WordPress.com - en to me translation catalogue (2288 entries)

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
me: %1$s %2$s dovod kategorije %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
me: %1$s %2$s dovod komentara na %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Feed
me: %1$s %2$s %3$s kanal

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
me: %1$s %2$s dovod oznake %3$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
me: %1$s %2$s dovod komentara

en: %1$s %2$s Feed
me: %1$s %2$s dovod

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
me: %1$s %2$s dovod za korisnika %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
me: %1$s %2$s Rezultati pretrage za &#132;%3$s&#147;

en: %1$s (#%2$s)
me: %1$s (%2$s)

en: %1$s at %2$s
me: %1$s u%2$s

en: %1$s is deprecated. The callback from %2$s is used instead.
me: %1$s je zastareo. Povratni poziv iz %2$s je iskorišćen umjesto toga.

en: %1$s is not one of %2$s.
me: %1$s nije jedan od %2$s.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
me: %1$s ponosno pokreće %2$s

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (exclusive)
me: %1$s mora biti između %2$d (iskljuujući) i %3$d (iskljuujući)

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (inclusive)
me: %1$s mora biti između %2$d (isključujući) i %3$d (uključujući)

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (exclusive)
me: %1$s mora biti između %2$d (uključujući) i %3$d (isključujući)

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (inclusive)
me: %1$s mora biti između %2$d (uključujući) i %3$d (uključujući)

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
me[0]: Nadogradnja %d plugina
me[1]: Nadogradnja %d plugina
me[2]: Nadogradnja %d plugina

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
me[0]: Nadogradnja %d teme
me[1]: Nadogradnja %d teme
me[2]: Nadogradnja %d teme

en: %d WordPress Update
me: Nadogradnja %d WordPressa

en: %d selected
me: označeno: %d

en: %s &#8212; WordPress
me: %s &#8212; Wordpress

en: %s (Invalid)
me: %s (Neispravno)

en: %s (Pending)
me: %s (Na čekanju)

en: %s [Autosave]
me: %s [Automatsko čuvanje]

en: %s [Current Revision]
me: %s [Trenutna revizija]

en: %s ago
me: %s ranije

en: %s approved | %s approved
me[0]: %s prihvaćen
me[1]: %s prihvaćena
me[2]: %s prihvaćenih

en: %s comment approved. | %s comments approved.
me[0]: %s odobren komentar
me[1]: %s odobrena komentara
me[2]: %s odobrenih komentara

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
me[0]: %s komentar označen kao spam.
me[1]: %s komentara označena kao spam.
me[2]: %s komentara označenih kao spam.

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
me[0]: %s komentar prebačen u smeće
me[1]: %s komentar prebačena u smeće
me[2]: %s komentara prebačeno u smeće

en: %s comment permanently deleted. | %s comments permanently deleted.
me[0]: %s komentar je trajno obrisan
me[1]: %s komentara sz trajno obrisana
me[2]: %s komentara je trajno obrisano

en: %s comment restored from the Trash. | %s comments restored from the Trash.
me[0]: %s komentar vraćen iz smeća
me[1]: %s komentara vraćena iz smeća
me[2]: %s komentara vraćeno iz smeća

en: %s comment restored from the spam. | %s comments restored from the spam.
me[0]: %s komentar vraćen iz spama
me[1]: %s komentara vraćena iz spama
me[2]: %s komentara vraćenih iz spama

en: %s day | %s days
me[0]: %s dan
me[1]: %s dana
me[2]: %s dana

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
me: %s prekoračuje maksimalnu dozvoljenu veličinu za dodavanje više datoteka kroz vaš browser.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
me: %s prekoračuje maksimalnu dozvoljenu veličinu dodavanja za ovu stranicu.

en: %s from now
me: %s od ovog trenutka

en: %s has taken over and is currently customizing.
me: Korisnik %s je preuzeo i trenutno radi na prilagođavanju.

en: %s hour | %s hours
me[0]: %s sat
me[1]: %s sata
me[2]: %s sata

en: %s is a protected WP option and may not be modified
me: %s je zaštićena WP opcija i ne može se mijenjati

en: %s is already customizing this changeset. Do you want to take over?
me: %s već prilagođava ovaj skup izmjena. Da li želite da preuzmete?

en: %s is already customizing this changeset. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
me: %s već prilagođava ovaj skup izmjena. Molimo vas sačekajte da završi kako biste vi pokušali. Vaše posljednje izmjene su automatski sačuvane.

en: %s is already customizing this site. Do you want to take over?
me: %s već prilagođava ovu stranicu. Želite li da preuzmete prilagođavanje?

en: %s is already customizing this site. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
me: %s već prilagođava ovu stranicu. Sačekajte da završi kako biste vi počeli. Vaše zadnje promjene biće automatski sačuvane.

en: %s is not a valid IP address.
me: %s nije validna IP adresa.

en: %s item | %s items
me[0]: %s stavka
me[1]: %s stavke
me[2]: %s stavki

en: %s link deleted. | %s links deleted.
me[0]: %s link je obrisan.
me[1]: %s linka su obrisana.
me[2]: %s linkova je obrisano.

en: %s min | %s mins
me[0]: %s minut
me[1]: %s minuta
me[2]: %s minuta

en: %s post updated. | %s posts updated.
me[0]: %s članak je ažuriran.
me[1]: %s članka su ažurirana.
me[2]: %s članaka je ažurirano.

en: %s site | %s sites
me[0]: %s stranica
me[1]: %s stranice
me[2]: %s stranica

en: %s themes
me: %s tema/teme

en: %s updated successfully.
me: %s uspješno ažuriran.

en: %s user | %s users
me[0]: %s korisnik
me[1]: %s korisnika
me[2]: %s korisnika

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
me: Dodavanje &#8220;%s&#8221; nije uspjelo.

en: &#8592; Cancel gallery
me: &#8592; Poništi galeriju

en: &laquo; Back
me: &laquo; Nazad

en: &laquo; Older Comments
me: &laquo; Stariji komentari

en: &laquo; Previous
me: &laquo; Prethodno

en: &laquo; Previous Page
me: &laquo; Prethodna stranica

en: &lt; Prev
me: &lt; Prethodna

en: &mdash; No Change &mdash;
me: &mdash; Bez promjene &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
me: &mdash; Nema uloge za ovu stranicu &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
me: &mdash; Izaberite &mdash;

en: &ndash;OR&ndash;
me: &ndash;ILI&ndash;

en: (Edit)
me: (Uredi)

en: (Leave at 0 for no rating.)
me: (Ostavite na 0 za neocijenjeno.)

en: (No author)
me: (nema autora)

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
me: (Registracija je onemogućena. Samo članovi ove stranice mogu komentarisati.)

en: (Unattached)
me: (Nije dodano)

en: (Untitled)
me: (Bez naziva)

en: (no author)
me: (nema autora)

en: (no parent)
me: (nema matične)

en: (no title)
me: (bez naslova)

en: + Create New Menu
me: Napravite Novi Meni

en: 1 Comment
me: 1 komentar

en: 1 item | %s items
me[0]: %s stavka
me[1]: %s stavke
me[2]: %s stavki

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
me: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Nadogradite %2$s</a> ili saznajte kako da <a href="%3$s" class="browse-happy-link">sigurno surfate internetom</a>

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
me[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> je već zaštitio vaš sajt od %2$s nepoželjnog komentara.
me[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> je već zaštitio vaš sajt od %2$s nepoželjna komentara.
me[2]: <a href="%1$s">Akismet</a> je već zaštitio vaš sajt od %2$s nepoželjnih komentara.

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
me: <a href="%s">Linkovi</a> / Uredi linkove

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
me: <code>_blank</code> &mdash; novi prozor ili tab.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
me: <code>_top</code> &mdash; isti prozor ili tab.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
me: <code>_top</code> &mdash; trenutni prozor ili tab, bez okvira.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
me[0]: <strong class="count">%1$s nepoželjan komentar</strong> je zaustavljen od strane <strong>Akismeta</strong>
me[1]: <strong class="count">%1$s nepoželjna komentara</strong> su zaustavljena od strane <strong>Akismeta</strong>
me[2]: <strong class="count">%1$s nepoželjnih komentara</strong> je zaustavljeno od strane <strong>Акисмета</strong>

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
me: <strong><em>Zabilježite ovu šifru</em></strong>! Ovo je <em>slučajno</em> generisana šifra samo za vas.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
me: <strong>Dovucite i pustite</strong> vaše datoteke u okvir ispod. Dozvoljeno je dodavanje više datoteka odjednom.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
me: <strong>Uredi</strong> vas vodi na stranicu za uređivanje tog članka. Takođe možete stići do iste stranice klikom na naslov članka.

en: <strong>Error:</strong> Passwords may not contain the character "\".
me: <strong>GREŠKA</strong>: Šifra ne može sadržavati znak "\".

en: <strong>Error:</strong> Please enter a username.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Molimo vas da unesete korisničko ime.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a valid email address.
me: <strong>GREŠKA</strong>: molimo vas da unesete validnu e-mail adresu.

en: <strong>Error:</strong> Please type your email address.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Molimo vas da unesete vašu adresu e-pošte.

en: <strong>Error:</strong> Sorry, that username is not allowed.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Izvini, korisničko ime se ne može koristiti.

en: <strong>Error:</strong> The email address is already used.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Email adresa je već u upotrebi.

en: <strong>Error:</strong> The email address is not correct.
me: <strong>GREŠKA</strong>: E-mail adresa nije ispravna.

en: <strong>Error:</strong> The email field is empty.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Polje za e-poštu je prazno.

en: <strong>Error:</strong> The password field is empty.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Polje sa šifrom je prazno.

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the email address %s is incorrect.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Lozinka koju ste unijeli za adresu e-pošte %s je pogrešna.

en: <strong>Error:</strong> The username field is empty.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Polje sa korisničkim imenom je prazno.

en: <strong>Error:</strong> This username is already registered. Please choose another one.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Ovo korisničko ime je već registrovano. Molimo vas da odaberete drugo korisničko ime.

en: <strong>Error:</strong> This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Ovo korisničko ime je neispravno zbog toga što koristi nedozvoljene znakove. Molimo vas da unesete ispravno korisničko ime.

en: <strong>Error:</strong> Your URL is too long.
me: <strong>GREŠKA</strong>: vaš url je predugačak.

en: <strong>Error:</strong> Your account has been marked as a spammer.
me: <strong>GREŠKA</strong>: Vaš račun je označen kao spamerski.

en: <strong>Error:</strong> Your comment is too long.
me: <strong>GREŠKA</strong>: vaš komentar je predugačak.

en: <strong>Error:</strong> Your email address is too long.
me: <strong>GREŠKA</strong>: vaša adresa e-pošte je predugačka.

en: <strong>Error:</strong> Your name is too long.
me: <strong>GREŠKA</strong>: vaše ime je predugačko.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
me: <strong>Pretpregled</strong> će prikazati kako će izgledati vaš članak ako ga objavite. Pretpregled će vas odvesti na vaš sajt kako bi viđeli članak. Koji link je na raspolaganju zavisi od statusa vašeg članka.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
me: <strong>Brza izmjena</strong> daje na licu mjesta pristup metapodacima sajta, omogućavajući vam da ažurirate detalje članka bez napuštanja ove stranice.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
me: <strong>Nasumično:</strong> prikazuje nasumično odabranu sliku na svakoj stranici.

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the Trash, from which you can permanently delete it.
me: <strong>Baci</strong> uklanja vaš članak iz ove liste i stavlja ga u škart, iz kojeg ga možete trajno izbrisati.

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
me: <strong>Upozorenje:</strong> ove stranice ne bi trebale biti iste!

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
me: <a href="%s">Statična stranica</a> (odaberite ispod)

en: A comment is held for moderation
me: Komentar treba moderaciju

en: A media item.
me: Stavka medija

en: A password to protect access to the content and excerpt.
me: Lozinka za zaštitu pristupa sadržaju i odlomku.

en: A post can not be sticky and have a password.
me: Članak ne može biti ljepljiv i ujedno imati lozinku.

en: A static page
me: Statička stranica

en: A sticky post can not be password protected.
me: Ljepljivi članak ne može biti zaštićen lozinkom.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
me: Pojam sa tim imenom već postoji pod ovim roditeljem.

en: A valid URL was not provided.
me: Nije unesen validan URL.

en: A valid email address is required.
me: Ispravna adresa e-pošte je neophodna.

en: About
me: Informacije

en: About Pages
me: O stranicama

en: About WordPress
me: O WordPress-u

en: About Yourself
me: O meni

en: About the user
me: O korisniku

en: Action
me: Akcija

en: Action has been confirmed.
me: Radnja je potvrđena.

en: Actions
me: Akcije

en: Activate
me: Aktiviraj

en: Activate &#8220;%s&#8221;
me: Aktiviraj &#8220;%s&#8221;

en: Activate &amp; Publish
me: Uključi &amp; objavi

en: Activate Plugin
me: Aktiviraj plugin

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
me: Aktiviraj plugin &amp; Pokreni uvoznik

en: Activate this plugin
me: Aktiviraj ovaj plugin

en: Activation Key Required
me: Aktivacioni ključ je neophodan

en: Activation Key:
me: Aktivacioni ključ:

en: Add
me: Dodaj

en: Add Comment
me: Dodaj komentar

en: Add Custom Field
me: Dodaj korisničko polje

en: Add Custom Field:
me: Dodaj korisničko polje

en: Add Existing User
me: Dodaj postojećeg korisnika

en: Add Link
me: Dodaj link

en: Add Media
me: Dodaj datoteku

en: Add New Category
me: Dodaj novu kategoriju

en: Add New Custom Field:
me: Dodaj novo korisničko polje:

en: Add New Site
me: Dodaj novu stranicu

en: Add New User
me: Dodaj novog korisnika

en: Add Site
me: Dodaj stranicu

en: Add a navigation menu to your sidebar.
me: Dodaj navigacioni meni u svoju bočnu traku.

en: Add media
me: Dodaj datoteku

en: Add media files from your computer
me: Dodaj datoteke sa računara

en: Add new page
me: Dodaj novu stranu

en: Add new post
me: Dodaj novi članak

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
en: no-subset
me: cyrillic

en: Add or remove tags
me: Dodaj ili ukloni oznake

en: Add to Menu
me: Dodaj u meni

en: Add to Widget
me: Dodaj u Vidžete

en: Add to gallery
me: Dodaj u galeriju

en: Add your own CSS code here to customize the appearance and layout of your site.
me: Dodajte sopstveni CSS kod kako biste prilagodili izgled i strukturu vaše stranice.

en: Adding Categories
me: Dodavanje kategorija

en: Adding Tags
me: Dodavanje tagova

en: Adding Themes
me: Dodavanje tema

en: Additional Capabilities
me: Dodatne mogućnosti

en: Admin Color Scheme
me: Šema boja

en: Administrators have access to all the administration features.
me: Administratori imaju pristup svim administratorskim mogućnostima.

en: Advanced
me: Napredno

en: Advanced Options
me: Napredna podešavanja

en: Advanced caching plugin.
me: Plugin za napredno keširanje.

en: Advanced.
me: Napredno

en: Afrikaans
me: afrički

en: Akismet Stats
me: Statistike Akismeta

en: Akismet Widget
me: Akismet dodatak

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
me: Akismet je prepoznao ovaj komentar kao nepoželjan tokom ponovnog automatskog pokušaja.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
me: Akismet je očistio ovaj komentar tokom automatskog ponovnog pokušaja.

en: Akismet has detected a problem.
me: Akismet je naišao na problem.

en: Albanian
me: albanski

en: Align
me: Poravnanje

en: Alignment
me: Poravnanje

en: All
me: Svi

en: All Categories
me: Sve kategorije

en: All Comments
me: Svi komentari

en: All Link Categories
me: Sve kategorije linkova

en: All Pages
me: Sve strane

en: All Posts
me: Svi članci

en: All Settings
me: Sve postavke

en: All Sites
me: Svi sajtovi

en: All Tabs:
me: Svi tabovi:

en: All Tags
me: Sve oznake

en: All Types
me: Sve vrste

en: All Users
me: Svi korisnici

en: All capabilities assigned to the user.
me: Sve mogućnosti dodijeljene korisniku.

en: All content
me: Sav sadržaj

en: All dates
me: Svi datumi

en: All done!
me: Sve završeno!

en: All image sizes
me: Sve veličine slika

en: All media items
me: Sve datoteke

en: All sizes except thumbnail
me: Sve veličine osim umanjenih slika

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
me: Sve datoteke koje ste prenijeli su izlistane u biblioteci; najnovije datoteke su izlistane prve. Možete upotrijebiti tab Opcije prikaza da prilagodite izgled ovog ekrana.

en: All updates have been completed.
me: Sve nadogradnje su završene.

en: Allow
me: Dozvoli

en: Allow Comments
me: Dozvoli komentare

en: Allow Pings
me: Dozvoli pingove

en: Allow new users to sign up
me: Dozvoli novim korisnicima da se registruju

en: Allow people to post comments on new articles
me: Dozvoli ljudima da objavljuju komentare na novim člancima

en: Allow search engines to index this site
me: Dozvoli pretraživačima da indeksiraju ovu stranicu

en: Allowed Files
me: Dozvoljene datoteke

en: Already Installed
me: Već instalirano

en: Already pinged:
me: Već pingano:

en: Alt Text
me: Alternativni tekst

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
me: Alt tekst za sliku, npr. &#8220;Bosanski ćevap&#8221;

en: Alternative Text
me: Alternativni tekst

en: Always use https when visiting the admin
me: Uvijek koristi https prilikom administratorske posjete

en: American English
me: Američki engleski

en: An alphanumeric identifier for the taxonomy.
me: Alfanumerički identifikator za taksonomiju.

