WordPress.com - en to kab_DZ translation catalogue (11558 entries)

en: 
    First, you could go the manual route: once you publish a new post,
    copy its URL and share the link in a new Facebook post.
    The other option is to %1$sconvert your Facebook Profile to a Page%2$s.
    This might not be the right solution for everyone, but it’s something to consider if your website
    focuses on your business, organization, or brand.
kab_DZ: 
    Di tazwara,  tzemreḍ ad tedduḍ s ufus: akken ara d-tsuffɣeḍ tasuffeɣt tamaynut,
    nɣel URL ines syen bḍu aseɣwen deg tsuffeɣt tamaynut deg  Facebook.
    Aɣewwar-nniḍen d %1$sselket amaɣnu-inek/inem n Facebook ɣer usebter%2$s.
    Tagi mačči d tifrat i ifazen i medden akk, maca d ayen ara tesqedceḍ ma yella asmel-inek/inem web
    yerza amahil, neɣ takebbanit, neɣ tacreḍt inek/inem.

en: 
    If you’ve previously connected a Facebook Profile to your WordPress.com site and still want
    your Facebook followers to see your posts, you have two options.
kab_DZ: 
    Ma yella teqqneḍ yakan amaɣun n Facebook ɣer usmel-inek/inem WordPress.com, kečč/kemm mazal tebɣiḍ ineḍfaren-ik/im n Facebook ad walin tisuffaɣ-inek/inem, ɣur-k/m sin yiɣewwaren.

en: 
    If you’ve previously used Publicize to connect a Facebook Profile to your website and still want
    your Facebook followers to see your posts, you have two options.
kab_DZ: 
    Ma yella tesqedceḍ yakan Publicize akken ad teqqneḍ amaɣun n Facebook ɣer usmel-inek/inem WordPress.com, kečč/kemm mazal tebɣiḍ ineḍfaren-ik/im n Facebook ad walin tisuffaɣ-inek/inem, ɣur-k/m sin yiɣewwaren.

en: 
    Starting August 1, 2018, third-party tools can no longer share posts automatically to Facebook Profiles.
    This includes Publicize, the Jetpack tool that connects your site to major social media platforms
    (like Twitter, LinkedIn, and Facebook).
kab_DZ: 
    Seg umenzu n ɣuct n 2018, ifecka n tis tlata ur zmiren ara  ad bḍun s wudem awurman tisuffaɣ ɣer yimaɣnuten n Facebook.
    Ayagi yerna Publicize, afecku n Jetpack ara yeqqnen asmel-inek/inem ɣer waṭas n tɣerɣar n yimidyaten inmettiyen 
    (am Twitter, LinkedIn, d Facebook).

en: 
    Starting August 1, 2018, third-party tools can no longer share posts automatically to Facebook Profiles.
    This includes Publicize, the WordPress.com tool that connects your site to major social media platforms
    (like Twitter, LinkedIn, and Facebook).
kab_DZ: 
    Seg umenzu n ɣuct n 2018, ifecka n tis tlata ur zmiren ara akk ad bḍun s wudem awurman tisuffaɣ ɣef yimaɣnuten n Facebook. Wagi yerna Publicize, afecku n WordPress.com ara yeqqnen asmel-ik/im ɣer ddeqs n tɣerɣar n yimidyaten inmettiyen (am Twitter, Linkedln, d Facebook).

en: 
    This is a dry run.
kab_DZ: 
    Wagi d aneɛruḍ kan.

en: 
    We recently helped you out with your support request. Once you're done working together, we'd appreciate it if you sent us your rating of the experience -- your feedback helps us improve our support.
kab_DZ: 
    Nmudd-ak tallalt melmi kan s usuter-inek n tallalt. Mi ara yemmed uxeddim yellan gar-aneɣ, ad nefṛeḥ ma yella tuzneḍ-aɣ-d akatazal n tarmit -- tamuɣli-inek ad aɣ-tεawen ad nesnerni tallalt-nneɣ.

en: 
    We wanted to update you about an upcoming change Facebook is introducing to their platform,
    and which affects how you may share posts from your Jetpack-connected website to your Facebook account.
kab_DZ: 
    Nebɣa ad ak/akem-id-nselɣu ɣef usnifel i d-iteddun ara yegFacebook deg tɣerɣert-is, ara iḥazen udem n beṭṭu n tsuffaɣ-ik/im n usmle-inek/inem web yeqqnen d Jetpack ɣer umiḍan n Facebook.

en: 
    We wanted to update you about an upcoming change Facebook is introducing to their platform,
    and which affects how you may share posts from your website to your Facebook account.
kab_DZ: 
    Nebɣa ad ak/akem-id-nselɣu ɣef usnifel i d-iteddun ara yegFacebook deg tɣerɣert-is, ara iḥazen udem n beṭṭu n tsuffaɣ-ik/im n usmle-inek/inem web ɣer umiḍan n Facebook.

en: 
    Will this affect your ability to share content on Facebook? It depends.
    If you’ve connected a Facebook %1$sProfile%2$s to your site, then yes:
    Publicize will no longer be able to share your posts to Facebook.
    On the other hand, nothing will change if you keep a Facebook %1$sPage%2$s connected to your site
    -- all your content should still appear directly on Facebook via Publicize.
    (Not sure what the difference is between a Page and a Profile? Here’s %3$sFacebook’s explanation%4$s.)
    You can review and change your social sharing settings by heading to %1$sMy Site(s) → Sharing%2$s on WordPress.com.
kab_DZ: 
    Wissen ma yella ayagi ad iḥaz tazmert-ik/im n beṭṭu n ugbur deg Facebook? Wissen.
    Ma yella teqqneḍ ɣer umaɣnu n %1$sFacebook%2$s ɣer usmel-inek/inem, ihi "ih":
    Publicize ur yettizmir ara ad yebḍu tisuffaɣ-inek/inem deg Facebook.
    Maca, ulac d acu ara ibeddlen ma yella tesεiḍ asebter n %1$sFacebook%2$s yeqqnen ɣer usmel-inek/inem
    -- akk agbur-inek/inem ilaq ad yezg yettban-d srid ɣef Facebook s Publicize.
    (Ur teẓriḍ ara amgired yellan gar usebter d umaɣun? Ha-t-a %3$susegzi n Facebook%4$s.)
    Tzemreḍ ad tesneqdeḍ yerna ad tbeddleḍ iɣewwaren-inek/inem n beṭṭu anmetti s tirza ɣer %1$susmel-inu(s) → Beṭṭu%2$s deg WordPress.com.

en: 
    Will this affect your ability to share content on Facebook? It depends.
    If you’ve connected a Facebook %1$sProfile%2$s to your site, then yes:
    Publicize will no longer be able to share your posts to Facebook.
    On the other hand, nothing will change if you keep a Facebook %1$sPage%2$s connected to your site
    -- all your content should still appear directly on Facebook via Publicize.
    (Not sure what the difference is between a Page and a Profile? Here’s %3$sFacebook’s explanation%4$s.)
    You can review and change your social sharing settings by heading to %1$sMy Site(s) → Sharing%2$s.
kab_DZ: 
    Wissen ma yella ayagi ad iḥaz tazmert-ik/im n beṭṭu n ugbur deg Facebook? Wissen.
    Ma yella teqqneḍ amaɣnu n %1$sFacebook%2$s ɣer usmel-inek/inem, dagi ih:
    Publicize ur yettizmir ara ad yebḍu tisuffaɣ-inek/inem deg Facebook.
    Maca, ulac d acu ara ibeddlen ma yella mazal teqqneḍ asebter n %1$sFacebook%2$s ɣer usmel-inek/inem
    -- akk agbur-inek/inem ilaq ad yezg yettban-d srid ɣef Facebook s Publicize.
    (Ur teẓriḍ ara amgired yellan gar usebter d umaɣun? Ha-t-a %3$susegzi n Facebook%4$s.)
    Tzemreḍ ad tesneqdeḍ yerna ad tbeddleḍ iɣewwaren-inek/inem n beṭṭu anmetti s tirza ɣer %1$susmel-inu(s) → Beṭṭu%2$s.

en: 
    and here is their info:
    
         Name: %1$s
         Link: %2$s
         Gravatar Profile: %3$s
    %4$s
kab_DZ: 
    ha-tt-a telɣut-is:
    
         Isem: %1$s
         Aseɣwen: %2$s
         Amaɣnu Gravatar: %3$s
    %4$s

en: 
    and here is their info:
    
         Name: %1$s
         Link: %2$s
         Gravatar Profile: %3$s
    %4$s
    You might want to see what they're up to - perhaps you will like their posts as much as they liked your comment.
kab_DZ: 
    ha-tt-a dagi talɣut-is:
    
         Isem: %1$s
         Aseɣwen: %2$s
         Agravatar n umaɣun: %3$s
    %4$s
    Ahat tebɣiḍ ad twaliḍ d acu i xeddmen - ahat ad ak/am-εeǧben yiznan-nsen akken i asen-εeǧben iwenniten-ik/im.

en:  - You're replying from a different email address than the one your subscription was sent to.
kab_DZ:  - Terriḍ-d seg tansa n yimayl yemgaraden ɣef tin i tesqedceḍ mi tjerdeḍ.

en:  - Your email address isn't associated with a WordPress.com user that has permission to view this site.
kab_DZ:  - Tansa n yimayl-inek ur teqqin ara ɣeruseqdac n WordPress.com yesεan azref ad iwali asmel-a.

en:  Done
kab_DZ:  Immed

en:  Private
kab_DZ:  Uslig

en:  WordPress.com recovery code: %s
kab_DZ:  Tangalt n tririt n WordPress.com: %s

en:  Would you like to {{newAccountLink}}create a new account{{/newAccountLink}}?
kab_DZ:  Tebɣiḍ {{newAccountLink}}ad ternuḍ amiḍan amaynut{{/newAccountLink}}?

en:  for %s
kab_DZ:  i %s

en: "%1$s" by %2$s.
kab_DZ: "%1$s" s %2$s.

en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
kab_DZ: "%1$s" seg %2$s s %3$s.

en: "%1$s" from %2$s.
kab_DZ: "%1$s" seg %2$s.

en: "%1$s" is not a supported wp_template_part area value and has been added as "%2$s".
kab_DZ: "%1$s" mačči d azal n temnaḍt n wp_template_part yettusefraken, yettwarna am "%2$s".

en: "%1$s" script should not be enqueued together with the new widgets editor (%2$s or %3$s).
kab_DZ: Asekript "%1$s" ur ilaq ara ad yuɣal deg uṛaǧu akken netta d umaẓrag amaynut n yiwiǧiten (%2$s or %3$s).

en: "%1$s" style should not be enqueued together with the new widgets editor (%2$s or %3$s).
kab_DZ: Aɣanib "%1$s" ur ilaq ara ad yuɣal deg uṛaǧu akken netta d umaẓrag amaynut n yiwiǧiten (%2$s or %3$s).

en: "%s" was deleted.
kab_DZ: "%s" yettwakkes.

en: # Adults
kab_DZ: # Ilmeẓyen

en: # Children
kab_DZ: # Arrac

en: #%d (no title)
kab_DZ: #%d (ulac azwel)

[ctx: $number Followers!]
en: %1$s Followers!
kab_DZ: %1$s ineḍfaren!

[ctx: $number Likes]
en: %1$s Likes!
kab_DZ: %1$s n uεǧab!

[ctx: $number Posts]
en: First Post! | %1$s Posts!
kab_DZ[0]: Amagrad amezwaru!
kab_DZ[1]: %1$s yimagraden!

en: % Comments
kab_DZ: % Iwenniten

en: % Responses
kab_DZ: % n tririyen

en: % comments
kab_DZ: % yiwenniten

en: %(commentCount)d comment | %(commentCount)d comments
kab_DZ[0]: Awennit %(commentCount)d
kab_DZ[1]: Iwenniten %(commentCount)d

en: %(count)d posts
kab_DZ: Imagraden %(count)d

en: %(date)s at %(time)s
kab_DZ: %(date)s ɣef %(time)s

en: %(email)s is not a valid email address.
kab_DZ: %(email)s mačči d tansa tameɣtut.

en: %(number)d more
kab_DZ: Ugar %(number)d

en: %(number)d threat | %(number)d threats
kab_DZ[0]: %(number)d n wugur
kab_DZ[1]: %(number)d n wuguren

en: %(planName)s Plan
kab_DZ: Aɣawas %(planName)s

en: %(productName)s was removed from {{domain/}}.
kab_DZ: %(productName)s yettwakkes seg {{domain/}}.

en: %(purchaseName)s will expire and be removed from your site %(expiry)s – please enable auto-renewal so you don't lose out on your paid features! You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: %(purchaseName)s ad yemmet yerna ad yettwakkes seg usmel-inek(inem) %(expiry)s – ttxil-k/m rmed asentem awurman akken ur tesruḥuyeḍ ara timahilin-k/m yettwaxellṣen! Mazal ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttuleqmen d umatu.

en: %(purchaseName)s will expire and be removed from your site %(expiry)s – please renew before expiry so you don't lose out on your paid features! You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: %(purchaseName)s Ad yemmet yerna ad yettwakkes seg usmel-ik(im) %(expiry)s – ttxil-k/m sentem-it send ad yemmet akken ur ak(am)-ttṛuḥunt ara tmahilin-ik(im) i yettwaxellṣen! Mazal tesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a  i ilaqen ad ttusnetmen deg wussan-a.

en: %(username)s is a valid username.
kab_DZ: %(username)s d isem n useqdac ameɣtu.

en: %1$s
    
    Blog Name: %2$s
    Blog URL: %3$s
    Post URL: %4$s
    
    ---------
    
    To Confirm: %5$s
    
    To stop these emails: %6$s
    
    To see all of the blogs and posts you follow on the web in one easy
    place, sign up for a WordPress.com account. (http://wordpress.com/signup/?ref=lof)
kab_DZ: %1$s
    
    Isem n ublug: %2$s
    URL n ublug: %3$s
    URL n tsuffeɣt: %4$s
    
    ---------
    
    I usentem: %5$s
    
    I uḥbas n yimayl-a: %6$s
    
    Akken ad twaliḍ kullec ɣef yiblugen d tsuffaɣ ara teṭṭafareḍ ɣef web s sshala deg yiwen
    umkan, ffeɣ seg umiḍan n WordPress.com. (http://wordpress.com/signup/?ref=lof)

en: %1$s
    
    Blog Name: %3$s
    URL: %4$s
    
    Confirm Follow: %2$s
    
    If you don't want to receive these emails any more:
    %5$s
    
    If you want to see all of the blogs and posts you follow on the web in one easy
    place, sign up for a WordPress.com account. (http://wordpress.com/signup/?ref=lof)
kab_DZ: %1$s
    
    Isem n ublug: %3$s
    URL: %4$s
    
    Sentem aḍfar: %2$s
    
    Ma yella ur tebɣiḍ ara ad -teṭṭfeḍ imaylen-a ay ansi yebɣu:
    %5$s
    
    Ma yella tebɣiḍ ad twaliḍ akk iblugen d tsuffaɣ i teṭṭafareḍ ɣef web s sshala seg yiwen
    wadeg, kcem ɣer umiḍan n WordPress.com. (http://wordpress.com/signup/?ref=lof)

en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
kab_DZ: Asuddim i %1$s %2$s %3$s %4$s

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
kab_DZ: %1$s %2$s Asuddim n taggayt %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
kab_DZ: %1$s %2$s %3$s Asuddim n iwenniten

en: %1$s %2$s %3$s Feed
kab_DZ: %1$s %2$s Asuddim i %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
kab_DZ: %1$s %2$s Asuddim n tebzimt %3$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
kab_DZ: %1$s %2$s Asuddim n iwenniten

en: %1$s %2$s Feed
kab_DZ: %1$s %2$s Asuddim

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
kab_DZ: %1$s %2$s Assudim n imagraden n %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
kab_DZ: %1$s %2$s igmaḍ n unadi i &quot;%3$s&quot; useddem

en: %1$s %2$s was deactivated due to incompatibility with WordPress %3$s, please upgrade to %1$s %4$s or later.
kab_DZ: %1$s %2$s yensa ssebba n umṣada ur nelli akked WordPress %3$s, Ttxil-k·m leqqem ɣer %1$s %4$s neɣ ticki.

en: %1$s %2$s was deactivated due to incompatibility with WordPress %3$s.
kab_DZ: %1$s %2$s tensa ssebba n umṣada ur nelli ara akked WordPress %3$s.

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s:%5$s
kab_DZ: %2$s %1$s %3$s ɣef %4$s:%5$s

en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
kab_DZ: %1$s %2$s, %3$s yakan (%4$s)

en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
kab_DZ: %2$s %1$s %3$s ɣef %4$s:%5$s

en: %1$s (#%2$s)
kab_DZ: %1$s (%2$s)

[ctx: %1$s = blog name, %2$s = post title]
en: %1$s %2$s
kab_DZ: %1$s di %2$s

en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
kab_DZ[0]: %1$s n uwennit<span class="screen-reader-text"> ɣef %2$s</span>
kab_DZ[1]: %1$s n iwenniten<span class="screen-reader-text"> ɣef %2$s</span>

en: %1$s Learn more about <a type="external" href="%2$s">%3$s</a>.
kab_DZ: %1$s issin ugar ɣef <a type="external" href="%2$s">%3$s</a>.

en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
kab_DZ: %1$s Mo (%2$s%%) n tallunt i yettwasqedcen

en: %1$s and %2$s
kab_DZ: %1$s akked  %2$s

en: %1$s and %2$s as %3$s
kab_DZ: %1$s d %2$s am %3$s

en: %1$s and %2$s liked your comment on %3$s
kab_DZ: %1$s d %2$s iεǧeb-asen uwennit-inek ɣef %3$s

en: %1$s and %2$s liked your post %3$s
kab_DZ: %1$s d %2$s iεǧeb-asen umagrad-inek %3$s

en: %1$s and %2$s liked your post on %3$s
kab_DZ: %1$s d %2$s teεǧeb-asen tsuffeɣt-inek ɣef %3$s

en: %1$s and %2$s others liked your comment on %3$s
kab_DZ: %1$s d %2$s wiyaḍ-nniḍen iεǧeb-asen uwennit-inek ɣef %3$s

en: %1$s and %2$s others liked your post %3$s
kab_DZ: %1$s d %2$s llan wiyaḍ-nniḍen teεǧeb-asen tsuffeɣt-inek ɣef %3$s

en: %1$s and %2$s others liked your post on %3$s
kab_DZ: %1$s d %2$s wiyaḍ-nniḍen teεǧeb-asen tsuffeɣt-inek ɣef %3$s

en: %1$s and %2$s others liked your video on %3$s
kab_DZ: %1$s d %2$s d wiyaḍ teεǧeb-asen tsuffeɣt-ik deg %3$s

en: %1$s as %2$s
kab_DZ: %1$s am %2$s

en: %1$s at %2$s
kab_DZ: %1$s ɣef %2$s

en: %1$s by %2$s pixels
kab_DZ: %1$s ɣef %2$s n ipiksilen

en: %1$s by %2$s.
kab_DZ: %1$s s %2$s.

en: %1$s commented on %2$s
kab_DZ: %1$s wennten-d ɣef %2$s

en: %1$s could not be created: %2$s
kab_DZ: %1$s ulamek ara d-yenulfu : %2$s

en: %1$s does not match pattern %2$s.
kab_DZ: %1$s ur yenmeɣra ara akked wudlif %2$s.

en: %1$s does not match the expected format. Reason: %2$s
kab_DZ: %1$s ur yenmeɣra ara akked umasal yetturaǧun. Sebba: %2$s

en: %1$s expired 3 days ago
kab_DZ: %1$s yemmut 3 wussan aya

en: %1$s for <b>%2$s</b> is about to expire.
kab_DZ: %1$s for <b>%2$s</b> ha-t-an akken ara yemmet.

en: %1$s forwards to %2$s
kab_DZ: %1$s yuɣal ɣer %2$s

en: %1$s has accepted your invitation to be a member of <a href="%2$s">%3$s</a>.
kab_DZ: %1$s iqbel tinnubga-inek akken ad yili d aεeggal  deg <a href="%2$s">%3$s</a>.

en: %1$s has accepted your invitation to contribute to <a href="%2$s">%3$s</a>.
kab_DZ: %1$s iqbel tinnubga-inek akken ad ittekki deg <a href="%2$s">%3$s</a>.

en: %1$s has been suspended.
kab_DZ: %1$s yettwaḥbes.

en: %1$s has invited you to contribute to %2$s.
kab_DZ: %1$s inced-ik ad tettekkiḍ deg %2$s.

en: %1$s has just signed up to your %2$s at %3$s.
kab_DZ: %1$s akken kan i ijerred ɣer %2$s ɣef %3$s.

en: %1$s invited you to contribute to %2$s
kab_DZ: %1$s inced-ik/ikem ad tettekkiḍ deg %2$s

en: %1$s is a required property of %2$s.
kab_DZ: %1$s d ayla yettwasran n %2$s.

en: %1$s is deprecated. The callback from %2$s is used instead.
kab_DZ: %1$s est déprécié. Le rappel de %2$s est utilisé à la place.

en: %1$s is deprecated. Use %2$s instead.
kab_DZ: Inixef n usiɣzef %1$s yeǧǧa-t lḥal. Seqdec axir %2$s.

en: %1$s is not %2$s.
kab_DZ: %1$s mačči d %2$s.

en: %1$s is not a valid %2$l.
kab_DZ: %1$s mačči d %2$l ameɣtu.

en: %1$s is not a valid %2$s. Reason: %3$s
kab_DZ: %1$s mačči d %2$s ameɣtu. Sebba: %3$s

en: %1$s is not of type %2$s.
kab_DZ: Aɣewwar %1$s mači d anaw %2$s.

en: %1$s is not one of %2$l.
kab_DZ: %1$s mačči d yiwen seg %2$l.

en: %1$s is not one of %2$s.
kab_DZ: %1$s mači d %2$s.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
kab_DZ: %1$s iteddu s %2$s

en: %1$s is set to %2$s. You won't be able to upload files on your site.
kab_DZ: %1$s yettuseɣwer ɣer %2$s. Ur tettizmireḍ ara ad tazneḍ ifuyla ɣer usmel-inek (m).

[ctx: %1$s is working again after being broken]
en: It was down for %s.
kab_DZ: Yensa i %s.

en: %1$s left a review on %2$s
kab_DZ: %1$s yeǧǧa-d asenqed ɣef %2$s

en: %1$s liked your comment on %2$s
kab_DZ: %1$s iwumi yeεǧeb umagrad-inek deg %2$s

en: %1$s liked your comment on %2$s.
kab_DZ: %1$s iεǧeb-asen uwennit-inek ɣef %2$s.

en: %1$s liked your post %2$s
kab_DZ: %1$s teεǧeb-asen tsuffeɣt-inek deg %2$s

en: %1$s liked your post on %2$s
kab_DZ: %1$s teεǧeb-asen tsuffeɣt-inek deg %2$s

en: %1$s matches %2$l, but should match only one.
kab_DZ: %1$s yenmeɣra akked %2$l, maca isefk ad inmeɣri akked yiwen kan.

en: %1$s mentioned %3$s on %2$s
kab_DZ: %1$s yettwabder-d %3$s ɣef %2$s

en: %1$s mentioned you on %2$s
kab_DZ: %1$s ibder-ik-id ɣef %2$s

en: %1$s mentioned you: "%2$s"
kab_DZ: %1$s ibder-ik/ikem-id: %2$s

en: %1$s must be a multiple of %2$s.
kab_DZ: %1$s isefk ad yili d ukfiḍ n %2$s.

en: %1$s must be at least %2$s character long. | %1$s must be at least %2$s characters long.
kab_DZ[0]: %1$s isefk ad isɛu ma drus %2$s n usekkil di teɣzi.
kab_DZ[1]: %1$s isefk ad isɛu ma drus %2$s n yisekkilen di teɣzi.

en: %1$s must be at most %2$s character long. | %1$s must be at most %2$s characters long.
kab_DZ[0]: %1$s isefk ad isɛu ma aṭas %2$s n usekkil di teɣzi.
kab_DZ[1]: %1$s isefk ad isɛu ma aṭas %2$s n yisekkilen di teɣzi.

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (exclusive)
kab_DZ: %1$s ilaq ad yili gar %2$d (exclu) aked %3$d (exclu)

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (inclusive)
kab_DZ: %1$s ilaq ad yili gar %2$d (ittekki) aked %3$d (ittekki)

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (exclusive)
kab_DZ: %1$s ilaq ad yili gar %2$d (ittekki) aked %3$d (exclu)

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (inclusive)
kab_DZ: %1$s ilaq ad yili gar %2$d (ittekki) aked %3$d (ittekki)

en: %1$s must be greater than %2$d
kab_DZ: %1$s ilaq ad yugar %2$d

en: %1$s must be greater than or equal to %2$d
kab_DZ: %1$s ilaq ad yili yugar neɣ yugda %2$d

en: %1$s must be less than %2$d
kab_DZ: %1$s ilaq ad yili d uzdir ɣef %2$d

en: %1$s must be less than or equal to %2$d
kab_DZ: %1$s ilaq ad yili d uzdir ɣef neɣ yugda %2$d

en: %1$s must contain at least %2$s item. | %1$s must contain at least %2$s items.
kab_DZ[0]: %1$s isefk ad igber ma drus  %2$s n uferdis.
kab_DZ[1]: %1$s isefk ad igber ma drus  %2$s n yiferdisen.

en: %1$s must contain at least %2$s property. | %1$s must contain at least %2$s properties.
kab_DZ[0]: %1$s isefk ad igber ma drus %2$s n warat.
kab_DZ[1]: %1$s isefk ad igber ma drus %2$s n yiraten.

en: %1$s must contain at most %2$s item. | %1$s must contain at most %2$s items.
kab_DZ[0]: %1$s isefk ad igber ma aṭas %2$s n uferdis.
kab_DZ[1]: %1$s isefk ad igber ma aṭas %2$s n yiferdisen.

en: %1$s must contain at most %2$s property. | %1$s must contain at most %2$s properties.
kab_DZ[0]: %1$s isefk ad igber ma aṭas %2$s n warat.
kab_DZ[1]: %1$s isefk ad igber ma aṭas %2$s n yiraten.

en: %1$s needs to be a %2$s object.
kab_DZ: %1$s isra ad yili d taɣewsa %2$s.

en: %1$s on %2$s
kab_DZ: %1$s ɣef %2$s

en: %1$s only accepts a non-empty path string, received %2$s.
kab_DZ: %1$s yettaqbal kan izraren n ubrid ur nelli ara d ilmawen, neṭṭef-d %2$s.

en: %1$s or %2$s
kab_DZ: %1$s neɣ %2$s

en: %1$s posted on %3$s: %2$s
kab_DZ: %1$s yeffeq-d ɣef %3$s: %2$s

en: %1$s recently mentioned you in "%2$s" on %3$s
kab_DZ: %1$s ha-t-an akken kan i ak(akemà-id-yebder deg "%2$s" on %3$s

en: %1$s recently mentioned you in a comment on "%2$s" on %3$s
kab_DZ: %1$s ha-t-an akken kan i ak(akem)-id-yebder deg yiwen uwennit deg "%2$s" deg %3$s

en: %1$s replied to a comment %2$s
kab_DZ: %1$s yerra- ɣef uwennit %2$s

en: %1$s replied to your comment %2$s
kab_DZ: %1$s yerra-d ɣef uwennit-inek %2$s

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
kab_DZ[0]: %1$s n tririt i %2$s
kab_DZ[1]: %1$s n tririyin i %2$s

en: %1$s to %2$s
kab_DZ: %1$s ɣer %2$s

en: %1$s will expire in %2$s days
kab_DZ: %1$s ad yemmet deg %2$s wussan

en: %1$s — %2$s
kab_DZ: %1$s - %2$s

en: %1$s&#8211;%2$s of %3$s
kab_DZ: %1$s&#8211;%2$s n %3$s

en: %1$s, %2$s and %3$s
kab_DZ: %1$s, %2$s d %3$s

en: %1$s, %2$s and %3$s as %4$s
kab_DZ: %1$s, %2$s d %3$s am %4$s

en: %1$s, %2$s comments
kab_DZ: %1$s %2$s yiwenniten

en: %1$s, and %2$s
kab_DZ: %1$s, akked %2$s

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
kab_DZ: %1$s. Aferdis n wumuɣ %2$d ɣef %3$d.

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
kab_DZ: %1$s. Aferdis anadaw uṭṭun %2$d ddaw n %3$s.

en: %1$s: %2$s
kab_DZ: %1$s : %2$s

en: %1$s: Your best day for follows on %2$s
kab_DZ: %1$s: D ass-inek akk ifazen i yineḍfaren ɣef %2$s

[ctx: %1$s: name of ticket, %2$s: price with currency code]
en: %1$s: %2$s
kab_DZ: %1$s : %2$s

[ctx: %1$s: post title, %2$s: post author]
en: %1$s by %2$s
kab_DZ: %1$s sɣur %2$s

[ctx: %1$s: time, %2$s: venue, %3$s: organizer, %4$s: event details (only on index views)]
en: %1$s%2$s%3$s%4$s
kab_DZ: %1$s %2$s %3$s %4$s

en: %1$sExplore plans%2$s ›
kab_DZ: %1$sSnirem iɣawasen%2$s>

en: %1$sFind your domain%2$s ›
kab_DZ: %1$sAf taɣult-inek%2$s>

en: %1$sFind your theme%2$s ›
kab_DZ: %1$sAf asentel-inek%2$s>

en: %1$sStart building%2$s ›
kab_DZ: %1$sBdu lebni%2$s>

[ctx: %d = year]
en: %d Report
kab_DZ: %d Aneqqis

[ctx: %d = year]
en: See you in %d
kab_DZ: Ar tufat deg %d

[ctx: %d = year]
en: Thanks for flying with WordPress.com in %d.
kab_DZ: Tanemmirt ɣef yinig-inek akked WordPress.com deg %d.

en: %d Comments
kab_DZ: %d iwenniten

en: %d Day
kab_DZ: %d wass

en: %d Days
kab_DZ: %d ussan

en: %d GB of storage space for images, documents, audio, and much more.
kab_DZ: %d GAṬ n tallunt n uklas i tugniwin, isemliyen, imeslawen d wayen-nniḍen.

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
kab_DZ[0]: %d n umucceḍ n usiɣzef
kab_DZ[1]: %d n imucceḍen n isiɣzifen

en: %d Report
kab_DZ: %d Aneqqis

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
kab_DZ[0]: %d n umucceḍ n usentel
kab_DZ[1]: %d n imucceḍen n isental

en: %d WordPress Update
kab_DZ: %d n umucceḍ n WordPress

en: %d block | %d blocks
kab_DZ[0]: %d n yiḥder
kab_DZ[1]: %d n yiḥedran

en: %d block added. | %d blocks added.
kab_DZ[0]: %d n yiḥder yettwarna.
kab_DZ[1]: %d n yiḥedran ttwarnan.

en: %d comment | %d comments
kab_DZ[0]: %d n yisemli
kab_DZ[1]: %d n yisemliyen

en: %d confirmation request failed to resend. | %d confirmation requests failed to resend.
kab_DZ[0]: %d n tuttra n usentem tecceḍ tuzna-s i tikkelt-nniḍen.
kab_DZ[1]: %d n tuttra n usentem tecceḍ tuzna-nsent i tikkelt-nniḍen.

en: %d confirmation request re-sent successfully. | %d confirmation requests re-sent successfully.
kab_DZ[0]: %d n tuttra n usentem tettwazen i tikkelt-nniḍen akken iwata.
kab_DZ[1]: %d n tuttriwin n usentem ttuwaznent i tikkelt-nniḍen akken iwata.

en: %d day | %d days
kab_DZ[0]: %d wass
kab_DZ[1]: %d wussan

en: %d days
kab_DZ: %d dayn wussans

en: %d hour
kab_DZ: %d n usrag

en: %d hours
kab_DZ: %d n isragen

en: %d item | %d items
kab_DZ[0]: %d uferdis
kab_DZ[1]: %d yiferdisen

en: %d minute | %d minutes
kab_DZ[0]: %d tsedat
kab_DZ[1]: %d tsedatin

en: %d minutes
kab_DZ: %d tesdatin

en: %d months
kab_DZ: %d n wayyuren

en: %d note | %d notes
kab_DZ[0]: %d tezmilt
kab_DZ[1]: %d tizmilin

en: %d other people
kab_DZ: %d n yimdanen-nniḍen

en: %d other person
kab_DZ: %d n umdan-nniḍen

en: %d people
kab_DZ: %d n yimdanen

en: %d person
kab_DZ: %d n umdan

en: %d post | %d posts
kab_DZ[0]: Tasuffeɣt %d
kab_DZ[1]: Tisuffaɣ %d

en: %d request deleted successfully. | %d requests deleted successfully.
kab_DZ[0]: %d n usuter yettwakkes akken iwata.
kab_DZ[1]: %d n isuturen ttwakksen akken iwata.

en: %d request failed to delete. | %d requests failed to delete.
kab_DZ[0]: %d n tuttra n tukksa ur teddi ara.
kab_DZ[1]: %d n tuttriwin n tukksa ur teddi ara.

en: %d request marked as complete. | %d requests marked as complete.
kab_DZ[0]: %d n tuttra yettucerḍen yemmed.
kab_DZ[1]: %d n tuttriwin yettucerḍen yemmed.

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
kab_DZ[0]: %d n ugbur yettwaf, seqdec tineccabin d asawen d akessar iwakken ad tinigeḍ.
kab_DZ[1]: %d n igburen ttwafen, seqdec tineccabin d asawen d akessar iwakken ad tinigeḍ.

en: %d result found. | %d results found.
kab_DZ[0]: %d ugmuḍ yettwaf.
kab_DZ[1]: %d ygmaḍ ttwafen.

en: %d selected
kab_DZ: %d i yettwafernen

en: %d share | %d shares
kab_DZ[0]: %d n beṭṭu
kab_DZ[1]: %d n beṭṭu

en: %d star
kab_DZ: %d n itri

en: %d stars
kab_DZ: %d n itran

en: %d themes found
kab_DZ: Nufa-d %d n isental

en: %d word {{Time/}} | %d words {{Time/}}
kab_DZ[0]: %d n wawal {{Time/}}
kab_DZ[1]: %d n wawalen {{Time/}}

en: %d years
kab_DZ: %d n yiseggasen

en: %dh
kab_DZ: %dyisragen

en: %dm
kab_DZ: %dtesdidin

en: %s (Draft)
kab_DZ: %s (Tamerkast)

en: %s (Invalid)
kab_DZ: %s (D urameɣtu)

en: %s (Pending)
kab_DZ: %s (Yettraǧu)

en: %s / mo
kab_DZ: %s / s wayyur

en: %s <small>for the first year</small>
kab_DZ: %s<small>i useggas amezwaru</small>

en: %s <span class="says">says:</span>
kab_DZ: %s <span class="says">yeqqar-d:</span>

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
kab_DZ[0]: %s <span class="screen-reader-text">n uwennit</span>
kab_DZ[1]: %s <span class="screen-reader-text">n iwenniten</span>

[ctx: %s = blog name; %d = year]
en: These are the posts that got the most views on %s in %d.
kab_DZ: Ha-ten-a yimagraden i yettwaskanen s waṭas ɣef %s deg %d.

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
kab_DZ: %s aya

en: %s Active Installations
kab_DZ: %s n isbeddiyen urmiden

en: %s Avatar
kab_DZ: Avatar %s

en: %s Comment | %s Comments
kab_DZ[0]: %s n uwennit
kab_DZ[1]: %s n iwennityen

en: %s Comment in moderation | %s Comments in moderation
kab_DZ[0]: %s awennit deg usektem
kab_DZ[1]: %s iwenniten deg usektem

en: %s Comments
kab_DZ: %s n iwennityen

en: %s Follower | %s Followers
kab_DZ[0]: %s n uneḍfar
kab_DZ[1]: %s n yineḍfaren

en: %s Followers!
kab_DZ: %s Ineḍfaren!

en: %s Follows!
kab_DZ: %s Ineḍfaren!

en: %s Like | %s Likes
kab_DZ[0]: %s Aεǧab
kab_DZ[1]: %s Aεǧab

en: %s MB Space Allowed
kab_DZ: %s Mo n tallunt i yurgen

en: %s Page | %s Pages
kab_DZ[0]: %s n usebtar
kab_DZ[1]: %s n isebtar

en: %s Pending | %s Pending
kab_DZ[0]: %s yettraǧu
kab_DZ[1]: %s ttraǧun

en: %s Pending Comment | %s Pending Comments
kab_DZ[0]: %s n uwennit i yettraǧun
kab_DZ[1]: %s n yiwenniten i yettraǧun

en: %s Post | %s Posts
kab_DZ[0]: %s n umagrad
kab_DZ[1]: %s n imagraden

en: %s Settings
kab_DZ: Iɣewwaṛen %s

en: %s Sign-in
kab_DZ: Qqen ɣer %s

en: %s Sign-in Access Removed
kab_DZ: Anekcum s tuqqna %s yettwakkes

en: %s Sign-in from %s
kab_DZ: %s Anekcum seg %s

en: %s Sites
kab_DZ: Isemlen n %s

en: %s Theme
kab_DZ: %s Asentel

en: %s Year | %s Years
kab_DZ[0]: %s useggas
kab_DZ[1]: %s yiseggasen

en: %s [Autosave]
kab_DZ: %s [Asekles awurman]

en: %s [Current Revision]
kab_DZ: %s [Tuttuyt tamirant]

en: %s ago
kab_DZ: %s aya

en: %s approved comment | %s approved comments
kab_DZ[0]: %s n uwennit yettwaqbel
kab_DZ[1]: %s n iwenniten ttwaqeblen

en: %s column | %s columns
kab_DZ[0]: %s n tgejdit
kab_DZ[1]: %s n tgejda

en: %s comment | %s comments
kab_DZ[0]: %s n uwennit
kab_DZ[1]: %s  n iwenniten

en: %s comment approved. | %s comments approved.
kab_DZ[0]: %s n uwennit yettwaqbel.
kab_DZ[1]: %s n yiwenniten ttwaqeblen.

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
kab_DZ[0]: %s n uwennit yettwacreḍ d imcewwel.
kab_DZ[1]: %s ttwacerḍen d imcewwelen.

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
kab_DZ[0]: %s n uwennit imutti ɣer tqecwalt.
kab_DZ[1]: %s n yiwenniten muttin ɣer tqecwalt.

en: %s comment permanently deleted. | %s comments permanently deleted.
kab_DZ[0]: %s  n umagrad yettwakkes dayen.
kab_DZ[1]: %s n imagraden ttwakksen dayen.

en: %s comment restored from the Trash. | %s comments restored from the Trash.
kab_DZ[0]: %s n uwennit yettwakks-d si tqecwalt.
kab_DZ[1]: %s n iwenniten ttwakksen-d si tqecwalt.

en: %s comment restored from the spam. | %s comments restored from the spam.
kab_DZ[0]: %s n uwennit yettwakks-d seg imcewwelen.
kab_DZ[1]: %s n yiwenniten ttwakksen-d seg imcewwelen.

en: %s commented:
kab_DZ: %s iwennet-d:

en: %s could not be located. Please try another nearby city. For example: Kansas City; Springfield; Portland.
kab_DZ: Ur d-nufi ara %s. Ttxil-k·m ɛreḍ s temdint-nniḍen i iqerben. Amedya : Tizi-Wezzu; Bgayet; Tubiret.

en: %s critical issue | %s critical issues
kab_DZ[0]: %s n wgur iweɛren
kab_DZ[1]: %s n wuguren iweɛren

en: %s day | %s days
kab_DZ[0]: %s n wass
kab_DZ[1]: %s n wussan

en: %s does not match any of the expected formats.
kab_DZ: %s ur yenmeɣra ara ula akked yiwen seg yimusal yetturaǧun.

en: %s ending in %s
kab_DZ: %s ad yekfu deg %s

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
kab_DZ: %s iɛedda tilist n tuzna n ufecku n tuzna n ifuyla i yettwasqedcen akeg iminig-inek.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
kab_DZ: %s iɛedda tilist n tuzna i wesmel-agi.

en: %s failed to embed.
kab_DZ: %s n&rsquo;a pas pu être intégré.

en: %s failed while writing image to stream.
kab_DZ: %s yecceḍ mi yettaru tugna deg usuddem.

en: %s from now
kab_DZ: %s si tura

en: %s has been logged out.
kab_DZ: %s isenser.

en: %s has been updated.
kab_DZ: %s imucceḍ.

en: %s has duplicate items.
kab_DZ: %s yesɛa iferdisen usligen.

en: %s has given you feedback
kab_DZ: %s yefka-ak-d tamuqli-s

en: %s has taken over and is currently customizing.
kab_DZ: %s yerra s afus-is yerna akka tura atan yessagan.

en: %s has taken over and is currently editing.
kab_DZ: %s yeṭṭef agbur-agi u yesiẓrig-it akka tura.

en: %s hour | %s hours
kab_DZ[0]: %s n usrag
kab_DZ[1]: %s n isragen

en: %s is a protected WP option and may not be modified
kab_DZ: %s d atxtiṛit imsetnen n WordPress, ulamek ara tettwabeddel

en: %s is already customizing this changeset. Do you want to take over?
kab_DZ: %s ala ysssagan akka tura tagrumma-agi n ibeddilen. Tebɣiḍ ad ten-id-terreḍ s afus-ik ?

en: %s is already customizing this changeset. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
kab_DZ: %s ala ysssagan akka tura tagrumma-agi n ibeddilen. Ttxil-k arǧu alama fuken iwakken ad tɛerḍeḍ ad tsagneḍ. Ibeddilen-ik inegura ttwaḥerzen s twurment.

en: %s is already customizing this site. Do you want to take over?
kab_DZ: %s isagan akka tura asmel-agi. Tebɣiḍ ad t-id-terreḍ s afus-ik ?

en: %s is already customizing this site. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
kab_DZ: %s ala yessagan akka tura asmel. Ttxil-k arǧu ard ifakk saki eɛreḍ tikkelt-nniḍen. Ibeddilen i tgiḍ ttwakelsen s twurment.

en: %s is currently editing
kab_DZ: %s isiẓrig akka tura agbur-agi

en: %s is currently editing this post.
kab_DZ: %s la yessiẓrig akka tura tasuffeɣt-a.

en: %s is currently editing this post. Do you want to take over?
kab_DZ: %s ala yesiẓrig akka tura amagrad-agi. Tebɣiḍ ad t-id-terreḍ s afus-ik m?

en: %s is forbidden
kab_DZ: %s igdel

en: %s is not a valid IP address.
kab_DZ: %s mači d tansa IP tameɣtut.

en: %s is not a valid UUID.
kab_DZ: %s mačči d UUID ameɣtu.

en: %s is not a valid phone number.
kab_DZ: %s mačči d uṭṭun n tiliɣri ameɣtu.

en: %s is not included
kab_DZ: %s ur yettwarna ara

en: %s is required to strip image meta.
kab_DZ: %s ilaq iwakken ad tekkseḍ idfersefka n tugna.

en: %s is required.
kab_DZ: %s yettusra.

[ctx: %s is working again after being broken]
en: %s is back online!
kab_DZ: %s yuɣal-d srid!

en: %s item | %s items
kab_DZ[0]: %s n uferdis
kab_DZ[1]: %s n iferdisen

en: %s item with no issues detected | %s items with no issues detected
kab_DZ[0]: %s aferdis yettwaf war ugur
kab_DZ[1]: %s iferdisen ttwafen war ugur

en: %s items
kab_DZ: %s n iferdisen

en: %s like | %s likes
kab_DZ[0]: %s uεǧab
kab_DZ[1]: %s uεǧab

en: %s link | %s links
kab_DZ[0]: Aseɣwen %s
kab_DZ[1]: %s yiseɣwan

en: %s link deleted. | %s links deleted.
kab_DZ[0]: %s n useɣwen yettwakes.
kab_DZ[1]: %s n isɣewnen ttwakksen.

en: %s matches more than one of the expected formats.
kab_DZ: %s yenmeɣra akked wugar n yiwen n yimusal yetturaǧun.

en: %s media file attached. | %s media files attached.
kab_DZ[0]: %s n ufaylu amidya yurez.
kab_DZ[1]: %s n ifuyla imidyaten urzen.

en: %s media file detached. | %s media files detached.
kab_DZ[0]: %s n ufaylu amidya yurez.
kab_DZ[1]: %s n ifuyla imidyaten urzen.

en: %s media file moved to the Trash. | %s media files moved to the Trash.
kab_DZ[0]: %s n ufaylu amidya yuɣal ɣer tqecwalt.
kab_DZ[1]: %s n ifuyla imidyaten uɣalen ɣer tqecwalt.

en: %s media file permanently deleted. | %s media files permanently deleted.
kab_DZ[0]: %s n ufaylu amidya yettwakkes dayen.
kab_DZ[1]: %s n ifuyla imidyaten ttwakksen dayen.

en: %s media file restored from the Trash. | %s media files restored from the Trash.
kab_DZ[0]: %s n ufaylu amidya yettwarrad- si tqecwalt.
kab_DZ[1]: %s n ifuyla imidyaten ttwarran-d si tqecwalt.

en: %s min | %s mins
kab_DZ[0]: %s n tsedidt
kab_DZ[1]: %s n tesdidin

en: %s minute | %s minutes
kab_DZ[0]: %s n tesdidt
kab_DZ[1]: %s n tesdidin

en: %s month | %s months
kab_DZ[0]: %s n waggur
kab_DZ[1]: %s n wagguren

en: %s new post | %s new posts
kab_DZ[0]: Tasuffeɣt tamaynut %s
kab_DZ[1]: Tisuffaɣ timaynutin %s

en: %s new string was not imported due to an error. | %s new strings were not imported due to an error.
kab_DZ[0]: %s uzrir amaynut ur d-yettwakter ara imi d-tella tuccḍa.
kab_DZ[1]: %s yizriren imaynuten ur d-ttwaketren ara imi d-tella tuccḍa.

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
kab_DZ[0]: %s n usebtar imutti ɣer tqecwalt.
kab_DZ[1]: %s n yisebtar muttin ɣer tqecwalt.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
kab_DZ[0]: %s n usebtar ur imucceḍ ara, illa win i t-isiẓrigen.
kab_DZ[1]: %s ur mucceḍen ara, illa win i ten-isiẓrigen.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
kab_DZ[0]: %s n usebtar yettwakkes dayen.
kab_DZ[1]: %s n yisebtar ttwakksen dayen.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
kab_DZ[0]: %s n usebtar yettwakks-d si tqecwalt.
kab_DZ[1]: %s n yisebtar ttwakksen-d si tqecwalt.

en: %s page updated. | %s pages updated.
kab_DZ[0]: %s n usebtar imucceḍ.
kab_DZ[1]: %s n isebtar mucceḍen.

en: %s pending comment | %s pending comments
kab_DZ[0]: %s n uwennit yettraǧu
kab_DZ[1]: %s n iwenniten ttraǧun

en: %s people like this
kab_DZ: %s n yimdanen iwumi yeεǧeb waya

en: %s per month
kab_DZ: %s i wayyur

en: %s per year
kab_DZ: %s i useggas

en: %s person
kab_DZ: %s n umdan

en: %s person likes this
kab_DZ: %s n yimdanen iεǧeb-asen waya

en: %s plans now offer access to thousands of WordPress plugins and themes!
kab_DZ: Iɣawasen %s ttmuddun tura aqettun n yizegrar d yisental n Wordpress!

en: %s plugin deactivated during WordPress upgrade.
kab_DZ: Asiɣzef "%s" yensa lawan n uleqqem n WordPress.

en: %s plugin successfully updated.
kab_DZ: %s asiɣzef imucceḍ.

en: %s plugins successfully updated.
kab_DZ: %s isental mucceḍen.

en: %s post by this author | %s posts by this author
kab_DZ[0]: %s umagrad sɣur ameskar-agi
kab_DZ[1]: %s n imagraden sɣur ameskar-agi

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
kab_DZ[0]: %s n umagrad imutti ɣer tqecwalt.
kab_DZ[1]: %s n imagraden muttin ɣer tqecwalt.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
kab_DZ[0]: %s n umagrad ur imucceḍ ara, illa win i t-isiẓrigen.
kab_DZ[1]: %s n imagraden ur mucceḍen ara illa win i ten-isiẓrigen.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
kab_DZ[0]: %s n umagrad yettwakkes dayen.
kab_DZ[1]: %s n yimagraden ttwakksen dayen.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
kab_DZ[0]: %s n umagrad yettwakks-d si tqecwalt.
kab_DZ[1]: %s n imagraden ttwakksen-d si tqecwalt.

en: %s post updated. | %s posts updated.
kab_DZ[0]: %s n umagrad yemucceḍ.
kab_DZ[1]: %s n imagraden mucceḍen.

en: %s posted:
kab_DZ: %s yesuffeɣ-d:

en: %s rating
kab_DZ: Tazmilt: %s

en: %s recommended improvement | %s recommended improvements
kab_DZ[0]: %s asnerni yelhan
kab_DZ[1]: %s isnerniyen yelhan

en: %s removed.
kab_DZ: %s yettwakkes.

en: %s response | %s responses
kab_DZ[0]: %s n tririt
kab_DZ[1]: %s n tririyin

en: %s second | %s seconds
kab_DZ[0]: %s n tasint
kab_DZ[1]: %s n tasinin

en: %s site | %s sites
kab_DZ[0]: %s n usmel
kab_DZ[1]: %s n isemlen

en: %s submenu
kab_DZ: Umuɣ anaddaw n %s

en: %s theme successfully updated.
kab_DZ: %s asentel imucceḍ.

en: %s themes
kab_DZ: %s n isental

en: %s themes successfully updated.
kab_DZ: %s asentel imucceḍ.

en: %s update available | %s updates available
kab_DZ[0]: Ulac lqem n %s
kab_DZ[1]: Ulac ileqman n %s

en: %s update failed.
kab_DZ: %s amucceḍ yerreẓ.

en: %s updated successfully.
kab_DZ: %s imucceḍ akken ilaq.

en: %s updates failed.
kab_DZ: %s amucceḍ yerreẓ.

en: %s user | %s users
kab_DZ[0]: %s n useqdac
kab_DZ[1]: %s n iseqdacen

en: %s user deleted. | %s users deleted.
kab_DZ[0]: %s n useqdac yettwakkes.
kab_DZ[1]: %s n yiseqdacen ttwakksen.

en: %s week | %s weeks
kab_DZ[0]: %s n imalas
kab_DZ[1]: %s n imalasen

en: %s year | %s years
kab_DZ[0]: %s n useggas
kab_DZ[1]: %s n iseggasen

en: %s ‹ Reader
kab_DZ: %s < Yimeɣri

en: %s%% OFF
kab_DZ: %s%% INSA

en: %s.wordpress.com is not a valid blog address but %s available as a domain upgrade.
kab_DZ: %s.wordpress.com mačči d tansa n ublugtameɣtut maca %s yella d lqem n taɣult.

en: %s/year
kab_DZ: %s useggas

en: %s200 GB%s Storage Space
kab_DZ: Tallunt n uḥraz n %s200 GB%s

en: %s: Image
kab_DZ: %s: Tugna

en: %sAdvanced%s Design Customization
kab_DZ: Asagen%sleqqayen%s n ufeṣṣel

en: &#8220;%1$s&#8221; &#8212; %2$s
kab_DZ: &laquo;&nbsp;%1$s&nbsp;&raquo; &#8212; %2$s

en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
kab_DZ: &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo; (Ẓreg)

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
kab_DZ: « %s » igguma ad ittwazen.

en: &#8220;%s&#8221; is locked
kab_DZ: &#8220;%s&#8221; yergel

en: &#8592; Cancel audio playlist
kab_DZ: &#8592;Semmet tabdart n tɣuri n imesli

en: &#8592; Cancel gallery
kab_DZ: &#8592; Semmet tagennarit

en: &#8592; Cancel video playlist
kab_DZ: Semmet tabdart n tɣuri n uvidyu

en: &#8592; Go to library
kab_DZ: &#8592; Ddu ɣer temkarḍit

en: &laquo; Back
kab_DZ: &laquo; Tuɣalin

en: &laquo; Older Comments
kab_DZ: Iwenniten iqburen

en: &laquo; Previous
kab_DZ: &laquo; Uzwir

en: &laquo; Previous Page
kab_DZ: &laquo; Asebtar uzwir

en: &larr; Back
kab_DZ: &larr; Tuɣalin

en: &larr; Back to "%s" attributes
kab_DZ: &larr; Uɣal ɣer yimyerren "%s"

en: &larr; Back to %s
kab_DZ: &larr; Tuɣalin ɣer %s

en: &larr; Go to Categories
kab_DZ: &larr; Ddu ɣer taggayin

en: &larr; Go to Link Categories
kab_DZ: &larr; Ddu ɣer taggayin n isɣewnen

en: &larr; Go to Tags
kab_DZ: &larr; Ddu ɣer tebzimin

en: &larr; Go to Users
kab_DZ: &larr; Ddu s iseqdacen

en: &larr; Go to editor
kab_DZ: &larr; Ddu s amaẓrag

en: &lt; Prev
kab_DZ: &lt; Uzwir

en: &mdash; No Change &mdash;
kab_DZ: &mdash; Ulac abeddel &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
kab_DZ: &mdash; Ulac tamlilt deg usmel-agi &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
kab_DZ: &mdash; Fren &mdash;

en: &mdash; The WordPress.com Team
kab_DZ: &mdash; taerbaεt n WordPress.com

en: &ndash;OR&ndash;
kab_DZ: &mdash; NEƔ &mdash;

en: ( Untitled )
kab_DZ: ( War azwel )

en: (%s author archive, opens in a new tab)
kab_DZ: (Taṛcibt numeskar %s, ldi deg yiccer amaynut)

en: (%s comment) | (%s comments)
kab_DZ[0]: (%s n uwennit)
kab_DZ[1]: (%s  n yiwenniten)

en: (%s ratings)
kab_DZ: (%s n idɣaren)

en: (%s website link, opens in a new tab)
kab_DZ: (Aseɣwen n usmel %s , ad yeldi deg yiccer amaynut)

en: (Does not support 64bit values)
kab_DZ: (Ur itteddu ara akked wazalen 64bit)

en: (Edit)
kab_DZ: (Ẓreg)

en: (Home link, opens in a new tab)
kab_DZ: (Aseɣwen agejdan, ad yeldi deg yiccer amaynut)

en: (Latest version: %s)
kab_DZ: (Lqem aneggaru: %s)

en: (Leave at 0 for no rating.)
kab_DZ: (Eǧǧ-it di 0 iwakken ur tettakeḍ ara tazmilt.)

en: (Private post)
kab_DZ: (Amagrad amaẓlay)

en: (Select site)
kab_DZ: (Fren asmel)

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
kab_DZ: (Aklas yexsi. Ḥaca imeltaɣen n usmel-agi i yezemren ad arun iwenniten.)

en: (Supports 64bit values)
kab_DZ: (Itteddu akked wazalen 64bit)

en: (Unattached)
kab_DZ: (Ur yurez ara)

en: (Untitled)
kab_DZ: (War azwel)

en: (Your Name)
kab_DZ: (Isem-ik/im)

en: (Your site is performing updates over FTP due to file ownership. Talk to your hosting company.)
kab_DZ: (Asmel-inek isselkan-d ileqman seg FTP imi afaylu n baba-is. Mmeslay d tkebbanit n tnezduɣt-inek.)

en: (at most 15)
kab_DZ: (ma aṭas 15)

en: (billed yearly)
kab_DZ: (tafakturt tettwazen yal aseggas)

en: (hidden)
kab_DZ: (yeffer)

en: (includes %(taxAmount)s tax)
kab_DZ: (yella deg-s %(taxAmount)s tax)

en: (more&hellip;)
kab_DZ: (ugar&hellip;)

en: (no author)
kab_DZ: (ulac ameskar)

en: (no parent)
kab_DZ: (ulac amarraw)

en: (no title)
kab_DZ: (ulac azwel)

en: (not found)
kab_DZ: (ulac-it)

en: (opens in a new tab)
kab_DZ: (ldi deg iccer amaynut)

en: (optional)
kab_DZ: (afrayan)

en: (required)
kab_DZ: (ilaq)

en: (undo)
kab_DZ: (sefsex)

[ctx: (user commenting) on (post title)]
en: %1$s on %2$s
kab_DZ: %1$s di %2$s

en: + Add New Category
kab_DZ: + Rnu taggayt tamaynutt

en: + Create New Menu
kab_DZ: + Snulfu-d umuɣ amaynut

en: , billed yearly
kab_DZ: , tafaṭurt tettwazen yal aseggas

en: - %(discountAmount)s
kab_DZ: %(discountAmount)s

en: - %1$s (from version %2$s to %3$s)
kab_DZ: - %1$s (si lqem %2$s ɣer %3$s)

en: - %1$s (from version %2$s to %3$s)%4$s
kab_DZ: - %1$s (seg lqem %2$s ɣer %3$s)%4$s

en: - %1$s version %2$s
kab_DZ: - %1$s Lqqem %2$s

en: - %1$s version %2$s%3$s
kab_DZ: - %1$s lqem %2$s%3$s

en: - Select -
kab_DZ: - Fren -

en: ...or something like this:
kab_DZ: ...neɣ taɣawsa am tagi:

en: .blog Domain
kab_DZ: Taɣult .blog

en: .htaccess rules
kab_DZ: Ilugan n .htaccess

en: / month
kab_DZ: / ayyur

en: / year
kab_DZ: / aseggas

en: 1 Comment
kab_DZ: 1 n uwennit

en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
kab_DZ: 1 n uwennit <span class="screen-reader-text"> ɣef %s</span>

en: 1 GB
kab_DZ: 1 GAṬ

en: 1 GB Storage Space
kab_DZ: Tallunt n usekles 1 GAṬ

en: 1 Month
kab_DZ: aggur

en: 1 comment
kab_DZ: 1 uwennit

en: 1 item | %s items
kab_DZ[0]: 1 uferdis
kab_DZ[1]: %s n yiferdisen

en: 1 minute
kab_DZ: 1 n tesdat

en: 1 of 4
kab_DZ: 1 ɣef 4

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
kab_DZ: 1 n usebtar ur imucceḍ ara, yella win i t-isiẓrigen.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
kab_DZ: 1 n umagrad ur imucceḍ ara, yella win i t-isiẓrigen.

en: 1 year
kab_DZ: Aseggas

en: 10 Newest
kab_DZ: 10n yineggura

en: 100GB
kab_DZ: 100GAṬ

en: 10GB
kab_DZ: 10GAṬ

[ctx: 1: Post Title, 2: Blog Name]
en: %1$s on %2$s
kab_DZ: %1$s di %2$s

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
kab_DZ: %1$s di %2$s

[ctx: 1=date, 2=blogname]
en: On %1$s you surpassed your previous record of most follows in one day for your blog %2$s. Nice!
kab_DZ: Γef %1$s tεeddaḍ akalas-inek yezrin s ugar n uḍfar deg yiwen wass i ublug-inek %2$s. Igerrez!

[ctx: 1=date, 2=blogname]
en: On %1$s you surpassed your previous record of most likes in one day for your posts on %2$s. That's pretty awesome, well done!
kab_DZ: Deg %1$s tεeddaḍ akalas yezrin i tuget n uεǧab deg yiwen wass i yimagraden-inek ɣef %2$s. D ayenigerrzen, ayuz!

en: 1GB Storage Space
kab_DZ: Tallunt n uklas 1GAṬ

en: 1d
kab_DZ: 1wass

en: 1h
kab_DZ: 1usrag

en: 1m
kab_DZ: 1tesdidt

en: 1s
kab_DZ: 1tasint

en: 2 minutes
kab_DZ: 2 n tesdatin

en: 2 of 4
kab_DZ: 2 ɣef 4

en: 200 GB Storage
kab_DZ: 200 GAṬ n uklas

en: 200GB
kab_DZ: 200GAṬ

en: 24/7 Support
kab_DZ: Tallalt 24/7

en: 24/7 live support
kab_DZ: Tallalt srid 24/7

en: 25GB
kab_DZ: 25GAṬ

en: 3 GB Storage Space
kab_DZ: Tallunt n usekles 3 GAṬ

en: 3 GB storage space
kab_DZ: Tallunt n usekles 3 GAṬ

en: 3 of 4
kab_DZ: 3 ɣef 4

en: 30 Day Archive
kab_DZ: Aɣbar i 30 wussan

en: 30 Days
kab_DZ: 30 n wussan

en: 30 days
kab_DZ: 30 n wussan

en: 30-day backup archive
kab_DZ: Aɣbar n uḥraz i 30 wussan

en: 30GB of cloud storage
kab_DZ: 30GB n uklas n tagut

en: 3GB Storage Space
kab_DZ: Tallunt n uklas 3GAṬ

en: 4 of 4
kab_DZ: 4 ɣef 4

en: 5 Newest
kab_DZ: 5n yineggura

en: 50GB
kab_DZ: 50GAṬ

en: 6 GB of storage space.
kab_DZ: 6 GAṬ n tallunt n usekles.

en: 6GB Storage Space
kab_DZ: Tallunt n uklas 6GAṬ

en: 7 Days
kab_DZ: 7 wussan

en: 7 days
kab_DZ: 7 wussan

en: <a href="%1$s" %2$s>Learn how to describe the purpose of the image%3$s</a>. Leave empty if the image is purely decorative.
kab_DZ: <a href="%1$s" %2$s>Glem iswi n tugna%3$s</a>. Eǧǧ-it d ilem ma yella tugna i wedlag kan.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
kab_DZ: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Mucceḍ %2$s</a>, neɣ lmed <a href="%3$s" class="browse-happy-link">ad tinigeḍ s lferḥ</a>

en: <a href="%1$s" id="%2$s">%3$s bloggers</a> like this.
kab_DZ: <a href="%1$s" id="%2$s">%3$s bloggers</a> iεǧeb-asen wayagi.

en: <a href="%1$s" target="_blank">Great passwords</a> use upper and lower case characters, numbers, and symbols like <em>%2$s</em>.
kab_DZ: <a href="%1$s" target="_blank">Awalen uffiren i yelhan</a> seqdecisekkilen imeqqranen d yimecṭaḥ, izwilen d yizamulen am <em>%2$s</em>.

en: <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">Keep your site</a> as-is by updating your credit card information and renewing it now.
kab_DZ: <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">ḥrez asmel-inek</a> akka yella s uleqqem n talɣut n tkarḍa-inek n usmad, senfel-itt tura.

en: <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">Renew now</a> to keep access to the key features of your site!
kab_DZ: <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">εawed amaynut tura</a> akken ad tḥerzeḍ anekcum ɣer tmahilin tigejdanin n usmel-inek!

en: <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">Renew the upgrade now</a> to keep your custom domain connected to your site — and to keep your site memorable!
kab_DZ: <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">ales aleqqem tura</a> akken ad tḥerzeḍ taɣult-inek tudmawant teqqen ɣer usmel-inek — rnu ad d-yeqqim usmel-inek i lebda!

en: <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">Renew the upgrade now</a> to save your domain name, and keep your site memorable!
kab_DZ: <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">ales aleqqem tura</a> akken ad teskelseḍ isem-inek n taɣult, rnu ḥrez asmel-inek ad d-yeqqim i lebda!

en: <a href="%1$s">%2$s</a> did not load when we checked on %3$s, %4$s
kab_DZ: <a href="%1$s">%2$s</a> ur d-yuli ara mi akken i nessenqad deg %3$s, %4$s

en: <a href="%1$s">Edit</a> or <a href="%2$s">preview</a> your Privacy Policy page content.
kab_DZ: <a href="%1$s">Ẓreg</a> neɣ <a href="%2$s">wali</a> agbur n usebtar-inek Tasertit n tbaḍnit.

en: <a href="%1$s">Edit</a> or <a href="%2$s">view</a> your Privacy Policy page content.
kab_DZ: <a href="%1$s">Ẓreg</a> neɣ <a href="%2$s">wali</a> agbur n usebtar-inek Tasertit n tbaḍnit.

en: <a href="%1$s">Log in</a> or <a href="%2$s">create a WordPress.com account</a> to start sharing and blogging.
kab_DZ: <a href="%1$s">kcem</a> or <a href="%2$s">rnu amiḍan  WordPress.com</a> akken ad tebduḍ beṭṭu d ublugi.

en: <a href="%1$s">Please update WordPress</a>, and then <a href="%2$s">learn more about updating PHP</a>.
kab_DZ: <a href="%1$s">Ttxil-k leqqem WordPress</a>, sakin <a href="%2$s">Issin ugar ɣef uleqqem n PHP</a>.

en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Please update now</a>.
kab_DZ: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> yewjed ! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Ttxil-k mucceḍ tura</a>.

en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! Please notify the site administrator.
kab_DZ: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> yewjed! Ttxil-k selɣu anedbal n usmel.

en: <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline; color: %2s;" rel="noopener">Click here to start watching</a>
kab_DZ: <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline; color: %2s;" rel="noopener">Sit dagi i wakken ad tebduḍ awali</a>

en: <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline; rel="noopener">WordPress.com YouTube channel</a>
kab_DZ: <a href="%s" target="_blank" style="text-decoration: underline; rel="noopener">Abadu Youtube n WordPress.com</a>

en: <a href="%s">Contact support</a>.
kab_DZ: <a href="%s">Nermes tallalt</a>.

en: <a href="%s">Learn more about updating PHP</a>.
kab_DZ: <a href="%s">Issin ugar ɣef uleqqem n PHP</a>.

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
kab_DZ: <a href="%s">Isɣewnen</a> / Rnu aseɣwen amaynut

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
kab_DZ: <a href="%s">Isɣewnen</a> / Ẓreg aseɣwen

en: <a href="%s">Please take a moment to review the changes</a>.
kab_DZ: <a href="%s">Ma ulac aɣilif, mudd akud i wallus n usenqed n yisenfal</a>.

en: <a href="%s">Please update WordPress</a>.
kab_DZ: <a href="%s">Ttxil-k leqqem WordPress</a>.

en: <a href="%s">You can change your profile picture on Gravatar</a>.
kab_DZ: <a href="%s">Tzemreḍ ad tbeddeleḍ tugna n ulegdis-inek di Gravatar</a>.

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/comments-screen/">Documentation on Comments</a>
kab_DZ: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/comments-screen/">Tisemlit ɣef yiwenniten</a>

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/posts-categories-screen/">Documentation on Categories</a>
kab_DZ: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/posts-categories-screen/">Tisemlit ɣef taggayin</a>

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/posts-tags-screen/">Documentation on Tags</a>
kab_DZ: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/posts-tags-screen/">Tisemlit ɣef tecraḍ</a>

en: <b>%s</b> upgrade cancelled
kab_DZ: <b>%s</b> aleqqem yettwasefsex

en: <b>Upgrade</b> Now
kab_DZ: <b>Leqqem</b> tura

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
kab_DZ: <code>_blank</code> &mdash; asfaylu neɣ iccer amaynut.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
kab_DZ: <code>_none</code> kifkif asfaylu neɣ iccer.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
kab_DZ: <code>_top</code> &mdash; asfaylu neɣ iccer amiran, war akatar.

en: <em>The following plugins were updated:<em>
kab_DZ: <em>Izegrar i d-iteddun ad ttuleqqmen:<em>

en: <li>%1$s %2$s was updated to version %3$s</li>
kab_DZ: <li>%1$s %2$s yettuleqqem ɣer lqem%3$s</li>

en: <p class="lead-in">You can <a href="/">login at WordPress.com</a></p>
kab_DZ: <p class="lead-in">Tzemreḍ <a href="/">ad tkecmeḍ ɣer WordPress.com</a></p>

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
kab_DZ: <span class="%1$s">Yeffeɣ-d deg</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
kab_DZ: <span class="%1$s">Yeffeɣ-d ɣef</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
kab_DZ: <span class="%1$s">Yetwabzem</span> %2$s

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
kab_DZ: <span class="meta-nav">&larr;</span> Iwenniten iqdimen akk

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
kab_DZ: <span class="meta-nav">&larr;</span> Iznan iqdimen

en: <span>Active:</span> %s
kab_DZ: <span>Yermed:</span> %s

en: <span>Create your WordPress.com site</span> in a few easy steps:
kab_DZ: <span>Rnu asmel-inek·inem n WordPress.com</span> s kra n yimeswaren fessusen:

en: <span>Start </span>Business
kab_DZ: <span>Bdu s uɣawas n</span>umahil

en: <span>Start </span>Free<span> plan</span>
kab_DZ: <span>Bdu s uɣawas n </span>baṭel<span></span>

en: <span>Start </span>Premium
kab_DZ: <span>Bdu s uɣawas n </span>Premium

en: <span>Start</span> Business
kab_DZ: <span>Bdu s uɣawas n</span> tkebbanit

en: <span>Start</span> Premium
kab_DZ: <span>Bdu s uɣawas </span>Premium

en: <strong>%1$s</strong> <a href="%2$s">commented</a> on <a href="%3$s">%4$s</a>.
kab_DZ: <strong>%1$s</strong> <a href="%2$s">iwwent-d</a> deg<a href="%3$s">%4$s</a>.

en: <strong>%1$s</strong> is now following <strong>%2$s</strong>
kab_DZ: <strong>%1$s</strong> yeṭṭafar akka tura <strong>%2$s</strong>

en: <strong>%1$s</strong> liked a post on <strong>%2$s</strong>
kab_DZ: <strong>%1$s</strong> teεǧeb-asen tsuffeɣt ɣef <strong>%2$s</strong>

en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
kab_DZ: <strong>%s</strong> &mdash; Tzemreḍ ad tarzeḍ tugna ɣer umagrad-inek war ma tegreḍ-tt deg-s. Ayagi iteddu ma yella asentel-inek iseqdac tugna d tugna taqmaḍt deg usebtar n usnubeg , inixef yugnen atg.

en: <strong>%s</strong> accepted your invitation to <strong>%s</strong>
kab_DZ: <strong>%s</strong> yeqbel tinnubga-inek ɣer <strong>%s</strong>

en: <strong>%s</strong> is already taken
kab_DZ: <strong>%s</strong> yettwasexdem yakan

en: <strong>%s</strong> is available
kab_DZ: <strong>%s</strong> yella

en: <strong>%s</strong> is looking great! Congrats on finishing the Quick Start tour -- doesn't it feel good to cross things off a list?
kab_DZ: <strong>%s</strong> yettban d ayen izaden! Ayyuz imi tsuliḍ tirza n uskar arurad -- mačči akka axir mi tekkseḍ kra n tɣasiwin seg wumuɣ?

en: <strong>%s</strong> is looking great! Congrats on finishing your Next Steps -- doesn't it feel good to cross things off a list?
kab_DZ: <strong>%s</strong> yettban d ayen izaden! Ayyuz imi tekfiḍ imecwaṛen i d-yernan -- mačči akka axir mi tekkseḍ kra n tɣasiwin seg wumuɣ?

en: <strong>13 GB</strong> Storage Space
kab_DZ: <strong>13 GB</strong> Adeg n usekles

en: <strong>13GB</strong> Storage Space
kab_DZ: <strong>6 GAṬ</strong> tallunt n usekles

en: <strong>1</strong> Subscription | <strong>%s</strong> Subscriptions
kab_DZ[0]: <strong>1</strong> ajerred
kab_DZ[1]: <strong>%s</strong> ijerriden

en: <strong>6 GB</strong> Storage Space
kab_DZ: <strong>6 GAṬ</strong> tallunt n usekles

en: <strong>6GB</strong> Storage Space
kab_DZ: <strong>6GAṬ</strong> tallunt n uklas

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
kab_DZ: <strong><em>Ḥrez awal-agi n uɛeddi</em></strong> akken ilaq ! Yenulfa-d <em>s ugaccur</em> i keččini kan.

en: <strong><span class="noticon noticon-tag"></span>Tags</strong> %s
kab_DZ: <strong><span class="noticon noticon-tag"></span>Tibzimin</strong> %s

en: <strong>Action Required:</strong> The credit card ending with <strong>%1$s</strong> expired in <strong>%2$s</strong>.
kab_DZ: <strong>Tigawt yettusutren:</strong> Takarḍa n usellek i ikeffun s <strong>%1$s</strong> ad temmet deg <strong>%2$s</strong>.

en: <strong>Action Required:</strong> The credit card ending with <strong>%1$s</strong> is about to expire in <strong>%2$s</strong>.
kab_DZ: <strong>Tigawt yettusutren:</strong> Takarḍa n usellek i ikeffun s <strong>%1$s</strong> qrib ad temmet deg <strong>%2$s</strong>.

en: <strong>Action Required:</strong> We can't process the renewal for <strong>%s</strong>.
kab_DZ: <strong>Tigawt yettusutren:</strong> ur nezmir ara ad nsenqed allus i <strong>%s</strong>.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
kab_DZ: <strong>Armud</strong> &mdash; Ibeqqeḍ imagraden ittusihlen, wid i d-yeffɣen melmi kan aked iwenniten n melmi kan ɣef imagraden, i tzemreḍ ad tserggegeḍ neɣ ala.

en: <strong>Advanced</strong> Design Customization
kab_DZ: <strong>Aggan leqqyenn</strong> n ufeṣṣel

en: <strong>At a Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
kab_DZ: <strong>Tamuɣli s tɣawla</strong> - Ibeqqeḍ agzul n ugbur n usmel-inek, yerna immal asentel aked tuttuyt n WordPress i tseqdaceḍ.

en: <strong>Blog, supercharged:</strong> get your own domain name, powerful customization options and lots of space for audio and video.
kab_DZ: <strong>Rnu ẓdem ablug-inek:</strong> sεu isem amaẓlay i taɣult-inek, tufrinin tudmawanin iǧehden d waṭas n tallunt i umeslawd tvidyut.

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
kab_DZ: <strong>Isenqaden n iḥedran</strong> &mdash; Ssed ɣef tfeggagt n uzwel n iḥder iwakken ad t-teldiḍ neɣ ad t-tmedleḍ. Kra n iḥedran i yettwarennan s isiɣzifen zemren ad sɛun agbur i tzemreḍ ad tesɣewreḍ, dɣa ad beqqeḍen aseɣwen &laquo;&nbsp;Seɣwer&nbsp;&raquo; di tfeggagt n uzwel mi ara tesɛeddiḍ fell-as taɣerdayt.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
kab_DZ: <strong>Ma tessdeḍ ɣef uzwel n uferdis n wumuɣ</strong> deg umaẓrag, ad yewabeqqeḍ ugraw n iɣewwaren. Deg iccer Tixtiṛiyin n Ugdil tzemreḍ ad tesremdeḍ neɣ ad tsexsiḍ iɣewwaren-nniḍen imernan akka am usaḍas n useɣwen, tisserkam CSS, assaɣen n useɣwen aked usnummel n useɣwen.

en: <strong>Comments</strong> &mdash; For user comments, Email Address, IP Address, User Agent (Browser/OS), Date/Time, Comment Content, and Content URL.
kab_DZ: <strong>Iwenniten</strong> &mdash; I yiwenniten n useqdac, Tansa n yimayl, Tansa IP, Ameggi aseqdac (Iminig/OS), Azemz/Akud, Agbur n uwennit akked URL n ugbur.

en: <strong>Community Events Location</strong> &mdash; The IP Address of the user which is used for the Upcoming Community Events shown in the dashboard widget.
kab_DZ: <strong>Adig n tedyanin n temɣiwent</strong> &mdash; Tansa IP n useqdac i yettusqedcen i Tedyanin n temɣiwent i d-ikecmen tettwaskan deg yiwiǧit n tfelwit n usenqed.

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you are reconnected.
kab_DZ: <strong>Truḥ tuqqna</strong> Asekles yettwasens alama teqqneḍ tikkelt-nniḍen.

en: <strong>Delete</strong> brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using bulk actions.
kab_DZ: <strong>Kkes</strong> ad k-yawi ɣer ugdil n tukksa n iseqdacen iwakken ad tsergeggeḍ tigawt-ik,  anida i tzemreḍ ad tekkseḍ akk aseqdac aked ugbur-ines. Tzemreḍ daɣen ad tekkseḍ aṭas n iseqdacen s Tigawin Igerwen.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
kab_DZ: <strong>Asnummel</strong> &mdash; Asnummel ur yettwaseqdac ara aṭas s lexṣas, maca kra n isental beqqeḍen-t.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
kab_DZ: <strong>Ameslay</strong> &mdash; Tzemreḍ ad tesremdeḍ neɣ ad tsexsiḍ iwenniten aked tilɣa timdefirin. Ma yella amagrad-innek ittaṭṭaf-d iwenniten tzemreḍ ad ten-tettwaliḍ dagi yerna ad ten-tesketmeḍ.

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
kab_DZ: <strong>Glisser/déposer</strong> - Pour réarranger les blocs, glissez/déposez-les en cliquant sur la barre de titre du bloc sélectionné, et relâchez-la lorsque vous apercevez un rectangle avec une bordure grise à l&rsquo;emplacement où vous souhaitez placer le bloc.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
kab_DZ: <strong>Zuɣer/Ssers</strong> ifuyla-inek di teɣzut-agi uksar. Tzemreḍ ad tserseḍ aṭas ɣef tikkelt.

en: <strong>ERROR</strong>
kab_DZ: <strong>TUCCḌA</strong>

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid email address or incorrect password.
kab_DZ: <strong>TUCCḌA</strong> : Tansa n yimayl neɣ awal n uɛeddi d arameɣtuyen.

en: <strong>ERROR</strong>: Please log in using your main password and two-step authentication to update your profile.
kab_DZ: <strong>TUCCḌA</strong>: Ma ulac aɣilif, kcem s useqdec n  wawal-inek uffir agejdan d  usesteb n sin yimecwaṛen akken ad tleqmeḍ amaɣnu-inek.

en: <strong>ERROR</strong>: That email address is already used by someone else.
kab_DZ: <strong>TUCCḌA</strong>&: tansa-a n yimayll tettwaseqdec yakan sɣur umdan-nniḍen.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
kab_DZ: <strong>Ẓreg</strong> ad k-yawi ɣer wegdil anida ara tẓergeḍ alegdis n useqdac. Tzemreḍ daɣen ad truḥeḍ ɣer wegdil-agi ma tessdeḍ ɣef yisem n useqdac.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
kab_DZ: <strong>Ẓreg</strong> ad k-yawi ɣer ugdil n usiẓreg n umagrad. Tzemreḍ daɣen ad terzuḍ ɣer ugdil-agi s tussda ɣef uzwel n umagrad-agi.

en: <strong>Error:</strong> Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
kab_DZ: <strong>ERREUR</strong>&nbsp;: les cookies sont bloqués en raison d’un retour inattendu. Pour obtenir de l’aide, veuillez lire  <a href="%1$s">cette documentation</a> ou essayez les <a href="%2$s">forums d’entraide</a>.

en: <strong>Error:</strong> Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>Ikukiyen ttwaḥebsen neɣ ur sen-yezmir ara iminig-inek. Ilaq <a href="%s">ad tesremdeḍ ikukiyen</a> iwakken ad tesqedceḍ WordPress.

en: <strong>Error:</strong> Invalid username, email address or incorrect password.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong> : Isem n useqdac, tansa email neɣ awal n uɛeddi d urameɣtu.

en: <strong>Error:</strong> Passwords do not match. Please enter the same password in both password fields.
kab_DZ: <strong>Error</strong>: Awalen uffiren ur &#8217; mṣadan ara. Ttxil-k·m sekcem yiwen n wawal uffir deg wurtiyen n wawal uffir.

en: <strong>Error:</strong> Passwords may not contain the character "\".
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Awal n uɛeddi ilaq ara ad isɛu asekkil "\".

en: <strong>Error:</strong> Please enter a nickname.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Ttxil-k sekcem isem n useqdac.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a password.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Ttxil-k sekcem awal n uɛeddi.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a username.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>Ttxil-k sekcem isem n useqdac.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a valid email address.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>Ttxil-k sekcem tansa email tameɣtut.

en: <strong>Error:</strong> Please enter an email address.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Ttxil-k sekcem tansa email.

en: <strong>Error:</strong> Please fill the required fields.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Ma ulac uɣilif aččar urtiyen yettwasran.

en: <strong>Error:</strong> Please type your comment text.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>Ttxil-k (m) sekcem aḍris n uwennit.

en: <strong>Error:</strong> Please type your email address.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Ttxil-k sekcem tansa-inek email.

en: <strong>Error:</strong> Site URL you&#8217;ve entered is already taken.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: URL n usmel i 8217; teskecmeḍ yettwasexdam yakan.

en: <strong>Error:</strong> Sorry, that username is not allowed.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Surfaɣ, isem-agi n useqdac ur yurig ara.

en: <strong>Error:</strong> The comment could not be saved. Please try again later.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>Awennit igumma ad ikles. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen ar ḍqal.

en: <strong>Error:</strong> The email address is already used.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>&: tansa email tettwaseqdec yakan.

en: <strong>Error:</strong> The email address is not correct.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong> tansa email d turameɣtut.

en: <strong>Error:</strong> The email could not be sent. Your site may not be correctly configured to send emails. <a href="%s">Get support for resetting your password</a>.
kab_DZ: <strong>TUCCḌA</strong>: Imayl umlamek ara yettwazen. Izmer asmel-inek ur ittuseɣwer ara akken iwata akken ad yazen imaylen. <a href="%s">Awwi-d tallelt iwakken ad talseḍ awennez n wawal n uɛeddi</a>.

en: <strong>Error:</strong> The email field is empty.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Taɣzut n email d tilemt.

en: <strong>Error:</strong> The password field is empty.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Urti n wawal n uɛeddi d ilem.

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the email address %s is incorrect.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Awal n uɛeddi i tsekcmeḍ i tansa email %s d urameɣtu.

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the username %s is incorrect.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Awal n uɛeddi i tsekcmeḍ i yisem n useqdac %s d urameɣtu.

en: <strong>Error:</strong> The passwords do not match.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Awal uffir ur yemṣada ara.

en: <strong>Error:</strong> The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Isem n useqdac <strong>%s</strong> ur yettwasekles ara ɣef usmel-a. Ma yella ur tetḥeqqeḍ ara d isem-ik·im n useqdac, ɛreḍ tansa-ik·im n yimayl deg wadeg-is.

en: <strong>Error:</strong> The username field is empty.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Urti n yisem n useqdac d ilem.

en: <strong>Error:</strong> There is no account with that username or email address.
kab_DZ: <strong>TUCCḌA</strong>: Ulac amiḍan s yisem-agi n useqdac neɣ tansa-agi imayl.

en: <strong>Error:</strong> There was a problem creating site entry.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Yella wugur deg usnulfu n unekcum n usmel.

en: <strong>Error:</strong> This email address is already registered. <a href="%s">Log in</a> with this address or choose another one.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa:</strong> Tansa-a n yimayl tettwajerred yakan. <a href="%s">Qqen</a> s tansa-a neɣ fren yiwet-nniḍen.

en: <strong>Error:</strong> This email is already registered. Please choose another one.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>Tansa-agi imayl tettwaseqdec yakan. Ttxil-k (m) fren tayeḍ.

en: <strong>Error:</strong> This is not a valid feed template.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Tagi dtaneɣruft n usuddem arameɣtu.

en: <strong>Error:</strong> This username is already registered. Please choose another one.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>Isem n useqdac yella yakan. Ttxil-k fren wayeḍ.

en: <strong>Error:</strong> This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>Isem agi n useqdac d urameɣtu, acku iseqdac isekkilen ur nurig ara. Ttxil-k  sekcem isem n useqdac ameɣtu.

en: <strong>Error:</strong> Unknown email address. Check again or try your username.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>:Tansa n yimayl d tarussint. Senqed i tikkelt-nniḍen neɣ ɛreḍ isem-ik·im n useqdac.

en: <strong>Error:</strong> Unknown username. Check again or try your email address.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Isem n useqdac d arussin. Senqed i tikkelt-nniḍen neɣ ɛreḍ tansa-ik·im n yimayl.

en: <strong>Error:</strong> User registration is currently not allowed.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Ajerred n useqdac akka tura ur yettusireg ara.

en: <strong>Error:</strong> Your URL is too long.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: URL inek bezzaf ɣezzifet.

en: <strong>Error:</strong> Your account has been marked as a spammer.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>Amiḍan-inek yettwacreḍ d imcewwel.

en: <strong>Error:</strong> Your comment is too long.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Awennit-inek bezzaf ɣezzifet.

en: <strong>Error:</strong> Your email address is too long.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: Tansa email inek bezzaf ɣezzifet.

en: <strong>Error:</strong> Your name is too long.
kab_DZ: <strong>ANEZRI</strong>: isem-ik bezzaf ɣezzifet.

en: <strong>Error:</strong> Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Aseɣwen n uwennez n wawal-ik·im uffir yettban-d d arameɣtu. Ttxil-k·m suter aseɣwen amaynut ddaw-a.

en: <strong>Error:</strong> Your password reset link has expired. Please request a new link below.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Aseɣwen n uwennz n wawal-ik·im uffir yemmut. Ttxil-k·m suter aseɣwen amaynut ddaw-a.

en: <strong>Error</strong>: %s
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: %s

en: <strong>Error</strong>: Please enter a username or email address.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa</strong>: Sekcem isem n useqdac neɣ tansa imayl.

en: <strong>Error</strong>: The email could not be sent. Your site may not be correctly configured to send emails. <a href="%s">Get support for resetting your password</a>.
kab_DZ: <strong>TUCCḌA</strong>: Imayl umlamek ara yettwazen. Izmer asmel-inek ur ittuseɣwer ara akken iwata akken ad yazen imaylen. <a href="%s">Awwi-d tallelt iwakken ad talseḍ awennez n wawal n uɛeddi</a>.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that username or email address.
kab_DZ: <strong>TUCCḌA</strong>: Ulac amiḍan s yisem-agi n useqdac neɣ tansa-agi imayl.

en: <strong>Howdy %1$s</strong>
kab_DZ: <strong>Azul %1$s</strong>

en: <strong>Info</strong> &mdash; The site URL is rarely edited as this can cause the site to not work properly. The Registered date and Last Updated date are displayed. Network admins can mark a site as archived, spam, deleted and mature, to remove from public listings or disable.
kab_DZ: <strong>Alɣu</strong> &mdash; Tansa web n usmel ur tettwabeddal ara ala di kra n tegnati d timexḍa acku ayagi izmer ad d-iglu s truẓi n usmel. Azemz n usnulfu akked ubeddel ttwabeqqeḍen. Inedbalen n uẓeṭṭa zemren ad ɣebren asmel, ad t-cerḍen d imcewwel, ad t-kksen, ad t-cerḍen i imeqranen kan, iwakken ad t-kksen si tebdart tanagdudt.

en: <strong>Just start creating:</strong> get a free site and be on your way to publishing your content in less than five minutes.
kab_DZ: <strong>Bdu kan asnulfu:</strong> awi-d asmel batel, tebduḍ asuffeɣ n ugbur-inek deg kra kan ntesdatin.

en: <strong>Media</strong> &mdash; A list of URLs for all media file uploads made by the user.
kab_DZ: <strong>Amidyat</strong> &mdash; Tabdart n URLs i meṛṛa ifuyla n umidyat yettwasulin i iga useqdac.

en: <strong>NOTE:</strong> If the import process is interrupted for <em>any</em> reason, come back to this page and it will continue from where it stopped automatically.
kab_DZ: <strong>TAMAWT:</strong> Ma yella akala n uktar yeḥbes i <em>ssebba</em> n menwala, uɣal-d ɣer usebter-a syen ad tkemmleḍ ansi i yeḥbes s wudem awurman.

en: <strong>NOTE:</strong> You appear to have JavaScript disabled, so you will need to manually click through each step of this importer. If you enable JavaScript, it will step through automatically.
kab_DZ: <strong>TAMAWT:</strong> Yettban-d tsenseḍ JAvaScript, ihi tesriḍ ad tsiteḍ s ufus ɣef yal amecwaṛ n uktar-a. Ma yella tremdeḍ JavaScript, ad yeddu s wudem awurman.

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
kab_DZ: <strong>Isem</strong> Isem ittwaseqdac di yal amkan deg usmel-inek.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
kab_DZ: <strong>Ordre</strong> &mdash; Les pages sont généralement affichées par ordre alphabétique, mais vous pouvez indiquer un nombre dans ce champ pour modifier l&rsquo;ordre d&rsquo;apparition : 1 pour premier, etc.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
kab_DZ: <strong>Amarraw</strong> &mdash; Taggayin mači am tebzimin, acku taggayin sɛant amyellel. Tzemreḍ ad tesɛuḍ taggayt "Jazz" ideg ara yilint taggayin tiqrurin Bebop aked Big Band. Maca ma yehwa-yak ur tetegeḍ ara amyellel i taggayin. Iwakken ad d-tesnulfuḍ taggayt taqrurt fren taggayt-nniḍen ara yilin d amarraw-ines di tebdart Amarraw.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
kab_DZ: <strong>Amarraw</strong> &mdash; Tzemreḍ ad tsettefeḍ isebtar-inek s umyellel. deg umedya tzemreḍ ad tesɛuḍ asebtar &#8220;Awal ɣef&#8221; i yesɛan isebtar &#8220;Tudert-iw&#8221; aked&#8220;Aqjun-iw&#8221; d isebtar inadayen. Ulac tilist i isebtar inadayen.

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
kab_DZ: <strong>Amaẓrag n umagrad</strong> &mdash; Sekcem agbur n umagrad-inek. Llan sin n iskaren n usiẓreg : Ameẓran neɣ Aḍersan. Ssed ɣef yiccer n uskar i tebɣiḍ iwakken ad t-tferneḍ.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
kab_DZ: <strong>Azarskan</strong> ad k-d-yesken amek ara tili tmerkast ma tsuffeɣeḍ-tt-id. Wali ad k-yawi ɣer usmel-inek, ɣer tansa n umagrad-inek. Tigawt iwejden turez ɣer waddat n umagrad-inek.

en: <strong>Profile Information</strong> &mdash; user email address, username, display name, nickname, first name, last name, description/bio, and registration date.
kab_DZ: <strong>Talɣut n umaɣnu</strong> &mdash; tansa n yimayl n useqdac, isem n useqdac, isem ameskan, mefferisem, aɣara, isem, aqlam/bio akked wazemz n ujerred.

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators. Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
kab_DZ: <strong>Suffeɣ</strong> Tzemreḍ ad tesbaduḍ amek ara d-yeffeɣ umagrad-inek deg iḥder Ssuffeɣ. Addad, Tawalit, aked Ssuffeɣ(tura) : ssed ɣef useɣwen Ẓreg iwakken ad twaliḍ tixtiṛiyin-nniḍen. Tawalit tesɛa tixtiṛiyin iwakken ad tmesteneḍ amagrad s wawal n uɛeddi neɣ ad tesɣenseḍ amagrad. S textiṛit Imesten s wawal nuɛeddi, tzemreḍ ad tgeḍ awal n uɛeddi imgaraden i yal amagrad. Taxtiṛit Amaẓlay, ad teffer amagrad, ḥaca imaẓragen aked inedbalen ara t-iwalin. S textiṛit Ssuffeɣ tura, tzemreḍ ad tesɣiwseḍ azemz ideg ara d-yeffeɣ umagrad, tzemreḍ daɣen ad tbeddeleḍ azemz amzun amagrad yeffeɣ-d deg yizri.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 3 most recent draft posts you've started.
kab_DZ: <strong>Tamerkast s tɣawla</strong> &mdash; Iwakken ad d-tesnulfuḍ amagrad amaynut u ad t-teskelseḍ d amerkas. Ad ibeqqeḍ ,daɣen izdayen ɣer 3 n tmerkasin tingura i d-tesnulfaḍ.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
kab_DZ: <strong>Asiẓreg s tɣawla</strong> ad k-yefk anekcum ɣer idfersefka n umagrad-inek, iwakken ad tmucceḍeḍ kra n ifatusen war ma teffɣeḍ si tebdart.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
kab_DZ: <strong>S ugaccur:</strong> ad ibeqqeḍ tugna imgarraden di yal asebtar.

en: <strong>Remove</strong> allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using bulk actions.
kab_DZ: <strong>Kkes</strong> syiss ara tekkseḍ aseqdac seg usmel-inek. Maca ayagi ur itekkes ara agbur-ines. Tzemreḍ daɣen ad tekkseḍ aṭas n iseqdacen seg usmel-inek s Tigawin Igerwen.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
kab_DZ: <strong>Tixtiṛiyin n ugdil</strong> &mdash; Seqdec iccer Tixtiṛiyin n ugdil iwakken ad tferneḍ iḥedran ara yettwabeqqeḍen di tfelwit n tedbelt.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
kab_DZ: <strong>Envoyer des rétroliens</strong> &mdash; Un rétrolien est une manière explicite de notifier les anciens systèmes de blog que vous avez fait un lien vers eux. Saisissez les adresses web que vous voulez notifier. Si dans votre article vous faites des liens vers des sites WordPress, ils seront notifiés automatiquement à l&rsquo;aide de pings, sans devoir passer par un rétrolien explicite.

en: <strong>Session Tokens</strong> &mdash; User login information, IP Addresses, Expiration Date, User Agent (Browser/OS), and Last Login.
kab_DZ: <strong>Ijuṭuten n tɣimit</strong> &mdash; Talɣut n unekcum n useqdac, Tansiwin n IP, Azemz n taggara, Ameggi aseqdac (Iminig/OS), akked unekcum aneggaru.

en: <strong>Settings</strong> &mdash; This page shows a list of all settings associated with this site. Some are created by WordPress and others are created by plugins you activate. Note that some fields are grayed out and say Serialized Data. You cannot modify these values due to the way the setting is stored in the database.
kab_DZ: <strong>Iɣewwaren</strong> &mdash; asebtar-agi ad ibeqqeḍ akk iɣewwaren n usmel-agi. Kra isnulfa-ten-id WordPress, kra snulfan-ten-it isiɣzifen i tesremdeḍ. Ger tamawt belli kra n wurtiyen d imelliɣdiyen u beqqeḍen « Serialized Data » ; ur tezmireḍ ara ad tbeddeleḍ azalen-agi, ayagi yurez ɣer wamek kelsen isefka-agi deg uzadur n isefka.

en: <strong>Site Health Status</strong> &mdash; Informs you of any potential issues that should be addressed to improve the performance or security of your website.
kab_DZ: <strong>Addad n tdawsa n usmel</strong> &mdash; Ad k m-immel kra n wuguren i izemren ad d-ḍrun i ilaq ad tefruḍ akken ad tsgerrzeḍ tamellit akked teɣellist n usmel-inek m.

en: <strong>Site, supercharged:</strong> get your own domain name, powerful customization options and lots of space for audio and video.
kab_DZ: <strong>Rnu ẓdem ablug-inek:</strong> sεu isem amaẓlay i taɣult-inek, tufrinin tudmawanin iǧehden d waṭas n tallunt i umeslaw d tvidyut.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
kab_DZ: <strong>Anesmagi</strong> &mdash; Anesmagi d tuttuyt ilugnen n yisem. Di tegti yezmer kan ad isɛu isekkilen imecṭuḥen war ticraḍ, izwilen aked ijerriḍen n tuqqna.

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
kab_DZ: <strong>Tineɣrufin</strong> &mdash; Kra n isental seqdacen tineɣrufin tuzzigin i tzemreḍ ad tefkeḍ i kra n isebtar, s tmeẓliyin timernan neɣ s useggem nniḍen.

en: <strong>Themes</strong> &mdash; This area shows themes that are not already enabled across the network. Enabling a theme in this menu makes it accessible to this site. It does not activate the theme, but allows it to show in the site&#8217;s Appearance menu. To enable a theme for the entire network, see the <a href="%s">Network Themes</a> screen.
kab_DZ: <strong>Isental</strong> &mdash;  Taɣzut-agi ad tbeqqeḍ isental ur nermid ara deg uẓeṭṭa. Asentel iremden deg umuɣ-agi ad yewjed i usmel-agi.  Ayagi ur isermad ara asentel maca ad yettwabeqqeḍ deg umuɣ Timeẓi n usmel. Iwakken ad tsermdeḍ asentel deg uẓeṭṭa merra, ddu ɣer ugdil <a href="%s">Isental n uẓeṭṭa</a> .

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
kab_DZ: <strong>Azwel</strong> &mdash; Sekcem azwel i umagrad-inek. Mi tskecmeḍ azwel, ad ittwabeqqeḍ useɣwen amaɣlal ddaw-as, tzemreḍ ad t-tẓergeḍ akken tebɣiḍ.

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the Trash, from which you can permanently delete it.
kab_DZ: <strong>Err-it ɣer tqecwalt</strong> ad yekkes amagrad si tebdart u ad t-yerr ɣer tqecwalt, anida i tzemreḍ ad t-tekkseḍ akk.

en: <strong>Unlimited</strong> Premium Themes
kab_DZ: Isental Premium <strong>war talast</strong>

en: <strong>Unlimited</strong> Storage Space
kab_DZ: <strong>Tallunt n uḥraz</strong> war talast

en: <strong>Users</strong> &mdash; This displays the users associated with this site. You can also change their role, reset their password, or remove them from the site. Removing the user from the site does not remove the user from the network.
kab_DZ: <strong>Iseqdacen</strong> &mdash; Asebtar-agi ibeqqeḍ iseqdacen yeddukklen ɣer usmel-agi. Tzemreḍ ad tbeddeleḍ tamlilt-nnsen, ad talleseḍ awennez n wawal n uɛeddi nnsen, neɣ ad ten-tekkseḍ seg usmel. Tukksa n useqdac seg usmel ur t-ittekkes ara seg uẓeṭṭa.

en: <strong>WARNING:</strong> This can take a really long time if you have a lot of entries in your LiveJournal, or a lot of comments. Ideally, you should only start this process if you can leave your computer alone while it finishes the import.
kab_DZ: <strong>TUCCḌA:</strong> Ayagi yezmer ad yeṭṭef aṭas n wakud ma yella aṭas n yinekcumen deg LiveJournal inekịnem, neɣ aṭas n yiwenniten. D acu, ilaq ur tbedduḍ ara akala-a alamma twalaḍ tzemreḍ ad teǧǧeḍ aselkim-inek·inem weḥd-s alamma yemmed uktar-a.

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same as your Privacy Policy page!
kab_DZ: <strong>Ḥader:</strong> isebtar-agi ur ilaq ara ad ilin kifkif akked usebter n tsertit n tbaḍnit-ik!

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
kab_DZ: <strong>Ɣurk:</strong> isebtar-agi ur ilaq ara ad ilin kifkif-iten !

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
kab_DZ: <strong>Anṣuf</strong> &mdash; Ibeqqeḍ isɣewnen n kra n twuriwin n yallas deg useɣwer n isemlen imaynuten.

en: <strong>WordPress Events and News</strong> &mdash; Upcoming events near you as well as the latest news from the official WordPress project and the <a href="%s">WordPress Planet</a>.
kab_DZ: <strong>WordPress ineḍruyen d yisallen</strong> &mdash; ineḍruyen i d-iteddun sdat-k akked yisallen imaynuten ineggura n WordPress<a href="%s">amtiweg n WordPress</a>.

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
kab_DZ: <a href="%s">Asebter udmis</a> (fren uksar-agi)

en: A Custom Site Address
kab_DZ: Tansa n usmel udmawan

en: A PHP session was created by a %1$s function call. This interferes with REST API and loopback requests. The session should be closed by %2$s before making any HTTP requests.
kab_DZ: Tiɣimit PHP tettwarna s usiwel n twuri %1$s. Ayagi iteddu d API REST d tuttriwin n yimendec. Tiɣimit ilaq ad tettwamdel sɣur %2$s send ad tettwag yal tuttra n HTTP.

en: A Semantic Personal Publishing Platform
kab_DZ: Tiɣerɣert n usuffeɣ tudmawant tasnamkant

en: A UUID provided by the application to uniquely identify it. It is recommended to use an UUID v5 with the URL or DNS namespace.
kab_DZ: UUID i d-yefka usnas akken ad t-ismagi s wudem asuf. Yettusemter useqdec n UUID v5 s tansa URL neɣ s yisem n taɣult.

en: A WordPress Commenter
kab_DZ: Ameskar n iwenniten n WordPress

en: A WordPress.com Website
kab_DZ: Asmel n web deg WordPress.com

en: A blogging theme for WordPress
kab_DZ: Asentel n ublug i WordPress

en: A blogging theme.
kab_DZ: D asentel n ublug.

[ctx: A button label to let a user get the SMS code sent again.]
en: Resend Code
kab_DZ: Ales tuzzna n tengalt

[ctx: A button label used during Two-Step setup.]
en: Enable
kab_DZ: Sermed

[ctx: A button label used during Two-Step setup.]
en: Enabling…
kab_DZ: Armad(...)

en: A calendar of your site’s posts.
kab_DZ: Taswast n imagraden n usmel-inek.

en: A city in the same timezone as you.
kab_DZ: Tamdint di temnaḍt tasragant-inek.

en: A cloud of your most used tags.
kab_DZ: Tagut n tebzimin-inek i yettwasqedcen s waṭas.

en: A colorful theme for personal bloggers
kab_DZ: Asentel s yiniten i yineblugiyen udmawanen

en: A comment is held for moderation
kab_DZ: Awennit yettraǧu asektem

en: A complete history of all billing transactions for your WordPress.com account.
kab_DZ: Azray ummid n tnagiwin akk n tfaṭurt n umiḍan-inek WordPress.com.

en: A custom domain name.
kab_DZ: Isem n taɣult udmawan.

en: A date format for all date strings.
kab_DZ: Amasal n uzemz i iɣewwaren merra n uzemz.

en: A day number of the week that the week should start on.
kab_DZ: Uṭṭun n wass ideg ibeddu imalas.

en: A description of the pattern.
kab_DZ: Aglam n tneɣruft.

en: A description of the theme.
kab_DZ: Aglam n usentel.

en: A detailed variation description.
kab_DZ: Aglam n tulmist alqayan.

en: A duplicate event already exists.
kab_DZ: Aneḍru uslig yella yakan.

[ctx: A header for the short description display]
en: Description
kab_DZ: Aglam

[ctx: A header for the shortcode display]
en: Shortcode
kab_DZ: Tangalt tawezlant

[ctx: A header for the video allow download option area]
en: Download
kab_DZ: Sider

[ctx: A header for the video rating area]
en: Rating
kab_DZ: Tazmilt

[ctx: A header for the video sharing options area]
en: Share
kab_DZ: Bḍu

en: A human-readable description of the post type.
kab_DZ: Asnumel n wanaw n ugbur i yezmer ad iɣer umdan.

en: A human-readable description of the taxonomy.
kab_DZ: Asnummel n temessartut i yezmer ad iɣer umdan.

en: A human-readable variation title.
kab_DZ: Azwel n tulmist ara d-ibanen i umdan.

en: A label describing the test.
kab_DZ: Tabzimt igelmen asekyed.

en: A link to a post format
kab_DZ: Aseɣwen s amasal n tsuffeɣt

en: A list of the inner block's own inner blocks. This is a recursive definition following the parent innerBlocks schema.
kab_DZ: Tabdart n yiḥedren imaẓlayen igensanen n yiḥder agensan. Tagi d tabadut tasnalast yeṭṭafaren azenziɣ amaraw n innerBlocks.

en: A list of the posts I most recently liked
kab_DZ: Umuɣ n tsuffeɣ tineggura i yi-iɛeǧben

en: A list of your site&#8217;s Pages.
kab_DZ: Tabdart n isebtar n usmel-inek.

en: A list of your top rated posts, pages or comments.
kab_DZ: Umuɣ n tsuf̣f̣eɣ-inek ittwazemlen s waṭas.

en: A list or dropdown of categories.
kab_DZ: Tabdart neɣ umuɣ ifettin n taggayin.

en: A media item.
kab_DZ: Aferdis amidya.

en: A minimalist theme designed for photos and other content.
kab_DZ: D asentel ameẓẓyan yettufeṣṣlen i tewlafin d ugbur-nniḍen.

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
kab_DZ: Taɣbart taggurant n imagraden n usmel-inek.

en: A more descriptive explanation of what the test looks for, and why it is important for the user.
kab_DZ: Ugar n uglam ɣef wayen fayef yettnadi ukayad-agi, acimi yesɛa azal i ueqdac.

en: A multi-song music player
kab_DZ: Ameɣri n uẓawan n waṭas n tezlatin yemgaraden

en: A name is required for this term.
kab_DZ: Ilaq yisem i yirem-agi.

en: A named status for the object.
kab_DZ: Addad s yisem i tɣawsa.

en: A named status for the post.
kab_DZ: Addad s yisem i tsuffeɣt.

en: A named status for the theme.
kab_DZ: Addaden yettusemman i usentel.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
kab_DZ: Awennit amaynut ɣef umagrad « %s » ittraǧu aqbal

en: A new minor update is available for your site. Because minor updates often address security, it&#8217;s important to install them.
kab_DZ: Lqem amaynut d ameẓyan yella i usmel-inek. Acku ileqman imeẓyanen zgan rzan taɣellist, it&#8217;s ilaq ad ten-tesbeddeḍ.

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
kab_DZ: Talɣut tamedfirt tamaynutt deg umagrad « %s » tettraǧu aqbal-inek

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
kab_DZ: Aseɣwen amedfir amaynut deg umagrad « %s » yettraǧu aqbal-inek

en: A new version of WordPress is available.
kab_DZ: Yewjed lqem amaynut n WordPress.

en: A parenting theme for mommy and daddy
kab_DZ: Asentel n timmarawt yettufeṣṣel i Yemma d Baba

en: A password protected post can not be set to sticky.
kab_DZ: Amagrad imestnen s wawal n uɛeddi ulamek ara yuɣal ɣer sdat.

en: A password reset link was emailed to %s.
kab_DZ: Aseɣwen n tulsa n uwennez n wawal n uɛeddi yettwazen ɣer %s.

en: A password to protect access to the content and excerpt.
kab_DZ: Awal n uɛeddi iwakken ad tmestneḍ anekcum ɣer ugbur aked tussift.

en: A plugin disallowed this event.
kab_DZ: Yella useɣzef ikksen asireg i uneḍru-agi.

en: A plugin has prevented updates by disabling %s.
kab_DZ: Azegrir iseḥbes ileqman s usensi n %s.

en: A plugin prevented the event from being rescheduled.
kab_DZ: Yella useɣzef iqerɛen aneḍru akken ad ittusɣiws.

en: A plugin prevented the event from being scheduled.
kab_DZ: Yella useɣzef iqerɛen aneḍru akken ad ittusɣiwes.

en: A plugin prevented the event from being unscheduled.
kab_DZ: Yella useɣzef iqerɛen aneḍu akken ad ittusɣiwes.

en: A plugin prevented the hook from being cleared.
kab_DZ: Yella useɣzef i isweḥlen aneḍru akken ad yettwasfaḍ.

en: A post ID mismatch has been detected.
kab_DZ: Yettwaf yisem n useqdac ur neɛdil ara d win n teẓrig.

en: A post can not be sticky and have a password.
kab_DZ: Amagrad ulamek ara yuɣal ɣer sdat yerna ad imesten s wawal n uɛeddi.

en: A post type mismatch has been detected.
kab_DZ: Yettwaf yiwen wanaw n teẓrigt d amyagwi.

en: A previous automatic background update could not occur.
kab_DZ: Lqem awurwan yezrin deg ugidel ur yezmir ara ad d-yili.

en: A previous automatic background update ended with a critical failure, so updates are now disabled.
kab_DZ: Aleqqem awurman deg ugilal ifuk s tuccḍa iweɛren, dɣa akka tura aleqqem yensa.

en: A recovery link was already sent %1$s ago. Please wait another %2$s before requesting a new email.
kab_DZ: Imayl n tririt yettwazen yakan %1$s aya. Ttxil-k arǧu %2$s nniḍen send ad ad tsutreḍ imayl amaynut.

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
kab_DZ: Tafeggagt tazgaɣt ɣer zelmaḍ teqqar-d belli awennit yettraǧu ad t-tesektemeḍ.

en: A scheduled event has failed
kab_DZ: Yiwet n tedyant yettusɣawsen ur teddi ara

en: A scheduled event is late
kab_DZ: Aneḍru yettwaheggan iɛedda fell-as lḥal

en: A search form for your site.
kab_DZ: Tiferkit n unadi i wesmel-inek.

en: A secure website you can count on
kab_DZ: Asmel web aɣelsan iɣef tzemreḍ ad tettekleḍ

en: A short description of the block, in human readable format.
kab_DZ: Aglam awezlan n yiḥder, s umasal i yezmer ad iɣer wemdan.

en: A short introduction to your hosts
kab_DZ: Tazwart meẓẓiyen i yisenneftaɣ-ik/im

en: A simple, text-driven, single-column block-based theme.
kab_DZ: Asentel d afessas, yebnan ɣef uḍris d yiḥedren at yiwet n tgejdit.

en: A site that's all you
kab_DZ: Asmel akken i t-tebɣiḍ

en: A sleek and stylish agency theme
kab_DZ: Asentel n tnegga d asrifa, d imfeṣṣel

en: A social service is required.
kab_DZ: Aseǧǧaw anmetti yettwasra.

en: A social service token is required.
kab_DZ: Ajuṭun n usaǧǧaw anmetti yettwasra.

en: A spike in <a %s>your stats</a>
kab_DZ: Alluy deg <a %s>tddadayin-inek</a>

en: A static page
kab_DZ: Asebtar udmis

en: A sticky post can not be password protected.
kab_DZ: Amagrad yuɣalen ɣer sdat ulamek ara yemesten s wawal n uɛeddi.

en: A structure tag is required when using custom permalinks. <a href="%s">Learn more</a>
kab_DZ: Tlaq tecreḍt tamṣukant mi ara ttwasqedcen isɣewnen imeɣlalen yugnen. <a href="%s">Ẓer ugar</a>

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
kab_DZ: Irem s yisem-agi yella yakan di temessartut-agi.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
kab_DZ: Irem s yisem-agi yella yakan s umarraw-agi.

en: A test is unavailable
kab_DZ: Ulac akayad yellan

en: A theme for collecting internet things.
kab_DZ: D asentel i ulqaḍ n wayen akk yellan deg internet.

en: A theme for independent publishers
kab_DZ: Asentel i yimaẓragen ilelliyen

en: A time format for all time strings.
kab_DZ: Amasal n usrag i iɣewwaren merra n usrag.

en: A title on that page cannot be found.
kab_DZ: Azwel deg usebter-agi ulamek ara yettwaf.

[ctx: A type of receipt issued for a user action.]
en: Refund
kab_DZ: Aɣram

en: A valid URL was not provided.
kab_DZ: Ur d-tefkiḍ ara URL ameɣtu.

en: A valid email address is required
kab_DZ: Tlaq tansa n yimayl tameɣtut

en: A valid email address is required.
kab_DZ: Tlaq tansa email tameɣtut.

en: A valid email address must be given.
kab_DZ: Ilaq ad d-tefkeḍ tansa imayl tameɣtut.

en: A valid email is needed to create a WordPress.com account.
kab_DZ: Ilaq yimayl ameɣtu i tmerna n umiḍan WordPress.com.

en: A variable mismatch has been detected.
kab_DZ: Nufa-d amgirred n umutti.

en: A variable-based design system for WordPress sites built with Gutenberg.
kab_DZ: Anagraw n ufeṣṣel yebnan ɣef yimettiyen i yismal n WordPress i d-yebnan sGutenberg.

en: A widget containing a block.
kab_DZ: Awiǧit ideg yella yiḥder.

en: ABOUT THE AUTHOR
kab_DZ: ΓEF UMESKAR

en: AND
kab_DZ: AKKED

en: Abort
kab_DZ: Sefsex

en: About
kab_DZ: Awal ɣef

en: About Jetpack
kab_DZ: Γef Jetpack

en: About Pages
kab_DZ: Awal ɣef isebtar

en: About Us
kab_DZ: Fell-aɣ

en: About WordPress
kab_DZ: Awal ɣef WordPress

en: About Yourself
kab_DZ: Awal fell-ak

en: About me
kab_DZ: Fell-i

en: About the user
kab_DZ: Awal ɣef useqdac

en: About.me Widget
kab_DZ: Awiǧit about.me

en: Above each blog post
kab_DZ: Nnig n yal tasuffeɣt n ublug

en: Above each comment
kab_DZ: Nnig n yal awennit

en: Accept
kab_DZ: Qbel

en: Accept Invitation
kab_DZ: Qbel tinnubga

en: Accept Invite
kab_DZ: Qbel tinnubga

en: Accept Payments in 60+ Countries
kab_DZ: Aqbal n yiselliken deg ugar n 60 n tmura

en: Accept Transfer
kab_DZ: Qbel tuzzna

en: Accept payments in 60+ countries
kab_DZ: Aqbal n yiselliken deg ugar n 60 n tmura

en: Accepted
kab_DZ: Yettwaqbel

en: Accepted Filetypes
kab_DZ: Anawen n yifuyla yettwaqbalen

en: Accepted! Logging you in...
kab_DZ: Yettwaqbel! Anekcum iteddu...

en: Access Removed
kab_DZ: Anekcum yettwakkes

en: Access denied
kab_DZ: Addaf yugwi

en: Accessibility
kab_DZ: Tuffart

en: Accessibility Ready
kab_DZ: Ittuseblel i tuffart

en: Account
kab_DZ: Amiḍan

en: Account Disabled
kab_DZ: Amidan ur yermid ara

en: Account Email
kab_DZ: Imayl n umiḍan

en: Account Management
kab_DZ: Asefrek n umiḍan

en: Account Recovery
kab_DZ: Tiririt n umiḍan

en: Account Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n umiḍan

[ctx: Account Settings Page Title]
en: Account Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n umiḍan

en: Account Type
kab_DZ: Tawsit n umiḍan

en: Account details
kab_DZ: Talqayt n umiḍan

en: Account login with an e-mail link
kab_DZ: Anekcum ɣer umiḍan s useɣwen n yimayl

en: Account number
kab_DZ: Uṭṭun n umiḍan

en: Account settings
kab_DZ: Iɣewwaren n umiḍan

en: Accountant
kab_DZ: Amessiḍan

en: Achievement
kab_DZ: Rrbeḥ

en: Acre
kab_DZ: Akr

en: Act now! <a href="//%1$s">%2$s</a> expired
kab_DZ: D lawan ad tged aya! <a href="//%1$s">%2$s</a> yemmut

en: Action
kab_DZ: Tigawt

en: Action failed
kab_DZ: Tigawt agi texser

en: Action has been confirmed.
kab_DZ: Tigawt tettusentem.

en: Action required
kab_DZ: Tigawt tettwasra

en: Action required on %s
kab_DZ: Tigawt yettusutren ɣef %s

en: Action required!
kab_DZ: Tigawt tettwasra!

en: Action:
kab_DZ: Tigawt:

en: Actions
kab_DZ: Tigawin

en: Activate
kab_DZ: Sermed

en: Activate %1$s
kab_DZ: Rmed %1$s

en: Activate &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Sermed &#8220;%s&#8221;

en: Activate &amp; Publish
kab_DZ: Sermed &amp; ssuffeɣ

en: Activate &amp; Save
kab_DZ: Rmed & ḥrez

en: Activate &raquo;
kab_DZ: Armad n &raquo;

en: Activate Account
kab_DZ: Rmed amiḍan

en: Activate Plugin
kab_DZ: Sermed asiɣzef

en: Activate Plugin &amp; Go to Press This
kab_DZ: Sermed asiɣzef &amp; Ddu ɣer Press This

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
kab_DZ: Sermed asiɣzef &amp; Sekker amaktar

en: Activate Press This
kab_DZ: Sermed Press This

[ctx: Activate THEME-NAME on]
en: Activate %s on
kab_DZ: Sermed %s ɣef

en: Activate now
kab_DZ: Rmed tura

en: Activate on:
kab_DZ: Sermed ɣef:

en: Activate this plugin
kab_DZ: Rmed azegrir-a

en: Activate this theme
kab_DZ: Rmed asentel-a

[ctx: Activate this theme]
en: Activate
kab_DZ: Sermed

en: Activate this webhook
kab_DZ: Rmed webhook-a

en: Activated
kab_DZ: Irmed

en: Activating
kab_DZ: Armad

en: Activation Key Required
kab_DZ: Tasarut n usermed tlaq

en: Activation Key:
kab_DZ: Tasarut n usermed:

en: Active
kab_DZ: Urmid

en: Active Child Theme
kab_DZ: Asentel aqrur urmid

en: Active Passwords
kab_DZ: Rmed awalen uffiren

en: Active Plugins
kab_DZ: Iseɣzaf urmiden

en: Active Theme
kab_DZ: Asentel urmid

en: Active editor
kab_DZ: Editeur actif

en: Active filters
kab_DZ: Imzizdigen urmiden

[ctx: Active plan or product]
en: Active
kab_DZ: Urmid

[ctx: Active plugin installations]
en: %s+ Million | %s+ Million
kab_DZ[0]: Ugar n %s n umelyun
kab_DZ[1]: Ugar n %s n umelyun

[ctx: Active plugin installations]
en: Less Than 10
kab_DZ: Daw n 10

en: Active plugins
kab_DZ: Izegrar urmiden

en: Active theme
kab_DZ: Asentel urmid

en: Active theme: %1$s (version %2$s)
kab_DZ: Asentel urmid: %1$s (lqem %2$s)

en: Activity
kab_DZ: Armud

en: Activity Log
kab_DZ: Aɣmis n yirmad

en: Activity log
kab_DZ: Aɣmis n yirmad

en: Ad Program
kab_DZ: Ahil n udellel

en: Add
kab_DZ: Rnu

en: Add %s
kab_DZ: Rnu %s

en: Add Audio
kab_DZ: Rnu imesli

en: Add Comment
kab_DZ: Rnu awennit

en: Add Content
kab_DZ: Rnu agbur

en: Add Credit Card
kab_DZ: Rnu takarḍa n usmad

en: Add Custom Field
kab_DZ: Rnu urti yugnen

en: Add Data Erasure Request
kab_DZ: Rnu assuter n usfaḍ n isefka

en: Add Data Export Request
kab_DZ: Rnu assuter n usifeḍ n isefka

en: Add Email
kab_DZ: Rnu imayl

en: Add Existing User
kab_DZ: Rnu aseqdac yellan

en: Add Field
kab_DZ: Rnu Urti

en: Add Image
kab_DZ: Rnu tugna

en: Add Items
kab_DZ: Rnu iferdisen

en: Add Link
kab_DZ: Rnu aseɣwen

en: Add Media
kab_DZ: Rnu amidya

en: Add Menu Item
kab_DZ: Rnu aferdis n wumuɣ

en: Add Menu Items
kab_DZ: Rnu iferdisen n wumuɣ

en: Add New
kab_DZ: Rnu amaynut

en: Add New After
kab_DZ: Rnu amaynut ar sdat

en: Add New Application Password
kab_DZ: Rnu awal n uɛeddi n usnas

en: Add New Category
kab_DZ: Rnu taggayt tamaynutt

en: Add New Changeset
kab_DZ: Rnu tagrumma tamaynutt n ibeddilen

en: Add New Custom Field:
kab_DZ: Rnu urti amaynut yugnen:

en: Add New Header Image
kab_DZ: Rnu tugna tamaynutt n inixef

en: Add New Image
kab_DZ: Rnu tugna tamaynutt

en: Add New Link
kab_DZ: Rnu aseɣwen

en: Add New Link Category
kab_DZ: Rnu taggayt n isɣewnen

en: Add New Menu Section
kab_DZ: Rnu tigezmi tamaynut n wumuɣ

en: Add New Navigation Menu
kab_DZ: Rnu umuɣ n tunigin amaynut

en: Add New Page
kab_DZ: Rnu asebtar amaynut

en: Add New Post
kab_DZ: Rnu amagrad amaynut

en: Add New Site
kab_DZ: Rnu asmel amaynut

en: Add New Tag
kab_DZ: Rnu tabzimt tamaynutt

en: Add New Template
kab_DZ: Rnu taneɣruft tamaynut

en: Add New Template Part
kab_DZ: Rnu aḥric n tneɣruft amaynut

en: Add New Template Type
kab_DZ: Rnu anaw n tneɣruft amaynut

en: Add New Theme
kab_DZ: Rnu asentel amaynut

en: Add New Topic
kab_DZ: Rnu asentel amaynut

en: Add New User
kab_DZ: Rnu aseqdac amaynut

en: Add Payment Method
kab_DZ: Rnu tarrayt n usellek

en: Add Site
kab_DZ: Rnu asmel

en: Add URL
kab_DZ: Rnu URL

en: Add Video
kab_DZ: Rnu avidyu

en: Add Widget
kab_DZ: Rnu  awiǧit

en: Add WordPress Site
kab_DZ: Rnu asmel WordPress

en: Add a DNS Zone
kab_DZ: Rnu DNS Zone

en: Add a Domain
kab_DZ: Rnu taɣult

en: Add a New Site
kab_DZ: Rnu asmel amaynut

en: Add a Widget
kab_DZ: Rnu awiǧit

en: Add a custom email address to send and receive emails from %(domain)s today.
kab_DZ: Rnu tansa imayl yugnen akken ad tazneḍ yerna ad tenremseḍ imaylen sɣur %(domain)s ass-a.

en: Add a domain
kab_DZ: Rnu taɣult

en: Add a menu
kab_DZ: Rnu umuɣ

en: Add a navigation menu to your sidebar.
kab_DZ: Rnu tafeggagt n yinig ɣer tfegggat-inek n yidis.

en: Add a new page
kab_DZ: Rnu asebter amaynut

en: Add a page
kab_DZ: Rnu asebter

en: Add a payment method
kab_DZ: Rnu tarrayt n usellek

en: Add a site icon
kab_DZ: Rnu tignit n usmel

en: Add a store to your site
kab_DZ: Rnu taḥanut ɣer usmel-inek

en: Add a tag
kab_DZ: Rnu tabzimt

en: Add a tlk.io webchat.
kab_DZ: Rnu adiwenni usrid n web tlk.io.

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback
kab_DZ: Rnu tiɣbula timlellayin iwakken ad iwenneɛ wurar s HTML5

en: Add an Image
kab_DZ: Rnu tugna

en: Add audio source
kab_DZ: Rnu aɣbalu asfeldan

en: Add block
kab_DZ: Rnu iḥder

en: Add coupon
kab_DZ: Rnu tanfult

en: Add email
kab_DZ: Rnu imayl

en: Add file
kab_DZ: Rnu afaylu

en: Add key
kab_DZ: Rnu tasarut

en: Add logo
kab_DZ: Ajout d'un logo

en: Add media
kab_DZ: Rnu amidya

en: Add media files from your computer
kab_DZ: Rnu afaylu amidya seg uselkim-inek

en: Add menu items
kab_DZ: Rnu iferdisen n wumuɣ

en: Add menu items from the column on the left.
kab_DZ: Rnu iferdisen i wumuɣ si tgejdit tazelmaḍt.

en: Add new
kab_DZ: Rnu amaynut

en: Add new Comment
kab_DZ: Rnu awennit amaynut

en: Add new category
kab_DZ: Rnu taggayt tamaynutt

en: Add new order
kab_DZ: Rnu asuter amaynut

en: Add new page
kab_DZ: Rnu asebtar amaynut

en: Add new post
kab_DZ: Rnu tasuffeɣt tamaynut

en: Add new product
kab_DZ: Rnu afaris amaynut

en: Add new site
kab_DZ: Rnu asmel amaynut

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
en: no-subset
kab_DZ: latin

en: Add new tag
kab_DZ: Rnu ticreḍt tamaynutt

en: Add new webhook
kab_DZ: Rnu webhook amaynut

en: Add note
kab_DZ: Rnu tazmilt

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
kab_DZ: Rnu aṭas n iferdisen ɣef tikkelt :<strong>fren taxxamt yellan tama n yal aferdis sakin ssed ɣef Rnu ɣer wumuɣ</strong>

en: Add or edit your content
kab_DZ: Rnu neɣ ẓreg agbur-inek·inem

en: Add or remove menu items
kab_DZ: Rnu neɣ kkes iferdisen n wumuɣ

en: Add or remove tags
kab_DZ: Rnu neɣ kkes tibzimin

en: Add order
kab_DZ: Rnu asuter

en: Add payment method
kab_DZ: Rnu tarrayt n usellek

en: Add subtitles
kab_DZ: Rnu iduzewlen

en: Add tags
kab_DZ: Rnu ticraḍ

en: Add task…
kab_DZ: Rnu tawuri(...)

en: Add the Classic block
kab_DZ: Rnu iḥder aklasiki

en: Add the following to your %1$s file in %2$s <strong>above</strong> the line reading %3$s:
kab_DZ: Rnu aḍris i ufaylu-inek %1$s di %2$s <strong>nnig</strong> n izirig %3$s :

en: Add the following to your %1$s file in %2$s, <strong>replacing</strong> other WordPress rules:
kab_DZ: Rnu ilugan-agi ɣer ufaylu-inek %1$s, deg ukaram %2$s, <strong>ad semselsin</strong> ilugan-nniḍen n WordPress :

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation
kab_DZ: Rnu aseqdac-agi war ma tuzneḍ-as izen n weserggeg.

en: Add title
kab_DZ: Rnu azwel

en: Add to Audio Playlist
kab_DZ: Rnu ɣer tebdart n tɣuri n imesli

en: Add to Cart
kab_DZ: Rnu ɣer tkarḍa

en: Add to Dictionary
kab_DZ: Rnu ɣer umawal

en: Add to Menu
kab_DZ: Rnu ɣer wumuɣ

en: Add to Widget
kab_DZ: Rnu ɣer uwiǧit

en: Add to audio playlist
kab_DZ: Rnu ɣer tebdart n tɣuri n imesli

en: Add to gallery
kab_DZ: Rnu ɣer tegennarit

en: Add to menu: %1$s (%2$s)
kab_DZ: Rnu ɣer wumuɣ :%1$s (%2$s)

en: Add to section:
kab_DZ: Rnu ɣer tgezmi:

en: Add to video Playlist
kab_DZ: Rnu ɣer tebdart n tɣuri n uvidyu

en: Add to video playlist
kab_DZ: Rnu ɣer tebdart n tɣuri n uvidyu

en: Add to: %s
kab_DZ: Rnu ɣer: %s

en: Add video source
kab_DZ: Rnu aɣbalu avidyu

en: Add widget: %s
kab_DZ: Rnu awiǧit: %s

en: Add your domain
kab_DZ: Rnu taɣult-ik

en: Add your own CSS code here to customize the appearance and layout of your site.
kab_DZ: Rnu CSS inek dagi iwakken ad tsagneḍ talɣa n usmel-inek.

en: Add, organize, and modify individual menu items
kab_DZ: Rnu, suddes, beddel iferdisen n wumuɣ

en: Add-ons
kab_DZ: Izegrar

en: Add/remove code tag
kab_DZ: Rnu/kkes tabzimt n tengalt

en: Added
kab_DZ: Iţwarna

en: Added:
kab_DZ: Yettwarenna:

en: Adding Categories
kab_DZ: Timerna n taggayin

en: Adding Tags
kab_DZ: Timerna n tebzimin

en: Adding Themes
kab_DZ: Timerna n isental

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
kab_DZ: Timerna n usuddem RSS ɣer usebter agejdan n usmel-a ur yettusefrak ara,acku aya ad d-yeglu tẓayert ara isẓuẓin asmel-ik. Ɛreḍ ad tesqedceḍ iḥder-nniḍen, am yiḥder <strong>tisuffaɣ akk tineggura</strong>, i wakken ad tgeḍ tabdart n yisuffaɣ seg usmel.

en: Addis Ababa
kab_DZ: Addis-Abeba

en: Additional CSS
kab_DZ: CSS amernan

en: Additional Capabilities
kab_DZ: Tiwuriwin timernan

en: Additional images added to this gallery: %s
kab_DZ: Ttwarenant tugniwin timernanin ɣer tegennarit-agi: %s

en: Additional information
kab_DZ: Isalan imernan

en: Additional items found: %d
kab_DZ: Iferdisen-nniḍen i d-nufa : %d

en: Additional settings
kab_DZ: Iɣewwaren imernan

en: Additional shortcuts,
kab_DZ: Inegzumen imernan,

en: Additionally, you will lose access to:
kab_DZ: Daɣen,  ad tesruḥeḍ anekcum ɣer:

en: Address | Addresses
kab_DZ[0]: Tansa

en: Address 1
kab_DZ: Tansa 1

en: Address 2
kab_DZ: Tansa 2

en: Address:
kab_DZ: Tansa:

en: Addresses
kab_DZ: Tansiwin

en: Adelaide
kab_DZ: Adélaïde

[ctx: Adjective describing a color scheme: A light color scheme]
en: light
kab_DZ: tifawt

[ctx: Adjective refers to subdomain]
en: Free
kab_DZ: Ilelli

en: Admin
kab_DZ: Anedbal

en: Admin Color Scheme
kab_DZ: Initen n ugrudem n tedbelt

[ctx: Admin Menu text]
en: Courses
kab_DZ: Formations

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
kab_DZ: Taggayin

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
kab_DZ: Asenɣes

[ctx: Admin menu name]
en: Home
kab_DZ: Agejdan

[ctx: Admin menu name]
en: Products
kab_DZ: Ifarisen

[ctx: Admin menu name]
en: Resources
kab_DZ: Iɣbula

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
kab_DZ: Tibzimin

en: Administration Email Address
kab_DZ: Tansa imayl n tedbelt

en: Administration email verification
kab_DZ: Aselken n imayl n tedbelt

en: Administrator
kab_DZ: Anedbal

en: Administrators have access to all the administration features.
kab_DZ: Inedbalen zemren ad kecmen ɣer tmeẓliwin merra n tedbelt.

en: Ads
kab_DZ: Adellel

en: Advanced
kab_DZ: Anaẓi

en: Advanced Design Customization
kab_DZ: Asagen leqqayen n ufeṣṣel

en: Advanced Options
kab_DZ: Tixtiṛiyin tinaẓiyin

en: Advanced SEO tools
kab_DZ: Ifecka SEO leqqayen

en: Advanced Security:
kab_DZ: Taɣellist leqqayen:

en: Advanced Settings
kab_DZ: Iɣewwaren leqqayen

en: Advanced Social Media
kab_DZ: Amidya anmetti leqqayen

en: Advanced caching plugin.
kab_DZ: Asiɣzef anaẓi n tkatut taruradt.

en: Advanced customization
kab_DZ: Asigen lqayen

en: Advanced options
kab_DZ: Iɣwwaṛen leqqayen

en: Advanced search
kab_DZ: Anadi leqqayen

en: Advanced security features
kab_DZ: Timahilin leqqayen n tɣellist

en: Advanced settings
kab_DZ: Paramètres avancés

en: Advanced social media
kab_DZ: Amidya anmetti leqqayen

en: Advanced.
kab_DZ: Anaẓi

[ctx: Adverb (as in "Pay annually")]
en: Annually
kab_DZ: S useggas

[ctx: Adverb (as in "Pay monthly")]
en: Monthly
kab_DZ: Yal aggur

en: Advertisements
kab_DZ: Adellel

en: Afghanistan
kab_DZ: Afɣanistan

en: Africa
kab_DZ: Afrique

en: After your Privacy Policy page is set, you should edit it.
kab_DZ: Mi tesbaduḍ asebtar-inek·inem n Tsertit n tbaḍnit, ilaq ad t-tẓergeḍ.

en: Airport
kab_DZ: Anafag

en: Akismet
kab_DZ: Akismit

en: Akismet Configuration
kab_DZ: Tawila n ukismit

en: Alagoas
kab_DZ: Alagwas

en: Albania
kab_DZ: Albaniya

en: Albanian
kab_DZ: Talbanit

en: Alert
kab_DZ: Alɣu

en: Algeria
kab_DZ: Zzayer

en: Algiers
kab_DZ: Alger

en: Align
kab_DZ: Tarigla

en: Align Center
kab_DZ: Centrer

en: Align Left
kab_DZ: Aligner à gauche

en: Align Right
kab_DZ: Aligner à droite

en: Align center
kab_DZ: Tarigla di telmast

en: Align left
kab_DZ: Tarigla ɣer zelmaḍ

en: Align right
kab_DZ: Tarigla ɣer yefus

en: Alignment
kab_DZ: Tarigla

[ctx: Alignment option]
en: None
kab_DZ: Ula yiwen

en: All
kab_DZ: Akk

en: All About Domains
kab_DZ: Akk ayen yeεnan taɣulin

en: All Apps
kab_DZ: Akk isnasen

en: All Business Features
kab_DZ: Akk timahilin n umahil

en: All Business features
kab_DZ: Timahilin akk n uɣawas n umahil

en: All Business plan features
kab_DZ: Timahilin akk n uɣawas n umahil

en: All Categories
kab_DZ: Taggayin akk

en: All Changesets
kab_DZ: Akk tagrummiwin n ibeddilen

en: All Comments
kab_DZ: Iwenniten akk

en: All Free Features
kab_DZ: Timahilin akk n baṭel

en: All Free features
kab_DZ: Timahilin akk n baṭel

en: All Link Categories
kab_DZ: Akk taggayin n isɣewnen

en: All Links
kab_DZ: Isɣewnen akk

en: All Locations
kab_DZ: Akk adigen

en: All Menu Sections
kab_DZ: Akk tigezmin n wumuɣ

en: All Pages
kab_DZ: Isebtar merra

en: All Personal Features
kab_DZ: Timahilin akk tudmawanin

en: All Personal features
kab_DZ: Timahilin akk tudmawanin

en: All Posts
kab_DZ: Imagraden merra

en: All Premium Features
kab_DZ: Timahilin akk n Premium

en: All Premium features
kab_DZ: Timahilin akk n Premium

en: All Projects
kab_DZ: Akk isenfaṛen

en: All Settings
kab_DZ: Iɣewwaren merra

en: All Sites
kab_DZ: Isemlen merra

en: All Tabs:
kab_DZ: Iccaren akk:

en: All Tags
kab_DZ: Tibzimin akk

en: All Template Types
kab_DZ: Akk anawen n tneɣruft

en: All Time
kab_DZ: Yal taswiεt

en: All Types
kab_DZ: Anawen akk

en: All Users
kab_DZ: Iseqdacen akk

en: All Users (Open)
kab_DZ: Akk iseqdacen (ldi)

en: All apps
kab_DZ: Akk isnasen

en: All automatic updates are disabled.
kab_DZ: Akk ileqman iwurmanen xsin.

en: All capabilities assigned to the user.
kab_DZ: Iketturen akk yedduklen ɣer useqdac-agi.

en: All capabilities used by the post type.
kab_DZ: Tizmarin akk i yeseqdec wanaw-agi n ugbur.

en: All capabilities used by the taxonomy.
kab_DZ: Iketturen akk i tseqdac temessartut.

en: All categories
kab_DZ: Taggayin merra

en: All colors
kab_DZ: Akk initen

en: All columns
kab_DZ: Akk tigejda

en: All comment types
kab_DZ: Anawen merra n iwenniten

en: All content
kab_DZ: Agbur akk

en: All dates
kab_DZ: Izemzen merra

en: All done!
kab_DZ: Ifukk !

en: All done.
kab_DZ: Immed.

en: All done. <a href="%s">Have fun!</a>
kab_DZ: Kellec yemmed. <a href="%s">Zhu!</a>

en: All features, supported by the post type.
kab_DZ: Akk timeẓliyin iteddun aked wanaw n umagrad.

en: All formats
kab_DZ: Akk imusal

en: All free features
kab_DZ: Timahilin akk n baṭel

en: All image sizes
kab_DZ: Tiddiyin merra n tugniwin

en: All languages
kab_DZ: Akk tutlayin

en: All media items
kab_DZ: Akk iferdisen imidyaten

en: All notifications
kab_DZ: Akk ilɣa

en: All of your WordPress files are writable.
kab_DZ: Akk ifuyla n WordPress inek ttwaddafen s tira.

en: All on
kab_DZ: Akk deg

en: All sizes except thumbnail
kab_DZ: Akk tiddiyin slid taqmaḍt

en: All tags
kab_DZ: Tibzimin akk

en: All the essentials
kab_DZ: Ayen akk ilaqen

en: All the features and plugins you need to start selling today.
kab_DZ: Akk timahilin d yizegrar i teḥwaǧeḍ akken ad tebduḍ asenzi ass-a.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
kab_DZ: Ifuyla akk i tuzneḍ ttwabeqqḍen di tebdart n temkarḍit n imidyaten, angaru yettwazen yettwabeqqeḍ d amezwaru.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
kab_DZ: Ifuyla akk i tuzneḍ llan di tebdart n temkarḍit n imidyaten, imaynuten d imezwura. Tzemreḍ ad tesqedceḍ iccer Tixtiṛiyin n ugdil iwakken ad tsagneḍ abeqqeḍ n ugdil-agi.

en: All types
kab_DZ: Akk tiwsiyin

en: All updates have been completed.
kab_DZ: Imucceḍen akk fukken.

en: Allow
kab_DZ: Sireg

en: Allow Comments
kab_DZ: Sireg iwenniten

en: Allow Pings
kab_DZ: Sireg tilɣa

en: Allow comments
kab_DZ: Sireg iwenniten

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
kab_DZ: Sireg tilɣa n useɣwen seg yiblugen-nniḍen (pingbacks and trackbacks)

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles.
kab_DZ: Sireg isɣewnen n telɣut n isemlen-nniḍen (tilɣa timedferin aked isɣewnen imdefiren) ɣef imagraden imaynuten.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new posts
kab_DZ: Sireg isɣewnen n telɣut n iblugen-nniḍen (Tilɣa n tuɣalin aked isɣewnen imedfiren) ɣef imagraden imaynuten

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new posts.
kab_DZ: Sireg ilɣa n useɣwen seg yiblugen-nniḍen (pingbacks d trackbacks) ɣef yimagraden imaynuten.

en: Allow new users to sign up
kab_DZ: Sireg iseqdacen imaynuten iwakken ad kelsen

en: Allow people to post comments on new articles
kab_DZ: Sireg iseqdacen iwakken ad arun iwenniten ɣef imagraden imaynuten

en: Allow people to submit comments on new posts
kab_DZ: Sireg medden iwakken ad arun iwenniten ɣef imagraden imaynuten

en: Allow people to submit comments on new posts.
kab_DZ: Sireg medden ad aznen iwenniten ɣef imagraden imaynuten.

en: Allow search engines to index this site
kab_DZ: Sireg imuturen n unadi iwakken ad smutren asmel-agi

en: Allowed Files
kab_DZ: Ifuyla yurgen

en: Allows use of HTML5 markup for search forms, comment forms, comment lists, gallery, and caption.
kab_DZ: Sireg aseqdec n html5 di tferkiwin n unadi, tiferkiwin n yiwenniten, tibdarin n yiwenniten, tagennarit, akked tewaṭṭfiwin.

en: Already Installed
kab_DZ: Yettusbedd yakan

en: Already have a WordPress.com account?
kab_DZ: Tesεiḍ yakan amiḍan n WordPress.com?

en: Already have an account?
kab_DZ: Tesεiḍ yakan amiḍan?

en: Already on WordPress.com? <a id="lpc-site-type-modal-login" href="%s">Log in</a>
kab_DZ: Yella yakan di WordPress.com? <a id="lpc-site-type-modal-login" href="%s">Log in</a>

en: Already pinged:
kab_DZ: Yesɛa yakan tilɣa timdefirin:

en: Also available for:
kab_DZ: Yella daɣen i:

en: Also available in
kab_DZ: Yella daɣen deg

en: Also includes all features offered in the free plan.
kab_DZ: Llant deg-s daɣen akk timahilin i d-yettunefken deg uɣawas n baṭel.

en: Alt Text
kab_DZ: Aḍris amlellay

en: Alt text
kab_DZ: Aḍris-nniḍen

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
kab_DZ: Aḍris amlellay n tugna, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;

en: Alternative
kab_DZ: Alternatif

en: Alternative Text
kab_DZ: Aḍris amlellay

en: Alternative source
kab_DZ: Aɣbalu amlellay

en: Alternative text to display when attachment is not displayed.
kab_DZ: Aḍris amlellay ara yettwabeqqeḍen ma yella afaylu yurzen ulamek ara yettwabeqqeḍ.

en: Always
kab_DZ: Toujours

en: Always use https when visiting the admin
kab_DZ: Yalas seqdac https mi ara terzuḍ ɣer tfelwit n tedbelt

en: Amazonas
kab_DZ: Amazunas

en: America
kab_DZ: Amériques

en: American English
kab_DZ: Taglizit (US)

en: American Samoa
kab_DZ: Samwa n Marikan

en: Amount
kab_DZ: Tallayt

en: An HTTPS connection is a more secure way of browsing the web. Many services now have HTTPS as a requirement. HTTPS allows you to take advantage of new features that can increase site speed, improve search rankings, and gain the trust of your visitors by helping to protect their online privacy.
kab_DZ: Tuqqna HTTPS d tin yesɛan ugar n teɣlest i tunigin deg Web. Aṭas n tanfiwin ad ttuḥwiǧǧent sya d asawen HTTPS. HTTPS ad ken-yeǧǧ ad tferṣem s wugar n tmahilin timaynutin i izemren ad rnunt deg urured n usmel-nwen, ad iwenneɛ tibdar n unadi, ad yernu ad yessiǧhed taflest s uɛiwen-nsen deg useḥbiber ɣef tudert-nsen tabaḍnit deg Web.

en: An active PHP session was detected
kab_DZ: Tettwaf yiwer n tɣimit n PHP tettwarmed

en: An alphanumeric identifier for the menu location.
kab_DZ: Asmagay agmumḍin i yideg n wumuɣ.

en: An alphanumeric identifier for the post type.
kab_DZ: Asmagay agmumḍin i wanaw n ugbur.

en: An alphanumeric identifier for the post unique to its type.
kab_DZ: Asmagay agmumḍin i tsuffeɣt tasuft deg wanaw-is.

en: An alphanumeric identifier for the revision unique to its type.
kab_DZ: Asmagay agmumḍin i lqem asuf n wanaw-is.

en: An alphanumeric identifier for the status.
kab_DZ: Asmagay agmumḍin i waddad.

en: An alphanumeric identifier for the taxonomy.
kab_DZ: Asmagay agmumḍin i temessartut.

en: An alphanumeric identifier for the term unique to its type.
kab_DZ: Asmagay agmumḍin i yirem asuf deg wanaw-is.

en: An alphanumeric identifier for the user.
kab_DZ: Asmagay agmumḍin i weseqdac.

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
kab_DZ: Azrar war isem tenulfa-d seg tansa imayl inek (qqaren-as daɣen hash) tezmer ad tt-ttwazen ɣer umeẓlu Gravatar iwakken ad n selken ma tseqqdaceḍ ameẓlu-agi. Tasertit n tbaḍnit n Gravatar atni dagi : https://automattic.com/privacy/. Mi tsentmeḍ awennit, tugna n ulegdis-inek ad tt-ttwabeqqeḍ i medden meṛṛa tama n uwennit-inek.

en: An application name is required to create an application password.
kab_DZ: Yettwsra yisem n usnas akken ad d-nesnulfu awal n uɛeddi n usnas.

en: An application would like to connect to your account.
kab_DZ: Yella usnas i yebɣan ad iqqen ɣer umiḍan-inek m.

[ctx: An approximate time to read something, in minutes]
en: ~%d min
kab_DZ: %d n tesdatin

en: An attempt was made, but your site could not be updated automatically.
kab_DZ: Yella-d unaɛruḍ, maca asmel-inek•inem ur yettwaleqqam ara s twurment.

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
kab_DZ: Amucceḍ awurman n WordPress igumma ad immed <a href="%s">Ttxil-k ales amucceḍ tura</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
kab_DZ: Amucceḍ awurman n WordPress igumma ad immed ! Ttxil-k selɣu anedbal n usmel.

en: An avatar is an image that can be associated with a user across multiple websites. In this area, you can choose to display avatars of users who interact with the site.
kab_DZ: Avaṭar d tugna i izemren ad tettusdukkel akked useqdac deg waṭas n yisemlen n web. Di teɣzut-agi, tzemreḍ ad tferneḍ ad ttubeqqeḍen yivaṭaren n yiseqdacen ittemssedmaren akked usmel-inek•inem.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri, ahat asuddim ur yewjid ara. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen ar ḍqal.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri. Ttxil-k ales aɛebbi n usebtar sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: An error occurred adding you to this site. Go to the <a href="%s">homepage</a>.
kab_DZ: Teḍra-d tuccḍa mi tettwarnaḍ ɣer usmel-agi. Ddu s <a href="%s">asebter agejdan</a>.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri di tuzzna. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: An error occurred loading this post.
kab_DZ: Yella-d wugur deg usali n tsuffeɣt-a.

en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
kab_DZ: Yeḍra-d unezri deg umucceḍ n %1$s: %2$s

en: An error occurred, please try again or use an alternate authentication method.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa, ma ulac aɣilif εreḍ tikkelt-nniḍen neɣ seqdec tarrayt-nniḍen n usesteb.

en: An error occurred.
kab_DZ: Teḍra-d tuccḍa.

en: An error occurred. Please try again later.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa. Ma ulac aɣilif εreḍ tikkelt-nniḍen mbeεd.

en: An error occurred. Please try again.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: An error of type %1$s was caused in line %2$s of the file %3$s. Error message: %4$s
kab_DZ: Tuccḍa n wanaw %1$s teḍra-d deg uzirig %2$s n ufaylu %3$s. Izen n tuccḍa: %4$s

en: An exporter has improperly used the registration filter.
kab_DZ: Afecku n usifeḍ iseqdec tastayt n usekles s tɣara tarmeɣtut.

en: An incomplete personal data request for this email address already exists.
kab_DZ: Yella yakan usuter n yisefka udmawanen ur nemmid ara i tansa-agi n yimayl.

en: An individual
kab_DZ: Amdan

[ctx: An order type]
en: Original
kab_DZ: Asentan

en: An unexpected error occurred
kab_DZ: Yella-d wugur ur nettwaṛǧa ara

en: An unexpected error occurred.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri ur netturaǧu ara.

en: An unknown error has occurred.
kab_DZ: Teḍra-d tuccḍa tarussint.

en: An unknown error occurred
kab_DZ: Yeḍra-d unezri arussin

en: An unknown error occurred.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri arussin.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa d tarussint. Ma ulac aɣilif εreḍ tikkelt-nniḍen mbeεd.

en: Ancestor blocks.
kab_DZ: Iḥedren imarawen.

en: And More!
kab_DZ: D wugar!

en: And more...
kab_DZ: D wugar...

en: And much more!
kab_DZ: D wugar n waya!

en: Andorra
kab_DZ: Andorre

en: Angle to rotate clockwise in degrees.
kab_DZ: Tiɣmert n tuzzya di tnila n temrilt s tfesniwin.

en: Angola
kab_DZ: Angula

en: Animal Shelter
kab_DZ: Aglat n yiɣarsiwen

en: Announcement
kab_DZ: Alɣu

en: Annual Report
kab_DZ: Tallalt s useggas

en: Annually
kab_DZ: S useggas

en: Anonymous
kab_DZ: Warisem

en: Another update is currently in progress.
kab_DZ: Amucceḍ-nniḍen ala yeteddu akka tura.

en: Answer
kab_DZ: Tiririt

en: Answers
kab_DZ: Tiririyin

en: Antarctica
kab_DZ: Antartique

en: Anti-Spam
kab_DZ: Mgal-aspam

en: Any extra capabilities assigned to the user.
kab_DZ: Iketturen imernan yedduklen ɣer useqdac.

en: Any questions?
kab_DZ: Asteqsi?

en: Anyone can register
kab_DZ: Medden akk zemren ad kelsen

en: Anyone posts a comment
kab_DZ: Awennit amaynut yeffeɣ-d

en: Apologies, but the page you requested could not be found.
kab_DZ: Suref-aɣ, asebter yettwasutren ur t-nufi ara.

