार पर फ़िल्टर

en: Filter by date
hi_IN: दिनांक द्वारा फ़िल्टर करे

en: Filter by post format
hi_IN: पोस्ट प्रारूप द्वारा फ़िल्टर करें

en: Filter by product type
hi_IN: उत्पाद प्रकार के आधार पर फ़िल्टर करें

en: Filter by taxonomy
hi_IN: वर्गीकरण द्वारा फ़िल्टर करें

en: Filter by type
hi_IN: प्रकार द्वारा फ़िल्टर

en: Filter by: %1$s
hi_IN: इसके अनुसार फ़िल्टर करें: %1$s

en: Filter comments list
hi_IN: टिप्पणी सूची फ़िल्टर करे

en: Filter erase personal data list
hi_IN: फ़िल्टर व्यक्तिगत डेटा सूची मिटा देता है

en: Filter export personal data list
hi_IN: निर्यात व्यक्तिगत डेटा सूची को छांटे

en: Filter items list
hi_IN: फ़िल्टर आइटम सूची

[ctx: Filter label for people list]
en: Email Followers
hi_IN: ईमेल फ़ॉलोअर्ज़ (ईमेल अनुयायियों)

[ctx: Filter label for people list]
en: Followers
hi_IN: फ़ॉलोअर्ज़ (अनुयायियों)

[ctx: Filter label for people list]
en: Team
hi_IN: टीम

en: Filter media
hi_IN: मीडिया छानें

en: Filter media items list
hi_IN: फ़िल्टर मीडिया आइटम्स लिस्ट

en: Filter out results where any of the passed fields are empty
hi_IN: जहां कोई भी पारित फ़ील्ड खाली है, वहां परिणाम फ़िल्टर करें

en: Filter pages list
hi_IN: पृष्ठ सूची फ़िल्टर

en: Filter patterns list
hi_IN: फ़िल्टर पैटर्न सूची

en: Filter posts list
hi_IN: पोस्ट सूची फ़िल्टर

en: Filter template parts list
hi_IN: फ़िल्टर टेम्पलेट भागों की सूची

en: Filter templates list
hi_IN: टेंप्लेट की सूची को फ़िल्टर करें

en: Filter themes
hi_IN: थीम फ़िल्टर करें

en: Filter themes (%s)
hi_IN: थीम को फ़िल्टर करें (%s)

en: Filter users list
hi_IN: फ़िल्टर यूज़र्स लिस्ट

en: Filter, %(filterCount)s filter applied | Filter, %(filterCount)s filters applied
hi_IN[0]: फ़िल्टर, %(filterCount)s फ़िल्टर लगाया गया
hi_IN[1]: फ़िल्टर, %(filterCount)s फ़िल्टर लगाया गया

en: Filter, no filters applied
hi_IN: फ़िल्टर, कोई फ़िल्टर नहीं लगाया गया

en: Filters
hi_IN: फ़िल्टर्स

en: Final Step: Author Mapping
hi_IN: अन्तिम कदम : रचयिता मैपिंग

en: Finalize transfer
hi_IN: ट्रांसफ़र को अंतिम रूप दें

en: Finalizing purchase…
hi_IN: खरीदारी को अंतिम रूप दिया जा रहा है...

en: Find and install powerful add-ons for your site, all in one place.
hi_IN: अपनी साइट के लिए शक्तिशाली ऐड-ऑन खोजें और इंस्टॉल करें, सब कुछ एक ही जगह पर.

en: Find and replace
hi_IN: खोजें और बदलें

en: Find more details on our <a href="%s">support page</a>.
hi_IN: हमारे <a href="%s">समर्थन पृष्ठ</a> पर अधिक विवरण प्राप्त करें।

en: Find original
hi_IN: मूल खोजें

en: Find out more
hi_IN: और अधिक जानकारी प्राप्त करें

en: Find support resources and documentation for WordPress.com
hi_IN: WordPress.com के लिए सहायता से जुड़े रिसोर्स और दस्तावेज खोजें

en: Find the A records on your subdomain's settings page.
hi_IN: अपने सबडोमेन के सेटिंग पेज पर A रिकॉर्ड ढूंढें.

en: Find the NS records on your subdomain's settings page and replace them with the following values:
hi_IN: अपने सबडोमेन की सेटिंग्स में NS रिकॉर्ड्स खोजें और इन्हें यहां दी गईं वैल्यू से बदलें:

en: Find the domain that defines you
hi_IN: वह डोमेन ढूंढें जो आपके बारे में बताता है

en: Find the name servers on your domain’s settings page.
hi_IN: अपने डोमेन के सेटिंग्स पेज पर नेम सर्वर खोजें.

en: Find the perfect domain
hi_IN: सही डोमेन ढूंढें

en: Find the root A records on your domain’s settings page.
hi_IN: अपने डोमेन के सेटिंग्स पेज पर रूट A रिकॉर्ड खोजें.

en: Find the storage plan that works for your site’s needs.
hi_IN: ऐसा स्टोरेज प्लान खोजें जो आपकी साइट की ज़रूरतों के लिए काम करे.

en: Find your new theme
hi_IN: अपनी नई थीम ढूंढें

en: Find your team &rarr;
hi_IN: अपनी टीम ढूंढें &rarr;

en: Fine-tune your store’s design with on-brand styles and drag and drop layout editing.
hi_IN: अपने स्टोर के डिज़ाइन को ऑन-ब्रांड स्टाइल और ड्रैग एंड ड्रॉप लेआउट एडिटिंग के साथ बेहतर बनाएं.

en: Finish
hi_IN: सम्पूर्ण

en: Finish setting up your email
hi_IN: अपना ईमेल सेट करना समाप्त करें

en: Finish sign up using your WordPress.com account
hi_IN: अपने WordPress.com अकाउंट का इस्तेमाल करके साइन अप पूरा करें

en: Finland
hi_IN: फिनलैण्ड

en: Finnish
hi_IN: फिनिश

en: Firenze
hi_IN: फिरेंज़े

en: First Name
hi_IN: प्रथम नाम

en: First Post
hi_IN: पहला  पोस्ट

en: First name
hi_IN: प्रथम नाम

en: First name (optional)
hi_IN: पहला नाम (वैकल्पिक)

en: First name for the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता हेतु प्रथम नाम।

en: First name.
hi_IN: प्रथम नाम

en: First page
hi_IN: प्रथम पृष्ठ

en: First, create your WordPress.com account.
hi_IN: सबसे पहले, अपना WordPress.com अकाउंट बनाएं.

en: First, create your WordPress.com account. Have an account? {{a}}Log in{{/a}}
hi_IN: सबसे पहले, अपना WordPress.com अकाउंट बनाएं. क्या आपका कोई अकाउंट है? {{a}}लॉग इन करें{{/a}}

en: First, let's give your blog a name
hi_IN: सबसे पहले, चलिए आपके ब्लॉग को एक नाम दें

en: First, let's give your site a name
hi_IN: सबसे पहले, चलिए आपके साइट को एक नाम दें

en: First, let's give your store a name
hi_IN: सबसे पहले, चलिए आपके स्टोर को एक नाम दें

en: First-time order only
hi_IN: केवल पहली बार का ऑर्डर पर

en: Fit contents.
hi_IN: फिट सामग्री।

en: Fit the content to the space without clipping.
hi_IN: सामग्री को बिना कांट-छांट किए स्थान पर फ़िट करें।

en: Fit to Screen
hi_IN: स्क्रीन में फिट करे

en: Five.
hi_IN: पांच.

en: Fix
hi_IN: ठीक

en: Fix DNS issues automatically
hi_IN: डीएनएस समस्याओं को स्वचालित रूप से ठीक करें

en: Fix missing data
hi_IN: जो डेटा मौजूद नहीं है उसे खोजें

en: Fix your site without a developer
hi_IN: डेवलपर की मदद के बिना अपनी साइट ठीक करें

en: Fixed
hi_IN: स्थिर

en: Fixed Layout
hi_IN: निश्चित ख़ाका

en: Fixed background
hi_IN: फिक्स्ड पृष्ठभूमि

en: Fixed cart discount
hi_IN: निर्धारित कार्ट छूट

en: Fixed product discount
hi_IN: निर्धारित उत्पाद छूट

en: Fixed width table cells
hi_IN: निश्चित चौड़ाई तालिका कॉलम

en: Flat rate
hi_IN: फ्लैट रेट

en: Flex
hi_IN: फ्लेक्स

en: Flexible API
hi_IN: फ़्लेक्सिबल API

en: Flexible billing and a recurring discount
hi_IN: लचीली बिलिंग और आवर्ती छूट

en: Flip horizontal
hi_IN: होरीज़ोंटल फ्लिप

en: Flip vertical
hi_IN: वर्टिकल फ़्लिप

en: Flooded!
hi_IN: बहुत ज़्यादा हो गया है!

en: Flores
hi_IN: फ्लोर्स

en: Florești
hi_IN: फ्लोरेस्टी

en: Florida
hi_IN: फ्लोरिडा

en: Flow
hi_IN: प्रवाह

en: Fluid Layout
hi_IN: फ्लूइड लेआउट

en: Fluid typography
hi_IN: फ्लूइड  टाइपोग्राफी

en: Flush permalinks
hi_IN: पर्मालिंक्स को फ्लश करें

en: Focal point
hi_IN: फोकल प्वाइंट

en: Focal point left position
hi_IN: फोकल प्वाइंट बायीं स्थिति

en: Focal point top position
hi_IN: फोकल प्वाइंट शीर्ष स्थान

en: Focus on content.
hi_IN: सामग्री पर ध्यान दें।

en: Focus on one block at a time
hi_IN: एक समय पे एक ब्लॉक पर ध्यान दें

en: Focus shortcuts:
hi_IN: शॉर्टकट पर केन्द्रित:

en: Foggia
hi_IN: फोगिया

en: Follow
hi_IN: फ़ॉलो

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
hi_IN: से :

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
hi_IN: को :

en: Followers
hi_IN: फ़ॉलोअर्ज़ (अनुयायियों)

en: Follows
hi_IN: फ़ॉलोज़ (अनुसरण करता)

en: Font
hi_IN: फॉण्ट

en: Font Family
hi_IN: फोन्ट परिवार

en: Font Size
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार

en: Font Sizes
hi_IN: फॉन्ट आकार

en: Font family
hi_IN: फोन्ट समुह

en: Font family updated successfully.
hi_IN: फ़ॉन्ट परिवार सफलतापूर्वक अपडेट हो गया।

en: Font font-family must be a non-empty string.
hi_IN: फ़ॉन्ट फ़ॉन्ट-परिवार एक गैर-रिक्त स्ट्रिंग होना चाहिए।

en: Font font-weight must be a properly formatted string or integer.
hi_IN: फ़ॉन्ट फ़ॉन्ट-वेट एक उचित रूप से स्वरूपित स्ट्रिंग या पूर्णांक होना चाहिए।

[ctx: Font library]
en: Library
hi_IN: पुस्तकालय

en: Font name…
hi_IN: फ़ॉन्ट नाम

en: Font size
hi_IN: फोन्ट आकार

en: Font size options
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार विकल्प

en: Font size preset name
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार पूर्व निर्धारित नाम

en: Font size presets
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार प्रीसेट

en: Font size presets options
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार प्रीसेट विकल्प

en: Font src must be a non-empty string or an array of strings.
hi_IN: फ़ॉन्ट स्रोत एक गैर-रिक्त स्ट्रिंग या स्ट्रिंग की एक सरणी होनी चाहिए।

en: Font style
hi_IN: फ़ॉन्ट शैली

en: Font weight
hi_IN: फ़ॉन्ट की मोटाई

en: Fonts
hi_IN: फोंट्स

en: Fonts directory location
hi_IN: फ़ॉन्ट निर्देशिका स्थान

en: Fonts directory size
hi_IN: फ़ॉन्ट निर्देशिका का आकार

en: Fonts were installed successfully.
hi_IN: फ़ॉन्ट सफलतापूर्वक इंस्टॉल किए गए।

en: Food & Drink
hi_IN: खान-पान

en: Footer
hi_IN: फुटर

en: Footer Widgets
hi_IN: फुटर विजेट्स

en: Footer cell text
hi_IN: फूटर सेल टेक्स्ट

en: Footer label
hi_IN: फुटर लेबल

en: Footer section
hi_IN: फुटर अनुभाग

en: Footnote
hi_IN: फ़ुटनोट

en: Footnotes
hi_IN: फुटनोट

en: Footnotes found in blocks within this document will be displayed here.
hi_IN: इस दस्तावेज़ के भीतर ब्लॉकों में पाए गए फ़ुटनोट यहां प्रदर्शित किए जाएंगे।

en: For %s
hi_IN: %s के लिए

en: For Agencies & Pros
hi_IN: एजेंसियों और पेशेवरों के लिए

en: For a better experience, log in or get started with WordPress.com
hi_IN: बेहतर अनुभव के लिए, लॉग इन करें या WordPress.com के साथ शुरू करें

en: For a specific item
hi_IN: एक विशिष्ट आइटम के लिए

en: For all items
hi_IN: सभी आइटम के लिए

en: For best-in-class WordPress sites
hi_IN: सबसे बेहतरीन WordPress साइटों के लिए

en: For each post in a feed, include
hi_IN: फ़ीड में प्रत्येक पोस्ट के लिए, शामिल करें

en: For example, if you are creating a recipe pattern, you use "Recipe Title", "Recipe Description", etc.
hi_IN: उदाहरण के लिए, यदि आप कोई रेसिपी पैटर्न बना रहे हैं, तो आप "रेसिपी शीर्षक", "रेसिपी विवरण" आदि का उपयोग करते हैं।

en: For fast-growing businesses that need access to the most powerful tools.
hi_IN: तेज़ी से बढ़ते व्यवसायों के लिए जिन्हें सबसे शक्तिशाली टूल्स के ऐक्सेस की आवश्यकता होती है.

en: For first year. <span>%(price)s/year renewal.</span>
hi_IN: पहले साल के लिए. <span>%(price)s/वर्ष रिन्यूअल.</span>

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
hi_IN: केवल छवियों के लिए, आप थम्बनेल के नीचे छवि संपादन पर क्लिक करके इनलाइन छवि संपादक का विस्तार कर सकते हैं जिसमें छवि क्रॉपिंग, रोटेटिंग, या फ्लिप्पिंग करने साथ ही साथ अनडू और रिडू कर सकते हैं। दाईं ओर के बक्से आपको छवि स्केलिंग, क्रॉपिंग और मूल छवि क्रॉपिंग की तुलना में अलग तरह से थंबनेल क्रॉपिंग के लिए अधिक विकल्प देता है। आप और अधिक जानकारी प्राप्त करने के लिए इन बक्सों में सहायता पर क्लिक कर सकते हैं।

en: For more information:
hi_IN: अधिक जानकारी के लिए:

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%s">General Settings</a> section.
hi_IN: अधिकतर विषयों(थीम्स) के लिए, शीर्ष(हेडर) टेक्स्ट आपका साइट शीर्षक और टैगलाइन है, जैसा कि <a href="%s">सामान्य सेटिंग्स</a> अनुभाग में परिभाषित है।

en: For security, click the link below to reset this importer.
hi_IN: सुरक्षा के लिहाज से नीचे दी गई कड़ी पर क्लिक करें जिससे की आयातक पहले जैसी स्थिति में आ जाए.

en: For the writer, established blogger, and inspired author.
hi_IN: लेखक, स्थापित ब्लॉगर, और प्रेरित लेखक के लिए।

en: For this setup you will need to log in to your current domain provider and go through a few steps.
hi_IN: इस सेटअप के लिए आपको अपने मौजूदा डोमेन प्रदाता में लॉग इन करना होगा और कुछ चरणों से गुजरना होगा.

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
hi_IN: बिना कस्टम अवतार के उपयोगकर्ता, या तो एक सामान्य लोगो या अपने ईमेल पते के आधार पर उत्पन्न लोगो प्रदर्शित कर सकते हैं।

en: Force erase personal data
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा मिटाएं

en: Force erasure has failed.
hi_IN: बलपूर्वक मिटाना विफल हो गया है।

en: Foreign Individual
hi_IN: विदेशी व्यक्ति

en: Forget about time-consuming plugin updates and update nags.
hi_IN: समय लेने वाले प्लगइन अपडेट और बार-बार आने वाले नोटिफ़िकेशन को भूल जाएं.

en: Forgot password?
hi_IN: पासवर्ड भूल गए?

en: Forlì-Cesena
hi_IN: फोर्ली-सेसेना

en: Form Submission Error
hi_IN: फॉर्म को जमा करने में त्रुटि

en: Form Submission Success
hi_IN: फॉर्म जमा करने में सफलता

en: Format
hi_IN: प्रारूप

en: Format tools
hi_IN: प्रारूप टूल्स

en: Formats
hi_IN: प्रारूप

en: Formatting
hi_IN: फॉर्मेटिंग

en: Formosa
hi_IN: फॉर्मोसा

en: Forms
hi_IN: फ़ॉर्म्स

en: Fort Nelson
hi_IN: फोर्ट नेलसन

en: Fort Wayne
hi_IN: फ़ोर्ट वैने

en: Fortaleza
hi_IN: फोर्टलेज़ा

en: Fortune is a clean, very flexible and fully responsive WordPress Theme, suited for businesses or non-profit organizations.
hi_IN: फॉर्च्यून एक साफ, बहुत लचीला है और पूरी तरह से संवेदनशील वर्डप्रेस थीम, कारोबार या गैर लाभ संगठनों के लिए अनुकूल है।

en: Forums
hi_IN: फ़ोरम

en: Forums topics
hi_IN: फ़ोरम से जुड़े विषय

en: Forward-slash
hi_IN: फ़ॉर्वर्ड स्लैश

en: Found %1$d updates (%2$s)
hi_IN: %1$d अपडेट्स पाए गए। (%2$s)

en: Found %s
hi_IN: पाया गया %s

en: Found in your order confirmation email.
hi_IN: अपने ऑर्डर की पुष्टि ईमेल में मिला

en: Four Columns
hi_IN: चार कॉलम्स

en: Four.
hi_IN: चार.

en: France
hi_IN: फ्रांस

en: Francisco Morazán
hi_IN: फ्रांसिस्को मोरज़ान

en: Free
hi_IN: निःशुल्क

en: Free .blog domain for one year
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त .blog डोमेन

en: Free Domain for One Year
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त डोमेन

en: Free One-Click Performance
hi_IN: निःशुल्क एक-क्लिक प्रदर्शन

en: Free Purchase
hi_IN: मुफ़्त खरीद

en: Free SSL certificate
hi_IN: मुफ़्त SSL सर्टिफ़िकेट

en: Free SSL certificates
hi_IN: मुफ़्त SSL सर्टिफ़िकेट्स

en: Free Shipping
hi_IN: मुफ़्त शिपिंग

en: Free State
hi_IN: मुक्त राज्य

en: Free WordPress Themes
hi_IN: मुफ़्त WordPress थीम्स

en: Free custom domain
hi_IN: फ़्री कस्टम डोमेन

en: Free domain for One Year
hi_IN: एक साल के लिए फ़्री डोमेन

en: Free domain for first year
hi_IN: पहले साल के लिए मुफ़्त डोमेन

en: Free domain for one year
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त डोमेन

en: Free domain for one year with annual plans.
hi_IN: सालाना प्लान पर पहले साल के लिए मुफ्त डोमेन.

en: Free domain included.
hi_IN: मुफ़्त डोमेन शामिल.

en: Free domain with an annual plan
hi_IN: एक वार्षिक योजना के साथ नि: शुल्क डोमेन

en: Free for one year
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त

en: Free for one year, includes Premium themes
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त, इसमें प्रीमियम थीम्स शामिल हैं

en: Free for one year. Includes Premium themes.
hi_IN: एक वर्ष के लिए मुफ़्त. इसमें प्रीमियम थीम्स शामिल हैं.

en: Free for the first year
hi_IN: पहले साल के लिए मुफ़्त

en: Free migration services through the end of the year. Contact us today to see if you qualify
hi_IN: साल के अंत तक मुफ़्त माइग्रेशन सेवाएं. आज ही हमसे संपर्क करें और जानें कि आप इसके योग्य हैं या नहीं

en: Free migrations
hi_IN: मुफ़्त माइग्रेशन

en: Free one-year domain and all premium themes
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त डोमेन और सभी प्रीमियम थीम्स

en: Free one-year domain and some premium themes
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त डोमेन और कुछ प्रीमियम थीम्स

en: Free one-year domain, plugins, all premium and store themes, WooCommerce
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त डोमेन, प्लगइन्स, सभी प्रीमियम और स्टोर थीम्स, WooCommerce

en: Free one-year domain, plugins, and all premium themes
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त डोमेन, प्लगइन्स, और सभी प्रीमियम थीम्स

en: Free shipping
hi_IN: मुफ़्त शिपिंग

en: Free sites have access to the last 7 days of views, visitors, likes, and comment stats
hi_IN: मुफ़्त साइटों पर पिछले 7 दिनों के व्यूज़, विज़िटर्स, लाइक्स और कमेंट्स का ऐक्सेस होता है

en: Free staging site
hi_IN: फ़्री स्टेजिंग साइट

en: Free staging sites
hi_IN: मुफ़्त स्टेजिंग साइट्स

en: Free subscription
hi_IN: मुफ़्त सदस्यता

en: Free transfer with your plan
hi_IN: अपने प्लान के साथ फ़्री ट्रांसफ़र की सुविधा

en: Free trial*
hi_IN: निःशुल्क परीक्षण*

en: Free with your plan
hi_IN: आपके प्लान के साथ मुफ़्त

en: Free!
hi_IN: मुफ्त!

en: Freedoms
hi_IN: आजादी

en: Freetown
hi_IN: फ्रीटाउन

en: French
hi_IN: फ्रांसिसी

en: French Guiana
hi_IN: फ्रेन्च गियाना

en: French Polynesia
hi_IN: फ्रेंच पोलीनेशिया

en: Frequently Asked Questions
hi_IN: अक्सर पूछे जाने वाले सवाल

en: Frequently asked questions
hi_IN: अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्नों

en: Fri
hi_IN: शुक्र

en: Fribourg
hi_IN: फ़्राइबर्ग

en: Friday
hi_IN: शुक्रवार

[ctx: Friday initial]
en: F
hi_IN: शुक्र

en: From
hi_IN: से

en: From %1$s %2$s
hi_IN: %1$s द्वारा %2$s

en: From %1$s on %2$s %3$s
hi_IN: %1$s द्वारा %2$s %3$s पर

en: From %s
hi_IN: %s से

en: From Computer
hi_IN: संगणक से

en: From URL
hi_IN: यूआरएल से

en: From WP Admin, go to {{strong}}Jetpack > My Jetpack{{/strong}}.
hi_IN: WP एडमिन से, {{strong}}Jetpack> मेरा Jetpack{{/strong}} पर जाएं.

en: From here, you can update individually, enable auto-updates, or update all plugins simultaneously. Oh, and it's all free.
hi_IN: यहां से, आप व्यक्तिगत रूप से अपडेट कर सकते हैं, ऑटो-अपडेट सक्षम कर सकते हैं, या सभी प्लगइन्स को एक साथ अपडेट कर सकते हैं। ओह, और यह सब मुफ़्त है।

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
hi_IN: इस स्क्रीन से आप की समीक्षा की तुलना, और संशोधन को बहाल कर सकते हैं |

en: From this screen you can:
hi_IN: आप इस स्क्रीन से कर सकते हैं |

en: From your pals at WordPress.com
hi_IN: वर्डप्रेस (WordPress.com) पर अपने साथियों से

en: Front Page
hi_IN: मुख्य पृष्ठ

en: Front page
hi_IN: मुखपृष्ठ

en: Frosinone
hi_IN: फ्रोसिनोन

en: Fujian / 福建
hi_IN: फ़ुज़ियान / 福建

en: Fukui
hi_IN: फुकुई

en: Fukuoka
hi_IN: फुकुओका

en: Fukushima
hi_IN: फुकुशिमा

en: Full Jetpack suite with real-time security, instant site search, ad-free video, all CRM extensions, and extra storage for backups and video.
hi_IN: रीयल-टाइम सुरक्षा, तुरंत साइट खोज, विज्ञापन-मुक्त वीडियो, सभी CRM एक्सटेंशन और बैकअप और वीडियो के लिए अतिरिक्त स्टोरेज के साथ पूरा Jetpack सूइट.

en: Full Size
hi_IN: पूरा आकार

en: Full URL path to files
hi_IN: फ़ाइलों के पूर्ण यूआरएल पथ

en: Full Width Template
hi_IN: पूरी चौड़ाई का टेम्पलेट

en: Full control over your data and privacy.
hi_IN: आपके डेटा और गोपनीयता पर पूरा कंट्रोल.

en: Full height
hi_IN: पूरी ऊंचाई

en: Full history, filters & peak times
hi_IN: पूरा इतिहास, फ़िल्टर्स और सबसे ज़्यादा एक्टिविटी वाला समय

en: Full post
hi_IN: पूरा पोस्ट

en: Full text
hi_IN: पूर्ण पाठ

en: Full width
hi_IN: पूर्ण चौड़ाई

en: Fullscreen
hi_IN: पूर्ण स्क्रीन

en: Fullscreen mode
hi_IN: फ़ुल स्क्रीन मोड

en: Fullscreen mode activated.
hi_IN: फ़ुलस्क्रीन मोड सक्रिय

en: Fullscreen mode deactivated.
hi_IN: फ़ुलस्क्रीन मोड निष्क्रिय

en: Fullscreen off.
hi_IN: फ़ुलस्क्रीन बंद।

en: Fullscreen on.
hi_IN: फ़ुलस्क्रीन चालू।

en: Funafuti
hi_IN: फुनफ़ुटी

en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
hi_IN: संस्करण %2$s के बाद से फ़ंक्शन %1$s <strong>बहिष्कृत</strong> है! इसके बजाय %3$s का उपयोग करें।

en: Function %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
hi_IN: %1$s <strong>गलत</strong> तरीके से बुलाया गया था। %2$s %3$s

en: Fălești
hi_IN: फ़ैलेस्टी

en: G &#8212; Suitable for all audiences
hi_IN: जी &#8212; सभी दर्शकों के लिए उपयुक्त

en: GD supported file formats
hi_IN: जीडी समर्थित फ़ाइल स्वरूप

en: GD version
hi_IN: जीडी संस्करण

en: GET STARTED
hi_IN: शुरू करें

en: GMT
hi_IN: जीएमटी

en: GMT+0
hi_IN: जीएमटी+0

en: GMT+1
hi_IN: जीएमटी+1

en: GMT+10
hi_IN: जीएमटी+10

en: GMT+11
hi_IN: जीएमटी+11

en: GMT+12
hi_IN: जीएमटी+12

en: GMT+2
hi_IN: जीएमटी+2

en: GMT+3
hi_IN: जीएमटी+3

en: GMT+4
hi_IN: जीएमटी+4

en: GMT+5
hi_IN: जीएमटी+5

en: GMT+6
hi_IN: जीएमटी+6

en: GMT+7
hi_IN: जीएमटी+7

en: GMT+8
hi_IN: जीएमटी+8

en: GMT+9
hi_IN: जीएमटी+9

en: GMT-0
hi_IN: जीएमटी-0

en: GMT-1
hi_IN: जीएमटी-1

en: GMT-10
hi_IN: जीएमटी-10

en: GMT-11
hi_IN: जीएमटी-11

en: GMT-12
hi_IN: जीएमटी-12

en: GMT-13
hi_IN: जीएमटी-13

en: GMT-14
hi_IN: जीएमटी-14

en: GMT-2
hi_IN: जीएमटी-2

en: GMT-3
hi_IN: जीएमटी-3

en: GMT-4
hi_IN: जीएमटी-4

en: GMT-5
hi_IN: जीएमटी-5

en: GMT-6
hi_IN: जीएमटी-6

en: GMT-7
hi_IN: जीएमटी-7

en: GMT-8
hi_IN: जीएमटी-8

en: GMT-9
hi_IN: जीएमटी-9

en: GMT0
hi_IN: जीएमटी0

en: GSTIN (optional)
hi_IN: GSTIN (वैकल्पिक)

en: GUID for the post, as it exists in the database.
hi_IN: इस पोस्ट की जीयूआईडी, जैसा कि डाटाबेस में है।

en: GUID for the post, transformed for display.
hi_IN: पोस्ट के लिए GUID, प्रदर्शन के लिए परिवर्तित।

en: GUID for the revision, as it exists in the database.
hi_IN: संशोधन के लिए GUID, जैसा कि यह डेटाबेस में मौजूद है।

en: Gabon
hi_IN: गॅवन

en: Gaborone
hi_IN: गबोरोने

en: Gabrovo
hi_IN: गैब्रोवो

en: Gaibandha
hi_IN: गैबंधा

en: Galapagos
hi_IN: गैलापागोस

en: Galați
hi_IN: गलासी

en: Galician
hi_IN: गैलिसियाई

en: Galleries
hi_IN: गैलेरियां

en: Gallery
hi_IN: दीर्घा

en: Gallery (%s)
hi_IN: गैलरी (%s)

en: Gallery Settings
hi_IN: गैलरी सेटिंग्स

en: Gallery caption text
hi_IN: गेलरी कैप्शन टेक्स्ट

en: Gallery columns:
hi_IN: गैलरी कॉलम:

en: Galway
hi_IN: गॉलवे

en: Galápagos
hi_IN: गैलापागोस

en: Gambia
hi_IN: गाम्बिया

en: Gambier
hi_IN: गैंबियर

en: Gandaki
hi_IN: गंडकी

en: Gansu / 甘肃
hi_IN: गांसु/甘肃

en: Garissa
hi_IN: गरिसा

en: Gather blocks in a container.
hi_IN: एक कंटेनर में ब्लॉक इकट्ठा करें।

en: Gauteng
hi_IN: गौतेंग

en: Gaza
hi_IN: ग़ज़ा

en: Gaziantep
hi_IN: गजियानटेप

en: Gazipur
hi_IN: गाज़ीपुर

en: Gbarpolu
hi_IN: गबरपोलु

en: Geita
hi_IN: गीता

en: General
hi_IN: सामान्य

en: General Settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग

en: General settings
hi_IN: सामान्य सेटिंग्स

en: Generate CSV
hi_IN: सीएसवी उत्पन्न करें

en: Generate Password
hi_IN: पासवर्ड बनाएं

en: Generate password
hi_IN: पासवर्ड बनाएं

en: Generating preview…
hi_IN: पूर्वावलोकन बना रहे है...

en: Generative AI
hi_IN: जनरेटिव AI

[ctx: Generic label for block inserter button]
en: Add block
hi_IN: ब्लॉक जोड़े

[ctx: Generic label for pattern inserter button]
en: Add pattern
hi_IN: पैटर्न जोड़ें

en: Geneva
hi_IN: जिनेवा

en: Genova
hi_IN: जेनोवा

en: Genre
hi_IN: शैली

en: Genre: %s.
hi_IN: शैली: %s.

en: Geolocation enabled?
hi_IN: जियोलोकेशन सक्षम?

en: Georgia
hi_IN: जार्जिया

en: German
hi_IN: जर्मन

en: Germany
hi_IN: जर्मनी

en: Get %(plan)s
hi_IN: %(plan)s प्राप्त करें

en: Get %(plan)s plan
hi_IN: %(plan)s प्लान प्राप्त करें

en: Get %(plan)s plan %(priceString)s
hi_IN: %(plan)s प्लान %(priceString)s पाएं

en: Get %(plan)s {{span}}%(priceString)s{{/span}}
hi_IN: %(plan)s प्राप्त करें {{span}}%(priceString)s{{/span}}

en: Get %(plan)s ⋅ %(priceString)s
hi_IN: %(plan)s प्राप्त करें ⋅ %(priceString)s

en: Get %(planTitle)s
hi_IN: %(planTitle)s प्राप्त करें

en: Get %(planTitle)s - %(planPrice)s/month
hi_IN: %(planTitle)s - %(planPrice)s/माह प्राप्त करें

en: Get %(productName)s plan
hi_IN: %(productName)s प्लान प्राप्त करें

en: Get %s
hi_IN: %s प्राप्त करें

en: Get %s plan
hi_IN: %s प्लान प्राप्त करें

en: Get 24/7 support from our expert team.
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से 24/7 सहायता पाएं.

en: Get 30 social shares per month to promote your posts on Facebook, Tumblr and more.
hi_IN: Facebook, Tumblr और अन्य प्लेटफ़ॉर्म पर अपने पोस्ट को प्रमोट करने के लिए हर महीने 30 सोशल शेयर पाएं.

en: Get 30 social shares per month to promote your posts on Facebook, Tumblr, and more.
hi_IN: Facebook, Tumblr, और अन्य प्लेटफ़ॉर्म पर अपने पोस्ट को प्रमोट करने के लिए हर महीने 30 सोशल मीडिया पोस्ट शेयर पाएं.

en: Get Apps
hi_IN: ऐप्स पाएँ

en: Get Backup Daily
hi_IN: बैकअप डेली प्राप्त करें

en: Get Backup Real-time
hi_IN: बैकअप रियल-टाइम प्राप्त करें

en: Get Complete
hi_IN: पूर्ण हो जाओ

en: Get Essential
hi_IN: Essential प्लान प्राप्त करें

en: Get Involved
hi_IN: शामिल होइये

en: Get Jetpack VideoPress
hi_IN: जेटपैक वीडियोप्रेस प्राप्त करें

en: Get Performance
hi_IN: Performance प्लान प्राप्त करें

en: Get Premium
hi_IN: प्रीमियम पाएं

en: Get Pressable
hi_IN: Pressable इस्तेमाल करें

en: Get Security Daily
hi_IN: प्रतिदिन सुरक्षा प्राप्त करें

en: Get Security Real-time
hi_IN: सुरक्षा वास्तविक समय में प्राप्त करें

en: Get Shortlink
hi_IN: लघु कड़ी प्राप्त करें

en: Get Slack notifications with every new P2 post.
hi_IN: हर नए P2 पोस्ट के साथ स्लैक नोटिफिकेशन प्राप्त करें।

en: Get Started
hi_IN: प्रारंभ करें

en: Get Upgraded
hi_IN: अपग्रेड हो जाओ

en: Get Version %s
hi_IN: पाएँ संस्करण %s

en: Get WordPress Apps for any screen
hi_IN: किसी भी स्क्रीन के लिए वर्डप्रेस ऐप्स प्राप्त करें

en: Get Wordpress VIP
hi_IN: Wordpress VIP इस्तेमाल करें

en: Get Wordpress.com
hi_IN: Wordpress.com इस्तेमाल करें

en: Get a custom domain – like <i>yourgroovydomain.com</i> – free for the first year.
hi_IN: एक कस्टम डोमेन पाएं - जैसे <i>yourgroovydomain.com</i> - पहले साल फ़्री.

en: Get a custom domain – like {{i}}yourgroovydomain.com{{/i}} – free for the first year.
hi_IN: एक कस्टम डोमेन पाएं - जैसे {{i}}yourgroovydomain.com{{/i}} - पहले साल फ़्री.

en: Get a domain authorization code.
hi_IN: डोमेन ऑथराइज़ेशन कोड प्राप्त करें.

en: Get a free custom .blog domain for one year. Premium domains not included. Your domain will renew at its regular price.
hi_IN: एक साल के लिए एक मुफ़्त कस्टम .blog डोमेन प्राप्त करें. इसमें प्रीमियम डोमेन शामिल नहीं हैं. आपका डोमेन अपनी नियमित कीमत पर रिन्यू होगा.

en: Get a free domain for one year.
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त डोमेन पाएँ.

en: Get a free website and be on your way to publishing your first post in less than five minutes.
hi_IN: एक मुफ़्त वेबसाइट प्राप्त करें और पांच मिनट से भी कम समय में अपनी पहली पोस्ट पब्लिश करें.

en: Get a recurring discount and more flexible billing
hi_IN: बार-बार मिलने वाली छूट और आसान बिलिंग का लाभ

en: Get a taste of the world’s most popular CMS & blogging software.
hi_IN: दुनिया के सबसे लोकप्रिय CMS और ब्लॉगिंग सॉफ़्टवेयर का अनुभव लें.

en: Get a taste of the world’s most popular eCommerce software.
hi_IN: दुनिया के सबसे लोकप्रिय ई-कॉमर्स सॉफ़्टवेयर का अनुभव लें.

en: Get a taste of unlimited performance and unbeatable uptime
hi_IN: अनलिमिटेड परफॉर्मेंस और शानदार अपटाइम का अनुभव पाएं

en: Get answers from our AI assistant, with access to 24/7 expert human support on paid plans.
hi_IN: हमारे AI असिस्टेंट से जवाब पाएं, और पेड प्लान पर 24/7 एक्सपर्ट ह्यूमन सपोर्ट का भी लाभ उठाएं.

en: Get detailed insights on your site’s traffic
hi_IN: अपनी साइट के ट्रैफ़िक पर विस्तृत जानकारी प्राप्त करें

en: Get every WordPress update. And every patch. Automatically.
hi_IN: WordPress से जुड़े सभी अपडेट पाएं. और हर पैच भी. ऑटोमैटिक तरीके से.

en: Get familiar with the sites management dashboard
hi_IN: साइट्स प्रबंधन डैशबोर्ड से परिचित हों

en: Get full traffic history, with the ability to filter to a specific date range, as well as access to deeper insights like your site’s most popular time and date.
hi_IN: साइट की पूरी ट्रैफ़िक जानकारी पाएं. साथ ही, किसी खास तारीख़ की सीमा के अनुसार फ़िल्टर करें, और अपनी साइट के सबसे लोकप्रिय समय और तारीख़ जैसी गहरी इनसाइट्स भी देखें.

en: Get help here
hi_IN: यहां मदद प्राप्त करें

en: Get help here</a>
hi_IN: यहां मदद प्राप्त करें</a>

en: Get help resolving this issue.
hi_IN: इस समस्या को हल करने में सहायता प्राप्त करें।

en: Get it on
hi_IN: इसे प्राप्त करें

en: Get linked object.
hi_IN: लिंक किया गया ऑब्जेक्ट प्राप्त करें।

en: Get matched with an expert WordPress agency
hi_IN: किसी एक्सपर्ट WordPress एजेंसी से जुड़ें

en: Get mobile app
hi_IN: मोबाइल ऐप प्राप्त करें

en: Get next-level protection with real-time backups, real-time scan and all essential security tools.
hi_IN: रियल टाइम बैकअप, रियल टाइम स्कैन और सभी ज़रूरी सुरक्षा टूल्स के साथ शानदार सुरक्षा प्राप्त करें.

en: Get notified immediately when a site needs attention
hi_IN: जब किसी साइट पर ध्यान देने की आवश्यकता हो तो तुरंत सूचना प्राप्त करें

en: Get ready to start selling
hi_IN: बिक्री शुरू करने के लिए तैयार हो जाओ

en: Get real-time shipping prices, print labels and give your customers tracking codes.
hi_IN: रियल-टाइम शिपिंग कीमत देखें, लेबल प्रिंट करें और अपने ग्राहकों को ट्रैकिंग कोड दें.

en: Get set up support
hi_IN: सेटअप करने से जुड़ा सपोर्ट पाएं

en: Get started
hi_IN: प्रारंभ करें

en: Get started faster with a basic 5-page site.
hi_IN: 5-पेज वाली बुनियादी साइट के साथ तेज़ी से शुरू करें.

en: Get started for free
hi_IN: निःशुल्क आरंभ करें

en: Get started here
hi_IN: यहाँ से शुरुआत करें

en: Get started today
hi_IN: आज से शुरुआत करें

en: Get started with all the basics.
hi_IN: बेसिक सुविधाओं के साथ तुरंत शुरू करें.

en: Get support from our expert, friendly Happiness team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट और फ़्रेंडली हैप्पीनेस टीम से मदद पाएं

en: Get support from our expert, friendly Happiness team.
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट और फ़्रेंडली हैप्पीनेस टीम से मदद पाएं.

en: Get support through our user community forums.
hi_IN: हमारे उपयोगकर्ता समुदाय फ़ोरम के ज़रिए सपोर्ट पाएं.

en: Get the app
hi_IN: ऐप इंस्टॉल करें

en: Get the apps
hi_IN: ऐप्स इंस्टॉल करें

en: Get the best out of your %s site in 2024
hi_IN: 2024 में अपनी %s साइट से सर्वोत्तम लाभ प्राप्त करें

en: Get the best out of your site
hi_IN: अपनी साइट से अधिकतम लाभ उठाएं

en: Get the best value for money by paying for two years in advance, taking down the cost of your %1$s plan to just <b>%2$s</b> per year. This way you’ll also ensure uninterrupted service as you won’t have to worry about renewing your plan.
hi_IN: दो साल पहले भुगतान करके पैसे का सर्वोत्तम मूल्य प्राप्त करें, जिससे आपकी %1$s योजना की लागत घटकर केवल <b>%2$s</b> प्रति वर्ष हो जाएगी। इस तरह आप निर्बाध सेवा भी सुनिश्चित करेंगे क्योंकि आपको अपनी योजना को नवीनीकृत करने के बारे में चिंता करने की ज़रूरत नहीं होगी।

en: Get the best value for your money by paying for two years in advance, bringing down the cost of your %1$s plan to just %2$s/year.
hi_IN: दो साल का अग्रिम भुगतान करके बेहतरीन वैल्यू पाएं — आपकी %1$s प्लान की कीमत घटकर सिर्फ %2$s प्रति वर्ष रह जाती है.

en: Get the extra site performance of high-frequency CPUs, as standard.
hi_IN: स्टैंडर्ड के रूप में हाई-फ्रीक्वेंसी CPU से अपनी साइट की परफॉर्मेंस बढ़ाएं.

en: Get the full Jetpack suite with real-time security tools, improved site performance, and tools to grow your business.
hi_IN: रीयल-टाइम सिक्योरिटी टूल्स, बेहतर साइट परफॉर्मेंस, और अपने बिज़नेस को बढ़ाने वाले टूल्स के साथ पूरा Jetpack सूइट पाएं.

en: Get the full power of Jetpack with all Security, Performance, Growth, and Design tools.
hi_IN: सभी सुरक्षा, प्रदर्शन, वृद्धि और डिज़ाइन टूल के साथ जेटपैक की पूरी शक्ति प्राप्त करें।

en: Get the value of an individual field.
hi_IN: एक अलग-अलग फ़ील्ड का मान प्राप्त करें।

en: Get two months free with yearly pricing
hi_IN: वार्षिक मूल्य निर्धारण के साथ दो महीने मुफ्त पाएं

en: Get up to 70% off!
hi_IN: 70% तक छूट पाओ!

en: Get your free domain when you check out and purchase any paid annual plan.
hi_IN: जब आप चेकआउट के दौरान कोई भी पेड सालाना प्लान खरीदेंगे, तो आपको एक डोमेन फ़्री में मिलेगा.

en: Get your instructions
hi_IN: अपने निर्देश प्राप्त करें

en: Getting the theme ready
hi_IN: थीम को तैयार किया जा रहा है

en: Getting your domain
hi_IN: अपना डोमेन पाएं

en: Ghana
hi_IN: घाना

en: Gharbia
hi_IN: ग़र्बिया

en: Ghardaïa
hi_IN: घरदाइया

en: Ghazvin (قزوین)
hi_IN: ग़ज़विन (قزوین)

en: Ghostscript version
hi_IN: घोस्टस्क्रिप्ट संस्करण

en: Gibraltar
hi_IN: जिब्राल्टर

en: Gift
hi_IN: गिफ़्ट

en: Gift Cards
hi_IN: गिफ़्ट कार्ड

en: Gifu
hi_IN: गिफू

en: Gilan (گیلان)
hi_IN: गिलान (گیلان)

en: Gilgit Baltistan
hi_IN: गिलगित बाल्टिस्तान

en: Gipuzkoa
hi_IN: गिपुज़कोआ

en: Giresun
hi_IN: ग्रियर्सन

en: Girona
hi_IN: गिरोना

en: Gisborne
hi_IN: गिस्बोर्न

en: Git commands and GitHub Deployments
hi_IN: Git कमांड और GitHub डिप्लोयमेंट

en: Giurgiu
hi_IN: गिउर्गिउ

en: Give customers the freedom to build their own products utilizing your existing items.
hi_IN: ग्राहकों को आपकी मौजूदा वस्तुओं का उपयोग करके अपने खुद के प्रॉडक्ट्स का निर्माण करने दें.

en: Give the feed a title (optional):
hi_IN: फ़ीड के लिए शीर्षक दें (वैकल्पिक):

en: Give your menu a name, then click Create Menu.
hi_IN: अपने मेनू को एक नाम दीजिए, फिर मेनू बनाएँ(क्रिएट मेनू) क्लिक करें।

en: Give your website a year-end glow-up ✨
hi_IN: अपनी वेबसाइट को साल के अंत का ग्लो-अप दें  ✨

en: Giza
hi_IN: गीज़ा

en: Gjirokastër
hi_IN: जीरोकास्टर

en: Glace Bay
hi_IN: ग्लेसे बे

en: Glarus
hi_IN: ग्लारस

en: Global CDN
hi_IN: ग्लोबल CDN

en: Global CDN with 28+ locations
hi_IN: 28 से ज़्यादा लोकेशन पर ग्लोबल CDN

en: Global Settings
hi_IN: ग्लोबल सेटिंग्स

en: Global Styles
hi_IN: वैश्विक शैलियाँ

en: Global edge caching
hi_IN: ग्लोबल एज कैशिंग

en: Global infrastructure
hi_IN: ग्लोबल इंफ़्रास्ट्रक्चर

en: Global settings.
hi_IN: वैश्विक सेटिंग्स.

en: Global shortcuts
hi_IN: वैश्विक शॉर्टकट

en: Global styles.
hi_IN: वैश्विक स्टाइल।

en: Glodeni
hi_IN: ग्लोडेनी

en: Go
hi_IN: जाओ

en: Go Back
hi_IN: पीछे जाएँ

en: Go back
hi_IN: पीछे जाएँ

en: Go back to the site you just supported to continue enjoying their content.
hi_IN: उस साइट पर वापस जाएं, जिसे आपने अभी-अभी सपोर्ट किया है और उनके कॉन्टेंट का आनंद लेना जारी रखें.

en: Go back to the theme showcase
hi_IN: थीम शोकेस पर वापस जाएँ

en: Go deeper into site stats and insights with Google Analytics
hi_IN: साइट के आंकड़े और इनसाइट्स को Google Analytics के साथ गहराई से समझें

en: Go further, together
hi_IN: साथ मिलकर, आगे बढ़ें

en: Go through our tutorials
hi_IN: हमारे ट्यूटोरियल्स देखें

en: Go to %s
hi_IN: %s पर जाओ

en: Go to DNS records
hi_IN: DNS रिकॉर्ड पर जाएं

en: Go to Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड पर जाएं

en: Go to Importers
hi_IN: इम्पोर्टर पर जाएँ

en: Go to My Site
hi_IN: मेरी साइट पर जाएं

en: Go to Plugin Installer
hi_IN: प्लगइन इंस्टालर पर जाएं

en: Go to Search Dashboard
hi_IN: सर्च डैशबोर्ड पर जाएं

en: Go to Site Editor
hi_IN: साइट संपादक पर जाएँ

en: Go to Theme Installer
hi_IN: थीम इंस्टालर पर जाएं

en: Go to Themes page
hi_IN: थीम पृष्ठ पर जाएं

en: Go to WordPress Updates page
hi_IN: वर्डप्रेस अपडेट पृष्ठ पर जाएं

en: Go to checkout
hi_IN: परिक्षण के लिए जाएं

en: Go to inbox
hi_IN: इनबॉक्स में जाएं

en: Go to parent Navigation block
hi_IN: पेरेंट नेविगेशन ब्लॉक पर जाएं

en: Go to shop
hi_IN: शाॅप पृष्ठ पर जाएँ

en: Go to the Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड पर जाएं

en: Go to the Plugins screen
hi_IN: प्लगइन्स स्क्रीन पर जाएं

en: Go to the Themes screen
hi_IN: थीम्स स्क्रीन पर जाएं

en: Go to the first page
hi_IN: प्रथम पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the last page
hi_IN: अंतिम पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the next page
hi_IN: अगले पृष्ठ पर जाएं

en: Go to the previous page
hi_IN: पिछले पृष्ठ पर जाएं

en: Go to theme sources
hi_IN: थीम स्रोतों पर वापस जाएं

en: Go to top
hi_IN: शीर्ष पर जाएं

en: Go to your WP Admin Dashboard and {{strong}}add a new plugin{{/strong}}.
hi_IN: अपने WP एडमिन डैशबोर्ड पर जाएं और {{strong}}एक नया प्लगइन जोड़ें{{/strong}}.

en: Go to {{strong}}Jetpack > My Jetpack{{/strong}}.
hi_IN: {{strong}}Jetpack > मेरे Jetpack{{/strong}} मे जाएं.

en: Goa
hi_IN: गोवा

en: Godthab
hi_IN: गॉडहॅप

en: Goiás
hi_IN: गोइयास

en: Golestan (گلستان)
hi_IN: गोलेस्तान (گلستان)

en: Gomba
hi_IN: गोम्बा

en: Gombe
hi_IN: गोम्बे

en: Good
hi_IN: अच्छा

en: Good news! Your DNS provider for %s supports a simple click-through way to connect your domain to WordPress.com. Use the button below and follow the on-screen instructions. You might need to log in to your DNS provider account so make sure you have your credentials at hand.
hi_IN: अच्छी खबर है! %s के लिए आपका DNS प्रदाता WordPress.com से अपने डोमेन को कनेक्ट करने के लिए आसान क्लिक-थ्रू तरीका सपोर्ट करता है. नीचे दिए गए बटन का इस्तेमाल करें और ऑन-स्क्रीन निर्देशों का पालन करें. आपको अपने DNS प्रदाता खाते में लॉग इन करने की आवश्यकता हो सकती है, इसलिए सुनिश्चित करें कि आपके पास अपने क्रेडेंशियल्स हैं.

en: Goods and Services
hi_IN: वस्तुएं और सेवाएं

en: Google
hi_IN: गूगल

en: Google Analytics
hi_IN: गूगल एनालिटिक्स

en: Google Analytics integration
hi_IN: Google Analytics इंटीग्रेशन

en: Google Apps
hi_IN: Google ऐप्स

en: Google Business Profile
hi_IN: Google Business प्रोफ़ाइल

[ctx: Google Font Name and Variants]
en: Noto Serif:400,400i,700,700i
hi_IN: नोटो सेरिफ़:400,400i,700,700i

en: Google Listings & Ads
hi_IN: Google लिस्टिंग और विज्ञापन

en: Google+
hi_IN: गूगल+

en: Goose Bay
hi_IN: गूस बे

en: Gopalganj
hi_IN: गोपालगंज

en: Gorizia
hi_IN: गोरिज़िया

en: Gorj
hi_IN: गोरज

en: Gorontalo
hi_IN: गोरोंतालो

en: Got It!
hi_IN: समझ लिया!

en: Got it
hi_IN: समझ गये

en: Government
hi_IN: सरकार

en: Gracias a Dios
hi_IN: ग्रेसियस ए डिओस

en: Gradient
hi_IN: ग्रेडिएंट

en: Gradient code: %s
hi_IN: ग्रेडिएन्ट कोड: %s

en: Gradient name
hi_IN: ग्रेडिएंट नाम

en: Gradient options
hi_IN: ग्रेडिएंट विकल्प

en: Gradient: %s
hi_IN: ग्रेडिएंट: %s

en: Granada
hi_IN: ग्रेनेडा

en: Grand Bassa
hi_IN: ग्रैंड बासा

en: Grand Cape Mount
hi_IN: ग्रैंड केप माउंट

en: Grand Gedeh
hi_IN: ग्रैंड गेदेह

en: Grand Kru
hi_IN: ग्रैंड क्रु

en: Grand Turk
hi_IN: ग्रांड तुर्क

en: Grand total.
hi_IN: कुल जोड़ |

en: Graubünden
hi_IN: ग्रुबुन्डेन

en: Gravatar
hi_IN: ग्रवटार

en: Gravatar Logo
hi_IN: जीआरअवतार लोगो

en: Gravatar Profile
hi_IN: ग्रवटार  प्रोफाइल

en: Gravatar accounts and profiles are free. You can log in to thousands of sites across the web with one Gravatar account.
hi_IN: Gravatar अकाउंट और प्रोफाइल मुफ़्त हैं. आप एक ही Gravatar अकाउंट से वेब पर हजारों साइट्स में लॉग इन कर सकते हैं.

en: Gray
hi_IN: भूरा

en: Great Choice!
hi_IN: बेहतरीन विकल्प!

en: Great Choices!
hi_IN: बेहतर विकल्प!

en: Great News!
hi_IN: अच्छी खबर!

en: Great job!
hi_IN: अच्छा काम!

en: Great job! Your site currently passes all site health checks.
hi_IN: अच्छा काम! आपकी साइट वर्तमान में सभी साइट स्वास्थ्य जांच से गुजरती है।

en: Greater Accra
hi_IN: ग्रेटर अक्रा

en: Greece
hi_IN: ग्रीस

en: Greek
hi_IN: य़ूनानी

en: Green
hi_IN: हरा

en: Greenland
hi_IN: ग्रीनलैंड

en: Greenwich
hi_IN: ग्रीनविच

en: Grenada
hi_IN: ग्रेनेडा

en: Grid
hi_IN: ग्रिड

en: Grid Layout
hi_IN: ग्रिड लेआउट

en: Grid item position
hi_IN: ग्रिड आइटम स्थिति

en: Grid items are placed automatically depending on their order.
hi_IN: ग्रिड आइटम को उनके क्रम के आधार पर स्वचालित रूप से रखा जाता है।

en: Grid items can be manually placed in any position on the grid.
hi_IN: ग्रिड आइटम को मैन्युअल रूप से ग्रिड पर किसी भी स्थान पर रखा जा सकता है।

en: Grid view
hi_IN: ग्रिड दृश्य

en: Grosseto
hi_IN: ग्रोसिटो

en: Group
hi_IN: समूह

en: Group blocks together. Select a layout:
hi_IN: ब्लॉकों को समूहित करें। एक लेआउट का चयन करें:

en: Group by
hi_IN: समूह द्वारा:

en: Group type.
hi_IN: समूह प्रकार

en: Grow globally by accepting 135+ currencies.
hi_IN: 135 से ज़्यादा मुद्राएं स्वीकार करके अपनी साइट को वैश्विक स्तर पर बढ़ाएं.

en: Grow your audience effortlessly.
hi_IN: अपनी ऑडियंस की संख्या आसानी से बढ़ाएं.

en: Grow your audience effortlessly.{{br}}{{/br}}{{br}}{{/br}}This bundle includes:{{ul}}{{li}}Stats (10k site views - upgradeable){{/li}}{{li}}Social{{/li}}{{li}}Newsletter and monetization tools{{/li}}{{/ul}}
hi_IN: अपनी ऑडियंस की संख्या आसानी से बढ़ाएं.{{br}}{{/br}}{{br}}{{/br}}इस बंडल में ये शामिल हैं:{{ul}}{{li}}आंकड़े (10k साइट व्यूज़- अपग्रेड किए जा सकने वाले){{/li}}{{li}}सोशल मीडिया{{/li}}{{li}}न्यूज़लेटर और मोनेटाइज़ेशन टूल्स{{/li}}{{/ul}}

en: Grow your business with video, social, and CRM tools
hi_IN: वीडियो, सामाजिक और CRM टूल्स के साथ अपना बिज़नेस बढ़ाएं

en: Grow your network and make friends.
hi_IN: अपना नेटवर्क बढ़ाएँ और मित्र बनाएँ।

en: Grow your online store with commerce-optimized extensions.
hi_IN: कॉमर्स-ऑप्टिमाइज़्ड एक्सटेंशन्स के साथ अपना ऑनलाइन स्टोर बढ़ाएं.

en: Grow your site traffic without worrying about limitations.
hi_IN: लिमिटेशन की परवाह किए बिना अपनी साइट का ट्रैफ़िक बढ़ाएं.

en: Grow your site without limits — unlimited content, users, and traffic.
hi_IN: अपनी साइट को बिना किसी सीमा के बढ़ाएं — अनलिमिटेड कंटेंट, यूज़र्स और ट्रैफ़िक के साथ.

en: Grow your store as big as you want with the ability to add and sell unlimited products and services.
hi_IN: अनलिमिटेड प्रॉडक्ट्स और सेवाओं को जोड़ने और बिक्री करने की क्षमता के साथ अपने स्टोर को जितना चाहें उतना बड़ा करें.

en: Grow your store as big as you want with the ability to add unlimited products and services.
hi_IN: अनलिमिटेड प्रॉडक्ट्स और सेवाओं को जोड़ने की क्षमता के साथ अपने स्टोर को जितना चाहें उतना बड़ा करें.

en: Grow your subscribers with simple subscribe forms
hi_IN: आसान सब्सक्राइब फ़ॉर्म्स का इस्तेमाल करके अपने सब्सक्राइबर बढ़ाएं.

en: Growth and monetization tools
hi_IN: साइट के विकास और आय बढ़ाने वाले टूल्स

en: Guadalajara
hi_IN: ग्वाडलाजारा

en: Guadalcanal
hi_IN: गुआडलकैनाल

en: Guadeloupe
hi_IN: गुआदेलूप

en: Guainía
hi_IN: गुआनिया

en: Guairá
hi_IN: गुएरा

en: Guam
hi_IN: गुआम

en: Guanacaste
hi_IN: गुआनाकास्ट

en: Guanajuato
hi_IN: गुआनाजुआतो

en: Guangdong / 广东
hi_IN: गुआंग्डोंग/广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
hi_IN: गुआंग्शी ज़ुआंग / 广西壮族

en: Guatemala
hi_IN: ग्वाटेमाला

en: Guaviare
hi_IN: गुआवियारे

en: Guayaquil
hi_IN: ग्वेक्विल

en: Guayas
hi_IN: गुयास

en: Guelma
hi_IN: गुएलमा

en: Guernsey
hi_IN: गुएर्न्से

en: Guerrero
hi_IN: ग्युरेरो

en: Guide controls
hi_IN: गाइड नियंत्रण

en: Guides
hi_IN: गाइड

en: Guimaras
hi_IN: गुइमारस

en: Guinea
hi_IN: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi_IN: गिनी बिस्साऊ गणराज्य

en: Guizhou / 贵州
hi_IN: गुइझोउ / 贵州

en: Gujarat
hi_IN: गुजरात

en: Gulu
hi_IN: गुलु

en: Guna Yala
hi_IN: गुना याला

en: Gunma
hi_IN: गुम्मा

en: Gutenberg
hi_IN: गुटेनबर्ग

en: Guyana
hi_IN: गुयाना

en: Guárico
hi_IN: ग्वारिको

en: Győr-Moson-Sopron
hi_IN: ग्योर-मोसोन-सोप्रोन

en: Gümüşhane
hi_IN: गुमुशाने

en: H1
hi_IN: एच1

en: H2
hi_IN: एच2

en: H3
hi_IN: एच3

en: H4
hi_IN: एच4

en: H5
hi_IN: एच5

en: H6
hi_IN: एच6

en: HTML
hi_IN: एचटीएमएल

en: HTML Embed
hi_IN: एचटीएमएल एम्बेड

en: HTML anchor
hi_IN: HTML एंकर

en: HTML caption for the attachment, transformed for display.
hi_IN: संलगित के एचटीएमएल अनुशीर्षक को प्रदशि॔त हेतु परिवर्तित किया गया ।

en: HTML content for the comment, transformed for display.
hi_IN: टिप्पणी के लिए एचटीएमएल  सामग्री, प्रदर्शन के लिए रूपांतरित।

en: HTML content for the post, transformed for display.
hi_IN: पोस्ट के लिए HTML सामग्री, प्रदर्शन के लिए परिवर्तित।

en: HTML description for the attachment, transformed for display.
hi_IN: संलग्नित के लिए HTML विवरण, प्रदर्शन के लिए परिवर्तित किया गया।

en: HTML description of the term.
hi_IN: टर्म का एच टी एम एल विवरण

en: HTML element
hi_IN: एचटीएमएल एलिमेंट

en: HTML excerpt for the post, transformed for display.
hi_IN: पोस्ट के लिए HTML अंश, प्रदर्शन के लिए परिवर्तित।

en: HTML representation of the widget admin form.
hi_IN: विजेट व्यवस्थापक फॉर्म का HTML प्रतिनिधित्व।

en: HTML representation of the widget.
hi_IN: विजेट का HTML प्रतिनिधित्व।

[ctx: HTML tag]
en: Address
hi_IN: पता

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
hi_IN: पूर्वस्वरूपित

en: HTML template
hi_IN: एच टी एम एल (HTML) टेंपलेट

en: HTML title for the object, transformed for display.
hi_IN: ऑब्जेक्ट के लिए, प्रदर्शन के लिए परिवर्तित किया गया, HTML शीर्षक

en: HTML title for the post, transformed for display.
hi_IN: पोस्ट के लिए, प्रदर्शन के लिए परिवर्तित किया गया, HTML शीर्षक

en: HTML title for the template, transformed for display.
hi_IN: टेम्पलेट के लिए HTML शीर्षक, प्रदर्शन के लिए रूपांतरित।

en: HTML title for the term.
hi_IN: टर्म हेतु एचटीएमएल शीर्षक।

en: HTTP Requests
hi_IN: एचटीटीपी (HTTP) अनुरोध

en: HTTP requests are blocked
hi_IN: एचटीटीपी रिक्वेस्ट ब्लॉक की गयी है

en: HTTP requests are partially blocked
hi_IN: एचटीटीपी (HTTP) अनुरोध आंशिक रूप से अवरुद्ध है

en: HTTPS request failed.
hi_IN: HTTPS अनुरोध विफल रहा।

en: HTTPS status
hi_IN: HTTPS की स्थिति

en: Habiganj
hi_IN: हाबीगंज

en: Hainan / 海南
hi_IN: हैनान / 海南

en: Haiti
hi_IN: हैती

en: Haitian Creole
hi_IN: हैतियाई क्रेओल

en: Hajdú-Bihar
hi_IN: हजदु-बिहार

en: Hakkari
hi_IN: हक्कारी

en: Halifax
hi_IN: हैलिफ़ैक्स

en: Hamadan (همدان)
hi_IN: हमादान (همدان)

en: Hamburg
hi_IN: हैम्बर्ग

en: Hanover
hi_IN: हनोवर

en: Harare
hi_IN: हरारे

en: Harbin
hi_IN: हार्बिन

en: Hardap
hi_IN: हार्डैप

en: Harghita
hi_IN: हरघिता

en: Haryana
hi_IN: हरियाणा

en: Haskovo
hi_IN: हास्कोवो

en: Hatay
hi_IN: हटे

en: Hato Mayor
hi_IN: हाटो मेयर

en: Havana
hi_IN: हवाना

en: Have a coupon?
hi_IN: कोई कूपन है?

en: Have a default theme available
hi_IN: एक डिफ़ॉल्ट थीम उपलब्ध है

en: Have a question?
hi_IN: क्या आपका कोई सवाल है?

en: Have more questions?
hi_IN: और भी अधिक सवाल हैं?

en: Have questions?
hi_IN: कोई सवाल?

en: Have questions? Please see Gravatar's {{a}}documentation here{{/a}}.
hi_IN: क्या आपके कोई सवाल हैं? कृपया Gravatar के {{a}}दस्तावेज़ यहां{{/a}} देखें.

en: Have you tried our apps?
hi_IN: क्या आपने हमारे ऐप्स आज़माकर देखे हैं?

en: Having trouble logging in to your account? Complete these easy steps to get back in.
hi_IN: आपको अपने खाते में लॉग इन करने में समस्या हो रही है? वापस लॉगिन करने के लिए इन आसान चरणों को पूरा करें.

en: Hawaii
hi_IN: हवाई

en: Hawke’s Bay
hi_IN: हॉक की खाड़ी

en: Head to your inbox and confirm your email address %s.
hi_IN: अपने इनबॉक्स पर जाएं और अपने ईमेल पते %s की पुष्टि करें।

en: Header
hi_IN: शीर्ष

en: Header Image
hi_IN: शीर्ष चित्र

en: Header Media
hi_IN: हेडर मीडिया

en: Header Menu
hi_IN: हैडर मेनू

en: Header Text
hi_IN: शीर्षक पाठ

en: Header Text Color
hi_IN: शीर्ष वाक्य का रंग

en: Header Video
hi_IN: हैडर वीडियो

en: Header cell
hi_IN: हैडर सेल

en: Header cell text
hi_IN: हैडर सेल टेक्स्ट

en: Header label
hi_IN: हैडर लेबल

en: Header section
hi_IN: हेडर सेक्शन

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
hi_IN: शीर्ष लेख(हैडर) अपडेट कर दिया गया। यह देखने के लिए कि कैसा लग रहा है <a href="%s">अपनी साइट का दौरा करें</a>।

en: Heading
hi_IN: शीर्षक

en: Heading %d
hi_IN: शीर्षक %d

en: Heading 1
hi_IN: शीर्षक 1

en: Heading 2
hi_IN: शीर्षक 2

en: Heading 3
hi_IN: शीर्षक 3

en: Heading 4
hi_IN: शीर्षक 4

en: Heading 5
hi_IN: शीर्षक 5

en: Heading 6
hi_IN: शीर्षक 6

en: Headings
hi_IN: शीर्षकों

en: Heads up — you are currently on a legacy plan that is no longer available for new subscribers. Your Pro plan includes access to all the most popular features WordPress.com has to offer, including premium themes and access to over 50,000 plugins. As an existing Pro plan subscriber, you can keep your site on this legacy plan as long as your subscription remains active. If canceled, the WordPress.com Pro plan can no longer be added to your account.
hi_IN: हेड्स अप — फ़िलहाल आपके पास एक ऐसा लेगेसी प्लान है जो अब नए सब्सक्राइबर्स के लिए उपलब्ध नहीं है. आपके Pro प्लान में WordPress.com के सभी लोकप्रिय सुविधाओं का ऐक्सेस शामिल है, जिसमें प्रीमियम थीम्स और 50,000 से अधिक प्लगइन्स का ऐक्सेस भी शामिल है. मौजूदा Pro प्लान सब्सक्राइबर के तौर पर, आप अपनी साइट को इस पुराने लेगेसी प्लान पर तब तक रख सकते हैं जब तक आपकी सदस्यता सक्रिय रहती है. अगर इसे कैंसिल कर दिया जाए, तो WordPress.com Pro प्लान को आपके अकाउंट में जोड़ा नहीं जा सकता.

en: Heard Island and McDonald Islands
hi_IN: हर्ड आइलैंड्स एंड मैक्डोनाल्ड आइलैंड्स

en: Hebei / 河北
hi_IN: हेबेई / 河北

en: Hebrew
hi_IN: हि‍ब्रू

en: Hebron
hi_IN: हेब्रन

en: Height
hi_IN: ऊंचाई

en: Height in pixels
hi_IN: पिक्सल में ऊंचाई

en: Heilongjiang / 黑龙江
hi_IN: हेइलोंगजियांग / 黑龙江

en: Hello %(username)s!
hi_IN: हैलो %(username)s!

en: Hello world!
hi_IN: हैलो वर्ल्ड!

en: Hello,
hi_IN: नमस्ते,

en: Hello, I am Wapuu, WordPress.com's AI assistant!
hi_IN: नमस्ते! मैं Wapuu हूं, WordPress.com का AI असिस्टेंट!

en: Help
hi_IN: मदद

en: Help & Support
hi_IN: मदद और सहायता

en: Help us improve
hi_IN: हमें बेहतर बनाने में मदद करें

en: Help your site visitors find answers instantly so they keep reading and buying. Powerful filtering and customization options. {{link}}Learn more.{{/link}}
hi_IN: आपकी साइट के विज़िटर्स को तुरंत जवाब खोजने में मदद करें ताकि वे पढ़ते रहें और खरीदारी करते रहें. शक्तिशाली फ़िल्टरिंग और कस्टमाइज़ करने के विकल्प. {{link}}ज़्यादा जानें.{{/link}}

en: Help your visitors instantly find the right content – right when they need it.
hi_IN: अपने विज़िटर्स को तुरंत सही कंटेंट खोजने में मदद करें - जब उन्हें इसकी ज़रूरत हो.

en: Helsinki
hi_IN: हेलसिंकी

en: Henan / 河南
hi_IN: हेनान / 河南

en: Here are the notification settings for Uptime Monitoring.
hi_IN: यहां अपटाइम मॉनिटरिंग के लिए अधिसूचना सेटिंग्स हैं।

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
hi_IN: यहाँ विभिन्न उपयोगकर्ता भूमिकाओं का मूल सार है और हर एक के साथ जुड़े अनुमतियों है :

en: Here you can find your sites and detailed overview about each.
hi_IN: यहां आप अपनी साइटें और प्रत्येक के बारे में विस्तृत अवलोकन पा सकते हैं।

en: Here you can see page view metrics and how they evolved over the last 7 days.
hi_IN: यहां आप पेज व्यू मेट्रिक्स देख सकते हैं और पिछले 7 दिनों में वे कैसे विकसित हुए हैं।

en: Here's a score reflecting your website's load speed. Click 'Get Score' to know your site's speed rating – it's free!
hi_IN: यहां एक स्कोर है जो आपकी वेबसाइट की लोड गति को दर्शाता है। अपनी साइट की गति रेटिंग जानने के लिए 'स्कोर प्राप्त करें' पर क्लिक करें - यह निःशुल्क है!

en: Heredia
hi_IN: हेरेडिया

en: Hermanas Mirabal
hi_IN: हरमनास मिराबल

en: Hermosillo
hi_IN: हरमेसिओ

en: Herrera
hi_IN: हेरेरा

en: Hesse
hi_IN: हेस्से

en: Heves
hi_IN: हेव्स

en: Hex color
hi_IN: हेक्स रंग

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email address on ###SITENAME### was changed to ###NEW_EMAIL###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: प्रिय ###USERNAME###,
    
    यह सूचना इस बात की पुष्टि करता है की  ###SITENAME### पर आपका ईमेल बदल कर ###NEW_EMAIL### हो गया है।
    
    अगर आपने ईमेल नहीं बदला, तो इस साइट के प्रशासक से ###EMAIL### पर संपर्क करें।
    
    यह ईमेल ###EMAIL### पर भेजा गया है।
    
    सादर,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: प्रिय ###USERNAME###,
    
    यह नोटिस इस बात की पुष्टि करता है की आपका पासवर्ड इस साइट ###SITENAME### पर बदल दिया गया है.
    
    अगर आपने पासवर्ड में परिवर्तन नहीं किया है, तो इस साइट के प्रशासक से इस ईमेल ###EMAIL### पर संपर्क करें.
    
    ###EMAIL### पर यह ई-मेल भेज दिया गया है
    
    सादर,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi %s,
hi_IN: नमस्ते %s,

en: Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)
hi_IN: नमस्ते! मैं दिन में एक बाइक मैसेंजर हूं, रात में महत्वाकांक्षी अभिनेता हूं, और यह मेरी वेबसाइट है। मैं लॉस एंजिल्स में रहता हूं, मेरे पास जैक नाम का एक काफी अच्छा कुत्ता है, और मुझे पीना कोलाडा (piña colada) पसंद है। (और बारिश में रहना।)

en: Hi,
    
    This notice confirms that the admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: नमस्ते,
    
    यह नोटिस पुष्टि करता है कि व्यवस्थापक ईमेल पता ### SITENAME ### पर बदल दिया गया था।
    
    नया व्यवस्थापक ईमेल पता ### NEW_EMAIL ### है।
    
    यह ईमेल ### OLD_EMAIL ### पर भेजा गया है।
    
    सादर,
    ### SITENAME ### पर सभी
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    This notice confirms that the network admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new network admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: नमस्ते,
    
    यह सूचना पुष्ट करता है कि ### SITENAME ### पर नेटवर्क एडमिन का ईमेल बदल दिया गया था।
    
    नया नेटवर्क व्यवस्थापक ईमेल ### NEW_EMAIL ### है।
    
    यह ईमेल ### OLD_EMAIL ### पर भेजा गया है।
    
    सादर,
    ### SITENAME ### पर सभी
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
hi_IN: नमस्कार,
    
    आपको '%1$s' में %2$s पर %3$s की भूमिका 
    हेतु आमंत्रित किया गया है। 
    
    कृपया आमंत्रण की पुष्टि हेतु निम्न लिंक पर क्लिक करें:
    %4$s

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
hi_IN: नमस्कार,
    आपको '%1$s' में %2$s पर %3$s की 
     भूमिका हेतु आमंत्रित किया गया है।
    यदि आप इस साइट से नहीं जुड़ना चाहते हैं तो कृपया
    इस ई मेल की उपेक्षा करें। यह आमंत्रण कुछ ही दिनों में समाप्त हो जाएगा। 
    
    कृपया अपने उपयोगकर्ता खाते को सक्रिय करने हेतु निम्न लिंक पर क्लिक करें:
    %%s

en: Hi, this is a comment.
hi_IN: नमस्ते, यह एक टिप्पणी है।

en: Hidalgo
hi_IN: हिडाल्गो

en: Hidden
hi_IN: छिपा हुआ

en: Hide
hi_IN: छुपायें

en: Hide & Reload Page
hi_IN: छिपाएँ और पृष्ठ पुनः लोड करें

en: Hide Details
hi_IN: विवरण छुपाएं

en: Hide Price
hi_IN: कीमत छिपाएं

en: Hide advanced options
hi_IN: उन्नत विकल्प छिपाएं

en: Hide and reset %s
hi_IN: छुपाये और पुनः स्थापित करे %s

en: Hide block breadcrumbs
hi_IN: ब्लॉक ब्रेडक्रंब छिपाएँ

en: Hide block tools
hi_IN: ब्लॉक टूल छुपाएं

en: Hide column
hi_IN: कॉलम छुपाएं

en: Hide comparison
hi_IN: तुलना छिपाएँ

en: Hide details
hi_IN: विवरण छुपाना

en: Hide errors from visitors?
hi_IN: आगंतुकों से त्रुटियों को छुपाएं?

en: Hide excerpt
hi_IN: अंश छिपाएँ

en: Hide features
hi_IN: विशेषताएं छिपाएं

en: Hide header image
hi_IN: शीर्षक चित्र छिपाएं

en: Hide image
hi_IN: चित्र छिपाएं

en: Hide password
hi_IN: पासवर्ड छिपाएं

en: Hide post options
hi_IN: पोस्ट विकल्प छिपाएं

en: Hide the excerpt on the full content page
hi_IN: पूर्ण सामग्री पृष्ठ पर अंश छिपाएँ|

en: High Availability
hi_IN: उच्च उपलब्धता

en: High performance platform, with:
hi_IN: उच्च प्रदर्शन वाला प्लेटफ़ॉर्म, जिसमें शामिल हैं:

en: High-burst capacity
hi_IN: तेज़ और हाई परफ़ॉर्मेंस वाली क्षमता

en: High-frequency CPUs
hi_IN: हाई-फ्रिक्वेंसी वाले CPU

en: High-quality videos
hi_IN: उच्च-गुणवत्ता वाले वीडियोस

en: Highlight
hi_IN: हाइलाइट

en: Highlight required fields with an asterisk
hi_IN: एक तार के साथ आवश्यक फ़ील्ड हाइलाइट करें

en: Highlights
hi_IN: हाइलाइट

en: Highly relevant search results
hi_IN: अत्यधिक प्रासंगिक खोज परिणाम

en: Higüamo
hi_IN: हिगुआमो

en: Himachal Pradesh
hi_IN: हिमाचल प्रदेश

en: Hindi
hi_IN: हिन्दी

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
hi_IN: सुझाव: पासवर्ड कम से कम बारह वर्ण लंबा होना चाहिए। इसे मजबूत बनाने के लिए, अपर व लोअर केस के अक्षर, संख्या, और ! " ? $ % ^ &amp; ) जैसे प्रतीकों का उपयोग करें।

en: Hiroshima
hi_IN: हिरोशिमा

en: His Majesty the King
hi_IN: महामहिम राजा

en: Historical site performance chart
hi_IN: ऐतिहासिक साइट प्रदर्शन चार्ट

en: History
hi_IN: इतिहास

en: Hmm, we can't find a WordPress.com account for that social login. Please double check your information and try again. Alternatively, you can {{a}}sign up for a new account{{/a}}.
hi_IN: हम्म, हमें उस सोशल लॉगिन से जुड़ा कोई WordPress.com अकाउंट नहीं मिला. कृपया अपनी जानकारी की दोबारा जांच करें और फिर से कोशिश करें. वैकल्पिक रूप से, आप {{a}}एक नए अकाउंट के लिए साइन अप{{/a}} कर सकते हैं.

en: Hm… This is taking a while…
hi_IN: हम्म... इसमें कुछ समय लग रहा है...

en: Ho Chi Minh
hi_IN: हो ची मिन्ह

en: Hobart
hi_IN: होबार्ट

en: Hoima
hi_IN: होइमा

en: Hokkaido
hi_IN: होक्काइदो

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
hi_IN: यह %s या अधिक लिंक्स हैं , तो कतार में एक टिप्पणी पकड़ो। ( टिप्पणी स्पैम का एक आम लक्षण हाइपरलिंक की एक बड़ी संख्या है।)

en: Hold tight, we're getting your domain ready.
hi_IN: थोड़ा सब्र रखें, हम आपका डोमेन तैयार कर रहे हैं.

en: Hold tight, we're getting your site ready.
hi_IN: थोड़ा सब्र रखें, हम आपकी साइट तैयार कर रहे हैं.

en: Hold tight, your site is being upgraded.
hi_IN: थोड़ा धैर्य रखें, आपकी साइट अपग्रेड की जा रही है.

en: Holiday
hi_IN: छुट्टी

en: Homa Bay
hi_IN: होमा खाड़ी

en: Home
hi_IN: मुख पृष्ठ

en: Home Phone
hi_IN: घर का फ़ोन

en: Home URL
hi_IN: होम यूआरएल

en: Home URL.
hi_IN: घर URL.

en: Home link text
hi_IN: होम लिंक टेक्स्ट

en: Homepage
hi_IN: मुखपृष्ठ

en: Homepage Settings
hi_IN: मुखपृष्ठ सेटिंग

en: Homepage and posts page must be different.
hi_IN: मुखपृष्ठ और पोस्ट पेज अलग-अलग होने चाहिए।

en: Homepage updated.
hi_IN: होमपेज अपडेट किया गया।

en: Homepage: %s
hi_IN: होम पेज: %s

en: Honduras
hi_IN: होंडरस

en: Hong Kong
hi_IN: हॉंगकॉंग

en: Hong Kong Island
hi_IN: हांगकांग द्वीप

en: Honolulu
hi_IN: होनोलूलू

en: Hook
hi_IN: हूक

en: Horizontal
hi_IN: होरिजेंटल (क्षैतिज)

en: Horizontal & vertical
hi_IN: क्षैतिज लंबवत

en: Horizontal line
hi_IN: क्षैतिज रेखा

en: Horizontal space
hi_IN: क्षैतिज स्थान

en: Hormozgan (هرمزگان)
hi_IN: होर्मोज़गन (هرمزگان)

en: Hostel
hi_IN: छात्रावास

en: Hosting
hi_IN: होस्टिंग

en: Hosting free trial
hi_IN: मुफ़्त ट्रायल होस्ट करना

en: Houaphanh
hi_IN: हौफान्ह

en: Hour
hi_IN: घंटा

en: Hours
hi_IN: घंटे

en: House number and street name
hi_IN: घर का नंबर और गली का नाम

en: Hovd
hi_IN: होव्ड

en: Hover
hi_IN: होवर

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
hi_IN: सक्रिय करें(एक्टिवेट) और सजीव(लाइव) पूर्वावलोकन(प्रीव्यू) बटनों को देखने के लिए हॉवर या टैप कर सकते हैं

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
hi_IN: पदों की सूची में एक पंक्ति पर मँडरा आप अपनी पोस्ट का प्रबंधन करने की अनुमति देते हैं कि एक्शन लिंक प्रदर्शित करेगा। आप निम्न कार्यों प्रदर्शन कर सकते हैं :

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
hi_IN: उपयोगकर्ता सूची में एक पंक्ति पर होवर करने से कार्रवाई(एक्शन) लिंक्स प्रदर्शित होंगी जिससे आप उपयोगकर्ताओं को प्रबंधित कर सकते हैं। आप निम्न कार्रवाई(एक्शन्स) कर सकते हैं:

en: How can we help you?
hi_IN: हम आपकी मदद किस तरह कर सकते हैं?

en: How do I pay for my plan?
hi_IN: मैं अपने प्लान के लिए कैसे भुगतान करूं?

en: How long we retain your data
hi_IN: हम आपका डेटा कब तक बनाए रखते हैं

en: How long will it take?
hi_IN: इसमें कितना समय लगेगा?

en: How many items would you like to display?
hi_IN: कितने आइटम आप प्रदर्शित करना चाहते हैं?

en: How to interpret the search input.
hi_IN: खोज इनपुट की व्याख्या कैसे करें ।

en: How we protect your data
hi_IN: हम आपके डेटा की सुरक्षा कैसे करते हैं

en: How would you rate your overall experience?
hi_IN: आप अपने समग्र अनुभव का मूल्यांकन कैसे करेंगे?

en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: ###USERNAME### जी ,
    हाल ही में आपने अपने अकाउंट की ईमेल बदलने की मांग की थी 
    यदि यह सही है तो कृपया यह लिंक क्लिक करें :
    ####ADMIN_URL###
    अगर आप ये नहीं चाहते तो 
    आप ये ईमेल नजरअंदाज या  डिलीट कर सकते हैं 
    
    यह ईमेल ###EMAIL### को भेजा गया है 
    
    धन्यवाद 
    ###SITENAME### की ओर से 
    ####SITEURL###

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
hi_IN: नमस्ते USERNAME,
    
    आपका नया खाता पूरी तरह से तैयार है।
    
    आपके खाते की जानकारी:
    सदस्य नाम: USERNAME
    कूट शब्द: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    धन्यवाद!
    
    -- समूह @ SITE_NAME

en: Howdy! Jetpack would like to connect to your WordPress.com account.
hi_IN: कैसे हो! जेट्पैक आपके वर्डप्रेस (WordPress.com) खाते से कनेक्ट करना चाहते हैं।

en: Howdy! Log into the Automattic Partner Portal with your WordPress.com account.
hi_IN: नमस्ते! अपने WordPress.com अकाउंट के साथ ऑटोमैटिक पार्टनर पोर्टल में लॉग इन करें.

en: Howdy! Please update Jetpack before connecting.
hi_IN: कैसे हो! कनेक्ट करने से पहले जेटपक अपडेट करें।

en: Howdy! This importer allows you to import posts and comments from your Blogger account into your WordPress blog.
hi_IN: नमस्ते! यह आयातक आपके ब्लॉगर खाते से आपके वर्डप्रेस ब्लॉग में पोस्टें और टिप्पणियाँ आयात करने की सुविधा देता है.

en: Howdy,
hi_IN: कैसे हो,

en: Howdy,
    
    A request has been made to perform the following action on your account:
    
         ###DESCRIPTION###
    
    To confirm this, please click on the following link:
    ###CONFIRM_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: नमस्ते,
    
    आपके खाते पर निम्नलिखित कार्रवाई करने का अनुरोध किया गया है:
    
         ###DESCRIPTION###
    
    इसकी पुष्टि के लिए, कृपया निम्न लिंक पर क्लिक करें:
    ###CONFIRM_URL###
    
    यदि आप यह कार्रवाई नहीं करना चाहते हैं तो आप इस ईमेल को सुरक्षित रूप से अनदेखा कर सकते हैं और हटा सकते हैं.
    
    सादर,
    सभी ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    A user data privacy request has been confirmed on ###SITENAME###:
    
    User: ###USER_EMAIL###
    Request: ###DESCRIPTION###
    
    You can view and manage these data privacy requests here:
    
    ###MANAGE_URL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: नमस्ते ,
    
    ###SITENAME### साइट पर एक उपयोगकर्ता डेटा गोपनीयता अनुरोध की पुष्टि की गई है:
    
    यूजर: ###USER_EMAIL###
    निवेदन: ###DESCRIPTION###
    
    आप इन डेटा गोपनीयता अनुरोधों को यहाँ देख और प्रबंधित कर सकते हैं:
    ###MANAGE_URL###
    
    सादर,
    सभी ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Thank you for signing up with WordPress.com. To activate your newly created account, please click on the following link:
    
    %s
    
    --The WordPress.com Team
hi_IN: नमस्ते,
    
    WordPress.com के साथ जुड़ने के लिए हम आपके आभारी हैं| अपने नए खाते को सक्रिय करने के लिए कृपया नीचे दीए गई लिंक पर क्लिक करें:
    
    %s
    
    --The WordPress.com Team

en: Howdy,
    
    Your request to erase your personal data on ###SITENAME### has been completed.
    
    If you have any follow-up questions or concerns, please contact the site administrator.
    
    For more information, you can also read our privacy policy: ###PRIVACY_POLICY_URL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: कैसे हो,
    
    ###SITENAME### पर आपके व्यक्तिगत डेटा को मिटाने का आपका अनुरोध पूरा हो गया है।
    
    यदि आपके कोई प्रश्न या चिंताएँ हैं, तो कृपया साइट व्यवस्थापक से संपर्क करें।
    
    अधिक जानकारी के लिए, आप हमारी गोपनीयता नीति भी पढ़ सकते हैं:
    ###PRIVACY_POLICY_URL###
    
    सादर,
    ###SITENAME### की और से
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Your request to erase your personal data on ###SITENAME### has been completed.
    
    If you have any follow-up questions or concerns, please contact the site administrator.
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
hi_IN: कैसे हो,
    
    ###SITENAME### पर आपके व्यक्तिगत डेटा को मिटाने का आपका अनुरोध पूरा हो गया है।
    
    यदि आपके कोई प्रश्न या चिंताएँ हैं, तो कृपया साइट व्यवस्थापक से संपर्क करें।
    
    सादर,
    ###SITENAME### की और से
    ###SITEURL###

en: Howdy, %s
hi_IN: कैसे हो, %s

en: Howland Island
hi_IN: हौलेंड आइलैंड

en: Huambo
hi_IN: हुम्बो

en: Huancavelica
hi_IN: हुआनकेवेलिका

en: Hubei / 湖北
hi_IN: हुबेई/湖北

en: Huehuetenango
hi_IN: ह्यूहुएटेनंगो

en: Huelva
hi_IN: हुएल्वा

en: Huesca
hi_IN: हुएस्का

en: Huge
hi_IN: विशाल

en: Huila
hi_IN: हुइला

en: Human-readable labels for the post type for various contexts.
hi_IN: विभिन्न संधर्भो के पोस्ट प्रकार के लिए मानव पढ़ने योग्य लेबल्स ।

en: Human-readable labels for the taxonomy for various contexts.
hi_IN: विभिन्न संदर्भों के लिए संसाधन के लिए मानव पठनीय लेबल।

en: Human-readable name identifying the widget type.
hi_IN: विजेट प्रकार की पहचान करने वाला मानव-पठनीय नाम।

en: Hunan / 湖南
hi_IN: हुनान / 湖南

en: Hundred years
hi_IN: सौ साल

en: Hunedoara
hi_IN: हुनेडोरा

en: Hungarian
hi_IN: हंगेरियाई

en: Hungary
hi_IN: हंगरी

en: Hurray! Your theme supports site editing with blocks. <a href="%1$s">Tell me more</a>. %2$s
hi_IN: हुर्रे! आपकी theme ब्लॉक के साथ पूर्ण साइट संपादन का समर्थन करता है। <a href="%1$s">मुझे और बताएं</a>। %2$s

en: Huánuco
hi_IN: हुआनुको

en: Huíla
hi_IN: हुइला

en: Hyogo
hi_IN: ह्योगो

en: Hîncești
hi_IN: Hîncesti

en: I don't have ads on my site
hi_IN: मेरी साइट पर विज्ञापन नहीं हैं

en: I don't promote a business on my site
hi_IN: मैं अपनी साइट पर कोई व्यापार का प्रचार नहीं करता।

en: I don't see my site. Let me configure it manually
hi_IN: मुझे अपनी साइट नहीं दिख रही है. मुझे इसे मैन्युअल रूप से कॉन्फ़िगर करने दें

en: I don't sell products/services on my site
hi_IN: मैं अपनी साइट पर उत्पाद/सेवाएँ नहीं बेचता

en: I found the domain's settings page
hi_IN: मुझे डोमेन का सेटिंग पेज मिला

en: I have read and agree to all of the above.
hi_IN: मैंने उपरोक्त सभी जानकारी को पढ़ लिया है और सहमत हूं.

en: I have read and agree to the website %s
hi_IN: मैंने वेबसाइट को पढ़ लिया है और उससे सहमत हूं %s

en: I need a guide for starting my site or blog at WordPress.com
hi_IN: मुझे WordPress.com पर अपनी साइट या ब्लॉग शुरू करने के लिए एक गाइड की ज़रूरत है

en: I need customer service for a paid site hosted at WordPress.com
hi_IN: मुझे WordPress.com पर होस्ट की गई अपनी पेड साइट के लिए कस्टमर सर्विस चाहिए.

en: I need details on a recent charge from wpchrg.com
hi_IN: मुझे wpchrg.com से आए हाल के एक चार्ज के बारे में जानकारी चाहिए.

en: I need help logging into WordPress.com
hi_IN: मुझे WordPress.com में लॉग इन करने में मदद की जरूरत है

en: I need help with my own WordPress installation at another host
hi_IN: मुझे दूसरे होस्ट पर मौजूद अपने WordPress इंस्टॉलेशन में मदद चाहिए.

en: I noticed you're trying to downgrade your plan, but only the plan owner can make these changes. The owner of this plan is %(name)s (%(niceName)s).
hi_IN: मैंने देखा कि आप अपना प्लान डाउनग्रेड करने की कोशिश कर रहे हैं, लेकिन ये बदलाव केवल प्लान के मालिक ही कर सकते हैं. इस प्लान का मालिक %(name)s (%(niceName)s) है.

en: I noticed you're trying to upgrade your plan, but only the plan owner can make these changes. The owner of this plan is %(name)s (%(niceName)s).
hi_IN: मैंने देखा कि आप अपना प्लान अपग्रेड करने की कोशिश कर रहे हैं, लेकिन ये बदलाव केवल प्लान के मालिक ही कर सकते हैं. इस प्लान का मालिक %(name)s (%(niceName)s) है.

en: I really need an ID for this to work.
hi_IN: मुझे  वास्तव में इस काम के लिए एक आईडी की जरूरत है।

en: I tried and failed to create products
hi_IN: मैंने प्रॉडक्ट्स को बनाने की कोशिश की और असफल रहा

en: I tried and failed to create products from signup
hi_IN: मैंने साइन अप से प्रॉडक्ट बनाने की कोशिश की और असफल रहा

en: I tried and failed to create products matching the identifier '%(productAlias)s'
hi_IN: मैंने पहचानकर्ता '%(productAlias)s' से मेल खाने वाले प्रॉडक्ट बनाने की कोशिश की और विफल रहा

en: I want to search a knowledge base for answers
hi_IN: मुझे जवाब के लिए ज्ञान का आधार खोजना है

en: I want to transfer an existing site, will purchasing a plan now break it?
hi_IN: मुझे एक मौजूदा साइट ट्रांसफ़र करनी है, क्या अभी प्लान लेने से कोई दिक्कत होगी?

en: I'll do it later
hi_IN: मैं इसे बाद में करूँगा/करुँगी।

en: I'm sorry, but we weren't able to find a user with that login information.
hi_IN: मुझे माफ़ करें, लेकिन हम उस लॉगिन जानकारी वाले उपयोगकर्ता को खोज नहीं पाए.

en: I'm sorry, you cannot activate %(productName)s on {{strong}}%(selectedSite)s{{/strong}} because that site already has a subscription to %(incompatibleProductName)s.
hi_IN: मुझे माफ़ करें, आप %(productName)s को {{strong}}%(selectedSite)s{{/strong}} पर ऐक्टिवेट नहीं कर सकते, क्योंकि उस साइट में पहले से ही %(incompatibleProductName)s की सदस्यता है.

en: I'm sure I want to permanently delete my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
hi_IN: मैं निश्चित हूँ कि मैं स्थायी रूप से अपनी साइट को निष्क्रिय करना चाहता हूँ, और मुझे ज्ञात है कि मैं इस %s को पुनः प्राप्त या पुनः उपयोग नहीं कर सकता हूँ।

en: I've unlocked my domain
hi_IN: मैंने अपने डोमेन को अनलॉक कर दिया है

en: ID
hi_IN: आईडी

en: ID #%1$s: %2$s
hi_IN: आईडी #%1$s: %2$s

en: ID #%1$s: %2$s <strong>Sorry, you are not allowed to remove this user.</strong>
hi_IN: आईडी #%1$s: %2$s <strong>क्षमा करें, आपको इस उपयोगकर्ता को हटाने की अनुमति नहीं है।</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
hi_IN: आईडी #%1$s: %2$s <strong>वर्तमान उपयोगकर्ता को डिलीट नहीं किया जाएगा।</strong>

en: ID %d
hi_IN: आई डी %d

en: ID of global styles config.
hi_IN: वैश्विक स्टाइल कॉन्फ़िगरेशन की आईडी।

en: ID of sidebar.
hi_IN: साइडबार की आईडी।

en: ID of template.
hi_IN: टेम्पलेट की आईडी।

en: ID of the post context.
hi_IN: पोस्ट संदर्भ की आईडी।

en: IO error.
hi_IN: आईओ त्रुटि.

en: IP
hi_IN: आईपी

en: IP Address
hi_IN: IP पता:

en: IP address for the comment author.
hi_IN: टिप्पणी लेखक के लिए आईपी पता।

en: IPN email notifications
hi_IN: आईपीएन(IPN) ईमेल सूचनाएं

en: Ialomița
hi_IN: इलोमीसा

en: Ialoveni
hi_IN: आलोवेनी

en: Iași
hi_IN: इयासी

en: Ibanda
hi_IN: इबांडा

en: Ibaraki
hi_IN: इबाराकी

en: Ica
hi_IN: आईसीए

en: Iceland
hi_IN: आइसलैण्ड

en: Icelandic
hi_IN: आइसलैंडिक

en: Icon
hi_IN: आइकन

en: Icon background
hi_IN: आइकन पृष्ठभूमि

en: Icon color
hi_IN: आइकन का रंग

en: Icon of block type.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार का चिह्न।

[ctx: Id for link anchor (TinyMCE)]
en: Id
hi_IN: आईडी

en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
hi_IN: आईडी को एक अक्षर से शुरू होना चाहिए, केवल अक्षरों, संख्याओं, डैशस, डॉट्स, बृहदान्त्र या अंडरस्कोर द्वारा अनुप्रयुक्त होना चाहिए।

en: Idaho
hi_IN: इडाहो

en: Identicon (Generated)
hi_IN: आइडेंटिकॉन (उत्पन्न किया हुआ)

en: If %1$s is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="%2$s">Apache documentation</a> or <a href="%3$s">elsewhere</a> for help setting it up.
hi_IN: यदि %1$s अक्षम है, तो उस मॉड्यूल को सक्षम करने के लिए अपने व्यवस्थापक(एडमिनिस्ट्रेटर) से कहें या <a href="%2$s">अपाचे दस्तावेज़</a> देखें या इसे स्थापित करने में सहायता हेतु <a href="%3$s">अन्यत्र</a> देखें।

en: If a media file has not been attached to any content, you will see that in the Uploaded To column, and can click on Attach to launch a small popup that will allow you to search for existing content and attach the file.
hi_IN: अगर एक मीडिया फाइल किसी भी पोस्ट से जुड़ी नहीं है, तो ये आपको "अटैच्ड टू कॉलम" में दिखेगा। आप "अटैच फाइल" क्लिक कर सकते है, जिससे एक छोटा पॉपअप लांच होगा, जहा से आप पोस्ट को सर्च करके उससे फाइल अटैच कर सकते हैं।

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
hi_IN: अगर वांछित, वर्डप्रेस स्वचालित रूप से अपने नए पदों की विभिन्न सेवाओं के सूचित करेंगे।

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
hi_IN: आप की जरूरत है आयातक सूचीबद्ध नहीं है, <a href="%s"> एक आयातक उपलब्ध है देखने के लिए प्लगिन निर्देशिका </a>खोज।

en: If the variation is visible.
hi_IN: यदि प्रकार दिख रहा है।

en: If this page does not load, {{contactSupportLink}}please contact support{{/contactSupportLink}}.
hi_IN: यदि यह पेज लोड नहीं होता है, तो {{contactSupportLink}}कृपया सपोर्ट टीम से संपर्क करें{{/contactSupportLink}}.

en: If this was a mistake, ignore this email and nothing will happen.
hi_IN: यदि यह एक गलती थी, तो इस ईमेल की उपेक्षा करें और कुछ भी नहीं होगा।

en: If uploading to a gallery all files need to be image formats
hi_IN: यदि आप एक गैलरी में अपलोड कर रहे हैं तो सभी फ़ाइलें चित्र प्रारूपों में होनी चाहिए

en: If you add a video, the image will be used as a fallback while the video loads.
hi_IN: यदि आप एक वीडियो जोड़ते है, वीडियो लोड होने के दौरान छवि का इस्तेमाल विकल्प के रूप में किया जाएगा।

en: If you are dissatisfied for any reason, we offer full refunds within %(annualDays)d days for yearly plans, and within %(monthlyDays)d days for monthly plans. If you have a question about our paid plans, {{helpLink}}please let us know{{/helpLink}}!
hi_IN: अगर आप किसी भी कारण से असंतुष्ट हैं, तो हम वार्षिक योजनाओं के लिए %(annualDays)d दिनों के भीतर और मासिक योजनाओं के लिए %(monthlyDays)d दिनों के भीतर पूरा रिफ़ंड ऑफ़र करते हैं. यदि आपके पास हमारी भुगतान योजनाओं के बारे में कोई सवाल है, तो {{helpLink}}कृपया हमें बताएं{{/helpLink}}!

en: If you are looking for help, or you are just looking for ways to learn more about your site, please take a look at the following resources:
hi_IN: अगर आपको मदद चाहिए या आप सिर्फ़ साइट के बारे में ज़्यादा जानने के तरीकों की तलाश कर रहे हैं, तो कृपया निम्नलिखित रिसोर्स पर एक नज़र डालें:

en: If you are looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
hi_IN: यदि आप उन्नत सामग्री माइक्रोसॉफ़्ट वर्ड से सीधे डाल रहें हैं, तो आप इस विकल्प को बंद कर दें। इससे संपादक स्वतः ही पाठ्य को साफ कर देगा।

en: If you are unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href="%s">WordPress support forums</a>.
hi_IN: यदि आप अनिश्चित हैं कि इन शब्दों का अर्थ क्या है तो आपको सम्भवतः अपने होस्ट से संपर्क करना चाहिए। यदि आपको अब भी सहायता की आवश्यकता है, तो आप कभी भी <a href="%s">वर्डप्रेस सहायता फ़ोरम्स</a> पर जा सकते हैं।

en: If you aren't satisfied with our product, you can cancel anytime within the refund period for a prompt and courteous refund, no questions asked. The refund timeframes are:{{br /}}{{ul}}{{li}}14 days for annual WordPress.com plans{{/li}}{{li}}7 days for monthly WordPress.com plans{{/li}}{{li}}96 hours for new domain registrations{{/li}}{{/ul}}
hi_IN: अगर आप हमारे प्रॉडक्ट से संतुष्ट नहीं हैं, तो आप रिफ़ंड पीरियड के भीतर कभी भी कैंसिल कर सकते हैं और बिना किसी सवाल के तुंरत रिफ़ंड प्राप्त कर सकते हैं. रिफ़ंड टाइमफ़्रेम इस प्रकार हैं:{{br /}}{{ul}}{{li}} सालाना WordPress.com प्लान के लिए 14 दिन{{/li}}{{li}}मासिक WordPress.com प्लान के लिए 7 दिन{{/li}}{{li}}नए डोमेन रजिस्ट्रेशन के लिए 96 घंटे{{/li}}{{/ul}}

en: If you believe that content hosted on wordpress.com infringes your copyrights, you may send us an infringement notice by following the instructions at: %s
hi_IN: अगर आपको लगता है कि wordpress.com पर होस्ट किया गया कंटेंट आपके कॉपिराइट का उल्लंघन करता है, तो आप दिए गए निर्देशों का पालन करके हमें उल्लंघन नोटिस भेज सकते हैं: %s

en: If you believe that content hosted on wordpress.com infringes your trademark, you may send us an infringement notice by following the instructions at: %s
hi_IN: अगर आपको लगता है कि wordpress.com पर होस्ट किया गया कंटेंट आपके ट्रेडमार्क का उल्लंघन करता है, तो आप दिए गए निर्देशों का पालन करके हमें उल्लंघन नोटिस भेज सकते हैं: %s

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
hi_IN: अगर आप बुकमार्कलेट को अपने बुकमार्क्स में नहीं खींच पातें हैं, फ़िर, निम्नलिखित कोड कॉपी करें और एक नया बुकमार्क बना लें। नए बुकमार्क के यूआरएल फ़ील्ड में कोड पेस्ट करें।

en: If you can’t remember your WordPress.com username, you can {{a}}reset your password{{/a}} by providing your email address.
hi_IN: अगर आप अपना WordPress.com उपयोगकर्ता नाम याद नहीं कर सकते हैं, तो आप अपना ईमेल पता देकर {{a}}अपना पासवर्ड रीसेट{{/a}} कर सकते हैं.

en: If you continue a new account will be created, and {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} will be disconnected from the current main account.
hi_IN: अगर आप जारी रखते हैं तो नया अकाउंट बनाया जाएगा और {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} को मौजूदा मुख्य उकाउंट से डिस्कनेक्ट कर दिया जाएगा.

en: If you continue with this registration, you represent that, you have received and you understand this notice and to the best of your knowledge, your registration and use of the requested domain name will not infringe on the trademark rights listed below. The following marks are listed in the Trademark Clearinghouse:
hi_IN: अगर आप इस रजिस्ट्रेशन को जारी रखते हैं, तो आप यह सुनिश्चित करते हैं कि आपको यह सूचना मिली है और आपने इसे अपनी जानकारी के अनुसार पूरी तरह से समझा है, आपका रजिस्ट्रेशन और अनुरोध किए गए डोमेन नाम का इस्तेमाल नीचे दिए गए ट्रेडमार्क अधिकारों का उल्लंघन नहीं करेगा. निम्नलिखित मार्क्स ट्रेडमार्क क्लियरिंगहाउस में दिए गए हैं:

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
hi_IN: यदि आप कोई खाता बनाते हैं, तो हम आपका नाम, पता, ईमेल और फोन नंबर स्टोर करेंगे, जिसका उपयोग भविष्य के आदेशों के लिए चेकआउट को पॉप्युलेट करने के लिए किया जाएगा।

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
hi_IN: यदि आप लिंक हटाते हैं, तो वह स्थायी रूप से हटा दिया जाएगा, क्योंकि लिंक्स के लिए अभी तक ट्रैश फंक्शन उपलब्ध नहीं है।

en: If you do not know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="%s">WordPress support forums</a>.
hi_IN: यदि आपको नहीं पता कि एक डेटाबेस कैसे स्थापित करें तो आपको <strong>अपने होस्ट से संपर्क करना चाहिए</strong>। यदि बाकि सब विफल रहता है, तो आपको <a href="%s">वर्डप्रेस सहायता फ़ोरम</a> में सहायता मिल सकती है।

en: If you do not want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
hi_IN: यदि आप अपनी साइट पर कोई भी शीर्षक छवि बिल्कुल भी प्रदर्शित नहीं करना चाहते हैं, तो इस पेज के हैडर छवि अनुभाग के नीचे स्थित &#8220;हैडर छवि हटाओ&#8221; बटन पर क्लिक करें। यदि आप बाद में शीर्षक छवि को पुनः सक्रिय करना चाहते हैं, तो आपको सिर्फ अन्य छवि विकल्पों में से एक का चयन करना है और &#8220;परिवर्तन सहेजें(सेव चेंज़ेस)&#8221; क्लिक करना होगा।

en: If you do not want to upload your own image, you can use one of these cool headers, or show a random one.
hi_IN: यदि आप अपनी स्वयं की छवि को अपलोड नहीं करना चाहते हैं, तो आप इन दिलचस्प हेडर्स में से एक का उपयोग कर सकते हैं या एक यादृच्छिक(रैन्डम) प्रदर्शित कर सकते हैं।

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
hi_IN: यदि अब आप अपनी %s साइट का उपयोग और नहीं करना चाहते हैं, तो आप नीचे दिए गए फ़ॉर्म का उपयोग कर इसे डिलीट कर सकते हैं। जब आप <strong>मेरी साइट स्थायी रूप से डिलीट करें</strong> पर क्लिक करेंगे तब आपको एक लिंक युक्त ईमेल भेजा जाएगा। अपनी साइट को डिलीट करने के लिए उस लिंक पर क्लिक करें।

en: If you don't have Jetpack installed, follow these instructions:
hi_IN: यदि आपने Jetpack इंस्टॉल नहीं किया है, तो इन निर्देशों का पालन करें:

en: If you have a coupon code, please apply it below.
hi_IN: यदि आपके पास कूपन कोड है, तो कृपया इसे नीचे लागू करें।

en: If you have any email or services other than web hosting connected to this domain, we recommend you copy over your DNS records before proceeding with this setup to avoid disruptions. You can then start the setup again by going back to <em>Upgrades > Domains</em>.
hi_IN: यदि आपके पास इस डोमेन से कनेक्ट वेब होस्टिंग के अलावा कोई ईमेल या सेवाएं हैं, तो हम आपको रुकावटों से बचने के लिए इस सेटअप के साथ आगे बढ़ने से पहले अपने DNS रिकॉर्ड्स पर कॉपी बनाने की सलाह देते हैं. इसके बाद, आप <em>अपग्रेड> डोमेन</em> पर वापस जाकर सेटअप फिर से शुरू कर सकते हैं.

en: If you have any questions please take a look at {{faqLink}}our guide{{/faqLink}}, or feel free to reach out to our Premier Support team. We’re looking forward to working with you every step of the way.
hi_IN: अगर आपके कोई सवाल हैं, तो कृपया {{faqLink}}हमारे गाइड{{/faqLink}} को देखें या हमारी प्रीमियर सपोर्ट टीम से संपर्क करने में कोई संकोच न करें. हम हर कदम पर आपके साथ काम करने के लिए तैयार हैं.

en: If you have not yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
hi_IN: यदि आपने अभी तक एक भी मेनू नहीं बनाया है, तो शुभारंभ करने के लिए <strong>&#8217;नया मेनू बनाएँ&#8217; लिंक पर क्लिक करें</strong>

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
hi_IN: यदि आपके किसी अन्य प्रणाली में पोस्ट या टिप्पणियाँ है, तो वर्डप्रेस इस साइट में उन्हें आयात कर सकते हैं। आरंभ करने के लिए, नीचे दिए गए प्रणालियों में से आयात करने के लिए चयन करें:

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
hi_IN: अगर आपने पहले भी हमारे साथ खरीदारी की है, तो कृपया नीचे अपना विवरण डालें. अगर आप नए ग्राहक हैं, तो कृपया बिलिंग सेक्शन पर जाएं.

en: If you let your plan expire, your site may appear broken, the content may not look as you intended, and you won’t be able to use the following features:
hi_IN: यदि आप अपनी योजना समाप्त होने देते हैं, तो आपकी साइट टूटी हुई दिखाई दे सकती है, सामग्री आपकी इच्छानुसार नहीं दिखेगी, और आप निम्नलिखित सुविधाओं का उपयोग नहीं कर पाएंगे:

en: If you need to downgrade, please reach out to %(name)s at %(email)s for help. They have the necessary permissions to make plan changes.
hi_IN: अगर आपको डाउनग्रेड करने की आवश्यकता है, तो मदद के लिए कृपया %(email)s पर %(name)s से संपर्क करें. उनके पास प्लान में बदलाव करने के लिए आवश्यक अनुमतियां हैं.

en: If you need to upgrade, please reach out to %(name)s at %(email)s for help. They have the necessary permissions to make plan changes.
hi_IN: अगर आपको अपग्रेड करने की आवश्यकता है, तो मदद के लिए कृपया %(email)s पर %(name)s से संपर्क करें. उनके पास प्लान में बदलाव करने के लिए आवश्यक अनुमतियां हैं.

en: If you prefer logging in with a password, or a social media account, choose below:
hi_IN: अगर आप पासवर्ड के ज़रिए या सोशल मीडिया अकाउंट से लॉग इन करना चाहते हैं, तो नीचे दिए गए को चुनें:

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
hi_IN: यदि आप गलति से इस स्क्रीन पर पहुंचे हैं और अपनी किसी एक साइट पर जा रहे थे, तो आपका रास्ते खोज़ने में मदद करने के लिए यहाँ कुछ शॉर्टकट हैं।

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
hi_IN: यदि आप पासवर्ड रीसेट का अनुरोध करते हैं, तो आपका आईपी पता रीसेट ईमेल में शामिल किया जाएगा।

en: If you take over, the other user will lose editing control to the post, but their changes will be saved.
hi_IN: यदि आप पदभार ग्रहण करते हैं, तो अन्य उपयोगकर्ता पोस्ट पर संपादन नियंत्रण खो देंगे, लेकिन उनके परिवर्तन सहेज लिए जाएंगे।

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
hi_IN: आप टैग ( या इसके विपरीत) अपनी श्रेणियों में परिवर्तित करना चाहते हैं, तो <a href="%s"> श्रेणियों का उपयोग और टैग कनवर्टर</a> आयात स्क्रीन से उपलब्ध  ।

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
hi_IN: यदि आप कोइ विड्जेट (widget) निकलना चाहते है पर उसकी सेटिंग को भविष्य के लिए सेव करना चाहते है, तो उसे सरका कर इनएक्टिव विड्जेट  (Inactive Widgets) में रख दे। वहां से आप उनका कभी भी उपयोग कर कर सकते हैं।  ये थीम बदलते वक्त ज्यादा उपयोगी है अगर थीम में कम या अलग विड्जेट  एरिया (widget areas) हो।

en: If you were trying to access your self hosted {{a}}WordPress.org{{/a}} site, try {{strong}}yourdomain.com/wp-admin/{{/strong}} instead.
hi_IN: अगर आप अपने सेल्फ़-होस्टेड {{a}}WordPress.org{{/a}} साइट को ऐक्सेस करने की कोशिश कर रहे हैं, तो इसके बजाय {{strong}}yourdomain.com/wp-admin/{{/strong}} आज़माएं.

en: If you were trying to add something to your cart, there may have been a problem. Try adding it again.
hi_IN: यदि आप अपने कार्ट में कुछ जोड़ने की कोशिश कर रहे थे, तो कोई समस्या हो सकती है. इसे फिर से जोड़ने की कोशिश करें.

en: If you wish to continue using your subscription after this time then you will need to update your payment details.
hi_IN: यदि आप इस समय के बाद अपनी सदस्यता का उपयोग जारी रखना चाहते हैं तो आपको अपने भुगतान विवरणों का अद्यतन करने की आवश्यकता होगी।

en: If you wish to keep this subscription, please update your card details or arrange another payment method.
hi_IN: यदि आप इस सदस्यता को रखना चाहते हैं, तो कृपया अपने कार्ड के विवरण को अपडेट करें या किसी अन्य भुगतान विधि की व्यवस्था करें।

en: If you would like to have your domain point to your WordPress.com site faster, consider <a>connecting your domain</a> first.
hi_IN: अगर आप चाहते हैं कि आपका डोमेन जल्दी से WordPress.com साइट की ओर जाए, तो पहले <a> अपने डोमेन</a> से कनेक्ट करने पर विचार करें.

en: If your plan expires, all of the %s plan features will be removed and your site may appear broken.
hi_IN: यदि आपकी योजना समाप्त हो जाती है, तो %s योजना की सभी सुविधाएँ हटा दी जाएंगी और आपकी साइट टूटी हुई दिखाई दे सकती है।

en: If your plan expires, your site may appear broken, and you will lose:
hi_IN: यदि आपकी योजना समाप्त हो जाती है, तो आपकी साइट टूटी हुई दिखाई दे सकती है, और आप खो देंगे:

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
hi_IN: यदि आपकी साइट प्रदर्शित नहीं हो रही है, तो कृपया इस नेटवर्क के स्वामी से संपर्क करें।

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
hi_IN: यदि अापके विषय(थीम) में एक से अधिक डिफ़ॉल्ट शीर्षक छवियाँ हैं, या आपने एक से अधिक कस्टम शीर्षक छवियाँ अपलोड किए हैं, तो आपके पास वर्डप्रेस में आपकी साइट के प्रत्येक पृष्ठ पर क्रमरहित अलग-अलग छवि प्रदर्शित करने का विकल्प होता है। इस सुविधा को सक्षम करने के लिए अपलोड किए गए चित्रों या डिफ़ॉल्ट छवियाँ अनुभाग के आगे &#8220;क्रमरहित&#8221; रेडियो बटन पर क्लिक करें।

en: If your theme has multiple menus, giving them clear names will help you manage them.
hi_IN: यदि आपकी थीम में एकाधिक मेनू हैं, तो उन्हें स्पष्ट नाम दें जिससे कि आप उनका प्रबंधन कर सकें।

en: If your theme has widget areas, you can also add menus there. Visit the <a href="%s">Widgets panel</a> and add a &#8220;Navigation Menu widget&#8221; to display a menu in a sidebar or footer.
hi_IN: यदि आपकी थीम में विजेट्स हैं, तो आप वहां मेनू भी जोड़ सकते हैं। एक साइडबार या फूटर में मेनू प्रदर्शित करने के लिए <a href="%s"> विजेट पैनल </a> पर जाएं और एक कस्टम मेनू विजेट जोड़ें।

en: If you’ve been waiting for a sign to start building your website, this is it.
hi_IN: यदि आप अपनी वेबसाइट बनाना शुरू करने के लिए किसी संकेत की प्रतीक्षा कर रहे हैं, तो यही है।

en: Ifugao
hi_IN: इफुगाओ

en: Iganga
hi_IN: इगंगा

en: Ignore
hi_IN: ध्यान न दें

en: Ilaam (ایلام)
hi_IN: इलाम (ایلام)

en: Ilfov
hi_IN: इल्फ़ोव

en: Illinois
hi_IN: इलिनोइस

en: Illizi
hi_IN: इलिज़ी

en: Ilocos Norte
hi_IN: इलोकोस नॉर्ट

en: Ilocos Sur
hi_IN: इलोकोस सुर

en: Iloilo
hi_IN: इलोइलो

en: Image
hi_IN: छवि

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: छवि <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: छविया <span class="count">(%s)</span>

en: Image Address
hi_IN: छवि पता

en: Image CSS Class
hi_IN: छवि सीएसएस  क्लास

en: Image Caption
hi_IN: छवि अनुशीर्षक

en: Image Crop Help
hi_IN: छवि काट-छाँट सहायता

en: Image Editor Save Failed
hi_IN: छवि संपादक सेव विफल रहा

en: Image File
hi_IN: छवि फ़ाइल

en: Image ID.
hi_IN: चित्र आई डी

en: Image Position
hi_IN: छवि स्थिति

en: Image Processing Error
hi_IN: इमेज प्रोसेसिंग त्रुटि

en: Image Rotation
hi_IN: चित्र को घुमाना

en: Image Size
hi_IN: छवि आकार

en: Image Title
hi_IN: छवि शीर्षक

en: Image Title Attribute
hi_IN: छवि शीर्षक विशेष

en: Image URL
hi_IN: चित्र यू आर एल

en: Image URL.
hi_IN: छवि यूआरएल:

en: Image Upload Error
hi_IN: छवि अपलोड करने में त्रुटि

en: Image Widget
hi_IN: छवि विजेट

en: Image Widget (%d) | Image Widget (%d)
hi_IN[0]: छवि विजेट (%d)
hi_IN[1]: छवि विजेट (%d)

en: Image alignment
hi_IN: छवि संरेखण

en: Image caption text
hi_IN: चित्र कैप्शन टेक्स्ट

en: Image could not be processed.
hi_IN: छवि संसाधित नहीं किया जा सकता है।

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
hi_IN: छवि संसाधित नहीं किया जा सकता है। कृपया पीछे जाएँ और पुनः प्रयास करें।

en: Image covers the space evenly.
hi_IN: छवि स्थान को समान रूप से कवर करती है।

en: Image crop area preview. Requires mouse interaction.
hi_IN: छवि काट-छाँट क्षेत्र पूर्वावलोकन। माउस प्रतिक्रिया की आवश्यकता है।

en: Image crop failed.
hi_IN: छवि छोटा करना असफल हुआ.

en: Image cropped and rotated.
hi_IN: चित्र को क्रॉप करके घुमाया गया है।

en: Image cropped.
hi_IN: चित्र क्रॉप की गई।

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
hi_IN: छवि डेटा मौजूद नहीं है। कृपया छवि को फिर से अपलोड करें।

en: Image data.
hi_IN: छवि डेटा।

en: Image default align
hi_IN: छवि मूलभूत संरेखण

en: Image default link type
hi_IN: छवि का मूलभूत कड़ी प्रकार

en: Image default size
hi_IN: छवि मूलभूत आकार

en: Image description
hi_IN: छवि विवरण

en: Image details
hi_IN: छवि का विवरण

en: Image edit.
hi_IN: चित्र संपादन।

en: Image flip failed.
hi_IN: छवि फ्लिप विफल रहा।

en: Image has a fixed width.
hi_IN: छवि की चौड़ाई निश्चित है।

en: Image inserted.
hi_IN: छवि सम्मिलित की गई।

en: Image is contained without distortion.
hi_IN: चित्र को बिना विकृति के संग्रहित किया जाता है।

en: Image is scaled and cropped to fill the entire space without being distorted.
hi_IN: संपूर्ण स्थान को बिना विकृत किए भरने के लिए छवि को स्केल और क्रॉप किया जाता है।

en: Image is scaled to fill the space without clipping nor distorting.
hi_IN: छवि को बिना काटे या विकृत किए स्थान को भरने के लिए स्केल किया जाता है।

en: Image metadata is inconsistent.
hi_IN: छवि मेटाडाटा असंगत है।

en: Image name.
hi_IN: चित्र का नाम

en: Image preview
hi_IN: छवि पूर्वावलोकन

en: Image resize failed.
hi_IN: छवि का आकार परिवर्तन विफल रहा.

en: Image restored successfully.
hi_IN: छवि सफलतापूर्वक पुनर्स्थापित किया गया.

en: Image rotate failed.
hi_IN: छवि का घुमाना विफल रहा.

en: Image rotated.
hi_IN: चित्र को घुमाना

en: Image saved
hi_IN: छवि को सहेजा गया

[ctx: Image scaling options]
en: Scale
hi_IN: स्केल

[ctx: Image settings]
en: Settings
hi_IN: सेटिंग

en: Image size
hi_IN: छवि आकार

en: Image size in pixels
hi_IN: पिक्सेल में छवि का आकार

[ctx: Image size option for resolution control]
en: Full Size
hi_IN: पूर्ण आकार

[ctx: Image size option for resolution control]
en: Large
hi_IN: बड़ा

[ctx: Image size option for resolution control]
en: Medium
hi_IN: मध्यम

[ctx: Image size option for resolution control]
en: Thumbnail
hi_IN: लघुछवि

en: Image size presets
hi_IN: इमेजा आकार प्रीसेट

en: Image sizes
hi_IN: छवियो का आकार

en: Image uploaded and inserted.
hi_IN: छवि अपलोड और सम्मिलित की गई।

en: Image uploaded.
hi_IN: चित्र अपलोड किया गया

en: Image url
hi_IN: छवि का यूआरएल

en: Image width
hi_IN: चित्र की चौड़ाई

en: Image will be stretched and distorted to completely fill the space.
hi_IN: स्थान को पूरी तरह भरने के लिए छवि को फैलाया और विकृत किया जाएगा।

en: Image, Date, & Title
hi_IN: चित्र, दिनांक और शीर्षक

en: ImageMagick supported file formats
hi_IN: ImageMagick समर्थित फ़ाइल प्रारूप

en: ImageMagick version number
hi_IN: ImageMagick संस्करण संख्या

en: ImageMagick version string
hi_IN: ImageMagick संस्करण स्ट्रिंग

en: Images
hi_IN: छवियाँ

en: Images cannot be scaled to a size larger than the original.
hi_IN: छवियों को मूल आकार से बड़े आकार में नहीं बढ़ाया जा सकता।

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
hi_IN: ठीक <strong>%1$d &times; %2$d पिक्सल्स</strong> वाली छवियों का प्रयोग इसी रूप में किया जाएगा।

en: Images should be at least %s tall.
hi_IN: छवियाँ कम से कम %s ऊँची होनी चाहिए।

en: Images should be at least %s wide.
hi_IN: छवियाँ कम से कम %s चौड़ी होनी चाहिए।

en: Imagick Resource Limits
hi_IN: इमेजिक रिसोर्स लिमिट्स

en: Imagick version
hi_IN: इमेजिक संस्करण

en: Imbabura
hi_IN: इम्बाबुरा

en: Immediately
hi_IN: तुरंत

en: Imo
hi_IN: इमो

en: Imperia
hi_IN: इम्पीरिया

en: Import
hi_IN: आयात

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
hi_IN: एक सीएसवी फ़ाइल के माध्यम से अपने स्टोर पर <strong>उत्पादों</strong> आयात करें।

en: Import Blogger
hi_IN: ब्लॉगर निर्यात

en: Import Classic Menus
hi_IN: क्लासिक मेनू आयात करें

en: Import Products
hi_IN: आयात उत्पाद

en: Import WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस आयात

en: Import an existing newsletter
hi_IN: मौजूदा न्यूजलेटर आयात करें।

en: Import complete
hi_IN: आयात पूर्ण

en: Import complete!
hi_IN: आयात पूर्ण!

en: Import content from %(importerName)s
hi_IN: %(importerName)s से सामग्री आयात करें

en: Import links in OPML format.
hi_IN: ओपीएमएल प्रारूप में लिंक्स आयात करें।

en: Import pattern from JSON
hi_IN: JSON से पैटर्न आयात करें

en: Import posts &amp; media from Tumblr using their API.
hi_IN: टम्बलर से उनके एपीआई का उपयोग करके पोस्टों एवं मीडिया का आयात करें।

en: Import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
hi_IN: एक मूवेबल प्रकार या टाइपपैड ब्लॉग से पोस्टों और टिप्पणियों का आयात करें।

en: Import posts from LiveJournal using their API.
hi_IN: लाइवजर्नल से उनके एपीआई का उपयोग करके पोस्टों को आयात करें।

en: Import posts from an RSS feed.
hi_IN: आरएसएस फीड से पोस्टों का आयात करें।

en: Import posts, comments, and users from a Blogger blog.
hi_IN: ब्लॉगर ब्लॉग से पोस्ट, टिप्पणियाँ एवं उपयोक्ताओं को अयात करे.

en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
hi_IN: वर्डप्रेस निर्यात फाइल से पोस्टों, पृष्ठों, टिप्पणियों, कस्टम क्षेत्रों, श्रेणियों, और टैग्स का आयात करें।

en: Import products
hi_IN: आयात प्रोडक्ट्स

en: Import products from a CSV file
hi_IN: सीएसवी फ़ाइल से आयात करें

en: Import subscribers
hi_IN: ग्राहक आयात करें

en: Import unlimited subscribers
hi_IN: अनलिमिटेड सब्सक्राइबर्स इंपोर्ट करें

en: Import up to 100 subscribers
hi_IN: 100 ग्राहकों तक को इम्पोर्ट करें

en: Import widget area
hi_IN: विजेट क्षेत्र आयात करें

en: Import your site content
hi_IN: अपनी साइट का कॉन्टेंट इंपोर्ट करें

en: Important note
hi_IN: महत्वपूर्ण नोट

en: Important:
hi_IN: महत्वपूर्ण:

en: Imported "%s" from JSON.
hi_IN: JSON से आयातित "%s"।

en: Importing
hi_IN: आयात कर रहा है

en: Importing post <em>%s</em>...
hi_IN: पोस्ट <em>%s</em> आयात की जा रही है...

en: Importing post...
hi_IN: पोस्टें आयात की जा रही हैं...

en: Importing...
hi_IN: निर्यात किया जा रहा है...

en: Importing…
hi_IN: आयात कर रहा है...

en: Improve our store offerings
hi_IN: हमारे स्टोर के ऑफर्स में सुधर करे

en: In %1$s, use the %2$s method, not the %3$s function. See %4$s.
hi_IN: %1$s में, %2$s मेथड का प्रयोग करें, ना कि %3$s फंक्शन। %4$s देखें।

en: In 7 days, if we haven't received payment, we will disable your account from issuing new licenses for your sites.
hi_IN: सात दिनों में, यदि हमें भुगतान प्राप्त नहीं हुआ, तो हम आपके खाते को आपकी साइटों के लिए नए लाइसेंस जारी करने से अक्षम कर देंगे।

en: In Progress
hi_IN: प्रगति में

en: In a few words, explain what this site is about. Example: &#8220;%s.&#8221;
hi_IN: कुछ शब्दों में बताएं कि यह साइट किस बारे में है। उदाहरण: &#8220;%s.&#8221;

en: In a few words, explain what your blog is about.
hi_IN: कुछ शब्दों में बताएं कि आपका ब्लॉग किस बारे में है.

en: In a few words, explain what your site is about.
hi_IN: कुछ शब्दों में बताएं कि आपकी साइट किस बारे में है.

en: In a few words, explain what your store is about.
hi_IN: कुछ शब्दों में बताएं कि आपका स्टोर किस बारे में है.

en: In a village of La Mancha, the name of which I have no desire to call to mind, there lived not long since one of those gentlemen that keep a lance in the lance-rack, an old buckler, a lean hack, and a greyhound for coursing.
hi_IN: ला मंचा के एक गाँव में, जिसका नाम मन में पुकारने की इच्छा नहीं है, वहाँ बहुत समय से नहीं रहा, उन सज्जनों में से जो लांस-रैक में एक लैंस रखते हैं, एक पुराना बकलर, एक दुबला हैक, और एक शिकारी आत्मीयता के लिए।

en: In quoting others, we cite ourselves.
hi_IN: दूसरों को उद्धृत करने में, हम खुद का हवाला देते हैं।

en: In relation to
hi_IN: के संदर्भ में

en: In reply to %s.
hi_IN: %s के उत्तर में।

en: In reply to: %s
hi_IN: %s: के जवाब में

en: In response to
hi_IN: जवाब में

en: In response to: %s
hi_IN: %s: के जवाब में

en: In stock
hi_IN: उपलभ्ध है

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
hi_IN: <strong>टिप्पणी</strong> कॉलम में, किसी भी टिप्पणी पर हॉवर करने से आपको टिप्पणी अनुमोदन(अप्रूव), प्रत्युत्तर(और अनुमोदन), त्वरित संपादन, संपादन, स्पैम मार्क, या ट्रैश करने का विकल्प मिलता है।

en: In the <strong>In response to</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
hi_IN: कॉलम के <strong>जवाब में</strong> में, तीन तत्व हैं। यह टेक्स्ट उस पोस्ट का नाम है जिससे टिप्पणी प्रेरित हुई, और पोस्ट संपादक के लिए उस प्रविष्टि तक की लिंक है। व्यू पोस्ट लिंक आपकी लाइव साइट पर उस पोस्ट तक ले जाता है। संख्या के साथ छोटा बुलबुला पोस्ट को प्राप्त हुए एप्रूव्ड टिप्पणियों की संख्या को दर्शाता है। यदि कोई लंबित टिप्पणियाँ हैं, तो लंबित टिप्पणियों की संख्या के साथ एक लाल अधिसूचना वृत्त प्रदर्शित किया जाता है। अधिसूचना वृत्त क्लिक करने पर उस पोस्ट पर लंबित टिप्पणियों को ही दिखाने के लिए टिप्पणी स्क्रीन फिल्टर करेगा।

en: In the <strong>Submitted on</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
hi_IN: <strong>निवेदित तिथि</strong> कॉलम में, आपकी साइट पर किस तिथि और समय पर टिप्पणी की गई थी, का उल्लेख है। तिथि/समय लिंक पर क्लिक करने से आप अपनी लाइव साइट में उस टिप्पणी पर पहुँच जाएँगे।

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
hi_IN: इस पेज के शीर्षक पाठ(टेक्स्ट) अनुभाग में, आप इस पाठ(टेक्स्ट) को प्रदर्शित करने या इसे छिपाने का चुनाव कर सकते हैं। आप रंग का चयन करें(सेलेक्ट कलर) बटन क्लिक करके या एक वैध एचटीएमएल हेक्स मूल्य टाइप करके, उदाहरण लाल रंग के लिए &#8220;#ff0000&#8221; या रंग बीनने(कलर पिक्कर) का उपयोग कर एक रंग का चयन करके, पाठ(टेक्स्ट) के लिए रंग का चयन कर सकते हैं।

en: In the domain settings page, click on <em>Transfer</em> button and, in the next screen, click on <em>Get authorization code</em>. The code will be sent to the contact email address specified for the domain (the option <em>Transfer lock on</em> can remain toggled on).
hi_IN: डोमेन सेटिंग्स पेज में, <em>ट्रांसफ़र</em> बटन पर क्लिक करें और, अगली स्क्रीन पर <em> ऑथराइज़ेशन कोड पाएं</em> पर क्लिक करें. डोमेन के लिए तय किए गए संपर्क ईमेल पर कोड भेजा जाएगा (<em>ट्रांसफ़र लॉक विकल्प चालू</em> ही रह सकता है).

en: In the editing area, the Tab key enters a tab character.
hi_IN: संपादन क्षेत्र में, टैब कुंजी एक टैब वर्ण में प्रवेश करती है।

en: In the meantime, we have configured Jetpack Search on your site — you should try customizing it in your traditional WordPress dashboard.
hi_IN: इस बीच, हमने आपकी साइट पर Jetpack सर्च को कॉन्फ़िगर किया है - आपको इसे अपने पारंपरिक WordPress डैशबोर्ड में कस्टमाइज़ करके देखना चाहिए.

en: In this article
hi_IN: इस लेख में

en: In this case, WordPress caught an error with one of your plugins, %s.
hi_IN: इस स्थिति में, वर्डप्रेस ने आपके एक प्लगइन्स,%s के साथ एक त्रुटि पकड़ी।

en: In this case, WordPress caught an error with your theme, %s.
hi_IN: इस मामले में, वर्डप्रेस ने आपकी थीम %s के साथ एक त्रुटि पकड़ी है|

en: In this guide
hi_IN: इस गाइड में

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
hi_IN: इस खंड में आपको यह सूचीबद्ध करना चाहिए कि आप किसके साथ डेटा साझा कर रहे हैं, और किस उद्देश्य के लिए। इसमें शामिल हो सकते हैं, लेकिन विश्लेषिकी, विपणन, भुगतान गेटवे, शिपिंग प्रदाता, और तृतीय पक्ष एम्बेड तक सीमित नहीं हो सकते हैं।

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
hi_IN: इस उपधारा में आपको सूचीबद्ध करना चाहिए कि आप अपने स्टोर पर भुगतान करने के लिए किस तीसरे पक्ष के भुगतान प्रोसेसर का उपयोग कर रहे हैं क्योंकि ये ग्राहक डेटा को संभाल सकते हैं। हमने पेपैल को एक उदाहरण के रूप में शामिल किया है, लेकिन यदि आप पेपैल का उपयोग नहीं कर रहे हैं तो आपको इसे हटा देना चाहिए।

en: In-depth site analytics dashboard
hi_IN: आपकी साइट के लिए पूरी जानकारी वाला ऐनालिटिक्स डैशबोर्ड

en: In-progress
hi_IN: काम प्रक्रिया में है

en: Inactive
hi_IN: निष्क्रिय

en: Inactive Plugins
hi_IN: निष्क्रिय प्लगइन्स

en: Inactive Sidebar (not used)
hi_IN: निष्क्रिय साइडबार (उपयोग नहीं किया)

en: Inactive Themes
hi_IN: निष्क्रिय थीम्स

en: Inactive Widgets
hi_IN: निष्क्रिय विजेट

en: Inactive plugins
hi_IN: निष्क्रिय प्लगइन्स

en: Inactive widgets
hi_IN: निष्क्रिय विजेट

en: Inches (in)
hi_IN: इंच (in)

en: Include
hi_IN: शामिल

en: Include headings from all pages (if the post is paginated).
hi_IN: सभी पृष्ठों के शीर्षक शामिल करें (यदि पोस्ट पृष्ठांकित है)।

en: Include the label as part of the link
hi_IN: लिंक के हिस्से के रूप में लेबल शामिल करें

en: Included in WordPress.com Premium
hi_IN: WordPress.com प्रीमियम में शामिल किया गया

en: Included in annual plans
hi_IN: सालान प्लान्स में शामिल है

en: Included in paid plans
hi_IN: पेड प्लान्स में शामिल किया गया है

en: Included in plan
hi_IN: प्लान में शामिल है

en: Included in your IONOS plan
hi_IN: आपके IONOS प्लान में शामिल है

en: Included in your plan
hi_IN: आपके प्लान में शामिल है

en: Included with your plan
hi_IN: यह आपके प्लान में शामिल है

en: Included with your purchase
hi_IN: आपकी खरीदारी में शामिल है

en: Includes %s features:
hi_IN: %s विशेषताएँ शामिल हैं:

en: Includes every template part defined for any area.
hi_IN: किसी भी क्षेत्र के लिए परिभाषित हर टेम्पलेट भाग शामिल है।

en: Including advanced design and monetization options, PayPal Payment Buttons, and a custom domain name for one year.
hi_IN: इसमें एडवांस्ड डिज़ाइन और मोनेटाइज़ेशन के विकल्प, PayPal का पेमेंट बटन, और एक वर्ष के लिए एक कस्टम डोमेन नाम शामिल है.

en: Including email and live chat support, an ad-free experience for your visitors, increased storage space, and a custom domain name for one year.
hi_IN: ईमेल और लाइव चैट सपोर्ट के साथ, विज़िटर्स के लिए विज्ञापन-मुक्त अनुभव, बढ़ी हुई स्टोरेज और एक साल के लिए कस्टम डोमेन नेम.

en: Including premium themes, advanced design and monetization options, PayPal Payment Buttons, and a custom domain name for one year.
hi_IN: इसमें प्रीमियम थीम्स, एडवांस्ड डिज़ाइन और मोनेटाइज़ेशन के विकल्प, PayPal का पेमेंट बटन, और एक वर्ष के लिए एक कस्टम डोमेन नाम शामिल है.

en: Including the ability to upload plugins and themes, priority support and advanced monetization options.
hi_IN: प्लगइन्स और थीम्स अपलोड करने की क्षमता सहित, प्राथमिकता सपोर्ट और एडवांस्ड मोनेटाइज़ेशन के विकल्प.

en: Incompatible Archive.
hi_IN: असंगत संग्रह।

en: Incorrect post password.
hi_IN: गलत पद पासवर्ड।

en: Incorrect username or password.
hi_IN: गलत उपयोगकर्ता नाम या पासवर्ड।

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
hi_IN: (निश्चित रकम या %) द्वारा मौजूदा मूल्य में वृद्धि:

en: Increase existing stock by:
hi_IN: मौजूदा स्टॉक बढ़ाएँ:

en: Increase indent
hi_IN: अभिस्थापन बढ़ाएँ

en: Increase your credibility
hi_IN: अपनी विश्वसनीयता बढ़ाएं

en: Increase your revenue with add-ons like gift wrapping or personalizations like engraving.
hi_IN: गिफ़्ट रैपिंग या एंग्रेविंग जैसी पर्सनलाइज़ेशन सेवाओं के साथ अपनी आमदनी बढ़ाएं.

en: Increment
hi_IN: ज़्यादा

en: Indent
hi_IN: इंडेंट

en: Indent list item
hi_IN: इंडेंट सूची आइटम

en: Independencia
hi_IN: स्वतंत्रता

en: India
hi_IN: भारत

en: Indian
hi_IN: भारतीय

en: Indian rupee
hi_IN: भारतीय रुपये

en: Indiana
hi_IN: इंडियाना

en: Indianapolis
hi_IN: इंडियानापोलिस

[ctx: Indicates these doutone filters are created by the user.]
en: Custom
hi_IN: कस्टम

[ctx: Indicates these duotone filters come from WordPress.]
en: Default
hi_IN: पूर्व निर्धारित

[ctx: Indicates these duotone filters come from the theme.]
en: Theme
hi_IN: थीम

[ctx: Indicates this palette comes from WordPress.]
en: Default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट

[ctx: Indicates this palette comes from the theme.]
en: Theme
hi_IN: थीम

[ctx: Indicates this palette is created by the user.]
en: Custom
hi_IN: कस्टम

en: Indicates whether the current variation is the default one.
hi_IN: इंगित करता है कि क्या वर्तमान भिन्नता डिफ़ॉल्ट है।

en: Individual
hi_IN: व्यक्ति

en: Individual products
hi_IN: व्यक्तिगत उत्पाद

en: Individual use only
hi_IN: केवल व्यक्तिगत उपयोग

en: Indonesia
hi_IN: इंडोनेशिया

en: Indonesian
hi_IN: इंडोनेसियाई

en: Industry regulatory disclosure requirements
hi_IN: उद्योग नियामक प्रकटीकरण आवश्यकता

en: Inexistent terms.
hi_IN: अस्तित्वहीन टर्म्स।

en: Info
hi_IN: जानकारी

en: Information notice
hi_IN: सूचना नोटिस

en: Inhambane
hi_IN: इन्हाम्बेन

en: Initial setup
hi_IN: शुरुआती सेटअप

en: Initializing payment methods
hi_IN: भुगतान के तरीके शुरू किए जा रहे हैं

en: Inline code
hi_IN: पंक्‍तिबद्ध कोड

en: Inline image
hi_IN: इनलाइन छवि

en: Inline label
hi_IN: इनलाइन लेबल

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
hi_IN: इनलाइन टूलबार (जब भी एक छवि, लिंक या पूर्वावलोकन चुना जाता है)

en: Inner Mongolia / 內蒙古
hi_IN: भीतरी मंगोलिया / 內蒙古

en: Inner blocks use content width
hi_IN: आंतरिक ब्लॉक सामग्री की चौड़ाई का उपयोग करते हैं

en: Inner shadow
hi_IN: भीतरी छाया

en: Insert
hi_IN: घुसायें

en: Insert Page Break tag
hi_IN: पृष्ठ विराम टैग डालें

en: Insert Read More tag
hi_IN: अधिक पढ़ें टैग डालें

en: Insert a link to a post or page.
hi_IN: पोस्ट या पेज के लिए एक लिंक डालें।

en: Insert a new block after the selected block(s).
hi_IN: चुनें हुए खंड से पहले नया खंड रखें।

en: Insert a new block before the selected block(s).
hi_IN: चुनें हुए खंड से पहले नया खंड रखें।

en: Insert a table for sharing data.
hi_IN: डेटा बाँटने के लिए तालिका डालें।

en: Insert audio playlist
hi_IN: ऑडियो प्लेलिस्ट डालें

en: Insert column after
hi_IN: स्तम्भ बाद में प्रविष्ट करें

en: Insert column before
hi_IN: स्तम्भ पहले प्रविष्ट करें

en: Insert date/time
hi_IN: दिनांक/समय डालें

en: Insert external image
hi_IN: बाहरी चित्र डालें

en: Insert from URL
hi_IN: यूआरएल से प्रविष्ट करें

en: Insert gallery
hi_IN: गैलरी प्रविष्ट करें

en: Insert image
hi_IN: छवि डालें

en: Insert into Navigation Menu
hi_IN: नेविगेशन मेनू में डालें

en: Insert into Post
hi_IN: पोस्ट में प्रविष्ट करायें

en: Insert into page
hi_IN: पेज में डालें

en: Insert into post
hi_IN: पोस्ट में डालें

en: Insert into template
hi_IN: टेंप्लेट में जोड़ें

en: Insert into template part
hi_IN: टेम्पलेट भाग में डालें

en: Insert link
hi_IN: कड़ी डालें

en: Insert media from another website
hi_IN: अन्य वेबसाइट से मीडिया सम्मिलित करें

en: Insert row after
hi_IN: पंक्ति बाद में डालें

en: Insert row before
hi_IN: पंक्ति पहले डालें

en: Insert table
hi_IN: टेबल डालें

en: Insert video
hi_IN: विडियो डालें

en: Insert video playlist
hi_IN: विडियो प्लेलिस्ट डालें

en: Insert your hardware security key, or follow the instructions in your browser or phone to log in.
hi_IN: अपनी हार्डवेयर सुरक्षा कुंजी डालें या लॉग इन करने के लिए अपने ब्राउज़र या फ़ोन में दिए गए निर्देशों का पालन करें.

en: Insert/edit code sample
hi_IN: प्रवेश/सम्पादित कोड सैम्पल

en: Insert/edit image
hi_IN: छवि डालें/सम्पादन करें

en: Insert/edit link
hi_IN: कड़ी डालें/सम्पादन करें

en: Insert/edit media
hi_IN: मीडिया डालें/सम्पादित करें।

en: Inserted text
hi_IN: सम्मिलित टेक्स्ट

en: Inserter
hi_IN: इंसटर

en: Inserting Media
hi_IN: मीडिया सम्मिलित कर रहे हैं

en: Inset
hi_IN: इनसेट

en: Insights
hi_IN: अंतर्दृष्टि

en: Insights: traffic and real-time uptime stats.
hi_IN: अंतर्दृष्टि: ट्रैफ़िक और वास्तविक समय अपटाइम आँकड़े।

en: Instagram is currently experiencing connectivity issues, please try again later to connect.
hi_IN: Instagram वर्तमान में कनेक्टिविटी समस्याओं का सामना कर रहा है, कृपया बाद में कनेक्ट करने के लिए पुन: प्रयास करें।

en: Install
hi_IN: संस्थापन

en: Install %s now
hi_IN: %s को अब संस्थापित करे

en: Install &amp; Preview
hi_IN: स्थापन और पूर्वावलोकन करें

en: Install Fonts
hi_IN: फ़ॉन्ट स्थापित करें

en: Install Jetpack
hi_IN: जेट्पैक इंस्टॉल करें

en: Install Now
hi_IN: अभी इंस्टॉल करें

en: Install Parent Theme
hi_IN: पेरेन्ट थीम स्थापित(इन्स्टॉल) करें

en: Install Press This
hi_IN: प्रेस थिस स्थापित(इन्सटॉल) करें

en: Install Theme
hi_IN: थीम इंस्टॉल करें  (थीम स्थापित करें)

en: Install Themes
hi_IN: थीम इंस्टॉल करे

en: Install and activate the plugin.
hi_IN: प्लगइन इंस्टॉल करें और ऐक्टिवेट करें.

en: Install and preview theme: %s
hi_IN: थीम स्थापित और पूर्वावलोकन करें: %s

en: Install custom plugins and themes
hi_IN: कस्टम प्लगइन्स और थीम इंस्टॉल करें

en: Install plugins
hi_IN: प्लगइन्स स्थापित करें

en: Install plugins & themes
hi_IN: प्लगइन्स और थीम स्थापित करें

en: Install plugins and themes
hi_IN: प्लगइन्स और थीम्स स्थापित करें

en: Install the latest version of WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस का नवीनतम संस्करण स्थापित करें

en: Install themes
hi_IN: थीम्स इंस्टॉल करें

en: Installation Required
hi_IN: इंस्टालेशन की आवश्यकता है

en: Installation failed.
hi_IN: स्थापना विफल रही!

en: Installed
hi_IN: स्थापित

en: Installed Extensions without a Subscription
hi_IN: सदस्यता के बिना स्थापित एक्सटेंशन

en: Installed Plugins
hi_IN: इनस्टॉल किये गए प्लगिन्स

en: Installed themes
hi_IN: स्थापित थीम

en: Installing plugin
hi_IN: प्लगइन इंस्टॉल किया जा रहा है

en: Installing theme
hi_IN: थीम इंस्टॉल किया जा रहा है

en: Installing…
hi_IN: स्थापित हो रहा है...

en: Instance settings of the widget, if supported.
hi_IN: विजेट की इंस्टेंस सेटिंग्स, यदि समर्थित हो।

en: Instant access to upcoming features
hi_IN: आगामी विशेषताओं का तुरंत ऐक्सेस

en: Instant email notifications
hi_IN: ईमेल सूचनाएं तुरंत पाना

en: Instant email threat notifications
hi_IN: तुरंत ईमेल पर खतरे की सूचनाएं

en: Instant search and indexing
hi_IN: इंस्टेंट सर्च और इंडेक्स बनाना

en: Instant search, filtering, and indexing
hi_IN: इंस्टेंट सर्च, फ़िल्टर और इंडेक्स

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
hi_IN: इस XML-RPC तरीके के लिए अपर्याप्त तर्क पारित किया गया.

en: Integrated APM
hi_IN: इंटीग्रेटेड APM

en: Integrated CDN
hi_IN: इंटीग्रेटेड CDN

en: Integrated code repository
hi_IN: इंटीग्रेटेड कोड रिपॉज़िटरी

en: Integrated content analytics
hi_IN: इंटिग्रेट किया गया कॉन्टेंट ऐनालिटिक्स

en: Integrated enterprise search
hi_IN: इंटीग्रेटेड एंटरप्राइज सर्च

en: Integrated payments
hi_IN: इंटीग्रेटेड भुगतान

en: Integrations with top shipping carriers
hi_IN: टॉप शिपिंग कैरियर्स के साथ इंटीग्रेशन

en: Integrations with top shipping carriers.
hi_IN: शीर्ष शिपिंग कैरियर्स के साथ इंटीग्रेशन.

en: Intent Currency
hi_IN: इंटेंट करेंसी

en: Intent ID
hi_IN: इंटेंट आईडी

en: Interactive videos and lessons
hi_IN: इंटरएक्टिव वीडियो और लेसन

en: Interested in this domain? Contact support
hi_IN: क्या आपको इस डोमेन में रुचि है? सपोर्ट टीम से संपर्क करें

en: Interface
hi_IN: इंटरफेस

en: Intermediate image offloading
hi_IN: इंटरमीडिएट इमेज ऑफ़लोडिंग

en: Internal search handler error.
hi_IN: आंतरिक खोज हैंडलर त्रुटि।

en: International
hi_IN: अंतर्राष्ट्रीय

en: International Class of Goods and Services or Equivalent if applicable
hi_IN: अंतर्राष्ट्रीय स्तर की वस्तुएं और सेवा या इनके समकक्ष यदि लागू हो तो

en: International payments
hi_IN: अंतर्राष्ट्रीय भुगतान

en: Intibucá
hi_IN: इंटिबुका

[ctx: Intrinsic block width in flex layout]
en: Fit
hi_IN: फ़िट

en: Introduce yourself.
hi_IN: अपना परिचय दें।

en: Introduction
hi_IN: परिचय

en: Introductory offer
hi_IN: प्रारंभिक प्रस्ताव

en: Introductory offer*
hi_IN: शुरुआती ऑफ़र*

en: Introductory offer:
hi_IN: शुरुआती ऑफ़र:

en: Inuvik
hi_IN: इनुविक

en: Invalid
hi_IN: अमान्य

en: Invalid API response code (%d).
hi_IN: अमान्य एपीआई प्रतिक्रिया कोड (%d)

en: Invalid Content-Disposition supplied. Content-Disposition needs to be formatted as `attachment; filename="image.png"` or similar.
hi_IN: अवैध सामग्री-विन्यास की आपूर्ति की। सामग्री-विन्यास `लगाव के रूप में स्वरूपित करने की जरूरत है; फ़ाइल नाम = "image.png" `या इसी तरह की।

en: Invalid JSON body passed.
hi_IN: अमान्य JSON सामग्री निर्गत की गयी है

en: Invalid JSONP callback function.
hi_IN: अमान्य जेसनपी को वापस बुलाने का फंक्शन ।

en: Invalid URL
hi_IN: अमान्य यूआरएल।

en: Invalid URL format.
hi_IN: अमान्य यूआरएल प्रारूप।

en: Invalid URL.
hi_IN: गलत URL।

en: Invalid YouTube URL. Please provide a valid YouTube video URL.
hi_IN: अमान्य YouTube यूआरएल कृपया कोई मान्य YouTube वीडियो यूआरएल डालें.

en: Invalid action name.
hi_IN: अमान्य क्रिया नाम।

en: Invalid activation key.
hi_IN: अमान्य सक्रियकरण कुंजी.

en: Invalid address:
hi_IN: अमान्य पता:

en: Invalid attachment ID.
hi_IN: अमान्य  अनुलग्नक आईडी.

en: Invalid attribute name.
hi_IN: अमान्य विशेषता नाम।

en: Invalid auth code. Please check the specified code and try again.
hi_IN: ऑथराइज़ेशन कोड मान्य नहीं है. कृपया दिए गए कोड को जांचें और फिर से कोशिश करें.

en: Invalid author ID.
hi_IN: अमान्य लेखक आईडी.

en: Invalid billing email address
hi_IN: अमान्य बिलिंग ईमेल पता

en: Invalid block type.
hi_IN: अमान्य ब्लॉक प्रकार।

en: Invalid block.
hi_IN: अमान्य ब्लॉक

en: Invalid changeset UUID
hi_IN: अमान्य परिवर्तन समूह यूयूआइडी

en: Invalid code. If the error persists, please request a new code and try again.
hi_IN: अमान्य कोड. अगर त्रुटि बनी रहती है, तो कृपया एक नए कोड का अनुरोध करें और फिर से कोशिश करें.

en: Invalid comment ID.
hi_IN: अमान्य टिप्पणी आईडी.

en: Invalid comment author ID.
hi_IN: अमान्य टिप्पणी लेखक आईडी।

en: Invalid comment content.
hi_IN: अमान्य टिप्पणी साम्रगी।

en: Invalid comment status.
hi_IN: अमान्य टिप्पणी स्थिति.

en: Invalid cookie format.
hi_IN: अमान्य कुकी प्रारूप।

en: Invalid cookie.
hi_IN: अमान्य कुकी।

en: Invalid coupon
hi_IN: अमान्य कूपन

en: Invalid coupon.
hi_IN: अवैध कूपन।

en: Invalid customer query.
hi_IN: अमान्य ग्राहक क्वेरी।

en: Invalid customer.
hi_IN: अमान्य ग्राहक

en: Invalid data provided.
hi_IN: अमान्य डेटा प्रदान किया गया।

en: Invalid data store.
hi_IN: अमान्य डेटा भंडार।

en: Invalid data. No selected item.
hi_IN: अमान्य डेटा। कोई चयनित आइटम नहीं।

en: Invalid data. Unknown state.
hi_IN: अमान्य डेटा। अज्ञात राज्य।

en: Invalid data. Unknown type.
hi_IN: अमान्य डेटा। अज्ञात प्रकार।

en: Invalid date.
hi_IN: अमान्य तिथि।

en: Invalid discount type
hi_IN: अमान्य छूट प्रकार

en: Invalid download.
hi_IN: अमान्य डाउनलोड

en: Invalid email address
hi_IN: अवैध ईमेल पता

en: Invalid email address in request.
hi_IN: अनुरोध में अमान्य ईमेल पता है।

en: Invalid email address restriction
hi_IN: अमान्य ईमेल पता पर प्रतिबंध

en: Invalid email address.
hi_IN: अमान्य ईमेल पता|

en: Invalid email.
hi_IN: अमान्य ईमेल।

en: Invalid featured media ID.
hi_IN: अमान्य मुख्य आकर्षण मीडिया आईडी।

en: Invalid file type
hi_IN: अमान्य फ़ाइल प्रकार

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
hi_IN: अमान्य फ़ाइल प्रकार। आयातक CSV और TXT फ़ाइल स्वरूपों का समर्थन करता है

en: Invalid form submission.
hi_IN: अमान्य फ़ॉर्म प्रविष्टि.

en: Invalid hex color.
hi_IN: अमान्य हेक्स रंग।

en: Invalid image URL.
hi_IN: अमान्य छवि यूआरएल

en: Invalid item
hi_IN: अमान्य आइटम

en: Invalid item ID.
hi_IN: अमान्य आइटम आईडी।

en: Invalid items
hi_IN: अमान्य आइटम

en: Invalid key.
hi_IN: अमान्य कुंजी

en: Invalid mailbox name
hi_IN: अमान्य मेलबॉक्स नाम

en: Invalid menu ID.
hi_IN: अमान्य मेनू आईडी.

en: Invalid menu location.
hi_IN: अमान्य मेनू स्थान.

en: Invalid object type.
hi_IN: अमान्य वस्तु प्रकार

en: Invalid or missing payment details. Please ensure the provided payment method is correctly entered.
hi_IN: अमान्य या अनुपलब्ध भुगतान विवरण। कृपया सुनिश्चित करें कि प्रदान की गई भुगतान विधि सही ढंग से दर्ज की गई है।

en: Invalid or missing payment token fields.
hi_IN: अमान्य या गुम भुगतान टोकन फ़ील्ड।

en: Invalid order
hi_IN: अमान्य आदेश

en: Invalid page template.
hi_IN: अमान्य पृष्ठ प्रारूप।

en: Invalid parameter(s): %s
hi_IN: अमान्य पैरामीटर(एस): %s

en: Invalid parameter.
hi_IN: अमान्य मापदंड(पैरामीटर)।

en: Invalid parameters.
hi_IN: अमान्य पैरामीटर।

en: Invalid password.
hi_IN: अवैध पासवर्ड।

en: Invalid payment result received from payment method.
hi_IN: भुगतान के तरीके से अमान्य भुगतान परिणाम प्राप्त हुआ.

en: Invalid payment token.
hi_IN: अमान्य भुगतान टोकन।

en: Invalid personal data action.
hi_IN: अमान्य व्यक्तिगत डेटा कार्रवाई।

en: Invalid personal data request.
hi_IN: अवैध व्यक्तिगत डेटा अनुरोध।

en: Invalid plugin page.
hi_IN: अमान्य प्लगइन पृष्ठ

en: Invalid plugin path.
hi_IN: अमान्य प्लगइन पथ.

en: Invalid post
hi_IN: अमान्य पोस्ट

en: Invalid post ID.
hi_IN: अमान्य पोस्ट आईडी.

en: Invalid post format.
hi_IN: अमान्य पोस्ट प्रारूप

en: Invalid post parent ID.
hi_IN: अमान्य पोस्ट प्रमुख आईडी.

en: Invalid post type.
hi_IN: अमान्य पोस्ट प्रकार।

en: Invalid post.
hi_IN: अमान्य पोस्ट

en: Invalid product
hi_IN: अमान्य उत्पाद

en: Invalid product ID
hi_IN: अमान्य उत्पाद ID

en: Invalid product ID %d.
hi_IN: अमान्य उत्पाद आईडी %d

en: Invalid product type.
hi_IN: अमान्य उत्पाद प्रकार।

en: Invalid rate
hi_IN: अमान्य दर

en: Invalid recovery key format.
hi_IN: अमान्य पुनर्प्राप्ति कुंजी स्वरूप।

en: Invalid recovery key.
hi_IN: अमान्य पुनर्प्राप्ति कुंजी।

en: Invalid refund amount.
hi_IN: अमान्य वापसी राशि।

en: Invalid request ID when merging personal data to export.
hi_IN: अमान्य अनुरोध आईडी व्यक्तिगत डेटा निर्यात ईमेल भेजते समय।

en: Invalid request ID when sending personal data export email.
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा निर्यात ईमेल भेजते समय अमान्य अनुरोध आईडी।

en: Invalid request ID.
hi_IN: अमान्य अनुरोध आईडी

en: Invalid request parameters
hi_IN: अमान्य अनुरोध पैरामीटर

en: Invalid request status.
hi_IN: अमान्य अनुरोध स्थिति।

en: Invalid request type.
hi_IN: अमान्य अनुरोध प्रकार।

en: Invalid resource ID.
hi_IN: अमान्य संसाधन id.

en: Invalid revision ID.
hi_IN: अमान्य संशोधन आईडी।

en: Invalid role
hi_IN: अमान्य भूमिका

en: Invalid role.
hi_IN: अमान्य भूमिका।

en: Invalid shortcode name: %1$s. Do not use spaces or reserved characters: %2$s
hi_IN: अमान्य शॉर्ट कोड नामः %1$s। रिक्त स्थान या आरक्षित वर्णों का उपयोग न करें: %2$s

en: Invalid shortcode name: Empty name given.
hi_IN: अमान्य शॉर्ट कोड नामः रिक्त नाम प्रदान किया गया।

en: Invalid slug.
hi_IN: अमान्य स्लग।

en: Invalid source
hi_IN: अमान्य संसाधन।

en: Invalid status.
hi_IN: अमान्य स्थिति।

en: Invalid subdomain
hi_IN: अमान्य उपडोमेन

en: Invalid tax class
hi_IN: अमान्य कर श्रेणी

en: Invalid taxonomy.
hi_IN: अमान्य वर्गीकरण।

en: Invalid taxonomy: %s.
hi_IN: अमान्य वर्गीकरण: %s।

en: Invalid template parent ID.
hi_IN: अमान्य टेम्प्लेट पैरेंट आईडी।

en: Invalid term ID.
hi_IN: अमान्य टर्म ID

en: Invalid term name.
hi_IN: अमान्य टर्म नाम।

en: Invalid token
hi_IN: अमान्य टोकन

en: Invalid tool ID.
hi_IN: अमान्य उपकरण आईडी।

en: Invalid translation type.
hi_IN: अमान्य अनुवाद प्रकार।

en: Invalid type parameter.
hi_IN: अमान्य प्रकार पैरामीटर।

en: Invalid user ID for reassignment.
hi_IN: रीअसाइनमेंट  के लिए अमान्य उपयोगकर्ता आईडी।

en: Invalid user ID.
hi_IN: अमान्य उपयोगकर्ता ID.

en: Invalid user parameter(s).
hi_IN: अमान्य उपयोगकर्ता मानक(के)।

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
hi_IN: %2$s के लिए %1$s अमान्य. यह मूल्य %3$s व %4$s के मध्य है.

en: Invalid value for background attachment.
hi_IN: पृष्ठभूमि लगाव के लिए अमान्य मान।

en: Invalid value for background position X.
hi_IN: पृष्ठभूमि स्थिति X के लिए अमान्य मान

en: Invalid value for background position Y.
hi_IN: पृष्ठभूमि स्थिति Y के लिए अमान्य मान

en: Invalid value for background repeat.
hi_IN: पृष्ठभूमि दोहराव हेतु अमान्य मूल्य।

en: Invalid value for background size.
hi_IN: पृष्ठभूमि आकार के लिए अमान्य मान

en: Invalid value posted for %s
hi_IN: अमान्य मान %s के लिए प्रेषित है

en: Invalid value.
hi_IN: अमान्य वैल्यू।

en: Invalid variation ID
hi_IN: अमान्य भिन्नता आईडी

en: Invalid widget type.
hi_IN: अमान्य विजेट प्रकार।

en: Inventory management
hi_IN: इन्वेंट्री मैनेजमेंट

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
hi_IN: नया उपयोगकर्ता को आमंत्रण ईमेल भेज दिया गया। उनके अकाउंट बनाए जाने से पहले एक पुष्टिकरण लिंक को क्लिक किया जाना अनिवार्य है।

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
hi_IN: उपयोगकर्ता को आमंत्रण ईमेल भेज दिया गया है। उसे आपकी साइट से जोड़ने के लिए एक पुष्टिकरण लिंक पर क्लिक करना होगा।

en: Invite as many people as you need to your P2.
hi_IN: अपने P2 में जितने लोगों की ज़रूरत हो, उन्हें आमंत्रित करें.

en: Invite others to contribute to your site and assign access permissions.
hi_IN: अपनी साइट में योगदान के लिए अन्य लोगों को आमंत्रित करें और ऐक्सेस से जुड़ी अनुमतियां असाइन करें.

en: Invite others to contribute to your site.
hi_IN: आपकी साइट में योगदान करने के लिए अन्य लोगों को आमंत्रित करें.

en: Invite people to the P2 to create a fully interactive work environment and start getting better results.
hi_IN: काम के माहौल को पूरी से इंटरैक्टिव बनाने और बेहतर नतीजे हासिल करने के लिए लोगों को P2 में आमंत्रित करें.

en: Ionian Islands
hi_IN: आयोनियन द्वीप समूह

en: Iowa
hi_IN: आयोवा

en: Iqaluit
hi_IN: इकालुइत

en: Iran
hi_IN: ईराऩ

en: Iranian toman
hi_IN: ईरानी toman

en: Iraq
hi_IN: इराक

en: Ireland
hi_IN: आयरलैंड

en: Iringa
hi_IN: इरिंगा

en: Irish
hi_IN: आयरिश

en: Irkutsk
hi_IN: इर्कुटस्क

en: Is
hi_IN: है

en: Is %s for Northern Ireland?
hi_IN: क्या यह %s उत्तरी आयरलैंड के लिए है?

en: Is DomDocument class enabled?
hi_IN: DomDocument वर्ग सक्षम किया गया है?

en: Is GZip enabled?
hi_IN: GZip सक्षम किया गया है?

en: Is SUHOSIN installed?
hi_IN: SUHOSIN स्थापित किया गया है?

en: Is SoapClient class enabled?
hi_IN: SoapClient वर्ग सक्षम किया गया है?

en: Is WordPress debug mode active?
hi_IN: वर्डप्रेस डिबग मोड सक्रिय है?

en: Is a global attribute?
hi_IN: एक वैश्विक गुण है?

en: Is all
hi_IN: पूरा है

en: Is any
hi_IN: क्या किसी

en: Is featured?
hi_IN: प्रदर्शित है?

en: Is hosting included?
hi_IN: क्या इसमें होस्टिंग शामिल है?

en: Is log directory writable?
hi_IN: लॉग निर्देशिका लिखने योग्य है?

en: Is monthly billing available for plans?
hi_IN: क्या प्लान के लिए मासिक बिलिंग का विकल्प उपलब्ध है?

en: Is none
hi_IN: कोई नहीं है

en: Is not
hi_IN: क्या नही

en: Is not all
hi_IN: क्या यह सब नहीं है?

en: Is store connected to WooCommerce.com?
hi_IN: क्या आपकी साइट WooCommerce.com से जुड़ी है?

en: Is the Imagick library available?
hi_IN: इमेजिक लाइब्रेरी उपलब्ध है?

en: Is there anything else I can help you with regarding your account? Please get in touch with our support team.
hi_IN: क्या आपके अकाउंट से जुड़ी किसी और चीज़ में मैं आपकी मदद कर सकता हूं? कृपया हमारी सपोर्ट टीम से संपर्क करें.

en: Is there no link to us?
hi_IN: हमारे लिए कोई लिंक नहीं है?

en: Is this a multisite?
hi_IN: क्या यह मल्टीसाइट है?

en: Is this purchase for business? {{link}}Learn more.{{/link}}
hi_IN: क्या यह खरीदारी व्यवसाय के लिए है? {{link}}ज़्यादा जानें.{{/link}}

en: Is this site using HTTPS?
hi_IN: क्या यह साइट HTTPS का उपयोग कर रही है?

en: Is this theme a child theme?
hi_IN: क्या यह थीम एक चाइल्ड थीम है?

en: Is this topic relevant to you?
hi_IN: क्या यह विषय आपके लिए प्रासंगिक है?