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
me: Automatska WordPress nadogradnja nije uspješno završena - <a href="%s">molimo vas da pokušate pokrenuti nadogradnju ponovo</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
me: Automatska WordPress nadogradnja nije uspješno završena! Molimo vas da obavijestite administratora stranice.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
me: Došlo je do greške što najvjerovatnije znači da feed ne radi. Pokušajte ponovo kasnije.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
me: Došlo je do greške prilikom dodavanja. Molimo vas da pokušate ponovo kasnije.

en: Anonymous
me: Anonimni korisnik

en: Any extra capabilities assigned to the user.
me: Bilo koje dodatne mogućnosti dodijeljene korisniku.

en: Anyone can register
me: Svako se može registrovati

en: Anyone posts a comment
me: Neko objavi komentar

en: Appearance
me: Izgled

en: Apply
me: Primijeni

en: Apply changes to:
me: Primijeni promjene na:

en: Approve
me: Odobri

en: Approve and Reply
me: Odobri i odgovori

en: Approve comment
me: Odobri komentar

en: Approve it: %s
me: Odobri: %s

en: Approve this comment
me: Odobri ovaj komentar

en: Approved
me: odobren

en: Arabic
me: arapski

en: Arbitrary HTML code.
me: Proizvoljan HTML kod.

en: Arbitrary text.
me: Proizvoljan tekst.

en: Archived
me: Arhivirano

en: Archives
me: Arhive

en: Are you sure you want to discard your unpublished changes?
me: Da li ste sigurni da želite da odbacite neobjavljene izmjene?

en: Are you sure you want to do this?
me: Da li sigurno želite da uradit ovo?

en: Artist
me: Izvođač

en: Ascending
me: Uzlazno

en: Ascending.
me: Uzlazno

en: Aspect ratio:
me: Omjer:

en: Attach
me: Dodaj

en: Attaching Files
me: Dodavanje datoteka

en: Attachment Details
me: Detalji o prilogu

en: Attachment Display Settings
me: Postavke prikaza za priloge

en: Attachment Page
me: Stranici s prilozima

en: Attachment Post URL
me: URL priloga članka

en: Attachment details
me: Detalji o prilogu

en: Attachment page
me: Stranici s prilozima

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
me: Pokušaj obavijestiti bilo koji blog povezan sa ovim člankom.

en: Attributes
me: Atributi

en: Audio
me: Zvuk

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Zvuk <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Zvuk <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Zvuk <span class="count">(%s)</span>

en: Audio, Video, or Other File
me: Zvučna, video ili neka druga datoteka

en: Author
me: Autor

en: Author:
me: Autor:

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
me: Autor: %1$s (IP adresa: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
me: Autor: %s

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
me: Autori mogu objavljivati i uređivati svoje članke i dodavati datoteke.

en: Authors:
me: Autori:

en: Auto Draft
me: Automatska skica

en: Automatically add paragraphs
me: Automatski dodaj pasuse

en: Autoplay
me: Samopokretanje

en: Available Actions
me: Dostupne radnje

en: Available Tools
me: Dostupni alati

en: Available Widgets
me: Raspoloživi dodaci

en: Avatar Display
me: Prikaz avatara

en: Avatars
me: Avatari

en: Average Rating
me: Prosječna ocjena

en: Awaiting spam check
me: Čeka na provjeru da li je nepoželjan

en: Back
me: Nazad

en: Background
me: Pozadina

en: Background Color
me: Boja pozadine

en: Background Image
me: Slika za pozadinu

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
me: Pozadina je ažurirana. <a href="%s">Posjetite vaš sajt</a> kako bi viđeli kako to izgleda.

en: Before a comment appears
me: Prije nego se komentar pojavi

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
me: Prije nego što ćete moći da postavite vaš fajl za uvoz, moraćete da popravite sljedeću grešku:

en: Belarusian
me: bjeloruski

en: Biographical Info
me: Biografski podaci

en: Black
me: crna

en: Blank
me: Prazno

en: Blockquote
me: Citat

en: Blog pages show at most
me: Blog stranice prikazuju najviše

en: Blogroll
me: Blogovnik

en: Blue
me: Plava

en: Bold
me: Podebljano

en: Bookmarks
me: Obilježivači

en: Border
me: Granica

en: Bottom
me: Dno

en: Bottom Left
me: Dolje lijevo

en: Bottom Right
me: Dolje desno

en: Bottom left
me: Dolje lijevo

en: Bottom right
me: Dolje desno

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
me: Stranica je nakratko nedostupna zbog zakazanog održavanja. Provjerite opet za koju minutu.

en: British English
me: Britanski engleski

en: Brown
me: Smeđa

en: Bulgarian
me: bugarski

en: Bulk Actions
me: Akcije đuture

en: Bulk Edit
me: Grupno uređivanje

en: Bulk actions
me: Akcije đuture

en: Bulk edit
me: Grupno uređivanje

en: By %s
me: Od %s

en: By %s.
me: Autor: %s.

en: By clicking "Continue," you agree to our <tosLink>Terms of Service</tosLink> and have read our <privacyLink>Privacy Policy</privacyLink>.
me: Klikom na 'Nastavi', slažete se sa našim <tosLink>Uslovima korišćenja</tosLink> i pročitali ste našu <privacyLink>Politiku privatnosti</privacyLink>.

en: By: %s
me: Od: %s

en: CSS Classes
me: CSS klase

en: CSS Classes (optional)
me: CSS klase (neobavezno)

en: Calendar
me: Kalendar

en: Cancel
me: Odustani

en: Cancel reply
me: Odustani od odgovara

en: Cannot create a revision of a revision
me: Nije moguće napraviti reviziju revizije

en: Cannot create a user with an empty login name.
me: Nije moguće kreirati korisnika bez imena.

en: Cannot create existing post.
me: Nije moguće kreirati članak koji već postoji.

en: Cannot create existing user.
me: Nije moguće kreirati postojećeg korisnika.

en: Cannot load %s.
me: Nemoguće je učitati %s.

en: Cannot load image metadata.
me: Nije moguće učitati meta podatke.

en: Cannot save image metadata.
me: Nije moguću sačuvati meta podatke slike.

en: Caption
me: Naziv

en: Catalan
me: katalonski

en: Categories
me: Kategorije

en: Categories and Tags Converter
me: Konvertor za Tagove i Kategorije

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
me: Kategorije se selektivno mogu konvertovati u tagove korišćenjem <a href="%s">sistema za pretvaranje kategorija u tagove</a>.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
me: Kategorije imaju hijerarhiju, što znači da jedna kategorija može sadržavati i podkategorije. Oznake nemaju hijerarhiju. Ponekad ljudi započnu sa korištenjem jedne od ovih mogućnosti u svojim člancima, a kasnije shvate da bi druga opcija bila bolja.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
me: Kategorije, za razliku od tagova, mogu imati hijerarhiju. Možete imati kategoriju Džez, i ispod nje potkategorije za Bebop i Big Band, ako želite.

en: Categories:
me: Kategorije:

en: Categories:
me: Kategorije:

en: Caution:
me: Napomena:

en: Center
me: Centrirano

en: Change
me: Promijeni

en: Change audio
me: Promijeni audio

en: Change logo
me: Promijeni logo

en: Change role to&hellip;
me: Promijeni ulogu&hellip;

en: Change video
me: Promijeni video zapis

en: Changed roles.
me: Uloge promijenjene.

en: Changes have already been trashed.
me: Izmjene su već u otpadu.

en: Changes saved.
me: Promjene su sačuvane.

en: Changes trashed successfully.
me: Izmjene su uspješno završile u otpadu.

en: Changeset is being edited by other user.
me: Skup izmjena uređuje neki drugi korisnik.

en: Changing to %s
me: Mijenjam u %s

en: Chapters
me: Poglavlja

en: Cheatin&#8217; uh?
me: Varaš, a?

en: Check Spelling
me: Provjeri pravopis

en: Check for Spam
me: Provjeri da li ima nepoželjnih komentara

en: Chinese
me: kineski

en: Chinese (Simplified)
me: kineski uprošćeni

en: Chinese (Traditional)
me: kineski tradicionlani

en: Choose Image
me: Odaberi sliku

en: Choose a Background Image
me: Odaberite sliku za pozadinu

en: Choose a Custom Header
me: Odaberite korisničko zaglavlje

en: Choose a file from your computer:
me: Odaberite fajl sa vašeg računara:

en: Choose an image from your computer:
me: Izaberite sliku sa svog računara:

en: Choose audio
me: Izaberi audio

en: Choose file
me: Izaberi fajl

en: Choose from the most used tags
me: Izaberi iz najčešće korišćenih oznaka

en: Choose image
me: Izaberi sliku

en: Choose logo
me: Odaberite logo

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
me: Izaberite dio slike koji želite da koristite kao zaglavlje.

en: Choose the target frame for your link.
me: Izaberite ciljni okvir za vaš link

en: Choose video
me: Izaberite video zapis

en: Choose what to export
me: Izaberite šta izvozite

en: Clear
me: Očisti

en: Cleared by Akismet
me: Očišćen od strane Akismeta

en: Click &#8220;Next&#8221; to start adding links to your new menu.
me: Kliknite &#8220;Dalje&#8221; kako bi ste započeli dodavanje linkova u vaš novi meni.

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
me: Kliknite na Sačuvaj meni da biste objavili stavke koje su trenutno na čekanju.

en: Click here to cancel reply.
me: Pritisnite ovdje da biste odustali od odgovora

en: Click to toggle
me: Kliknite da prebacite

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
me: Klikom na <strong>Odaberite datoteke</strong> otvara se navigacijski prozor koji vam prikazuje datoteke na vašem operativnom sistemu. Klikom na <strong>Otvori</strong> nakon odabira datoteke aktivirate dodavanje na ovoj stranici.

en: Close
me: Zatvori

en: Close all open tags
me: Zatvori sve otvorene oznake

en: Code
me: Kod

en: Collapse Main Menu
me: Skupi glavni meni

en: Collapse Menu
me: Zatvori meni

en: Collapse menu
me: Zatvori meni

en: Color
me: Boja

en: Colors
me: Boje

en: Column
me: Kolona

en: Columns
me: Kolone

en: Comment
me: komentar

en: Comment %d does not exist
me: Komentar %d ne postoji

en: Comment Author
me: Autor komentara

en: Comment Author Email
me: Komentar autora e-pošte

en: Comment Content
me: Sadržaj komentara

en: Comment Date
me: Datum komentara

en: Comment History
me: Istorija komentara

en: Comment Moderation
me: Moderacija komentara

en: Comment Submission Failure
me: Neuspješno slanje komentara

en: Comment URL
me: URL komentar

en: Comment author must fill out name and e-mail
me: Autor komentara mora upisati ime i email

en: Comment author must have a previously approved comment
me: Autor komentara prethodno mora imati odobren komentar

en: Comment author name and email are required.
me: Ime autora komentara i e-pošta su neophodni.

en: Comment by %s marked as spam.
me: %s komentar označen kao spam.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
me: Polje za komentare sadrži više znakova od dozvoljenog limita.

en: Comment is required.
me: Komentar je potreban.

en: Comment moderation
me: Moderacija komentara

en: Comment on %1$s by %2$s
me: Komentar na %1$s od strane %2$s

en: Comment status was changed to %s
me: Stanje komentara je promijenjeno u %s

en: Comment: %s
me: Komentar: %s

en: Comments
me: Komentari

en: Comments %s
me: Komentari %s

en: Comments Feed
me: Novosti o komentarima

en: Comments are closed.
me: Zatvoreno za komentare.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
me: Komentari za %1$s pretražujući %2$s

en: Comments for %s
me: Komentari za %s

en: Comments on %s
me: Komentari na %s

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
me: Komentari na &#8220;%s&#8221;

en: Comments on: %s
me: Komentari na: %s

en: Compare Revisions of &#8220;%s&#8221;
me: Uporedi revizije &#8220;%s&#8221;

en: Completed
me: Završen

en: Configure
me: Prilagodi

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
me: Konfiguracija ovog nije obavezna. Nema početne vrijednosti.

en: Confirm
me: Potvrdi

en: Confirm Deletion
me: Potvrdite brisanje

en: Confirm Removal
me: Potvrda uklanjanja

en: Confirm new password
me: Potvrdite novu lozinku

en: Confirm the "%s" action
me: Potvrdi "%s" radnju

en: Confirmed
me: Potvrđeno

en: Constrain proportions
me: Stegni proporcije

en: Contact
me: kontakt

en: Contact Info
me: Kontakt informacije

en: Content
me: Sadržaj

en: Content, title, and excerpt are empty.
me: Sadržaj, naslov i odlomak su prazni.

en: Contextual Help Tab
me: Tab za kontekstualnu pomoć

en: Continue
me: Nastavi

en: Continue with %(service)s
me: Nastavi sa %(service)s-om

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
me: Saradnici mogu pisati i uređivati svoje članke ali ih ne mogu objavljivati niti mogu dodavati multimedijalne datoteke.

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
me: Pretvori emocije ka što je <code>:-)</code> i <code>:-P</code> u slikice na ekranu

en: Copied
me: Iskopirano

en: Copy
me: Kopiraj

en: Copy table row
me: Kopiraj red tabele

en: Could not access filesystem
me: Nije moguće pristupiti sistemu podataka.

en: Could not access filesystem.
me: Nije moguće pristupiti sistemu podataka.

en: Could not calculate resized image dimensions
me: Nismo mogli izračunati dimenzije proširene slike

en: Could not copy file.
me: Nije moguće kopirati datoteku.

en: Could not copy files.
me: Nije moguće kopirati datoteke.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
me: Nije moguće kopirati datoteke. Moguće je da nemate dovoljno slobodnog prostora.

en: Could not create directory.
me: Nije moguće napraviti direktorij.

en: Could not create user
me: Nije moguće kreirati korisnika

en: Could not delete meta value from database.
me: Meta vrijednost ne može se izbrisati iz baze podataka.

en: Could not fully remove the plugins %s.
me: Nije moguće u potpunosti ukloniti plugin(e) %s.

en: Could not fully remove the theme %s.
me: Nije moguće u potpunosti ukloniti temu %s.

en: Could not insert term relationship into the database.
me: Nije moguće umetnuti vezu za pojam u bazu podataka

en: Could not read image size.
me: Nije moguće pročitait veličinu slike.

en: Could not remove the old plugin.
me: Nije moguće ukloniti stari plugin.

en: Could not remove the old theme.
me: Nije moguće ukloniti staru verziju teme

en: Could not update comment status.
me: Nije moguće ažurirati stanje komentara

en: Could not write file %1$s (%2$s).
me: Nije moguće zapisati datoteku %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
me: Nisam mogao da upišem datoteku %s

en: Create Menu
me: Kreiraj meni

en: Create New Menu
me: Kreiraj novi meni

en: Create a Configuration File
me: Kreiraj datoteku podešavanja

en: Create a New Site
me: Kreiraj novu stranicu

en: Create a New User
me: Kreiraj novog korisnika

en: Create a menu for this location
me: Napravite meni za ovu lokaciju

en: Create a new gallery
me: Kreiraj novu galeriju

en: Create gallery
me: Kreiraj galeriju

en: Create your account
me: Kreiraj nalog

en: Credits
me: Zasluge

en: Croatian
me: hrvatski

en: Crop
me: Izreži

en: Crop Aspect Ratio
me: Izreži omjer

en: Crop Header Image
me: Kadriraj sliku za zaglavlje

en: Crop Selection
me: Izreži selekciju

en: Crop and Publish
me: Kadriraj i objavi

en: Crop thumbnail to exact dimensions
me: Izreži malu sliku na tačne dimenzije

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
me: Smanji umanjenu sliku na tačne dimenzije (umanjene slike su obično proporcionalne)

en: Crunching&hellip;
me: Obradjujem&hellip;

en: Current page
me: Trenutna stranica

en: Current thumbnail
me: Trenutna umanjena slika

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
me[0]: Trenutno %s komentar čeka na odobrenje. Molimo vas da posjetite ploču za moderaciju:
me[1]: Trenutno %s komentara čeka na odobrenje. Molimo vas da posjetite ploču za moderaciju:
me[2]: Trenutno %s komentara čeka na odobrenje. Molimo vas da posjetite ploču za moderaciju:

en: Custom
me: Korisnički

en: Custom Background
me: Prilagođena pozadina

en: Custom Colors
me: Korisničke boje

en: Custom Fields
me: Korisnička polja

en: Custom HTML
me: Prilagođeni HTML

en: Custom HTML Widget
me: Prilagođeni HTML vidžet

en: Custom Header
me: Korisničko zaglavlje

en: Custom Links
me: Korisnički linkovi

en: Custom Menu
me: Prilagođeni izbornik

en: Custom Structure
me: Prilagođena struktura

en: Custom URL
me: Korisničkom URL-u

en: Custom color
me: Željena boja

en: Custom field deleted.
me: Korisničko polje obrisano.

en: Custom field updated.
me: Korisničko polje ažurirano.

en: Custom fields
me: Korisnička polja

en: Custom maintenance message.
me: Korisnička poruka održavanja.

en: Custom site deleted message.
me: Poruka brisanja korisničke stranice.

en: Custom site inactive message.
me: Poruka neaktivnosti korisničke stranice.

en: Custom site suspended message.
me: Poruka suspendovanja korisničke stranice.

en: Custom:
me: Korisnički:

en: Customize
me: Prilagodi

en: Customize &#8220;%s&#8221;
me: Prilagodi &#8220;%s&#8221;

en: Customize Your Site
me: Prilagodite vašu stranicu

en: Customizing This Display
me: Prilagođavanje ovog ekrana

en: Cut
me: Izreži

en: Cut table row
me: Izreži red tabele

en: Czech
me: češki

en: Danish
me: danski

en: Dark
me: Tamna

en: Dashboard
me: Kontrolna tabla

en: Database Error
me: Greška baze podataka

en: Date
me: Datum

en: Date Format
me: Format datuma

en: Date range:
me: Opseg datuma:

en: Date/Time
me: Datum/Vrijeme

en: Day
me: Dan

en: Day and name
me: Datum i ime

en: Deactivate
me: Deaktiviraj

en: Deactivate this plugin
me: Deaktiviraj ovaj plugin

en: December
me: Decembar

en: Default
me: Standardno

en: Default Avatar
me: Početni avatar

en: Default Images
me: Standardne slike

en: Default Link Category
me: Početna kategorija linkova

en: Default Mail Category
me: Početna kategorija za email

en: Default Post Category
me: Početna kategorija članaka

en: Default Post Format
me: Osnovi format članka

en: Default article settings
me: Postavke početnog članka

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
me: Nekategorisano

en: Default post format
me: Osnovi format članka

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
me: zdravo-svijete

en: Delete
me: Obriši

en: Delete Menu
me: Obriši meni

en: Delete My Site Permanently
me: Trajno obriši moju stranicu

en: Delete Permanently
me: Trajno obriši

en: Delete Site
me: Obriši stranicu

en: Delete Users
me: Obriši korisnike

en: Delete it: %s
me: Obriši: %s

en: Delete permanently
me: Trajno obriši

en: Delete row
me: Obriši red

en: Delete table
me: Obriši tabelu

en: Delete this item permanently
me: Trajno obriši ovu stavku

en: Deleted
me: Obrisana

en: Deleting Links
me: Brisanje linkova

en: Descending
me: Silazno

en: Descending.
me: Silazno

en: Description
me: Opis

en: Description of the user.
me: Opis korisnika.

en: Deselect
me: Poništi

en: Destination folder already exists.
me: Odredišni direktorij već postoji.

en: Details
me: Detalji

en: Developer
me: Programer

en: Did you just paste HTML?
me: Da li ste nalijepili iskopiran HTML?

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by scanning the list of available widgets on this screen. Check it out to add some custom code to your site!
me: Da li ste znali da postoji a &#8220;Prilagođeni HTML&#8221; vidžet? Možete ga naći u katalogu vidžeta na ovom ekranu. Prelistajte i dodajte prilagođeni kod vašoj stranici!

en: Dimensions
me: Dimenzije

en: Dimensions:
me: Dimenzije:

en: Disable
me: Onemogući

en: Disable accessibility mode
me: Onemogući mod pristupačnosti

en: Disable the visual editor when writing
me: Onemogući vizualni uređivač prilikom pisanja

en: Discard any changes and restore the original image.
me: Odbaci sve izmjene i vrati originalnu sliku.

en: Discard changes
me: Odbaci izmjene

en: Discourage search engines from indexing this site
me: Ne želim da pretraživači indeksiraju ovu stranicu

en: Discussion
me: Rasprava

en: Discussion Settings
me: Postavke rasprave

en: Dismiss
me: Zatvori

en: Dismiss errors
me: Isključi greške

en: Display Options
me: Opcije prikaza

en: Display as dropdown
me: Pokaži kao padajući

en: Display item author if available?
me: Prikaži autora stavke ukoliko je dostupno?

en: Display item content?
me: Prikaži sadržaj stavke?

en: Display item date?
me: Prikaži datum stavke?

en: Display name publicly as
me: Javno ime za prikaz

en: Display post date?
me: Prikazati datum za članak?

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
me: Prikažite broj nepoželjnih komentara koje je Akismet presreo

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
me: Prikazujem %s&#8211;%s od %s

en: Displays an audio player.
me: Prikazuje audio plejer.

en: Displays an image gallery.
me: Prikazuje galeriju slika.

en: Distraction-free writing mode
me: Neometani način pisanja

en: Do not allow
me: Ne dozvoli

en: Do not forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you are done!
me: Ne zaboravite kliknuti na &#8220;Sačuvaj promjene&#8221; kada završite!

en: Do not forget to click on the Save Changes button when you are finished.
me: Ne zaboravite da pritisnete na dugme Sačuvaj izmjene kad završite.

en: Document Preview
me: Prikaz dokumenta

en: Document properties
me: Svojstva dokumenta

en: Documentation
me: Dokumentacija

en: Domain
me: Domena

en: Done
me: Završeno

en: Download Export File
me: Preuzmi izvoznu datoteku

en: Download failed.
me: Preuzimanje nije uspjelo.

en: Draft
me: Skica

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
me[0]: <span class="count">(%s)</span> skica
me[1]: <span class="count">(%s)</span> skice
me[2]: <span class="count">(%s)</span> skica

en: Draft Saved
me: Nacrt je sačuvan

en: Draft saved at %s.
me: Skica sačuvana u %s.

