WordPress.com - en to mk translation catalogue (14613 entries)

en:  (%s ago)
mk:  (пред %s)

en:  and
mk: и

en: "%1$s" by %2$s.
mk: "%1$s" од %2$s.

en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
mk: "%1$s" од %2$s на %3$s.

en: "%1$s" from %2$s.
mk: "%1$s" од %2$s.

en: "%1$s" is not a supported wp_template_part area value and has been added as "%2$s".
mk: „%1$s“ не е поддржана вредност на областа wp_template_part и е додадена како „%2$s“.

en: "%1$s" script should not be enqueued together with the new widgets editor (%2$s or %3$s).
mk: Скриптата „%1$s“ не треба да се става на ред заедно со новиот уредувач на виџети (%2$s или %3$s).

en: "%1$s" style should not be enqueued together with the new widgets editor (%2$s or %3$s).
mk: Стилот „%1$s“ не треба да се става во ред заедно со новиот уредувач на виџети (%2$s или %3$s).

en: "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
mk: „%s“ е веќе аплициран и не може да се користи заедно со други купони.

en: "%s" is already registered.
mk: „%s“ е веќе регистриран.

en: "%s" is an invalid coupon code.
mk: „%s“ е неважечки купонски код.

en: "%s" permanently deleted.
mk: "%s" трајно избришани.

en: "%s" settings saved.
mk: Поставувањата %s  се зачувани!

en: "%s" shipping class cost
mk: "%s" Цена за испорака на класата

en: "%s" tax rates
mk: "%s" даночни стапки

en: "From" address
mk: „Од” адреса

en: "From" name
mk: "Од" Име

en: #%d (no title)
mk: #%d (без наслов)

en: #%s is an invalid image ID.
mk: #%s е невалиднен ID на слика.

en: % Comments
mk: % Коментари

en: %1$1sExplore our docs%2$2s for more information, or just get started!
mk: %1$1sИстражете ги нашите документи%2$2s за повеќе информации или само започнете!

en: %1$d item in cart, total price of %2$s | %1$d items in cart, total price of %2$s
mk[0]: %1$d ставка во кошничка, вкупна цена од %2$s
mk[1]: %1$d ставки во кошничка, вкупна цена од %2$s

en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
mk: %1$d функциите за ажурирање се завршени. Верзијата на базата на податоци е %2$s

en: %1$s #%2$s details
mk: %1$s #%2$s детали

en: %1$s %2$s
mk: %1$s%2$s

en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
mk: %1$s %2$s %3$s %4$s Фид

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
mk: %1$s %2$s %3$s Фид за категории

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
mk: %1$s %2$s %3$s фидови за коментари

en: %1$s %2$s %3$s Feed
mk: %1$s %2$s %3$s фид

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
mk: %1$s %2$s %3$s Фид за ознаки

en: %1$s %2$s Comments Feed
mk: %1$s %2$s фидови за коментари

en: %1$s %2$s Feed
mk: %1$s %2$s Фид

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
mk: %1$s %2$s Написи по %3$s фид

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
mk: %1$s %2$s Резултати од пребарувањето за фидот &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s was deactivated due to incompatibility with WordPress %3$s, please upgrade to %1$s %4$s or later.
mk: %1$s %2$s беше деактивирана поради некомпатибилност со WordPress %3$s, надградете на %1$s %4$s или понова.

en: %1$s %2$s was deactivated due to incompatibility with WordPress %3$s.
mk: %1$s %2$s беше деактивирана поради некомпатибилност со WordPress %3$s.

en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
mk: %1$s %2$s, %3$s во %4$s:%5$s

en: %1$s %2$sUpdate WordPress to enable the new navigation%3$s
mk: %1$s %2$sАжурирајте го WordPress за да ја овозможите новата навигација%3$s

en: %1$s &#8220;%2$s&#8221;
mk: %1$s „%2$s“

en: %1$s &lsaquo; %2$s
mk: %1$s ‹ %2$s

en: %1$s (#%2$s)
mk: %1$s (%2$s)

en: %1$s (%2$d of %3$d)
mk: %1$s (%2$d од %3$d)

en: %1$s (since %2$s; %3$s)
mk: %1$s (од %2$s; %3$s)

en: %1$s (since %2$s; no alternative available)
mk: %1$s (од %2$s; не постои алтернатива)

en: %1$s (since %2$s; use %3$s instead)
mk: %1$s (од %2$s; користи %3$s)

en: %1$s (update to version %2$s is available)
mk: %1$s (достапно е ажурирање на верзијата %2$s)

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
mk: %1$s - Достапна е нова верзија на WordPress (%2$s)

en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
mk: %1$s - Препорачуваме MySQL минимум верзија 5.6. Види: %2$s

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
mk: %1$s - Ви препорачуваме да ја зголемете меморијата на барем 64MB. Погледнете: %2$s

en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
mk: %1$s - Препорачуваме користење на префикс со помалку од 20 карактери. Погледни: %2$s

en: %1$s Block. %2$s
mk: %1$s Блок. %2$s

en: %1$s Block. Column %2$d
mk: %1$s Блокирај. Колона %2$d

en: %1$s Block. Column %2$d. %3$s
mk: %1$s Блокирај. Колона %2$d. %3$s

en: %1$s Block. Row %2$d
mk: %1$s Блокирај. Ред %2$d

en: %1$s Block. Row %2$d. %3$s
mk: %1$s Блокирај. Ред %2$d. %3$s

en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
mk[0]: %1$s Коментари<span class="screen-reader-text"> на %2$s</span>
mk[1]: %1$s Коментари<span class="screen-reader-text"> на %2$s</span>

en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
mk: %1$s MB (%2$s%%) Искористен простор

en: %1$s and %2$s
mk: %1$s и %2$s

en: %1$s at %2$s
mk: %1$s во %2$s ч.

en: %1$s at %2$s %3$s
mk: %1$s на %2$s %3$s

en: %1$s by %2$s pixels
mk: %1$s на %2$s пиксели

en: %1$s by %2$s.
mk: %1$s од %2$s.

en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
mk[0]: %1$s Коментари<span class="screen-reader-text"> на %2$s</span>
mk[1]: %1$s Коментари<span class="screen-reader-text"> на %2$s</span>

en: %1$s could not be created: %2$s
mk: %1$s не може да биде создаден:  %2$s

en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
mk: %1$s неможе да се инсталира (%2$s). <a href="%3$s">Инсталирајте рачно со кликнување овде.</a>

en: %1$s could not be served using the Force Download method. A redirect will be used instead.
mk: %1$s не може да се сервира со методот принудно преземање. Наместо тоа, ќе се користи пренасочување.

en: %1$s could not be served using the X-Accel-Redirect/X-Sendfile method. A Force Download will be used instead.
mk: %1$s не може да се сервира со методот X-Accel-Redirect/X-Sendfile. Наместо тоа, ќе се користи принудно преземање.

en: %1$s does not match pattern %2$s.
mk: %1$s не се совпаѓа со шемата %2$s.

en: %1$s does not match the expected format. Reason: %2$s
mk: %1$s не се совпаѓа со очекуваниот формат. Причина: %2$s

en: %1$s ending in %2$s
mk: %1$s завршува за %2$s

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
mk: %1$s завршува за %2$s (истекува на%3$s/%4$s)

en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
mk[0]: %1$s за %2$s ставка
mk[1]: %1$s за %2$s ставки

en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
mk: %1$s е отстранета од вашата кошничка бидејќи оттогаш е изменета. Можете да го додадете назад во вашата кошничка <a href="%2$s">овде</a> .

en: %1$s in %2$s on line %3$s
mk: %1$s во %2$s на линија %3$s

en: %1$s is a required property of %2$s.
mk: %1$s е задолжително својство на %2$s.

en: %1$s is deprecated. The callback from %2$s is used instead.
mk: %1$s е застарен .Наместо тоа се користи повратниот повик од %2$s.

en: %1$s is deprecated. Use %2$s instead.
mk: %1$s е застарен. Наместо тоа, користете %2$s.

en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
mk: %1$s има мала количина. Има уште %2$d преостанато.

en: %1$s is not %2$s.
mk: %1$s не е %2$s.

en: %1$s is not a numerically indexed array.
mk: %1$s не е нумерички индексирана низа.

en: %1$s is not a valid %2$l.
mk: %1$s не е валиден %2$l.

en: %1$s is not a valid %2$s. Reason: %3$s
mk: %1$s не е валиден %2$s. Причина: %3$s

en: %1$s is not of type %2$s
mk: %1$s не е од типот %2$s

en: %1$s is not of type %2$s.
mk: %1$s не е од типот %2$s.

en: %1$s is not one of %2$l.
mk: %1$s не е еден од %2$l.

en: %1$s is not one of %2$s.
mk: %1$s не е еден од %2$s.

en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
mk: %1$s не е валидно. Ве молиме внесете едно од следниве работи: %2$s

en: %1$s is not valid. You can look up the correct Eircode <a target="_blank" href="%2$s">here</a>.
mk: %1$s не е валиден. Можете да го побарате точниот Eircode <a target="_blank" href="%2$s">овде</a> .

en: %1$s is proudly powered by %2$s
mk: %1$s е поддржан од %2$s

en: %1$s is set to %2$s. You won't be able to upload files on your site.
mk: %1$s е поставен на %2$s. Нема да можете да прикачувате датотеки на вашата страница.

en: %1$s is yours! Start customizing it now.
mk: %1$s е ваш! Започнете со уредување, сега.

en: %1$s matches %2$l, but should match only one.
mk: %1$s се совпаѓа со %2$l, но треба да одговара само на еден.

en: %1$s must be a multiple of %2$s.
mk: %1$s мора да биде множител на %2$s.

en: %1$s must be at least %2$s character long. | %1$s must be at least %2$s characters long.
mk[0]: %1$s мора да има најмалку %2$s карактер.
mk[1]: %1$s мора да има најмалку %2$s знаци.

en: %1$s must be at most %2$s character long. | %1$s must be at most %2$s characters long.
mk[0]: %1$s мора да има најмногу %2$s знаци.
mk[1]: %1$s мора да има најмногу %2$s знаци.

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (exclusive)
mk: %1$s мора да биде помеѓу %2$d (исклучиво) и %3$d (исклучиво)

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (inclusive)
mk: %1$s мора да биде помеѓу %2$d (исклучително) and %3$d (уклучително)

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (exclusive)
mk: %1$s е задолжително да биде помеѓу %2$d (инклузивно) и %3$d (ексклузивно)

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (inclusive)
mk: %1$s мора да биде меѓу %2$d (вклучително) and %3$d (вклучително)

en: %1$s must be greater than %2$d
mk: %1$s мора да биде поголемо од %2$d

en: %1$s must be greater than or equal to %2$d
mk: %1$s мора да биде поголемо или еднакво на %2$d

en: %1$s must be less than %2$d
mk: %1$s мора да биде помало од %2$d

en: %1$s must be less than or equal to %2$d
mk: %1$s мора да биде помало или еднакво на %2$d

en: %1$s must contain at least %2$s item. | %1$s must contain at least %2$s items.
mk[0]: %1$s мора да содржи најмалку %2$s ставка.
mk[1]: %1$s мора да содржи најмалку %2$s ставки.

en: %1$s must contain at least %2$s property. | %1$s must contain at least %2$s properties.
mk[0]: %1$s мора да содржи најмалку %2$s својство.
mk[1]: %1$s мора да содржи најмалку %2$s својства.

en: %1$s must contain at most %2$s item. | %1$s must contain at most %2$s items.
mk[0]: %1$s мора да содржи најмногу %2$s ставка.
mk[1]: %1$s мора да содржи најмногу %2$s ставки.

en: %1$s must contain at most %2$s property. | %1$s must contain at most %2$s properties.
mk[0]: %1$s мора да содржи најмногу %2$s сопственост.
mk[1]: %1$s мора да содржи најмногу %2$s својства.

en: %1$s needs to be a %2$s object.
mk: %1$s треба да биде %2$s објект.

en: %1$s on %2$s
mk: %1$s на %2$s

en: %1$s only accepts a non-empty path string, received %2$s.
mk: %1$s прифаќа само непразна низа на патеката, добиена %2$s.

en: %1$s or %2$s
mk: %1$s или %2$s

en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
mk[0]: %1$s вратени %2$d нарачка (%3$d ставка)
mk[1]: %1$s вратени %2$d нарачки (%3$d ставки)

en: %1$s requires an instance of %2$s or %3$s for the address
mk: %1$s бара примерок од %2$s или %3$s за адресата

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
mk[0]: %1$s Одговори на %2$s
mk[1]: %1$s Одговори на %2$s

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
mk[0]: %1$s преглед за %2$s
mk[1]: %1$s прегледи за %2$s

en: %1$s sales in %2$s
mk: %1$s продажби во %2$s

en: %1$s should not be called before the %2$s action.
mk: %1$s не треба да се повика пред %2$s акцијата.

en: %1$s should not be called before the %2$s, %3$s and %4$s actions have finished.
mk: %1$s не треба да се повикува пред да завршат дејствата %2$s, %3$s и %4$s.

en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
mk: %1$s Топ продавач овој месец (продадени %2$d)

en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
mk: %1$s парчиња од %2$s се повратени во нарачката #%3$s.

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
mk: %1$s верзија %2$s е со изминат рок. Моменталната верзија е %3$s

en: %1$s via %2$s
mk: %1$s преку %2$s

en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
mk: %1$s е повикана со невалидно ниво "%2$s".

en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
mk: %1$s е инсталиран, но не е активиран. <a href="%2$s">Ве молиме кликнете тука за да го активирате мануелно.</a>

en: %1$s, and %2$s
mk: %1$s и %2$s

en: %1$s/%2$s variants active
mk: %1$s/%2$s активни варијанти

en: %1$s: You are commenting using your %2$s account.
mk: %1$s: Вие коментирате користејќи ја %2$s сметката.

en: %1$s× %2$s
mk: %1$s × %2$s

en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
mk[0]: %d клуч за API е трајно отповикан.
mk[1]: %d клучеви на API се трајно отповикани.

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
mk[0]: %d надградба на додаток
mk[1]: %d надградби на додатоци

en: %d Revision | %d Revisions
mk[0]: %d верзија
mk[1]: %d верзии

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
mk[0]: %d надградба на тема
mk[1]: %d надградби на теми

en: %d WordPress Update
mk: %d WordPress надградба

en: %d batch executed. | %d batches executed.
mk[0]: Извршена е %d серија.
mk[1]: Извршени се %d серии.

en: %d block | %d blocks
mk[0]: %d блок
mk[1]: %d блокови

en: %d block added. | %d blocks added.
mk[0]: Додаден е %d блок.
mk[1]: Додадени се %d блокови.

en: %d block is hidden. | %d blocks are hidden.
mk[0]: %d блок е скриен.
mk[1]: %d блокови се скриени.

en: %d confirmation request failed to resend. | %d confirmation requests failed to resend.
mk[0]: %d барање за потврда не успеа повторно да се испрати.
mk[1]: %d барања за потврда не успеаја повторно да се испратат.

en: %d confirmation request re-sent successfully. | %d confirmation requests re-sent successfully.
mk[0]: %d барање за потврда е повторно испратено успешно.
mk[1]: %d барања за потврда повторно беа успешно испратени.

en: %d item | %d items
mk[0]: %d ставка
mk[1]: %d ставки

en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
mk[0]: %d ставка од предходната нарачка е недостапна и не може да биде додадена во кошничката.

en: %d left in stock
mk: %d остана на залиха

en: %d note | %d notes
mk[0]: %d забелешка
mk[1]: %d забелешки

en: %d orphaned variations deleted
mk: %d отфрлените варијанти се избришани

en: %d permissions deleted
mk: Избришани се %d дозволи

en: %d pixels
mk: %d пиксели

en: %d product | %d products
mk[0]: %d продукт
mk[1]: %d продукти

en: %d request deleted successfully. | %d requests deleted successfully.
mk[0]: %d барање е успешно избришано.
mk[1]: %d барања се успешно избришани.

en: %d request failed to delete. | %d requests failed to delete.
mk[0]: %d барање не успеа да се избрише.
mk[1]: %d барања не успеаја да се избришат.

en: %d request marked as complete. | %d requests marked as complete.
mk[0]: %d барање е означено како завршено.
mk[1]: %d барања означени како завршени.

en: %d result found | %d results found
mk[0]: %d пронајден резултат.
mk[1]: %d пронајдени резултати.