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
hi_IN: क्या आपकी साइट WooCommerce.com से जुड़ी है?

en: Isabela
hi_IN: इसाबेला

en: Isernia
hi_IN: इसेर्निया

en: Isfahan (اصفهان)
hi_IN: इस्फ़हान (اصفهان)

en: Ishikawa
hi_IN: इशिकावा

en: Isingiro
hi_IN: इसिंगिरो

en: Isiolo
hi_IN: इसियोलो

en: Islamabad Capital Territory
hi_IN: इस्लामाबाद राजधानी क्षेत्र

en: Isle of Man
hi_IN: आइल ऑफ़ मैन

en: Ismailia
hi_IN: इस्माइलिया

en: Isolated site infrastructure
hi_IN: अलग किया गया साइट इन्फ़्रास्ट्रक्चर

en: Isparta
hi_IN: इस्पार्टा

en: Israel
hi_IN: ईजराइल

en: Issue license
hi_IN: लाइसेंस जारी करें

en: Istanbul
hi_IN: इस्तांबूल

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
hi_IN: ऐसा प्रतीत होता है कि एक या अधिक डेटाबेस टेबल गायब थे। लापता टेबल को फिर से बनाने का प्रयास किया जा रहा है।

en: It can take up to 5 days for the domain to be transferred, depending on your provider.
hi_IN: आपके डोमेन प्रदाता के आधार पर, डोमेन को ट्रांसफ़र होने में 5 दिन तक का समय लग सकता है.

en: It can take up to 72 hours for the domain to be fully connected.
hi_IN: डोमेन को पूरी तरह से कनेक्ट होने में 72 घंटे तक का समय लग सकता है.

en: It does not look like your site has any menus yet. Want to build one? Click the button to start.
hi_IN: ऐसा लगता है की आपकी साइट पर अभी कोई मेनू नहीं है। एक बनाना चाहते हैं? शुरू करने के लिए बटन पर क्लिक करें।

en: It is possible to import your blog content from a variety of other blogging platforms, including Blogger, GoDaddy, Wix, Medium, Squarespace, Movable Type, Typepad, Xanga, and more. You can also easily import your content from a self-hosted WordPress site.
hi_IN: आप अपने ब्लॉग कॉन्टेंट को कई अन्य ब्लॉगिंग प्लेटफ़ॉर्म्स से इम्पोर्ट कर सकते हैं, जैसे Blogger, GoDaddy, Wix, Medium, Squarespace, Movable Type, Typepad, Xanga के अलावा और भी कई प्लेटफ़ॉर्म. आप एक सेल्फ़-होस्टेड WordPress साइट से भी आसानी से अपना कॉन्टेंट इम्पोर्ट कर सकते हैं.

en: It is possible to import your blog content from a variety of other blogging platforms, including Blogger, GoDaddy, Wix, Squarespace, and more. You can also easily import your content from a self-hosted WordPress site.
hi_IN: आप अपने ब्लॉग कॉन्टेंट को कई अन्य ब्लॉगिंग प्लेटफ़ॉर्म्स से इंपोर्ट कर सकते हैं, जैसे Blogger, GoDaddy, Wix, Squarespace के अलावा और भी कई प्लेटफ़ॉर्म. आप एक सेल्फ़-होस्टेड WordPress साइट से भी आसानी से अपना कॉन्टेंट इंपोर्ट कर सकते हैं.

en: It is up to search engines to honor this request.
hi_IN: इस अनुरोध का भुगतान करना अब खोज(सर्च) इंजन पर निर्भर करता है।

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try visiting %s directly?
hi_IN: ऐसा लगता है इस स्थान पर कुछ भी नहीं मिल सका। सम्भवतः %s पर सीधे जाने का प्रयास करें?

en: It looks like the Apache %s module is not installed.
hi_IN: ऐसा प्रतीत होता है कि अपाचे %s मॉड्यूल स्थापित(इन्स्टॉल) नहीं है।

en: It looks like the response did not come from this site.
hi_IN: ऐसा लगता है कि प्रतिक्रिया इस साइट से नहीं आई।

en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
hi_IN: ऐसा लगता है कि आप %s के एक असुरक्षित संस्करण का उपयोग कर रहे हैं। पुराने ब्राउजर का उपयोग आपके कम्प्यूटर को असुरक्षित बनाता है। सर्वोत्तम वर्डप्रेस अनुभव के लिए, कृपया अपना ब्राउज़र अपडेट करें।

en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
hi_IN: ऐसा लगता है कि आप %s के पुराने संस्करण का उपयोग कर रहे हैं । सर्वोत्तम वर्डप्रेस अनुभव के लिए, कृपया अपने ब्राउज़र को अपडेट करें।

en: It might take a few minutes for any changes to take effect.
hi_IN: किसी भी बदलाव को प्रभावी होने में कुछ मिनट लग सकते हैं.

en: It seems the page is not active for authentication. Please click anywhere on the page and try again while keeping the window open.
hi_IN: ऐसा लगता है कि पेज ऑथेंटिकेशन के लिए एक्टिव नहीं है. कृपया पेज पर कहीं भी क्लिक करें और विंडो खुली रखते हुए फिर से कोशिश करें.

en: It seems you already tried to subscribe. We just sent you another email so you can confirm the subscription.
hi_IN: ऐसा लगता है कि आप पहले ही सब्सक्राइब करने की कोशिश की है. हमने अभी-अभी आपको दूसरा ईमेल भेजा है, ताकि आपके सब्सक्रिप्शन को कन्फ़र्म कर सकें.

en: It seems your network is running with Nginx web server. <a href="%s">Learn more about further configuration</a>.
hi_IN: आपका नेटवर्क Nginx वेब सर्वर पर चल रहा है। <a href="%s">आगे की कॉन्फ़िगरेशन के बारे में और जानें </a>।

en: It takes 10–20 minutes to set up.
hi_IN: इसे सेटअप करने में 10-20 मिनट लगते हैं.

en: It takes 2 minutes to set up.
hi_IN: इसे सेटअप करने में 2 मिनट लगते हैं.

en: It takes 5 minutes to set up.
hi_IN: इसे सेटअप करने में 5 मिनट लगते हैं.

en: It takes 5–15 minutes to set up.
hi_IN: इसे सेटअप करने में 5–15 मिनट लगते हैं.

en: It was great!
hi_IN: वह बहुत अच्छा था!

en: It's available!
hi_IN: यह उपलब्ध है!

en: Italian
hi_IN: इतालियन

en: Italic
hi_IN: टेढा

en: Italy
hi_IN: इटली

en: Itapúa
hi_IN: इटापुआ

en: Item
hi_IN: प्रॉडक्ट

en: Item added.
hi_IN: आइटम जोड़ा गया.

en: Item deleted.
hi_IN: आइटम हटाया गया.

en: Item not added.
hi_IN: आइटम नहीं जोड़ा गया.

en: Item not updated.
hi_IN: आइटम अपडेट नहीं किया गया.

en: Item removed.
hi_IN: आइटम हटाया गया।

en: Item selected.
hi_IN: आइटम चयनित।

en: Item updated.
hi_IN: आइटम अपडेट किया गया.

en: Items
hi_IN: आइटम्स

en: Items deleted.
hi_IN: आइटम हटाया गया.

en: Items list
hi_IN: आइटम्स सूची

en: Items list navigation
hi_IN: आइटम्स सूची नेविगेशन

en: Items per page
hi_IN: आइटम प्रति पेज

en: Items reset.
hi_IN: आइटम रीसेट।

en: Iterate faster and deploy confidently by synchronizing staging and production environments in a few short steps.
hi_IN: स्टेजिंग और प्रोडक्शन एनवायरनमेंट को कुछ आसान स्टेप्स में सिंक्रनाइज़ करके तेज़ी से बदलाव करें और आत्मविश्वास के साथ डिप्लॉय करें.

en: It’s happening! %d%% off any WordPress.com plan.
hi_IN: यह हो रहा है! %d%% की छूट किसी भी वर्डप्रेस.कॉम की योजना पर।

en: It’s now possible to edit page content in the site editor. To customise other parts of the page like the header and footer switch to editing the template using the settings sidebar.
hi_IN: अब साइट संपादक में पृष्ठ सामग्री को संपादित करना संभव है। पृष्ठ के अन्य भागों जैसे शीर्षलेख और पादलेख को अनुकूलित करने के लिए सेटिंग्स साइडबार का उपयोग करके टेम्पलेट को संपादित करना शुरू करें।

en: Ivory Coast
hi_IN: कोत द'ईवोआर

en: Iwate
hi_IN: इवाते

en: Izabal
hi_IN: इज़ाबल

en: Iğdır
hi_IN: इगदिर

en: JCB
hi_IN: जे सी बी

en: JSONP support is disabled on this site.
hi_IN: इस साइट पर जेएसओएनपी सपोर्ट अक्षम है।

en: Jaipur
hi_IN: जयपुर

en: Jakarta
hi_IN: जकार्ता

en: Jalapa
hi_IN: जलापा

en: Jalisco
hi_IN: जलिस्को

en: Jamaica
hi_IN: जमैका

en: Jamalpur
hi_IN: जमालपुर

en: Jambi
hi_IN: जंबी

en: Jammu and Kashmir
hi_IN: जम्मू और कश्मीर

en: Jan
hi_IN: जनवरी

en: Jan Mayen
hi_IN: जन मायेन

en: Janakpur
hi_IN: जनकपुर

en: January
hi_IN: जनवरी

en: January 1, 2000 at 00:00 am
hi_IN: 1 जनवरी 2000 पूर्वाह्न 12:00 बजे

[ctx: January abbreviation]
en: Jan
hi_IN: जनवरी

en: Japan
hi_IN: जापान

en: Japanese
hi_IN: जापानी

en: Jarvis Island
hi_IN: जार्विस आइलैंड

en: Jashore
hi_IN: जशोर

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
hi_IN: इस फीचर का उपयोग करने के लिए जावास्क्रिप्ट जरूर सक्रिय चाहिए

en: Jawa Barat
hi_IN: जावा बारात

en: Jawa Tengah
hi_IN: जावा तेंगाह

en: Jawa Timur
hi_IN: जावा तिमुर

en: Jayapura
hi_IN: जयापुरा

en: Jazz Club
hi_IN: जैज़ क्लब

en: Jazz Musician
hi_IN: जैज़ संगीतकार

en: Jaén
hi_IN: जैन

en: Jersey
hi_IN: जर्सी

en: Jerusalem
hi_IN: जेरुसलेम

en: Jetpack App
hi_IN: Jetpack ऐप

[ctx: Jetpack Backup (One-time)]
en: Backup one-time
hi_IN: बैकअप वन-टाइम

en: Jetpack Complete
hi_IN:  जेटपैक पूरा

en: Jetpack Logo
hi_IN: Jetpack का लोगो

en: Jetpack Manage helps you to monitor security and performance across all of your sites in a single place.
hi_IN: जेटपैक मैनेज आपको एक ही स्थान पर अपनी सभी साइटों पर सुरक्षा और प्रदर्शन की निगरानी करने में मदद करता है।

en: Jetpack Protect
hi_IN: जेटपैक की रक्षा

en: Jetpack Scan &mdash; daily scanning
hi_IN: जेटपैक स्कैन &madsh; दैनिक स्कैनिंग

en: Jetpack Search
hi_IN: Jetpack सर्च

en: Jetpack Security Daily
hi_IN: दैनिक जेटपैक सुरक्षा

en: Jetpack Security Real-time
hi_IN: वास्तविक समय में जेटपैक सुरक्षा

en: Jetpack Stats
hi_IN: Jetpack से जुड़े आंकड़े

en: Jetpack advanced
hi_IN: Jetpack एडवांस्ड

en: Jetpack advanced features
hi_IN: Jetpack से जुड़ी एडवांस्ड सुविधाएं

en: Jetpack essential features
hi_IN: Jetpack से जुड़ी आवश्यक विशेषताएं

en: Jetpack has detected a problem with the communication between your site and WordPress.com
hi_IN: जेटपैक को आपकी साइट और  वर्डप्रेस.कॉम के बीच संचार में एक समस्या का पता चला है

[ctx: Jetpack plan name]
en: Complete
hi_IN: पूरा हुआ

en: Jetpack plugin
hi_IN: जेट्पैक प्लगइन

[ctx: Jetpack product name]
en: Growth
hi_IN: वृद्धि

[ctx: Jetpack product name]
en: Security
hi_IN: सुरक्षा

[ctx: Jetpack product name]
en: Starter
hi_IN: स्टार्टर

en: Jetpack’s free features are compatible with WordPress Multisite networks. Most paid features also work with Multisite networks, but each site requires its own subscription. Ad network is an exception and will only work with the main site. Jetpack VaultPress Backup, Jetpack Scan, Jetpack Security, and Jetpack Complete are not currently compatible with Multisite networks.
hi_IN: Jetpack की मुफ़्त सुविधाएं WordPress Multisite नेटवर्क्स के साथ पूरी तरह संगत हैं. अधिकांश पेड सुविधाएं भी Multisite  नेटवर्क के साथ काम करती हैं, लेकिन हर साइट को अपनी सदस्यता की आवश्यकता होती है. विज्ञापन नेटवर्क एक अपवाद है और यह सिर्फ़ मुख्य साइट के साथ काम करेगा. Jetpack VaultPress Backup, Jetpack Scan, Jetpack Security, और Jetpack Complete, ये सभी फ़िलहाल Multisite  नेटवर्क के साथ काम करने के लिए उपयुक्त नहीं हैं.

en: Jhalokati
hi_IN: जालोकाटी

en: Jharkhand
hi_IN: झारखंड

en: Jhenaidah
hi_IN: झेनाईधा

en: Jiangsu / 江苏
hi_IN: जियांग्सु / 江苏

en: Jiangxi / 江西
hi_IN: जियांग्शी / 江西

en: Jigawa
hi_IN: जिगावा

en: Jijel
hi_IN: जिजेल

en: Jilin / 吉林
hi_IN: जिलिन / 吉林

en: Jinja
hi_IN: जिंजा

en: Jinotega
hi_IN: जिनोटेगा

en: Johannesburg
hi_IN: जोहांसबर्ग

en: Johnston
hi_IN: जोंस्टन

en: Johnston Atoll
hi_IN: जॉनसन एटोल

en: Johor
hi_IN: जोहोर

en: Join the diverse WordPress contributor community and connect with other people who are passionate about maintaining a free and open web.
hi_IN: वर्डप्रेस योगदानकर्ता समुदाय में शामिल हों और उन अन्य लोगों से जुड़ें जो एक स्वतंत्र और खुला वेब बनाए रखने के बारे में भावुक हैं।

en: Join the platform you won’t outgrow.
hi_IN: वह प्लेटफ़ॉर्म चुनें जो आपके साथ हमेशा बढ़ता रहे.

en: Jordan
hi_IN: जॉर्डन

en: Joypurhat
hi_IN: जॉयपुरहाट

en: Juba
hi_IN: जुबा

en: Jujuy
hi_IN: जूजुइ

en: Jul
hi_IN: जुलाई

en: July
hi_IN: जुलाई

[ctx: July abbreviation]
en: Jul
hi_IN: जुलाई

en: Jump to footnote reference %1$d
hi_IN: फ़ुटनोट संदर्भ %1$d पर जाएं

en: Jumpstart your store’s design with a professionally designed theme.
hi_IN: प्रोफ़ेशनल रूप से डिज़ाइन किए गए थीम के साथ अपने स्टोर के डिज़ाइन को जल्दी शुरू करें.

en: Jun
hi_IN: जून

en: June
hi_IN: जून

[ctx: June abbreviation]
en: Jun
hi_IN: जून

en: Juneau
hi_IN: जुनौ

en: Junín
hi_IN: जूनिन

en: Jura
hi_IN: जुरा

en: Jurisdiction
hi_IN: क्षेत्राधिकार

en: Just a little reminder that by continuing with any of the options below, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}.
hi_IN: बस एक छोटा सा रिमाइंडर कि नीचे दिए गए किसी भी विकल्प को चुनकर, आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} और {{privacyLink}}गोपनीयता नीति{{/privacyLink}} से सहमत हैं.

en: Just another %s site
hi_IN: बस एक और %s साइट

en: Just another WordPress site
hi_IN: बस एक और WordPress साइट

en: Just buy %s
hi_IN: बस %s खरीदें

en: Just buy a domain | Just buy domains
hi_IN[0]: बस एक डोमेन खरीदें
hi_IN[1]: बस डोमेन खरीदें

en: Just for you: %1$s%% off all WordPress.com plans. Use code %2$s at checkout.
hi_IN: केवल आपके लिए: %1$s%% की छूट सभी वर्डप्रेस.कॉम की योजनाओं पर। चेकआउट के समय %2$s कोड का उपयोग करें।

en: Just now
hi_IN: बस अभी

en: Justification
hi_IN: तार्किकता

en: Justify
hi_IN: मिलान

en: Justify items center
hi_IN: जस्टिफाई आइटम सेंटर

en: Justify items left
hi_IN: बाएं ओर आइटमों को जस्टीफाई करें

en: Justify items right
hi_IN: आइटम को दाहिने ओर जस्टीफाई करें

en: Jutiapa
hi_IN: जुतियापा

en: Jász-Nagykun-Szolnok
hi_IN: जास्ज़-नाग्यकुन-स्ज़ोल्नोक

en: Kaabong
hi_IN: काबोंग

en: Kabale
hi_IN: कबाले

en: Kabarole
hi_IN: काबरोले

en: Kaberamaido
hi_IN: कबेरामैडो

en: Kabul
hi_IN: काबुल

en: Kaduna
hi_IN: कडुना

en: Kaffrine
hi_IN: केफ़रीन

en: Kafr el-Sheikh
hi_IN: काफ़र अल-शेख

en: Kagadi
hi_IN: कागडी

en: Kagawa
hi_IN: कागावा

en: Kagera
hi_IN: कागेरा

en: Kagoshima
hi_IN: कागोशिमा

en: Kahramanmaraş
hi_IN: कहरामनमारास

en: Kajiado
hi_IN: काजियाडो

en: Kakamega
hi_IN: काकमेगा

en: Kakumiro
hi_IN: काकुमिरो

en: Kalangala
hi_IN: कलंगला

en: Kalasin
hi_IN: कालासिन

en: Kalimantan Barat
hi_IN: कालीमंतन बारात

en: Kalimantan Selatan
hi_IN: कालीमंतन सेलाटन

en: Kalimantan Tengah
hi_IN: कालीमंतन तेंगाह

en: Kalimantan Timur
hi_IN: कालीमंतन तिमुर

en: Kalimantan Utara
hi_IN: कालीमंतन उतरा

en: Kalinga
hi_IN: कलिंग

en: Kaliningrad
hi_IN: कैलिनिनग्राद

en: Kaliro
hi_IN: कलिरो

en: Kalungu
hi_IN: कलुंगु

en: Kamchatka
hi_IN: कमचटका

en: Kampala
hi_IN: कंपाला

en: Kamphaeng Phet
hi_IN: काम्फेंग फेट

en: Kamuli
hi_IN: कामुली

en: Kamwenge
hi_IN: कामवेंज

en: Kanagawa
hi_IN: कानागावा

en: Kanchanaburi
hi_IN: कंचनबुरी

en: Kano
hi_IN: कानो

en: Kansas
hi_IN: कान्सास

en: Kanton
hi_IN: कान्तोन

en: Kanungu
hi_IN: कानूनगु

en: Kaolack
hi_IN: काओलाक

en: Kapchorwa
hi_IN: कपचोरवा

en: Kapelebyong
hi_IN: कपेलेब्योंग

en: Karabük
hi_IN: काराबुक

en: Karachi
hi_IN: कराची

en: Karaman
hi_IN: करमन

en: Karas
hi_IN: करस

en: Kardzhali
hi_IN: कार्दज़ाली

en: Karnali
hi_IN: करनाली

en: Karnataka
hi_IN: कर्नाटक

en: Kars
hi_IN: कार्स

en: Kasanda
hi_IN: कसंदा

en: Kasese
hi_IN: कासे

en: Kashgar
hi_IN: काश्गर

en: Kastamonu
hi_IN: कस्तमोनु

en: Katakwi
hi_IN: कटकवी

en: Katavi
hi_IN: कटावी

en: Kathmandu
hi_IN: काठमांडू

en: Katmandu
hi_IN: काठमांडू

en: Katsina
hi_IN: कैटसिना

en: Kavango East
hi_IN: कवांगो पूर्व

en: Kavango West
hi_IN: कवांगो पश्चिम

en: Kayseri
hi_IN: काइसेरी

en: Kayunga
hi_IN: कायंगा

en: Kazakhstan
hi_IN: कजाखस्तान

en: Kebbi
hi_IN: केबी

en: Kedah
hi_IN: केदाह

en: Keep <domain>%(domain)s<tld>.%(tld)s</tld></domain> as your site address
hi_IN: <domain>%(domain)s<tld>.%(tld)s</tld></domain> को आपके साइट के पते के रूप में रखें

en: Keep Editing
hi_IN: संपादन जारी रखें

en: Keep an administrative eye on activity across your site.
hi_IN: साइट की हर गतिविधि पर अपनी निगरानी बनाए रखें.

en: Keep as HTML
hi_IN: एचटीएमएल के रूप में रखें

en: Keep inventory up-to-date with POS integrations and real-time tracking.
hi_IN: POS इंटीग्रेशन और रियल-टाइम ट्रैकिंग की मदद से अपनी इन्वेंट्री हमेशा अपडेट रखें.

en: Keep it as is
hi_IN: जैसा है वैसा ही रखे

en: Keep the focus on your site's brand by removing the WordPress.com footer branding.
hi_IN: अपनी साइट के ब्रांड पर फ़ोकस बनाए रखने के लिए WordPress.com फ़ुटर ब्रांडिंग हटा दें.

en: Keep this link private
hi_IN: इस कड़ी को निजी रखें

en: Keep this plan
hi_IN: इस प्लान को जारी रखें

en: Keep widget settings and move it to the inactive widgets
hi_IN: विजेट सेटिंग्स रखें और इसे निष्क्रिय विजेट पर ले जाएं

en: Keep your current provider
hi_IN: अपने मौजूद प्रदाता को बनाए रखें

en: Keep your domain with your current provider and point it to WordPress.com
hi_IN: अपने डोमेन को अपने मौजूदा प्रदाता के साथ रखें और इसे WordPress.com पर इंगित करें

en: Keeps the text cursor within blocks while navigating with arrow keys, preventing it from moving to other blocks and enhancing accessibility for keyboard users.
hi_IN: तीर कुंजियों से नेविगेट करते समय टेक्स्ट कर्सर को ब्लॉक के भीतर रखे, ये इसे अन्य ब्लॉक में जाने से रोकता है और कीबोर्ड उपयोगकर्ताओं के लिए सुविधा को बढ़ाता है।

en: Kelantan
hi_IN: केलंतन

en: Kentucky
hi_IN: केंटकी

en: Kenya
hi_IN: केन्या

en: Kepulauan Riau
hi_IN: केपुलाउअन रियाउ

en: Kerala
hi_IN: केरल

en: Kerguelen
hi_IN: कर्र्ग्यूलेन

en: Kericho
hi_IN: केरिचो

en: Kerman (کرمان)
hi_IN: करमन (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
hi_IN: करमानशाह (کرمانشاه)

en: Kerry
hi_IN: केरी

en: Key
hi_IN: चाबी

en: Key Features
hi_IN: मुख्य विशेषताएं

en: Keyboard Shortcuts
hi_IN: कीबोर्ड शॉर्टकट

en: Keyboard input
hi_IN: कीबोर्ड इनपुट

en: Keyboard shortcuts
hi_IN: कीबोर्ड शॉर्टकट

en: Keyword
hi_IN: कीवर्ड:

[ctx: Keyword for the Get help command]
en: contact support
hi_IN: समर्थन से संपर्क करें

[ctx: Keyword for the Get help command]
en: get help
hi_IN: सहायता लें

[ctx: Keyword for the Get help command]
en: help center
hi_IN: सहायता केंद्र

en: Keywords
hi_IN: खोजशब्द

en: Khagrachhari
hi_IN: खगराचारी

en: Khammouane
hi_IN: खम्मौने

en: Khandyga
hi_IN: खंडिगा

en: Kharkivshchyna
hi_IN: खार्किवश्चिन

en: Khartoum
hi_IN: खार्टूम

en: Khenchela
hi_IN: खेंचेला

en: Khersonshchyna
hi_IN: खेरसोनश्चिन

en: Khmelnychchyna
hi_IN: खमेलनिच्चिना

en: Khomas
hi_IN: खोमास

en: Khon Kaen
hi_IN: खोन केन

en: Khulna
hi_IN: खुलना

en: Khuzestan (خوزستان)
hi_IN: खुज़ेस्तान (خوزستان)

en: Khyber Pakhtunkhwa
hi_IN: खैबर पख्तूनख्वा

en: Kiambu
hi_IN: किंबु

en: Kibaale
hi_IN: किबाले

en: Kiboga
hi_IN: किबोगा

en: Kibuku
hi_IN: किबुकु

en: Kiev
hi_IN: कीव

en: Kigali
hi_IN: किगाली

en: Kigoma
hi_IN: किगोमा

en: Kikuube
hi_IN: किकूबे

en: Kildare
hi_IN: किल्डारे

en: Kilifi
hi_IN: किलिफ़ी

en: Kilimanjaro
hi_IN: किलिमंजारो

en: Kilis
hi_IN: किलिस

en: Kilkenny
hi_IN: किलकेनी

en: Kill spam comments with fire, without lifting a finger.
hi_IN: बिना किसी मेहनत के स्पैम कमेंट्स को आसानी से हटाएं.

en: Kilograms
hi_IN: किलोग्राम

en: Kind
hi_IN: प्रकार

en: Kingman Reef
hi_IN: किंगमैन रीफ

en: Kingston
hi_IN: किंग्स्टन

en: Kinshasa
hi_IN: किंशासा

en: Kiribati
hi_IN: कीरीबाती

en: Kirinyaga
hi_IN: किरिन्यागा

en: Kiritimati
hi_IN: किरितीमती

en: Kirov
hi_IN: किरोव

en: Kirovohradschyna
hi_IN: किरोवोह्राडस्चिना

en: Kiruhura
hi_IN: किरुहुरा

en: Kiryandongo
hi_IN: किरयांदोंगो

en: Kishoreganj
hi_IN: किशोरगंज

en: Kisii
hi_IN: किसी

en: Kisoro
hi_IN: किसोरो

en: Kisumu
hi_IN: किसुमु

en: Kitgum
hi_IN: किटगम

en: Kitui
hi_IN: कितुई

en: Know someone else who would enjoy the site you just supported? Click the button to copy the link and share with friends.
hi_IN: जिस साइट को आपने अभी सपोर्ट किया है, क्या वह किसी और कोई पसंद आएगी? लिंक कॉपी करके दोस्तों के साथ शेयर करने के लिए, बटन पर क्लिक करें.

en: Know what you're doing?
hi_IN: जानें कि आप क्या कर रहे हैं?

en: Knowledge Base
hi_IN: ज्ञान आधार

en: Knox
hi_IN: नॉक्स

en: Knox IN
hi_IN: क्नोक्स इन

en: Koboko
hi_IN: कोबोको

en: Kocaeli
hi_IN: कोकेली

en: Kochi
hi_IN: कोचि

en: Kogi
hi_IN: कोगी

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
hi_IN: कोहगिलुयेह और बोयेरअहमद (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kolda
hi_IN: कोल्डा

en: Kole
hi_IN: कोले

en: Kolkata
hi_IN: कोलकाता

en: Komárom-Esztergom
hi_IN: कोमारोम-एज़्टरगोम

en: Konya
hi_IN: कोन्या

en: Korean
hi_IN: कोरियन

en: Korçë
hi_IN: कोरसी

en: Koshi
hi_IN: कोशी

en: Kosrae
hi_IN: कोसराए

en: Kotido
hi_IN: कोटिडो

en: Kouffo
hi_IN: कौफ़ो

en: Kowloon
hi_IN: कॉव्लून

en: Krabi
hi_IN: क्राबी

en: Kralendijk
hi_IN: क्रालेन्डिक

en: Krasnoyarsk
hi_IN: कार्सनोयार्क्स

en: Kuala Lumpur
hi_IN: कुआला लम्पुर

en: Kuando Kubango
hi_IN: कुआंडो कुबांगो

en: Kuching
hi_IN: कुचिंग

en: Kukës
hi_IN: कुकेस

en: Kumamoto
hi_IN: कुमामोतो

en: Kumi
hi_IN: कुमी

en: Kunene
hi_IN: कुनेने

en: Kurdistan / کردستان)
hi_IN: कुर्दिस्तान / کردستان)

en: Kurigram
hi_IN: कुरीग्राम

en: Kushtia
hi_IN: कुश्तिया

en: Kuwait
hi_IN: कुवैत

en: KwaZulu-Natal
hi_IN: क्वाज़ुलु-नटाल

en: Kwajalein
hi_IN: क्वाजलीन

en: Kwale
hi_IN: क्वाले

en: Kwania
hi_IN: क्वानिया

en: Kwanza-Norte
hi_IN: क्वान्ज़ा-नोर्टे

en: Kwanza-Sul
hi_IN: क्वान्ज़ा-सुल

en: Kwara
hi_IN: क्वारा

en: Kween
hi_IN: क्वीन

en: Kyankwanzi
hi_IN: क्यंकवान्ज़ी

en: Kyegegwa
hi_IN: कियेगेगवा

en: Kyenjojo
hi_IN: क्येंजोजो

en: Kyiv
hi_IN: कीव

en: Kyivshchyna
hi_IN: कीवश्चिन

en: Kyotera
hi_IN: क्योटेरा

en: Kyoto
hi_IN: क्योतो

en: Kyrgyzstan
hi_IN: किर्गिस्तान

en: Kyustendil
hi_IN: क्यूस्टेंडिल

en: Kédougou
hi_IN: केडौगौ

en: Kütahya
hi_IN: कुतहया

en: Kırklareli
hi_IN: किर्कलारेली

en: Kırıkkale
hi_IN: किरिक्केल

en: Kırşehir
hi_IN: किरसेहिर

en: L
hi_IN: लार्ज (L)

en: L'Aquila
hi_IN: एल'अक्विला

en: LHI
hi_IN: एलएचआई

en: La Altagracia
hi_IN: ला अल्ताग्रासिया

en: La Araucanía
hi_IN: ला अरौकानिया

en: La Guaira (Vargas)
hi_IN: ला गुएरा (वर्गास)

en: La Guajira
hi_IN: ला गुजीरा

en: La Libertad
hi_IN: ला लिबर्टाड

en: La Mancha
hi_IN: ला मंचा

en: La Pampa
hi_IN: ला पम्पा

en: La Paz
hi_IN: ला पाज़

en: La Rioja
hi_IN: ला रिओहा

en: La Romana
hi_IN: ला रोमाना

en: La Spezia
hi_IN: ला स्पेज़िया

en: La Union
hi_IN: ला यूनियन

en: La Unión
hi_IN: ला यूनियन

en: La Vega
hi_IN: ला वेगा

en: Label
hi_IN: लेबल

en: Label text
hi_IN: लेबल पाठ

en: Labuan
hi_IN: लाबुआन

en: Ladakh
hi_IN: लद्दाख

en: Laghouat
hi_IN: लाघौट

en: Lagos
hi_IN: लागोस

en: Laguna
hi_IN: लगुना

en: Laikipia
hi_IN: लाईकिपिया

en: Lakshadeep
hi_IN: लक्षद्वीप

en: Lakshadweep
hi_IN: लक्षद्वीप

en: Lakshmipur
hi_IN: लक्ष्मीपुर

en: Lalmonirhat
hi_IN: लालमोनिरहाट

en: Lambayeque
hi_IN: लाम्बायेक

en: Lampang
hi_IN: लैंपांग

en: Lamphun
hi_IN: लाम्फुन

en: Lampung
hi_IN: लैम्पुंग

en: Lamu
hi_IN: लामू

en: Lamwo
hi_IN: लैम्वो

en: Lanao del Norte
hi_IN: लानाओ डेल नॉर्ट

en: Lanao del Sur
hi_IN: लानाओ डेल सुर

en: Landing Page
hi_IN: लैंडिंग पृष्ठ

en: Landscape
hi_IN: लैंडस्केप

en: Language
hi_IN: भाषा

en: Language tag (en, fr, etc.)
hi_IN: भाषा टैग (अंग्रेजी, फ्रेंच, आद‍ि)

en: Language:
hi_IN: भाषा:

en: Languages
hi_IN: भाषाएँ

en: Laois
hi_IN: लाओइस

en: Laos
hi_IN: लाॅओस

en: Lara
hi_IN: लारा

en: Large
hi_IN: बड़ा

en: Large screens
hi_IN: बड़ी स्क्रीन

en: Large size
hi_IN: बड़ा आकार

en: Large size image height
hi_IN: बड़े आकार के छवि की ऊंचाई

en: Large size image width
hi_IN: बड़े आकार के छवि की चौड़ाई

en: Large viewport height (lvh)
hi_IN: बड़ी व्यूपोर्ट ऊंचाई (lvh)

en: Large viewport largest dimension (lvmax)
hi_IN: व्यूपोर्ट का सबसे बड़ा आयाम (lvmax)

en: Large viewport smallest dimension (lvmin)
hi_IN: बड़ा व्यूपोर्ट सबसे छोटा आयाम (lvmin)

en: Large viewport width (lvw)
hi_IN: बड़ी व्यूपोर्ट चौड़ाई (lvw)

en: Large viewport width or height (lvb)
hi_IN: बड़ी व्यूपोर्ट की चौड़ाई या ऊंचाई

en: Largest size
hi_IN: सबसे बड़ा आकार

en: Las Palmas
hi_IN: लास पालमास

en: Last 7 days of basic stats
hi_IN: पिछले 7 दिनों के बेसिक आंकड़े

en: Last IP
hi_IN: अंतिम IP

en: Last Login
hi_IN: अंतिम लॉगइन

en: Last Modified
hi_IN: अंतिम बार संशोधित

en: Last Name
hi_IN: उपनाम

en: Last Post
hi_IN: अंतिम पोस्ट

en: Last Updated
hi_IN: अंतिम बार अपडेट

en: Last Used
hi_IN: अंतिम उपयोग

en: Last edited %s.
hi_IN: अंतिम संपादित %s

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
hi_IN: अन्तिम सम्पादन %1$s के द्वारा %2$s को %3$s पर

en: Last edited on %1$s at %2$s
hi_IN: अन्तिम सम्पादन %1$s को %2$s पर

en: Last name
hi_IN: उपनाम

en: Last name (optional)
hi_IN: अंतिम नाम (वैकल्पिक)

en: Last name for the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता हेतु अन्तिम नाम।

en: Last name.
hi_IN: अंतिम नाम

en: Last page
hi_IN: अंतिम पृष्ठ

en: Last updated
hi_IN: अंतिम अपडेट किया

en: Last updated: %s
hi_IN: अंतिम अपडेट किया: %s

en: Latest
hi_IN: ताजा

en: Latest Posts
hi_IN: नवीनतम पोस्ट

[ctx: Latest posts block display setting]
en: Grid view
hi_IN: ग्रिड व्यू

[ctx: Latest posts block display setting]
en: List view
hi_IN: सूची दृश्य

en: Latest version of theme.
hi_IN: विषय का नवीनतम संस्करण।

en: Latina
hi_IN: लैटिना

en: Latitude
hi_IN: अक्षांश

en: Latvia
hi_IN: लॉटिवा

en: Latvian
hi_IN: लातवियाई

en: Launch a business.
hi_IN: एक व्यवसाय शुरू करें।

en: Lavalleja
hi_IN: लवल्लेजा

en: Laying the foundations
hi_IN: नींव रखना

en: Layout
hi_IN: लेआउट

en: Layout type
hi_IN: लेआउट प्रकार

en: Lean on integrated resource management and instant scaling.
hi_IN: इंटीग्रेटेड रिसोर्स मैनेजमेंट और इंस्टेंट स्केलिंग पर भरोसा करें.

en: Learn
hi_IN: सीखें

en: Learn More
hi_IN: अधिक जानें

en: Learn WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस सीखे

en: Learn WordPress.com
hi_IN: WordPress.com के बारे में जानें

en: Learn about block themes
hi_IN: ब्लॉक थीम के बारे में जानें

en: Learn about issues before your customers are impacted
hi_IN: अपने ग्राहकों को प्रभावित करने से पहले समस्याओं के बारे में जानें

en: Learn about styles
hi_IN: स्टाइल के बारे में जानें

en: Learn bulk editing and enabling downtime monitoring
hi_IN: बल्क संपादन सीखें और डाउनटाइम मॉनिटरिंग सक्षम करें

en: Learn from the experts
hi_IN: विशेषज्ञों से सीखें

en: Learn more
hi_IN: और अधिक जानें

en: Learn more about CDN
hi_IN: सीडीएन के बारे में अधिक जानें

en: Learn more about CSS
hi_IN: सीएसएस के बारे में और सीखें

en: Learn more about Enterprise plan
hi_IN: एंटरप्राइज़ प्लान के बारे में ज़्यादा जानें

en: Learn more about XML sitemaps.
hi_IN: एक्सएमएल साइटमैप के बारे में और जानें।

en: Learn more about anchors
hi_IN: एंकर के बारे में अधिक जानें

en: Learn more about coupons
hi_IN: कूपन के बारे में और जानें

en: Learn more about embeds
hi_IN: एमबेडस के बारे में और सीखें

en: Learn more about everything included with %(planName)s and take advantage of its powerful marketplace features.
hi_IN: %(planName)s में शामिल सभी चीज़ों के बारे में जानें और इसके दमदार मार्केटप्लेस सुविधाओं का फायदा उठाएं.

en: Learn more about everything included with Woo Basic and take advantage of its powerful marketplace features.
hi_IN: Woo Basic में शामिल सभी चीज़ों के बारे में जानें और इसके दमदार मार्केटप्लेस सुविधाओं का फ़ायदा लें.

en: Learn more about everything included with Woo Express Essential and take advantage of its powerful marketplace features.
hi_IN: Woo Express Essential में शामिल सभी चीज़ों के बारे में जानें और इसके दमदार मार्केटप्लेस सुविधाओं का फ़ायदा लें.

en: Learn more about everything included with Woo Express Performance and take advantage of its powerful marketplace features.
hi_IN: Woo Express Performance में शामिल सभी चीज़ों के बारे में जानें और इसके दमदार मार्केटप्लेस सुविधाओं का फ़ायदा लें.

en: Learn more about everything included with Woo Pro and take advantage of its powerful marketplace features.
hi_IN: Woo Pro में शामिल सभी चीज़ों के बारे में जानें और इसके दमदार मार्केटप्लेस सुविधाओं का फायदा उठाएं.

en: Learn more about how to install Jetpack
hi_IN: Jetpack इंस्टॉल करने के बारे में ज़्यादा जानें

en: Learn more about how to install Jetpack %(pluginName)s
hi_IN: Jetpack%(pluginName)s इंस्टॉल करने के बारे में ज़्यादा जानें

en: Learn more about manual excerpts
hi_IN: मैन्युअल अंश के बारे में अधिक जानें
    mainyual ansh ke baare mein adhik jaanen

en: Learn more about orders
hi_IN: आर्डर के बारे में और जानिएँ

en: Learn more about page cache
hi_IN: पेज कैश के बारे में और अधिक जानें

en: Learn more about persistent object caching.
hi_IN: लगातार ऑब्जेक्ट कैशिंग के बारे में और जानें।

en: Learn more about pingbacks & trackbacks
hi_IN: पिंगबैक और ट्रैकबैक के बारे में अधिक जानें

en: Learn more about revoking licenses
hi_IN: लाइसेंस रद्द करने के बारे में और जानें

en: Learn more about the %s version.
hi_IN: %s संस्करण के बारे में और जानें।

en: Learn more about themes
hi_IN: थीम्स के बारे में ज़्यादा जानें

en: Learn more about troubleshooting WordPress.
hi_IN: वर्डप्रेस समस्या निवारण के बारे में और जानें।

en: Learn more about updates
hi_IN: अपडेट के बारे में और जानें

en: Learn more about updating PHP
hi_IN: PHP को अपडेट करने के बारे में और जानें

en: Learn more about us
hi_IN: हमारे बारे में अधिक जानें

en: Learn more about why you should use HTTPS
hi_IN: आपको HTTPS का उपयोग क्यों करना चाहिए इसके बारे में अधिक पढ़ें

en: Learn more.
hi_IN: और अधिक जानें

en: Learn the basics of domains
hi_IN: डोमेन से जुड़ी बुनियादी बातें जानें

en: Leave a Comment
hi_IN: टिप्पणी करे

en: Leave a Reply
hi_IN: एक उत्तर दें

en: Leave a Reply to %s
hi_IN: %s को एक उत्तर दें

en: Leave a comment
hi_IN: टिप्पणी करे

en: Leave a review
hi_IN: समीक्षा दें

en: Leave empty if decorative.
hi_IN: यदि सजावटी हो तो खाली छोड़ दें।

en: Leave items
hi_IN: आइटम छोड़ें

en: Leave this box unchecked if you do not want to see suggested extensions.
hi_IN: यदि आप सुझाए गए एक्सटेंशन नहीं देखना चाहते हैं तो इस बॉक्स को खाली छोड़ दें।

en: Lebanon
hi_IN: लेबनॅान

en: Lecce
hi_IN: लेसी

en: Lecco
hi_IN: लेको

en: Left
hi_IN: बांया

en: Left Sidebar
hi_IN: बाया Sidebar

en: Left and right sides
hi_IN: बाएँ और दाएँ पक्ष

en: Left border
hi_IN: बायां बॉर्डर

en: Left side
hi_IN: बाईं तरफ

en: Left to right
hi_IN: बाएं से दायें

en: Legacy Widget
hi_IN: लीगेसी विजेट

en: Legacy Widget Preview
hi_IN: लीगेसी विजेट पूर्वावलोकन

en: Legacy widget
hi_IN: लीगेसी विजेट

en: Legal Links
hi_IN: कानूनी लिंक

en: Leitrim
hi_IN: लीट्रिम

en: Lempira
hi_IN: लेम्पिरा

en: Length
hi_IN: लंबाई

en: Length:
hi_IN: लम्बाई:

en: Leova
hi_IN: लियोवा

en: Lesotho
hi_IN: लिसाथो

en: Lessons
hi_IN: पाठ

en: Let the spam-blocking party begin!
hi_IN: स्पैम-ब्लॉक करने का मज़ा अब शुरू होता है!

en: Let us choose
hi_IN: हमें चुनने दें

en: Let your followers subscribe to your content as a newsletter or via RSS.
hi_IN: अपने फ़ॉलोअर्स को न्यूज़लेटर या RSS के ज़रिए आपका कॉन्टेंट सब्सक्राइब करने दें.

en: Let's do this!
hi_IN: आओ इसे करें!

en: Let's get {{strong}}%(domain)s{{/strong}} ready to transfer.
hi_IN: चलिए {{strong}}%(domain)s{{/strong}} को ट्रांसफ़र के लिए रेडी करें.

en: Letter
hi_IN: अक्षर

en: Letter case
hi_IN: लेटर केस

en: Letter spacing
hi_IN: लेटर स्पेसिंग

en: Let’s continue exploring, shall we?
hi_IN: आइए खोज जारी रखें, क्या हम?

en: Let’s get you signed up.
hi_IN: चलिए, आपको साइन अप करते हैं.

en: Let’s work on the site
hi_IN: आइए, साइट पर काम करते हैं

en: Level
hi_IN: स्तर

en: Level %1$s. %2$s
hi_IN: स्तर %1$s। %2$s

en: Level %s. Empty.
hi_IN: स्तर %s। खाली।

en: Level up to bespoke Enterprise-grade performance and security.
hi_IN: एंटरप्राइज़-ग्रेड प्रदर्शन और सुरक्षा के साथ अपनी साइट को अगली ऊँचाई पर ले जाएं.

en: Leyte
hi_IN: लेयते

en: Lezhë
hi_IN: लेज़े

en: León
hi_IN: लियोन

en: Liaoning / 辽宁
hi_IN: लियाओनिंग / 辽宁

en: Liberia
hi_IN: लाइबीरिया

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
hi_IN: लिबर्टाडोर जनरल बर्नार्डो ओ'हिगिन्स

en: Library
hi_IN: लाइब्रेरी

en: Libreville
hi_IN: लिब्रेविल

en: Libya
hi_IN: लिबिया

en: License:
hi_IN: लाइसेंस

en: Licenses
hi_IN: लाइसेंस

en: Liechtenstein
hi_IN: लीक्टेनस्टाइन

en: Light
hi_IN: हल्की

en: Light green cyan
hi_IN: हल्की हरी नीला

en: Light green cyan to vivid green cyan
hi_IN: हल्का हरा सियान से चटकीला हरा सियान

en: Lightbox effect
hi_IN: लाइटबॉक्स प्रभाव

en: Lightning-fast global CDN
hi_IN: बिल्कुल तेज़ ग्लोबल CDN

en: Like
hi_IN: पसंद करें

en: Liked by you
hi_IN: आपने पसंद किया है

en: Likely direct inclusion of %1$s in order to use %2$s. This is very wrong. Hook the %2$s call into the %3$s action instead.
hi_IN: संभवतः %2$s को इस्तेमाल करने के लिए %1$s को सीधे समाविष्ट किया गया है। यह सरासर गलत है। इसके विपरीत %2$s के आवाहन को %3$s क्रिया में जोड़ें (हुक करें)।

en: Likes
hi_IN: पसंद

en: Likes on my posts
hi_IN: मेरे पोस्टों पर पसंद

en: Lima
hi_IN: लिमा

en: Limerick
hi_IN: लिमरिक

en: Limit response to comments published after a given ISO8601 compliant date.
hi_IN: ISO8601 के तहत अंकित तिथि के पश्चात् प्रकाशित टिप्पणियों पर प्रतिक्रिया को सीमित करें।

en: Limit response to comments published before a given ISO8601 compliant date.
hi_IN: ISO8601 के तहत अंकित तिथि से पूर्व प्रकाशित टिप्पणियों पर प्रतिक्रिया को सीमित करें।

en: Limit response to posts modified before a given ISO8601 compliant date.
hi_IN: दी गई ISO8601 अनुरूप तिथि से पहले संशोधित पोस्टों पर प्रतिक्रिया सीमित करें।

en: Limit response to posts published after a given ISO8601 compliant date.
hi_IN: एक दिया ISO8601 अनुरूप तारीख के बाद प्रकाशित पदों के जवाब सीमित करें।

en: Limit response to posts published before a given ISO8601 compliant date.
hi_IN: एक दिया ISO8601 अनुरूप तारीख से पहले प्रकाशित पोस्ट के जवाब सीमित करें।

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
hi_IN: विशिष्ट क्षेत्रों के लिए सीमा प्रतिसाद। सभी फ़ील्ड्स के लिए डिफ़ॉल्ट।

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
hi_IN: परिणाम सीमा निर्धारित करे एक विशेष मूल आईडी के अलावा सभी आइटम्स के लिए।

en: Limit result set to comments assigned a specific status. Requires authorization.
hi_IN: परिणाम सीमा निर्धारित करे विशिष्ट स्थिति टिप्पणी के लिए। प्राधिकरण आवश्यक

en: Limit result set to comments assigned a specific type. Requires authorization.
hi_IN: विशिष्ट प्रकार टिप्पणी के लिए परिणाम सीमा निर्धारित करे । प्राधिकरण आवश्यक

en: Limit result set to comments assigned to specific post IDs.
hi_IN: परिणाम सीमा निर्धारित करे विशेष लेख आईडी संसाधनों के लिए

en: Limit result set to comments assigned to specific user IDs. Requires authorization.
hi_IN: परिणाम सीमा निर्धारित करे विशिष्ट उपयोगकर्ता की टिप्पणी के लिए  | प्राधिकरण आवश्यक |

en: Limit result set to comments of specific parent IDs.
hi_IN: परिणाम सीमा सीमित करे विशिष्ट मूल आईडी के संसाधनों के लिए

en: Limit result set to items assigned one or more given formats.
hi_IN: सीमा परिणाम एक या अधिक दिए गए प्रारूपों में निर्धारित आइटमों पर सेट किया गया है।

en: Limit result set to items that are sticky.
hi_IN: सीमा आइटम है कि अवरुद्ध कर रहे हैं करने के लिए सेट नतीजा है।

en: Limit result set to items with particular parent IDs.
hi_IN: विशेष रूप से पेरेंट (Parent) आईडी वाले आइटमों लिए परिणाम सेट को सिमित करें।

en: Limit result set to items with specific terms assigned in the %s taxonomy.
hi_IN: परिणाम को %s वर्गीकरण में निर्दिष्ट विशिष्ट शर्तों वाले आइटमों तक सीमित करें।

en: Limit result set to posts assigned one or more statuses.
hi_IN: सीमा एक या अधिक स्थितियों सौंपा पदों के लिए सेट नतीजा है।

en: Limit result set to posts assigned to specific authors.
hi_IN: परिणाम सीमा निर्धारित करे विशिष्ट लेखकों के सोपे लेख के लिए।

en: Limit result set to posts with a specific menu_order value.
hi_IN: परिणाम सीमा निर्धारित करे एक विशिष्ट menu_order मूल्य के साथ संसाधनों के लिए

en: Limit result set to posts with one or more specific slugs.
hi_IN: सीमा परिणाम एक या एक से अधिक विशिष्ट Slugs के साथ पोस्ट करने के लिए निर्धारित किया है।

en: Limit result set to specific IDs.
hi_IN: परिणाम सेट को विशिष्ट आई डी के लिए बाधित करना

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent.
hi_IN: विशिष्ट परेनेट को सोपे पदों के लिए सेट नतीजो को सिमित करे

en: Limit result set to terms assigned to a specific post.
hi_IN: विशिष्ट पद के लिए आवंटित पदों के लिए सेट नतीजा को सिमित करे

en: Limit result set to terms with one or more specific slugs.
hi_IN: एक या अधिक विशिष्ट स्लगस से टर्म का परिणाम सेट सीमित करें |

en: Limit result set to that from a specific author email. Requires authorization.
hi_IN: सीमा परिणाम निर्धारित किया है एक विशिष्ट लेखक ईमेल से करने के लिए किया है। प्राधिकरण की आवश्यकता है।

en: Limit result set to users matching at least one specific capability provided. Accepts csv list or single capability.
hi_IN: सीमा प्रदान की कम से कम एक विशिष्ट भूमिका मिलान उपयोगकर्ताओं के लिए सेट नतीजा है। सीएसवी सूची या एकल भूमिका स्वीकार करता है।

en: Limit result set to users matching at least one specific role provided. Accepts csv list or single role.
hi_IN: सीमा प्रदान की कम से कम एक विशिष्ट भूमिका मिलान उपयोगकर्ताओं के लिए सेट नतीजा है। सीएसवी सूची या एकल भूमिका स्वीकार करता है।

en: Limit result set to users who are considered authors.
hi_IN: सीमित परिणाम उन उपयोगकर्ताओं के लिए सेट किया गया है जो लेखक है।

en: Limit result set to users who have published posts.
hi_IN: पोस्ट प्रकाशित करने वाले उपयोगकर्ताओं के लिए निर्धारित परिणाम सीमित करें।

en: Limit result set to users with one or more specific slugs.
hi_IN: एक या अधिक विशिष्ट स्लगस से उपयोगकर्ता का परिणाम सेट सीमित करें |

en: Limit results to items of an object type.
hi_IN: ऑब्जेक्ट प्रकार के आइटम के लिए परिणाम सीमित करें।

en: Limit results to items of one or more object subtypes.
hi_IN: एक या अधिक वस्तु उपप्रकारों के आइटम के लिए परिणाम सीमित करें।

en: Limit results to taxonomies associated with a specific post type.
hi_IN: एक विशिष्ट पद प्रकार के साथ जुड़े टेक्सोनोमी के लिए परिणामों को सीमित करें।

en: Limit results to those matching a category ID.
hi_IN: एक श्रेणी आईडी से मेल खाने वाले परिणामों को सीमित करें।

en: Limit results to those matching a keyword ID.
hi_IN: कीवर्ड आईडी से मेल खाने वाले परिणामों को सीमित करें।

en: Limit results to those matching a string.
hi_IN:  परिणाम सीमा एक स्ट्रिंग मिलान के लिए

en: Limit the pages you want to show, even if the query has more results. To show all pages use 0 (zero).
hi_IN: उन पृष्ठों को सीमित करें जिन्हें आप दिखाना चाहते हैं, भले ही क्वेरी के परिणाम अधिक हों। सभी पेज दिखाने के लिए 0 (शून्य) का उपयोग करें।

en: Limit to the specified post id.
hi_IN: निर्दिष्ट पोस्ट आईडी तक सीमित करें।

en: Limit to the specified template part area.
hi_IN: निर्दिष्ट टेम्पलेट भाग क्षेत्र तक सीमित करें।

en: Limited automatic shares in social media
hi_IN: सोशल मीडिया पर सीमित ऑटोमैटिक शेयर

en: Limited shares in social media
hi_IN: सोशल मीडिया पर सीमित शेयर

en: Limited site activity log
hi_IN: लिमिटेड साइट एक्टिविटी लॉग

en: Limited to %s requests
hi_IN: %s अनुरोधों तक सीमित है

en: Limited to 20 requests
hi_IN: 20 अनुरोधों तक सीमित है

en: Limited to specific emails
hi_IN: विशिष्ट ईमेल तक सीमित

en: Limited to specific products
hi_IN: विशिष्ट उत्पादों तक सीमित

en: Limits results to plugins with the given status.
hi_IN: दिए गए स्टेटस के साथ प्लगइन्स तक परिणाम सीमित करता है।

en: Limpopo
hi_IN: लिम्पोपो

en: Limón
hi_IN: लिमोन

en: Lindeman
hi_IN: लिंदेर्मन

en: Lindi
hi_IN: लिंडी

en: Line height
hi_IN: लाइन उँचाई

[ctx: Line item description in cart.]
en: Move your existing domain.
hi_IN: अपना मौजूदा डोमेन ट्रांसफ़र करें.

en: Linear
hi_IN: लीनियर

en: Link
hi_IN: कड़ी

en: Link CSS Class
hi_IN: CSS क्लास लिंक करें

en: Link CSS class
hi_IN: CSS क्लास लिंक करें

en: Link Categories
hi_IN: कड़ी श्रेणियां

en: Link Category
hi_IN: कड़ी श्रेणी

en: Link ID
hi_IN: कड़ी आईडी

en: Link Image To:
hi_IN: छवि को किसके साथ लिंक करें:

en: Link Rel
hi_IN: कड़ी सम्बन्ध

en: Link Relationship (XFN)
hi_IN: कड़ी सम्बन्ध (XFN)

en: Link Target
hi_IN: लिंक टारगेट

en: Link Text
hi_IN: कड़ी पाठ्य

en: Link To
hi_IN: जुड़ा हुआ

en: Link URL
hi_IN: कड़ी यू आर एल

en: Link added.
hi_IN: कड़ी जोड़ा गया.

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
hi_IN: कड़ी

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
hi_IN: कड़ी

en: Link author name to author page
hi_IN: लेखक का नाम लेखक के पेज से लिंक करें

en: Link color
hi_IN: कड़ी रंग

en: Link copied to clipboard.
hi_IN: लिंक क्लिपबोर्ड पर कॉपी किया गया।

en: Link edited.
hi_IN: लिंक संपादित किया गया।

en: Link expired or invalid
hi_IN: लिंक की समय-सीमा समाप्त हो गई है या अब मान्य नहीं है

en: Link image to home
hi_IN: चित्र को होम से लिंक करें

en: Link images to attachment pages
hi_IN: चित्रो को अनुलग्नक पृष्ठों से लिंक करें

en: Link images to media files
hi_IN: चित्र को मीडिया फ़ाइलों से लिंक करें

en: Link inserted.
hi_IN: लिंक प्रविष्टित।

en: Link is empty
hi_IN: लिंक खाली है

en: Link not found.
hi_IN: कड़ी नही मिली.

en: Link options
hi_IN: लिंक विकल्प

en: Link radii
hi_IN: लिंक त्रिज्या

en: Link rating
hi_IN: कड़ी रेटिंग

en: Link rel
hi_IN: लिंक का सम्बंद

en: Link removed.
hi_IN: लिंक हटा दिया गया

en: Link selected.
hi_IN: लिंक चयनित।

en: Link settings
hi_IN: कड़ी सेटिंग्स

en: Link sides
hi_IN: लिंक साइड्स

en: Link text
hi_IN: कड़ी पाठ्य

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
hi_IN: लिंक पाठ(टेक्स्ट), उदाहरण &#8220;फिरौती मांगों (पीडीएफ)&#8221;

en: Link thumbnails to:
hi_IN: थंबनेल्स को किसके साथ लिंक करें:

en: Link title
hi_IN: कड़ी शीर्षक

en: Link to
hi_IN: इससे लिंक करें:

en: Link to %s
hi_IN: %s से लिंक करें

en: Link to Attachment Page
hi_IN: संलग्न पृष्ठ से जुड़ा हुआ

en: Link to Media File
hi_IN: मीडिया फाइल से जुड़ा हुआ

en: Link to author archive
hi_IN: लेखक पुरालेख के लिए कड़ी

en: Link to authors URL
hi_IN: लेखक URL का लिंक

en: Link to comment
hi_IN: कमेंट करने के लिए लिंक

en: Link to image
hi_IN: छवि से कड़ी बनाएं

en: Link to post
hi_IN: पोस्ट का लिंक

en: Link to user profile
hi_IN: उपयोगकर्ता प्रोफ़ाइल का लिंक

en: Link to:
hi_IN: इससे लिंक करें:

en: Link your accounts to gain more valuable insights in seconds. No coding required.
hi_IN: बस अपने अकाउंट्स को लिंक करें और कुछ ही सेकंड में पाएं ज़्यादा बेहतर इनसाइट्स! किसी भी तरह की कोडिंग की ज़रूरत नहीं है.

en: LinkedIn
hi_IN: लिंक्डइन

en: Links
hi_IN: कड़ियाँ

en: Links are disabled in the editor.
hi_IN: संपादक में लिंक अक्षम हैं।

en: Links for %s
hi_IN: %s के लिए कड़ी

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
hi_IN: स्क्रीन के शीर्ष पर स्थित टूलबार के लिंक्स आपके डैशबोर्ड और आपकी साइट के फ्रंट एन्ड को कनेक्ट करते हैं, और आपकी प्रोफ़ाइल और सहायक वर्डप्रेस जानकारी तक पहुँच(एक्सेस) प्रदान करते हैं।

en: Links list
hi_IN: लिंक्स लिस्ट

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
hi_IN: लिंक्स को लिंक श्रेणियों में विभाजित किया जा सकता है; ये आपकी पोस्टों में इस्तेमाल हुए श्रेणियों की तुलना में भिन्न हैं।

[ctx: Links widget]
en: Random
hi_IN: क्रमरहित

en: Linux
hi_IN: लिनक्स

en: Lira
hi_IN: लीरा

en: Lisbon
hi_IN: लिस्बन

en: List
hi_IN: सूची

en: List View
hi_IN: सूची दृश्य

en: List View on.
hi_IN: सूची दृश्य चालू।

en: List View shortcuts
hi_IN: सूची दृश्य  शॉर्टकट

en: List item
hi_IN: आइटम की सूची

en: List of categories
hi_IN: काटेगोरिएस की सूची

en: List of categories with their product counts
hi_IN: प्रोडक्ट की गिनती के साथ उनके काटेगोरिएस की सूची |

en: List of images.
hi_IN: चित्रों की सूची

en: List of refunds.
hi_IN: रिफंड की सूची।

en: List of supported continents, countries, and states.
hi_IN: समर्थित महाद्वीपों, देशों और राज्यों की सूची।

en: List of supported states in a given country.
hi_IN: किसी दिए गए देश में समर्थित राज्यों की सूची।

en: List of the missing image sizes of the attachment.
hi_IN: अनुलग्नक की लापता छवि आकारों की सूची।

en: List of upsell products IDs.
hi_IN: अपसेल उत्पादों आईडी की सूची

en: List of: %1$s
hi_IN: सूची: %1$s

en: List products by brand
hi_IN: ब्रांड के हिसाब से प्रॉडक्ट की सूची बनाएं

en: List style
hi_IN: लिस्ट स्टाइल

en: List text
hi_IN: सूची टेक्स्ट

en: List unlimited products
hi_IN: अनलिमिटेड प्रॉडक्ट्स की सूची बनाएं

en: List view
hi_IN: सूची दृश्य

en: Lists
hi_IN: सूचियाँ

en: Lithuania
hi_IN: लिथुआनिया

en: Lithuanian
hi_IN: लिथुआनियाई

en: Littoral
hi_IN: तटवर्ती

en: Live Broadcast
hi_IN: सीधा प्रसारण

en: Live Preview
hi_IN: सजीव पूर्वावलोकन

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
hi_IN: सजीव पूर्वावलोकन &#8220;%s&#8221;

en: Live Preview: %s
hi_IN: सजीव पूर्वावलोकन: %s

en: Live chat is available 24 hours a day from Monday through Friday. You can also email us any day of the week for personalized support.
hi_IN: लाइव चैट सोमवार से शुक्रवार दिन के 24 घंटे उपलब्ध है. आप व्यक्तिगत सपोर्ट पाने के लिए सप्ताह के किसी भी दिन हमें ईमेल भी कर सकते हैं.

en: Live chat support
hi_IN: लाइव चैट सपोर्ट

en: Live preview theme: %s
hi_IN: लाइव पूर्वावलोकन थीम: %s

en: Live shipping rates
hi_IN: लाइव शिपिंग दरें

en: LiveJournal
hi_IN: लाइवजर्नल

en: Livorno
hi_IN: लिवोर्नो

en: Ljubljana
hi_IN: लियूब्लियना

en: Lleida
hi_IN: लेलिडा

en: Load more posts
hi_IN: अधिक पोस्टस लोड करें

en: Loading
hi_IN: लोड हो रहा है

en: Loading Site
hi_IN: साइट लोड की जा रही है

en: Loading cart
hi_IN: कार्ट लोड किया जा रहा है

en: Loading countries list
hi_IN: देशों की सूची लोड हो रही है

en: Loading domain suggestion
hi_IN: डोमेन का सुझाव लोड हो रहा है

en: Loading featured domain suggestion
hi_IN: फ़ीचर्ड डोमेन का सुझाव लोड किया जा रहा है

en: Loading free domain suggestion
hi_IN: फ़्री डोमेन का सुझाव लोड हो रहा है

en: Loading items…
hi_IN: आइटम लोड हो रहे हैं…

en: Loading more results... please wait.
hi_IN: और परिणाम लोड हो रहे है ... कृपया प्रतीक्षा करें

en: Loading navigation block setup options…
hi_IN: नेविगेशन ब्लॉक सेटअप विकल्प लोड हो रहे हैं।

en: Loading options…
hi_IN: विकल्प लोड हो रहे हैं…

en: Loading page, please wait.
hi_IN: पेज लोड हो रहा है, कृपया प्रतीक्षा करें।

en: Loading payment form
hi_IN: पेमेंट फ़ॉर्म लोड हो रहा है

en: Loading saved payment methods
hi_IN: सेव किए गए भुगतान के तरीके लोड किए जा रहे हैं

en: Loading …
hi_IN: लोड हो रहा है…

en: Loading&#8230;
hi_IN: लोड हो रहा है&#8230;

en: Loading&hellip;
hi_IN: लोड हो रहा है&hellip;

en: Loading...
hi_IN: लोड हो रहा है...

en: Loading…
hi_IN: लोड हो रहा है…

en: Local time is %s.
hi_IN: स्थानीय समय है %s

en: Locale for the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता हेतु स्थान।

en: Location of the uploaded file.
hi_IN: अपलोड की गई फ़ाइल का स्थान.

en: Locations not covered by your other zones
hi_IN: स्थान जो आपके दूसरे क्षेत्रों से नहीं आते हैं

en: Locations outside all other zones
hi_IN: अन्य सभी क्षेत्रों के बाहर के लोकेशन

en: Lock
hi_IN: ताला

en: Lock %s
hi_IN: लॉक %s

en: Lock all
hi_IN: सभी को बंद कर दो

en: Lock editing
hi_IN: संपादन लॉक करें

en: Locked
hi_IN: बंद

en: Lodi
hi_IN: लोदी

en: Loei
hi_IN: लोइ

en: Lofa
hi_IN: लोफा

en: Log %s out of all locations.
hi_IN: सभी स्थानों में से उपयोगकर्ता %s को लॉग आउट करे

en: Log In
hi_IN: लॉग इन

en: Log Out
hi_IN: लॉग आउट

en: Log Out Everywhere
hi_IN: हर जगह से लॉग आउट

en: Log Out Everywhere Else
hi_IN: सभी जगह से लॉग आउट

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside %s Note: this may log personal information. We recommend using this for debugging purposes only and deleting the logs when finished.
hi_IN: लॉग पेपैल घटनाएं, जैसे आईपीएन अनुरोध, अंदर %s नोट: यह व्यक्तिगत जानकारी लॉग कर सकता है। हम केवल डीबगिंग उद्देश्यों के लिए इसका उपयोग करने और समाप्त होने पर लॉग हटाने की सलाह देते हैं।

en: Log in
hi_IN: लॉग इन

en: Log in to Automattic for Agencies
hi_IN: एजेंसियों के लिए Automattic में लॉग इन करें

en: Log in to Reply
hi_IN: उत्तर देने के लिए लॉग इन करे

en: Log in to WP Cloud with WordPress.com
hi_IN: WordPress.com के साथ WP Cloud में लॉग इन करें

en: Log in to WordPress.com
hi_IN: WordPress.com पर लॉग इन करें

en: Log in to leave a Comment
hi_IN: टिप्पणी करने के लिए लॉग इन करे

en: Log in to provider
hi_IN: प्रदाता के अकाउंट में लॉगिन करें

en: Log in to update your payment details and renew your subscription
hi_IN: अपने भुगतान विवरण को अपडेट करने के लिए लॉग इन करें और अपनी सदस्यता को रिन्यू करें

en: Log in to your WordPress.com account to manage your website, publish content, and access all your tools securely and easily.
hi_IN: WordPress.com अकाउंट में लॉग इन करके अपनी वेबसाइट मैनेज करें, कॉन्टेंट पब्लिश करें और सभी टूल्स को सुरक्षित ढंग से और आसानी से ऐक्सेस करें.

en: Log in to your account
hi_IN: अपने अकाउंट में लॉग इन करें

en: Log in to {{span}}%(client)s{{/span}} with WordPress.com
hi_IN: WordPress.com के साथ {{span}}%(client)s{{/span}} में लॉग इन करें

en: Log in via Jetpack app
hi_IN: Jetpack ऐप के ज़रिए लॉग इन करें

en: Log in with WordPress.com
hi_IN: WordPress.com के साथ लॉग इन करें

en: Log in with a different account
hi_IN: किसी दूसरे अकाउंट से लॉग इन करें

en: Log in with main account (recommended)
hi_IN: मुख्य अकाउंट से लॉग इन करें (सुझाया गया)

en: Log in with your main account and edit there your avatar for your secondary email address.
hi_IN: अपने मुख्य अकाउंट से लॉग इन करें और अपने सेकंडरी ईमेल पते के लिए अपना अवतार संपादित करें.

en: Log into your current domain provider to complete a few preliminary steps.
hi_IN: कुछ शुरूआती चरणों को पूरा करने के लिए अपने मौजूदा डोमेन प्रदाता में लॉग इन करें.

en: Log into your domain provider account (like GoDaddy, NameCheap, 1&1, etc.). If you can’t remember who this is: go to <a>this link</a>, enter your domain and look at <em>Reseller Information</em> or <em>Registrar</em> to see the name of your provider.
hi_IN: अपने डोमेन प्रदाता अकाउंट (जैसे GoDaddy, NameCheap, 1&1, आदि) में लॉग इन करें. आप आपको याद नहीं कि यह कौन है, तो: आप <a>इस लिंक</a>पर जाएं, अपना डोमेन डालें और अपने प्रदाता का नाम देखने के लिए <em>रीसेलर सूचना</em> या <em>रजिस्ट्रार</em> को देखें.

en: Log out
hi_IN: लॉग आउट

en: Logged in as %1$s. <a href="%2$s">Edit your profile</a>. <a href="%3$s">Log out?</a>
hi_IN: %1$s के रूप में लॉग इन किया गया। <a href="%2$s">अपनी प्रोफ़ाइल संपादित करें</a>।<a href="%3$s">लॉग आउट करें?</a>

en: Logging
hi_IN: लॉगिंग

en: Logging in as %(emailAddress)s
hi_IN: %(emailAddress)s के रूप में लॉग इन किया जा रहा है

en: Logging in as {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}…
hi_IN: {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} के तौर पर लॉग इन किया जा रहा है...

en: Logging.
hi_IN: लॉगिंग

en: Login
hi_IN: लोगिन

en: Login Address (URL)
hi_IN: लॉग इन पता (यूआरएल)

en: Login Name
hi_IN: लॉगिन नाम

en: Login name for the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता हेतु लाॅग इन नाम।

en: Login to %(clientTitle)s
hi_IN: %(clientTitle)s में लॉगिन करें

en: Login to Reply
hi_IN: जवाब देने के लिएँ लॊग-इन किजीए

en: Logo
hi_IN: लोगो

en: Logo Maker
hi_IN: लोगो निर्माता

en: Logo only
hi_IN: केवल लोगो

en: Logout
hi_IN: लॉग आउट

en: Logs
hi_IN: लॉग्स

en: Loja
hi_IN: लोजा

en: Lome
hi_IN: लॉमे

en: London
hi_IN: लंदन

en: Longford
hi_IN: लॉन्गफ़ोर्ड

en: Longitude
hi_IN: देशान्तर

en: Longyearbyen
hi_IN: लोंगयेरब्येन

en: Look up a recent charge
hi_IN: हाल ही में लगा शुल्क देखें

en: Looking for %1$s in %2$s
hi_IN: %2$s में %1$s के लिए को खोज रहे

en: Looking for a theme? You can search or browse the WordPress.org theme directory, install and preview themes, then activate them right here.
hi_IN: क्या थीम ढूढ़ रहे है? आप WordPress.org थीम निर्देशिका खोज सकते हैं या ब्राउज़ कर सकते हैं, थीम स्थापित और पूर्वावलोकन कर सकते हैं, फिर उन्हें यहीं पर सक्रिय कर सकते हैं।

en: Looking for inspiration?
hi_IN: प्रेरणा की तलाश में हैं?

en: Looking for specific features? We've got you covered.
hi_IN: खास सुविधाओं की तलाश है? हम आपकी पूरी मदद करेंगे.

en: Looking for the WooCommerce Helper?
hi_IN: WooCommerce सहायक खोज रहे हैं?

en: Looking good! If your spam increases, we have you covered.
hi_IN: अच्छा लग रहा है! यदि आपका स्पैम बढ़ता है, तो हमने आपको कवर कर दिया है।

en: Looking to manage multiple sites efficiently? Click the 'Edit All' button.
hi_IN: क्या आप एकाधिक साइटों को कुशलतापूर्वक प्रबंधित करना चाहते हैं? 'सभी संपादित करें' बटन पर क्लिक करें।

en: Looking to upgrade?
hi_IN: उन्नति करना चाहते हैं?

en: Looks like something&#8217;s gone wrong. Wait a couple seconds, and then try again.
hi_IN: लगता है कुछ गलत हो गया। कुछ देर रुककर दोबारा कोशिश करें।

en: Looks like this is not the correct kind of file. Please link to an appropriate file instead.
hi_IN: प्रतीत होता है की यह सही प्रकार कि फाइल नहीं है | कृपया बदले में, सही फाइल से जोड़ें |

en: Looks like this is not the correct kind of file. Please link to an audio file instead.
hi_IN: प्रतीत होता है कि यह सही प्रकार कि फाइल नहीं है | बदले में कृपया एक ऑडियो फाइल से जोड़ें |

en: Looks like you’ve already subscribed
hi_IN: ऐसा लगता है कि आपने पहले से ही सब्सक्राइब किया हुआ है

en: Loop
hi_IN: लूप

en: Loopback request
hi_IN: लूपबैक अनुरोध

en: Lopburi
hi_IN: लोपबुरी

en: Lord Howe
hi_IN: लार्ड होवे

en: Loreto
hi_IN: लोरेटो

en: Los Angeles
hi_IN: लॉस एंजिल्स

en: Los Lagos
hi_IN: लॉस लागोस

en: Los Ríos
hi_IN: लॉस रियोस

en: Los Santos
hi_IN: लॉस सैंटोस

en: Lost Password
hi_IN: कूटशब्द खो गया

en: Lost password
hi_IN: पासवर्ड खो गया

en: Lost your password?
hi_IN: क्या आपका कूटशब्द खो गया?

en: Louga
hi_IN: लूगा

en: Louisiana
hi_IN: लुइसियाना

en: Louisville
hi_IN: लुइसविल

en: Louth
hi_IN: लूथ

en: Lovech
hi_IN: लवच

en: Low
hi_IN: कम

en: Lower Princes
hi_IN: लोवर प्रिंसेज़

en: Lower Saxony
hi_IN: लोअर सैक्सोनी

en: Lowercase
hi_IN: छोटा अक्षर

en: Lowercase Roman numerals
hi_IN: लोअरकेस रोमन अंक

en: Lowercase letters
hi_IN: लोअरकेस अक्षर

en: Loyalty points programs
hi_IN: लॉयल्टी पॉइंट्स प्रोग्राम

en: Luanda
hi_IN: लुआंडा

en: Luang Namtha
hi_IN: लुआंग नमथा

en: Luang Prabang
hi_IN: लुआंग प्रबांग

en: Luapula
hi_IN: लुआपुला

en: Lubumbashi
hi_IN: लुबुंबशी

en: Lucca
hi_IN: लुक्का

en: Lugo
hi_IN: लूगो

en: Luhanshchyna
hi_IN: लुहानश्चिन

en: Lumbini
hi_IN: लुंबिनी

en: Luminous dusk
hi_IN: चमकदार शाम

en: Luminous vivid amber
hi_IN: चमकदार ज्वलंत एम्बर

en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
hi_IN:  चमकदार चटकीला अम्बर से चमकदार चटकीला नारंगी

en: Luminous vivid orange
hi_IN: चमकदार ज्वलंत नारंगी

en: Luminous vivid orange to vivid red
hi_IN: चमकदार चमकीले नारंगी को ज्वलंत लाल

en: Lunda-Norte
hi_IN: लुंडा-नोर्टे

en: Lunda-Sul
hi_IN: लुंडा-सुल

en: Luristan (لرستان)
hi_IN: लूरिस्तान (لرستان)

en: Lusaka
hi_IN: लुसाका

en: Luuka
hi_IN: लुउका

en: Luwero
hi_IN: लुवेरो

en: Luxembourg
hi_IN: लक्ज़मबर्ग

en: Luxor
hi_IN: लक्सर

en: Luzern
hi_IN: लुजर्न

en: Lvivshchyna
hi_IN: लविवशचिना

en: Lwengo
hi_IN: ल्वेंगो

en: Lyantonde
hi_IN: ल्यंतोंडे

en: M
hi_IN: मीडियम (M)

en: MB (Leave blank for network default)
hi_IN: एमबी (नेटवर्क डिफ़ॉल्ट के लिए खाली छोड़ दें)

en: MM/YY
hi_IN: महीना/साल

en: Macao
hi_IN: मकाओ

en: Macao / 澳门
hi_IN: मकाओ / 澳门

en: Macau
hi_IN: मकाउ

en: Macedonian
hi_IN: मेसिडोनियन

en: Maceio
hi_IN: मैसीओ

en: Macerata
hi_IN: मैकेराटा

en: Machakos
hi_IN: मचाकोस

en: Macquarie
hi_IN: मेक्वेरी

en: Madagascar
hi_IN: मैडागास्क‌र‌

en: Madaripur
hi_IN: मदारीपुर

en: Madeira
hi_IN: मैडिएरा

en: Madhya Pradesh
hi_IN: मध्य प्रदेश

en: Madre de Dios
hi_IN: माद्रे डी डिओस

en: Madrid
hi_IN: मैड्रिड

en: Madriz
hi_IN: मैड्रिज़

en: Mae Hong Son
hi_IN: मॅई होंग सन

en: Magadan
hi_IN: मागादान

en: Magallanes
hi_IN: मैगलेन्स

en: Magazine
hi_IN: पत्रिका

en: Magdalena
hi_IN: मैग्डेलेना

en: Maguindanao
hi_IN: मागुइंदानाओ

en: Magura
hi_IN: मगुरा

en: Maha Sarakham
hi_IN: महा सरखम

en: Mahakali
hi_IN: महाकाली

en: Maharashtra
hi_IN: महाराष्ट्र

en: Mahe
hi_IN: माहे

en: Mail (will not be published)
hi_IN: मेल (प्रकाशित नही किया जायेगा)

en: Mail Server
hi_IN: मेल सर्वर

en: Mailbox for %(domainName)s
hi_IN: %(domainName)s के लिए मेलबॉक्स

en: Mailboxes
hi_IN: मेलबॉक्स

en: Mailboxes Renewal
hi_IN: मेलबॉक्स रिन्यूअल

en: Mailboxes and Productivity Tools
hi_IN: मेलबॉक्स और प्रोडक्टिविटी टूल्स

en: Mailboxes and Productivity Tools Renewal
hi_IN: मेलबॉक्स और प्रोडक्टिविटी टूल्स का रिन्यूअल

en: Main
hi_IN: मुख्य

en: Main Menu
hi_IN: मुख्य मेनू

en: Main Page (no parent)
hi_IN: मुख्य पृष्ठ (कोई जनक नही)

en: Main menu
hi_IN: मुख्य मेनु

en: Maine
hi_IN: मेन

en: Maintenance
hi_IN: अनुरक्षण

en: Majuro
hi_IN: माजुरो

en: Makassar
hi_IN: मकस्सर

en: Make it easy for your visitors to get in touch and create beautiful forms for any need.
hi_IN: अपने विज़िटर्स के लिए आपसे संपर्क करना और किसी भी ज़रूरत के लिए सुंदर फ़ॉर्म्स बनाना आसान बनाएं.

en: Make it easy for your visitors to get in touch, right from your site.
hi_IN: अपने विज़िटर्स के लिए आपकी साइट से सीधे संपर्क करना आसान बनाएं.

en: Make it even more memorable with premium designs and style customization.
hi_IN: प्रीमियम डिज़ाइन और स्टाइल कस्टमाइज़ेशन के साथ इसे और भी यादगार बनाएं.

en: Make it even more memorable with premium designs, 4K video, and style customization.
hi_IN: प्रीमियम डिज़ाइन, 4K वीडियो और स्टाइल कस्टमाइज़ेशन के साथ इसे और भी यादगार बनाएं.

en: Make it yours with a .com, .blog, or one of 350+ domain options.
hi_IN: इसे .com, .blog या 350+ डोमेन विकल्पों में से किसी एक के साथ अपना बनाएं.

en: Make label text visible, e.g. "Next Page".
hi_IN: लेबल पाठ को दृश्यमान बनाएं, जैसे "अगला पृष्ठ"।

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
hi_IN: सुनिश्चित करें कि शामिल करने के लिए - उपयोगकर्ता ध्वज इस क्रिया के लिए अनुमतियाँ है जो किसी खाते के साथ।

en: Make surfacing your content simple with built-in premium site search.
hi_IN: बिल्ट-इन प्रीमियम साइट सर्च के साथ अपने कॉन्टेंट को आसानी से दिखाएं.

en: Make the editor look like your theme.
hi_IN: संपादक को अपने थीम की तरह बनाएं।

en: Make the selected text bold.
hi_IN: चयनित पाठ को बोल्ड करें

en: Make the selected text inline code.
hi_IN: चयनित टेक्स्ट इनलाइन कोड बनाएं।

en: Make the selected text italic.
hi_IN: चयनित अक्षर को तिरछा बनाये

en: Make this domain your primary site address
hi_IN: इस डोमेन को अपना प्राथमिक साइट पता बनाएं

en: Make this post sticky
hi_IN: इस पोस्ट को स्टिकी बनाएँ

en: Make this review private
hi_IN: इस समीक्षा को निजी बनाएं

en: Make this review public
hi_IN: इस समीक्षा को सार्वजनिक करें

en: Make title a link
hi_IN: शीर्षक को एक लिंक बनाएं

en: Make title link to home
hi_IN: घर का शीर्षक लिंक बनाएं

en: Make your blog feel like home
hi_IN: अपने ब्लॉग को घर जैसा महसूस करें

en: Make your copied site unique with a custom domain all of its own.
hi_IN: अपनी कॉपी की गई साइट को एक निजी कस्टम डोमेन के साथ अनोखा बनाएं.

en: Make your domain your primary address
hi_IN: अपने डोमेन को अपना प्राथमिक पता बनाएं

en: Make your mark with a custom domain.
hi_IN: कस्टम डोमेन के साथ अपनी पहचान बनाएं.

en: Make your newsletter stand out with a custom domain.
hi_IN: अपने न्यूज़लेटर को एक कस्टम डोमेन के साथ खास बनाएं.

en: Make your online store a reality with the power of WooCommerce.
hi_IN: WooCommerce की पावर के साथ, अपने ऑनलाइन स्टोर को हकीकत बनाएं.

en: Make your team feel at home with some easy customization options.
hi_IN: कुछ आसान कस्टमाइज़ेशन विकल्पों के साथ अपनी टीम को घर जैसा माहौल दें.

en: Make {{em}}%(domain)s{{/em}} the primary address that your visitors see when they come to your site.
hi_IN: {{em}}%(domain)s{{/em}} को अपनी साइट पर आने वाले विज़िटर्स के लिए प्राथमिक पता बनाएं.

en: Making it beautiful
hi_IN: इसे सुंदर बनाना

en: Making you cookies
hi_IN: आपके लिए कुकीज़ तैयार की जा रही हैं

en: Makueni
hi_IN: मकुनी

en: Malabo
hi_IN: मलाबो

en: Malacca (Melaka)
hi_IN: मलक्का (मेलाका)

en: Malanje
hi_IN: मलंजे

en: Malatya
hi_IN: मालट्या

en: Malawi
hi_IN: म‌लावी

en: Malay
hi_IN: मलय

en: Malaysia
hi_IN: मलेशिया

en: Maldives
hi_IN: मालदीव

en: Maldonado
hi_IN: माल्डोनाडो

en: Mali
hi_IN: माली

en: Malta
hi_IN: माल्टा

en: Maltese
hi_IN: मोलतिज़

en: Maluku
hi_IN: मलूकु

en: Maluku Utara
hi_IN: मलुकु उतरा

en: Malware detection & removal
hi_IN: मैलवेयर का पता लगाना और उसे हटाना

en: Malware scanning and removal
hi_IN: मैलवेयर स्कैन करना और हटाना

en: Manabí
hi_IN: मनाबी

en: Manafwa
hi_IN: मनफवा

en: Manage
hi_IN: प्रबंधन

en: Manage Account
hi_IN: खाता प्रबंधित करें

en: Manage Archives
hi_IN: पुरालेख का प्रबंधन करें

en: Manage Audio
hi_IN: ऑडियो प्रबंधन

en: Manage Comments
hi_IN: टिप्पणियो का प्रबंधन करे

en: Manage Documents
hi_IN: दस्तावेज़ का प्रबंधन करे

en: Manage Hosting Configuration
hi_IN: होस्टिंग कॉन्फ़िगरेशन प्रबंधित करें

en: Manage Images
hi_IN: छवियों का प्रबंधन

en: Manage Jetpack modules
hi_IN: जेटपैक मॉड्यूल प्रबंधित करें

en: Manage Locations
hi_IN: स्थानों का प्रबंधन

en: Manage Plan
hi_IN: प्लान मैनेज करें

en: Manage Purchases
hi_IN: खरीदारी प्रबंधित करें

en: Manage Site
hi_IN: साइट संभाले

en: Manage Spreadsheets
hi_IN: स्प्रैडशीट प्रबंधित करें

en: Manage Subscription
hi_IN: सदस्यता प्रबंधित करें

en: Manage Uploads
hi_IN: अपलोड का प्रबंधन

en: Manage Video
hi_IN: वीडियो प्रबंधन करे

en: Manage Your Payment Methods
hi_IN: अपनी भुगतान विधियों को व्यवस्थित करें

en: Manage all my sites
hi_IN: अपने सभी साइटों का प्रबंधन करें

en: Manage all of your WordPress sites from one location.
hi_IN: अपनी सभी WordPress साइटों को एक ही जगह से मैनेज करें.

en: Manage all your sites
hi_IN: अपनी सभी साइटों को प्रबंधित करें

en: Manage all your sites from a single dashboard: publish content, track stats, moderate comments, and more.
hi_IN: अपनी सभी साइटों को एक ही डैशबोर्ड से मैनेज करें: कॉन्टेंट पब्लिश करें, आंकड़े ट्रैक करें, टिप्पणियां नियंत्रित करें, और भी बहुत कुछ.

en: Manage and create shadow styles for use across the site.
hi_IN: साइट पर उपयोग के लिए शैडो स्टाइलस को मैनेज और क्रिएट करें।

en: Manage billing and create invoices
hi_IN: बिलिंग मैनेज करें और इनवॉइस बनाएं

en: Manage block visibility
hi_IN: ब्लॉक दृश्यता को प्रबंधित करें

en: Manage domain
hi_IN: डोमेन मैनेज करें

en: Manage domains
hi_IN: डोमेन मैनेज करें

en: Manage email
hi_IN: ईमेल मैनेज करें

en: Manage everything you need in one place
hi_IN: ज़रूरत की हर चीज़ एक ही जगह पर मैनेज करें

en: Manage fonts
hi_IN: फ़ॉन्ट प्रबंधित करें

en: Manage inactive plugins
hi_IN: निष्क्रिय प्लगिन प्रबंधित करें

en: Manage menus
hi_IN: मेनू का प्रबंधन

en: Manage multiple WordPress sites from one place, get volume discounts on hosting products, and earn up to 50% revenue share when you migrate sites to our platform and refer our products to clients.
hi_IN: एक जगह से अपनी सभी WordPress साइट्स को मैनेज करें, होस्टिंग वॉल्यूम डिस्काउंट पाएं, और साइट्स माइग्रेट करने और क्लाइंट्स को प्रोडक्ट्स रेफ़र करने पर 50% तक रेवेन्यू शेयर कमाएं.

en: Manage my plan
hi_IN: मेरा प्लान मैनेज करें

en: Manage pages
hi_IN: पृष्ठों का प्रबंधन करें

en: Manage patterns
hi_IN: पैटर्न प्रबंधित करें

en: Manage plan
hi_IN: प्लान मैनेज करें

en: Manage plugin
hi_IN: प्लगइन मैनेज करें

en: Manage purchase
hi_IN: खरीदारी मैनेज करें

en: Manage shipping methods
hi_IN: शिपिंग विधियां प्रबंधित करें

en: Manage subscribers
hi_IN: ग्राहकों को प्रबंधित करें

en: Manage subscription
hi_IN: सदस्यता प्रबंधित करें

en: Manage suggestions
hi_IN: सुझाव प्रबंधित करें

en: Manage the font size %s.
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार %s प्रबंधित करें।

en: Manage the fonts and typography used on buttons.
hi_IN: बटनों पर प्रयुक्त फ़ॉन्ट और टाइपोग्राफी प्रबंधित करें।

en: Manage the fonts and typography used on captions.
hi_IN: कैप्शन पर प्रयुक्त फोंट और टाइपोग्राफी को प्रबंधित करें।

en: Manage the fonts and typography used on headings.
hi_IN: शीर्षकों पर प्रयुक्त फ़ॉन्ट और टाइपोग्राफ़ी प्रबंधित करें।

en: Manage the fonts used on the site.
hi_IN: साइट पर उपयोग किए जाने वाले फोंट को प्रबंधित करें।

en: Manage themes
hi_IN: थीम का प्रबंधन

en: Manage what patterns are available when editing the site.
hi_IN: प्रबंधित करें कि साइट को संपादित करते समय कौन से पैटर्न उपलब्ध हैं।

en: Manage with Live Preview
hi_IN: सजीव पूर्वावलोकन युक्त प्रबंधन करें

en: Manage your Navigation Menus.
hi_IN: अपने नेविगेशन मेनू प्रबंधित करें।

en: Manage your domain | Manage your domains
hi_IN[0]: अपना डोमेन मैनेज करें
hi_IN[1]: अपने डोमेन मैनेज करें

en: Manage your domain and site together on WordPress.com.
hi_IN: अपने डोमेन और साइट को WordPress.com पर एक साथ मैनेज करें.

en: Manage your domain directly on WordPress.com
hi_IN: अपने डोमेन को सीधे WordPress.com पर मैनेज करें

en: Manage your email and site from anywhere
hi_IN: कहीं से भी अपना ईमेल और साइट मैनेज करें

en: Manage your notifications
hi_IN: अपनी सूचनाओं को प्रबंधन करें

en: Manage your plugins
hi_IN: अपने प्लगइन्स प्रबंधित करें

en: Manage your site
hi_IN: अपनी साइट मैनेज करें

en: Manage your subscription on your <a href="%s">purchases page</a>.
hi_IN: अपनी सदस्यता को अपने <a href="%s">खरीदारी पृष्ठ</a> पर प्रबंधित करें।

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
hi_IN: अपने सब्सक्रिप्शन प्रबंधित करें, महत्वपूर्ण उत्पाद सूचनाएं और अद्यतन प्राप्त करें, ये सभी आपके WooCommerce डैशबोर्ड की सुविधा से

en: Manage your themes
hi_IN: अपनी थीम्स को प्रबंधित करें

en: Managed hosting
hi_IN: मैनेज की गई होस्टिंग

en: Managed malware protection
hi_IN: प्रबंधित तरीके से मैलवेयर से सुरक्षा

en: Management dashboard
hi_IN: मैनेजमेंट डैशबोर्ड

en: Managing Pages
hi_IN: पृष्ठों का प्रबंधन

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
hi_IN: पृष्ठों के प्रबंधन के प्रबंध पदों के समान है , और स्क्रीन उसी तरह से अनुकूलित किया जा सकता है।

en: Managua
hi_IN: मनागुआ

en: Manaus
hi_IN: मनौस

en: Manawatu-Wanganui
hi_IN: मनावातु-वांगानुई

en: Manchester
hi_IN: मैनचेस्टर

en: Mandera
hi_IN: मंडेरा

en: Manica
hi_IN: मनिका

en: Manikganj
hi_IN: मानिकगंज

en: Manila
hi_IN: मनिला

en: Manipur
hi_IN: मणिपुर

en: Manisa
hi_IN: मनीसा

en: Manitoba
hi_IN: मैनीटोबा

en: Mantova
hi_IN: मंटोवा

en: Manual
hi_IN: मैन्युअल

en: Manual Offsets
hi_IN: मैनुअल ऑफसेट्स

en: Many of Jetpack's core features make use of the WordPress.com cloud. In order to make sure everything works correctly, Jetpack requires you to connect a free WordPress.com account. If you don't already have an account you can easily create one during the connection process.
hi_IN: Jetpack की कई मुख्य सुविधाएं WordPress.com क्लाउड का इस्तेमाल करती हैं. यह सुनिश्चित करने के लिए कि सब कुछ सही तरीके से काम करता है, Jetpack को आपको एक मुफ़्त WordPress.com अकउंट से कनेक्ट करने की आवश्यकता है. अगर आपके पास अभी अकाउंट नहीं है, तो आप कनेक्ट करते समय आसानी से एक अकाउंट बना सकते हैं.

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
hi_IN: कई लोग अपनी टिप्पणियों को अधिक तेज़ी से मॉडरेट करने के लिए कीबोर्ड शॉर्टकट्स का लाभ लेते हैं। अधिक जानने के लिए साइड में दिए लिंक का उपयोग करें।

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
hi_IN: कई थीम्स में कुछ डिफ़ॉल्ट साइडबार विगेट्स देखते हैं,जब तक आप अपने साइडबार को संपादित नहीं करते है, लेकिन वे अपने आप आपके साइडबार प्रबंधन उपकरण में प्रदर्शित नहीं होते हैं। आप अपनी पहली विजेट परिवर्तन करने के बाद उपलब्ध विजेट क्षेत्र से जोड़कर उन्हें डिफ़ॉल्ट विजेट को फिर से जोड़ सकते हैं।

en: Manyara
hi_IN: मानयारा

en: Map CSV fields to products
hi_IN: सीएसवी फ़ील्ड को उत्पादों मे मेप करें

en: Map to field
hi_IN: मैप टू फील्ड

en: Maputo
hi_IN: मैपुटो

en: Maputo Province
hi_IN: मापुटो प्रांत

en: Mar
hi_IN: मार्च

en: Mara
hi_IN: मारा

en: Maracha
hi_IN: मराचा

en: Maramureș
hi_IN: मैरामुरेस

en: Maranhão
hi_IN: मारनहाओ

en: March
hi_IN: मार्च

[ctx: March abbreviation]
en: Mar
hi_IN: मार्च

en: Mardin
hi_IN: मार्डिन

en: Marengo
hi_IN: मारेंगो

en: Margibi
hi_IN: मार्गिबी

en: Margin
hi_IN: मार्जिन

en: Mariehamn
hi_IN: मरिएहम्न

en: Marigot
hi_IN: मरिगोत

en: Marinduque
hi_IN: मैरिंडुक

en: Mark
hi_IN: मार्क करें

en: Mark as Spam
hi_IN: स्पैम चिह्नित करे

en: Mark as nofollow
hi_IN: नोफ़ॉलो के रूप में चिह्नित करें

[ctx: Mark comment as resolved]
en: Resolve
hi_IN: समाधान

en: Mark requests as completed
hi_IN: अनुरोधों को पूर्ण के रूप में चिह्नित करें

en: Mark this comment as spam
hi_IN: इस टिप्पणी कि स्पैम के रूप में निशानदेही करे

en: Markazi (مرکزی)
hi_IN: मरकज़ी (مرکزی)

en: Marketing
hi_IN: मार्केटिंग

en: Marketing Automation
hi_IN: मार्केटिंग ऑटोमेशन

en: Marketing automation
hi_IN: मार्केटिंग ऑटोमेशन

en: Marketplace suggestions
hi_IN: बाज़ार के सुझाव

en: Marketplace sync and social media integrations
hi_IN: मार्केटप्लेस सिंक और सोशल मीडिया इंटीग्रेशन

en: Markup is not allowed in CSS.
hi_IN: CSS में चिन्हिकरण की अनुमति नही है

en: Marlborough
hi_IN: मार्लबोरो

en: Marquesas
hi_IN: मार्केसस

en: Marsabit
hi_IN: मार्सबिट

en: Marshall Islands
hi_IN: मार्शल द्वीपसमूह

en: Martinique
hi_IN: मार्टीनिक

en: Maryland
hi_IN: मैरीलैंड

en: María Trinidad Sánchez
hi_IN: मारिया त्रिनिदाद सांचेज़

en: Masaka
hi_IN: मसाका

en: Masaya
hi_IN: मसाया

en: Masbate
hi_IN: मास्बेट

en: Mascara
hi_IN: काजल

en: Maseru
hi_IN: मेसेरू

en: Masindi
hi_IN: मसिंदी

en: Massa-Carrara
hi_IN: मस्सा-कैरारा

en: Massachusetts
hi_IN: मेसाचुसेट्स

en: Mastercard
hi_IN: मास्टर कार्ड

en: Mastodon
hi_IN: मास्टोडॉन

en: Matagalpa
hi_IN: माटागल्पा

en: Matam
hi_IN: मातम

en: Matamoros
hi_IN: माटामोरोस

en: Match case
hi_IN: केस मिलाएँ

en: Match me to an agency
hi_IN: मुझे किसी एजेंसी से जोड़ें

en: Match terms with the listed IDs.
hi_IN: सूचीबद्ध आईडी के साथ टर्म को मिलाएं।

en: Matera
hi_IN: मटेरा

en: Mato Grosso
hi_IN: माटो ग्रोसो

en: Mato Grosso do Sul
hi_IN: माटो ग्रोसो डो सुल

en: Matrouh
hi_IN: मटरूह

en: Mature
hi_IN: परिपक्व

en: Mature <span class="count">(%s)</span> | Mature <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: परिपक्व <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: परिपक्व <span class="count">(%s)</span>

en: Maule
hi_IN: मौले

en: Mauritania
hi_IN: मारूतिनिया

en: Mawson
hi_IN: मॉसन

en: Max %s
hi_IN: अधिकतम %s

en: Max %s wide
hi_IN: अधिकतम %s चौड़ा

en: Max Height
hi_IN: अधिकतम ऊँचाई

en: Max Width
hi_IN: अधिकतम चौड़ाई

en: Max allowed packet size
hi_IN: अधिकतम अनुमत पैकेट आकार

en: Max connections number
hi_IN: अधिकतम सम्बन्ध संख्या

en: Max effective file size
hi_IN: अधिकतम प्रभावी फ़ाइल आकार

en: Max input time
hi_IN: अधिकतम इनपुट समय

en: Max number of words
hi_IN: शब्दों की अधिकतम संख्या

en: Max number of words in excerpt
hi_IN: खंड में शब्दों की अधिकतम संख्या

en: Max size of an uploaded file
hi_IN: अपलोड की गई फ़ाइल का अधिकतम आकार

en: Max upload size
hi_IN: उच्च अपलोड आकार

en: Maximum
hi_IN: अधिकतम

en: Maximum Rating
hi_IN: अधिकतम रेटिंग

en: Maximum depth
hi_IN: अधिकतम गहराई

en: Maximum number of items to be returned in result set.
hi_IN: परिणाम सेट में भेजी जाने वाली अधिकतम वस्तुओं की सख्यां

en: Maximum posts per page
hi_IN: प्रति पृष्ठ अधिकतम पोस्ट

en: Maximum size: %s
hi_IN: अधिकतम परिमाण: %s

en: Maximum spend
hi_IN: अधिकतम खर्च

en: Maximum upload file size: %s.
hi_IN: अधिकतम फ़ाइल अपलोड सीमा: %s

en: May
hi_IN: मई

en: May 7, 2019
hi_IN: 7 मई, 2019

[ctx: May abbreviation]
en: May
hi_IN: मई

en: Mayo
hi_IN: मेयो

en: Mayotte
hi_IN: मायट

en: Mayuge
hi_IN: मेयूज

en: Mazandaran (مازندران)
hi_IN: माज़ंदरन (مازندران)

en: Mazatlan
hi_IN: मेज़त्लान

en: Mbabane
hi_IN: म्बाबने

en: Mbale
hi_IN: एमबाले

en: Mbarara
hi_IN: मबारारा

en: Mbeya
hi_IN: एमबेया

en: McMurdo
hi_IN: मैक्मुर्डो

en: Me
hi_IN: मैं

en: Mechi
hi_IN: मेची

en: Mecklenburg-Vorpommern
hi_IN: मेक्लेनबर्ग-वोर्पोमर्न

en: Media
hi_IN: मीडिया

en: Media File
hi_IN: मीडिया फ़ाइल

en: Media Files
hi_IN: मीडिया फ़ाइलें

en: Media Handling
hi_IN: मीडिया हैंडलिंग

en: Media Library
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी

en: Media List
hi_IN: मीडिया सूची

en: Media Settings
hi_IN: मीडिया सेटिंग्स

en: Media Widget
hi_IN: मीडिया विजेट

en: Media Widget (%d) | Media Widget (%d)
hi_IN[0]: मीडिया विजेट (%d)
hi_IN[1]: मीडिया विजेट (%d)

en: Media area
hi_IN: मीडिया क्षेत्र

en: Media file
hi_IN: मीडिया फ़ाइल

en: Media file attached.
hi_IN: मीडिया फाइल संलग्न किया गया।

en: Media file detached.
hi_IN: मीडिया फाइल अलग किया गया।

en: Media file moved to the Trash.
hi_IN: मीडिया फाइल ट्रैश में ले जाया गया।

en: Media file permanently deleted.
hi_IN: मीडिया फाइल को स्थायी रूप से नष्ट कर दिया।

en: Media file restored from the Trash.
hi_IN: मीडिया फाइल ट्रैश से पुनर्स्थापित किया गया।

en: Media file updated.
hi_IN: मीडिया फ़ाइल अपडेट किया गया।

[ctx: Media item link option]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Media items list
hi_IN: मीडिया आइटम्स लिस्ट

en: Media items list navigation
hi_IN: मीडिया आइटम्स लिस्ट नेविगेशन

en: Media library
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी

en: Media list
hi_IN: मीडिया सूची

en: Media preview
hi_IN: मीडिया पूर्वावलोकन

en: Media settings
hi_IN: मीडिया सेटिंग्स

en: Media title
hi_IN: मीडिया शीर्षक

en: Media title&hellip;
hi_IN: मीडिया शीर्षक&hellip;

[ctx: Media upload]
en: Add new
hi_IN: नया जोड़े

[ctx: Media upload]
en: Add via URL
hi_IN: यूआरएल(URL) के माध्यम से जोड़ें

en: Media upload failed. If this is a photo or a large image, please scale it down and try again.
hi_IN: मीडिया अपलोड विफल रहा। यदि यह एक फ़ोटो या बड़ी छवि है, तो कृपया इसे नीचे पैमाने पर रखें और पुनः प्रयास करें।

en: Media width
hi_IN: मीडिया की चौड़ाई

en: Medium
hi_IN: मध्यम

en: Medium screens
hi_IN: मध्यम स्क्रीन

en: Medium size
hi_IN: मध्यम आकार

en: Medium size image height
hi_IN: मध्यम आकार के छवि की ऊंचाई

en: Medium size image width
hi_IN: मध्यम आकार के छवि की चौड़ाई

en: Medium-Large size image height
hi_IN: मध्यम-बड़े आकार की छवि ऊंचाई

en: Medium-Large size image width
hi_IN: मध्यम-बड़े आकार की छवि चौड़ाई

en: Meetups
hi_IN: मीट अपस

en: Meghalaya
hi_IN: मेघालय

en: Mehedinți
hi_IN: मेहेदिनी

en: Meherpur
hi_IN: मेहरपुर

en: Melbourne
hi_IN: मेलबोर्न

en: Melilla
hi_IN: मेलिला

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
hi_IN: हमारी टीम के सदस्यों के पास आपके द्वारा प्रदान की जाने वाली जानकारी तक पहुंच है। उदाहरण के लिए, प्रशासक और दुकान प्रबंधक दोनों ही पहुंच सकते हैं:

en: Membership
hi_IN: सदस्यता

en: Membership sites
hi_IN: सदस्यता वाली साइटें

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
hi_IN: मेमोरी पार हो गई.एक अन्य छोटे फ़ाइल का प्रयास करें.

en: Mendoza
hi_IN: मेंडोज़ा

en: Menominee
hi_IN: मेनोमिनी

en: Menu
hi_IN: मेनू

en: Menu &amp; Widgets
hi_IN: मेनू &amp; विजेट्स

en: Menu 1
hi_IN: मेनू  1

en: Menu Item
hi_IN: मेनू आइटम

en: Menu Location
hi_IN: मेनू के स्थान

en: Menu Locations
hi_IN: मेन्यू के स्थान

en: Menu Management
hi_IN: मेनू प्रबंधन

en: Menu Name
hi_IN: मेन्यू का नाम

en: Menu Options
hi_IN: मेनू के विकल्प

en: Menu Settings
hi_IN: मेनू सेटिंग्स

en: Menu created
hi_IN: मेनू बनाया गया

en: Menu deleted
hi_IN: मेनू नष्ट किया गया

en: Menu item added
hi_IN: मेनू  आइटम जोड़ा गया

en: Menu item deleted
hi_IN: मेनू आइटम  नष्ट किया गया

en: Menu item is now a sub-item
hi_IN: मेनू आइटम अब एक उप आइटम है

en: Menu item moved down
hi_IN: मेनू आइटम नीचे चला गया

en: Menu item moved out of submenu
hi_IN: मेनू आइटम उपमेनू से बाहर ले जाया गया

en: Menu item moved to the top
hi_IN: मेनू आइटम शीर्ष पर ले जाया गया

en: Menu item moved up
hi_IN: मेनू आइटम ऊपर ले जाया गया

en: Menu item removed
hi_IN: मेनू आइटम हटा दिया गया

en: Menu locations updated.
hi_IN: मेनू स्थानों को अपडेट किया गया।

en: Menu name
hi_IN: मेनू का नाम

en: Menu order
hi_IN: मेनू क्रम

en: Menu structure
hi_IN: मेनू संरचना

en: Menus
hi_IN: मेनूज़

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget.
hi_IN: मेनू आपकी थीम द्वारा निर्धारित स्थानों में दिखाया जा सकता है या <a href="%s">विजेट क्षेत्र</a> में एक &#8220;मेनू विजेट#8221; के दवारा दिखाया जा सकता है।

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the navigation menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the documentation link to the side.
hi_IN: आपकी थीम द्वारा निर्धारित किसी भी स्थान पर मेन्यू दिखाए जा सकते हैं। इसके अलावा <a href="%1$s">विजेट्स</a> स्क्रीन पर एक &#8220;कस्टम मेनू&#8221; विजेट द्वारा साइडबार में भी दिखा सकते हैं। अगर आपकी थीम कस्टम मेन्यू की सुविधा नहीं देती (डिफ़ॉल्ट थीम्स, %2$s और %3$s ऐसा करते हैं), तो आप इस प्रलेखन(डॉक्यूमेंटेशन) लिंक का अनुसरण करके इस सुविधा को थीम में डालने के बारे में और जान सकते हैं।

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
hi_IN: मेनू आपकी थीम द्वारा निर्धारित स्थानों में दिखाया जा सकता है।

en: Menus do not support trashing. Set '%s' to delete.
hi_IN: मेनूस ट्रैशिंग का समर्थन नहीं करते हैं। '%s' को मिटाने के लिए सेट करें।

en: Merchant id is missing
hi_IN: मर्चेंट आईडी मौजूद नहीं है

en: Merge table cells
hi_IN: टेबल कोष्ठ मिलाएं

en: Merida
hi_IN: मेरिडा

en: Meridian
hi_IN: मेरिडियन

en: Meru
hi_IN: मेरु

en: Message
hi_IN: संदेश

[ctx: Message on empty bar chart in Stats]
en: No activity this period
hi_IN: इस अवधि में कोई गतिविधि नहीं

en: Message sent to phone number ending in %(phoneNumber)s
hi_IN: %(phoneNumber)s से खत्म होने वाले फ़ोन नंबर पर मैसेज भेजा गया है

en: Messina
hi_IN: मेसिना

en: Meta
hi_IN: मेटा

en: Meta Boxes
hi_IN: मेटा बॉक्सेस

en: Meta fields.
hi_IN: मेटा क्षेत्रों।

en: Meta keys cannot enable revisions support unless the object subtype supports revisions.
hi_IN: जब तक ऑब्जेक्ट उपप्रकार संशोधनों का समर्थन नहीं करता तब तक मेटा कुंजियाँ संशोधन समर्थन सक्षम नहीं कर सकतीं।

en: Meta keys cannot enable revisions support unless the object type supports revisions.
hi_IN: जब तक ऑब्जेक्ट प्रकार संशोधनों का समर्थन नहीं करता तब तक मेटा कुंजियाँ संशोधन समर्थन सक्षम नहीं कर सकतीं।

en: Meta: %s
hi_IN: मेटा: %s

en: Metadata
hi_IN: मेटाडाटा

en: Meters
hi_IN: मापक

en: Method
hi_IN: विधि

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
hi_IN: विधि '%s' लागू नहीं है। उपवर्ग में अधिरोहित किया जाना चाहिए।

en: Method ID.
hi_IN: विधि id.

en: Metlakatla
hi_IN: मेतलाकातला

en: Metro Manila
hi_IN: मेट्रो मनीला

en: Mexico
hi_IN: मेक्सिको

en: Mexico City
hi_IN: मेक्सिको सिटी

en: Michigan
hi_IN: मिशिगन

en: Michoacan
hi_IN: मिचोआकेन

en: Michoacán
hi_IN: मिचोआकेन

en: Microformats
hi_IN: सूक्ष्म प्रारूप

en: Micronesia
hi_IN: माईक्रोनेशिया

en: Middle
hi_IN: मध्य

en: Midnight
hi_IN: आधी रात

en: Midway
hi_IN: मिडवे

en: Midway Atoll
hi_IN: मिडवे एटोल

en: Mie
hi_IN: मी

en: Migori
hi_IN: मिगोरी

en: Migration
hi_IN: ट्रांसफ़र

en: Mila
hi_IN: मिला

en: Milano
hi_IN: मिलानो

en: Millimeters (mm)
hi_IN: मिलीमीटर (मिमी)

en: Millions count on WordPress.com to build and host sites of every shape and size, from The New York Times to your local food truck. Ready to join them?
hi_IN: WordPress.com पर करोड़ों लोग भरोसा करते हैं अपनी वेबसाइट बनाने और होस्ट करने के लिए, चाहे वो The New York Times जैसी बड़ी साइट हो या फिर आपके लोकल फूड ट्रक की वेबसाइट. उन्हें शामिल करने के लिए तैयार हैं?

en: Min %s
hi_IN: न्यूनतम %s

en: Min/Max Quantities
hi_IN: न्यूनतम/अधिकतम मात्रा

en: Min/max order quantities
hi_IN: कम से कम/ज़्यादा से ज़्यादा ऑर्डर की मात्रा

en: Minas Gerais
hi_IN: मिनस गेरैस

en: Mini-Cart
hi_IN: मिनी कार्ट

en: Minimal
hi_IN: कम से कम

en: Minimum
hi_IN: न्यूनतम

en: Minimum column width
hi_IN: न्यूनतम स्तंभ चौड़ाई

en: Minimum height
hi_IN: न्यूनतम ऊंचाई

en: Minimum required version of PHP.
hi_IN: PHP का न्यूनतम आवश्यक संस्करण।

en: Minimum required version of WordPress.
hi_IN: वर्डप्रेस का न्यूनतम आवश्यक संस्करण।

en: Minimum spend
hi_IN: न्यूनतम व्यय

en: Minnesota
hi_IN: मिनेसोटा

en: Minsk
hi_IN: मिंस्क

en: Minute
hi_IN: मिनट

en: Minutes
hi_IN: मिनट

en: Minya
hi_IN: मिन्या

en: Miquelon
hi_IN: मिकेलॉन

en: Miranda
hi_IN: मिरांडा

en: Misamis Occidental
hi_IN: मिसामिस ऑक्सिडेंटल

en: Misamis Oriental
hi_IN: मिसामिस ओरिएंटल

en: Miscellaneous
hi_IN: विविध

en: Misiones
hi_IN: मिशनेस

en: Missed schedule
hi_IN: छूटी हुई शेड्यूल

en: Missing
hi_IN: गुम

en: Missing Attachment
hi_IN: अटैचमेंट अनुपस्थित

en: Missing Widgets
hi_IN: अनुपस्थित विजेट्स

en: Missing a temporary folder.
hi_IN: एक अस्थायी फ़ोल्डर नहीं है.

en: Missing email address.
hi_IN: गुम ईमेल पता.

en: Missing eraser index.
hi_IN: लापता इरेज़र सूचकांक।

en: Missing exporter index.
hi_IN: अनुपस्थित निर्यातक सूचकांक।

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
hi_IN: (बेनाम)

en: Missing page index.
hi_IN: लापता पृष्ठ सूचकांक।

en: Missing parameter(s): %s
hi_IN: लापता पैरामीटर(एस): %s

en: Missing post ID.
hi_IN: पोस्ट आईडी नहीं है।

en: Missing request ID.
hi_IN: अनुपस्थित निवेदन आईडी।

en: Missing required %(description)s field
hi_IN: %(description)s ज़रूरी फ़ील्ड खाली है

en: Missing required data
hi_IN: आवश्यक डेटा गुम है

en: Mission complete. Message %s deleted.
hi_IN: मिशन पूर्ण हुआ। संदेश %s को नष्ट कर दिया गया है।

en: Mississippi
hi_IN: मिसिसिप्पी

en: Missouri
hi_IN: मिसौरी

en: Mitooma
hi_IN: मिटूमा

en: Mityana
hi_IN: मितियाना

en: Mixed
hi_IN: मिलाजुला

en: Miyagi
hi_IN: मियागी

en: Miyazaki
hi_IN: मियाज़ाकि

en: Mizoram
hi_IN: मिजोरम

en: Mobile
hi_IN: मोबाइल

en: Mobile Apps
hi_IN: मोबाइल ऐप्स

en: Mobile app
hi_IN: मोबाइल ऐप

en: Modena
hi_IN: मोडेना

en: Moderate Comment
hi_IN: टिप्पणी मॉडरेशन

en: Moderating Comments
hi_IN: टिप्पणियो को मॉडरेट किया जा रहा

en: Modern and minimalistic theme with a clean design.
hi_IN: आधुनिक और न्यूनतम थीम के साथ एक स्वच्छ डिजाइन है।

en: Modified
hi_IN: संशोधित

en: Modified Date
hi_IN: संशोधित तिथि

en: Modify
hi_IN: बदलाव करें

en: Module
hi_IN: मॉड्यूल

en: Modules
hi_IN: मॉड्यूल्स

en: Mogadishu
hi_IN: मोगादिशू

en: Moldova
hi_IN: मोल‌डोवा

en: Mombasa
hi_IN: मोम्बासा

en: Mon
hi_IN: सोम

en: Monaco
hi_IN: मोनाको

en: Monagas
hi_IN: मोनगास

en: Monaghan
hi_IN: मोनाघन

en: Moncton
hi_IN: मॉन्कटन

en: Monday
hi_IN: सोमवार

[ctx: Monday initial]
en: M
hi_IN: सोम

en: Monetize your Newsletter with payments, subscriptions, and donations
hi_IN: अपने न्यूज़लेटर से पेमेंट्स, सब्सक्रिप्शन और डोनेशन के ज़रिए मोनेटाइज़ करें

en: Monetize your site through paid subscribers
hi_IN: भुगतान किए गए ग्राहकों के माध्यम से अपनी साइट से कमाई करें

en: Monetize your site with ads
hi_IN: विज्ञापनों के साथ अपनी साइट को मोनेटाइज़ करें

en: Monetize your writing, go ad-free, and expand your media content.
hi_IN: अपने लेखन को मोनेटाइज़ करें, विज्ञापन-मुक्त अनुभव पाएं और अपना मीडिया कंटेंट बढ़ाएं.

en: Mongolia
hi_IN: मंगोलिया

en: Mono
hi_IN: मोनो

en: Monrovia
hi_IN: मोन्रोविया

en: Monseñor Nouel
hi_IN: मोनसेनोर नोएल

en: MonsterID (Generated)
hi_IN: मॉन्स्टरआइडी (उत्पन्न किया हुआ)

en: Mont Blanc appears—still, snowy, and serene.
hi_IN: मोंट ब्लांक दिखाई देता है—अभी भी, बर्फीला और शांत।

en: Montana
hi_IN: मोंटाना

en: Monte Cristi
hi_IN: मोंटे क्रिस्टी

en: Monte Plata
hi_IN: मोंटे प्लाटा

en: Montenegro
hi_IN: सैबेरिया मॉटिनिग्रो

en: Monterrey
hi_IN: मॉन्टेरी

en: Montevideo
hi_IN: मोंटेवीडियो

en: Month
hi_IN: माह

en: Month and name
hi_IN: माह और नाम

en: Monthly
hi_IN: मासिक

en: Monthly Billing
hi_IN: मासिक बिलिंग

en: Monthly Stats
hi_IN: मासिक आँकड़े

en: Monthly archives
hi_IN: मासिक अभिलेख

en: Monthly report
hi_IN: मासिक रिपोर्ट

en: Monthly subscription
hi_IN: मासिक सदस्यता

en: Monthly subscription: %(itemPrice)s x %(members)s member | Monthly subscription: %(itemPrice)s x %(members)s members
hi_IN[0]: मासिक सदस्यता: %(itemPrice)s x %(members)s सदस्य
hi_IN[1]: मासिक सदस्यता: %(itemPrice)s x %(members)s सदस्य

en: Months
hi_IN: महीने

en: Monticello
hi_IN: मोंटिसेलो

en: Montreal
hi_IN: मोंट्रियल

en: Montserrado
hi_IN: मोंटसेराडो

en: Montserrat
hi_IN: मोंटेसेराट

en: Monufia
hi_IN: मोनुफिया

en: Monza e della Brianza
hi_IN: मोंज़ा ई डेला ब्रिंज़ा

en: Moquegua
hi_IN: मोकेगुआ

en: Morazán
hi_IN: मोरज़ान

en: More
hi_IN: अधिक

en: More Details
hi_IN: अधिक जानकारी

en: More about %s...
hi_IN: %s के बारे में अधिक ...

en: More actions
hi_IN: अधिक कार्रवाई

en: More details.
hi_IN: अधिक विवरण।

en: More examples
hi_IN: अन्य उदाहरण

en: More file types
hi_IN: फ़ाइल के कुछ और टाइप

en: More flexible billing (only pay per day of use, billed monthly).
hi_IN: अब और आसान बिलिंग (जितने दिन इस्तेमाल करें उतना ही भुगतान करें, बिल हर महीने जनरेट होगा).

en: More info
hi_IN: ज़्यादा जानकारी

en: More info about optimizing autoloaded options
hi_IN: स्वतः लोड किए गए विकल्पों को अनुकूलित करने के बारे में अधिक जानकारी

en: More information about %s
hi_IN: %s के बारे में अधिक जानकारी

en: More options
hi_IN: अधिक विकल्प

en: Morelos
hi_IN: मोरेलोस

en: Morocco
hi_IN: मोर‌क्को

en: Morogoro
hi_IN: मोरोगोरो

en: Morona-Santiago
hi_IN: मोरोना-सैंटियागो

en: Moroto
hi_IN: मोरोटो

en: Moscow
hi_IN: मास्को

en: Mosque
hi_IN: मस्जिद

en: Most Popular
hi_IN: सबसे प्रसिद्ध

en: Most Recent
hi_IN: सबसे हाल का

en: Most popular
hi_IN: सबसे प्रसिद्ध

en: Mostaganem
hi_IN: मोस्टगनम

en: Moulvibazar
hi_IN: मौलवीबाजार

en: Mountain Province
hi_IN: पर्वतीय प्रांत

en: Movable Type and TypePad
hi_IN: चल(मूवेबल) प्रकार और टाइपपैड

en: Move
hi_IN: स्थान परिवर्तन

en: Move %1$d blocks from position %2$d left by one place
hi_IN: %1$d ब्लॉक को स्थिति %2$d से बाईं ओर एक स्थान पर ले जाएं

en: Move %1$d blocks from position %2$d right by one place
hi_IN: स्थान %2$d से %1$d ब्लॉक एक जगह दाएं ले जाएँ

en: Move %1$d blocks from position %2$d up by one place
hi_IN: स्थान %2$d से %1$d ब्लॉक को एक स्थान ऊपर ले जाएँ

en: Move %1$s block from position %2$d down to position %3$d
hi_IN: %1$s खंड को %2$d स्थान से %3$d स्थान पर नीचे लाएँ

en: Move %1$s block from position %2$d left to position %3$d
hi_IN: %1$s खंड को %2$d स्थान से %3$d स्थान पर बाएं लाएँ

en: Move %1$s block from position %2$d right to position %3$d
hi_IN: %1$s खंड को %2$d स्थान से %3$d स्थान पर दाहिने ले जाएँ

en: Move %1$s block from position %2$d up to position %3$d
hi_IN: %1$s खंड को %2$d स्थान से %3$d स्थान पर ऊपर ले जाएँ

en: Move %s box down
hi_IN: %s बॉक्स नीचे ले जाएँ

en: Move %s box up
hi_IN: %s  बॉक्स ऊपर ले जाएँ

en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
hi_IN: &#8220;%s&#8221; को ट्रैश में ले जाये

en: Move down
hi_IN: नीचे की ओर

en: Move down one
hi_IN: एक नीचे ले जाएं

en: Move left
hi_IN: बाएं चले

en: Move one level down
hi_IN: एक स्तर नीचे ले जाएं

en: Move one level up
hi_IN: एक स्तर ऊपर ले जाएं

en: Move out from under %s
hi_IN: %s  के नीचे से बाहर ले जाएं

en: Move right
hi_IN: दाएँ चले

en: Move the selected block(s) down.
hi_IN: चयनित ब्लॉक को स्थानांतरित करें।

en: Move the selected block(s) up.
hi_IN: चयनित ब्लॉक(ब्लॉक्स) को ऊपर स्थानांतरित करें।

en: Move this comment to the Trash
hi_IN: इस टिप्पणी को कचरा पेटी में ले जाएँ

en: Move this item to the Trash
hi_IN: इस आइटम को कचरा पेटी में ले जाएँ

en: Move to
hi_IN: को जाये

en: Move to Trash
hi_IN: कचरा पेटी में ले जाएँ

en: Move to another area&hellip;
hi_IN: अन्य क्षेत्र में ले जाए&hellip;

en: Move to the top
hi_IN: शीर्ष पर ले जाएं

en: Move to trash
hi_IN: ट्रैश में डालें

en: Move to widget area
hi_IN: विजेट क्षेत्र में ले जाएँ

en: Move under %s
hi_IN: %s के निचे ले जाये

en: Move up
hi_IN: ऊपर ले जाए

en: Move up one
hi_IN: एक के ऊपर ले जाएं

[ctx: Move widget]
en: Move
hi_IN: स्थान परिवर्तित करे

en: Move your existing domain
hi_IN: अपना मौजूदा डोमेन ट्रांसफ़र करें

en: Moved "%s" to clipboard.
hi_IN: "%s" को क्लिपबोर्ड पर ले जाया गया।

en: Moved %d block to clipboard. | Moved %d blocks to clipboard.
hi_IN[0]: क्लिपबोर्ड पर %d ब्लॉक ले गए

en: Moxico
hi_IN: मोक्सिको

en: Moyo
hi_IN: मोयो

en: Mozambique
hi_IN: मोजा़म्बीक‌

en: Mpigi
hi_IN: एमपिगी

en: Mpumalanga
hi_IN: म्पुमलंगा

en: Mtwara
hi_IN: मटवारा

en: Mubende
hi_IN: मुबेंडे

en: Muchinga
hi_IN: मुचिंगा

en: Mukdahan
hi_IN: मुकदहन

en: Mukono
hi_IN: मुकोनो

en: Multi-Currency Exchange Rate
hi_IN: मल्टी-करेंसी एक्सचेंज रेट

en: Multi-column patterns with more complex layouts.
hi_IN: अधिक जटिल लेआउट के साथ मल्टी-कॉलम पैटर्न।

en: Multi-year discount
hi_IN: कई सालों वाली छूट

en: Multifaceted security
hi_IN: कई लेवल वाली सुरक्षा

en: Multipart
hi_IN: एकाधिक रूप में

en: Multiple items
hi_IN: कई आइटम्स

en: Multiple selected blocks
hi_IN: एकाधिक चयनित ब्लॉक

en: Multiple site management
hi_IN: एक से ज़्यादा साइट का मैनेजमेंट

en: Multiple sites per plan
hi_IN: हर एक प्लान के साथ कई साइट्स

en: Multisite support is not enabled.
hi_IN: मल्टीसाइट सपोर्ट सक्षम नहीं है।

en: Municipalidad Metropolitana de Lima
hi_IN: नगर पालिका मेट्रोपोलिटाना डी लीमा

en: Municipality
hi_IN: नगरपालिका

en: Munshiganj
hi_IN: मुंशीगंज

en: Murang’a
hi_IN: मुरांगा

en: Murcia
hi_IN: मर्सिया

en: Mureș
hi_IN: मुरेस

en: Muscat
hi_IN: मस्कट

en: Music
hi_IN: म्यूजिक

en: Must Use Plugins
hi_IN: आवश्यक प्लगइन्स

en: Mute
hi_IN: चुप

en: Muted
hi_IN: म्यूट किए गए

en: Muted because of Autoplay.
hi_IN: ऑटोप्ले के कारण म्यूट किया गया।

en: Muğla
hi_IN: मुगला

en: Muş
hi_IN: मुस

en: Mwanza
hi_IN: म्वान्जा

en: My Home
hi_IN: मेरा घर

en: My Likes
hi_IN: मेरे पसंद

en: My Network
hi_IN: मेरा नेटवर्क

en: My Plan
hi_IN: मेरा प्लान

en: My Profile
hi_IN: मेरा प्रोफाइल

en: My Site
hi_IN: मेरा साइट

en: My Sites
hi_IN: मेरी साइट्स

en: My Subscriptions
hi_IN: मेरा अनुमोदन

en: My account
hi_IN: मेरा खाता

en: My pattern
hi_IN: मेरे पैटर्न

en: My patterns
hi_IN: मेरे पैटर्न

en: My profile
hi_IN: मेरी प्रोफ़ाइल

en: My view
hi_IN: मेरा दृश्य

en: MySQL version
hi_IN: MySQL संस्करण

en: MySQL version string.
hi_IN: MySQL संस्करण स्ट्रिंग।

en: Myanmar
hi_IN: म्यांमार‌

en: Mykolayivschyna
hi_IN: मायकोलायिवस्चिना

en: Mymensingh
hi_IN: मैमनसिंह

en: Mystery Person
hi_IN: रहस्यमय व्यक्ति

en: Málaga
hi_IN: मलागा

en: Médéa
hi_IN: मेडिया

en: Mérida
hi_IN: मेरिडा

en: M’Sila
hi_IN: एम'सिला

en: NIK - Indonesia Identity Card Number
hi_IN: NIK - इंडोनेशिया पहचान कार्ड संख्या

en: NOTE: You are already logged in as user: %(user)s
hi_IN: ध्यान दें: आप पहले से ही उपयोगकर्ता के रूप में लॉग इन हैं: %(user)s

en: NSW
hi_IN: एनएसडब्ल्यू

en: Naama
hi_IN: नामा

en: Nabilatuk
hi_IN: नबिलाटुक

en: Nagaland
hi_IN: नागालैंड

en: Nagano
hi_IN: नागानो

en: Nagasaki
hi_IN: नागासाकी

en: Nairobi
hi_IN: नैरोबी

en: Nairobi County
hi_IN: नैरोबी काउंटी

en: Nakapiripirit
hi_IN: नाकापिरिपिरिट

en: Nakaseke
hi_IN: नाकासेके

en: Nakasongola
hi_IN: नाकासोंगोला

en: Nakhon Nayok
hi_IN: नखोन नायोक

en: Nakhon Pathom
hi_IN: नखोन पाथोम

en: Nakhon Phanom
hi_IN: नाखोन फनोम

en: Nakhon Ratchasima
hi_IN: नखोन रत्चासिमा

en: Nakhon Sawan
hi_IN: नखोन सावन

en: Nakhon Si Thammarat
hi_IN: नखोन सी थम्मारत

en: Nakuru
hi_IN: नाकुरू

en: Namayingo
hi_IN: नामायिंगो

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name (required)
hi_IN: नाम (आवश्यक)

[ctx: Name for applying graphical effects]
en: Filters
hi_IN: फ़िल्टर्स

[ctx: Name for the Visual editor tab]
en: Visual
hi_IN: दृश्य

[ctx: Name for the value of the CSS position property]
en: Fixed
hi_IN: फिक्स्ड

[ctx: Name for the value of the CSS position property]
en: Sticky
hi_IN: स्टिकी

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
hi_IN: नाम

[ctx: Name of the file]
en: Armstrong_Small_Step
hi_IN: आर्मस्ट्रांग_स्मॉल_स्टेप

en: Name updated
hi_IN: नाम अपडेट किया गया

en: Name your site
hi_IN: अपनी साइट को नाम दे

en: Name:
hi_IN: नाम:

en: Names
hi_IN: नाम

en: Namespace must not start or end with a slash. Instead namespace '%1$s' for route '%2$s' seems to contain a slash.
hi_IN: नेमस्पेस स्लैश से शुरू या ख़त्म नहीं होना चाहिए. इसके बजाय रूट '%2$s' के लिए नेमस्पेस '%1$s' में एक स्लैश शामिल है।

en: Namibe
hi_IN: नामीबे

en: Namibia
hi_IN: नामीबिया

en: Namisindwa
hi_IN: नमिसिंदवा

en: Nampula
hi_IN: नामपुला

en: Namutumba
hi_IN: नामुतुम्बा

en: Nan
hi_IN: नान

en: Nandi
hi_IN: नंदी

en: Naogaon
hi_IN: नौगांव

en: Napak
hi_IN: नापाक

en: Napo
hi_IN: नेपो

en: Napoli
hi_IN: नेपोली

en: Nara
hi_IN: नारा

en: Narail
hi_IN: नारेल

en: Narathiwat
hi_IN: नरथिवाट

en: Narayanganj
hi_IN: नारायणगंज

en: Narayani
hi_IN: नारायणी

en: Nariño
hi_IN: नारीनो

en: Narok
hi_IN: नारोक

en: Narsingdi
hi_IN: नरसिंगडी

en: Nasarawa
hi_IN: नसरवा

en: Nassau
hi_IN: नासाउ

en: Natore
hi_IN: नाटोर

en: Nauru
hi_IN: नाउरू

en: Nav menu locations must be strings.
hi_IN: नव मेनू स्थान स्ट्रिंग होना चाहिए।

en: Navarra
hi_IN: नवर्रा

en: Navassa Island
hi_IN: नवास्सा आइलैंड

en: Navigate the structure of your document and address issues like empty or incorrect heading levels.
hi_IN: अपने दस्तावेज़ की संरचना को नेविगेट करें और खाली या गलत शीर्ष स्तर जैसी समस्याओं का समाधान करें।

en: Navigate to item
hi_IN: आइटम पर नेविगेट करें

en: Navigate to the nearest toolbar.
hi_IN: निकटतम टूलबार पर नेविगेट करें।

en: Navigate to the next part of the editor.
hi_IN: संपादक के अगले भाग पर नेविगेट करें।

en: Navigate to the previous part of the editor.
hi_IN: संपादक के पिछले भाग पर नेविगेट करें।

en: Navigate to the previous view
hi_IN: पिछले दृश्य पर नेविगेट करें

en: Navigation
hi_IN: नेविगेशन

en: Navigation Label
hi_IN: नेविगेशन लेबल

en: Navigation Menu
hi_IN: नेविगेशन मेनू

en: Navigation Menu Item
hi_IN: नेविगेशन मेनू आइटम

en: Navigation Menu Items
hi_IN: नेविगेशन मेनू आइटम

en: Navigation Menu archives
hi_IN: नेविगेशन मेनू संग्रह

en: Navigation Menu has been deleted or is unavailable. <button>Create a new Menu?</button>
hi_IN: नेविगेशन मेनू हटा दिया गया है या अनुपलब्ध है। <button>नया मेनू बनाएं?</button>

en: Navigation Menu missing.
hi_IN: नेविगेशन मेनू गायब है।

en: Navigation Menu successfully created.
hi_IN: नेविगेशन मेनू सफलतापूर्वक बनाया गया।

en: Navigation Menu: "%s"
hi_IN: नेविगेशन मेनू: "%s"

en: Navigation Menus
hi_IN: नेविगेशन मेनू

en: Navigation Menus are a curated collection of blocks that allow visitors to get around your site.
hi_IN: नेविगेशन मेनू ब्लॉकों का एक क्यूरेटेड संग्रह है जो आगंतुकों को आपकी साइट के आसपास जाने की अनुमति देता है।

en: Navigation Menus list
hi_IN: नेविगेशन मेनू सूची

en: Navigation Menus list navigation
hi_IN: नेविगेशन मेनू सूची नेविगेशन

en: Navigation block setup options ready.
hi_IN: नेविगेशन ब्लॉक सेटअप विकल्प तैयार हैं।

en: Navigation link text
hi_IN: नेविगेशन लिंक टेक्स्ट

en: Navigation menus that can be inserted into your site.
hi_IN: आपकी साइट में सम्मिलित किए जा सकने वाले नेविगेशन मेन्यू।

en: Navigation title
hi_IN: नेविगेशन शीर्षक

en: Nawabganj
hi_IN: नवाबगंज

en: Nayarit
hi_IN: नायारीट

en: Ndjamena
hi_IN: जामेना

en: Neamț
hi_IN: नीमस

en: Nebbi
hi_IN: नेब्बी

en: Nebraska
hi_IN: नेब्रास्का

en: Need help logging in?
hi_IN: लॉग इन करने में मदद चाहिए?

en: Need help setting up your theme?
hi_IN: अपनी थीम सेट करने में मदद की आवश्यकता है?

en: Need help setting your plugin up?
hi_IN: आपको प्लगइन सेट करने में मदद की ज़रूरत है?

en: Need help with Jetpack Security?
hi_IN: जेटपैक सुरक्षा के साथ मदद चाहिए?

en: Need help?
hi_IN: मदद चाहिए?

en: Need help? Use the Help tab above the screen title.
hi_IN: सहायता चाहिए? स्क्रीन शीर्षक से ऊपर सहायता टैब का प्रयोग करें।

en: Need help? We have options for you:
hi_IN: मदद चाहिए? हमारे पास आपके लिए विकल्प हैं:

en: Need more help? <a href="%1$s">Read the support article on %2$s</a>.
hi_IN: क्या और मदद चाहिये? <a href="%1$s">%2$s पर सहायता लेख पढ़ें</a>।

en: Need support?
hi_IN: सपोर्ट चाहिए?

en: Negeri Sembilan
hi_IN: नेगेरी सेम्बिलन

en: Negros Occidental
hi_IN: नीग्रोस ऑक्सिडेंटल

en: Negros Oriental
hi_IN: नीग्रोस ओरिएंटल

en: Nelson
hi_IN: नेल्सन

en: Nepal
hi_IN: नेपाल‌

en: Nested blocks use content width with options for full and wide widths.
hi_IN: नेस्टेड ब्लॉक पूर्ण और चौड़ी चौड़ाई के विकल्पों के साथ सामग्री की चौड़ाई का उपयोग करते हैं।

en: Nested widgets.
hi_IN: नेस्टेड विजेट।

en: Netherlands
hi_IN: नेद‌र‌लैंड‌

en: Netrakona
hi_IN: नेत्रकोना

en: Network Admin
hi_IN: नेटवर्क व्यवस्थापक

en: Network Admin Email
hi_IN: नेटवर्क एडमिन ईमेल

en: Network Admin: %s
hi_IN: नेटवर्क व्यवस्थापक: %s

en: Network Enable %s
hi_IN: नेटवर्क सक्रिय %s

en: Network Settings
hi_IN: नेटवर्क सेटिंग्स

en: Network configuration authentication keys
hi_IN: नेटवर्क कॉन्फ़िगरेशन प्रमाणीकरण कुंजी

en: Network configuration rules for %s
hi_IN: %s के लिए नेटवर्क कॉन्फ़िगरेशन नियम

en: Network count
hi_IN: नेटवर्क की गिनती

en: Network only plugin must be network activated.
hi_IN: नेटवर्क केवल प्लगइन नेटवर्क सक्रिय होना चाहिए।

en: Neuchâtel
hi_IN: न्यूचैटेल

en: Neuquén
hi_IN: न्यूक्वेन

en: Nevada
hi_IN: नेवाडा

en: Never
hi_IN: कभी नहीं

en: Never fret about getting too much traffic or paying overage charges.
hi_IN: बहुत ज़्यादा ट्रैफ़िक आने या अतिरिक्त शुल्क देने के बारे में कभी चिंता न करें.

en: Never think about spam again
hi_IN: फिर कभी स्पैम के बारे में न सोचें

en: Never worry about spam with Akismet, which is included at no additional cost.
hi_IN: Akismet के साथ स्पैम से निपटने की चिंता न करें, क्योंकि इसे आपके प्लान में बिना किसी अतिरिक्त शुल्क के शामिल किया गया है.

en: Nevis
hi_IN: नेविस

en: Nevşehir
hi_IN: नेवसेहिर

en: New
hi_IN: नया

en: New %1$s Site: %2$s
hi_IN: नया %1$s साइट: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
hi_IN: नया %1$s उपयोगकर्ता: %2$s

en: New Application Password Name
hi_IN: नया एप्लिकेशन पासवर्ड नाम

en: New Brunswick
hi_IN: न्यू ब्रंसविक

en: New Caledonia
hi_IN: न्यू कैलडोनिया

en: New Category Name
hi_IN: नये श्रेणी का नाम

en: New Changeset
hi_IN: नवीन परिवर्तन समूह

en: New Column
hi_IN: नया कॉलम

en: New Custom HTML Widget
hi_IN: नया अनुकूलित एचटीएमएल विजेट

en: New Font Size %d
hi_IN: नया फ़ॉन्ट आकार %d

en: New Hampshire
hi_IN: न्यू हैम्पशायर

en: New Jersey
hi_IN: न्यू जर्सी

en: New Link Category Name
hi_IN: नया कड़ी श्रेणी का नाम

en: New Menu
hi_IN: नया मेनू

en: New Mexico
hi_IN: न्यू मैक्सिको

en: New Module Name
hi_IN: नए मॉड्यूल का नाम

en: New Navigation Menu
hi_IN: नया नेविगेशन मेनू

en: New Order: #{order_number}
hi_IN: नया आर्डर: #{order_number}

en: New Page
hi_IN: नया पृष्ठ

en: New Password
hi_IN: नया शब्दकूट

en: New Pattern
hi_IN: नया पैटर्न

en: New Post
hi_IN: नई पोस्ट

en: New Salem
hi_IN: नई सलेम

en: New Site Registration: %s
hi_IN: नया साइट का पंजीकरण: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP address: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
hi_IN: नई साइट: %1$s
    यूआरएल: %2$s
    रिमोट आईपी: %3$s
    
    ऐसी सूचनाओं को बंद करें: %4$s

en: New South Wales
hi_IN: न्यू साउत वेल्स

en: New Tag Name
hi_IN: नये टैग का नाम

en: New Template
hi_IN: नया टेंप्लेट

en: New Template Part
hi_IN: नया टेम्पलेट भाग

en: New Territories
hi_IN: नये क्षेत्र

en: New User Default Role
hi_IN: नए उपयोगकर्ता की डिफ़ॉल्ट भूमिका

en: New User Registration: %s
hi_IN: नये उपयोगकर्ता का पंजीकरण:: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP address: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
hi_IN: नया उपयोगकर्ता: %1$s
    दूरदराज़(रिमोट) आईपी: %2$s
    
    ऐसी सूचनाओं को बंद करें: %3$s

en: New Valley
hi_IN: नई घाटी

en: New WP TV Video
hi_IN: नया WP TV वीडियो

en: New WordPress Site
hi_IN: नया वर्डप्रेस साइट

en: New York
hi_IN: न्यू यार्क

en: New Zealand
hi_IN: न्यूज़ीलैंड‌

en: New account
hi_IN: नया खाता

en: New category name
hi_IN: नई श्रेणी का नाम

en: New comment on your post "%s"
hi_IN: आपके पोस्ट "%s" पर नई टिप्पणी

en: New credit or debit card
hi_IN: नया क्रेडिट या डेबिट कार्ड

en: New custom field name
hi_IN: नया कस्टम फ़ील्ड नाम

en: New dimensions:
hi_IN: नया आयाम:

en: New document
hi_IN: नया दस्तावेज़

en: New order
hi_IN: नया ऑर्डर

en: New page title
hi_IN: नया पृष्ठ शीर्षक

en: New password
hi_IN: नया कूटशब्द

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
hi_IN: नयी पेमेंट विधि सिर्फ भुगतान के दौरान ही जोड़ी जा सकते है. अगर आपको सहायता की जरुरत है तो हमे संपर्क करे.

en: New pingback on your post "%s"
hi_IN: आपके पोस्ट "%s" पर नया पिंगबैक

en: New site
hi_IN: नई साइट

en: New site created by %1$s
    
    Address: %2$s
    Name: %3$s
hi_IN: %1$s . द्वारा बनाई गई नई साइट 
    
    पता: %2$s
    नाम: %3$s

[ctx: New site notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
hi_IN: [%1$s] %2$s सक्रिय करें

en: New tag name
hi_IN: नया टैग नाम

en: New theme activated.
hi_IN: नया थीम सक्रिय किया गया।

en: New to block themes and styling your site?
hi_IN: ब्लॉक थीम और साइट शैली के लिए नये हैं?

en: New to the block editor? Want to learn more about using it? <a>Here's a detailed guide.</a>
hi_IN: ब्लॉक संपादक में नये हैं? क्या आप इसका उपयोग करने के बारे में अधिक जानना चाहते हैं? <a>यहां एक विस्तृत मार्गदर्शिका दी गई है।</a>

en: New trackback on your post "%s"
hi_IN: आपकी "%s" पोस्ट पर नया ट्रैकबैक

en: New user created.
hi_IN: नया उपयोगकर्ता जोड़ा गया.