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
me: Prebacite dodatke ovdje da ih uklonite sa trake ali da zadržite njihove postavke.

en: Drop files to upload
me: Spustite datoteke ovdje da započnete dodavanje

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
me: Uočen duplirani komentar. izgleda da ste to već rekli!

en: Dutch
me: holandski

en: E-mail
me: Email

en: E-mail me whenever
me: Pošalji mi email svaki put kada

en: ERROR: please type a comment.
me: GREŠKA: molimo vas da upišete komentar.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
me: GREŠKA: odgovarate na komentar u skici.

en: Edit
me: Uredi

en: Edit &#8220;%s&#8221;
me: Uredi &#8220;%s&#8221;

en: Edit Category
me: Uredi kategoriju

en: Edit Comment
me: Uredi komentar

en: Edit Image
me: Uredi sliku

en: Edit Link
me: Uredi link

en: Edit Link Category
me: Uredi kategoriju linkova

en: Edit Media
me: Uredi datoteku

en: Edit Menu Item
me: Uredi stavku menija

en: Edit Original
me: Izmijeni original

en: Edit Page
me: Uredi stranu

en: Edit Post
me: Uredi članak

en: Edit Site
me: Modifikuj sajt

en: Edit Tag
me: Uredi oznaku

en: Edit This
me: Uredi ovo

en: Edit User
me: Uredi korisnika

en: Edit gallery
me: Uredi galeriju

en: Edit this item
me: Uredi ovu stavku

en: Editor Style
me: Stil uređivača

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
me: Urednici mogu objavljivati i uređivati svoje i članke drugih osoba.

en: Email (%s)
me: Е-mail (%s):

en: Email:
me: Email

en: Email: %s
me: E-pošta: %s

en: Embeds
me: Ugradi kod

en: Empty Spam
me: Očisti spam

en: Empty Term.
me: Prazan pojam

en: Empty Trash
me: Očisti smeće

en: Empty archive.
me: Očisti arhivu.

en: Empty filename
me: Prazno ime datoteke

en: Empty title.
me: Prazan naslov

en: Enable
me: Omogući

en: Enable accessibility mode
me: Omogući mod pristupačnosti

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
me: Omogući prečice na tastaturi za moderaciju komentara.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
me: Omogućavanjem pristupnog moda, pomoću opcija prikaza, imat ćete mogućnost dodavanja i uređivanja dugmadi umjesto korištenja drag & drop funkcije.

en: Encoding for pages and feeds
me: Kodiranje za stranice i novosti

en: End Date
me: Završni datum

en: English
me: Engleski

en: Enter a description of the image
me: Unesite opis slike

en: Enter desktop preview mode
me: Vidite kako izgleda na računaru

en: Enter mobile preview mode
me: Vidite kako izgleda na mobilnom telefonu

en: Enter new
me: Dodaj novo

en: Enter tablet preview mode
me: Vidite kako izgleda na tablet uređaju

en: Enter the RSS feed URL here:
me: Unesite URL RSS dovoda ovdje:

en: Enter the URL
me: Unesite URL

en: Enter the URL of the image
me: Unesite URL slike

en: Enter the destination URL
me: Unesite URL destinacije

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
me: Unesite email adresu postojećeg korisnika ove mreže i pozovite ga na ovu stranicu. Toj osobi će biti poslan email koji će sadržavati pozivnicu.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
me: Unesite email adresu ili korisničko ime postojećeg korisnika ove mreže biste ga pozvali na ovu stranicu. Toj osobi ćemo poslati email koji će sadržavati potvrdu za pristup stranici.

en: Enter your new password below.
me: Ispod unesite vašu šifru.

en: Enter your password to view comments.
me: Unesite svoju lozinku za pregled komentara

en: Erase Personal Data
me: Obriši lične podatke

en: Erase personal data
me: Obriši lične podatke

en: Error creating new user.
me: Greška pri kreiranju novog korisnika.

en: Error in displaying the widget settings form.
me: Greška u prikazu obrasca za podešavanje dodatka.

en: Error in moving to Trash.
me: Greška u prosljeđivanju u Škart.

en: Error in restoring from Trash.
me: Greška u povraćaju iz Škarta.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
me: Došlo je do greške prilikom snimanja skalirane slike. Molimo vas da ponovo učitate stranicu.

en: Error while saving.
me: Greška prilikom snimanja.

en: Estonian
me: estonski

en: Example: <code>https://wordpress.org/</code> &#8212; do not forget the <code>https://</code>
me: Primjer: <code>http://me.wordpress.org/</code> &#8212; nemojte zaboraviti <code>http://</code>

en: Example: Nifty blogging software
me: Primjer: Najbolji softver za blog

en: Excerpt
me: Odlomak

en: Exclude:
me: Izuzmi:

en: Executed before Multisite is loaded.
me: Izvršava se prije učitavanja Multisitea.

en: Export
me: Izvoz

en: Export Personal Data
me: Izvezi lične podatke

en: External object cache.
me: Keš vanjskog objekta.

en: F, Y
me: F Y

en: Failed to delete the page.
me: Brisanje stranice nije uspjelo.

en: Failed to write file to disk.
me: Nije moguće zapisati datoteku na disk.

en: Featured Image
me: Istaknuta slika

en: Featured Image Header
me: Zaglavlje istaknute slike

en: Featured Images
me: Istaknute slike

en: Features
me: Mogućnosti

en: February
me: Februar

en: Feed for all posts filed under %s
me: Izvor za sve članke pod %s

en: Feedback
me: Reakcije

en: File &#8220;%s&#8221; does not exist?
me: Datoteka &#8220;%s&#8221; ne postoji?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
me: Datoteka &#8220;%s&#8221; nije slika.

en: File URL
me: URL datoteke

en: File URL.
me: URL datoteke

en: File URL:
me: URL datoteke:

en: File canceled.
me: Datoteka je otkazana.

en: File edited successfully.
me: Datoteka je uspješno uređena.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
me: Datoteka je prazna. Molimo vas da dodate nešto što sadrži podatke.

en: File is not an image.
me: Datoteka nije slika.

en: File name:
me: Ime datoteke:

en: File size:
me: Veličina datoteke:

en: Filesystem error.
me: Greška u sistemu podataka.

en: Filipino
me: filipinski

en: Filter themes (%s)
me: Filtriranje tema (%s)

en: First Name
me: Ime

en: First page
me: Prva stranica

en: Flagged as spam by %s
me: Označen kao nepoželjan od strane %s

en: Flagged as spam by Akismet
me: Označen kao nepoželjan od strane Akismeta

en: Font family
me: Porodica fonta

en: Footer
me: Podnožje

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
me: Samo za slike, možete kliknuti na uredi sliku ispod mini-prikaza kako bi proširili ugrađeni uređivač slika sa ikonama za izrezivanje, vertikalno ili horizontalno rotiranje kao i vraćanje radnji unazad ili unaprijed. Okviri sa desne strane omogućavaju vam više opcija za dimenzioniranje slika, izrezivanje i izrezivanje mini-prikaza na drugačiji način nego što ste izrezali originalnu sliku. Možete kliknuti na pomoć u tim okvirima kako bi dobili više informacija.

en: For more information:
me: Za više informacija:

en: Formatting
me: Formatiranje

en: Found %s
me: Pronađeno %s

en: Four Columns
me: Četiri stupca

en: Freedoms
me: Slobode

en: French
me: francuski

en: Fri
me: pet

en: Friday
me: Petak

en: From Computer
me: Sa računara

en: From URL
me: Sa URL-a

en: Front Page
me: Naslovna stranica

en: Front page
me: Naslovna stranica

en: Full Size
me: Puna veličina

en: Full URL path to files
me: Puna URL putanja do datoteka

en: Full Width Template
me: Predložak pune širine

en: Full text
me: Čitav tekst

en: Fullscreen
me: Čitav ekran

en: G &#8212; Suitable for all audiences
me: G &#8212; odgovora svima

en: Galician
me: galicijski

en: Gallery
me: Galerija

en: Gallery (%s)
me: Galerija (%s)

en: Gallery Settings
me: Postavke galerije

en: Gallery columns:
me: Kolone galerije:

en: General
me: Opće

en: General Settings
me: Opće postavke

en: Genre
me: Žanr

en: German
me: njemački

en: Get Shortlink
me: Dobij kratki link

en: Get Started
me: Započnite

en: Give the feed a title (optional):
me: Dajte dovodu naslov (neobavezno):

en: Global Settings
me: Globalne postavke

en: Go back
me: Vrati se nazad

en: Go to Dashboard
me: Idi na kontrolnu tablu

en: Go to WordPress Updates page
me: Idi na stranicu WordPressovih nadogradnji

en: Go to the first page
me: Idi na prvu stranicu

en: Go to the last page
me: Idi na posljednju stranicu

en: Go to the next page
me: Idi na sljedeću stranicu

en: Go to the previous page
me: Idi na prethodnu stranicu

en: Gravatar Logo
me: Gravatar logo

en: Gray
me: Siva

en: Greek
me: grčki

en: Green
me: Zelena

en: Haitian Creole
me: kreolski (Haiti)

en: Header
me: Zaglavlje

en: Header Image
me: Slika za zaglavlje

en: Header Media
me: Medijski zapisi zaglavlja

en: Header Text
me: Tekst zaglavlja

en: Header Text Color
me: Boja teksta zaglavlja

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
me: Zaglavlje je ažurirano. <a href="%s">Posjetite vaš sajt</a> da bi viđeli kako izgleda.

en: Heading 1
me: Naslov 1

en: Heading 2
me: Naslov 2

en: Heading 3
me: Naslov 3

en: Heading 4
me: Naslov 4

en: Heading 5
me: Naslov 5

en: Heading 6
me: Naslov 6

en: Hebrew
me: hebrejski

en: Height
me: Visina

en: Hello world!
me: Zdravo svijete!

en: Help
me: Pomoć

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
me: Ovdje vam dajemo osnovni pregled korisničkih uloga i dozvola povezanih sa svakom od njih.

en: Hi,
    
    This notice confirms that the admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
me: Zdravo,
    
    Ova poruka potvrđuje da je adresa e-pošte admina promijenjena na ###SITENAME###.
    
    Nova adresa e-pošte admina je ###NEW_EMAIL###.
    
    Ova e-pošta je poslata na ###OLD_EMAIL###
    
    Pozdrav,
    Ekipa ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    This notice confirms that the network admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new network admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
me: Zdravo,
    
    Ova poruka potvrđuje da je adresa e-pošte administratora mreže promijenjena na ###SITENAME###.
    
    Nova adresa e-pošte administratora mreže je ###NEW_EMAIL###.
    
    Ova e-pošta je poslata na ###OLD_EMAIL###
    
    Pozdrav,
    Ekipa ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
me: Zdravo,
    
    Pozvani ste da se pridružite '%1$s' na
    %2$s kao %3$s.
    Molimo vas da kliknete na sljedeći link kako biste potvrdili pozivnicu:
    %4$s

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
me: Zdravo,
    Pozvani ste da se pridružite stranici '%1$s' na adresi
    %2$s pod imenom %3$s.
    Ako se ne želite pridružiti ovoj stranici jednostavno
    ignorišite ovaj email. Ova pozivnica će isteći za par dana.
    
    Molimo vas da kliknete na sljedeći link da biste aktivirali vaš korisnički račun:
    %%s

en: Hide
me: Sakrij

en: Hide Details
me: Sakrij detalje

en: Hindi
me: hindu

en: History
me: Istorija

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
me: Drži komentar na čekanju ako sadrži %s ili više linkova. (Najčešća osobina spam komentara je veliki broj hiperlinkova.)

en: Holiday
me: Odmor

en: Home
me: Početna

en: Homepage
me: Početna strana

en: Homepage Settings
me: Podešavanja početne stranice

en: Homepage and posts page must be different.
me: Početna stranica i stranica sa objavama moraju biti različite.

en: Horizontal space
me: Horizontalni razmak

en: Hour
me: Sat

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
me: Prevlačenjem kursora preko reda u listi članaka prikazaće se akcioni linkovi koji vam omogućavaju da upravljate svojim člankom. Možete izvršiti sljedeće radnje:

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
me: Ciljanjem miša iznad reda u korisničkoj listi, bit će vam prikazana lista akcijskih linkova koja vam omogućava upravljanje korisnicima. Možete izvršiti sljedeće akcije:

en: How many items would you like to display?
me: Koliko stavki želite da prikažete?

en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
me: Zdravo ###USERNAME###,
    
    Nedavno ste poslali zahtjev za promjenu adrese e-pošte.
    
    Ako je to tačno, kliknite na sledeći link za promjenu:
    ###ADMIN_URL###
    
    Možete sa sigurnošću zanemariti i izbrisati ovu poruku ukoliko ne želite da
     promijenite adresu.
    
    Ova poruka je poslana prema ###EMAIL###
    
    Pozdrav,
    Ekipa ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hungarian
me: mađarski

en: I really need an ID for this to work.
me: Zaista mi je potreban ID da bi ovo radilo.

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
me: ID #%1$s: %2$s <strong>Trenutni korisnik neće biti obrisan.</strong>

en: IO error.
me: IO greška.

en: Icelandic
me: islandski

en: Identicon (Generated)
me: Identicon (Generisano)

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
me: Ako želite, WordPress može automatski obavijestiti razne servise kada objavite novi članak.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
me: Ako sistem za uvoženje koji vam je potreban nije izlistan, <a href="%s">pretražite direktorijum aplikativnih dodataka</a> kako bi viđeli da li sistem za uvoženje koji vam treba postoji.

en: If you continue with Google, Apple or GitHub, you agree to our <tosLink>Terms of Service</tosLink> and have read our <privacyLink>Privacy Policy</privacyLink>.
me: Ako nastavite sa Google-om, Apple-om ili GitHub-om, slažete se sa našim <tosLink>Uslovima korišćenja</tosLink> i pročitali ste našu <privacyLink>Politiku privatnosti</privacyLink>.

en: If you continue with Google, Apple or GitHub, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}}, and have read our {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}.
me: Ako nastavite sa Google-om, Apple-om ili GitHub-om, slažete se sa našim {{tosLink}}Uslovima korišćenja{{/tosLink}} i pročitali ste našu {{privacyLink}}Politiku privatnosti{{/privacyLink}}.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
me: Ako obrišete link on će biti trajno uklonjen zato što linkovi još nemaju funkciju za smeće.

en: If you do not want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
me: Ukoliko uopšte ne želite da se prikazuje slika zaglavlja na vašem sajtu, kliknite na dugme &#0132;Ukloni sliku u zaglavlju&#0147; na dnu sekcije Slika u zaglavlju ove stranice.
    Akoliko kasnije budete željeli da ponovo omogućite sliku za zaglavlje, samo izaberite jednu od drugih opcija za slike i kliknite na &#8220;Sačuvaj izmjene&#8221;.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
me: Ako više ne želite koristiti vašu %s stranicu možete je obrisati koristeći obrazac ispod. Kada kliknete na <strong>Trajno obriši moju stranici</strong> primit ćete email koji će sadržavati jedan link. Kliknite na ovaj link da biste potvrdili brisanje vaše stranice.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
me: Ako imate članke ili komentare u drugom sistemu, WordPress može da ih uveze na ovaj sajt. Kako bi započeli ovaj proces, odaberite ispod sistem iz kojega želite da uvezete:

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
me: Ako ste na ovu stranicu došli slučajno a mislili ste otvoriti jednu od vaših vlastitih stranica, evo nekih prečica koje vam mogu pomoći da pronađete ono što vam treba.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
me: Ako želite pretvoriti vaše kategorije u oznake (ili obratno), koristite <a href="%s">Pretvarač kategorija i oznaka</a> koji je dostupan na stranici za uvoz.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
me: Ako želite ukloniti dodatak i sačuvati njegove postavke za neku buduću upotrebu, samo ga prebacite u oblast neaktivnih dodataka. Možete ga ponovo dodati bilo kada. Ovo je jako korisno prilikom promjene teme jer ista može sadržavati drugačiji broj oblasti od trenutne.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
me: Ukoliko vaša tema ima više od jedne standardne slike za zaglavlji ili ste postavili više od jedne slike za zaglavlje, postoji mogućnost da WordPress prikazuje nasumično odabrane slike na svakoj stranici vašeg sajta. Kliknite na radio dugme &#0132;Nasumično&#0147; pored sekcije Postavljene slike ili Standardne slike kako bi omogućili ovu funkciju.

en: If your theme has multiple menus, giving them clear names will help you manage them.
me: Ukoliko vaša tema ima nekoliko menija, dajte svakom meniju ime, što će vam pomoći da njima lakše upravljate.

en: Image
me: Slika

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Slike <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Slike <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Slike <span class="count">(%s)</span>

en: Image Address
me: Adresa slike

en: Image Caption
me: Naslov slike

en: Image Editor Save Failed
me: Snimanje u uređivaču slike nije uspjelo

en: Image File
me: Slika datoteke

en: Image Processing Error
me: Greška prilikom obrade slike

en: Image URL
me: URL slike

en: Image Upload Error
me: Greška prilikom postavljanja slike

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
me: Slika nije mogla biti obrađena. Molimo vas da se vratite nazad i pokušate ponovo.

en: Image crop failed.
me: Izrezivanje slike nije uspjelo.

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
me: Podaci o slici ne postoje. Molimo vas da ponovo dodate sliku.

en: Image default align
me: Podrazumijevano poravnanje slike

en: Image default link type
me: Podrazumijevana vrsta linka

en: Image default size
me: Podrazumijevana veličina slike

en: Image description
me: Opis slike

en: Image details
me: Detalji slike

en: Image flip failed.
me: Okretanje slike nije uspjelo.

en: Image metadata is inconsistent.
me: Meta podaci slike su nesaglasni.

en: Image resize failed.
me: Redimenzionisanje slike nije uspjelo.

en: Image restored successfully.
me: Slika je uspješno vraćena.

en: Image rotate failed.
me: Rotiranje slike nije uspjelo.

en: Image saved
me: Slika je sačuvana

en: Image sizes
me: Veličine slike

en: Images
me: Slike

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
me: Slike sa veličinom od tačno <strong>%1$d &times; %2$d piksela</strong> će biti korišćene kao takve.

en: Import
me: Uvoz

en: Important:
me: Važno:

en: In a few words, explain what this site is about.
me: Kratko objašnjenje svrhe stranice.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
me: U sekciji za tekst zaglavlja na ovoj stranici možete odabrati da li želite prikazati ili sakriti tekst zaglavlja. Možete odabrati i boju teksta upisivanjem odgovarajućih HTML heksadecimalnih vrijednosti ,npr. &#8220;#ff0000&#8221; za crvenu boju, ili, klikom na link za odabir boja, odabrati željenu nijansu.

en: In the editing area, the Tab key enters a tab character.
me: U ovom prostoru za uređivanje, taster Tab unosi znak tabulatora.

en: Inactive Sidebar (not used)
me: Neaktivna bočna traka (nije u upotrebi)

en: Inactive Widgets
me: Neaktivni dodaci

en: Incompatible Archive.
me: Nekompatibilna arhiva.

en: Incorrect post password.
me: Pogrešna lozinka za članak.

en: Incorrect username or password.
me: Netačno korisničko ime ili šifra.

en: Indent
me: Uvlaka

en: Indonesian
me: indonežanski

en: Info
me: Informacije

en: Insert
me: Ubaci

en: Insert Page Break tag
me: Ubaci prelom stranice

en: Insert column after
me: Umetni kolonu poslije

en: Insert column before
me: Obriši kolonu prije

en: Insert from URL
me: Umetni iz URL-a

en: Insert gallery
me: Umetni galeriju

en: Insert into Post
me: Ubaci u članak

en: Insert into page
me: Umetni na stranicu

en: Insert into post
me: Umetni u članak

en: Insert link
me: Ubaci link

en: Insert media from another website
me: Umetni datoteku iz druge web stranice

en: Insert row after
me: Umetni red poslije

en: Insert row before
me: Umetni red prije

en: Insert/edit image
me: Ubaci/uredi sliku

en: Insert/edit link
me: Ubaci/uredi link

en: Inserting Media
me: Umetanje multimedije

en: Install
me: Instaliraj

en: Install &amp; Preview
me: Instaliraj &amp; prikaz

en: Install Now
me: Instaliraj

en: Install Themes
me: Instaliraj teme

en: Installed Plugins
me: Instalirani plugini

en: Installed themes
me: Instalirane teme

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
me: Nedovoljno argumenata je proslijeđeno XML-RPC metodi.

en: Invalid JSON body passed.
me: Prošao je nevažeći JSON sadržaj.

en: Invalid JSONP callback function.
me: Neispravna JSONP funkcija povratnog poziva.

en: Invalid URL.
me: Neispravna URL adresa.

en: Invalid action name.
me: Netačno ime radnje.

en: Invalid activation key.
me: Neispravan aktivacijski ključ.

en: Invalid attachment ID.
me: Neispravan ID priloga.

en: Invalid author ID.
me: Neispravan ID autora.

en: Invalid comment ID.
me: Neispravan ID komentara.

en: Invalid comment content.
me: Neispravan sadržaj komentara.

en: Invalid comment status.
me: Neispravan status komentara.

en: Invalid date.
me: Neispravan datum.

en: Invalid email address.
me: Neispravna adresa e-pošte.

en: Invalid file type
me: Neispravna vrsta datoteke

en: Invalid form submission.
me: Neispravno slanje obrasca.

en: Invalid key.
me: Neispravan ključ

en: Invalid page template.
me: Neispravan šablon stranice.

en: Invalid plugin page.
me: Neispravna stranica sa aplikativnim dodacima

en: Invalid plugin path.
me: Putanja do plugina nije ispravna.

en: Invalid post ID.
me: Neispravan ID članka.

en: Invalid post format.
me: Neispravan format članka.

en: Invalid post.
me: Neispravan članak.

en: Invalid revision ID.
me: ID revizije je neispravan.

en: Invalid slug.
me: Neispravan podložak.

en: Invalid user parameter(s).
me: Neispravni parametri korisnika.