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
mk[0]: %d пронајден(и) резултати(и). За навигирање користете ги стрелките за нагоре и надолу.
mk[1]: %d пронајден(и) резултати(и). За навигирање користете ги стрелките за нагоре и надолу.

en: %d result found. | %d results found.
mk[0]: %d пронајден резултат.
mk[1]: %d пронајдени резултати.

en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
mk[0]: %d закажана задача е завршена.
mk[1]: %d закажани задачи се завршени.

en: %d selected
mk: %d избран

en: %d themes found
mk: %d теми се пронајдени

en: %d transients rows cleared
mk: %d преносни редови се исчистени

en: %d variation does not have a price. | %d variations do not have prices.
mk[0]: %d варијација нема цена.
mk[1]: %d варијации немаат цени.

en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
mk[0]: %d webhook е перманентно избришан.
mk[1]: %d webhookс се перманентно избришани.

en: %qty% variations
mk: %qty% варијации

en: %s (Copy)
mk: %s (Копирај)

en: %s (Deleted)
mk: %s (избришано)

en: %s (Draft)
mk: %s (Нацрт)

en: %s (I'm just getting started)
mk: %s (штотуку почнувам)

en: %s (Invalid)
mk: %s (невалиден)

en: %s (No longer exists)
mk: %s (повеќе не постои)

en: %s (Pending)
mk: %s (Во мирување)

en: %s <em>Tags</em>
mk: %s <em>Ознаки</em>

en: %s <span class="says">says:</span>
mk: %s <span class="says">напиша:</span>

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
mk[0]: %s <span class="screen-reader-text">Коментар</span>
mk[1]: %s <span class="screen-reader-text">Коментари</span>

en: %s <span>Follower</span> | %s <span>Followers</span>
mk[0]: %s <span>следач</span>
mk[1]: %s <span>следачи</span>

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
mk: пред %s

en: %s Active Installations
mk: %s активни инсталации

en: %s Block
mk: %s Блок

en: %s Comment | %s Comments
mk[0]: %s Коментар
mk[1]: %s Коментари

en: %s Comment in moderation | %s Comments in moderation
mk[0]: %s коментар чека модерирање
mk[1]: %s коментари чекаат модерирање

en: %s Comments
mk: %s коментари

en: %s MB Space Allowed
mk: %s MB Дозволен простор

en: %s Page | %s Pages
mk[0]: %s Страница
mk[1]: %s Страници

en: %s Post | %s Posts
mk[0]: %s Напис
mk[1]: %s Написи

en: %s Settings
mk: %s Подесувања

en: %s Sites
mk: %s Сајтови

en: %s Support for strings longer than this will be removed in a future version.
mk: %s Поддршката за низи подолги од ова ќе биде отстранета во идната верзија.

en: %s [Current Revision]
mk: %s [Тековна верзија]

en: %s actions
mk: %s акции

en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
mk: %s активиран успешно. Ќе примаш ажурирања за овој продукт.

en: %s address
mk: %s адреса

en: %s ago
mk: пред %s

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
mk[0]: %s и %d друг регион
mk[1]: %s и %d други региони

en: %s applied.
mk: Применет е %s.

en: %s approved | %s approved
mk[0]: %s одобрен
mk[1]: %s одобрени

en: %s approved comment | %s approved comments
mk[0]: %s одобрен коментар
mk[1]: %s одобрени коментари

en: %s are out of stock and cannot be purchased. Please remove them from your cart.
mk: %s нема залиха и не може да се купи. Ве молиме отстранете ги од вашата кошничка.

en: %s average gross daily sales
mk: %s просечна бруто дневна продажба

en: %s average gross monthly sales
mk: %s просечна бруто месечна продажба

en: %s average net daily sales
mk: %s просечна нето-дневна продажба

en: %s average net monthly sales
mk: %s aпросечна нето-месечна продажба

en: %s block added
mk: Блокот %s е додаден

en: %s block selected. | %s blocks selected.
mk[0]: %s означен блок.
mk[1]: %s означени блокови.

en: %s cannot be purchased. Please remove it from your cart.
mk: %s не може да се купи. Ве молиме отстранете го од вашата кошничка.

en: %s cannot be purchased. Please remove them from your cart.
mk: %s не може да се купи. Ве молиме отстранете ги од вашата кошничка.

en: %s charged for shipping
mk: %s наплатено за достава

en: %s column | %s columns
mk[0]: %s колона
mk[1]: %s колони

en: %s comment | %s comments
mk[0]: %s коментар
mk[1]: %s коментари

en: %s comment approved. | %s comments approved.
mk[0]: %s коментар е дозволен
mk[1]: %s коментари се дозволени

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
mk[0]: %s коментар е обележан како спам
mk[1]: %s коментари се обележани како спам

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
mk[0]: %s коментар преместен во ѓубрето.
mk[1]: %s коментари преместени во ѓубрето.

en: %s comment permanently deleted. | %s comments permanently deleted.
mk[0]: %s коментар е трајно избришан
mk[1]: %s коментари се трајно избришани.

en: %s comment restored from the Trash. | %s comments restored from the Trash.
mk[0]: %s коментар изваден од ѓубрето
mk[1]: %s коментари извадени од ѓубрето

en: %s comment restored from the spam. | %s comments restored from the spam.
mk[0]: %s коментар е вратен од спам листата
mk[1]: %s коментари се вратени од спам листата

en: %s connected successfully
mk: %s е успешно поврзан

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
mk[0]: %s купонот е преместен во Канта за Отпадоци.
mk[1]: %s купоните се преместени во Канта за Отпадоци.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s купонот не е ажуриран,некој врши промени.
mk[1]: %s купоните не се ажурирани,некој врши промени.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
mk[0]: %s купонот е перманентно избришан.
mk[1]: %s купоните се перманентно избришани.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
mk[0]: %s купонот е вратен од канта за отпадоци.
mk[1]: %s купоните се вратени од канта за отпадоци.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
mk[0]: %s купонот е ажуриран.
mk[1]: %s купоните е ажурирани.

en: %s coupons used in total
mk: %s купоните се ажурирани во целост

en: %s critical issue | %s critical issues
mk[0]: %s критичен проблем
mk[1]: %s критични проблеми

en: %s customer review | %s customer reviews
mk[0]: %s Преглед на корисник
mk[1]: %s Прегледи на корисник

en: %s data
mk: %s податоци

en: %s day | %s days
mk[0]: %s ден
mk[1]: %s дена

en: %s discount
mk: %s попуст

en: %s discounts in total
mk: %s попусти во целост

en: %s does not exist.
mk: %s не постои.

en: %s does not match any of the expected formats.
mk: %s не се совпаѓа со ниту еден од очекуваните формати.

en: %s download remaining | %s downloads remaining
mk[0]: %s преостанато преземање
mk[1]: %s преостанати преземања

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
mk: %s ја надминува максимално дозволената големина на датотеки за прикачувачот на повеќе датотеки.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
mk: %s ја надминува максимално дозволената големина на датотеки.

en: %s failed to embed.
mk: %s не успеа да се вгради.

en: %s failed while writing image to stream.
mk: %s не успеа додека се пишуваше слика за пренос.

en: %s failed. Contact your hosting provider.
mk: %s Пропадна.Контактирајте го Вашиот Хост провајдер.

en: %s fee
mk: %s провизија

en: %s field
mk: %s поле

en: %s from now
mk: %s од сега

en: %s gross sales in this period
mk: %s бруто продажби во овој период

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
mk[0]: %s беше додаден во кошничка.
mk[1]: %s беа додадени во кошничка.

en: %s has been logged out.
mk: %s одјавен.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
mk: %s е отстранет од Вашата кошничка. Не можете да го набавите повеќе. Ве молиме контактирајте не за помош.

en: %s has been updated.
mk: %s беше ажурирано.

en: %s has duplicate items.
mk: %s има дупликат ставки.

en: %s has taken over and is currently customizing.
mk: %s ја превзеде контролата и моментално прилагодува.

en: %s has taken over and is currently editing.
mk: %s презема и уредува во моментот.

en: %s hour | %s hours
mk[0]: %s час
mk[1]: %s часа

en: %s in stock
mk: %s на залиха

en: %s is a protected WP option and may not be modified
mk: %s е заштитенa опција на WP и неможете да ја смените нејзината вредност

en: %s is a required field | %s are required fields
mk[0]: %s е потребно поле
mk[1]: %s се потребни полиња

en: %s is a required field.
mk: %s задолжително поле.

en: %s is a variable product parent and cannot be added.
mk: %s е родител на променлива продукт и не може да се додаде.

en: %s is already customizing this changeset. Do you want to take over?
mk: %s веќе го прилагодува овој сет на промени. Дали сакате да превземете?

en: %s is already customizing this changeset. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
mk: %s веќе го уредува овој сет на промени. Ве молиме почекајте додека не заврши за да се обидете уште еднаш. Вашите промени се зачувани автоматски.

en: %s is already customizing this site. Do you want to take over?
mk: %s моментално ја прилагодува оваа страна. Дали би сакале да превземете контрола?

en: %s is already customizing this site. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
mk: %s моментално ја прилагодува страната. Ве молиме почекајте дури не завршат за да пробате да прилагодувате. Вашите последни промени автоматски се зачувани.

en: %s is available
mk: %s е достапно

en: %s is currently editing
mk: %s уредува во моментот.

en: %s is currently editing this post.
mk: %s моментално го уредува овој напис.

en: %s is currently editing this post. Do you want to take over?
mk: %s моментално го уредува овој напис. Дали сакате да го преземете?

en: %s is forbidden
mk: %s е забрането

en: %s is not a valid IP address.
mk: %s не е валидна IP адреса

en: %s is not a valid UUID.
mk: %s не е валиден UUID.

en: %s is not a valid email address.
mk: %s не е валидна емаил адресата.

en: %s is not a valid phone number.
mk: %s не е валиден телефонски број.

en: %s is not a valid postcode / ZIP.
mk: %s не е валиден поштенски код/ZIP.

en: %s is out of stock and cannot be purchased. Please remove it from your cart.
mk: %s нема залиха и не може да се купи. Ве молиме отстранете го од вашата кошничка.

en: %s is out of stock.
mk: %s го нема на залиха.

en: %s is required
mk: %s е потребен

en: %s is required to strip image meta.
mk: %s е неопходен за отстранување на мета податоците од сликите.

en: %s is yours!
mk: %s е ваш

en: %s item | %s items
mk[0]: %s елемент
mk[1]: %s елементи

en: %s item with no issues detected | %s items with no issues detected
mk[0]: %s елемент без детектирани проблеми
mk[1]: %s елементи без детектирани проблеми

en: %s items
mk: %s артикли

en: %s items purchased
mk: %s купени продукти

en: %s link deleted. | %s links deleted.
mk[0]: %s врсја е избришана.
mk[1]: %s врски се избришани.

en: %s matches more than one of the expected formats.
mk: %s се совпаѓа со повеќе од еден од очекуваните формати.

en: %s media file attached. | %s media files attached.
mk[0]: %s мултимедиска датотека е прикачена.
mk[1]: %s мултимедиски датотеки се прикачени.

en: %s media file detached. | %s media files detached.
mk[0]: %s мултимедиска датотека е откачена.
mk[1]: %s мултимедиски датотеки се откачени.

en: %s media file moved to the Trash. | %s media files moved to the Trash.
mk[0]: %s мултимедиска датотека преместена во отпад.
mk[1]: %s мултимедиски датотеки преместени во отпад.

en: %s media file permanently deleted. | %s media files permanently deleted.
mk[0]: %s мултимедиска датотека е трајно избришана.
mk[1]: %s мултимедиски датотеки се трајно избришани.

en: %s media file restored from the Trash. | %s media files restored from the Trash.
mk[0]: %s мултимедиска датотека вратена од отпад.
mk[1]: %s мултимедиски датотеки вратени од отпад.

en: %s min | %s mins
mk[0]: %s минута
mk[1]: %s минути

en: %s minute | %s minutes
mk[0]: %s минута
mk[1]: %s минути

en: %s month | %s months
mk[0]: %s месец
mk[1]: %s месеци

en: %s must contain 2 numbers.
mk: %s мора да содржи 2 броја.

en: %s must contain 2 valid dates.
mk: %s мора да содржи 2 валидни датуми.

en: %s navigation
mk: %s навигација

en: %s net sales in this period
mk: %s нето продажба во периодот

en: %s net sales this month
mk: %s нето продажби овој месец

en: %s notes
mk: %s забелешки

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
mk[0]: %s Нарачката е префрлена во канта за отпадоци.
mk[1]: %s Нарачките се префрлени во канта за отпадоци.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s нарачката не е ажурирана,некој врши измени.
mk[1]: %s нарачките не се ажурирани,некој врши измени.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
mk[0]: %s нарачката е перманентно избришана.
mk[1]: %s нарачките се перманентно избришани.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
mk[0]: %s нарачката е вратена од кантата за отпадоци.
mk[1]: %s нарачките се вратени од кантата за отпадоци.

en: %s order updated. | %s orders updated.
mk[0]: %s нарачката е ажурирана.
mk[1]: %s нарачките се ажурирани.

en: %s orders placed
mk: %s нарачки

en: %s out of 5
mk: %s од 5

en: %s page
mk: %s страница

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
mk[0]: %s страницата е преместена во ѓубре.
mk[1]: %s страниците се преместени во ѓубре.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
mk[0]: Страницата %s не е ажурирана, некој ја уредува истата.
mk[1]: Страниците %s не е ажурирана, некој ја уредува истата.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
mk[0]: %s страницата е трајно избришана.
mk[1]: %s страниците се трајно избришани.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
mk[0]: %s страницата е вратена од ѓубре.
mk[1]: %s страниците се вратени од ѓубре.

en: %s page updated. | %s pages updated.
mk[0]: Страницата %s е ажурирана.
mk[1]: %s страници се ажурирана.

en: %s parameter is missing
mk: %s некој параметар недостасува

en: %s pending comment | %s pending comments
mk[0]: %s коментар чека одобрување
mk[1]: %s коментари чекаат одобрување

en: %s per year
mk: %s годишно

en: %s plugin deactivated during WordPress upgrade.
mk: %s плагинот е деактивиран, бидејќи се прави надградба на Вордпрес.

en: %s post by this author | %s posts by this author
mk[0]: %s напис од овој автор
mk[1]: %s написи од овој автор

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
mk[0]: %s постот е преместен во ѓубре.
mk[1]: %s постовите се преместени во ѓубре.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
mk[0]: Написот %s не е ажуриран, некој го уредува истиот.
mk[1]: Написите %s не се ажурирани, некој ги уредува.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
mk[0]: %s постот е трајно избришан.
mk[1]: %s постовите се трајно избришани.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
mk[0]: %s постот е вратен од ѓубре.
mk[1]: %s постовите се вратени од ѓубре.

en: %s post updated. | %s posts updated.
mk[0]: Aжуриран e %s  напис.
mk[1]: Aжурирани сe %s  написи.

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
mk[0]: %s претходната нарачка е поврзана
mk[1]: %s претходните нарачки се поврзани

en: %s product | %s products
mk[0]: %s Производ

en: %s product imported | %s products imported
mk[0]: %s производот е увезен
mk[1]: %s производите се увезени

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
mk[0]: %s продуктот е преместен во канта за отпадоци.
mk[1]: %s продуктите се преместени во канта за отпадоци.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
mk[0]: %s продуктот не е ажуриран,некој врши измени.
mk[1]: %s продуктите не се ажурирани,некој врши измени.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
mk[0]: %s продуктот е перманентно избришан.
mk[1]: %s продуктите се перманентно избришани.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
mk[0]: %s продуктот е вратен од кантата за отпадоци.
mk[1]: %s продуктите се вратени од кантата за отпадоци.

en: %s product updated | %s products updated
mk[0]: %s продуктот е ажуриран
mk[1]: %s продуктите се ажурирани

en: %s product updated. | %s products updated.
mk[0]: %s продуктот е ажуриран.
mk[1]: %s продуктите се ажурирани.

en: %s product was skipped | %s products were skipped
mk[0]: %s продуктот беше прескокнат
mk[1]: %s продуктите беа прескокнати

en: %s purchases for the selected items
mk: %s набавки за избраните предмети

en: %s quantity
mk: %s количина

en: %s rates
mk: %s стапки

en: %s rating
mk: Рејтинг %s

en: %s recommended improvement | %s recommended improvements
mk[0]: %s препорачано подобрување
mk[1]: %s препорачани подобрувања

en: %s removed.
mk: %s е избришан.

en: %s sales for the selected items
mk: %s продажби за избраните ставки

en: %s second | %s seconds
mk[0]: %s секунда
mk[1]: %s секунди

en: %s signups in this period
mk: %s зачленувања за овој период

en: %s site | %s sites
mk[0]: %s сајт
mk[1]: %s сајтови

en: %s submenu
mk: Подмени %s

en: %s subscription expired
mk: Претплатата на %s истече

en: %s subscription expiring soon
mk: Претплатата на %s истекува наскоро

en: %s themes
mk: %s теми

en: %s update available | %s updates available
mk[0]: Достапно е ажурирање %s
mk[1]: Достапни се ажурирања на %s

en: %s updated successfully.
mk: %s е надграден успешно.

en: %s user | %s users
mk[0]: %s корисник
mk[1]: %s корисници

en: %s user deleted. | %s users deleted.
mk[0]: %s корисник е избришан.
mk[1]: %s корисници се избришани.

en: %s week | %s weeks
mk[0]: %s недела
mk[1]: %s недели

en: %s worth of coupons used
mk: %s вредност од купони е искористена

en: %s would like to connect to your store
mk: %s сака да се поврзе со вашата продавница

en: %s year | %s years
mk[0]: %s година
mk[1]: %s години

en: %s() was called before the Action Scheduler data store was initialized
mk: %s() беше повикан пред да се иницијализира продавницата за податоци на Распоредувач на дејства

en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
mk: &#8220;%s&#8221; (Уреди)

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
mk: &#8220;%s&#8221; не успеа да се прикачи.

en: &#8220;%s&#8221; is locked
mk: &#8220;%s&#8221; е заклучен

en: &#8592; Cancel audio playlist
mk: &#8592; Откажи ја аудио плејлистата

en: &#8592; Cancel gallery
mk: &#8592; Откажи ја галеријата

en: &#8592; Cancel video playlist
mk: &#8592; Одкажи Видео плајлиста

en: &#8592; Go to library
mk: &#8592 Одете во библиотеката

en: &laquo; Back
mk: &laquo; Назад

en: &laquo; Older Comments
mk: &laquo; Постари коментари

en: &laquo; Previous
mk: &laquo; Претходна

en: &laquo; Previous Page
mk: &laquo; Претходна страница

en: &laquo; Return to Stats
mk: &laquo; Назад кон прегледот на статистиката

en: &larr; Back to "%s" attributes
mk: ← Назад кон атрибутите „%s“.

en: &larr; Back to %s
mk: &larr; Назад на %s

en: &larr; Go to Categories
mk: &larr; Одете кон Категории

en: &larr; Go to Link Categories
mk: &larr; Одете кон Линк Категории

en: &larr; Go to Tags
mk: &#8592 Одете во Тагови

en: &larr; Go to Users
mk: &larr; Одете во Корисници

en: &larr; Go to editor
mk: &larr; Одете во уредникот

en: &larr; Previous
mk: &larr; Претходно

en: &lt; Prev
mk: &lt; Претходна

en: &mdash; No Change &mdash;
mk: &mdash; Без промени &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
mk: &mdash; Нема улога за овој сајт &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
mk: &mdash; Избери &mdash;

en: &nbsp;&ndash; Page %s
mk: &nbsp;&ndash; Страница %s

en: &ndash;OR&ndash;
mk: &mdash; ИЛИ &mdash;

en: &quot;%s&quot; is not available for purchase.
mk: „%s“ не е достапен за купување.

en: &quot;%s&quot; is out of stock and cannot be purchased.
mk: „%s“ нема залиха и не може да се купи.

en: '%s' is not a valid country code.
mk: „%s“ не е важечки код на државата.

en: (%s comment) | (%s comments)
mk[0]: (%s коментар)
mk[1]: (%s коментари)

en: (%s ping) | (%s pings)
mk[0]: (%s пингување)
mk[1]: (%s пингувања)

en: (%s ratings)
mk: (%s оценки)

en: (Deleted)
mk: (Избришано)

en: (Does not support 64bit values)
mk: (Не поддржува 64bit вредности)

en: (Edit)
mk: Уреди

en: (Empty heading)
mk: (Празно заглавие)

en: (Home link, opens in a new tab)
mk: (Домашна врска, се отвора во нова картичка)

en: (Incorrect heading level)
mk: (Невалидно ниво на заглавие)

en: (Latest version: %s)
mk: (Последна верзија: %s)

en: (Leave at 0 for no rating.)
mk: (Без ранг, оставете 0.)

en: (Multiple H1 headings are not recommended)
mk: (Користењето повеќе H1 заглавиа не е препорачано)

en: (No author)
mk: (нема автор)

en: (Note: many devices and browsers do not display this text.)
mk: (Забелешка: многу уреди и прелистувачи не го прикажуваат овој текст.)

en: (Private post)
mk: (Приватен запис)

en: (Public)
mk: (Јавно)

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
mk: (Регистрирањето беше оневозможено. Само корисниците на овој сајт може да коментират.)