[ctx: New user notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
hi_IN: [%1$s] %2$s सक्रिय करें

en: New user registration on your site %s:
hi_IN: आपकी साइट %s पर नया उपयोगकर्ता पंजीकरण:

en: New users are automatically assigned a password, which they can change after logging in. You can view or edit the assigned password by clicking the Show Password button. The username cannot be changed once the user has been added.
hi_IN: नए यूज़र्स को स्वचालित रूप से एक पासवर्ड आवंटित होगा, जिसे वे प्रवेश करने के बाद बदल सकते हैं। आप पासवर्ड दिखाएँ बटन पर क्लिक करके आवंटित पासवर्ड को देख या संपादित कर सकते हैं। एक बार यूज़र जोड़ने के बाद यूज़रनेम बदला नहीं जा सकता।

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you do not want the user to receive a welcome email.
hi_IN: नए प्रयोक्ताओं को ईमेल के द्वारा आपके साइट से जुडने के बारे में पता चलेगा। इस ईमेल में उनका पासवर्ड भी रहेगा। यदि आप नहीं चाहते कि प्रयोक्ता को स्वागत ईमेल मिले तो आप बक्से को अचिन्हित करें।

en: New version available.
hi_IN: नया संस्करण उपलब्ध है।

en: New version available. %s
hi_IN: नया संस्करण उपलब्ध है। %s

en: New version available. <button class="button-link" type="button">Update now</button>
hi_IN: नया संस्करण उपलब्ध है | <button class="button-link" type="button">अभी अपडेट करें |</button>

en: New view
hi_IN: नई दृश्य

en: New window
hi_IN: नया विंडो

en: New:
hi_IN: नया:

en: Newer Comments
hi_IN: नई टिप्पणियां

en: Newer Comments &raquo;
hi_IN: नई टिप्पणियाँ &raquo;

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hi_IN: नयी टिप्पणियाँ <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer comments
hi_IN: नई टिप्पणियाँ

en: Newer comments page link
hi_IN: नई टिप्पणियाँ पेज लिंक

en: Newer posts
hi_IN: नए पोस्टस

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
hi_IN: नए पोस्टस <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer projects
hi_IN: नई परियोजनाएं

en: Newest
hi_IN: नवीनतम

en: Newest Scheduled Date
hi_IN: नवीनतम निर्धारित तारीख

en: Newest to oldest
hi_IN: नवीनतम से पुराना

en: Newfoundland and Labrador
hi_IN: न्यूफ़ाउंडलैंड और लैब्राडोर

en: Newly registered domains cannot be transferred. This domain can be transferred in <strong>%(daysUntilTransferEligible)d days</strong>, starting %(transferEligibleDate)s. You don't have to wait though, you can connect your domain to your site instead.
hi_IN: नए रजिस्टर्ड डोमेन को ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता है. यह डोमेन %(transferEligibleDate)s से शुरू होकर <strong>%(daysUntilTransferEligible)dदिनों</strong> में ट्रांसफ़र किया जा सकता है. आप इंतज़ार किए बिना भी अपने डोमेन को साइट से कनेक्ट कर सकते हैं.

en: News
hi_IN: समाचार

en: News organizations
hi_IN: समाचार संगठन

en: Newsletter
hi_IN: न्यूज़लेटर

en: Newsletter and monetization tools
hi_IN: न्यूज़लेटर और कमाई से जुड़े टूल्स

en: Newsletters
hi_IN: न्यूज़लेटर

en: Next
hi_IN: अगला

en: Next &gt;
hi_IN: अगला &gt;

en: Next &raquo;
hi_IN: अगला &raquo;

en: Next &rarr;
hi_IN: अगला &rarr;

en: Next (arrow right)
hi_IN: अगला (दाहिना तीर)

en: Next Month
hi_IN: अगले महीने

en: Next Page
hi_IN: अगला पृष्ठ

en: Next Page &raquo;
hi_IN: अगला पृष्ठ &raquo;

en: Next Payment Date: %s
hi_IN: अगली भुगतान तिथि: %s

en: Next Post
hi_IN: अगला पोस्ट

en: Next Project
hi_IN: अगली परियोजना

en: Next Slide
hi_IN: अगली स्लाइड

en: Next Step &rarr;
hi_IN: अगला कदम &rarr;

en: Next Steps
hi_IN: अगला कदम

en: Next find the CNAME records on your domain’s settings page.
hi_IN: इसके बाद, अपने डोमेन के सेटिंग्स पेज पर CNAME रिकॉर्ड्स खोजें.

en: Next find the CNAME records on your subdomain's settings page and replace them with the following value:
hi_IN: अब अपने सबडोमेन की सेटिंग्स में CNAME रिकॉर्ड्स खोजें और इन्हें यहां दी गईं वैल्यू से बदलें:

en: Next page
hi_IN: अगला पृष्ठ

en: Next page link
hi_IN: अगले पेज का लिंक

en: Next pattern
hi_IN: अगला पैटर्न

en: Next post
hi_IN: अगला पोस्ट

[ctx: Next post link]
en: Next <span class="screen-reader-text">Post: %title</span>
hi_IN: अगला <span class="screen-reader-text">पोस्ट: %title</span>

en: Next step
hi_IN: अगला कदम

en: Next steps
hi_IN: अगला कदम

en: Next, we'll help you customize your Search experience for your visitors.
hi_IN: इसके बाद, हम आपके विज़िटर्स के लिए आपके खोज अनुभव को कस्टमाइज़ करने में आपकी मदद करेंगे.

en: Next:
hi_IN: अगला:

en: Nexus is a unique grid-based theme with a beautiful responsive design.
hi_IN: नेक्सस एक सुंदर उत्तरदायी डिजाइन के साथ एक अद्वितीय ग्रिड आधारित थीम है।

en: Ngora
hi_IN: एनगोरा

en: Ngöbe-Buglé
hi_IN: न्गोबे-बगले

en: Niamey
hi_IN: नियामे

en: Niassa
hi_IN: नियासा

en: Nicaragua
hi_IN: नीकाराग्वा

en: Nicename may not be longer than 50 characters.
hi_IN: नाइसनेम 50 वर्णों से अधिक नहीं हो सकता है।

en: Nickname
hi_IN: निकनाम

en: Nicosia
hi_IN: निकोसिया

en: Nidwalden
hi_IN: निडवाल्डेन

en: Niger
hi_IN: नीजेर

en: Nigeria
hi_IN: नाइजीरिया

en: Niigata
hi_IN: नीगाता

en: Nilphamari
hi_IN: निलफामारी

en: Nimba
hi_IN: निम्बा

en: Ningxia Hui / 宁夏
hi_IN: निंग्ज़िया हुई / 宁夏

en: Nipigon
hi_IN: निपिगन

en: Nisporeni
hi_IN: निस्पोरेनी

en: Niue
hi_IN: न्यू

en: Niğde
hi_IN: निगडे

en: Njombe
hi_IN: नजोम्बे

en: No
hi_IN: नहीं

en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
hi_IN: "%2$s" साइडबार के लिए कोई भी %1$s तर्क सारणी में स्थापित नहीं किया गया था। डिफ़ॉल्ट रूप से "%3$s" है। इस नोटिस को शांत रखने और मौजूदा साइडबार सामग्री ही रखने के लिए मैन्युअल रूप से %1$s को "%3$s" में सेट कीजिये।

en: No Ads
hi_IN: कोई विज्ञापन नहीं

en: No Classic Menus found.
hi_IN: कोई क्लासिक मेनू नहीं मिला।

en: No Comments
hi_IN: कोई टिप्पणी नहीं

en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
hi_IN: कोई टिप्पणी नहीं<span class="screen-reader-text"> %s में</span>

en: No Content-Disposition supplied.
hi_IN: कोई सामग्री-विन्यास की आपूर्ति की।

en: No Navigation Menu found in Trash.
hi_IN: ट्रैश में कोई नेविगेशन मेनू नहीं मिला।

en: No Navigation Menu found.
hi_IN: कोई नेविगेशन मेनू नहीं मिला।

en: No Navigation Menus found.
hi_IN: कोई नेविगेशन मेनू नहीं मिला।

en: No PHP sessions detected
hi_IN: कोई PHP सत्र नहीं पाया गया

en: No Title
hi_IN: कोई शीर्षक नहीं

en: No WP TV Videos found
hi_IN: कोई WP TV वीडियो नहीं मिला

en: No WP TV Videos found in Trash
hi_IN: कोई WP TV वीडियो ट्रैश में नहीं मिला

en: No active licenses
hi_IN: कोई सक्रिय लाइसेंस नहीं

en: No activity yet!
hi_IN: कोई गतिविधि नहीं!

en: No ad-free experience: Your visitors will see external ads on your site.
hi_IN: कोई विज्ञापन-मुक्त अनुभव नहीं: आपके आगंतुकों को आपकी साइट पर बाहरी विज्ञापन दिखाई देंगे।

en: No additional charge with your plan
hi_IN: आपके प्लान के साथ कोई अतिरिक्त शुल्क नहीं लगेगा

en: No ads
hi_IN: कोई विज्ञापन नहीं

en: No alignment
hi_IN: संरेखण रहित

en: No annual savings
hi_IN: कोई सालाना बचत नहीं

en: No approved comments
hi_IN: कोई स्वीकृत टिप्पणियाँ नही हैं

en: No archives to show.
hi_IN: दिखाने के लिए कोई अभिलेखागार नहीं है।

en: No assigned licenses.
hi_IN: कोई सौंपे लाइसेंस नहीं।

en: No audio selected
hi_IN: कोई ऑडियो चयनित नहीं

en: No authors found.
hi_IN: कोई लेखक नहीं मिले।

en: No background image selected
hi_IN: कोई पृष्ठभूमि छवि चयनित नहीं

en: No block selected.
hi_IN: कोई ब्लॉक चयनित नहीं है।

en: No blocks found.
hi_IN: कोई ब्लॉक नहीं मिला।

en: No blogs found
hi_IN: कोई ब्लॉग नही मिला

en: No button
hi_IN: कोई बटन नहीं

en: No categories
hi_IN: कोई श्रेणी नहीं

en: No categories found
hi_IN: कोई श्रेणियाँ नहीं मिली

en: No categories found.
hi_IN: कोई श्रेणी नहीं मिली।

en: No changes saved yet, so there is nothing to trash.
hi_IN: एक प्रमाणीकरण समस्या थी कृपया पुनः लोड करें और पुनः प्रयास करें।

en: No changeset found to take over
hi_IN: कोई चेंजसेट नहीं मिला जिसका आप अधिकार ले सके

en: No changesets found in Trash.
hi_IN: ट्रैश में परिवर्तन समूह नहीं पाया गया।

en: No changesets found.
hi_IN: परिवर्तन समूह नहीं पाया गया।

en: No client caching response headers were detected.
hi_IN: कोई क्लाइंट कैशिंग प्रतिक्रिया शीर्षलेख नहीं पाया गया।

en: No color
hi_IN: कोई रंग नहीं

en: No color selected
hi_IN: कोई रंग चयनित नहीं

en: No comment history.
hi_IN: कोई टिप्पणी इतिहास नहीं।

en: No comments
hi_IN: कोई टिप्पणी नहीं

en: No comments available
hi_IN: कोई टिप्पणी उपलब्ध नहीं

en: No comments awaiting moderation.
hi_IN: मॉडरेशन की प्रतीक्षा में कोई टिप्पणी नहीं.

en: No comments found in Trash.
hi_IN: ट्रैश में कोई टिप्पणी नहीं मिली।

en: No comments found.
hi_IN: कोई टिप्पणी नहीं.

en: No comments to show.
hi_IN: कोई टिप्पणी नही है।

en: No comments yet.
hi_IN: अभी तक कोई टिप्पणी नहीं ।

en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
hi_IN: कोई टिप्पणी नहीं<span class="screen-reader-text"> %s में</span>

en: No cookie present.
hi_IN: कोई कुकी मौजूद नहीं है।

en: No coupons found
hi_IN: कोई कूपन नहीं मिला

en: No data supplied.
hi_IN: डाॅटा आपूर्ति नही की गई

en: No description
hi_IN: कोई विवरण नहीं

en: No downloads available yet.
hi_IN: अभी तक कोई भी डाउनलोड उपलब्ध है।

en: No editor could be selected.
hi_IN: किसी भी संपादक का चयन नहीं किया जा सकता है।

en: No excerpt found
hi_IN: कोई अंश नहीं मिला

en: No expiration date
hi_IN: कोई समाप्ति तिथि नहीं

en: No extra storage. You only get 1GB for photos, videos, media, and documents.
hi_IN: कोई अतिरिक्त संग्रहण नहीं। आपको फ़ोटो, वीडियो, मीडिया और दस्तावेज़ों के लिए केवल 1 जीबी मिलता है।

en: No fallback menu found.
hi_IN: कोई फ़ॉलबैक मेनू नहीं मिला।

en: No file selected
hi_IN: कोई फ़ाइल नहीं चुना गया

en: No file was uploaded.
hi_IN: कोई फाइल अपलोड नहीं किया गया.

en: No first year discount
hi_IN: पहले साल कोई छूट नहीं

en: No fonts activated.
hi_IN: कोई फ़ॉन्ट सक्रिय नहीं है।

en: No fonts installed.
hi_IN: कोई फ़ॉन्ट स्थापित नहीं है।

en: No free custom domain: Your site will be shown to visitors as {{subdomain}}{{/subdomain}}
hi_IN: कोई मुफ़्त कस्टम डोमेन नहीं: आपकी साइट विज़िटरों को {{subdomain}}{{/subdomain}} के रूप में दिखाई जाएगी

en: No free domain
hi_IN: कोई फ़्री डोमेन नहीं

en: No global styles config exist with that id.
hi_IN: उस आईडी के साथ कोई ग्लोबल स्टाइल कॉन्फिग मौजूद नहीं है।

en: No image
hi_IN: कोई चित्र नहीं

en: No image selected
hi_IN: कोई छवि नहीं चुनी गई

en: No image set
hi_IN: कोई छवि नहीं चुनी गई

en: No images selected
hi_IN: कोई चित्र चुनी नहीं गयी है

en: No importers are available.
hi_IN: कोई निर्यातक उपलब्ध नही.

en: No information yet&hellip;
hi_IN: अभी तक कोई जानकारी नहीं &hellip;

en: No it won’t! You’re welcome to create your new site with us before pointing the domain here. That way your current site can stay “live” until your new one is ready.{{br /}}{{br /}}We recommend getting a plan now because they have other features you might find useful, including direct live chat and email support. Just avoid using the domain options until you’re ready, and then you can connect or transfer the domain.
hi_IN: नहीं, ऐसा नहीं होगा! डोमेन को यहां जोड़ने से पहले, आप हमारे साथ अपनी नई साइट आराम से बना सकते हैं. इस तरह से आपकी मौजूदा साइट तब तक "लाइव" रह सकती है, जब तक आपकी नई साइट तैयार न हो जाए.{{br /}}{{br /}}हमारा सुझाव है कि आप अभी प्लान लें, क्योंकि इसमें ऐसी कई सुविधाएं हैं जो आपके काम आ सकती हैं, जिसमें सीधे लाइव चैट और ईमेल सपोर्ट भी शामिल है. जब तक आप तैयार न हों, डोमेन से जुड़े विकल्पों का उपयोग करने से बचें और इसके बाद आप डोमेन को कनेक्ट या ट्रांसफ़र कर सकते हैं.

en: No it won’t! You’re welcome to create your new site with us before pointing the domain here. That way your current site can stay “live” until your new one is ready.{{br /}}{{br /}}We recommend getting a plan now because they have other features you might find useful, including expert support from our team. Just avoid using the domain options until you’re ready, and then you can connect or transfer the domain.{{br /}}{{br /}}Our Happiness Engineers can also do the migration for you. {{ExternalLink}}Request a Happiness Engineer{{/ExternalLink}} to migrate your site for free!
hi_IN: नहीं, ऐसा नहीं होगा! डोमेन को यहां जोड़ने से पहले, आप हमारे साथ अपनी नई साइट आराम से बना सकते हैं. इस तरह से आपकी मौजूदा साइट तब तक "लाइव" रह सकती है, जब तक आपकी नई साइट तैयार न हो जाए.{{br /}}{{br /}}हमारा सुझाव है कि आप अभी प्लान लें, क्योंकि इसमें ऐसी कई सुविधाएं हैं जो आपके काम आ सकती हैं, जिसमें हमारी टीम का विशेषज्ञ सपोर्ट भी शामिल है. जब तक आप तैयार न हों, डोमेन से जुड़े विकल्पों का उपयोग करने से बचें और इसके बाद आप डोमेन को कनेक्ट या ट्रांसफ़र कर सकते हैं.{{br /}}{{br /}}हमारे हैप्पीनेस इंजीनियर्स माइग्रेशन में आपकी मदद कर सकते हैं. अपनी साइट को मुफ़्त में माइग्रेट करने के लिए {{ExternalLink}}हैप्पीनेस इंजीनियर से अनुरोध करें{{/ExternalLink}}!

en: No items
hi_IN: कोई मेन्यू आइटम नहीं

en: No items found
hi_IN: कोई आइटम नहीं मिला

en: No items found.
hi_IN: कोई आइटम नहीं मिला.

en: No items.
hi_IN: कोई आइटम नहीं.

en: No limitations on site visitors
hi_IN: साइट पर आने वाले विज़िटर्स के लिए कोई लिमिटेशन नहीं है

en: No links found.
hi_IN: कोई कड़ी नही मिली.

en: No logo selected
hi_IN: लोगो का चयन नहीं किया

en: No logs available for this time range
hi_IN: इस समय सीमा के लिए कोई लॉग उपलब्ध नहीं है

en: No matching product exists to update.
hi_IN: अपडेट करने के लिए कोई मिलान उत्पाद मौजूद नहीं है

en: No matching template found
hi_IN: कोई मेल खाने वाला टेम्प्लेट नहीं मिला

en: No matching template found.
hi_IN: कोई मिलता-जुलता टेम्प्लेट नहीं मिला.

en: No maximum
hi_IN: अधिकतम नहीं

en: No media files found in Trash.
hi_IN: कोई मीडिया फ़ाइलें ट्रैश में नहीं मिलीं।

en: No media files found.
hi_IN: कोई मीडिया फाइल नहीं मिली।

en: No media items found.
hi_IN: कोई मीडिया आइटम नहीं मिला।

en: No media items found. Try a different search.
hi_IN: कोई मीडिया आइटम नहीं मिला। एक अलग खोज का प्रयास करें।

en: No media selected
hi_IN: मीडिया चयनित नहीं |

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
hi_IN: अभी तक कोई भी मेनू बनाया नहीं गया है। <a href="%s">कुछ बनाएँ</a>।

en: No minimum
hi_IN: न्यूनतम नहीं

en: No modules found.
hi_IN: कोई मॉड्यूल नहीं मिला.

en: No order for webhook event %s was found.
hi_IN: webhook ईवेंट %s के लिए कोई ऑर्डर नहीं मिला.

en: No order has been made yet.
hi_IN: अभी तक कोई आर्डर नही किया गया है।

en: No page set
hi_IN: कोई पेज सेट नहीं

en: No pages found in Trash.
hi_IN: कोई पृष्ठ कचरा पेटी में नहीं पाया गया.

en: No pages found.
hi_IN: कोई पृष्ठ नहीं पाया गया.

en: No patterns found in Trash.
hi_IN: ट्रैश में कोई पैटर्न नहीं मिला।

en: No patterns found.
hi_IN: कोई पैटर्न नहीं मिला।

en: No payment method provided.
hi_IN: भुगतान का कोई तरीका नहीं दिया गया है.

en: No paypal payment for webhook event %s was found.
hi_IN: webhook ईवेंट %s के लिए कोई paypal पेमेंट नहीं मिला.

en: No pending comments
hi_IN: कोई लंबित टिप्पणी नहीं

en: No permalink structure set
hi_IN: कोई पर्मलिंक संरचना निर्धारित नहीं है

en: No plan was configured for this button.
hi_IN: इस बटन के लिए कोई योजना कॉन्फ़िगर नहीं की गई थी।

en: No plugin specified.
hi_IN: किसी प्लगइन का उल्लेख नहीं है।

en: No plugins found.
hi_IN: कोई प्लगिन नहीं मिला |

en: No posts found in Trash.
hi_IN: कोई पोस्ट कचरा पेटी में नहीं पाया गया.

en: No posts found.
hi_IN: कोई पोस्ट नही मिल़ा

en: No posts were found.
hi_IN: कोई पोस्ट नहीं मिली

en: No preview available.
hi_IN: कोई पूर्वावलोकन उपलब्ध नहीं।

en: No problem! Feel free to {{helpLink}}get in touch{{/helpLink}} with our Happiness Engineers.
hi_IN: कोई बात नहीं! हमारे हैप्पीनेस इंजीनियर्स से बेझिझक {{helpLink}}संपर्क करें{{/helpLink}}.

en: No published posts found.
hi_IN: कोई प्रकाशित पोस्ट नहीं मिली.

en: No restrictions
hi_IN: कोई प्रतिबंध नहीं

en: No results
hi_IN: कोई परिणाम नहीं।

en: No results found
hi_IN: कोई परिणाम नही मिला.

en: No results found for: %s
hi_IN: कोई परिणाम नहीं मिला: %s

en: No results found.
hi_IN: कोई परिणाम नही मिला.

en: No results.
hi_IN: कोई परिणाम नहीं।

en: No reviews yet
hi_IN: अभी तक कोई समीक्षा नहीं है

en: No revoked licenses.
hi_IN: कोई निरस्त लाइसेंस नहीं।

en: No role
hi_IN: कोई भूमिका नहीं

en: No route was found matching the URL and request method
hi_IN: यूआरएल और निवेदित प्रणाली से मिलता कोई मार्ग नहीं मिल सका

en: No route was found matching the URL and request method.
hi_IN: यूआरएल और निवेदित प्रणाली से मिलता कोई मार्ग नहीं मिल सका

en: No scheduled events exist on this site.
hi_IN: इस साइट पर कोई अनुसूचित घटना मौजूद नहीं है।

en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
hi_IN: कोई स्कीमा शीर्षक %s के लिए बाकी आदेश पंजीकरण लंघन, पाया।

en: No search results could be found. Please try another word or phrase.
hi_IN: खोज से कोई नतीजा नहीं मिले. कृपया कोई दूसरा शब्द या वाक्यांश आज़माएं.

en: No search term specified. Showing recent items.
hi_IN: कोई खोज शब्द निर्दिष्ट नहीं.हाल के आइटम को दिखाया जा रहा है.

en: No selected font appearance
hi_IN: कोई चयनित फ़ॉन्ट प्रकटन नहीं

en: No setup required. Easy to manage.
hi_IN: किसी भी सेटअप की ज़रूरत नहीं है. मैनेज करने में आसान.

en: No shipping methods offered to this zone.
hi_IN: इस ज़ोन में कोई भी शिपिंग मेंथड नही दिया गया है।

en: No sidebar exists with that id.
hi_IN: उस आईडी के साथ कोई साइडबार मौजूद नहीं है।

en: No sites found.
hi_IN: कोई साइट नहीं पाया गया.

en: No sites with Jetpack modules available.
hi_IN: जेटपैक मॉड्यूल वाली कोई साइट उपलब्ध नहीं है।

en: No sites with Jetpack settings available.
hi_IN: जेटपैक सेटिंग्स वाली कोई साइट उपलब्ध नहीं है।

en: No stats
hi_IN: कोई आँकड़े नहीं

en: No subscription found
hi_IN: को भी सदस्यता नहीं मिला

en: No subscriptions found for that customer.
hi_IN: उस ग्राहक के लिए कोई सदस्यता नहीं मिली।

en: No tags
hi_IN: कोई टैग नहीं

en: No tags found
hi_IN: कोई टैग्स नहीं मिले

en: No tags found.
hi_IN: कोई टैग नहीं पाया गया.

en: No template parts found in Trash.
hi_IN: ट्रैश में कोई टेम्प्लेट भाग नहीं मिला.

en: No template parts found.
hi_IN: कोई टेम्पलेट भाग नहीं मिला।

en: No templates exist with that id.
hi_IN: उस आईडी के साथ कोई टेम्प्लेट मौजूद नहीं है।

en: No templates found.
hi_IN: कोई टेम्प्लेट नहीं मिला।

en: No thanks
hi_IN: जी नहीं, धन्यवाद

en: No thanks, do not remind me again
hi_IN: नहीं धन्यवाद, मुझे फिर याद नहीं दिलाना

en: No theme is defined for this template.
hi_IN: इस टेम्पलेट के लिए कोई थीम परिभाषित नहीं है।

en: No theme specified.
hi_IN: किसी थीम का उल्लेख नहीं।

en: No themes are currently available.
hi_IN: अभी कोई भी थीम उपलब्ध नहीं हैं.

en: No themes found.
hi_IN: कोई थीम नहीं मिली

en: No themes found. Try a different search, or %s.
hi_IN: कोई थीम नहीं मिली I कोई भिन्न खोज, या %s का प्रयास करें I

en: No themes found. Try a different search.
hi_IN: कोई थीम नहीं मिला.एक अलग खोज का प्रयास करें।

en: No title
hi_IN: कोई शीर्षक नहीं

en: No unassigned licenses.
hi_IN: बिना सौंपे गए लाइसेंस नहीं।

en: No unlimited professional customer support (only community forums)
hi_IN: कोई असीमित पेशेवर ग्राहक सहायता नहीं (केवल सामुदायिक मंच)

en: No valid context element was detected.
hi_IN: कोई वैध संदर्भ तत्व नहीं पाया गया.

en: No valid plugins were found.
hi_IN: कोई मान्य प्लगिन नहीं मिला.

en: No version control systems were detected.
hi_IN: वर्शन नियंत्रण प्रणाली का पता नहीं चला।

en: No version or author information is available.
hi_IN: कोई वर्जन या लेखक जानकारी उपलब्ध नहीं है।

en: No video selected
hi_IN: कोई विडियो चुना नहीं गया है

en: No widget was found with that id.
hi_IN: उस आईडी के साथ कोई विजेट नहीं मिला।

en: No widgets found.
hi_IN: कोई विजेट्स नहीं पाए

en: No, thanks
hi_IN: नहीं, धन्यवाद

en: No-code contribution
hi_IN: नो-कोड योगदान

en: Noakhali
hi_IN: नोआखली

en: Nome
hi_IN: नोम

en: Non breaking space
hi_IN: नॉन ब्रेकिंग स्पेस

en: Non-UK Corporation
hi_IN: UK के बाहर की कंपनी

en: Non-UK Entity that does not fit another category
hi_IN: UK के बाहर का निकाय जो किसी अन्य श्रेणी में फ़िट नहीं होते हैं

en: Non-existent changeset UUID.
hi_IN: अस्तित्वहीन परिवर्तन समूह यूयूआइडी।

en: Nonbreaking space
hi_IN: निरंतर रिक्ति

en: None
hi_IN: कोई नही

en: Nong Bua Lam Phu
hi_IN: नोंग बुआ लाम फु

en: Nong Khai
hi_IN: नोंग खाई

en: Nonthaburi
hi_IN: नोन्थाबुरी

en: Norfolk
hi_IN: नॉर्फ़क

en: Norfolk Island
hi_IN: नॉर‌फ़ोक‌ द्वीप‌

en: Normal
hi_IN: साधारण

en: Noronha
hi_IN: नोरोन्हा

en: Norte de Santander
hi_IN: नोर्टे डी सैंटेंडर

en: North
hi_IN: उत्तर

en: North Aegean
hi_IN: उत्तर ईजियन

en: North Carolina
hi_IN: नार्थ केरोलिना

en: North Dakota
hi_IN: नार्थ डेकोटा

en: North East
hi_IN: उत्तर पूर्व

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
hi_IN: उत्तरी खुरासान (خراسان شمالی)

en: North Korea
hi_IN: नॉर‌फ़ोक‌ द्वीप‌

en: North Macedonia
hi_IN: नोर्थ मैसेडोनिया

en: North Rhine-Westphalia
hi_IN: उत्तरी राइन-वेस्टफेलिया

en: North Sinai
hi_IN: उत्तरी सिनाई

en: North West
hi_IN: उत्तर पश्चिम

en: North-Western
hi_IN: उत्तर-पश्चिमी

en: Northern
hi_IN: उत्तरी

en: Northern Cape
hi_IN: उत्तरी केप

en: Northern Mariana Islands
hi_IN: उत्तर आफ्रिका

en: Northern Samar
hi_IN: उत्तरी समर

en: Northern Territories
hi_IN: उत्तरी क्षेत्र

en: Northern Territory
hi_IN: उत्तरी क्षेत्र

en: Northland
hi_IN: नॉर्थलैंड

en: Northwest Territories
hi_IN: उत्तर पश्चिमी क्षेत्र

en: Norway
hi_IN: नॉर्वे

en: Norwegian
hi_IN: नार्वेजियन

en: Not Found
hi_IN: नहीं मिला

en: Not Found.
hi_IN: नहीं मिला.

en: Not Sticky
hi_IN: स्टिकी नहीं

en: Not a trial – blog free for as long as you like.
hi_IN: यह ट्रायल नहीं है – ब्लॉग तब तक मुफ़्त है जब तक आप चाहें.

en: Not a valid file path.
hi_IN: मान्य फ़ाइल पथ नहीं है।

en: Not able to attach "%s".
hi_IN: संलग्न करने में सक्षम नहीं "%s"।

en: Not active
hi_IN: अक्रिय

en: Not available
hi_IN: उपलब्ध नहीं है

en: Not available for aligned text.
hi_IN: एकसारित पाठ के लिए उपलब्ध नहीं है।

en: Not enough data to create this user.
hi_IN: इस उपयोगकर्ता को बनाने के लिए पर्याप्त डेटा नहीं है।

en: Not enough permissions to refresh a blog token.
hi_IN: ब्लॉग टोकन को रीफ्रेश करने के लिए पर्याप्त अनुमति नहीं है।

en: Not enough space to upload. %s KB needed.
hi_IN: अपलोड करने के लिए पर्याप्त जगह नहीं है। %s केबी की जरूरत है।

en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
hi_IN: इस ऑर्डर को पूरा करने के लिए स्टॉक में %s की पर्याप्त यूनिट्स उपलब्ध नहीं हैं.

en: Not finding your way? You can read our detailed <a>support documentation</a>.
hi_IN: समझ नहीं आ रहा कि क्या करना है? आप हमारे पूरे <a>सपोर्ट दस्तावेज़</a> को पढ़ सकते हैं.

en: Not found: %1$s (%2$s)
hi_IN: नहीं मिला: %1$s (%2$s)

en: Not ready to publish.
hi_IN: प्रकाशित करने के लिए तैयार नहीं.

en: Not set
hi_IN: सेट नहीं है

en: Not sure what's best for you? <a>We're happy to help!</a>
hi_IN: पक्का नहीं पता कि आपके लिए क्या सबसे अच्छा है? <a>हमें मदद करके खुशी होगी!</a>

en: Not sure where to start? {{a}}See how they compare{{/a}}.
hi_IN: सुनिश्चित नहीं हैं कि कहाँ से शुरू करें? {{a}}देखें कि वे कैसे तुलना करते हैं{{/a}}।

en: Not that bad
hi_IN: इतना बुरा भी नही

en: Not writable
hi_IN: लिखने योग्य नहीं

en: Not you?{{br/}}Log in with {{link}}another account{{/link}}
hi_IN: आप नहीं हैं?{{br/}}किसी {{link}}अन्य अकाउंट{{/link}} से लॉग इन करें

en: Note
hi_IN: नोट

en: Note added to the order by the customer during checkout.
hi_IN: चेकआउट के दौरान ग्राहक ने ऑर्डर में नोट जोड़ा.

en: Note that the same template can be used by multiple pages, so any changes made here may affect other pages on the site. To switch back to editing the page content click the ‘Back’ button in the toolbar.
hi_IN: ध्यान दें कि एक ही टेम्पलेट का उपयोग कई पेजों द्वारा किया जा सकता है, इसलिए यहां किए गए कोई भी बदलाव साइट के अन्य पेजों को प्रभावित कर सकते हैं। पृष्ठ सामग्री को संपादित करने के लिए वापस जाने के लिए टूलबार में 'बैक' बटन पर क्लिक करें।

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
hi_IN: ध्यान दें आप काटने-छाँटने(क्रॉप) के लिए छवि पर क्लिक करे (क्रॉप आइकन पहले से ही चुना गया है)और खींचें क्रॉपीग फ्रेम का भाग चयन करने के लिए. फिर क्लिक करें संचित(सेव) क्रॉपीग बनाये रखने के लिए.

en: Note to customer
hi_IN: ग्राहक को नोट

en: Note type
hi_IN: नोट प्रकार

en: Note:
hi_IN: नोट:

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
hi_IN: नोट: इनमें से कोई भी विकल्प आपकी साइट तक पहुँच(एक्सेस) बाधित(ब्लॉक) नहीं करता है &mdash; आपके अनुरोध का भुगतान करना अब खोज(सर्च) इंजन पर निर्भर करता है।

en: Note: These changes can take some time to take effect. Need help? {{a}}Get in touch with one of our Happiness Engineers{{/a}}.
hi_IN: ध्यान दें: इन बदलावों के प्रभाव दिखने में थोड़ा समय लग सकता है. मदद चाहिए? {{a}}हमारे एक हैप्पीनेस इंजीनियर{{/a}} के संपर्क में रहें.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
hi_IN: ध्यान दें: आपके इंस्टालेशन में डब्लू पी क्रोन निष्क्रिय है जो की इसको अद्यतन होने से रोक रहा है।

en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
hi_IN[0]: नोट: आपके पास वर्तमान में <a href="%1$s">%2$d एक्सटेंशन</a>है जो वूकोमेर्स को अपडेट करने से पहले अपडेट किया जाना चाहिए।
hi_IN[1]: नोट: आपके पास वर्तमान में <a href="%1$s">%2$d एक्सटेंशन्स</a>है जो वूकोमेर्स को अपडेट करने से पहले अपडेट किया जाना चाहिए।

en: Notes
hi_IN: नोट्स

en: Nothing found
hi_IN: कुछ भी नहीं मिला

en: Nothing to save, the image has not changed.
hi_IN: संचित करने के लिए कुछ भी नहीं है, छवि बदली नहीं है।

en: Notice
hi_IN: सूचना

en: Notice:
hi_IN: सूचना:

en: Notification Settings
hi_IN: सूचनाएँ सेटिंग्स

en: Notifications
hi_IN: सूचनाएं

en: Notify customers when an out-of-stock item is back in stock.
hi_IN: जब आउट-ऑफ़-स्टॉक आइटम वापस स्टॉक में आएं, तो ग्राहकों को सूचित करें.

en: Notify me of new comments
hi_IN: नई टिप्पणियों के बारे में मुझे सूचित करें

en: Nouakchott
hi_IN: नौआकशॉट

en: Noumea
hi_IN: न्यूमिआ

[ctx: Noun]
en: Format:
hi_IN: फॉर्मेट:

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
hi_IN: लेखक

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
hi_IN: टैग

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Admin
hi_IN: प्रबंधक

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Author
hi_IN: लेखक

en: Nov
hi_IN: नवम्बर

en: Nova Scotia
hi_IN: नोवा स्कॉशिया

en: Novara
hi_IN: नोवारा

en: November
hi_IN: नवम्बर

[ctx: November abbreviation]
en: Nov
hi_IN: नवम्बर

en: Novokuznetsk
hi_IN: नोवोकुज़नेट्स्क

en: Novosibirsk
hi_IN: नोवोसिबिर्स्क

en: Now
hi_IN: अभी

en: Now let's get your domain transferred.
hi_IN: आइए अब हम आपके डोमेन को ट्रांसफ़र कर दें.

en: Now that you've got a custom domain name, try a %1$sCustom Theme%2$s to really stand out
hi_IN: अब जब आपके पास अपना कस्टम डोमेन नेम है, तो एक %1$sकस्टम थीम%2$s आज़माएं और सच में भीड़ से अलग दिखें

en: Now you can purchase plugins right on WordPress.com to extend your website's capabilities.
hi_IN: अब आप अपनी वेबसाइट की क्षमताओं का विस्तार करने के लिए सीधे वर्डप्रेस (WordPress.com) पर प्लगइन्स खरीद सकते हैं।

en: Now!
hi_IN: अभी!

en: Ntoroko
hi_IN: एनटोरोको

en: Ntungamo
hi_IN: नतुंगामो

en: Nueva Ecija
hi_IN: नुएवा एसिजा

en: Nueva Esparta
hi_IN: नुएवा एस्पार्टा

en: Nueva Segovia
hi_IN: नुएवा सेगोविया

en: Nueva Vizcaya
hi_IN: नुएवा विजकाया

en: Nuevo Leon
hi_IN: नुएवो लियोन

en: Nuevo León
hi_IN: नुएवो लियोन

en: Number
hi_IN: संख्या

en: Number Input
hi_IN: संख्या इनपुट

en: Number of Themes found: %d
hi_IN: पाये गए थीम्स की संख्या: %d

en: Number of URLs in this XML Sitemap: %s.
hi_IN: इस XML साइटमैप में URL की संख्या: %s।

en: Number of comments
hi_IN: टिप्पणियों की संख्या

en: Number of comments to show:
hi_IN: दिखाने के लिए टिप्पणियों की संख्या:

en: Number of items
hi_IN: आइटमस की संख्या

en: Number of items found: %d
hi_IN: आइटम की संख्या: %d

en: Number of items per page:
hi_IN: प्रति पृष्ठ आइटम की संख्या:

en: Number of licenses
hi_IN: लाइसेंसों की संख्या

en: Number of links
hi_IN: लिंक की संख्या

en: Number of links to show:
hi_IN: दिखाने के लिए कड़ी की संख्या

en: Number of media items found: %d
hi_IN: मीडिया आइटम की संख्या: %d

en: Number of posts to show:
hi_IN: दिखने वाले पोस्ट्स की संख्या

en: Number of published posts for the term.
hi_IN: टर्म के लिए प्रकाशित पोस्ट्स की संख्या।

en: Number of tags
hi_IN: टैग की संख्या

en: Number of widgets found: %d
hi_IN: प्राप्त विजेट्स की संख्या: %d

[ctx: Number/count of items]
en: Count
hi_IN: गणना

en: Numbered list
hi_IN: क्रमांकित सूची

en: Numbers
hi_IN: संख्याएँ

en: Numeric
hi_IN: संख्यात्मक

en: Nunavut
hi_IN: नुनावुत

en: Nuoro
hi_IN: नुओरो

en: Nusa Tenggara Barat
hi_IN: नुसा तेंगारा बारात

en: Nusa Tenggara Timur
hi_IN: नुसा तेंगारा तिमुर

en: Nuuk
hi_IN: नूक

en: Nwoya
hi_IN: नवोया

en: Nyamira
hi_IN: न्यामिरा

en: Nyandarua
hi_IN: नयनदारुआ

en: Nyeri
hi_IN: न्येरी

en: Nógrád
hi_IN: नोग्राड

en: OK
hi_IN: ठीक है

en: Oaxaca
hi_IN: ओक्साका

en: Object ID must be an integer, %s given.
hi_IN: ऑब्जेक्ट आईडी पूर्णांक होनी चाहिए, %s दिया गया है।

en: Object subtype.
hi_IN: ऑब्जेक्ट उपप्रकार।

en: Object type.
hi_IN: ऑब्जेक्ट प्रकार

en: Obtain a personalized proposal and pricing estimate
hi_IN: आपके लिए खास तौर पर तैयार किया गया प्रस्ताव और कीमत का अनुमान पाएं

en: Obwalden
hi_IN: ओब्वाल्डेन

en: Occasionally, some of your visitors may see an advertisement here, <br />as well as a <a href="%s" target="_blank">Privacy & Cookies banner</a> at the bottom of the page.
hi_IN: कभी-कभी, आपके कुछ आगंतुक यहां एक विज्ञापन, <br />साथ ही पेज के नीचे एक <a href="%s" target="_blank">गोपनीयता और कुकीज़ बैनर</a> भी देख सकते हैं।

en: Occidental Mindoro
hi_IN: ऑक्सिडेंटल मिंडोरो

en: Ocnița
hi_IN: ओक्निसा

en: Ocotepeque
hi_IN: ओकोटेपेक

en: Oct
hi_IN: अक्टूबर

en: October
hi_IN: अक्टूबर

[ctx: October abbreviation]
en: Oct
hi_IN: अक्टूबर

en: Odeshchyna
hi_IN: ओडेश्चिना

en: Odisha
hi_IN: ओडिशा

en: Off
hi_IN: बंद

en: Offaly
hi_IN: ऑफली

en: Offer bulk discounts
hi_IN: बल्क ऑर्डर पर छूट दें

en: Offer customers a personalized shopping experience that they cannot find anywhere else.
hi_IN: ग्राहकों को ऐसा पर्सनलाइज्ड शॉपिंग अनुभव दें, जो उन्हें कहीं और न मिले.

en: Offer discounts for customers who purchase multiple items at once.
hi_IN: उन ग्राहकों को छूट दें जो एक ही बार में कई आइटम खरीदते हैं.

en: Offer extra products and services, such as gift wrapping, a special message, extended warranty, insurance, customizations, and more.
hi_IN: अतिरिक्त प्रॉडक्ट्स और सेवाओं की पेशकश करें, जैसे कि गिफ़्ट पैक करना, एक विशेष संदेश, एक्सटेंडेड वारंटी, बीमा, कस्टमाइज़ेशन के साथ और भी कई चीज़ें.

en: Offer multi-purpose gift cards that customers can redeem online.
hi_IN: ऐसे मल्टी पर्पज़ गिफ्ट कार्ड्स ऑफ़र करें, जिन्हें ग्राहक ऑनलाइन रिडीम कर सकें.

en: Offer personalized packages and bulk discounts.
hi_IN: पर्सनलाइज़्ड पैकेज और बल्क में किए गए ऑर्डर पर डिस्काउंट दें.

en: Offer smart upsells, cross-sells, and “frequently bought together” recommendations and measure their impact with in-depth analytics.
hi_IN: स्मार्ट अपसेल्स, क्रॉस-सेल्स और "अक्सर साथ में खरीदे जाते हैं" के सुझाव पेश करें और गहरी जानकारी वाले एनालिटिक्स के ज़रिए उनके प्रभाव को मापें.

en: Offset
hi_IN: ऑफ़सेट

en: Offset the result set by a specific number of items.
hi_IN: परिणाम मदों की एक विशिष्ट संख्या द्वारा निर्धारित समायोजन करना।

en: Ogun
hi_IN: ओगुन

en: Ohangwena
hi_IN: ओहांगवेना

en: Ohio
hi_IN: ओहायो

en: Oita
hi_IN: ओइता

en: Ojinaga
hi_IN: ओजिनागा

en: Ok, let's install Jetpack %(pluginName)s
hi_IN: ठीक है, आइए Jetpack %(pluginName)s इंस्टॉल करते हैं

en: Okayama
hi_IN: ओकायामा

en: Okinawa
hi_IN: ओकिनावा

en: Oklahoma
hi_IN: ओक्लाहोमा

en: Olancho
hi_IN: ओलानचो

en: Older
hi_IN: पुराना

en: Older Comments
hi_IN: पुरानी टिप्पणियाँ

en: Older comments
hi_IN: पुरानी टिप्पणियाँ

en: Older comments page link
hi_IN: पुराने कमेंट पेज का लिंक

en: Older posts
hi_IN: पुराने पोस्टस

en: Older projects
hi_IN: पुरानी परियोजनाएं

en: Older than 2 days
hi_IN: २ दिन से पुराने

en: Older than a week
hi_IN: एक सप्ताह से पुराने

en: Oldest Scheduled Date
hi_IN: सबसे पुरानी निर्धारित तिथि

en: Oldest to newest
hi_IN: पुराने से नवीनतम

en: Olt
hi_IN: ओल्ट

en: Omaheke
hi_IN: ओमाहेके

en: Oman
hi_IN: ओमान‌

en: Omoro
hi_IN: ओमोरो

en: Omsk
hi_IN: ओम्स्क

en: Omusati
hi_IN: ओमुसाति

en: On
hi_IN: चालू

en: On %(endDate)s, we will attempt to renew your subscription for %(maybeProratedRegularPrice)s.
hi_IN: %(endDate)s पर, हम %(maybeProratedRegularPrice)s के लिए आपकी सदस्यता को रिन्यू करने की कोशिश करेंगे.

en: On WordPress.com, we provide e-mail forwarding, but if you’d rather have full email hosting, you can connect another provider to your custom domain.
hi_IN: WordPress.com पर, हम ईमेल फ़ॉरवर्डिंग की सुविधा देते हैं, लेकिन अगर आप पूरी ईमेल होस्टिंग चाहते हैं, तो आप अपने कस्टम डोमेन के साथ किसी अन्य प्रदाता से कनेक्ट कर सकते हैं.

en: On WordPress.com, you can register new domains that have any of <a href="%1$s" target="_blank">these supported extensions</a>(also called top-level domains or TLDs). The annual and biannual plans come included with a free domain for one year. Domains registered elsewhere can be used on WordPress.com using <a href="%2$s" target="_blank">Domain Mapping</a> or <a href="%3$s" target="_blank">transferred to us</a> to manage everything in one place.
hi_IN: WordPress.com पर, आप ऐसे नए डोमेन रजिस्टर कर सकते हैं, जिनमें <a href="%1$s" target="_blank">इनमें से कोई भी समर्थित एक्सटेंशन्स</a>(जिसे टॉप-लेवल डोमेन्स या TLDs कहा जाता है) शामिल हैं. सालाना प्लान और दो साल में एक बार भुगतान करने वाले प्लान में पहले एक साल के लिए एक फ़्री डोमेन शामिल होता है. अगर आपका डोमेन किसी अन्य जगह रजिस्टर है, तो आप उसे WordPress.com पर <a href="%2$s" target="_blank">डोमेन मैपिंग</a> के जरिए इस्तेमाल कर सकते हैं या <a href="%3$s" target="_blank">उसे ट्रांसफर करके</a> सब कुछ एक ही जगह से मैनेज कर सकते हैं.

en: On YouTube
hi_IN: YouTube पर

en: On hold
hi_IN: होल्ड पर

en: On how many sites do you plan to use Akismet?
hi_IN: कितनी साइट्स पर आप Akismet का इस्तेमाल करना चाहते हैं?

en: On mobile?
hi_IN: मोबाइल पर?

en: On mobile? To open and pay with the WeChat Pay app directly, {{a}}click here{{/a}}.
hi_IN: मोबाइल पर? सीधे WeChat Pay ऐप से पेमेंट करने के लिए {{a}}यहां क्लिक करें{{/a}}.

en: On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?
hi_IN: कुछ सिस्टम्स पर आपके डेटाबेस के नाम के साथ यूज़रनेम उपसर्ग लगा होता है, तो यह <code>यूज़रनेम_%1$s</code> की तरह हो जाएगा। कहीं यही समस्या तो नहीं?

en: On your domain provider’s site go to the domains page. Find %s and go to its settings page.
hi_IN: अपने डोमेन प्रदाता की साइट पर डोमेन पेज पर जाएं. %s को ढूंढें और इसके सेटिंग पेज पर जाएं.

en: Once Daily
hi_IN: रोज़ाना एक बार

en: Once Hourly
hi_IN: घंटे में एक बार

en: Once Weekly
hi_IN: साप्ताहिक एक बार

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
hi_IN: एक बार जुडे़ होने पर, आपकी वूकॉमर्स.कौम खरीदी यहां सूचीबद्ध की जाएगी।

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
hi_IN: एक बार उत्पन्न होने के बाद, आपकी डब्ल्यूएक्सआर फ़ाइल अन्य वर्डप्रेस साइट द्वारा आयातित किया जा सकता है या अन्य ब्लॉगिंग प्लेटफार्म द्वारा इस प्रारूप का उपयोग सक्षम किया जा सकता है।

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
hi_IN: आप अपने चयन करने के बाद , आप पिक्सल में आकार दर्ज करके इसे समायोजित कर सकते हैं। न्यूनतम चयन आकार मीडिया सेटिंग्स में सेट के रूप में थंबनेल आकार है।

en: Once you have unlocked your domain click on the button below to proceed.
hi_IN: एक बार जब आप अपने डोमेन अनलॉक कर देते हैं तो आगे बढ़ने के लिए नीचे दिए गए बटन पर क्लिक करें.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
hi_IN: यदी आपने एक बार &#8220;हटाए जाने की पुष्टि करें&#8221; हिट कर दिया, तो इस उपयोगकर्ता को स्थायी रूप से हटा दिया जाएगा।

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
hi_IN: यदी आपने एक बार &#8220;हटाए जाने की पुष्टि करें&#8221; हिट कर दिया, तो इन उपयोगकर्ताओं को स्थायी रूप से हटा दिया जाएगा।

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
hi_IN: आप &#8217 एक बार डाउनलोड फ़ाइल सहेज लिया है , तो आप इस साइट से सामग्री आयात करने के लिए एक और वर्डप्रेस स्थापना में आयात समारोह का उपयोग कर सकते हैं।

en: Once you've entered the authorization code, click on the button below to proceed.
hi_IN: ऑथराइज़ेशन कोड डालने के बाद, आगे बढ़ने के लिए नीचे दिए गए बटन पर क्लिक करें.

en: Once you've updated the name servers click on "Verify Connection" below.
hi_IN: एक बार जब आप नेम सर्वर अपडेट कर लेते हैं तो नीचे "कनेक्शन सत्यापित करें" पर क्लिक करें.

en: Once you've updated the records click on "Verify Connection" below.
hi_IN: एक बार जब आप रिकॉर्ड्स अपडेट कर लेते हैं तो नीचे "कनेक्शन सत्यापित करें" पर क्लिक करें.

en: Ondo
hi_IN: ओन्डो

en: One Column
hi_IN: एक कॉलम

en: One additional year of domain registration included in annual paid plans.
hi_IN: सालाना पेड प्लान्स में एक साल का एक्स्ट्रा डोमेन रजिस्ट्रेशन भी शामिल है.

en: One column
hi_IN: एक कॉलम

en: One month free trial
hi_IN: एक महीने का मुफ़्त ट्रायल

en: One of the hardest things to do in technology is disrupt yourself.
hi_IN: प्रौद्योगिकी में सबसे कठिन चीजों में से एक खुद को बाधित करना है।

en: One of the parameters is missing. Please check your inbox for a more recent email.
hi_IN: इनमें से एक पैरामीटर गायब है. हाल ही के ईमेल के लिए, कृपया अपना इनबॉक्स देखें.

en: One of the parameters is not valid. Please check your inbox for a more recent email.
hi_IN: इनमें से एक पैरामीटर मान्य नहीं है. हाल ही के ईमेल के लिए, कृपया अपना इनबॉक्स देखें.

en: One of the plugins is invalid.
hi_IN: कोई एक प्लगिन अवैध है।

en: One of the selected users is not a member of this site.
hi_IN: चयनित यूज़र्स में से कोई एक, इस साइट का सदस्य नहीं है।

en: One or more category IDs do not exist.
hi_IN: एक या अधिक कैटेगरी ID मौजूद नहीं हैं.

en: One or more plugins failed to load properly.
hi_IN: एक या अधिक प्लगइन्स ठीक से लोड करने में विफल रहे।

en: One or more recommended modules are missing
hi_IN: एक या अधिक अनुशंसित मॉड्यूल गायब हैं

en: One or more required modules are missing
hi_IN: एक या अधिक आवश्यक मॉड्यूल गायब हैं

en: One or more themes failed to load properly.
hi_IN: एक या अधिक थीम ठीक से लोड करने में विफल रहे।

en: One profile, everywhere
hi_IN: एक ही प्रोफ़ाइल, हर जगह

en: One response
hi_IN: एक प्रतिक्रिया

en: One response to %s
hi_IN: %s को एक उत्तर

en: One year activity log*
hi_IN: एक वर्ष का गतिविधि लॉग

en: One-click fixes for most issues
hi_IN: ज़्यादातर मुद्दों का सिर्फ़ एक क्लिक में समाधान

en: One-click optimization
hi_IN: एक-क्लिक से ऑप्टिमाइज़ेशन

en: One-click restore from the last 30 days of backups
hi_IN: पिछले 30 दिनों के बैकअप से एक-क्लिक पुनर्स्थापना

en: One-click restore from the past year of backups
hi_IN: पिछले वर्ष के बैकअप से एक-क्लिक पुनर्स्थापना

en: One-click restores
hi_IN: एक-क्लिक में रीस्टोर

en: One-click threat resolution
hi_IN: बस एक-क्लिक से खतरे का समाधान

en: One-time fee
hi_IN: एक-बार लगने वाला शुल्क

en: One-year cost
hi_IN: एक साल की कीमत

en: One.
hi_IN: एक

en: Online forever
hi_IN: हमेशा के लिए ऑनलाइन

en: Only
hi_IN: केवल

en: Only %1$s or %2$s files may be used for header video. Please convert your video file and try again, or, upload your video to YouTube and link it with the option below.
hi_IN: केवल %1$s या %2$s फ़ाइलें हेडर के वीडियो के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है। अपने वीडियो फ़ाइल में परिवर्तित करें और फिर कोशिश करें, या, यूट्यूब के लिए अपने वीडियो अपलोड करें और नीचे दिए गए विकल्प के साथ यह लिंक।

en: Only .blog domains are included with your plan, to use a different tld upgrade to a %(planName)s plan.
hi_IN: आपके प्लान में केवल .blog डोमेन्स शामिल हैं. कोई अन्य tld इस्तेमाल करने के लिए %(planName)s प्लान में अपग्रेड करें.

en: Only UUID V4 is supported at this time.
hi_IN: इस समय केवल UUID V4 समर्थित है।

en: Only active users can leave a review. Please purchase a new subscription of the product to leave a review.
hi_IN: केवल सक्रिय उपयोगकर्ता ही समीक्षा छोड़ सकते हैं। कृपया समीक्षा छोड़ने के लिए उत्पाद की एक नई सदस्यता खरीदें।

en: Only include current page
hi_IN: केवल वर्तमान पेज शामिल करें

en: Only including headings from the current page (if the post is paginated).
hi_IN: केवल वर्तमान पृष्ठ से शीर्षकों को शामिल करना (यदि पोस्ट पृष्ठांकित है)।

en: Only link to posts that have the same taxonomy terms as the current post. For example the same tags or categories.
hi_IN: केवल उन पोस्टों से लिंक करें जिनमें वर्गीकरण की टर्म वर्तमान पोस्ट के समान हों। उदाहरण के लिए समान टैग या श्रेणियां।

en: Only listing sites with Jetpack modules available.
hi_IN: केवल जेटपैक मॉड्यूल वाली सूची साइटें उपलब्ध हैं।

en: Only listing sites with Jetpack settings available.
hi_IN: केवल जेटपैक सेटिंग्स वाली साइटों की सूची उपलब्ध है।

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
hi_IN: केवल इस उत्पाद खरीदा है, जो ग्राहकों में लॉग इन एक समीक्षा छोड़ सकते हैं.

en: Only one file can be used here.
hi_IN: यहाँ केवल एक ही फ़ाइल का उपयोग किया जा सकता है।

en: Only one step left—we'll connect your site next.
hi_IN: केवल एक चरण बचा है—हम अगली बार आपकी साइट को कनेक्ट करेंगे.

en: Only shows if the post has been modified
hi_IN: केवल यह दिखाता है कि पोस्ट को संशोधित किया गया है या नहीं

en: Only users with permissions to edit the template can move or delete this block
hi_IN: केवल टेम्प्लेट को संपादित करने की अनुमति वाले उपयोगकर्ता ही इस ब्लॉक को स्थानांतरित या हटा सकते हैं

en: Only visible to site admins and editors.
hi_IN: केवल साइट व्यवस्थापक और संपादक को दिखाई दे रहे हैं।

en: Only visible to those who know the password
hi_IN: केवल उन लोगों को दिखाई देता है जो पासवर्ड जानते हैं

en: Only visible to those who know the password.
hi_IN: केवल उन लोगों को दिखाई देता है जो पासवर्ड जानते हैं

en: Ontario
hi_IN: ओंटारियो

en: Ooops!
hi_IN: ओह!

en: Oops! It seems you have several subscriptions pending confirmation. You can confirm or unsubscribe some from the <a href="https://subscribe.wordpress.com/">Subscriptions Manager</a> before adding more.
hi_IN: ओह! ऐसा लगता है कि आपके पास कई सब्सक्रिप्शन का अभी भी कन्फर्म होना पेंडिंग है. <a href="https://subscribe.wordpress.com/">सब्सक्रिप्शन मैनेजर</a> में जाकर कुछ सब्सक्रिप्शन को कन्फर्म करें या अनसब्सक्राइब करें.

en: Oops! Something went wrong. Please try again later.
hi_IN: ओह! कुछ गड़बड़ी हुई. कृपया बाद में फिर से कोशिश करें.

en: Oops! Something went wrong. Please try again.
hi_IN: ओह! कुछ गडबड़ी हुई. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Oops! That embed cannot be found.
hi_IN: उफ़! वह एम्बेड मिल नहीं सका।

en: Oops! That page can’t be found.
hi_IN: उफ़! वह पृष्ठ नहीं मिला।

en: Oops, it looks like you've already successfully made this purchase recently. If you really want to make this purchase again, try again in a few minutes. You can see your current upgrades on the 'My Sites' page.
hi_IN: ओह, ऐसा लगता है कि आपने हाल ही में सफलतापूर्वक यह खरीदारी की है. अगर आप वास्तव में यह खरीदारी फिर से करना चाहते हैं, तो कुछ मिनटों में फिर से कोशिश करें. आप 'मेरी साइट्स' पेज पर अपने मौजूदा अपग्रेड्स देख सकते हैं.

en: Oops, that's the wrong code. Please verify or resend the email.
hi_IN: ओह, यह गलत कोड है. कृपया सत्यापित करें या ईमेल फिर से भेजें.

en: Oops: %s
hi_IN: उफ़: %s

en: Open
hi_IN: खुला

en: Open %s styles in Styles panel
hi_IN: शैलियाँ पैनल में %s शैली खोलें

en: Open Colors Selector
hi_IN: रंग चयनकर्ता खोलें

en: Open Jetpack settings
hi_IN: जेटपैक सेटिंग्स खोलें

en: Open Media Library
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी खोलें

en: Open Navigation
hi_IN: नेविगेशन खोलें

en: Open Press This
hi_IN: प्रेस थिस खोलें

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
hi_IN: ऑन

en: Open Site Editor
hi_IN: साइट संपादक खोलें

en: Open a new browser tab, switch to the site the domain is added to and go to <em>Upgrades → Domains</em>. Then click on the domain name to access the domain's settings page (alternatively click on the 3 vertical dots on the domain row and select <em>View Settings</em>).<br/><br/> If the domain is under another WordPress.com account, use a different browser, log in to that account and follow the previous instructions. <a>More info can be found here</a>.
hi_IN: कोई नया ब्राउज़र टैब खोलें, उस साइट पर स्विच करें जहां डोमेन जोड़ा गया है और <em>अपग्रेड्स → डोमेन</em> पर जाएं. फिर डोमेन के सेटिंग्स पेज को ऐक्सेस करने के लिए डोमेन नाम पर क्लिक करें (वैकल्पिक रूप से डोमेन पंक्ति पर 3 वर्टिकल डॉट्स पर क्लिक करें और <em>व्यू सेटिंग्स</em> चुनें).<br/><br/> अगर यह डोमेन किसी अन्य WordPress.com अकाउंट में है, तो किसी अलग ब्राउज़र का इस्तेमाल करें, उस अकाउंट में लॉगिन करें और पहले दिए गए निर्देशों का पालन करें. <a>अधिक जानकारी यहां मिल सकती है</a>.

en: Open by default
hi_IN: डिफ़ॉल्ट रूप से खोलें

en: Open code editor
hi_IN: कोड संपादक खोलें

en: Open command palette
hi_IN: कमांड पैलेट खोलें

en: Open images in new tab
hi_IN: नई टैब में छवियाँ खोलें

en: Open in %(mailProviderName)s
hi_IN: %(mailProviderName)s में खोलें

en: Open in browser
hi_IN: ब्राउज़र में खोलें

en: Open in new tab
hi_IN: नये टैब में खोलें

en: Open link in a new tab
hi_IN: एक नए टैब में लिंक खोलें

en: Open link in a new window/tab
hi_IN: कड़ी नई विंडो/टैब में खोलें

en: Open links in new tab
hi_IN: एक नए टैब में लिंक खोलें

en: Open menu
hi_IN: मेनू खोलें

en: Open on click
hi_IN: क्लिक पर खोलें

en: Open profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल खोलें

en: Open publish panel
hi_IN: प्रकाशन पैनल खोलें

en: Open save panel
hi_IN: सेव पैनल खोलें

en: Open sharing dialog
hi_IN: शेयरिंग डायलॉग खोले

en: Open site editor
hi_IN: साइट संपादक खोलें

en: Open styles
hi_IN: खुले स्टाइल

en: Open the Customizer
hi_IN: कस्टमाइज़र खोलें

en: Open the command palette.
hi_IN: कमांड पैलेट खोलें

en: Open up for 50%% off the %s Plan.
hi_IN: %s योजना पर 50%% की छूट प्राप्त करें।

en: Openverse
hi_IN: ओपनवर्स

en: Optimize the editing experience for enhanced control.
hi_IN: बेहतर नियंत्रण के लिए संपादन अनुभव को ऑप्टिमाइज़ करें।

en: Optimize your site for better SEO, faster-loading pages, and protection from spam.
hi_IN: अपनी साइट को बेहतर SEO, तेज़ लोडिंग पेज और स्पैम से सुरक्षा के लिए ऑप्टिमाइज़ करें.

en: Optimize your store for sales by adding in email and social integrations with Facebook and Mailchimp, and more.
hi_IN: Facebook, Mailchimp और अन्य प्लेटफ़ॉर्म के ईमेल और सोशल इंटीग्रेशन जोड़कर अपने स्टोर को बिक्री के लिए ऑप्टिमाइज़ करें.

en: Optimized CSS loading
hi_IN: ऑप्टिमाइज़ किया गया CSS लोड हो रहा है

en: Optimized WooCommerce hosting
hi_IN: ऑप्टिमाइज़ की गई WooCommerce होस्टिंग

en: Optimizing your content
hi_IN: आपके कॉन्टेंट को ऑप्टिमाइज़ करना

en: Optional
hi_IN: वैकल्पिक

en: Optional cost for local pickup.
hi_IN: स्थानीय पिकअप के लिए वैकल्पिक मूल्य

en: Optional placeholder text
hi_IN: वैकल्पिक स्थानधारक पाठ

en: Optional placeholder…
hi_IN: वैकल्पिक प्लेसहोल्डर...

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
hi_IN: वैकल्पिक रूप से उन शब्दों के लिए कुछ टेक्स्ट जोड़ें चेकबॉक्स जिन्हें ग्राहकों को स्वीकार करना होगा।

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
hi_IN: वैकल्पिक रूप से एक 150x50px की छवि पेपैल चेकआउट पृष्ठों के ऊपरी बाएँ कोने में अपने लोगो के रूप में प्रदर्शित करने के लिए URL दर्ज करें।

en: Options
hi_IN: विकल्प

en: Options saved.
hi_IN: विकल्प दर्ज करलिये गए हैं|

en: Or
hi_IN: या

en: Or <b>save %d%%</b> when you pay for 2 years upfront
hi_IN: या <b>%d%% बचाएं</b> जब आप 2 साल के लिए अग्रिम भुगतान करें

en: Or choose an image from your media library:
hi_IN: या अपने मीडिया लाइब्रेरी से एक छवि का चयन करे:

en: Or create an account using:
hi_IN: या अकाउंट बनाने के लिए इनका इस्तेमाल करें:

en: Or link to existing content
hi_IN: या मौजूदा सामग्री के लिए कड़ी

en: Or save %1$s when you pay for %2$s years upfront
hi_IN: या जब आप %2$s वर्षों का अग्रिम भुगतान करते हैं तो %1$s बचाएं

en: Or, enter a YouTube URL:
hi_IN: या, एक यूट्यूब यूआरएल अंकित करें:

en: Oral
hi_IN: ओरल

en: Oran
hi_IN: ओरान

en: Orange
hi_IN: नारंगी

en: Order
hi_IN: क्रम

en: Order #
hi_IN: ऑर्डर #

en: Order #%s
hi_IN: ऑर्डर #%s

en: Order %s has been updated through PayPal
hi_IN: ऑर्डर %s को PayPal के ज़रिए अपडेट किया गया है

en: Order Confirmation
hi_IN: आदेश की पुष्टि

en: Order Details
hi_IN: ऑर्डर का विवरण

en: Order ID.
hi_IN: आर्डर आई डी

en: Order by
hi_IN: क्रमानुसार

en: Order created
hi_IN: आर्डर बनाया गया

en: Order details
hi_IN: ऑर्डर का विवरण

en: Order for PayPal order %s not found.
hi_IN: PayPal ऑर्डर के लिए ऑर्डर %s नहीं मिला.

en: Order fully refunded.
hi_IN: आदेश पूरी तरह से वापस कर दिया।

en: Order images by:
hi_IN: छवियों के क्रम:

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
hi_IN: ऑर्डर की गई जानकारी जैसे खरीदा गया था, जब इसे खरीदा गया था और इसे कहां भेजा जाना चाहिए, और

en: Order key used to check validity or protect access to certain order data.
hi_IN: ऑर्डर कुंजी का इस्तेमाल वैधता की जांच करने या कुछ ऑर्डर डेटा के ऐक्सेस की सुरक्षा करने के लिए किया जाता है.

en: Order number used for display.
hi_IN: डिस्प्ले के लिए इस्तेमाल की गई ऑर्डर संख्या.

en: Order number:
hi_IN: ऑर्डर संख्या:

en: Order restored
hi_IN: आदेश बहाल हो गया

en: Order review
hi_IN: ऑर्डर की समीक्षा

en: Order sort attribute ascending or descending.
hi_IN: आर्डर एट्रिब्यूट क्रमबद्ध  आरोही या अवरोही

en: Order status set to %s.
hi_IN: आर्डर की स्थिति %s निर्धारित की है।

en: Order status. Payment providers will update this value after payment.
hi_IN: ऑर्डर स्टेटस. भुगतान प्रदाता, भुगतान के बाद इस वैल्यू को अपडेट करेंगे.

en: Order summary
hi_IN: ऑर्डर सारांश

en: Order updated.
hi_IN: ऑर्डर अपडेट किया गया।

en: Order:
hi_IN: अनुक्रम:

en: Ordered
hi_IN: क्रमित

en: Ordered by Comment Date, descending.
hi_IN: टिप्पणी तिथि के अनुसार क्रमबद्ध, अवरोही।

en: Orders
hi_IN: ऑर्डर्स

en: Orders list
hi_IN: आर्डर सूची

en: Ordu
hi_IN: ओरडु

en: Oregon
hi_IN: ऑरेगोन

en: Orellana
hi_IN: ओरेलाना

en: Organization
hi_IN: संगठन

en: Organization (optional)
hi_IN: संगठन (वैकल्पिक)

en: Organization for %s
hi_IN: %s के लिए संगठन

en: Organization name
hi_IN: संगठन का नाम

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
hi_IN: मेरे अपलोड्स महीने- और साल-आधारित फ़ोल्डर में व्यवस्थित करें

en: Orhei
hi_IN: ओरहेई

en: Oriental Mindoro
hi_IN: ओरिएंटल मिंडोरो

en: Orientation
hi_IN: ओरिएंटेशन

en: Original
hi_IN: वास्तविक

en: Original Site
hi_IN: मूल साइट

[ctx: Original Size]
en: Original
hi_IN: मूल

en: Original dimensions %s
hi_IN: मूल आयाम %s

en: Original image:
hi_IN: मूल छवि:

en: Original price: %(price)s
hi_IN: मूल कीमत: %(price)s

en: Original: %s
hi_IN: वास्तविक: %s

en: Orissa
hi_IN: उड़ीसा

en: Oristano
hi_IN: ओरिस्टानो

en: Orphaned variations
hi_IN: अनाथ भिन्नताएँ

en: Oruro
hi_IN: ओरूरो

en: Osaka
hi_IN: ओसाका

en: Oshana
hi_IN: ओशाना

en: Oshikoto
hi_IN: ओशिकोटो

en: Oslo
hi_IN: ओस्लो

en: Osmaniye
hi_IN: उस्मानिये

en: Osun
hi_IN: ओसुन

en: Otago
hi_IN: ओटागो

en: Other
hi_IN: अन्य

en: Other WordPress News
hi_IN: अन्य वर्डप्रेस समाचार

en: Other comment settings
hi_IN: अन्य टिप्पणी सेटिंग

en: Other languages
hi_IN: अन्य भाषाएं

en: Other locations
hi_IN: अन्य स्थान

en: Other user roles have been changed.
hi_IN: अन्य उपयोगकर्ता भूमिकाएँ बदल दिए गए हैं।

en: Other users have been deleted.
hi_IN: अन्य उपयोगकर्ताओं हटा दिया गया है।

en: Other users have been removed.
hi_IN: अन्य उपयोगकर्ताओं को हटा दिया गया है.

en: Oti
hi_IN: ओटी

en: Otjozondjupa
hi_IN: ओत्जोज़ोंडजुपा

en: Otuke
hi_IN: ओटुके

en: Ouagadougou
hi_IN: उआगडूगू

en: Ouargla
hi_IN: उआरग्ला

en: Oudomxay
hi_IN: उडोमक्साय

en: Oum El Bouaghi
hi_IN: ओउम एल बौघी

en: Our Premier Support team will be in touch by email shortly to schedule a welcome session and walk you through your exclusive benefits. We’re looking forward to supporting you every step of the way.
hi_IN: हमारी प्रीमियर सपोर्ट टीम कुछ ही समय में ईमेल के ज़रिए आपसे संपर्क करेगी, ताकि एक वेलकम सेशन शेड्यूल किया जा सके और आपको आपके खास फ़ायदों के बारे में बताया जा सके. हम हर कदम पर आपको सपोर्ट करने के लिए तैयार हैं.

en: Our dedicated security team works round-the-clock to identify and combat vulnerabilities so that you don't have to.
hi_IN: हमारी समर्पित सुरक्षा टीम चौबीसों घंटे काम करती है, ताकि कमज़ोरियों की पहचान करके उनका मुकाबला किया जा सके और आपको इनकी चिंता न करनी पड़े.

en: Our dedicated security team works round-the-clock to identify and combat vulnerabilities so that you don’t have to.
hi_IN: हमारी समर्पित सुरक्षा टीम चौबीसों घंटे काम करती है, ताकि कमजोरियों की पहचान करके उनका मुकाबला किया जा सके और आपको इनकी चिंता न करनी पड़े.

en: Our plans give your site the power to thrive. Find the plan that works for you.
hi_IN: हमारे योजनाएँ आपके साइट को फलने देती हैं। उसी योजना को ढूँ लें जो आप के लिए चलती है।

en: Our support team is here to help you with any questions or concerns you may have. If you need assistance with your website, troubleshooting an issue, or have any feedback to share, please don't hesitate to reach out to us. Thank you for choosing WordPress.com as your website platform. We look forward to assisting you!
hi_IN: हमारी सपोर्ट टीम आपके सवालों और चिंताओं का समाधान करने के लिए मौजूद है. अगर आपको अपनी वेबसाइट में किसी तरह की मदद चाहिए, कोई समस्या आ रही है, या कोई सुझाव देना हैं, तो बेझिझक हमसे संपर्क करें. WordPress.com को अपनी वेबसाइट प्लेटफ़ॉर्म के रूप में चुनने के लिए धन्यवाद. हम आपकी सहायता करने के लिए हमेशा तैयार हैं!

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
hi_IN: हमारी टीम के सदस्यों को आदेश, प्रक्रिया रिफंड को पूरा और आप का समर्थन करने में मदद करने के लिए इस जानकारी की पहुंच है।

en: Our website address is: %s.
hi_IN: हमारा वेबसाइट पता है: %s।

en: Ourense
hi_IN: आउरेन्से

en: Out from under %s
hi_IN: %s  के अंदर से बाहर

en: Out of stock
hi_IN: स्टाक में नहीं

en: Outdated SQL server
hi_IN: आउटडेटेड SQL सर्वर

en: Outdent
hi_IN: आउटडेंट

en: Outdent list item
hi_IN: पुरानी सूची वस्तु

en: Output just the id when the operation is successful.
hi_IN: आउटपुट बस आईडी जब कार्रवाई सफल है।

en: Outset
hi_IN: शुरुआत

en: Ouémé
hi_IN: ओउमे

en: Overlay
hi_IN: ओवरले

en: Overlay Menu
hi_IN: ओवरले मेनू

en: Overlay color
hi_IN: ओवरले कलर

en: Overlay menu controls
hi_IN: ओवरले मेनू नियंत्रण

en: Overlay opacity
hi_IN: ओवरले अपारदर्शिता

en: Overrides
hi_IN: ओवरराइड

en: Overrides are changes you make to a block within a synced pattern instance. Use overrides to customize a synced pattern instance to suit its new context. Name this block to specify an override.
hi_IN: ओवरराइड वे परिवर्तन हैं जो आप सिंक किए गए पैटर्न इंस्टेंस के भीतर ब्लॉक में करते हैं। किसी सिंक्रनाइज़ किए गए प्रतिमान आवृत्ति को उसके नए संदर्भ के अनुरूप अनुकूलित करने के लिए ओवरराइड का उपयोग करें। ओवरराइड निर्दिष्ट करने के लिए इस ब्लॉक को नाम दें।

en: Overrides currently don't support image captions or links. Remove the caption or link first before enabling overrides.
hi_IN: वर्तमान में ओवरराइड छवि कैप्शन या लिंक का समर्थन नहीं करते हैं। ओवरराइड सक्षम करने से पहले कैप्शन या लिंक निकालें।

en: Overview
hi_IN: अवलोकन

en: Owned by me
hi_IN: मेरे स्वामित्व में

en: Oyam
hi_IN: ओयम

en: Oyo
hi_IN: ओयो

en: Ozama
hi_IN: ओज़ामा

en: P2 Free
hi_IN: P2 फ़्री

en: PDF embed
hi_IN: पीडीएफ एम्बेड

en: PDF settings
hi_IN: पीडीएफ सेटिंग्स

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
hi_IN: पीजी &#8212; संभवतः आक्रामक, आम तौर पर 13 या उससे अधिक उम्र के दर्शकों के लिए

en: PHP Default Timezone
hi_IN: PHP डिफ़ॉल्ट टाइमज़ोन

en: PHP Extensions
hi_IN: PHP एक्सटेंशन

en: PHP Sessions
hi_IN: PHP सेशन

en: PHP Update Recommended
hi_IN: PHP अपडेट अनुशंसित

en: PHP Version
hi_IN: PHP संस्करण

en: PHP default timezone is invalid
hi_IN: PHP डिफ़ॉल्ट टाइमज़ोन अमान्य है

en: PHP default timezone is valid
hi_IN: PHP डिफ़ॉल्ट टाइमज़ोन मान्य है

en: PHP default timezone was changed after WordPress loading by a %s function call. This interferes with correct calculations of dates and times.
hi_IN: %s फ़ंक्शन कॉल द्वारा वर्डप्रेस लोड करने के बाद PHP डिफ़ॉल्ट टाइमज़ोन बदल दिया गया था। यह तारीखों और समय की सही गणना के साथ हस्तक्षेप करता है।

en: PHP default timezone was configured by WordPress on loading. This is necessary for correct calculations of dates and times.
hi_IN: PHP डिफ़ॉल्ट टाइमज़ोन को लोडिंग पर वर्डप्रेस द्वारा कॉन्फ़िगर किया गया था। यह तारीखों और समय की सही गणना के लिए आवश्यक है।

en: PHP max input variables
hi_IN: PHP अधिकतम इनपुट वेरिएबल्स

en: PHP memory limit
hi_IN: PHP मेमोरी सीमा

en: PHP memory limit (only for admin screens)
hi_IN: PHP मेमोरी सीमा (केवल व्यवस्थापक स्क्रीन के लिए)

en: PHP modules perform most of the tasks on the server that make your site run. Any changes to these must be made by your server administrator.
hi_IN: PHP मॉड्यूल सर्वर पर अधिकांश कार्य करता है जो आपकी साइट को चलाते हैं। आपके सर्वर व्यवस्थापक द्वारा इनमें कोई भी बदलाव किया जाना चाहिए।

en: PHP post max size
hi_IN: PHP पोस्ट अधिकतम आकार

en: PHP post max size.
hi_IN: PHP पोस्ट अधिकतम आकार

en: PHP time limit
hi_IN: PHP समय सीमा

en: PHP version
hi_IN: PHP संस्करण

en: PHP version %s
hi_IN: PHP संस्करण %s

en: PHP version.
hi_IN: PHP संस्करण

en: PHP's XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
hi_IN: पीएचपी का एक्सएमएल एक्सटेंशन उपलब्ध नहीं है। कृपया पीएचपी के एक्सएमएल एक्सटेंशन हेतु अपने होस्टिंग प्रदाता से संपर्क करें।

en: PM
hi_IN: अपराह्न

en: POSTED BY
hi_IN: इनके द्वारा पोस्ट किया गया

en: Pabna
hi_IN: पबना

en: Pacific
hi_IN: पैसिफिक

en: Padding
hi_IN: पैडिंग

en: Pader
hi_IN: पैडर

en: Padova
hi_IN: पाडोवा

en: Page
hi_IN: पृष्ठ

en: Page %1$d of %2$d
hi_IN: पृष्ठ %2$d का %1$d

en: Page %d
hi_IN: पृष्ठ %d

en: Page %s
hi_IN: पृष्ठ %s

en: Page Archives
hi_IN: पृष्ठ अभिलेखागार(आर्काइव्ज)

en: Page Attributes
hi_IN: पृष्ठ के गुण

en: Page ID
hi_IN: पृष्ठ आईडी

en: Page IDs, separated by commas.
hi_IN: पृष्ठ आईडी, अल्पविराम के द्वारा अलग.

en: Page List: "%s" page has no children.
hi_IN: पेज सूची: "%s" पेज के पास कोई उप-पेज नहीं है।

en: Page List: Cannot retrieve Pages.
hi_IN: पृष्ठ सूची: पृष्ठों को पुनः प्राप्त नहीं कर सकता।

en: Page Loaded.
hi_IN: पृष्ठ लोड किया गया।

en: Page Not Found
hi_IN: पृष्ठ नहीं मिला

en: Page attributes
hi_IN: पृष्ठ ऐट्रिब्यूट्स

en: Page break
hi_IN: पृठ विभाजन

en: Page cache
hi_IN: पृष्ट कैश

en: Page draft updated.
hi_IN: पृष्ठ प्रारूप अपडेट कर दिया गया।

en: Page index cannot be less than one.
hi_IN: पेज इंडेक्स एक से कम नहीं होना चाहिए।

en: Page not found
hi_IN: पृष्ठ नहीं मिला

en: Page not found, perhaps one of the search results below can help?
hi_IN: पेज नहीं मिला, शायद नीचे दिए गए खोज परिणाम आपकी मदद कर सकें?

en: Page on front
hi_IN: सामने वाला पेज

en: Page order
hi_IN: पृष्ठ क्रम

en: Page published privately.
hi_IN: पेज निजी तौर पर प्रकाशित किया गया।

en: Page published.
hi_IN: पृष्ठ प्रकाशित हुआ.

en: Page restored to revision from %s.
hi_IN: पोस्ट %s से पुनरीक्षण पर बहाल की गई

en: Page reverted to draft.
hi_IN: पेज ड्राफ्ट पर वापस आ गया।

en: Page saved.
hi_IN: पृष्ठ सहेजा गया.

en: Page scheduled for: %s.
hi_IN: पृष्ठ निर्धारित तिथि: %s।

en: Page scheduled.
hi_IN: पेज शेड्यूल किया गया।

[ctx: Page setting]
en: Cart
hi_IN: टोकरी

[ctx: Page setting]
en: Checkout
hi_IN: भुगतान

[ctx: Page setting]
en: My account
hi_IN: मेरा अकाउंट

en: Page submitted.
hi_IN: पृष्ठ प्रस्तुत कर दिया गया।

en: Page title
hi_IN: पृष्ठ शीर्षक

[ctx: Page title]
en: Cart
hi_IN: टोकरी

[ctx: Page title]
en: Checkout
hi_IN: भुगतान

[ctx: Page title]
en: My account
hi_IN: मेरा खाता

en: Page trashed.
hi_IN: पेज ट्रैश किया गया।

en: Page updated.
hi_IN: पृष्ठ का अद्यतन किया गया.

en: Pages
hi_IN: पृष्ठ

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
hi_IN: पृष्ठ पोस्ट के समान हैं क्योंकि उनमें एक शीर्षक, बॉडी टेक्स्ट, और संबद्ध मेटाडाटा होता है, लेकिन वे भिन्न हैं क्योंकि वे स्थायी पोस्टों की तरह, कालानुक्रमिक ब्लॉग धारा का हिस्सा नहीं हैं। पृष्ठों(पेज) को वर्गीकृत या टैग नही किया जा सकता, लेकिन एक पदानुक्रम में हो सकते हैं। आप एक पृष्ठ को दूसरे का &#8220;पेरेन्ट&#8221; बनाकर पृष्ठों का एक समूह बना सकते हैं जिसमें कुछ पृष्ठ अन्य पृष्ठों के तहत(नेस्ट कर) रह सकते हैं।

en: Pages list
hi_IN: पृष्ठ सूची

en: Pages list navigation
hi_IN: पृष्ठ सूची नेविगेशन

en: Pages:
hi_IN: पृष्ठ:

en: Pagination
hi_IN: पृष्ठ अंकन

en: Pagination arrow
hi_IN: पृष्ठांकन तीर

en: Pago Pago
hi_IN: पोन्गो पोन्गो

en: Pahang
hi_IN: पहांग

en: Paid
hi_IN: भुगतान किया है

en: Paid content gating
hi_IN: सिर्फ़ पेड कॉन्टेंट के लिए ऐक्सेस

en: Paid plan required
hi_IN: पेड प्लान ज़रूरी है

en: Paid subscribers
hi_IN: पेड सब्सक्राइबर्स

en: Painter
hi_IN: चित्रकार

en: Pakistan
hi_IN: पाकिस्तान

en: Pakwach
hi_IN: पकवाच

en: Palau
hi_IN: पलाऊ

en: Palawan
hi_IN: पलावन

en: Pale cyan blue
hi_IN: पीला सियान नीला

en: Pale ocean
hi_IN: पीला सागर

en: Pale pink
hi_IN: फीका गुलाबी

en: Palencia
hi_IN: पलेंसिया

en: Palermo
hi_IN: पलेर्मो

en: Palestinian Territory
hi_IN: फ़िलीस्तीनी क्षेत्र

en: Palette
hi_IN: रंग मिलाने की मेज

en: Palette colors and the application of those colors on site elements.
hi_IN: पैलेट रंग और साइट तत्वों पर उन रंगों का अनुप्रयोग।

en: Palettes
hi_IN: पैलॅट (रंग मिलाने की मेज)

en: Pallisa
hi_IN: पल्लीसा

en: Palmer
hi_IN: पामर

en: Palmyra Atoll
hi_IN: पलमयरा एटोल

en: Pampanga
hi_IN: पंपंगा

en: Panama
hi_IN: पनामा

en: Panamá
hi_IN: पनामा

en: Panchagarh
hi_IN: पंचगढ़

en: Pando
hi_IN: पांडो

en: Pangasinan
hi_IN: पंगासिनन

en: Pangnirtung
hi_IN: पंग्निरतुर्ग

en: Papua
hi_IN: पापुआ

en: Papua Barat
hi_IN: पापुआ बारात

en: Papua New Guinea
hi_IN: पापुआ न्यू गिनी

en: Paragraph
hi_IN: अनुच्छेद

en: Paragraphs
hi_IN: पैराग्राफ

en: Paraguarí
hi_IN: परागुआरी

en: Paraguay
hi_IN: पाराग्वे

en: Paramaribo
hi_IN: पेरामरिबो

en: Paraná
hi_IN: पराना

en: Paraíba
hi_IN: पैराइबा

en: Parent
hi_IN: पैरेंट

en: Parent Category
hi_IN: जनक श्रेणी

en: Parent Category:
hi_IN: जनक श्रेणी:

en: Parent Module
hi_IN: पेरेंट से जुड़ा मॉड्यूल

en: Parent Module:
hi_IN: पेरेंट से जुड़ा मॉड्यूल:

en: Parent Navigation Menu:
hi_IN: पेरेंट नेविगेशन मेनू:

en: Parent Page:
hi_IN: जनक पृष्ठ:

en: Parent SKU
hi_IN: पैरेंट एसकेयू

en: Parent Template Part:
hi_IN: पेरेंट टेम्पलेट भाग:

en: Parent Template:
hi_IN: पेरेंट टेम्पलेट:

en: Parent Term
hi_IN: पेरेन्ट टर्म

en: Parent Theme
hi_IN: पेरेंट थीम

en: Parent blocks.
hi_IN: पेरेन्ट ब्लॉक्स।

en: Parent category
hi_IN: जनक श्रेणी

en: Parent category:
hi_IN: जनक श्रेणी

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
hi_IN: <span class="meta-nav">में प्रकाशित</span><span class="post-title">%title</span>

en: Parent term does not exist.
hi_IN: मूल संदर्भ मौजूद नहीं है.

en: Parent theme
hi_IN: पेरेंट थीम

en: Parent theme author URL
hi_IN: पैरेंट विषय लेखक यूआरएल

en: Parent theme name
hi_IN: पैरेंट थीम का नाम

en: Parent theme version
hi_IN: पैरेंट थीम संस्करण

en: Parents
hi_IN: पेरेंट

en: Paris
hi_IN: पेरिस

en: Parma
hi_IN: परमा

en: Partial render must echo the content or return the content string (or array), but not both.
hi_IN: आंशिक रेंडर को सामग्री इको करनी चाहिए या सामग्री स्ट्रिंग (या सरणी) वापस करनी चाहिए, किन्तु दोनों नहीं।

en: Pará
hi_IN: पारा

en: Pasco
hi_IN: पास्को

en: Passed
hi_IN: सफ़ल

en: Passed tests
hi_IN: टेस्ट पास किए

en: Password
hi_IN: कूटशब्द

en: Password Reset
hi_IN: कूटशब्द रिसेट

en: Password Reset Email Address
hi_IN: पासवर्ड रीसेट ईमेल पता

en: Password changed for user: %s
hi_IN: निम्न यूज़र हेतु पासवर्ड परिवर्तन: %s

en: Password for the user (never included).
hi_IN: संसाधन के लिए पासवर्ड (शामिल नहीं)|

en: Password protected
hi_IN: कूटशब्द संरक्षित

en: Password reset is not allowed for this user
hi_IN: इस उपयोगकर्ता को कुशब्द रीसेट की अनुमति नहीं है

en: Password reset link sent.
hi_IN: पासवर्ड रीसेट लिंक भेजा गया।

en: Password:
hi_IN: कूटशब्द:

en: Password: %s
hi_IN: कूटशब्द: %s

en: Passwords cannot be empty.
hi_IN: पासवर्ड रिक्त नहीं रख सकते|

en: Passwords cannot contain the "%s" character.
hi_IN: पासवर्डों में "%s" वर्ण नहीं हो सकता।

en: Pastaza
hi_IN: पास्ताज़ा

en: Paste
hi_IN: चिपकाएँ

en: Paste URL or type to search
hi_IN: खोजने के लिये यूआरएल या प्रकार दर्ज करें

en: Paste as text
hi_IN: टेक्स्ट के रूप में चिपकाएं

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
hi_IN: पेस्ट सादे टेक्स्ट मोड में है। सामग्री अब सादे टेक्स्ट के रूप में चिपकाया जाएगा जब तक आप इस विकल्प को बंद नहीं कर देते।

en: Paste or type URL
hi_IN: URL पेस्ट करे या लिखे

en: Paste styles
hi_IN: स्टाइल पेस्ट करें

en: Paste table row after
hi_IN: सारणी पंक्ति बाद में चिपकाएँ

en: Paste table row before
hi_IN: सारणी पंक्ति पहले चिपकाएँ

en: Paste your embed code below:
hi_IN: अपना एम्बेड कोड नीचे पेस्ट करें:

en: Pasted styles to %d blocks.
hi_IN: %d ब्लॉकों में स्टाइल पेस्ट किया गया।

en: Pasted styles to %s.
hi_IN: स्टाइल को %s में चिपकाया।

en: Path
hi_IN: पाथ

en: Pathum Thani
hi_IN: पथुम थानी

en: Pattani
hi_IN: पटनी

en: Pattern
hi_IN: पैटर्न

en: Pattern "%s" cannot be rendered inside itself.
hi_IN: पैटर्न "%s" को स्वयं के अंदर प्रस्तुत नहीं किया जा सकता है।

en: Pattern "%s" not found.
hi_IN: पैटर्न "%s" नहीं मिला।

en: Pattern Directory
hi_IN: पैटर्न निर्देशिका

en: Pattern category renamed.
hi_IN: पैटर्न श्रेणी का नाम बदला गया।

en: Pattern content must be a string.
hi_IN: पैटर्न सामग्री एक स्ट्रिंग होनी चाहिए।

en: Pattern name must be a string.
hi_IN: पैटर्न नाम एक स्ट्रिंग होना चाहिए।

en: Pattern published privately.
hi_IN: पैटर्न निजी तौर पर प्रकाशित।

en: Pattern published.
hi_IN: पैटर्न प्रकाशित हुआ।

en: Pattern renamed
hi_IN: पैटर्न का नाम बदला गया।

en: Pattern reverted to draft.
hi_IN: पैटर्न को ड्राफ्ट में वापस लाया गया।

en: Pattern scheduled.
hi_IN: पैटर्न शेड्यूल किया गया।

en: Pattern title must be a string.
hi_IN: स्वरूप शीर्षक एक स्ट्रिंग होना चाहिए।

en: Pattern updated.
hi_IN: पैटर्न अपडेट हुआ।

en: Patterns
hi_IN: पैटर्न्स

en: Patterns containing mostly text.
hi_IN: अधिकतर टेक्स्ट वाले पैटर्न।

en: Patterns content
hi_IN: पैटर्न सामग्री

en: Patterns list
hi_IN: पैटर्न सूची

en: Patterns list navigation
hi_IN: पैटर्न सूची नेविगेशन

en: Patterns that are kept in sync across the site.
hi_IN: पैटर्न जो साइट भर में सिंक में रखे जाते हैं।

en: Patterns that can be changed freely without affecting the site.
hi_IN: पैटर्न जिन्हें साइट को प्रभावित किए बिना स्वतंत्र रूप से बदला जा सकता है।

en: Patterns that contain buttons and call to actions.
hi_IN: पैटर्न जिनमें बटन और कॉल टू एक्शन होते हैं।

en: Patuakhali
hi_IN: पतुआखली

en: Pause
hi_IN: रोके

en: Paused
hi_IN: रोक दिया गया

en: Pavia
hi_IN: पाविया

en: Pay
hi_IN: मूल्य प्रदान

en: Pay %s
hi_IN: %s भुगतान करें

en: Pay an {{strong}}extra %(extraToPay)s{{/strong}} for our %(planName)s plan, and get access to all its features, plus the first year of your domain for free.
hi_IN: हमारे %(planName)s प्लान के लिए सिर्फ़ {{strong}}अतिरिक्त%(extraToPay)s{{/strong}} पेमेंट करें, और इसकी सभी विशेषताओं के साथ-साथ डोमेन का पहला साल मुफ़्त पाएं.

en: Pay every 2 years
hi_IN: हर 2 साल में भुगतान करें

en: Pay every 3 years
hi_IN: हर 3 साल में भुगतान करें

en: Pay invoice
hi_IN: इनवॉइस का भुगतान करें

en: Pay monthly
hi_IN: मासिक भुगतान करें

en: Pay now
hi_IN: अभी भुगतान करें

en: Pay via PayPal.
hi_IN: PayPal से भुगतान करें।

en: Pay with PayPal
hi_IN: PayPal के साथ भुगतान करें

en: Pay with Pix
hi_IN: Pix के साथ भुगतान करें

en: Pay yearly
hi_IN: वार्षिक भुगतान करें

en: PayPal
hi_IN: पेपैल

en: PayPal Payment Buttons
hi_IN: PayPal पेमेंट बटन

en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
hi_IN: पेपैल मानक ग्राहकों को अपनी भुगतान जानकारी दर्ज करने के लिए पेपैल पर रीडायरेक्ट करता है।

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
hi_IN: पेपैल हमें एक पता भेजने की अनुमति देता है। यदि आप शिपिंग लेबल के लिए पेपैल का उपयोग कर रहे हैं तो आप बिलिंग के बजाय शिपिंग पता भेजना पसंद कर सकते हैं। इस विकल्प को बंद करने से पेपैल विक्रेता सुरक्षा को लागू करने से रोका जा सकता है।

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
hi_IN: पेपैल सैंडबॉक्स भुगतान परीक्षण करने के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है। एक <a href="%s"> डेवलपर खाते </a> के लिए साइन अप करें।

en: Payer PayPal address
hi_IN: भुगतानकर्ता पेपैल पता

en: Payer first name
hi_IN: भुगतानकर्ता प्रथम नाम

en: Payer last name
hi_IN: भुगतानकर्ता उपनाम

en: Paying customer
hi_IN: ग्राहकों को भुगतान करना

en: Payment
hi_IN: भुगतान

en: Payment Method: %s
hi_IN: भुगतान का तरीका: %s

en: Payment Problem
hi_IN: भुगतान समस्या

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
hi_IN: भुगतान के लिए अधिकृत। प्रसंस्करण या धन अभिग्रहण पूरा करने के लिए भुगतान की स्थिति बदलें।

en: Payment blocks
hi_IN: पेमेंट ब्लॉक्स

en: Payment buttons
hi_IN: पेमेंट बटन

en: Payment can be captured.
hi_IN: भुगतान को कैप्चर किया जा सकता है.

en: Payment cancelled.
hi_IN: भुगतान कैंसिल किया गया.

en: Payment failed. Please check your account and try again.
hi_IN: भुगतान नहीं हो सका. कृपया अपना अकाउंट चेक करें और फिर से कोशिश करें.

en: Payment for cancelled order %s received
hi_IN: रद्द आदेश %s के लिए भुगतान प्राप्त

en: Payment information already submitted.
hi_IN: भुगतान से जुड़ी जानकारी पहले से ही सबमिट कर दी गई है.

en: Payment method
hi_IN: भुगतान विधि

en: Payment method deleted.
hi_IN: भुगतान पद्धति को हटा दिया है|

en: Payment method:
hi_IN: भुगतान का तरीका:

en: Payment methods filtered to show only business cards.
hi_IN: सिर्फ़ व्यवसाय कार्ड दिखाने के लिए फ़िल्टर किए गए भुगतान के तरीके.

en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
hi_IN: %1$s का भुगतान अभिग्रहण कर लिया गया - प्रमाणीकरण आईडी: %2$s, लेन-देन आईडी: %3$s

en: Payment reminder
hi_IN: भुगतान से जुड़ा रिमाइंडर

en: Payment:
hi_IN: भुगतान

en: Payments
hi_IN: भुगतान

en: Payments in 60+ countries
hi_IN: 60+ देशों में भुगतान प्राप्त करें

en: Payments made simple with WooPayments
hi_IN: WooPayments से भुगतान सरल हो गया

en: Paypal ID:
hi_IN: Paypal आईडी:

en: Paysandú
hi_IN: पेसंदु

en: Paywall access
hi_IN: पेवॉल ऐक्सेस

en: Pazardzhik
hi_IN: पज़ार्डज़िक

en: Peace Of Mind
hi_IN: मन की शांति

en: Peace of mind
hi_IN: मन की शांति

en: Pedernales
hi_IN: पेडर्नेल्स

en: Peloponnese
hi_IN: पेलोपोनिस

en: Pemba North
hi_IN: पेम्बा उत्तर

en: Pemba South
hi_IN: पेम्बा साउथ

en: Penang (Pulau Pinang)
hi_IN: पेनांग (पुलाउ पिनांग)

en: Pending
hi_IN: लंबित

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: लंबित <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: लंबित <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
hi_IN: पुनरावलोकन बाकी

en: Pending review
hi_IN: पुनरावलोकन बाकी

en: Pending!
hi_IN: पेंडिंग है!

en: Pennsylvania
hi_IN: पेनसिलवेनिया

en: People
hi_IN: लोग

en: Perak
hi_IN: पेराक

en: Peravia
hi_IN: पेराविया

en: Percent (%)
hi_IN: प्रतिशत (%)

en: Percentage (%)
hi_IN: प्रतिशत (%)

en: Percentage Width
hi_IN: चौड़ाई प्रतिशत

en: Percentage discount
hi_IN: छूट प्रतिशत

en: Perfect
hi_IN: उत्तम

en: Perform an advanced term query.
hi_IN: एक उन्नत टर्म क्वेरी निष्पादित करें।

en: Performance
hi_IN: कार्य प्रदर्शन

en: Performance boosters
hi_IN: परफ़ॉर्मेंस बूस्टर

en: Period
hi_IN: पूर्णविराम

en: Perlis
hi_IN: पर्लिस

en: Permalink
hi_IN: परमालिंक

en: Permalink Settings
hi_IN: पर्मालिंक सेटिंग्स

en: Permalink structure
hi_IN: पर्मलिंक संरचना

en: Permalink template for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए पर्मालिंक टेम्पलेट।

en: Permalink to %s
hi_IN: %s के लिए पर्मालिंक

en: Permalink:
hi_IN: स्थाई कड़ी:

en: Permalink: %s
hi_IN: पर्मालिंक: %s

en: Permalinks
hi_IN: परमालिंक्स

en: Permanent Link to %s
hi_IN: %s के लिए स्थायी कड़ी

en: Permanently delete
hi_IN: स्थायी रूप से हटाना

en: Permanently delete comment
hi_IN: स्थायी रूप से टिप्पणी नष्ट करे.

en: Permission denied
hi_IN: अनुमति नहीं दी गई

en: Permissions
hi_IN: अनुमति

en: Pernambuco
hi_IN: पर्नामबुको

en: Pernik
hi_IN: पर्निक

en: Persian
hi_IN: फ़ारसी

en: Persistent object cache
hi_IN: स्थायी ऑब्जेक्ट कैश

en: Personal
hi_IN: पर्सनल

en: Personal Data Export
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा निर्यात

en: Personal Data Export for %s
hi_IN: %s के लिए व्यक्तिगत डेटा निर्यात

en: Personal Options
hi_IN: व्यक्तिगत विकल्प

en: Personal data removal
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा निकालना

en: Personalize
hi_IN: व्यक्तिगत

en: Personalize blocks
hi_IN: ब्लॉक व्यक्तिकृत करें

en: Personalizing your site
hi_IN: आपकी साइट को पर्सनलाइज़ करना

en: Perth
hi_IN: पर्थ

en: Peru
hi_IN: पेरू

en: Perugia
hi_IN: पेरुगिया

en: Pesaro e Urbino
hi_IN: पेसारो ई अर्बिनो

en: Pescara
hi_IN: पेस्कारा

en: Pest
hi_IN: कीट

en: Petersburg
hi_IN: पीटर्सबर्ग

en: Petén
hi_IN: पेटेन

en: Phang Nga
hi_IN: फांग नगा

en: Phatthalung
hi_IN: फत्थलुंग

en: Phayao
hi_IN: फ़याओ

en: Phetchabun
hi_IN: फेटचाबुन

en: Phetchaburi
hi_IN: फेटचाबुरी

en: Phichit
hi_IN: फिचित

en: Philippines
hi_IN: फिलीपींस

en: Phitsanulok
hi_IN: फिट्सानुलोक

en: Phnom Penh
hi_IN: फ्नोम पेन्ह

en: Phoenix
hi_IN: फ़ीनिक्स

en: Phone
hi_IN: फ़ोन

en: Phone (optional)
hi_IN: फ़ोन (वैकल्पिक)

en: Phone Number
hi_IN: फ़ोन नंबर

en: Phone number
hi_IN: फ़ोन नंबर

en: Phone number.
hi_IN: फ़ोन नंबर।

en: Phongsaly
hi_IN: फोंगसाली

en: Photo Gallery
hi_IN: फोटो गैलरी (चित्र प्रदर्शनी)

en: Photoblogging
hi_IN: फोटो ब्लॉगिंग

en: Photography
hi_IN: फोटोग्राफी

en: Photos of people
hi_IN: लोगों की तस्वीरें

en: Phrae
hi_IN: वाक्यांश

en: Phuket
hi_IN: फुकेत

en: Piacenza
hi_IN: पियासेंज़ा

en: Piauí
hi_IN: पियाउई

en: Picas (pc)
hi_IN: पिकास (पीसी)

en: Pichincha
hi_IN: पिचिंचा

en: Pick a payment method
hi_IN: भुगतान का कोई तरीका चुनें

en: Pick a product term
hi_IN: प्रॉडक्ट से जुड़ा को टर्म चुनें

en: Pick an option to start moving your site to the world’s best WordPress host.
hi_IN: अपनी साइट को दुनिया के बेहतरीन WordPress होस्ट पर ले जाने के लिए एक विकल्प चुनें.

en: Pick an option to start shaping your dream website with us.
hi_IN: हमारे साथ अपनी मनपसंद वेबसाइट बनाने के लिए कोई विकल्प चुनें.

en: Pick the number of sites you plan to use Akismet?
hi_IN: जिन साइट्स पर आप Akismet इस्तेमाल करना चाहते हैं, उनकी संख्या चुनें?

en: Pick your favorite homepage layout. You can customize or change it later.
hi_IN: अपना पसंदीदा होमपेज लेआउट चुनें. आप इसे बाद में कस्टमाइज कर सकते हैं या बदल सकते हैं.

en: Pills
hi_IN: पिल्स

en: Pin this post to the top of the blog.
hi_IN: इस पोस्ट को ब्लॉग के शीर्ष पर पिन करें।

en: Pin to toolbar
hi_IN: उपकरण पट्टी मे पिन करे

en: Pingback
hi_IN: पिंगबैक

en: Pingback excerpt:
hi_IN: पिंगबैक एक्सर्प्ट:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
hi_IN: %1$s से %2$s तक पिंगबैक पंजीकृत। वेब को बातें करने दो! :-)

en: Pingback:
hi_IN: पिंगबैक:

en: Pings
hi_IN: पिंग्स

en: Pings enabled
hi_IN: पिंग सक्षम

en: Pings only
hi_IN: केवल पिंग

en: Pink
hi_IN: गुलाबी

en: Pinterest
hi_IN: पिंटरेस्ट

en: Pirojpur
hi_IN: पिरोजपुर

en: Pisa
hi_IN: पीसा

en: Pistoia
hi_IN: पिस्तोइया

en: Pitcairn
hi_IN: पिटकैरन

en: Piura
hi_IN: पिउरा

en: Pixels (px)
hi_IN: पिक्सल (px)

en: Plain text
hi_IN: केवल शाब्दिक

en: Plain text template
hi_IN: शाब्दिक टेंपलेट

en: Plan Renewal
hi_IN: प्लान रिन्यूअल

en: Plan Subscription
hi_IN: प्लान की सदस्यता

en: Plan priced monthly by unique visitors
hi_IN: यूनिक विज़िटर्स के आधार पर मासिक मूल्य वाला प्लान

en: Plan subscription
hi_IN: योजना सदस्यता

en: Plan type selector
hi_IN: प्लान का टाइप चुनने वाला

en: Plan upgrade required
hi_IN: योजना के उन्नयन की आवश्यकता

en: Plan visitor limits + upgrades available
hi_IN: प्लान विज़िटर लिमिट + अपग्रेड उपलब्ध हैं

en: Plan with %(install)d WordPress install, %(visits)s visits per month, and %(storage)dGB of storage per month. | Plan with %(install)d WordPress installs, %(visits)s visits per month, and %(storage)dGB of storage per month.
hi_IN[0]: %(install)dWordPress स्थापित करने के साथ वाला प्लान, हर महीने %(visits)s विज़िट्स, और हर महीने %(storage)dGB स्टोरेज.
hi_IN[1]: %(install)dWordPress स्थापित करने के साथ वाला प्लान, हर महीने %(visits)s विज़िट्स, और हर महीने %(storage)dGB स्टोरेज.

en: Plan with %(install)d managed WordPress install, with 50GB of storage. | Plan with %(install)d managed WordPress installs, with 50GB of storage each.
hi_IN[0]: %(install)d मैनेज किए जा रहे WordPress स्थापित करने के साथ वाला प्लान, जिसमें 50GB स्टोरेज शामिल है.
hi_IN[1]: %(install)d मैनेज किए जा रहे WordPress स्थापित करने के साथ वाला प्लान, जिसमें हर एक के लि 50GB स्टोरेज शामिल है.

en: Planning the next chess move
hi_IN: अगली शतरंज की चाल की योजना बना रहे हैं

en: Plans
hi_IN: योजनाएँ

en: Plans & Pricing
hi_IN: प्लान्स और कीमत

en: Plans &amp; Pricing
hi_IN: प्लान्स और कीमत

en: Plateau
hi_IN: पठार

en: Play
hi_IN: चलाये

en: Play Video:
hi_IN: वीडियो चलाएं:

en: Play inline
hi_IN: इनलाइन चलाएँ

en: Play video
hi_IN: वीडियो चलाएं

en: Playback controls
hi_IN: प्लेबैक नियंत्रण

en: Playlist Settings
hi_IN: प्लेलिस्ट की सेटिंग

en: Please %1$slogin%2$s to contact us
hi_IN: हमसे संपर्क करने के लिए %1$sलॉगिन%2$s करें

en: Please Wait
hi_IN: कृपया प्रतीक्षा करें

en: Please activate the <a href="%s">Classic Editor plugin</a> to use this meta box.
hi_IN: इस मेटा बॉक्स का उपयोग करने के लिए कृपया <a href="%s">क्लासिक संपादक प्लगइन</a> को सक्रिय करें।

en: Please check back shortly.
hi_IN: थोड़ी देर बाद फिर से कोशिश करें.

en: Please check that the %s PHP extension is installed and enabled.
hi_IN: कृपया जांचें कि %s PHP एक्सटेंशन स्थापित और सक्षम है।

en: Please check that your domain is unlocked.
hi_IN: कृपया देखें कि आपका डोमेन अनब्लॉक है.

en: Please check your inbox for a confirmation email.
hi_IN: कृपया पुष्टिकरण ईमेल के लिए अपना इनबॉक्स जांचें।

en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
hi_IN: कृपया <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>. पर जाकर उत्पाद विकल्प चुनें

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories.
hi_IN: कृपया चयन करें कि क्या आप अपने वर्डप्रेस नेटवर्क की साइटों में उप-डोमेन या उप-निर्देशिका(डायरेक्टरी) का उपयोग करने की इच्छा रखते हैं।

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
hi_IN: कृपया विन्यास(कॉन्फ़िगरेशन) चरणों को पूरा करें। एक नया नेटवर्क बनाने के लिए, आपको नेटवर्क डेटाबेस तालिकाओं को रिक्त करने या हटाने की आवश्यकता होगी।

en: Please consider writing more inclusive code.
hi_IN: कृपया अधिक समावेशी कोड लिखने पर विचार करें।

en: Please contact your host for assistance with investigating this issue further.
hi_IN: कृपया इस समस्या की जांच के लिए सहायता के लिए अपनी होस्टिंग कंपनी से संपर्क करें।

en: Please create a password for your account.
hi_IN: कृपया अपने अकाउंट के लिए कोई पासवर्ड बनाएं.

en: Please disable your pop-up blocker and try again.
hi_IN: कृपया अपने पॉप-अप ब्लॉकर को अक्षम करें और पुनः प्रयास करें।

en: Please do not use these comments for asking questions, support, or bug reporting.  Use the <a href="%1$s">forums</a> or <a href="http://support.wordpress.com/contact/">support contact form</a> for that.
hi_IN: कृपया इन कमेंट का इस्तेमाल सवाल पूछने, सपोर्ट लेने, या बग रिपोर्ट करने के लिए न करें.  इसके लिए <a href="%1$s">फ़ोरम</a> या <a href="http://support.wordpress.com/contact/">सहयता संपर्क फ़ॉर्म</a> का इस्तेमाल करें.

en: Please do not use these comments for asking questions, support, or bug reporting. Use the <a href="%1$s">forums</a> or <a href="%2$s">support contact form</a> for that.
hi_IN: कृपया इन कमेंट्स का इस्तेमाल सवाल पूछने, सपोर्ट लेने, या बग रिपोर्ट करने के लिए न करें. इसके लिए <a href="%1$s">फ़ोरम</a> या <a href="%2$s">सहयता संपर्क फ़ॉर्म</a> का इस्तेमाल करें.

en: Please enter a domain name or keyword.
hi_IN: कृपया कोई डोमेन नेम या कीवर्ड डालें.

en: Please enter a new name for this category.
hi_IN: कृपया इस श्रेणी के लिए एक नया नाम दर्ज करें।

en: Please enter a site name.
hi_IN: कृपया एक साईट का नाम डालें.

en: Please enter a site title.
hi_IN: कृपया एक साईट शीर्षक डालें.

en: Please enter a username or email address.
hi_IN: कृपया कोई उपयोगकर्ता नाम या ईमेल पता डालें.

en: Please enter a username.
hi_IN: कृपया एक उपयोगकर्ता नाम प्रविष्ट करें.

en: Please enter a valid Eircode.
hi_IN: कृपया एक मान्य Eircode दर्ज करें।

en: Please enter a valid URL.
hi_IN: क्रुपया मान्य यूआरएल दर्ज करें।

en: Please enter a valid YouTube URL.
hi_IN: कृपया एक वैध यूट्यूब यूआरएल अंकित करें।

en: Please enter a valid account username.
hi_IN: कृपया कोई मान्य खाता उपयोगकर्ता नाम डालें.

en: Please enter a valid email address
hi_IN: कृपया एक मान्य ईमेल पता दर्ज करें

en: Please enter a valid email address.
hi_IN: कृपया एक मान्य ईमेल पता दर्ज करें.

en: Please enter a valid menu name.
hi_IN: एक वैध मेनू नाम दर्ज करें.

en: Please enter a valid phone number.
hi_IN: कृपया एक मान्य फोन नंबर दर्ज करें।

en: Please enter a value with one monetary decimal point (%s) without thousand separators and currency symbols.
hi_IN: कृपया हजार विभाजकों और मुद्रा प्रतीकों के बिना एक मौद्रिक दशमलव बिंदु (%s) के साथ एक मान दर्ज करें।

en: Please enter an address to continue.
hi_IN: कृप्या जारी रखने के लिए एक पता प्रवृष्टि करें।

en: Please enter an authorization code.
hi_IN: कृपया ऑथराइज़ेशन कोड डालें.

en: Please enter your domain before continuing.
hi_IN: जारी रखने से पहले कृपया अपना डोमेन डालें.

en: Please enter your email
hi_IN: कृपया अपना ईमेल दर्ज करें

en: Please enter your username or email address. You'll receive a link to create a new password via email.
hi_IN: कृपया अपना उपयोगकर्ता नाम या ईमेल पता डालें. नया पासवर्ड बनाने के लिए आपको ईमेल पर एक लिंक प्राप्त होगा.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
hi_IN: भुगतान के उपलब्ध तरीकों को देखने के लिए कृपया ऊपर अपना विवरण भरें.

en: Please follow the link below:
hi_IN: कृपया नीचे दी गई कड़ी का अनुसरण करें:

en: Please include a %s template in your theme.
hi_IN: कृपया अपने विषय(थीम) में एक %s टेम्पलेट शामिल करें।

en: Please install the <a href="%s">Classic Editor plugin</a> to use this meta box.
hi_IN: इस मेटा बॉक्स का उपयोग करने के लिए कृपया <a href="%s"> क्लासिक संपादक प्लगइन </a> स्थापित करें।

en: Please let us know how we can do better…
hi_IN: कृपया हमें बताएं कि हम कैसे बेहतर कर सकते हैं ...

en: Please log in again.
hi_IN: फिर लॉग इन करें.

en: Please log in to WordPress.com.
hi_IN: कृपया WordPress.com में लॊग इन करें।

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
hi_IN: भुगतान फार्म जारी रखने के लिए कृपया नीचे अपने खाते में प्रवेश करें।

en: Please log in to your account to view your subscriptions.
hi_IN: अपनी सदस्यताएँ देखने के लिए कृपया अपने खाते में लॉग इन करें।

en: Please log in with your WordPress.com username and password:
hi_IN: कृपया अपने WordPress.com उपयोक्ता नाम और पासवर्ड के साथ में प्रवेश करें:

en: Please log in with your email and password.
hi_IN: कृपया अपने ईमेल और पासवर्ड से लॉग इन करें.

en: Please make sure the Apache %s module is installed as it will be used at the end of this installation.
hi_IN: कृपया सुनिश्चित करें कि अपाचे %s मॉड्यूल स्थापित(इन्स्टॉल) है क्योंकि इन्स्टॉलेशन के अंत में इसका उपयोग किया जाएगा।

en: Please note this action cannot be undone.
hi_IN: कृपया ध्यान दें कि यह क्रिया पूर्ववत नहीं की जा सकती।

en: Please note: to receive a {{refundsSupportPage}}refund for a domain renewal{{/refundsSupportPage}}, you must {{cancelDomainSupportPage}}cancel your domain{{/cancelDomainSupportPage}} within 96 hours of the renewal transaction. Canceling the domain means it will be deleted and you may not be able to recover it.
hi_IN: कृपया ध्यान दें: {{refundsSupportPage}}डोमेन रिन्यूअल का रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} पाने के लिए, आपको रिन्यूअल लेन-देन के 96 घंटे के भीतर {{cancelDomainSupportPage}}अपना डोमेन कैंसिल{{/cancelDomainSupportPage}} करना होगा. डोमेन कैंसिल करने का मतलब है कि इसे हटा दिया जाएगा और आप इसे फिर से रिकवर नहीं कर पाएंगे.

en: Please open the <a href="%s">classic editor</a> to use this meta box.
hi_IN: कृपया इस मेटा बॉक्स का उपयोग करने के लिए <a href="%s">क्लासिक संपादक</a> खोलें।

en: Please pass a query array to this function.
hi_IN: कृपया इस फ़ंक्शन के लिए एक क्वेरी सरणी पास करें।

en: Please provide a custom field name.
hi_IN: एक कस्टम फ़ील्ड नाम प्रदान करें.

en: Please provide a custom field value.
hi_IN: कृपया एक कस्टम फ़ील्ड मान(वैल्यू) प्रदान करें।

en: Please provide a valid email address.
hi_IN: कृपया एक मान्य ईमेल पता दें.

en: Please provide a valid link.
hi_IN: कृपया एक मान्य लिंक प्रदान करें।

en: Please provide correct email address
hi_IN: कृपया सही ईमेल पता दें

en: Please read our <a href="%1$s/comment-guidelines/">comment guidelines</a> before posting.
hi_IN: पोस्ट करने से पहले कृपया हमारी <a href="%1$s/comment-guidelines/">टिप्पणी से जुड़े दिशा-निर्देश</a> पढ़ें.

en: Please read the trademark information below carefully, including the trademarks, jurisdictions, and goods and services for which the trademarks are registered. Please be aware that not all jurisdictions review trademark applications closely, so some of the trademark information below may exist in a national or regional registry which does not conduct a thorough or substantive review of trademark rights prior to registration. If you have questions, you may want to consult an attorney or legal expert on trademarks and intellectual property for guidance.
hi_IN: कृपया नीचे दी गई ट्रेडमार्क जानकारी को ध्यान से पढ़ें, जिसमें ट्रेडमार्क, अधिकार क्षेत्र, और वस्तुएं और सेवाएं शामिल हैं जिनके लिए ट्रेडमार्क रजिस्टर किए गए हैं. कृपया ध्यान दें कि सभी क्षेत्रों में ट्रेडमार्क आवेदन की गहन समीक्षा नहीं की जाती है, इसलिए नीचे दी गई कुछ ट्रेडमार्क जानकारी राष्ट्रीय या क्षेत्रीय रजिस्ट्री में मौजूद हो सकती है, जो रजिस्ट्रेशन से पहले ट्रेडमार्क अधिकारों की पूरी या गंभीर जांच नहीं करती है. अगर आपके कोई सवाल हैं, तो आप मार्गदर्शन के लिए ट्रेडमार्क और बौद्धिक संपदा पर एक वकील या कानूनी विशेषज्ञ से परामर्श ले सकते हैं.

en: Please save this email. If you get locked out of your account in the future, this email will help us restore access to your account.
hi_IN: इस ईमेल सुरक्षित रखें. यदि भविष्य में आपका अकाउंट लॉक ओ जाता है, तो यह ईमेल आपके अकाउंट को पुनः चालू करने में हमें मदद करेगा.

en: Please save your changes in order to share the preview.
hi_IN: पूर्वावलोकन साझा करने के लिए कृपया अपने परिवर्तनों को सहेजें।

en: Please scan the QR code using your banking app to complete your {{strong}}%(price)s payment{{/strong}}.
hi_IN: अपना {{strong}}%(price)s भुगतान{{/strong}} पूरा करने के लिए कृपया अपने बैंकिंग ऐप का इस्तेमाल करके QR कोड स्कैन करें.

en: Please scan the barcode using the WeChat Pay application to confirm your %(price)s payment.
hi_IN: अपने %(price)s भुगतान की पुष्टि करने के लिए कृपया WeChat Pay ऐप का इस्तेमाल करके बारकोड स्कैन करें.

en: Please see <a href="%s">Debugging in WordPress</a> for more information.
hi_IN: कृपया अधिक जानकारी हेतु <a href="%s">वर्डप्रेस में डिबगिंग</a> देखें।

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
hi_IN: कृपया देखें <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> अधिक जानकारी के लिए।

en: Please select a country / region
hi_IN: कृपया एक देश / क्षेत्र चुनें

en: Please select a file
hi_IN: एक फ़ाइल का चयन करें

en: Please select an option.
hi_IN: कृपया विकल्प का चयन करें|

en: Please select some items.
hi_IN: कृपया कुछ आइटम चुनिए.

en: Please specify a site.
hi_IN: कृपया एक साइट उल्लेख करें।

en: Please try again later.
hi_IN: कृपया थोड़ी देर में फिर प्रयास करें।

en: Please try again.
hi_IN: कृपया पुनः प्रयास करें.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
hi_IN: कृपया %1$sब्राउज़र अपलोडर%2$s से इस फाइल को अपलोड करने का प्रयास करें।

en: Please type your comment text.
hi_IN: कृपया अपना कमेंट टेक्स्ट टाइप करें।

en: Please update WordPress now
hi_IN: अब वर्डप्रेस अपडेट करें

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
hi_IN: कृपया एक मान्य सीएसवी (CSV) फ़ाइल में लिंक अपलोड करें या प्रदान करें।

en: Please use %s to add new schema properties.
hi_IN: कृपया नए स्कीमा गुण जोड़ने के लिए %s का उपयोग करें।

en: Please verify your {{a}}account's email{{/a}} in order to begin referring products to clients.
hi_IN: कृपया क्लाइंट्स को प्रॉडक्ट्स रेफ़र करना शुरू करने के लिए अपने {{a}}अकाउंट का ईमेल{{/a}} सत्यापित करें.

en: Please visit {{a}}wordpress.com/domains{{/a}} to search for a domain.
hi_IN: डोमेन खोजने के लिए कृपया {{a}}wordpress.com/domains{{/a}} पर जाएं.

en: Please wait a minute before trying again.
hi_IN: फिर से कोशिश करने से पहले कृपया एक मिनट प्रतीक्षा करें.

en: Please wait a moment while we check for any trademark claims that affect the registration of this domain name.
hi_IN: कृपया कुछ देर इंतज़ार करें, तब तक हम ऐसे किसी भी ट्रेडमार्क दावों की जांच कर लें जो इस डोमेन नेम के रजिस्ट्रेशन को प्रभावित करते हैं.

en: Please wait for your pending payment to finalize before checking out again.
hi_IN: कृपया अगली बार चेकआउट करने से पहले अपने पेंडिंग भुगतान के पूरा होने का इंतज़ार करें.

en: Please wait while we check the lock staus of your domain.
hi_IN: जब तक हम आपके डोमेन के लॉक स्टेटस की जांच करें, तब तक कृपया प्रतीक्षा करें.

en: Please wait…
hi_IN: कृपया इंतज़ार करें...

en: Pleven
hi_IN: प्लेवेन

en: Plovdiv
hi_IN: प्लोवदीव

en: Plugin
hi_IN: प्लगिन

en: Plugin Data
hi_IN: प्लगइन डेटा

en: Plugin File Editor
hi_IN: प्लगइन फ़ाइल संपादक

en: Plugin Versions
hi_IN: प्लगइन संस्करण

en: Plugin activated.
hi_IN: प्लगइन सक्रिय किया गया।

en: Plugin and theme auto-updates appear to be configured correctly
hi_IN: प्लगइन और थीम ऑटो-अपडेट सही ढंग से कॉन्फ़िगर किए गए प्रतीत होते हैं

en: Plugin and theme auto-updates ensure that the latest versions are always installed.
hi_IN: प्लगइन और थीम ऑटो-अपडेट सुनिश्चित करते हैं कि नवीनतम संस्करण हमेशा इंस्टॉल किए जाते हैं।

en: Plugin and theme temporary backup directories exist but are not writable
hi_IN: प्लगइन और थीम अस्थायी बैकअप निर्देशिकाएँ मौजूद हैं लेकिन लिखने योग्य नहीं हैं

en: Plugin and theme vulnerability scanning
hi_IN: प्लगइन और थीम की संवेदनशीलता को स्कैन करना

en: Plugin author's website address.
hi_IN: प्लगइन लेखक की वेबसाइट का पता।

en: Plugin auto-updates
hi_IN: प्लगइन ऑटो-अपडेट

en: Plugin could not be deleted.
hi_IN: प्लगइन नष्ट नहीं किया जा सका।

en: Plugin deactivated.
hi_IN: प्लगइन निष्क्रिय किया गया।

en: Plugin documentation
hi_IN: प्लगइन से जुड़ा दस्तावेज़

en: Plugin downgrade failed.
hi_IN: प्लगइन डाउनग्रेड विफल रहा।

en: Plugin downgraded successfully.
hi_IN: प्लगइन को सफलतापूर्वक डाउनग्रेड किया गया।

en: Plugin file does not exist.
hi_IN: प्लगइन फाइल अस्तित्व में नही है.

en: Plugin guide
hi_IN: प्लगइन से जुड़ी गाइड

en: Plugin installation failed.
hi_IN: प्लगइन स्थापना विफल।

en: Plugin name
hi_IN: प्लगइन का नाम

en: Plugin not found.
hi_IN: प्लगिन नहीं मिला।

en: Plugin setup guide
hi_IN: प्लगइन सेटअप गाइड

en: Plugin that registered the template.
hi_IN: प्लगइन्स टेम्पलेट्स के अंतर्गत पंजीकृत थे।

en: Plugin updated successfully.
hi_IN: प्लगिन सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Plugin updates
hi_IN: प्लगइन अद्यतन

en: Plugins
hi_IN: प्लगइन

en: Plugins %s
hi_IN: प्लगइन %s

en: Plugins directory location
hi_IN: प्लगइन्स निर्देशिका स्थान

en: Plugins directory size
hi_IN: प्लगइन्स निर्देशिका आकार

en: Plugins extend the functionality of your site and open up endless possibilities for presenting your content and interacting with visitors.
hi_IN: प्लगइन्स आपकी साइट की कार्यक्षमता को बढ़ाते हैं, और आपका कॉन्टेंट पेश करने और विज़िटर्स से जुड़ने के कई तरीके भी उपलब्ध कराते हैं.

en: Plus
hi_IN: प्लस

en: Plus, as a special thank you for building with us, we’re offering you a limited-time discount.
hi_IN: साथ ही, हमारे साथ निर्माण करने के लिए विशेष धन्यवाद के रूप में, हम आपको सीमित समय की छूट प्रदान कर रहे हैं।

en: Podgorica
hi_IN: पॉडगोरिका

en: Poet
hi_IN: कवि

en: Pohnpei
hi_IN: पोनपे

en: Points (pt)
hi_IN: पॉइंट्स (पीटी)

en: Poland
hi_IN: पोलैंड‌

en: Policies
hi_IN: नीतियाँ

en: Polish
hi_IN: पोलिश

en: Poltavshchyna
hi_IN: पोल्टावश्चिन

en: Ponape
hi_IN: पोनेप

en: Pondicherry (Puducherry)
hi_IN: पुडुचेरी

en: Pontevedra
hi_IN: पोंटेवेद्रा

en: Pontianak
hi_IN: पोंतियानक

en: Popular
hi_IN: लोकप्रिय

en: Popular Pattern Categories
hi_IN: लोकप्रिय पैटर्न श्रेणियाँ

en: Popular Plugin
hi_IN: लोकप्रिय प्लगिन्स

en: Popular Tags
hi_IN: लोकप्रिय टैग

en: Popular tags
hi_IN: प्रसिद्ध टैग्स

en: Popular this month
hi_IN: इस महीने लोकप्रिय

en: Pordenone
hi_IN: पोरडेनोन

en: Port
hi_IN: पोर्ट

en: Port Moresby
hi_IN: पोर्ट मोर्सबी

en: Port Said
hi_IN: पोर्ट सईद

en: Port of Spain
hi_IN: पोर्ट ऑफ स्पेन

en: Port-au-Prince
hi_IN: पोर्ट-औ-प्रिंस

en: Portfolio
hi_IN: पोर्टफोलियो

en: Portland
hi_IN: पोर्टलैंड

en: Porto Acre
hi_IN: पोर्टो एकड़

en: Porto Velho
hi_IN: पोर्टो वेल्हो

en: Porto-Novo
hi_IN: पोर्टो-नोवो

en: Portrait
hi_IN: पोर्ट्रेट

en: Portugal
hi_IN: पुर्त‌गाल‌

en: Portuguesa
hi_IN: पुर्तगाली

en: Portuguese
hi_IN: पुर्तगाली

en: Position
hi_IN: स्थान

en: Post
hi_IN: पोस्ट करें

en: Post <em>%s</em> already exists.
hi_IN: पोस्ट <em>%s</em> पहले से अस्तित्व में है.

en: Post Archives
hi_IN: पोस्ट अभिलेखागार(आर्काइव्ज)

en: Post Attributes
hi_IN: पोस्ट गुण-धर्म

en: Post Author
hi_IN: पोस्ट रचयिता

en: Post Comment
hi_IN: आप अपना सुझाव भेजें

en: Post Comments Count block: post not found.
hi_IN: टिप्पणियाँ पोस्ट गिनती ब्लॉक: पोस्ट नहीं मिला।

en: Post Comments Form block: Comments are not enabled.
hi_IN: पोस्ट टिप्पणी फ़ॉर्म ब्लॉक: टिप्पणियाँ सक्षम नहीं हैं।

en: Post Comments Link block: post not found.
hi_IN: पोस्ट टिप्पणियाँ लिंक ब्लॉक: पोस्ट नहीं मिला।

en: Post Date
hi_IN: पोस्ट दिनांक

en: Post Edit
hi_IN: पोस्ट सम्पादित

en: Post Format
hi_IN: पोस्ट प्रारूप

en: Post Format Link
hi_IN: पोस्ट प्रारूप लिंक

en: Post Formats
hi_IN: पोस्ट प्रारूप

en: Post ID.
hi_IN: पोस्ट आईडी

en: Post Meta.
hi_IN: पोस्ट मेटा।

en: Post Modified Date
hi_IN: पोस्ट संशोधित तिथि

en: Post Thumbnail
hi_IN: पोस्ट लघुछवि

en: Post Title
hi_IN: पोस्ट शीर्षक

en: Post Type
hi_IN: पोस्ट प्रकार

en: Post Type Archive
hi_IN: पोस्ट प्रकार आर्काइव

en: Post Via Email
hi_IN: ईमेल के माध्यम से पोस्ट करे

en: Post a Comment
hi_IN: टिप्पणी करे

en: Post already imported
hi_IN: पोस्ट पहले से आयात की जा चुकी है

en: Post author byline text
hi_IN: लेखक बायलाइन टेक्स्ट पोस्ट करें

en: Post by email
hi_IN: ईमेल से पोस्ट करें

en: Post content
hi_IN: पोस्ट की सामग्री

en: Post draft updated.
hi_IN: पोस्ट प्रारूप अपडेट कर दिया गया।

en: Post excerpt
hi_IN: पोस्ट का अंश

[ctx: Post format]
en: Aside
hi_IN: एसाइड

[ctx: Post format]
en: Audio
hi_IN: ऑडियो

[ctx: Post format]
en: Chat
hi_IN: चैट

[ctx: Post format]
en: Gallery
hi_IN: गैलरी

[ctx: Post format]
en: Image
hi_IN: छवि

[ctx: Post format]
en: Link
hi_IN: कड़ी

[ctx: Post format]
en: Quote
hi_IN: उद्धरण

[ctx: Post format]
en: Standard
hi_IN: सामान्य

[ctx: Post format]
en: Status
hi_IN: स्थति

[ctx: Post format]
en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Post formats supported.
hi_IN: पोस्ट स्वरूपों का समर्थन है।

en: Post meta
hi_IN: पोस्ट मेटा

en: Post name
hi_IN: पोस्ट नाम

en: Post navigation
hi_IN: पोस्ट नेविगेशन

[ctx: Post overview]
en: List View
hi_IN: लिस्ट व्यू

[ctx: Post overview]
en: Outline
hi_IN: आउटलाइन

en: Post published privately.
hi_IN: पोस्ट निजी रूप से प्रकाशित की गई।

en: Post published.
hi_IN: पोस्ट प्रकाशित हुआ.

en: Post restored to revision from %s.
hi_IN: पोस्ट %s से पुनरीक्षण पर बहाल की गई

en: Post reverted to draft.
hi_IN: पोस्ट ड्राफ्ट पर वापस आ गई।

en: Post saved.
hi_IN: पोस्ट सहेजा गया.

en: Post scheduled for: %s.
hi_IN: पोस्ट निर्धारित तिथि:  %s।

en: Post scheduled.
hi_IN: पोस्ट शेड्यूल की गई।

en: Post submitted.
hi_IN: पोस्ट निवेदित कर दिया गया।

[ctx: Post template block display setting]
en: Grid view
hi_IN: ग्रिड व्यू

[ctx: Post template block display setting]
en: List view
hi_IN: सूची दृश्य

en: Post title
hi_IN: पोस्ट शीर्षक

en: Post trashed.
hi_IN: पोस्ट ट्रैश किया गया।

en: Post type
hi_IN: पोस्ट प्रकार

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
hi_IN: पोस्ट टाइप का नाम 1-20 अक्षरों के बीच होना चाहिए।

en: Post type to get the templates for.
hi_IN: टेम्पलेट प्राप्त करने के लिए पोस्ट प्रकार।

en: Post updated.
hi_IN: पोस्ट का अद्यतन किया गया.

en: Post via email
hi_IN: ईमेल के माध्यम से पोस्ट करें

en: Postal Code
hi_IN: पोस्टल कोड

en: Postal code
hi_IN: पोस्टल कोड

en: Postal code (optional)
hi_IN: पोस्टल कोड (वैकल्पिक)

en: Postcode
hi_IN: जिप / पिन कोड

en: Postcode / ZIP.
hi_IN: पोस्टकोड / ज़िप

en: Posted
hi_IN: प्रकाशित किया गया

en: Posted in %s
hi_IN: %s में प्रकाशित किया गया

en: Posted title:
hi_IN: पोस्ट किया गया शीर्षक:

en: Poster
hi_IN: ईश्तेहार / पोस्टर

en: Poster Image
hi_IN: पोस्टर छवि

en: Poster image
hi_IN: पोस्टर छवि

en: Posting to multiple channels at once
hi_IN: एक बार में कई चैनलों पर पोस्ट करना

en: Posts
hi_IN: पोस्ट

en: Posts & pages
hi_IN: पोस्टस और पृष्ठों

en: Posts Page
hi_IN: पोस्ट पृष्ठ

en: Posts and Pages
hi_IN: पोस्टस और पृष्ठों

en: Posts by %s
hi_IN: %s  द्वारा पोस्ट

en: Posts list
hi_IN: पोस्ट सूची

en: Posts list navigation
hi_IN: पोस्ट सूची नेविगेशन

en: Posts navigation
hi_IN: पोस्टस नेविगेशन

en: Posts page
hi_IN: पोस्ट पृष्ठ

en: Posts page updated.
hi_IN: पोस्ट पेज अपडेट किया गया।

en: Posts page: %s
hi_IN: पोस्ट पृष्ठ: %s

en: Posts pagination
hi_IN: पोस्ट पेजिनेशन

en: Posts per page
hi_IN: प्रति पृष्ठ पोस्ट

en: Posts published on %s
hi_IN: %s पर प्रकाशित पोस्ट

en: Potenza
hi_IN: पोटेंज़ा

en: Potosí
hi_IN: पोटोसी

en: Pounds
hi_IN: पौंड

en: Power your business website with custom plugins and themes, %(nmOfGB)s GB storage, and the ability to remove WordPress.com branding.
hi_IN: अपनी बिज़नेस वेबसाइट को कस्टम प्लगइन्स और थीम्स, %(nmOfGB)s GB स्टोरेज, और WordPress.com ब्रांडिंग को हटाने की सुविधा के साथ मज़बूत बनाएं.

en: Powered by
hi_IN: इसके द्वारा संचालित

en: Powered by Akismet
hi_IN: Akismet से संचालित

en: Powered by Titan
hi_IN: Titan द्वारा संचालित

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
hi_IN: वर्डप्रस द्वारा संचालित, अर्थात अत्याधुनिक निजी प्रकाशन मंच।

en: Powerful and reliable hosting infrastructure
hi_IN: दमदार और विश्वसनीय होस्टिंग इंफ़्रास्ट्रक्चर

en: Powerful filtering
hi_IN: शक्तिशाली फ़िल्टरिंग

en: Powerful store design tools
hi_IN: स्टोर डिज़ाइन के लिए दमदार टूल्स

en: Prachin Buri
hi_IN: प्राचीन बुरी

en: Prachuap Khiri Khan
hi_IN: प्रचुअप खीरी खान

en: Practical advice, step-by-step guidance,expert recommendations, and useful insights.
hi_IN: व्यावहारिक सलाह, चरण-दर-चरण मार्गदर्शन, विशेषज्ञ के सुझाव, और मददगार इनसाइट्स.

en: Prague
hi_IN: प्राग

en: Prahova
hi_IN: प्रहोवा

en: Prato
hi_IN: प्रेतो

en: Pre-upload compression
hi_IN: प्री-अपलोड संपीड़न

en: Preference activated - %s
hi_IN: वरीयता सक्रिय - %s

en: Preference deactivated - %s
hi_IN: प्राथमिकता निष्क्रिय - %s

en: Preferences
hi_IN: पसंद

en: Prefix
hi_IN: प्रीफिक्स

en: Preformatted text
hi_IN: पूर्वस्वरूपित पाठ

en: Preload
hi_IN: प्रीलोड

[ctx: Preload value]
en: None
hi_IN: कोई नही

en: Premium
hi_IN: प्रीमियम

en: Premium content gating
hi_IN: प्रीमियम कॉन्टेंट को लिमिटेड ऐक्सेस के साथ उपलब्ध कराएं

en: Premium customizable starter themes
hi_IN: कस्टमाइज़ की जा सकने वाली प्रीमियम स्टार्टर थीम्स

en: Premium design options customized for online stores
hi_IN: ऑनलाइन स्टोर के लिए कस्टमाइज़्ड प्रीमियम डिजाइन विकल्प

en: Premium domain
hi_IN: प्रीमियम डोमेन

[ctx: Premium domain is not available for registration]
en: Restricted
hi_IN: प्रतिबंधित

en: Premium domain names are usually short, easy to remember, contain popular keywords, or some combination of these factors. Premium domain names are not eligible for purchase using the free plan domain credit.
hi_IN: प्रीमियम डोमेन नेम आमतौर पर छोटे होते हैं, याद रखने में आसान होते हैं, उनमें लोकप्रिय कीवर्ड होते हैं, या इन अलग-अलग फ़ैक्टर्स का संयोजन होता है. प्रीमियम डोमेन नेम मुफ़्त प्लान डोमेन क्रेडिट का इस्तेमाल करके खरीदारी के लिए योग्य नहीं हैं.

en: Premium stats
hi_IN: प्रीमियम आंकड़े

en: Premium store themes
hi_IN: प्रीमियम स्टोर थीम्स

en: Premium support
hi_IN: प्रीमियम सहायता

en: Premium themes
hi_IN: प्रीमियम थीम्स

en: Premium themes are only available with a paid plan
hi_IN: प्रीमियम थीम्स सिर्फ़ पेड प्लान के साथ उपलब्ध हैं

en: Preparing WooCommerce
hi_IN: WooCommerce तैयार किया जा रहा है

en: Preparing author mapping form...
hi_IN: रचयिता मैपिंग फॉर्म तैयार किया जा रहा है...

en: Preparing products for cart
hi_IN: कार्ट के लिए प्रॉडक्ट्स तैयार किए जा रहे हैं

en: Preparing your domain
hi_IN: आपका डोमेन तैयार किया जा रहा है

en: Presidente Hayes
hi_IN: प्रेसिडेंट हेस

en: Press
hi_IN: दबाएं

en: Press ENTER to add this link
hi_IN: इस लिंक को जोड़ने के लिए ENTER दबाएँ

en: Press This
hi_IN: इसे दबायें

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
hi_IN: प्रेस थिस एक छोटा सा उपकरण है जो आपको वेब सारांश एकत्रित करने और आसानी से नए पदों(पोस्टों) का सृजन करने देता है।

en: Press This is not available. Please contact your site administrator.
hi_IN: प्रेस दिस उपलब्ध नहीं है। कृपया अपने साइट एडमिन से संपर्क करें।

en: Press This is not installed. Please install Press This from <a href="%s">the main site</a>.
hi_IN: प्रेस दिस स्थापित नहीं है। कृपया प्रेस दिस <a href="%s">मुख्य साइट</a> से स्थापित करें।

en: Press This!
hi_IN: प्रेस थिस!