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
kab_DZ: Suref-aɣ, asebter i d-tsutreḍ ulac-it. Ahat anadi ad iεiwen.

en: App Name
kab_DZ: Isem n usnas

en: App Settings
kab_DZ: Iɣewwaṛen n usnas

en: App name
kab_DZ: Isem n usnas

en: Appearance
kab_DZ: Timeẓri

en: Application Name
kab_DZ: Isem n usnas

en: Application Passwords
kab_DZ: Awalen n uɛeddi n usnas

en: Application name
kab_DZ: Isem n usnas

en: Application password not found.
kab_DZ: Awal uffir n usnas ur yettwaf ara.

en: Application passwords
kab_DZ: Awalen uffiren n usnas

en: Application passwords allow authentication via non-interactive systems, such as XML-RPC or the REST API, without providing your actual password. Application passwords can be easily revoked. They cannot be used for traditional logins to your website.
kab_DZ: Awalen n uɛeddi n usnas ssirigen asesteb s ttawil n unagraw asdawan, akka am XML-RPC neɣ REST API, war ma tefkiḍ-d awal n uɛeddi inek m amiran. Ulamek ara ttwasqedcen i wenekcum amagnu ɣer usmel-inek m.

en: Application passwords are not available for your account. Please contact the site administrator for assistance.
kab_DZ: Awalen n uɛeddi n usnas ulac-iten i umiḍan-inek·inem. Ttxil-k·m nermes anedbal n usmel i tallalt.

en: Application passwords are not available.
kab_DZ: Awalen uffiren n usnas ulac-iten.

en: Application passwords grant access to <a href="%1$s">the %2$s site in this installation that you have permissions on</a>. | Application passwords grant access to <a href="%1$s">all %2$s sites in this installation that you have permissions on</a>.
kab_DZ[0]: Awalen n uɛeddi n usnas ttmudun adduf ɣer <a href="%1$s">%2$s n usmel deg usbeddi-agi ideg tesɛiḍ tisirag</a>.
kab_DZ[1]: Awalen n uɛeddi n usnas ttmudun adduf ɣer <a href="%1$s">%2$s n yiblugen deg usbeddi-agi ideg tesɛiḍ tisirag</a>.

en: Application passwords grant access to <a href="%1$s">the %2$s site on the network as you have Super Admin rights</a>. | Application passwords grant access to <a href="%1$s">all %2$s sites on the network as you have Super Admin rights</a>.
kab_DZ[0]: Awalen n uɛeddi n usnas ttmuddun adduf ɣer <a href="%1$s">usmel %2$s ɣef uzeṭṭa acku tesɛiḍ izerfan n unedbal unnig</a>.
kab_DZ[1]: Awalen n uɛeddi n usnas ttmudun adduf ɣer <a href="%1$s">meṛṛa ismal %2$s ɣef uzeṭṭa acku tesɛiḍ izerfan n unedbal unnig</a>.

en: Application website
kab_DZ: Asmel web n usnas

en: Apply
kab_DZ: Snes

en: Apply Changes
kab_DZ: Snes asnifel

en: Apply changes to:
kab_DZ: Snes ibeddilen ɣef:

en: Approve
kab_DZ: Qbel

en: Approve and Reply
kab_DZ: Qbel u tereḍ-as

en: Approve comment
kab_DZ: Qbel awennit

en: Approve it: %s
kab_DZ: Qebl-it : %s

en: Approve this comment
kab_DZ: Qbel awennit-agi

en: Approve this comment.
kab_DZ: Qbel awennit-agi.

en: Approved
kab_DZ: Yettwaqbel

[ctx: Approved Directory URLs]
en: Search
kab_DZ: Anadi

[ctx: Approved product download directories]
en: Disable All
kab_DZ: Sens kullec

[ctx: Approved product download directories]
en: Enabled
kab_DZ: Urmid

[ctx: Approved product download directory views]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Akk <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Akk <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yexsi <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Yexsi <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Approved product download directory views]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yermed <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Yermed <span class="count">(%s)</span>

en: Apps
kab_DZ: Isnasen

en: Apr
kab_DZ: Ibr

en: April
kab_DZ: Ibrir

[ctx: April abbreviation]
en: Apr
kab_DZ: Ibr

en: Aqtau
kab_DZ: Aqtou

en: Aqtobe
kab_DZ: Aktioubé

en: Arabic
kab_DZ: Taɛrabt

en: Araguaina
kab_DZ: Araguaína

en: Arbitrary HTML code.
kab_DZ: Tangalt HTML tagacurant.

en: Arbitrary text.
kab_DZ: Aḍris agacuran.

en: Archaeological Site
kab_DZ: Adig Asenzikan

en: Architect
kab_DZ: Amasgad

en: Architecture
kab_DZ: Tasegda

en: Archive
kab_DZ: Seɣber

en: Archive <span class="count">(%s)</span> | Archives <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Aɣbar <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Iɣbaren <span class="count">(%s)</span>

en: Archive Title
kab_DZ: Azwel n tercivt

en: Archived
kab_DZ: Yeɣber

en: Archived <span class="count">(%s)</span> | Archived <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Deg uɣbar <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Deg yiɣbaren <span class="count">(%s)</span>

en: Archives
kab_DZ: Iɣbaren

en: Arctic
kab_DZ: Arctique

en: Are pretty permalinks supported?
kab_DZ: Iseɣwan imezga i icebḥen ttusefrake?

en: Are you %s?
kab_DZ: Kečč/kemm d %s?

en: Are you lost?
kab_DZ: Ɛerqent-ak?

en: Are you sure it exists?
kab_DZ: Tettḥeqqeḍ belli yella ?

en: Are you sure the database server is not under particularly heavy load?
kab_DZ: Tetḥeqeḍ belli aqeddac n uzadur n isefka ur yekni ara ddaw n waṭas n tuttriwin ?

en: Are you sure the database server is running?
kab_DZ: Tetḥeqqeḍ belli aqeddac n uzadur n isefka itteddu ?

en: Are you sure you have the correct username and password?
kab_DZ: Tetḥeqqeḍ belli tesɛiḍ isem n useqdac aked wawal n uɛeddi imeɣtuyen?

en: Are you sure you have typed the correct hostname?
kab_DZ: Tetḥeqqeḍ belli teskecmeḍ isem n usneftaɣ ameɣtu ?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
kab_DZ: D tidet tebɣiḍ ad tekkseḍ "%s" ?

en: Are you sure you want to delete this item?
kab_DZ: D tidet tebɣiḍ ad tekkseḍ aferdis-a?

en: Are you sure you want to delete this log?
kab_DZ: S tidett tebɣiḍ ad tekkseḍ amassaf?

en: Are you sure you want to delete this theme?
kab_DZ: D tidet tebɣiḍ ad tekkeseḍ asentel-agi ?

en: Are you sure you want to discard your unpublished changes?
kab_DZ: D tidet tebɣiḍ ad tsefsxeḍ ibeddilen i d-tessuffeɣeḍ?

en: Are you sure you want to discard your unsaved changes?
kab_DZ: Tebɣiḍ s tidet ad tekkseḍ isenfal ur nettwsekles ara?

en: Are you sure you want to do this?
kab_DZ: D tidet tebɣiḍ ad tgeḍ ayagi?

en: Are you sure you want to remove the SMS number?
kab_DZ: D tidet tebɣiḍ ad tekkseḍ  uṭṭun n SMS?

en: Are you sure you want to remove the email address?
kab_DZ: D tidet tebɣiḍ ad tekkseḍ tansa n yimayl?

en: Are you sure you want to remove the site icon?
kab_DZ: D tidett tebɣiḍ ad tekkseḍ tignit n usmel-a ?

en: Are you sure you want to remove this security key?
kab_DZ: Tebɣiḍ s tidet ad tekkseḍ tasarut n tɣellist?

en: Are you sure?
kab_DZ: Tebγiḍ ?

en: Argentina
kab_DZ: Argentine

en: Arguments
kab_DZ: Tiɣira

en: Arizona
kab_DZ: Arizuna

en: Armenia
kab_DZ: Arminya

en: Array of image edits.
kab_DZ: Tafelwit n uẓrag n tugna.

en: Arrival
kab_DZ: Awwaḍ

en: Art
kab_DZ: Taẓuri

en: Art & Design
kab_DZ: Taẓuri é afeṣṣel

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
kab_DZ: Imagraden n usmel-agi zemren ad sɛun igburen yettwasentan (md. tividyutin, tugniwin, imagraden atg.). Igburen yettwasentan seg yisemlen-nniḍen teddun amzun akken imerzi yerza ɣer isemlen-nniḍen.

en: Artist
kab_DZ: Anaẓur

en: As a browser icon
kab_DZ: D tignit n iminig

en: As a contributor, you will be able to write and manage your own posts, but you will not be able to publish.
kab_DZ: Ma yella d imttekki, ad tizmireḍ ad tsuffɣeḍ yerna ad tesferkeḍ tisuffeɣ-inek/inem.

en: As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
kab_DZ: Imi d aseqdac amaynut n WordPress, ilaq ad terzuḍ ɣer <a href="%s">tafelwit-inek n tilisɣelt</a> i tukksa n usebter-a akked uxlaq n yisebtar imaynuten i ugbur-inek. Zhu!

en: As a percentage of the image, the height to crop the image to. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
kab_DZ: Am ufmiḍi n tugna, tattayt aniɣer ara tettwaɣeẓ tugna. D AQBUR: seqdec `modifiers` deg umḍiq.

en: As a percentage of the image, the width to crop the image to. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
kab_DZ: Am ufmiḍi n tugna, tehri aniɣer ara tettwaɣeẓ tugna. D AQBUR: seqdec `modifiers` deg umḍiq.

en: As a percentage of the image, the x position to start the crop from. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
kab_DZ: Am ufmiḍi n tugna, ideg x ansi ara yebdu uɣẓaẓ. D AQBUR: seqdec `modifiers` deg umḍiq.

en: As a percentage of the image, the y position to start the crop from. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
kab_DZ: Am ufmiḍi n tugna, ideg y ansi ara yebdu uɣẓaẓ. D AQBUR: seqdec `modifiers` deg umḍiq.

en: As a website owner, you may need to follow national or international privacy laws. For example, you may need to create and display a privacy policy.
kab_DZ: S yisem-ik d bab n usmel, izmer ad tḍefreḍ isuḍaf n tbaḍnit iɣelnawen neɣ igraɣlanen. Deg umedya, ahat isefk ad d-tesnulfuḍ udiɣ ad tbeqqeḍeḍ Tasertit n tbaḍnit.

en: As an app icon
kab_DZ: D tignit n wesnas

en: As an author you will be able to publish and edit your own posts as well as upload media.
kab_DZ: Ma yella d ameskar, ad tizmireḍ ad tsuffɣeḍ yerna ad tẓergeḍ tisuffaɣ-inek/inem d usali n umidya.

en: As an author, you will be able to publish and edit your own posts as well as upload media.
kab_DZ: Ma yella d ameskar, ad tizmireḍ ad tsuffɣeḍ yerna ad tesferkeḍ tisuffeɣ-inek/inem am usali n umidyat.

en: As an editor, you will be able to publish and manage your own posts and the posts of others, as well as upload media.
kab_DZ: Ma yella d ameẓrag, ad tizmireḍ ad tsuffɣeḍ yerna ad tesferkeḍ tisuffeɣ-inek/inem d tsuffeɣ n wiyaḍ, am usali n umidyat.

en: As the new plan purchaser, you will need to update your <a href="%s">billing information</a>.
kab_DZ: Imi d amsaɣ amaynut n uɣawas, ilaq-ak ad tleqqmeḍ <a href="%s">talɣut-inek n tfaṭurt</a>.

en: Ascending
kab_DZ: S walluy

en: Ascending.
kab_DZ: S walluy

en: Ashgabat
kab_DZ: Achgabat

en: Ashkhabad
kab_DZ: Achgabat

en: Asia
kab_DZ: Asie

en: Ask a question
kab_DZ: Efk asteqsi

en: Ask a question or enter a search term&hellip;
kab_DZ: Mudd-d asteqsi neɣ sekcem term&hellip;

en: Ask in the forums
kab_DZ: Mudd isteqsiyen deg yiskasiyen

en: Asmera
kab_DZ: Asmara

en: Aspect ratio:
kab_DZ: Atug n tmeẓri:

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
kab_DZ: Seddukkel irem amarraw iwakken ad d-tesnulfuḍ tamyellelt. Amedya irem Jazz ad yili d amarraw n Bebop aked Big Band.

en: Assigned Menu
kab_DZ: Umuɣ yeduklen

en: Assignment
kab_DZ: Asdukkel

en: Astronomy
kab_DZ: Tasnallunt

en: Asuncion
kab_DZ: Asunción

en: At a Glance
kab_DZ: D&rsquo;un coup d&rsquo;œil

en: Athens
kab_DZ: Athènes

en: Atlantic
kab_DZ: Atlantique

en: Attach
kab_DZ: Arez

en: Attach &#8220;%s&#8221; to existing content
kab_DZ: Arez &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&rasquo; ɣer ugbur yellan

en: Attach to existing content
kab_DZ: Arez ɣer ugbur illan

en: Attaching Files
kab_DZ: Arez ifuyla

en: Attachment
kab_DZ: Attachement

en: Attachment Attributes
kab_DZ: Iraten n ufaylu yurzen

en: Attachment Details
kab_DZ: Ifatusen n ufaylu yurzen

en: Attachment Display Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n ubeqqeḍ n ufaylu yurzen

en: Attachment Errors
kab_DZ: Tuccḍiwin deg tceqqufin yeddan

en: Attachment Page
kab_DZ: Asebtar n ufaylu yurzen

en: Attachment Post URL
kab_DZ: URL n umagrad yurzen

en: Attachment Preview
kab_DZ: Tadlayt n ufaylu yeddan

en: Attachment details
kab_DZ: Ifatusen n ufaylu yurzen

en: Attachment post ID
kab_DZ: ID n ufaylu yurzen

en: Attachment type.
kab_DZ: Anaw n ufaylu yurzen.

en: Attachments
kab_DZ: Ticeqqufin

en: Attack Protection
kab_DZ: Ammesten mgal aẓdam

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
kab_DZ: Tenter de notifier les sites liés depuis le contenu des articles

en: Attempt to notify any blogs linked to from the post
kab_DZ: Eɛreḍ ad tselɣuḍ iblugen yesɛan iseɣnen seg umagrad

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
kab_DZ: Aneɛruḍ n usbadu n tugna s tɣara berra n uzilal [1,100].

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
kab_DZ: Tentative d’analyse d’un code court sans fonction de rappel valide&nbsp;: %s

en: Attend an upcoming event near %s.
kab_DZ: Ttekki deg uneḍru ara d-yilin rif n %s.

en: Attribute
kab_DZ: Ayla

en: Attribute all content to:
kab_DZ: Efk agbur merra i:

en: Attributes
kab_DZ: Iraten

en: Attributes for the block.
kab_DZ: Imyerren i yiḥder

en: Audio
kab_DZ: Imesli

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Imesli <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Imesla <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Codec:
kab_DZ: Codex audio&nbsp;:

en: Audio File URL
kab_DZ: URL n ufaylu ameslaw

en: Audio Format:
kab_DZ: Amasal asfeldan:

en: Audio Player
kab_DZ: Imeɣri n imesli

en: Audio Post
kab_DZ: Amagrad ameslaw

en: Audio Widget
kab_DZ: Awiǧit n imesli

en: Audio Widget (%d) | Audio Widget (%d)
kab_DZ[0]: Awiǧit n imesli (%d)
kab_DZ[1]: Iwiǧiten n imesli (%d)

en: Audio details
kab_DZ: Ifatusen n imesli

en: Audio title
kab_DZ: Azwel n umeslaw

en: Audio title&hellip;
kab_DZ: Azwel n umeslaw&hellip;

en: Audio, Video, or Other File
kab_DZ: Imesli, avidyu neɣ amasal-nniḍen

en: Aug
kab_DZ: Ɣuc

en: August
kab_DZ: Γuct

[ctx: August abbreviation]
en: Aug
kab_DZ: Ɣuc

en: Australia
kab_DZ: Australie

en: Australian Capital Territory
kab_DZ: Timura n tmanaɣt n Ustṛasya

en: Austria
kab_DZ: Tutrict

en: Authentication
kab_DZ: Asesteb

en: Author
kab_DZ: Ameskar

en: Author
kab_DZ: Ameskar

en: Author Grid
kab_DZ: Iẓiki n umeskar

en: Author URL of the user.
kab_DZ: URL ameskar n useqdac.

en: Author rich content with blocks and patterns
kab_DZ: Agbur anesbaɣur n umeskar s yiḥedren d tneɣrufin

en: Author website
kab_DZ: Asmel n umeskar

en: Author:
kab_DZ: Ameskar :

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
kab_DZ: Ameskar: %1$s (tansa IP: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
kab_DZ: Ameskar : %s

en: Authorization failed
kab_DZ: Asireg ur yeddi ara

en: Authorization header
kab_DZ: Aqerru n usireg

en: Authorization required
kab_DZ: Tlaq tsiregt

en: Authorize
kab_DZ: Sireg

en: Authorize Application
kab_DZ: Sireg asnas

en: Authors
kab_DZ: Auteurs

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
kab_DZ: Imeskaren  zemren ad d-suffeɣen yerna ad ẓergen imagraden-nnsen, zemren daɣen ad aznen ifuyla.

en: Authors:
kab_DZ: Ameskar:

en: Author…
kab_DZ: Ameskar...

en: Auto
kab_DZ: Awurman

en: Auto Draft
kab_DZ: Tamerkast tawurmant

en: Auto Fixes
kab_DZ: Isemsawiyen iwurmanen

en: Auto Insurance
kab_DZ: Assurance automobile

en: Auto Racing
kab_DZ: CompÃ©tition automobile

en: Auto Social Resharing
kab_DZ: Allus n beṭṭu anmetti s wudem awurman

en: Auto Social Sharing
kab_DZ: Beṭṭu anmetti s wudem awurman

en: Auto add pages
kab_DZ: Timerniwt tawurmant n isebtar

en: Auto-update
kab_DZ: AleqqeƔ awurman

en: Auto-updates
kab_DZ: Ileqman iwurmanen

en: Auto-updates Disabled <span class="count">(%s)</span> | Auto-updates Disabled <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Lqem awurman yensa <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Lqem awurman nsan<span class="count">(%s)</span>

en: Auto-updates Enabled <span class="count">(%s)</span> | Auto-updates Enabled <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Lqem iwurmanen yermed <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Ileqman iwurmanen remden <span class="count">(%s)</span>

en: Auto-updates can be enabled or disabled for each individual theme. Themes with auto-updates enabled will display the estimated date of the next auto-update. Auto-updates depends on the WP-Cron task scheduling system.
kab_DZ: Ileqman iwurmanen zemren ad ttwaremden neɣ ad ttwasensen i yal asentel asuf. Isental s yileqman iwurmanen yettwaremden sskanen azemz ideg yezmer ad yili lqem awurman i d-iteddun. Ileqman iwurmanen cudden ɣer unagraw n uɣawas n twuriwin n WP-Cron .

en: Auto-updates disabled
kab_DZ: Ileqman iwurmanen nsan

en: Auto-updates enabled
kab_DZ: Ileqman iwurmanen remden

en: Auto-updates for plugins and themes appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
kab_DZ: Ileqman iwurmanen n yizegrar d yisental ttbanen nsan. Ayagi ur yettaǧǧa ara asmel-inek·inem ad d-yermes s wudem awurman ileqman imaynuten mi ara yilin.

en: Auto-updates for plugins and/or themes appear to be disabled, but settings are still set to be displayed. This could cause auto-updates to not work as expected.
kab_DZ: Ileqman iwurmane i yizegrar d/neɣ yisental ttbanen nsan, maca iɣewwaren mazal ttusbadun akken ad ttwaskanen. Ayagi yezmer ad yerr ileqman iwurmanen ur teddun ara akken yettuṛaǧu.

en: Auto-updates for plugins appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
kab_DZ: Ileqman iwurmanen n yizegrar ttbanen nsan. Ayagi ur yettaǧǧa ara asmel-inek·inem ad d-yermes s wudem awurman ileqman imaynuten mi ara yilin.

en: Auto-updates for themes appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
kab_DZ: Ileqman iwurmanen n yisental ttbanen nsan. Ayagi ur yettaǧǧa ara asmel-inek·inem ad d-yermes s wudem awurman ileqman imaynuten mi ara yilin.

en: Automated Backup
kab_DZ: Aḥraz s wudem awurman

en: Automated Backup & One-Click Rewind
kab_DZ: Asekles awurman d tririt s usiti n yiwet tikkelt

en: Automated Backup & One‑Click Rewind
kab_DZ: Asekles awurman d usekwer s yiwen n usiti

en: Automated Site Restores
kab_DZ: Tiririt n yismal iwurmanen

en: Automatic Updates
kab_DZ: Ileqman iwurmanen

en: Automatic update not scheduled. There may be a problem with WP-Cron.
kab_DZ: Lqem awurman ur yettusɣiwes ara. Ahat yella wugur d WP-Cron.

en: Automatic update overdue by %s. There may be a problem with WP-Cron.
kab_DZ: Lqem awurman iεeṭṭel s wazal n %s. Ahat yella wugur d WP-Cron.

en: Automatic update scheduled in %s.
kab_DZ: Lqem awurman yettusɣiwes deg %s.

en: Automatically add new top-level pages to this menu
kab_DZ: Timerna tawurmant n isebtar n uswir amezwaru ɣer wumuɣ-agi

en: Automatically add paragraphs
kab_DZ: Asnulfu awurman n tseddarin

en: Automatically close comments on posts older than %s days
kab_DZ: Mdel iwenniten i imagraden yesɛan ugar n %s n wussan

en: Automation
kab_DZ: S wudem awurman

en: Automotive
kab_DZ: Takeṛṛust

en: Autoplay
kab_DZ: Taɣuri tawurmant

en: Autosave by %s
kab_DZ: Aklas awurman sɣur %s

en: Autoupdates
kab_DZ: Lqem awurman

en: Available
kab_DZ: Yewjed

en: Available Actions
kab_DZ: Tigawin iwejden

en: Available Domain Names
kab_DZ: Ismawen n taɣult imeɣta

en: Available Tools
kab_DZ: Ifecka iwejden

en: Available Widgets
kab_DZ: Iwiǧiten iwejden

en: Avatar Display
kab_DZ: Beqqeḍ ivataren

en: Avatar Size (px):
kab_DZ: Teɣzi n avatar (pks):

en: Avatar URL with image size of %d pixels.
kab_DZ: URL n uvatar s tiddi n tugna n %d px.

en: Avatar URLs for the comment author.
kab_DZ: URLs n uvatar i umeskar n tsuffeɣt.

en: Avatar URLs for the user.
kab_DZ: URL n uvatar i weseqdac.

en: Avatar background color:
kab_DZ: Ini n ugilal n avatar:

en: Avatars
kab_DZ: Ivataren

en: Average
kab_DZ: Talemmast

en: Average Rating
kab_DZ: Talemmast n tezmilin

en: Azerbaijan
kab_DZ: Azerbiǧan

en: Azores
kab_DZ: Açores

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
kab_DZ: BETA TESTEUR ?
    ==============
    
    Ce message de débogage est envoyé lorsque vous utilisez une version de développement de WordPress.
    
    Si vous pensez que ces erreurs puissent être dues à un problème du côté de WordPress, pourriez-vous nous les signaler ?
    * Ouvrez une discussion sur le forum de support en anglais : https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
    * Ou, si rédiger un rapport de bogue ne vous fait pas peur : http://core.trac.wordpress.org/
    
    Merci ! -- L’équipe WordPress

en: BUSINESS
kab_DZ: AMAHIL

en: Back
kab_DZ: Tuɣalin

en: Back to Followed Sites
kab_DZ: Tuɣalin ɣer yismal yettwaḍfaren

en: Back to Following
kab_DZ: Uɣal ɣer uḍfar

en: Back to WordPress.com
kab_DZ: Uɣal ɣer WordPress.com

en: Back to blog options
kab_DZ: Uɣal ɣer textiṛiyin n ublug

en: Back to login
kab_DZ: Uγal γer unekcum

en: Back to plugins
kab_DZ: Uɣal ɣer izegrar

en: Back to post options
kab_DZ: Tuɣalin ɣer textiṛiyin n umagrad

en: Back to template types
kab_DZ: Tuɣalin ɣer wanawaen n tneɣruft

en: Back to top
kab_DZ: Uɣal d asawen

en: Back up your site
kab_DZ: Ḥrez asml-inek

en: Background
kab_DZ: Aɣawas n deffir

en: Background Color
kab_DZ: Ini n uɣawas n deffir

en: Background Image
kab_DZ: Tugna n uɣawas n deffir

[ctx: Background Preset]
en: Preset
kab_DZ: Aseɣwer

[ctx: Background Repeat]
en: Repeat
kab_DZ: Allus

[ctx: Background Scroll]
en: Scroll
kab_DZ: Adrudem

en: Background color
kab_DZ: Ini n uɣawas n deffir

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
kab_DZ: Agilal yemucceḍ. <a href="%s">Rzu ɣer usmel-inek</a> iwakken ad twaliḍ amek iga.

en: Background updates are not working as expected
kab_DZ: Aleqqem deg ugilal ur itteddu ara akken iwata

en: Background updates are working
kab_DZ: Aleqqem deg ugilal yezmer ad yeddu

en: Background updates ensure that WordPress can auto-update if a security update is released for the version you are currently using.
kab_DZ: Ileqman n ugilal ḍammanent ttḍamanen WordPress yezmer i lqeù awurman ma yella lqem n tɣellist tettwasegded i lqem amiran i tseqdaceḍ.

en: Background updates may not be working properly
kab_DZ: Aleqqem deg ugilal ahat ur itteddu ara akken iwata

en: Backup
kab_DZ: Sekles

en: Backup Archive
kab_DZ: Aɣbar n uḥraz

en: Backup Daily
kab_DZ: Kles yal ass

[ctx: Backup Product Disclaimer]
en: Learn more
kab_DZ: Issin ugar

en: Backup Storage Size
kab_DZ: Teɣzi n usekles n uḥraz

en: Backup code
kab_DZ: Tangalt n tririt

en: Backup codes
kab_DZ: Tingalin n usekles

en: Backup complete
kab_DZ: Asekles yemmed

en: Backup failed
kab_DZ: Aḥraz yecceḍ

en: Backup verification codes
kab_DZ: Asekles n tengalin n usentem

en: Backups
kab_DZ: Iḥrazen

en: Backups and Restores
kab_DZ: Aḥrazen d tririyin

en: Baghdad
kab_DZ: Bagdad

en: Bahia Banderas
kab_DZ: Bahía de Banderas

en: Bahrain
kab_DZ: Baḥrayn

en: Bakery
kab_DZ: Taneγrumt

en: Baku
kab_DZ: Bakou

en: Balasana business theme layout
kab_DZ: Taneɣruftn usentel n umahil Balasana

en: Band
kab_DZ: Tarbeɛt

en: Bandwidth:
kab_DZ: Azrug amsizger:

en: Bangladesh
kab_DZ: Bengladic

en: Bank
kab_DZ: Tabanka

en: Bar
kab_DZ: Ttberna

en: Barbados
kab_DZ: Barbade

en: Barnaul
kab_DZ: Barnaoul

en: Base64 encoded representation of the instance settings.
kab_DZ: Askan n n yiɣewwaren n tummant yettusettengglen s base64.

en: Based on
kab_DZ: Yebna ɣef

en: Basic
kab_DZ: Basique

en: Basic Design Customization
kab_DZ: Asagen leqqayen n ufeṣṣel

en: Basic activity log
kab_DZ: Aɣmis n urmu agejdan

en: Be sure to save this in a safe location. You will not be able to retrieve it.
kab_DZ: Ttḥeq belli tḥerzeḍ ayagi deg umkan aɣelasn. Ur tettizmireḍ ara ad t-id-terreḍ.

en: Be the first to like this.
kab_DZ: Ili-k/m d (t)amezwaru(t) iwumi ara yeεǧeb wayagi.

en: Beach
kab_DZ: Taftist

en: Beauty
kab_DZ: Ccbaḥa

en: Beauty Salon
kab_DZ: Salon de BeautÃ©

en: Because you are using %1$s, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using %2$s if you wish to use sub-domains.
kab_DZ: Segmi tseqdaceḍ %1$s, isemlen n uẓeṭṭa-inek n WordPress iwwi-d ad ddun s ikaramen inadayen. Seqdec %2$s ma tebɣiḍ ad tesqedceḍ tiɣula tinadayin.

en: Before a comment appears
kab_DZ: Uqbel ad d-iban uwennit

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
kab_DZ: Send ad tazneḍ afaylu n tektert ilaq ad tseɣtiḍ inezriyen-agi :

en: Beirut
kab_DZ: Beyrouth

en: Belarus
kab_DZ: Bilarus

en: Belem
kab_DZ: Belém

en: Belgium
kab_DZ: Biljik

en: Below each blog post
kab_DZ: Ddaw n yal tasuffeɣt n ublug

en: Below each comment
kab_DZ: Ddaw n yal awennit

en: Bench
kab_DZ: Aɣalad

en: Benin
kab_DZ: Binin

en: Bermuda
kab_DZ: Bermudes

en: Best Plan
kab_DZ: Aɣawas akk i igerrzen

en: Best for Online Stores
kab_DZ: Ayen yelhan i tḥuna srid

en: Best for Online Stores:
kab_DZ: Ayen yelhan i tḥuna srid:

en: Best for Personal Use
kab_DZ: Ayen igerrez i useqdec udmawan

en: Best for Personal Use:
kab_DZ: Igerrez i useqdec udmawan:

en: Best for Small Business:
kab_DZ: Igerrzen aṭas i umahil ameẓẓyan:

en: Best for Small Businesses
kab_DZ: Ayen igerrzen i tkebbaniyin timecṭaḥ

en: Best for Small Businesses:
kab_DZ: Ayen igerrzen i tkebbaniyin timecṭaḥ:

en: Best for online stores
kab_DZ: Ayen yelhan i tḥuna srid

en: Best for personal use
kab_DZ: Ayen igerrez i useqdec udmawan

en: Best for small businesses
kab_DZ: Ayen igerrzen i tkebbaniyin timecṭaḥ

en: Best for small businesses.
kab_DZ: Ayen igerrzen i tkebbaniyin timecṭaḥ.

en: Best,
kab_DZ: Ayen igerrez,

en: Beta Program
kab_DZ: Ahil Beta

en: Bhutan
kab_DZ: Buṭan

en: Bicycle
kab_DZ: Azlalam

en: Bicycle Shop
kab_DZ: Taḥanutt n iviluten

en: Billed To
kab_DZ: Tafaṭurt tettwazen ɣer

en: Billed to
kab_DZ: Tafaṭurt tettwazen ɣer

en: Billed yearly
kab_DZ: Tafakturt tettwazen yal aseggas

en: Billing
kab_DZ: After

en: Billing History
kab_DZ: Azray n tfaṭurt

en: Billing details
kab_DZ: Talqayt ɣef ufṭer

en: Billing information
kab_DZ: Talɣut n ufter

en: Biographical Info
kab_DZ: Isalen ɣef tmmeddurt

en: Biography
kab_DZ: Tameddurt

en: Biology
kab_DZ: Tasnudert

en: Bishkek
kab_DZ: Bichkek

en: Bitrate
kab_DZ: Aktum

en: Bitrate Mode
kab_DZ: Askar n uktum

en: Bitrate:
kab_DZ: Aktum imisin:

en: Black
kab_DZ: Aberkan

en: Blank
kab_DZ: Ilem

en: Blank page
kab_DZ: Asebtar ilem

en: Block
kab_DZ: Iḥder

en: Block "%1$s" does not contain a style named "%2$s".
kab_DZ: Iḥder "%1$s" ur yesɛi ara aɣanib s yisem "%2$s.".

en: Block "%1$s" is declaring %2$s support in %3$s file under %4$s. %2$s support is now declared under %5$s.
kab_DZ: Iḥder "%1$s" iseɣru-d tallalt n %2$s deg ufaylu %3$s ddaw %4$s. Tallalt %2$s tettwaseɣru-d tura ddaw %5$s.

en: Block Editor
kab_DZ: Amaẓrag n yiḥder

en: Block Editor Patterns
kab_DZ: Tineɣrufin n umaẓrag n yiḥder

en: Block Editor Styles
kab_DZ: Iɣunab n umaẓrag n yiḥedran

en: Block Emails
kab_DZ: Sewḥel imaylen

en: Block HTML:
kab_DZ: HTML n yiḥder:

en: Block Patterns
kab_DZ: Tineɣrufin n yiḥder

en: Block all email updates from blogs you’re following on WordPress.com
kab_DZ: Sewḥel akk ileqman n yimayl n yiblugen i teṭṭafareḍ deg WordPress.com

en: Block attributes.
kab_DZ: Iraten n yiḥder.

en: Block category.
kab_DZ: Taggayt n yiḥder.

en: Block emails
kab_DZ: Sewḥel imaylen

en: Block example.
kab_DZ: Amedya n yiḥder.

en: Block keywords.
kab_DZ: Awalen n tsura n yiḥder.

en: Block name must be a string.
kab_DZ: Isem n yiḥder isefk ad yili d azrar.

en: Block name.
kab_DZ: Isem n yiḥder.

en: Block namespace.
kab_DZ: Tallunt n yisem n yiḥder.

[ctx: Block pattern category]
en: Buttons
kab_DZ: Tiqeffalin

[ctx: Block pattern category]
en: Columns
kab_DZ: Tigejda

[ctx: Block pattern category]
en: Featured
kab_DZ: Yuɣal ɣer sdat

[ctx: Block pattern category]
en: Footers
kab_DZ: Iḍaṛṛen

[ctx: Block pattern category]
en: Gallery
kab_DZ: Tagennarit

[ctx: Block pattern category]
en: Headers
kab_DZ: Iqerra

[ctx: Block pattern category]
en: Services
kab_DZ: Imeẓla

[ctx: Block pattern category]
en: Team
kab_DZ: Tarbaɛt

[ctx: Block pattern category]
en: Testimonials
kab_DZ: Tiggiwin

[ctx: Block pattern category]
en: Text
kab_DZ: Aḍris

en: Block pattern category "%s" not found.
kab_DZ: Taggayt n tsudest n yiḥder "%s" ur tettwaf ara.

en: Block pattern category name must be a string.
kab_DZ: Taggayt n wudlif n yiḥder isefk ad yili d azrar.

[ctx: Block pattern title]
en: Grid
kab_DZ: Iẓiki

[ctx: Block pattern title]
en: Image at left
kab_DZ: Tugna ɣer uzelmaḍ

[ctx: Block pattern title]
en: Large title
kab_DZ: Azwel ameqqran

[ctx: Block pattern title]
en: Offset
kab_DZ: Amagrab

[ctx: Block pattern title]
en: Small image and title
kab_DZ: Tugna tameẓẓyant d uzwel

[ctx: Block pattern title]
en: Social links with a shared background color
kab_DZ: Iseɣwan inmettiyen s yini n ugilal yettwabḍan

[ctx: Block pattern title]
en: Standard
kab_DZ: Lexṣas

en: Block style name must be a string.
kab_DZ: Isem n uɣanib isefk ad yili d azrar.

en: Block style name must not contain any spaces.
kab_DZ: Isem n uɣanib n yiḥder ur isefk ara ad isɛu tallunt.

en: Block style variations.
kab_DZ: Sewḥel imzarayen n uɣanib.

en: Block supports.
kab_DZ: Tadhelt n yiḥedran.

en: Block this blog
kab_DZ: Sewḥel ablug-a

en: Block type "%s" is already registered.
kab_DZ: Anaw n yiḥder "%s" yettwasekles yakan.

en: Block type "%s" is not registered.
kab_DZ: Anaw n yiḥder "%s" ur yettwasekles ara.

en: Block type names must be strings.
kab_DZ: Ismawen n wanaw n yiḥder isefk ad ilin d izraren.

en: Block type names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-block-type
kab_DZ: Ismawen n wanaw n yiḥder issefk ad sɛun azwir n tallunt n yisem. Amedya: asiɣzef-inu/anaw-n-yiḥder-inu-yugnen

en: Block type names must not contain uppercase characters.
kab_DZ: Ismawen n wanaw n yiḥder ur isefk ara ad sɛun isekkilen imeqranen.

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
kab_DZ: Anawen n yiḥedren wukud ilaq ad tettuseqdec tneɣruft.

en: Block user
kab_DZ: Ɛekkel aseqdac

en: Block variations.
kab_DZ: Sewḥel imzarayen.

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align bottom
kab_DZ: Reyyec ukessar

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align middle
kab_DZ: Reyyec di tlemmast

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align top
kab_DZ: Reyyec uksawen

[ctx: Block vertical alignment setting label]
en: Change vertical alignment
kab_DZ: Beddel areyyec ubdid

en: Blocked
kab_DZ: Yewḥel

en: Blocked Sites
kab_DZ: Ismal yettusweḥlen

en: Blockquote
kab_DZ: Iḥder n tnebdurt

en: Blocks
kab_DZ: Iḥedran

en: Blog
kab_DZ: Ablug

en: Blog Archives
kab_DZ: Iɣbaren n ublug

en: Blog Name
kab_DZ: Isem n ublug

en: Blog Name:
kab_DZ: Isem n ublug:

en: Blog Posts
kab_DZ: Tisuffaɣ n ublug

en: Blog Stats
kab_DZ: Tiddadanin n ublug

en: Blog Support
kab_DZ: Tallalt n ublug

en: Blog Title
kab_DZ: Azwel n ublug

en: Blog URL
kab_DZ: URL n ublug

en: Blog URL:
kab_DZ: URL n ublug:

en: Blog at WordPress.com
kab_DZ: Ablug deg WordPress.com

en: Blog pages show at most
kab_DZ: Isebtar n usmel ilaq ad beqqḍen ma aṭas

en: Blog pages show at most.
kab_DZ: Isebtar n usmel ad beqqeḍent ma aṭṭas.

en: Blog posts
kab_DZ: Tisuffaɣ n ublug

en: Blog, website, or both
kab_DZ: Ablug, asmel web neɣ i sin

en: Blogger username
kab_DZ: Isem n useqdac n umeblug

en: Blogging
kab_DZ: Ablugi

en: Blogroll
kab_DZ: Isɣewnen

en: Blogs
kab_DZ: Iblugen

en: Blogs and Personal Sites
kab_DZ: Iblugen d yismal udmawanen

en: Blue
kab_DZ: Anili

en: Board Games
kab_DZ: Jeux de SociÃ©tÃ©

en: Bogota
kab_DZ: Bogotá

en: Bold
kab_DZ: Tira tazurant

en: Bolivia
kab_DZ: Bulivya

en: Book
kab_DZ: Adlis

en: Bookmark
kab_DZ: Signet

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
kab_DZ: Eg tacreḍt i <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">aseɣwen agejdan</a>.

en: Bookmarks
kab_DZ: Isɣalen

en: Books
kab_DZ: Idlisen

en: Boom!
kab_DZ: Ayyuz!

en: Border
kab_DZ: Iri

en: Border color
kab_DZ: Ini n yiri

en: Border color (in hex format):
kab_DZ: Ini n tama (s umasal hex)

en: Both
kab_DZ: Di sin

en: Both registration and last updated dates must be provided.
kab_DZ: Azemz n usekles akked uleqqem aneggaru isefk ad d-ttunefken di sin.

en: Both registration and last updated dates must be valid dates.
kab_DZ: Azemz n usekles akked uleqqem aneggaru isefk ad ilin d izemzen imeɣta.

en: Botswana
kab_DZ: Butswana

en: Bottom
kab_DZ: Uksar

en: Bottom Left
kab_DZ: Uksar ɣer zelmaḍ

en: Bottom Right
kab_DZ: Uksar ɣer yefus

en: Boutique
kab_DZ: Tahanutt n umaynut

en: Bouvet Island
kab_DZ: Tigzirin Buvet

en: Bowling
kab_DZ: Basketball x x

en: Brazil
kab_DZ: Brizil

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
kab_DZ: Diviser les commentaires en pages, avec %1$s commentaires de premier niveau par page et la %2$s page affichée par défaut

en: Brewery
kab_DZ: Tberna

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
kab_DZ: Ur iwjid ara acku tettili-d teneṭṭuft. Ttxil-k uɣal-d ar ḍqal.

en: Bring your own domain
kab_DZ: Awi-d taɣult-inek/ inem kečč(kemm)

en: British English
kab_DZ: Taglizit (UK)

en: British Indian Ocean Territory
kab_DZ: Timura n ugaraw ahendi abṛitani

en: Brown
kab_DZ: Aqahwi

en: Browse
kab_DZ: Ḍum

en: Browse Categories
kab_DZ: Snirem taggayin

en: Browse Themes
kab_DZ: Senqed isental

en: Browse revisions
kab_DZ: Ḍum isnilsan

en: Browse styles
kab_DZ: Snirem isental

en: Browse themes
kab_DZ: Senqed isental

en: Browser notifications
kab_DZ: Ilɣa n yiminig

en: Brussels
kab_DZ: Bruxelles

en: Bucharest
kab_DZ: Bucarest

en: Build
kab_DZ: Bnu

en: Build a website
kab_DZ: Bnu asmel web

en: Build an audience
kab_DZ: Simɣur ineḍfaren-inek/inem

en: Build with blocks.
kab_DZ: Bnu s yiḥedren.

en: Build your audience
kab_DZ: Simɣur ineḍfaren-inek/inem

en: Build your business
kab_DZ: Bnu amahil-inek

en: Build your site
kab_DZ: Bnu asmel-inek/inem

en: Build your website or blog today
kab_DZ: Bnu asmel web neɣ ablug ass-a

en: Build your website or blog today.
kab_DZ: Bnu ass-a asmel-ik/im web neɣ ablug.

en: Bulgaria
kab_DZ: Bulgarya

en: Bulgarian
kab_DZ: Tabilgarit

en: Bulk Actions
kab_DZ: Tigawin igerwen

en: Bulk Edit
kab_DZ: Tiẓrigin igerwen

en: Bulk Select
kab_DZ: Fren s waṭas

en: Bulk actions
kab_DZ: Tigawin igerwen

en: Bulk edit
kab_DZ: Tiẓrigin igerwen

en: Bulk select
kab_DZ: Fren s waṭas

en: Bulleted list
kab_DZ: Tabdart s tlilac

en: Business
kab_DZ: Takebbanit

en: Business Plan
kab_DZ: Aɣawas n umahil

en: Business Website
kab_DZ: Asmel web n umahil

en: Busingen
kab_DZ: Büsingen

en: Butcher
kab_DZ: Agezzar

en: Button
kab_DZ: Taqfalt

en: Button Label
kab_DZ: Tabzimt n tqeffalt

en: Button Style
kab_DZ: Aɣanib n tqeffalt

en: Button Text
kab_DZ: Aḍris n tqeffalt

[ctx: Button label]
en: Delete user
kab_DZ: Kkes aseqdac

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
kab_DZ: Uḍfir

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
kab_DZ: Uzwir

[ctx: Button label for adding a new item via the toolbar menu]
en: Add
kab_DZ: Rnu

[ctx: Button label that prompts user to save form]
en: Save changes
kab_DZ: Sekles ibeddilen

[ctx: Button label to reveal tool panel options]
en: %s options
kab_DZ: Iɣewwaren %s

en: Button text
kab_DZ: Aḍris n tqeffalt

en: Buttons
kab_DZ: Tiqeffalin

en: Buy
kab_DZ: AΓ

en: Buy Personal
kab_DZ: Aɣ aɣawas udmawan

en: Buy Premium
kab_DZ: Aɣ-d Premium

en: Buy now
kab_DZ: Aɣ tura

en: Buyer at %1$s
kab_DZ: Amsaɣ ɣef %1$s

en: By %(author)s
kab_DZ: Sɣur %(author)s

en: By %s
kab_DZ: Sɣur %s

en: By %s.
kab_DZ: Sɣur %s.

en: By Month
kab_DZ: S wayyur

en: By checking out
kab_DZ: S usenqed:

en: By checking out:
kab_DZ: S usenqed:

en: By continuing, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}}.
kab_DZ: S ukemmel ara tkemmleḍ, tqebleḍ {{tosLink}}tiwtilin-nneɣ n useqdec{{/tosLink}}.

en: By default WordPress does not collect any analytics data. However, many web hosting accounts collect some anonymous analytics data. You may also have installed a WordPress plugin that provides analytics services. In that case, add information from that plugin here.
kab_DZ: S lexṣas, WordPress ur ileqqeḍ ara isefka n tdaddanin. Acu kan, aṭas n imiḍanen n usneftaɣ n web leqqeḍen kra n isefka n tdaddanin udrigen. Izmer daɣen tesbedeḍ iseɣzaf n WordPress yesɛan ameẓlu n tdaddanin. Di tegit am ta, rnu dagi isallan seg seg isiɣzaf-agi.

en: By default WordPress does not collect any personal data about visitors, and only collects the data shown on the User Profile screen from registered users. However some of your plugins may collect personal data. You should add the relevant information below.
kab_DZ: S lexṣas, WordPress ur ileqqeḍ ara isefka udmawanen i seqdacen, ur ileqqeḍ ara isefka yellan deg ugdil Alegdis-inek n iseqdacen yettwakelsen. Maca, kra n isiɣzifen zemren ad leqḍen isefka udmawanen. Di tegnit am tagi, mmel ukessar-agi isallan iwatan.

en: By default WordPress does not share any personal data with anyone.
kab_DZ: S lexṣas, WordPress ur ibeṭṭu ara akked wiyiḍ isefka udmawanen.

en: By default, WordPress does not include a contact form. If you use a contact form plugin, use this subsection to note what personal data is captured when someone submits a contact form, and how long you keep it. For example, you may note that you keep contact form submissions for a certain period for customer service purposes, but you do not use the information submitted through them for marketing purposes.
kab_DZ: S lexṣas, WordPress ur iseddu ara tiferkit n unermis. Ma tesqedceḍ asiɣzef n tferkit n unermis, seqdec tigezmi-agi tanaddawt iwakken ad temmleḍ isefka udmawanen i yettwaskelasen mi ara tettwazen tferkit, akked tenzagt n weḥraz-nnsen. Deg umedya tzemreḍ ad d-tiniḍ belli tettaḥrazeḍ isefka n tferkit i kra n wakud, iwayen yurzen ɣer umeẓlu n umsaɣ, maca ur ten-tsexdameḍ ara i yiswiyen nuezenzu.

en: By default, new users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain a password reset link. Uncheck the box if you do not want to send the new user a welcome email.
kab_DZ: S lexṣas, iseqdacen imayunuten ad ṭṭfen izen ara sen-yinin belli ttwarennan d imaslaḍen ɣer usmel-inek. Izen-agi ad yili degs daɣen useɣwen swayes ara izmiren ad alsen awennez n wawal n uɛeddi-nnsen. Ur ttceṭṭib ara taxxamt-agi ma yella ur tebɣiḍ ara ad sen-tazneḍ izen n wenṣuf.

en: By logging in you'll post the following comment to %s:
kab_DZ: Mi ara teqqneḍ, ad d-tsuffɣeḍ awennit i d-iteddun deg %s:

en: By logging in you'll post the following comment:
kab_DZ: Mi ara teqqneḍ, ad d-tsuffɣeḍ awennit i d-iteddun:

en: By: %s
kab_DZ: Sɣur : %s

[ctx: CMP banner]
en: Learn More
kab_DZ: Issin ugar

en: CSS Classes
kab_DZ: Taserkemt CSS

en: CSS Classes (optional)
kab_DZ: Tiserkamin CSS (tixetṛanin)

en: CSS code
kab_DZ: Tangalt CSS

en: Cafe
kab_DZ: Lqehwa

en: Cairo
kab_DZ: Le Caire

en: Calendar
kab_DZ: Taswast

[ctx: Call to action link for renewing an expiring/expired domain]
en: Renew
kab_DZ: Ales-as

en: Cambodia
kab_DZ: Kambuj

en: Cambridge Bay
kab_DZ: Ikaluktutiak

en: Camera
kab_DZ: Takamiṛat

en: Cameras
kab_DZ: Takamiṛat

en: Cameras & Photography
kab_DZ: Tikamiṛatin  & Tuggniwin

en: Cameroon
kab_DZ: Kamirun

en: Can I cancel my plan?
kab_DZ: Zemreɣ ad sfesxeɣ aɣawas-inu?

en: Can I create a blog in another language?
kab_DZ: Zemreɣ ad rnuɣ asmel web s tutlayt-nniḍen?

en: Can I create a website in another language?
kab_DZ: Zemreɣ ad rnuɣ asmel web s tutlayt-nniḍen?

en: Can I get an email account?
kab_DZ: Zemreɣ ad d-awiɣ amiḍan n yimayl?

en: Can I import content from another service?
kab_DZ: Zemreɣ ad d-ketreɣ agbur-inu seg yimeẓli-nniḍen?

en: Can I import my content from another website?
kab_DZ: Zemreɣ ad d-ketreɣ agbur-inu seg usmel-nniḍen web?

en: Can I upgrade my plan later?
kab_DZ: Zemreɣ ad leqmeɣ aɣawas-inu ticki?

en: Can anyone register on this site?
kab_DZ: Yezmer yal yiwen ad yekles deg usmel-agi?

en: Can communicate with WordPress.org
kab_DZ: Tzemreḍ ad tselɣuḍ s WordPress.org

en: Can we send you an email from time to time?
kab_DZ: Nezmer ad ak-d-nazen imayl seg teswiɛt ɣer tayeḍ?

en: Canada
kab_DZ: Kanada

en: Canary
kab_DZ: Îles Canaries

en: Canary Islands
kab_DZ: Tigzirin Tiknariyin

en: Cancel
kab_DZ: Semmet

en: Cancel %(purchaseName)s
kab_DZ: Sefsex %(purchaseName)s

en: Cancel %s
kab_DZ: Sefsex %s

en: Cancel &amp; start a new import
kab_DZ: Sefsex &amp; bdu aktar amaynut

en: Cancel Anyway
kab_DZ: Akken ibɣu yili sefsex

en: Cancel Domain
kab_DZ: Sefsex taɣult

en: Cancel Edit
kab_DZ: Semmet taẓrigt

en: Cancel Purchase
kab_DZ: Sefsex tiɣin

en: Cancel Subscription
kab_DZ: Ffeɣ seg ujerred

en: Cancel Your %(purchaseName)s Subscription
kab_DZ: Sefseɣ ajerred-inek(inem)%(purchaseName)s Subscription

en: Cancel and Refund
kab_DZ: Asefsex d uɣram

en: Cancel and go back
kab_DZ: Sefsex u tuɣaleḍ ɣer deffir

en: Cancel domain
kab_DZ: Sefsex taɣult

en: Cancel edit
kab_DZ: Semmet taẓrigt

en: Cancel password change
kab_DZ: Semmet abeddel n wawal n uɛeddi

en: Cancel payment
kab_DZ: Sefsex lexlaṣ

en: Cancel reply
kab_DZ: Semmet tiririt

en: Cancel your session
kab_DZ: Sefsex tiɣimit-ik/im

en: Canceled
kab_DZ: Yettwasefsex

en: Canceling %(domain)s
kab_DZ: Asefsax %(domain)s

en: Cancelled
kab_DZ: Ittwasefsex

en: Cancelled On
kab_DZ: Yefsex Di

en: Cancelling Domain…
kab_DZ: Asefsex n taɣult...

en: Cancelling…
kab_DZ: Asefsex...

en: Cancun
kab_DZ: Cancún

en: Cannot Authorize Application
kab_DZ: Ulamek asireg n usnas

en: Cannot create a comment with that type.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n uwennit s wanaw-agi.

en: Cannot create a revision of a revision
kab_DZ: Ulamek asnulfu n tesnilest i tesnilest

en: Cannot create a user with an empty login name.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n useqdac s yisem ilem.

en: Cannot create existing comment.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n uwennit i yellan.

en: Cannot create existing post.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n uwennit i yellan.

en: Cannot create existing user.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n useqdac yellan.

en: Cannot delete an active plugin. Please deactivate it first.
kab_DZ: Ulamek tukksa n usiɣzef urmid. Ttxil-k (m) sens-it qbel.

en: Cannot introspect application password.
kab_DZ: Ulamek yettusweḍ wawal uffir n usnas.

en: Cannot load %s.
kab_DZ: Ulamek aɛebbi n %s.

en: Cannot load image metadata.
kab_DZ: Ulamek aɛebbi n idfersefka n tugna.

en: Cannot preview a widget that does not extend WP_Widget.
kab_DZ: Ur yezmir ara ad yettwaskan uwiǧit ur nesiɣzif ara WP_Widget.

en: Cannot resize the image. Both width and height are not set.
kab_DZ: Ulamek abeddel n tiddi n tugna. Teɣzi akked tehri ur ttusbadun ara.

en: Cannot save image metadata.
kab_DZ: Ulamek asekles n idfersefka n tugna.

en: Cannot select database
kab_DZ: D awezɣi afran n tafa n isefka

en: Cannot send password reset, permission denied.
kab_DZ: Ulamek tuzzna n tulsa n uwennez n wawal n uɛeddi, tasiregt ur tettwaqbal ara.

en: Cannot set instance on a widget that does not extend WP_Widget.
kab_DZ: Ur tezmir ara ad tettusbadu tummant ɣef uwiǧit ur nesiɣzif ara WP_Widget.

en: Cannot set parent term, taxonomy is not hierarchical.
kab_DZ: Ulamek ara yettusbadu yirem amarraw, tamessertut mači d tamyellelt.

en: Cannot stabilize objects. Convert the object to an array first.
kab_DZ: Ulamek aserked n tɣawsiwin. Selket qbel taɣawsa ɣer kra n tfelwit.

en: Cannot view post type.
kab_DZ: Ulamek abeqqeḍ n wanaw n umagrad.

en: Cannot view status.
kab_DZ: Ulamek abeqqeḍ n waddad.

en: Capabilities
kab_DZ: Tizemmar

en: Cape Verde
kab_DZ: Cap-Vert

en: Capital
kab_DZ: Tamaneγt

en: Caption
kab_DZ: Asnummel

en: Caption for the attachment, as it exists in the database.
kab_DZ: Asnumel n ufaylu yurzen, akken yella deg uzadur n isefka.

en: Caption&hellip;
kab_DZ: Tawaṭṭfa&hellip;

en: Captions
kab_DZ: Tiwaṭṭfiwin

en: Captions/Subtitles
kab_DZ: Talɣut/Idduzewlen

en: Capture
kab_DZ: Tuṭṭfa

en: Car Wash
kab_DZ: Tarda n tkeryas

en: Card Number
kab_DZ: Uṭṭun n tkarḍa

en: Card deleted successfully
kab_DZ: Takarḍa tettwakkes akken iwata

en: Card number
kab_DZ: Uṭṭun n tkarḍa

en: Card:
kab_DZ: Takarḍa:

en: Cardholder Name
kab_DZ: Isem n bab n tkarḍa

en: Careers
kab_DZ: Axeddim

en: Caribbean
kab_DZ: Karayib

en: Carousel
kab_DZ: D imwines

en: Cart
kab_DZ: Taqecwalt

en: Cartoons
kab_DZ: Dessins animÃ©s

en: Casino
kab_DZ: Akazinu

en: Castle
kab_DZ: Tiɣremt

en: Catalan
kab_DZ: Takatalanit

en: Catalog
kab_DZ: akaṭalug

en: Catalonia
kab_DZ: Kaṭalunya

en: Categories
kab_DZ: Taggayin

en: Categories and Tags Converter
kab_DZ: Aselkat n taggayin ɣer tebzimin

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
kab_DZ: Taggayin tzemreḍ ad tent-tselketeḍ s wefran ɣer tebzimin s useqdec n <a href="%s">uselkat n taggayin ɣer tebzimin</a>.

en: Categories deleted.
kab_DZ: Taggayin ttwakksent.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
kab_DZ: Les catégories disposent d&rsquo;une hiérarchie, ce qui signifie que vous pouvez leur donner des sous-catégories. Les étiquettes n&rsquo;ont pas de hiérarchie et ne peuvent être imbriqués. Parfois, des auteurs commencent par utiliser une sorte de caractérisation, pour se rendre compte par la suite qu&rsquo;ils préfèrent l&rsquo;autre.

en: Categories list
kab_DZ: Tabdart n taggayin

en: Categories list navigation
kab_DZ: Asnirem n tebdart n taggayin

en: Categories to Tags
kab_DZ: Taggayin ɣer tebzimin

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
kab_DZ: Taggayin zemrent ad sɛunt amyellel, mači am tebzimin. Tzemreḍ ad tesɛuḍ taggayt isem-is Jazz, sdaxel-is aṭas n taggayin am Bebop aked. Ayagi d axetṛan.

en: Categories:
kab_DZ: Taggayin:

en: Categories:
kab_DZ: Taggayin:

en: Categories: %s
kab_DZ: Taggayin: %s

en: Category
kab_DZ: Taggayt

en: Category %s
kab_DZ: Taggayt %s

en: Category added.
kab_DZ: Taggayt tettwarenna.

en: Category deleted.
kab_DZ: Taggat tettwakkes .

en: Category name
kab_DZ: Isem n taggayt

en: Category not added.
kab_DZ: Taggayt ur tettwarenna ara.

en: Category not updated.
kab_DZ: Taggayt ur tmucceḍ ara.

en: Category updated.
kab_DZ: Taggayt tmucceḍ.

en: Category: | Categories:
kab_DZ[0]: Taggayt:
kab_DZ[1]: Taggayin:

en: Category…
kab_DZ: Taggayt...

en: Caution:
kab_DZ: Ɣur-k:

en: Cayman
kab_DZ: Îles Caïmans

en: Cayman Islands
kab_DZ: Tigzirin n Kayman

en: Ceará
kab_DZ: Siyara

en: Cell padding
kab_DZ: Tama n texxamin

en: Cell spacing
kab_DZ: Tallunt gar texxamin

en: Cell type
kab_DZ: Anaw n texxamt

en: Center
kab_DZ: Talmast

en: Central
kab_DZ: D alemmas

en: Central African Republic
kab_DZ: Tafriqt Talemmast

en: Central America
kab_DZ: Marikan Talemmast

en: Ceuta
kab_DZ: Sebta

en: Chad
kab_DZ: Čad

en: Chagos
kab_DZ: Archipel des Chagos

en: Change
kab_DZ: Beddel

en: Change Email Address
kab_DZ: Beddel tansa n yimayl

en: Change Frequency
kab_DZ: Beddel asnagar

en: Change Payment Method
kab_DZ: Snifel tarrayt n usellek

en: Change Permalink Structure
kab_DZ: Beddel taɣessa n Permalink

en: Change Theme
kab_DZ: Snifel asentel

en: Change Username
kab_DZ: Beddel isem n useqdec

en: Change Your Password
kab_DZ: Snifel awal-ik/im uffir

en: Change audio
kab_DZ: Beddel ameslaw

en: Change details
kab_DZ: Beddel ifutas

en: Change file
kab_DZ: Beddel afaylu

en: Change image
kab_DZ: Beddel tugna

en: Change logo
kab_DZ: Beddel alugu

en: Change my account privacy settings
kab_DZ: Snifel iɣewwaren n tbaḍnit n umiḍan-inu

en: Change my password
kab_DZ: Abeddel n awal-iw uffir

en: Change role to&hellip;
kab_DZ: Beddel tamlilt i&hellip;

en: Change the dashboard color scheme
kab_DZ: Snifel azenziɣ n yini n tfelwit n usenqed

en: Change theme
kab_DZ: Beddel asentel

en: Change type of %d block | Change type of %d blocks
kab_DZ[0]: Beddel anaw n %d n yiḥder
kab_DZ[1]: Beddel anaw n %d n yiḥdran

en: Change video
kab_DZ: Beddel avidyu

en: Change your Gravatar
kab_DZ: Snifel agravaṭar-inek·inem

en: Change your Privacy Policy page
kab_DZ: Beddel asebtar-inek Tasertit n tbaḍnit

en: Change your email settings at <a href="%s">Manage Notifications</a>.
kab_DZ: Snifel  iɣewwaren n yimayl deg <a href="%s">Sefrek ilɣa</a>.

en: Change your password
kab_DZ: Snifel awal-ik/im uffir

en: Change your site address
kab_DZ: Beddel tansa n usmel-inek/inem

en: Change your site's address
kab_DZ: Beddel tansa n usmel-inek/inem

en: Change your username
kab_DZ: Snifel isem-inek/inem n useqdac

en: Changed roles.
kab_DZ: Timlilin ttwabeddelent.

en: Changes have already been trashed.
kab_DZ: Ibeddilen uɣalen yakan ɣer tqecwlt.

en: Changes saved.
kab_DZ: Ibeddilen kelsen.

en: Changes trashed successfully.
kab_DZ: Ibeddilen uɣalen ɣer tqecwalt akken iwata.

en: Changeset is being edited by other user.
kab_DZ: Tagrumma n ibeddilen yesiẓrig-itt useqdac-nniḍen akka tura.

en: Changing to %s
kab_DZ: Beddel ɣer %s

en: Channel:
kab_DZ: Abadu:

en: Chapters
kab_DZ: Ixfawen

en: Chargeback
kab_DZ: Aɣṛam

en: Chat with us
kab_DZ: Mmeslay yid-neɣ

en: Chatham
kab_DZ: Îles Chatham

en: Cheatin&#8217; uh?
kab_DZ: D atrici, a ?

en: Check Spelling
kab_DZ: Selken taɣdirawt

en: Check again
kab_DZ: Senqed tikkelt nniḍen

en: Check for Spam
kab_DZ: Senqed aspam

en: Check for updates manually
kab_DZ: Nadi s ufus ɣef ileqman

en: Check out <a href="%1$s">posts</a> or <a href="%2$s">pages</a> to see your imported content.
kab_DZ: Senqed <a href="%1$s">tisuffaɣ</a> neɣ <a href="%2$s">isebtar</a> akken ad teẓreḍ agbur-inek i d-yettwaketren.

en: Check the configuration of your domain registration with our <a target='_blank' href='%s'>diagnostic tool</a>.
kab_DZ: Senqed aswel n uklas-ik/im n taɣult d <a target='_blank' href='%s'>ufecku n tesleḍt-nneɣ</a>.

en: Check your backups
kab_DZ: Senqed aḥrazen-inek/inem

en: Check your email
kab_DZ: Senqed tansa-ik imayl

en: Check your email for the confirmation link.
kab_DZ: Selken email inek iwakken ad tafeḍ aseɣwen n userggeg.

en: Check your email for your new password.
kab_DZ: Selken email inek iwakken ad tafeḍ awal n uɛeddi amaynut.

en: Check your email!
kab_DZ: Senqed tansa-ik imayl!

en: Check your email.
kab_DZ: Senqed imayl-ik/im.

en: Checking
kab_DZ: Asenqed

en: Checking...
kab_DZ: Asenqed...

en: Checkout
kab_DZ: Axelleṣ

en: Chef working in a restaurant
kab_DZ: Imḍebber i ixeddmen deg taneččit

en: Chemistry
kab_DZ: Takrura

en: Chihuahua
kab_DZ: Etat de Chihuahua

en: Child theme of %s
kab_DZ: Asentel aqrur n %s

en: Chile
kab_DZ: Cili

en: China
kab_DZ: Ccinwa

en: Chinese
kab_DZ: Tacinwat

en: Chinese (Simplified)
kab_DZ: Tacinwat (Simplified)

en: Chinese (Traditional)
kab_DZ: Tacinwat (Traditional)

en: Chisinau
kab_DZ: Chişinău (Kichinev)

en: Chita
kab_DZ: Tchita

en: Choibalsan
kab_DZ: Choybalsan

en: Choose
kab_DZ: Fren

en: Choose Another Domain
kab_DZ: Fren taɣult-nniḍen

en: Choose Image
kab_DZ: Fren tugna

en: Choose Session
kab_DZ: Fren tiɣimit

en: Choose a Background Image
kab_DZ: Fren tugna n ugilal

en: Choose a CSV file from your computer:
kab_DZ: Fren afaylu CSV deg usmel-inek·inem:

en: Choose a Custom Header
kab_DZ: Fren inixef yugnen

en: Choose a domain
kab_DZ: Fren taɣult

en: Choose a file from your computer:
kab_DZ: Fren afaylu deg usmel-inek:

en: Choose a free wordpress.com url, register a new domain, or map your domain.
kab_DZ: Fren url ilelli n WordPress.com, syen sekles taqult tamaynut, neɣ qqen taɣult-inek·inem.

en: Choose a password
kab_DZ: Fren awal uffir amaynut

en: Choose a plan
kab_DZ: Fren aɣawas

en: Choose an account to set up Jetpack.
kab_DZ: Fren amiḍan i uswel n Jetpack.

en: Choose an image from your computer:
kab_DZ: Fren tugna deg uselkim-ik:

en: Choose an image to display in your sidebar:
kab_DZ: Fren tugna ara d-tsekneḍ deg ugalis-inek adisan:

en: Choose audio
kab_DZ: Fren ameslaw

en: Choose either a city in the same timezone as you or a %s (Coordinated Universal Time) time offset.
kab_DZ: Fren tiɣremt i yesɛan izḍi usrig am kečč neɣ s umgired %s (akud agreɣlan amsideg).

en: Choose file
kab_DZ: Fren afaylu

en: Choose from hundreds of beautifully designed themes.
kab_DZ: Fren seg yimeyyaten n yisental iwumi izad ufeṣṣel.

en: Choose from the most used tags
kab_DZ: Fren gar tebzimin ittwasqedcen s waṭas

en: Choose image
kab_DZ: Fren tugna

en: Choose logo
kab_DZ: Fren alugu

en: Choose site
kab_DZ: Fren asmel

en: Choose songs
kab_DZ: Fren tizlatin

en: Choose the option that best describes your Canadian presence:
kab_DZ: Fren asefran i izemren ad iseglem akken iwata tilin-ik takanadit:

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
kab_DZ: Fren aḥric si tugna iwakken ad t-tesqedceḍ d inixef.

en: Choose the part of the image you want to use as your site icon.
kab_DZ: Fren aḥric seg tugna i tebɣiḍ ara tesqedceḍ am tignit n usmel-inek·inem.

en: Choose the platform that does more
kab_DZ: Fren tiɣerɣert ara d-imudden ugar

en: Choose the platform that does more.
kab_DZ: Fren tiɣerɣert ara ak-d-imudden ugar.

en: Choose the target frame for your link.
kab_DZ: Fren akatar anican n useɣwen.

en: Choose video
kab_DZ: Fren avidyu

en: Choose what to export
kab_DZ: Fren ayen ara tsifeḍeḍ

en: Choose your WordPress.com flavor
kab_DZ: Fren lbenna-inek n WordPress

en: Choose your WordPress.com flavor
kab_DZ: Fren ayen i tḥemmleḍ di WordPress

en: Choose your host
kab_DZ: Fren tanezduɣt-inek

en: Choose your plan
kab_DZ: Fren aɣawas-inek·inem

en: Christmas
kab_DZ: Île Christmas

en: Christmas Island
kab_DZ: Tigzrin n Kristmaṣ

en: Church
kab_DZ: Taglizt

en: Cincinnati
kab_DZ: Tubiret

en: Circus
kab_DZ: Cirque

en: City
kab_DZ: Tiγremt

en: City:
kab_DZ: Tamdint:

en: Class name
kab_DZ: Isem n usmil

en: Class names for the link element of this menu item.
kab_DZ: Ismawen n usmel i yiferdisen n useɣwen n uferdis-a n wumuɣ.

en: Classic
kab_DZ: Aklasiki

en: Classic Block Keyboard Shortcuts
kab_DZ: Inegzumen n unasiw n yiḥder aklasiki

en: Classic Editor
kab_DZ: Amaẓrag aklasiki

en: Classifieds
kab_DZ: Annonces classÃ©es

en: Clean and beautiful personal blog theme.
kab_DZ: Asentel n ublug udmawan zeddig yerna yecbaḥ.

en: Cleaning Services
kab_DZ: Services de nettoyage

en: Clear
kab_DZ: Sfeḍ

en: Clear All
kab_DZ: Sfeḍ akk

en: Clear All Accepted
kab_DZ: Sfeḍ akk ayen yettwaqbalen

en: Clear Inactive Widgets
kab_DZ: Sfeḍ iwiǧiten yensan

en: Clear Results
kab_DZ: Sfeḍ igmaḍ

en: Clear all
kab_DZ: Sfeḍ kullec

en: Clear all accepted
kab_DZ: Sfeḍ kullec yettwaqbalen

en: Clear all information
kab_DZ: Sfeḍ meṛṛa talɣut

en: Clear cache
kab_DZ: Asfaḍ n tuffirt

en: Clear formatting
kab_DZ: Sfeḍ amsal

en: Click &#8220;Add New Image&#8221; to upload an image file from your computer. Your theme works best with an image that matches the size of your video &#8212; you&#8217;ll be able to crop your image once you upload it for a perfect fit.
kab_DZ: Ssed ɣef #8220;Rnu tugna tamaynutt&#8221; iwakken ad tazneḍ tugna seg uselkim-inek. Asentel-inek ad iddu aken ilha  s tugna iwulmen tiddi n uvidyu-inek. Tzemreḍ ad tenǧreḍ tugna-inek, ticki tuzneḍ-tt, iwakken ad d-tezg akken iwata.

en: Click &#8220;Add New Image&#8221; to upload an image file from your computer. Your theme works best with an image with a header height of %s pixels &#8212; you&#8217;ll be able to crop your image once you upload it for a perfect fit.
kab_DZ: Ssed ɣef #8220;Rnu tugna tamaynutt&#8221; iwakken ad tazneḍ tugna seg uselkim-inek. Asentel-inek ad iddu aken ilha s tugna yesɛan teɣzi n inixef %s px &#8212;. Tzemreḍ ad tenǧreḍ tugna-inek, ticki tuzneḍ-tt, iwakken ad d-tezg akken iwata.

en: Click &#8220;Add New Image&#8221; to upload an image file from your computer. Your theme works best with an image with a header size of %s pixels &#8212; you&#8217;ll be able to crop your image once you upload it for a perfect fit.
kab_DZ: Ssed ɣef #8220;Rnu tugna tamaynutt&#8221; iwakken ad tazneḍ tugna seg uselkim-inek. Asentel-inek ad iddu aken ilha s tugna yesɛan tiddi n inixef  %s px &#8212;. Tzemreḍ ad tenǧreḍ tugna-inek, ticki tuzneḍ-tt, iwakken ad d-tezg akken iwata.

en: Click &#8220;Add New Image&#8221; to upload an image file from your computer. Your theme works best with an image with a header width of %s pixels &#8212; you&#8217;ll be able to crop your image once you upload it for a perfect fit.
kab_DZ: Ssed ɣef #8220;Rnu tugna tamaynutt&#8221; iwakken ad tazneḍ tugna seg uselkim-inek. Asentel-inek ad iddu aken ilha s tugna yesɛan tiddi n inixef %s px &#8212;. Tzemreḍ ad tenǧreḍ tugna-inek, ticki tuzneḍ-tt, iwakken ad d-tezg akken iwata.

en: Click &#8220;Next&#8221; to start adding links to your new menu.
kab_DZ: Ssed &#8220;Ɣer sdat&#8221; iwakken ad ternuḍ isɣewnen ɣer wumuɣ-inek amaynut.

en: Click Customize for the active theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
kab_DZ: Sit ɣef Sagen i usentel urmid neɣ ɣef Timeẓriwt s wakud ilaw n yisental-nniḍen i tmeẓriwt s wakud ilaw

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
kab_DZ: Ssed ɣef Sekles umuɣ iwakken ad d-tsuffɣeḍ iferdisen iggunin.

en: Click for more information
kab_DZ: Sit i wugar n telɣut

en: Click here
kab_DZ: Sit dagi

en: Click here to cancel reply.
kab_DZ: Ssed dagi iwakken ad tsemmeteḍ tiririt.

en: Click here to see the complete report.
kab_DZ: Sit dagi akken a twaliḍ aneqqis aččuran.

en: Click here to upload a new Gravatar
kab_DZ: Sit dagi akken ad d-tsaliḍ agravaṭar amaynut

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
kab_DZ: Ssed ɣef usentel iwakken ad twaliḍ isem n usentel, lqem-ines, ameskar-ines, tibzimin-ines aked teqfalt Kkes

en: Click the Save Menu button to save your changes.
kab_DZ: Sit ɣef tqeffalt Sekles umuɣ iwakken ad teskelseḍ ibeddilen-ik.

en: Click the button below if you’re ready to get started.
kab_DZ: Ttekki ɣef tqeffalt seddaw ma twejdeḍ ad tebduḍ.

en: Click the image to edit or update
kab_DZ: Ssed ɣef tugna iwakken ad tt-tẓergeḍ neɣ ad tt-tmucceḍeḍ

en: Click to access %1$s
kab_DZ: Sit akken ad tkecmeḍ ɣer %1$s

en: Click to edit the site title
kab_DZ: Sit i usiẓreg n uzwel n usmel

en: Click to edit the site title.
kab_DZ: Ssed iwakken ad tẓergeḍ azwel n usmal.

en: Click to edit this element.
kab_DZ: Ssed iwakken ad tẓergeḍ aferdis-agi.

en: Click to edit this menu
kab_DZ: Sit i usiẓreg n wumuɣ-a

en: Click to edit this menu.
kab_DZ: Ssed iwakken ad tẓergeḍ umuɣ-agi.

en: Click to edit this widget
kab_DZ: Sit i usiẓreg n uwiǧit-a

en: Click to edit this widget.
kab_DZ: Ssed iwakken ad tẓergeḍ awiǧit-agi.

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
kab_DZ: Un clic sur <strong>Sélectionner les fichiers</strong> ouvre la fenêtre de navigation, vous donnant accès aux fichiers de votre machine. Après avoir cliqué sur un fichier, cliquez sur <strong>Ouvrir</strong> pour l&rsquo;affichage de la barre de téléchargement.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
kab_DZ: Ma tessdeḍ ɣef uferdis ad tbeqqeḍeḍ asfaylu s ifatusen n ufaylu, ayen ara k-yeǧǧen ad twaliḍ amidya yerna ad tgeḍ tiẓrigin s tɣawla. Ibeddilen akk ara tgeḍ deg ifatusen n umidya ad kelsen s tiwurment.

en: Client version
kab_DZ: Lqem n umsaɣ

en: Close
kab_DZ: Mdel

en: Close Menu
kab_DZ: Mdel umuɣ

en: Close Window
kab_DZ: Fermer la fenêtre

en: Close account
kab_DZ: Mdel amiḍan

en: Close all open tags
kab_DZ: Mdel akk ticraḍ ildin

en: Close blockquote tag
kab_DZ: Mdel ticreḍt n tebdert

en: Close bold tag
kab_DZ: Mdel ticreḍt n tira tazurant

en: Close bulleted list tag
kab_DZ: Mdel ticreḍt n tebdart s tlilac

en: Close code tag
kab_DZ: Mdel ticreḍt n tengalt

en: Close deleted text tag
kab_DZ: Mdel ticreḍ n uḍris yettwakksen

en: Close details dialog
kab_DZ: Mdel asfaylu n ifatusen

en: Close dialog
kab_DZ: Mdel tanaka n usdiwen

en: Close inserted text tag
kab_DZ: Mdel ticreḍ n uḍris yettwagren

en: Close italic tag
kab_DZ: Mdel ticreḍt n tira yeknan

en: Close list item tag
kab_DZ: Mdel ticreḍt n uferdis n tebdart

en: Close media attachment panel
kab_DZ: Mdel agalis n imidyaten yurzen

en: Close menu
kab_DZ: Mdel umuɣ

en: Close modal panel
kab_DZ: Mdel agalis askaran

en: Close my account permanently
kab_DZ: Mdel amiḍan-inu i lebda

en: Close numbered list tag
kab_DZ: Mdel ticreḍt n tebdart s wuṭunen

en: Close preview
kab_DZ: Mdel taskant

en: Close reorder mode
kab_DZ: Mdel askar n wallus n umizzwer

en: Close sharing dialog
kab_DZ: Mdel asfaylu n beṭṭu

en: Close the Customizer and go back to the previous page
kab_DZ: Mdel afecku n usagen yerna uɣal ɣer usebtar uzwir

en: Close uploader
kab_DZ: Mdel agalis n uɛebbi

en: Closed
kab_DZ: Yettwamdel

en: Closed for the holidays
kab_DZ: Yemdel deg yismuṛas

en: Cmd + letter:
kab_DZ: Cmd + Asekkil:

en: Cocos
kab_DZ: Îles Cocos

en: Cocos (Keeling) Islands
kab_DZ: Tigzirin n kuku

en: Code
kab_DZ: Tangalt

en: Code editor
kab_DZ: Amaẓrag n tengalt

en: Code is Poetry
kab_DZ: Tangalt d tamedyazt

en: Code:
kab_DZ: Tangalt:

en: Coffee
kab_DZ: Lqahwa

en: Coffee Shop
kab_DZ: CafÃ©

en: Collapse Main menu
kab_DZ: Ḍfes umuɣ agejdan

en: Collapse menu
kab_DZ: Ḍfes umuɣ

en: Collect payments
kab_DZ: Lqeḍ iselliken

en: College
kab_DZ: Aɣerbaz

en: College Sports
kab_DZ: Sport de niveau collÃ©gial

en: Colombia
kab_DZ: Kulumbya

en: Color
kab_DZ: Ini

en: Color Scheme
kab_DZ: Azenziɣ n yini

en: Color Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n yini

en: Color scheme
kab_DZ: Schéma de couleur

en: Color: %s
kab_DZ: Ini: %s

en: Colors
kab_DZ: Initen

en: Column
kab_DZ: Ajgu

en: Column group
kab_DZ: Agraw n tgejda

en: Column name
kab_DZ: Isem n tgejdit

en: Columns
kab_DZ: Tigejda

en: Comedy
kab_DZ: Comédie

en: Comics
kab_DZ: Iseḍsayen

en: Coming Soon
kab_DZ: La d-iteddu

en: Coming Soon!
kab_DZ: La d-iteddu!

en: Coming soon
kab_DZ: La d-iteddu

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
kab_DZ: le,la,les,de,des,un,uns,une,unes,et,a,à,il,elle,on,ne,je,tu,nous,vous,ils,elles,son,sa,ses,que,quoi,se,qui,ce,cette,dans,en,du,au,aux,pour,pas,sur,y,ou,où,si,ton,ta,te,mon,ma,tout,toute,tous,toutes,ça,ni,www,com,fr,par,sur,par,dans,mais,vos,votre,vôtre,c,d,j,,l,m,n,s,t,sans,toi,moi,lui,leur,leurs

en: Comment
kab_DZ: Awennit

en: Comment %d contains personal data but could not be anonymized.
kab_DZ: Awennit %d yesɛa isefka udmawanen maca ulamek ara yili d warisem.

en: Comment %d does not exist
kab_DZ: Awennit %d ulac-it

en: Comment Author
kab_DZ: Ameskar n uwennit

en: Comment Author Email
kab_DZ: Imayl n umeskar n uwennit

en: Comment Author IP
kab_DZ: IP n umeskar n uwennit

en: Comment Author URL
kab_DZ: URL n umeskar n uwennit

en: Comment Author User Agent
kab_DZ: Ameggi aseqdac n umeskar n uwennit

en: Comment Content
kab_DZ: Agbur n uwennit

en: Comment Date
kab_DZ: Azemz n uwennit

en: Comment Moderation
kab_DZ: Asektem n iwenniten

en: Comment Submission Failure
kab_DZ: Anezri di tuzzna n uwennit

en: Comment URL
kab_DZ: URL n uwennit

en: Comment approved
kab_DZ: Awennit yettwaqbel

en: Comment approved.
kab_DZ: Awennit yettwaqbel.

en: Comment author must fill out name and e-mail
kab_DZ: Ameskar n uwennit ilaq ad d-yefk isem-is d tansa-ines n yimayl

en: Comment author must fill out name and email
kab_DZ: Ameskar n uwennit ilaq ad d-yefk isem-is aked tansa-ines email

en: Comment author must have a previously approved comment
kab_DZ: Ameskar n uwennit ilaq ad isɛu xerṣum awennit ittwaqeblen

en: Comment author name and email are required
kab_DZ: Ameskar n uwennit ilaq ad d-yefk isem-is aked email-ines

en: Comment author name and email are required.
kab_DZ: Ameskar n uwennit ilaq ad d-yefk isem-is aked email-ines.

en: Comment by %1$s
kab_DZ: Awennit n %1$s

en: Comment by %s marked as spam.
kab_DZ: Iwenniten n %s ttwacerḍen d imceblen.

en: Comment by %s moved to the Trash.
kab_DZ: Iwenniten sɣur %s uɣalen ɣer tqecwalt.

en: Comment by %s moved to the trash.
kab_DZ: Iwenniten n %s uɣalen ɣer tqecwalt.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
kab_DZ: Urti n uwennit iɛedda teɣzi tafellayt yurgen.

en: Comment is required.
kab_DZ: Izen n umagrad ilaq.

en: Comment marked as not spam
kab_DZ: Awennit yettwacreḍ mačči d aspam

en: Comment marked as spam
kab_DZ: Awennit yettucreḍ am uspam

en: Comment marked as spam.
kab_DZ: Awennit yettucreḍ am uspam.

en: Comment moderation
kab_DZ: Asektem n iwenniten

en: Comment must be manually approved
kab_DZ: Awennit ilaq ad ittwaqbel s ufus

en: Comment navigation
kab_DZ: Wennet tunigin

en: Comment on %1$s
kab_DZ: Awennit ɣef %1$s

en: Comment on %1$s by %2$s
kab_DZ: Iwenniten ɣef %1$s sɣur %2$s

en: Comment on this post?
kab_DZ: Awennit ɣef tsuffeɣt-a?

en: Comment posted
kab_DZ: Awennit yettwaznen

en: Comment status
kab_DZ: Addad n uwennit

en: Comment trashed
kab_DZ: Awennit yuɣal ɣer tqecwalt

en: Comment:
kab_DZ: Awennit:

en: Comment: %s
kab_DZ: Iwenniten : %s

en: Comments
kab_DZ: Iwenniten

en: Comments %s
kab_DZ: Iwenniten %s

en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
kab_DZ: Iwenniten (%1$s) ɣef &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo;

en: Comments (%s)
kab_DZ: Iwenniten (%s)

en: Comments Feed
kab_DZ: Asuddim n iwenniten

en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
kab_DZ: Iwenniten medlen <span class="screen-reader-text"> ɣef %s</span>

en: Comments are closed.
kab_DZ: Iwenniten medlen.

en: Comments closed.
kab_DZ: Medlen iwenniten.

en: Comments feed
kab_DZ: Asuddim n iwenniten

en: Comments for %1$s searching on %2$s
kab_DZ: Iwenniten i %1$s, anadi di %2$s

en: Comments for %s
kab_DZ: Iwenniten i %s

en: Comments list
kab_DZ: Tabdart n iwenniten

en: Comments list navigation
kab_DZ: Asnirem n tebdart n iwenniten

en: Comments navigation
kab_DZ: Asnirem n iwenniten

[ctx: Comments notifications]
en: Comments
kab_DZ: Iwenniten

en: Comments on %s
kab_DZ: Iwenniten ɣef (%s)

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Iwenniten ɣef &#8220;%s&#8221;

en: Comments on my site
kab_DZ: Iwenniten ɣef usmel-inu

en: Comments on other sites
kab_DZ: Iwenniten ɣef yismal-nniḍen

en: Comments on: %s
kab_DZ: Iwenniten ɣef : (%s)

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
kab_DZ: Les commentaires doivent être affichés avec le plus %s en premier

en: Communicate with your fellow WordPress.com bloggers
kab_DZ: Mmselay d yimblugiyen i teṭṭafareḍ n WordPress.com

en: Communicating with the WordPress servers is used to check for new versions, and to both install and update WordPress core, themes or plugins.
kab_DZ: Taywalt d yiqeddacen n WordPress tettili-d i usenqed n yileqman imaynuten d usebded d leqqem n rryac n WordPress, yisental neɣ n yizegrar.

en: Communication with WordPress.org
kab_DZ: Taywalt akked WordPress.org

en: Community
kab_DZ: Tamezdagnut

en: Community Answers
kab_DZ: Tiririyin n temɣiwent

en: Community Events Location
kab_DZ: Adeg n tedyanin timettiyin

en: Community Manager
kab_DZ: Amsefrak n temɣiwent

en: Community Support
kab_DZ: Tallalt n tmezdagnut

en: Community Translator
kab_DZ: Amsuqel n temɣiwent

en: Community support
kab_DZ: Tallalt n temɣiwent

en: Community-organized events that focus on everything WordPress
kab_DZ: Tidyanin i d-tsuddes tmezdagnut yerran lwelha-s aṭas ɣer wayen akk i icudden ɣer WordPress

en: ComodRivadavia
kab_DZ: Comodoro Rivadavia

en: Comoro
kab_DZ: Archipel des Comores

en: Comoros
kab_DZ: Kumuṛ

en: Compact view
kab_DZ: Askan ussid

en: Company
kab_DZ: Taṛmist

en: Compare Jetpack plans
kab_DZ: Aserwes gar yiɣawasen n Jetpack

en: Compare Plans
kab_DZ: Serwes gar iɣawasen

en: Compare Revisions of &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Semzazal tuttuyin n &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;

en: Compare any two revisions
kab_DZ: Smizwer snat n tesnillas

en: Compare plans
kab_DZ: Serwes gar iɣawasen

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
kab_DZ: Semzazel snat n tesnillas <strong>s ufran n texxam &laquo;&nbsp;Semzazel tisnillas menwala&nbsp;&raquo;</strong> ɣer yidis.

en: Complete
kab_DZ: Yemmed

en: Complete request
kab_DZ: Asuter ummid

en: Complete setup
kab_DZ: Kfu asbadu

en: Completed
kab_DZ: Yemmed

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yemmed <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Mmeden <span class="count">(%s)</span>

en: Concert Hall
kab_DZ: Salle de concert

[ctx: Concierge session]
en: Schedule
kab_DZ: Sɣiwes

en: Configure
kab_DZ: Seɣwer

en: Configure the Basics
kab_DZ: Swel iɣewwaren izaduren

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
kab_DZ: Aɣewwar-agi d axetṛan. S lexṣas urti-agi ilaq ad iqim d ilem.

en: Confirm
kab_DZ: Serggeg

en: Confirm Deletion
kab_DZ: Serggeg tigawt-agi

en: Confirm Email Forward
kab_DZ: Sentem tuzzna n yimayl

en: Confirm Follow
kab_DZ: Sentem aḍfar

en: Confirm Password
kab_DZ: Serggeg awal n uɛeddi

en: Confirm Removal
kab_DZ: Serggeg tukksa

[ctx: Confirm Remove follower button text.]
en: Remove
kab_DZ: Kkes

[ctx: Confirm Remove viewer button text.]
en: Remove
kab_DZ: Kkes

en: Confirm Transfer
kab_DZ: Wekked tuzzna

en: Confirm new password
kab_DZ: Serggeg tikkelt-nniḍen awal n uɛeddi

en: Confirm new username
kab_DZ: Sentem isem n useqdac amaynut

en: Confirm the "%s" action
kab_DZ: Sentem tigawt  "%s"

en: Confirm transfer
kab_DZ: Wekked tuzzna

en: Confirm use of weak password
kab_DZ: Serggeg aseqdec n wawal n uɛeddi uḍɛif

en: Confirm your administration email
kab_DZ: Sentem imayl-inek n tedbelt

en: Confirm your email
kab_DZ: Sentem imayl-ik(im)

en: Confirm your email address
kab_DZ: Sentem tansa e-mail inek

en: Confirmation
kab_DZ: Asergeg

en: Confirmation email
kab_DZ: Imayl n usentem

en: Confirmation request initiated successfully.
kab_DZ: Assuter n usentem yettwawennez akken iwata.

en: Confirmation request sent again successfully.
kab_DZ: Assuter n usentem yettwazen tikkelt-nniḍen.

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: <span class="count">(%s)</span> yettusentem
kab_DZ[1]: <span class="count">(%s)</span> ttusentemen

en: Congratulations
kab_DZ: Gedha

[ctx: Congratulations on getting $number total likes on $blog_title]
en: Congratulations on getting %2$s total likes on %1$s.
kab_DZ: Ayyuz imi i d-tewwiḍ %2$s n uεǧab ɣef %1$s.

en: Congratulations on getting %1$s total follows on %2$s!
kab_DZ: Ayyuz imi i d-tewwiḍ %2$s n yineḍfaren ɣef %1$s!

en: Congratulations on getting %2$s total follows on %1$s.
kab_DZ: Ayyuz imi i d-tewwiḍ %2$s n uḍfar ɣef %1$s.

en: Congratulations on getting your first like on %2$s. | Congratulations on getting %1$s total likes on %2$s.
kab_DZ[0]: Ayyuz, tewwiḍ-d aεǧab amezwaru ɣef %2$s.
kab_DZ[1]: Ayyuz, tewwiḍ-d  asemday %1$s n uεǧab ɣef %2$s.

[ctx: Congratulations on writing $number total posts on $blog_title]
en: Congratulations on writing your first post on %1$s. | Congratulations on writing %2$s total posts on %1$s.
kab_DZ[0]: Ayyuz ɣef umagrad-inek amenzu i turiḍ %1$s.
kab_DZ[1]: Ayyuz imi %2$s n yimagraden ɣef %1$s.

en: Congratulations on writing your first post on %2$s! | Congratulations on writing %1$s posts on %2$s!
kab_DZ[0]: Ayyuz, turiḍ amagrad-ik/im amezwaru ɣef %2$s!
kab_DZ[1]: Ayyuz, turiḍ %1$s n tsuffaɣ ɣef %2$s!

en: Congratulations on your new WordPress.com site.
kab_DZ: Ayuz i usmel-inek amaynut WordPress.com.

en: Congratulations!
kab_DZ: Ayuz!

en: Connect
kab_DZ: Qqen

en: Connect App
kab_DZ: Asnas yeqqnen

en: Connect Instagram Account
kab_DZ: Qqen ɣer umiḍan n Instagram

en: Connect and touch your security key to log in.
kab_DZ: Qqen rnu sit ɣef tsarut-inek n tɣellist akken ad tkecmeḍ.

en: Connect to
kab_DZ: Qqen ɣer

en: Connect to LiveJournal and Import
kab_DZ: Qqen ɣer LiveJournal syen kter-d

en: Connect with Guests
kab_DZ: Qqen akked yinebgawen

en: Connect with Your Readers
kab_DZ: Qqen akked yimeɣriyen-inek/inem

en: Connect with Your Students
kab_DZ: Qqen d yinelmaden-ik/im

en: Connect with your WordPress.com account:
kab_DZ: Qqen s umiḍan-ik WordPress.com:

en: Connect your %(service)s account
kab_DZ: Qqen amiḍan-inek/inem %(service)s

en: Connect your WordPress.com account to your %(service)s profile. You will be able to use %(service)s to log in to WordPress.com.
kab_DZ: Qqen amiḍan-inek/inem WordPress.com ɣer umaɣnu-inek/inem %(service)s. Ad tizmireḍ ad tesqedceḍ %(service)s akken ad tkecmeḍ ɣer WordPress.com.

en: Connect your email
kab_DZ: Qqen imayl-inek/inem

en: Connected
kab_DZ: Iqqen

en: Connected Applications
kab_DZ: Isnasen yeqqnen

en: Connected Apps
kab_DZ: Isnasen yeqqnen

en: Connecting
kab_DZ: Tuqqna ɣer

en: Connecting as
kab_DZ: Tuqqna am wakken d

en: Connecting as %s
kab_DZ: Tuqqna am %s

en: Connecting as: %s
kab_DZ: Tuqqna am: %s

en: Connecting to %s
kab_DZ: Tuqqna tetteddu ɣer %s

en: Connecting your social account
kab_DZ: Qqen amiḍan-inek inmetti

en: Connecting…
kab_DZ: Tuqqna...

en: Connection
kab_DZ: Tuqqna

en: Connection error
kab_DZ: Tuccḍa n tuqqna

en: Connection failed
kab_DZ: Tuqqna ur teddi yara

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
kab_DZ: Truḥ tuqqna neɣ ur yestufa ara uqeddac. Ttxil-k eɛreḍ ar ḍeqal.

en: Connections
kab_DZ: Tuqqniwin

en: Consent
kab_DZ: Aqbal

en: Constrain proportions
kab_DZ: Qader azun

en: Contact
kab_DZ: Anermes

en: Contact %s Support
kab_DZ: Nermes tallalt %s

en: Contact Form
kab_DZ: Tiferkit n unermas

en: Contact Info
kab_DZ: Talɣut n unermes

en: Contact Support
kab_DZ: Nermes tallalt

en: Contact Us
kab_DZ: Nermes-aɣ-d

en: Contact form
kab_DZ: Tiferkit n unermas

en: Contact forms
kab_DZ: Taferkit n unermis

en: Contact information
kab_DZ: Tilɣa n unermis

[ctx: Contact page for your website.]
en: Contact us
kab_DZ: Nemes-aɣ-d

en: Contact support
kab_DZ: Nermes tallalt

en: Contact us
kab_DZ: Nemes-aɣ-d

en: Contains the handle that defines the block style.
kab_DZ: Yegber amsefrak yesbadun aɣanib n yiḥder.

en: Content
kab_DZ: Agbur

en: Content & Blogging
kab_DZ: Agbur & ablugi

en: Content Blogging
kab_DZ: Ablug n ugbur

en: Content for the comment, as it exists in the database.
kab_DZ: Agbur n uwennit, akken yella deg taffa n yisefka.

en: Content for the post, as it exists in the database.
kab_DZ: Agbur n tsuffeɣtagi, akken yella deg taffa n yisefka.

en: Content for the template, as it exists in the database.
kab_DZ: Agbur i tneɣruft, akken yella deg uzadur n yisefka.

en: Content hash did not match expected.
kab_DZ: Adway n ugbur ur inmeɣra ara aked wayen yetturaǧun.

en: Content of template.
kab_DZ: Agbur n tneɣruft.

en: Content only
kab_DZ: Agbur kan

en: Content to export
kab_DZ: Agbur ara tsifeḍeḍ

en: Content type
kab_DZ: Anaw n ugbur

en: Content, title, and excerpt are empty.
kab_DZ: Agbur, azwel, aked tussift d ilmawen.

en: Content:
kab_DZ: Agbur :

en: Content…
kab_DZ: Agbur...

en: Context
kab_DZ: Asatal

en: Context provided by blocks of this type.
kab_DZ: Asatal yettunefk-d seg yiḥedren n wanaw-a.

en: Context values inherited by blocks of this type.
kab_DZ: Azalen n usatal ttukksen-d seg yiḥedren n wanaw-a.

en: Contextual Help Tab
kab_DZ: Iccer n tallalt taḍersant

en: Continue
kab_DZ: Kemmel

en: Continue Installing Plugin
kab_DZ: Kemmel asebded n uzegrir

en: Continue Installing Theme
kab_DZ: Kemmel asebded n usentel

en: Continue Reading %s
kab_DZ: Kemmel taɣuri n %s

en: Continue previous import
kab_DZ: Kemmel aktar yezrin

en: Continue reading
kab_DZ: Kemmel taɣuri

en: Continue reading %s
kab_DZ: Ḍfer taɣuri n %s

en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
kab_DZ: Kemmel taɣuri %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
kab_DZ: Kemmel taɣuri <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
kab_DZ: Ḍfer taɣuri n<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Continue to WordPress.com
kab_DZ: Kemmel ɣer WordPress.com

en: Continue with WordPress.com
kab_DZ: Kemmel akked WordPress.com

en: Continue with security key
kab_DZ: Kemmel s tsarut n tɣellist

en: Continue with your authenticator app
kab_DZ: Kemmel akked usnas-inek n usesteb

en: Continue with your authenticator app
kab_DZ: Kemmel s usnas\u00A0n usesteb

en: Continue with your security key
kab_DZ: Kemmel s tsarut n tɣellist\u00A0key

en: Contrast
kab_DZ: Contraste

en: Contribute to Jetpack
kab_DZ: Ttekki deg Jetpack

en: Contributor
kab_DZ: Amɛiwen

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
kab_DZ: Imɛawnen zemren ad arun yerna ad sferken imagraden-nnsen maca ur zmiren ara ad d-suffɣen imagraden neɣ ad aznen ifuyla imidyaten.

en: Conversations
kab_DZ: Idiwenniyen

en: Convert Category to Tag. | Convert Categories (%d) to Tags.
kab_DZ[0]: Aselkat n taggayin ɣer tebzimt.
kab_DZ[1]: Aselkat n taggayin (%d) ɣer tebzimin.

en: Convert emoticons like :-) and :-P to graphics on display.
kab_DZ: Semselsi tignitin n taḍist am :-) aked :-P, ɣer tugniwin deg ubeqqeḍ.

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
kab_DZ: Convertir les émoticônes, comme <code>:-)</code> et <code>:-P</code>, en images lors de l&rsquo;affichage

en: Convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
kab_DZ: Selket taggayin yellan ɣer tebzimin, neɣ tibzimin ɣer taggayin, s wefran.

en: Cook Islands
kab_DZ: Tigzirin n Kuk

en: Cookie
kab_DZ: Inagan n tuqqna

en: Cookie check failed
kab_DZ: Asenqed n yinagan n tuqqna yecceḍ

en: Cookie expired.
kab_DZ: Anagi n tuqqna immut.

en: Cookies
kab_DZ: Inagan n tuqqna

en: Cooking
kab_DZ: Cuisson

en: Copenhagen
kab_DZ: Copenhague

en: Copied
kab_DZ: Yenɣel

en: Copied %d block to clipboard. | Copied %d blocks to clipboard.
kab_DZ[0]: Yettwasenɣel %d n yiḥder ɣer tecfawit.
kab_DZ[1]: Ttwasneɣlen %d n yiḥedran ɣer tecfawit.

en: Copied!
kab_DZ: Yettusukken!

en: Copy
kab_DZ: Nɣel

en: Copy &#8220;%s&#8221; URL to clipboard
kab_DZ: Nɣel &#8220;%s&#8221; URL ɣer tecfawt

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
kab_DZ: Copier le code du bookmarklet Press This

en: Copy Link
kab_DZ: Sukken aseɣwen

en: Copy URL
kab_DZ: Suken URL

en: Copy URL to clipboard
kab_DZ: Nɣel URL ɣer tecfawit

en: Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
kab_DZ: Nɣel/Senteḍ URL agi deg usmel inek n WordPress iwakken ad tt-tselɣeḍ

en: Copy and paste this code into your site to embed
kab_DZ: Nɣel senteḍ tangalt-agi deg usmel-inek iwakken ad tt-tselɣeḍ

en: Copy and share this link:
kab_DZ: Nɣel syen bḍu aseɣwen-a:

en: Copy link
kab_DZ: Nɣel aseɣwen

en: Copy page
kab_DZ: Nɣel asebter

en: Copy post
kab_DZ: Nɣel izen

en: Copy site info to clipboard
kab_DZ: Senɣel talɣut n usmel ɣer tecfawit

en: Copy suggested policy text from %s.
kab_DZ: Sukken asummer n tsertit n tbaḍnit si %s.

en: Copy suggested policy text to clipboard
kab_DZ: Senɣel tasertit yettusumren ɣer tecfawit

en: Copy table row
kab_DZ: Nɣel adur n tfelwit

en: Copy to clipboard
kab_DZ: Nɣel ɣef afus

en: Copyright Infringement Policy
kab_DZ: Tasertit n uzḍam n yizerfan n umeskar

en: Cordoba
kab_DZ: Córdoba

en: Core Security Features
kab_DZ: Timahilin n tɣellist tigejdanin

en: Correctness
kab_DZ: igerrez

en: Cost
kab_DZ: Ssuma

en: Could not access filesystem
kab_DZ: Ulamek anekcum ɣer unagraw n ifuyla.

en: Could not access filesystem.
kab_DZ: Ulamek anekcum ɣer unagraw n ifuyla.

en: Could not calculate resized image dimensions
kab_DZ: Ulamek taɣuri n tsekta n tugna ibeddelen tisekta

en: Could not connect to %s
kab_DZ: D awezɣi tuqqna ɣer %s

en: Could not connect to https://www.google.com
kab_DZ: D awezɣi tuqqna ɣer https://www.google.com

en: Could not copy file.
kab_DZ: Ulamek asenɣel n ufaylu.

en: Could not copy files.
kab_DZ: Ulamek asenɣel n ifuyla.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
kab_DZ: Ulamek anɣal n ifuyla. Ahat ixuṣṣ umkan deg uḍebsi.

en: Could not create directory.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n ukaram.

en: Could not create image
kab_DZ: Ulamek tettwerna tugna

en: Could not create order.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n ussuter.

en: Could not create user
kab_DZ: Ulamek asnulfu n useqdac

en: Could not delete application password.
kab_DZ: Ulamek tukksa n wawal n uɛeddi n usnas.

en: Could not delete application passwords.
kab_DZ: Ulamek tukksa n wawalen n uɛeddi n usnas.

en: Could not delete meta value from database.
kab_DZ: Ulamek tukksa n wazal meta deg uzadur n isefka.

en: Could not delete site from the database.
kab_DZ: D awezɣi tukksa n usmel seg uzadur isefka.

en: Could not find an application password with that id.
kab_DZ: Ur nezmir ara ad d-naf awal n uɛeddi n usnas s id agi.

en: Could not find the specified string.
kab_DZ: D awezɣi tifin n umazrar i d-ittunefken.

en: Could not fully remove the plugin %s.
kab_DZ: Asiɣzef %s ulamek ara yettwakkes.

en: Could not fully remove the plugins %s.
kab_DZ: Ulamek tukksa immeden n usiɣzef neɣ isiɣzifen %s.

en: Could not fully remove the theme %s.
kab_DZ: Ulamek ara nkkes maḍi asentel %s.

en: Could not generate XML sitemap due to missing %s extension
kab_DZ: Ur yezmir ara ad isefrek takarḍa n usmel XML ssebba n usiɣzef %s i ixuṣṣen

en: Could not get a cookie from LiveJournal. Please try again soon.
kab_DZ: Awway n yinagan n tuqqna seg LiveJournal d awezɣi. Ttxil-k·m εreḍ tikkelt-nniḍen ticki.

en: Could not insert attachment into the database.
kab_DZ: Ulamek tugra n ufaylu yeddan deg uzadur n yisefka.

en: Could not insert term relationship into the database.
kab_DZ: D awezɣi tugra n wassaɣ n yirem deg uzadur n isefka.

en: Could not log out user sessions. Please try again.
kab_DZ: Ulamek asenser i tɣimiyin n iseqdacen. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Could not open file handle.
kab_DZ: Ulamek tulya n usqerdec n ufaylu.

en: Could not parse the path.
kab_DZ: D awezɣi tasleḍt n ubrid.

en: Could not reach WordPress.org
kab_DZ: Ulac abrid ɣer WordPress.org

en: Could not read image size.
kab_DZ: Ulamek taɣuri n tiddi n tugna.

en: Could not register file "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
kab_DZ: D awezɣi asekles n ufaylu "%1$s" am tneɣruft n yiḥder (Yir Slug "%2$s")

en: Could not register file "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
kab_DZ: D awezɣi asekles n ufaylu "%s" am tneɣruft n yiḥder (urti "Slug" ixuṣṣ)

en: Could not register file "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
kab_DZ: D awezɣi asekles n ufaylu "%s" am tneɣruft n yiḥder (Urti "Azwel" ixuṣṣ)

en: Could not remove the current plugin.
kab_DZ: Ulamek tukksa n usiɣzef amiran.

en: Could not remove the old plugin.
kab_DZ: Ulamek tukksa n usiɣzef aqbur.

en: Could not remove the old theme.
kab_DZ: Ulamek tukksa n usentel aqbur.

en: Could not remove the old translation.
kab_DZ: Ulamek tukksa n lqem aqbur n tsuqqilt.

en: Could not resume the plugin.
kab_DZ: Ur izmir ara ad ikemmel azegrir.

en: Could not resume the theme.
kab_DZ: Ulamek akemmel n usentel.

en: Could not retrieve site data.
kab_DZ: Ulamek awway n isefka n usmel.

en: Could not sanitize the %1$s option. Error code: %2$s
kab_DZ: Ur izmir ara ad iṣkew taxtiṛt %1$s. Tangalt n tuccḍa: %2$s

en: Could not save application password.
kab_DZ: Ulamek asekles n wawal n uɛeddi n usnas.

en: Could not split shared term.
kab_DZ: D awezɣi abraz n wawalen icerken.

en: Could not update attachment in the database.
kab_DZ: Ulamek aleqqem n ufaylu yeddan deg uzadur n yisefka.

en: Could not update comment in the database.
kab_DZ: Ulamek aleqqem n uwennit deg uzadur n yisefka.

en: Could not update comment status.
kab_DZ: Ulamek amucceḍ n uẓayer n uwennit

en: Could not update site in the database.
kab_DZ: D awezɣi aleqqem n usmel deg uzadur isefka.

en: Could not update the email last sent time.
kab_DZ: D awezɣi aleqqem n usrag n imayl aneggaru yettwaznen.

en: Could not update the meta value of %s in database.
kab_DZ: D awezɣi aleqqem n wazal n meta n %s deg uzadur n yisefka.

en: Could not write file %1$s (%2$s).
kab_DZ: Ulamek tira n ufaylu %1$s (%2$s).

en: Could not write file %s
kab_DZ: D awezɣi tira n ufaylu %s

en: Couldn&#8217;t get post ID
kab_DZ: D awezɣi&#8217;t ad d-naf asulay n tsuffeɣt

en: Couldn't find an update URL in the data.
kab_DZ: Ur nezmir ara ad d-naf URl n lqem deg yisefka.

en: Couldn't retrieve a list of the checksums for WordPress %s.
kab_DZ: D awezɣi tiririt n wumuɣ n tawsatin n usenqed i WordPress %s.

en: Count
kab_DZ: Amḍan

en: Count on our security
kab_DZ: Eg laman deg taɣellist-nneɣ

[ctx: Countdown days remaining]
en: days
kab_DZ: ussan

[ctx: Countdown hours remaining]
en: hours
kab_DZ: isragen

[ctx: Countdown minutes remaining]
en: minutes
kab_DZ: tisdidin

[ctx: Countdown seconds remaining]
en: seconds
kab_DZ: tisninin

en: County
kab_DZ: Tamurt

en: Coupon
kab_DZ: Tanfult

en: Coupon: %(couponCode)s
kab_DZ: Akupun: %(couponCode)s

en: Coupons
kab_DZ: Asenɣes

en: Courses
kab_DZ: Formations

en: Couture fashion theme layout
kab_DZ: Taneɣruft n usentel n usnulfu n txeyyaḍt

en: Cover Image
kab_DZ: Tugna n tjellabt

en: Create
kab_DZ: Snulfu-d

en: Create Blog
kab_DZ: Rnu ablug

en: Create Menu
kab_DZ: Snulfu-d umuɣ

en: Create New Menu
kab_DZ: Snulfu-d umuɣ amaynut

en: Create New Site
kab_DZ: Rnu asmel amaynut

en: Create Site
kab_DZ: Snulfu-d asmel

en: Create Website
kab_DZ: Rnu asmel web

en: Create WordPress.com account
kab_DZ: Rnu amiḍan WordPress.com

en: Create Your Blog
kab_DZ: Rnu ablug-inek/inem

en: Create Your Site
kab_DZ: Rnu ablug-inek/inem

en: Create Your Website
kab_DZ: Rnu asmel-ik/im web

en: Create a Configuration File
kab_DZ: Snulfu-d afaylu n twila

en: Create a New Site
kab_DZ: Snulfu-d asmel amaynut

en: Create a New User
kab_DZ: Snulfu-d aseqdac amaynut

en: Create a Page
kab_DZ: Rnu asebter

en: Create a Post
kab_DZ: Rnu tasuffeɣt

en: Create a Site
kab_DZ: Rnu asmel

en: Create a Website with WordPress.com
kab_DZ: Rnu asmel web batel deg WordPress.com

en: Create a WordPress.com Account
kab_DZ: Rnu amiḍan deg WordPress.com

en: Create a WordPress.com account
kab_DZ: Rnu amiḍan WordPress.com

en: Create a basic site that’s free forever—no credit card required. When you’re ready, upgrade your site to one of our affordable plans to get more features:
kab_DZ: Rnu asmel azadur ara yeqqimen baṭel i lebda - ulac takarḍa n usellek ara yettusran. Mi ara twejdeḍ, leqqem asmel-inek/inem ɣer yiwen seg yiɣawasen-nneɣ ara ak/akem-iseεden ad d-tawiḍ ugar n tmahilin:

en: Create a beautiful, simple website in minutes
kab_DZ: Rnu asmel web i icebḥen, fessusen deg kra n tesdidin.

en: Create a brand new user and add them to this site.
kab_DZ: Snulfu-d aseqdac amaynut u ternuḍ-t ɣer usmel-agi.

en: Create a contact form
kab_DZ: Rnu tiferkit n unermis

en: Create a free website at WordPress.com
kab_DZ: Xleq-d asmel n web batel deg WordPress.com

en: Create a free website or blog at WordPress.com
kab_DZ: Xleq-d asmel n web neɣ ablug baṭel deg WordPress.com

en: Create a free website or build a blog with ease on WordPress.com. Dozens of free, customizable, mobile-ready designs and themes. Free hosting and support.
kab_DZ: Rnu asmel web baṭel neɣ bnu ablug s sshala deg WordPress.com. D aqettun n yifeṣṣilen d yisental baṭel, d udmawanen, wejden i yizirar. Tanezduɣt d tallalt beṭel.

en: Create a free website today.
kab_DZ: Rnu asmel web ilelli ass-a.

en: Create a menu for this location
kab_DZ: Snulfu-d umuɣ i yideg-agi

en: Create a new Privacy Policy page
kab_DZ: Snulfu-d asebter amaynut n tsertit n tbaḍnit

en: Create a new account
kab_DZ: Rnu amiḍan

en: Create a new gallery
kab_DZ: Snulfu-d tagennarit tamaynutt

en: Create a new playlist
kab_DZ: Snulfu-d tabdart n tɣuri tamaynutt

en: Create a new site
kab_DZ: Snulfu-d asmel amaynut

en: Create a new video playlist
kab_DZ: Snulfu-dabdart n tɣuri n uvidyu tamaynutt

en: Create a premium site that's all you.
kab_DZ: Rnu asmel premiul yeddan yid-k/m.

en: Create a site
kab_DZ: Rnu asmel

en: Create a website or blog at WordPress.com
kab_DZ: Snulfu-d asmel n web neɣ ablug deg WordPress.com

en: Create a website that works as hard as you do.
kab_DZ: Rnu asmel web ara yeddun am uxeddim-ik·im ifazen.

en: Create a website with WordPress.com
kab_DZ: Rnu asmel web batel deg WordPress.com

en: Create account
kab_DZ: Xleq isem n wemseqdac

en: Create an Account
kab_DZ: Rnu amiḍan

en: Create an account
kab_DZ: Rnu amiḍan

en: Create and edit on the go
kab_DZ: Rnu, ẓreg mi ara tettedduḍ

en: Create anything
kab_DZ: Rnu ayen i tebɣiḍ

en: Create audio playlist
kab_DZ: Snulfu-d tabdart n tɣuri n imesli

en: Create downloadable file
kab_DZ: Snulfu-d afaylu n usider

en: Create everywhere and anywhere
kab_DZ: Rnu anida i tebɣiḍ, melmi i tebɣiḍ

en: Create gallery
kab_DZ: Snulfu-d tagennarit

en: Create logo
kab_DZ: Snulfu-d alugu

en: Create new
kab_DZ: Rnu tura

en: Create site
kab_DZ: Rnu asmel

en: Create video playlist
kab_DZ: Snulfu-d tabdart n tɣuri n uvidyu

en: Create your <span>stunning website</span>
kab_DZ: Rnu asmel-inek/inem <span>yessewhamen</span>

en: Create your account
kab_DZ: Rnu amiḍan-ik(m)

en: Create your account.
kab_DZ: Rnu amiḍan-ik(m)

en: Create your blog
kab_DZ: Bdu ablug-inek/inem

en: Create your blog and share your voice
kab_DZ: Rnu ablug-inek syen bḍu taɣect-ik

en: Create your first menu below.
kab_DZ: Snulfu-d umuɣ-inek amezwaru ukessar-agi.

en: Create your own website
kab_DZ: Rnu asmel web, inek

en: Create your site
kab_DZ: Rnu asmel-inek

en: Create your site.
kab_DZ: Rnu asmel-inek/inem.

en: Create your website
kab_DZ: Rnu asmel web, inek

en: Create, edit, and delete menus
kab_DZ: Snulfu-d, ẓreg, kkes umuɣen

en: Created
kab_DZ: Yettwarna.

en: Created at
kab_DZ: Ittwarna di

en: Creating
kab_DZ: Asnulfu

en: Creating Your Account…
kab_DZ: Timerna n umiḍan-ik/im...

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
kab_DZ: Asnulfu n usebtar ittemcabi aṭas ɣer usnulfu n umagrad, igdilen zemren ad ttwasagnen s ttawil n Zuɣer/Ssers n yiccer Tixtiṛiyin n ugdil, neɣ s tulya d umdal n iḥedran. Agdil-agi yesɛa daɣen askar War asedhu ama deg uskar ameẓran ama deg uskar aḍersan s teqfalt Agdil ačuran. Amaẓrag n isebtar iteddu am win n imagraden, maca yesɛa kra n tlemsiwin iyellan deg iḥder Iraten n usebtar.

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
kab_DZ: Asnulfu n uwennit iḥwaǧ azalen imeɣtuyen i tansa email aked yisem n umeskar.

en: Creating comment failed.
kab_DZ: Asnulfu n uwennit yerreẓ.

en: Creating your account
kab_DZ: Timerna n umiḍan-ik/im

en: Creator
kab_DZ: Asaraw

en: Credit
kab_DZ: Asmad

en: Credit Card
kab_DZ: Takarḍa n usmad

en: Credit Cards
kab_DZ: Takarḍa n usmad

en: Credit card
kab_DZ: Takarḍa n usmad

en: Credits
kab_DZ: Asenmer

en: Critical
kab_DZ: Uzɣin

en: Croatia
kab_DZ: Karwaṣiya

en: Crop
kab_DZ: Nǧer

en: Crop Aspect Ratio
kab_DZ: Atug n tiddi n unǧar

en: Crop Header Image
kab_DZ: Nǧer tugna n inixef

en: Crop Image
kab_DZ: Nǧer tugna

en: Crop Selection
kab_DZ: Tafrayt n unǧar

en: Crop and Publish
kab_DZ: Nǧer yerna suffeɣ

en: Crop arguments.
kab_DZ: Tiɣirtin n uɣẓaẓ.

en: Crop image
kab_DZ: Nǧer tugna

en: Crop thumbnail to exact dimensions
kab_DZ: Nǧer tugniwin tiqmaḍin s tsekta ilaqen

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
kab_DZ: Nǧer tugniwin iwakken ad tawḍeḍ ɣer tsekta ilaqen (di tegti tugna taqmuḍt tḥerrez atug n tmeẓri)

en: Crop type.
kab_DZ: Anaw n uɣẓaẓ.

en: Crop uploaded image
kab_DZ: Semsawi assegrer n tugna i d-yulin

en: Crop your image
kab_DZ: Nǧer tugna-inek

en: Cropping&hellip;
kab_DZ: Anǧar&hellip;

en: Crowdsignal Support
kab_DZ: Tallalt Crowdsignal

en: Crunching&hellip;
kab_DZ: Iteddu ukala&hellip;

en: Cryptographic hash of the instance settings.
kab_DZ: Adway n uwgelhen n yiɣewwaren n tummant.

en: Cryptography
kab_DZ: Awgelhan

en: Ctrl + Alt + letter:
kab_DZ: Ctrl + Alt + Asekkil:

en: Ctrl + letter:
kab_DZ: Ctrl + Asekkil:

en: Ctrl-click on Windows or Command-click on Mac to select multiple. The <code>hook</code> field with the relevant hook name is always sent.
kab_DZ: Sit ɣef CTRL deg Windows neɣ sit ɣef tladna deg Mac i ufran n wugar. Urti<code>hook</code> s yisem n hook wukud yemṣada yezga yettwazen.

en: Cuba
kab_DZ: Kuba

en: Cuiaba
kab_DZ: Cuiabá

en: Culture
kab_DZ: Idles

en: Curacao
kab_DZ: Curaçao

en: Currency
kab_DZ: Azamul n tedrimt

en: Current
kab_DZ: Amiran

en: Current Background Image
kab_DZ: Tugna tamirant n ugilal

en: Current Header Image
kab_DZ: Tugna tamirant n inixef

en: Current Header Video
kab_DZ: Tavidyut tamirant n uqerru

en: Current Page
kab_DZ: Asebtar amiran

en: Current Record: %s
kab_DZ: Akalas amiran: %s

en: Current Revision by %s
kab_DZ: Tasnillest tamirant sɣur %s

en: Current Theme
kab_DZ: Asentel amiran

en: Current administration email: %s
kab_DZ: Imayl amiran n tedbelt: %s

en: Current header
kab_DZ: Aqeṛṛu amiran

en: Current instance settings of the widget.
kab_DZ: Iɣewwaren n tummant tamirant n uwiǧit.

en: Current page
kab_DZ: Asebtar amiran

en: Current page of the collection.
kab_DZ: Asebtar amiran di telkensit.

en: Current plugin: %1$s (version %2$s)
kab_DZ: Asiɣzef amiran: %1$s (lqem %2$s)

en: Current thumbnail
kab_DZ: Tugna taqmuḍt tamirant

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
kab_DZ[0]: Akka tura %s n uwennit yettraǧu aqbal. Ttxil-k rzu ɣer ugalis n ussektem:
kab_DZ[1]: Akka tura %s n iwenniten ttraǧun aqbal. Ttxil-k rzu ɣer ugalis n ussektem:

en: Currently editing
kab_DZ: Deg ubrid n teẓrigt

en: Custom
kab_DZ: Yugen

en: Custom Background
kab_DZ: Sagen agilal

en: Custom CSS
kab_DZ: CSS yugnen

en: Custom Colors
kab_DZ: Initen yugnen

en: Custom Comments
kab_DZ: Iwenniten udmawanen

en: Custom Design
kab_DZ: Afeṣṣel udmawan

en: Custom Domain
kab_DZ: Taɣult tudmawant

en: Custom Domain Name
kab_DZ: Isem n taɣult udmawan

en: Custom Domain for %s
kab_DZ: Taɣult tudmawant i %s

en: Custom Email Address
kab_DZ: Tansa n yimayl tudmawant

en: Custom Email Address:
kab_DZ: Tansa n yimayl tudmawant:

en: Custom Fields
kab_DZ: Urtiyen yugnen

en: Custom Fonts
kab_DZ: Tisefsiyin tudmawanin

en: Custom HTML
kab_DZ: HTML yugnen

en: Custom HTML Widget
kab_DZ: Awiǧit Custom HTML

en: Custom Header
kab_DZ: Asagen n inixef

en: Custom Image
kab_DZ: Tugna tudmawant

en: Custom JavaScript
kab_DZ: JavaScript asagen

en: Custom Link
kab_DZ: Isɣewnen yugnen

en: Custom Links
kab_DZ: Isɣewnen yugnen

en: Custom Logo
kab_DZ: Alugut yugnen

en: Custom META data tools
kab_DZ: Ifecka n yisefka META udmawanen

en: Custom Menu
kab_DZ: Umuɣ yugnen

en: Custom PHP error message.
kab_DZ: Izen yugnen i tuccḍa n PHP.

en: Custom PHP fatal error handler.
kab_DZ: Udmawan PHP d imsefrek n tuccḍa taserrebrabt.

[ctx: Custom Preset]
en: Custom
kab_DZ: Yugnen

en: Custom Sidebars
kab_DZ: Ifeggagen n yidisan udmawanen

en: Custom Size
kab_DZ: Tiddi yugnen

en: Custom Structure
kab_DZ: Tamṣuka yugnen

en: Custom Styles
kab_DZ: Iɣunab udmawanen

en: Custom Titles
kab_DZ: Izwal udmawanen

en: Custom URL
kab_DZ: URL yugnen

en: Custom URL:
kab_DZ: URL yugnen:

en: Custom background if defined by the theme.
kab_DZ: Agilal d udmawan ma yella yettusbadu s usentel.

en: Custom color
kab_DZ: Ini yugnen

en: Custom color palette if defined by the theme.
kab_DZ: Tapaliḍt n yiniten yugnen ma yettusbadu-tt usentel.

en: Custom date format:
kab_DZ: Amasal n uzemz yugnen:

en: Custom domain
kab_DZ: Taɣult tudmawant

en: Custom domain as default web address
kab_DZ: Taɣult tudmawant am tansa n web s wudem amezwer

en: Custom domain name
kab_DZ: Isem n taɣult udmawan

en: Custom domains
kab_DZ: Taɣulin tudmawanin

en: Custom field deleted.
kab_DZ: Urti yugnen yettwakkes.

en: Custom field updated.
kab_DZ: Urti yugnen yemucceḍ.

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="%s">use in your theme</a>.
kab_DZ: Urtiyen yugnen zemren ad ttwasqedcen i tmerna n idfersefka imernan i umagrad, i tzemreḍ arḍqal <a href="%s">ad tesqedceḍ deg usentel-inek</a>.

en: Custom font sizes if defined by the theme.
kab_DZ: Tiddiyin n tsefsit ma yesbaduten usentel.

en: Custom gradient presets if defined by the theme.
kab_DZ: Izwirfran n tfesna n yini d udmawanen ma yella ttusbadun s usentel.

en: Custom header if defined by the theme.
kab_DZ: Aqerru d udmawan ma yella yettusbadu s usentel.

en: Custom installation script.
kab_DZ: Askript yugnen n usbeddi.

en: Custom logo if defined by the theme.
kab_DZ: Alugu d udmawan ma yella yettusbadu s usentel.

en: Custom maintenance message.
kab_DZ: Izen yugnen i tneṭṭuft.

en: Custom rules have been added to your %s file.
kab_DZ: Ilugan yugnen ttwarennan ɣer ufaylu %s inek.

en: Custom site address
kab_DZ: Tansa n usmel tudmawant

en: Custom site deleted message.
kab_DZ: Izen yugnen n usmel yettwakksen.

en: Custom site inactive message.
kab_DZ: Izen yugnen n usmel yexsin.

en: Custom site suspended message.
kab_DZ: Izen yugnen n usmel yettwaḥebsen.

en: Custom time format:
kab_DZ: Amasal n usrag yugnen:

en: Custom:
kab_DZ: Yugen:

en: Customers love WordPress.com
kab_DZ: Imsaɣen ḥemmlen WordPress.com

en: Customization
kab_DZ: Aggan

en: Customization Draft
kab_DZ: Tamerkast n usagen

en: Customize
kab_DZ: Sagen

en: Customize %s
kab_DZ: Sagen %s

en: Customize &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Sagen &#8220;%s&#8221;

en: Customize It!
kab_DZ: Sagen-it!

en: Customize New Changes
kab_DZ: Sagen ibeddilen imaynuten

en: Customize Your Site
kab_DZ: Sagen asentel-inek

en: Customize and publish
kab_DZ: Sagen syen suffeɣ

en: Customize buttons
kab_DZ: Sagen tiqeffalin

en: Customize on:
kab_DZ: Sagen deg:

en: Customize theme
kab_DZ: Sagen asentel

en: Customize theme: %s
kab_DZ: Sagen umuɣ: %s

en: Customize this theme
kab_DZ: Sagen asentel-a

[ctx: Customize this theme]
en: Customize
kab_DZ: Sagen

en: Customize your domain name
kab_DZ: Efk udem i yisem n taɣult-inek/inem

en: Customize your entire site with block themes
kab_DZ: Sagen asmel-inek•inem meṛṛa s yisental ibnan ɣef yiḥedran

en: Customize your site
kab_DZ: Sagen asmel-inek

en: Customize your site
kab_DZ: Sagen asmel-inek/inem

en: Customize your theme
kab_DZ: Sagen asentel-ik

en: Customize: %s
kab_DZ: Sagen : %s

en: Customizer
kab_DZ: Afecku n usagen

en: Customizing
kab_DZ: Asagen

en: Customizing &#9656; %s
kab_DZ: Asagen &#9656; %s

en: Customizing This Display
kab_DZ: Sagen agdil-agi

en: Cut
kab_DZ: Gzem

en: Cut table row
kab_DZ: Gzem adur n tfelwit

en: Cycling
kab_DZ: En vÃ©lo

en: Cyprus
kab_DZ: Cipr

en: Czech
kab_DZ: Tačikit

en: Czech Republic
kab_DZ: Tagduda Tačikit

en: DATE
kab_DZ: AZEMZ

en: DESC
kab_DZ: Ordre descendant

en: DMCA copyright infringement notices
kab_DZ: Tamuɣli ɣef truẓi n yzerfan n umeskar DMCA

[ctx: DNS Editor: SRC record protocol]
en: Protocol
kab_DZ: Protocole

[ctx: DNS Editor: SRV record "service" name]
en: Service
kab_DZ: Ameẓlu

[ctx: DNS Editor: SRV record priority]
en: Priority
kab_DZ: Tazwart

[ctx: DNS Editor: SRV record weight]
en: Weight
kab_DZ: Taẓayt

[ctx: DNS Record]
en: Type
kab_DZ: Anaw

en: DNS Records
kab_DZ: Ikalasen DNS

en: DNS is correct
kab_DZ: DNS iṣeḥḥa

en: DNS needs to be updated
kab_DZ: DNS ilaq ad tettwalqem

en: DNS records
kab_DZ: Ikalasen DNS

en: Dacca
kab_DZ: Dhâkâ (Dacca)

en: Daily
kab_DZ: Yal ass

en: Daily Archives:
kab_DZ: Iɣbaren n yal ass:

en: Daily Backups
kab_DZ: Aḥrazen n yal ass

en: Daily archives
kab_DZ: Iɣbaren n yal ass

en: Daily backups
kab_DZ: Aḥrazen n yal ass

en: Dalston personal portfolio theme layout
kab_DZ: Taneɣruft n usentel n ugra udmawan Dalston

en: Damascus
kab_DZ: Damas

en: Dance
kab_DZ: Ccḍeḥ

en: Dance Hall
kab_DZ: Halle de dance

en: Dance School
kab_DZ: Ãcole de danse

en: Dancing
kab_DZ: Danse

en: Danish
kab_DZ: Tadanmaṛkit

en: Dark
kab_DZ: Aberkan

en: Dashboard
kab_DZ: Tafelwit n tedbelt

en: Data erasure has failed.
kab_DZ: Asfaḍ n isefka ur yeddi ara.

en: Database
kab_DZ: Azadur n isefka

en: Database Error
kab_DZ: Anezri n uzadur n isefka

en: Database Server version
kab_DZ: Lqem n uqeddac n uzadur n isefka

en: Database charset
kab_DZ: Tagrumma n isekkilen n uzadur n isefka

en: Database collation
kab_DZ: Taggayt n uzadur n isefka

en: Database size
kab_DZ: Tiddi n ukaram n iseɣzaf

en: Database threat
kab_DZ: Ugur n taffa n yisefka

en: Database.
kab_DZ: Azadur n isefka

en: Date
kab_DZ: Azemz

[ctx: Date (F j) : blog title]
en: %1$s: Your best day for likes on %2$s
kab_DZ: %1$s: D ass-inek akk ifazen ideg d-tewwiḍ aεǧab ɣef %2$s

en: Date Created
kab_DZ: Azemz n tmerna

en: Date Format
kab_DZ: Amasal n uzemz

en: Date Range
kab_DZ: Azilal n wazemz

en: Date and time
kab_DZ: Azemz aked usrag

en: Date and time format
kab_DZ: Amasal n wazemz d tamert

en: Date range:
kab_DZ: Azemz n usnulfu:

en: Date/Time
kab_DZ: Azemz/Asrag

en: Date/time
kab_DZ: Azemz/asrag

en: Date:
kab_DZ: Azemz:

en: Day
kab_DZ: Ass

en: Day Spa
kab_DZ: Spas de jour

en: Day and name
kab_DZ: Azemz aked yisem

en: Daylight saving time begins on: %s.
kab_DZ: Asrag n unebdu ibeddu di : %s.

en: Days
kab_DZ: Ussan

en: Deactivate
kab_DZ: Ssexsi

en: Deactivate this plugin
kab_DZ: Sens azegrir-a

en: Deactivate this webhook
kab_DZ: Sens armad n webhook-a

en: Debug mode
kab_DZ: Askar n temseɣtayt

en: Debug mode is often enabled to gather more details about an error or site failure, but may contain sensitive information which should not be available on a publicly available website.
kab_DZ: Askar n useɣti yezga d urmid i wakken ad d-yejmeɛ ugar n ttfaṣil yerzan tuccḍa neɣ yerzan taruẓi n usmel, maca yezmer ad d-yeglu s telɣut tabaḍnit ur nlaq ara ad tili deg usmel n Web azayez.

en: Debugging enabled
kab_DZ: Aseɣti yermed

en: Dec
kab_DZ: Duj

en: December
kab_DZ: Dujember

[ctx: December abbreviation]
en: Dec
kab_DZ: Duj

en: Decimal separator
kab_DZ: Anabraz amrawan

[ctx: Declaration]
en: Notification
kab_DZ: Ilɣa

en: Decrease indent
kab_DZ: Simẓi asiẓi

en: Default
kab_DZ: Lexṣas

en: Default Avatar
kab_DZ: Avatar n lexṣas

en: Default Data
kab_DZ: Isefka n lexṣas

en: Default Images
kab_DZ: Tugna n lexṣas

en: Default Link Category
kab_DZ: Taggayt n lexṣas n isɣewnen

en: Default Mail Category
kab_DZ: Taggayt n lexṣas i imagraden yettwaznen s email

en: Default Post Category
kab_DZ: Taggayt n lexṣas n imagraden

en: Default Post Format
kab_DZ: Amasal n lexṣas n imagraden

[ctx: Default Preset]
en: Default
kab_DZ: Lexṣas

en: Default Style
kab_DZ: Aɣanib n lexṣas

en: Default article settings
kab_DZ: Iɣewwaren n lexṣas n umagrad-agi

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
kab_DZ: War taggayt

en: Default comment status
kab_DZ: Addad n lexṣas n iwenniten

en: Default email delivery
kab_DZ: Asiweḍ n yimayl s wudem amezwer

en: Default is %s
kab_DZ: S lexṣas, %s

[ctx: Default link category slug]
en: Blogroll
kab_DZ: Isɣewnen

[ctx: Default page slug]
en: about
kab_DZ: ɣef

[ctx: Default page title]
en: About
kab_DZ: Ɣef

en: Default post category.
kab_DZ: Taggayt n lexṣas n imagraden.

en: Default post format
kab_DZ: Amasal n lexṣas n imagraden

en: Default post format.
kab_DZ: Amasal n lexṣaṣ n umagrad.

en: Default post settings
kab_DZ: Iɣewwaren n lexṣas n umagrad

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
kab_DZ: azul-i-medden-meṛṛa

en: Default shortcuts,
kab_DZ: Inegzumen n lexṣas,

en: Default template
kab_DZ: Taneɣruft n lexṣas

en: Delete
kab_DZ: Kkes

en: Delete &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Kkes &#8220;%s&#8221;

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
kab_DZ: Kkes &#8220;%s&#8221; dayen

en: Delete Card
kab_DZ: Kkes takarḍa

en: Delete Menu
kab_DZ: Kkes umuɣ

en: Delete My Site Permanently
kab_DZ: Kkes asmel-iw

en: Delete Permanently
kab_DZ: Kkes i lebda

en: Delete Site
kab_DZ: Kkes asmel

en: Delete User
kab_DZ: Kkes aseqdac

en: Delete Users
kab_DZ: Kkes iseqdacen

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
kab_DZ: Iwakken ad tekkseḍ aferdis n wumuɣ <strong>ldi-t sakin ssed ɣef Kkes</strong>

en: Delete a site
kab_DZ: Kkes asmel

en: Delete all content.
kab_DZ: Kkes agbur meṛṛa.

en: Delete column
kab_DZ: Kkes tigejdit

en: Delete image
kab_DZ: Kkes tugna

en: Delete it: %s
kab_DZ: Kkes-it : %s

en: Delete item
kab_DZ: Kkes aferdis

en: Delete list
kab_DZ: Kkes tabdart

en: Delete payment method
kab_DZ: Kkes tarrayt n lexlaṣ

en: Delete permanently
kab_DZ: kkes i lebda

en: Delete requests
kab_DZ: Kkes isuturen

en: Delete row
kab_DZ: Kkes adur

en: Delete site
kab_DZ: Kkes asmel

en: Delete table
kab_DZ: Kkes tafelwit

en: Delete this comment permanently
kab_DZ: Kkes awennit-agi dayen

en: Delete this comment permanently?
kab_DZ: Kkes awennit-a i lebda?

en: Delete this domain
kab_DZ: Kkes taɣult-a

en: Delete this webhook
kab_DZ: Kkes webhook-a

en: Deleted
kab_DZ: Yettwakkes

en: Deleted <span class="count">(%s)</span> | Deleted <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Ittwakkes <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Ttwaksen <span class="count">(%s)</span>

en: Deleted author: %s
kab_DZ: Ameskar yettwakksen: %s

en: Deleted menu item: %s.
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yettwakkesen: %s.

en: Deleted text (strikethrough)
kab_DZ: Kkes aḍris (strikethrough)

en: Deleted:
kab_DZ: Yettwakkes:

en: Deleting Links
kab_DZ: Tukksa n isɣewnen

en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the default category %s. The default category cannot be deleted.
kab_DZ: Tukksa n taggayt ur tesfaḍay ara tiẓrigin n taggayt-agi. Deg ubdil n waya, ala tiẓrigin i yettwaɣen n taggayt-nni yettwakksen ad d-banent di taggayt-nni tamezwert %s. Taggayt-nni tamezwert urǧin ad tettwakkes.

en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
kab_DZ: Tukksa n taggayt ur ittekkes ara ifarisen i yellan deg-s. Deg wadeg n wayennni, ala ifarisen i yettwaɣen deg taggayt yettwakksen ad ttusbadun deg taggayt %s.

en: Deleting…
kab_DZ: Tukksa...

en: Delimiter
kab_DZ: Délimiteur

en: Delivery window
kab_DZ: Asfaylu n tuzzna

en: Demo
kab_DZ: Asekyed

[ctx: Demo of this theme]
en: Demo
kab_DZ: Asekyed

en: Denied: %s
kab_DZ: Ur yettwaqbel ara: %s

en: Denmark
kab_DZ: Danmark

en: Dentist
kab_DZ: Imsujji n tuγmas

en: Deny
kab_DZ: Agwi

en: Departure
kab_DZ: Tuffɣa

en: Descending
kab_DZ: S usider

en: Descending.
kab_DZ: S usider

[ctx: Describes the amount of money per month, e.g. "$10 per month"]
en: %1$s per month
kab_DZ: Yal aggur %1$s

[ctx: Describes the amount of money per year, e.g. "$10 per year"]
en: %1$s per year
kab_DZ: Yal aseggas %1$s

en: Description
kab_DZ: Asnummel

en: Description (optional)
kab_DZ: Aglam (afrayan)

en: Description for the attachment, as it exists in the database.
kab_DZ: Aglam n umsedday, akken yella deg taffa n yisefka.

en: Description of block type.
kab_DZ: Aglam n wanaw n yiḥder.

en: Description of sidebar.
kab_DZ: Aglam n ugalis adisan.

en: Description of template.
kab_DZ: Aglam n tneɣruft.

en: Description of the user.
kab_DZ: Asnummel n useqdac.

en: Description of the widget.
kab_DZ: Aglam n uwiǧit

en: Description:
kab_DZ: Aglam:

en: Descriptions
kab_DZ: Iglamen

en: Descripton
kab_DZ: Aglam

en: Deselect
kab_DZ: Kkes tafrayt

en: Design
kab_DZ: Afeṣṣel

en: Design Tools
kab_DZ: Ifecka n ufeṣṣel

en: Design a portfolio.
kab_DZ: Feṣṣel agra-ik/im.

en: Design by
kab_DZ: Ittufeṣṣel s

en: Design the perfect website
kab_DZ: Feṣṣel asmel web ifazen

en: Design your portfolio.
kab_DZ: Feṣṣel agra-inek.

en: Design your success story with a powerful website
kab_DZ: Feṣṣel taqsiḍt-inek/inem n rrbaḥ s usmel web iǧehden

en: Design, build, grow, and secure your site from start to finish.
kab_DZ: Feṣṣel, bnu, segmu asmel-inek, terreḍ-t daɣen d aɣelsan seg tazwara ɣer taggara.

en: Designed for success
kab_DZ: Yettufeṣṣel i rrbeḥ

en: Designer
kab_DZ: Amfeṣṣel

en: Desktop
kab_DZ: Bureau

en: Desktop Apps
kab_DZ: Isnasen n uniraw

en: Destination folder already exists.
kab_DZ: Akaram n userken yella yakan.

en: Detach
kab_DZ: Senṣel

en: Detach blocks from template part
kab_DZ: Σzel iḥedren seg uḥric n tneɣruft

en: Detach from &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Senṣel seg &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&rasquo;

en: Details
kab_DZ: Ifatusen

en: Details about the media file, specific to its type.
kab_DZ: Ifatusen n ufaylu amidya, d ulmis n umasal-ines.

en: Details for theme: %s
kab_DZ: Ifatusen n usentel: %s

en: Details for this theme
kab_DZ: Talqayt n usentel-a

[ctx: Details page for this theme]
en: About
kab_DZ: Γef

en: Details:
kab_DZ: Talqayt:

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
kab_DZ: Teskan ma yella taneɣruft tettban-d deg ufecku n tguri.

en: Developers
kab_DZ: Ineflayen

en: Dhaka
kab_DZ: Dhâkâ (Dacca)

en: Diagnose issues with the activity log
kab_DZ: Ad nsenqed uguren s uɣmis n urmud

en: Did not receive array from %1$s eraser (index %2$d).
kab_DZ: Ur d-neṭṭif ara tafelwit seg useffaḍ %1$s (amatar %2$d).

en: Did we mention world-class support?
kab_DZ: Nebder-d tallalt yettwassnen deg umaḍal?

en: Did you find what you were looking for?
kab_DZ: Tufiḍ ayen i telliḍ tettnadiḍ-t?

en: Did you just paste HTML?
kab_DZ: Tsenteḍeḍ  HTML ?

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by pressing the &#8220;<a class="add-widget" href="#">Add a Widget</a>&#8221; button and searching for &#8220;HTML&#8221;. Check it out to add some custom code to your site!
kab_DZ: Ini-d, tesliḍ s uwiǧit-nneɣ amaynut &#8220;HTML yugnen&#8221; ? I wakken ad t-id-tafeḍ sit ɣef tqeffalt &#8220;<a class="add-widget" href="#">rnu awiǧit</a>&#8221; sakin nadi &#8220;HTML&#8221;. Seqdec-it i wakken ad ternuḍ kra n tengalt yugnen ɣer usmel-inek/inem!

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by scanning the list of available widgets on this screen. Check it out to add some custom code to your site!
kab_DZ: Ini-d, tesliḍ s uwiǧit-neɣ amaynut &#8220;HTML yugnen&#8221; ? Tzemreḍ ad t-tafeḍ ma tesniremeḍ tabdart n iwiǧiten deg ugdil-agi. Sqedc-it iwakken ad ternuḍ kra n tengalt yugnen ɣer usmel-inek !

en: Did you know?
kab_DZ: Teẓriḍ?

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
kab_DZ: Tesruḥeḍ asawal-ik neɣ teǧǧiḍ amiḍan-ik yeldi deg uselkim anagdud ? Tzemreḍ ad tqqimeɣ teqqneḍ dagi yerna ad tsensreḍ seg imukan akk nniḍen.

en: Digital Marketing
kab_DZ: Adellel umḍin

en: Dimensions
kab_DZ: Tisekta

en: Dimensions:
kab_DZ: Tisekta:

en: Direct
kab_DZ: Srid

en: Direct link (best for mobile)
kab_DZ: Aseɣwen usrid (ilha i wesawal n ufus)

en: Director
kab_DZ: Réalisateur

en: Directories and Sizes
kab_DZ: Ikaramen akked tiddiwin

en: Directory sizes could not be returned.
kab_DZ: Tiddiyin n yikaramen ulamek ara d-ttwarren.

en: Disable
kab_DZ: Sexsi

en: Disable %s
kab_DZ: Sexsi %s

en: Disable Auto-updates
kab_DZ: Sens aleqqem awurman

en: Disable accessibility mode
kab_DZ: Sens askar n tuffart

en: Disable auto-updates
kab_DZ: Sens ileqman iwurmanen

en: Disable syntax highlighting when editing code
kab_DZ: Sexsi asbani n tseddast mi ara tesiẓrigeḍ tangalt

en: Disable the visual editor when writing
kab_DZ: Sens amaẓrag ameẓran mi ara tettaruḍ

en: Disabled
kab_DZ: Yensa

en: Disabling Two-Step…
kab_DZ: Sens asesteb n sin yimecwaṛen(...)

en: Disallowed Comment Keys
kab_DZ: Tisura n uwennit ur ttusirgent ara

en: Discard Changes
kab_DZ: Sefsex isenfal

en: Discard any changes and restore the original image.
kab_DZ: Ḍeqqer akk ibeddilen yerna err-d tugna n tazwara.

en: Discard changes
kab_DZ: Sefsex ibeddilen

en: Disconnect
kab_DZ: Ffeɣ

en: Disconnect from WordPress.com
kab_DZ: Ffeɣ seg WordPress.com

en: Disconnect from WordPress.com?
kab_DZ: Ffeɣ seg WordPress.com?

en: Disconnected
kab_DZ: Ur yeqqin ara

en: Disconnecting
kab_DZ: Tufɣa

en: Discount
kab_DZ: Asaεed

en: Discourage search engines from indexing this site
kab_DZ: Suter deg imuturen n unadi iwakken ur smuturen ara asmel-agi

en: Discover
kab_DZ: Snirem

en: Discover Your Website
kab_DZ: Af asmel-inek/inem

en: Discover a new way to build your site.
kab_DZ: Snirem iberdan iamynuten i lebni n usmel-ik·im.

en: Discover great reads
kab_DZ: Ẓer tiɣuriyin i igerrzen

en: Discover plans that mean business
kab_DZ: Ẓer iɣawasen ara d-yemlen amahil

en: Discover what your website can do with more power
kab_DZ: Wali acu i yezmer ad yeg usmel-inek/inem web s wugar n tezmert

en: Discovery
kab_DZ: Tagrut

en: Discussion
kab_DZ: Ameslay

en: Discussion Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n umeslay

en: Disk Quota Full
kab_DZ: Amur n uḍebsi yeččur

en: Dismiss
kab_DZ: Ttu

en: Dismiss errors
kab_DZ: Ttu tucḍiwin

en: Dismiss the browser warning panel
kab_DZ: Sexsi tangedwit n iminig

en: Dismiss the welcome panel
kab_DZ: Zgel agalis n usnubeg

en: Dismiss this notice.
kab_DZ: Ur tteg ara tamawt i yizen-agi.

en: Dismiss this recommendation
kab_DZ: Agi awelleh-agi

en: Display "Powered by Jetpack"
kab_DZ: Askan "isumer-it-id s Jetpack"

[ctx: Display Ad Text]
en: Find Your Domain
kab_DZ: Af-d taɣult-inek/inem

[ctx: Display Ad Text]
en: Your Domain
kab_DZ: Taɣult-inek/inem

en: Display Large
kab_DZ: Askan meqqren

en: Display Options
kab_DZ: Tixtiṛiyin n ubeqqeḍ

en: Display Settings
kab_DZ: Aseɣwer n ubeqqeḍ

en: Display Site Title and Tagline
kab_DZ: Beqqeḍ azwel aked uberriḥ n usmel

en: Display Small
kab_DZ: Askan ameẓẓyan

en: Display X-Large
kab_DZ: Askan X-meqqren

en: Display all authors (including those who have not written any posts)
kab_DZ: Sken akk imeskar (seddu-d ula d wid ur d-nuri acemma)

en: Display as dropdown
kab_DZ: Beqqeḍ d tabdart ifettin

en: Display as:
kab_DZ: Sken am:

en: Display author
kab_DZ: Beqqeḍ ameskar

en: Display date
kab_DZ: Beqqeḍ azemz

en: Display item author if available?
kab_DZ: Beqqeḍ ameskar n uferdis ma yewjed ?

en: Display item content?
kab_DZ: Beqqeḍ agbur n uferdis ?

en: Display item date?
kab_DZ: Beqqeḍ azemz n uferdis ?

en: Display length:
kab_DZ: Teɣzi n uskan:

en: Display location
kab_DZ: Beqqeḍ ideg

en: Display name
kab_DZ: Isem n uskan

en: Display name for the comment author.
kab_DZ: Isem n uskan i umeskar n uwennit.

en: Display name for the user.
kab_DZ: Isem yettwabeqqeḍen i weseqdac.

en: Display name publicly as
kab_DZ: Isem ara yettwabeqḍen imedden merra

en: Display post date?
kab_DZ: Beqqeḍ azemz n umagrad ?

en: Display your about.me profile with thumbnail
kab_DZ: Sken amaɣun-inek about.me s tenfult

en: Display your latest Instagram photos.
kab_DZ: Sken tawleft-inek taneggarut deg Instagram.

en: Display your site's most recent comments
kab_DZ: Askan n yiwenniten ineggura n usmel-inek

en: Displayed on attachment pages.
kab_DZ: Yettwabeqqeḍ deg isebtar n ifuyla yurzen.

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
kab_DZ: Abeqqeḍ n %1$s&#8211;%2$s ɣef %3$s

en: Displaying %d themes
kab_DZ: Askan %d yisental

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
kab_DZ: Abeqqeḍ n %s&#8211;%s ɣef %s

en: Displays a video from the media library or from YouTube, Vimeo, or another provider.
kab_DZ: Ibeqqeḍ avidyu si temkarḍit n imidyaten neɣ si YouTube, Vimeo, neɣ seg imefki-nniḍen.

en: Displays an audio player.
kab_DZ: Abeqqeḍ n imeɣri n imeli.

en: Displays an image gallery.
kab_DZ: Beqqeḍ tagennarit n tugniwin.

en: Displays an image.
kab_DZ: Abeqqeḍ n tugna.

en: Distraction-free writing mode
kab_DZ: Askar n tira war asedhu

en: Distrito Federal
kab_DZ: Distritu Federal

en: Djibouti
kab_DZ: Ǧibuti

[ctx: Dns Record]
en: Priority
kab_DZ: Tazwart

[ctx: Dns Record]
en: Protocol
kab_DZ: Protocole

[ctx: Dns Record]
en: Service
kab_DZ: Ameẓlu

[ctx: Dns Record]
en: Weight
kab_DZ: Taẓayt

[ctx: Dns Record TXT]
en: Text
kab_DZ: Aḍris

en: Do More
kab_DZ: Eg ugar

en: Do more
kab_DZ: Eg ugar

en: Do more with features
kab_DZ: Eg ugar s tmahilin

en: Do not allow
kab_DZ: Ur sirig ara

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the front-end theme, use the %2$s hook.
kab_DZ: Ne désenregistrez pas le script %1$s dans la zone d&rsquo;administration. Pour cibler le thème public, utilisez le crochet %2$s.

en: Do not forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you are done!
kab_DZ: Ur tettu ara ssed ɣef &#8220;Sekles ibeddilen&#8221; mi ara tfakkeḍ!

en: Do not forget to click on the Save Changes button when you are finished.
kab_DZ: Ur tettu ara ssed ɣef Sekles ibeddilen Mi ara tfakkeḍ.

en: Do not pass %1$s tags to %2$s.
kab_DZ: Ur sɛedday ara ticreḍt %1$s ɣer %2$s.

en: Do you have WordPress.com?
kab_DZ: Tesεiḍ WordPress.com?

en: Do you really want to <a href="%s">log out</a>?
kab_DZ: D tidet tebɣiḍ <a href="%s">ad tsensreḍ</a> ?

en: Do you really want to ignore this threat?
kab_DZ: Tetḥeqqeḍ tebɣiḍ ad tzegleḍ ugur-agi?

en: Do you really want to reset your configuration?
kab_DZ: Tebɣiḍ s tidet ad twennzeḍ tawila-inek?

en: Docs
kab_DZ: Tasemlit

en: Document <span class="count">(%s)</span> | Documents <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Isemli <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Isemliyen <span class="count">(%s)</span>

en: Document Preview
kab_DZ: Tadlayt n uttafttar

en: Document properties
kab_DZ: Iraten  n uttafttar

en: Documentation
kab_DZ: Assefter

en: Documents
kab_DZ: Isemliyen

en: Does the user %1$s have permission to use the %2$s database?
kab_DZ: Isɛa useqdac %1$s azref i wseqdec n uzadur n isefka %2$s ?

en: Domain
kab_DZ: Taɣult

en: Domain Auth-Code For %1$s
kab_DZ: Tangalt n usentem n taɣult i %1$s

en: Domain Connected
kab_DZ: Taɣult yeqqnen

en: Domain Contact Information
kab_DZ: Isallen n unermes n taɣult

en: Domain Contacts
kab_DZ: Inermisen n taɣult

en: Domain Expiration
kab_DZ: Fennu n taɣult

en: Domain Management
kab_DZ: Asefrek n taɣult

en: Domain Management: %s
kab_DZ: Asefrek n taɣult: %s

en: Domain Registration
kab_DZ: Asekles n taɣult

en: Domain Registration for %s
kab_DZ: Asekles n taɣult i %s

en: Domain Search
kab_DZ: Anadi n taɣult

en: Domain Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n taɣult

en: Domain alert!
kab_DZ: Alɣu n taɣult!

en: Domain expired on
kab_DZ: Taɣult ad temmet deg

en: Domain expires on
kab_DZ: Taɣult ad temmet deg

en: Domain included in %s
kab_DZ: Taɣult yettwarnan ɣer %s

[ctx: Domain mapping suggestion button]
en: Select
kab_DZ: Fren

[ctx: Domain mapping suggestion button with plan upgrade]
en: Upgrade
kab_DZ: Leqqem

[ctx: Domain suggestion is not available for registration]
en: Unavailable
kab_DZ: Ulac-it

en: Domain: %s
kab_DZ: Taɣult: %s

en: Domains
kab_DZ: Tiɣula

en: Domains can only contain letters, numbers or hyphens.
kab_DZ: Ismawen n taɣult ilaq ad sεun kan isekkilen, imḍanen d tizdiyin.

en: Dominica
kab_DZ: Dominique

en: Dominican Republic
kab_DZ: Duminik

en: Don't Display Name
kab_DZ: Ur d-skanay ara isem

en: Don't forget to enter a password.
kab_DZ: Ur tettu ara ad teskecmeḍ awal uffir.

en: Don't forget to enter your password.
kab_DZ: Ur tettu ara ad teskecmeḍ awal-inek uffir.

en: Don't show again
kab_DZ: Ur d-skan ara tikkelt-nniḍen

en: Don't want these anymore?
kab_DZ: Dayen ur tebɣiḍ ara ayagi?

en: Don't worry, you can upgrade now to reclaim those features and your custom changes. Otherwise, thanks for giving it a try.
kab_DZ: Ur ttagad,  tzemreḍ ad tleqqmeḍ tura akken ad d-terreḍ timahilin-nni d yisnifal udmawanen. Neɣ ma ulac, tanemmirt imi tent-εerḍeḍ.

en: Donate
kab_DZ: Tawsa

en: Donation
kab_DZ: Tawsa

en: Donations
kab_DZ: Tiwsiwin

en: Done
kab_DZ: D ayen

en: Done!
kab_DZ: Immed!

en: Don’t think twice about security
kab_DZ: Ur ttεawad ara axemmem ɣef tɣellist

en: Don’t worry about a thing
kab_DZ: Ur tesɛiḍ ɣef wacu ara tagadeḍ

en: Down
kab_DZ: Bas

en: Down one
kab_DZ: Ader s yiwen

en: Downgrading the plugin&#8230;
kab_DZ: Tukksa n uleqqem n usiɣzef&#8230;

en: Downgrading the theme&#8230;
kab_DZ: Asider deg lqem n usentel&#8230;

en: Download
kab_DZ: Sider

en: Download Codes
kab_DZ: Sider-d tingalin

en: Download Export File
kab_DZ: Zdem afaylu n usifeḍ

en: Download File
kab_DZ: Zdem afaylu

en: Download a backup of your site, or restore it to its exact state in a specific moment in time.
kab_DZ: Sider-d asekles n usmel-inek, neɣ err-it ɣer waddad-ines amezwaru deg yiwen n wakud usdid.

en: Download a current backup
kab_DZ: Sider aḥraz amiran

en: Download and import file attachments
kab_DZ: Sal-d rnu kter ticeqqufin yeddan d ufaylu

en: Download backup
kab_DZ: Sali-d aḥraz

en: Download failed.
kab_DZ: Azdam yerreẓ.

en: Download file
kab_DZ: Sider-d afaylu

en: Download for free
kab_DZ: Sader baṭel

en: Download personal data
kab_DZ: Sider isefka udmawanen

en: Download personal data again
kab_DZ: Sider isefka udmawanen tikkelt-nniḍen

en: Download the app
kab_DZ: Sider-d asnas

en: Downloading data...
kab_DZ: Asider n isefka...

en: Downloading installation package from %s&#8230;
kab_DZ: Sider akemmus n usbeddi si %s&#8230;

en: Downloading translation from %s&#8230;
kab_DZ: Sider tisuqqilin si %s&#8230;

en: Downloading update from %s&#8230;
kab_DZ: Sider amucceḍ si %s&#8230;

en: Downloading your new theme&hellip;
kab_DZ: Asider n usentel-inek amaynut&hellip;

en: Downloads
kab_DZ: Isadaren

en: Dozens of Free Themes
kab_DZ: D aqettun n yisental n baṭel

en: Dozens of Free Themes
kab_DZ: D aqettun n yisental n baṭel

en: Dozens of free themes
kab_DZ: D aqettun n yisental baṭel

en: Dozens of free themes.
kab_DZ: D aqettun n yisental n baṭel.

en: Draft
kab_DZ: Tamerkast

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Tamerkast <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Timerkasin <span class="count">(%s)</span>

en: Draft Saved
kab_DZ: Tamerkast tettwasekles

en: Draft created on %1$s at %2$s
kab_DZ: Tamerkast tnulfa-d di %1$s ɣef %2$s

en: Draft saved at %s.
kab_DZ: Tamerkast tekles di %s.

en: Draft saved.
kab_DZ: Irewwayen i yettwaskelsen.

en: Drafts
kab_DZ: Timerkasin

en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Timerkasin <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Timerkasin <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder media files.
kab_DZ: Zuɣer/Sers imidyaten iwakken ad ten-tseggemeḍ.

en: Drag and drop to reorder tracks.
kab_DZ: Seḥluceg/sers iwakken ad tseggemeḍ imesla.

en: Drag and drop to reorder videos.
kab_DZ: Zuɣer/Sers iwakken ad tseggemeḍ ividyuten.