en: (Supports 64bit values)
mk: (Поддржува 64bit вредности)

en: (Unattached)
mk: (Отстранет)

en: (Untitled)
mk: (Без наслов)

en: (Your site is performing updates over FTP due to file ownership. Talk to your hosting company.)
mk: (Вашиот сајт пави надгадби пеку FTP поради сопственоста на датотеките. Контактирајте ја вашата хостинг компанија.)

en: (Your theme may already use a H1 for the post title)
mk: (Вашата тема веќе користи H1 за наслов на написи)

en: (at most 15)
mk: (најмногу 15)

en: (can be backordered)
mk: (може да се нарача)

en: (estimated for %s)
mk: (проценето за %s)

en: (ex. VAT)
mk: (без ДДВ)

en: (ex. tax)
mk: (без ДДВ)

en: (incl. VAT)
mk: (без ДДВ)

en: (incl. tax)
mk: (со данок)

en: (includes %1$s estimated for %2$s)
mk: (вклучува %1$s проценето за %2$s)

en: (includes %s)
mk: (вклучува %s)

en: (no author)
mk: (нема автор)

en: (no parent)
mk: (нема родител)

en: (no title)
mk: (без наслов)

en: (not found)
mk: (не е најдено)

en: (opens in a new tab)
mk: (се отвара во ново јазиче)

en: (required)
mk: (задолжително)

en: (scroll to see more)
mk: (скролнете за да видете повеќе)

en: * This category is also a tag. Converting it will add that tag to all posts that are currently in the category.
mk: * Оваа категорија е исто така и ознака. Ако ја претворите во ознака, сите написи од оваа категорија ќе бидат означени со ознаката.

en: * This category is also a tag. The converter has added that tag to all posts currently in the category. If you want to remove it, please confirm that all tags were added successfully, then delete it from the <a href="%s">Manage Categories</a> page.
mk: * Оваа категорија е исто така и ознака. Претоврувачот ја додаде ознаката на сите написи од тековната категорија. Ако сакате да ја отстраните ознаката, Ве молиме потврдете дека сите ознаки се успешно додадени, а потоа избришете ги од страницата <a href="%s">Менаџирајкатегории</a>.

en: * This tag is also a category. The converter has added all posts from it to the category. If you want to remove it, please confirm that all posts were added successfully, then delete it from the <a href="%s">Manage Tags</a> page.
mk: * Оваа ознака е исто така и категорија. Претоврувачот ги додаде сите написи  во  категоријата. Ако сакате да ја отстраните ознаката, Ве молиме потврдете дека сите написи се успешно додадени, а потоа избришете ја од страницата <a href="%s">Менаџирајознаки</a>.

en: * This tag is also a category. When converted, all posts associated with the tag will also be in the category.
mk: * Оваа ознака е исто така и категорија . Ако ја претворите во категорија , сите написи со оваа ознака ќе бидат додадени во категоријата.

en: + Add account
mk: + Додади сметка

en: + Create New Menu
mk: + Создади ново мени

en: - %1$s (from version %2$s to %3$s)
mk: - %1$s (од верзија %2$s до %3$s)

en: - %1$s version %2$s
mk: - %1$s верзија %2$s

en: - %1$s version %2$s%3$s
mk: - %1$s верзија %2$s%3$s

en: - Select -
mk: - Избери -

en: ...or something like this:
mk: ... или нешто слично:

en: .htaccess rules
mk: .htaccess правила

en: 1 Comment
mk: 1 Коментар

en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
mk: 1 коментар<span class="screen-reader-text"> на %s</span>

en: 1 minute
mk: 1 минута

en: 1 minute per product
mk: 1 минута по продукт

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
mk: 1 страница не е ажурирана, некој ја уредува.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
mk: 1 напис не е ажуриран, некој го уредува.

en: 2 character continent code.
mk: Код на континент со 2 знаци.

en: 2 minutes
mk: 2 минути

en: 4 minutes
mk: 4 минути

en: <a href="%1$s" %2$s>Learn how to describe the purpose of the image%3$s</a>. Leave empty if the image is purely decorative.
mk: <a href="%1$s" %2$s>Научи како да ја објасниш целта на сликата%3$s</a>. Остави празно доколку сликата е декоративна.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
mk: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Надградете го %2$s</a> или научете како да <a href="%3$s" class="browse-happy-link">прелистувате среќни</a>

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
mk[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> го има заштитено Вашиот сајт од %2$s спам коментар.
mk[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> го има заштитено Вашиот сајт од %2$s спам коментари.

en: <a href="%1$s">Edit</a> or <a href="%2$s">preview</a> your Privacy Policy page content.
mk: <a href="%1$s">Уреди</a> или <a href="%2$s">прегледај</a> ја страницата за полиса за приватност.

en: <a href="%1$s">Edit</a> or <a href="%2$s">view</a> your Privacy Policy page content.
mk: <a href="%1$s">Уреди ја</a> или <a href="%2$s">прегледај ја</a> страницата за полиса за приватност.

en: <a href="%1$s">Please update WordPress</a>, and then <a href="%2$s">learn more about updating PHP</a>.
mk: <a href="%1$s">Ве молиме надградете го WordPress</a> и потоа <a href="%2$s">прочитајте повеќе за надградбата на PHP</a>.

en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Please update now</a>.
mk: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> е достапна! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Ве молиме направете ажурирајте</a>.

en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! Please notify the site administrator.
mk: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> е достапен! Ве молиме известете го администраторот.

en: <a href="%s">Learn more about updating PHP</a>.
mk: <a href="%s">Научи повеќе за надградбата на PHP</a>.

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
mk: <a href="%s">Врска</a> / Уреди врска

en: <a href="%s">Please update WordPress</a>.
mk: <a href="%s">Ве молиме надградете го WordPress</a>.

en: <a href="%s">You can change your profile picture on Gravatar</a>.
mk: <a href="%s">Вашата профилна слика можете да ја промените на Gravatar</a>.

en: <b>%</b> Replies
mk: <b>%</b> одговори

en: <b>1</b> Reply
mk: <b>1</b> одговор

en: <br />Adding tags <i>%s</i>...
mk: <br />Додавање ознаки <i>%s</i>...

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
mk: <code>_blank</code> &mdash; нов прозорец или јазиче.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
mk: <code>_none</code> &mdash; во истиот прозорец или јазиче.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
mk: <code>_top</code> &mdash; моментален прозорец или јазиче, без рамки.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
mk[0]: <strong class="count">%1$s спам</strong> блокиран од <strong>Akismet</strong>
mk[1]: <strong class="count">%1$s спамови</strong> блокирани од <strong>Akismet</strong>

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
mk[0]: <strong>%s нарачката</strong> чека процесирање
mk[1]: <strong>%s нарачките</strong> чекаат процесирање

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
mk[0]: <strong>%s нарачка</strong> на чекање
mk[1]: <strong>%s нарачки</strong> на чекање

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
mk[0]: <strong>%s продукт</strong> малку на залиха
mk[1]: <strong>%s продукти</strong> малку на залиха

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
mk[0]: <strong>%s продукт</strong> го нема на залиха
mk[1]: <strong>%s продукти</strong> ги нема на залиха

en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
mk: <strong>%s</strong> &mdash; Оваа опција ви овозможува да додадете слика на написот без да ја вметнете во него. Ова е посебно корисно доколку темата користи сликички на почетната страница.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
mk: <strong><em>Забележете ја лозинката</em></strong>! Ова е <em>случајна</em> лозинка која е генерирана само за вас.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
mk: <strong>Активност</strong> &mdash; Ги прикажува најавените написи, скоро објавени написи и последните коментари на вашите написи.

en: <strong>At a Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
mk: <strong>На прв поглед</strong> &mdash; Прикажува сумирани информации за содржината на вашиот сајт и ја идентификува која тема и верзија на WordPress ја користите.

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
mk: <strong>Контрола на кутии</strong> &mdash; Со кликање на насловот ќе ви се отворат опциите на кутијата. Некои кутии додадени од додатоците ќе имаат врска за  &#8220;Конфигурација&#8221; до наслот.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
mk: <strong>Со кликнување на стрелката на десната страна на било кој елемент од менито</strong> во уредувачот ќе се појави стандардна група на поставки. Дополнителните поставки, како: однесувањето на линкот, CSS класи и опис на линковите се вклучуваат и исклучуваат од секцијата "Поставки на екранот".

en: <strong>Community Events Location</strong> &mdash; The IP Address of the user which is used for the Upcoming Community Events shown in the dashboard widget.
mk: <strong>Локација на настани во заедницата</strong> — IP адресата на корисникот што се користи за претстојните настани на заедницата прикажана во графичката контрола на контролната табла.

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you are reconnected.
mk: <strong>Изгубивте конекција.</strong> Зачувувањето е оневозможено додека не се поврзите повторно.

en: <strong>Delete</strong> brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using bulk actions.
mk: <strong>Избриши</strong> ќе ве одвете на страницата за потврда за бришење на корисниците, каде што трајно ќе можете да го избришете корисникот од вашиот сајт и неговата содржина. Исто така, можете да избришете и повеќе корисници наеднаш со користење на групните акции.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
mk: <strong>Опис</strong> &mdash; Описот по стандард не се прикажува, но има теми кои го прикажуваат.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
mk: <strong>Коментирање</strong> &mdash; Можете да ги исклучите/вклучите коментарите и пинговите, и доколку написот има коментари, истите ќе можете да ги модерирате од овде.

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
mk: <strong>Повлечи и остави</strong> &mdash; За да ги преуредите коцките, повлечете и оставете ги со кликање на насловот на секоја од коцката.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
mk: <strong>Влечете ги и спуштете ги</strong> Вашите датотеки во подолната зона. Дозволено е влечење и спуштање на повеќе датотеки одеднаш.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Неточно корисничко име или адреса за е-пошта.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
mk: <strong>Уреди</strong> ќе ве одвете на страницата за уредување на корисникот. Исто така, до таа страница можете да пристапите и со кликање на корисничкото име.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
mk: <strong>Уреди</strong> ќе Ве одведи на екранот за уредување на овој напис. До истата страница можете да пристапите и со кликање на насловот на написот.

en: <strong>Error:</strong> Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Колачињата се блокирани од непозната причина. Побарајте информации во <a href="%1$s">оваа документација</a> или во <a href="%2$s">форумите за поддршка</a>.

en: <strong>Error:</strong> Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Колачињата се блокирани или не се подржани од вашиот прелистувач. Морате да <a href="%s">ги вклучите колачињата</a> за да користите WordPress.

en: <strong>Error:</strong> Invalid username, email address or incorrect password.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Невалидно корисничко име, адреса за е-пошта или неточна лозинка.

en: <strong>Error:</strong> Passwords may not contain the character "\".
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Лозинката не смее да го содржи знакот."\".

en: <strong>Error:</strong> Please enter a nickname.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молам внесете корисничко име.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a password.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молам внесете ја Вашата лозинката.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a username.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молиме внесете корисничко име.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a valid email address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молам внесете валидна адреса за е-пошта.

en: <strong>Error:</strong> Please enter an email address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молам внесете адреса за е-пошта.

en: <strong>Error:</strong> Please type your email address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ве молам напишете ја Вашата адреса за е-пошта.

en: <strong>Error:</strong> Sorry, that username is not allowed.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Извинете, тоа корисничко име не е дозволено.

en: <strong>Error:</strong> The comment could not be saved. Please try again later.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Коментарот не може да се зачува. Ве молиме обидете се подоцна.

en: <strong>Error:</strong> The email address is already used.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Адресата за е-пошта е веќе во употреба.

en: <strong>Error:</strong> The email address is not correct.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Адресата за е-пошта не е точна.

en: <strong>Error:</strong> The email could not be sent. Your site may not be correctly configured to send emails. <a href="%s">Get support for resetting your password</a>.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Е-поштата не може да се испрати. Вашата страница не е правилно конфигурирана за испраќање е-пошта. <a href="%s">Добијте поддршка за ресетирање на вашата лозинка</a>.

en: <strong>Error:</strong> The email field is empty.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Полето за адреса за е-пошта е празно.

en: <strong>Error:</strong> The password field is empty.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Полето за лозинка е празно.

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the email address %s is incorrect.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Лозинката за %s не е точна.

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the username %s is incorrect.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Лозинката што ја внесовте за корисничкото име %s не е точна.

en: <strong>Error:</strong> The username field is empty.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Полето за корисничко име е празно.

en: <strong>Error:</strong> There is no account with that username or email address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Не пости сметка со тоа корисничко име или електронска пошта.

en: <strong>Error:</strong> This email address is already registered. <a href="%s">Log in</a> with this address or choose another one.
mk: <strong>Грешка:</strong> оваа адреса на е-пошта е веќе регистрирана. <a href="%s">Најавете</a> се со оваа адреса или изберете друга.

en: <strong>Error:</strong> This username is already registered. Please choose another one.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Ова корисничко име е веќе регистрирано, Ве молиме изберете друго.

en: <strong>Error:</strong> This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Оваа корисничко име е невалидно бидејќи користи недозволени знаци. Ве молам внесете валидно корисничко име.

en: <strong>Error:</strong> Your URL is too long.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: вашето URL е предолго.

en: <strong>Error:</strong> Your account has been marked as a spammer.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Вашата корисничка сметка е означена како спамер.

en: <strong>Error:</strong> Your comment is too long.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: вашиот коментар е предолг.

en: <strong>Error:</strong> Your email address is too long.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: вашата адреса за е-пошта е предолга.

en: <strong>Error:</strong> Your name is too long.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: вашето име е предолго.

en: <strong>Error</strong>: The email could not be sent. Your site may not be correctly configured to send emails. <a href="%s">Get support for resetting your password</a>.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Е-поштата не може да се испрати. Вашата страница не е правилно конфигурирана за испраќање е-пошта. <a href="%s">Добијте поддршка за ресетирање на вашата лозинка</a>.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that username or email address.
mk: <strong>ГРЕШКА</strong>: Не пости сметка со тоа корисничко име или електронска пошта.

en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
mk: <strong>Главата горе!</strong> Верзиите на додатоците не се тестирани на WooCommerce %s. Ажурирарјте ги и потврдете ја компатибилноста пред ажурирање на WooCommerce, или можете да имате проблеми:

en: <strong>Info</strong> &mdash; The site URL is rarely edited as this can cause the site to not work properly. The Registered date and Last Updated date are displayed. Network admins can mark a site as archived, spam, deleted and mature, to remove from public listings or disable.
mk: <strong>Информации</strong> &mdash; URL адресата на сајтот ретко се менува, бидејќи множе да предизвика проблеми со работата на сајтот. Датумот на регистрација и последно ажурирање се прикажани. Администраторите на мрежата може да означат сајт како архивиран, спам, избришат или несоодветен, да го избришат од јавната листа или оневозможат.

en: <strong>Media</strong> &mdash; A list of URLs for all media file uploads made by the user.
mk: <strong>Медиуми</strong> — Список на URL-адреси за сите прикачувани медиумски датотеки направени од корисникот.

en: <strong>NOTE:</strong> If the import process is interrupted for <em>any</em> reason, come back to this page and it will continue from where it stopped automatically.
mk: <strong>ЗАБЕЛЕШКА:</strong> Ако внесувањето е прекинато поради <em>било каква</em> причина, повторно отворете ја оваа страница и тоа автоматски ќе прододолжи од кај што застанало.

en: <strong>NOTE:</strong> You appear to have JavaScript disabled, so you will need to manually click through each step of this importer. If you enable JavaScript, it will step through automatically.
mk: <strong>ЗАБЕЛЕШКА:</strong> Изгледа дека сте оневозможиле JavaScript, па затоа ќе мора мануелно да кликате на секој чекор од овој внесувач Ако овозможите JavaScript, внесувањето че биде автоматски.

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
mk: <strong>Име</strong> &mdash; Името како ќе биде прикажано на Вашиот сајт.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
mk: <strong>Редослед</strong> &mdash Вообичаено, страниците се подредени по азбучен ред, но можете да ставите и број за да го дефинирате редоследот по кој ќе се појавуваат.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
mk: <strong>Родител</strong> &mdash; Категориите, за разлика од ознаките, може да имаат хиерархија. Вие можете да имате „Џез“ категорија, и како под-категории на истата да имате „Бибоп“ и „Голем бенд“. Целосно по ваша желба. За да создадете под-категорија, само изберете некоја категорија од менито „Родител“.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
mk: <strong>Родител</strong> &mdash; Страниците можете да ги организирате хиерархиски. Како на пример, можете да имате страниза „За мене“ која како под-страници ќе ги има „Мојата животна приказна“ и „Моето куче“. Нема ограничувања за длабочината на вгнездување на страниците.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
mk: <strong>Прегледот</strong> ќе ви прикаже како Вашиот нацрт напис ќе изгледа кога ќе биде објавен. Прегледот ќе ве префрли на Вашиот сајт за да видите како ќе изгледа Вашиот напис. Која врска ќе биде достапна зависи од статусот на Вашиот напис.

en: <strong>Profile Information</strong> &mdash; user email address, username, display name, nickname, first name, last name, description/bio, and registration date.
mk: <strong>Информации за профилот</strong> — корисничка адреса за е-пошта, корисничко име, име на прикажување, прекар, име, презиме, опис/биографија и датум на регистрација.

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators. Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
mk: <strong>Објави</strong> &mdash; Вие можете да ги поставит еусловите за објавување на вашиот напис во кутијата за објавување. За статусот, видливоста и објавувањето, кликнете на врската за уредување за да видете повеќе опции. Видливоста вклучува опции за заштита на написот со лозинка или да го залепите на врвот. Заштитата со лозинка ви овозможува да поставите лозинка за секој напис. Приватната опција го крие написот од сите уредувачи и администратори. Моменталното објавување овозможува да поставите напис кој би се ојавил во иднина, во минатото или да го објавите одма.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 3 most recent draft posts you've started.
mk: <strong>Брз нацрт</strong> &mdash; Ви овозможува да создадете нов пост и да го зачувате како нацрт. Исто така, прикажува врски до последните 3 нацрти кои сте ги започнале.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
mk: <strong>Брзо уредување</strong> ви нуди вгнезден пристап до содржината на Вашиот напис и ви дозволува да ги уредувате детаљите на написот без да го напуштите овој екран.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
mk: <strong>Случајно:</strong> Прикажи различна слика за секоја страница.

en: <strong>Remove</strong> allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using bulk actions.
mk: <strong>Бришењето</strong> овозможува да бришете корисници од вашиот сајт. Тоа нема да ја избрише нивната содржина. Исто така, можете да избришете и повеќе корисници наеднаш со користење на групните акции.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
mk: <strong>Опции на екран</strong> &mdash; Користете го јазичето „Опции на екран” за да изберете кои коцки во работната табла ќе ви се прикажуваат.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
mk: <strong>Испрати следење</strong> &mdash; Следењата се начин да го известиш блог системот дека имаш поставено линк до него. Напиши ја URL адресата до која сакаш да испратиш следење. Доколку линкуваш до друг WordPress сајт, тој автоматски ќе биде известен. Во тој случај, оваа поле не е задолжително.

en: <strong>Session Tokens</strong> &mdash; User login information, IP Addresses, Expiration Date, User Agent (Browser/OS), and Last Login.
mk: <strong>Токени за сесија</strong> - Информации за најава на корисникот, IP адреси, датум на истекување, кориснички агент (прелистувач/оперативен систем) и последно најавување.

en: <strong>Settings</strong> &mdash; This page shows a list of all settings associated with this site. Some are created by WordPress and others are created by plugins you activate. Note that some fields are grayed out and say Serialized Data. You cannot modify these values due to the way the setting is stored in the database.
mk: <strong>Подесувања</strong> &mdash; Оваа страница прикажува листа на сите подесувања поврзани со овој сајт. Некои се создадени од WordPress, а некои од додатоците кои ги имате активирани. Ќе забележете дека некои податоци се затемнети и имаат податоци во нив. Вие не можете да ги изменувате тие вредности заради начинот на кој подесувањата се зачувани во базата на податоци.

en: <strong>Site Health Status</strong> &mdash; Informs you of any potential issues that should be addressed to improve the performance or security of your website.
mk: <strong>Здравствен статус на страницата</strong> — Ве информира за сите потенцијални проблеми што треба да се решат за да се подобрат перформансите или безбедноста на вашиот веб сајт.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
mk: <strong>Оддел</strong> &mdash; Одделот е URL форматирана верзија на името. Вообичаено име само мали букви, бројки и цртички.