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
me: Pozivnica je poslana novom korisniku. Korisnik će morati kliknuti na konfirmacijski link prije nego kreira svoj račun.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
me: Email sa pozivnicom je poslan korisniku. Korisnik će morati kliknuti na link za potvrdu kako bi bio dodan na vašu stranicu.

en: Irish
me: irski

en: Is there no link to us?
me: Da li nema veze prema nama?

en: It does not look like your site has any menus yet. Want to build one? Click the button to start.
me: Izgleda kao da vaša stranica još uvijek nema meni. Želite li da napravite jedan? Kliknite na dugme kako biste počeli.

en: It is up to search engines to honor this request.
me: Od samih pretraživača zavisi da li će ovaj vaš zahtjev biti ispoštovan.

en: Italian
me: italijanski

en: Italic
me: Zakrivljeno

en: Item added.
me: Predmet je dodat.

en: Item deleted.
me: Predmet je obrisan.

en: Item not added.
me: Predmet nije dodat.

en: Item not updated.
me: Predmet nije ažuriran.

en: Item selected.
me: Stavka izabrana.

en: Item updated.
me: Predmet je ažuriran.

en: Items deleted.
me: Predmeti su obrisani.

en: January
me: Januar

en: Japanese
me: japanski

en: July
me: Juli

en: June
me: Juni

en: Just another %s site
me: Još jedna %s stranica

en: Just another WordPress site
me: Još jedna WordPress stranica

en: Keep this link private
me: Ovaj link je privatan

en: Key
me: Ključ

en: Keyboard Shortcuts
me: Prečice na tastaturi

en: Keyword
me: Ključna riječ

en: Korean
me: korejski

en: Language
me: Jezik

en: Large
me: Veliko

en: Large size
me: Velike

en: Large size image height
me: Visina velike slike

en: Large size image width
me: Širina velike slike

en: Last Modified
me: Posljednja izmjena

en: Last Name
me: Prezime

en: Last Post
me: Posljednji članak

en: Last Updated
me: Zadnji put ažurirano

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
me: Posljednje uređivanje: %1$s, %2$s u %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
me: Posljednji put izmijenjeno %1$s у %2$s

en: Last updated
me: Posljednji ažuriran

en: Last updated: %s
me: Posljednji put ažurirano: %s

en: Latest
me: Najnovije

en: Latvian
me: letonski

en: Layout
me: Izgled

en: Leave a Comment
me: Ostavite komentar

en: Leave a Reply
me: Ostavite odgovor

en: Leave a Reply to %s
me: Ostavite odgovor na %s

en: Left
me: Lijevo

en: Left Sidebar
me: Lijeva bočna traka

en: Letter
me: Slovo

en: Library
me: Biblioteka

en: Light
me: Svijetla

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
me: Ograniči skup rezultata na sve stavke osim one koje imaju neki određeni matični ID.

en: Limit result set to items that are sticky.
me: Ograniči skup rezultata na stavke koje su ljepljive.

en: Limit result set to items with particular parent IDs.
me: Ograniči skup rezultata na stavke koje imaju neki određeni matični ID.

en: Limit result set to users matching at least one specific role provided. Accepts csv list or single role.
me: Ograniči skup rezultata na korisnike s najmanje jednom podudarajućom ulogom. Prihvata csv listu ili jednostruku ulogu.

en: Limit result set to users who are considered authors.
me: Ograniči skup rezultata na korisnike koji se smatraju autorima.

en: Link Categories
me: Kategorije linkova

en: Link Category
me: Kategorija linka

en: Link ID
me: ID veze

en: Link Image To:
me: Link slike prema:

en: Link Rel
me: Relacija linka

en: Link Relationship (XFN)
me: Odnosi među linkovima (XFN)

en: Link Target
me: Odredište linka

en: Link To
me: Link ka

en: Link URL
me: URL linka

en: Link added.
me: Link je dodat.

en: Link inserted.
me: Link unešen.

en: Link not found.
me: Link nije pronađen.

en: Link rating
me: Ocjena veze

en: Link selected.
me: Link odabran.

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
me: Tekst linka, npr. &#8220;Otkupi, dodaj pa prodaj (PDF)&#8221;

en: Link thumbnails to:
me: Poveži umanjene slike sa:

en: Link title
me: Naslov veze

en: Link to image
me: Link prema slici

en: Link to:
me: Link prema:

en: Links
me: Veze

en: Links for %s
me: Linkovi za %s

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
me: Linkovi u alatnoj traci na vrhu ekrana povezuju vašu kontrolnu ploču i vašu početnu stranicu, a pružaju vam i pristup vašem profilu i korisnim informacijama o WordPressu.

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
me: Linkove je moguće odvojiti u kategorije linkova; ove kategorije se razlikuju od kategorija koje se koriste za članke.

[ctx: Links widget]
en: Random
me: Slučajno

en: List
me: Lista

en: Lithuanian
me: litvanski

en: Live Broadcast
me: Prenos uživo

en: Loading&#8230;
me: Učitavanje&#8230;

en: Location of the uploaded file.
me: Lokacija dodane datoteke.

en: Log In
me: Prijava

en: Log Out
me: Odjavi se

en: Log in
me: Prijavi se

en: Log in to Reply
me: Prijavite se da biste odgovorili

en: Log in to leave a Comment
me: Prijavite se da bi ostavili komentar

en: Log out
me: Odjava

en: Login Name
me: Ime za prijavu

en: Looking for a theme? You can search or browse the WordPress.org theme directory, install and preview themes, then activate them right here.
me: Tražite neku temu? Možete tražiti ili prelistavati teme u direktorijumu WordPress.org-a, instalirati i pregledati teme, a potom ih i aktivirati na licu mjesta.

en: Looks like something&#8217;s gone wrong. Wait a couple seconds, and then try again.
me: Izgleda da je nešto pošlo naopako. Sačekajte par sekundi, pa pokušajte ponovo.

en: Loop
me: Petlja

en: Lost Password
me: Izgubljena šifra

en: Lost your password?
me: Izgubili ste lozinku?

en: MB (Leave blank for network default)
me: MB (Ostavite prazno za sistemsku zadanu vrijednost)

en: Macedonian
me: makedonski

en: Mail Server
me: Email server

en: Main Page (no parent)
me: Glavna stranica (nema matične)

en: Maintenance
me: Održavanje

en: Make this post sticky
me: Ovaj članak je važan

en: Malay
me: malajski

en: Maltese
me: malteški

en: Manage Audio
me: Upravljanje zvučnim datotekama

en: Manage Comments
me: Upravljanje komentarima

en: Manage Images
me: Upravljanje slikama

en: Manage Video
me: Upravljanje videom

en: Manage themes
me: Upravljanje temama

en: Managing Pages
me: Upravljanje stranicama

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
me: Upravljanje stranicama je vrlo slično upravljanju člancima, i izgled se može prilagođivati na isti način.

en: Manual Offsets
me: Ručna odstupanja

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
me: Mnogo ljudi koristi prečice na tastaturi za brzu moderaciju komentara. Kliknite na link ispod da saznate više.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
me: Mnoge teme prikazuju neke dodatke u bočnoj traci sve dok ne uredite svoje vlastite trake, ali ih ne prikazuju u alatu za uređivanje. Nakon što napravite prvu promjenu dodataka, možete ponovo dodati početne dodatke iz oblasti u kojoj se nalaze svi dostupni dodaci.

en: March
me: Mart

en: Mark this comment as spam
me: Označi ovaj komentar kao spam

en: Mature
me: Za odrasle

en: Max Height
me: Maksimalna visina

en: Max Width
me: Maksimalna širina

en: Maximum Rating
me: Najveća ocjena

en: Maximum size: %s
me: Maksimalna veličina: %s

en: May
me: Maj

en: Media
me: Datoteke

en: Media File
me: Datoteci

en: Media Library
me: Biblioteka

en: Media Settings
me: Mutimedijalne postavke

en: Media Widget
me: Media vidžet

en: Media Widget (%d) | Media Widget (%d)
me[0]: Media vidžet  (%d)
me[1]: Media vidžeti  (%d)
me[2]: Media vidžet  (%d)

en: Media file
me: Datoteci

en: Media library
me: Biblioteka

en: Medium
me: Srednje

en: Medium size
me: Srednje

en: Medium size image height
me: Visina srednje slike

en: Medium size image width
me: Širina srednje slike

en: Medium-Large size image height
me: Srednja do velika visina slike

en: Medium-Large size image width
me: Srednja do velika širina slike

en: Membership
me: Članstvo

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
me: Prekoračen je memorijski limit. Pokušajte dodati manju datoteku.

en: Menu Item
me: Stavka menija

en: Menu Name
me: Naziv menija

en: Menu order
me: Redoslijed menija

en: Menus
me: Meniji

en: Merge table cells
me: Spoji ćelije tabele

en: Meridian
me: Meridijan

en: Meta fields.
me: Meta polja.

en: Microformats
me: Mikroformati

en: Middle
me: Sredina

en: Minute
me: Minut

en: Missed schedule
me: Neispoštovani raspored

en: Missing Attachment
me: Nedostaje prilog

en: Missing Widgets
me: Izgubljeni dodaci

en: Missing a temporary folder.
me: Privremeni direktorij nedostaje.

en: Missing email address.
me: Nedostaje email adresa.

en: Moderate Comment
me: Revidiraj komentar

en: Moderating Comments
me: Moderacija komentara

en: Mon
me: pon

en: Monday
me: Ponedjeljak

en: MonsterID (Generated)
me: MonsterID (Generisano)

en: Month
me: Mjesec

en: Month and name
me: Mjesec i ime

en: More
me: Više

en: More actions
me: Dodatne akcije

en: More information about %s
me: Više informacija o %s

en: Most Recent
me: Najnovije

en: Movable Type and TypePad
me: Movable Type i TypePad

en: Move this item to the Trash
me: Premjesti ovu stavku u smeće

en: Move to Trash
me: Pošalji u Škart

en: Multisite support is not enabled.
me: Podrška za Multisite nije omogućena.

en: Mute
me: Ugasi zvuk

en: My Site
me: Moja stranica

en: My Sites
me: Moji sajtovi

en: Name
me: Ime

[ctx: Name for the Visual editor tab]
en: Visual
me: Vizual

en: Name:
me: Ime:

en: Navigation Label
me: Navigacijska etiketa

en: Navigation Menu
me: Navigacioni meni

en: Navigation Menu Item
me: Objekat navigacionog menija

en: Navigation Menu Items
me: Objekti navigacionog menija

en: Navigation Menus
me: Navigacioni meniji

en: Network Admin
me: Administracija mreže

en: Network Admin Email
me: Mejl adresa Administratora mreže

en: Network Admin: %s
me: Upravljanje mrežom: %s

en: Network Settings
me: Podešavanja mreže

en: Network functions are disabled.
me: Funkcije mreže su isključene.

en: Never
me: Nikad

en: New %1$s Site: %2$s
me: Nova %1$s stranica: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
me: Novi %1$s korisnik: %2$s

en: New Category Name
me: Ime nove kategorije

en: New Custom HTML Widget
me: Novi Prilagođeni HTML Vidžet

en: New Link Category Name
me: Novo ime kategorije linkova

en: New Menu
me: Novi meni

en: New Page
me: Nova strana

en: New Password
me: Nova šifra

en: New Post
me: Novi članak

en: New Site Registration: %s
me: Registracija nove stranice: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP address: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
me: Nova stranica: %1$s
    URL: %2$s
    IP adresa: %3$s
    
    Onemogućite ove obavijesti: %4$s

en: New Tag Name
me: Ime nove oznake

en: New User Default Role
me: Uloga novog korisnika

en: New User Registration: %s
me: Nova korisnička registracija: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP address: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
me: Novi korisnik: %1$s
    Udaljena IP adresa: %2$s
    
    Onemogućite ova obavještenja: %3$s

en: New WordPress Site
me: Nova WordPress stranica

en: New category name
me: Naziv nove kategorije

en: New document
me: Novi dokument

en: New password
me: Nova šifra

[ctx: New site notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
me: [%1$s] Aktiviraj %2$s

en: New user created.
me: Novi korisnik je napravljen.

[ctx: New user notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
me: [%1$s] Aktiviraj %2$s

en: New user registration on your site %s:
me: Novi korisnik registrovan na vašoj stranici %s:

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you do not want the user to receive a welcome email.
me: Novi korisnici će dobiti email obavijest o dodavanju na vašu stranicu. Ukoliko niste drugačije odredili, u emailu će se nalaziti i šifra. Uključite ovu oznaku ukoliko ne želite da šifra bude unutar poruke dobrodošlice.

en: Newer Comments &raquo;
me: Noviji komentari &raquo;

en: Newer posts
me: Novije objave

en: Next
me: Sledeće

en: Next &gt;
me: Sljedeća &gt;

en: Next &raquo;
me: Sledeće &raquo;

en: Next Page &raquo;
me: Sljedeća stranica &raquo;

en: Next Post
me: Sljedeći članak

en: Next Steps
me: Sljedeći koraci

en: Next page
me: Sljedeća stranica

en: Next steps
me: Sljedeći koraci

en: Nickname
me: Nadimak

en: No
me: Ne

en: No Comments
me: Nema komentara

en: No audio selected
me: Nijedan audio zapis nije izabran

en: No categories
me: Nema kategorija

en: No categories found.
me: Nema pronađenih kategorija.

en: No changes saved yet, so there is nothing to trash.
me: Nijedna izmjena još uvijek nije sačuvana, stoga nema ništa da se baci u otpad.

en: No changeset found to take over
me: Nijedan skup izmjena nije pronađen za preuzimanje

en: No color
me: Nema boju

en: No comments
me: Nema komentara

en: No comments awaiting moderation.
me: Nema komentara koji čekaju na moderaciju.

en: No comments found.
me: Nema pronađenih komentara.

en: No editor could be selected.
me: Uređivač nije mogao biti odabran.

en: No file was uploaded.
me: Datoteka nije dodana.

en: No image selected
me: Nema izabrane slike

en: No images selected
me: Slike nisu odabrane

en: No importers are available.
me: Nema dostupnih sistema za uvoženje.

en: No items found.
me: Nema rezultata.

en: No items.
me: Nema stavki.

en: No links found.
me: Nema pronađenih linkova.

en: No logo selected
me: Logo nije odabran

en: No media files found.
me: Medijske datoteke nisu pronađene.

en: No media selected
me: Mediji nisu izabrani

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
me: Još uvijek nema napravljenih menija. <a href="%s">Napravite neke</a>.

en: No pages found in Trash.
me: Nema nađenih strana u otpadu.

en: No pages found.
me: Nema nađenih strana.

en: No plugins found.
me: Nema pronađenih plugina.

en: No posts found in Trash.
me: Nema nađenih članaka u otpadu.

en: No posts found.
me: Nema nađenih članaka.

en: No results found
me: Nijesu pronađeni rezultati.

en: No results found.
me: Nijesu pronađeni rezultati.

en: No search term specified. Showing recent items.
me: Nije unesen pojam pretrage. Prikazivanje nedavnih stavki.

en: No sites found.
me: Nema pronađenih stranica.

en: No tags
me: Nema oznaka

en: No thanks, do not remind me again
me: Ne hvala, nemoj me više podsjećati

en: No themes found.
me: Nema pronađenih tema.

en: No themes found. Try a different search.
me: Teme nisu pronađene. Pokušajte drugu pretragu.

en: No valid plugins were found.
me: Nisu pronađeni ispravni plugini.

en: No video selected
me: Video zapis nije odabran

en: None
me: Nema

en: Norwegian
me: norveški

en: Not Sticky
me: Nije važno

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
me: Slike možete izrezati klikom na njih (ikona za rezanje je već odabrana) i prevlačenjem okvira za rezanje na željenu poziciju. Zatim kliknite na Sačuvaj da biste izrezali željeni dio.

en: Note:
me: Bilješka:

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
me: Napomena: nijedna od ovih opcija ne blokira pristup sadržaju vaše stranice &mdash; pretraživači odlučuju da li će poštovati vaš zahtjev.

en: Notes
me: Bilješke

en: Nothing to save, the image has not changed.
me: Ništa za sačuvati, slika nije promijenjena.

en: Notice:
me: Napomena:

en: November
me: Novembar

en: Number of comments to show:
me: Broj komentara za prikaz:

en: Number of links to show:
me: Broj veza za prikazivanje:

en: Number of posts to show:
me: Broj članaka za prikazivanje:

en: Numeric
me: Numerički

en: October
me: Oktobar

en: Older posts
me: Starije objave

en: Once Daily
me: Jednnom dnevno

en: Once Hourly
me: Jednom na sat vremena

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
me: Jednom generisan, vaš WXR fajl može biti uvezen od strane drugog WordPress sajta ili druge platforme za blogovanje koja ima mogućnost uvoženja ovog formata.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
me: Jednom kad sačuvate preuzeti fajl, možete iskoristiti funkciju uvoza u drugoj instalaciji WordPressa kako bi uvezli sadržaj sa ovog sajta.

en: One Column
me: Jedan stubac

en: One of the plugins is invalid.
me: Jedan od plugina je neispravan.

en: Only UUID V4 is supported at this time.
me: Samo UUID V4 je podržana ovog puta.

en: Oops: %s
me: Ups: %s

en: Optional
me: Neobavezno

en: Or choose an image from your media library:
me: Ili izaberite sliku iz svoje biblioteke multimedijalnih sadržaja:

en: Or link to existing content
me: Ili povežite sa postojećim sadržajem

en: Or, enter a YouTube URL:
me: Ili, unesite YouTube URL:

en: Orange
me: Narandžasta

en: Order
me: Redoslijed

en: Order images by:
me: Poredaj slike:

en: Order:
me: Redoslijed:

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
me: Organizuj moja dodavanja u direktorije bazirane na mjesecima i godinama

en: Original dimensions %s
me: Originalna veličina %s

en: Other WordPress News
me: Druge WordPress vijesti

en: Other comment settings
me: Ostale postavke komentara

en: Other user roles have been changed.
me: Uloge drugih korisnika su promijenjene.

en: Other users have been deleted.
me: Ostali korisnici su obrisani.

en: Other users have been removed.
me: Ostali korisnici su uklonjeni.

en: Overview
me: Pregled

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
me: PG &#8212; moguće da je uvredljivo, obično za publiku sa više od 13 godina

en: Page
me: stranica

en: Page %s
me: Stranica %s

en: Page Attributes
me: Atributi stranice

en: Page ID
me: ID strane

en: Page IDs, separated by commas.
me: ID-jevi strana, razdvojeni zarezima.

en: Page not found
me: Stranica nije pronađena

en: Page order
me: Poredak strane

en: Page saved.
me: Stranica sačuvana.

en: Page title
me: Naslov strane:

en: Page updated.
me: Stranica ažurirana.

en: Pages
me: Strane

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
me: Stranice su slične člancima po tome što imaju naslov, tekst tijela i povezane metapodatke, ali su različite u tome što nijesu dio hronološkog toka bloga, već se ponašaju poput "stalnih" članaka. Stranice nijesu kategorizovane ili tagovane, ali mogu imati hijerarhiju. Možete ugnijezditi jednu stranicu pod drugom praveći jednu  &#132;Roditeljem&#147; druge, kao i praveći grupu stranica.

en: Pages:
me: Strane:

en: Palette
me: Paleta

en: Paragraph
me: Paragraf

en: Parent
me: Matična

en: Parent Category
me: Matična kategorija

en: Parent Category:
me: Matična kategorija:

en: Parent Page:
me: Matična stranica:

en: Parent term does not exist.
me: Matični pojam ne postoji.

en: Password
me: Lozinka

en: Password Reset
me: Resetovanje šifre

en: Password for the user (never included).
me: Lozinka za korisnika (nikad uključeno).

en: Password protected
me: Zaštićeno šifrom

en: Password reset is not allowed for this user
me: Resetovanje šifre nije dozvoljeno za ovog korisnika

en: Password:
me: Šifra:

en: Passwords cannot be empty.
me: Polje za lozinku ne može biti prazno

en: Paste
me: Zalijepi

en: Paste URL or type to search
me: Umetni URL ili unesi za pretragu

en: Paste table row after
me: Zalijepi red tabele poslije

en: Paste table row before
me: Zalijepi red tabele prije

en: Path
me: Putanja

en: Pending
me: Na čekanju

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Na čekanju <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Na čekanju <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Na čekanju <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
me: Čeka pregled

en: Permalink Settings
me: Postavke trajnih linkova

en: Permalink:
me: Trajni link:

en: Permalink: %s
me: Trajni link: %s

en: Permalinks
me: Trajni linkovi

en: Permanently delete comment
me: Trajno obriši komentar

en: Persian
me: persijski

en: Personal Options
me: Lične opcije

en: Photoblogging
me: Foto blog

en: Pingback
me: Povratni ping

en: Pingback excerpt:
me: Izvadak povratnog pinga:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
me: Povratni ping od  %1$s na %2$s je primljen. Нastavite mrežno ćaskanje! :-)

en: Pings
me: Pingovi

en: Pink
me: Roze

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
me: Molimo vas da završite korake podešavanja. Da kreirate novu mrežu, moraćete da ispraznite ili uklonite iz baze tabele mreže.