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
kab_DZ: Glissez le bookmarklet ci-dessous dans votre barre de favoris/bookmarks. Ensuite, une fois la page que vous souhaitez partager, il vous suffira de cliquer dessus.

en: Drag the items into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
kab_DZ: Zuɣer yal aferdis iwakken ad t-tserseḍ deg umizzwer i tebɣiḍ. Ssed ɣef tenccabt ɣef yefus n uferdis iwakken ad tbeqqeḍeḍ tixtiṛiyin-nniḍen n useɣwer.

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
kab_DZ: Zuɣer ɣer dagi iwiǧiten i tebɣiḍ ad tekkseḍ si tfeggagt n yidis, maca iɣewwaren-nnsen ad qqimen.

en: Drawing
kab_DZ: Unuɣ

en: Driving School
kab_DZ: Aɣerbaz n uselmed n tenheṛt

en: Drop files to upload
kab_DZ: Sers ifuyla-inek iwakken ad ttwaznen

en: Drop-ins are single files, found in the %s directory, that replace or enhance WordPress features in ways that are not possible for traditional plugins.
kab_DZ: Drop-ins d ifuyla isufen, i yellan deg ukaram %s, semselsiyen neɣ ssiǧhidden tiwuriwin n WordPress am wakken ur zmiren ara ad gen iseɣzaf-nniḍen.

en: Dropdown
kab_DZ: Umuɣ i ifettin

en: Dubai
kab_DZ: Dubaï

en: DumontDUrville
kab_DZ: Dumont d'Urville

en: Duplicate
kab_DZ: Sisleg

en: Duplicate comment detected. It looks like you've already said that!
kab_DZ: Nufa-d awennit-a yella yakan. Yettban-d tenniḍ-d ayagi uqbel!

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
kab_DZ: Nufa-d awennit uslig; ittbini-d am wakken tuzneḍ yakan awennit-agi !

en: Duplicate comment; you've already said that!
kab_DZ: Awennit yella yakan; tenniḍ-d yakan ayagi!

en: Duration
kab_DZ: Durée

en: Dushanbe
kab_DZ: Douchanbé

en: Dutch
kab_DZ: Tahulandit

en: E-Mail
kab_DZ: Imayl

en: E-mail
kab_DZ: Imayl

en: E-mail Subject:
kab_DZ: Amgay n yimayl:

en: E-mail me whenever
kab_DZ: Azen-iyi-d imayl ma yili

en: E-mail:
kab_DZ: Imayl:

en: ERROR: Invalid verification code
kab_DZ: TUCCḌA: Tangalt n uselken ur tṣeḥḥa ara

en: ERROR: please type a comment.
kab_DZ: ANEZRI: Ttxil-k aru awennit.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
kab_DZ: ANEZRI: aqla-k tettaruḍ awennit ɣef tmerkast.

en: Each application name should be unique.
kab_DZ: Isem n yal asnas isefk ad yili d yiwen.

en: Each navigation menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
kab_DZ: Yal umuɣ yugnen yezmer ad isɛu isɣewnen ɣer isebtaren, taggayin, tansiwin n web yugnen neɣ igburen n wanawen-nniḍen. Iwakken ad ternuḍ aseɣwen deg umuɣ, fren aferdis deg yiwen gar iḥedran yellan di tgejdit tazelmaḍt ukessar-agi.

en: Each webfont src must be a non-empty string.
kab_DZ: Webfont src ilaq ad yili d azrir ur nelli d ilem.

en: Earn
kab_DZ: Rbaḥ

en: Easter
kab_DZ: Île de Pâques

en: Eastern
kab_DZ: D asammer

en: Easy Contact Forms
kab_DZ: Tiferkiyin n unermis afessas

en: Easy Payment Buttons
kab_DZ: Tiqeffalin n usellek afessas

en: Easy Plugin Management
kab_DZ: Asefrek n uzegrir afessas

en: Easy to use
kab_DZ: Aseqdec i isehlen

en: Economics
kab_DZ: Tadamsa

en: Ecuador
kab_DZ: Ikwaduṛ

en: Edit
kab_DZ: Ẓreg

en: Edit %s
kab_DZ: Senfel %s

en: Edit &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Ẓreg &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;

en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
kab_DZ: Ẓreg <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Edit Card
kab_DZ: Ẓreg takarḍa

en: Edit Category
kab_DZ: Ẓreg taggayt

en: Edit Changeset
kab_DZ: Ẓreg Tagrumma n ibeddilen

en: Edit Comment
kab_DZ: Ẓreg awennit

en: Edit DNS
kab_DZ: Ẓreg DNS

en: Edit Image
kab_DZ: Ẓreg tugna

en: Edit Link
kab_DZ: Ẓreg aseɣwen

en: Edit Link Category
kab_DZ: Ẓreg taggayt n useɣwen

en: Edit Media
kab_DZ: Ẓreg amidya

en: Edit Menu
kab_DZ: Ẓreg umuɣ

en: Edit Menu Item
kab_DZ: Ẓreg aferdis n wumuɣ

en: Edit Menu Section
kab_DZ: Ẓreg tigezmi n wumuɣ

en: Edit Menus
kab_DZ: Ẓreg umuɣen

en: Edit Navigation Menu
kab_DZ: Ẓreg umuɣ n tunigin

en: Edit Original
kab_DZ: Ẓreg tasentant

en: Edit Page
kab_DZ: Ẓreg asebtar

en: Edit Post
kab_DZ: Ẓreg amagrad

en: Edit Profile
kab_DZ: Ẓreg amaɣnu

en: Edit Project
kab_DZ: Ẓreg asenfaṛ

en: Edit Selected
kab_DZ: Ẓreg ayen yettwafernen

en: Edit Site
kab_DZ: Ẓreg asmel

en: Edit Tag
kab_DZ: Ẓreg tabzimt

en: Edit Template
kab_DZ: Ẓreg taneɣruft

en: Edit Template Part
kab_DZ: Ẓreg aḥric n tneɣruft

en: Edit Template Type
kab_DZ: Ẓreg anaw n tneɣruft

en: Edit This
kab_DZ: Ẓreg wagi

en: Edit User
kab_DZ: Ẓreg aseqdac

en: Edit User %s
kab_DZ: Ẓreg aseqdac %s

en: Edit Your Profile
kab_DZ: Ẓreg amaɣnu-inek/inem

en: Edit account
kab_DZ: Ẓreg amiḍan

en: Edit audio playlist
kab_DZ: Ẓreg tabdart n tɣuri n imesli

en: Edit category
kab_DZ: Ẓreg taggayt

en: Edit comment
kab_DZ: Ẓreg awennit

en: Edit date and time
kab_DZ: Ẓreg azemz aked usrag

en: Edit gallery
kab_DZ: Ẓreg tagennarit

en: Edit image
kab_DZ: Ẓreg tugna

en: Edit menu item
kab_DZ: Ẓreg aferdis n wumuɣ

en: Edit menu item: %1$s (%2$s)
kab_DZ: Ẓreg aferdis n wumuɣ : %1$s (%2$s)

en: Edit menus
kab_DZ: Ẓreg umuɣen

en: Edit more details
kab_DZ: Ẓreg ugar n ifatusen

en: Edit next media item
kab_DZ: Ẓreg aferdis amidya uḍfir

en: Edit page
kab_DZ: Ẓreg asebter

en: Edit permalink
kab_DZ: Ẓreg aseɣwen amaɣlal

en: Edit post
kab_DZ: Ẓreg tasuffeɣt

en: Edit previous media item
kab_DZ: Ẓreg aferdis amidya uzwir

en: Edit selected menu
kab_DZ: Ẓreg umuɣ yettwafernen

en: Edit site
kab_DZ: Ẓreg asmel

en: Edit status
kab_DZ: Ẓreg addad

en: Edit styles
kab_DZ: Ẓreg iɣaniben

en: Edit the contact details
kab_DZ: Ẓreg telqayt n urmas

en: Edit this comment
kab_DZ: Ẓreg awennit-agi

en: Edit this item
kab_DZ: Ẓreg aferdis-a

en: Edit this webhook
kab_DZ: Ẓreg webhook-a

en: Edit user
kab_DZ: Ẓreg aseqdac

en: Edit video playlist
kab_DZ: Ẓreg tabdart n tɣuri n uvidyu

en: Edit visibility
kab_DZ: Ẓreg tawalit

en: Edit widget: %s
kab_DZ: Ẓreg awiǧit : %s

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag the items into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
kab_DZ: Ẓreg umuɣ-inek n lexṣas s tmerna neɣ s tukksa n iferdisen. Zuɣer yal aferdis iwakken ad t-terreḍ deg umizwer i tebɣiḍ. Ssed ɣef Snulfu-d umuɣ iwakken ad teskelseḍ ibeddilen-ik.

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>. Do not forget to save your changes!
kab_DZ: Ẓreg umuɣ-inek/inem ddaw, neɣ <a href="%s">snulfu-d umuɣ amaynut</a>. Ur ttettu&#8217;ara seklek ibeddilen-ik!

en: Edit your site
kab_DZ: Ẓreg asmel-ik•im

en: Edit: %s
kab_DZ: Ẓreg: %s

en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
kab_DZ: Ẓreg<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Editing Menus
kab_DZ: Asiẓreg n wumuɣen

en: Editor
kab_DZ: Amaẓrag

[ctx: Editor Name]
en: Classic Editor
kab_DZ: Amaẓrag aklasiki

en: Editor Style
kab_DZ: Amaẓrag n uɣanib

en: Editor menu (when enabled)
kab_DZ: Umuɣ n umaẓrag (mi ara yermed)

en: Editor toolbar
kab_DZ: Tafeggagt n ifecka n umaẓrag

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
kab_DZ: Imaẓragen zemren ad d-suffeɣen yerna ad sferken imagraden-nnsen aked imagraden n wiyaḍ, atg.

en: Education
kab_DZ: Assegmi

en: Efate
kab_DZ: Éfaté

en: Egypt
kab_DZ: Maṣer

en: Eirunepe
kab_DZ: Eirunepé

en: Either there are no posts, or something went wrong.
kab_DZ: Ahat ulac imagraden, neɣ yeḍra-d unezri.

en: El Aaiun
kab_DZ: Laâyoune

en: El Salvador
kab_DZ: Salvador

en: Electrician
kab_DZ: Amesliktri

en: Elements path
kab_DZ: Abrid n iferdisen

en: Email & Live Chat
kab_DZ: Imayl & udiwenni usrid

en: Email & Live Chat Support
kab_DZ: Tallalt s yimayl d udiwenni usrid

en: Email & live chat support
kab_DZ: Tallalt s yimayl d udiwenni usrid

en: Email &amp; Live Chat Support
kab_DZ: Tallalt s yimayl d udiwenni usrid

en: Email Address
kab_DZ: Tansa n tirawt

en: Email Address or Username
kab_DZ: Tansa n yimayl neɣ isem n useqdac

en: Email Address:
kab_DZ: Tansa imayl:

en: Email Receipt
kab_DZ: Awwaḍ n yimayl

en: Email Sent
kab_DZ: Yettwazen yimayl

en: Email Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n yimayl

en: Email Subscriptions
kab_DZ: Tabratt n telɣut

en: Email Support
kab_DZ: Imayl n tallalt

en: Email address
kab_DZ: Tansa n imayl

en: Email address for the comment author.
kab_DZ: Tansa n yimayl i umeskar n uwennit.

en: Email address or username
kab_DZ: Tansa n yimayl neɣ isem n useqdac

en: Email and live chat support
kab_DZ: Tallalt s yimayl d udiwenni usrid

en: Email could not be sent.
kab_DZ: Imayl ulamek ara yettwazen.

en: Email delivery format
kab_DZ: Amasal n tuzzna s yimayl

en: Email delivery window
kab_DZ: Asfaylu n tuzzna s yimayl

en: Email format
kab_DZ: Amasal n yimayl

en: Email from Jetpack
kab_DZ: Imayl seg Jetpack

en: Email from WordPress.com
kab_DZ: Imayl seg WordPress.com

en: Email me new comments
kab_DZ: Aznet-iyi-d iwenniten imaynuten s yimayl

en: Email me new posts
kab_DZ: Aznet-iyi-d tisuffaɣ timaynutin s yimayl

en: Email me whenever
kab_DZ: Azen-iyi-d izen ticki

en: Email notifications
kab_DZ: Ilɣa s yimayl

en: Email options
kab_DZ: Tixtiṛiyin n tira

en: Email or Username
kab_DZ: E-mail neɣ isem n useqdac

en: Email receipt
kab_DZ: Armas s yimayl

en: Email sent
kab_DZ: E-mail yettwazen

en: Email sent!
kab_DZ: Yettwazen yimayl!

en: Email sent.
kab_DZ: Imayl yettwazen.

en: Email settings
kab_DZ: Iɣewwaren n yimayl

en: Email subscriptions
kab_DZ: Ajerriden s yimayl

en: Email support
kab_DZ: Tannalt s e-mail

en: Email:
kab_DZ: E-mail:

en: Emails
kab_DZ: Imaylen:

en: Emails Sent To
kab_DZ: Yettwazen yimayl i

en: Emails sent to
kab_DZ: Yettwazen yimayl i

en: Embed
kab_DZ: Assentu

en: Embed Handler
kab_DZ: Tadhelt n yigburen yeddan

en: Embed Media Player
kab_DZ: Sleɣ imeɣri n umidya

en: Embed of %s.
kab_DZ: Agbur usliɣ n %s.

en: Embed or Link
kab_DZ: Sleɣ neɣ arez

en: Embedded content from other websites
kab_DZ: Agbur i d-yettwazedmen seg isemlen-nniḍen

en: Embeds
kab_DZ: Affichages distants

en: Emergency
kab_DZ: Tanesɣiwlt

en: Emoticons
kab_DZ: Tugnacin n taḍist

en: Employment Agency
kab_DZ: Tanegga n uxeddim

en: Empty Spam
kab_DZ: Kkes akk imcewwelen

en: Empty Term.
kab_DZ: Irem d ilem.

en: Empty Trash
kab_DZ: Sfeḍ taqecwalt

en: Empty archive.
kab_DZ: Aɣbar ilem.

en: Empty filename
kab_DZ: Isem n ufaylu d ilem

en: Empty template: %s
kab_DZ: Taneɣruft d tilemt: %s

en: Empty title.
kab_DZ: Azwel d ilem.

en: Empty your cart
kab_DZ: Nɣel taqecwalt-ik

en: Enable
kab_DZ: Sermed

en: Enable %s
kab_DZ: Sermed %s

en: Enable Auto-updates
kab_DZ: Sireg aleqqem awurman

en: Enable Two-Step
kab_DZ: Rmed asesteb n sin yimecwaṛen

en: Enable accessibility mode
kab_DZ: Sermed askar n tuffart

en: Enable auto-updates
kab_DZ: Rmed ileqman iwurmanen

en: Enable browser notifications
kab_DZ: Rmed ilɣa n yiminig

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
kab_DZ: Sermed amaẓrag n ugdil ačuran aked tmeẓlut n tira war asedhu.

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
kab_DZ: Sermed inegzumen n unasiw i wesektem n iwenniten.

en: Enable reviews
kab_DZ: Rmed iceggiren

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
kab_DZ: Activer les commentaires imbriqués jusqu&rsquo;à %s niveaux

en: Enabled
kab_DZ: Yermed

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
kab_DZ: Ma tesremdeḍ askar n tuffart, deg ugdil Tixtiṛiyin, ad tizmireḍ ad tesqedceḍ tanasin Rnu aked Ẓreg deg umkan n zuɣer/seers.

en: Enabling Two-Step…
kab_DZ: Armad n usesteb n sin yimecwaṛen(...)

en: Encoding
kab_DZ: Asettengel

en: Encoding for pages and feeds
kab_DZ: Asettengel i isebtar n usuddim RSS

en: End Date
kab_DZ: Azemz n tagara

en: End Date…
kab_DZ: Azemz n taggara...

en: End date:
kab_DZ: Azemz n tagara:

en: Engineering
kab_DZ: Tajenyart

en: English
kab_DZ: Taglizit

en: Ensure result set excludes comments assigned to specific user IDs. Requires authorization.
kab_DZ: Tḥeqqeq belli tagrumma n igmaḍ tekkes iwenniten yedduklen ɣer ID n iseqdacen ulmisen. Yuḥwaǧ izerfan.

en: Ensure result set excludes posts assigned to specific authors.
kab_DZ: Tḥeqqeq belli tagrumma n igmaḍ tekkes imagraden yedduklen ɣer imeskaren ulmisen.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
kab_DZ: Tḥeqqeq belli tagrumma n igmaḍ tekkes ID ulmisen.

en: Ensure result set excludes specific parent IDs.
kab_DZ: Tḥeqqeq belli tagrumma n igmaḍ tekkes ID n umarraw ulmis.

en: Enter Phone Number
kab_DZ: Sekcem uṭṭun n tilifun

en: Enter a URL
kab_DZ: Sekcem URL

en: Enter a URL to scan
kab_DZ: Sekcem tansa web ara tḍumeḍ

en: Enter a YouTube URL:
kab_DZ: Sekcem URL n YouTube:

en: Enter a description
kab_DZ: Sekcem aglam

en: Enter a description of the image
kab_DZ: Sekcem asnumel i tugna

en: Enter a domain or keyword
kab_DZ: Sekcem taɣult neɣ awal n tsarut

en: Enter a link URL or click above for presets.
kab_DZ: Sekcem URL n useɣwen neɣ ssed uksar-agi iwakken ad tferneḍ yiwen yettwaheggan.

en: Enter address:
kab_DZ: Sekcem Tansa:

en: Enter desktop preview mode
kab_DZ: Kcem askar n tmuɣli "Aselkim n unaray"

en: Enter email address
kab_DZ: Sekcem tansa email

en: Enter location
kab_DZ: Sekcem adig

en: Enter mobile preview mode
kab_DZ: Kcem askar n tmuɣli "Asawal n ufus"

en: Enter new
kab_DZ: Sekcem amaynut

en: Enter tablet preview mode
kab_DZ: Kcem askar n tmuɣli "Tablette"

en: Enter the RSS feed URL here:
kab_DZ: Sekcem tansa web n usuddem RSS dagi:

en: Enter the URL
kab_DZ: Sekcem URL

en: Enter the URL of the image
kab_DZ: Sekcem URL n tugna

en: Enter the code from the text message we sent you.
kab_DZ: Sekcem tangalt seg uḍris n yizen i ak-n-nuzen.

en: Enter the code generated by your authenticator app.
kab_DZ: Sekcem tangalt yettwasirwen s usnas-inek/inem asestab.

en: Enter the destination URL
kab_DZ: Sekcem URL n waggaḍ

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
kab_DZ: Sekcem isem n useqdac neɣ tansa email n useqdac i yellan yakan deg uẓeṭṭa-agi iwakken ad t-id-teɛerḍeḍ ɣer usmel-agi. Aseqdac-agi ad yeṭṭef izen n uneɛruḍ ideg ara tsutreḍ degs iwakken ad iserggeg aneɛruḍ.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
kab_DZ: Iwakken ad d-teɛerḍeḍ aseqdac n uẓeṭṭa-agi ɣer usmel-agi, sekcem tansa-ines email neɣ isem n useqdac ines. Ad yeṭṭef izen n uneɛruḍ ideg ara tsutreḍ degs iwakken ad iserggeg aneɛruḍ.

en: Enter the menu item's name here
kab_DZ: Sekcem isem n wumuɣ dagi

en: Enter the password you would like to use for all protected entries here:
kab_DZ: Sekcem awal uffir i tebɣiḍ ad t-tesqedceḍ i meṛṛa inekcumen yettwammestnen dagi:

en: Enter title here
kab_DZ: Sekcem azwel-inek dagi

en: Enter your comment here...
kab_DZ: Sekcem awennit-inek/inem dagi...

en: Enter your coupon code
kab_DZ: Sekcem tangalt-ik/im n ukupun

en: Enter your email
kab_DZ: Sekcem imayl-inek/inem

en: Enter your email address
kab_DZ: Sekcem tansa email inek(m)

en: Enter your first name.
kab_DZ: Sekcem aɣara-inek/inem.

en: Enter your last name.
kab_DZ: Sekcem isem-ik/im.

en: Enter your new password below or generate one.
kab_DZ: Sekcem awal-ik·im uffir amaynut ddaw neɣ sirew yiwen nniḍen.

en: Enter your new password below.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem awal n uɛeddi uksar-agi.

en: Enter your password to view comments.
kab_DZ: Sekcem awal n uɛeddi inek iwakken ad twaliḍ iwenniten.

en: Enterprise
kab_DZ: Takebbanit

en: Enterprise Solutions
kab_DZ: Tifrat n tkebbanit

en: Entertainment
kab_DZ: Asedhu

en: Entrepreneur
kab_DZ: Chef dâentreprise

en: Entries feed
kab_DZ: Asuddem n inekcumen

en: Entries from any RSS or Atom feed
kab_DZ: Inekcumen seg usuddim RSS neɣ Atom n menwala

en: Entries from any RSS or Atom feed.
kab_DZ: Inekcumen seg usuddim RSS neɣ Atom menwala.

en: Environment
kab_DZ: Tawennaṭ

en: Environment type
kab_DZ: Anaw n twennaḍt

en: Equatorial Guinea
kab_DZ: Ginya Tasebgast

en: Erase Personal Data
kab_DZ: Sfeḍ isefka udmawanen

en: Erase personal data
kab_DZ: Sfeḍ isefka udmawanen

en: Erase personal data list
kab_DZ: Kkes tabdart n isefka udmawanen

en: Erase personal data list navigation
kab_DZ: Kkes asnirrem di tebdart n isefka udmawanen

en: Eraser array at index %d does not include a friendly name.
kab_DZ: Tafelwit n usfaḍ deg umatar %d ur tesɛi ara "friendly name".

en: Eraser callback is not valid: %s.
kab_DZ: Callback n ufecku n tukksa mačči d ameɣtu: %s.

en: Eraser does not include a callback: %s.
kab_DZ: Afecku n tukksa ur yesɛi ula yiwet n callback: %s.

en: Eraser index cannot be less than one.
kab_DZ: Amatar n usfaḍ ulamek ara yili daww yiwen.

en: Eraser index is out of range.
kab_DZ: Amatar n usfaḍ yeffeɣ i tegrumma.

en: Erasing data...
kab_DZ: Sfeḍ isefka...

en: Erasure completed.
kab_DZ: Asfaḍ immed.

en: Eritrea
kab_DZ: Iritirya

en: Error
kab_DZ: Tuccḍa

en: Error 404
kab_DZ: Tuccḍa 404

en: Error Details
kab_DZ: Talqayt n tuccḍa

[ctx: Error Message Button]
en: Back
kab_DZ: Tuɣalin

[ctx: Error Message Label]
en: Error:
kab_DZ: Tuccḍa:

en: Error creating new user.
kab_DZ: Anezri deg usnulfu n useqdac.

en: Error fetching feed
kab_DZ: Tuccḍa deg wawway n usuddem

en: Error in deleting the attachment.
kab_DZ: Tuccḍa deg tukksa n tceqquft yeddan.

en: Error in deleting the item.
kab_DZ: Tuccḍa deg tukksa n uferdis.

en: Error in displaying the widget settings form.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri deg ubeqqeḍ n tferkit n useɣwwer n uwiǧit.

en: Error in moving the item to Trash.
kab_DZ: Tuccḍa deg usenkez n uferdis ɣer tqecwalt.

en: Error in moving to Trash.
kab_DZ: Anezri deg usmutti ɣer tqecwalt.

en: Error in restoring from Trash.
kab_DZ: Anezri di tririt si tqecwalt.

en: Error in restoring the item from Trash.
kab_DZ: Tuccḍa deg tririt n uferdis seg tqecwalt.

en: Error message
kab_DZ: Izen n tuccḍa

en: Error not caused by a plugin or theme.
kab_DZ: Sebba n tuccḍa mačči d asiɣzef neɣ d asentel.

en: Error occurred on a non-protected endpoint.
kab_DZ: Teḍra-d tuccḍa di taggara n tenqiḍt ur ittwamsetnen ara.

en: Error reconnecting to the database
kab_DZ: Anezri n wallus n tuqqna ɣer uzadur n isefka

en: Error saving media file.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri deg usekles n ufaylu amidya.

en: Error when decoding a JSON file at path %1$s: %2$s
kab_DZ: Tuccḍa di tukksa n tengalt i ufaylu JSON deg ubrid %1$s: %2$s

en: Error while adding the category. Please try again later.
kab_DZ: Anezri di tmerniwt n taggayt. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Error while saving the new email address. Please try again.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri deg usekles n tansa-inek email. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri deg usekles n teskala n tugna. Ttxil-k alles aɛebbi n usebter sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Error while saving.
kab_DZ: Anezri deg usekles.

en: Error!
kab_DZ: Tuccḍa!

en: Error:
kab_DZ: Tuccḍa:

en: Error: %1$s (%2$s)
kab_DZ: Tuccḍa: %1$s (%2$s)

en: Error: %s
kab_DZ: Tuccḍa: %s

en: Error: [%1$s] %2$s
kab_DZ: Anezri : [%1$s] %2$s

en: Error: please fill in the required fields
kab_DZ: Tuccḍa: ttxil-k/m ččar urtiyen i d-yettwasutren

en: Errors
kab_DZ: Tuccḍiwin

en: Espírito Santo
kab_DZ: Espirito Santu

en: Estonia
kab_DZ: Isṭuni

en: Estonian
kab_DZ: Tisṭunit

en: Etc
kab_DZ: Tgr

en: Ethiopia
kab_DZ: Ityupya

en: European data protection law requires data about European residents which is transferred outside the European Union to be safeguarded to the same standards as if the data was in Europe. So in addition to listing where data goes, you should describe how you ensure that these standards are met either by yourself or by your third party providers, whether that is through an agreement such as Privacy Shield, model clauses in your contracts, or binding corporate rules.
kab_DZ: Aṣaḍuf uṛupi n umesten n isefka srant ad ttumsetnen isefka n imezdaɣ n tdukla n uṛup ticki ttwaznen ɣer berra n tdukla n uṛup ad ttumsetnen amzun di tdukla n uṛup i llan. Isefk ad t-iniḍ aniɣer ara ṛuḥen isefka, yerna ad d-tsegzuḍ amek tḍemneḍ, neɣ amek ara ḍemnen icriken-inek, akken ad ttuqqadren inawayen-agi akka am Privacy Shield.

en: Evening
kab_DZ: Tameddit

en: Event Title
kab_DZ: Azwel n tedyant

en: Event schedule does not exist.
kab_DZ: Asɣiwes n uneḍru ulac-it.

en: Event timestamp must be a valid Unix timestamp.
kab_DZ: Azemzakud n tedyant ilaq ad yili d azemzakud n Unix ameɣtu.

en: Events
kab_DZ: Événements

[ctx: Events and News dashboard widget]
en: https://wordpress.org/news/
kab_DZ: https://kab.wordpress.org/news/

en: Every Minute
kab_DZ: Yal tasdat

en: Every minute
kab_DZ: Yal tasdat

en: Every website starts with an idea. WordPress.com provides the design, features, and support to bring it to life. Choose your theme, pick a domain, select a plan, and start building your future.
kab_DZ: Yal asmel web yettlal-d seg takti. WordPress.com yettmuddu-d afeṣṣel, timahilin d tallalt akken ad as-tefkeḍ tudert. Fren asentel-inek/inem, taɣult, rnu aɣawas, syen bdu lebni n yimal-inek/inem.

en: Everyone can view this list
kab_DZ: Yal yiwen yezmer ad iwali tabdart-a

en: Everything
kab_DZ: Kulec

en: Everything in Free
kab_DZ: Kellec baṭel

en: Everything in Personal
kab_DZ: Kullec d udmawan

en: Everything in Premium
kab_DZ: Akk ayen yellan deg Premium

en: Everything is running smoothly here.
kab_DZ: Kullec iteddu akken iwata dagi.

en: Everything you need for your website is just an upgrade away.
kab_DZ: Ayen akk ara teḥwiǧeḍ i usmel-inek/inem web ad yili seld aleqqem kan.

en: Example
kab_DZ: Amedya

en: Example list of domain names to choose from
kab_DZ: Umuɣ n yimedyaten n yismawen n taɣult i ufran seg-s

en: Example:
kab_DZ: Amedya:

en: Example: <code>https://wordpress.org/</code> &#8212; do not forget the <code>https://</code>
kab_DZ: Amedya: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; ur tettu ara <code>http://</code>

en: Example: Nifty blogging software
kab_DZ: Amedya : Aseɣẓan iggerzen i wesnulfu n isemlen n web

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
kab_DZ: Asebtar

en: Examples
kab_DZ: Imedyaten

en: Excerpt
kab_DZ: Tussift

en: Excerpt for the post, as it exists in the database.
kab_DZ: Tussift i tsuffeɣt, akken yella deg taffa n yisefka.

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="%s">Learn more about manual excerpts</a>.
kab_DZ: Tissufin d igzulen ixetṛanen n imagraden-inek, ttwarun s ufus. Ahat asentel-inek iseqdac-iten. <a href="%s">Ẓer ugar ɣef tussifin s ufus</a>.

en: Exclude:
kab_DZ: Kkes:

en: Executed before Multisite is loaded.
kab_DZ: Yettuselkem send ad tt-ttwaɛebbi tmeẓla isemlen iggten.

en: Exit Recovery Mode
kab_DZ: Ffeɣ seg uskar n tririt

en: Exit recovery mode link expired.
kab_DZ: Aseɣwen n tuffɣa seg uskar n tririt immut.

en: Expand
kab_DZ: Semɣer

en: Expand all
kab_DZ: Snefli akk

en: Expanded Site Activity
kab_DZ: Armud n usmel wessiεen

en: Expanded activity log
kab_DZ: Aɣmis n urmud wessiεen

en: Expanded site activity
kab_DZ: Armud n usmel wessiεen

en: Expected an array describing the eraser at index %d.
kab_DZ: Tafelwit isnummulen aseffaḍ deg umatar %d yetturaǧu.

en: Expected an array describing the exporter at index %s.
kab_DZ: Tuttra tetturaǧu s umasal n tfelwit ara yesnummelen amsifeḍ deg umatar %s.

en: Expected data array in response array from exporter: %s.
kab_DZ: Isefka tturaǧun seg umsifeḍ am tfelwit: %s.

en: Expected data in response array from exporter: %s.
kab_DZ: Isefka tturaǧun seg umsifeḍ am tfelwit: %s.

en: Expected done (boolean) in response array from exporter: %s.
kab_DZ: Agmuḍ yetturaǧun (abulan) di tfelwit n tririt n umsifeḍ: %s.

en: Expected done flag in response array from %1$s eraser (index %2$d).
kab_DZ: Amecraḍ n ugmuḍ yetturaǧu di tfelwit n tririt n useffaḍ %1$s (amatar%2$d).

en: Expected items_removed key in response array from %1$s eraser (index %2$d).
kab_DZ: Tasarut items_removed tetturaǧu di tfelwit n tririt n useffaḍ %1$s (amatar %2$d).

en: Expected items_retained key in response array from %1$s eraser (index %2$d).
kab_DZ: Tasarut items_retained tetturaǧu di tfelwit n tririt n useffaḍ %1$s (amatar %2$d).

en: Expected messages key in response array from %1$s eraser (index %2$d).
kab_DZ: Tasarut n yizen tetturaǧu di tfelwit n tririt n useffaḍ %1$s (amatar%2$d).

en: Expected messages key to reference an array in response array from %1$s eraser (index %2$d).
kab_DZ: Tasarut n yizen n temselɣut n tfelwit tetturaǧu di tfelwit n tririt n useffaḍ %1$s (amatar%2$d).

en: Expected response as an array from exporter: %s.
kab_DZ: Tiririt tetturaǧu seg umsifeḍ am tfelwit: %s.

en: Experiments
kab_DZ: Tirma

en: Expert Tips
kab_DZ: Iwellihen n umussnaw

en: Expert support 24/7
kab_DZ: Tallalt a temmet 24/7

en: Expert support.
kab_DZ: Tallalt n umussnaw.

en: Expiration
kab_DZ: Tanzagt n tagara

en: Expired
kab_DZ: Yemmut

en: Expired Credit Card
kab_DZ: Takerḍa n usmad temmut

en: Expired on
kab_DZ: Yemmut deg

en: Expired on %s
kab_DZ: Ad yemmet deg %s

en: Expires
kab_DZ: Azmez n tasewti

en: Expires on
kab_DZ: Ad yemmet deg

en: Expires on %s
kab_DZ: Ad yemmet deg %s

en: Expires:
kab_DZ: Ad immet:

en: Expiring
kab_DZ: Yemmut

en: Expiring Credit Card
kab_DZ: Temmut tkarḍa n usmad

en: Expiry Date
kab_DZ: Azemz n tagara

en: Expiry date
kab_DZ: Azemz n taggara

en: Expiry:
kab_DZ: Ad yemmet:

en: Explore
kab_DZ: Snirem

en: Explore and engage
kab_DZ: Snirem rnu ttekki

en: Export
kab_DZ: Sifeḍ

en: Export &#8220;%s&#8221; as JSON
kab_DZ: Sifeḍ &#8220;%s&#8221; am JSON

en: Export Content
kab_DZ: Sifeḍ agbur

en: Export Personal Data
kab_DZ: Sifeḍ isefka udmawanen

en: Export as JSON
kab_DZ: Sifeḍ am JSON

en: Export content
kab_DZ: Sifeḍ agbur

en: Export personal data list
kab_DZ: Sifeḍ tabdart n isefka udmawanen

en: Export personal data list navigation
kab_DZ: Sifeḍ asnirrem di tebdart n isefka udmawanen

en: Exporter array at index %s does not include a friendly name.
kab_DZ: Tafelwit n usifeḍ ur tesɛi ara ula yiwen n « friendly name » deg umatar %s.

en: Exporter callback is not a valid callback: %s.
kab_DZ: Tuɣalin n umsifeḍ d tarmeɣtut: %s.

en: Exporter does not include a callback: %s.
kab_DZ: Amsifeḍ ur isɛi ara ula yiwet n tuɣalin: %s.

en: Exporter index cannot be negative.
kab_DZ: Amatar n usifeḍ ulamek ara yili d uzdir.

en: Exporter index is out of range.
kab_DZ: Amatar n usifeḍ iffeɣ i tegrumma.

en: Extended view
kab_DZ: Askan leqqayen

en: Extension
kab_DZ: Asiɣzef

en: Extensions
kab_DZ: Isiɣzaf

en: External object cache.
kab_DZ: Cache d&rsquo;objet externe.

en: Extra CSS class to assign to the sidebar in the Widgets interface.
kab_DZ: Asmel CSS nniḍen yettwamudd i ufeggag adisan deg ugrudem n yiwiǧiten.

en: Extra Large (256 pixels)
kab_DZ: Meqqer aṭas (256 n yipiksilen)

en: Extreme Sports
kab_DZ: Sports extrÃªmes

en: F
kab_DZ: Sem

en: F, Y
kab_DZ: F Y

en: FAILED: %s
kab_DZ: ANEZRI : %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
kab_DZ: ANEZRI : WordPress igumma ad imucceḍ ɣer %s

en: FREE
kab_DZ: ILELLI

en: Facebook:
kab_DZ: Facebook

en: Faeroe
kab_DZ: Îles Féroé

en: Failed
kab_DZ: Yerreẓ

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: <span class="count">(%s)</span> Ur yeddi ara
kab_DZ[1]: <span class="count">(%s)</span> Ur ddin ara

en: Failed to add card.
kab_DZ: Timerna n tkarḍa ur teddi ara.

en: Failed to clear WordPress cache.
kab_DZ: Asfaḍ n tuffirt n WordPress ur yeddi ara.

en: Failed to create post.
kab_DZ: Timerna n tsuffeɣt ur teddi ara.

en: Failed to delete page.
kab_DZ: Tukksa n usebter ur yeddi ara.

en: Failed to delete the page.
kab_DZ: Anezri di tukksa n usebtar-agi.

en: Failed to exit recovery mode. Please try again later.
kab_DZ: D awezɣi tuffɣa seg uskar n tririt. Ttxil-k eɛreḍ arḍqal.

en: Failed to store the error.
kab_DZ: Aḥraz n tuccḍa ur yeddi ara.

en: Failed to write file to disk.
kab_DZ: Anezri di tira n ufaylu deg uḍebsi.

en: Failed to write request to temporary file.
kab_DZ: Ulamek tira n usuter deg ufaylu akudan.

en: Fair
kab_DZ: Uɣdim

en: Falkland Islands
kab_DZ: Tugzirin n fakland

en: Fall
kab_DZ: Amwan

en: Family
kab_DZ: Famille

en: Fantasy
kab_DZ: Tafenṭazit

en: Farm
kab_DZ: Tibḥirt

en: Faroe
kab_DZ: Îles Féroé

en: Faroe Islands
kab_DZ: Tigzirin n Fiṛuwi

en: Fast Food
kab_DZ: Učči arurad

en: Fast, highly relevant results in any language
kab_DZ: Igmaḍ d iruraden, d usdiden di yal tutlayt

en: Favorites
kab_DZ: Imenyafen

en: Feature Comparison
kab_DZ: Aserwes n tmahilin

en: Featured
kab_DZ: Yuɣal ɣer sdat

en: Featured Image
kab_DZ: Tugna n tmezwarut

en: Featured Image Header
kab_DZ: Tugniwin n inixef yuɣalen ɣer sdat

en: Featured Images
kab_DZ: Tugniwin yuɣalen ɣer sdat

en: Featured image
kab_DZ: Tugna tameẓlit

en: Featured image by
kab_DZ: Tugna tameẓlit sɣur

en: Features
kab_DZ: Timeẓluyin

en: Features supported by this theme.
kab_DZ: Timeẓliyin itteddun deg usentel-agi.

en: Features you'll love
kab_DZ: Timahilin i tḥemmleḍ

en: Features you’ll need
kab_DZ: Timahilin ara teḥwiǧeḍ

en: Feb
kab_DZ: Fur

en: February
kab_DZ: Furar

[ctx: February abbreviation]
en: Feb
kab_DZ: Fur

en: Fee
kab_DZ: Taṣerrift

en: Feed for all posts filed under %s
kab_DZ: Asuddem i imagraden akk isettfen di %s

en: Feedback
kab_DZ: Timawin

en: Fields
kab_DZ: Urtan

en: Fields other than %s are not currently supported for sitemaps.
kab_DZ: Urtiyen wiyaḍ war %s ur ttusefarken ara akka tura i tkerḍiwin n usmel.

en: Fields other than %s are not currently supported for the sitemap index.
kab_DZ: Urtiyen wiyaḍ war %s ur ttusefarken ara akka tura i umatar n tkerḍiwin n usmel.

en: Fiji
kab_DZ: Fidji

en: File
kab_DZ: Afaylu

en: File %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
kab_DZ: Afaylu %1$s <strong>d aqbur</strong> seg lqem %2$s, ulac tayeḍ-nniḍen iwejden.

en: File %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
kab_DZ: Afaylu %1$s <strong>d aqbur</strong> seg lqem %2$s! Seqdec deg ubeddil-is %3$s .

en: File %s doesn't exist!
kab_DZ: Afaylu %s ulac-it!

en: File &#8220;%s&#8221; does not exist?
kab_DZ: Afaylu &#8220;%s&#8221; ulac-it ?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
kab_DZ: Afaylu &#8220;%s&#8221; mači d tugna.

en: File Name
kab_DZ: Isem n ufaylu

en: File Size
kab_DZ: Taille du fichier

en: File Type
kab_DZ: Anaw n ufaylu

en: File URL
kab_DZ: URL n ufaylu

en: File URL.
kab_DZ: URL n ufaylu

en: File URL:
kab_DZ: URL n ufaylu :

en: File canceled.
kab_DZ: Afaylu yettusemmet.

en: File does not exist?
kab_DZ: Afaylu ulac-it?

en: File edited successfully.
kab_DZ: Afaylu yettwaẓreg aken ilaq.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
kab_DZ: Afaylu d ilem: Ttxil-k azen wayeḍ.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your %1$s file or by %2$s being defined as smaller than %3$s in %1$s.
kab_DZ: Afaylu d ilem. Ttxil-k(m) sider-d ayen yesɛan azal. Tuccḍa-agi yezmer daɣen ad yili seg usefsex n yisidar deg ufaylu-inek %1$s neɣ seg usbadu n %2$s am wakken meẓẓi ɣef %3$s deg %1$s.

en: File is not an image.
kab_DZ: Afaylu mačči d tugna.

en: File name
kab_DZ: Isem n ufaylu

en: File name:
kab_DZ: Isem n ufaylu:

en: File not found
kab_DZ: Ur yettwaf ara ufaylu

en: File size:
kab_DZ: Tiddi n ufaylu :

en: File type does not meet security guidelines. Try another.
kab_DZ: Anaw n ufaylu ur yeddi ara akked yilugan n tɣellist. Ɛreḍ wayeḍ.

en: File type:
kab_DZ: Anaw n ufaylu:

en: File upload settings
kab_DZ: Iɣewwaṛen n usali n ifuyla

en: File uploads
kab_DZ: Asali n ifuyla

en: Filename
kab_DZ: Isem n ufaylu

en: Files can be uploaded
kab_DZ: Ugin ad d-alin ifuyla.

en: Filesystem Permissions
kab_DZ: Tisirag n unagraw n ufaylu

en: Filesystem error.
kab_DZ: Anezri deg unagraw n ifuyla.

en: Filipino
kab_DZ: Tafilippinit

en: Fill Screen
kab_DZ: Ačcar agdil

en: Fill in the Menu Name and click the Create Menu button to create your first menu.
kab_DZ: Aččar isem n wumuɣ u sit taqeffalt Snulfu-d umuɣ amaynut iwakken ad d-tesnulfuḍ umuɣ-inek amezwaru.

en: Fill in your profile
kab_DZ: Ččar amaɣnu-inek

en: Filter
kab_DZ: Sti

en: Filter %s returned items with reserved names.
kab_DZ: Tastayt %s terra-d iferdisen s yismawen yettwaḥerran.

en: Filter &#187;
kab_DZ: Sti &#187;

en: Filter Navigation Menu list
kab_DZ: Sti tabdart n wumuɣ n tunigin

en: Filter Type:
kab_DZ: Anaw n usizdeg:

en: Filter by
kab_DZ: Sizdeg s

en: Filter by category
kab_DZ: Fren s taggayt

en: Filter by comment type
kab_DZ: Sti s wanaw n uwennit

en: Filter by date
kab_DZ: Sti s uzemz

en: Filter by post format
kab_DZ: Sti s umasal n umagrad

en: Filter by type
kab_DZ: Sti s wanaw

en: Filter by user
kab_DZ: Sizdeg s useqdac

en: Filter by:
kab_DZ: Sizdeg s:

en: Filter comments list
kab_DZ: Sti tabdart n iwenniten

en: Filter erase personal data list
kab_DZ: Sti tukksa n tebdart n isefka udmawanen

en: Filter export personal data list
kab_DZ: Sti asifeḍ n tebdart n isefka udmawwanen

[ctx: Filter group label for segmented]
en: Author
kab_DZ: Ameskar

[ctx: Filter group label for tabs]
en: Status
kab_DZ: Addad

en: Filter items list
kab_DZ: Sti tabdart n iferdisen

[ctx: Filter label for people list]
en: Followers
kab_DZ: Ineḍfaren

[ctx: Filter label for people list]
en: Team
kab_DZ: Tarbaɛt

[ctx: Filter label for plugins list]
en: Active
kab_DZ: Urmid

[ctx: Filter label for plugins list]
en: All
kab_DZ: Akk

[ctx: Filter label for plugins list]
en: Inactive
kab_DZ: Insa

[ctx: Filter label for plugins list]
en: Updates
kab_DZ: Amucceḍ

[ctx: Filter label for posts list]
en: Drafts
kab_DZ: Timerkasin

[ctx: Filter label for posts list]
en: Everyone
kab_DZ: Yal yiwen

[ctx: Filter label for posts list]
en: Me
kab_DZ: Nek

[ctx: Filter label for posts list]
en: Published
kab_DZ: Yeffeɣ-d

[ctx: Filter label for posts list]
en: Scheduled
kab_DZ: Yettusɣiwes

[ctx: Filter label for posts list]
en: Trashed
kab_DZ: Yuɣal ɣer tqecwalt

en: Filter media
kab_DZ: Imsizdeg n umidya

en: Filter media items list
kab_DZ: Sti tabdart n iferdisen imidyaten

en: Filter menu items list
kab_DZ: Imsizdeg n tebdert n yiferdisen n wumuɣ

en: Filter orders
kab_DZ: Sizdeg isutar

en: Filter pages list
kab_DZ: Sti tabdart n isebtar

en: Filter posts list
kab_DZ: Sti tabdart n imagraden

en: Filter products
kab_DZ: Sizdeg ifarisen

en: Filter template parts list
kab_DZ: Sizdeg umuɣ n uḥric n tneɣruft

en: Filter templates list
kab_DZ: Sizdeg umuɣ n tneɣrufin

en: Filter themes
kab_DZ: Sti isental

en: Filter themes (%s)
kab_DZ: Sti isental (%s)

en: Filter users list
kab_DZ: Tabdart n testayin n iseqdacen

en: Filter:
kab_DZ: Sizdeg:

en: Filters
kab_DZ: Imzizdigen

en: Finance
kab_DZ: Aẓref

en: Financial
kab_DZ: Tadrimt

en: Find Posts or Pages
kab_DZ: Af-d tisuffaɣ d yisebter

en: Find a domain
kab_DZ: Af-d taɣult

en: Find and replace
kab_DZ: Nadi u semselsi

en: Find help when you need it
kab_DZ: Af tallalt mi ara tt-teḥwaǧeḍ

en: Find help whenever you need it
kab_DZ: Af tallalt melmii tt-tesriḍ

en: Find out how to <a href="%1$s">add and manage applications</a>.
kab_DZ: Ẓer amek <a href="%1$s">rnu, tesferkeḍ isnasen</a>.

en: Find posts to follow
kab_DZ: Nadi ismal ara tḍefreḍ

en: Find sites to follow
kab_DZ: Af-d ismal ara tḍefreḍ

en: Find your domain
kab_DZ: Af-d taɣult-inek/inem

en: Find your domain ›
kab_DZ: Af taɣult-inek/inem >

en: Find your new domain
kab_DZ: Af-d taɣult-inek/inem tamaynut

en: Finish
kab_DZ: Fakk

en: Finished!
kab_DZ: Immed!

en: Finnish
kab_DZ: Tafinlandit

en: First Name
kab_DZ: Isem

en: First Post | %s Posts
kab_DZ[0]: Amagrad amezwaru
kab_DZ[1]: %s n imagraden

en: First name
kab_DZ: Isem

en: First name for the user.
kab_DZ: Isem n useqdac.

en: First page
kab_DZ: Asebtar amezwru

en: First year free
kab_DZ: Aseggas amezwaru baṭel

en: Fit to Screen
kab_DZ: Sezg ɣer ugdil

en: Fix
kab_DZ: Qaεed

en: Fix now
kab_DZ: Seggem tura

en: Fixed
kab_DZ: Iqεed

en: Fixed Layout
kab_DZ: Aseggem usbiḍ

en: Flip
kab_DZ: Tuttya

en: Flip horizontal
kab_DZ: Tuttya taglawant

en: Flip vertical
kab_DZ: Tuttya s ibeddi

en: Flowers
kab_DZ: Ijeǧǧigen

en: Fluid Layout
kab_DZ: Aseggem amengan

en: Flush permalinks
kab_DZ: Ales asirew n yisɣewnen imeɣlalen

en: Focus
kab_DZ: Tiririt n ddehn

en: Focus shortcuts:
kab_DZ: Inegzumen n tefrayin :

en: Follow
kab_DZ: Ḍfeṛ

en: Follow %s
kab_DZ: Ḍfer %s

en: Follow Button
kab_DZ: Taqeffalt n uḍfar

en: Follow Us
kab_DZ: Ḍfeṛ-aɣ-d

en: Follow as {{usernameWrap}}%(username)s{{/usernameWrap}}
kab_DZ: Ḍfer am {{usernameWrap}}%(username)s{{/usernameWrap}}

en: Follow by email subscription only.
kab_DZ: Ḍfer kan s ujerred n yimayl.

en: Follow tag
kab_DZ: Ḍfer tabzimt

en: Follow this Blog?
kab_DZ: Ḍfer ablug-a?

en: Follow this search via JSON
kab_DZ: Ḍfer anadi-a s JSON

en: Follow this search via RSS
kab_DZ: Ḍfer anadi-a s RSS

en: Follow us
kab_DZ: Ḍfer-aɣ-d

en: Followed On
kab_DZ: Yettwaḍfar deg

en: Followed Sites
kab_DZ: Ismal yettwaḍefren

en: Followed by people with similar interests
kab_DZ: Ṭṭafaren-t yimdanen i yemgadan deg wayen ḥemmlen

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
kab_DZ: Seg:

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
kab_DZ: Ɣer:

en: Followed by sites you've liked
kab_DZ: Aḍfar s yismal i ak-iεeǧben yakan

en: Follower
kab_DZ: Aneḍfar

en: Followers
kab_DZ: Ineḍfaren

en: Following
kab_DZ: Aḍfaṛ

en: Following Since
kab_DZ: Mbeɛd aya

en: Following tag
kab_DZ: Tabzimt n uḍfar

en: Following.
kab_DZ: Aḍfaṛ.

en: Following...
kab_DZ: Aḍfaṛ...

en: Follows
kab_DZ: Aḍfar

[ctx: Follows notifications]
en: Follows
kab_DZ: Aḍfar

en: Font
kab_DZ: Police

en: Font Family
kab_DZ: Tawacult n tsefsit

en: Font Selection
kab_DZ: Tafrayt n tsefsit

en: Font Size
kab_DZ: Tiddi n tsefsit

en: Font Sizes
kab_DZ: Tiddi n tsefsit

en: Fonts
kab_DZ: Tisefsiyin

en: Food
kab_DZ: Učči

en: Food & Drink
kab_DZ: Učči aked tissit

en: Food Delivery
kab_DZ: Livraison de nourriture

en: Footer
kab_DZ: Aḍar n usebtar

en: Footer Credit
kab_DZ: Imttekki n uḍar

en: Footer Widgets
kab_DZ: Iwiǧiten n uḍar n usebtar

en: Footer credit
kab_DZ: Imttekki n uḍar

en: For each post in a feed, include
kab_DZ: I yal amagrad deg usuddem, seddu

en: For example:
kab_DZ: Deg medyat

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
kab_DZ: Ma tessdeḍ ɣef Ẓreg tugna ddaw n tugna taqemaḍt ad d-yeban umaẓrag n tugna swayes i tzemreḍ ad tenǧreḍ tugna, ad tt-tezziḍ, daɣen ad tgeḍ ibeddilen neɣ ad talseḍ ibeddilen. Iḥedran di tama tayfust sɛan tixtiṛiyin-nniḍen : abeddel n teskala n tugna, anǧar n tugna neɣ n anǧar n tugna taqmaḍt. Tugna taqmaḍt tzemreḍ  ad tenǧreḍ anǧar i yemgaraden ɣef unǧar n tugna tasentant. Ssed ɣef teqfalt Tallalt n iḥedran-agi iwakken ad tafeḍ tallalt.

en: For more information:
kab_DZ: Ugar n isalen:

en: For more information: %s
kab_DZ: Ugar n yisallen: %s

en: For optimal performance and security reasons, you should consider running %1$s version %2$s or higher. Contact your web hosting company to correct this.
kab_DZ: I ssebbat n temlellit d tɣellist tafellayt, ilaq ad tmuqqleḍ ad tesnekkreḍ %1$s lqem n %2$s neɣ ameqqran ugar. Nermses takebbanit n usenneftaɣ-ik·im web i wakken ad isseɣti aya.

en: For security reasons, you can only edit some settings while logged in with a Two Step Authentication code.
kab_DZ: I ssebbat n tɣellist, tzemreḍ ad tbeddleḍ kan kra n yiɣewwaren mi ara teqqneḍ s tengalt n usesteb ɣef snat tarrayin.

en: For security, click the link below to reset this importer.
kab_DZ: I tɣellist, sit ɣef useɣwen ddaw akken ad twennzeḍ aktar-a.

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
kab_DZ: Iseqdacen ittwakelsen deg usmel-nneɣ (mayella wamek), nseklas daɣen isefka udmawanen yettwammlan deg ulegdis-nnsen. Akk iseqdacen zemren ad walin, ad beddelen neɣ ad kksen isallan udmawanen nnsen di yal lawan (anagar ism n useqdac). Imsefraken n usmel zemren daɣen ad walin udiɣ ad beddelen isallan-agi.

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
kab_DZ: Les utilisateurs n&rsquo;ayant pas d&rsquo;avatar peuvent se voir attribuer un logo générique, ou un avatar généré à partir de leur adresse de messagerie.

en: For your convenience, we'll email you when your file is ready.
kab_DZ: I ṛṛaḥa-inek, ad ak-n-aznen imayl mi ara d-yewjed ufaylu-inek.

en: For your convenience, we've emailed you a link to your downloadable backup file.
kab_DZ: I rraḥa-inek, ad ak-n-aznen aseɣwen ɣer ufaylu-inek n uḥraz.

en: Force erase personal data
kab_DZ: Ḥettem asfaḍ n isefka udmawanen

en: Force erasure has failed.
kab_DZ: Asfaḍ yettuḥettmen yerreẓ.

en: Ford
kab_DZ: Asaka

[ctx: Forecast for the subscriptions due in the next 30 days]
en: Next month
kab_DZ: Aggur d-iteddun

en: Forest
kab_DZ: Tiẓgi

en: Forever
kab_DZ: Yal tikkelt

en: Forgot password?
kab_DZ: Tettud awal uffir?

[ctx: Form label: Email sent to [address] (will arrive at...)]
en: Emails sent to
kab_DZ: Yettwazen yimayl i

en: Format:
kab_DZ: Amasal:

en: Formatting
kab_DZ: Amsal

en: Forum
kab_DZ: Anmager

en: Forums
kab_DZ: Inmagaren

en: Forums: CSS Customization
kab_DZ: Iskasiyen: Aggan n CSS

en: Found %s
kab_DZ: Nufa-d %s

en: Four Columns
kab_DZ: Kuẓ n tgejda

en: France
kab_DZ: Fṛansa

en: Free
kab_DZ: Ilelli

en: Free .blog Domain for One Year
kab_DZ: Taɣult .blog baṭel azal n useggas

en: Free .blog domain for one year
kab_DZ: Taɣult .blog baṭel azal n useggas

en: Free <em>for life</em>
kab_DZ: Baṭel <em>i lebda</em>

en: Free Domain
kab_DZ: Fren taɣult

en: Free Domain for One Year
kab_DZ: Taɣult baṭel azal n useggas

en: Free Site
kab_DZ: Asmel baṭel

en: Free Themes
kab_DZ: Isental n baṭel

en: Free WordPress.com subdomain.
kab_DZ: Taɣult tarnawt n WordPress.com.

en: Free domain for one year
kab_DZ: Taɣult  baṭel i useggas

en: Free transfer with your plan
kab_DZ: Asiweḍ baṭel s uɣawas-ik·im

en: Free trial started
kab_DZ: Aneεruḍ baṭel yebda

en: Freedoms
kab_DZ: Tilelliyin

en: French
kab_DZ: Tafransist

en: French Guiana
kab_DZ: Giyan n Fṛansa

en: French Polynesia
kab_DZ: Pulinizya n Fṛansa

en: French Southern Territories
kab_DZ: Timura n uwezlu n Fṛansa

en: Frequently asked questions
kab_DZ: Isteqsiyen i d-yettuγalen s waṭas

en: Freshly Pressed
kab_DZ: Asiti aneggaru

en: Fri
kab_DZ: Sem

en: Friday
kab_DZ: Sem

[ctx: Friday initial]
en: F
kab_DZ: Sem

en: From
kab_DZ: Seg

en: From $1,700 per month, billed yearly.
kab_DZ: Seg $1,700 i wayyur, yettwanazel yal aseggas.

en: From %1$s %2$s
kab_DZ: Seg %1$s %2$s

en: From %1$s on %2$s %3$s
kab_DZ: Sɣur %1$s, ɣef %2$s%3$s

en: From %1$s to %2$s
kab_DZ: Seg %1$s ɣer %2$s

en: From %s to %s
kab_DZ: Seg %s ɣer %s

en: From Computer
kab_DZ: Seg uselkim-inek

en: From URL
kab_DZ: Seg URL

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
kab_DZ: Seg ugdil-agi, tzemreḍ ad twaliḍ, ad tsemzazaleḍ neɣ ad d-terreḍ tisnillas :

en: From this screen you can:
kab_DZ: Seg ugdil-agi tzemreḍ :

en: Front Page
kab_DZ: Asebter n usnubeg

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
kab_DZ: Asebter amenzu, asebter n uɣbar d yigmaḍ n unadi

en: Front page
kab_DZ: Asebtar agejdan

en: Full Size
kab_DZ: Tiddi tuɣridt

en: Full URL path to files
kab_DZ: Tansa web tummidt i yifuyla

en: Full Width Template
kab_DZ: Tineɣrufin s tehri tačurant

en: Full name
kab_DZ: Isem inek ummid

en: Full post
kab_DZ: Amagrad ummid

en: Full text
kab_DZ: Aḍris ummid

en: Fullscreen
kab_DZ: Agdil ačuran

en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
kab_DZ: Tawuri %1$s <strong>d aqbur</strong> seg lqem %2$s! Seqdec deg ubeddil-is %3$s .

en: Function %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
kab_DZ: Tawuri %1$s tetusawal <strong>s yir udem</strong>. %2$s %3$s

en: Function %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
kab_DZ: Tawuri %1$s tettusawel s ufakul i <strong>iɛedda lḥal</strong> seg lqem %2$s war tayeḍ-nniḍen yellan.

en: Function %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
kab_DZ: Tawuri %1$s tettusawel s ufakul i <strong>iɛedda lḥal</strong> seg lqem %2$s! %3$s

en: Furniture
kab_DZ: Ameublement

en: Further uploads will be blocked. Please delete some media files or <a href="%s">purchase a plan</a> that includes additional media storage in order to upload more files.
kab_DZ: Isaliyen-nniḍen ad ttusweḥlen. Ma ulac aɣilif, kkes kra yisefka imidyaten neɣ <a href="%s">aɣ-d aɣawas</a> ideg yella uḥraz n yimidyaten-nniḍen i usali n wugar n yisefka.

en: Future
kab_DZ: Imal

en: G &#8212; Suitable for all audiences
kab_DZ: G &#8212; Visibles par tous

en: G Suite is currently active on that domain.
kab_DZ: G Suite yermed akka tura deg taɣult-a.

en: G Suite is not available for that particular domain
kab_DZ: G Suite ulac-it i taɣult-a tamaẓlayt

en: G Suite is not available in your current region.
kab_DZ: G Suite ulac-it deg temnaḍt-ik/im tamirant.

en: GD supported file formats
kab_DZ: Imasalen n ufaylu yettusefraken d GD

en: GD version
kab_DZ: Lqem n GD

en: GMT+0
kab_DZ: UTC+0

en: GMT+1
kab_DZ: UTC+1

en: GMT+10
kab_DZ: UTC+10

en: GMT+11
kab_DZ: UTC+11

en: GMT+12
kab_DZ: UTC+12

en: GMT+2
kab_DZ: UTC+2

en: GMT+3
kab_DZ: UTC+3

en: GMT+4
kab_DZ: UTC+4

en: GMT+5
kab_DZ: UTC+5

en: GMT+6
kab_DZ: UTC+6

en: GMT+7
kab_DZ: UTC+7

en: GMT+8
kab_DZ: UTC+8

en: GMT+9
kab_DZ: UTC+9

en: GMT-0
kab_DZ: UTC-0

en: GMT-1
kab_DZ: UTC-1

en: GMT-10
kab_DZ: UTC-10

en: GMT-11
kab_DZ: UTC-11

en: GMT-12
kab_DZ: UTC-12

en: GMT-13
kab_DZ: UTC-13

en: GMT-14
kab_DZ: UTC-14

en: GMT-2
kab_DZ: UTC-2

en: GMT-3
kab_DZ: UTC-3

en: GMT-4
kab_DZ: UTC-4

en: GMT-5
kab_DZ: UTC-5

en: GMT-6
kab_DZ: UTC-6

en: GMT-7
kab_DZ: UTC-7

en: GMT-8
kab_DZ: UTC-8

en: GMT-9
kab_DZ: UTC-9

en: GMT0
kab_DZ: UTC0

en: GSTIN (optional)
kab_DZ: GSTIN (afrayan)

en: GSTIN - GST identification number
kab_DZ: GSTIN - uṭṭun n usulu GST

en: GUID for the post, as it exists in the database.
kab_DZ: GUID i tsuffeɣt-a, akken yella deg taffa n yisefka.

en: GUID for the post, transformed for display.
kab_DZ: GUID i tsuffeɣt, yuɣal ɣer uskan.

en: GUID for the revision, as it exists in the database.
kab_DZ: GUID i lqem-a, akken yella deg taffa n yisfka.

en: Gabon
kab_DZ: Gabun

en: Galapagos
kab_DZ: Îles Galápagos

en: Galician
kab_DZ: Tagalisit

en: Galleries
kab_DZ: Tigennariyin

en: Gallery
kab_DZ: Tagennarit

en: Gallery (%s)
kab_DZ: Tagennarit (%s)

en: Gallery Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n tegennarit

en: Gallery columns:
kab_DZ: Tigejda n tegennarit:

en: Gambia
kab_DZ: Gambya

en: Gambier
kab_DZ: Îles Gambier

en: Gambling
kab_DZ: Uraren yidrimen

en: Games
kab_DZ: Uraren

en: Gardening
kab_DZ: Jardinage

en: General
kab_DZ: Amatu

en: General Settings
kab_DZ: Iɣewwaren imuta

en: General options
kab_DZ: Tixtiṛiyin timuta

en: General settings
kab_DZ: Iγewwaren imuta

en: General templates often perform a specific role like displaying post content, and are not tied to any particular area.
kab_DZ: Tineɣrufin timuta zgant seddayen tazmert tufrint, am uskan n ugbur n tsuffaɣ, ur neqqin ula ɣer kra n taɣult.

en: Generate Backup Codes
kab_DZ: Sirew tingalin n usekles

en: Generate Password
kab_DZ: Sirrew-d awal n uɛeddi

en: Generate password
kab_DZ: Sirrew-d awal n uɛeddi

en: Generate strong password
kab_DZ: Sumer awal uffir iǧehden

en: Generated on %s
kab_DZ: Yettwasurew deg %s

en: Generating preview...
kab_DZ: Asirew n teskant...

en: Generating preview…
kab_DZ: Asirew n tedlayt…

en: Generating...
kab_DZ: Asirew…

en: Generic
kab_DZ: Général

[ctx: Generic label for block inserter button]
en: Add block
kab_DZ: Rnu iḥder

en: Genetics
kab_DZ: Tasnukkest

en: Genre
kab_DZ: Tawsit

en: Genre: %s.
kab_DZ: Anaw&nbsp;: %s.

en: Geography
kab_DZ: Taseknakalt

en: German
kab_DZ: Talmanit

en: Germany
kab_DZ: Lalman

en: Get
kab_DZ: Awi

en: Get Apps
kab_DZ: Awi isnasen

en: Get Backup
kab_DZ: Awi aḥraz

en: Get Help
kab_DZ: Awi tallalt

en: Get Jetpack Search
kab_DZ: Awi-d anadi di Jetpack

en: Get New Password
kab_DZ: Snulfu-d awal n uɛeddi amaynut

en: Get Personal
kab_DZ: Awi aɣawas udmawan

en: Get Personalized Help
kab_DZ: Awi tallalt tudmawant

en: Get Premium
kab_DZ: Awi-d Premium

en: Get Professional
kab_DZ: Ili-k d amsadur

en: Get Search
kab_DZ: Awi-d anadi

en: Get Shortlink
kab_DZ: Awi-d aseɣwen awezlan

en: Get Started
kab_DZ: Aha bdu tura

en: Get Version %s
kab_DZ: Awi-d lqem %s

en: Get a custom domain
kab_DZ: Awi taɣult tudmawant

en: Get a custom domain, no ads, and support from %s/ mo.
kab_DZ: Awi talɣut tudmawant, war adellel, d tallalt seg %s wayyur.

en: Get a custom domain, tons of features, and 24/7 expert support from %s/ mo.
kab_DZ: Awi taɣult tudmawant, aqettun n tmahilin d tallalt ifazen 24/7 i %s wayyur.

en: Get a free domain for one year. Premium domains not included. Your domain will renew at its regular price.
kab_DZ: Awi-d taɣult baṭel azal n useggas. Taɣulin n premium ur d-ttwarnant ara. Taɣult-inek ad tettwasentem s ssuma tamagnut.

en: Get a free site and be on your way to publishing content in less than five minutes.
kab_DZ: Awi-d asmel baṭel, tebduḍ asuffeɣ n ugbur-inekdi kra kan n tesdatin.

en: Get a free site and be on your way to publishing your content in less than five minutes.
kab_DZ: Awi-d asmel batel, tebduḍ asuffeɣ n ugbur-inek deg kra kan ntesdatin.

en: Get active! Comment on posts from blogs you follow.
kab_DZ: Ili-k d urmid! Wennet tisuffaɣ n yiblugen i teṭṭafareḍ.

en: Get help
kab_DZ: Awi tallelt

en: Get help resolving this issue.
kab_DZ: Awi-d tallelt iwakken ad tefruḍ ugur-agi.

en: Get help with content for your blog or website
kab_DZ: Awi tallelt s ugbur i ublug-ik•im neɣ asmel-ik•im web

en: Get help!
kab_DZ: Awi tallelt

en: Get in Touch
kab_DZ: Nermes-aɣ-d

en: Get in touch
kab_DZ: Nermes-aɣ-d

en: Get it on Google Play
kab_DZ: Yella deg Google Play

en: Get linked object.
kab_DZ: Awi taɣawsa yettwaqqnen.

en: Get noticed: comment on posts you've read.
kab_DZ: Jbed-d lwelha: wennet tisuffaɣ i teɣriḍ.

en: Get started
kab_DZ: Aha bdu tura

en: Get started here
kab_DZ: Bdu syagi

en: Get started ›
kab_DZ: Aha bdu >

en: Get started!
kab_DZ: Bdu tura!

en: Get started.
kab_DZ: Bdu.

en: Get support through our user community forums.
kab_DZ: Awi-d tallalt seg yiskasiyen n temɣiwent-nneɣ n yiseqdacen.

en: Get the App
kab_DZ: Awi-d asnas

en: Get the app
kab_DZ: Awi-d asnas

en: Getting Started
kab_DZ: Aha bdu

en: Getting started
kab_DZ: Aha bdu

en: Ghana
kab_DZ: Gana

en: Ghostscript version
kab_DZ: Lqem n Ghostscript

en: Give the feed a title (optional):
kab_DZ: Efk azwel i wesuddem(d axetran):

en: Give your menu a name, then click Create Menu.
kab_DZ: Efk-as isem i wumuɣ-inek, sakin ssed ɣef Snulfu-d Umuɣ.

en: Global Settings
kab_DZ: Iɣewwaren imuta

en: Global Styles
kab_DZ: Iɣaniben imuta.

en: Global community
kab_DZ: Tamɣiwent tamaḍalt

en: Global settings.
kab_DZ: Iɣewwaren imuta.

en: Global styles to include in themes.
kab_DZ: Iɣaniben imuta ara yeddun deg yisental.

en: Global styles.
kab_DZ: Iɣaniben imuta.

en: Glossary
kab_DZ: Amawal n yilɣiten

en: Go
kab_DZ: Ruḥ

en: Go Back
kab_DZ: Uɣal ɣer deffir

en: Go back
kab_DZ: Tuɣalin

en: Go by WordPress.com
kab_DZ: Bdu s WordPress.com

en: Go to
kab_DZ: Ddu ar

en: Go to %s
kab_DZ: Kcem ɣer %s

en: Go to Dashboard
kab_DZ: Rzu ɣer tfelwit n tedbelt

en: Go to Importers
kab_DZ: Ddu s imaktaren

en: Go to My Site
kab_DZ: Ddu ɣer usmel-inu

en: Go to Plugin Installer
kab_DZ: Ddu ɣer umsebdad n yiseɣzaf

en: Go to Theme Installer
kab_DZ: Ddu ɣer umsebdad n yisental

en: Go to Themes page
kab_DZ: Ddu ɣer usebter n yisental

en: Go to WordPress Updates page
kab_DZ: Ddu ɣer usebter n yileqman n WordPress

en: Go to setup
kab_DZ: Rzu ɣer twila

en: Go to the Plugins screen
kab_DZ: Ddu ɣer ugdil n usiɣzef

en: Go to the Themes screen
kab_DZ: Ddu ɣer ugdil n isental

en: Go to the last page
kab_DZ: Ddu ɣer usebter aneggaru

en: Go to theme sources
kab_DZ: Tuɣalin ɣer teɣbula n usentel

en: Go to top
kab_DZ: Ddu d asawen

en: Go with
kab_DZ: Bdu s

en: Go!
kab_DZ: Aller !

en: Go: Expert Tips
kab_DZ: Go: エキスパートからのヒント

en: Go: Growth Content
kab_DZ: Ṛuḥ ɣer: ugbur i igemmun

en: Goal!
kab_DZ: Iswi!

en: Godthab
kab_DZ: Nuuk (Godthåb)

en: Goiás
kab_DZ: Guwiyas

en: Good
kab_DZ: Telha

en: Good Job! %1$s really liked your post <strong><a href="%2$s">%3$s</a></strong>!
kab_DZ: Ayyuz! %1$s iεǧeb-asen yakan umagrad-inek <strong><a href="%2$s">%3$s</a></strong>!

en: Good news! <a href="%1$s">%2$s</a> is now up and running again.
kab_DZ: Isallen yelhan! <a href="%1$s">%2$s</a> yewjed tura, yezmer adyuɣal ad yeddu.

en: Google Analytics
kab_DZ: Tiddadanin n Google

en: Google Analytics Integration
kab_DZ: Google Analyticsn umsidef

en: Google Analytics integration
kab_DZ: Google Analyticsn n umsidef

en: Google Analytics integration.
kab_DZ: Google Analyticsn n umsidef.

en: Google Analytics:
kab_DZ: Tiddadanin n Google:

en: Google Calendar
kab_DZ: Awitay n Google

en: Google Plus support is being removed
kab_DZ: Asefrek n Google plus ad tettwakkes

en: Google analytics integration
kab_DZ: Google Analyticsn umsidef

en: Google responded with the following error code: %s
kab_DZ: Google yerra-d s tengalt n tuccḍa i d-iteddun: %s

en: Google search
kab_DZ: Anadi n Google

en: Got It!
kab_DZ: Awi-t!

en: Got it
kab_DZ: Awi-t

en: Government
kab_DZ: Anabaḍ

en: Gravatar Hovercards
kab_DZ: Hovercards n Gravatar

en: Gravatar Logo
kab_DZ: Logo Gravatar

en: Gravatar alignment:
kab_DZ: Areyyec n Gravatar:

en: Gray
kab_DZ: Ademdam

en: Grayscale
kab_DZ: Iswiren n umelliɣdi

en: Great job!
kab_DZ: Amahil igerrezen!

en: Great job! <strong>%1$s</strong> has just made a %2$s donation at <a href="%3$s">%4$s</a>.
kab_DZ: D amahil igerrzen!<strong>%1$s</strong>imudd-d tawsa n %2$s ɣer <a href="%3$s">%4$s</a>.

en: Great job! <strong>%1$s</strong> has just made a donation of %2$s at <a href="%3$s">%4$s</a>.
kab_DZ: D amahil igerrzen! <strong>%1$s</strong> imudd-d tawsa n %2$s ɣer <a href="%3$s">%4$s</a>.

en: Great job! Your site currently passes all site health checks.
kab_DZ: Amahil igerrzen! Asmel-inek akka tura yessaweḍ ad isenqed akk tazmert n usmel.

en: Great, third party cookies are properly enabled in your browser!
kab_DZ: Gedha, inagan n tuqqna tis kraḍet la teddun akken ilaq deg yiminig-inek!

en: Greece
kab_DZ: Legrig

en: Greek
kab_DZ: Tagrikit

en: Green
kab_DZ: Azegzaw

en: Greenland
kab_DZ: Griland

en: Grenada
kab_DZ: Grenade

en: Grey
kab_DZ: Ademdam

en: Grid
kab_DZ: Iẓiki

en: Grid Layout
kab_DZ: Aɣnib s tratsa

en: Grid view
kab_DZ: Tamuɣli s tracca

en: Group
kab_DZ: Sdukkel

en: Groups
kab_DZ: Igrawen

en: Grow Your Site
kab_DZ: Segmu asmel-inek·inem

en: Grow your audience
kab_DZ: Simɣur ineḍfaren-inek/inem

en: Grow your store as big as you want with the ability to add and sell unlimited products and services.
kab_DZ: Snerni taḥanut-inek/inem annect i tebɣiḍ s tezmert n tmerna d usenzi n yifarisen d yibenkan.

en: Guest
kab_DZ: Inebgi

en: Guides
kab_DZ: Imniren

en: Guinea
kab_DZ: Ginya

en: Guinea-Bissau
kab_DZ: Ginya bisaw

en: Guitar
kab_DZ: Tagitaṛt

en: Guyana
kab_DZ: Guyane

en: HTML Embed
kab_DZ: HTML yettuselɣen

en: HTML caption for the attachment, transformed for display.
kab_DZ: Asnumel HTML i ufaylu yurzen, yettwabeddel i webeqqeḍ.

en: HTML containing an action to direct the user to where they can resolve the issue.
kab_DZ: HTML igebren tigawt akken ad iwelleh aseqdac ɣer wanida yezmer ad yefru ugur-agi.

en: HTML content for the comment, transformed for display.
kab_DZ: Agbur HTML n uwennit-a-agi, yuɣal ɣer uskan.

en: HTML content for the post, transformed for display.
kab_DZ: Agbur HTML n tsuffeɣ-a, yuɣali ɣer usuffeɣ.

en: HTML content to append to each widget's HTML output when assigned to this sidebar. Default is a closing list item element.
kab_DZ: Agbur HTML yettwarna ɣer tuffɣa HTML n yal awiǧit mi akken i d-yeldi deg ufeggag adisan. Azal amezwer d aferdis n tebdart n umdal.

en: HTML content to append to the sidebar title when displayed. Default is a closing h2 element.
kab_DZ: Agbur HTML yerna ɣer uzwel n ufeggag adisan mi d-yettwasken. Azal amezwer d amdal n uferdis h2.

en: HTML content to prepend to each widget's HTML output when assigned to this sidebar. Default is an opening list item element.
kab_DZ: Agbur HTML yettwarna i tazwara n tuffa HTML n yal awiǧit mi akken i yekcem deg ufeggag-a adisan. Azal amezwer d aferdis n twaledyawt n tebdart.

en: HTML content to prepend to the sidebar title when displayed. Default is an opening h2 element.
kab_DZ: Agbur HTML yerna i uzwel n ufeggag adisan mi d-yettwasken. Azal alezwer d tawaledyawt n uferdis h2.

en: HTML description for the attachment, transformed for display.
kab_DZ: Aglam HTML i umsedday, yuɣal ɣer uskan.

en: HTML description of the term.
kab_DZ: Asnumel HTML n yirem.

en: HTML excerpt for the post, transformed for display.
kab_DZ: Tussift HTML n tsuffeɣt, tuɣal ɣer uskan.

en: HTML for the theme author, transformed for display.
kab_DZ: HTML i wemeskar n usentel, yettwabeddel i webeqqeḍ.

en: HTML representation of the widget admin form.
kab_DZ: Tanekda HTML seg tferkit n unedbal n uwiǧit.

en: HTML representation of the widget.
kab_DZ: Tanekda HTML n uwiǧit.

[ctx: HTML tag]
en: Address
kab_DZ: Tansa

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
kab_DZ: Yettwamsel yakan

en: HTML title for the object, transformed for display.
kab_DZ: Azwel HTML i tɣawsa, yettwabeddel i webeqqeḍ.

en: HTML title for the post, transformed for display.
kab_DZ: Azwel HTML i tsuffeɣt, yettwabeddel i uskan.

en: HTML title for the template, transformed for display.
kab_DZ: Azwel HTML i tneɣruft, yettwaselkem ɣer uskan.

en: HTML title for the term.
kab_DZ: Azwel HTML n yirem.

en: HTTP Requests
kab_DZ: Tuttriwin HTTP

en: HTTP redirect status code must be a redirection code, 3xx.
kab_DZ: Tangalt n waddad n wallus uwelleh HTTP ilaq ad yili d tangalt n wallus n uwelleh , 3xx.

en: HTTP requests are blocked
kab_DZ: Tuttriwin HTTP ttusweḥlent

en: HTTP requests are partially blocked
kab_DZ: Asewḥel amuran n yisuturen HTTP

en: HTTP requests have been blocked by the %1$s constant, with some allowed hosts: %2$s.
kab_DZ: Isuturen n HTTP ttwasweḥlen sɣur %1$s, s kra n tebdert tamellalt n isenneftaɣen: %2$s.

en: HTTP requests have been blocked by the %s constant, with no allowed hosts.
kab_DZ: Isuturen n HTTP ttwasweḥlen sɣur %s, s war isenneftaɣen ittwasirgen.

en: HTTP requests seem to be working as expected
kab_DZ: Isuturen HTTP banen-d teddun akken ilaq

en: HTTPS is already supported for your website.
kab_DZ: HTTPS yettwadhel yakan deg usmel-inek•m.

en: HTTPS request failed.
kab_DZ: Asuter HTTPS ur yeddi ara.

en: HTTPS status
kab_DZ: Addaden n HTTPS

en: Haiti
kab_DZ: Hayti

en: Hand
kab_DZ: Afus

en: Happy Anniversary with WordPress.com!
kab_DZ: Amulli ameggaz s WordPress.com!

en: Happy Anniversary!
kab_DZ: Amulli ameggaz!

en: Hard Drives
kab_DZ: Iḍebsiyen iquṛanen

en: Hardware
kab_DZ: Arrum

en: Havana
kab_DZ: La Havane

en: Have a coupon?
kab_DZ: Tesεiḍ akupun?

en: Have a default theme available
kab_DZ: Seɛɛu asentel amezwer yella

en: Have fun!
kab_DZ: Zhu!

en: Have more questions? Find your answers in our <a class="cta" target="_blank" id="faq_support_link" href="%1$s">support site</a>.
kab_DZ: Tesεiḍ aṭas n yisteqsiyen? Af-d tiririyin deg <a class="cta" target="_blank" id="faq_support_link" href="%1$s">usmel-nneɣ n tallalt</a>.

en: Hawaii
kab_DZ: Haway

en: Header
kab_DZ: Inixef

en: Header Image
kab_DZ: Tugna n inixef

en: Header Media
kab_DZ: Inixef n umidya

en: Header Menu
kab_DZ: Umuɣ n uqerru

en: Header Text
kab_DZ: Aḍris n inixef

en: Header Text Color
kab_DZ: Ini n uḍris n inixef

en: Header Video
kab_DZ: Inixef n uvidyu

en: Header cell
kab_DZ: Taxxamt n inixef

en: Header image
kab_DZ: Tugna n uqerru n usebter

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
kab_DZ: Inixef yemucceḍ. <a href="%s">Rzu ɣer usmel-inek</a> iwakken ad twaliḍ amek iga.

en: Heading 1
kab_DZ: Azwel 1

en: Heading 2
kab_DZ: Azwel 2

en: Heading 3
kab_DZ: Azwel 3

en: Heading 4
kab_DZ: Azwel 4

en: Heading 5
kab_DZ: Azwel 5

en: Heading 6
kab_DZ: Azwel 6

en: Headings
kab_DZ: Inixfan

en: Headline
kab_DZ: Azwel

en: Headphones
kab_DZ: Isawaḍen n uqerru

en: Heads up! Someone logged into your account with an E-mail login link.
kab_DZ: Γur-k! Yella win yeqqnen ɣer umiḍan-inek s useqdec n useɣwen n tuqqna s yimay.

en: Health
kab_DZ: Tadawsa

en: Hebrew
kab_DZ: Taɛebrit

en: Hebron
kab_DZ: Hébron

en: Height
kab_DZ: Teɣzi

en: Height (in pixel):
kab_DZ: Teɣzi (s yipiksilen):

en: Height in pixels
kab_DZ: Teɣzi s ipiksilen

en: Height of the crop as a percentage of the image height.
kab_DZ: Tattayt n uɣẓaẓ am ufmiḍi n tattayt n tugna.

en: Height:
kab_DZ: Awrir:

en: Hello world!
kab_DZ: Azul i medden meṛṛa !

en: Hello!
kab_DZ: Azul!

en: Hello,
kab_DZ: Azul,

en: Help
kab_DZ: Tallalt

en: Help & Support
kab_DZ: Tallelt & Asalel

[ctx: Help topic]
en: Appearance
kab_DZ: Timeẓri

[ctx: Help topic]
en: Comments
kab_DZ: Iwenniten

[ctx: Help topic]
en: Configuration
kab_DZ: Tawila

[ctx: Help topic]
en: Following
kab_DZ: Aḍfaṛ

[ctx: Help topic]
en: General
kab_DZ: Amatu

[ctx: Help topic]
en: Languages
kab_DZ: Tutlayin

[ctx: Help topic]
en: Links
kab_DZ: Isɣewnen

[ctx: Help topic]
en: Media
kab_DZ: MÃ©dia

[ctx: Help topic]
en: Tools
kab_DZ: Ifecka

[ctx: Help topic]
en: Users
kab_DZ: Iseqdacen

en: Help us improve these results
kab_DZ: Efk-aɣ-d afus n tallalt akken ad nselhu igmaḍ-a

en: Help when you need it
kab_DZ: Tallalt ma yili teḥwaǧeḍ-tt

en: Help when you want it
kab_DZ: Tallalt melmi i tt-tesriḍ

en: Help!
kab_DZ: Tallalt!

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
kab_DZ: Atentaya s tɣawla temlilin aked turagin i tzemreḍ ad tefkeḍ i yal aseqdac:

en: Here to help
kab_DZ: Dagi i tallalt

en: Here's a few options to try before you permanently delete your account.
kab_DZ: Ha-tent-a kra n textiṛin i uneεruḍ send ad tekkseḍ amiḍan-ik/im i lebda.

en: Here's what you posted.
kab_DZ: Ha-t-a wayen id-tsuffɣeḍ.

en: Hey there, looks like you just pasted HTML into the &#8220;Visual&#8221; tab of the Text widget. You may want to paste your code into the &#8220;Text&#8221; tab instead. Alternately, try out the new &#8220;Custom HTML&#8221; widget!
kab_DZ: Azul, waqila tsentsḍeḍ HTML deg yiccer &#8220;ameẓran&#8221; n uwiǧit n uḍris. Ahat tebɣiḍ ad tsenteḍeḍ tangalt deg yiccer&#8220;aḍris&#8221;. Daɣen, tzemreḍ ad tɛerḍeḍ awiǧit amaynut &#8220;HTML yugnen&#8221;!

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email address on ###SITENAME### was changed to ###NEW_EMAIL###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul ###USERNAME###,
    
    Talɣut-agi tserggeg belli awal n uɛeddi yettwabeddel di ###SITENAME###.
    
    Ma yella ur tbeddileḍ ara awal n uɛeddi, ttxil-k nermes anedbal n usmel ɣer 
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Email-agi yettwazen ɣer ###EMAIL###
    
    Tanmirt,
    Tarbaɛt n  ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul ###USERNAME###,
    
    Talɣut-agi tserggeg belli awal n uɛeddi yettwabeddel di ###SITENAME###.
    
    Ma yella ur tbeddileḍ ara awal n uɛeddi, ttxil-k nermes anedbal n usmel ɣer 
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Email-agi yettwazen ɣer ###EMAIL###
    
    Tanmirt,
    Tarbaɛt n ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi %s
kab_DZ: Azul %s

en: Hi %s,
kab_DZ: Azul %s,

en: Hi there!
kab_DZ: Azul ɣur-k!

en: Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)
kab_DZ: Azul! Nekk d imceggeɛ n uvilu s wass, d asegbar anaggum n yiḍ, ha-t-a usmel-inu n Web. Zedɣeɣ di Los Angeles, sɛiɣ aqjun meqqar isem-is Jack, ḥemmleɣ pi&#241;a coladas. (ttawiɣ deg ugeffur.)

en: Hi there,
kab_DZ: Azul dinna,

en: Hi!
kab_DZ: Azul!

en: Hi,
kab_DZ: Azul,

en: Hi,
    
    This notice confirms that the admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul,
    
    Alɣu-agi iserggeg belli imayl n unedbal yettwabeddel di ###SITENAME###.
    
    Imayl amaynut n unedbal d wagi : ###NEW_EMAIL###.
    
    Imayl-agi yettwazen ɣer ###OLD_EMAIL###
    
    Tanmirt,
    Sɣur ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    This notice confirms that the network admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new network admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul, Alɣu-agi iserggeg belli imayl n unedbal n uẓeṭṭa yettwabeddel di ###SITENAME###. Imayl amaynut n unedbal n uẓeṭṭa d wagi : ###NEW_EMAIL###. Imayl-agi yettwazen ɣer ###OLD_EMAIL### Tanmirt, Sɣur ###SITENAME### ###SITEURL###

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
kab_DZ: Azul,
    
    Aqla-k tettwaɛerḍeḍ iwakken ad ternuḍ ɣer « %1$s » di
    %2$s s yisem-ik d %3$s. 
    Ttxil-k ssed ɣef useɣwen-agi iwakken ad tserggegeḍ aneɛruḍ :
    %4$s

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
kab_DZ: Bonjour,
    Vous avez été invité(e) à rejoindre « %1$s » sur
    %2$s en tant que %3$s. 
    Si vous ne souhaitez pas rejoindre ce site, veuillez ignorer
    ce message. L’invitation expirera dans quelques jours.
    
    Veuillez cliquer sur le lien suivant pour activer votre compte utilisateur :
    %%s

en: Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from <a href="%s">Gravatar</a>.
kab_DZ: Azul, wagi d awennit.
    I wakken ad tebduḍ deg usektem, asiẓreg, akked tukksa n yiwenniten, ttxil-k·m rzu ɣer ugdil n yiwenniten deg tfelwit n usenqed. 
    Ivaṭaren n yimdanen yettwenniten ttawḍen-d seg <a href="%s">Gravatar</a>.

en: Hidden
kab_DZ: Udrig

en: Hide
kab_DZ: Ffer

en: Hide Changes.
kab_DZ: Ffer asnifel.

en: Hide Details
kab_DZ: Ffer talqayt

en: Hide connection details
kab_DZ: Ffer talqayt n tuqqna

en: Hide content
kab_DZ: Ffer agbur

en: Hide header image
kab_DZ: Ffer inixef n tugna

en: Hide image
kab_DZ: Ffer tugna

en: Hide password
kab_DZ: Ffer awal n uɛeddi

en: Hide post options
kab_DZ: Ffer tixtiṛiyin n umagrad

en: Hide this suggestion
kab_DZ: Ffer asumer-agi

en: High
kab_DZ: Haut

en: Highest
kab_DZ: La plus haute

en: Highlights
kab_DZ: Asebrureq

en: Hindi
kab_DZ: Tahendit

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
kab_DZ: Awal n uɛeddi ilaq ad isɛu xerṣum 12 n isekkilen. Iwakken ad yiǧhid seqdec asekkil ameqran, asekkil amecṭuḥ, imḍanen aked izamulen am wigi ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: History
kab_DZ: Amazray

en: Hmm, that key doesn't seem to work. Please double-check your key and try again.
kab_DZ: Ah, tasarut-a akka d-yettban ur tetteddu ara. Ma ulac aɣilif, εaqed asenqed n tsarut-ik/im syen talseḍ tikkelt-nniḍen.

en: Ho Chi Minh
kab_DZ: Hô-Chi-Minh-Ville

en: Hobbies
kab_DZ: Zhu

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
kab_DZ: Garder un commentaire dans la file d&rsquo;attente s&rsquo;il contient plus de %s lien(s) (une des caractéristiques typiques d&rsquo;un commentaire indésirable (spam) est son nombre important de liens)

en: Holiday
kab_DZ: Imuras

en: Home
kab_DZ: Asnubeg

en: Home Page Sections
kab_DZ: Tigezmin n usebter agejdan

en: Home URL
kab_DZ: URL n usmel

en: Home page
kab_DZ: Asebter agejdan

en: Homepage
kab_DZ: Asebtar n usnubeg

en: Homepage Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n usebtar agejdan

en: Homepage and posts page must be different.
kab_DZ: Asebtar agejdan akked usebtar n imagraden isefk ad ilin mgarraden.

en: Homepage: %s
kab_DZ: Asebtar n usnubeg: %s

en: Honduras
kab_DZ: Hunduṛas

en: Hong Kong
kab_DZ: Hung Kung

en: Hooray! Your 14 day free trial of <strong>%1$s</strong> on %2$s just started.
kab_DZ: D ayen i issefṛaḥen! Aneεruḍ-inek n baṭel n 14 wussan i <strong>%1$s</strong> ɣef %2$s ha-t-an yebda.

en: Hooray! You’ve just received your first payment, %1$s for %2$s! Check your email.
kab_DZ: Γur-k! Ha-t-an akken i d-tremseḍ asellek-ik amezwaru, %1$s i %2$s! Senqed imayl-inek.

en: Horizontal
kab_DZ: Aglawan

en: Horizontal line
kab_DZ: Ajerriḍ  aglawan

en: Horizontal position from the left to begin the crop as a percentage of the image width.
kab_DZ: Ideg aglawan seg uzelmaḍ ansi ara yebdu uɣẓaẓ am ufmiḍi n tehri n tugna.

en: Horizontal space
kab_DZ: Tallunt taglawant

en: Hospital
kab_DZ: Sbiṭaṛ

en: Hostel
kab_DZ: Azebriz

en: Hosting
kab_DZ: Tanezduɣt

en: Hosting Configuration
kab_DZ: Tawila n tnezduɣt

en: Hosts
kab_DZ: Inebgawen

en: Hotel
kab_DZ: Asensu

en: Hour
kab_DZ: Asrag

en: Hours
kab_DZ: Isragen

en: Hours:
kab_DZ: Isragen:

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
kab_DZ: Sɛeddi taɣerdayt neɣ nal iwakken ad twaliḍ tiqfalin Sermed aked Tamuɣli s wakud illaw

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
kab_DZ: Sɛeddi taɣerdayt ɣef wadur n tebdart n imagarden iwakken ad tbeqqeḍeḍ izdayen swayes ara tesferkeḍ amagrad. Tzemreḍ ad tsekkreḍ tigawin-agi :

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
kab_DZ: Sɛeddi taɣerdayt sufella n wadur n tebdart n iseqdacen iwakken ad tbeqqeḍeḍ isɣewnen swayes ara tesferkeḍ iseqdacen. Tzemreḍ ad tgeḍ tigawin-agi :

en: How To
kab_DZ: Amek

en: How can we help?
kab_DZ: Amek ara k-nεiwen?

en: How did Jetpack fix it?
kab_DZ: Amek yessaweḍ Jetpack ad t-iseɣti?

en: How did they find this blog?
kab_DZ: Amek almi i d-ufan ablug-a?

en: How do I cancel my subscription?
kab_DZ: Amek i zemreɣ ad sfesxeɣ ajerred-inu?

en: How do I confirm this subscription?
kab_DZ: Amek ara sirgeɣ ajerred-a?

en: How do I pay for my plan?
kab_DZ: Amek ara xellseɣ aɣawas-inu?

en: How long we retain your data
kab_DZ: I wacḥal n wakud i nettaṭṭaf isefka-inek/inem

en: How many items would you like to display?
kab_DZ: Acḥal n iferdisen i tebɣiḍ ad tbeqqeḍeḍ ?

en: How we protect your data
kab_DZ: Amek i nezmer ad nmmesten isefka-inek

en: How we will fix it?
kab_DZ: Amek ara t-nsemsawi?

en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Cher/chère ###USERNAME###,
    
    Vous avez récemment demandé à modifier l’adresse de messagerie de l’administration de votre compte.
    
    Si c’est bien le cas, veuillez cliquer sur le lien suivant pour changer d’adresse de messagerie :
    ###ADMIN_URL###
    
    Vous pouvez ignorer ce message et le supprimer si vous ne souhaitez pas lancer cette action.
    
    Ce message a été envoyé à ###EMAIL###
    
    Cordialement,
    
    L’équipe de ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy %1$s,
    
    Thank you for signing up with WordPress.com. Use this URL to activate your account: %2$s
kab_DZ: Azul %1$s,
    
    Tanemmirt imi tjerdeḍ ɣer WordPress.com. Seqdec URL-agi akken ad tremdeḍ aamiḍan-ik/im: %2$s

en: Howdy %1$s,
    
    Thank you for signing up with WordPress.com. Use this URL to activate your blog: %2$s
kab_DZ: Azul %1$s,
    
    Tanemmirt imi tjerdeḍ ɣer WordPress.com. Seqdec URL-agi akken ad tremdeḍ ablug-ik/im: %2$s

en: Howdy %1$s,
    
    Thank you for signing up with WordPress.com. Use this URL to confirm your email address and start publishing posts: %2$s
kab_DZ: Azul %1$s,
    
    Tanemmirt i ujerred-ik/im ɣer WordPress.com. Seqdec URL-a i usentem n tansa n yimayl-ik/im syen bdu asuffeɣ n yimagraden: %2$s

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
kab_DZ: Azul USERNAME,
     
    
    Amiḍan inek amaynut yettwasbedd.
    
    Tzemreḍ ad teqqneḍ s isalen-agi :
    Isem n useqdac : USERNAME
    Awal n uɛeddi : PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Tanmirt !
    
    --Tarbaɛt n SITE_NAME

en: Howdy!
kab_DZ: Azul!

en: Howdy! Log in to %(clientTitle)s with your WordPress.com account.
kab_DZ: Azul! Kcem ɣer %(clientTitle)s s umiḍan-inek/inem WordPress.com.

en: Howdy! Log in to Jetpack.com with your WordPress.com account.
kab_DZ: Azul! Kcem ɣer Jetpack.com akked umiḍan-inek WordPress.com.

en: Howdy! Plugins and themes failed to update on your site at %s.
kab_DZ: Azul! Iseɣzaf akked yilsental ur yeddi ara uleqqem-nnsen deg usmel-inek (inem) di %s.

en: Howdy! Plugins failed to update on your site at %s.
kab_DZ: Azul! Iseɣzaf  ur yeddi ara uleqqem-nnsen deg usmel-inek (inem) di %s.

en: Howdy! Some plugins and themes have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
kab_DZ: Azul! Kra n yizegrar d yisental ttwaleqqmen s wudem awurman ɣer lqem-nsen aneggaru deg usmel-inek·inem%s. Ur yelli wacu-nniḍen i d-yewwi ad txedmeḍ.

en: Howdy! Some plugins have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
kab_DZ: Azul! Kra n yizegrar ttwaleqqmen s wudem awurman ɣer lqem-nsen aneggaru deg usmel-inek·inem ɣer %s. Ur yelli wacu-nniḍen i d-yewwi ad txedmeḍ.

en: Howdy! Some themes have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
kab_DZ: Azul! Kra n yisental ttwaleqqemen s wudem awurman ɣer lqem-nnsen aneggaru deg usmel-inek (inem)%s. Ur yelli wacu-nniḍen i d-yewwi ad txedmeḍ.

en: Howdy! Themes failed to update on your site at %s.
kab_DZ: Azul! Isental ur yeddi ara uleqqem-nnsen deg usmel-inek (inem) di %s.

en: Howdy! This importer allows you to import posts and comments from your Blogger account into your WordPress blog.
kab_DZ: Azul! Aktar-a imudd-ak·am tisirag ad d-tketreḍ tisuffaɣ d yiwenniten seg umiḍan-inek·inem n ublugi ɣer ublug n WordPress.

en: Howdy,
kab_DZ: Azul,

en: Howdy,
    
    %1$s commented on: %2$s.
    
    Comment URL: (%3$s)
    Post URL: (%4$s)
kab_DZ: Azul,
    
    %1$s iwennet-d deg: %2$s.
    URL n uwennit: (%3$s)
    URL n tsuffeqt: (%4$s)

en: Howdy,
    
    %1$s recently liked your post: %2$s
    
    Here is a link to the post they liked:
    
    	 %3$s
    %4$s
    
    If you don't want to be notified of Likes any more:
    %5$s
kab_DZ: Azul,
    
    %1$s isedmer melmi kan tasuffeɣt-ik·im: %2$s
    
    Ha-t-a useɣwen ɣer tsuffaɣt i asen-iɛeǧben:
    
    	 %3$s
    %4$s
    
    Ma yella ur tebɣiḍ ara ad tettwaselɣuḍ s tisedmar:
    %5$s

en: Howdy,
    
    A request has been made to perform the following action on your account:
    
         ###DESCRIPTION###
    
    To confirm this, please click on the following link:
    ###CONFIRM_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul,
    
    Yella-d usuter iwakken ad neg tigawt-agi ɣef umiḍan-inek:
    
         ###DESCRIPTION###
    
    Iwakken ad tsentmeḍ ayagi, ttxil-k ssed ɣef useɣwen-agi:
    ###CONFIRM_URL###
    
    Tzemreḍ ad tettuḍ neɣ tekkseḍ imayl-agi, war tigdi, ma yella ur tebɣiḍ ara 
    ad tgeḍ tigawt-agi.
    
    S leqder,
    Tarbaɛt n ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    A user data privacy request has been confirmed on ###SITENAME###:
    
    User: ###USER_EMAIL###
    Request: ###DESCRIPTION###
    
    You can view and manage these data privacy requests here:
    
    ###MANAGE_URL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul,
    
    Asuter n isefka n useqdac yettusentem di ###SITENAME###:
    
    Aseqdac: ###USER_EMAIL###
    Asuter: ###DESCRIPTION###
    
    Tzemreḍ ad twaliḍ u ad tesferkeḍ asuter-agi n tbaḍnit n isefka dagi:
    
    ###MANAGE_URL###
    
    S leqder,
    Tarbaɛt n ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Your request for an export of personal data has been completed. You may
    download your personal data by clicking on the link below. For privacy
    and security, we will automatically delete the file on ###EXPIRATION###,
    so please download it before then.
    
    ###LINK###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul,
    
    Asuter-inek i usifeḍ n isefka udmawanen yemmed. Tzemreḍ
    ad tsidreḍ isefka-inek udmawanen s tussda ɣef useɣwen-agi ukessar. Ɣef lǧal n tbaḍnit
    akked tɣellist, ad nekkes s wudem awurman afaylu di ###EXPIRATION###,
    ihi ttxil-k sider-it send.
    
    ###LINK###
    
    S leqder,
    Tarbaɛt n  ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Your request to erase your personal data on ###SITENAME### has been completed.
    
    If you have any follow-up questions or concerns, please contact the site administrator.
    
    For more information, you can also read our privacy policy: ###PRIVACY_POLICY_URL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul,
    
    Asuter-inek i wesfaḍ n isefka udmawanen di ###SITENAME### yemmed.
    
    Ma tesɛiḍ isteqsiyen-nniḍen ttxil-k nermes anedbal n usmel.
    
    I wugar n isalan, tzemreḍ daɣen ad teɣreḍ tasertit-nneɣ n tbaḍnit: ###PRIVACY_POLICY_URL###
    
    S leqder,
    Tarbaɛt n ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Your request to erase your personal data on ###SITENAME### has been completed.
    
    If you have any follow-up questions or concerns, please contact the site administrator.
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
kab_DZ: Azul,
    
    Asuter-inek i wesfaḍ n isefka udmawanen di ###SITENAME### yemmed.
    
    Ma tesɛiḍf isteqsiyen-nniḍen ttxil-k nermes anedbal n usmel.
    
    s leqder,
    Tarbaɛt n ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy, %s
kab_DZ: Azul, %s

en: However, it is your responsibility to use those resources correctly, to provide the information that your privacy policy requires, and to keep that information current and accurate.
kab_DZ: Acu kan, d tamasit-inek iwakken ad tesqedceḍ iɣbula-agi akken iwata, ad d-tefkkeḍ isallan ilaqen i tsertit n tbaḍnit inek, yerna ad beddeḍ ɣef isallan-agi.

en: However, you can still <a href="%s">activate this theme</a>, and use the Site Editor to customize it.
kab_DZ: Akken ibɣu yili, ad teǧǧeḍ <a href="%s">asentel-a d urmid</a>, ad tesqedceḍ Telegram Amaẓrag n usmel is a thei usagen-ines.

en: However, your WordPress Address is currently controlled by a PHP constant and therefore cannot be updated. You need to edit your %1$s and remove or update the definitions of %2$s and %3$s.
kab_DZ: Γas akken, tansa-inek·inem n WordPress akka tura tettuεass s tmezgit PHP ur tezmir ara ad tettuleqqem. Ilaq ad tẓergeḍ %1$s inek·inem daɣen ad tekkseḍ neɣ ad tleqqmeḍ tibadutin n %2$s akked %3$s.

en: Huge
kab_DZ: Meqqer aṭas

en: Human-readable labels for the post type for various contexts.
kab_DZ: Tibzimin i yezmer ad iɣer umdan i wanaw n ugbur di twennaḍin akk.

en: Human-readable labels for the taxonomy for various contexts.
kab_DZ: Tibzimin i yezmer ad iɣer umdan i temessartut di tewnaḍin yeggten.

en: Human-readable name identifying the widget type.
kab_DZ: Isem asuf ara d-ibanen i umdan yerna ad d-yesbadu anaw n uwiǧit.

en: Humanities
kab_DZ: Tussniwin n talsa

en: Hungarian
kab_DZ: Tahengarit

en: Hungary
kab_DZ: Hungarya

en: Hyalite is a minimalistic, micro-blogging WordPress theme with a focus on typography and the ability to display a portfolio.
kab_DZ: Hyalite d asentel n WordPress amecṭuḥ n micro-blogging s uḥras ɣef tatipugrafit d tezmert n uskan n umagbar.

en: I already have an account
kab_DZ: Γur-i yakan amiḍan

en: I do not have an account yet
kab_DZ: Urεad i sεiɣ akka tura amiḍan

en: I don't understand
kab_DZ: Ur gziɣ ara

en: I meant to get a free blog
kab_DZ: Bɣiɣ ad sεuɣ ablug baṭel

en: I misspelled the domain
kab_DZ: Ccḍeɣ deg tira n taɣult

en: I really need an ID for this to work.
kab_DZ: Ḥwaǧeɣ s tidett ID iwakken ad iddu waya-gi.

[ctx: I understand]
en: Got it
kab_DZ: Awi-t

en: I want to transfer my domain to another registrar
kab_DZ: Bɣiɣ ad rreɣ taqult-inek ɣer useklas-nniḍen

en: I want to use the domain with another service or host
kab_DZ: Bɣiɣ ad sqedceɣ taɣult akked umeẓlu-nniḍen neɣ asenneftay

en: I'll Keep It
kab_DZ: Ad t-ḥerzeɣ

en: I'll keep it
kab_DZ: Ad t-ḥerzeɣ

en: I'm sure I want to permanently delete my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
kab_DZ: Tḥeqqeɣ belli bɣiɣ ad sefḍeɣ asmel-inu, u ẓriɣ belli ur ttizmireɣ ara ad d-rreɣ %s tikkelt-nniḍen.

en: ID #%1$s: %2$s <strong>Sorry, you are not allowed to remove this user.</strong>
kab_DZ: ID #%1$s : %2$s <strong>Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tekkseḍ aseqdac-agi.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
kab_DZ: ID #%1$s: %2$s <strong>Aseqdac amiran ur yettwakkas ara.</strong>

en: ID of global styles config.
kab_DZ: Asulay n twila n yiɣaniben imuta.

en: ID of sidebar.
kab_DZ: Asulay n ugalis adisan.

en: ID of template.
kab_DZ: Asulay n tneɣruft.

en: ID of the post context.
kab_DZ: Asulay n usatal n umagrad.

en: IMPORTANT
kab_DZ: D AXATAR

en: IO error.
kab_DZ: Anezri I/O (Inekcumen-Tuffɣiwin).

en: IP Address
kab_DZ: Tansa IP

en: IP address
kab_DZ: Tansa  IP

en: IP address for the comment author.
kab_DZ: Tansa IP i umeskar n uwennit.

en: IPW Rest API: bad domain. IP Addresses not allowed.
kab_DZ: IPW Rest API: taɣult n diri. Tansa IP ur tettusireg ara.

en: Iceland
kab_DZ: Island

en: Icelandic
kab_DZ: Taslandit

en: Icon
kab_DZ: D tignit n wesnas

en: Icon of block type.
kab_DZ: Tignit i wanaw n yiḥder.

en: Icons of WordPress plugins
kab_DZ: Tigniyin n yizegrar WordPress

en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
kab_DZ: Ilaq ad ibdu s usekkil, ad t-ḍefren isekkilen, uṭṭunen, ijerriḍen, tinqiḍin, tigejda neɣ ijerriḍen n uderrer.

en: Identicon (Generated)
kab_DZ: Identicon (généré)

en: Identifier
kab_DZ: Asulay

en: Identity
kab_DZ: Tamagit

en: If %1$s is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="%2$s">Apache documentation</a> or <a href="%3$s">elsewhere</a> for help setting it up.
kab_DZ: Ma yella %1$s yexsi, ini-as i wenedbal inek ad isermed azegrir-agi, neɣ muqel <a href="%2$s">Apache documentation</a> neɣ <a href="%3$s">anida nniḍen</a> iwakken ad tafeḍ tallalt ɣef wamek ara t-tesbeddeḍ.

en: If a media file has not been attached to any content, you will see that in the Uploaded To column, and can click on Attach to launch a small popup that will allow you to search for existing content and attach the file.
kab_DZ: Di tgejdit Yurez ɣer, ad twaliḍ ma yella afaylu amidya yurez ɣer umagrad. Tzemreḍ ad tesdeḍ ɣef useɣwen arez iwakken ad tbeqqeḍeḍ asfaylu ameẓyan iwakken ad tnadiḍ agbur iɣer ara tarzeḍ afaylu-nni.

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
kab_DZ: Si vous le souhaitez, WordPress peut automatiquement informer différents services en ligne de vos nouvelles publications.

en: If it's a post on a private site, you need be a member of the site to view the post.
kab_DZ: Ma yella d tasuffeɣt deg usmel uslig, ilaq ad tiliḍ d iwizi n usmel-nni akken ad tt-twaliḍ.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
kab_DZ: Ma yella amaktar i teḥwaǧeḍ ulac-it <a href="%s">nadi deg ukaram n isiɣzifen</a> iwakken ad teẓreḍ ma yella umaktar iwejden.

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="https://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
kab_DZ: Ma yella aseɣwen-agi yettawi ɣer umdan; tzemreḍ ad d-tiniḍ acu n wassaɣ i tesɛiḍ aked umdan-agi di tferkit-agi uksar. Ma tebɣiḍ ad teẓreḍ ugar ɣef tekti-agi rzu ɣer <a href="https://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: If this was a mistake, ignore this email and nothing will happen.
kab_DZ: Ma yella d tucḍa, ttu izen-agi sakin ulac acu ara yeḍrun.

en: If you add a video, the image will be used as a fallback while the video loads.
kab_DZ: Ma terniḍ avidyu, tugna ad tettwaseqdec d tamlellayt si leɛḍil ad ittwaɛebbi uvidyu.

en: If you already have a Privacy Policy page, please select it below. If not, please create one.
kab_DZ: Ma tesɛiḍ yakan asebtar Tasertit n tbaḍnit, ttxil-k fern-it ukessar-agi. Ma ulac, ttxil-k snulfu-d yiwen.

en: If you are a member of a regulated industry, or if you are subject to additional privacy laws, you may be required to disclose that information here.
kab_DZ: Ma telliḍ d aɛgal n temguri ilugnen, neɣ ma telliḍ ddaw ilugan ulmisen, ahat isefk ad d-tsekneḍ isallan-agi dagi.

en: If you are looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
kab_DZ: Ma tebɣiḍ ad tesqedceḍ agbur anesbaɣur i d-yekkan si Microsoft Word, ɛreḍ ad tsenseḍ taxtiṛit-a. Amaẓrag ad isizdeg s wudem awurman iḍrisen i d-yekkan si Word.

en: If you are not sure, check the plugin documentation or contact the plugin author to see if the plugin collects data and if it supports the Data Eraser tool. This information may be available in the <a href="%s">Privacy Policy Guide</a>.
kab_DZ: Ma yella ur tetḥiqeḍ ara, senqed tasemlit n uzegrir neɣ nermes ameskar n uzegrir i wakken ad twaliḍ ma yella azegrir ileqqeḍ isefka akked ma yella issefrak afecku n usfaḍ n yisefka. Talɣut-a tezmer ad tili deg <a href="%s">Umnir n Tsertit Tabaḍnit</a>.

en: If you are not sure, check the plugin documentation or contact the plugin author to see if the plugin collects data and if it supports the Data Exporter tool. This information may be available in the <a href="%s">Privacy Policy Guide</a>.
kab_DZ: Ma yella ur tetḥiqeḍ ara, senqed tasemlit n uzegrir neɣ nermes ameskar n uzegrir i wakken ad twaliḍ ma yella azegrir ileqqeḍ isefka akked ma yella issefrak afecku n usifeḍ n yisefka. Talɣut-a tezmer ad tili deg <a href="%s">Umnir n Tsertit Tabaḍnit</a>.

en: If you are unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href="%s">WordPress support forums</a>.
kab_DZ: Ma yella ur tetḥeqqeḍ ara acu bɣan ad d-inin yirmawen-agi ilaq-ak ahat ad tnermeseḍ asneftaɣ-inek. Ma teḥwaǧeḍ tallalt tzemreḍ ad terzuḍ ɣer <a href="%s"> Ugraw n tallelt n WordPress</a>.

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
kab_DZ: Si vous ne pouvez pas glisser le bookmarklet dans vos favoris/bookmarks, copiez le code suivant et créez un nouveau favori : vous collerez le code dans le champ « Adresse web » de ce nouveau favori.

en: If you can't think of a good password use the button below to generate one.
kab_DZ: Ma yella ur tessawḍeḍ ara ɣer wawal uffir ifazen, seqdec taqeffalt yellan ddaw akken ad d-tsirweḍ yiwen.

en: If you change this, an email will be sent at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
kab_DZ: Ma tbeddeleḍ ayagi, ad yettwazen yimayl ɣer tansa-inek·inem tamaynutt i wakken ad tt-tsentemeḍ. <strong>Tansa tamaynutt ur tettwarmad ara alamma tettwasentem.</strong>

en: If you continue seeing downtime, you should get in touch with your hosting provider for help.
kab_DZ: Ma mazal twalaḍ yettili-d uḥbas sya ɣer da, ilaq a tremseḍ tanezduɣt-inek akken ad ak-d-fken tallalt.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
kab_DZ: Si vous supprimez un lien, il sera supprimé définitivement, car les liens n&rsquo;ont pas accès à la corbeille pour le moment.

en: If you deleted the import file from your media library, this may have caused the problem. In this case, please try the import once more without deleting the import file. Don't worry -- the importer will delete the file automatically once the import has finished.
kab_DZ: Ma tekkseḍ afaylu n uktar seg temkarḍit-inek imidyaten, yezmer d ayenni i d-yeglan s wugur. Deg tegnit am ta, ales awway war ma tekkseḍ afaylu n uktar. Ur ttagad -- akter ad yekkes s wudem awurman afaylu akken kan ara yemmed uktar.

en: If you did not perform this action, <a href="%s">contact us</a>.
kab_DZ: Ma yella mačči dkečč i igan tigawt-a, <a href="%s">nermes-aɣ-d</a>.

en: If you do not know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="%s">WordPress support forums</a>.
kab_DZ: Ma yella ur teẓriḍ ara amek ara tesbeddeḍ azadur n isefka ilaq  <strong>ad tnermeseḍ asneftaɣ-inek</strong>.Sakin, ma yella ur tsawḍeḍ ara, tzemreḍ ad tafeḍ tallalt di <a href="%s">WordPress Support Forums</a>.

en: If you do not want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
kab_DZ: Ma yella ur tebɣiḍ ara iwakken asmel-inek ad iseqdec tugna n ugilal, ssed ɣef tanast &laquo;&nbsp;Kkes tugna n ugilal&nbsp;&raquo;. Ticki tebɣiḍ ad terreḍ tugna n inixef, Fren yiwet gar textiṛiyin n tugna, sakin ssed ɣef tanast Sekles ibeddilen.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
kab_DZ: Ma yella dayen ur tebɣiḍ ara ad tesqedceḍ asmel-inek %s, seqdec tiferkit-agi uksar. Mi tesdeḍ ɣef <strong>Kkes asmel-iw</strong>, ad teṭṭfeḍ izen ideg yella useɣwen. Ssed ɣef useɣwen iwakken ad tsefḍeḍ asmel-inek.

en: If you don&#8217;t enter a password, ALL ENTRIES from your LiveJournal will be imported as public posts in WordPress.
kab_DZ: Ma yella ur&#8217;tebɣiḍ ad teskecmeḍ awal uffir, AKK INEKCUMEN seg LiveJournal inek·inem ad d--ttwaketren am tsuffaɣ tizayazin deg WordPress.

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
kab_DZ: Ma tẓergeḍ neɣ tssuffɣeḍ‑d amagrad, ad yettwasekles unagi n tuqqna nniḍen deg iminig-inek. Anagi-agi ur isɛɛu ara isalan udmawanen. Ad yesɛu kan ID n umagrad i tẓergeḍ. Ad yefakk deg 1 n wass.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
kab_DZ: Ma tesɛiḍ amiḍan neɣ tserseḍ awennit deg usmel, tzemreḍ ad tsutreḍ ad k-nazen afaylu igebren akk isefka udmawanen i nesɛa fell-ak, akked isallan i ɣ-d-tefkiḍ s yiman-ik. Ayagi ur iseddu ara isefka i nsekles i lmnd n tebelt neɣ n tɣellist.

en: If you have any entries on LiveJournal which are marked as private, they will be password-protected when they are imported so that only people who know the password can see them.
kab_DZ: Ma yella tesεiḍ inekcumen ɣer LiveJournal i yettucerḍen d usligen, ad ilin d awal uffir n ummesten mi ara d-ttwaketren akken ala imdanen yesεan awal uffir ara yessiwḍen ad ten-walin.

en: If you have not yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
kab_DZ: Ma yella mazal ur d-tesnulfaḍ ara umuɣ, <strong>ssed ɣef &#8217;Snulfu-d umuɣ amaynut&#8217; </strong> iwakken ad tebduḍ

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
kab_DZ: Si vous avez des articles ou des commentaires dans un autre système de site, WordPress peut les importer dans votre site actuel. Pour commencer, choisissez un système d&rsquo;origine ci-dessous&nbsp;:

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
kab_DZ: Ma tserseḍ awennit eg usmel-nneɣ, ad k-nsummer ad teskelseḍ isem-ik, tansa imayl inek akked usmel inek deg yinagan n tuqqna. Ayagi iwakken ad nsifses fell-ak akken ur tesrusuyeḍ ara issalan-agi ticki tebɣiḍ ad ternuḍ awennit-nniḍen. Inagan-agi n tuqqna ad qqimen yiwen n useggas.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
kab_DZ: Ma tserseḍ awennit, awenit akked idfersefka-ines ad ttwṭṭfen i lebda. S wakka ara nizmir ad neɛqel yerna ad nqbel iwenniten ara d-iḍefren war ma neǧǧa-ten deg udras n ugani.

en: If you need help, our <a href="https://wordpress.com/help/contact">Happiness Engineers</a> are always there when you need them.
kab_DZ: Ma yella tesriḍ tallalt, ijenyuṛen-nneɣ <a href="https://wordpress.com/help/contact">n talwit</a> melmi i ten-teḥwaǧeḍ ad ten-tafeḍ llan din.

en: If you need help, our <a href="https://wordpress.com/help/contact">public forums</a> are always there when you need them. Personalized support is also available with a <a href="https://wordpress.com/plans">plan upgrade</a>.
kab_DZ: Ma yella tesriḍ tallalt, iskasiyen-nneɣ <a href="https://wordpress.com/help/contact">izuyaz</a> melmi i ten-teḥwaǧeḍ ad ten-tafed din. Tallalt tudmawanttelladaɣen s <a href="https://wordpress.com/plans">lqem n uɣawas</a>.

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
kab_DZ: Si vous êtes arrivé sur cet écran par accident, et que vous vouliez en fait vous rendre sur l&rsquo;un de vos propres sites, voici quelques raccourcis pour vous aider à trouver votre chemin.

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
kab_DZ: Ma yella tewwḍeḍ-d ɣer ugdil-a kan akka war ma teḥsiḍ, ma d kečč/kemm tebɣiḍ ad tkecmeḍ ɣer yiwen seg yismal-inek/inem, ha-ten-a kra n yinegzumen ara ak-iεawnen ad d-tafeḍ abrid-ik/im.

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
kab_DZ: Ma tsutreḍ tulsa n uwennez n wawal n uɛeddi, tansa IP inek m ad teddu di imaylt n tulsa n uwennez.

en: If you think you should, contact this site's administrator.
kab_DZ: Ma twalad ilaq, wali amasay n wesmil.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
kab_DZ: Ma telliḍ d aseqdac ikelsen yerna tettazneḍ tugniwin ɣer usmel, ad k-nsemter iwakken ur tettazneḍ ara tugniwin yesɛan isefka EXIF  imsidag GPS. Iseqdacen-inek zemren ad sidren yerna ad d-kksen isallan n usideg seg tugniwin-agi.

en: If you use your site for commercial purposes and you engage in more complex collection or processing of personal data, you should note the following information in your privacy policy in addition to the information we have already discussed.
kab_DZ: Ma tseqdaceḍ asmel-inek i iswi n uzenzu yerna tleqqeḍeḍ isefka udmawanen isuddisen, isefk ad temmleḍ isallan-agi de uberreḥ inek n umesten n tudert tabaḍnit, akked isallan s telqey fayef nmmeslay sgellin.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
kab_DZ: Ma tesɛiḍ amiḍan yerna teqqneḍ ɣer usmel-agi, ad nsbadu anagi n tuqqna iwakken ad nẓer ma yella iminig-ineg ittaqbal inagan n tuqqna. Anagi-agi n tuqqna ur isɛi ara isefka udmawanen yerna ad yettwakkes mi tmedleḍ iminig-inek.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
kab_DZ: Ma tebɣiḍ ad tsemselsiḍ taggayin ɣer tebzimin (neɣ tibzimin ɣer taggayin), seqdec <a href="%s">Aselkat taggayin-tibzimin</a>, i yewejden seg ugdil n imaktaren.

en: If you want to export a handy list of all the information on this page, you can use the button below to copy it to the clipboard. You can then paste it in a text file and save it to your device, or paste it in an email exchange with a support engineer or theme/plugin developer for example.
kab_DZ: Ma tebɣiḍ ad tsifḍeḍ akk isallen i yegber usebter-a ɣer tebdart taxfifant, tzemreḍ ad tesqedceḍ tiqfilt yellan seddaw akken ad tt-tesneɣleḍ ɣer tecfawit. Tzemreḍ syin akkin ad tt-tesneɣleḍ ɣer ufaylu aḍris ad tt-teskelseḍ deg yibenk-inek, neɣ amedya, ad tt-tesneɣleḍ ɣer yimayl ara tazneḍ i ujenyuṛ n tallelt neɣ i kra n uneflay n usentel/azegrir.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
kab_DZ: Ma tebɣiḍ ad tekkseḍ awiǧit war ma tekkseḍ iɣewwaren-is iwakken ahat ad t-tesqedceḍ ɣer sdat, zuɣer-it ɣer teɣzut n iwiǧiten yexsin. Ad tizmireḍ ad t-id-terreḍ melmi trebɣiḍ. Ayagi ad k-yenfeɛ ticki tebɣiḍ ad tnefleḍ ɣer usentel yesɛan drus n teɣzuyin n iwiǧiten neɣ tiɣzuyin imgarraden.

en: If you wish to keep this subscription, please update your card details or arrange another payment method.
kab_DZ: Ma tebɣiḍ ad tḥerzeḍ ajerred-a, smiren tilɣa n tkarḍa-k neɣ rnu kra n ttawil n uxelleṣ nniḍen ma ulac aɣilif.

en: If you're still having trouble, please <a href='%s'>contact support</a>, and we'll get everything fixed.
kab_DZ: Ma yella mazal tettmagareḍ-d uguren, ttxil-k/m <a href='%s'>nermes tallalt</a>, nekkni ad nṣeggem kullec.

en: If you're still having trouble, please contact support, and we'll get everything fixed:
    
    %s
kab_DZ: Ma yella mazal tesεiḍ ugur, nermes ma ulac aqilif tallalt, nekkni ad nṣeggem kullec:
    
    %s

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
kab_DZ: Ma yella asmel-inek ur ittwabeqqeḍ ara , ttxil-k nermes asefrak n uẓeṭṭa-agi.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
kab_DZ: Ma yella asentel-inek izmer i wugar n tugniwin n inixef, neɣ ma yella tuzneḍ aṭas n tugniwin n inixef yugnen, Fren taxtiṛit  « S ugacur » iwakken WordPress ad ibeqqeḍ tugna yemgaraden di yall tikkelt ara yettwaɛebbi usebtar n usmel-inek. Iwakken ad tferneḍ tameẓli-agi, ssed di teɣzut n tiferni tama n Tugniwin  yettwaznen neɣ Tugniwin n lexṣas.

en: If your theme has multiple menus, giving them clear names will help you manage them.
kab_DZ: Ma yella asentel-inek yesɛa aṭas n wumuɣen, ma tefkkiḍ-asen ismawen ibanen ad tizmireḍ ad ten-tesferkeḍ s sshala.

en: If your theme has widget areas, you can also add menus there. Visit the <a href="%s">Widgets panel</a> and add a &#8220;Navigation Menu widget&#8221; to display a menu in a sidebar or footer.
kab_DZ: Ma yella asentel-inek yesɛa tiɣzuyin n iwiǧiten, tzemreḍ daɣen ad tbeqqeḍeḍ degsent umuɣen. Rzu ɣer <a href="%s">Agalis n iwiǧiten</a>sakin rnu &#8220;Awiǧit n wumuɣ n yinig&#8221; iwakken ad tbeqqeḍeḍ umuɣ di tfeggagt n yidis neɣ deg uḍar.

en: If your website provides a service which includes automated decision making - for example, allowing customers to apply for credit, or aggregating their data into an advertising profile - you must note that this is taking place, and include information about how that information is used, what decisions are made with that aggregated data, and what rights users have over decisions made without human intervention.
kab_DZ: Ma yella asmel-inek yesɛa ameẓlu nizemren ad yṭṭef taɣtest tawurmant isefk ad d-tiniḍ acu n ttawil i tseqdaceḍ yerna ad d-tefkeḍ isallan ɣef useqdec n isallan, acu teɣtest i yzemren ad tt-ttwaṭṭf akked isefka-agi akked izezrfan sɛan iseqdacen ɣef teɣtest yettwaṭṭfen war yegr-d umadan iman-is.

en: If your website receives data about users from third parties, including advertisers, this information must be included within the section of your privacy policy dealing with third party data.
kab_DZ: Ma yella asmel-inek yettaṭṭaf-d isefka udmawanen seg iɣbula uffiɣen, rnu ula d iɣbula n udellel, isefka-agi isefk ad ddun di tgezmi ɣef isefka i d-itekken seg iɣbula uffiɣen deg uberreḥ-inek ɣef umesten n tudert tabaḍnit.

en: Image
kab_DZ: Tugna

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Tugna <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Tugniwin <span class="count">(%s)</span>

en: Image Address
kab_DZ: Tansa n tugna

en: Image CDN
kab_DZ: Tugna CDN

en: Image CSS Class
kab_DZ: Taserkemt CSS n tugna

en: Image Caption
kab_DZ: Asnummel n tugna

en: Image Crop Help
kab_DZ: Tallalt ɣef unǧar n tugna

en: Image Editor Save Failed
kab_DZ: Asekles n umaẓrag n tugna ur iddi ara

en: Image File
kab_DZ: Afaylu n tugna

en: Image Position
kab_DZ: Adeg n tugna

en: Image Processing Error
kab_DZ: Anezri deg usekker n tugna

en: Image Settings:
kab_DZ: Iɣewwaren n tugna:

en: Image Size
kab_DZ: Tiddi n tugna

en: Image Size:
kab_DZ: Teɣzi n tugna:

en: Image Title
kab_DZ: Azwel n tugna

en: Image Title Attribute
kab_DZ: Ayla n uzwel n tugna

en: Image URL
kab_DZ: URL n tugna

en: Image URL.
kab_DZ: URL n tugna.

en: Image Upload Error
kab_DZ: Anezri di tuzna n tugna

en: Image Widget
kab_DZ: Awiǧit n tugna

en: Image Widget (%d) | Image Widget (%d)
kab_DZ[0]: Awiǧit n tugna (%d)
kab_DZ[1]: Iwiǧiten n tugna (%d)

en: Image could not be processed.
kab_DZ: Ulamek asekker n tugna.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
kab_DZ: Tugna tugi ad tt-ttwasqerdec. Ttxil-k uɣal ɣer deffir u ɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Image crop area preview. Requires mouse interaction.
kab_DZ: Taɣzut n tmuɣli n unǧar n tugna. Tuḥwaǧ asedmer n tɣerdayt.

en: Image crop failed.
kab_DZ: Anǧar n tugna yenezri.

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
kab_DZ: Ulac isefka n tugna. ttxil-k azen tugna tikkelt-nniḍen.

en: Image default align
kab_DZ: Tarigla n lexṣas n tugna

en: Image default link type
kab_DZ: Anaw n lexṣas n useɣwen ɣer tugna

en: Image default size
kab_DZ: Tiddi n lexṣas n tugna

en: Image description
kab_DZ: Asnummel n tugna

en: Image details
kab_DZ: Ifatusen n tugna

en: Image edit.
kab_DZ: Aẓrag n tugna.

en: Image flip failed.
kab_DZ: Tuttya n tugna tenezri.

en: Image hosting
kab_DZ: Tanezduɣt n web

en: Image metadata is inconsistent.
kab_DZ: Idfersefka n tugna mači d imtawanen.

en: Image resize failed.
kab_DZ: Abeddel n tsekta n tugna yenezri.

en: Image restored successfully.
kab_DZ: Tiririt n tugna tella-d akken ilaq.

en: Image rotate failed.
kab_DZ: Tuzzya n tugna tenezri.

en: Image saved
kab_DZ: Tugna tekles

en: Image size in pixels
kab_DZ: Tiddi n tugna s ipiksalen

en: Image sizes
kab_DZ: Tiddi n tugniwin

en: Image upload failed
kab_DZ: Asali n tugna yecceḍ

en: ImageMagick supported file formats
kab_DZ: Imasalen n ufaylu yettusefraken n ImageMagick

en: ImageMagick version number
kab_DZ: Uḍḍun n lqem n ImageMagick

en: ImageMagick version string
kab_DZ: Azrar n lqem n ImageMagick

en: Images
kab_DZ: Tugniwin

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
kab_DZ: Tugniwin isɛan swaswa tiddi n <strong>%1$d px ɣef %2$d</strong> ad ttwasqedcent akkenni.

en: Images should be at least %s tall.
kab_DZ: Tugniwin ilaq ad sɛunt ma drus %s di teɣzi.

en: Images should be at least %s wide.
kab_DZ: Tugniwin ilaq ad sɛunt ma drus %s di tehri.

en: Images:
kab_DZ: Tugniwin:

en: Imagick Resource Limits
kab_DZ: Tilisa n teɣbalut n Imagick

en: Imagick version
kab_DZ: Lqem n Imagick

en: Import
kab_DZ: Kter

en: Import Attachments
kab_DZ: Kter ticeqqufin yeddan

en: Import Blogger
kab_DZ: Kter ameblug

en: Import Everything
kab_DZ: Kter ayen illan

en: Import LiveJournal
kab_DZ: Kter LiveJournal

en: Import and overwrite
kab_DZ: Awi-d neɣ mḥeqq

en: Import author:
kab_DZ: Kter ameskar:

en: Import failed
kab_DZ: Akter ur yeddi ara

en: Import from WordPress
kab_DZ: Kter seg WordPress

en: Import in progress
kab_DZ: Akter  iteddu

en: Import links in OPML format.
kab_DZ: Kter isɣewnen s umasal OPML.

en: Import posts &amp; media from Tumblr using their API.
kab_DZ: Kter imagraden aked ifuyla seg Tumblr s ttawil n API nnsen.

en: Import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog
kab_DZ: Kter tisuffaɣ d yiwenniten seg ublug Movable Type neɣ TypePad

en: Import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
kab_DZ: Kter imagraden aked iwenniten seg ublug Movable Type neɣ TypePad.

en: Import posts from LiveJournal using their API.
kab_DZ: Kter imagraden seg LiveJournal s ttawil n API nsen.

en: Import posts from an RSS feed.
kab_DZ: Kter imagraden seg usuddim RSS.

en: Import posts, comments, and users from a Blogger blog.
kab_DZ: Kter imagraden, iwenniten aked iseqdacen seg ublug Blogger.

en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
kab_DZ: Kter imagraden, isebtar, iwenniten, urtiyen yugnen, taggayin aked tebzimin seg ufaylu n usifeḍ n WordPress.

en: Import subscribers
kab_DZ: Kter imultaɣen

en: Important!
kab_DZ: D axatar!

en: Important:
kab_DZ: D axatar:

en: Imported post <strong>%s</strong>...
kab_DZ: Tasuffeɣt yettwaketren <strong>%s</strong>...

en: Importing
kab_DZ: Akter

en: Importing Posts
kab_DZ: Aktar n tsuffaɣ

en: Importing attachment
kab_DZ: Aktar n tceqqufin yeddan

en: Importing post <em>%s</em>...
kab_DZ: Aktar n tsuffeɣt <em>%s</em>...

en: Importing...
kab_DZ: Aktar iteddu...

en: Importing…
kab_DZ: Aktar iteddu...

en: Impress your visitors
kab_DZ: Sewhem imerza-inek/inem

en: In %1$s, use the %2$s method, not the %3$s function. See %4$s.
kab_DZ: Di %1$s, seqdec tarrayt %2$s mači d tawuri %3$s. Ẓer %4$s.

en: In Progress
kab_DZ: Iteddu

en: In a few words, explain what this site is about.
kab_DZ: Di kra n wawalen, meslay-d ɣef usmel-inek.

en: In addition to listing what personal data you collect, you need to note why you collect it. These explanations must note either the legal basis for your data collection and retention or the active consent the user has given.
kab_DZ: Zzyada ɣef usebder n isefka udmawanen i tleqqeḍeḍ, isefk ad d-tiniḍ acim i ten-teleqqeḍeḍ. Asegzi-agi daɣen ilaq ad d-isbin llssas asaḍaf n uleqqeḍ-agi n isefka, neɣ adeggi urmid i k-d-yefka useqdac.

en: In progress
kab_DZ: Iteddu

en: In reply to %s.
kab_DZ: D tiririt i %s.

en: In reply to: %s
kab_DZ: Tiririt i: %s

en: In response to
kab_DZ: D tiririt i

en: In response to: %s
kab_DZ: D tiririt i: %s

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
kab_DZ: Di tgejdit <strong>Awennit</strong>, sɛeddi taɣerdayt ɣef uwennit menwala iwakken ad tbeqqeḍeḍ izdayen swayes ara tqebleḍ awennit, ad s terreḍ (yerna ad t-tqebleḍ), ad t-tẓergeḍ s tɣawla, ad t-tcerḍeḍ d imcewwel, neɣ ad t-terreḍ ɣer tqecwalt.

en: In the <strong>In response to</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
kab_DZ: Di tgejdit <strong>Tiririt ɣef</strong> llan kraḍ n iferdisen. Aḍris d azwel n umagrad ɣef fayef yettwaru uwennit, ma tessdeḍ fellas ad tẓergeḍ amagrad-nni. Aseɣwen Beqqeḍ amagrad yettawi ɣer umagrad deg usmel. Talilect yesɛan amḍan temmal amḍan n iwenniten yettwaqeblen ɣef umagrad-nni. Ma llan iwenniten i yettraǧun asektem, ad tettwabeqqeḍ twinest tazeggaɣt s umḍan n iwenniten yettraǧun asektem.

en: In the <strong>Submitted on</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
kab_DZ: Di tgejdit <strong>Yettwazen di</strong>, ad tafeḍ azemz aked usrag n usuffeɣ n uwennit ɣef usmel-inek. Ma tssdeḍ ɣef uzday, ad terzuḍ ɣer usebtar ideg d-yeffeɣ uwennit.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
kab_DZ: Di tgezmi Aḍris n inixef n usebtar-agi, tzemreḍ ad tferneḍ iwakken ad tbeqqeḍeḍ aḍris-agi neɣ ad t-tefreḍ. Tzemreḍ daɣen ad tferneḍ ini i weḍris-agi s tussda ɣef tanast n umelqaḍ n yini, sakin sekcem azal HTML ameɣtu (amedya : &#8220;#ff0000&#8221; i wezgaɣ) neɣ seqdec amelqaḍ n yini.

en: In the editing area, the Tab key enters a tab character.
kab_DZ: Di teɣzut n usiẓreg, taqfalt Tab ad tsekcem askil n trigla.

en: In this article
kab_DZ: Deg umagrad-a

en: In this case, WordPress caught an error with one of your plugins, %s.
kab_DZ: Dagi, WordPress yufa-d tuccḍa deg yiwen gar iseɣzaf-inek, %s.

en: In this case, WordPress caught an error with your theme, %s.
kab_DZ: Dagi, WordPress yufa-d tuccḍa deg yiwen gar isental-inek, %s.

en: In this section you should explain how long you retain personal data collected or processed by the website. While it is your responsibility to come up with the schedule of how long you keep each dataset for and why you keep it, that information does need to be listed here. For example, you may want to say that you keep contact form entries for six months, analytics records for a year, and customer purchase records for ten years.
kab_DZ: Di tgezmi-agi, mmel tanzagt ideg ara ttwaḥerzen isefka udmawanen i yettwalqḍen s usmel-inek. Xas ma d tamasit-inek ad d-tefkeḍ asɣiqes n weḥraz n yal tagrumma n isefka i tesɛiḍ, isalli-agi ur yeḥwaǧ ara ad yettwabeqqeḍ dagi. Deg umedya tzemreḍ ad d-tiniḍ belli tettaḥrazeḍ isefka i tleqqeḍeḍ s tferkit n unermis azal n 6 wagguren, tidaddanin n tirziwin azal n 1 n useggas, iseklasen yurzen ɣer izenziyen azal n 10 n iseggasen.

en: In this section you should explain what measures you have taken to protect your users&#8217; data. This could include technical measures such as encryption; security measures such as two factor authentication; and measures such as staff training in data protection. If you have carried out a Privacy Impact Assessment, you can mention it here too.
kab_DZ: Di tgezmi-agi, mmel acu txedmeḍ iwakken ad tmmestneḍ isefka n iseqdacen-inek. Ayagi izmer ad yili ttawil atiknian akka am uwgelhen, neɣ d ttawil n tɣellist akka am usesteb snat n tikkal neɣ tesbedeḍ tarbaɛt n imdanen ara d-yelhin s ummesten n isefka. Ma tgiḍ tasleḍt ɣef trewla n isefka udmawanen, tzemreḍ ad ten-temleḍ dagi.

en: In this section you should explain what procedures you have in place to deal with data breaches, either potential or real, such as internal reporting systems, contact mechanisms, or bug bounties.
kab_DZ: Di tgezmi-agi, mmel acu tzemreḍ ad txedmeḍ ma yella rweln-ak isefka, akka am unagraw n telɣut, allal n unermis akked warazen yettwaheggan i  « inagmaren n iblugen ».

en: In this section you should explain what rights your users have over their data and how they can invoke those rights.
kab_DZ: Di tgezmi-agi ssegzu acu n izerfan i sɛan iseqdacen-inek ɣef isefka-nnsen akked wamek izemren ad sqedcen izerfan-agi.

en: In this section you should list all transfers of your site data outside the European Union and describe the means by which that data is safeguarded to European data protection standards. This could include your web hosting, cloud storage, or other third party services.
kab_DZ: Mmel dagi akk isiwḍen n isefka-inek ɣer berra n tdukla n uṛup u mmel amek ttwamsetnen isefka-agi  s tmuɣli n inawayen i iṛupiyen n umesten n isefka udmawanen. Ayagi yezmer ad iseddu asneftaɣ web inek, asekles di "cloud" neɣ imeẓluyen-nniḍen.

en: In this section you should name and list all third party providers with whom you share site data, including partners, cloud-based services, payment processors, and third party service providers, and note what data you share with them and why. Link to their own privacy policies if possible.
kab_DZ: Di tgezmi-agi isefk ad temleḍ merra imefkiyen uffiɣen ukud tbeḍḍuḍ isefka, rnu ula d icriken, imeẓluyen di "Cloud", allalen n uxelleṣ akked imefkiyen uffiɣen n imẓluyen. Mmel isefka i tbeḍḍuḍ d wacimi i ten-tbeḍḍuḍ. Efk-d aseɣwen ɣer tsrtit-nnsen n tbaḍnit ma yella wamek.

en: In this section you should note what personal data you collect from users and site visitors. This may include personal data, such as name, email address, personal account preferences; transactional data, such as purchase information; and technical data, such as information about cookies.
kab_DZ: Di tgezmi-a ilaq ad d-tiniḍ acu n yisefka udmawanen i tleqqḍeḍ sɣur iseqdacen d yinerziyen n usmel. Ayagi izmer ad igber isefka udmawanen, akka am yisem, tansa n yimayl, ismenyifen n umiḍan udmawan; isefka n temhelt akka am yisefka n timesɣiwt d yisefka itiknikanen, akka am yisallen ɣef yinagan n tuqqna.

en: In this section you should note your site URL, as well as the name of the company, organization, or individual behind it, and some accurate contact information.
kab_DZ: Ti tgezmi-agi ilaq ad taruḍ URL n usmel-inek, isem n teṛmist-inek, tuddsa, neɣ amdan yellan deffir-s, akked kra n isallen n unermis.

en: In this section you should provide a contact method for privacy-specific concerns. If you are required to have a Data Protection Officer, list their name and full contact details here as well.
kab_DZ: Di tgezmi-agi, mmel tarrayt n unermis iwejden i usuter n isallan ɣef tudert tbaḍnit. Ma tesriḍ anesmigal i umesten n isefka, mmel daɣen isem-is akked imsidag-ines s telqey.

en: In this subsection you should list the cookies your website uses, including those set by your plugins, social media, and analytics. We have provided the cookies which WordPress installs by default.
kab_DZ: Di tgezmi-agi tanaddawt, sebder inagan n tuqqna i yesseqdac usmel-inek, akked wid sbadun isiɣzifen-inek, imidyaten imettiyen, akked analytics. Nefka-d inagan n tuqqna i yesbedday WordPress s lexṣas.

en: In this subsection you should note what analytics package you use, how users can opt out of analytics tracking, and a link to your analytics provider&#8217;s privacy policy, if any.
kab_DZ: Di tgezmi-agi tanaddawat isefk ad taruḍ acu n ikemmusen n tdaddanin i tseqdaceḍ, amek izemren iseqdacen ad rewlen i tedaddanin n weḍfar akkd useɣwen ɣer tsertit n tbaḍnit n imefki-inek n tdaddanin.

en: In this subsection you should note what information is captured through comments. We have noted the data which WordPress collects by default.
kab_DZ: Di tgezmi-agi tanaddawt isefk ad tselɣuḍ acu n isallan i yettwaṭṭafen seg iwenniten. Nenna-d yakan acu n isefka i yettalqaḍ WordPress s lexṣas.

en: In this subsection you should note what information may be disclosed by users who can upload media files. All uploaded files are usually publicly accessible.
kab_DZ: Di tgezmi-agi tanaddawt, mmel isallan i zemren ad ten-seknen iseqdacen i yzemren ad aznen ifuyla ɣer temkarḍit-inek n imidyaten. Ifuyla yettwaznen di tegti sɛan adduf azayez.

en: Inactive
kab_DZ: D arurmid

en: Inactive Plugins
kab_DZ: Iseɣzaf irurmiden

en: Inactive Sidebar (not used)
kab_DZ: Tafeggagt n yidis texsi (ur tettwaseqdac ara)

en: Inactive Themes
kab_DZ: Isental yexsin

en: Inactive Widgets
kab_DZ: Iwiǧiten yexsin

en: Inactive plugins are tempting targets for attackers. If you are not going to use a plugin, you should consider removing it.
kab_DZ: Izegrar yettwasensen d isaḍasen i ijebbden imakaren. Ma yella &#8217;re ur tebɣiḍ ara ad tesqedceḍ azegrir, ad ak-nweṣṣi ad t-tekkseḍ.

en: Inactive widgets
kab_DZ: Iwiǧiten arurmiden

en: Inbox
kab_DZ: Tanaka n urmas

en: Included
kab_DZ: Yettwarna

en: Included with Plan
kab_DZ: S useddu n uɣawas

en: Included with plan
kab_DZ: S useddu n uɣawsas

en: Included with your purchase
kab_DZ: Seddu akked tiɣtin-inek/inem

en: Includes a WordPress.com subdomain, community support, dozens of free themes, basic design customization, and more.
kab_DZ: Yella deg-s taɣult tarnawt n WordPress.com, tallalt tamɣiwent, aqettun n yisental baṭel, afeṣṣel azadur udmawan, d wugar n wayen-nniḍen.

en: Includes everything in the Free plan.
kab_DZ: Seddu akk ayen yellan deg uɣawas n baṭel.

en: Includes everything in the Personal plan.
kab_DZ: Seddu akk ayen yellan deg uɣawas udmawan.

en: Includes everything in the Premium plan.
kab_DZ: Seddu akk ayen yellan deg uɣawas Premium.

en: Incorrect post password.
kab_DZ: Awal n uɛeddi n umagrad d urameɣtu.

en: Incorrect username or password.
kab_DZ: Isem n useqdac neɣ awal n uɛeddi d urameɣtu.

en: Increase indent
kab_DZ: Simɣur asiẓi

en: India
kab_DZ: Lhend

en: Indian
kab_DZ: Océan Indien

[ctx: Indicates this palette comes from WordPress.]
en: Default
kab_DZ: Amezwer

[ctx: Indicates this palette comes from the theme.]
en: Custom
kab_DZ: Yugen

[ctx: Indicates this palette comes from the theme.]
en: Theme
kab_DZ: Asentel

[ctx: Indicates this palette is created by the user.]
en: Custom
kab_DZ: Yugen

en: Indicates whether the current variation is the default one.
kab_DZ: Yeskanay-d ma yella tulmist-a tamirant d azal amezwer.

en: Individual
kab_DZ: Yiwen n umdan

en: Indonesia
kab_DZ: Indunisya

en: Indonesian
kab_DZ: Tindunizit

en: Industry regulatory disclosure requirements
kab_DZ: Abeqqeḍ n isallan yurzen ɣer iḥricen yellan ddaw ilugan ulmisen

en: Inexistent terms.
kab_DZ: Irmawen ulac-iten.

en: Infinite Scroll
kab_DZ: Adrurem war talast

en: Infinite scroll
kab_DZ: Adrurem war talast

en: Info
kab_DZ: Talɣut

en: Infrastructure
kab_DZ: Tamṣukt tanaddawt

en: Inherit
kab_DZ: Wṛet

en: Inline
kab_DZ: Deg yizirig

en: Inline CSS code that registers the CSS class required for the style.
kab_DZ: Tangalt CSS srid i yesseklasen taserkemt n CSS yettwasran i uɣanib.