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
mk: <strong>Нацрт</strong> &mdash; Некои теми имаат соптвени нацрти кои можете да ги користите на различни страници и имаат дополнителни карактеристики или изгледи.

en: <strong>Themes</strong> &mdash; This area shows themes that are not already enabled across the network. Enabling a theme in this menu makes it accessible to this site. It does not activate the theme, but allows it to show in the site&#8217;s Appearance menu. To enable a theme for the entire network, see the <a href="%s">Network Themes</a> screen.
mk: <strong>Теми</strong> &mdash; Овде се прикажани темите кои не се овозможени за користење низ мрежата. Овозможувањето на тема овде ќе ја направи пристаплива. Со ова не се активира темата, туку ја прави да биде достапна преку менито „Изглед”. За да овозможите тема низ целата мрежа, погледнете ја страницата <a href="%s">теми за мрежата</a>.

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
mk: <strong>Наслов</strong> &mdash; Внесете го насловот на написот. Откако ќе го напишете насловот, во полето под него можете да го уредите линкот за пристапување.

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the Trash, from which you can permanently delete it.
mk: <strong>Ѓубре</strong> ги бриши Вашите написи од оваа листа и ги префрла во ѓубрето, од каде што подоцна можете перманентно да го избришете.

en: <strong>Users</strong> &mdash; This displays the users associated with this site. You can also change their role, reset their password, or remove them from the site. Removing the user from the site does not remove the user from the network.
mk: <strong>Корисници</strong> &mdash; Ова ги прикажува корисниците кои се дел од овој сајт. Вие можете да ја промените нивната улога, лозинка или да ги избришете од сајтот. Бришењето на корисници од сајтот не ги брише истите од мрежата.

en: <strong>WARNING:</strong> This can take a really long time if you have a lot of entries in your LiveJournal, or a lot of comments. Ideally, you should only start this process if you can leave your computer alone while it finishes the import.
mk: <strong>ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ:</strong> Ова може да трае долго доколку имате многу написи или коментари во Вашиот LiveJournal. Во идеален случај можете да ја почнете операцијата и да го оставите компјутерот на мира додека не заврши.

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same as your Privacy Policy page!
mk: <strong>Предупредување:</strong> овие страници не треба да бидат исти како вашата страница за полиса за приватност!

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
mk: <strong>Предувпредување:</strong> овие страници не треба да бидат исти!

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
mk: <strong>Добредојдовте во WooCommerce</strong> &#8211; Вие сте скоро спремни за продавање :)

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
mk: <strong>Добредојде</strong> &mdash; Прикажува врски до некои од најкористените работи кога се поставува еден нов веб-сајт

en: <strong>WordPress Events and News</strong> &mdash; Upcoming events near you as well as the latest news from the official WordPress project and the <a href="%s">WordPress Planet</a>.
mk: <strong>WordPress настани и новости</strong> &mdash; Настани кои треба да се случат во ваша близина, како и последни новости за WordPress проектот и <a href="%s">WordPress планета</a>.

en: <strong>Your theme (%s) contains outdated copies of some WooCommerce template files.</strong> These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of WooCommerce. Suggestions to fix this:
mk: <strong>Вашата тема (%s) содржи застарени копии на некои датотеки со шаблони на WooCommerce.</strong> Овие датотеки можеби ќе треба да се ажурираат за да се осигура дека се компатибилни со тековната верзија на WooCommerce. Предлози за да се поправи ова:

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
mk: Кодот на земјата со 2 бројки на пример US . Оставете ги празни за да се примени на сите..

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
mk: Кодот на земјата со 2 бројки на пример AL . Оставете ги празни за да се примени на сите..

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
mk: <a href="%s">Статична страница</a> (изберете подолу)

en: A Coruña
mk: Коруња

en: A PHP session was created by a %1$s function call. This interferes with REST API and loopback requests. The session should be closed by %2$s before making any HTTP requests.
mk: Создадена е сесија на PHP со повик на функцијата %1$s. Ова се меша со REST API и барањата за враќање на јамката. Сесијата треба да биде затворена за %2$s пред да направите какви било барања за HTTP.

en: A URL to redirect the customer after checkout. This could be, for example, a link to the payment processors website.
mk: URL за пренасочување на клиентот по наплатата. Ова може да биде, на пример, врска до веб-страницата на процесорите за плаќање.

en: A UUID provided by the application to uniquely identify it. It is recommended to use an UUID v5 with the URL or DNS namespace.
mk: UUID обезбеден од апликацијата за уникатно да го идентификува. Се препорачува да се користи UUID v5 со URL или DNS именски простор.

en: A WordPress Commenter
mk: Wordpress Коментатор

en: A calendar of your site’s posts.
mk: Календар со објавените написи на вашиот сајт.

en: A city in the same timezone as you.
mk: Градот е во иста временска зона како вас.

en: A cloud of your most used product tags.
mk: Облак од најчесто користени ознаки за производот.

en: A cloud of your most used tags.
mk: Облакот мора да користи ознаки.

en: A comment is held for moderation
mk: Кога коментар е задржан за модерација

en: A date format for all date strings.
mk: Формат за сите дата-стрингови.

en: A day number of the week that the week should start on.
mk: бројот на денот од недела на кој,  неделата треба да започне на.

en: A decorative arrow appended to the next and previous page link.
mk: Декоративна стрелка е додадена на врската на следната и претходната страница.

en: A description of the pattern.
mk: Опис на моделот.

en: A description of the theme.
mk: Опис на темата.

en: A detailed variation description.
mk: Детален опис на варијација.

en: A duplicate event already exists.
mk: Веќе постои дупликат настан.

en: A friendly name for the webhook.
mk: Пријателско име за webhook.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
mk: Пријателско резиме на одговорот вклучувајќи код за HTTP одговор, порака и тело.

en: A human readable description for the setting used in interfaces.
mk: Човечки читлив опис за користени подесувања во интерфејси.

en: A human readable label for the setting used in interfaces.
mk: Човечка читлива ознака за подесувања користени во интерфејси.

en: A human-readable description of the post type.
mk: Читлив опис на типот на пост.

en: A human-readable description of the resource.
mk: Човеко-читлив опис на ресурсот.

en: A human-readable description of the taxonomy.
mk: Разбирлив опис на ресурсот.

en: A human-readable variation title.
mk: Наслов на варијација читлив за луѓе.

en: A label describing the test.
mk: Етикета што го опишува тестот.

en: A link to a post format
mk: Врска до формат на напис

en: A link to a product category.
mk: Врска до категорија на продукти.

en: A link to a product tag.
mk: Врска до ознака на продукт.

en: A link to a product.
mk: Врска до продукт.

en: A link to set a new password will be sent to your email address.
mk: Врската за поставување нова лозинка ќе биде испратена на вашата адреса за е-пошта.

en: A list of stats to query must be provided.
mk: Мора да се обезбеди список на статистики за барање.

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
mk: Листа на термините на таксономија кои можат да се користат во врска со статусот на нарачка / продукт.

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
mk: Листа на термини од таксономија  кои се користат за видливост на производот.

en: A list of the inner block's own inner blocks. This is a recursive definition following the parent innerBlocks schema.
mk: Список на сопствените внатрешни блокови на внатрешниот блок. Ова е рекурзивна дефиниција што ја следи матичната шема innerBlocks.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
mk: Листа на страници кои ги имате на вашиот сајт.

en: A list of your store's products.
mk: Листа на производи во Продавницата.

en: A list of your store's top-rated products.
mk: Листа на Ваши најдобро рангирани продукти.

en: A list or dropdown of categories.
mk: Опаѓачка листа со категории.

en: A list or dropdown of product categories.
mk: Опаѓачка листа на категории на продукти.

en: A live rate is the exact cost to ship an order, quoted directly from the shipping carrier.
mk: Стапката во живо е точниот трошок за испраќање нарачка, цитиран директно од превозникот.

en: A media item.
mk: Мултимедија фајл.

en: A minimum order amount
mk: Минимален износ на нарачка

en: A minimum order amount AND a coupon
mk: Минимална вредност на нарачка И Купон

en: A minimum order amount OR a coupon
mk: Минимална вредност на нарачка ИЛИ со Купон

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
mk: Месечна архива со вашите објави.

en: A more descriptive explanation of what the test looks for, and why it is important for the user.
mk: Поописно објаснување за тоа што бара тестот и зошто е важен за корисникот.

en: A name is required for this term.
mk: Името е задолжително за овој израз.

en: A named status for the object.
mk: Именуван статус на објектот.

en: A named status for the post.
mk: Именуван статус на написот.

en: A named status for the theme.
mk: Именуван статус за темата.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
mk: Нов pingback  на пост "%s" чека за одобрување

en: A new minor update is available for your site. Because minor updates often address security, it&#8217;s important to install them.
mk: Достапна е помала надградба за вашиот сајт. Бидејќи помалите надградби вообичаено се однесуваат за безбедноста, важно е истите да бидат инсталирани.

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
mk: Нов  pingback на напис "%s" чека за одобрување

en: A new queue has begun processing. <a href="%s">View actions in-progress &raquo;</a>
mk: Започна обработката на нова редица. <a href="%s">Прикажи дејства кои се во тек »</a>

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
mk: Нов trackback на напис  "%s" чека за одобрување

en: A new version of WordPress is available.
mk: Достапна е нова верзија на WordPress.

en: A note has been added to your order
mk: Додадена е забелешка на вашата нарачка

en: A page reload is required for this change. Make sure your content is saved before reloading.
mk: За успешна промена, потребно е ново вчитување на страницата. Осигурајте се дека вашата содржина е зачувана пред да ја вчитате повторно.

en: A partial IP address can be passed and matching results will be returned.
mk: Може да се пренесе делумна IP адреса и ќе се вратат соодветните резултати.

en: A password protected post can not be set to sticky.
mk: Натпис заштитен со лозинка не може да се закажи.

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
mk: Испратен ви е е-маил за ресетирање на лозинка, на вашата е-маил адреса, но може да потрае неколку минути за да ви се појави во вашето сандаче. Ве молиме почекајте најмалку 10 минути пред да пратите друго барање.

en: A password reset link was emailed to %s.
mk: Врската за ресетирање лозинка е испратена до %s.

en: A password to protect access to the content and excerpt.
mk: Лозинка за заштита на содржината и извадокот.

en: A plugin disallowed this event.
mk: Додатокот го не го дозволи овој настан.

en: A plugin has prevented updates by disabling %s.
mk: Додаток оневозможи надградби со исклучување на %s.

en: A plugin prevented the event from being rescheduled.
mk: Додатокот го спречи настанот да се презакаже.

en: A plugin prevented the event from being scheduled.
mk: Додатокот го спречи настанот да се закаже.

en: A plugin prevented the event from being unscheduled.
mk: Додатокот спречи настанот да биде непланиран.

en: A plugin prevented the hook from being cleared.
mk: Додатокот спречи бришење на куката.

en: A post ID mismatch has been detected.
mk: Беше откриено несогласување помеѓу ID на написите.

en: A post can not be sticky and have a password.
mk: Постот не може да биде прикажен и да има лозинка.

en: A post type mismatch has been detected.
mk: Беше откриено несогласување помеѓу видот на написи.

en: A previous automatic background update could not occur.
mk: Претходната автоматска позадинска надградба не беше извршена.

en: A previous automatic background update ended with a critical failure, so updates are now disabled.
mk: Претходната автоматска позадинска надградба заврши со критична грешка, па надградбите се сега оневозможени.

en: A product attribute term with the provided ID could not be found
mk: атрибут на продуктот со дадената ID не може да се најде

en: A product attribute with the provided ID could not be found
mk: атрибут на продуктот со дадената ID не може да се најде

en: A product category with the provided ID could not be found
mk: Категорија на продуктот со дадената ID не може да се најде

en: A product shipping class with the provided ID could not be found
mk: Не постои класа на испраќање на продукти со тој идентификатор.

en: A product tag with the provided ID could not be found
mk: Ознака на продуктот со дадената ID не може да се најде

en: A product with this ID already exists.
mk: Производ со овој ID веќе постои

en: A product with this SKU already exists.
mk: Производ со овој SKU (баркод)  веќе постои

en: A recovery link was already sent %1$s ago. Please wait another %2$s before requesting a new email.
mk: Врска за режим за поправка беше испратена пред %1$s. Ве молиме почекајте %2$s пред да ви биде испратена нова електронска пошта.

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
mk: Црвената линија од лево значи коментарот чека на ваша обработка.

en: A scheduled event has failed
mk: Закажаниот настан беше неуспешен

en: A scheduled event is late
mk: Закажаниот настан доцни

en: A search form for your site.
mk: Форма за пребарување низ вашиот сајт.

en: A search form for your store.
mk: Форма за прбарување за Вашата продавница.

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
mk: Зона на испорака е географски регион каде што се применуваат одредени методи и стапки за испорака

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods are offered.
mk: Зона на испорака е географски регион каде што се понудени одредени методи за испорака.

en: A short description of the block, in human readable format.
mk: Краток опис на блокот, во формат читлив за луѓе.

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
mk: Едноставен офлајн портал кој ви овозможува да го прифатите BACS плаќањето.

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
mk: Едноставен офлајн портал кој ви овозможува да прифатите чек како метод за плаќање.

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
mk: Едноставен офлајн портал кој прифаќа плаќање во Кеш при испорака

en: A static page
mk: Статична страница

en: A sticky post can not be password protected.
mk: Закачен натпис не може да биде заштитен со лозинка.

en: A structure tag is required when using custom permalinks. <a href="%s">Learn more</a>
mk: Струткура на ознаки е потребно при користење на постојани врски. <a href="%s">Дознај повеќе</a>

en: A tax rate with the provided ID could not be found
mk: Даночната стапка со дадената ID не може да се најде

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
mk: Веќе постои термин со ова име и кратко име.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
mk: Термин со оваа име веќе не постои.

en: A test is unavailable
mk: Тестот не е достапен

en: A time format for all time strings.
mk: Временски формат за сите временски стрингови.

en: A tip for using the block editor
mk: Совет за користење на уредувачот на блокови

en: A unique identifier for the setting.
mk: Уникатен идентификатор за подесувањето.

en: A unique identifier for the tool.
mk: Единствен идентификатор за алатката.

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
mk: Уникатен идентификатор за користење при заедничко подесување.

en: A valid URL was not provided.
mk: Не беше приложен валиден URL.

en: A valid email address is required
mk: Потребна е валидна адреса за е-пошта

en: A valid email address is required.
mk: Потребна е валидна адреса за е-пошта

en: A valid email address must be given.
mk: Потребна е валидна адреса за е-пошта.

en: A valid free shipping coupon
mk: Валиден бесплатен купон за испорака

en: A variable mismatch has been detected.
mk: Беше откриено несогласување помеѓу променливите.

en: A while ago
mk: Пред извесно време

en: A widget containing a block.
mk: Виџет кој содржи блок.

en: A zip file of the theme to be uploaded.
mk: ZIP-датотека од темата што треба да се постави.

en: A → Z
mk: A 	 Z

en: ACT
mk: АЦТ

en: AOV
mk: АОВ

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
mk: API клучот е генериран успешно. Бидете сигурни дека ќе ги копирате вашите нови клучеви сега, бидејќи тајниот клуч ќе биде скриен откако ќе ја напуштите оваа страница.

en: API Key updated successfully.
mk: API клучот е успешно ажуриран.

en: API Version
mk: API верзија

en: API credentials
mk: API анекси

en: API docs
mk: API документација

en: API enabled
mk: API овозможен

en: API key
mk: API клуч

en: API path.
mk: API патека.

en: API user is invalid
mk: API корисникот е невалиден

en: Aa
mk: Аа

en: Abidjan
mk: Абиџан

en: Abim
mk: Абим

en: Abort
mk: напуштам

en: Abort the product attributes lookup table regeneration
mk: Прекинете ја регенерацијата на табелата за пребарување на атрибути на продуктот

en: About
mk: За

en: About Action Scheduler %s
mk: За Распоредувачот на дејства %s

en: About Pages
mk: За страниците

en: About WooCommerce
mk: За WooCommerce

en: About WordPress
mk: За WordPress

en: About Yourself
mk: За Вас

en: About the math
mk: За пресметките

en: About the user
mk: За учесникот

en: Abra
mk: Абра

en: Accept COD if the order is virtual
mk: Прифати плаќање во Кеш доколку нарачката е виртуелна

en: Accept credit and debit cards, offline (cash or bank transfer) and logged-in payments with money in Mercado Pago. Safe and secure payments with the leading payment processor in LATAM.
mk: Прифатете кредитни и дебитни картички, офлајн (готовина или банкарски трансфер) и најавени плаќања со пари во Mercado Pago. Безбедни и сигурни плаќања со водечкиот процесор за плаќање во LATAM.

en: Accept credit cards and other popular payment methods with %1$sWooCommerce Payments%2$s
mk: Прифатете кредитни картички и други популарни начини на плаќање со %1$sWooCommerce Payments%2$s

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay.
mk: Прифатете дебитни и кредитни картички во над 135 валути, методи како Alipay и плаќање со еден допир со Apple Pay.