en: Press the Escape key to close the notifications, or continue navigating to read them.
hi_IN: नोटिफिकेशन बंद करने के लिए एस्केप कुंजी दबाएँ, या उन्हें पढ़ने के लिए नेविगेट करना जारी रखें।

en: Preview
hi_IN: पूर्वावलोकन

en: Preview %s
hi_IN: %s पूर्वावलोकन

en: Preview &#8220;%s&#8221;
hi_IN: पूर्वावलोकन(प्रीव्यू) &#8220;%s&#8221;

en: Preview Changes
hi_IN: परिवर्तनों का पूर्वावलोकन

en: Preview Link
hi_IN: पूर्वावलोकन लिंक

en: Preview as a browser icon
hi_IN: ब्राउज़र आइकन के रूप में समीक्षा करें

en: Preview as an app icon
hi_IN: ऍप आइकन के रूप में समीक्षा करें

en: Preview in a new tab
hi_IN: एक नए टैब में पूर्वावलोकन करें

en: Preview in new tab
hi_IN: नए टैब में पूर्वावलोकन करें

en: Preview link for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए लिंक का पूर्वावलोकन।

en: Preview page
hi_IN: पृष्ठ पूर्वावलोकन(प्रीव्यू)

en: Preview post
hi_IN: पोस्ट पूर्वावलोकन(प्रीव्यू)

en: Preview posts and pages directly from Slack.
hi_IN: स्लैक से सीधे पोस्टस और पेजों का पूर्वावलोकन करें।

en: Preview size
hi_IN: पूर्वावलोकन आकार

en: Preview your website's visual identity: colors, typography, and blocks.
hi_IN: अपनी वेबसाइट की दृश्य पहचान का पूर्वावलोकन करें: रंग, टाइपोग्राफी और ब्लॉक।

en: Preview:
hi_IN: पूर्वावलोकन

en: Previewing %1$s: %2$s
hi_IN: %1$s का पूर्वावलोकन किया जा रहा है: %2$s

en: Previewing and Customizing
hi_IN: पूर्वावलोकन और अनुरूपण

en: Previewing theme
hi_IN: थीम पूर्वावलोकन

en: Previous
hi_IN: पिछला

en: Previous (arrow left)
hi_IN: पिछला (बाएँ तीर)

en: Previous Page
hi_IN: पिछला पृष्ठ

en: Previous Post
hi_IN: पिछले पोस्ट

en: Previous Slide
hi_IN: पिछली स्लाइड

en: Previous and next months
hi_IN: पिछले और अगले महीने

en: Previous page
hi_IN: पिछला पृष्ठ

en: Previous page link
hi_IN: पिछले पेज का लिंक

en: Previous pattern
hi_IN: पिछला पैटर्न

en: Previous post
hi_IN: पिछला पोस्ट

[ctx: Previous post link]
en: Prev <span class="screen-reader-text">Post: %title</span>
hi_IN: पिछला <span class="screen-reader-text">पोस्ट: %title</span>

[ctx: Previous post link]
en: Previous <span class="screen-reader-text">Post: %title</span>
hi_IN: पिछला <span class="screen-reader-text">पोस्ट: %title</span>

en: Previous:
hi_IN: पिछला:

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
hi_IN: छवि की पहले से संपादित प्रतियाँ नष्ट नहीं की जाएँगी।

en: Previously used
hi_IN: पहले इस्तेमाल किया गया

en: Price
hi_IN: क़ीमत

en: Price does not include any applicable taxes based on your billing address.
hi_IN: कीमत में आपके बिलिंग पते के आधार पर कोई भी लागू कर शामिल नहीं है।

en: Price:
hi_IN: क़ीमत

en: Price: %(price)s
hi_IN: कीमत: %(price)s

en: Price: %(price)s/year
hi_IN: कीमत: %(price)s/वर्ष

en: Prices do not include applicable taxes.
hi_IN: कीमतों में लागू टैक्स शामिल नहीं हैं.

en: Pricing Plan upgrade block
hi_IN: कीमत से जुड़ा प्लान अपग्रेड ब्लॉक

en: Primary
hi_IN: प्राथमिक

en: Primary Card
hi_IN: प्राथमिक कार्ड

en: Primary Menu
hi_IN: प्राथमिक मेनू

en: Primary Navigation
hi_IN: प्राथमिक नेविगेशन

en: Primary Site
hi_IN: प्राथमिक साइट

en: Primary card
hi_IN: प्राथमिक कार्ड

en: Primary site
hi_IN: प्राथमिक साइट

en: Prince Edward Island
hi_IN: प्रिंस एडवर्ड आइलैंड

en: Print
hi_IN: छापें

en: Print shipping labels
hi_IN: शिपिंग लेबल प्रिंट करें

en: Priority
hi_IN: प्राथमिकता

en: Priority 24/7 support from our expert team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से 24/7 प्रायोरिटी सहायता पाएं.

en: Priority 24/7 support from our expert team.
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से 24/7 प्रायोरिटी सहायता पाएं.

en: Priority 24/7 support from our expert team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से 24/7 प्रायोरिटी सहायता पाएं

en: Priority Support
hi_IN: प्राथमिकता सपोर्ट

en: Priority customer support
hi_IN: प्राथमिकता ग्राहक सहायता

en: Priority live chat support
hi_IN: प्राथमिकता वाली लाइव चैट सपोर्ट

en: Priority support
hi_IN: प्राथमिकता समर्थन

en: Priority support 24/7
hi_IN: प्रायॉरिटी सपोर्ट 24/7

en: Priority support if eligible
hi_IN: पात्र होने पर प्रायॉरिटी सपोर्ट

en: Privacy
hi_IN: गोपनीयता

en: Privacy Notice for California Users
hi_IN: कैलिफ़ोर्निया उपयोगकर्ताओं के लिए गोपनीयता सूचना

en: Privacy Policy
hi_IN: गोपनीयता नीति

en: Privacy Policy Guide
hi_IN: गोपनीयता नीति गाइड

en: Privacy Policy page updated successfully.
hi_IN: गोपनीयता नीति पृष्ठ सफलतापूर्वक अपडेट किया गया।

en: Privacy Settings
hi_IN: गोपनीयता सेटिंग

[ctx: Privacy Settings]
en: Policy Guide
hi_IN: नीति गाइड

[ctx: Privacy Settings]
en: Settings
hi_IN: सेटिंग्स

en: Privacy policy page
hi_IN: गोपनीयता नीति पृष्ठ

en: Private
hi_IN: निजी

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: निजी<span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: निजी <span class="count">(%s)</span>

en: Private domain registration and SSL certificate included for free
hi_IN: निजी डोमेन रजिस्ट्रेशन और SSL सर्टिफ़िकेट मुफ़्त में शामिल किए गए हैं

en: Private note
hi_IN: निजी नोट

en: Private: %s
hi_IN: निजी: %s

en: Privately Published
hi_IN: निजी रूप से प्रकाशित

en: Pro
hi_IN: प्रो

en: Proceed
hi_IN: आगे बढें

en: Process payments and prevent fraud
hi_IN: प्रक्रिया का भुगतान करें और धोखाधड़ी को रोकें

en: Processing
hi_IN: प्रसंस्करण

en: Processing order
hi_IN: ऑर्डर पर काम जारी है

en: Processing…
hi_IN: प्रोसेस किया जा रहा है...

en: Product
hi_IN: प्रॉडक्ट

en: Product (for WooCommerce stores)
hi_IN: उत्पाद (WooCommerce स्टोर के लिए)

en: Product Add-Ons
hi_IN: प्रॉडक्ट ऐड-ऑन्स

[ctx: Product Attribute]
en: Product %s
hi_IN: उत्पाद %s

en: Product Bundles
hi_IN: प्रॉडक्ट के बंडल

en: Product Category
hi_IN: प्रॉडक्ट की श्रेणी

en: Product Export
hi_IN: उत्पाद निर्यात

en: Product ID
hi_IN: उत्पाद आईडी

en: Product Import
hi_IN: उत्पाद आयात

en: Product Recommendations
hi_IN: प्रॉडक्ट से जुड़े सुझाव

en: Product Search
hi_IN: उत्पाद खोज

en: Product Title
hi_IN: प्रॉडक्ट्स शीर्षक

en: Product URL
hi_IN: उत्पाद यूआरएल

en: Product URL.
hi_IN: उत्पाद URL.

en: Product add-ons
hi_IN: प्रॉडक्ट ऐड-ऑन्स

en: Product categories
hi_IN: उत्पाद श्रेणियों

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
hi_IN: जिन उत्पाद श्रेणियों को कूपन लागू किया जाएगा, या "फिक्स्ड कार्ट डिस्काउंट" को लागू करने के लिए कार्ट में होने की आवश्यकता होगी।

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
hi_IN: जिन उत्पाद श्रेणियों पर कूपन लागू नहीं किया जाएगा, या "फिक्स्ड कार्ट डिस्काउंट" को लागू करने के लिए कार्ट में नहीं हो सकता।

en: Product content not found.
hi_IN: उत्पाद सामग्री नहीं मिली

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
hi_IN: प्रॉडक्ट का प्रदर्शन, क्रमबद्ध, और रिपोर्ट तब तक सटीक नहीं हो सकती जब तक कि यह खत्म न हो जाए। इसमें कुछ मिनट लगेंगे और पूरा होने पर यह सूचना: गायब हो जाएगी।

en: Product is invalid.
hi_IN: उत्पाद अमान्य हैं |

en: Product name
hi_IN: उत्पाद का नाम

en: Product on sale
hi_IN: बिक्री के लिए उत्पाद

en: Product price.
hi_IN: उत्पाद मुल्य

en: Product promotion
hi_IN: प्रोडक्ट प्रोत्साहन

en: Product quantity must be a positive float.
hi_IN: उत्पाद संख्या सकारात्मक होनी चाहिये |

en: Product restored
hi_IN: उत्पाद बहाल हो गया

en: Product shipping classes
hi_IN: उत्पाद शिपिंग वर्गों

en: Product slug is missing
hi_IN: उत्पाद स्लग मौजूद नहीं है

en: Product slug.
hi_IN: उत्पाद slug.

en: Product support
hi_IN: प्रॉडक्ट सपोर्ट

en: Product title
hi_IN: प्रॉडक्ट्स शीर्षक

en: Product type.
hi_IN: उत्पाद प्रकार.

en: Product variations
hi_IN: उत्पाद विविधताएं

en: Product(s)
hi_IN: उत्पाद

en: Products
hi_IN: प्रॉडक्ट्स

en: Products list
hi_IN: उत्पाद सूची

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
hi_IN: जिन उत्पादों को कूपन लागू किया जाएगा, या "फिक्स्ड कार्ट डिस्काउंट" को लागू करने के लिए कार्ट में होने की आवश्यकता है।

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
hi_IN: जिन उत्पादों को कूपन लागू नहीं किया जाएगा, या "फिक्स्ड कार्ट डिस्काउंट" को लागू करने के लिए कार्ट में नहीं हो सकता।

en: Professional
hi_IN: प्रोफ़ेशनल

en: Professional Email
hi_IN: प्रोफ़ेशनल ईमेल

en: Professional Email settings guide
hi_IN: प्रोफ़ेशनल ईमेल सेटिंग्स गाइड

en: Professional services
hi_IN: प्रोफ़ेशनल सेवाएं

en: Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल

en: Profile Picture
hi_IN: प्रोफ़ाइल चित्र

en: Profile updated.
hi_IN: प्रोफ़ाइल अपडेट किया गया.

en: Profiles and avatars are powered by Gravatar.
hi_IN: प्रोफ़ाइलें और अवतार, Gravatar की मदद से काम करते हैं.

en: Progress
hi_IN: प्रगति

en: Project duration varies based on the complexity of your needs.
hi_IN: प्रोजेक्ट की समय सीमा आपकी ज़रूरतों की जटिलता के आधार पर अलग-अलग हो सकती है.

en: Projects
hi_IN: परियोजनाएं

en: Promote on TikTok
hi_IN: TikTok पर प्रमोट करें

en: Prompt support from our expert, friendly Happiness team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट और फ़्रेंडली हैप्पीनेस टीम से तुरंत मदद पाएं

en: Prompt support from our expert, friendly Happiness team.
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट और फ़्रेंडली हैप्पीनेस टीम से तुरंत मदद पाएं.

en: Prompt-based content generation
hi_IN: प्रॉम्प्ट-आधारित कॉन्टेंट जनरेशन

en: Properties
hi_IN: विशेषताएँ

en: Protect
hi_IN: रक्षा

en: Protect Woo order and customer data
hi_IN: Woo ऑर्डर और ग्राहक के डेटा को सुरक्षित रखें

en: Protect your revenue stream and content
hi_IN: अपनी कमाई और कॉन्टेंट को सुरक्षित रखें

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
hi_IN: संरक्षित टिप्पणियाँ: कृपया टिप्पणियाँ देखने के लिए अपना पासवर्ड दर्ज करें।

en: Protected: %s
hi_IN: संरक्षित: %s

en: Proudly powered by WordPress
hi_IN: गर्व से वर्डप्रेस द्वारा संचालित

en: Provide a text label or use the default.
hi_IN: टेक्स्ट लेबल प्रदान करें या डिफ़ॉल्ट का उपयोग करें।

en: Provide your SSH, SFTP server credentials
hi_IN: अपना एसएसएच, एसएफटीपी सर्वर क्रेडेंशियल प्रदान करें

en: Provide your email address and we will send you a magic link to log in.
hi_IN: अपना ईमेल पता दें और हम आपको लॉग इन करने के लिए एक मैजिक लिंक भेजेंगे.

en: Provided type is not supported.
hi_IN: प्रदान किया गया प्रकार समर्थित नहीं है।

en: Province
hi_IN: प्रांत

en: Prykarpattia
hi_IN: प्राइकरपट्टिया

en: Public
hi_IN: सार्वजनिक

en: Public <span class="count">(%s)</span> | Public <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: पब्लिक <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: पब्लिक <span class="count">(%s)</span>

en: Public display name
hi_IN: सार्वजनिक प्रदशित नाम

en: Public facing and editor script handle. DEPRECATED: Use `script_handles` instead.
hi_IN: सार्वजनिक सामना और संपादक स्क्रिप्ट हैंडल। अस्वीकृत: इसके बजाय `script_handles` का उपयोग करें।

en: Public facing and editor script handles.
hi_IN: पब्लिक फेसिंग और एडिटर स्क्रिप्ट हैंडल।

en: Public facing and editor style handles.
hi_IN: पब्लिक फेसिंग और एडिटर स्टाइल हैंडल।

en: Public facing script handle. DEPRECATED: Use `view_script_handles` instead.
hi_IN: पब्लिक फेसिंग स्क्रिप्ट हैंडल. अस्वीकृत: इसके बजाय `view_script_handles` का उपयोग करें।

en: Public facing script handles.
hi_IN: सार्वजनिक सामने आने वाले स्क्रिप्ट हैंडल्स।

en: Public text domain.
hi_IN: सार्वजनिक टेक्स्ट डोमेन।

en: Public, Sticky
hi_IN: सार्वजनिक, अस्थिरचित्त

en: Public, open, and responsible
hi_IN: सार्वजनिक, खुला, और ज़िम्मेदार

en: Publicize
hi_IN: प्रचारित करें

en: Publicize your posts on Google+.
hi_IN: गूगल+ पर अपने पोस्टस को प्रचारित करें।

en: Publish
hi_IN: प्रकाशित करे

en: Publish <b>immediately</b>
hi_IN: <b>तुरंत</b> प्रकाशित करें

en: Publish Settings
hi_IN: प्रकाशित सेटिंग्स

en: Publish automatically on a chosen date.
hi_IN: चुनी गई तारीख पर स्वचालित रूप से प्रकाशित करें।

en: Publish on: %s
hi_IN: पर प्रकाशित: %s

en: Publish your posts as Path moments.
hi_IN: पाथ क्षणों के रूप में अपने पोस्ट को प्रकाशित करें।

en: Publish your posts on LinkedIn.
hi_IN: लिंक्डइन पर अपने पोस्टस प्रकाशित करें।

en: Publish your posts on Twitter
hi_IN: ट्विटर पर अपने पोस्ट प्रकाशित करें

en: Publish your posts to your Facebook wall or page.
hi_IN: आपके फेसबुक दीवार या पृष्ठ पर अपनी पोस्ट को प्रकाशित करें।

en: Publish:
hi_IN: प्रकाशित:

en: Published
hi_IN: प्रकाशित

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: प्रकाशित <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: प्रकाशित <span class="count">(%s)</span>

en: Published <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a>
hi_IN: प्रकाशित <span class="entry-date"><time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a>

en: Published by %s
hi_IN: %s द्वारा प्रकाशित

en: Published on: %s
hi_IN: %s :पर प्रकाशित

en: Published:
hi_IN: प्रकाशित:

en: Publishing
hi_IN: प्रकाशन

en: Publishing Post
hi_IN: पोस्ट प्रकाशित हो रहा हैं

en: Publishing Soon
hi_IN: शीघ्र प्रकाशित

en: Publishing failed.
hi_IN: प्रकाशन विफल रहा

en: Publishing…
hi_IN: पब्लिशिंग ...

en: Puducherry
hi_IN: पांडिचेरी

en: Puebla
hi_IN: प्यूब्ला

en: Puerto Plata
hi_IN: प्योर्टो प्लाटा

en: Puerto Rico
hi_IN: पोर्टो रीको

en: Pullquote citation text
hi_IN: पुलकोट उद्धरण टेक्स्ट

en: Pullquote text
hi_IN: पुलक्वोट टेक्स्ट

en: Punjab
hi_IN: पंजाब

en: Puno
hi_IN: पुणो

en: Punta Arenas
hi_IN: पंटा एरेनास

en: Puntarenas
hi_IN: पुंटारेनस

en: Purchase
hi_IN: खरीदना

en: Purchase Details
hi_IN: खरीदारी की जानकारी

en: Purchase a plan
hi_IN: कोई प्लान खरीदें

en: Purchase our %(planName)s plan at {{strong}}no extra cost{{/strong}}, and get access to all its features, plus the first year of your domain for free.
hi_IN: {{strong}}बिना किसी अतिरिक्त शुल्क{{/strong}} के हमारा %(planName)s प्लान खरीदें और इसकी सभी विशेषताओं के साथ-साथ डोमेन का पहला साल मुफ़्त पाएं.

en: Purchase single products or save big when you buy in bulk.
hi_IN: एकल उत्पाद खरीदें या बड़ी मात्रा में खरीदारी करते समय बड़ी बचत करें।

en: Purchased on an annual subscription
hi_IN: सालाना सब्सक्रिप्शन के तहत खरीदा गया

en: Purchases
hi_IN: ख़रीद

en: Purchases are currently disabled. Please {{a}}contact us{{/a}} to re-enable purchases.
hi_IN: फ़िलहाल खरीदारी बंद कर दी गई है. खरीदारियों को फिर से चालू करने के लिए कृपया {{a}}हमसे संपर्क करें{{/a}}.

en: Purchasing a one-year subscription to a WordPress.com plan gives you one year of access to your plan’s features and one year of a custom domain name.
hi_IN: एक WordPress.com प्लान के लिए एक साल की सदस्यता खरीदना आपको अपनी योजना की सुविधाओं और एक कस्टम डोमेन नाम के एक साल तक ऐक्सेस प्रदान करता है.

en: Purchasing a three-year subscription to a WordPress.com plan gives you three years of access to your plan’s features and one year of a custom domain name.
hi_IN: WordPress.com प्लान की तीन साल की सदस्यता लेने पर आपको तीन साल तक प्लान की सभी सुविधाओं का ऐक्सेस और एक साल के लिए कस्टम डोमेन का लाभ मिलता है.

en: Purchasing a two-year subscription to a WordPress.com plan gives you two years of access to your plan’s features and one year of a custom domain name.
hi_IN: WordPress.com प्लान की दो साल की सदस्यता लेने पर आपको दो साल तक प्लान की सभी सुविधाओं का ऐक्सेस और एक साल के लिए कस्टम डोमेन का लाभ मिलता है.

en: Purple
hi_IN: बैंगनी

en: Putrajaya
hi_IN: पुत्रजय

en: Putumayo
hi_IN: पुटुमायो

en: Pyongyang
hi_IN: प्योंगयांग

en: QR Code
hi_IN: क्यूआर कोड

en: QR code
hi_IN: क्यूआर कोड

en: Qalyubia
hi_IN: कलूबिया

en: Qatar
hi_IN: क़तर

en: Qena
hi_IN: क़ेना

en: Qinghai / 青海
hi_IN: किंघई / 青海

en: Qom (قم)
hi_IN: कोम (قم)

en: Qostanay
hi_IN: कोस्टनी

en: Qty
hi_IN: मात्रा

en: Quality
hi_IN: गुणवत्ता

en: Quantity
hi_IN: मात्रा

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
hi_IN: भंडार

en: Quarter
hi_IN: चौथाई वर्ष

en: Quebec
hi_IN: क्यूबेक

en: Queensland
hi_IN: क्वींसलैंड

en: Queretaro
hi_IN: क्यूरेटारो

en: Query block: Reload full page enabled
hi_IN: क्वेरी ब्लॉक: पूर्ण पेज पुनः लोड सक्षम

en: Query parameter not permitted: %s
hi_IN: प्रश्न प्राचल की अनुमति नहीं : %s

en: Query type
hi_IN: क्वेरी प्रकार

en: Querétaro
hi_IN: क्वेरेटारो

en: Questions?
hi_IN: सवाल?

en: Quetzaltenango
hi_IN: क्वेट्ज़ल्टेनांगो

en: Quezon
hi_IN: क्यूज़ोन

en: Quiché
hi_IN: क्विचे

en: Quick Draft
hi_IN: त्वरित प्रारूप

en: Quick Edit
hi_IN: त्वरित संपादित करें

en: Quick Start session
hi_IN: क्विक स्टार्ट सेशन

en: Quick Start sessions are no longer available for purchase
hi_IN: Quick Start सेशन अब खरीदारी के लिए उपलब्ध नहीं हैं

en: Quick and accurate spelling correction
hi_IN: तेज़ और सटीक स्पेलिंग सुधार

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
hi_IN: &#8220;%s&#8221; को त्वरित इनलाइन संपादित करे

en: Quick edit this comment inline
hi_IN: इस टिप्पणी को त्वरित इनलाइन संपादित करे

en: Quick links
hi_IN: क्विक लिंक्स

en: Quick&nbsp;Edit
hi_IN: त्वरित संपादित करें

en: Quickly create content that stands out
hi_IN: तेजी से ऐसा कॉन्टेंट बनाएं जो अलग दिखे

en: Quickly get up and running with a beautiful store theme and additional design options that you can easily make your own.
hi_IN: खूबसूरत स्टोर थीम और अतिरिक्त डिज़ाइन विकल्पों के साथ जल्दी से अपना स्टोर सेटअप करें और इसे अपने अंदाज़ में सजाएं.

en: Quindío
hi_IN: क्विंडियो

en: Quintana Roo
hi_IN: क्विंटाना रू

en: Quirino
hi_IN: क्विरिनो

en: Quizzes and certificates
hi_IN: क्विज़ और सर्टिफ़िकेट

en: Quote
hi_IN: उद्धरण

en: Quote citation
hi_IN: उद्धरण उद्धरण

en: Quotes
hi_IN: उद्धरण

en: Qyzylorda
hi_IN: क्य्ज्यलोर्दा

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
hi_IN: आर &#8212; 17 से अधिक उम्र के वयस्क दर्शकों के लिए आशयित(इंटेंडेड)

en: RELATED READING
hi_IN: संबंधित लेख

en: REST API
hi_IN: रेस्ट एपीआई

en: REST API Endpoint: %s
hi_IN: रेस्ट API एंडपॉइंट: %s

en: REST API Response: (%1$s) %2$s
hi_IN: REST API प्रतिक्रिया: (%1$s) %2$s

en: REST API availability
hi_IN: REST API उपलब्धता

en: REST API enabled?
hi_IN: REST एपीआई सक्षम?

en: REST API routes must be registered on the %1$s action. Instead route '%2$s' with namespace '%3$s' was not registered on this action.
hi_IN: REST API मार्गों को %1$s कार्रवाई के साथ पंजीकृत किया जाना चाहिए। इसके बजाय रूट '%2$s' नेमस्पेस '%3$s' के साथ इस क्रिया में पंजीकृत नहीं है।

en: REST base route for the post type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार के लिए रेस्ट (REST) आधार मार्ग।

en: REST base route for the taxonomy.
hi_IN: संसाधन के लिए REST आधार मार्ग।

en: REST search handlers must extend the %s class.
hi_IN: रेस्ट (REST) सर्च हैंडलर को %s क्लास का विस्तार करना चाहिए।

en: RSS Address
hi_IN: RSS पता

en: RSS Error:
hi_IN: आरएसएस त्रुटि:

en: RSS Feed
hi_IN: आरएसएस फ़ीड

en: RSS URL
hi_IN: आरएसएस यूआरएल

[ctx: RSS block display setting]
en: Grid view
hi_IN: ग्रिड व्यू

[ctx: RSS block display setting]
en: List view
hi_IN: सूची दृश्य

en: RTL Language Support
hi_IN: आरटीएल भाषा सपोर्ट

en: Radial
hi_IN: रेडियल

en: Radius
hi_IN: त्रिज्या

en: Ragusa
hi_IN: रागुसा

en: Rainy River
hi_IN: रैनी रिवर

en: Rajasthan
hi_IN: राजस्थान

en: Rajbari
hi_IN: राजबाड़ी

en: Rajshahi
hi_IN: राजशाही

en: Rakai
hi_IN: रकाई

en: Random
hi_IN: क्रमरहित

en: Random Order
hi_IN: क्रमरहित रूप में

en: Randomize colors
hi_IN: रंगों को यादृच्छिक करें

en: Randomize suggested headers
hi_IN: सुझाव हेडर अनियमित करें

en: Randomize uploaded headers
hi_IN: अपलोड हेडर अनियमित करें

en: Randomizing suggested headers
hi_IN: सुझाव हेडर अनियमित हो रहे हैं

en: Randomizing uploaded headers
hi_IN: अपलोडेड हेडर अनियमित हो रहे हैं

en: Rangamati
hi_IN: रंगमती

en: Range display
hi_IN: रेंज डिस्प्ले

en: Rangoon
hi_IN: रंगून

en: Rangpur
hi_IN: रंगपुर

en: Rank well in search with built-in search engine optimization tools.
hi_IN: बिल्ट-इन सर्च इंजन ऑप्टिमाइज़ेशन टूल्स के साथ, खोज नतीजों में अपनी साइट की रैंक बढ़ाएं.

en: Rankin Inlet
hi_IN: रैनकिन इनलेट

en: Ranong
hi_IN: रानॉन्ग

en: Rapti
hi_IN: राप्ती

en: Rarotonga
hi_IN: रारोटोंगा

en: Ratchaburi
hi_IN: रत्चबुरी

en: Rate
hi_IN: रेटरेट

en: Rate Jetpack on WordPress.org
hi_IN: वर्डप्रेस.org पर जेटपैक को रेट करें

en: Rate&hellip;
hi_IN: रेट&hellip;

en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
hi_IN[0]: %2$s ग्राहक मूल्यांकन पर आधारित 5 में से %1$s माप किया गया
hi_IN[1]: %2$s ग्राहक मूल्यांकन पर आधारित 5 में से %1$s माप किया गया

en: Rating
hi_IN: रेटिंग

en: Ratings
hi_IN: रेटिंग

en: Ravenna
hi_IN: रावेना

en: Raw size value must be a string, integer, or float.
hi_IN: रॉ साइज़ मान को स्ट्रिंग, पूर्णांक या फ्लोट में होना चाहिए।

en: Rayong
hi_IN: रेयॉन्ग

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
hi_IN: रज़ावी खुरासान (خراسان رضوی)

en: Razgrad
hi_IN: रेज़ग्राड

en: Re-adding...
hi_IN: पुनः जोड़ रहा है ...

en: Re-enter new password
hi_IN: नया कूटशब्द पुनः टाइप करें

en: Reach and grow your audience with a newsletter and earn with paid subscriptions, gated content options, and one-time offerings.
hi_IN: न्यूज़लेटर के साथ अपने दर्शकों तक पहुंचें और उन्हें बढ़ाएं और सशुल्क सदस्यता, गेटेड सामग्री विकल्प और एकमुश्त पेशकश के साथ कमाई करें।

en: Reach your recipients’ primary inbox
hi_IN: अपने प्राप्तकर्ताओं के प्राथमिक इनबॉक्स तक पहुंचें

en: Read More
hi_IN: अधिक पढ़ें

en: Read all reviews
hi_IN: सारी समीक्षाएँ पढ़ें

en: Read article
hi_IN: लेख पढ़ें

en: Read more
hi_IN: और पढ़े

en: Read more.
hi_IN: अधिक पढ़ें।

en: Read more...
hi_IN: और पढ़ें

en: Read posts, even offline
hi_IN: पोस्ट पढ़ें, ऑफ़लाइन भी

en: Read the rest of this entry &rarr;
hi_IN: इस एंट्री का बाकी हिस्सा पढ़ें →

en: Reader
hi_IN: रीडर

en: Reading
hi_IN: पठन

en: Reading Settings
hi_IN: रीडिंग सेटिंग्स

en: Reading time
hi_IN: पढ़ने का समय

en: Ready to start selling something awesome?
hi_IN: क्या कुछ बहुत अच्छा बेचने के लिए तैयार है?

en: Ready to upgrade?
hi_IN: अपग्रेड करने के लिए तैयार हैं?

en: Real Estate
hi_IN: रियल एस्टेट

en: Real Estate Agent
hi_IN: रियल एस्टेट प्रतिनिधि

en: Real time full-site backup/restore
hi_IN: रीयल टाइम फुल-साइट बैकअप/रिस्टोर

en: Real-time analytics in your dashboard
hi_IN: आपके डैशबोर्ड में रीयल-टाइम एनालिटिक्स

en: Real-time backups
hi_IN: रियल-टाइम बैकअप

en: Real-time backups (as you edit)
hi_IN: रीयल-टाइम बैकअप (जैसे आप संपादित करते हैं)

en: Real-time backups and activity logs
hi_IN: रियल-टाइम बैकअप और गतिविधि लॉग

en: Real-time backups and one-click restores
hi_IN: रीयल-टाइम बैकअप और एक क्लिक में होने वाले रीस्टोर

en: Real-time backups of your entire site and database with unlimited secure storage. {{link}}Learn more{{/link}}.
hi_IN: आपकी पूरी साइट और डेटाबेस का रियल-टाइम बैकअप, अनलिमिटेड सुरक्षित स्टोरेज के साथ. {{link}}ज़्यादा जानें{{/link}}.

en: Real-time cloud backups
hi_IN: रीयल-टाइम क्लाउड बैकअप

en: Real-time data on visitors, likes, and comments
hi_IN: विज़िटर्स, लाइक्स और कमेंट्स पर रियल-टाइम डेटा

en: Real-time malware scanning
hi_IN: रीयल-टाइम मैलवेयर स्कैनिंग

en: Real-time security scans
hi_IN: रियल-टाइम वाले सुरक्षा स्कैन

en: Realtime help and guidance from professional WordPress experts.
hi_IN: प्रोफ़ेशनल WordPress एक्सपर्ट्स से रियल-टाइम मदद और सलाह पाएं.

en: Reason for failure
hi_IN: असफलता का कारण

en: Reassign the deleted user's posts and links to this user ID.
hi_IN: हटाये गये उपयोगकर्ता के पोस्टस और लिंक्स इस उपयोगकर्ता को आवंटित करें ।

en: Recalculate
hi_IN: पुनः गणना करें

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
hi_IN: योग पुनर्परिकलन किया जाए? यह ग्राहकों के देश (या स्टोर आधार देश) के आधार पर कर की गणना करेगा और योग को अद्यतन।

en: Receipt
hi_IN: रसीद

en: Receipt ID
hi_IN: रसीद आईडी (ID)

en: Receipt ID:
hi_IN: रसीद आईडी:

en: Receipt Type:
hi_IN: रसीद के प्रकार:

en: Receive a custom-designed website
hi_IN: आपकी ज़रूरत के हिसाब से डिज़ाइन की गई वेबसाइट पाएं

en: Receive your finished site in %d business days or less!
hi_IN: %d व्यावसायिक दिनों या उससे कम समय में अपनी तैयार साइट पाएं!

en: Recent Comments
hi_IN: हाल ही की टिप्पणियाँ

en: Recent Posts
hi_IN: हाल के पोस्ट

en: Recent Product Reviews
hi_IN: हालिया उत्पाद समीक्षा

en: Recent Updates
hi_IN: हाल के अद्यतन

en: Recently Published
hi_IN: हाल ही में प्रकाशित

en: Recently updated
hi_IN: जिनका हाल ही में अद्यतन हुआ

en: Recife
hi_IN: रेसिफ़

en: Recipient(s)
hi_IN: प्राप्तकर्ता

en: Recommend add-ons
hi_IN: एड-ऑन्स का सुझाव दें

en: Recommend additional products to customers based on their purchase history.
hi_IN: ग्राहकों को उनके खरीदारी के इतिहास के आधार पर अतिरिक्त प्रॉडक्ट्स के सुझाव दें.

en: Recommended
hi_IN: अनुशंसित(रेकमेंडेड)

en: Recommended endings
hi_IN: सुझाई गई एंडिंग्स

en: Recommended for e‑commerce stores, news and membership sites, forums, and other active sites.
hi_IN: ई-कॉमर्स की दुकानों, समाचार और सदस्यता साइटों, मंचों, और अन्य सक्रिय स्थलों के लिए अनुशंसित।

en: Reconnect
hi_IN: पुन: कनेक्ट करें

en: Reconnecting…
hi_IN: पुन: कनेक्ट कर रहा है ...

en: Recover your WordPress.com account
hi_IN: अपना WordPress.com अकाउंट रिकवर करें

en: Recovery Mode &#8212; %s
hi_IN: रिकवरी मोड &#8212; %s

en: Recovery Mode not initialized.
hi_IN: पुनर्प्राप्ति मोड प्रारंभ नहीं हुआ।

en: Recovery key expired.
hi_IN: पुनर्प्राप्ति कुंजी समाप्त हो गई।

en: Recurring payments
hi_IN: नियमित भुगतान

en: Recurring total
hi_IN: दोहराए जाने वाली कुल कीमत

en: Recurring totals
hi_IN: दोहराए जाने वाली कुल कीमत

en: Red
hi_IN: लाल

en: Red Sea
hi_IN: लाल सागर

en: Redirect a Site
hi_IN: कोई साइट रीडायरेक्ट करें

en: Redirect to current URL
hi_IN: वर्तमान URL पर रीडायरेक्ट करें

en: Redirect {{strong}}%(domain)s{{/strong}} to this domain
hi_IN: {{strong}}%(domain)s{{/strong}} को इस डोमेन पर रीडायरेक्ट करें

en: Redirecting to PayPal…
hi_IN: PayPal पर रीडायरेक्ट किया जा रहा है...

en: Redirecting to payment partner…
hi_IN: भुगतान पार्टनर को रीडायरेक्ट किया जा रहा है...

en: Redo
hi_IN: फिर करें

en: Redo your last undo.
hi_IN: अपने पिछले पूर्ववत को फिर से करें।

en: Reduce cart abandonment and increase sales with a fast, low-friction checkout.
hi_IN: तेज़ और आसान चेकआउट से कार्ट अधूरा छोड़ने के मामलों को कम करें और बिक्री बढ़ाएं.

en: Reduce image sizes with Image Guide
hi_IN: इमेज गाइड की मदद से इमेज साइज़ कम करें

en: Refer a friend
hi_IN: एक मित्र को संदर्भ करें

en: Reference Number
hi_IN: रेफ़रेंस नंबर

en: Referral checkout
hi_IN: रेफ़रल चेकआउट

en: Referral programs
hi_IN: रेफ़रल प्रोग्राम

en: Referring products to your own company is not allowed and against our {{a}}terms of service{{/a}}.
hi_IN: आप अपनी कंपनी को प्रोडक्ट्स रेफ़र नहीं कर सकते, यह हमारी {{a}}सेवा की शर्तों{{/a}} के ख़िलाफ़ है.

en: Refund ID.
hi_IN: प्रत्यर्पण आई डी

en: Refund reason.
hi_IN: रिफंड का कारण।

en: Refund total.
hi_IN: रिफंड कुल।

en: Refundable within %s days. No questions asked.
hi_IN: %s दिनों में रिफ़ंड किया जा सकता है. कोई सवाल नहीं पूछा गया.

en: Refundable within <b>%s days</b>
hi_IN: <b>%s दिनों</b> में रिफ़ंड किया जा सकता है

en: Refunded To
hi_IN: को शुल्क वापस की गई है

en: Reggio Calabria
hi_IN: रेजियो कैलाब्रिया

en: Reggio Emilia
hi_IN: रेगियो एमिलिया

en: Regina
hi_IN: रेजिना

en: Region
hi_IN: क्षेत्र

en: Register
hi_IN: पंजीकृत करे

en: Register %(domain)s
hi_IN: %(domain)s को रजिस्टर करें

en: Register Now
hi_IN: रजिस्टर करे

en: Register this domain
hi_IN: इस डोमेन को रजिस्टर करें

en: Registering a domain name requires valid contact information. Privacy Protection is included for all eligible domains to protect your personal information.
hi_IN: कोई डोमेन नेम रजिस्टर करने के लिए मान्य संपर्क जानकारी आवश्यक है. आपकी व्यक्तिगत जानकारी की सुरक्षा के लिए सभी योग्य डोमेनों में गोपनीयता सुरक्षा शामिल है.

en: Registration and auto-renew
hi_IN: पंजीकरण और स्वतः नवीनीकरण

en: Registration complete. Please check your email, then visit the <a href="%s">login page</a>.
hi_IN: पंजीकरण पूर्ण। कृपया अपना ईमेल देखें, फिर <a href="%s"> लॉगिन पृष्ठ </a> पर जाएं।

en: Registration confirmation will be emailed to you.
hi_IN: पंजीकरण की पुष्टि करने के लिए आपको ईमेल किया जाएगा।

en: Registration date for the user.
hi_IN: संसाधन के पंजीकरण की तारीख।

en: Registration number
hi_IN: रजिस्ट्रेशन संख्या

en: Región Metropolitana de Santiago
hi_IN: क्षेत्र मेट्रोपोलिटाना डी सैंटियागो

en: Regular and subscription prices should be equal
hi_IN: नियमित और सदस्यता की कीमतें समान होनी चाहिए

en: Rel attribute
hi_IN: रिले विशेषता

en: Related Items
hi_IN: संबंधित आइटम

en: Related guides
hi_IN: संबंधित गाइड

en: Related posts
hi_IN: संबंधित पोस्टस

en: Related products
hi_IN: संबंधित उत्पाद

en: Relationship
hi_IN: संबंध

en: Relative to parent font size (em)
hi_IN: मूल फ़ॉन्ट आकार (ईएम) के सापेक्ष

en: Relative to root font size (rem)
hi_IN: रूट फ़ॉन्ट आकार(rem) के सापेक्ष

en: Release Date
hi_IN: रिलीज़ तारीख

en: Released: %d.
hi_IN: जारी: %d.

en: Relevance
hi_IN: प्रासंगिकता

en: Relizane
hi_IN: रिलिज़ेन

en: Reload full page
hi_IN: पूरा पेज पुनः लोड करें

en: Reload the full page—instead of just the posts list—when visitors navigate between pages.
hi_IN: जब विज़िटर पेजेस के बीच नेविगेट करते हैं तो केवल पोस्ट सूची के बजाय पूरा पेज पुनः लोड करें।

en: Rely on ultra-fast site speeds, from any location on earth.
hi_IN: धरती पर किसी भी जगह से, अपनी साइट की अल्ट्रा-फास्ट स्पीड पर भरोसा करें.

en: Rely on ultra-fast site speeds, just about anywhere on Earth.
hi_IN: दुनिया भर में आप चाहे जहां भी हों, हमारी अल्ट्रा-फ़ास्ट साइट स्पीड हमेशा आपके साथ है.

en: Rely on ultra-fast site speeds, just about anywhere on earth.
hi_IN: दुनिया में आप चाहे जहां भी हों, हमारी अल्ट्रा-फ़ास्ट साइट स्पीड हमेशा आपके साथ है.

en: Remember Me
hi_IN: मुझे याद रखें

en: Remember me
hi_IN: मुझे याद रखें

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
hi_IN: कार्य पूरा होने पर अपडेट प्रोफ़ाइल बटन क्लिक करना याद रखें।

en: Remember to confirm your email address
hi_IN: अपने ईमेल पते की पुष्टि करना न भूलें

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
hi_IN: याद रखें, एक बार आपकी साइट हटने के बाद पुनःस्थापित नहीं हो पायेगी।

en: Remind me later
hi_IN: मुझे बाद में याद दिलाओ

en: Remote Jobs
hi_IN: रिमोट जॉब्स

en: Remove
hi_IN: हटाएँ

en: Remove %s
hi_IN: %s हटा दें

en: Remove %s from cart
hi_IN: %s को कार्ट से निकालें

en: Remove Background Image
hi_IN: पृष्ठभूमि छवि हटाये

en: Remove Control Point
hi_IN: नियंत्रण बिंदु निकालें

en: Remove Header Image
hi_IN: शीर्षक छवि को निकालें

en: Remove Image
hi_IN: चित्र हटाए

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
hi_IN: मेन्यू आइटम को हटाएं: %1$s (%2$s)

en: Remove Selected Items
hi_IN: चयनित आइटम को हटा दें

en: Remove Site Icon
hi_IN: साइट आइकान को हटाएँ

en: Remove Subscriptions
hi_IN: सदस्यताएं हटाएं

en: Remove Users from Site
hi_IN: साइट से उपयोगकर्ताओं को हटाये

en: Remove WordPress.com ads
hi_IN: WordPress.com के विज्ञापन हटाएं

en: Remove WordPress.com branding
hi_IN: WordPress.com ब्रांडिंग हटाएं

en: Remove a link.
hi_IN: कड़ी हटाये।

en: Remove ads from your site with the No Ads add-on
hi_IN: बिना विज्ञापन वाले ऐड-ऑन के साथ अपनी साइट से विज्ञापन हटाएं

en: Remove all colors
hi_IN: सभी रंग हटा दें

en: Remove all custom shadows
hi_IN: सभी कस्टम छायाएं हटाएं

en: Remove all gradients
hi_IN: सभी ग्रेडिएंट हटाएं

en: Remove audio source
hi_IN: ऑडियो स्रोत को हटाएँ

en: Remove caption
hi_IN: कैप्शन हटाएं

en: Remove citation
hi_IN: उद्धरण हटाएं

en: Remove color: %s
hi_IN: रंग हटाएं: %s

en: Remove coupon
hi_IN: कूपन हटाएं

en: Remove featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित छवि को हटाएँ

en: Remove font size presets
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार प्रीसेट हटाएँ

en: Remove from cart
hi_IN: कार्ट से निकालें

en: Remove image
hi_IN: चित्र हटाए

en: Remove item
hi_IN: आइटम को हटा दें

en: Remove link
hi_IN: कड़ी हटायें

en: Remove payment method filter
hi_IN: भुगतान के तरीकों वाला फ़िल्टर हटाएं

en: Remove personal data from orders on request
hi_IN: अनुरोध पर आदेश से व्यक्तिगत डेटा निकालें

en: Remove poster image
hi_IN: पोस्टर छवि को हटाएँ

en: Remove shadow
hi_IN: छाया हटाएँ

en: Remove the friction from checkout by giving your customers multiple ways to pay.
hi_IN: अपने ग्राहकों को भुगतान के कई अलग-अलग विकल्प दें और चेकआउट आसान बनाएं.

en: Remove the selected block(s).
hi_IN: चुनें हुए खंड हटाएँ।

en: Remove this URL
hi_IN: इस यूआरएल को निकालें

en: Remove track
hi_IN: ट्रैक हटाएं

en: Remove video source
hi_IN: वीडियो स्रोत को हटाएँ

en: Removed
hi_IN: निकाला गया

en: Removed %s.
hi_IN:  %s हटाया गया।

en: Removing %1$s manually will cause PHP warnings. Use the %2$s filter instead.
hi_IN: %1$s को खुद हटाने पर PHP चेतावनियाँ आएंगी। इसके बजाए %2$s फिल्टर का प्रयोग करें।

en: Removing and Reusing
hi_IN: हटाए और पुनर्प्रयोग

en: Removing...
hi_IN: हटा जा रहा है...

en: Removing…
hi_IN: हटाया जा रहा है...

en: Rename
hi_IN: नाम बदलें

en: Rename pattern
hi_IN: पैटर्न का नाम बदलें

en: Renamed Navigation Menu
hi_IN: नेविगेशन मेनू का नाम बदला गया

en: Render response in a particular format.
hi_IN: विशेष प्रारूप में प्रतिक्रिया प्रस्तुत करें।

en: Renew
hi_IN: नवीकरण

en: Renew all
hi_IN: सभी को रिन्यू करें

en: Renew now your %s plan
hi_IN: अपनी %s प्लान को नवीनीकृत करें

en: Renew plan
hi_IN: प्लान रिन्यू करें

en: Renew your %1$s plan for <b>%2$s for 2 years</b> to keep your features and ensure your site keeps looking its best.
hi_IN: अपनी सुविधाओं को बनाए रखने और यह सुनिश्चित करने के लिए कि आपकी साइट सर्वोत्तम बनी रहे, अपने %1$s प्लान को <b>%2$s में 2 वर्षों के लिए नवीनीकृत करें</b>।

en: Renew your %1$s plan for <b>%2$s for 3 years</b> to keep your features and ensure your site keeps looking its best.
hi_IN: अपनी सुविधाओं को बनाए रखने और यह सुनिश्चित करने के लिए कि आपकी साइट सर्वश्रेष्ठ बनी रहे, अपने %1$s प्लान को <b>%2$s में 3 वर्षों के लिए नवीनीकृत करें</b>।

en: Renew your %1$s plan for <b>%2$s for a month</b> to keep your features and ensure your site keeps looking its best.
hi_IN: अपनी सुविधाओं को बनाए रखने और यह सुनिश्चित करने के लिए कि आपकी साइट सर्वोत्तम बनी रहे, अपनी %1$s योजना को <b>%2$s में एक महीने के लिए</b> नवीनीकृत करें।

en: Renew your %1$s plan for <b>%2$s for a year</b> to keep your features and ensure your site keeps looking its best.
hi_IN: अपनी सुविधाओं को बनाए रखने और यह सुनिश्चित करने के लिए कि आपकी साइट सर्वोत्तम दिखती रहे, अपनी %1$s योजना को <b>%2$s में एक वर्ष के लिए</b> नवीनीकृत करें।

en: Renew your %1$s plan for <b>%2$s</b> to keep your features and ensure your site keeps looking its best.
hi_IN: अपनी सुविधाओं को बनाए रखने और यह सुनिश्चित करने के लिए कि आपकी साइट सर्वोत्तम बनी रहे, अपनी %1$s योजना को <b>%2$s</b> के लिए नवीनीकृत करें।

en: Renew your products together
hi_IN: अपने प्रॉडक्ट्स को साथ में रिन्यू करें

en: Renewal
hi_IN: रिन्यूअल

en: Renewal Problem
hi_IN: नवीकरण समस्या

en: Renews at %s
hi_IN: %s में रिन्यू होगा

en: Renews at: %s /year
hi_IN: नवीनीकरण मूल्य: %s प्रति वर्ष

en: Renews every month
hi_IN: हर महीने रिन्यू होता है

en: Renews every three years
hi_IN: हर तीन साल में रिन्यू होता है

en: Renews every two years
hi_IN: हर दो साल में रिन्यू होता है

en: Renews every year
hi_IN: हर साल रिन्यू होता है

en: Renews for %(cost)s per year
hi_IN: हर साल %(cost)s में रिन्यू होता है

en: Renews for %(cost)s {{small}}/year{{/small}}
hi_IN: %(cost)s {{small}} के लिए/साल{{/small}} रिन्यू होता है

en: Renews for %(renewalPrice)s/year
hi_IN: %(renewalPrice)s प्रति वर्ष पर नवीनीकृत होगा

en: Renews for %(renewalPrice)s/year after %(numberOfYears)d years
hi_IN: %(numberOfYears)d साल बाद %(renewalPrice)s प्रति वर्ष पर नवीनीकृत होगा

en: Renews in one year at: %(cost)s {{small}}/year{{/small}}
hi_IN: यह एक साल बाद रिन्यू होगा: %(cost)s {{small}}/वर्ष{{/small}}

en: Reorder
hi_IN: पुन: व्यवस्थित करें

en: Reorder menu items
hi_IN: मेनू आइटमों का क्रम बदलें

en: Reorder mode closed
hi_IN: मेनू आइटमों का क्रम बदलने की प्रणालि बंद है

en: Reorder mode enabled
hi_IN: मेनू आइटमों का क्रम बदलने की प्रणालि चालू है

en: Reorder widgets
hi_IN: विजेट्स पुन: व्यवस्थित करें

en: Repair any security issues found on your site with just a single click.
hi_IN: सिर्फ़ एक ही क्लिक से अपनी साइट की सुरक्षा से जुड़ी सभी समस्याओं को ठीक करें.

en: Repeat
hi_IN: दोहराए

en: Repeat Background Image
hi_IN: पृष्ठभूमि छवि दोहराएँ

[ctx: Repeat Image]
en: Repeat
hi_IN: पुनरावृत्ति

en: Repeat New Password
hi_IN: नया कूटशब्द दोहराए

en: Repeat Password
hi_IN: कूटशब्द दोहराए

en: Repeated background
hi_IN: दोहराई गई पृष्ठभूमि

en: Replace
hi_IN: बदलें

en: Replace IP addresses (A records) of your domain to use the following values:
hi_IN: निम्न वैल्यू का इस्तेमाल करने के लिए अपने डोमेन के IP पते (A रिकॉर्ड्स) बदलें:

en: Replace IP addresses (A records) of your subdomain to use the following values:
hi_IN: यहां दी गई वैल्यू का इस्तेमाल करने के लिए अपने सबडोमेन के IP पते (A रिकॉर्ड्स) बदलें:

en: Replace all the name servers of your domain to use the following values:
hi_IN: निम्न वैल्यू का इस्तेमाल करने के लिए अपने डोमेन के सभी नेम सर्वर बदलें:

en: Replace audio
hi_IN: ऑडियो बदलें

en: Replace image
hi_IN: छवि बदलें

en: Replace the "www" CNAME record of your domain to use the following values:
hi_IN: निम्न वैल्यू का इस्तेमाल करने के लिए अपने डोमेन के "www" CNAME रिकॉर्ड बदलें:

en: Replace video
hi_IN: विडियो बदलें

en: Reply
hi_IN: प्रतिक्रिया

en: Reply added successfully.
hi_IN: उत्तर सफलतापूर्वक जोड़ा गया।

en: Reply to %s
hi_IN: %s का जवाब दें

en: Reply to A WordPress Commenter
hi_IN: एक वर्डप्रेस टिप्पणीकार को उत्तर दें

en: Reply to Comment
hi_IN: टिप्पणी का जवाब दें

en: Reply to this comment
hi_IN: इस टिप्पणी का उत्तर  दे.

en: Report %s
hi_IN: %s की शिकायत करें

en: Report period.
hi_IN: सूचना अवधि

en: Request added successfully.
hi_IN: अनुरोध सफलतापूर्वक जोड़ा गया।

en: Request data deletion
hi_IN: डेटा हटाने का अनुरोध करें

en: Request data export
hi_IN: डेटा निर्यात का अनुरोध करें

en: Requested
hi_IN: अनुरोधित

en: Requester
hi_IN: अनुरोधकर्ता

en: Require approval step when optimizing existing media.
hi_IN: मौजूदा मीडिया को अनुकूलित करते समय स्वीकृति चरण आवश्यक है।

en: Required
hi_IN: अपेक्षित

en: Required PHP version
hi_IN: आवश्यक PHP संस्करण

en: Required WordPress version
hi_IN: आवश्यक वर्डप्रेस संस्करण

en: Required and recommended modules are installed
hi_IN: आवश्यक और अनुशंसित मॉड्यूल स्थापित हैं

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
hi_IN: आवश्यक क्षेत्र(फ़ील्ड) पर संकेत दिए हैं; बाकी वैकल्पिक हैं। प्रोफ़ाइल जानकारी तब ही प्रदर्शित की जाएगी जब आपका विषय(थीम) ऐसा करने के लिए सेट किया गया हो।

en: Required fields are marked %s
hi_IN: आवश्यक फ़ील्ड चिह्नित हैं %s

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
hi_IN: इसका सच होना अनिवार्य हैं क्योंकि संशोधन कचरे का समर्थन नहीं करती ।

en: Required to be true, as terms do not support trashing.
hi_IN: यह सच होना अनिवार्य है, क्योंकि मामले इसे मिटाने का समर्थन नहीं करते हैं |

en: Required to be true, as users do not support trashing.
hi_IN: उन हटाने का समर्थन नहीं करते, सच करने के लिए आवश्यक है।

en: Required to create an Application Password, but not to update the user.
hi_IN: एप्लिकेशन पासवर्ड बनाने के लिए आवश्यक है, लेकिन उपयोगकर्ता को अपडेट करने के लिए नहीं।

en: Required?
hi_IN: अपेक्षित

en: Requirements
hi_IN: आवश्यकताएं

en: Requirements Not Met
hi_IN: जरूरतें पूरी नहीं कि गईं

en: Requires downgrade
hi_IN: डाउनग्रेड करना आवश्यक है

en: Resend
hi_IN: पुन: भेजें

en: Resend Email
hi_IN: पुन: ईमेल भेजें

en: Resend confirmation requests
hi_IN: पुष्टिकरण अनुरोध पुनः भेजें

en: Resend email
hi_IN: पुन: ईमेल भेजें

en: Resend new order notification
hi_IN: नयी आर्डर सूचना पुनः भेजें

en: Reset
hi_IN: रीसेट

en: Reset %s
hi_IN: रीसेट करे %s

en: Reset Image
hi_IN: रिसेट छवि

en: Reset Password
hi_IN: कूटशब्द रिसेट करे

en: Reset all
hi_IN: सब रीसेट करें

en: Reset colors
hi_IN: रंग रीसेट करें

en: Reset font size presets
hi_IN: फ़ॉन्ट आकार प्रीसेट रीसेट करें

en: Reset gradient
hi_IN: ग्रेडिएंट रीसेट करें

en: Reset my password
hi_IN: मेरा पासवर्ड रीसेट करें

en: Reset password
hi_IN: पासवर्ड बदले

en: Reset search
hi_IN: खोज को रीसेट करें

en: Reset styles
hi_IN: शैली को रीसेट करें

en: Reset template: %s
hi_IN: टेम्प्लेट रीसेट करें: %s

en: Reset the styles to the theme defaults
hi_IN: शैलियों को थीम डिफ़ॉल्ट पर रीसेट करें

en: Reset the template
hi_IN: टेम्पलेट को रीसेट करें

en: Reset to default and clear all customizations?
hi_IN: डिफ़ॉल्ट पर रीसेट करें और सभी अनुकूलन साफ़ करें?

en: Reset to defaults
hi_IN: डिफ़ॉल्ट पर रीसेट

en: Resize for smaller devices
hi_IN: छोटे उपकरणों के लिए आकार बदलें

en: Resolute
hi_IN: रेसोलुट

en: Resolution
hi_IN: रिज़ॉल्यूशन

en: Resolve Block
hi_IN: ब्लॉक को सही करें

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
hi_IN: संसाधन नहीं बनाया जा सकता। 'आदेश' और 'नाम' मौजूद हैं यह सुनिश्चित करने के लिए जाँच करें।

en: Resources
hi_IN: रिसोर्स

en: Response
hi_IN: प्रतिक्रिया

en: Response to %s
hi_IN: %s का जवाब

en: Responses
hi_IN: प्रतिक्रियाएँ

en: Responses to %s
hi_IN: %s के प्रतिक्रियाएँ

en: Responsive Layout
hi_IN: अनुक्रियाशील(रेस्पोन्सिव) लेआऊट

en: Rest easy knowing that your site is isolated from others for added security and performance.
hi_IN: निश्चिंत रहें कि आपकी साइट की सुरक्षा और परफॉर्मेंस के लिए, इसे अन्य साइट्स से अलग रखा गया है.

en: Restart
hi_IN: पुनः आरम्भ करें

en: Restaurants
hi_IN: रेस्टोरेंट्स

en: Restore
hi_IN: पुनर्स्थापना

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
hi_IN: ट्रैश से  &#8220;%s&#8221; को पुनर्स्थापित करे

en: Restore Original Header Image
hi_IN: मूल शीर्ष छवि को पुनर्स्थापित करें

en: Restore Original Image
hi_IN: मूल छवि बहाल करें

en: Restore This Autosave
hi_IN: यह स्वत: सहेजना पुनर्स्थापित

en: Restore This Revision
hi_IN: इस संशोधन को पुनर्स्थापित करें

en: Restore from Trash
hi_IN: ट्रैश से पुनर्स्थापित करें

en: Restore image
hi_IN: छवि बहाल करें

en: Restore last draft
hi_IN: पिछला प्रारूप पुनर्स्थापित करें

en: Restore original image
hi_IN: मूल छवि बहाल करें

en: Restore the backup
hi_IN: बैकअप पुर्नस्थापित करें।

en: Restore this comment from the Trash
hi_IN: कचरा पेटी से इस आइटम को पुनर्स्थापित करें

en: Restore this comment from the spam
hi_IN: स्पैम से इस टिप्पणी को पुनर्स्थापित करे

en: Restore this item from the Trash
hi_IN: कचरा पेटी से इस आइटम को पुनर्स्थापित करें

en: Restore your site from any available backup with a single click.
hi_IN: साइट को किसी भी उपलब्ध बैकअप से एक ही क्लिक में रीस्टोर करें.

en: Restore your site in one click from desktop or mobile
hi_IN: डेस्कटॉप या मोबाइल से बस एक क्लिक में अपनी साइट को रीस्टोर करें

en: Restricted premium
hi_IN: प्रतिबंधित प्रीमियम

en: Result Format
hi_IN: परिणाम स्वरूप

en: Result of payment processing, or false if not yet processed.
hi_IN: पेमेंट प्रोसेसिंग का परिणाम, या अगर अभी प्रोसेस नहीं हुआ है तो गलत.

en: Results
hi_IN: परिणाम

en: Results are still loading&hellip;
hi_IN: परिणाम अभी भी लोड हो रहे हैं &hellip;

en: Results for: %s
hi_IN: %s के लिए परिणाम:

en: Resume
hi_IN: पुनः शुरू करे

en: Retalhuleu
hi_IN: रेटलहुलेउ

en: Retrieving contact details…
hi_IN: आपके चुने हुए एक्सटेंशन्स की संपर्क जानकारी

en: Retro (Generated)
hi_IN: रेट्रो

en: Retry
hi_IN: पुन: प्रयास करें

en: Return to Gravatar
hi_IN: Gravatar पर लौटें

en: Return to Hosting
hi_IN: होस्टिंग पर वापस लौटें

en: Return to cart
hi_IN: कार्ट में लौटें

en: Return to emails
hi_IN: ईमेल पर लौटें

en: Return to shop
hi_IN: शाॅप पृष्ठ पर वापस जाएँ

en: Returning customer?
hi_IN: वापस आने वाले ग्राहक?

en: Reunion
hi_IN: रीयूनियन

en: Reusable blocks
hi_IN: पुन: प्रयोज्य ब्लॉक्स

en: Revenue
hi_IN: आय

en: Reverse order
hi_IN: उलटे क्रम में

en: Revert back to a point-in-time in your site’s history, with a single click.
hi_IN: बस एक क्लिक में अपनी साइट को उसके इतिहास के किसी भी समय पर रीस्टोर करें.

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
hi_IN: ड्रैग और ड्रॉप बॉक्स नीचे दिए गए लिंक पर क्लिक करके <strong>ब्राउज़र अपलोडर</strong> में वापस लौटें।

en: Reverting unpublished changes&hellip;
hi_IN: अप्रकाशित परिवर्तन &hellip; को वापस ले रहे हैं

en: Review
hi_IN: समीक्षा

en: Review %d change… | Review %d changes…
hi_IN[0]: %d परिवर्तन की समीक्षा करें...
hi_IN[1]: %d परिवर्तनों की समीक्षा करें...

en: Review settings, such as visibility and tags.
hi_IN: दृश्यता और टैग जैसी सेटिंग की समीक्षा करें।

en: Review this plugin!
hi_IN: इस प्लगइन की समीक्षा करें!

en: Review your order
hi_IN: अपने ऑर्डर की समीक्षा करें

en: Reviews
hi_IN: समीक्षा

en: Reviews can only be left by "verified owners"
hi_IN: समीक्षा केवल "सत्यापित मालिकों" द्वारा छोड़ी जा सकती है

en: Revision
hi_IN: संशोधन

en: Revision by %s
hi_IN: %s द्वारा संशोधन

en: Revisions
hi_IN: संशोधन

en: Revisions (%s)
hi_IN: संशोधन ( %s)

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
hi_IN: संशोधन(रिवीज़न्स) आपके पोस्ट या पृष्ठ की संचित प्रतियाँ हैं जो समय समय पर तब बनाई जाती हैं जब भी आप अपनी सामग्री अपडेट करते हैं। बाईं तरफ़ का लाल टेक्स्ट वह सामग्री है जिसे निकाल दिया गया है। दाईं तरफ़ का हरा टेक्स्ट वह सामग्री है जिसे जोड़ा गया है।

en: Revisions do not support trashing. Set '%s' to delete.
hi_IN: संशोधन को हटाया नहीं जा सकता। हटाने के लिए '%s' निर्धारित करें।

en: Revisions not enabled.
hi_IN: पुनरीक्षण सक्षम नहीं है।

en: Revisions: %s
hi_IN: संशोधन: %s

en: Revoke
hi_IN: रद्द करें

en: Revoke "%s"
hi_IN: "%s" को निरस्त करें

en: Revoke access to Google Fonts
hi_IN: गूगल फ़ॉन्ट्स तक पहुंच को रद्द करें

en: Revoke all application passwords
hi_IN: सभी एप्लिकेशन पासवर्ड निरस्त करें

en: Reward customers for repeat purchases or other actions with loyalty points that can be redeemed for discounts or other benefits.
hi_IN: लॉयल्टी पॉइंट्स के ज़रिए ग्राहकों को उनकी बार-बार की खरीद या अन्य गतिविधियों के लिए रिवार्ड दें, जिसका इस्तेमाल छूट पाने या अन्य फ़ायदों के लिए किया जा सकता है.

en: Reykjavik
hi_IN: रेक्जाविक

en: Rezina
hi_IN: रेज़िना

en: Rhineland-Palatinate
hi_IN: राइनलैंड-पैलेटिनेट

en: Rhode Island
hi_IN: रोड आइलैंड

en: Riau
hi_IN: रियाउ

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help.
hi_IN: उन्नत पाठ्य क्षेत्र। सहायता के लिए अॉल्ट-शिफ्ट-एच दबाएँ।

en: Rich Text Area. Press Control-Option-H for help.
hi_IN: उन्नत पाठ्य क्षेत्र। सहायता के लिए कंट्रोल-अॉप्शन-एच दबाएँ।

en: Rieti
hi_IN: रीति

en: Riga
hi_IN: रिगा

en: Right
hi_IN: दांया

en: Right Now
hi_IN: ये करें फिलहाल...

en: Right Sidebar
hi_IN: दाया Sidebar

en: Right border
hi_IN: दायां बॉर्डर

en: Right now there's nothing left for you to do. We'll let you know when anything needs your attention.
hi_IN: अभी आपके पास करने के लिए कुछ नहीं बचा है। जब किसी चीज़ पर आपके ध्यान की आवश्यकता होगी तो हम आपको बताएंगे।

en: Right side
hi_IN: दाईं ओर

en: Right to left
hi_IN: दाएँ से बाएँ

en: Rimini
hi_IN: रिमिनी

en: Ring in the New Year %d%% off &#127881;
hi_IN: नए साल में रिंग करें %d%% की छूट &#127881;

en: Rio Branco
hi_IN: रियो ब्रैंको

en: Rio Gallegos
hi_IN: रियो गॅलेगोस

en: Rio Grande do Norte
hi_IN: रियो ग्रांडे डो नॉर्ट

en: Rio Grande do Sul
hi_IN: रियो ग्रांडे डो सुल

en: Rio de Janeiro
hi_IN: रियो डी जनेरियो

en: Risaralda
hi_IN: रिसाराल्डा

en: Rivas
hi_IN: रिवास

en: River Gee
hi_IN: जी नदी

en: Rivera
hi_IN: रिवेरा

en: Rivercess
hi_IN: नदी का किनारा

en: Rivers
hi_IN: नदियाँ

en: Rivnenshchyna
hi_IN: रिवेनेंश्चिन

en: Riyadh
hi_IN: रियाध

en: Rizal
hi_IN: रिज़ल

en: Rize
hi_IN: आकार

en: RoboHash (Generated)
hi_IN: रोबोहैश (उत्पन्न)

en: Robots
hi_IN: रोबोट

en: Rocha
hi_IN: रोचा

en: Roi Et
hi_IN: रोई एट

en: Role
hi_IN: भूमिका

en: Roles
hi_IN: भूमिकाएँ

en: Roles assigned to the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता को दी गयी भूमिकाएं।

en: Roll back your posts to an earlier edit with a built-in revision history.
hi_IN: बिल्ट-इन रिविज़न हिस्ट्री के साथ अपने पोस्ट को पहले वाले एडिट पर वापस ले जाएं.

en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
hi_IN: रॉलबैक त्रुटि:  [%1$s] %2$s

en: Roma
hi_IN: रोमा

en: Romania
hi_IN: रुमानिया

en: Romanian
hi_IN: रोमानियाई

en: Romblon
hi_IN: रोम्ब्लोन

en: Rome
hi_IN: रोम

en: Rondônia
hi_IN: रोन्डोनिया

en: Roraima
hi_IN: रोराइमा

en: Rosario
hi_IN: रोसरिओ

en: Roscommon
hi_IN: रोसकॉमन

en: Rotate
hi_IN: घुमाएँ

en: Rotate 180&deg;
hi_IN: 180° घुमाएँ

en: Rotate 90&deg; left
hi_IN: बाएं ओर 90&deg; घुमाएं

en: Rotate 90&deg; right
hi_IN: दाएं ओर 90&deg; घुमाएं

en: Rotation
hi_IN: रोटेशन

en: Rotation arguments.
hi_IN: रोटेशन तर्क।

en: Rotation type.
hi_IN: रोटेशन प्रकार।

en: Rothera
hi_IN: रोथेरा

en: Round-the-clock support from WordPress experts.
hi_IN: WordPress विशेषज्ञों से चौबीसों घंटे सहायता.

en: Route must be specified. Instead within the namespace '%1$s', there seems to be an empty route '%2$s'.
hi_IN: रूट निर्दिष्ट किया जाना चाहिए। इसके बजाय नामस्थान '%1$s' के भीतर, एक रिक्त रूट '%2$s' प्रतीत होता है।

en: Routes must be namespaced with plugin or theme name and version. Instead there seems to be an empty namespace '%1$s' for route '%2$s'.
hi_IN: मार्गों को प्लगइन या थीम नाम और वर्शन के साथ नामित किया जाना चाहिए। इसके बजाय मार्ग '%2$s' के लिए एक खाली नेमस्पेस '%1$s' प्रतीत होता है।

en: Rovigo
hi_IN: रोविगो

en: Row
hi_IN: पंक्ति

en: Row count
hi_IN: पंक्ति गिनती

en: Row group
hi_IN: पंक्ति समूह

en: Row type
hi_IN: पंक्ति के प्रकार

en: Rows
hi_IN: पंक्तियाँ

en: Rows per page
hi_IN: प्रति पृष्ठ पंक्तियाँ

en: Rubanda
hi_IN: रुबांडा

en: Rubirizi
hi_IN: रुबिरिज़ी

en: Rukiga
hi_IN: रुकिगा

en: Rukungiri
hi_IN: रुकुनगिरी

en: Rukwa
hi_IN: रुकवा

en: Run %s
hi_IN: %s शुरू करें

en: Run Importer
hi_IN: इम्पोर्टर शुरू करें

en: Run WP-CLI commands, automate repetitive tasks, and troubleshoot your custom code with the tools you already use.
hi_IN: WP-CLI कमांड रन करें, दोहराए जाने वाले काम को ऑटोमेट करें, और अपने कस्टम कोड को उसी टूल्स के साथ डिबग करें जो आप पहले से इस्तेमाल कर रहे हैं.

en: Run the importer
hi_IN: आयातक चलाएं

en: Ruse
hi_IN: चाल

en: Russia
hi_IN: रूस

en: Russian
hi_IN: रूसी

en: Ruvuma
hi_IN: रुवुमा

en: Rwanda
hi_IN: रवांडा

en: Río Negro
hi_IN: रियो नीग्रो

en: Río San Juan
hi_IN: रियो सैन जुआन

en: Rîșcani
hi_IN: रिस्कानी

en: S
hi_IN: स्मॉल (S)

en: SEO and analytics tools
hi_IN: SEO और ऐनालिटिक्स टूल्स

en: SEO tools
hi_IN: SEO टूल्स

en: SEO, marketing, and analytics tools
hi_IN: SEO, मार्केटिंग और ऐनालिटिक्स टूल्स

en: SFTP, SSH, WP-CLI, and Database access
hi_IN: SFTP, SSH, WP-CLI, और डेटाबेस ऐक्सेस

en: SFTP, SSH, and WP-CLI
hi_IN: SFTP, SSH, और WP-CLI

en: SFTP/SSH credentials must be created before SFTP/SSH password can be reset.
hi_IN: एसएफटीपी/एसएसएच पासवर्ड रीसेट करने से पहले एसएफटीपी/एसएसएच क्रेडेंशियल बनाया जाना चाहिए।

en: SFTP/SSH credentials must be created before SSH connection string can be copied.
hi_IN: एसएसएच कनेक्शन स्ट्रिंग की प्रतिलिपि बनाने से पहले एसएफटीपी/एसएसएच क्रेडेंशियल बनाया जाना चाहिए।

en: SFTP/SSH, WP-CLI, Git commands, and GitHub Deployments
hi_IN: SFTP/SSH, WP-CLI, Git कमांड, और GitHub डिप्लोयमेंट

en: SFTP/SSH, WP-CLI, Git tools
hi_IN: SFTP/SSH, WP-CLI, Git टूल्स

en: SFTP/SSH, WP-CLI, and Git tools
hi_IN: SFTP / SSH, WP-CLI, और Git टूल्स

en: SIREN or SIRET number
hi_IN: SIREN या SIRET संख्या

en: SKU %s
hi_IN: शेयर रखने की इकाई(SKU) %s

en: SQL server is up to date
hi_IN: SQL सर्वर अपडेटेड हैं

en: SSL Secure checkout
hi_IN: SSL सुरक्षित चेकआउट

en: SSL certificate included for free
hi_IN: SSL सर्टिफ़िकेट मुफ़्त में मिलता है

en: SSL forced?
hi_IN: एसएसएल अनिवार्य?

en: SSL status
hi_IN: SSL स्थिति

en: SSL verification failed.
hi_IN: एसएसएल सत्यापन विफल रहा।

en: SUCCESS: %s
hi_IN: सफल: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
hi_IN: सफलता: वर्डप्रेस सफलतापूर्वक %s में अपडेट किया गया

en: Sa Kaeo
hi_IN: सा कैओ

en: Saarland
hi_IN: सारलैंड

en: Sabah
hi_IN: सबा

en: Sacatepéquez
hi_IN: सैकाटेपेक्वेज़

en: Saga
hi_IN: सागा

en: Sagarmatha
hi_IN: सागरमाथा

en: Saigon
hi_IN: साइगॉन

en: Saint Andrew
hi_IN: सेंट एंड्रयू

en: Saint Ann
hi_IN: सेंट ऐन

en: Saint Anne Sandy Point
hi_IN: सेंट ऐनी सैंडी प्वाइंट

en: Saint Catherine
hi_IN: सेंट कैथरीन

en: Saint Elizabeth
hi_IN: सेंट एलिज़ाबेथ

en: Saint George Basseterre
hi_IN: सेंट जॉर्ज बैसेटेरे

en: Saint George Gingerland
hi_IN: सेंट जॉर्ज जिंजरलैंड

en: Saint Helena
hi_IN: सेंट हेलेना

en: Saint James
hi_IN: सेंट जेम्स

en: Saint James Windward
hi_IN: सेंट जेम्स विंडवार्ड

en: Saint John Capisterre
hi_IN: सेंट जॉन कैपिस्टररे

en: Saint John Figtree
hi_IN: सेंट जॉन फ़िग्ट्री

en: Saint Kitts
hi_IN: सेंट किट्स

en: Saint Kitts and Nevis
hi_IN: सेंट‌ किट्स‌ और‌ नेविस‌

en: Saint Lucia
hi_IN: सेंट‌ लुसिया

en: Saint Mary
hi_IN: सेंट मैरी

en: Saint Mary Cayon
hi_IN: सेंट मैरी केयोन

en: Saint Paul Capisterre
hi_IN: सेंट पॉल कैपिस्टररे

en: Saint Paul Charlestown
hi_IN: सेंट पॉल चार्ल्सटाउन

en: Saint Peter Basseterre
hi_IN: सेंट पीटर बैसेटेरे

en: Saint Pierre and Miquelon
hi_IN: सेंट पीयरी एंव मिक्वीलोन

en: Saint Thomas
hi_IN: सेंट थॉमस

en: Saint Thomas Lowland
hi_IN: सेंट थॉमस लोलैंड

en: Saint Thomas Middle Island
hi_IN: सेंट थॉमस मिडिल आइलैंड

en: Saint-Louis
hi_IN: सेंट लुइस

en: Sainyabuli
hi_IN: सैन्याबुली

en: Saipan
hi_IN: सैपान

en: Saitama
hi_IN: साइतामा

en: Sakarya
hi_IN: सकरिया

en: Sakhalin
hi_IN: सखालिन

en: Sakon Nakhon
hi_IN: साकोन नखोन

en: Salamanca
hi_IN: सलामांका

en: Salavan
hi_IN: सलावन

en: Sale
hi_IN: बिक्री

en: Sale price is %(cost)s
hi_IN: बिक्री मूल्य %(cost)s है

en: Sale price: %(price)s
hi_IN: बेचने की कीमतः %(price)s

en: Salerno
hi_IN: सालेर्नो

en: Sales
hi_IN: विक्रय

en: Sales reports
hi_IN: बिक्री से जुड़ी रिपोर्ट

en: Salta
hi_IN: सौल्टा

en: Salto
hi_IN: साल्टो

en: Samaná
hi_IN: समाना

en: Samar
hi_IN: समर

en: Samara
hi_IN: सामरा

en: Samarkand
hi_IN: समरक़ंद

en: Samburu
hi_IN: संबुरू

en: Samoa
hi_IN: समोआ

en: Sample Page
hi_IN: नमूना पृष्ठ

en: Sample:
hi_IN: नमूना:

en: Samsun
hi_IN: सैमसन

en: Samut Prakan
hi_IN: समुत प्रकाशन

en: Samut Sakhon
hi_IN: सामुत सखोन

en: Samut Songkhram
hi_IN: समुत सोंगख्राम

en: San Andrés & Providencia
hi_IN: सैन एन्ड्रेस

en: San Cristóbal
hi_IN: सैन क्रिस्टोबल

en: San José
hi_IN: सैन जोस

en: San José de Ocoa
hi_IN: सैन जोस डे ओकोआ

en: San Juan
hi_IN: सैन हुआन

en: San Luis
hi_IN: सान लुइस

en: San Luis Potosi
hi_IN: सैन लुइस पोटोसी

en: San Luis Potosí
hi_IN: सैन लुइस पोटोसी

en: San Marcos
hi_IN: सैन मार्कोस

en: San Marino
hi_IN: सैन मारिनो

en: San Martín
hi_IN: सैन मार्टिन

en: San Miguel
hi_IN: सैन मिगुएल

en: San Pedro
hi_IN: सैन पेड्रो

en: San Pedro de Macorís
hi_IN: सैन पेड्रो डी मैकोरिस

en: San Salvador
hi_IN: सैन साल्वाडोर

en: San Vicente
hi_IN: सैन विसेंट

en: Santa Ana
hi_IN: सांता एना

en: Santa Bárbara
hi_IN: सांता बारबरा

en: Santa Catarina
hi_IN: सांता कैटरीना

en: Santa Cruz
hi_IN: सांता क्रुज़

en: Santa Cruz de Tenerife
hi_IN: सांता क्रूज़ डी टेनेरिफ़

en: Santa Elena
hi_IN: सांता ऐलेना

en: Santa Fe
hi_IN: सांता फ़े

en: Santa Isabel
hi_IN: सांता इसाबेल

en: Santa Rosa
hi_IN: सांता रोजा

en: Santander
hi_IN: सैंटेंडर

en: Santarem
hi_IN: सांतारेम

en: Santiago
hi_IN: सेंटिआगो

en: Santiago Rodríguez
hi_IN: सैंटियागो रोड्रिग्ज

en: Santiago del Estero
hi_IN: सैंटियागो डेल एस्टेरो

en: Santo Domingo
hi_IN: सेंटो डोमिंगो

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
hi_IN: सेंटो डोमिंगो डे लॉस त्सचिलास

en: Sao Paulo
hi_IN: साउ पाउलो

en: Sao Tome
hi_IN: साओ टोम

en: Saraburi
hi_IN: साराबुरी

en: Sarajevo
hi_IN: साराजेवो

en: Sarangani
hi_IN: सारंगानी

en: Saratov
hi_IN: सेराटोव

en: Sarawak
hi_IN: सरवाक

en: Saskatchewan
hi_IN: सस्केचेवान

en: Sassari
hi_IN: ससारी

en: Sat
hi_IN: शनि

en: Satkhira
hi_IN: सतखिरा

en: Satu Mare
hi_IN: सतु मारे

en: Satun
hi_IN: सैटून

en: Saturday
hi_IN: शनिवार

[ctx: Saturday initial]
en: S
hi_IN: शनि

en: Saudi Arabia
hi_IN: सउदी अरब

en: Savannah
hi_IN: सवाना

en: Savannakhet
hi_IN: सवानाखेत

en: Save
hi_IN: सहेजें

en: Save %(discountPercent)s%
hi_IN: %(discountPercent)s% बचत करें

en: Save %(discountPercentage)s%%
hi_IN: %(discountPercentage)s%% बचत करें

en: Save %(percent)s%%
hi_IN: %(percent)s%% सेव करें

en: Save %(percentSavings)d%% by paying for two years.
hi_IN: दो साल के लिए भुगतान करके %(percentSavings)d%% की बचत करें.

en: Save %(price)s
hi_IN: %(price)s सेव करें

en: Save %(savings)d%%
hi_IN: %(savings)d%% बचत करें

en: Save %1$d%%
hi_IN: %1$d%% बचत करें

en: Save %s
hi_IN: %s बचत करें

en: Save %s% by paying annually
hi_IN: सालाना भुगतान करके %s% बचाएं

en: Save &amp; Publish
hi_IN: सहेजें और प्रकाशित करें

en: Save <b>%s/month</b> when you pay for 1 year upfront
hi_IN: जब आप 1 वर्ष के लिए अग्रिम भुगतान करते हैं तो <b>%s/माह</b> बचाएं

en: Save Changes
hi_IN: बदलाव सहेजें

en: Save Draft
hi_IN: प्रारूप सहेजे

en: Save Edits
hi_IN: संपादन सहेजें

en: Save Menu
hi_IN: मेनू सहेजें

en: Save Options
hi_IN: सहेजे विकल्प

en: Save Password
hi_IN: पासवर्ड सहेजें

en: Save Settings
hi_IN: सेटिंग्स सहेजें

en: Save Widget
hi_IN: विजेट संचित(सेव) करें

en: Save all changes
hi_IN: सभी बदलाव सहेजें

en: Save and preview changes before publishing them.
hi_IN: उन्हें प्रकाशित करने से पहले सहेजें और परिवर्तन का पूर्वावलोकन करे.

en: Save as Draft
hi_IN: ड्राफ्ट के रूप में सहेजें

en: Save as Pending
hi_IN: लंबित रूप में सहेजें

en: Save as pending
hi_IN: लंबित रूप में सहेजें

en: Save big with WooPayments
hi_IN: WooPayments के साथ बड़ी बचत करें

en: Save changes
hi_IN: परिवर्तन बचाए

en: Save draft
hi_IN: प्रारूप सहेजे

en: Save every change and get back online quickly with one‑click restores.
hi_IN: प्रत्येक परिवर्तन सहेजें और एक-क्लिक पुनर्स्थापना के साथ जल्दी से ऑनलाइन वापस आएं

en: Save every change with real-time backups and get back online quickly with one-click restores.
hi_IN: रीयल-टाइम बैकअप के साथ प्रत्येक परिवर्तन को सहेजें और एक-क्लिक पुनर्स्थापना के साथ शीघ्रता से ऑनलाइन वापस आएं।

en: Save every single change and get back online quickly with one-click restores.
hi_IN: प्रत्येक परिवर्तन सहेजें और एक-क्लिक पुनर्स्थापना के साथ जल्दी से ऑनलाइन वापस आएं

en: Save hours of time by automatically clearing spam from comments and forms.
hi_IN: टिप्पणियों और प्रपत्रों से स्पैम को स्वचालित रूप से साफ़ करके घंटों का समय बचाएं।

en: Save money on storage, without sacrificing performance. We create image thumbnails on the fly and offload unused sizes to the cloud until they’re needed.
hi_IN: परफ़ॉर्मेंस से किसी भी तरह का समझौता किए बिना, कम खर्च में स्टोरेज बढ़ाएं. हम इमेज थंबनेल्स तुरंत बनाते हैं और उपयोग न होने वाले साइज़ को क्लाउड में सेव रखते हैं, जब तक कि उनकी ज़रूरत न पड़े.

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
hi_IN: अगली बार जब मैं टिप्पणी करूँ, तो इस ब्राउज़र में मेरा नाम, ईमेल और वेबसाइट सहेजें।

en: Save panel
hi_IN: पैनल सहेजें

en: Save server resources for a faster site, with malicious login protection built in.
hi_IN: साइट को तेज़ी से लोड करने के लिए सर्वर रिसोर्स सेव करें और जिसमें दुर्भावनापूर्ण लॉगिन से बिल्ट-इन सुरक्षा उपलब्ध है.

en: Save settings
hi_IN: सेटिंग्स सहेजें

en: Save time manually reviewing spam
hi_IN: स्पैम की मैन्युअल रूप से समीक्षा करने में समय बचाएं

en: Save your changes.
hi_IN: बदलाव को सहेजें।

en: Saved
hi_IN: सहेजा गया

en: Saved.
hi_IN: सहेजा गया.

en: Saving
hi_IN: सहेज रहे हैं

en: Saving failed.
hi_IN: सहेजना विफल रहा.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
hi_IN: संचित(सेव) अक्षम है: फ़िलहाल %s इस पृष्ठ को संपादित कर रहे हैं।

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
hi_IN: संचित(सेव) अक्षम है: फ़िलहाल %s इस पद(पोस्ट) को संपादित कर रहे हैं।

en: Saving revision&hellip;
hi_IN: संशोधन संचित किया जा रहा है&hellip;

en: Saving your content
hi_IN: आपके कॉन्टेंट को सेव किया जा रहा है

en: Saving your selections
hi_IN: आपके चुने गए को सेव किया जा रहा है

en: Saving&hellip;
hi_IN: संचित कर रहे हैं&hellip;

en: Saving...
hi_IN: सहेजा जा रहा...

en: Saving…
hi_IN: सहेजा जा रहा है…

en: Savona
hi_IN: सवोना

en: Saxony
hi_IN: सैक्सोनी

en: Saxony-Anhalt
hi_IN: सैक्सोनी-एनहाल्ट

en: Saïda
hi_IN: सईदा

en: Scale
hi_IN: पैमाना

en: Scale Image
hi_IN: छवि स्केल करें

en: Scale Image Help
hi_IN: छवि स्केल सहायता

en: Scale down the content to fit the space if it is too big. Content that is too small will have additional padding.
hi_IN: यदि स्थान बहुत बड़ा है तो उसमें फिट होने के लिए सामग्री को छोटा करें। जो सामग्री बहुत छोटी है उसमें अतिरिक्त पैडिंग होगी।

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
hi_IN: छवियों को %1$sछवि विकल्प%2$s (%3$d &times; %4$d) में चयनित बड़े आकार से मैच करने हेतु स्केल(बड़ा) करें।

en: Scale images with a lightbox effect
hi_IN: लाइटबॉक्स प्रभाव से छवियों को स्केल करें

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Contain
hi_IN: शामिल

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Cover
hi_IN: कवर

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Fill
hi_IN: भरें

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: Contain
hi_IN: शामिल

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: Cover
hi_IN: कवर

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: Fill
hi_IN: भरें

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: Scale down
hi_IN: स्केल कम करें

en: Scale the font size dynamically to fit the screen or viewport.
hi_IN: स्क्रीन या व्यूपोर्ट में फ़िट होने के लिए फ़ॉन्ट आकार को गतिशील रूप से स्केल करें।

en: Scan
hi_IN: अवलोकन करे

en: Scan (daily, automated)
hi_IN: स्कैन (दैनिक, स्वचालित)

en: Scan (real-time, automated)
hi_IN: स्कैन (रीयल टाइम, स्वचालित)

en: Scan site for content
hi_IN: सामग्री के लिए साइट स्कैन करें

en: Scan: Real-time malware scanning and one-click fixes
hi_IN: स्कैन करें: रियल टाइम मैलवेयर स्कैनिंग और एक क्लिक में ठीक करना

en: Schaffhausen
hi_IN: शेफ़हाउसेन

en: Schedule
hi_IN: संयोजित

en: Schedule a one-on-one orientation session to set up your site and learn more about Jetpack.
hi_IN: अपनी साइट को सेट करने और Jetpack के बारे में ज़्यादा जानने के लिए वन-ऑन-ऑन ऑरिएंटेश सेशन तय करें.

en: Schedule a one-on-one session with a WordPress.com expert to get your site up and running quickly.
hi_IN: अपनी साइट जल्दी से चालू करने के लिए WordPress.com विशेषज्ञ के साथ वन-ऑन-ऑन सेशन तय करें.

en: Schedule a session
hi_IN: एक सेशन शेड्यूल करें

en: Schedule for: %s
hi_IN: %s :के लिए निर्धारित

en: Schedule my session
hi_IN: मेरा सत्र निर्धारित करें

en: Schedule unlimited tweets, Facebook posts, and other social posts in advance.
hi_IN: अनलिमिटेड tweets, Facebook पोस्ट, और अन्य सोशल मीडिया पोस्ट पहले से शेड्यूल करें.

en: Schedule your customization changes to publish ("go live") at a future date.
hi_IN: भविष्य की तारीख में प्रकाशित (सजीव) करने के लिए अपने अनुकूलन परिवर्तनों को शेड्यूल करें।

en: Schedule your social media updates in advance and promote your posts when it's best for you.
hi_IN: अपने सोशल मीडिया अपडेट को पहले से निर्धारित करें और जब आपके लिए सबसे अच्छा हो तो अपनी पोस्ट को प्रमोट करें.

en: Scheduled
hi_IN: तयशुदा

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: संयोजित <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: संयोजित <span class="count">(%s)</span>

en: Scheduled Post
hi_IN: अनुसूचित पोस्ट

en: Scheduled events
hi_IN: तयशुदा कार्यक्रम

en: Scheduled events are running
hi_IN: निर्धारित इवेंट्स चल रही हैं

en: Scheduled for: %s
hi_IN: %s :के लिए निर्धारित

en: Scheduled posts
hi_IN: शेड्यूल की गई पोस्ट्स

en: Scheduling failed.
hi_IN: निर्धारण विफल रहा।

en: Schleswig-Holstein
hi_IN: श्लेस्विग-होल्स्टीन

en: Schwyz
hi_IN: श्विज़

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
hi_IN: विषय क्षेत्र जिसके तहत अनुरोध किया गया है; जवाब में उपस्थित क्षेत्रों को निर्धारित करता है।

en: Scoresbysund
hi_IN: स्कोर्सबायसंड

en: Scrape key check failed. Please try again.
hi_IN: स्क्रेप की जांच विफल हुई। कृपया पुनः प्रयास करें।

en: Screen Content
hi_IN: स्क्रीन सामग्री।

en: Screen Options
hi_IN: स्क्रीन विकल्प

en: Screen Options Tab
hi_IN: स्क्रीन विकल्प टैब

en: Screen elements
hi_IN: स्क्रीन एलेमेन्ट

en: Screen reader users: when in forms mode, you may need to press the Esc key twice.
hi_IN: स्क्रीन रीडर उपयोगकर्ता: जब रूपों के मोड में, आपको एस्के कुंजी को दो बार दबाएं।

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
hi_IN: स्क्रिप्ट और शैलीयाँ(स्टाइल्स) तब तक पंजीकृत या कतारबद्ध नहीं किए जाने चाहिए जब तक %1$s, %2$s, or %3$s हुक नहीं हो जाते।

en: Scroll
hi_IN: स्क्रॉल

en: Scroll with Page
hi_IN: पृष्ठ के साथ स्क्रॉल करे

en: Scrollable section
hi_IN: स्क्रॉल करने योग्य सेक्शन

en: Seamless staging and production syncing
hi_IN: स्टेजिंग और प्रोडक्शन को आसानी से सिंक करना

en: Seamless syncing between staging and production
hi_IN: स्टेजिंग और प्रोडक्शन के बीच आसानी से सिंक करना

en: Seamlessly integrated with your plan
hi_IN: आपके प्लान के साथ आसानी से इंटिग्रेट किया गया

en: Seamlessly switch between 2, 20, or 200 sites. All from one place.
hi_IN: 2, 20, या 200 साइटों के बीच आसानी से स्विच करें. सबकुछ एक ही जगह से.

en: Search
hi_IN: खोजें

en: Search %s
hi_IN: खोजे %s

en: Search & Social
hi_IN: खोज और सामाजिक

en: Search Authors
hi_IN: लेखक खोजें

en: Search Categories
hi_IN: श्रेणी ढूंढें

en: Search Changesets
hi_IN: परिवर्तन समूह खोजें

en: Search Comments
hi_IN: टिप्पणियाँ खोजें

en: Search Engine Visibility
hi_IN: खोज इंजन दृश्यता

en: Search Engines
hi_IN: खोज इंजन

en: Search Link Categories
hi_IN: कड़ी श्रेणिया खोजे

en: Search Links
hi_IN: कड़ियों को खोजें

en: Search Media
hi_IN: मीडिया खोजें

en: Search Media:
hi_IN: मीडिया खोजें

en: Search Menu Items
hi_IN: मेन्यू आइटम खोजे

en: Search Modules
hi_IN: सर्च मॉड्यूल

en: Search Navigation Menus
hi_IN: नेविगेशन मेनू खोजें

en: Search Openverse
hi_IN: ओपनवर्स में खोजें

en: Search Pages
hi_IN: पृष्ठ खोजें

en: Search Pattern Categories
hi_IN: पैटर्न श्रेणियाँ खोजे

en: Search Patterns
hi_IN: पैटर्न खोजे

en: Search Posts
hi_IN: पोस्ट खोजें

en: Search Provider:
hi_IN: सर्च प्रोवाइडर:

en: Search Requests
hi_IN: खोज अनुरोध

en: Search Results
hi_IN: ढूंढें गए परिणाम

en: Search Results %1$s %2$s
hi_IN: खोज के परिणाम  %1$s %2$s

en: Search Results Title
hi_IN: खोज परिणाम शीर्षक

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
hi_IN: &#8220;%s&#8221; के लिए खोज परिणाम

en: Search Sites
hi_IN: साइटों को खोजें

en: Search Tags
hi_IN: खोंज टैग्स

en: Search Template Parts
hi_IN: टेम्प्लेट पार्ट्स खोजें

en: Search Templates
hi_IN: टेंप्लेट खोजें

en: Search Terms
hi_IN: शर्तें खोजें

en: Search Users
hi_IN: उपयोक्ता ढूंढें

en: Search WP TV Videos
hi_IN: WP TV वीडियोज़ खोजें

en: Search Widgets
hi_IN: विजेट खोजें

en: Search WordPress.org themes
hi_IN: WordPress.org पर थीम्स खोजें

en: Search and add plugins right from your dashboard, or upload a plugin from your computer with a drag-and-drop interface.
hi_IN: अपने डैशबोर्ड से सही प्लगइन्स खोजें और जोड़ें, या ड्रैग-एंड-ड्रॉप इंटरफ़ेस के साथ अपने कंप्यूटर से एक प्लगइन अपलोड करें.

en: Search audio
hi_IN: ऑडियो खोजें

en: Search categories
hi_IN: श्रेणियो को  खोजें

en: Search categories by name
hi_IN: श्रेणियो को नाम से खोजें

en: Search commands and settings
hi_IN: खोज आदेश और सेटिंग

en: Search domains
hi_IN: डोमेन खोजें

en: Search engine visibility
hi_IN: खोज इंजन दृश्यता

en: Search engines discouraged
hi_IN: खोज इंजन हतोत्साहित किया गया

en: Search for a block
hi_IN: ब्लॉक तो ढूंढे

en: Search for a domain
hi_IN: कोई डोमेन खोजें

en: Search for an ending
hi_IN: एंडिंग खोजें

en: Search for and add a link to your Navigation.
hi_IN: खोजें और अपने नेविगेशन में एक लिंक जोड़ें।

en: Search for commands
hi_IN: आदेश खोजें

en: Search for {{link}}{{strong}}Jetpack{{/strong}}{{/link}}, install and activate.
hi_IN: {{link}}{{strong}}Jetpack{{/strong}}{{/link}} सर्च करें, इंस्टॉल करें और ऐक्टिवेट करें.

en: Search for:
hi_IN: इसके लिए ढूंढें:

en: Search images
hi_IN: चित्र खोजें

en: Search in
hi_IN: में खोजें

en: Search in %s
hi_IN: %s में खोजें

en: Search installed themes
hi_IN: इनस्टॉल किये गए थीमो को खोजें

en: Search items
hi_IN: आइटम खोजें

en: Search media
hi_IN: मीडिया खोजें

en: Search media items...
hi_IN: मीडिया वस्तुओ को ढूढे़

en: Search or type URL
hi_IN: खोज या यूआरएल लिखें

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
hi_IN: खोज या ऊपर नीचे कर सामग्री चुनें।

en: Search plugins
hi_IN: प्लगइन खोजें

en: Search products
hi_IN: उत्पादों को खोजना

en: Search products&hellip;
hi_IN: &hellipउत्पाद खोजें;

en: Search questions, courses, topics
hi_IN: सवाल, कोर्स, विषयों को खोजें

en: Search questions, guides, courses
hi_IN: सवाल, गाइड, कोर्स खोजें

en: Search results
hi_IN: खोज परिणाम

en: Search results for "%s"
hi_IN: %s के लिए खोज परिणाम

en: Search results for %s
hi_IN: %s के लिए परिणाम खोजें

en: Search results for:
hi_IN:  के लिए खोज परिणाम:

en: Search results for: "%s"
hi_IN: के लिए खोज परिणाम: %s

en: Search results for: %s
hi_IN: खोज परिणाम: %s

en: Search results for: “search term”
hi_IN: के लिए खोज परिणाम: "खोज टर्म"

en: Search results only
hi_IN: केवल खोज का परिणाम

en: Search tags
hi_IN: टैग्स खोजें

en: Search terms
hi_IN: टर्म खोजें

en: Search themes
hi_IN: थीम ढूंढे

en: Search this blog&hellip;
hi_IN: यह ब्लॉग खोजें...

en: Search tips
hi_IN: खोज टिप्स

en: Search videos
hi_IN: वीडियो खोजें

[ctx: Search widget]
en: Search
hi_IN: खोजें

en: Search...
hi_IN: खोजें...

en: Search…
hi_IN: खोजें...

en: Seasonal
hi_IN: सामयिक

en: Secondary
hi_IN: माध्यमिक

en: Secondary Card
hi_IN: द्वितीयक कार्ड

en: Secondary Card %(secondaryCardCount)d
hi_IN: द्वितीयक कार्ड  %(secondaryCardCount)d

en: Secondary menu
hi_IN: माध्यमिक मेनू

en: Sections whose purpose is to trigger a specific action.
hi_IN: वे अनुभाग जिनका उद्देश्य किसी विशिष्ट कार्रवाई को ट्रिगर करना है।

en: Secure and maintain your site effortlessly with {{backupsLink}}real-time backups{{/backupsLink}}, advanced {{malwareScanningLink}}malware scanning and removal{{/malwareScanningLink}}, and continuous {{siteMonitoringLink}}site monitoring{{/siteMonitoringLink}}—ensuring peak performance and security at all times.
hi_IN: {{backupsLink}}रियल टाइम बैकअप{{/backupsLink}}, एडवांस्ड {{malwareScanningLink}}मैलवेयर स्कैनिंग और रिमूवल{{/malwareScanningLink}}, और लगातार {{siteMonitoringLink}}साइट मॉनिटरिंग{{/siteMonitoringLink}} के साथ अपनी साइट को सुरक्षित और मेंटेन करें - हमेशा बेहतरीम परफॉर्मेंस और सुरक्षा सुनिश्चित करें.

en: Secure authentication
hi_IN: सुरक्षित प्रमाणीकरण

en: Secure checkout
hi_IN: सुरक्षित चेकआउट

en: Secure communication
hi_IN: सुरक्षित संचार

en: Secure your 100-Year domain and start building your legacy.
hi_IN: अपने सदियों पुराने डोमेन को सुरक्षित करें और अपनी विरासत बनाना शुरू करें.

en: Secured and encrypted
hi_IN: सुरक्षित और एन्क्रिप्टेड

en: Securing your data
hi_IN: आपका डेटा सुरक्षित रखना

en: Security
hi_IN: सुरक्षा

en: Security Daily
hi_IN: सुरक्षा दैनिक

en: Security Real-time
hi_IN: सुरक्षा वास्तविक समय

en: Security and safety
hi_IN: सुरक्षित और भरोसेमंद

en: Security check failed.
hi_IN: सुरक्षा जांच में विफल।

en: Security code
hi_IN: सुरक्षा कोड

en: Security error.
hi_IN: सुरक्षा त्रुटि.

en: Security {{em}}Daily{{/em}}
hi_IN: {{em}}दैनिक{{/em}} सुरक्षा

en: Security {{em}}Real-time{{/em}}
hi_IN: {{em}}रियल टाइम{{/em}} सुरक्षा

en: Security, performance, and growth tools made by the WordPress experts.
hi_IN: WordPress के विशेषज्ञ, सिक्योरिटी, परफॉर्मेंस और ग्रोथ टूल्स तैयार करते हैं.

en: Security, performance, and growth tools—powered by Jetpack.
hi_IN: सुरक्षा, प्रदर्शन और विकास के टूल—Jetpack द्वारा समर्थित.

en: Security.
hi_IN: सुरक्षा

en: See all options
hi_IN: सभी विकल्प देखें

en: See how changes would look live on your website, and share the preview with people who can't access the Customizer.
hi_IN: देखें कि आपकी वेबसाइट पर परिवर्तन लाइव कैसे दिखेंगे, और उन लोगों को पूर्वावलोकन दिखाएं, जो कस्टमाइज़र नहीं देख सकते।

en: See how customers find you on Google -- and whether they visited your site and looked for more info on your business -- by connecting to a Google Business Profile location.
hi_IN: Google Business प्रोफ़ाइल लोकेशन से कनेक्ट करके देखें कि ग्राहक आपको Google पर कैसे ढूंढते हैं, और क्या उन्होंने आपकी साइट पर आकर आपके बिज़नेस की जानकारी ली या नहीं.

en: See privacy policy
hi_IN: गोपनीयता नीति देखें

en: See your site in review
hi_IN: अपनी साइट की समीक्षा देखें

en: Segovia
hi_IN: सेगोविआ

en: Sekong
hi_IN: सेकोंग

en: Selangor
hi_IN: सेलांगोर

en: Select
hi_IN: चुनें

en: Select %(plan)s ⋅ %(priceString)s
hi_IN: %(plan)s ⋅ %(priceString)s चुनें

en: Select %(title)s
hi_IN: %(title)s चुनें

en: Select %s
hi_IN: चयन करें %s

en: Select AM or PM
hi_IN: AM या PM चुनें

en: Select All
hi_IN: सभी चुनें

en: Select Category
hi_IN: श्रेणी चुनें

en: Select Country
hi_IN: देश चुनें

en: Select Day
hi_IN: दिन चुनें

en: Select Files
hi_IN: फाइलो को चुनें

en: Select Image
hi_IN: छवि चुने

en: Select Link Category:
hi_IN: कड़ी श्रेणी चुनें:

en: Select Menu:
hi_IN: मेनू चुनें:

en: Select Month
hi_IN: महीना चुनें

en: Select Page
hi_IN: पृष्ठ का चयन करे

en: Select Post
hi_IN: लेख चुनें

en: Select Province
hi_IN: प्रांत चुनें

en: Select Site Icon
hi_IN: साइट आइकन चुनें

en: Select Week
hi_IN: सप्ताह चुनें

en: Select Year
hi_IN: वर्ष चुनें

en: Select a Menu
hi_IN: एक मेनू का चयन करें

en: Select a Privacy Policy page
hi_IN: एक गोपनीयता नीति पृष्ठ का चयन करें

en: Select a city
hi_IN: शहर चुने

en: Select a language
hi_IN: एक भाषा चुनें

en: Select a menu to edit:
hi_IN: संपादित करने के लिए एक मेनू का चयन करें:

en: Select a page to edit
hi_IN: संपादित करने के लिए एक पृष्ठ चुनें

en: Select a theme for your search overlay.
hi_IN: अपने खोज ओवरले के लिए एक थीम चुनें।

en: Select a user
hi_IN: एक उपयोगकर्ता का चयन करें

en: Select a variation to start with:
hi_IN: इसके साथ शुरुआत के लिए किसी प्रकार का चयन करें।

en: Select all
hi_IN: सभी चुनें

en: Select all text when typing. Press again to select all blocks.
hi_IN: टाइप करते समय सभी टेक्स्ट को चुनें। सभी ब्लॉकों को चुनने के लिए फिर से दबाएं।

en: Select an account to connect:
hi_IN: कनेक्ट करने के लिए एक खाते का चयन करें:

en: Select an area to move this widget into:
hi_IN:  इस विजेट को स्थानांतरित करने के लिए एक क्षेत्र का चयन करें:

en: Select an image to be used as the default Open Graph image for the homepage. Recommended size: 1200×630 pixels minimum.
hi_IN: होमपेज के लिए डिफ़ॉल्ट ओपन ग्राफ़ चित्र के रूप मे इस्तेमाल किए जाने वाले चित्र को चुनें. सुझाया गया साइज़: 1200×630 पिक्सल या उससे अधिक.

en: Select an item
hi_IN: किसी आइटम का चयन करें

en: Select an option
hi_IN: एक विकल्प चुनें

en: Select and crop
hi_IN: चुनें और क्रोप करे

en: Select audio
hi_IN: ऑडियो चुनें

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
hi_IN: इस विजेट के लिए साइडबार और उस साइडबार में विजेट की स्थिति, दोनों का चयन करें।

en: Select bulk action
hi_IN: थोक कार्रवाई चुनें

en: Select category
hi_IN: श्रेणी चुने

en: Select comment
hi_IN: टिप्पणी चुनें

[ctx: Select comment action]
en: Select an action
hi_IN: कोई कार्रवाई चुनें

en: Select file
hi_IN: फाइल चुनें

en: Select font variants to install.
hi_IN: इंस्टॉल करने के लिए फ़ॉन्ट प्रकार चुनें।

en: Select heading level
hi_IN: शीर्षक स्तर चुनें

en: Select image
hi_IN: छवि चुने

en: Select image block.
hi_IN: चित्र ब्लॉक का चयन करें।

en: Select location
hi_IN: स्थान चुनें

en: Select logo
hi_IN: लोगो चुने

en: Select options
hi_IN: विकल्प चुनें

en: Select or Upload Media
hi_IN: मीडिया का चयन या अपलोड करें

en: Select page
hi_IN: पृष्ट चुने

en: Select parent block (%s)
hi_IN: पैरेंट ब्लॉक चुनें (%s)

en: Select post
hi_IN: लेख चुनें

en: Select poster image
hi_IN: पोस्टर छवि चयन करें

en: Select site to manage Jetpack modules
hi_IN: जेटपैक मॉड्यूल प्रबंधित करने के लिए साइट का चयन करें

en: Select site to open Jetpack settings
hi_IN: जेटपैक सेटिंग्स खोलने के लिए साइट का चयन करें

en: Select tag
hi_IN: टैग चुनें

en: Select text across multiple blocks.
hi_IN: एकाधिक ब्लॉकों में टेक्स्ट का चयन करें।

en: Select the features you want to lock
hi_IN: उन सुविधाओं का चयन करें जिन्हें आप लॉक करना चाहते हैं

en: Select the site you want %(productName)s on:
hi_IN: उस साइट को चुनें जिस पर आप %(productName)s चाहते हैं:

en: Select the size of the source image.
hi_IN: स्रोत छवि का आकार चुनें।

en: Select the size of the source images.
hi_IN: स्रोत छवियों का आकार चुनें।

en: Select the type of content to display: posts, pages, or custom post types.
hi_IN: प्रदर्शित करने के लिए कंटेंट का प्रकार चुनें: पोस्ट, पेज, या कस्टम पोस्ट प्रकार।

en: Select unit
hi_IN: इकाई चुनें

en: Select video
hi_IN: विडियो चुनें

en: Select what settings are shown in the document panel.
hi_IN: चुनें कि दस्तावेज़ पैनल में कौन सी सेटिंग्स दिखाई गई हैं।

en: Select what the new template should apply to:
hi_IN: चुनें कि नया टेम्प्लेट किस पर लागू होना चाहिए:

en: Select when your overlay should appear.
hi_IN: चुनें की कब आपका ओवरले दिखाई देना चाहिए।

en: Select widget
hi_IN: विजेट चुनें

en: Select widget area
hi_IN: विजेट क्षेत्र का चयन करें

en: Select your .blog domain
hi_IN: अपना .blog डोमेन चुनें

en: Select your custom domain
hi_IN: अपना कस्टम डोमेन चुनें

en: Selected
hi_IN: चयनित

en: Selected attribute term name.
hi_IN: चयनित किये गये गुण-धर्म का नाम।

en: Selected blocks are grouped.
hi_IN: चयनित ब्लॉकों को समूहीकृत किया गया है।

en: Selected media actions
hi_IN: चयनित मीडिया क्रियाएं

en: Selected menus have been successfully deleted.
hi_IN: चयनित मेनू सफलतापूर्वक नष्ट कर दिए गए हैं।

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
hi_IN: चेकआउट पूरा करने से रोकने के लिए बेचने के लिए कोई देश नहीं चुनना। फिर भी जारी रखें?

en: Selection shortcuts
hi_IN:  शॉर्टकट चयन

en: Selection:
hi_IN: चयन:

en: Select…
hi_IN: चुनें...

en: Self-guided video content
hi_IN: खुद से सीखने के लिए वीडियो कंटेंट

en: Self-hosted, non-profit version
hi_IN: सेल्फ़-होस्टेड, गैर-लाभकारी संस्करण

en: Sell
hi_IN: बेचें

en: Sell access to premium content
hi_IN: प्रीमियम कॉन्टेंट का ऐक्सेस बेचें

en: Sell access to premium content, right from your site.
hi_IN: सीधे तौर पर अपनी साइट से, प्रीमियम कॉन्टेंट का ऐक्सेस बेचें.

en: Sell and accept e-gift vouchers
hi_IN: ई-गिफ्ट वाउचर बेचें और स्वीकार करें

en: Sell and ship out physical goods from your site.
hi_IN: अपनी साइट से फिज़िकल प्रॉडक्ट्स बेचें और शिप करें.

en: Sell and ship products
hi_IN: प्रॉडक्ट्स को बेचें और शिप करें

en: Sell anything with a simple PayPal button.
hi_IN: एक सिंपल PayPal बटन के साथ कुछ भी बेचें.

en: Sell courses
hi_IN: कोर्स बेचें

en: Sell in 60+ countries
hi_IN: 60 से ज़्यादा देशों में बेचें

en: Sell internationally
hi_IN: अंतरराष्ट्रीय स्तर पर बेचें

en: Sell online with PayPal
hi_IN: PayPal के साथ ऑनलाइन बेचें

en: Sell products or services with this powerful, all-in-one online store experience. This plan includes premium integrations and is extendable, so it’ll grow with you as your business grows.
hi_IN: इस दमदार, ऑल-इन-वन ऑनलाइन स्टोर अनुभव के साथ अपने प्रॉडक्ट्स या सेवाएं बेचें. इस प्लान में प्रीमियम इंटीग्रेशंस शामिल हैं और इसे ज़रूरत के अनुसार बढ़ाया जा सकता है, ताकि आपके बिज़नेस के बढ़ने पर यह भी बढ़ सके.

en: Sell products that are assembled from multiple components.
hi_IN: ऐसे प्रॉडक्ट्स बेचें जो कई कॉम्पोनेंट्स को असेंबल करके बनाए गए हों.

en: Sembabule
hi_IN: सेम्बबुले

en: Semnan (سمنان)
hi_IN: सेमनान (سمنان)

en: Send
hi_IN: भेजें

en: Send Code
hi_IN: कोड भेजें

en: Send Request
hi_IN: अनुरोध भेजे

en: Send Reset Link
hi_IN: रीसेट लिंक भेजें

en: Send Trackbacks
hi_IN: ट्रैकबैक्स भेजें

en: Send User Notification
hi_IN: उपयोगकर्ता सूचना भेजें

en: Send activation link
hi_IN: ऐक्टिवेशन लिंक भेजें

en: Send again
hi_IN: फिर से भेजें

en: Send again (%(countdown)d)
hi_IN: फिर से भेजें (%(countdown)d)

en: Send code via text message
hi_IN:  टेक्स्ट  मैसेज के ज़रिए कोड भेजें

en: Send email
hi_IN: ईमेल भेजें

en: Send export link
hi_IN: निर्यात लिंक भेजें

en: Send link
hi_IN: लिंक भेजें

en: Send me sign in link
hi_IN: मुझे साइन इन लिंक भेजें

en: Send money
hi_IN: पैसे भेजें

en: Send new login link
hi_IN: नया लॉगिन लिंक भेजें

en: Send password reset
hi_IN: पासवर्ड रीसेट करे

en: Send personalized birthday emails to customers with exclusive discounts or promotions.
hi_IN: विशेष छूट या प्रमोशन के साथ ग्राहकों को जन्मदिन पर खासतौर पर उनके लिए बनाया गया ईमेल भेजें.

en: Send recovery code via text
hi_IN: टेक्स्ट के माध्यम से वसूली कोड भेजें

en: Send reminder emails to customers who have abandoned items in their cart to encourage them to complete their purchase.
hi_IN: उन ग्राहकों को रिमाइंडर ईमेल भेजें जिन्होंने अपना कार्ट अधूरा छोड़ दिया है, ताकि वे अपनी खरीदारी पूरी करें.

en: Send the new user an email about their account
hi_IN: अपने अकाउंट के बारे में नए उपयोगकर्ता एक ईमेल भेजें।

en: Send to Client
hi_IN: क्लाइंट को भेजें

en: Send trackbacks to:
hi_IN: यहां ट्रैकबैक भेजे :

en: Send unlimited emails
hi_IN: अनलिमिटेड ईमेल भेजें

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
hi_IN: यदि आप उन्हें प्राप्त करना चुनते हैं तो आपको मार्केटिंग संदेश भेजें

en: Sending code…
hi_IN: कोड भेजा जा रहा है...

en: Sending email...
hi_IN: ईमेल भेजा जा रहा...

en: Sending email…
hi_IN: ईमेल भेजा जा रहा है...

en: Sending you a text message…
hi_IN: आपको टेक्स्ट मैसेज भेजा जा रहा है...

en: Sending…
hi_IN: भेजना…

en: Senegal
hi_IN: सेनेगल

en: Sent
hi_IN: भेज दिया

en: Seoul
hi_IN: सियोल

en: Sep
hi_IN: सितम्बर

en: Separate multiple URLs with spaces
hi_IN: एक से ज्यादा यू आर एल को खाली जगह देकर पृथक करे

en: Separate multiple classes with spaces.
hi_IN: एक से ज्यादा क्लास को खाली जगह देकर पृथक करे।

en: Separate pattern categories with commas
hi_IN: पैटर्न श्रेणियों को कोमा (,) से अलग करें

en: Separate tags with commas
hi_IN: सभी टैग्स को अल्पविराम से अलग करे

en: Separate with commas or the Enter key.
hi_IN: अल्पविराम या इंटर की के साथ अलग करें।

en: Separate with commas, spaces, or the Enter key.
hi_IN: अल्पविराम, रिक्त स्थान, या एंटर बटन से अलग करें|

en: Separator
hi_IN: विभाजक

en: September
hi_IN: सितम्बर

[ctx: September abbreviation]
en: Sep
hi_IN: सितम्बर

en: Serbia
hi_IN: सर्बिया

en: Serbian
hi_IN: सर्बियाई

en: Serere
hi_IN: सेरेरे

en: Sergipe
hi_IN: सर्जिप

en: Serialized widget form data to encode into instance settings.
hi_IN: सीरियलाइज्ड विजेट फॉर्म डेटा इंस्टेंस सेटिंग्स में एन्कोड करने के लिए।

en: Server
hi_IN: सर्वर

en: Server address
hi_IN: सर्वर का पता

en: Server architecture
hi_IN: सर्वर आर्किटेक्चर

en: Server credentials are used to restore your site and fix any vulnerabilities
hi_IN: सर्वर क्रेडेंशियल्स का उपयोग आपकी साइट को पुनर्स्थापित करने और किसी भी कमजोरियों को ठीक करने के लिए किया जाता है

en: Server info
hi_IN: सर्वर info

en: Server settings
hi_IN: सर्वर सेटिंग्स

en: Server version
hi_IN: सर्वर संस्करण

en: Service: %(productCost)s one-time fee
hi_IN: सेवा: %(productCost)s एक बार लगने वाला शुल्क

en: Session Tokens
hi_IN: सत्र टोकन

en: Session expired
hi_IN: सेशन समाप्त हो गया है

en: Sessions
hi_IN: सत्र

en: Set "%1$s" as the posts page? %2$s
hi_IN: "%1$s" को पोस्ट पेज के रूप में सेट करें? %2$s

en: Set "%1$s" as the site homepage? %2$s
hi_IN: "%1$s" को साइट मुखपृष्ठ के रूप में सेट करें? %2$s

en: Set Authors
hi_IN: रचयिता निर्धारित करे

en: Set New Password
hi_IN: नया पासवर्ड बनाएं

en: Set Status - In stock
hi_IN: स्थिति निर्धारित करें - स्टॉक में

en: Set Status - Out of stock
hi_IN: स्थिति सेट करें - स्टॉक में से बाहर

en: Set a different content width for full size images.
hi_IN: पूर्ण आकार की छवियों के लिए एक अलग सामग्री की चौड़ाई सेट करें।

en: Set a different media width for full size images.
hi_IN: पूर्ण आकार की छवियों के लिए एक अलग सामग्री की चौड़ाई सेट करें।

en: Set as Site Icon
hi_IN: साइट आइकान के रूप में निर्धारित करें

en: Set as background
hi_IN: पृष्ठभूमि के रूप में सेट करें

en: Set as header
hi_IN: हेडर के रूप में सेट करें

en: Set as homepage
hi_IN: मुख्यपृष्ठ के रूप में सेट करें

en: Set as posts page
hi_IN: पोस्ट पेज के रूप में सेट करें

en: Set as primary
hi_IN: प्राथमिक के रूप में सेट करें

en: Set as primary card
hi_IN: प्राथमिक कार्ड के रूप में सेट करें

en: Set custom min and max values for the fluid font size.
hi_IN: फ्लूइड फ़ॉन्ट आकार के लिए कस्टम न्यूनतम और अधिकतम मान तय करें।

en: Set custom size
hi_IN: कस्टम आकार निर्धारित करे

en: Set featured image
hi_IN: विशेष चित्र स्थापित करें

en: Set homepage
hi_IN: मुख्यपृष्ठ सेट करें

en: Set image
hi_IN: छवि सेट करे

en: Set password
hi_IN: पासवर्ड सेट करें

en: Set posts page
hi_IN: पोस्ट पेज सेट करें

en: Set status
hi_IN: स्थिति सेट करें

en: Set styles for the site’s background.
hi_IN: साइट की पृष्ठभूमि के लिए शैलियाँ सेट करें।

en: Set the Posts Page title. Appears in search results, and when the page is shared on social media.
hi_IN: पोस्ट पेज का शीर्षक निर्धारित करें। यह खोज परिणामों में दिखाई देता है, और जब पेज सोशल मीडिया पर साझा किया जाता है।

en: Set the default number of posts to display on blog pages, including categories and tags. Some templates may override this setting.
hi_IN: श्रेणियों और टैग सहित, ब्लॉग पृष्ठों पर प्रदर्शित करने के लिए पोस्ट की डिफ़ॉल्ट संख्या निर्धारित करें। कुछ टेम्प्लेट इस सेटिंग को ओवरराइड कर सकते हैं।

en: Set the design
hi_IN: डिज़ाइन सेट करें

en: Set the page order.
hi_IN: पृष्ठ क्रम निर्धारित करें।

en: Set the width of the main content area.
hi_IN: मुख्य सामग्री क्षेत्र की चौड़ाई निर्धारित करें।

en: Set up
hi_IN: स्थापित करना

en: Set up Custom Notifications
hi_IN: कस्टम नोटिफिकेशन सेट करें

en: Set up a one-time offer or recurring payments plan.
hi_IN: एकमुश्त ऑफ़र या आवर्ती भुगतान योजना सेट करें।

en: Set up a paid newsletter
hi_IN: एक सशुल्क न्यूज़लेटर स्थापित करें

en: Set up an online store
hi_IN: कोई ऑनलाइन स्टोर निर्धारित करें

en: Set up automatic emails triggered by customer behavior, such as abandoned carts or completed purchases.
hi_IN: कस्टमर के व्यवहार के आधार पर अपने आप भेजी जाने वाली ईमेल सेट करें, जैसे कि अधूरा छोड़े गए कार्ट या पूरी की गई खरीदारी.

en: Set up mailbox
hi_IN: मेलबॉक्स सेटअप करें

en: Set up using SMS
hi_IN: एसएमएस का उपयोग करके सेट अप करें

en: Set up using an app
hi_IN: ऐप का उपयोग करके सेट अप करें

en: Set up your account for our store
hi_IN: हमारे स्टोर के लिए अपना खाता सेट अप करें

en: Set up your blog
hi_IN: अपने ब्लॉग को स्थापित करें

en: Set up your domain name
hi_IN: अपना डोमेन नेम सेट करें

en: Set up your mailbox for %(domainName)s
hi_IN: %(domainName)s के लिए अपना मेलबॉक्स सेट करें

en: Seti
hi_IN: सेती

en: Setting does not exist or is unrecognized.
hi_IN: सेटिंग्स विद्यमान नही है या अस्विकृति है

en: Setting introductory offer
hi_IN: शुरुआती ऑफ़र सेट करना

en: Setting up plugin installation
hi_IN: प्लगइन इंस्टॉलेशन सेटअप किया जा रहा है

en: Setting up theme installation
hi_IN: थीम इंस्टॉलेशन सेटअप किया जा रहा है

en: Setting up your live preview. This may take a bit.
hi_IN: अापका सजीव पूर्वावलोकन तैयार हो रहा है। इसमें थोड़ा समय लग सकता है।

en: Setting up your site
hi_IN: आपकी साइट सेट अप की जा रही है

en: Settings
hi_IN: सेटिंग्स

en: Settings save failed.
hi_IN: सेटिंग सहेजना विफल रहा.

en: Settings saved and theme activated.
hi_IN: सैटिंग्स संचित की गई और विषय(थीम) सक्रिय किया गया।

en: Settings saved.
hi_IN: सेटिंग्स को सहेजा गया.

en: Settings.
hi_IN: सेटिंग्स

en: Setup the plugins
hi_IN: प्लगइन सेटअप करें

en: Sevastopol
hi_IN: सेवस्तोपोल

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
hi_IN: इस स्क्रीन पर कई बक्सों में आपकी सामग्री कैसे प्रकाशित की जाएगी उसकी सेटिंग्स है, जिनमें शामिल हैं:

en: Severely outdated SQL server
hi_IN: गंभीर रूप से पुराना एसक्यूएल  सर्वर

en: Sevilla
hi_IN: सेविला

en: Seychelles
hi_IN: सेयशेल्स

en: Shaanxi / 陕西
hi_IN: शानक्सी/陕西

en: Shadow
hi_IN: प्रतिबिम्ब

en: Shadow %s
hi_IN: शैडो %s

en: Shadow name
hi_IN: छाया नाम

en: Shadow options
hi_IN: छाया विकल्प

en: Shadows
hi_IN: छायाएँ

en: Shandong / 山东
hi_IN: शेडोंग/山东

en: Shanghai
hi_IN: शंघाई

en: Shanghai / 上海
hi_IN: शंघाई/上海

en: Shanxi / 山西
hi_IN: शांक्सी/山西

en: Shape the future of the web with WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस के साथ वेब के भविष्य को आकार दें

en: Share
hi_IN: साझा करें

en: Share Preview Link
hi_IN: पूर्वावलोकन लिंक साझा करें

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
hi_IN: अपनी प्रोफाइल भरने के लिए थोडी बहुत चरित्र सम्बन्धी जानकारी बाटें. यह सार्वजनिक रूप से दिखाई जा सकती है.

en: Share an unlimited number of posts
hi_IN: अनलिमिटेड पोस्ट शेयर करें

en: Share an unlimited number of posts.
hi_IN: अनलिमिटेड पोस्ट शेयर करें

en: Share feedback
hi_IN: प्रतिक्रिया साझा करें

en: Share posts to your Facebook page
hi_IN: अपने फेसबुक पेज पर पोस्ट शेयर करें

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
hi_IN: अपने ब्रांड/व्यवसाय के बारे में समीक्षाएं और प्रतिक्रिया साझा करें।

en: Share this site
hi_IN: इस साइट को शेयर करें

en: Share this:
hi_IN: इसे साझा करें:

en: Share your blog posts with family, friends, or followers
hi_IN: परिवार, दोस्तों, या अनुयायियों के साथ अपने ब्लॉग पोस्टस को साझा करें

en: Share your ideas with the world
hi_IN: दुनिया के साथ अपने विचार शेयर करें

en: Share your latest posts to your social channels, without limits.
hi_IN: अपनी नई पोस्ट्स को सोशल मीडिया पर बिना किसी लिमिट के शेयर करें.

en: Share your progress and get help in the community forum.
hi_IN: अपनी प्रगति साझा करें और कम्युनिटी फ़ोरम में सहायता प्राप्त करें.

en: Share your vision on a project discovery call
hi_IN: प्रोजेक्ट डिस्कवरी कॉल में अपना विज़न शेयर करें

en: Shared by %s
hi_IN: %s द्वारा साझा किया गया

en: Shares on social media
hi_IN: सोशल मीडिया पर किए गए शेयर

en: Shariatpur
hi_IN: शरीयतपुर

en: Sharing
hi_IN: सहभाजन

en: Sharing buttons block
hi_IN: शेयरिंग बटनस ब्लॉक

en: Sharing options
hi_IN: शेयरिंग विकल्प

en: Sharing to Facebook, Instagram, Threads, Bluesky, LinkedIn, Mastodon, Tumblr, Nextdoor
hi_IN: Facebook, Instagram, Threads, Bluesky, LinkedIn, Mastodon, Tumblr, Nextdoor पर शेयर किया जा रहा है

en: Sheema
hi_IN: शीमा

en: Sherpur
hi_IN: शेरपुर

en: Shift + Alt + letter:
hi_IN: शिफ्ट + अल्ट + अक्षर:

en: Shift-click to edit this element.
hi_IN: इस वस्तु को संपादित करने के लिए Shift के साथ क्लिक करें।

en: Shift-click to edit this widget.
hi_IN: शिफ्ट + क्लिक से एडिट करे

en: Shiga
hi_IN: शिगा

en: Shimane
hi_IN: शिमाने

en: Shinyanga
hi_IN: शिन्यांगा

en: Ship physical products in a snap and show live rates from shipping carriers like UPS and other shipping options.
hi_IN: फिज़िकल प्रोडक्ट्स तुरंत शिप करें और UPS जैसे कैरियर्स और अन्य शिपिंग ऑप्शन्स के लाइव रेट दिखाएँ.

en: Ship to a different address?
hi_IN: किसी अलग पते पर शिप करें?

en: Ship to all countries
hi_IN: सभी देशों के लिए जहाज

en: Ship to all countries you sell to
hi_IN: सभी देशों को बेचने के लिए जहाज

en: Shipment tracking
hi_IN: शिपमेंट ट्रैकिंग

en: Shipping | Shipping %d
hi_IN[0]: शिप्पिंग

en: Shipping & tracking
hi_IN: शिपिंग और ट्रैकिंग

en: Shipping Address
hi_IN: सामान भेजने का पता

en: Shipping Address 1
hi_IN: सामान भेजने का पता 1

en: Shipping Zone
hi_IN: शिपिंग क्षेत्र

en: Shipping address
hi_IN: सामान भेजने का पता

en: Shipping address.
hi_IN: शिपिंग पता.

en: Shipping address:
hi_IN: शिपिंग पता:

en: Shipping method description.
hi_IN: शिपिंग विधि का विवरण।

en: Shipping method title.
hi_IN: शिपिंग विधि शीर्षक।

en: Shipping zone name.
hi_IN: शिपिंग क्षेत्र का नाम।

en: Shipping zone order.
hi_IN: शिपिंग क्षेत्र के आर्डर।

en: Shipping zones do not support trashing.
hi_IN: शिपिंग क्षेत्र नष्ट करने का समर्थन नहीं करते।

en: Shipping:
hi_IN: शिपिंग:

en: Shiprock
hi_IN: शिप्रोक

en: Shizuoka
hi_IN: शिझुओका

en: Shkodër
hi_IN: शकोदर

en: Shoes
hi_IN: जूते

en: Shop Now
hi_IN: अभी खरीदें

en: Shop Page
hi_IN: दुकान पेज

en: Shop and search results
hi_IN: खरीदे और खोजे

en: Shop now
hi_IN: अभी खरीदें

en: Shop only
hi_IN: केवल खरीदें

en: Short description
hi_IN: लघु वर्णन

en: Shortcode
hi_IN: शॉर्टकोड

en: Shortcode text
hi_IN: शोर्टकोड

[ctx: Shortened form of 'Sales Tax', not a country-specific tax name]
en: Tax
hi_IN: कर

[ctx: Shortened form of 'Sales Tax', not a country-specific tax name]
en: tax
hi_IN: कर

en: Shortlink
hi_IN: शॉर्ट लिंक

en: Show
hi_IN: दिखायें

en: Show & Reload Page
hi_IN: पृष्ठ दिखाएँ और पुनः लोड करें

en: Show All
hi_IN: सभी दिखाएं

en: Show Artist Name in Tracklist
hi_IN: ट्रैकलिस्ट में कलाकार का नाम दर्शाएँ

en: Show Avatars
hi_IN: अवतार दिखाएं

en: Show Details
hi_IN: विवरण दिखाएं

en: Show Images
hi_IN: छवियां दिखाएं

en: Show Link Description
hi_IN: कड़ी विवरण दिखायें

en: Show Link Image
hi_IN: कड़ी छवि दिखायें

en: Show Link Name
hi_IN: कड़ी नाम दिखायें

en: Show Link Rating
hi_IN: कड़ी रेटिंग दिखायें

en: Show Price
hi_IN: कीमत दिखाएं

en: Show Suggestions
hi_IN: सुझाव दिखाएं

en: Show Toolbar when viewing site
hi_IN: साइट को देखने समय टूलबार दिखाएं

en: Show Tracklist
hi_IN: ट्रॅकलिस्ट दिखाइए

en: Show Trademark Notice
hi_IN: ट्रेडमार्क सूचना दिखाएं

en: Show Video List
hi_IN: वीडियो लिस्ट देखिएं

en: Show advanced menu properties
hi_IN: उन्नत मेनू संपत्तियों को दिखाएँ

en: Show advanced options
hi_IN: उन्नत विकल्प दिखाएं

en: Show all features
hi_IN: सभी विशेषताएं दिखाएं

en: Show archive type in title
hi_IN: शीर्षक में आर्काइव प्रकार दिखाएं

en: Show arrow
hi_IN: तीर दिखाएँ

en: Show avatar
hi_IN: अवतार दिखाएँ

en: Show bio
hi_IN: बायो दिखाएँ

en: Show block breadcrumbs
hi_IN: ब्लॉक ब्रेडक्रंब दिखाएँ

en: Show block tools
hi_IN: ब्लॉक टूल दिखाएं

en: Show button text labels
hi_IN: बटन टेक्स्ट लेबल दिखाएं

en: Show categories
hi_IN: श्रेणियां दिखाएं

en: Show comments
hi_IN: टिप्पणियों को दिखायें

en: Show comments count
hi_IN: टिप्पणियों की संख्या दिखाएं

en: Show details
hi_IN: विवरण दिखाएं

en: Show download button
hi_IN: डाउनलोड बटन दिखाएं

en: Show empty terms
hi_IN: रिक्त टर्म्स दिखाएँ

en: Show exact matches only
hi_IN: केवल सटीक मैच दिखाएं

en: Show header text with your image.
hi_IN: अपनी छवि के साथ शीर्ष(हैडर) टेक्स्ट दिखाएँ।

en: Show hierarchy
hi_IN: हाइरार्की दिखायें

en: Show icon button
hi_IN: आइकन बटन दिखाएं

en: Show inline embed
hi_IN: इनलाइन एम्बेड दिखाएं

en: Show invisible characters
hi_IN: अदृश्य वर्णों को दिखाएँ

en: Show label
hi_IN: लेबल दिखाएं

en: Show label text
hi_IN: लेबल टेक्स्ट दिखाएँ

en: Show less
hi_IN: कम दिखाएं

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
hi_IN: सामने के पृष्ठ, संग्रह पृष्ठों, और खोज के परिणाम

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Media
hi_IN: मीडिया

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Pages
hi_IN: पृष्ठ

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Posts
hi_IN: पोस्ट

en: Show link on new line
hi_IN: नई लाइन पर लिंक दिखाएं

en: Show media on left
hi_IN: मीडिया को बाये दिखाए

en: Show media on right
hi_IN: मीडिया को दाहिने दिखाए

en: Show more
hi_IN: और अधिक दिखाएँ

en: Show more comments
hi_IN: अधिक टिप्पणियां दिखायें

en: Show more details
hi_IN: अधिक जानकारी

en: Show more results
hi_IN: ज़्यादा परिणाम दिखाएं

en: Show most used blocks
hi_IN: सबसे अधिक उपयोग किए गए ब्लॉक दिखाएं

en: Show next theme
hi_IN: अगला थीम दिखायें

en: Show on front
hi_IN: सामने दिखाएँ

en: Show on screen
hi_IN: स्क्रीन पर दिखाएं

en: Show only top level terms
hi_IN: केवल शीर्ष स्तरीय टर्म्स दिखाएँ

en: Show or hide the List View.
hi_IN: सूची दृश्य दिखाएँ या छिपाएँ।

en: Show password
hi_IN: पासवर्ड दिखाए

en: Show post counts
hi_IN: पोस्ट संख्या दिखाये

en: Show post options
hi_IN: पोस्ट विकल्प दिखाएँ

en: Show post title
hi_IN: पोस्ट का शीर्षक दिखाएं

en: Show previous theme
hi_IN: पिछली थीम दिखाएँ

[ctx: Show replies button]
en: %s more replies..
hi_IN: %s अधिक उत्तर..

en: Show search label
hi_IN: खोज लेबल दिखाएँ

en: Show search term in title
hi_IN: शीर्षक में खोज शब्द दिखाएं

en: Show starter patterns
hi_IN: स्टार्टर पैटर्न दिखाएं।

en: Show tag counts
hi_IN: टैग गणना दिखाएं

en: Show template
hi_IN: टेम्प्लेट दिखाएँ

en: Show text
hi_IN: पाठ दिखायें

en: Show text instead of icons on buttons across the interface.
hi_IN: इंटरफ़ेस में बटनों पर आइकन के बजाय टेक्स्ट दिखाएं।

en: Show:
hi_IN: दिखायें:

en: Showcase
hi_IN: शोकेस

en: Showcase your latest work.
hi_IN: अपने नए काम का प्रदर्शन करें।

en: Showcase your video beautifully with the 4K VideoPress player.
hi_IN: 4K VideoPress प्लेयर के साथ अपने वीडियो को बेहतर तरीके से शोकेस करें.

en: Showcase your videos beautifully with the 4K VideoPress player.
hi_IN: 4K VideoPress प्लेयर के साथ अपने वीडियो बेहतर तरीके से शोकेस करें.

en: Showing details for theme: %s
hi_IN: थीम के लिए विवरण: %s

en: Showing large initial letter.
hi_IN: बड़े प्रारंभिक अक्षर दिखा रहा है।

en: Showing results for: %s
hi_IN: इसके लिए परिणाम दिखाए जा रहे हैं: %s

en: Shows starter patterns when creating a new page.
hi_IN: नई पृष्ठ बनाने पर स्टार्टर पैटर्न दिखाता है।

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
hi_IN: दिखाता है कि वर्डप्रेस उन डायरेक्टरी को लिखने में सक्षम है, जिनके लिए इसे एक्सेस की आवश्यकता है।

en: Shuffle styles
hi_IN: शैलियों में फेरबदल करें

en: Shumen
hi_IN: शुमेन

en: Shutter Speed
hi_IN: शटर गति

en: Siaya
hi_IN: सियाया

en: Sibiu
hi_IN: सिबियु

en: Sichuan / 四川
hi_IN: सिचुआन / 四川

en: Sidebar
hi_IN: साइडबार

en: Sidebar %d
hi_IN: साइडबार %d

en: Sidi Bel Abbès
hi_IN: सिदी बेल अब्बास

en: Siena
hi_IN: सिएना

en: Sierra Leone
hi_IN: सिरीया लिओन

en: Sign In
hi_IN: साइन इन करें

en: Sign Up
hi_IN: साइन अप करें

en: Sign in
hi_IN: साइन इन करें

en: Sign in with your email
hi_IN: अपने ईमेल की मदद से साइन इन करें

en: Sign up
hi_IN: साइन अप करें

en: Sign up for %(clientTitle)s with a WordPress.com account
hi_IN: WordPress.com खाते के साथ %(clientTitle)s के लिए साइन अप करें

en: Sign up for Automattic for Agencies
hi_IN: एजेंसियों के लिए Automattic पर साइन अप करें

en: Sign up for Jetpack Manage
hi_IN: Jetpack मैनेज करने के लिए साइन अप करें

en: Sign up for a free account on WordPress.com where you can create a free website or easily build a blog.
hi_IN: वर्डप्रेस (WordPress.com) पर एक मुफ़्त खाता बनाने के लिए साइन अप करें जहाँ आप आसानी से एक निःशुल्क वेबसाइट या एक ब्लॉग बना सकते हैं।

en: Sign up for free
hi_IN: मुफ्त में साइन अप

en: Sign up for the WordPress.com newsletter to get news, updates, and all the latest articles straight to your inbox.
hi_IN: खबरें, अपडेट्स और हाल ही के लेख सीधे अपने इनबॉक्स में पाने के लिए WordPress.com न्यूज़लेटर पर साइन अप करें.

en: Sign up for {{span}}%(client)s{{/span}} with WordPress.com
hi_IN: WordPress.com के साथ {{span}}%(client)s{{/span}} के लिए साइन अप करें

en: Siirt
hi_IN: सिर्ट

en: Sikkim
hi_IN: सिक्किम

en: Silistra
hi_IN: सिलिस्ट्रा

en: Silver
hi_IN: सिल्वर

en: Simferopol
hi_IN: सींफेरोपॉल

en: Simiyu
hi_IN: सिमियु

en: Simple search
hi_IN: सिंपल सर्च

en: Sinaloa
hi_IN: सिनालोआ

en: Since
hi_IN: से

en: Since some of your other product(s) depend on your plan to be purchased, they will also be removed from the cart. When you press Continue, these product(s) along with your new plan will be removed from the cart, and your site will continue to run on its current plan.
hi_IN: चूंकि आपके कुछ अन्य प्रॉडक्ट(प्रॉडक्ट्स) खरीदे जाने के आपके प्लान पर निर्भर करते हैं, इसलिए उन्हें भी कार्ट से हटा दिया जाएगा. जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो ये प्रॉडक्ट(प्रॉडक्ट्स) और आपका नया प्लान कार्ट से हटा दिए जाएंगे, और आपकी साइट अपने मौजूदा प्लान पर ही चलती रहेगी.

en: Since some of your other product(s) depend on your plan to be purchased, they will also be removed from the cart. When you press Continue, these product(s) will be removed along with your new plan in the cart, and your site will continue to run with its current plan.
hi_IN: चूंकि आपके कुछ अन्य प्रॉडक्ट(प्रॉडक्ट्स) खरीदे जाने के आपके प्लान पर निर्भर करते हैं, इसलिए उन्हें भी कार्ट से हटा दिया जाएगा. जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो ये प्रॉडक्ट(प्रॉडक्ट्स) और आपका नया प्लान कार्ट से हट जाएंगे, और आपकी साइट अपने मौजूदा प्लान पर ही चलती रहेगी.

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
hi_IN: चूंकि आपका ब्राउज़र JavaScript को सपोर्ट नहीं करता है, या यह बंद है, तो कृपया सुनिश्चित करें कि आप अपना ऑर्डर देने से पहले %1$sअपडेट टोटल%2$s बटन पर क्लिक करें. अगर आप ऐसा करने में विफल रहते हैं, तो आपसे ऊपर बताई गई राशि से अधिक शुल्क लिया जा सकता है.

en: Sindh
hi_IN: सिंध

en: Sing Buri
hi_IN: बुरी गाओ

en: Singapore
hi_IN: सिंगापुर

en: Singida
hi_IN: सिंगिडा

en: Single item: %s
hi_IN: एकल आइटम: %s

en: Single sign-on (SSO)
hi_IN: सिंगल साइन-ऑन (SSO)

en: Sinoe
hi_IN: सिनोए

en: Sinop
hi_IN: सिनोप

en: Siquijor
hi_IN: सिक्विजोर

en: Siracusa
hi_IN: सिराकुसा

en: Sirajganj
hi_IN: सिराजगंज

en: Sironko
hi_IN: सिरोंको

en: Sisaket
hi_IN: सिसाकेत

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
hi_IN: सिस्तान और बलूचिस्तान (سیستان و بلوچستان)

en: Site
hi_IN: साइट

en: Site %d
hi_IN: साइट %d

en: Site Address (URL)
hi_IN: साइट पता (यूआरएल)

en: Site Admin
hi_IN: साइट व्यवस्थापक

en: Site Editor
hi_IN: साइट संपादक

en: Site Health
hi_IN: साइट स्वास्थ्य

[ctx: Site Health]
en: Info
hi_IN: जानकारी

[ctx: Site Health]
en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Site Health %s
hi_IN: साइट स्वास्थ्य %s

en: Site Health - %s
hi_IN: साइट स्वास्थ्य - %s

en: Site Health Info
hi_IN: साइट स्वास्थ्य जानकारी

en: Site Health Status
hi_IN: साइट स्वास्थ्य स्थिति

en: Site ID
hi_IN: साइट आईडी

en: Site ID must not be empty.
hi_IN: साइट की आईडी खाली नहीं होनी चाहिए।

en: Site Icon
hi_IN: साइट आइकन

en: Site Identity
hi_IN: साइट की पहचान

en: Site Language
hi_IN: साइट भाषा

en: Site Logo
hi_IN: साइट लोगो

en: Site Name: %s
hi_IN: साइट का नाम:  %s

en: Site Preview
hi_IN: साइट पूर्वदर्शन

en: Site Redirects are not available for this site.
hi_IN: इस साइट के लिए साइट रीडयरेक्ट की सुविधा उपलब्ध नहीं है.

en: Site Search
hi_IN: साइट खोजें

en: Site Search up to 100k records and 100k requests/mo.
hi_IN: 100k रिकॉर्ड्स तक साइट सर्च और 100k अनुरोध/महीना.

en: Site Search: Up to 100k records and 100k requests/mo.
hi_IN: साइट सर्च: 100k रिकॉर्ड और 100k अनुरोध तक/महीना.

en: Site Stats
hi_IN: साइट्स के आंकड़े

en: Site Tagline
hi_IN: साईट टैगलाइन

en: Site Tagline placeholder
hi_IN: साइट टैगलाइन प्लेसहोल्डर

en: Site Title
hi_IN: साइट शीर्षक

en: Site Title placeholder
hi_IN: साईट टाइटल प्लेसहोल्डर

en: Site URL
hi_IN: साइट यूआरएल

en: Site URL.
hi_IN: साइट यूआरएल।

en: Site URLs switched to HTTPS.
hi_IN: साइट URL HTTPS पर स्विच किए गए।

en: Site Upload Space Quota
hi_IN: साइट पर अपलोड स्पेस कोटा

en: Site activity log
hi_IN: साइट एक्टिविटी लॉग

en: Site count
hi_IN: साइट की गिनती

en: Site does not exist.
hi_IN: साइट मौजूद नहीं है।

en: Site domain must not be empty.
hi_IN: साइट डोमेन खाली नहीं होना चाहिए।

en: Site hosting is included with your plan, eliminating additional cost and technical hassle.
hi_IN: आपके प्लान में साइट होस्टिंग शामिल है, जिससे अतिरिक्त खर्च और तकनीकी झंझट खत्म हो जाता है.

en: Site icon
hi_IN: साइट आइकन

en: Site icon.
hi_IN: साइट आइकन।

en: Site logo.
hi_IN: साइट लोगो

en: Site monetization
hi_IN: साइट से कमाई

en: Site name
hi_IN: साइट का नाम

en: Site name must be at least %s character. | Site name must be at least %s characters.
hi_IN[0]: साइट का नाम कम से कम %s अक्षर का होना चाहिए |
hi_IN[1]: साइट का नाम कम से कम %s अक्षरों का होना चाहिए |

en: Site name must be at least 4 characters.
hi_IN: साइट का नाम कम से कम 4 अक्षर का होना अनिवार्य है।

en: Site names can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
hi_IN: साइट नाम में केवल छोटे वर्ण (a-z) और संख्या सम्मिलित कर सकते हैं।

en: Site network ID must be provided.
hi_IN: साइट की नेटवर्क आईडी जरुरी है।

en: Site path must not be empty.
hi_IN: साइट पथ खाली नहीं होना चाहिए।

en: Site performance scores
hi_IN: साइट की परफ़ॉर्मेंस के स्कोर

en: Site tagline text
hi_IN: साइट टैगलाइन टेक्स्ट

en: Site tagline.
hi_IN: साइट टैगलाइन

en: Site title
hi_IN: साइट शीर्षक

en: Site title text
hi_IN: साइट शीर्षक टेक्स्ट

en: Site title.
hi_IN: साइट शीर्षक।

en: Site updated.
hi_IN: साइट अपडेट की गई।

en: Site visibility
hi_IN: साइट दृश्यता

en: Site visitors
hi_IN: साइट विज़िटर

en: Site with the ID does not exist.
hi_IN: आईडी वाली साइट मौजूद नहीं है।

en: Site:
hi_IN: साइट:

en: Site: %(siteSlug)s
hi_IN: साइट: %(siteSlug)s

en: Site: %s
hi_IN: साइट: %s

en: Sites
hi_IN: साइट

en: Sites with Jetpack installed will automatically appear in the site management view.
hi_IN: जेटपैक स्थापित वाली साइटें स्वचालित रूप से साइट प्रबंधन दृश्य में दिखाई देंगी।

en: Sitka
hi_IN: सिटका

en: Sivas
hi_IN: शिवस

en: Six.
hi_IN: छह.

en: Size
hi_IN: आकार

en: Size in megabytes
hi_IN: मेगाबाइट में आकार

[ctx: Size of a UI element]
en: Extra Large
hi_IN: अधिक बड़ा

[ctx: Size of a UI element]
en: Large
hi_IN: बड़ा

[ctx: Size of a UI element]
en: Medium
hi_IN: मध्यम

[ctx: Size of a UI element]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

[ctx: Size of a UI element]
en: Small
hi_IN: छोटा

[ctx: Size option for background image control]
en: Contain
hi_IN: शामिल

[ctx: Size option for background image control]
en: Cover
hi_IN: कवर

[ctx: Size option for background image control]
en: Tile
hi_IN: टाइल

en: Size:
hi_IN: आकार:

en: Skikda
hi_IN: स्किकडा

en: Skip
hi_IN: छोड़ें

en: Skip Confirmation Email
hi_IN: पुष्टिकरण ईमेल छोड़ें

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
hi_IN: क्रॉपिंग को छोड़े, छवि जैसा है वैसे ही प्रकाशित करें

en: Skip and draft first post
hi_IN: छोड़ें और पहली पोस्ट ड्राफ़्ट करें

en: Skip cropping
hi_IN: काट-छांट छोड़ें

en: Skip domain lock verificaiton
hi_IN: डोमेन लॉक वेरिफ़िकेशन स्किप करें

en: Skip for now
hi_IN: अभी के लिए छोड़ें

en: Skip purchase
hi_IN: खरीदारी छोड़ें

en: Skip purchase and continue with %(domain)s
hi_IN: खरीदारी छोड़ें और %(domain)s के साथ जारी रखें

en: Skip this step
hi_IN: इस चरण को छोड़कर आगे बढ़ें

en: Skip to My Home
hi_IN: मेरे घर पर जाएं

en: Skip to content
hi_IN: सामग्री पर जाएं

en: Skip to main content
hi_IN: मुख्या सामग्री पर जाये

en: Skip to the selected block
hi_IN: चयनित ब्लॉक पर जाएं

en: Skip to toolbar
hi_IN: टूलबार पर जाएं

en: Skopje
hi_IN: स्कोप्जे

en: Slideshow
hi_IN: स्लाइडप्रदर्शन

en: Sligo
hi_IN: स्लाइगो

en: Sliven
hi_IN: स्लिवेन

en: Slovak
hi_IN: स्लोवाक

en: Slovakia
hi_IN: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi_IN: स्लोवेनिया

en: Slovenian
hi_IN: स्लोवेनियन

en: Slug
hi_IN: स्लग

en: Slug automatically generated from the post title.
hi_IN: पोस्ट शीर्षक से स्वचालित रूप से उत्पन्न स्लग।

en: Small
hi_IN: छोटा

en: Small screens
hi_IN: छोटे स्क्रीन

en: Small sites
hi_IN: छोटी साइटें

en: Small viewport largest dimension (svmax)
hi_IN: छोटा व्यूपोर्ट सबसे बड़ा आयाम (svmax)

en: Small viewport width or height (svi)
hi_IN: छोटी व्यूपोर्ट चौड़ाई या ऊँचाई (svi)

en: Smallest size
hi_IN: सबसे छोटा आकार

en: Smart redirects
hi_IN: स्मार्ट रीडायरेक्ट

en: Smolyan
hi_IN: स्मोलियन

en: Social
hi_IN: सामाजिक

en: Social Icon
hi_IN: सामाजिक चिह्न

en: Social Icons
hi_IN: सामाजिक प्रतीक

en: Social Login
hi_IN: सोशल लॉगिन

en: Social Media
hi_IN: सोशल मीडिया

en: Social Media Settings
hi_IN: सोशल मीडिया सेटिंग्स

en: Social Menu
hi_IN: सामाजिक मेनू

en: Social media integrations
hi_IN: सोशल मीडिया इंटीग्रेशन

en: Social: Get unlimited shares and share as a post by attaching images or videos.
hi_IN: सोशल: अनलिमिटेड शेयर की सुविधा पाएं और इमेज या वीडियो अटैच करके पोस्ट के रूप में शेयर करें.

en: Sofala
hi_IN: सोफला

en: Sofia
hi_IN: सोफ़िया

en: Sofia District
hi_IN: सोफिया जिला

en: Software
hi_IN: सॉफ्टवेयर

en: Software Name
hi_IN: सॉफ्टवेयर का नाम

en: Sohag
hi_IN: सोहाग

en: Sokoto
hi_IN: सोकोतो

en: Solid
hi_IN: ठोस

en: Sololá
hi_IN: सोलोला

en: Solomon Islands
hi_IN: गुआडल कैनल

en: Solothurn
hi_IN: सोलोथर्न

en: Solutions
hi_IN: समाधान

en: Somalia
hi_IN: सोमालिया

en: Some HTML tags are not permitted, including:
hi_IN: कुछ एचटीएमएल टैगों की अनुमति नहीं है, जिनमें शामिल हैं:

en: Some errors occurred while restoring the posts: %s
hi_IN: पोस्ट पुनर्स्थापित करते समय कुछ त्रुटियाँ हुईं: %s

en: Some errors occurred while reverting the items: %s
hi_IN: आइटम वापस लाते समय कुछ त्रुटियाँ हुईं: %s

en: Some files are not writable by WordPress:
hi_IN: कुछ फाइलें वर्डप्रेस द्वारा लिखने योग्य नहीं हैं:

en: Some items failed to be purchased.
hi_IN: कुछ आइटम खरीदे जाने में विफल रहे।

en: Some of the theme.json settings.spacing.spacingScale values are invalid
hi_IN: कुछ थीम.जेसन सेटिंग्स.स्पेसिंग.स्पेसिंगस्केल मान अमान्य हैं

en: Some of your other product(s) depend on your plan to be renewed. When you press Continue, the plan renewal will be removed from the cart and your plan will keep its current expiry date. When the plan expires these product(s) will stop working even if they haven't expired yet.
hi_IN: आपके कुछ अन्य प्रॉडक्ट(प्रॉडक्ट्स) आपके प्लान के रिन्यू होने पर निर्भर हैं. जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो प्लान रिन्यूअल कार्ट से हटा दिया जाएगा और आपका प्लान अपनी मौजूदा एक्सपायरी डेट पर ही रहेगा. जब आपका प्लान एक्सपायर हो जाएगा, ये प्रॉडक्ट(प्रॉडक्ट्स) काम करना बंद कर देंगे, भले ही उनकी वैधता अभी खत्म न हुई हो.

en: Some screen elements can be shown or hidden by using the checkboxes.
hi_IN: कुछ स्क्रीन तत्वों को चेकबॉक्स का उपयोग करके दिखाया या छिपाया जा सकता है।

en: Some short description
hi_IN: कुछ संक्षिप्त विवरण

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you would like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
hi_IN: कुछ विषय(थीम्स) अतिरिक्त हैडर छवियों के साथ आते हैं। यदि आप एक से अधिक छवियों को प्रदर्शित देखते हैं, तो आप किसी एक मनपसंद का चयन करें और &#8220;परिवर्तन संचित(सेव) करें&#8220; बटन पर क्लिक करें।

en: Someone
hi_IN: कोई

[ctx: Someone commented on a post.]
en: a post.
hi_IN: एक पोस्ट.

en: Someone else has taken over this post
hi_IN: इस पोस्ट पर कोई और काम कर रहा है।

en: Someone has requested a password reset for the following account:
hi_IN: किसी ने निम्नलिखित खाते के लिए पासवर्ड रिसेट का अनुरोध किया है:

en: Something seems to be missing — please fill out all the required fields.
hi_IN: ऐसा लगता है कि कुछ गायब है — कृपया सभी आवश्यक फ़ील्ड भरें.

en: Something seems to be wrong with the credit card form. Please try again or contact support for help.
hi_IN: ऐसा लगता है कि क्रेडिट कार्ड फॉर्म में कोई समस्या है. कृपया फिर से कोशिश करें या मदद के लिए सपोर्ट टीम से संपर्क करें.

en: Something went wrong when trying to connect with Google. Please try again.
hi_IN: Google के साथ कनेक्ट करने की कोशिश करते समय कुछ गड़बड़ी हुई. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Something went wrong when trying to connect with Google. Please use any of the login options below.
hi_IN: Google से कनेक्ट करने की कोशिश करते समय कुछ गड़बड़ी हुई. कृपया नीचे दिए गए किसी भी लॉगिन विकल्प का इस्तेमाल करें.

en: Something went wrong while trying to load Google sign-in.
hi_IN: Google साइन-इन लोड करने की कोशिश करते समय कुछ गड़बड़ी हुई.

en: Something went wrong.
hi_IN: कोई त्रुटि हो गई है।

en: Something went wrong. If the problem persists, send this info to support:
hi_IN: कोई चीज़ गड़बड़ हो गई. अगर यह समस्या लगातार आती है तो कृपया यह जानकारी सहायता पर भेजें:

en: Something went wrong. Please try again.
hi_IN: कुछ गडबड़ी हुई. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Somogy
hi_IN: सोमोजी

en: Sondrio
hi_IN: सोंड्रियो

en: Songkhla
hi_IN: सोंगखला

en: Sonora
hi_IN: सोनोरा

en: Sonsonate
hi_IN: सोनसोनेट

en: Soria
hi_IN: सोरिया

en: Soriano
hi_IN: सोरियानो

en: Soroca
hi_IN: सोरोका

en: Soroti
hi_IN: सोरोती

en: Sorry but this email has been blocked for this subscription. <a href="https://en.support.wordpress.com/contact/">Contact us</a> if needed.
hi_IN: माफ़ करें, लेकिन इस सब्सक्रिप्शन के लिए इस ईमेल ब्लॉक कर दिया गया है. <a href="https://en.support.wordpress.com/contact/">यदि ज़रूरत हो तो हमसे</a> संपर्क करें.

en: Sorry but this email has been blocked. It has too many subscriptions pending confirmation. Please confirm or unsubscribe some from the <a href="%s">Subscriptions Manager</a>.
hi_IN: माफ़ करें, लेकिन यह ईमेल ब्लॉक कर दिया गया है. इसमें बहुत सारी सब्सक्रिप्शन का अभी भी कन्फर्म होना पेंडिंग है. कृपया <a href="%s">सब्सक्रिप्शन मैनेजर</a> में जाकर कुछ सब्सक्रिप्शन को कन्फर्म करें या अनसब्सक्राइब करें.

en: Sorry, %(domain)s does not appear to be a valid domain name.
hi_IN: माफ़ करें, %(domain)s कोई मान्य डोमेन नाम नहीं लगता है.

en: Sorry, %(domain)s does not end with a valid domain extension.
hi_IN: माफ़ करें, %(domain)s किसी मान्य डोमेन एक्सटेंशन के साथ समाप्त नहीं होता है.

en: Sorry, <strong>%(domain)s</strong> is a premium domain. We don't support purchasing this premium domain on WordPress.com, but if you purchase the domain elsewhere, you can <button>connect it to your site</button>.
hi_IN: माफ करें, <strong>%(domain)s</strong> एक प्रीमियम डोमेन है. हम WordPress.com पर इस प्रीमियम डोमेन की खरीदारी को सपोर्ट नहीं करते हैं, लेकिन अगर आप यह डोमेन कहीं और से खरीदते हैं, तो आप इसे <button>अपनी साइट से कनेक्ट</button> कर सकते हैं.

en: Sorry, <strong>%(domain)s</strong> is a premium domain. We don't support purchasing this premium domain on WordPress.com.
hi_IN: माफ करें, <strong>%(domain)s</strong> एक प्रीमियम डोमेन है. हम इस प्रीमियम डोमेन को WordPress.com पर खरीदने को सपोर्ट नहीं करते हैं.

en: Sorry, <strong>%(domain)s</strong> is reserved by the .%(tld)s registry and cannot be registered without permission.
hi_IN: माफ़ करें, <strong>%(domain)s</strong> को %(tld)s रजिस्ट्री ने रिज़र्व किया है और बिना अनुमति के इसे रजिस्टर नहीं किया जा सकता.