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
kab_DZ: Tafeggagt n ifecka tagensut (mi ara tettwafren tugna, aseɣwen neɣ tamuɣli)

en: Input Devices
kab_DZ: Périphériques d'entrée

en: Insert
kab_DZ: Ger

en: Insert Image
kab_DZ: Ger tugna

en: Insert Page Break tag
kab_DZ: Ger ticreḍt n ungaz n usebtar

en: Insert Read More tag
kab_DZ: Ger ticreḍt « Ḍfer taɣuri... »

en: Insert a Gravatar image
kab_DZ: Senni tugna Gravatar

en: Insert audio playlist
kab_DZ: Ger tabdart n tɣuri n imesli

en: Insert column after
kab_DZ: Ger tigejdit deffir

en: Insert column before
kab_DZ: Ger tigejdit sdat

en: Insert date/time
kab_DZ: Ger asrag/azemz

en: Insert from URL
kab_DZ: Ger si URL

en: Insert gallery
kab_DZ: Ger tagennarit

en: Insert image
kab_DZ: Ger tugna

en: Insert into Navigation Menu
kab_DZ: Ger deg wumuɣ n tunigin

en: Insert into Post
kab_DZ: Ger deg umagrad

en: Insert into page
kab_DZ: Ger deg usebtar

en: Insert into post
kab_DZ: Ger deg umagrad

en: Insert into product
kab_DZ: Err-it deg ufaris

en: Insert into template
kab_DZ: Ger deg tneɣruft

en: Insert into template part
kab_DZ: Ger ɣer uḥric n tneɣruft

en: Insert link
kab_DZ: Ger aseɣwen

en: Insert media from another website
kab_DZ: Ger amidya seg usmel-nniḍen

en: Insert row after
kab_DZ: Ger adur deffir

en: Insert row before
kab_DZ: Ger adur sdat

en: Insert table
kab_DZ: Ger tafelwit

en: Insert video
kab_DZ: Ger avidyu

en: Insert video playlist
kab_DZ: Ger tebdart n tɣuri n uvidyu

en: Insert your security key into your USB port. Then tap the button or gold disc.
kab_DZ: Err tasarut-ik n tɣellist deg tewwurt USB. Syen sit ɣef tqeffalt neɣ ɣef yiwnes n ureɣ.

en: Insert/edit code sample
kab_DZ: Ger/ẓreg tangalt n umedya

en: Insert/edit image
kab_DZ: Ger/Ẓreg tugna

en: Insert/edit link
kab_DZ: Ger/ẓreg aseɣwen

en: Insert/edit media
kab_DZ: Ger/Ẓreg amidya

en: Inserted text
kab_DZ: Ger yettwagren

en: Inserting Media
kab_DZ: Tugra n imidyaten

en: Install
kab_DZ: Sbedd

en: Install %s now
kab_DZ: Sbedd %s tura

en: Install &amp; Preview
kab_DZ: Sbedd &amp; Tamuɣli

en: Install Jetpack
kab_DZ: Sali Jetpack

en: Install Now
kab_DZ: Sbedd tura

en: Install Parent Theme
kab_DZ: Sbedd asentel amarraw

en: Install Plugins
kab_DZ: Sbedd izegrar

en: Install Press This
kab_DZ: Sbedd Press This

en: Install Themes
kab_DZ: Sbedd isental

en: Install and preview theme: %s
kab_DZ: Sbedd u wali asentel: %s

en: Install custom plugins and themes
kab_DZ: Sebded izegrar d yisental udmawanen

en: Install custom plugins and themes on your site.
kab_DZ: Sebded izegrar d yisental udmawanen deg usmel-inek.

en: Install custom plugins on your site.
kab_DZ: Sebded izegrar udmawanen ɣef usmel-inek.

en: Install plugins
kab_DZ: Sbedd izegrar

en: Install plugins & custom themes
kab_DZ: Sbedd izegrar d yisental udmawanen

en: Install the latest version of WordPress
kab_DZ: Sbedd lqem aneggaru n WordPress

en: Install themes
kab_DZ: Sbedd isental

en: Installation Required
kab_DZ: Asbeddi yettusra

en: Installation failed.
kab_DZ: Asbeddi ur yeddi ara.

en: Installed
kab_DZ: Yettwasbedd

en: Installed Plugins
kab_DZ: Isiɣzifen ittusbedden

en: Installed themes
kab_DZ: Isental yettwasbedden

en: Installing…
kab_DZ: Asbeddi…

en: Instance settings of the widget, if supported.
kab_DZ: Iɣewwaren n tummant n uwiǧit, ma yella ttusefraken.

en: Instantly
kab_DZ: Imir imir

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
kab_DZ: Arguments insuffisants passés à cette méthode XML-RPC.

en: Insufficient credits
kab_DZ: Asmad ur issawaḍ ara

en: Insufficient permissions
kab_DZ: Tisirag i ixuṣṣen

en: Insurance
kab_DZ: Assurance

en: Interface language
kab_DZ: Tutlayt n ugrudem

en: Interior Design
kab_DZ: Conception dâintÃ©rieur

en: Internal search handler error.
kab_DZ: Tuccḍa tadigant n tedhelt n unadi.

en: Internet Explorer does not give you the best WordPress experience. Switch to Microsoft Edge, or another more modern browser to get the most from your site.
kab_DZ: Internet Explorer urak-d-ittmuddu ara tirmit igerrzen n WordPress. Uɣal ɣer Microsoft Edge, neɣ ɣer yiminig-nniḍen atrar i wakken ad d-tesnefɛeḍ ugar seg usmel-ik·im.

en: Interpreter
kab_DZ: Tadiwent

en: Introduction
kab_DZ: Tazwart

en: Invalid
kab_DZ: Armeɣtu

en: Invalid API response code (%d).
kab_DZ: Tangalt n tririt n API d turameɣtut (%d)

en: Invalid Content-Disposition supplied. Content-Disposition needs to be formatted as `attachment; filename="image.png"` or similar.
kab_DZ: Azal Content-Disposition i d-yettunefken d urameɣtu. Content-Disposition ilaq ad yettwamsel akka `attachment; filename="image.png"` neɣ s talɣa ittemcabin.

en: Invalid Data provided.
kab_DZ: Isefka i d-ittunefken d irameɣtuyen.

en: Invalid JSON
kab_DZ: JSON armeɣtu

en: Invalid JSON body passed.
kab_DZ: Agbur JSON mači d ameɣtu.

en: Invalid JSONP callback function.
kab_DZ: Tawuri JSONP d turameɣtut.

en: Invalid Name
kab_DZ: Isem d arameɣtu

en: Invalid Registration State
kab_DZ: Addad n usekles ur iṣeḥḥa ara

en: Invalid Support Email
kab_DZ: Tansa n yimayl n tallalt d tarmeɣtut

en: Invalid URL
kab_DZ: URL tarmeɣtut

en: Invalid URL.
kab_DZ: URL armeɣtu.

en: Invalid action name.
kab_DZ: Isem n tigawt d armeɣtu.

en: Invalid activation key.
kab_DZ: Tasarut n usermed d turameɣtut.

en: Invalid attachment ID.
kab_DZ: ID n ufaylu d urameɣtu.

en: Invalid author ID.
kab_DZ: ID n umeskar d urameɣtu.

en: Invalid block type.
kab_DZ: Anaw n yiḥder d arameɣtu.

en: Invalid block.
kab_DZ: Iḥder arameɣtu.

en: Invalid changeset UUID
kab_DZ: Tagrumma n ibeddilen UUID d turameɣtut

en: Invalid comment ID.
kab_DZ: ID n uwennit d urameɣtu.

en: Invalid comment author ID.
kab_DZ: ID n umeskar n uwennit d urameɣtu.

en: Invalid comment content.
kab_DZ: Agbur n uwennit d urameɣtu.

en: Invalid comment status.
kab_DZ: Aẓayer n uwennit d urameɣtu .

en: Invalid cookie format.
kab_DZ: Amasal n unagi n tuqqna d armeɣtu.

en: Invalid cookie.
kab_DZ: Anagi n tuqqna d armeɣtu.

en: Invalid coupon
kab_DZ: Yir tanfult

en: Invalid coupon code
kab_DZ: Tangalt n tenfult ur tṣeḥḥa ara

en: Invalid data provided.
kab_DZ: Isefka i d-ittunefken d irameɣtuyen.

en: Invalid data. No selected item.
kab_DZ: Isefka irmeɣta. Ulac aferdis yettwafernen.

en: Invalid data. The item does not exist.
kab_DZ: Isefka irmeɣta. Aferdis ulac-it.

en: Invalid data. Unknown state.
kab_DZ: Isefka irmeɣta. Addad arussin.

en: Invalid data. Unknown type.
kab_DZ: Isefka irmeɣta. Annaw arussin.

en: Invalid date.
kab_DZ: Azemz urameɣtu.

en: Invalid device token.
kab_DZ: Ajuṭu n wallal ur iṣeḥḥa ara.

en: Invalid domain name
kab_DZ: Yir Isem n taɣult

en: Invalid email
kab_DZ: Yir imayl

en: Invalid email address
kab_DZ: Yir tansa imayl

en: Invalid email address in request.
kab_DZ: Yella imayl armeɣtu di tuttra.

en: Invalid email address when generating personal data export file.
kab_DZ: Tansa n yimayl d tarmeɣtut deg usirew n ufaylu n usifeḍ n yisefka udmawanen.

en: Invalid email address.
kab_DZ: Tansa email d turameɣtut.

en: Invalid featured media ID.
kab_DZ: ID n umidya yuɣalen ɣer sdat d urameɣtu.

en: Invalid file
kab_DZ: Afaylu d urmeɣtu

en: Invalid file type
kab_DZ: Yir anaw n ufaylu

en: Invalid form submission.
kab_DZ: Tuzna turameɣtut n tferkit.

en: Invalid hex color.
kab_DZ: Ini n usḍisamrawan d arameɣtu

en: Invalid image URL
kab_DZ: URL n tugna d urameɣtu

en: Invalid image URL.
kab_DZ: URL n tugna d arameɣtu.

en: Invalid item ID.
kab_DZ: ID n uferdis d urameɣtu.

en: Invalid key.
kab_DZ: Tasarut turameɣtut.

en: Invalid menu ID.
kab_DZ: ID n wumuɣ d urameɣtu.

en: Invalid menu location.
kab_DZ: Amkan n wumuɣ d amrmeɣtu.

en: Invalid object type.
kab_DZ: ID n tɣawsa d urameɣtu.

en: Invalid page template.
kab_DZ: Taneɣruft n usebtar d turameɣtut.

en: Invalid parameter(s): %s
kab_DZ: Iɣewwaren d irameɣtuyen : %s

en: Invalid parameter.
kab_DZ: Aɣewwar urameɣtu.

en: Invalid parameters.
kab_DZ: Iɣewwaren irmeɣta

en: Invalid parent ID
kab_DZ: Yir ID n umaraw

en: Invalid personal data action.
kab_DZ: Yir tigawt n yisefka udmawanen.

en: Invalid personal data request.
kab_DZ: Asuter armeɣtu n yisefka udmawanen.

en: Invalid plugin page.
kab_DZ: Asebter n usiɣzef d armeɣtu.

en: Invalid plugin path.
kab_DZ: Abrid n usiɣzef d urameɣtu.

en: Invalid post
kab_DZ: Amagrad urameɣtu

en: Invalid post ID.
kab_DZ: ID n umagrad d urameɣtu.

en: Invalid post data.
kab_DZ: Isefka n tsuffeɣt ur ṣeḥḥan ara.

en: Invalid post format.
kab_DZ: Amasal n umagrad d urameɣtu.

en: Invalid post id
kab_DZ: Asulay n tsuffeɣt d arameɣtu

en: Invalid post parent ID.
kab_DZ: ID n ugbur amarraw d urameɣtu.

en: Invalid post type.
kab_DZ: Anaw n umagrad d urameɣtu.

en: Invalid post.
kab_DZ: Amagrad armeɣtu.

en: Invalid product
kab_DZ: Afaris arameɣtu

en: Invalid recovery key format.
kab_DZ: Tasarut n tririt tesɛa amasal d armeɣtu.

en: Invalid recovery key.
kab_DZ: Tasarut n tririt d tarmeɣtut.

en: Invalid request
kab_DZ: Tuttra-a d tarameɣtut

en: Invalid request ID when generating personal data export file.
kab_DZ: ID n tuttra d armeɣtu deg usirew n ufaylu n usifeḍ n yisefka udmawanen.

en: Invalid request ID when merging personal data to export.
kab_DZ: Yir ID n usuter deg usmezdi n yisefka udmawanen ara yettusifḍen.

en: Invalid request ID when processing personal data to erase.
kab_DZ: Yir ID n usuter deg usfaḍ n yisefka udmawanen.

en: Invalid request ID when sending personal data export email.
kab_DZ: ID n tuttra d armeɣtu mi ttwaznen s imayl isefka n usifeḍ.

en: Invalid request ID.
kab_DZ: Asulay n tuttra d armeɣtu.

en: Invalid request parameters
kab_DZ: Iqewwaṛen n tuttra mačči d imeɣta

en: Invalid request status.
kab_DZ: Addad n usuter d arameɣtu.

en: Invalid request type.
kab_DZ: Anaw n tuttra d armeɣtu.

en: Invalid revision ID.
kab_DZ: ID n tesnillest d urameɣtu.

en: Invalid role.
kab_DZ: Tamlilt d turameɣtut.

en: Invalid shortcode name: %1$s. Do not use spaces or reserved characters: %2$s
kab_DZ: Isem n tenggalt awezlan d urameɣtu : %1$s. Ur seqdac ara tallunt neɣ isekkilen ittwaḥerran : %2$s

en: Invalid shortcode name: Empty name given.
kab_DZ: Isem n tengalt awezlan d urameɣtu : Isem d-ittunefken d ilem.

en: Invalid signature
kab_DZ: La signature est invalide

en: Invalid slug.
kab_DZ: Slug d urameɣtu.

en: Invalid status.
kab_DZ: Addad d urameɣtu.

en: Invalid taxonomy.
kab_DZ: Tamessartut d turameɣtut.

en: Invalid taxonomy: %s.
kab_DZ: Tamessartut  %s d turameɣtut.

en: Invalid term ID.
kab_DZ: ID n yirem d urameɣtu.

en: Invalid title
kab_DZ: Azwel d armeɣtu

en: Invalid token.
kab_DZ: Ajuṭu d arameɣtu.

en: Invalid translation type.
kab_DZ: Anaw n tsuqqilt d urameɣtu.

en: Invalid type parameter.
kab_DZ: Aɣewwar n wanaw d arameɣtu.

en: Invalid user ID for reassignment.
kab_DZ: ID n useqdac d urameɣtu i wallus n useddukel.

en: Invalid user ID.
kab_DZ: ID n useqdac d urameɣtu.

en: Invalid user data.
kab_DZ: Isefka n useqdac ur ṣeḥḥan ara.

en: Invalid user parameter(s).
kab_DZ: Aɣewwar n useqdac d urameɣtu.

en: Invalid user role. Please try again.
kab_DZ: Tamlilt n useqdac ur tṣeḥḥa ara. Ttxil-k(m) ɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Invalid user_id.
kab_DZ: User_id d armeɣtu.

en: Invalid value
kab_DZ: Azal d urameɣtu

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
kab_DZ: Azal %1$s d urameɣtu i %2$s. Azal yetturaǧun ilaq ad yili gar %3$s aked %4$s.

en: Invalid value for background attachment.
kab_DZ: Azal urameɣtu i ufaylu yecudden ɣer uɣawas n deffir.

en: Invalid value for background position X.
kab_DZ: Azal urameɣtu i wadeg X n uɣawas n deffir.

en: Invalid value for background position Y.
kab_DZ: Azal urameɣtu i wadeg Y n uɣawas n deffir.

en: Invalid value for background repeat.
kab_DZ: Azal urameɣtu i wallus n uɣawas n deffir.

en: Invalid value for background size.
kab_DZ: Azal urameɣtu i tiddi n uɣawas n deffir.

en: Invalid value.
kab_DZ: Azal d urameɣtu.

en: Invalid verification code
kab_DZ: Tangalt n usentem mačči d tameɣtut

en: Invalid widget type.
kab_DZ: Anaw n uwiǧit d arameɣtu.

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
kab_DZ: Izen n uneɛruḍ yattwazen i weseqdac amaynut. Ilaq ad issed ɣef useɣwen n userggeg, sakin ad d-nesnulfu amiḍan-ines.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
kab_DZ: Nuzen izen i weseqdac-agi ɣer tansa-ines email. Ilaq ad issed ɣef useɣwen n userggeg iwakken ad ittwarennu ɣer usmel-inek.

en: Invite
kab_DZ: Nced

en: Invite People to %(sitename)s
kab_DZ: Nced imdanen ɣer %(sitename)s

en: Invite Sent!
kab_DZ: Tettwazen tinnubga!

en: Invite people to this workspace
kab_DZ: Nced imdanen ɣer tallunt-a n umahil

en: Invites
kab_DZ: Inced-d

en: Invoices
kab_DZ: Tifaturin

en: Iran
kab_DZ: Iṛan

en: Iraq
kab_DZ: ɛiṛaq

en: Ireland
kab_DZ: Irland

en: Irish
kab_DZ: Tirlandit

en: Irkutsk
kab_DZ: Irkoutsk

en: Is SUHOSIN installed?
kab_DZ: Yettwasbedd SUHOSIN ?

en: Is the Imagick library available?
kab_DZ: Tewjed temkarḍit Imagick ?

en: Is the block dynamically rendered.
kab_DZ: Iḥder iban-d s usmussan.

en: Is there no link to us?
kab_DZ: Ulac aseɣwen ɣerneɣ ?

en: Is this a multisite?
kab_DZ: Wagi d asmel usgit?

en: Is this site discouraging search engines?
kab_DZ: Asmel-a yessefcal imseddayen n unadi?

en: Is this site using HTTPS?
kab_DZ: Asmel-agi isseqdac HTTPS?

en: Is this your site?
kab_DZ: Wagi d asmel-inek/inem?

en: Isle of Man
kab_DZ: Île de Man

en: Israel
kab_DZ: Israyil

en: It could be one of two issues:
kab_DZ: Yezmer ad yili d yiwen wugur seg sin-a:

en: It does not look like your site has any menus yet. Want to build one? Click the button to start.
kab_DZ: Ittban-d am wakken asmel-inek ur isɛi ara kra n wumuɣ yakan. Tebɣiḍ ad d-tesnulfuḍ yiwen ? Ssed taqeffalt iwakken ad tebduḍ.

en: It is possible for site maintainers to block all, or some, communication to other sites and services. If set up incorrectly, this may prevent plugins and themes from working as intended.
kab_DZ: Yezmer imasayen n usmel ad sḥebsen kullec neɣ kra si teywelt n yismal-nniḍen d yimeẓla. Ma yella tawila ur tṣeḥḥa ara, yezmer ad tsewḥel izegrar d yisental ad ddun akken yettuṛaǧu.

en: It is up to search engines to honor this request.
kab_DZ: Ɣas akka, kra n imuturen n unadi zemren ad t-smutren.

en: It is your responsibility to write a comprehensive privacy policy, to make sure it reflects all national and international legal requirements on privacy, and to keep your policy current and accurate.
kab_DZ: Tamasit fell-ak i tella iwakken ad taruḍ tasertit n tbaḍnit ittwagzan, ad tetḥeqqeḍ belli teskan tiwtilin tiɣelnawin akked tewtilin tigraɣlanin ɣef tudert tabaḍnit yerna ad tettleqqimeḍ tasertit-agi u ad tili d taseddit.

en: It looks like HTTPS is not supported for your website at this point.
kab_DZ: Yettban-d am wakken HTTPS ur yettwadhel ara deg usmel-inek•m akka tura.

en: It looks like nothing was found at this location.
kab_DZ: Ittban-d am wakken ulac d acu yellan deg wadig-a.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try visiting %s directly?
kab_DZ: Ittban-d am wakken ulac acu d-nufa di tansa-agi. Ɛreḍ ad terzuḍ srid ɣer %s?

en: It looks like nothing was found at this location. Perhaps searching will help:
kab_DZ: Ittban-d am wakken ulac acu d-nufa di tansa-agi. Ahat anadi ad iεawen:

en: It looks like the Apache %s module is not installed.
kab_DZ: Ittbini-d am wakken azegrir %s n Apache ur ittusbedd ara.

en: It looks like the response did not come from this site.
kab_DZ: Yettban-d am wakken tiririt ur d-tekki ara seg usmel-agi.

en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
kab_DZ: Ittban-d am wakken tseqdaceḍ tuttuyt n %s i ixuṣṣen taɣlist. I wakken ad tesqedceḍ WordPress akken ilaq, ttxil-k leqqem iminig-inek.

en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
kab_DZ: Ittban-d am wakken tseqdaceḍ tuttuyt taqburt n %s. Iwakken ad tesqedceḍ WordPress akkel ilaq, ttxil-k mucceḍ iminig-inek.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
kab_DZ: Ittban-d am wakken ur nezmir ara ad d-naf acu tettnadiḍ. Ahat anadi ad k-iɛiwen.

en: It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching will help:
kab_DZ: Yettban-d amzum akken ayen tettnadiḍ ulac-it. Ahat anadi ad k-iεawen:

en: It seems your network is running with Nginx web server. <a href="%s">Learn more about further configuration</a>.
kab_DZ: Akka i d-yettban azeṭṭa-inek·inem iteddu s uqeddac web Nginx. <a href="%s">Issin ugar ɣef twila-nniḍen</a>.

en: It was OK
kab_DZ: Telha

en: It was great!
kab_DZ: D ayen izaden!

en: It was not good
kab_DZ: Ur telhi ara

en: It was not possible to check your scheduled events
kab_DZ: Ulamek id-yella usenqed n ineḍruyen-inek yettwaheggan

en: It will not renew
kab_DZ: Ur yettwales ara

en: Italian
kab_DZ: Tatelyanit

en: Italic
kab_DZ: Tira yeknan

en: Italy
kab_DZ: Ṭelyan

en: Item
kab_DZ: Aferdis

en: Item added.
kab_DZ: Aferdis yettwarenna.

en: Item deleted.
kab_DZ: Aferdis yettwakkes.

en: Item not added.
kab_DZ: Aferdis ur yettwarenna ara.

en: Item not updated.
kab_DZ: Aferdis ur imucceḍ ara.

en: Item updated.
kab_DZ: Aferdis yemucceḍ.

en: Items
kab_DZ: Iferdisen

en: Items deleted.
kab_DZ: Iferdisen ttwakksen.

en: Items list
kab_DZ: Tabdart n iferdisen

en: Items list navigation
kab_DZ: Asnirem n tebdart n iferdisen

en: JSONP support is disabled on this site.
kab_DZ: Tadhelt n JSONP tensa deg usmel-agi.

en: Jamaica
kab_DZ: Jamayik

en: Jan
kab_DZ: Yen

en: Jan Mayen
kab_DZ: Île Jan Mayen

en: January
kab_DZ: Yennayer

[ctx: January abbreviation]
en: Jan
kab_DZ: Yen

en: Japan
kab_DZ: Japun

en: Japanese
kab_DZ: Tajapunit

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
kab_DZ: JavaScript ilaq ad irmed iwakken ad tt-ttuseqdec tmeẓlit-agi.

en: Jerusalem
kab_DZ: Jérusalem

en: Jetpack Advanced Features
kab_DZ: Timahilin leqqayen n Jetpack

[ctx: Jetpack Anti-Spam Solution]
en: Anti-Spam
kab_DZ: Mgal-aspam

en: Jetpack Backup
kab_DZ: Aḥraz n Jetpack

en: Jetpack Button
kab_DZ: Taqeffalt Jetpack

[ctx: Jetpack Complete Plan]
en: Complete
kab_DZ: Yemmed

[ctx: Jetpack Connect activate plugin instructions, activate link]
en: Activate
kab_DZ: Sermed

[ctx: Jetpack Connect activate plugin instructions, activate link]
en: Activate Plugin
kab_DZ: Sermed asiɣzef

[ctx: Jetpack Connect install plugin instructions, install button]
en: Install Now
kab_DZ: Sbedd tura

en: Jetpack Design Tools for WordPress
kab_DZ: Ifecka n ufeṣṣel n Jetpack i WordPress

en: Jetpack Documentation
kab_DZ: Tasemlit n etpack

en: Jetpack Essential Features
kab_DZ: Timahilin tigejdanin n Jetpack

[ctx: Jetpack Free Plan]
en: Free
kab_DZ: Ilelli

en: Jetpack Monitor can't reach %s
kab_DZ: Jetpack Monitor ur yewwiḍ ɣer %s

en: Jetpack Monitor still can't reach %s
kab_DZ: Jetpack Monitor mazal ur yewwiḍ ɣer %s

en: Jetpack Personal
kab_DZ: Jetpack udmawan

[ctx: Jetpack Personal Plan]
en: Personal
kab_DZ: Udmawan

en: Jetpack Plan Users Only
kab_DZ: Iseqdacen n uɣawas Jetpack kan

en: Jetpack Plans
kab_DZ: Iɣawasen Jetpack

en: Jetpack Plugin
kab_DZ: Azegrir n Jetpack

en: Jetpack Professional
kab_DZ: Jetpack amzir

[ctx: Jetpack Professional Plan]
en: Professional
kab_DZ: Amsadur

en: Jetpack Scan
kab_DZ: Asenqed n Jetpack

en: Jetpack Scan Daily
kab_DZ: Jetpack Scan Daily n wass

[ctx: Jetpack Scan Solution]
en: Daily Scan
kab_DZ: Scan n wass

en: Jetpack Search
kab_DZ: Anadi di Jetpack

[ctx: Jetpack Search Plan]
en: Search
kab_DZ: Nadi

[ctx: Jetpack Search Plan]
en: Search Free
kab_DZ: Anadi ilelli

en: Jetpack Search Sidebar
kab_DZ: Agalis adisan n unadi Jetpack

en: Jetpack Search for WordPress
kab_DZ: Anadi Jetpack i WordPress

en: Jetpack Security tools for WordPress
kab_DZ: Ifecka n tɣellist n Jetpack i WordPress

[ctx: Jetpack Social Basic Plan]
en: Social
kab_DZ: Ametti

en: Jetpack Support
kab_DZ: Tallalt Jetpack

en: Jetpack World-class support
kab_DZ: Tallalt Jetpack yettwassnen akk deg umaḍal

en: Jetpack advanced features
kab_DZ: Timahilin leqqayen n Jetpack

en: Jetpack essential features
kab_DZ: Timahilin tigejdanin n Jetpack

en: Jetpack has finished preparing a downloadable backup of your site, %1$s, as requested by %2$s. Head over to the <a href="%3$s" type="stat" site="%4$d">site’s Backups</a> to download it.
kab_DZ: Jetpack yekfa aheyyi n uḥraz i d-yulin seg usmel-inek, %1$s, akken i d-yettwasuter sɣur %2$s. Asiher deg <a href="%3$s" type="stat" site="%4$d">urmud n usmel</a> akken ad t-id-tsidreḍ.

en: Jetpack has finished preparing a downloadable backup of your site, %1$s. Head over to the <a href="%2$s" type="stat" site="%3$d">site’s Backups</a> to download it.
kab_DZ: Jetpack yekfa aheyyi n uḥraz i d-yulin seg usmel-inek, %1$s. Asiher deg <a href="%2$s" type="stat" site="%3$d">urmud n usmel</a> akken ad t-id-tsidreḍ.

en: Jetpack is recommended by the biggest names in WordPress
kab_DZ: Jetpack  wellhen-d yis-s yismawen imeqqranen deg WordPress

[ctx: Jetpack plan name]
en: Complete
kab_DZ: Yemmed

en: Jetpack plugin
kab_DZ: Azegrir n Jetpack

[ctx: Jetpack product name]
en: Security
kab_DZ: Taɣellist

[ctx: Jetpack product name]
en: Social
kab_DZ: Ametti

en: Jetpack world-class support
kab_DZ: Tallalt Jetpack yettwassnen akk deg umaḍal

[ctx: Jetpack: Action user takes to disconnect Jetpack site from .com]
en: Disconnect
kab_DZ: Ffeɣ

en: Jobs
kab_DZ: Axeddim

en: Johnston
kab_DZ: Atoll de Johnston

en: Johnston Atoll
kab_DZ: Junsṭun Aṭull

en: Join
kab_DZ: Ttekki

en: Join a conversation: search for blogs that share your interests in the Reader.
kab_DZ: Ttekki deg udiwenni: nadi iblugen ara ak-iεeǧben deg yimeɣri.

en: Join as {{usernameWrap}}%(username)s{{/usernameWrap}}
kab_DZ: Ttekki am {{usernameWrap}}%(username)s{{/usernameWrap}}

en: Join the community
kab_DZ: Ddu ar tmezdagnut

en: Join the global community.
kab_DZ: Ttekki deg temɣiwent tamaḍalt.

en: Joined %(month)s %(year)s
kab_DZ: Yerna ɣer %(month)s %(year)s

en: Jordan
kab_DZ: Urdun

en: Juba
kab_DZ: Djouba

en: Jujuy
kab_DZ: San Salvador de Jujuy

en: Jul
kab_DZ: Yul

en: July
kab_DZ: Yulyu

[ctx: July abbreviation]
en: Jul
kab_DZ: Yul

en: Jun
kab_DZ: Yun

en: June
kab_DZ: Yunyu

[ctx: June abbreviation]
en: Jun
kab_DZ: Yun

en: Just OK
kab_DZ: Igerrez mačči d kra

en: Just another %s site
kab_DZ: Asmel iseqdacen %s

en: Just another WordPress site
kab_DZ: Asmel iseqdacen WordPress

en: Just get started
kab_DZ: Bdu kan

en: Just now
kab_DZ: Tura kan

en: Just start creating: get a free site and be on your way to publishing your content in less than five minutes.
kab_DZ: Bdu kan asnulfu: awi-d asmel batel, tebduḍ asuffeɣ n ugbur-inek/inem deg kra kan ntesdatin.

en: Justify
kab_DZ: Tarigla

en: Kabul
kab_DZ: Kaboul

en: Kamchatka
kab_DZ: Kamtchatka

en: Kashgar
kab_DZ: Kachgar

en: Kathmandu
kab_DZ: Katmandou

en: Katmandu
kab_DZ: Katmandou

en: Kazakhstan
kab_DZ: Kazaxistan

en: Keep this link private
kab_DZ: Azday-agi d amaẓlay

en: Keep widget settings and move it to the inactive widgets
kab_DZ: Ḥrez iɣewwaren n uwiǧit u smutti-t ɣer iwiǧiten yensan

en: Keep your account safe by adding and verifying your contact information. It only takes a few minutes.
kab_DZ: Ḥrez amiḍan-inek s tmerna n wumlan-inek d usenqed-nsen. Ayagi ad ak-yeṭṭef kra kan n tesdatin.

en: Keep your current provider
kab_DZ: Eǧǧ Imefki-inek·inem amiran

en: Keep your site safe, 24/7
kab_DZ: Eǧǧ asmel-inek d aɣelsan, 24/7

en: Keep your site secure
kab_DZ: Ḥrez asmel-inek d aɣelsan

en: Kenya
kab_DZ: Kinya

en: Kerguelen
kab_DZ: Îles Kerguelen

en: Key
kab_DZ: Tasarut

en: Keyboard Shortcuts
kab_DZ: Inegzumen n unasiw

en: Keyboard users: When you are working in the visual editor, you can use %s to access the toolbar.
kab_DZ: Iseqdacen n unasiw: Mi ara&#8217; tseqdaceḍ deg umaẓrag ameẓran, tzemreḍ ad tesqedceḍ %s i unekcum ɣer ufeggag n yifecka.

en: Keywords
kab_DZ: Awalen yufraren

en: Kind
kab_DZ: Tawsit

en: Kiritimati
kab_DZ: Île Christmas (Kiribati)

en: Knowledge Base
kab_DZ: Taffa n tmussniwin

en: Knox IN
kab_DZ: Knox (Indiana)

en: Kolkata
kab_DZ: Calcutta

en: Korean
kab_DZ: Takurit

en: Kosovo
kab_DZ: Kuṣuvu

en: Krasnoyarsk
kab_DZ: Krasnoïarsk

en: Kuwait
kab_DZ: Kuwayt

en: Kyrgyzstan
kab_DZ: Kirgizistan

en: Label
kab_DZ: Aglam

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
kab_DZ: Isem

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
kab_DZ: Asmel n web

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
kab_DZ: Ismenyifen

[ctx: Label for the button on the Masterbar to add a new domain]
en: Add
kab_DZ: Rnu

[ctx: Label for the button on the Masterbar to manage plugins]
en: Manage
kab_DZ: Sefrek

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
kab_DZ: Tinefrunin

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
kab_DZ: wliwel

en: Labels
kab_DZ: Tibzimin

en: Landmark
kab_DZ: Aglam n temnaḍt

en: Language
kab_DZ: Tutlayt

en: Language:
kab_DZ: Tutlayt :

en: Languages
kab_DZ: Tutlayin

en: Laos
kab_DZ: Lawus

en: Large
kab_DZ: Tahrawant

en: Large (128 pixels)
kab_DZ: Meqqer (128 ipiksilen)

en: Large size
kab_DZ: Tiddi tameqrant

en: Large size image height
kab_DZ: Teɣzi n tugna tameqrant

en: Large size image width
kab_DZ: Tehri n tugna tameqrant

en: Last 7 Days
kab_DZ: 7 n wussan ineggura

en: Last 7 days
kab_DZ: 7 n wussan ineggura

en: Last IP
kab_DZ: IP aneggaru

en: Last Login
kab_DZ: Anekcum aneggaru

en: Last Modified
kab_DZ: Abeddel angaru

en: Last Name
kab_DZ: Isem n tmagit

en: Last Post
kab_DZ: Amagrad anggaru

en: Last Updated
kab_DZ: Amucceḍ angarru

en: Last Used
kab_DZ: Aseqdec anneggaru

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
kab_DZ: Taẓrigt tangarut sɣur %1$s, di %2$s ɣef %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
kab_DZ: Taẓrigt tangrut di %1$s ɣef %2$s

en: Last modified:
kab_DZ: Asnifel aneggaru:

en: Last month
kab_DZ: Aggur yezrin

en: Last name
kab_DZ: Isem n tmagit

en: Last name for the user.
kab_DZ: Isem n tmagit n useqdac.

en: Last page
kab_DZ: Asebtar angaru

en: Last updated
kab_DZ: Amucceḍ anggaru

en: Last updated: %s
kab_DZ: Amucceḍ aneggaru : %s

en: Last week
kab_DZ: Dduṛt yezrin

en: Latest
kab_DZ: Lqem angaru

en: Latest Posts
kab_DZ: Imagraden n melmi kan

[ctx: Latest notifications]
en: Latest
kab_DZ: Lqem angaru

en: Latest: %s
kab_DZ: Aneggaru: %s

en: Latitude
kab_DZ: Turrut

en: Latvia
kab_DZ: Liṭṭunya

en: Latvian
kab_DZ: Talitwanit

en: Launch
kab_DZ: Sker

en: Launch a business.
kab_DZ: Senker amahil.

en: Law
kab_DZ: Asaḍuf

en: Layout
kab_DZ: Asettef

en: Layout not found!
kab_DZ: Ulac taneɣruft!

en: Layouts
kab_DZ: Aseggem n isebtar

en: Learn
kab_DZ: Issin

en: Learn About Google Analytics
kab_DZ: Issin ɣef Google Analytics

en: Learn About Google Docs
kab_DZ: Issin ɣef ɣefyisemliyen n Google

en: Learn About Google Photos
kab_DZ: Issin ɣef Google Photos

en: Learn About Mobile Pages (AMP)
kab_DZ: Issin ugar ɣef yisebtar n uziraz (AMP)

en: Learn More
kab_DZ: Issin ugar

en: Learn More about WordPress.com Business
kab_DZ: Issin ugar ɣef umahil n WordPress.com

en: Learn WordPress
kab_DZ: Issin WordPress

en: Learn about block themes
kab_DZ: Isin ugar ɣef yisental yebnan ɣef yiḥedren

en: Learn how to <a href="%s" class="update-browser-link">browse happy</a>
kab_DZ: Issin amek <a href="%s" class="update-browser-link">ara tinigeḍ s tumert</a>

en: Learn how to configure the Authorization header.
kab_DZ: Issin amek ara tsewleḍ aqerru n usireg.

en: Learn more about CSS
kab_DZ: Ẓer ugar ɣef CSS (s teglizit)

en: Learn more about WordPress.com ›
kab_DZ: Issin ugar ɣef WordPress.com

en: Learn more about XML sitemaps.
kab_DZ: Issin ugar ɣef tkerḍiwin n usmel XML.

en: Learn more about debugging in WordPress.
kab_DZ: Lmed ugar ɣef useɣti di WordPress.

en: Learn more about the %s version.
kab_DZ: Issin ugar ɣef lqem %s.

en: Learn more about troubleshooting WordPress.
kab_DZ: Lmed ugar ɣef useɣti n wuguren n WordPress.

en: Learn more about updating PHP
kab_DZ: Issin ugar ɣef uleqqem n PHP

en: Learn more about what WordPress requires to run.
kab_DZ: Issin ugar ɣef wayen yesra WordPress i wakken ad iddu.

en: Learn more about why you should use HTTPS
kab_DZ: Issin ugar acimi isefk ad tesqedceḍ HTTPS

en: Learn more in My Jetpack
kab_DZ: Issin ugar deg My Jetpack

en: Learn more ›
kab_DZ: Ẓer ugar

en: Learn more.
kab_DZ: Issin ugar.

en: Leave a Comment
kab_DZ: Arru awennit

en: Leave a Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
kab_DZ: Eǧǧ awennit<span class="screen-reader-text"> deg %s</span>

en: Leave a Reply
kab_DZ: Aru awennit

en: Leave a Reply to %s
kab_DZ: Eǧǧ-as tiririt i %s

en: Leave a comment
kab_DZ: Eǧǧ-d awennit

en: Lebanon
kab_DZ: Liban

en: Left
kab_DZ: Azelmaḍ

en: Left Sidebar
kab_DZ: Tafeggagt n yidis tazelmaḍt

en: Legal
kab_DZ: Usḍif

[ctx: Legend label in stats post trends visualization]
en: More Posts
kab_DZ: Ugar n tsuffaɣ

en: Length
kab_DZ: Tanzagt

en: Length:
kab_DZ: Teɣzi:

en: Lesotho
kab_DZ: Lizuṭu

en: Let us personally help you set up your site at %1$s!
kab_DZ: Eǧǧ-aɣ nekkni ad k-nεawen s timmad-nneɣ deg usbadu n usmel-inek at %1$s!

en: Let's Go
kab_DZ: Aha ad nebdu

en: Let's go!
kab_DZ: Ad nebdu!

en: Letter
kab_DZ: Asekkil

en: Let’s do it!
kab_DZ: Aha ad neg ayagi!

en: Let’s do this.
kab_DZ: Aha ad neg ayagi.

en: Level
kab_DZ: Aswir

en: Liberia
kab_DZ: Libiriya

en: Libraries
kab_DZ: Timkaṛdiyin

en: Library
kab_DZ: Tamkarḍit

en: License:
kab_DZ: Turagt:

en: Licenses
kab_DZ: Iselkinen

en: Licensing
kab_DZ: Turagt

en: Liechtenstein
kab_DZ: Lictencṭayn

en: Life
kab_DZ: Tudert

en: Light
kab_DZ: Afaw

en: Like
kab_DZ: Am

en: Like this
kab_DZ: Iεǧeb waya

en: Like this:
kab_DZ: Iεǧeb-as waya:

en: Liked
kab_DZ: Iεǧeb

en: Liked by
kab_DZ: Iεǧeb-as s

en: Liked by %d people
kab_DZ: Iεǧeb-as %d i yimdanen

en: Liked by %s
kab_DZ: Iɛǧeb i %s

en: Liked by one person
kab_DZ: Iεǧeb-as i yiwen n umdan

en: Liked by you
kab_DZ: Iεǧeb-ak i kečč/kemm

en: Liked by you and
kab_DZ: Iεǧeb i kečč/kemm

en: Liked by you and %d other people
kab_DZ: Iεǧeb-ak i kečč d %d yimdanen-nniḍen

en: Liked by you and %s
kab_DZ: Iɛǧeb-ak·am i kečč/kemm d %s

en: Liked by you and one other person
kab_DZ: Iεǧeb-ak i kečč d umdan-nniḍen

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
kab_DZ: Il semble y avoir une inclusion directe de wp-admin/includes/template.php afin d&rsquo;utiliser add_meta_box(). Ce n&rsquo;est pas comme cela qu&rsquo;il faut faire. Attachez plutôt le crochet add_meta_box() à l&rsquo;action add_meta_box.

en: Likes
kab_DZ: Iɛǧeb-iyi

[ctx: Likes notifications]
en: Likes
kab_DZ: Iɛǧeb-iyi

en: Limit response to comments published after a given ISO8601 compliant date.
kab_DZ: Eg talast i tririt ɣef iwenniten i d-yeffɣen mbaɛd azemz yettunefkken ISO8601.

en: Limit response to comments published before a given ISO8601 compliant date.
kab_DZ: Sebded itririt ɣef iwenniten i d-yeffɣen send azemz yettunefkken ISO8601.

en: Limit response to posts modified after a given ISO8601 compliant date.
kab_DZ: Sebded tiririt i yimagraden i yettusneflen mbaɛd azemz yemmezgen akked ulugan ISO8601.

en: Limit response to posts modified before a given ISO8601 compliant date.
kab_DZ: Sebded tiririt i imagraden i yettusneflen send azemz yemmezgen akked ulugan ISO8601.

en: Limit response to posts published after a given ISO8601 compliant date.
kab_DZ: Sebded tiririt i imagraden i d-yeffeɣen mbaɛd azemz imyezgan aked ulugen ISO8601.

en: Limit response to posts published before a given ISO8601 compliant date.
kab_DZ: Sebded tiririt i imagraden i d-yeffeɣen send azemz imyezgan aked ulugen ISO8601.

en: Limit result set based on relationship between multiple taxonomies.
kab_DZ: Tagrumma n yigmaḍ at tilas tebnan ɣef wassaɣ yellan gar waṭas n tṭakṣunumiyin.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer igmaḍ merra, slid wid yesɛan amarraw s ID ulmis.

en: Limit result set to attachments of a particular MIME type.
kab_DZ: Sebded agraw n igmaḍ ɣer wanaw MIME anmeẓli.

en: Limit result set to attachments of a particular media type.
kab_DZ: Limiter le groupe de résultats aux médias attachés d’un type particulier.

en: Limit result set to blocks matching the search term.
kab_DZ: Seḥbes igmaḍ ɣer yirmawen n unadi.

en: Limit result set to comments assigned a specific status. Requires authorization.
kab_DZ: Sbded tagrumma n igmaḍ ɣer iwenniten yedduklen ɣer waddad ulmis. Yuḥwaǧ izerfan.

en: Limit result set to comments assigned a specific type. Requires authorization.
kab_DZ: Sbded tagrumma n igmaḍ ɣer iwenniten yedduklen ɣer wanaw ulmis. Yuḥwaǧ izerfan.

en: Limit result set to comments assigned to specific post IDs.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer iwenniten  yedduklen ɣer ID n iwenniten ulmisen.

en: Limit result set to comments assigned to specific user IDs. Requires authorization.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ n iwenniten yedduklen ɣer ID n iseqdacen ulmisen. Yuḥwaǧ izerfan.

en: Limit result set to comments of specific parent IDs.
kab_DZ: Sbded tagrumma n igmaḍ ɣer iwenniten yesɛan ID amaraw ulmis.

en: Limit result set to items except those with specific terms assigned in the %s taxonomy.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer iferdisen yesɛan irem i d-ittunefken u yedduklen ɣer temessartut %s.

en: Limit result set to items that are sticky.
kab_DZ: Sebded igmaḍ ɣer iferdisen yentan.

en: Limit result set to items with particular parent IDs.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer wid yesɛan ID amarraw ulmis.

en: Limit result set to items with specific terms assigned in the %s taxonomy.
kab_DZ: Sebded tagrumma n yigmaḍ ɣer iferdisen yesɛan awalen ufrinen i d-ittunefken deg tmessartut %s.

en: Limit result set to posts assigned one or more statuses.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer imagraden yedduklen ɣer yiwen neɣ ugar n waddaden.

en: Limit result set to posts assigned to specific authors.
kab_DZ: Sebded igmaḍ ɣer imagraden yedduklen ɣer imeskaren ulmisen.

en: Limit result set to posts with a specific menu_order value.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer imagraden yesɛan azal menu_order ulmis.

en: Limit result set to posts with one or more specific slugs.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer imagraden yesɛan yiwen neɣ ugar n slug ulmisen.

en: Limit result set to specific IDs.
kab_DZ: Sebded agraw n igmaḍ ɣer ID ulmisen.

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent.
kab_DZ: Sebded igmaḍ ɣer yirmawen yesɛan amarraw ulmis.

en: Limit result set to terms assigned to a specific post.
kab_DZ: Sebded igmaḍ ɣer yirmawen yeddukklen ɣer umagrad ulmis.

en: Limit result set to terms with one or more specific slugs.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer yirmawen yesɛan yiwen neɣ ugar n ismagayen ulmisen.

en: Limit result set to that from a specific author email. Requires authorization.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer tansa email n umeskar ulmis. Yuḥwaǧ izerfan.

en: Limit result set to themes assigned one or more statuses.
kab_DZ: Sebded igmaḍ ɣer isental yesɛan yiwen neɣ ugar n waddaden.

en: Limit result set to users matching at least one specific capability provided. Accepts csv list or single capability.
kab_DZ: Eg tilas i yiseqdacen yemṣadan ma drus d yiwet n tezmert yettwamudden. Qbel tibdarin n wanaw CSV neɣ tzemmar tasufin.

en: Limit result set to users matching at least one specific role provided. Accepts csv list or single role.
kab_DZ: Limiter le résultat aux utilisateurs correspondants à au moins un rôle spécifique fourni. Accepte les listes de type CSV ou les rôles uniques.

en: Limit result set to users who are considered authors.
kab_DZ: Sbedd tagrumma n igmaḍ ɣer iseqdacen yettwaḥsaben d imeskaren.

en: Limit result set to users who have published posts.
kab_DZ: Eg talast i tagrumma n yigmaḍ i d-isuffuɣen tisuffaɣ.

en: Limit result set to users with one or more specific slugs.
kab_DZ: Sebded tagrumma n igmaḍ ɣer iseqdacen i yesɛan yiwen neɣ ugar n ismagayen ulmisen.

en: Limit results to items of an object type.
kab_DZ: Sbedd igmaḍ ɣer iferdisen n wanaw n tɣawsa.

en: Limit results to items of one or more object subtypes.
kab_DZ: Sbed igmaḍ ɣer yiwen neɣ ugar n wanawen asnawen n tɣawsa.

en: Limit results to taxonomies associated with a specific post type.
kab_DZ: Sebded igmaḍ ɣer temesserta yedduklen ɣer wanaw n ugbur ulmis.

en: Limit results to those matching a category ID.
kab_DZ: Eg talast i yigmaḍ i umṣada yisulay n taggayt-a.

en: Limit results to those matching a keyword ID.
kab_DZ: Eg talast i yigmaḍ i umṣada yisulay n unasiw-a.

en: Limit results to those matching a pattern (slug).
kab_DZ: Eg tilas i yigmaḍ i tneɣrufin-a yemṣadan (slug).

en: Limit results to those matching a string.
kab_DZ: Sebded igmaḍ ɣer wid inmeɣran ɣer uzrar n isekkilen.

en: Limit to the specified post id.
kab_DZ: Eg talast i usulay n tsuffeɣt yettwafernen.

en: Limit to the specified template part area.
kab_DZ: Eg talast ɣer temnaḍt n uḥric n tneɣruft yettwafernen.

en: Limits results to plugins with the given status.
kab_DZ: Seḥbes igmaḍ ɣer yiseɣzaf s waddad i d-ittunefken.

en: Line Height
kab_DZ: Awrir n yizirig

en: Link
kab_DZ: Aseɣwen

en: Link CSS Class
kab_DZ: Taserkemt CSS n useɣwen

en: Link Categories
kab_DZ: Taggayin n isɣewnen

en: Link Category
kab_DZ: Taggayt n useɣwen

en: Link ID
kab_DZ: ID n useɣwen

en: Link Image To:
kab_DZ: Arez tugna ɣer:

en: Link Rel
kab_DZ: Rel n useɣwen

en: Link Relationship (XFN)
kab_DZ: Assaɣ n useɣwen (XFN)

en: Link Target
kab_DZ: Anican n useɣwen

en: Link Text
kab_DZ: Aḍris n useɣwen

en: Link To
kab_DZ: Arez ɣer

en: Link To:
kab_DZ: Aseɣwen ɣer:

en: Link URL
kab_DZ: URL n useɣwen

en: Link URL:
kab_DZ: URL n useɣwen:

en: Link added.
kab_DZ: Aseɣwen yettwarenna.

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
kab_DZ: Tamdeyt

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
kab_DZ: Timdeyin

en: Link inserted.
kab_DZ: Aseɣwen yettwager.

en: Link not found.
kab_DZ: Ur d-nufi ara aseɣwen-agi.

en: Link options
kab_DZ: Tixtiṛiyin n useɣwen

en: Link rating
kab_DZ: Talɣut n useɣwen

en: Link selected.
kab_DZ: Aseɣwen yettwafrenen.

en: Link text
kab_DZ: Aḍris n useɣwen

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
kab_DZ: Aḍris n useɣwen, amd. &#8220;Timsirin n tsenselkimt (PDF)&#8221;

en: Link thumbnails to:
kab_DZ: Sdukel tugniwin tiqmuḍin ɣer:

en: Link title
kab_DZ: Azwel n useɣwen

en: Link to Attachment Page
kab_DZ: Aseɣwen ɣer usebtar n ufaylu yurzen

[ctx: Link to Customizer]
en: Customize your site
kab_DZ: Sagen asmel-inek

en: Link to Media File
kab_DZ: Aseɣwen ɣer ufaylu amidya

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
kab_DZ: beddel

en: Link to image
kab_DZ: Arez ɣer tugna

en: Link to:
kab_DZ: Aseɣwen ɣer:

en: Links
kab_DZ: Isɣewnen

en: Links for %s
kab_DZ: Isɣewnen i %s

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
kab_DZ: Les liens contenus dans la barre d&rsquo;outils placée en haut de l&rsquo;écran relient votre tableau de bord à la partie publique de votre site, et fournissent un accès rapide à votre profil et de précieuses informations sur WordPress.

en: Links list
kab_DZ: Tabdart n isɣewnen

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
kab_DZ: Isɣewnen tzemreḍ ad ten-tberzeḍ d Taggayin n Isɣewnen; maca taggayin-agi mgarradent ɣef taggayin i tseqdaceḍ i imagreden-ik.

[ctx: Links widget]
en: Random
kab_DZ: Agaccuran

en: Lisbon
kab_DZ: Lisbonne

en: List
kab_DZ: Liste

en: List item
kab_DZ: Aferdis n tebdart

en: List not found
kab_DZ: Ur yettwaf ara wumuɣ

en: List of menu items selected for deletion:
kab_DZ: Tabdart n yiferdisen n wumuɣ yettwafernen i tukksa:

en: List of the missing image sizes of the attachment.
kab_DZ: Tabdert n tiddiwin n tugniwin ixuṣṣen deg yifuyla icudden.

en: List the most-clicked links on your blog.
kab_DZ: Umuɣ n yiseɣzan i yettwasiten fell-asen s waṭas deg ublug-inek.

en: List view
kab_DZ: Tamuɣli s tebdart

en: Listing criteria
kab_DZ: Isefranen n ubder

en: Lists
kab_DZ: Tibdarint

en: Lithuania
kab_DZ: Litwanya

en: Lithuanian
kab_DZ: Talitwanit

en: Live Broadcast
kab_DZ: Broadcast s wakud ilaw

en: Live Preview
kab_DZ: Awali srid

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Awali s wakud ilaw &#8220;%s&#8221;

en: Live Preview: %s
kab_DZ: Tamuɣli s wakud ilaw : %s

en: Live Preview: Facebook
kab_DZ: Taskant tusridt: Facebook

en: Live Preview: Google
kab_DZ: Taskant tusridt: Google

en: Live Preview: Twitter
kab_DZ: Taskant tusridt: Twitter

en: Live Support
kab_DZ: Tallalt srid

en: Live chat support
kab_DZ: Tallalt s udiwenni usrid

en: Live chat support to help you get started with your site.
kab_DZ: Tallalt n udiwenni usrid akken ad k-tεiwen ad tebduḍ d usmel-inek/inem.

en: Live preview theme: %s
kab_DZ: Tamuɣli s wakud ilaw n usentel: %s

en: LiveJournal Password
kab_DZ: Awal uffir LiveJournal

en: LiveJournal Username
kab_DZ: Isem n useqdac n LiveJournal

en: Load More Posts
kab_DZ: Sali-d ugar n tsuffaɣ

en: Load more
kab_DZ: Sali ugar

en: Load more comments (Showing %(shown)d of %(total)d)
kab_DZ: Sali-d aṭas n yiwenniten (Askan %(shown)d n %(total)d)

en: Load more tips
kab_DZ: Sali-d ugar n tmaheltin

en: Load previous comment from %(commenterName)s
kab_DZ: Sali-d awennit yezrin seg %(commenterName)s

en: Load previous comments from %(commenterName)s
kab_DZ: Sali-d iwenniten yezrin seg %(commenterName)s

en: Load previous comments from %(commenterName)s and others
kab_DZ: Sali-d iwenniten yezrin seg %(commenterName)s d wiyaḍ

[ctx: Load revision in editor]
en: Load
kab_DZ: Charger

en: Loading
kab_DZ: Asali

en: Loading Connected Applications
kab_DZ: Asali n yisnasen yeqqnen

en: Loading Feed
kab_DZ: Asali n usuddem

en: Loading Site
kab_DZ: Asali n usmel

en: Loading Stats
kab_DZ: Asali n wadaden

en: Loading list
kab_DZ: Asali n wumuɣ

en: Loading more results... please wait.
kab_DZ: Aɛebbi n wugar n igmaḍ... ttxil-k arǧu.

en: Loading&#8230;
kab_DZ: Aɛebbi&#8230;

en: Loading&hellip;
kab_DZ: Aɛebbi&hellip;

en: Loading..
kab_DZ: Asali..

en: Loading...
kab_DZ: Asali...

en: Loading…
kab_DZ: Asali...

en: Local Services
kab_DZ: Imeẓla idiganen

en: Local time is %s.
kab_DZ: Asrag adigan  d %s.

en: Locale for the user.
kab_DZ: Tutlayt n useqdac.

en: Locate
kab_DZ: Sideg

en: Location
kab_DZ: Emplacement

en: Location Not Found
kab_DZ: Ur yettwaf ara wadeg

en: Location of the uploaded file.
kab_DZ: Amkan n ufaylu yettwaznen.

en: Location:
kab_DZ: Emplacement :

en: Location: %s
kab_DZ: Asun: %s

en: Log %s out of all locations.
kab_DZ: Senser %s si yal amkan.

en: Log In
kab_DZ: Tuqqna

en: Log Out
kab_DZ: Senser

en: Log Out Everywhere
kab_DZ: Senser si yal amkan

en: Log Out Everywhere Else
kab_DZ: Ad sensreɣ si yal amkan

en: Log in
kab_DZ: Tuqqna

en: Log in or create a WordPress.com account to set up Jetpack
kab_DZ: Kcem ɣer umiḍan WordPress.com neɣ rnu amiḍan i usbadu n Jetpack

en: Log in to Reply
kab_DZ: Qqen iwakken ad d-tefkeḍ tiririt

en: Log in to WooCommerce.com with your WordPress.com account to connect your store and manage your extensions
kab_DZ: Kcem ɣer WooCommerce s umiḍan-inek WordPress.com akken ad tkecmeḍ ɣer tḥanut-ik daɣen ad tesferkeḍ iseɣzaf-inek

en: Log in to WordPress.com to proceed. If you are not a member of this site, we'll send your username to the site owner for approval.
kab_DZ: Kcem ɣer WordPress.com akken ad tkemmleḍ. Ma yella mačči d imttekki deg usmel-a, ad nazen isem n useqdac-inek ɣer bab n usmel akken ad ak-yeqbel.

en: Log in to leave a Comment
kab_DZ: Qqen iwakken ad taruḍ awennit

en: Log in to update your payment details and renew your subscription
kab_DZ: Kcem akken ad tleqmeḍ telqey n usellek-inek syen ales ajerred-inek/inem

en: Log in to your WordPress.com account
kab_DZ: Kcem ɣer umiḍan-ik WordPress.com

en: Log in to your account
kab_DZ: Qqen ar umiḍan-ik

en: Log in with WordPress.com
kab_DZ: Qqen s WorldPress.com

en: Log in with a WordPress.com account
kab_DZ: Kcem s umiḍan-inek n WordPress.com

en: Log out
kab_DZ: Asenser

en: Logged In
kab_DZ: Qqen

en: Logged Out
kab_DZ: Tuffɣa seg tuqqna

en: Logged in as:
kab_DZ: Qqen am wakken d:

en: Logged in as:
kab_DZ: Qqen am wakken d:

en: Logging
kab_DZ: Journalisation

en: Logging In…
kab_DZ: Anekcum ɣer...

en: Logging in
kab_DZ: Qqen ɣer

en: Login
kab_DZ: Isem n useqdac

en: Login Address (URL)
kab_DZ: Tansa n tuqqna (URL)

en: Login Name
kab_DZ: Isem n useqdac

en: Login failed
kab_DZ: Anekcum ur yeddi ara

en: Login name for the user.
kab_DZ: Isem n tuqqna i weseqdac.

en: Logo
kab_DZ: Alugu

en: Logout
kab_DZ: Tuffɣa

en: Logs
kab_DZ: Iɣmisen

en: Lome
kab_DZ: Lomé

en: London
kab_DZ: Londres

en: Longitude
kab_DZ: Tazegrart

en: Looking for %1$s in %2$s
kab_DZ: Nadi %1$s di %2$s

en: Looking for a free account?
kab_DZ: Tettnadiḍ ɣef umiḍan baṭel?

en: Looking for a theme? You can search or browse the WordPress.org theme directory, install and preview themes, then activate them right here.
kab_DZ: Tettnadiḍ asentel? Tzemreḍ ad tnadiḍ neɣ ad tesnirmeḍ akaram n isental n WordPress.org, sbedd u wali asentel, sakin sermed asentel dagi.

en: Looking for answers? Our <a href="%s" target="_blank">support documentation</a> contains helpful information about plans, features,  and next steps.
kab_DZ: Tettnadiḍ tiririyin? Tasemlit-nneɣ <a href="%s" target="_blank">n tallalt</a> tella deg-s talɣut igerrzen ɣef yiɣawasen, timahilin d yimecwaṛen i d-iteddun.

en: Looking for other options? <a class="%1$s" target="%2$s" id="%3$s" href="%4$s">See more plans</a>.
kab_DZ: Nadi tixtiṛiyin tiyaḍ? <a class="%1$s" target="%2$s" id="%3$s" href="%4$s">Wali ugar n yiɣawasen</a>.

en: Looking to upgrade?
kab_DZ: Tettmuquleḍ lqem?

en: Looks like something&#8217;s gone wrong. Wait a couple seconds, and then try again.
kab_DZ: Yettban-d am wakken yella wacu ur nteddu ara akken iwata. Arǧu kra n tasinin sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Looks like this is not the correct kind of file. Please link to an appropriate file instead.
kab_DZ: Yettban-d d anaw urameɣtu n ufaylu. Ttxil-k arez ɣer ufaylu ameɣtu.

en: Looks like this is not the correct kind of file. Please link to an audio file instead.
kab_DZ: Yettban-d d anaw urameɣtu n ufaylu. Ttxil-k arez ɣer ufaylu ameɣtu.

en: Loop
kab_DZ: Alles

en: Loopback request
kab_DZ: Asuter n tuɣalin ɣer deffir

en: Loopback requests are used to run scheduled events, and are also used by the built-in editors for themes and plugins to verify code stability.
kab_DZ: Tuttriwin n tneddict ttwaseqdacen i uberreḥ s ineḍruyen ittusɣiwsen, sseqdacen-ten daɣen imaẓragen n isental akked iseɣzaf iwakken ad senqden arkad n yiɣes.

en: Lord Howe
kab_DZ: Île Lord Howe (LHI)

en: Lost
kab_DZ: Iruḥ

en: Lost Password
kab_DZ: Tettuḍ awal n uɛeddi

en: Lost password
kab_DZ: Awal uffir iṛuḥ

en: Lost your password?
kab_DZ: Tettuḍ awal n uɛeddi ?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
kab_DZ: Tesruḥeḍ awal-ik·im uffir? Ttxil-k·m sekcem isem n useqdac neɣ tansa n yimayl. Ad d-tremseḍ aseɣwen swayes ara ternuḍ awal uffir amaynut s yimayl.

en: Lots
kab_DZ: Aqettun

en: Love what you read
kab_DZ: Ḥemmel ayen i teɣɣareḍ

en: Low
kab_DZ: Faible

en: M j, Y @ H:i
kab_DZ: M j, Y \ɣ\e\f H:i

en: M jS Y
kab_DZ: M js Y

en: MB (Leave blank for network default)
kab_DZ: Mo (Eǧǧ-it d ilem iwakken ad tesqedceḍ azal n lexṣas n uẓeṭṭa)

[ctx: MX Dns Record]
en: Priority
kab_DZ: Tazwart

en: Macao
kab_DZ: Makaw

en: Macau
kab_DZ: Macao

en: Macedonian
kab_DZ: Tamasidunit

en: Maceio
kab_DZ: Maceió

en: Madagascar
kab_DZ: Madagaskaṛ

en: Madeira
kab_DZ: Madère

en: Mahe
kab_DZ: Mahé

en: Mail Server
kab_DZ: Aqeddac n itirawt

en: Main
kab_DZ: Agejdan

en: Main Page (no parent)
kab_DZ: Asebtar agejdan (ulac amarraw)

en: Main menu
kab_DZ: Umuɣ agejdan

en: Maintenance
kab_DZ: Taneṭṭuft

en: Make a website that's your own
kab_DZ: Snulfu-d asmel web, inek

en: Make default
kab_DZ: Err-it d amezwer

en: Make private
kab_DZ: Err-it d uslig

en: Make sure all words are spelled correctly.
kab_DZ: Ḍmen  akk  awalen ttwarun akken iwata.

en: Make this post sticky
kab_DZ: Err agbur-agi ɣer sdat

en: Make your domain your primary address
kab_DZ: Err taɣult-ik/im d tansa-ik/im tagejdant

en: Malay
kab_DZ: Tamalizit

en: Malaysia
kab_DZ: Malizya

en: Malta
kab_DZ: Malte

en: Maltese
kab_DZ: Tamaltit

en: Malware Scanning
kab_DZ: Asenqed n yir ahilen

en: Man with Shadow
kab_DZ: Argaz s tili

en: Manage
kab_DZ: Sefrek

en: Manage %(listName)s
kab_DZ: Sefrek %(listName)s

en: Manage Archives
kab_DZ: Sefrek iɣbaren

en: Manage Audio
kab_DZ: Sefrek imesli

en: Manage Backups
kab_DZ: Sefrek aḥrazen

en: Manage Blogs
kab_DZ: Sefrek Iblugen

en: Manage Comments
kab_DZ: Sefrek iwenniten

en: Manage Documents
kab_DZ: Sefrek isemliyen

en: Manage Followed Sites
kab_DZ: Sefrek ismal yettwaḍefren

en: Manage Images
kab_DZ: Sefrek tugniwin

en: Manage Locations
kab_DZ: Sefrek imukan

en: Manage Notifications
kab_DZ: Sefrek ilɣa

en: Manage Plan
kab_DZ: Sefrek aɣawas

en: Manage Plugin
kab_DZ: Sefrek azegrir

en: Manage Spreadsheets
kab_DZ: Sefrek imbellezen

en: Manage Subscription
kab_DZ: Sefrek amulteɣ

en: Manage Subscriptions
kab_DZ: Sefrek amulteɣ

en: Manage Uploads
kab_DZ: Sefrek tuzniwin

en: Manage Video
kab_DZ: Sefrek ividyuten

en: Manage backups
kab_DZ: Sefrek aḥrazen

en: Manage comments
kab_DZ: Sefrek iwenniten

en: Manage domain
kab_DZ: Sefrek taɣult

en: Manage email
kab_DZ: Sefrek imayl

en: Manage everything you need in one place
kab_DZ: Sefrek ayen tebɣiḍ deg yiwen n wadeg

en: Manage inactive plugins
kab_DZ: Sefrek iseɣzaf ur nermid ara

en: Manage my subscriptions
kab_DZ: Sefrek ijerriden-inu

en: Manage plan
kab_DZ: Sefrek aɣawas

en: Manage plans
kab_DZ: Sefrek iɣawasen

en: Manage purchase
kab_DZ: Sefrek tiɣin

en: Manage subscription
kab_DZ: Sefrek ajerred

en: Manage subscriptions
kab_DZ: Sefrek ijerriden

en: Manage themes
kab_DZ: Sefrek isental

en: Manage which sites appear in your profile.
kab_DZ: Sefrek asmel ara d-ibanen deg umaɣnu-ik/im.

en: Manage with Live Preview
kab_DZ: Sefrek s tmuɣli tusridt

en: Manage your WordPress.com subscriptions:
kab_DZ: Sefrek ijerriden-inek n WordPress:

en: Manage your domain directly on WordPress.com
kab_DZ: Sefrek taɣult-ik·im srid deg WordPress.com

en: Manage your finances
kab_DZ: Sefrek idrimen-ik•im

en: Manage your plugins
kab_DZ: Sefrek iseɣzaf-ik

en: Manage your site
kab_DZ: Sefrek asmelèinek

en: Manage your team
kab_DZ: Sefrek tarbaεt-ik

en: Manage your themes
kab_DZ: Sefrek isental-inek

en: Managing Pages
kab_DZ: Asefrek n isebtar

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
kab_DZ: Asefrek n isebtar icuba aṭas asefrek n imagraden, yerna igdilen zemren ad ttusagnen am akken deg usefrek n imagraden.

en: Manaus
kab_DZ: Manaos

en: Manila
kab_DZ: Manille

en: Manual
kab_DZ: S ufus

en: Manual Offsets
kab_DZ: Asekḥer s ufus

en: Manufacturing
kab_DZ: Asnulfu

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
kab_DZ: Aṭas n iseqdacen i yeseqdacen inegzumen n unasiw iwakken ad sketmen iwenniten-nnsen s tɣawla. Ḍfer aseɣwen yellan ɣer tama iwakken ad teẓreḍ ugar.

en: Many plugins may collect or store personal data either in the WordPress database or remotely. Any Erase Personal Data request should delete data from plugins as well.
kab_DZ: Aṭas n yizegrar zemren ad leqqḍen neɣ ad skelsen isefka udmawanen deg taffa n yisefka n WordPress neɣ s wudem anmeggag. Yal asuter n usfaḍ n yisefka udmawanen ilaq-as usfaḍ daɣen n yisefka seg yizegrar.

en: Many plugins may collect or store personal data either in the WordPress database or remotely. Any Export Personal Data request should include data from plugins as well.
kab_DZ: Aṭas n yizegrar zemren ad leqqḍen neɣ ad skelsen isefka udmawanen deg taffa n yisefka n WordPress neɣ s wudem anmeggag. Yal asuter n usifeḍ n yisefka udmawanen tlaq-as daɣen tmerna n yisefka seg yizegrar.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
kab_DZ: De nombreux thèmes affichent par défaut quelques widgets dans la barre latérale, jusqu&rsquo;à ce que vous la modifiez vous-mêmes. Ces widgets par défaut ne sont pas automatiquement affichés dans le gestionnaire de barre latérale. Après avoir fait vos propres modifications de widgets, vous pouvez rajouter les widgets par défaut depuis la section &laquo;&nbsp;Widgets Disponibles&nbsp;&raquo;.

en: Maps
kab_DZ: Tikarḍiwin

en: Mar
kab_DZ: Meɣ

en: Maranhão
kab_DZ: Maranhaw

en: March
kab_DZ: Meɣres

[ctx: March abbreviation]
en: Mar
kab_DZ: Meɣ

en: Margin
kab_DZ: Tama

en: Mark all as seen
kab_DZ: Creḍ meẓren akk

en: Mark all as unseen
kab_DZ: Creḍ ur mẓiren ara

[ctx: Mark all items as seen]
en: Mark all as seen
kab_DZ: Creḍ meẓren akk

en: Mark as Not Spam
kab_DZ: Creḍ mačči d aspam

en: Mark as Spam
kab_DZ: Cerḍ-it d imcewwel

en: Mark as seen
kab_DZ: Creḍ yemẓer

en: Mark as spam
kab_DZ: Creḍ-it d aspam

en: Mark as unseen
kab_DZ: Creḍ ur yemẓir ara

en: Mark export request for &#8220;%s&#8221; as completed.
kab_DZ: Creḍ ɣef usuter n usifeḍ i &#8220;%s&#8221; d ummid.

en: Mark requests as completed
kab_DZ: Creḍ ɣef tuttriwin mmdent.

en: Mark this comment as spam
kab_DZ: Creḍ awennit-agi d imcewwel

en: Mark this comment as spam.
kab_DZ: Creḍ ɣef awennit-agi d imcewwel.

en: Markdown
kab_DZ: Asenqes n ssuma

en: Marketing
kab_DZ: Talzuzit

en: Marketplace
kab_DZ: Ssuq

en: Markup is not allowed in CSS.
kab_DZ: Ticreḍt-agi ur turig ara di CSS.

en: Marquesas
kab_DZ: Îles Marquises

en: Marshall Islands
kab_DZ: Tigzirin Marcal

en: Martial Arts
kab_DZ: Arts martiaux

en: Mastercard
kab_DZ: Visa, MasterCard

en: Match case
kab_DZ: Qader tajṛut n uskil

en: Match terms with the listed IDs.
kab_DZ: Semṣada awalen s ysulay yettwabedren.

en: Math
kab_DZ: Tusnakt

en: Mathematics
kab_DZ: Tusnakt

en: Mato Grosso
kab_DZ: Matu Grussu

en: Mato Grosso do Sul
kab_DZ: Matu Grussu du Sul

en: Mature
kab_DZ: Amawaḍ

en: Mature <span class="count">(%s)</span> | Mature <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Muqqer <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Muqqrit <span class="count">(%s)</span>

en: Mauritania
kab_DZ: Muritanya

en: Mauritius
kab_DZ: Île Maurice

en: Max Height
kab_DZ: Teɣzi tafellayant

en: Max Width
kab_DZ: Tehri tafellayant

en: Max allowed packet size
kab_DZ: Teɣzi tafellayt n ukemmus yettwasirgen

en: Max connections number
kab_DZ: Amḍan afellay n tuqqniwin

en: Max effective file size
kab_DZ: Teɣzi n ufaylu tafellayt ara iteddun

en: Max input time
kab_DZ: Akud afellay n unekcum

en: Max number of files allowed
kab_DZ: Amḍan afellay n yifuyla yettusirgen

en: Max size of an uploaded file
kab_DZ: Teɣzi tafellayt n ufaylu i d-yulin

en: Max size of post data allowed
kab_DZ: Teɣzi tafellayt n yisefka n tsuffeɣt yettusirgen

en: Maximum Rating
kab_DZ: Classement maximal

en: Maximum number of items to be returned in result set.
kab_DZ: Amḍan afelay ara d-yuɣalen deg ugraw n igmaḍ.

en: Maximum size: %s
kab_DZ: Tiddi tafellayt: %s

en: Maximum upload file size: %s.
kab_DZ: Tiddi tafellayt n ufaylu i tuzna : %s.

en: May
kab_DZ: Maggu

[ctx: May abbreviation]
en: May
kab_DZ: Mag

en: Maybe the following search results can help:
kab_DZ: Igmaḍ n unadi i d-iteddun, zemren ahat ad ak/am-εiwnen:

en: Mayland theme layout
kab_DZ: Taneɣruft n usentel Mayland

en: Maywood is a refined theme designed for restaurants and food-related businesses seeking a modern look.
kab_DZ: Maywood d asentel unɣid yettufeṣṣel i tneččiyin d tkebbaniyin n tgella yettnadin ad binent s wudem atrar.

en: Me
kab_DZ: Nek

en: Measure
kab_DZ: Ktazel

en: Media
kab_DZ: Amidya

en: Media File
kab_DZ: Afaylu amidya

en: Media Handling
kab_DZ: Tadhelt n imidyaten

en: Media Library
kab_DZ: Tamkarḍit n imidyaten

en: Media Settings
kab_DZ: Aseɣwer n imidyaten

en: Media Widget
kab_DZ: Awiǧit n umidya

en: Media Widget (%d) | Media Widget (%d)
kab_DZ[0]: Awiǧit n umidya (%d)
kab_DZ[1]: Iwiǧiten n umidya (%d)

en: Media file attached.
kab_DZ: Yurez ufaylu amidya.

en: Media file detached.
kab_DZ: Yenṣel ufaylu amidya.

en: Media file moved to the Trash.
kab_DZ: Afaylu amidya imutti ɣer tqecwalt.

en: Media file permanently deleted.
kab_DZ: Afaylu amidya yettwakkes dayen.

en: Media file restored from the Trash.
kab_DZ: Afaylu amidya nerra-t-id si tqecwalt.

en: Media file updated.
kab_DZ: Afaylu amidya imucceḍ.

en: Media items list
kab_DZ: Tabdart n iferdisen imidyaten

en: Media items list navigation
kab_DZ: Asnirem n tebdart n iferdisen imidyaten

en: Media library
kab_DZ: Tamkarḍit n imidyaten

en: Media list
kab_DZ: Tabdert n yimidyaten

en: Media title
kab_DZ: Azwel n umidya

en: Media title&hellip;
kab_DZ: Azwel n umidya&hellip;

[ctx: Media upload]
en: Add new
kab_DZ: Rnu amaynut

en: Medium
kab_DZ: Talmast

en: Medium (96 pixels)
kab_DZ: D alemmas (96 ipiksilen)

en: Medium size
kab_DZ: Tiddi talmast

en: Medium size image height
kab_DZ: Teɣzi n tugna s tiddi talmast

en: Medium size image width
kab_DZ: Tehri n tugna s tiddi talmast

en: Medium-Large size image height
kab_DZ: Teɣzi n tugna s tiddi talmast

en: Medium-Large size image width
kab_DZ: Tehri n tugna s tiddi talmast

en: Meet the Classic block
kab_DZ: Af-d iḥder aklasiki

en: Member
kab_DZ: Amedraw

en: Membership
kab_DZ: Altaɣ

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
kab_DZ: Takatut ur tettqidi ara. Ttxil-k eɛreḍ s ufaylu meẓẓiyen.

en: Men
kab_DZ: Irgazen

en: Menu
kab_DZ: Umuɣ

en: Menu Item
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ

en: Menu Items
kab_DZ: Iferdisen n wumuɣ

en: Menu Location
kab_DZ: Ideg n wumuɣ

en: Menu Locations
kab_DZ: Imukan n wumuɣen

en: Menu Management
kab_DZ: Asefrek n wumuɣen

en: Menu Name
kab_DZ: Isem n wumuɣ

en: Menu Options
kab_DZ: Tixtiṛiyin n wumuɣ

en: Menu Section
kab_DZ: Tigezmi n wumuɣ

en: Menu Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n wumuɣen

en: Menu created
kab_DZ: Umuɣ yenulfa-d

en: Menu deleted
kab_DZ: Umuɣ yettwakkes

en: Menu item added
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yettwarna

en: Menu item deleted
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yettwakkes

en: Menu item is now a sub-item
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ atan tura d aferdis anadaw

en: Menu item labels list
kab_DZ: Tabdert n tebzimin n uferdis n wumuɣ

en: Menu item moved down
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ imutti d aksar

en: Menu item moved out of submenu
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yemutti berra n wumuɣ anadaw

en: Menu item moved to the top
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yemutti d asawen

en: Menu item moved up
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ imutti d asawen

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yeffeɣ-d. <a href="%s">Wali aferdis</a>

en: Menu item removed
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yettwakkes

en: Menu item saved.
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yettwasekles.

en: Menu item updated.
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yettwaleqqem.

en: Menu items do not support trashing. Set '%s' to delete.
kab_DZ: Iferdisen n wumuɣ ur ssefraken ara aḍegger ɣer tqecwalt. Sbadu '%s' i tukksa.

en: Menu locations updated.
kab_DZ: Imukan n wumuɣen mucceḍen.

en: Menu order
kab_DZ: Ammizwer n wumuɣ

en: Menu section list
kab_DZ: Tabdert n tegzemt n wumuɣ

en: Menu section list navigation
kab_DZ: Tabdert n tegzemt n wumuɣ n tunigin

en: Menu structure
kab_DZ: Tamṣuka n wumuɣ

en: Menus
kab_DZ: Umuɣen

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget.
kab_DZ: Umuɣen zemren ad ttwabeqqeḍen deg yimukan yettusbadun deg wesentel-inek neɣ di <a href="%s">teɣzuyin n uwiǧit</a> s tmerna n uwiǧit n &#8220;Wumuɣ yugnen&#8221;.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the navigation menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the documentation link to the side.
kab_DZ: Umuɣen zemren ad twabeqqeḍen deg imukan yettusbadun deg usentel-inek, daɣen ula di tfeggagin n yidis s uwiǧit Umuɣen yugnen deg ugdil  <a href="%1$s">Iwiǧiten</a>. Ma yella asentel-inek ur iteddu ara s tmeẓlit n wumuɣen yugnen ḍfer aseɣwen  Asefter i yellan deg yidis. Tamawt :isental n lexṣas %2$s aked%3$s teddun s tmeẓli n wumuɣen yugnen.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
kab_DZ: Umuɣen zemren ad ttwabeqqeḍen deg yimukan yettusbadun deg wesentel-inek.

en: Menus do not support trashing. Set '%s' to delete.
kab_DZ: Umuɣen ur ssefraken ara aḍegger ɣer tqecwalt. Sbadu  '%s' i tukksa.

en: Merge table cells
kab_DZ: Zdi tixxamin n tfelwit

en: Message
kab_DZ: Izen

[ctx: Message that is displayed to users when an invitation is invalid.]
en: We weren't able to verify that invitation.
kab_DZ: Ur nessaweḍ ara ad nsenqed tinnubga-a.

en: Messages
kab_DZ: Iznan

en: Meta
kab_DZ: Méta

en: Meta fields.
kab_DZ: Urtiyen meta.

en: Metadata
kab_DZ: Idfersefka

en: Method
kab_DZ: Tarrayt

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
kab_DZ: La méthode '%s' n’est pas implémentée. Cela devrait être surchargé en sous-classe.

en: Mexico
kab_DZ: Miksik

en: Mexico City
kab_DZ: Mexico

en: Micronesia
kab_DZ: Mikṛunizya

en: Middle
kab_DZ: Talmast

en: Midnight
kab_DZ: Ttnaṣfa n yiḍ

en: Midway
kab_DZ: Atoll de Midway

en: Migrate Subscriptions
kab_DZ: Tiririt n yijerriden

en: Milestone
kab_DZ: Taṛekkazt takilumitrant

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is determined automatically]
en: Automatic
kab_DZ: Automatique

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to days]
en: Days
kab_DZ: Ussan

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to hours]
en: Hours
kab_DZ: Isragen

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to months]
en: Months
kab_DZ: Igguren

[ctx: Milestone widget: mode in which the date unit is set to years]
en: Years
kab_DZ: Iseggassen

en: Minas Gerais
kab_DZ: Minas Gerays

en: Minimal
kab_DZ: Adday

en: Minimum required version of PHP.
kab_DZ: Lqem adday n PHP yettwsran.

en: Minimum required version of WordPress.
kab_DZ: Lqem adday n WordPress i yettwasran.

en: Minute
kab_DZ: Taseddidt

en: Minutes
kab_DZ: Tiseddidin

en: Minutes:
kab_DZ: Tiseddidin:

en: Miscellaneous
kab_DZ: Ayen nniḍen

en: Missed schedule
kab_DZ: Ixuṣ usɣiwes

en: Missing Attachment
kab_DZ: Afaylu yurzen ixuṣ

en: Missing Widgets
kab_DZ: Iwiǧiten ixuṣen

en: Missing a temporary folder.
kab_DZ: Ixuṣ ukaram akudan.

en: Missing email address.
kab_DZ: Txuṣ tansa email.

en: Missing eraser index.
kab_DZ: Ixuṣṣ umatar n usfaḍ.

en: Missing exporter index.
kab_DZ: Amatar n usifeḍ ixuṣṣ.

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
kab_DZ: (warisem)

en: Missing page index.
kab_DZ: Amatar n usebtar ixuṣṣ.

en: Missing parameter %s
kab_DZ: Aɣewwar ulac-it %s

en: Missing parameter(s): %s
kab_DZ: Iɣwaren ixuṣen: %s

en: Missing post ID.
kab_DZ: Ixuṣ ID n umagrad.

en: Missing request ID.
kab_DZ: Asulay n tuttra ixuṣṣ.

en: Mission complete. Message %s deleted.
kab_DZ: Tuɣdaḍt tfukk. Izen %s yettwakkes.

en: Mobile
kab_DZ: Aziraz

en: Mobile Apps
kab_DZ: Isnasen n uziraz

en: Mobile Blog App
kab_DZ: Asnas aziraz n ublug

en: Mobile and desktop apps
kab_DZ: Isnasen n uziraz d uniraw

en: Mobile app
kab_DZ: Asnas n uziraz

en: Mobile apps
kab_DZ: Isnasen n uziraz

en: Mobile ready
kab_DZ: Yewjed i uziraz

en: Mode:
kab_DZ: Askar:

en: Model
kab_DZ: ModÃ¨le

en: Moderate
kab_DZ: Sektem

en: Moderate Comment
kab_DZ: Sektem awennit

en: Moderating Comments
kab_DZ: Asektem n iwenniten

en: Moderator
kab_DZ: Aseɣyad

en: Modern
kab_DZ: Atrar

en: Modified
kab_DZ: Yebeddel

en: Modify your <a href="%1$s">%2$s</a>.
kab_DZ: Beddel <a href="%1$s">%2$s</a>.

[ctx: Module Name]
en: Ads
kab_DZ: Adellel

[ctx: Module Name]
en: Carousel
kab_DZ: D imwines

[ctx: Module Name]
en: Comments
kab_DZ: Iwenniten

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
kab_DZ: Tiferkit n unermas

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
kab_DZ: CSS asagen

[ctx: Module Name]
en: Firewall
kab_DZ: Aɣṛab n tmes

[ctx: Module Name]
en: Google Analytics
kab_DZ: Tiddadanin n Google

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
kab_DZ: Hovercards n Gravatar

[ctx: Module Name]
en: Image CDN
kab_DZ: Tugna CDN

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
kab_DZ: Asali awurman

[ctx: Module Name]
en: Likes
kab_DZ: Iɛǧeb-iyi

[ctx: Module Name]
en: Markdown
kab_DZ: Asenqes n ssuma

[ctx: Module Name]
en: Monitor
kab_DZ: Asefrak

[ctx: Module Name]
en: Notifications
kab_DZ: Ilɣa

[ctx: Module Name]
en: Related posts
kab_DZ: Tisuffaɣ yemcudden

[ctx: Module Name]
en: SEO Tools
kab_DZ: Ifecka SEO

[ctx: Module Name]
en: Search
kab_DZ: Anadi

[ctx: Module Name]
en: Sharing
kab_DZ: Beṭṭu

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
kab_DZ: Apparence

[ctx: Module Tag]
en: Developers
kab_DZ: Ineflayen

[ctx: Module Tag]
en: Firewall
kab_DZ: Aɣṛab n tmes

[ctx: Module Tag]
en: Fonts
kab_DZ: Tisefsiyin

[ctx: Module Tag]
en: General
kab_DZ: Amatu

[ctx: Module Tag]
en: Other
kab_DZ: Autre

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
kab_DZ: Ttusmutren

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
kab_DZ: Tidaddanin n usmel

[ctx: Module Tag]
en: Social
kab_DZ: Ametti

[ctx: Module Tag]
en: Writing
kab_DZ: Tira

en: Mogadishu
kab_DZ: Mogadiscio

en: Moldova
kab_DZ: Muldavya

en: Mon
kab_DZ: Ari

en: Monastery
kab_DZ: Amunastiṛ

en: Monday
kab_DZ: Arim

en: Monetize Your Site
kab_DZ: Rbeḥ-d seg usmel-inek/inem

en: Monetize your Site
kab_DZ: Rbeḥ-d seg usmel-inek/inem

en: Monetize your site
kab_DZ: Rbeḥ-d seg usmel-inek

en: Monetize your site with ads
kab_DZ: Ssefti asmel-inek/inem s udellel

en: Money
kab_DZ: Tadrimt

en: Mongolia
kab_DZ: Mungulya

en: Monitor
kab_DZ: Asefrak

en: MonsterID (Generated)
kab_DZ: MonsterID (généré)

en: Montenegro
kab_DZ: Muntinigru

en: Montevideo
kab_DZ: Montévidéo

en: Month
kab_DZ: Aggur

en: Month and name
kab_DZ: Aggur aked yisem

en: Monthly
kab_DZ: Yal aggur

en: Monthly Archives:
kab_DZ: Iɣbaren n wayyur:

en: Monthly Subscription
kab_DZ: Ajerred s wayyur

en: Monthly archives
kab_DZ: Iɣbaren n wayyur

en: Monthly subscription
kab_DZ: Ajerred s wayyur

en: Months
kab_DZ: Igguren

en: Montreal
kab_DZ: Montréal

en: More
kab_DZ: Ugar

en: More Details
kab_DZ: Ugar n ifatusen

en: More Info
kab_DZ: Ugar n talɣut

en: More Options
kab_DZ: Ugar n textiṛin

en: More Resources
kab_DZ: Ugar n teɣbula

en: More about %(productName)s
kab_DZ: Ugar ɣef %(productName)s

en: More actions
kab_DZ: Ugar n tigawin

en: More backups from today
kab_DZ: Ugar n waḥrazen seg tura

en: More by
kab_DZ: Ugar s

en: More details
kab_DZ: Ugar n telqayt

en: More ideas:
kab_DZ: Ugar n taktiwin:

en: More in {{ siteLink /}}
kab_DZ: Ugar seg {{ siteLink /}}

en: More info
kab_DZ: Ugar n telɣut

en: More information
kab_DZ: Ugar n telɣut

en: More information about %s
kab_DZ: Ugar n isalen ɣef %s

en: More information:
kab_DZ: Ugar n talɣut:

en: More on {{wpLink}}WordPress.com{{/wpLink}}
kab_DZ: Ugar ɣef {{wpLink}}WordPress.com{{/wpLink}}

en: Morning
kab_DZ: Azal

en: Morocco
kab_DZ: Meṛṛuk

en: Moscow
kab_DZ: Moscou

en: Most Follows in One Day
kab_DZ: Aṭas n yineḍfaren deg yiwen wass

en: Most Likes in One Day
kab_DZ: Aṭas n uεǧab deg yiwen wass

en: Most Recent
kab_DZ: Melmi kan

en: Most Used Categories
kab_DZ: Taggayin yettwaseqdacen s aṭas

en: Most popular
kab_DZ: Ittwasnen aṭas

en: Motorcycles
kab_DZ: Motocyclettes

en: Motorsports
kab_DZ: Sports MotorisÃ©s

en: Movable Type and TypePad
kab_DZ: Movable Type aked TypePad

en: Move
kab_DZ: Smutti

en: Move %s box down
kab_DZ: Awi tanaka %s d akessar

en: Move %s box up
kab_DZ: Awi tanaka %s d asawen

en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
kab_DZ: Smutti &#8220;%s&#8221; ɣer tqecwalt

en: Move down
kab_DZ: Ader

en: Move down one
kab_DZ: Ader cwiṭ

en: Move next
kab_DZ: Ddu ɣer sdat

en: Move one level down
kab_DZ: Mutti s yiwen n uswir d aksar

en: Move one level up
kab_DZ: Mutti s yiwen n uswir d asawen

en: Move out from under %s
kab_DZ: Ffeɣ-d sdaw n %s

en: Move this comment to the Trash
kab_DZ: Smutti awennit-agi ɣer tqecwalt

en: Move this comment to the trash.
kab_DZ: Err awennit-agi ɣer tqecwalt.

en: Move to Trash
kab_DZ: Smutti ɣer tqecwalt

en: Move to another area&hellip;
kab_DZ: Smutti ɣer teɣzut-nniḍen&hellip;

en: Move to the top
kab_DZ: Mutti d asawen

en: Move to trash
kab_DZ: Smutti ɣer tqecwalt

en: Move under %s
kab_DZ: Smutti ɣer ddaw n %s

en: Move up
kab_DZ: Ali

en: Move up one
kab_DZ: Ali cwiṭ

[ctx: Move widget]
en: Move
kab_DZ: Smutti

en: Moved %d block to clipboard. | Moved %d blocks to clipboard.
kab_DZ[0]: Yemutti %d n yiḥder ɣer tecfawit.
kab_DZ[1]: Muttin %d n yiḥedran ɣer tecfawit.

en: Movie
kab_DZ: Asaru

en: Movie Theater
kab_DZ: CinÃ©ma

en: Movies
kab_DZ: Isura

en: Moxico
kab_DZ: Miksik

en: Mozambique
kab_DZ: Muzumbik

en: Multiple items
kab_DZ: Ayendin n yiferdisen

en: Multiple users
kab_DZ: Aṭas n yiseqdacen

en: Multisite support is not enabled.
kab_DZ: Tadhelt n isemlen usgiten ur termid ara.

en: Municipality
kab_DZ: Taɣiwant

en: Muscat
kab_DZ: Mascate

en: Museum
kab_DZ: Asalay

en: Music
kab_DZ: Aẓawan

en: Music Player
kab_DZ: Ameɣri n uẓawan

en: Musician
kab_DZ: Ameẓẓawan

en: Must Use Plugins
kab_DZ: Ilaq aseqdec n izegrar

en: Mute
kab_DZ: Asusam

en: My Account
kab_DZ: Amiḍan-inu

en: My Grav.
kab_DZ: Agrav-inu.

en: My Gravatar
kab_DZ: Agravaṭar-inu

en: My Home
kab_DZ: Agejdan

en: My Likes
kab_DZ: Ayen i yi-iεeǧben

en: My Network
kab_DZ: Azeḍḍa-inu

en: My Plan
kab_DZ: Aɣawas-inu

en: My Profile
kab_DZ: Amaɣnu-iw

en: My Public Profile
kab_DZ: Amaɣnu inu azayez

en: My Site | My Sites
kab_DZ[0]: Aseml-inu
kab_DZ[1]: Isemlen-iw

en: My Sites
kab_DZ: Isemlen-iw

en: My posts
kab_DZ: Imagraden-inu

en: Myanmar
kab_DZ: Myanmaṛ

en: Mystery Person
kab_DZ: Personne mystère

en: NEW
kab_DZ: AMAYNUT

en: Name
kab_DZ: Isem

en: Name Servers
kab_DZ: Ismawen n yiqeddacen

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
kab_DZ: Aḍris

[ctx: Name for the Visual editor tab]
en: Visual
kab_DZ: Ameẓran

en: Name must be at least 3 characters long.
kab_DZ: Isem ilaq ad yesεu xerṣum 3 yisekkilen.

[ctx: Name of credit card]
en: Discover
kab_DZ: Snirem

[ctx: Name of credit card]
en: MasterCard
kab_DZ: Visa, MasterCard

[ctx: Name of credit card]
en: Mastercard
kab_DZ: Visa, MasterCard

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
kab_DZ: Isem

en: Name on Card
kab_DZ: Isem deg tkarḍa

en: Name required
kab_DZ: Isem yettwasra

en: Name servers
kab_DZ: Ismawen n yiqeddacen

en: Name your site
kab_DZ: Mudd isem i usmel-ik(im)

en: Name:
kab_DZ: Isem:

en: Names
kab_DZ: Isemawen

en: Namespace must not start or end with a slash.
kab_DZ: Tallunt n yismawen, ur ilaq ad tebdu neɣ ad tekfu s uslash.

en: Namibia
kab_DZ: Namibya

en: Nature
kab_DZ: Agama

en: Nav menu locations must be strings.
kab_DZ: Ideg n wumuɣ n usnnirem isefk ad yili d azrar.

en: Navigate to the previous view
kab_DZ: Inig ɣer teskant yezrin

en: Navigation
kab_DZ: Asnirem

en: Navigation Label
kab_DZ: Azwel n yinig

en: Navigation Menu
kab_DZ: Umuɣ n usnirem

en: Navigation Menu Item
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ n usnirem

en: Navigation Menu Items
kab_DZ: Iferdisen n wumuɣ n usnirem

en: Navigation Menu archives
kab_DZ: Iɣbaren n wumuɣ n tunigin.

en: Navigation Menus
kab_DZ: Umuɣen n usnirem

en: Navigation Menus list
kab_DZ: Tabdart n wumuɣ n tunigin

en: Navigation Menus list navigation
kab_DZ: Tunigin deg tebdart n wumuɣen n tunigin

[ctx: Navigation item]
en: Changelog
kab_DZ: Ibeddilen

[ctx: Navigation item]
en: Debug
kab_DZ: Débugger

[ctx: Navigation item]
en: Description
kab_DZ: Asnummel

[ctx: Navigation item]
en: Installation
kab_DZ: Asbeddi

[ctx: Navigation item]
en: Modules
kab_DZ: Izegriren

[ctx: Navigation item]
en: Network Settings
kab_DZ: Iɣewwaṛen n uẓeṭṭa

[ctx: Navigation item]
en: Other Notes
kab_DZ: Tizmilin-nniḍen

[ctx: Navigation item]
en: Privacy
kab_DZ: Vie privée

[ctx: Navigation item]
en: Sites
kab_DZ: Isemlen

[ctx: Navigation item]
en: Terms
kab_DZ: Irmawen

en: Navigation menus that can be inserted into your site.
kab_DZ: Umuɣ n tunigin i izemren ad yettwager deg usmel-inek•inem.

en: Navy
kab_DZ: Marine

en: Ndjamena
kab_DZ: N'Djamena

en: Need Help?
kab_DZ: Tesriḍ tallalt?

en: Need More Help?
kab_DZ: Tesriḍ aṭas n tallalt?

en: Need help deciding?
kab_DZ: Tesriḍ tallalt akken ad tferneḍ?

en: Need help putting together your new Privacy Policy page? <a href="%1$s" %2$s>Check out our privacy policy guide%3$s</a> for recommendations on what content to include, along with policies suggested by your plugins and theme.
kab_DZ: Teḥwaǧeḍ tallelt iwakken ad d-tesnulfuḍ asebtar-inek•m Tasertit n tbaḍnit ? <a href="%1$s" %2$s>Ẓer amnir-nneɣ n tsertit n tbaḍnit%3$s</a> i isemtar ɣef ugbur ara tsedduḍ, akked tsertit ittusumren sɣur iseɣzaf akked yisental n usentel inek•m.

en: Need help putting together your new Privacy Policy page? Check out our guide for recommendations on what content to include, along with policies suggested by your plugins and theme.
kab_DZ: Tesriḍ tallelt i usnulfu n usebter-inek amaynut n tsertit n tbaḍnit? Senqed amnir-nneɣ i yiwellihen ɣef ugbur ara yettuseddun, d tsertiyin yettwasumren sɣur izegrar inek d yisental-inek.

en: Need help with Jetpack Security?
kab_DZ: Tesriḍ tallalt akked tɣellist n Jetpack?

en: Need help?
kab_DZ: Tesriḍ tallelt?

en: Need help? Use the Help tab above the screen title.
kab_DZ: Teḥwaǧeḍ tallalt ? Seqdec iccer n tallalt ddaw n uzwel n ugdil.

en: Need more help?
kab_DZ: Teriḍ tallelt?

en: Need more help? <a href="%1$s">Read the support article on %2$s</a>.
kab_DZ: Tesriḍ ugar n tallalt? <a href="%1$s">Ɣeṛ amagrad n tallalt ɣef %2$s</a>.

en: Need some help?
kab_DZ: Tesriḍ tallelt?

en: Nepal
kab_DZ: Nipal

en: Nested widgets.
kab_DZ: Iwiǧiten yemyekcamen.

en: Netherlands
kab_DZ: Timura n Wadda

en: Netherlands Antilles
kab_DZ: Antilles n Huland

en: Network Admin
kab_DZ: Anedbal n uẓeṭṭa

en: Network Admin :
kab_DZ: Anedbal n uzeṭṭa:

en: Network Admin Email
kab_DZ: Tansa email n unedbal n uẓeṭṭa

en: Network Admin: %s
kab_DZ: Anedbal n uẓeṭṭa : %s

en: Network Enable %s
kab_DZ: Sermed %s deg uẓeṭṭa

en: Network Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n uẓeṭṭa

en: Network configuration authentication keys
kab_DZ: Tisura n uswel n usesteb n uẓeṭṭa

en: Network configuration rules for %s
kab_DZ: Ilugan n uswel n uẓeṭṭa i %s

en: Network count
kab_DZ: Amḍan n iẓeḍwan

en: Network only plugin must be network activated.
kab_DZ: Iseɣzaf n uzeḍḍa yewwi-d ad ttusremden deg uzeḍḍa.

en: Networking
kab_DZ: Aẓeṭṭa

en: Never
kab_DZ: Werjin

en: Never Expires
kab_DZ: Ur yettmettat ara akk

en: Never expires
kab_DZ: Ur yettmettat ara akk

en: Never lose a word, image, page, or time worrying about your site
kab_DZ: Γur-k ad ak-iṛuḥ wawal, asebter neɣ akud ara ak-yeǧǧen ad tkakruḍ ɣef usmel-inek

en: Never send email
kab_DZ: Ur ttazen ara akk imayl

en: New
kab_DZ: Amaynut

en: New %1$s Site: %2$s
kab_DZ: Asmel amaynut %1$s : %2$s

en: New %1$s User: %2$s
kab_DZ: Aseqdac amaynut %1$s : %2$s

en: New %s Sign-in
kab_DZ: Anekcum amaynut %s

en: New Address
kab_DZ: Tansa tamaynut

en: New Application Password Name
kab_DZ: Isem n wawal n uɛeddi n usnas amaynut

en: New Business Plan
kab_DZ: Aɣawas amaynut n umahil

en: New Caledonia
kab_DZ: Kaliduni amaynut

en: New Category Name
kab_DZ: Isem n taggayt tamaynutt

en: New Changeset
kab_DZ: Tagrumma tamaynutt n ibeddilen

en: New Custom HTML Widget
kab_DZ: Awiǧit HTML amaynut yugnen

en: New Link Category Name
kab_DZ: Isem n taggayt tamaynutt n useɣwen

en: New Media
kab_DZ: Amidyat amaynut

en: New Menu
kab_DZ: Umuɣ amaynut

en: New Menu Sections Name
kab_DZ: Isem amaynut n tgezmi n wumuɣ

en: New Navigation Menu
kab_DZ: Umuɣ n tunigin amaynut

en: New Order
kab_DZ: Tuttra tamaynut

en: New Page
kab_DZ: Asebtar amaynut

en: New Password
kab_DZ: Awal n uɛeddi amaynut

en: New Post
kab_DZ: Amagrad amaynut

en: New Site Registration: %s
kab_DZ: Aklas n usmel amaynut : %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP address: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
kab_DZ: Asmel amaynut : %1$s
    URL : %2$s
    Tansa IP : %3$s
    
    Sens tilɣutin-agi : %4$s

en: New Social Login Connection!
kab_DZ: Tuqqna tamaynut ɣer uzeṭṭa n tmetti!

en: New South Wales
kab_DZ: Wales n unẓul amaynut

en: New Subscriptions
kab_DZ: Imultaɣ imaynuten

en: New Tag Name
kab_DZ: Isem n tebzimt tamaynutt

en: New Template
kab_DZ: Taneɣruft tamaynut

en: New Template Part
kab_DZ: Aḥric n tneɣruft amaynut

en: New Template Type
kab_DZ: Anaw n tneɣruft amaynut

en: New User Default Role
kab_DZ: Tawuri n lexṣas i yal aseqdac amaynut

en: New User Registration: %s
kab_DZ: Aklas n useqdac amaynut : %s

en: New User: %1$s
    Remote IP address: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
kab_DZ: Aseqdac amaynut : %1$s
    Tansa IP : %2$s
    
    Sens tilɣutin-agi : %3$s

en: New Username
kab_DZ: Isem n usedac amaynut

en: New WordPress Site
kab_DZ: Asmel amaynut n WordPress

en: New Zealand
kab_DZ: Ziland Tamaynut

en: New achievement
kab_DZ: Amaynut i tgiḍ

en: New category name
kab_DZ: Isem n taggayt tamaynutt

en: New comment
kab_DZ: Rnu awennit

en: New comment by %s
kab_DZ: Awennit amaynut n %s

en: New comment like
kab_DZ: Aεǧab amaynut ɣef uwennit

en: New comment on
kab_DZ: Awennit amaynut ɣef

en: New comment on %s
kab_DZ: Awennit amaynut ɣef %s

en: New comment on your post "%s"
kab_DZ: Awennit amaynut deg umagrad-inek « %s »

en: New dimensions:
kab_DZ: Tisekta timaynutin:

en: New document
kab_DZ: Attafttar amaynut

en: New follower
kab_DZ: Aneḍfar amaynut

en: New like
kab_DZ: Aεǧab amaynut

en: New link
kab_DZ: Aseɣwen amaynut

en: New order
kab_DZ: Tuttra tamaynut

en: New order for %1$s on %2$s
kab_DZ: Tuttra tamaynut i %1$s ɣef %2$s

en: New page title
kab_DZ: Azwel amaynut n usebtar

en: New page title&hellip;
kab_DZ: Azwel amaynut n usebtar&hellip;

en: New password
kab_DZ: Awal n uɛeddi amaynut

en: New passwords do not match.
kab_DZ: Awalen uffiren ur menṭaḍen ara.

en: New pingback on your post "%s"
kab_DZ: Talɣut tamedfirt tamaynut ɣef umagrad-inek « %s »

en: New post
kab_DZ: Tasuffeqt tamaynut

en: New post on
kab_DZ: Tasuffeɣt tamaynut ɣef

en: New site
kab_DZ: Asmel amaynut

en: New site created by %1$s
    
    Address: %2$s
    Name: %3$s
kab_DZ: Asmel amaynut yesnulfa-t-id %1$s
    
    Tansa: %2$s
    Isem: %3$s

[ctx: New site notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
kab_DZ: [%1$s] Asermed n %2$s

en: New theme activated.
kab_DZ: Asentel amaynut yermed.

en: New tip!
kab_DZ: Awelleh amaynut!

en: New trackback on your post "%s"
kab_DZ: Aseɣwen amedfir amaynut ɣef umagrad-innek "%s"

en: New user created.
kab_DZ: Aseqdac amaynut yenulfa-d.

[ctx: New user notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
kab_DZ: [%1$s] Asermed n %2$s

en: New user registration on your site %s:
kab_DZ: Aklas n useqdac amaynut deg usmel-inek %s :

en: New users are automatically assigned a password, which they can change after logging in. You can view or edit the assigned password by clicking the Show Password button. The username cannot be changed once the user has been added.
kab_DZ: Iseqdacen imaynuten ad ṭṭfen s wudem awurma awal n uɛeddi, zemren ad t-beddelen ticki qqnen.  Tzemreḍ ad twaliḍ neɣ ad tẓergeḍ awal n uɛeddi  ma tessdeḍ ɣef tanast Beqqeḍ awal n uɛeddi. Isem n useqdac ulamek ara yettwabeddel ticki amiḍan n useqdac yettwarenna.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you do not want the user to receive a welcome email.
kab_DZ: Iseqdacen imaynuten ad ṭṭfen izen akken ad ẓren belli ttwarennan ɣer iseqdacen n usmel-inek. Izen-agi ad afen degs awal n uɛeddi nnsen. Kkes aceṭṭeb n texxamt ma yella ur tebɣiḍ ara iwakken aseqdac ad yeṭṭef izen n wenṣuf.

en: New version available.
kab_DZ: Lqem amaynut yewjed.

en: New version available. %s
kab_DZ: Tuttuyt tamaynutt tewjed. %s

en: New version available. <button class="button-link" type="button">Update now</button>
kab_DZ: Lqem amaynut yewjed. <button class="button-link" type="button">Mucceḍ tura</button>

en: New window
kab_DZ: Asfaylu amaynut

en: New:
kab_DZ: Amaynut:

en: New: Add Jetpack Search to your site.
kab_DZ: Amaynut: Rnu Jetpack Search i usmel-ik·im.

[ctx: NewDash Page Title]
en: Billing History
kab_DZ: Azray n tfaṭurt

[ctx: NewDash Page Title]
en: Checkout
kab_DZ: Axelleṣ

[ctx: NewDash Page Title]
en: Connected Apps
kab_DZ: Isnasen yeqqnen

[ctx: NewDash Page Title]
en: Customize
kab_DZ: Sagen

[ctx: NewDash Page Title]
en: Domain Registration
kab_DZ: Asekles n taɣult

[ctx: NewDash Page Title]
en: Domains
kab_DZ: Tiɣula

[ctx: NewDash Page Title]
en: Edit Group
kab_DZ: Ẓreg agraw

[ctx: NewDash Page Title]
en: Edit Post
kab_DZ: Ẓreg amagrad

[ctx: NewDash Page Title]
en: Followed Sites
kab_DZ: Ismal yettwaḍefren

[ctx: NewDash Page Title]
en: Freshly Pressed
kab_DZ: Asiti aneggaru

[ctx: NewDash Page Title]
en: Group
kab_DZ: Agraw

[ctx: NewDash Page Title]
en: Help
kab_DZ: Tallalt

[ctx: NewDash Page Title]
en: Manage Followed Sites
kab_DZ: Sefrek ismal yettwaḍefren

[ctx: NewDash Page Title]
en: My Account
kab_DZ: Amiḍan-inu

[ctx: NewDash Page Title]
en: New Post
kab_DZ: Amagrad amaynut

[ctx: NewDash Page Title]
en: Notifications
kab_DZ: Tilɣa

[ctx: NewDash Page Title]
en: Password
kab_DZ: Awal n uɛeddi

[ctx: NewDash Page Title]
en: Posts I Like
kab_DZ: Tisuffeɣ i yi-iɛeǧben

[ctx: NewDash Page Title]
en: Public Profile
kab_DZ: Amaɣnu azayez

[ctx: NewDash Page Title]
en: Security
kab_DZ: Taɣellist

[ctx: NewDash Page Title]
en: Settings
kab_DZ: Iɣewwaren

[ctx: NewDash Page Title]
en: Subscriptions Delivery
kab_DZ: Awwaḍ n yijerriden

[ctx: NewDash Page Title]
en: Upgrade
kab_DZ: Leqqem

[ctx: NewDash Page Title]
en: WordPress Themes
kab_DZ: Isental n WordPress

en: Newer
kab_DZ: N melmi kan

en: Newer Comments
kab_DZ: Iwenniten ineggura

en: Newer Comments &raquo;
kab_DZ: Iwenniten n melmi kan &raquo;

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
kab_DZ: Iwenniten imaynuten ineggura <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer comments
kab_DZ: Iwenniten imaynuten

en: Newer posts
kab_DZ: Imagraden imaynuten

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
kab_DZ: Iznan imaynuten <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newest
kab_DZ: Amaynut akk

en: Newest first
kab_DZ: Imaynuten d imezwura

en: Newfoundland
kab_DZ: Nyufawndland

en: News
kab_DZ: Titrarin

en: Newsletter
kab_DZ: Tabrat n yisallen

en: Next
kab_DZ: Uḍfir

en: Next &gt;
kab_DZ: Uḍfir &gt;

en: Next &raquo;
kab_DZ: Uḍfir &raquo;

en: Next Month
kab_DZ: Aggur d-iteddun

en: Next Page
kab_DZ: Asebtar uḍfir

en: Next Page &raquo;
kab_DZ: Asebtar uḍfir &raquo;

en: Next Payment
kab_DZ: Asellek i d-iteddun

en: Next Payment:
kab_DZ: Asellek i d-iteddun:

en: Next Post
kab_DZ: Amagrad uḍfir

en: Next Slide
kab_DZ: Tigri i d-iteddun

en: Next Steps
kab_DZ: Imecwaren uḍfiren

en: Next page
kab_DZ: Asebtar uḍfir

[ctx: Next post]
en: Next
kab_DZ: Wayed

[ctx: Next post link]
en: Next
kab_DZ: Uḍfir

en: Next post:
kab_DZ: Amagrad uḍfir

en: Next steps
kab_DZ: Imecwaren uḍfiren

en: Next theme
kab_DZ: Asentel i d-iteddun

en: Nicaragua
kab_DZ: Nikaṛagwa

en: Nice work! You have a new donation!
kab_DZ: Igerrez! Tesɛiḍ tawsa tamaynut!

en: Nicename may not be longer than 50 characters.
kab_DZ: Isem icebḥen (Nicename) ur ilaq ara ad iɛeddi 50 n isekkilen.

en: Nickname
kab_DZ: Tasaẓlut

en: Nicosia
kab_DZ: Nicosie

en: Niger
kab_DZ: Nigir

en: Nigeria
kab_DZ: Nijirya

en: Niue
kab_DZ: Niué

en: No
kab_DZ: Ala

en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
kab_DZ: Ulac %1$s i yettusɣewren di tfelwit n tɣirtin n tfeggagt n yidis "%2$s". "%3$s" ad tettwaseqdec s lexṣas. Seɣwer s ufus %1$s ɣer "%3$s" iwakken ad tekkseḍ talɣut-agi yerna ad teǧǧeḍ agbur amiran  n tfeggagt n yidis.

en: No &quot;%s&quot; found
kab_DZ: Ulac &quot;%s&quot; i yettwafen

en: No Ads
kab_DZ: Ulac adellel

en: No Avatars
kab_DZ: Ulac ivataṛen

en: No Comments
kab_DZ: Ulac iwenniten

en: No Comments &#187;
kab_DZ: Ulac iwenniten &#187;

en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
kab_DZ: Ulac awennit <span class="screen-reader-text"> ɣef %s</span>

en: No Content-Disposition supplied.
kab_DZ: Ulac azal i yettunefken i Content-Disposition.

en: No IP address
kab_DZ: Ulac tansa n IP

en: No Instagram images were found.
kab_DZ: Ulac tugna n Instagram yellan.

en: No Labels
kab_DZ: Ulac ticraḍ

en: No Limit
kab_DZ: War tilisa

en: No Navigation Menu found in Trash.
kab_DZ: Ulac umuɣ n tunigin yettwafen di tqecwalt.

en: No Navigation Menu found.
kab_DZ: Ulac umuɣ n tunigin yettwafen.

en: No PHP sessions detected
kab_DZ: Ulac tiɣimit n PHP yettwafen

en: No Preferences
kab_DZ: Ulac tixtiṛin

en: No Replies
kab_DZ: Ulac tiririyin

en: No Responses
kab_DZ: Ulac tiririyen

en: No Title
kab_DZ: Ulac azwel

en: No Users (Closed)
kab_DZ: Ula yiwen useqac (Yettwamdel)

en: No WordPress.com blog found
kab_DZ: Ulac ablug WordPress.com yettwafen

en: No WordPress.com blog or external site feed found at the supplied URL
kab_DZ: Ulac ablug n WordPress.com neɣ asuddem n usmel-nniḍen  yettwafen deg URL i d-yettunefken

en: No actions found
kab_DZ: Ulac tigawin yettwafen

en: No actions will be taken.
kab_DZ: Ulac tigawt ara yettwaṭṭfen.

en: No activity yet!
kab_DZ: Ulac yakan armud !

en: No ads
kab_DZ: Ulac adellel

en: No alignment
kab_DZ: Ulac tarigla

en: No approved comments
kab_DZ: Ulac awennit ittuqeblen

en: No approved comments.
kab_DZ: Ulac awennit i yettuqeblen.

en: No archives to show.
kab_DZ: Ulac iɣbaren ara yettwaseknen.

en: No audio selected
kab_DZ: Ulac imesli yettwafernen

en: No authorized applications were found.
kab_DZ: Ulac isnasen yettusirgen.

en: No backup
kab_DZ: Ulac aḥraz

en: No billing history found for your account.
kab_DZ: Ulac azray n tfaṭurt yettwafen n umiḍan-inek.

en: No blogs found
kab_DZ: Ulac iblugen yettwafen

en: No categories
kab_DZ: Ulac taggayin

en: No categories found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula yiwet n taggayt.

en: No changes saved yet, so there is nothing to trash.
kab_DZ: Ulac ibeddilen ikelsen yakan, ihi ur yelli wacu ara terreḍ ɣer tqecwalt.

en: No changeset found to take over
kab_DZ: Ur d-nufi ara tagrumma n ibeddilen ara d-terreḍ s afus-ik

en: No changesets found in Trash.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d yiwet n tegrumma n ibeddilen di tqecwalt.

en: No changesets found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d yiwet n tegrumma n ibeddilen.

en: No color
kab_DZ: Ulac ini

en: No comments
kab_DZ: Ulac iwenniten

en: No comments awaiting moderation.
kab_DZ: Ulac awennit yettraǧun assektem.

en: No comments found in Trash.
kab_DZ: Ulac awennit yettwufan di tqecwalt.

en: No comments found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d yiwen n uwennit.

en: No comments to show.
kab_DZ: Ulac iwenniten ara yettwaseknen.

en: No comments yet.
kab_DZ: Ulac yakan iwennityen.

en: No cookie present.
kab_DZ: Ulac inagan n tuqqna.

en: No data
kab_DZ: Ulac isefka

en: No data supplied.
kab_DZ: Ulac asefku i d-ittunefken.

en: No description
kab_DZ: Ulac asnummel

en: No device has been confirmed.
kab_DZ: Ulac ibenk yemmden.

en: No editor could be selected.
kab_DZ: Ulac amaẓrag ittwafernen.

en: No email address
kab_DZ: E-mail ulac-it

en: No exact matches exist for %s.
kab_DZ: Ulac ayen imṣadan swaswa i %s.

en: No file selected
kab_DZ: Ulac afaylu yettwafernen

en: No file was uploaded
kab_DZ: Ulac afaylu i d-yettwasulin

en: No file was uploaded.
kab_DZ: Ulac afaylu yettwaznen.

en: No global styles config exist with that id.
kab_DZ: Ulac tawila n yiɣanibe, imuta yellan s usulay-a.

en: No image
kab_DZ: Ulac tugna

en: No image selected
kab_DZ: Ulac tugna yettwafernen

en: No image set
kab_DZ: Ulac tagrumma n tugniwin

en: No images selected
kab_DZ: Ulac tugniwin yettwafernen

en: No importers are available.
kab_DZ: Ulac afecku n uktar i ywejden.

en: No information yet&hellip;
kab_DZ: Ulac talɣut yet&hellip;

en: No items
kab_DZ: Ulac iferdisen

en: No items found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d aferdis.

en: No items.
kab_DZ: Ulac iferdisen.

en: No likes yet
kab_DZ: Ulac ar tura aεǧab

en: No links found.
kab_DZ: Ur d-nufi ara isɣewnen.

en: No logo selected
kab_DZ: Ulac alugu yettwafernen

en: No logo set
kab_DZ: Ulac alugu i yettusbadun

en: No matching template found
kab_DZ: Ulac amsada n tneɣruft yettwafen

en: No matching template found.
kab_DZ: Ulac amṣada ntneɣrufin yettwafen.

en: No matching users found.
kab_DZ: Ulac iseqdacen imeɣra yettwafen.

en: No media files found in Trash.
kab_DZ: Ulac afaylu n wallalen n teywalt di tqecwalt.

en: No media files found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d yiwen n ufaylu amidya.

en: No media items found.
kab_DZ: Ur d-nufi ara ifedisen n umidya.

en: No media items found. Try a different search.
kab_DZ: Ur nufi ara iferdisen n umidya. Eɛreḍ anadi yemgaraden.

en: No media selected
kab_DZ: Ulac amidya yettwafernen

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
kab_DZ: Ulac umuɣ i d-yenulfan yakan. <a href="%s">Snulfu-d yiwen</a>.

en: No new comments yet!
kab_DZ: Ulac iwenniten imaynuten akka tura!

en: No new followers to report yet.
kab_DZ: Ulac ineḍfaren imaynuten ara aɣ-d-tessiwḍeḍ akka tura.

en: No new likes to show yet.
kab_DZ: Ulac aεǧab amaynut i uskan akka tura.

en: No notifications
kab_DZ: Ulac tisezmal

en: No notifications yet.
kab_DZ: Ulac ilɣa akka tura.

en: No pages found in Trash.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d asebtar di tqecwalt.

en: No pages found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d asebtar.

en: No pending comments
kab_DZ: Ulac awennit ittraǧun

en: No pending comments.
kab_DZ: Ulac iwenniten i yettraǧun.

en: No permalink structure set
kab_DZ: Ulac tamṣukt n usɣen amaɣlal i yettusbadun

en: No plugin specified.
kab_DZ: Ulac asiɣzef i d-ittunefken.

en: No plugins found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d yiwen n usiɣzef.

en: No post?
kab_DZ: Ulac tasuffeɣt?

en: No posts for the selected topic found
kab_DZ: Ulac tisuffaɣ yettwafen ɣef usentel i d-yettwafernen

en: No posts found
kab_DZ: Ulac tisuffaɣ yettwafen

en: No posts found for {{query /}} for your language.
kab_DZ: Ulac tasuffeɣt yettwafen i {{query /}} di tutlayt-inek.

en: No posts found in Trash.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d amagrad di tqecwalt.

en: No posts found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d amagrad.

en: No products found in trash
kab_DZ: Ulac ifarisen yettwafen deg tqecwalt n yiḍumman

en: No recent posts
kab_DZ: Ulac tisuffaɣ timaynutin

en: No results
kab_DZ: Ulac igmaḍ

en: No results found
kab_DZ: Ulac igmaḍ.

en: No results found.
kab_DZ: Ulac igmaḍ.

en: No results.
kab_DZ: Ulac igmaḍ.

en: No role
kab_DZ: Ulac tamlilt

en: No route was found matching the URL and request method
kab_DZ: Ur d-nufi ara abrid inmeɣran aked URL aked tarrayt n tuttra

en: No route was found matching the URL and request method.
kab_DZ: Ur d-nufi ara abrid inmeɣran aked URL aked tarrayt n tuttra

en: No scheduled events exist on this site.
kab_DZ: Ulac ula d yiwen n uneḍru yettwaheggan deg usmel-agi.

en: No search term specified. Showing recent items.
kab_DZ: Ulac awal i d-ittunefken i wenadi-agi. Atnaya inadiyen n melmi kan.

en: No search terms.
kab_DZ: Ulac tiwtilin n unadi.

en: No sidebar exists with that id.
kab_DZ: Ulac afeggag adisan yellan s usulay-a.

en: No sites found
kab_DZ: Ulac ismal yettwafen

en: No sites found.
kab_DZ: Ur d-nufi ara isemlen.

en: No tags
kab_DZ: Ulac tibzimin

en: No tags found.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d yiwet n tebzimt.

en: No template parts found in Trash.
kab_DZ: Ulac iḥricen n tneɣruft yettwafen di tqecwalt.

en: No template parts found.
kab_DZ: Ulac iḥricen n tneɣruft yettwafen.

en: No template types found.
kab_DZ: Ulac anawen n tneɣruft yettwafen.

en: No templates exist with that id.
kab_DZ: Ulac tineɣrufin yellan s usulay-a.

en: No templates found.
kab_DZ: Ulac taneɣruft yettwafen.

en: No thanks
kab_DZ: Ala tanemmirt

en: No thanks, do not remind me again
kab_DZ: Ala, ur iyi-d-smektay ara tikkelt-nniḍen

en: No thanks.
kab_DZ: Ala, tanemmirt.

en: No theme is defined for this template.
kab_DZ: Ulac asentel yettusbadun i tneɣruft-a.

en: No theme specified.
kab_DZ: Ulac asentel i d-ittunefken.

en: No themes are currently available.
kab_DZ: Ulac asentel yellan akka tura.

en: No themes found.
kab_DZ: Ur d-nufi ara isental.

en: No themes found. Try a different search, or %s.
kab_DZ: Ur d-nufi ara isental. Eɛreḍ anadi-nniḍen, neɣ %s.

en: No themes found. Try a different search.
kab_DZ: Ur d-nufi ula d yiwen n usentel. Eɛreḍ anadi-nniḍen.

en: No user found.
kab_DZ: Ur yufi ḥedd (amseqdac).

en: No valid plugins were found.
kab_DZ: Ur d-nufi ara ula d yiwen n usiɣzef ameɣtu.

en: No version control systems were detected.
kab_DZ: Ulac ula d yiwen n unagraw id-yettwufan i usenqed n lqem.

en: No version or author information is available.
kab_DZ: Ulac isallan iwejden ɣef lqem neɣ ɣef umeskar.

en: No video selected
kab_DZ: Ulac avidyu yettwafernen

en: No website
kab_DZ: Asmel n web

en: No widget was found with that id.
kab_DZ: Ulac awiǧit yettwafen s usulay-a.

en: No widgets found.
kab_DZ: Ur d-nufi ara iwiǧiten.

en: No, I do not approve of this connection
kab_DZ: Ala, ur qbileɣ ara tuqqna-agi.

en: No, thanks.
kab_DZ: Ala, tanemmirt.

en: Non-existent changeset UUID.
kab_DZ: Ulac UUDI i tegrumma n ibeddilen.

en: Nonbreaking space
kab_DZ: Tallunt ur nettruẓ

en: None
kab_DZ: Ulac

[ctx: None podcasting topic chosen.]
en: None
kab_DZ: Ulac

en: None, this is a topic about using WordPress.com
kab_DZ: Ala, wagi d asentel ɣef useqdec n WordPress.com

en: Norfolk Island
kab_DZ: Tigzirtn n Nuṛfulk

en: Normal
kab_DZ: Amagnu

en: Normal Size
kab_DZ: Taille normale

en: North
kab_DZ: Nord

en: North America
kab_DZ: Marikan n Ugafa

en: North Dakota
kab_DZ: Dakota n ugafa

en: North Korea
kab_DZ: Kuriya n ugafa

en: Northern Mariana Islands
kab_DZ: Tigzirin n Maṛyan n  uwezlu

en: Northern Territory
kab_DZ: Timura n ugafa

en: Norway
kab_DZ: Nuṛwij

en: Norwegian
kab_DZ: Tanuṛwijit

en: Not Connected
kab_DZ: Ur iqqin ara

en: Not Found
kab_DZ: Ulac-it

en: Not Found.
kab_DZ: Ur yettwaf ara.

en: Not Sticky
kab_DZ: Ur yuɣal ara ɣer sdat

en: Not Stored
kab_DZ: Ur yettwasekles ara

en: Not available
kab_DZ: Ur yewjid ara

en: Not connected
kab_DZ: Ur iqqin ara

en: Not enough data to create this user.
kab_DZ: Xuṣṣen isefka iwakken ad d-yenulfu useqdac-agi.

en: Not enough space to upload. %s KB needed.
kab_DZ: Ulac tallunt i usali. %s KB i yettwasran.

en: Not found
kab_DZ: Ur yettwaf ara

en: Not found: %1$s (%2$s)
kab_DZ: Ur yettwaf ara: %1$s (%2$s)

en: Not good
kab_DZ: Ur yelhi ara

en: Not set
kab_DZ: Ur yettusbadu ara

en: Not sure what's best for you? <a>We're happy to help!</a>
kab_DZ: Ur teẓriḍ ara d acu i ak·am-ilaqen?<a>Aql-aɣ da i tallelt</a>

en: Not sure? Start here.
kab_DZ: Tkukraḍ? Bdu dagi.

en: Not writable
kab_DZ: Ur yettwaddaf ara s tira

en: Not you?{{br/}}Log in with {{link}}another account{{/link}}
kab_DZ: Mačči d kečč/kemm?{{br/}}Qqen s{{link}}umiḍan-nniḍen{{/link}}

en: Note
kab_DZ: Tazmilt

en: Note that even when set to discourage search engines, your site is still visible on the web and not all search engines adhere to this directive.
kab_DZ: Ẓer belli ɣas ma tesbaduḍ asmel-inek m akken ur ttnadin ara deg-s yimseddayen n unadi, ad yeqqim yettban di internet yerna mačči akk imseddayen n unadi i yettqadaren awellih-agi.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
kab_DZ: Iwakken ad tenǧreḍ tugna, ssed ɣef tignit Nǧer sakin ssed ɣef tugna u smutti taḥnacaḍt iwakken ad tferneḍ aḥric ara teǧǧeḍ. Sakin ssed ɣef Sekles.

en: Note:
kab_DZ: Talɣut:

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
kab_DZ: Ulac yiwet gar textiṛiyin-agi ara yeḥebsen addaf ɣer usmel-inek. D amutur n unadi ara yeqadren asuter-inek.

en: Notes
kab_DZ: Iwenniten

en: Notes Author
kab_DZ: Ameskar n tezmilin

en: Nothing Found
kab_DZ: Ulac i ttwafen

en: Nothing found
kab_DZ: Ulac ayen yettwafen

en: Nothing to do here…
kab_DZ: Ulac ayen ara tgeḍ dagi...

en: Nothing to save, the image has not changed.
kab_DZ: Ulac d acu ara tkelseḍ, tugna ur tbeddil ara.

en: Nothing was imported. Have you already imported this blog?
kab_DZ: Ulac d acu i d-yettwaketren. Tketreḍ-d yakan ablug-a?

en: Notice
kab_DZ: Note

en: Notice:
kab_DZ: Talɣut:

en: Notice:
kab_DZ: Tamawt:

en: Notification Settings
kab_DZ: Iɣewwaṛen n yilɣa

en: Notification settings
kab_DZ: Iɣewwaren n usezmel

en: Notifications
kab_DZ: Tilɣa

en: Notifications: Ask by default
kab_DZ: Ilɣa: Asteqsi amezwer

en: Notify me of new posts
kab_DZ: Lɣut-iyi-d s tsuffaɣ timaynutin

[ctx: Noto Sans font: on or off]
en: on
kab_DZ: ɣef

en: Noumea
kab_DZ: Nouméa

[ctx: Noun]
en: Format:
kab_DZ: Amasal:

[ctx: Noun]
en: Mention
kab_DZ: Abder

[ctx: Noun]
en: Product Review
kab_DZ: Asenqed n ufaris

[ctx: Noun]
en: Reply
kab_DZ: Efk-d tiririt

[ctx: Noun]
en: User
kab_DZ: Aseqdac

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
kab_DZ: Ameskar

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
kab_DZ: Tamlilt

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
kab_DZ: Azemz

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
kab_DZ: Tabzimt

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
kab_DZ: Tamessartut

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Admin
kab_DZ: Anedbal

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Author
kab_DZ: Ameskar

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Contributor
kab_DZ: Amɛiwen

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Editor
kab_DZ: Amaẓrag

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Super Admin
kab_DZ: Anedbal afellay

[ctx: Noun: a site name]
en: Jetpack has finished backing up %1$s
kab_DZ: Jetpack yekfa aḥraz n %1$s

[ctx: Noun: a site name]
en: Jetpack has finished backing up %1$s, as requested by %2$s
kab_DZ: Jetpack yekfa aḥraz n %1$s, akken i d-yettusuter sɣur %2$s

[ctx: Noun: a site name]
en: Jetpack has restored %1$s
kab_DZ: Jetpack yerra-d %1$s

[ctx: Noun: a site name]
en: Jetpack has restored %1$s as requested by %2$s
kab_DZ: Jetpack yerra-d %1$s akken i d-yettusra si %2$s

[ctx: Noun: title of mention notification]
en: Mention
kab_DZ: Abder

[ctx: Noun: title of mention notification]
en: New Post
kab_DZ: Amagrad amaynut

en: Nov
kab_DZ: Unb

en: November
kab_DZ: Unbir

[ctx: November abbreviation]
en: Nov
kab_DZ: Unb

en: Novokuznetsk
kab_DZ: Novokouznetsk

en: Novosibirsk
kab_DZ: Novossibirsk

en: Now
kab_DZ: Tura

en: Number
kab_DZ: Amḍan

en: Number of Tags:
kab_DZ: Amḍan n tebzimin:

en: Number of Themes found: %d
kab_DZ: Amḍan n isental i d-nufa: %d

en: Number of URLs in this XML Sitemap: %s.
kab_DZ: Amḍan n URLs deg tkerḍa n usmel: %s.

en: Number of columns:
kab_DZ: Amḍan n tgejda:

en: Number of comments to show:
kab_DZ: Amḍan n iwenniten ara yettwabeqqeḍen :

en: Number of items found: %d
kab_DZ: Amḍan n yiferdisen i d-nufa: %d

en: Number of items per page:
kab_DZ: Amḍan n iferdisen deg usebter :

en: Number of links to show:
kab_DZ: Amḍan n isɣewnen ara yettwabeqqeḍen:

en: Number of links:
kab_DZ: Amḍan n yiseɣwan:

en: Number of media items found: %d
kab_DZ: Amḍan n iferdisen imidyaten yettwafen: %d

en: Number of posts
kab_DZ: Amḍan n tsuffaɣ

en: Number of posts to show (1 to 15):
kab_DZ: Amḍan n tsuffeɣ ara yettwaskanen (1 ar 15):

en: Number of posts to show:
kab_DZ: Amḍan n imagraden ara yettwabeqqeḍen:

en: Number of published posts for the term.
kab_DZ: Amḍan n imagraden i d-yeffeɣen i yirem.

en: Number of widgets found: %d
kab_DZ: Amḍan n iwiǧiten i d-nufa: %d

en: Number to display:
kab_DZ: Amḍan ara d-yettwaskanen:

[ctx: Number/count of items]
en: Count
kab_DZ: Amḍan

en: Numbered list
kab_DZ: Tabdart s wuṭṭunen

en: Numeric
kab_DZ: Umḍin

en: Nursing Home
kab_DZ: Axxam n tastaɣt s udawi

en: Nutrition
kab_DZ: Učči

en: OK
kab_DZ: Ih

en: OR
kab_DZ: NEƔ

en: Object subtype.
kab_DZ: Anaw asnaw n tɣawsa.

en: Object type.
kab_DZ: Anaw n tɣawsa.

en: Occasionally, some of your visitors may see an advertisement here, <br />as well as a <a href="%s" target="_blank">Privacy & Cookies banner</a> at the bottom of the page.
kab_DZ: Tikwal, zemren kra n yimẓuren-ik ad walin adellel da, <br />akked <a href="%s" target="_blank">tesfift n Tbaḍnit & Yinagan n tuqqna</a> deg wadda n usebter.

en: Ocean
kab_DZ: Agaraw

en: Oceania
kab_DZ: Usyanya

en: Oct
kab_DZ: Tub

en: October
kab_DZ: Tuber

[ctx: October abbreviation]
en: Oct
kab_DZ: Tub

en: Off
kab_DZ: Non

en: Office Supplies
kab_DZ: Fournitures de bureau

en: Offset the result set by a specific number of items.
kab_DZ: Ttu amḍan ulmis n iferdisen di tegrumma n igmaḍ.

en: Ok, I've created an account
kab_DZ: Yerbaḥ, rniɣ amiḍan

en: Old Record: %s
kab_DZ: Akalas aqbur:%s

en: Older
kab_DZ: Aqbur

en: Older Comments
kab_DZ: Iwenniten iqbuṛen

en: Older comments
kab_DZ: Iwenniten iqburen

en: Older posts
kab_DZ: Imagraden iqburen

en: Older than 2 days
kab_DZ: D aqdim s sin wussan

en: Older than a month
kab_DZ: D aqdim s wayyur

en: Older than a week
kab_DZ: D aqdim s dduṛt

en: Oldest first
kab_DZ: Iqbuṛen d imezwura

en: Oman
kab_DZ: ɛuman

en: On %1$s you surpassed your previous record of <a %3$s>most follows</a> in one day for your blog %2$s. Nice!
kab_DZ: Γef %1$s tεeddaḍ akalas-inek yezrin s <a %3$s>ugar n uḍfar</a> deg yiwen wass i ublug-inek %2$s. Igerrez!

en: On Mobile
kab_DZ: Γef uziraz

en: On for all comments
kab_DZ: Rmed i yiwenniten akk

en: On for all posts
kab_DZ: Sermed i tsuffaɣ akk

en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yettṛaǧu <span class="count">(%s)</span> Ur yeddi ara
kab_DZ[1]: Yettṛaǧu  <span class="count">(%s)</span> Ur ddin ara

en: On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?
kab_DZ: Di kra n inagrawen isem n uzadur n isefka ittezwiri-yas yisem n useqdac, ihi iwwi-d ad yili akka <code>username_%1$s</code>. Izmer wayagi ad yili d ugur ?

en: Once Daily
kab_DZ: Tikkelt deg wass

en: Once Hourly
kab_DZ: Tikkelt deg usrag

en: Once Weekly
kab_DZ: Yiwet n tikkel i ddurt

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
kab_DZ: Mi d-tsurweḍ afaylu WXR tzemreḍ ad t-tketreḍ ɣer usbeddi-nniḍen n WordPress neɣ ɣer tɣerɣert-nniḍen i yzemren ad tɣer amasal-agi.

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
kab_DZ: Mi tgiḍ tafrayt, tzemreḍ ad tt-tesggadiḍ s usekcem n tiddi s px. Tiddi taddayt n tefrayt d tin n teqmaḍin, am akken tettusbadu deg iɣewwaren n Umidya.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
kab_DZ: Isaweḍ tesdeḍ ɣef Serggeg tigawt-agi&#8221;, aseqdac-agi ad yewakkes dayen.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
kab_DZ: Isaweḍ tesdeḍ ɣef Serggeg tigawt-agi&#8221;, iseqdacen-agi ad ttwakksen dayen.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
kab_DZ: Mi teskelseḍ afaylu i tzedmeḍ, tzemreḍ ad tesqedceḍ tawuri Kter n usmel-nniḍen n WordPress iwakken ad tketreḍ afaylu-agi ɣer usmel-nni.

en: Once you're done working together, we'd appreciate it if you sent us your rating of the experience -- your feedback helps us improve our support.
kab_DZ: Mi ara yemmed uxeddim yellan gar-aneɣ, ad nefṛeḥ ma yella tuzneḍ-aɣ-d akatazal n tarmit -- tamuɣli-inek ad aɣ-tεawen ad nesnerni tallalt-nneɣ.

en: One Column
kab_DZ: Yiwet n tgejdit

en: One Response
kab_DZ: Yiwet n tririt

en: One column
kab_DZ: Yiwet n tgejdit

en: One final step
kab_DZ: Yiwen umecwar aneggaru

en: One of the plugins is invalid.
kab_DZ: Yiwen gar isiɣzifen-agi d urameɣtu.

en: One of the selected users is not a member of this site.
kab_DZ: Yiwen seg iseqdacen ittufernen mači d amaslaḍ n usmel-agi.

en: One or more plugins failed to load properly.
kab_DZ: Yiwen neɣ ugar n iseɣzaf ur d-ulin ara akken iwata.

en: One or more recommended modules are missing
kab_DZ: Yiwen neɣ ugar n izegriren ittusmetren xuṣṣen

en: One or more required modules are missing
kab_DZ: Yiwen neɣ ugar n izegriren yettwasran xuṣṣen

en: One or more themes failed to load properly.
kab_DZ: Yiwen neɣ ugar n isental ur d-ulin ara akken iwata.

en: One response
kab_DZ: Yiwet n tririt

en: One response to %s
kab_DZ: Yiwet n tririt i %s

en: One thought on “%1$s”
kab_DZ: Yiwet n takti ɣef "%1$s"

en: One year
kab_DZ: Yiwen useggas

en: One-click security fixes
kab_DZ: Tifrat n wuguren n tɣellist s yiwen n usiti

en: Online
kab_DZ: Srid

en: Online store
kab_DZ: Taḥanut srid

en: Only %1$s or %2$s files may be used for header video. Please convert your video file and try again, or, upload your video to YouTube and link it with the option below.
kab_DZ: Ḥaca ifuyla %1$s neɣ %2$s i yezemren ad ttwasqedcen deg uvidyu n inixef. Ttxil-k selket afaylu avidyu inek sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen, neɣ azen avidyu-inek ɣer YouTube sakin arez-it s textiṛit-agi uksar.

en: Only I can view this list
kab_DZ: Ala nekk i izemren ad iwali tabdart-a

en: Only UUID V4 is supported at this time.
kab_DZ: Ḥaca anagraw UUID V4 i yeteddun akka tura.

en: Only jpeg and png can be used for blavatars.
kab_DZ: Ala jpeg d png i izemren ad ttwasqedcent i yiblavaṭaren.

en: Only these characters are allowed: "%s".
kab_DZ: Ala isekkilen-a i yettusirgen: "%s".

en: Oops!
kab_DZ: Ihuh!

en: Oops! That embed cannot be found.
kab_DZ: Ihuh ! Agbur-agi yedduklen ur t-id-nufi ara.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
kab_DZ: Ihuh&nbsp;! Asebtar-agi ulac-it.

en: Oops! That page can’t be found.
kab_DZ: Ihuh ! Ur yettwaf ara usebter-a.

en: Oops, that's not the right password. Please try again!
kab_DZ: Ala, wagi mačči d awal uffir ameɣtu. Ma ulac uɣilif, ales-as tikkelt-nniḍen!

en: Oops: %s
kab_DZ: Ihuh : %s

en: Open
kab_DZ: Ldi

en: Open Press This
kab_DZ: Ldi Press This

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
kab_DZ: ɣef

en: Open Source
kab_DZ: Ouvrir un flux

en: Open for business.
kab_DZ: Bnu amahil-inek.

en: Open link in a new tab
kab_DZ: Ldi aseɣwen deg yiccer amaynut

en: Open menu
kab_DZ: Ldi umuɣ

en: Open sharing dialog
kab_DZ: Ldi asfaylu n beṭṭu

en: Open site editor
kab_DZ: Ldi amaẓrag n usmel

en: Open the Customizer
kab_DZ: Ldi amsagen

en: Open when results are available
kab_DZ: Ldi mi ara yilin igmaḍ

en: Opera
kab_DZ: Opéra

en: Optimize
kab_DZ: Sefrer

en: Option
kab_DZ: Ismenyifen

en: Optional
kab_DZ: D axetṛan

en: Options
kab_DZ: Tinefrunin

en: Options saved.
kab_DZ: Tixtiṛiyin ttwaskelsent.

en: Or bring your own
kab_DZ: Neɣ awi-d ayla-k/m

en: Or choose an image from your media library:
kab_DZ: Neɣ fren tugna di temkarḍit-ik n imidyaten:

en: Or link to existing content
kab_DZ: Neɣ, eg aseɣwen ɣer yiwen gar igburen n usmel-inek

en: Or, enter a YouTube URL:
kab_DZ: Neɣ, sekcem URL n YouTube :

en: Or, if you're looking to get a refund or cancel a recent purchase, you can do so <a href='%s'>here</a>.
kab_DZ: Neq, ma yella tettmuquleḍ ad d-terreḍ kra n tedrimt neɣ ad tesfesxeḍ tiɣin tamaynut, tzemreḍ ad t-txedmeḍ <a href='%s'>dagi</a>.

en: Or, type in the verification code generated by your authenticator app or sent via text.
kab_DZ: Neɣ, aru tangalt n usesteb i d-yettunefken s usnas-inek n usesteb neɣ yettwaznen s uḍris SMS.

en: Oral
kab_DZ: Oural

en: Orange
kab_DZ: Ačinawi

en: Order
kab_DZ: Amizwer

en: Order Details
kab_DZ: Talqayt n usuter

en: Order Number
kab_DZ: Uṭṭun n tuttra

en: Order Summary
kab_DZ: Agzul n tuttra

en: Order by
kab_DZ: Smizzwer s

en: Order images by:
kab_DZ: Smmizwer tugniwin s:

en: Order number.
kab_DZ: Uṭṭun n tuttra.

en: Order number:
kab_DZ: Uṭṭun n tuttra:

en: Order sort attribute ascending or descending.
kab_DZ: Aɣewwar order iferren iraten s umizwer yettalin neɣ s umizwer yettadren.

[ctx: Order status]
en: Cancelled
kab_DZ: Ittwasefsex

[ctx: Order status]
en: Completed
kab_DZ: Yemmed

[ctx: Order status]
en: Draft
kab_DZ: Tamerkast

[ctx: Order status]
en: Failed
kab_DZ: Yerreẓ

[ctx: Order status]
en: Processing
kab_DZ: Asesfer

en: Order summary
kab_DZ: Agbur n tuttra

en: Order:
kab_DZ: Amizwer:

en: Orders list
kab_DZ: Tabdart n yisutar

en: Organization
kab_DZ: Tuddsa

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
kab_DZ: Ssuddes ifuyla-inu yettwaznen deg ifuyla s wagguren d iseggasen

en: Organizer
kab_DZ: Sefrek

en: Organizer:
kab_DZ: Amsuddes:

en: Original
kab_DZ: Asentan

[ctx: Original Size]
en: Original
kab_DZ: Asentan

en: Original dimensions %s
kab_DZ: Tisekta n tazwara: %s

en: Original image:
kab_DZ: Tugna n tazwara:

en: Original: %s
kab_DZ: Tiddi n tazwara: %s

en: Originally posted by %1$s on %2$s
kab_DZ: Yeffeɣ-d tazwara sɣur %1$s deg %2$s

en: Originally posted on %s
kab_DZ: Yeffeɣ-d tikkelt tamezwarut deg %s

en: Other
kab_DZ: Autre

en: Other WordPress News
kab_DZ: Isalen-nniḍen ɣef WordPress (en français)

en: Other WordPress solutions
kab_DZ: Tifratin-nniḍen n WordPress

en: Other comment settings
kab_DZ: Iseɣwwaren-nniḍen n iwenniten

en: Other user roles have been changed.
kab_DZ: Timlilin n iseqdacen-nniḍen ttwabeddelent.

en: Other users have been deleted.
kab_DZ: Iseqdacen-nniḍen ttwakksen.

en: Other users have been removed.
kab_DZ: Iseqdacen-nniḍen ttwakksen.

en: Other:
kab_DZ: Wiyaḍ:

en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
kab_DZ: Asentel-nneɣ amezwer n 2019 yella-d i uskan tazmert n umaẓrag n yiḥder. Llan deg-s iɣunab udmawanen i yiḥedran akk imezwer, yettwafeṣṣel daɣen akken ayen ara twaliḍ deg umaẓrag yettakk acbi ɣer wayen tettwaliḍ ɣef usmel-inek web. Twenty Nineteen yettwafeṣṣel akken ara yemmezg akked tegrumma wessiεen n yismal web, ama i useddu n ublug n tugniwin, ama i usenkar n tkebbanit tamaynut neɣ i usefrek n wudus wer tadrimt. Yesεa tallunt tamellalt wessiεen d yizwal atraren sans-serif yeddukklen akked tfekka n uḍris aklasik serif, yettwafeṣṣel akken ad d-yezg akked teɣzi n yal agdil.

en: Our users love WordPress.com
kab_DZ: Iseqdacen ḥemmlen WordPress.com

en: Our website address is: %s.
kab_DZ: Tansa n usmel-nneɣ d tagi: %s.

en: Out from under %s
kab_DZ: Ffeɣ-d sdaw n %s

en: Out of stock
kab_DZ: Ifukk deg ukufi

en: Outdated SQL server
kab_DZ: Aqeddac SQL d aqbur

en: Ovation music theme layout
kab_DZ: Taneɣruft n usentel n uẓawan Ovation

en: Overall
kab_DZ: En tout

en: Overview
kab_DZ: Tamuɣli s umata

en: Own your content
kab_DZ: Ili-k/kem d bab n ugbur-inek/inem

en: Owner
kab_DZ: Bab

en: P.S. We can’t wait to see what you create!
kab_DZ: P.S. Nettṛaǧu s lḥir ad nwali ayen i d-tesnulfaḍ!

en: P2 is the new working.
kab_DZ: P2 d axeddim amaynut.

en: PAGE TITLE
kab_DZ: AZWEL NUSEBTER

en: PDF embed
kab_DZ: PDF usliɣ

en: PERSONAL
kab_DZ: UDMAWAN

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
kab_DZ: PG &#8212; Possiblement offensants, réservés normalement aux personnes de 13 ans et plus

en: PHP Default Timezone
kab_DZ: Tamnaḍt tasragant n lexṣas n PHP

en: PHP Extensions
kab_DZ: Iseɣzaf n PHP

en: PHP Sessions
kab_DZ: Tiɣimiyin n PHP

en: PHP Update Recommended
kab_DZ: Aleqqem n PHP ilaq ad yettwaleqem

en: PHP Version
kab_DZ: Lqem n PHP

en: PHP default timezone is invalid
kab_DZ: Tamnaḍt tasragant n PHP s lexṣaṣ mačči d tameɣtut

en: PHP default timezone is valid
kab_DZ: Tamnaḍt tasragant n PHP s lexṣaṣ d tameɣtut

en: PHP default timezone was changed after WordPress loading by a %s function call. This interferes with correct calculations of dates and times.
kab_DZ: Tbeddel temnaḍt tasragant n PHP s lexṣaṣ s usiwel i tesɣent %s mi d-yuli WordPress. Aya yezmer ad yezg d ugur i uselken yeɣtin n yizemzan d yisragen.

en: PHP default timezone was configured by WordPress on loading. This is necessary for correct calculations of dates and times.
kab_DZ: Tettwasbedd temnaḍt tasragant n PHP s lexṣaṣ mi d-yuli WordPress. Aya d ayen ilaqen i uselken yeɣtin n yizemzan d yisragen.

en: PHP max input variables
kab_DZ: Imettiyen n unekcum PHP afellay

en: PHP memory limit
kab_DZ: Talast n tkatut n PHP

en: PHP memory limit (only for admin screens)
kab_DZ: Talast n tkatut PHP (ala i yigdal n unedbal)

en: PHP modules perform most of the tasks on the server that make your site run. Any changes to these must be made by your server administrator.
kab_DZ: Izegrar n PHP selkamen tuget n twuriwin ɣef uqeddac-inek ara iseddun asmel-inek. Isenfal-nsen ilaq ad ttuslekmen si tama n uqeddac-inek anebdal.

en: PHP post max size
kab_DZ: Tuɣzi tafellayt n umagrad PHP

en: PHP post max size.
kab_DZ: Tuɣzi tafellayt n umagrad PHP

en: PHP sessions created by a %1$s function call may interfere with REST API and loopback requests. An active session should be closed by %2$s before making any HTTP requests.
kab_DZ: Tiɣimiyin n PHP yettwarnan s usiwel n twuri %1$s zemrent ad ddunt d API REST d tuttriwin n yimendec. Tiɣimit i iremden ilaq ad tettwamdel s %2$s send ad tettwag yal tuttra n HTTP.

en: PHP time limit
kab_DZ: Talast n wakud n PHP

en: PHP version
kab_DZ: Lqem n PHP

en: PHP version %s
kab_DZ: PHP lqem %s

en: PHP version.
kab_DZ: Lqem n PHP

en: PHP's XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
kab_DZ: Asiɣzef XML n PHP ur yewjid ara. Ttxil-k nermes asneftaɣ-inek iwakken ad isermed asiɣzef XML n PHP.

en: POST TITLE
kab_DZ: AZWEL N TSUFFEΓT

en: Pacific
kab_DZ: Océan Pacifique

en: Padding
kab_DZ: Taččart

en: Page
kab_DZ: Asebtar

en: Page %(page)d of %(numberOfPages)d
kab_DZ: %(page)d ɣef %(numberOfPages)d

en: Page %1$d of %2$d
kab_DZ: Asebter %1$d n %2$d

en: Page %d
kab_DZ: Asebtar %d

en: Page %s
kab_DZ: Asebtar %s

en: Page Archives
kab_DZ: Asebtar n iɣbaren

en: Page Attributes
kab_DZ: Iraten n usebter

en: Page ID
kab_DZ: ID n usebtar

en: Page IDs, separated by commas.
kab_DZ: ID n isebtar, berzen s ticcert.

en: Page Not Found
kab_DZ: Ulac asebter

en: Page Title
kab_DZ: Azwel n usebter

en: Page break
kab_DZ: Angaz n usebtar

en: Page deleted
kab_DZ: Asebter yettwakkes

en: Page deleted.
kab_DZ: Asebter yettwakkes.

en: Page draft updated.
kab_DZ: Tamerkast n usebtar temucceḍ.

en: Page index cannot be less than one.
kab_DZ: Amatar n usebtar ulamek ara yili ddaw 1.

en: Page not found
kab_DZ: Asebtar ulac-it

en: Page on front
kab_DZ: Asebter n sdat

en: Page order
kab_DZ: Amizwer n usebtar

en: Page published
kab_DZ: Asebter yeffeɣ-d

en: Page published privately.
kab_DZ: Asebtar yeffeɣ-d s wudem amaẓlay.

en: Page published.
kab_DZ: Asebtar yeffeɣ-d.

en: Page restored to revision from %s.
kab_DZ: Asebtar yettwarra-d si tesnilest n %s.

en: Page reverted to draft.
kab_DZ: Asebtar yettuselket ɣer tmerkast.

en: Page saved.
kab_DZ: Asebtar yekles.

en: Page scheduled
kab_DZ: Asebter yettusɣiwes

en: Page scheduled for: %s.
kab_DZ: Asebtar yenɣawas i:  %s.

en: Page scheduled.
kab_DZ: Asebtar yettusɣiwes.