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
mk: Прифатете дебитни и кредитни картички во 135 + валути, методи како што се Alipay, и проверка со еден допир со Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Дознај повеќе</a>.

en: Accept for virtual orders
mk: Прифати за виртуелни нарачки

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
mk: Прифати плаќање со PayPal користејќи ги средствата на сметката или со кредитна картичка.

en: Access all block and document tools in a single place
mk: Пристапи до сите блокови и документи на едно место

en: Access all block and document tools in a single place.
mk: Пристапи до сите блокови и документи на едно место

en: Access denied
mk: Пристапот е одбиен

en: Access expires
mk: Пристапот истекува

en: Access granted
mk: Пристапот е одобрен

en: Access restriction
mk: Ограничен пристап

en: Access to Purchased Downloads
mk: Пристап до купените преземања

en: Accessibility Ready
mk: Спремна пристапност

en: Account Management
mk: Менаџирање на сметка

en: Account creation
mk: Создавање на кориснички сметки

en: Account details
mk: Детали за сметка

en: Account details changed successfully.
mk: Успешно беа сменети деталите за вашата сметка.

en: Account details:
mk: Детали за сметка:

en: Account endpoints
mk: Крајни точки на сметката

en: Account erasure requests
mk: Барања за бришење на кориснички сметки

en: Account name
mk: Име на сметка

en: Account number
mk: Број на сметка

en: Account username
mk: Корисничко име на сметка

en: Accounts &amp; Privacy
mk: Сметки и приватност

en: Accra
mk: Акре

en: Acre
mk: Акре

en: Action
mk: Дејство

en: Action Group
mk: Акциона група

en: Action Scheduler
mk: Распоред на акција

en: Action Scheduler has migrated data to custom tables; however, orphaned log entries exist in the WordPress Comments table. %1$s <a href="%2$s">Learn more &raquo;</a>
mk: Распоредот на дејства мигрираше податоци во приспособени табели; сепак, записите во дневникот сирачиња постојат во табелата за коментари на WordPress. %1$s <a href="%2$s">Дознајте повеќе »</a>

en: Action Scheduler is a scalable, traceable job queue for background processing large sets of actions. Action Scheduler works by triggering an action hook to run at some time in the future. Scheduled actions can also be scheduled to run on a recurring schedule.
mk: Распоредот на дејства е скалабилна, редица за работа што може да се следи за обработка на големи групи на дејства во заднина. Распоредот на дејства работи така што ќе активира кука за акција да се активира во некое време во иднина. Може да се закажат и закажани дејства да се извршуваат по периодичен распоред.

en: Action Scheduler migration in progress. The list of scheduled actions may be incomplete.
mk: Во тек е миграција на Распоредувачот на дејства. Списокот на закажани дејства можеби е нецелосен.

en: Action Scheduler package
mk: Пакет Распоредувач на акции

en: Action Scheduler package running on your site.
mk: Пакет Распоредувач на дејства работи на вашата страница.

en: Action Status
mk: Статус на акција

en: Action [%1$s] has an invalid schedule: %2$s
mk: Акцијата [%1$s] има неважечки распоред: %2$s

en: Action [%1$s] has invalid arguments. It cannot be JSON decoded to an array. $args = %2$s
mk: Акцијата [%1$s] има неважечки аргументи. Не може да се декодира JSON во низа. $args = %2$s

en: Action event
mk: Акциски Настан

en: Action failed
mk: Акцијата не успеа

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
mk: Неуспешна акција.Освежете ја страницата и обидете се повторно.

en: Action has been confirmed.
mk: Aкцијата е потврдена.

en: Action statuses are Pending, Complete, Canceled, Failed
mk: Статусите на дејствата се во очекување, завршени, откажани, неуспешни

en: Action that should be completed to connect Jetpack.
mk: Акција што треба да се заврши за да се поврзе Jetpack.

en: ActionScheduler_Action::$args too long. To ensure the args column can be indexed, action args should not be more than %d characters when encoded as JSON.
mk: ActionScheduler_Action::$args премногу долго. За да се осигура дека колоната args може да се индексира, акционите аргови не треба да бидат повеќе од %d знаци кога се кодирани како JSON.

en: Actionable order statuses
mk: Активни статуси на нарачки

en: Actions
mk: Дејства

en: Activate
mk: Активирај

en: Activate &#8220;%s&#8221;
mk: Активирај &#8220;%s&#8221;

en: Activate &amp; Publish
mk: Активирај и Објави

en: Activate Jetpack
mk: Активирајте го Jetpack

en: Activate Plugin
mk: Активирај додаток

en: Activate Plugin &amp; Go to Press This
mk: Активирајте го додатокот и одете на притиснете го ова

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
mk: Активирај додаток &amp; Вклучи увезувач

en: Activate Press This
mk: Активирајте „Објави го ова“

en: Activate this plugin
mk: Активирај го овој додаток

en: Activate usage tracking
mk: Активирајте го следењето на користењето

en: Activate:
mk: Активирај

en: Activation Key Required
mk: Клучот за активација е задолжителен

en: Activation Key:
mk: Клуч за активација:

en: Active
mk: Активно

en: Active Child Theme
mk: Активација на дете-тема

en: Active Plugins
mk: Активни додатоци

en: Active Product Filters
mk: Активни филтри на производи

en: Active Theme
mk: Активна тема

en: Active editor
mk: Активен уредувач

en: Active filters
mk: Активен филтер

[ctx: Active plugin installations]
en: %s+ Million | %s+ Million
mk[0]: %s+ милион(и)
mk[1]: %s+ милиони

[ctx: Active plugin installations]
en: Less Than 10
mk: Помалку од 10

en: Active plugins
mk: Активни додатоци

en: Active plugins.
mk: Активни додатоци.

en: Active theme
mk: Активирај тема

en: Activity
mk: Активност

en: Activity log for the action.
mk: Дневник на активности за акцијата.

en: Adak
mk: Адак

en: Adana
mk: Адана

en: Add
mk: Додај

en: Add "read more" link text
mk: Додадете текст на врската „прочитај повеќе“.

en: Add %s
mk: Додади %s

en: Add %s to my store
mk: Додај %s во мојата продавница

en: Add &ldquo;%s&rdquo; to your cart
mk: Додади &ldquo;%s&rdquo; во твојата кошничка

en: Add Audio
mk: Додај аудио

en: Add Comment
mk: Додади коментар

en: Add Custom Field
mk: Додај сопствено поле

en: Add Custom Field:
mk: Додај сопствено поле

en: Add Data Erasure Request
mk: Додади барање за бришење на податоци

en: Add Data Export Request
mk: Додади барање за извоз на податоци

en: Add Existing User
mk: Додади постоечки корисник

en: Add File
mk: Додади датотека

en: Add Items
mk: Додади елементи

en: Add Link
mk: Додај врска

en: Add Link Category
mk: Додај категорија за врски

en: Add Media
mk: Додај мултимедија

en: Add Menu Items
mk: Додади елементи во менито

en: Add New
mk: Додаде нова

en: Add New Answer
mk: Додај нов одговор

en: Add New Category
mk: Додај нова категорија

en: Add New Custom Field:
mk: Додади ново сопствено поле:

en: Add New Scheduled Action
mk: Додадете нова закажана акција

en: Add New Site
mk: Додади нов сајт

en: Add New Template
mk: Додадете нов шаблон

en: Add New Template Part
mk: Додадете нов дел од шаблонот

en: Add New User
mk: Додади нов учесник

en: Add Site
mk: Додади сајт

en: Add Tag
mk: Додади ознака

en: Add User
mk: Додади учесник

en: Add Video
mk: Додај видео

en: Add Widget
mk: Додади виџет

en: Add a Widget
mk: Додади елемент

en: Add a block
mk: Додади блок

en: Add a comment…
mk: Додај коментар

en: Add a featured image
mk: Додади главна слика

en: Add a menu
mk: Додади мени

en: Add a navigation menu to your sidebar.
mk: Додати навигациско мени на вашата странична лента.

en: Add a new page
mk: Додај нова страница

en: Add a new service
mk: Додај нов сервис

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
mk: Додајте белешка за вашата препорака, или додадете белешка на клиентот (корисникот ќе биде известен).

en: Add a product
mk: Додај продукт

en: Add a review
mk: Додади препорака

en: Add additional piece of info about each category to the report.
mk: Додадете дополнителни информации за секоја категорија во извештајот.

en: Add additional piece of info about each coupon to the report.
mk: Додадете дополнителни информации за секој купон во извештајот.

en: Add additional piece of info about each product to the report.
mk: Додадете дополнителни информации за секој продукт во извештајот.

en: Add additional piece of info about each variation to the report.
mk: Додадете дополнителни информации за секоја варијација во извештајот.

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback
mk: Добави алтернативни извори за максмален HTML5 playback:

en: Add an Image
mk: Додај слика

en: Add an anchor
mk: Додадете сидро

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
mk: Додајте зони колку што ви треба &ndash; корисниците ќе ги видат методите достапни за нивната адреса.

en: Add attribute
mk: Додади атрибут

en: Add audio source
mk: Додади аудио извор

en: Add block
mk: Додади блок

en: Add button text…
mk: Вметни текст на копчето...

en: Add caption
mk: Додадете наслов

en: Add citation
mk: Додадете цитат

en: Add coupon
mk: Додади купон

en: Add fee
mk: Додај такса

en: Add file
mk: Додади датотека

en: Add images to product gallery
mk: Додади слики во галеријата на продукти

en: Add item(s)
mk: Додај продукт(и)

en: Add key
mk: Додади клуч

en: Add label…
mk: Додади етикета...

en: Add link
mk: Додај врска

en: Add link to featured image
mk: Додади врска до главната слика

en: Add manually
mk: Додај рачно

en: Add media
mk: Додај мултимедија

en: Add media files from your computer
mk: Додај медиа датотеки од твојот компјутер

en: Add menu items
mk: Додади елементи во мени

en: Add menu items from the column on the left.
mk: Додади елемент во менито од колоната на левата страна.

en: Add my products
mk: Додај ги моите продукти

en: Add new
mk: Додаде нова

en: Add new %s
mk: Додади нов(а) %s

en: Add new Term
mk: Додади нов израз

en: Add new attribute
mk: Додади нов атрибут

en: Add new category
mk: Додади нова категорија

en: Add new coupon
mk: Додади нов купон

en: Add new order
mk: Додај нова нарачка

en: Add new page
mk: Додај нова страница

en: Add new post
mk: Додај нов напис

en: Add new product
mk: Додади нов производ

en: Add new shipping class
mk: Додај нова класа за испорака

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
en: no-subset
mk: cyrillic-ext

en: Add new tag
mk: Додај нова ознака

en: Add new term
mk: Додади нов израз

en: Add note
mk: Додај забелешка

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
mk: Додадете еден или повеќе елементи наеднаш со <strong>селектирање на полињата одма до името на мнеито</strong> и потоа кликнете Додади во менито

en: Add or remove menu items
mk: Додади или избриши мени елементи

en: Add or remove tags
mk: Додај или отстрани ознаки

en: Add order
mk: Додај нарачка

en: Add payment method
mk: Додај метод за плаќање

en: Add product gallery images
mk: Додај слики во галеријата на продукти

en: Add product(s)
mk: Додај продукт(и)

en: Add products
mk: Додај продукти

en: Add quote
mk: Додадете понуда

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
mk: Додајте препорачани алатки за маркетинг за да допрете нови клиенти и да го развиете вашиот бизнис

en: Add shipping
mk: Додај испорака

en: Add shipping class
mk: Додај класа за испорака

en: Add shipping method
mk: Додај метод за достава

en: Add shipping methods &amp; zones
mk: Додај метод за испорака &amp; зони

en: Add shipping zone
mk: Додади зона за испорака

en: Add store details
mk: Додадете детали за продавницата

en: Add submenu
mk: Додадете подмени

en: Add subtitles
mk: Додади превод

en: Add tags
mk: Додади ознаки

en: Add tax
mk: Додај данок

en: Add text over image
mk: Додадете текст над сликата

en: Add text…
mk: Додади текст...

en: Add the following to your %1$s file in %2$s <strong>above</strong> the line reading %3$s:
mk: Додадете го следното во вашиот %1$s фајл лоциран %2$s <strong>пред</strong> линијата %3$s:

en: Add the following to your %1$s file in %2$s, <strong>replacing</strong> other WordPress rules:
mk: Додади го следното на твојата %1$s датотека во %2$s, <strong>заменувајќи</strong> друѓи WordPress правила:

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation
mk: Додади го корисникот без испраќање на порака што бара нејзино потврдување.

en: Add title
mk: Внеси наслов

en: Add to Audio Playlist
mk: Додади во аудио плејлиста

en: Add to Dictionary
mk: Додади во речник

en: Add to Menu
mk: Додади во мени

en: Add to Widget
mk: Додади на елемент

en: Add to audio playlist
mk: Додади во аудио плејлиста

en: Add to cart
mk: Додади во кошничка

en: Add to cart URL.
mk: URL-адреса за додавање во кошничка.

en: Add to cart behaviour
mk: Додај во кошница (однесување)

en: Add to cart button parameters.
mk: Параметри на копчето за додавање во кошничка.

en: Add to gallery
mk: Додади во галерија

en: Add to menu
mk: Додади во мени

en: Add to menu: %1$s (%2$s)
mk: Додади во мени: %1$s (%2$s)

en: Add to video Playlist
mk: Додади во видео плејлиста

en: Add to video playlist
mk: Добави во видео плајлиста

en: Add to: %s
mk: Додади во: %s

en: Add tracks
mk: Додадете песни

en: Add video source
mk: Додади видео извор

en: Add webhook
mk: Додај webhook

en: Add widget: %s
mk: Додади елемент: %s

en: Add your first product
mk: Додадете го вашиот прв продукт

en: Add your logo, create a homepage, and start designing your store.
mk: Додајте го вашето лого, креирајте почетна страница и започнете со дизајнирање на вашата продавница.

en: Add your own CSS code here to customize the appearance and layout of your site.
mk: Вметнете сопствен CSS код тука за да го прилагодите изгледот и распоредот на вашата страна.

en: Add your own CSS to customize the appearance of the %s block. You do not need to include a CSS selector, just add the property and value.
mk: Додадете го Вашиот CSS за да го приспособите изгледот на %s блокот. Не е потребно да го вклучите CSS селекторот, само додајте својство и вредност.

en: Add&nbsp;meta
mk: Додај мета

en: Add, organize, and modify individual menu items
mk: Додади, организирај и уредувај индивидуални менија

en: Added
mk: Додадено

en: Added line items: %s
mk: Додаден продукт: %s

en: Added:
mk: Додадено:

en: Adding Categories
mk: Додавање на категории

en: Adding Tags
mk: Додавање на ознаки

en: Adding Themes
mk: Додавање на теми

en: Addis Ababa
mk: Адис Абеба

en: Additional CSS
mk: Дополнителен CSS

en: Additional CSS class(es)
mk: Дополнителни CSS класи

en: Additional Capabilities
mk: Дополнителни можности

en: Additional content
mk: Дополнителна содржина

en: Additional data to pass to the extension
mk: Дополнителни податоци за да се пренесат на наставката

en: Additional help text shown to the user about the setting.
mk: Дополнителен текст за помош прикажан на корисникот за подесувањата.

en: Additional images added to this gallery: %s
mk: Дополнително додадени слики во оваа галерија: %s

en: Additional information
mk: Дополнителни информации

en: Additional items found: %d
mk: Дополително пронајдени елементи: %d

en: Additional rates
mk: Дополнителни стапки

en: Additional settings
mk: Дополнителни поставувања

en: Additional shortcuts,
mk: Дополнителни кратенки,

en: Additional tax class "%1$s" couldn't be saved. %2$s.
mk: Дополнителната даночна класа „%1$s“ не може да се зачува. %2$s.

en: Additional tax classes
mk: Дополнителни даночни класи

en: Address | Addresses
mk[0]: Адреса

en: Address (optional)
mk: Адреса (опционално)

en: Address changed successfully.
mk: Адресата е успешно променета.

en: Address line 1
mk: Адресна линија 1

en: Address line 1.
mk: Адреса 1.

en: Address line 2
mk: Адресна линија 2

en: Address line 2.
mk: Адреса 2

en: Address override
mk: Адресата е преместена

en: Address:
mk: Адреса:

en: Addresses
mk: Адреси

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
mk: Додава опција на екранот за нарачки за отстранување на личните податоци целосно. Имајте предвид дека отстранувањето на личните податоци не може да се врати.

en: Adds the new WooCommerce navigation experience to the dashboard
mk: Го додава новото искуство за навигација на WooCommerce на контролната табла

en: Adds the new WooCommerce settings UI.
mk: Го додава новиот интерфејс за поставки на WooCommerce.

en: Adelaide
mk: Аделејд

en: Aden
mk: Аден

en: Adjumani
mk: Аджумани

en: Adjusted stock: %s
mk: Прилагодени акции: %s

en: Admin
mk: Администратор

en: Admin Color Scheme
mk: Палета на бои за администраторскиот интерфејс

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
mk: Категории

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
mk: Купони

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
mk: Нарачки

[ctx: Admin menu name]
en: Products
mk: Производи

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
mk: Закажани акции

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
mk: Класи на достава

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
mk: Ознаки

en: Administration Email Address
mk: Административна адреса за е-пошта

en: Administration email verification
mk: Вертифицирање на администраторската адреса за е-пошта

en: Administrator
mk: Администратор

en: Administrators have access to all the administration features.
mk: Администраторите имаат целосен пристап до сите функции.

en: Adrar
mk: Адрар

en: Advanced
mk: Напредно

en: Advanced Options
mk: Напредни опции

en: Advanced Settings
mk: Напредни поставувања

en: Advanced caching plugin.
mk: Напреден додаток за кеширање.

en: Advanced options
mk: Напредни опции

en: Advanced.
mk: Напредно

en: Adıyaman
mk: Адијаман

en: Afghan afghani
mk: авганистански авганистански

en: Afghanistan
mk: Авганистан

en: Africa
mk: Африка

en: Afrikaans
mk: Африкански

en: After Conversion
mk: После претварање

en: After pre-tax discounts.
mk: После пред-даночни попусти

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
mk: Откако ќе ги објавите вашите промени, новите големини на слики може да не бидат прикажани додека не ги <a href="%s" target="_blank">Регенерирате сликичките</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
mk: Откако ќе ги објавите вашите промени, новите слики може да не бидат прикажани додека не ги регенерирате сликите. Можете да го направите ова од делот за <a href="%1$s" target="_blank">алатки во WooCommerce </a> или со користење на додаток како што се <a href="%2$s" target="_blank">Регенирај ги сликичките</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
mk: Откако ќе ги објавите вашите промени, ќе се генерираат нови големини на слики.

en: Afyon
mk: Афјон

en: Agago
mk: Агаго

en: Agrigento
mk: Агриџенто

en: Aguascalientes
mk: Агуаскалиентес

en: Agusan del Norte
mk: Агусан дел Норте

en: Agusan del Sur
mk: Агусан дел Сур

en: Ahafo
mk: Ахафо

en: Ahuachapán
mk: Ахуачапан

en: Aichi
mk: Аичи

en: Aisén del General Carlos Ibañez del Campo
mk: Ајсен дел генерал Карлос Ибањез дел Кампо

en: Akismet Configuration
mk: Конфигурација на Akismet

en: Akismet Stats
mk: Akismet статистика

en: Akismet Widget
mk: Akismet виџет

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
mk: Akismet го означи овој коментар како спам при автоматскиот обид.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
mk: Akismet го исчисти овој коментар во автоматскиот обид

en: Akismet has detected a problem.
mk: Akismet детектираше проблем.