en: Please enter a site name.
me: Molimo vas da upišete naziv stranice.

en: Please enter a site title.
me: Molimo vas da upišete naslov stranice.

en: Please enter a username.
me: Molimo vas da upišete korisničko ime.

en: Please enter a valid YouTube URL.
me: Molimo vas unesite validan Youtube URL.

en: Please enter a valid email address.
me: Molimo vas da unesete ispravnu email adresu.

en: Please enter a valid menu name.
me: Molimo vas da unesete ispravno ime menija.

en: Please include a %s template in your theme.
me: Molimo vas da uključite %s šablon u vašu temu.

en: Please log in again.
me: Molimo vas da se ponovo prijavite.

en: Please provide a custom field name.
me: Molimo vas da upišete ime korisničkog polja.

en: Please provide a custom field value.
me: Molimo vas da napišete vrijednost korisničkog polja.

en: Please save your changes in order to share the preview.
me: Molimo sačuvajte vaše izmjene kako biste mogli da podijelite pregled.

en: Please select a file
me: Molimo vas da odaberete datoteku

en: Please select an option.
me: Molimo vas da odaberete opciju.

en: Please try again.
me: Molimo vas pokušajte ponovo

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
me: Molimo vas da pokušate dodati datoteku %1$spomoću browsera%2$s.

en: Plugin file does not exist.
me: Datoteka sa pluginom ne postoji.

en: Plugin updated successfully.
me: Plugin je uspješno nadograđen.

en: Plugins
me: Plugini

en: Plugins %s
me: Plugini %s

en: Polish
me: poljski

en: Popular Tags
me: Popularne oznake

en: Popular tags
me: Popularne oznake

en: Portuguese
me: portugalski

en: Position
me: Pozicija

en: Post Comment
me: Predaj komentar

en: Post Formats
me: Formati članaka

en: Post Thumbnail
me: Slika članka

en: Post Via Email
me: Objavljivanje pomoću emaila

[ctx: Post format]
en: Aside
me: Kratki

[ctx: Post format]
en: Audio
me: Zvučni zapis

[ctx: Post format]
en: Chat
me: Dopisivanje

[ctx: Post format]
en: Gallery
me: Galerija

[ctx: Post format]
en: Image
me: Slika

[ctx: Post format]
en: Quote
me: Citat

[ctx: Post format]
en: Standard
me: Standardni

[ctx: Post format]
en: Video
me: Video zapis

en: Post name
me: Naziv članka

en: Post saved.
me: Članak sačuvan.

en: Post updated.
me: Članak je ažuriran.

en: Posts
me: Članci

en: Posts by %s
me: Članci koje je pisao/la %s

en: Posts navigation
me: Navigacija članaka

en: Posts page
me: Stranica članaka

en: Posts page: %s
me: Stranica za članke: %s

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
me: Pokreće WordPress, vrhunska semantička platforma za lično izdavaštvo.

en: Preload
me: Predučitavanje

en: Press This
me: Objavi ovo

en: Preview
me: Pregled

en: Preview %s
me: Pregledaj %s

en: Preview &#8220;%s&#8221;
me: Pregled &#8220;%s&#8221;

en: Preview Changes
me: Pregledaj promjene

en: Preview Link
me: Pregledaj link

en: Previewing and Customizing
me: Pregled i prilagođavanje

en: Previous
me: Prethodni

en: Previous Post
me: Prethodni članak

en: Previous page
me: Prethodna stranica

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
me: Prethodno uređivane kopije slike neće biti obrisane.

en: Primary Site
me: Glavna stranica

en: Primary site
me: Glavna stranica

en: Print
me: Štampanje

en: Privacy
me: Privatnost

en: Privacy Policy
me: Politika zaštite privatnosti

en: Private
me: Privatno

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Privatni <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Privatni <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Privatni <span class="count">(%s)</span>

en: Private key
me: Privatni ključ:

en: Private: %s
me: Privatno: %s

en: Privately Published
me: Privatno objavljeno

en: Proceed
me: Nastavi

en: Profile
me: Profil

en: Profile updated.
me: Profil je ažuriran.

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
me: Zaštićeni komentari. Molimo Vas unesite svoju lozinku da bi vidjeli komentare.

en: Protected: %s
me: Zaštićeno: %s

en: Public
me: Javno

en: Public, Sticky
me: Javno, Važno

en: Publish
me: Objavi

en: Publish <b>immediately</b>
me: Objavi <b>odmah</b>

en: Publish Settings
me: Postavke objavljivanja

en: Published
me: Objavljeno

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Objavljeno <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Objavljeno <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Objavljeno <span class="count">(%s)</span>

en: Purple
me: Ljubičasta

en: Quick Edit
me: Brzo uređivanje

en: Quick&nbsp;Edit
me: Brzo uređivanje

en: Quote
me: Citat

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
me: R &#8212;  namijenjeno za odraslu publiku iznad 17 godina

en: RSS Address
me: RSS adresa

en: RSS Error:
me: RSS greška:

en: RTL Language Support
me: RTL jezična podrška

en: Random
me: Slučajno

en: Random Order
me: Slučajni raspored

en: Rating
me: Ocjena

en: Read more...
me: Pročitaj više...

en: Reading
me: Čitanje

en: Reading Settings
me: Postavke čitanja

en: Recent Comments
me: Skorašnji komentari

en: Recent Posts
me: Skorašnji članci

en: Red
me: Crvena

en: Redo
me: Naprijed

en: Register
me: Registracija

en: Registration date for the user.
me: Datum registracije korisnika.

en: Relationship
me: Veza

en: Remember Me
me: Zapamti me

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
me: Ne zaboravite kliknuti na dugme Ažuriraj profil nakon što završite.

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
me: Zapamtite, jednom obrisana stranica ne može se vratiti.

en: Remove
me: Ukloni

en: Remove Background Image
me: Ukloni sliku u pozadini

en: Remove Header Image
me: Ukloni sliku u zaglavlju

en: Remove Users from Site
me: Ukloni korisnike sa ove stranice

en: Remove featured image
me: Ukloni istaknutu sliku

en: Remove image
me: Ukloni sliku

en: Remove link
me: Ukloni link

en: Removing and Reusing
me: Uklanjanje i ponovno korištenje

en: Repeat
me: Ponavljanje

en: Reply
me: Odgovori

en: Reply to %s
me: Odgovor na %s

en: Reply to Comment
me: Odgovori na komentar

en: Reply to this comment
me: Odgovori na ovaj komentar

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
me: Neophodna polja su označena; ostala polja su nebavezna. Informacije sa profila će biti prikazane samo ako ste podesili postavke u vašoj temi.

en: Required fields are marked %s
me: Neophodna polja su označena %s

en: Required to be true, as terms do not support trashing.
me: Zahtijeva vrijednost ,,true'', jer uslovi ne podržavaju privremeno brisanje.

en: Reset Image
me: Resetuj sliku

en: Reset Password
me: Resetovanje šifre

en: Restore Original Header Image
me: Povrati originalnu sliku zaglavlja

en: Restore Original Image
me: Povrati originalnu sliku

en: Restore image
me: Vrati sliku

en: Restore original image
me: Povrati originalnu sliku

en: Restore this item from the Trash
me: Vrati ovu stavku iz smeća

en: Retro (Generated)
me: Retro (Generisano)

en: Reverse order
me: Obrnuti redoslijed

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
me: Vratite se na <strong>dodavanje pomoću browsera</strong> klikom na link ispod oblasti za dodavanje.

en: Revision
me: Revizija

en: Revisions
me: Revizije

en: Right
me: Desno

en: Right Now
me: Trenutno

en: Right Sidebar
me: Desna traka

en: Role
me: Uloga

en: Roles assigned to the user.
me: Uloge dodijeljene korisniku.

en: Romanian
me: rumunski

en: Row
me: Red

en: Russian
me: ruski

en: Sample Page
me: Probna stranica

en: Sat
me: sub

en: Saturday
me: Subota

en: Save
me: Sačuvaj

en: Save &amp; Publish
me: Sačuvaj i objavi

en: Save Changes
me: Sačuvaj promjene

en: Save Draft
me: Sačuvaj skicu

en: Save Menu
me: Sačuvaj meni

en: Save Widget
me: Sačuvaj dodatak

en: Save all changes
me: Sačuvaj sve izmjene

en: Save as Pending
me: Sačuvaj kao "Na čekanju"

en: Save as pending
me: Sačuvaj kao "Na čekanju"

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
me: Sačuvaj moje ime, adresu e-pošte i veb stranicu u ovom pregledaču za sljedeći put kada budem komentarisao/komentarisala.

en: Saved
me: Sačuvano

en: Saved.
me: Sačuvano.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
me: Snimanje je onemogućeno: %s trenutno uređuje ovu stranicu.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
me: Snimanje je onemogućeno: %s trenutno uređuje ovaj članak.

en: Saving...
me: Snimam...

en: Scale
me: Skaliranje

en: Scale Image
me: Skaliranje slike

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
me: Skaliraj slike da bi se poklopile sa veličinom velikih slika odabranom u %1$sopcijama%2$s (%3$d &times; %4$d).

en: Schedule
me: Zakaži

en: Scheduled
me: Zakazano

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Zakazano <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Zakazano <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Zakazano <span class="count">(%s)</span>

en: Screen Content
me: Sadržaj prikaza

en: Screen Options
me: Postavke prikaza

en: Screen Options Tab
me: Tab za opcije prikaza

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
me: Skripte i stilovi ne bi trebalo da budu registrovani ili dodati u red prije kopči %1$s, %2$s ili %3$s.

en: Search
me: Pretraga

en: Search Categories
me: Pretraži kategorije

en: Search Comments
me: Pretraga komentara

en: Search Link Categories
me: Pretraži kategorije linkova

en: Search Links
me: Pretraga linkova

en: Search Media
me: Pretraga datoteka

en: Search Media:
me: Pretraga datoteka

en: Search Pages
me: Pretraži strane

en: Search Posts
me: Pretraži članke

en: Search Results
me: Rezultati pretrage

en: Search Results %1$s %2$s
me: Rezultati pretraživanja za %1$s %2$s

en: Search Sites
me: Pretraga stranica

en: Search Tags
me: Pretraži oznake

en: Search Users
me: Pretraga korisnika

en: Search WordPress.org themes
me: Traži WordPress.org teme

en: Search engine visibility
me: Vidljivost za pretraživače

en: Search engines discouraged
me: Ne želite indeksiranje vaše stranice u pretraživačima

en: Search installed themes
me: Pretraga instaliranih tema

en: Search plugins
me: Pretraga plugina

en: Seasonal
me: Sezonski

en: Security check failed.
me: Bezbjednosna provjera neuspjela.

en: Security error.
me: Sigurnosna greška.

en: See how changes would look live on your website, and share the preview with people who can't access the Customizer.
me: Pogledajte kako bi izmjene izgledale na vašoj veb stranici i podijelite pregled s ljudima koji ne mogu da pristupe Prilagođavaču.

en: Select
me: Odaberi

en: Select %s
me: Odaberi %s

en: Select Category
me: Izaberi kategoriju

en: Select Files
me: Odaberi datoteke

en: Select Image
me: Odaberi sliku

en: Select Link Category:
me: Izaberite vezu kategorije:

en: Select Menu:
me: Izaberi meni

en: Select Month
me: Izaberi mjesec

en: Select a city
me: Izaberite grad

en: Select all
me: Odaberi sve

en: Select an area to move this widget into:
me: Odaberi prostor u koji ćete ubaciti vidžet:

en: Select audio
me: Odaberi audio

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
me: Odaberite traku i poziciju ovog dodatka u bočnoj traci.

en: Select comment
me: Odaberite komentar

en: Select file
me: Odaberi fajl

en: Select image
me: Izaberi sliku

en: Select logo
me: Odaberi logo

en: Select video
me: Odaberi video zapis

en: Selection:
me: Selekcija:

en: Send Trackbacks
me: Pošalji povratni poziv

en: Send trackbacks to:
me: Pošalji povratni poziv u:

en: Separate multiple URLs with spaces
me: Odvojite višestruke URL-ove pomoću razmaka

en: Separate tags with commas
me: Odvojite oznake pomoću zareza

en: September
me: Septembar

en: Serbian
me: srpski

en: Server address
me: Adresa servera

en: Set as background
me: Postavi kao pozadinu

en: Set as header
me: Postavi kao zaglavlje

en: Setting up your live preview. This may take a bit.
me: Podešavam vaš pregled uživo. To može malo da potraje.

en: Settings
me: Podešavanja

en: Settings.
me: Podešavanja

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
me: Nekoliko okvira na ovom ekranu sadrži postavke o načinu objavljivanja vašeg sadržaja:

en: Share Preview Link
me: Podijeli pregled linka

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
me: Napišite malo biografskih podataka u vašem profilu. Podaci mogu biti javno prikazani.

en: Sharing options
me: Opcije dijeljenja sadržaja

en: Shortlink
me: Kratki link

en: Show
me: Prikaži

en: Show Avatars
me: Prikazuj avatare

en: Show Details
me: Prikaži detalje

en: Show Link Description
me: Prikaži opis veze

en: Show Link Image
me: Prikažu vezu slike

en: Show Link Name
me: Prikaži ime veze

en: Show Link Rating
me: Prikaži ocjenu veze

en: Show Toolbar when viewing site
me: Prikaži alatnu traku prilikom pregleda stranice

en: Show Video List
me: Prikaži spisak video zapisa

en: Show advanced menu properties
me: Prikaži svojstva naprednog menija

en: Show comments
me: Prikaži komentare

en: Show header text with your image.
me: Prikaži tekst zaglavlja sa mojom slikom.

en: Show hierarchy
me: Prikaži hijerarhiju

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Media
me: Datoteke

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Pages
me: Strane

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Posts
me: Članci

en: Show more comments
me: Prikaži više komentara

en: Show on screen
me: Prikaži na ekranu

en: Show post counts
me: Pokaži broj članaka

en: Sidebar
me: Bočna traka

en: Sidebar %d
me: Bočna traka %d

en: Silver
me: Srebrena

en: Site Admin
me: Upravljanje blogom (admin)

en: Site Language
me: Jezik stranice

en: Site Name: %s
me: Naziv stranice: %s

en: Site Tagline
me: Svrha stranice

en: Site Title
me: Naziv sajta

en: Site URL
me: URL sajta

en: Site name must be at least %s character. | Site name must be at least %s characters.
me[0]: Naziv stranice mora sadržati barem %s znak.
me[1]: Naziv stranice mora sadržati barem %s znaka.
me[2]: Naziv stranice mora sadržati barem %s znakova.

en: Site name must be at least 4 characters.
me: Naziv stranice mora imati barem 4 znaka.

en: Site tagline.
me: Podnaslovi veb stranice.

en: Site visibility
me: Vidljivost stranice

en: Sites
me: Sajtovi

en: Size
me: Veličina

en: Skip Confirmation Email
me: Preskoči konfirmacijski email

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
me: Preskoči kadriranje, Objavi sliku kakva jeste

en: Skip to content
me: Preskoči na sadržaj

en: Skip to main content
me: Idi na glavni sadržaj

en: Skip to toolbar
me: Idi na alatnu traku

en: Slovak
me: slovački

en: Slovenian
me: slovenački

en: Software Name
me: Ime softvera

en: Some HTML tags are not permitted, including:
me: Neke HTML oznake nisu dozvoljene, uključujući:

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you would like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
me: Neke teme dolaze sa više slika za zaglavlje. Ako vidite više prikazanih slika, izaberite onu koja vam se sviđa i kliknite na &#0132;Sačuvaj izmjene&#0147;.

en: Someone
me: Neko

en: Someone has requested a password reset for the following account:
me: Neko je poslao zahtjev za resetovanje šifre za sljedeći nalog:

en: Something went wrong.
me: Došlo je do greške.

en: Sorry, comments are closed for this item.
me: Žao nam je, komentari za ovu stavku su zatvoreni.

en: Sorry, comments are not allowed for this item.
me: Nažalost, komentari za ovu stavku nisu dozvoljeni.

en: Sorry, deleting the term failed.
me: Žao nam je, brisanje pojma nije uspjelo.

en: Sorry, editing the term failed.
me: Žao nam je, uređivanje pojma nije uspjelo.

en: Sorry, no such page.
me: Žao nam je, nema takve stranice.

en: Sorry, no such post.
me: Žao nam je, nema takvog članka.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
me: Žao nam je, neka od datih taksonomija nije podržana za ovu vrstu članka.

en: Sorry, revisions are disabled.
me: Žao nam je, revizije su onemogućene.

en: Sorry, site names must have letters too!
me: Žao nam je, ime stranice mora sadržavati i slova!

en: Sorry, that email address is already used!
me: Ta email adresa se već koristi!

en: Sorry, that email address is not allowed!
me: Žao nam je, ta email adresa nije dozvoljena!

en: Sorry, that site already exists!
me: Žao nam je, ta stranica već postoji!

en: Sorry, that site is reserved!
me: Žao nam je, ta stranica je rezervisana!

en: Sorry, that username already exists!
me: Žao nam je, to korisničko ime već postoji!

en: Sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
me: Žao nam je, link na koji ste kliknuli je zastario. Molimo vas da odaberete drugu opciju.

en: Sorry, the user could not be updated.
me: Žao nam je, korisničko ime nije moguće ažurirati.

en: Sorry, trackbacks are closed for this item.
me: Žao nam je, trackbacks su zatvoreni za ovu stavku.

en: Sorry, usernames must have letters too!
me: Žao nam je, korisnička imena moraju sadržavati i slova!

en: Sorry, you are not allowed to access details about this site.
me: Nažalost, nije vam dozvoljen pristup detaljima ove stranice.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno dodavanje pojmova u neku od ovih taksonomija.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno dodjeljivanje pojma nekoj od datih taksonomija.

en: Sorry, you are not allowed to change the page author as this user.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno da mijenjate autora strane kao ovog korisnika.

en: Sorry, you are not allowed to change the post author as this user.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno da mijenjate autora članka kao ovog korisnika.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno kreiranje komentara za ovu objavu.

en: Sorry, you are not allowed to create new users.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno da kreirate nove korisnike.

en: Sorry, you are not allowed to create pages as this user.
me: Žao nam je, ali nemate dozvolu da kreirate stranicu.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno da kreirate članke koji su zaštićeni šifrom.

en: Sorry, you are not allowed to create posts as this user.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno kreiranje članaka.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno kreiranje privatnih članaka ove vrste.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno kreiranje ovog komentara bez objave.

en: Sorry, you are not allowed to delete this category.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno brisanje ove kategorije..

en: Sorry, you are not allowed to delete this comment.
me: Nažalost, nemate dozvolu za brisanje ovog komentara.

en: Sorry, you are not allowed to delete this user.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno da obrišete ovog korisnika.

en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno uređivanje '%s' za komentare.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno da uređujete komentare.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno uređivanje ove vrste članaka.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
me: Žao nam je, vi ne možete uređivati članke.

en: Sorry, you are not allowed to edit roles of this user.
me: Žao nam je, nije vam dozovljeno da uređujete uloge za ovog korisnika.

en: Sorry, you are not allowed to edit terms in this taxonomy.
me: Nije vam dozvoljeno uređivanje pojmova u ovoj taksonomiji.

en: Sorry, you are not allowed to edit the %s custom field.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljenoo uređivanje prilagođenog polja %s.

en: Sorry, you are not allowed to edit this comment.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno uređivanje ovog komentara.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno uređivanje ovog članka.

en: Sorry, you are not allowed to filter users by role.
me: Nažalost, nemate dozvolu za filtriranje korisnika po ulogama.

en: Sorry, you are not allowed to give users that role.
me: Nažalost, nemate dozvolu za dodjeljivanje te uloge korisnicima.

en: Sorry, you are not allowed to order users by this parameter.
me: Nažalost, nemate dozvolu da poređate korisnike po tom parametru.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno objavljivanje na ovoj stranici.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno objavljivanje stranica.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
me: Žao nam je, nije vam dozvoljeno objavljivanje članaka na ovoj stranici.

en: Sorry, you are not allowed to query users by this parameter.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno da pretražujete korisnike koristeći ovaj parametar.