[ctx: Page setting]
en: Cart
kab_DZ: Taqecwalt

[ctx: Page setting]
en: Checkout
kab_DZ: Axelleṣ

en: Page setup
kab_DZ: Tawila n usebtrr

[ctx: Page slug]
en: checkout
kab_DZ: xelleṣ

[ctx: Page slug]
en: shop
kab_DZ: taḥanut

en: Page submitted.
kab_DZ: Asebtar yettwazen.

en: Page title
kab_DZ: Azwel n usebtar

[ctx: Page title]
en: Cart
kab_DZ: Taqecwalt

[ctx: Page title]
en: Checkout
kab_DZ: Axelleṣ

[ctx: Page title]
en: Shop
kab_DZ: Taḥanut

en: Page updated.
kab_DZ: Asebtar yemucceḍ.

en: Page views
kab_DZ: Timeẓriyin n usebter

en: Pager controls
kab_DZ: Imsenqaden n umsebter

en: Pages
kab_DZ: Isebtar

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
kab_DZ: Isebtar am imagraden, sɛan azwel, agbur aked idfersefka. Maca isebtar ur ttekkin ara deg usuddim asnimiran. Maca isebtar zemren ad sɛun tamyellelt, meḥsub tzemreḍ ad tgeḍ asebtar d amarraw n isebtar-nniḍn.

en: Pages list
kab_DZ: Tabdart n isebtar

en: Pages list navigation
kab_DZ: Snirem tabdart n isebtar

en: Pages:
kab_DZ: Isebtar :

en: Pagination
kab_DZ: Tissubtert

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
kab_DZ: %1$s ɣef %2$s

en: Paid
kab_DZ: Yettwaxleṣ

en: Painter
kab_DZ: Abeyyaṭ

en: Palau
kab_DZ: Palaos

en: Palestine
kab_DZ: Zzayer

en: Pangasinan
kab_DZ: Tapangasinant

en: Paper
kab_DZ: Lkaɣeḍ

en: Papua New Guinea
kab_DZ: Papwazi-Ginya-Tamaynut

en: Paragraph
kab_DZ: Taseddart

en: Paraguay
kab_DZ: Paṛagway

en: Paraná
kab_DZ: Parana

en: Paraíba
kab_DZ: Parayba

en: Parent
kab_DZ: Amarraw

en: Parent Category
kab_DZ: Taggayt tamarrawt

en: Parent Category:
kab_DZ: Taggayt tamarrawt :

en: Parent Menu Section
kab_DZ: Tigezmi n wumuɣ tamarawt

en: Parent Menu Section:
kab_DZ: Tigezmi n wumuɣ tamarawt:

en: Parent Navigation Menu:
kab_DZ: Amaraw n wumuɣ n tunigin:

en: Parent Page:
kab_DZ: Asebtar amarraw:

en: Parent Template Part:
kab_DZ: Aḥric n tneɣruft tamarwant:

en: Parent Template Type
kab_DZ: Anaw n tneɣruft tagejdant

en: Parent Template Type:
kab_DZ: Anaw n tneɣruft tagejdant:

en: Parent Template:
kab_DZ: Taneɣruft tammarawt:

en: Parent Theme
kab_DZ: Asentel ababat

en: Parent blocks.
kab_DZ: Iḥedren imarrawen.

en: Parent orders
kab_DZ: Isutar imarrawen

en: Parent term does not exist.
kab_DZ: Irem amarraw ulac-it.

en: Parent theme
kab_DZ: Asentel ababat

en: Park
kab_DZ: Parc

en: Parking
kab_DZ: Aneγsar

en: Partial render must echo the content or return the content string (or array), but not both.
kab_DZ: L’affichage partiel doit afficher (echo) le contenu ou retourner (return) la chaîne (ou le tableau) de contenu, mais pas les deux.

en: Partners
kab_DZ: Imendiden

en: Party
kab_DZ: Fête

en: Pará
kab_DZ: Para

en: Passed
kab_DZ: Iɛedda

en: Passed tests
kab_DZ: Isenqaden iεeddan

en: Password
kab_DZ: Awal n uɛeddi

en: Password Changed
kab_DZ: Awal n uɛeddi yettwabeddel

en: Password Reset
kab_DZ: Ales awennez n wawal n uɛeddi

en: Password change
kab_DZ: Abeddel n wawal uffir

en: Password changed for user: %s
kab_DZ: Awal n uɛeddi yettwabeddel i weseqdac : %s

en: Password for the user (never included).
kab_DZ: Awal n uɛeddi i weseqdac (jamais inclus).

en: Password must be at least %d characters.
kab_DZ: Awal uffir ilaq ad isɛu ma drus %d n yisekkilen.

en: Password must be between %d and %d characters.
kab_DZ: Awal uffir ilaq ad yili gar %d d %d yisekkilen.

en: Password protected
kab_DZ: Imesten s wawal n uɛeddi

en: Password required
kab_DZ: Awal uffir yettusra

en: Password reset is not allowed for this user
kab_DZ: Allus n uwennez n wawal n uɛeddi ur yurig ara i wesaqdac-agi

en: Password reset link sent.
kab_DZ: Aseɣwen n tulsa n uwennez n wawal n uɛeddi yettwazen.

en: Password reset links sent to %s user. | Password reset links sent to %s users.
kab_DZ[0]: Aseɣwen n tulsa n uwennez n wawal n uɛeddi yettwazen ɣer %s n useqdac.
kab_DZ[1]: Aseɣwen n tulsa n uwennez n wawal n uɛeddi yettwazen ɣer %s n yiseqdacen.

en: Password:
kab_DZ: Awal n uɛeddi :

en: Password: %s
kab_DZ: Awal uffir: %s

en: Passwords cannot be empty.
kab_DZ: Urti n wawal n uɛeddi ulamek ara yili d ilem.

en: Passwords cannot contain the "%s" character.
kab_DZ: Awalen n uɛeddi ur zmiren ara ad sɛun asekkil "%s".

en: Passwords may not contain the character "\".
kab_DZ: Awalen n uɛeddi ur ilaq  ara ad sɛun « \ ».

en: Past Week
kab_DZ: Imalas yezrin

en: Paste
kab_DZ: Senṭeḍ

en: Paste URL or type to search
kab_DZ: Senteḍ URL neɣ aru iwakken ad tnadiḍ

en: Paste as text
kab_DZ: Senṭeḍ d aḍris

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
kab_DZ: Senteḍ atan tura deg uskar aḍris. Akka d asawen igburen ad ttwasenteḍen s uskar n uḍris alama tettwabeddel textiṛit-agi.

en: Paste table row after
kab_DZ: Senṭeḍ adur n tfelwit deffir

en: Paste table row before
kab_DZ: Senṭeḍ adur n tfelwit sdat

en: Paste your embed code below:
kab_DZ: Senteḍ tanggalt-inek n yentan uksar-agi :

en: Path
kab_DZ: Chemin d'accès

en: Pattern "%s" not found.
kab_DZ: Ur tettwaf ara tneɣruft "%s".

en: Pattern content must be a string.
kab_DZ: Agbur n wudlif isefk ad yili d azrar.

en: Pattern name must be a string.
kab_DZ: Isem n tneɣruft ilaq ad yili d azrir.

en: Pattern title must be a string.
kab_DZ: Isem n wudlif isefk ad yili d azrar.

en: Patterns
kab_DZ: Udlifen

en: Patterns list
kab_DZ: Tabdart n tneɣrufin

en: Pause
kab_DZ: Bedd

en: Paused
kab_DZ: Ttṛaǧun

en: Pay
kab_DZ: Xelleṣ

en: Pay Annually
kab_DZ: Xelleṣ abrid i useggas

en: Pay Monthly
kab_DZ: Xelleṣ abrid i waggur

en: Pay annually
kab_DZ: Xelleṣ abrid i useggas

en: Pay monthly
kab_DZ: Xelleṣ abrid i waggur

en: Payment
kab_DZ: Lexlaṣ

en: Payment Buttons
kab_DZ: Tiqeffalin n usellek

en: Payment Method
kab_DZ: Tarrayt n lexlaṣ

en: Payment details
kab_DZ: Talqayt n lexlaṣ

en: Payment method
kab_DZ: Tarrayt n usellek

en: Payment method deleted successfully
kab_DZ: Tarrayt n usellek tettwakkes akken iwata

en: Payment method:
kab_DZ: Tarrayt n usellek:

en: Payment methods
kab_DZ: Tirrayin n usellek

en: Payment:
kab_DZ: Lexlaṣ

en: Payments
kab_DZ: Iselliken

en: Peace of mind starting at %s per month
kab_DZ: Lehna n wallaɣ tebda seg %s s wayyur

en: Pending
kab_DZ: Yettraǧu

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yegguni <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Ggunin <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
kab_DZ: Ittraǧu taɣuri tikkelt-nniḍen

en: Pending comments
kab_DZ: Iwenniten i yettraǧun

[ctx: Pending status, username, post title]
en: %1$s linked to your post %2$s.
kab_DZ: %1$s yettwacudd ɣer tsuffeɣt-inek %2$s.

en: People
kab_DZ: Imdanen

en: Per Month
kab_DZ: S wayyur

en: Per Year
kab_DZ: S useggas

en: Per month
kab_DZ: S wayyur

en: Percent
kab_DZ: Afmiḍi

en: Perform an advanced term query.
kab_DZ: Ad yeg asuter anaẓi n yirem.

en: Performance
kab_DZ: Atwal

en: Perhaps you could follow their blog or send them a thank you note?
kab_DZ: Ahat tzemreḍ ad tḍefreḍ ablug-nsen neɣ ad asen-tazneḍ awal n usnemmer?

en: Period
kab_DZ: Tawala

en: Permalink
kab_DZ: Aseɣwen ameɣlal

en: Permalink Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n useɣwen ameɣlel

en: Permalink structure
kab_DZ: Tamṣukt n usɣen amaɣlal

en: Permalink template for the post.
kab_DZ: Taneɣruft n useɣwen amaɣlal i tsuffeɣt.

en: Permalink to %s
kab_DZ: Aseɣwen ameɣlal : %s

en: Permalink:
kab_DZ: Aseɣwen ameɣlal:

en: Permalink: %s
kab_DZ: Aseɣwen ameɣlal : %s

en: Permalinks
kab_DZ: Izdayen imeɣlalen

en: Permanent Resident
kab_DZ: Amezdeɣ yezgan

en: Permanently delete comment
kab_DZ: Kkes akk awennit-agi

en: Permissions
kab_DZ: Tisirag

en: Pernambuco
kab_DZ: Pernambukaw

en: Persian
kab_DZ: Tafarsit

en: Person exercising at the gym
kab_DZ: Amdan i ixeddmen addal deg tzeqqa

en: Person playing music
kab_DZ: Amdan yetturaren aẓawan

en: Personal
kab_DZ: Udmawan

en: Personal Data Export
kab_DZ: Asifeḍ n isefka udmawanen

en: Personal Data Export for %s
kab_DZ: Asifeḍ n isefka udmawanen i %s

en: Personal Options
kab_DZ: Tixtiṛiyin tudmawanin

en: Personal Plan
kab_DZ: Aɣawas udmawan

en: Personal data is not just created by a user&#8217;s interactions with your site. Personal data is also generated from technical processes such as contact forms, comments, cookies, analytics, and third party embeds.
kab_DZ: Isefka udmawanen ur d-ttnulfun ara si tsedmirin n iseqdacen n usmel-inek. Ttnulfun-d s ukala atikniki akka am tferkit n unermis, iwenniten, inagan n tuqqna neɣ aseddukel n imeẓluyen n medden.

en: Personal or professional
kab_DZ: D udmawan neɣ d amzir

en: Peru
kab_DZ: Piru

en: Pet Supplies
kab_DZ: Accessoires pour animaux

en: Pharmacy
kab_DZ: Tansafart

en: Philippines
kab_DZ: Filippin

en: Philosophy
kab_DZ: Tafelsafit

en: Phone
kab_DZ: Tiliγri

en: Phone Number
kab_DZ: Uṭṭun n tilifun

en: Phone number
kab_DZ: Uṭṭun n tiliɣri

en: Phone number.
kab_DZ: Uṭṭun n tilifun.

en: Phone:
kab_DZ: Tiliɣri:

en: Photo
kab_DZ: Tawlaft

en: Photoblogging
kab_DZ: Ablug s tugna

en: Photographer
kab_DZ: Asewlaf

en: Photography
kab_DZ: Tawlaft

en: Photos
kab_DZ: Tiwlafin

en: Physics
kab_DZ: Tafizikt

en: Piauí
kab_DZ: Piyawi

en: Pick a free domain (1 year)
kab_DZ: Fren taɣult baṭel (1 useggas)

en: Pick a plan
kab_DZ: Fren aɣawas

en: Pick a theme
kab_DZ: Afran n usentel

en: Pick your name.
kab_DZ: Fren isem-ik·im.

en: Picture of lock for secured website
kab_DZ: Tugna n lmeftaḥ i uḥraz n usmel web

en: Picture of mobile version of WordPress.com app
kab_DZ: Tugna n lqem aziraz n usnas WordPress.com

en: Picture of website stats and SEO dashboard
kab_DZ: Tugna n waddad n usmel web d tfelwit n usenqed SEO

en: Pingback
kab_DZ: Talɣut n tuɣalin

en: Pingback excerpt:
kab_DZ: Tussift seg telɣut tamedfirt :

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
kab_DZ: Neṭṭef-d talɣut n tuɣalin si %1$s i %2$s. Ad neḍfer ameslay ! :-)

en: Pingback:
kab_DZ: Tangedwit:

en: Pings
kab_DZ: Tilɣa

en: Pink
kab_DZ: Axuxi

en: Pitcairn
kab_DZ: Îles Pitcairn

en: Plain Text
kab_DZ: Aḍris aččuran

en: Plain text
kab_DZ: Adris aččuran

en: Plan
kab_DZ: Aɣawas

en: Plan Guide
kab_DZ: Amnir n uɣawas

en: Plan Subscription
kab_DZ: Aɣawas n ujerred

en: Plan purchaser
kab_DZ: Amsaɣ n uɣawas

en: Plan subscription
kab_DZ: Amulteɣ n uɣawas

en: Plans
kab_DZ: Iɣawasen

en: Plans &amp; Pricing
kab_DZ: Iɣawasen d sswami

en: Plans and Pricing
kab_DZ: Iɣawasen d sswami

en: Plans for any budget
kab_DZ: Iɣawsen i yal talast

en: Play
kab_DZ: Taɣuri

en: Play Video
kab_DZ: Urar tavidyut

en: Play button
kab_DZ: Taqeffilt n ucεal

en: Play video
kab_DZ: Ɣeṛ tavidyut

en: Playlist Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n tebdart n tɣuri

en: Playlists
kab_DZ: Tibdarin n tɣuri

en: Plays
kab_DZ: Aselkem

en: Plays:
kab_DZ: Aselkem:

en: Please <a href='%s'>contact support</a>, and we'll get everything fixed.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif <a href='%s'>nermes tallalt</a>, nekkni ad nexdem akk ayen yellan fell-aɣ.

en: Please Confirm
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sentem

en: Please Verify Your Email Address
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sefqed tansa-inek/inem n yimayl

en: Please activate the <a href="%s">Classic Editor plugin</a> to use this meta box.
kab_DZ: Ttxil-k(m) rmed <a href="%s">amsiẓreg aklasiki </a> i useqdec n udfer n tnaka-a.

en: Please activate the <a href="%s">Link Manager plugin</a> to use the link manager.
kab_DZ: Ttxil-k·m rmed <a href="%s">azegrir n usefrak n useɣwen</a> i useqdec n usefrak n useɣwen.

en: Please activate the hosting access to begin using these features.
kab_DZ: Ttxil-k/m rmed anekcum ɣer tnezduɣt akken ad yebdu useqdec n tmahilin-a.

en: Please check your site now. It’s possible that everything is working. If there are updates available, you should update.
kab_DZ: Ttxil-k (m) senqed asmel-inek (m) tura. Ahat yal taɣawsa tetteddu. Ma yella kra n uleqqem iwejden isefk ad tleqqemeḍ.

en: Please check your text messages at the phone number ending with <strong>%s</strong> and enter the verification code.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, senqed SMS inek/inemm yettwaznen ɣer wuṭṭun n tilifun ikeffun s <strong>%s</strong> syen sekcem tangalt n usesteb.

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories.
kab_DZ: Mmel ma yella isemlen n uẓeṭṭa inek n WordPress ad sqedcen tiɣula tinadayin neɣ ikaramen inadayen.

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
kab_DZ: Ttxil-k ḍfer imecwaren n tiwila. iwakken ad d-tesnulfuḍ aẓeṭṭa amaynut, ilaq ad sefḍeḍ neɣ ad tekkseḍ tidabutin n uẓeṭṭa deg uzadur n isefka.

en: Please confirm your email address
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sentem tansa-inek n yimayl

en: Please consider writing more inclusive code.
kab_DZ: Ttxil-k·m, yettuṛaǧu tira n tengalt yettwafhamen s waṭas.

en: Please contact support, and we'll get everything fixed:
    
    %s
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, nermes tallalt, nekkni ad nṣeggem kullec:
    
    %s

en: Please contact support, mention error code %s, and we'll get everything fixed:
    
    %s
kab_DZ: Ma ulac aɣilif nermes tallalt, bder-d tangalt n tuccḍa %s, nekkni ad nṣeggem kullec: 
    
    %s

en: Please contact us by re-sending your request through our <a href='%s'>contact form</a>, where staff members are available for live chat between 7:00am and 8:00pm Eastern Standard time. During other times, you can use the contact form to send us a short email.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, nermes-aq-d s wallus n tuzzna n usuter-inek seg <a href='%s'>tferkit n unermes</a>, anida imḍebbren n terbaεt llan i udiwenni srid gar 7srg n ṣṣbaḥ ɣer 8isrg n tmeddit, s wakud n usammar yettwassnen. Ma deg leqwat-nniḍen, tzemrem ad tesqedcem tiferkit n unermes akken ad aɣ-d-taznem imayl awezzlan.

en: Please contact your host for assistance with investigating this issue further.
kab_DZ: Ttxil-k nermes asneftaɣ-inek iwakken ad k-iɛiwen di ferru n wugur-agi.

en: Please define an SVG icon filename.
kab_DZ: Ttxil-k/m sbadu isem n ufaylu n tignit SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
kab_DZ: Ttxil-k/m sbadu iɣewwaren s wudem amezwer s talɣa n tfelwit.

en: Please edit your privacy policy content, making sure to delete the summaries, and adding any information from your theme and plugins. Once you publish your policy page, remember to add it to your navigation menu.
kab_DZ: Ttxil-k ẓreg agbur n tsertit n tbaḍnit inek, tḥeqqeq belli tekkseḍ agbur n imedyaten, yerna ernu isalan n isental akked isiɣzifen inek. Mi d-tsuffɣeḍ asebtar-inek n tsertit, ur tettu ara rnu-t ɣer wumuɣ n yinig.

en: Please enter a password.
kab_DZ: Ttxil-k/m sekcem awal uffir.

en: Please enter a phone number
kab_DZ: Ttxil-k·m sekcem uṭṭun n tiliɣri

en: Please enter a security code (CVV).
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sekcem tangalt n tɣellist (CVV).

en: Please enter a site name.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem isem n usmel.

en: Please enter a site title.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem azwel n usmel.

en: Please enter a username
kab_DZ: Ttxil-k(m) sekcem isem n useqdac

en: Please enter a username or email address.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem isem n useqdac neɣ tansa n yimayl.

en: Please enter a username.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem isem n useqdac.

en: Please enter a valid URL.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem URL iṣeḥḥan.

en: Please enter a valid YouTube URL.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem URL tameɣtut n YouTube.

en: Please enter a valid email address
kab_DZ: Ttxil sekcem tansa imayl tamaɣtut

en: Please enter a valid email address.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem tansa email tameɣtut.

en: Please enter a valid menu name.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem isem n wumuɣ ameɣtu.

en: Please enter a valid phone number.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sekcem uṭṭun n tilifun ameɣtu.

en: Please enter a valid team or project name.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sekcem isem n terbaεt neɣ isem n usenfar imeɣta.

en: Please enter a verification code.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sekcem tangalt n usentem.

en: Please enter the URL and description of the site you want to add to your profile.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif sekcem URL d uglam n usmel i tebɣiḍ ad t-ternuḍ ɣer umaɣnu-ik/im.

en: Please enter the verification code generated by your authenticator mobile application.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sekcem tangalt n usentem i d-yettwasurwen s usnas-inek/inem aziraz n usesteb.

en: Please enter your name here
kab_DZ: Ttxil-k·m sekcem isem-ik·im da

en: Please enter your name.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sekcem isem-ik/im.

en: Please enter your password.
kab_DZ: Ttxil-k·m sekcem awal-ik·im uffir.

en: Please enter your site address.
kab_DZ: Ttxil-k/m sekcem tansa-ik/im n usmel.

en: Please enter your team or project name.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sekcem isem n terbaεt neɣ isem n usenfar.

en: Please enter your username or email address. You will receive an email message with instructions on how to reset your password.
kab_DZ: Ttxil-k(m) sekcem isem n useqdec-inek neɣ tansa n yimal-inek. Ad d-teṭṭfeḍ izen n yimayl s tinaḍin ɣef wamek ara twennzeḍ awal uffir-inek.

en: Please include a %s template in your theme.
kab_DZ: Ttxil-k rnu taneɣrft %s i wesentel-inek.

en: Please install the <a href="%s">Classic Editor plugin</a> to use this meta box.
kab_DZ: Ttxil-k(m) sebded <a href="%s">azegrir n umsiẓreg aklasiki</a> i useqdec n udfer n tkana-agi.

en: Please let us know why you wish to cancel.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, tzemred ad aɣ-d-tesfehmeḍ ayɣer i tebɣiḍ ad tesfesxeḍ.

en: Please limit the value to %d characters.
kab_DZ: Ttxil-k/m err talast i wazal ɣer %d yisekkilen.

en: Please log in again.
kab_DZ: Ttxil-k qqen tikkelt-nniḍen.

en: Please make sure the Apache %s module is installed as it will be used at the end of this installation.
kab_DZ: Ttxil-k tḥeqqeq belli azegrir %s n Apache ittusbedd, acku ad ittwasemres di tagarra n usbeddi.

en: Please note: Third-party themes and plugins, or custom code, may override WordPress scheduling.
kab_DZ: Tamawt: Isental d yizegrar n tis kraḍ, neɣ tangalt tudmawant, zemren ad sniflen aɣawas n WordPress.

en: Please open the <a href="%s">classic editor</a> to use this meta box.
kab_DZ: Ttxil-k(m) ldi <a href="%s">amsiẓreg aklasiki</a> i useqdec n udfer n tnaka-agi.

en: Please provide a custom field name.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem isem i wurti yugnen.

en: Please provide a custom field value.
kab_DZ: Ttxil-k sekcem azal i wurti yugnen.

en: Please provide your name.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sken isem-ik.

en: Please re-enter your new username to confirm it.
kab_DZ: Ma cula aɣilif, ales asekcem n yisem-ik/im n useqdac akken ad t-tesnetmeḍ.

en: Please renew it now to make sure visitors will be able to reach your site at that address.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, ales-as tura akken a nwali ma yella imerza zemren ad kecmen ɣer usmel-inek/inem s tansa-a.

en: Please save your changes in order to share the preview.
kab_DZ: Ttxil-k sekles ibeddilen-ik iwakken ad tizmireḍ ad tcerkeḍ tamuɣli.

en: Please see <a href="%s">Debugging in WordPress</a> for more information.
kab_DZ: Ttxil-k ẓer <a href="%s">Debugging in WordPress</a> i wugar n isalen.

en: Please select a file
kab_DZ: Ttxil-k fren afaylu

en: Please select an option.
kab_DZ: Ttxil-k fren taxtiṛit.

en: Please select one or more sites to add to your profile.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, fren asmel neɣ ugar ara ternuḍ ɣer umaɣnu-ik/im.

en: Please supply a valid country code.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif mudd-d tangalt n tmurt i iṣeḥḥan.

en: Please supply a valid email address.
kab_DZ: Ttxil-k/m sekcem tansa n yimayl tameɣtut.

en: Please supply a valid phone number.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, mudd-d uṭṭun n tilifun ameɣtu.

en: Please switch to the 'Twitter Timeline' widget. This widget will be going away in the future and the new widget allows for more customization.
kab_DZ: Ttxil-k(m) senfel ɣer iwiǧit. Iwiǧit-agi ar sadt ad iṛuḥ, awiǧit amaynut ad isireg ugar n usigen.

en: Please take a moment to <site site="%1$d" id="%2$d" href="%3$s">visit your site</site> and ensure that everything looks as expected. If it doesn't look right or if you need any help, feel free to <a href="https://wordpress.com/help/contact">contact support</a> for a helping hand.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, mudd cwiya n wakud i <site site="%1$d" id="%2$d" href="%3$s">tirza ɣer usmel-inek</site> rnu senqed ma yella yettban-d akken tessarmeḍ. Ma yella ur d-yettban ara akken i tebɣiḍ neɣ ma yella tesriḍ tallalt, ur ttkakru ara <a href="https://wordpress.com/help/contact">ad tenremseḍ tallalt</a> akken ad ak-d-fken tallalt.

en: Please take a moment to review the changes.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, mudd kra n wakud i usenqed n yisenfal i tikkelt-nniḍen.

en: Please take a moment to review the details.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, mudd kra n wakud i usenqed n telqayt.

en: Please try again.
kab_DZ: Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
kab_DZ: Ttxil-k eɛreḍ ad tazneḍ afaylu-agi s %1$s s ufecku n iminig %2$s.

en: Please type your comment text.
kab_DZ: Ttxil-k·m aru aḍris-ik·im n uwennit.

en: Please update WordPress now
kab_DZ: Ttxil-k mucceḍ WordPress tura

en: Please upload a valid OPML file.
kab_DZ: Ttxil-k/m sali-d afaylu OPML ameɣtu.

en: Please upload a valid WXR (WordPress eXtended RSS) export file.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sali-d afaylu n usifeḍ WXR (WordPress eXtended RSS) ameɣtu.

en: Please use %s to add new schema properties.
kab_DZ: Ttxil-k·m, seqdec %s i wakken ad ternuḍ timeẓliyin timaynutin n uzenziɣ.

en: Please use a valid credit card.
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, seqdec takarḍa n usmad tameɣtut.

en: Please verify that the <strong>administration email</strong> for this website is still correct.
kab_DZ: Ttxil-k senqed belli <strong>imayl n tedbelt</strong> mazal-it d ameɣtu.

en: Please verify your email address:
kab_DZ: Ma ulac aɣilif, sefqed tansa-inek n yimayl:

en: Please wait, disconnecting Stripe…
kab_DZ: Ttxil-k(m) ṛǧu, yeffeɣ i tuqqna Stripe\u2026

en: Please wait…
kab_DZ: Ttxil-k/m ṛǧu...

en: Plugin
kab_DZ: Asiɣzef

en: Plugin Auto-updates
kab_DZ: Ileqman iwurmanen n uzegrir

en: Plugin Autoupdates
kab_DZ: Lqem awurman n yizegrar

en: Plugin Data
kab_DZ: Isefka n yizegrar

en: Plugin File Editor
kab_DZ: Amaẓrag n ufaylu n uzegrir

en: Plugin Manager Class has no status method
kab_DZ: Asmel n umsefrak n yizegrar ur yesεi ara tarrayt n waddad

en: Plugin Manager Class not found
kab_DZ: Asmel n umsefrak n yizegrar ulac-it

en: Plugin Versions
kab_DZ: Ileqman n iseɣzaf

en: Plugin activated.
kab_DZ: Asiɣzef yermed.

en: Plugin and theme auto-updates
kab_DZ: Iseɣzaf akked yisental ttwaleqqamen s wudem awurman

en: Plugin and theme auto-updates appear to be configured correctly
kab_DZ: Aleqqem awurman n yiseɣzaf akked yisental yettban-d yettuseɣwer akken iwata

en: Plugin and theme auto-updates ensure that the latest versions are always installed.
kab_DZ: Aleqqem awurman n yiseɣzaf akked yisental yeḍmen asbeddi n ileqman ineggura.

en: Plugin author's website address.
kab_DZ: Tansa n usmel web n umeskar n uzegrir.

en: Plugin could not be deleted.
kab_DZ: Asiɣzef ulamek ara yettwakkes.

en: Plugin deactivated.
kab_DZ: Asiɣzef yensa.

en: Plugin downgrade failed.
kab_DZ: Asider n uzegrir deg lqem ur yeddi ara.

en: Plugin downgraded successfully.
kab_DZ: Azegrir yuder-d seg lqem akken iwata.

en: Plugin file does not exist.
kab_DZ: Afaylu n usiɣzef ulac-it.

en: Plugin installation failed.
kab_DZ: Asbeddi n usiɣzef yerreẓ.

en: Plugin name
kab_DZ: Isem n usiɣzef

en: Plugin not found.
kab_DZ: Ur yettwaf ara uzegrir.

en: Plugin updated successfully.
kab_DZ: Asiɣzef imucceḍ akken ilaq.

en: Plugins
kab_DZ: Iseɣzaf

en: Plugins %s
kab_DZ: Isiɣzifen %s

en: Plugins directory location
kab_DZ: Ideg n ukaram n iseɣzaf

en: Plugins directory size
kab_DZ: Tiddi n ukaram n iseɣzaf

en: Plugins extend your site&#8217;s functionality with things like contact forms, ecommerce and much more. That means they have deep access to your site, so it&#8217;s vital to keep them up to date.
kab_DZ: Izegrar fessren tiwuriwin n usmel-inek s tɣawsiwin-nniḍen am tferkiyin n yinermisen, tanezzut taliktṛunant, d wugar n wayen-nniḍen. Anamek n waya, izegrar-agi keččmen stelqey ɣer usmel-inek, ɣef waya  ilaq ad zgen ttuleqqmen.

en: Plugins made for each other
kab_DZ: Izegrar ttwagen i yal yiwen

en: Plumber
kab_DZ: Amsaldun

en: Pocket
kab_DZ: Tamzit

en: Podcast Category
kab_DZ: Catégorie podcast

en: Poetry
kab_DZ: Tamedyazt

en: Poland
kab_DZ: Pulunya

en: Policies
kab_DZ: Tasertit

en: Polish
kab_DZ: Tapulunit

en: Political Party
kab_DZ: Parti politique

en: Politics
kab_DZ: Tasertit

en: Polls
kab_DZ: Tifranin

en: Ponape
kab_DZ: Pohnpei (Ponape)

en: Popular
kab_DZ: Imeẓwiyen

en: Popular Plugin
kab_DZ: Isiɣzifen imeẓwiyen

en: Popular Tags
kab_DZ: Tibzimin timeẓwiyin

en: Popular tags
kab_DZ: Tibzimin timeẓwiyin

en: Popular “%s” Articles
kab_DZ: Imagraden "%s" yettwassnen

en: Port of Spain
kab_DZ: Port-d'Espagne

en: Portugal
kab_DZ: Puṛtugal

en: Portuguese
kab_DZ: Tapurṭugalit

en: Position
kab_DZ: Ideg

en: Post
kab_DZ: Amagrad

en: Post #%s
kab_DZ: Tasuffeɣt #%s

en: Post <em>%s</em> already exists.
kab_DZ: Tasuffeɣt <em>%s</em> tella yakan.

en: Post <strong>%s</strong> already exists.
kab_DZ: Tasuffeɣt <strong>%s</strong> tella yakan.

en: Post Archives
kab_DZ: Iɣbaren n imagraden

en: Post Attributes
kab_DZ: Iraten n imagraden

en: Post Comment
kab_DZ: Aru awennit

en: Post Format Link
kab_DZ: Aseɣwen n amasal n tsuffeɣt

en: Post Formats
kab_DZ: Amasal n umagrad

en: Post ID.
kab_DZ: Asulay n tsuffeɣt.

en: Post Published | Posts Published
kab_DZ[0]: Amagrad i d-yeffɣen
kab_DZ[1]: Imagraden i d-yeffɣen

en: Post Sharing History
kab_DZ: Azray n beṭṭu n tsuffeɣt

en: Post Sharing Tools
kab_DZ: Ifecka n beṭṭu n tsuffaɣ

en: Post Thumbnail
kab_DZ: Tugna taqmaḍt n umagrad

en: Post Title
kab_DZ: Azwel n tsuffeɣt

en: Post Type
kab_DZ: Anaw ntsuffeɣt

en: Post Type Archive
kab_DZ: Aɣbar n wanaw n ugbur

en: Post URL:
kab_DZ: Azen URL:

en: Post Via Email
kab_DZ: Tuzna n imagraden s e-mail

en: Post a summary to my blog
kab_DZ: Aru-d agzul ɣef ublug-inu

en: Post by %s.
kab_DZ: Isuffeɣ-itt-id %s.

en: Post by Email
kab_DZ: Suffeɣ-d s yimayl

en: Post content
kab_DZ: Agbur n umagrad

en: Post draft updated.
kab_DZ: Tamerkast n umagrad temucceḍ.

[ctx: Post format]
en: Aside
kab_DZ: En passant

[ctx: Post format]
en: Audio
kab_DZ: Imesli

[ctx: Post format]
en: Chat
kab_DZ: Ameslay

[ctx: Post format]
en: Gallery
kab_DZ: Tagennarit

[ctx: Post format]
en: Image
kab_DZ: Tugna

[ctx: Post format]
en: Link
kab_DZ: Aseɣwen

[ctx: Post format]
en: Quote
kab_DZ: Tanebdurt

[ctx: Post format]
en: Standard
kab_DZ: Lexṣas

[ctx: Post format]
en: Status
kab_DZ: Addad

[ctx: Post format]
en: Video
kab_DZ: Ividyuten

en: Post formats supported.
kab_DZ: Imasalen n umagrad itteddun.

en: Post name
kab_DZ: Isem n umagrad

en: Post navigation
kab_DZ: Asnirem n umagrad

en: Post not found
kab_DZ: Ur tettwaf ara tsuffeɣt

en: Post not found.
kab_DZ: Ur tettwaf ara tsuffeɣt.

en: Post on
kab_DZ: Tasuffeɣt ɣed

en: Post published
kab_DZ: Amagrad i d-yeffɣen

en: Post published privately.
kab_DZ: Amagrad yeffeɣ-d s wudem amaẓlay.

en: Post published.
kab_DZ: Amagrad yeffeɣ-d.

en: Post restored to revision from %s.
kab_DZ: Amagrad yettwarra-d ɣer tesnilest si %s.

en: Post reverted to draft.
kab_DZ: Amagrad yettuselket ɣer tmerkast.

en: Post saved.
kab_DZ: Amagrad yekles.

en: Post scheduled
kab_DZ: Amagrad yettusɣiwes

en: Post scheduled for: %s.
kab_DZ: Amagrad yenɣawas i: %s.

en: Post scheduled.
kab_DZ: Amagrad yettusɣiwes.

en: Post submitted.
kab_DZ: Amagrad yettwazen.

en: Post title
kab_DZ: Azwel n umagrad

en: Post to
kab_DZ: Azen i

[ctx: Post type general name]
en: Courses
kab_DZ: Formations

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
kab_DZ: Isem n wanaw n umagrad ilaq ad isɛu gar 1 aked 20 isekkilen.

en: Post type to get the templates for.
kab_DZ: Anaw n tsuffeɣt iwumi ad d-ttwafent tneɣrufin.

en: Post type:
kab_DZ: Anaw n tsuffeɣt:

en: Post unavailable
kab_DZ: Ulac tasuffeɣt

en: Post updated.
kab_DZ: Amagrad yemucceḍ.

en: Post via email
kab_DZ: Tuzna n imagraden s e-mail

en: Postal Code
kab_DZ: Tangalt n pusṭa

en: Postal code
kab_DZ: Tangalt n lpusta

en: Postal code.
kab_DZ: Tangalt n lpusta

en: Postcode
kab_DZ: Tangalt n lpusṭa

en: Posted
kab_DZ: Yeffeɣ-d

en: Posted in %s
kab_DZ: Yeffeɣ-d deg %s

en: Posted title:
kab_DZ: Azwel yettwaznen:

en: Posted:
kab_DZ: Isuffeɣ-d:

en: Poster
kab_DZ: Tugna

en: Poster Image
kab_DZ: Tugna n tnattalt

en: Posting Disabled
kab_DZ: Tasuffeɣt tettwakkes

en: Posting disabled on %1$s.
kab_DZ: Tasuffeɣt tensa ɣef %1$s.

en: Posting to
kab_DZ: Tasuffeɣt ɣef

en: Posts
kab_DZ: Imagraden

en: Posts I Like
kab_DZ: Tisuffeɣ i yi-iɛeǧben

en: Posts Page
kab_DZ: Asebtar n imagraden

en: Posts Published
kab_DZ: Iznan i d-yeffɣen

en: Posts and Pages
kab_DZ: Tisuffaɣ d yisebtar

en: Posts by %s
kab_DZ: Imagraden sɣur %s

en: Posts list
kab_DZ: Tabdart n imagraden

en: Posts list navigation
kab_DZ: Snirem tabdart n imagraden

en: Posts navigation
kab_DZ: Inig deg yimagraden

en: Posts page
kab_DZ: Asebtar n imagraden

en: Posts page: %s
kab_DZ: Asebtar n imagraden: %s

en: Posts published on %s
kab_DZ: Imagraden d iffɣen di %s

en: Posts that you like will appear here.
kab_DZ: Tisuffaɣ i ak-iεeǧǧben, ad d-banent dagi.

en: Power up your website or blog with a powerful plan that works for you.
kab_DZ: Seǧhed asmel-inek web neɣ ablug-inek s uɣawas iǧehden ara iddun akken tebɣiḍ.

en: Powered by Akismet
kab_DZ: Isumer-it-id Akismet

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
kab_DZ: Yettwadegger s WordPress, tiɣerɣert n usiẓreg tudmawant tasnamkant.

en: Powered by WordPress.com
kab_DZ: Ittusumer-d sɣur WordPress.com

en: Powerful statistics
kab_DZ: Tiddadanin i iǧehden

en: Powerful website hosting.
kab_DZ: Tanezduɣt n usmel web.

en: Preload
kab_DZ: Ɛebbi si tazwara

en: Premium Customizable Starter Themes
kab_DZ: Isental n tazwara udmawanen n Primium

en: Premium Plan
kab_DZ: Aɣawas Premium

en: Premium Theme
kab_DZ: Asentel Premium

en: Premium Theme: %s
kab_DZ: Asentel Premium: %s

en: Premium Themes
kab_DZ: Asentel Premium

en: Premium WordPress Themes
kab_DZ: Isental premium WordPress

en: Premium customizable starter themes
kab_DZ: Isental n tazwara udmawanen n Primium

en: Premium support
kab_DZ: Tallelt Premium

en: Premium theme
kab_DZ: Asentel Premium

en: Premium themes
kab_DZ: Isental Premium

en: Preparing to scan
kab_DZ: Heyyi i usnirem

en: Press
kab_DZ: Taɣamsa

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
kab_DZ: Press This d afecku amecṭuḥ swayes i tzemreḍ ad tferneḍ iferdisen n usebtar n web iwakken ad tgeḍ amagrad s tɣawla.

en: Press This is not available. Please contact your site administrator.
kab_DZ: Press This ur yewjid ara. Ttxil-k nermes anedbal n usmel-inek.

en: Press This is not installed. Please install Press This from <a href="%s">the main site</a>.
kab_DZ: Press This ur yettwasbedd ara. Ttxil-k sbedd Press This seg <a href="%s">usmel agejdan</a>.

en: Press return or enter to open this panel
kab_DZ: Ssed ɣef Entrée iwakken ad teldiḍ agalis-agi

en: Press return or enter to open this section
kab_DZ: Ssed ɣef Entrée iwakken ad teldiḍ tigezmi-agi

en: Pressable (managed WordPress)
kab_DZ: Pressable (WordPress yettwasefrek)

en: Preview
kab_DZ: Tamuɣli

en: Preview %s
kab_DZ: Wali %s

en: Preview &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Wali &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;

en: Preview Changes
kab_DZ: Wali ibeddilen

en: Preview Link
kab_DZ: Aseɣwen n tmuɣli

[ctx: Preview THEME-NAME on]
en: Preview %s on
kab_DZ: Taskant n %s ɣef

en: Preview as a browser icon
kab_DZ: Beqqeḍ d tignit n iminig

en: Preview as an app icon
kab_DZ: Beqqeḍ d tignit n wesnas

en: Preview link for the post.
kab_DZ: Wali aseɣwen n umagrad-agi.

en: Preview page
kab_DZ: Wali asebtar

en: Preview post
kab_DZ: Wali amagrad

en: Preview your site as you go
kab_DZ: Ssenqad asmel-inek·inem sya ɣer da

en: Preview:
kab_DZ: Tamuɣli:

en: Preview: %s
kab_DZ: Taskant : %s

en: Previewing and Customizing
kab_DZ: Tamuɣli d usagen

en: Previewing theme
kab_DZ: Tamuɣli n usentel

en: Previous
kab_DZ: Uzwir

en: Previous Page
kab_DZ: Asebtar uzwir

en: Previous Post
kab_DZ: Amagrad uzwir

en: Previous Slide
kab_DZ: Tigri yezrin

en: Previous and next months
kab_DZ: Ayyur yezrin d win i d-iteddun

en: Previous page
kab_DZ: Asebtar uzwir

[ctx: Previous post]
en: Previous
kab_DZ: Uḍfir

[ctx: Previous post link]
en: Previous
kab_DZ: Uzwir

en: Previous post:
kab_DZ: Amagrad uzwir:

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
kab_DZ: Tunɣilin n tugna yettwaẓergen yakan ur ttwakkasent ara.

en: Price
kab_DZ: Tasqamt

en: Price:
kab_DZ: Tasqamt

en: Pricing
kab_DZ: Ssuma

en: Primary
kab_DZ: Agejdan

en: Primary Blog
kab_DZ: Ablug agejdan

en: Primary Menu
kab_DZ: Umuɣ agejdan

en: Primary Navigation
kab_DZ: Tunigin tamenzut

en: Primary Site
kab_DZ: Asmel agejdan

en: Primary site
kab_DZ: Asmel agejdan

en: Print
kab_DZ: Siggez

en: Print page
kab_DZ: Siggez asebter

en: Printed:
kab_DZ: Yettwasiggez:

en: Printed: %(datePrinted)s
kab_DZ: Yettwasiggez: %(datePrinted)s

en: Printer
kab_DZ: Tasaggazt

en: Printers
kab_DZ: Tisaggazin

en: Printing
kab_DZ: Asiggez

en: Priority
kab_DZ: Tazwart

en: Priority Support
kab_DZ: Tallelt yezwaren

en: Priority support
kab_DZ: Tallalt yezwaren

en: Privacy
kab_DZ: Tabaḍnit

en: Privacy & Cookies
kab_DZ: Tabaḍnit d yinagan n tuqna

en: Privacy Policy
kab_DZ: Tasertit n tbaḍnit

en: Privacy Policy Guide
kab_DZ: Amnir n tsertit n tbaḍnit

en: Privacy Policy URL
kab_DZ: Tasertit n tbaḍnit URL

en: Privacy Policy page setting updated successfully. Remember to <a href="%s">update your menus</a>!
kab_DZ: Iɣewwaren n usebtar Tasertit n tbaḍnit mucceḍen akken iwata. Ur tettu ara <a href="%s">mucceḍ umuɣen-inek</a>!

en: Privacy Policy page updated successfully.
kab_DZ: Asebtar Tasertit n tbaḍnit yemucceḍ akken iwata.

en: Privacy Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n tbaḍnit

[ctx: Privacy Settings]
en: Policy Guide
kab_DZ: Amnir n tsertit

[ctx: Privacy Settings]
en: Settings
kab_DZ: Asɣewwer

en: Privacy policy
kab_DZ: Tasertit tabaḍnit

en: Privacy settings
kab_DZ: Paramètres de confidentialité

en: Private
kab_DZ: Ameẓlay

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Ameẓlay <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Imeẓlayen <span class="count">(%s)</span>

en: Private Blog
kab_DZ: Ablug uslig

en: Private Registration
kab_DZ: Asekles uslig

en: Private Site
kab_DZ: Asmel uslig

en: Private key
kab_DZ: Tasarut tusligt

en: Private post
kab_DZ: Tasuffeɣt tusligt

en: Private whois upgrade deleted.
kab_DZ: Aleqqem n whois uslig yettwakkes.

en: Private: %s
kab_DZ: Ameẓlay: %s

en: Privately Published
kab_DZ: Yeffeɣ-d d amaẓlay

en: Pro Tip:
kab_DZ: Taxbalut ifazen:

en: Proceed
kab_DZ: Kemmel

en: Processing
kab_DZ: Asesfer

en: Processing...
kab_DZ: Iteddu...

en: Processing…
kab_DZ: Asesfer...

en: Producer
kab_DZ: Amfares

en: Product
kab_DZ: Akfud

[ctx: Product Attribute]
en: Product %s
kab_DZ: Afaris %s

en: Product Support
kab_DZ: Tallalt n ufaris

en: Product Tour
kab_DZ: Tuzzya deg ufaris

[ctx: Product downloads list]
en: Delete permanently
kab_DZ: Kkes i lebda

[ctx: Product downloads list]
en: Edit
kab_DZ: Beddel

en: Product name
kab_DZ: Isem n ufaris

en: Product:
kab_DZ: Afaris:

en: Products
kab_DZ: Ifarisen

en: Products list
kab_DZ: Tabdart n yifarisen

en: Professional
kab_DZ: Amsadur

en: Professional Sites:
kab_DZ: Ismal imziren:

en: Professional WordPress Sites
kab_DZ: Ismal n WordPress imziren

en: Professional design
kab_DZ: Afeṣṣel n umzir

en: Professional services
kab_DZ: Services

en: Profile
kab_DZ: Alegdis

en: Profile Picture
kab_DZ: Tugna n ulegdis

en: Profile links
kab_DZ: Iseɣwan n umaɣnu

en: Profile updated.
kab_DZ: Alegdis yemucceḍ.

en: Programming
kab_DZ: Asihel

en: Project
kab_DZ: Asenfar

en: Project Management
kab_DZ: Asefrek n yisenfaren

en: Project not found!
kab_DZ: Ulac asenfar!

en: Project status
kab_DZ: Addad n usenfar

en: Projects
kab_DZ: Isenfaṛen

en: Promote
kab_DZ: Asmal

en: Protect
kab_DZ: Ḥrez

en: Protect your data
kab_DZ: Ḥrez isefka-inek(inem)

en: Protect your site
kab_DZ: Ḥrez asmel-inek

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
kab_DZ: Iwenniten msetnen: Ttxil-k sekcem awal n uɛeddi iwakken ad twaliḍ iwenniten.

en: Protected Post Password
kab_DZ: Awal uffir i ummesten n tsuffeɣt

en: Protected: %s
kab_DZ: Imesten : %s

en: Proudly powered by WordPress
kab_DZ: S zzux i yettwasexdem sɣur WordPress

en: Psychology
kab_DZ: Tasnafsit

en: Pub
kab_DZ: Ttberna

en: Public
kab_DZ: Azayez

en: Public <span class="count">(%s)</span> | Public <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Aziraz <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Aziraz <span class="count">(%s)</span>

en: Public display name
kab_DZ: Isem azayez ara d-yettwaskanen

en: Public text domain.
kab_DZ: Taɣult taḍersant tazayezt.

en: Public, Sticky
kab_DZ: Azayez, yuɣal ɣer sdat

en: Publicize
kab_DZ: Asuffeɣ

en: Publish
kab_DZ: Suffeɣ

en: Publish &raquo;
kab_DZ: Suffeɣ-d &raquo;

en: Publish <b>immediately</b>
kab_DZ: Ẓreg <b>tura akka</b>

en: Publish Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n usuffeɣ

en: Publish content and sell products from a dedicated store on your site with the Store on WordPress.com.
kab_DZ: Suffeɣ-d agbur rnu senz ifarisen seg tḥanut yellan deg usmel-inek akked tḥanut yellan deg WordPress.com.

en: Publish on: %s
kab_DZ: Yeffeɣ-d di: %s

en: Publish your site
kab_DZ: Suffeɣ-d asmel-inek

en: Published
kab_DZ: Yeffeɣ-d

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yeffeɣ-d <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Ffeɣen-d <span class="count">(%s)</span>

en: Published by
kab_DZ: Yeffeɣ-d s

en: Published by %s
kab_DZ: Isuffeɣ-it-id %s

en: Published on: %s
kab_DZ: Yeffeɣ-d di: %s

en: Published:
kab_DZ: Yeffeɣ-d:

en: Publisher
kab_DZ: Éditeur

en: Publishing
kab_DZ: Asuffeɣ

en: Publishing Soon
kab_DZ: Qrib ad d-iffeɣ

en: Publishing…
kab_DZ: Asuffeɣ(...)

en: Puerto Rico
kab_DZ: Porto Rico

en: Purchase
kab_DZ: Tiɣin

en: Purchase Details
kab_DZ: Telqey n tiɣtin

en: Purchases
kab_DZ: Tiɣin

en: Purple
kab_DZ: Amidadi

en: Push authentication is unavailable.
kab_DZ: Asesfer Push ulac-it.

en: Put your domain to work.
kab_DZ: Sers taɣult-inek/inem i uxeddim.

en: QR Code
kab_DZ: Tangalt QR

en: Qatar
kab_DZ: Qaṭar

en: Quantity
kab_DZ: Tasmekta

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
kab_DZ: Tigawt

en: Query parameter not permitted: %s
kab_DZ: Aɣewwar n tuttra ur yurig ara : %s

en: Question
kab_DZ: Asteqsi

en: Question #2:
kab_DZ: Asteqsi wis #2:

en: Question #3:
kab_DZ: Asteqsi wis #3:

en: Question #4:
kab_DZ: Asteqsi wis #4:

en: Question #5:
kab_DZ: Asteqsi wis #5:

en: Questions
kab_DZ: Isteqsiyen

en: Questions?
kab_DZ: Isteqsiyen?

en: Quick Draft
kab_DZ: Tamerkast s tɣawla

en: Quick Edit
kab_DZ: Taẓrigt s tɣawla

en: Quick Start
kab_DZ: Beddu s lemɣawla

en: Quick Start Completed
kab_DZ: Beddu s lemɣawla yemmed

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
kab_DZ: Taẓrigt s tɣawla &#8220;%s&#8221; ɣef izirig

en: Quick edit this comment inline
kab_DZ: Beddel awennit-agi s tɣawla deg usebtar-agi

en: Quick&nbsp;Edit
kab_DZ: Taẓrigt s tɣawla

en: Quit
kab_DZ: Quitter

en: Quote
kab_DZ: Citation

en: Quotes
kab_DZ: Tinebdurin

en: Qyzylorda
kab_DZ: Kyzylorda

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
kab_DZ: R &#8212; Réservés aux personnes de plus de 17 ans

en: RECOMMENDED ARTICLES
kab_DZ: IMAGRADEN YELHAN

en: REST API availability
kab_DZ: Tiltin REST API

en: REST API routes must be registered on the %s action.
kab_DZ: Iberdan REST API isefk ad ttuskelsent i tigawt %s.

en: REST base route for the post type.
kab_DZ: Abrid n uzadur REST i wanaw n ugbur.

en: REST base route for the taxonomy.
kab_DZ: Abrid agejdan REST i temessartut.

en: REST namespace route for the taxonomy.
kab_DZ: Abrid  n tallunt n yisem REST i tmessartut.

en: REST route's namespace for the post type.
kab_DZ: Tallunt n yisem n ubrid REST i wanwa-a n tsuffeɣt.

en: REST search handlers must extend the %s class.
kab_DZ: %s: Isem n tserkemt n PHP.

en: RSS Address
kab_DZ: Tansa n usuddim RSS

en: RSS Error:
kab_DZ: Anezri Rss :

en: RSS Feed
kab_DZ: Asuddem RSS

en: RSS Links
kab_DZ: Iseɣwan n RSS

en: RTL Language Support
kab_DZ: Taneṭṭuft n tmeslayin seg yefus ɣer zelmaḍ

en: Random
kab_DZ: Agaccuran

en: Random Order
kab_DZ: Amizzwer agacuran

en: Random Order:
kab_DZ: Asemyizwer agacuran:

en: Randomize suggested headers
kab_DZ: Inixfen ittusumren, err-iten d igaccuren

en: Randomize uploaded headers
kab_DZ: Inixfen ittuɛebban, err-iten d igaccuren

en: Randomizing suggested headers
kab_DZ: Inixfan ittusumren, err-iten d igaccuren

en: Randomizing uploaded headers
kab_DZ: Inixfan yettwaɛebban, err-iten d igaccuren

en: Rankin Inlet
kab_DZ: Kangiqtiniq (Rankin Inlet)

en: Rate
kab_DZ: Afmiḍi

en: Rate This
kab_DZ: Sezmel wagi

en: Rate this:
kab_DZ: Sezmel ayagi:

en: Rate your support experience
kab_DZ: Sezmel tirmit-inek n tallalt

en: Rating
kab_DZ: Tazmilt

en: Ratings
kab_DZ: Asezmel

en: Reactivate
kab_DZ: Rmed

en: Reactivate for {{strong}}%(price)s{{/strong}}
kab_DZ: Ɛawed-as armad i {{strong}}%(price)s{{/strong}}

en: Read
kab_DZ: Ɣeṛ

en: Read %1$s on %2$s.
kab_DZ: %2$s で %1$s を読む。

en: Read More
kab_DZ: Γer ugar

en: Read More...
kab_DZ: Γer ugar...

en: Read article
kab_DZ: Ɣeṛ amagrad

en: Read more
kab_DZ: Ḍeffer taɣuri

en: Read more of this post
kab_DZ: Γer ugar ɣef umagrad-a

en: Read more.
kab_DZ: Ɣer ugar.

en: Read more...
kab_DZ: Ḍfer taɣuri...

en: Read more:
kab_DZ: Ɣer ugar:

en: Read the <a href="%s" target="_blank">Debugging a WordPress Network</a> article. Some of the suggestions there may help you figure out what went wrong.
kab_DZ: Ɣer amagrad <a href="%s" target="_blank">Aseɣti n uzeḍḍa n WordPress </a>. Kra n yisumar ara tafeḍ dina ad k-ɛiwnen iwakken ad d-tafeḍ anida yella wugur.S

en: Reader
kab_DZ: Imeɣri

en: Reader Subscriptions
kab_DZ: Ijerriden n yimeɣri

en: Reading
kab_DZ: Taɣuri

en: Reading Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n tɣuri

en: Ready to get started?
kab_DZ: Twejdeḍ ad tebduḍ?

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
kab_DZ: Twejḍeḍ i usuffeɣ n umagrad-inek/inem amezwaru? <a href="%1$s">Bdu da</a>.

en: Ready when you are
kab_DZ: Melmi twejdeḍ, yella

en: Real Estate
kab_DZ: Izadɣanen

en: Real Estate Agency
kab_DZ: Tanegga tazadɣant

en: Real Estate Agent
kab_DZ: Asemṣar

en: Realize your vision
kab_DZ: Ffeq ɣer targit-ik/im

en: Reassign the deleted user's posts and links to this user ID.
kab_DZ: Alles asdukel n imagraden aked isɣewnen ittwakksen i ID agi n useqdac.

en: Receipt
kab_DZ: Aggaḍ

en: Receipt #%s
kab_DZ: Awwaḍ #%s

en: Receipt ID:
kab_DZ: Asulay n wawwaḍ:

en: Receipt Type:
kab_DZ: Anaw n wawwaḍ:

en: Receive web and mobile notifications for new posts from this site.
kab_DZ: Rmes-d ilɣa n web d uziraz i tsuffaɣ timaynuten seg usmel-a.

en: Recent Comments
kab_DZ: Iwenniten n melmi kan

en: Recent Drafts
kab_DZ: Irewwayen ineggura

en: Recent Followers
kab_DZ: Ineḍfaren imaynuten

en: Recent Posts
kab_DZ: Imagraden n melmi kan

en: Recent posts
kab_DZ: Tisuffaɣ n melmi kan

en: Recent posts from sites you follow will appear here.
kab_DZ: Tisuffaɣ tineggura n yismal i teṭṭafareḍ, ad d-banent dagi.

en: Recent results for
kab_DZ: Igmaḍ ineggura i

en: Recent “%s” Articles
kab_DZ: Imagraden "%s" ineggura

en: Recently Published
kab_DZ: Yeffeɣ-d melmi kan

en: Recently updated
kab_DZ: Yettwaleqqem melmi kan

en: Recipes
kab_DZ: Tarrayin

en: Recipient E-mail Address:
kab_DZ: Tansa n yimayl n unermas:

en: Recommended
kab_DZ: Ttusmutren

en: Recommended Posts
kab_DZ: Tisuffaɣ ihullen

en: Recommended Reading
kab_DZ: Taɣuri ihulen

en: Recommended by the biggest names in WordPress
kab_DZ: Wellhen-d yis-s yismawen imeqqranen deg WordPress

en: Recommended sites
kab_DZ: Ismal ihullen

en: Reconnect
kab_DZ: Ales tuqqna

en: Reconnecting…
kab_DZ: Tulsa n tuqqna(...)

en: Recording Studio
kab_DZ: Studio d'enregistrement

en: Recovery
kab_DZ: Tiririt

en: Recovery Email
kab_DZ: Tiririt n yimayl

en: Recovery Mode &#8212; %s
kab_DZ: Askar n tuɣalin &#8212; %s

en: Recovery Mode not initialized.
kab_DZ: Askar n tririt ur iwenniz ara.

en: Recovery SMS Number
kab_DZ: Uṭṭun n tririt s SMS

en: Recovery SMS number
kab_DZ: Uṭṭun n tririt s SMS

en: Recovery code has been sent.
kab_DZ: Tettwazen tengalt n tririt.

en: Recovery email address
kab_DZ: Tansa n yimayl ntririt

en: Recovery key expired.
kab_DZ: Tasarut n tririt temmut.

en: Recreation
kab_DZ: Loisirs

en: Rectangle
kab_DZ: Asrem

en: Recurrence
kab_DZ: Asniles

en: Red
kab_DZ: Azgaɣ

en: Redo
kab_DZ: Err-d

en: Reference
kab_DZ: Tamsisɣelt

en: Refresh
kab_DZ: Smiren

en: Refund
kab_DZ: Aɣram

en: Regards,
kab_DZ: Ar tufat,

en: Regenerate
kab_DZ: Ales asirew

en: Region
kab_DZ: Tamnaḍt

en: Register
kab_DZ: Kles

en: Register Now
kab_DZ: Jerred tura

en: Register a new domain
kab_DZ: Asekles n taɣult tamaynut

en: Register domain
kab_DZ: Sekles taɣult

en: Register for free
kab_DZ: Kles baṭel

en: Register key
kab_DZ: Tasarut n uklas

en: Register now
kab_DZ: Jerred tura

en: Register this domain
kab_DZ: Asekles n taɣult-a

en: Registration complete. Please check your email.
kab_DZ: Aklas immed. Ttxil-k selken email inek.

en: Registration confirmation will be emailed to you.
kab_DZ: Aserggeg n uklas ad k-yaweḍ s email.

en: Registration date for the user.
kab_DZ: Azemz n uklas n useqdac.

en: Regular price
kab_DZ: Azal amagnu

en: Reignite the conversation: write a new post.
kab_DZ: Ɛawed senker adiwenni: aru tasuffeɣt tamaynut.

en: Rejected
kab_DZ: Yettwagi

en: Related
kab_DZ: Amassaɣ

en: Related Posts
kab_DZ: Tisufeɣ yemcudden

en: Related Topics
kab_DZ: Tisuffaɣ yemcudden

en: Related articles
kab_DZ: Imagraden yemcudden

en: Related posts
kab_DZ: Tisuffaɣ yemcudden

en: Relationship
kab_DZ: Assaɣ

en: Released: %d.
kab_DZ: Azemz n usuffeɣ: %d.

en: Relevance
kab_DZ: Tiseddi

en: Religion
kab_DZ: Asɣan

en: Remember Me
kab_DZ: Cfu felli

en: Remember for 30 days
kab_DZ: Asmekti i 30 wussan

en: Remember for 30 days.
kab_DZ: Asmekti i 30 wussan.

en: Remember me
kab_DZ: Cfu fell-i

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
kab_DZ: Ur tettu ara ssed ɣef tanast Rnu aseqdac amaynut di tama n wadda n ugdil, mi tfukkeḍ.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
kab_DZ: Mekti-d ad tessdeḍ ɣef tanast Mucceḍ alegdis mi ara tfakkeḍ.

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
kab_DZ: Cfu belli asmel-inek mi ara yettwakkes ur tettizmireḍ ara ad t-id-terreḍ.

en: Remind Me Later
kab_DZ: Smekt-iyi-d ticki

en: Remind me later
kab_DZ: Smekt-iyi-d ticki

en: Reminder
kab_DZ: Asmekti

en: Reminder: you've got credit
kab_DZ: Asmekti: tesεiḍ asmad

en: Remote file error:
kab_DZ: Tuccḍa deg ufaylu agemmaḍ:

en: Remote file error: %s
kab_DZ: Tuccḍa deg ufaylu agemmaḍ: %s

en: Remote file is incorrect size
kab_DZ: Teẓqi n ufaylu anmeggag ur tṣeḥḥa ara

en: Remote file is too large, limit is %s
kab_DZ: Afaylu anmeggag meqqer aṭas, talast d µ=%s

en: Remote file returned error response %d
kab_DZ: Afaylu anmeggag yerra-d tiririt n tuccḍa %d

en: Remove
kab_DZ: Kkes

en: Remove %(plan)s
kab_DZ: Kkes %(plan)s

en: Remove %(productName)s
kab_DZ: Kkes %(productName)s

en: Remove %s from cart
kab_DZ: Kkes %s seg tkarḍa

en: Remove Background Image
kab_DZ: Kkes tugna n ugilal

en: Remove Header Image
kab_DZ: Kkes tugna n inixef

en: Remove Image
kab_DZ: Kkes tugna

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
kab_DZ: Kkes aferdis n wumuɣ : %1$s (%2$s)

[ctx: Remove Nameserver]
en: Remove
kab_DZ: Kkes

en: Remove Plan
kab_DZ: Kkes aɣwas

en: Remove Selected Items
kab_DZ: Kkes iferdisen yettwafernen

en: Remove Site
kab_DZ: Kkes asmel

en: Remove Users from Site
kab_DZ: Kkes iseqdacen seg usmel-agi

en: Remove WordPress.com Ads
kab_DZ: Tukksa n udellel n WordPress

en: Remove WordPress.com Branding
kab_DZ: Kkes ticreḍt n WordPress.com

en: Remove WordPress.com ads
kab_DZ: Kkes adellel n WordPress.com

en: Remove WordPress.com branding
kab_DZ: Kkes ticreḍt n WordPress.com

en: Remove audio source
kab_DZ: Kkes aɣbalu n uvidyu

en: Remove from my cart
kab_DZ: Kkes seg tkarḍa-inu

en: Remove image
kab_DZ: Kkes tugna

en: Remove item
kab_DZ: Kkes aferdis

en: Remove key
kab_DZ: Kkes tasarut

en: Remove key?
kab_DZ: Kkes tasarut?

en: Remove link
kab_DZ: Kkes aseɣwen

en: Remove payment method
kab_DZ: Kkes tarrayt n usellek

en: Remove poster image
kab_DZ: Kkes tugna n tnattalt

en: Remove product image
kab_DZ: Kkes tugna n ufaris

en: Remove video source
kab_DZ: Kkes aɣbalu n uvidyu

en: Removed
kab_DZ: Yettwakkes

en: Removed %s.
kab_DZ: Yettwakkes %s.

en: Removing
kab_DZ: Tukksa

en: Removing %1$s manually will cause PHP warnings. Use the %2$s filter instead.
kab_DZ: Tukksa n %1$s s ufus ad d-teglu s waṭas n ismigal PHP. Seqdec axir tastayt %2$s.

en: Removing and Reusing
kab_DZ: Kkes u seqdec tikkelt-nniḍen

en: Removing the current plugin&#8230;
kab_DZ: Tukksa n usiɣzef amiran&#8230;

en: Removing the old version of the translation&#8230;
kab_DZ: Tukksa n lqem aqbur n tsuqqilt&#8230;

en: Removing...
kab_DZ: Tukksa...

en: Removing…
kab_DZ: Tukksa(...)

en: Renew
kab_DZ: Ales-as

en: Renew %s
kab_DZ: Siney %s

en: Renew Now
kab_DZ: Sentem tura

en: Renew all
kab_DZ: Sentem kullec

en: Renew now
kab_DZ: Sentem tura

en: Renew now for {{strong}}%(price)s{{/strong}}
kab_DZ: Beddel amaynut tura i {{strong}}%(price)s{{/strong}}

en: Renewal Failed
kab_DZ: Allus ur yeddi ara akken iwata

en: Renewal Reminder
kab_DZ: Asmekti s umaynut

en: Reorder
kab_DZ: Alles assuddes

en: Reorder menu items
kab_DZ: Alles amizzwer n iferdisen n wumuɣ

en: Reorder mode closed
kab_DZ: Askar n wallus n umizzwer yemdel

en: Reorder mode enabled
kab_DZ: Askar n wallus n umizzwer yermed

en: Reorder widgets
kab_DZ: Alles aseggem n iwiǧiten

en: Repeat
kab_DZ: Allus

en: Repeat Background Image
kab_DZ: Alles tugna n uɣawas n deffir

[ctx: Repeat Image]
en: Repeat
kab_DZ: Allus

en: Repeat New Password
kab_DZ: Alles awal n uɛeddi amaynut

en: Repeat Password
kab_DZ: Alles awal n uɛeddi

en: Replace
kab_DZ: Semselsi

en: Replace audio
kab_DZ: Semselsi imesli

en: Replace image
kab_DZ: Semselsi tugna

en: Replace video
kab_DZ: Semselsi avidyu

en: Reply
kab_DZ: Efk-d tiririt

en: Reply Failed: Please, try again.
kab_DZ: Ur tettwazen ara tririt: Ma ulac aɣilif, εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Reply posted!
kab_DZ: Teffeɣ-d tririt!

en: Reply successful, <a %s>view thread</a>
kab_DZ: Tiririt tedda akken ilaq, <a %s>view thread</a>

en: Reply to %s
kab_DZ: Efk-d tiririt i %s

en: Reply to Comment
kab_DZ: Efk tiririt i wewnnit

en: Reply to comment…
kab_DZ: Err ɣef uwennit...

en: Reply to this comment
kab_DZ: Efk-d tiririt i wewennit-agi

en: Reply to this comment.
kab_DZ: Efk-d tiririt i uwennit-agi.

en: Report a bug
kab_DZ: Azen abug

en: Report this content
kab_DZ: Azen aqbur-a

en: Reports
kab_DZ: Ineqqisen

en: Request a DPA
kab_DZ: Suter DPA

en: Request added successfully.
kab_DZ: Asuter yettwarna akken iwata.

en: Request successful! We are sending you our DPA via email
kab_DZ: Asuter iεedda akken iwata! Ad ak-n-nazen  DPA nneɣ s yimayl

en: Requested
kab_DZ: Asuter yettwazen

en: Requester
kab_DZ: Tasentit n usuter

en: Required
kab_DZ: Ilaq

en: Required PHP version
kab_DZ: Lqem n PHP yettwasran

en: Required WordPress version
kab_DZ: Lqem n WordPress yettwasran

en: Required and recommended modules are installed
kab_DZ: Izegriren yetwasran akked wid yettusmetren ttwasbedden

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
kab_DZ: Urtiyen imaranen ttwaseknen, wiyaḍ d ixetṛanen. Isalen n ulegdis ad ttwabeqqḍen ma yella asentel-inek yettusbadu i wayagi.

en: Required fields are marked %s
kab_DZ: Urtiyen yuwren ttwaseknen s %s

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
kab_DZ: Iḥwaǧ azal "true", acku tisnillas ur zmirent ara i tukksa.

en: Required to be true, as terms do not support trashing.
kab_DZ: Yettusra ad yili iṣeḥḥa, acku awalen sefraken ara taqecwalt.

en: Required to be true, as users do not support trashing.
kab_DZ: Iḥwaǧ "true", acku iseqdacen ur zmiren ara i tukksa.

en: Required to create an Application Password, but not to update the user.
kab_DZ: Yettwasra i wesnulfu n wawal n uɛeddi n usnas maca ur yettwasra ara i weleqqem n useqdac.

en: Required?
kab_DZ: Yettwasra?

en: Requirements Not Met
kab_DZ: Israyen ur mmiden ara

en: Reschedule or cancel
kab_DZ: Sɣiwes neɣ sefsex

en: Research
kab_DZ: Anadi

en: Resend
kab_DZ: Ɛawed azen

en: Resend Code
kab_DZ: Ales tuzzna n tengalt

en: Resend Email
kab_DZ: Azen tikkelt-nniḍen imayl

en: Resend confirmation requests
kab_DZ: Ales azen isuturen n usentem

en: Resend email
kab_DZ: Azen tikkelt-nniḍen imayl

en: Reservation Inquiry
kab_DZ: Asuter n uḥeṛṛi

en: Reservations
kab_DZ: Iḥeṛṛiyen

en: Reset
kab_DZ: Wennez

en: Reset Image
kab_DZ: Err-d tugna n tazwara

en: Reset Password
kab_DZ: Ales awennez n wawal n uɛeddi

en: Reset Your Password
kab_DZ: Ales awennez n wawal inek uffir

en: Reset my password
kab_DZ: Wennez awal-iw uffir

en: Reset my password!
kab_DZ: Wennez awal-inu uffir!

en: Reset options
kab_DZ: Awennez n textiṛiyin

en: Reset password
kab_DZ: Ales awennez n wawal uffir

en: Reset to Defaults
kab_DZ: Wennez iɣewwaren imezwer

en: Reset to defaults
kab_DZ: Tiririt s lexṣas

en: Resetting Jetpack Options for %s...
kab_DZ: Awennez n textiṛiyin Jetpack i %s...

en: Resetting default modules...
kab_DZ: Awennez n yizegrar imezwer...

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
kab_DZ: Awennez n textiṛiyin jetpack yettwaskelsen deg wp_options...

en: Resolve
kab_DZ: Fru

en: Resource
kab_DZ: Taɣbalut

en: Resource not found
kab_DZ: Ulac aɣbalu

en: Resources
kab_DZ: Iɣbula

en: Response
kab_DZ: Tiririt

en: Response to %s
kab_DZ: D tiririt i %s

en: Responses
kab_DZ: Tiririyin

en: Responses to %s
kab_DZ: D tiririyen i %s

en: Responsive Layout
kab_DZ: Aseggem ittnejbaden

en: Responsive modern theme.
kab_DZ: Asentel atrar asrewsan.

en: Restart
kab_DZ: Ales tanekra

en: Restaurant
kab_DZ: Asečču

en: Restaurants
kab_DZ: Imseččuyen

en: Restore
kab_DZ: Err-d

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
kab_DZ: Err-d &#8220;%s&#8221; si tqecwalt

en: Restore Original
kab_DZ: Err-d anezli

en: Restore Original Header Image
kab_DZ: Err-d tugna n inixef n tazwara

en: Restore Original Image
kab_DZ: Err-d tugna n tazwara

en: Restore This Autosave
kab_DZ: Err-d aklas-agi awurman

en: Restore This Revision
kab_DZ: Err-d asnilles-agi

en: Restore and Migrate
kab_DZ: Tiririt d tunigin

en: Restore from Trash
kab_DZ: Jemɛit-id seg tqecwalt

en: Restore image
kab_DZ: Err-d tugna

en: Restore last draft
kab_DZ: Err-d tamerkast taneggarut

en: Restore original image
kab_DZ: Err-d tugna n tazwara

en: Restore the backup
kab_DZ: Err-d akalas

en: Restore the backup.
kab_DZ: Err-d aḥraz.

en: Restore this comment from the Trash
kab_DZ: Err-d awennit-agi si tqecwalt

en: Restore this comment from the spam
kab_DZ: Err-d awennit-agi imcewwel

en: Restore this comment from the trash.
kab_DZ: Err-d awennit-agi si tqecwalt.

en: Restore your site from anywhere
kab_DZ: Err-d asmel-ik(im) ansi i ak(akem)-yehwa

en: Resubscribe
kab_DZ: Ales ajerred

en: Results
kab_DZ: Résultats

en: Results are still loading&hellip;
kab_DZ: Igmaḍ mazal ttalin-d&hellip;

en: Results for
kab_DZ: Igmaḍ i

en: Results for: %s
kab_DZ: Igmaḍ i: %s

en: Resume
kab_DZ: Reprendre

en: Retirement
kab_DZ: Tastaɣt

en: Retirement Home
kab_DZ: Axxam n testaɣt

en: Retro (Generated)
kab_DZ: Rétro (généré)

en: Retry
kab_DZ: Eɛreḍ tikkelt-nniḍen

en: Return a %1$s or %2$s object from your callback when using the REST API.
kab_DZ: Err taɣawsa %1$s neɣ %2$s seg usmekti-inek·inem mi ara tesseqdaceḍ API REST.

en: Return to %s
kab_DZ: Uɣal ɣer %s

en: Return to My Home
kab_DZ: Uɣal ɣer usebter-inu agejdan

en: Reunion
kab_DZ: Île de la Réunion

en: Reverse order
kab_DZ: Tti amizwer

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
kab_DZ: Uɣal ɣer ufecku <strong>n tuzzna n iminig</strong> s tussda ɣef useɣwen ddaw n teɣzut zuɣer/ssers.

en: Reverting unpublished changes&hellip;
kab_DZ: Tiririt n ibeddilen ur d-neffiɣ ara&hellip;

en: Review
kab_DZ: Senqed

en: Review for %s
kab_DZ: Asenqed n %s

en: Review your account settings
kab_DZ: Senqed iɣewwaren n umiḍan-inek

en: Reviews
kab_DZ: Talɣut

en: Revision
kab_DZ: Asniles

en: Revision by %s
kab_DZ: Tasnillest sɣur %s

en: Revisions
kab_DZ: Isnilsan

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
kab_DZ: Tisnilas d tunɣilin n umagrad-inek neɣ n usebtar-inek, ttnulfunt-d s tillugna simal ara tettmuccuḍeḍ agbur-inek. Ɣer zelmaḍ, aḍris azgaɣ immal agbur yettwakksen. Ɣer yefus aḍris azegzaw immal agbur yettwarennan.

en: Revisions do not support trashing. Set '%s' to delete.
kab_DZ: Tisnillas ulamek ara uɣalent ɣer tqecwalt. Seɣwer  '%s' iwakken ad tekkseḍ.

en: Revisions: %s
kab_DZ: Isnilsan: %s

en: Revoke
kab_DZ: Ḥwi

en: Revoke "%s"
kab_DZ: Kkes "%s"

en: Revoke all application passwords
kab_DZ: Kkes akk awalen n uɛeddi n usnas

en: Revoke invite
kab_DZ: Sefesex tinnubga

en: Reykjavik
kab_DZ: Reykjavík

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help.
kab_DZ: Taɣzut n uḍris tanesbaɣurt. Ssed ɣef Alt-Maj-H i tallalt.

en: Rich Text Area. Press Control-Option-H for help.
kab_DZ: Taɣzut n uḍris tanesbaɣurt. Ssed ɣef Contrôle-Option-H (Ctrl-Alt-H) i tallalt.

en: Right
kab_DZ: Ayfus

en: Right Now
kab_DZ: Ass-agi

en: Right Sidebar
kab_DZ: Tafeggagt n yidis tayfust

en: Rio Grande do Norte
kab_DZ: Riyu Grandi di Nurti

en: Rio Grande do Sul
kab_DZ: Riyu Grandi diu Sul

en: Rio de Janeiro
kab_DZ: Riyu di Janiru

en: Rivington real estate theme layout
kab_DZ: Taneɣruft n usentel n uzadɣan Rivington

en: Riyadh
kab_DZ: Riyad

en: Robots
kab_DZ: Iṛubuten

en: Rockfield restaurant theme layout
kab_DZ: Taneɣruft n usentel n tmeččit Rockfield

en: Role
kab_DZ: Tamlilt

[ctx: Role that is displayed in a select]
en: Follower
kab_DZ: Aneḍfar

en: Roles assigned to the user.
kab_DZ: Timlilin yedduklen ɣer useqdac.

en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
kab_DZ: Anezri n trirrit : [%1$s] %2$s

en: Romania
kab_DZ: Rumanya

en: Romanian
kab_DZ: Tarumanit

en: Rondônia
kab_DZ: Runduniya

en: Roraima
kab_DZ: Rurayma

en: Rotate
kab_DZ: Rotation

en: Rotate your device to view this chart
kab_DZ: Tti ibenk-inek/inem akken ad twaliḍ udlif-a

en: Rotation
kab_DZ: Tuzzya

en: Rotation arguments.
kab_DZ: Tiɣirtin n tuzzya.

en: Rotation type.
kab_DZ: Annaw n tuzzya.

en: Route must be specified.
kab_DZ: Ilaq ad d-tefkeḍ abrid.

en: Routes must be namespaced with plugin or theme name and version.
kab_DZ: Iberdan ilaq ilaq ad sɛun tallunt n yisem i yesɛan assaɣ aked yisem n tuttuyt n usiɣzef neɣ n usentel.

en: Row
kab_DZ: Adur

en: Row group
kab_DZ: Agraw n waduren

en: Row type
kab_DZ: Anaw n wadur

en: Rows
kab_DZ: Aduren

en: Run
kab_DZ: Selkem

en: Run %s
kab_DZ: Sekker %s

en: Run Importer
kab_DZ: Sekker Amaktar

en: Running
kab_DZ: En cours d'exécution

en: Russia
kab_DZ: Rrus

en: Russian
kab_DZ: Tarusit

en: Rwanda
kab_DZ: Ṛwanda

en: Réunion
kab_DZ: Tigzirt n Riyunyun

en: SEO Tools
kab_DZ: Ifecka SEO

en: SEO Tools & Google Analytics
kab_DZ: Ifecka n usefrer n yimseddayen n unadi & tddadanin n Google

en: SEO on WordPress.com
kab_DZ: SEO ɣef WordPress.com

en: SEO tools
kab_DZ: Ifecka SEO

en: SITE NAME
kab_DZ: ISEM N USMEL

en: SMS Authentication is unavailable.
kab_DZ: Asesfer s SMS ulac.

en: SMS codes are limited to once per minute. Please wait and try again.
kab_DZ: Tingalin n SMS sεant tuilisa yiwet n tikkelt i tesdat. Ma ulac aɣilif, ṛǧu syen εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: SMS codes can only be requested once per minute.
kab_DZ: Tingalin s SMS ttwasrant yiwet tikkelt kan i tesdat.

en: SQL server is up to date
kab_DZ: Aqeddac SQL yesɛa lqem aneggaru

en: SSL certificate included for free
kab_DZ: Aselkin SSL yedda-d baṭel

en: SSL verification failed.
kab_DZ: Asenqed SSL ur yeddi ara.

en: START USING YOUR KEY
kab_DZ: BDU ASEQDEC N TSARUT-IK•IM

en: SUCCESS: %s
kab_DZ: RBEḤ: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
kab_DZ: RBEḤ: WordPress imucceḍ ɣer %s

en: Saigon
kab_DZ: Hô-Chi-Minh-Ville (Saigon)

en: Sakhalin
kab_DZ: Sakhaline

en: Sale
kab_DZ: Promo

en: Samarkand
kab_DZ: Samarcande

en: Sample Page
kab_DZ: Asebtar amedya

en: San Marino
kab_DZ: Saint-Marin

en: Santarem
kab_DZ: Santarém

en: Santiago
kab_DZ: Santiago du Chili

en: Santo Domingo
kab_DZ: Saint-Domingue

en: Sao Paulo
kab_DZ: São Paulo

en: Sao Tome
kab_DZ: São Tomé

en: Saskatchewan
kab_DZ: Saskatcwan

en: Sat
kab_DZ: Sed

en: Saturday
kab_DZ: Sed

[ctx: Saturday initial]
en: S
kab_DZ: Sed

en: Saudi Arabia
kab_DZ: Tagelda Tasaɛudit taɛrabt

en: Save
kab_DZ: Sekles

en: Save %(percent)s%%
kab_DZ: Ḥrez %(percent)s%%

en: Save &amp; Publish
kab_DZ: Sekles u suffeɣ

en: Save Changes
kab_DZ: Sekles ibeddilen

[ctx: Save DNS Changes]
en: Save Changes
kab_DZ: Sekles ibeddilen

en: Save Draft
kab_DZ: Sekles tamerkast

en: Save Email
kab_DZ: Sekles imayl

en: Save Menu
kab_DZ: Sekles umuɣ

en: Save New Order
kab_DZ: Sekles asuter amaynut

en: Save Number
kab_DZ: Seklzs uṭṭun

en: Save Password
kab_DZ: Sekles awal uffir

en: Save Settings
kab_DZ: Ḥrez iɣewwaren

en: Save Widget
kab_DZ: Sekles awiǧit

en: Save all changes
kab_DZ: Sekles ibeddilen akk

en: Save and preview changes before publishing them.
kab_DZ: Sekles yerna wali ibeddilen send asuffeɣ-nnsen.

en: Save as Draft
kab_DZ: Sekles-is am urewway

en: Save as Pending
kab_DZ: Sekles s waddad n uraǧu

en: Save changes
kab_DZ: Sekles ibeddilen

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
kab_DZ: Sekles deg iminig-agi isem-iw, imayl-iw akked usmel-iw i tikkelt-nniḍen mi ara aruɣ awennit.

en: Save settings
kab_DZ: Sekles iɣewwaren

en: Save webhook
kab_DZ: Sekles webhook

en: Saved
kab_DZ: Yekles

en: Saved successfully
kab_DZ: Ttwaskelsen akken iwata

en: Saved.
kab_DZ: Yekles.

en: Saving
kab_DZ: Asekles

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
kab_DZ: Asekles yensa: %s isiẓrig akka tura asebtar-agi.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
kab_DZ: Asekles yensa: %s isiẓrig akka tura amagrad-agi.

en: Saving revision&hellip;
kab_DZ: Asekles n tesnilest&hellip;

en: Saving&hellip;
kab_DZ: Asekles&hellip;

en: Saving...
kab_DZ: Asekles...

en: Saving…
kab_DZ: Sekles(...)

en: Say goodbye to spam!
kab_DZ: Ini-as ruḥ di lehna i uspam!

en: Scale
kab_DZ: Ales tisekta

en: Scale Image
kab_DZ: Alles tisekta n tugna

en: Scale Image Help
kab_DZ: Talalt ɣef walus n tsekta n tugna

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
kab_DZ: Redimensionner les images pour correspondre à la taille large définie dans les %1$sréglages des médias%2$s (%3$d &times; %4$d).

en: Scan
kab_DZ: Ḍum

en: Scan now
kab_DZ: Snirem tura

en: Scan site for content
kab_DZ: Ḍum agbur deg usmel

en: Scanner
kab_DZ: Anafraḍ

en: Schedule
kab_DZ: Sɣiwes

en: Schedule a chat
kab_DZ: Sɣiwes adiwenni

en: Schedule for: %s
kab_DZ: Yettusɣiwes i: %s

en: Schedule your customization changes to publish ("go live") at a future date.
kab_DZ: Sɣiwes ibeddilen n usagen-inek iwakken ad ten-id-tsuffeɣeḍ ɣer sdat.

en: Scheduled
kab_DZ: Inɣawes

en: Scheduled %s update
kab_DZ: Lqem n %s yettusɣiwes

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Ittusɣiwes <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Ttusɣiwsen <span class="count">(%s)</span>

en: Scheduled Post
kab_DZ: Sɣiwes tasuffeɣt

en: Scheduled events
kab_DZ: Ineḍruyen yettwaheggan

en: Scheduled events are running
kab_DZ: Yiwet n tedyant yettusɣawsen tetteddu

en: Scheduled events are what periodically looks for updates to plugins, themes and WordPress itself. It is also what makes sure scheduled posts are published on time. It may also be used by various plugins to make sure that planned actions are executed.
kab_DZ: Tidyanin yettusɣiwsen d tid yettnadin sya ɣer da ileqman n yizegrar, n yisental d WordPress s timmad-is. D ayagi daɣen ara iḍemnen tiẓrigin tihilanin ttusegdedent di lweqt. Yezmer daɣen ad ttwasqedcent sɣur waṭas n yizegrar akken ad yettwaḍmen uselkem n tigawin tisɣiwas.

en: Scheduled for: %s
kab_DZ: Yettusɣiwes i: %s

en: Schedules
kab_DZ: Yettusɣawes

en: School
kab_DZ: Aγerbaz

en: Science
kab_DZ: Tussna

en: Scope of support
kab_DZ: Akatar n tallalt

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
kab_DZ: Le contexte dans lequel la requête est faite ; cela détermine les champs renvoyés.

en: Scoresbysund
kab_DZ: Ittoqqortoormiit (Scoresbysund)

en: Scrape key check failed. Please try again.
kab_DZ: Yecceḍ usenqed n tqeffalt n tɣuri. Ttxil-k·m ɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Screen Content
kab_DZ: Agbur n ugdil

en: Screen Options
kab_DZ: Tixtiṛiyin n ugdil

en: Screen Options Tab
kab_DZ: Iccer n textiṛiyin n ugdil

en: Screen elements
kab_DZ: Iferdisen n ugdil

en: Screen reader users: when in forms mode, you may need to press the Esc key twice.
kab_DZ: Iseqdacen n imeɣriyen n igdilen : deg uskar n tferkit, ilaq ad tesqedcem snat n tikkal tanast ESC.

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
kab_DZ: Les scripts et les styles ne peuvent pas être enregistrés ou ajoutés avant le déclenchement des crochets %1$s, %2$s ou %3$s.

en: Scroll
kab_DZ: Adrudem

en: Scroll with Page
kab_DZ: Adrudem aked usebtar

en: Search
kab_DZ: Nadi

en: Search %s
kab_DZ: Nadi %s

en: Search Categories
kab_DZ: Nadi taggayin

en: Search Changesets
kab_DZ: Nadi  tagrumma n ibeddilen

en: Search Comments
kab_DZ: Nadi iwenniten

en: Search Engine Terms
kab_DZ: Tiwtilin n umsedday n unadi

en: Search Engines
kab_DZ: Imseddayen n unadi

en: Search Error
kab_DZ: Tuccḍa deg unadi

en: Search Installed Themes
kab_DZ: Nadi isental yettwasbedden

en: Search Link Categories
kab_DZ: Nadi taggayin n isɣewnen

en: Search Links
kab_DZ: Nadi isɣewnen

en: Search Media
kab_DZ: Nadi amidia

en: Search Media:
kab_DZ: Nadi amidia

en: Search Menu Items
kab_DZ: Nadi iferdisen n wumuɣ

en: Search Menu Sections
kab_DZ: Nadi tigezmin n wumuɣ

en: Search Navigation Menus
kab_DZ: Nadi umuɣen n tunigin

en: Search Pages
kab_DZ: Nadi isebtar

[ctx: Search Plan]
en: Search
kab_DZ: Nadi

en: Search Posts
kab_DZ: Nadi imagraden

en: Search Projects
kab_DZ: Nadi isenfaṛen

en: Search Requests
kab_DZ: Anadi deg issutren

en: Search Results
kab_DZ: Igmaḍ n unadi

en: Search Results %1$s %2$s
kab_DZ: Igmaḍ n unadi %1$s %2$s

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Igmaḍ n unadi  i &#8220;%s&#8221;

en: Search Results for: %s
kab_DZ: Igmaḍ n unadi ɣef : %s

en: Search Sites
kab_DZ: Nadi asmel

en: Search Tags
kab_DZ: Nadi tebzimin

en: Search Template Parts
kab_DZ: Nadi iḥricen n tneɣruft

en: Search Template Types
kab_DZ: Nadi anawen n tneɣruft

en: Search Templates
kab_DZ: Nadi tineɣrufin

en: Search Terms
kab_DZ: Nadi irmawen

en: Search Terms for %1$s days ending %2$s
kab_DZ: Nadi tiwtilin i %1$s i wussan ara yekfun %2$s

en: Search Users
kab_DZ: Nadi aseqdac

en: Search Widgets
kab_DZ: Nadi iwiǧiten

en: Search WordPress.com
kab_DZ: Nadi deg WordPress.com

en: Search WordPress.com Blogs
kab_DZ: Nadi iblugen n WordPress.com

en: Search WordPress.org themes
kab_DZ: Nadi isental n WordPress.org

en: Search categories
kab_DZ: Nadi di taggayin

en: Search categories by name
kab_DZ: Nadi di taggayin s yisem

en: Search engine visibility
kab_DZ: Tawalit i imuturen n unadi

en: Search engines discouraged
kab_DZ: Moteurs de recherche refusés

en: Search for:
kab_DZ: Nadi ɣef :

en: Search media
kab_DZ: Nadi amidia

en: Search media items...
kab_DZ: Nai iferdisen n umidya(...)

en: Search menu items&hellip;
kab_DZ: Nadi iferdisen n wumuɣ&hellip;

en: Search or enter URL to follow…
kab_DZ: Nadi neɣ sekcem URL i uḍfar(...)

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
kab_DZ: Nadi neɣ seqdec tincabin uksawen uksar iwakken ad tferneḍ aferdis.

en: Search our support documentation for quick answers
kab_DZ: Nadi tiririyin tiruradin deg tsemlit-nneɣ n tallalt

en: Search plugins
kab_DZ: Nadi gar isiɣzifen

en: Search results
kab_DZ: Igmad n unadi

en: Search results for "%s"
kab_DZ: Anadi n yigmaḍ i "%s"

en: Search results for %s
kab_DZ: Nadi igmaḍ i %s

en: Search results for:
kab_DZ: Igmad n unadi ɣef:

en: Search results for: "%s"
kab_DZ: Anadi n yigmaḍ i "%s"

en: Search results for: %s
kab_DZ: Igmaḍ n unadi ɣef: %s

en: Search tags
kab_DZ: Nadi  ticraḍ

en: Search themes&hellip;
kab_DZ: Nadi isental&hellip;

en: Search themes...
kab_DZ: Nadi isental...

en: Search tips
kab_DZ: Nadi timaheltin

[ctx: Search widget]
en: Search
kab_DZ: Nadi

en: Search widgets&hellip;
kab_DZ: Nadi iwiǧiten&hellip;

en: Search&hellip;
kab_DZ: Ffeɣ seg unadi...

en: Searching&hellip;
kab_DZ: Anadi...

en: Searching...
kab_DZ: Recherche en cours...

en: Search…
kab_DZ: Nadi...

en: Seasonal
kab_DZ: Asemhuyan

en: Secondary menu
kab_DZ: Umuɣ wis sin

en: Secret
kab_DZ: Uffir

en: Secure
kab_DZ: Taɣellist

en: Secure Authentication
kab_DZ: Asesteb aɣelsan

en: Secure communication
kab_DZ: Taywalt taɣelsant

en: Secure your account in only a few minutes.
kab_DZ: Ḥrez amiḍan-inek deg kra n tesdatin kan.

en: Secure.
kab_DZ: Taɣellist

en: Securely communicating between servers are needed for transactions such as fetching files, conducting sales on store sites, and much more.
kab_DZ: Taywalt s tɣellist gar iqeddacen tlaq i tnigawt am tririt n yifuyla, asker n usnuzu ɣef yismal n tḥuna, d wugar n waya.

en: Security
kab_DZ: Taɣellist

en: Security Checkup
kab_DZ: Tasleḍt n tɣellist

en: Security Essentials
kab_DZ: Ayen akk i ilaqen n tɣellist

en: Security Essentials:
kab_DZ: Ayen akk i ilaqen n tɣellist:

en: Security Features
kab_DZ: Timahilin n tɣellist

en: Security Key Added
kab_DZ: Tasarut n tɣellist tettwarna

en: Security Key Deleted
kab_DZ: Tasarut n tɣellist tettwakkes

en: Security Library
kab_DZ: Takarḍa taɣelsant

en: Security Scanning
kab_DZ: Tasleḍt n tɣellist

en: Security Support
kab_DZ: Tallalt n tɣellist

en: Security Tools
kab_DZ: Ifecka n tɣellist

en: Security check failed.
kab_DZ: Tuccḍa deg uselken n teɣlist.

en: Security code
kab_DZ: Tangalt n tɣellist

en: Security error.
kab_DZ: Anezri n teɣlist.

en: Security key
kab_DZ: Tasarut n tɣellist

en: Security key has been successfully registered.
kab_DZ: Tasarut n tɣellist tettwasekles akken iwata.

en: Security scanning
kab_DZ: Tasleḍt n tɣellist

en: Security.
kab_DZ: Taɣellist

en: See All
kab_DZ: Wali kullec

en: See Features
kab_DZ: Wali timahilin

en: See Plans
kab_DZ: Wali iɣawasen

en: See all comments in this post
kab_DZ: Γer akk iwenniten deg tsuffeɣt-a

en: See all of your <a href="%s" site="%s" type="follow">followers</a>.
kab_DZ: Wali akk <a href="%s" site="%s" type="follow">ineḍfaren-inek</a>.

en: See all of your <comment id=%d post=%d site=%d href="%s">likers</a>.
kab_DZ: Wali akk <comment id=%d post=%d site=%d href="%s">wid iwumi tεeǧbeḍ</a>.

en: See content
kab_DZ: Ẓer agbur

en: See how changes would look live on your website, and share the preview with people who can't access the Customizer.
kab_DZ: Wali amek ara d-banen ibeddilen deg usmel-inek, u crek tamuɣli akked wid yesɛan addaf ɣer ufecku n usagen.

en: See more
kab_DZ: Wali ugar

en: See more from Community Forum…
kab_DZ: Issin ugar seg uskasi n temɣiwent(...)

en: See more from Jetpack Documentation…
kab_DZ: Issin ugar seg tsemlit n etpack(...)

en: See more from WordPress.com Documentation…
kab_DZ: Issin ugar seg tsemlit n WordPress.com(...)

en: See more results for <strong>%s</strong> from %s
kab_DZ: Wali ugar n yigmaḍ i <strong>%s</strong> seg %s

en: See my backups on VaultPress.com
kab_DZ: Wali aḥrazen-inu ɣef VaultPress.com

en: See our support pages for more information:
kab_DZ: Wali asebter-nneɣ n tallalt i wugar n talɣut:

en: See the latest backup
kab_DZ: Wali aḥraz aneggaru

en: See you in %d
kab_DZ: Ar tufat deg %d

en: Select
kab_DZ: Fren

en: Select %s
kab_DZ: Fren %s

en: Select All
kab_DZ: Fren kulec

en: Select Category
kab_DZ: Fren taggayt

en: Select Category:
kab_DZ: Fren taggayt:

en: Select Country
kab_DZ: Fren tamurt

en: Select Day
kab_DZ: Fren ass

en: Select Files
kab_DZ: Fren ifuyla

en: Select Image
kab_DZ: Fren tugna

en: Select Link Category:
kab_DZ: Fren taggayt n isɣewnen:

en: Select Menu:
kab_DZ: Fren umuɣ :

en: Select Month
kab_DZ: Fren aggur

en: Select Post
kab_DZ: Fren amagrad

en: Select Site Icon
kab_DZ: Fren tignit n usmel

en: Select Week
kab_DZ: Fren imalas

en: Select Year
kab_DZ: Fren aseggas

en: Select a Menu
kab_DZ: Fren umuɣ

en: Select a Privacy Policy page
kab_DZ: Fren asebtar Tasertit n tbaḍnit

en: Select a blog
kab_DZ: Fren ablug

en: Select a city
kab_DZ: Fren tamdint

en: Select a domain
kab_DZ: Fren taɣult

en: Select a language
kab_DZ: Fren tutlayt

en: Select a menu to edit:
kab_DZ: Fren umuɣ ara tẓergeḍ :

en: Select a new plan
kab_DZ: Fren aɣawas amaynut

en: Select a user
kab_DZ: Fren aseqdac

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
kab_DZ: Fren aseqdac neɣ fren "udmawan" syen sekcem tansa n yimayl tudmawant.

en: Select all
kab_DZ: Fren kulec

en: Select an answer
kab_DZ: Fren tiririt

en: Select an area to move this widget into:
kab_DZ: Fren taɣzut wuɣur ara tesmuttiḍ awiǧit-agi :

en: Select an image
kab_DZ: Fren tugna

en: Select and crop
kab_DZ: Fren u nǧer

en: Select audio
kab_DZ: Fren ameslaw

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
kab_DZ: Fren tafeggagt n yidis  i wewiǧit-agi, aked umkan n uwiǧit-agi di tfeggagt n yidis.

en: Select bulk action
kab_DZ: Fren tigawt igerwen

en: Select comment
kab_DZ: Fren awennit

en: Select file
kab_DZ: Fren afaylu

en: Select image
kab_DZ: Fren tugna

en: Select language
kab_DZ: Fren tutlayt

en: Select location
kab_DZ: Fren adig

en: Select logo
kab_DZ: Fren alugu

en: Select options
kab_DZ: Fren tixtiṛiyin

en: Select poster image
kab_DZ: Fren tugna n tnattalt

en: Select video
kab_DZ: Fren avidyu

en: Selected
kab_DZ: Yettwafren

en: Selected media actions
kab_DZ: Tigawin ɣef yimidyaten ittwafernen

en: Selected menus have been successfully deleted.
kab_DZ: Umuɣen yettwafernen ttwakksen.

en: Selection:
kab_DZ: Tafrayt:

en: Self-hosted WordPress options:
kab_DZ: Iɣewwaren n WordPress uzdiɣen asufen:

en: Sell anything with a simple PayPal button.
kab_DZ: Senz ayen akk tebɣiḍ s yiwet n tqeffalt tafessast "PayPal".

en: Send
kab_DZ: Azen

en: Send %s a link to reset their password. This will not change their password, nor will it force a change.
kab_DZ: Azen i %s aseɣwen i uwennez n wawal-is uffir. Aya ur yettbeddil ara awal-is uffir, ur yettḥettim abeddel.

en: Send Code via SMS
kab_DZ: Azen tangalt s SMS

en: Send Feedback
kab_DZ: Azen-d tikti

en: Send Request
kab_DZ: Azen assuter

en: Send Reset Link
kab_DZ: Azen aseɣwen n tulsa n uwennez

en: Send Trackbacks
kab_DZ: Azen isɣewne

en: Send User Notification
kab_DZ: Azen talɣut i weseqdac

en: Send code via text message
kab_DZ: Azen-d tangalt s SMS

en: Send code via text message
kab_DZ: Azen-d tangalt s SMS

en: Send email
kab_DZ: Azen imayl

en: Send email daily
kab_DZ: Azen imayl yal wass

en: Send email every week
kab_DZ: Azen imayl yal dduṛt

en: Send email instantly
kab_DZ: Azen imayl din din

en: Send export link
kab_DZ: Azen asɣen n usifeḍ

en: Send password reset
kab_DZ: Azen tulsa n uwennez n wawal n uɛeddi

en: Send personal data erasure confirmation email.
kab_DZ: Azen imayl n usentem n usfaḍ n yisefka udmawanen.

en: Send personal data export confirmation email.
kab_DZ: Azen imayl n usentem n usifeḍ n yisefka udmawanen.

en: Send recovery code via text
kab_DZ: Azen tangalt n tririt s yizenaḍris

en: Send the new user an email about their account
kab_DZ: Azen izen i weseqdac amaynut ɣef umiḍan-ines.

en: Send trackbacks to:
kab_DZ: Azen aseɣwen amdefir ɣer:

en: Send unlimited emails
kab_DZ: Azen imaylen war tilas

en: Sending email
kab_DZ: Tuzzna n yimayl

en: Sending email...
kab_DZ: Tuzzna n imayl...

en: Sending email…
kab_DZ: Tuzzna n yimayl...

en: Sending...
kab_DZ: Tuzna...

en: Sending…
kab_DZ: Tuzzna...

en: Senegal
kab_DZ: Sinigal

en: Seoul
kab_DZ: Séoul

en: Sep
kab_DZ: Cut

en: Separate multiple URLs with spaces
kab_DZ: Brez tansiwin n web s tallunin

en: Separate tags with commas
kab_DZ: Brez tibzimin s tuccar

en: September
kab_DZ: Ctember

[ctx: September abbreviation]
en: Sep
kab_DZ: Cut

en: Serbia
kab_DZ: Ṣirbya

en: Serbian
kab_DZ: Tasirbit

en: Serialized widget form data to encode into instance settings.
kab_DZ: Awiǧit yettusmezraren seg yisefka i usttenggel deg yiɣewwaren n tummant.

en: Server
kab_DZ: Aqeddac

en: Server address
kab_DZ: Tansa n uqeddac

en: Server architecture
kab_DZ: Tasegda n uqeddac

en: Server connection details
kab_DZ: Ttfaṣil n tuqqna n uqeddac

en: Server settings
kab_DZ: Tawila n uqeddac

en: Server status: Connected
kab_DZ: Addad n uqeddac: Yeqqen

en: Server status: Not connected
kab_DZ: Addad n uqeddac: Ur yeqqin ara

en: Server version
kab_DZ: Lqem n uqeddac

en: Service
kab_DZ: Ameẓlu

[ctx: Service: Account connected as]
en: %1$s: %2$s
kab_DZ: %1$s : %2$s

en: Services
kab_DZ: Imeẓluyen

en: Session Tokens
kab_DZ: Ijuṭunen n tɣimit

en: Session dashboard
kab_DZ: Tafelwit n usenqed n tɣimit

en: Session expired
kab_DZ: Tiɣimit tfukk

en: Session link
kab_DZ: Aseɣwen n tɣimit

en: Session used on
kab_DZ: Tiɣimit-ik/im tettwaseqdec deg

en: Session used on %s
kab_DZ: Tiɣimit tettwaseqdec deg %s

en: Sessions
kab_DZ: Tiɣimiyin

en: Set Authors
kab_DZ: Sbadu ameskar

en: Set New Password
kab_DZ: Sbadu awal n uɛeddi amaynut

en: Set a different content width for full size images.
kab_DZ: Sbedd tehri n ugbur yemxalafen i tewlafin s tiddi yeččuren.

en: Set a different media width for full size images.
kab_DZ: Sbedd tehri n ugbur yemxalafen i tewlafin s tiddi yeččuren.

en: Set as Homepage
kab_DZ: Sbadu d asebter agejdan

en: Set as background
kab_DZ: Seqdec-itt d tugna n ugilal

en: Set as default
kab_DZ: Sbadu d amezwer

en: Set as header
kab_DZ: Seqdec d inixef

en: Set as logo
kab_DZ: Sbadu alugu

en: Set image
kab_DZ: Sbadu tugna

en: Set it and forget it
kab_DZ: Sbadu-t syen ttu-t

en: Set password
kab_DZ: Sbadu awal uffir

en: Set product image
kab_DZ: Sbadu tugna i ufaris

en: Set status
kab_DZ: Sbadu addad

en: Set up Jetpack
kab_DZ: Sbadu Jetpack

en: Set up your connection by following our suggested setup.
kab_DZ: Swel tuqqna-k·m s uḍfar n twila-nneɣ yettwasumren.

en: Setting does not exist or is unrecognized.
kab_DZ: Aɣewwar-agi ulac-it neɣ ur yettwaɛqal ara.

en: Setting up your live preview. This may take a bit.
kab_DZ: Aseɣwer n tmuɣli s wakud ilaw. Ayagi yezmer ad yeṭṭef kra n wakud.

en: Setting up…
kab_DZ: Asbadu...

en: Settings
kab_DZ: Iɣewwaren

en: Settings Update
kab_DZ: Aleqqem n yiɣewwaren

en: Settings save failed.
kab_DZ: Asekles n yiɣewwaren yecceḍ.

en: Settings saved and theme activated.
kab_DZ: Iɣewwaren kelsen, asentel yermed.

en: Settings saved successfully!
kab_DZ: Iɣewwaren-ik/im ttwaskelsen akken iwata!

en: Settings saved.
kab_DZ: Iɣewwaren kelsen.

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
kab_DZ: Iselliken

en: Settings.
kab_DZ: Iɣewwaren

en: Setup
kab_DZ: Sbadu

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
kab_DZ: Aṭas n tgezmiwin n ugdil-agi i yesɛan iɣewwaren ɣef wamek ara d-yeffeɣ ugbur-inek, akka am :

en: Severely outdated SQL server
kab_DZ: Aqeddac SQL d aqbur aṭas

en: Seychelles
kab_DZ: Sicil

en: Share
kab_DZ: Bḍu

en: Share Preview Link
kab_DZ: Bḍu aseɣwen n tmuɣli

en: Share What You Love
kab_DZ: Bḍu ayen i tḥemmleḍ

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
kab_DZ: Efk-d kra n isalen ɣef tmmedurt-ik iwakken ad tsemmedeḍ alegdis-inek. Ayagi izmer ad ittwaskan i medden merra.

en: Share on
kab_DZ: Bḍu deg

en: Share on Facebook
kab_DZ: Bḍu di Facebook

en: Share on Twitter
kab_DZ: Bḍu di Twitter

en: Share posts to your Facebook page
kab_DZ: Bḍu tisufaɣ deg usebtar-ik n Facebook

[ctx: Share the post on social networks]
en: Share
kab_DZ: Bḍu

en: Share this with your visitors
kab_DZ: Bḍu ayagi akked yimerza-inek

en: Share this:
kab_DZ: Bḍu aya:

en: Share your site
kab_DZ: Bḍu asmel-ik

en: Shares
kab_DZ: Beṭṭu

en: Sharing
kab_DZ: Beṭṭu

en: Sharing Tools
kab_DZ: Ifecka n beṭṭu

en: Sharing options
kab_DZ: Tixtiṛiyin n beṭṭu

[ctx: Sharing options: Comment Likes]
en: On for all posts
kab_DZ: Sermed i tsuffaɣ akk

[ctx: Sharing options: Header]
en: Like
kab_DZ: Am

[ctx: Sharing: Publicize connect pending button label]
en: Connect
kab_DZ: Qqen

[ctx: Sharing: Publicize connect pending button label]
en: Connecting…
kab_DZ: Tuqqna...

[ctx: Sharing: Publicize connect unavailable button label]
en: Unavailable
kab_DZ: Ulac-it

[ctx: Sharing: Publicize disconnect button label]
en: Disconnect
kab_DZ: Ffeɣ

[ctx: Sharing: Publicize disconnect pending button label]
en: Disconnecting…
kab_DZ: Tuffɣa seg tuqqna...

[ctx: Sharing: Publicize reconnect pending button label]
en: Reconnect
kab_DZ: Ales tuqqna

[ctx: Sharing: Publicize reconnect pending button label]
en: Reconnecting…
kab_DZ: Tulsa n tuqqna(...)

[ctx: Sharing: Publicize status pending button label]
en: Loading…
kab_DZ: Asali...

[ctx: Sharing: Sharing button option label]
en: Icon Only
kab_DZ: Tignit kan

[ctx: Sharing: Sharing button option label]
en: Text Only
kab_DZ: Aḍris kan

en: Sharing…
kab_DZ: Beṭṭu...

en: Shift + Alt + letter:
kab_DZ: Shift + Alt + Asekkil:

en: Shift-click to edit this element.
kab_DZ: Maj+clic iwakken ad tẓergeḍ aferdis-agi.

en: Shift-click to edit this widget.
kab_DZ: Shift+clic iwakken ad tẓergeḍ a widǧit-agi.

en: Shipping Method
kab_DZ: Tarrayt n usiweḍ

en: Shop
kab_DZ: Taḥanut

en: Shopping
kab_DZ: Tiɣin

en: Short description of your problem (80 characters)
kab_DZ: Aglam awezlan n wugur-inek/inem (80 yisekkilen)

[ctx: Short for credit card expiration]
en: Exp.
kab_DZ: Keffu.

en: Shortcode
kab_DZ: Tangalt tawezlant

en: Shortlink
kab_DZ: Aseɣwen awezlan

en: Show
kab_DZ: Sken

en: Show All
kab_DZ: Tout afficher

en: Show Artist Name in Tracklist
kab_DZ: Beqqeḍ isem n unaẓur di tebdart n tɣuri

en: Show Avatars
kab_DZ: Beqqeḍ ivataren

en: Show Comments
kab_DZ: Sken iwenniten

en: Show Details
kab_DZ: Ẓeṛ telqeyt

en: Show Images
kab_DZ: Sken tugniwin

en: Show Link Description
kab_DZ: Beqqeḍ asnummel n useɣwen

en: Show Link Image
kab_DZ: Beqqeḍ tugna n useɣwen

en: Show Link Name
kab_DZ: Beqqeḍ isem n useɣwen

en: Show Link Rating
kab_DZ: Beqqeḍ talɣut n useɣwen

en: Show Timeline
kab_DZ: Sken amazray

en: Show Toolbar when viewing site
kab_DZ: Beqqeḍ tafeggagt n ifecka mi ara terzuḍ ɣer usmel

en: Show Tracklist
kab_DZ: Sken tabdart n tfuɣalin

en: Show Video List
kab_DZ: Sken tabdart n ividyuten

en: Show a grid of author avatar images.
kab_DZ: Sken iẓiki n tugniwin n avatar n yimeskar.

en: Show advanced menu properties
kab_DZ: Sken iraten n wumuɣ leqqayen

en: Show advanced options
kab_DZ: Afficher les options avancées

en: Show all
kab_DZ: Sken meṛṛa

en: Show comments
kab_DZ: Beqqeḍ iwenniten

en: Show comments from:
kab_DZ: Sken iwenniten seg:

en: Show connection details
kab_DZ: Sken talqayt n tuqqna

en: Show date
kab_DZ: Sken azemz

en: Show details
kab_DZ: Ẓeṛ ttfaṣil

en: Show footer
kab_DZ: Sken aḍar n usebter

en: Show for comments
kab_DZ: Sken iwenniten

en: Show for pages
kab_DZ: Sken i yisebtar

en: Show for posts
kab_DZ: Sken i tsuffeɣ

en: Show header
kab_DZ: Sken aqerru

en: Show header text with your image.
kab_DZ: Beqqeḍ aḍris n inixef aked tugna.

en: Show hierarchy
kab_DZ: Beqqeḍ amyellel

en: Show invisible characters
kab_DZ: Sken isekkilen uffiren

en: Show less
kab_DZ: Sken-d cwiṭ

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
kab_DZ: Asebter amenzu, asebter n uɣbar d yigmaḍ n unadi

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Media
kab_DZ: Amidya

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Pages
kab_DZ: Isebtar

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Posts
kab_DZ: Imagraden

en: Show me where to
kab_DZ: Sken-iyi-d sani ɣer

en: Show more
kab_DZ: Sken-d ugar

en: Show more comments
kab_DZ: Sken ugar n iwenniten

en: Show more details
kab_DZ: Beqqeḍ ugar n ifatusen

en: Show next theme
kab_DZ: Beqqeḍ asentel uḍfir

en: Show on front
kab_DZ: Sken sdat

en: Show password
kab_DZ: Beqqeḍ awal n uɛeddi

en: Show post counts
kab_DZ: Sken imiḍanen n umagrad

en: Show post options
kab_DZ: Beqqeḍ tixtiṛiyin n umagrad

en: Show previous theme
kab_DZ: Beqqeḍ asentel uzwir

en: Show scrollbar
kab_DZ: Sken afeggag n udrurem

en: Show tag counts
kab_DZ: Sken  amḍan n tṛekkizin

en: Show thumbnails
kab_DZ: Sken tinfulin

en: Show:
kab_DZ: Sken:

en: Showing details for theme: %s
kab_DZ: Askan leqqayen i usentel: %s

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: and
kab_DZ: akked

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
kab_DZ: neɣ

en: Shows
kab_DZ: Ad d-isken

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
kab_DZ: Yeskan ma yella WordPress yezmer ad yaru deg yikaramen wuɣur yesra ad yadef.

en: Sidebar
kab_DZ: Tafeggagt n yidis

en: Sidebar %d
kab_DZ: Tafeggagt n yidis %d

en: Sidebar filtering by tags, categories, and dates
kab_DZ: Asizdeg n ugalis adisan s tebzimin, taggayin, d wazmz

en: Sierra Leone
kab_DZ: Sirra Lyun

en: Sign In
kab_DZ: Kcem

en: Sign Out
kab_DZ: Ffeɣ

en: Sign Up
kab_DZ: Jerred

en: Sign Up & Follow
kab_DZ: Ffeɣ & Ḍfer

en: Sign Up & Join
kab_DZ: Ffeɣ & Ttekki

en: Sign Up & View
kab_DZ: Ffeɣ & Wali

en: Sign in
kab_DZ: Qqen

en: Sign in request from %1$s using %2$s
kab_DZ: Asuter n unekcum seg %1$s s useqdec n %2$s

en: Sign in request from %1$s using %2$s (%3$s)
kab_DZ: Asuter n unekcum seg %1$s s useqdec n  %2$s (%3$s)

en: Sign in request from %s
kab_DZ: Asuter n unekcum seg %s

en: Sign in to %(clientTitle)s
kab_DZ: Qqen ɣer %(clientTitle)s

en: Sign in to %s
kab_DZ: Kcem ɣer %s

en: Sign in with WordPress.com
kab_DZ: Kcem s WordPress.com

en: Sign out
kab_DZ: Ffeɣ

en: Sign up
kab_DZ: Jerred

en: Sign up as
kab_DZ: Jerred s

en: Sign up for
kab_DZ: Jerred ɣer

en: Sign up for WordPress.com
kab_DZ: Jerred ɣef WordPress.com

en: Sign up for a free blog
kab_DZ: Jerred deg ublug ilelli

en: Sign up for free
kab_DZ: Jerred baṭel

en: Sign up to Jetpack.com with a WordPress.com account.
kab_DZ: Kcem ɣer Jetpack.com s umiḍan-inek WordPress.com.

en: Sign up to WordPress.com
kab_DZ: Kcem ɣer WordPress.com

en: Sign&nbsp;In
kab_DZ: Kcem&nbsp;ɣer

en: Signup Now
kab_DZ: Jerred tura

en: Silver
kab_DZ: Argent

en: Simple Payments
kab_DZ: Iselliken ifessasen

en: Simple View
kab_DZ: Askan afessas

en: Simple, yet powerful
kab_DZ: D aḥerfi maca yeǧhed

en: SimpleTexting
kab_DZ: Tira taḥerfit

en: Since
kab_DZ: Seg

en: Singapore
kab_DZ: Singapour

en: Single Sign On
kab_DZ: Anekcum asuf ɣer

en: Site
kab_DZ: Asmel

en: Site %d
kab_DZ: Asmel %d

[ctx: Site %s continues to be down/broken]
en: %s is still down
kab_DZ: %s mazal-it yensa

[ctx: Site %s is down/broken]
en: %s is down
kab_DZ: %s yensa

en: Site :
kab_DZ: Asmel:

en: Site Activity
kab_DZ: Armud n usmel

en: Site Address
kab_DZ: Tansa n usmel

en: Site Address (URL)
kab_DZ: Tansa n usmel (URL)

en: Site Admin
kab_DZ: Anedbal n usmel

en: Site Backups
kab_DZ: Aḥrazen n usmel

en: Site Backups &amp; Restores
kab_DZ: Aḥraz d tririt n usmel

en: Site Default
kab_DZ: Asmel n lexṣas

en: Site Health
kab_DZ: Tadawsa n usmel

[ctx: Site Health]
en: Info
kab_DZ: Talɣut

[ctx: Site Health]
en: Status
kab_DZ: Addad

en: Site Health - %s
kab_DZ: Tadawsa n usmel - %s

en: Site Health Info
kab_DZ: Talɣut ɣef tdawsa n usmel

en: Site Health Status
kab_DZ: Addad n tdawsa n usmel

en: Site ID must not be empty.
kab_DZ: ID n usmel ulamek ara yili d ilem.

en: Site Icon
kab_DZ: Tugnact n usmel

en: Site Identity
kab_DZ: Tamagit n usmel

en: Site Language
kab_DZ: Tutlayt n usmel

en: Site Logo
kab_DZ: Alugu n usmel

en: Site Migration Tools
kab_DZ: Ifecka n tunigin n usmel

en: Site Monetization
kab_DZ: Lerbaḥ n usmel

en: Site Name: %s
kab_DZ: Isem n usentel: %s

en: Site Plan
kab_DZ: Aɣawas n usmel

en: Site Preview
kab_DZ: Ẓer asmel

en: Site Redirect
kab_DZ: Asmel n uwelleh

en: Site Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n usmel

en: Site Stats
kab_DZ: Tidaddanin n usmel

en: Site Suspended
kab_DZ: Yettuḥbes usmel

en: Site Tagline
kab_DZ: Aberriḥ n usmel

en: Site Title
kab_DZ: Azwel n usmel

en: Site URL
kab_DZ: URL n usmel

en: Site URL.
kab_DZ: URL n usmel.

en: Site URLs could not be switched to HTTPS.
kab_DZ: Tansiwin URL ulamek ara ttwasneflent ɣer HTTPS.

en: Site URLs switched to HTTPS.
kab_DZ: Tansiwin URL ttwasneflent ɣer HTTPS.

en: Site Upload Space Quota
kab_DZ: Tunt n tallunt n ifuyla

en: Site Verification
kab_DZ: Asenqed n usmel

en: Site activity
kab_DZ: Armud n usmel

en: Site address
kab_DZ: Tansa n usmel

en: Site count
kab_DZ: Amḍan n isemlen

en: Site design
kab_DZ: Asugen akk d w azig n wesmil

en: Site does not exist.
kab_DZ: Asmel ulac-it.

en: Site domain must not be empty.
kab_DZ: Taɣult n usmel isefk ur tettili ara d tilemt.

en: Site health checks will automatically run periodically to gather information about your site. You can also <a href="%s">visit the Site Health screen</a> to gather information about your site now.
kab_DZ: Asenqed n tezmert n usmel ad yeddu sya ɣer da s wudem awurman akken ad d-yelqeḍ talɣut ɣef usmel-inek. Tzemreḍ daɣen <a href="%s"> ad terzuḍ ɣer ugdil n tezmert n usmel </a> akken ad d-tgemreḍ talɣut ɣef usmel-inek n tura.

en: Site icon
kab_DZ: Tugnact n usmel

en: Site icon.
kab_DZ: Tignit n usmel.

en: Site logo.
kab_DZ: Alugu n usmel.

en: Site migration tools
kab_DZ: Ifecka n tunigin n usmel

en: Site monetization
kab_DZ: Lerbaḥ n usmel

en: Site name
kab_DZ: Isem n usmel

[ctx: Site name]
en: Your site, %1$s, is safe with Jetpack.
kab_DZ: Asmel-inek, %1$s, yettwaḥrez akked Jetpack.

en: Site name must be at least %s character. | Site name must be at least %s characters.
kab_DZ[0]: Isem n usmel ilaq ad isɛu ma drus %s n usekkil.
kab_DZ[1]: Isem n usmel ilaq ad isɛu ma drus %s n isekkilen.

[ctx: Site name, full date-time pair]
en: Your site, %1$s, has been fully restored to %2$s and is ready to use.
kab_DZ: Asmel-inek, %1$s, yuli-d akk ɣer %2$s rnu yewjed i useqdec.

[ctx: Site name, full date-time pair, requesting user_login]
en: Your site, %1$s, has been fully restored to %2$s, as requested by %3$s, and is ready to use.
kab_DZ: Asmel-inek, %1$s, yuɣal-d akk ɣer %2$s, akken i d-yettusra sɣur %3$s, dayen yewjed i useqec.

en: Site names can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
kab_DZ: Ismawen n isemlen zemren ad sɛun ḥaca isekkilen imeẓyanen (a-z) aked izwilen.

en: Site network ID must be provided.
kab_DZ: ID n uzeḍḍa n usmel ulamek ara yili d ilem.

en: Site path must not be empty.
kab_DZ: Abrid n usmel isefk ur yettili ara d ilem.

en: Site redirect
kab_DZ: Asmel n uwelleh

en: Site stats
kab_DZ: Tidaddanin n usmel

en: Site tagline
kab_DZ: Aberriḥ n usmel

en: Site tagline.
kab_DZ: Aberriḥ n usmel.

en: Site timezone
kab_DZ: Tamnaḍt tasragant n usmel

en: Site title
kab_DZ: Azwel n usmel

en: Site title.
kab_DZ: Azwel n usmel.

en: Site visibility
kab_DZ: Tawalit n usmel

en: Site with the ID does not exist.
kab_DZ: Asmel s ID agi ulac-it.

en: Site: %(siteName)s
kab_DZ: Asmel: %(siteName)s

en: Site: %s
kab_DZ: Asmel: %s

en: Sites
kab_DZ: Isemlen

en: Six ways people break their sites
kab_DZ: Llan setta yiberdan yettawin imdanen ɣer truẓi n yismal-nsen

en: Size
kab_DZ: Tiddi

en: Size in megabytes
kab_DZ: Tiddi s Mo

en: Size:
kab_DZ: Teɣzi:

en: Skip
kab_DZ: Ttu

en: Skip Confirmation Email
kab_DZ: Zgel aserggeg s e-mail

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
kab_DZ: Zgel anǧar, sffeɣ-d tugna akken tella

en: Skip cropping
kab_DZ: Ulac anǧar

en: Skip to content
kab_DZ: Ngez ɣer ugbur agejdan

en: Skip to main content
kab_DZ: Rzu ɣer ugbur agejdan

en: Skip to toolbar
kab_DZ: Ruḥ ɣer tfeggagt n ifecka

en: Skipping attachment <em>%s</em>
kab_DZ: Anef i tceqquft yeddan  <em>%s</em>

en: Slideshow
kab_DZ: Tigri

en: Slovak
kab_DZ: Tasluvakit

en: Slovakia
kab_DZ: Sluvakya

en: Slovenia
kab_DZ: Sluvinya

en: Slovenian
kab_DZ: Tasluvinit

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
kab_DZ: Ddu kan s lɣerḍ-ik ay ayyaw, Ulayɣer ara tsefqadeḍ iznan sṭulwwas !

en: Slug
kab_DZ: Aberriḥ

en: Slug automatically generated from the post title.
kab_DZ: Aberriḥ yettusirew s wudem awurman i uzwel n tsuffeɣt.

en: Small
kab_DZ: Amecṭuḥ

en: Small (64 pixels)
kab_DZ: Mecṭuḥ (64 ipiksilen)

en: Small business owner setting up her studio
kab_DZ: Bab n tkebbanit tamecṭuḥt i yettheyyin taḥanut

en: Social
kab_DZ: Ametti

en: Social Icons
kab_DZ: Tignitin timettiyin

en: Social Links Menu
kab_DZ: Umuɣ n izdayen n iẓeḍwan imettiyen

en: Social Logins
kab_DZ: Inekcamen inmettiyen

en: Social Menu
kab_DZ: Umuɣ n tmetti

en: Social Share Scheduling
kab_DZ: Asefrek n beṭṭu anmetti

en: Social Sharing
kab_DZ: Beṭṭu anmetti

en: Software
kab_DZ: Aseɣẓan

en: Software Development
kab_DZ: Taneflit n useɣẓan

en: Software Name
kab_DZ: Isem n useɣẓan

en: Solomon Islands
kab_DZ: Tigzirin n Salumun

en: Solutions
kab_DZ: Tifrat

en: Somalia
kab_DZ: Ṣumal

en: Some HTML tags are not permitted, including:
kab_DZ: Kra n tecraḍ HTML ur urigent ara, gar-asent:

en: Some files are not writable by WordPress:
kab_DZ: Kra n ifuyla ur ttwaddafen ara s tira sɣur WordPress:

en: Some notifications
kab_DZ: Kra n yilɣa

en: Some screen elements can be shown or hidden by using the checkboxes.
kab_DZ: Kra n yiferdisen n ugdil zemren ad ttwabeqqeḍen neɣ ad ttwaffren s useqdec n texxamin n wefran.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you would like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
kab_DZ: Kra n isental sɛan aṭas n tugniwin n inixef. Ma yella twalaḍ aṭas i yellan, fren tin i k-iɛeǧben sakin ssed ɣef tanast Sekles ibeddilen.

en: Someone
kab_DZ: Albaɛḍ

[ctx: Someone commented on a post.]
en: a post.
kab_DZ: tasuffeɣt.

en: Someone has requested a password reset for the following account:
kab_DZ: Yella win yesutren ad yales awennez n wawal n uɛeddi i umiḍan-agi :

[ctx: Someone left a review on a product.]
en: a product.
kab_DZ: afaris.

en: Someone logged into your account with an E-mail login link. Please make sure your e-mail account is secure!
kab_DZ: Yella win yeqqnen ɣer umiḍan-inek s useqdec n useɣwen n tuqqna s yimayl. Ttxil-k/m senqed ma yella amiḍan-inek/inem d aɣelsan!

en: Something else?
kab_DZ: Ayen-nniḍen

en: Something happened behind the scenes.<br/>We're sorry. Could you come back later?
kab_DZ: Yella wayen yeḍran deffir n usayes. <br/>Nesḥassef. Tzemreḍ ad d-tuɣaleḍ ticki?

en: Something not listed here
kab_DZ: Yella wayen ulac da

en: Something went wrong
kab_DZ: Yella wayen yeḍran

en: Something went wrong.
kab_DZ: Yella wacu ur neddi ara akken ilaq.

en: Something went wrong.  The redirect URL is empty.
kab_DZ: Yella wayen ur nteddu ara. URL imwellah d ilem.

en: Something went wrong. If the problem persists, send this info to support:
kab_DZ: Yella wayen ur nteddu ara akken ilaq. Ma yella ugur mazal-it, azen talɣut-a i tallalt:

en: Something's broken
kab_DZ: Yella wacu yerrẓen

en: Sonora
kab_DZ: Sunura

en: Sorry - there was a problem posting your comment.
kab_DZ: Suref-aɣ - yella-d wugur deg usuffeɣ n uwennit-inek.

en: Sorry but your cart is full!
kab_DZ: Suref-aɣ, maca taqecwalt-inek/inem teččur!

en: Sorry comment search is currently disabled, check back soon.
kab_DZ: Suref-aɣ, akka tura tamahilt n unadi tensa. Ɛreḍ tikkelt-nniḍen mbeεd.

en: Sorry, all upcoming sessions are full.
kab_DZ: Suref-aɣ, tiɣimiyin akk i d-iteddun ččurent.

en: Sorry, but %s is already registered as a %s.
kab_DZ: Suref-aɣ, maca %s yettwajerred yakan am %s.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
kab_DZ: Nesḥasef, maca ula ayen iwatan iferdisen-inek.inem n unadi. Ttxil εreḍ anadi s wawalen nniḍen.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords:
kab_DZ: Nesḥassef, maca ulac ayen iwatan d yiferdisen-inek/inem n unadi. Ttxil-k/m εreḍ anadi s wawalen-nniḍen:

en: Sorry, but we were not able to find that coupon.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur nezmir ara ad naf apukun-a.

en: Sorry, comments are closed for this item.
kab_DZ: Surfaɣ, iwenniten medlen i weferdis-agi.

en: Sorry, comments are not allowed for this item.
kab_DZ: Surfaɣ, iwenniten ur urigen ara i uferdis-agi.

en: Sorry, deleting the term failed.
kab_DZ: Surfaɣ, tukksa n yirem tenezri.

en: Sorry, editing the term failed.
kab_DZ: Surfaɣ, taẓrigt n yirem tenezri.

en: Sorry, marking a user as spam is only supported on Multisite.
kab_DZ: Surfaɣ, acraḍ n useqdac am umcewwel itteddu kan deg usmel usgit.

en: Sorry, no sites match {{italic}}%s.{{/italic}}
kab_DZ: Suref-aɣ, ulac ismal imeɣra d {{italic}}%s.{{/italic}}

en: Sorry, no such page.
kab_DZ: Surfaɣ, ulac asebtar-agi.

en: Sorry, no such post.
kab_DZ: Surfaɣ, ulac amagrad-agi.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
kab_DZ: Surfaɣ, yiwet gar temsserta i d-ittunefken ur s-yezmir ara wanaw-agi n umagrad.

en: Sorry, revisions are disabled.
kab_DZ: Surfaɣ, isnilsan nnsan.

en: Sorry, site names must have letters too!
kab_DZ: Surfaɣ, isemawen n usmel ilaq ad isɛun daɣen isekkilen !

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
kab_DZ: Surfaɣ, yella kra ur neddi ara akken ilaq. Asmizwer i tsutreḍ igumma ad ittuɛebbi.

en: Sorry, that email address is already used!
kab_DZ: Surfaɣ, tansa-agi n email tettwaseqdec yakan !

en: Sorry, that email address is not allowed!
kab_DZ: Surefaɣ, tansa-agi email ur turig ara!

en: Sorry, that site already exists!
kab_DZ: Surfaɣ, asmel-gi yella yakan !

en: Sorry, that site is reserved!
kab_DZ: Surfaɣ, asmel-agi yettwaḥerra !

en: Sorry, that username already exists!
kab_DZ: Surfaɣ isem-agi n useqdac yella yakan !

en: Sorry, that username is not allowed.
kab_DZ: Surfaɣ, isem-agi n useqdac ur yurig ara.

en: Sorry, the category could not be created.
kab_DZ: Surfaɣ, taggayt ulamek ara d-tnulfu.

en: Sorry, the comment could not be updated.
kab_DZ: Surfaɣ, awennit ulamek ara yeẓreg.

en: Sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
kab_DZ: Surfaɣ, aseɣwen fayef tesdeḍ ur iteddu ara. Ttxil-k fren taxtiṛit-nniḍen.

en: Sorry, the post could not be created.
kab_DZ: Surfaɣ, amagrad ulamek ara d-yenulfu.

en: Sorry, the post could not be deleted.
kab_DZ: Nesḥassef, tasuffeɣt tugi ad tekkes.

en: Sorry, the post could not be updated.
kab_DZ: Surf-aɣ, amagrad ulamek ara yettwaleqqem.

en: Sorry, the term could not be created.
kab_DZ: Surfaɣ, irem-inek ulamek ara d-yenulfu.

en: Sorry, the user could not be updated.
kab_DZ: Surfaɣ, aseqdac-agi ulamek ara yemucceḍ.

en: Sorry, the video at the supplied URL cannot be loaded. Please check that the URL is for a supported video file (%s) or stream (e.g. YouTube and Vimeo).
kab_DZ: Nesḥassef, tavidyut yellan deg URL ur tezmir ara ad d-tali. Ttxil-k·m senqed ma yella URL yessefrak afaylu n tvidyut (%s) neɣ n usuddem (am. Youtube d Vimeo).

en: Sorry, there has been an error
kab_DZ: Suref-aɣ, tella tuccḍa

en: Sorry, there has been an error.
kab_DZ: Suref-aɣ, tella-d tuccḍa.

en: Sorry, there was a problem creating your export file.
kab_DZ: Suref-aɣ, yella-d wugur deg tmerna n ufaylu-inek n usifeḍ.

en: Sorry, there was an error loading this page.
kab_DZ: Suref-aɣ, tella-d tuccḍa deg usali n usebter-a.

en: Sorry, this method is not supported.
kab_DZ: Surfaɣ, tarrayt-agi ur tetteddu ara.

en: Sorry, trackbacks are closed for this item.
kab_DZ: Surfaɣ, maca isɣewnen imdefrin medlen i wegbur-agi.

en: Sorry, usernames must have letters too!
kab_DZ: Surfaɣ, isemawen n useqdac ilaq ad sɛun daɣen isekkilen !

en: Sorry, we can't display that post right now.
kab_DZ: Suref-aɣ, d awezɣi ad d-tsekneḍ tasuffeɣt-a tura kka.

en: Sorry, we can't find that site.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur nezmir ara ad d-naf asmel-a.

en: Sorry, we couldn't complete the import.
kab_DZ: Nesḥassef, ur nezmir ara ad nsali akter.

en: Sorry, we couldn't find that list.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur nezmir ara ad d-naf umuɣ-a.

en: Sorry, we didn't find anything on that topic.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur d-nufi acemma deg usentel-a.

en: Sorry, you are not allowed to access details about this site.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tkecmeḍ ɣer ifatusen n usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to access details of this post.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tkecmeḍ ɣer ifatusen n umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to access site health information.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad taddfeḍ isallan n tdawsa n usmel.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
kab_DZ: Nesḥassef, ur tesɛiḍ ara tisirag ad tkecmeḍ ɣer yiɣaniben imuta ɣef usmel-a.

en: Sorry, you are not allowed to access the templates on this site.
kab_DZ: Suref-aq, ur tesɛiḍ ara tisirag ad tkecmeḍ ɣer tneɣrufin n yesseqdac n usmel-a.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tkecmeḍ ɣer usebtar-agi.

en: Sorry, you are not allowed to access user data on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tkecmeḍ ɣer isefka n iseqdacen n usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to activate plugins.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesremdeḍ iseɣzaf.

en: Sorry, you are not allowed to activate this plugin.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara i wakken ad tesremdeḍ asiɣzef-a.

en: Sorry, you are not allowed to add a category.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad ternuḍ taggayt.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad ternuḍ irem ɣer yiwet gar temessarta i d-ittunefken.

en: Sorry, you are not allowed to add links to this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad ternuḍ isɣewnen deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to add users to this network.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad ternuḍ iseqdacebn i weẓeṭṭa-agi.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesdukleḍ irem ɣer yiwet gar temessarta i d-ittunefken.

en: Sorry, you are not allowed to assign terms in this taxonomy.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesdukleḍ irmawen di temessartut-agi.

en: Sorry, you are not allowed to assign the provided terms.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesdukleḍ irmawen i d-yettunefken.

en: Sorry, you are not allowed to assign this term.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesdukleḍ irem-agi.

en: Sorry, you are not allowed to attach files to this post.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tesɛiḍ ara azref akken ad tarzeḍ ifuyla ɣer umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to browse the block directory.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesnirmeḍ akaram n yiḥedran.

en: Sorry, you are not allowed to browse the local block pattern directory.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tesɛiḍ ara tisirag  i wakken ad tinigeḍ deg ukaram n tneɣruft n yiḥder adigan.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tbeddeleḍ anaw-agi n uwennit.

en: Sorry, you are not allowed to change the page author as this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tbeddeleḍ ameskar n usebtar s yisem-agi n useqdac.

en: Sorry, you are not allowed to change the post author as this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tbeddeleḍ ameskar n umagrad s yisem-agi n useqdac.

en: Sorry, you are not allowed to comment on this post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara akken ad taruḍ iwenniten deg umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tesnulfuḍ awennit deg umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to create application passwords for this user.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara akken ad d-tesnulfuḍ awal n uɛeddi n usnas i weseqdac-agi.

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tettusrgeḍ ara i wakken ad d-ternuḍ isebtar imaynuten.

en: Sorry, you are not allowed to create new users.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tesnulfuḍ iseqdacen.

en: Sorry, you are not allowed to create pages as this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tesnulfuḍ isebtar s yisem-agi n useqdac.

en: Sorry, you are not allowed to create pages on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad d-tesnulfuḍ isebtar deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tesnulfuḍ imagraden imsetnen s wawal n uɛeddi s wanaw-agi n umagrad.

en: Sorry, you are not allowed to create posts as this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tesnulfuḍ imagraden s yisem-agi n useqdac.

en: Sorry, you are not allowed to create posts or drafts on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad d-tesnulfuḍ imagraden neɣ imerkasen deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tesnulfuḍ imagraden imaẓlayen s wanaw-agi n umagrad.

en: Sorry, you are not allowed to create terms in this taxonomy.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tesnulfuḍ irmawen di temessartut-agi.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad d-tesnulfuḍ awennit-agi war amagrad.

en: Sorry, you are not allowed to create users.
kab_DZ: Surfaɣ ur turigeḍ ara iwakken ad d-tesnulfuḍ iseqdacen.

en: Sorry, you are not allowed to customize headers.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tsagneḍ inixefan.

en: Sorry, you are not allowed to customize this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara turagt iwakken ad tsagneḍ asmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate this plugin.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara i wakken ad tsenseḍ asiɣzef-a.

en: Sorry, you are not allowed to delete application passwords for this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara akken ad tekkseḍ awal n uɛeddi i weseqdac-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete plugins for this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tekkseḍ isiɣzifen deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions of this post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tekkseḍ icaggaren n umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete that user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tekkseḍ aseqdac-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete these items.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tekkeḍ iferdisen-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this application password.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara akken ad tekkseḍ awal n uɛeddi n usnas-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this category.
kab_DZ: Surfaɣ, Ur turigeḍ ara iwakken ad tekkeseḍ taggayt.

en: Sorry, you are not allowed to delete this comment.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tekkseḍ awennit-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this item.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tekkseḍ aferdis-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this page.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tekkseḍ asebtar-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tekkseḍ amagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this revision.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tekkseḍ acegger-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tekkseḍ asmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this term.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tekkseḍ irem-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tekkseḍ aseqdac-agi.

en: Sorry, you are not allowed to delete users.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tekkseḍ iseqdacen.

en: Sorry, you are not allowed to disable themes automatic updates.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tesεiḍ ara turagt i usensi n yileqman iwurmanen n yisental.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tgeḍ ayagi.

en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tẓergeḍ '%s' i iwenniten.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments on this post.
kab_DZ: Surfaɣ ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tẓergeḍ iwenniten deg umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
kab_DZ: Surfaɣ ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tẓergeḍ iwenniten.

en: Sorry, you are not allowed to edit pages as this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad d-tẓergeḍ isebtar s yisem-agi n useqdac.

en: Sorry, you are not allowed to edit pages.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ isebtar.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts as this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad d-tẓergeḍ imagraden s yisem-agi n useqdac.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tẓergeḍ imagraden deg wanaw-agi n umagrad.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ imagraden.

en: Sorry, you are not allowed to edit roles of this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ timlilin i weseqdac-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit terms in this taxonomy.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ irmawen n temessertut-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit the %s custom field.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tekkseḍ urti yugnen %s.

en: Sorry, you are not allowed to edit the links for this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tẓergeḍ isɣewnen n usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit theme options on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara turagt iwakken ad tẓergeḍ tixtiṛiyin n usentel n usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit this application password.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara akken ad tẓergeḍ awal n uɛeddi n usnas-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit this changeset.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tẓergeḍ agraw-agi n ibeddilen.

en: Sorry, you are not allowed to edit this comment.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tẓergeḍ awennit-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara tisirag ad tẓergeḍ aɣanib-a amatu.

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tẓergeḍ aferdis-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit this page.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ asebtar-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ amagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ irem-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ aseqdac-agi.

en: Sorry, you are not allowed to edit users.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara akken ad tẓergeḍ iseqdacen.

en: Sorry, you are not allowed to edit your profile.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tẓergeḍ alegdis-inek.

en: Sorry, you are not allowed to enable themes automatic updates.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tesεiḍ ara turagt i wermad n ileqman iwurmanen n yisental.

en: Sorry, you are not allowed to erase personal data on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tsefḍeḍ isefka udmawanen deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to export personal data on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tsifḍeḍ isefka udmawanen deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to export templates and template parts.
kab_DZ: Nesḥassef, ur tettusirgeḍ ad tsifḍeḍ tineɣrufin d yiḥricen n tneɣruft.

en: Sorry, you are not allowed to export the content of this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tsifeḍeḍ agurr n usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to filter users by capability.
kab_DZ: Nesḥassef, ur tesɛiḍ ara tisirag ad tsizedgeḍ iseqdacen almend n tezmert.

en: Sorry, you are not allowed to filter users by role.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad testiḍ iseqdacen s temlilt-agi.

en: Sorry, you are not allowed to give users that role.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tefkeḍ tamlilt-agi i yiseqdacen.

en: Sorry, you are not allowed to import content into this site.
kab_DZ: Suref-aɣ ur turigeḍ ara iwakken ad tketreḍ agbur ɣer usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tesbeddeḍ isiɣzifen deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tesbeddeḍ isental deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to list application passwords for this user.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara akken ad tesferkeḍ awalen n uɛeddi n usnas i weseqdac-agi.

en: Sorry, you are not allowed to list users.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tbeqqeḍeḍ iseqdacen.

en: Sorry, you are not allowed to make posts sticky.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tɣenseḍ imagraden.

en: Sorry, you are not allowed to make proxied oEmbed requests.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tgeḍ tuttriwin oEmbed s ttawil n proxy.

en: Sorry, you are not allowed to manage application passwords for this user.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara akken ad tesferkeḍ awalen n uɛeddi n usnas i weseqdac-agi.

en: Sorry, you are not allowed to manage block types.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tesɛiḍ ara azref i usefrek n wanawen n yiḥder.

en: Sorry, you are not allowed to manage network plugins.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesferkeḍ iseɣzaf n uzeḍḍa.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tesferkeḍ tixtiṛiyin n usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to manage plugins for this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tesferkeḍ isiɣzifen n usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to manage post statuses.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesferkeḍ addaden n umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to manage privacy options on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesferkeḍ tabaḍnit deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to manage terms in this taxonomy.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesferkeḍ irmawen n temessartut-agi.

en: Sorry, you are not allowed to manage this plugin.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tesεiḍ ara tisirag akken ad tesferkeḍ azegrir-a.

en: Sorry, you are not allowed to manage this resource.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tettussirgeḍ ara i wakken ad tesferkeḍ taɣbalut-a.

en: Sorry, you are not allowed to manage widgets on this site.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tesɛiḍ ara tisirag i wakken ad tesferkeḍ iwiǧiten n usmel-a.

en: Sorry, you are not allowed to moderate or edit this comment.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tesnilseḍ neɣ ad tẓergeḍ awennit-agi.

en: Sorry, you are not allowed to modify plugins.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tbeddeleḍ iseɣzaf.

en: Sorry, you are not allowed to modify themes.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tbeddeleḍ isental.

en: Sorry, you are not allowed to modify unregistered settings for this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tbeddeleḍ iɣewwaren ur neklis ara i wesmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to move this item to the Trash.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad terreḍ aferdis-agi ɣer tqecwalt.

en: Sorry, you are not allowed to order users by this parameter.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad testiḍ iseqdacen s uɣewwar-agi.

en: Sorry, you are not allowed to perform this action.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tgeḍ tigawt-a.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tsuffeɣeḍ imagraden deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to preview drafts.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad twaliḍ timerkasin.

en: Sorry, you are not allowed to process remote URLs.
kab_DZ: Nesḥassef, ur tesɛiḍ ara tisirag ad tessesfreḍ URLs inmeggagen.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tsuffeɣeḍ isebtar deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tesuffɣeḍ imagraden s wanaw-agi n umagrad.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tsuffeɣeḍ imagraden deg usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to publish this page.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tsuffeɣeḍ asebtar-agi.

en: Sorry, you are not allowed to publish this post.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-tsuffeɣeḍ amagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to query users by this parameter.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍa ara iwakken ad tsutreḍ iseqdacen s uɣewwar-agi.

en: Sorry, you are not allowed to read blocks as this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad teɣreḍ iḥedran s yisem-agi n useqdac.

en: Sorry, you are not allowed to read blocks of this post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad teɣreḍ iḥedran i umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad teɣreḍ iwenniten war imagraden.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad teɣreḍ amagrad i uwennit-agi.

en: Sorry, you are not allowed to read this application password.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara akken ad teɣreḍ awal n uɛeddi n usnas-agi.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad teɣreḍ awennit-agi.

en: Sorry, you are not allowed to remove users.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad d-tekkseḍ iseqdacen.

en: Sorry, you are not allowed to restore this item from the Trash.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad d-terreḍ aferdis-agi si tqecwalt.

en: Sorry, you are not allowed to resume this theme.
kab_DZ: Surefaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tkemmeleḍ asentel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to take over.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad d-terreḍ s afus-ik.

en: Sorry, you are not allowed to update options.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tmucceḍeḍ tixtiṛiyin.

en: Sorry, you are not allowed to update plugins for this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakken ad tmucceḍeḍ isiɣzifen n usmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to update posts as this user.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tmucceḍeḍ imagraden s yisem-agi n useqdac.

en: Sorry, you are not allowed to update this site to HTTPS.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tleqqemeḍ asmel-agi ɣer HTTPS.

en: Sorry, you are not allowed to upload files.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad tazneḍ ifuyla.

en: Sorry, you are not allowed to upload media on this site.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakkenad tazneḍ imidyaten i wesmel-agi.

en: Sorry, you are not allowed to upload media to this post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tesɛiḍ ara azref iwakkenad tazneḍ imidyaten i umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
kab_DZ: Ur turigeḍ ara ad tsaliḍ anaw-agi n ufaylu.

en: Sorry, you are not allowed to view autosaves of this post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad twaliḍ ikalasen iwurmanen n umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to view menu items.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara akken ad twaliḍ iferdisen n wumuɣ.

en: Sorry, you are not allowed to view menu locations.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara akken ad twaliḍ imukan n wumuɣen.

en: Sorry, you are not allowed to view menus.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur turigeḍ ara akken ad twaliḍ umuɣen.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions of this post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad twaliḍ tisnillas n umagrad-agi.

en: Sorry, you are not allowed to view that resource.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tettussirgeḍ ara i wakken ad twaliḍ taɣbalut-a.

en: Sorry, you are not allowed to view the active theme.
kab_DZ: Nesḥassef, ur tesεiḍ ara tisirag ad twaliḍ asentel urmid.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered block pattern categories.
kab_DZ: Nesḥassef, ur tesɛiḍ ara tisirag ad twaliḍ taggayin n tneɣruft n yiḥder yettwaskelsen.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered block patterns.
kab_DZ: Nesḥassef, ur tesɛiḍ ara tisirag ad twaliḍ tineɣrufin n uḥder yettwaskelsen.

en: Sorry, you are not allowed to view themes.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad twaliḍ isental.

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
kab_DZ: Nesḥassef, ur tesεiḍ ara tisirag ad twaliḍ aɣanib-a amatu.

en: Sorry, you are not allowed to view this item.
kab_DZ: Surfaɣ, ur turigeḍ ara iwakken ad twaliḍ aferdis-agi.

en: Sorry, you can't post feedbacks here.
kab_DZ: Suref-aɣ, ur tezmireḍ ara ad tazneḍ tamuɣli-inek dagi.

en: Sorry, you cannot preview new themes when you have changes scheduled or saved as a draft. Please publish your changes, or wait until they publish to preview new themes.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tezmireḍ ara ad twaliḍ asental imaynuten ma yella tesɛiḍ ibeddlen yettusɣawsen neɣ ttwakelsen d timerkasin. Ttxil-k suffeɣ-d ibeddilen-ik, neɣ arǧu alama ffeɣen-d iwakken ad twaliḍ isental imaynuten.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
kab_DZ: Surfaɣ, ur tezmireḍ ara ad tɣenseḍ amagrad amaẓlay.

en: Sorry, you have used your space allocation of %s. Please delete some files to upload more files.
kab_DZ: Suref-aɣ, tesqedceḍ merra %s n tallunt. Ttxil-k kkes kra n ifuyla iwakken ad tsiliḍ wiyaḍ.

en: Sorry, you may not use that site name.
kab_DZ: Surfaɣ ur tezmireḍ ara ad tesqedceḍ isem-agi n wesmel.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
kab_DZ: Surfaɣ, ilaq ad tizmireḍ ad tẓergeḍ imagraden iwakken ad twaliḍ taggayin.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
kab_DZ: Surfaɣ, ilaq ad tizmireḍ ad tẓergeḍ imagraden deg usmel-agi iwakken ad twaliḍ tibzimin.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
kab_DZ: Surfaɣ, ilaq ad teqqneḍ iwakken ad taruḍ awennit.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
kab_DZ: Surfaɣ, ilaq ad tiliḍ teqqneḍ iwakken ad d-tefkeḍ tiririt i wewennit.

en: Sort Order:
kab_DZ: Amizwer n wefran:

en: Sort by
kab_DZ: Trier par

en: Sort by most recent
kab_DZ: Smizwer s wid n melmi kan

en: Sort by:
kab_DZ: Fren s :

en: Sort collection by comment attribute.
kab_DZ: Eg tafrant s yimyerr n uwennit.

en: Sort collection by object attribute.
kab_DZ: Fren talkensit n wayla n tɣawsa.

en: Sort collection by post attribute.
kab_DZ: Fren tafrant s yimyerr n tsuffeɣt.

en: Sort collection by term attribute.
kab_DZ: Fren talkensit s yiraten n yirem.

en: Sort collection by user attribute.
kab_DZ: Eg tafrant s yimyerr n useqdac.