en: Akismet stats
mk: Akismet статистика

en: Akita
mk: Акита

en: Aklan
mk: Аклан

en: Aksaray
mk: Аксарај

en: Al Sharqia
mk: Ал Шаркија

en: Alabama
mk: Алабама

en: Alagoas
mk: Алагоаш

en: Alajuela
mk: Алахуела

en: Alaska
mk: Аљаска

en: Albacete
mk: Албасете

en: Albania
mk: Албанија

en: Albanian
mk: Албански

en: Albanian lek
mk: албански лек

en: Albay
mk: Албај

en: Alberta
mk: Алберта

en: Alborz (البرز)
mk: Алборз (البرز)

en: Album
mk: Албум

en: Alebtong
mk: Алебтонг

en: Alessandria
mk: Алесандрија

en: Alexandria
mk: Александрија

en: Algeria
mk: Алжир

en: Algerian dinar
mk: Алжирски динар

en: Algiers
mk: Алжир

en: Alias for customer_type (deprecated).
mk: Алијас за клиент_тип (застарен).

en: Alibori
mk: Алибори

en: Alicante
mk: Аликанте

en: Align
mk: Порамни

en: Align center
mk: Порамни централно

en: Align column center
mk: Порамнете ја колоната централно

en: Align column left
mk: Порамнете ја колоната лево

en: Align column right
mk: Порамнете ја колоната десно

en: Align left
mk: Порамни лево

en: Align right
mk: Порамни десно

en: Align text center
mk: Подреди го текстот во средина

en: Align text left
mk: Подреди го текстот лево

en: Align text right
mk: Подреди го текстот десно

en: Alignment
mk: Порамнување

en: All
mk: Сите

en: All %s
mk: Сите %s

en: All Authors
mk: Сите автори

en: All Categories
mk: Сите категории

en: All Changesets
mk: Сите сетови на промени

en: All Comments
mk: Сите коментари

en: All Link Categories
mk: Сите категории за врски

en: All Links
mk: Сите врски

en: All Pages
mk: Сите страници

en: All Posts
mk: Сите написи

en: All Products
mk: Сите продукти

en: All Settings
mk: Сите поставувања

en: All Sites
mk: Сите сајтови

en: All Tabs:
mk: Сите јазичиња:

en: All Tags
mk: Сите ознаки

en: All Types
mk: Сите типови

en: All Users
mk: Сите корисници

en: All allowed countries
mk: Сите дозволени држави

en: All automatic updates are disabled.
mk: Сите автоматски надградби се оневозможени.

en: All capabilities assigned to the user.
mk: Сите можноси доделени на ресурсот.

en: All capabilities used by the post type.
mk: Сите можности користени од типот на пост.

en: All capabilities used by the taxonomy.
mk: Сите можности искористени од ресурсот.

en: All categories
mk: Сите категории

en: All comment types
mk: Сите типови коментари

en: All content
mk: Цела содржина

en: All content copied.
mk: Целата содржина е копирана.

en: All coupons
mk: Сите купони

en: All dates
mk: Сите датуми

en: All done!
mk: Се е готово!

en: All done.
mk: Се завршено

en: All done. <a href="%s">Have fun!</a>
mk: Се е завршено. <a href="%s">Уживајте!</a>

en: All features, supported by the post type.
mk: Сите карактеристики, поддржани од типот на написот.

en: All formats
mk: Сите формати

en: All gallery image links updated to: %s
mk: Сите врски со слики од галеријата се ажурирани на: %s

en: All gallery image sizes updated to: %s
mk: Сите големини на слики од галерија се ажурирани на: %s

en: All gallery images updated to not open in new tab
mk: Сите слики од галеријата се ажурирани за да не се отвораат во нова картичка

en: All gallery images updated to open in new tab
mk: Сите слики од галеријата се ажурирани за да се отворат во нова картичка

en: All image sizes
mk: Сите големини на слики

en: All levels
mk: Сите нивоа

en: All media items
mk: Цела мултимедија

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
mk: Сите  WooCommerce страници кои фалеа се успешно инсталирани

en: All of the blocks available to you live in the block library. You’ll find it wherever you see the <InserterIconImage /> icon.
mk: Сите достапни блокови се наоѓаат во библиотеката на блокови. Ќе ја најдете каде што ќе ја видите <InserterIconImage /> иконата.

en: All of your WordPress files are writable.
mk: Во сите ваши WordPress датотеки може да се запишува.

en: All pending and in-progress import actions have been cancelled.
mk: Сите дејства за увоз што чекаат и се во тек се откажани.

en: All posts on this site
mk: Сите написи на овој сајт

en: All posts were added to the category with the same name.
mk: Сите написи беа додадени во истоимената категорија.

en: All posts were imported with the current user as author. Use this form to move each Blogger user&#8217;s posts to a different WordPress user. You may <a href="users.php">add users</a> and then return to this page and complete the user mapping. This form may be used as many times as you like until you activate the &#8220;Restart&#8221; function below.
mk: Сите написи беа внесени со тековниот корисник како автор. Користете ја оваа форма за да го измените авторотн на написот од Blogger со автор од WordPress. Можете да You may <a href="users.php">додадете корисник</a> и да се вратите на оваа страница за да ги извршите промените на авторите на написите. Оваа форма можете да ја користите безброј пати се додека не ја активирате долната функција "Рестарт".

en: All products
mk: Сите производи

en: All shipping classes
mk: Сите класи за испорака

en: All sizes except thumbnail
mk: Сите големини освен малите сликички

en: All sources
mk: Сите извори

en: All tags
mk: Сите ознаки

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
mk: Сите датотеки што ги прикачувате се излистани во мултимедиската библиотека по хронолошки редослед, прикажувајќи ги прво најновите.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
mk: Сите датотеки што ги имате прикачено се излистани во мултимедијалната библиотека, со најново прикачените датотеки на врвот. За да го уредувате овој екран, кликнете на „Опции за екран“ јазичето која се наоѓа десно на врвот.

en: All updates have been completed.
mk: Сите надградби беа завршени.

en: Allow
mk: Дозволи

en: Allow Comments
mk: Дозволи коментари

en: Allow Pings
mk: Дозволи пингувања

en: Allow access to Google Fonts
mk: Дозволи пристап до Google Fonts

en: Allow backorders?
mk: Дозволи нарачки со чекање?

en: Allow comments
mk: Дозволи коментари

en: Allow customer reviews?
mk: Дозволи критики од корисници

en: Allow customers to create an account during checkout
mk: Дозволете им на клиентите да креираат сметка за време на наплатата

en: Allow customers to create an account on the "My account" page
mk: Дозволете им на клиентите да креираат сметка на страницата „Моја сметка“.

en: Allow customers to log into an existing account during checkout
mk: Дозволете им на клиентите да се најават на постоечка сметка за време на наплатата

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
mk: Овозможете им на клиентите сами да ги земат нарачките. Стандардно, кога користите локални продавници за превземање, основните даноци ќе се применуваат без оглед на адресата на клиентот.

en: Allow customers to place orders without an account
mk: Дозволете им на клиентите да прават нарачки без сметка

en: Allow free shipping
mk: Дозволи бесплатна достава

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles.
mk: Дозволете линк нотификации од други блогови (Правила на форумот и следења) за нови написи.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new posts
mk: Дозволи известувања од други блогови за нови написи

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new posts.
mk: Дозволи известувања од останатите блогови за нови артикли

en: Allow new users to sign up
mk: Дозволи да се зачленат нови учесници

en: Allow one item to be bought in a single order.
mk: Дозволи една ставка да биде купена при поединечна нарачка.

en: Allow people to post comments on new articles
mk: Дозволи на поситителите да праќаат коментари на написот

en: Allow people to submit comments on new posts
mk: Дозволи коментари на новите написи

en: Allow people to submit comments on new posts.
mk: Овозможи испраќање коментари на нови написи.

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
mk: Дозволете личните податоци да се отстранат на големо од нарачките

en: Allow reviews.
mk: Дозволи критики.

en: Allow right-click contextual menus
mk: Дозволи контекстуални менија со десен клик

en: Allow search engines to index this site
mk: Дозволи им на пребарувачите да го индексираат овој веб-сајт

en: Allow to wrap to multiple lines
mk: Дозволете да се завитка на повеќе линии

en: Allow usage of WooCommerce to be tracked
mk: Дозволете користењето на WooCommerce да се следи

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
mk: Дозволете користење на режимот за пренасочување (небезбедно) како последно средство

en: Allow, but notify customer
mk: Дозволи, но извести го клиентот.

en: Allowed Files
mk: Дозволени датотеки

en: Allowed ZIP/post codes
mk: Дозволени поштенски броеви

en: Allowed emails
mk: Дозволени адреси за е-пошта

en: Allows use of HTML5 markup for search forms, comment forms, comment lists, gallery, and caption.
mk: Дозволува употреба на означување HTML5 за формулари за пребарување, формулари за коментари, списоци со коментари, галерија и натпис.

en: Almaty
mk: Алмати

en: Almería
mk: Алмерија

en: Already Installed
mk: Веќе инсталирано

en: Already pinged:
mk: Веќе е пингувано:

en: Alt Text
mk: Алт текст

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
mk: Текст за сликата, на пример "The Mona Lisa"

en: Alta Verapaz
mk: Алта Верапаз

en: Alternative Text
mk: Алтернативен текст

en: Alternative source
mk: Алтернативен извор

en: Alternative text to display when attachment is not displayed.
mk: Алтернативен текст кој се прикажува кога ресурсот не не прикажан.

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
mk: Алтернативно, внесете ја патеката до CSV датотеката на вашиот сервер:

en: Alto Paraguay
mk: Горен Парагвај

en: Alto Paraná
mk: Алто Парана

en: Always
mk: Секогаш

en: Always show pre-publish checks.
mk: Секогаш покажувај ги проверките пред објавување.

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
mk: Секогаш прикажувајте го преостанатото количество на залиха, на пр. "12 на залиха"

en: Always use https when visiting the admin
mk: Секогаш користи       кога пристапуваш до делот за администрација

en: Amambay
mk: Амамбаи

en: Amapá
mk: Амапа

en: Amasya
mk: Амасија

en: Amazonas
mk: Амазонија

en: America
mk: Америка

en: American Express
mk: Американ Експрес картичка

en: American Samoa
mk: Американска Самоа

en: Amman
mk: Аман

en: Amnat Charoen
mk: Амнат Шароен

en: Amolatar
mk: Амолатар

en: Amount
mk: износ

en: Amount already refunded
mk: Вредноста е веќе повратена

en: Amount discounted
mk: Попуст на износот

en: Amount discounted by coupons.
mk: Сума попуст по купони.

en: Amount of coupons.
mk: Количина на купони.

en: Amount of customers.
mk: Количина на клиенти.

en: Amount of items sold.
mk: Количина на продадени артикли.

en: Amount of orders.
mk: Количина на нарачки.

en: Amount of products.
mk: Количина на продукти.

en: Amount of reviews that the product has.
mk: Количина на прегледи што ги има продуктот.

en: Amount of reviews that the product have.
mk: Износ на коментари што ги има продуктот.

en: Amount of reviews.
mk: Количина на прегледи.

en: Amount of sales.
mk: Сума на продажби.

en: Amount of tax codes.
mk: Износ на даночни кодови.

en: Amount that will be refunded for this line item (excluding taxes).
mk: Износ што ќе биде вратен за оваа ставка (без даноци).

en: Amount that will be refunded for this tax.
mk: Износ што ќе биде вратен за овој данок.

en: Amsterdam
mk: Амстердам

en: Amudat
mk: Амудат

en: Amuria
mk: Амуриа

en: Amuru
mk: Амуру

en: An HTTPS connection is a more secure way of browsing the web. Many services now have HTTPS as a requirement. HTTPS allows you to take advantage of new features that can increase site speed, improve search rankings, and gain the trust of your visitors by helping to protect their online privacy.
mk: HTTPS врска е побезбеден начин за пребарување на Интернет. Многу услуги сега го поставуваат HTTPS како услов. HTTPS исто така ви овозможува да ги искористите новите функции кои ја зголемуваат брзината, го подобруваат рангот во пребарувачите, и ја зголемуваат довербата за вас кај вашите веб посетители со тоа што помага при заштита на нивната приватност при пребарувања на Интернет.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
mk: Веќе е регистрирана сметка со тоа корисничко име. Ве молиме изберете друго.

en: An account is already registered with your email address. <a href="#" class="showlogin">Please log in.</a>
mk: Веќе е регистрирана сметка со вашата адреса за е-пошта. <a href="#" class="showlogin">Ве молиме најавете се.</a>

en: An account is already registered with your email address. Please log in before proceeding.
mk: Веќе постои корисничка сметка со Вашата адреса за е-пошта. Ве молиме најавете се пред да продолжите.

en: An active PHP session was detected
mk: Откриена е активна PHP сесија

en: An additional, optional address line for your business location.
mk: Дополнителна, опциона адресна линија за вашата деловна локација.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
mk: Администраторот на овој блог мора да постави Jetpack конекција.

en: An alphanumeric identifier for the menu location.
mk: Алфанумерички идентификатор за локацијата на менито.

en: An alphanumeric identifier for the post type.
mk: Алфанумерички идентификатор за тип на функцијата.

en: An alphanumeric identifier for the post unique to its type.
mk: Алфанумерички идентификатор за написот единствен за неговиот тип.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
mk: Алфанумерички идентификатор за ресурс уникатен за неговиот тип.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
mk: Алфанумерички идентификатор за ресурс.

en: An alphanumeric identifier for the revision unique to its type.
mk: Алфанумерички идентификатор за ревизијата уникатен во неговиот тип.

en: An alphanumeric identifier for the status.
mk: Алфанумерички идентификатор на статусот.

en: An alphanumeric identifier for the taxonomy.
mk: Алфанумерички идентификатор за таксономија.

en: An alphanumeric identifier for the term unique to its type.
mk: Алфанумерички идентификатор за ресурсот уникатен на својот тип.

en: An alphanumeric identifier for the user.
mk: Алфанумерички идентификатор за ресорсот

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
mk: Анонимизиран збор создаден за вашата адреса за е-пошта (исто така, наречен хеш) може да биде испратен до Gravatar за да провериме дали го користете тој сервис. Полисата за приватност на Gravatar е достапна тука: https://automattic.com/privacy/. По одобрувањето на вашиот коментар, вашата профилна слика од Gravatar ќе биде видлива за јавноста во контекст на вашиот коментар.

en: An application name is required to create an application password.
mk: Потребно е име на апликацијата за да се креира лозинка за апликација.

en: An application would like to connect to your account.
mk: Апликација би сакала да се поврзе со вашата сметка.

en: An array of actions, if any, for the note.
mk: Низа дејства, доколку ги има, за белешката.

en: An array of data being returned from the payment gateway.
mk: Низа податоци се враќаат од порталот за плаќање.

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
mk: Автоматизираното ажурирање на WordPress заврши неуспешно - <a href="%s">обидете се поврторно да ја ажурурате вашата верзија</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
mk: Автоматизираното ажурирање на WordPress заврши неуспешно! Ве молимe известете го администраторот.

en: An endpoint used for searching download logs for a specific IP address.
mk: Крајна точка што се користи за пребарување на дневници за преземање за одредена IP адреса.

en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
mk: Се појави грешка при активирање  %s. Обидете се повторно подоцна.

en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
mk: Настана грешка при деактивирање на екстензијата %1$s. Ве молиме продолжете до <a href="%2$s"> на екранот за додатоци </a>  за да ја деактивирате рачно.

en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
mk: Настана грешка при деактивирање на претплатата за %s. Обидете се повторно подоцна.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
mk: Настана грешка; најверојатно не работи фидот. Обидете се повторно подоцна.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
mk: Забележана е грешка. Ве молиме обидете се повроно да ја повиката страницата.

en: An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
mk: Настана грешка; најверојатно не работи фидот. Обидете се повторно подоцна.

en: An error occurred adding you to this site. Go to the <a href="%s">homepage</a>.
mk: Се појави грешка при Вашето додавање на овој сајт. Назад на <a href="%s">почетната страница</a>.