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
hi_IN: क्षमा करें, लेकिन आप जो कुछ देख रहे हैं यहाँ नहीं है।

en: Sorry, comments are closed for this item.
hi_IN: क्षमा करें, इस आइटम के लिए टिप्पणियाँ बंद कर दी गयी हैं.

en: Sorry, comments are not allowed for this item.
hi_IN: माफ़ कीजिये, इस आइटम के लिए टिप्पड़ी की अनुमति नहीं है |

en: Sorry, deleting the term failed.
hi_IN: क्षमा करें, टर्म को हटाया नहीं जा सका।

en: Sorry, editing the term failed.
hi_IN: क्षमा करें, शब्द का संपादन विफल रहा.

en: Sorry, it seems no payment gateways support changing the recurring payment method. Please contact us if you require assistance or to make alternate arrangements.
hi_IN: माफ़ करें, ऐसा लगता है कि दोहराए जाने वाले भुगतान के तरीके को बदलने के लिए कोई पेमेंट गेटवे सपोर्ट उपलब्ध नहीं है. अगर आपको सहायता की ज़रूरत है या वैकल्पिक व्यवस्था बनाने के लिए मदद चाहिए, तो कृपया हमसे संपर्क करें.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
hi_IN: माफ़ करें, ऐसा लगता है कि आपकी लोकेशन के लिए भुगतान करने का कोई तरीका उपलब्ध नहीं है. अगर आपको सहायता की ज़रूरत है या आप कोई वैकल्पिक व्यवस्था बनाना चाहते हैं, तो कृपया हमसे संपर्क करें.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
hi_IN: माफ़ करें, ऐसा लगता है कि आपके राज्य के लिए भुगतान करने का कोई तरीका उपलब्ध नहीं है. अगर आपको सहायता की ज़रूरत है या वैकल्पिक व्यवस्था बनाना चाहते हैं, तो कृपया हमसे संपर्क करें.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
hi_IN: माफ़ करें, ऐसा लगता है कि भुगतान करने का कोई तरीका उपलब्ध नहीं है. अगर आपको सहायता की ज़रूरत है या आप कोई वैकल्पिक व्यवस्था बनाना चाहते हैं, तो कृपया हमसे संपर्क करें.

en: Sorry, marking a user as spam is only supported on Multisite.
hi_IN: क्षमा करें, किसी उपयोगकर्ता को स्पैम के रूप में चिह्नित करना केवल मल्टीसाइट पर समर्थित है।

en: Sorry, no posts matched your criteria.
hi_IN: क्षमा करें, कोई भी पोस्ट आपके मानदंडों से मेल नहीं खाता।

en: Sorry, no such page.
hi_IN: क्षमा करें, ऐसा कोई पृष्ठ नहीं.

en: Sorry, no such post.
hi_IN: क्षमा करें, ऐसा कोई पोस्ट नहीं.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
hi_IN: क्षमा करें, दिए गए वर्गीकरणों में से एक, पद(पोस्ट)प्रकार द्वारा समर्थित नहीं है।

en: Sorry, replies to unapproved comments are not allowed.
hi_IN: क्षमा करें, अस्वीकृत टिप्पणियों के उत्तरों की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, revisions are disabled.
hi_IN: क्षमा करें, संशोधन अक्षम हैं.

en: Sorry, site names must have letters too!
hi_IN: क्षमा करें, साइट के नाम में अक्षरों भी होना चाहिए!

en: Sorry, something went wrong when trying to create your account. Please try again.
hi_IN: माफ़ करें, आपका अकाउंट बनाने का प्रयास करते समय कुछ गलत हुआ. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: Sorry, that email address is already used!
hi_IN: क्षमा करें, वह ई - मेल पता पहले से उपयोग मे है!

en: Sorry, that email address is not allowed!
hi_IN: क्षमा करें, उस ईमेल पते की अनुमति नहीं है!

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
hi_IN: क्षमा करें, वह कुंजी समाप्त हो चुकी है। फिर कोशिश करें।

en: Sorry, that plan is not compatible with this site.
hi_IN: षमा करें, वह योजना इस साइट के अनुकूल नहीं है।

en: Sorry, that site already exists!
hi_IN: क्षमा करें, यह साइट पहले से मौजूद है!

en: Sorry, that site is reserved!
hi_IN: क्षमा करें, यह साइट आरक्षित है!

en: Sorry, that username already exists!
hi_IN: क्षमा करें, उपयोगकर्ता नाम पहले से मौजूद है!

en: Sorry, that username is not allowed.
hi_IN: क्षमा करें, इस यूज़रनेम की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, the category could not be created.
hi_IN: क्षमा करें, श्रेणी नहीं बनाई जा सका।

en: Sorry, the comment could not be updated.
hi_IN: क्षमा करें, टिप्पणी अपडेट नहीं की जा सकी।

en: Sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
hi_IN: मैं क्षमा चाहता हूँ, आपके द्वारा क्लिक किया गया लिंक पुराना है. कृपया अन्य विकल्प का चयन करें.

en: Sorry, the post could not be created.
hi_IN: क्षमा करें, पोस्ट नहीं बनाई जा सकी।

en: Sorry, the post could not be deleted.
hi_IN: क्षमा करें, पोस्ट हटाया नहीं जा सका।

en: Sorry, the post could not be updated.
hi_IN: क्षमा करें, पोस्ट अपडेट नहीं की जा सकी।

en: Sorry, the term could not be created.
hi_IN: क्षमा करें, टर्म बनाया नहीं जा सका।

en: Sorry, the user could not be updated.
hi_IN: क्षमा करें, उपयोगकर्ता अपडेट नहीं किया जा सकता।

en: Sorry, the video at the supplied URL cannot be loaded. Please check that the URL is for a supported video file (%s) or stream (e.g. YouTube and Vimeo).
hi_IN: क्षमा करें, दिए गए यूआरएल पर वीडियो लोड नहीं किया जा सकता. कृपया जांच लें कि यूआरएल समर्थित वीडियो फ़ाइल (%s) या स्ट्रीम (उदा. यूट्यूब और विमियो) के लिए है।

en: Sorry, there has been an error.
hi_IN: क्षमा करें, यहाँ एक त्रुटि हुई।

en: Sorry, there was an error loading the checkout page.
hi_IN: माफ़ करें, चेकआउट पेज को लोड करने में कोई गड़बड़ी हुई थी.

en: Sorry, there was an error loading this information.
hi_IN: माफ़ करें, इस जानकारी को लोड करने में कोई त्रुटि हुई.

en: Sorry, there was an error loading this page.
hi_IN: माफ़ करें, इस पेज को लोड करने में कोई त्रुटि हुई थी.

en: Sorry, this content could not be embedded.
hi_IN: क्षमा करें, यह सामग्री एम्बेड नहीं कर सकते।

en: Sorry, this method is not supported.
hi_IN: क्षमा करें, यह मेथड समर्थित नहीं है।

en: Sorry, trackbacks are closed for this item.
hi_IN: क्षमा करें, ट्रैकबैक्स इस मद के लिए बंद हो जाती हैं।

en: Sorry, usernames must have letters too!
hi_IN: क्षमा करें, उपयोगकर्ता नाम  मे अक्षरों का होना अनिवार्य है!

en: Sorry, we couldn't process your payment. Please try again later.
hi_IN: माफ़ करें, हम आपके भुगतान को प्रोसेस नहीं कर सके. कृपया बाद में फिर से कोशिश करें.

en: Sorry, we couldn't process your transfer. Please try again later.
hi_IN: माफ़ करें, हम आपका ट्रांसफ़र प्रोसेस नहीं कर सके. कृपया बाद में फिर से कोशिश करें.

en: Sorry, we couldn’t send the email.
hi_IN: माफ़ करें, हम ईमेल नहीं भेज सके.

en: Sorry, we weren't able to generate any domain name suggestions for that search term. Please try a different set of keywords.
hi_IN: माफ़ करें, हम उस खोज शब्द के लिए किसी डोमेन नेम का सुझाव जनरेट नहीं कर पाए. कृपया दूसरे कीवर्ड्स का इस्तेमाल करके देखें.

en: Sorry, we're not accepting prepaid cards at this time.
hi_IN: क्षमा करें, हम इस समय प्रीपेड कार्ड स्वीकार नहीं कर रहे हैं।

en: Sorry, you are not allowed to access details about this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट से सम्बन्धित विवरण देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to access details of this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट का विवरण अभिगम करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to access site health information.
hi_IN: क्षमा करें, आपको साइट हेल्थ  जानकारी तक पहुंचने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to access the templates on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर टेम्प्लेट तक पहुंचने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पृष्ठ तक पहुँच की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to access user data on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर उपयोगकर्ता के डेटा तक पहुँच की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to activate plugins on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए प्लगइन्स अपडेट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to activate plugins.
hi_IN: क्षमा करें, आपको प्लगइन्स सक्रिय करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to activate this plugin.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस प्लगइन को सक्रिय करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to add a category.
hi_IN: क्षमा करें, आपको नया वर्ग जोड़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
hi_IN: क्षमा करें, आपको दिए गए वर्गीकरणों में से किसी एक में शब्द जोड़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to add links to this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए लिंक्स जोड़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to add users to this network.
hi_IN: क्षमा करें, आपके पास इस नेटवर्क में उपयोगकर्ता(यूज़र) जोड़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
hi_IN: क्षमा करें, आपको दिए गए वर्गीकरणों में से किसी एक में शब्द आवंटित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to assign terms in this taxonomy.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस वर्गीकरण में टर्म्स आवंटित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to assign the provided terms.
hi_IN: क्षमा करें, आपको प्रदान किए गए टर्म्स आवंटित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to assign this term.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस टर्म को आवंटित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to attach files to this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट पर फ़ाइलें संलग्न करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to browse the block directory.
hi_IN: क्षमा करें, आपको ब्लॉक निर्देशिका ब्राउज़ करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to browse the local block pattern directory.
hi_IN: क्षमा करें, आपको लोकल ब्लॉक पैटर्न निर्देशिका ब्राउज़ करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
hi_IN: क्षमा करें, आपको टिप्पणी प्रकार परिवर्तित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to change the page author as this user.
hi_IN: आप के पास इस उपयोगकर्ता के रूप में पृष्ठ लेखक बदलने की आज्ञा नही है|

en: Sorry, you are not allowed to change the post author as this user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस उपयोगकर्ता के रूप में पोस्ट लेखक परिवर्तित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to comment on this post.
hi_IN: आपके पास इस पोस्ट को टिप्पणी की आज्ञा नही है।

en: Sorry, you are not allowed to create Navigation Menus as this user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस उपयोगकर्ता के रूप में नेविगेशन मेनू बनाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट पर टिप्पणी करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create new users.
hi_IN: क्षमा करे, आपको नए पोस्ट बनाने की अनुमति नही है

en: Sorry, you are not allowed to create pages as this user.
hi_IN: आप को इस उपयोगकर्ता के रूप में पृष्ठ बनाने के लिए अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create pages on this site.
hi_IN: आप इस साइट पर पृष्ठों को बनाने के लिए अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पद(पोस्ट) प्रकार में पासवर्ड से सुरक्षित पदों(पोस्टों) का सृजन करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create posts as this user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस उपयोगकर्ता के रूप में पोस्ट सृजन करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create posts or drafts on this site.
hi_IN: आपको इस साइट पर पोस्ट या ड्राफ्ट बनाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पद(पोस्ट) प्रकार में निजी पदों(पोस्टों) का सृजन करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create terms in this taxonomy.
hi_IN: आपको इस वर्गीकरण में टर्मस बनाने के लिए अनुमति नहीं है.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको बिना किसी पोस्ट के यह टिप्पणी करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to create users.
hi_IN: क्षमा करें, आपके पास उपयोगकर्ता(यूज़र) सृजन की अनुमति नहीं है ।

en: Sorry, you are not allowed to customize headers.
hi_IN: क्षमा करें, आपको हेडर्स अनुकूलित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to customize this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट को अनुकूलित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to deactivate this plugin.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस प्लगइन को निष्क्रिय करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete plugins for this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए प्लगइन्स को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions of this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट के संशोधनों को हटाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete that user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको उस उपयोगकर्ता को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete these items.
hi_IN: आप इन वस्तुओं(आइटम्स) को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this application password.
hi_IN: क्षमा करें, आपको यह एप्लिकेशन पासवर्ड हटाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this category.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this comment.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस टिप्पणी को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this item.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस आइटम को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this page.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पृष्ठ को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
hi_IN: आपके पास इस पोस्ट को मिटाने की आज्ञा नही है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this revision.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस संशोधन को हटाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete this term.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस टर्म को नष्ट करने की अनुमति नहीं है|

en: Sorry, you are not allowed to delete this user.
hi_IN: क्षमा करें, आप इस उपयोगकर्ता को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to delete users.
hi_IN: क्षमा करें, आपको उपयोगकर्ताओं को नष्ट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to do that.
hi_IN: क्षमा करें, आपको ऐसा करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
hi_IN: क्षमा करें, आपको टिप्पणियों हेतु '%s' का संपादन करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit Navigation Menus as this user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस उपयोगकर्ता के रूप में नेविगेशन मेनू को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit comments on this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट पर की गई टिप्पणियों को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
hi_IN: आपको टिप्पणियो को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit pages as this user.
hi_IN: आप के पास इस उपयोक्ता के रूप में पृष्ठ को संपादित करने की आज्ञा नही है।

en: Sorry, you are not allowed to edit pages.
hi_IN: क्षमा करें, आपको पृष्ठों को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit posts as this user.
hi_IN: आप के पास इस उपयोक्ता के रूप में पोस्ट संपादित करने की आज्ञा नही है।

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पद(पोस्ट) प्रकार के पोस्टों को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
hi_IN: क्षमा करें, आप को पोस्ट को संपादित करने के लिए अनुमति नहीं है.

en: Sorry, you are not allowed to edit roles of this user.
hi_IN: क्षमा करें, आप इस उपयोगकर्ता की भूमिकाओं को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit terms in this taxonomy.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस वर्गीकरण के संदर्भ में टर्म्स संपादन करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit the %s custom field.
hi_IN: क्षमा करें, आपको %s को सम्पादित करने की अनुमति नहीं हैं ।

en: Sorry, you are not allowed to edit the links for this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए लिंक्स को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit theme options on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर थीम विकल्पों को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit this application password.
hi_IN: क्षमा करें, आपको यह एप्लिकेशन पासवर्ड संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit this changeset.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस परिवर्तन समूह को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit this comment.
hi_IN: आपको इस टिप्पणी को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस ग्लोबल स्टाइल को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस आइटम को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit this page.
hi_IN: आपके पास इस पृष्ठ को संपादित करने की आज्ञा नही हैं।

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
hi_IN: क्षमा करें, आप को इस पोस्ट को संपादित करने की अनुमति नहीं है.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
hi_IN: आपके पास इस पद को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस यूज़र को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit users.
hi_IN: क्षमा करें, आपको उपयोगकर्ताओं को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to edit your profile.
hi_IN: क्षमा करें, आपको अपनी प्रोफ़ाइल को संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to enable themes automatic updates.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए थीम्स के  स्वतः अपडेट को चालू करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to erase personal data on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर डेटा मिटाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to export personal data on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर व्यक्तिगत डेटा निर्यात करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to export templates and template parts.
hi_IN: क्षमा करें, आपको टेम्प्लेट और टेम्प्लेट भागों को निर्यात करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to export the content of this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट की सामग्री का निर्यात करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to filter users by capability.
hi_IN: क्षमा करें, आपको क्षमता के आधार पर उपयोगकर्ताओं को फ़िल्टर करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to filter users by role.
hi_IN: क्षमा करें, आपको उपयोगीकर्ताओं को भूमिका के तहत फ़िल्टर करने की अनुमति नहीं हैं ।

en: Sorry, you are not allowed to get the related post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको संबंधित पोस्ट प्राप्त करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to give users that role.
hi_IN: क्षमा करें, आपको उपयोगीकर्ताओं को यह भूमिका देने की अनुमति नहीं हैं ।

en: Sorry, you are not allowed to import content into this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट में सामग्री आयात करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर प्लगइन्स स्थापित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर थीम्स स्थापित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to list application passwords for this user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस उपयोगकर्ता के लिए एप्लिकेशन पासवर्ड सूचीबद्ध करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to list users.
hi_IN: क्षमा करें, आपको उपयोगकर्ताओं को सूचीबद्ध करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to make posts sticky.
hi_IN: क्षमा करें, आपको स्टिकी पोस्ट बनाने की अनुमति नहीं हैं ।

en: Sorry, you are not allowed to make proxied oEmbed requests.
hi_IN: माफ़ कीजिये, आपको प्रोक्सीएड ओएएम्बेड रिक्वेस्ट्स बनाने की अनुमति नहीं है |

en: Sorry, you are not allowed to manage block types.
hi_IN: क्षमा करें, आपको ब्लॉक प्रकार प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to manage network plugins.
hi_IN: क्षमा करें, आपको नेटवर्क प्लग इन प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए विकल्पों को प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to manage plugins for this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए प्लगइन्स का प्रबंधन करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to manage post statuses.
hi_IN: क्षमा करें, आपको पोस्ट की स्थिति प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है

en: Sorry, you are not allowed to manage privacy options on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर गोपनीयता प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to manage terms in this taxonomy.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस वर्गीकरण में टर्म्स प्रबंधन करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to manage this plugin.
hi_IN: माफ़ कीजिए, आपको इस प्लगइन को प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to manage widgets on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट पर विजेट प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to moderate or edit this comment.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस टिप्पणी को नियंत्रित या संपादित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to modify plugins.
hi_IN: क्षमा करें, आपको प्लगइन्स को संशोधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to modify themes.
hi_IN: क्षमा करें, आपको थीम संशोधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to modify unregistered settings for this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए अपंजीकृत सेटिंग्स को संशोधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to move this item to the Trash.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस आइटम को ट्रैश में स्थानांतरित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to order users by this parameter.
hi_IN: क्षमा करें, आपको उपयोगीकर्ताओं को इस पैरामीटर के तहत अनुक्रमित करने की अनुमति नहीं हैं ।

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आप को इस साइट पर पोस्ट करने के लिए अनुमति नहीं है.

en: Sorry, you are not allowed to preview drafts.
hi_IN: क्षमा करें, आपको ड्राफ्टों के पूर्वावलोकन की अनुमति नही है।

en: Sorry, you are not allowed to process remote URLs.
hi_IN: क्षमा करें, आपको दूरस्थ URL संसाधित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आप इस साइट पर पृष्ठों को प्रकाशित करने की अनुमति नहीं है ।

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट प्रकार में पोस्ट प्रकाशित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आप को इस साइट पर पोस्ट प्रकाशित करने की अनुमति नहीं है.

en: Sorry, you are not allowed to publish this page.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पृष्ठ को प्रकाशित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to publish this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट को प्रकाशित करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to query users by this parameter.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पैरामीटर से उपयोगकर्ताओं के क्वेरी की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to read blocks as this user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस उपयोगकर्ता के रूप में ब्लॉक पढ़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to read blocks of this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट के ब्लॉक पढ़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको बिना किसी पोस्ट के टिप्पणियाँ पढ़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस टिप्पणी के लिए पोस्ट पढ़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to read this application password.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस एप्लिकेशन पासवर्ड को पढ़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
hi_IN: क्षमा करें, आपको यह टिप्पणी पढ़ने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to remove users.
hi_IN: क्षमा करें, आपको उपयोगकर्ताओं का हटाने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to restore this item from the Trash.
hi_IN: क्षमा करें, आपको ट्रैश से इस आइटम को बहाल करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to resume this theme.
hi_IN: माफ़ कीजिए, आपको इस थीम को फिर से शुरू करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to take over.
hi_IN: माफ कीजिए, आप अधिकार नहीं ले सकते।

en: Sorry, you are not allowed to update options.
hi_IN: क्षमा करें, आपको विकल्पों को अपडेट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to update plugins for this site.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस साइट के लिए प्लगइन्स अपडेट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to update posts as this user.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस उपयोगकर्ता के रूप में पोस्ट अपडेट करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to upload files.
hi_IN: क्षमा करें, आपको फ़ाइलें अपलोड करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to upload media on this site.
hi_IN: क्षमा करें, आप इस साइट पर मीडिया अपलोड करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to upload media to this post.
hi_IN: क्षमा करें, आप इस संसाधन के लिए मीडिया को अपलोड करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस फ़ाइल प्रकार को अपलोड करने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view autosaves of this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट के ऑटोसेव देखने की अनुमति नहीं है

en: Sorry, you are not allowed to view menu items.
hi_IN: क्षमा करें, आपको मेनू आइटम देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view menu locations.
hi_IN: क्षमा करें, आपको मेनू स्थान देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view menus.
hi_IN: क्षमा करें, आपको मेनू देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view revisions of this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट के संशोधनों को देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view terms for this post.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस पोस्ट के लिए शर्तें देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view the active theme.
hi_IN: क्षमा करें, आपको यह सक्रिय थीम देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view the registered block patterns.
hi_IN: क्षमा करें, आपको पंजीकृत ब्लॉक पैटर्न देखने की अनुमति नहीं है.

en: Sorry, you are not allowed to view themes.
hi_IN: क्षमा करें, आपको थीमों को देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
hi_IN: क्षमा करें, आपको इस वैश्विक स्टाइल को देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you are not allowed to view this item.
hi_IN: क्षमा करें, आपको यह आइटम देखने की अनुमति नहीं है।

en: Sorry, you cannot edit this resource.
hi_IN: क्षमा करें, आप इस संसाधन को संपादित नहीं कर सकते।

en: Sorry, you cannot preview new themes when you have changes scheduled or saved as a draft. Please publish your changes, or wait until they publish to preview new themes.
hi_IN: माफ़ कीजिए, आप किसी भी नई थीम का पूर्वावलोकन नहीं कर सकते अगर आपने कुछ बदलाव भविष्य के लिए तय किए या संजोए हुए हैं। नई थीम का पूर्वावलोकन करने के लिए कृपया अपने परिवर्तन प्रकाशित करें, या उनके प्रकाशित होने की प्रतिक्षा करें।

en: Sorry, you cannot stick a private post.
hi_IN: क्षमा करें, आप एक निजी पोस्ट नहीं चिपका सकते हैं ।

en: Sorry, you have used your space allocation of %s. Please delete some files to upload more files.
hi_IN: क्षमा करें, आपने अपना %s के स्थान आवंटन का उपयोग कर लिया है। कृपया अधिक फ़ाइलें अपलोड करने के लिए कुछ फ़ाइलें हटाएं।

en: Sorry, you may not use that site name.
hi_IN: क्षमा करें, आप वह साइट का नाम उपयोग नहीं कर सकते.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
hi_IN: क्षमा करें, आप श्रेणियों को देखने के क्रम में इस साइट पर पोस्ट को संपादित करने में सक्षम होना चाहिए।

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
hi_IN: क्षमा करें, टैग देखने के क्रम में आप इस साइट पर पोस्टों को संपादित करने में सक्षम होने चाहिए।

en: Sorry, you must be logged in to comment.
hi_IN: क्षमा करे, टिप्पणी करने के लिए आपको लाॅगिन होना आवश्यक है

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
hi_IN: माफ़ कीजीये, टिप्पणी का जवाब देने के लिऎं आपका लॊग इन करना ज़रूरी है।

en: Sorsogon
hi_IN: सोरसोगोन

en: Sort Order:
hi_IN: क्रमबद्ध(सॉर्ट) अनुक्रम(अॉर्डर):

en: Sort ascending
hi_IN: आरोही क्रम में छांटें

en: Sort ascending.
hi_IN: आरोही क्रम में छांटें।

en: Sort by
hi_IN: इसके अनुसार क्रमबद्ध करें

en: Sort by:
hi_IN: क्रमबद्ध करें:

en: Sort collection by comment attribute.
hi_IN: टिप्पणी विशेषता के आधार पर संग्रह को क्रमबद्ध करें।

en: Sort collection by object attribute.
hi_IN: वस्तु विशेषता के आधार पर क्रमबद्ध संग्रह।

en: Sort collection by post attribute.
hi_IN: पोस्ट विशेषता के आधार पर संग्रह को क्रमबद्ध करें।

en: Sort collection by term attribute.
hi_IN: संसाधन विशेषता के आधार पर क्रमबद्ध संग्रह कीजिए।

en: Sort collection by user attribute.
hi_IN: उपयोगकर्ता विशेषता के आधार पर संग्रह को क्रमबद्ध करें।

en: Sort descending
hi_IN: अवरोही क्रम में छांटें

en: Sort descending.
hi_IN: अवरोही क्रम में छांटें।

en: Sorting
hi_IN: क्रमबद्ध करे

en: Sorting and filtering
hi_IN: श्रेणीकरण और  निस्पंदन

[ctx: Sorting order]
en: Order
hi_IN: ऑर्डर

en: Souk Ahras
hi_IN: सूक अहरास

en: Source
hi_IN: स्रोत

en: Source code
hi_IN: स्रोत कोड

en: Source language
hi_IN: स्रोत भाषा

en: Source of a customized template
hi_IN: एक कस्टमाइज टेम्पलेट का सोर्स

en: Source of template
hi_IN: टेम्पलेट का स्रोत

en: Source:
hi_IN: स्रोत

en: Source: %s
hi_IN: स्रोत: %s

en: South
hi_IN: दक्षिण

en: South Aegean
hi_IN: दक्षिण ईजियन

en: South Africa
hi_IN: दक्षिण अफ्रीका

en: South Australia
hi_IN: दक्षिण ऑस्ट्रेलिया

en: South Carolina
hi_IN: दक्षिण कैरोलिना

en: South Cotabato
hi_IN: दक्षिण कोटाबेटो

en: South Dakota
hi_IN: साउथ डकोटा

en: South Georgia
hi_IN: दक्षिण जॉर्जिया

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
hi_IN: दक्षिण खुरासान (خراسان جنوبی)

en: South Korea
hi_IN: दक्षिण कोरिया

en: South Pole
hi_IN: दक्षिण ध्रुव

en: South Sinai
hi_IN: दक्षिण सिनाई

en: South Sudan
hi_IN: दक्षिणी सुडान

en: Southern
hi_IN: दक्षिणी

en: Southern Leyte
hi_IN: दक्षिणी लेयटे

en: Southland
hi_IN: साउथलैंड

en: Space between items
hi_IN: आइटम के बीच का खाली स्थान

en: Space to store your photos, media, and more.
hi_IN: आपकी फ़ोटो, मीडिया के साथ और भी कई चीजें स्टोर करने के लिए पर्याप्त स्पेस.

en: Spacing
hi_IN: रिक्ति

en: Spacing control
hi_IN: अंतराल नियंत्रण

en: Spain
hi_IN: स्पेन

en: Spam
hi_IN: स्पैम

en: Spam Blocked
hi_IN: स्पैम अवरुद्ध

en: Spam Protection
hi_IN: स्पैम से सुरक्षा

en: Spam blocked | Spam blocked
hi_IN[0]: स्पैम अवरुद्ध

en: Spam filtering
hi_IN: स्पैम फ़िल्टरिंग

en: Spam it: %s
hi_IN: इसे स्पैम में डालें: %s

en: Spam message eliminated from your comments and forms in %s, keeping your site clean. | Spam messages eliminated from your comments and forms in %s, keeping your site clean.
hi_IN[0]: आपकी साइट को साफ रखते हुए, आपकी टिप्पणियों और फ़ॉर्म से स्पैम संदेशों को हटा दिया गया है।

en: Spam protection with Akismet
hi_IN: Akismet के साथ स्पैम से सुरक्षा

en: Spammed!
hi_IN: स्पैम किया गया!

en: Spanish
hi_IN: स्पेनिश

en: Special Offer
hi_IN: विशेष ऑफ़र

en: Special character
hi_IN: विशेष वर्ण

en: Special offer
hi_IN: विशेष ऑफ़र

en: Specific Countries
hi_IN: विशिष्ट देश

en: Specific countries
hi_IN: विशिष्ट देशों

en: Specified file failed upload test.
hi_IN: निर्दिष्टित(स्पेसिफ़ाइड) फ़ाइल अपलोड परीक्षण में विफल रही।

en: Specify a fixed height.
hi_IN: एक निश्चित ऊंचाई निर्दिष्ट करें।

en: Specify a fixed width.
hi_IN: एक निश्चित चौड़ाई तय करें।

en: Specify the minimum and maximum allowed product quantities for orders.
hi_IN: यह तय करें किं ऑर्डर में कम से कम और ज़्यादा से ज़्यादा कितने प्रॉडक्ट्स हो सकते हैं.

en: Speed up your site.
hi_IN: अपनी साइट को तेज़ करें।

en: Speed up your site’s performance and protect it from spammers. Access detailed records of all activity on your site and restore your site to a previous point in time with just a click! While you’re at it, improve your SEO with our Advanced SEO tools and automate social media sharing.
hi_IN: अपनी साइट की परफॉर्मेंस बढ़ाएं और उसे स्पैमर्स से सुरक्षित रखें. अपनी साइट की हर गतिविधि का विस्तृत रिकॉर्ड देखें और सिर्फ़ एक क्लिक में साइट को पहली वाली स्थिति पर रिस्टोर करें! इसी के साथ, हमारे एडवांस्ड SEO टूल्स से अपनी SEO को बेहतर करें और सोशल मीडिया शेयरिंग को ऑटोमेट करें.

en: Spelling correction
hi_IN: स्पेलिंग में सुधार

en: Split table cell
hi_IN: तालिका कक्ष का विभाजन करें

en: Sport
hi_IN: खेल

en: Spotlight mode
hi_IN: स्पॉटलाइट मोड

en: Spotlight mode activated.
hi_IN: स्पॉटलाइट मोड सक्रिय किया गया

en: Spotlight mode deactivated.
hi_IN: स्पॉटलाइट मोड निष्क्रिय किया गया

en: Spread
hi_IN: फैलाना

en: Spread the love!
hi_IN: प्यार बांटें!

en: Spreadsheet <span class="count">(%s)</span> | Spreadsheets <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: स्प्रेडशीट <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: स्प्रेडशीट्स <span class="count">(%s)</span>

en: Spreadsheets
hi_IN: स्प्रेडशीट्स

en: Sprinkling some magic
hi_IN: जादू बिखेरना

en: Square
hi_IN: वर्ग

en: Srednekolymsk
hi_IN: स्रेडनेकोलिम्स्क

en: Sri Lanka
hi_IN: श्री लंका

en: Sri Lankan rupee
hi_IN: श्री लंकन रूपये

en: St Barthelemy
hi_IN: सेंट बार्थेलेमी

en: St Helena
hi_IN: सेंट हेलेना

en: St Johns
hi_IN: सेंट जॉन्स

en: St Kitts
hi_IN: सेंट किट्स

en: St Lucia
hi_IN: सेंट लूसिया

en: St Thomas
hi_IN: सेंट थॉमस

en: St Vincent
hi_IN: सेंट विंसेंट

en: St. Gallen
hi_IN: सेंट गैलन

en: Stack
hi_IN: स्टैक

en: Stack on mobile
hi_IN: स्लैक मोबाइल पर

en: Staging environments
hi_IN: स्टेजिंग एनवायरनमेंट

en: Staging sites
hi_IN: स्टेजिंग साइट्स

en: Standard
hi_IN: मानक

en: Standard Editor
hi_IN: सुपीरियर संपादक

en: Standard rate
hi_IN: मानक दर

en: Standard security tools
hi_IN: स्टैंडर्ड सिक्योरिटी टूल्स

en: Standard time begins on: %s.
hi_IN: मानक समय निम्न पर शुरू होता है: %s।

en: Stanley
hi_IN: स्टेनली

en: Star ratings should be required, not optional
hi_IN: स्टार रेटिंग की आवश्यकता होनी चाहिए, वैकल्पिक नहीं

en: Stara Zagora
hi_IN: स्टारा ज़गोरा

en: Start Customizing
hi_IN: कस्टमाइज़ करना शुरू करें

en: Start Date
hi_IN: प्रारंभ तिथि

en: Start Domain Transfer
hi_IN: डोमेन ट्रांसफ़र शुरू करें

en: Start Import
hi_IN: इम्पोर्ट शुरू करें

en: Start My Subscription
hi_IN: मेरी सदस्यता शुरू करें

en: Start That ‘Someday Project’ Now
hi_IN: अब उस ‘किसी दिन परियोजना’ को शुरू करें

en: Start Your Own Site
hi_IN: अपनी खुद की साइट शुरू करें

en: Start a Blog
hi_IN: एक ब्लॉग शुरू करें

en: Start a new post
hi_IN: नई पोस्ट शुरू करें

en: Start a new site
hi_IN: एक नई साइट शुरू करें

en: Start a site on WordPress.com
hi_IN: WordPress.com पर एक साइट शुरू करें

en: Start accepting PayPal payments from any post or page with the PayPal Payment Buttons block.
hi_IN: PayPal पेमेंट बटन ब्लॉक के साथ किसी भी पोस्ट या पेज से PayPal पेमेंट स्वीकार करना शुरू करें.

en: Start adding Heading blocks to create a table of contents. Headings with HTML anchors will be linked here.
hi_IN: सामग्री तालिका बनाने के लिए हेडिंग ब्लॉक जोड़ना प्रारंभ करें। HTML एंकर वाले शीर्षक यहां लिंक किए जाएंगे.

en: Start blank
hi_IN: रिक्त प्रारंभ करें

en: Start blocking attacks
hi_IN: हमलों को रोकना शुरू करें

en: Start building
hi_IN: निर्माण प्रारंभ करें

en: Start course now
hi_IN: अब कोर्स शुरू करें

en: Start customizing
hi_IN: कस्टमाइज़ करना शुरू करें

en: Start date
hi_IN: आरंभ करने की तिथि

en: Start date:
hi_IN: प्रारंभ तिथिः

en: Start earning
hi_IN: कमाई शुरू करें

en: Start empty
hi_IN: खाली शुरू करें

en: Start fresh or make the switch, bringing your first 100 readers with you.
hi_IN: नई शुरुआत करें या स्विच करें और अपने पहले 100 रीडर्स को अपने साथ लेकर आएं.

en: Start from scratch
hi_IN: शून्य से शुरू करें

en: Start learning
hi_IN: सीखना शुरू करें

en: Start selling
hi_IN: बेचना शुरू करें

en: Start setup
hi_IN: सेटअप शुरू करें

en: Start today
hi_IN: आज से शुरू करें

en: Start value
hi_IN: प्रारंभिक मान

en: Start with %s
hi_IN: %s के साथ शुरू करें

en: Start with Free
hi_IN: फ़्री सेवा के साथ शुरू करें

en: Start with a custom domain name, simple payments, and extra storage.
hi_IN: एक कस्टम डोमेन नाम, आसान भुगतान और अतिरिक्त स्टोरेज के साथ शुरू करें.

en: Start writing
hi_IN: लिखना शुरू करें

en: Start writing and build an audience
hi_IN: लिखना शुरू करें और दर्शकों का निर्माण करें

en: Start writing or type / to choose a block
hi_IN: ब्लॉक चुनने के लिए लिखना शुरू करें या / टाईप करें

en: Start writing with text or HTML
hi_IN: टेक्स्ट या HTML लिखना शुरू करें

en: Start your free WordPress.com website. Limited functionality and storage.
hi_IN: अपनी मुफ़्त WordPress.com वेबसाइट शुरू करें. सीमित फ़ंक्शनैलिटी और स्टोरेज.

en: Start your free trial
hi_IN: अपना नि: शुल्क परीक्षण शुरू करो

en: Start your site
hi_IN: अपनी साइट शुरू करें

en: Start your website
hi_IN: अपनी वेबसाइट शुरू करें

en: Starter
hi_IN: स्टार्टर

en: Starting Coordinates:
hi_IN: प्रारंभिक निर्देशांक:

en: Starting at
hi_IN: से शुरू

en: Starting at <b>%s</b>/year
hi_IN: <b>%s</b>/सालाना से शुरू

en: Starting price for projects
hi_IN: प्रोजेक्ट्स के लिए शुरुआती कीमत

en: Starting price per month, billed yearly
hi_IN: शुरुआती कीमत प्रति महीना (सालाना बिलिंग)

en: Starts at {{b}}%(price)s{{/b}} annually
hi_IN: {{b}}%(price)s{{/b}} प्रति वर्ष से शुरू

en: Starts at {{b}}%(price)s{{/b}} yearly
hi_IN: {{b}}%(price)s{{/b}}/वर्ष से शुरू

en: Starts with 10GB of storage
hi_IN: 10GB स्टोरेज के साथ शुरू होता है

en: Starts with 1GB of storage
hi_IN: 1GB स्टोरेज के साथ शुरू होता है

en: State
hi_IN: राज्य

en: State / Zone
hi_IN: राज् / क्षेत्र

en: State of the comment.
hi_IN: टिप्पणी की स्थिति।

en: State-of-the-art spam defense, powered by Akismet.
hi_IN: Akismet की मदद से अत्याधुनिक स्पैम सुरक्षा.

en: State/County
hi_IN: राज्य/काउंटी

en: State/County (optional)
hi_IN: राज्य/काउंटी (वैकल्पिक)

en: Statistics
hi_IN: आंकड़े

en: Stats
hi_IN: आंकड़े

en: Stats (10K site views, upgradeable)
hi_IN: आंकड़े (10K साइट व्यूज़, अपग्रेड करने योग्य)

en: Stats (Up to 100K site views, upgradeable)
hi_IN: आंकड़े (100K साइट व्यूज़ तक, अपग्रेड करने योग्य)

en: Stats at your fingertips
hi_IN: आँकड़े आपकी उंगलियों पर

[ctx: Stats: Button label to expand a panel]
en: View all
hi_IN: सभी देखें

[ctx: Stats: module row header for authors.]
en: Author
hi_IN: लेखक

[ctx: Stats: module row header for number of views per author.]
en: Views
hi_IN: दृश्य

[ctx: Stats: module row header for post title.]
en: Title
hi_IN: शीर्षक

[ctx: Stats: module row header for views by country.]
en: Country
hi_IN: देश

[ctx: Stats: title of module]
en: Authors
hi_IN: लेखक

[ctx: Stats: title of module]
en: Countries
hi_IN: देशों

[ctx: Stats: title of module]
en: Posts & pages
hi_IN: पोस्टस और पृष्ठों

[ctx: Stats: title of module]
en: Videos
hi_IN: वीडियोस

en: Status
hi_IN: स्थिति

en: Status & Visibility
hi_IN: स्थिति और दृश्यता

en: Status is forbidden.
hi_IN: स्थिति निषिद्ध है।

en: Status of sidebar.
hi_IN: साइडबार की स्थिति।

en: Status of template.
hi_IN: टेम्पलेट की स्थिति।

en: Status of the payment returned by the gateway. One of success, pending, failure, error.
hi_IN: गेटवे द्वारा वापस किए गए भुगतान की स्थिति. सफलता, पेंडिंग, असफलता, त्रुटि में से कोई एक.

en: Status unavailable
hi_IN: स्टेटस उपलब्ध नहीं है

en: Status:
hi_IN: स्थिति:

en: Stay logged in with the Jetpack Mobile App
hi_IN: Jetpack मोबाइल ऐप के साथ लॉग इन रहें

en: Stay on top of your stock with inventory management tools.
hi_IN: इन्वेंट्री मैनेजमेंट टूल्स के साथ अपने स्टॉक पर हमेशा नज़र रखें.

en: Stay one step ahead of security threats with automated malware scanning and one-click fixes.
hi_IN: स्वचालित मैलवेयर स्कैनिंग और एक-क्लिक में फिक्स के साथ सुरक्षा खतरों से एक कदम आगे रहें।

en: Stay protected from brute-force attacks on your account password.
hi_IN: अपने अकाउंट पासवर्ड को ब्रूट-फ़ोर्स के हमलों से सुरक्षित रखें.

en: Stay safe with automated malware scanning and one-click fixes.
hi_IN: ऑटोमेटेड मैलवेयर स्कैनिंग और एक क्लिक में ठीक करने की सुविधा के साथ सुरक्षित रहें.

en: Stay safe with automated malware scanning and removal.
hi_IN: ऑटोमेटेड मैलवेयर स्कैनिंग और हटाए जाने की सुविधा के साथ सुरक्षित रहें.

en: Stay signed in
hi_IN: साइन इन रहें

en: Stay up to date on sales and identify trends with intuitive sales reports.
hi_IN: सहज बिक्री रिपोर्ट्स के साथ अपनी बिक्री ट्रैक करें और ट्रेंड्स का पता लगाएं.

en: Stay up-to-date with continuous uptime monitoring, with alerts the minute downtime is detected.
hi_IN: लगातार अपटाइम मॉनिटरिंग के साथ हमेशा अपडेट रहें और साइट डाउन होते ही तुरंत अलर्ट पाएं.

en: Step
hi_IN: स्टेप

en: Step %(currentStep)d of %(totalSteps)d
hi_IN: चरण %(totalSteps)d में से %(currentStep)d

en: Step up site customization with premium design features.
hi_IN: प्रीमियम डिज़ाइन फ़ीचर्स के साथ साइट कस्टमाइज़ेशन को अगले स्तर पर ले जाएं.

en: Stick this post to the front page
hi_IN: इस पोस्ट को फ्रंट पेज पर चिपकाएँ(स्टिक करें)

en: Sticky
hi_IN: स्टिकी

en: Sticky Post
hi_IN: स्थिर पोस्ट

en: Sticky posts
hi_IN: स्टिकी पोस्ट

en: Sticky posts always appear first, regardless of their publish date.
hi_IN: स्टिकी पोस्ट हमेशा पहले दिखाई देती हैं, चाहे उनकी प्रकाशन तिथि कुछ भी हो।

en: Stock Status
hi_IN: स्टॉक की अवस्था

en: Stockholm
hi_IN: स्टॉकहोम

en: Storage
hi_IN: स्टोरेज

en: Storage Space
hi_IN: संग्रहण स्थान

en: Storage space for adding images and documents to your website.
hi_IN: अपनी वेबसाइट पर चित्रों और दस्तावेज़ों को जोड़ने के लिए स्टोरेज स्पेस.

en: Store
hi_IN: स्टोर

en: Store Address
hi_IN: स्टोर पता

en: Store Notice
hi_IN: स्टोर नोटिस

en: Store customization
hi_IN: स्टोर कस्टमाइज़ेशन

en: Store name
hi_IN: स्टोर का नाम

en: Store setup
hi_IN: स्टोर सेटअप

en: Store stats
hi_IN: स्टोर आंकड़े

en: Store uploads in this folder
hi_IN: इस फोल्डर में अपलोडेड सामग्री(अपलोड्स) संचित(स्टोर) करें

en: Streamlined checkout
hi_IN: आसान चेकआउट

en: Streamlined, extendable checkout
hi_IN: आसान, विस्तार किया जा सकने वाला चेकआउट

en: Street Number
hi_IN: गली नंबर

en: Street address
hi_IN: मार्ग का पता

en: Strength indicator
hi_IN: शक्ति संकेतक

en: Stress less knowing there’s a dedicated team identifying potential vulnerabilities for WordPress and plugins, ensuring early detection and preventing future attacks.
hi_IN: बेफिक्र रहें, क्योंकि हमारी समर्पित टीम WordPress और उसके प्लगइन्स में संभावित कमजोरियों की पहचान कर रही है, ताकि उनका जल्दी पता लगाकर भविष्य में होने वाले हमलों से बचा जा सके.

en: Stretch items
hi_IN: स्ट्रेच आइटम्स

en: Stretch to fill available space.
hi_IN: उपलब्ध स्थान को भरने के लिए खिंचाव।

en: Strictness
hi_IN: सख़्ती

en: Strikethrough
hi_IN: बीच में से काटें

en: Strikethrough the selected text.
hi_IN: चयनित टेक्स्ट पर स्ट्राइकथ्रू करें।

en: Stripe Exchange Rate
hi_IN: स्ट्राइप एक्सचेंज रेट

en: Structure for Navigation Menu: %s
hi_IN: नेविगेशन मेनू के लिए संरचना: %s

en: Strășeni
hi_IN: स्ट्रेसेनी

en: Studio
hi_IN: स्टूडियो

en: Style
hi_IN: स्टाइल

en: Style Book
hi_IN: स्टाइल बुक

en: Style Revisions
hi_IN: शैली संशोधन

en: Style Variations
hi_IN: स्टाइल विविधताएँ

en: Style customization
hi_IN: स्टाइल कस्टमाइज़ेशन

en: Style revisions
hi_IN: शैली संशोधन

en: Styles
hi_IN: प्रकार

en: Stylesheet is missing.
hi_IN: स्टाइलशीट नहीं है.

en: Stylesheet is not readable.
hi_IN: स्टाइलशीट पठनीय नहीं है.

en: Sub-directory Installation
hi_IN: उप-डायरेक्टरी स्थापना

en: Sub-domain Installation
hi_IN: उप-डोमेन स्थापन

en: Subheading
hi_IN: उपशीर्षक

en: Subject
hi_IN: विषय

en: Subject (paid)
hi_IN: विषय (भुगतान)

en: Submenu & overlay background
hi_IN: सबमेनू और ओवरले पृष्ठभूमि

en: Submenu & overlay text
hi_IN: सबमेनू और ओवरले टेक्स्ट

en: Submenus
hi_IN: सबमेनू

en: Submission error notification
hi_IN: सबमिशन त्रुटि अधिसूचना

en: Submission success notification
hi_IN: सबमिशन सफलता अधिसूचना

en: Submissions method
hi_IN: जमा करने की विधि

en: Submit
hi_IN: जमा करें

en: Submit Comment
hi_IN: टिप्पणी दर्ज करे

en: Submit Reply
hi_IN: उत्तर भेजें

en: Submit Search
hi_IN: खोज जमा करें

en: Submit business information
hi_IN: व्यावसायिक जानकारी सबमिट करें

en: Submit content for new site
hi_IN: नई साइट के लिए कॉन्टेंट सबमिट करें

en: Submit for Review
hi_IN: पुनरावलोकन के लिए दाखिल करे

en: Submitted on
hi_IN: पर प्रस्तुत किया

en: Submitted on: %s
hi_IN: निवेदित तिथि: %s

en: Subscribe
hi_IN: सदस्यता लें

en: Subscribed
hi_IN: सदस्यता लिया

en: Subscriber
hi_IN: अभिदाता

en: Subscriber-only content
hi_IN: केवल-सदस्य के लिए उपलब्ध कॉन्टेंट

en: Subscriber-only content and PayPal Payment Buttons
hi_IN: केवल-सब्सक्राइबर कॉन्टेंट और PayPal पेमेंट बटन

en: Subscriber-only content and payment buttons
hi_IN: केवल-सब्सक्राइबर कॉन्टेंट और पेमेंट बटन

en: Subscribers
hi_IN: सदस्य

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
hi_IN: सभी सदस्य आदि टिप्पणी / टिप्पणी / प्राप्त समाचार पत्र, पढ़ सकते हैं लेकिन नियमित रूप से साइट सामग्री नहीं बना सकते।

en: Subscript
hi_IN: सबस्क्रिप्ट

en: Subscription
hi_IN: सदस्यता

en: Subscription Number: %s
hi_IN: सदस्यता संख्या: %s

en: Subscription Stopped
hi_IN: सदस्यता रोक दी गई

en: Subscription Type
hi_IN: सदस्यता के प्रकार

en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
hi_IN: %1$s के लिए सदस्यता सफलतापूर्वक निष्क्रिय हो गई है। आप अब इस उत्पाद के लिए अपडेट प्राप्त नहीं करेंगे। <a href="%2$s">यहां क्लिक करे</a> अगर आप प्लगिन को निष्क्रिय भी करना चाहते हैं।

en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
hi_IN: %s के लिए सदस्यता सफलतापूर्वक निष्क्रिय हो गयी है| आप अब इस उत्पाद के लिए अपडेट प्राप्त नहीं करेंगे।

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
hi_IN: सदस्यता जल्द ही <strong>समाप्त हो रही है।</strong>

en: Subscription type
hi_IN: सदस्यता प्रकार

en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
hi_IN: सदस्यता: उपलब्ध नहीं है - %2$d का %1$d पहले से उपयोग में है

en: Subscription: Unlimited
hi_IN: सदस्यता: असीमित

en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
hi_IN: सदस्यता : उपलब्ध %2$d में से %1$d साइट का उपयोग हो रहा है

en: Subscriptions
hi_IN: सदस्यता

en: Subscriptions.
hi_IN: सदस्यता

en: Subsequent renewals will be %(regularPrice)s.
hi_IN: इसके बाद के रिन्यूअल %(regularPrice)s होंगे.

en: Subtitles
hi_IN: उपशीर्षक

en: Subtotal
hi_IN: उप - जॉड़

en: Subtotal:
hi_IN: उप-योग:

en: Success message for form submissions.
hi_IN: जमा किए हुए फॉर्म के लिए सफलता संदेश।

en: Success!
hi_IN: सफल!

en: Success! You renewed %(productName)s.
hi_IN: सफलता! आपने %(productName)s को रिन्यू किया.

en: Success! You renewed %(productName)s. {{a}}Learn more about renewals{{/a}}
hi_IN: सफलता! आपने %(productName)s को रिन्यू किया. {{a}}रिन्यूअल के बारे में ज़्यादा जानें{{/a}}

en: Suceava
hi_IN: सुसेवा

en: Suchitepéquez
hi_IN: सुचिटेपेक्वेज़

en: Sucre
hi_IN: सुक्र

en: Sucumbíos
hi_IN: सुकुम्बियोस

en: Sud Sardegna
hi_IN: सूद सरदेग्ना

en: Sudan
hi_IN: सुदान

en: Suez
hi_IN: स्वेज़

en: Suffix
hi_IN: सफिक्स

en: Suggested embed #%d
hi_IN: प्रस्तावित एम्बेड #%d

en: Suggested height is %s.
hi_IN: प्रस्तावित ऊंचाई %s है।

en: Suggested image #%d
hi_IN: प्रस्तावित चित्र #%d

en: Suggested image dimensions: %1$s by %2$s pixels.
hi_IN: सुझाव दिया हुआ चित्र माप: %1$s x %2$s पिक्सेल्स |

en: Suggested media
hi_IN: सुझाव गया मीडिया

en: Suggested setup
hi_IN: सुझाया गया सेटअप

en: Suggested text:
hi_IN: सुझाए गए पाठ:

en: Suggested width is %s.
hi_IN: प्रस्तावित चौड़ाई %s है।

en: Suggestion:
hi_IN: सुझाव:

en: Suggestions
hi_IN: सुझाव

en: Suggestions list
hi_IN: सुझाव सूची

en: Sukhothai
hi_IN: सुखोथाई

en: Sulawesi Barat
hi_IN: सुलावेसी बारात

en: Sulawesi Selatan
hi_IN: सुलावेसी सेलाटन

en: Sulawesi Tengah
hi_IN: सुलावेसी तेंगाह

en: Sulawesi Tenggara
hi_IN: सुलावेसी तेंगारा

en: Sulawesi Utara
hi_IN: सुलावेसी उतरा

en: Sultan Kudarat
hi_IN: सुल्तान कुदरत

en: Sulu
hi_IN: सुलु

en: Sum of all taxes.
hi_IN: सभी करों का योग

en: Sumatera Barat
hi_IN: सुमातेरा बारात

en: Sumatera Selatan
hi_IN: सुमातेरा सेलाटन

en: Sumatera Utara
hi_IN: सुमात्रा उतरा

en: Summary
hi_IN: संक्षिप्त विवरण

en: Sumshchyna
hi_IN: सुमश्चिन

en: Sun
hi_IN: रवि

en: Sunamganj
hi_IN: सुनामगंज

en: Sunday
hi_IN: रविवार

[ctx: Sunday initial]
en: S
hi_IN: रवि

en: Sunglasses
hi_IN: धूप का चश्मा

en: Sunset
hi_IN: सूर्यास्त

en: Supercharge your website with a plan upgrade!
hi_IN: प्लान अपग्रेड के साथ अपनी वेबसाइट को सुपरचार्ज करें!

en: Superior spelling and grammar correction
hi_IN: बेहतरीन वर्तनी और व्याकरण सुधार

en: Superscript
hi_IN: सुपरस्क्रिप्ट

en: Suphan Buri
hi_IN: सुफान बुरी

en: Support
hi_IN: सहायता

en: Support Center
hi_IN: सपोर्ट सेंटर

en: Support Guides
hi_IN: सहायता मार्गदर्शिकाएँ

en: Support Options
hi_IN: सपोर्ट से जुड़े विकल्प

en: Support Theme Options
hi_IN: सपोर्ट थीम के विकल्प

en: Support for 38 languages
hi_IN: 38 भाषाओं में सपोर्ट उपलब्ध है

en: Support forum
hi_IN: सहायता फ़ोरम

en: Support from our expert team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से मदद पाएं

en: Support from our expert team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट टीम से मदद पाएं

en: Support guides
hi_IN: सहायता गाइड

en: Support via email
hi_IN: ईमेल के ज़रिए सपोर्ट

en: Supports 29 languages
hi_IN: 29 भाषाओं में सपोर्ट उपलब्ध है

en: Surat Thani
hi_IN: सूरत थानी

en: Surigao del Norte
hi_IN: सुरिगाओ डेल नॉर्ट

en: Surigao del Sur
hi_IN: सुरिगाओ डेल सुर

en: Surin
hi_IN: सूरिन

en: Suriname
hi_IN: सुरिनाम

en: Suspended
hi_IN: निलंबित

en: Swahili
hi_IN: स्वाहिली

en: Sweden
hi_IN: स्वीडन

en: Swedish
hi_IN: स्वीडिश

en: Swell is a one-column, typography-focused, video WordPress theme.
hi_IN: स्वेल एक कॉलम, टाइपोग्राफी-केंद्रित, वीडियो वर्डप्रेस थीम है।

en: Swift Current
hi_IN: स्विफ्ट कर्रेंट

en: Switch account
hi_IN: अकाउंट बदलियॆ

en: Switch between a collection of premium design themes.
hi_IN: सभी प्रीमियम डिज़ाइन वाली थीम्स के बीच स्विच करें.

en: Switch between all of our %s design themes.
hi_IN: हमारे सभी %s डिज़ाइन थीम्स के बीच स्विच करें.

en: Switch between all of our premium design themes.
hi_IN: हमारे सभी प्रीमियन डिज़ाइन वाली थीम्स के बीच स्विच करें.

en: Switch between all of our themes.
hi_IN: हमारे सभी थीम्स के बीच स्विच करें.

en: Switch between visual editor and code editor.
hi_IN: दृश्य संपादक और कोड संपादक के बीच स्विच करें।

en: Switch email
hi_IN: ईमेल स्विच करें

en: Switch to '%s'
hi_IN: '%s' पर स्विच करें

en: Switch to a three-year plan
hi_IN: तीन साल वाले प्लान पर स्विच करें

en: Switch to a two-year plan
hi_IN: दो साल वाले प्लान पर स्विच करें

en: Switch to advanced setup
hi_IN: एडवांस्ड सेटअप पर स्विच करें

en: Switch to an annual plan
hi_IN: किसी सालाना प्लान पर स्विच करें

en: Switch to an annual plan and save!
hi_IN: एक सालाना प्लान पर स्विच करें और सेव करें!

en: Switch to draft
hi_IN: ड्राफ़्ट में बदलें

en: Switch to editable mode
hi_IN: संपादन योग्य मोड पर स्विच करें

en: Switch to our <aadv>advanced setup</aadv>.
hi_IN: हमारे <aadv>एडवांस्ड सेटअप</aadv> पर स्विच करें.

en: Switch to our <adc>simple setup</adc> or <aadv>advanced setup</aadv>.
hi_IN: हमारे <adc>सिंपल सेटअप</adc> या <aadv>एडवांस्ड सेटअप</aadv> पर स्विच करें.

en: Switch to our <adc>simple setup</adc> or <asug>manual setup</asug>.
hi_IN: हमारे <adc>सिंपल सेटअप</adc> या <asug>मैन्युअल सेटअप</asug>पर स्विच करें.

en: Switch to our <asug>manual setup</asug> or <aadv>advanced setup</aadv>.
hi_IN: हमारे <asug>मैनुअल सेटअप</asug> या <aadv>एडवांस्ड सेटअप</aadv> पर स्विच करें.

en: Switch to our <asug>suggested setup</asug>.
hi_IN: हमारे <asug>सुझाए गए सेटअप</asug> पर स्विच करें.

en: Switch to our free default theme
hi_IN: हमारे मुफ़्त डिफ़ॉल्ट थीम पर स्विच करें

en: Switzerland
hi_IN: स्विट्जरलैंड

en: Sydney
hi_IN: सिडनी

en: Sylhet
hi_IN: सिलहट

en: Synagogue
hi_IN: आराधनालय

en: Sync status
hi_IN: सिंक स्थिति

en: Sync this pattern across multiple locations.
hi_IN: इस पैटर्न को कई स्थानों पर सिंक करें।

en: Sync with Pinterest
hi_IN: Pinterest के साथ सिंक करें

en: Sync your store with marketplaces and social media.
hi_IN: अपने स्टोर को मार्केटप्लेस और सोशल मीडिया के साथ सिंक करें.

en: Synced pattern created: %s
hi_IN: सिंक किया गया पैटर्न बनाया गया: %s

en: Syndication feeds show the most recent
hi_IN: सिंडिकेशन फीड हाल की स्थिति दर्शाता है

en: Syntax Highlighting
hi_IN:  वाक्य विश्लेषण को विशिष्ट रूप से दर्शाना

en: Syowa
hi_IN: स्योवा

en: Syria
hi_IN: सीरिया

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
hi_IN: स्ज़ाबोल्क्स-स्ज़टमार-बेरेग

en: Sánchez Ramírez
hi_IN: सांचेज़ रामिरेज़

en: São Paulo
hi_IN: साओ पाउलो

en: Sédhiou
hi_IN: सेधिउ

en: Sétif
hi_IN: सेटिफ़

en: Sîngerei
hi_IN: सिंगेरी

en: Sălaj
hi_IN: सलज

en: Tabasco
hi_IN: टबैस्को

en: Table
hi_IN: टेबल

en: Table caption text
hi_IN: तालिका कैप्शन पाठ

en: Table cell properties
hi_IN: सारणी कोष्ठ गुण

en: Table of Contents
hi_IN: विषयसूची

en: Table ordered by Author.
hi_IN: लेखक द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Comment Author.
hi_IN: टिप्पणी लेखक द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Comments.
hi_IN: टिप्पणियों द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Date.
hi_IN: तिथि द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Description.
hi_IN: तालिका विवरण के आधार पर क्रमबद्ध है।

en: Table ordered by E-mail.
hi_IN: ई-मेल के अनुसार क्रमित टेबल।

en: Table ordered by File Name.
hi_IN: फ़ाइल नाम के अनुसार क्रमबद्ध टेबल।

en: Table ordered by Hierarchical Menu Order and Title.
hi_IN: पदानुक्रमित मेनू क्रम और शीर्षक द्वारा क्रमबद्ध तालिका।

en: Table ordered by Last Updated.
hi_IN: अंतिम अपडेट के आधार पर टेबल क्रमबद्ध की गई।

en: Table ordered by Links.
hi_IN: लिंक द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Name.
hi_IN: नाम के अनुसार क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Post Replied To.
hi_IN: पोस्ट द्वारा आदेशित टेबल का उत्तर दिया गया।

en: Table ordered by Posts Count.
hi_IN: पोस्ट की संख्या द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Rating.
hi_IN: रेटिंग द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Site Domain Name.
hi_IN: साइट डोमेन नाम के अनुसार टेबल क्रमबद्ध की गई।

en: Table ordered by Site Path.
hi_IN: साइट पथ द्वारा क्रमित तालिका।

en: Table ordered by Site Registered Date.
hi_IN: साइट पंजीकृत तिथि के आधार पर टेबल क्रमबद्ध की गई।

en: Table ordered by Slug.
hi_IN: स्लग द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Theme Name.
hi_IN: थीम नाम के अनुसार टेबल क्रमबद्ध की गई।

en: Table ordered by Title.
hi_IN: शीर्षक द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by URL.
hi_IN: यूआरएल द्वारा क्रमित टेबल।

en: Table ordered by User Registered Date.
hi_IN: उपयोगकर्ता पंजीकृत तिथि के आधार पर टेबल क्रमबद्ध की गई।

en: Table ordered by Username.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम के अनुसार क्रमित टेबल।

en: Table ordered by Visibility.
hi_IN: तालिका दृश्यता के आधार पर क्रमबद्ध है।

en: Table ordered hierarchically.
hi_IN: तालिका को श्रेणीबद्ध तरीके से क्रमबद्ध किया गया।

en: Table properties
hi_IN: सारणी गुण

en: Table row properties
hi_IN: सारणी पंक्ति गुण

en: Tablet
hi_IN: टैब्लेट

en: Tabora
hi_IN: ताबोरा

en: Tacna
hi_IN: तकना

en: Tacuarembó
hi_IN: टाकुअरेम्बो

en: Tag
hi_IN: टैग

en: Tag Cloud
hi_IN: टैग का बादल

en: Tag added to all posts in this category.
hi_IN: टैग को इस श्रेणी के सभी चिट्ठों में जोड़ लिया गया।

en: Tag added.
hi_IN: टैग जोड़ा गया.

en: Tag deleted.
hi_IN: टैग मिटाया गया.

en: Tag link
hi_IN: टैग लिंक

en: Tag name
hi_IN: टैग नाम

en: Tag not added.
hi_IN: टैग नही जुडा.

en: Tag not updated.
hi_IN: टैग का अद्यतन नही हुआ.

en: Tag or category
hi_IN: टैग या श्रेणी

en: Tag slug
hi_IN: टैग स्लग

en: Tag updated.
hi_IN: टैग का अद्यतन किया गया.

en: Tag: | Tags:
hi_IN[0]: टैग
hi_IN[1]: टैग

en: Tagalog
hi_IN: टागालोग

en: Tagged
hi_IN: टैग की गईं

en: Tagged:
hi_IN: टैग की गईं:

en: Tagline
hi_IN: टैगलाइन

en: Tags
hi_IN: टैग्स

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
hi_IN: <a href="%s">टैग से श्रेणी परिवर्त्तक(कनवर्टर)</a> का उपयोग कर चुनिंदा टैगों को श्रेणियों में परिवर्तित किया जा सकता है।

en: Tags deleted.
hi_IN: टैग मिटाए गए.

en: Tags list
hi_IN: टैग्स सूची

en: Tags list navigation
hi_IN: टैग्स सूची नेविगेशन

en: Tags:
hi_IN: टैग:

en: Tags:
hi_IN: टैग्स:

en: Tags: %1$s
hi_IN: टैग्स: %1$s

en: Tags: %s
hi_IN: टैग्स: %s

en: Tahiti
hi_IN: टाहिटि

en: Taipei
hi_IN: तायपेई

en: Taita-Taveta
hi_IN: तैता-तवेता

en: Taiwan
hi_IN: ताइवान

en: Tajikistan
hi_IN: ताज़ीकिस्तान

en: Tak
hi_IN: तक

en: Take a look at our comprehensive support documentation and learn more about themes.
hi_IN: हमारे व्यापक सपोर्ट दस्तावेज़ पर एक नज़र डालें और थीम्स के बारे में ज़्यादा जानें.

en: Take a look at the posibilities of this plugin before your commit.
hi_IN: अपनी प्रतिबद्धता से पहले इस प्लगइन की संभावनाओं पर एक नज़र डालें।

en: Take control of every font, color and detail of your site
hi_IN: अपनी साइट के हर फ़ॉन्ट, रंग और जानकारी को कंट्रोल करें

en: Take control of every font, color, and detail of your site’s design.
hi_IN: अपनी साइट की डिज़ाइन के हर फ़ॉन्ट, रंग और जानकारी को कंट्रोल करें.

en: Take over
hi_IN: नियंत्रण ले

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
hi_IN: बीएसीएस के माध्यम से व्यक्तिगत रूप से भुगतान करें। आमतौर पर प्रत्यक्ष बैंक / तार हस्तांतरण के रूप में जाना जाता है

en: Take the guesswork out of site management and debugging with a filterable record of all the activity happening on your site.
hi_IN: अपनी साइट पर हो रही सभी गतिविधियों का फ़िल्टर करने योग्य रिकॉर्ड देखकर साइट मैनेजमेंट और डिबगिंग का अनुमान हटाएं.

en: Take the next step with gated content, paid subscribers, and an ad-free site.
hi_IN: गेटेड कॉन्टेंट, पेड सब्सक्राइबर और एक विज्ञापन-मुक्त साइट के साथ अगला कदम उठाएं.

en: Take these stats, for example:
hi_IN: उदाहरण के लिए, ये आँकड़े लें:

en: Take your Newsletter further, faster. Get everything included in %(planName)s, plus premium design themes, baked-in video uploads, ad monetization, deep visitor insights from Google Analytics, and 24/7 expert support.
hi_IN: अपने न्यूज़लेटर को जल्दी और बेहतर स्तर तक ले जाएं. %(planName)s में शामिल सभी सुविधाओं के साथ-साथ प्रीमियम डिज़ाइन वाली थीम्स, इनबिल्ट वीडियो अपलोड, विज्ञापन मोनेटाइज़ेशन, Google Analytics से गहरी विज़िटर इनसाइट्स और 24/7 विशेषज्ञ सपोर्ट भी पाएं.

en: Take your site from HTTP to HTTPS at no additional cost. We encrypt every domain registered and connected to WordPress.com with a free SSL certificate.
hi_IN: बिना किसी अतिरिक्त शुल्क के अपनी साइट को HTTP से HTTPS पर ले जाएं. हम WordPress.com पर रजिस्टर्ड और कनेक्ट किए गए हर डोमेन को मुफ़्त SSL सर्टिफ़िकेट के साथ एन्क्रिप्ट करते हैं.

en: Talk to our team
hi_IN: हमारी टीम से बात करें

en: Tallinn
hi_IN: टॅलिन

en: Tamanghasset
hi_IN: तमांगहासेट

en: Tamaulipas
hi_IN: तामाउलिपास

en: Tambacounda
hi_IN: तम्बाकुंडा

en: Tamil Nadu
hi_IN: तमिल नाडु

en: Tan
hi_IN: टैन

en: Tana River
hi_IN: ताना नदी

en: Tanga
hi_IN: तांगा

en: Tangail
hi_IN: तंगेल

en: Tanzania
hi_IN: टांझनिया

en: Tanzanian shilling
hi_IN: तंजानिया शिलिंग

en: Tap into fast, reliable domain management with secure SSL.
hi_IN: सुरक्षित SSL के साथ, तेज़ और भरोसेमंद डोमेन मैनेजमेंट का अनुभव करें.

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
hi_IN: तो उस विषय का जीना पूर्वावलोकन देख सकते हैं और एक अलग, पूर्ण स्क्रीन दृश्य में विषय विकल्पों को बदलने के लिए लाइव पूर्वावलोकन बटन क्लिक करें टैप करें या किसी भी विषय पर जाएँ। तुम भी विषय विवरण स्क्रीन के तल पर एक लाइव पूर्वावलोकन बटन पा सकते हैं । किसी भी स्थापित विषय पूर्वावलोकन किया और इस तरह से अनुकूलित किया जा सकता है।

en: Taraba
hi_IN: तराबा

en: Taraclia
hi_IN: ताराक्लिया

en: Taranaki
hi_IN: तारानाकी

en: Taranto
hi_IN: टारंटो

en: Tarapacá
hi_IN: तारापाका

en: Tarawa
hi_IN: टॅरवा

en: Target
hi_IN: लक्ष्य

en: Targovishte
hi_IN: तरगोविष्टे

en: Tarija
hi_IN: तारिजा

en: Tarlac
hi_IN: टारलैक

en: Tarragona
hi_IN: टैरागोना

en: Tashkent
hi_IN: ताशकंद

en: Task incomplete
hi_IN: कार्य अधूरा

en: Tasman
hi_IN: तस्मान

en: Tasmania
hi_IN: तस्मानिया

en: Tawi-Tawi
hi_IN: तवी-तवी

en: Tax
hi_IN: कर

en: Tax class of fee.
hi_IN: शुल्क का प्रकार

en: Tax class slug is invalid
hi_IN: टैक्स वर्ग स्लग अमान्य है

en: Tax priority.
hi_IN: कर प्राथमिकता

en: Tax rate name.
hi_IN: कर दर का नाम

en: Tax rate.
hi_IN: कर दर

en: Tax solutions - Avalara & EU VAT
hi_IN: टैक्स सॉल्यूशन – Avalara और EU VAT

en: Tax status of fee.
hi_IN: शुल्क कि कर स्थिति

en: Tax subtotal.
hi_IN: कर उप-योग।

en: Tax total.
hi_IN: कुल कर।

en: Tax: to be calculated
hi_IN: टैक्स: गणना की जाएगी

en: Taxable
hi_IN: कर योग्य

en: Taxes
hi_IN: कर

en: Taxonomies
hi_IN: टेक्सोनॉमिस

en: Taxonomies associated with post type.
hi_IN: संसाधन से जुड़ी टैक्सोनामी

en: Taxonomies: Product visibility
hi_IN: Taxonomies: उत्पाद दृश्यता

en: Taxonomy
hi_IN: टेक्सॉनॉमी

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
hi_IN: उत्पाद का प्रकार

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
hi_IN: उत्पाद की दृश्यता

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
hi_IN: वर्गीकरण नाम 1-32 अक्षरों के बीच होना चाहिए।

en: Taxonomy:
hi_IN: टेक्सॉनॉमी:

en: Tbilisi
hi_IN: त्बिलिसी

en: Tegucigalpa
hi_IN: तेगुसिगल्पा

en: Tehran
hi_IN: तेहरान

en: Tehran (تهران)
hi_IN: तेहरान (تهران)

en: Tekirdağ
hi_IN: तेकिरदाग

en: Tel Aviv
hi_IN: तेल अवीव

en: Telangana
hi_IN: तेलंगाना

en: Telenești
hi_IN: टेलीनेस्टी

en: Teleorman
hi_IN: टेलीओरमैन

en: Telephone Input
hi_IN: टेलीफोन इनपुट

en: Tell City
hi_IN: टेल सिटी

en: Tell us about yourself and your business.
hi_IN: हमें अपने और अपने व्यवसाय के बारे में बताएं.

en: Template
hi_IN: टेम्पलेट

[ctx: Template]
en: Add New
hi_IN: नया जोड़े

en: Template "%s" is already registered.
hi_IN: टेम्प्लेट "%s" पहले से ही पंजीकृत है।

en: Template "%s" is not registered.
hi_IN: टेम्प्लेट "%s" पंजीकृत नहीं है।

en: Template Editing
hi_IN: टेम्पलेट संपादन

en: Template Part
hi_IN: टेम्पलेट भाग

en: Template Part "%s" inserted.
hi_IN: टेम्पलेट भाग "%s" डाला गया।

en: Template Part "%s" updated.
hi_IN: टेम्पलेट भाग "%s" अद्यतन किया गया।

en: Template Part Area
hi_IN: टेम्पलेट भाग क्षेत्र

en: Template Part Areas
hi_IN: टेम्पलेट भाग क्षेत्र

en: Template Parts
hi_IN: टेम्पलेट पार्ट्स

en: Template archives
hi_IN: टेंप्लेट के संग्रह

en: Template file copied to theme.
hi_IN: टेंपलेट फाइल की नकल (copy) थीम (theme) में बचाई

en: Template file deleted from theme.
hi_IN: टेंपलेट फाइल को थीम (theme) से मिटाया (deleted).

en: Template for %s
hi_IN: %s के लिए टेम्पलेट

en: Template is missing. Standalone themes need to have a %1$s or %2$s template file. <a href="%3$s">Child themes</a> need to have a %4$s header in the %5$s stylesheet.
hi_IN: टेम्पलेट गुम है। स्टैंडअलोन थीम्स को %1$s या %2$s टेम्पलेट फ़ाइल होनी चाहिए। <a href="%3$s">चाइल्ड थीम्स</a> को %4$s हेडर होना चाहिए %5$s स्टाइलशीट में।

[ctx: Template name]
en: All Archives
hi_IN: सभी पुरालेख

[ctx: Template name]
en: Author Archives
hi_IN: लेखक पुरालेख

[ctx: Template name]
en: Blog Home
hi_IN: ब्लॉग होम

[ctx: Template name]
en: Category Archives
hi_IN: श्रेणी अभिलेखागार

[ctx: Template name]
en: Checkout Header
hi_IN: चेकआउट हेडर

[ctx: Template name]
en: Date Archives
hi_IN: दिनांक पुरालेख

[ctx: Template name]
en: Front Page
hi_IN: मुख्य पृष्ठ

[ctx: Template name]
en: Index
hi_IN: इंडेक्स

[ctx: Template name]
en: Order Confirmation
hi_IN: आदेश की पुष्टि

[ctx: Template name]
en: Page: 404
hi_IN: पृष्ठ: 404

[ctx: Template name]
en: Page: Checkout
hi_IN: पेज: चेकआउट

[ctx: Template name]
en: Pages
hi_IN: पृष्ठ

[ctx: Template name]
en: Search Results
hi_IN: खोज नतीजे

[ctx: Template name]
en: Single Entries
hi_IN: एकल प्रविष्टियाँ

[ctx: Template name]
en: Single Posts
hi_IN: एकल पोस्ट

[ctx: Template name]
en: Tag Archives
hi_IN: टैग पुरालेख

[ctx: Template name]
en: Taxonomy
hi_IN: टेक्सॉनॉमी

en: Template names must be strings.
hi_IN: टेम्पलेट नाम स्ट्रिंग होने चाहिए।

en: Template names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin//my-custom-template
hi_IN: टेम्प्लेट नामों में नेमस्पेस उपसर्ग अवश्य होना चाहिए। उदाहरण: my-plugin//my-custom-template

en: Template names must not contain uppercase characters.
hi_IN: टेम्प्लेटके नामों में बड़े अक्षर नहीं होने चाहिए।

en: Template options
hi_IN: टेम्पलेट विकल्प

en: Template part
hi_IN: टेम्पलेट भाग

en: Template part archives
hi_IN: टेम्पलेट भाग संग्रह

en: Template part created.
hi_IN: टेम्पलेट भाग बनाया गया।

en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
hi_IN: टेम्पलेट भाग हटा दिया गया है या अनुपलब्ध है: %s

en: Template parts
hi_IN: टेम्पलेट भाग

en: Template parts list
hi_IN: टेम्पलेट भागों की सूची

en: Template parts list navigation
hi_IN: टेम्पलेट भागों की सूची नेविगेशन

en: Template parts to include in your templates.
hi_IN: अपने टेम्प्लेट में शामिल करने के लिए टेम्प्लेट के हिस्से.

en: Template reset.
hi_IN: टेम्पलेट रीसेट.

en: Template revert failed. Please reload.
hi_IN: टेम्पलेट वापसी विफल हुई। कृपया पुनः लोड करें।

en: Template updated.
hi_IN: टेम्पलेट अद्यतन किया गया।

en: Template used to display the simplified Checkout header.
hi_IN: आसान चेकआउट हेडर दिखाने के लिए इस्तेमाल किया जाने वाला टेम्प्लेट.

en: Templates
hi_IN: टेम्पलेट

en: Templates based on theme files can't be removed.
hi_IN: थीम फ़ाइलों पर आधारित टेम्प्लेट को हटाया नहीं जा सकता।

en: Templates define the way content is displayed when viewing your site.
hi_IN: टेम्प्लेट आपकी साइट देखते समय सामग्री प्रदर्शित होने के तरीके को परिभाषित करते हैं।

en: Templates list
hi_IN: टेंप्लेट की सूची

en: Templates list navigation
hi_IN: टेंप्लेट की सूची को नेविगेट करना

en: Templates to include in your theme.
hi_IN: अपनी थीम में शामिल करने के लिए टेम्प्लेट।

en: Temple
hi_IN: मंदिर

en: Temporarily unlock the parent block to edit, delete or make further changes to this block.
hi_IN: इस ब्लॉक को संपादित करने, हटाने या इसमें और परिवर्तन करने के लिए मूल ब्लॉक को अस्थायी रूप से अनलॉक करें।

en: Tennessee
hi_IN: टेनेसी

en: Teramo
hi_IN: टेरामो

en: Terengganu
hi_IN: तेरेंगानु

en: Term
hi_IN: टर्म

en: Term Description
hi_IN: शब्द का विवरण

en: Term ID List
hi_IN: टर्म आईडी सूची

en: Term ID Taxonomy Query
hi_IN: टर्म आईडी टैक्सोनॉमी क्वेरी

en: Term ID is shared between multiple taxonomies
hi_IN: टर्म आईडी कई वर्गीकरणों के मध्य साझा की जाती है

en: Term IDs.
hi_IN: टर्म आईडी।

en: Term does not exist.
hi_IN: टर्म अस्तित्व में नहीं है।

en: Term items not found.
hi_IN: टर्म आइटम नहीं मिले।

en: Term meta cannot be added to terms that are shared between taxonomies.
hi_IN: मेटा शब्द उन शब्दों के साथ नहीं जोड़ा जा सकता जिन्हें वर्गीकरणों के बीच साँझा किया गया है।

en: Terms
hi_IN: शर्ते'

en: Terms List
hi_IN: टर्म्स सूची

en: Terms do not support trashing. Set '%s' to delete.
hi_IN: टर्म को हटाया नहीं जा सकता। हटाने के लिए '%s' निर्धारित करें।

en: Terms in the product visibility taxonomy.
hi_IN: उत्पाद दृश्यता वर्गीकरण में शर्तें।

en: Terms of Service
hi_IN: सेवा की शर्तें

en: Terni
hi_IN: टर्नी

en: Ternopilshchyna
hi_IN: टर्नोपिलश्चिना

en: Teruel
hi_IN: टेरुएल

en: Test
hi_IN: टेस्ट

en: Test changes on a WordPress.com staging site first, so you can identify and fix any vulnerabilities before they impact your live site.
hi_IN: सबसे पहले WordPress.com स्टेजिंग साइट पर बदलाव टेस्ट करें, ताकि सुरक्षा से जुड़ी किसी भी समस्या को लाइव साइट पर प्रभाव डालने से पहले पहचाना और ठीक किया जा सके.

en: Test product and design changes in a staging site.
hi_IN: स्टेजिंग साइट में प्रॉडक्ट और डिज़ाइन में बदलावों का परीक्षण करें.

en: Testimonials
hi_IN: प्रशंसापत्र

en: Tete
hi_IN: टेटे

en: Texas
hi_IN: टेक्सास

en: Text
hi_IN: मूलशब्द

en: Text Color
hi_IN: पाठ का रंग

en: Text Input
hi_IN: टेक्स्ट इनपुट

en: Text alignment
hi_IN: टेक्स्ट संरेखण

en: Text and logo
hi_IN: टेक्स्ट और लोगो

en: Text color
hi_IN: पाठ का रंग

en: Text direction
hi_IN: मूलशब्द दिशा

en: Text formatting
hi_IN: टेक्स्ट फ़ॉर्मेटिंग

[ctx: Text labelling a interface as controlling a given layout property (eg: margin) for a given screen size.]
en: Controls the %1$s property for %2$s viewports.
hi_IN: %2$s व्यूपोर्ट के लिए%1$s की प्रॉपर्टी  को नियंत्रित करता है।

[ctx: Text that is displayed in a label of a form.]
en: First name
hi_IN: पहला नाम

en: Text to display
hi_IN: प्रदर्शित करने के लिए मूलशब्द

en: Text tracks
hi_IN: टेक्स्ट ट्रैक्स

en: Textarea Input
hi_IN: टेक्स्टएरिया इनपुट

en: Thai
hi_IN: थाई

en: Thailand
hi_IN: थाईलैंड

en: Thakurgaon
hi_IN: ठाकुरगांव

en: Thank You
hi_IN: धन्यवाद

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
hi_IN: <a href="%s">वर्डप्रेस</a> से बनाने के लिए धन्यवाद।

en: Thank you for flying with %s, a better way to blog.
hi_IN: %s साथ उड़ने के लिए धन्यवाद, ब्लॉग करने के लिए एक बेहतर तरीका।

en: Thank you for purchasing %s!
hi_IN: %s खरीदने के लिए आपका धन्यवाद!

en: Thank you for using %s to better communicate with your audience. We are proud to be part of your business.
hi_IN: अपने दर्शकों के साथ बेहतर संवाद करने के लिए %s का उपयोग करने के लिए धन्यवाद। हमे आपके व्यापार का हिस्सा होने पर गर्व है।

en: Thank you for using %s to secure your site. We are proud to be part of your business.
hi_IN: आपकी साइट को सुरक्षित करने के लिए %s का उपयोग करने के लिए धन्यवाद। हमे आपके व्यापार का हिस्सा होने पर गर्व है।

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
hi_IN: %s का प्रयोग करने के लिए धन्यवाद, आपकी साइट डिलीट कर दी गई है। हमसे पुनः भेंट होने तक खुशियाँ आपके द्वार आती रहे।

en: Thank you for your order
hi_IN: ऑर्डर के लिये धन्यवाद

en: Thank you for your purchase!
hi_IN: आपकी खरीदारी के लिए धन्यवाद!

en: Thank you for your purchase! Your agency can now set up your product.
hi_IN: आपकी खरीदारी के लिए धन्यवाद! अब आपकी एजेंसी आपका प्रॉडक्ट सेट अप कर सकती है.

en: Thank you!
hi_IN: धन्यवाद!

en: Thank you.
hi_IN: धन्यवाद/ शुक्रिया/ आभार

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
hi_IN: धन्यवाद। कृपया अपनी कार्रवाई की पुष्टि हेतु एक लिंक के लिए अपने ईमेल की जाँच करें। आपकी साइट को तब तक डिलीट नहीं किया जाएगा जब तक इस लिंक पर क्लिक नहीं किया जाता।

en: Thank you. Your order has been received.
hi_IN: धन्यवाद. आपका ऑर्डर मिल गया है.

en: Thanks :)
hi_IN: धन्यवाद  :)

en: Thanks for confirming your erasure request.
hi_IN: अपने मिटाने के अनुरोध की पुष्टि के लिए धन्यवाद्।

en: Thanks for confirming your export request.
hi_IN: अपने एक्स्पोर्ट अनुरोध की पुष्टी के लिए धन्यवाद्।

en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
hi_IN: %1$s पर खाता बनाने के लिए धन्यवाद। आपका उपयोगकर्ता नाम %2$s है। आप ऑर्डर देखने, अपना पासवर्ड बदलने, और बहुत कुछ करने के लिए अपने खाता क्षेत्र में पहुंच सकते हैं: %3$s

en: Thanks for flying with<br /> %s
hi_IN: <br /> %s के साथ उड़ान भरने के लिए धन्यवाद

en: Thanks for reading.
hi_IN: पढ़ने के लिए धन्यवाद।

en: Thanks for shopping with us
hi_IN: हमारे साथ खरीदारी करने के लिए धन्यवाद

en: Thanks for shopping with us.
hi_IN: हमारे साथ खरीदारी करने के लिए धन्यवाद।

en: Thanks for stopping by! You're a few steps away from building your perfect website. Let's do this.
hi_IN: यहां आने के लिए आपका धन्यवाद! आप अपनी बेहतर वेबसाइट बनाने से बस कुछ कदम दूर हैं. आइए, शुरू करें.

en: Thanks for the update
hi_IN: अपडेट के लिए धन्यवाद

en: Thanks for your purchase. We have sent you an email with your receipt and further instructions on how to activate <strong>%s</strong>.
hi_IN: आपकी खरीदारी के लिए धन्यवाद. हमने आपको एक ईमेल भेजा है, जिसमें आपकी रसीद और <strong>%s</strong> को ऐक्टिवेट करने के तरीके के बारे में निर्देश मौजूद हैं.

en: Thanks for your purchase. We have sent you an email with your receipt for <strong>%s</strong>.
hi_IN: आपकी खरीदारी के लिए धन्यवाद. हमने आपकी <strong>%s</strong> की रसीद के लिए आपको एक ईमेल भेजा है.

en: Thanks!
hi_IN: धन्यवाद!

en: Tharaka-Nithi
hi_IN: थरका-नीथि

en: That audio file cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
hi_IN: वह ऑडियो नहीं मिल सका। अपनी <a href="%s">मीडिया लाइब्रेरी</a> जांचें और सुनिश्चित करें कि इसे हटाया नहीं गया है।

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
hi_IN: यह ईमेल पता पहले से ही इस्तेमाल किया जा चुका है। कृपया अपने इनबॉक्स में सक्रियण(एक्टिवेशन) ईमेल के लिए जाँच करें। यदि आप कुछ नहीं करते हैं, तो यह दो दिन में उपलब्ध हो जाएगा।

en: That email address is already in use. If you have an existing account, {{a}}please log in{{/a}}.
hi_IN: वह ईमेल पता पहले से इस्तेमाल में है. अगर आपके पास पहले से कोई अकाउंट है, तो {{a}}कृपया लॉग इन करें{{/a}}.

en: That file cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
hi_IN: वह वीडियो नहीं मिल सका। अपनी <a href="%s">मीडिया लाइब्रेरी</a> जांचें और सुनिश्चित करें कि इसे हटाया नहीं गया है।

en: That image cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
hi_IN: वह छवि नहीं मिल सकी। अपनी <a href="%s">मीडिया लाइब्रेरी</a> जांचें और सुनिश्चित करें कि इसे हटाया नहीं गया है।

en: That name is not allowed.
hi_IN: उस नाम की अनुमति नहीं है।

en: That page can&rsquo;t be found.
hi_IN: वह पृष्ठ नहीं पाया जा सकता है।

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
hi_IN: साइट वर्तमान में आरक्षित है , लेकिन एक दो दिन में उपलब्ध हो सकता है ।

en: That user could not be added to this site.
hi_IN: उस उपयोगकर्ता को इस साइट पर जोड़ा नहीं जा सका।

en: That user does not exist.
hi_IN: यह उपयोगकर्ता मौजूद नहीं है.

en: That user is already a member of this site.
hi_IN: वो उपयोगकर्ता पहले से ही इस साइट के एक सदस्य है।

en: That username is already activated.
hi_IN: यह उपयोगकर्ता नाम पहले से ही सक्रिय है.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
hi_IN: यह उपयोगकर्ता नाम वर्तमान में आरक्षित है, लेकिन कुछ दिनों में संभवतया उपलब्ध हो सकता है।

en: That username is not allowed.
hi_IN: उस उपयोगकर्ता नाम की अनुमति नहीं है।

en: That video cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
hi_IN: वह वीडियो नहीं मिल सका। अपनी <a href="%s">मीडिया लाइब्रेरी</a> जांचें और सुनिश्चित करें कि इसे हटाया नहीं गया है।

en: That was hard work! Take a break.
hi_IN: भई! यह तो बड़ा मेहनत का काम था, थोड़ा आराम कर लें.

en: That&#8217;s all, stop editing! Happy publishing.
hi_IN: इति श्री, संपादन को विराम दीजिए! प्रकाशन का आनंद लें।

en: That's it! This will take between a few minutes to 72 hours. You can continue to work on your site, but %s won't be reachable just yet.
hi_IN: बस! इसमें कुछ मिनट से लेकर 72 घंटे तक का समय लगेगा. आप अपनी साइट पर काम करना जारी रख सकते हैं, लेकिन %s का अभी इस्तेमाल नहीं किया जा सकता.

en: That's it. %s has been successfully connected.
hi_IN: बस. %s को सफलतापूर्वक कनेक्ट किया गया.

en: That’s because you’ll get:
hi_IN: ऐसा इसलिए है क्योंकि आपको मिलेगा:

en: That’s why we’re offering you a special thank you discount for getting started with us!
hi_IN: इसलिए हम आपको हमारे साथ आरंभ करने के लिए एक विशेष धन्यवाद छूट प्रदान कर रहे हैं!

en: The "%s" block was affected by errors and may not function properly. Check the developer tools for more details.
hi_IN: "%s" ब्लॉक त्रुटियों से प्रभावित था और शायद ठीक से काम न करे। अधिक विवरण के लिए डेवलपर टूल देखें।

en: The "%s" must be a callable function.
hi_IN: "%s" एक कॉल करने योग्य फ़ंक्शन होना चाहिए।

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
hi_IN: "%s" विकल्प समूह हटा दिया गया है। अन्य सेटिंग्स समूह का प्रयोग करें।

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
hi_IN: "%s" विषय(थीम) एक वैध पैरेन्ट विषय(थीम) नहीं है।

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
hi_IN: "स्थान आपके अन्य क्षेत्रों द्वारा कवर नहीं" क्षेत्र अपडेट नहीं किया जा सकता है।

en: The "type" schema keyword for %s is required.
hi_IN: %s के लिए "टाइप" स्कीमा कीवर्ड की आवश्यकता है।

en: The %1$s parameter must be an array. To pass arbitrary data to scripts, use the %2$s function instead.
hi_IN: %1$s पैरामीटर एक सरणी होना चाहिए. स्क्रिप्ट में मनमाना डेटा पास करने के लिए, इसके बजाय %2$s फ़ंक्शन का उपयोग करें।

en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
hi_IN: %1$s प्लगइन हैडर पदावनत है। इसकी बजाय %2$s का प्रयोग करें।

en: The %s argument must be a string or a string array.
hi_IN: %s तर्क एक स्ट्रिंग या एक स्ट्रिंग सरणी होना चाहिए |

en: The %s directory cannot be located.
hi_IN: %s निर्देशिका का पता नहीं लगाया जा सकता।

en: The %s filter is enabled.
hi_IN: %s फ़िल्टर सक्षम है।

en: The %s importer is invalid or is not installed.
hi_IN: %s इम्पोर्टर अमान्य है या फिर इन्स्टॉल(स्थापित) नहीं है।

en: The %s key must be a string without spaces.
hi_IN: %s कुंजी रिक्त स्थान रहित एक स्ट्रिंग होनी चाहिए।

en: The %s payment gateway is not available.
hi_IN: %s पेमेंट गेटवे उपलब्ध नहीं है.

en: The %s post meta must be an array.
hi_IN: %s पोस्ट मेटा एक एरे होना चाहिए।

en: The %s property has an invalid stored value, and cannot be updated to null.
hi_IN: %s संपत्ति गलत संग्रहीत मूल्य है, और अशक्त करने के लिए अद्यतन नहीं किया जा सकता।

en: The %s stylesheet does not contain a valid theme header.
hi_IN: %s स्टाइलशीट में एक मान्य थीम हैडर सम्मिलित नहीं है।

en: The %s table is not installed. Please run the network database upgrade.
hi_IN: %s तालिका स्थापित नहीं है। कृपया नेटवर्क डेटाबेस अपग्रेड चलाएँ।

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
hi_IN: &#8220;स्लग&#8221; नाम का यूआरएल-अनुकूलित संस्करण है। यह आमतौर पर लोअरकेस में होता है और केवल अक्षर, संख्या, और हाइफ़न युक्त होता है।

en: The <footer> element should represent a footer for its nearest sectioning element (e.g.: <section>, <article>, <main> etc.).
hi_IN: <footer> तत्व को अपने निकटतम सेक्शनिंग तत्व (जैसे: <section>, <article>, <main> आदि) के लिए एक footer लेख का प्रतिनिधित्व करना चाहिए।

en: The A records for your domain are set to: <em>%s</em>. Please try this step again.
hi_IN: आपके डोमेन के A रिकॉर्ड्स इस पर सेट हैं: <em>%s</em>. कृपया इस चरण को फिर से आज़माएं.

en: The Akismet subscription plan
hi_IN: अकिस्मेट सदस्यता की योजना

en: The Authorization header is working as expected
hi_IN: प्राधिकरण हेडर अपेक्षा के अनुरूप काम कर रहा है

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
hi_IN: उपलब्ध विजेट्स अनुभाग में वो सभी विज़ेट्स मौजू़द हैं जिनमें से आप चुन सकते हैं। एकबार आपने साइडबार में एक विजेट खींचा, यह आपको अपनी सेटिंग्स को विन्यस्त(कॉन्फ़िगर) करने की अनुमति देने के लिए खुल जाएगा। जब आप विजेट सेटिंग्स से खुश हों, संचय(सेव) बटन क्लिक करें और विजेट आपकी साइट पर लाइव हो जाएगा। अगर आपने हटाएँ(डिलीट) क्लिक किया, तो यह विजेट को निकाल(नष्ट कर) देगा।

en: The Checkout template guides users through the final steps of the purchase process. It enables users to enter shipping and billing information, select a payment method, and review order details.
hi_IN: चेकआउट टेम्प्लेट, उपयोगकर्ताओं को उनकी खरीदारी के आखिरी चरणों को आसानी से पूरा करने के लिए गाइड करता है. यह उपयोगकर्ताओं को शिपिंग और बिलिंग जानकारी डालने, भुगतान का तरीका चुनने और ऑर्डर की जानकारी की समीक्षा करने देता है.

en: The Cheshire Cat.
hi_IN: चेशायर बिल्ली।

en: The Edit Media screen is deprecated as of WordPress 6.3. Please use the Media Library instead.
hi_IN: एडिट मीडिया स्क्रीन को वर्डप्रेस 6.3 से हटा दिया गया है। कृपया इसके बजाय मीडिया लाइब्रेरी का उपयोग करें।

en: The GMT date the application password was created.
hi_IN: एप्लीकेशन पासवर्ड बनाये जाने का जीएमटी तारीख।

en: The GMT date the application password was last used.
hi_IN: एप्लीकेशन पासवर्ड  के आखरी इस्तेमाल का जीएमटी तारीख।

en: The Golden Token provides a lifetime license for Backup and Scan.
hi_IN: गोल्डन टोकन, बैकअप और स्कैन के लिए लाइफ़टाइम लाइसेंस प्रदान करता है.

en: The ID for the associated post of the attachment.
hi_IN: संसाधन के जुड़े लेख के लिए आईडी।

en: The ID for the author of the post.
hi_IN: पोस्ट के लेखक का आइडी।

en: The ID for the author of the revision.
hi_IN: संशोधन के लेखक के लिए आईडी।

en: The ID for the author of the template.
hi_IN: टेम्पलेट के लेखक के लिए आईडी.

en: The ID for the autosave.
hi_IN: स्वतः सहेजन (ऑटो सेव) के लिए आईडी।

en: The ID for the parent of the autosave.
hi_IN: संशोधन के स्वतः सहेजना के लिए आईडी।

en: The ID for the parent of the comment.
hi_IN: ऑब्जेक्ट के पैरंट के लिए बनाया गया आईडी.

en: The ID for the parent of the object.
hi_IN: इस आॅब्जेक्ट के पेरेन्ट की आई डी

en: The ID for the parent of the post.
hi_IN: पोस्ट के पेरेंट के लिए आईडी।

en: The ID for the parent of the revision.
hi_IN: संशोधन के मूल के लिए आईडी।

en: The ID of the assigned menu.
hi_IN: निर्दिष्ट मेनू की आईडी।

en: The ID of the associated post object.
hi_IN: सलंग्न पोस्ट आब्जेट की आई डी।

en: The ID of the featured media for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए विशेष रुप से प्रदर्शित मीडिया की आईडी।

en: The ID of the page that should be displayed on the front page
hi_IN: पृष्ठ की आईडी जो सामने वाले पृष्ठ पर प्रदर्शित होनी चाहिए

en: The ID of the page that should display the latest posts
hi_IN: पृष्ठ की आईडी जिसमें नवीनतम पोस्ट प्रदर्शित होनी चाहिए

en: The ID of the payment method being used to process the payment.
hi_IN: भुगतान को प्रोसेस करने के लिए इस्तेमाल हो रहे पेमेंट के तरीके की ID.

en: The ID of the user object, if author was a user.
hi_IN: उपयोगकर्ता ऑब्जेक्ट की आईडी, यदि लेखक एक उपयोगकर्ता होता।

en: The Jetpack Social Advanced plan is currently in a Beta state and not yet fully developed so the current price is half of the regular price. Enjoy using the plan at this discounted rate for the next year while we continue to develop the features.
hi_IN: Jetpack Social Advanced प्लान अभी बीटा स्टेज में है और पूरी तरह विकसित नहीं हुआ है, इसलिए मौजूदा कीमत सामान्य कीमत से आधी है. आगामी एक साल के लिए इस छूट वाले रेट पर प्लान का आनंद लें, जबकि हम सुविधाओं को विकसित करना जारी रखते हैं.

en: The Jetpack app makes WordPress better
hi_IN: जेटपैक ऐप वर्डप्रेस को बेहतर बनाता है

en: The Jetpack mobile app for iOS and Android makes managing your email, domain, and website even simpler.
hi_IN: iOS और Android के लिए Jetpack मोबाइल ऐप आपके ईमेल, डोमेन और वेबसाइट को मैनेज करना और भी आसान बनाता है.

en: The Mad Hatter.
hi_IN: पागल टोपी विक्रेता।

en: The PHP version on your server is %1$s, however the new plugin version requires %2$s.
hi_IN: आपके सर्वर पर PHP संस्करण %1$s है, हालाँकि नए प्लगइन संस्करण के लिए %2$s की आवश्यकता है।

en: The PHP version on your server is %1$s, however the new theme version requires %2$s.
hi_IN: आपके सर्वर पर %1$s पीएचपी संस्करण है जबकि नए थीम संस्करण के लिए %2$s की आवश्यकता है।

en: The PayPal transaction was not approved.
hi_IN: PayPal से लेन-देन को स्वीकृति नहीं मिली थी.

en: The Press This plugin is required.
hi_IN: प्रेस दिस प्लगइन की आवश्यकता है।

en: The Pressable logo
hi_IN: दबाने या क्लिक किया जा सकने वाला लोगो

en: The Queen of Hearts.
hi_IN: दिलों की रानी.

en: The REST API can no longer be completely disabled, the %s filter can be used to restrict access to the API, instead.
hi_IN: रेस्ट एपीआई को पूर्णतः असक्षम नहीं किया जा सकता, इसके बजाय %s का उपयोग एपीआई को प्रतिबंधित करने के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है|

en: The REST API is available
hi_IN: रेस्ट एपीआई उपलब्ध है

en: The Reader
hi_IN: द रीडर

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
hi_IN: होस्ट के लिए एसएसएल प्रमाणपत्र सत्यापित नहीं किया जा सका।

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
hi_IN: आपके द्वारा दर्ज साइट पता एक मान्य यूआरएल प्रतीत नहीं होता। कृपया एक मान्य यूआरएल दर्ज कीजिए।

en: The URI of the theme's webpage, as found in the theme header.
hi_IN: थीम हेडर में पाए जाने वाले थीम के वेबपेज का URI।

en: The URI of the theme's webpage.
hi_IN: थीम के वेबपेज का यू.आर.आई.

en: The URL must be served over a secure connection.
hi_IN: सफलता URL को एक सुरक्षित कनेक्शन पर प्रस्तुत किया जाना चाहिए।

en: The URL of the resource for which to fetch oEmbed data.
hi_IN: संसाधन का यूआरएल जिससे ओएएम्बेड डेटा निकलने के लिए |

en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
hi_IN: आपके %s पृष्ठ का यूआरएल (पेज आईडी के साथ)।

en: The URL to process.
hi_IN: प्रोसेस करने के लिए यूआरएल।

en: The URL to the admin area
hi_IN: व्यवस्थापक क्षेत्र के लिए यूआरएल

en: The URL to which this menu item points.
hi_IN: इस मेनू आइटम के लिए यूआरएल।

en: The URL where the form should be submitted.
hi_IN: वह यूआरएल जहां फॉर्म जमा किया जाना चाहिए।

en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
hi_IN: आपके द्वारा दर्ज किया गया यूआरएल एक ईमेल पता लगता है | क्या आप आवश्यक मेलटू: उपसर्ग जोड़ना चाहते हैं?

en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:// prefix?
hi_IN: आपके द्वारा दर्ज किया गया यूआरएल एक बाहरी लिंक लगता है | क्या आप आवश्यक http:// उपसर्ग जोड़ना चाहते हैं?

en: The Walker class named %s does not exist.
hi_IN: %s नामक वॉकर क्लास मौजूद नहीं है।

en: The White Rabbit.
hi_IN: सफेद खरगोश

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
hi_IN: वूकॉमर्स रेस्ट एपीआई(Rest API) बाहरी ऐप्स को स्टोर डेटा देखने और प्रबंधित करने की अनुमति देती है।

en: The WordPress Team
hi_IN: वर्डप्रेस टीम

en: The WordPress VIP logo
hi_IN: WordPress VIP का लोगो

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
hi_IN: आपके द्वारा दर्ज वर्डप्रेस पता एक मान्य यूआरएल प्रतीत नहीं होता। कृपया एक मान्य यूआरएल दर्ज कीजिए।

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
hi_IN: वर्डप्रेस टीम आप मदद करने के लिए तैयार है। इस ईमेल को %s को फ़ॉरवर्ड करें और हमारी टीम आप के साथ काम करेगी यह सुनिश्चित करने के लिए कि आपकी साइट ठीक से काम कर रही है।

en: The WordPress.com Blog
hi_IN: WordPress.com ब्लॉग

en: The WordPress.com logo
hi_IN: WordPress.com का लोगो

en: The WordPress.org username of the block author.
hi_IN: ब्लॉक लेखक का WordPress.org उपयोगकर्ता नाम।

en: The active theme does not support a flexible sized header image.
hi_IN: वर्तमान थीम एक लचीले आकार के शीर्षक छवि का समर्थन नहीं करता।

en: The active theme is displayed highlighted as the first theme.
hi_IN: प्रदर्शित किया जाता है वर्तमान विषय पहले विषय के रूप में प्रकाश डाला।

en: The application ID must be a UUID.
hi_IN: एप्लिकेशन आईडी एक यूयूआईडी होनी चाहिए।

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
hi_IN: स्वरूप अनुपात, लंबाई और चौड़ाई के बीच के अनुपात को कहते हैं। अपने सिलेक्शन को छोटा-बड़ा करते वक़्त स्वरूप अनुपात को बनाए रखने के लिए, शिफ़्ट (shift) बटन को दबाए रखें। इनपुट (input) क्षेत्र में स्वरूप अनुपात डालें, जैसे 1:1 (चौकोर), 4:3, 16:9, इत्यादि।

en: The at-a-glance and activity list makes it easy to track changes and updates to your site.
hi_IN: एक झलक में और गतिविधि की सूची के ज़रिए आप अपनी साइट के बदलाव और अपडेट्स आसानी से देख सकते हैं.

en: The attachment MIME type.
hi_IN: अनुलग्नक अंगविक्षेप प्रकार ।

en: The attachment caption.
hi_IN: संलग्न का अनुशीर्षक ।

en: The attachment description.
hi_IN: अनुलग्नक का विवरण ।

en: The attributes of the inner block.
hi_IN: आंतरिक ब्लॉक की विशेषताएं।

en: The auth code you entered is invalid. Please verify you’re entering the correct code, or see {{a}}this support document{{/a}} for more troubleshooting steps.
hi_IN: आपका डाला गया ऑथराइज़ेशन कोड अमान्य है. कृपया सत्यापित करें कि आप सही कोड डाल रहे हैं या समस्या हल करने वाले अधिक चरणों के लिए {{a}}यह सपोर्ट दस्तावेज़{{/a}} देखें.

en: The authorization header is missing
hi_IN: प्राधिकरण शीर्षलेख अनुपलब्ध है

en: The average rating of blocks published by the same author.
hi_IN: एक ही लेखक द्वारा प्रकाशित ब्लॉकों की औसत रेटिंग।

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
hi_IN: आपके ब्राउज़र में इस पद(पोस्ट) का बैकअप नीचे दिए संस्करण से भिन्न है।

en: The best place to ask a question related to WordPress.com.
hi_IN: सबसे अच्छी जगह वर्डप्रेस (WordPress.com) से संबंधित एक सवाल पूछने के लिए।

en: The block icon.
hi_IN: ब्लॉक आइकन।

en: The block name, in namespace/block-name format.
hi_IN: ब्लॉक नाम, नेमस्पेस/ब्लॉक-नाम के प्रारूप में।

en: The block slug.
hi_IN: ब्लॉक स्लग।

en: The block template associated with the post type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार से संबद्ध ब्लॉक टेम्पलेट।

en: The block title, in human readable format.
hi_IN: मानव पठनीय प्रारूप में ब्लॉक शीर्षक।

en: The block types which can use this pattern.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार जो इस पैटर्न का उपयोग कर सकते हैं।

en: The block widgets require JavaScript. Please enable JavaScript in your browser settings, or activate the <a href="%s">Classic Widgets plugin</a>.
hi_IN: ब्लॉक विजेट के लिए जावास्क्रिप्ट की आवश्यकता होती है। कृपया अपनी ब्राउज़र सेटिंग में जावास्क्रिप्ट सक्षम करें, या <a href="%s">क्लासिक विजेट्स प्लगइन</a> सक्रिय करें।

en: The block will not move when the page is scrolled.
hi_IN: पेज स्क्रॉल होने पर ब्लॉक नहीं चलेगा.

en: The block will stick to the scrollable area of the parent %s block.
hi_IN: यह ब्लॉक पेरेंट %s ब्लॉक के स्क्रॉल करने योग्य क्षेत्र में चिपकेगा।

en: The block will stick to the top of the window instead of scrolling.
hi_IN: ब्लॉक स्क्रॉल करने के बजाय विंडो के शीर्ष पर चिपक जाएगा।

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you do not use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
hi_IN: लिंक का नाम, वेब पता, और विवरण के लिए बक्सों का निर्धारित स्थान है, जबकि अन्यों को ड्रैग और ड्रॉप का उपयोग कर पुनः स्थित किया जा सकता है। आप स्क्रीन विकल्प टैब में अनुपयोगी बक्सों को छुपा सकते हैं, या शीर्षक पट्टी पर क्लिक करके बक्सों को न्यूनतम(मिनीमाइज़) कर सकते हैं।

en: The boxes on your Dashboard screen are:
hi_IN: आपकी डैशबोर्ड स्क्रीन पर ये बॉक्स हैं :

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
hi_IN: कैलेंडर ब्लॉक छिपा हुआ है क्योंकि कोई प्रकाशित पोस्ट नहीं है।

en: The called constructor method for %1$s class in %2$s is <strong>deprecated</strong> since version %3$s! Use %4$s instead.
hi_IN: %2$s में %1$s क्लास के लिए कॉल की गई कंस्ट्रक्टर मेथड %3$s संस्करण के बाद से <strong>डेप्रिकेट</strong> है! इसके बजाय %4$s का उपयोग करें।

en: The category description, in human readable format.
hi_IN: मानव पठनीय प्रारूप में श्रेणी विवरण।

en: The category label, in human readable format.
hi_IN: मानव पठनीय प्रारूप में श्रेणी लेबल।

en: The category name.
hi_IN: श्रेणी का नाम।

en: The category this test is grouped in.
hi_IN: इस परीक्षण को जिस श्रेणी में बांटा गया है।

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
hi_IN: अगर आप इस पृष्ठ से दूर जायेंगे तो आपके द्वारा किए बदलाव नष्ट हो जायेंगे.

en: The combination of colors used across the site and in color pickers.
hi_IN: साइट पर और रंग चयनकर्ता में प्रयुक्त रंगों का संयोजन।

en: The comment cannot be deleted.
hi_IN: टिप्पणी हटायी नही जा सकती है

en: The comment does not support trashing. Set '%s' to delete.
hi_IN: इस टिप्पणी को हटाया नहीं जा सकता। हटाने के लिए '%s' निर्धारित करें।

en: The comment has already been trashed.
hi_IN: यह टिप्पणी पहले से ही रद्दी टोकरी में है

en: The confirmation key has expired for this personal data request.
hi_IN: इस व्यक्तिगत डेटा अनुरोध के लिए पुष्टि कुंजी समाप्त हो गई है।

en: The confirmation key is invalid for this personal data request.
hi_IN: इस व्यक्तिगत डेटा अनुरोध के लिए पुष्टि कुंजी अमान्य है।

en: The confirmation key is missing from this personal data request.
hi_IN: इस व्यक्तिगत डेटा अनुरोध से पुष्टि कुंजी गायब है।

en: The constant %1$s <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant %2$s in %3$s to enable a subdomain configuration. Use %4$s to check whether a subdomain configuration is enabled.
hi_IN: कॉन्स्टेंट %1$s <strong>पदावनत है</strong>। उपडोमेन कॉन्फ़िगरेशन सक्षम करने के लिए %3$s में बूलियन कॉन्स्टेंट %2$s का प्रयोग करें। एक उपडोमेन कॉन्फ़िगरेशन सक्षम है या नहीं की जांच करने के लिए %4$s का प्रयोग करें।

en: The constant %s cannot be defined when creating a network.
hi_IN: %s स्थिरांक नेटवर्क बनाते समय परिभाषित नहीं किया जा साकता।

en: The content for the comment.
hi_IN: टिप्पणी के लिए सामग्री।

en: The content for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए सामग्री।

en: The content is currently protected and does not have the available excerpt.
hi_IN: वर्तमान में सामग्री सुरक्षित है और उपलब्ध अंश नहीं है।

en: The content of the %s element from the URL.
hi_IN: यूआरएल से %s एलेमेन्ट की सामग्री।

en: The content of your post doesn’t match the template assigned to your post type.
hi_IN: आपकी पोस्ट की सामग्री आपके पोस्ट प्रकार (पोस्ट टाइप) को सौंपे गए टेम्पलेट से मेल नहीं खाती है।

en: The contents of the %s element from the URL.
hi_IN: यूआरएल से %s एलेमेन्ट की सामग्री।

en: The cron event list could not be saved.
hi_IN: क्रोन ईवेंट सूची को सहेजा नहीं जा सका।

en: The current image has no alternative text. The file name is: %s
hi_IN: वर्तमान छवि में कोई वैकल्पिक पाठ नहीं है। फ़ाइल का नाम: %s है

en: The current poster image url is %s
hi_IN: वर्तमान पोस्टर छवि यूआरएल  %s है

en: The current user can assign terms in the %s taxonomy.
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता %s वर्गीकरण में शर्तें निर्दिष्ट कर सकता है।

en: The current user can change the author on this post.
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता इस पोस्ट पर लेखक को बदल सकता है।

en: The current user can create terms in the %s taxonomy.
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता %s टेक्सोनोमी में टर्म बना सकता है।

en: The current user can post unfiltered HTML markup and JavaScript.
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता अनफ़िल्टर्ड एचटीएमएल (HTML) मार्कअप और जावास्क्रिप्ट (JavaScript) पोस्ट कर सकता है।

en: The current user can publish this post.
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता इस पोस्ट को प्रकाशित कर सकता है।

en: The current user can sticky this post.
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता इस पोस्ट को प्रकाशित (sticky) कर सकता है।

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
hi_IN: वर्तमान उपयोगकर्ता के पास बदलाव करने की भूमिका आवश्यक है.

en: The database server could be connected to (which means your username and password is okay) but the %s database could not be selected.
hi_IN: डेटाबेस सर्वर से कनेक्ट किया जा सकता है (जिसका अर्थ है कि आपका उपयोगकर्ता नाम और पासवर्ड ठीक है) लेकिन %s डेटाबेस का चयन नहीं किया जा सका।

en: The date and time the preferences were updated.
hi_IN: दिनांक और समय प्राथमिकताएँ अपडेट की गईं।

en: The date of the customer last order, as GMT.
hi_IN: ग्राहक अंतिम ऑर्डर, GMT के रूप में की तारीख।

en: The date the comment was published, as GMT.
hi_IN: टिप्पणी प्रकाशित होने की तिथि, GMT . के रूप में  |

en: The date the comment was published, in the site's timezone.
hi_IN: तारीख टिप्पणी प्रकाशित किया गया था, साइट के समय क्षेत्र में।

en: The date the customer was created, as GMT.
hi_IN: ग्राहक, GMT के रूप में बनाए जाने का दिनांक।

en: The date the post was last modified, as GMT.
hi_IN: तारिख, जीएमटी (GMT) में, जब पोस्ट को आखिरी बार जब संशोधित किया गया

en: The date the post was last modified, in the site's timezone.
hi_IN: पोस्ट को अंतिम बार संशोधित किया गया था, साइट के समय क्षेत्र में।

en: The date the post was published, as GMT.
hi_IN: पोस्ट की प्रकाशन तिथि, जीएमटी में।

en: The date the post was published, in the site's timezone.
hi_IN: तारीख पोस्ट प्रकाशित किया गया था, साइट के समय क्षेत्र में।

en: The date the revision was last modified, as GMT.
hi_IN: अंतिम बार संशोधन की तिथि, जीएमटी के रूप में।

en: The date the revision was last modified, in the site's timezone.
hi_IN: संशोधन की तारीख जब अंतिम बार संशोधित किया गया था, साइट के समय क्षेत्र में।

en: The date the revision was published, as GMT.
hi_IN: संशोधन प्रकाशित होने की तिथि, GMT के रूप में।

en: The date the revision was published, in the site's timezone.
hi_IN: तारीख संशोधन प्रकाशित किया गया था, साइट के समय क्षेत्र में।

en: The date the template was last modified, in the site's timezone.
hi_IN: टेम्पलेट को अंतिम बार संशोधित किया गया था, साइट के समय क्षेत्र में।

en: The date when the block was last updated.
hi_IN: वह तारीख जब ब्लॉक को आखिरी बार अपडेट किया गया था।

en: The date you provided is invalid.
hi_IN: आपके द्वारा उपलब्ध कराई गई दिनाक अमान्य है |

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
hi_IN: विवरण डिफ़ॉल्ट रूप से महत्त्वपूर्ण नहीं है; हालांकि, कुछ विषय(थीम्स) इसे दिखा सकते हैं।

en: The description of the menu location.
hi_IN: मेनू स्थान का विवरण।

en: The description of this menu item.
hi_IN: इस मेनू आइटम का विवरण।

en: The description will be displayed in the menu if the active theme supports it.
hi_IN: वर्णन मेनू में प्रदर्शित किया जाएगा यदि वर्तमान विषय समर्थन करता है।

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
hi_IN: वर्णन मेनू में प्रदर्शित किया जाएगा यदि वर्तमान विषय समर्थन करता है।

en: The domain %s is not transferable.
hi_IN: डोमेन %s ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता.

en: The domain name is too long.
hi_IN: डोमेन नेम बहुत लंबा है.

en: The duotone id "%s" is not registered in theme.json settings
hi_IN: थीम.json सेटिंग में द्विरंगी आईडी "%s" पंजीकृत नहीं है।

en: The e-mail could not be sent.
hi_IN: ई-मेल नहीं भेजा जा सका.

en: The ease and flexibility of WordPress with unmatched scalability, security and data-driven capabilities.
hi_IN: स्केल करने की बेजोड़ क्षमता, सुरक्षा और डेटा पर आधारित क्षमताओं के साथ, WordPress का आसान और लचीला सिस्टम.

en: The easiest way to connect your subdomain is by changing NS records. But if you are unable to do this, then switch to our <a>advanced setup</a>, using A & CNAME records.
hi_IN: अपने सबडोमेन को जोड़ने का सबसे आसान तरीका है NS रिकॉर्ड्स को बदलना. लेकिन अगर आप ऐसा नहीं कर पाते हैं, तो A & CNAME रिकॉर्ड्स का इस्तेमाल करके, हमारे <a>एडवांस्ड सेटअप</a> पर स्विच करें.

en: The easiest way to upload audio files that use any major audio file format.
hi_IN: किसी अहम ऑडियो फ़ाइल फॉर्मेट का उपयोग करने वाली ऑडियो फ़ाइलों को अपलोड करने का सबसे आसान तरीका.

en: The easiest way to upload videos to your website and display them using a fast, unbranded, customizable player with rich stats.
hi_IN: अपनी वेबसाइट पर वीडियो अपलोड करने और बेहतर आंकड़ों के साथ एक तेज़, अनब्रांडेड, कस्टमाइज़ेबल प्लेयर का इस्तेमाल करके उन्हें दिखाने का सबसे आसान तरीका.

en: The edit field automatically highlights code syntax. You can disable this in your <a href="%1$s" %2$s>user profile%3$s</a> to work in plain text mode.
hi_IN: फ़ील्ड स्वत: वाक्यविन्यास को हाइलाइट करता है। ऐसा न करके सामान्य टेक्सट की तरह लिखने के लिए  <a href="%1$s" %2$s>उपयोगकर्ता के प्रोफ़ाइल%3$s </a> पर क्लिक करके ।

en: The editor has encountered an unexpected error.
hi_IN: संपादक को एक अप्रत्याशित त्रुटि का सामना करना पड़ा है।

en: The element can only be read during directive processing.
hi_IN: एलिमेंट केवल निर्देश प्रसंस्करण के दौरान पढ़ा जा सकता है।

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
hi_IN: दर्ज किया गया ईमेल पता एक मान्य ईमेल पता प्रतीत नहीं होता। कृपया एक मान्य ईमेल पता दर्ज़ करें।

en: The email address for the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता का ईमेल पता

en: The email address has the wrong domain name suffix.
hi_IN: ईमेल पते में गलत डोमेन नाम प्रत्यय है।

en: The email could not be sent.
hi_IN: ईमेल भेजा नहीं जा सका।

en: The email could not be sent. Possible reason: your host may have disabled the %s function.
hi_IN: ईमेल नहीं भेजा जा सका। संभावित कारण: आपके होस्ट ने %s फ़ंक्शन को अक्षम कर दिया होगा।

en: The email is correct
hi_IN: ईमेल सही है

en: The error code was %s.
hi_IN: एरर कोड %s था।

en: The events feed URL is not properly set up in this widget.
hi_IN: इस विजेट में इवेंट फ़ीड यूआरएल ठीक से सेट नहीं है।

en: The excerpt for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए अंश।

en: The excerpt is hidden.
hi_IN: अंश छिपा है।

en: The excerpt is visible.
hi_IN: अंश दिखाई पड़ रहा है।

en: The extension %s has been deactivated successfully.
hi_IN: एक्सटेंशन %s को सफलतापूर्वक निष्क्रिय कर दिया गया है|

en: The fastest 24/7 support from our expert, friendly Happiness team
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट और फ़्रेंडली हैप्पीनेस टीम से 24/7 सबसे तेज मदद पाएं

en: The fastest 24/7 support from our expert, friendly Happiness team.
hi_IN: हमारी एक्सपर्ट और फ़्रेंडली हैप्पीनेस टीम से 24/7 सबसे तेज मदद पाएं.

en: The features most needed by WordPress sites — perfectly packaged and optimized for everyone.
hi_IN: WordPress साइटों के लिए ज़रूरी सुविधाएं — सभी के लिए सही तरीके से पैक और ऑप्टिमाइज़ किया गया.

en: The field %1$s is invalid for the location %2$s.
hi_IN: लोकेशन %2$s के लिए फ़ील्ड %1$s अमान्य है.

en: The field %s is invalid.
hi_IN: फ़ील्ड %s अमान्य है.

en: The field %s is required.
hi_IN: फ़ील्ड आवश्यक %s है.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
hi_IN: इस स्क्रीन पर उपस्थित फ़ील्ड आपकी साइट स्थापना के कुछ मूल बातें निर्धारित करते हैं।

en: The file URL has been copied to your clipboard
hi_IN: फ़ाइल यूआरएल को आपके क्लिपबोर्ड पर कॉपी किया गया है

en: The file does not exist or is not readable
hi_IN: फ़ाइल मौजूद नहीं है या पढ़ने योग्य नहीं है

en: The file is empty
hi_IN: यह फ़ाइल खाली है।

en: The filesystem is currently unavailable for managing plugins.
hi_IN: प्लगइन प्रबंधन के लिए फ़ाइल सिस्टम वर्तमान में अनुपलब्ध है।

en: The finest video for WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस के लिए बेहतरीन वीडियो

en: The first thing you need to do is tell Blogger to let WordPress access your account. You will be sent back here after providing authorization.
hi_IN: इसके लिए आपको ब्लॉगर को सबसे पहले बताना पड़ेगा कि वर्डप्रेस आपका खाता अभिगम कर सकती है. यह सत्यापन करने के बाद आपको यहाँ पर फ़िर से भेजा जायेगा.

en: The following fields are also required for payments in %(countryName)s
hi_IN: %(countryName)s में भुगतान के लिए निम्नलिखित फ़ील्ड भी आवश्यक हैं

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
hi_IN: एंटर दबाने पर निम्न फारमैटिंग शॉर्टकट प्रतिस्थापित हो जाते हैं। अनडू (पूर्ववत) करने के लिए एस्केप या अनडू बटन दबाएँ।

en: The following has been modified.
hi_IN: निम्नलिखित को संशोधित किया गया है।

en: The following note has been added to your order:
hi_IN: आपके आदेश में निम्नलिखित नोट जोड़ दिया गया है:

en: The following plugins failed to update:
hi_IN: निम्नलिखित प्लगिन्स अपडेट करने में विफल:

en: The following plugins were successfully updated:
hi_IN: निम्लिखित प्लगिंग्स को सफलतापूर्वक अपडेट कर दिया गया है !

en: The following themes are installed but incomplete.
hi_IN: निम्न थीम स्थापित है, लेकिन अधूरे हैं।

en: The following themes failed to update:
hi_IN: निम्नलिखित थीम्स अपडेट करने में विफल:

en: The following themes were successfully updated:
hi_IN: निम्न थीमो को सफलतापूर्वक अपडेट किया गया:

en: The following translations failed to update:
hi_IN: निम्नलिखित अनुवाद अपडेट करने में विफल:

en: The following translations were successfully updated:
hi_IN: निम्लिखित थीम को सफलतापूर्वक अपडेट कर दिया गया है !

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
hi_IN: नीचे दी गई जानकारी सही दिनांक को नहीं दर्शाती: माह %1$s, दिन %2$s।

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
hi_IN: निम्न मान मान्य दिनांक का वर्णन नहीं हैः वर्ष %1$s, माह %2$s, दिवस %3$s ।

en: The fonts directory
hi_IN: फ़ॉन्ट डायरेक्टरी

en: The format for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए प्रारूप।

en: The full Jetpack suite.
hi_IN: संपूर्ण जेटपैक सुइट।

en: The generated password. Only available after adding an application.
hi_IN: उत्पन्न पासवर्ड। केवल एक एप्लिकेशन जोड़ने के बाद ही उपलब्ध होगा।

en: The given object ID is not that of a menu item.
hi_IN: प्रदान की गई वस्तु आईडी एक मेनू आइटम की नहीं है।

en: The globally unique identifier for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए विश्व स्तर पर अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="%s">Switch to the list view</a>.
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी के ग्रिड व्यूह के लिए जावास्क्रिप्ट की आवश्यकता है। <a href="%s">सूची व्यूह के लिए स्विच करें</a>।

en: The handler for the route is invalid
hi_IN: मार्ग के लिए हैंडलर अमान्य है

en: The handler for the route is invalid.
hi_IN: मार्ग के लिए हैंडलर अमान्य है

en: The homepage URL of your site.
hi_IN: आपकी साइट का होमपेज यूआरएल।

en: The human-readable label for the style.
hi_IN: शैली के लिए मानव-पठनीय लेबल।

en: The icon for the post type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार के लिए आइकान।

en: The id for the resource.
hi_IN: संसाधन के लिए आईडी।

en: The id of a registered sidebar
hi_IN: पंजीकृत साइडबार की आईडी

en: The id of a template
hi_IN: टेम्पलेट की आईडी

en: The image already has the requested size.
hi_IN: चित्र में पहले से ही अनुरोधित आकार है।

en: The images for a given store.
hi_IN: किसी दिए गए स्टोर के लिए छवियां

en: The information requried by this payment method is not valid.
hi_IN: भुगतान के इस तरीके के लिए दी गई जानकारी मान्य नहीं है.

en: The internet address of your network will be %s.
hi_IN: आपके नेटवर्क का इंटरनेट पता %s होगा।

en: The item type.
hi_IN: वस्तु का प्रकार

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
hi_IN: आप अपने आइटम को स्थानांतरित करने के लिए कोशिश कर रहे हैं तो कचरा लंबे समय तक  मौजूद ना रहे |

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
hi_IN: आप अपने आइटम को बहाल करने के लिए कोशिश कर रहे हैं तो कचरा लंबे समय तक मौजूद ना रहे  ।

en: The items were permanently deleted.
hi_IN: पोस्ट स्थायी रूप से हटा दी गईं।

[ctx: The label of the total line item in checkout]
en: Total
hi_IN: कुल

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
hi_IN: बाएं-हाथ नेविगेशन मेनू सभी वर्डप्रेस प्रशासन स्क्रीन्स के लिए लिंक प्रदान करता है, साथ में हॉवर करने पर सबमेनू आइटम्स प्रदर्शित करता है। आप इस मेनू को संक्षिप्त(कलैप्स) मेनू एरो पर क्लिक करके एक संकीर्ण आइकॉन पट्टी में तब्दील कर सकते हैं।

en: The link you followed has expired.
hi_IN: आपके द्वारा अनुगमित लिंक की समय सीमा समाप्त हो गई है।

en: The list of inner blocks used in the example.
hi_IN: उदाहरण में प्रयुक्त आंतरिक ब्लॉकों की सूची।

en: The locations assigned to the menu.
hi_IN: मेनू को निर्दिष्ट स्थान।

en: The login link you used has either expired or is no longer valid. No worries - it happens! You can request a new link to log in.
hi_IN: आपने जिस लॉगिन लिंक का इस्तेमाल किया है, वह एक्सपायर हो चुका है या अब मान्य नहीं है. कोई बात नहीं - ऐसा होता है! आप लॉग इन करने के लिए नए लिंक का अनुरोध कर सकते हैं.

en: The login page will open in a new tab. After logging in you can close it and return to this page.
hi_IN: प्रवेश(लॉग इन) पृष्ठ एक नए विंडो में खुलेगा। प्रवेश(लॉग इन) करने के बाद उसे बंद कर सकते हैं और इस पृष्ठ पर वापस लौट सकते हैं।

en: The main WordPress directory
hi_IN: मुख्य वर्डप्रेस डायरेक्टरी

en: The maximum height of the embed frame in pixels.
hi_IN: पिक्सल में एम्बेड फ्रेम की अधिकतम ऊंचाई |

en: The maximum width of the embed frame in pixels.
hi_IN: पिक्सल में एम्बेड फ्रेम की अधिकतम चौड़ाई |

en: The media file has been replaced
hi_IN: मीडिया फ़ाइल को बदल दिया गया है

en: The menu ID should not be empty.
hi_IN: मेनू आईडी खाली नहीं होना चाहिए.

en: The menu cannot be deleted.
hi_IN: मेनू को हटाया नहीं जा सकता।

en: The menu has been successfully deleted.
hi_IN: मेनू सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: The menu is for editing information specific to individual sites, particularly if the admin area of a site is unavailable.
hi_IN: यह मेन्यू व्यक्तिगत साइटों की विशिष्ट जानकारी को बदलने के लिए है, खासतौर पर तब जब किसी साइट का प्रबंधन क्षेत्र उपलब्ध न हो।

en: The menu item has been successfully deleted.
hi_IN: मेनू आइटम सफलतापूर्वक हटा दिया गया है.

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
hi_IN: स्क्रीन के शीर्ष पर मेनू प्रबंधन डिब्बे(बॉक्स) के नीचे संपादक में खोला गया है जो मेनू को नियंत्रित करने के लिए प्रयोग किया जाता है ।

en: The menu name %s conflicts with another menu name. Please try another.
hi_IN: %s मेनू नाम किसी अन्य मेनू नाम के साथ टकराव कर रहा है। कृपया किसी अन्य से कोशिश करें।

en: The menu provided is not a valid menu.
hi_IN: प्रदान किया गया मेनू मान्य मेनू नहीं है.

en: The minimum PHP version required for the theme to work.
hi_IN: थीम के काम करने के लिए आवश्यक PHP का न्यूनतम संस्करण।

en: The minimum WordPress version required for the theme to work.
hi_IN: थीम के काम करने के लिए आवश्यक वर्डप्रेस संस्करण कम से कम।

en: The most advanced AI technology Jetpack has to offer.
hi_IN: जेटपैक द्वारा पेश की जाने वाली सबसे उन्नत एआई तकनीक।

en: The most important metrics for your site.
hi_IN: आपकी साइट के लिए सबसे महत्वपूर्ण मीट्रिक.

en: The most reliable WordPress platform awaits you. Have an account? {{a}}Log in{{/a}}
hi_IN: सबसे विश्वसनीय WordPress प्लेटफॉर्म आपका इंतज़ार कर रहा है. क्या आपका कोई अकाउंट है? {{a}}लॉग इन करें{{/a}}

en: The most simple and powerful WordPress CRM. Improve customer relationships and increase profits. {{link}}Learn more{{/link}}.
hi_IN: सबसे सरल और शक्तिशाली WordPress CRM. ग्राहकों के साथ संबंध बेहतर बनाएं और मुनाफ़ा बढ़ाएं. {{link}}ज़्यादा जानें{{/link}}.

en: The must use plugins directory
hi_IN: आवश्यक प्लगइन्स निर्देशिका

en: The name is how it appears on your site.
hi_IN: यह आपकी साइट पर किस नाम से दिखाई देगा।

[ctx: The name of a Jetpack plan awarded to amazing WordPress sites]
en: Golden Token
hi_IN: गोल्डन टोकन

en: The name of the application password.
hi_IN: एप्लिकेशन पासवर्ड का नाम

en: The name of the inner block.
hi_IN: आंतरिक ब्लॉक का नाम।

en: The name of the menu location.
hi_IN: मेनू स्थान का नाम.

en: The name of the test being run.
hi_IN: चल रहे परीक्षण का नाम।

en: The name of the theme.
hi_IN: थीम का नाम।

en: The name servers for your domain are set to: <em>%s</em>. Please try this step again.
hi_IN: आपके डोमेन के नेम सर्वर इस पर सेट हैं: <em>%s</em>. कृपया इस चरण को फिर से आज़माएं.

en: The new page will include help and suggestions for your privacy policy.
hi_IN: नए पृष्ठ में आपकी गोपनीयता नीति के लिए सहायता और सुझाव होंगे।

en: The newly created categories will still be associated with the same posts.
hi_IN: नई बनी श्रेणियाँ अभी भी उन्ही चिट्ठों से संबंधित रहेंगी।

en: The next group of formatting shortcuts are applied as you type or when you insert them around plain text in the same paragraph. Press Escape or the Undo button to undo.
hi_IN: फॉर्मेटिंग शॉर्टकट्स का अगला समूह तब लागू होगा जैसे ही आप टाइप करेंगे या एक ही पैराग्राफ के सादे पाठ(टेक्स्ट) के चारों ओर उन्हें सम्मिलित करेंगे। अनडू (पूर्ववत) करने के लिए एस्केप या अनडू बटन दबाएँ।

en: The nickname for the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता हेतु उपनाम।

en: The number of blocks published by the same author.
hi_IN: एक ही लेखक द्वारा प्रकाशित ब्लॉक की संख्या।

en: The number of ratings.
hi_IN: रेटिंग की संख्या।

en: The number sites that have activated this block.
hi_IN: जिन साइटों ने इस ब्लॉक को सक्रिय किया है।

en: The oEmbed format to use.
hi_IN: ओएएम्बेड प्रारूप उपयोग करने के लिए |

en: The offset number requested is larger than or equal to the number of available revisions.
hi_IN: अनुरोधित ऑफसेट संख्या उपलब्ध संशोधनों की संख्या से अधिक या बराबर है।

en: The order ID to process during checkout.
hi_IN: चेकआउट के दौरान प्रोसेस करने के लिए ऑर्डर ID.

en: The package contains no files.
hi_IN: पैकेज में फ़ाइलें नहीं हैं.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
hi_IN: प्रार्थित पृष्ठ संख्या उपलब्ध पृष्ठ संख्या से बड़ा है |

en: The parent term ID.
hi_IN: पैत्रिक टर्म आईडी।

en: The password cannot be a space or all spaces.
hi_IN: पासवर्ड एक स्पेस या सभी स्पेस नहीं हो सकता।

en: The password for the parent post of the comment (if the post is password protected).
hi_IN: टिप्पणी के अभिभावक पद के लिए पासवर्ड (यदि पोस्ट पासवर्ड सुरक्षित है)।

en: The password for the post if it is password protected.
hi_IN: इस पद के लिए पासवर्ड यदि यह पासवर्ड सुरक्षित है।

en: The pattern ID.
hi_IN: पैटर्न आईडी

en: The pattern category slugs.
hi_IN: पैटर्न श्रेणी स्लग.

en: The pattern content.
hi_IN: पैटर्न सामग्री।

en: The pattern detailed description.
hi_IN: पैटर्न का विस्तृत वर्णन।

en: The pattern keywords.
hi_IN: पैटर्न कीवर्ड।

en: The pattern name.
hi_IN: पैटर्न का नाम।

en: The pattern title, in human readable format.
hi_IN: मानव पठनीय प्रारूप में पैटर्न शीर्षक।

en: The pattern viewport width for inserter preview.
hi_IN: इंसर्टर पूर्वावलोकन के लिए पैटर्न व्यूपोर्ट चौड़ाई.

en: The pattern's category slugs.
hi_IN: पैटर्न की श्रेणी स्लग।

en: The pattern's keywords.
hi_IN: पैटर्न के कीवर्ड।

en: The payment gateway for this order does not exist.
hi_IN: इस आदेश के लिए भुगतान गेटवे मौजूद नहीं है।

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
hi_IN: इस आदेश के लिए भुगतान गेटवे स्वचालित रिफंड का समर्थन नहीं करता।

en: The payment plan selected is not actually a payment plan.
hi_IN: चयनित भुगतान योजना वास्तव में भुगतान योजना नहीं है।

en: The pingback has already been registered.
hi_IN: पिंगबैक पहले से ही पंजीकृत है।

en: The plan for small businesses
hi_IN: छोटे व्यवसायों के लिए बेहतरीन प्लान

en: The plugin activation status.
hi_IN: प्लगइन सक्रियता की स्थिति।

en: The plugin author.
hi_IN: प्लगइन लेखक।

en: The plugin cannot be updated due to the following:
hi_IN: निम्नलिखित के कारण प्लगइन को अपडेट नहीं किया जा सकता:

en: The plugin contains no files.
hi_IN: प्लगिन में कोई फ़ाइलें नहीं हैं।

en: The plugin description formatted for display.
hi_IN: प्लगइन विवरण प्रदर्शन के लिए स्वरूपित किया गया।

en: The plugin description.
hi_IN: प्लगइन विवरण।

en: The plugin does not have a valid header.
hi_IN: प्लगिन में एक मान्य शीर्षक नहीं है।

en: The plugin file.
hi_IN: प्लगइन फ़ाइल।

en: The plugin generated unexpected output.
hi_IN: प्लगिन ने अप्रत्याशित आउटपुट उत्पन्न किया।

en: The plugin name.
hi_IN: प्लगइन का नाम।

en: The plugin version number.
hi_IN: प्लगइन संस्करण संख्या।

en: The plugin's text domain.
hi_IN: प्लगइन का टेक्स्ट डोमेन।

en: The plugin's website address.
hi_IN: प्लगइन की वेबसाइट का पता।

en: The plugins directory
hi_IN: प्लगइन्स डायरेक्टरी

en: The post cannot be deleted.
hi_IN: पोस्ट को हटाया नहीं जा सकता.

en: The post does not support trashing. Set '%s' to delete.
hi_IN: इस पोस्ट को हटाया नहीं जा सकता। हटाने के लिए '%s' निर्धारित करें।

en: The post has already been deleted.
hi_IN: यह पोस्ट पहले ही हटाया जा चूका है

en: The post type %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability %2$s against a post of that type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार %1$s पंजीकृत नहीं है, इसलिए यह उस प्रकार के पोस्ट की क्षमता "%2$s" जाँचने हेतु विश्वसनीय नहीं हो सकता है।

en: The post type may not be changed.
hi_IN: पद प्रकार बदला नहीं जा सकता है।

en: The posts page template cannot be changed.
hi_IN: पोस्ट पेज टेम्प्लेट को बदला नहीं जा सकता है।

en: The previous set of changes has already been published. Please try saving your current set of changes again.
hi_IN: परिवर्तनों के पिछले सेट को पहले से ही प्रकाशित किया जा चुका है। कृपया अपने वर्तमान परिवर्तनों को फिर से सहेजने का प्रयास करें।

en: The primary site you chose does not exist.
hi_IN: आपके द्वारा चयनित प्राथमिक साइट अस्तित्व में नहीं है।

en: The product review cannot be deleted.
hi_IN: उत्पाद समीक्षा हटाया नहीं जा सकता।

en: The promotional period for your {{b}}%(productName)s{{/b}} subscription lasts from %(startDate)s to %(endDate)s.
hi_IN: आपके {{b}}%(productName)s{{/b}} सब्सक्रिप्शन की प्रमोशनल अवधि %(startDate)s से %(endDate)s तक रहेगी.

en: The provided password is an invalid application password.
hi_IN: प्रदान किया गया पासवर्ड एक अमान्य एप्लिकेशन पासवर्ड है।

en: The provided widget type (id_base) cannot be updated.
hi_IN: दिए गए विजेट प्रकार (id_base) को अपडेट नहीं किया जा सकता है।

en: The query argument must be an array or a tag name.
hi_IN: क्वेरी तर्क एक सरणी या टैग नाम होना चाहिए।

en: The query argument of %s must have a placeholder.
hi_IN: %s के क्वेरी तर्क में एक प्लेसहोल्डर अवश्य होना चाहिए।

en: The raw plugin description.
hi_IN: प्लगइन विवरण।

en: The receipt is in your email inbox.
hi_IN: रसीद आपके ईमेल इनबॉक्स में है.

en: The relationship of the linked URL as space-separated link types.
hi_IN: यूआरएल के संबंध में स्थान-अलग किए गए लिंक प्रकार।

en: The rendered block.
hi_IN: रेन्डर ब्लॉक।

en: The requested page could not be found. Please check the URL.
hi_IN: अनुरोधित पृष्ठ नहीं मिला। कृपया URL जांचें।

en: The requested theme does not exist.
hi_IN: चाही गई थीम अस्तित्व में नहीं है.

en: The requested user does not exist.
hi_IN: अनुरोधित उपयोगकर्ता मौजूद नहीं है.

en: The requested widget is invalid.
hi_IN: अनुरोधित विजेट अमान्य है।

en: The requests parameter must be an array of requests.
hi_IN: अनुरोध पैरामीटर अनुरोधों की एक सरणी होना चाहिए।

en: The response is not a valid JSON response.
hi_IN: प्रतिक्रिया वैध JSON प्रतिक्रिया नहीं है।

en: The role %s does not exist.
hi_IN: %s यह भूमिका(रोल) अस्तित्व में नहीं है।

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
hi_IN: स्थापित विषयों(थीम्स) के लिए खोज उनके नाम, विवरण, लेखक, या टैग में शब्दों के लिए खोज करेंगे।

en: The search results will be updated as you type.
hi_IN: जैसे ही आप लिखेंगे वैसे ही खोज परिणामों का अपडेट शुरु हो जाएगा।

en: The security key interaction timed out or was canceled. Please try again.
hi_IN: सुरक्षा कुंजी इंटरैक्शन का समय समाप्त हो गया था या उसे रद्द कर दिया गया. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: The security key interaction was canceled. Please try again.
hi_IN: सुरक्षा कुंजी इंटरैक्शन को कैंसिल कर दिया गया. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: The selected payment plan is not active.
hi_IN: चयनित भुगतान योजना सक्रिय नहीं है।

en: The selected plan is not available at this moment
hi_IN: चुना गया प्लान इस समय उपलब्ध नहीं है

en: The setting for %1$s is smaller than %2$s, this could cause some problems when trying to upload files.
hi_IN: %1$s और %2$s के लिए सेटिंग्स समान नहीं हैं, यह फ़ाइलों को अपलोड करने की कोशिश करते समय कुछ समस्याएं पैदा कर सकता है।

en: The seventh parameter passed to %s should be numeric representing menu position.
hi_IN: %s के लिए दिया गया सातवां पैरामीटर मेनू स्थिति का पूर्णांक होना चाहिए।

en: The sidebar the widget belongs to.
hi_IN: विजेट जिस साइडबार से संबंधित है।

en: The site administrator has been notified and will fulfill your request as soon as possible.
hi_IN: साइट व्यवस्थापक को अधिसूचित कर दिया गया है तथा वह शीघ्र-अतिशीघ्र आपके अनुरोध को पूर्ण करेंगे।

en: The site administrator has been notified. You will receive a link to download your export via email when they fulfill your request.
hi_IN: साइट के प्रशासक को सूचित किया जा चुका हैं। जब वे आपके अनुरोध को स्वीकार करेंगे तब आपको ई-मेल के द्वारा एकस्पोर्ट को डाऊनलोड करने के लिए एक लिंक मिलेगी।

en: The site administrator has been notified. You will receive an email confirmation when they erase your data.
hi_IN: साइट के प्रशासक को सूचित किया जा चुका हैं। जब वे आपके डेटा को मिटायेगें तब आपको ई-मेल के द्वारा पुष्टी करनी होगी।

en: The site appears to be already initialized.
hi_IN: साइट पहले से ही आरंभिक प्रतीत होती है।

en: The site appears to be already uninitialized.
hi_IN: साइट पहले से ही असंवैधानिक प्रतीत होती है।

en: The site editor requires JavaScript. Please enable JavaScript in your browser settings.
hi_IN: साइट संपादक को जावास्क्रिप्ट की आवश्यकता है। कृपया अपनी ब्राउज़र सेटिंग में जावास्क्रिप्ट सक्षम करें।

en: The site is already active.
hi_IN: साइट पहले से ही सक्रिय है.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
hi_IN: नीचे सूचीबद्ध आकारों मीडिया पुस्तकालय(लाइब्रेरी) के लिए एक छवि को जोड़ते समय पिक्सल में अधिकतम आयाम का उपयोग करने के लिए निर्धारित करते हैं।

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term.
hi_IN: &#8220;%s&#8221; स्लग पहले से ही अन्य टर्म द्वारा उपयोग में है

en: The slug of the template to get the fallback for
hi_IN: फ़ॉलबैक प्राप्त करने के लिए टेम्पलेट का स्लग

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
hi_IN: स्रोत यूआरएल और लक्ष्य यूआरएल दोनों एक ही संसाधन को अंकित नहीं कर सकते हैं।

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
hi_IN: स्रोत यूआरएल में लक्ष्य यूआरएल के लिए लिंक शामिल नहीं है, और इसलिए एक स्रोत के रूप में इसका इस्तेमाल नहीं किया जा सकता।

en: The source URL does not exist.
hi_IN: स्रोत यूआरएल मौजूद नहीं है.

en: The specified manifest file does not exist.
hi_IN: निर्दिष्ट मेनिफेस्ट फ़ाइल मौजूद नहीं हैI

en: The specified namespace could not be found.
hi_IN: निर्दिष्ट नेमस्पेस नहीं मिल सका।

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either does not exist, or it is not a pingback-enabled resource.
hi_IN: निर्दिष्ट लक्ष्य यूआरएल एक लक्ष्य के रूप में इस्तेमाल नहीं किया जा सकता। या तो यह मौजूद नहीं है, या फिर यह एक पिंगबैक-सक्षम संसाधन नहीं है।

en: The specified target URL does not exist.
hi_IN: निर्दिष्ट लक्ष्य यूआरएल मौजूद नहीं है।

en: The star rating of the block.
hi_IN: ब्लॉक की स्टार रेटिंग।

en: The status of the test.
hi_IN: परीक्षण की स्थिति।

en: The submitted email is already linked to an existing Gravatar account as a secondary email:
hi_IN: सबमिट किया गया ईमेल पहले से ही किसी मौजूदा Gravatar अकाउंट से सेकेंडरी ईमेल के रूप में लिंक है:

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
hi_IN: टैग क्लाउड प्रदर्शित नहीं किया जाएगा क्योंकि टैग क्लाउड विजेट का समर्थन करने वाला कोई वर्गीकरण नहीं है।

en: The template cannot be deleted.
hi_IN: यह संसाधन हटाया नही जा सकता

en: The template has already been deleted.
hi_IN: टेम्पलेट पहले से ही हटा दिया गया है।

en: The temporary backup directory exists but is not writable
hi_IN: अस्थायी बैकअप निर्देशिका मौजूद है लेकिन लिखने योग्य नहीं है

en: The term cannot be deleted.
hi_IN: इस टर्म को मिटा नहीं सकते ।

en: The term name cannot be empty.
hi_IN: पारिभाषित नाम रिक्त नहीं हो सकता.

en: The terms above need to be accepted
hi_IN: उपरोक्त शर्तों को स्वीकार करना ज़रूरी है

en: The terms assigned to the object in the %s taxonomy.
hi_IN: टर्म्स ऑब्जेक्ट को %s टेक्सोनोमी में नियुक्त की गयी।

en: The terms assigned to the post in the %s taxonomy.
hi_IN: %s टैक्सोनमी में पोस्ट के लिए निर्धारित टर्म।

en: The text is visible when enabled from the parent Social Icons block.
hi_IN: पैरेंट सोशल आइकन ब्लॉक से सक्षम होने पर लिंक टेक्स्ट दिखाई देता है।

en: The theme author's name, as found in the theme header.
hi_IN: थीम लेखक का नाम, जैसा कि थीम हेडर में पाया गया है।

en: The theme author.
hi_IN: थीम लेखक।

en: The theme cannot be updated due to the following:
hi_IN: निम्नलिखित के कारण थीम को अद्यतन नहीं किया जा सकता:

en: The theme defines itself as its parent theme. Please check the %s header.
hi_IN: यह थीम खुद को अपने मूल थीम के रूप में परिभाषित करती है। कृपया इसके %s हेडर को जाँचें।

en: The theme description, as found in the theme header.
hi_IN: थीम हेडर में पाए जाने वाले थीम का विवरण।

en: The theme description, transformed for display.
hi_IN: थीम विवरण, प्रदर्शन के लिए रूपांतरित।

en: The theme file to use to display the post.
hi_IN: पोस्ट को प्रदर्शित करने के लिए उपयोग करने वाली थीम फ़ाइल।

en: The theme identifier
hi_IN: थीम पहचानकर्ता

en: The theme is missing the %s stylesheet.
hi_IN: थीम में %s स्टाइलशीट अनुपस्थित है।

en: The theme name, as found in the theme header.
hi_IN: थीम का नाम, जैसा कि थीम हेडर में पाया जाता है।

en: The theme name, transformed for display.
hi_IN: थीम नाम, प्रदर्शन के लिए रूपांतरित किया गया।

en: The theme tags, as found in the theme header.
hi_IN: थीम टैग, जैसा कि थीम हेडर में पाया जाता है।

en: The theme tags, transformed for display.
hi_IN: थीम टैग, प्रदर्शन के लिए रूपांतरित।

en: The theme's current version.
hi_IN: थीम का वर्तमान संस्करण।

en: The theme's screenshot URL.
hi_IN: थीम का स्क्रीनशॉट URL।

en: The theme's stylesheet. This uniquely identifies the theme.
hi_IN: थीम की स्टाइलशीट। यह विशिष्ट रूप से थीम की पहचान करता है।

en: The theme's text domain.
hi_IN: थीम का टेक्स्ट डोमेन।

en: The themes directory
hi_IN: थीम डायरेक्टरी

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
hi_IN: आपके द्वारा दर्ज समय क्षेत्र मान्य नहीं है। कृपया एक वैध समय क्षेत्र का चयन करें।

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
hi_IN: शीर्षक क्षेत्र और बड़े पोस्ट संपादन क्षेत्र की जगह तय है, लेकिन आप ड्रैग और ड्रॉप का उपयोग कर अन्य सभी बक्सों का स्थान बदल सकते हैं। आप प्रत्येक बॉक्स की शीर्षक पट्टी पर क्लिक करके उन्हें न्यूनतम या विस्तरित कर सकते हैं। अधिक बक्सों(अंश(एक्सर्प्ट), भेजें, ट्रैकबैक्स, कस्टम फील्ड्स, चर्चा, स्लग, लेखक) को प्रकट करने या इस स्क्रीन के लिए एक 1- या 2-कॉलम लेआउट का चयन करने हेतु स्क्रीन विकल्प टैब का उपयोग करें।

en: The title for the object.
hi_IN: ऑब्जेक्ट के लिए शीर्षक

en: The title for the post type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार हेतु शीर्षक।

en: The title for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए शीर्षक।

en: The title for the status.
hi_IN: इस स्थिति का शीर्षक

en: The title for the taxonomy.
hi_IN: वर्गीकरण हेतु शीर्षक।

[ctx: The title of a blog dedicated to general topics, news and updates]
en: General
hi_IN: सामान्य

en: The token is not valid for the provided email address.
hi_IN: दिए गए ईमेल पते के लिए टोकन मान्य नहीं है.

en: The trusted choice for enterprise WordPress hosting.
hi_IN: एंटरप्राइज WordPress होस्टिंग के लिए भरोसेमंद विकल्प.

en: The unique and machine-readable name.
hi_IN: अद्वितीय और मशीन-पठनीय नाम।

en: The unique identifier for the Navigation Menu.
hi_IN: नेविगेशन मेनू के लिए विशिष्ट पहचानकर्ता।

en: The unique identifier for the application password.
hi_IN: एप्लिकेशन पासवर्ड के लिए विशिष्ट पहचानकर्ता।

en: The update of %s failed.
hi_IN: %s का अपडेट विफल रहा।

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
hi_IN: अपडेट प्रक्रिया शुरू हो रही है। यह प्रक्रिया कुछ होस्ट्स पर थोड़ा समय ले सकता है, इसलिए कृपया धैर्य रखें।

en: The upgrade directory exists but is not writable
hi_IN: अपग्रेड निर्देशिका मौजूद है लेकिन लिखने योग्य नहीं है

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
hi_IN: अपलोड की गई फ़ाइल एक वैध छवि नहीं है। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: The uploaded file was only partially uploaded.
hi_IN: फाइल पूरी तरह से अपलोड नही हो पाई.

en: The uploads directory
hi_IN: अपलोड डायरेक्टरी

en: The uri for the theme's stylesheet directory.
hi_IN: थीम की स्टाइलशीट निर्देशिका के लिए uri।

en: The uri for the theme's template directory. If this is a child theme, this refers to the parent theme, otherwise this is the same as the theme's stylesheet directory.
hi_IN: थीम की टेम्पलेट निर्देशिका के लिए uri. यदि यह चाइल्ड थीम है, तो यह पैरेंट थीम को संदर्भित करता है, अन्यथा यह थीम की स्टाइलशीट निर्देशिका के समान है।

en: The use of .gay domains to host any anti-LGBTQ content is prohibited and can result in registration termination. The registry will donate 20% of all registration revenue to LGBTQ non-profit organizations.
hi_IN: .gay डोमेन पर किसी भी तरह का एंटी-LGBTQ कॉन्टेंट होस्ट करना मना है और ऐसा करने पर रजिस्ट्रेशन समाप्त किया जा सकता है. रजिस्ट्री, सभी रजिस्ट्रेशन राजस्व का 20% हिस्सा LGBTQ गैर-लाभकारी संगठनों को दान करेगी.

en: The user cannot be deleted.
hi_IN: उपयोगकर्ता को हटाया नही जा सकता है।

en: The user is already active.
hi_IN: उपयोगकर्ता पहले से ही सक्रिय है.

en: The value, %1$s, has either been enabled by %2$s or added to your configuration file. This will make errors display on the front end of your site.
hi_IN: मान, %1$s, को या तो %2$s द्वारा सक्षम किया गया है या आपकी कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल में जोड़ा गया है। यह आपकी साइट के सामने के छोर पर त्रुटियों को प्रदर्शित करेगा।

en: The visibility settings for the post type.
hi_IN: पोस्ट प्रकार के लिए दृश्यता सेटिंग्स।

en: The visibility settings for the taxonomy.
hi_IN: टैक्सोनॉमी के लिए दृश्यता सेटिंग्स।

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
hi_IN: आपके डिवाइस के वेब ब्राउज़र से फ़ाइलों को अपलोड करने के लिए इस्तेमाल नहीं किया जा सकता। आप <a href="%s">अपनी डिवाइस के लिए देशी एप्प</a> का उपयोग करने में सक्षम हो सकते हैं।

en: The website of the theme author, as found in the theme header.
hi_IN: थीम के लेखक की साइट, जैसा कि थीम हेडर में मिला।

en: The website of the theme author.
hi_IN: विषय लेखक की वेबसाइट।

en: The widget type id.
hi_IN: विजेट प्रकार आईडी।

en: The wp-content directory
hi_IN: wp-content निर्देशिका

en: The wren<br>Earns his living<br>Noiselessly.
hi_IN: द वरेन नीरवता से <br> अपने जीवन को अर्जित करता है <br>।

en: Theme
hi_IN: थीम

en: Theme & Plugins
hi_IN: थीम और प्लगइन्स

en: Theme Colors
hi_IN: थीम रंग

en: Theme Details
hi_IN: विषय विवरण

en: Theme File Editor
hi_IN: थीम फ़ाइल संपादक

en: Theme Gradients
hi_IN: थीम ग्रेडिएंट

en: Theme Location
hi_IN: थीम का स्थान

en: Theme Options
hi_IN: थीम विकल्प

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Blog
hi_IN: ब्लॉग

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Five Columns
hi_IN: पांच स्तंभ

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Store
hi_IN: स्टोर

en: Theme Versions
hi_IN: थीम वर्ज़न

en: Theme author URL.
hi_IN: थीम लेखक यूआरएल।

en: Theme deleted.
hi_IN: थीम नष्ट कर दिया गया.

en: Theme directory location
hi_IN: थीम निर्देशिका स्थान

en: Theme downgrade failed.
hi_IN: थीम डाउनग्रेड विफल रहा।

en: Theme downgraded successfully.
hi_IN: थीम सफलतापूर्वक डाउनग्रेड किया गया।

en: Theme features
hi_IN: थीम विशेषता

en: Theme file exists.
hi_IN: थीम फ़ाइल मौजूद है।

en: Theme identifier for the template.
hi_IN: टेम्पलेट के लिए थीम पहचानकर्ता।

en: Theme installation failed.
hi_IN: थीम स्थापना विफल।

en: Theme installed successfully.
hi_IN: थीम सफलतापूर्वक इनस्टॉल किया गया.

en: Theme name
hi_IN: थीम का नाम

en: Theme not found.
hi_IN: थीम नहीं मिला।

en: Theme resumed.
hi_IN: थीम सक्रिय किया गया.