[ctx: Sorting order]
en: Order
kab_DZ: Amizwer

en: Source
kab_DZ: Aɣbalu

en: Source code
kab_DZ: Tangalt taɣbalut

en: Source of a customized template
kab_DZ: Aɣbalu n tneɣruft yettwasagnen

en: Source of template
kab_DZ: Aqbalu n teɣruft

en: Source:
kab_DZ: Aɣbalu:

en: Source: %s
kab_DZ: Aɣbalu: %s

en: South
kab_DZ: Sud

en: South Africa
kab_DZ: Tafriqt n Wenẓul

en: South America
kab_DZ: Marikan n Unẓul

en: South Australia
kab_DZ: Marikan n Unẓul

en: South Georgia
kab_DZ: Île de Géorgie du Sud

en: South Korea
kab_DZ: Kuriya n uwezlu

en: South Pole
kab_DZ: Pôle Sud

en: South Sudan
kab_DZ: Sudan n Wenzul

en: Space
kab_DZ: Tallunt

en: Space Upgrade
kab_DZ: Aleqqem n tallunt

en: Spain
kab_DZ: Spenyul

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Imcewwel <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Imcewwel <span class="count">(%s)</span>

en: Spam Protection
kab_DZ: Ammesten mgal ispamen

en: Spam it: %s
kab_DZ: Cerḍ-it d imcewwel: %s

en: Spam protection
kab_DZ: Ammesten mgal ispamen

en: Spanish
kab_DZ: Taspenyulit

en: Speakers
kab_DZ: Imsiwilen

en: Special
kab_DZ: Uzzig

en: Special character
kab_DZ: Asekkil uzzig

en: Specified file failed upload test.
kab_DZ: Akayad n tuzna n ufaylu yettusslemsen yenezri.

en: Speed
kab_DZ: Arured

en: Split
kab_DZ: Bḍu

en: Split table cell
kab_DZ: Bḍu taxxamt n tfelwit

en: Sport
kab_DZ: Addal

en: Sporting Goods
kab_DZ: Articles de sport

en: Sports
kab_DZ: Addalen

en: Spotlight your media
kab_DZ: Jbed-d lwelha ɣer yimidyaten-inek/inem

en: Spread the word
kab_DZ: Sεeddi awal

en: Spread the word.
kab_DZ: Sεeddi awal.

en: Spreadsheet <span class="count">(%s)</span> | Spreadsheets <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Ambellez<span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Imbellezen <span class="count">(%s)</span>

en: Spreadsheets
kab_DZ: Imbellezen

en: Spring
kab_DZ: Tafsut

en: Square
kab_DZ: Amkuẓ

en: St Barthelemy
kab_DZ: Saint-Barthélemy

en: St Helena
kab_DZ: Sainte-Hélène

en: St Johns
kab_DZ: Saint John's

en: St Kitts
kab_DZ: Île Saint-Christophe

en: St Lucia
kab_DZ: Sainte-Lucie

en: St Thomas
kab_DZ: Saint Thomas

en: St Vincent
kab_DZ: Saint Vincent

en: Stadium
kab_DZ: Annar

en: Staff
kab_DZ: Tarbaɛt

en: Stage one complete, loading stage 2&hellip;
kab_DZ: Aswir 1u yemmed, sader aswir wis 2&hellip;

en: Standard
kab_DZ: Lexṣas

en: Standard Editor
kab_DZ: Amaẓrag aslugan

en: Standard time begins on: %s.
kab_DZ: Asrag n tegrest ibeddu di : %s.

en: Start
kab_DZ: Démarrer

en: Start Customizing
kab_DZ: Bdu asagen

en: Start Date
kab_DZ: Azemz n tazwara

en: Start Date…
kab_DZ: Azemz n tazwara...

en: Start Import
kab_DZ: Bdu aktar

en: Start Over
kab_DZ: Ɛawed si tazwara

en: Start Your Blog
kab_DZ: Bdu ablug-inek/inem

en: Start Your Own Site
kab_DZ: Bdu asmel-ik•im

en: Start Your Website
kab_DZ: Bdu asmel-inek(inem) web

en: Start a Blog
kab_DZ: Bdu ablug

en: Start a New Post
kab_DZ: Bdu amagrad amaynut

en: Start a blog
kab_DZ: Snulfu-d ablug

[ctx: Start a blog with this theme]
en: Start a Blog
kab_DZ: Bdu ablug

en: Start a blog.
kab_DZ: Rnu ablug.

en: Start a new post
kab_DZ: Bdu tasuffeɣt tamaynut

en: Start a new site
kab_DZ: Bdu asmel amaynut

en: Start a site
kab_DZ: Bdu asmel

en: Start again
kab_DZ: Bdu daɣen

en: Start creating content
kab_DZ: Bdu timerna n ugbur

en: Start date:
kab_DZ: Azemz n tazwara:

en: Start for Free
kab_DZ: Bdu baṭel

en: Start for free
kab_DZ: Bdu s baṭel

en: Start for free and grow when you’re ready.
kab_DZ: Bdu baṭel syen snerni mi ara twejdeḍ.

en: Start import
kab_DZ: Bdu akter

en: Start session
kab_DZ: Bdu tiɣimit

en: Start sharing
kab_DZ: Bdu beṭṭu

en: Start telling your story
kab_DZ: Bdu allus n teqsiḍt-ik/im

en: Start texting
kab_DZ: Bdu tira

en: Start using the Reader
kab_DZ: Bdu aseqec n yimeɣri

en: Start with
kab_DZ: Bdu s

en: Start with %(productName)s
kab_DZ: Bdu akked %(productName)s

en: Start with %s
kab_DZ: Bdu s %s

en: Start with Bluehost
kab_DZ: Bdu s Bluehost

en: Start with Business
kab_DZ: Bdu s yimuhal

en: Start with DreamHost
kab_DZ: Bdu s DreamHost

en: Start with Dreamhost
kab_DZ: Bdu s DreamHost

en: Start with Free
kab_DZ: Bdu s baṭel

en: Start with Free ›
kab_DZ: Bdu s baṭel >

en: Start with Personal
kab_DZ: Bdu s uɣawas udmawan

en: Start with Premium
kab_DZ: Bdu s Premium

en: Start with Professional
kab_DZ: Bdu s uɣawas amzir

en: Start with WordPress.com
kab_DZ: Bdu s WordPress.com

en: Start with a domain
kab_DZ: Bdu s taɣult

en: Start with eCommerce
kab_DZ: Bdu s eCommerce

en: Start writing or type / to choose a block
kab_DZ: Bdu tira neɣ sekcem « / » iwakken ad tferneḍ iḥder

en: Start your blog
kab_DZ: Bdu ablug-inek

en: Start your site
kab_DZ: Bdu asmel-inek(inem)

en: Start your website
kab_DZ: Bdu asmel-inek/inem web

en: Starter Themes
kab_DZ: Isental n uskar

en: Starting at
kab_DZ: Bdu seg

en: State
kab_DZ: Aɣrem

en: State of the comment.
kab_DZ: Addad n uwennit.

en: Static page:
kab_DZ: Asebter udmis:

en: Statistics
kab_DZ: Statistiques

en: Stats
kab_DZ: Tiddadanin

[ctx: Stats: Action to mark an item as spam]
en: Mark as Spam
kab_DZ: Cerḍ-it d imcewwel

[ctx: Stats: Action to undo marking an item as spam]
en: Mark as Not Spam
kab_DZ: Creḍ mačči d aspam

[ctx: Stats: Button label to expand a panel]
en: View all
kab_DZ: Beqqeḍ kulec

[ctx: Stats: List item action to view content]
en: Promote
kab_DZ: Sali

[ctx: Stats: List item action to view content]
en: View
kab_DZ: Wali

[ctx: Stats: No change in stats value from prior period]
en: No change
kab_DZ: Ulac isnifal

[ctx: Stats: module row header for authors.]
en: Author
kab_DZ: Ameskar

[ctx: Stats: module row header for file downloads.]
en: Files
kab_DZ: Fichiers

[ctx: Stats: module row header for links in posts.]
en: Link
kab_DZ: Aseɣwen

[ctx: Stats: module row header for number of downloads per file.]
en: downloads
kab_DZ: isidar

[ctx: Stats: module row header for number of post views by referrer.]
en: Views
kab_DZ: Tuẓrin

[ctx: Stats: module row header for number of post views.]
en: Views
kab_DZ: Tuẓrin

[ctx: Stats: module row header for number of views from a country.]
en: Views
kab_DZ: Tuẓrin

[ctx: Stats: module row header for number of views per author.]
en: Views
kab_DZ: Tuẓrin

[ctx: Stats: module row header for number of views per tag or category.]
en: Views
kab_DZ: Tuẓrin

[ctx: Stats: module row header for number of views per video.]
en: Views
kab_DZ: Timezriyin

[ctx: Stats: module row header for post title.]
en: Title
kab_DZ: Azwel

[ctx: Stats: module row header for publicize service.]
en: Service
kab_DZ: Ameẓlu

[ctx: Stats: module row header for tags and categories.]
en: Topic
kab_DZ: Asentel

[ctx: Stats: module row header for videos.]
en: Video
kab_DZ: Ividyuten

[ctx: Stats: module row header for views of a given search in search terms.]
en: Views
kab_DZ: Tuẓrin

[ctx: Stats: title of module]
en: Authors
kab_DZ: Auteurs

[ctx: Stats: title of module]
en: Publicize
kab_DZ: Asuffeɣ

[ctx: Stats: title of module]
en: Search terms
kab_DZ: Nadi irmawen

[ctx: Stats: title of module]
en: Videos
kab_DZ: Ividyuten

en: Status
kab_DZ: Addad

en: Status is forbidden.
kab_DZ: Addad ittwagdel.

en: Status of sidebar.
kab_DZ: Addad n ugalis adisan.

en: Status of template.
kab_DZ: Addad n tneɣruft.

en: Status updated
kab_DZ: Addad yettwalqem

en: Status:
kab_DZ: Addad:

en: Status…
kab_DZ: Addad...

en: Stay connected
kab_DZ: Qqim d uqqin

en: Step
kab_DZ: Pas

en: Stick this post to the front page
kab_DZ: Err amagrad-agi ɣer sdat deg usebter agejdan

en: Sticky
kab_DZ: Yuɣal ɣer sdat

en: Sticky Post
kab_DZ: Imagraden yuɣalen ɣer sdat

en: Stop Importing!
kab_DZ: Ḥbes aktar!

en: Stop Subscription
kab_DZ: Ḥbes ajerred

en: Stop following
kab_DZ: Seḥbes aḍfar

en: Stop waiting. Start creating.
kab_DZ: Ḥbes ɣef ṛṛǧu. Bnu timerna.

en: Stopping
kab_DZ: Aseḥbes

en: Storage
kab_DZ: Asekles

en: Storage Space
kab_DZ: Tallunt n uḍebsi

en: Storage Upgrade!
kab_DZ: Aleqqem n ukalas!

en: Store
kab_DZ: Tazenzut

en: Store uploads in this folder
kab_DZ: Jmeɛ ifuyla yetwaznen deg ukaram-agi

en: Stores and Business Sites
kab_DZ: Ismal n tḥuna d yimuhal

en: Stories
kab_DZ: Tiqsiḍin

en: Stories Tagged “%s”
kab_DZ: Tiqsiḍin yettwabezmen "%s"

en: Streak
kab_DZ: Amazrar

en: Streams
kab_DZ: Asuddem

en: Street address
kab_DZ: Tansa n uxxam

en: Strength indicator
kab_DZ: Ameskan n tɣellist

en: Strikethrough
kab_DZ: Jerreḍ

en: Stripe account is disconnected.
kab_DZ: Amiḍan Stripe ur iqqin ara.

en: Style
kab_DZ: Aɣanib

en: Style:
kab_DZ: Aɣanib:

en: Styles
kab_DZ: Iɣunab

en: Stylesheet is missing.
kab_DZ: Ulac tiferkit n uɣanib.

en: Stylesheet is not readable.
kab_DZ: Ulamek taɣuri n tferkit n uɣanib.

en: Sub-directory Installation
kab_DZ: Asbeddi s ikaramen inaddawen

en: Sub-domain Installation
kab_DZ: Asbeddi s taɣulin tinaddawin

en: Subcategories
kab_DZ: Adutaggayin

en: Subject
kab_DZ: Asentel

en: Submit
kab_DZ: Serggeg

en: Submit Comment
kab_DZ: Azen awennit

en: Submit Reply
kab_DZ: Azen tiririt

en: Submit for Review
kab_DZ: Err-it i tesnillest

en: Submit translation
kab_DZ: Azen tasuqilt

en: Submitted on
kab_DZ: Yettwazen di

en: Submitted on %s
kab_DZ: Yettwazen deg %s

en: Submitted on: %s
kab_DZ: Yettwazen di: %s

en: Submitting...
kab_DZ: Tuzzna tetteddu...

en: Submitting…
kab_DZ: Tuzzna tetteddu(...)

en: Subscribe
kab_DZ: S'abonner

en: Subscribed
kab_DZ: Yettwajerred

en: Subscribed On
kab_DZ: Ijerred deg

en: Subscribed!
kab_DZ: Yettwajerred!

en: Subscriber
kab_DZ: Ameltaɣ

en: Subscribers
kab_DZ: Imeltaɣen

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
kab_DZ: Imeltaɣen zemren ad ɣren iwenniten, ad arun iwenniten, ad ṭṭfen tibratin n telɣut. Maca ur zmiren ara ad d-snulfun agbur deg usmel.

en: Subscript
kab_DZ: Amatar

en: Subscription
kab_DZ: Souscription

en: Subscription Cancelled
kab_DZ: Yettusefsex ujerred

en: Subscription Details
kab_DZ: Telqey n ujerred

en: Subscription Failed
kab_DZ: Tuuttra n ujerred ur teddi ara

en: Subscription Help
kab_DZ: Tallalt n ujerred

en: Subscription Options
kab_DZ: Tufrinin n ujerred

en: Subscription Stopped
kab_DZ: Yettwaḥbes ujerred

[ctx: Subscription billing period.]
en: day | %s days
kab_DZ[0]: ass
kab_DZ[1]: %s n wussan

[ctx: Subscription billing period.]
en: month | %s months
kab_DZ[0]: ayyur
kab_DZ[1]: %s n wagguren

[ctx: Subscription billing period.]
en: week | %s weeks
kab_DZ[0]: imalas
kab_DZ[1]: %s n imalasen

[ctx: Subscription billing period.]
en: year | %s years
kab_DZ[0]: aseggass
kab_DZ[1]: %s n iseggasen

en: Subscription expired on
kab_DZ: Ajerred ad yemmet deg

en: Subscription expires on
kab_DZ: Ajerred ad yemmet deg

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 day..."]
en: 1 day
kab_DZ: 1 n wass

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 month..."]
en: 1 month
kab_DZ: 1 waggur

[ctx: Subscription lengths. e.g. "For 1 year..."]
en: 1 year
kab_DZ: 1 useggas

[ctx: Subscription status]
en: Active
kab_DZ: Urmid:

[ctx: Subscription status]
en: Cancelled
kab_DZ: Ittwasefsex

[ctx: Subscription status]
en: Expired
kab_DZ: Yemmut

[ctx: Subscription status]
en: Failed
kab_DZ: Yecceḍ

[ctx: Subscription status]
en: Pending
kab_DZ: Yettraǧu

en: Subscriptions
kab_DZ: Ijerriden

en: Subscriptions delivery
kab_DZ: Imultaɣ nusiweḍ

en: Subscriptions unavailable
kab_DZ: Ulac ijerriden

en: Subscriptions.
kab_DZ: Ijerriden

en: Subtitles
kab_DZ: Sous-titres

en: Subtotal
kab_DZ: Adasemday

en: Success
kab_DZ: Yedda

en: Success!
kab_DZ: Akka d rrbeḥ !

en: Successful Renewal
kab_DZ: Allus yemmed akken ilaq

en: Successful renewal on %s
kab_DZ: Allus yemmed akken iwata deg %s

en: Successfully cleared WordPress cache.
kab_DZ: Asfaḍ n tuffirt n WordPress akkan iwata.

en: Suggested
kab_DZ: Ttusumren

en: Suggested embed #%d
kab_DZ: Asentu yettusumren #%d

en: Suggested height is %s.
kab_DZ: Teɣzi ittusummeren d %s.

en: Suggested image #%d
kab_DZ: Tugna ittusumren #%d

en: Suggested image dimensions: %1$s by %2$s pixels.
kab_DZ: Tisekta yettusemren i tugna :%1$s ɣef %2$s px.

en: Suggested media
kab_DZ: Amidya ittusmetren

en: Suggested text:
kab_DZ: Aḍris yettusummren :

en: Suggested width is %s.
kab_DZ: Tehri ittusummeren d %s.

en: Suggestions
kab_DZ: Isumar

en: Summaries
kab_DZ: Izwal

en: Summary
kab_DZ: Tussift

en: Summer
kab_DZ: Anebdu

en: Sun
kab_DZ: Ace

en: Sunday
kab_DZ: Acer

[ctx: Sunday initial]
en: S
kab_DZ: Ac

en: Sunrise
kab_DZ: Alluy n yiṭṭij

en: Sunset
kab_DZ: Ɣelluy n yiṭij

en: Supercharge your site
kab_DZ: Snerni asmel-inek

en: Superscript
kab_DZ: Exposant

en: Support
kab_DZ: Tallelt

en: Support Chat
kab_DZ: Tallalt n udiwenni

en: Support Session
kab_DZ: Tiɣimit n tallalt

en: Support articles
kab_DZ: Imagraden n tallalt

en: Support is Open!
kab_DZ: Tallalt, teldi!

[ctx: Support page for this theme]
en: Support
kab_DZ: Tallelt

en: Support team standing together in a group waving
kab_DZ: Tallalt n terbaεt i ibedden akk akken deg ugraw swaεdayen

en: Suriname
kab_DZ: Surinam

en: Suspend
kab_DZ: Ḥbes di leεḍil

en: Suspended
kab_DZ: Yeḥbes

en: Swahili
kab_DZ: Taswaḥilit

en: Swaziland
kab_DZ: Swis

en: Sweden
kab_DZ: Sswid

en: Swedish
kab_DZ: Taswidit

en: Swimming
kab_DZ: Aεummu

en: Swimming Pool
kab_DZ: Tanerdabt

en: Swiss franc
kab_DZ: Afrank n Swis

en: Switch account
kab_DZ: Beddel amiḍan

en: Switch the interface language
kab_DZ: Beddel tutlayt n ugrudem

en: Switzerland
kab_DZ: Sswis

en: Syndication feeds show the most recent
kab_DZ: Les flux de syndication affichent les derniers

en: Syntax Highlighting
kab_DZ: Asbani n wazal n tseddast

en: Syria
kab_DZ: Surya

en: São Paulo
kab_DZ: Sawu Pulu

[ctx: Tab title]
en: All
kab_DZ: Akk

[ctx: Tab title]
en: By Location
kab_DZ: S wadig

[ctx: Tab title]
en: By User
kab_DZ: Sɣur aseqdac

[ctx: Tab title]
en: To User
kab_DZ: I useqdac

en: Table Of Contents
kab_DZ: Tafelwit n yigburen

en: Table cell properties
kab_DZ: Iraten n texxamt n tfelwit

en: Table of Contents
kab_DZ: Tafelwit n igburen

en: Table properties
kab_DZ: Iraten n tfelwit

en: Table row properties
kab_DZ: Iraten n wadur n tfelwit

en: Tablet
kab_DZ: Taṭablit

en: Tag
kab_DZ: Ticreḍt

en: Tag Cloud
kab_DZ: Tagut n tebzimin

en: Tag added.
kab_DZ: Tabzimt tettwarna.

en: Tag deleted.
kab_DZ: Tabzimt tettwakkes.

en: Tag name
kab_DZ: Isem n ticṛeṭ

en: Tag not added.
kab_DZ: Tabzimt ur ttwarenna ara.

en: Tag not found
kab_DZ: Ur tettwaf ara tebzimt

en: Tag not updated.
kab_DZ: Tabzimt ur tmucceḍ ara.

en: Tag updated.
kab_DZ: Tibzimin mucceḍent.

en: Tag: | Tags:
kab_DZ[0]: Tabzimt:
kab_DZ[1]: Tibzimin:

en: Tag: %s
kab_DZ: Tabzimt : %s

en: Tagalog
kab_DZ: Tafilippinit

en: Tagged
kab_DZ: Icreḍ

en: Tagged:
kab_DZ: Icreḍ:

en: Tagline
kab_DZ: Aberriḥ

en: Tags
kab_DZ: Tibzimin

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tselkteḍ s ufran tibzimin ɣer taggayin s useqdec n <a href="%s">Aselkat n tebzimin ɣer taggayin</a>.

en: Tags deleted.
kab_DZ: Tibzimin ttwakksent.

en: Tags indicating styles and features of the theme.
kab_DZ: Ticraḍ i yemmalen timeẓliyin akked yiɣunab n usentel.

en: Tags list
kab_DZ: Tabdart n tebzimin

en: Tags list navigation
kab_DZ: Tabdart n usnirem di tebzimin

en: Tags to Categories
kab_DZ: Tibzimin ɣer taggayin

en: Tags:
kab_DZ: Tibzimin:

en: Tags:
kab_DZ: Tibzimin:

en: Tags: %s
kab_DZ: Tibzimin: %s

en: Tailor
kab_DZ: Axeggaḍ

en: Take a look at the <strong>%1$d item</strong> on the <a href="%2$s">Site Health screen</a>. | Take a look at the <strong>%1$d items</strong> on the <a href="%2$s">Site Health screen</a>.
kab_DZ[0]: Ger tamawt ɣer <strong>aferdis %1$d</strong> seg <a href="%2$s">agdil n tezmert n usmel</a>.
kab_DZ[1]: Ger tamawt ɣer <strong>iferdisen %1$d</strong> seg <a href="%2$s">agdil n tezmert n usmel</a>.

en: Take it to the next level
kab_DZ: Ɛeddi ɣer uswir i d-iteddun

en: Take me to plans!
kab_DZ: Awi-yi ɣer yiɣawasen!

en: Take over
kab_DZ: Err-it-id s afus-ik/im

en: Take payments in seconds
kab_DZ: Ṭṭef iselliken di kra n tesdatin

en: Taken
kab_DZ: Yettwaṭṭef

en: Talk to your web host about OpenSSL support for PHP.
kab_DZ: Mmeslay i usneftaɣ-inek ɣef tiddin n OpenSSL di PHP.

en: Talk to your web host about supporting HTTPS for your website.
kab_DZ: Mmeslay akked usneftaɣ n web inek•m ɣef tedhelt n HTTPS i wesmel-inek•m.

en: Tan
kab_DZ: Ocre

en: Tanzania
kab_DZ: Tanẓanya

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
kab_DZ: Nal neɣ sɛeddi taɣerdayt ɣef usentel menwala sakin ssed ɣef teqfalt Tamuɣli iwakken ad twaliḍ asentel-agi s wakud ilaw yerna ad tbeddeleḍ tixtiṛiyin-ines di tmuɣli-nniḍen s ugdil ačuran. Ad tafeḍ daɣen taqfalt Tamuɣli s wakud illaw di tama n wadda n ugdil n ifatusen n usentel. Yall asentel yettwasebdden tzemreḍ ad t-twaliḍ yerna ad t-tsagneḍ s tarrayt-agi.

en: Target
kab_DZ: Aniccan

en: Tashkent
kab_DZ: Tachkent

en: Task
kab_DZ: Tiwuriwin

en: Task List
kab_DZ: Tabdart n twuriwin

en: Tasmania
kab_DZ: Tasmanie

[ctx: Tax status]
en: None
kab_DZ: Ula d yiwen

en: Taxi
kab_DZ: Aṭaksi

en: Taxonomies associated with post type.
kab_DZ: Tamessartut yeduklen aked wanaw-agi n umagrad.

en: Taxonomy
kab_DZ: Tamessartut

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
kab_DZ: Isem n tmessartut ilaq ad isɛu gar 1 aked 32 n isekkilen.

en: Taxonomy:
kab_DZ: Tamessartut :

en: Tbilisi
kab_DZ: Tbilissi

en: Teacher teaching kids at school
kab_DZ: Aselmad i yesselmaden arrac deg uɣerbaz

en: Team
kab_DZ: Tarbaɛt

en: Team Assignment
kab_DZ: Sdukkel tarbaɛt

en: Technology
kab_DZ: Tatiknulujit

en: Tehran
kab_DZ: Téhéran

en: Tel Aviv
kab_DZ: Tel Aviv-Jaffa

en: Television
kab_DZ: Tiliẓri

en: Tell your story
kab_DZ: Ales-daqsiḍt-ik/im

en: Template
kab_DZ: Taneɣruft

en: Template Editing
kab_DZ: Aẓrag n tneɣruft

en: Template Part Area
kab_DZ: Tallunt n yiḥricen n tneɣruft

en: Template Part Areas
kab_DZ: Tallunt n yiḥricen n tneɣruft

en: Template Parts
kab_DZ: Iḥricen n tneɣruft

en: Template archives
kab_DZ: Iɣbaren n tneɣruft

en: Template for %s
kab_DZ: Taneɣruft i %s

en: Template is missing. Standalone themes need to have a %1$s or %2$s template file. <a href="%3$s">Child themes</a> need to have a %4$s header in the %5$s stylesheet.
kab_DZ: Taneɣruft ulac-itt. Asentel ilaq ad isɛu afaylu n tneɣruft %1$s neɣ afaylu n tneɣruft %2$s . <a href="%3$s">Isental iqruren</a> ilaq ad sɛun inixef n %4$s di tferkit n uɣanib %5$s .

[ctx: Template name]
en: Front Page
kab_DZ: Asebter n sdat

[ctx: Template name]
en: Index
kab_DZ: Amatar

[ctx: Template name]
en: Pages
kab_DZ: Isebtar

[ctx: Template name]
en: Taxonomy
kab_DZ: Tamessartut

en: Template part archives
kab_DZ: Iɣbaren n uḥric n tneɣruft

en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
kab_DZ: Aḥric n tneɣruft yettwakkes neɣ ur yewjid ara: %s

en: Template parts list
kab_DZ: Umuɣ n uḥric n tneɣruft

en: Template parts list navigation
kab_DZ: Umuɣ n tunigin n uḥric n tneɣruft

en: Template parts to include in your templates.
kab_DZ: Iḥricen n tneɣruft ara ternuḍ ɣer tneɣrufin-inek/inem.

en: Templates
kab_DZ: Tineɣrufin

en: Templates based on theme files can't be removed.
kab_DZ: Tineɣrufin yebnan ɣef yifuyla n usentel ur zmirent ara ad ttwakksent.

en: Templates list
kab_DZ: Umuɣ n tneɣrufin

en: Templates list navigation
kab_DZ: Tunigin n wumuɣn tneɣrufin

en: Templates to include in your theme.
kab_DZ: Tineɣrufin ara ternuḍ ɣer usentel-inek·inem.

en: Term ID List
kab_DZ: Tabdart n yisulay n tewtilin

en: Term ID Taxonomy Query
kab_DZ: Asuter takṣunumit n usulay n wawal

en: Term ID is shared between multiple taxonomies
kab_DZ: ID n yirem bḍant-t aṭas n temesserta

en: Term IDs.
kab_DZ: Isulay n tewtilin.

en: Term does not exist.
kab_DZ: Irem ulac-it.

en: Term meta cannot be added to terms that are shared between taxonomies.
kab_DZ: Meta n yirmawen ulamek ara ttwarennun ɣer yirmawen yebḍan ɣef waṭṭas n temesserta.

en: Term not found
kab_DZ: Ur yettwaf ara wawal

en: Terms
kab_DZ: Irmawen

en: Terms do not support trashing. Set '%s' to delete.
kab_DZ: Irmawen ulamek ara uɣalen ɣer tqecwalt. Seɣwer  '%s' iwakken ad tekkseḍ.

en: Terms of Service
kab_DZ: Tiwtilin n useqdec

en: Terms of Service.
kab_DZ: Tiwtilin n umeẓlu.

en: Terms of service
kab_DZ: Tiwtilin n umeẓlu

[ctx: Terms: Add term error message - duplicate term name exists]
en: Name already exists
kab_DZ: Isem yella yakan

[ctx: Terms: Term description label]
en: Description
kab_DZ: Asnummel

en: Test
kab_DZ: Akayad

en: Testimonials
kab_DZ: Tiggiwin

en: Tests
kab_DZ: Ikayaden

en: Text
kab_DZ: Aḍris

en: Text Color
kab_DZ: Ini n uḍris

en: Text Direction
kab_DZ: Tanila n uḍris

en: Text background color:
kab_DZ: Ini n ugilal n uḍris:

en: Text color
kab_DZ: Ini n uḍris

[ctx: Text displayed when there is no information]
en: None
kab_DZ: Ulac

en: Text for the title attribute of the link element for this menu item.
kab_DZ: Aḍris i yimyerr n uzwel n uferdis n useɣwen iuferdisn wumuɣ.

en: Text only
kab_DZ: Aḍris kan

[ctx: Text that is displayed in a label of a form.]
en: First Name
kab_DZ: Isem

[ctx: Text that is displayed in a label of a form.]
en: Last Name
kab_DZ: Isem n tmagit

[ctx: Text that is displayed in a label of a form.]
en: Public Display Name
kab_DZ: Isem azayez ara d-yettwaskanen

en: Text to display
kab_DZ: Aḍris ara yettwabeqqeḍen

en: Thai
kab_DZ: Tataylandit

en: Thailand
kab_DZ: Tayland

en: Thank You
kab_DZ: Tanemmirt

en: Thank you
kab_DZ: Tanemmirt

en: Thank you for contacting us.
kab_DZ: Tanemmirt imi i aɣ-d-tenremseḍ.

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
kab_DZ: Tanmirt imi tgiḍ <a href="%s">WordPress</a> d afecku-inek n usnulfu.

en: Thank you for creating with <a href="https://wordpress.com/">WordPress</a>
kab_DZ: Tanemmirt i usnulfu s <a href="https://wordpress.com/">WordPress</a>

en: Thank you for purchasing the Business plan on %1$s! We would like to offer a 30 minute Quick Start session with one of our Happiness Engineers to help set up your site.
kab_DZ: Tanemmirt imi tuɣeḍ aɣawas numahil ɣef %1$s! Nebɣa ad ak-nmudd tiɣimit n 30 tesdatin n uskar arurad akked yiwen seg yijenyuṛen-nneɣ n talwit akken ad ak-nmudd tallalt deg usbadu n usmel-inek.

en: Thank you for reporting this blog as mature!
kab_DZ: Tanemmirt imi aɣ-d-tenniḍ ɣef ublug-a ur yemmid ara!

en: Thank you for signing up with WordPress.com
kab_DZ: Tanemmirt imi tjerrdeḍ deg  WordPress.com

en: Thank you for using %s!
kab_DZ: Tanemmirt ɣef useqdec n %s!

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
kab_DZ: Tanmirt imi tesqedceḍ %s, asmel-inek yettwsfeḍ. Ssya ar nelmil tikkelt-nniḍen, nessaram-ak afud iggerzen.

en: Thank you for using Akismet to help safeguard the web from spam.
kab_DZ: Tanemmirt imi tesseqdaceḍ Akismet akken ad tɛawneḍ deg uḥraz n web seg yispamen.

en: Thank you for your donation.
kab_DZ: Tanemmirt i tewsa-ik.

en: Thank you!
kab_DZ: Tanemmirt-ik!

en: Thank you.
kab_DZ: Tanemmirt.

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
kab_DZ: Tanmirt. Ttxil-k ẓer izen i k-nuzen i weserggeg n tigawt-agi. Asmel-inek ur yettwasfaḍ ara skud ur tessideḍ ara ɣef useɣwen-agi.

en: Thanks
kab_DZ: Tanemmirt

en: Thanks for confirming your erasure request.
kab_DZ: Tanmirt imi tsentemeḍ asuter-inek i wesfaḍ.

en: Thanks for confirming your export request.
kab_DZ: Tanmirt imi tsentemeḍ asuter-inek i wesifeḍ.

en: Thanks for confirming your new username!
kab_DZ: Tanemmirt ɣef usentem n yisem-ik/im n useqdac amaynut!

en: Thanks for flying with %s
kab_DZ: Tanemmirt ɣef yinig-inek akked %s

en: Thanks for flying with WordPress.com
kab_DZ: Tanemmirt mi teddiḍ d WordPress.com

en: Thanks for flying with WordPress.com in %d.
kab_DZ: Tanemmirt ɣef yinig-inek akked WordPress.com deg %d.

en: Thanks for flying with WordPress.com!
kab_DZ: Tanemmirt mi tettedduḍ d WordPress.com!

en: Thanks for flying with http://WordPress.com
kab_DZ: Tanemmirt ɣef yinig-inek akked http://WordPress.com

en: Thanks for flying with us. Keep up the good blogging.
kab_DZ: Tanemmirt imi tferneḍ ad tedduḍ yid-neɣ. Kemmel ablug-inek yelhan.

en: Thanks!
kab_DZ: Tanemmirt!

en: Thanks! Your feedback will help improve search results
kab_DZ: Tanemmirt! Tamuɣli-inek ad aɣ-tεawen ad nselhu igmaḍ n unadi

en: Thanks,
kab_DZ: Tanemmirt,

en: That audio file cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
kab_DZ: Afaylu-nni ameslaw ur yettwaf ara. Muqel di <a href="%s">temkarḍit n umidya</a> inek•inem yerna tḥeqqeq belli ur yettwakkes ara.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
kab_DZ: Tansa-agi email tettwaseqdec yakan. Ttxil-k muqel di tenkut-inek n email ma yella yizen n usermed. Isem n useqdac ad istafi di kra n wusan ma yella ulac acu txedmeḍ.

en: That file cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
kab_DZ: Ur d-nufi ara afaylu-a. Muqel <a href="%s">tamkarḍit-ik n yimidyaten</a>, tḥeqq daɣen ur yettwakkes ara.

en: That image cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
kab_DZ: Tugna-nni ur tettwaf ara. Muqel di <a href="%s">temkarḍit n umidya</a> inek•inem yerna tḥeqqeq belli ur tettwakkes ara.

en: That link is already in your profile links. No changes were made.
kab_DZ: Aseɣwen-a yella yakan deg yiɣawasen n umaɣnu-ik/im. Ulac isenfal ara yettwagen.

en: That name is not allowed.
kab_DZ: Isem-agi ur yurig ara.

en: That page can&rsquo;t be found.
kab_DZ: Asebter-a ulac-it.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
kab_DZ: Asmel-gi yettwaḥerra akka tura, maca izmer ad yestafi di kra n wussan.

en: That user could not be added to this site.
kab_DZ: Aseqdac-agi ulamek ara yettwarenu ɣer usmel-agi.

en: That user does not exist.
kab_DZ: Aseqdac-agi ulac-it.

en: That user is already a member of this site.
kab_DZ: Aseqdac-agi d ameltaɣ n usmel-agi yakan.

en: That username is already activated.
kab_DZ: Isem-agi n useqdac yermed yakan.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
kab_DZ: Isem-agi n useqdac yettwaḥerra, maca yezmer ad istafi di kra n wussan.

en: That username is not allowed.
kab_DZ: Isem-agi ur yettusireg ara.

en: That video cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
kab_DZ: Tavidyut-nni ur tettwaf ara. Muqel di <a href="%s">temkarḍit n umidya</a> inek•inem yerna tḥeqqeq belli ur tettwakkes ara.

en: That was hard work! Take a break.
kab_DZ: D axeddim i iweεren! Steεfu cwiṭ.

en: That&#8217;s all, stop editing! Happy publishing.
kab_DZ: D ayagi kan, ḥbes asiẓreg ! Asuffeɣ ameggaz.

en: That's %d countries in all!
kab_DZ: D %d n tmura irkelli!

en: That's not a WordPress site.
kab_DZ: Wagi mačči d asmel n WordPress.

en: That's not a valid url.
kab_DZ: Wagi mačči d url arameɣtu.

en: That's pretty awesome, well done!
kab_DZ: D ayen igerrzen aṭas, ayyuz!

en: The "%1$s" taxonomy "%2$s" property (%3$s) conflicts with an existing property on the REST API Posts Controller. Specify a custom "rest_base" when registering the taxonomy to avoid this error.
kab_DZ: Timeẓli "%1$s" taṭaksunumit "%2$s" (%3$s) ha-tt-an di ccwal akked timeẓli yellan ɣef usenqad n yigalizen n API REST. Mudd "rest_base" tudmawant lawan n usekles n toxonomy i usinef n tuccḍa-nni.

en: The "%1$s" value is smaller than "%2$s"
kab_DZ: Azal "%1$s" meẓẓiy ɣef "%2$s"

en: The "%s" must be a callable function.
kab_DZ: Ilaq ad tili "%s" d tawuri tezmer ad tettusiwel    .

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
kab_DZ: Agraw n textiṛiyin « %s » yettwakkes. Seqdec agraw-nniḍen n iɣewwaren.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
kab_DZ: Asentel  "%s mačči d asentel amarraw ameɣtu.

en: The "type" schema keyword for %1$s can only be one of the built-in types: %2$l.
kab_DZ: Awal afran n uzenziɣ "anaw" i %1$s yezmer kan ad yesεu anawen usliɣen: %2$l.

en: The "type" schema keyword for %1$s can only contain the built-in types: %2$l.
kab_DZ: Awal afran n uzenziɣ "anaw" i %1$s yezmer kan ad yesεu anawen usliɣen: %2$l.

en: The "type" schema keyword for %s is required.
kab_DZ: Awal afran n uzenziɣ "anaw" i %s yettusra.

en: The %1$s directive in %2$s determines if uploading files is allowed on your site.
kab_DZ: Tazunfalit %1$s deg %2$s temmal-d ma yella asali n yifuyla yettusireg deg usmel-inek·inem.

en: The %1$s parameter must be an array. To pass arbitrary data to scripts, use the %2$s function instead.
kab_DZ: Aɣewwar %1$s isefk ad yili d tafelwit. Akken ad tesɛeddiḍ s ugacur isefka ɣer uskript, seqdec tawuri %2$s deg umḍiq.

en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
kab_DZ: Inixef n usiɣzef %1$s iɛedda-t wakud. Seqdec axir %2$s.

en: The %1$s, %2$s, and %3$s values can be edited to set the video track language and kind.
kab_DZ: Azalen %1$s, %2$s, akked %3$s zemren ad ttwaẓergen iwakken ad tesbaduḍ tutlayt akked tewsit n tezribt n tvidyut.

en: The %s constant is no longer supported.
kab_DZ: Timezgit %s dayen tura ur tettwadhal ara.

en: The %s filter is enabled.
kab_DZ: Tastayt %s termed.

en: The %s function has been disabled, some media settings are unavailable because of this.
kab_DZ: Tawuri %s tettusens, kra n yiɣewwaren n umidya ur wjiden ara sebba n waya.

en: The %s importer is invalid or is not installed.
kab_DZ: Amaktar  %s  ur ittusbedd ara neɣ d urameɣtu .

en: The %s post meta must be an array.
kab_DZ: Aɣef tasuffeɣt %s ilaq ad yili d tafelwit.

en: The %s property has an invalid stored value, and cannot be updated to null.
kab_DZ: Ayla %s yesɛa azal ikelsen d urameɣtu, ulamek ara yemucceḍ ɣer null.

en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://developer.wordpress.org/plugins/settings/settings-api/
kab_DZ: Aɣewwar %s ur yettwasekles ara. Iɣewwaren ur nettwasekles ara d iqburen. Muqel https://developer.wordpress.org/plugins/settings/settings-api/

en: The %s stylesheet does not contain a valid theme header.
kab_DZ: Tiferkit n uɣanib %s ur tesɛi ara inixef n usentel ameɣtu.

en: The %s table is not installed. Please run the network database upgrade.
kab_DZ: Tadabut %s ur tettwasbedd ara. Ttxil-k selkem asali n uswir i uzadur n yisefka n uzeḍḍa.

en: The &#8220;%s&#8221; field is limited to %d characters.
kab_DZ: Urti &#8220;%s&#8221; yesεa kan ɣer %d yisekkilen.

en: The &#8220;%s&#8221; field is required.
kab_DZ: Urti &#8220;%s&#8221; yettusra.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
kab_DZ: Asmagay d talɣa ilugnen n yisem. Di tegti yesɛa ḥaca isekkilen iḥerfiyen, izwilen aked ujerriḍ n tuqqna.

en: The Authorization header is working as expected
kab_DZ: Aqerru n usireg iteddu akken i yettwaṛǧa

en: The Authorize Application request is not allowed.
kab_DZ: Asuter i usireg n usnas ur yurig ara.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
kab_DZ: Tigezmi n iwiǧiten iwejden tesɛa akk iwiǧiten i tseqdaceḍ. Ticki awiǧit yers di tfeggagt n yidis ad yeldi iwakken ad tgeḍ iɣewwaren.  Mi tgiḍ akk iɣewwaren akken i tebɣiḍ, ssed ɣef tanast Sekles sakin awiǧit ad yekker deg usmel-inek. Ma tesdeḍ ɣef Kkes, awiǧit ad yettwakkes.

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can navigate to different pages on your site within the preview. Edit shortcuts are shown for some editable elements. The Customizer is intended for use with non-block themes.
kab_DZ: Amsagen ad k·kem-yeǧǧ ad twaliḍ ibeddilen i tgiḍ i usmel-inek·inem send asuffeɣ. Tzemreḍ ad tinigeḍ gar isebtar akk n usmel-inek·inem seg teskant. Inegzumen n usiẓreg ttwaskanen i kra yiferdisen i izemren ad ttuẓergen. Amsagen yella-d s useqdec n yisental ur nelli ara ^vef yi^hedren.

en: The DB ID of the nav_menu_item that is this item's menu parent, if any, otherwise 0.
kab_DZ: Asulay n taffa n yisefka n nav_menu_item yellan d amaraw n wumuɣ n uferdis-a, ma yella yella, neɣ ma ulac d 0.

en: The Easiest Place to Get Started
kab_DZ: D adeg ideg yeshel aṭas beddu i tazwara

en: The End
kab_DZ: Taggara

en: The Footer template defines a page area that typically contains site credits, social links, or any other combination of blocks.
kab_DZ: Taneɣruft n uḍar n usebter tesbadu taɣzut n usmel igebren isnemmar n usmel,isɣewnen imettiyen neɣ kra n tsuddest n yiḥedran.

en: The GMT date the application password was created.
kab_DZ: Azemz GMT ideg d-inulfa wawal n uɛeddi n usnas.

en: The GMT date the application password was last used.
kab_DZ: Azemz GMT ideg yettwaseqdec i tikkelt taneggarut  wawal n uɛeddi n usnas.

en: The Header template defines a page area that typically contains a title, logo, and main navigation.
kab_DZ: Taneɣruft n yinixef tesbadu taɣzut n usebter igebren azwel, alugu akked wumuɣ agejdan.

en: The ID for the associated post of the attachment.
kab_DZ: ID n umagrad yedduklen ɣer ufaylu-agi.

en: The ID for the author of the post.
kab_DZ: Asulay i umeskar n tsuffeɣt.

en: The ID for the author of the revision.
kab_DZ: Asulay i umeskar n usenqed.

en: The ID for the author of the template.
kab_DZ: Asulay n umeskar n tneɣruft.

en: The ID for the autosave.
kab_DZ: Asulay i usekles awurman.

en: The ID for the parent of the autosave.
kab_DZ: Asulay n umarraw n usekles awurman.

en: The ID for the parent of the comment.
kab_DZ: Asulay n umarraw n uwennit.

en: The ID for the parent of the object.
kab_DZ: ID n umarraw n tɣawsa.

en: The ID for the parent of the post.
kab_DZ: Asulay n umarraw n tsuffeɣt.

en: The ID for the parent of the revision.
kab_DZ: Asulay n umarraw n usenqed.

en: The ID of the assigned menu.
kab_DZ: Asulay n wumuɣ i d-yettwamudden.

en: The ID of the associated post object.
kab_DZ: ID n tɣawsa n umagrad yeduklen.

en: The ID of the featured media for the post.
kab_DZ: Asulay n umidya igerrzen i tsuffeɣt.

en: The ID of the page that should be displayed on the front page
kab_DZ: Asulay n usebter i ilaqen ad d-yesken tama n usebter agejdan

en: The ID of the page that should display the latest posts
kab_DZ: Asulay n usebter i ilaqen ad d-yesken tisuffaɣ akk tineggura

en: The ID of the user object, if author was a user.
kab_DZ: ID n tɣawsa user, ma yella ameskar d aseqdac.

en: The IP address the application password was last used by.
kab_DZ: Tansa IP ukkud yettwaseqdec i tikkelt taneggarut wawal n uɛeddi n usnas.

en: The Jetpack Team
kab_DZ: Tarbaεt n Jetpack

en: The Open Graph image link of the %1$s or %2$s element from the URL.
kab_DZ: Aseɣwen n tugna Open Graph n uferdis %1$s neɣ %2$s seg URL.

en: The PHP version on your server is %1$s, however the uploaded plugin requires %2$s.
kab_DZ: Lqem n PHP deg uqeddac-inek·inem d %1$s, maca azegrir i d-tsuliḍ yesra lqem %2$s.

en: The PHP version on your server is %1$s, however the uploaded theme requires %2$s.
kab_DZ: Lqem n PHP deg uqeddac-inek (inem) d %1$s, maca asentel i d-tsuliḍ yesra lqem %2$s.

en: The Podcast RSS feed URL.
kab_DZ: URL n usuddim RSS n upudkast.

en: The Press This plugin is required.
kab_DZ: Asiɣzef Press This yettwasra.

en: The Privacy Settings require JavaScript.
kab_DZ: Iɣewwaren n tbaḍnit sran JavaScript.

en: The REST API can no longer be completely disabled, the %s filter can be used to restrict access to the API, instead.
kab_DZ: API REST ur tezmir ara ad teqqim texsi, rest_authentification_errors yezmer ad yettwaseqdec deg ubeddil i wesbeded n waddaf ɣer API .

en: The REST API did not behave correctly
kab_DZ: REST API ur yeddi ara akken ilaq

en: The REST API did not process the %s query parameter correctly.
kab_DZ: REST API ur yezmir ara ad yesleḍ akken iwata aɣewwar %s.

en: The REST API encountered an error
kab_DZ: REST API yemlal-d tuccḍa

en: The REST API encountered an unexpected result
kab_DZ: REST API yemlal-d d ugmuḍ ur nettwaṛǧa ara

en: The REST API is available
kab_DZ: REST API yewjed

en: The SQL server is a required piece of software for the database WordPress uses to store all your site&#8217;s content and settings.
kab_DZ: Aqeddac SQL d aferdis n useɣẓan n uzadur n isefka i yesseqdac WordPress iwakken ad yeḥrez agbur akked iɣewwaren.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
kab_DZ: Ngumma ad nselken aselkin SSL n usenneftaɣ.

en: The Site Health check for %1$s has been replaced with %2$s.
kab_DZ: Asenqed n tdawsa n usmel i %1$s yettusemselsi s %2$s.

en: The Site Health check requires JavaScript.
kab_DZ: Aselken n tdawsa n usmel yesra JavaScript.

en: The Site Icon is used as a browser and app icon for your site. Icons must be square, and at least %s pixels wide and tall.
kab_DZ: Tugnact n usmel tettwaseqdec d tugnact n iminig aked usnas i wesmel-inek. Tugnacin ilaq ad ilint s umasal amkuẓ yerna ad sɛunt ma drus %s px di teɣzi aked tehri.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
kab_DZ: URL n usmel i tskecmeḍ d urameɣtut. Ttxil-k sekcem URL tameɣtut.

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Note that &lt;p&gt; and &lt;br&gt; tags are converted to line breaks when switching to the Text editor to make it less cluttered. When you type, a single line break can be used instead of typing &lt;br&gt;, and two line breaks instead of paragraph tags. The line breaks are converted back to tags automatically.
kab_DZ: Askar aḍersan ad k-yeǧ ad tsekcmeḍ HTML aked uḍris n umagrad-inek. Ẓer belli ticraḍ &lt;p&gt; aked &lt;br&gt;   ttwasemselsint ɣer "tuɣalin s ajerriḍ " mi ara tkecmeḍ askar aḍersan iwakken ur k-ittaɛraq ara uḍris. Mi ara tsekcameḍ aḍris tzemreḍ ad tesdeḍ ɣef tuɣalin s ajerriḍ deg umkan n tecreḍt &lt;br&gt;, neɣ ad tesdeḍ snat n tikkal ɣef tuɣalin s ajerriḍ deg umkan n tecreḍt n tseddart. Tuɣalin s ajerriḍ ad ittusemselsi ɣer tecraḍ s tiwurment.

en: The URI of the theme's webpage, as found in the theme header.
kab_DZ: URI n usebter n web n usentel, am wakken i t-nufa deg yinixf n usentel.

en: The URI of the theme's webpage, transformed for display.
kab_DZ: URI n usebter n web n usentel, yettwabeddel i webeqqeḍ.

en: The URI of the theme's webpage.
kab_DZ: URI n usebter n web n usentel.

en: The URL of the resource for which to fetch oEmbed data.
kab_DZ: URL ansa ara d-tawiḍ isefka oEmbed.

en: The URL to process.
kab_DZ: URL i usesfer.

en: The URL to the admin area
kab_DZ: URL n teɣzut n unedbal

en: The URL to which this menu item points.
kab_DZ: URL wuɣur yeskan uferdis-a n wumuɣ.

en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
kab_DZ: URL i tsekcmeḍ tettban-d d tansa email. Tebɣiḍ ad ternuḍ azwir mailto: ?

en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:// prefix?
kab_DZ: URL i tsekcmeḍ tettban-d d aseɣwen uffiɣ. Tebɣiḍ ad ternuḍ azwir http:// ?

en: The Walker class named %s does not exist.
kab_DZ: La classe Walker nommée %s n&rsquo;existe pas.

en: The WordPress Hosting Team maintains a list of those modules, both recommended and required, in <a href="%1$s" %2$s>the team handbook%3$s</a>.
kab_DZ: Tarbeɛt n tnezduɣt n WordPress yeḥrez yiwen wumuɣ n yizegrar-agi, ttucekkaṛen, ttusran, deg <a href="%1$s" %2$s>awfus n tarbeɛt%3$s</a>.

en: The WordPress Team
kab_DZ: Tarbaɛt n WordPress

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
kab_DZ: Tansa n WordPress i tskecmeḍ d turameɣtut. Ttxil-k sekcem tansa tameɣtut.

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
kab_DZ: Tarbaɛt n WordPress tewjed iwakken ad k-tɛiwen. Azen izen-agi ɣer %s sakin tarbaɛt ad k-tɛiwen iwakken asmel-inek ad iddu akken ilaq.

en: The WordPress.com Blog
kab_DZ: Ablug n WordPress.com

en: The WordPress.com free photo library
kab_DZ: Tamkarḍa n tugniwin baṭel n WordPress.com

en: The WordPress.org username of the block author.
kab_DZ: Isem n useqdac di WordPress.org n umeskar n yiḥder.

en: The XFN relationship expressed in the link of this menu item.
kab_DZ: Assaɣ XFN yettusenfalin deg useɣwen n uferdis-a n wumuɣ.

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
kab_DZ: Takebbanit XYZ tettusbedded deg useggas n 1971, seg yimir-nni tebda tettak doohickeys n ulameɣ i ugdud. Tezga-d di Gotham City, XYZ qeddcen deg-s ugar n 2000 yimdanen, mačči yiwet n tɣawsa ifazen ara txeddem i tmezdagnut n  Gotham.

en: The active theme does not support a flexible sized header image.
kab_DZ: Asentel urmid ur issefrak ara tugna n uqerru s teɣzi tefallaẓt.

en: The active theme does not support uploading a custom header image.
kab_DZ: Asentel urmid ur issefrak ara asali tugna n uqeṛṛu tudmawant.

en: The active theme has the following error: "%s".
kab_DZ: Asentel urmid yesɛa tuccḍa-a: "%s".

en: The active theme is displayed highlighted as the first theme.
kab_DZ: Asentel urmid yettwaskan s usebrureq am usentel amezwaru.

en: The admin email verification page will reappear after %s.
kab_DZ: Asebter n usenqed n yimayl n unedbal ad d-iban seld %s.

en: The amount of information you may be required to show will vary depending on your local or national business regulations. You may, for example, be required to display a physical address, a registered address, or your company registration number.
kab_DZ: Tasmekta n isalan i isefk ad tbeqqedeḍ tugel ɣer lqanun adigan neɣ aɣelnaw i teṭṭafareḍ. Deg umedya, tzemreḍ ad tbeqqeḍeḍ tansa tafizikt, tansa tazayezt, neɣ uḍḍun n usekles n teṛmist-inek.

en: The amount to rotate the image clockwise in degrees. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
kab_DZ: Amḍan s tfesniwin swayes ara tezzi tugna di tnila n temrilt. D AQBUR: seqdec `modifiers` deg umḍiq.

en: The application ID must be a UUID.
kab_DZ: ID n usnas isefk ad yili d UUID

en: The application password feature requires HTTPS, which is not enabled on this site.
kab_DZ: Tawuri n wawal n uɛeddi n usnas yesra HTTPS, ayen ur nermid ara deg usmel-agi.

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
kab_DZ: Atug n tmeẓri n tugna d assaɣ gar tehri aked teɣzi. Tzemreḍ ad tḥerzeḍ atug n tmeẓri ma teǧǧiḍ tanast Shift tessed mi ara tebeddeleḍ tisekta n tefrayt-inek. Seqdec urti n usekcem iwakken ad d-tefkeḍ atug n tmeẓri , amd. 1:1 (amkuẓ), 4:3, 16:9, atg.

en: The attached file cannot be found.
kab_DZ: Afaylu yeddan ur yettwaf ara.

en: The attachment MIME type.
kab_DZ: Anaw MIME n ufaylu yurzen.

en: The attachment caption.
kab_DZ: Asnumel n ufaylu yurzen.

en: The attachment description.
kab_DZ: Asnumel n ufaylu yurzen.

en: The attributes of the inner block.
kab_DZ: Imyerren n yiḥder agensan.

en: The attributes used in the example.
kab_DZ: Imyerren i yettusqedcen deg umedya.

en: The authenticated application password can only be introspected for the current user.
kab_DZ: Awal uffir n usnas n usesteb yezmer kan ad yettusweḍ i useqdac-a amiran.

en: The authorization header is invalid
kab_DZ: Inixef n usireg d arameɣtu.

en: The authorization header is missing
kab_DZ: Aqerru n usireg ixuṣṣ

en: The average rating of blocks published by the same author.
kab_DZ: Tazmilt talemmast n yiḥedran i d-yesuffeɣ yiwen n umeskar.

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
kab_DZ: Akalas n umagrad-agi deg iminig-inek imgarrad ɣef lqem-agi uksar.

en: The best content on the web
kab_DZ: Agbur ifazen deg web

en: The best of WordPress.com
kab_DZ: Ayen akk izaden n WordPress.com

en: The best support
kab_DZ: Tallalt ifazen

en: The block icon.
kab_DZ: Tignit n yiḥder.

en: The block name, in namespace/block-name format.
kab_DZ: Isem n yiḥder, s umasal tallunt n yisem/isem n yiḥder.

en: The block slug.
kab_DZ: Aberriḥ n yiḥder.

en: The block title, in human readable format.
kab_DZ: Azwel n yiḥder, s umasal i yezmer ad d-iɣer wemdan.

[ctx: The blog of a website.]
en: Blog
kab_DZ: Ablug

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you do not use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
kab_DZ: Les blocs pour le nom, l&rsquo;adresse web et la description sont fixes, tandis que les autres peuvent être repositionnés par glisser/déposer. Vous pouvez également masquer les blocs que vous n&rsquo;utilisez pas via l&rsquo;onglet &laquo;&nbsp;Options de l&rsquo;écran&nbsp;&raquo;, et fermer les blocs en cliquant sur leur barre de titre.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
kab_DZ: Wigi d iḥedran n ugdil n tfelwit n tedbelt:

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
kab_DZ: Iḥedran n uwitay yeffer acku ulac tisuffaɣ i d-yeffeɣen.

en: The called constructor method for %1$s class in %2$s is <strong>deprecated</strong> since version %3$s! Use %4$s instead.
kab_DZ: Tarrayt constructor yettusawlen i %1$s aklasik deg %2$s <strong>terreẓ</strong> seg lqem %3$s ! Seqdec %4$s deg wadeg-is.

en: The category label, in human readable format.
kab_DZ: Tacreḍt n taggayt, deg umasal d-yettbanen i umdan.

en: The category name.
kab_DZ: Isem n taggayt.

en: The category this test is grouped in.
kab_DZ: Taggayt ideg yettusegrew usekyed-agi.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
kab_DZ: Ibeddilen i tgiḍ ad ruḥen ma teffɣeḍ seg asebtar-agi.

en: The code is in your clipboard now
kab_DZ: Tangalt ha-tt-an deg ɣef wafus-ik/im tura

[ctx: The codes are the backup codes for Two-Step Authentication.]
en: I have printed or saved these codes
kab_DZ: Siggzeɣ neɣ skelseɣ tingalin-a

en: The comment cannot be deleted.
kab_DZ: Awennit ulamek ara yettwakkes.

en: The comment does not support trashing. Set '%s' to delete.
kab_DZ: Awennit ulamek ara yuɣal ɣer tqecwalt. Seɣwer  '%s' iwakken ad t-tekkseḍ.

en: The comment has already been trashed.
kab_DZ: Awennit yuɣal yakan ɣer tqecwalt.

en: The confirmation key has expired for this personal data request.
kab_DZ: Tasarut n usentem temmut i usuter-a n yisefka udmawanen.

en: The confirmation key is invalid for this personal data request.
kab_DZ: Tasarut n usentem mačči d tameɣtut i usuter-a n yisefka udmawanen.

en: The confirmation key is missing from this personal data request.
kab_DZ: Tasarut n usentem ulac-itt i usuter-a n yisefka udmawanen.

en: The constant %1$s <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant %2$s in %3$s to enable a subdomain configuration. Use %4$s to check whether a subdomain configuration is enabled.
kab_DZ: La constante %1$s <strong>est obsolète</strong>. Utilisez la constante booléenne %2$s dans %3$s pour activer la configuration des sous-domaines. Utilisez %4$s pour vérifier que la configuration des sous-domaines est bien active.

en: The constant %s cannot be defined when creating a network.
kab_DZ: Timezgit  %s ulamek ara tettusbadu deg usnulfu n uẓeṭṭa.

en: The content for the comment.
kab_DZ: Agbur n uwennit.

en: The content for the post.
kab_DZ: Agbur i tsuffɣt-a.

en: The content of the %s element from the URL.
kab_DZ: Agbur n uferdis %s seg URL.

en: The contents of the %s element from the URL.
kab_DZ: Agbur n Uferdis %s seg URL.

en: The credit card entered is invalid.
kab_DZ: Takarḍa n usellek yettwaskecmen d tarmeɣtut.

en: The credit card you’re using with WordPress.com has expired in <strong>%1$s</strong> — before your renewal for %2$s on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Takarḍa n usellek tseqdaceḍ deg WordPress.com temmut deg <strong>%1$s</strong> — send allus n %2$s deg <strong>%3$s</strong>.

en: The credit card you’re using with WordPress.com is going to expire in <strong>%1$s</strong> — before your renewal for %2$s on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Takarḍa n usellek tseqdaceḍ deg WordPress.com tettεeṭṭil ara ad temmet deg <strong>%1$s</strong> — send allus n %2$s deg <strong>%3$s</strong>.

en: The cron event list could not be saved.
kab_DZ: Tabdart n yineḍruyen ittusɣiwsen ulamek ara tettwasekles.

en: The current image has no alternative text. The file name is: %s
kab_DZ: Tugna tamirant ur tesɛi ara aḍris amlellay. Isem n ufaylu d: %s

en: The current user can assign terms in the %s taxonomy.
kab_DZ: Aseqdac amiran yezmer ad yesddukel irmawen ɣer tmessartut %s.

en: The current user can change the author on this post.
kab_DZ: Aseqdac amiran yezmer ad ibeddel ameskar n umagrad-agi.

en: The current user can create terms in the %s taxonomy.
kab_DZ: Aseqdac amiran yezmer ad yernu irmawen ɣer temessartut %s.

en: The current user can post unfiltered HTML markup and JavaScript.
kab_DZ: Aseqdac amiran yezmer ad yazen HTML akked  JavaScript ur nettwasti ara.

en: The current user can publish this post.
kab_DZ: Aseqdac amiran yezmer ad d-isuffeɣ amagrad-agi.

en: The current user can sticky this post.
kab_DZ: Aseqdac amiran yezmer ad iseɣnes amagrad-agi.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
kab_DZ: Aseqdac amiran ilaq ad isɛu tamlilt ara t-yessuregen ad iẓreg iseqdacen.

en: The currently selected Privacy Policy page does not exist. Please create or select a new page.
kab_DZ: Asebtar Tasertit n tbaḍnit yettwafernen imira ulac-it. Ttxil-k snulfu-d neɣ fren asebtar-nniḍen.

en: The currently selected Privacy Policy page is in the Trash. Please create or select a new Privacy Policy page or <a href="%s">restore the current page</a>.
kab_DZ: Asebtar amiran, n tsertit n tbaḍnit, i yettwafernen atan di tqecwalt. Ttxil-k fren neɣ snulfu-d asebtar amaynut n tsertit n tbaḍnit neɣ <a href="%s">err-d asebtar amiran</a>.

en: The database ID of the original object this menu item represents, for example the ID for posts or the term_id for categories.
kab_DZ: Asulay n taffa n yisefka n usentel aɣbalu yettwasnekden s uferdis-a n wumuɣ, d amedya asulay i tsuffaɣ neɣ aferdis_asulay i taggayin.

en: The database server could be connected to (which means your username and password is okay) but the %s database could not be selected.
kab_DZ: Aqeddac n taffa n yisefka yezmer ad yeqqen (anamek-is: isem-ik·im n useqdac d wawal-inek·inem uffir d imeɣta) maca taffa n yisefka %s ulamek tettwafren.

en: The date the comment was published, as GMT.
kab_DZ: Azemz ideg d-teffeɣ uwennit, s umasal GMT

en: The date the comment was published, in the site's timezone.
kab_DZ: Azemz ideg d-iffeɣ uwennit, deg temnaḍt tasragant n usmel.

en: The date the post was last modified, as GMT.
kab_DZ: Azemz angaru GMT ideg tettwabeddel tsuffeɣt.

en: The date the post was last modified, in the site's timezone.
kab_DZ: Azemz angaru n ubeddel n tsuffeɣt, di temnaḍt tasragant n usmel.

en: The date the post was published, as GMT.
kab_DZ: Azemz ideg d-eɣttsuf, s umasal GMT.

en: The date the post was published, in the site's timezone.
kab_DZ: Azemz ideg d-teffeɣ tsuffeɣt, di temnaḍt tasragant n usmel.

en: The date the revision was last modified, as GMT.
kab_DZ: Azemz aneggaru GMT ideg asenqed yettwabeddel.

en: The date the revision was last modified, in the site's timezone.
kab_DZ: Azemz aneggaru n ubeddel n lqem, deg temnaḍt tasragant n usmel.

en: The date the revision was published, as GMT.
kab_DZ: Azemz ideg d-iffeɣ lqem, s umasal GMT

en: The date the revision was published, in the site's timezone.
kab_DZ: Azemz ideg d-iffeɣ lqem, deg temnaḍt tasragant n usmel.

en: The date when the block was last updated, in fuzzy human readable format.
kab_DZ: Azemz ideg yettwaleqqem yiḥder i tikkelt taneggarut, s umasal i yezmer ad iɣer wemdan.

en: The date when the block was last updated.
kab_DZ: Azemz ideg iḥder yettwaleqqem i tikkelt taneggarut.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
kab_DZ: Asnummel ur yettwasemras ara s lexṣas, maca kra n isental zemren ad ttwabeqqeḍen.

en: The description of the menu location.
kab_DZ: Aglam n umkan n wumuɣ.

en: The description of this menu item.
kab_DZ: Aglam n uferdis-a n wumuɣ.

en: The description will be displayed in the menu if the active theme supports it.
kab_DZ: Aglam ad yettwaskan deg wumuɣ ma yella asentel urmidi ssefrak-it.

en: The directives (lines) between "BEGIN %1$s" and "END %1$s" are
    dynamically generated, and should only be modified via WordPress filters.
    Any changes to the directives between these markers will be overwritten.
kab_DZ: Tizufalin (izirigen) gar `BEGIN %1$s` d `END %1$s`
    ttwasurwen s wudem asmussan, ur ilaq ara ubeddil ala s imzizdigen n WordPress
    Abeddel akk ara yilin i yimzizdigen gar tecraḍ-agi ad yettwisfeḍ.

en: The directory size calculation has timed out. Usually caused by a very large number of sub-directories and files.
kab_DZ: Asiḍen n tiddi n ukaram ifut. Sebban waya di tegti d aṭuqet n ikaramen isnawen akked ifuyla.

en: The disk quota for %s is full.
kab_DZ: Amur n uḍebsi i %s yeččur.

en: The domain is currently in maintenance. Please try again later.
kab_DZ: Talɣut akka tura tettbedda. Ttxil-k(m) ɛreḍ umbeɛd.

en: The domain name you entered cannot be blank.
kab_DZ: Isem n taɣult i teskecmeḍ ur izmir ara ad yili d ilem.

en: The domain name you entered cannot contain a directory.
kab_DZ: Isem n taɣult i teskecmeḍ ur izmir ara ad yegber akaram.

en: The domain name you entered does not appear to be valid.
kab_DZ: Isem n talɣut i teskecmeḍ iban ur iṣeḥḥa ara.

en: The domain specified is not valid.
kab_DZ: Taɣult yettwafernen d tarmeɣtut.

en: The edit field automatically highlights code syntax. You can disable this in your <a href="%1$s" %2$s>user profile%3$s</a> to work in plain text mode.
kab_DZ: Urti n usiẓreg ad yesbin s twurment taseddast n tengalt. Tzemreḍ ad tsexsiḍ ayagi deg <a href="%1$s" %2$s>ulegdis-inek n useqdac%3$s</a> iwakken ad tqedceḍ deg uskar n uḍris.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
kab_DZ: Tansa email i tskecmeḍ d turameɣtut. Ttxil-k sekcem tansa tameɣtut.

en: The email address for the user.
kab_DZ: Tansa email i weseqdac.

en: The email could not be sent.
kab_DZ: Ulamek ara yettwazen yimayl-a.

en: The email could not be sent. Possible reason: your host may have disabled the %s function.
kab_DZ: D awezɣi tuzzna n imayl. Ahat asneftaɣ-inek yesens tawuri %s.

en: The email is correct
kab_DZ: Imayl d ameɣtu

en: The error code was %s.
kab_DZ: Tangalt n tuccḍa d  %s.

en: The excerpt for the post.
kab_DZ: Tussift i tsuffeɣt.

en: The family of objects originally represented, such as "post_type" or "taxonomy".
kab_DZ: Tawacult n tɣawsiwin i d-yettwaskan s wudem aɣbalu am «anaw n tsuffeɣt» ou « tataksunumit».

en: The favicon image link of the %s element from the URL.
kab_DZ: Aseɣwe n tugna tazamult seg uferdis %s n URL.

en: The feature "type" is not valid JSON Schema type.
kab_DZ: Tamahilt n "wanaw" mačči d anaw n uzenziɣ JSOn arameɣtu.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
kab_DZ: Urtiyen i yellan deg ugdil-agi sedduyen kra n iɣewwaren igejdanen n usmel-inek.

en: The file URL has been copied to your clipboard
kab_DZ: URL n ufaylu yettwanɣel ɣer tecfawit-inek (inem)

en: The filesystem is currently unavailable for managing plugins.
kab_DZ: Anagraw n yifuyla ur yewjid ara akka tura i wesefrek n yiseɣzaf.

en: The first argument of a filter must always be sent and should be returned by the webhook, with modification.
kab_DZ: Tiɣiret tamezwarut n usizdeg ilaq ad tettwazen yal tikkelt yerna ilaq ad d-tuɣal s webhook s usnifel.

en: The folder %1$s was detected as being under version control (%2$s), but the %3$s filter is allowing updates.
kab_DZ: Akaram %1$s illa ddaw n usenqad n ileqman (%2$s). maca imzizdeg %3$s  isarag aleqqem.

en: The folder %1$s was detected as being under version control (%2$s).
kab_DZ: Akaram %1$s illa ddaw n usenqad n ileqman (%2$s).

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
kab_DZ: Inegzumen-agi n umsal ad ttwasemselsin mi ara tessdeḍ ɣef Entrée. Ssed ɣef Escape neɣ tanast Semmet i tuɣalin ɣer deffir.

en: The following messages will give you preview of what will happen when you run this command.
kab_DZ: Iznan-a ad ak·am-mudden taskant n wayen ara d-yeḍrun mi ara tsedduḍ taladna-a.

en: The following plugins failed to update:
kab_DZ: Isiɣzifen-agi gumman ad mucceḍen:

en: The following plugins were successfully updated:
kab_DZ: Isiɣzifen-agi mucceḍen akken ilaq:

en: The following themes are installed but incomplete.
kab_DZ: Isental-agi ttwasbedden maca ur mmiden ara.

en: The following themes failed to update:
kab_DZ: Isental-agi gumman ad mucceḍen:

en: The following themes were successfully updated:
kab_DZ: Isental-agi mucceḍen akken ilaq :

en: The following translations failed to update:
kab_DZ: Tisuqqilin-agi gumant ad mucceḍent :

en: The following translations were successfully updated:
kab_DZ: Tisuqqilin-agi muceḍent akken ilaq:

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
kab_DZ: Azalen-agi d-iteddun ur skanen ara azemz ameɣtu : aggur %1$s, ass %2$s.

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
kab_DZ: Azalen-agi d-iteddun ur skanen ara azemz ameɣtu : aseggas %1$s, aggur %2$s ass %3$s.

en: The format for the post.
kab_DZ: Amasal i tsuffeɣt.

en: The generated password. Only available after adding an application.
kab_DZ: Awal uffir i d-yettusirrewen. Yettawjad kan ticki yettwarna usnas.

en: The given object ID is not that of a menu item.
kab_DZ: ID i yettunefken i tɣawsa-gi mači n unekcum n wumuɣ.

en: The globally unique identifier for the post.
kab_DZ: Asmagay asuf amatu i tsuffeɣt-a.

en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="%s">Switch to the list view</a>.
kab_DZ: Tamuɣli n temkarḍit s traca teḥwaǧ JavaScript. <a href="%s">Ɛeddi ɣer tmuɣli s tebdart</a>.

en: The handler for the route is invalid
kab_DZ: Asefrak n ubrid d urameɣtu

en: The handler for the route is invalid.
kab_DZ: Asefrak n ubrid d urameɣtu

en: The human-readable label for the style.
kab_DZ: Tabzimt i yezmer ad iɣer wemdan i uɣanib.

en: The id of a registered sidebar
kab_DZ: Asulay n ugalis adisan yettwasekles

en: The id of a template
kab_DZ: Asulay n tneɣruft

en: The image cannot be rotated because the embedded meta data cannot be updated.
kab_DZ: Tugna ulamek ara tettwazzi acku idfersefka yeddan ulamek ara ttwaleqqemen.

en: The image was not edited. Edit the image before applying the changes.
kab_DZ: Tugna ur tettwaẓreg ara. Ẓreg tugna send ad tesneseḍ  ibeddilen.

en: The initial values for attributes.
kab_DZ: Azalen tilemmasin n yimyerren.

en: The internet address of your network will be %s.
kab_DZ: Tansa n internet n uẓeṭṭa-inek d tagi %s.

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
kab_DZ: Aferdis i tettaɛraḍeḍ ad d-terreḍ ɣer tqecwalt ulac-it.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
kab_DZ: Aferdis i tettaɛraḍeḍ ad d-tekkseḍ si tqecwalt ulac-it.

en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
kab_DZ: Ixuṣ ufaylu %1$s, neɣ  %2$s seg ukmus n tutlayt.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
kab_DZ: La navigation située à gauche de l&rsquo;écran fournit tous les liens pour accéder à la console d&rsquo;administration de WordPress, avec les sous-menus qui s&rsquo;affichant au survol. Vous pouvez réduire ce menu à ses seules icônes en cliquant sur la flèche de repliement située en bas du menu.

en: The link you followed has expired.
kab_DZ: Aseɣwen i tḍefreḍ iɛedda azemz.

en: The list of inner blocks used in the example.
kab_DZ: Tabdart n yiḥedren igensanen i yettusqedcen deg umedya.

en: The list of scopes where the variation is applicable. When not provided, it assumes all available scopes.
kab_DZ: Tabdart n tnerfadin anida tulmist tettusnes. Ma yella ur d-tettunefk ara, yezmer ad tili ɣef meṛṛa tulmisin.

en: The location does not exits
kab_DZ: Adeg ur yelli ara

en: The locations assigned to the menu.
kab_DZ: Idgan yettwamudden i wumuɣ.

en: The login page will open in a new tab. After logging in you can close it and return to this page.
kab_DZ: Asebtar n tuqqna ad d-yeldi deg usfaylu amaynut. Mi teqqneḍ, tzemreḍ ad ad t-tmedleḍ u ad d-tuɣaleḍ ɣer usebtar-agi.

en: The loopback request returned an unexpected http status code, %d, it was not possible to determine if this will prevent features from working as expected.
kab_DZ: Tuttra n tneddict terra-d tangalt n waddad HTTP ur netturaǧu ara, %d. Ulamek ara nẓer ma yella ayagi ad iseḥbes kra n twuriwin iwakken ur tteddunt ara akken iwata.

en: The loopback request to your site completed successfully.
kab_DZ: Asuter n uɛiwed n tewnisin i usmel-inek yemmed.

en: The loopback request to your site failed, this means features relying on them are not currently working as expected.
kab_DZ: Tuttra n tneddict deg usmel-inek ur teddi ara, ayen yebɣan ad d-yini belli akka tura tiwuriwin ibedden ɣef tuttriwin-agi ur tteddunt ara akken iwata.

en: The main WordPress directory
kab_DZ: Akaram agejdan n WordPress

en: The maximum height of the embed frame in pixels.
kab_DZ: Teɣzi tafellayt n ukatar oEmbed s ipixilen.

en: The maximum width of the embed frame in pixels.
kab_DZ: Tehri tafellayt n ukatar oEmbed s ipixilen.

en: The menu ID should not be empty.
kab_DZ: ID n wumuɣ ur ilaq ara ad yili d ilem.

en: The menu cannot be deleted.
kab_DZ: Umuɣ ulamek ara yettwakkes.

en: The menu has been successfully deleted.
kab_DZ: Umuɣ yettwakkes.

en: The menu is for editing information specific to individual sites, particularly if the admin area of a site is unavailable.
kab_DZ: Umuɣ yettwaseqdac i webeddel n isalen n yall asmel, ladɣa ma yella agrudem n tedbelt ur yettwaddaf ara.

en: The menu item has been successfully deleted.
kab_DZ: Aferdis n wumuɣ yettwakkes.

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
kab_DZ: Iḥder n usefrek n wumuɣen , di tama ufella n ugdil, yettwaseqdec i wesenqed n wumuɣ i yeldin deg umaẓrag-agi uksar.

en: The menu name %s conflicts with another menu name. Please try another.
kab_DZ: Isem n wumuɣ %s  ittemsečaw aked yisem n wumuɣ-nniḍen.Ttxil-k beddel-it.

en: The minimum PHP version required for the theme to work.
kab_DZ: Lqem adday  n PHP i yettwasran iwakken ad yeddu usentel.

en: The minimum WordPress version required for the theme to work.
kab_DZ: Lqem adday  n WordPress i yettwasran iwakken ad yeddu usentel.

en: The most commented on post in %1$d was <a target="_blank" href="%2$s">%3$s</a>
kab_DZ: Amagrad i yesεan aṭas n yiwenniten deg %1$d d <a target="_blank" href="%2$s">%3$s</a>

en: The must use plugins directory
kab_DZ: Akaram n iseɣzaf iḍulliyen

en: The name is how it appears on your site.
kab_DZ: Isem-agi ad yettwabeqqeḍ akkagi deg usmel-inek.

en: The name of the application password.
kab_DZ: Isem n wawal n uɛeddi n usnas.

en: The name of the inner block.
kab_DZ: Isem n yiḥder agensan.

en: The name of the list.
kab_DZ: Isem n tebdart.

en: The name of the menu location.
kab_DZ: Isem n umkan n wumuɣ.

en: The name of the test being run.
kab_DZ: Isem n usekyed itteddun amira.

en: The name of the theme.
kab_DZ: Isem n usentel.

en: The new page will include help and suggestions for your privacy policy.
kab_DZ: Asebtar amaynut ad yesɛu tallalt akked isumren i tsertit n tbaḍnit inek.

en: The next group of formatting shortcuts are applied as you type or when you insert them around plain text in the same paragraph. Press Escape or the Undo button to undo.
kab_DZ: Inegzumen n umsal n ugraw-agi uksar ad ttusnesen simal ara tettaruḍ neɣ mi ara ten-tezziḍ i weḍris deg yiwet n tseddart. Ssed Escape neɣ Semmet iwakken ad tuɣaleḍ ɣer deffir.

en: The nickname for the user.
kab_DZ: Tasaẓlut n useqdac.

en: The number of blocks published by the same author.
kab_DZ: Amḍan n yiḥedran i d-yesuffeq yiwen n umeskar.

en: The number of ratings.
kab_DZ: Amḍan n tezmilin.

en: The number sites that have activated this block.
kab_DZ: Amḍan n yismal i yesremden iḥder-agi.

en: The oEmbed format to use.
kab_DZ: Amasal oEmbed ara tesqedceḍ.

en: The object has already been trashed.
kab_DZ: Awennit yuɣal yakan ɣer tqecwalt n yiḍumman.

en: The offset number requested is larger than or equal to the number of available revisions.
kab_DZ: Uṭṭun n tiggit ittwasutren ilaq ad yili deg tahri ugar neɣ kifkif am umḍan n usenqed yellan.

en: The optional module, %s, is not installed, or has been disabled.
kab_DZ: Azegrir anefrunan, %s, ur yettwasbedd ara neɣ yensa.

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host&#8217;s assistance.
kab_DZ: Tinefrunin-agi ukessar urzent ɣer twila n uqeddac-inek. Ma ttwasran ibeddilen, yezmer ad tiḥwiǧeḍ tallelt n usneftaɣ-inek.

en: The order of the post in relation to other posts.
kab_DZ: Amizwer n tsuffeɣt s wassaɣ yellan akked tsuffaɣ-nniḍen.

en: The original post is located at:
kab_DZ: Amagrad aneẓli ha-t-an deg:

en: The owner of this site only allows us to show a brief summary of their content. To view the full post, you'll have to visit their site.
kab_DZ: Bab n usmel-a iserreḥ-aɣ ad d-nesken kan agzul awezlan seg ugbur-ines. Akken ad twaliḍ tasuffeɣt si tazwra ar taggara, ilaq ad terzuḍ ɣer usmel-ines.

en: The package contains no files.
kab_DZ: Akmus-agi ur isɛi ara ula d yiwen n ufaylu.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
kab_DZ: Uṭṭun n usebtar i tsutreḍ yugar amḍan n isebtar i yellan.

en: The parent term ID.
kab_DZ: ID n yirem n umarraw.

en: The password cannot be a space or all spaces.
kab_DZ: Awal n uɛeddi ulamek ara yili d tallunt neɣ d tallunin akk.

en: The password for the parent post of the comment (if the post is password protected).
kab_DZ: Awal n uɛeddi n umagrad amarraw n uwennit (ma yella amagrad imesten s wawal n uɛeddi).

en: The password for the post if it is password protected.
kab_DZ: Awal n uɛeddi i umagrad-agi, ma imesten s wawal n uɛeddi.

en: The password reset key you have specified is invalid.
kab_DZ: Tasarut n uwennez n wawal uffir i d-tmuddeḍ d tarmeɣtut.

en: The pattern ID.
kab_DZ: Asulay n tneɣruft.

en: The pattern category slugs.
kab_DZ: Slugas n taggayt n tneɣruft.

en: The pattern content.
kab_DZ: Agbur n tneɣruft.

en: The pattern detailed description.
kab_DZ: Aglam leqqayen n taneɣruft.

en: The pattern keywords.
kab_DZ: Awalen n tsarut n tneɣruft.

en: The pattern name.
kab_DZ: Isem n tneɣruft.

en: The pattern title, in human readable format.
kab_DZ: Azwel n tneɣruft, deg umasal ara yettwaɣran sɣur umdan.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
kab_DZ: Tehri n tewwurt n uskan n tneɣruft i teskant n ufecku n tguri.

en: The pattern's category slugs.
kab_DZ: Slugas n taggayt n tneɣruft.

en: The pattern's keywords.
kab_DZ: Awalen n tsarut n tneɣruft.

en: The payment method {{paymentMethodSummary/}} will be removed from your account and from all the associated subscriptions.
kab_DZ: Tarrayt n usellek{{paymentMethodSummary/}} ad tettwakkes seg umiḍan-ik(im) akked seg akk ijerreden icudden ɣur-s.

en: The pingback has already been registered.
kab_DZ: Talɣut n tuɣalin tekles.

[ctx: The place order button text while resubscribing to a subscription]
en: Resubscribe
kab_DZ: Ales ajerred

en: The plan purchaser for %s has been updated to %s.
kab_DZ: Amsaɣ n uɣawas i %s yettuleqqem ɣer %s.

en: The plugin activation status.
kab_DZ: Addad n urmad n uzegrir.

en: The plugin author.
kab_DZ: Ameskar n uzegrir.

en: The plugin cannot be updated due to the following:
kab_DZ: Azegrir ur yezmir ara ad yettuleqqem ɣef ssabbat n way:

en: The plugin contains no files.
kab_DZ: Asiɣzef-agi ur isɛi ara ula d yiwen n ufaylu.

en: The plugin description formatted for display.
kab_DZ: Aglam n useɣzef yettwameslen i webeqqeḍ.

en: The plugin description.
kab_DZ: Aglam n uzegrir.

en: The plugin does not have a valid header.
kab_DZ: Asiɣzef-agi ur isɛi ara inixef ameɣtu.

en: The plugin file.
kab_DZ: Afaylu n useɣzef.

en: The plugin generated unexpected output.
kab_DZ: Asiɣzef-agi yefka-d agmuḍ ur netturaǧu ara.

en: The plugin name.
kab_DZ: Isem n useɣzef.

en: The plugin version number.
kab_DZ: Uṭṭun n lqem n uzegrir.

en: The plugin's text domain.
kab_DZ: Taɣult taḍesant n usiɣef.

en: The plugin's website address.
kab_DZ: Tansa n usmel n web n useɣzef.

en: The plugins directory
kab_DZ: Akaram n iseɣzaf

en: The post cannot be deleted.
kab_DZ: Amagrad-agi ulamek ara yettwakkes.

en: The post does not support trashing. Set '%s' to delete.
kab_DZ: Amagrad ulamek ara yuɣal ɣer tqecwalt. Seɣwer  '%s' iwakken ad tekkseḍ.

en: The post has already been deleted.
kab_DZ: Amagrad-agi yettwakkes yakan.

en: The post status %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability %2$s against a post with that status.
kab_DZ: Addad n teẓrigt %1$s ur yettwasekles ara, yezmer ihi ad yili d araɣelsan uselken n  ukettur "%2$s" mgal taẓrigt n waddad-nni.

en: The post type %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability %2$s against a post of that type.
kab_DZ: Le type de contenu %1$s n’est pas enregistré. Il n’est donc pas possible de vérifier de manière fiable que la capacité &laquo;&nbsp;%2$s&nbsp;&raquo; correspond à ce type de contenu.

en: The post type may not be changed.
kab_DZ: Anaw-agi n umagrad ulamek ara yettwabeddel.

en: The post types that support thumbnails or true if all post types are supported.
kab_DZ: Anawen n tsuffaq ara yessefraken tinfulin neɣ tidet ma yella akk anawen n tsuffaɣ ttusferken.

en: The preferred width of the viewport when previewing a pattern, in pixels.
kab_DZ: Tehri yettufernen n yiben n usebter ma yili taneɣruft n teskant s yipiksilen.

en: The previous set of changes has already been published. Please try saving your current set of changes again.
kab_DZ: Tagrumma n ibeddilen tuzwirt teffeɣ-d yakan. Ttxil-k eɛreḍ ad teskelseḍ tagrumma-inek tamirant n ibeddilen.

en: The primary site you chose does not exist.
kab_DZ: Asmel agejdan i tferneḍ ulac-it.

en: The provided instance is invalid. Must contain raw OR encoded and hash.
kab_DZ: Tummant yettwamudden d tarameɣtut. Ilaq ad yili deg-s isefka irewwayen NEƔ n usettenggel akked n udway.

en: The provided instance is malformed.
kab_DZ: Tummant i d-yettwamudden ur temsil ara akken iwata.

en: The provided password is an invalid application password.
kab_DZ: Awal n uɛeddi i d-ittunefken mačči d awal n uɛeddi ameɣtu n usnas.

en: The provided widget type (id_base) cannot be updated.
kab_DZ: Anaw n uwiǧit i d-yettwamudden (id_base) ur yezmir ara ad yettuleqqem.

en: The query argument of %s must have a placeholder.
kab_DZ: L’argument de requête %s doit avoir un paramètre fictif.

en: The raw plugin description.
kab_DZ: Aglam n urewway n uzegrir.

en: The rendered block.
kab_DZ: Iḥder yettwarren.

en: The renewal for your <strong>%1$s plan</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Asentem n <strong> uɣawas-inek %1$s</strong> i %2$s yettusentem deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: The renewal for your <strong>%1$s plan</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Asentem n <strong> uɣawas-inek %1$s</strong> i %2$s yettusentem deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: The renewal for your <strong>%1$s plan</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Asentem n <strong>uɣawas-inek %1$s</strong> i %2$s yettusentem deg <strong>%3$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: The requested invite was not found.
kab_DZ: Tinnubga yettusutren ur tettwaf ara.

en: The requested route does not support batch requests.
kab_DZ: Abrid yettusutren ur yedhil ara tuttriwin s uɛemmuṛ.

en: The requested theme does not exist.
kab_DZ: Asentel i tsutreḍ ulac-it.

en: The requested user does not exist.
kab_DZ: Aseqdac-agi ulac-it.

en: The requested widget is invalid.
kab_DZ: Awiǧit yettusran d arameɣtu.

en: The required module, %s, is not installed, or has been disabled.
kab_DZ: Azegrir yettwasran, %s, ur yettwasbedd ara neɣ yensa.

en: The response is not a valid JSON response.
kab_DZ: Tiririt mačči d tiririt JSON tameɣtut.

en: The right tools for the job
kab_DZ: Ifecka igerrzen i uxeddim

en: The role %s does not exist.
kab_DZ: Tamlilt %s ulac-itt.

en: The scheduled event, %s, failed to run. Your site still works, but this may indicate that scheduling posts or automated updates may not work as intended.
kab_DZ: Tadyant yettusɣiwsen, %s, ur teddi ara. Asmel-inek mazal-it iteddu maca ayagi yezmer ad d-yesken asihel n teẓrigin neɣ n yileqman iwurmanen ur zmiren ara ad ddun akken yettuṛaǧu.

en: The scheduled event, %s, is late to run. Your site still works, but this may indicate that scheduling posts or automated updates may not work as intended.
kab_DZ: Aneḍru yettusɣiwsen, %s, iɛeṭṭel akken ad yekker. Asmel-inek mazal-it iteddu, maca ayagi yezmer ad d-yesken asɣiwes n teẓrigin neɣ ileqman iwurmanen ur teddun ara akken ilaq.

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
kab_DZ: Anadi n isental ittusbedden ittili-d s yisem, asnummel, ameskar neɣ tabzimt.

en: The search results will be updated as you type.
kab_DZ: Igburen ad mucceḍen simal tettaruḍ.

en: The server cannot process the image. This can happen if the server is busy or does not have enough resources to complete the task. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2560 pixels.
kab_DZ: Aqeddac ur izmir ara ad isesfer tugna. Aya yezmer ad d-yeḍru ma yili useqdac yecɣel neɣ ur yesɛi ara aṭas n yiɣbula i wakken ad ismed assuter. Asali n tugna tameẓẓyant yezmer d tifrat. Teɣzi tafellayt i d-yettwasumren d 2560 yipiksilen.

en: The service isn’t what I expected
kab_DZ: Ameẓlu ur d-yelli ara akken nwiɣ

en: The setting for %1$s is currently configured as 0, this could cause some problems when trying to upload files through plugin or theme features that rely on various upload methods. It is recommended to configure this setting to a fixed value, ideally matching the value of %2$s, as some upload methods read the value 0 as either unlimited, or disabled.
kab_DZ: Aɣewwar i %1$s akka tura yettusbadu d 0, aya yezmer ad d-yeglu s kra n wuguren mi ara tettaεraḍeḍ ad d-tsaliḍ ifuyla seg tmahilin n uzegrir d usentel i yebnan  ɣef waṭas n tarrayin n usali. Yettuwelleh ad yettusbadu uɣewwar-a ɣer wazal usbiḍ, yemṣada swaswa akked wazal %2$s, mačči am kra n tarrayin i d-yeqqaren azal 0 ur yesεi ara talast neɣ yensa.

en: The setting for %1$s is smaller than %2$s, this could cause some problems when trying to upload files.
kab_DZ: Iɣewwaren n %1$s d %2$s mačči kifkif, ayagi yezmer ad d-yeglu s wuguren ma tεerḍeḍ ad d-tsaliḍ ifuyla.

en: The seventh parameter passed to %s should be numeric representing menu position.
kab_DZ: Aɣewwar wis ṣa i yuɣalen ɣer %s ilaq ad yili d umḍin i d-yemmalen ideg n wumuɣ.

en: The sidebar the widget belongs to.
kab_DZ: Afeggag adisan wuɣur isenned uwiǧit.

en: The sidebar to return widgets for.
kab_DZ: Afeggag adisan quɣur ttuɣalen yiwiǧiten.

en: The singular label used to describe this type of menu item.
kab_DZ: Tacreḍt tasuft yettuseqdacen i uglam n wanwa-a n uferdis n wumuɣ.

en: The site administrator has been notified and will fulfill your request as soon as possible.
kab_DZ: Anedbal n uzeṭṭa tettwazen-as telɣut, ad d-yerr ɣef tuttra-inek melmi yezmer.

en: The site administrator has been notified. You will receive a link to download your export via email when they fulfill your request.
kab_DZ: Anedbal n usmel tettwazen-as talɣut. Ad teṭṭefeḍ aseɣwen iwakken ad tsidreḍ asifeḍ-inek s imayl ticki yettwaqbel usuter-inek.

en: The site administrator has been notified. You will receive an email confirmation when they erase your data.
kab_DZ: Anedbal n usmel tettwazen-as talɣut. Ad teṭṭefeḍ imayl ticki ttwasefḍen isefka-inek.

en: The site appears to be already initialized.
kab_DZ: Asmel yettban-d am wakken ittuwennez yakan.

en: The site appears to be already uninitialized.
kab_DZ: Asmel yettban-d am wakken yettwakkes-as uwennez yakan.

en: The site is already active.
kab_DZ: Asmel-agi yermed yakan.

en: The site url is invalid.
kab_DZ: URL n usmel d arameɣtu.

en: The site's downtime lasted %1$s. We're happy to report your site was back online as of %2$s on %3$s.
kab_DZ: Aḥbasn usmel yeqqim azal n %1$s. Numer aṭas imi asmel-inek ha-t-an yuɣal-d srid seg %2$s deg %3$s.

en: The sites in this list have not posted anything recently.
kab_DZ: Ismal yellan deg wumuɣ-a, ulac acu i d-suffɣen d amaynut.

en: The size cannot be calculated. The directory is not accessible. Usually caused by invalid permissions.
kab_DZ: Tiddi ulamek ara tettusiḍen. Akaram ur yesɛi ara adduf. Sebba n waya di tegti d tisirag tirmeɣta.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
kab_DZ: Tiddiyin yettwabeqqeḍen uksar-agi skanent tiddiyin tifellayin s ipikslen ara yettwasqedcen mi ara ternuḍ tugna ɣer temkarḍit n imidyaten.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term.
kab_DZ: Aεarus &#8220;%s&#8221; yettuseqdec yakan s wawal-nniḍen.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
kab_DZ: URL aɣbalu aked URL iswi ur zmiren ara ad wehhin ɣer yiwet n teɣbalut.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
kab_DZ: URL taɣbalut ur tesɛi ara aseɣwen ɣer URL iswi, ihi ulamek ara tettwaseqdec d taɣbalut.

en: The source URL does not exist.
kab_DZ: URL aɣbalu ulac-it.

en: The specified list title already exists.
kab_DZ: Azwel n wumuɣ i d-yettunefken yella yakan.

en: The specified namespace could not be found.
kab_DZ: D awezɣi tifin n tallunt n yisem i d-ittunefken.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either does not exist, or it is not a pingback-enabled resource.
kab_DZ: URL iswi ulamek ara yettwaseqdec d anican.  Izmer ulac-it neɣ mači d taɣbalut izemren i telɣa n tuɣalin.

en: The specified target URL does not exist.
kab_DZ: URL i d-ittunefken ulac-itt.

en: The star rating of the block.
kab_DZ: Tazmilt s yetri n yiḥder.

en: The status of the test.
kab_DZ: Addad n usekyed.

en: The storage for %s has been upgraded to 6 GB.
kab_DZ: Aklas %s yettwaleqqemɣer 6 GAṬ.

en: The suggested privacy policy content should be added by using the %s (or later) action. Please see the inline documentation.
kab_DZ: Agbur yettusumren i tsertit tabaḍnit isefk ad yettwarenna s useqdec n tigawt %s (neɣ ugar). Ttxil-k ẓer tasemlit tadigant.

en: The suggested privacy policy content should be added only in wp-admin by using the %s (or later) action.
kab_DZ: Agbur yettusumren i tsertit tabaḍnit isefk ad yettwarenna anagar di wp-admin s useqdec n tigawt  %s (neɣ ugar).

en: The suggested privacy policy text has changed. Please <a href="%s">review the guide</a> and update your privacy policy.
kab_DZ: Aḍris ittusmetren i tsertit-inek n tbaḍnit yettwabeddel. Ttxil-k <a href="%s">ɣer amnir</a> yerna mucceḍ tasertit-inek n tbaḍnit.

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
kab_DZ: Tabzimt ulamek ara tettwabeqqeḍ acku ulac tamessartut izemren i iwiǧiten n tagut n tebzimin.

en: The target attribute of the link element for this menu item.
kab_DZ: Imyerr usaḍas n uferdis n useɣwen i uferdis-a n wumuɣ.

en: The technical details
kab_DZ: Talqayt tatiknikt

en: The template cannot be deleted.
kab_DZ: Taneɣruft ulamek ara tettwakkes.

en: The template contains a suggestion of sections you most likely will need. Under each section heading, you will find a short summary of what information you should provide, which will help you to get started. Some sections include suggested policy content, others will have to be completed with information from your theme and plugins.
kab_DZ: Taneɣruft tesɛa tigezmiwin ara teḥwiǧeḍ. Ddaw yal azwel n tgezmi ad tafeḍ agzul ɣef isalan i isefk ad ad d-tefkeḍ, ayen ara k•m-iɛiwnen iwakken ad tebduḍ. Kra n tgezmiwin sɛant isumar i tsertit n tbaḍnit, wiyiḍ ad ttwasemmden s isalan sɣur isiɣzifen akked usentel inek•inem.

en: The template has already been deleted.
kab_DZ: Taneɣruft-a tettwakkes yakan.

en: The term cannot be deleted.
kab_DZ: Irem ulamek ara yettwakkes.

en: The term name cannot be empty.
kab_DZ: Isem n yirem ulamek ara yili d ilem.

en: The terms assigned to the object in the %s taxonomy.
kab_DZ: Irmawen yedduklen ɣer tɣawsa di temessartut %s.

en: The terms assigned to the post in the %s taxonomy.
kab_DZ: Irmawen yettwamudden i tsuffeɣt deg temessartut %s.

en: The theme author's name, as found in the theme header.
kab_DZ: Isem n umeskar n usentel, am wakken i t-nufa deg yinixf n usentel.

en: The theme author.
kab_DZ: Ameskar n usentel.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Activate &amp; Publish button above the menu.
kab_DZ: Asentel i tettwaliḍ amira d wasdawan &mdash; inig gar isebtar iwakken ad twaliḍ amek  ibeqqeḍ usentel-agi imagraden, tiɣbarin akked tneɣrufin-nniḍen n isebtar. Isegaddiyen zemren ad mgirreden af leḥsab n tmeẓliyin iwumi yettwaxdem usentel. Iwakken ad tsentemeḍ yerna ad tsermdeḍ asentel ɣef yiwet n tikkelt, ssed ɣef teqfalt Sermed &amp; Suffeɣ di tama ufella n wumuɣ.

en: The theme cannot be updated due to the following:
kab_DZ: Asentel ur yettuleqqam ara ssebba n waya:

en: The theme defines itself as its parent theme. Please check the %s header.
kab_DZ: Asentel isbadu iman-is d asentel amarraw n yiman-is. Ttxil-k selken inixef %s.

en: The theme description, as found in the theme header.
kab_DZ: Aglam n usentel, am wakken i t-nufa deg yinixf n usentel.

en: The theme description, transformed for display.
kab_DZ: Aglam n usentel, yettwabeddel i webeqqeḍ.

en: The theme file to use to display the post.
kab_DZ: Afaylu n usentel ara yettwasqedcen i uskan n tsuffeɣt.

en: The theme identifier
kab_DZ: Amesmagi n usentel.

en: The theme is missing the %s stylesheet.
kab_DZ: Asentel ur isɛi ara tiferkit n uɣanib %s.

en: The theme name, as found in the theme header.
kab_DZ: Isem n usentel, am wakken i t-nufa deg yinixf n usentel.

en: The theme name, transformed for display.
kab_DZ: Isem n usentel, yettwabeddel i webeqqeḍ.

en: The theme tags, as found in the theme header.
kab_DZ: Ticraḍ n usentel, am wakken i tent-nufa deg yinixf n usentel.

en: The theme tags, transformed for display.
kab_DZ: Ticraḍ n usentel, ttwabeddelent i webeqqeḍ.

en: The theme you are currently using is not compatible with the Site Editor.
kab_DZ: Asentel i tesseqdaceḍ akka tura ur yemṣada ara akked umaẓrag n usmel.

en: The theme's current version.
kab_DZ: Lqem amiran n usentel.

en: The theme's screenshot URL.
kab_DZ: URL n tuṭṭfa n ugdil n usentel.

en: The theme's stylesheet. This uniquely identifies the theme.
kab_DZ: Tiferkit n uɣanib n usentel. tesmagay asentel s wudem asuf.

en: The theme's template. If this is a child theme, this refers to the parent theme, otherwise this is the same as the theme's stylesheet.
kab_DZ: Taneɣruft n usentel. Ma yella wagi d asentel aqrur, ayagi ad yemselɣu ɣer usentel amarraw, ma ulac wagi d tiferkit n uɣanib n usentel.

en: The theme's text domain.
kab_DZ: Taɣult n uḍris n usentel.

en: The themes directory
kab_DZ: Akaram n isental

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
kab_DZ: Tamnaḍt tasragant d turameɣtut. Ttxil-k fren tamnaḍt tasragant tameɣtut.

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
kab_DZ: Urti n uzwel aked teɣzut n usiẓreg n umagrad ur ttemwwiwilen ara, maca tzemreḍ ad tesmuttiḍ akk iḥedran-nniḍen s ttawil n uzuɣer aked usersi. Tzemreḍ daɣen ad ten-teldiḍ neɣ ad ten-tmedleḍ s tussda ɣef tfeggagt n uzwel n yal tanaka. Seqdec iccer Tixtiṛiyin n ugdil-agi iwakken ad teffreḍ tinakatin-nniḍen  (Tussift, Azen izdayen n tuɣalin, Urtiyen yugnen, Ameslay, Isem n useqdac, Ameskar) neɣ iwakken ad tferneḍ abeqqeḍ s yiwet neɣ snat n tgejda i wegdil-agi.

en: The title for the object.
kab_DZ: Azwel i tɣawsa.

en: The title for the post type.
kab_DZ: Azwel i wanaw n umagrad.

en: The title for the post.
kab_DZ: Azwel i tsufɣt.

en: The title for the status.
kab_DZ: Azwel i waddad.

en: The title for the taxonomy.
kab_DZ: Azwel i temessartut.

en: The title is required when using a custom menu item type.
kab_DZ: Azwel yettwasra deg useqdec n wanwa n uferdis n wumuɣ udmawan.

[ctx: The title of a blog dedicated to general topics, news and updates]
en: General
kab_DZ: Amatu

en: The title of the podcast.
kab_DZ: Azwel n upudkast.

en: The tool associates data stored in WordPress with a supplied email address, including profile data and comments.
kab_DZ: Afecku yeqqnen isefka yettwakelsen deg WordPress s tansa n yimayl i yettwamudden, akked yisefka n umaɣnu d yiwenniten.

en: The type of object originally represented, such as "category", "post", or "attachment".
kab_DZ: Anaw n usentel d-yettwasnekden s wudem aɣbalu, am "taggayt", "tasuffaɣt" neɣ "amedday".

en: The type of the widget. Corresponds to ID in widget-types endpoint.
kab_DZ: Anaw n uwiǧit. Yemṣada d usulay deg wagaz n taggara n widget-types.

en: The unique and machine-readable name.
kab_DZ: Isem asuf ara d-ibanen i umdan.

en: The unique identifier for the application password.
kab_DZ: Amesmagi asuf i wawal n uɛeddi n usnas.

en: The update of %s failed.
kab_DZ: Amucceḍ n %s yerreẓ.

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
kab_DZ: Akala n umucceḍ ad ikker. Izmer ad yeṭṭef kra n wakud di kra n isneftaɣen. Ttxil-k ssber cwiṭ.

en: The uploaded file could not be moved to your blog directory.
kab_DZ: Afaylu i d-yettwasudren ur yezmir ara ad yuɣal ɣer ukaram n ublug-inek.

en: The uploaded file exceeds the maximum file size.
kab_DZ: Afaylu i d-yettusudren iεedda teɣzi n ufaylu afellay.

en: The uploaded file has expired. Please go back and upload it again.
kab_DZ: Afaylu i tsuliḍ yemmut. Ttxil-k uɣal ɣer deffir u tsaliḍ-t tikkelt-nniḍen.

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
kab_DZ: Afaylu yettwaznen mači d tugna tameɣtut. Ttxil-k eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
kab_DZ: Afaylu, cwiṭ kan i yettwaznen segs.

en: The uploads directory
kab_DZ: Akaram n usili

en: The url is required when using a custom menu item type.
kab_DZ: url yettwasra deg useqdec n wanwa n uferdis n wumuɣ udmawan.

en: The user cannot be deleted.
kab_DZ: Aseqdac ulamek ara yettwakkes.

en: The user is already active.
kab_DZ: Aseqdac-agi yermed yakan.

[ctx: The user presses the All Finished button at the end of Two-Step setup.]
en: All finished!
kab_DZ: Kullec yekfa!

en: The value, %1$s, has either been enabled by %2$s or added to your configuration file. This will make errors display on the front end of your site.
kab_DZ: Azal, %1$s, tetturmed s %2$s neɣ tettwarna ar ufaylu-inek n twila. Ayagi ad d-isban tuccḍiwin ɣef wudem n deffir n usmel-inek.

en: The value, %s, has been added to this website&#8217;s configuration file. This means any errors on the site will be written to a file which is potentially available to all users.
kab_DZ: Azal, %s, yettwarna ɣer ufaylu n twila n usmel-agi. Ayagi yebɣa ad d-yini belli yal tuccḍa deg usmel-agi ad tt-twaru deg ufaylu iɣerzemren ad kecmen iseqdacen imugna.

en: The visibility settings for the post type.
kab_DZ: Iɣewwaren d-yettbanen i wanwa-a n tsuffeɣt.

en: The visibility settings for the taxonomy.
kab_DZ: Iɣewwaren n twalit n temessartut.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
kab_DZ: Iminig-inek n web ulamek ara yettwaseqdec i tuzzna n ifuyla. Seqdec <a href="%s"> asnas ittwaxedmen i wannect-a</a>.

en: The website of the theme author, as found in the theme header.
kab_DZ: Asmel n web n umeskar, am wakken i t-nufa deg yinixf n usentel.

en: The website of the theme author, transformed for display.
kab_DZ: Asmel n web n umeskar, yettwabeddel i webeqqeḍ.

en: The website of the theme author.
kab_DZ: Asmel n web n umeskar n usentel.

en: The widget type id.
kab_DZ: Asulay n wanaw n uwiǧit.

en: The wp-content directory
kab_DZ: Akaram wp-content

en: Theatre
kab_DZ: Amezgun

en: Theme
kab_DZ: Asentel

en: Theme Details
kab_DZ: Ifatusen n usentel

en: Theme File Editor
kab_DZ: Amaẓrag n ufaylu n usentel

en: Theme Location
kab_DZ: Amkan n wumuɣ

en: Theme Options
kab_DZ: Tixtiṛiyin n usentel

[ctx: Theme Showcase filter name]
en: Columns
kab_DZ: Tigejda

[ctx: Theme Showcase filter name]
en: Layout
kab_DZ: Asettef

[ctx: Theme Showcase filter name]
en: Style
kab_DZ: Aɣanib

[ctx: Theme Showcase filter name]
en: Subject
kab_DZ: Asentel

[ctx: Theme Showcase term name]
en: About
kab_DZ: Ɣef

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Accessibility Ready
kab_DZ: Ittuseblel i tuffart

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Black
kab_DZ: Aberkan

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Block Editor Styles
kab_DZ: Iɣunab n umaẓrag n yiḥedren

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Blog
kab_DZ: Ablug

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Blue
kab_DZ: Anili

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Bright
kab_DZ: Claire

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Brown
kab_DZ: Aqahwi

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Business
kab_DZ: Takebbanit

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Colorful
kab_DZ: Urqim

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Custom Background
kab_DZ: Sagen agilal

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Custom Colors
kab_DZ: Initen yugnen

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Custom Header
kab_DZ: Asagen n inixef

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Custom Menu
kab_DZ: Umuɣ yugnen

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Dark
kab_DZ: Aberkan

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Elegant
kab_DZ: Ucbiḥ

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Featured Image Header
kab_DZ: Tugniwin n inixef yuɣalen ɣer sdat

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Featured Images
kab_DZ: Tugniwin yuɣalen ɣer sdat

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Fixed Layout
kab_DZ: Aseggem usbiḍ

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Flexible Header
kab_DZ: Inixef amleɣway

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Fluid Layout
kab_DZ: Aseggem amengan

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Four Columns
kab_DZ: Kuẓ n tgejda

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Full Width Template
kab_DZ: Tineɣrufin s tehri tačurant

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Geometric
kab_DZ: Anzeggan

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Global Styles
kab_DZ: Iɣaniben imuta.

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Gray
kab_DZ: Ademdam

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Green
kab_DZ: Azegzaw

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Grid Layout
kab_DZ: Aɣnib s tratsa

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Industrial
kab_DZ: Industriel

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Learning
kab_DZ: Almad

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Left Sidebar
kab_DZ: Tafeggagt n yidis tazelmaḍt

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Light
kab_DZ: Afaw

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Minimal
kab_DZ: Adday

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Modern
kab_DZ: Atrar

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Natural
kab_DZ: Agaman

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Newsletter
kab_DZ: Tabrat n yisallen

[ctx: Theme Showcase term name]
en: One Column
kab_DZ: Yiwet n tgejdit

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Orange
kab_DZ: Ačinawi

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Pink
kab_DZ: Axuxi

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Playful
kab_DZ: Azehwani

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Post Formats
kab_DZ: Amasal n umagrad

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Professional
kab_DZ: Amsadur

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Purple
kab_DZ: Amidadi

[ctx: Theme Showcase term name]
en: RTL Language Support
kab_DZ: Taneṭṭuft n tmeslayin seg yefus ɣer zelmaḍ

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Real Estate
kab_DZ: Izadɣanen

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Recommended
kab_DZ: Ttusmutren

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Red
kab_DZ: Azgaɣ

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Responsive Layout
kab_DZ: Aseggem ittnejbaden

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Retro
kab_DZ: Rétro

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Right Sidebar
kab_DZ: Tafeggagt n yidis tayfust

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Silver
kab_DZ: Argent

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Single Page
kab_DZ: Asebtar asuf

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Site Logo
kab_DZ: Alugu n usmel

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Social Menu
kab_DZ: Umuɣ n tmetti

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Sticky Post
kab_DZ: Imagraden yuɣalen ɣer sdat

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Store
kab_DZ: Tazenzut

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Tan
kab_DZ: Ocre

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Tech
kab_DZ: Tatiknulujit

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Testimonials
kab_DZ: Tiggiwin

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Three Columns
kab_DZ: Kraḍ n tgejda

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Traditional
kab_DZ: Amensay

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Two Columns
kab_DZ: Snat n tgejda

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Video
kab_DZ: Ividyuten

[ctx: Theme Showcase term name]
en: White
kab_DZ: Amellal

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Yellow
kab_DZ: Awraɣ

en: Theme Versions
kab_DZ: Ileqman n usentel

en: Theme activated
kab_DZ: Asentel yettwarmed

en: Theme could not be resumed because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
kab_DZ: Asentel ur yezmir ara ad yekemmel acku isendeh-d <strong>tuccḍa meqqren</strong>.

en: Theme deleted
kab_DZ: Asentel yettwakkes

en: Theme deleted.
kab_DZ: Asentel yettwakkes.

en: Theme directory location
kab_DZ: Ideg n ukaram n usentel

en: Theme downgrade failed.
kab_DZ: Asider n usentel deg lqem ur yeddi ara.

en: Theme downgraded successfully.
kab_DZ: Asentel yuder-d deg lqem akken ilaq.

en: Theme features
kab_DZ: Timeẓliyin n usentel

en: Theme file exists.
kab_DZ: Afaylu n usentel yella

en: Theme identifier for the template.
kab_DZ: Anekcam n usentel n tneɣruft.

en: Theme installation failed.
kab_DZ: Asbeddi n usentel yerreẓ.

en: Theme installed successfully.
kab_DZ: Asentel yettusbedd akken ilaq.

en: Theme name
kab_DZ: Isem n usentel

en: Theme not found.
kab_DZ: Ur yettwaf ara usentel.

en: Theme resumed.
kab_DZ: Asentel ikemmel.

[ctx: Theme starter content]
en: 123 Main Street
kab_DZ: Amraḥ n Sliman Ɛazem

[ctx: Theme starter content]
en: A homepage section
kab_DZ: Tigezmi n usebtar n usnubeg

[ctx: Theme starter content]
en: About
kab_DZ: Awal ɣef

[ctx: Theme starter content]
en: About This Site
kab_DZ: Awal ɣef usmel-agi

[ctx: Theme starter content]
en: Address
kab_DZ: Tansa

[ctx: Theme starter content]
en: Archives
kab_DZ: Iɣbaren

[ctx: Theme starter content]
en: Blog
kab_DZ: Ablug

[ctx: Theme starter content]
en: Calendar
kab_DZ: Taswast

[ctx: Theme starter content]
en: Categories
kab_DZ: Taggayin

[ctx: Theme starter content]
en: Contact
kab_DZ: Anermes

[ctx: Theme starter content]
en: Find Us
kab_DZ: Afet-aɣ-d

[ctx: Theme starter content]
en: Home
kab_DZ: Asnubeg

[ctx: Theme starter content]
en: Hours
kab_DZ: Isragen

[ctx: Theme starter content]
en: Monday&ndash;Friday: 9:00AM&ndash;5:00PM
kab_DZ: Seg warim ɣer ṣem : 9h00&ndash;17h00

[ctx: Theme starter content]
en: New York, NY 10001
kab_DZ: Tizzi wezzu

[ctx: Theme starter content]
en: News
kab_DZ: Titrarin

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Comments
kab_DZ: Iwenniten n melmi kan

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Posts
kab_DZ: Imagraden n melmi kan

[ctx: Theme starter content]
en: Saturday &amp; Sunday: 11:00AM&ndash;3:00PM
kab_DZ: Sed aked acer : 11h00&ndash;15h00

[ctx: Theme starter content]
en: Search
kab_DZ: Nadi

[ctx: Theme starter content]
en: This is a page with some basic contact information, such as an address and phone number. You might also try a plugin to add a contact form.
kab_DZ: D asebtar n isalen igejdanen n unermes, am tansa aked wuṭun n usawal. Tzemreḍ daɣen ad tɛerḍeḍ asiɣzef iwakken ad ternuḍ tiferkit n unermis.

[ctx: Theme starter content]
en: This is an example of a homepage section. Homepage sections can be any page other than the homepage itself, including the page that shows your latest blog posts.
kab_DZ: Wagi d amedya n tgezmi n usebtar n usnubeg. Tigezmiwin n usebtar n usnubeg zemrent ad ilint d isebtar-nniḍen yemgaraden ɣef usebtar n usnubeg, neɣ ula d asebtar ibeqqeḍen imagraden ingura n usmel-inek.

[ctx: Theme starter content]
en: This may be a good place to introduce yourself and your site or include some credits.
kab_DZ: Ahat d wagi i d amkan iwulmen iwakken ad d-tmeslayeḍ ɣef yiman-ik aked usmel-inek neɣ ad tegreḍ kra n isnemmiren.

[ctx: Theme starter content]
en: Welcome to your site! This is your homepage, which is what most visitors will see when they come to your site for the first time.
kab_DZ: Anṣuf yisek ɣer usmel-inek ! Wagi d asebtar n usnubeg inek ara walin inerza mi ara d-awḍen ɣer usmel-inek i tikkelt tamezwarut.

en: Theme updated!
kab_DZ: Yettwaleqqem usentel!

en: Theme will be auto-updated.
kab_DZ: Asentel ad yettuleqqam s wudem awurman.

en: Theme will no longer be auto-updated.
kab_DZ: Asentel ur yettuleqqam ara s wudem awurman.

en: Theme without %s
kab_DZ: Asentel war %s

en: Theme.
kab_DZ: Asentel.

en: Theme:
kab_DZ: Asentel:

en: Theme: %1$s.
kab_DZ: Asentel: %1$s.

en: Themes
kab_DZ: Isental

en: Themes %s
kab_DZ: Isental %s

en: Themes Support
kab_DZ: Tallalt n yisental

en: Themes add your site&#8217;s look and feel. It&#8217;s important to keep them up to date, to stay consistent with your brand and keep your site secure.
kab_DZ: Isental rennun i usmel-inek udem d uḥulfu. Yessefk ad zgen ttulqamen, ad teqqimeḍ temtawaḍ d tecreḍt-inek akked uḥraz n tɣellist n usmel-inek.

en: Themes directory location
kab_DZ: Adig n ukaram n usentel

en: Themes directory size
kab_DZ: Tiddi n ukaram n isental

en: There appear to be no issues with plugin and theme auto-updates.
kab_DZ: Akka i d-yettban ulac uguren deg yileqman iwurmanen n uzegrir d usentel.

en: There are %s apps connected to your WordPress.com account.
kab_DZ: Llan %s yisnasen yeqqnen ɣer umiḍan-ik/im WordPress.com.

en: There are comments in moderation.
kab_DZ: Llan yiwenniten s ucegger.

en: There are no associated subtitles.
kab_DZ: Ulac iduzewlen yedduklen.

en: There are no events scheduled near %1$s at the moment. Would you like to <a href="%2$s">organize a WordPress event</a>?
kab_DZ: Ulac aneḍru inɣawsen rif n %1$s akka tura. Tebɣiḍ <a href="%2$s">ad tsuddeseḍ yiwen</a>?

en: There are no events scheduled near you at the moment. Would you like to <a href="%s">organize a WordPress event</a>?
kab_DZ: Ulac aneḍru inɣawsen rif-ik akka tura. Tebɣiḍ <a href="%s">ad tsuddeseḍ yiwen</a>?

en: There are no options for this widget.
kab_DZ: Ulac tixtiṛiyin i iwiǧit-agi.

en: There are no pages.
kab_DZ: Ulac isebtaren.

en: There are no public comments available to display.
kab_DZ: Ulac iwenniten izayazen ara d-yettwaskanen.

en: There are no valid users selected for deletion.
kab_DZ: Ulac aseqdac ameɣtu i yettwafernen iwakken ad yettwakkes.

en: There are no valid users selected for removal.
kab_DZ: Ulac aseqdac ameɣtu i yettwafernen iwakken ad ittwakkes.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
kab_DZ: Kra n iferdisen n wumuɣ d irameɣtuyen. Ttxil-k selken-iten neɣ kkes-iten.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
kab_DZ: Ibeddilen ur neklis ara ad ruḥen.  « IH» iwakken ad tkemmeleḍ, « Semmet» iwakken ad tuɣaleḍ ɣer umaẓrag n tugna.

en: There are updates available.
kab_DZ: Llan yileman i iwejden.

en: There does not seem to be any new mail.
kab_DZ: Ittbini-d am wakken ulac iznan imaynuten.

en: There has been a critical error on this website, putting it in recovery mode. Please check the Themes and Plugins screens for more details. If you just installed or updated a theme or plugin, check the relevant page for that first.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa iweɛren deg usmel-inek m, dɣa yeqqel s askar n tririt. Ttxil-k m senqed igdilen n  yisental akked yiseɣzaf akken ad tafeḍ ugar n isallan. Ma  tesbeddeḍ neɣ tleqqmeḍ asentel neɣ asiɣzef, senqed qbeb asebter-ines.

en: There has been a critical error on this website.
kab_DZ: Tella tuccḍa iweɛren deg usmel-agi.

en: There has been a critical error on this website. Please check your site admin email inbox for instructions.
kab_DZ: Tella tuccḍa iweɛren deg usmel-inek m. Ttxil-k m selken tankult imayl inek m iwakken ad tafeḍ tisunḍiwin.

en: There has been an error cropping your image.
kab_DZ: Yeḍra-d unezri deg unǧar n tugna.

en: There is %d PR:
     | There are %d PRs:
kab_DZ[0]: Yella %d PR:
kab_DZ[1]: Llan %d PRs:

en: There is %d error which must be fixed before you can save. | There are %d errors which must be fixed before you can save.
kab_DZ[0]: Tella %d n tuccḍa i yelaq ad teseɣtiḍ send ad tizmireḍ ad teskelseḍ.
kab_DZ[1]: Llant %d n tuccḍiwin i yelaq ad teseɣtiḍ send ad tizmireḍ ad teskelseḍ.

en: There is a more recent autosave of your changes than the one you are previewing. <a href="%s">Restore the autosave</a>
kab_DZ: Yella ukalas d amaynut ɣef win i tettwaliḍ amira. <a href="%s">Err-d akalas</a>

en: There is a new version of %1$s available, but it does not work with your version of PHP. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">learn more about updating PHP</a>.
kab_DZ: Yella lqem amaynut n %1$s yewjed, maca ur iteddu ara d lqem-inek n PHP. <a href="%2$s" %3$s>Muqel lqem %4$s ttfaṣil</a> neɣ <a href="%5$s">issin ugar ɣef uleqqem n PHP</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" %6$s>update now</a>.
kab_DZ: Tuttuyt tamaynutt n %1$s  tewjed. <a href="%2$s" %3$s>Wali ifatusen n tuttuyt %4$s</a> neɣ<a href="%5$s" %6$s>mucceḍ tura</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>.
kab_DZ: Tuttuyt tamaynutt n %1$s tewjed. <a href="%2$s" %3$s>Wali ifatusen n tuttuyt %4$s</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
kab_DZ: Lqem amaynut n %1$s iwjed. <a href="%2$s" %3$s>Beqqeḍ ifatusen n lqem %4$s</a>. <em>Amucceḍ awurman ur iwjid ara i wesiɣzef-agi.</em>

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your version of PHP.
kab_DZ: Yewjed lqem amaynut n %s, maca ur itteddu ara akked lqem-inek n PHP.

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your version of WordPress.
kab_DZ: Yewjed lqem amaynut n %s, maca ur itteddu ara akked lqem-inek n WordPress.

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your versions of WordPress and PHP.
kab_DZ: Yewjed lqem amaynut n %s, maca ur itteddu ara akked lqem-inek n WordPress akked PHP.

en: There is a pending change of the admin email to %s.
kab_DZ: Email n unedbal yettraǧu ad ittwabeddel ɣer %s.

en: There is a pending change of your email to %s.
kab_DZ: Ala d-yettili ubeddel n tansa-inek email ɣer  %s.

en: There is a revision of this post that is more recent.
kab_DZ: Agbur-agi yesɛa asniles n melmi kan.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
kab_DZ: Yella ukalas awurman n melmi kan i umagrad-agi, d amaynut ugar ɣef tuttuyt yettwabeqqeḍen uksar-agi. <a href="%s">Beqqeḍ akalas-agi awurman</a>

en: There is an update available. | There are updates available.
kab_DZ[0]: Yella lqem i iwejden.
kab_DZ[1]: Llan yileman i iwejden.

en: There is no autosave revision for this post.
kab_DZ: Ulac ticaggarin ittuskelsen s wudem awurman i umagrad-agi.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
kab_DZ: Ulac tussift acku amagrad-agi imesten.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
kab_DZ: Yella unezri n twila. Ttxil-k nermes anedbal n uqdac-inek.

en: There was a glitch with search
kab_DZ: Yella-d wayen ur neddi ara akken deg unadi

en: There was a problem disabling auto renew. Please try again or <a href="%s">contact support</a> if the issue continues.
kab_DZ: Yella-d wugur mi yensa wallus awurman. Ttxil-k/m εreḍ tikkelt-nniḍen neɣ <a href="%s">nermes tallalt</a> ma yella mazal ugur.

en: There was a problem saving your changes.
kab_DZ: Yella wugur deg usekles n yisenfal-ik/im.

en: There was a problem saving your changes. Please try again.
kab_DZ: Yella wugur deg usekles n yisenfal-ine/inemk. Ma ulac aɣilif, εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: There was a problem saving your changes. Please, try again.
kab_DZ: Yella wugur deg usekles n yisenfal-inek. Ma ulac aɣilif, εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: There was a problem saving your password. Please, try again.
kab_DZ: Yella wugur deg usekles n wawal-inek uffir. Ma ulac aqlif, εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: There was an authentication problem. Please reload and try again.
kab_DZ: Yeḍra-d wugur n usesteb. Ttxil-k ales aɛebbi sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: There was an error communicating with Stripe. Please contact support.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa lawan n teywalt akked Stripe. Ttxil-k(m) nermes asefrak.

en: There was an error processing your recent comment reply by email
kab_DZ: Tella-d tuccḍa di usesfer n tririt-inek/inem tamaynut ɣef uwennit s yimayl

en: There was an error requesting a DPA
kab_DZ: Tella-d tuccḍa deg usuter n DPA

en: There was an error retrieving images from Instagram. An attempt will be remade in a few minutes.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa deg tulya n tugniwin seg Instagram. Ad as-neɛreḍ tikkelt-nniḍen di kra n tesdatin.

en: There was an error retrieving your subscription. Please contact support.
kab_DZ: Tella tuccḍa lawan n tririt n umulteɣ-inek. Ttxil-k nermes asefrak.

en: There was an error.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa.

en: There was an unknown error.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa ur nettwassen ara.

en: These are the posts that got the most views on %s in %d.
kab_DZ: Ha-ten-a yimagraden i yettwaskanen s waṭas ɣef %s deg %d.

en: These items could not be added:
kab_DZ: Iferdisen-a ur zmiren ara ad ttwarnun:

en: These items will be deleted
kab_DZ: Iferdisen-a ad ttwakksen

en: These plugins are now up to date:
kab_DZ: Iseɣzaf-agi ttwaleqqemen tra:

en: These plugins failed to update:
kab_DZ: Iseɣzaf-agi ur yeddi ara uleqqem-nnsen:

en: These settings alter where and how parts of WordPress are loaded.
kab_DZ: Iɣewwaren-agi ttbeddilen anida d wamek iḥricen n WordPress ttalin-d.

en: These settings may be overridden for individual articles.
kab_DZ: Iɣewwaren-agi zemren ad ttwabeddlen i yal amagrad.

en: These themes are now up to date:
kab_DZ: Isental-a ttwaleqqemen tura:

en: These themes failed to update:
kab_DZ: Isental-agi ur yeddi ara uleqqem-nnsen:

en: These unique authentication keys are also missing from your %s file.
kab_DZ: Tisura tasufin n usisteb ulac-itent daɣen deg ufaylu-inek  %s.

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
kab_DZ: Isemlen-agi zemren ad leqḍen isefka fell-ak, ad sqedcen inagan n tuqqna, ad seddun allalen n weḍfar n wiyiḍ, ad ḍefren tisedmirin-ik akked igburen-agi yettwasentan ma yella tesɛiḍ amiḍa yettwaqqnen ɣer usmel-nnsen.

en: Thimbu
kab_DZ: Thimphou

en: Thimphu
kab_DZ: Thimphou

en: Third party cookie check could not be completed. Please try again later.
kab_DZ: Asenqed n yinagan n tuqqna tiskraḍet ur teddi ara. Ttxil-k(m) ɛreḍ tikkelt-nniden ticki.

en: Third party cookies appear to be disabled. Please follow the instructions on this page to turn them on.
kab_DZ: Inagan n tuqqna tis kraḍet akka ttbanent xesṛent. Ttxil-k(m) ḍfer tinaḍin-agi deg usebter-agi akken ad tturemden.

en: Third-Party Plugins and Themes
kab_DZ: Izegrar n wis tlata d yisental

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
kab_DZ: (ilaq)

en: This Month
kab_DZ: Ayyur-a

en: This Post
kab_DZ: Tasuffeɣt-a

en: This Site
kab_DZ: Asmel-a

en: This Week
kab_DZ: Dduṛt-agi

en: This XML Sitemap is generated by WordPress to make your content more visible for search engines.
kab_DZ: Takarḍa-a n usmel XML yettuselkam sɣur WordPress i wakken ad yerr agbur-inek·inem yettban-d i yimseddayen n unadi.

en: This account has been closed. If you believe your account was closed in error, please {{a}}contact us{{/a}}.
kab_DZ: Amiḍan-a yettwamdel. Ma yella twalaḍ amiḍan-inek/inem yettwamdel mačči s lebɣi-k/m, ttxil-k/m {{a}}nermes-aɣ-d{{/a}}.

en: This account has two step authentication enabled. Please configure an application-specific password to use with this application.
kab_DZ: Amiḍan-a yermed ɣer usentem n snat tarrayin. Ma ulac aɣilif, swel awal uffir usdid n usnas ara tesqedceḍ d usnas-a.

en: This account is not configured for authenticating with the WordPress mobile app.
kab_DZ: Amiḍan-a ur yettuswel ara i usesteb d usnas aziraz WordPress.

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
kab_DZ: Tansa-agi tettwaseqdec i tedbelt, akka am telɣut n useqdac.

en: This address is used for admin purposes. If you change this, an email will be sent to your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
kab_DZ: Tansa-agi tettwaseqdac i tedbelt. Ma tbeddeleḍ-tt, ad nazen izen ɣer tansa tamaynutt iwakken ad tt-ttusentem. <strong>Tansa tamaynutt ur tettwarmad ara alama tettusentem.</strong>

en: This blog is already on the list
kab_DZ: Ablug-a yella yakan deg wumuɣ

en: This category already exists.
kab_DZ: Taggayt-agi tella yakan.

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
kab_DZ: Taggayt-agi ulamek ara tettwarenna. Ttxil-k beddel isem-is sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: This changeset cannot be further modified.
kab_DZ: Tagrumma-agi n ibeddilen dayen ulamek ara tettwabeddel.

en: This comment is already approved.
kab_DZ: Awennit-agi yettwaqbel yakan.

en: This comment is already in the Trash.
kab_DZ: Awennit-agi yuɣal yakan ɣer tqecwalt.

en: This comment is already marked as spam.
kab_DZ: Awennit-agi yettwacreḍ yakan d imcewwel.

en: This comment is currently approved.
kab_DZ: Awennit-agi akka tura yettwaqbel.

en: This comment is currently in the Trash.
kab_DZ: Awennut-agi atan akka tura di tqecwalt.

en: This comment is currently marked as spam.
kab_DZ: Awennit-agi yettwacreḍ akka tura d imcewwel.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
kab_DZ: Awennit-agi atan di tqecwalt. Ttxil-k ssuffeɣ-it-id ma tebɣiḍ ad t-tẓrgeḍ.

en: This comment was deleted.
kab_DZ: Awennit-a yettwakkes.

en: This content is password protected.
kab_DZ: Agbur-agi ittwammesten s wawal n uɛeddi.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
kab_DZ: Amagrad-agi imesten s wawal n uɛeddi. Iwakken ad t-teɣreḍ ttxil-k sekcem awal n uɛeddi uksar-agi:

en: This content was deleted by the author.
kab_DZ: Agbur-agi ikkes-it umeskar.

en: This could mean that connections are failing to WordPress.org.
kab_DZ: Ayagi yebɣa ad d-yini belli tuqqna ɣer WordPress.org ur teddi ara.

en: This data is used to provide general enhancements to WordPress, which includes helping to protect your site by finding and automatically installing new updates. It is also used to calculate statistics, such as those shown on the <a href="%s">WordPress.org stats page</a>.
kab_DZ: Isalen-agi ad ttwasqedcen iwakken ad nwenneɛ WordPress s umata, yerna ad k-nɛiwen ad tmmesteneḍ asmel-inek s uselken akked usbeddi awurman n imucceḍen. Ad ttwasqedcen daɣen iwakken ad neg tiddadanin am tid i tzemreḍ ad teẓreḍ di <a href="%s">WordPress.org stats page</a>.

en: This domain cannot be connected.
kab_DZ: Taɣult-a ur tezmir ara ad teqqen.

en: This domain cannot be transfered.
kab_DZ: Taɣult-a ur tezmir ara ad tettwasiweḍ.

en: This domain does not exist.
kab_DZ: Taɣult-a ulac-itt.

en: This domain is already connected to your site, but you can still transfer it.
kab_DZ: Taɣult-a dayen teqqen ɣer usmel-ik·im, maca mazal ur tezmireḍ ara ad tt-tessiwḍeḍ.

en: This domain is being forwarded to %(primaryDomain)s
kab_DZ: Taɣult-agi tettwazen ɣer %(primaryDomain)s

en: This draft comes from your <a href="%s">unpublished customization changes</a>. You can edit, but there is no need to publish now. It will be published automatically with those changes.
kab_DZ: Wagi d tamerkast-inek <a href="%s">ibeddilen yugnen ur d-neffiɣ ara</a>. tzemreḍ ad tt-teẓergeḍ maca ulayɣer ara tt-id-tessuffeɣeḍ acku ad d-teffeɣ s twurment s ibeddilen-agi.

en: This either means that the username and password information in your %1$s file is incorrect or that contact with the database server at %2$s could not be established. This could mean your host&#8217;s database server is down.
kab_DZ: Ayagi daɣen ibɣa ad d-yini belli isem n useqdac aked wawal n uɛeddi deg ufaylu-inek·inem  %1$s d irameɣtuyen neɣ ur nezmir ara ad nenermes aqeddac n uzadur n isefka ɣer %2$s. Ahat aqeddac n uzadur n isefka &#8217;s yexsi.

en: This email may be different from your personal email address.
kab_DZ: Imayl-agi yezmer ad yemgarrad ɣef imayl-inek udmawan.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
kab_DZ: Yeffeɣ-d unekcam-a deg %1$s yettwabzem daɣen %2$s. Eg tacreḍt i <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">aseɣwen agejdan</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
kab_DZ: Yeffeɣ-d unekcam-a deg %1$s. Eg tacreḍt i <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">aseɣwen agejdan</a>.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
kab_DZ: Tameẓlit-yagi tuḥwaǧ ikaturen. Ikaturen nsan deg yiminig-inek, neɣ ur asen-yezmir ara.

en: This feed is already on the list
kab_DZ: Asuddem-a yella yakan deg wumuɣ

en: This field is required
kab_DZ: Urti-a ilaq

en: This field is required.
kab_DZ: Urti-a ilaq.

en: This file is empty. Please try another.
kab_DZ: Afaylu d ilem. Ttxil-k eɛreḍ wayeḍ.

en: This file is not an image. Please try another.
kab_DZ: Afaylu-agi mači d tugna. Ttxil-k eɛreḍ wayeḍ.

en: This file is only loaded for backward compatibility with SimplePie 1.2.x. Please consider switching to a recent SimplePie version.
kab_DZ: Afaylu-agi yuli-d kan i wemṣada ɣer deffir akked SimplePie 1.2.x. Ttxil-k m xemmem ad tɛeddiḍ ɣer lqem amaynut n SimplePie.

en: This file is too big. Files must be less than %s KB in size.
kab_DZ: Afaylu-agi bezzaf meqqer. Ifuyla ilaq ad sɛun tiddi ddaw n %s KB.

en: This file no longer needs to be included.
kab_DZ: Afaylu-agi dayen ur iḥwaǧ ara ad t-tesdduḍ.

en: This form is not live-previewable.
kab_DZ: Tiferkit-agi ur tesɛi ara tamuɣli s wakud ilaw.

en: This format, which is called WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
kab_DZ: Amasal-a, iwumi neqqar WordPress eXtended RSS neɣ WXR, ad yegber tisuffaɣ-ik·im, isebtar-ik·im, iwenniten-ik·im urtiyen yugnen, taggayin akked tebzimin.

en: This image cannot be displayed in a web browser. For best results convert it to JPEG before uploading.
kab_DZ: Tugna ur tezmir ara ad tettwabeqqeḍ deg yiminig n web. I ad ilin yigmaḍ igerrzen selket-itt ɣer JPEG send ad tt-tsiliḍ.

en: This image cannot be processed by the web server. Convert it to JPEG or PNG before uploading.
kab_DZ: Tugna-a ur tezmir ara ad tettusenqed s uqeddac web. Err-itt ɣer umaal JPEG neɣ PNG send asali.

en: This is a follow up to a recent Jetpack Monitor alert you received. It appears that <a href="%1$s">%2$s</a> is still not loading and has been offline since %3$s, %4$s.
kab_DZ: Wagi d aḍfar n yiwen wulɣu n Jetpack Monitor i d-tenremseḍ. Akka i d-yettban <a href="%1$s">%2$s</a> mazal ur nezmir ara ad t-id-nsali rnu ur yeqqin ara seg %3$s, %4$s.

en: This is a monthly subscription.
kab_DZ: Wagi d ajerred s wayyur.

en: This is a private WordPress.com site
kab_DZ: Wagi d asmel uslig n WordPress.com

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
kab_DZ: Awal-agi uffir yettwassen aṭas. Fren ayen-nniḍen ara yiwεiren i wiyaḍ ad t-id-afen.

en: This is a wordpress.com blog
kab_DZ: Wagi d ablug n WordPress.com

en: This is an example of a page. Unlike posts, which are displayed on your blog’s front page in the order they’re published, pages are better suited for more timeless content that you want to be easily accessible, like your About or Contact information. Click the Edit link to make changes to this page or <a title="Direct link to Add New Page in your Dashboard" href="%s">add another page</a>.
kab_DZ: Aya d amedya n usebter. Ma yella tisufaɣ ttbinent-d deg usebter n sdat n ublug-ik s umyezwer ideg tent-turiḍ, isebtar wulmen ugar i ugbur ur nerzi ara akud i tebɣiḍ ad yishil ukeccum ɣur-s, am usebter Ɣef neɣ win n tilɣa-k n unermes. Tekki ɣef useɣwen Ẓreg akken ad tbeddleḍ asebter-a neɣ <a title="Aseɣwen usrid ɣer Rnu asebter amaynut deg tfelwit-ik" href="%s">rnu asebter amaynut</a>.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
kab_DZ: Asebtar-agi d amedya. Yemgarad ɣef umagrad n ublug acku ad iqqim deg yiwen n wadeg, ad d-iban deg usmel n tunigin (di tuget n yisental). Tuget n yimdanen beddun s usebter ara ten-id-isnekden i wid irezzun ɣer usmel-nni. Yezmer ad d-yini kra am waya:

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
kab_DZ: Afaylu-agi iɛedda tiddi taflayant. Ttxil-k azen wayeḍ.

en: This is not a WordPress site
kab_DZ: Wagi mačči d asmel n WordPress

en: This is the complete event history for your site. Filter by date range and/ or activity type.
kab_DZ: Wagi d azray ummid n yineḍruyen n usmel-inek/inem. Ttusizedgen s uzilal n wazemz d/neɣ wanaw n tigawt.

en: This is the complete event history for your site. Filter by date range and/or activity type.
kab_DZ: Ha-t-a wazray ummid n yineḍruyen n usmel-inek. Ttusezgen s uzilal n wazemz d/neɣ wanaw tigawt.

en: This is the short link.
kab_DZ: Wagi d aseɣwen awezlan.

en: This is your current free site address.
kab_DZ: Tagi d tansa tamirant n usmel-ik/im n baṭel.

en: This is your site dashboard where you can publish and edit your own posts as well as upload media.
kab_DZ: Tagi d tafelwit n usenqed n usmel-inek(inem) anida i tzemreḍ ad tsuffɣeḍ yerna ad tesferkeḍ tisuffaɣ-inek(inem) am usali umidyat.

en: This is your site dashboard where you can publish and manage your own posts and the posts of others, as well as upload media.
kab_DZ: Tagi d tafelwit n usenqed n usmel-inek(inem) anida i tzemreḍ ad tsuffɣeḍ yerna ad tesferkeḍ tisuffaɣ-inek(inem) d tsuffeɣ n wiyaḍ, am usali umidyat.

en: This is your site dashboard where you can write and manage your own posts.
kab_DZ: Tagi d tafelwit n usenqed n usmel-ik(im) anida i tzemreḍ ad taruḍ rnu ad tesferkeḍ tisuffaɣ-inek(inem).

en: This is your site dashboard where you will be able to manage all aspects of %(site)s
kab_DZ: Tagi d tafelwit n usenqed n usmel-inek(inem) anida ara tizmireḍ ad tesferkeḍ akk timeẓra n %(site)s

en: This item has already been deleted.
kab_DZ: Aferdis-agi yettwakkes yakan.

en: This link is not live-previewable.
kab_DZ: Aseɣwen-agi ur yesɛi ara tamuɣli s wakud ilaw.

en: This means that the contact with the database server at %s was lost. This could mean your host&#8217;s database server is down.
kab_DZ: Ayagi ibɣa ad d-yini belli nesruḥ anermis aked uzadur n isefka ɣer %s. Ayagi izmer ad d-yini belli aqeddac n uzadur n isefka &#8217;s yexsi.

en: This meta box is not compatible with the block editor.
kab_DZ: Adfer n tkana-gi ur yeɛdil ara d yiḥder n umsiẓreg.

en: This meta box, from the %s plugin, is not compatible with the block editor.
kab_DZ: Tankult-agi meta n usiɣzef %s ur temṣadda ara akked umaẓrag n yiḥder.

en: This method is not supported
kab_DZ: Tarrayt-a ur tettusefrak ara

en: This might interest you
kab_DZ: Ahat ad ak·akem-yeεǧeb wayagi

en: This notice was triggered by the %s handle.
kab_DZ: Talɣut-agi yesekker-itt-id umsefrak %s.

en: This page allows direct access to your site settings. You can break things here. Please be cautious!
kab_DZ: Asebtar-agi yettaǧǧa abrid srid ɣer iɣewwaṛṛen n usmel-inek. Tzemreḍ ad teṛẓeḍ kra tɣawsiwin dagi. Ḥader!

en: This page can show you every detail about the configuration of your WordPress website. For any improvements that could be made, see the <a href="%s">Site Health Status</a> page.
kab_DZ: Asebter-agi yezmer ad awen-d-yesken akk ttfaṣil yeɛnan tawila n usmel-nwen WordPress. I wugar n ireqqeɛen-nniḍen walit asebter <a href="%s">Liḥala n tezmert n usmel</a>.

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
kab_DZ: Agalis-agi yettwaseqdac i wesefrek n wumuɣen n igburen i d-tsuffɣeḍ yakan deg usmel-inek. Tzemreḍ ad d-tesnulfuḍ umuɣen yerna ad sen-ternuḍ iferdisen n yigburen yellan akka am isebtar, imagraden, taggayin, tibzimin, imasalen aked isɣewen yugnen.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
kab_DZ: Awal-ik uffir yeshel mliḥ i tiftin: tzemreḍ ad t-tesiǧhideḍ s tmerna n yisekkilen imaẓlayen am  !#=?*&.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
kab_DZ: Awal-agi uffir yeshel mliḥ i tiftin. Tzemreḍ ad t-tesǧehdeḍ s usexleḍ gar yisekkilen d yizwilen.

en: This password reset request originated from the IP address %s.
kab_DZ: Asuer-agi i tulsa n uwennez n wawal n uɛeddi yekka-d si tansa IP %s.

en: This personal data request has expired.
kab_DZ: Asuter n yisefka udmawanen yemmut.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of PHP.
kab_DZ: Asiɣzef-agi ur itteddu ara akked lqem-inek n PHP.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your version of WordPress.
kab_DZ: Asiɣzef-agi ur itteddu ara akked lqem-inek n WordPress.

en: This plugin doesn&#8217;t work with your versions of WordPress and PHP.
kab_DZ: Asiɣzef-agi ur itteddu ara akked ileqman n WordPress akked PHP inek.

en: This plugin is already installed.
kab_DZ: Azegrir-agi yettwasebedd yakan.

en: This post exists, but you don't have permission to read it.
kab_DZ: Tasuffeɣt-agi tella, maca ur tesεiḍ ara azref ad tt-teɣreḍ.

en: This post is password protected.
kab_DZ: Tasuffet-a tettuḥrez s wawal uffir.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
kab_DZ: Awal uffir n umagrad-a yettummesten. Sekcem awal uffir akken ad twaliḍ akk iwenniten.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
kab_DZ: Amagrad-agi imesten s wawal n uɛeddi. Sekcem awal n uɛeddi iwakken ad twaliḍ iwenniten.

en: This preview is unavailable in the editor.
kab_DZ: Tadlayt-agi ur tewjid ara deg umaẓrag.

en: This report is public
kab_DZ: Aneqqis-a d azayez

en: This resource is provided by your web host, and is specific to your site. For more information, <a href="%s" target="_blank">see the official WordPress documentation</a>.
kab_DZ: Taɣbalut-agi yefka-tt-id usneftaɣ web inek u teɛna kan asmel-inek. I wugar n isallan, <a href="%s" target="_blank">ẓer tasemlit tunṣibt n  WordPress</a>.

en: This resulted in an error message: %s
kab_DZ: Ayagi ad d-iglu s yizen n unezri: %s

en: This screen allows you to edit fields for metadata in a file within the media library.
kab_DZ: Agdil-agi ad k-isuref ad tẓergeḍ 4 n wurtiyen n idfersefka n ifuyla di temkarḍit n imidyaten.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
kab_DZ: Agdil-agi yesɛa iɣewwaren isedduyen abeqqeḍ n ugbur-inek.

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
kab_DZ: Agdil-agi yettwaseqdec i wesdukel, s umata, n wumuɣen ɣer idegen yettwasbadun s usentel-inek.

en: This screen is used for managing your content revisions.
kab_DZ: Agdil-agi yettwaseqdac i wesefrek n tesnillas n igburen-inek.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
kab_DZ: Agdil-agi yettusemres i wesefrek n isental yettusbedden. Isental-nniḍen ur neddi ara deg usbeddi n WordPress sneflin-ten imdanen-nniḍen.

en: This screen is used for managing your navigation menus.
kab_DZ: Agdil-agi yettwaseqdec i wesefrek n wumuɣen n yinig.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
kab_DZ: Agdil-agi yettwaseqdec i wesagen n tnegzumt n inixef n usentel-inek.

en: This screen is where you manage requests for an export of personal data.
kab_DZ: Agdil-agi ad k•m-yesireg ad tesferkeḍ isutren n usifeḍ n yisefka udmawanen.

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
kab_DZ: Agdil-agi ibeqqeḍ akk iseqdacen n usmel-inek. Yal aseqdac yesɛa yiwet gar 5 temlilin yettusbadun, am akken i tt-yesbadu unedbal n usmel : Anedbal, Amaẓrag, Ameskar, Amɛiwen neɣ ameltaɣ. Iseqdacen ur nelli ara d inedbalen, ad sɛun drus n textiṛiyin mi ara qqnen s temlilt-nnsen.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
kab_DZ: Seg ugdil-agi ad tkecmeḍ ɣer imagraden-inek merra. Tzemreḍ ad tsagneḍ abeqqeḍ n ugdil-agi iwakken ad yuɣal akken tebɣiḍ.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they will not all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
kab_DZ: Cet écran offre plusieurs options pour contrôler la gestion et l&rsquo;affichage des commentaires et liens sur vos articles/pages. En fait, il y en a tellement qu&rsquo;elles ne tiennent pas toutes ici&nbsp;!&nbsp;:) Utiliser le lien vers la documentation pour obtenir des informations sur ce que fait chaque réglage de discussion.

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the front end or the dashboard for that site.
kab_DZ: Agdil-agi ibeqqeḍ i yiwen n useqdac isemlen-is merra deg uẓeṭṭa-agi, daɣen ad isureg i weseqdac-agi akken ad iseɣwer asmel-ines agejdan. Izmer ad iseqdec isɣewnen ddaw n yall asmel iwakken ad yerzu ama ɣer ugrudem anagdudan ama ɣer tfelwit n tedbelt.

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
kab_DZ: Tafeggagt-agi n yidis dayen ur tewjid ara, yerna ulac anida tettwabeqqeḍ deg usmel-inek. Tzemreḍ ad s-tekkseḍ iwiǧiten-agi uksar iwakken ad tt-tekkseḍ dayen.

en: This site has been archived or suspended.
kab_DZ: Asmel-agi yettwaɣber neɣ yettwakkes.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact %s.
kab_DZ: Asmel-agi mazal ur yermid ara. Ma tufiḍ ugur deg usermed n usmel-inek, ttxil-k nermes %s.

en: This site has not posted anything recently.
kab_DZ: Asmel-a ulac acu i d-isuffeɣ d amaynut.

en: This site has not posted anything yet. Try back later.
kab_DZ: Asmel-a ulac i d-yesuffeɣ ar tura. Uɣal-d ticki.

en: This site is no longer available.
kab_DZ: Asmel-agi dayen ur yella ara.

en: This site is private.
kab_DZ: Asmel-agi d uslig.

en: This social account is already associated with a WordPress.com account.
kab_DZ: Amiḍan-a anmetti yettwacudd yakan akked umiḍan WordPress.com.

en: This social account is already associated with an existing WordPress.com account.
kab_DZ: Amiḍan-a anmetti yettwacudd yakan akked umiḍan WordPress.comyella yakan.

en: This taxonomy is not hierarchical.
kab_DZ: Tamessartut-agi ulamek ara tesɛu amyellel.

en: This text template will help you to create your website&#8217;s privacy policy.
kab_DZ: Taneɣruft-agi n uḍris ad k-tɛiwen iwakken ad d-tesnulfuḍ tasertit tabaḍnit.

en: This theme does not support video headers on this page. Navigate to the front page or another page that supports video headers.
kab_DZ: Asentel-agi ur izmir ara i inixef avidyu deg usebtar-agi. Ɛeddi ɣer usebtar n usnubeg neɣ asebtar-nniḍen i izemren i inixef avidyu.

en: This theme does not work with your version of PHP.
kab_DZ: Asentel-agi ur itteddu ara akked lqem-inek n PHP.

en: This theme does not work with your version of WordPress.
kab_DZ: Asentel-agi ur itteddu ara akked lqem-inek n WordPress.

en: This theme does not work with your versions of WordPress and PHP.
kab_DZ: Asentel-agi ur itteddu ara akked lqem-inek n WordPress akked PHP.

en: This theme doesn't support Customizer.
kab_DZ: Asentel-agi ur yedhil ara Customizer.

en: This theme failed to load properly and was paused within the admin backend.
kab_DZ: Asentel-agi ur d-yuli ara akken iwata yernu yettwaseḥbes deg ugrudem n tedbelt.

en: This theme is already installed.
kab_DZ: Asentel-agi yettwasbed yakan.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
kab_DZ: Tamnaḍt-agi tasragant ur tesɛi ara asrag n unebdu.

en: This timezone is currently in daylight saving time.
kab_DZ: Tamnaḍt-agi tasragant attan tura deg usrag n unebdu.

en: This timezone is currently in standard time.
kab_DZ: Tamnaḍt-agi tasragant attan tura deg usrag n tegrest.

en: This tool helps site owners comply with local laws and regulations by deleting or anonymizing known data for a given user.
kab_DZ: Afecku-a yettεawan at usmel ad qadren isuḍaf idiganen d yilugan  s tukksa neɣ s usedreg n yisefka yettwassnen i useqdac i d-yettwammuden.

en: This tool helps site owners comply with local laws and regulations by exporting known data for a given user in a .zip file.
kab_DZ: Afecku-a yettεawan at usmel ad qadren isuḍaf idiganen d yilugan  s usifeḍ n yisefka yettwassnen i useqdac i d-yettwammuden deg ufaylu .zip.

en: This topic is already on the list
kab_DZ: Asentel-a yella yakan deg wumuɣ

en: This type of file cannot be edited.
kab_DZ: Anaw n ufaylu-agi ulamek ara yettwaẓreg.

en: This unique authentication key is also missing from your %s file.
kab_DZ: Tasarut tasuft n usisteb ulac-itt daɣen deg ufaylu-inek %s.

en: This user does not exist.
kab_DZ: Aseqdac-agi ulac-it.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
kab_DZ: Isem-agi n useqdac d armeɣtu acku yessadac isekklen ur nurig ara. Ttxil-k (m) sekcem isem n useqdac ameɣtu.

en: This video file is too large to use as a header video. Try a shorter video or optimize the compression settings and re-upload a file that is less than 8MB. Or, upload your video to YouTube and link it with the option below.
kab_DZ: Afaylu-agi avidyu bezzaf meqqer, ulamek ara yettwaseqdec d avidyu n inixef. Eɛreḍ s uvidyu imeẓẓiyen fell-as neɣ sekk iɣewwaren n uskkusem sakin azen avidyu ur iɛeddan ara 8 Mo. Neɣ azen avidyu-inek ɣer YouTube sakin arez-it s textiṛit-agi uksar.

en: This was in response to %s:
kab_DZ: Tagi d tiririt i %s:

en: This week
kab_DZ: Dduṛt agi

en: This widget may contain code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. How about trying that widget instead?
kab_DZ: Awiǧit-agi yezmer ad yesɛu tangalt i yezemren ad teddu akken ilaq deg uwiǧit amaynut &#8220;HTML yugnen&#8221;. I lukan ad tɛerḍeḍ awiǧit-agi ?

en: This widget may have contained code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. If you have not yet, how about trying that widget instead?
kab_DZ: Awiǧit-agi yezmer ad yesɛu tangalt i yezemren ad teddu akken ilaq deg uwiǧit amaynut &#8220;HTML yugnen&#8221;. Ma yella mazal ur t-teɛriḍeḍ ara, acu tenniḍ lukan ad tɛerḍeḍ awiǧit-a?

en: This widget requires JavaScript.
kab_DZ: Awiǧit-agi yuḥwaǧ JavaScript.

en: This will appear at the top of your site and can be changed at anytime.
kab_DZ: Ayagi ad d-iban deg tama ufella n usmel-ik/im, tzemreḍ ad t-tbeddleḍ melmi i tebɣiḍ.

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
kab_DZ: Asnummel-agi ad ittwabeqqeḍ mi ara yili usrifeg ɣef useɣwen di tebdart n isɣewnen, neɣ ddaw n useɣwen ma yella asentel-inek izmer i wayagi.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
kab_DZ: Ayagi ad ikkes akk ifrdisen n tebdart n iwiǧiten. Ur tettizmireḍ ara ad d-terreḍ ula yiwen n usagen.

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus, and custom posts.
kab_DZ: Yesɛa akk imagraden-inek, isebtar-inek, iwenniten, urtiyen yugnen, irmawen, umuɣen n yinig aked imagraden yugnen.

en: This will grant access to <a href="%1$s">the %2$s site in this installation that you have permissions on</a>. | This will grant access to <a href="%1$s">all %2$s sites in this installation that you have permissions on</a>.
kab_DZ[0]: Ayagi ad yefk adduf ɣer <a href="%1$s">%2$s n usmel ideg tesɛiḍ tisirag deg usbeddi-agi</a>.
kab_DZ[1]: Ayagi ad yefk adduf ɣer <a href="%1$s">%2$s n yiblugen ideg tesɛiḍ tisirag deg usbeddi-agi</a>.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
kab_DZ: Ayagi ad ikkes tugna n ugilal. Dayen ur tettizmireḍ ara ad d-terreḍ ayen tsugneḍ.

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
kab_DZ: Ayagi ad ikkes tugna n inixef. Dayen ur tettizmireḍ ara ad d-terreḍ ayen tsugneḍ.

en: This will replace the current editor content with the last backup version. You can use undo and redo in the editor to get the old content back or to return to the restored version.
kab_DZ: Ayagi ad isemselsi agbur amiran n umaẓrag s tsenfelt tangarut ikelsen. Tzemreḍ ad tesqedceḍ ifecka Semmet aked Err-d iwakken ad d-terreḍ agbur aqbur neɣ ad tuɣaleḍ ɣer tuttuyt ikelsen.

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
kab_DZ: Ayagi ad yerr s amkan-is tugna n ugilal n tazwara. Dayen ur tettizmireḍ ara ad d-terreḍ ayen tsugneḍ.

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
kab_DZ: Ayagi ad yerr s amkan-is tugna n yixef n tazwara. Dayen ur tettizmireḍ ara ad d-terreḍ ayen tsugneḍ.

en: Threat Found | Threats found
kab_DZ[0]: Yella wugur yettwafen
kab_DZ[1]: Llan wuguren yettwafen

en: Threat found
kab_DZ: Yella wugur yettwafen

en: Threat found in file:
kab_DZ: Yettwaf wugur deg ufaylu:

en: Threats found
kab_DZ: Llan wuguren yettwafen

en: Three Columns
kab_DZ: Kraḍ n tgejda

en: Thu
kab_DZ: Amh

en: Thumbnail
kab_DZ: Tugna taqmaḍt

en: Thumbnail Height
kab_DZ: Teɣzi n tugniwin tiqmaḍin

en: Thumbnail Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n tugna taqmuḍt

en: Thumbnail Settings Help
kab_DZ: Tallalt ɣef usgaddi n teqmaḍin

en: Thumbnail Width
kab_DZ: Tehri n tugniwin tiqmaḍin

en: Thumbnail size
kab_DZ: Tiddi n tugniwin tiqmuḍin

en: Thursday
kab_DZ: Amhad

en: Tile
kab_DZ: Tabursa

en: Tiles
kab_DZ: Inegzumen

en: Timbuktu
kab_DZ: Tombouctou

en: Time
kab_DZ: Akud

en: Time Format
kab_DZ: Amasal n usrag

en: Time Slider
kab_DZ: Taḥnacaḍt n wakud

en: Time Unit
kab_DZ: Aferdis n wakud

en: Time Zone
kab_DZ: Tamnaḍt tasragant

en: Time for your security checkup.
kab_DZ: Yewweḍ-d lawan n tesleḍt n tɣellist-inek/inem.

en: Time to add some links! Click &#8220;%s&#8221; to start putting pages, categories, and custom links in your menu. Add as many things as you would like.
kab_DZ: D lawan ad ternuḍ kra n isɣewnen! Ssed ɣef &#8220;%s&#8221; iwakken ad ternuḍ isebtaren, taggayin, akked isɣewnen yugnen ɣer wumuɣ-inek. Rnu acḥal n tɣawsiwin i tebɣiḍ.

en: Timeline
kab_DZ: Amazray

en: Timestamp
kab_DZ: Asragemz

en: Timezone
kab_DZ: Tamnaḍt tasragant

en: Timor-Leste
kab_DZ: Timur n usamar

en: Tiny
kab_DZ: Meẓẓi aṭas

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
kab_DZ: Iḥedran

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
kab_DZ: Imasalen

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
kab_DZ: Inixfan

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
kab_DZ: Ger taneɣruft

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
kab_DZ: Tineɣrufin

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
kab_DZ: Ẓreg

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
kab_DZ: Afaylu

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
kab_DZ: Amasal

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
kab_DZ: Ger

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
kab_DZ: Tafelwit

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
kab_DZ: Ifecka

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
kab_DZ: Wali

en: Tip
kab_DZ: Awelleh

en: Tirane
kab_DZ: Tirana

en: Title
kab_DZ: Azwel

en: Title Attribute
kab_DZ: Iraten n uzwel

en: Title and Post Editor
kab_DZ: Azwel aked umeskar n umagrad

[ctx: Title for Me sub-menu that contains Get Apps, Next Steps, and Help options]
en: Special
kab_DZ: Uzzig

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
kab_DZ: Azwel i talɣa n yiɣaniben imuta, akken tella deg taffa n yisefka.

en: Title for the object, as it exists in the database.
kab_DZ: Azwel i tɣawsa, akken yella deg uzadur n isefka.

en: Title for the post, as it exists in the database.
kab_DZ: Azwel i tsuffeɣt, akken yella deg taffa n yisefka.

en: Title for the template, as it exists in the database.
kab_DZ: Azwel i tneɣruft, akken yella deg uzadur n yisefka.

en: Title for the widget
kab_DZ: Azwel n uwiǧit

en: Title of block type.
kab_DZ: Azweln wanaw n yiḥder.

en: Title of template.
kab_DZ: Azwel n tneɣruft.

en: Title of the global styles variation.
kab_DZ: Azwel n talɣa n yiɣaniben imuta.