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno čitanje komentara bez objave.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno čitanje objave za ovaj komentar.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno čitanje ovog komentara.

en: Sorry, you are not allowed to take over.
me: Izvinite, ne možete preuzeti prilagođavanje.

en: Sorry, you are not allowed to update options.
me: Nažalost, nije vam dozvoljeno ažuriranje opcija.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
me: Žao nam je, privatni članak ne možete označiti važnim.

en: Sorry, you may not use that site name.
me: Žao nam je, ne možete koristiti to ime stranice.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
me: Žao nam je, morate biti u mogućnosti da uređujete članke na ovoj stranici da biste mogli vidjeti kategorije.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
me: Žao nam je, morate biti u mogućnosti da uređujete članke na ovoj stranici da biste mogli vidjeti oznake.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
me: Žao nam je, morate biti prijavljeni da biste komentarisali.

en: Sort Order:
me: Redoslijed:

en: Sort by:
me: Sortiraj po:

en: Source
me: Izvor

en: Source:
me: Izvor

en: Spam Blocked
me: Blokirani nepoželjni komentari

en: Spam it: %s
me: Spam: %s

en: Spanish
me: španski

en: Specified file failed upload test.
me: Odabrana datoteke nije prošla test za dodavanje.

en: Square
me: Kvadrat

en: Start Date
me: Početni datum

en: Stick this post to the front page
me: Ubaci ovaj članak na prvu stranicu

en: Sticky
me: Važno

en: Sticky Post
me: Važan članak

en: Storage Space
me: Prostor za podatke

en: Store uploads in this folder
me: Pohrani dodane datoteke u ovaj direktorij

en: Strength indicator
me: Jačina

en: Strikethrough
me: Precrtano

en: Styles
me: Stilovi

en: Stylesheet is missing.
me: Nedostaju stilovi.

en: Stylesheet is not readable.
me: Nemoguće je učitati stilove.

en: Subject
me: Tema

en: Submit
me: Pošalji

en: Submit Reply
me: Pošalji odgovor

en: Submit for Review
me: Pošalji na recenziju

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
me: Pretplatnici mogu čitati komentare, komentarisati, primati raznorazne obavijesti itd. Pretplatnici ne mogu kreirati sadržaj na stranici.

en: Subscript
me: Indeks

en: Success!
me: Uspjeh!

en: Suggested image dimensions: %1$s by %2$s pixels.
me: Predložene dimnezije slike: %1$s sa %2$s piksela.

en: Summary
me: Kratak pregled

en: Sun
me: ned

en: Sunday
me: Nedjelja

en: Superscript
me: Eksponent

en: Swahili
me: svahili

en: Swedish
me: švedski

en: Syndication feeds show the most recent
me: RSS novosti prikazuju najnovijih

en: Table cell properties
me: Svojstva ćelije tabele

en: Table properties
me: Svojstva tabele

en: Table row properties
me: Svojstva reda tabele

en: Tag Cloud
me: Oblak oznake

en: Tagalog
me: tagaloški (Filipini)

en: Tagline
me: Slogan

en: Tags
me: Oznake

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
me: Oznake je moguće pojedinačno pretvoriti u kategorije pomoću <a href="%s">pretvarača oznaka u kategorije</a>.

en: Tags:
me: Tagovi:

en: Tan
me: Boja kože

en: Target
me: Cilj

en: Taxonomy:
me: Taksonomija:

en: Template
me: Šablon

en: Templates
me: Predlošci

en: Text
me: Tekst

en: Text Color
me: Boja teksta

en: Text direction
me: smjer teksta

en: Thai
me: tajlandski

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
me: Hvala na korištenju %s, vaša stranica je obrisana. Želimo vam sve najbolje i nadamo se da ćemo se opet sresti.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
me: Ta email adresa je već zauzeta. Molimo vas da provjerite vašu pošto radi aktivacijskog emaila. Email adresa će postati dostupna za par dana ako ne učinite ništa.

en: That name is not allowed.
me: To ime nije dozvoljeno.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
me: Stranica je trenutno rezervisana ali bi mogla postati dostupna za par dana.

en: That user does not exist.
me: Taj korisnik ne postoji.

en: That user is already a member of this site.
me: Taj korisnik je već član ove stranice.

en: That username is already activated.
me: To korisničko ime je već aktivirano.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
me: To korisničko ime je trenutno rezervisano ali bi moglo postati dostupno za par dana.

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
me: Grupa opcija "%s" je uklonjena. Koristite drugu grupu opcija.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
me: "%s" nije ispravna roditeljska tema.

en: The %s property has an invalid stored value, and cannot be updated to null.
me: %s svojstvo ima neispravnu skladištenu vrijednost i ne može se ažurirati na prazan znak.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
me: &#0132;Slug&#0147; je verzija imena koja je u skladu sa URL zahtjevima. Obično je uvijek pisana malim slovima engleskog alfabeta i sadrži samo slova, brojeve i crtice.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
me: Sekcija Dostupni dodaci sadrži sve dodatke koje možete odabrati. Jednom kada odvučete dodatak u bočnu traku, on će vam omogućiti konfiguraciju postavki. Nakon što izvršite potrebne izmjene postavki, kliknite na dugme Sačuvaj i dodatak će se pojaviti na vašoj stranici. Ako kliknete na Obriši, uklonit ćete dodatak.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
me: Adresa web mjesta koju ste unijeli izgleda da nije ispravan URL. Molimo vas da unesete ispravan URL.

en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:// prefix?
me: Izgleda da je URL koji ste unijeli vanjski link. Da li želite dodati neophodni prefiks http:// ?

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
me: WordPress adresa koju ste unijeli izgleda da nije ispravan URL. Molimo vas da unesete ispravan URL.

en: The attachment description.
me: Opis priloga.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you do not use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
me: Okviri za naziv linka, web adresu i opis imaju fiksne pozicije, dok se drugi mogu pozicionirati koristeći funkciju povuci i pusti. Takođe možete sakriti određene okvire koje ne koristite u jezičku Opcije prikaza, ili komprimovati okvire klikom na naslovnu traku samog okvira.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
me: Okviri na vašoj kontrolnoj ploči su:

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
me: Promjene koje ste napravili će biti izgubljene ukoliko napustite stranicu.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
me: Trenutni korisnik mora imati ulogu koja mu daje uređivačke mogućnosti.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
me: Opis standardno nije istaknut; sa druge strane neke ga teme ipak mogu prikazati.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
me: Adresa e-pošte koju ste unijeli izgleda da nije ispravna adresa e-pošte. Molimo vas da unesete ispravnu adresu e-pošte.

en: The email address for the user.
me: Adresa e-pošte za korisnika.

en: The email could not be sent.
me: E-pošta nije mogla piti poslata.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
me: Ova polja na ekranu određuju neke od osnovnih postavki vaše stranice.

en: The given object ID is not that of a menu item.
me: Dati ID objekta nije isti kao i onaj od stavke menija.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
me: Ključ koji ste unijeli je neispravan. Molimo vas da ga provjerite.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
me: Navigacijski meni na lijevoj strani pruža linkove ka administraciji ekrana u vašoj WordPress aplikaciji. Možete otvoriti ili zatvoriti navigacijske sekcije klikom na strelicu koja se pojavljuje na desnoj strani svake navigacijske stavke kada je naciljate mišem. Također, možete minimizirati navigacijski meni u usku traku ikona klikom na Zatvori meni na dnu navigacijskog menija ispod postavki; kada su minimizirane, stavke podmenija će se prikazivati kada ikone naciljate mišem.

en: The link you followed has expired.
me: Link koji ste pratili je istekao.

en: The menu ID should not be empty.
me: ID menija ne bi trebalo da bude prazan.

en: The menu has been successfully deleted.
me: Meni je uspješno obrisan.

en: The menu item has been successfully deleted.
me: Stavka menija je uspješno obrisana.

en: The name is how it appears on your site.
me: Ime koje će se prikazivati na vašem sajtu.

en: The nickname for the user.
me: Nadimak za korisnika.

en: The oEmbed format to use.
me: oEmbed format za upotrebu.

en: The pingback has already been registered.
me: Povratni ping je registrovan.

en: The plugin contains no files.
me: Plugin ne sadrži datoteke.

en: The plugin does not have a valid header.
me: Plugin ima neispravno zaglavlje.

en: The plugin generated unexpected output.
me: Plugin je generisao neočekivan izlaz.

en: The post cannot be deleted.
me: Članak nije moguće obrisati.

en: The post has already been deleted.
me: Članak je već obrisan.

en: The post type may not be changed.
me: Vrsta članka ne može biti promjenjena.

en: The previous set of changes has already been published. Please try saving your current set of changes again.
me: Prethodni skup izmjena je već objavljen. Molimo pokušajte da opet sačuvate trenutni skup izmjena.

en: The primary site you chose does not exist.
me: Primarna stranica koju ste odabrali ne postoji.

en: The requested theme does not exist.
me: Zahtjevana tema ne postoji.

en: The requested user does not exist.
me: Taj korisnik ne postoji.

en: The role %s does not exist.
me: Uloga %s ne postoji.

en: The site administrator has been notified and will fulfill your request as soon as possible.
me: Administrator stranice je obaviješten i ispuniće vaš zahtjev u što kraćem roku.

en: The site is already active.
me: Stranica je već aktivna.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term.
me: Slug &#0132;%s&#0147; je već iskorišćen za neki drugi pojam

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
me: Izvorni URL i ciljani URL ne mogu zajedno da pokazuju na isti izvor.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
me: Izvorni URL ne sadrži vezu ka ciljanom URL-u i kao takav ne može biti korišćen kao izvor.

en: The source URL does not exist.
me: Izvorni URL ne postoji.

en: The specified target URL does not exist.
me: Ciljani URL ne postoji.

en: The term name cannot be empty.
me: Naziv pojma ne može biti prazan.

en: The theme defines itself as its parent theme. Please check the %s header.
me: Tema sebe definiše kao svoju matičnu temu. Molimo provjerite zaglavlje %s .

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
me: Vremenska zona koju ste unijeli je neispravna. Molimo vas da izaberete ispravnu vremensku zonu.

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
me: Naslovno polje i velika oblast za uređivanje članka su fiksirani u mjestu, ali možete repozicionirati sve druge okvire koristeći drag & drop mogućnost a možete ih i minimizirati ili proširiti klikom na naslovnu traku okvira. Koristite tab za opcije prikaza da ponovo prikažete više okvira (Izvaci, Slanje povratnih poziva, Korisnička polja, Rasprava, Slugovi, Autori) i da izaberete prikaz sa jednom ili dvije kolone.

en: The title for the taxonomy.
me: Naslov za taksonomiju.

en: The update of %s failed.
me: Ažuriranje %s nije uspjelo.

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
me: Proces nadogradnje je počeo. Ovo možete potrajati na nekim hostovima pa vas molimo za strpljenje.

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
me: Dodana datoteka nije slika. Molimo vas da pokušate ponovo.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
me: Datoteka je samo djelimično dodana.

en: The user cannot be deleted.
me: Korisnika nije moguće obrisati.

en: The user is already active.
me: Ovaj korisnik je već aktivan.

en: Theme
me: Tema

en: Theme Options
me: Opcije teme

en: Theme deleted.
me: Tema je obrisana.

en: Theme installed successfully.
me: Tema je uspješno instalirana.

[ctx: Theme starter content]
en: 123 Main Street
me: 123 Glavna ulica

[ctx: Theme starter content]
en: A homepage section
me: Sekcija početne stranice

[ctx: Theme starter content]
en: About
me: Osnovni podaci

[ctx: Theme starter content]
en: About This Site
me: O veb stranici

[ctx: Theme starter content]
en: Address
me: adresa

[ctx: Theme starter content]
en: Archives
me: Arhive

[ctx: Theme starter content]
en: Calendar
me: Kalendar

[ctx: Theme starter content]
en: Categories
me: Kategorije

[ctx: Theme starter content]
en: Contact
me: Kontakt

[ctx: Theme starter content]
en: Email
me: E-pošta

[ctx: Theme starter content]
en: Find Us
me: Pronađi nas

[ctx: Theme starter content]
en: Home
me: Početna stranica

[ctx: Theme starter content]
en: Hours
me: Sati

[ctx: Theme starter content]
en: New York, NY 10001
me: Njujork, NY 10001

[ctx: Theme starter content]
en: News
me: Vijesti

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Comments
me: Nedavni komentari

[ctx: Theme starter content]
en: Saturday &amp; Sunday: 11:00AM&ndash;3:00PM
me: Subota &amp; Nedelja: 11:00AM&ndash;3:00PM

[ctx: Theme starter content]
en: Search
me: Pretraga

[ctx: Theme starter content]
en: This is a page with some basic contact information, such as an address and phone number. You might also try a plugin to add a contact form.
me: Ovo je stranica s nekim osnovnim kontakt informacijama, kao što su adresa i broj telefona. Možete koristiti dodatak za dodavanje kontakata.

[ctx: Theme starter content]
en: This may be a good place to introduce yourself and your site or include some credits.
me: Ovo može biti dobro mjesto da predstavite sebe i svoju veb stranicu ili uključite one koji zaslužuju da budu spomenuti.

[ctx: Theme starter content]
en: Welcome to your site! This is your homepage, which is what most visitors will see when they come to your site for the first time.
me: Dobro došli na vašu veb stranicu! Ovo je vaša početna stranica, koju će većina posjetilaca vidjeti kada posjete vašu stranicu po prvi put.

[ctx: Theme starter content]
en: YouTube
me: Youtube

en: Theme without %s
me: Tema bez %s

en: Themes
me: Teme

en: There are no options for this widget.
me: Nema opcija za ovaj dodatak.

en: There are no valid users selected for deletion.
me: Nema korisnika za brisanje.

en: There are no valid users selected for removal.
me: Nema odabranih korisnika za uklanjanje.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
me: Neke stavke u meniju su neispravne. Molimo vas da ih provjerite ili obrišite.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
me: Postoje nesačuvane izmjene koje će biti izgubljene. 'OK' za nastavak, 'Cancel' za povratak u uređivač slika.

en: There does not seem to be any new mail.
me: Izgleda da nema nove pošte.

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
me: Promjena emaila u <code>%1$s</code> čeka na potvrdu. <a href="%2$s">Poništi</a>

en: There is a revision of this post that is more recent.
me: Postoji novija revizija ovog članka.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
me: Postoji automatska kopija ovog članka koja je novija od verzije ispod. <a href="%s">Pregledaj automatsku kopiju</a>

en: There is no excerpt because this is a protected post.
me: Nema izvatka zbog toga što je ovo zaštićen članak.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
me: Došlo je do greške u podešavanjima. Molimo vas da kontaktirate administratora servera.

en: There was an authentication problem. Please reload and try again.
me: Desio se problem sa provjerom identiteta. Molimo ponovo učitajte i pokušajte ponovo.

en: These settings may be overridden for individual articles.
me: Ove postavke mogu biti zanemarene za individualne članke.

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
me: Ova adresa se koristi za administratorske svrhe, kao što je dojava o novim korisnicima.

en: This comment is already approved.
me: Ovaj komentar je već odobren.

en: This comment is already in the Trash.
me: Ovaj komentar je već u smeću.

en: This comment is already marked as spam.
me: Ovaj komentar je već označen kao spam.

en: This comment is currently approved.
me: Ovaj komentar je trenutno odobren.

en: This comment is currently in the Trash.
me: Ovaj komentar je trenutno u Škartu.

en: This comment is currently marked as spam.
me: Ovaj komentar je trenutno označen kao nepoželjan.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
me: Ovaj komentar je u Škartu. Molimo vas da ga izmjestite iz Škarta ako želite da ga modifikujete.

en: This content was deleted by the author.
me: Autor je izbrisao ovaj sadržaj.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
me: Ova mogućnost zahtjeva inline okvire. Onemogućili ste inline okvire (iframes) ili ih vaš browser ne podržava.

en: This file is empty. Please try another.
me: Ova datoteka je prazna. Molimo vas da pokušate dodati drugu datoteku.

en: This file is not an image. Please try another.
me: Ova datoteka nije slika. Molimo vas da pokušate dodati drugu datoteku.

en: This file no longer needs to be included.
me: Ova datoteke više nije potrebna.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
me: Ova datoteka je veća od dozvoljene veličine. Molimo vas da pokušate dodati drugu datoteku.

en: This is the short link.
me: Ovo je kratki link.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
me: Ovaj članak je zaštićen šifrom. Unesite šifru da biste vidjeli komentare.

en: This resulted in an error message: %s
me: Ovo je rezultiralo greškom koja kaže: %s

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
me: Ova stranica sadrži postavke koje utiču na prikaz vašeg sadržaja.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
me: Ova stranica se koristi za podešavanja zaglavlja vaše teme.

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
me: Na ovoj stranici se nalazi lista postojećih korisnika na vašoj stranici. Svaki korisnik ima definisanu jednu od pet ponuđenih uloga: administrator stranice, urednik, autor, saradnik ili pretplatnik. Korisnici koji nemaju ulogu administratora će imati manje opcija u svojoj kontrolnoj ploči nakon prijave, u skladu sa njihovom ulogom.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
me: Ovaj prikaz daje pristup svim vašim člancima. Možete prilagoditi prikaz tako da odgovara vašem radu.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they will not all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
me: Ova stranica vam pruža veoma mnogo opcija za kontrolu upravljanja i prikaza komentara i linkova u vašim člancima/stranicama. Tako mnogo opcija da sve ne mogu stati ovdje! :) Koristite linkove za dokumentaciju da biste dobili više informacija o namjeni svake od ovih opcija.

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
me: Ova bočna traka više nije dostupna i ne prikazuje se nigdje na vašoj stranici. Uklonite svaki od dodataka ispod kako biste u potpunosti uklonili neaktivnu bočnu traku.

en: This site has been archived or suspended.
me: Ta stranica je arhivirana ili je suspendovana.

en: This taxonomy is not hierarchical.
me: Ovo nije hijerarhijska taksonomija.

en: This theme does not support video headers on this page. Navigate to the front page or another page that supports video headers.
me: Ova tema ne podržava video zaglavlja na ovoj stranici. Vratite se na početnu stranicu ili drugu stranicu koja podržava video zaglavlja.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
me: Ova vremenska zona ne prati promjene zimskog i ljetnog računanja vremena.

en: This timezone is currently in daylight saving time.
me: Ova vremenska zona je trenutno u ljetnom računanju vremena.

en: This timezone is currently in standard time.
me: Ova vremenska zona je trenutno u običnom računanju vremena.

en: This widget may contain code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. How about trying that widget instead?
me: Ovaj vidžet može sadržati kod koji bolje radi u &#8220;Prilagođeni HTML&#8221; vidžetu. Zašto ne biste isprobali taj vidžet?

en: This widget may have contained code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. If you have not yet, how about trying that widget instead?
me: Ovaj vidžet može da sadrži kod koji bolje radi u &#8220;Prilagođeni HTML&#8221; vidžetu. Ako već niste, zašto ne biste probali taj vidžet?

en: This widget requires JavaScript.
me: Za ovaj dodatak je potreban JavaScript.

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
me: Ovo će biti prikazano kad neko prevuče kursorom preko linka u blogovniku ili pak ispod linka.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
me: Ovo će ukloniti sliku u pozadini. Nećete moći da povratite podešavanja koja ste primjenjivali.

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
me: Ovo će ukloniti sliku u zaglavlju. Nećete moći da povratite podešavanja koja ste primjenjivali.

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
me: Ovo će povratiti originalnu sliku u pozadini. Nećete moći da povratite podešavanja koja ste primjenjivali.

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
me: Ovo će povratiti originalnu sliku zaglavlja. Nećete moći da povratite podešavanja koja ste primjenjivali.

en: Three Columns
me: Tri stupca

en: Thu
me: čet

en: Thumbnail
me: Umanjena slika

en: Thumbnail Height
me: Visina male slike

en: Thumbnail Settings
me: Postavke umanjene slike

en: Thumbnail Width
me: Širina male slike

en: Thumbnail size
me: Veličina umanjene slike

en: Thursday
me: Četvrtak

en: Time
me: Vrijeme

en: Time Format
me: Format vremena

en: Time Zone
me: Vremenska zona

en: Timezone
me: Vremenska zona

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
me: Ubaci šablon

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
me: Šabloni

en: Title
me: Naslov

en: Title Attribute
me: Atribut naslova

en: Title and Post Editor
me: Naslov i uređivač članaka

en: Title:
me: Naslov:

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
me: Da aktivirate korisnika, kliknite na sljedeći link:
    
    %s
    
    Nakon aktivacije, dobit ćete još jedan email s vašim podacima za prijavu.