[ctx: Theme starter content]
en: 123 Main Street
hi_IN: 123 मुख्य गली

[ctx: Theme starter content]
en: A homepage section
hi_IN: मुख्य पृष्ट का एक अनुभाग

[ctx: Theme starter content]
en: About
hi_IN: हमारे बारे में

[ctx: Theme starter content]
en: About This Site
hi_IN: इस साइट के विषय में

[ctx: Theme starter content]
en: Address
hi_IN: पता

[ctx: Theme starter content]
en: Archives
hi_IN: अभिलेखागार

[ctx: Theme starter content]
en: Blog
hi_IN: ब्लॉग

[ctx: Theme starter content]
en: Calendar
hi_IN: पंचांग

[ctx: Theme starter content]
en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

[ctx: Theme starter content]
en: Contact
hi_IN: संपर्क करें

[ctx: Theme starter content]
en: Email
hi_IN: ई-मेल

[ctx: Theme starter content]
en: Facebook
hi_IN: फेसबुक

[ctx: Theme starter content]
en: Find Us
hi_IN: हमें खोजें

[ctx: Theme starter content]
en: Foursquare
hi_IN: फोरस्क्वायर

[ctx: Theme starter content]
en: GitHub
hi_IN: गिटहब

[ctx: Theme starter content]
en: Home
hi_IN: मुख पृष्ठ

[ctx: Theme starter content]
en: Hours
hi_IN: घंटे

[ctx: Theme starter content]
en: Instagram
hi_IN: इंस्टाग्राम

[ctx: Theme starter content]
en: LinkedIn
hi_IN: लिंक्डइन

[ctx: Theme starter content]
en: Meta
hi_IN: मेटा

[ctx: Theme starter content]
en: Monday&ndash;Friday: 9:00AM&ndash;5:00PM
hi_IN: सोमवार&ndash;शुक्रवार: 9:00AM&ndash;5:00PM

[ctx: Theme starter content]
en: New York, NY 10001
hi_IN: न्यू यार्क, एन वाई 10001

[ctx: Theme starter content]
en: News
hi_IN: समाचार

[ctx: Theme starter content]
en: Pinterest
hi_IN: पिनटेरेस्ट

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Comments
hi_IN: हाल की टिप्पणियाँ

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Posts
hi_IN: हाल के पोस्ट

[ctx: Theme starter content]
en: Saturday &amp; Sunday: 11:00AM&ndash;3:00PM
hi_IN: शानिवार &एम्प; रविवार: ११:०० ऍम&नदेश;३:००पीम

[ctx: Theme starter content]
en: Search
hi_IN: खोज

[ctx: Theme starter content]
en: This is a page with some basic contact information, such as an address and phone number. You might also try a plugin to add a contact form.
hi_IN: इस पृष्ठ पर, संपर्क करने हेतु मूलभूत सूचनाएँ जैसे कि पता व दूरभाष क्रमांक उपलब्ध है। आप संपर्क प्रपत्र जोड़ने के लिए प्लगइन का उपयोग भी कर सकते हैं।

[ctx: Theme starter content]
en: This is an example of a homepage section. Homepage sections can be any page other than the homepage itself, including the page that shows your latest blog posts.
hi_IN: यह मुख्यपृष्ठ अनुभाग का एक उदहारण है। मुख्यपृष्ठ अनुभाग उस पृष्ठ सहित जो कि आपकी नवीनतम ब्लॉग पोस्टों को दर्शाता है, स्वयं मुख्यपृष्ठ के अतिरिक्त कोई भी दूसरे पृष्ठ हो सकते हैं।

[ctx: Theme starter content]
en: This may be a good place to introduce yourself and your site or include some credits.
hi_IN: यह स्थान आपका अपना एवं अपनी साइट का परिचय देने हेतु उत्तम हो सकता है अथवा कुछ आभार प्रकट करने हेतु उपयुक्त हो सकता है।

[ctx: Theme starter content]
en: Twitter
hi_IN: ट्विटर

[ctx: Theme starter content]
en: Welcome to your site! This is your homepage, which is what most visitors will see when they come to your site for the first time.
hi_IN: आपकी साइट पर आपका स्वागत है! यह आपका मुख्यपृष्ठ है, जो कि अधिकतर आगंतुक देखेंगे जब वे पहली बार आपकी साइट पर आएंगे।

[ctx: Theme starter content]
en: Yelp
hi_IN: येप

[ctx: Theme starter content]
en: You might be an artist who would like to introduce yourself and your work here or maybe you are a business with a mission to describe.
hi_IN: आप एक कलाकार हो सकते हैं जो अपना और अपने कार्य का परिचय देना चाहते हों या आप कोई व्यवसाय हों जिसका कोई लक्ष्य हो।

[ctx: Theme starter content]
en: YouTube
hi_IN: यूट्यूब

en: Theme temporary backup directory exists but is not writable
hi_IN: थीम अस्थायी बैकअप निर्देशिका मौजूद है लेकिन लिखने योग्य नहीं है

en: Theme will be auto-updated.
hi_IN: थीम अपने आप अपडेट हो जायेगा।

en: Theme without %s
hi_IN: %s के बगैर थीम

en: Theme.
hi_IN: थीम।

en: Themes
hi_IN: थीम

en: Themes %s
hi_IN: थीम %s

en: Themes directory location
hi_IN: थीम निर्देशिका स्थान

en: Themes directory size
hi_IN: थीम निर्देशिका का आकार

en: There are no associated subtitles.
hi_IN: कोई सम्बन्ध उपशीर्षक नहीं हैं।

en: There are no events scheduled near %1$s at the moment. Would you like to <a href="%2$s">organize a WordPress event</a>?
hi_IN: इस समय आपके %1$s के पास निर्धारित होने वाला कोई भी सम्मलेन नहीं है | क्या आप  <a href="%2$s">एक  आयोजित करना </a> चाहेंगे?

en: There are no events scheduled near you at the moment. Would you like to <a href="%s">organize a WordPress event</a>?
hi_IN: इस समय आपके पास निर्धारित होने वाला कोई भी सम्मलेन नहीं है | क्या आप  <a href="%s">एक  आयोजित करना </a> चाहेंगे?

en: There are no options for this widget.
hi_IN: इस विजेट के लिए कोई विकल्प नहीं है.

en: There are no pages.
hi_IN: कोई पृष्ठ नहीं हैं।

en: There are no recent topics.
hi_IN: हाल ही के कोई विषय नहीं हैं.

en: There are no reviews yet.
hi_IN: कोई समीक्षाएँ अभी तक नही

en: There are no stored business cards on your account. Please add one below.
hi_IN: आपके अकाउंट में स्टोर किया गया एक भी बिज़नेस कार्ड नहीं है. कृपया नीचे एक आइटम जोड़ें.

en: There are no valid users selected for deletion.
hi_IN: आपने उपयोगकर्ताओं को हटाने के लिए किसी का भी चयन नहीं किया है।

en: There are no valid users selected for removal.
hi_IN: कोई भी वैध उपयोगकर्ता(यूज़र्स) हटाने के लिए चयनित नहीं हैं।

en: There are no widgets available.
hi_IN: कोई विजेट उपलब्ध नहीं हैं।

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
hi_IN: कुछ अवैध मेनू आइटम्स हैं। कृपया उनकी जाँच करें या उन्हें डिलीट कर दें।

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
hi_IN: आपके कार्ट में मौजूद आइटम के साथ कुछ समस्या है. कृपया कार्ट पेज पर वापस जाएं और चेक आउट करने से पहले इन मुद्दों को हल करें.

en: There are some issues with your domain
hi_IN: आपके डोमेन के साथ कुछ समस्याएं हैं

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
hi_IN: कुछ अरक्षित(अनसेव्ड) परिवर्तन हैं जो नष्ट हो जाऐंगे। 'ठीक है' जारी रखने के लिए, 'रद्द' छवि संपादक पर लौटने के लिए।

en: There does not seem to be any new mail.
hi_IN: कोई भी नई मेल प्रतीत नहीं हो रही है।

en: There has been a critical error on this website.
hi_IN: आपकी वेबसाइट पर एक महत्वपूर्ण त्रुटि आई है।

en: There has been a critical error on this website. Please check your site admin email inbox for instructions. If you continue to have problems, please try the <a href="%s">support forums</a>.
hi_IN: इस वेबसाइट पर एक गंभीर त्रुटि हुई है. कृपया निर्देशों के लिए अपनी साइट एडमिन ईमेल इनबॉक्स जांचें। यदि आपको समस्याएँ बनी रहती हैं, तो कृपया <a href="%s">समर्थन फ़ोरम</a> आज़माएँ।

en: There has been an error cropping your image.
hi_IN: आपकी छवि की काट-छांट करने में कोई त्रुटि हुई है।

en: There is %d error which must be fixed before you can save. | There are %d errors which must be fixed before you can save.
hi_IN[0]: सहेजने से पहले %d त्रुटि ठीक करनी पड़ेगी।
hi_IN[1]: सहेजने से पहले %d त्रुटियाँ ठीक करनी पड़ेगी।

en: There is <strong>%d site change</strong> waiting to be saved. | There are <strong>%d site changes</strong> waiting to be saved.
hi_IN[0]: <strong>%d साइट परिवर्तन</strong> सहेजे जाने की प्रतीक्षा में हैं।
hi_IN[1]: <strong>%d साइट परिवर्तन</strong> सहेजे जाने की प्रतीक्षा में हैं।

en: There is a more recent autosave of your changes than the one you are previewing. <a href="%s">Restore the autosave</a>
hi_IN: जो आप पूर्वावलोकन कर रहे हैं, उसका हाल ही में स्वतः सहेजा गया संसकरण पहले ही मौजूद है। <a href="%s">स्वतः सहेजा पुनर्स्थापित करें</a>

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" %6$s>update now</a>.
hi_IN: %1$s का एक नया संस्करण उपलब्ध है। <a href="%2$s" %3$s>%4$s संस्करण का विवरण देखें</a> या <a href="%5$s" %6$s>अभी अपडेट करें</a>।

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>.
hi_IN: %1$s का नवीनतम संस्करण उपलब्ध है। <a href="%2$s" %3$s>%4$s संस्करण का विवरण देखें</a>।

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
hi_IN: %1$s का नवीनतम संस्करण उपलब्ध है। <a href="%2$s" %3$s>%4$s संस्करण का विवरण देखें</a>.<em>इस प्लगइन हेतु स्वचालित अपडेट अनुपलब्ध है।</em>

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your version of PHP.
hi_IN: %s का एक नया संस्करण उपलब्ध है, लेकिन यह आपके PHP के संस्करण &#8217 के साथ काम नहीं करता है।

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your version of WordPress.
hi_IN: %s का एक नया संस्करण उपलब्ध है, लेकिन यह आपके वर्डप्रेस &#8217 के संस्करण के साथ काम नहीं करता है।

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your versions of WordPress and PHP.
hi_IN: %s का एक नया संस्करण उपलब्ध है, लेकिन यह &#8217 वर्डप्रेस और PHP के संस्करणों के साथ काम नहीं करता है।

en: There is a pending change of the admin email to %s.
hi_IN: %s के पास व्यवस्थापक(एडमिन) ई-मेल परिवर्तन हेतु लंबित है।

en: There is a pending change of your email to %s.
hi_IN: %s के पास आपकी ई-मेल परिवर्तन हेतु लंबित है।

en: There is a plan for you
hi_IN: आपके लिए एक प्लान है

en: There is a plan for you.
hi_IN: आपके लिए एक प्लान है.

en: There is a problem adding Site Redirect that points to %(domain)s.
hi_IN: साइट रीडायरेक्ट जोड़ने में एक समस्या है जो %(domain)s की ओर इशारा करती है.

en: There is a problem with your API key.
hi_IN: आपके कुंजी के साथ एक समस्या है.

en: There is a revision of this post that is more recent.
hi_IN: इस पोस्ट का एक संशोधन है जो अधिक नवीन है।

en: There is already a ping from that URL for this post.
hi_IN: इस पोस्ट के लिए उस URL से पहले से ही एक पिंग है।

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below.
hi_IN: इस पोस्ट का एक ऑटोसैव है जो नीचे दिए गए वर्ज़न से अधिक हाल का है।

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
hi_IN: नीचे दिए संस्करण की तुलना में इस पोस्ट का एक नवीनतम स्वरक्षण(अॉटोसेव) है। <a href="%s">स्वरक्षण(अॉटोसेव) देखें</a>

en: There is an error with your CSS structure.
hi_IN: आपकी सीएसएस संरचना में कोई त्रुटि है.

en: There is an existing CNAME for <strong>%(domain)s</strong>. If you want to connect this subdomain, you should remove the conflicting CNAME DNS record first.
hi_IN: <strong>%(domain)s</strong> के लिए एक मौजूदा CNAME है. यदि आप इस उपडोमेन से कनेक्ट करना चाहते हैं, तो आपको पहले टकराव वाले CNAME DNS रिकॉर्ड को हटाना चाहिए.

en: There is no autosave revision for this post.
hi_IN: इस पोस्ट के लिए कोई ऑटोसैव संशोधन नहीं है।

en: There is no autosave revision for this template.
hi_IN: इस टेम्पलेट के लिए कोई ऑटोसेव संशोधन नहीं है।

en: There is no excerpt because this is a protected post.
hi_IN: यहाँ कोई उद्धरण नही है क्योंकि यह एक संरक्षित पोस्ट है।

en: There is no poster image currently selected
hi_IN: वर्तमान में कोई पोस्टर छवि चयनित नहीं है

en: There is no subscriber with this email address.
hi_IN: इस ईमेल पते से कोई सब्सक्राइबर नहीं जुड़ा है.

en: There is no subscription with this email address.
hi_IN: इस ईमेल पते से कोई सब्सक्रिप्शन नहीं है.

en: There was %d client caching response header detected: | There were %d client caching response headers detected:
hi_IN[0]: %d क्लाइंट कैशिंग प्रतिक्रिया हेडर का पता चला:
hi_IN[1]: %d क्लाइंट कैशिंग प्रतिक्रिया हेडर का पता चला:

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
hi_IN: कॉन्फ़िगरेशन त्रुटि थी। कृपया सर्वर व्यवस्थापक(एडमिनिस्ट्रेटर) से संपर्क करें।

en: There was a failure fetching this action
hi_IN: इस कार्य को करने में असफलता मिली।

en: There was a problem activating %(productName)s on {{strong}}%(selectedSite)s{{/strong}}. Try with a different site or {{a}}activate your product manually{{/a}}.
hi_IN: {{strong}}%(selectedSite)s{{/strong}} पर %(productName)s को ऐक्टिवेट करने में कोई समस्या थी. किसी अलग साइट के साथ कोशिश करें या {{a}}अपने प्रॉडक्ट को मैन्युअल रूप से ऐक्टिवेट करें{{/a}}.

en: There was a problem applying this coupon.
hi_IN: इस कूपन को लागू करने में कोई समस्या थी.

en: There was a problem connecting your domain
hi_IN: आपके डोमेन से कनेक्ट करने में कोई समस्या हुई

en: There was a problem loading your stored payment methods.
hi_IN: आपके स्टोर किए गए भुगतान के तरीकों को लोड करने में कोई समस्या थी.

en: There was a problem opening a connection to Blogger. This is what went wrong:
hi_IN: ब्लॉगर से सुरक्षित सम्बन्ध बनाने में कोई समस्या थी. ये था जो की गड़बड़ हुआ:

en: There was a problem opening a secure connection to Google. This is what went wrong:
hi_IN: गूगल से सुरक्षित सम्बन्ध बनाने में कोई समस्या थी. ये था जो की गड़बड़ हुआ:

en: There was a problem submitting your website address, please try again.
hi_IN: आपका वेबसाइट पता सबमिट करने में समस्या हुई थी, कृपया फिर से कोशिश करें.

en: There was a problem validating your contact details: {{firstErrorName/}} required. Please try again or {{contactSupportLink}}contact support{{/contactSupportLink}}.
hi_IN: आपकी संपर्क जानकारी को सत्यापित करने में समस्या थी: {{firstErrorName/}} ज़रूरी है. कृपया फिर से कोशिश करें या {{contactSupportLink}}सपोर्ट टीम से संपर्क करें{{/contactSupportLink}}.

en: There was a problem when restoring default email DNS records
hi_IN: डिफ़ॉल्ट ईमेल डीएनएस रिकॉर्ड्स को पुनर्स्थापित करते समय एक समस्या थी

en: There was a problem with the payment method: %s
hi_IN: भुगतान के तरीके में कोई समस्या थी: %s

en: There was a problem with the provided additional fields: %s is required
hi_IN: दिए गए अतिरिक्त फ़ील्ड के साथ कोई समस्या थी: %s ज़रूरी है

en: There was a problem with the provided billing address: %s is required
hi_IN: दिए गए बिलिंग पते के साथ कोई समस्या थी: %s ज़रूरी है

en: There was a problem with the provided shipping address: %s is required
hi_IN: दिए गए शिपिंग पते के साथ कोई समस्या थी: %s ज़रूरी है

en: There was a problem with the submit button.
hi_IN: सबमिट बटन के साथ कोई समस्या थी.

en: There was a problem with this field.
hi_IN: इस फ़ील्ड के साथ कोई समस्या थी.

en: There was a problem with this payment method.
hi_IN: भुगतान के इस तरीके में कोई समस्या थी.

en: There was an authentication problem. Please reload and try again.
hi_IN: एक प्रमाणीकरण समस्या थी कृपया पुनः लोड करें और पुनः प्रयास करें।

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
hi_IN: इस उपकरण को कॉल में कोई त्रुटि थी। कोई कॉलबैक नहीं मौजूद है।

en: There was an error installing fonts.
hi_IN: यहां फ़ॉन्ट स्थापित करने में त्रुटि हुई।

en: There was an error loading the name servers for this domain
hi_IN: इस डोमेन के लिए नाम सर्वर लोड करने में एक त्रुटि हुई

en: There was an error sending the password reset email. Please try again.
hi_IN: पासवर्ड रीसेट से जुड़ा ईमेल भेजने में कोई त्रुटि हुई थी. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: There was an error submitting your form.
hi_IN: आपका फॉर्म सबमिट करने में त्रुटि हुई।

en: There was an error updating the font family. %s
hi_IN: फ़ॉन्ट परिवार अपडेट करते समय एक गड़बड़ी हुई। %s

en: There was an error validating your contact information. Please contact support.
hi_IN: आपकी संपर्क जानकारी सत्यापित करते समय कोई त्रुटि हुई. कृपया सपोर्ट टीम से संपर्क करें.

en: There was an error with this step.
hi_IN: इस चरण में कोई त्रुटि हुई थी.

en: There was an issue with the request. Please refresh the page and try again.
hi_IN: अनुरोध के साथ कोई समस्या थी. कृपया पेज रीफ़्रेश करें और फिर से कोशिश करें.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
hi_IN: अभी यहां दिखाने के लिए कोई सामग्री नहीं है।

en: There's a plan for you.
hi_IN: आपके लिए एक प्लान है.

en: There’s a plan for you
hi_IN: आपके लिए एक प्लान है

en: There’s a plan for you.
hi_IN: आपके लिए एक प्लान है.

en: There’s a security restriction preventing us from accessing your credentials. Please check your browser's settings or permissions.
hi_IN: सुरक्षा प्रतिबंधों की वजह से हम आपके क्रेडेंशियल्स को ऐक्सेस नहीं कर पा रहे हैं. कृपया अपने ब्राउज़र की सेटिंग या अनुमतियां जांचें.

en: These blocks are editable using overrides.
hi_IN: इन ब्लॉकों को ओवरराइड का उपयोग करके संपादन योग्य बनाया जा सकता है।

en: These changes will affect your whole site.
hi_IN: ये परिवर्तन आपकी पूरी साइट को प्रभावित करेंगे।

en: These items could not be added:
hi_IN: इन आइटमों को जोड़ा नहीं जा सका:

en: These items were added successfully:
hi_IN: ये आइटम सफलतापूर्वक जोड़े गए:

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
hi_IN: ये विकल्प आपको WooCommerce चेकआउट की उपस्थिति बदलने देते हैं।

en: These plugins are now up to date:
hi_IN: ये प्लगइन्स अब अपडेटेड हैं:

en: These settings may be overridden for individual articles.
hi_IN: ये सेटिंग्स व्यक्तिगत लेख के लिए अधिरोहित(ओवरराइड) की जा सकती हैं।

en: These styles are already applied to your site.
hi_IN: ये शैलियाँ आपकी साइट पर पहले से ही लागू हैं।

en: These themes are now up to date:
hi_IN: ये थीम अब अपडेटेड हैं:

en: These themes failed to update:
hi_IN: ये थीम्स अपडेट होने में विफल रहे:

en: These unique authentication keys are also missing from your %s file.
hi_IN: ये अद्वितीय(यूनीक) प्रमाणीकरण कुंजियाँ भी आपकी %s फ़ाइल से गायब हैं।

en: Thessaly
hi_IN: थिस्सलि

en: They also show up as sub-items in the default navigation menu. <a>Learn more.</a>
hi_IN: ये डिफ़ॉल्ट नेविगेशन मेनू में उप-आइटम के रूप में भी दिखते हैं। <a>अधिक जानें।</a>

en: Thimbu
hi_IN: थिम्बू

en: Thimphu
hi_IN: थिम्फू

en: Thin Gray
hi_IN: पारदर्शी हल्का ग्रे

en: Third party cookie check could not be completed. Please try again later.
hi_IN: तृतीय पक्ष कुकी चेक पूरा नहीं किया जा सकता है|  कृपया बाद में पुन: प्रयास करें|

en: This %1$s is editable using the "%2$s" override.
hi_IN: यह %1$s "%2$s" ओवरराइड का उपयोग करके संपादन योग्य है।

en: This Navigation Menu is empty.
hi_IN: नेविगेशन मेनू खाली है।

en: This Post
hi_IN: यह पोस्ट

en: This account has been closed. If you believe your account was closed in error, please {{a}}contact us{{/a}}.
hi_IN: यह अकाउंट बंद कर दिया गया है. अगर आपको लगता है कि आपका अकाउंट त्रुटि की वजह से से बंद कर दिया गया था, तो कृपया हमसे {{a}}संपर्क करें{{/a}}.

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
hi_IN: इस क्रिया को उलट नहीं किया जा सकता है। क्या आप वाकई चयनित ऑर्डर से व्यक्तिगत डेटा मिटाना चाहते हैं?

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
hi_IN: यह पता व्यवस्थापक(एडमिन) प्रयोजनों के लिए प्रयोग किया जाता है, जैसे नए उपयोगकर्ता की अधिसूचना(नोटिफिकेशन)।

en: This block can only be used once.
hi_IN: इस ब्लॉक का उपयोग केवल एक बार किया जा सकता है।

en: This block has encountered an error and cannot be previewed.
hi_IN: इस ब्लॉक में एक त्रुटि आई है और इसका पूर्वावलोकन नहीं किया जा सकता है।

en: This block is locked.
hi_IN: यह ब्लॉक लॉक है।

en: This block will display the excerpt.
hi_IN: यह ब्लॉक अंश प्रदर्शित करेगा.

en: This bundle includes:{{ul}}{{li}}VaultPress Backup (1GB){{/li}}{{li}}Akismet Anti-spam (1k API calls/mo){{/li}}{{/ul}}
hi_IN: इस बंडल में शामिल हैं:{{ul}}{{li}}VaultPress बैकअप (1GB){{/li}}{{li}}Akismet एंटी-स्पैम (1k API कॉल/महीना){{/li}}{{/ul}}

en: This category already exists.
hi_IN: यह श्रेणी पहले से ही मौजूद है।

en: This category already exists. Please use a different name.
hi_IN: यह श्रेणी पहले से मौजूद है। कृपया कोई भिन्न नाम उपयोग करें।

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
hi_IN: यह श्रेणी जोड़ी नहीं जा सकती. कृपया नाम बदलें और फिर से प्रयास करें।

en: This change will affect other parts of your site that use this template.
hi_IN: यह परिवर्तन आपकी साइट के अन्य भागों को प्रभावित करेगा जो इस टेम्पलेट का उपयोग करते हैं।

en: This change will affect your whole site.
hi_IN: यह परिवर्तन आपकी पूरी साइट को प्रभावित करेगा।

en: This comment is already approved.
hi_IN: यह टिप्पणी पहले से ही अनुमोदित है.

en: This comment is already in the Trash.
hi_IN: यह टिप्पणी पहले से ही कचरा पेटी में है.

en: This comment is already marked as spam.
hi_IN: यह टिप्पणी पहले से ही स्पैम के रूप में चिह्नित है.

en: This comment is currently approved.
hi_IN: यह टिप्पणी वर्तमान में अनुमोदित है.

en: This comment is currently in the Trash.
hi_IN: यह टिप्पणी वर्तमान में कचरा पेटी में है.

en: This comment is currently marked as spam.
hi_IN: यह टिप्पणी वर्तमान में स्पैम के रूप में चिह्नित है.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
hi_IN: यह टिप्पणी ट्रैश में हैं। यदि आप इसे संपादित करना चाहते हैं तो कृप्या पहले इसे ट्रैश से निकालें।

en: This content has not been translated to %1$s yet. <strong>You can read the <a href="%2$s">original version in English</a> or you might like to try a <a href="%3$s">Google Translate version</a> of the page</strong>.
hi_IN: इस कंटेंट को अभी तक %1$s में अनुवाद नहीं किया गया है. <strong>आप <a href="%2$s">मूल अंग्रेज़ी संस्करण</a> पढ़ सकते हैं, या चाहें तो पेज का <a href="%3$s">Google Translate किया हुआ संस्करण</a> भी देख सकते हैं</strong>.

en: This content has not been translated to %1$s yet. You can read the <a href="%2$s">original version in English</a> or you might like to try a <a href="%3$s">Google Translate version</a> of the page.
hi_IN: इस कंटेंट को अभी तक %1$s में अनुवाद नहीं किया गया है. आप <a href="%2$s">मूल अंग्रेज़ी संस्करण</a> पढ़ सकते हैं, या चाहें तो पेज का <a href="%3$s">Google Translate किया हुआ संस्करण</a> भी देख सकते हैं.

en: This content is password protected.
hi_IN: यह सामग्री पासवर्ड से सुरक्षित है।

en: This content was deleted by the author.
hi_IN: यह सामग्री लेखक द्वारा हटा दी गई थी।

en: This data is used to provide general enhancements to WordPress, which includes helping to protect your site by finding and automatically installing new updates. It is also used to calculate statistics, such as those shown on the <a href="%s">WordPress.org stats page</a>.
hi_IN: यह जानकारी वर्डप्रेस में सामान्य सुधार के लिए प्रयोग की जाती है, जिसमें आपकी साइट को नयी updates को install कर बचाना भी सम्मिलित है। यह आंकड़ों की गड़ना में भी प्रयोग किया जाता है, जैसे कि <a href="%s">Wordpress.org stats page</a> पर

en: This domain appears to be available for registration, however we do not offer registrations or accept transfers for domains ending in {{strong}}.%(tld)s{{/strong}}. If you register it elsewhere, you can {{a}}connect it{{/a}} to your WordPress.com site instead.
hi_IN: ऐसा लगता है कि यह डोमेन रजिस्ट्रेशन के लिए उपलब्ध है, हालांकि हम {{strong}}.%(tld)s{{/strong}} से एंड होने वाले डोमेन के लिए रजिस्ट्रेशन या ट्रांसफ़र स्वीकार नहीं करते. अगर आप इसे कहीं और रजिस्टर करते हैं, तो आप इसे अपने WordPress.com साइट से {{a}}कनेक्ट{{/a}} कर सकते हैं.

en: This domain can't be transferred because it was registered less than 60 days ago.
hi_IN: यह डोमेन ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता, क्योंकि यह 60 दिन से पहले रजिस्टर किया गया था.

en: This domain can't be transferred due to a transfer lock at the registry.
hi_IN: रजिस्ट्री में ट्रांसफ़र लॉक होने की वजह से इस डोमेन को ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता.

en: This domain cannot be canceled because it's currently being registered.
hi_IN: इस डोमेन को रद्द नहीं किया जा सकता क्योंकि इसे वर्तमान में नवीनीकृत किया जा रहा है।

en: This domain cannot be canceled because it's currently being renewed.
hi_IN: इस डोमेन को रद्द नहीं किया जा सकता क्योंकि इसे वर्तमान में नवीनीकृत किया जा रहा है।

en: This domain cannot be connected.
hi_IN: इस डोमेन को कनेक्ट नहीं किया जा सकता.

en: This domain cannot be transfered.
hi_IN: इस डोमेन को ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता.

en: This domain expired recently. To get it back please <a>contact support</a>.
hi_IN: इस डोमेन की समय सीमा हाल ही में खत्म हुई. इसे वापस पाने के लिए कृपया <a>सपोर्ट टीम से संपर्क करें</a>.

en: This domain is already connected to a WordPress.com site.
hi_IN: यह डोमेन पहले से ही एक WordPress.com साइट से कनेक्ट है.

en: This domain is already connected to your site, but you can still transfer it.
hi_IN: यह डोमेन पहले से आपकी साइट से कनेक्ट है, लेकिन आप अब भी इसे ट्रांसफ़र कर सकते हैं.

en: This domain is provided at no cost for the first year for use with your Gravatar profile. This offer is limited to one free domain per user. If you cancel this domain, you will have to pay the standard price to register another domain for your Gravatar profile.
hi_IN: यह डोमेन आपके Gravatar प्रोफ़ाइल के साथ पहले साल के लिए मुफ़्त में इस्तेमाल के लिए उपलब्ध है. यह ऑफ़र हर उपयोगकर्ता के लिए सिर्फ़ एक फ़्री डोमेन तक सीमित है. अगर आप इस डोमेन को कैंसिल करते हैं, तो आपको अपने Gravatar प्रोफ़ाइल के लिए किसी अन्य डोमेन को रजिस्टर करने के लिए स्टैंडर्ड कीमत का भुगतान करना होगा.

en: This domain isn't registered. <a>Register now.</a>
hi_IN: यह डोमेन रजिस्टर नहीं किया गया है. <a>अभी रजिस्टर करें.</a>

en: This domain isn't registered. Did you mean to <a>search for a domain</a> instead?
hi_IN: यह डोमेन रजिस्टर नहीं किया गया है. क्या आपको इसके बजाय <a>डोमेन खोजना</a> था?

en: This domain isn't registered. Try again.
hi_IN: यह डोमेन रजिस्टर्ड नहीं है. फिर से कोशिश करें.

en: This domain name label has previously been found to be used or registered abusively against the following trademarks according to the referenced decisions:
hi_IN: रेफ़र किए गए निर्णयों के अनुसार, यह डोमेन नेम लेबल पहले इन ट्रेडमार्क के ख़िलाफ़ गलत तरीके से इस्तेमाल किया गया या रजिस्टर किया गया, पाया गया था:

en: This draft comes from your <a href="%s">unpublished customization changes</a>. You can edit, but there is no need to publish now. It will be published automatically with those changes.
hi_IN: यह प्रारूप आपके <a href="%s">अनुकूलन के अप्रकाशित बदलावों</a> से आया है। इसे बदल सकते हैं पर अभी प्रकाशित करने कि कोई ज़रूरत नहीं। इन बदलावों के साथ यह आपोआप प्रकाशित हो जाएगा।

en: This email address is already associated with an account. Please consider {{returnToSignup}}using another one{{/returnToSignup}} or log in.
hi_IN: यह ईमेल पता पहले से किसी अकाउंट से जुड़ा है. कृपया किसी दूसरे का {{returnToSignup}}इस्तेमाल करके देखें{{/returnToSignup}} या लॉग इन करें.

en: This email address is already in use. Please choose a different address.
hi_IN: यह ईमेल पता पहले से उपयोग में है। कृपया एक अलग पता चुनें।

en: This email address is not valid. It must include a single @
hi_IN: यह ईमेल पता मान्य नहीं है. इसमें सिर्फ एक @ होना चाहिए

en: This email may be different from your personal email address.
hi_IN: यह ईमेल आपके व्यक्तिगत ईमेल पते से अलग हो सकता है।

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
hi_IN: यह प्रविष्टि %1$s में पोस्ट और %2$s टैग की गई थी। बुकमार्क करें <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">पर्मालिंक</a>।

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
hi_IN: यह प्रविष्टि %1$s में पोस्ट की गई थी। बुकमार्क करें <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">पर्मालिंक</a>।

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
hi_IN: इस सुविधा के लिए इनलाइन फ्रेम्स की आवश्यकता है। आपके आइफ्रेम्स अक्षम हैं या आपके ब्राउज़र उन्हें समर्थन(सपोर्ट) नहीं करते।

en: This field is required
hi_IN: यह फ़ील्ड आवश्यक है

en: This field is required.
hi_IN: यह फ़ील्ड आवश्यक है।

en: This file is empty. Please try another.
hi_IN: यह फ़ाइल खाली है. अन्य प्रयास करें.

en: This file is not an image. Please try another.
hi_IN: यह फ़ाइल एक छवि नहीं है। कृपया अन्य के साथ प्रयत्न करें।

en: This file is only loaded for backward compatibility with SimplePie 1.2.x. Please consider switching to a recent SimplePie version.
hi_IN: यह फाइल स‍िर्फ स‍िम्‍पलपाई 1.2.x. द्वारा पश्च संगतता के ल‍िए लोड की गयी है। कृपया नए स‍िम्‍पलपाई संस्‍करण में जाने का व‍िचार करें।

en: This file is too big. Files must be less than %s KB in size.
hi_IN: यह फ़ाइल बहुत बड़ी है। फाइलें आकार में %s केबी से कम होनी चाहिए।

en: This file no longer needs to be included.
hi_IN: अब इस फ़ाइल को शामिल करने की ज़रूरत नहीं है।

en: This form is not live-previewable.
hi_IN: यह फॉर्म सजीव-पूर्वावलोकन योग्य नहीं है।

en: This form is not monitored for support.
hi_IN: सपोर्ट के लिए इस फ़ॉर्म की निगरानी नहीं की जाती है.

en: This image cannot be uploaded to your Media Library, but it can still be inserted as an external image.
hi_IN: यह छवि आपकी मीडिया लाइब्रेरी में अपलोड नहीं की जा सकती, लेकिन फिर भी इसे बाहरी चित्र के रूप में डाला जा सकता है।

en: This image has an empty alt attribute
hi_IN: इस चित्र का आल्ट गुण खाली है

en: This image has an empty alt attribute; its file name is %s
hi_IN: इस चित्र का आल्ट गुण खाली है; इसका फ़ाइल नाम %s है

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
hi_IN: परीक्षण प्रयोजनों के लिए एक डेमो दुकान है - कोई भी ऑर्डर को पूरा नहीं किया जाएगा.

en: This is a featured product
hi_IN: यह एक खास उत्पाद है

en: This is a required field.
hi_IN: यह एक अपेक्षित फ़ील्ड है।

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
hi_IN: यह एक बहुत ही आम पासवर्ड है। कुछ ऐसा चुनें जो दूसरों के लिए अनुमान करना कठिन लगें।

en: This is an international purchase, which is subject to a currency exchange operation, to be processed by EBANX, according to these {{tosLink}}terms and conditions{{/tosLink}}. By clicking to purchase, you state acknowledgment and acceptance of the terms and conditions of this transaction.
hi_IN: यह एक अंतरराष्ट्रीय खरीदारी है, जो मुद्रा विनिमय संचालन के अधीन है, और जिसे इन {{tosLink}}नियमों और शर्तों{{/tosLink}}के अनुसार, EBANX द्वारा प्रोसेस किया जाएगा. “खरीदें” पर क्लिक करके, आप इस लेनदेन के नियम और शर्तें मानने की सहमति देते हैं.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
hi_IN: यह अधिकतम आकार से बड़ा है। कृपया अन्य के साथ प्रयत्न करें।

en: This is the advanced way to connect your domain, using root A records & CNAME records. We advise using our <a>suggested setup</a> instead, with WordPress.com name servers.
hi_IN: रूट A रिकॉर्ड्स और CNAME रिकॉर्ड्स का इस्तेमाल करके अपने डोमेन को जोड़ने का यह एडवांस्ड तरीका है. हम इसके बजाय हमारे <a>सुझाए गए सेटअप</a> का इस्तेमाल करने की सलाह देते हैं, जिसमें WordPress.com के नेम सर्वर हों.

en: This is the advanced way to connect your subdomain, using A & CNAME records. We advise using our <a>suggested setup</a> instead, with NS records.
hi_IN: यह A & CNAME रिकॉर्ड्स का इस्तेमाल करके अपने सबडोमेन को जोड़ने का एडवांस तरीका है. हम इसके बजाय हमारे <a>सुझाए गए सेटअप</a> का इस्तेमाल करने की सलाह देते हैं, जिसमें NS रिकॉर्ड्स हों.

en: This is the easiest way to connect your domain, using name servers. If needed you can also use our <a>advanced setup</a>, using root A & CNAME records.
hi_IN: नेम सर्वर का इस्तेमाल करके अपने डोमेन को जोड़ने का यह सबसे आसान तरीका है. अगर आवश्यक हो तो आप हमारे <a>एडवांस्ड सेटअप</a>का इस्तेमाल कर सकते हैं, इसके लिए रूट A और CNAME रिकॉर्ड्स का इस्तेमाल करें.

en: This is the short link.
hi_IN: यह शॉर्ट लिंक है।

en: This item has already been deleted.
hi_IN: यह आइटम पहले से ही हटा दिया गया है.

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
hi_IN: यह कुंजी अमान्य है या फिर पहले से उपयोग की गई है. कृपया अपना कूटशब्द आवश्यकता पड़ने पर दोबारा रीसेट करें.

en: This link is not live-previewable.
hi_IN: यह सम्बन्ध सजीव अवलोकन हेतु नही है

en: This means that the contact with the database server at %s was lost. This could mean your host&#8217;s database server is down.
hi_IN: इसका अर्थ यह है कि हमारा संपर्क %s डेटाबेस सर्वर से टूट गया है। इसका अर्थ यह हो सकता है कि आपके होस्ट का डेटाबेस सर्वर डाउन है।

en: This method should not be called before plugins_loaded.
hi_IN: इस विधि से पहले plugins_loaded नहीं बुलाया जाना चाहिए।

en: This notice was triggered by the %s handle.
hi_IN: इस सूचना को %s हैंडल द्वारा ट्रिगर किया गया था।

en: This option requires the %s plan, which includes fast, secure hosting.
hi_IN: इस विकल्प के लिए %s प्लान ज़रूरी है जिसमें तेज़, सुरक्षित होस्टिंग शामिल है.

en: This order cannot be paid for.
hi_IN: इस ऑर्डर का भुगतान नहीं किया जा सकता.

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
hi_IN: इस आर्डर  के लिए भुगतान नहीं किया जा सकता। यदि आपको सहायता की आवश्यकता है तो कृपया हमसे संपर्क करें

en: This order is no longer editable.
hi_IN: इस आर्डर को अब संम्पादित नही किया जा सकता।

en: This page will show the latest posts.
hi_IN: यह पृष्ठ नवीनतम पोस्ट प्रदर्शित करेगा।

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
hi_IN: इस पैनल का प्रयोग पहले से ही आपकी साइट पर प्रकाशित सामग्री के नेविगेशन मेनू के प्रबंधन के लिए किया जाता है। आप मेनू बना सकते हैं और मौजूदा सामग्री के लिए आइटम जोड़ सकते हैं जैसे कि पृष्ठ, पोस्ट, श्रेणियाँ, टैग, प्रारूप, या कस्टम लिंक।

en: This pattern cannot be edited.
hi_IN: यह पैटर्न संपादित नहीं किया जा सकता।

en: This payment method is not currently available.
hi_IN: भुगतान का यह तरीका फ़िलहाल उपलब्ध नहीं है.

en: This personal data request has expired.
hi_IN: यह व्यक्तिगत डेटा अनुरोध समाप्त हो गया है।

en: This plan gives you access to our most powerful features at an affordable price for an unmatched value you won’t get anywhere else. No longer available to new users.
hi_IN: यह प्लान आपको हमारी सबसे दमदार सुविधाओं का ऐक्सेस देता है और वह भी किफ़ायती कीमत पर, जो आपको कहीं और इतनी शानदार वैल्यू में नहीं मिलेगा. अब नए उपयोगकर्ताओं के लिए उपलब्ध नहीं है.

en: This plan includes unlimited premium themes, monetizing and SEO tools, access to third-party plugins, and priority 24/7 support from our expert team.
hi_IN: इस प्लान में अनलिमिटेड प्रीमियम थीम, मोनेटाइज़ेशन और SEO टूल्स, थर्ड-पार्टी प्लगइन्स का एक्सेस, और हमारी एक्सपर्ट टीम से 24/7 प्रायोरिटी सहायता शामिल है.

en: This plan includes unlimited premium themes, monetizing tools, and fast support from our expert team.
hi_IN: इस प्लान में अनलिमिटेड प्रीमियम थीम, मोनेटाइज़ेशन टूल्स, और हमारी एक्सपर्ट टीम से तेज़ सहायता शामिल है.

en: This plan was purchased by a different WordPress.com account. To manage this plan, log in to that account or contact the account owner.
hi_IN: इस प्लान को एक अलग WordPress.com अकाउंट से खरीदा गया था. इस प्लान को मैनेज करने के लिए, उस अकाउंट में लॉगिन करें या अकाउंट के मालिक से संपर्क करें.

en: This plugin doesn't expire
hi_IN: यह प्लगइन एक्सपायर नहीं होता है

en: This plugin is already installed.
hi_IN: यह प्लगइन पहले से ही स्थापित है।

en: This plugin is auto managed and therefore will auto update to the latest stable version.
hi_IN: यह प्लगइन स्वतः प्रबंधित है और इसलिए नवीनतम स्थिर संस्करण में स्वतः अपडेट हो जाएगा।

en: This post is already being edited
hi_IN: यह पोस्ट पहले से ही संपादित हो रही है।

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
hi_IN: यह पोस्ट पासवर्ड सुरक्षित है। किसी टिप्पणी को देखने के लिए पासवर्ड दर्ज करें।

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
hi_IN: इस पोस्ट कूटशब्द संरक्षित है. टिप्पणियाँ देखने के लिए पासवर्ड प्रविष्ट करें.

en: This post type (%s) does not support the author.
hi_IN: यह पोस्ट प्रकार (%s) लेखक का समर्थन नहीं करता है।

en: This premium domain is currently not available at WordPress.com. Please contact support if you're interested in this domain.
hi_IN: यह प्रीमियम डोमेन मौजूदा समय में WordPress.com पर उपलब्ध नहीं है. अगर इस डोमेन में आपकी दिलचस्पी है, तो कृपया सपोर्ट टीम से संपर्क करें.

en: This preview is unavailable in the editor.
hi_IN: यह पूर्वावलोकन संपादक(एडिटर) में उपलब्ध नहीं है।

en: This price does not include hosting.
hi_IN: इस कीमत में होस्टिंग शामिल नहीं है.

en: This price is not whitelisted
hi_IN: इस कीमत को श्वेत सूचीबद्ध नहीं किया गया है

en: This product is currently out of stock and unavailable.
hi_IN: यह उत्पाद स्टॉक और अनुपलब्ध से बाहर है.

en: This referral is not intended for your account. Please make sure you sign in using {{b}}%(referralEmail)s{{/b}}.
hi_IN: यह रेफ़रल आपके अकाउंट के लिए नहीं है. कृपया सुनिश्चित करें कि आप {{b}}%(referralEmail)s{{/b}} का इस्तेमाल करके साइन इन करते हैं.

en: This resource cannot be created.
hi_IN: यह संसाधन नहीं बनाया जा सकता।

en: This resource is provided by your web host, and is specific to your site. For more information, <a href="%s" target="_blank">see the official WordPress documentation</a>.
hi_IN: यह संसाधन आपके वेब होस्ट द्वारा प्रदान किया गया है, और आपकी साइट के लिए विशिष्ट है। अधिक जानकारी के लिए, <a href="%s" target="_blank"> आधिकारिक वर्डप्रेस प्रलेखन देखें </a>।

en: This resulted in an error message: %s
hi_IN: यह निम्न त्रुटि संदेश में फलित हुआ: %s

en: This review is currently public, so anyone can see it. Only site administrators can modify the privacy settings.
hi_IN: यह समीक्षा फिलहाल सार्वजनिक है, इसलिए कोई भी इसे देख सकता है। केवल साइट प्रशासक ही गोपनीयता सेटिंग्स को संशोधित कर सकते हैं।

en: This screen allows you to edit fields for metadata in a file within the media library.
hi_IN: यह स्क्रीन आपको मीडिया लाइब्रेरी के भीतर एक फ़ाइल में मेटाडाटा के लिए पांच क्षेत्रों(फ़िल्ड्स) को संपादित करने की अनुमति देता है।

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
hi_IN: इस स्क्रीन पर आपकी सामग्री(कंटेंट) के प्रदर्शन को प्रभावित करने वाली सेटिंग्स हैं।

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
hi_IN: यह स्क्रीन आपके विषय(थीम) द्वारा निर्धारित स्थानों के लिए विश्व स्तर पर(ग्लोबली) मेनू आवंटित करने के लिए प्रयोग किया जाता है।

en: This screen is used for managing your content revisions.
hi_IN: इस स्क्रीन अपनी सामग्री संशोधन के प्रबंधन के लिए प्रयोग किया जाता है ।

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
hi_IN: इस स्क्रीन अपने स्थापित विषयों के प्रबंधन के लिए प्रयोग किया जाता है । एक तरफ डिफ़ॉल्ट विषय (एस) से अपने WordPress स्थापना के साथ , विषयों तैयार कर रहे हैं और तीसरे पक्ष द्वारा विकसित शामिल थे।

en: This screen is used for managing your navigation menus.
hi_IN: इस स्क्रीन को अापके नेविगेशन मेनू के प्रबंधन के लिए प्रयोग किया जाता है ।

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
hi_IN: इस स्क्रीन को आपके विषय(थीम) के शीर्षक अनुभाग को अनुकूलित(कस्टमाइज़) करने में प्रयोग किया जाता है।

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
hi_IN: इस स्क्रीन पर आपकी साइट में मौजूद सभी उपयोगकर्ताओं की सूची है। प्रत्येक उपयोगकर्ता साइट व्यवस्थापक द्वारा सेट किए गए पांच में से एक परिभाषित भूमिकाओं में हैः साइट प्रशासक, संपादक, लेखक, योगदानकर्ता, या सब्सक्राइबर। अपनी भूमिका के आधार पर, प्रशासक के अलावा अन्य भूमिकाओं से युक्त उपयोगकर्ताअों को लॉग इन करने पर डैशबोर्ड नेविगेशन में कम विकल्प दिखेंगे।

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
hi_IN: इस स्क्रीन अपने पदों में से सभी के लिए करती है। आप अपने कार्यप्रवाह सूट करने के लिए इस स्क्रीन के प्रदर्शन को अनुकूलित कर सकते हैं।

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they will not all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
hi_IN: इस स्क्रीन प्रबंधन को नियंत्रित करने के लिए कई विकल्प प्रदान करता है और अपनी पोस्ट / पृष्ठों के लिए टिप्पणी और लिंक का प्रदर्शन।तो कई , वास्तव में, वे जीत & # 8217; सब यहाँ फिट! :) प्रत्येक चर्चा सेटिंग क्या करता है, के बारे में जानकारी पाने के लिए प्रलेखन लिंक का उपयोग करें ।

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the front end or the dashboard for that site.
hi_IN: इस स्क्रीन इस नेटवर्क में एक व्यक्ति यूजर को अपनी साइटों के सभी से पता चलता है , और यह भी यूजर को एक प्राथमिक साइट स्थापित करने के लिए है कि अनुमति देता है। वे दृश्यपटल या उस साइट के लिए डैशबोर्ड या तो यात्रा करने के लिए प्रत्येक साइट के नीचे लिंक का उपयोग कर सकते हैं।

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
hi_IN: यह सेटिंग निर्धारित करती है कि कौन से दुकान पृष्ठों के उत्पादों को सूचीबद्ध किया जाएगा

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
hi_IN: यह साइडबार अब उपलब्ध नहीं है और आपकी साइट पर कहीं भी नहीं दिखा है। इस निष्क्रिय साइडबार को पूरी तरह से हटाने के लिए नीचे दिए गए प्रत्येक विजेट्स को हटाएँ।

en: This site has been archived or suspended.
hi_IN: यह साइट संग्रहीत या निलंबित कर दिया गया है.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact %s.
hi_IN: इस साइट को अभी तक सक्रिय नहीं किया गया है। यदि आपको अपनी साइट को सक्रिय करने में समस्या हो रही है, तो कृपया %s से संपर्क करें।

en: This site is no longer available.
hi_IN: यह साइट अब उपलब्ध नहीं है

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
hi_IN: इस सदस्यता की समय सीमा समाप्त हो गई है। अपडेट और समर्थन प्राप्त करने के लिए सदस्यता से <strong> नवीनीकृत </strong> के स्वामी से संपर्क करें।

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
hi_IN: इस सदस्यता की समय सीमा समाप्त हो गई है। अपडेट और समर्थन प्राप्त करने के लिए कृपया <strong> नवीनीकृत करें </strong>।

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
hi_IN: यह सदस्यता शीघ्र ही समाप्त हो रही है अपडेट और समर्थन प्राप्त करने के लिए कृपया <strong> नवीनीकरण करें </strong>

en: This taxonomy is not hierarchical.
hi_IN: यह श्रेणीबद्ध वर्गीकरण नहीं है ।

en: This template is not revertable.
hi_IN: यह टेम्पलेट परिवर्तनीय नहीं है।

en: This template will be used only for the specific item chosen.
hi_IN: यह टेम्पलेट केवल चयनित आइटम के लिए ही उपयोग किया जाएगा।

en: This theme does not support video headers on this page. Navigate to the front page or another page that supports video headers.
hi_IN: यह थीम इस पृष्ठ पर विडियो हेडर्स का समर्थन नहीं करती। विडियो हेडर्स का समर्थन करनेवाले मुख पृष्ठ अथवा अन्य पृष्ठ पर जाएं।

en: This theme does not work with your version of PHP.
hi_IN: यह थीम &#8217; आपके PHP के संस्करण के साथ काम नहीं करता है।

en: This theme does not work with your versions of WordPress and PHP.
hi_IN: यह थीम आपके वर्डप्रेस और पीएचपी के संस्करणों के साथ काम नहीं करती।

en: This theme doesn't support Customizer.
hi_IN: यह थीम कस्टमाइज़र का समर्थन नहीं करती है।

en: This theme is already installed.
hi_IN: यह थीम पहले से इंस्टॉल है।

en: This timezone does not observe daylight saving time.
hi_IN: यह समयक्षेत्र डेलाइट बचत समय का पालन नहीं करता।

en: This timezone is currently in daylight saving time.
hi_IN: यह समयक्षेत्र वर्तमान में डेलाइट बचत समय में है।

en: This timezone is currently in standard time.
hi_IN: यह समयक्षेत्र वर्तमान में मानक(स्टैण्डर्ड) समय में है।

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
hi_IN: यह उपकरण आपको एक सीएसवी फ़ाइल बनाने और डाउनलोड करने देता है जिसमें सभी उत्पादों की सूची है।

en: This tool will delete all variations which have no parent.
hi_IN: यह उपकरण सभी विविधताओं को हटा देगा जिनका कोई पैरेंट नहीं है।

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
hi_IN: यह उपकरण सभी अनुपस्थित वूकोमर्स पृष्ठों को स्थापित कर देगा। जो पृष्ठे पहले से ही निर्धारित और स्थापित है उनको नहीं बदला जाएगा।

en: This type of file cannot be edited.
hi_IN: इस प्रकार की फ़ाइल को संपादित नहीं किया जा सकता है।

en: This unique authentication key is also missing from your %s file.
hi_IN: यह अद्वितीय(यूनीक) प्रमाणीकरण कुंजी भी आपकी %s फ़ाइल से गायब है।

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
hi_IN: यह उपयोगकर्ता नाम अमान्य है क्योंकि यह अवैध अक्षरों का उपयोग करता है। कृपया एक मान्य उपयोगकर्ता नाम दर्ज करें।

en: This video file is too large to use as a header video. Try a shorter video or optimize the compression settings and re-upload a file that is less than 8MB. Or, upload your video to YouTube and link it with the option below.
hi_IN: यह वीडियो फाइल हेडर वीडियो के लिए बहुत बड़ी है। कृपया एक छोटा वीडियो, या इस वीडियो फाइल की कंप्रेशन सेट्टिंग्स का अनुकूलन करने के बाद आठ मेगाबाइट (8MB) से छोटी फाइल फिर से अपलोड करने की 
    कोशिश करें, या इस वीडियो फाइल को यूट्युब पर अपलोड करें और नीचे दिए हुए विकल्प के साथ लिंक करें।

en: This widget may contain code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. How about trying that widget instead?
hi_IN: इस विजेट में ऐसा कोड है जो शायद नए &#8220;अनुकूलित एचटीएमएल&#8221; विजेट में बेहतर काम करेगा।क्यूं ना उस विजेट का इस्तेमाल करके देेखें?

en: This widget may have contained code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. If you have not yet, how about trying that widget instead?
hi_IN: इस विजेट में ऐसा कोड था जो शायद नए &#8220;अनुकूलित एचटीएमएल&#8221; विजेट में बेहतर काम करेगा।क्यूं ना उस विजेट का इस्तेमाल करके देेखें?

en: This widget requires JavaScript.
hi_IN: इस विजेट को जावास्क्रिप्ट की आवश्यकता है.

en: This will allow Jetpack to:
hi_IN: इससे जेट्पैक को करने की अनुमति देगा:

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
hi_IN: यह होगा कि आपका नाम खाता अनुभाग और समीक्षाओं में कैसे प्रदर्शित होगा

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
hi_IN: यह तब होगा जब कोई अपने पॉइंटर को ब्लोगरोल की कड़ी के ऊपर लेकर जाता है, या फ़िर वैकल्पिक रूप से कड़ी के नीचे.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
hi_IN: यह विकल्प निष्क्रिय विजेट्स सूची से सभी आइटम्स को साफ़ कर देगा। आप किसी भी अनुकूलन(कस्टमाइजे़शन) को पुनः बहाल नहीं कर पाएँगे।

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus, and custom posts.
hi_IN: इसमें आपके सभी पोस्टस, पृष्ट(पेज़), टिप्पणियाँ, कस्टम क्षेत्र(फ़िल्डस),  नियम(टर्म्स), नेविगेशन मेनूस और कस्टम पोस्टस सम्मिलित होंगे।

en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
hi_IN: यह "%1$s" %2$s उपयोग देगा जो यह करने के लिए अनुमति देगा:

en: This will only be used to verify that you own this domain, <strong>we will not transfer it</strong>.
hi_IN: इसका इस्तेमाल सिर्फ़ यह सत्यापित करने के लिए किया जाएगा कि यह डोमेन आपका है, <strong>हम इसे ट्रांसफर नहीं करेंगे</strong>.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
hi_IN: यह पृष्ठभूमि छवि को हटा देगा। आप किसी भी अनुकूलन(कस्टमाइजे़शन्स) को बहाल करने में सक्षम नहीं होंगे।

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
hi_IN: यह शीर्षणी(हैडर) छवि को हटा देगा। आप किसी भी अनुकूलन(कस्टमाइज़ेशन्स) को बहाल नहीं कर पाएँगे।

en: This will replace the current editor content with the last backup version. You can use undo and redo in the editor to get the old content back or to return to the restored version.
hi_IN: यह पिछले बैकअप संस्करण के साथ वर्तमान संपादक सामग्री को बदल देगा। आप संपादक में पुरानी सामग्री वापस पाने के लिए या बहाल संस्करण की वापसी के लिए अनडू और रिडू का उपयोग कर सकते हैं।

en: This will replace the current homepage which is set to display latest posts.
hi_IN: यह वर्तमान होमपेज को प्रतिस्थापित कर देगा जो नवीनतम पोस्ट प्रदर्शित करने के लिए सेट है।

en: This will replace the current homepage: "%s"
hi_IN: यह मौजूदा मुखपृष्ठ को बदल देगा: "%s"

en: This will replace the current posts page: "%s"
hi_IN: यह वर्तमान पोस्ट पेज को प्रतिस्थापित कर देगा: "%s"

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
hi_IN: यह मूल पृष्ठभूमि(बैकग्राउंड) छवि को बहाल कर देगा। आप किसी भी अनुकूलन(कस्टमाइज़ेशन्स) को बहाल नहीं कर पाएँगे।

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
hi_IN: यह मूल शीर्षणी(हैडर) छवि को बहाल कर देगा। आप किसी भी अनुकूलन(कस्टमाइज़ेशन्स) को बहाल नहीं कर पाएँगे।

en: Thiès
hi_IN: थिएस

en: Three
hi_IN: तीन

en: Three Columns
hi_IN: तीन कॉलम

en: Three columns; equal split
hi_IN: तीन कॉलम; बराबर विभाजित

en: Three columns; wide center column
hi_IN: तीन कॉलम; विस्तृत केंद्र कॉलम

en: Three-year cost
hi_IN: तीन साल की कीमत

en: Three.
hi_IN: तीन.

en: Thu
hi_IN: गुरु

en: Thule
hi_IN: थुले

en: Thumbnail
hi_IN: लघुछवि

en: Thumbnail Height
hi_IN: लघुछवि लंबाई

en: Thumbnail Settings
hi_IN: लघुछवि सेटिंग

en: Thumbnail Settings Help
hi_IN: थंबनेल सेटिंग सहायता

en: Thumbnail Width
hi_IN: लघुछवि चौड़ाई

en: Thumbnail size
hi_IN: लघुछवि का आकार

en: Thunder Bay
hi_IN: थंडर बे

en: Thurgau
hi_IN: थर्गाउ

en: Thuringia
hi_IN: थुरिंगिया

en: Thursday
hi_IN: गुरूवार

[ctx: Thursday initial]
en: T
hi_IN: गुरु

en: Tianjin / 天津
hi_IN: तियानजिन/天津

en: Tiaret
hi_IN: टियारेट

en: Tibet / 西藏
hi_IN: तिब्बत/西藏

en: Ticino
hi_IN: टिसिनो

en: Tickets available soon
hi_IN: टिकट जल्द ही उपलब्ध

en: Tiered storage plans available
hi_IN: अलग-अलग लेवल पर स्टोरेज प्लान उपलब्ध हैं

en: Tierra del Fuego
hi_IN: टिएरा डेल फुएगो

en: Tijuana
hi_IN: टिजुआना

en: Tilde
hi_IN: टिल्ड

en: Tile
hi_IN: टाइल

en: Timbuktu
hi_IN: टिंबकटु

en: Time
hi_IN: समय

en: Time Format
hi_IN: समय प्रारूप

en: Time Slider
hi_IN: समय स्लाइडर

en: Time Zone
hi_IN: समय क्षेत्र

en: Time format
hi_IN: समय प्रारूप

en: Time machine for post edits
hi_IN: पोस्ट संपादन के लिए टाइम मशीन

en: Time to add some links! Click &#8220;%s&#8221; to start putting pages, categories, and custom links in your menu. Add as many things as you would like.
hi_IN: क्यूँ ना कुछ लिंक डालें जाए! अपने मेनू में पृष्ठ, श्रेणियां और कस्टम लिंक प्रारंभ करने के लिए &#8220;%s &#8221; पर क्लिक करें। जितनी चाहें उतनी चीज़ों को जोड़ें।

en: Time to read
hi_IN: पढ़ने का समय

en: Time to read:
hi_IN: पढ़ने का समय:

en: Timezone
hi_IN: समय ज़ोन

en: Timiș
hi_IN: टिमिस

en: Timor-Leste
hi_IN: टिमोर लिस्टी

en: Tindouf
hi_IN: टिंडौफ़

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
hi_IN: प्रारूप

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
hi_IN: शीर्षक

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
hi_IN: टेम्पलेट डालें

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
hi_IN: टेम्पलेट

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
hi_IN: संपादित करें

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
hi_IN: फाइल

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
hi_IN: प्रारूप

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
hi_IN: डालें

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
hi_IN: टेबल

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
hi_IN: औजार

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
hi_IN: देखें

en: Tipasa
hi_IN: टिपसा

en: Tipperary
hi_IN: टिपरेरी

en: Tips, Stories, Events & Culture
hi_IN: सलाह, कहानियां, घटनाएं और कल्चर

en: Tirana
hi_IN: तिराना

en: Tirane
hi_IN: टिराना

en: Tiraspol
hi_IN: टिरॅस्पोल

en: Tissemsilt
hi_IN: टिसेमसिल्ट

en: Titan e-mail
hi_IN: Titan ई-मेल

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Title & Date
hi_IN: शीर्षक और दिनांक

en: Title & Excerpt
hi_IN: शीर्षक और अंश

en: Title Attribute
hi_IN: शीर्षक की विशेषता

en: Title and Post Editor
hi_IN: शीर्षक और पोस्ट संपादक

en: Title and summary generation
hi_IN: शीर्षक और सारांश जनरेट करना

en: Title attribute
hi_IN: शीर्षक की विशेषता

en: Title for the object, as it exists in the database.
hi_IN: ऑब्जेक्ट के लिए शीर्षक, जैसा डेटाबेस में है

en: Title for the post, as it exists in the database.
hi_IN: पोस्ट के लिए शीर्षक, जैसा डेटाबेस में है।

en: Title for the template, as it exists in the database.
hi_IN: टेम्पलेट के लिए शीर्षक, जैसा कि यह डेटाबेस में मौजूद है।

en: Title for the widget
hi_IN: विजेट का शीर्षक

[ctx: Title of a Navigation menu]
en: Navigation
hi_IN: नेविगेशन

en: Title of block type.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार का शीर्षक।

en: Title of template.
hi_IN: टेम्पलेट का शीर्षक।

en: Title of track
hi_IN: ट्रैक का शीर्षक

en: Title text
hi_IN: शीर्षक पाठ

en: Title, Date, & Excerpt
hi_IN: शीर्षक, दिनांक और अंश

en: Title:
hi_IN: शीर्षक

en: Tizi Ouzou
hi_IN: टिज़ी औज़ौ

en: Tlaxcala
hi_IN: त्लाक्सकाला

en: Tlemcen
hi_IN: टेलेम्सेन

en: To
hi_IN: को

en: To access all of the features and functionality of the extensions you've chosen, you'll first need to connect your store to an account.
hi_IN: अपने चुने हुए एक्सटेंशन की सभी विशेषताएं और कार्यक्षमताओं को ऐक्सेस करने के लिए, पहले आपको अपना स्टोर एक अकाउंट से कनेक्ट करना होगा.

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
hi_IN: विजेट को सक्रिय करने के लिए, उसें साइडबार में खींचें या उस पर क्लिक करें। विजेट को निष्क्रिय करने के लिए एवं  इसकी सेटिंग्स को हटाने के लिए, इसे वापस खींचें।

en: To activate your site, please click the following link:
    
    %1$s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %2$s
hi_IN: अपने साइट को सक्रिय करने के लिए, नीचे दिए गए लिंक पर क्लिक करें:
    
    %1$s
    
    सक्रिय करने के बाद, आपको लॉगिन के साथ *एक और ईमेल* प्राप्त होगा।
    
    सक्रिय करने के बाद, आप यहाँ से अपनी साइट पर जा सकते हैं:
    
    %2$s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
hi_IN: अपने उपयोगकर्ता सक्रिय करने के लिए नीचे दिए गए लिंक पर क्लिक करें:
    
    %s
    
    सक्रिय करने के बाद, आपको अपने प्रवेश(लॉग इन) के साथ *अन्य ईमेल* प्राप्त होगा।

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
hi_IN: एक कस्टम लिंक जोड़ने के लिए, <strong> कस्टम लिंक अनुभाग को विस्तारित करके एक यूआरएल और लिंक पाठ(टेक्स्ट) दर्ज करें, और मेनू में जोड़े क्लिक करें</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
hi_IN: मौजूदा मेनू को आवंटित करने के बजाए एक नया मेनू जोड़ने हेतु, <strong>&#8217;नए मेनू का प्रयोग करें&#8217; लिंक पर क्लिक करें</strong>। आपका नया मेनू स्वतः ही उस विषय(थीम) स्थान को आवंटित कर दिया जाएगा

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
hi_IN: आपकी साइट के लिए एक नया उपयोगकर्ता जोड़ने के लिए, इस स्क्रीन पर फॉर्म में भरें और नीचे में नई उपयोगकर्ता जोड़ें बटन पर क्लिक करें।

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s dropdown</strong>. When you are finished, <strong>click Save Changes</strong>
hi_IN: एक या एक से अधिक विषय(थीम) स्थानों के लिए मेनू आवंटित करने हेतु, <strong>प्रत्येक स्थान के ड्रॉपडाउन से एक मेनू चयनित करें।</strong> जब यह कार्य सम्पन्न हो जाए, तब <strong>परिवर्तन संचित(सेव) करें पर क्लिक करें</strong>

en: To change your %(taxName)s ID, {{contactSupportLink}}please contact support{{/contactSupportLink}}.
hi_IN: अपनी %(taxName)s ID बदलने के लिए, {{contactSupportLink}}कृपया सपोर्ट टीम से संपर्क करें{{/contactSupportLink}}.

en: To continue setup, click the "Connect" button below, and we'll connect %s to %s.
hi_IN: सेटअप जारी रखने के लिए, नीचे "कनेक्ट" बटन पर क्लिक करें, और हम %s को %s से जोड़ देंगे।

en: To continue setup, please use the link below below, and we'll connect %s to %s.
hi_IN: सेटअप जारी रखने के लिए, कृपया नीचे दिए गए लिंक का उपयोग करें, और हम %s को %s से जोड़ देंगे।

en: To continue, you must agree not to infringe on the trademark holders' rights. Please review and acknowledge the following notice.
hi_IN: जारी रखने के लिए, आपको ट्रेडमार्क धारकों के अधिकारों का उल्लंघन नहीं करने के लिए सहमत होना चाहिए. कृपया निम्नलिखित सूचना की समीक्षा करें और स्वीकार करें.

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
hi_IN: छवि काटने-छाँटने(क्रॉप) के लिए, उस पर क्लिक करें और अपने चयनानुसार करने के लिए खींचें।

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
hi_IN: मीडिया आइटम हटाने के लिए, स्क्रीन के शीर्ष पर थोक चयन करें बटन पर क्लिक करें।  किसी भी आइटम का चयन करें जो आप हटाना चाहते हैं| , तो मिटाए बटन पर क्लिक करें। चयन रद्द किए बटन पर क्लिक करने के लिए अपने मीडिया को देखने के लिए वापस ले जाता है।

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
hi_IN: वर्तमान में एक विषय(थीम) स्थान को आवंटित मेनू को संपादित करने के लिए, <strong>आसन्न &#8217;संपादन&#8217; लिंक क्लिक करें</strong>

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the dropdown and click Select</strong>
hi_IN: एक मौजूदा मेनू संपादित करने के लिए, <strong>ड्रॉप डाउन में से एक मेनू चुनें और चयन(सेलेक्ट) क्लिक करें</strong>

en: To edit the featured image, you need permission to upload media.
hi_IN: फीचर्ड छवि को संपादित करने के लिए, आपको मीडिया अपलोड करने की अनुमति की आवश्यकता है।

en: To edit this block, you need permission to upload media.
hi_IN: इस ब्लॉक को संपादित करने के लिए, आपको मीडिया अपलोड करने की अनुमति चाहिए।

en: To enable Apple Pay, domain association file must be hosted at %s.
hi_IN: एप्पल पे को सक्षम करने के लिए, डोमेन एसोसिएशन फ़ाइल को %s पर होस्ट किया जाना चाहिए।

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
hi_IN: इस अपडेट को सक्षम करने के लिए आपको इस सदस्यता को <strong>सक्रिय</strong> करना होगा।

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
hi_IN: इस अपडेट को सक्षम करने के लिए आपको एक नई सदस्यता <strong>खरीदनी</strong> होगी।

en: To move away from this area, press the Esc key followed by the Tab key.
hi_IN: इस क्षेत्र से कहीं और जाने के लिए, टैब कुंजी के बाद एस्केप कुंजी दबाएं।

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
hi_IN: एक से दूसरे बटन पर ध्यान केन्द्रित करने के लिए टैब अथवा तीर कुंजियों का उपयोग करें। संपादक में वापस ध्यान केन्द्रित करने हेतु इस्केप अथवा अन्य दिये बटन का उपयोग करें।

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
hi_IN: संशोधन के बीच नेविगेट करने के लिए, <strong> स्लाइडर संभालने के लिए दाएया बाए तरफ खींचे </strong> या <strong> पिछले और अगले बटन का उपयोग करे </strong> ।

en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
hi_IN: बाहर निकलने के लिए, इस बॉक्स को खाली छोड़ें। आपका स्टोर अप्रभावित रहता है, और कोई डेटा एकत्र नहीं किया जाएगा। इस बारे में पढ़ें कि किस डेटा का उपयोग ट्रैक किया गया है:%s

en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
hi_IN: ओवरराइड, और इस ई-मेल टेम्पलेट की प्रतिलिपि %1$s अपने विषय फ़ोल्डर के लिए संपादित करने के लिए: %2$s.

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
hi_IN: मेनू आइटम के पुनर्गठन के लिए, <strong>अपने माउस से आइटम्स ड्रैग और ड्रॉप करें या अपने कीबोर्ड का उपयोग करें</strong>। एक मेनू आइटम को एक सबमेनू बनाने के लिए थोड़ा सा दाएँ ड्रैग या मूव करें

en: To request an export or deletion of your personal data on this site, please fill-in the form below. You can define the type of request you wish to perform, and your email address. Once the form is submitted, you will receive a confirmation email with instructions on the next steps.
hi_IN: इस साइट पर अपने व्यक्तिगत डेटा को निर्यात करने या हटाने का अनुरोध करने के लिए, कृपया नीचे दिया गया फॉर्म भरें। आप जिस प्रकार का अनुरोध करना चाहते हैं, और अपना ईमेल पता परिभाषित कर सकते हैं। एक बार फॉर्म सबमिट हो जाने पर, आपको अगले चरणों के निर्देशों के साथ एक पुष्टिकरण ईमेल प्राप्त होगा।

en: To reset your password, visit the following address:
hi_IN: अपना पासवर्ड रीसेट करने के लिए निम्न पते पर जाएँ:

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
hi_IN: एक संशोधन बहाल करने के लिए <strong> इस संशोधन पुनर्स्थापित करने के लिये क्लिक करें </strong> ।

en: To select your custom domain, follow {{domainRegistrationLink}}the registration instructions{{/domainRegistrationLink}}.
hi_IN: अपना कस्टम डोमेन चुनने के लिए, {{domainRegistrationLink}}रजिस्ट्रेशन से जुड़े निर्देशों{{/domainRegistrationLink}} का पालन करें.

en: To set your password, visit the following address:
hi_IN: अपना पासवर्ड बनाने के लिए नीचे दिए पते पर जाएँ:

en: To show a comment, input the comment ID.
hi_IN: कोई टिप्पणी दिखाने के लिए, टिप्पणी आईडी इनपुट करें।

en: To the top
hi_IN: शीर्ष पर

en: To transfer your domain, you'll need a paid plan. Choose annual billing and get the domain free for a year.
hi_IN: अपना डोमेन ट्रांसफ़र करने के लिए, आपको एक पेड प्लान की आवश्यकता होगी. सालाना बिलिंग प्लान चुनें और एक साल के लिए डोमेन मुफ़्त पाएं.

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
hi_IN: एक पृष्ठभूमि(बैकग्राउन्ड) छवि का उपयोग करने के लिए, बस उसे अपलोड करें या आपके मीडिया लाइब्रेरी में पहले से ही अपलोडेड एक छवि का चयन करने हेतु &#8220;छवि चुनें&#8221; बटन पर क्लिक करें। आप अपनी छवि का एक उदाहरण प्रदर्शित कर सकते हैं, या स्क्रीन को भरने के लिए टाइल रूप में प्रयोग कर सकते हैं। आप अपनी पृष्ठभूमि(बैकग्राउन्ड) को एक जगह स्थिर रख सकते हैं, ताकि आपकी साइट सामग्री उसके ऊपर चालित हो सके, या आप इसे अपनी साइट के साथ स्क्रॉल भी कर सकते हैं।

en: To use this domain on your site, you can register it elsewhere first and then add it here. <a>Learn more</a>.
hi_IN: अपनी साइट पर इस डोमेन का इस्तेमाल करने के लिए, आप इसे पहले कहीं और रजिस्टर कर सकते हैं और फिर इसे यहां जोड़ सकते हैं. <a>ज़्यादा जानें</a>.

en: To use this importer, you must have a Google account and an upgraded (New, was Beta) blog hosted on blogspot.com or a custom domain (not FTP).
hi_IN: इस आयातक को काम में लेने के लिए आपके पास गूगल खाता होना चाहिए और blogspot.com या आपके कस्टम डोमेन पर अपग्रेड (नया, पहले बीटा था) किया हुआ ब्लॉग होना चाहिए.

en: To view this page, you must either %1$slogin%2$s or verify the email address associated with the order.
hi_IN: इस पेज को देखने के लिए, आपको या तो %1$sलॉगिन%2$s करना होगा या ऑर्डर से जुड़े ईमेल पते की पुष्टि करनी होगी.

en: Tocantins
hi_IN: टोकैंटिन्स

en: Tochigi
hi_IN: तोचिगी

en: Today
hi_IN: आज

en: Today at %s
hi_IN: आज %s

en: Today’s total
hi_IN: आज का कुल

en: Toggle Editor Text Direction
hi_IN: संपादक पाठ(टेक्स्ट) दिशा टॉगल करें

en: Toggle add category
hi_IN: श्रेणी जोड़न टॉगल करें

en: Toggle extra menu items
hi_IN: अतिरिक्त मेनू आइटम टॉगल करें

en: Toggle fullscreen
hi_IN: पूर्णस्क्रीन चालू करें

en: Toggle panel: %s
hi_IN: टॉगल पैनल: %s

en: Togo
hi_IN: टोगो

en: Tokat
hi_IN: टोकाट

en: Tokelau
hi_IN: टोकेलाउ

en: Tokenized Payment Data
hi_IN: टोकन किया गया भुगतान डेटा

en: Tokushima
hi_IN: तोकुशिमा

en: Tokyo
hi_IN: टोक्यो

en: Toledo
hi_IN: टोलेडो

en: Tolima
hi_IN: तोलिमा

en: Tolna
hi_IN: तोलना

en: Tomorrow
hi_IN: कल

en: Tomorrow at %s
hi_IN: कल %s

en: Tomsk
hi_IN: टोम्स्क

en: Tonga
hi_IN: टोंगा

en: Tongatapu
hi_IN: टोंगाटापू

en: Too many bookmarks: cannot create any more.
hi_IN: बहुत सारे बुकमार्क: और नहीं बना सकते।

en: Too many calls to seek() - this can lead to performance issues.
hi_IN: तलाश करने के लिए बहुत अधिक कॉल() - इससे प्रदर्शन संबंधी समस्याएं हो सकती हैं।

en: Too many redirects.
hi_IN: बहुत सारे रीडायरेक्ट।

en: Tool description.
hi_IN: उपकरण विवरण।

en: Tool name.
hi_IN: उपकरण का नाम।

en: Tool return message.
hi_IN: उपकरण वापसी संदेश।

en: Toolbar
hi_IN: टूलबार

en: Toolbar Toggle
hi_IN: टूलबार टॉगल

en: Tools
hi_IN: उपकरण

en: Tools for SEO
hi_IN: SEO के लिए टूल्स

en: Tools provide different sets of interactions for blocks. Choose between simplified content tools (Write) and advanced visual editing tools (Design).
hi_IN: उपकरण ब्लॉकों के लिए इंटरैक्शन के विभिन्न सेट प्रदान करते हैं। सरलीकृत सामग्री उपकरण (लिखें) और उन्नत दृश्य संपादन उपकरण (डिज़ाइन) के बीच चुनें।

en: Top
hi_IN: शीर्ष

en: Top Center
hi_IN: शीर्ष केंद्र

en: Top Left
hi_IN: बांया शीर्ष

en: Top Posts
hi_IN: प्रमुख पोस्ट

en: Top Rated
hi_IN: सर्वोच्च मूल्यांकित

en: Top Right
hi_IN: दांया शीर्ष

en: Top Tags
hi_IN: शीर्ष टैग्स

en: Top and bottom sides
hi_IN: ऊपर और नीचे की तरफ

en: Top border
hi_IN: ऊपर का बॉर्डर

en: Top left
hi_IN: बांया शीर्ष

en: Top right
hi_IN: दांया शीर्ष

en: Top side
hi_IN: शीर्ष की ओर

en: Top toolbar
hi_IN: उपरी टूलबार

en: Top toolbar activated.
hi_IN: शीर्ष टूलबार सक्रिय किया गया

en: Top toolbar deactivated.
hi_IN: शीर्ष टूलबार निष्क्रिय किया गया

en: Top-tier managed WordPress hosting
hi_IN: मैनेज किया किया शीर्ष स्तरीय WordPress होस्टिंग

en: Torino
hi_IN: टोरिनो

en: Toronto
hi_IN: टोरंटो

en: Tororo
hi_IN: टोरोरो

en: Tortola
hi_IN: र्टोटोला

en: Total
hi_IN: कुल

en: Total extra space after purchase: %(totalSpace)s GB
hi_IN: खरीदने के बाद कुल अतिरिक्त स्पेस: %(totalSpace)s GB

en: Total installation size
hi_IN: कुल स्थापना का आकार

en: Total number of purchases.
hi_IN: खरीदारियों की कुल संख्या

en: Total results
hi_IN: कुल परिणाम

en: Total tax
hi_IN: कुल योग

en: Total your client will pay:
hi_IN: कुल कीमत जिसका भुगतान आपके क्लाइंट को करना है:

en: Total:
hi_IN: कुल:

en: Total: %s
hi_IN: सम्पूर्ण/जोड़ %s

en: Totals
hi_IN: कुल

en: Totals.
hi_IN: संपूर्ण

en: Totonicapán
hi_IN: टोटोनिकापैन

en: Tottori
hi_IN: तोत्तोरी

en: Town / District
hi_IN: शहर  / जिला

en: Town / Village
hi_IN: शहर गांव

en: Toyama
hi_IN: तोयामा

en: Trabzon
hi_IN: ट्रैबज़ोन

en: Track
hi_IN: ट्रैक

en: Track %1$s of %2$s.
hi_IN: %1$s का %2$s ट्रैक करे.

en: Track %s.
hi_IN: %s ट्रैक करे.

en: Track transactions
hi_IN: लेन-देन को ट्रैक करें

en: Track your site's stats with Google Analytics for a deeper understanding of your visitors and customers.
hi_IN: Google Analytics के ज़रिए अपनी साइट के आंकड़े ट्रैक करें और अपने विज़िटर्स और ग्राहकों को बेहतर ढंग से समझें.

en: Track your stats with Google Analytics
hi_IN: Google Analytics के साथ अपने आंकड़े ट्रैक करें

en: Track your view and click stats
hi_IN: अपने व्यू और क्लिक के आंकड़े ट्रैक करें

en: Trackback
hi_IN: ट्रैकबैक

en: Trackback excerpt:
hi_IN: ट्रैकबैक अंश:

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="%s">pingbacks</a>, no other action necessary.
hi_IN: ट्रैकबैक्स उन ब्लॉग सिस्टमों को सूचना भेजने का माध्यम है जिन्हे आपने अपने ब्लॉग से लिंक किया है। यदि आपने अन्य वर्डप्रेस साइटों को लिंक करते हैं तो <a href="%s">पिंगबैक्स के द्वारा</a> उनको इसकी सूचना स्वत: ही भेज दी जाएगी, अन्य किसी कार्रवाई की आवश्यकता नहीं है।

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
hi_IN: ट्रैक्स (उपशीर्षक, कैप्शन, विवरण, अध्याय, या मेटाडाटा)

en: Trademark Policy
hi_IN: ट्रेडमार्क पॉलिसी

en: Trademark Registrant
hi_IN: ट्रेडमार्क रजिस्ट्रांट

en: Trading name
hi_IN: ट्रेडिंग नाम

en: Traffic and Promotion Tools
hi_IN: ट्रैफ़िक और प्रमोशन टूल्स

en: Trang
hi_IN: ट्रांग

en: Trans Nzoia
hi_IN: ट्रांस नज़ोइया

en: Transaction fee for standard WooCommerce payment features (+&nbsp;standard processing&nbsp;fee)
hi_IN: स्टैंडर्ड WooCommerce भुगतान सुविधाओं के लिए लेन-देन शुल्क लगेगा ( स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस सहित)

en: Transaction fee for standard WooCommerce payments (+ standard processing fee)
hi_IN: स्टैंडर्ड WooCommerce भुगतान के लिए लेन-देन शुल्क (+ स्टैंडर्ड प्रोसेसिंग फ़ीस)

en: Transaction fee for standard payments (+&nbsp;standard processing&nbsp;fee)
hi_IN: मानक भुगतान पर लेन-देन शुल्क लगेगा (+ मानक प्रोसेसिंग शुल्क)

en: Transaction fee for standard payments (+ standard processing fee)
hi_IN: मानक भुगतान पर लेन-देन शुल्क लगेगा (+ मानक प्रोसेसिंग शुल्क)

en: Transaction fees for payments
hi_IN: भुगतानों के लिए लेनदेन शुल्क

en: Transaction finalized – we're now connecting Jetpack.
hi_IN: लेन-देन को अंतिम रूप दिया गया - हम अब Jetpack को कनेक्ट कर रहे हैं.

en: Transfer
hi_IN: ट्रांसफ़र करें

en: Transfer <span>%(domainName)s</span>
hi_IN: <span>%(domainName)s</span> ट्रांसफ़र करें

en: Transfer different domain
hi_IN: अलग-अलग डोमेन ट्रांसफ़र

en: Transfer instead
hi_IN: इसके बजाय ट्रांसफ़र करें

en: Transfer is free and we'll pay for an extra year of registration.
hi_IN: ट्रांसफ़र करना मुफ़्त है और हम रजिस्ट्रेशन के एक और साल के लिए भुगतान करेंगे.

en: Transfer more domains
hi_IN: अधिक डोमेन ट्रांसफ़र करें

en: Transfer or connect
hi_IN: ट्रांसफ़र या कनेक्ट करें

en: Transfer your domain
hi_IN: अपना डोमेन ट्रांसफ़र करें

en: Transfer your domain away from your current provider to WordPress.com so you can update settings, renew your domain, and more – right in your dashboard. We'll renew it for another year when the transfer is successful. {{a}}Learn more about domain transfers.{{/a}}
hi_IN: अपने डोमेन को अपने मौजूदा प्रदाता से अलग WordPress.com पर ट्रांसफ़र करें, ताकि आप अपने डैशबोर्ड में ही सेटिंग्स अपडेट कर सकें, अपने डोमेन को रिन्यू कर सकें और बहुत कुछ कर सकें. ट्रांसफ़र सफल होने पर हम इसे एक और साल के लिए रिन्यू करेंगे. {{a}} डोमेन ट्रांसफ़र के बारे में ज़्यादा जानें.{{/a}}

en: Transferring this domain would extend the registration period beyond the maximum allowed term of %(termMaximumInYears)d years. It can be transferred starting %(transferEligibleDate)s.
hi_IN: इस डोमेन को ट्रांसफ़र करने से रजिस्ट्रेशन अवधि अधिकतम अनुमत अवधि %(termMaximumInYears)d सालों से अधिक हो जाएगी. इसे %(transferEligibleDate)s से ट्रांसफ़र किया जा सकता है.

en: Transfers cannot be initiated in a support session - please ask the user to do it instead.
hi_IN: किसी सपोर्ट सत्र में ट्रांसफ़र शुरू नहीं किया जा सकता - कृपया इसके बजाय उपयोगकर्ता से इसे करने के लिए कहें.

en: Transform heading to paragraph.
hi_IN: शीर्षक को पैराग्राफ़ में बदलें.

en: Transform paragraph to heading.
hi_IN: पैराग्राफ को शीर्षक में बदलें.

en: Transform to
hi_IN: इसमें रूपांतरण करें:

en: Transform to %s
hi_IN: %s में परिवर्तित करें

en: Transform to variation
hi_IN: भिन्नता में बदलना

en: Transform your site design with themes and drag-and-drop layouts.
hi_IN: थीम्स और ड्रैग-एंड-ड्रॉप लेआउट के साथ अपनी साइट का डिज़ाइन बदलें.

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
hi_IN: अनुवादक

en: Translation Ready
hi_IN: अनुवाद के लिए तैयार

en: Translation Updates
hi_IN: अनुवाद अपडेट

en: Translation loading for the %1$s domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the %2$s action or later.
hi_IN: %1$s डोमेन के लिए अनुवाद लोडिंग बहुत जल्दी शुरू हो गई थी। यह आमतौर पर प्लगइन या थीम में कुछ कोड के बहुत जल्दी चलने का एक संकेतक है। अनुवादों को %2$s क्रिया पर या बाद में लोड किया जाना चाहिए।

en: Transparent text may be hard for people to read.
hi_IN: लोगों को पढ़ने के लिए पारदर्शी टेक्स्ट कठिन हो सकता है।

en: Trapani
hi_IN: ट्रैपानी

en: Trash
hi_IN: कचरा पेटी

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: कचरा <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: कचरा <span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
hi_IN: कचरा पेटी में डाले: %s

en: Trashed
hi_IN: नष्ट किया हुआ

en: Trashing failed
hi_IN: हटाने में विफल रहा

en: Trat
hi_IN: ट्रैट

en: Travel Agency
hi_IN: यात्रा एजेंसी

en: Treinta y Tres
hi_IN: ट्रेइन्टा वाई ट्रेस

en: Trelawny
hi_IN: ट्रेलॉनी

en: Trending now
hi_IN: अभी ट्रेंडिंग में है

en: Trento
hi_IN: ट्रेन्टो

en: Treviso
hi_IN: ट्रेविसो

en: Triennial
hi_IN: हर तीन साल में एक बार

en: Triennially
hi_IN: हर तीन साल में एक बार

en: Trieste
hi_IN: ट्रिएस्ट

en: Trinidad and Tobago
hi_IN: त्रिनिदाद और टोबैगो

en: Trinity Palmetto Point
hi_IN: ट्रिनिटी पाल्मेटो पॉइंट

en: Tripoli
hi_IN: त्रिपोली

en: Tripura
hi_IN: त्रिपुरा

en: Troll
hi_IN: ट्रोल

en: Trouble signing in
hi_IN: साइन इन में समस्या

en: Troubleshooting
hi_IN: समस्या निवारण

en: Trujillo
hi_IN: ट्रुजिलो

en: Truk
hi_IN: ट्रुक

en: Trusted email address that's truly yours
hi_IN: भरोसेमंद ईमेल पता जो सच में आपका है

en: Try Again
hi_IN: पुनः प्रयास करें

en: Try Woo Hosted for free and explore all the features before committing to a plan.
hi_IN: किसी प्लान को चुनने से पहले Woo Hosted को मुफ़्त में आज़माएं और सभी सुविधाएं देखें.

en: Try a premium theme
hi_IN: प्रीमियम थीम आज़माएं

en: Try again
hi_IN: पुनः प्रयास करें

en: Try for free
hi_IN: मुफ़्त में आज़माएं

en: Try it before you buy it
hi_IN:  आप खरीदने से पहले इसे इस्तेमाल कर के देखो

en: Try it for 3 days
hi_IN: इसे 3 दिनों के लिए आज़माएं

en: Try searching for a word like <studioLink>studio</studioLink> or <coffeeLink>coffee</coffeeLink> to get started.
hi_IN: शुरू करने के लिए <studioLink>स्टूडियो</studioLink> या <coffeeLink>कॉफ़ी</coffeeLink> जैसे शब्द खोजने की कोशिश करें.

en: Try searching plugins for 'redirect'.
hi_IN: 'रीडायरेक्ट' के लिए प्लगइन्स खोजने का कोशिश करें.

en: Tucuman
hi_IN: टुकूमैन

en: Tucumán
hi_IN: तुकुमान

en: Tue
hi_IN: मंगल

en: Tuesday
hi_IN: मंगलवार

[ctx: Tuesday initial]
en: T
hi_IN: मंगल

en: Tulcea
hi_IN: तुलसीया

en: Tumbes
hi_IN: टुम्बेस

en: Tumblr
hi_IN: टंबलर

en: Tunceli
hi_IN: टुनसेली

en: Tungurahua
hi_IN: तुंगुराहुआ

en: Tunis
hi_IN: ट्यूनिस

en: Tunisia
hi_IN: टयूनेशिया

en: Turkana
hi_IN: तुर्काना

en: Turkey
hi_IN: तुर्की

en: Turkish
hi_IN: तुर्की

en: Turkmenistan
hi_IN: तुर्कीश

en: Turks and Caicos Islands
hi_IN: तुर्क और केकोस द्वीपसमूह

en: Turn comments on or off
hi_IN: टिप्पणियो को ऑन या ऑफ करे

en: Turn site visitors into subscribers, with built-in subscription tools.
hi_IN: बिल्ट-इन सब्सक्रिप्शन टूल की मदद से साइट विज़िटर्स को सब्सक्राइबर में बदलें.

en: Turning on the lights
hi_IN: बेहतर रोशनी डालना

en: Tuvalu
hi_IN: एलिस व्दीप

en: Twice Daily
hi_IN: रोज़ाना दो बार

en: Two Columns
hi_IN: दो कॉलम

en: Two columns
hi_IN: दो कॉलम

en: Two columns; equal split
hi_IN: दो कॉलम; बराबर विभाजित

en: Two columns; one-third, two-thirds split
hi_IN: दो कॉलम; एक तिहाई, दो तिहाई विभाजित

en: Two columns; two-thirds, one-third split
hi_IN: दो कॉलम; दो तिहाई, एक तिहाई विभाजन

en: Two-Step Authentication
hi_IN: टू-स्टेप ऑथेंटिकेशन

en: Two-year cost
hi_IN: दो साल की कीमत

en: Two.
hi_IN: दो.

en: Type
hi_IN: क़िस्म

en: Type / to add a hidden block
hi_IN: छिपे हुए ब्लॉक को जोड़ने के लिए / टाइप करें

en: Type / to choose a block
hi_IN: एक ब्लॉक चुनने के लिए / टाइप करें

en: Type attribution for the term.
hi_IN: संसाधन के लिए प्रकार रोपण|

en: Type of attribute.
hi_IN: एट्रिब्यूट का प्रकार

en: Type of post.
hi_IN: पोस्ट का प्रकार।

[ctx: Type of relation]
en: none
hi_IN: कोई नही

en: Type of template.
hi_IN: टेम्पलेट का प्रकार।

en: Type of the comment.
hi_IN: टिप्पणी का प्रकार।

en: Type text or HTML
hi_IN: टेक्स्ट या HTML टाइप करें

en: Type the label for this input
hi_IN: इस इनपुट के लिए लेबल टाइप करें

en: Type the new password again.
hi_IN: अपना नया शब्दकूट फ़िर से टाइप करे.

en: Type the password again.
hi_IN: फिर से पासवर्ड टाइप करें।

en: Type your new password again.
hi_IN: अपना नया शब्दकूट फ़िर से टाइप करे.

en: Types associated with the taxonomy.
hi_IN: वर्गीकरण से सम्बंधित प्रकार।

en: Typesets
hi_IN: टाइपसेट

en: Typography
hi_IN: टाइपोग्राफी

en: Táchira
hi_IN: तचिरा

en: Tébessa
hi_IN: टेबेसा

en: UCT
hi_IN: युसीटी

en: UDRP Provider
hi_IN: UDRP प्रदाता

en: UK Corporation by Royal Charter
hi_IN: रॉयल चार्टर द्वारा स्थापित UK निगम

en: UK Entity that does not fit another category
hi_IN: UK का निकाय जो किसी अन्य श्रेणी में फ़िट नहीं होता है

en: UK Government Body
hi_IN: UK सरकारी निकाय

en: UK Industrial/Provident Registered Company
hi_IN: UK औद्योगिक/प्रोविडेंट रजिस्टर्ड कंपनी

en: UK Limited Company
hi_IN: UK लिमिटेड कंपनी

en: UK Limited Liability Partnership
hi_IN: UK लिमिटेड लायबिलिटी पार्टनरशिप

en: UK Partnership
hi_IN: UK पार्टनरशिप

en: UK Public Limited Company
hi_IN: UK पब्लिक लिमिटेड कंपनी

en: UK Registered Charity
hi_IN: UK रजिस्टर्ड चैरिटी

en: UK School
hi_IN: UK के स्कूल

en: UK Sole Trader
hi_IN: UK का एकल व्यापारी

en: UK Statutory Body
hi_IN: UK वैधानिक निकाय

en: URL
hi_IN: यू आर एल

en: URL Input
hi_IN: यूआरएल इनपुट

en: URL of the term.
hi_IN: टर्म का युआरएल।

en: URL of the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता का यूआरएल।

en: URL removed
hi_IN: यूआरएल हटाया गया

en: URL to direct new webhook to.
hi_IN: नए वेबहुक को निर्देशित करने के लिए यूआरएल।

en: URL to the %s audio source file
hi_IN: %s ऑडियो स्रोत फ़ाइल का यूआरएल

en: URL to the %s video source file
hi_IN:  %s वीडियो स्रोत फाइल का यूआरएल

en: URL to the comment.
hi_IN: टिप्पणी के लिए यूआरएल।

en: URL to the edited image file.
hi_IN: संपादित छवि फ़ाइल का URL।

en: URL to the media file
hi_IN: मीडिया फाइल का यूआरएल

en: URL to the object.
hi_IN: इस आॅब्जेक्ट के लिए यू आर एल

en: URL to the original attachment file.
hi_IN: वास्तविक संलग्नित फ़ाइल का यूआरएल।

en: URL to the post.
hi_IN: पोस्ट का यूआरएल

en: URL:
hi_IN: युआरएल:

en: URL: %s
hi_IN: यू आर एल: %s

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
hi_IN: यूएस घरेलू क्षेत्र = सभी अमेरिकी राज्य = फ्लैट दर शिपिंग

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
hi_IN: जॉर्जिया

en: UTA Găgăuzia
hi_IN: यूटीए गुगुज़िया

en: UTC
hi_IN: यूटीसी

en: UTC means Coordinated Universal Time.
hi_IN: यूटीसी का मतलब समन्वित वैश्विक समय

en: UTM Tracking
hi_IN: UTM ट्रैकिंग

en: Uasin Gishu
hi_IN: उसिन गिशू

en: Ubon Ratchathani
hi_IN: उबोन रतचथानी

en: Ucayali
hi_IN: उकायली

en: Udine
hi_IN: उडीन

en: Udon Thani
hi_IN: उडोन थानी

en: Uganda
hi_IN: युगांडा

en: Ujung Pandang
hi_IN: उजुंग पन्दंग

en: Ukraine
hi_IN: यूक्रेन

en: Ukrainian
hi_IN: यूक्रेनियन

en: Ulaanbaatar
hi_IN: उलानबाटार

en: Ulan Bator
hi_IN: उलन बटोर

en: Ulyanovsk
hi_IN: उल्यानोव्स्क

en: Unable to add agency site to favorites. Please try again.
hi_IN: एजेंसी साइट को पसंदीदा में जोड़ने में असमर्थ। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Unable to add this request. A valid email address or username must be supplied.
hi_IN: इस अनुरोध को जोड़ने में असमर्थ है। एक वैध ईमेल पता या उपयोगकर्ता नाम प्रदान किया जाना चाहिए।

en: Unable to complete request
hi_IN: अनुरोध पूरा नहीं किया जा सका

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
hi_IN: फाइल सिस्टम से कनेक्ट करने में असमर्थ हैं। अपनी साख(क्रेडेंशियलस्) की पुष्टि करें।

en: Unable to convert Classic Menu to blocks.
hi_IN: क्लासिक मेनू को ब्लॉक में परिवर्तित करने में असमर्थ।

en: Unable to copy domain association file to domain root.
hi_IN: डोमेन रूट पर डोमेन एसोसिएशन फ़ाइल की प्रतिलिपि बनाने में असमर्थ।

en: Unable to create Navigation Menu "%s".
hi_IN: नेविगेशन मेनू "%s" बनाने में असमर्थ।

en: Unable to create a Privacy Policy page.
hi_IN: गोपनीयता नीति पृष्ठ बनाने में असमर्थ।

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
hi_IN: %s डायरेक्टरी बनाने में अक्षम। क्या सर्वर द्वारा पैरेन्ट डायरेक्ट्री पर लिखा जा सकता है?

en: Unable to create new image.
hi_IN: नई छवि बनाने में असमर्थ.

en: Unable to create order
hi_IN: ऑर्डर बनाया नहीं जा सका

en: Unable to crop this image.
hi_IN: इस छवि को क्रॉप करने में असमर्थ।

en: Unable to delete Navigation Menu (%s).
hi_IN: नेविगेशन मेनू (%s) को हटाने में असमर्थ।

en: Unable to determine
hi_IN: निर्धारित करने में असमर्थ

en: Unable to determine if Ghostscript is installed
hi_IN: यह निर्धारित करने में असमर्थ कि क्या घोस्टस्क्रिप्ट स्थापित है

en: Unable to determine what plugin was installed.
hi_IN: यह निर्धारित करने में असमर्थ कि कौन सा प्लगइन स्थापित किया गया था।

en: Unable to duplicate Navigation Menu (%s).
hi_IN: नेविगेशन मेनू (%s) का डुप्लिकेट बनाने में असमर्थ।

en: Unable to edit this image.
hi_IN: इस छवि को संपादित करने में असमर्थ।

en: Unable to fetch classic menu "%s" from API.
hi_IN: API से क्लासिक मेनू "%s" प्राप्त करने में असमर्थ।

en: Unable to get meta information for file.
hi_IN: फ़ाइल के लिए मेटा जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ।

en: Unable to import the following widgets: %s.
hi_IN: निम्नलिखित विजेट्स आयात करने में असमर्थ: %s।

en: Unable to initiate confirmation request.
hi_IN: पुष्टि अनुरोध शुरू करने में असमर्थ।

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
hi_IN: प्लगइन निर्देशिका पता लगाने में असमर्थ.

en: Unable to locate WordPress content directory
hi_IN: वर्डप्रेस सामग्री निर्देशिका पता लगाने में असमर्थ

en: Unable to locate WordPress content directory (%s).
hi_IN: वर्डप्रेस सामग्री निर्देशिका (%s) का पता लगाने में असमर्थ।

en: Unable to locate WordPress theme directory.
hi_IN: वर्डप्रेस थीम निर्देशिका पता लगाने में असमर्थ.

en: Unable to obtain authorization application setup information. Please try again later.
hi_IN: प्राधिकरण एप्लिकेशन सेटअप जानकारी प्राप्त करने में असमर्थ। कृपया बाद में पुन: प्रयास करें।

en: Unable to open export file (archive) for writing.
hi_IN: लेखन के लिए निर्यात फ़ाइल (संग्रह) खोलने में असमर्थ।

en: Unable to open personal data export file (archive) for writing.
hi_IN: लिखने के लिए व्यक्तिगत डेटा निर्यात फ़ाइल (संग्रह) खोलने में असमर्थ।

en: Unable to pass %s if not using multisite.
hi_IN: अगर मल्टीसाइट का उपयोग नहीं कर रहे हैं तो %s पास करने में असमर्थ।

en: Unable to paste styles. Block styles couldn't be found within the copied content.
hi_IN: स्टाइल पेस्ट करने में असमर्थ। कॉपी किए गए सामग्री में ब्लॉक स्टाइल नहीं मिल सके।

en: Unable to paste styles. This feature is only available on secure (https) sites in supporting browsers.
hi_IN: शैलियाँ चिपकाने में असमर्थ. यह सुविधा केवल सहायक ब्राउज़रों में सुरक्षित (https) साइटों पर उपलब्ध है।

en: Unable to preview media due to an unknown error.
hi_IN: अनजान त्रुटि के कारण मीडिया पूर्व दर्शन करना संभव नहीं है |

en: Unable to rename Navigation Menu (%s).
hi_IN: नेविगेशन मेनू (%s) का नाम बदलने में असमर्थ।

en: Unable to rotate this image.
hi_IN: इस छवि को घुमाने में असमर्थ।

en: Unable to save due to %s invalid setting. | Unable to save due to %s invalid settings.
hi_IN[0]: %s अमान्य सेटिंग के कारण सहेजने में असमर्थ।
hi_IN[1]: %s अमान्य सेटिंग के कारण सहेजने में असमर्थ।

en: Unable to save the image.
hi_IN: छवि को संचित(सेव) करने में असमर्थ।

en: Unable to send personal data export confirmation email.
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा निर्यात पुष्टिकरण ईमेल भेजने में असमर्थ।

en: Unable to send personal data export email.
hi_IN: व्यक्तिगत डेटा निर्यात ईमेल भेजने में असमर्थ।

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
hi_IN: इस प्रपत्र जमा करने में असमर्थ है , ताज़ा और पुन: प्रयास करें ।

en: Unable to submit this form, please try again.
hi_IN: यह फ़ॉर्म सबमिट करने में असमर्थ, कृपया पुनः प्रयास करें।

en: Unable to trash changes.
hi_IN: परिवर्तन को नष्ट नहीं कर पाए।

en: Unable to use image "%s".
hi_IN: "%s" चित्र का उपयोग करने में असमर्थ।

en: Unapprove
hi_IN: अस्वीकृत

en: Unapprove this comment
hi_IN: इस टिप्पणी को अस्वीकृत करे

en: Unapproved
hi_IN: अस्वीकृत किया गया

en: Unarchive
hi_IN: असंग्रहीत

en: Unauthorized to modify setting due to capability.
hi_IN: सामर्थता के कारण सेटिंग्स सुधार के लिए अनिधिकृत

en: Unauthorized. You may remove the %s param to preview as frontend.
hi_IN: अनधिकृत। आप फ्रंटेंड के रूप में पूर्वावलोकन करने के लिए %s परम को निकाल सकते हैं।

en: Unavailable
hi_IN: अनुपलब्ध

en: Uncategorized
hi_IN: बिना श्रेणी

en: Unchanged:
hi_IN: अपरिवर्तित:

en: Uncheck All
hi_IN: सभी चेक हटायें

en: Uncropped
hi_IN: नहीं काटे

en: Undefined
hi_IN: अनिर्धारित

en: Under %s
hi_IN: %s से कम

en: Underline
hi_IN: रेखांकित

en: Underline the selected text.
hi_IN: चयनित पाठ को रेखांकित करें

en: Undo
hi_IN: पहले जैसा

en: Undo your last changes.
hi_IN: अंतिम परिवर्तन पूर्ववत करें।

en: Undo?
hi_IN: पूर्ववत् करें?

en: Unencoded instance settings, if supported.
hi_IN: अगर समर्थित है तो अनएन्कोडेड इंस्टेंस सेटिंग्स।

en: Unexpected error resetting SFTP/SSH password.
hi_IN: एसएफटीपी/एसएसएच पासवर्ड रीसेट करने में अप्रत्याशित त्रुटि।

en: Unfortunately we're unable to check the status of <strong>%(domain)s</strong> at this moment. Please log in first or try again later.
hi_IN: माफ़ करें, हम इस समय <strong>%(domain)s</strong> के स्टेटस की जांच नहीं कर सकते. कृपया पहले लॉग इन करें या बाद में फिर से कोशिश करें.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
hi_IN: माफ़ करें, आपका ऑर्डर प्रोसेस नहीं हो पाया क्योंकि संबंधित बैंक/मर्चेंट ने आपके लेन-देन को रिजेक्ट कर दिया है. कृपया फिर से खरीदारी करने की कोशिश करें.

en: Ungheni
hi_IN: उंघेनी

en: Ungroup
hi_IN: असमूहीकृत करें

[ctx: Ungrouping blocks from within a grouping block back into individual blocks within the Editor]
en: Ungroup
hi_IN: असमूहीकृत

en: Unified Payments Interface (UPI)
hi_IN: यूनिफ़ाइड पेमेंट्स इंटरफ़ेस (UPI)

en: Unincorporated Association
hi_IN: पंजीकृत नहीं किया गया संगठन

en: Unique ID for the instance.
hi_IN: उदाहरण के लिए अद्वितीय ID.

en: Unique ID for the resource.
hi_IN: संसाधन के लिए अद्वितीय ID.

en: Unique ID for the zone.
hi_IN: ज़ोन के लिए अद्वितीय ID.

en: Unique identifier for the attachment.
hi_IN: टिप्पणी के लिए अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: Unique identifier for the comment.
hi_IN: टिप्पणी के लिए अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: Unique identifier for the object.
hi_IN:  ऑब्जेक्ट के लिए अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: Unique identifier for the post.
hi_IN: पोस्ट के लिए अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: Unique identifier for the revision.
hi_IN: संशोधन के लिए अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: Unique identifier for the term.
hi_IN: अवधि के लिए अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: Unique identifier for the user.
hi_IN: उपयोगकर्ता के लिए अद्वितीय पहचानकर्ता।

en: Unique identifier for the widget.
hi_IN: विजेट के लिए विशिष्ट पहचानकर्ता।

en: Unique name identifying the block type.
hi_IN: ब्लॉक प्रकार की पहचान करने वाला अद्वितीय नाम।

en: Unique name identifying the sidebar.
hi_IN: साइडबार की पहचान करने वाला अनोखा नाम।

en: Unique name identifying the style.
hi_IN: शैली की पहचान करने वाला अनोखा नाम।

en: Unique registered name for the block.
hi_IN: ब्लॉक के लिए अद्वितीय पंजीकृत नाम।

en: Unique slug identifying the template.
hi_IN: टेम्पलेट को पहचानने वाला अद्वितीय स्लग।

en: Unique slug identifying the widget type.
hi_IN: विजेट प्रकार की पहचान करने वाला अद्वितीय स्लग।

en: United Arab Emirates
hi_IN: संयुक्त अरब अमीरात

en: United States
hi_IN: संयुक्त राष्ट्र अमेरिका

en: United States (US)
hi_IN: संयुक्त राज्य अमेरिका (यूएस)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
hi_IN: संयुक्त राज्य अमेरिका (यूएस) लघु दूरस्थ द्वीप समूह

en: United States (US) dollar
hi_IN: संयुक्त राज्य अमेरिका (यूएस) डॉलर

en: Universal
hi_IN: यूनिवर्सल

en: Universal time is %s.
hi_IN: वैश्विक समय %s है।

en: Unknown
hi_IN: अपरिचित

en: Unknown API error.
hi_IN: अज्ञात एपीआई त्रुटि ।

en: Unknown Feed
hi_IN: अज्ञात फ़ीड

en: Unknown action.
hi_IN: अज्ञात क्रिया.

en: Unknown bookmark name.
hi_IN: अज्ञात बुकमार्क नाम।

en: Unknown email address. Check again or try your username.
hi_IN: अज्ञात ईमेल पता। फिर से जांचें या अपना उपयोगकर्ता नाम आज़माएं।

en: Unknown error
hi_IN: अज्ञात त्रुटि

en: Unknown error.
hi_IN: अज्ञात त्रुटि।

en: Unknown request method.
hi_IN: अज्ञात अनुरोध विधि

en: Unknown status for %1$s
hi_IN: %1$s के लिए अज्ञात स्थिति

en: Unlimited AI Website Builder edits
hi_IN: AI वेबसाइट बिल्डर के लिए अनलिमिटेड संपादन

en: Unlimited VideoPress videos
hi_IN: VideoPress के अनलिमिटेड वीडियो

en: Unlimited access to our library of Premium Themes
hi_IN: प्रीमियम थीम्स की हमारी लाइब्रेरी का अनलिमिटेड ऐक्सेस

en: Unlimited admins
hi_IN: अनलिमिटेड एडमिन

en: Unlimited automatic shares in social media
hi_IN: सोशल मीडिया पर असीमित ऑटोमैटिक शेयर

en: Unlimited backup archive
hi_IN: अनलिमिटेड बैकअप संग्रह

en: Unlimited backup storage
hi_IN: अनलिमिटेड बैकअप स्टोरेज

en: Unlimited backup storage space
hi_IN: अनलिमिटेड बैकअप स्टोरेज स्पेस

en: Unlimited bandwidth
hi_IN: अनलिमिटेड बैंडविड्थ

en: Unlimited blog posts and pages
hi_IN: अनलिमिटेड ब्लॉग पोस्ट और पेज

en: Unlimited contacts
hi_IN: अनलिमिटेड संपर्क

en: Unlimited courses and students
hi_IN: अनलिमिटेड कोर्स और छात्र

en: Unlimited features. Unbeatable value.
hi_IN: अनलिमिटेड सुविधाएं. जिसकी कीमत का कोई मुकाबला नहीं है.

en: Unlimited logins for team members
hi_IN: टीम के सदस्यों के लिए अनलिमिटेड लॉगिन

en: Unlimited one-click restores from the last 1 year
hi_IN: पिछले 1 साल के बैकअप से एक क्लिक में अनलिमिटेड रीस्टोर की सुविधा

en: Unlimited one-click restores from the last 1-year
hi_IN: पिछले 1 साल के बैकअप से एक क्लिक में अनलिमिटेड रीस्टोर की सुविधा

en: Unlimited one-click restores from the last 30 days
hi_IN: पिछले 30 दिन के बैकअप से एक क्लिक में अनलिमिटेड रीस्टोर की सुविधा

en: Unlimited one-click restores from the last {{strong}}1 year{{/strong}}
hi_IN: पिछले {{strong}}1 साल{{/strong}} के बैकअप से एक क्लिक में अनलिमिटेड रीस्टोर की सुविधा

en: Unlimited pages
hi_IN: अनलिमिटेड पेज

en: Unlimited pages, posts, users, and visitors
hi_IN: अनलिमिटेड पेज, पोस्ट, उपयोगकर्ता, और विज़िटर्स

en: Unlimited posts and pages
hi_IN: अनलिमिटेड पोस्ट और पेज

en: Unlimited premium themes
hi_IN: अनलिमिटेड प्रीमियम थीम्स

en: Unlimited products
hi_IN: अनलिमिटेड प्रॉडक्ट्स

en: Unlimited products or services
hi_IN: अनलिमिटेड प्रॉडक्ट्स या सेवाएं

en: Unlimited products or services for your online store
hi_IN: आपके ऑनलाइन स्टोर के लिए अनलिमिटेड प्रॉडक्ट्स या सेवाएं

en: Unlimited shares
hi_IN: अनलिमिटेड शेयर

en: Unlimited shares in social media
hi_IN: सोशल मीडिया पर अनलिमिटेड शेयर

en: Unlimited site activity log
hi_IN: अनलिमिटेड साइट एक्टिविटी लॉग

en: Unlimited sites
hi_IN: अनलिमिटेड साइटें

en: Unlimited storage per site
hi_IN: हर साइट के लिए अनलिमिटेड स्टोरेज

en: Unlimited support via emails.
hi_IN: ईमेल के ज़रिए अनलिमिटेड सपोर्ट.

en: Unlimited usage
hi_IN: असीमित उपयोग

en: Unlimited users
hi_IN: अनलिमिटेड उपयोगकर्ता

en: Unlimited video hosting
hi_IN: अनलिमिटेड वीडियो होस्टिंग

en: Unlimited visitors
hi_IN: अनलिमिटेड विज़िटर्स

en: Unlink
hi_IN: कड़ी हटायें

en: Unlink radii
hi_IN: त्रिज्या को अनलिंक करें

en: Unlink sides
hi_IN: अनलिंक साइड्स

en: Unlock
hi_IN: अनलॉक करें

en: Unlock a clean, ad-free browsing experience for your visitors.
hi_IN: अपने विज़िटर्स के लिए एक स्पष्ट और बिना विज्ञापन वाला ब्राउज़िंग अनुभव अनलॉक करें.

en: Unlock a powerful bundle of features. Or {{link}}start with a free plan{{/link}}.
hi_IN: शानदार फीचर्स के एक शक्तिशाली पैक को अनलॉक करें. या {{link}}फ्री प्लान से शुरुआत करें{{/link}}.

en: Unlock access to 50,000+ plugins, design templates, and integrations.
hi_IN: 50,000+ प्लगइन्स, डिज़ाइन टेम्प्लेट और इंटीग्रेशन का ऐक्सेस अनलॉक करें.

en: Unlock all of these features with a %(planTitle)s plan, starting at just %(planPrice)s/month.
hi_IN: इन सभी सुविधाओं को %(planTitle)s प्लान के साथ अनलॉक करें, सिर्फ %(planPrice)s/महीना से शुरू.

en: Unlock all stats, including UTM tracking and device insights.
hi_IN: UTM ट्रैकिंग और डिवाइस इनसाइट्स सहित सभी आंकड़े अनलॉक करें.

[ctx: Unlock content locked blocks]
en: Modify
hi_IN: बदलाव करें

[ctx: Unlock content locked blocks]
en: Unlock
hi_IN: अनलॉक करें

en: Unlock domain
hi_IN: डोमेन अनलॉक करें

en: Unlock next-level WordPress with custom plugins and themes.
hi_IN: कस्टम प्लगइन्स और थीम्स के साथ WordPress को अगले स्तर पर अनलॉक करें.

en: Unlock savings now
hi_IN: बचत को अभी अनलॉक करें

en: Unlock the domain.
hi_IN: डोमेन अनलॉक करें.

en: Unlock the full suite of stats features, including UTM and device stats.
hi_IN: UTM और डिवाइस के आंकड़ों जैसे सभी आंकड़ों वाली विशेषताएं अनलॉक करें.

en: Unlock the power of WordPress with plugins and cloud tools.
hi_IN: प्लगइन्स और क्लाउड टूल के साथ WordPres के पावर को अनलॉक करें.

en: Unlock the power of WordPress with the managed hosting platform built by WordPress experts.
hi_IN: WordPress के एक्सपर्ट्स के बनाए गए मैनेज्ड होस्टिंग प्लेटफ़ॉर्म के साथ WordPress की पावर का फ़ायदा लें.

en: Unlock your plugin's potential with our comprehensive support documentation.
hi_IN: हमारे व्यापक सपोर्ट दस्तावेज़ के साथ अपने प्लगइन की क्षमता को अनलॉक करें.

en: Unlocked
hi_IN: अनलॉक है

en: Unmute
hi_IN: खोले

en: Unordered
hi_IN: अक्रमित

en: Unpacking the package&#8230;
hi_IN: पैकेज अनपैकिंग&#8230;

en: Unpin from toolbar
hi_IN: टूलबार से अनपिन करें

en: Unpublish
hi_IN: अप्रकाशित करें

en: Unpublished
hi_IN: अप्रकाशित

en: Unread
hi_IN: नहीं पढ़े गए

en: Unrecognized background setting.
hi_IN: पहचानने अयोग्य पृष्ठभूमि सेटिंग

en: Unregistering a built-in post type is not allowed
hi_IN: एक बिल्ट-इन पोस्ट प्रकार के अपंजीकरण की अनुमति नहीं है

en: Unregistering a built-in taxonomy is not allowed.
hi_IN: एक बिल्ट-इन वर्गीकरण के अपंजीकरण की अनुमति नहीं है

en: Unrestricted bandwidth
hi_IN: अप्रतिबंधित बैंडविड्थ

en: Unrestricted bandwidth and visitors
hi_IN: अप्रतिबंधित बैंडविड्थ और विज़िटर्स

en: Unsaved Navigation Menu.
hi_IN: सहेजा न गया हुआ नेविगेशन मेनू।

en: Unsaved changes by %s
hi_IN: %s द्वारा सहेजे न गए परिवर्तन

en: Unschedule
hi_IN: अनुसूची रद्द करना

en: Unset
hi_IN: अनसेट

en: Unsubscribe
hi_IN: सदस्यता रद्द

en: Unsupported domain.
hi_IN: अनसपोर्टेड डोमेन.

en: Unsure? Let us choose, and we’ll create the perfect design!
hi_IN: पक्के तौर पर नहीं पता? हमें चुनने दें, और हम बेहतर डिज़ाइन बनाएंगे!

en: Unsynced pattern created: %s
hi_IN: अनसिंक्ड पैटर्न बनाया गया: %s

en: Untested with your version of WordPress
hi_IN: आपके वर्डप्रेस के संस्करण के साथ अपरीक्षित

en: Untitled
hi_IN: शीर्षकहीन

en: Untitled Template Part
hi_IN: शीर्षक रहित टेम्पलेट भाग

en: Untitled Video
hi_IN: बिना शीर्षक का वीडियो

en: Untitled menu
hi_IN: शीर्षकहीन मेनू

en: Untitled pattern block
hi_IN: शीर्षकहीन पैटर्न ब्लॉक

en: Untitled post %d
hi_IN: शीर्षकहीन पोस्ट %d

en: Untitled post with ID %s
hi_IN: आईडी के साथ बिना नाम का पोस्ट %s

en: Untrash
hi_IN: नहटाएँ

en: Up next
hi_IN: अगला

en: Up one
hi_IN: एक के ऊपर

en: Up to %(purchaseQuantityDividedByThousand)sk records and/or requests per month
hi_IN: हर महीने %(purchaseQuantityDividedByThousand)sk रिकॉर्ड और/या अनुरोध किए जाने तक

en: Up to 200 GB storage per site
hi_IN: हर साइट के लिए 200 GB तक का स्टोरेज

en: Up to 60% off our products and bundles.
hi_IN: हमारे प्रॉडक्ट्स और बंडलों पर 60% तक छूट.

en: Upcoming Events
hi_IN: आने वाले कार्यक्रम

en: Upcoming charges
hi_IN: आनेवाले चार्जेज़

en: Update
hi_IN: अद्यतन

en: Update %s now
hi_IN: %s को अभी अपडेट करें

en: Update A & CNAME records
hi_IN: A & CNAMEरिकॉर्ड्स अपडेट करें

en: Update Available
hi_IN: अपडेट उपलब्ध है

en: Update Category
hi_IN: श्रेणी अपडेट करे

en: Update Comment
hi_IN: टिप्पणी अपडेट करें

en: Update Complete
hi_IN: अपडेट पूर्ण हुआ

en: Update Incompatible
hi_IN: अपडेट असंगत

en: Update Jetpack Now
hi_IN: जेट्पैक को अपडेट करे

en: Update Link
hi_IN: अपडेट कड़ी

en: Update Link Category
hi_IN: कड़ी श्रेणी अपडेट करे

en: Update Module
hi_IN: मॉड्यूल को अपडेट करें

en: Update NS records
hi_IN: NS रिकॉर्ड अपडेट करें

en: Update Now
hi_IN: अभी अद्यतन करें

en: Update PHP
hi_IN: PHP को अपडेट करें

en: Update Pattern Category
hi_IN: पैटर्न श्रेणी अद्यतन करें

en: Update Profile
hi_IN: प्रोफाइल अद्यतन

en: Update Services
hi_IN: अपडेट सेवाएँ

en: Update Tag
hi_IN: टैग अपडेट करे

en: Update User
hi_IN: उपयोक्ता अद्यतन

en: Update WooCommerce Database
hi_IN: वूकॉमर्स डेटाबेस अपडेट करे

en: Update WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस अपडेट करे

en: Update anyway, even though it might break your site?
hi_IN: हालांकि यह आपकी साइट बिगाड़ सकता है, क्या फिर भी अपडेट करें?

en: Update audio playlist
hi_IN: ऑडियो प्लेलिस्ट को अद्यतन कीजिए

en: Update available
hi_IN: अपडेट उपलब्ध है

en: Update category
hi_IN: श्रेणी अपडेट करें

en: Update existing products
hi_IN: मौजूदा उत्पादों को अपडेट करें

en: Update failed
hi_IN: अपडेट असफल रहा।

en: Update gallery
hi_IN: गैलरी अपडेट करे

en: Update gallery settings
hi_IN: गैलरी सेटिंग्स को अपडेट करे

en: Update name servers
hi_IN: नेम सर्वर को अपडेट करें

en: Update now
hi_IN: अभी अद्यतन करें

en: Update payment method
hi_IN: भुगतान का तरीका अपडेट करें

en: Update progress
hi_IN: अपडेट प्रगति पर है

en: Update root A records & CNAME record
hi_IN: रूट A रिकॉर्ड्स और CNAME रिकॉर्ड अपडेट करें

en: Update settings
hi_IN: सेटिंग अपडेट करें

en: Update tag
hi_IN: अपडेट टैग

en: Update the payment method used for %1$sall%2$s of my current subscriptions
hi_IN: मेरे अकाउंट की %1$sसभी%2$s मौजूदा सदस्यता के लिए इस्तेमाल किए गए पेमेंट के तरीके को अपडेट करें

en: Update to %s
hi_IN: %s पर अद्यतन करे

en: Update to version %s
hi_IN: %s संस्करण में अपडेट करें

en: Update totals
hi_IN: अपडेट टोटल

en: Update video playlist
hi_IN: विडियो प्लेलिस्ट को अद्यतन कीजिए

en: Update your payment details and renew your subscription
hi_IN: अपने भुगतान विवरण को अपडेट करें और अपनी सदस्यता को रिन्यू करें

en: Update your plugins
hi_IN: अपने प्लगइन्स को अपडेट करें

en: Update your profile
hi_IN: अपने प्रोफ़ाइल का अद्यतन (अपडेट) करें

en: Update your profile, personal settings, and more
hi_IN: अपने प्रोफ़ाइल, व्यक्तिगत सेटिंग्स, और अधिक को अद्यतन करें

en: Update your site to use HTTPS
hi_IN: HTTPS का उपयोग करने के लिए अपनी साइट को अपडेट करें

en: Updated
hi_IN: अपडेट किया हुआ

en: Updated %s.
hi_IN: %s अद्यतन किया गया।

en: Updated at
hi_IN: पर अपडेट किया गया

en: Updated on
hi_IN: को अपडेट

en: Updated on
hi_IN: अपडेट किया गया

en: Updates
hi_IN: अपडेट

en: Updates %s
hi_IN: अपडेट %s

en: Updating
hi_IN: अद्यतन शुरु है

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
hi_IN: प्लगिन  %1$s (%2$d/%3$d) अपडेट किया जा रहा

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
hi_IN: थीम अपडेट किया जा रहा %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating cart…
hi_IN: कार्ट अपडेट किया जा रहा है...

en: Updating comment failed.
hi_IN: टिप्पणी संसोधन असफल हो गया

en: Updating comment status failed.
hi_IN: टिप्पणी स्थिति का संसोधन असफल हो गया

en: Updating database
hi_IN: डेटाबेस अद्यतन करना

en: Updating failed.
hi_IN: अद्यतन विफल रहा

en: Updating the plugin&#8230;
hi_IN: प्लगइन को अपडेट किया जा रहा&#8230;

en: Updating the theme&#8230;
hi_IN: थीम अपडेट किया जा रहा&#8230;

en: Upgrade
hi_IN: अपग्रेड करें

en: Upgrade %(planName)s
hi_IN: %(planName)s को अपग्रेड करें

en: Upgrade Credit: %(discount)s applied in first term only
hi_IN: क्रेडिट अपग्रेड: %(discount)s केवल पहले टर्म में लागू होता है

en: Upgrade Credit: %(upgradeCredit)s applied in first month only
hi_IN: क्रेडिट अपग्रेड: %(upgradeCredit)s केवल पहले महीने में लागू होता है

en: Upgrade Credit: %(upgradeCredit)s applied in first year only
hi_IN: क्रेडिट अपग्रेड: %(upgradeCredit)s केवल पहले साल लागू होता है

en: Upgrade Now
hi_IN: अभी उन्नति करें

en: Upgrade Plan
hi_IN: अपग्रेड प्लान

en: Upgrade Pricing Plan
hi_IN: कीमत से जुड़ा प्लान अपग्रेड करें

en: Upgrade and activate
hi_IN: अपग्रेड और सक्रिय करें

en: Upgrade and save
hi_IN: अपग्रेड करें और सेव करें

en: Upgrade for quick restores
hi_IN: त्वरित पुनर्स्थापित के लिए अपग्रेड करें

en: Upgrade my plan
hi_IN: मेरा प्लान अपग्रेड करें

en: Upgrade now
hi_IN: अभी अपग्रेड करें

en: Upgrade now and we’ll automatically apply the remaining credit from your current plan. Remember, upgrade credit can only be used toward plan upgrades for the same website.
hi_IN: अभी अपग्रेड करें और हम ऑटोमैटिक रूप से आपके मौजूदा प्लान से बचा हुआ क्रेडिट लागू करेंगे. ध्यान दें, अपग्रेड क्रेडिट केवल उसी वेबसाइट के प्लान अपग्रेड के लिए इस्तेमाल किया जा सकता है.

en: Upgrade plan
hi_IN: अपग्रेड योजना

en: Upgrade required
hi_IN: अपग्रेड आवश्यक

en: Upgrade to %(planName)s
hi_IN: %(planName)s को अपग्रेड करें

en: Upgrade to %(planName)s pricing plan
hi_IN: %(planName)sकीमत से जुड़े प्लान पर अपग्रेड करें

en: Upgrade to %s
hi_IN: %s पर अपग्रेड करें

en: Upgrade to Biennial
hi_IN: दो साल के प्लान पर अपग्रेड करें

en: Upgrade to Triennial
hi_IN: तीन साल के प्लान पर अपग्रेड करें

en: Upgrade to Yearly
hi_IN: सालाना प्लान में अपग्रेड करें

en: Upgrade your plan
hi_IN: अपनी योजना को अपग्रेड करें

en: Upgrade your plan to access this feature and more
hi_IN: इस सुविधा और अन्य सुविधाओं को ऐक्सेस करने के लिए अपना प्लान अपग्रेड करें

en: Upgrade your plan to access this feature and more. Or {{button}}view all plans{{/button}}.
hi_IN: इस सुविधा और अन्य सुविधाओं को ऐक्सेस करने के लिए अपना प्लान अपग्रेड करें. या {{button}}सभी योजनाएं देखें{{/button}}.

en: Upgrade your site for additional features, including spam protection, backups, security scanning, and priority support.
hi_IN: स्पैम सुरक्षा, बैकअप्स, सिक्योरिटी स्कैनिंग और प्राथमिकता सपोर्ट के साथ, अतिरिक्त सुविधाओं के लिए अपनी साइट को अपग्रेड करें.

en: Upgrade your site to access additional features, including spam protection and priority support.
hi_IN: स्पैम सुरक्षा और प्राथमिकता सपोर्ट सहित अतिरिक्त सुविधाओं को ऐक्सेस करने के लिए अपनी साइट को अपग्रेड करें.

en: Upgrade your site to access additional features, including spam protection, backups, and priority support.
hi_IN: स्पैम सुरक्षा, बैकअप्स और प्राथमिकता सपोर्ट सहित अतिरिक्त सुविधाओं को ऐक्सेस करने के लिए अपनी साइट को अपग्रेड करें.

en: Upgrade your site to access additional features, including spam protection, security scanning, and priority support.
hi_IN: स्पैम सुरक्षा, सिक्योरिटी स्कैनिंग और प्राथमिकता सपोर्ट सहित अतिरिक्त सुविधाओं को ऐक्सेस के लिए अपनी साइट को अपग्रेड करें.

en: Upgrade: {{strong}}%s{{/strong}}
hi_IN: अपग्रेड करें: {{strong}}%s{{/strong}}

[ctx: Upgrades: Description in domain registration]
en: Map this domain to use it as your site address.
hi_IN: अपने साइट पते के रूप में इस्तेमाल करने के लिए इस डोमेन को मैप करें.

[ctx: Upgrades: Label for adding Site Redirect]
en: Go
hi_IN: जाएं

[ctx: Upgrades: Label for mapping an existing domain]
en: Add
hi_IN: जोड़े

en: Upgrading infrastructure
hi_IN: इंफ़्रास्ट्रक्चर अपग्रेड किया जा रहा है

en: Upload
hi_IN: अपलोड

en: Upload CSV file
hi_IN: सीयेसवी अपलोड करें

en: Upload Limit Exceeded
hi_IN: अपलोड सीमा पार हो चुकी है

en: Upload New Media
hi_IN: नया मीडिया अपलोड करे

en: Upload Themes
hi_IN: थीम अपलोड करें

en: Upload a file
hi_IN: एक फ़ाइल अपलोड करें

en: Upload a new file
hi_IN: नई फ़ाइल अपलोड करे

en: Upload a plugin now
hi_IN: अब एक प्लगइन अपलोड करें

en: Upload an image
hi_IN: एक छवि अपलोड करें

en: Upload custom images or videos with your posts
hi_IN: अपनी पोस्ट के साथ कस्टम चित्र या वीडियो अपलोड करें

en: Upload custom images or videos with your posts.
hi_IN: अपनी पोस्ट के साथ कस्टम चित्र या वीडियो अपलोड करें.

en: Upload custom themes and plugins on your site.
hi_IN: अपनी साइट पर कस्टम थीम और प्लगइन्स अपलोड करें.

en: Upload date:
hi_IN: अपलोड तिथि:

en: Upload external images to the Media Library. Images from different domains may load slowly, display incorrectly, or be removed unexpectedly.
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी में बाहरी छवियाँ अपलोड करें. भिन्न डोमेन से छवियाँ धीरे-धीरे लोड हो सकती हैं, गलत तरीके से प्रदर्शित हो सकती हैं, या अनपेक्षित रूप से निकाली जा सकती हैं I

en: Upload failed, try again.
hi_IN: अपलोड विफल हो गया, फिर से प्रयास करें।

en: Upload failed.
hi_IN: अपलोड विफल रहा

en: Upload file and import
hi_IN: फाइल अपलोड करे और आयत करे

en: Upload files
hi_IN: फ़ाइल अपलोड करे

en: Upload font
hi_IN: अपलोड फ़ॉन्ट

en: Upload images
hi_IN: चित्रें अपलोड करें

en: Upload images and documents and share them with your team.
hi_IN: चित्र और दस्तावेज़ों को अपलोड करें और उन्हें अपनी टीम के साथ शेयर करें.

en: Upload max filesize
hi_IN: अपलोड फाइल का अधिकतम आकार

en: Upload more files to your P2.
hi_IN: अपने P2 पर अधिक फ़ाइलें अपलोड करें.

en: Upload more images, audio, and documents to your website.
hi_IN: अपनी वेबसाइट पर ज़्यादा चित्र, ऑडियो और दस्तावेज़ अपलोड करें.

en: Upload more images, videos, audio, and documents to your website.
hi_IN: अपनी वेबसाइट पर ज़्यादा चित्र, वीडियो, ऑडियो और दस्तावेज़ अपलोड करें.

en: Upload new image
hi_IN: नई छवि अपलोड करें

en: Upload stopped.
hi_IN: अपलोड बंद कर दिया गया.

en: Upload theme
hi_IN: थीम अपलोड करे

en: Upload themes and plugins
hi_IN: थीम और प्लगइन्स अपलोड करें

en: Upload to Media Library
hi_IN: मीडिया लाइब्रेरी पर अपलोड करें

en: Upload video files like mp4 and display them beautifully in 4K resolution, with picture-in-picture, subtitles, and without intrusive ads.
hi_IN: mp4 जैसी वीडियो फ़ाइलें अपलोड करें और उन्हें शानदार 4K क्वालिटी में चलाएं, जहां पिक्चर-इन-पिक्चर और सबटाइटल्स हों और परेशान करने वाले विज्ञपन न हों.

en: Upload videos
hi_IN: वीडियो अपलोड करें

en: Upload videos directly to your P2 for your team to see, without depending on external services.
hi_IN: अपनी टीम के लिए वीडियो सीधे P2 में अपलोड करें, वो भी किसी बाहरी सेवाओं का इस्तेमाल किए बिना.

en: Upload videos, audio, .zip and .key files.
hi_IN: वीडियो, ऑडियो, .zip और .key फ़ाइलें अपलोड करें.