[ctx: Title saying that there has been a pingback, or someone linked to a post]
en: Link
kab_DZ: Aseɣwen

[ctx: Title that is display to users when attempting to accept an invalid invite.]
en: Oops, that invite is not valid
kab_DZ: Ah! Inebgi-a d armeɣtu

en: Title:
kab_DZ: Azwel:

en: To
kab_DZ: I

en: To Do
kab_DZ: Ad yettwaxdem

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
kab_DZ: Iwakken ad tesremdeḍ awiǧit, zuɣer-it ɣer tfeggagt n yidis neɣ ssed fell-as. Iwakken ad tssexsiḍ awiǧit yerna ad tekkseḍ iɣewwaren-is, kkes-it si tfeggagt n yidis.

en: To activate your site, please click the following link:
    
    %1$s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %2$s
kab_DZ: Iwakken ad tesremdeḍ asmel, ttxil tekki ɣef useɣwen-a :
    
    %1$s
    
    Mi yermed, ad teṭṭfeḍ  *izen-nniḍen* ideg ara tafeḍ isem-ik·im n useqdac.
    
    Mi tesremdeḍ, ad tizmireḍ ad terzuḍ ɣer usmel da:
    
    %2$s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
kab_DZ: Iwakken ad tsermdeḍ isem n useqdac-inek, ttxil-k ssed ɣef useɣwen-agi :
    
    %s
    
    Mi yermed, ad teṭṭefeḍ *izen-nniḍen* ideg ara tafeḍ isem-ik n useqdac.

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
kab_DZ: Iwakken ad ternuḍ aseɣwen yugnen <strong>ldi tigezmi Izdayen yugnen, sekcem tansa n web aked uḍris i wezday, sakin ssed ɣef Rnu ɣer Wumuɣ</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
kab_DZ: Iwakken ad ternuḍ umuɣ amaynut deg ubdil n usdukel n wumuɣ i yella yakan, <strong>Ssed ɣef uzday  &#8217;Seqdec umuɣ amaynut&#8217; </strong>. Umuɣ-inek ad yedukkel s wudem awurman ɣer wasun-agi n usentel

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
kab_DZ: Iwakken ad ternuḍ aseqdac ɣer usmel-inek ssed ɣef tanast Rnu Amaynut di tama ufella n ugdil, neɣ ssed ɣef Rnu amaynut deg wumuɣ Iseqdacen.

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
kab_DZ: Iwakken ad ternuḍ aseqdac amaynut ɣer usmel-inek, ačar tiferkit-agi sakin ssed ɣef tanast Rnu aseqdac amaynut di tama n wadda.

en: To add a widget,
kab_DZ: Rnu ɣer uwiǧit,

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s dropdown</strong>. When you are finished, <strong>click Save Changes</strong>
kab_DZ: Iwakken ad tesdukleḍ umuɣen ɣer yiwen neɣ ugar n wasunen, <strong>fren umuɣ di tebdart ifettin n yal asun</strong>. Mi tfukkeḍ, <strong>ssed ɣef Sekles ibeddilen</strong>

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
kab_DZ: Iwakken ad tneǧreḍ tugna, ssed fell-as sakin selḥu taɣeradyt iwakken ad d-tesnulfuḍ tafrayt.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
kab_DZ: Iwakken ad tekkseḍ iferdisen si tebdart n imidyaten, ssed ɣef tanast Tafrayt tusgitt di tama ufella n ugdil. Fren akk iferdisen ara tekkseḍ, sakin ssed ɣef tanast Kkes tafrayt. Ma tesdeḍ ɣef tanast Semmet tafrayt ad tuɣaleḍ ɣer tmuɣli n imidyaten.

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
kab_DZ: Iwakken ad tẓergeḍ umuɣ yedduklen akka tura ɣer wasun n usentel, <strong>ssed ɣef useɣwen&#8217;Ẓreg&#8217; i yellan tama-s</strong>

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the dropdown and click Select</strong>
kab_DZ: Iwakken ad tẓergeḍ umuɣ yellan, <strong>fren umuɣ si tebdart ifettin sakin ssed ɣef Fren</strong>

en: To enhance your site&#8217;s security, you should consider removing any themes you are not using. You should keep %1$s, the default WordPress theme, %2$s, your active theme, and %3$s, its parent theme.
kab_DZ: I uselhu n tɣellist n usmel-inek, ad ak-nweṣṣi ad tekkseḍ akk isental ur tseqdaceḍ ara. Ilaq ad teǧǧeḍ %1$s, asentel amezwer n WordPress, %2$s, asentel-inek amiran, d %3$s, asentel-ines amarraw.

en: To enhance your site&#8217;s security, you should consider removing any themes you are not using. You should keep your active theme, %1$s, and %2$s, its parent theme.
kab_DZ: I uselhu n tɣellist n usmel-inek , ad ak-nesumer ad tekkseḍ akk isental ur tesseqdaceḍ- ara. Ilaq ad tḥerzeḍ asentel amiran, %1$s, akked %2$s, usentel agejdan.

en: To manage plugins on your site, visit the Plugins page: %s
kab_DZ: Iwakken ad tesferkeḍ iseɣzaf deg usmel-inek (m), rzu ɣer usebtar Iseɣzaf: %s

en: To manage themes on your site, visit the Themes page: %s
kab_DZ: Iwakken ad tesferkeḍ isental deg usmel-inek (m), rzu ɣer usebtar Isental: %s

en: To move away from this area, press the Esc key followed by the Tab key.
kab_DZ: Iwakken ad teffeɣeḍ i teɣzut-agi, ssed ɣef tanast Esc ternuḍ tanast Tab.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
kab_DZ: Iwakken ad tesmuttiḍ asaḍas ɣer tanasin-nniḍen , seqdec tanast Tab neɣ tanasin n tenccabin. Iwakken ad tuɣaleḍ s amaẓrag, tekki ɣef tanast  "Escape" neɣ seqdec yiwet gar tanasin.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
kab_DZ: Iwakken ad tesniremeḍ gar tesnillas, <strong>zuɣer taḥnaccaḍt ɣer zelmaḍ neɣ ɣer yefus</strong> neɣ<strong> seqdec tinisa Uzwir neɣ Uḍfir</strong>.

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
kab_DZ: I wakken ad talseḍ assuddes n yiferdisen n wumuɣ, <strong>zuɣer/sers iferdisen s tɣerdayt neɣ s unasiw</strong>. Zuɣer neɣ smutti aferdis n wumuɣ am acemma i wakken ad yuɣal d umuɣ anadaw

en: To reset your password, visit the following address:
kab_DZ: Iwakken ad talseḍ awennez n wawal n uɛeddi, ssed ɣef useɣwen-agi :

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
kab_DZ: Iwakken ad d-terreḍ tasnillest, <strong>ssed ɣef Err-d tasnillest-agi</strong>.

en: To see your backups, visit your <a href="%s">site’s Backups</a>. This is where you’ll find all of the events that have taken place on your site, and can restore it to any previous state in just a few clicks.
kab_DZ: Akken ad twaliḍ iseklasen-inek, rzu ɣer <a href="%s">urmud n usmel-inek</a>. Dinna ara tafeḍ ayen akk ineḍruyen i d-yeḍran ɣef usmel-inek, yerna tzemreḍ ad t-terreḍ ɣer waddad yezrin i tebɣiḍ s kra kan n yisitiyen.

en: To set your password, visit the following address:
kab_DZ: Iwakken ad tesbaduḍ awal-inek n uɛeddi rzu ɣer tansa-agi :

en: To the Activity Log!
kab_DZ: Kcem ɣer uɣmis n yirmad!

en: To the top
kab_DZ: D asawen

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
kab_DZ: Iwakken ad tesqedceḍ tugna n ugilal, azen tugna neɣ fren tugna i yellan yakan di temkarḍit n imidyaten inek s tussda ɣef tanast  &#8220;Fren tugna&#8221;.Tzemreḍ ad tbeqqeḍeḍ tugna yiwet n tikkelt neɣ s wallus iwakken ad yačar ugdil. Tzemreḍ ad tferneḍ iwakken agilal ad yili d udmis mi ara yili udrudem n ugbur, neɣ ad ittemwwiwil aked ugbur.

en: To use this importer, you must have a Google account and an upgraded (New, was Beta) blog hosted on blogspot.com or a custom domain (not FTP).
kab_DZ: Akken ad tesqedceḍ aktar-a, ilaq ad tesεuḍ amiḍan di Google d ublug yettwaleqqmen (d amaynut, s lqem n Beta) yesεan tanezduɣt deg blogspot.com neɣ deg talɣut tudmawant (mačči FTP).

en: To-do
kab_DZ: Ad yettwaxdem

en: Tocantins
kab_DZ: Tukantins

en: Today
kab_DZ: Ass-agi

en: Today, %s
kab_DZ: Ass-a %s

en: Toggle Editor Text Direction
kab_DZ: Tti tanila n umaẓrag n uḍris

en: Toggle add category
kab_DZ: Timerna neɣ ala n taggayt

en: Toggle extra menu items
kab_DZ: Sken/ffer umuɣ n yiferdsen-nniḍen

en: Toggle panel: %s
kab_DZ: Ldi/mdel iḥder %s

en: Toggle section: %s
kab_DZ: Ldi/Mdel iḥder : %s

en: Toggle section: Custom Links
kab_DZ: Ldi/Mdel tigezmi : Isɣewnen yugnen

en: Togo
kab_DZ: Ṭugu

en: Tokelau
kab_DZ: Ṭuklu

en: Token
kab_DZ: Ajiṭun

en: Tomorrow
kab_DZ: Azka

en: Tonga
kab_DZ: Tatungit

en: Too many redirects.
kab_DZ: Bezzaf n ibeddilen n tnila.

en: Toolbar
kab_DZ: Tafeggagt n ifecka

[ctx: Toolbar]
en: Log In
kab_DZ: Tuqqna

[ctx: Toolbar]
en: Sign Up
kab_DZ: Jerred

en: Toolbar Toggle
kab_DZ: Ldi/Mdel tafeggagt n ifecka

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
kab_DZ: Tallelt

[ctx: Toolbar, must be shorter than ~12 chars]
en: My Profile
kab_DZ: Amaɣnu-iw

en: Tools
kab_DZ: Ifecka

en: Top
kab_DZ: Uksawen

en: Top Clicks
kab_DZ: Isitiyen i d-yufraren

en: Top Left
kab_DZ: Uksawen ɣer zelmaḍ

en: Top Posts
kab_DZ: Tisuffaɣ tufrinin

en: Top Posts for %1$s days ending %2$s (Summarized)
kab_DZ: Tisuffaɣ i d-yufraren i %1$s wussan yezrin %2$s (Summarized)

en: Top Rated
kab_DZ: Ayen yettawaszemlen ugar

en: Top Right
kab_DZ: Uksawen ɣer yefus

en: Topic
kab_DZ: Asentel

en: Topic: %s
kab_DZ: Asentel: %s

en: Topics
kab_DZ: Isental

en: Topics started
kab_DZ: Isental yettwabdan

en: Total
kab_DZ: Amatu

en: Total installation size
kab_DZ: Tiddi tuɣridt n usbeddi

en: Total size is not available. Some errors were encountered when determining the size of your installation.
kab_DZ: Teɣzi tamatut ulac-itt. Kra n tuccḍiwin ttwafent-d mi nettguccul teɣzi n userkeb.

en: Total:
kab_DZ: Uɣrid:

en: Total: %s
kab_DZ: Asemday: %s

en: Track
kab_DZ: Piste

en: Track %1$s of %2$s.
kab_DZ: Tazribt %1$s ɣef %2$s.

en: Track %s.
kab_DZ: Tazribt %s.

en: Track & Field
kab_DZ: AthlÃ©tisme

en: Track your stats with Google Analytics
kab_DZ: Ḍfer tiddadanin-ik/im s Google Analytics

en: Trackback
kab_DZ: Aseɣwen amdefir

en: Trackback excerpt:
kab_DZ: Tukkist n useɣwen amaɣlal:

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="%s">pingbacks</a>, no other action necessary.
kab_DZ: Un rétrolien est une manière de notifier les anciens systèmes de blog que vous avez fait un lien vers eux. Si vous faites un lien vers des sites WordPress, ils seront notifiés automatiquement à l&rsquo;aide des <a href="%s">pings (en)</a>, sans que vous n&rsquo;ayez rien à faire.

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
kab_DZ: Tizerbatin (iduzewlen, isnummelen, ixefawen neɣ idfersefka)

en: Transcription
kab_DZ: Tira

en: Transfer Domain
kab_DZ: Tuzzna n taɣult

en: Transfer domain
kab_DZ: Azen taɣult

en: Translate
kab_DZ: Ssuqqel

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
kab_DZ: Imsuqlen

en: Translation
kab_DZ: Tasuqqilt

en: Translation Ready
kab_DZ: Yewjed i wesuqqel

en: Translation Updates
kab_DZ: Amucceḍ n tsuqqilin

en: Trash
kab_DZ: Taqecwalt

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Aaqecwalt <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Tiqecwalin<span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
kab_DZ: Err-it ɣer tqecwalt : %s

en: Trashed
kab_DZ: Yuɣal ɣer tqecwalt

en: Travel
kab_DZ: Voyage

en: Travel Agency
kab_DZ: Tasnurayt n umerreḥ

en: Trending
kab_DZ: Tiddin

en: Trending Stories
kab_DZ: Tiqsiḍin yettwassnen

[ctx: Trophy Case sidebar headline]
en: Filter by type
kab_DZ: Sti s wanaw

en: Trouble signing in
kab_DZ: Tewεer tuqqna

en: Troubleshooting
kab_DZ: Diagnostic

en: Truk
kab_DZ: Chuuk (Truk)

en: Try Again
kab_DZ: Eɛreḍ tikkelt-nniḍen

en: Try a New Theme
kab_DZ: Ɛreḍ asentel-nniḍen

en: Try again
kab_DZ: Eɛreḍ tikkelt-nniḍen

en: Try different keywords.
kab_DZ: Ɛreḍ awalen n tsarut yemgaraden.

en: Try for Free
kab_DZ: Ɛreḍ baṭel

en: Try it
kab_DZ: Ɛreḍ it

en: Try it Out
kab_DZ: Ɛreḍ-it

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
kab_DZ: Ɛreḍ anadi deg yiɣbaren n wayyur. %1$s

en: Try more general keywords.
kab_DZ: Ɛreḍ awalen n tsarut imuta.

en: Trying to sign in to the WordPress app?
kab_DZ: Tettaεraḍeḍ ad teqqneḍ ɣer usnas WordPress?

en: Trying to sign in to the WordPress app?</p><p class="bold-message">Open the app on your mobile device, request a new magic link, and open it on your phone or tablet.
kab_DZ: Ɛreḍ ad tkecmeḍ ɣer usnas WordPress?</p><p class="bold-message">Ldi asnas deg yibenk-inek/inem aziraz, suter aseɣwen izaden, syen ldi-t deg tilifun-inek/inem neɣ deg tfelwit n uselkem.

en: Tucuman
kab_DZ: San Miguel de Tucumán

en: Tue
kab_DZ: Ara

en: Tuesday
kab_DZ: Aram

en: Tunisia
kab_DZ: Tunes

en: Turkey
kab_DZ: Ṭṭerk

en: Turkish
kab_DZ: Taturkit

en: Turkmenistan
kab_DZ: Turkminya

en: Turn comments on or off
kab_DZ: Sermed neɣ sens iwenniten

en: Tutorials
kab_DZ: Iwehhiyen

en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
kab_DZ: Twenty Seventeen ad yefk tudert i usmel-inek/inem s tvidyut n yixef d tugniwin ifazen ur nesεi tamtilt. Yettwaxdem di tazwara i yismal imsenziyen, yesɛa aṭas n tgezmin deg usebter n sdat akka am iwiǧiten, umuɣen n yinig d wumuɣen inmettiyen, alugut d waṭas n tɣawsiwin-nniḍen. Tzemreḍ ad tsagneḍ taracca-ines s tegrumma-inek/inem n yiniten rnu sken agbur-inek/inem n wallalen n teywalt s yimasalen n tsuffeɣt. Asentel-nneɣ amezwer i useggas n 2017 iteddu akken ilaq s waṭas n tutlayin, di meṛṛa taɣulin yerna di yal ibenk.

en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
kab_DZ: Twenty Twenty-One d abeckil ilem i tikta-inek·inem, ad yerr amaẓrag n yiḥder d inziz-inek·inem izaden. S tneɣrufin n yiḥder timaynutin, ara ak·akem yeǧǧen ad ternuḍ aseflu igerrzen aṭas deg kra n tesdatin, initen ḥninen i wudem-a d ufeṣṣel-ines i d-ijebbden tamuɣli - maca yettdumun - ad isfeǧǧeǧ amahil-inek·inem. Awi-t, d tagnit n ubeddel! Issin amek Twenty Twenty-One ad yesnerni agra-inek·inem, asmel n umahil d ublug udmawan.

en: Twice Daily
kab_DZ: Snat n tikkal deg wass

en: Twitter Updates
kab_DZ: Ileqman n Twitter

en: Twitter username:
kab_DZ: Isem n useqdac Twitter:

en: Two Columns
kab_DZ: Snat n tgejda

en: Two Step Authentication Disabled
kab_DZ: Asesteb n sin yimecwaṛen yensa

en: Two Step Authentication Enabled
kab_DZ: Asesteb n sin yimecwaṛen yermed

en: Two columns
kab_DZ: Snat n tgejda

en: Two year subscription
kab_DZ: Ajerred i sin yiseggasen

en: Two years
kab_DZ: Sin yiseggasen

en: Two-Step Authentication
kab_DZ: Asesteb ɣef sin yimacwaṛen

en: Two-Step Backup Codes
kab_DZ: Tingalin n uḥraz s sin yimecwaṛen

en: Type
kab_DZ: Anaw

en: Type / to choose a block
kab_DZ: Aru / i ufran n yiḥder

en: Type attribution for the term.
kab_DZ: Anaw ittunefken i yirem.

en: Type of post.
kab_DZ: Anaw n tsuffeɣt.

en: Type of template.
kab_DZ: Anaw n tneɣruft.

en: Type of the comment.
kab_DZ: Anaw n uwennit.

[ctx: Type of themes to display]
en: All
kab_DZ: Akk

[ctx: Type of themes to display]
en: Free
kab_DZ: Ilelli

[ctx: Type of themes to display]
en: Newest
kab_DZ: Amaynut akk

[ctx: Type of themes to display]
en: Popular
kab_DZ: Imeẓwiyen

[ctx: Type of themes to display]
en: Trending
kab_DZ: Tiddin

en: Type the new password again.
kab_DZ: Aru awal n uɛeddi i tikkelt-nniḍen.

en: Type the password again.
kab_DZ: Sekcem tikkelt-nniḍen awal n uɛeddi.

en: Type your new password again.
kab_DZ: Sekcem tikkelt-nniḍen awal n uɛeddi inek.

en: Type:
kab_DZ: Anaw:

en: Types associated with the taxonomy.
kab_DZ: Anaw yedduklen aked temessartut.

en: Types:
kab_DZ: Types

en: Typography
kab_DZ: Tatipugṛafit

en: UCT
kab_DZ: UTC

en: URL not found. Response returned a non-200 status code for this URL.
kab_DZ: URL ur yettwaf ara. Tiririt terra-d tangalt n waddad yemgaraden ɣef 200 seg URL-a.

en: URL of the term.
kab_DZ: URL n yirem.

en: URL of the user.
kab_DZ: URL n useqdac.

en: URL to the %s audio source file
kab_DZ: URL ɣer ufaylu aɣbalu imesli %s

en: URL to the %s video source file
kab_DZ: URL ɣer ufaylu aɣbalu amidya  %s

en: URL to the comment.
kab_DZ: URL n uwennit.

en: URL to the edited image file.
kab_DZ: URL ɣer ufaylu n tugna yettwaẓergen.

en: URL to the media file
kab_DZ: URL n ufaylu amidya

en: URL to the object.
kab_DZ: URL n tɣawsa.

en: URL to the original attachment file.
kab_DZ: URL n ufaylu asentan yurzen.

en: URL to the post.
kab_DZ: URL ɣer tsuffeɣt.

[ctx: URL, message]
en: %s is back online!
kab_DZ: %s yuɣal-d srid!

en: URL-encoded form data from the widget admin form. Used to update a widget that does not support instance. Write only.
kab_DZ: Isefka n tferkit yettusttengglen s URL i d-yekkan seg tferkit n unedbal n uwiǧit. Yettuseqdac i uleqqem n uwiǧit ur nsefrak ara tummant. Deg tira kan.

en: URL:
kab_DZ: Tansa web:

en: URLs to show:
kab_DZ: Sken i URLs:

en: UTC means Coordinated Universal Time.
kab_DZ: UTC ibɣa ad-d-yini Asrag Amaɣradan Imyuddsen.

en: Ujung Pandang
kab_DZ: Makassar (Ujung Pandang)

en: Ukraine
kab_DZ: Ukrin

en: Ukrainian
kab_DZ: Tukranit

en: Ulaanbaatar
kab_DZ: Oulan-Bator (Ulaanbaatar)

en: Ulan Bator
kab_DZ: Oulan-Bator (Ulaanbaatar)

en: Ulyanovsk
kab_DZ: Oulianovsk

en: Unable to add feed
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad ternuḍ asuddem

en: Unable to add this request. A valid email address or username must be supplied.
kab_DZ: Ulamek timerna n ussuter-agi. Imayl neɣ isem n useqdac ameɣtu ilaq ad d-ittunefk.

en: Unable to archive the personal data export file (HTML format).
kab_DZ: Ulamek aseɣbeṛ n usifeḍ n yisefka udmawanen (amasal HTML).

en: Unable to archive the personal data export file (JSON format).
kab_DZ: Ulamek aseɣbeṛ n usifeḍ n yisefka udmawanen (amasal JSON).

en: Unable to check if any new versions of WordPress are available.
kab_DZ: Ur nesaweḍ ara ad nsefqed ma yella llan yileqman imaynuten n WordPress.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
kab_DZ: Ulamek ara teqqneḍ ɣer unagraw n ifuyla. Ttxil-k serggeg isalen-ik n usmagi.

en: Unable to create a Privacy Policy page.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n usebtar n Tasertit n tbaḍnit.

en: Unable to create a new list.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad d-ternuḍ umuɣ amaynut.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
kab_DZ: Ulamek asnulfu n ukaram %s. Akaram-ines amarraw isɛa adduf s tira i weqeddac ?

en: Unable to create new image.
kab_DZ: Anezri deg usnulfu n tugna tamaynutt.

en: Unable to create new list.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad ternuḍ umuɣ amaynut.

en: Unable to create personal data export folder.
kab_DZ: Ulamek asnulfu n ukaram n usifeḍ n yisefka udmawanen.

en: Unable to crop this image.
kab_DZ: Ulamek aɣeẓaẓ n tugna-agi.

en: Unable to determine
kab_DZ: D awezɣi ad yettwaf

en: Unable to determine if Ghostscript is installed
kab_DZ: D awezɣi ad d-naf ma yella yettwasbedd Ghostscript

en: Unable to determine server architecture
kab_DZ: D awezɣi tifin n tsegda n uqeddac

en: Unable to determine some settings, as the %s function has been disabled.
kab_DZ: D awezɣi ad tafeḍ kra n yiɣewwaren, acku tawuri %s tensa.

en: Unable to determine what plugin was installed.
kab_DZ: Ulamek ara d-naf anwa asiɣzef i yettusbedden.

en: Unable to determine what web server software is used
kab_DZ: D awezɣi ad d-naf acu n useɣẓan n uqeddac i yettwasqedcen

en: Unable to edit this image.
kab_DZ: Ulamek asiẓreg n tugna.

en: Unable to encode the personal data for export. Error: %s
kab_DZ: D awezɣi asettengel n yisefka udmawanen i usfieḍ. Tuccḍa: %s

en: Unable to fetch the requested data.
kab_DZ: D awezɣi ad d-tawiḍ isefka tesriḍ.

en: Unable to generate personal data export file. ZipArchive not available.
kab_DZ: D awezɣi ad yettusirew ufaylu n usifeḍ n tbaḍnit n useqdac. Ulac ZipArchive.

en: Unable to get meta information for file.
kab_DZ: Awway n yiɣef talɣut i ufaylu d awezɣi.

en: Unable to initiate confirmation for personal data request.
kab_DZ: Ulamek awennez n usentem i usuter n yisefka udmawanen.

en: Unable to initiate confirmation request.
kab_DZ: D awezɣi awennez n ussuter n usentem.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
kab_DZ: D awezɣi ad d-naf akaram n ugbur n WordPress (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
kab_DZ: D awezɣi ad d-naf akaram n isiɣzifen n WordPress.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
kab_DZ: D awezɣi ad d-naf akaram aẓar n WordPress.

en: Unable to locate WordPress theme directory.
kab_DZ: Ulamek tifin n ukaram n isental n WordPress.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
kab_DZ: Ulamek alday n ufaylu n usifeḍ (aɣbar) i tira.

en: Unable to open personal data export (HTML report) for writing.
kab_DZ: Ulamek alday n usifeḍ n yisefka udmawanen (aneqqis HTML) i tira.

en: Unable to open personal data export file (JSON report) for writing.
kab_DZ: Ulamek alday s tira n ufaylu n usifeḍ n yisefka udmawanen (aneqqis JSON).

en: Unable to open personal data export file (archive) for writing.
kab_DZ: Yegguma ad d-yeldi ufaylu n usifeḍ n yisefka udmawanen (aɣbar) i tira.

en: Unable to pass %s if not using multisite.
kab_DZ: d awezɣi ad iʷeddi %s ma yella ur tesseqdaceḍ ara aṭas n yismal.

en: Unable to preview media due to an unknown error.
kab_DZ: D awezɣi tamuɣli n umidya s tmentilt n unezri arussin.

en: Unable to protect personal data export folder from browsing.
kab_DZ: Ulamek amesten n ukaram n usifeḍ n yisefka udmawanen ɣef usnirem.

en: Unable to reach WordPress.org at %1$s: %2$s
kab_DZ: Ur nezmir ara ad naweḍ WordPress.org di %1$s: %2$s

en: Unable to retrieve body from response at this URL.
kab_DZ: D awezɣi ad tettwaf tfekka n tririt ɣef URL-a.

en: Unable to retrieve the error message from MySQL
kab_DZ: D awezɣi tifin n yizen n unezri seg MYSQL

en: Unable to rotate this image.
kab_DZ: Ulamek tuzzya n tugna-agi.

en: Unable to save due to %s invalid setting. | Unable to save due to %s invalid settings.
kab_DZ[0]: Ulamek asekles sebba d %s n uɣewwar urmeɣtu.
kab_DZ[1]: Ulamek asekles sebba d %s n iɣewwaren urmeɣtuyen.

en: Unable to save the image.
kab_DZ: Anezri deg usekles n tugna.

en: Unable to send a push authentication request. Please wait and try again.
kab_DZ: D awezɣi ad yettwazen usuter n usesteb push. Ma ulac aɣilif, ṛǧu syen εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Unable to send personal data export confirmation email.
kab_DZ: D awezɣi tuzzna n imayl n usentem ɣef usifeḍ n isefka udmawanen.

en: Unable to send personal data export email.
kab_DZ: D awezɣi tuzzna n isefka n usifeḍ s imayl.

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
kab_DZ: Ulamek tuzna n tferkit-agi, ttxil-k ales aɛebbi n usebtar sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Unable to submit this form, please try again.
kab_DZ: D awezɣi tuzzna n tferkit-agi, ttxil-k eɛreḍ tikkelk-nniḍen.

en: Unable to trash changes.
kab_DZ: Ulamek tiririt n ibeddilen ɣer tqecwalt.

en: Unapprove
kab_DZ: Agi

en: Unapprove this comment
kab_DZ: Agi awennit-agi

en: Unapprove this comment.
kab_DZ: Agi awennit-agi.

en: Unapproved
kab_DZ: Ur yettwaqbel ara

en: Unarchive
kab_DZ: Kkes aɣbar

en: Unauthorized
kab_DZ: Ur yettusireg ara

en: Unauthorized to modify setting due to capability.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tbeddeleḍ aɣewwar-agi, s sebba n ukettur.

en: Unauthorized. You may remove the %s param to preview as frontend.
kab_DZ: Ur yurig ara. Isefk ad tekkseḍ aɣewwar %s iwakken ad twaliḍ deg usmel azayez.

en: Unavailable
kab_DZ: Ulac-it

en: Unblock
kab_DZ: Eks asewḥel

en: Unblock it if you'd like to see posts from {{em}}%s{{/em}} again.
kab_DZ: Serreḥ-as ma yella tebɣiḍ ad tuɣaleḍ ɣer tmuɣli n tsuffaɣ seg {{em}}%s{{/em}}.

en: Unblock user
kab_DZ: Aksasewḥel n umseqdac

en: Uncategorized
kab_DZ: War taggayt

en: Unchanged:
kab_DZ: Ur ibeddel ara:

en: Undefined
kab_DZ: Indéfini

en: Under %s
kab_DZ: Ddaw n %s

en: Underline
kab_DZ: Derrer

en: Understand every change
kab_DZ: Gzu yal asnifel

en: Understand every site change
kab_DZ: Gzu akk isnifal n usmel

en: Undo
kab_DZ: Semmet

en: Undo.
kab_DZ: Sefsex.

en: Undo?
kab_DZ: Sefsex?

en: Unencoded instance settings, if supported.
kab_DZ: Iɣewwaren n tummant ur nettusttenggel ara, ma yella ttusefraken.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
kab_DZ: Tiririt n uqeddac ur netturaǧu ara. Afaylu yezmer ad yili yuli akked iwata. Muqel di temkarḍit n imidyaten neɣ ales asali n usebtar.

en: Unfollow
kab_DZ: Ur ḍḍafaṛ ara

en: Unique ID
kab_DZ: Asulay asuf

en: Unique identifier for the attachment.
kab_DZ: Asmagay asuf i umedday.

en: Unique identifier for the comment.
kab_DZ: Anekcam asuf i uwennit.

en: Unique identifier for the object.
kab_DZ: Asmagay asuf n tɣawsa.

en: Unique identifier for the post.
kab_DZ: Asmagay asuf i tsuffeɣt.

en: Unique identifier for the product.
kab_DZ: Anekcam  asuf n ufaris.

en: Unique identifier for the resource.
kab_DZ: Anekcam asuf n teɣbalut.

en: Unique identifier for the revision.
kab_DZ: Asmagay asuf i usenqed.

en: Unique identifier for the term.
kab_DZ: Asmagay ayiwen i yirem.

en: Unique identifier for the user.
kab_DZ: Asmagay ayiwen i weseqdac.

en: Unique identifier for the widget.
kab_DZ: Asmagay asuf n uwiǧit.

en: Unique name identifying the block type.
kab_DZ: Isem asuf ara yesmagin anaw n yiḥder.

en: Unique name identifying the sidebar.
kab_DZ: Isem asuf i yesbaduyen afeggag adisan.

en: Unique name identifying the style.
kab_DZ: Isem asuf yesmagin aɣanib.

en: Unique registered name for the block.
kab_DZ: Isem asuf ikelsen i yiḥder.

en: Unique slug identifying the template.
kab_DZ: Slug asuf yesmagin taneɣruft.

en: Unique slug identifying the widget type.
kab_DZ: Slug asuf yesmagin anaw n uwiǧit.

en: United Arab Emirates
kab_DZ: Tiglednuwin Taεrabin Yedduklen

en: United Kingdom
kab_DZ: Tagelda Yeddukklen

en: United States
kab_DZ: Iwanaken-Yeddukklen-N-Temrikt

en: Universal
kab_DZ: Universel

en: Universal time is %s.
kab_DZ: Asrag amaɣradan d %s.

en: University
kab_DZ: Tasdawit

en: Unknown
kab_DZ: Arussin

en: Unknown API error.
kab_DZ: Anezri arussin n API.

en: Unknown Feed
kab_DZ: Asuddim arussin

en: Unknown action
kab_DZ: Tigawt tarussint

en: Unknown action.
kab_DZ: Tigawt tarussint.

en: Unknown email address. Check again or try your username.
kab_DZ: Tansa email ur tettwassen ara. Ales asefqed n ɛreḍ s yisem n useqdac.

en: Unknown error
kab_DZ: Tuccḍa tarussint

en: Unknown error.
kab_DZ: Tuccḍa tarussint.

en: Unlike
kab_DZ: Sefsex aḥemmel

en: Unlimited
kab_DZ: War tilisa

en: Unlimited Archive
kab_DZ: Aɣbar war tilas

en: Unlimited Premium Themes
kab_DZ: Isental Premium war tilas

en: Unlimited Products or Services
kab_DZ: Ifarisen d yimeẓla war tilas

en: Unlimited Space
kab_DZ: Tallunt war tilas

en: Unlimited Storage
kab_DZ: Asekles war tilas

en: Unlimited Storage Space
kab_DZ: Tallunt n uklas war talast

en: Unlimited Video Hosting
kab_DZ: Tanezduɣt n tvidyutin war tilas

en: Unlimited access to our library of Premium Themes
kab_DZ: Anekcum war talast ɣer temkarḍit n yisental Premium

en: Unlimited activity log
kab_DZ: Aɣmis n urmud war talast

en: Unlimited backup archive
kab_DZ: Aɣbar n uḥraz war tilas

en: Unlimited image CDN
kab_DZ: Tugna CDN war tilas

en: Unlimited premium themes
kab_DZ: Isental Premium war tilas

en: Unlimited premium themes.
kab_DZ: Isental Premium war tilas.

en: Unlimited products or services
kab_DZ: Ifarisen d yimeẓla war tilas

en: Unlimited subscribers
kab_DZ: Imultaɣen war tilas

en: Unlimited video hosting
kab_DZ: Tanezduɣt n tvidyutin war tilas

en: Unlock
kab_DZ: Serreḥ

en: Unlock this feature
kab_DZ: Serreḥ i tmahilin-agi

en: Unmark this comment as spam.
kab_DZ: Creḍ ɣef uwennit-a mačči d imcewwel.

en: Unmute
kab_DZ: Sermed imesli

en: Unpacking the package&#8230;
kab_DZ: Asefruri n ukmus n usiɣzef&#8230;

en: Unpaid
kab_DZ: Ur yettwaxleṣ ara

en: Unpublished
kab_DZ: Ur d-yeffiɣ ara

en: Unread
kab_DZ: Ur ittwaγṛi ara

[ctx: Unread notifications]
en: Unread
kab_DZ: Ur ittwaγṛi ara

en: Unrecognized
kab_DZ: Ur yettwassnen ara

en: Unrecognized background setting.
kab_DZ: Aseɣwer n uɣawas n deffir ur yettwaɛeqqal ara.

en: Unregistering a built-in post type is not allowed
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tekkseḍ anaw n lexṣas n umagrad

en: Unregistering a built-in taxonomy is not allowed.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tekkseḍ tamessartut tagensant.

en: Unsubscribe
kab_DZ: Se désabonner

en: Unsubscribe from %s
kab_DZ: Sefsex ajerred seg %s

en: Unsubscribe:
kab_DZ: Sefsex ajerre-inek:

en: Untested with your version of WordPress
kab_DZ: Ur ittuskyed ara aked lqem-inek n WordPress

en: Until then, have fun with your site! And remember: if you need any help, our Happiness Engineers are a <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">click away</a>.
kab_DZ: Seg tura, zzhu akked usmel-inek! Rnu cfu: ma tesriḍ tallalt, ou need any help, ijenyuṛen-nneɣ n tenkelwit ha-ten -a <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">sit akin</a>.

en: Untitled
kab_DZ: War azwel

en: Untrash
kab_DZ: Kkes-d si tqecwalt

en: Up
kab_DZ: Haut

en: Up one
kab_DZ: Ali s yiwen

en: Upcoming Events
kab_DZ: Tidyanin i d-iteddun

en: Upcoming renewals
kab_DZ: Amaynut i d-iteddun

en: Update
kab_DZ: Mucceḍ

en: Update %s now
kab_DZ: Mucceḍ %s tura

en: Update Available
kab_DZ: Amucceḍ yewjed

en: Update Category
kab_DZ: Mucceḍ taggayt

en: Update Comment
kab_DZ: Mucceḍ awennit

en: Update Complete
kab_DZ: Amucceḍ immed

en: Update Error
kab_DZ: Tuccḍa deg lqem

en: Update Form
kab_DZ: Leqqem tiferkit

en: Update Incompatible
kab_DZ: Lqqem d aramsaḍan

en: Update Link
kab_DZ: Mucceḍ aseɣwen

en: Update Link Category
kab_DZ: Mucceḍ taggayt n isɣewnen

en: Update Menu Section
kab_DZ: Leqqem tigezmi n wumuɣ

en: Update Now
kab_DZ: Mucceḍ tura

en: Update PHP
kab_DZ: Leqqem PHP

en: Update Plugins
kab_DZ: Amucceḍ n isiɣzifen

en: Update Primary Domain
kab_DZ: Leqqem taɣult tagejdant

en: Update Profile
kab_DZ: Mucceḍ alegdis

en: Update Services
kab_DZ: Ameẓlu n umucceḍ

en: Update Tag
kab_DZ: Mucceḍ taggayt

en: Update Template Type
kab_DZ: Leqqem anaw n tneɣruft

en: Update User
kab_DZ: Mucceḍ aseqdac

en: Update WordPress
kab_DZ: Mucceḍ WordPress

en: Update all
kab_DZ: Mucceḍ kulec

en: Update anyway, even though it might break your site?
kab_DZ: Ad tmucceḍeḍ, xas ma ayagi yezmer ad ireẓ asmel-inek?

en: Update audio playlist
kab_DZ: Mucceḍ tabdart n tɣuri n imesli

en: Update available
kab_DZ: Yella ulqem

en: Update gallery
kab_DZ: Mucceḍ tagennarit

en: Update gallery settings
kab_DZ: Mucceḍ iseggadiyen n tegennarit

en: Update my username or email address
kab_DZ: Leqqem n yisem-inu n useqdac neɣ tansa n yimayl

en: Update now
kab_DZ: Mucceḍ tura

en: Update options
kab_DZ: Tixtiṛiyin n lqem

en: Update progress
kab_DZ: Asfari n umucceḍ

en: Update tag
kab_DZ: leqqem tabzimt

en: Update the default pages
kab_DZ: Leqqem isebtar imezwar

en: Update the language of the interface you see across WordPress.com as a whole.
kab_DZ: Leqqem tutlayt n ugrudem i tettwaliḍ ɣef WordPress.com akken i d-yettban s umata.

en: Update to %s
kab_DZ: Mucceḍ lqem %s

en: Update video playlist
kab_DZ: Mucceḍ tabdart n tɣuri n uvidyu

en: Update your name, profile image, and about text.
kab_DZ: Leqqem isem-inek·inem, tugna n umaɣun d uḍris n usenked.

en: Update your payment details and renew your subscription
kab_DZ: Leqqem talqayt n usellek-inek/inem syen ales ajerred-inek/inem

en: Update your plugins
kab_DZ: Leqqem iseɣzaf-inek

en: Update your preferences
kab_DZ: Leqqem ismenyifen-inek

en: Update your site to use HTTPS
kab_DZ: Leqqem asmel-inek•m akken ad iseqdec HTTPS

en: Updated
kab_DZ: Yettwalqem

en: Updated %s.
kab_DZ: %s yemucceḍ.

en: Updated:
kab_DZ: Yettuleqqem:

en: Updates
kab_DZ: Amucceḍ

en: Updates %s
kab_DZ: Amucceḍ %s

en: Updates from WordPress.com
kab_DZ: Ileqman seg WordPress.com

en: Updating
kab_DZ: Amucceḍ

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
kab_DZ: Amucceḍ n usiɣzef %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
kab_DZ: Amucceḍ n usentel %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating cart…
kab_DZ: Aleqqem n tkarḍa(...)

en: Updating comment failed.
kab_DZ: Amucceḍ n uwennit yerreẓ.

en: Updating comment status failed.
kab_DZ: Amucceḍ n waddad n uwennit yerreẓ.

en: Updating the plugin&#8230;
kab_DZ: Aleqqem n usiɣzef&#8230;

en: Updating the theme&#8230;
kab_DZ: Aleqqem n usentel&#8230;

en: Upgrade
kab_DZ: Leqqem

en: Upgrade Now
kab_DZ: Leqqem tura

en: Upgrade and save
kab_DZ: Lqem sakin sekles

en: Upgrade cancelled
kab_DZ: Aleqqem yettwasefsex

en: Upgrade for %s
kab_DZ: Aleqqem i %s

en: Upgrade now
kab_DZ: Sali aswir tura

en: Upgrade now:
kab_DZ: Leqqem tura

en: Upgrade storage
kab_DZ: Sali tallunt n usekles

en: Upgrade to %s
kab_DZ: Aleqqem ɣer %s

en: Upgrade to Business
kab_DZ: Leqqem ɣer umahil

en: Upgrade to Personal
kab_DZ: Leqqem ɣer uɣawas udmawan

en: Upgrade to Premium
kab_DZ: Leqqem ɣer Premium

en: Upgrade to Professional
kab_DZ: Ali ar Professional

en: Upgrade to a paid plan to make {{strong}}%(domain)s{{/strong}} the primary address that your visitors see when they visit your site. {{a}}Learn more{{/a}}
kab_DZ: Ɛeddi ɣer uɣawas yettwaxellṣen akken ad tgeḍ {{strong}}%(domain)s{{/strong}} tansa tagejdant ara walin inerzaf-inek mi ara rzun ɣer usmel-inek. {{a}}Issin ugar{{/a}}

en: Upgrade your plan
kab_DZ: Sali aɣawas-ik

en: Upgrade your plan to increase your storage space.
kab_DZ: Leqqem aɣawas-ik•im akken i usemɣer n tallunt-ik•im n uklas.

en: Upgrade your website
kab_DZ: Leqqem asmel-inek web

en: Upgrade your website to unlock more power
kab_DZ: Leqqem asmel-inek/ineƔ web akken ad d-tserḥeḍ i wugar n lǧehd

en: Upgrades for %s
kab_DZ: Ileqman i %s

[ctx: Upgrades: Label for adding Site Redirect]
en: Go
kab_DZ: Ruḥ

[ctx: Upgrades: Label for mapping an existing domain]
en: Add
kab_DZ: Rnu

en: Upload
kab_DZ: Azen

en: Upload Date
kab_DZ: Azemz n usali

en: Upload Limit Exceeded
kab_DZ: Tɛeddaḍ tilist n tuzna

en: Upload New Media
kab_DZ: Tuzna n umidya amaynut

en: Upload Plugins
kab_DZ: Asali n yizegrar

en: Upload Themes
kab_DZ: Sali isental

en: Upload Themes and Plugins
kab_DZ: Sali isental d yizegrar

en: Upload an image
kab_DZ: Sili tugna

en: Upload custom themes and plugins on your site.
kab_DZ: Sali-d isental d yizegrar udmawanen ɣef usmel-inek/inem.

en: Upload custom themes on your site.
kab_DZ: Sali-d isental udmawanen ɣef usmel-inek.

en: Upload date:
kab_DZ: Azemz n usali:

en: Upload failed.
kab_DZ: Tuzzna terreẓ.

en: Upload failed. Please reload and try again.
kab_DZ: Asili ur yeddi ara. Ttxil-k ales asali sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Upload file and import
kab_DZ: Azen afayku sakin kter-it

en: Upload files
kab_DZ: Azen ifuyla

en: Upload images
kab_DZ: Sali-d tugniwin

en: Upload max filesize
kab_DZ: Tiddi tafellayt n usili

en: Upload or embed media
kab_DZ: Sali neɣ cudd amidyat

en: Upload stopped.
kab_DZ: Tuzzna tettwaḥbes.

en: Upload theme
kab_DZ: Azen awennit

en: Upload themes
kab_DZ: Sali-d isental

en: Upload themes and plugins
kab_DZ: Sali-d isental d yizegrar

en: Upload your logo
kab_DZ: Sali alugu-inek·inem.

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends a height of %2$s pixels.
kab_DZ: Azen avidyu-inek s umasal %1$s yerna simẓi tiddi n ufaylu-ines iwakken ad ilin igmaḍ ggerzen. Asentel-inek isutur teɣzi n %2$s px.

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends a width of %2$s pixels.
kab_DZ: Azen avidyu-inek s umasal %1$s yerna simẓi tiddi n ufaylu-ines iwakken ad ilin igmaḍ ggerzen. Asentel-inek isutur tehri n %2$s px.

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends dimensions of %2$s pixels.
kab_DZ: Azen avidyu-inek s umasal %1$s yerna simẓi tiddi n ufaylu-ines iwakken ad ilin igmaḍ ggerzen. Asentel-inek isutur tisekta n %2$s px.

en: Uploaded Images
kab_DZ: Tugniwin yettwaznen

en: Uploaded by %s
kab_DZ: Yettwazen s %s

en: Uploaded by:
kab_DZ: Yettwasuli-d s:

en: Uploaded on:
kab_DZ: Yeffeɣ-d di:

en: Uploaded on: %s
kab_DZ: Yettwazen ɣer: %s

en: Uploaded to this Navigation Menu
kab_DZ: Sali ɣer wumuɣ-agi n tunigin

en: Uploaded to this page
kab_DZ: Yettwazen ɣer usebtar-agi

en: Uploaded to this post
kab_DZ: Yettwazen ɣer umagrad-agi

en: Uploaded to this product
kab_DZ: Yettwasuli-d i ufaris-a

en: Uploaded to this template
kab_DZ: Yettwasuli-d i tneɣruft-a

en: Uploaded to this template part
kab_DZ: Yettwasuli-d deg uḥric-a n tneɣruft

en: Uploaded to:
kab_DZ: Yettwazen ɣer:

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
kab_DZ: neɣ

en: Uploading
kab_DZ: Tuzzna n ifuyla

en: Uploading Files
kab_DZ: Tuzna n ifuyla

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
kab_DZ: Tuzzna n ifuyla tsurug afran n ukaram aked ubrid anida ara tjemɛeḍ ifuyla yettwaznen.

en: Uploading...
kab_DZ: Asali...

en: Uploads
kab_DZ: Ifuyla yettwaznen

en: Uploads directory location
kab_DZ: Ideg n ukaram n usili

en: Uploads directory size
kab_DZ: Tiddi n ukaram n usili

en: Uruguay
kab_DZ: Urugway

en: Urumqi
kab_DZ: Ürümqi

en: Usage Tracking
kab_DZ: Aḍfar n useqdec

en: Usage information
kab_DZ: Talɣut n useqdec

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
kab_DZ: Aseqdec n wayla title deg ulugut n tuqqna ur ittusemter ara s sebba n tettwadeft. Yif-it ma tesqedceḍ aḍris n useɣwen.

en: Usage of user levels is deprecated. Use capabilities instead.
kab_DZ: Aseqdec n iswiren n useqdac yeǧǧa-t lḥal. Seqdec timlilin.

en: Use
kab_DZ: Asexdem

en: Use %s instead if you do not want the value echoed.
kab_DZ: Ma yella ur tebɣiḍ ara ad yettwabeqqeḍ wazal s echo, seqdec axir %s.

en: Use %s instead.
kab_DZ: Seqdec %s deg ubeddil.

en: Use Left/Right Arrow keys to advance one second, Up/Down arrows to advance ten seconds.
kab_DZ: Seqdec tinccabin yefus/zelmaḍ iwakken ad taẓeḍ s tasint, uksawen/uksar iwakken ad taẓeḍ s mraw n tasinin.

en: Use Site Editor
kab_DZ: Seqdac amaẓrag n usmel

en: Use Small Header
kab_DZ: Seqdec aqerru amecṭuḥ

en: Use This Page
kab_DZ: Seqdec asebtar-agi

en: Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
kab_DZ: Seqdec tinccabin uksawen/uksar iwakken ad tsaliḍ neɣ ad tsadreḍ ableɣ.

en: Use as product image
kab_DZ: Seqdec-it d tugna n ufaris

en: Use code %1$s at checkout.
kab_DZ: Seqdec tangalt %1$s degusenqed.

en: Use code <strong>%s</strong>
kab_DZ: Seqdec tangalt <strong>%s</strong>

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
kab_DZ: Seqdec ticcert deg ubeddil n %s akken ad tberrezeḍ irmawen ur nettekka ara.

en: Use https
kab_DZ: Seqdec https

en: Use our free WordPress mobile apps to view your latest stats, create and publish new content, interact with visitors, or upload photos directly from your device’s camera.
kab_DZ: Seqdec asnas-nneɣ aziraz ilelli n WordPress i tmeẓriwt n tddadanin-ik/im tineggura, timerna d uskan n ugbur amaynut, timgawit d yimerza, neɣ asali n tewlafin srid seg yibenk-ik/im n tkamiṛat.

en: Use the %s filter instead.
kab_DZ: Seqdac tastayt %s deg ubeddil.

en: Use the Custom HTML widget to add arbitrary HTML code to your widget areas.
kab_DZ: Seqdec awiǧit HTML yugnen iwakken ad ternuḍ tangalt HTML tagacurant di tɣezza n iwiǧiten.

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
kab_DZ: Seqdec tanasin s tenccabin nnig n tnaka n usdiwen neɣ tinccabin zelmaḍ yefus n unasiw iwakken ad tɛeddiḍ s tɣawla seg umidya ɣer wayeḍ.

en: Use this password to log in to %s application. Note: spaces are ignored.
kab_DZ: Seqdec awal-agi ufiir akken ad teqqneḍ ɣer usnas %s. Tamawt: ilmawen ttwasurfen.

en: Use this password to log in to {{strong}}%(appName)s{{/strong}}. Note: spaces are ignored.
kab_DZ: Seqdec awal-agi uffir akken ad teqqneḍ ɣer {{strong}}%(appName)s{{/strong}}. Tamawt: tallunin ttwanfent.

en: Use your security key to finish logging in.
kab_DZ: Seqdec tasarut-inek n tɣellist akken ad tsaliḍ anekcum.

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
kab_DZ: - Fren -

en: Used as:
kab_DZ: Yettwaseqdec am:

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
kab_DZ: Taggayin

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
kab_DZ: Ameskar

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
kab_DZ: Yeffeɣ-d deg

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
kab_DZ: Tibzimin

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
kab_DZ: Aɣbalu:

[ctx: Used in a button. Similar phrase would be, "I understand".]
en: Got it
kab_DZ: Awi-t

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
kab_DZ: Amatu

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
kab_DZ: Ffer

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
kab_DZ: Sken

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: day | days
kab_DZ[0]: ass
kab_DZ[1]: ussan

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: month | months
kab_DZ[0]: ayyur
kab_DZ[1]: ayyuren

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: week | weeks
kab_DZ[0]: imalas
kab_DZ[1]: imalasen

[ctx: Used in the trial period dropdown. Number is in text field. 0, 2+ will need plural, 1 will need singular.]
en: year | years
kab_DZ[0]: aseggass
kab_DZ[1]: iseggasen

en: Used: %1$s%% of %2$s
kab_DZ: Atug n useqdec : %1$s%% ɣef %2$s

en: User
kab_DZ: Aseqdac

en: User %s added
kab_DZ: Aseqdac %s yettwarenna

en: User Agent
kab_DZ: Ameggi aseqdac

en: User Dashboard: %s
kab_DZ: Tafelwit n tedbelt n useqdac : %s

en: User Description
kab_DZ: Asnummel n useqdac

en: User Display Name
kab_DZ: Isem n useqdac ara yettwabeqqḍen

en: User Email
kab_DZ: Imayl n useqdac

[ctx: User Field]
en: Description
kab_DZ: Asnummel

[ctx: User Field]
en: Display Name
kab_DZ: Mefffer isem

[ctx: User Field]
en: First Name
kab_DZ: Isem

[ctx: User Field]
en: Last Name
kab_DZ: Isem n tmagit

[ctx: User Field]
en: Login
kab_DZ: Isem n useqdac

[ctx: User Field]
en: Two-Step Authentication
kab_DZ: Asesteb ɣef sin yimacwaṛen

[ctx: User Field]
en: User ID
kab_DZ: ID n useqdac

en: User First Name
kab_DZ: Isem amezwaru n useqdac

en: User ID
kab_DZ: ID n useqdac

en: User Info
kab_DZ: Talɣut n useqdac

en: User Language
kab_DZ: Tutlayt n useqdac

en: User Last Name
kab_DZ: Isem n tmagit n useqdac

en: User Login Name
kab_DZ: Isem n tuqqna n useqdac

en: User Name
kab_DZ: Isem n useqdac

en: User Nice Name
kab_DZ: Isem icebḥen n useqdac

en: User Nickname
kab_DZ: Tasaẓlut n useqdac

en: User Registration Date
kab_DZ: Azemz n usekles n useqdac

en: User Request
kab_DZ: Tuttra n useqdac

en: User Requests
kab_DZ: Tuttriwin n useqdac

en: User Roles
kab_DZ: Timlilin n iseqdacen

en: User URL
kab_DZ: URL n useqdac

en: User URL may not be longer than 100 characters.
kab_DZ: Isem n URL ur ilaq ara ad iɛeddi nnig 100 n yisekkilen.

en: User added
kab_DZ: Aseqdac yettwarenna

en: User added.
kab_DZ: Aseqdac yettwarenna.

en: User agent for the comment author.
kab_DZ: Ameggi aseqdac i umeskar n uwennit.

en: User already exists. Password inherited.
kab_DZ: Aseqdac yella yakan yerna yewret awal n uɛeddi.

en: User cannot be added to this site.
kab_DZ: Aseqdac ulamek ara yettwarnu ɣer usmel-agi.

en: User clicked the No Thanks button.
kab_DZ: Aseqdac itekka ɣef tqeffalt 'Ala, tanemmirt'.

en: User count
kab_DZ: Amḍan n iseqdacen

en: User deleted
kab_DZ: Aseqdac yettwakkes

en: User deleted.
kab_DZ: Aseqdac yettwakkes.

en: User deletion is not allowed from this screen.
kab_DZ: Tukksa n iseqdacen ur turig ara seg ugdil-agi.

en: User does not exist.
kab_DZ: Aseqdac-a ulac-it.

en: User has been added to your site.
kab_DZ: Aseqdac yettwarenna ɣer usmel-inek.

en: User has been created, but could not be added to this site.
kab_DZ: Aseqdac yenulfa-d, maca ulamek ara yettwarenu ɣer usmel-agi.

en: User has blocked requests through HTTP.
kab_DZ: Aseqdac iḥbes tuttriwin HTTP.

en: User has no sites or content and will be deleted.
kab_DZ: Aseqdac ur yesɛi ara asmel neɣ agbur, ad yettwakkes.

en: User identifier
kab_DZ: Asulay n useqdac

[ctx: User is being prompted to re-enter a string for verification.]
en: Confirm Username
kab_DZ: Sentem n yisem n useqdac

en: User not found
kab_DZ: Ur yettwaf ara useqdac

en: User not found.
kab_DZ: Ur yettwaf ara useqdac.

en: User removed
kab_DZ: Aseqdac yettwakkes

en: User removed from this site.
kab_DZ: Aseqdac yettawakkes seg usmel-agi.

[ctx: User role]
en: Administrator
kab_DZ: Anedbal

[ctx: User role]
en: Author
kab_DZ: Ameskar

[ctx: User role]
en: Contributor
kab_DZ: Amɛiwen

[ctx: User role]
en: Editor
kab_DZ: Amaẓrag

[ctx: User role]
en: Subscriber
kab_DZ: Ameltaɣ

en: User updated.
kab_DZ: Aseqdac yemucceḍ.

en: User&#8217;s Session Tokens data.
kab_DZ: Aseqdac &#8217;s isefka n yijiṭunen n tɣimit.

en: User&#8217;s comment data.
kab_DZ: Isefka n uwennit n useqdac.

en: User&#8217;s location data used for the Community Events in the WordPress Events and News dashboard widget.
kab_DZ: Aseqdac&#8217;s n yisefka n usideg yettwasmersen i tedyanin n tmetti deg yiwiǧit n tfelwit n tilisɣelt WordPress Events.

en: User&#8217;s media data.
kab_DZ: Isefka n umidya n useqdac.

en: User&#8217;s profile data.
kab_DZ: Isefka n ulegdis n useqdac.

en: Username
kab_DZ: Isem n useqdac

en: Username is not editable.
kab_DZ: Isem n useqdac ur yettwaẓrag ara.

en: Username isn't editable.
kab_DZ: Isem n useqdac ur yettwaẓrag ara.

en: Username may not be longer than 60 characters.
kab_DZ: Isem n useqdac ilaq ara ad iɛeddi 60 n isekkilen.

en: Username must be at least 4 characters.
kab_DZ: Isem n useqdac ilaq ad isɛu ma drus 4 n isekkilen.

en: Username or Email
kab_DZ: Isem n useqdac neɣ imayl

en: Username or Email Address
kab_DZ: Isem n useqdac neɣ tansa email

en: Username or email
kab_DZ: Isem n useqdac neɣ imayl

en: Username or email address
kab_DZ: Isem n useqdac neɣ tansa imayl

en: Username.
kab_DZ: Isem n useqdac

en: Username/Password incorrect for %s
kab_DZ: Isem n useqdac/ awal n uɛeddi d urameɣtu i %s

en: Username:
kab_DZ: Isem n useqdac:

en: Username: %s
kab_DZ: Isem n useqdac : %s

en: Usernames can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
kab_DZ: Ismawen n iseqdacen zemren ad sɛun ḥaca isekkilen imeẓyanen (a-z) aked izwilen.

en: Usernames cannot be changed.
kab_DZ: Ismawen n useqdac ulamek ara ttwabeddelen.

en: Usernames must be at least 4 characters.
kab_DZ: Ismawen n yiseqdacen ilaq ad sεun ma drus 4 yisekkilen.

en: Users
kab_DZ: Iseqdacen

en: Users do not support trashing. Set '%s' to delete.
kab_DZ: Iseqdacen ulamek ara uɣalen ɣer tqecwalt. Seɣwer  '%s' iwakken ad tekkseḍ.

en: Users list
kab_DZ: Tabdart n iseqdacen

en: Users list navigation
kab_DZ: Asnirem n tebdart n iseqdacen

en: Users must be registered and logged in to comment
kab_DZ: Aseqdac ilaq ad yili yekles yerna iqqen iwakken ad yaru iwenniten

en: Ushuaia
kab_DZ: Ushuaïa

en: Using the activity log
kab_DZ: Aseqdec n uɣmis n urmud

en: Ust-Nera
kab_DZ: Oust-Nera

en: Uzbekistan
kab_DZ: Uzbikistan

en: Uzhgorod
kab_DZ: Oujhorod (Uzhgorod)

en: VIP (enterprise WordPress)
kab_DZ: VIP (WordPress n tkebbanit)

en: Valid
kab_DZ: D ameɣtu

en: Validate
kab_DZ: Serggeg

en: Value
kab_DZ: Azal

en: Vanuatu
kab_DZ: Vanuyatu

[ctx: Variable is a hyperlink: A blog title pointing to a post permalink.]
en: Originally posted on %s:
kab_DZ: Yeffeɣ-d tikkelt tamezwarut deg %s:

en: VaultPress Security: Threat Found
kab_DZ: VaultPress Security: Yettwaf wugur

en: VaultPress has detected a potential security threat on your site %1$s. Please visit your <a href="%2$s">VaultPress dashboard</a> for further details.
kab_DZ: VaultPress yufa-d yezmer ad yili wugur n tɣellist deg usmel-inek %1$s. Ma ulac aɣilif, rzu ɣer <a href="%2$s">tfelwit-inek n usenqed VaultPress</a> i wugar n telqayt.

en: VaultPress has detected a potential security threat on your site %s.
kab_DZ: VaultPress yufa-d yezmer ad yili wugur n tɣellist eg usmel-inek %s.

en: Venezuela
kab_DZ: Vinizwila

[ctx: Verb, to post]
en: Post
kab_DZ: Amagrad

[ctx: Verb. Button to invite more users.]
en: Add User
kab_DZ: Rnu aseqdac

[ctx: Verb. Button to invite more users.]
en: Invite
kab_DZ: Nced

[ctx: Verb. Button to invite more users.]
en: Invite User
kab_DZ: Snubget aseqdac

[ctx: Verb. Presented to user as a label for a button.]
en: Remove
kab_DZ: Kkes

[ctx: Verb: Remove a user or follower from the blog.]
en: Remove
kab_DZ: Kkes

en: Verification
kab_DZ: Asenqed

en: Verification Code
kab_DZ: Tangalt n usenqed

en: Verification code
kab_DZ: Tangalt n usenqed

en: Verify
kab_DZ: Senqed

en: Verify Code
kab_DZ: Senqed tangalt

en: Verify the email address for your domain before launching your site.
kab_DZ: Senqed tansa n yimayl i taɣult-ik/im uqbel ad tesnekkreḍ asmel-inek/inem.

en: Verify with code instead
kab_DZ: Senqed s tengalt deg wadeg

en: Verify your contact information for %1$s
kab_DZ: Senqed talɣut n unermas-ik/im i %1$s

en: Verify your email address
kab_DZ: Sefqed tansa-inek/inem n yimayl

en: Verifying
kab_DZ: Asenqed

en: Verifying…
kab_DZ: Asenqed(...)

en: Version
kab_DZ: Lqem

en: Version %1$s by %2$s
kab_DZ: Lqem %1$s sɣur %2$s

en: Version %s
kab_DZ: Tuttuyt %s

en: Version of block API.
kab_DZ: Lqem n API n yiḥder.

en: Version of the content block format used by the post.
kab_DZ: Lqem n umasal n yiḥder n ugbur tesqedc-it tsuffeɣt.

en: Version of the content block format used by the template.
kab_DZ: Lqem n umasal n yiḥder n ugbur tesseqdec-it tneɣruft.

en: Version:
kab_DZ: Tuttuyt:

en: Version: %s
kab_DZ: Lqem : %s

en: Vertical
kab_DZ: Ubdid

en: Vertical position from the top to begin the crop as a percentage of the image height.
kab_DZ: Ideg ubdid seg uzelmaḍ ansi ara yebdu uɣẓaẓ am ufmiḍi n tattayt n tugna.

en: Vertical space
kab_DZ: Tallunt taratakt

en: Video
kab_DZ: Ividyuten

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Avidyu <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Ividyuten <span class="count">(%s)</span>

en: Video CDN
kab_DZ: Tavidyut CDN

en: Video Details
kab_DZ: Ifatusen n uvidyu

en: Video ID
kab_DZ: Vidéo ID

en: Video Player
kab_DZ: Imeɣri n uvidyu

en: Video URL
kab_DZ: URL n tvidyut

en: Video Widget
kab_DZ: Awiǧit n uvidyu

en: Video Widget (%d) | Video Widget (%d)
kab_DZ[0]: Awiǧit n uvidyu (%d)
kab_DZ[1]: Iwiǧiten n uvidyu (%d)

en: Video details
kab_DZ: Ttfaṣil n tvidyut

en: Video is paused.
kab_DZ: Avidyu ibedd.

en: Video is playing.
kab_DZ: Avidyu tetteddu.

en: Video player
kab_DZ: Amseddu n tvidyut

en: Video title
kab_DZ: Azwel n uvidyu

en: Video title&hellip;
kab_DZ: Azwel n uvidyu&hellip;

en: VideoPress Support
kab_DZ: Tallalt n VideoPress

en: VideoPress support
kab_DZ: Tallalt n VideoPress

en: Videos
kab_DZ: Ividyuten

en: Vienna
kab_DZ: Vienne

en: Vietnam
kab_DZ: Vyiṭnam

en: Vietnamese
kab_DZ: Tavyitnamit

en: View
kab_DZ: Wali

en: View %(count)s comment for this post | View %(count)s comments for this post
kab_DZ[0]: Sken awennit %(count)s i tsuffeɣt-a
kab_DZ[1]: Sken iwenniten %(count)s i tsuffaɣ-a

en: View %(domain)s
kab_DZ: Senqed %(domain)s

en: View %1$s version %2$s details
kab_DZ: Beqqeḍ ifatusen n lqem %2$s n usentel %1$s

en: View %s
kab_DZ: Askan %s

en: View &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Wali &laquo;&nbsp;%s&nbsp;&raquo;

en: View &#8220;%s&#8221; archive
kab_DZ: Wali &laquo;&nbsp;%s&nbs; aɣbar

en: View All
kab_DZ: Beqqeḍ kulec

en: View Archive
kab_DZ: Wali aḥraz

en: View Attachment Page
kab_DZ: Beqqeḍ asebtar n ufaylu yurzen

en: View Category
kab_DZ: Wali taggayt

en: View Changes.
kab_DZ: Sken asnifel.

en: View Changeset
kab_DZ: Wali tagrumma n ibeddilen

en: View Comment
kab_DZ: Sken awennit

en: View Details
kab_DZ: Wali talqayt

en: View Gallery <span class="gallery-image-count">%d Images &rarr;</span>
kab_DZ: Wali taskant <span class="gallery-image-count">%d n tugniwin &rarr;</span>

en: View Menu Section
kab_DZ: Wali tigezmi n wumuɣ

en: View Navigation Menu
kab_DZ: Wali umuɣ n tunigin

en: View Page
kab_DZ: Wali asebtar

en: View Pages
kab_DZ: Wali isebtar

en: View Plans
kab_DZ: Wali iɣawasen

en: View Post
kab_DZ: Wali amagrad

en: View Posts
kab_DZ: Wali imagraden

en: View Privacy Policy
kab_DZ: Wali tasertit n tbaḍnit

en: View Privacy Policy Guide.
kab_DZ: Wali amnir n tsertit n tbaḍnit.

en: View Profile
kab_DZ: Sken amaɣnu

en: View Receipt
kab_DZ: Wali awwaḍ

en: View Site
kab_DZ: Beqqeḍ asmel

en: View Support Interaction
kab_DZ: Wali tamyigawt n tallalt

en: View Tag
kab_DZ: Wali tabzimt

en: View Template
kab_DZ: Senqed taneɣruft

en: View Template Part
kab_DZ: Senqed aḥric n tneɣruft

en: View Template Type
kab_DZ: Senqed anaw n tneɣruft

en: View Themes
kab_DZ: Sken isental

en: View Trash
kab_DZ: Wali taqecwalt

en: View User
kab_DZ: Wali aseqdac

en: View all
kab_DZ: Wali kulec

en: View all drafts
kab_DZ: Wali timetkasin akk

en: View all plans
kab_DZ: Wali meṛṛa iɣawasen

en: View all posts
kab_DZ: Wali akk tisuffaɣ

en: View all posts by %s
kab_DZ: Wali akk iznan s %s

en: View all posts in %s
kab_DZ: Wali akk tisuffaɣ deg %s

en: View attachment page
kab_DZ: Wali asebtar n ufaylu icudden

en: View backups
kab_DZ: Wali aḥrazen

en: View details
kab_DZ: Beqqeḍ ifatusen

en: View documentation
kab_DZ: Wali tasemlit

en: View emails
kab_DZ: Sken imaylen

en: View list '%(currentListName)s'
kab_DZ: Sken umuɣ %(currentListName)s

en: View mode
kab_DZ: Askar n tmuɣli

en: View more comments
kab_DZ: Wali ugar n iwenniten

[ctx: View options to switch between]
en: View
kab_DZ: Wali

en: View page
kab_DZ: Wali asebtar

en: View post
kab_DZ: Wali amagrad

en: View posts by %s
kab_DZ: Wali imagraden sɣur %s

en: View receipt
kab_DZ: Wali awwaḍ

en: View site
kab_DZ: Wali asmel

en: View tag '%(currentTagName)s'
kab_DZ: Sken tabzimt %(currentTagName)s

en: View the status of your trial.
kab_DZ: Senqed addad n uneεruḍ-inek.

en: View this collection on Medium.com
kab_DZ: Senqed alqaḍ-agi ɣef Medium.com

en: View this comment
kab_DZ: Wali awennit-agi

en: View your <a href="%s" type="activity" site="%d">site’s Activity</a> to investigate when and perhaps why it went down.
kab_DZ: Senqed armud n <a href="%s" type="activity" site="%d">usmel-inek</a> akken ad teẓreḍ melmi neɣ ahat ayɣer yuɣal ɣer deffir.

en: View your cart
kab_DZ: Wali taqecwalt-inek/inem n tiɣin

en: View your cart:
kab_DZ: Sken takarḍa-inek:

en: View your comment.
kab_DZ: Sken awennit-inek.

en: View your full report online
kab_DZ: Wali aneqqis-inek aččuran srid

en: View your session dashboard
kab_DZ: Wali tafelwit n usenqed n tɣimit-ik/im

en: View your shopping cart
kab_DZ: Wali takerḍa-inek/inem n tiɣin

en: View your site
kab_DZ: Wali asmel-inek

en: Views
kab_DZ: Tuẓrin

en: Visibility
kab_DZ: Tawalit

en: Visibility:
kab_DZ: Tawalit:

en: Visible
kab_DZ: Attwalan

en: Visit
kab_DZ: Rzu

en: Visit %(siteUrl)s
kab_DZ: Rzu ɣer %(siteUrl)s

en: Visit %(url)s
kab_DZ: Rzu ɣer %(url)s

en: Visit %s
kab_DZ: Rzu ɣer %s

en: Visit %s to start watching.
kab_DZ: Rzu ɣer %s i wakken ad tebduḍ awali.

en: Visit %s&#8217;s website
kab_DZ: Rzu ɣer usmel n %s

en: Visit Blog
kab_DZ: Rzu ɣer ublug

en: Visit Dashboard
kab_DZ: Rzu ɣer tfelwit n usenqed

en: Visit Link
kab_DZ: Rzu ɣer uzday

en: Visit Site
kab_DZ: Rzu ɣer usmel

en: Visit Theme Site
kab_DZ: Rzu ɣer usmel n usentel

en: Visit WordPress.com now!
kab_DZ: Rzu ɣer WordPress.com tura!

en: Visit site
kab_DZ: Rzu ɣer usmel

en: Visit theme site for %s
kab_DZ: Rzu s asmel n usentel %s

en: Visit your subscription dashboard and unsubscribe from there
kab_DZ: Rzu ɣer tfelwit n usenqed n ujerred-inek syen sefsex ajerred syinna

en: Visit {{siteName/}} for the full post.
kab_DZ: Rzu ɣer {{siteName/}} akken ad twaliḍ akk tasuffeɣt.

en: Visitor | Visitors
kab_DZ[0]: Amerzu
kab_DZ[1]: Imerza

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
kab_DZ: Iwenniten n iseqdacen zemren ad ttusenqden s umeẓlu n tifin n spam.

en: Visitors
kab_DZ: Imerza

en: Visual Editor
kab_DZ: Amaẓrag ameẓran

en: Visual aids
kab_DZ: Tallalin timeẓranin

en: Visual mode gives you an editor that is similar to a word processor. Click the Toolbar Toggle button to get a second row of controls.
kab_DZ: S usekkar ameẓran ad tkecmeḍ amaẓrag am usekker n uḍris. Ssed ɣef tanast Ldi/mdel iwakken ad tbeqqeḍeḍ adur wisin n isenqaden.

en: Vocational School
kab_DZ: Ãcole professionnelle

en: Void
kab_DZ: Ilem

en: Volume Slider
kab_DZ: Taḥnacaḍt n ubleɣ

en: Vote
kab_DZ: Dɣeṛ

en: WP Admin
kab_DZ: Anedbal n WP

en: Waiting
kab_DZ: Yettraǧu

en: Waiting for confirmation
kab_DZ: Erǧu asentem

en: Waiting for security key
kab_DZ: Aṛaǧu n tsarut n tɣellist

en: Wake
kab_DZ: Île Wake

en: Wake Island
kab_DZ: Tigzirt n Wayk

en: Wallis
kab_DZ: Wallis-et-Futuna

en: Want more events? <a href="%s">Help organize the next one</a>!
kab_DZ: Tebɣiḍ ugar n yineḍruyen? <a href="%s">Ɛiwen deg usuddes n uneḍru d-itteddun</a>!

en: Want to share this report with your readers?
kab_DZ: Tebɣiḍ ad tebḍuḍ aneqqis-a d yimeɣriyen-inek?

en: Warning | Warnings
kab_DZ[0]: Ɣur-k·m
kab_DZ[1]: Ilɣa

en: Warning! User %s cannot be deleted.
kab_DZ: Ɣur-k ! Aseqdac %s ulamek ara yettwakkes.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
kab_DZ: Ɣur-k ! Aseqdac ulamek ara yettwakkes. Aseqdac %s d anedbal n uẓeṭṭa.

en: Warning:
kab_DZ: Ɣur-k:

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
kab_DZ: Ɣur-k : aseɣwen yettwager maca izmer ad isɛu tucḍiwin. Ttxil-k skkeyd-it.

en: Warsaw
kab_DZ: Varsovie

en: Waste Disposal
kab_DZ: Affas n yiḍuman

en: Watch the video
kab_DZ: Wali tavidyut

en: Watches
kab_DZ: Aqareɛ

en: Wavatar (Generated)
kab_DZ: Wavatar (généré)

en: We already have a ping from that URL for this post.
kab_DZ: Nesɛa yakan talɣut tamedfirt si URL agi i wemagrad-agi.

en: We are profoundly disinterested in your private details
kab_DZ: Ur d-necliε ara akk seg ttfaṣil-inek/inem usligen

en: We are sorry, but there was an error while performing your blog import to %s
kab_DZ: Nesḥassef, tella-d teccuḍa deg uselken n ukter n ublug-inek ɣer %s

en: We are sorry, but there was an error while performing your blog import to %s
    
    If you deleted the import file from your media library, this may have caused the problem. In this case, please try the import once more without deleting the import file. Don't worry -- the importer will delete the file automatically once the import has finished.
    
    If you're still having trouble, please <a href='%s'>contact support</a>, and we'll get everything fixed.
kab_DZ: Nesḥassef, maca tella-d tuccḍa lawan n uselken n uktar n ublug-ik/im ɣer %s
    
    Ma yella tekkseḍ afaylu n uktar seg temkarḍa-ik/im n umidya, yezmer ad d-yawi ugur. Deg tegnit am ta, εreḍ aktar tikkelt-nniḍen war tukksa n ufaylu n uktar. Ur ttaggad -- amaktarad yekkes afaylu s wudem awurman akken kan ara yemmed uktar.
    
    Ma mazal tesεiḍ ugur, ma ulac aɣilif <a href='%s'>nermes tallalt</a>, nekkni ad nṣeggem kullec.

en: We are sorry, but there was an error while performing your blog import to %s
    Please <a href='%s'>contact support</a>, and we'll get everything fixed.
kab_DZ: Nesḥassef, maca tella-d tuccḍa lawan n uselken n uktar n ublug-ik/im ɣer %s
    Ma ulac aɣilif <a href='%s'>nermes tallalt</a>, nekkni ad nṣeggem kullec.

en: We are sorry, but there was an error while performing your blog import to %s.
kab_DZ: Nesḥassef, tella-d teccuḍa deg uselken n ukter n ublug-inek ɣer %s

en: We automatically scan your entire site every day for security threats and vulnerabilities. We'll thoroughly check for any suspicious activity or code, provide you with instant notifications and details when we find an issue, and help you resolve any harmful threats.
kab_DZ: Nesnaram akk asmel-ik/im yal ass s wudem awurman i unadi ɣef wuguren d yir timsal n tɣellist. Nessenqad s telqayt yal armud neɣ tangalt ideg yella ccekk, ad ak-d-nazen ilɣa imiranen d ttfaṣil yal mi ara d-nemlil ugur yerna ad ak-nεawen ad tseɣtiḍ akk uguren i iḍurren.

en: We automatically scan your entire site every day for security threats and vulnerabilities. We'll thoroughly check for any suspicious activity or code, provide you with instant notifications and details when we find an issue, and help you resolve any harmful threats.
kab_DZ: Nesnaram akk asmel-ik/im yal ass s wudem awurman i unadi ɣef wuguren d yir timsal n tɣellist. Nessenqad s telqeyt yal armud neɣ tangalt ideg yella ccekk, ad ak-d-nazen ilɣa imiranen d ttfaṣil yal mi ara d-nemlil ugur yerna ad ak-nεawen ad tseɣtiḍ akk uguren i yesseεyuyen.

en: We can't wait to see what you create with us. ❤️
kab_DZ: Nettṛaǧu s lḥir akken ad nwali amahil-inek yid-neɣ. ❤️

en: We discovered your site, <strong>%s</strong>, was hidden from search engines by default.
kab_DZ: Nufa-d belli asmel-inek , <strong>%s</strong>, yeffer imseddayen n unadi s wudem amezwer.

en: We don't support transfers for domains ending with <strong>.%s</strong>, but you can connect it instead.
kab_DZ: Ur tessefrakeḍ ara asiweḍ i taɣulin yettfakkan s <strong>. %s</strong>, maca tzemreḍ ad t-teqqneḍ.

en: We guard your site. You run your business.
kab_DZ: Nettεassa asmel-ik/im. Tseddayeḍ amahil-inek/inem.

en: We have a concern about some of the content on your site. Please %1$s to resolve the&nbsp;issue.
kab_DZ: Nesεa aɣilif ɣef kra n ugbur deg usmel-inek. Ma ulac aɣilif %1$s akken ad yefru.

en: We just sent a push notification to your <strong>WordPress mobile app</strong>. Swipe or tap to open and verify your login.
kab_DZ: Ha-t-an akken i nuzen alɣu n udegger ɣer usnas-inek/inem <strong>aziraz WordPress</strong>. Zuɣer neɣ sit akken ad t-teldiḍ syen senqed inekcam-inek/inem.

en: We just shared your post %1$s on %2$s.
kab_DZ: Aql-aɣ akken nebḍa amagrad-inek %1$s ɣef %2$s.

en: We need your input! Please <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">add a payment method and renew your site</a> to keep access to your site’s upgrades.
kab_DZ: Nesra takti-inek! Ma ulac aɣilif <a href="%1$s" type="%2$s" context="%3$s">rnu ttawil n lexlaṣ syen εawed-as i usmel-inek</a> akken ad tḍemneḍ aleqqem n usmel-inek.

en: We ran into a problem with your recent comment reply by email. Specifically, we weren't able to find your comment in the email.
kab_DZ: Tella-d tuccḍa d tririt-inek taneggarut s yimayl ɣef uwennit. Tuccḍa-a tella deg tifin n uwennit-inek, ur t-nufi ara deg yimayl.

en: We ran into a problem with your recent comment reply by email:
kab_DZ: Nufa-d ugur d tririt-inek taneggarut s yimayl ɣef uwennit:

en: We successfully created a backup of your site from {{strong}}%(backupDisplayDate)s{{/strong}}.
kab_DZ: Nessaweḍ ad d-nexlaq taḥerrazt n usmel-inek seg {{strong}} %(backupDisplayDate)s{{/strong}}

en: We take privacy and transparency very seriously
kab_DZ: Tabaḍnit d tefrawant sɛan aṭas azal ɣer-neɣ

en: We take privacy and transparency very seriously. To learn more about what data we collect, and how we use it, please visit <a href="%s">our Privacy Policy</a>.
kab_DZ: Nettak azal aṭas i tudert tamaẓlayt akked tefrawant. Iwakken ad teẓreḍ ugar ɣef isefka i nettalqaḍ d wamek i ten-nesseqdac, ttxil-k i isemtar ɣef ugbur ara tsedduḍ, akked tsertit ittusumren sɣur iseɣzaf akked yisental n usentel inek•m.m rzu ɣer <a href="%s">our Privacy Policy</a>.

en: We were able to log in but there were no blogs. Try a different account next time.
kab_DZ: Nessaweḍ ad neqqen maca ulac akk ablug. Ɛreḍ amiḍan wayeḍ tikkelt-nniḍen.

en: We were not able to gain access to your account. Try starting over.
kab_DZ: Ur nessaweḍ ara ad nekcem ɣer umiḍan-inek·inem. Ɛreḍ ales-as.

en: We were unable to send the push notification. Please try a different authentication method.
kab_DZ: Ur nezmir ara ad nazen-n asesfer push. Ma ulac aɣilif, εreḍ tarrayt-nniḍen n usesfer.

en: We will continue monitoring your site, and will let you know when it’s online again.
kab_DZ: Ad nkemmel ad nessenqad asmel-inek, syen ad ak-ad-nini melmi ara yewjed srid.

en: We will not call you — this is so that we can send you a reminder.
kab_DZ: Ur ak(am)-n-ssawalen ara - ɣef waya ad ak(am)-n-nazen izen n usmekti.

en: We'll do our best to get this fixed up. In the meantime, you may want to comment directly on the post:
kab_DZ: Ad nexdem akk ayen yellan fell-aɣ akken ad nṣeggem ayagi. Iseg ara yefru, tzemreḍ ad twennte srid ɣef umagrad:

en: We'll renew your domain for another year
kab_DZ: Ad nesmunyet taɣult-ik·im i useggas-nniḍen

en: We're creating a downloadable backup of your site from {{strong}}%(backupDisplayDate)s{{/strong}}.
kab_DZ: Ad d-nesnulfu aḥraz n usider n usmel-inek seg {{strong}}%(backupDisplayDate)s{{/strong}}

en: We're here for you
kab_DZ: Aql-aɣ dagi i kečč/kemm

en: We're here to help.
kab_DZ: Aql-aɣ da akken ad k-nεiwen.

en: We're on it!
kab_DZ: Aql-aɣ deg-s!

en: We've made your site public
kab_DZ: Nerra asmel-inek d azayaz

en: We've updated <strong>%1$s plugin</strong> on %2$s! | We've updated <strong>%1$s plugins</strong> on %2$s!
kab_DZ[0]: Nleqqem <strong>%1$s izegrir</strong> deg %2$s!
kab_DZ[1]: Nleqqem <strong>%1$s izegrar</strong> deg %2$s!

en: Weather
kab_DZ: Anezwi

en: Web Address
kab_DZ: Tansa web

en: Web Design
kab_DZ: Afeṣṣel n web

en: Web Development
kab_DZ: Taneflit Web

en: Web Services
kab_DZ: Imeẓla Web

en: Web address
kab_DZ: Tansa web

en: Web server
kab_DZ: Aqeddac n web

en: WebHooks
kab_DZ: Ameskar n tezmilin

en: Webfont font family must be a non-empty string.
kab_DZ: Tawacult n tsefsit n Webfont ilaq ad yili d azrir ur nelli d ilem.

en: Webfont font weight must be a properly formatted string or integer.
kab_DZ: Taẓayt n tsefsit n Webfont ilaq ad yili d azrir neɣ d ummid yettumeslen akken iwata.

en: Webfont src must be a non-empty string or an array of strings.
kab_DZ: Webfont src ilaq ad yili d azrir ur nelli d ilem neɣ d tafelwit n yizriren.

en: Website
kab_DZ: Asmel n web

en: Website Building
kab_DZ: Bennu n usmel web

en: Website Designer
kab_DZ: Imfeṣṣel n usmel web

en: Website Performance
kab_DZ: Tamlellit n usmel web

en: Website RSS
kab_DZ: RSS nusmel web

en: Website Social Media
kab_DZ: Asmel web n yimidyaten inmettiyen

en: Website backups 101
kab_DZ: Aḥrazen n usmel web 101

en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
kab_DZ: Asmel n web : %1$s (tansa IP : %2$s, %3$s)

en: Website: %1$s (IP: %2$s)
kab_DZ: Asmel web: %1$s (IP: %2$s)

en: Websites
kab_DZ: Ismal web

en: Wed
kab_DZ: Aha

en: Wednesday
kab_DZ: Ahad

[ctx: Wednesday initial]
en: W
kab_DZ: M

en: Week
kab_DZ: Amalas

en: Week Starts On
kab_DZ: Imalas ibeddu di

en: Week starts on
kab_DZ: Imalas ibeddu di

en: Weekly
kab_DZ: Yal imalass

en: Weeks
kab_DZ: Imalasen

en: Weight
kab_DZ: Taẓayt

en: Welcome back!
kab_DZ: Anṣuf i tikkelt-nniḍen!

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
kab_DZ: Anṣuf

en: Welcome to %s and WordPress.com. Please click the button below to confirm your email address and activate your account.
kab_DZ: Ansuf ɣer %s d WordPress.com. Ma ulac aɣilif, sit ɣef tqeffalt ddaw akken ad tesnetmeḍ tansa-ik/im n yimayl, daɣen ad tremdeḍ amiḍan-ik/im.

en: Welcome to %s and WordPress.com. Please use the link below to confirm your email address and activate your account.
kab_DZ: Ansuf ɣer %s d WordPress.com. Ma ulac aɣilif, seqdec aseɣwen ddaw akken ad tesnetmeḍ tansa-ik/im n yimayl, daɣen ad tremdeḍ amiḍan-ik/im.

en: Welcome to %s.
kab_DZ: Ansuf ɣer %s.

en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
kab_DZ: Anṣuf ɣer %s. Wagi d amagrad-inek amezwaru. Ẓerg-it neɣ kkes-it, sakin bdu tira!

en: Welcome to Conversations
kab_DZ: Ansuf ɣer yidiwenniyen

en: Welcome to Jetpack
kab_DZ: Ansuf ɣer Jetpack

en: Welcome to Jetpack Backup
kab_DZ: Ansuf ɣer uḥraz n Jetpack

en: Welcome to Jetpack Backup!
kab_DZ: Ansuf ɣer uḥraz n Jetpack!

en: Welcome to Jetpack Complete
kab_DZ: Ansuf ɣer Jetpack Complete

en: Welcome to Reader
kab_DZ: Ansuf ɣer yimeɣri

en: Welcome to WordPress!
kab_DZ: Anṣuf ɣer WordPress !

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
kab_DZ: Anṣuf ɣer WordPress. Wagi d amagrad-inek amezwaru. Ẓerg-it neɣ kkes-it, sakin bdu tira !

en: Welcome to WordPress.com
kab_DZ: Ansuf ɣer WordPress.com

en: Welcome to WordPress.com Premium!
kab_DZ: Ansuf ɣer WordPress.com Premium!

en: Welcome to WordPress.com!
kab_DZ: Ansuf ɣer WordPress.com!

en: Welcome to the WordPress.com community.
kab_DZ: Ansuf ɣer temɣiwent n WordPress.com.

en: Welcome to your Media Library!
kab_DZ: Ansuf yis-k ɣer tkarḍa n wallalen n teywalt!

en: Welcome to your WordPress Dashboard!
kab_DZ: Anṣuf ɣer tfelwit n tedbelt n WordPress!

en: Welcome to your website
kab_DZ: Ansuf ɣer usmel-ik ·im web

en: Welcome!
kab_DZ: Ansuf!

en: Welcome, %s listeners!
kab_DZ: Ansuf, %s yimsefliden!

en: Welsh
kab_DZ: Tagalit

en: West
kab_DZ: Ouest

en: Western
kab_DZ: Utrim

en: Western Australia
kab_DZ: Ustraliya n umalu

en: Western Sahara
kab_DZ: Ṣaḥṛa Tutrimt

en: We’ll help.
kab_DZ: Ad d-nefk tallalt.

en: We’ve got a full backup of your site, and will continue to create daily backups automatically.
kab_DZ: Nesεa aḥraz yemmden n usmel-inek, yerna ad nkemmel ad nrennu aḥraz yal ass s wudem awurman.

en: We’ve made a change to make your site visible, but you can adjust its visibility in <a href="%s">Settings</a>.
kab_DZ: Nga asnifel akken ad nerr asmel-inek iban, maca tzemreḍ ad tsemsawiḍ abani-ines deg <a href="%s">yiɣewwaren</a>.

en: What People Say
kab_DZ: Acuɣer imdanen qqaren-d

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
kab_DZ: Tigawin n teɣtest tawurmant akked/neɣ tukci n ulegdis i netegg s isefka udmawanen

en: What can we help you with today?
kab_DZ: Amek i nezmer ad ak-nεiwen ass-a?

en: What data breach procedures we have in place
kab_DZ: Acu nezmer ad nexdem ma yella rewlen-aɣ isefka

en: What do I do now?
kab_DZ: Acu ara xedmeɣ tura ?

en: What do you need help with?
kab_DZ: S wacu tebɣiḍ tallalt?

en: What is Jetpack?
kab_DZ: D acu-t Jetpack?

en: What is PHP and how does it affect my site?
kab_DZ: D acu i d PHP sakin amek ittbeddil asmel nu web?

en: What is a premium theme?
kab_DZ: D acu i d asentel premium?

en: What is priority support?
kab_DZ: D acu-tt tallalt i yezwaren?

en: What is the oldest version of Jetpack supported?
kab_DZ: Anwa akk i d lqem aqdim yettusefraken n Jetpack?

en: What personal data we collect and why we collect it
kab_DZ: Acu n isallen udmawanen i nettlqaḍ u acimi

en: What rights you have over your data
kab_DZ: Izerfan i teɛiḍ ɣef isefka-inek

en: What should be done with content owned by %s?
kab_DZ: Acu ara tgeḍ s ugbur n %s ?

en: What should be done with content owned by these users?
kab_DZ: Acu ara yeḍrun aked igburen n iseqdacen-agi?

en: What should be done with content owned by this user?
kab_DZ: Acu ara yeḍrun aked ugbur n useqdac-agi ?

en: What third parties we receive data from
kab_DZ: Imeẓla-nniḍen i ɣ-d-yettakken isefka

en: What to show on the front page
kab_DZ: Acu ara d-yettwaskanen deg tama n usebter agejdan

en: What would you like to find?
kab_DZ: Acu i tebɣiḍ ad t-tafeḍ?

en: What&#8217;s New
kab_DZ: Acu d amaynut

en: What&#8217;s on your mind?
kab_DZ: Acu tesɛiḍ di ddehn-ik?

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
kab_DZ: Acu d amgarrad gar taggayin aked tebzimin ? Di tegti tibzimin smagayent isalen ixataren deg umagrad-inek (isem, isental, atg.) i yzemren ad ttwalsen deg imagraden-niḍen. Maca taggayin d tigezmiwin i yettwaheyyan si tazwara. Ma yella asmel d adlis ihi nezmer ad d-nini belli taggayin d agbur, tibzimin d amatar.

en: What's new
kab_DZ: D acu-t umaynut

en: What's new?
kab_DZ: D acu i d amaynut?

en: What's this?
kab_DZ: D acu wa?

en: What's your list about?
kab_DZ: Γef wacu tabdart-a?

en: What’s next?
kab_DZ: I tura ?

en: When
kab_DZ: Melmi

en: When WordPress posts spark lively conversations, they'll appear here. To get started, like or comment on some posts.
kab_DZ: Ma yili tisuffaɣ n WordPress.com ttakent tagnit i yidiwenniyen urmiden, ad d-banen dagi. Akken ad tebduḍ, sbadu aεǧab-inek neɣ wennet kra n tsuffaɣ.

en: When a comment contains any of these words in its content, author name, URL, email, IP address, or browser&#8217;s user agent string, it will be put in the Trash. One word or IP address per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
kab_DZ: Awennit i yesɛan deg ugbur-ines yiwen gar wawalen-agi, isem, tansa web, tansa n yimayl, neɣ tansa n IP, ad yettwazen ɣer tqecwalt. Yiwen n wawal neɣ tansa n IP i yizirig. Tawuri-a tettaɛqal agensu n wawalen, ihi tezmer ad teɛqel &#8220;WordPress&#8221;.

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, email, or IP address, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP address per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
kab_DZ: Awennit i yesɛan deg ugbur-ines yiwen gar wawalen-agi, isem, tansa web, tansa imayl, neɣ tansa IP, ad yettwasewḥel di <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">adras n usektem</a>. Yiwen n wawal neɣ IP i uzirig. Tawuri-agi tettaɛqal agensu n wawalen, ihi tezmer ad teɛqel &#8220;WordPress&#8221;.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
kab_DZ: Mi ara ternuḍ taggayt seg ugdil-agi, ilaq ad tačareḍ urtiyen-agi :

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
kab_DZ: Mi ara ternuḍ tabzimt seg ugdil-agi, ilaq ad tačareḍ urtiyen-agi :

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
kab_DZ: En changeant de thèmes, il y a souvent des variations sur le nombre et l’agencement des zones de widgets et des barres latérales, et parfois tout cela entre en conflit, rendant la transition moins aisée. Si vous avec changé de thème et que certains widgets semblent manquer, faites défiler cet écran jusqu’en bas pour les retrouver dans la zone des widgets inactifs, où ils ont été conservés avec leurs derniers réglages.

en: When choosing daily or weekly email delivery, which time of day would you prefer?
kab_DZ: Mi ara tferneḍ asiweḍ n yimayl s wass neɣ s yimalas, anwa akud i tesmenyafayeḍ deg wass?

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
kab_DZ: Deg weskar n wallus n umizzwer, ad ilin ugar n isenqaden n umizzwer n iferdisen n wumuɣ di tebdart uksawen.

en: When in reorder mode, additional controls to reorder widgets will be available in the widgets list above.
kab_DZ: Deg weskar n wallus n umizzwer, ad ilin ugar n isenqaden n umizzwer n iferdisen n wumuɣ di tebdart uksawen.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
kab_DZ: Lors de la prévisualisation sur de petits écrans, vous pouvez utiliser l&rsquo;icône de réduction en bas à gauche du panneau. Cela masquera le panneau, vous donnant ainsi plus de place pour prévisualiser le site avec le nouveau thème. Pour ramener le panneau, cliquez à nouveau sur l&rsquo;icône de réduction.

en: When registering a "variadic" theme feature, the "type" must be an "array".
kab_DZ: Mi ara tesseklaseḍ tamahilt n usentel "tameskilt", "anaw" ilaq ad yili d "tafelwit".

en: When registering a default meta value the data must match the type provided.
kab_DZ: Mi ara tesseklaseḍ iɣef azal amezwer, isefka ilaq ad mṣadan d wanaw i d-yettunefken.

en: When registering an "array" feature, the feature's schema must include the "items" keyword.
kab_DZ: Mi ara tesseklaseḍ tamahilt n "tfelwit", azenziɣ n tmahilt ilaq ad yesεu awal afran n "yiferdisen".

en: When registering an "array" meta type to show in the REST API, you must specify the schema for each array item in "show_in_rest.schema.items".
kab_DZ: Mi ar teskelseḍ adfersefku n wanaw "tafelwit" iwakken ad ittwabeqqeḍ di API RESET, isefk ad d-tefkeḍ aglam n yal aferdis n tfelwit di "show_in_rest.schema.items".

en: When registering an "array" or "object" feature to show in the REST API, the feature's schema must also be defined.
kab_DZ: Mi ara tesseklaseḍ tamahilt n "tfelwit" neɣ n "tɣawsa" ara yettwaskanen deg API REST, azenziɣ n tmahilt ilaq daɣen ad yili yettusbadu.

en: When registering an "array" setting to show in the REST API, you must specify the schema for each array item in "show_in_rest.schema.items".
kab_DZ: Mi ara yettwaseklas uɣewwar "tafelwit" ara d-yettwaseknen deg API REST, ilaq ad d-tmuddeḍ azenziɣ n yal aferdis n tfelwit deg "show_in_rest.schema.items".

en: When registering an "object" feature, the feature's schema must include the "properties" keyword.
kab_DZ: Mi ara tesseklaseḍ tamahilt n "tqawsa", azenziɣ n tmahilt ilaq ad yesεu awal afran n "tmeẓliyin".

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
kab_DZ: Mi ara tebduḍ taseddart tamaynutt s yiwen gar inegzumen-agi n umsal i teḍfer tallunt, amsal ad yettwasnes s tiwurment. Ssed ɣef Tuɣalin neɣ Escape i wesemmet.

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search engines discouraged&#8221;, to remind you that you have directed search engines to not crawl your site.
kab_DZ: Ticki tteddun iɣewwaren-agi, ad yettwasken usmekti di tenkult Tamuɣli s tɣawla di tfelwit n tedbelt ara d-yeqqaren, &#8220; Imseddayen n unadi ttwagin&#8221;, akken ad d-ttmektayeḍ belli tesḥebseḍ imseddayen n unadi akken ur ttḥetticen ara deg usmel-inek m.

en: When using a keyboard to navigate:
kab_DZ: Mi ara nseqdec anasiw iwakken ad ninig:

en: When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor&#8217;s IP address and browser user agent string to help spam detection.
kab_DZ: Mi ara teǧǧeḍ awennit deg usmel-inek, isefka yettwaskecmen di tferkit n uwennit, akked tansa inek IP akked imeggi aseqdac n iminig-inek ad ad ttwalqḍen iwakken ad ɣ-ɛiwnen ad d-naf iwenniten imcewwelen.

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
kab_DZ: Ssed ɣef tanast iwakken WordPress ad d-yesnulfu afaylu XML ara teskelseḍ deg uselkim-ik.

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
kab_DZ: Mi ara teqqneḍ, ad nesbadu daɣen anagi n tuqqna iwakken ad nsekles isallan inek n tuqqna akked imenyifen-ik n ugdil. Inagan n tuqqna n tuqqnina ad qqimen sin n wussan, ma d inagan n tuqqna n ugdil ad qqimen yiwen n useggas. Ma tferneḍ Cfu, tuqqna-innek ad teqqim sin n imallasen. Ma tsensreḍ, inagan n tuqqna n tuqqna ad ttwakksen.

en: When your site is your business, you can’t afford for it to go offline. We’ll alert you immediately to any new threats, bad actors, or suspicious behavior so you can keep the customers flowing.
kab_DZ: Ma yili d asmel-inek(inem) i d amahil-inek(inem, ur tettεemmideḍ ara ad yens. Ad ak(akem)-d-nselɣu din din mi ara yili wugur, neɣ yir asegbar, neɣ tikli ur aɣ-neεǧib ara akken ad tḍemneḍ tirza s waṭas n yimsaɣen.

en: When?
kab_DZ: Melmi?

en: Where the template part is intended for use (header, footer, etc.)
kab_DZ: Ɛnida aḥric n tneɣruft yettwag i useqdec (aqerru, aḍar, atg.)

en: Where your data is sent
kab_DZ: Sani ttwaznen yisefka-inek·inem

en: Whether a taxonomy is intended for use publicly either via the admin interface or by front-end users.
kab_DZ: Ma yella tamessartut ad tettwaseqdec s wudem azayez deg ugrudem n tedbelt neɣ deg ugrudem azayez.

en: Whether a template is a custom template.
kab_DZ: Ma yella taneɣruft d taneɣruft yugnen.

en: Whether a theme uses block-based templates.
kab_DZ: Ma yella asentel yesseqdac tineɣrufin yerṣan ɣef yiḥedren.

en: Whether items must be assigned all or any of the specified terms.
kab_DZ: Ma yella iferdisen ilaq ad ttwamudden i meṛṛa neɣ kra seg wawalen yettwafernen.

en: Whether or not comments are open on the post.
kab_DZ: Sbadu ma yella iwenniten ldin deg tsuffeɣt neɣ xaṭi.

en: Whether or not the post can be pinged.
kab_DZ: Sbadu ma yella tasuffeɣt tezmer ad teṭṭef talɣut tamedfirt neɣ ala.

en: Whether or not the post should be treated as sticky.
kab_DZ: Sbadu ma yella izen ad yettuneḥsab d izen inetḍen neɣ ala.

en: Whether or not the post type can be viewed.
kab_DZ: Ma yella anaw n umagrad ad yettwasken neɣ ala.

en: Whether or not the post type should have children.
kab_DZ: Sbadu ma yella anaw n ugbur ad isɛu iqruren neɣ ala.

en: Whether or not the taxonomy should have children.
kab_DZ: Ma yella tamessartut ilaq ad tesɛu iqruren neɣ ala.

en: Whether or not the term cloud should be displayed.
kab_DZ: Ma yella tagut n yirmawen ad ttwabeqqeḍen neɣ ala.

en: Whether posts and comments RSS feed links are added to head.
kab_DZ: Ma llan yiseɣzanen n useddem RSS n tsufaɣ d yiwenniten ttwarnan ɣer uqerru.

en: Whether posts of this status may have floating published dates.
kab_DZ: Ma yella imagraden n waddad-agi zemren ad sɛun izemzen n usuffeɣ yettifliwen.

en: Whether posts of this status should be shown in the front end of the site.
kab_DZ: Ma yella imagraden s waddad-agi ad ttwabeqqeḍen deg ugrudem azayez n usmel.

en: Whether posts with this status should be private.
kab_DZ: Ma yella imagraden s waddad-agi ad ilin d imeẓlayen.

en: Whether posts with this status should be protected.
kab_DZ: Ma yella imagraden s waddad-agi ad msetnen.

en: Whether posts with this status should be publicly-queryable.
kab_DZ: Définir si les articles avec cet état devraient être requétables publiquement.

en: Whether the content is protected with a password.
kab_DZ: Sbadu ma yella agbur imesten s wawal n uɛeddi neɣ ala.

en: Whether the excerpt is protected with a password.
kab_DZ: Sbadu ma yella tussift ad temesten s wawal n uɛeddi neɣ ala.

en: Whether the menu item represents an object that no longer exists.
kab_DZ: Ma yella umuɣ yeskanay asentel dayen ur nelli ara.

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
kab_DZ: Ma yella aseɣzef deg uzeḍḍa kan i yezmer ad yettwasermed.

en: Whether the taxonomy is publicly queryable.
kab_DZ: Ma yella tamessartut ad tettwabeqqeḍ s wudem azayez.

en: Whether the theme can manage the document title tag.
kab_DZ: Ma yella asentel yezmer ad isefrek ticreḍt n uzwel n isemli.

en: Whether the theme disables custom colors.
kab_DZ: Ma yella asentel ad isexsi initen yugnen.

en: Whether the theme disables custom font sizes.
kab_DZ: Ma yella asentel ad isexsi tiddiyin n tsefsit yugnen.

en: Whether the theme disables custom gradients.
kab_DZ: Ma yella asentel ad isexsi ifesniwen yugnen.

en: Whether the theme enables Selective Refresh for Widgets being managed with the Customizer.
kab_DZ: Yeskan ma yella asentel yettaǧǧa asmiren afrayan n yiwiǧiten i yettusfarken akked umsigen.

en: Whether the theme supports responsive embedded content.
kab_DZ: Ma yella asentel tteddun degs igburen usliɣen ittnejbaden.

en: Whether the widget supports multiple instances
kab_DZ: Ma yella awg̱git issefrak aṭas n tummanin

en: Whether theme opts in to default WordPress block styles for viewing.
kab_DZ: Ma yella asentel yefren iɣaniben n yiḥder WordPress amezwer i uskan.

en: Whether theme opts in to the dark editor style UI.
kab_DZ: Ma yella asentel yefren aɣanib n umẓrag aberkan UI.

en: Whether theme opts in to the editor styles CSS wrapper.
kab_DZ: Ma yella asentel yefren taneqrit CSS n yiɣaniben n umaẓrag.

en: Whether theme opts in to wide alignment CSS class.
kab_DZ: Ma yella asentel yefren asmel Css i yesɛan areyyec hrawen.

en: Whether to allow automatic creation of taxonomy columns on associated post-types table.
kab_DZ: Ma yella ad tesirgeḍ neɣ ala asnulfu awurman n ijga n temessartut ɣef tebdart n wanawen n tsufaɣ yedduklen.

en: Whether to automatically add top level pages to this menu.
kab_DZ: Ma yella tessefk ad tmerna s wudem awurman isebtar n uswir afellay ɣer wumuɣ-a.

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
kab_DZ: Ama iwakken ad trewleḍ i tqecwalt, ama iwakken ad tḥettemeḍ tukksa.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
kab_DZ: Ama iwakken ad trewleḍ i tqecwalt, ama iwakken ad tḥettemeḍ tukksa.

en: Whether to force removal of the widget, or move it to the inactive sidebar.
kab_DZ: Ma tebɣiḍ ad tḥetmeḍ tukksa n uwiǧit neɣ ad t-tesnekzeḍ ɣer ufeggag adisan arurmid.

en: Whether to generate a default UI for managing this post type.
kab_DZ: Ma yella issefk ad d-ittusirew ugrudem n useqdac amezwer i usefrek n wanwa-a n tsuffeɣt.

en: Whether to generate a default UI for managing this taxonomy.
kab_DZ: Ma yella ad d-ittusirew ugrudem n lexṣas i wesefrek n temessartut-agi.

en: Whether to hide terms not assigned to any posts.
kab_DZ: Ma yella ad teffreḍ irmawen ur neddukkel ara ɣer imagraden.

en: Whether to include child terms in the terms limiting the result set.
kab_DZ: Wali ma yella ad ttwernun wawalen irnawen deg wawalen n talast n wurti n yigmaḍ.

en: Whether to include posts in the edit listing for their post type.
kab_DZ: Détermine s’il faut inclure les articles dans le listing de modifications pour leur type de contenu.

en: Whether to make the post type available for selection in navigation menus.
kab_DZ: Ma yella issefk ad terreḍ anaw n tsuffeɣt yella i tefrant deg wumuɣen n tunigin.

en: Whether to make the taxonomy available for selection in navigation menus.
kab_DZ: Ma yesefk neɣ ala ad terreḍ tamessartut tewjed deg wumuɣen n yinig.

en: Whether to perform an oEmbed discovery request for unsanctioned providers.
kab_DZ: Sbadu ma yella ad tgeḍ tuttra oEmbed i tifin n imefkiyen-nniḍen ur nris ara di tebdart tamlalt.

en: Whether to show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
kab_DZ: Ma yella ad tettwabeqqeḍ neɣ ala temessartut deg ugalis n teẓrigt yezdin.

en: While previewing a new theme, you can continue to tailor things like widgets and menus, and explore theme-specific options.
kab_DZ: Di tmuɣli n usentel, tzemreḍ ad tkemmeleḍ tigawin akka am useqɛed n iwiǧiten akked wumuɣen, yerna ad tesnirmeḍ tinefrunin n usentel.

en: While trying to test your site&#8217;s scheduled events, the following error was returned: %s
kab_DZ: Deg uneɛruḍ n usekyed n usmel-inek tidyanin ttusɣiwsent, tuccḍa-agi tettwazen-d: %s

en: White
kab_DZ: Amlal

en: Who we are
kab_DZ: Anwi nekkni

en: Who we share your data with
kab_DZ: Aseqdec akked usiweḍ n isefka-inek udmawanen

en: Who were they?
kab_DZ: D anwa-ten?

en: Whoa, slow down with the emails!
kab_DZ: Ṛǧu, s leεqel kan akked yimaylen!

en: Whoops, something went wrong. %(message)s Please try again.
kab_DZ: Suref-aɣ, yella-d wugur. %(message)s Ɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: Whoops, this link has expired.
kab_DZ: Nesḥassef, aseɣwen-a dayen ur iteddu ara.

en: Why backups?
kab_DZ: I wacu aḥrazen?

en: Why do I need security for my site?
kab_DZ: Ayɣer i yi-tlaq tɣellist i usmel-iw?

en: Why is this important?
kab_DZ: Ayɣer aya isεa azal muqqren?

en: Why owning a .ca domain name matters
kab_DZ: Ayɣer i yelha ad tesɛuḍ taɣult s yisem .ca

en: Wide Blocks
kab_DZ: Iḥedran ihrawanen

en: Widget %s
kab_DZ: Awiǧit %s

en: Widget Title
kab_DZ: Azwel n yiwiǧit

en: Widget moved down
kab_DZ: Awiǧit imutti d akessar

en: Widget moved up
kab_DZ: Awiǧit imutti d asawen

en: Widget title
kab_DZ: Azwel n yiwiǧit

en: Widget title:
kab_DZ: Azwel n yiwiǧit:

en: Widget type (id_base) is required.
kab_DZ: Anaw n yiwiǧit (id_base) yettusra.

en: Widget type does not support raw instances.
kab_DZ: Anaw n uwiǧit ur issefrak ara tummanin n yisefka irewwayen.

en: Widgets
kab_DZ: Iwiǧiten

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
kab_DZ: Iwiǧiten d inagbaren n igburen ilelliyen, i yzemren ad ersen di yal taɣzut n iwiǧiten n usentel-inek (di tegti d tafeggagt n yidis). Iwakken ad tačareḍ tiɣzuyin n iwiǧiten n tfeggagt n yidis, zuɣer/ssers tifeggagin n uzwel di teɣzut i tebɣiḍ. S lexṣas ḥaca taɣzut tamezwarut n iwiǧiten ara yeldin. Iwakken ad tačareḍ tiɣzuyin-nniḍen n iwiǧiten, ssed ɣef tfeggagin n uzwel nnsent iwakken ad ten-teldiḍ.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
kab_DZ: Iwiǧiten d tigezmiwin n ugbur timezarugin i yzemren ad ttwasersent di teɣzuyin n iwiǧiten i sent-ihegga usentel-inek (di tegti d tifeggagin n yidis).

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tesqedceḍ iwiǧiten aṭas n ntikkal. Tzemreḍ ad tefkeḍ azwel i yal awiǧit, iwakken ad t-ibeqqeḍ deg usmel-inek, maca mači d tamarra.

en: Widgets need to be registered using %s, before they can be displayed.
kab_DZ: Iwiǧiten sran ad ttwakelsen s ttawil n %s, send ad ttwabeqqeḍen.

en: Width
kab_DZ: Tehri

en: Width of the crop as a percentage of the image width.
kab_DZ: Tehri n uɣẓaẓ am ufmiḍi n tehri n tugna.

en: Width:
kab_DZ: Tehri:

en: Will I be able to sell online?
kab_DZ: Ad ssiwḍeɣ ad senzeɣ srid?

en: Wine
kab_DZ: Crab

en: Winter
kab_DZ: Tagrest

en: With 1 comment | With %s comments
kab_DZ[0]: S 1 uwennit
kab_DZ[1]: S %s  yiwenniten

en: With our responsive themes and mobile and desktop apps, you’ll enjoy a seamless experience on any device and so will your blog visitors.
kab_DZ: D yisental-nneɣ asedmaran d yisnasen n uziraz akked tnarit, ad tferseḍ tarmit tafrawant ɣef yal ibenk, ula d imerza-inek·inem n ublug.

en: Woman holding flowers for her business
kab_DZ: Tameṭṭut u yeṭṭfen ijeǧǧigen i umahil-ines

en: WooCommerce logo
kab_DZ: Alugu n WooCommerce

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
kab_DZ: awalen

en: Word count: %s
kab_DZ: Amḍan n wawalen : %s

en: WordAds is not available for your plan.
kab_DZ: WordAds ulac-it i uɣawas-ik(im).

en: WordAds notification
kab_DZ: Ilɣa n WordAds

en: WordPress %1$s running %2$s theme.
kab_DZ: WordPress %1$s s usentel %2$s.

en: WordPress &rsaquo; Error
kab_DZ: WordPress &raquo; Anezri

en: WordPress &rsaquo; Success
kab_DZ: WordPress &raquo; Rbeḥ

en: WordPress Address (URL)
kab_DZ: Tansa web n WordPress (URL)

en: WordPress Apps
kab_DZ: Isnasen n WordPress

en: WordPress Blog
kab_DZ: Ablug s WordPress

en: WordPress Comments
kab_DZ: Iwenniten n WordPress

en: WordPress Constants
kab_DZ: Timezgiyin n WordPress

en: WordPress Embed
kab_DZ: Aslaɣ n WordPress

en: WordPress Events and News
kab_DZ: Titrarin aked ineḍruyen n WordPress

en: WordPress Hosting
kab_DZ: Tanezduɣt n WordPress

en: WordPress Media
kab_DZ: Amidya n WordPress

en: WordPress Mobile App
kab_DZ: Isnasen n uziraz WordPress

en: WordPress Plugins
kab_DZ: Izegrar n WordPress

en: WordPress Post by Email
kab_DZ: Tasuffeɣt n WordPress s yimayl

en: WordPress Themes
kab_DZ: Isental n WordPress

en: WordPress User
kab_DZ: Aseqdac n WordPress

en: WordPress Version
kab_DZ: Lqem n WordPress

en: WordPress database error:
kab_DZ: Anezri n uzadur n isefka n WordPress :

en: WordPress development updates are blocked by the %s constant.
kab_DZ: Ileqman n usnefli n WordPress tesweḥl-iten tmezgit %s.

en: WordPress development updates are blocked by the %s filter.
kab_DZ: Ileqman n usnefli n WordPress tesweḥl-iten testayt %s.

en: WordPress directory location
kab_DZ: Ideg n ukaram n WordPress

en: WordPress directory size
kab_DZ: Tiddi n ukaram n WordPress

en: WordPress hook type
kab_DZ: Anaw n huk WordPress

en: WordPress is not notifying any <a href="%1$s">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%2$s">visibility settings</a>.
kab_DZ: WordPress ur ibeqqeḍ ara kra n <a href="%1$s">Imeẓluyen n umucceḍ</a> sebba d <a href="%2$s">iɣewwaren n twalit</a> n usmel-inel.

en: WordPress locale code.
kab_DZ: Tanggalt tadigant n usbeddi n WordPress.

en: WordPress login
kab_DZ: Inekcam n WordPress

en: WordPress password
kab_DZ: Awal uffir n WordPress

en: WordPress powers %s%% of the internet.
kab_DZ: %s%% seg internet fernen WordPress.

en: WordPress requires %1$s version %2$s or higher. Contact your web hosting company to correct this.
kab_DZ: WordPress yesra  %1$s lqem %2$s neɣ ugar. Nermes takkbanit-inek n usnefteɣ iwakken ad seɣtin ayagi.

en: WordPress security and maintenance releases are blocked by %s.
kab_DZ: Ileqman n tɣellist akked tneṭṭuft n WordPress isweḥl-iten %s.

en: WordPress security and maintenance releases are blocked by the %s filter.
kab_DZ: Ileqman n tɣellist akked tneṭṭuft n WordPress tesweḥl-iten tmezgit %s.

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
kab_DZ: WordPress doit automatiquement corriger l’imbrication XHTML erronée

en: WordPress site: %s
kab_DZ: Asmel s WordPress : %s

en: WordPress theme for WordPress.com
kab_DZ: Asenten WordPress i WordPress.com

en: WordPress update available (%s)
kab_DZ: Aleqqem n WordPress yewjed (%s)

en: WordPress username or email
kab_DZ: Isem n useqdac neɣ imayl n WordPress

en: WordPress version %s
kab_DZ: WordPress lqem %s

en: WordPress' built-in search is fine for small sites, but becomes slow and inefficient as they grow. Jetpack Search replaces the built-in search and includes:
kab_DZ: Anadi usliɣ n WordPress telha aṭas i yismal imecṭaḥ, maca yettuɣal d aẓayan yerna ur infiε ara skud gemmun. Tamahilt n unadi Jetpack tettaṭṭaf adeg n tmahilt n unadi usliɣ, yerna tegber:

en: WordPress.com / Gravatar.com credentials can be used.
kab_DZ: Inekcamen n tuqqna WordPress.com / Gravatar.com zemren ad ttwaseqdacen.

en: WordPress.com Backup Verification Codes
kab_DZ: Tingalin n usenqed n uhraz WordPress

en: WordPress.com Blog
kab_DZ: Ablug n WordPress.com

en: WordPress.com Business
kab_DZ: Amahil n WordPress.com

en: WordPress.com Credits: %(amount)s available
kab_DZ: Ismaden n WordPress.com: %(amount)s llan

en: WordPress.com Discover
kab_DZ: Issin WordPress.com

en: WordPress.com Documentation
kab_DZ: Tasemlit n WordPress.com

en: WordPress.com Enterprise
kab_DZ: WordPress.com i tkebbanit

en: WordPress.com Forums
kab_DZ: Iskasiyen WordPress.com

en: WordPress.com Free
kab_DZ: WordPress.com baṭel

en: WordPress.com Logo
kab_DZ: Alugu WordPress.com

en: WordPress.com News
kab_DZ: Isallen n WordPress.com

en: WordPress.com Personal
kab_DZ: WordPress.com udmawan

en: WordPress.com Reader
kab_DZ: Ameɣri n WordPress.com

en: WordPress.com Search
kab_DZ: Nadi WordPress.com

en: WordPress.com Site
kab_DZ: Asmel n WordPress.com

en: WordPress.com Subdomain
kab_DZ: Taɣult tarnawt n WordPress.com

en: WordPress.com Subscription Management Help
kab_DZ: Talallat n usefrek n ujerred n WordPress

en: WordPress.com Support
kab_DZ: Tallalt WordPress.com

en: WordPress.com YouTube channel!
kab_DZ: Abadu Youtube n WordPress.com!

en: WordPress.com apps
kab_DZ: Isnasen n WordPress.com

en: WordPress.com backup verification codes for %s
kab_DZ: Tingalin n usenqed n uḥraz WordPress i %s

en: WordPress.com includes everything you need to start your website today.
kab_DZ: WordPress.com yerna akk ayen ara teḥwaǧeḍ akken ad tebduḍ asmel-inek web tura.

en: WordPress.com is the easiest place to get started.
kab_DZ: WordPress.co, yeshel aṭas i beddu di tazwara.

en: WordPress.com personal
kab_DZ: WordPress.com udmawan

en: WordPress.com powers beautiful websites <span>for businesses, professionals, and bloggers.</span>
kab_DZ: WordPress.com isedday ismal web yesεan aṭas azal <span>i tkebbaniyin, i yimziren d at yiblugen.</span>

en: WordPress.com presents
kab_DZ: WordPress.com ad d-yesken

en: WordPress.com subdomain
kab_DZ: Taɣult tarnawt n WordPress.com

en: WordPress.com verification code
kab_DZ: Tengalt nusenqed n WordPress

en: WordPress.com verification code: %s
kab_DZ: Tengalt nusenqed n WordPress: %s

en: WordPress.com: Create a Free Website or Blog
kab_DZ: WordPress.com: Rnu asmel web neɣ ablug baṭel

en: WordPress.com: Create a free website or blog
kab_DZ: WordPress.com: Rnu asmel web neɣ ablug baṭel

en: WordPress.com<br>Business
kab_DZ: WordPress.com<br>amahil

en: WordPress.org is reachable
kab_DZ: WordPress.org yella ubrid ɣur-s

en: WordPress.org plugin directory slug.
kab_DZ: Slug n ukaram n uzegrir n WordPress.org.

en: WordPress.org themes
kab_DZ: Isental n WordPress.org

en: Words
kab_DZ: Awalen

en: Words: %s
kab_DZ: Awalen: %s

en: Work With Us
kab_DZ: Xdem yid-neɣ

en: Workflow
kab_DZ: Akala n umahil

en: Working…
kab_DZ: Iteddu…

en: World-class Support
kab_DZ: Tallalt yettwassnen akk deg umaḍal

en: Would you like to be able to view {{siteLink/}}?
kab_DZ: Tebɣiḍ ad tizmireḍ ad tsekneḍ {{siteLink/}}?

en: Would you like to become a follower of {{siteLink/}}?
kab_DZ: Tebɣiḍ ad tuɣaleḍ d aneḍfar n {{siteLink/}}?

en: Would you like to create one?
kab_DZ: Tebɣiḍ ad ternuḍ yiwen?

en: Would you like to give the application identifying itself as %s access to your account? You should only do this if you trust the application in question.
kab_DZ: Tebɣiḍ ad tsirgeḍ anekcum ɣer umiḍan-inek·inem i usnas i yeseman i yiman-is %s? Ad tgeḍ ayagi ma yella tesɛiḍ laman deg usnas-agi.

en: Would you like to give this application access to your account? You should only do this if you trust the application in question.
kab_DZ: Tebɣiḍ ad tsirgeḍ i usnas-agi anekcum s amiḍan-inek·iem? Ad s-tefkeḍ anekcum ma yella tumneḍ asnas-agi.

en: Would you like to join {{siteLink/}} as: {{strong}}%(siteRole)s{{/strong}}?
kab_DZ: Tebɣiḍ ad ternuḍ ɣer {{siteLink/}} am: {{strong}}%(siteRole)s{{/strong}}?

en: Would you like to start contributing to {{siteLink/}}?
kab_DZ: Tebɣiḍ ad tebduḍ attekki ɣer {{siteLink/}}?

en: Would you like to start following {{siteLink/}} in the WordPress.com Reader?
kab_DZ: Tebɣiḍ ad tebduḍ aḍfar n {{siteLink/}} deg yimeɣri n WordPress.com?

en: Would you like to try and read a <a href="%s">machine translated version</a> of the document?
kab_DZ: Tebɣiḍ ad tεerḍeḍ ad teɣreḍ <a href="%s">lqem yettusuqlen s wudem awurman</a> n yisemli?

en: Writable
kab_DZ: Yettwaddaf s tira

en: Write
kab_DZ: Aru

en: Write Posts by Email
kab_DZ: Aru imagraden syimayl

en: Write Your Content
kab_DZ: Aru agbur-inek·inem

en: Write a Post
kab_DZ: Aru tasuffeɣt

en: Write a post
kab_DZ: Aru tasuffeɣt

en: Write blog post
kab_DZ: Aru tasuffeɣt n ublug

en: Write for Your Blog
kab_DZ: Aru i ublug-inek/inem

en: Write title…
kab_DZ: Aru azwel…

en: Write without worry
kab_DZ: Aru war tuggdi

en: Write your first blog post
kab_DZ: Aru amagrad-inek amezwaru

en: Write your response in order to submit
kab_DZ: Aru tiririt-ik/im akken ad tettwazen

en: Writer
kab_DZ: Ameskar

en: Writer looking outside the window
kab_DZ: Amaru i yettmuqulen si ṭṭaq

en: Writing
kab_DZ: Tira

en: Writing Settings
kab_DZ: Iɣewwaren n tira

en: X &#8212; Even more mature than above
kab_DZ: X &#8212; Réservés aux adultes

en: XFN stands for <a href="https://gmpg.org/xfn/">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
kab_DZ: XFN anamek-ines <a href="https://gmpg.org/xfn/">XHTML Friends Network</a>, neɣ aẓeṭṭa n imdukal XHTML. Aseqdec-ines d axetṛan. WordPress izmer ad d-issirew iraten XFN n isɣewnen-inek, iwakken ad immel assaɣ-inek aked umeskar n usebtar yurzen.

en: XML Error: %1$s at line %2$s
kab_DZ: Anezri XML : %1$s deg uzirig %2$s

en: XML Sitemap
kab_DZ: Takarḍa n usmel XML

en: XML-RPC Request Failed --
kab_DZ: Asuter XML-RPC ur yeddi ara --

en: XML-RPC services are disabled on this site.
kab_DZ: Imeẓla XML-RPC xsin deg usmel-agi.

en: YYYY-MM-DD
kab_DZ: DD-MM-YYYY

en: Yahoo IM
kab_DZ: Yahoo Messenger

en: Yakutsk
kab_DZ: Iakoutsk

en: Year
kab_DZ: Aseggas

en: Year:
kab_DZ: Aseggas:

en: Yearly
kab_DZ: S useggass

en: Yearly Archives:
kab_DZ: Iɣbaren n useggas:

en: Yearly archives
kab_DZ: Iɣbaren n useggas

en: Years
kab_DZ: Iseggassen

en: Yekaterinburg
kab_DZ: Iekaterinbourg

en: Yellow
kab_DZ: Awraɣ

en: Yemen
kab_DZ: Yaman

en: Yerevan
kab_DZ: Yerevan (Erevan)

en: Yes
kab_DZ: Ih

en: Yes, I approve of this connection
kab_DZ: Ih, qebleɣ tuqqna-agi.

en: Yes, take me to my profile page
kab_DZ: Ih, bɣiɣ ad erzuɣ tura ɣer tfelwit n tedbelt inu

en: Yes, that’s an option in the settings.
kab_DZ: Ih, wagi d aɣewwar seg yiɣewwaṛen.

en: Yesterday
kab_DZ: Iḍelli

en: Yesterday
kab_DZ: Iḍelli

en: Yiddish
kab_DZ: Tayiddict

en: You
kab_DZ: Kečč/kemm

en: You accepted %1$s's invitation to become a member of their private blog, <a href="%2$s">%3$s</a>.
kab_DZ: Tqebleḍ %1$s's tinnubga akken ad tili d aεeggal deg ublug-nsen uslig, <a href="%2$s">%3$s</a>.

en: You and %s other people like this
kab_DZ: Kečč/kemm d %s n yimanen-nniḍen iεǧeb-asen waya

en: You and 1 other person like this
kab_DZ: Kečč/ kemm dd yiwen n umdan-nni den iεǧeb-as wayagi

en: You are about to approve the following comment:
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad tqebleḍ awennit-agi :

en: You are about to delete %s.
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad tekkseḍ %s.

en: You are about to delete the following comment:
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad tekkseḍ awennit-agi :

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad tekkseḍ aseɣwen « %s ».
      « Semmet » iwakken ad tḥebseḍ, « Ih » iwakken ad tkemmeleḍ.

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad tekkseḍ asentel « %s ».
      « Semmet » iwakken ad tḥebseḍ, « Ih » iwakken ad tkemmeleḍ.

en: You are about to mark the following comment as spam:
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad tcerḍeḍ awennit-agi d imcewwel :

en: You are about to move the following comment to the Trash:
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad terreḍ awennit-agi ɣer tqecwalt:

en: You are about to permanently delete these items from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad tekkseḍ aferdis-agi seg usmel-inek.
    Tigawt-agi ur tettizmireḍ ad tt-tsemmeteḍ.
    'Semmet' iwakken ad tḥebseḍ, 'IH' iwakken ad tekkseḍ.

en: You are about to permanently delete this item from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
kab_DZ: Ala tettedduḍ ad tekkseḍ aferdis-agi seg usmel-inek.
    Tigawt-agi ur tettizmireḍ ad tt-tsemmeteḍ.
     'Semmet' iwakken ad tḥebseḍ, 'IH' iwakken ad tekkseḍ.

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
kab_DZ: Ala tetteduḍ ad terreḍ iferdisen-agi ɣer tqecwalt.
    'Semmet' iwakken ad tḥebseḍ, 'Ih' iwakken ad ten-tekkeseḍ.

en: You are accessing this website using HTTPS, but your <a href="%1$s">WordPress Address</a> and <a href="%2$s">Site Address</a> are not set up to use HTTPS by default.
kab_DZ: Tkecmeḍ ɣer usmel-a web s useqdec n HTTPS, maca <a href="%1$s">WordPress Address</a> akked <a href="%2$s">Tansa n usmel</a> inek·inem ur ttusbadun ara i useqdec HTTPS s wudem amezwer.

en: You are accessing this website using HTTPS, but your <a href="%s">Site Address</a> is not set up to use HTTPS by default.
kab_DZ: Tkecmeḍ ɣer usmel-agi s HTTPS, maca <a href="%s">tansa n usmel</a>-inek•m ur tettusbadu ara iwakken ad tseqdec HTTPS s lexṣas.

en: You are already subscribed
kab_DZ: Tjerrdeḍ yakan

en: You are already subscribed to "%s"!
kab_DZ: Tjerrdeḍ yakan ɣer "%s"!

en: You are attempting to log out of %s
kab_DZ: Ala tetteεraḍeḍ ad teffɣeḍ seg %s

en: You are being asked to login because %s is used by an account you are not logged into now.
kab_DZ: Tettusraḍ ad teqqneḍ acku %s yettwaseqdec s umiḍan wuɣur ur teqqineḍ ara akka tura.

en: You are browsing %s
kab_DZ: Ala tsnirimeḍ %s

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for %2$s.
kab_DZ: Alqla-k tura ala tesnirimeḍ iɣbaren n ublug  %1$s i %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the day %2$s.
kab_DZ: Aqla-k tura ala tesnirimeḍ iɣbaren n ublug  %1$s n wass %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the year %2$s.
kab_DZ: Aqla-k tura ala tesnirimeḍ iɣbaren n ublug %1$s i weseggas  %2$s.

en: You are currently browsing the %s blog archives.
kab_DZ: Aqla-k ala tesnirimeḍ iɣbaren n ublug  %s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
kab_DZ: Aqla-k tura ala tesnirimeḍ iɣbaren n taggayt %s.

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
kab_DZ: Ala tesiẓrigeḍ asebtar i yettbeqqiḍen imagraden-ik ingura.

en: You are currently running the latest version of WordPress available, keep it up!
kab_DZ: Akka tura tsseqdaceḍ lqem aneggaru n WordPress  i yewejden, eǧǧ-it!

en: You are currently using <strong>%1$s</strong> out of <strong>%2$s</strong> upload limit (%3$s%%).
kab_DZ: Akka tura aql-ak(am) tseqdaceḍ <strong>%1$s</strong> beṛṛa <strong>%2$s </strong> talast n usali (%3$s%%)

en: You are customizing %s
kab_DZ: Ala tsaganeḍ %s

en: You are in recovery mode. This means there may be an error with a theme or plugin. To exit recovery mode, log out or use the Exit button. <a href="%s">Exit Recovery Mode</a>
kab_DZ: Aql-ak deg uskar urmid. Ayagi yebɣa ad d-yini tezmer ad tili tuccḍa akked usentel neɣ akked uzegrir. Akken ad teffɣeḍ seg uskar urmid, ffeɣ neɣ seqdec taqeffilt Exit. <a href="%s">ffeɣ seg uskar urmid</a>

en: You are not a member of this site.
kab_DZ: Kečč/ kemm mačči d (t)aεeggal(t) deg usmel-a.

en: You are not allowed to do that.
kab_DZ: Ur tesεiḍ ara tasiregt ad tgeḍ aya.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
kab_DZ: Ur tesɛiḍ ara azref i wakken ad terreḍ aferdis-a ɣer tqecwalt.

en: You are not currently logged in.
kab_DZ: Akka tura ur teqqineḍ ara.

en: You are not subscribed to "%s".
kab_DZ: Ur tjerrdeḍ ara ɣer "%s".

en: You are now a viewer of: {{site/}}
kab_DZ: Aql-ak/qkem tura d amsenqad n: {{site/}}

en: You are now logged out everywhere else.
kab_DZ: Aqla-k tura tsensreḍ si yal amkan.

en: You are now logged out.
kab_DZ: Aqla-k tura tsensreḍ.

en: You are now subscribed to this blog.
kab_DZ: Aql-ak/akem akka tura tjerrdeḍ ɣer ublug-a.

en: You are now the plan purchaser for %s.
kab_DZ: D kečč i d amsaɣ n uɣawas i %s.

en: You are only logged in at this location.
kab_DZ: Deg umkan-agi kan i teqqneḍ.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
kab_DZ: Tettazneḍ iwenniten s tɣawla. Ddu kan s lɣerḍ-ik.

en: You are probably offline.
kab_DZ: Ahat ur teqqineḍ ara.

en: You are updating a plugin. Be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
kab_DZ: Aql-ak·akem tleqqmeḍ azegrir. Ḍmen qbel <a href="%s">aḥraz n taffa-inek·inem n yisefka d yifuyla</a>.

en: You are updating a theme. Be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
kab_DZ: Ala tettalqameḍ asentel. Tḥeqqeq belli <a href="%s">tḥerzeḍ azadur n yisefka akked yisefka inek (inem)</a>.

en: You are uploading an older version of a current plugin. You can continue to install the older version, but be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
kab_DZ: La tessalayeḍ lqem aqbur n uzegrir amiran. Tzemreḍ ad tkemmleḍ asbeddi n lqem aqbur, maca tḥeqq belli <a href="%s">tḥerzeḍ taffa n yisefka-inek·inem d yifuyla-inek·inem</a>.

en: You are uploading an older version of the active theme. You can continue to install the older version, but be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
kab_DZ: La d-tessalayeḍ lqem aqbur n usentel urmid. Tzemreḍ ad tkemmeleḍ asbeddi n lqem aqbur, maca tḥeqq belli <a href="%s">tḥerzeḍ taff-inek·inema n yisefka akked yifuyla</a> qbel.

en: You are using a %1$s drop-in which might mean that a %2$s database is not being used.
kab_DZ: Aql-ak(kem) teseqdceḍ drop-in  %1$s aya anamek-innes d akken taffa n isefka %2$s ur tettwaseqdec ara.

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from https://get.adobe.com/flashplayer/
kab_DZ: Ala tseqdaceḍ iminig ideg Flash player ur yermid ara neɣ ur yettwasbedd ara.Ttxil-k sermed Flash player neɣ sider tuttuyt taneggarut si https://get.adobe.com/flashplayer/

en: You are using an insecure browser!
kab_DZ: Ala tseqdaceḍ iminig ixuṣen taɣlist !

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
kab_DZ: Vous utilisez l&rsquo;outil de mise en ligne du navigateur. Le nouvel outil de mise en ligne de WordPress inclus la possibilité de télécharger plusieurs fichiers à la fois par glisser/déposer. <a href="#">Passer au nouvel outil de mise en ligne</a>.

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" %2$s>browser uploader</a> instead.
kab_DZ: Ala tseqdaceḍ afecku n tuzna n waṭas n ifuyla. Ma tmugreḍ ugur eɛreḍ <a href="%1$s" target="%2$s">Afecku n tuzna n iminig</a> deg umkan-is.

en: You asked, we answered
kab_DZ: Testeqsaḍ-d, nefka-d tiririt

en: You asked, we answered!
kab_DZ: Ad d-testeqsiḍ, ad d-tefkeḍ tiririt!

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
kab_DZ: Vous avez tenté d&rsquo;accéder au tableau de bord de &laquo;&nbsp;%1$s&nbsp;&raquo;. Cependant, vous ne disposez pas pour le moment des droits nécessaires sur ce site. Si vous pensez que vous devriez pouvoir accéder au tableau de bord de &laquo;&nbsp;%1$s&nbsp;&raquo;, contactez l&rsquo;administrateur du réseau.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
kab_DZ: Ala tettaɛraḍeḍ ad tekkseḍ agbur ur nelli ara. Ahat yettwakkes yakan ?

en: You can <a href="%s">learn more</a> about Akismet or find <a href="%s">useful answers</a> in our documentation.
kab_DZ: Tzemreḍ <a href="%s">ad tissineḍ ugar</a> ɣef Akismet neɣ ad tafeḍ <a href="%s">tiririyin ilaqen</a> deg tsemlit-nneɣ.

en: You can access them on your VaultPress Dashboard.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tkecmeḍ segtfelwit-ik·iw n usenqed VAultPress.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
kab_DZ: Tzemreḍ ad ternuḍ dagi isɣewnen akken ad twabeqqeḍen deg usmel-inek, di tegti s useqdec n <a href="%s">iwiǧiten</a>. S lexṣas ttwarennan isɣewnen ɣer isemlen n temɣiwent n WordPress d imedyaten.

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
kab_DZ: Tzemreḍ ad trnuḍ neɣ ad tẓergeḍ isɣewnen deg ugdil-agi, s usekcem n issalan di yal urti. Urtiyen Isem aked Tanda laqen, ma d wiyiḍ d ixetṛanen.

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
kab_DZ: Tzemreḍ daɣen ad tferneḍ ini n ugilal n weḍris-agi s tussda ɣef tanast n umelqaḍ n yini, sakin sekcem azal HTML ameɣtu (amedya : &#8220;#ff0000&#8221; i wezgaɣ) neɣ seqdec amelqaḍ n yini.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum number of posts to display and whether to show full text or an excerpt. <a href="%s">Learn more about feeds</a>.
kab_DZ: Tzemreḍ daɣen ad tesneqdeḍ askan n ugbur-inek·inem deg yisuddam RSS, s useddu n umur ameqqran n tsuffaɣ ad d-yettwaseknen, daɣen ma tebɣiḍ ad d-tsekned amagrad ummid neɣ d agzul kan. <a href="%s">Issin ugar ɣef yisuddam</a>.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
kab_DZ: Tzemreḍ daɣen ad d-tesnulfuḍ imagraden s <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
kab_DZ: Tzemreḍ daɣen ad tekkseḍ iferdisen yiwen yiwen, yerna ad tkecmeḍ ɣer ugdil n teẓrigt iẓẓlen seg usfaylu n ifatusen.

en: You can also drag-and-drop image and video files from your computer into your Media Library.
kab_DZ: Tzemreḍ daɣen ad d-tezuɣreḍ syen ad terreḍ ifuyla d tvidyutin seg uselkim-inek ɣer tkarḍa-inek n wallalen n teywalt.

en: You can also edit or move multiple posts to the Trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk actions menu and click Apply.
kab_DZ: Tzemreḍ daɣen ad tẓergeḍ aṭas n imagraden , neɣ ad ten-terreḍ ɣer tqecwalt ɣef tikkelt. Fren imagraden fayef ara tgeḍ tigawt sakin fren tigawt deg umuɣ Tigawin igerwen, sakin ssed ɣef Snes.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
kab_DZ: Tzemreḍ daɣen ad tketmeḍ awennit seg ugdil-agi s ttawil n iḥder Addad, anida tzemreḍ daɣen ad tbeddeleḍ azemz n usekles n uwennit.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
kab_DZ: Vous pouvez également réaliser les mêmes sortes d&rsquo;actions, comme réduire la liste par le biais des filtres, en passant par les liens qui apparaissent quand la souris passe au-dessus d&rsquo;une ligne, ou en utilisant le menu &laquo;&nbsp;Actions groupées&nbsp;&raquo; pour modifier les métadonnées de plusieurs pages d&rsquo;un seul coup.

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there is no relationship from one tag to another.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tesdukkleḍ <strong>tibzimin</strong>  i imagraden-ik. Tibzimin mgaradent ɣef taggayin acku tibzimin ur sɛint ara amyellel, ihi ulamek ara tgeḍ assaɣ gar tebzimin.

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
kab_DZ: Vous pouvez assigner un emplacement du thème à chaque menu en <strong>sélectionnant les réglages souhaités</strong> en bas de l&rsquo;éditeur de menu. Pour assigner un menu à tous les emplacements d&rsquo;un coup, <strong>rendez-vous dans l&rsquo;onglet Gérer les emplacements</strong> en haut de l&rsquo;écran.

en: You can cancel your subscription at any time by following one of these options:
kab_DZ: Tzemreḍ ad tesfesxeḍ ajerred-inek melmi i tebɣiḍ s uḍfar n yiwet seg tufrinin-a:

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tbeddeleḍ abeqqeḍ n ugdil-agi seg yiccer Tixtiṛiyin iwakken ad tesbaduḍ amḍan n iferdisen ara yettwabeqqeḍen deg ugdil. Tzemreḍ daɣen ad tsekneḍ/ad tefreḍ tigejda n tfelwit.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tbeddeleḍ awal n uɛeddi, ad tesremdeḍ inegzumen n unasiw, ad tbeddeleḍ asuddes n yiniten n igdilen n tedbelt, ad tsexsiḍ amaẓrag ameẓran (WYSIWYG), d wayen-nniḍen. Tzemreḍ daɣen ad teffreḍ tafeggagt n ifecka, deg uḥric anagdud n usmel-inek,  maca ulamek ara tettwakkes seg igdilen n tedbelt.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tferneḍ gar tugniwin n lexṣas n usentel-inek, neɣ ad tesqedceḍ yiwet gar tugniwin-inek. Tzemreḍ daɣen ad tferneḍ amek ara yettwabeqqeḍ uzwel aked uberriḥ n usmel-inek.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tferneḍ inixf gar wid i tesɛiḍ yakan, neɣ ad tbeqqeḍeḍ yiwen s ugacur.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tferneḍ acu ara yettwabeqqeḍen deg usebtar agejdan n usmel-inek. Tzemreḍ ad tbeqqeḍeḍ imagraden (ablug amagnu), neɣ asebtar usbiḍ. Iwakken ad tesbaduḍ asebtar usbiḍ ilaq ad d-tesnulfuḍ sin <a href="%s">isebtaren</a>. Yiwen ad yili d asebtar agejdan, wayeḍ d win ideg ara ttwabeqqeḍen imagraden-ik.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two Pages. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tferneḍ d acu ara yettwabeqqeḍen deg usebtar agejdan n usmel-inek. Izmer ad yili d imagraden s umizwer yettin (ablug amagnu), neɣ d asebtar usfiḍ. Iwakken ad tesbaduḍ asebtar agejdan usbiḍ, ilaq ad tiliḍ tesnulfaḍ-d yakan sin isebtaren. Yiwen ad yili d asebtar agejdan wayeḍ ad yili d asebtar ideg ara ttwabeqqeḍen imagraden.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tferneḍ ma yella asmel-inek m ad t-sniremen yirubuten akked yiseɣẓanen iwurmanen nniḍen. Ma tebɣiḍ imeẓluyen-agi ad ttun asmel-inek m, fren tanefrunt &#8220;Suter seg yimseddayen n unadi akken ur smuturen ara asmel-agi&#8221; sakin ssit taqeffalt Sekles ibeddilen deg wadda n ugdil-agi.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
kab_DZ: Tzemreḍ ad d-tesnulfuḍ igrawen n isɣewnen s "Taggayin n isɣewnen". Ismawen n taggayin ilaq ad ilin d isufen. Daɣen taggayin n isɣewnen mgarradent ɣef taggayin n imagraden.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
kab_DZ: Tzrmreḍ ad tsagneḍ abeqqeḍ n ugdil-agi s waṭas n tɣariwin:

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tsagneḍ abeqqeḍ n ugdil-agi. Seqdec iɣewwaren n ubeqqeḍ aked /neɣ testayt ifettin i yellan ddaw n tfelwit n isɣewnen.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
kab_DZ: Tzemreḍ ad tsagneḍ abeqqeḍ n ugdil-agi s waṭṭas n tɣarayin :

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tsagneḍ timeẓri n usmel-inek war ma tnuleḍ tangalt n usentel-inek, s useqdec n ugilal yugnen. Agilal-inek izmer ad yili d tugna neɣ d ini.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tekkseḍ taggayin n isɣewnen s tebdart ifettin "Tigawin igerwen", maca tigawt-agi ur tettekkes ara isɣewnen yellan di taggayin. Dɣa mi ara tekkseḍ taggagayt, isɣewnen i yellan degs ad muttin ɣer taggayt n lexṣas n isɣewnen.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tẓergeḍ tugna yerna taqmaḍt-ines ad tqqim akken tella. Deg umedya, tzemreḍ ad tesɛuḍ taqemaḍt tamkuẓt ara ibeqqeḍen kan aḥric seg tugna.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tẓergeḍ isallan yegran deg uwennit. Amedya, ma yella ameskar n uwennit iga kra n tuccḍiwin n tira.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
kab_DZ: Tzemreẓ ad teldiḍ askar n tira war asedhu s tignit di tama tayefust. Tameẓlit-agi ur tewjid ara i iminigen iqburen neɣ igdilen imeẓyanen, yerna teḥwaǧ asermed n umaẓrag s ugdil ačuran di textiṛiyin n ugdil.

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
kab_DZ: Vous pouvez exporter le contenu de votre site dans un fichier, afin de l&rsquo;importer dans une autre installation autonome ou une plate-forme. Le fichier d&rsquo;export utilise un format de type XML, baptisé WXR. Il peut contenir vos articles, pages, commentaires, champs personnalisés, catégories et étiquettes. Vous pouvez utiliser des filtres pour que le fichier WXR ne contienne les articles que d&rsquo;une certaine plage de dates (par mois), un auteur donné, une catégorie précise, ou des états de publication.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links above the posts list to only show posts with that status. The default view is to show all posts.
kab_DZ: Tzemreḍ ad testiḍ tabdart n imagraden s uẓayer s ttawil n isɣewnen ddaw n tebdart n imagraden iwakken ad tbeqqeḍeḍ ḥaca imagraden yesɛan aẓayer-agi. Tamuɣli n lexṣas tbeqqeḍ akk imagraden.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links above the users list to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
kab_DZ: Tzemreḍ ad testiḍ iseqdacen s temlilt, s ttawil n isɣewnen iḍersanen nnig n tebdart n iseqdacen, iwakken ad tbeqqeḍeḍ akk iseqdacen, neɣ ḥaca inedbalen, imaẓragen, imeskaren neɣ imɛawnen. S lexṣas akk iseqdacen ttwabeqqeḍen. Timlilin war iseqdacen ur ttwbeqqeḍent ara.

en: You can find more details and make changes on the Plugins screen.
kab_DZ: Tzemreḍ ad taffeḍ ugar n talɣut sakin ad tesnifleḍ deg ugdil n izegrar.

en: You can find more details and make changes on the Themes screen.
kab_DZ: Tzemreḍ ad taffeḍ ugar n talɣut sakin ad tesnifleḍ deg ugdil n isental.

en: You can find more information about %1$s in our <a href="%2$s" target="_blank">Theme Showcase</a>
kab_DZ: Tzemreḍ ad tafeḍ ugar n talɣut ɣef %1$s deg <a href="%2$s" target="_blank">usfaylu n yisental</a>

en: You can get started with the {{link}}WordPress mobile apps!{{/link}}
kab_DZ: Tzemreḍ ad tebduḍ s {{link}}usnas aziraz WordPress!{{/link}}

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tbeqqeḍeḍ/ad teffreḍ tigejda akken tebɣiḍ, yerna ad tferneḍ amḍan n imagraden ara tbeqqeḍeḍ deg ugdil s ttawil n yiccer Tixtiṛiyin n ugdil.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tbeqqeḍeḍ/ad teffreḍ tigejda akken tebɣiḍ, yerna ad tferneḍ acḥal n imagraden ara yettwabeqqeḍen deg yiwen n ugdil, s ttawil n yiccer Tixtiṛiyin n Ugdil.

en: You can insert media files by clicking the button above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tegreḍ ifuyla imidyaten s usiti ɣef teqfalt nnig n umaẓrag, sakin ad tḍefreḍ tisunḍiwin. Tzemreḍ ad tsettefeḍ neɣ ad tẓergeḍ tugniwin s tfeggagt n ifecka n wemsal i yellan deg uskar ameẓran.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tsensreḍ seg isuga merra, akka am usawal-inek neɣ aselkim anagdud, ma tessdeṣ ɣef Ad sensreɣ di yal amkan-nniḍen.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the bulk actions.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tesferkeḍ iwenniten-inek am wakken tsefrakeḍ imagraden-inek d igburen-nniḍen. Tzemreḍ ad tsagneḍ agdil-agi am igdilen-nniḍen n usefrek. Iwakken ad tesferkeḍ iwenniten tzemreḍ ad tesqedceḍ isɣewnen i d-yettbanen mi ara tesɛeddiḍ taɣerdayt, neɣ s wumuɣ Tigawin Igerwen.

en: You can narrow the list by file type/status or by date using the dropdown menus above the media table.
kab_DZ: Vous pouvez limiter cette liste par type de fichier ou par état à l&rsquo;aide des filtres situés au-dessus de la liste de médias.

en: You can navigate to other pages on your site while using the Customizer to view and edit the widgets displayed on those pages.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad terzuḍ ɣer isebtar-nniḍen n usmel-inek ticki tseqdaceḍ Amsagan iwakken ad tbeqqeḍeḍ iwiǧiten yettwabeqqeḍen deg isebtar-agi.

en: You can now close this window.
kab_DZ: Tzemreḍ tura ad tmedleḍ afaylu-a.

en: You can now connect {{strong}}%(domain)s{{/strong}} to your site
kab_DZ: Tura tzemreḍ ad teqqneḍ {{strong}} %(domain)s{{/strong}} ɣer usmel-ik·im

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%s">Customizer</a>.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tesferkeḍ yerna ad twaliḍ s wakud ilaw igilalen yugnen deg<a href="%1$s">ufecku n usagen</a>.

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%s">Customizer</a>.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tesferkeḍ inixef yerna ad t-twaliḍ deg <a href="%1$s">ufecku n usagen</a>.

en: You can now roll back accidental changes or recover from data loss
kab_DZ: Tzemreḍ tura ad tesfesxeḍ isenfal iq€f ur tebniḍ ara neɣ tiririt n yisefka i ak-iṛuḥen

en: You can only request a code via SMS once per minute. Please wait and try again.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tsutreḍ tangalt s SMS tikkelt deg tesdat. Ma ulac aɣilif, ṛǧu syen εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
kab_DZ: Vous pouvez redimensionner l&rsquo;image originale de manière proportionnelle. Pour obtenir de meilleurs résultats, le redimensionnement doit être fait avant tout recadrage, retournement ou rotation. La taille des image ne peut être que réduite, pas augmentée.

en: You can read all about domain expiration and troubleshooting <a target='_blank' href='%s'>here</a>.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tlemdeḍ ugar ɣef fennu n taɣult d wamek ara tefruḍ ugur-a <a target='_blank' href='%s'>here</a>.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
kab_DZ: Tzemreḍ ad twenneɛeḍ tabdart iwakken ad tbeqqeḍ ḥaca imagraden n taggagyt i tebɣiḍ neɣ n waggur i tebɣiḍ s ttawil n wumuɣ ifettin i yellan ddaw n tebdart. Ssed ɣef tanast Sti mi tgiḍ tafrayt-ik. Tzemreḍ daɣen ad twenneɛeḍ tabdart s tussda ɣef umeskar n umagrad, ɣef taggayt neɣ ɣef tebzimt.

en: You can request a code once every two minutes. Please wait and try again.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tsutreḍ tangalt yal snat tesdatin. Ma ulac aɣilif, ṛǧu syen εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: You can request a code via SMS once per minute. Please wait and try again.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tsutreḍ tangalt s SMS tikkelt deg tesdat. Ma ulac aɣilif, ṛǧu syen εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: You can see all comments on this post here:
kab_DZ: Tzemreḍ ad teɣreḍ akk iwenniten n umagrad-agi dagi :

en: You can see all pingbacks on this post here:
kab_DZ: Tzemreḍ ad twaliḍ akk tilɣa timdefrin n umagrad-agi dagi :

en: You can see all trackbacks on this post here:
kab_DZ: Tzemreḍ ad twaliḍ akk isɣewnen imdefrein n umagrad-agi dagi :

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tferneḍ tugna n inixef yugnen, ad tt-tazneḍ seg uselkim-inek neɣ ad tt-tferneḍ di temkarḍit-inek n imidyaten. Mi tferneḍ tugna tzemreḍ ad tt-tenǧreḍ.

en: You can select the language you wish to use while using the WordPress administration screen without affecting the language site visitors see.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tferneḍ tutlayt ara tesqedceḍ i tedbelt n WordPress war ma tettwabeddel tutlayt ara walin inerza n usmel.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tesqedceḍ tugna n inixef yugnen i wesmel-inek. Azen tugna, nǧer-itt, sakkin ad tuɣal deg wemkan-is. Daɣen tzemreḍ ad tessdeḍ ɣef tanast &laquo;&nbsp;Fren tugna&nbsp;&raquo; iwakken ad tferneḍ tugna i yellan yakan di temkarḍit-inek n imidyaten.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
kab_DZ: Tzemreḍ ad temleḍ tiddi tafellayt i tugniwin ara tegreḍ deg iḍrisen; tzemreḍ daɣen ad tegreḍ tugna s tiddi-ines tasentant.