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
me: Da biste dodali novog korisnika na stranicu, popunite obrazac na ovoj stranici i kliknite na dugme Dodaj novog korisnika na dnu ekrana.

en: To move away from this area, press the Esc key followed by the Tab key.
me: Da biste izašli iz ovog prostora, pritisnite taster Esc praćeno tasterom Tab.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
me: Da pomjerite fokus na ostale dugmiće pritisnite „Tab” ili strelice. Da vratite fokus na urednika pritisnite „Escape” ili koristite jedno od dugmića.

en: To reset your password, visit the following address:
me: Da biste resetovali svoju šifru, posjetite sljedeću adresu:

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
me: Da biste koristili sliku za pozadinu, jednostavno je dodajte ili izaberite sliku koja je već dodana iz vaše biblioteke klikom na dugme &#8220;Odaberi sliku&#8221;. Vašu sliku možete prikazati jednom, ili je razvući da popuni ekran. Možete je fiksirati u mjestu pa će se sadržaj vaše stranice pomjerati iznad nje ili je možete podesiti da se pomjera zajedno sa vašom stranicom.

en: Toggle Editor Text Direction
me: Smjer teksta u uređivaču

en: Too many redirects.
me: Previše preusmjeravanja.

en: Toolbar
me: Alatna traka

en: Tools
me: Alati

en: Top
me: Vrh

en: Top Left
me: Gore lijevo

en: Top Right
me: Gore desno

en: Top left
me: Gore lijevo

en: Top right
me: Gore desno

en: Trackback
me: Povratna veza

en: Trackback excerpt:
me: Izvadak povratnog poziva:

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
me: Prevodioci na crnogorski

en: Translation Ready
me: Spremno za prevođenje

en: Trash
me: Smeće

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Smeće <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Smeće <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Smeće <span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
me: Pošalji u smeće: %s

en: Troubleshooting
me: Rješavanje problema

en: Try again
me: Pokušaj ponovo

en: Tue
me: uto

en: Tuesday
me: Utorak

en: Turkish
me: turski

en: Turn comments on or off
me: Uključite ili isključite komentare

en: Twice Daily
me: Dvaput dnevno

en: Two Columns
me: Dva stupca

en: Type
me: Vrsta

en: Type your new password again.
me: Unesite novu šifru ponovo.

en: URL of the user.
me: URL korisnika.

en: URL to the %s video source file
me: URL  do %s izvora video datoteke

en: UTC means Coordinated Universal Time.
me: UTC znači koordinirano univerzalno vrijeme.

en: Ukrainian
me: ukrajinski

en: Un-spammed by %s
me: Vraćen iz nepoželjnih od strana %s

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
me: Ne mogu da načinim direktorijum %s. Da li je roditeljski direktorijum upisiv za server?

en: Unable to create new image.
me: Nije moguće napraviti novu sliku.

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
me: Nije moguće locirati WordPressov plugin direktorij.

en: Unable to locate WordPress theme directory.
me: Nije moguće pronaći WordPress direktorijum za teme.

en: Unable to save due to %s invalid setting. | Unable to save due to %s invalid settings.
me[0]: Nemoguće sačuvati zbog %s pogrešnog podešavanja.
me[1]: Nemoguće sačuvati zbog %s pogrešna podešavanja.
me[2]: Nemoguće sačuvati zbog %s pogrešnih podešavanja.

en: Unable to save the image.
me: Nije moguće sačuvati sliku.

en: Unable to trash changes.
me: Nemoguće prebaciti izmjene u otpad.

en: Unapprove
me: Neodobreno

en: Unapprove this comment
me: Ne odobravaj ovaj komentar

en: Unapproved
me: Neprihvaćen

en: Unarchive
me: Dearhiviraj

en: Uncategorized
me: Nekategorisano

en: Underline
me: Podvučeno

en: Undo
me: Nazad

en: Unique identifier for the term.
me: unikatna identifikacija za pojam

en: Unique identifier for the user.
me: Jedinstveni identifikator za korisnika.

en: Unknown Feed
me: Nepoznat dovod

en: Unknown action.
me: Nepoznata radnja.

en: Unpacking the package&#8230;
me: Raspakivanje paketa&#8230;

en: Unpublished
me: Neobjavljeno

en: Untitled
me: Bez naslova

en: Update
me: Ažuriraj

en: Update Category
me: Ažuriraj kategoriju

en: Update Comment
me: Ažuriraj komentar

en: Update Complete
me: Nadogradnja završena

en: Update Link
me: Ažuriraj link

en: Update Link Category
me: Ažuiraj kategoriju linka

en: Update Now
me: Nadogradi odmah

en: Update Profile
me: Ažuriraj profil

en: Update Services
me: Servisi za nadogradnju

en: Update Tag
me: Ažuriraj oznaku

en: Update User
me: Ažuriraj korisnika

en: Update WordPress
me: Nadogradi WordPress

en: Update anyway, even though it might break your site?
me: Ažuriraj, iako to može prekinuti rad tvog sajta?

en: Update gallery
me: Ažuriraj galeriju

en: Update gallery settings
me: Ažuriraj postavke galerije

en: Update to %s
me: Nadogradi na %s

en: Updates
me: Nadogradnje

en: Updates %s
me: Nadogradnje %s

en: Updating
me: Ažuriranje

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
me: Nadograđujem plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
me: Ažuriram temu %1$s (%2$d/%3$d)

en: Upload
me: Postavi

en: Upload Limit Exceeded
me: Prekoračen je limit za dodavanje

en: Upload New Media
me: Dodaj novu datoteku

en: Upload date:
me: Datum dodavanja:

en: Upload failed.
me: Dodavanje nije uspjelo.

en: Upload file and import
me: Postavi fajl i uvezi

en: Upload files
me: Dodaj datoteke

en: Upload stopped.
me: Dodavanje zaustavljeno.

en: Upload theme
me: Dodaj temu

en: Uploaded Images
me: Postavljene slike

en: Uploaded to this page
me: Dodano na ovu stranicu

en: Uploaded to this post
me: Dodano u ovaj članak

en: Uploading
me: Dodajem

en: Uploading Files
me: Dodavanje datoteka

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
me: Dodavanje datoteka vam omogućava da odaberete folder i putanju za pohranu vaših datoteka.

en: Uploads
me: Dodavanja

en: Use as featured image
me: Koristi kao istaknutu sliku

en: Use https
me: Koristi https

en: Used: %1$s%% of %2$s
me: Iskorišteno: %1$s%% od %2$s

en: User Description
me: Opis korisnika

en: User Display Name
me: Korisnikovo ime za prikaz

en: User Email
me: Korisnikova e-pošta

en: User First Name
me: Korisnikovo ime

en: User ID
me: Korisnikov ID

en: User Last Name
me: Korsinikovo prezime

en: User Login Name
me: Korisnikovo ime za prijavu

en: User Name
me: Korisničko ime

en: User Nickname
me: Korisnikov nadimak

en: User Registration Date
me: Datum prijave korisnika

en: User Request
me: Zahtjev korisnika

en: User Requests
me: Zahtjevi korisnika

en: User Roles
me: Korisničke uloge

en: User URL
me: Korisnikov URL

en: User added.
me: Korisnik je dodan.

en: User already exists. Password inherited.
me: Korisnik već postoji. Šifra je naslijeđena.

en: User cannot be added to this site.
me: Korisnik ne može biti dodat na ovu stranicu.

en: User deleted.
me: Korisnik je obrisan.

en: User deletion is not allowed from this screen.
me: Brisanje korisnika nije dozvoljeno ovdje.

en: User has been added to your site.
me: Korisnik je dodan na vašu stranicu.

en: User has blocked requests through HTTP.
me: Korisnik je blokirao zahtjeve putem HTTP-а.

en: User removed from this site.
me: Korisnik je uklonjen s ove stranice.

[ctx: User role]
en: Author
me: Autor

[ctx: User role]
en: Contributor
me: Saradnik

[ctx: User role]
en: Editor
me: Urednik

[ctx: User role]
en: Subscriber
me: Pretplatnik

en: User updated.
me: Korisnik ažuriran.

en: Username
me: Korisničko ime

en: Username is not editable.
me: Korisničko ime nije moguće promijeniti.

en: Username isn't editable.
me: Korisničko ime nije moguće promijeniti.

en: Username must be at least 4 characters.
me: Korisničko ime mora imati barem 4 znaka.

en: Username.
me: Korisničko ime

en: Username/Password incorrect for %s
me: Korisničko ime/Šifra je netačna za %s

en: Username:
me: Koristničko ime:

en: Username: %s
me: Korisničko ime: %s

en: Usernames cannot be changed.
me: Korisnička imena se ne mogu mijenjati.

en: Users
me: Korisnici

en: Users must be registered and logged in to comment
me: Korisnici moraju biti registrovani i prijavljeni da bi komentarisali

en: Value
me: Vrijednost

en: Version
me: Verzija

en: Version %s
me: Verzija %s

en: Vertical space
me: Vertikalni razmak

en: Video Widget
me: Video Vidžet

en: Video is paused.
me: Video je pauziran.

en: Video is playing.
me: Video je pokrenut.

en: Vietnamese
me: vijetnamski

en: View
me: Pregledaj

en: View &#8220;%s&#8221;
me: Pregledaj &#8220;%s&#8221;

en: View All
me: Pregledaj sve

en: View Attachment Page
me: Pregledaj stranicu s prilozima

en: View Category
me: Pregledaj kategoriju

en: View Comment
me: Viđi komentar

en: View Page
me: Pogledaj stranu

en: View Post
me: Viđi članak

en: View Site
me: Pregledaj stranicu

en: View Tag
me: Pregledaj oznaku

en: View Trash
me: Pregledaj smeće

en: View User
me: Pogledaj korisnika

en: View all
me: Pregledaj sve

en: View comment history
me: Pogledajte istoriju komentara

en: View post
me: Pregledaj članak

en: View your site
me: Pregledajte vašu stranicu

en: Visibility:
me: Vidljivost:

en: Visible
me: Vidljivo

en: Visit
me: Posjeti

en: Visit %s
me: Posjeti %s

en: Visit %s&#8217;s website
me: Posjetite sajt autora: %s

en: Visit Dashboard
me: Posjeti kontrolnu ploču

en: Visit Link
me: Posjeti link

en: Visit Site
me: Posjeti sajt

en: Visit Theme Site
me: Posjeti stranicu teme

en: Visual Editor
me: Vizualni uređivač

en: Warning:
me: Upozorenje:

en: Wavatar (Generated)
me: Wavatar (Generisano)

en: Web Address
me: Web adresa

en: Website
me: Web sajt

en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
me: Veb stranica: %1$s (IP adresa: %2$s, %3$s)

en: Wed
me: sri

en: Wednesday
me: Srijeda

en: Week Starts On
me: Sedmica počinje u

en: Welcome to WordPress!
me: Dobro došli u WordPress!

en: Welsh
me: velški

en: What do I do now?
me: Šta sada da radim?

en: What&#8217;s New
me: Što je novo

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
me: Koja je razlika između kategorija i tagova? Oznake su uglavnom ad-hoc ključne riječi koje identifikuju važne informacije u vašem članku (imena, predmeti i dr.) koji mogu ali ne moraju se pojavljivati u drugim člancima, dok su kategorije predodređene sekcije. Ako zamislite da je vaš sajt knjiga, kategorije bi bile Sadržaj dok bi tagovi bili termini u indeksu.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
me: Kada dodajete novu kategoriju na ovoj stranici, popunićete sljedeća polja:

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
me: Kada dodajete novi tag na ovoj stranici, popunićete sljedeća polja:

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
me: Prilikom promjene teme, obično postoje neke varijacije u broju i rasporedu bočnih traka za dodatke što otežava izmjenu teme. Ako ste promijenili vašu temu i primijetili ste da na vašoj stranici nedostaju neki dodaci, pronađite Neaktivnu oblast na ovoj stranici. U toj oblasti će biti sačuvani vaši dodaci i postavke za svaki od njih.

en: When using a keyboard to navigate:
me: Kada koristite tastaturu za navigaciju:

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
me: Kada pritisnete na dugme ispod WordPress će kreirati XML fajl koji možete sačuvati na vašem računaru.

en: Whether or not the post type can be viewed.
me: Može li se vrsta objave prikazati ili ne.

en: Whether the excerpt is protected with a password.
me: Da li je isječak zaštićen lozinkom ili nije.

en: While previewing a new theme, you can continue to tailor things like widgets and menus, and explore theme-specific options.
me: Prilikom pregledanja nove teme, možete nastaviti da krojite štošta, kao vidžete i menije, i da istražujete opcije u vezi s temama.

en: White
me: Bijela

en: Widget %s
me: Dodatak %s

en: Widgets
me: Dodaci

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
me: Dodaci su nezavisne sekcije sadržaja koji mogu biti smješteni u bilo koje područje za dodatke koje je dostupno u vašoj temi (obično nazvano bočna traka). Da biste popunili svoje trake korisničkim dodacima, povucite i spustite naslove tih dodataka u željeno područje. Početno je otvoreno samo prvo područje. Da biste popunili ostala područja, kliknite na njihove naslovne trake kako biste ih otvorili.

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
me: Dodatke možete koristiti više puta. Svakom dodatku možete dati ime, radi prikaza na vašoj stranici, ali to nije neophodno.

en: Widgets need to be registered using %s, before they can be displayed.
me: Kako bi bili prikazani, vidžete je potrebno registrovati koristeći %s .

en: Width
me: Širina

en: WordPress &rsaquo; Error
me: WordPress&rsaquo; Greška

en: WordPress &rsaquo; Success
me: WordPress &rsaquo; Uspjeh

en: WordPress Blog
me: WordPress blog

en: WordPress Comments
me: WordPress komentari

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
me: WordPress treba automatski popraviti nepravilno ugniježđene XHTML-ove

en: WordPress.com Credits
me: WordPress.com クレジット

en: WordPress.org themes
me: WordPress.org teme

en: Write your first blog post
me: Napišite vaš prvi članak na ovom blogu

en: Writing
me: Pisanje

en: Writing Settings
me: Postavke pisanja

en: X &#8212; Even more mature than above
me: X &#8212; namijenjeno zreloj publici

en: XML Error: %1$s at line %2$s
me: XML greška: %1$s na liniji %2$s

en: XML-RPC services are disabled on this site.
me: XML-RPC servisi su onemogućeni na ovoj stranici.

en: Y/m/d
me: G/m/d

en: Year
me: Godina

en: Yellow
me: Žuta

en: Yes
me: Da

en: Yes, take me to my profile page
me: Da, prebaci me na stranicu profila

en: Yiddish
me: jidiš

en: You are about to approve the following comment:
me: Odobrićete sljedeći komentar:

en: You are about to delete the following comment:
me: Obrisaćete sljedeći komentar:

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
me: Obrisat ćete ovaj link '%s'
      'Cancel' za prekid, 'OK' za brisanje.

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
me: Obrisat ćete ovu temu '%s'
      'Cancel' za zaustavljanje, 'OK' za brisanje.

en: You are about to mark the following comment as spam:
me: Sljedeći komentar ćete označiti kao nepoželjan:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
me: Sljedeći komentar ćete baciti u smeće:

en: You are about to permanently delete these items from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
me: Samo što niste trajno izbrisali ove stavke sa vaše stranice.
    Ta akcija se ne može poništiti.
    Da biste to spriječili, kliknite „Cancel”. Da obrišete, kliknite „OK”.

en: You are about to permanently delete this item from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
me: Samo što niste trajno izbrisali ovu stavku sa vaše stranice.
     
    Ta akcija se ne može poništiti.
     
    Da biste to spriječili, kliknite „Cancel”. Da obrišete, kliknite „OK”.

en: You are attempting to log out of %s
me: Pokušavate da se odjavite sa %s

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
me: Trenutno pregledate arhive za kategoriju %s.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
me: Nemate dozvolu za izbacivanje ove stavke iz smeća.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
me: Nije vam dozvoljeno da proslijedite ovaj predmet u Škart.

en: You are not currently logged in.
me: Trenutno niste prijavljeni.

en: You are now logged out.
me: Sada ste odjavljeni.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
me: Objavljujete komentare suviše brzo. Usporite malo.

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from https://get.adobe.com/flashplayer/
me: Koristite pregledač koji nema aktivan ili istaliran „Flash Player”. Molimo da uključite dodatak za „Flash Player” ili preuzmete posljednju verziju sa https://get.adobe.com/flashplayer/

en: You are using an insecure browser!
me: Koristite nesiguran browser!

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
me: Koristite ugrađeno dodavanje u vašem browseru. WordPress omogućava istovremeno dodavanje više datoteka kao i mogućnost umetanja na drag & drop principu. <a href="#">Prebaci na novo dodavanje</a>.

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
me: Trenutno nemate potrebne privilegije da biste mogli pristupiti kontrolnoj ploči stranice "%1$s". Ako mislite da biste trebali imati pristup kontrolnoj ploči stranice "%1$s", molimo vas da kontaktirate mrežnog administratora.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
me: Pokušali ste da uredite stavku koja ne postoji. Možda je obrisana?

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
me: Ovdje možete dodati linkove koji će biti prikazani na vašoj stranici, obično pomoću <a href="%s">Dodataka</a>. Za početak, linkovi ka nekoliko WordPress stranica su ubačeni kao primjer.

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
me: Možete dodati ili uređivati linkove na ovoj stranici unošenjem informacija u svaki okvir. Samo naziv (tekst koji želite da se prikazuje na vašem sajtu kao link) i web adresa linka su neophodna polja.

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
me: Također možete izabrati i boju pozadine. Ako znate heksadecimalni kod za boju koju želite, npr. &#8220;#ff0000&#8221; za crvenu boju, unesite ga u polje za boju pozadine. Ako kod ne znate, kliknite na link za odabir boje i moći ćete izabrati tačno onu nijansu koju želite.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
me: Članke možete kreirati i pomoću funkcije <a href="%s">Objavi ovo</a>.

en: You can also edit or move multiple posts to the Trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk actions menu and click Apply.
me: Takođe možete urediti ili pomjeriti u korpu za otpatke više članaka odjednom. Odaberite članke obilježavanjem kvadratića za selekciju, zatim odaberite radnju iz menija Akcije đuture i kliknite na Primijeni.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
me: Takođe možete revidirati komentar sa ove stranice koristeći okvir Stanje, đe takođe možete promijeniti vremensku oznaku komentara.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
me: Iste ove akcije takođe možete odraditi korišćenjem akcionih likova koji se pojave kad pređete mišem preko reda, sužavanjem lista korišćenjem filtera, ili korišćenjem menija Akcije đuture kako bi modifikovali metapodatke za više stranica odjednom.

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there is no relationship from one tag to another.
me: Možete dodijeliti ključne riječi vašim člancima koristeći <strong>tagove</strong>. Za razliku od kategorija, tagovi nemaju hijerarhiju, što znači da ne postoje nikakve relacije među njima.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
me: Možete promijeniti prikaz ove stranice korišćenjem jezička Opcije prikaza kako bi podesili koliko se predmeta pokazuje po stranici, kao i da prikažete/sakrijete stupce u tabeli.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
me: Možete promijeniti vašu šifru, uključiti prečice na tastaturi, promijeniti šemu boja vaše WordPress administracije i isključiti WYSIWYG (vizualni) uređivač kao i mnogo drugih stvari. Alatnu traku (donedavno poznatu kao administratorsku traku) možete sakriti na početnoj stranici, ali je ne možete onemogućiti u administraciji.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
me: Možete odabrati neku od teminih standardnih slika za zaglavlje, ili pak koristiti svoju. Možete takođe prilagoditi kako se vaš Naslov sajta i slogan prikazuju.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
me: Možete iskoristiti neko od prethodno postavljenih zaglavlja, ili prikazati jedno nasumično.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two Pages. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
me: Možete izabrati što želite za prikaz na početnoj strani vaše veb stranice. To mogu biti članci u hronološkom nizu (klasični blog), ili to može biti fiksna/statična strana. Da postavite statičnu početnu stranu, najprije treba da kreirate dvije Strane. Jedna će biti početna strana, a na drugoj će biti prikazani vaši članci.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
me: Možete napraviti grupe linkova korišćenjem Kategorije linkova. Imena Kategorije linkova moraju biti jedinstvena i te kategorije su zasebne u odnosu na kategorije koje se koriste za članke.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
me: Prikaz stranice možete mijenjati na više načina:

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
me: Prikaz na ovoj stranici možete prilagoditi pomoću taba za opcije prikaza i/ili filtera iznad tabele linkova.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
me: Možete prilagoditi sadržaj ovog prikaza na više načina:

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
me: Možete prilagoditi izgled vašeg sajta bez diranja bilo kog dijela koda vaše teme korišćenjem prilagođene pozadine. Vaša pozadina može biti slika ili boja.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
me: Možete obrisati kategorije linkova koristeći grupne akcije u meniju sa grupnim akcijama, ali time nećete obrisati i linkove unutar te kategorije. Ustvari, time ćete ih prebaciti u početnu kategoriju linkova.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
me: Takođe možete urediti tekst komentara ako je potrebno. Ovo je često korisno kada primijetite da je komentator napravio grešku u kucanju.