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends a height of %2$s pixels.
hi_IN: %1$s प्रारूप में अपने वीडियो अपलोड करें और अच्छे परिणाम के लिए अपनी फाइल के आकार को कम। आपका विषय%2$s पिक्सल एक ऊंचाई की सिफारिश की।

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends a width of %2$s pixels.
hi_IN: %1$s प्रारूप में अपने वीडियो अपलोड करें और अच्छे परिणाम के लिए अपनी फाइल के आकार को कम। आपका विषय%2$s पिक्सल एक ऊंचाई की सिफारिश की।

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends dimensions of %2$s pixels.
hi_IN: अपने वीडियो को %1$s प्रारूप में अपलोड करें और सर्वोत्तम परिणाम के लिए इसका फ़ाइल आकार कम करें आपकी थीम %2$s पिक्सेल के आकार की अनुशंसा करती है।

en: Uploaded
hi_IN: अपलोड की गई

en: Uploaded Images
hi_IN: छवियां अपलोड करे

en: Uploaded by:
hi_IN: द्वारा अपलोड की गई

en: Uploaded fonts appear in your library and can be used in your theme. Supported formats: .ttf, .otf, .woff, and .woff2.
hi_IN: अपलोड किए गए फ़ॉन्ट आपकी लाइब्रेरी में दिखाई देते हैं और आपकी थीम में उपयोग किए जा सकते हैं। समर्थित प्रारूप: .ttf, .otf, .woff, and .woff2।

en: Uploaded on:
hi_IN: अपलोड का दिन:

en: Uploaded on: %s
hi_IN: इस दिन अपलोड किया गया: %s

en: Uploaded to this Navigation Menu
hi_IN: इस नेविगेशन मेनू में अपलोड किया गया

en: Uploaded to this page
hi_IN: इस पेज पर अपलोड किया गया

en: Uploaded to this post
hi_IN: इस पोस्ट में अपलोड किया गया

en: Uploaded to this template
hi_IN: इस टेंप्लेट में अपलोड किया गया

en: Uploaded to this template part
hi_IN: इस टेम्पलेट भाग पर अपलोड किया गया

en: Uploaded to:
hi_IN: अपलोड लिंक:

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
hi_IN: या

en: Uploading
hi_IN: अपलोड किया जा रहा

en: Uploading Files
hi_IN: फ़ाइलों को अपलोड किया जा रहा

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
hi_IN: फ़ाइलें अपलोड आप फ़ोल्डर का चयन करने की अनुमति देता है और अपने अपलोड की गई फ़ाइलों के भंडारण के लिए पथ।

en: Uploads
hi_IN: अपलोड

en: Uploads directory location
hi_IN: अपलोड निर्देशिका स्थान

en: Uploads directory size
hi_IN: अपलोड निर्देशिका का आकार

en: Upper East
hi_IN: ऊपरी पूर्व

en: Upper West
hi_IN: ऊपरी पश्चिम

en: Uppercase
hi_IN: अपरकेस

en: Uppercase Roman numerals
hi_IN: अपरकेस रोमन अंक

en: Uppercase letters
hi_IN: अपरकेस अक्षर

en: Uptime monitor
hi_IN: अपटाइम मॉनीटर

en: Uri
hi_IN: उरी

en: Uruguay
hi_IN: उरूग्वे

en: Urumqi
hi_IN: उरुमकी

en: Usage limit per coupon
hi_IN: उपयोग सीमा प्रति कूपन

en: Usage limit per user
hi_IN: प्रति उपयोगकर्ता उपयोग सीमा

en: Usage limits
hi_IN: उपयोग की सीमाएँ

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
hi_IN: अभिगमन कारणों से लॉगिन लोगो पर शीर्षक विशेषता का उपयोग अनुशंसित नहीं है। इसके बजाय लिंक टेक्स्ट का उपयोग करिये।

en: Usage of user levels is deprecated. Use capabilities instead.
hi_IN: उपयोगकर्ता स्तरों का उपयोग अब अवमानित किया जा चुका है। इसके बजाय क्षमताओं का उपयोग करें।

en: Usage restriction
hi_IN: उपयोग प्रतिबंध

en: Use %s instead if you do not want the value echoed.
hi_IN: यदि आप वैल्यू को ईको नहीं होने देना चाहते तो अन्य की बजाय %s का प्रयोग करें।

en: Use %s instead.
hi_IN: अन्य की बजाय %s का प्रयोग करें।

en: Use Jetpack Manage from anywhere
hi_IN: कहीं से भी जेटपैक मैनेज का उपयोग करें

en: Use Left/Right Arrow keys to advance one second, Up/Down arrows to advance ten seconds.
hi_IN: एक क्षण अग्रिम करने हेतु बाएँ/दाएँ दिशा कुंजियों, दस क्षण अग्रिम करने हेतु ऊपर/नीचे दिशा कुंजियों का उपयोग करें।

en: Use My Own Domain
hi_IN: मेरे डोमेन का इस्तेमाल करें

en: Use Site Editor
hi_IN: साइट संपादक का प्रयोग करें

en: Use This Page
hi_IN: इस पेज का प्रयोग करें

en: Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
hi_IN: आवाज बढ़ाने या कम करने के लिए ऊपर/नीचे एरो कुंजी का उपयोग करें।

en: Use a backup code instead
hi_IN: इसके बजाय किसी बैकअप कोड का इस्तेमाल करें

en: Use a different email address
hi_IN: किसी भिन्न ईमेल पते का उपयोग करें

en: Use a domain I already own
hi_IN: ऐसे डोमेन का इस्तेमाल करें जो मेरे पास पहले से ही है

en: Use a domain I own
hi_IN: मेरे डोमेन का इस्तेमाल करें

en: Use a domain I own: <span>%(domainName)s</span>
hi_IN: मेरे डोमेन का इस्तेमाल करें: <span>%(domainName)s</span>

en: Use a post format
hi_IN: एक पोस्ट प्रारूप का प्रयोग करें

en: Use a secure password
hi_IN: एक सुरक्षित पासवर्ड का प्रयोग करें

en: Use a working email address, so you can receive our messages.
hi_IN: एक कामकाजी ईमेल पते का इस्तेमाल करें, ताकि आपको हमारे मैसेज मिल सकें.

en: Use as Site Icon
hi_IN: साइट आइकन के रूप में उपयोग करें

en: Use as featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित छवि के रूप में प्रयोग करें

en: Use authenticator app instead
hi_IN: इसके बजाय ऑथेंटिकेटर ऐप का इस्तेमाल करें

en: Use button with icon
hi_IN: आइकन के साथ बटन का प्रयोग करें

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
hi_IN: अपवर्जित शर्तों को अलग करने के लिए %s के बजाय अल्पविराम का प्रयोग करें।

en: Use default template
hi_IN: डिफ़ॉल्ट टेम्पलेट का उपयोग करें

en: Use familiar developer tools to manage and deploy your site.
hi_IN: अपनी साइट को मैनेज और डिप्लॉय करने के लिए परिचित डेवलपर टूल्स का इस्तेमाल करें.

en: Use featured image
hi_IN: चुनिंदा छवि का प्रयोग करें

en: Use https
hi_IN: https प्रयोग करें

en: Use left and right arrow keys to move through blocks
hi_IN: ब्लॉक्स के माध्यम से आगे और पीछे जाने के लिए बाएँ और दाएँ तीर कुंजी का उपयोग करें

en: Use left and right arrow keys to resize the canvas.
hi_IN: कैनवास का आकार बदलने के लिए बाएँ और दाएँ तीर कुंजियों का उपयोग करें।

en: Use left and right arrow keys to resize the canvas. Hold shift to resize in larger increments.
hi_IN: कैनवास का आकार बदलने के लिए बाएँ और दाएँ तीर कुंजियों का उपयोग करें। बड़े वेतन वृद्धि में आकार बदलने के लिए शिफ्ट को दबाए रखें।

en: Use size preset
hi_IN: आकार प्रीसेट का उपयोग करें

en: Use the %s filter instead.
hi_IN: %s फ़िल्टर का प्रयोग करें।

en: Use the Custom HTML widget to add arbitrary HTML code to your widget areas.
hi_IN: कस्टम एचटीएमएल विजेट का उपयोग करने के लिए अपने विजेट क्षेत्रों में मनमाने एचटीएमएल कोड जोड़ें।

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
hi_IN: मीडिया आइटमों के बीच जल्दी से नेविगेट करने के लिए, संवाद के शीर्ष पर तीर बटनों, या अपने कीबोर्ड पर बाएँ और दाएँ तीर बटनों का प्रयोग करें।

en: Use the domain with a site you already started. Free domain for the first year on annual plans.
hi_IN: इस डोमेन को उस साइट के साथ इस्तेमाल करें, जिसे आप पहले ही शुरू कर चुके हैं. सालाना प्लान्स पर पहले साल के लिए डोमेन फ़्री हैं.

en: Use the domain with a site you already started.{{br/}}{{strong}}Free domain for the first year on annual plans.{{/strong}}
hi_IN: इस डोमेन को उस साइट के साथ इस्तेमाल करें, जिसे आप पहले ही शुरू कर चुके हैं.{{br/}}{{strong}}सालाना प्लान्स पर पहले साल के लिए मुफ़्त डोमेन.{{/strong}}

en: Use the same %s on all screen sizes.
hi_IN: सभी स्क्रीन आकारों पर समान %s का उपयोग करें।

en: Use theme styles
hi_IN: थीम स्टाइल का उपयोग करें

en: Use this payment method for %1$sall%2$s of my current subscriptions
hi_IN: मेरे अकाउंट के %1$sसभी%2$s मौजूदा सब्सक्रिप्शन के लिए पेमेंट का यह तरीका इस्तेमाल करें.

en: Use this payment method for all subscriptions on my account. {{link}}Learn more.{{/link}}
hi_IN: मेरे अकाउंट की सभी सब्सक्रिप्शन के लिए पेमेंट का यही तरीका इस्तेमाल करें. {{link}}ज़्यादा जानें.{{/link}}

en: Use up and down arrow keys to resize the meta box panel.
hi_IN: मेटा बॉक्स पैनल का आकार बदलने के लिए अप और डाउन तीर कुंजियों का उपयोग करें।

en: Use username and password instead
hi_IN: इसके बजाय उपयोगकर्ता नाम और पासवर्ड का इस्तेमाल करें

en: Use your left or right arrow keys or drag and drop with the mouse to change the gradient position. Press the button to change the color or remove the control point.
hi_IN: अपने बाएं या दाएं एरो कीस का उपयोग करें या ग्रेडिएंट की स्थिति बदलने के लिए माउस से खींचें और ड्रॉप करें। रंग बदलने या नियंत्रण बिंदु को हटाने के लिए बटन दबाएं।

en: Use your license key below to activate your product.
hi_IN: अपने प्रॉडक्ट को ऐक्टिवेट करने के लिए नीचे दी गई अपनी लाइसेंस कुंजी इस्तेमाल करें.

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
hi_IN: -- चुने --

en: Used as:
hi_IN: के रूप में उपयोग:

[ctx: Used before category names.]
en: <span class="screen-reader-text">Categories</span>
hi_IN: <span class="screen-reader-text">श्रेणियाँ</span>

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

[ctx: Used before post author name.]
en: <span class="screen-reader-text">Author</span>
hi_IN: <span class="screen-reader-text">लेखक</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
hi_IN: लेखक

[ctx: Used before project tag names.]
en: Project Tags
hi_IN: परियोजना टैग्स

[ctx: Used before project type names.]
en: <span class="screen-reader-text">Project Types</span>
hi_IN: <span class="screen-reader-text">परियोजना प्रकार</span>

[ctx: Used before project type names.]
en: Project Types
hi_IN: परियोजना प्रकार

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
hi_IN: प्रकाशित किया गया

[ctx: Used before tag names.]
en: <span class="screen-reader-text">Project Tags</span>
hi_IN: <span class="screen-reader-text">परियोजना टैग</span>

[ctx: Used before tag names.]
en: <span class="screen-reader-text">Tags</span>
hi_IN: <span class="screen-reader-text">टैग</span>

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
hi_IN: टैग्स

en: Used by WordPress, Slack, and many more.
hi_IN: WordPress, Slack और बहुत से अन्य प्लेटफ़ॉर्म इसका इस्तेमाल करते हैं.

en: Used for URLs.
hi_IN: यूआरएल के लिए उपयोग किया जाता है।

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
hi_IN: स्रोत:

en: Used: %1$s%% of %2$s
hi_IN: उपयोग किया गया: %1$s%% of %2$s

en: User
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: User %s added
hi_IN: उपयोगकर्ता %s को जोड़ा गया

en: User Agent
hi_IN: उपभोक्ता अभिकर्ता

en: User Dashboard: %s
hi_IN: उपयोगकर्ता डैशबोर्ड: %s

en: User Description
hi_IN: उपयोगकर्ता का विवरण

en: User Display Name
hi_IN: प्रदर्शित उपयोगकर्ता नाम

en: User Email
hi_IN: उपयोगकर्ता ईमेल

[ctx: User Field]
en: First Name
hi_IN: पहला नाम

en: User First Name
hi_IN: उपयोगकर्ता का पहला नाम

en: User ID
hi_IN: उपयोगकर्ता आईडी

en: User Language
hi_IN: उपयोगकर्ता की भाषा

en: User Last Name
hi_IN: उपयोगकर्ता उपनाम

en: User Login Name
hi_IN: उपयोगकर्ता लॉगिन नाम

en: User Name
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: User Nice Name
hi_IN: उपयोगकर्ता नाइसनेम

en: User Nickname
hi_IN: उपयोगकर्ता उपनाम

en: User Registration Date
hi_IN: उपयोगकर्ता पंजीकरण दिनांक

en: User Request
hi_IN: उपयोगकर्ता अनुरोध

en: User Requests
hi_IN: उपयोगकर्ता अनुरोध

en: User Roles
hi_IN: उपयोगकर्ता की भूमिका

en: User URL
hi_IN: उपयोगकर्ता यूआरएल

en: User URL may not be longer than 100 characters.
hi_IN: उपयोगकर्ता यूआरएल 100 अक्षरों से लंबा नहीं हो सकता है।

en: User added.
hi_IN: उपयोगकर्ता जोड़ा गया.

en: User agent
hi_IN: उपभोक्ता अभिकर्ता

en: User agent for the comment author.
hi_IN: टिप्पणी लेखक के लिए यूजर एजेंट।

en: User already exists. Password inherited.
hi_IN: उपयोगकर्ता पहले से मौजूद है। पासवर्ड वंशागत(इन्हेरिट) कर लिया है।

en: User avatar
hi_IN: उपयोगकर्ता अवतार

en: User cannot be added to this site.
hi_IN: उपयोगकर्ता को इस साइट में नहीं जोड़ा जा सकता।

en: User count
hi_IN: उपयोगकर्ता संख्या

en: User deleted.
hi_IN: उपयोगकर्ता को हटा दिया.

en: User deletion is not allowed from this screen.
hi_IN: इस स्क्रीन से उपयोगकर्ता विलोपन(डिलीशन) की अनुमति नहीं है।

en: User does not exist. Did you mean {{suggestedEmail/}}, or would you like to {{newAccountLink}}create a new account{{/newAccountLink}}?
hi_IN: उपयोगकर्ता मौजूद नहीं है. क्या आपका मतलब {{suggestedEmail/}} था, या आप {{newAccountLink}}एक नया अकाउंट बनाना{{/newAccountLink}} चाहते हैं?

en: User has been added to your site.
hi_IN: आपकी साइट में उपयोगकर्ता जोड़ा गया है।

en: User has been created, but could not be added to this site.
hi_IN: उपयोगकर्ता बनाया गया है, लेकिन इस साइट पर जोड़ा नहीं जा सका।

en: User has blocked requests through HTTP.
hi_IN: उपयोगकर्ता ने HTTP के माध्यम से अनुरोध अवरुद्ध कर दिया है ।

en: User has no sites or content and will be deleted.
hi_IN: उपयोगकर्ता की कोई साइट या सामग्री नहीं है और उसे हटा दिया जाएगा।

en: User is missing.
hi_IN: उपयोगकर्ता अनुपलब्ध है।

en: User queries should not be run before the %s hook.
hi_IN: %s हुक से पहले उपयोगकर्ता के क्वेरीज़ नहीं चलाए जाने चाहिए।

en: User removed from this site.
hi_IN: यूजर इस साइट से हटाया गया.

[ctx: User role]
en: Administrator
hi_IN: व्यवस्थापक

[ctx: User role]
en: Author
hi_IN: लेखक

[ctx: User role]
en: Contributor
hi_IN: योगदानकर्ता

[ctx: User role]
en: Editor
hi_IN: संपादक

[ctx: User role]
en: Subscriber
hi_IN: सब्सक्राइबर

en: User role changed
hi_IN: उपयोगकर्ता भूमिका बदल गई है

en: User updated.
hi_IN: उपयोक्ता का अद्यतन किया गया.

en: User&#8217;s Session Tokens data.
hi_IN: उपयोगकर्ता &#8217;s का सत्रांक टोकन डेटा।

en: User&#8217;s comment data.
hi_IN: उपयोगकर्ता की टिप्पणी डेटा।

en: User&#8217;s media data.
hi_IN: उपयोगकर्ता&#8217;s का मीडिया डेटा।

en: User&#8217;s profile data.
hi_IN: उपयोगकर्ता का प्रोफाईल डेटा।

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Username is not editable.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम संपादन योग्य नहीं है।

en: Username isn't editable.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम संपादन योग्य नहीं है।

en: Username may not be longer than 60 characters.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम 60 अक्षरों से ज़्यादा नहीं हो सकता।

en: Username must be at least 4 characters.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम कम से कम 4 अक्षरों का होना अनिवार्य है ।

en: Username or Email Address
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम या ईमेल पता

en: Username or email
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम या ई-मेल:

en: Username or email address
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम या ईमेल का पता

en: Username.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम

en: Username/Password incorrect for %s
hi_IN: %s के लिए उपयोक्ता/शब्दकूट ग़लत है

en: Username:
hi_IN: उपयोक्ता नाम:

en: Username: %s
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम: %s

en: Usernames can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
hi_IN: यूज़रनेम में केवल छोटे वर्ण (a-z) और संख्या सम्मिलित कर सकते हैं।

en: Usernames cannot be changed.
hi_IN: उपयोगकर्ता का नाम नहीं बदला जा सकता

en: Usernames must be at least 4 characters.
hi_IN: उपयोगकर्ता नाम कम से कम 4 अक्षरों का होना चाहिए

en: Users
hi_IN: उपयोगकर्ता

en: Users do not support trashing. Set '%s' to delete.
hi_IN: उपयोगकर्ताओं को हटाया नहीं जा सकता। हटाने के लिए '%s' निर्धारित करें।

en: Users list
hi_IN: यूज़र्स लिस्ट

en: Users list navigation
hi_IN: यूज़र्स लिस्ट नेविगेशन

en: Users must be registered and logged in to comment
hi_IN: टिप्पणी करने के लिए उपयोगकर्ताओं को पंजीकृत और लॉग इन करना होगा

en: Ushuaia
hi_IN: उसुआइया

en: Ust-Nera
hi_IN: उस्त-नेरा

en: Usulután
hi_IN: उसुलुतान

en: Utah
hi_IN: यूटा

en: Uthai Thani
hi_IN: उथाई थानी

en: Uttar Pradesh
hi_IN: उत्तर प्रदेश

en: Uttaradit
hi_IN: उत्तरादित

en: Uttarakhand
hi_IN: उत्तराखंड

en: Uzbekistan
hi_IN: उज़्बेकिस्तान

en: Uzhgorod
hi_IN: अज़गोर्ड

en: Uíge
hi_IN: उइगे

en: Uşak
hi_IN: उसाक

en: VAT
hi_IN: वैट

en: VAT number
hi_IN: VAT संख्या

en: VIEW ALL
hi_IN: सभी देखें

en: Vaduz
hi_IN: वडूज़

en: Valais
hi_IN: वैलैस

en: Valdesia
hi_IN: वाल्देसिया

en: Valencia
hi_IN: वेलेंशिया

en: Valid
hi_IN: मान्य

en: Valladolid
hi_IN: वलाडोलिड

en: Valle
hi_IN: वैले

en: Valle del Cauca
hi_IN: वैले डेल काउका

en: Valparaíso
hi_IN: वालपराइसो

en: Value
hi_IN: मूल्य

en: Value (required)
hi_IN: मान (आवश्यक)

en: Values for the input array must be either objects or arrays.
hi_IN: इनपुट सारणी के लिए मान या तो ऑब्जेक्ट या सरणियाँ होने चाहिए।

en: Valverde
hi_IN: वाल्वरडे

en: Van
hi_IN: वान

en: Vancouver
hi_IN: वैंकोवर

en: Vanuatu
hi_IN: गाईड

en: Varese
hi_IN: वारिसे

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
hi_IN: बदलाव आयात नहीं किया जा सकता है: अनुपस्थित पेरेंट आईडी या पेरेंट अभी तक मौजूद नहीं हैं।

en: Variation regular price.
hi_IN: नियमित विभिन्नता मूल्य

en: Variation sale price.
hi_IN: विभिन्नता का विक्री मूल्य

en: Variations
hi_IN: प्रकार

en: Varna
hi_IN: वर्ण

en: Vas
hi_IN: वास

en: Vaslui
hi_IN: वासलुई

en: Vatican
hi_IN: वेटिकन

en: Vaud
hi_IN: वाड

en: VaultPress Backup
hi_IN: VaultPress बैकअप

en: VaultPress Backup (real-time, off-site)
hi_IN: VaultPress के बैकअप (रियल टाइम, ऑफ-साइट)

en: VaultPress Backup Real-time (off-site)
hi_IN: VaultPress बैकअप रियल टाइम (ऑफ़-साइट)

en: VaultPress Backup, Scan, Anti-spam.
hi_IN: वॉल्टप्रेस बैकअप, स्कैन, एंटी-स्पैम।

en: VaultPress Backup: Real-time backups as you edit
hi_IN: VaultPress बैकअप: आपके एडिट करने के दौरान रियल टाइम बैकअप

en: Vaupés
hi_IN: वाउपेस

en: Veliko Tarnovo
hi_IN: वेलिको टार्नोवो

en: Venezia
hi_IN: वेनेज़िया

en: Venezuela
hi_IN: वेनेजुएला

en: Venmo
hi_IN: वेन्मो

en: Veracruz
hi_IN: वेराक्रूज

en: Veraguas
hi_IN: वेरागुआस

en: Verbano-Cusio-Ossola
hi_IN: वर्बानो-क्यूसियो-ओसोला

en: Vercelli
hi_IN: वरसेली

en: Verification
hi_IN: सत्यापन

en: Verification code
hi_IN: सत्यापन कोड

en: Verification code character %(position)s of %(total)s
hi_IN: सत्यापन कोड कैरेक्टर %(total)s में से %(position)s

en: Verification email resent. Please check your inbox.
hi_IN: सत्यापन ईमेल फिर से भेजा गया। कृपया अपना इनबॉक्स जांचें।

en: Verified
hi_IN: सत्यापित

en: Verify
hi_IN: सत्यापन

en: Verify Connection
hi_IN: कनेक्शन की पुष्टि करें

en: Verify code
hi_IN: कोड सत्यापित करें

en: Verify domain ownership
hi_IN: डोमेन के स्वामित्व को सत्यापित करें

en: Verify ownership
hi_IN: स्वामित्व को प्रमाणित करें

en: Verify your email
hi_IN: अपना ई मेल सत्यापित करें

en: Verify your email address
hi_IN: अपने ईमेल पते की पुष्टि करें

en: Verifying code…
hi_IN: कोड सत्यापित किया जा रहा है...

en: Verifying…
hi_IN: सत्यापन हो रहा है...

en: Vermont
hi_IN: वरमोंट

en: Verona
hi_IN: वेरोना

en: Verse text
hi_IN: छंद लेख

en: Version
hi_IN: संस्करण

en: Version %1$s by %2$s
hi_IN: संस्करण %1$s %2$s के द्वारा

en: Version %s
hi_IN: संस्करण %s

en: Version %s is <strong>available</strong>.
hi_IN: संस्करण %s <strong>उपलब्ध</strong> हैै।

en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
hi_IN: संस्करण %s <strong>उपलब्ध</strong> है। इस अपडेट को सक्षम करने के लिए आपको एक नई सदस्यता <strong>खरीदने</strong> की आवश्यकता है।

en: Version of block API.
hi_IN: ब्लॉक एपीआई का संस्करण।

en: Version of the content block format used by the post.
hi_IN: पोस्ट द्वारा उपयोग किए जाने वाले सामग्री ब्लॉक प्रारूप का संस्करण।

en: Version of the content block format used by the template.
hi_IN: टेम्पलेट द्वारा प्रयुक्त सामग्री ब्लॉक प्रारूप का संस्करण।

en: Version:
hi_IN: संस्करण:

en: Version: %s
hi_IN: संस्करण: %s

en: Vertical
hi_IN: खड़ा

en: Vertical space
hi_IN: लम्बवत स्थान

en: Very light gray to cyan bluish gray
hi_IN: सियान ब्लूश ग्रे के लिए बहुत हल्का ग्रे

en: Very poor
hi_IN: बहुत खराब

en: Veszprém
hi_IN: वेस्ज़्प्रेम

en: Vevay
hi_IN: विवेय

en: Vibo Valentia
hi_IN: विबो वैलेंटिया

en: Vicenza
hi_IN: विसेंज़ा

en: Vichada
hi_IN: विछदा

en: Victoria
hi_IN: विक्टोरिया

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: वीडियो <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: वीडियो <span class="count">(%s)</span>

en: Video Details
hi_IN: वीडियो विवरण

en: Video Embeds
hi_IN: वीडियो एम्बेडस

en: Video Player
hi_IN: वीडियो प्लेयर

en: Video URL
hi_IN: विडियो यू आर एल

en: Video Widget
hi_IN: वीडियो विजेट

en: Video Widget (%d) | Video Widget (%d)
hi_IN[0]: वीडियो विजेट (%d)
hi_IN[1]: वीडियो विजेट (%d)

en: Video and audio posts
hi_IN: वीडियो और ऑडियो पोस्ट

en: Video and story blocks
hi_IN: वीडियो और स्टोरी ब्लॉक्स

en: Video caption text
hi_IN: वीडियो कैप्शन टेक्स्ट

en: Video details
hi_IN: वीडियो विवरण

en: Video is paused.
hi_IN: विडियो ठहरा हुआ है।

en: Video is playing.
hi_IN: विडियो चल रहा है।

en: Video title
hi_IN: वीडियो शीर्षक

en: Video title&hellip;
hi_IN: वीडियो शीषर्क&hellip;

en: VideoPress support
hi_IN: VideoPress सपोर्ट

en: VideoPress: 1TB of ad-free video hosting
hi_IN: VideoPress: 1TB की विज्ञापन मुक्त वीडियो होस्टिंग

en: Videos
hi_IN: वीडियोस

en: Vidin
hi_IN: विडिन

en: Vienna
hi_IN: विएना

en: Vientiane
hi_IN: वियंटियाने

en: Vientiane Province
hi_IN: वियनतियाने प्रांत

en: Vietnam
hi_IN: वियतनाम

en: Vietnamese
hi_IN: वियतनामी

en: View
hi_IN: देखें

en: View %1$s version %2$s details
hi_IN: %1$s संस्करण %2$s का विवरण देखें

en: View &#8220;%s&#8221;
hi_IN: देखें &#8220;%s&#8221;

en: View &#8220;%s&#8221; archive
hi_IN: &#8220;%s&#8221; संग्रह देखे

en: View All
hi_IN: सब देखें

en: View Archive
hi_IN: पुरालेख देखें

en: View Attachment Page
hi_IN: संलग्नक पृष्ठ देखें

en: View Backups
hi_IN: बैकअपस देखें

en: View Category
hi_IN: श्रेणी देखें

en: View Changeset
hi_IN: परिवर्तन समूह देखें

en: View Comment
hi_IN: टिप्पणी देखें

en: View Media File
hi_IN: मीडिया फ़ाइल देखें

en: View Module
hi_IN: मॉड्यूल देखें

en: View Navigation Menu
hi_IN: नेविगेशन मेनू देखें

en: View Page
hi_IN: पृष्ठ देखें

en: View Pages
hi_IN: पृष्ठो को देखें

en: View Pattern
hi_IN: पैटर्न देखें

en: View Pattern Category
hi_IN: पैटर्न श्रेणी देखें

en: View Patterns
hi_IN: पैटर्न देखें

en: View Post
hi_IN: पोस्ट देखें

en: View Posts
hi_IN: पोस्ट देखें

en: View Preview
hi_IN: पूर्वावलोकन देखें

en: View Privacy Policy
hi_IN: गोपनीयता नीति देखें

en: View Privacy Policy Guide.
hi_IN: गोपनीयता नीति गाइड देखें।

en: View Profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल देखें

en: View Receipt
hi_IN: रसीद देखें

en: View Schedule
hi_IN: शेड्यूल देखें

en: View Site
hi_IN: साइट देखें

en: View Subscribers
hi_IN: सदस्य देखें

en: View Tag
hi_IN: टैग देखें

en: View Template
hi_IN: टेम्पलेट देखें

en: View Template Part
hi_IN: टेम्पलेट भाग देखें

en: View Trash
hi_IN: ट्रैश देखें

en: View User
hi_IN: उपयोगकर्ता देखें

en: View WP TV Video
hi_IN: WP TV वीडियो देखें

en: View activity
hi_IN: गतिविधि देखें

en: View all
hi_IN: सब देखें

en: View all drafts
hi_IN: सभी ड्राफ्ट देखें

en: View all plans
hi_IN: सभी प्लान्स देखें

en: View all posts by %s
hi_IN: %s द्वारा सभी पोस्ट देखें

en: View all posts in %s
hi_IN: %s में सभी पोस्ट देखें

en: View all stats
hi_IN: सभी आंकड़े देखें

en: View attachment page
hi_IN: अटैचमेंट पेज देखें

en: View cart
hi_IN: कार्ट देखें

[ctx: View comment]
en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

en: View comment history
hi_IN: टिप्पणी का इतिहास देखें

en: View designs
hi_IN: डिज़ाइन देखें

en: View details
hi_IN: विवरण देखें

en: View documentation
hi_IN: प्रलेखन देखें

en: View emails
hi_IN: ईमेलस देखें

en: View every change to your site in the last year. Pairs with VaultPress Backup to restore your site to any earlier version. {{link}}Learn more.{{/link}}
hi_IN: पिछले एक साल में आपकी साइट में हुए हर बदलाव को देखें. आपकी साइट को किसी भी पुराने वर्शन में रीस्टोर करने के लिए VaultPress बैकअप के साथ पेयर करें. {{link}}ज़्यादा जानें.{{/link}}

en: View history
hi_IN: इतिहास देखें

en: View import log
hi_IN: आयात लॉग देखें

[ctx: View is used as a noun]
en: View options
hi_IN: विकल्प देखें

en: View licenses
hi_IN: लाइसेंस देखें

en: View live demo
hi_IN: लाइव डेमो देखें

en: View media file
hi_IN: मीडिया फ़ाइल देखें

en: View mode
hi_IN: व्यू मोड

en: View more comments
hi_IN: अधिक टिप्पणियाँ देखें

en: View next month
hi_IN: अगला माह देखे

en: View options
hi_IN: विकल्प देखें

en: View order
hi_IN: ऑर्डर्स देखे

en: View orders
hi_IN: ऑर्डर देखें

en: View page
hi_IN: पृष्ठ दिखायें

en: View plan
hi_IN: प्लान देखें

en: View plan settings
hi_IN: योजना सेटिंग देखें

en: View post
hi_IN: पोस्ट देखें

en: View posts by %s
hi_IN: %s द्वारा पोस्ट देखें

en: View previous month
hi_IN: पिछला माह देखें

en: View product
hi_IN: उत्पाद देखें

en: View profile
hi_IN: प्रोफ़ाइल देखें

en: View progress &rarr;
hi_IN: प्रगति देखें &rarr;

en: View progress →
hi_IN: प्रगति देखें

en: View receipt
hi_IN: रसीद देखें

en: View revisions (%s)
hi_IN: संशोधनों को देखें (%s)

en: View site
hi_IN: साइट देखें

en: View site (opens in a new tab)
hi_IN: साइट देखें (एक नए टैब में खुलता है)

en: View the autosave
hi_IN: ऑटोसैव देखें

en: View the {{domainRegistrationAgreementLink}}%(legalAgreementName)s{{/domainRegistrationAgreementLink}} for %(domainsList)s.
hi_IN: %(domainsList)sके लिए {{domainRegistrationAgreementLink}}%(legalAgreementName)s{{/domainRegistrationAgreementLink}} देखें.

en: View this comment
hi_IN: इस टिप्पणी को देखें

en: View weekly and yearly trends
hi_IN: साप्ताहिक और वार्षिक रुझान देखें

en: View your shopping cart
hi_IN: अपना शॉपिंग कार्ट देखें

en: View your site
hi_IN: अपनी साइट देखें

en: View your site activity
hi_IN: अपनी साइट की गतिविधि देखें

en: Viewport height (vh)
hi_IN: व्यूपोर्ट की ऊँचाई

en: Viewport largest dimension (vmax)
hi_IN: व्यूपोर्ट सबसे बड़ा आयाम (vmax)

en: Viewport smallest dimension (vmin)
hi_IN: व्यूपोर्ट सबसे छोटा आयाम (vmin)

en: Viewport width (vw)
hi_IN: व्यूपोर्ट की चौड़ाई

en: Vihiga
hi_IN: विहिगा

en: Vilnius
hi_IN: विल्नीयस

en: Vimeo
hi_IN: वीमियो

en: Vincennes
hi_IN: विंसेनेस

en: Vinnychchyna
hi_IN: विन्नीच्चिना

en: Virgin
hi_IN: वर्जिन

en: Virgin Islands
hi_IN: वर्जिन आइलैंड्स

en: Virgin Islands (British)
hi_IN: वर्जिन आइलैंड्स (ब्रिटिश)

en: Virgin Islands (US)
hi_IN: वर्जिन आइलैंड्स (यू एस)

en: Virginia
hi_IN: वर्जीनिया

en: Virtual
hi_IN: आभासी

en: Visa
hi_IN: वीजा

en: Visibility
hi_IN: दृश्यता(विज़िबिलिटी)

en: Visibility in catalog
hi_IN: सूची में दृश्यता

en: Visibility:
hi_IN: दृश्यता(विज़िबिलिटी):

en: Visible
hi_IN: दिख रहा है?

en: Visible to everyone.
hi_IN: सभी को दिखाई देगा।

en: Visit
hi_IN: जाये

en: Visit %(siteUrl)s
hi_IN: %(siteUrl)s  पर जाएँ

en: Visit %s
hi_IN: देखें %s

en: Visit %s&#8217;s website
hi_IN: %s&#8217;s वेबसाइट पर जाए

en: Visit Dashboard
hi_IN: डैशबोर्ड पर जाएँ

en: Visit Link
hi_IN: कड़ी देखने जाएँ

en: Visit Site
hi_IN: साईट देखें

en: Visit Theme Site
hi_IN: थीम साइट पर जाये

en: Visit Your Site
hi_IN: अपनी साइट देखें

en: Visit post
hi_IN: पोस्ट पर जाये

en: Visit premium customer support
hi_IN: प्रीमियम ग्राहक सहायता देखें

en: Visit site
hi_IN: साईट पर जाये

en: Visit theme site for %s
hi_IN: %s के थीम साइट पर जाएँ

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
hi_IN: विज़िटर के टिप्पणियों को स्वचालित स्पैम पहचान सेवा के माध्यम से चेक किया जा सकता है।

en: Visitor stats
hi_IN: विज़िटर्स से जुड़े आंकड़े

en: Visitors can add new comments and replies.
hi_IN: आगंतुक नई टिप्पणियां या उत्तर जोड़ सकते हैं।

en: Visitors cannot add new comments or replies.
hi_IN: आगंतुक नई टिप्पणियां या उत्तर नहीं जोड़ सकते हैं।

en: Visitors cannot add new comments or replies. Existing comments remain visible.
hi_IN: विजिटर्स कैनॉट एड न्यू कमेंट्स और रिप्लाईज़। एग्ज़िस्टिंग कमेंट्स रिमेन विज़िबल।

en: Visual Editor
hi_IN: विजुअल सम्पादक

en: Visual aids
hi_IN: दृश्य सहायता

en: Visual editor
hi_IN: विसुअल एडिटर

en: Visual editor selected
hi_IN: विसुअल एडिटर चुना गया

en: Visual mode gives you an editor that is similar to a word processor. Click the Toolbar Toggle button to get a second row of controls.
hi_IN: विजुअल मोड आपको एक ऐसा संपादक देता है जो कि एक वर्ड प्रोसेसर के समान है। नियंत्रण की एक दूसरी पंक्ति पाने के लिए टूलबार टॉगल बटन पर क्लिक करें।

en: Viterbo
hi_IN: विटर्बो

en: Vivid cyan blue
hi_IN: ज्वलंत सियान नीला

en: Vivid cyan blue to vivid purple
hi_IN: चटकीला सियान नीला से चटकीला बैंगनी

en: Vivid green cyan
hi_IN: ज्वलंत हरा सियान

en: Vivid purple
hi_IN: बैंगनी रंग

en: Vivid red
hi_IN: चटख लाल

en: Vladivostok
hi_IN: व्लादिवोस्तोक

en: Vlorë
hi_IN: व्लोरे

en: Volgograd
hi_IN: वोल्गोग्रॅड

en: Volta
hi_IN: वोल्टा

en: Volume Slider
hi_IN: ध्वनि स्लाइडर

en: Volyn
hi_IN: वोलिन

en: Vostok
hi_IN: वोस्तोक

en: Vrancea
hi_IN: रेंसिया

en: Vratsa
hi_IN: व्रत्स

en: Vulnerability notifications for core and plugins
hi_IN: कोर और प्लगइन्स के लिए कमजोरियों से जुड़ी सूचनाएं

en: Vâlcea
hi_IN: वाल्सिया

en: WHAT was he doing, the great god Pan,
    	Down in the reeds by the river?
    Spreading ruin and scattering ban,
    Splashing and paddling with hoofs of a goat,
    And breaking the golden lilies afloat
        With the dragon-fly on the river.
hi_IN: वह क्या कर रहा था, महान देव पान,
      नदी द्वारा नरकट में नीचे?
    बर्बादी और बिखराव पर रोक,
    एक बकरी के खुरों के साथ छींटे और पैडलिंग,
    और सुनहरी गेंदे तोड़ना
    नदी पर ड्रैगन-फ्लाई के साथ।

en: WP Admin
hi_IN: WP प्रशासक

en: WP Cloud gives you the tools you need to add scalable, highly available, extremely fast WordPress hosting.
hi_IN: WP Cloud आपको ऐसे टूल्स देता है जिनसे आप स्केल किए जा सकने वाले, हमेशा उपलब्ध और बेहद तेज़ WordPress होस्टिंग जोड़ सकते हैं.

en: WP TV Video
hi_IN: WP TV वीडियो

en: WP TV Videos
hi_IN: WP TV वीडियोज़

en: Waikato
hi_IN: वाइकाटो

en: Waiting for confirmation
hi_IN: पुष्टि के लिए प्रतीक्षा कर रहे है

en: Waiting for review before publishing.
hi_IN: प्रकाशन से पहले समीक्षा की प्रतीक्षा है।

en: Waiting for security key
hi_IN: सुरक्षा कुंजी की प्रतीक्षा की जा रही है

en: Wajir
hi_IN: वजीर

en: Wakayama
hi_IN: वाकायामा

en: Wake
hi_IN: वेक

en: Wake Island
hi_IN: वेक आइलैंड

en: Wakiso
hi_IN: वाकिसो

en: Wallis
hi_IN: वालिस

en: Wallis and Futuna
hi_IN: वालिस और फ़्यूचूना

en: Want to speed this up?
hi_IN: इस प्रक्रिया में तेज़ी लाना चाहते हैं?

en: Warning | Warnings
hi_IN[0]: चेतावनी

en: Warning notice
hi_IN: चेतावनी सूचना

en: Warning! User %s cannot be deleted.
hi_IN: चेतावनी! उपयोगकर्ता %s को हटाया नहीं जा सकता।

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
hi_IN: चेतावनी!  उपयोगकर्ता को हटाया नहीं जा सकता। उपयोगकर्ता %s नेटवर्क व्यवस्थापक(एडमिनिस्ट्रेटर) है।

en: Warning.
hi_IN: चेतावनी!

en: Warning:
hi_IN: चेतावनी:

en: Warning: %1$s expects parameter %2$s (%3$s) to be a %4$s, %5$s given.
hi_IN: चेतावनी: %1$s को उम्मीद है कि पैरामीटर %2$s (%3$s) %4$s, %5$s दिया जाएगा।

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
hi_IN: चेतावनी: लिंक प्रविष्ट कर लिया गया है किन्तु त्रुटियाँ हो सकती हैं। कृपया इसका परीक्षण कर लें।

en: Warsaw
hi_IN: वॉर्सा

en: Was this guide helpful for you?
hi_IN: क्या यह गाइड आपके लिए मददगार थी?

en: Washington
hi_IN: वाशिंगटन

en: Watch the video
hi_IN: वीडियो देखें

en: Waterford
hi_IN: वॉटरफ़ोर्ड

en: Wavatar (Generated)
hi_IN: डब्ल्यूअवतार (उत्पन्न किया हुआ)

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
hi_IN: हम पेपैल के माध्यम से भुगतान स्वीकार करते हैं। भुगतान संसाधित करते समय, आपका कुछ डेटा पेपैल को पास किया जाएगा, जिसमें भुगतान की प्रक्रिया या समर्थन करने के लिए आवश्यक जानकारी शामिल है, जैसे खरीद कुल और बिलिंग जानकारी।

en: We are currently indexing your site.
hi_IN: हम फ़िलहाल आपकी साइट को इंडेक्स कर रहे हैं.

en: We are currently undergoing maintenance.
hi_IN: हम वर्तमान में रखरखाव के दौर से गुजर रहे हैं.

en: We are locking your domain
hi_IN: म आपके डोमेन को लॉक कर रहे हैं

en: We are sorry, but we are no longer offering Quick Start sessions on WordPress.com.
hi_IN: माफ़ करें, लेकिन अब हम WordPress.com पर Quick Start सेशन उपलब्ध नहीं कराते हैं.

en: We are unlocking your domain
hi_IN: हम आपके डोमेन को अनलॉक कर रहे हैं

en: We are verifying your connection now
hi_IN: हम अब आपके कनेक्शन की जांच कर रहे हैं

en: We automatically back up your site and safeguard your data. Restoring is as simple as a single click.
hi_IN: हम स्वचालित रूप से आपकी साइट का बैकअप लेते हैं और आपके डेटा को सुरक्षित रखते हैं। पुनर्स्थापित करना एक क्लिक जितना आसान है।

en: We automatically block attempts to hack your site from millions of known malicious attackers.
hi_IN: हम लाखों ज्ञात मालिसियस अटैकर्स को आपकी साइट तक पहुंचने के प्रयासों को स्वचालित रूप से रोकते हैं।

en: We could not validate your contact information. Please review and update all the highlighted fields.
hi_IN: हम आपकी संपर्क जानकारी सत्यापित नहीं कर सके. कृपया हाइलाइट किए गए सभी फ़ील्ड्स की समीक्षा करें और उन्हें अपडेट करें.

en: We couldn't find any A records for your domain. Please try again.
hi_IN: हम आपके डोमेन के लिए कोई A रिकॉर्ड नहीं ढूँढ सके. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: We couldn't retrieve the name servers for your domain. Please try again.
hi_IN: हम आपके डोमेन के लिए नेम सर्वर फिर से प्राप्त नहीं कर सके. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: We couldn't verify the connection for your domain, please try again.
hi_IN: हम आपके डोमेन के लिए कनेक्शन सत्यापित नहीं कर सके, कृपया फिर से कोशिश करें.

en: We create a custom design based on the content you submit after checkout. Optionally, select a design to suggest inspiration.
hi_IN: हम चेकआउट के बाद आपके सबमिट किए गए कॉन्टेट के आधार पर एक कस्टम डिज़ाइन बनाते हैं. वैकल्पिक रूप से, प्रेरणा के लिए कोई डिज़ाइन चुनें.

en: We didn't find any trademark claims for this domain. Click the button below to continue with domain registration.
hi_IN: इस डोमेन पर हमें कोई ट्रेडमार्क क्लेम नहीं मिला. डोमेन पंजीकरण के साथ जारी रखने के लिए नीचे दिए गए बटन पर क्लिक करें.

en: We don't support transfers for domains ending with <strong>.%s</strong>, but you can connect it instead.
hi_IN: हम <strong>.%s</strong> से समाप्त होने वाले डोमेन के लिए ट्रांसफ़र को सपोर्ट नहीं करते हैं लेकिन आप इसके बजाय इसे कनेक्ट कर सकते हैं.

en: We don't support transfers for domains ending with {{strong}}.%(tld)s{{/strong}}, but you can {{a}}map it{{/a}} instead.
hi_IN: हम {{strong}}.%(tld)s{{/strong}} से समाप्त होने वाले डोमेन के लिए ट्रांसफ़र को सपोर्ट नहीं करते हैं लेकिन आप इसके बजाय {{a}}इसे मैप{{/a}} कर सकते हैं.

en: We encountered an unexpected problem
hi_IN: हमें एक अनपेक्षित समस्या का सामना करना पड़ा

en: We found a WordPress.com account with the email "%(email)s". {{a}}Log in to connect it{{/a}}, or use a different email to sign up.
hi_IN: हमें ईमेल "%(email)s" के साथ एक WordPress.com अकाउंट मिला है. {{a}}इसे कनेक्ट करने के लिए लॉग इन करें{{/a}}, या साइन अप करने के लिए किसी अलग ईमेल का इस्तेमाल करें.

en: We found a WordPress.com account with the email address "%(email)s". Log in to this account to connect it to your %(service)s profile, or choose a different %(service)s profile.
hi_IN: हमें ईमेल पते "%(email)s" के साथ एक WordPress.com खाता मिला. अपने %(service)s प्रोफ़ाइल से कनेक्ट करने के लिए इस अकाउंट में लॉग इन करें, या कोई अलग %(service)s प्रोफ़ाइल चुनें.

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
hi_IN: हम आम तौर पर आपके बारे में जानकारी तब तक संग्रहीत करते हैं जब तक हमें उन उद्देश्यों के लिए जानकारी की आवश्यकता होती है जिनके लिए हम एकत्र करते हैं और इसका उपयोग करते हैं, और हमें इसे जारी रखने के लिए कानूनी रूप से आवश्यक नहीं है। उदाहरण के लिए, हम कर और लेखांकन उद्देश्यों के लिए XXX वर्षों के लिए ऑर्डर जानकारी संग्रहीत करेंगे। इसमें आपका नाम, ईमेल पता और बिलिंग और शिपिंग पते शामिल हैं।

en: We got an error when trying to connect %s to WordPress.com. You might try again or get in contact with your DNS provider to figure out what went wrong.
hi_IN: %s को WordPress.com से कनेक्ट करने की कोशिश करते समय हमें एक त्रुटि दिखी. आप फिर से कोशिश कर सकते हैं या अपने DNS प्रदाता से संपर्क कर सकते हैं ताकि यह पता लगाया जा सके कि क्या गलत हुआ.

en: We have a dedicated team identifying potential vulnerabilities for WordPress and plugins, ensuring early detection and preventing future attacks.
hi_IN: हमारी समर्पित टीम WordPress और उसके प्लगइन्स में संभावित कमजोरियों की पहचान कर रही है, ताकि उनका जल्दी पता लगाकर भविष्य में होने वाले हमलों से बचा जा सके.

en: We have finished processing your order.
hi_IN: हमने आपके आदेश को संसाधित करना समाप्त कर दिया है।

en: We just emailed you a link.
hi_IN: हमने आपको अभी एक लिंक ईमेल किया है.

en: We just emailed you a link. Please check your inbox and click the link to log in.
hi_IN: हमने आपको ईमेल पर अभी एक लिंक भेजा है. कृपया अपना इनबॉक्स चेक करें और लॉग इन करने के लिए लिंक पर क्लिक करें.

en: We keep an eye on the status of your plugins for every site. If any plugins require updates, we'll let you know.
hi_IN: म हर साइट के लिए आपके प्लगइन्स की स्थिति पर नज़र रखते हैं। यदि किसी प्लगइन को अपडेट की आवश्यकता है, तो हम आपको बताएंगे।

en: We keep tabs on your site's uptime. Simply toggle this on, and we'll alert you if your site goes down.
hi_IN: हम आपकी साइट के अपटाइम पर नज़र रखते हैं। बस इसे चालू करें, और यदि आपकी साइट डाउन होती है तो हम आपको सचेत कर देंगे

en: We look forward to seeing you soon.
hi_IN: हम आपको जल्दी से देखने के लिए तत्पर हैं।

en: We need to confirm that you are authorized to connect this domain.
hi_IN: हमें यह सुनिश्चित करना है कि आपको इस डोमेन को कनेक्ट करने की अनुमति है.

en: We need to verify you are the owner of <strong>%s</strong> before connecting it, but we're not able to do that without a plan.<br /><br />Please <a>purchase a plan</a> first in order to connect your domain.
hi_IN: कनेक्ट करने से पहले हमें यह सत्यापित करना होगा कि आप <strong>%s</strong> के ओनर हैं, लेकिन बिना किसी प्लान के हम ऐसा नहीं कर सकते.<br /><br />अपने डोमेन से कनेक्ट करने के लिए कृपया पहले <a>एक प्लान खरीदें</a>.

en: We need your mobile phone number to send you two-step verification codes when you log in.
hi_IN: जब आप लॉग इन करते हैं तो आपको दो-चरणीय सत्यापन कोड भेजने के लिए हमें आपका मोबाइल फ़ोन नंबर चाहिए।

en: We noticed that you’re interested in %s. Smart move—it greatly reduces the time and effort you spend on content creation.
hi_IN: हमने देखा कि आप %s में रुचि रखते हैं। स्मार्ट कदम—यह सामग्री निर्माण पर आपके द्वारा खर्च किए जाने वाले समय और प्रयास को बहुत कम कर देता है।

en: We noticed that you’re interested in %s. Smart move—it helps you craft stunning content, boost your subscriber base, and monetize your online presence.
hi_IN: हमने देखा कि आप %s में रुचि रखते हैं। स्मार्ट कदम—यह आपको शानदार सामग्री तैयार करने, अपना ग्राहक आधार बढ़ाने और अपनी ऑनलाइन उपस्थिति से कमाई करने में मदद करता है।

en: We noticed that you’re interested in %s. Smart move—it’s trusted by more than 14.5 million people around the world.
hi_IN: हमने देखा कि आप %s में रुचि रखते हैं। स्मार्ट कदम- दुनिया भर में 14.5 मिलियन से अधिक लोग इस पर भरोसा करते हैं।

en: We recommend transferring your domain to manage your domain and site directly on WordPress.com.
hi_IN: हम आपके डोमेन और साइट को सीधे WordPress.com पर मैनेज करने के लिए आपके डोमेन को ट्रांसफ़र करने की सलाह देते हैं.

en: We refunded the failed purchases so you can try adding these items again. If the problem persists, please don't hesitate to {{a}}contact support{{/a}}.
hi_IN: हमने विफल खरीदारियों को वापस कर दिया है ताकि आप इन आइटम्स को फिर से जोड़ने की कोशिश कर सकें. यदि समस्या बनी रहती है, तो कृपया {{a}}सपोर्ट टीम से संपर्क{{/a}} करने में संकोच न करें.

en: We scan your site and flag any detected issues using a traffic light warning system – 🔴 for severe or 🟡 for a warning.
hi_IN: हम आपकी साइट को स्कैन करते हैं और ट्रैफ़िक लाइट चेतावनी प्रणाली का उपयोग करके किसी भी पाई गई समस्या को चिह्नित करते हैं – 🔴 गंभीर के लिए या 🟡 चेतावनी के लिए।

en: We sent a message to log in to WordPress.com
hi_IN: WordPress.com में लॉग इन करने के लिए हमने मैसेज भेजा है.

en: We sent a message to {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} with a link to log in to WordPress.com.
hi_IN: WordPress.com में लॉग इन करने के लिए लिंक के साथ हमने {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} को मैसेज भेजा है.

en: We sent the license key to your email inbox too.
hi_IN: हमने आपके ईमेल इनबॉक्स पर भी लाइसेंस कुंजी भेजी है.

en: We sent you an email with your receipt and further instructions.
hi_IN: हमने आपको आपकी रसीद और आगे के निर्देशों वाला एक ईमेल भेजा है.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
hi_IN: हम तीसरे पक्ष के साथ जानकारी साझा करते हैं जो हमें आपके ऑर्डर और स्टोर सेवाएं प्रदान करने में हमारी सहायता करते हैं; उदाहरण के लिए--

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
hi_IN: हम आधिकारिक एक्सटेंशन के लिए प्रासंगिक सुझाव दिखाते हैं जो आपके स्टोर के लिए सहायक हो सकते हैं।

en: We sure can! If you need a hand launching your website, take a look at our express site setup service. Our in-house experts will create your site, and you’ll be ready to go live in four business days or less. To learn more, {{ExternalLinkWithTracking}}click here{{/ExternalLinkWithTracking}}.
hi_IN: हमें यकीन है कि हम कर सकते हैं! अगर अपनी वेबसाइट लॉन्च करने में आपको मदद चाहिए, तो हमारी एक्सप्रेस साइट सेटअप सर्विस पर एक नज़र डालें. हमारे इन-हाउस विशेषज्ञ आपकी साइट बनाएंगे और आप बस चार कामकाजी दिनों या उससे भी कम समय में आपकी साइट लाइव हो जाएगी. ज़्यादा जानने के लिए, {{ExternalLinkWithTracking}}यहां क्लिक करें{{/ExternalLinkWithTracking}}.

en: We were able to log in but there were no blogs. Try a different account next time.
hi_IN: कोई ब्लॉग नहीं मिला अतः हम लोगिन नहीं कर पाये. अगली बार कोई दूसरे खाते की कोशिश करें.

en: We were not able to gain access to your account. Try starting over.
hi_IN: हम आपके खाते के अभिगम में सफल नहीं हो पाये. यह दुबारा शुरू से करें.

en: We were not able to log you in. Please try again.
hi_IN: हम आपको लॉग इन नहीं कर सके. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: We were unable to process your order.
hi_IN: हम आपका ऑर्डर प्रोसेस नहीं कर पाए.

en: We were unable to process your order. Please go back to the merchant store to complete your checkout.
hi_IN: हम आपका ऑर्डर प्रोसेस नहीं कर पाए. कृपया अपना चेकआउट पूरा करने के लिए मर्चेंट स्टोर पर वापस जाएं.

en: We were unable to process your payment. Please %1$sgo back to the merchant store%2$s to complete your checkout.
hi_IN: हम आपका पेमेंट प्रोसेस नहीं कर पाए. कृपया अपना चेकआउट पूरा करने के लिए %1$sमर्चेंट स्टोर पर वापस जाएं%2$s.

en: We were unable to process your payment. Please go back to the merchant store to complete your checkout.
hi_IN: हम आपका पेमेंट प्रोसेस नहीं कर पाए. कृपया अपना चेकआउट पूरा करने के लिए मर्चेंट स्टोर पर वापस जाएं.

en: We were unable to start the transfer.
hi_IN: हम ट्रांसफ़र शुरू नहीं कर पा रहे हैं.

en: We were unable to verify the email address you provided. Please try again.
hi_IN: हम आपके दिए गए ईमेल पते को सत्यापित नहीं कर पाए. कृपया फिर से कोशिश करें.

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
hi_IN: यदि आप उन्हें छोड़ना चुनते हैं तो हम टिप्पणियां या समीक्षा भी संग्रहित करेंगे।

en: We will attempt to renew on %(renewalDate)s for %(price)s
hi_IN: हम %(price)s के लिए %(renewalDate)s को नवीकृत करने का प्रयास करेंगे

en: We will use your domain authorization code to verify that you are the domain owner.
hi_IN: आप ही डोमेन के ओनर हैं, इस बात की पुष्टि करने के लिए हम आपके डोमेन ऑथराइजेशन कोड का इस्तेमाल करेंगे.

en: We'll add your domain and help you change its settings so it points to your site. Keep your domain renewed with your current provider. (They'll remind you when it's time.) {{a}}Learn more about mapping a domain{{/a}}.
hi_IN: हम आपके डोमेन को जोड़ेंगे और इसकी सेटिंग्स में बदलाव करने में आपकी मदद करेंगे ताकि यह आपकी साइट को इंगित करे. अपने मौजूदा प्रदाता के साथ अपने डोमेन को रिन्यू रखें. (समय आने पर वे आपको याद दिलाएंगे.) {{a}}किसी डोमेन को मैप करने के बारे में ज़्यादा जानें{{/a}}.

en: We'll automatically import any MX, TXT, and A records for your domain, so your email will transfer seamlessly.
hi_IN: हम आपके डोमेन के लिए ऑटोमैटिक रूप से कोई भी MX, TXT और A रिकॉर्ड्स इम्पोर्ट करेंगे, ताकि आपका ईमेल आसानी से ट्रांसफ़र हो जाए.

en: We'll renew your domain for another year
hi_IN: हम आपके डोमेन को एक और साल के लिए रिन्यू करेंगे

en: We'll send an email when your domain is ready to use. | We'll send an email when your domains are ready to use.
hi_IN[0]: जब आपका डोमेन इस्तेमाल के लिए तैयार हो जाएगा, तब हम आपको एक ईमेल भेजेंगे.
hi_IN[1]: जब आपके डोमेन इस्तेमाल करने के लिए तैयार होंगे, तब हम आपको एक ईमेल भेजेंगे.

en: We'll send you an email with a code that will log you in right away.
hi_IN: हम आपके ईमेल पर एक कोड भेजेंगे, जिससे आप तुरंत लॉगिन कर पाएंगे.

en: We'll take care of everything from here. Now you can enjoy a spam-free site!
hi_IN: यहां से आगे का सारा काम हम संभाल लेंगे. अब आप एक स्पैम-फ़्री साइट का आनंद ले सकते हैं!

en: We're sorry but we can't transfer your domain as it is a high tier premium name that we don't support.
hi_IN: हमें खेद है लेकिन हम आपके डोमेन को ट्रांसफ़र नहीं कर सकते क्योंकि यह एक उच्च स्तरीय प्रीमियम नाम है जिसे हम सपोर्ट नहीं करते.

en: We're sorry, you can't create a new account at this time. Please try a different email address or disable any VPN before trying again.
hi_IN: हमें माफ़ करें, आप इस समय नया अकाउंट नहीं बना सकते. कृपया कोई अलग ईमेल पता आज़माएं या फिर से करने से पहले किसी VPN को डिसेबल करें.

en: We're thrilled to see you invest in your online presence and can't wait to see what the future holds for you.
hi_IN: हम यह देखकर उत्साहित हैं कि आप अपनी ऑनलाइन उपस्थिति में निवेश करते हैं और यह देखने के लिए इंतज़ार नहीं कर सकते कि भविष्य आपके लिए क्या लेकर आता है.

en: We've got it from here. Your domain is being transferred with no downtime. | We've got it from here! Your domains are being transferred with no downtime.
hi_IN[0]: यहां से आगे हम सबकुछ संभाल लेंगे. आपका डोमेन बिना किसी डाउनटाइम के ट्रांसफ़र किया जा रहा है.
hi_IN[1]: यहां से आगे हम सबकुछ संभाल लेंगे! आपके डोमेन बिना किसी डाउनटाइम के ट्रांसफ़र किए जा रहे हैं.

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
hi_IN: हमने आगे बढ़ने के लिए चीजों को सरल और आसान बनाया है। अब से आप अपने सभी WooCommerce खरीद सीधे WooCommerce प्लगइन के भीतर एक्सटेंशन मेनू से प्रबंधित कर सकते हैं। अब आपके एक्सटेंशन <a href="%s"> देखें और प्रबंधित करें </a>

en: We've made your site public
hi_IN: हमने आपकी साइट सार्वजनिक कर दिया है

en: We've sent a login link to {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.
hi_IN: हमने {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} पर एक लॉगिन लिंक भेजा है.

en: We've sent an email with a verification link to {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}
hi_IN: हमने {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} पर वेरिफ़िकेशन लिंक वाला एक ईमेल भेजा है

en: Web Address
hi_IN: वेब पता

en: Web address
hi_IN: वेब पता

en: Web application firewall (WAF)
hi_IN: वेब ऐप्लिकेशन फ़ायरवॉल (WAF)

en: Web server
hi_IN: वेब सर्वर

en: Webfont font family must be a non-empty string.
hi_IN: वेबफॉन्ट फ़ॉन्ट परिवार एक गैर-रिक्त स्ट्रिंग होना चाहिए.

en: Webfont font weight must be a properly formatted string or integer.
hi_IN: वेबफॉन्ट फ़ॉन्ट-वेट एक उचित रूप से स्वरूपित स्ट्रिंग या पूर्णांक होना चाहिए।

en: Webfont src must be a non-empty string or an array of strings.
hi_IN: वेबफॉन्ट स्रोत एक गैर-रिक्त स्ट्रिंग या स्ट्रिंग की एक सरणी होनी चाहिए।

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
hi_IN: वेबहोक्स आपकी पसंद के यूआरएल को भेजे गए इवेंट नोटिफिकेशन हैं। उनका उपयोग तृतीय-पक्ष सेवाओं के साथ एकीकृत करने के लिए किया जा सकता है जो उनका समर्थन करते हैं।

en: Webinars
hi_IN: वेबिनार

en: Website
hi_IN: वेबसाईट

en: Website Builder
hi_IN: वेबसाइट बिल्डर

en: Website Building Tips
hi_IN: वेबसाइट बनाने से जुड़ी टिप्स

en: Website Design Services
hi_IN: वेबसाइट डिज़ाइन सेवाएं

en: Website Designer
hi_IN: वेबसाइट डिज़ाइनर

en: Website builder
hi_IN: वेबसाइट बिल्डर

en: Website firewall (WAF beta)
hi_IN: वेबसाइट फ़ायरवॉल (WAF बीटा)

en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
hi_IN: वेबसाइट: %1$s (आई पी पता: %2$s,%3$s)

en: Websites
hi_IN: वेबसाईटें

en: Wed
hi_IN: बुध

en: Wednesday
hi_IN: बुधवार

[ctx: Wednesday initial]
en: W
hi_IN: बुध

en: Week
hi_IN: सप्ताह

en: Week Starts On
hi_IN: सप्ताह की शुरुआत

en: Weeks
hi_IN: सप्ताह

en: Weight
hi_IN: वज़न

en: Welcome Guide
hi_IN: मार्गदर्शक

en: Welcome back!
hi_IN: आपका फिर से स्वागत है!

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
hi_IN: स्वागतम

en: Welcome to Gravatar
hi_IN: ग्रेवाटर में आपका स्वागत है

en: Welcome to Jetpack Professional.
hi_IN: जेटपैक प्रोफेशनल में आपका स्वागत है।

en: Welcome to Jetpack Search!
hi_IN: Jetpack सर्च में आपका स्वागत है!

en: Welcome to Styles
hi_IN: स्टाइल्स में आपका स्वागत है

en: Welcome to WordPress!
hi_IN: WordPress में आपका स्वागत है!

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
hi_IN: वर्डप्रेस में आपका स्वागत है। यह आपका पहला पोस्ट है। इसे संपादित या डीलीट करें, तब लेखन शुरू करें!

en: Welcome to WordPress.com
hi_IN: WordPress.com पर आपका स्वागत है

en: Welcome to WordPress.com!
hi_IN: वर्डप्रेस पर (WordPress.com) आपका स्वागत है!

en: Welcome to WordPress.com. Please click the button below to confirm your email address and activate your account.
hi_IN: वर्डप्रेस (WordPress.com) पर आपका स्वागत है। आपकी ईमेल पते की पुष्टि के लिए और अपने खाते को सक्रिय करने के लिए नीचे दिए गए बटन पर क्लिक करें।

en: Welcome to WordPress.com. Please visit the URL below to confirm your email address and activate your account.
hi_IN: वर्डप्रेस (WordPress.com) पर आपका स्वागत है। आपकी ईमेल पते की पुष्टि के लिए और अपने खाते को सक्रिय करने के लिए कृपया नीचे दिए गए यूआरएल पर जाएं।

en: Welcome to the WordPress.com community.
hi_IN: वर्डप्रेस (WordPress.com) समुदाय पर आपका स्वागत है।

en: Welcome to the editor
hi_IN: संपादक में आपका स्वागत है

en: Welcome to the site editor
hi_IN: साइट संपादक में आपका स्वागत है

en: Welcome to the template editor
hi_IN: टेम्पलेट संपादक में आपका स्वागत है

en: Welcome to the wonderful world of blocks…
hi_IN: ब्लॉकों की अद्भुत दुनिया में आपका स्वागत ह…

en: Welcome to your Dashboard!
hi_IN: आपके डैशबोर्ड पर आपका स्वागत है!

en: Welcome to your WordPress Dashboard!
hi_IN: आपके वर्डप्रेस डैशबोर्ड में आपका स्वागत है!

en: Wellington
hi_IN: वेलिंगटन

en: Welsh
hi_IN: वेल्श

en: West
hi_IN: पश्चिम

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
hi_IN: पश्चिम अजरबैजान (آذربایجان غربی)

en: West Bengal
hi_IN: पश्चिम बंगाल

en: West Coast
hi_IN: वेस्ट कोस्ट

en: West Greece
hi_IN: पश्चिम ग्रीस

en: West Macedonia
hi_IN: पश्चिम मैसेडोनिया

en: West Panamá
hi_IN: पश्चिम पनामा

en: West Pokot
hi_IN: पश्चिम पोकोट

en: West Virginia
hi_IN: वेस्ट वर्जिनिया

en: Western
hi_IN: पश्चिमी

en: Western Australia
hi_IN: पश्चिम ऑस्ट्रेलिया

en: Western Cape
hi_IN: पश्चिमी केप

en: Western North
hi_IN: पश्चिमी उत्तर

en: Western Sahara
hi_IN: पश्चिमी सहारा

en: Westmeath
hi_IN: वेस्टमीथ

en: Westmoreland
hi_IN: वेस्टमोरलैंड

en: Wexford
hi_IN: वेक्सफ़ोर्ड

en: We’d love to chat with you! All paid plans include access to one-on-one support from our team of WordPress experts (we call them Happiness Engineers). The %(personalPlanName)s plan includes email support while the %(premiumPlanName)s plan and above all include live chat support.{{br /}}{{br /}}If you have pre-purchase questions, we offer live chat on the checkout page. Select the plan that looks like the best fit for you and click the “Questions? Ask a Happiness Engineer” link on the next page.
hi_IN: हमें आपसे चैट करके बहुत खुशी होगी! हमारे सभी पेड प्लान में आपको हमारी WordPress की विशेषज्ञों की टीम (जिन्हें हम हैप्पीनेस इंजीनियर्स कहते हैं) से वन-ऑन-वन सपोर्ट मिलता है. %(personalPlanName)s प्लान में ईमेल सपोर्ट शामिल है, जबकि %(premiumPlanName)s प्लान और उससे ऊपर के सभी प्लान में लाइव चैट सपोर्ट भी मिलता है.{{br /}}{{br /}}अगर कुछ भी खरीदने से पहले आपके कोई सवाल हैं, तो हम चेकआउट पेज पर लाइव चैट की सुविधा देते हैं. वह प्लान चुनें जो आपके लिए सबसे सही लगे और "सवाल हैं?" पर क्लिक करें अगले पेज पर "हैप्पीनेस इंजीनियर से पूछें" लिंक पर क्लिक करें.

en: We’d love to talk with you! All paid plans include access to support from our team of WordPress experts (we call them Happiness Engineers).{{br /}}{{br /}}And if you have pre-purchase questions, we can talk at the checkout page. Select the plan that looks like the best fit for you and click the “Questions? Ask a Happiness Engineer” link on the next page.
hi_IN: हमें आपसे बात करके बहुत खुशी होगी! हमारे सभी पेड प्लान में आपको हमारी WordPress की विशेषज्ञों की टीम (जिन्हें हम हैप्पीनेस इंजीनियर्स कहते हैं) से सपोर्ट मिलता है.{{br /}}{{br /}} और अगर कुछ भी खरीदने से पहले आपके कोई सवाल हैं, तो चेकआउट पेज पर आप हमसे बात कर सकते हैं. वह प्लान चुनें जो आपके लिए सबसे सही लगे और "सवाल हैं?" पर क्लिक करें अगले पेज पर "हैप्पीनेस इंजीनियर से पूछें" लिंक पर क्लिक करें.

en: We’ll help.
hi_IN: हम सहायता करेंगे।

en: We’ll send you an email with a link that will log you in right away to %(siteName)s.
hi_IN: हम आपको एक ईमेल भेजेंगे, जिसमें लिंक होगा और वह आपको तुरंत %(siteName)s में लॉग इन कर देगा.

en: We’ll send you an email with a link that will log you in right away.
hi_IN: हम आपको एक ईमेल भेजेंगे, जिसमें लिंक होगा और वह आपको तुरंत लॉग इन कर देगा.

en: We’re paying to extend your registration for an additional year. We’ll use the payment information below to renew your domain before it expires.
hi_IN: हम आपके रजिस्ट्रेशन को एक और साल बढ़ाने के लिए भुगतान कर रहे हैं. हम नीचे दी गई भुगतान से जुड़ी जानकारी का इस्तेमाल आपके डोमेन के एक्सपायर होने से पहले उसे रिन्यू करने के लिए करेंगे.

en: We’re sorry, but we can’t find that page. Please try searching our site, or head back to our
hi_IN: हमें खेद है, लेकिन हमें वह पेज नहीं मिल सका. कृपया हमारी साइट पर खोजने की कोशिश करें, या वापस हमारी मुख्य साइट पर जाएं.

en: We’ve paid for an extra year
hi_IN: हमने एक अतिरिक्त साल के लिए भुगतान किया है

en: We’ve sent a message to {{strong}}%(email)s{{/strong}}. Please check your email to confirm your address.
hi_IN: हमने {{strong}}%(email)s{{/strong}} पर एक मैसेज भेजा है. कृपया अपने पते की पुष्टि करने के लिए अपना ईमेल देखें.

en: What are the hosting requirements?
hi_IN: होस्टिंग से जुड़ी ज़रूरतें क्या हैं?

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
hi_IN: उपयोगकर्ता डेटा के साथ हम क्या स्वचालित निर्णय लेते और/या प्रोफाइलिंग करते हैं

en: What can we do to make this guide more helpful? (Optional)
hi_IN: इस गाइड को और ज़्यादा मददगार बनाने के लिए हम क्या कर सकते हैं? (वैकल्पिक)

en: What data breach procedures we have in place
hi_IN: हमारे पास कौन सी डेटा उल्लंघन प्रक्रियाएं हैं

en: What do I do now?
hi_IN: अब मैं क्या करूं?

en: What domains are available? Can I use one I already own?
hi_IN: कौन से डोमेन उपलब्ध हैं? क्या मैं अपने पास पहसे से मौजूद डोमेन का इस्तेमाल कर सकता हूं?

en: What is PHP and how does it affect my site?
hi_IN: PHP क्या है और यह मेरी साइट को कैसे प्रभावित करती है?

en: What is PayPal?
hi_IN: पेपाल क्या है?

en: What is your cancellation policy?
hi_IN: आपकी कैंसिलेशन पॉलिसी क्या है?

en: What is your refund policy?
hi_IN: आपकी रिफ़ंड पॉलिसी क्या है?

en: What other users are saying
hi_IN: अन्य उपयोगकर्ता क्या कह रहे हैं

en: What personal data we collect and why we collect it
hi_IN: हम कौन सा व्यक्तिगत डेटा एकत्र करते हैं और हम इसे क्यों एकत्र करते हैं

en: What phrases would someone search on Google to find you?
hi_IN: Google पर आपको खोजने के लिए किसी व्यिक्ति को कौन से वाक्यांश सर्च करने होंगे?

en: What rights you have over your data
hi_IN: आपके डेटा पर आपका क्या अधिकार हैं

en: What should be done with content owned by %s?
hi_IN: %s के स्वामित्व सामग्री के साथ क्या किया जाना चाहिए?

en: What should be done with content owned by these users?
hi_IN: इन उपयोगकर्ताओं द्वारा स्वामित्व सामग्री के साथ क्या किया जाना चाहिए?

en: What should be done with content owned by this user?
hi_IN: इस उपयोगकर्ता के स्वामित्व सामग्री के साथ क्या किया जाना चाहिए?

en: What third parties we receive data from
hi_IN: हम किस तीसरे पक्ष से डेटा प्राप्त करते हैं

en: What to Expect
hi_IN: क्या उम्मीदें की जा सकती हैं

en: What to show on the front page
hi_IN: पहले पन्ने पर क्या दिखाना है

en: What we share with others
hi_IN: हम दूसरों के साथ क्या साझा करते हैं

en: What would you like to create?
hi_IN: आप क्या बनाना चाहेंगे?

en: What&#8217;s New
hi_IN: नया क्या है

en: What&#8217;s on your mind?
hi_IN: आपके दिमाग मे क्या है?

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
hi_IN: श्रेणियों और टैग्स के बीच क्या अंतर है? आमतौर पर, टैग्स अनौपचारिक कीवर्डस् हैं जो आपकी पोस्ट में महत्वपूर्ण जानकारी (नाम, विषयों, आदि) की पहचान हैं और अन्य पोस्टों में इनकी पुनरावृत्ति हो भी सकती है या नहीं भी हो सकती, जबकि श्रेणियाँ पूर्व-निर्धारित वर्ग हैं। यदि आप अपनी साइट को एक किताब की तरह देखते हैं, तो श्रेणियाँ सामग्री की तालिका की तरह हैं और टैग्स सूचकांक में शब्दों की तरह हैं।

en: What's Next
hi_IN: अब आगे क्या

en: Whatever site you’re building, there’s a plan to make it happen sooner.
hi_IN: आप जो भी साइट बना रहे हैं, उसे जल्दी पूरा करने के लिए हमारे पास सही प्लान है.

en: Whatever you’re struggling with - from customizing your design to sorting out your domain - our expert Happiness Engineers are always ready to chat.
hi_IN: आप चाहे किसी भी समस्या से जूझ रहे हों - अपने डिज़ाइन को अनुकूलित करने से लेकर अपने डोमेन को व्यवस्थित करने तक - हमारे विशेषज्ञ हैप्पीनेस इंजीनियर्स हमेशा बातचीत के लिए तैयार रहते हैं।

en: What’s next?
hi_IN: आगे क्या?

en: When 2021 is gone, so is %d%% off &#128064;
hi_IN: जब 2021 चला जाएगा, तो %d%% की छूट &#128064;

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
hi_IN: इस स्क्रीन पर एक नई श्रेणी जोड़ते समय, आप निम्नलिखित क्षेत्रों को भरेंगे:

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
hi_IN: इस स्क्रीन पर एक नया टैग जोड़ते समय, आप निम्नलिखित क्षेत्रों को भरेंगे:

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
hi_IN: थीम बदलते वक़्त, अकसर विजेट/साइडबार की संख्या और सेटअप में कुछ भिन्नता आती है, और इस वजह से थीम बदलने की प्रक्रिया थोड़ी कम सरल साबित होती है।
    अगर आपके थीम बदलने से विजेटस गायब हो जाये तो निचे की तरफ स्क्रॉल करके,  स्क्रीन के निष्क्रिय विजेट क्षेत्र में जाये, जहाँ आपके सरे विजेटस उनके सेटिंग के  साथ आपको मिलेंगे।

en: When enabled, videos will play directly within the webpage on mobile browsers, instead of opening in a fullscreen player.
hi_IN: सक्षम होने पर, वीडियो पूर्णस्क्रीन प्लेयर में खुलने के बजाय मोबाइल ब्राउज़र पर सीधे वेबपेज पर चलेंगे।

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
hi_IN: मेनू आइटमों का क्रम बदलने की प्रणालि चालू रहने पर, मेनू आइटमों का क्रम बदलने के लिए कुछ और नियंत्रण उपर, आइटमों की सूची में मिलेंगे।

en: When in reorder mode, additional controls to reorder widgets will be available in the widgets list above.
hi_IN: पुनःक्रमित मोड में, विजेट्स को पुन: व्यवस्थित करने हेतु अतिरिक्त नियंत्रण ऊपर दिए विजेट्स सूची में उपलब्ध हो जाएँगे।

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
hi_IN: छोटे मॉनिटर पर देखते समय , आप बाएँ हाथ फलक के नीचे स्थित पतन चिह्न का उपयोग कर सकते हैं। इससे फलक चुप जायेगा, और आप अपनी साइट को नयी थीम में अच्छे से देख पाएंगे । फलक को वापस लाने के लिए, फिर से पतन आइकन पर क्लिक करें।

en: When registering a default meta value the data must match the type provided.
hi_IN: डिफ़ॉल्ट मेटा मान दर्ज करते समय डेटा प्रदान किए गए प्रकार से मेल खाना चाहिए।

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
hi_IN: इनमें से एक फ़ॉर्मैट करने वाले शॉर्ट-कट टाइप करने के बाद स्पेस दबाकर नया पॅराग्राफ़ शुरू करने पर पॅराग्राफ़ अपने आप फ़ॉर्मैट हो जाएगा। बैक-स्पेस या एस्केप दबाकर फ़ॉर्मैट रद्द करें।

en: When using a keyboard to navigate:
hi_IN: नेविगेट करने के लिए कीबोर्ड का उपयोग करते समय:

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
hi_IN: नीचे दिया गया बटन दबाने पर वर्डप्रेस आपके कंप्यूटर में सहेजने के लिए एक XML फाइल बनाएगी.

en: When you press Continue, %(domainName)s will be removed from the cart and will become available for anyone to register.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो %(domainName)s कार्ट से हटा दिया जाएगा और हर किसी के रजिस्टर करने के लिए उपलब्ध हो जाएगा.

en: When you press Continue, all gift products in the cart will be removed, and your gift will not be given.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो कार्ट में मौजूद सभी गिफ़्ट उत्पादों को हटा दिया जाएगा और आपका गिफ़्ट नहीं दिया जाएगा.

en: When you press Continue, you will need to confirm your payment details.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपको अपने भुगतान की जानकारी की पुष्टि करनी होगी.

en: When you press Continue, your domain renewal will be removed from the cart and your domain will keep its current expiry date.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपका डोमेन रिन्यूअल कार्ट से हटा दिया जाएगा और आपका डोमेन अपनी मौजूदा एक्सपायरी डेट पर ही रहेगा.

en: When you press Continue, your plan renewal will be removed from the cart and your plan will keep its current expiry date.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपका प्लान रिन्यूअल कार्ट से हटा दिया जाएगा और आपका प्लान अपनी मौजूदा एक्सपायरी डेट पर ही रहेगा.

en: When you press Continue, your plan will be removed from the cart and your site will continue to run with its current plan.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपका प्लान कार्ट से हटा दिया जाएगा और आपकी साइट अपने मौजूदा प्लान के साथ चलती रहेगी.

en: When you press Continue, your plan will be removed from the cart.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपका प्लान कार्ट से हटा दिया जाएगा.

en: When you press Continue, your plan will be removed from the cart. Your site will be created with the free plan when you complete payment for the other product(s) in your cart.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपका प्लान कार्ट से हटा दिया जाएगा. जब आप अपने कार्ट में अन्य प्रॉडक्ट(प्रॉडक्ट्स) के लिए भुगतान पूरा करते हैं तो आपकी साइट को मुफ़्त प्लान के साथ बनाया जाएगा.

en: When you press Continue, your product will be removed from the cart and your site will continue to run without it.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपका प्रॉडक्ट कार्ट से हटा दिया जाएगा और आपकी साइट इसके बिना चलती रहेगी.

en: When you press Continue, your product will be removed from the cart.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपका प्रॉडक्ट कार्ट से हटा दिया जाएगा.

en: When you press Continue, your renewal will be removed from the cart and your product will keep its current expiry date.
hi_IN: जब आप 'जारी रखें' दबाते हैं, तो आपका रिन्यूअल कार्ट से हटा दिया जाएगा और आपका प्रॉडक्ट अपनी मौजूदा एक्सपायरी डेट पर ही रहेगा.

en: When you purchase:
hi_IN: जब आप खरीदते हैं:

en: When you receive a new order, it will appear here.
hi_IN: जब आप नया आर्डर प्राप्त करेंगे तो वह यहाँ दिखेगा।

en: When you share this payment request:
hi_IN: जब आप यह भुगतान अनुरोध शेयर करते हैं:

en: When?
hi_IN: कब?

en: Whenever you're stuck, whatever you're trying to make happen—our Happiness Engineers have the answers.
hi_IN: जब भी आपको कोई समस्या हो या कुछ नया बनाना चाह रहे हों - हमारे हैप्पीनेस इंजीनियर्स मदद के लिए हमेशा तैयार हैं.

en: Where the pattern comes from e.g. core
hi_IN: पैटर्न कहां से आता है उदा. कोर

en: Where will you start?
hi_IN: आप कहां से शुरू करेंगे?

en: Where your data is sent
hi_IN: आपका डेटा कहां भेजा जाता है

en: Whether a template is a custom template.
hi_IN: क्या कोई टेम्पलेट एक कस्टम टेम्पलेट है।

en: Whether a theme uses block-based template parts.
hi_IN: क्या कोई थीम ब्लॉक-आधारित टेम्प्लेट भागों का उपयोग करती है।

en: Whether a theme uses block-based templates.
hi_IN: क्या कोई थीम ब्लॉक-आधारित टेम्प्लेट का उपयोग करती है।

en: Whether or not comments are open on the post.
hi_IN: पोस्ट पर टिप्पणियाँ खुली हैं या नहीं।

en: Whether or not the post can be pinged.
hi_IN: पोस्ट को पिंग किया जा सकता है या नहीं।

en: Whether or not the post should be treated as sticky.
hi_IN: क्या पोस्ट को स्टिकी के रूप में देखा जाना चाहिए या नहीं।

en: Whether or not the post type can be viewed.
hi_IN: पोस्ट टाइप को देखा जा सकता है या नहीं।

en: Whether or not the post type should have children.
hi_IN: पोस्ट प्रकार के लिए बच्चो का होना अनिवार्य है या नहीं ।

en: Whether or not the taxonomy should have children.
hi_IN: चाहे या नहीं संसाधन चिल्ड्रन होना चाहिए !

en: Whether or not the term cloud should be displayed.
hi_IN: टर्म बादल को प्रदर्शित किया जाना चाहिए या नहीं।

en: Whether posts of this status may have floating published dates.
hi_IN: क्या इस स्थिति के पोस्ट में अस्थायी प्रकाशित तिथियां हो सकती हैं?

en: Whether posts of this status should be shown in the front end of the site.
hi_IN: क्या इस संसाधन के लेख साइट के दृश्यपटल में दिखाया जाना चाहिए।

en: Whether posts with this status should be private.
hi_IN: चाहे इस संसाधन के साथ लेख निजी होना चाहिए।

en: Whether posts with this status should be protected.
hi_IN: क्या इस स्टेटस के साथ पोस्ट को सुरक्षित करना चाहिए

en: Whether posts with this status should be publicly-queryable.
hi_IN: क्या  इस संसाधन के साथ लेख सार्वजनिक रूप से सवालिया होना चाहिए।

en: Whether the content is protected with a password.
hi_IN: क्या यह सामग्री पासवर्ड प्रोटेक्टेड है?

en: Whether the excerpt is protected with a password.
hi_IN: क्या यह अंश(एक्सर्प्ट) पासवर्ड प्रोटेक्टेड है?

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
hi_IN: क्या प्लगइन केवल नेटवर्क-व्यापी सक्रिय किया जा सकता है।

en: Whether the theme disables custom colors.
hi_IN: क्या थीम कस्टम रंगों को अक्षम करता है।

en: Whether the theme disables custom font sizes.
hi_IN: क्या थीम कस्टम फ़ॉन्ट आकार अक्षम करता है।

en: Whether the theme disables custom gradients.
hi_IN: क्या थीम कस्टम ग्रेडिएंट्स को अक्षम करती है।

en: Whether the theme is a block-based theme.
hi_IN: क्या थीम ब्लॉक-आधारित थीम है।

en: Whether the widget supports multiple instances
hi_IN: क्या विजेट कई इंस्टेंस का समर्थन करता है

en: Whether to allow automatic creation of taxonomy columns on associated post-types table.
hi_IN: चाहे सम्बंधित पोस्ट-प्रकार की टेबल पर टेक्सोनोमी कॉलम के स्वचालित निर्माण करने की अनुमति दे |

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
hi_IN: चाहे ट्रैश को बायपास करें और फोर्स डिलीट।

en: Whether to bypass trash and force deletion.
hi_IN: कचरा बाईपास और विलोपन के लिए मजबूर करना है या नहीं।

en: Whether to create a new user account as part of order processing.
hi_IN: क्या ऑर्डर प्रोसेसिंग के दौरान नया यूज़र अकाउंट बनाया जाए.

en: Whether to generate a default UI for managing this post type.
hi_IN: इस पोस्ट प्रकार के प्रबंधन के लिए एक डिफ़ॉल्ट UI जनरेट करना है या नहीं।

en: Whether to generate a default UI for managing this taxonomy.
hi_IN: इस टैक्सोनॉमी के प्रबंधन के लिए एक डिफ़ॉल्ट यूआई उत्पन्न करना है या नहीं।

en: Whether to hide terms not assigned to any posts.
hi_IN: किसी भी पद को नहीं सौपें संसाधनों को छिपाना है या नहीं।

en: Whether to include posts in the edit listing for their post type.
hi_IN: संपादित लेख में उनके लेख प्रकार के लिए सूची में शामिल करना है या नहीं।

en: Whether to make the post type available for selection in navigation menus.
hi_IN: नेविगेशन मेनू में चयन के लिए पोस्ट प्रकार उपलब्ध है या नहीं।

en: Whether to make the taxonomy available for selection in navigation menus.
hi_IN: नेविगेशन मेनू में चयन के लिए वर्गीकरण उपलब्ध कराना है या नहीं।

en: Whether to show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
hi_IN: चाहे क्विक / बल्क एडिट पैनल में टैक्सोनॉमी दिखाना है।

en: Which columns should be exported?
hi_IN: कौन सा कॉलम निर्यात किया जाना चाहिए?

en: Which product types should be exported?
hi_IN: किस प्रकार के उत्पाद निर्यात किए जाने चाहिए?

en: While previewing a new theme, you can continue to tailor things like widgets and menus, and explore theme-specific options.
hi_IN: एक नई थीम का पूर्वावलोकन करते समय, आप विजेट और मेनू जैसी चीज़ों को तैयार कर सकते हैं, और थीम-विशिष्ट विकल्प तलाश सकते हैं।

en: White
hi_IN: उजला

en: Whitehorse
hi_IN: व्हाइटहॉर्स

en: Who on our team has access
hi_IN: जिसके पास हमारी टीम का एक्सेस है

en: Who we are
hi_IN: हम कौन हैं

en: Who we share your data with
hi_IN: हम आपके डेटा को किसके साथ साझा करते हैं

en: Who's this domain for?
hi_IN: यह डोमेन किसके लिए है?

en: Why do I need a WordPress.com account?
hi_IN: मुझे WordPress.com अकाउंट की आवश्यकता क्यों है?

en: Why do I need security for my site?
hi_IN: मुझे अपनी साइट के लिए सुरक्षा की आवश्यकता क्यों है?

en: Why get Professional Email?
hi_IN: प्रोफ़ेशनल ईमेल लेने के फ़ायदे क्या हैं?

en: Why is this important?
hi_IN: यह महत्वपूर्ण क्यों है?

en: Wicklow
hi_IN: विकलो

en: Wide
hi_IN: चौड़ा

en: Wide Blocks
hi_IN: चौड़ा ब्लॉक

en: Wide width
hi_IN: चौड़ी चौड़ाई

en: Widget %s
hi_IN: विजेट %s

en: Widget Group
hi_IN: विजेट समूह

en: Widget Title
hi_IN: विजेट शीर्षक

en: Widget area: %s
hi_IN: विजेट क्षेत्र: %s

en: Widget areas
hi_IN: विजेट क्षेत्र

en: Widget is missing.
hi_IN: विजेट गायब है

en: Widget moved down
hi_IN: विजेट नीचे ले जाया गया

en: Widget moved up
hi_IN: विजेट ऊपर ले जाया गया

en: Widget title for followers:
hi_IN: प्रशंसकों के लिए विजेट शीर्षक:

en: Widget title for non-followers:
hi_IN: गैर प्रशंसकों के लिए विजेट शीर्षक:

en: Widget title:
hi_IN: विजेट शीर्षक:

en: Widget type (id_base) is required.
hi_IN: विजेट प्रकार (id_base) आवश्यक है।

en: Widget types
hi_IN: विजेट का प्रकार:

en: Widgets
hi_IN: विजेट्स

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
hi_IN: विजेट्स सामग्री के स्वतंत्र वर्ग हैं जिन्हे आपके विषय द्वारा प्रदान किए गए विजेटाइज़ड क्षेत्र (आमतौर पर साइडबारस् कहा जाता है) में रखा जा सकता है। व्यक्तिगत विजेट्स द्वारा अपने साइडबारस्/विजेट क्षेत्रों को आबाद करने हेतु वांछित क्षेत्र में शीर्षक बारस् ड्रॉप करें। डिफ़ॉल्ट रूप से, केवल पहले विजेट क्षेत्र का विस्तार किया गया है। अतिरिक्त विजेट क्षेत्रों को आबाद करने के लिए, उनके विस्तार हेतु उनके टाइटल बारस् पर क्लिक करें।

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
hi_IN: विजेट एक स्वतंत्र भाग है जो सामग्री में कहीं भी किसी भी विजेट क्षेत्र में जोड़ा जा सकता है। यह विषय द्वारा दिया जाता है। जिसे सामन्य रूप में साइडबार कहते हैं।

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
hi_IN: विजेट्स कई बार इस्तेमाल किए जा सकते हैं। आप अपनी साइट पर प्रदर्शित करने के लिए, प्रत्येक विजेट को एक शीर्षक दे सकते हैं, लेकिन यह आवश्यक नहीं है।

en: Widgets need to be registered using %s, before they can be displayed.
hi_IN: विजेट को प्रदर्शित करने से पहले, %s का उपयोग करके पंजीकृत होना जरूरी है।

en: Width
hi_IN: चौडाई

en: Width of the zero (0) character (ch)
hi_IN: शून्य की चौड़ाई (0) वर्ण (ch)

en: Will my email continue to work?
hi_IN: क्या मेरा ईमेल पहले की तरह काम करता रहेगा?

en: Winamac
hi_IN: विनामक

en: Windhoek
hi_IN: विंडहोक

en: Winnipeg
hi_IN: विन्निपेग

en: Wisconsin
hi_IN: विस्कॉन्सिन

en: With Antispam Icon
hi_IN: एंटीस्पैम आइकन के साथ

en: With Arrow Icon
hi_IN: तीर वाले आइकन के साथ

en: With Cloud Icon
hi_IN: क्लाउड आइकन के साथ

en: With Key Icon
hi_IN: कुंजी आइकन के साथ

en: With Shield Icon
hi_IN: शील्ड आइकन के साथ

en: With a Free plan, you miss out on a lot of great features:
hi_IN: मुफ़्त योजना के साथ, आप कई बेहतरीन सुविधाओं से वंचित रह जाते हैं:

en: With the option to upload themes, you can give your site a professional polish that will help it stand out among the rest.
hi_IN: अपनी थीम अपलोड करें और अपनी साइट को एक प्रोफेशनल टच दें, ताकि यह सबसे अलग दिखे.

en: With the plan sorted, it's time to start setting up your store.
hi_IN: सॉर्ट किए गए प्लान के साथ, यह आपके स्टोर को सेटअप करने का समय है.

en: With this gift, you are helping %s provide the content that you and many others appreciate and enjoy.
hi_IN: इस गिफ़्ट के साथ, आप %s को वह कॉन्टेंट देने में मदद कर रहे हैं जिसकी आप और कई अन्य लोग सराहना करते हैं और आनंद लेते हैं.

en: WooCommerce
hi_IN: वूकॉमर्स

en: WooCommerce Brands
hi_IN: WooCommerce ब्रांड्स

en: WooCommerce Endpoint
hi_IN: WooCommerce समापन बिंदु

en: WooCommerce Extensions
hi_IN: वूकॉमर्स एक्सटेंशन

en: WooCommerce Helper
hi_IN: वूकॉमर्स सहायक

en: WooCommerce Payments
hi_IN: WooCommerce भुगतान

en: WooCommerce Services
hi_IN: वूकोमेर्स सेवाएँ

en: WooCommerce Setup
hi_IN: वूकॉमर्स सेटअप

en: WooCommerce Status
hi_IN: वूकॉमर्स स्थिति

en: WooCommerce Stores
hi_IN: WooCommerce स्टोर

en: WooCommerce database update done
hi_IN: WooCommerce डेटाबेस अपडेट समाप्त

en: WooCommerce database update in progress
hi_IN: WooCommerce डेटाबेस अपडेट चालू

en: WooCommerce database update required
hi_IN: वूकॉमर्स डेटाबेस को अपडेट करने की आवश्यकता है

en: WooCommerce is updating product data in the background
hi_IN: WooCommerce पृष्ठभूमि में उत्पाद डेटा अपडेट कर रहा है

en: WooCommerce mobile app
hi_IN: WooCommerce मोबाइल ऐप

en: WooCommerce pages.
hi_IN: WooCommerce पृष्ठों।

en: WooCommerce products (CSV)
hi_IN: WooCommerce उत्पादों (सीएसवी)

en: WooCommerce store
hi_IN: WooCommerce स्टोर

en: WooCommerce stores
hi_IN: WooCommerce वाले स्टोर

en: WooCommerce version.
hi_IN: WooCommerce संस्करण।

en: Wood thrush singing in Central Park, NYC.
hi_IN: सेंट्रल पार्क, NYC में वुड थ्रश का गायन।

en: Word count: %s
hi_IN: शब्द संख्या: %s

en: WordAds lets you earn money by displaying promotional content. Start earning today.
hi_IN: WordAds आपको प्रमोशनल कंटेंट दिखाकर पैसे कमाने का मौका देता है. आज से ही कमाई शुरू करें.

en: WordCamps
hi_IN: वर्डकैम्प्स

en: WordPress
hi_IN: वर्डप्रेस

en: WordPress %1$s running %2$s theme.
hi_IN: वर्डप्रेस  %1$s, %2$s थीम पर चल रहा है.

en: WordPress &rsaquo; Error
hi_IN: वर्डप्रेस &rsaquo; त्रुटि

en: WordPress &rsaquo; Success
hi_IN: वर्डप्रेस &rsaquo; सफल

en: WordPress Address (URL)
hi_IN: वर्डप्रेस पता (यूआरएल)

en: WordPress Blog
hi_IN: वर्डप्रेस ब्लॉग

en: WordPress Comments
hi_IN: वर्डप्रेस टिप्पणियाँ

en: WordPress Constants
hi_IN: वर्डप्रेस स्थिरांक

en: WordPress Core and Block Editor: HTML, CSS, PHP, SQL, JavaScript, and React.
hi_IN: वर्डप्रेस कोर और ब्लॉक एडिटर: एचटीएमएल, सीएसएस, पीएचपी, एसक्यूएल, जावास्क्रिप्ट, और रिएक्ट

en: WordPress Dashboard
hi_IN: वर्डप्रेस डैशबोर्ड

en: WordPress Embed
hi_IN: वर्डप्रेस एम्बेड

en: WordPress Enterprise
hi_IN: WordPress एंटरप्राइज़

en: WordPress Events and News
hi_IN: वर्डप्रेस सम्मलेन और समाचार

en: WordPress Forums
hi_IN: WordPress फ़ोरम

en: WordPress Hosting
hi_IN: WordPress होस्टिंग

en: WordPress Media
hi_IN: वर्डप्रेस मीडिया

en: WordPress News
hi_IN: वर्डप्रेस समाचार

en: WordPress Patterns
hi_IN: WordPress के पैटर्न

en: WordPress Plugins
hi_IN: WordPress प्लगइन्स

en: WordPress Starter
hi_IN: WordPress स्टार्टर

en: WordPress Support Documents
hi_IN: WordPress समर्थन दस्तावेज़

en: WordPress Themes
hi_IN: WordPress थीम्स

en: WordPress Updates
hi_IN: वर्डप्रेस के अपडेट

en: WordPress User
hi_IN: वर्डप्रेस उपयोगकर्ता

en: WordPress VIP
hi_IN: Wordpress VIP

en: WordPress VIP is best suited for organizations that require high performance, security, and reliability. WordPress VIP is recommended for sites migrating from WP Engine’s Enterprise plan.
hi_IN: WordPress VIP उन संगठनों के लिए सबसे उपयुक्त है जिन्हें बेहतर प्रदर्शन, सुरक्षा और भरोसेमंद सेवाओं की ज़रूरत होती है. जो साइट्स WP Engine के एंटरप्राइज़ प्लान से माइग्रेट कर रही हैं, उनके लिए WordPress VIP का सुझाव दिया जाता है.

en: WordPress Version
hi_IN: वर्डप्रेस संस्करण

en: WordPress app: Kotlin, Java, Swift, Objective-C, Vue, Python, and TypeScript.
hi_IN: वर्डप्रेस ऐप: कोटलिन, जावा, स्विफ्ट, ऑब्जेक्टिव-सी, व्यू, पायथन और टाइपस्क्रिप्ट

en: WordPress database error:
hi_IN: वर्डप्रेस डेटाबेस की खराबी:

en: WordPress directory location
hi_IN: वर्डप्रेस निर्देशिका स्थान

en: WordPress directory size
hi_IN: वर्डप्रेस निर्देशिका का आकार

en: WordPress embraces new technologies, while being committed to backward compatibility. The WordPress project uses the following languages and libraries:
hi_IN: वर्डप्रेस नई तकनीकों को अपनाता है, जबकि पश्च संगतता के लिए प्रतिबद्ध है। वर्डप्रेस प्रोजेक्ट निम्नलिखित भाषाओं और पुस्तकालयों का उपयोग करता है:

en: WordPress for Agencies
hi_IN: एजेंसियों के लिए WordPress

en: WordPress hosting
hi_IN: WordPress होस्टिंग

en: WordPress is not notifying any <a href="%1$s">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%2$s">visibility settings</a>.
hi_IN: वर्डप्रेस आपकी साइट की <a href="%2$s">दृश्यता सेटिंग</a> के कारण कोई भी <a href="%1$s">अपडेट सेवा</a> प्रसारित नहीं कर रहा है।

en: WordPress locale code.
hi_IN: वर्डप्रेस स्थानीय कोड|

en: WordPress login
hi_IN: वर्डप्रेस लोगिन

en: WordPress mobile app
hi_IN: WordPress मोबाइल ऐप

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
hi_IN: वर्डप्रेस को स्वतः ही अवैध रूप से नेस्टेड एक्सएचटीएमएल को ठीक करना चाहिए

en: WordPress site: %s
hi_IN: वर्डप्रेस साइट: %s

en: WordPress update available (%s)
hi_IN: वर्डप्रेस अपडेट उपलब्ध (%s)

en: WordPress version %s
hi_IN: वर्डप्रेस संस्करण %s

en: WordPress.com Account Recovery
hi_IN: WordPress.com अकाउंट रिकवरी

en: WordPress.com Blog
hi_IN: WordPress.com ब्लॉग

en: WordPress.com Business
hi_IN: WordPress.com बिज़नेस

en: WordPress.com Commerce
hi_IN: WordPress.com कॉमर्स

en: WordPress.com Courses
hi_IN: WordPress.com के कोर्स

en: WordPress.com Credits: %(amount)s available
hi_IN: WordPress.com क्रेडिट: %(amount)s उपलब्ध है

en: WordPress.com Customer Support
hi_IN: WordPress.com ग्राहक सहायता

en: WordPress.com Developer Resources logo
hi_IN: WordPress.com डेवलपर रिसोर्स का लोगो

en: WordPress.com Navigation
hi_IN: WordPress.com नेविगेशन

en: WordPress.com Navigation Menu
hi_IN: WordPress.com नेविगेशन मेनू

en: WordPress.com Personal
hi_IN: WordPress.com पर्सनल

en: WordPress.com Plans
hi_IN: WordPress.com के प्लान

en: WordPress.com Premium
hi_IN: WordPress.com प्रीमियम

en: WordPress.com Reader
hi_IN: WordPress.com रीडर

en: WordPress.com Search
hi_IN: WordPress.com खोज

en: WordPress.com Site
hi_IN: WordPress.com साइट

en: WordPress.com Support
hi_IN: WordPress.com सपोर्ट टीम

en: WordPress.com Username
hi_IN: WordPress.com उपयोगकर्ता नाम

en: WordPress.com Webinars
hi_IN: WordPress.com वेबिनार

en: WordPress.com email address or username
hi_IN: WordPress.com ईमेल पता या उपयोगकर्ता नाम

en: WordPress.com logo
hi_IN: WordPress.com का लोगो

en: WordPress.com on Facebook
hi_IN: फेसबुक पर वर्डप्रेस डॉट कॉम

en: WordPress.com on Instagram
hi_IN: इंस्टाग्राम पर वर्डप्रेस डॉट कॉम

en: WordPress.com on Twitter
hi_IN: Twitter पर WordPress.com

en: WordPress.com on X (Twitter)
hi_IN: X (Twitter) पर WordPress.com

en: WordPress.com on YouTube
hi_IN: यूट्यूब पर वर्डप्रेस डॉट कॉम

en: WordPress.com subdomain
hi_IN: WordPress.com सबडोमेन

en: WordPress.com's Business plan is recommended if migrating from WP Engine's Essential Startup plan.
hi_IN: अगर आप WP Engine के Essential Startup प्लान से माइग्रेट कर रहे हैं, तो आपके लिए WordPress.com के बिज़नेस प्लान का सुझाव दिया जाता है.

en: WordPress.com: Everything You Need to Build Your Website
hi_IN: WordPress वेबसाइट होस्टिंग सिर्फ ₹ 89/महीना — भारत में 75% छूट

en: WordPress.org Support Forums
hi_IN: WordPress.org समर्थन फ़ोरम

en: WordPress.org is reachable
hi_IN: WordPress.org पहुंच में है

en: WordPress.org plugin directory slug.
hi_IN: WordPress.org प्लगइन निर्देशिका स्लग।

en: WordPress.org themes
hi_IN: WordPress.org थीम्स

[ctx: Wordpress.com is also available in lang]
en: %1$s is also available in %2$s
hi_IN: %1$s %2$s में भी उपलब्ध है

en: Words
hi_IN:  शब्दों

en: Words:
hi_IN: शब्द:

en: Words: %s
hi_IN: शब्द: %s

en: Work Phone
hi_IN: कार्य फ़ोन

en: Work With Us
hi_IN: हमारे साथ काम करें

en: Working…
hi_IN: काम जारी है...

en: Works seamlessly with WooCommerce
hi_IN: WooCommerce के साथ बिना किसी रुकावट के काम करता है

en: Workspace connected to Slack.
hi_IN: कार्यक्षेत्र स्लैक से जुड़ा है।

en: Writable
hi_IN: लिखने योग्य

en: Write
hi_IN: लिखें

en: Write HTML…
hi_IN: एचटीएमएल लिखें ...

en: Write a description
hi_IN: एक विवरण लिखें

en: Write a description (optional)
hi_IN: विवरण लिखें (वैकल्पिक)

en: Write an excerpt (optional)
hi_IN: एक उद्धरण लिखें (वैकल्पिक)

en: Write byline…
hi_IN: बायलाइन लिखें…

en: Write code…
hi_IN: कोड लिखें ...

en: Write file name…
hi_IN: फ़ाइल का नाम लिखें ...

en: Write preformatted text…
hi_IN: पूर्वस्वरूपित पाठ लिखें ...

en: Write shortcode here…
hi_IN: यहां शोर्टकोड लिखें ...

en: Write site tagline…
hi_IN: साइट टैगलाइन लिखें…

en: Write site title…
hi_IN: साइट का शीर्षक लिखें

en: Write summary
hi_IN: सारांश लिखें

en: Write summary…
hi_IN: संक्षेप लिखें...

en: Write title…
hi_IN: शीर्षक लिखें ...

en: Write verse…
hi_IN: कविता लिखें..

en: Write with calmness
hi_IN: शांति से लिखें

en: Write your first blog post
hi_IN: अपना पहला ब्लॉग पोस्ट लिखे

en: Writing
hi_IN: लेखन

en: Writing Settings
hi_IN: लेखन सेटिंग

en: Wyoming
hi_IN: व्योमिंग

en: X &#8212; Even more mature than above
hi_IN: एक्स &#8212; ऊपर वाले से भी अधिक परिपक्व

en: X Position
hi_IN: एक्स पोजीशन

en: X logo
hi_IN: X लोगो

en: XL
hi_IN: एक्स्ट्रा लार्ज (XL)

en: XML Error: %1$s at line %2$s
hi_IN: XML त्रुटि: %1$s लाइन %2$s  पर

en: XML Sitemap
hi_IN: एक्सएमएल साइटमैप

en: XML-RPC services are disabled on this site.
hi_IN: एक्सएमएल-आरपीसी सेवाएँ इस साइट पर अक्षम हैं।

en: XXL
hi_IN: एक्सएक्सएल (XXL)

en: Xaisomboun
hi_IN: ज़ाइसोमबौन

en: Xiangkhouang
hi_IN: ज़ियांगखौआंग

en: Xinjiang / 新疆
hi_IN: झिंजियांग/新疆

en: Y Position
hi_IN: Y पोजीशन

en: Y/m/d
hi_IN: व/म/दि

en: Yakutat
hi_IN: याकुतात

en: Yakutsk
hi_IN: याकुत्स्क

en: Yala
hi_IN: याला

en: Yalova
hi_IN: यालोवा

en: Yamagata
hi_IN: यामागाता

en: Yamaguchi
hi_IN: यामागुची

en: Yamanashi
hi_IN: यामानाशी

en: Yambol
hi_IN: यमबोल

en: Yancowinna
hi_IN: यांकोविन्ना

en: Yangon
hi_IN: यांगून

en: Yap
hi_IN: यॅप

en: Yaracuy
hi_IN: याराकुय

en: Yasothon
hi_IN: यशोथोन

en: Yazd (یزد)
hi_IN: यज़्द (یزد)

en: Year
hi_IN: वर्ष

en: Year Summary
hi_IN: साल का सारांश

en: Year:
hi_IN: वर्ष:

en: Yearly
hi_IN: सालाना

en: Yearly Billing
hi_IN: वार्षिक बिलिंग

en: Years
hi_IN: वर्ष

en: Yekaterinburg
hi_IN: येकाटरिंगबर्ग

en: Yellow
hi_IN: पीला

en: Yellowknife
hi_IN: येलोनाइफ़

en: Yemen
hi_IN: यमन

en: Yerevan
hi_IN: येरेवन

en: Yes
hi_IN: हाँ

en: Yes please!
hi_IN: हां ज़रूर!

en: Yes! All our plans include fast and reliable hosting that’s optimized for creating and scaling a WordPress site.
hi_IN: हां! हमारे सभी प्लान्स में तेज़ और भरोसेमंद होस्टिंग शामिल हैं जिसे WordPress साइट बनाने और स्केलिंग के लिए ऑप्टिमाइज़ किया गया है.

en: Yes! All plans give you access to our directory of free and premium themes that have been handpicked and reviewed for quality by our team. With the WordPress.com %(businessPlanName)s or %(ecommercePlanName)s plan, you can upload and install any theme you'd like.
hi_IN: हां! सभी प्लान आपको हमारे मुफ़्त और प्रीमियम थीम्स डायरेक्टरी का ऐक्सेस देते हैं, जिन्हें हमारी टीम ने गुणवत्ता के लिए सावधानीपूर्वक चुना है और समीक्षा की है. WordPress.com के %(businessPlanName)s या %(ecommercePlanName)s प्लान के साथ, आप अपनी पसंद की कोई भी थीम अपलोड और इंस्टॉल कर सकते हैं.

en: Yes! During checkout, you can select the monthly option to pay for your plan in monthly billing cycles.
hi_IN: हां! चेकआउट के दौरान, आप अपने प्लान के लिए मासिक बिलिंग का विकल्प चुनकर, हर महीने भुगतान कर सकते हैं.

en: Yes! When you subscribe to the WordPress.com %(businessPlanName)s or %(ecommercePlanName)s plans, you’ll be able to search for and install over 50,000 available plugins in the WordPress repository.
hi_IN: हां! जब आप WordPress.com के %(businessPlanName)s या %(ecommercePlanName)s प्लान्स की सदस्यता लेते हैं, तो आप WordPress रिपॉज़िटरी में उपलब्ध 50,000 प्लगइन्स को खोज और इंस्टॉल कर पाएंगे.

en: Yes! You can connect your domain for free to any WordPress.com paid plan (we won’t charge you a separate domain registration fee). You may either keep the domain at your current registrar or transfer it to us, whichever you prefer.
hi_IN: हां! आप अपना डोमेन किसी भी WordPress.com पेड प्लान से मुफ़्त में कनेक्ट कर सकते हैं (हम आपसे अलग से डोमेन रजिस्ट्रेशन फ़ीस नहीं लेंगे). आप अपने मौजूदा रजिस्ट्रार पर डोमेन रख सकते हैं या इसे हमारे पास ट्रांसफ़र कर सकते हैं, जो भी आप चाहें.

en: Yes! You can sell individual items on your blog or create memberships to share select content with your subscribers. You can also publish sponsored posts or use affiliate links in your content, and apply to join WordAds, our advertising program.
hi_IN: हां! आप अपने ब्लॉग पर अलग-अलग आइटम बेच सकते हैं या अपने सब्सक्राइबर्स के साथ चुनिंदा कॉन्टेंट शेयर करने के लिए मेंबरशिप बना सकते हैं. आप अपने कॉन्टेंट में स्पॉन्सर्ड पोस्ट पब्लिश कर सकते हैं या एफ़िलिएट लिंक इस्तेमाल कर सकते हैं, और हमारे एडवरटाइजिंग प्रोग्राम WordAds में शामिल होने के लिए अप्लाई कर सकते हैं.

en: Yes, I approve of this connection
hi_IN: हां, मैं इस संबंध को स्वीकार करता हूं

en: Yes, export all custom meta
hi_IN: हां, सभी कस्टम मेटा निर्यात करें

en: Yes, take me to my profile page
hi_IN: हाँ, मुझे मेरी प्रोफाइल पेज पर ले जाएँ

en: Yes, you can host as many sites as you like, but they each need a separate plan. You can choose the appropriate plan for each site individually so you’ll pay for only the features you need.{{br /}}{{br /}}We have a dashboard that helps you manage all your WordPress.com and Jetpack-connected websites, all from one simple and centralized admin tool.
hi_IN: हाँ, आप जितनी चाहें उतनी साइट्स होस्ट कर सकते हैं, लेकिन उनमें से हर एक के लिए अलग प्लान लेना होगा. आप हर साइट के लिए अलग-अलग प्लान चुन सकते हैं, जिससे आप केवल उन सुविधाओं के लिए ही भुगतान करेंगे जिनकी आपको ज़रूरत है.{{br /}}{{br /}}हमारे पास एक डैशबोर्ड है जो एक सरल और केंद्रीकृत एडमिन टूल से आपको अपने सभी WordPress.com और Jetpack से कनेक्ट वेबसाइटों को मैनेज करने में मदद करता है.

en: Yes. We offer Professional Email which is a robust hosted email solution for any custom domain registered through WordPress.com. You can also set up free email forwarding, or use our Google Workspace integration to power your emails. <a href="%s" target="_blank">Learn more about our email solutions</a>.
hi_IN: हां. हम लेकर आए हैं प्रोफ़ेशनल ईमेल, एक ऐसा मज़बूत होस्टेड ईमेल समाधान, जो WordPress.com पर रजिस्टर किए गए किसी भी कस्टम डोमेन के लिए उपलब्ध है. आप फ़्री ईमेल फ़ॉर्वर्डिंग भी सेट अप कर सकते हैं या अपने ईमेल चलाने के लिए हमारे Google वर्कस्पेस इंटीग्रेशन का इस्तेमाल कर सकते हैं. <a href="%s" target="_blank">हमारे ईमेल समाधानों के बारे में ज़्यादा जानें</a>.

en: Yesterday
hi_IN: कल

en: Yiddish
hi_IN: यहूदी भाषा

en: Yobe
hi_IN: योबे

en: Yoga
hi_IN: योग

en: Yoga Studio
hi_IN: योग स्टूडियो

en: Yoro
hi_IN: योरो

en: You acknowledge that you have read and understand {{supportLink}}these details about the %(planName)s{{/supportLink}}, including feature changes that could occur during the life of your plan.
hi_IN: आप स्वीकार करते हैं कि आपने %(planName)s{{/supportLink}} के बारे में इन {{supportLink}} जानकारी को पढ़ और समझ लिया है, और जानते हैं कि प्लान के दौरान सुविधाएं बदल सकती हैं.

en: You acknowledge that you have read and understand {{supportLink}}these details about the 100-Year Domain{{/supportLink}}, including feature changes that could occur during the life of your subscription.
hi_IN: आप स्वीकार करते हैं कि आपने 100-वर्ष वाले डोमेन{{/supportLink}}के बारे में इन {{supportLink}}जानकारी को पढ़ और समझ लिया है, और जानते हैं कि सब्सक्रिप्शन के दौरान सुविधाएं बदल सकती हैं.

en: You agree that an account may be created on a third party developer's site related to the products you have purchased.
hi_IN: आप सहमत हैं कि आपके खरीदे गए प्रॉडक्ट्स से संबंधित किसी थर्ड-पार्टी डेवलपर की साइट पर एक खाता बनाया जा सकता है.

en: You agree to our <tosLink>Terms of Service</tosLink> and authorize your payment method to be charged on a recurring basis until you cancel, which you can do at any time. You understand <autoRenewalSupportPage>how your subscription works</autoRenewalSupportPage> and <faqCancellingSupportPage>how to cancel</faqCancellingSupportPage>.
hi_IN: आप हमारी <tosLink>सेवा की शर्तों</tosLink> से सहमत हैं, और जब तक आप कैंसिल नहीं करते, तब तक अपने भुगतान के तरीके को आवर्ती आधार पर चार्ज करने के लिए अधिकृत करते हैं, जिसे आप किसी भी समय कैंसिल कर सकते हैं. आप समझते हैं कि <autoRenewalSupportPage>आपकी सदस्यता कैसे काम करती है</autoRenewalSupportPage> और <faqCancellingSupportPage>इसे कैसे कैंसिल करना है</faqCancellingSupportPage>.

en: You agree to our {{a}}Terms of Service{{/a}}, and authorize your payment method to be charged on a recurring basis until you cancel, which you can do at any time.
hi_IN: आप हमारी {{a}}सेवा की शर्तों{{/a}} से सहमत हैं, और जब तक आप कैंसिल नहीं करते, तब तक अपने भुगतान के तरीके को आवर्ती आधार पर चार्ज करने के लिए अधिकृत करते हैं, जिसे आप किसी भी समय कैंसिल कर सकते हैं.

en: You agree to our {{link}}Terms of Service{{/link}}.
hi_IN: आप हमारी {{link}}सेवा की शर्तों{{/link}} से सहमत हैं.

en: You agree to our {{thirdPartyToS}}Third-Party Plugins Terms of Service{{/thirdPartyToS}}
hi_IN: आप हमारे {{thirdPartyToS}}थर्ड-पार्टी प्लगइन्स की सेवा की शर्तों{{/thirdPartyToS}} से सहमत हैं

en: You agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and authorize your payment method to be charged on a recurring basis until you cancel, which you can do at any time. You understand {{autoRenewalSupportPage}}how your subscription works{{/autoRenewalSupportPage}} and {{faqCancellingSupportPage}}how to cancel{{/faqCancellingSupportPage}}.
hi_IN: आप हमारी {{tosLink}}सेवा की शर्तों{{/tosLink}} से सहमत हैं, और जब तक आप कैंसिल नहीं करते, तब तक अपने भुगतान के तरीके को आवर्ती आधार पर चार्ज करने के लिए अधिकृत करते हैं, जिसे आप किसी भी समय कैंसिल कर सकते हैं. आप समझते हैं कि {{autoRenewalSupportPage}}आपकी सदस्यता कैसे काम करती है{{/autoRenewalSupportPage}} और {{faqCancellingSupportPage}}इसे कैसे कैंसिल करना है{{/faqCancellingSupportPage}}.

en: You agree to the following domain name registration legal agreements:
hi_IN: आप निम्नलिखित डोमेन नेम रजिस्ट्रेशन कानूनी एग्रीमेंट से सहमत हैं:

en: You agree to the {{domainRegistrationAgreementLink}}Domain Registration Agreement{{/domainRegistrationAgreementLink}} for %(domainsList)s.
hi_IN: आप %(domainsList)s के लिए {{domainRegistrationAgreementLink}}डोमेन रजिस्ट्रेशन एग्रीमेंट{{/domainRegistrationAgreementLink}} से सहमत हैं.

en: You already have Site Redirect upgrade and can't add another one to the same site.
hi_IN: आपके पास पहले से ही साइट रीडायरेक्ट अपग्रेड है, इसलिए आप उसी साइट पर दूसरा नहीं जोड़ सकते.

en: You already have Site Redirect upgrade in the Shopping Cart and can't add another one
hi_IN: आपके पास शॉपिंग कार्ट में पहले से साइट रीडायरेक्ट अपग्रेड है और किसी अन्य को नहीं जोड़ा जा सकता

en: You are about to approve the following comment:
hi_IN: आप इस टिपण्णी को आप स्वीकृत करने वाले हैं:

en: You are about to delete %s.
hi_IN: आप %s को हटाने जा रहे हैं।

en: You are about to delete the following comment:
hi_IN: इस टिपण्णी को आप बस मिटाने ही वाले हैं :

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
hi_IN: आप इस लिंक को नष्ट करने वाले हैं '%s'
      'रद्द' रोकने के लिए , 'ठीक है' नष्ट करने के लिए।

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
hi_IN: आप इस विषय(थीम) '%s' को नष्ट करने वाले हैं
       'रद्द' रोकने के लिए , 'ठीक है' नष्ट करने के लिए।

en: You are about to leave checkout with items in your cart
hi_IN: आप अपने कार्ट में चीजे़ं छोड़कर चेकआउट से बाहर निकलने वाले हैं

en: You are about to mark the following comment as spam:
hi_IN: आप निम्नांकित टिप्पणी को स्पैम के रूप में अंकित करने वाले हैं:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
hi_IN: आप निम्नांकित टिप्पणी को ट्रैश में भेजने वाले हैं:

en: You are about to permanently delete these items from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
hi_IN: आप अपनी साइट से यह आइटमस स्थायी रूप से हटाने जा रहे हैं। 
    यह क्रिया पूर्ववत नहीं की जा सकती है। 
     रुकने के लिए 'कैंसिल', हटाने के लिए 'डिलीट' |

en: You are about to permanently delete this item from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
hi_IN: आप अपनी साइट से यह आइटम स्थायी रूप से हटाने जा रहे हैं।
     यह क्रिया पूर्ववत नहीं की जा सकती है।
     रुकने के लिए 'कैंसिल', हटाने के लिए 'डिलीट' |

en: You are about to remove %(domainName)s from the cart
hi_IN: आप अपने %(domainName)s को कार्ट से हटाने वाले हैं

en: You are about to remove your coupon from the cart
hi_IN: आप अपना कूपन कार्ट से हटाने वाले हैं

en: You are about to remove your domain renewal from the cart
hi_IN: आप अपने डोमेन रिन्यूअल को कार्ट से हटाने वाले हैं

en: You are about to remove your gift from the cart
hi_IN: आप अपना गिफ़्ट, कार्ट से हटाने वाले हैं

en: You are about to remove your plan from the cart
hi_IN: आप अपने प्लान को कार्ट से हटाने वाले हैं

en: You are about to remove your plan renewal from the cart
hi_IN: आप अपने प्लान रिन्यूअल को कार्ट से हटाने वाले हैं

en: You are about to remove your product from the cart
hi_IN: आप अपने प्रॉडक्ट को कार्ट से हटाने वाले हैं

en: You are about to remove your renewal from the cart
hi_IN: आप अपने रिन्यूअल को कार्ट से हटाने वाले हैं

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
hi_IN: आप इस सामान को हटाने वाले हो।
    रोकने हेतु 'रद्द करें' दबाएँ, हटाने हेतु 'ठीक है' दबाएँ

en: You are already logged in as user: %(user)s
hi_IN: आप पहले से ही उपयोगकर्ता के रूप में लॉग इन हैं: %(user)s

en: You are attempting to log out of %s
hi_IN: आप %s से लॉग आउट करने का प्रयास कर रहे हैं.

en: You are attempting to purchase new products with renewals. Please purchase them separately.
hi_IN: आप रिन्यूअल के साथ नए प्रॉडक्ट्स को खरीदने की कोशिश कर रहे हैं. कृपया उन्हें अलग से खरीदें.

en: You are browsing %s
hi_IN: आप %s ब्राउज़ कर रहे हैं

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for %2$s.
hi_IN: आप वर्तमान में %2$s के लिए %1$s ब्लॉग अभिलेखागार(आरकाइव्स) ब्राउज़ कर रहे हैं।

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the day %2$s.
hi_IN: आप वर्तमान में दिनांक %2$s के लिए %1$s ब्लॉग अभिलेखागार(आरकाइव्स) ब्राउज़ कर रहे हैं।

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the year %2$s.
hi_IN: आप वर्तमान में वर्ष %2$s के लिए %1$s ब्लॉग अभिलेखागार(आरकाइव्स) ब्राउज़ कर रहे हैं।

en: You are currently browsing the %s blog archives.
hi_IN: आप वर्तमान में %s ब्लॉग अभिलेखागार(आरकाइव्स) ब्राउज़ कर रहे हैं।

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
hi_IN: आप वर्तमान में %s श्रेणी के लिए संग्रह ब्राउज़ कर रहे हैं।

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
hi_IN: आप वर्तमान में उस पेज का संपादन कर रहे हैं जो आपके नवीनतम पोस्टों को प्रदर्शित करता है.

en: You are currently in zoom-out mode.
hi_IN: आप वर्तमान में ज़ूम आउट मोड में हैं।

en: You are customizing %s
hi_IN: आप %s को बदल रहे हैं

en: You are not allowed to make this request. Please make sure you are logged in.
hi_IN: आपको यह अनुरोध करने की अनुमति नहीं है। कृपया सुनिश्चित करें कि आप लॉगिन हैं।

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
hi_IN: आपको इस आइटम को ट्रैश से बाहर स्थानांतरित करने की अनुमति नहीं है।

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
hi_IN: आपको इस आइटम को  कचरा पेटी में स्थानांतरित करने के लिए अनुमति नहीं है.

en: You are not currently logged in.
hi_IN: आप अभी लाॅगिन नही हैं|

en: You are not permitted to add mailboxes to this domain
hi_IN: आपको इस डोमेन में मेलबॉक्स जोड़ने की अनुमति नहीं है

en: You are now logged out everywhere else.
hi_IN: अब आप हर जगह लॉग आउट हो गए।

en: You are now logged out.
hi_IN: अब आप लॉग आउट हो गए.

en: You are only logged in at this location.
hi_IN: आप केवल इस स्थान पर लॉग इन है।

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
hi_IN: आप ज़्यादा जल्दी टिप्पणी पोस्ट कर रहे हैं। गति कम करें।

en: You are probably offline.
hi_IN: आप शायद ऑफ़लाइन हैं।

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from https://get.adobe.com/flashplayer/
hi_IN: आप किसी ऐसे ब्राउज़र का उपयोग कर रहे हैं जिसमें फ़्लैश प्लेयर सक्षम या स्थापित नहीं है. कृपया अपने फ़्लैश प्लेयर प्लगइन पर बारी या https://get.adobe.com/flashplayer/ से नवीनतम संस्करण डाउनलोड करें

en: You are using an insecure browser!
hi_IN: आप एक असुरक्षित ब्राउज़र का उपयोग कर रहे हैं!

en: You are using an older version of Jetpack. To connect, please update to the latest version.
hi_IN: आप जेट्पैक के एक पुराने संस्करण का उपयोग कर रहे हैं। कनेक्ट करने के लिए, नवीनतम (नये) संस्करण में अद्यतन करें।

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
hi_IN: आपने "%1$s" के डैशबोर्ड का उपयोग करने का प्रयास किया है, लेकिन आपको वर्तमान में इस साइट पर विशेषाधिकार उपलब्ध नहीं है। यदि आपको विश्वास है कि आप "%1$s" के डैशबोर्ड का उपयोग करने में सक्षम होने चाहिए, तो अपने नेटवर्क व्यवस्थापक(एडमिन) से संपर्क करें।

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
hi_IN: आपने एक ऐसे आइटम को संपादित करने का प्रयास किया है जो अस्तित्व में नहीं है। शायद इसे नष्ट कर दिया गया है?

en: You attempted to edit an item that doesn't exist. Perhaps it was deleted?
hi_IN: आपने एक ऐसे आइटम को संपादित करने का प्रयास किया जो मौजूद नहीं है। शायद इसे हटा दिया गया था?

en: You attempted to login with the username {{em}}admin{{/em}} on WordPress.com.
hi_IN: आपने WordPress.com पर उपयोगकर्ता नाम {{em}}एडमिन{{/em}} के साथ लॉगिन करने का प्रयास किया.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
hi_IN: अपनी साइट पर लिंक दिखाने के लिए यहाँ डाल सकते हैं, आमतौर पर <a href="%s"> विड्जेट (Widgets)</a>  का उपयोग कर। डिफ़ॉल्ट रूप से वर्डप्रेस कम्युनिटी के लिंक्स उदाहरण के लिए दिए गए हैं।

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
hi_IN: आप प्रत्येक बॉक्स में जानकारी दर्ज़ करके इस स्क्रीन पर लिंक जोड़ या संपादित कर सकते हैं। केवल लिंक का वेब पता और नाम (वह टेक्स्ट जिसे आप अपनी साइट पर लिंक रूप में प्रदर्शित करना चाहते हैं) ही आवश्यक फ़ील्ड्स हैं।

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
hi_IN: आप रंग का चयन करें(सेलेक्ट कलर) बटन क्लिक करके या एक वैध एचटीएमएल हेक्स मूल्य टाइप करके, उदाहरण लाल रंग के लिए &#8220;#ff0000&#8221; या रंग बीनने(कलर पिक्कर) का उपयोग कर एक रंग का चयन करके, एक बैकग्राउंड रंग का चयन कर सकते हैं।

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
hi_IN: आप <a href="%s">प्रेस थिस बुकमार्कलेट</a> से भी पोस्टो का सृजन कर सकते हैं।

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
hi_IN: आप डिटेल्स डायलॉग से भी अलग-अलग आइटम को हटा सकते हैं और एक्सटेन्डेड एडिट स्क्रीन में प्रवेश भी कर सकते हैं।

en: You can also edit or move multiple posts to the Trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk actions menu and click Apply.
hi_IN: आप भी संपादित कर सकते हैं या विभिन्न पदों तुरंत कचरा पेटी में चाल कर सकते हैं। चेक बॉक्स का उपयोग करने पर आप कार्य करना चाहते पदों का चयन करें, तो आप थोक क्रियाएँ मेनू से लेते हैं और लागू करें क्लिक करें कार्रवाई का चयन करें।

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
hi_IN: आप इस स्क्रीन से टिप्पणी को स्थिति बॉक्स का उपयोग करके भी मॉडरेट कर सकते हैं, जहाँ आप टिप्पणी का टाइमस्टैम्प भी बदल सकते हैं।

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
hi_IN: आप एक ही प्रकार के कार्य, फिल्टर्स का उपयोग करके सूची संकुचन, आपके द्वारा एक पंक्ति पर हॉवर करने पर उत्पन्न कार्रवाई लिंक्स का उपयोग करके एक पेज पर कार्य करना, या एक ही बार में एकाधिक पृष्ठों के लिए मेटाडेटा संपादित करने हेतु थोक(बल्क) कार्य(एक्शन्स) का उपयोग करना सहित, सभी कर सकते हैं।

en: You can always add them later.
hi_IN: आप उन्हें बाद में कभी भी जोड़ सकते हैं.

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there is no relationship from one tag to another.
hi_IN: आप <strong>टैग्स</strong> का उपयोग करके अपने पोस्टों के लिए कीवर्ड्स आवंटित कर सकते हैं। श्रेणियों के विपरीत, टैग्स में कोई पदानुक्रम नहीं होता अर्थात एक टैग का किसी अन्य टैग से कोई संबंध नहीं होता है।

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
hi_IN: आप मेनू संपादक के तल पर <strong>वांछित सेटिंग्स के चयन</strong> द्वारा व्यक्तिगत मेनू के थीम स्थलों का आवंटन कर सकते हैं। एक बार में सभी थीम स्थलों के लिए मेनू आवंटित करने हेतु, स्क्रीन के शीर्ष पर <strong>स्थल प्रबंधन टैब पर जाएँ</strong>।

en: You can cancel anytime within the <a href="%s" target="_blank">refund period</a> and get 100%% of your money back, no questions asked.
hi_IN: आप <a href="%s" target="_blank">रिफ़ंड अवधि</a> के दौरान कभी भी कैंसिल कर सकते हैं और अपना पैसों का 100%% वापस पा सकते हैं और आपसे कोई सवाल नहीं पूछा जाएगा.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
hi_IN: आप स्क्रीन प्रति प्रदर्शित कर रहे हैं कि कितने आइटम स्थापित करने के लिए और तालिका में / छिपाने के स्तंभों को प्रदर्शित करने के लिए स्क्रीन विकल्प टैब का उपयोग करके इस स्क्रीन के प्रदर्शन को बदल सकते हैं।

en: You can change your mind at any time.
hi_IN: आप किसी भी समय अपना मन बदल सकते हैं.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
hi_IN: आप अन्य बातों के अलावा अपना पासवर्ड बदल सकते हैं, कीबोर्ड शॉर्टकट्स अॉन कर सकते हैं, अपने वर्डप्रेस प्रशासन स्क्रीन की रंग योजना बदल सकते हैं, और WYSIWYG (विसुअल) संपादक बंद कर सकते हैं। आप अपनी साइट के फ्रंटएन्ड से टूलबार(पूर्व में व्यवस्थापक बार कहा जाता था) को छुपा सकते हैं हालांकि इसे व्यवस्थापक स्क्रीन पर अक्षम नहीं किया जा सकता है।

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
hi_IN: आप विषय(थीम) के डिफ़ॉल्ट हैडर छवियों में से चुन सकते हैं, या अन्य का उपयोग कर सकते हैं। आप अपने साइट शीर्षक और टैगलाइन के प्रदर्शिन को भी अनुकूलित(कस्टमाइज़) कर सकते हैं।

en: You can choose from:
hi_IN: आप इन में से चुन सकते हैं:

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
hi_IN: आप पूर्व में अपलोड किए गए हेडर्स में से एक का चयन कर सकते हैं, या एक यादृच्छिक(रैन्डम) प्रदर्शित कर सकते हैं।

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
hi_IN: आपकी साइट के मुखपृष्ठ पर क्या दिखेगा यह आपके हाथ में है। आप या तो नए से पुराने पोस्ट (साधारण ब्लॉग की तरह) की सूचि या एक निश्चित पृष्ठ चुन सकते हैं। एक निश्चित मुख्यपृष्ठ चुनने के लिये पहले दो <a href="%s">पृष्ठ(पेज़)</a> बनाएँ। उनमें से एक मुखपृष्ठ बन जाएगा, और दूसरे पर आपके पोस्ट दिखेंगे।

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two Pages. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
hi_IN: आप चुन सकते हैं कि आपकी साइट के होमपेज पर क्या प्रदर्शित होता है। यह रिवर्स कालानुक्रमिक क्रम (क्लासिक ब्लॉग), या एक निश्चित / स्थैतिक पेज में पोस्ट हो सकता है। स्थिर होमपेज सेट करने के लिए, आपको सबसे पहले दो पेज बनाना होगा। एक होमपेज बन जाएगा, और दूसरा होगा जहां आपकी पोस्ट प्रदर्शित की जाएगी।

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
hi_IN: आप लिंक श्रेणियों का उपयोग करके लिंक का समूह बना सकते हैं।लिंक श्रेणी नामों अद्वितीय होना चाहिए और लिंक श्रेणियाँ आप पदों के लिए उपयोग श्रेणियों से अलग कर रहे हैं ।

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
hi_IN: आप अनेक तरीकों से इस स्क्रीन के प्रदर्शन(डिस्प्ले) को अनुकूलित(कस्टमाइज़) कर सकते हैं:

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
hi_IN: आप स्क्रीन विकल्प टैब और/या लिंक तालिका के ऊपर ड्रॉपडाउन फिल्टर का उपयोग करके इस स्क्रीन के डिस्प्ले को अनुकूलित(कस्टमाइज़) कर सकते हैं।

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
hi_IN: आप इस स्क्रीन &#8217 के प्रदर्शन को अनुकूलित कर सकते हैं की सामग्री तरीकों की एक संख्या में :

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
hi_IN: आप एक कस्टम पृष्ठभूमि का उपयोग करके अपने थीम के कोड को बिना छुए अपनी साइट के रूप को अनुकूलित कर सकते हैं। आपकी पृष्ठभूमि एक छवि या एक रंग का हो सकता है।

en: You can customize your site as much as you like with different colors, typography, and layouts. Or if you prefer, just leave it up to your theme to handle!
hi_IN: आप अपनी साइट को विभिन्न रंगों, टाइपोग्राफी और लेआउट के साथ जितना चाहें उतना अनुकूलित कर सकते हैं। या यदि आप पसंद करते हैं, तो इसे संभालने के लिए बस इसे अपनी थीम पर छोड़ दें!

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
hi_IN: आप बल्क एक्शन पुल-डाउन के माधयम से लिंक श्रेणियों को हटा सकते हैं, किन्तु यह कार्रवाई श्रेणी के अंदर स्थित लिंक्स को नष्ट नहीं करता। इसकी बजाय, यह उन्हें डिफ़ॉल्ट लिंक श्रेणी में हस्तांतरित कर देता है।

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
hi_IN: थम्बनेल संरक्षण, जबकि आप छवि को संपादित कर सकते हैं। उदाहरण के लिए, यदि आप इस चित्र का सिर्फ एक वर्ग को प्रदर्शित करता है कि एक वर्ग थम्बनेल की इच्छा हो सकती।

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
hi_IN: यदि आवश्यक हो तो आप एक टिप्पणी में दी गई जानकारी संपादित कर सकते हैं। यह अक्सर उपयोगी है जब आप नोटिस करते हैं कि एक टिप्पणीकार ने एक टंकण(टाइपोग्राफ़िकल) त्रुटि कर दी है।

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
hi_IN: आप सही करने के लिए चिह्न का उपयोग व्याकुलता से मुक्त लेखन मोड सक्षम कर सकते हैं । यह सुविधा पुराने ब्राउज़र या छोटे स्क्रीन के साथ उपकरणों के लिए उपलब्ध नहीं है, और पूर्ण ऊंचाई संपादक स्क्रीन विकल्प में सक्षम होना आवश्यक है ।

en: You can enable the visual editor in your profile settings.
hi_IN: आप अपनी प्रोफ़ाइल सेटिंग में विज़ुअल एडिटर को सक्षम कर सकते हैं।

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
hi_IN: आप किसी अन्य स्थापना या प्लेटफॉर्म पर आयात करने के लिए अपनी साइट की सामग्री को एक फ़ाइल में निर्यात कर सकते हैं। निर्यात फ़ाइल WXR नामक एक एक्सएमएल फ़ाइल का प्रारूप होगा। पोस्ट, पृष्ठ, टिप्पणियाँ, कस्टम क्षेत्र, श्रेणियाँ, और टैग्स को शामिल किया जा सकता है। आप WXR फ़ाइल में श्रेणी, लेखक, तिथि महीने की सीमा से या प्रकाशन स्थिति के आधार पर निर्यात को सीमित करने हेतु ड्रॉपडाउन फिल्टर्स की स्थापना से ही निश्चित पोस्टों या पृष्ठों को शामिल करने के लिए चयन कर सकते हैं।

en: You can filter the list of posts by post status using the text links above the posts list to only show posts with that status. The default view is to show all posts.
hi_IN: आप पोस्ट स्थिति से केवल इसी स्थिति युक्त पोस्टों को प्रदर्शित करने हेतु पोस्ट सूची के ऊपर टेक्स्ट लिंक्स का उपयोग करके पोस्ट सूची को फ़िल्टर कर सकते हैं। डिफ़ॉल्ट दृश्य सभी पोस्ट को दिखाने के लिए है।

en: You can filter the list of users by User Role using the text links above the users list to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
hi_IN: आप प्रत्येक, ऐडमिनिस्ट्रेटर, संपादक, लेखक, योगदानकर्ता, या सब्सक्राइबर को प्रदर्शित करने हेतु उपयोगकर्ता(यूज़र) सूची के उपर दिए टेक्स्ट लिंक्स का उपयोग करके उपयोगकर्ता(यूज़र) भूमिका से उपयोगकर्ताओं(यूज़र्स) की सूची फ़िल्टर कर सकते हैं। डिफ़ॉल्ट व्यू प्रत्येक उपयोगकर्ता(यूज़र) को प्रदर्शित करने हेतु है। अप्रयुक्त उपयोगकर्ता(यूज़र) भूमिकाएँ सूचीबद्ध नहीं हैं।

en: You can find more details and make changes on the Plugins screen.
hi_IN: आप प्लगइन स्क्रीन पर अधिक विवरण और परिवर्तन कर सकते हैं।

en: You can help translate WordPress.com into your language.
hi_IN: आप अपनी भाषा में वर्डप्रेस.कॉम का अनुवाद करने में मदद कर सकते हैं।

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
hi_IN: आप / अपनी आवश्यकताओं के आधार पर प्रदर्शन कॉलम छिपाने के लिए और स्क्रीन विकल्प टैब का उपयोग कर स्क्रीन प्रति सूचीबद्ध करने के लिए कितने पदों के बारे में फैसला कर सकते हैं।

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
hi_IN: आप अपनी आवश्यकता अनुसार कॉलम्स छिपा/प्रदर्शित कर सकते हैं और स्क्रीन विकल्प टैब का उपयोग करके प्रति स्क्रीन कितने उपयोगकर्ताओं को सूचीबद्ध करना है तय कर सकते हैं।

en: You can leave the items in the cart or empty the cart.
hi_IN: आप कार्ट में आइटम छोड़ सकते हैं या कार्ट को खाली कर सकते हैं.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
hi_IN: आप अन्य उपकरणों जैसे आपके फ़ोन या किसी सार्वजनिक कंप्यूटर से, लॉग आउट सर्वत्र अन्य बटन क्लिक करके, लॉग आउट कर सकते हैं।

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the bulk actions.
hi_IN: आप अपनी साइट पर की गई टिप्पणियों का प्रबंधन ठीक उसी प्रकार कर सकते हैं जिस प्रकार आप अपने पोस्ट और अन्य सामग्री का प्रबंधन करते हैं। यह स्क्रीन अन्य प्रबंधन स्क्रीन की भाँति ही अनुकूलित(कस्टमाइज़) की जा सकती है, और आप हॉवर एक्शन लिंक्स या थोक(बल्क) कार्य(एक्शन्स) का उपयोग करके टिप्पणियों पर कार्य कर सकते हैं।

en: You can manually run queued updates here.
hi_IN: आप यहां मैन्युअल रूप से कतारबद्ध अपडेट चला सकते हैं।

en: You can narrow the list by file type/status or by date using the dropdown menus above the media table.
hi_IN: आप मीडिया तालिका के ऊपर उपलब्ध ड्रॉपडाउन मेनू का उपयोग करके फ़ाइल प्रकार / स्थिति से या तिथि द्वारा सूची संकीर्ण(छोटी) कर सकते हैं।

en: You can navigate to other pages on your site while using the Customizer to view and edit the widgets displayed on those pages.
hi_IN: उन पृष्ठों पर प्रदर्शित विजेट देखने और संपादित करने के लिए आप कस्टमर का उपयोग करते समय अपनी साइट के अन्य पृष्ठों पर नेविगेट कर सकते हैं।

en: You can now check your email to confirm your subscription.
hi_IN: अब आप अपनी सब्सक्रिप्शन कन्फ़र्म करने के लिए अपना ईमेल देख सकते हैं.

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%s">Customizer</a>.
hi_IN: अब आप <a href="%s">कस्टमाइज़र</a> में कस्टम पृष्ठभूमि(बैकग्राउंडस्) का प्रबंधन और पूर्वावलोकन कर सकते हैं।

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%s">Customizer</a>.
hi_IN: अब आप <a href="%s">कस्टमाइज़र</a> में कस्टम हेडर का प्रबंधन और पूर्वावलोकन कर सकते हैं.

en: You can pay for your brand new WordPress.com plan, add-ons, and domains using any major credit card, debit card, or PayPal. In addition to these, we also support many local payment methods in select countries.
hi_IN: आप अपने नए WordPress.com प्लान, ऐड-ऑन्स और डोमेन्स का भुगतान किसी भी प्रमुख क्रेडिट कार्ड, डेबिट कार्ड या PayPal के ज़रिए कर सकते हैं. इनके अलावा, हम कुछ चुनिंदा देशों में कई स्थानीय भुगतान विकल्पों को भी सपोर्ट करते हैं.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
hi_IN: आप आनुपातिक मूल छवि पैमाने पर कर सकते हैं। आप फसल , फ्लिप, या बारी बारी से पहले सबसे अच्छा परिणाम के लिए, स्केलिंग किया जाना चाहिए। छवियाँ ही नहीं, नीचे पहुंचा जा सकता |

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
hi_IN: आप पोस्ट सूची के ऊपर लटकती मेनू का उपयोग करके एक विशिष्ट श्रेणी में या एक विशिष्ट महीने से ही पदों को दिखाने के लिए सूची को परिष्कृत कर सकते हैं। अपने चयन करने के बाद फिल्टर बटन पर क्लिक करें। तुम भी पदों की सूची में पोस्ट लेखक, वर्ग या टैग पर क्लिक करके सूची परिष्कृत कर सकते हैं ।

en: You can see all comments on this post here:
hi_IN: आप इस पोस्ट के लिए रखे गए विचार यहाँ देख सकते हैं।

en: You can see all pingbacks on this post here:
hi_IN: आप इस पोस्ट पर सभी पिंगबैक यहाँ देख सकते हैं:

en: You can see all trackbacks on this post here:
hi_IN: आप इस पोस्ट के ट्रैकबैक्स यहाँ देख सकते हैं।

en: You can see your backups and restore your site on {{a}}cloud.jetpack.com{{/a}}. If you ever lose access to your site, you can restore it there.
hi_IN: आप अपने बैकअप देख सकते हैं और {{a}}cloud.jetpack.com{{/a}} पर अपनी साइट को रीस्टोर कर सकते हैं. अगर आप कभी भी अपनी साइट का ऐक्सेस खो देते हैं, तो आप इसे वहां फिर से रीस्टोर कर सकते हैं.

en: You can see your backups, security scans, and restore your site on {{a}}cloud.jetpack.com{{/a}}. If you ever lose access to your site, you can restore it there.
hi_IN: आप अपने बैकअप देख सकते हैं, सुरक्षा स्कैन कर सकते हैं और {{a}}cloud.jetpack.com{{/a}} पर अपनी साइट को रीस्टोर कर सकते हैं. अगर आप कभी भी अपनी साइट का ऐक्सेस खो देते हैं, तो आप इसे वहां फिर से रीस्टोर कर सकते हैं.

en: You can see your security scans on {{a}}cloud.jetpack.com{{/a}}.
hi_IN: आप {{a}}cloud.jetpack.com{{/a}} पर अपने सुरक्षा स्कैन देख सकते हैं.

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
hi_IN: अपनी साइट के शीर्ष पर दिखाए जाने हेतु एक छवि का चयन आप अपने कंप्यूटर से अपलोड करके या अपनी मीडिया लाइब्रेरी से चुनके कर सकते हैं। छवि का चयन करने के बाद आप उसकी काट-छाँट कर सकते हैं।

en: You can select the language you wish to use while using the WordPress administration screen without affecting the language site visitors see.
hi_IN: वर्डप्रेस एडमिनिस्ट्रेशन का उपयोग करते आप जिस भाषा का उपयोग करना चाहे कर सकते है साइट विजिटर की भाषा को प्रभावित किये बिना।

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
hi_IN: आप अपनी साइट के लिए एक कस्टम छवि हेडर सेट कर सकते हैं। बस छवि को अपलोड करें और उसकी काट-छाँट करें, और नया हेडर तुरंत लागू हो जाएगा। वैकल्पिक रूप से, आप &#8220;छवि चुनें&#8221; बटन पर क्लिक करके पहले से ही अापके मीडिया लाइब्रेरी में अपलोडेड छवि का उपयोग कर सकते हैं।

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
hi_IN: आप अपनी लिखित सामग्री में प्रयुक्त छवियों के लिए अधिकतम आकार सेट कर सकते हैं; आप पूर्ण आकार में भी छवि सम्मिलित कर सकते हैं।

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
hi_IN: आप अभी भी अपनी साइट का उपयोग कर सकते हैं, लेकिन आपके द्वारा बनाया कोई भी उपडोमेन सुलभ नहीं हो पाएगा। यदि आप जानते हैं कि आपका डिएनएस सही है, तो इस संदेश को अनदेखा करें।

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
hi_IN: आप कई अलग अलग तरीकों से सामग्री प्रस्तुत कर सकते हैं; इस स्क्रीन उन सभी के लिए सेटिंग्स रखती है।शीर्ष अनुभाग डैशबोर्ड के भीतर संपादक को नियंत्रित करता है, बाकी नियंत्रण बाहरी प्रकाशन तरीकों है। इन तरीकों में से किसी के बारे में अधिक जानकारी के लिए दस्तावेज़ लिंक का उपयोग करें।

en: You can transfer your domain's registration to WordPress.com and renew your domain and site from the same place. {{a}}Learn more about domain transfers{{/a}}.
hi_IN: आप अपने डोमेन के रजिस्ट्रेशन को WordPress.com पर ट्रांसफ़र कर सकते हैं और एक हा जगह से अपने डोमेन और साइट को रिन्यू कर सकते हैं. {{a}}डोमेन ट्रांसफ़र के बारे में ज़्यादा जानें{{/a}}.

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
hi_IN: आप ऐड मीडिया बटन पर क्लिक करके मीडिया ( चित्र, ऑडियो , दस्तावेजों, आदि) अपलोड और सम्मिलित कर सकते हैं। आप पहले से ही मीडिया लाइब्रेरी में अपलोडेड छवियों और फाइलों का चयन कर सकते हैं, या फिर अपने पृष्ठ या लेख में नयी मीडिया अपलोड कर सकते हैं। छवियों की गैलरी बनाने के लिए, पहले छवियाँ सेलेक्ट करे और फिर क्रिएट ऐ न्यू गैलरी बटन दबाये।

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
hi_IN: आप सबसे पहले एक पोस्ट बनाने के बिना यहाँ मीडिया फ़ाइलों को अपलोड कर सकते हैं ।यह आपको बाद में पोस्ट और पृष्ठों के साथ उपयोग करने के लिए फाइल को अपलोड करने की अनुमति देता है और / या आप साझा कर सकते हैं कि एक खास फाइल के लिए एक वेब लिंक पाने के लिए। फाइल को अपलोड करने के लिए तीन विकल्प हैं:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
hi_IN: आप अपनी साइट और समूह से संबंधित पोस्टों के वर्गों को परिभाषित करने के लिए श्रेणियों का उपयोग कर सकते हैं। डिफ़ॉल्ट श्रेणी &#8220;अवर्गीकृत&#8221; है जब तक आप अपने <a href="%s">लेखन सेटिंग्स</a> में इसे बदलते नहीं हैं।

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
hi_IN: आप इन दिलचस्प हेडर्स में से एक का उपयोग कर सकते हैं या प्रत्येक पृष्ठ पर एक यादृच्छिक(रैन्डम) प्रदर्शित कर सकते हैं।

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
hi_IN: आप अपने कार्यप्रवाह(वर्कफ़्लो) से मेल(सूट) करने हेतु अपने डैशबोर्ड स्क्रीन की व्यवस्था करने के लिए निम्न कंट्रोल्स का उपयोग कर सकते हैं। यह अधिकांश अन्य प्रशासन(एडमिनिस्ट्रेशन) स्क्रीन्स पर भी उपलब्ध है।

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
hi_IN: आप पोस्ट कॉलम के अंर्तगत संख्या पर क्लिक करके एक उपयोगकर्ता द्वारा किए गए सभी पोस्ट देख सकते हैं।

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
hi_IN: आप एक साधारण शीर्षक सूची में या स्क्रीन विकल्प टैब का उपयोग करके एक अंश के साथ पोस्टों को देख सकते हैं।

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
hi_IN: आप एक साधारण दृश्य ग्रिड या स्तंभों के साथ एक सूची में अपने मीडिया देख सकते हैं| मीडीया के  दुश्यो को बदलने के लिए उपर दाए तरफ की और दीए गये चिन्ह का प्रयोग करे |

en: You cannot change this later.
hi_IN: आप बाद में इसे बदल नहीं सकते।

en: You cannot create a mailbox for this account. Please contact support
hi_IN: आप इस खाते के लिए मेलबॉक्स नहीं बना सकते। कृपया समर्थन से संपर्क करें

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
hi_IN: आप प्लगिन नहीं हटा सकते जबकि वह मुख्य साइट पर सक्रिय है।

en: You cannot delete the current user.
hi_IN: आप वर्तमान उपयोगकर्ता को हटा नहीं सकते.