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
mk: Се случи грешка ,не можеше да се испратат податоците за потрошувачите

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
mk: Настана грешка при качувањето. Обидете се повторно подоцна.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
mk: Настана грешка при обидот да се креира поврат со помош на API за исплата.

en: An error occurred while creating the site export.
mk: Настана грешка при креирањето на извозот на страницата.

en: An error occurred while creating the template part.
mk: Се појави грешка при креирањето на делот за шаблон.

en: An error occurred while creating the template.
mk: Се појави грешка при креирањето на шаблонот.

en: An error occurred while reverting the template.
mk: Настана грешка при враќањето на шаблонот.

en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
mk: Се појави грешка додека се надградуваше %1$s: %2$s

en: An error occurred.
mk: Се појави грешка.

en: An error occurred. Please try again.
mk: Се случи грешка. Ве молиме обидете се повторно.

en: An error of type %1$s was caused in line %2$s of the file %3$s. Error message: %4$s
mk: Грешка од видот %1$s е предизвикана на линија %2$s од датотеката %3$s. Грешка: %4$s

en: An example title
mk: Пример наслов

en: An exporter has improperly used the registration filter.
mk: Извозот неправилно го искористи филтерот за регистрација.

en: An identifier for the group this setting belongs to.
mk: Идентификатор за групата на која припаѓа оваа поставка.

en: An import is already in progress. Please allow the previous import to complete before beginning a new one.
mk: Веќе е во тек увоз. Дозволете претходното увоз да заврши пред да започнете нов.

en: An incomplete personal data request for this email address already exists.
mk: Нецелосно барање за оваа електронска адреса веќе постои.

en: An integration for utilizing MaxMind to do Geolocation lookups. Please note that this integration will only do country lookups.
mk: Интеграција за користење на MaxMind за пребарување на геолокација. Ве молиме имајте предвид дека оваа интеграција ќе врши само пребарување на земји.

en: An invalid setting value was passed.
mk: Невалидна вредност за подесување се провлече.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
mk: Ставката не е повеќе достапна и е одстранета од Вашата кошница.

en: An order has been created for you on %1$s. Your invoice is below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
mk: Создадена е нарачка за вас на %1$s. Вашата фактура е подолу, со врска за плаќање кога ќе бидете подготвени: %2$s

en: An order note with the provided ID could not be found
mk: Нарачка со дадениот ID не може да биде пронајден

en: An order refund with the provided ID could not be found.
mk: Нарачка со поврат со дадениот ID не може да биде пронајден

en: An unexpected error happened while applying the Coupon %s.
mk: Се случи неочекувана грешка при примена на купонот %s.

en: An unknown error occurred
mk: Непозната грешка се појави.

en: An unknown error occurred during creation. Please try again.
mk: Настана непозната грешка при креирањето. Ве молиме обидете се повторно.

en: An unknown error occurred.
mk: Се појави непозната грешка.

en: Anadyr
mk: Анадир

en: Analytics
mk: Анализа

en: Analytics cache cleared.
mk: Кешот за аналитика е исчистен.

en: Ancash
mk: Анкаш

en: Anchorage
mk: Енкориџ

en: Ancona
mk: Анкона

en: Andaman and Nicobar Islands
mk: Андамански и Никобарски Острови

en: Andhra Pradesh
mk: Андра Прадеш

en: Andorra
mk: Андора

en: Ang Thong
mk: Анг Танг

en: Angle to rotate clockwise in degrees.
mk: Агол за ротирање во степени на насоката на стрелките на часовникот.

en: Angola
mk: Ангола

en: Angolan kwanza
mk: Анголска кванза

en: Anguilla
mk: Ангила

en: Anhui / 安徽
mk: Анхуи / 安徽

en: Ankara
mk: Анкара

en: Annaba
mk: Анаба

en: Anonymous
mk: Анонимен

en: Another order milestone! Take a look at your Orders Report to review your orders to date.
mk: Уште една пресвртница за нарачката! Погледнете го вашиот Извештај за нарачки за да ги прегледате вашите досегашни нарачки.

en: Another update is currently in progress.
mk: Уште една надградба е моментално во постапка.

en: Antalya
mk: Анталија

en: Antananarivo
mk: Антанариво

en: Antarctica
mk: Антарктик

en: Antigua
mk: Антигва

en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

en: Antioquia
mk: Антиокија

en: Antique
mk: Антички

en: Antofagasta
mk: Антофагаста

en: Any %s
mk: Сите %s

en: Any %s&hellip;
mk: Секое %s&hellip;

en: Any &quot;%1$s&quot; method
mk: Било кој метод „%1$s“.

en: Any category
mk: Сите категории

en: Any extra capabilities assigned to the user.
mk: Дополнителни способности додадени на ресорсот.

en: Anyone can register
mk: Секој може да се регистрира

en: Anyone posts a comment
mk: Кога некој ќе прати коментар

en: Anzoátegui
mk: Анзоатеги

en: Aomori
mk: Аомори

en: Aosta
mk: Аоста

en: Apac
mk: Апак

en: Apartment, suite, etc.
mk: Стан, апартман и сл.

en: Apartment, suite, etc. (optional)
mk: Стан, апартман и сл. (опционално)

en: Apartment, suite, unit, etc.
mk: Стан, апартман, единица итн.

en: Apartment, suite, unit, etc. (optional)
mk: Стан, апартман, спрат, итн. (опционално)

en: Apayao
mk: Апајао

en: Apia
mk: Апија

en: Appearance
mk: Изглед

en: Append a unique string to filename for security
mk: Додадете единствена низа на името на датотеката за безбедност

en: Application Passwords
mk: Лозинки за апликација

en: Application authentication request
mk: Барање за одобрување на апликација

en: Application password not found.
mk: Лозинката за апликацијата не е пронајдена.

en: Application passwords allow authentication via non-interactive systems, such as XML-RPC or the REST API, without providing your actual password. Application passwords can be easily revoked. They cannot be used for traditional logins to your website.
mk: Лозинките на апликациите овозможуваат автентикација преку неинтерактивни системи, како што се XML-RPC или REST API, без да се обезбеди вашата вистинска лозинка. Лозинките на апликациите може лесно да се отповикаат. Тие не можат да се користат за традиционални најавувања на вашата веб-страница.

en: Application passwords are not available for your account. Please contact the site administrator for assistance.
mk: Лозинките за апликацијата не се достапни за вашата сметка. Ве молиме контактирајте со администраторот на страницата за помош.

en: Application passwords are not available.
mk: Лозинките за апликацијата не се достапни.

en: Application passwords grant access to <a href="%1$s">the %2$s site in this installation that you have permissions on</a>. | Application passwords grant access to <a href="%1$s">all %2$s sites in this installation that you have permissions on</a>.
mk[0]: Лозинките на апликацијата даваат пристап до <a href="%1$s">страницата %2$s во оваа инсталација за која имате дозволи</a> .
mk[1]: Лозинките на апликацијата даваат пристап до <a href="%1$s">сите %2$s сајтови во оваа инсталација за кои имате дозволи</a> .

en: Apply
mk: Примени

en: Apply changes to:
mk: Примени промени на:

en: Apply coupon
mk: Внеси купон

en: Apply duotone filter
mk: Нанесете дуотонски филтер

en: Apply minimum order rule before coupon discount
mk: Примени правило за минимална нарачка пред попуст на купонот

en: Apply the "%1$s" format.
mk: Примени го форматот „%1$s”.

en: Apply to all qualifying items in cart
mk: Примени на сите квалификувани ставки во кошницата

en: Approve
mk: Одобри

en: Approve and Reply
mk: Одобри и одговори

en: Approve comment
mk: Одобри го коментарот

en: Approve it: %s
mk: Одобри го: %s

en: Approve this comment
mk: Дозволи го овој коментар

en: Approved
mk: Одобрено

en: April
mk: Април

[ctx: April abbreviation]
en: Apr
mk: Апр

en: Apure
mk: Апуре

en: Apurímac
mk: Апуримак

en: Aqtau
mk: Актау

en: Aqtobe
mk: Актобе

en: Araba/Álava
mk: Араба/Алава

en: Arabic
mk: Арапски

en: Aragua
mk: Арагва

en: Araguaina
mk: Арагвајна

en: Arauca
mk: Араука

en: Arbitrary HTML code.
mk: Арбитрарен HTML код.

en: Arbitrary text.
mk: Арбитрарен текст.

en: Archive <span class="count">(%s)</span> | Archives <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Архива <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Архива <span class="count">(%s)</span>

en: Archive Title
mk: Наслов на архива

en: Archive template
mk: Архивиран  шаблон

en: Archive title
mk: Наслов на архива

en: Archived
mk: Архивирано

en: Archived <span class="count">(%s)</span> | Archived <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Архивирани <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Архивирани <span class="count">(%s)</span>

en: Archives
mk: Архиви

en: Arctic
mk: Арктик

en: Ardabil (اردبیل)
mk: Ардабил (ардабил)

en: Ardahan
mk: Ардахан

en: Are WordPress cron jobs enabled?
mk: Дали WordPress cron работните задачи се овозможени?

en: Are pretty permalinks supported?
mk: Дали се поддржани убави постојани врски?

en: Are you lost?
mk: Дали сте загубени?

en: Are you ready to publish?
mk: Дали си спремен за објавување?

en: Are you ready to save?
mk: Дали сте подготвени да зачувате?

en: Are you ready to schedule?
mk: Дали си спремен за закажување?

en: Are you ready to submit for review?
mk: Дали сте спремни за да го испратите за преглед?

en: Are you sure it exists?
mk: Дали сте сигурни дека постои?

en: Are you sure the database server is not under particularly heavy load?
mk: Дали сте сигурни дека серверот за базата на податоци не е пренатоварен?

en: Are you sure the database server is running?
mk: Дали сте сигурни дека серверот за базата на податоци работи?

en: Are you sure you have the correct username and password?
mk: Дали сте сигурни дека ги имате точните корисничко име и лозинка?

en: Are you sure you have typed the correct hostname?
mk: Дали сте сигурни дека го внесовте вистинското име на хостот?

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
mk: Дали сакате да ги исчистите сите логови од дата базата?

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете сите варијанти? Тоа не може да се врати назад.

en: Are you sure you want to delete this Navigation Menu?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете ова мени за навигација?

en: Are you sure you want to delete this attribute?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете атрибутот?

en: Are you sure you want to delete this log?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете логот?

en: Are you sure you want to delete this template file?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете темплејт фајлот

en: Are you sure you want to delete this theme?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа тема?

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа зона? Ова ќе биде неповратно направено.

en: Are you sure you want to discard your unpublished changes?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги отфрлите вашите необјавени промени?

en: Are you sure you want to do this?
mk: Дали навистина сакате да го сторите ова?

en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
mk: Дали сте сигурни дека сакате да се одјавите?  <a href="%s">Потврдете и одјавете се</a>

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги отстраните избраните надоместоци?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги отстраните избраните ставки?

en: Are you sure you want to remove the selected shipping?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја отстраните избраната испорака?

en: Are you sure you want to remove this variation?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја отстраните оваа варијанта?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го откажете пристапот за ова превземање?

en: Are you sure you want to run this tool?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја извршите оваа алатка?

en: Are you sure you want to unpublish this post?
mk: Дали сигурно сакате да го повлечете овој напис?

en: Are you sure you want to unschedule this post?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го откажете закажувањето за овој напис?

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа забелешка? Оваа акција е неповратна.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го избришете овај поврат? Дејство е неповратно.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ја избришете оваа даночна колона? Дејство е неповратно.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го процесирате повратот? Дејство е неповратно.

en: Are you sure you're ready?
mk: Дали сте сигурни дека сте подготвени?

en: Are you sure?
mk: Дали сте сигурни?

en: Area
mk: Површина

en: Arequipa
mk: Арекипа

en: Arezzo
mk: Арецо

en: Argentina
mk: Аргентина

en: Argentine peso
mk: Аргентински пезос

en: Argeș
mk: Аргеш

en: Arguments
mk: Аргументи

en: Arizona
mk: Аризона

en: Arkansas
mk: Арканзас

en: Armed Forces (AA)
mk: Вооружени сили (АА)

en: Armed Forces (AE)
mk: Вооружени сили (АЕ)

en: Armed Forces (AP)
mk: Вооружени сили (АP)

en: Armenia
mk: Ерменија

en: Armenian dram
mk: ерменски драм

en: Array of image edits.
mk: Низа уредувања на слики.

en: Array of options (key value pairs) for inputs such as select, multiselect, and radio buttons.
mk: Низа на опции (парови со клучни вредности) за влезови како што се изберете, мултиизбирање и радио копчиња.

en: Array of options with associated values.
mk: Низа опции со поврзани вредности.

en: Array of the response headers from the receiving server.
mk: Низа на заглавија за одговор од серверот за примање.

en: Arrow
mk: Стрелка

[ctx: Arrow option for Query Pagination Next/Previous blocks]
en: Arrow
mk: Стрелка

[ctx: Arrow option for Query Pagination Next/Previous blocks]
en: Chevron
mk: Шеврон

[ctx: Arrow option for Query Pagination Next/Previous blocks]
en: None
mk: Без

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
mk: Објавите на оваа страница може да вклучуваат вградени содржини (пример: видеа, слики, други објави, итн.). Вградената содржина од други веб-страници се однесува на ист начин како да сте го посетиле тој друг веб-сајт.

en: Artigas
mk: Артигас

en: Artist
mk: Изведувач

en: Artvin
mk: Артвин

en: Arua
mk: Аруа

en: Aruba
mk: Аруба

en: Aruban florin
mk: Арубански флорин

en: Arunachal Pradesh
mk: Аруналхал Прадеш

en: As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
mk: Како нов WordPress корисник, потребно е да отидете во <a href="%s">вашата работна табла</a> и да ја избришете оваа страница и да создадете нови страници со вашата содржина. Уживајте!

en: As a percentage of the image, the height to crop the image to. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
mk: Како процент од сликата, висината на која треба да се исече сликата. ЗАСТАНЕТО: Наместо тоа, користете „модификатори“.

en: As a percentage of the image, the width to crop the image to. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
mk: Како процент од сликата, ширината на која треба да се исече сликата. ЗАСТАНЕТО: Наместо тоа, користете „модификатори“.

en: As a percentage of the image, the x position to start the crop from. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
mk: Како процент од сликата, позицијата x од која треба да започне сечењето. ЗАСТАНЕТО: Наместо тоа, користете „модификатори“.

en: As a percentage of the image, the y position to start the crop from. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
mk: Како процент од сликата, y позицијата од која треба да започне сечењето. ЗАСТАНЕТО: Наместо тоа, користете „модификатори“.

en: As a reminder, here are your order details:
mk: Како потсетување, ова се вашите детали за нарачката:

en: As a single total
mk: Како единствен збир

en: As a website owner, you may need to follow national or international privacy laws. For example, you may need to create and display a privacy policy.
mk: Како сопственик на веб-сајт, потребно е да ги следите државните и меѓународните закони за приватност. На пример, можеби ќе треба да создадете и прикажете страница со полиса за приватност.

en: Ascending
mk: Растечки

en: Ascending.
mk: Растечки

en: Ascoli Piceno
mk: Асколи Пичено

en: Ashanti
mk: Ашанти

en: Ashgabat
mk: Ашгабат

en: Ashkhabad
mk: Ашкабад

en: Asia
mk: Азија

en: Aside
mk: Белешка

en: Asmara
mk: Асмара

en: Asmera
mk: Асмера

en: Aspect Ratio
mk: Сооднос на аспект

en: Aspect ratio:
mk: Пропорционален избор:

en: Assam
mk: Асам

en: Assign Authors
mk: Запазување на авторите

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
mk: Назначете родителски израз за да создадете хиерархија. На пример, изразот „Jazz” може да биде родител на „Bebop” и „Big Band”.

en: Assigned Menu
mk: Доделено мени

en: Asti
mk: Асти

en: Astrakhan
mk: Астрахан

en: Asturias
mk: Астурија

en: Asuncion
mk: Асунсион

en: Asunción
mk: Асунсион

en: Aswan
mk: Асуан

en: Asyut
mk: Асјут

en: At a Glance
mk: Кус преглед

en: Atacama
mk: Атакама

en: Atakora
mk: Атакора

en: Athens
mk: Атина

en: Atikokan
mk: Атикокан

en: Atka
mk: Атка

en: Atlantic
mk: Атлантик

en: Atlantique
mk: Атлантик

en: Atlántico
mk: Атлантико

en: Atlántico Norte
mk: Атлантико Норте

en: Atlántico Sur
mk: Атлантико Сур

en: Atlántida
mk: Атлантида

en: Attach
mk: Прикачи

en: Attach &#8220;%s&#8221; to existing content
mk: Прикачи &#8220;%s&#8221; до постоечка содржина

en: Attach to existing content
mk: Прикачи на постоечката содржина

en: Attaching Files
mk: Качување на датотеки

en: Attachment Attributes
mk: Атрибути на прикачувањето.

en: Attachment Details
mk: Детаљи за додатокот

en: Attachment Display Settings
mk: Поставувања за прикажување на прилогот

en: Attachment Page
mk: Страница со прилози

en: Attachment Post URL
mk: URL до прилогот

en: Attachment Preview
mk: Преглед на прилогот

en: Attachment details
mk: Детаљи за додатокот

en: Attachment page
mk: Страница со прилози

en: Attachment post ID
mk: ID на прикачен напис

en: Attachment type.
mk: Тип на додаток.

en: Attapeu
mk: Атапеу

en: Attempt recovery
mk: Обид за поправка

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
mk: Известувај ги блоговите кои се линкувани во овој артикл

en: Attempt to notify any blogs linked to from the post
mk: Известувај ги блоговите кои се линкувани во овој напис

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
mk: Се обидовте да поставите квалитет на сликата надвр од дозволеното [1, 100].

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
mk: Обид за парирање на shortcode без валиден callback: %s

en: Attempting to reduce used memory...
mk: Се обидувам да ја намалам користената меморија...

en: Attend an upcoming event near %s.
mk: Присуствувај на претстојниот настан во близина на %s.

en: Attica
mk: Атика

en: Attribute
mk: Атрибут

en: Attribute %d default
mk: Атрибут %d стандарден

en: Attribute %d global
mk: Атрибут %d глобален

en: Attribute %d name
mk: Атрибут %d име

en: Attribute %d value(s)
mk: Атрибут %d вредност(и)

en: Attribute %d visible
mk: Атрибут %d видлив

en: Attribute ID.
mk: ID на атрибутот.

en: Attribute all content to:
mk: Препиши му ја целата содржина на:

en: Attribute does not exist.
mk: Атрибутот не постои.

en: Attribute name
mk: Име на атрибутот

en: Attribute name.
mk: Име на атрибут

en: Attribute position.
mk: Позиција на атрибутот

en: Attribute slug.
mk: Оддел на атрибут.

en: Attribute taxonomy name.
mk: Име на таксономија на атрибути.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
mk: Термините за атрибути може да се доделуваат на продукти и варијанти.<br/><br/><b>Забелешка</b>: Бришењето на терминот ќе го отстрани од сите продукти и варијанти на кои е доделен. Оградувањето на терминот нема автоматски да го додели на продукти.

en: Attribute type.
mk: Тип на атрибут.

en: Attribute updated successfully
mk: Атрибутот е ажуриран успешно

en: Attribute value(s)
mk: Атрибут вредност(и)

en: Attribute visibility
mk: Видливост на атрибутот

en: Attributes
mk: Атрибути

en: Attributes for the block.
mk: Атрибути за блокот.