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
kab_DZ: Mazal tzemreḍ ad tesqedceḍ asmel-inek, maca kra n yisem n taɣult adday ara d-tesnulfuḍ wissen ma ad yeddu. Ma tetḥeqqeḍ di twila-inek n DNS, ttu izen-agi.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
kab_DZ: Vous disposez de plusieurs méthodes pour envoyer du contenu. Cet écran vous présente les réglages de chacune. La première section gère l&rsquo;éditeur de l&rsquo;administration de WordPress, tandis que les autres gèrent les méthodes externes. Pour obtenir plus d&rsquo;informations sur toutes ces méthodes, suivez les liens vers la documentation.

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tazneḍ neɣ ad tegreḍ ifuyla imidyaten (tugniwin, imesla, ittafttaren, atg. ) s tussda ɣef teqfalt Rnu amidya. Tzemreḍ ad tferneḍ tugniwin aked ifuyla gar wid illan di temkarḍit n imidyaten neɣ ad tazneḍ imidyaten imaynuten ara tegreḍ deg umagrad neɣ deg usebtar. Iwakken ad d-tesnulfuḍ tagennarit n tugniwin, fren tugniwin ara ternuḍ sakin ssed ɣef tanast Snulfu-d tagennarit tamaynutt.

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
kab_DZ: Vous pouvez ici mettre des fichiers en ligne sans devoir créer un nouvel article avant. Ceci vous permet d&rsquo;envoyer des fichiers qui seront utilisables par les articles et les pages ultérieurement et/ou seront utilisés via un lien internet pour partager un fichier particulier. Il y a 3 méthodes pour envoyer des fichiers&nbsp;:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tesqedceḍ taggayin iwakken ad tgeḍ tigezmiwin i wesmel-inek neɣ ad tesgerweḍ imagraden yurzen. Taggayt n lexṣas d &#8220;War taggayt&nbsp&#8221;. Tzemreḍ ad tt-tbeddeleḍ di <a href="%s">Tixtiṛiyin n tira</a>.

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tferneḍ yiwen seg inixefawen-agi, neɣ ad tbeqqeḍeḍ yiwen s ugaccur di yal aɛebbi n usebtar.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
kab_DZ: Vous pouvez utiliser les contrôles suivants pour organiser l&rsquo;écran du tableau de bord pour afin de se plier à votre manière de l&rsquo;utiliser. La plupart des écrans de la console d&rsquo;administration peuvent également être organisés de cette manière.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
kab_DZ: Tzemreḍ ad twaliḍ imagraden akk n useqdac ma tessdeḍ ɣef umḍan ddaw tgejdit Imagraden.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
kab_DZ: Tzemreḍ ad twaliḍ tabdart n imagraden s uzwel aḥerfi neɣ s tussift s ttawil n tanast Tixtiṛiyin n ugdil.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
kab_DZ: Tzemreḍ ad twaliḍ imidyaten-ik di traca neɣ di tebdart s tgejda. Tzemreḍ ad tɛeddiḍ si tmuɣli ɣer tayeḍ s tignitin di tama ufella ɣer zelmaḍ n umidya.

en: You can. You will.
kab_DZ: Tzemreḍ. Ad tawḍeḍ.

en: You cannot change this later.
kab_DZ: Ur tettizmireḍ ara ad tbeddeleḍ ayagi arḍeqqal.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tekkseḍ asiɣzef skud yermed deg usmel agejdan.

en: You cannot delete the current user.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tekkseḍ aseqdac amiran.

en: You cannot edit this comment because the associated post is in the Trash. Please restore the post first, then try again.
kab_DZ: Ur tezmireḍ &#8217; ara ad tbeddleḍ awennit-a acku tasuffeɣt wuɣur yeqqen ha-tt deg tqecwalt n yiḍumman. Ttxil-k·m, err-d tasuffeɣt d taƔezwarut syen εreḍ i tikkelt-nniḍen.

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tẓergeḍ agbur-agi acku atan di tqecwalt. Suffeɣ-it-id sakin eɛreḍ tikkelt-nniḍen.

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tesmuttiḍ aferdis-agi ɣer tqecwalt. %s isiẓrig-it.

en: You cannot remove the current user.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tekkseḍ aseqdac amiran.

en: You cannot remove users.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tekkseḍ iseqdacen.

en: You cannot reply to a comment on a draft post.
kab_DZ: Tuccḍa: ur tezmieḍ ara ad terreḍ i uwennit deg umagrad amerkas.

en: You cannot use port numbers such as %s.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tesqedceḍ uṭṭunen n uwwur am %s.

en: You cannot use that email address to signup. There are problems with them blocking some emails from WordPress. Please use another email provider.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tkelseḍ s tansa-agi imayl. Nmugr-d uguren akked umeẓlu-agi. Ttxil seqdec ameẓlu-nniḍen n imayl.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
kab_DZ: Ur tezmieḍ ara ad tkelseḍ s tansa-agi email. Nmugr-d uguren aked umeẓlu-agi. Ttxil-k seqdec ameẓlu-nniḍen n email.

en: You currently have %(numberOfApps)d connected application. | You currently have %(numberOfApps)d connected applications.
kab_DZ[0]: Akka tura tesεiḍ %(numberOfApps)d asnas yeqqnen.
kab_DZ[1]: Akka tura tesεiḍ %(numberOfApps)d isnasen yeqqnen.

en: You currently have email delivery turned off. Visit your {{a}}Notification Settings{{/a}} to turn it back on.
kab_DZ: Tuzzna s yimayl akka tura tensa. Rzu ɣer {{a}}yiɣewwaren-inek n yilɣa{{/a}} akken ad tremdeḍ tamahilt-a.

en: You deactivated this plugin on %s and may no longer need this policy.
kab_DZ: Tekkseḍ asiɣzef-agi di  %s ihi dayen ur yesra ara issalen-agi.

en: You did not enter a category name.
kab_DZ: Ur tsekcemḍ ara isem n taggayt.

en: You do not have a recovery SMS number.
kab_DZ: Ur tesεiḍ ara uṭṭun n tririt s SMS.

en: You do not have a recovery email address.
kab_DZ: Ur tesεiḍ ara tansa n yimayl n tririt.

en: You do not have access to "%s" and so cannot subscribe.
kab_DZ: Ur tesεiḍ ara azref n unekcum ɣer "%s" yerna ur tezmireḍ ara ad tjerrdeḍ.

en: You do not have access to that blog
kab_DZ: Ur tesεiḍ ara azref n unekcum ɣer ublug-a

en: You do not have access to that blog.
kab_DZ: Ur tesεiḍ ara azref n unekcum ɣer ublug-a.

en: You do not have any connected applications.
kab_DZ: Ur tesεiḍ ula d yiwen n usnas yeqqnen.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
kab_DZ: Ur ɣur-k/m ara tisirag iwtan swayes ara tkecmeḍ ɣer usebtar-a.

en: You do not have two-step authentication enabled.
kab_DZ: Asesteb s sin yimecwaṛen ur yettwarmed ara.

en: You don&#8217;t have permission to do that.
kab_DZ: Ur tesεiḍ ara tasrigt ad tgeḍ aya.

en: You don't have any images.
kab_DZ: Ur telli kra n tewlaft.

en: You entered an invalid code. Please try again.
kab_DZ: Teskecmeḍ tangalt tarmeɣtut. Ma ulac aɣilif, εreḍ tikkelt-nniḍen.

en: You forgot something.
kab_DZ: Yella win tettuḍ.

en: You have %1$s and %2$s.
kab_DZ: Tesɛiḍ %1$s aked %2$s.

en: You have a free, unclaimed perk!
kab_DZ: Tesεiḍ abaɣur baṭel, ur d-nettusuter ara!

en: You have a new order! 🎉
kab_DZ: Tesεiḍ asuter amaynut! 🎉

en: You have attempted to queue too many files.
kab_DZ: Ala tettaɛraḍeḍ ad tazneḍ aṭas n ifuyla ɣef tikkelt.

en: You have been added to <strong>%s</strong>
kab_DZ: Aql-ak tettwarnaḍ ɣer <strong>%s</strong>

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%1$s">homepage</a> or <a href="%2$s">log in</a> using your username and password.
kab_DZ: Tettwarennaḍ ɣer usmel-agi. Ttxil-k erzu ɣer <a href="%1$s">usebtar agejdan</a> neɣ <a href="%2$s">qqen</a> s yisem-ik n useqdac akked wawal n uɛeddi inek.

en: You have been connected to Crowdsignal.
kab_DZ: Telliḍ teqqneḍ ɣer Crowdsignal.

en: You have blocked %(site_name)s.
kab_DZ: Tesweḥleḍ %(site_name)s.

en: You have blocked this site.
kab_DZ: Tesweḥleḍ asmel-a.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
kab_DZ: Tferneḍ iwakken ad tekkseḍ iseqdacen-agi seg iẓeḍwan aked isemlen merra.

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
kab_DZ: Tferneḍ iwakken ad tekkseḍ aseqdac-agi seg iẓeḍwan aked isemlen merra.

en: You have exceeded the login limit, you can try again in %d minutes. Trying again before that will only increase the time you have to wait before the ban is lifted.
kab_DZ: Aql-ak tεeddaḍ talast n tuqqna, tzemreḍ ad talseḍ deg %d tesdatin. Ales send ad yiɣzif wakud n uṛaǧu ad yettwaḥbes.

en: You have feedback
kab_DZ: Tesεiḍ iwellihen

en: You have logged in successfully.
kab_DZ: Teqqneḍ akken ilaq.

en: You have no billing history at this time.
kab_DZ: Deg lweqt-agi, ur tesεiḍ ara azray n tfaṭurt.

en: You have no comments to import!
kab_DZ: Ulac ɣur-k·m iwenniten i uktar!

en: You have no saved payment methods.
kab_DZ: Ur ɣur-k ara tarrayin n lexlaṣ yettwaskelsen.

en: You have plugins waiting to be updated
kab_DZ: Tesɛiḍ iseɣzaf yettraǧun aleqqem

en: You have requested to stop receiving email notifications from %s.
kab_DZ: Tsutreḍ-d aḥbas n tuzzna n yilɣa s yimayl seg %s.

en: You have searched the %1$s blog archives for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
kab_DZ: Tnudaḍ deg yiɣbaren n usmel %1$ss ɣef <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. Ma yella igmaḍ ur k-wulmen ara, tzemreḍ ad tɛerḍeḍ yiwen seg isɣewnen-agi.

en: You have set {{strong}}%(recoveryEmailAddress)s{{/strong}} as your recovery email address.
kab_DZ: Tesbaduḍ {{strong}}%(recoveryEmailAddress)s{{/strong}} d tansa-ik/im n yimayl n tririt.

en: You have set {{strong}}%(recoveryPhoneNumber)s{{/strong}} as your recovery SMS number.
kab_DZ: Tesbaduḍ {{strong}}%(recoveryPhoneNumber)s{{/strong}} d uṭṭun-ik/im n tririt s SMS.

en: You have specified these users for deletion:
kab_DZ: Tenniḍ-d belli tebɣiḍ ad tekkseḍ aseqdac-agi:

en: You have specified these users for removal:
kab_DZ: Tenniḍ-d belli ad tekkseḍ iseqdacen-agi:

en: You have specified this user for deletion:
kab_DZ: Tenniḍ-d belli ad tekkseḍ aseqdac-agi:

en: You have specified this user for removal:
kab_DZ: Tenniḍ-d belli aseqdac-agi ad ittwakkes:

en: You have themes waiting to be updated
kab_DZ: Tesɛiḍ isental yettraǧun aleqqem

en: You have two-step authentication {{strong}}enabled{{/strong}} using SMS messages to {{strong}}%(phoneNumber)s{{/strong}}.
kab_DZ: Γur-k/m asesteb s sin yimecwaṛen {{strong}}yettwarmad{{/strong}} s useqdec n yizen s SMS ɣer {{strong}}%(phoneNumber)s{{/strong}}.

en: You have two-step authentication {{strong}}enabled{{/strong}} using an app.
kab_DZ: Γur-k/m asesteb s sin yimecwaṛen {{strong}}yettwarmad{{/strong}} s useqdecn usnas.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
kab_DZ: Tesqedceḍ akk atug i tḥerraḍ. Ttxil-k kkes kra n ifuyla uqbel ad tazneḍ.

en: You have verified your backup codes for two-step authentication.
kab_DZ: Tesneqdeḍ tingalin-ik/im n uḥraz i usesteb s sin yimecwaṛen.

en: You have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: Γur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} deg usmel-a ilaq ad ttusnetmen deg wussan i d-iteddun.

en: You have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that expired %(earliestOtherExpiry)s and will be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Γur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a yemmuten %(earliestOtherExpiry)s ara yettwakksen deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra.

en: You have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will expire %(earliestOtherExpiry)s unless you take action.
kab_DZ: Γur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yemmten %(earliestOtherExpiry)s ma yella ur tgiḍ kra.

en: You have {{strong}}%(socialLoginCount)d social login enabled{{/strong}}. | You have {{strong}}%(socialLoginCount)d social logins enabled{{/strong}}.
kab_DZ[0]: Γur-k(m) {{strong}}%(socialLoginCount)d anekcam anmetti yettwarmed{{/strong}}.
kab_DZ[1]: Γur-k(m) {{strong}}%(socialLoginCount)d inekcamen inmettiyen ttwaremden{{/strong}}.

en: You have {{strong}}not verified your backup codes{{/strong}} for two-step authentication.
kab_DZ: Ur tesneqdeḍ ara {{strong}}tingalin-ik/im n uḥraz{{/strong}} i usesteb s sin yimeecwaṛen.

en: You like this
kab_DZ: Iεǧeb-ak/am wagi

en: You like this.
kab_DZ: Iεǧeb-ak/am wayagi.

en: You lost a dispute for %1$s (%2$s)
kab_DZ: Txesreḍ amennuɣ i %1$s (%2$s)

en: You may only upload 1 file.
kab_DZ: Tzemreḍ ad tazneḍ ḥaca 1 ufaylu.

en: You met your posting goal for this %s.
kab_DZ: Tsawḍeḍ iswi-inek n usuffeɣ i %s.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
kab_DZ: Ilaq <a href="%s">ad teqqneḍ</a> iwakken ad taruḍ awennit.

en: You must be a member of at least one site to use this page.
kab_DZ: Iwakken ad tesqedceḍ asebtar-agi ilaq ad tiliḍ d ameltaɣ xerṣum deg yiwen n usmel.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
kab_DZ: Ilaq ad tesdeḍ ɣef teqfalt Sekles di tama n wadda n ugdil iwakken ad ddun ibeddilen-ik.

en: You must provide a domain name.
kab_DZ: Ilaq ad d-tefkeḍ isem n taɣult.

en: You must provide a name for your network of sites.
kab_DZ: Ilaq ad tefkeḍ isem i uẓeṭṭa-inek n isemlen.

en: You must provide a valid email address.
kab_DZ: Tsekcemeḍ tansa email tameɣtut.

en: You must select at least one field to send.
kab_DZ: Ilaq-ak ad tferneḍ xerṣum yiwen n wurti ara tazneḍ.

en: You must supply a future date to schedule.
kab_DZ: Ilaq ad d-tefeḍ azemz n yimal i wesɣiwes.

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
kab_DZ: Tuḥwaǧeḍ JavaScript n iminig-inek n web iwakken ad tferneḍ aḥric si tugna.

en: You need a higher level of permission.
kab_DZ: Tesriḍ aswir meqren n turagt.

en: You need to be logged in to log out!
kab_DZ: Ilaq ad tiliḍ teqqneḍ akken ad tizmireḍ ad teffɣeḍ!

en: You need to define a search term to order by relevance.
kab_DZ: Vous devez définir un terme à rechercher pour ordonner par pertinence.

en: You need to define an include parameter to order by include.
kab_DZ: Vous devez définir un paramètre d’inclusion pour ordonner avec include.

en: You need to pass an array of post formats.
kab_DZ: Isefk ad tesɛeddiḍ tafelwit n yimusal n tsufaɣ.

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
kab_DZ: Vous n’avez qu’un seul thème d’installé pour le moment. Faites vivre votre site&nbsp;! Vous pouvez quand vous le voulez choisir parmi plus de 1&nbsp;000 thèmes sur le dépôt de thèmes de WordPress.org&nbsp;: cliquez simplement sur l’onglet «&nbsp;<a href="%s">Ajouter</a>&nbsp;&raquo; ci-dessus.

en: You received a donation of %1$s, and your next payment will be on %2$s.
kab_DZ: Tenremseḍ tawsa n %1$s, axelleṣ-ik•im i d-itteddun ad yili deg %2$s

en: You registered on WordPress.com 1 year ago. | You registered on WordPress.com %1$d years ago.
kab_DZ[0]: Tjerdeḍ ɣef WordPress.com azal n useggas-aya.
kab_DZ[1]: Tjerdeḍ ɣef WordPress.com azal %1$d n yiseggasen-aya.

en: You registered on WordPress.com one year ago. | You registered on WordPress.com %1$s years ago.
kab_DZ[0]: Tjerdeḍ ɣer WordPress.com azal n useggas-aya.
kab_DZ[1]: Tjerdeḍ ɣef WordPress.com azal %1$s n yiseggaseb-aya.

en: You revoked access to your account from %s sign-in. View your login settings <a href="%s">here</a>.
kab_DZ: Teḥwiḍ anekcum ɣer usmel-inek si tuqqna ɣer %s. Sken iɣewwaren n unekcum <a href="%s">here</a>.

en: You sent an email to us at an unmonitored email address.
kab_DZ: Tuzneḍ-aɣ-d imayl s useqdec n tansa n yimayl awurman.

en: You should also note any collection and retention of sensitive personal data, such as data concerning health.
kab_DZ: Ilaq daɣen ad tselɣuḍ yal aleqqeḍ neɣ aḥraz n isefka imḥulfuyen akka am isefka isnajyayen.

en: You should also review your privacy policy from time to time, especially after installing or updating any themes or plugins. There may be changes or new suggested information for you to consider adding to your policy.
kab_DZ: Ad k•m-nsemter daɣen iwakken ad tqqareḍ sya ɣer da tasertit n tbaḍnit inek•inem, ladɣa mi ara tleqqemeḍ neɣ mi ara tesbeddeḍ asiɣzef. Izmer ad ilin ibeddilen neɣ isallan imaynuten i d-yewwi ad ternuḍ ɣer tsertit-inek•inem.

en: You should back up your existing %1$s and %2$s files.
kab_DZ: Ilaq ad ad tḥerzeḍ ifuyla-inek•inem %1$s akked %2$s i yellan.

en: You should back up your existing %s file.
kab_DZ: Ilaq ad tḥerzeḍ ifuyla-inek•inem  %s yellan.

en: You should consider changing your site domain to %1$s before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the %3$s prefix with an address like %2$s but any links will not have the %3$s prefix.
kab_DZ: Ilaq ad tbeddeleḍ tansa-inek·inem n usmel %1$s send ad tremdeḍ tameẓlut n uzeṭṭa. Syen ad yili unekcum ɣer usmel-inek·inem s tmerna n uzwir %3$s i tansa akka  am %2$s, maca mačči ur seεεunara akk isɣewnen azwir %3$s.

en: You should consider removing any unused themes to enhance your site&#8217;s security.
kab_DZ: Ilaq ad tmuqqleḍ ad tekkseḍ yal asentel ur tesseqdaceḍ ara i wakken ad twenneɛeḍ taɣellist n usmel-ik·im&#8217;s.

en: You should remove inactive plugins
kab_DZ: Isefk ad tekkseḍ iseɣzaf ur nermid ara

en: You should remove inactive themes
kab_DZ: Isefk ad tekkseḍ isental yensan

en: You signed in with the %s account %s for the first time. View your login settings <a href="%s">here</a>.
kab_DZ: Aql-ak teqqneḍ s umiḍan %s account %s i tikkelt tamezwarut. Sken iɣewwaren n unekcum <a href="%s">here</a>.

en: You sold "%2$s" for %3$s. | You sold %1$s of "%2$s" for %3$s each.
kab_DZ[0]: Tsenzeḍ "%2$s" ɣef %3$s.
kab_DZ[1]: Tsenzeḍ %1$s n "%2$s" i yal %3$s.

en: You still need to verify your recovery SMS number: {{strong}}%(recoveryPhoneNumber)s{{/strong}}
kab_DZ: Mazal tesriḍ asenqed asenqed n wuṭṭun-ik/im n tririt s SMS: {{strong}}%(recoveryPhoneNumber)s{{/strong}}

en: You still need to verify your recovery email address: {{strong}}%(recoveryEmailAddress)s{{/strong}}
kab_DZ: Mazal tesriḍ asenqed tansa-ik/im n yimayl n tririt: {{strong}}%(recoveryEmailAddress)s{{/strong}}

en: You successfully disabled auto renew for <em>%s</em>.
kab_DZ: Tsenseḍ akken ilaq allus awurman i <em>%s</em>.

en: You successfully enabled auto renew for <em>%s</em>.
kab_DZ: Tremdeḍ akken ilaq allus awurman i <em>%s</em>.

en: You will be given a password to manually enter into the application in question.
kab_DZ: Ad k- m yettunefk wawal n uɛeddi akken ad tkecmeḍ s ufus s asnas-nni.

en: You will be returned to the WordPress Dashboard, and no changes will be made.
kab_DZ: Ad tuɣaleḍ ɣer tfelwit n tedbelt n WordPress, yerna ulac ibeddilen ara yettwagen.

en: You will be sent to %s
kab_DZ: Ad tettuwelleheḍ ɣer %s

en: You will not be able to install new themes from here yet since your install requires SFTP credentials. For now, please <a href="%s">add themes in the admin</a>.
kab_DZ: Ur tezmireḍ ara ad tesbeddeḍ isental imaynuten syagi acku asbeddi-inek yesra isalan SFTP. Ma d tura, ttxil-k <a href="%s">rnu isental di tedbelt</a>.

en: You won a dispute for %1$s (%2$s)
kab_DZ: Trebḥeḍ-d amennuɣ i %1$s (%2$s)

en: You would have received an email because of this.
kab_DZ: Iwwi-d ad tiliḍ teṭṭefeḍ imayl s sebba n wayagi.

en: You {{a}}replied{{/a}} to this comment.
kab_DZ: Terriḍ {{a}}ɣef{{/a}} uwennit-a.

en: You {{a}}replied{{/a}} to this post.
kab_DZ: Terriḍ {{a}}ɣef{{/a}} tsuffeɣt-a.

en: You&#8217;ll create a menu, assign it a location, and add menu items like links to pages and categories. If your theme has multiple menu areas, you might need to create more than one.
kab_DZ: Ad d-tesnulfuḍ umuɣ, ad s-tefkeḍ ideg, yerna ad ternuḍ iferdisen n wumuɣ akka am isɣewnen ɣer isebtaren neɣ taggayin. Ma yella umuɣ-inek yesɛa aṭas n teɣzuyin n wumuɣ, tzemreḍ ad d-tesnulfuḍ aṭas n wumuɣen.

en: You&#8217;ll need to make some comments before you can use this feature. Check out the <a href='index.php?page=tag-surfer'>tag surfer</a> or <a href='https://botd.wordpress.com/'>blogs of the day</a> for posts you may be interested in.
kab_DZ: Ilaq-ak/am&#8217;ad tgeḍ kra n yiwenniten akken ad tizmireḍ as tesqedceḍ tamahilt-a. Senqed <a href='index.php?page=tag-surfer'>asurfer n tebzimt</a> neɣ <a href='https://botd.wordpress.com/'>iblugen n wass</a> i yimagraden i izemren ad ak/akem-εeǧben.

en: You'll need to reply from the proper email account or comment directly on the post:
kab_DZ: Ilaq-ak/am ad d-terreḍ seg tansa n yimayl-inek/inem neɣ wennet srid ɣef tsuffeɣt:

en: You're all caught up!
kab_DZ: Twalaḍ akk ayen yellan!

en: You're now a Contributor of: {{site/}}
kab_DZ: Aql-ak/akem tura d (t)imttekkil(t) n: {{site/}}

en: You're now a Subscriber of: {{site/}}
kab_DZ: Aql-ak/akem tura d (t)imjerred(t) n: {{site/}}

en: You're now an Administrator of: {{site/}}
kab_DZ: Aql-ak/akem tura d (t)anedbal(t) n: {{site/}}

en: You're now an Author of: {{site/}}
kab_DZ: Aql-ak/akem tura d (t)ameskar(t) n: {{site/}}

en: You're now an Editor of: {{site/}}
kab_DZ: Aql-ak/akem tura d (t)amaẓrag(t) n: {{site/}}

en: You're on a %1$s-day streak on %2$s! | You're on a %1$s-day streak on %2$s!
kab_DZ[0]: Aql-ak deg tegzemt n %1$s-wass ɣef %2$s!
kab_DZ[1]: Aql-ak deg tegzemt n %1$s-wass ɣef %2$s!

en: You're on a %1$s-day streak! | You're on a %1$s-day streak!
kab_DZ[0]: Aql-ak deg tegzemt %1$s-n wass!
kab_DZ[1]: Aql-ak deg tegzemt %1$s-n wass!

en: You're trying to publish a comment as %s. You need to log in to that account before you can proceed.
kab_DZ: Tettaεraḍeḍ ad d-tesuffɣeḍ awennit am %s. Ilaq-ak ad teqqneḍ uqbel ɣer umiḍan-a akken ad tkemmleḍ.

en: You've finished the Next Steps checklist for <strong>%s</strong>. Congrats!
kab_DZ: Ha-t-an tekfiḍ  umuɣ n usenqed n yimecwaṛen i d-iteddun i <strong>%s</strong>. Ayyuz!

en: You've finished the Quick Start checklist for <strong>%s</strong>. Congrats!
kab_DZ: Ha-t-an tekfiḍ  umuɣ n usenqed n uskar arurad i <strong>%s</strong>. Ayyuz!

en: You've liked posts on this site
kab_DZ: Ɛegbent-ak-d tsuffaɣ deg usmel-a

en: You've made your first post on %2$s. | You've made %1$s posts on %2$s.
kab_DZ[0]: Turiḍ tasuffeɣt-inek tamezwarut ɣef %2$s.
kab_DZ[1]: Turiḍ %1$s n tsuffaɣ ɣef %2$s.

en: You've posted %1$s days in a row on %2$s! Keep up the good work. | You've posted %1$s days in a row on %2$s! Keep up the good work.
kab_DZ[0]: Tsuffɣeḍ-d %1$s n wussan yemseḍfaren deg %2$s! Kemmel kan akka.
kab_DZ[1]: Tsuffɣeḍ-d %1$s n wussan yemseḍfaren eg %2$s! Kemmel kan akka.

en: You've posted %1$s days in a row! Keep up the good work. | You've posted %1$s days in a row! Keep up the good work.
kab_DZ[0]: Tsuffɣeḍ-d %1$s n wussan yemseḍfaren! Kemmel kan akka.
kab_DZ[1]: Tsuffɣeḍ-d %1$s n wussan yemseḍfaren! Kemmel kan akka.

en: You've posted at least ten times in the past month. Keep up the great work.
kab_DZ: Tesuffɣeḍ-d ma drus εecṛa n tsuffeɣ ayyur yezrin. Kemmel kan akka deg uxeddim-agi ifazen.

[ctx: You've reached $number followers on $blog_title]
en: You've received your first follower on %2$s | You've reached %1$s followers on %2$s
kab_DZ[0]: Tremseḍ-d uḍfar-inek amezwaru ɣef %2$s
kab_DZ[1]: Tessawḍeḍ %1$s n yineḍfaren %2$s

[ctx: You've reached $number likes on $blog_title]
en: You've received your first like on %2$s | You've reached %1$s likes on %2$s
kab_DZ[0]: Tremseḍ-d aεǧab-inek amezwaru ɣef %2$s
kab_DZ[1]: Tessawḍeḍ %1$s n uεǧab ɣef %2$s

[ctx: You've reached $number posts on $blog_title]
en: You've made your first post on %2$s | You've reached %1$s posts on %2$s
kab_DZ[0]: Turiḍ amagrad-inek tamezwarut ɣef %2$s
kab_DZ[1]: Tessawḍeḍ %1$s yimagraden deg %2$s

[ctx: You've received $number (likes|follows) on $blog_title]
en: You've received %1$s %2$s on %3$s | You've received %1$s %2$s on %3$s
kab_DZ[0]: Tremseḍ-d %1$s %2$s ɣef %3$s
kab_DZ[1]: Tremsem-d %1$s %2$s ɣef %3$s

en: You've received %1$s follows on %2$s.
kab_DZ: Tremseḍ-d %1$s n yineḍfaren ɣef %2$s.

en: You've received %1$s like on %2$s | You've received %1$s likes on %2$s
kab_DZ[0]: Tremseḍ-d %1$s n uεǧab ɣef %2$s
kab_DZ[1]: Tremseḍ-d %1$s n uεǧab ɣef %2$s

en: You've received a payment, %1$s for %2$s. Check your email!
kab_DZ: Tremseḍ-d asellek, %1$s i %2$s. Senqed imayl-inek!

en: You've recently used this password. Try something new.
kab_DZ: Tesxedmeḍ yakan awal-agi uffir. Ɛawed amaynut.

en: Your %(cardType)s ending in %(cardNumber)d expires %(cardExpiry)s – before the next renewal. You have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon and may also be affected. Please update the payment information for all your subscriptions.
kab_DZ: Ad yemmet %(cardType)s  ikeffun s %(cardNumber)d %(cardExpiry)s – send asentem i d-iteddun. Γur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttusnetmen deg wussan i d-iteddun i izemren ad ttwaɣen. Ttxil-k/m leqqem talɣut n usellek i yal ajerred-inek/inem.

en: Your %(purchaseName)s domain expired %(expiry)s and will be removed soon unless you take action. You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: Taɣult-ik/im %(purchaseName)s  temmut %(expiry)s ad tettwakken deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra. Mazaltesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} oɣef usmel-a i ilaqen ad ttwasnetmen deg wussan i d-iteddun.

en: Your %(purchaseName)s domain expired %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Taɣult-ik/im %(purchaseName)s ad temmet %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s domain is scheduled to renew, but you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that expired %(earliestOtherExpiry)s and will be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Taɣult-ik/im %(purchaseName)s ilaq ad yettusentem, maca ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} deg usmel-a qrib ad mmten %(earliestOtherExpiry)s ara yettwakksen deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s domain is scheduled to renew, but you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will expire %(earliestOtherExpiry)s unless you take action.
kab_DZ: Taɣult-ik/im %(purchaseName)s ilaq ad yettusentem, maca ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a qrib ad mmten %(earliestOtherExpiry)s ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s domain will expire %(expiry)s unless you take action. You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: Taɣult-ik/im %(purchaseName)s  ad temmut %(expiry)s ma yella ur tgiḍ kra. Mazal tesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttwasnetmen deg wussan i d-iteddun.

en: Your %(purchaseName)s domain will expire %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Taɣult-ik/im %(purchaseName)s ad temmet %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s domain will expire %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed unless you take action.
kab_DZ: Aɣawas-ik/im %(purchaseName)s ad yemmet %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s plan expired %(expiry)s and will be removed soon unless you take action. You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: Aɣawas-ik/im %(purchaseName)s ad yemmet %(expiry)s rnu ad yettwakkes deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra. Mazal tesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttwasnetmen.

en: Your %(purchaseName)s plan expired %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Aɣawas-ik/im %(purchaseName)s yemmut %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s plan is scheduled to renew, but you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that expired %(earliestOtherExpiry)s and will be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Aɣawas-ik/im %(purchaseName)s ilaq ad yettusentem, maca ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a qrib ad mmten %(earliestOtherExpiry)s ara yettwakksen deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s plan is scheduled to renew, but you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will expire %(earliestOtherExpiry)s unless you take action.
kab_DZ: Aɣawas-ik/im %(purchaseName)s ilaq ad yettusentem, maca ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} deg usmel-a qrib ad mmten %(earliestOtherExpiry)s ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s plan will expire %(expiry)s unless you take action. You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: Aɣawas-ik/im %(purchaseName)s  ad yemmut %(expiry)s ma yella ur tgiḍ kra. Mazal tesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttwasnetmen deg wussan i d-iteddun.

en: Your %(purchaseName)s plan will expire %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Aɣawas-ik/im %(purchaseName)s ad yemmet %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s plan will expire %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed unless you take action.
kab_DZ: Aɣawas-ik/im %(purchaseName)s ad yemmet %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s subscription expired %(expiry)s and will be removed soon unless you take action. You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: Ajerred-ik/im %(purchaseName)s  yemmut %(expiry)s ad yettwakkes deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra. Mazal tesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttwasnetmen deg wussan i d-iteddun.

en: Your %(purchaseName)s subscription expired %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Ajerred-ik/im %(purchaseName)s yemmut %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s subscription is scheduled to renew, but you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that expired %(earliestOtherExpiry)s and will be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Ajerred-ik/im %(purchaseName)s ilaq ad yettusentem, maca ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a  mmuten %(earliestOtherExpiry)s ad ttwakksen deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s subscription is scheduled to renew, but you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will expire %(earliestOtherExpiry)s unless you take action.
kab_DZ: Ajerred-ik/im %(purchaseName)s ilaq ad yettusentem, maca ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} deg usmel-a qrib ad mmten %(earliestOtherExpiry)s ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s subscription will expire %(expiry)s unless you take action. You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: Ajerred-ik/im %(purchaseName)s  ad yemmut %(expiry)s ma yella ur tgiḍ kra. Mazal tesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttwasnetmen deg wussan i d-iteddun.

en: Your %(purchaseName)s subscription will expire %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Ajerred-ik/im %(purchaseName)s ad yemmet %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma ur tgiḍ kra.

en: Your %(purchaseName)s subscription will expire %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed unless you take action.
kab_DZ: Ajerred-ik/im %(purchaseName)s ad yemmet %(expiry)s, rnu ɣur-k/m {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwakksen ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your %1$s <a href="//%2$s">%3$s</a> expired %4$s ago. Please renew it now to make sure visitors will be able to reach your site at that address.
kab_DZ: Yemmut %1$s <a href="//%2$s">%3$s</a> send %4$s. Ma ulac aɣilif, ales-as tura akken a nwali ma yella imerza zemren ad kecmen ɣer usmel-inek ɣer tansa-a.

en: Your %s file contains only core WordPress features.
kab_DZ: Afaylu %s inek yesɛa kan tiwuriwin n yiɣes n WordPress.

en: Your %s import was successful.
    
    %s
    
    Happy Blogging!
    
    -- the WordPress.com team
kab_DZ: Aktar n %s yemmed. %s Ablugi i igerrzen! -- tarbawt n WordPress.com

en: Your %s trial ends tomorrow.
kab_DZ: Aneεruḍ-inek %s ad yekfu azekka.

en: Your %s trial just ended.
kab_DZ: Aneεruḍ-inek %s ha-t-an akken kan yekfa.

en: Your %s trial just started.
kab_DZ: Aneεruḍ-inek %s akken kan yebda.

en: Your <a href="%1$s">WordPress Address</a> and <a href="%2$s">Site Address</a> are not set up to use HTTPS.
kab_DZ: <a href="%1$s">Tansa nWordPress</a> akked <a href="%2$s">tansa n usmel</a> inek•m ur ttuseɣwrent ara akken ad sqedcent HTTPS.

en: Your <a href="%s">Site Address</a> is not set up to use HTTPS.
kab_DZ: <a href="%s">Tansa n usmel-inek•m</a> ur tettuseɣwer ara akken ad tseqdec HTTPS.

en: Your <strong>%1$d G Suite license</strong> for <strong>%2$s</strong> renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>. | Your <strong>%1$d G Suite licenses</strong> for <strong>%2$s</strong> renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[0]: Turagt-inek <strong>%1$d G Suite</strong> i <strong>%2$s</strong> tettusentem deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahilin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[1]: Turagin-inek <strong>%1$d G Suite</strong> i <strong>%2$s</strong> ttusnetment deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahilin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$d G Suite license</strong> for <strong>%2$s</strong> renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>. | Your <strong>%1$d G Suite licenses</strong> for <strong>%2$s</strong> renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[0]: Turagt-inek <strong>%1$d G Suite</strong> i <strong>%2$s</strong> tettusentem deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahilin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[1]: Turagin-inek <strong>%1$d G Suite</strong> i <strong>%2$s</strong> ttusnetment deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahilin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$d G Suite license</strong> for <strong>%2$s</strong> renewed on <strong>%3$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>. | Your <strong>%1$d G Suite licenses</strong> for <strong>%2$s</strong> renewed on <strong>%3$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[0]: Turagt-inek <strong>%1$dG Suite</strong> i <strong>%2$s</strong> tettusentem deg <strong>%3$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[1]: Turagin-inek <strong>%1$dG Suite</strong> i <strong>%2$s</strong> ttusnetment deg <strong>%3$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$d WordPress.com purchase</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>. | Your <strong>%1$d WordPress.com purchases</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[0]: Tiɣtin-inek <strong> n WordPress.com %1$d</strong> i %2$s tettusentem deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[1]: Akk tiɣtin-inek <strong> n WordPress.com %1$d</strong> i %2$s ttusnetment deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$d WordPress.com purchase</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>. | Your <strong>%1$d WordPress.com purchases</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[0]: Tiɣtin-inek <strong> n WordPress.com %1$d</strong> i %2$s tettusentem deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[1]: Akk tiɣtin-inek <strong> n WordPress.com %1$d</strong> i %2$s ttusnetment deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$d WordPress.com purchase</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>. | Your <strong>%1$d WordPress.com purchases</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[0]: Tiɣtin-inek <strong>%1$d n WordPress</strong> i %2$s yettwasentem deg <strong>%3$s</strong>. Asentem-inek i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ[1]: Akk tiɣtin-inek <strong>%1$d n WordPress</strong> i %2$s ttwasentament deg <strong>%3$s</strong>. Asentem-inek i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$s plan</strong> and <strong>custom domain</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Aɣawas-inek <strong>%1$s</strong> d <strong>taɣult tudmawant</strong> i %2$s ttusnetmen deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$s plan</strong> and <strong>custom domain</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Aɣawas-inek <strong>%1$s</strong> d <strong>taɣult tudmawant</strong> i %2$s ttusnetmen deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$s plan</strong> and <strong>custom domain</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Aɣawas-inek <strong>%1$s</strong> d <strong>taɣult tudmawant</strong> i %2$s ttusnetmen deg <strong>%3$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$s upgrade</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Ileqman-inek <strong>%1$s</strong> i %2$s ttusentmen deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$s upgrade</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Ileqman-inek <strong>%1$s</strong> i %2$s ttusentmen deg <strong>%3$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>%1$s upgrade</strong> for %2$s renewed on <strong>%3$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%4$s</strong>.
kab_DZ: Lqem-inek <strong>%1$s</strong> i %2$s yettwasentem deg <strong>%3$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%4$s</strong>.

en: Your <strong>G Suite accounts</strong> renewed on <strong>%1$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%2$s</strong>.
kab_DZ: Imiḍanen-inek <strong>G Suite</strong> ttusnetmen deg <strong>%1$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu akk ifecka d tmahilin ifazen azal n wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%2$s</strong>.

en: Your <strong>G Suite accounts</strong> renewed on <strong>%1$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%2$s</strong>.
kab_DZ: Imiḍanen-inek <strong>G Suite</strong> ttusnetmen deg <strong>%1$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu akk ifecka d tmahilin ifazen azal n sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%2$s</strong>.

en: Your <strong>G Suite accounts</strong> renewed on <strong>%1$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%2$s</strong>.
kab_DZ: Imiḍanen-inek <strong>G Suite</strong> ttusentmen deg <strong>%1$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%2$s</strong>.

en: Your <strong>G Suite license</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Turagt-inek <strong>G Suite</strong> i <strong>%1$s</strong> tettusentem deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>G Suite license</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Turagt-inek <strong>G Suite</strong> i <strong>%1$s</strong> tettusentem deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>G Suite license</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Turagt-inek <strong>G Suite</strong> i <strong>%1$s</strong> tettusentem deg <strong>%2$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>Jetpack upgrades</strong> for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ileqman-inek <strong>Jetpack</strong> i %1$s ttusnetmen deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>Jetpack upgrades</strong> for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ileqman-inek <strong>Jetpack</strong> i %1$s ttusnetmen deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek yesεa akk ifecka d tmahulin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>Jetpack upgrades</strong> for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ileqman-inek <strong>Jetpack</strong> i %1$s ttusnetmen deg <strong>%2$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain mapping</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Amsenteḍ-inek n <strong>taɣult</strong> i <strong>%1$s</strong> yettusentem deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain mapping</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Amsenteḍ-inek n <strong>taɣult</strong> i <strong>%1$s</strong> yettusentem deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain mapping</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Amsenteḍ-inek n <strong>taɣult</strong> i <strong>%1$s</strong> yettusentem deg <strong>%2$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain mapping</strong> subscriptions for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Imultaɣ-inek <strong>n umsenteḍ n taɣult</strong> i %1$s ttusnetmen deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin ifazen i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain mapping</strong> subscriptions for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two year. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Imultaɣ-inek <strong>n umsenteḍ n taɣult</strong> i %1$s ttusnetmen deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin ifazen i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain mapping</strong> subscriptions for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another year. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Imultaɣ-inek/inem <strong>n umsenteḍ n taɣult</strong> i %1$s ttusnetmen deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek/inem ad yesεu ifecka d tmahilin ifazen i useggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain mapping</strong> subscriptions for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Imultaɣ-inek <strong>n umsenteḍ n taɣult</strong> i %1$s ttusnetmen deg <strong>%2$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain registration</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ajuṭun-inek n <strong>taɣult</strong> i <strong>%1$s</strong> yettusentem deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain registration</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ajuṭun-inek n <strong>taɣult</strong> i <strong>%1$s</strong> yettusentem deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain registration</strong> for <strong>%1$s</strong> renewed on <strong>%2$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ajuṭun-inek n <strong>taɣult</strong> i <strong>%1$s</strong> yettusentem deg <strong>%2$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain registrations</strong> for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another month. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ajuṭun-inek n <strong>taɣult</strong> i %1$s yettusentem deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin i wayyur n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain registrations</strong> for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>, so your site has all its great tools and features for another two years. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ajuṭun-inek n <strong>taɣult</strong> i %1$s yettusentem deg <strong>%2$s</strong>, akka asmel-inek ad yesεu ifecka d tmahilin i sin yiseggasen n zzyada. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your <strong>domain registrations</strong> for %1$s renewed on <strong>%2$s</strong>. Your next renewal will be on <strong>%3$s</strong>.
kab_DZ: Ajuṭun-inek n <strong>taɣult</strong> i %1$s yettusentem deg <strong>%2$s</strong>. Asentem i d-iteddun ad yili deg <strong>%3$s</strong>.

en: Your Akismet API Key for %s:
kab_DZ: Tasarut-ik•im Akismet API i %s:

en: Your Company Name
kab_DZ: Isem n temɣiwent-inek·inem

en: Your Email
kab_DZ: Email inek

en: Your Email:
kab_DZ: Imayl-ik/im:

en: Your Ideas. Your Brand. Your Domain.
kab_DZ: Takti-inek/inem. Ticreḍt-inek/inem. Taɣult-inek/inem.

en: Your Import is Complete
kab_DZ: Aktar-inek/inem yemmed

en: Your Name
kab_DZ: Nekwa

en: Your Recent Drafts
kab_DZ: Timerkasin-inek n melmi kan

en: Your Site
kab_DZ: Asmel-inek/inem

en: Your Sites
kab_DZ: Isemlen-inek

en: Your WordPress version is %1$s, however the uploaded plugin requires %2$s.
kab_DZ: Lqem n WordPress-inek·inem d %1$s, maca azegrir i d-tsuliḍ yesra lqem %2$s.

en: Your WordPress version is %1$s, however the uploaded theme requires %2$s.
kab_DZ: Lqem n WordPress inek (inem) d %1$s, maca asentel i d-tsuliḍ yesra lqem %2$s.

en: Your WordPress.com site runs on the best WordPress hosting environment on earth. No patches, no upgrades, no-nonsense, no matter the plan.
kab_DZ: Asmel-inek/inem n WordPress iteddu deg twennaḍt akk ifazen n tnezduɣt WordPress di ddunit meṛṛa. Ulac aseɣti, ulac aleqqem, ulac yir awal, akken ibɣu yili uɣawas.

en: Your WordPress.com site runs on the best WordPress hosting environment on earth. No patches, no upgrades, no‑nonsense, no matter the plan.
kab_DZ: Asmel-inek n WordPress iteddu deg twennaḍt akk ifazen n tnezduɣt WordPress di ddunit meṛṛa. Ulac aseɣti, ulac aleqqem, ulac yir awal, akken ibɣu yili uɣawas.

en: Your about.me URL
kab_DZ: URL inek about.me

en: Your account email address is {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}, but is not verified yet.
kab_DZ: Tansa n yimayl n umiḍan-ik/im d {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}, maca urεad tettwasenqed.

en: Your account email address is {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.
kab_DZ: Tansa n yimayl n umiḍan-ik/im d {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.

en: Your account has been closed
kab_DZ: Amiḍan-ik/im yettwamdel

en: Your account is being deleted
kab_DZ: Amiḍan-ik/im ha-t-an ad yettwakkes

en: Your account will enable you to start using the features and benefits offered by Jetpack & WooCommerce Services.
kab_DZ: Amiḍan-inek ad k-yeǧǧ ad tebduḍ aseqdec n tmahilin d yibaɣuren i d-ttmuddunt tanfiwin n Jetpack & WooCommerce.

en: Your active plugins
kab_DZ: Izegrar-innek urmiden

en: Your backup is now available for download
kab_DZ: Aḥraz-inek/inem yewjed tura i usider

en: Your backup is now available for download.
kab_DZ: Taḥerrazt-inek d ayn tewjed i usider.

en: Your backup is ready for download
kab_DZ: Aḥraz-inek yewjed i usali

en: Your blog, %1$s, appears to be getting more traffic than usual! %2$s hourly views - %3$s hourly views on average
kab_DZ: Ablug-inek, %1$s, yettban yewwi-d aṭas n tirza akken nuɣ tannumi! %2$s yisenqaden i usrag - %3$s yisenqaden deg usrag ɣef tlemmast

en: Your blogroll
kab_DZ: Isɣewnen-ik imenyafen

en: Your browser cannot upload files
kab_DZ: Iminig-inek ur yezmir ara ad isili ifuyla

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
kab_DZ: Iminig-inek ur izmir ara i wadduf usrid ɣer tkalast. Ttxil-k seqdec inegzumen n unasiw neɣ umuɣ Taẓrigt (Edition ) n iminig-inek.

en: Your browser is out of date!
kab_DZ: Iminig-inek iǧa-t lweqt !

en: Your business, everywhere.
kab_DZ: Amahil-inek deg yal amkan.

en: Your business, your website.
kab_DZ: Amahil-inek/inem, asmel-inek/inem.

en: Your chosen password.
kab_DZ: Awal n uɛeddi i tferneḍ.

en: Your comment is awaiting moderation.
kab_DZ: Awennit-inek ittraǧu asniles.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
kab_DZ: Awennit-inek yettraǧu asektem. Wagi d tamuɣli, awennit-inek ad d-yeban ticki yettwaqbel.

en: Your comment is in moderation.
kab_DZ: Awennit-inek/inem yettraǧu asniles.

en: Your contribution
kab_DZ: Attekki-inek·inem

en: Your creativity, everywhere.
kab_DZ: Asnulfu-inek·inem deg yal amkan.

en: Your credit card details were successfully updated.
kab_DZ: Telqay n tkarḍa-inek n usellek ttuleqmen akken iwata.

en: Your current tally is %1$s.
kab_DZ: Asemday-inek amiran d %1$s.

en: Your current tally is %s.
kab_DZ: Asemday-inek amiran d %s.

en: Your custom themes
kab_DZ: Isental-ik udmawanen

en: Your domain.
kab_DZ: Taɣult-inek/inem.

en: Your email
kab_DZ: Imayl-ik

en: Your email address
kab_DZ: Sekcem tansa-ik n imayl

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
kab_DZ: Tansa email-inek ur tmucceḍ ara. Ttxil-k selken tanaka n email-inek %s iwakken ad twaliḍ email n userggeg.

en: Your email address will not be published.
kab_DZ: Email-inek ur d-itffeɣ ara.

en: Your email address.
kab_DZ: Tansa-inek email.

en: Your expertise, everywhere.
kab_DZ: Tamussni-inek·inem deg yal amkan.

en: Your first name
kab_DZ: Aɣara-inek/inem

en: Your free trial
kab_DZ: Aneεruḍ-inek baṭel

en: Your free trial of <strong> %1$s </strong> on %2$s just ended. The plan's features have been removed from your account :(
kab_DZ: Aneεruḍ-inek n baṭel n <strong> %1$s </strong> deg %2$s ha-t-an akken yekfa. Timahilin n uɣawas ttwakksent seg umiḍan-inek :(

en: Your free trial of <strong>%1$s</strong> on %2$s ends tomorrow. Upgrade now to keep using all of the awesome <a href="%3$s">%1$s features</a>.
kab_DZ: Aneεruḍ-inek ba  ṭel n <strong>%1$s</strong> deg %2$s ad yekfu azekka. Leqqem tura akken ad tkemmleḍ aseqdec akk n tmahilin <a href="%3$s">%1$s ifazen</a>.

en: Your homepage displays
kab_DZ: Asebtar n usnubeg ad ibeqqeḍ

en: Your installation of WordPress does not require FTP credentials to perform updates.
kab_DZ: Asbeddi-inek n WordPress ur yesri ara ismagayen n ftp iwakken ad yesbedd ileqman.

en: Your installation of WordPress prompts for FTP credentials to perform updates.
kab_DZ: Asebded-inek n WordPress inced-ik-id i inekcumen-inek i FTP akken ad iseddu ileqman.

en: Your last name
kab_DZ: Isem-inek/inem

en: Your latest changes were saved as a revision.
kab_DZ: Ibeddilen-ik ingura ttwakelsen di tesnilest.

en: Your latest posts
kab_DZ: Imagraden-ik ingurra

en: Your look
kab_DZ: Udem-inek

en: Your media
kab_DZ: Amidya-inek

en: Your media upload
kab_DZ: Asali n umidya-inek

en: Your name
kab_DZ: Isem-ik/im

en: Your name must contain at least 3 characters
kab_DZ: Isem-inek/inem ilaq ad isɛu xerṣum 3 n yisekkilen

en: Your new password for %s is:
kab_DZ: Awal n uɛeddi amaynut inek m i %s d:

en: Your next big idea starts here
kab_DZ: Takti-inek tameqqrant i d-iteddun, ad tebdu dagi(...)

en: Your next big idea starts here ...
kab_DZ: Takti-inek tameqqrant ad tebdu dagi ...

en: Your next big idea starts here.
kab_DZ: Takti-inek/inem tameqqrant i d-iteddun, ad tebdu dagi.

en: Your order
kab_DZ: Asuter-inek/inem

en: Your own domain name
kab_DZ: Isem n taɣult-inek

en: Your password can be saved.
kab_DZ: Tzemreḍ ad teskelseḍ awal-inek uffir.

en: Your password has been reset.
kab_DZ: Awal n uɛeddi inek yules awennez.

en: Your password is strong enough to be saved.
kab_DZ: Awal-ik(im) uffir yeǧhed aṭas i usekles-ines.

en: Your password is too weak: Looks like you're including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
kab_DZ: Awal-inek uffir ur yeǧhid ara maḍi: Akka i d-yettban terniḍ ɣur-s talɣut tusligt i k-yeεnan teshel i tifin. Ɛreḍ ayen-nniḍen yemgaraden akk.

en: Your plugins are all up to date
kab_DZ: Akk iseɣzaf-ik sɛan lqem aneggaru

en: Your post %1$s has just been shared on "%2$s" %3$s account.
kab_DZ: Amagrad-inek %1$s akken kan i tettwabḍa ɣef umiḍan "%2$s" %3$s.

en: Your post on %s
kab_DZ: Tasuffeɣt-inek ɣef %s

en: Your primary domain
kab_DZ: Taɣult-ik/im tagejdant

en: Your primary email address is {{email/}}
kab_DZ: Tansa-ik/im n yimayl tagejdant d {{email/}}

en: Your profile
kab_DZ: Amaɣnu-ik

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
kab_DZ: Alegdis-inek isɛa isalen fell-ak (amiḍan-inek), aked kra n textiṛiyin ɣef wamek i tseqdaceḍ WordPress.

en: Your query is super long. Brevity is the soul of wit.
kab_DZ: Tuttra-inek ɣezzifet aṭas. Asewzel eg wawal isebgan-d tamussni-inek/inem.

en: Your scheduled changes just published
kab_DZ: Asɣiwes-inek atan akken kan i d-yeffeɣ

en: Your search did not match any blog posts. Whoa.
kab_DZ: Anadi-ik/im ur imṣada ara ula d yiwen umagrad n ublug.

en: Your session has been cancelled.
kab_DZ: Tiɣimit-ik/im tettwasefsex.

en: Your session has expired, please go back to the login screen.
kab_DZ: Tiɣimit-inek/inem temmut. Ma ulac aɣilif, uɣal ɣer ugdil n tuqqna.

en: Your session has expired. Please log in to continue where you left off.
kab_DZ: Tiɣimit-inek tfukk. Ttxil-k qqen i tikkelt-nniḍen iwakken ad tuɣaleḍ ɣer usebtar angarru i teẓriḍ.

en: Your session has expired. Please reload the page.
kab_DZ: Tiɣimit-ik temmut. Ma ulac aɣilif, ales alluy n usebter.

en: Your settings have been saved.
kab_DZ: Iɣewwaṛen-ik ttwaskelsen.

en: Your site %s can now be seen by search engines.
kab_DZ: Asmel-inek %s akka tura yettban-d i yimseddayen n unadi.

en: Your site address will use a WordPress.com subdomain (sitename.wordpress.com).
kab_DZ: Tansa n usmel-inek·inem ad iseqdec taɣult tasinawt n WordPress.wom (sitename.wordpress.wom).

en: Your site can communicate securely with other services
kab_DZ: Asmel-inek yezmer ad yeselɣu s tɣellist akked imeẓluyen-nniḍen

en: Your site can perform loopback requests
kab_DZ: Asmel-inek yezmer ad iselkem isuturen n tuɣalin ɣer deffir

en: Your site could not complete a loopback request
kab_DZ: Asmel-inek ur isaweḍ ara ad isali asuter n tuɣalin ɣer deffir

en: Your site does not have any default theme. Default themes are used by WordPress automatically if anything is wrong with your chosen theme.
kab_DZ: Asmel-inek ur yesɛi ula d yiwen n usentel amezwer. Isental imezwar ttuseqdacen s wudem awurman sɣur WordPress ma yella yella-d wugur d usentel-inek amagnu.

en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, the default WordPress theme, and %3$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, the default WordPress theme, and %3$s, your active theme.
kab_DZ[0]: Asmel-inek yesɛa %1$d n usentel arurmid, mgal %2$s, n usentel amezwer n WordPress, akked %3$s, n usentel-inek urmid.
kab_DZ[1]: Asmel-inek yesɛa %1$d n yisental arurmiden, mgal %2$s, n usentel amezwer n WordPress, akked %3$s, n usentel-inek urmid.

en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, your active theme.
kab_DZ[0]: Asmel-inek yesɛa %1$d n usentel arurmid, mgal %2$s, n usentel urmid.
kab_DZ[1]: Asmel-inek yesɛa %1$d n yisental arurmiden, mgal %2$s, n usentel urmid.

en: Your site has %d active plugin, and it is up to date. | Your site has %d active plugins, and they are all up to date.
kab_DZ[0]: Asmel-inek yesɛa %d n useɣzef urmid s lqem aneggaru.
kab_DZ[1]: Asmel-inek yesɛa %d n iseɣzaf urmiden s lqem aneggaru.

en: Your site has %d inactive plugin. | Your site has %d inactive plugins.
kab_DZ[0]: Asmel-inek yesɛa %d n useɣzef ur nermid ara.
kab_DZ[1]: Asmel-inek yesɛa %d n iseɣzaf ur nermid ara.

en: Your site has %d inactive theme. | Your site has %d inactive themes.
kab_DZ[0]: Asmel-inek yesɛas %d n usentel yensan.
kab_DZ[1]: Asmel-inek yesɛas %d n isental yensan.

en: Your site has %d installed theme, and it is up to date. | Your site has %d installed themes, and they are all up to date.
kab_DZ[0]: Asmel-inek yesɛa %d n isentel, yerna yettwaleqqem.
kab_DZ[1]: Asmel-inek yesɛa %d n isental, yerna ttwaleqqamen.

en: Your site has %d plugin waiting to be updated. | Your site has %d plugins waiting to be updated.
kab_DZ[0]: Asmel-inek yesɛa %d n useɣzef i yettraǧun aleqqem.
kab_DZ[1]: Asmel-inek yesɛa %d n iseɣzaf i yettraǧun aleqqem.

en: Your site has %d theme waiting to be updated. | Your site has %d themes waiting to be updated.
kab_DZ[0]: Asmel-inek yesɛa %d n usentel yettraǧu aleqqem.
kab_DZ[1]: Asmel-inek yesɛa %d n isental ttraǧun aleqqem.

en: Your site has 1 active plugin, and it is up to date.
kab_DZ: Asmel-inek yesɛa 1 n useɣzef urmid s lqem aneggaru.

en: Your site has 1 installed theme, and it is up to date.
kab_DZ: Asmel-inek yesɛa 1 n usentel, yerna yettwaleqqem.

en: Your site has a critical issue that should be addressed as soon as possible to improve its performance and security.
kab_DZ: Asmel-inek yesɛa ugur meqqren i ilaqen ad ttuseɣtin ɣef zik lḥal akken ad tesnerniḍ timlelliyin-ines d tɣellist-ines.

en: Your site has critical issues that should be addressed as soon as possible to improve its performance and security.
kab_DZ: Asmel-inek yesɛa uguren meqqren i ilaqen ad ttuseɣtin ɣef zik lḥal akken ad tesnerniḍ timlelliyin-ines d tɣellist-ines.

en: Your site icon is saved and uploaded, and you should start seeing it appear around WordPress.com soon.
kab_DZ: Tignit n usmel-ik·im tettwasekles yerna tuli-d, kečč·kemm ilaq ad tebduḍ ad tt-tettwaliḍ tettban-d daɣen deg WordPress.com.

en: Your site is not eligible for this product at this time.
kab_DZ: Asmel-ik/im ur issaweḍ ara i ufaris-a tura akka.

en: Your site is not set to output debug information
kab_DZ: Asmel-inek ur yettusbadu ara iwakken ad yesuffeɣ isallan n useɣti

en: Your site is running on an older version of PHP (%s)
kab_DZ: Asmel-inek iselḥay lqem aqdim n PHP (%s)

en: Your site is running the current version of PHP (%s)
kab_DZ: Asmel-inekiselḥay lqemamiran n PHP (%s)

en: Your site is set to display errors to site visitors
kab_DZ: Asmel-inek yettusbadu iwakken ad ibeqqeḍ isallan n tuccḍa i imerziyen

en: Your site is set to log errors to a potentially public file
kab_DZ: Asmel-inek yettuswel akken ad isekcem tucḍiwin ɣer ufaylu i izemren ad yili d azayez.

en: Your site is unable to communicate securely with other services
kab_DZ: Asmel-inek ur yezmir ara ad yeselɣu s tɣellist akked imeẓluyen-nniḍen

en: Your site is unable to reach WordPress.org at %1$s, and returned the error: %2$s
kab_DZ: Asmel-inek ur yezmir ara ad yaweḍ WordPress.org di %1$s, u yerra-d tuccḍa: %2$s

en: Your site may have problems auto-updating plugins and themes
kab_DZ: Asmel-inek (m) yezmer ad yesɛu uguren deg uleqqem awurman n yiseɣzaf akked yisental

en: Your site should now be up and running
kab_DZ: Asmel-inek ilaq tura ad yili yewjed, yerna iteddu

en: Your site&#8217;s health is looking good, but there are still some things you can do to improve its performance and security.
kab_DZ: Tazmert n usmel-inek  &#8217;s tettban tgerrez, maca mazal llant kra n tɣawsiwin i tzemreḍ ad txedmeḍ akken ad tesnerniḍ timlelliyin-ines d tɣellist-is.

en: Your site&#8217;s health is looking good, but there is still one thing you can do to improve its performance and security.
kab_DZ: Tazmert n usmel-inek·inem tettban tgerrez, maca mazal yella wayen i tzemreḍ ad t-tgeḍ i wakken ad tesnerniḍ tamlellit d tɣellist.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
kab_DZ: Imagraden n melmi kan n usmel-inek.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
kab_DZ: Iwenniten n melmi kan n usmel-inek.

en: Your site, %1$s, has been fully restored and is ready to use.
kab_DZ: Asmel-inek, %1$s, yuli-d akk rnu yewjed i useqdec.

en: Your site, %1$s, has been fully restored, as requested by %2$s, and is ready to use.
kab_DZ: Asmel-inek, %1$s, yuli-d akk, akken i d-yettusra sɣur %2$s, dayen yewjed i useqdec.

[ctx: Your stats are booming! $blog_title is getting lots of traffic.]
en: Your stats are booming! %1$s is getting lots of traffic.
kab_DZ: Taddadanin-inek ttnernint akken igerrez! %1$s jebbdent-d aṭas n yimakaren.

en: Your stats are booming! Looks like %s is getting lots of traffic.
kab_DZ: Taddadanin-inek ttnernint akken igerrez! Akka d-yettban %s ijebbed-d aṭas n yimakaren.

en: Your stored credit cards are used to pay for upgrades on WordPress.com and subscriptions for connected applications.
kab_DZ: Tikarḍiwin-inek n usmad yettwaskelsen ttwaseqdacent i lexlaṣ n yilqeman ɣef WordPress.com d yimultaɣ n yisnas yeqqnen.

en: Your subscriptions
kab_DZ: Ijerriden-ik

en: Your theme can display menus in %s location. | Your theme can display menus in %s locations.
kab_DZ[0]: Asentel-inek izmer ad ibeqqeḍ umuɣen deg %s n yideg.
kab_DZ[1]: Asentel-inek izmer ad ibeqqeḍ umuɣen di %s n yideggan.

en: Your theme can display menus in %s location. Select which menu you would like to use. | Your theme can display menus in %s locations. Select which menu appears in each location.
kab_DZ[0]: Asentel-inek izmer ad ibeqqeḍ umuɣen deg %s n yideg. Fren anwa umuɣ ara tesqedceḍ.
kab_DZ[1]: Asentel-inek izmer ad ibeqqeḍ umuɣen di %s n yideggan. Fren anwa umuɣ ara tesqedceḍ.

en: Your theme can display menus in one location.
kab_DZ: Asentel-inek izmer ad ibeqqeḍ umuɣen deg yiwen n yideg.

en: Your theme can display menus in one location. Select which menu you would like to use.
kab_DZ: Asentel-inek izmer ad ibeqqeḍ umuɣen deg-yiwen umkan kan. Fren anwa umuɣ ara tesqedceḍ.

en: Your theme determines how content is displayed in browsers. <a href="%s">Learn more about feeds</a>.
kab_DZ: Asentel-inek yettaf amek ad d-yettwasken ugbur deg yiminigen.<a href="%s"> Ẓer ugar ɣef yisuddimen</a>.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
kab_DZ: Asentel-inek ur izmir ara i wumuɣen, maca tzemreḍ ad ten-tesqedceḍ di tfeggagt n yidis s tmerna n uwidget &#8220;Umuɣ yugnen&#8221; deg ugdil <a href="%s">Iwidgeten</a>.

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
kab_DZ: Asentel-agi ur izmir ara i wumuɣen aked iwidgeten.

en: Your theme has %s other widget area, but this particular page does not display it. | Your theme has %s other widget areas, but this particular page does not display them.
kab_DZ[0]: Asentel-inek yesɛa %s teɣzut-nniḍen n uwiǧit, maca asebtar-agi ur tt-ibeqqeḍ ara.
kab_DZ[1]: Asentel-inek yesɛa %s n tɣezza-nniḍen n iwiǧiten, maca asebtar-agi ur tent-ibeqqeḍ ara.

en: Your theme has %s widget area, but this particular page does not display it. | Your theme has %s widget areas, but this particular page does not display them.
kab_DZ[0]: Asentel-inek yesɛa %s n teɣzut n uwiǧit, maca asebtar-agi ur tt-ibeqqeḍ ara.
kab_DZ[1]: Asentel-inek yesɛa %s n tɣezza n iwiǧiten, maca asebtar-agi ur tent-ibeqqeḍ ara.

en: Your theme has 1 other widget area, but this particular page does not display it.
kab_DZ: Asentel-inek yesɛa taɣzut-nniḍen n uwiǧit, maca asebtar-agi ur tt-ibeqqeḍ ara.

en: Your theme has 1 widget area, but this particular page does not display it.
kab_DZ: Asentel-inek yesɛa 1 n teɣzut n uwiǧit, maca asebtar-agi ur tt-ibeqqeḍ ara.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu appears in each location. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
kab_DZ[0]: Asentel-inek izmer i %s n wumuɣ. Fren anwa umuɣ ara yettwabeqḍen di yal amkan.
kab_DZ[1]: Asentel-inek izmer i %s n wumuɣen. Fren anwa umuɣ ara yettwabeqḍen di yal amkan.

en: Your theme supports one menu. Select which menu you would like to use.
kab_DZ: Asentel-inek izmer kan i yiwen n wumuɣ. Fren umuɣ i tebɣiḍ ad tesqedceḍ.

en: Your themes are all up to date
kab_DZ: Akk isental-inek sɛan lqem aneggaru

en: Your timezone is set to %1$s (%2$s), currently %3$s (Coordinated Universal Time %4$s).
kab_DZ: Tamennaḍt tasragant-inek tettusbadu ɣer %1$s (%2$s), akka tura %3$s (Akud ameɣradan yemtawan %4$s).

en: Your timezone is set to %1$s (Coordinated Universal Time %2$s).
kab_DZ: Tamennaḍt tasragant-inek tettusbadu ɣer %1$s (Akud ameɣradan yemtawan %2$s).

en: Your translations are all up to date.
kab_DZ: Tisuqqilin-ik akk mucceḍent.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
kab_DZ: Isem n useqdac innek ulamek ara yettwabeddel, maca tzemreḍ ad tesqedceḍ urtiyen-nniḍen iwakken ad teskecmeḍ isem-ik ummid neɣ tasaẓlut-inek, sakin ad tferneḍ isem ara tbeqqeḍeḍ deg imagraden-inek.

en: Your version of WordPress (%s) is up to date
kab_DZ: Lqem-innek n WordPress (%s) ifat

en: Your website appears to use Basic Authentication, which is not currently compatible with Application Passwords.
kab_DZ: Asmel-inek m yettban-d isseqdac asesteb bazaduran, ayagi ur yemṣadda ara akked wawalen n uɛeddi n usnas.

en: Your website appears to use Basic Authentication, which is not currently compatible with application passwords.
kab_DZ: Asmel-inek·inem yettban-d isseqdac asesteb azadur, ur yemṣadan ara akka tura d wawalen uffiren n usnas.

en: Your website does not use HTTPS
kab_DZ: Asmel-inek•m ur isseqdac ara HTTPS

en: Your website is using an active HTTPS connection
kab_DZ: Asmel-inek isseqdac tuqqna HTTPS turmidt.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) expired %(expiry)s and will be removed soon unless you take action. You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: {{managePurchase}}%(purchaseName)s Aɣaws-ik/im{{/managePurchase}} (ideg yella ujerred-ik/im %(includedPurchaseName)s) a yemmet %(expiry)s rnu ad yettwakkes deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra. Mazal tesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttwasnetmen.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) expired %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed soon unless you take action.
kab_DZ: Aɣawas {{managePurchase}}%(purchaseName)s inek/inem{{/managePurchase}} (ideg yella ujerred-ik/im %(includedPurchaseName)s) ad yemmet %(expiry)s, yerna ɣur-k {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwikksen deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) has expired and is no longer in use.
kab_DZ: Aɣawas {{managePurchase}}%(purchaseName)s inek/inem{{/managePurchase}} (ideg yella %(includedPurchaseName)s ujerred-ik/im) ad yemmet, ad yuɣal ur yettuseqdac ara.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) is scheduled to renew, but you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that expired %(earliestOtherExpiry)s and will be removed soon unless you take action.
kab_DZ: {{managePurchase}}%(purchaseName)s Aɣawas-ik/im{{/managePurchase}} (ideg yella ujerred-ik/im %(includedPurchaseName)s) ilaq ad yettusentem, maca ɣur-k {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yemmten %(earliestOtherExpiry)s rnu ad ttwakksen ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) is scheduled to renew, but you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will expire %(earliestOtherExpiry)s unless you take action.
kab_DZ: {{managePurchase}}%(purchaseName)s Aɣawas-ik/im{{/managePurchase}} (ideg yella ujerred-ik/im %(includedPurchaseName)s) ilaq ad yettusentem, maca ɣur-k {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} deg usmel-a ur nettεeṭṭil ara ad mmten %(earliestOtherExpiry)s ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) will expire %(expiry)s unless you take action. You also have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that are scheduled to renew soon.
kab_DZ: {{managePurchase}}%(purchaseName)s Aɣaws-ik/im{{/managePurchase}} (ideg yella ujerred-ik/im %(includedPurchaseName)s) a yemmet %(expiry)s ma yella ur tgiḍ kra. Mazal tesεiḍ {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a i ilaqen ad ttwasnetmen.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) will expire %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed soon unless you take action.
kab_DZ: {{managePurchase}}%(purchaseName)s Aɣawas-ik/im{{/managePurchase}} (ideg yella ujerred-ik/im %(includedPurchaseName)s) ad yemmet %(expiry)s, yerna ɣur-k {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwikksen deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) will expire %(expiry)s, and you have {{link}}other upgrades{{/link}} on this site that will also be removed unless you take action.
kab_DZ: {{managePurchase}}%(purchaseName)s Aɣawas-ik/im{{/managePurchase}} (ideg yella ujerred-ik/im %(includedPurchaseName)s) ad yemmet %(expiry)s, yerna ɣur-k {{link}}ileqman-nniḍen{{/link}} ɣef usmel-a ara yettwikksen deg wussan i d-iteddun ma yella ur tgiḍ kra.

en: Your {{managePurchase}}%(purchaseName)s plan{{/managePurchase}} (which includes your %(includedPurchaseName)s subscription) will expire and be removed from your site %(expiry)s.
kab_DZ: Aɣawas {{managePurchase}}%(purchaseName)s inek/inem{{/managePurchase}} (ideg yella %(includedPurchaseName)s ujerred-ik/im) ad yemmet, rnu ad yettwakkes seg usmel-ik/im %(expiry)s.

en: Youth Organization
kab_DZ: Organisation de la jeunesse

en: ZIP
kab_DZ: Tangalt n lpusṭa

en: ZIP code
kab_DZ: Tangalt zip

en: Zambia
kab_DZ: Ẓambya

en: Zaporozhye
kab_DZ: Zaporojie

en: Zimbabwe
kab_DZ: Zimbabwi

en: Zip Export not supported.
kab_DZ: Asifeḍ n Zip ur yettusefrak ara.

en: Zone
kab_DZ: Tamnaḍt

en: [ more ]
kab_DZ: [ugar]

en: [%1$s] %2$s mentioned you in "%3$s"
kab_DZ: [%1$s] %2$s ibder-ik(kem)-id deg  "%3$s"

en: [%1$s] %2$s mentioned you in a comment on "%3$s"
kab_DZ: [%1$s] %2$s ibder-ik(ikem)-id deg yiwen uwennit deg "%3$s"

en: [%1$s] %2$s reacted to your post %3$s
kab_DZ: [%1$s] %2$s isedmer tasuffeɣt-ik·im %3$s

en: [%1$s] Action Confirmed: %2$s
kab_DZ: [%1$s] Tigawt tettusentem: %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
kab_DZ: [%1$s] Awennit : « %2$s »

en: [%1$s] Confirm Action: %2$s
kab_DZ: [%1$s] Sentem tigawt: %2$s

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
kab_DZ: [%1$s] Talɣut tamedfirt: « %2$s »

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
kab_DZ: [%1$s] Ttxil-k sektem : « %2$s »

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
kab_DZ: [%1$s] Aseɣwen amedfir : « %2$s »

en: [%s] Admin Email Changed
kab_DZ: Imayl n unedbal ibeddel [%s]

en: [%s] Background Update Failed
kab_DZ: [%s] Aleqqem deg ugilal ur yeddi ara

en: [%s] Background Update Finished
kab_DZ: [%s] Aleqqem deg ugilal ifuk

en: [%s] Delete My Site
kab_DZ: [%s] Kkes asmel-inu

en: [%s] Email Change Request
kab_DZ: Asuter n ubeddel n yimayl [%s]

en: [%s] Email Changed
kab_DZ: Imayl ibeddel [%s]

en: [%s] Erasure Request Fulfilled
kab_DZ: [%s] Asuter n usfaḍ yettweg

en: [%s] Joining Confirmation
kab_DZ: [%s] Aserggeg n weltaɣ

en: [%s] Login Details
kab_DZ: [%s] Ttfaṣil n tuqna

en: [%s] Network Admin Email Change Request
kab_DZ: [%s] Asuter i ubeddel n tansa imayl n unedbal n uzeḍḍa

en: [%s] Network Admin Email Changed
kab_DZ: [%s] Tansa imayl n unedbal n uẓeṭṭa tettwabeddel

en: [%s] New Admin Email Address
kab_DZ: [%s] Tansa email tamaynut n tedbelt

en: [%s] New Email Address
kab_DZ: [%s] Tansa email tamaynutt

en: [%s] New Site Created
kab_DZ: [%s] Yenulfa-d usmel amaynut

en: [%s] New User Registration
kab_DZ: [%s] Asekles n useqdac amaynut

en: [%s] Password Changed
kab_DZ: [%s] Awal n uɛeddi yettwabeddel

en: [%s] Password Reset
kab_DZ: [%s] awal n uɛeddi yules awennez

en: [%s] Personal Data Export
kab_DZ: [%s] Asifeḍ n isefka udmawanen

en: [%s] Some plugins and themes have automatically updated
kab_DZ: [%s] Kra n yiseɣzaf akked yisental ttwaleqqemen s wudem awurman

en: [%s] Some plugins and themes have failed to update
kab_DZ: [%s] Kra n yiseɣzaf akked yilsental ur yeddi ara uleqqem-nnsen

en: [%s] Some plugins have failed to update
kab_DZ: [%s] Kra n yiseɣzaf ur yeddi ara uleqqem-nnsen

en: [%s] Some plugins were automatically updated
kab_DZ: [%s] Kra n yiseɣzaf ttwaleqqemen s wudem awurman

en: [%s] Some themes have failed to update
kab_DZ: [%s] Kra n yisental ur yeddi ara uleqqem-nnsen

en: [%s] Some themes were automatically updated
kab_DZ: [%s] Kra n yilsental ttwaleqqemen s wudem awurman

en: [%s] Your Site is Experiencing a Technical Issue
kab_DZ: [%s] Asmel-inek imuger-d ugur atikni

en: [-] Collapse
kab_DZ: [-] Ḍfes

en: [None]
kab_DZ: [Ula yiwen]

en: [Pending]
kab_DZ: [yettraǧu]

en: [Subscribe] Change Subscription Address
kab_DZ: [Subscribe] Snifel tansa n ujerred

en: [Subscribe] Confirmed subscription to posts on %s
kab_DZ: [Ajerred] Sentem ajerred ɣer umagrad deg  %s

en: [Subscribe] Unsubscribe from %s
kab_DZ: [Subscribe] Sefsex ajerred seg %s

en: [Subscribe] Your Subscriptions
kab_DZ: [Subscribe] ijerriden-inek

en: [WordPress.com] ACTION REQUIRED - Domain connection for %s
kab_DZ: [WordPress.com] TIGAWT TETTWASRA - Imsenteḍ n taɣult i %s

en: [WordPress.com] Domain %s is about to expire
kab_DZ: [WordPress.com] Taɣult %s qrib ad temmet

en: [WordPress.com] Import Finished
kab_DZ: [WordPress.com] Aktar yemmed

en: [WordPress.com] Import failed
kab_DZ: [WordPress.com] Aktar ur yeddi ara

en: [WordPress.com] Import successful
kab_DZ: [WordPress.com] Aktar yedda akken iwata

en: [WordPress.com] Security Key Added
kab_DZ: [WordPress.com] Tasarut n tɣellist tettwarna

en: [WordPress.com] Security Key Deleted
kab_DZ: [WordPress.com] Tasarut n tɣellist tettwakkes

en: [WordPress.com] Two Step Authentication Disabled
kab_DZ: [WordPress.com] Asesteb n sin yimecwaṛen yensa

en: [WordPress.com] Two Step Authentication Enabled
kab_DZ: [WordPress.com] Asesteb n sin yimecwaṛen yermed

en: [block rendering halted]
kab_DZ: [tiririt n yiḥder tecceḍ]

en: [deleted]
kab_DZ: [yettwakkes]

en: [edit]
kab_DZ: [ẓreg]

en: [space]
kab_DZ: [tallunt]

en: [untitled]
kab_DZ: [War azwel]

en: `password` cannot be blank.
kab_DZ: awal ufiir ur ilaq ara ad yili d ilem.

en: a few seconds
kab_DZ: kra n tesdatin

en: a minute
kab_DZ: tasdat

en: a month
kab_DZ: ayyur

en: a static page
kab_DZ: asebter n tddadanin

[ctx: a switch type]
en: Upgrade
kab_DZ: Leqqem

en: a year
kab_DZ: aseggas

[ctx: abbreviation of minute]
en: a min
kab_DZ: tasedidt

[ctx: abbreviation of minutes]
en: %d mins
kab_DZ: %d n tisdatin

en: acquaintance
kab_DZ: tamusni

en: action
kab_DZ: tigawt

[ctx: activating a theme]
en: Activate
kab_DZ: Sermed

en: active
kab_DZ: urmid

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
kab_DZ: Aseɣwen

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
kab_DZ: Amidya

[ctx: add new from admin bar]
en: Page
kab_DZ: Asebtar

[ctx: add new from admin bar]
en: Post
kab_DZ: Amagrad

[ctx: add new from admin bar]
en: User
kab_DZ: Aseqdac

[ctx: admin bar customize item label]
en: Customize
kab_DZ: Sagen

[ctx: admin bar menu group label]
en: Configure
kab_DZ: Swel

[ctx: admin bar menu group label]
en: Manage
kab_DZ: Sefrek

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
kab_DZ: Amaynut

[ctx: admin bar menu new item label]
en: Add
kab_DZ: Rnu

[ctx: admin bar menu new label]
en: New
kab_DZ: Amaynut

[ctx: admin bar people item label]
en: Add
kab_DZ: Rnu

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
kab_DZ: Anili

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
kab_DZ: Lqahwa

[ctx: admin color scheme]
en: Default
kab_DZ: Lexṣas

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
kab_DZ: Taktuplazmit

[ctx: admin color scheme]
en: Light
kab_DZ: Afaw

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
kab_DZ: Ttnaṣfa n yiḍ

[ctx: admin color scheme]
en: Modern
kab_DZ: Atrar

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
kab_DZ: Agaraw

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
kab_DZ: Alluy n yiṭṭij

[ctx: admin menu]
en: All Links
kab_DZ: Isɣewnen akk

[ctx: admin menu]
en: Template Types
kab_DZ: Anawen n tneɣruft

en: all
kab_DZ: akk

[ctx: an action on a subscription]
en: Activate
kab_DZ: Rmed

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
kab_DZ: Sefsex

[ctx: an error: this page could not be found]
en: Not Found
kab_DZ: Ulac-it

en: and
kab_DZ: akked

en: and commented:</span></p><p class="reblog-comment">%s</p>
kab_DZ: daɣen iwennet-d:</span></p><p class="reblog-comment">%s</p>

en: and many more not listed here
kab_DZ: akked waṭas n wayen-nniḍen ur d-nettwabder ara dagi

en: another web address of mine
kab_DZ: yiwet-nniḍen si tansiwin-iw n web

[ctx: apostrophe]
en: &#8217;
kab_DZ: &rsquo;

en: as a new user:
kab_DZ: am useqdac amaynut:

[ctx: attachment filter]
en: Trash
kab_DZ: Taqecwalt

[ctx: author archive title prefix]
en: Author:
kab_DZ: Ameskar :

[ctx: auto preload]
en: Auto
kab_DZ: Awurman

en: billed yearly
kab_DZ: tafakturt n useggas

en: black
kab_DZ: aberkan

[ctx: block category]
en: Design
kab_DZ: Afeṣṣel

[ctx: block category]
en: Embeds
kab_DZ: Affichages distants

[ctx: block category]
en: Media
kab_DZ: Amidya

[ctx: block category]
en: Text
kab_DZ: Aḍris

[ctx: block category]
en: Theme
kab_DZ: Asentel

[ctx: block category]
en: Widgets
kab_DZ: Iwiǧiten

[ctx: block style]
en: Default
kab_DZ: Lexṣas

[ctx: block title]
en: Embed
kab_DZ: Seddu

[ctx: blocks]
en: Most used
kab_DZ: Wid yettwasqedcen s waṭas

en: blog
kab_DZ: ablug

[ctx: blog follows]
en: follows
kab_DZ: ineḍfaren

[ctx: blogname]
en: Your import from %1$s to %2$s has finished.
kab_DZ: Aktar-inek seg %1$s ɣer %2$s yemmed.

en: blogs
kab_DZ: iblugen

[ctx: breadcrumb]
en: Home
kab_DZ: Agejdan

[ctx: bulk action]
en: Add Site | Add Sites
kab_DZ[0]: Rnu asmel
kab_DZ[1]: Rnu ismal

[ctx: button]
en: Cancel
kab_DZ: Semmet

[ctx: button]
en: Follow
kab_DZ: Ḍfeṛ

[ctx: button]
en: Following…
kab_DZ: Aḍfa(...)

[ctx: button]
en: Join
kab_DZ: Asemlil

[ctx: button]
en: Joining…
kab_DZ: Attekki(...)

[ctx: button label]
en: Close account
kab_DZ: Mdel amiḍan

[ctx: button label]
en: Convert to link
kab_DZ: Selket ɣer useɣwen

[ctx: button label]
en: Embed
kab_DZ: Seddu

[ctx: button label]
en: Try again
kab_DZ: Eɛreḍ tikkelt-nniḍen

en: by
kab_DZ: sɣur

en: by %(author)s
kab_DZ: sɣur %(author)s

en: by %s
kab_DZ: sɣur %s

en: by {{author/}}
kab_DZ: sɣur {{author/}}

en: cURL version
kab_DZ: lqem n cURL

en: cURL version.
kab_DZ: lqem n cURL

[ctx: calypso stats survey]
en: I'm used to it.
kab_DZ: Uɣeɣ tannumi.

[ctx: calypso stats survey]
en: Thanks for your feedback.
kab_DZ: Tanemmirt ɣef takti-ik.

[ctx: calypso stats survey]
en: Vote
kab_DZ: Dɣeṛ

[ctx: categories]
en: Most Used
kab_DZ: Yettwaseqdec s waṭas

[ctx: category archive title prefix]
en: Category:
kab_DZ: Taggayt:

en: checkout
kab_DZ: xelleṣ

en: child
kab_DZ: aqrur

en: client_data required
kab_DZ: client_data yettusra

en: client_data required.
kab_DZ: client_data yettusra.

en: close tags
kab_DZ: mdel ticraḍ

[ctx: closing curly double quote]
en: &#8221;
kab_DZ: &nbsp;&raquo;

[ctx: closing curly single quote]
en: &#8217;
kab_DZ: &rsquo;

en: co-resident
kab_DZ: zedɣeɣ yid-s

en: co-worker
kab_DZ: xeddemeɣ yid-s

en: code on back
kab_DZ: tangalt sdeffir

en: code on front
kab_DZ: tangalt sdat

en: coffee
kab_DZ: Lqahwa

en: colleague
kab_DZ: amdakel

en: color
kab_DZ: ini

[ctx: color]
en: Default: %s
kab_DZ: Lexṣas: %s

[ctx: color scheme]
en: Dark
kab_DZ: Ubrik

[ctx: color scheme]
en: Light
kab_DZ: Afaw

[ctx: column name]
en: Comment
kab_DZ: Awennit

[ctx: column name]
en: Date
kab_DZ: Azemz

[ctx: column name]
en: File
kab_DZ: Afaylu

[ctx: column name]
en: In Response To
kab_DZ: Tiririt ɣef

[ctx: column name]
en: Submitted on
kab_DZ: Yettwazen di

[ctx: column name]
en: Title
kab_DZ: Azwel

[ctx: column name]
en: Uploaded to
kab_DZ: Yettwazen ɣer

[ctx: comment]
en: Approve
kab_DZ: Qbel

[ctx: comment]
en: Mark as spam
kab_DZ: Creḍ d imcewwel

[ctx: comment]
en: Not Spam
kab_DZ: Mači d imcewwel

[ctx: comment]
en: Not spam
kab_DZ: Mači d imcewwel

[ctx: comment]
en: Pending
kab_DZ: Yegguni

[ctx: comment]
en: Permalink:
kab_DZ: Aseɣwen ameɣlal:

[ctx: comment]
en: Replied
kab_DZ: Tella tririt

[ctx: comment]
en: Trash
kab_DZ: Taqecwalt

[ctx: comment]
en: Unapprove
kab_DZ: Agi

[ctx: comment]
en: Unspam
kab_DZ: Mačči d aspam

[ctx: comment]
en: Untrash
kab_DZ: Kkes-d si tqecwalt

[ctx: comment status]
en: Approved
kab_DZ: Yettwaqbel

[ctx: comment status]
en: Closed
kab_DZ: Yettwamdel

[ctx: comment status]
en: Open
kab_DZ: Ldi

[ctx: comment status]
en: Pending
kab_DZ: Yettraǧu

[ctx: comment status]
en: Trash
kab_DZ: Taqecwalt

en: commented on
kab_DZ: wennet ɣef

en: comments
kab_DZ: iwenniten

[ctx: comments]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Akk <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Akk <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yettwaqbel <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Ttwaqeblen <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Akk <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Akk <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yettraǧu<span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Ttraǧun <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Imcewwel <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Imcewwelen <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Taqecwalt <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Tiqecwalin <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
kab_DZ[0]: %1$s i yewalan &ldquo;%2$s&rdquo;
kab_DZ[1]: %1$s i yewalan &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on “%2$s” | %1$s thoughts on “%2$s”
kab_DZ[0]: %1$s takti ɣef "%2$s"
kab_DZ[1]: %1$s tikta ɣef "%2$s"

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
kab_DZ: Yiwen i yewalan &ldquo;%s&rdquo;

en: contact
kab_DZ: anermis

en: contact form
kab_DZ: tiferkit n unermas

en: contact us
kab_DZ: nermes-aɣ-d

en: contact&nbsp;us
kab_DZ: azen-aɣ-d

en: content-blogging
kab_DZ: agbur-ablugi

[ctx: context: action]
en: Backup complete
kab_DZ: Asekles yemmed

[ctx: context: group title, noun]
en: Unknown
kab_DZ: Arussin

[ctx: context: noun]
en: Download Backup
kab_DZ: Sali-d aḥraz

[ctx: context: noun]
en: Restore
kab_DZ: Err-d

[ctx: contributor article count]
en: %d Article
kab_DZ: %d Amagrad

en: copied!
kab_DZ: Yettusukken!

en: copy to clipboard
kab_DZ: nɣel ɣer ɣef wafus

en: crop ratio height
kab_DZ: atug n tmeẓri aratak

en: crop ratio width
kab_DZ: atug n tmeẓri aglawan

en: crush
kab_DZ: coup de foudre

en: current
kab_DZ: Amiran

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
kab_DZ: Ittuɛebba si tazwara

[ctx: custom headers]
en: Suggested
kab_DZ: Ttusumren

[ctx: custom post type setting]
en: Edit
kab_DZ: Beddel

[ctx: custom post type setting]
en: New Subscription
kab_DZ: Ajouter une souscription

[ctx: customer subscription table header]
en: End date
kab_DZ: Azemz n tagara

[ctx: customer subscription table header]
en: Start date
kab_DZ: Azemz n tazwara

[ctx: customizer changeset action/button label]
en: Schedule
kab_DZ: Sɣiwes

[ctx: customizer changeset status]
en: Scheduled
kab_DZ: Yettusɣiwes

[ctx: dashboard]
en: %1$s %2$s
kab_DZ: %1$s di %2$s

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s %3$s
kab_DZ: %1$s ɣef %2$s %3$s

en: date
kab_DZ: petit(e) ami(e)

[ctx: date archive title prefix]
en: Day:
kab_DZ: Ass:

[ctx: date archive title prefix]
en: Month:
kab_DZ: Ayyur:

[ctx: date archive title prefix]
en: Year:
kab_DZ: Aseggas:

[ctx: date, time period, blog title]
en: On %1$s, you surpassed your previous record of most likes in one %2$s for your posts on %3$s.
kab_DZ: Γef %1$s, tεeddaḍ akalas-inek yezrin s wugar n uεǧab deg yiwen wass %2$s i yimagraden-inek deg %3$s.

[ctx: date/time]
en: On
kab_DZ: Di

en: day | days
kab_DZ[0]: ass
kab_DZ[1]: ussan

en: days
kab_DZ: ussan

[ctx: default company name]
en: Your Company Name
kab_DZ: Isem n temɣiwent-inek·inem

[ctx: default site language]
en: Site Default
kab_DZ: Asmel n lexṣas

[ctx: default vertical name]
en: Business
kab_DZ: Takebbanit

[ctx: default-slug]
en: product
kab_DZ: afaris

[ctx: default-slug]
en: shop
kab_DZ: taḥanut

en: del.icio.us login:
kab_DZ: anekcam del.icio.us:

en: description
kab_DZ: aglam

en: digital-marketing
kab_DZ: adellel-umḍin

[ctx: directly add the only allowed block]
en: Add %s
kab_DZ: Rnu %s

en: disabled
kab_DZ: ittwasens

[ctx: district]
en: Kosovo
kab_DZ: Kuṣuvu

en: document
kab_DZ: isemli

en: domain
kab_DZ: taɣult

en: domain mapping
kab_DZ: acuddu n taɣult

en: domains
kab_DZ: tiɣula

en: done
kab_DZ: yemmed

[ctx: double prime]
en: &#8243;
kab_DZ: &Prime;

en: download
kab_DZ: sider

[ctx: due date]
en: by %s
kab_DZ: s %s

en: ebook
kab_DZ: adlis aẓarunan

en: edit
kab_DZ: beddel

[ctx: editor button]
en: Left to right
kab_DZ: Zelmaḍ ɣer yefus

[ctx: editor button]
en: Right to left
kab_DZ: Yefus ɣer zelmaḍ (RTL)

[ctx: editor button]
en: Show blocks
kab_DZ: Sken iḥedran

en: education
kab_DZ: Assegmi

[ctx: email "From" field]
en: Site Admin
kab_DZ: Anedbal n usmel

[ctx: email address]
en: Report generated for
kab_DZ: Aneqqis yenulfa-d i

en: email or username
kab_DZ: imayl neɣ isem n useqdac

[ctx: email type]
en: Plain text
kab_DZ: Adris aččuran

en: empty
kab_DZ: d ilem

en: enabled
kab_DZ: Yermed

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
kab_DZ: Ur d-nufi ara inmeɣrayen

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
kab_DZ: Anadi&hellip;

en: enter a custom date format in the following field
kab_DZ: sekcem amasal yugnen n uzemz deg urti-agi

en: enter a custom time format in the following field
kab_DZ: sekcem amasal n usrag yugnen deg urti-agi

en: escape
kab_DZ: Senser

en: event
kab_DZ: Événement

[ctx: event]
en: Add New
kab_DZ: Rnu amaynut

[ctx: eventbrite setting]
en: All Locations
kab_DZ: Akk adigen

[ctx: eventbrite setting]
en: Online
kab_DZ: Srid

en: example:
kab_DZ: amedya:

[ctx: example: Your site in 2014]
en: Your site in %d
kab_DZ: Asmel-inek/inem deg %d

en: expired %(expiry)s
kab_DZ: yemmut %(expiry)s

en: expires %(date)s
kab_DZ: ad ifakk deg %(date)s

en: expires %(expiry)s
kab_DZ: a yemmet %(expiry)s

en: family
kab_DZ: tawacult

[ctx: file type group]
en: Archives
kab_DZ: Iɣbaren

[ctx: file type group]
en: Audio
kab_DZ: Imesli

[ctx: file type group]
en: Video
kab_DZ: Ividyuten

en: filter
kab_DZ: imzizdig

[ctx: find/replace]
en: Find
kab_DZ: Nadi

[ctx: find/replace]
en: Next
kab_DZ: Uḍfir

[ctx: find/replace]
en: Prev
kab_DZ: Uzwir

[ctx: find/replace]
en: Replace
kab_DZ: Semselsi

[ctx: find/replace]
en: Replace all
kab_DZ: Semselsi kulec

[ctx: find/replace]
en: Replace with
kab_DZ: Semselsi s

[ctx: find/replace]
en: Whole words
kab_DZ: Awalen umiden

en: first
kab_DZ: amezwaru

en: fixed
kab_DZ: fixe

en: folder
kab_DZ: akaram

en: follower
kab_DZ: aneḍfar

en: followers
kab_DZ: ineḍfaren

[ctx: font size name]
en: Huge
kab_DZ: Meqqeṛ

[ctx: font size name]
en: Large
kab_DZ: Meqqer

[ctx: font size name]
en: Medium
kab_DZ: D almas

[ctx: font size name]
en: Normal
kab_DZ: Amagnu

[ctx: font size name]
en: Small
kab_DZ: Amecṭuḥ

[ctx: font style]
en: Italic
kab_DZ: Yekna

[ctx: font style]
en: Regular
kab_DZ: Alugan

[ctx: font weight]
en: Black
kab_DZ: Aberkan

[ctx: font weight]
en: Bold
kab_DZ: Azuran

[ctx: font weight]
en: Extra Bold
kab_DZ: Zur aṭas

[ctx: font weight]
en: Extra Light
kab_DZ: Rqiq aṭas

[ctx: font weight]
en: Light
kab_DZ: Aceɛlal

[ctx: font weight]
en: Medium
kab_DZ: Alemmas

[ctx: font weight]
en: Regular
kab_DZ: Alugan

[ctx: font weight]
en: Semi Bold
kab_DZ: D azuran cwiṭ

[ctx: font weight]
en: Thin
kab_DZ: Rqiq

[ctx: font-style]
en: Bold
kab_DZ: Tira tazurant

[ctx: font-style]
en: Extra Bold
kab_DZ: Zur aṭas

[ctx: font-style]
en: Extra Light
kab_DZ: Rqiq aṭas

[ctx: font-style]
en: Italic
kab_DZ: Tira yeknan

[ctx: font-style]
en: Light
kab_DZ: Afaw

[ctx: font-style]
en: Medium
kab_DZ: D almas

[ctx: font-style]
en: Regular
kab_DZ: Alugan

[ctx: font-style]
en: Thin
kab_DZ: Fin

en: for Blogger
kab_DZ: i ubluger

en: for Business
kab_DZ: i umahil

en: for Personal
kab_DZ: i wudmawan

en: for Premium
kab_DZ: i Premium

en: for eCommerce
kab_DZ: i eCommerce

en: for life
kab_DZ: i lebda

en: free
kab_DZ: ilelli

en: friend
kab_DZ: amdakel

en: friendship
kab_DZ: tadukli

en: front page
kab_DZ: asebter n sdat

[ctx: future time]
en: in %s
kab_DZ: deg %s

[ctx: genitive]
en: April
kab_DZ: Ibrir

[ctx: genitive]
en: August
kab_DZ: Γuct

[ctx: genitive]
en: December
kab_DZ: Dujember

[ctx: genitive]
en: February
kab_DZ: Furar

[ctx: genitive]
en: January
kab_DZ: Yennayer

[ctx: genitive]
en: July
kab_DZ: Yulyu

[ctx: genitive]
en: June
kab_DZ: Yunyu

[ctx: genitive]
en: March
kab_DZ: Meɣres

[ctx: genitive]
en: May
kab_DZ: Maggu

[ctx: genitive]
en: November
kab_DZ: Unbir

[ctx: genitive]
en: October
kab_DZ: Tuber

[ctx: genitive]
en: September
kab_DZ: Ctember

en: geographical
kab_DZ: géographique

en: get in touch.
kab_DZ: nermes-aɣ-d.

[ctx: go back (like the back button in a browser)]
en: Back
kab_DZ: Tuɣalin

en: h
kab_DZ: sr

[ctx: h3 on the About Subscriptions page for this new feature]
en: Change Payment Method
kab_DZ: Snifel tarrayt n usellek

[ctx: h4-lp-option-divider]
en: or
kab_DZ: neɣ

[ctx: h4-lp-option-prefix]
en: I need a
kab_DZ: Sriɣ

[ctx: h4-lp-option-prefix]
en: I want a
kab_DZ: Bɣiɣ

en: handled by WordPress.com
kab_DZ: ittusumer-d s WordPress.com

en: here
kab_DZ: dagi

en: hidden
kab_DZ: yeffer

en: hide
kab_DZ: ffer

en: hide %(numOfReplies)d reply | hide %(numOfReplies)d replies
kab_DZ[0]: ffer %(numOfReplies)d tiririt
kab_DZ[1]: ffer %(numOfReplies)d tiririyin

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
kab_DZ: Tarigla taglawant

en: hour
kab_DZ: srag

en: hours
kab_DZ: isragen

en: html_lang_attribute
kab_DZ: kab-DZ

en: https://en.gravatar.com/
kab_DZ: https://fr.gravatar.com/

en: https://wordpress.org/themes/
kab_DZ: https://fr.wordpress.org/themes/

en: identity
kab_DZ: tamagit

en: ignored
kab_DZ: yettwanef

[ctx: imperative verb]
en: Resolve
kab_DZ: Fru

en: in %s
kab_DZ: deg %s

en: in response to %s:
kab_DZ: d tiririt i %s:

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
kab_DZ: Deg "%s"

[ctx: input field placeholder for day field for annual subscriptions]
en: Day
kab_DZ: Ass

en: inserter
kab_DZ: imsidef

en: insurance
kab_DZ: Assurance

en: internet
kab_DZ: Internet

en: item %s
kab_DZ: aferdis %s

en: items
kab_DZ: iferdisen

en: just now
kab_DZ: tura kan

[ctx: keyring]
en: Delete
kab_DZ: Kkes

en: kin
kab_DZ: yettili-yi

en: l, F jS, Y
kab_DZ: l j F Y

en: l, M j, Y
kab_DZ: l j M Y

[ctx: label]
en: Search for:
kab_DZ: Nadi ɣef :

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
kab_DZ: Ɣer sdat:

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
kab_DZ: Ɣer deffir:

[ctx: label for button in the audio widget]
en: Add Audio
kab_DZ: Rnu imesli

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Audio
kab_DZ: Ẓreg imesli

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Audio
kab_DZ: Semselsi Imesli

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Add Images
kab_DZ: Rnu tugniwin

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Gallery
kab_DZ: Ẓreg tagennarit

[ctx: label for button in the image widget]
en: Add Image
kab_DZ: Rnu tugna

[ctx: label for button in the image widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Image
kab_DZ: Ẓreg tugna

[ctx: label for button in the image widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Image
kab_DZ: Semselsi tugna

[ctx: label for button in the media widget]
en: Add Media
kab_DZ: Rnu amidya

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Media
kab_DZ: Ẓreg amidya

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Media
kab_DZ: Semselsi amidya

[ctx: label for button in the video widget]
en: Add Video
kab_DZ: Rnu avidyu

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Video
kab_DZ: Ẓreg avidyu

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Video
kab_DZ: Semselsi avidyu

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
kab_DZ: Yugnen...

[ctx: label for filtering posts]
en: Authors
kab_DZ: Imeskaren

[ctx: label for filtering posts]
en: Month
kab_DZ: Aggur

[ctx: label for filtering posts]
en: Year
kab_DZ: Aseggas

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Hide Controls
kab_DZ: Ferr isenqaden

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Show Controls
kab_DZ: Beqqeḍ isenqaden

[ctx: label for next post link]
en: Next
kab_DZ: Wayed

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
kab_DZ: Uḍfir

[ctx: label for terms marked as default]
en: default
kab_DZ: ameslugen

[ctx: label for the system status page]
en: Other
kab_DZ: Wayeḍ

en: last
kab_DZ: angaru

[ctx: latest blog posts]
en: Latest
kab_DZ: Lqem angaru

[ctx: learn more link to failed payment retry documentation]
en: Learn More
kab_DZ: Issin ugar

[ctx: learn more link to subscription emails documentation]
en: Learn More
kab_DZ: Issin ugar

[ctx: learn more link to subscription reports documentation]
en: Learn More
kab_DZ: Issin ugar

en: likes
kab_DZ: iɛǧeb-as

[ctx: link]
en: Add New
kab_DZ: Rnu amaynut

[ctx: link name]
en: Name
kab_DZ: Isem

en: links
kab_DZ: iseɣwan

[ctx: links widget]
en: All Links
kab_DZ: Isɣewnen akk

[ctx: list style]
en: Circle
kab_DZ: Tawinest

[ctx: list style]
en: Default
kab_DZ: Lexṣas

[ctx: list style]
en: Disc
kab_DZ: Aḍebsi

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
kab_DZ: Isekkilen imeẓyanen igmumḍinen

[ctx: list style]
en: Lower Greek
kab_DZ: Isekkilen imeẓyanen igrikiyen

[ctx: list style]
en: Lower Roman
kab_DZ: Izwilen irumanen imeẓyanen

[ctx: list style]
en: Square
kab_DZ: Amkuẓ

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
kab_DZ: Isekkilen imeqranen igmumḍinen

[ctx: list style]
en: Upper Roman
kab_DZ: Izwilen irumanen imeqranen

en: live
kab_DZ: akud ilaw

[ctx: load posts button text]
en: Load More
kab_DZ: Sali-d ugar

en: media
kab_DZ: amidya

[ctx: media]
en: Remove video track
kab_DZ: Kkes tazribt n uvidyu

[ctx: media item]
en: Edit
kab_DZ: Ẓreg

[ctx: media item]
en: Success
kab_DZ: Yedda

[ctx: media items]
en: Mine
kab_DZ: Wid-iw

[ctx: media items]
en: Unattached
kab_DZ: Ur yeddi ara

[ctx: media modal menu]
en: Menu
kab_DZ: Umuɣ

[ctx: media modal menu actions]
en: Actions
kab_DZ: Tigawin

en: member | members
kab_DZ[0]: Aɛeggal
kab_DZ[1]: Iɛeggalen

[ctx: menu]
en: (Currently set to: %s)
kab_DZ: (Akka tura yettusbadu ɣef : %s)

[ctx: menu]
en: Edit
kab_DZ: Ẓreg

[ctx: menu]
en: Use new menu
kab_DZ: Seqdec umuɣ amaynut

[ctx: menu location]
en: (Current: %s)
kab_DZ: (Amiran: %s)

[ctx: menu location]
en: (Currently set to: %s)
kab_DZ: (Akka tura yettusbadu ɣef : %s)

[ctx: menu locations]
en: (If you plan to use a menu <a href="%1$s" %2$s>widget%3$s</a>, skip this step.)
kab_DZ: (Ma tebɣiḍ ad tesqedceḍ <a href="%1$s" %2$s>awiǧit%3$s</a> n wumuɣ, zgel asurif-agi.)

[ctx: menu locations]
en: Here&#8217;s where this menu appears. If you would like to change that, pick another location.
kab_DZ: Dagi ara ttwabeqqeḍen wumuɣen. Ma tebɣiḍ ad tbeddeleḍ ayagi, fren amkan-nniḍen.

[ctx: menu locations]
en: View All Locations
kab_DZ: Sken-d akk ideggan

[ctx: menu locations]
en: View Location
kab_DZ: Sken-d ideg

[ctx: menu locations]
en: Where do you want this menu to appear?
kab_DZ: Anida tebɣiḍ ad yettwasken wumuɣ-agi?

en: met
kab_DZ: mlaleɣ-t (tt)

[ctx: meta box title]
en: Schedule
kab_DZ: Sɣiwes

[ctx: meta name]
en: Name
kab_DZ: Isem

[ctx: min_price]
en: From:
kab_DZ: Seg:

en: minute | minutes
kab_DZ[0]: tisdatin
kab_DZ[1]: tisdidin

en: minutes
kab_DZ: tisdatin

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
kab_DZ: (war tabzimt)

en: month
kab_DZ: aggur

en: month, billed yearly
kab_DZ: s wayyur, tfaṭurt i useggas

en: monthly
kab_DZ: s wayyur

en: moved to the Trash.
kab_DZ: yemutti ɣer tqecwalt.

en: movie
kab_DZ: tavidyut

en: music
kab_DZ: aẓawan

[ctx: name]
en: Unknown
kab_DZ: Arussin

[ctx: nav menu home label]
en: Home
kab_DZ: Asnubeg

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a category.
kab_DZ: Aseɣwen ɣer taggayt.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a page.
kab_DZ: Aseɣwen ɣer usebter.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a post.
kab_DZ: Aseɣwen ɣer tsuffeɣt.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a tag.
kab_DZ: Aseɣwen ɣer tebzimt.

[ctx: navigation link block title]
en: Category Link
kab_DZ: Aseɣwen n taggayt

[ctx: navigation link block title]
en: Page Link
kab_DZ: Aseɣwen n usebter

[ctx: navigation link block title]
en: Post Link
kab_DZ: Aseɣwen n tsuffeɣt

[ctx: navigation link block title]
en: Tag Link
kab_DZ: Aseɣwen n tebzimt

en: neighbor
kab_DZ: anarag

en: newer
kab_DZ: melmi kan

[ctx: next set of posts]
en: Next
kab_DZ: Uḍfir

en: no comments
kab_DZ: ulac iwenniten

en: no title
kab_DZ: ulac azwel

[ctx: no user roles]
en: None
kab_DZ: Ulac

en: none
kab_DZ: ulac

en: not a support question
kab_DZ: mačči d asteqsi n tallalt

en: not resolved
kab_DZ: ur yefri ara

en: notifications
kab_DZ: tisezmal

[ctx: noun]
en: Comment
kab_DZ: Awennit

[ctx: noun]
en: Comment:
kab_DZ: Awennit :

[ctx: noun]
en: Comments
kab_DZ: Iwenniten

[ctx: noun]
en: Likes
kab_DZ: Iɛǧeb-iyi

[ctx: noun]
en: Post
kab_DZ: Amagrad

[ctx: noun]
en: Trash
kab_DZ: Taqecwalt

[ctx: noun]
en: View | Views
kab_DZ[0]: Wali
kab_DZ[1]: Tuẓrin

[ctx: noun]
en: Views
kab_DZ: Tuẓrin

[ctx: noun]
en: Visitors
kab_DZ: Imerza

[ctx: noun]
en: comment
kab_DZ: awennit

[ctx: noun - someone's domain name]
en: domain
kab_DZ: taɣult

[ctx: noun - type of widget: proper noun - name of widget]
en: %1$s: %2$s
kab_DZ: %1$s : %2$s

[ctx: noun - username from noun - old_role to noun - new_role]
en: %1$s from %2$s to %3$s
kab_DZ: %1$s seg %2$s ɣer %3$s

[ctx: noun, defines the color scheme of the widget having dark colors]
en: Dark
kab_DZ: Aberkan

[ctx: noun, defines the color scheme of the widget having light colors]
en: Light
kab_DZ: Afaw

[ctx: noun: Post Type]
en: %s deleted
kab_DZ: %s yettwakkes

[ctx: noun: a generic user name]
en: Someone
kab_DZ: Albaɛḍ

[ctx: noun: a quantity of goods or items purchased or sold]
en: Order
kab_DZ: Amizwer

[ctx: noun: a single notification]
en: Note
kab_DZ: Tamawt

[ctx: noun: plural]
en: Notifications
kab_DZ: Tilɣa

en: now
kab_DZ: tura

en: number_format_decimal_point
kab_DZ: .

en: number_format_thousands_sep
kab_DZ: ,

en: of
kab_DZ: n

[ctx: of an email]
en: Subject
kab_DZ: Asentel

en: older
kab_DZ: aqbur

en: on
kab_DZ: ɣef

en: on %s at %s
kab_DZ: ɣef %s deg %s

en: on <a href="%1$s">%2$s</a>
kab_DZ: ɣef <a href="%1$s">%2$s</a>

en: once
kab_DZ: tikkelt

en: one hour | %1$s hours
kab_DZ[0]: yiwen usrag
kab_DZ[1]: %1$s yisragen

en: one hour and %2$s minutes | %1$s hours and %2$s minutes
kab_DZ[0]: asrag d %2$s tesdatin
kab_DZ[1]: %1$s yisragen d %2$s tesdatin

en: one minute | %s minutes
kab_DZ[0]: yiwet tesdidt
kab_DZ[1]: %s tesdidt

[ctx: opening curly double quote]
en: &#8220;
kab_DZ: &laquo;&nbsp;

[ctx: opening curly single quote]
en: &#8216;
kab_DZ: &lsquo;

en: optional
kab_DZ: afrayan

en: options
kab_DZ: tinefrayin

[ctx: options section heading]
en: Miscellaneous
kab_DZ: Ayen nniḍen

en: or
kab_DZ: neɣ

en: or <a href="%s">create a new menu</a>. Do not forget to save your changes!
kab_DZ: neɣ <a href="%s">snulfu-d umuɣ amaynut</a>. Ur ttettu ara sekles ibeddilen-ik!

en: page | pages
kab_DZ[0]: asebtar
kab_DZ[1]: isebtar

[ctx: page]
en: Add New
kab_DZ: Rnu amaynut

[ctx: page]
en: Featured image
kab_DZ: Tugna tameẓlit

[ctx: page]
en: Remove featured image
kab_DZ: Kkes tugna tameẓlit

[ctx: page]
en: Set featured image
kab_DZ: Sbadu tugna tameẓlit

[ctx: page]
en: Use as featured image
kab_DZ: Sqedc-itt d tugna tameẓlut

[ctx: page label]
en: Front Page
kab_DZ: Asebter n usnubeg

[ctx: page label]
en: Posts Page
kab_DZ: Asebtar n imagraden

[ctx: page label]
en: Privacy Policy Page
kab_DZ: Asebtar n tsertit n tbaḍnit

en: pages
kab_DZ: isebtar

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
kab_DZ: %1$s ɣef %2$s

en: parent
kab_DZ: amarraw

en: password
kab_DZ: awal n uɛeddi

[ctx: password strength]
en: Medium
kab_DZ: D almas

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
kab_DZ: Lǧehd n wawal n uɛeddi ur iban ara

[ctx: password strength]
en: Strong
kab_DZ: Iǧhedd

[ctx: password strength]
en: Very weak
kab_DZ: D uḍɛif nzah

[ctx: password strength]
en: Weak
kab_DZ: D uḍɛif

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
kab_DZ: Ɣeṛ

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
kab_DZ: Xelleṣ

en: pending review
kab_DZ: ittraǧu taɣurii

en: per day
kab_DZ: s wass

en: per month
kab_DZ: s wayyur

en: per month, billed yearly
kab_DZ: s wayyur, tfaṭurt i useggas

en: per week
kab_DZ: s dduṛt

en: per year
kab_DZ: s useggas

[ctx: period interval (eg "$10 _every_ 2 weeks")]
en: every
kab_DZ: yal

[ctx: person who did an action]
en: You
kab_DZ: Kečč/kemm

[ctx: personal data group description]
en: Overview of export report.
kab_DZ: Taskant n uneqqis n usuffeɣ.

[ctx: personal data group label]
en: About
kab_DZ: Awal ɣef

en: photo
kab_DZ: tawlaft

en: physical
kab_DZ: timeẓri

en: pixels
kab_DZ: ipiksilen

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
kab_DZ: Nadi &hellip;

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
kab_DZ: %s ma yella:

en: plan
kab_DZ: aɣawas

en: plugin
kab_DZ: asiɣzef

[ctx: plugin]
en: %s was successfully deleted.
kab_DZ: %s yettwakkes akken ilaq.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current PHP version (%1$s) does not meet minimum requirements for %2$s. The plugin requires PHP %3$s.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa:</strong> Lqem amiran n PHP (%1$s) ur d-yerri ara ɣef tuttriwin taddayin i %2$s. Azegrir yesra lqem PHP %3$s.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress version (%1$s) does not meet minimum requirements for %2$s. The plugin requires WordPress %3$s.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa:</strong> Lqem amiran n WordPress (%1$s) ur d-yerri ara ɣef tuttriwin taddayin i %2$s. Azegrir yesra lqem n WordPress %3$s.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current versions of WordPress (%1$s) and PHP (%2$s) do not meet minimum requirements for %3$s. The plugin requires WordPress %4$s and PHP %5$s.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa:</strong> Lqem amiran n WordPress (%1$s) d PHP (%2$s) ur d-yerri ara ɣef tuttriwin taddayin i %3$s. Azegrir yesra lqem nWordPress %4$s and lqem n PHP %5$s.

[ctx: plugin]
en: Activate %s
kab_DZ: Sermed %s

[ctx: plugin]
en: Activating
kab_DZ: Armad

[ctx: plugin]
en: Active
kab_DZ: Irmed

[ctx: plugin]
en: Cannot Install
kab_DZ: Ulamek asbeddi

[ctx: plugin]
en: Current
kab_DZ: Amiran

[ctx: plugin]
en: Deactivating
kab_DZ: Asens

[ctx: plugin]
en: Install %s
kab_DZ: Sbedd %s

[ctx: plugin]
en: Install %s now
kab_DZ: Sbedd %s tura

[ctx: plugin]
en: Replace current with uploaded
kab_DZ: Semselsi amirn s win yulin

[ctx: plugin]
en: Update %s now
kab_DZ: Mucceḍ %s tura

[ctx: plugin]
en: Updating
kab_DZ: Amucceḍ

[ctx: plugin]
en: Uploaded
kab_DZ: Yuli

[ctx: plugin status]
en: Active
kab_DZ: Urmid

[ctx: podcast topic selector]
en: None
kab_DZ: Ulac

en: poetry
kab_DZ: tamedyazt

en: popular
kab_DZ: imeẓwi

[ctx: portfolio]
en: Add New
kab_DZ: Rnu amaynut

en: post | posts
kab_DZ[0]: tasuffeɣt
kab_DZ[1]: imagraden

[ctx: post]
en: Add New
kab_DZ: Rnu amaynut

[ctx: post]
en: Failed
kab_DZ: Yerreẓ

[ctx: post]
en: Featured image
kab_DZ: Tugna tameẓlit

[ctx: post]
en: Remove featured image
kab_DZ: Kkes tugna tameẓlit

[ctx: post]
en: Set featured image
kab_DZ: Sbadu tugna tameẓlit

[ctx: post]
en: Use as featured image
kab_DZ: Sqedc-itt d tugna tameẓlut

[ctx: post (post name) is visible on (site name)]
en: Your scheduled post %1$s is now published on %2$s. Spread the word!
kab_DZ: Amagrad-inek yettusɣiwsen %1$s yeffeɣ-d akka tura ɣef %2$s. Sεeddi izen!

[ctx: post action/button label]
en: Schedule
kab_DZ: Sɣiwes

[ctx: post author]
en: by %s
kab_DZ: sɣur %s

[ctx: post date]
en: Posted on
kab_DZ: Isuffeɣ-d deg

[ctx: post date]
en: on %s
kab_DZ: deg %s

[ctx: post format]
en: Format
kab_DZ: Amasal

[ctx: post format]
en: Formats
kab_DZ: Imasalen

[ctx: post format archive title]
en: Asides
kab_DZ: En passant

[ctx: post format archive title]
en: Audio
kab_DZ: Imesli

[ctx: post format archive title]
en: Chats
kab_DZ: Ameslay

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
kab_DZ: Tigennariyin

[ctx: post format archive title]
en: Images
kab_DZ: Tugniwin

[ctx: post format archive title]
en: Links
kab_DZ: Isɣewnen

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
kab_DZ: Tinebdurin

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
kab_DZ: Addaden

[ctx: post format archive title]
en: Videos
kab_DZ: Ividyuten

[ctx: post like]
en: likes
kab_DZ: iɛǧeb-as

[ctx: post milestone count]
en: posts
kab_DZ: imagraden

[ctx: post password form]
en: Enter
kab_DZ: Serggeg

[ctx: post state]
en: Pending
kab_DZ: Yegguni

[ctx: post status]
en: Customization Draft
kab_DZ: Tamerkast n usagen

[ctx: post status]
en: Draft
kab_DZ: Tamerkast

[ctx: post status]
en: Password protected
kab_DZ: Awal n uɛeddi immesten

[ctx: post status]
en: Pending
kab_DZ: Yegguni

[ctx: post status]
en: Private
kab_DZ: Ameẓlay

[ctx: post status]
en: Published
kab_DZ: Yeffeɣ-d

[ctx: post status]
en: Scheduled
kab_DZ: Yettuɣawes

[ctx: post status]
en: Sticky
kab_DZ: Yuɣal ɣer sdat

[ctx: post status]
en: Trash
kab_DZ: Taqecwalt

[ctx: post status label including post count]
en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Urmid <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Urmid <span class="count">(%s)</span>

[ctx: post title for posts with no title]
en: Untitled
kab_DZ: War azwel

[ctx: post type]
en: Current %s
kab_DZ: Amiran %s

[ctx: post type archive title prefix]
en: Archives:
kab_DZ: Iɣbaren:

[ctx: post type general name]
en: Changesets
kab_DZ: Tagrumma n ibeddilen

[ctx: post type general name]
en: Global Styles
kab_DZ: Iɣaniben imuta

[ctx: post type general name]
en: Media
kab_DZ: Amidya

[ctx: post type general name]
en: Navigation Menus
kab_DZ: Umuɣen n usnirem

[ctx: post type general name]
en: Pages
kab_DZ: Isebtar

[ctx: post type general name]
en: Posts
kab_DZ: Imagraden

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
kab_DZ: Iḥricen n tneɣruft

[ctx: post type general name]
en: Templates
kab_DZ: Tineɣrufin

[ctx: post type singular name]
en: Changeset
kab_DZ: Tagrumma n ibeddilen

[ctx: post type singular name]
en: Navigation Menu
kab_DZ: Umuɣ n usnirem

[ctx: post type singular name]
en: Page
kab_DZ: Asebtar

[ctx: post type singular name]
en: Post
kab_DZ: Amagrad

[ctx: post type singular name]
en: Template
kab_DZ: Taneɣruft

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
kab_DZ: Aḥric n tneɣruft

en: posts
kab_DZ: imagraden

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Akk <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Akk <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Amagrad-iw <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Imagraden-iw <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yuɣal ɣer sdat <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Uɣalen ɣer sdat <span class="count">(%s)</span>

[ctx: previewing a theme]
en: Preview
kab_DZ: Tamuɣli

[ctx: previous set of posts]
en: Previous
kab_DZ: Uzwir

[ctx: prime]
en: &#8242;
kab_DZ: &prime;

en: print
kab_DZ: siggez

en: privacy-policy
kab_DZ: tasertit n tbaḍnit

en: private
kab_DZ: uslig

[ctx: product name shown in menu]
en: Search
kab_DZ: Anadi

en: professional
kab_DZ: professionnel

[ctx: purchasing a theme]
en: Purchase
kab_DZ: Tiɣin

en: read
kab_DZ: ɣeṛ

[ctx: recipe]
en: Directions
kab_DZ: Iwellihen

[ctx: recipe]
en: Nutrition
kab_DZ: Učči

[ctx: recipe]
en: Print
kab_DZ: Imprimer

[ctx: recipe]
en: Rating
kab_DZ: Tazmilt

[ctx: recipe]
en: Source
kab_DZ: Aɣbalu

[ctx: recipe]
en: Time
kab_DZ: Akud

[ctx: record number of likes or followers in a day/week/etc]
en: Current Record:
kab_DZ: Akalas amiran:

[ctx: record number of likes or followers in a day/week/etc]
en: Old Record:
kab_DZ: Akalas aqbur:

en: regions
kab_DZ: timura

en: registration
kab_DZ: asekles

en: rel:
kab_DZ: rel&nbsp;:

[ctx: relation to order]
en: Subscription
kab_DZ: Souscription

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
kab_DZ: Ssexsi

[ctx: renew a domain]
en: Renew %s
kab_DZ: Siney %s

en: renews %(renewDate)s
kab_DZ: ad d-yettuεawed %(renewDate)s

en: reply
kab_DZ: err

[ctx: replying to parent comment]
en: to
kab_DZ: ɣer

[ctx: request status]
en: Completed
kab_DZ: Yemmed

[ctx: request status]
en: Confirmed
kab_DZ: Yettusentem

[ctx: request status]
en: Failed
kab_DZ: Yecceḍ

[ctx: request status]
en: Pending
kab_DZ: Yettraǧu

[ctx: requests]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Akk <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Akk <span class="count">(%s)</span>

en: required
kab_DZ: yettusra

en: resolved
kab_DZ: yefra

[ctx: revision date format]
en: F j, Y @ H:i:s
kab_DZ: F j, Y ɣef H:i:s

[ctx: revision date short format]
en: j M @ H:i
kab_DZ: j M \ɣ\e\f H:i

[ctx: revisions]
en: Browse
kab_DZ: Ḍum

en: romantic
kab_DZ: romantique

[ctx: sample permalink base]
en: archives
kab_DZ: iɣbaren

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
kab_DZ: amedya-amagrad

en: sample-page
kab_DZ: asebtar-amedya

en: scale height
kab_DZ: ales teɣzi

en: scheduled for %(displayedTime)s
kab_DZ: yettusɣawes i %(displayedTime)s

en: search
kab_DZ: anadi

[ctx: search label]
en: Find Author…
kab_DZ: Nadi ameskar(...)

en: second
kab_DZ: tasint

en: seconds
kab_DZ: tasinin

en: selection height
kab_DZ: teɣzi n tefrayt

en: selection width
kab_DZ: tehri n tefrayt

en: services
kab_DZ: Imeẓluyen

[ctx: settings screen]
en: Discussion
kab_DZ: Ameslay

[ctx: settings screen]
en: General
kab_DZ: Amatu

[ctx: settings screen]
en: Performance
kab_DZ: Atwal

[ctx: settings screen]
en: Security
kab_DZ: Taɣellist

[ctx: settings screen]
en: Writing
kab_DZ: Tira

[ctx: share to]
en: Pocket
kab_DZ: Tamzit

[ctx: share to]
en: Print
kab_DZ: Imprimer

[ctx: shipping method price]
en: Free
kab_DZ: Illeli

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
kab_DZ: Amizwer

[ctx: short (~12 characters) label for hide controls button]
en: Hide Controls
kab_DZ: Ferr isenqaden

[ctx: short for documents]
en: Docs
kab_DZ: Tasemlit

[ctx: short for documents]
en: Documentation
kab_DZ: Tasemlit

en: show
kab_DZ: sken

en: show %(numOfReplies)d reply | show %(numOfReplies)d replies
kab_DZ[0]: sken %(numOfReplies)d tiririt
kab_DZ[1]: sken %(numOfReplies)d tiririyin

en: show source
kab_DZ: sken aɣbalu

en: sibling
kab_DZ: gma/ultma

en: sign up
kab_DZ: jerred

[ctx: single horizontal line]
en: Row
kab_DZ: Adur

[ctx: singular noun, the currently active theme]
en: Active
kab_DZ: Urmid

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
kab_DZ: &larr; Ddu ɣer %s

[ctx: site]
en: Mark as spam
kab_DZ: Cerḍ-it d imcewwel

[ctx: site]
en: Not Spam
kab_DZ: Mačči d imcewwel

[ctx: site]
en: Not spam
kab_DZ: Mačči d imcewwel

[ctx: site]
en: Public
kab_DZ: Azayez

[ctx: site]
en: Registered
kab_DZ: Aklas

[ctx: site]
en: Spam
kab_DZ: Imcewwel

[ctx: site name]
en: Your scheduled post is now published on %1$s.
kab_DZ: Amagrad-inek yettusɣiwsen yeffeɣ-d akka tura ɣef %1$s.

en: site_id is required
kab_DZ: site_id yettwasra

[ctx: sites]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Akk <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Akk <span class="count">(%s)</span>

[ctx: sites]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Imcewwel <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Imcewwel <span class="count">(%s)</span>

[ctx: slug]
en: product
kab_DZ: afaris

[ctx: slug]
en: uncategorized
kab_DZ: War taggayt

en: social
kab_DZ: imetti

en: software
kab_DZ: Aseɣẓan

en: space
kab_DZ: tallunt

[ctx: spellcheck]
en: Finish
kab_DZ: Fakk

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
kab_DZ: Ttu

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
kab_DZ: Ttu kulec

en: spouse
kab_DZ: conjoint

[ctx: stats referrer type]
en: Search Engines
kab_DZ: Imseddayen n unadi

[ctx: stats spam referrer reporting]
en: Spam?
kab_DZ: Aspam?

[ctx: stats spam referrer reporting]
en: Undo
kab_DZ: Semmet

en: sticky
kab_DZ: ireṣṣa

en: style
kab_DZ: aɣanib

en: styles
kab_DZ: Iɣunab

en: sub item
kab_DZ: afaris anadaw

[ctx: submit button]
en: Search
kab_DZ: Nadi

[ctx: submit-button]
en: Submit
kab_DZ: Serggeg

en: subscription
kab_DZ: ajerred

[ctx: suffix for paged archive titles]
en: Page %s
kab_DZ: Asebtar %s

en: sweetheart
kab_DZ: amaɛcuq

[ctx: table body]
en: Body
kab_DZ: Tafekka

[ctx: table cell]
en: Cell
kab_DZ: Taxxamt

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
kab_DZ: Ulac

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
kab_DZ: Azrag

[ctx: table footer]
en: Footer
kab_DZ: Aḍar n usebtar

[ctx: table header]
en: Header
kab_DZ: Inixef

[ctx: table heading]
en: End Date
kab_DZ: Azemz n tagara

[ctx: table heading]
en: End date
kab_DZ: Azemz n tagara

[ctx: table heading]
en: Next Payment
kab_DZ: Asellek i d-iteddun

[ctx: table heading]
en: Start Date
kab_DZ: Azemz n tazwara

[ctx: table heading]
en: Start date
kab_DZ: Azemz n tazwara

[ctx: table heading]
en: Total
kab_DZ: Amatu

[ctx: table headings in notification email]
en: End Date
kab_DZ: Azemz n tagara

[ctx: table headings in notification email]
en: Price
kab_DZ: Tasqamt

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
kab_DZ: Akfud

[ctx: table headings in notification email]
en: Quantity
kab_DZ: Tasmekta

[ctx: tag archive title prefix]
en: Tag:
kab_DZ: Tabzimt:

[ctx: tagline for news and updates]
en: What's new?
kab_DZ: D acu i d amaynut?

[ctx: tags]
en: Most Used
kab_DZ: Yettwaseqdec s waṭas

en: task
kab_DZ: tawuri

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
kab_DZ: Taggayin

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
kab_DZ: Tibzimin

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Types
kab_DZ: Anawen n tneɣruft

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
kab_DZ: Taggayt

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
kab_DZ: Tabzimt

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Type
kab_DZ: Anaw n tneɣruft

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s added
kab_DZ: %s yettwarenna

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s deleted
kab_DZ: %s yettwakkes

[ctx: term name]
en: Name
kab_DZ: Isem

en: terms and conditions
kab_DZ: tiwtilin n useqdec

[ctx: testimonial]
en: Add New
kab_DZ: Rnu amaynut

en: text direction
kab_DZ: tanila n uḍris

[ctx: text for multiple new posts notification (2 new posts)]
en: new posts
kab_DZ: tisuffaɣ timaynutin

[ctx: text for single new post notification (1 new post)]
en: new post
kab_DZ: tasuffeɣt tamaynut

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
kab_DZ: Rnu tarrayt n usellek

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
kab_DZ: Rnu tarrayt n usellek

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
kab_DZ: valeur

[ctx: theme]
en: %s was successfully deleted.
kab_DZ: %s yettwakkes akken ilaq.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current PHP version does not meet minimum requirements for %s.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa:</strong> Lqem n PHP amiran ur d-yerri ara ɣef yisuturen imeẓẓyanen i %s.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress and PHP versions do not meet minimum requirements for %s.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa:</strong> Ileqman imiranen n WordPress d wid n PHP ur d-rrin ara ɣef yisuturen imeẓẓyanen i %s.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress version does not meet minimum requirements for %s.
kab_DZ: <strong>Tuccḍa:</strong> Lqem amiran n WordPress ur d-yerri ara ɣef yisutar imeẓyanen i %s.

[ctx: theme]
en: Activate %s
kab_DZ: Sermed %s

[ctx: theme]
en: Activate &#8220;%s&#8221;
kab_DZ: Sermed &#8220;%s&#8221;

[ctx: theme]
en: Active
kab_DZ: Urmid:

[ctx: theme]
en: Active:
kab_DZ: Urmid:

[ctx: theme]
en: Cannot Activate
kab_DZ: D awezɣi asermed

[ctx: theme]
en: Cannot Activate %s
kab_DZ: D awezɣi ad yermed %s

[ctx: theme]
en: Cannot Install
kab_DZ: Ulamek asbeddi

[ctx: theme]
en: Change
kab_DZ: Beddel

[ctx: theme]
en: Customize %s
kab_DZ: Sagen %s

[ctx: theme]
en: Delete %s
kab_DZ: Kkes %s

[ctx: theme]
en: Installed
kab_DZ: Yettwasbedd

[ctx: theme]
en: Live Preview %s
kab_DZ: Taskant tusridt %s

[ctx: theme]
en: Previewing:
kab_DZ: Tamuɣli:

[ctx: theme]
en: Replace active with uploaded
kab_DZ: Semselsi urmid s win d-yulin

[ctx: theme]
en: Update %s now
kab_DZ: Mucceḍ %s tura

[ctx: theme]
en: Uploaded
kab_DZ: Yuli

[ctx: theme]
en: View Theme Details for %s
kab_DZ: Wali talqayt n usentel i %s

[ctx: theme author]
en: By %s
kab_DZ: Sɣur %s

[ctx: theme name]
en: Name
kab_DZ: Isem

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Akk <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Akk <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yexsi <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Xsin <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Yermed <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Remden <span class="count">(%s)</span>

en: this help information
kab_DZ: tagi d talɣut n tallalt

en: ticket | tickets
kab_DZ[0]: atiki
kab_DZ[1]: itikiyen

[ctx: ticket price]
en: Free
kab_DZ: Ilelli

[ctx: time ago]
en: %s ago
kab_DZ: %s aya

[ctx: time from now]
en: in %s
kab_DZ: deg %s

[ctx: timeSinceExpiry is of the form "[number] [time-period] ago" i.e. "3 days ago"]
en: Expired %(timeSinceExpiry)s
kab_DZ: Yemmut %(timeSinceExpiry)s

[ctx: title]
en: Free .blog Domain for one year
kab_DZ: Taɣult .blog baṭel azal n useggas

[ctx: title]
en: Free domain for one year
kab_DZ: Taɣult  baṭel i useggas

en: tlk.io Webchat
kab_DZ: adiwenni usrid n web tlk.io

en: to-do
kab_DZ: ad yettwaxdem

[ctx: topic]
en: Architecture
kab_DZ: Tasegda

[ctx: topic]
en: Art
kab_DZ: Taẓuri

[ctx: topic]
en: Authors
kab_DZ: Imeskaren

[ctx: topic]
en: Beauty
kab_DZ: Ccbaḥa

[ctx: topic]
en: Blogging
kab_DZ: Ablugi

[ctx: topic]
en: Books
kab_DZ: Idlisen

[ctx: topic]
en: Business
kab_DZ: Takebbanit

[ctx: topic]
en: Coding
kab_DZ: Astengel

[ctx: topic]
en: Comics
kab_DZ: Iseḍsayen

[ctx: topic]
en: Community
kab_DZ: Tamɣiwent

[ctx: topic]
en: Cooking
kab_DZ: Cuisson

[ctx: topic]
en: Culture
kab_DZ: Idles

[ctx: topic]
en: Dance
kab_DZ: Ccḍeḥ

[ctx: topic]
en: Design
kab_DZ: Afeṣṣel

[ctx: topic]
en: Drawing
kab_DZ: Unuɣ

[ctx: topic]
en: Education
kab_DZ: Asegmi

[ctx: topic]
en: Entertainment
kab_DZ: Asedhu

[ctx: topic]
en: Environment
kab_DZ: Tawennaṭ

[ctx: topic]
en: Family
kab_DZ: Famille

[ctx: topic]
en: Finance
kab_DZ: Aẓref

[ctx: topic]
en: Food
kab_DZ: Učči

[ctx: topic]
en: Gardening
kab_DZ: Jardinage

[ctx: topic]
en: Health
kab_DZ: Tadawsa

[ctx: topic]
en: History
kab_DZ: Amazray

[ctx: topic]
en: Identity
kab_DZ: Tamagit

[ctx: topic]
en: Language
kab_DZ: Tutlayt

[ctx: topic]
en: Love
kab_DZ: S lɛez

[ctx: topic]
en: Mathematics
kab_DZ: Tusnakt

[ctx: topic]
en: Media
kab_DZ: Amidya

[ctx: topic]
en: Movies
kab_DZ: Isura

[ctx: topic]
en: Music
kab_DZ: Aẓawan

[ctx: topic]
en: Nature
kab_DZ: Agama

[ctx: topic]
en: Photography
kab_DZ: Tawlaft

[ctx: topic]
en: Poetry
kab_DZ: Tamedyazt

[ctx: topic]
en: Politics
kab_DZ: Tasertit

[ctx: topic]
en: Publishing
kab_DZ: Asuffeɣ

[ctx: topic]
en: Reading
kab_DZ: Taγuri

[ctx: topic]
en: Recipes
kab_DZ: Tarrayin

[ctx: topic]
en: Religion
kab_DZ: Asɣan

[ctx: topic]
en: Science
kab_DZ: Tussna

[ctx: topic]
en: Sports
kab_DZ: Addalen

[ctx: topic]
en: Technology
kab_DZ: Tatiknulujit

[ctx: topic]
en: Television
kab_DZ: Tiliẓri

[ctx: topic]
en: Travel
kab_DZ: Voyage

[ctx: topic]
en: Video
kab_DZ: Ividyuten

[ctx: topic]
en: Wine
kab_DZ: Crab

[ctx: topic]
en: Work
kab_DZ: Amahil

[ctx: topic]
en: Writing
kab_DZ: Tira

en: tutorials
kab_DZ: iwehhiyen

en: two years
kab_DZ: sin yiseggasen

en: two_step_nonce required.
kab_DZ: two_step_nonce yettwasra.

[ctx: type of layout]
en: Grid
kab_DZ: Iẓiki

[ctx: type of layout]
en: List
kab_DZ: Liste

en: uncategorized
kab_DZ: War taggayt

[ctx: unit of time]
en: a few seconds
kab_DZ: kra n tesdatin

[ctx: unit of time]
en: day | days
kab_DZ[0]: ass
kab_DZ[1]: ussan

[ctx: unit of time]
en: month | months
kab_DZ[0]: ayyur
kab_DZ[1]: ayyuren

[ctx: unit of time]
en: week | weeks
kab_DZ[0]: imalas
kab_DZ[1]: imalasen

[ctx: unit symbol]
en: GB
kab_DZ: GAṬ

[ctx: unit symbol]
en: KB
kab_DZ: KAṬ

[ctx: unit symbol]
en: MB
kab_DZ: MAṬ

[ctx: unit symbol]
en: PB
kab_DZ: PAṬ

en: unknown
kab_DZ: arussin

en: until
kab_DZ: alamma

en: untitled
kab_DZ: war azwel

[ctx: upcoming events month format]
en: F
kab_DZ: Sem

[ctx: used in api error message if there is no long message]
en: Unknown error
kab_DZ: Tuccḍa tarussint

[ctx: used in api error message if there is no severity code from PayPal]
en: Error
kab_DZ: Erreur

en: user | users
kab_DZ[0]: aseqdac
kab_DZ[1]: iseqdacen

[ctx: user]
en: Mark as spam
kab_DZ: Cerḍ-it d imcewwel

[ctx: user]
en: Not spam
kab_DZ: Mačči d imcewwel

[ctx: user]
en: Registered
kab_DZ: Aklas

en: user is | users are
kab_DZ[0]: aseqdac d
kab_DZ[1]: iseqdacen d

en: user_data is required
kab_DZ: user_data yettwasra

en: user_id is required
kab_DZ: user_id yettwasra

en: user_id required.
kab_DZ: user_id yettwasra.

en: username
kab_DZ: isem n useqdac

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[0]: Akk <span class="count">(%s)</span>
kab_DZ[1]: Akk <span class="count">(%s)</span>

[ctx: verb]
en: Change
kab_DZ: Beddel

[ctx: verb]
en: Clear
kab_DZ: Sfeḍ

[ctx: verb]
en: Comment
kab_DZ: Awennit

[ctx: verb]
en: Copy
kab_DZ: Nɣel

[ctx: verb]
en: Design
kab_DZ: Afeṣṣel

[ctx: verb]
en: Edit
kab_DZ: Ẓreg

[ctx: verb]
en: Group
kab_DZ: Agraw

[ctx: verb]
en: Preview
kab_DZ: Tamuɣli

[ctx: verb]
en: Purchase
kab_DZ: Tiɣin

[ctx: verb]
en: Purchase on:
kab_DZ: Tiɣin deg:

[ctx: verb]
en: Spam
kab_DZ: Imcewwel

[ctx: verb]
en: Stack
kab_DZ: Tanebdant

[ctx: verb]
en: Trash
kab_DZ: Taqecwalt

[ctx: verb]
en: Upgrade
kab_DZ: Leqqem

[ctx: verb]
en: Upgrade on:
kab_DZ: Leqqem deg:

[ctx: verb]
en: Upload
kab_DZ: Azen

[ctx: verb]
en: View
kab_DZ: Wali

[ctx: verb, imperative]
en: Comment
kab_DZ: Awennit

[ctx: verb, to Cancel an operation]
en: Cancel
kab_DZ: Semmet

[ctx: verb: imperative]
en: Approve
kab_DZ: Qbel

[ctx: verb: imperative]
en: Approve comment
kab_DZ: Qbel awennit

[ctx: verb: imperative]
en: Edit
kab_DZ: Ẓreg

[ctx: verb: imperative]
en: Edit comment
kab_DZ: Ẓreg awennit

[ctx: verb: imperative]
en: Follow
kab_DZ: Ḍfeṛ

[ctx: verb: imperative]
en: Like
kab_DZ: Am

[ctx: verb: imperative]
en: Like comment
kab_DZ: Ḥemmel awennit

[ctx: verb: imperative]
en: Like post
kab_DZ: Ḥemmel tasuffet

[ctx: verb: imperative]
en: Send
kab_DZ: Azen

[ctx: verb: imperative]
en: Submit reply
kab_DZ: Azen tiririt

[ctx: verb: imperative]
en: Trash
kab_DZ: Taqecwalt

[ctx: verb: imperative]
en: Trash comment
kab_DZ: Err awennit er tqecwalt

[ctx: verb: imperative]
en: Undo
kab_DZ: Semmet

[ctx: verb: past-tense]
en: Approved
kab_DZ: Yettwaqbel

[ctx: verb: past-tense]
en: Liked
kab_DZ: Iεǧeb

[ctx: verb; site]
en: Archive
kab_DZ: Seɣber

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
kab_DZ: Tarigla taratakt

en: video
kab_DZ: tavidyut

[ctx: video or audio]
en: Length
kab_DZ: Tanzagt

[ctx: view a subscription]
en: View
kab_DZ: Wali

en: view source
kab_DZ: ẓeṛ aɣbalu

en: views
kab_DZ: timeẓriyin

[ctx: website URL]
en: At URL
kab_DZ: Di URL

[ctx: website name]
en: For site
kab_DZ: I wesmel

en: website-building
kab_DZ: bennu-n-usmel-web

en: week
kab_DZ: amalas

[ctx: when to allow a setting]
en: Never
kab_DZ: Werjin

[ctx: when to prorate signup fee when switching]
en: Always
kab_DZ: Yalas

en: white
kab_DZ: amellal

[ctx: widget]
en: Add
kab_DZ: Rnu

[ctx: widget]
en: Edit
kab_DZ: Ẓreg

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
kab_DZ: %1$s di %2$s

en: with a powerful website.
kab_DZ: s usmel web i iǧehden.

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
kab_DZ: awalen

en: year
kab_DZ: aseggass

en: yearly
kab_DZ: s useggas

en: years
kab_DZ: iseggasen

en: yesterday
kab_DZ: iḍelli

[ctx: you are following]
en: Following
kab_DZ: Aḍfaṛ

en: your site
kab_DZ: asmel-inek/inem

en: {{author}}%(authorFirstName)s{{/author}} {{label}}left a comment on %(siteName)s, cross-posted to{{/label}} {{blogNames/}}
kab_DZ: {{author}}%(authorFirstName)s{{/author}} {{label}}yeǧǧa-d awennit ɣef %(siteName)s, yettwasuffeɣ-d daɣendeg{{/label}} {{blogNames/}}

en: {{a}}All Personal features{{/a}}
kab_DZ: {{a}}Timahilin tudmawanin{{/a}}

en: {{a}}All Premium features{{/a}}
kab_DZ: {{a}}Timahilin akk n Premium{{/a}}

en: {{a}}All free features{{/a}}
kab_DZ: {{a}}Timahilin akk n baṭel{{/a}}

en: {{em}}%(name)s{{/em}} has been received. You'll get an email when your import is complete.
kab_DZ: {{em}}%(name)s{{/em}} yettwarmes-d. Ad teṭṭfeḍ imayl mi ara temmed uktar-inek.

en: {{line1}}Build a site.{{/line1}}{{line2}}Sell your stuff.{{/line2}}{{line3}}Start a blog.{{/line3}}{{line4}}And so much more.{{/line4}}
kab_DZ: {{line1}}Bnu asmel.{{/line1}}{{line2}}Senz ifarisen-inek.{{/line2}}{{line3}}Sker ablug.{{/line3}}{{line4}}akked wayen-nniḍen.{{/line4}}

en: {{line1}}Built on free software{{/line1}}{{line2}}to power even the smallest dreams.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Tiɣerɣert baṭel{{/line1}}{{line2}}akken ad tessiwḍeḍ ula d asirem-inek/inem ameẓẓyan.{{/line2}}

en: {{line1}}Claim your corner of the internet.{{/line1}} {{line2}}Build a new website with a few clicks.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Awi-d amkan-ik deg internet.{{/line1}} {{line2}}Bnu asmel web amaynut s kra kan n yisitiyen.{{/line2}}

en: {{line1}}Create a blog and share{{/line1}} {{line2}}your voice in minutes{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Rnu ablug-inek syen bḍu{{/line1}} {{line2}}taɣect-ik deg yiwet tesdat{{/line2}}

en: {{line1}}Create a blog and{{/line1}} {{line2}}share your voice in minutes.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Rnu ablug-inek/inem syen{{/line1}} {{line2}}bḍu taɣect-ik/im deg yiwet tesdat.{{/line2}}

en: {{line1}}Create a website{{/line1}}{{line2}}with WordPress.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Rnu asmel web{{/line1}}{{line2}}s WordPress.{{/line2}}

en: {{line1}}Create your WordPress.com website, and make your voice heard. {{/line1}}
kab_DZ: {{line1}}Rnu asmel-inek/inem web WordPress.com, syen siweḍ taɣect-ik/im akken ad as-d-slen akk medden. {{/line1}}

en: {{line1}}Create your blog and{{/line1}} {{line2}}share your voice in minutes.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Rnu ablug-inek syen{{/line1}} {{line2}}bḍu taɣect-ik deg yiwet tesdat.{{/line2}}

en: {{line1}}Every feature you need to{{/line1}} {{line2}}create a powerful blog{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Yal tamahilt ara teḥwaǧeḍ akken{{/line1}} {{line2}}ad ternuḍ ablug iǧehden{{/line2}}

en: {{line1}}Every feature you need{{/line1}} {{line2}}to create a powerful blog{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Yal tamahilt ara teḥwaǧeḍ{{/line1}} {{line2}}akken ad ternuḍ ablug iǧehdden{{/line2}}

en: {{line1}}The best WordPress{{/line1}}{{line2}}experiences start here.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Tirmitin ifazen n  WordPress{{/line1}}{{line2}}ad bdunt dagi.{{/line2}}

en: {{line1}}Thousands of third-party{{/line1}}{{line2}}plugins and themes{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}D luluf n{{/line1}}{{line2}}yizegrar n wis kraḍ d yisental{{/line2}}

en: {{line1}}Ways to directly{{/line1}}{{line2}}monetize your site{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}Iberdan usriden{{/line1}}{{line2}}i usefti n usmel-inek{{/line2}}

en: {{line1}}WordPress powers{{/line1}} {{line2}}%s%% of the internet.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}isedday WordPress{{/line1}} {{line2}}%s%% n internet.{{/line2}}

en: {{line1}}WordPress powers{{/line1}}{{line2}}%s%% of the internet.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}} Isseqdac WordPress{{/line1}} {{line2}}%s%% n internet.{{/line2}}

en: {{line1}}WordPress.com is the best way to experience it.{{/line1}} {{line2}}Start building your website today.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}WordPress.com ulac i t-yecban di tirmit-is.{{/line1}} {{line2}}bdu lebni n usmel-inek web tura.{{/line2}}

en: {{line1}}WordPress.com makes it easy for you to start your own blog.{{/line1}} {{line2}}Signup for free to start sharing your ideas.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}WordPress.com ad k-yessiweḍ ad tesnekreḍ ablug-inek s sshala.{{/line1}} {{line2}}jerred baṭel akken ad tebduḍ beṭṭu n tikta-inek.{{/line2}}

en: {{line1}}WordPress.com provides everything{{/line1}}{{line2}}you need to get online today.{{/line2}}
kab_DZ: {{line1}}WordPress.com yettmuddu-d akk{{/line1}}{{line2}}ayen ara teḥwiǧeḍ srid ass-a.{{/line2}}

en: {{link}}%(service)s{{/link}} {{small}}by %(organization)s{{/small}}
kab_DZ: {{link}}%(service)s{{/link}} {{small}}s %(organization)s{{/small}}

en: {{span}}No comments{{/span}} - add the first!
kab_DZ: {{span}}Ulac iwenniten{{/span}} - rnu amezwaru!

en: {{strong}}%(backupDisplayDate)s{{/strong}} is the selected point to create a downloadable backup.
kab_DZ: {{strong}}%(backupDisplayDate)s{{/strong}} d takti i d-yettwaferneni usnulfu n uḥraz n usider.

en: {{strong}}13GB{{/strong}} storage space
kab_DZ: {{strong}}13 GAṬ{{/strong}} tallunt n uklas

en: {{strong}}3GB{{/strong}} storage space
kab_DZ: {{strong}}3GAṬ{{/strong}} tallunt n uklas

en: {{strong}}Note:{{/strong}} Support sessions are not available before %(reopensAt)s.
kab_DZ: {{strong}}Tamawt:{{/strong}} Tiɣimiyin n tallalt ur llint ara uqbel %(reopensAt)s.

en: {{strong}}Note:{{/strong}} Support sessions will not be available between %(closesAt)s and %(reopensAt)s.
kab_DZ: {{strong}}Tamawt:{{/strong}} Tiɣimiyin n tallalt ur ttilint ara  gar %(closesAt)s d %(reopensAt)s.

en: {{strong}}Use your security key to finish logging in.{{/strong}}
kab_DZ: {{strong}}Seqdec tasarut-ik n tɣellist akken ad yemmed unekcumɣer.{{/strong}}

en: {{strong}}Welcome to Conversations.{{/strong}} You can read and reply to all your conversations in one place. WordPress posts you've liked or commented on will appear when they have new comments.
kab_DZ: {{strong}}Ansuf ɣer udiwenni.{{/strong}} Tzemreḍ a teɣreḍ, rnu ad terreḍ ɣef yidiwenniyen-inek i meṛṛa deg yiwen wadeg. Tisuffaɣ n WordPress i ak-iεeǧben neɣ i twennteḍ ad d-banent mi ara yili iwenniten imaynuten.

en: {{strong}}Welcome!{{/strong}} Reader is a custom magazine. {{link}}Follow your favorite sites{{/link}} and their latest posts will appear here. {{span}}Read, like, and comment in a distraction-free environment.{{/span}}
kab_DZ: {{strong}}Ansuf{{/strong}} Imeɣri d tasɣunt tudmawant. {{link}}Ḍfer ismal i tḥemmleḍ{{/link}} tisuffaq-nsen tineggura ad d-banent dagi. {{span}}Γer, ḥemmel, rnu wennet deg wadeg mebla aεewwiq. {{/span}}

en: {{strong}}WordPress plugins{{/strong}}
kab_DZ: {{strong}}Izegrar n WordPress{{/strong}}

en: {{strong}}WordPress themes{{/strong}}
kab_DZ: {{strong}}Isental n WordPress{{/strong}}

en: Åland Islands
kab_DZ: Tigzirin n Aland

en: … and %d more share | … and %d more shares
kab_DZ[0]: ... akked %d n beṭṭu-nniḍen
kab_DZ[1]: ... akked %d n beṭṭu-nniḍen

en: … and thanks!
kab_DZ: ..., tanemmirt!

en: …and so much more
kab_DZ: …d wugar n wayenni s waṭas

en: ℹ️ View Order
kab_DZ: ℹ️ Wali asuter