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
hi_IN: आप इस आइटम को संपादित नहीं कर सकते, क्योंकि यह ट्रैश में है। कृपया इसे बहाल करें तथा पुनः प्रयास करें।

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
hi_IN: आप इस आइटम को ट्रैश में स्थानांतरित नहीं कर सकते। वर्तमान में %s इसे संपादित कर रहे हैं।

en: You cannot remove the current user.
hi_IN: आप वर्तमान उपयोगकर्ता को नहीं निकाल सकते.

en: You cannot remove users.
hi_IN: आप उपयोगकर्ताओं को नहीं निकाल सकते।

en: You cannot use that email address to signup. There are problems with them blocking some emails from WordPress. Please use another email provider.
hi_IN: आप उस ईमेल पते का उपयोग साइनअप के लिए नहीं कर सकते। वे वर्डप्रेस से आने वाले कुछ ईमेल को ब्लॉक कर रहे हैं। कृपया किसी अन्य ईमेल प्रदाता का उपयोग करें।

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
hi_IN: आप पंजीकरण करने के लिए इस ईमेल पते का उपयोग नहीं कर सकते हैं। ये हमारे कुछ ईमेल अवरुद्ध कर रहे हैं इसलिए हमें इनके साथ समस्या हो रही है। कृपया अन्य ईमेल प्रदाता का उपयोग करें।

en: You currently own Jetpack %(plan)s. The product you are about to purchase, {{product/}}, is already included in this plan.
hi_IN: फ़िलहाल आप Jetpack %(plan)s के मालिक हैं. आप जो प्रॉडक्ट {{product/}} खरीदने वाले हैं, वह पहले से ही इस प्लान में शामिल है.

en: You deactivated this plugin on %s and may no longer need this policy.
hi_IN: आपने इस प्लगइन को %s पर निष्क्रिय कर दिया है और अब इस नीति की आवश्यकता नहीं है।

en: You did not enter a category name.
hi_IN: आपने श्रेणी का नाम दाखिल नही किया.

en: You do not have a recovery email address.
hi_IN: आपके पास एक रिकवरी ईमेल पता नहीं है।

en: You do not have permission to access this page.
hi_IN: आप इस पृष्ठ का उपयोग करने की अनुमति नहीं है.

en: You do not have permission to create Navigation Menus.
hi_IN: आपको नेविगेशन मेन्यू  बनाने की अनुमति नहीं है।

en: You do not have permission to create Pages.
hi_IN: आपको पृष्ठ बनाने की अनुमति नहीं है।

en: You do not have permission to edit this Menu. Any changes made will not be saved.
hi_IN: आपको इस मेन्यू को संपादित करने की अनुमति नहीं है। किए गए कोई भी परिवर्तन सहेजे नहीं जाएंगे।

en: You do not have permission to edit this user.
hi_IN: आपके पास इस उपयोक्ता को संपादित करने की आज्ञा नहीं है.

en: You do not have permission to manage log files.
hi_IN: आपके पास लॉग फ़ाइलों को प्रबंधित करने की अनुमति नहीं है।

en: You do not have permission to view those subscriptions.
hi_IN: आपको उन सदस्यताओं को देखने की अनुमति नहीं है।

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
hi_IN: आपके पास इस ब्लॉग के अभिगम के लिए के लिए पर्याप्त आज्ञा नहीं है.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
hi_IN: आपको इस साइट के लिए प्लगइन्स सक्रिय करने की पर्याप्त अनुमतियाँ नहीं हैं।

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
hi_IN: आपको इस साइट के लिए प्लगइन्स निष्क्रिय करने की पर्याप्त अनुमतियाँ नहीं हैं।

en: You don't have to wait though. Connect your domain to your site now, without transferring it. {{a}}Learn how{{/a}}.
hi_IN: इसके लिए आपको इंतज़ार नहीं करना पड़ेगा. अपने डोमेन को अब अपनी साइट से कनेक्ट करें, इसे ट्रांसफऱ किए बिना. {{a}}जानें कैसे{{/a}}.

en: You have %(amountInCurrency)s in upgrade credits available
hi_IN: आपके पास %(amountInCurrency)s अपग्रेड क्रेडिट्स उपलब्ध हैं

en: You have %1$s and %2$s.
hi_IN: आपको %1$s और %2$s है.

en: You have attempted to queue too many files.
hi_IN: आपने बहुत ज़्यादा फाइलों को पंक्तिबद्ध करने का प्रयास किया है।

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%1$s">homepage</a> or <a href="%2$s">log in</a> using your username and password.
hi_IN: आपको इस साइट में जोड़ दिया गया है। कृपया <a href="%1$s">मुखपृष्ठ</a> पर जाएँ या अपने यूज़रनेम(उपयोगकर्ता नाम) और पासवर्ड का उपयोग करके <a href="%2$s">लॉग इन</a> करें।

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
hi_IN: आपने इन उपयोगकर्ताओं को सभी नेटवर्क और साइटों से नष्ट(डिलीट) करने के लिए चयनित किया है।

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
hi_IN: आप ने इस उपयोगकर्ता को सभी नेटवर्क और साइटों से नष्ट करने के लिए चुना है।

en: You have included this email address more than once. Please choose a different address.
hi_IN: आपने इस ईमेल पते को एक से अधिक बार शामिल किया है। कृपया एक अलग पता चुनें।

en: You have logged in successfully.
hi_IN: आपने सफलतापूर्वक लॉग इन किया है.

en: You have made too many domain suggestions requests in a short time. Please wait a few minutes and try again.
hi_IN: आपने बहुत कम समय में कई डोमेन से जुड़े सुझाव के अनुरोध किए हैं. कृपया कुछ मिनट प्रतीक्षा करें और फिर से कोशिश करें.

en: You have no account yet? {{signupLink}}Create one{{/signupLink}}.
hi_IN: अभी तक आपका कोई अकाउंट नहीं है? {{signupLink}}एक अकाउंट बनाएँ{{/signupLink}}.

en: You have no content to promote.
hi_IN: आपके पास प्रचार करने के लिए कोई सामग्री नहीं है।

en: You have no items in your cart
hi_IN: आपके कार्ट में कोई आइटम नहीं है

en: You have not yet created any menus. Displaying a list of your Pages
hi_IN: आपने अभी तक कोई मेनू नहीं बनाए हैं। आपके पेजों की एक सूची प्रदर्शित की जा रही है

en: You have now enabled the translator. Right click the text to translate it.
hi_IN: आपने अनुवादक को शुरू कर लिया है। अनुवाद करने के लिए दाहिना क्लिक करें ।

en: You have plugins waiting to be updated
hi_IN: आपके पास प्लगिन्स अपडेट होने की प्रतीक्षा कर रहा है।

en: You have received this Trademark Notice because you have applied for a domain name which matches at least one trademark record submitted to the Trademark Clearinghouse.
hi_IN: आपको यह ट्रेडमार्क सूचना इसलिए मिली है क्योंकि आपने ऐसे डोमेन नेम के लिए आवेदन किया है जो ट्रेडमार्क क्लियरिंगहाउस में जमा किए गए कम से कम एक ट्रेडमार्क रिकॉर्ड से मेल खाता है.

en: You have searched the %1$s blog archives for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
hi_IN: आपने %1$s ब्लॉग संग्रह में <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong> के लिए खोज़ की। यदि आप इन खोज परिणामों में कुछ भी पाने में असमर्थ हैं, तो आप इन लिंक्स में से एक ट्राइ कर सकते हैं।

en: You have specified these users for deletion:
hi_IN: आपने हटाने के लिए इन उपयोगकर्ताओं को निर्दिष्ट किया है|

en: You have specified these users for removal:
hi_IN: आपने इन उपयोगकर्ताओं को हटाने के लिए निर्दिष्ट(स्पेसिफ़ाइड) किया है:

en: You have specified this user for deletion:
hi_IN: आप ने इस यूज़र को डिलीट करने का निर्देष दिया है।

en: You have specified this user for removal:
hi_IN: आपने इस उपयोगकर्ता को हटाने के लिए निर्दिष्ट किया है:

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
hi_IN: आपने अपनी दुकान सफलतापूर्वक WooCommerce.com से कनेक्ट की है

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
hi_IN: आपने सफलतापूर्वक WooCommerce.com से अपना स्टोर डिस्कनेक्ट कर लिया है

en: You have the full suite of security and performance tools.
hi_IN: आपके पास सुरक्षा और परफ़ॉर्मेंस टूल्स का पूरा सूइट मौजूद है.

en: You have themes waiting to be updated
hi_IN: आपके पास थीम अपडेट होने की प्रतीक्षा है

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
hi_IN: आपके बदलाव सहेजे नहीं गए हैं। यदि आप आगे बढ़ते हैं, तो वे खो जाएंगे।

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
hi_IN: आप अपने स्पेस कोटा का इस्तेमाल कर लिया है। अपलोड करने से पहले फाइलों को नष्ट करें।

en: You have {{b}}%(amountInCurrency)s{{/b}} in {{a}}upgrade credits{{/a}} available from your current domain. This credit will be applied to the pricing below at checkout if you purchase a plan today!
hi_IN: आपके मौजूदा डोमेन में अभी आपके पास {{b}}%(amountInCurrency)s{{/b}} में से {{a}}अपग्रेड क्रेडिट्स{{/a}} उपलब्ध हैं. अगर आपने आज कोई प्लान खरीदा है, तो यह क्रेडिट चेकआउट के समय नीचे दी गई कीमत पर लागू होगा!

en: You have {{b}}%(amountInCurrency)s{{/b}} in {{a}}upgrade credits{{/a}} available from your current plan. This credit will be applied to the pricing below at checkout if you upgrade today!
hi_IN: आपके मौजूदा प्लान में अभी आपके पास {{b}}%(amountInCurrency)s{{/b}} के {{a}}अपग्रेड क्रेडिट्स{{/a}} उपलब्ध हैं. अगर आप आज अपग्रेड करते हैं, तो यह क्रेडिट चेकआउट के नीचे दी गई कीमत पर लागू होगा!

en: You have {{link}}other upgrades{{/link}} for %(siteName)s that are available for renewal. Would you like to renew them now?
hi_IN: आपके पास %(siteName)s के लिए {{link}}अन्य अपग्रेड{{/link}} हैं जो रिन्यूअल के लिए उपलब्ध हैं. क्या आप उन्हें अभी रिन्यू करना चाहेंगे?

en: You may also like&hellip;
hi_IN: आप यह भी पसंद कर सकते हैं&hellip;

en: You may like to search for one of these terms instead:
hi_IN: आप इसके बजाय इनमें से किसी एक शब्द को खोज सकते हैं:

en: You may only upload 1 file.
hi_IN: आप केवल 1 फ़ाइल अपलोड कर सकते हैं.

en: You may or may not be entitled to register the domain name depending on your intended use and whether it is the same or significantly overlaps with the trademarks listed below. Your rights to register this domain name may or may not be protected as noncommercial use or “fair use” by the laws of your country.
hi_IN: आपको डोमेन नाम रजिस्टर करने का अधिकार हो भी सकता है और नहीं भी, यह इस बात पर निर्भर करता है कि आप इसे कैसे इस्तेमाल करना चाहते हैं और क्या यह नीचे दिए गए ट्रेडमार्क के समान या काफ़ी हद तक मेल खाता है. इस डोमेन नेम को रजिस्टर करने का आपका अधिकार आपके देश के कानूनों के अनुसार गैर-व्यावसायिक इस्तेमाल या "फ़ेयर यूज़" के रूप में सुरक्षित हो भी सकता है और नहीं भी.

en: You might want to start over or use one of the alternative methods to connect %s to WordPress.com.
hi_IN: आप %s को WordPress.com से कनेक्ट करने के लिए वैकल्पिक तरीकों में से किसी एक का इस्तेमाल कर सकते हैं या शुरुआत से शुरू कर सकते हैं.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
hi_IN: एक टिप्पणी पोस्ट करने के लिए आप को <a href="%s">लॉग इन</a> करना पड़ेगा।

en: You must be a member of at least one site to use this page.
hi_IN: इस पृष्ठ का उपयोग करने के लिए आपको कम से कम एक साइट का सदस्य होना चाहिए।

en: You must be logged in to checkout.
hi_IN: आपको चेकआउट करने के लिए लॉगिन करना होगा.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
hi_IN: आप नई सेटिंग प्रभावी करने के लिए स्क्रीन के नीचे परिवर्तन सहेजें बटन क्लिक करना होगा।

en: You must provide a domain name.
hi_IN: आप को एक डोमेन नाम प्रदान करनी चाहिए.

en: You must provide a name for your network of sites.
hi_IN: आप को अपने नेटवर्क के साइटों को एक नाम देना होगा

en: You must provide a valid email address.
hi_IN: आप को एक वैध ईमेल पता प्रदान करना चाहिए

en: You must set a WordPress.com blog as your URL to post a comment. Please update your <a href="http://dashboard.wordpress.com/wp-admin/users.php?page=grofiles-user-settings">Personal Settings</a>.
hi_IN: आपको एक कमेंट पोस्ट करने के लिए अपने यूआरएल के रूप में एक WordPress.com ब्लॉग सेट करना होगा। कृपया अपनी <a href="http://dashboard.wordpress.com/wp-admin/users.php?page=grofiles-user-settings">व्यक्तिगत सेटिंग्स</a> अपडेट करें.

en: You must specify the blog_id and post_id for each request.
hi_IN: आपको प्रत्येक अनुरोध के लिए ब्लॉग_आईडी और पोस्ट_आईडी निर्दिष्ट करनी होगी।

en: You must specify the method and route for each request.
hi_IN: आपको प्रत्येक अनुरोध के लिए विधि और मार्ग निर्दिष्ट करना होगा।

en: You must specify the method as POST for each request.
hi_IN: आपको प्रत्येक अनुरोध के लिए विधि को POST के रूप में निर्दिष्ट करना होगा।

en: You must supply a future date to schedule.
hi_IN: आपको शेड्यूल करने के लिए भविष्य की तिथि प्रदान करनी होगी।

en: You must use the summarize endpoint for each request.
hi_IN: आपको प्रत्येक अनुरोध के लिए सारांश समापन बिंदु का उपयोग करना होगा।

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
hi_IN: आपको छवि के एक भाग का चयन करने के लिए जावास्क्रिप्ट की आवश्यकता है।

en: You need a higher level of permission.
hi_IN: आपको एक उच्च स्तरीय अनुमति की आवश्यकता है।

en: You need to confirm your email in order to change the site address.
hi_IN: साइट का पता बदलने के लिए आपको अपने ईमेल की पुष्टि करनी होगी।

en: You need to define a search term to order by relevance.
hi_IN: आपको संबंधता के आधार पर खोज शब्द को परिभाषित करने की जरूरत है।

en: You need to define an include parameter to order by include.
hi_IN: आपको order by include के लिए एक include parameter को परिभषित करने की आवश्यकता है।

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
hi_IN: आपके द्वारा अभी केवल एक ही विषय(थीम) स्थापित(इन्स्टॉल) है। थोड़ा तो जियो! आप किसी भी समय वर्डप्रेस.org विषय(थीम) निर्देशिका(डायरेक्टरी) में से 1,000 से भी अधिक मुफ़्त विषयों(थीम्स) का चयन कर सकते हैं: बस ऊपर <a href="%s">विषय(थीम) स्थापित(इन्स्टॉल) करें</a> टैब पर क्लिक करें।

en: You should back up your existing %1$s and %2$s files.
hi_IN: आपको अपनी मौजूदा %1$s और %2$s फ़ाइलों का बैकअप लेना चाहिए।

en: You should back up your existing %s file.
hi_IN: आपको अपनी मौजूदा %s फ़ाइल का बैकअप लेना चाहिए।

en: You should be running the latest version of WordPress and a publicly-accessible site with XML-RPC enabled.
hi_IN: आपको WordPress का सबसे नया वर्शन इस्तेमाल करना चाहिए, आपकी साइट सार्वजनिक रूप से ऐक्सेस होनी चहिए, और उसमें XML-RPC ऑन होना चाहिए.

en: You should consider changing your site domain to %1$s before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the %3$s prefix with an address like %2$s but any links will not have the %3$s prefix.
hi_IN: आपको नेटवर्क विशेषता को सक्षम करने से पहले अपने साइट डोमेन को %1$s में बदलने पर विचार करना चाहिए। %2$s जैसे पते के साथ %3$s उपसर्ग का उपयोग करके आपकी साइट पर जाना अभी भी संभव होगा लेकिन किसी भी लिंक में %3$s उपसर्ग नहीं होगा।

en: You should remove inactive plugins
hi_IN: आपको निष्क्रिय प्लगइन्स को हटा देना चाहिए

en: You should remove inactive themes
hi_IN: आपको इनएक्टिव थीमों को हटा देना चाहिए ।

en: You should use a persistent object cache
hi_IN: आपको एक स्थायी ऑब्जेक्ट कैश का उपयोग करना चाहिए

en: You understand that gift {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase for non-domain products with two year subscriptions.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि गिफ़्ट के {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} सिर्फ़ दो साल के सब्सक्रिप्शन वाले नॉन-डोमेन प्रोडक्ट्स के लिए खरीदारी के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that gift {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase for non-domain products with yearly subscriptions.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि गिफ़्ट के {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} सिर्फ़ सालाना सब्सक्रिप्शन वाले नॉन-डोमेन प्रॉडक्ट्स के लिए खरीदारी के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that gift {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 7 days after purchase for non-domain products with monthly subscriptions.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि गिफ़्ट के {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} सिर्फ़ मासिक सब्सक्रिप्शन वाले नॉन-डोमेन प्रॉडक्ट्स के लिए खरीदारी के 7 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that your %(productName)s service will be powered by Titan and is subject to Titan's {{titanCustomerTos}}Customer Terms of Service{{/titanCustomerTos}}, {{titanAup}}Acceptable Use Policy{{/titanAup}}, and {{titanPrivacy}}Privacy Policy{{/titanPrivacy}}.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि आपकी %(productName)s सेवा Titan द्वारा संचालित होगी और उस पर Titan की {{titanCustomerTos}}ग्राहक सेवा की शर्तें{{/titanCustomerTos}}, {{titanAup}}स्वीकार्य उपयोग नीति{{/titanAup}} और {{titanPrivacy}}गोपनीयता नीति{{/titanPrivacy}} लागू होंगी.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}domain name refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 96 hours after registration and {{refundsSupportPage}}monthly plan refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 7 days after purchase.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}डोमेन नेम के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} रजिस्ट्रेशन के 96 घंटे के भीतर ही उपलब्ध हैं और {{refundsSupportPage}}मासिक प्लान के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} खरीदारी के 7 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}domain name refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 96 hours after registration and {{refundsSupportPage}}three year plan refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase. Refunds of paid plans will deduct the standard cost of any domain name registered within a plan.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}डोमेन नेम के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} रजिस्ट्रेशन के 96 घंटे के भीतर ही उपलब्ध हैं और {{refundsSupportPage}}तीन साल वाले प्लान के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} खरीदारी के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं. अगर आप पेड प्लान का रिफ़ंड लेते हैं, तो प्लान में रजिस्टर किए गए किसी भी डोमेन नेम का सामान्य मूल्य काट लिया जाएगा.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}domain name refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 96 hours after registration and {{refundsSupportPage}}two year plan refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase. Refunds of paid plans will deduct the standard cost of any domain name registered within a plan.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}डोमेन नेम के रिफंड{{/refundsSupportPage}} रजिस्ट्रेशन के 96 घंटे के भीतर ही उपलब्ध हैं और {{refundsSupportPage}}दो साल वाले प्लान के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} की खरीदारी के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं. अगर आप पेड प्लान का रिफ़ंड लेते हैं, तो प्लान में रजिस्टर किए गए किसी भी डोमेन नेम का सामान्य मूल्य काट लिया जाएगा.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}domain name refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 96 hours after registration and {{refundsSupportPage}}yearly plan refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase. Refunds of paid plans will deduct the standard cost of any domain name registered within a plan.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}डोमेन नेम के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} रजिस्ट्रेशन के 96 घंटे के भीतर ही उपलब्ध हैं और {{refundsSupportPage}}सालाना प्लान के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} खरीदारी के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं. अगर आप पेड प्लान का रिफ़ंड लेते हैं, तो प्लान में रजिस्टर किए गए किसी भी डोमेन नेम का सामान्य मूल्य काट लिया जाएगा.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}domain name refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 96 hours after registration.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}डोमेन नेम के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} रजिस्ट्रेशन के 96 घंटे तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}domain name refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 96 hours after registration. Refunds of paid plans will deduct the standard cost of any domain name registered within a plan.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}डोमेन नेम के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} रजिस्ट्रेशन के 96 घंटे तक ही उपलब्ध हैं. अगर आप पेड प्लान का रिफ़ंड लेते हैं, तो प्लान में रजिस्टर किए गए किसी भी डोमेन नेम का सामान्य मूल्य काट लिया जाएगा.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}domain name transfers are non-refundable{{/refundsSupportPage}} unless the process is canceled before the transfer is completed.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}डोमेन नेम ट्रांसफ़र को रिफ़ंड नहीं किया जा सकता{{/refundsSupportPage}}, जब तक कि ट्रांसफ़र पूरा होने से पहले उसे कैंसिल न किया जाए.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase or renewal for non-domain products with three year subscriptions.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} सिर्फ़ तीन साल के सब्सक्रिप्शन वाले नॉन-डोमेन प्रॉडक्ट्स के लिए खरीदने या रिन्यू कराने के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase or renewal for non-domain products with two year subscriptions.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} सिर्फ़ दो साल के सब्सक्रिप्शन वाले नॉन-डोमेन प्रॉडक्ट्स के लिए खरीदारी के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase or renewal for non-domain products with yearly subscriptions.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} सिर्फ़ सालाना सब्सक्रिप्शन वाले नॉन-डोमेन प्रॉडक्ट्स के लिए खरीदने या रिन्यू कराने के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 7 days after purchase or renewal for non-domain products with monthly subscriptions.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} सिर्फ़ मासिक सब्सक्रिप्शन वाले नॉन-डोमेन प्रॉडक्ट्स के लिए खरीदने या रिन्यू कराने के 7 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} for a domain gift are limited to 96 hours after purchase.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि डोमेन गिफ़्ट के लिए {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}}, खरीदारी के 96 घंटे तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand that {{refundsSupportPage}}theme refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to 14 days after purchase.
hi_IN: आप यह समझते हैं कि {{refundsSupportPage}}थीम के रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} खरीदारी के 14 दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You understand {{subscriptionInfoLink}}how your subscription works{{/subscriptionInfoLink}} and {{cancellationInfoLink}}how to cancel{{/cancellationInfoLink}}.
hi_IN: आप समझते हैं कि {{subscriptionInfoLink}}आपकी सदस्यता कैसे काम करती है{{/subscriptionInfoLink}} और {{cancellationInfoLink}} इसे कैसे कैंसिल करना है{{/cancellationInfoLink}}.

en: You will be charged %(cost)s and understand that {{refundsSupportPage}}refunds{{/refundsSupportPage}} are limited to %(refundPeriodDays)d days after purchase.
hi_IN: आपसे %(cost)s शुल्क लिया जाएगा और यह समझें कि {{refundsSupportPage}}रिफ़ंड{{/refundsSupportPage}} खरीदारी के %(refundPeriodDays)d दिनों तक ही उपलब्ध हैं.

en: You will be logging in via Gravatar
hi_IN: आप Gravatar के जरिए लॉग इन करेंगे

en: You will be sent to %s
hi_IN: आपको %s पर भेजा जाएगा

en: You will next be charged %(renewalPrice)s on %(renewalDate)s.
hi_IN: इसके बाद आपसे %(renewalDate)s को %(renewalPrice)s शुल्क लिया जाएगा.

en: You will not be able to install new themes from here yet since your install requires SFTP credentials. For now, please <a href="%s">add themes in the admin</a>.
hi_IN: आप यहाँ से नई थीम को स्थापित नहीं कर पाएंगे क्योंकि इस संस्थापन पर एसएफटीपी के प्रमाण लगेंगे। अभी के लिए कृपया <a href="%s">थीम व्यवस्थापन पटल</a> का इस्तेमाल करें।

en: You will receive an email notice %(numberOfDays)d days before being billed, and can {{updatePaymentMethodLink}}update your payment method{{/updatePaymentMethodLink}} or {{manageSubscriptionLink}}manage your subscription{{/manageSubscriptionLink}} at any time.
hi_IN: आपको बिलिंग से %(numberOfDays)d दिन पहले ईमेल के ज़रिए सूचना मिलेगी, और आप कभी भी {{updatePaymentMethodLink}}अपने भुगतान का तरीका{{/updatePaymentMethodLink}} अपडेट कर सकते हैं या {{manageSubscriptionLink}}अपना सब्सक्रिप्शन मैनेज{{/manageSubscriptionLink}} कर सकते हैं.

en: You will see the status in <a>site domains</a>.
hi_IN: आप <a>साइट डोमेन</a>में स्टेटस देख पाएँगे.

en: You would have received an email because of this.
hi_IN: आपको इसकी वजह से ईमेल मिला होगा।

en: You&#8217;ll create a menu, assign it a location, and add menu items like links to pages and categories. If your theme has multiple menu areas, you might need to create more than one.
hi_IN: आप एक मेनू बनाते हैं, उसे एक स्थान प्रदान करते हैं, और पेज और श्रेणियों के लिंक जैसे मेनू आइटम जोड़ते हैं। यदि आपकी थीम में एक से अधिक मेनू क्षेत्र हैं, तो आपको एक से अधिक बनाना पड़ सकता है।

en: You'll use this email address to access your account later
hi_IN: बाद में अपना अकाउंट ऐक्सेस करने के लिए, आप इस ईमेल पते का इस्तेमाल करेंगे

en: You're all set!
hi_IN: आप तैयार हैं!

en: You're not authorized to import content.{{br/}}Please check with your site admin.
hi_IN: आपके पास कॉन्टेंट इंपोर्ट करने की अनुमति नहीं है.{{br/}}कृपया अपने साइट एडमिन से संपर्क करें.

en: You've already used your free trial! Thanks!
hi_IN: आप पहले ही अपना मुफ़्त ट्रायल इस्तेमाल कर चुके हैं! धन्यवाद!

en: You've got mail
hi_IN: आपके मेल मिला है

en: You've got mail!
hi_IN: आपको मेल आया है!

en: YouTube API Key
hi_IN: YouTube API कुंजी

en: YouTube API Settings
hi_IN: YouTube API सेटिंग्स

en: YouTube API request failed. Check API key or try again later.
hi_IN: YouTube API का अनुरोध विफल रहा. API कुंजी जांचें या बाद में फिर से कोशिश करें.

en: YouTube Post Date:
hi_IN: YouTube पोस्ट करने की तारीख:

en: YouTube Poster Image
hi_IN: YouTube पोस्टर का चित्र

en: YouTube Poster Image:
hi_IN: YouTube पोस्टर का चित्र:

en: YouTube URL
hi_IN: YouTube यूआरएल

en: YouTube Video Information
hi_IN: YouTube वीडियो की जानकारी

en: YouTube Views:
hi_IN: YouTube व्यूज़:

en: Your %(planTitle)s is now active.
hi_IN: आपका %(planTitle)s अब एक्टिव है.

en: Your %(productName)s is active! %(celebrationEmoji)s
hi_IN: आपका %(productName)s ऐक्टिव है! %(celebrationEmoji)s

en: Your %(purchaseName)s domain expired %(expiry)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपका %(purchaseName)s डोमेन एक्सपायर हो गया है %(expiry)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %(purchaseName)s domain is expiring %(expiry)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपका %(purchaseName)s डोमेन एक्सपायर हो रहा है %(expiry)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %(purchaseName)s domain is renewing %(relativeRenewDate)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपका %(purchaseName)s डोमेन रिन्यू हो रहा है %(relativeRenewDate)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %(purchaseName)s plan expired %(expiry)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपका %(purchaseName)s प्लान एक्सपायर हो गया है %(expiry)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %(purchaseName)s plan is expiring %(expiry)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपका %(purchaseName)s प्लान एक्सपायर हो रहा है %(expiry)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %(purchaseName)s plan is renewing %(relativeRenewDate)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपका %(purchaseName)s प्लान रिन्यू हो रहा है %(relativeRenewDate)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %(purchaseName)s subscription expired %(expiry)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपकी %(purchaseName)s सदस्यता एक्सपायर हो गई है %(expiry)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %(purchaseName)s subscription is expiring %(expiry)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपकी %(purchaseName)s सदस्यता एक्सपायर हो रही है %(expiry)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %(purchaseName)s subscription is renewing %(relativeRenewDate)s. Would you like to renew it now?
hi_IN: आपकी %(purchaseName)s सदस्यता को रिन्यू किया जा रहै है %(relativeRenewDate)s. क्या आप अभी इसे रिन्यू करना चाहेंगे?

en: Your %1$s plan for %2$s <b>will expire in %3$d days.</b>
hi_IN: %2$s के लिए आपकी %1$s योजना <b>%3$d दिनों में समाप्त हो जाएगी।</b>

en: Your %1$s plan for %2$s is about to expire.
hi_IN: %2$s के लिए आपकी %1$s योजना समाप्त होने वाली है।

en: Your 100-Year Domain %(domain)s has been registered.
hi_IN: आपका 100-वर्ष वाला डोमेन %(domain)s रजिस्टर किया गया है.

en: Your 100-Year Domain %(domain)s is being transferred.
hi_IN: आपका 100-वर्ष वाला डोमेन %(domain)s ट्रांसफ़र किया जा रहा है.

en: Your Account
hi_IN: आपका खाता

en: Your Akismet API Key is:
hi_IN: आपकी Akismet API कुंजी है:

en: Your CPF is invalid. Please verify that you have entered it correctly.
hi_IN: आपका CPF अमान्य है. कृपया पुष्टि करें कि आपने इसे सही तरीके से डाला है.

en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
hi_IN: हमारे सीएसवी को एक विशिष्ट क्रम में कॉलम शामिल करने की आवश्यकता है।%1$sनमूना डाउनलोड करने के लिए यहां क्लिक करें%2$s

en: Your Email
hi_IN: आपका ईमेल

en: Your Name
hi_IN: आपका नाम

en: Your Profile
hi_IN: आपकी प्रोफ़ाइल

en: Your Recent Drafts
hi_IN: आपके हाल ही के ड्राफ्ट

en: Your Sites
hi_IN: आपकी साइट

en: Your Subscription Confirmation link is expired or invalid
hi_IN: आपके सब्सक्रिप्शन की पुष्टि करने वाला लिंक एक्सपायर हो गया है या अमान्य है.

en: Your Subscription Management link is expired or invalid
hi_IN: आपका सब्सक्रिप्शन मैनेजमेंट लिंक एक्सपायर हो गया है या अमान्य है

en: Your WordPress plan %1$swill expire soon%2$s
hi_IN: आपका वर्डप्रेस प्लान %1$s शीघ्र ही समाप्त हो जाएगा  %2$s

en: Your WordPress plan <b>will expire soon</b>
hi_IN: आपका वर्डप्रेस प्लान <b>जल्द ही समाप्त हो जाएगा</b>

en: Your WordPress version is %1$s, however the new plugin version requires %2$s.
hi_IN: आपका वर्डप्रेस संस्करण %1$s है, हालाँकि नए प्लगइन संस्करण के लिए %2$s की आवश्यकता है।

en: Your WordPress version is %1$s, however the new theme version requires %2$s.
hi_IN: आपका वर्डप्रेस संस्करण %1$s है जबकि नए थीम संस्करण को %2$s संस्करण की आवश्यकता है।

en: Your account has already been created. You can change your email, username, and password later.
hi_IN: आपका अकाउंट पहले ही बनाया जा चुका है. आप अपना ईमेल, उपयोगकर्ता नाम और पासवर्ड बाद में बदल सकते हैं.

en: Your account has been blocked as a security precaution. To continue, you must {{a}}reset your password{{/a}}.
hi_IN: सुरक्षा कारणों से आपका अकाउंट ब्लॉक कर दिया गया है. जारी रखने के लिए, आपको अपना {{a}}पासवर्ड रीसेट{{/a}} करना होगा.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
hi_IN: आपका खाता सफलतापूर्वक बनाया गया था और आपके ईमेल पते पर एक पासवर्ड भेजा गया है।

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
hi_IN: आपका खाता सफलतापूर्वक बना दिया गया है। आपके लॉगिन विवरण आपके ईमेल पते पर भेज दिए गए हैं।

en: Your annual subscription will renew at {{strong}}%(renewalPrice)s/year{{/strong}} for the next %(periods)d years. It will then renew at {{strong}}%(fullPrice)s/year{{/strong}} each following year.
hi_IN: आपकी वार्षिक सदस्यता अगले %(periods)d साल तक {{strong}}%(renewalPrice)s प्रति वर्ष{{/strong}} पर नवीनीकृत होगी. उसके बाद हर साल {{strong}}%(fullPrice)s प्रति वर्ष{{/strong}} पर नवीनीकृत होगी.

en: Your annual subscription will renew at {{strong}}%(renewalPrice)s/year{{/strong}} for the next year. It will then renew at {{strong}}%(fullPrice)s/year{{/strong}} each following year.
hi_IN: आपकी वार्षिक सदस्यता अगले साल {{strong}}%(renewalPrice)s प्रति वर्ष{{/strong}} पर नवीनीकृत होगी. उसके बाद हर साल {{strong}}%(fullPrice)s प्रति वर्ष{{/strong}} पर नवीनीकृत होगी.

en: Your avatar and bio syncs across the web.
hi_IN: आपका अवतार और बायो, वेब पर सिंक हो जाता है.

en: Your badge is now available for activating. You can manage your badges at %syour blog settings%s.
hi_IN: आपका बैज़ अब ऐक्टिवेट करने के लिए उपलब्ध है. आप %sअपने ब्लॉग सेटिंग्स%s पर अपने बैज मैनेज कर सकते हैं.

en: Your blogroll
hi_IN: आपका ब्लॉगरोल

en: Your browser cannot upload files
hi_IN: आपका ब्राउज़र फ़ाइलें अपलोड नहीं कर सकता

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
hi_IN: आपका ब्राउज़र सीधे क्लिपबोर्ड का उपयोग समर्थ नहीं कर रहा है। कृपया कुंजी पटल के बटन अथवा &#8217;s सम्पादन मेनू को चुने।

en: Your browser is out of date!
hi_IN: आपका ब्राउज़र बहुत पुराना है!

en: Your century-long legacy begins now
hi_IN: आपकी सदियों पुरानी विरासत अब शुरू होती है

en: Your chosen password.
hi_IN: आपकी चुनी कूटशब्द.

en: Your client will receive instructions to create a WordPress.com account and complete their purchase. Once their payment is successful, they'll be enrolled in an automatically renewing subscription (monthly or annual, based on checkout). They can cancel anytime.
hi_IN: आपके क्लाइंट को WordPress.com अकाउंट बनाने और खरीदारी पूरी करने के लिए जानकारी भेजी जाएगी. भुगतान पूरा हो जाने पर, उन्हें ऑटोमैटिकली रिन्यू होने वाले सब्सक्रिप्शन में शामिल किया जाएगा (मासिक या सालाना, चेकआउट के आधार पर). इन्हें कभी भी कैंसिल किया जा सकता है.

en: Your comment is awaiting moderation.
hi_IN: आपकी टिप्पणी स्वीकृति के इंतजार में है.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
hi_IN: आपकी टिप्पणी परिनियमन की प्रतीक्षा में है। यह एक पूर्वावलोकन है, आपकी टिप्पणी स्वीकृत होने के बाद दिखाई देगी।

en: Your current plan
hi_IN: आपका वर्तमान प्लान

en: Your current plan is an in-app purchase. You can upgrade to a different plan from within the WordPress app.
hi_IN: आपका मौजूदा प्लान एक इन-ऐप खरीदारी है. आप WordPress ऐप में जाकर एक अलग प्लान पर अपग्रेड कर सकते हैं.

en: Your current plan is no longer available for new subscriptions. You’re all set to continue with the plan for as long as you like. Alternatively, you can switch to any of our current plans by selecting it below. Please keep in mind that switching plans will be irreversible.
hi_IN: आपका मौजूदा प्लान अब नई सदस्यताओं के लिए उपलब्ध नहीं है. आप इस प्लान के साथ जब तक चाहें, तब तक बिना किसी परेशानी के जारी रख सकते हैं. वैकल्पिक रूप से, आप नीचे दिए गए हमारे किसी भी मौजूदा प्लान को चुनकर उस पर स्विच कर सकते हैं. कृपया ध्यान रखें कि प्लान स्विच करना स्थायी होगा और इसे बदला नहीं जा सकेगा.

en: Your current primary site address is {{strong}}%(domainName)s{{/strong}}
hi_IN: आपका वर्तमान प्राथमिक साइट पता {{strong}}%(domainName)s{{/strong}} है

en: Your custom domain can only be used as the primary domain with a paid plan and is free for the first year with an annual or multi-year plan. For more details, please read {{a}}our support document{{/a}}.
hi_IN: आपका कस्टम डोमेन सिर्फ़ पेड प्लान के साथ ही प्राइमरी डोमेन के रूप में इस्तेमाल किया जा सकता है, और सालाना या मल्टी-ईयर प्लान लेने पर यह पहले साल के लिए मुफ़्त मिलता है. ज़्यादा जानकारी के लिए, कृपया {{a}}हमारा सपोर्ट दस्तावेज़{{/a}}पढ़ें.

en: Your data is being securely backed up and you have access to priority support.
hi_IN: आपके डेटा का सुरक्षित बैकअप लिया जा रहा है और आपके पास प्राथमिकता सपोर्ट का ऐक्सेस है.

en: Your domain (%s) is included with this plan.
hi_IN: आपका डोमेन (%s) इस योजना में शामिल है.

en: Your domain appears to be set up with Cloudflare, but does not resolve to WordPress.com
hi_IN: ऐसा लगता है कि आपका डोमेन Cloudflare के साथ सेटअप है, लेकिन यह WordPress.com पर नहीं खुल रहा

en: Your domain has been verified with Apple Pay!
hi_IN: आपका डोमेन एप्पल पे से सत्यापित हो गया है!

en: Your domain is connected
hi_IN: आपका डोमेन कनेक्ट है

en: Your domain is locked
hi_IN: आपका डोमेन लॉक है

en: Your domain is locked to prevent unauthorized transfers. You'll need to unlock it at your current domain provider before we can move it. {{a}}Here are instructions for unlocking it{{/a}}. It might take a few minutes for any changes to take effect.
hi_IN: अनधिकृत ट्रांसफ़र को रोकने के लिए आपका डोमेन लॉक है. हम इसे ट्रांसफ़र कर सके, इससे पहले आपको अपने मौजूदा डोमेन प्रदाता पर इसे अनलॉक करना होगा. {{a}}यहां इसे अनलॉक करने के निर्देश दिए गए हैं{{/a}}. किसी भी बदलाव को प्रभावी होने में कुछ मिनट लग सकते हैं.

en: Your domain is still locked. If you’ve already unlocked it, wait a few minutes and try again.
hi_IN: आपका डोमेन अब भी लॉक है. अगर आपने इसे पहले ही अनलॉक कर लिया है, तो कुछ मिनट इंतज़ार करें और फिर से कोशिश करें.

en: Your domain is unlocked at your current registrar.
hi_IN: आपका डोमेन आपके मौजूदा रजिस्ट्रार पर अनलॉक है.

en: Your domain transfer has started | Your domain transfers have started
hi_IN[0]: आपका डोमेन ट्रांसफ़र शुरू हो गया है
hi_IN[1]: आपका डोमेन ट्रांसफ़र शुरू हो गया है

en: Your domain transfer is underway
hi_IN: आपका डोमेन ट्रांसफ़र प्रोसेस में है

en: Your domain. Your identity.
hi_IN: आपका डोमेन. आपकी पहचान.

en: Your email
hi_IN: आपका ईमेल

en: Your email address
hi_IN: आपका ईमेल पता

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
hi_IN: आपका ईमेल पता अभी तक नवीनीकृत नहीं किया गया है। कृपया एक पुष्टिकरण ईमेल के लिए %s पर अपने इनबॉक्स की जाँच करें।

en: Your email address will not be published.
hi_IN: आपका ईमेल पता प्रकाशित नहीं किया जाएगा.

en: Your email address.
hi_IN: आपका ईमेल पता.

en: Your followers
hi_IN: आपके अनुयायियों

en: Your form has been submitted successfully
hi_IN: आपका फॉर्म सफलतापूर्वक जमा हो गया है

en: Your form has been submitted successfully.
hi_IN: आपका फॉर्म सफलपूर्वक जमा हो गया है।

en: Your free domain name is waiting!
hi_IN: आपका निःशुल्क डोमेन नाम इंतज़ार कर रहा है!

en: Your friends at WordPress.com
hi_IN: वर्डप्रेस (WordPress.com) पर आपके मित्र

en: Your go-to email resource
hi_IN: आपका गो-टू ईमेल रीसोर्स

en: Your go-to theme resource
hi_IN: आपका भरोसेमंद थीम रिसोर्स

en: Your homepage displays
hi_IN: आपका मुखपृष्ठ दिखाता है

en: Your host appears to support the following object caching services: %s.
hi_IN: ऐसा प्रतीत होता है कि आपका होस्ट निम्नलिखित ऑब्जेक्ट कैशिंग सेवाओं का समर्थन करता है: %s।

en: Your hosting provider can tell you if a persistent object cache can be enabled on your site.
hi_IN: आपका होस्टिंग प्रदाता आपको बता सकता है कि क्या आपकी साइट पर लगातार ऑब्जेक्ट कैश सक्षम किया जा सकता है।

en: Your issuing bank may choose to charge an international transaction fee or a currency exchange fee. Your bank may be able to provide more information as to when this is necessary.
hi_IN: आपका जारी करने वाला बैंक अंतरराष्ट्रीय लेनदेन शुल्क या मुद्रा विनिमय शुल्क लागू कर सकता है. ऐसा करना कब ज़रूरी होता है, इस बारे में आपका बैंक आपको अधिक जानकारी दे सकता है.

en: Your latest changes were saved as a revision.
hi_IN: आपके नवीनतम परिवर्तनो को एक संशोधन के रूप में सहेजा गया.

en: Your latest posts
hi_IN: आपके नवीनतम पोस्ट

en: Your license key
hi_IN: आपकी लाइसेंस कुंजी

en: Your name
hi_IN: आपका नाम

en: Your name must contain at least 3 characters
hi_IN: आपके नाम में कम से कम 3 वर्ण होने चाहिए

en: Your new password for %s is:
hi_IN: %s के लिए आपका नया पासवर्ड है:

en: Your new theme is a reflection of your unique style and personality, and we're thrilled to see it come to life.
hi_IN: आपकी नई थीम आपकी अनूठी शैली और व्यक्तित्व का प्रतिबिंब है और इसे जीवंत होते देख हम बहुत उत्साहित हैं.

en: Your next big idea starts here
hi_IN: आपकी अगली बड़ी सोच यहीं से शुरू होती है.

en: Your order
hi_IN: आपका ऑर्डर

en: Your own corner of the web
hi_IN: वेब पर आपका अपना कोना

en: Your password can be saved.
hi_IN: आपका पासवर्ड सहेजा जा सकता है।

en: Your password has been reset successfully.
hi_IN: आपका पासवर्ड सफलतापूर्वक पुनः तैयार कर दिया गया है।

en: Your password has been reset.
hi_IN: आपका कूटशब्द रिसेट कर दिया गया

en: Your password is too short. Please pick a password that has at least 6 characters.
hi_IN: आपका पासवर्ड बहुत छोटा है। कृपया कम से कम 6 अक्षर पासवर्ड चुनें।

en: Your payment for the latest invoice is now overdue. To continue purchasing products and maintain uninterrupted services,{{br/}}please make your payment as soon as{{nbsp/}}possible.
hi_IN: आपके नए इनवॉइस का भुगतान अभी बकाया है. प्रॉडक्ट्स की खरीदारी जारी रखने और सेवाएं बिना रुकावट चलती रहें, इसके लिए {{br/}}कृपया जल्द से जल्द{{nbsp/}} भुगतान करें.

en: Your plan
hi_IN: तुम्हारा प्लान

en: Your plan currently has a legacy feature that provides 200GB of space. You are currently using {{b}}%(usedGigabytes)s{{/b}} of space. Switching to a different plan or billing interval will lower the amount of available storage to 50GB. Please keep in mind that the change will be irreversible.
hi_IN: आपके प्लान में फ़िलहाल एक पुरानी विशेषता शामिल है, जो 200GB स्पेस उपलब्ध कराता है. आप अभी {{b}}%(usedGigabytes)s{{/b}} स्पेस इस्तेमाल कर रहे हैं. किसी अन्य प्लान या बिलिंग अंतराल पर स्विच करने से उपलब्ध स्टोरेज घटकर 50GB हो जाएगा. कृपया ध्यान रखें कि यह बदलाव स्थायी होगा और इसे पहले जैसा नहीं किया जा सकेगा.

en: Your plan includes a free .blog domain for one year, which gives your site a more professional, branded feel.
hi_IN: आपके प्लान में एक साल के लिए एक मुफ़्त .blog डोमेन शामिल है, जो आपकी साइट को अधिक प्रोफ़ेशनल, ब्रांडेड अनुभव देता है.

en: Your plan includes a free custom domain for one year, which gives your site a more professional, branded feel.
hi_IN: आपके प्लान में एक साल के लिए एक मुफ्त कस्टम डोमेन शामिल है, जो आपकी साइट को अधिक प्रोफ़ेशनल, ब्रांडेड अनुभव देता है.

en: Your plugins are all up to date
hi_IN: आपके प्लगइन्स आज तक अपडेटेड हैं

en: Your products are now being imported...
hi_IN: आपके उत्पादों को अब आयात किया जा रहा है ...

en: Your profile
hi_IN: आपकी प्रोफ़ाइल

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
hi_IN: आपकी प्रोफाइल आप के बारे में जानकारी शामिल है।(आपकी &#8220 ;खाता&#8220;) के साथ ही वर्डप्रेस का उपयोग करने के लिए संबंधित कुछ व्यक्तिगत विकल्प।

en: Your scheduled changes just published
hi_IN: आपके शेड्यूल किए गए परिवर्तन केवल प्रकाशित हुए हैं

en: Your session has expired. Please log in to continue where you left off.
hi_IN: आप का सेशन समाप्त हो गया है। ठीक उसी जगह से वापस शुरू करने के लिये कृपया लॉगिन करें।

en: Your site %s can now be seen by search engines.
hi_IN: आपकी साइट %s अब खोज इंजन द्वारा देखा जा सकता है।

en: Your site address will use a WordPress.com subdomain (sitename.wordpress.com).
hi_IN: आपकी साइट का पता WordPress.com सबडोमेन (sitename.wordpress.com) का इस्तेमाल करेगा.

en: Your site can communicate securely with other services
hi_IN: आपकी साइट अन्य सेवाओं के साथ सुरक्षित रूप से संवाद कर सकती है

en: Your site can perform loopback requests
hi_IN: आपकी साइट लूपबैक अनुरोध कर सकती है

en: Your site could not complete a loopback request
hi_IN: आपकी साइट लूपबैक अनुरोध पूरा नहीं कर सकी

en: Your site doesn’t include support for the "%s" block. You can leave it as-is or remove it.
hi_IN: आपकी साइट में "%s" ब्लॉक के लिए समर्थन शामिल नहीं है। आप इसे वैसे ही छोड़ सकते हैं या हटा सकते हैं।

en: Your site doesn’t include support for the "%s" block. You can leave it as-is, convert it to custom HTML, or remove it.
hi_IN: आपकी साइट में "%s" ब्लॉक के लिए समर्थन शामिल नहीं है। आप इसे वैसे ही छोड़ सकते हैं, इसे कस्टम HTML में बदल सकते हैं, या हटा सकते हैं।

en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, your active theme.
hi_IN[0]: आपकी साइट में %1$d निष्क्रिय थीम है, %2$s के अलावा, आपका सक्रिय थीम।
hi_IN[1]: आपकी साइट में %1$d निष्क्रिय थीम है, %2$s के अलावा, आपका सक्रिय थीम।

en: Your site has %d active plugin, and it is up to date. | Your site has %d active plugins, and they are all up to date.
hi_IN[0]: आपकी साइट में %d सक्रिय प्लगइन है, और वे सभी अप टू डेट हैं।
hi_IN[1]: आपकी साइट में %d सक्रिय प्लगइन्स है, और वे सभी अप टू डेट हैं।

en: Your site has %d inactive plugin. | Your site has %d inactive plugins.
hi_IN[0]: आपकी साइट में %d निष्क्रिय प्लगइन है।
hi_IN[1]: आपकी साइट में %d निष्क्रिय प्लगइन है।

en: Your site has %d inactive theme. | Your site has %d inactive themes.
hi_IN[0]: आपकी साइट में %d निष्क्रिय थीम है।
hi_IN[1]: आपकी साइट में %d निष्क्रिय थीम है।

en: Your site has %d plugin waiting to be updated. | Your site has %d plugins waiting to be updated.
hi_IN[0]: आपकी साइट में %d प्लगिन अपडेट होने की प्रतीक्षा कर रहा है।
hi_IN[1]: आपकी साइट में %d प्लगिन्स अपडेट होने की प्रतीक्षा कर रहे है।

en: Your site has 1 active plugin, and it is up to date.
hi_IN: आपकी साइट में 1 इंस्टॉल्ड थीम है, और यह अपडेटेड है।

en: Your site has 1 installed theme, and it is up to date.
hi_IN: आपकी साइट में 1 इंस्टॉल्ड थीम है, और यह अपडेटेड है।

en: Your site has critical issues that should be addressed as soon as possible to improve its performance and security.
hi_IN: आपकी साइट में महत्वपूर्ण समस्याएं हैं जिन्हें अपने प्रदर्शन और सुरक्षा में सुधार के लिए जल्द से जल्द संबोधित किया जाना चाहिए।

en: Your site is being secured and you have access to marketing tools and priority support.
hi_IN: आपकी साइट को सुरक्षित किया जा रहा है और आपके पास मार्केटिंग टूल्स और प्राथमिकता सपोर्ट का ऐक्सेस है.

en: Your site is not being protected from spam. Automatically clear spam from comments and forms.
hi_IN: आपकी साइट को स्पैम से सुरक्षित नहीं किया जा रहा है। टिप्पणियों और फ़ॉर्म से स्पैम को स्वचालित रूप से साफ़ करें।

en: Your site is not set to output debug information
hi_IN: आपकी साइट डिबग जानकारी आउटपुट करने के लिए सेट नहीं है

en: Your site is queued for its first backup.
hi_IN: आपकी साइट अपने पहले बैकअप के लिए कतारबद्ध है।

en: Your site is running on an older version of PHP (%s)
hi_IN: आपकी साइट PHP (%s) के पुराने संस्करण पर चल रही है

en: Your site isn’t being backed up. Get real-time backups and one-click restores.
hi_IN: आपकी साइट का बैकअप नहीं लिया जा रहा है। रीयल-टाइम बैकअप और एक-क्लिक पुनर्स्थापना प्राप्त करें।

en: Your site may have problems auto-updating plugins and themes
hi_IN: आपकी साइट में ऑटो-अपडेट करने वाले प्लगइन्स और थीम की समस्याएं हो सकती हैं

en: Your site will be live shortly.
hi_IN: आपकी साइट जल्द ही लाइव हो जाएगी.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
hi_IN: आपकी साइट के सबसे हाल के पोस्ट।

en: Your site&#8217;s most recent comments.
hi_IN: आपकी साइट के सबसे हाल की टिप्पणियाँ।

en: Your site, more powerful than ever
hi_IN: आपकी साइट, पहले से कहीं अधिक दमदार है

en: Your subdomain is connected
hi_IN: आपका सबडोमेन कनेक्ट है

en: Your subscription will be activated soon
hi_IN: आपकी सदस्यता शीघ्र ही सक्रिय हो जाएगी

en: Your subscription will renew for %1$s on %2$s
hi_IN: %1$s में %2$s को आपकी सदस्यता रिन्यू हो जाएगी

en: Your subscription will renew for %s on %s
hi_IN: %s की आपकी सदस्यता %s को रिन्यू हो जाएगी

en: Your theme can display menus in %s location. | Your theme can display menus in %s locations.
hi_IN[0]: आपकी थीम %s स्थान में मेनू प्रदर्शित कर सकती है।
hi_IN[1]: आपकी थीम %s स्थानों में मेनू प्रदर्शित कर सकती है।

en: Your theme can display menus in %s location. Select which menu you would like to use. | Your theme can display menus in %s locations. Select which menu appears in each location.
hi_IN[0]: आपके विषय में %s मेन्यू स्थान हैं। आप जो मेनू उपयोग करना चाहते हैं उसका चयन करें।
hi_IN[1]: आपकी थीम में %s मेनू स्थान हैं। हर स्थान में कौनसा मेनू दिखेगा इसका चयन करें।

en: Your theme can display menus in one location.
hi_IN: आपकी थीम एक स्थान पर मेनू प्रदर्शित कर सकती है

en: Your theme can display menus in one location. Select which menu you would like to use.
hi_IN: आपकी थीम एक स्थान पर मेनू प्रदर्शित कर सकती है वह मेनू चुनें जिसे आप उपयोग करना चाहते हैं।

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
hi_IN: आपकी थीम मूल रूप में मेनू सपोर्ट नहीं करती, पर आप <a href="%s">विजेट (Widgets)</a> स्क्रीन पर कस्टम मेनू विजेट का चयन कर उनका साइडबार में उपयोग कर सकते हैं ।

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
hi_IN: आपका विषय(थीम) नेविगेशन मेनू या विजेट का समर्थन नहीं करता।

en: Your theme has %s other widget area, but this particular page does not display it. | Your theme has %s other widget areas, but this particular page does not display them.
hi_IN[0]: आपके थीम में %s अन्य विजेट क्षेत्र है, लेकिन यह विशेष पृष्ठ यह प्रदर्शित नहीं करता है।
hi_IN[1]: आपकी थीम में %s अन्य विजेट क्षेत्र हैं, लेकिन यह विशेष पृष्ठ उन्हें प्रदर्शित नहीं करता है।

en: Your theme has %s widget area, but this particular page does not display it. | Your theme has %s widget areas, but this particular page does not display them.
hi_IN[0]: आपकी थीम के पास %s विजेट एरिया है, लेकिन यह विशेष पृष्ठ प्रदर्शित नहीं करता।
hi_IN[1]: आपकी थीम के पास %s विजेट एरियाज हैं , लेकिन यह विशेष पृष्ठ प्रदर्शित नहीं करता।

en: Your theme has 1 other widget area, but this particular page does not display it.
hi_IN: आपके थीम में १ अन्य विजेट क्षेत्र है, लेकिन यह विशेष पृष्ठ यह प्रदर्शित नहीं करता है।

en: Your theme has 1 widget area, but this particular page does not display it.
hi_IN: आपकी थीम के पास एक विजेट एरिया है, लेकिन यह विशेष पृष्ठ प्रदर्शित नहीं करता

en: Your theme supports %s menu. Select which menu appears in each location. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
hi_IN[0]: आपकी थीम इस %s मेन्यू का समर्थन करती  है । उस मेनू का चयन कीजिये जो प्रत्येक स्थान में प्रकट होता है.
hi_IN[1]: आपकी थीम इन %s मेन्यू का समर्थन करती  है । उस मेनू का चयन कीजिये जो प्रत्येक स्थान में प्रकट होता है.

en: Your theme supports one menu. Select which menu you would like to use.
hi_IN: आपका विषय केवल एक मेनू का ही समर्थन करता है। जिस मेनू को आप दिखाना चाहते हैं, उसे चुनें।

en: Your themes are all up to date
hi_IN: आपकी थीम्स अपडेटेड हैं

en: Your themes are all up to date.
hi_IN: आपके थीम्स अपडेटेड है.

en: Your translations are all up to date.
hi_IN: आपके अनुवाद अपडेटेड है.

en: Your two-factor code via SMS can only be requested once per minute. Please wait, then request a new code via email to proceed.
hi_IN: SMS के ज़रिए टू-फ़ैक्टर कोड का अनुरोध एक मिनट में सिर्फ़ एक बार किया जा सकता है. कृपया प्रतीक्षा करें, फिर आगे बढ़ने के लिए ईमेल के ज़रिए नए कोड का अनुरोध करें.

en: Your username
hi_IN: आपका उपयोगकर्ता नाम

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
hi_IN: आपका उपयोगकर्ता नाम बदला नहीं जा सकता, लेकिन आप अन्य क्षेत्रों का उपयोग करके अपना असली नाम या उपनाम दर्ज कर सकते हैं, और अपने पदों(पोस्टों) पर कौनसा नाम प्रदर्शित करना है, का चुनाव कर सकते हैं।

en: Your version of WordPress (%s) is up to date
hi_IN: आपका वर्डप्रेस (%s) संस्करण अद्यतित है

en: Your website brought to life by our curated network of top-tier WordPress agencies.
hi_IN: आपकी वेबसाइट को हमारी चुनी हुए शीर्ष स्तर की WordPress एजेंसियों के नेटवर्क ने तैयार किया है.

en: Your website does not use HTTPS
hi_IN: आपकी साइट HTTPS का उपयोग नहीं करती है

en: Your website is using an active HTTPS connection
hi_IN: आपकी वेबसाइट सक्रिय एचटीटीपीएस कनेक्शन का उपयोग कर रही है।

en: Your work will be reviewed and then approved.
hi_IN: आपके कार्य की समीक्षा की जाएगी और फिर उसे स्वीकृत किया जाएगा।

en: Your {{b}}WordPress subscription payment{{/b}} has been successful.
hi_IN: आपका {{b}}WordPress सब्सक्रिप्शन भुगतान{{/b}} सफल रहा है.

en: You’re all set to receive the latest blog updates!
hi_IN: आप हाल ही के ब्लॉग अपडेट्स पाने के लिए तैयार हैं!

en: You’re almost there! Take one moment to check your email and verify your address to complete set up of your eCommerce store
hi_IN: लगभग पूरा हो गया है! कुछ समय निकालकर अपने ईमेल की जांच करें और अपने ईकॉमर्स स्टोर का सेटअप पूरा करने के लिए अपना पता सत्यापित करें

en: You’re one step away from growing and monetizing your audience on %s
hi_IN: आप %s पर अपने दर्शकों को बढ़ाने और मुद्रीकृत करने से एक कदम दूर हैं

en: You’re one step away from simplified content creation on %s
hi_IN: आप %s पर सरलीकृत सामग्री निर्माण से एक कदम दूर हैं

en: You’re one step away from understanding your audience on %s
hi_IN: आप %s पर अपने दर्शकों को समझने से एक कदम दूर हैं

en: You’ve got our best deal on hosting! Your Pro plan includes access to all the most popular features WordPress.com has to offer, including premium themes and access to over 50,000 plugins. As an existing customer, you can keep your site on this plan as long as your subscription remains active.
hi_IN: आपको होस्टिंग पर हमारी सबसे अच्छी डील मिली है! आपके Pro प्लान में WordPress.com के सभी लोकप्रिय सुविधाओं का ऐक्सेस शामिल है, जिसमें प्रीमियम थीम्स और 50,000 से अधिक प्लगइन्स का ऐक्सेस भी शामिल है. मौजूदा ग्राहक के रूप में, आप अपनी साइट को इस प्लान पर तब तक रख सकते हैं जब तक आपकी सदस्यता सक्रिय रहती है.

en: You’ve subscribed to the latest blog updates. We emailed you with all the details, including how to manage your subscription.
hi_IN: आपने हाल ही के ब्लॉग अपडेट्स को सब्सक्राइब किया है. हमने आपको सभी जानकारी के साथ ईमेल किया, जिसमें आपकी सब्सक्रिप्शन को मैनेज करना भी शामिल है.

en: Yozgat
hi_IN: योज़गाट

en: Yucatan
hi_IN: युकाटन

en: Yucatán
hi_IN: युकाटन

en: Yukon Territory
hi_IN: युकोन क्षेत्र

en: Yuma
hi_IN: युमा

en: Yumbe
hi_IN: युम्बे

en: Yunnan / 云南
hi_IN: युन्नान / 云南

en: Z → A
hi_IN: Z 	 A

en: ZIP code
hi_IN: ज़िप कोड

en: Zacapa
hi_IN: ज़कापा

en: Zacatecas
hi_IN: ज़ाकाटेकस

en: Zagreb
hi_IN: ज़ाग्रेब

en: Zaire
hi_IN: ज़ैरे

en: Zakarpattia
hi_IN: जकरपट्टिया

en: Zala
hi_IN: ज़ला

en: Zambales
hi_IN: ज़ाम्बेल्स

en: Zambezi
hi_IN: ज़म्बेजी

en: Zambia
hi_IN: ज़ाम्बिया

en: Zamboanga Sibugay
hi_IN: ज़ाम्बोआंगा सिबुगाय

en: Zamboanga del Norte
hi_IN: ज़ाम्बोआंगा डेल नॉर्ट

en: Zamboanga del Sur
hi_IN: ज़ाम्बोआंगा डेल सुर

en: Zambézia
hi_IN: ज़ाम्बेज़िया

en: Zamfara
hi_IN: ज़म्फ़ारा

en: Zamora
hi_IN: जमोरा

en: Zamora-Chinchipe
hi_IN: ज़मोरा-चिंचिपे

en: Zanjan (زنجان)
hi_IN: ज़ंजन (زنجان)

en: Zanzibar North
hi_IN: ज़ांज़ीबार उत्तर

en: Zanzibar South
hi_IN: ज़ांज़ीबार दक्षिण

en: Zanzibar West
hi_IN: ज़ांज़ीबार पश्चिम

en: Zaporizhzhya
hi_IN: ज़ापोरीज्ज्या

en: Zaporozhye
hi_IN: ज़पॉरोज़े

en: Zaragoza
hi_IN: ज़रागोज़ा

en: Zhejiang / 浙江
hi_IN: झेजियांग/浙江

en: Zhytomyrshchyna
hi_IN: ज़ाइटोमिरश्चिना

en: Ziguinchor
hi_IN: ज़िगुइनचोर

en: Zimbabwe
hi_IN: ज़िम्बाब्वे

en: Zip
hi_IN: ज़िप

en: Zip Export not supported.
hi_IN: ज़िप निर्यात समर्थित नहीं है।

en: Zombo
hi_IN: ज़ोम्बो

en: Zone
hi_IN: क्षेत्र

en: Zone ID.
hi_IN: क्षेत्र id.

en: Zonguldak
hi_IN: जोंगुल्दाक

en: Zoom
hi_IN: बड़ा करना

en: Zoom Out
hi_IN: ज़ूम आउट

en: Zoom in/out
hi_IN: आकार वर्धन

en: Zou
hi_IN: ज़ू

en: Zug
hi_IN: जूग

en: Zulia
hi_IN: ज़ुलिया

en: Zulu
hi_IN: ज़ुलु

en: Zurich
hi_IN: ज़्यूरिख

en: Zürich
hi_IN: ज्यूरिख

en: [%1$s] Action Confirmed: %2$s
hi_IN: [%1$s] कार्य की पुष्टि: %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
hi_IN: [%1$s] टिप्पणी: "%2$s"

en: [%1$s] Confirm Action: %2$s
hi_IN: [%1$s] कार्रवाई की पुष्टि करें: %2$s

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
hi_IN: [%1$s] पिंगबैक: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
hi_IN: [%1$s] कृपया नियंत्रित करें: "%2$s"

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
hi_IN: [%1$s] ट्रैकबैक: "%2$s"

en: [%s] Admin Email Changed
hi_IN: [%s] व्यवस्थापक ईमेल बदला गया

en: [%s] Background Update Failed
hi_IN: [%s] पृष्ठभूमि अपडेट विफल

en: [%s] Background Update Finished
hi_IN: [%s] पृष्ठभूमि अपडेट समाप्त

en: [%s] Delete My Site
hi_IN: [%s] मेरी साइट हटाएँ

en: [%s] Email Change Request
hi_IN: [%s] ईमेल परिवर्तन अनुरोध

en: [%s] Email Changed
hi_IN: [%s] ईमेल बदला गया

en: [%s] Erasure Request Fulfilled
hi_IN: [%s] मिटाने का अनुरोध सफल हुआ।

en: [%s] Joining Confirmation
hi_IN: [%s] शामिल होने की पुष्टि

en: [%s] Login Details
hi_IN: [%s] लॉग-इन विवरण

en: [%s] Network Admin Email Change Request
hi_IN: [%s] नेटवर्क व्यवस्थापक ईमेल बदलने का अनुरोध

en: [%s] Network Admin Email Changed
hi_IN: [%s] नेटवर्क व्यवस्थापक ईमेल बदला गया

en: [%s] New Admin Email Address
hi_IN: [%s] नई व्यवस्थापक ईमेल पता

en: [%s] New Email Address
hi_IN: [%s] नई ईमेल पता

en: [%s] New Site Created
hi_IN: [%s] नई साइट बनाई गई

en: [%s] New User Registration
hi_IN: [%s] नये उपयोगकर्ता का पंजीकरण

en: [%s] Password Changed
hi_IN: [%s] पासवर्ड परिवर्तित

en: [%s] Password Reset
hi_IN: [%s] पासवर्ड रीसेट करें

en: [%s] Personal Data Export
hi_IN: [%s] व्यक्तिगत डेटा निर्यात

en: [%s] Your Site is Experiencing a Technical Issue
hi_IN: [%s] आपकी साइट तकनीकी समस्या का अनुभव कर रही है

en: [%s] Your username and password
hi_IN: [%s] आपका उपयोगकर्ता नाम और कूटशब्द

en: [None]
hi_IN: [कोई नहीं]

en: [Pending]
hi_IN: [लंबित]

en: [Subscribe] Help
hi_IN: [सदस्यता लें]  सहायता

en: [WordPress.com] Import successful
hi_IN: [WordPress.com] आयात सफल

en: [block rendering halted]
hi_IN: [ब्लॉक प्रतिपादन रुका हुआ]

en: [deleted]
hi_IN: [मिटाया गया]

en: [edit]
hi_IN: [संपादित]

en: a day
hi_IN: एक दिन

en: a minute
hi_IN: एक मिनट

en: a month
hi_IN: एक माह

en: a second
hi_IN: सेकंड में

en: a year
hi_IN: एक वर्ष

[ctx: abbreviation of minutes]
en: %d mins
hi_IN: %d मिनट

en: acquaintance
hi_IN: जानकार

en: action canceled
hi_IN: क्रिया रद्द

en: action complete
hi_IN: क्रिया पूरा

[ctx: action label]
en: Duplicate
hi_IN: डुप्लिकेट

[ctx: action label]
en: Duplicate pattern
hi_IN: डुप्लिकेट पैटर्न

[ctx: action label]
en: Duplicate template part
hi_IN: डुप्लिकेट टेम्पलेट पार्ट

en: action started
hi_IN: क्रिया आरंभ करना

[ctx: action that affects the current post]
en: Enable comments
hi_IN: टिप्पणियां सक्षम करें

[ctx: action: convert blocks to grid]
en: Grid
hi_IN: ग्रिड

[ctx: action: convert blocks to group]
en: Group
hi_IN: समूह

[ctx: action: convert blocks to row]
en: Row
hi_IN: पंक्ति

[ctx: action: convert blocks to stack]
en: Stack
hi_IN: स्टैक

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
hi_IN: wc_get_template को कॉल करते समय action_args को अधिलेखित नहीं किया जाना चाहिए।

en: active
hi_IN: सक्रिय

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
hi_IN: कड़ी

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
hi_IN: मीडिया

[ctx: add new from admin bar]
en: Page
hi_IN: पृष्ठ

[ctx: add new from admin bar]
en: Post
hi_IN: पोस्ट

[ctx: add new from admin bar]
en: Site
hi_IN: साइट

[ctx: add new from admin bar]
en: User
hi_IN: उपयोगकर्ता

[ctx: adjective]
en: Eight-year
hi_IN: आठ-साल

[ctx: adjective]
en: Five-year
hi_IN: पांच-साल

[ctx: adjective]
en: Four-year
hi_IN: चार-साल

[ctx: adjective]
en: Nine-year
hi_IN: नौ-साल

[ctx: adjective]
en: One-month
hi_IN: एक-महीना

[ctx: adjective]
en: One-year
hi_IN: एक-साल

[ctx: adjective]
en: Seven-year
hi_IN: सात-साल

[ctx: adjective]
en: Six-year
hi_IN: छह-साल

[ctx: adjective]
en: Ten-year
hi_IN: दस-साल

[ctx: adjective]
en: Three-year
hi_IN: तीन-साल

[ctx: adjective]
en: Two-year
hi_IN: दो-साल

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
hi_IN: नया

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
hi_IN: नीला

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
hi_IN: कॉफ़ी

[ctx: admin color scheme]
en: Default
hi_IN: मूलभूत

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
hi_IN: एक्टोप्लास्म

[ctx: admin color scheme]
en: Light
hi_IN: धीमा

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
hi_IN: काला रंग

[ctx: admin color scheme]
en: Modern
hi_IN: आधुनिक

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
hi_IN: सागर

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
hi_IN: सनराइज़

[ctx: admin menu]
en: All Links
hi_IN: सभी कड़िया

en: all
hi_IN: सब

en: am
hi_IN: पूर्वाह्न

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
hi_IN: रद्द करे

en: an hour
hi_IN: एक घंटा

en: and
hi_IN: और

en: and more...
hi_IN: और अधिक...

en: another web address of mine
hi_IN: मेरा दूसरा वेब पता

[ctx: attachment filter]
en: Trash
hi_IN: कचरा पेटी

en: audio
hi_IN: ऑडियो

[ctx: author archive title prefix]
en: Author:
hi_IN: लेखक:

[ctx: authors]
en: All
hi_IN: सब

[ctx: auto preload]
en: Auto
hi_IN: अपने आप

en: billed %(total_years)s years, then annually
hi_IN: %(total_years)s सालों के लिए बिल किया गया, फिर सालाना

en: billed annually
hi_IN: हर साल बिल जनरेट किया जाता है

en: billed monthly
hi_IN: हर महीने बिल जनरेट होगा

en: billed yearly
hi_IN: सालाना बिलिंग

[ctx: block category]
en: Design
hi_IN: डिज़ाइन

[ctx: block category]
en: Embeds
hi_IN: इम्बेडस

[ctx: block category]
en: Media
hi_IN: मीडिया

[ctx: block category]
en: Patterns
hi_IN: पैटर्न्स

[ctx: block category]
en: Text
hi_IN: टेक्स्ट

[ctx: block category]
en: Theme
hi_IN: थीम

[ctx: block category]
en: Widgets
hi_IN: विजेटस

[ctx: block example]
en: Home Link
hi_IN: होम लिंक

[ctx: block style]
en: Default
hi_IN: पूर्व निर्धारित

[ctx: block title]
en: Comment Author
hi_IN: टिप्पणी लेखक

[ctx: block title]
en: Comment Content
hi_IN: टिप्पणी सामग्री

[ctx: block title]
en: Comment Date
hi_IN: टिप्पणी तिथि

[ctx: block title]
en: Embed
hi_IN: एम्बेड

[ctx: block title]
en: Post Comment
hi_IN: टिप्पणी करे

[ctx: block toolbar button label and description]
en: These blocks are connected.
hi_IN: ये ब्लॉक आपस में जुड़े हुए हैं।

[ctx: block toolbar button label and description]
en: This block is connected.
hi_IN: यह ब्लॉक जुड़ा हुआ है।

[ctx: blocks]
en: Most used
hi_IN: सबसे अधिक इस्तेमाल किया गया

en: blog
hi_IN: ब्लॉग

en: bookmark
hi_IN: बुकमार्क

en: brainchild, contraption, creation, experiment, invention, joint, medley, opus, production, ruckus, thingamajig
hi_IN: दिमाग की उपज, मशीन, रचना, प्रयोग, आविष्कार, मिलकर किया गया काम, अलग-अलग चीजों का मेल, प्रमुख रचना, उत्पादन, हंगामा, फ़लाना-ढिमकाना

[ctx: button label]
en: %(numLicenses)d plan | %(numLicenses)d plans
hi_IN[0]: %(numLicenses)d प्लान
hi_IN[1]: %(numLicenses)d प्लान्स

[ctx: button label]
en: %(numLicenses)d site | %(numLicenses)d sites
hi_IN[0]: %(numLicenses)d साइट
hi_IN[1]: %(numLicenses)d साइटें

[ctx: button label]
en: Convert to link
hi_IN: लिंक मे बदले

[ctx: button label]
en: Download
hi_IN: डाउनलोड

[ctx: button label]
en: Embed
hi_IN: एम्बेड

[ctx: button label]
en: Import
hi_IN: आयात करे

[ctx: button label]
en: Try again
hi_IN: पुनः कोशिश करें

en: buy
hi_IN: खरीदना

en: by
hi_IN: द्वारा

en: by
hi_IN: द्वारा

en: by %(author)s
hi_IN: %(author)s के द्वारा

en: by %s
hi_IN: %s द्वारा

en: cURL version
hi_IN: cURL वर्ज़न

en: cURL version.
hi_IN: cURL वर्ज़न

en: cancelled
hi_IN: रद्द

[ctx: caption]
en: "%1$s" by %2$s/ %3$s
hi_IN: %2$s/ %3$s द्वारा "%1$s"।

[ctx: caption]
en: <a %1$s>Work</a> by %2$s/ %3$s
hi_IN: <a %1$s>काम</a> by %2$s/ %3$s

[ctx: caption]
en: <a %1$s>Work</a>/ %2$s
hi_IN: <a %1$s>काम</a>/ %2$s

[ctx: categories]
en: All
hi_IN: सब

[ctx: categories]
en: Most Used
hi_IN: सर्वाधिक उपयोग किया गया

[ctx: category archive title prefix]
en: Category:
hi_IN: श्रेणी:

en: check
hi_IN: जाँच

en: child
hi_IN: संतान

en: close search form
hi_IN: खोज प्रपत्र बंद करें

en: close tags
hi_IN: टैग बंद करें

en: co-resident
hi_IN: साथ रहते हैं

en: co-worker
hi_IN: सहकर्मी

en: coffee
hi_IN: कॉफ़ी

en: colleague
hi_IN: सहयोगी

[ctx: color]
en: Default: %s
hi_IN: मूलभूत: %s

[ctx: color scheme]
en: Dark
hi_IN: गहरा रंग

[ctx: color scheme]
en: Light
hi_IN: हल्का

[ctx: column name]
en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

[ctx: column name]
en: Date
hi_IN: दिनांक

[ctx: column name]
en: File
hi_IN: फाइल

[ctx: column name]
en: In Response To
hi_IN: के जवाब में

[ctx: column name]
en: Submitted on
hi_IN: निवेदित तिथि

[ctx: column name]
en: Title
hi_IN: शीर्षक

[ctx: column name]
en: Uploaded to
hi_IN: में अपलोड किया गया

[ctx: comment]
en: Mark as spam
hi_IN: स्पैम के रूप में चिन्हित करे

[ctx: comment]
en: Not Spam
hi_IN: स्पैम नहीं

[ctx: comment]
en: Not spam
hi_IN: स्पैम नहीं

[ctx: comment]
en: Permalink:
hi_IN: परमालिंकः

[ctx: comment]
en: Trash
hi_IN: कचरा पेटी

[ctx: comment status]
en: Approved
hi_IN: स्वीकृत

[ctx: comment status]
en: Closed
hi_IN: बन्द है

[ctx: comment status]
en: Open
hi_IN: खुला

[ctx: comment status]
en: Pending
hi_IN: लंबित

[ctx: comment status]
en: Spam
hi_IN: स्पैम

[ctx: comment status]
en: Trash
hi_IN: कचरा पेटी

en: comments
hi_IN: टिप्पणियाँ

[ctx: comments]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: सब <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: सब <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: स्वीकृत <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: स्वीकृत <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: मेरा  <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: मेरा <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: लंबित <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: लंबित <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Spam
hi_IN: स्पैम

[ctx: comments]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: स्पैम <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: स्पैम <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: कचरा  <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: कचरा <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
hi_IN[0]: &ldquo;%2$s&rdquo पर एक विचार;
hi_IN[1]: %1$s विचार &ldquo;%2$s&rdquo पर;

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
hi_IN[0]: &ldquo;%2$s&rdquo पर एक विचार;
hi_IN[1]: %1$s विचार &ldquo;%2$s&rdquo पर;

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
hi_IN: &ldquo;%s&rdquo पर एक विचार;

en: condition
hi_IN: शर्त

en: contact
hi_IN: संपर्क

[ctx: content placeholder]
en: Content…
hi_IN: प्रकरण

en: country
hi_IN: देश

en: crop ratio height
hi_IN: काट-छाँट अनुपात ऊंचाई

en: crop ratio width
hi_IN: काट-छाँट अनुपात चौड़ाई

en: crush
hi_IN: आकर्षण

en: current
hi_IN: वर्तमान

en: custom
hi_IN: अनुकूलित

[ctx: custom background]
en: Background
hi_IN: बैकग्राउंड

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
hi_IN: पहले अपलोड किये गये

[ctx: custom headers]
en: Suggested
hi_IN: सुझाव दिया गया

[ctx: custom image header]
en: Header
hi_IN: हेडर

[ctx: customizer changeset action/button label]
en: Schedule
hi_IN: नियत करें

[ctx: customizer changeset status]
en: Scheduled
hi_IN: निर्धारित

[ctx: dashboard]
en: %1$s %2$s
hi_IN: %1$s पर %2$s

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s %3$s
hi_IN: %1$s ऑन %2$s %3$s

en: date
hi_IN: डेट

[ctx: date archive title prefix]
en: Day:
hi_IN: दिन:

[ctx: date archive title prefix]
en: Month:
hi_IN: महीना:

[ctx: date archive title prefix]
en: Year:
hi_IN: साल:

[ctx: date/time]
en: On
hi_IN: को

en: day
hi_IN: दिन

en: days
hi_IN: दिन

[ctx: default GMT offset or timezone string]
en: 0
hi_IN: 5.30

[ctx: default site language]
en: Site Default
hi_IN: साइट डिफ़ॉल्ट

[ctx: default-slug]
en: product
hi_IN: प्रॉडक्ट्स

[ctx: directly add the only allowed block]
en: Add %s
hi_IN: %s जोड़ें

[ctx: district]
en: Belgrade
hi_IN: बेलग्रेड

[ctx: district]
en: Bor
hi_IN: बोर

[ctx: district]
en: Braničevo
hi_IN: ब्रानिसेवो

[ctx: district]
en: Central Banat
hi_IN: सेंट्रल बनत

[ctx: district]
en: Danube
hi_IN: डेन्यूब

[ctx: district]
en: Jablanica
hi_IN: जब्लानिका

[ctx: district]
en: Kolubara
hi_IN: कोलुबारा

[ctx: district]
en: Kosovo
hi_IN: कोसोवो

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
hi_IN: कोसोवो-मेटोहिजा

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
hi_IN: कोसोवो-पोमोरवल्जे

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
hi_IN: कोसोव्स्का मित्रोविका

[ctx: district]
en: Mačva
hi_IN: माक्वा

[ctx: district]
en: Morava
hi_IN: मोरवा

[ctx: district]
en: Nišava
hi_IN: निसावा

[ctx: district]
en: North Banat
hi_IN: उत्तर बनत

[ctx: district]
en: North Bačka
hi_IN: उत्तर बैका

[ctx: district]
en: Peć
hi_IN: पेक

[ctx: district]
en: Pirot
hi_IN: पिरोट

[ctx: district]
en: Pomoravlje
hi_IN: पोमोरवल्जे

[ctx: district]
en: Prizren
hi_IN: प्रिज़्रेन

[ctx: district]
en: Pčinja
hi_IN: पिंजा

[ctx: district]
en: Rasina
hi_IN: रसीना

[ctx: district]
en: Raška
hi_IN: रस्का

[ctx: district]
en: South Banat
hi_IN: दक्षिण बनत

[ctx: district]
en: South Bačka
hi_IN: दक्षिण बैका

[ctx: district]
en: Srem
hi_IN: श्रीम

[ctx: district]
en: Toplica
hi_IN: टोप्लिका

[ctx: district]
en: Vojvodina
hi_IN: वोज्वोडिना

[ctx: district]
en: West Bačka
hi_IN: पश्चिम बैका

[ctx: district]
en: Zaječar
hi_IN: ज़जेकर

[ctx: district]
en: Zlatibor
hi_IN: ज़्लाटिबोर

[ctx: district]
en: Šumadija
hi_IN: शुमादिजा

en: document
hi_IN: दस्तावेज़

en: domain
hi_IN: डोमेन

en: domains
hi_IN: डोमेन

en: download
hi_IN: डाउनलोड

en: eCheck ending in %1$s
hi_IN: echeck अंत में %1$s

en: eCommerce
hi_IN: ईकामर्स

en: eCommerce marketing tools
hi_IN: ईकॉमर्स मार्केटिंग टूल्स

en: eCommerce marketing tools for emails and social networks
hi_IN: ईमेल और सोशल नेटवर्क के लिए ईकॉमर्स मार्केटिंग टूल

en: eCommerce tools and optimized WooCommerce experience
hi_IN: ई-कॉमर्स टूल्स और WooCommerce के ऑप्टिमाइज़ किए गए अनुभव

en: eCommerce tools and optimized WooCommerce hosting
hi_IN: ई-कॉमर्स टूल्स और ऑप्टिमाइज़ की गई WooCommerce होस्टिंग

en: ebook
hi_IN: ई-पुस्तक

en: ecommerce
hi_IN: ई-कॉमर्स

[ctx: editor button]
en: Left to right
hi_IN: बाएं से दायें

[ctx: editor button]
en: Right to left
hi_IN: दाएँ से बाएँ

[ctx: editor button]
en: Show blocks
hi_IN: ब्लॉक दिखाएँ

en: education
hi_IN: शिक्षा

[ctx: email "From" field]
en: Site Admin
hi_IN: साइट व्यवस्थापक

[ctx: email address]
en: Report generated for
hi_IN: के लिए रिपोर्ट जेनरेट की गई

en: email or username
hi_IN: ई-मेल या उपयोक्ता नाम

en: enabled
hi_IN: सक्रिय हुआ

en: enter a custom date format in the following field
hi_IN: निम्नलिखित क्षेत्र में एक कस्टम दिनांक प्रारूप दर्ज करें

en: enter a custom time format in the following field
hi_IN: निम्नलिखित क्षेत्र में एक कस्टम समय प्रारूप दर्ज करें

[ctx: event]
en: Add New
hi_IN: नया जोड़े

en: expires %(date)s
hi_IN: समय सीमा %(date)s को समाप्त

en: family
hi_IN: परिवार

[ctx: field]
en: Edit %s
hi_IN: %s संपादित करें

[ctx: file name]
en: unnamed
hi_IN: बेनाम

[ctx: file type group]
en: Archives
hi_IN: अभिलेखागार

[ctx: file type group]
en: Audio
hi_IN: ऑडियो

[ctx: file type group]
en: Video
hi_IN: वीडियो

[ctx: find/replace]
en: Find
hi_IN: खोजें

[ctx: find/replace]
en: Next
hi_IN: अगला

[ctx: find/replace]
en: Prev
hi_IN: पहला

[ctx: find/replace]
en: Replace
hi_IN: बदलें

[ctx: find/replace]
en: Replace all
hi_IN: सभी को बदलें

[ctx: find/replace]
en: Replace with
hi_IN: से बदलें

[ctx: find/replace]
en: Whole words
hi_IN: संपूर्ण शब्द

en: first
hi_IN: पहला

en: first page
hi_IN: प्रथम पृष्ठ

en: five star
hi_IN: फाइव स्टार

en: folder
hi_IN: फ़ोल्डर

[ctx: font categories]
en: All
hi_IN: सभी

[ctx: font category]
en: Serif
hi_IN: सेरिफ़

[ctx: font size name]
en: Huge
hi_IN: बड़ा

[ctx: font size name]
en: Large
hi_IN: बड़ा

[ctx: font size name]
en: Medium
hi_IN: मध्य

[ctx: font size name]
en: Normal
hi_IN: समान्य

[ctx: font size name]
en: Small
hi_IN: छोटा

[ctx: font source]
en: Custom
hi_IN: कस्टम

[ctx: font source]
en: Theme
hi_IN: थीम

[ctx: font style]
en: Italic
hi_IN: तिरछा

[ctx: font style]
en: Normal
hi_IN: समान्य

[ctx: font style]
en: Oblique
hi_IN: तिरछा

[ctx: font style]
en: Regular
hi_IN: सामान्य

[ctx: font weight]
en: Black
hi_IN: काला

[ctx: font weight]
en: Bold
hi_IN: बोल्ड

[ctx: font weight]
en: Extra Black
hi_IN: अतिरिक्त काला

[ctx: font weight]
en: Extra Bold
hi_IN: अतिरिक्त बोल्ड

[ctx: font weight]
en: Extra Light
hi_IN: बहुत्त हल्का

[ctx: font weight]
en: Extra-bold
hi_IN: ज़्यादा बोल्ड

[ctx: font weight]
en: Extra-light
hi_IN: बिल्कुल हल्का रंग

[ctx: font weight]
en: Light
hi_IN: हल्का

[ctx: font weight]
en: Medium
hi_IN: मध्यम

[ctx: font weight]
en: Normal
hi_IN: समान्य

[ctx: font weight]
en: Regular
hi_IN: सामान्य

[ctx: font weight]
en: Semi Bold
hi_IN: अर्ध बोल्ड

[ctx: font weight]
en: Semi-bold
hi_IN: कम-बोल्ड

[ctx: font weight]
en: Thin
hi_IN: पतला

en: for %s
hi_IN: %s के लिए

en: for life
hi_IN: जीवन के लिए

en: free trial
hi_IN: मुफ़्त ट्रायल

en: friend
hi_IN: दोस्त

en: friendship
hi_IN: दोस्ती

en: front page
hi_IN: फ्रंट पेज

[ctx: genitive]
en: April
hi_IN: अप्रैल

[ctx: genitive]
en: August
hi_IN: अगस्त

[ctx: genitive]
en: December
hi_IN: दिसम्बर

[ctx: genitive]
en: February
hi_IN: फरवरी

[ctx: genitive]
en: January
hi_IN: जनवरी

[ctx: genitive]
en: July
hi_IN: जुलाई

[ctx: genitive]
en: June
hi_IN: जून

[ctx: genitive]
en: March
hi_IN: मार्च

[ctx: genitive]
en: May
hi_IN: मई

[ctx: genitive]
en: November
hi_IN: नवम्बर

[ctx: genitive]
en: October
hi_IN: अक्टूबर

[ctx: genitive]
en: September
hi_IN: सितम्बर

en: geographical
hi_IN: भौगोलिक

en: handle
hi_IN: हैंडल

en: has been successfully reset and its content removed. Head to your usual address to take a look and start building your new site.
hi_IN: सफलतापूर्वक रीसेट कर दिया गया है और उसकी सामग्री हटा दी गई है। देखने और अपनी नई साइट का निर्माण शुरू करने के लिए अपने सामान्य पते पर जाएँ।

[ctx: header landmark area]
en: Header
hi_IN: शीर्ष

[ctx: heading levels]
en: All
hi_IN: सभी

[ctx: held stock note]
en: - %1$s &times; %2$d
hi_IN: - %1$s × %2$d

[ctx: held stock note]
en: - ...and %d more item. | - ... and %d more items.
hi_IN[0]: - ...और %d और आइटम.
hi_IN[1]: - ... और %d और आइटम.

[ctx: held stock note]
en: Stock hold of %1$s minutes applied to: %2$s
hi_IN: %1$s मिनट का स्टॉक होल्ड लागू किया गया: %2$s

en: hide
hi_IN: छिपाना

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
hi_IN: एच अलाइन

en: hour | hours
hi_IN[0]: घंटा

en: html_lang_attribute
hi_IN: hi-IN

en: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/
hi_IN: https://wordpress.org/support/article/styles-overview/

en: https://wordpress.org/documentation/wordpress-version/version-%s/
hi_IN: https://wordpress.org/support/wordpress-version/version-%s/

en: https://wordpress.org/patterns/
hi_IN: https://hi.wordpress.org/patterns/

en: identity
hi_IN: पहचान

en: image
hi_IN: छवि

[ctx: imperative verb]
en: Preview
hi_IN: पूर्वावलोकन

[ctx: imperative verb]
en: Resolve
hi_IN: समाधान

en: in
hi_IN: में

en: in %(pluginNames)s
hi_IN: जिसे आपने %(pluginNames)s में चुना है

en: in %s
hi_IN: %s में

[ctx: input control]
en: Show %s
hi_IN: %s दिखाएँ

en: inserter
hi_IN: इंसटर

en: is now live.
hi_IN: यह लाइव है।

en: is now scheduled. It will go live on
hi_IN: अब निर्धारित है। यह लाइव होगा

en: item %s
hi_IN: आइटम %s

en: items
hi_IN: आइटम

en: just now
hi_IN: बस अभी

en: kin
hi_IN: रिश्तेदार

[ctx: label]
en: Search for:
hi_IN: निम्न को खोजें:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
hi_IN: अगला:

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
hi_IN: पिछला:

[ctx: label for button in the audio widget]
en: Add Audio
hi_IN: ऑडियो जोड़ें

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Audio
hi_IN: ऑडियो संपादित करे

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Audio
hi_IN: ऑडियो बदलें

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Add Images
hi_IN: छवि जोड़े

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Gallery
hi_IN: गैलरी जोड़े

[ctx: label for button in the image widget]
en: Add Image
hi_IN: चित्र जोड़ें

[ctx: label for button in the image widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Image
hi_IN: चित्र संपादित करे

[ctx: label for button in the image widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Image
hi_IN: चित्र बदलें

[ctx: label for button in the media widget]
en: Add Media
hi_IN: मीडिया जोड़ें

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Media
hi_IN: मीडिया संपादित करें

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Media
hi_IN: मीडिया बदलें

[ctx: label for button in the video widget]
en: Add Video
hi_IN: वीडियो जोड़ें

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Video
hi_IN: वीडियो संपादित करें

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Video
hi_IN: वीडियो बदलें

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
hi_IN: अनुकूलित

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Hide Controls
hi_IN: नियंत्रक छिपाएँ

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Show Controls
hi_IN: नियंत्रक दिखाएँ

[ctx: label for next post link]
en: Next
hi_IN: अगला

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
hi_IN: पिछला

[ctx: landpack]
en: The section with the domain search form.
hi_IN: डोमेन सर्च फ़ॉर्म वाला सेक्शन.

en: languages
hi_IN: भाषाएँ

en: last
hi_IN: अंतिम

en: last page
hi_IN: अंतिम पृष्ठ

[ctx: link]
en: Add New
hi_IN: नया जोड़ें

en: link color
hi_IN: कड़ी रंग

[ctx: link name]
en: Name
hi_IN: नाम

[ctx: links widget]
en: All Links
hi_IN: सभी कड़ीया

[ctx: list style]
en: Circle
hi_IN: वृत्त

[ctx: list style]
en: Default
hi_IN: मूलभूत

[ctx: list style]
en: Disc
hi_IN: डिस्क

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
hi_IN: लोअर अल्फा

[ctx: list style]
en: Lower Greek
hi_IN: लोअर ग्रीक

[ctx: list style]
en: Lower Roman
hi_IN: लोअर रोमन

[ctx: list style]
en: Square
hi_IN: वर्ग

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
hi_IN: अपर अल्फा

[ctx: list style]
en: Upper Roman
hi_IN: अपर रोमन

[ctx: load posts button text]
en: Load More
hi_IN: अधिक लोड करें

[ctx: long date format]
en: F j, Y
hi_IN: एफ जे, वाई

en: media
hi_IN: मीडिया

[ctx: media]
en: Remove video track
hi_IN: वीडियो ट्रैक को हटाएँ

[ctx: media item]
en: Edit
hi_IN: संपादित करें

[ctx: media item]
en: Success
hi_IN: सफल

[ctx: media items]
en: Mine
hi_IN: मेरी

[ctx: media items]
en: Unattached
hi_IN: असंबंधित

[ctx: media modal menu]
en: Menu
hi_IN: मेन्यू

[ctx: media modal menu actions]
en: Actions
hi_IN: क्रिया

[ctx: medium date format]
en: M j, Y
hi_IN: एम जे, वाई

en: menu
hi_IN: मेनू

[ctx: menu]
en: (Currently set to: %s)
hi_IN: (वर्तमान में निम्न पर सेट: %s)

[ctx: menu]
en: Edit
hi_IN: संपादित करें

[ctx: menu]
en: Use new menu
hi_IN: नया मेनू का उपयोग करे

[ctx: menu location]
en: (Current: %s)
hi_IN: (वर्तमान: %s)

[ctx: menu location]
en: (Currently set to: %s)
hi_IN: (वर्तमान में निम्न पर सेट: %s)

[ctx: menu locations]
en: (If you plan to use a menu <a href="%1$s" %2$s>widget%3$s</a>, skip this step.)
hi_IN: (यदि आप इस मेनू <a href="%1$s" %2$s> विजेट %3$s </a> का उपयोग करने की योजना बना रहे हैं, तो इस चरण को छोड़ें।

[ctx: menu locations]
en: Here&#8217;s where this menu appears. If you would like to change that, pick another location.
hi_IN: यह वह स्थान है जहां मेनू दिखाई देता है। अगर आप इसे बदलना चाहते हैं, तो दूसरा स्थान चुनें।

[ctx: menu locations]
en: View All Locations
hi_IN: सभी मेनू स्थान देखें

[ctx: menu locations]
en: View Location
hi_IN: मेनू स्थान देखें

[ctx: menu locations]
en: Where do you want this menu to appear?
hi_IN: आप इस मेनू को कहां दिखाना चाहते हैं?

en: met
hi_IN: मिल चुके हैं

[ctx: meta name]
en: Name
hi_IN: नाम

[ctx: minimum input length for searching post links]
en: 3
hi_IN: तीन

en: minute | minutes
hi_IN[0]: मिनट

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
hi_IN: (कोई लेबल नहीं)

en: month
hi_IN: माह

en: month, billed annually
hi_IN: मासिक, बिल सालाना जनरेट होता है

en: moved to the Trash.
hi_IN: कचरा पेटी में ले जाया गया.

en: movie
hi_IN: चलचित्र

en: multiple site plan per month, billed annually
hi_IN: हर महीने के लिए कई साइट प्लान, बिल सालाना जनरेट किया जाता है

en: muse
hi_IN: म्यूज

en: music
hi_IN: म्यूजिक

[ctx: name]
en: Unknown
hi_IN: अज्ञात

[ctx: nav menu home label]
en: Home
hi_IN: मुख्य पृष्ठ

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a category.
hi_IN: एक श्रेणी के लिए एक लिंक।

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a page.
hi_IN: पेज का लिंक।

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a post.
hi_IN: एक पोस्ट का लिंक।

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a tag.
hi_IN: टैग का लिंक।

[ctx: navigation link block title]
en: Category Link
hi_IN: कैटगरी लिंक

[ctx: navigation link block title]
en: Page Link
hi_IN: पेज लिंक

[ctx: navigation link block title]
en: Post Link
hi_IN: पोस्ट लिंक

[ctx: navigation link block title]
en: Tag Link
hi_IN: टैग लिंक

[ctx: navigation link preview example]
en: Example Link
hi_IN: उदाहरण लिंक

[ctx: navigation menu]
en: %s (Copy)
hi_IN: %s (प्रतिलिपि)

en: neighbor
hi_IN: पडौसी

en: new
hi_IN: नया

en: newer
hi_IN: नया

en: newsletter
hi_IN: न्यूज़लेटर

[ctx: next set of posts]
en: Next
hi_IN: आगामी

en: no title
hi_IN: शीर्षक नहीं

[ctx: no user roles]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: none
hi_IN: कोई नही

en: notifications
hi_IN: सूचनाएँ

[ctx: noun]
en: Comment
hi_IN: टिप्पणी

[ctx: noun]
en: Comments
hi_IN: टिप्पणियाँ

[ctx: noun]
en: Eight years
hi_IN: आठ साल

[ctx: noun]
en: Five years
hi_IN: पांच साल

[ctx: noun]
en: Four years
hi_IN: चार साल

[ctx: noun]
en: Likes
hi_IN: पसंद

[ctx: noun]
en: Nine years
hi_IN: नौ साल

[ctx: noun]
en: One month
hi_IN: एक महीना

[ctx: noun]
en: One year
hi_IN: एक साल

[ctx: noun]
en: Post
hi_IN: पोस्ट

[ctx: noun]
en: Seven years
hi_IN: सात साल

[ctx: noun]
en: Site Icon Preview
hi_IN: साइट चिह्न पूर्वावलोकन

[ctx: noun]
en: Six years
hi_IN: छह साल

[ctx: noun]
en: Ten years
hi_IN: दस साल

[ctx: noun]
en: Three years
hi_IN: तीन साल

[ctx: noun]
en: Trash
hi_IN: कचरा पेटी

[ctx: noun]
en: Two years
hi_IN: दो साल

[ctx: noun]
en: Upload
hi_IN: अपलोड

[ctx: noun]
en: Views
hi_IN: दृश्य

[ctx: noun]
en: Visitors
hi_IN: दर्शक

[ctx: noun, breadcrumb]
en: Document
hi_IN: दस्तावेज़

[ctx: noun, panel]
en: Document
hi_IN: दस्तावेज़

[ctx: noun; Audio block parameter]
en: Preload
hi_IN: प्रीलोड

en: number_format_decimal_point
hi_IN: .

en: number_format_thousands_sep
hi_IN: ,

en: of
hi_IN: का

en: of the extensions you’ve chosen
hi_IN: वापस रिट्रीव का जा रही है…

en: older
hi_IN: पुराण

en: on
hi_IN: पर

en: or
hi_IN: या

en: order
hi_IN: आर्डर

en: orders
hi_IN: आर्डर

[ctx: page]
en: Add New
hi_IN: नया जोड़े

[ctx: page]
en: Featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित चित्र

[ctx: page]
en: Remove featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित प्राप्त चित्र को हटा दें।

[ctx: page]
en: Set featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित चित्र को निर्धारित करें।

[ctx: page]
en: Use as featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित चित्र के जैसे उपयोग करें।

[ctx: page label]
en: Front Page
hi_IN: मुखपृष्ठ

[ctx: page label]
en: Posts Page
hi_IN: पोस्ट पृष्ठ

[ctx: page label]
en: Privacy Policy Page
hi_IN: गोपनीयता नीति पृष्ठ

en: pages
hi_IN: पृष्ठे

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
hi_IN: %1$s का %2$s

[ctx: paging]
en: <div>Page</div>%1$s<div>of %2$s</div>
hi_IN: <div>पेज</div>%1$s<div>का %2$s</div>

[ctx: panel button label]
en: Settings
hi_IN: सेटिंग्स

en: parent
hi_IN: जनक

en: password
hi_IN: पासवर्ड

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
hi_IN: पासवर्ड मेल नहीं खा रहे

[ctx: password strength]
en: Medium
hi_IN: औसत

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
hi_IN: पासवर्ड की सामर्थ्यता अज्ञात है

[ctx: password strength]
en: Strong
hi_IN: मज़बूत

[ctx: password strength]
en: Very weak
hi_IN: बहुत कमजोर

[ctx: password strength]
en: Weak
hi_IN: कमजोर

[ctx: pattern]
en: "%s" duplicated.
hi_IN: "%s" डुप्लिकेट किया गया।

[ctx: pattern]
en: %s (Copy)
hi_IN: %s (प्रतिलिपि)

[ctx: pattern (singular)]
en: Not synced
hi_IN: सिंक नहीं हुआ

[ctx: pattern (singular)]
en: Synced
hi_IN: सिंक किया गया

[ctx: pattern category]
en: "%s" deleted.
hi_IN: "%s" हटाया गया।

[ctx: pattern category]
en: Delete "%s"?
hi_IN: "%s" को हटाएँ ?

[ctx: patterns]
en: All
hi_IN: सभी

[ctx: patterns]
en: Synced
hi_IN: सिंक किया गया

[ctx: patterns menu item]
en: Patterns
hi_IN: पैटर्न्स

en: patterns-export
hi_IN: पैटर्न-निर्यात

en: pause
hi_IN: रोके

en: payment
hi_IN: भुगतान

en: payment setup
hi_IN: भुगतान सेटअप

en: per 2 years
hi_IN: हर 2 साल में

en: per month
hi_IN: हर महीने

en: per month for the first year, billed yearly
hi_IN: पहले साल के लिए प्रति महीना, सालाना बिलिंग

en: per month, %(discountedPrice)s billed annually for the first year, %(originalPrice)s per year afterwards, excl. taxes
hi_IN: हर महीने, %(discountedPrice)s पहले साल के लिए सालाना बिल जनरेट होता है, इसके बाद हर साल %(originalPrice)s, इसमें टैक्स शामिल नहीं है

en: per month, %(discountedPrice)s billed for the first three years, %(originalPrice)s every three years afterwards, excl. taxes
hi_IN: हर महीने, %(discountedPrice)s शुरुआती तीन साल के लिए बिल जनरेट होता है, इसके बाद हर तीन साल में %(originalPrice)s, इसमें टैक्स शामिल नहीं है

en: per month, %(discountedPrice)s billed for the first two years, %(originalPrice)s every two years afterwards, excl. taxes
hi_IN: हर महीने, %(discountedPrice)s शुरुआती दो साल के लिए बिल जनरेट होता है, इसके बाद हर दो साल में %(originalPrice)s, इसमें टैक्स शामिल नहीं है

en: per month, %(introOfferFormattedPrice)s for your first %(introOfferIntervalCount)s years,{{br/}}then %(rawPrice)s billed every %(introOfferIntervalCount)s years, excl. taxes
hi_IN: हर महीने, आपके पहले %(introOfferIntervalCount)s सालों के लिए %(introOfferFormattedPrice)s, {{br/}}फिर हर %(introOfferIntervalCount)s साल में %(rawPrice)s बिलिंग होगी, इसमें टैक्स शामिल नहीं है

en: per month, %(introOfferFormattedPrice)s for your first year,{{br/}}then %(rawPrice)s billed annually, excl. taxes
hi_IN: हर महीने — पहले साल के लिए %(introOfferFormattedPrice)s,{{br/}}उसके बाद %(rawPrice)s प्रति वर्ष बिल किया जाएगा, टैक्स अतिरिक्त

en: per month, %(planPrice)s billed yearly
hi_IN: प्रति महीना, %(planPrice)s सालाना बिलिंग

en: per month, %(rawPrice)s billed annually, excl. taxes
hi_IN: हर महीने, %(rawPrice)s बिला सालाना जनरेट होता है, इसमें टैक्स शामिल नहीं है

en: per month, %(rawPrice)s billed every three years, excl. taxes
hi_IN: हर महीने, %(rawPrice)s हर तीन साल में बिल जनरेट होता है, इसमें टैक्स शामिल नहीं है

en: per month, %(rawPrice)s billed every two years, excl. taxes
hi_IN: हर महीने, %(rawPrice)s हर दो साल में बिल जनरेट होता है, इसमें टैक्स शामिल नहीं है

en: per month, billed annually
hi_IN: हर महीने, बिल सालाना जनरेट होता है

en: per month, billed every %(months)s months
hi_IN: हर महीने, हर %(months)s महीने में बिल जनरेट किया जाता है

en: per month, billed monthly
hi_IN: हर महीने, बिल हर महीने जनरेट होता है

en: per month, billed yearly
hi_IN: प्रति महीना, वार्षिक बिल

en: per month, billed yearly. %(discount)d%% off the first year.
hi_IN: प्रति महीना, सालाना बिलिंग। पहले साल पर %(discount)d%% की छूट.

en: per month, for your first year,<br />then %s billed annually, <span>excl. taxes</span>
hi_IN: हर महीने, आपके पहले साल के लिए,<br /> फिर %s सालाना बिल जनरेट किया जाता है, <span>इसमें टैक्स शामिल नहीं है</span>

en: per user per month
hi_IN: हर उपयोगकर्ता हर महीने

en: per year
hi_IN: हर साल

[ctx: personal data group description]
en: Overview of export report.
hi_IN: निर्यात रिपोर्ट का अवलोकन।

[ctx: personal data group label]
en: About
hi_IN: बारे में

en: photo
hi_IN: छवि

en: physical
hi_IN: भौतिक

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
hi_IN: खोज &hellip;

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
hi_IN: %s अगर:

en: plans
hi_IN: प्लान

[ctx: plugin]
en: %s was successfully deleted.
hi_IN: %s सफलतापूर्वक नष्ट किया गया।

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current PHP version (%1$s) does not meet minimum requirements for %2$s. The plugin requires PHP %3$s.
hi_IN: <strong>त्रुटि:</strong> वर्तमान पीएचपी संस्करण (%1$s) %2$s के लिए न्यूनतम आवश्यकताओं को पूरा नहीं करता है। प्लगइन को पीएचपी %3$s की आवश्यकता है।

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress version (%1$s) does not meet minimum requirements for %2$s. The plugin requires WordPress %3$s.
hi_IN: <strong>त्रुटि:</strong> वर्तमान वर्डप्रेस संस्करण (%1$s) %2$s के लिए न्यूनतम आवश्यकताओं को पूरा नहीं करता है। प्लगइन को वर्डप्रेस %3$s की आवश्यकता है।

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current versions of WordPress (%1$s) and PHP (%2$s) do not meet minimum requirements for %3$s. The plugin requires WordPress %4$s and PHP %5$s.
hi_IN: <strong>त्रुटि:</strong> वर्डप्रेस के वर्तमान संस्करण (%1$s) और पीएचपी (%2$s), %3$s के लिए न्यूनतम आवश्यकताओं को पूरा नहीं करते हैं। प्लगइन को वर्डप्रेस %4$s और पीएचपी %5$s की आवश्यकता है।

[ctx: plugin]
en: Activate %s
hi_IN: %s सक्रिय करें

[ctx: plugin]
en: Active
hi_IN: सक्रिय

[ctx: plugin]
en: Cannot Install
hi_IN:  स्थापित नहीं कर सकते

[ctx: plugin]
en: Current
hi_IN: वर्तमान

[ctx: plugin]
en: Install %s
hi_IN: %s को स्थापित करें

[ctx: plugin]
en: Install %s now
hi_IN: %s अभी स्थापित करें

[ctx: plugin]
en: Install Now
hi_IN: अभी स्थापित करें

[ctx: plugin]
en: Network Activate
hi_IN: नेटवर्क सक्रिय

[ctx: plugin]
en: Replace current with uploaded
hi_IN: वर्तमान को अपलोड के साथ बदलें

[ctx: plugin]
en: Update %s now
hi_IN: %s का अद्यतन अभी करें

[ctx: plugin]
en: Uploaded
hi_IN: अपलोड की गई

[ctx: plugin status]
en: Active
hi_IN: सक्रिय

en: pm
hi_IN: अपराह्न

en: podcast
hi_IN: पॉडकास्ट

en: poetry
hi_IN: कविता

en: post | posts
hi_IN[0]: पोस्ट

[ctx: post]
en: Add New
hi_IN: नया जोड़े

[ctx: post]
en: Featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित चित्र

[ctx: post]
en: Remove featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित चित्र को हटा दें।

[ctx: post]
en: Set featured image
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित चित्र को निर्धारित करें।

[ctx: post]
en: Use as featured image
hi_IN: फीचर्ड चित्र के जैसे उपयोग करें

[ctx: post action/button label]
en: Schedule
hi_IN: नियत करें

[ctx: post author]
en: Posted by %s
hi_IN: %s द्वारा प्रकाशित किया गया

[ctx: post author]
en: Written by %s
hi_IN: %s द्वारा लिखित

[ctx: post author]
en: by
hi_IN: द्वारा

[ctx: post author]
en: by %s
hi_IN: %s द्वारा

[ctx: post date]
en: Posted on
hi_IN: पर पोस्ट किया गया

[ctx: post date]
en: Posted on %s
hi_IN: %s पर पोस्ट किया गया

[ctx: post format]
en: Format
hi_IN: प्रारूप

[ctx: post format]
en: Formats
hi_IN: प्रारूपों

[ctx: post format archive title]
en: Asides
hi_IN: एसाइड

[ctx: post format archive title]
en: Audio
hi_IN: ऑडियो

[ctx: post format archive title]
en: Chats
hi_IN: चैट्स

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
hi_IN: गैलेरियां

[ctx: post format archive title]
en: Images
hi_IN: छवियाँ

[ctx: post format archive title]
en: Links
hi_IN: कड़ियाँ

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
hi_IN: उद्धरण

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
hi_IN: स्थितियां

[ctx: post format archive title]
en: Videos
hi_IN: वीडियोस

[ctx: post format archives link]
en: All %1$s posts
hi_IN: सभी %1$s पोस्टस

[ctx: post password form]
en: Enter
hi_IN: दर्ज करें

[ctx: post schedule date format without year]
en: F j g:i a
hi_IN: F j g:i a

[ctx: post schedule time format]
en: g:i a
hi_IN: g:i a

[ctx: post status]
en: Customization Draft
hi_IN: अनुकूलन ड्राफ्ट

[ctx: post status]
en: Draft
hi_IN: ड्राफ्ट

[ctx: post status]
en: Password protected
hi_IN: पासवर्ड से सुरक्षित

[ctx: post status]
en: Pending
hi_IN: बाकी

[ctx: post status]
en: Private
hi_IN: निजी

[ctx: post status]
en: Published
hi_IN: प्रकाशित

[ctx: post status]
en: Scheduled
hi_IN: निर्धारित

[ctx: post status]
en: Sticky
hi_IN: स्टिकी

[ctx: post status]
en: Trash
hi_IN: कचरा पेटी

[ctx: post type archive title prefix]
en: Archives:
hi_IN: पुरालेख:

[ctx: post type general name]
en: Changesets
hi_IN: परिवर्तन समूह

[ctx: post type general name]
en: Global Styles
hi_IN: वैश्विक स्टाइल

[ctx: post type general name]
en: Media
hi_IN: मीडिया

[ctx: post type general name]
en: Navigation Menus
hi_IN: नेविगेशन मेनू

[ctx: post type general name]
en: Pages
hi_IN: पृष्ठे

[ctx: post type general name]
en: Patterns
hi_IN: पैटर्न्स

[ctx: post type general name]
en: Posts
hi_IN: पोस्ट

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
hi_IN: टेम्पलेट पार्ट्स

[ctx: post type general name]
en: Templates
hi_IN: टेम्पलेट्स

[ctx: post type menu label]
en: Single item: %1$s (%2$s)
hi_IN: एकल आइटम: %1$s (%2$s)

[ctx: post type singular name]
en: Changeset
hi_IN: परिवर्तन समूह

[ctx: post type singular name]
en: Navigation Menu
hi_IN: नेविगेशन मेनू

[ctx: post type singular name]
en: Page
hi_IN: पृष्ठ

[ctx: post type singular name]
en: Pattern
hi_IN: पैटर्न

[ctx: post type singular name]
en: Post
hi_IN: पोस्ट

[ctx: post type singular name]
en: Template
hi_IN: टेम्पलेट

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
hi_IN: टेम्पलेट भाग

en: posts
hi_IN: पोस्ट

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: सब <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: सब <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: मेरे  <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: मेरे <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: स्टिकी <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: स्टिकी <span class="count">(%s)</span>

en: preview
hi_IN: पूर्वावलोकन

[ctx: previous set of posts]
en: Previous
hi_IN: पूर्व

en: pricing
hi_IN: कीमत

en: print
hi_IN: प्रिंट

en: privacy policy
hi_IN: गोपनीयता नीति

en: privacy-policy
hi_IN: गोपनीयता नीति

en: product
hi_IN: उत्पाद

en: professional
hi_IN: पेशेवर

[ctx: project duration]
en: Timeline
hi_IN: टाइमलाइन

en: rel:
hi_IN: सम्बन्ध:

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
hi_IN: निष्क्रिय करें

[ctx: request status]
en: Completed
hi_IN: पूर्ण हुआ

[ctx: request status]
en: Confirmed
hi_IN: पुष्टि हुयी

[ctx: request status]
en: Failed
hi_IN: विफल हुआ

[ctx: request status]
en: Pending
hi_IN: लंबित

[ctx: requests]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: सब <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: सब <span class="count">(%s)</span>

en: required
hi_IN: आवश्यक

en: resend the email
hi_IN: फिर से ईमेल भेजें

en: resend the email (%(countdown)d)
hi_IN: फिर से ईमेल भेजें (%(countdown)d)

[ctx: resolved/unresolved posts]
en: Done (%d)
hi_IN: हो गया (%d)

[ctx: resolved/unresolved posts]
en: To Do (%d)
hi_IN: करने के लिए (%d)

en: review
hi_IN: समीक्षा

[ctx: revision date format]
en: F j, Y @ H:i:s
hi_IN: j F, Y @ G:i:s

[ctx: revisions]
en: Browse
hi_IN: ब्राउज़ करें

en: romantic
hi_IN: रूमानी

[ctx: sample permalink base]
en: archives
hi_IN: पुरालेख

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
hi_IN: नमूना-पृष्ठ

en: sample-page
hi_IN: नमूना-पृष्ठ

en: says
hi_IN: कहते हैं

en: scale height
hi_IN: ऊंचाई स्केल करें

[ctx: screen sizes]
en: All
hi_IN: सभी

en: search
hi_IN: खोजे

en: second
hi_IN: सेकंड

en: seconds
hi_IN: सेकंड

en: selection height
hi_IN: चयन ऊंचाई

en: selection width
hi_IN: चयन चौड़ाई

en: send
hi_IN: भेजें

[ctx: settings landmark area]
en: Settings
hi_IN: सेटिंग

[ctx: settings screen]
en: General
hi_IN: सामान्य

[ctx: shipping packages]
en: Shipping %d
hi_IN: शिपिंग %d

[ctx: short (~12 characters) label for hide controls button]
en: Hide Controls
hi_IN: नियंत्रक छिपाएँ

en: shortly
hi_IN: थोड़ी देर में

en: show
hi_IN: दिखाना

en: sibling
hi_IN: भाई-बहिन

[ctx: single horizontal line]
en: Row
hi_IN: पंक्ति

[ctx: singular noun, the currently active theme]
en: Active
hi_IN: सक्रिय

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
hi_IN: &larr; %s पर वापस जाएँ

[ctx: site]
en: Mark as spam
hi_IN: स्पैम के रूप में चिन्हित करे

[ctx: site]
en: Not Spam
hi_IN: स्पैम नहीं

[ctx: site]
en: Not spam
hi_IN: स्पैम नहीं

[ctx: site]
en: Public
hi_IN: सार्वजनिक

[ctx: site]
en: Registered
hi_IN: पंजीकृत

[ctx: site]
en: Spam
hi_IN: स्पैम

[ctx: site URLs in the plan description]
en: Site: %(sitesList)s | Sites: %(sitesList)s
hi_IN[0]: साइट: %(sitesList)s
hi_IN[1]: साइटें: %(sitesList)s

[ctx: site editor menu item]
en: Editor
hi_IN: एडिटर

[ctx: site editor title tag]
en: Editor
hi_IN: संपादक

[ctx: site exporter menu item]
en: Export
hi_IN: निर्यात

[ctx: sites]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: सब <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: सब <span class="count">(%s)</span>

[ctx: sites]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: स्पैम <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: स्पैम <span class="count">(%s)</span>

[ctx: slug]
en: product
hi_IN: प्रॉडक्ट्स

[ctx: slug]
en: product-category
hi_IN: प्रॉडक्ट-श्रेणी

[ctx: slug]
en: product-tag
hi_IN: प्रॉडक्ट-टॅग

en: social
hi_IN: सामाजिक

en: software
hi_IN: सॉफ्टवेयर

[ctx: spellcheck]
en: Finish
hi_IN: समाप्त करें

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
hi_IN: ध्यान न दें

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
hi_IN: सभी पर ध्यान न दें

en: spouse
hi_IN: जीवनसाथी

en: styles
hi_IN: प्रकार

en: sub item
hi_IN: उप आइटम

[ctx: submit button]
en: Search
hi_IN: खोजे

en: subscribe
hi_IN: सदस्यता

en: subscribers
hi_IN: सदस्य

en: subscription
hi_IN: सदस्यता

en: subscriptions
hi_IN: सदस्यता

[ctx: suffix for paged archive titles]
en: Page %s
hi_IN: पृष्ठ %s

en: survey
hi_IN: सर्वेक्षण

en: sweetheart
hi_IN: प्रियतम

[ctx: table cell]
en: Cell
hi_IN: सेल

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
hi_IN: इनमे से कोई नहीं

[ctx: table footer]
en: Footer
hi_IN: पाद क्षेत्र

[ctx: table header]
en: Header
hi_IN: शीर्ष

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
hi_IN: प्रॉडक्ट

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
hi_IN: मात्रा

[ctx: table headings in notification email]
en: Totals
hi_IN: कुल

[ctx: tag archive title prefix]
en: Tag:
hi_IN: टैग:

en: tags
hi_IN: टैग

[ctx: tags]
en: Most Used
hi_IN: सर्वाधिक उपयोग किया गया

en: tax
hi_IN: कर

en: tax (VAT/GST/CT)
hi_IN: टैक्स (VAT/GST/CT)

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
hi_IN: श्रेणी

[ctx: taxonomy general name]
en: Pattern Categories
hi_IN: पैटर्न श्रेणियाँ

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
hi_IN: टैग्स

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
hi_IN: श्रेणी

[ctx: taxonomy singular name]
en: Pattern Category
hi_IN: पैटर्न श्रेणी

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
hi_IN: टैग

[ctx: taxonomy template name]
en: %s Archives
hi_IN: %s आर्काइव

en: template
hi_IN: टेम्पलेट

[ctx: template part]
en: "%s" duplicated.
hi_IN: "%s" डुप्लिकेट किया गया।

[ctx: template part]
en: %s (Copy)
hi_IN: %s (प्रतिलिपि)

[ctx: template part]
en: Delete "%s"?
hi_IN: "%s" को हटाएँ ?

[ctx: template part area]
en: Footer
hi_IN: फुटर

[ctx: template part area]
en: General
hi_IN: सामान्य

[ctx: template part area]
en: Header
hi_IN: हेडर

[ctx: term]
en: %s added
hi_IN: %s जोड़ा गया

[ctx: term]
en: %s removed
hi_IN: %s हटा दिया

[ctx: term]
en: Remove %s
hi_IN: %s हटा दें

[ctx: term name]
en: Name
hi_IN: नाम

en: terms and conditions
hi_IN: नियम और शर्तें

en: text color
hi_IN: टेक्स्ट का रंग

en: text direction
hi_IN: मूलशब्द दिशा

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
hi_IN: भुगतान का तरीका जोड़ें

[ctx: text on button on checkout page]
en: Change payment method
hi_IN: भुगतान का तरीका बदलें

[ctx: text on button on checkout page]
en: Update
hi_IN: अपडेट करें

[ctx: text tracks]
en: Edit %s
hi_IN: %s संपादित करें

[ctx: theme]
en: %s was successfully deleted.
hi_IN: %s सफलतापूर्वक नष्ट किया गया।

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current PHP version does not meet minimum requirements for %s.
hi_IN: <strong> त्रुटि:</strong> वर्तमान PHP संस्करण %s के लिए न्यूनतम आवश्यकताओं को पूरा नहीं करता है।

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress and PHP versions do not meet minimum requirements for %s.
hi_IN: <strong> त्रुटि: </strong> वर्तमान वर्डप्रेस और PHP संस्करण %s के लिए न्यूनतम आवश्यकताओं को पूरा नहीं करते हैं।

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress version does not meet minimum requirements for %s.
hi_IN: <strong>त्रुटि:</strong> वर्तमान वर्डप्रेस संस्करण %s के लिए न्यूनतम आवश्यकताओं को पूरा नहीं करता है।

[ctx: theme]
en: Activate
hi_IN: सक्रिय

[ctx: theme]
en: Activate %s
hi_IN: %s सक्रिय करें

[ctx: theme]
en: Activate &#8220;%s&#8221;
hi_IN: सक्रिय करें &#8220;%s&#8221;

[ctx: theme]
en: Active:
hi_IN: सक्रिय:

[ctx: theme]
en: Cannot Activate
hi_IN: सक्रिय नहीं किया जा सकता

[ctx: theme]
en: Cannot Activate %s
hi_IN: %s को सक्रिय नहीं किया जा सकता

[ctx: theme]
en: Cannot Install
hi_IN: स्थापित नहीं कर सकते

[ctx: theme]
en: Change
hi_IN: बदलना

[ctx: theme]
en: Customize %s
hi_IN: कस्टमाइज़ %s

[ctx: theme]
en: Delete %s
hi_IN: %s को नष्ट करें

[ctx: theme]
en: Installed
hi_IN: स्थापित

[ctx: theme]
en: Live Preview %s
hi_IN: लाइव पूर्वावलोकन %s

[ctx: theme]
en: Previewing:
hi_IN: पूर्वावलोकन:

[ctx: theme]
en: Update %s now
hi_IN: %s को अभी अपडेट करें

[ctx: theme]
en: Uploaded
hi_IN: अपलोड की गई

[ctx: theme]
en: View Theme Details for %s
hi_IN: %s के लिए थीम विवरण देखें

[ctx: theme author]
en: By %s
hi_IN: %s द्वारा

[ctx: theme name]
en: Name
hi_IN: नाम

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: सब <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: सब <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: अक्षम <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: अक्षम <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: सक्षम किया गया <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: सक्षम किया गया <span class="count">(%s)</span>

en: this website
hi_IN: यह वेबसाइट

[ctx: ticket price]
en: Free
hi_IN: मुफ्त

[ctx: time ago]
en: %s ago
hi_IN: %s पहले

[ctx: timezone date format]
en: Y-m-d H:i:s
hi_IN: व-म-दि  H:i:s

[ctx: title]
en: Free .blog Domain for one year
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त .blog डोमेन

[ctx: title]
en: Free domain for one year
hi_IN: एक साल के लिए मुफ़्त डोमेन

en: today
hi_IN: आज

en: today at %s
hi_IN: आज %s

en: trial
hi_IN: परीक्षण

en: uncategorized
hi_IN: बिना श्रेणी

[ctx: unit symbol]
en: EB
hi_IN: इबी

[ctx: unit symbol]
en: GB
hi_IN: जीबी

[ctx: unit symbol]
en: MB
hi_IN: एमबी

[ctx: unit symbol]
en: PB
hi_IN: पीबी

[ctx: unit symbol]
en: TB
hi_IN: टीबी

[ctx: unit symbol]
en: YB
hi_IN: वाईबी

[ctx: unit symbol]
en: ZB
hi_IN: जेडबी

en: unknown
hi_IN: अज्ञात

en: untitled post %s
hi_IN: शीर्षकहीन पोस्ट %s

en: up to %(discount)d%% off
hi_IN: %(discount)d%% तक की छूट

en: up to %s% off
hi_IN: %s% तक की छूट

en: upgrade
hi_IN: अपग्रेड करें

en: upgrade when you need
hi_IN: जब ज़रूरत हो तब अपग्रेड करें

[ctx: user]
en: Add New User
hi_IN: नया उपयोगकर्ता जोड़ें

[ctx: user]
en: Mark as spam
hi_IN: स्पैम के रूप में चिन्हित करे

[ctx: user]
en: Not spam
hi_IN: स्पैम नहीं

[ctx: user]
en: Registered
hi_IN: पंजीकृत

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[0]: सब <span class="count">(%s)</span>
hi_IN[1]: सब <span class="count">(%s)</span>

en: vCard
hi_IN: वीकार्ड

en: value
hi_IN: मूल्य

[ctx: verb]
en: Clear
hi_IN: साफ़ करें

[ctx: verb]
en: Contact support
hi_IN: सपोर्ट टीम से संपर्क करें

[ctx: verb]
en: Copy
hi_IN: कॉपी

[ctx: verb]
en: Downgrade
hi_IN: डाउनग्रेड करें

[ctx: verb]
en: Filter
hi_IN: फ़िल्टर

[ctx: verb]
en: Group
hi_IN: समूह

[ctx: verb]
en: Keep my plan
hi_IN: मेरा प्लान जारी रखें

[ctx: verb]
en: Manage add-ons
hi_IN: एड-ऑन्स मैनेज करें

[ctx: verb]
en: Purchase
hi_IN: ख़रीदें

[ctx: verb]
en: Spam
hi_IN: स्पैम

[ctx: verb]
en: Trash
hi_IN: कचरा पेटी

[ctx: verb]
en: Update
hi_IN: अपडेट करें

[ctx: verb]
en: Upgrade
hi_IN: उन्नति करें

[ctx: verb]
en: Upgrade to %(plan)s plan, %(priceString)s
hi_IN: %(plan)s प्लान पर अपग्रेड करें, %(priceString)s

[ctx: verb]
en: Upgrade ⋅ %(priceString)s
hi_IN: ⋅ %(priceString)s अपग्रेड करें

[ctx: verb]
en: Upload
hi_IN: अपलोड

[ctx: verb]
en: View
hi_IN: व्यू

[ctx: verb: imperative]
en: Trash
hi_IN: कचरा पेटी

[ctx: verb: imperative]
en: Trash comment
hi_IN: टिप्पणी को ट्रैश करे

[ctx: verb; site]
en: Archive
hi_IN: पुरालेख

en: verified owner
hi_IN: सत्यापित स्वामी

en: vertical start position
hi_IN: ऊर्ध्वाधर प्रारंभ स्थिति

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
hi_IN: वी अलाइन

en: video
hi_IN: वीडियो

[ctx: video or audio]
en: Length
hi_IN: लंबाई

en: website
hi_IN: वेबसाईट

[ctx: website URL]
en: At URL
hi_IN: यूआरएल पर

[ctx: website name]
en: For site
hi_IN: साइट के लिए

en: week
hi_IN: सप्ताह

[ctx: widget]
en: Add
hi_IN: जोड़ें

[ctx: widget]
en: Edit
hi_IN: संपादित करें

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
hi_IN: %1$s पर  %2$s

en: woocommerce
hi_IN: वूकॉमर्स

en: wordpress
hi_IN: वर्डप्रेस

en: x-height of the font (ex)
hi_IN: फ़ॉन्ट की x-ऊंचाई (उदा.)

en: year
hi_IN: वर्ष

en: years
hi_IN: वर्ष

en: your current plan
hi_IN: आपका वर्तमान प्लान.

en: your selected domain
hi_IN: आपका चुना गया डोमेन

en: {{Checkmark}}{{/Checkmark}}Website Building{{Checkmark}}{{/Checkmark}}Hosting{{Checkmark}}{{/Checkmark}}eCommerce
hi_IN: {{Checkmark}}{{/Checkmark}}वेबसाइट बनाना{{Checkmark}}{{/Checkmark}}होस्टिंग{{Checkmark}}{{/Checkmark}}ई-कॉमर्स

en: {{a}}All Personal features{{/a}}
hi_IN: {{a}}सभी व्यक्तिगत सुविधाएं{{/a}}

en: {{a}}All Premium features{{/a}}
hi_IN: {{a}}सभी प्रीमियम सुविधाएं{{/a}}

en: {{a}}All free features{{/a}}
hi_IN: {{a}}सभी मुफ़्त सुविधाएं{{/a}}

en: {{a}}Log in now{{/a}} to finish signing up.
hi_IN: साइन अप पूरा करने के लिए {{a}}अभी लॉग इन करें{{/a}}.

en: {{a}}Sign in another way{{/a}}
hi_IN: {{a}}किसी और तरीके से साइन इन करें{{/a}}

en: {{br /}}{{br /}}Want a Happiness Engineer to do a free migration of your WordPress site to WordPress.com? {{ExternalLink}}Request a Happiness Engineer{{/ExternalLink}} to handle your migration for free!
hi_IN: {{br /}}{{br /}}अपनी WordPress साइट को WordPress.com पर मुफ़्त में माइग्रेट करने के लिए हैप्पीनेस इंजीनियर की मदद चाहिए? अपने माइग्रेशन को फ़्री में हैंडल करने के लिए {{ExternalLink}}हैप्पीनेस इंजीनियर से अनुरोध करें{{/ExternalLink}}!

en: {{errorWrapper}}It seems you entered an incorrect password. Want to get a {{magicLoginLink}}login link{{/magicLoginLink}} via email?{{/errorWrapper}}
hi_IN: {{errorWrapper}}ऐसा लगता है कि आपने गलत पासवर्ड डाला है. ईमेल के ज़रिए एक {{magicLoginLink}}लॉगिन लिंक{{/magicLoginLink}} प्राप्त करना चाहते हैं?{{/errorWrapper}}

en: {{line1}}Build on the platform that powers{{/line1}} {{line2}}more than %s%% of the internet.{{/line2}}
hi_IN: {{line1}}एक ऐसे प्लेटफ़ॉर्म पर बनाएं जो इंटरनेट के {{/line1}} {{line2}}से ज़्यादा हिस्से %s%% को चलाता है.{{/line2}}

en: {{line1}}Whether you want to share your ideas, start a business,{{/line1}} {{line2}}or run a store, you can do it all on WordPress.com.{{/line2}}
hi_IN: {{line1}}चाहे आप अपने आइडिया शेयर करना चाहें, कोई बिज़नेस शुरू करना चाहें, {{/line1}} {{line2}} या कोई स्टोर चलाना चाहें, WordPress.com पर आप सब कुछ कर सकते हैं.{{/line2}}

en: {{link}}Download Jetpack %(pluginName)s.{{icon/}}{{/link}}
hi_IN: {{link}}Jetpack डाउनलोड करें %(pluginName)s.{{icon/}}{{/link}}

en: {{loginLink}}Log in{{/loginLink}} or {{pwdResetLink}}reset your password{{/pwdResetLink}}.
hi_IN: {{loginLink}}लॉग इन{{/loginLink}} करें या {{pwdResetLink}}अपना पासवर्ड रीसेट करें{{/pwdResetLink}}.

en: {{monthlyPriceWrapper}}%(monthlyPrice)s{{/monthlyPriceWrapper}} {{priceDescription}}per month, %(annualPrice)s billed annually{{/priceDescription}}
hi_IN: {{monthlyPriceWrapper}}%(monthlyPrice)s{{/monthlyPriceWrapper}} {{priceDescription}}हर महीने, %(annualPrice)s बिल सालाना जनरेट होता है{{/priceDescription}}

en: {{monthlyPriceWrapper}}%(monthlyPrice)s{{/monthlyPriceWrapper}} {{priceDescription}}per month{{/priceDescription}}
hi_IN: {{monthlyPriceWrapper}}%(monthlyPrice)s{{/monthlyPriceWrapper}}{{priceDescription}}हर महीने{{/priceDescription}}

en: {{notice}}We couldn't get the lock status of your domain from your current registrar.{{/notice}} If you're sure your domain is unlocked then, you can continue to the next step. If it's not unlocked, then the transfer won't work. {{a}}Here are instructions to make sure your domain is unlocked.{{/a}}
hi_IN: {{notice}}हमें आपके वर्तमान रजिस्ट्रार से आपके डोमेन का लॉक स्टेटस नहीं मिल सका.{{/notice}} अगर आपको पक्के तौर पर पता है कि आपका डोमेन अनलॉक है, तो आप अगले चरण पर जा सकते हैं. यदि यह अनलॉक नहीं है, तो ट्रांसफ़र काम नहीं करेगा. {{a}}यह सुनिश्चित करने के लिए कि आपका डोमेन अनलॉक है यहां निर्देश दिए गए हैं.{{/a}}

en: {{paragraph}}With the plan sorted, verify your email address to create your store.{{br/}}Please click the link in the email we sent to {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.{{/paragraph}}{{paragraph}}If you haven't received the verification email, please {{a}}click here{{/a}}.{{/paragraph}}
hi_IN: {{paragraph}}सॉर्ट किए गए प्लान से, अपना स्टोर बनाने के लिए अपना ईमेल पता सत्यापित करें.{{br/}}कृपया {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}} पर भेजे गए हमारे ईमेल में दिए गए लिंक पर क्लिक करें.{{/paragraph}}{{paragraph}}यदि आपको वेरिफ़िकेशन ईमेल नहीं मिला है, तो कृपया {{a}}यहां क्लिक{{/a}} करें.{{/paragraph}}

en: {{productName/}} requires version {{strong}}%(minVersion)s{{/strong}} of the Jetpack plugin.
hi_IN: {{productName/}} को Jetpack प्लगइन के {{strong}}%(minVersion)s{{/strong}} संस्करण की आवश्यकता है.

en: {{productName/}} requires version {{strong}}%(minVersion)s{{/strong}} of the Jetpack plugin; your site is using version {{strong}}%(siteVersion)s{{/strong}}.
hi_IN: {{productName/}} को Jetpack प्लगइन के {{strong}}%(minVersion)s{{/strong}} संस्करण की आवश्यकता है; आपकी साइट {{strong}}%(siteVersion)s{{/strong}} संस्करण का इस्तेमाल कर रही है.

en: {{promotionalPricingPolicyLink}}Restrictions apply{{/promotionalPricingPolicyLink}}.
hi_IN: {{promotionalPricingPolicyLink}}प्रतिबंध लागू हैं{{/promotionalPricingPolicyLink}}.

en: {{sendEmailButton}}Resend the verification email{{/sendEmailButton}} or {{showMagicLoginButton}}use a different email address{{/showMagicLoginButton}}.
hi_IN: {{sendEmailButton}}वेरिफ़िकेशन ईमेल फिर से भेजें{{/sendEmailButton}} या {{showMagicLoginButton}}किसी अलग ईमेल पते का इस्तेमाल करें{{/showMagicLoginButton}}.

en: {{showMagicLoginButton}}Use a different email address{{/showMagicLoginButton}}.
hi_IN: {{showMagicLoginButton}}किसी अलग ईमेल पते का इस्तेमाल करें{{/showMagicLoginButton}}.

en: {{span}}%(quantity)d licenses @ %(actualAmountQuantityOneDisplay)s per license = %(actualAmountDisplay)s{{/span}}
hi_IN: {{span}}%(quantity)d लाइसेंस @ %(actualAmountQuantityOneDisplay)s प्रति लाइसेंस = %(actualAmountDisplay)s{{/span}}

en: {{span}}%(quantity)d licenses @ %(actualAmountQuantityOneDisplay)s/ea. = %(actualAmountDisplay)s{{/span}}
hi_IN: {{span}}%(quantity)d लाइसेंस @ %(actualAmountQuantityOneDisplay)s/ea. = %(actualAmountDisplay)s{{/span}}

en: {{span}}Free for the first year with annual paid plans{{/span}}
hi_IN: {{span}}वार्षिक भुगतान योजनाओं के साथ पहले वर्ष के लिए निःशुल्क{{/span}}

en: {{strong}}$%(credits)s free Blaze advertising credits{{/strong}}
hi_IN: {{strong}}$%(credits)s के मुफ़्त Blaze विज्ञापन क्रेडिट्स{{/strong}}

en: {{strong}}%(domain)s{{/strong}} can be transferred in %(transferDelayInDays)s days.
hi_IN: %(transferDelayInDays)s दिनों में {{strong}}%(domain)s{{/strong}} ट्रांसफ़र किया जा सकता है.

en: {{strong}}%(domain)s{{/strong}} can't be transferred. You can {{a}}manually connect it{{/a}} if you still want to use it for your site.
hi_IN: {{strong}}%(domain)s{{/strong}} ट्रांसफ़र नहीं किया जा सकता. यदि आप अब भी अपनी साइट के लिए इसका इस्तेमाल करना चाहते हैं, तो आप {{a}}इसे मैन्युअल रूप से कनेक्ट{{/a}} कर सकते हैं.

en: {{strong}}%(domain)s{{/strong}} domain registration free for one year
hi_IN: {{strong}}%(domain)s{{/strong}} डोमेन रजिस्ट्रेशन एक साल के लिए मुफ़्त

en: {{strong}}%(domain)s{{/strong}} included with your plan
hi_IN: {{strong}}%(domain)s{{/strong}} आपके प्लान में शामिल है

en: {{strong}}1-year{{/strong}} activity log archive
hi_IN: {{strong}}1 साल{{/strong}} की गतिविधि का लॉग संग्रह

en: {{strong}}13GB{{/strong}} storage space
hi_IN: {{strong}}13GB{{/strong}} स्टोरेज स्पेस

en: {{strong}}1TB (1,000GB){{/strong}} of cloud storage
hi_IN: {{strong}}1TB (1,000GB){{/strong}} क्लाउड स्टोरेज

en: {{strong}}200 GB{{/strong}} storage space
hi_IN: {{strong}}200 GB{{/strong}} स्टोरेज स्पेस

en: {{strong}}3GB{{/strong}} storage space
hi_IN: {{strong}}3GB{{/strong}} स्टोरेज स्पेस

en: {{strong}}Automatic{{/strong}} security fixes
hi_IN: {{strong}}स्वचालित{{/strong}} सुरक्षा सुधार

en: {{strong}}Best for bloggers:{{/strong}} Brand your blog with a custom .blog domain name, and remove all WordPress.com advertising. Receive additional storage space and customer support via email.
hi_IN: {{strong}}ब्लॉगर्स के लिए बेहतरीन:{{/strong}} एक कस्टम .blog डोमेन नेम के साथ अपने ब्लॉग की ब्रांडिंग करें, और WordPress.com के सभी विज्ञापन हटा दें. अतिरिक्त स्टोरेज स्पेस और ईमेल के ज़रिए ग्राहक सपोर्ट प्राप्त करें.

en: {{strong}}Best for freelancers:{{/strong}} Build a unique website with advanced design tools, CSS editing, lots of space for audio and video, Google Analytics support, and the ability to monetize your site with ads.
hi_IN: {{strong}}फ़्रीलांसर के लिए बेहतरीन:{{/strong}} एडवांस्ड डिज़ाइन टूल्स, CSS एडिटिंग, ऑडियो-वीडियो के लिए पर्याप्त स्पेस, Google Analytics सपोर्ट और विज्ञापन के साथ साइट को मोनेटाइज़ करने की क्षमता के साथ अपनी खास वेबसाइट तैयार करें.

en: {{strong}}Best for online stores:{{/strong}} Sell products or services with this powerful, all-in-one online store experience. This plan includes premium integrations and is extendable, so it’ll grow with you as your business grows.
hi_IN: {{strong}}ऑनलाइन स्टोर के लिए बेहतरीन:{{/strong}} इस दमदार, ऑल-इन-वन ऑनलाइन स्टोर अनुभव के साथ अपने प्रॉडक्ट्स या सेवाएं बेचें. इस प्लान में प्रीमियम इंटीग्रेशंस शामिल हैं और इसे ज़रूरत के अनुसार बढ़ाया जा सकता है, ताकि आपके बिज़नेस के बढ़ने पर यह भी बढ़ सके.

en: {{strong}}Best for organizations:{{/strong}} The most powerful WordPress sites.
hi_IN: {{strong}}संगठनों के लिए बेहतरीन:{{/strong}} सबसे दमदार WordPress साइटें.

en: {{strong}}Best for organizations:{{/strong}} The most powerful WordPress sites: real-time backups and premium themes.
hi_IN: {{strong}}संगठनों के लिए बेहतरीन:{{/strong}} सबसे दमदार WordPress साइटें: रियल टाइम बैकअप्स और प्रीमियम थीम्स.

en: {{strong}}Best for personal use:{{/strong}} Boost your website with a custom domain name, and remove all WordPress.com advertising. Unlock unlimited, expert customer support via email.
hi_IN: {{strong}}व्यक्तिगत उपयोग के लिए बेहतरीन:{{/strong}} एक कस्टम डोमेन नेम के साथ अपनी वेबसाइट को बूस्ट करें और WordPress.com के सभी विज्ञापनों को हटा दें. ईमेल के ज़रिए अनलिमिटेड, विशेषज्ञ ग्राहक सपोर्ट अनलॉक करें.

en: {{strong}}Best for personal use:{{/strong}} Security essentials for your WordPress site, including automated backups and priority support.
hi_IN: {{strong}}व्यक्तिगत इस्तेमाल के लिए बेहतरीन:{{/strong}} आपकी WordPress साइट के लिए ज़रूरी सुरक्षा, जिसमें ऑटोमैटिक बैकअप और प्राथमिकता सपोर्ट शामिल हैं.

en: {{strong}}Best for professionals:{{/strong}} Enhance your P2 with more space for audio and video, advanced search, an activity overview panel, and priority customer support.
hi_IN: {{strong}}प्रोफ़ेशनल्स के लिए बेहतरीन:{{/strong}} ऑडियो और वीडियो के लिए ज़्यादा स्पेस, एडवांस्ड सर्च सुविधा, एक गतिविधि ओवरव्यू पैनल, और प्रायोरिटी कस्टमर सपोर्ट के साथ अपने P2 को और बेहतर बनाएं.

en: {{strong}}Best for small businesses:{{/strong}} Comprehensive, automated scanning for security vulnerabilities, fast video hosting, and marketing automation.
hi_IN: {{strong}}छोटे व्यवसायों के लिए बेहतरीन:{{/strong}} सुरक्षा कमज़ोरियों के लिए व्यापक, ऑटोमेटेड स्कैनिंग, तेज़ वीडियो होस्टिंग, और मार्केटिंग ऑटोमेशन की सुविधा.

en: {{strong}}Best for small businesses:{{/strong}} Power your business website with custom plugins and themes, %(nmOfGB)s GB storage, and the ability to remove WordPress.com branding.
hi_IN: {{strong}}छोटे व्यवसायों के लिए बेहतरीन:{{/strong}} अपनी बिज़नेस वेबसाइट को कस्टम प्लगइन्स और थीम्स, %(nmOfGB)s GB स्टोरेज, और WordPress.com ब्रांडिंग को हटाने की सुविधा के साथ मज़बूत बनाएं.

en: {{strong}}Best for small groups:{{/strong}} All the features needed to share, discuss, review, and collaborate with your team in one spot, without interruptions.
hi_IN: {{strong}}छोटे समूहों के लिए बेहतरीन:{{/strong}} शेयर करने, चर्चा करने, रिव्यू करने और अपनी टीम के साथ मिलकर काम करने के लिए सभी ज़रूरी सुविधाएं, वह भी एक ही जगह पर बिना किसी रुकावट के.

en: {{strong}}Daily{{/strong}} backups
hi_IN: {{strong}}दैनिक{{/strong}} बैकअप

en: {{strong}}Daily{{/strong}} malware scanning
hi_IN: {{strong}}दैनिक{{/strong}} मैलवेयर स्कैनिंग

en: {{strong}}Need premium themes, fast support, and advanced design tools?{{/strong}}{{break}}{{/break}}Go with our %(planTitle)s plan, starting at just %(planPrice)s/month. All annual plans come with a 14-day money-back guarantee.
hi_IN: {{strong}}प्रीमियम थीम्स, तेज़ सपोर्ट और एडवांस्ड डिज़ाइन टूल्स की आवश्यकता है?{{/strong}}{{break}}{{/break}}हमारा %(planTitle)s प्लान लें, जो सिर्फ %(planPrice)s/ महीने से शुरू होता है. सभी सालाना प्लान 14 दिन की मनी बैक गारंटी के साथ आते हैं.

en: {{strong}}Need premium themes, live chat support, and advanced design tools?{{/strong}}{{break}}{{/break}}Go with our %(planTitle)s plan, starting at just %(planPrice)s/month. All annual plans come with a 14-day money-back guarantee.
hi_IN: {{strong}}प्रीमियम थीम्स, लाइव चैट सपोर्ट और एडवांस्ड डिज़ाइन टूल्स की आवश्यकता है?{{/strong}}{{break}}{{/break}}हमारा %(planTitle)s प्लान लें, जो सिर्फ %(planPrice)s/ महीने से शुरू होता है. सभी सालाना प्लान 14 दिन की मनी बैक गारंटी के साथ आते हैं.

en: {{strong}}Real-time{{/strong}} backups
hi_IN: {{strong}}रियल टाइम{{/strong}} बैकअप

en: {{strong}}Save %(savings)s{{/strong}} when you purchase a WordPress.com %(planName)s plan instead — your domain comes free for a year.
hi_IN: {{strong}}WordPress.com %(planName)s प्लान खरीदें और %(savings)s{{/strong}} की बचत करें - आपका डोमेन एक साल के लिए मुफ़्त मिलेगा.

en: {{strong}}Unlimited AI Website Builder edits{{/strong}}
hi_IN: {{strong}}AI वेबसाइट बिल्डर के लिए अनलिमिटेड संपादन{{/strong}}

en: {{strong}}Unlimited{{/strong}} Video hosting
hi_IN: {{strong}}अनलिमिटेड{{/strong}} वीडियो होस्टिंग

en: {{strong}}Use your security key to finish logging in.{{/strong}}
hi_IN: {{strong}}लॉगिन पूरा करने के लिए अपनी सुरक्षा कुंजी का इस्तेमाल करें.{{/strong}}

en: {{strong}}Warning:{{/strong}} One or more transactions linked to this site were refunded due to a contested charge. This may have happened because of a chargeback by the credit card holder or a PayPal investigation. Each contested charge carries a fine. To resolve the issue and re-enable posting, please {{a}}pay for the chargeback fine{{/a}}.
hi_IN: {{strong}}चेतावनी:{{/strong}} इस साइट से जुड़े एक या अधिक लेनदेन विवादित शुल्क के कारण रिफ़ंड किए गए हैं. हो सकता है कि यह स्थिति क्रेडिट कार्डधारक के चार्जबैक या PayPal की जांच की वजह से हुई हो. हर विवादित शुल्क पर जुर्माना लगाया जाता है. समस्या को हल करने और पोस्टिंग को फिर से चालू करने के लिए, कृपया {{a}}चार्जबैक का जुर्माना भरें{{/a}}.

en: {{strong}}You won't be billed today.{{/strong}} Invoices are sent on the first of every month and are based on the number of days your product licenses were active in the previous month. Your first invoice will be prorated.
hi_IN: {{strong}}आज आपका बिल जनरेट नहीं होगा.{{/strong}} हर महीने की पहली तारीख को इनवॉइस भेजी जाती है और यह इस बात पर निर्भर करता है कि पिछले महीने आपके प्रोडक्ट लाइसेंस कितने दिनों तक एक्टिव रहे. आपका पहला इनवॉइस आनुपातिक रूप से होगा.

en: Ávila
hi_IN: एविला

en: Åland Islands
hi_IN: एलैंड द्वीप समूह

en: Çanakkale
hi_IN: कानाक्कले

en: Çankırı
hi_IN: कांकिरी

en: Çorum
hi_IN: कोरम

en: Ñeembucú
hi_IN: इम्बुकु

en: Ñuble
hi_IN: डबल

en: İstanbul
hi_IN: इस्तांबुल

en: İzmir
hi_IN: इज़मिर

en: İçel
hi_IN: आइसेल

en: Şanlıurfa
hi_IN: सनलिउर्फा

en: Şırnak
hi_IN: सिरनाक

en: Șoldănești
hi_IN: स्टोल्डेनेस्टी

en: Ștefan Vodă
hi_IN: स्टेफ़ान वोडा

en: — Kobayashi Issa (一茶)
hi_IN: — कोबायाशी इस्सा (一茶)

en: “Post Title”
hi_IN: "पोस्ट शीर्षक"

en: “Read more” link text
hi_IN: "और पढ़ें" लिंक टेक्स्ट

en: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener noreferrer">Read more<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
hi_IN: … <a class="wp-block-latest-posts__read-more" href="%1$s" rel="noopener noreferrer">और पढ़ें <span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>

en: ⏲️ Uptime Monitor
hi_IN: ⏲️ अपटाइम मॉनिटर

en: 🎉 Congratulations!
hi_IN: 🎉बधाइयाँ!

en: 🎉 Your new site is here
hi_IN: 🎉 आपकी नई साइट यहां है

en: 👋 Welcome to Jetpack Manage
hi_IN: 👋 जेटपैक मैनेज में आपका स्वागत है

en: 📊 Stats
hi_IN: 📊 आँकड़े

en: 🔍 Detailed views
hi_IN: 🔍 विस्तृत दृश्य

en: 🔍 Scan
hi_IN: 🔍 स्कैन

en: 🚀 Boost score rating
hi_IN: 🚀 स्कोर रेटिंग बढ़ाएँ

en: 🛡️ Backups
hi_IN: 🛡️ बैकअप्स

en: 🟢 With the premium plan, you can tweak notification settings to alert multiple recipients simultaneously.
hi_IN: 🟢 प्रीमियम योजना के साथ, आप एक साथ अनेक प्राप्तकर्ताओं को सचेत करने के लिए अधिसूचना सेटिंग्स में बदलाव कर सकते हैं।