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
me: Možete izvesti fajl sadržaja vašeg sajta kako bi ga uvezli u drugu instalaciju ili platformu. Izvozni fajl će u suštini biti XML format WXR ekstenzije. Članci, stranice komentari, prilagođena polja, kategorije i tagovi mogu biti uključeni. Možete odabrati za WXR fajl da uključi samo neke članke ili stranice postavljajući filtere iz padajućeg menija kako bi ograničili izvoz po kategoriji, autoru, opsegu datuma po mjesecu ili statusu objavljivanja.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
me: Možete sakriti ili prikaati stupce na osnovu vaših potreba i odlučiti koliko članaka želite da prokažete po stranici koristeći jezičak Opcije prikaza.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
me: Možete sakriti/prikazati kolone u skladu s vašim potrebama i odlučiti koliko korisnika će biti prikazano na svakoj stranici koristeći se tabom za opcije prikaza.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the bulk actions.
me: Upravljanje komentarima možete vršiti na sličan način kao i upravljanje člancima i drugim sadržajem. Ova stranica se može prilagođavati na isti način kao i bilo koja druga stranica. Za upravljanje komentarima možete koristiti grupne akcije ili linkove koji se pojavljuju kada mišem naciljate određeni komentar.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
me: Možete pročistiti listu tako da prikazuje samo članke iz posebne kategorije ili mjeseca koristeći padajuće menije iznad liste članaka. Kliknite na dugme Filtriraj nakon pravljenja selekcije. Takođe možete pročistiti listu klikom na autora članka, kategoriju ili tag u listi članaka.

en: You can see all comments on this post here:
me: Možete ovdje vidjeti sve komentare u vezi s ovom objavom:

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
me: Možete odabrati sliku za prikaz na vrhu vaše stranice dodavanjem sa vašeg računara ili odabirom slike iz biblioteke. Nakon što odaberete željenu sliku, imat ćete mogućnost da je izrežete.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
me: Možete postaviti i vašu sliku za zaglavlje sajta. Jednostavno postavite sliku i kadrirajte i vaše zaglavlje će odmah biti vidljivo na sajtu. Sa druge strane, možete koristiti sliku koja je već postavljena u vašoj biblioteci multimedijalnih sadržaja klikom na dugme &#0132;Odaberi sliku&#0147;

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
me: Možete postaviti maksimalnu veličinu za slike koje ubacujete u vaš pisani sadržaj; također možete ubaciti i sliku u svojoj pravoj veličini.

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
me: I dalje možete koristiti vašu stranicu ali postoji mogućnost da bilo koja poddomena koju kreirate neće biti dostupna. Ako znate da je ovaj DNS tačan, ignorišite ovu poruku.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
me: Sadržaj možete dodavati na više načina. Na ovoj stranici nalaze se opcije za sve moguće načine dodavanja. Gornja sekcija kontroliše uređivač unutar kontrolne ploče, a ostale sekcije sadrže opcije za eksterne metode objavljivanja. Da biste dobili više informacija o svakoj od ovih metoda, koristite dokumentacijske linkove.

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
me: Datoteke (slike, zvuk, dokumenti itd.) možete dodati i umetnuti klikom na dugme Dodaj datoteku. U vaše članke ili stranice možete dodati i slike i datoteke iz biblioteke. Da kreirate galeriju slika, odaberite slike za dodavanje i kliknite na dugme &#8220;Kreiraj novu galeriju&#8221;.

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
me: Ovdje možete dodati multimedijalne datoteke bez prethodnog kreiranja članaka. Ovim dobijate mogućnosti dodavanja datoteka radi dobijanja linka pomoću kojeg ćete ih dijeliti ili za kasnije korištenje u člancima i stranicama. Postoje tri načina dodavanja datoteka:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
me: Možete koristiti kategorije kako bi definisali segmente vašeg sajta i grupisali vezane članke. Standardno dodijeljena kategorija je &#132;Nekategorizovano&#147; dok je ne promijenite u svojim <a href="%s">podešavanjima pisanja</a>.

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
me: Možete koristiti jedno od ovih zanimljivih zaglavlja ili prikazati jedno nasumično izabrano za svaku stranicu.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
me: Ovdje su prikazane komande koje možete koristiti kako biste prilagodili kontrolnu ploču vlastitim potrebama. Ovo se također primjenjuje i na većini ostalih stranica u administraciji.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
me: Sve članke čiji je autor određeni korisnik možete vidjeti klikom na broj unutar kolone za članke.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
me: Ne možete obrisati plugin sve dok je isti aktivan na glavnoj stranici.

en: You cannot delete the current user.
me: Ne možete obrisati trenutnog korisnika.

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
me: Ne možete uređivati ovu stavku zbog toga što je u smeću. Izvadite je iz smeća i pokušajte ponovo.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
me: Ne možete koristiti tu email adresu za registraciju. Imamo problema s tim email provajderom. Molimo vas da koristite drugog email provajdera.

en: You did not enter a category name.
me: Niste unijeli naziv kategorije.

en: You do not have permission to access this page.
me: Nemate prava da pristupite ovoj stranici.

en: You do not have permission to edit this user.
me: Nemate dozvolu za uređivanje ovog korisnika.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
me: Nemate pravo pristupa ovoj stranici.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
me: Nemate potrebne dozvole za aktiviranje plugina za ovu stranicu.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
me: Nemate potrebne dozvole za deaktiviranje plugina za ovu stranicu.

en: You have %1$s and %2$s.
me: Statistika: %1$s i %2$s.

en: You have attempted to queue too many files.
me: Pokušali ste staviti previše datoteka u red.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%1$s">homepage</a> or <a href="%2$s">log in</a> using your username and password.
me: Dodani ste na ovu stranicu. Molimo vas da posjetite <a href="%1$s">početnu stranicu</a> ili se <a href="%2$s">prijavite</a> pomoću vašeg korisničkog imena i šifre.

en: You have logged in successfully.
me: Uspješno ste se prijavili.

en: You have searched the %1$s blog archives for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
me: Tražili ste %1$s arhive bloga da nađete <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. Ako niste pronašli ono što vam treba u rezultatima pretrage, možete probati neki od ovih linkova.

en: You have specified these users for removal:
me: Odabrali ste ove korisnike za uklanjanje:

en: You have specified this user for deletion:
me: Za brisanje ste odabrali ove korisnike:

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
me: Prekoračili ste dozvoljeni limit za prostor. Molimo vas da obrišete neke datoteke prije ponovnog dodavanja.

en: You may only upload 1 file.
me: Možete dodati samo jednu datoteku.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
me: Žao nam je, da bi ste postavili komentar morate <a href="%s">biti prijavljeni</a>.

en: You must be a member of at least one site to use this page.
me: Morate biti član barem jedne stranice da biste ovo mogli koristiti.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
me: Morate kliknuti na Sačuvaj promjene u dnu ekrana da bi nove postavke počele djelovati.

en: You must provide a domain name.
me: Morate upisati naziv domena.

en: You must provide a name for your network of sites.
me: Morate upisati ime za mrežu vaših stranica.

en: You must supply a future date to schedule.
me: Morate unijeti budući datum u planer.

en: You will not be able to install new themes from here yet since your install requires SFTP credentials. For now, please <a href="%s">add themes in the admin</a>.
me: Nećete biti u mogućnosti da instalirate nove teme još uvijek, zato što vaša instalacija zahtijeva ovlašćenja SFTP (Protokol sigurnog transfera datoteka). Za sada, molimo vas da <a href="%s">dodate teme u adminu</a>.

en: You&#8217;ll create a menu, assign it a location, and add menu items like links to pages and categories. If your theme has multiple menu areas, you might need to create more than one.
me: Kreiraćete meni, dodijeliti mu lokaciju i dodati stavke u meniju u vidu linkovova ka stranicama i kategorijama. Ukoliko vaša tema ima nekoliko područja u meniju, možda će biti potrebno da kreirate više od jednog.

en: Your Sites
me: Moje stranice

en: Your blogroll
me: Vaš blogovnik

en: Your browser is out of date!
me: Vaš browser je zastario!

en: Your chosen password.
me: Vaša odabrana šifra.

en: Your comment is awaiting moderation.
me: Vaš komentar čeka pregled.

en: Your email
me: Vaša e-pošta

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
me: Vaša email adresa još nije ažurirana. Molimo vas da provjerite svoju poštu na %s radi konfirmacijskog emaila.

en: Your email address will not be published.
me: Vaša adresa e-mail pošte neće biti objavljena.

en: Your email address.
me: Vaša e-mail adresa.

en: Your homepage displays
me: Vaša početna stranica prikazuje

en: Your latest posts
me: Vaši posljednji članci

en: Your password has been reset.
me: Vaša lozinka je resetovana.

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
me: Vaš profil sadrži informacije o vama i vašim ličnim postavkama vezanim za upotrebu WordPressa.

en: Your session has expired. Please log in to continue where you left off.
me: Vaša sesija je istekla. Prijavite se kako biste nastavili tamo gdje ste stali.

en: Your theme can display menus in %s location. | Your theme can display menus in %s locations.
me[0]: Vaša tema može prikazati menije na %s lokaciji.
me[1]: Vaša tema može prikazati menije na %s lokacije.
me[2]: Vaša tema može prikazati menije na %s lokacija.

en: Your theme can display menus in one location.
me: Vaša tema može prikazati menije na jednoj lokaciji.

en: Your theme can display menus in one location. Select which menu you would like to use.
me: Vaša tema može da prikaže meni na jednoj lokaciji. Izaberite koji meni želite da koristite.

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
me: Vaša tema ne podržava navigacijske menije ili dodatke.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
me: Vaše korisničko ime se ne može mijenjati, ali možete koristiti druga polja za unos vašeg pravoj imena ili nadimka a zatim odabrati njihov prikaz u vašim člancima.

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
me: [%1$s] Komentar: "%2$s"

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
me: [%1$s] Povratni ping: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
me: [%1$s] Potrebna moderacija: "%2$s"

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
me: [%1$s] Povratni poziv: "%2$s"

en: [%s] Joining Confirmation
me: [%s] Potvrda o pridruživanju

en: [%s] New Admin Email Address
me: [%s] Nova administratorska email adresa

en: [%s] New Email Address
me: [%s] Nova email adresa

en: [%s] New User Registration
me: [%s] Registracija novog korisnika

en: [%s] Password Reset
me: [%s] Resetovanje šifre

en: [Pending]
me: [Na čekanju]

en: [deleted]
me: [obrisano]

en: acquaintance
me: poznanstvo

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
me: Multimedijski sadržaj

[ctx: add new from admin bar]
en: Page
me: Stranica

[ctx: add new from admin bar]
en: Post
me: Članak

[ctx: add new from admin bar]
en: User
me: Korisnik

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
me: Novo

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
me: Plavo

[ctx: admin menu]
en: All Links
me: Svi linkovi

en: another web address of mine
me: moja druga web adresa

en: audio
me: Zvuk

en: by %s
me: Od %s

[ctx: calendar caption]
en: %1$s %2$s
me: %1$s %2$s.

[ctx: categories]
en: Most Used
me: Najčešće korišćeni

en: child
me: dijete

en: close tags
me: zatvori oznake

[ctx: closing curly double quote]
en: &#8221;
me: &#8220;

en: co-resident
me: ukućanin

en: co-worker
me: saradnik

en: colleague
me: kolega

[ctx: color]
en: Default: %s
me: Početno: %s

[ctx: column name]
en: Date
me: Datum

[ctx: column name]
en: File
me: Datoteka

[ctx: column name]
en: In Response To
me: Kao odgovor na

[ctx: column name]
en: Title
me: Naslov

[ctx: column name]
en: Uploaded to
me: Dodano u

[ctx: comment]
en: Mark as spam
me: Označi kao spam

[ctx: comment]
en: Not Spam
me: Nije spam

[ctx: comment]
en: Not spam
me: Nije spam

[ctx: comment status]
en: Approved
me: Odobren

[ctx: comment status]
en: Spam
me: Nepoželjno

[ctx: comment status]
en: Trash
me: Otpad

en: comments
me: Komentari

en: contact
me: kontakt

en: crush
me: zaljubljenost

[ctx: customizer changeset action/button label]
en: Schedule
me: Planer

[ctx: customizer changeset status]
en: Scheduled
me: Zakazano

en: date
me: izlasci

[ctx: default GMT offset or timezone string]
en: 0
me: Europe/Sarajevo

[ctx: default site language]
en: Site Default
me: Uobičajena stranica

en: domain
me: domen

[ctx: editor button]
en: Left to right
me: S lijeva na desno

[ctx: editor button]
en: Right to left
me: S desna na lijevo

en: family
me: porodica

[ctx: find/replace]
en: Find
me: Pronađi

[ctx: find/replace]
en: Next
me: Sljedeća

[ctx: find/replace]
en: Prev
me: Prethodna

[ctx: find/replace]
en: Replace
me: Zamijeni

[ctx: find/replace]
en: Replace all
me: Zamijeni sve

[ctx: find/replace]
en: Replace with
me: Zamijeni sa

[ctx: find/replace]
en: Whole words
me: Cijela riječ

en: first
me: prvom

en: first page
me: Prva stranica

en: friend
me: prijatelj

en: friendship
me: prijateljstvo

en: g:i:s a
me: H:i:s

[ctx: genitive]
en: April
me: aprila

[ctx: genitive]
en: August
me: avgusta

[ctx: genitive]
en: July
me: jula

[ctx: genitive]
en: June
me: juna

[ctx: genitive]
en: May
me: maja

[ctx: genitive]
en: November
me: novembra

[ctx: genitive]
en: October
me: oktobra

[ctx: genitive]
en: September
me: septembra

en: geographical
me: geografski

en: html_lang_attribute
me: me-ME

en: identity
me: identitet

en: items
me: stavke

en: kin
me: rodbina

en: l, F jS, Y
me: l, j. F Y.

[ctx: label for button in the audio widget]
en: Add Audio
me: Dodaj audio zapis

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Audio
me: Uredi audio

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Audio
me: Zamijeni audio

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Add Images
me: Dodaj slike

[ctx: label for button in the image widget]
en: Add Image
me: Dodaj sliku

[ctx: label for button in the media widget]
en: Add Media
me: Dodaj medije

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Media
me: Uredi Medije

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Media
me: Zamijeni medije

[ctx: label for button in the video widget]
en: Add Video
me: Dodaj video zapis

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Video
me: Uredi video

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Video
me: Zamijeni video

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Hide Controls
me: Sakrij Kontrole

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Show Controls
me: Prikaži Kontrole

en: last
me: zadnjom

[ctx: link]
en: Add New
me: Dodaj novi

[ctx: links widget]
en: All Links
me: Svi linkovi

[ctx: media item]
en: Edit
me: Uredi

[ctx: menu locations]
en: (If you plan to use a menu <a href="%1$s" %2$s>widget%3$s</a>, skip this step.)
me: (Ako namjeravate da koristite meni <a href="%1$s" %2$s>widget%3$s</a>, preskočite ovaj korak.)

[ctx: menu locations]
en: Here&#8217;s where this menu appears. If you would like to change that, pick another location.
me: Ovdje se pojavljuje meni. Ako biste ovo htjeli da izmijenite, odaberite drugu lokaciju.

[ctx: menu locations]
en: View All Locations
me: Vidi sve lokacije

[ctx: menu locations]
en: View Location
me: Vidi lokaciju

[ctx: menu locations]
en: Where do you want this menu to appear?
me: Gdje želite da se ovaj meni pojavi?

en: met
me: upoznati

[ctx: meta name]
en: Name
me: Naziv

en: moved to the Trash.
me: premješteno u smeće.

en: muse
me: muza

[ctx: nav menu home label]
en: Home
me: Početna

en: neighbor
me: komšija

en: newer
me: novije

en: none
me: ništa

[ctx: noun]
en: Comment
me: Komentar

[ctx: noun]
en: Trash
me: Otpad

en: number_format_decimal_point
me: ,

en: number_format_thousands_sep
me: .

en: of
me: od

en: older
me: starije

[ctx: opening curly double quote]
en: &#8220;
me: &#8222;

[ctx: page]
en: Add New
me: Dodaj novu

en: pages
me: Strane

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
me: %1$s od %2$s

en: parent
me: matična

[ctx: password strength]
en: Medium
me: Srednje

en: physical
me: fizički

[ctx: plugin]
en: Install %s now
me: Instaliraj %s sad

[ctx: plugin]
en: Update %s now
me: Ažuriraj %s sad

[ctx: post]
en: Add New
me: Dodaj novi

[ctx: post action/button label]
en: Schedule
me: Zakaži

[ctx: post format archive title]
en: Chats
me: Ćaskanja

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
me: Galerije

[ctx: post format archive title]
en: Images
me: Slike

[ctx: post format archive title]
en: Links
me: Linkovi

[ctx: post format archive title]
en: Videos
me: Video zapisi

[ctx: post password form]
en: Enter
me: Unesi

[ctx: post status]
en: Draft
me: Nacrt

[ctx: post status]
en: Pending
me: Na čekanju

[ctx: post status]
en: Private
me: Privatan

[ctx: post status]
en: Published
me: Objavljeno

[ctx: post status]
en: Scheduled
me: Zakazano za

[ctx: post status]
en: Trash
me: Otpad

[ctx: post type general name]
en: Pages
me: Strane

[ctx: post type general name]
en: Posts
me: Članci

[ctx: post type singular name]
en: Page
me: Strana

[ctx: post type singular name]
en: Post
me: Članak

en: posts
me: članaka

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Svi <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Svi <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Svi <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Moji <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Moji <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Moji <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Važno <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Važno <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Važno <span class="count">(%s)</span>

en: preview
me: Pregled

en: professional
me: profesionalno

en: rel:
me: relacija:

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
me: Deaktiviraj

[ctx: request status]
en: Completed
me: Završeno

[ctx: request status]
en: Confirmed
me: Potvrđeno

[ctx: request status]
en: Failed
me: Neuspješno

[ctx: request status]
en: Pending
me: Na čekanju

en: romantic
me: romansa

[ctx: sample permalink base]
en: archives
me: arhive

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
me: primjer-clanka

en: sample-page
me: probna stranica

en: search
me: Pretraga

[ctx: settings screen]
en: General
me: Općenito

en: sibling
me: brat/sestra

[ctx: site]
en: Mark as spam
me: Označi kao spam

[ctx: site]
en: Not Spam
me: Nije spam

[ctx: site]
en: Not spam
me: Nije spam

[ctx: site]
en: Registered
me: Registrovana

[ctx: spellcheck]
en: Finish
me: Završi

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
me: Zanemari

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
me: Zanemari sve

en: spouse
me: supružnik

en: styles
me: Stilovi

en: sweetheart
me: voljeni/a

[ctx: table body]
en: Body
me: Sadržaj

[ctx: table cell]
en: Cell
me: Polja

[ctx: table footer]
en: Footer
me: Podnožje

[ctx: table header]
en: Header
me: Zaglavlje

[ctx: tags]
en: Most Used
me: Najčešće korišteni

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
me: Kategorije

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
me: Oznake

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
me: Kategorija

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
me: Oznaka

[ctx: term name]
en: Name
me: Naziv

en: text direction
me: smjer teksta

[ctx: theme]
en: Installed
me: Instalirano

[ctx: theme author]
en: By %s
me: Autor %s

[ctx: theme name]
en: Name
me: Naziv

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
me[0]: Sve <span class="count">(%s)</span>
me[1]: Sve <span class="count">(%s)</span>
me[2]: Sve <span class="count">(%s)</span>

en: uncategorized
me: Nekategorisano

[ctx: user]
en: Add New User
me: Dodaj novog korisnika

[ctx: user]
en: Mark as spam
me: Označi kao spamera

[ctx: user]
en: Not spam
me: Nije spamer

[ctx: user]
en: Registered
me: Registrovan

[ctx: verb]
en: Clear
me: Očisti

[ctx: verb]
en: Trash
me: Otpad

[ctx: verb; site]
en: Archive
me: Arhiviraj

[ctx: video or audio]
en: Length
me: Dužina trajanja

en: website
me: Web sajt

[ctx: widget]
en: Add
me: Dodaj

[ctx: widget]
en: Edit
me: Uredi

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
me: %1$s nа %2$s