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
mk: Атрибутите ви овозможуваат да дефинирате дополнителни податоци за производот, како што се големината или бојата. Овие атрибути можете да ги користите во страничната лента на продавницата со користење на " слоевити нав" додатоци.

en: Attributes totals.
mk: Вкупни атрибути.

en: Atyrau
mk: Атјарау

en: Auckland
mk: Оукленд

en: Audio
mk: Аудио

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Аудио <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Аудио <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Codec:
mk: Аудио кодек:

en: Audio File URL
mk: URL за аудио датотека

en: Audio Format:
mk: Аудио формат:

en: Audio Player
mk: Аудио плејер

en: Audio Widget
mk: Елемент за аудио

en: Audio Widget (%d) | Audio Widget (%d)
mk[0]: Елемент за аудио (%d)
mk[1]: Елемент за аудио (%d)

en: Audio caption text
mk: Аудио текст со наслов

en: Audio details
mk: Детали за аудиото

en: Audio title
mk: Аудио наслов

en: Audio title&hellip;
mk: Аудио наслов&hellip;

en: Audio, Video, or Other File
mk: Аудио, видео или друга датотека

en: August
mk: Август

[ctx: August abbreviation]
en: Aug
mk: Авг

en: Aurora
mk: Аурора

en: Australia
mk: Аустралија

en: Australian Capital Territory
mk: Австралиска Капитална Територија

en: Australian dollar
mk: австралиски долар

en: Austria
mk: Австрија

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
mk: Проверка на автентичност и претплата е успешно освежен.(cash refresh)

en: Author
mk: Автор

en: Author URL
mk: Авторски URL

en: Author URL of the user.
mk: Авторски URL на корисникот.

en: Author mapping
mk: Мапирање на автор

en: Author rich content with blocks and patterns
mk: Авторски богата содржина со блокови и обрасци

en: Author website
mk: Веб-сајт на авторот

en: Author:
mk: Автор:

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
mk: Автор: %1$s (IP адреса: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
mk: Автор: %s

en: Authorization failed
mk: Авторизацијата не успеа

en: Authorization header
mk: Заглавие за овластување

en: Authorize
mk: Авторизирај

en: Authorize Application
mk: Овластете ја апликацијата

en: Authorizing&hellip;
mk: Одобрување&hellip;

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
mk: Авторите можат да објавуваат записи, да ги уредуваат нивните записи и да прикачуваат датотеки.

en: Authors:
mk: Автори:

en: Auto
mk: Автоматски

en: Auto Draft
mk: Авто нацрт

en: Auto add pages
mk: Автоматски додади ги страниците

en: Auto renews on:
mk: Автоматско обновување на:

en: Auto-update
mk: Автоматско ажурирање

en: Auto-updates
mk: Автоматски ажурирања

en: Auto-updates Disabled <span class="count">(%s)</span> | Auto-updates Disabled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Автоматските ажурирања се оневозможени <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Автоматските ажурирања се оневозможени <span class="count">(%s)</span>

en: Auto-updates Enabled <span class="count">(%s)</span> | Auto-updates Enabled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Автоматските ажурирања се овозможени <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Автоматските ажурирања се овозможени <span class="count">(%s)</span>

en: Auto-updates can be enabled or disabled for each individual theme. Themes with auto-updates enabled will display the estimated date of the next auto-update. Auto-updates depends on the WP-Cron task scheduling system.
mk: Автоматските ажурирања може да се овозможат или оневозможат за секоја поединечна тема. Темите со овозможено автоматско ажурирање ќе го прикажат проценетиот датум на следното автоматско ажурирање. Автоматските ажурирања зависат од системот за распоред на задачи WP-Cron.

en: Auto-updates disabled
mk: Автоматските ажурирања се оневозможени

en: Auto-updates enabled
mk: Автоматските ажурирања се овозможени

en: Auto-updates for plugins and themes appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
mk: Автоматските ажурирања за додатоци и теми се чини дека се оневозможени. Ова ќе го спречи вашиот сајт автоматски да прима нови верзии кога е достапно.

en: Auto-updates for plugins and/or themes appear to be disabled, but settings are still set to be displayed. This could cause auto-updates to not work as expected.
mk: Се чини дека автоматските ажурирања за додатоците и/или темите се оневозможени, но поставките сè уште се поставени да се прикажуваат. Ова може да предизвика автоматското ажурирање да не работи како што се очекуваше.

en: Auto-updates for plugins appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
mk: Се чини дека автоматските ажурирања за додатоците се оневозможени. Ова ќе го спречи вашиот сајт автоматски да прима нови верзии кога е достапно.

en: Auto-updates for themes appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
mk: Се чини дека автоматските ажурирања за темите се оневозможени. Ова ќе го спречи вашиот сајт автоматски да прима нови верзии кога е достапно.

en: Automated Taxes
mk: Автоматизирани даноци

en: Automatic Updates
mk: Автоматски ажурирања

en: Automatic update not scheduled. There may be a problem with WP-Cron.
mk: Автоматското ажурирање не е закажано. Можно е да има проблем со WP-Cron.

en: Automatic update overdue by %s. There may be a problem with WP-Cron.
mk: Автоматското ажурирање доцни за %s. Можно е да има проблем со WP-Cron.

en: Automatic update scheduled in %s.
mk: Закажано автоматско ажурирање во %s.

en: Automatically add new top-level pages to this menu
mk: Автоматски додавај нови страници на врвното ниво од оваа мени

en: Automatically add paragraphs
mk: Додавај параграфи автоматски

en: Automatically close comments on posts older than %s days
mk: Автоматски оневозможи ги коментарите на написите постари од %s дена.

en: Autoplay
mk: Автоматско пуштање

en: Autoplay may cause usability issues for some users.
mk: Автоматската репродукција може да предизвика проблеми со употребливоста за некои корисници.

en: Autosave by %s
mk: Автоматски зачувано од %s

en: Autosaving
mk: Автоматско зачувување

en: Availability
mk: Достапност

en: Available Actions
mk: Достапни команди

en: Available Services
mk: Достапни сервиси

en: Available Tools
mk: Достапни алатки

en: Available Widgets
mk: Достапни елементи

en: Available block types
mk: Достапни видови на блокови

en: Available downloads
mk: Достапни преземања

en: Available on backorder
mk: Достапно за одложена нарачка

en: Available placeholders: %s
mk: Достапни резервирани места: %s

en: Avatar
mk: Аватар

en: Avatar Display
mk: Приказ на аватари

en: Avatar URL with image size of %d pixels.
mk: Линк до Avatar сликата со димензии од %d пиксели.

en: Avatar URL.
mk: URL на аватар.

en: Avatar URLs for the comment author.
mk: Аватар URL за авторот на коментарот.

en: Avatar URLs for the object reviewer.
mk: Аватарски URL-адреси за прегледувачот на објекти.

en: Avatar URLs for the user.
mk: URL на аватарот на корисникот.

en: Avatar size
mk: Големина на аватарот

en: Avatars
mk: Аватари

en: Avellino
mk: Авелино

en: Average
mk: Просечно

en: Average AOV per customer.
mk: Просечен AOV по клиент.

en: Average Rating
mk: Среден рејтинг

en: Average gross sales amount
mk: Просечна бруто продажна вредност

en: Average items per order
mk: Просечни ставки по нарачка

en: Average net daily sales.
mk: Просечна нето-дневна продажба.

en: Average net sales amount
mk: Просечна нето продажба

en: Average number of orders.
mk: Просечен број на нарачки.

en: Average order value
mk: Просечна вредност на нарачката

en: Average order value.
mk: Просечна вредност на нарачката.

en: Average per Day
mk: Дневен просек

en: Average per day
mk: Дневен просек

en: Average rating
mk: Средна оцена

en: Average total spend per customer.
mk: Просечна вкупна потрошувачка по клиент.

en: Avg order value.
mk: Просечна вредност на нарачката.

en: Awaiting BACS payment
mk: Чекајќи BACS плаќање

en: Awaiting product image
mk: Нема слика за производот

en: Awaiting spam check
mk: Чекам проверка за спам

en: Ayacucho
mk: Ајакучо

en: Aydın
mk: Ајдин

en: Ayutthaya
mk: Ајутаја

en: Azerbaijan
mk: Азербеџан

en: Azerbaijani manat
mk: Азербејџански манат

en: Azores
mk: Азори

en: Azua
mk: Азуа

en: Azuay
mk: Азуај

en: Aïn Defla
mk: Аин Дефла

en: Aïn Témouchent
mk: Аин Темушент

en: Ağrı
mk: Агри

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
mk: БЕТА ТЕСТИРАЊЕ?
    =============
    
    Овој мејл за дебагирање се испраќа кога користете развојна верзија на WordPress.
    
    Доколку мислите дека овие дефекти се поради грешка во WordPress, може ли да ги пријавиш?
     * Отвори тема на форумот: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Или напиши соодветен извештај за грешката: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Благодариме! -- Тимот на WordPress

en: Back
mk: Назад

en: Back to Attributes
mk: Назад кон атрибути

en: Back to post options
mk: Врати се на поставувањата за написи

en: Background
mk: Позадина

en: Background Color
mk: Боја на позадина

en: Background Image
mk: Слика запозадина

[ctx: Background Preset]
en: Preset
mk: Предефинирано

[ctx: Background Repeat]
en: Repeat
mk: Повтори

[ctx: Background Scroll]
en: Scroll
mk: скролувај

en: Background color
mk: Боја за позадина

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
mk: Позадината е ажурирана. <a href="%s">Посетете го сајтот</a> за да видите како изгледа.

en: Background updates are not working as expected
mk: Позадинските надградби не работат како што треба

en: Background updates are working
mk: Позадинските надградби работат

en: Background updates ensure that WordPress can auto-update if a security update is released for the version you are currently using.
mk: Позадинските надградби обезбедуваат WordPress да се надградува автоматски доколку е објавена безбедносна надградба за верзијата која ја користите.

en: Background updates may not be working properly
mk: Позадинските надградби може да не работат правилно

en: Backordered
mk: Нарачки на чекање

en: Backorders allowed?
mk: Враќањето е дозволено?

en: Backorders?
mk: Нарачки со чекање?

en: Backtick
mk: Обратен апостроф (`)

en: Bacău
mk: Бакау

en: Bad login/pass combination.
mk: Погрешно корисничко име или лозинка.

en: Badajoz
mk: Бахадос

en: Baden-Württemberg
mk: Баден-Виртемберг

en: Bagerhat
mk: Багерат

en: Baghdad
mk: Багдад

en: Bagmati
mk: Bagerhat

en: Bahamas
mk: Бахами

en: Bahamian dollar
mk: Бахамски долар

en: Bahia
mk: Баија

en: Bahia Banderas
mk: Баиа Бандерас

en: Bahrain
mk: Бахреин

en: Bahraini dinar
mk: Бахреински динар

en: Baja California
mk: Долна Калифорнија

en: Baja California Sur
mk: Долна Калифорнија Сур

en: Baja Verapaz
mk: Баја Верапаз

en: Baker Island
mk: Остров Бајкер

en: Baku
mk: Баку

en: Baleares
mk: Балеарес

en: Bali
mk: Бали

en: Balıkesir
mk: Баликешир

en: Bamako
mk: Бамако

en: Bandarban
mk: Бандарбан

en: Bangka Belitung
mk: Бангка Белитунг

en: Bangkok
mk: Бангкок

en: Bangladesh
mk: Бангладеш

en: Bangladeshi taka
mk: Бангладешки така

en: Bangui
mk: Банги

en: Banjul
mk: Банжул

en: Bank
mk: Банка

en: Bank code
mk: Код на Банка

en: Bank name
mk: Име на банка

en: Bank transfer (BACS) payments
mk: Трансфер преку (BACS) плаќање

en: Bank transit number
mk: Број на банкарски транзит

en: Banten
mk: Бантен

en: Baoruco
mk: Баоруко

en: Barahona
mk: Барахона

en: Baranya
mk: Баранија

en: Barbadian dollar
mk: Барбадоски долар

en: Barbados
mk: Барбадос

en: Barcelona
mk: Барселона

en: Barguna
mk: Баргуна

en: Bari
mk: Бари

en: Barinas
mk: Баринас

en: Baringo
mk: Баринго

en: Barishal
mk: Баришаи

en: Barletta-Andria-Trani
mk: Барлета-Андрија-Трани

en: Barnaul
mk: Барнаул

en: Bartın
mk: Бартин

en: Base
mk: Основа

en: Base color
mk: Основна боја

en: Base64 encoded representation of the instance settings.
mk: Base64 кодирана репрезентација на поставките на примерот.

en: Basilan
mk: Базилан

en: Bataan
mk: Батаан

en: Batanes
mk: Батанес

en: Batangas
mk: Батангас

en: Batch endpoint for getting specific performance indicators from `stats` endpoints.
mk: Сериска крајна точка за добивање специфични индикатори за изведба од крајните точки на „статистички податоци“.

en: Batman
mk: Бетмен

en: Batna
mk: Батна

en: Bavaria
mk: Баварија

en: Bay Islands
mk: Заливските Острови

en: Bay of Plenty
mk: Заливот на изобилството

en: Bayburt
mk: Бајбурт

en: Be sure to save this in a safe location. You will not be able to retrieve it.
mk: Зачувајте го ова на безбедно место. Нема да можете да го вратите.

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
mk: Оценете го производот &ldquo;%s&rdquo;

en: Because you are using %1$s, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using %2$s if you wish to use sub-domains.
mk: Бидејќи вие користете %1$s, сајтовите во вашата WordPress мрежа мора да користат под-директориуми. Разгледете ја можноста за користење %2$s доколку сакате да користете под-домени.

en: Before a comment appears
mk: Пред да се појави коментарот

en: Before asking for help, we recommend checking the system status page to identify any problems with your configuration.
mk: Пред да побарате помош, препорачуваме да ја проверите страницата за статус на системот за да ги идентификувате проблемите со вашата конфигурација.

en: Before discount
mk: Пред попуст

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
mk: Пред да ја кажите Вашата датотека за внесување, треба да ја поправите следната грешка:

en: Beheira
mk: Бехеира

en: Beijing / 北京
mk: Пекинг / 北京

en: Beirut
mk: Бејрут

en: Belarus
mk: Белорусија

en: Belarusian
mk: Белоруски

en: Belarusian ruble
mk: Белоруска рубља

en: Belau
mk: Белау

en: Belem
mk: Белем

en: Belfast
mk: Белфаст

en: Belgium
mk: Белгија

en: Belgrade
mk: Белград

en: Belize
mk: Белиз

en: Belize dollar
mk: Белизе долар

en: Belluno
mk: Белуно

en: Below is a list of extensions available on your WooCommerce.com account. To receive extension updates please make sure the extension is installed, and its subscription activated and connected to your WooCommerce.com account. Extensions can be activated from the <a href="%s">Plugins</a> screen.
mk: Подолу е листа на екстензии достапни на вашата сметка на WooCommerce.com. За да добивате ажурирања за проширување, ве молиме проверете дали е инсталирана екстензијата, а нејзината претплата е активирана и поврзана на вашата сметка на WooCommerce.com. Екстензии може да се активираат од екранот <a href="%s">Додатоци.</a>

en: Benevento
mk: Беневенто

en: Bengkulu
mk: Бенгкулу

en: Benguet
mk: Бенгете

en: Beni Suef
mk: Бени Суеф

en: Benin
mk: Бенин

en: Berat
mk: Берат

en: Bergamo
mk: Бергамо

en: Berlin
mk: Берлин

en: Bermuda
mk: Бермуда

en: Bermudian dollar
mk: Бермудски долар

en: Best Sellers
mk: Најпродавани

en: Better security
mk: Подобра сигурност

en: Between %1$s and %2$s
mk: Помеѓу %1$s и %2$s

en: Beulah
mk: Бјула

en: Bhola
mk: Бола

en: Bhutan
mk: Бутан

en: Bhutanese ngultrum
mk: Бутански нгултрум

en: Biella
mk: Биела

en: Bihar
mk: Бихар

en: Bilecik
mk: Билечик

en: Biliran
mk: Билиран

en: Billing
mk: Наплата

en: Billing &amp; Shipping
mk: Наплата и достава

en: Billing Address
mk: Адреса за наплата

en: Billing Address 1
mk: Адреса за наплата 2

en: Billing Address 2
mk: Адреса за наплата 2

en: Billing City
mk: Град

en: Billing Company
mk: Компанија

en: Billing Country / Region
mk: Земја / регион за наплата

en: Billing First Name
mk: Име за наплата

en: Billing Last Name
mk: Презиме за наплата

en: Billing Phone Number
mk: Телефонски број за наплата

en: Billing Postal/Zip Code
mk: Поштенски број

en: Billing State
mk: Област

en: Billing address
mk: Адреса за наплата на клиентот

en: Billing address.
mk: Адреса за наплата.

en: Billing details
mk: Податоци за наплата

en: Billing email
mk: Адреса за е-пошта за наплаќање

en: Bingöl
mk: Бингол

en: Bio
mk: Биографија

en: Biobío
mk: Биобио

en: Biographical Info
mk: биографски

en: Biscay
mk: Бискеј

en: Bishkek
mk: Бишкек

en: Biskra
mk: Бискра

en: Bissau
mk: Бисао

en: Bistrița-Năsăud
mk: Бистрица-Насауд

en: Bitcoin
mk: Биткоин

en: Bitlis
mk: Битлис

en: Bitrate
mk: Брзина на битови

en: Bitrate Mode
mk: Битрејт мод

en: Bitrate:
mk: Брзина на бтиови:

en: Black
mk: Црна

en: Blagoevgrad
mk: Благоевград

en: Blanc-Sablon
mk: Блан‑Саблон

en: Blank
mk: Празно

en: Blantyre
mk: Блантир

en: Blida
mk: Блида

en: Block
mk: Блок

en: Block "%1$s" does not contain a style named "%2$s".
mk: Блокот „%1$s“ не содржи стил со назив „%2$s“.

en: Block "%1$s" is declaring %2$s support in %3$s file under %4$s. %2$s support is now declared under %5$s.
mk: Блокирањето „%1$s“ објавува поддршка за %2$s во датотека %3$s под %4$s. Поддршката за %2$s сега е пријавена под %5$s.

en: Block %1$d of %2$d, Level %3$d.
mk: Блокирај %1$d од %2$d, Ниво %3$d

en: Block %1$s is at the beginning of the content and can’t be moved left
mk: Блокот %1$s е на почетокот на содржината и не може да биде поместен лево

en: Block %1$s is at the beginning of the content and can’t be moved right
mk: Блокот %1$s е на почеток од содржината и не може да биде преместен надесно

en: Block %1$s is at the beginning of the content and can’t be moved up
mk: Блокот %1$s е на почеток од содржината и не може да биде поместен нагоре

en: Block %1$s is at the end of the content and can’t be moved down
mk: Блокот %1$s е на крајот од содржината и не може да биде поместен надолу

en: Block %1$s is at the end of the content and can’t be moved left
mk: Блокот %1$s е на крајот од содржината и не може да биде поместен лево

en: Block %1$s is at the end of the content and can’t be moved right
mk: Блокот %1$s е на крајот од содржината и не може да биде преместен надесно

en: Block %s is the only block, and cannot be moved
mk: %s е единствен блок и не може да биде преместен

en: Block Editor Patterns
mk: Шаблони за Блок Уредувачот

en: Block Editor Styles
mk: Стилови за Блок Уредувачот

en: Block HTML:
mk: Блокирај HTML:

en: Block Library
mk: Библиотека за блокови

en: Block Patterns
mk: Блок паттерни

en: Block attributes.
mk: Блокирајте ги атрибутите.

en: Block breadcrumb
mk: Блокирај презла

en: Block by cookie (recommended)
mk: Блокирај го моето колаче (препорачливо)

en: Block cannot be rendered inside itself.
mk: Блокот не може да се даде во себе.

en: Block category.
mk: Блокирај категорија.

en: Block example.
mk: Пример за блокирање.

en: Block has been deleted or is unavailable.
mk: Блокот е избришан или недостапен.

en: Block keywords.
mk: Блокирајте клучни зборови.

en: Block name is required.
mk: Име на блокот е задолжително.

en: Block name.
mk: Име на блокирање.

en: Block namespace.
mk: Блокирај именски простор.

en: Block navigation structure
mk: Блокирај навигациска структура

en: Block pattern "%s" inserted.
mk: Вметната е блок шема „%s“.

[ctx: Block pattern category]
en: Buttons
mk: Копчиња

[ctx: Block pattern category]
en: Columns
mk: Колони

[ctx: Block pattern category]
en: Gallery
mk: Галерија

[ctx: Block pattern category]
en: Headers
mk: Заглавиа

[ctx: Block pattern category]
en: Text
mk: Текст

en: Block pattern category "%s" not found.
mk: Не е пронајдена категоријата за блокирање шаблони „%s“.

en: Block pattern category name must be a string.
mk: Името на категоријата за блок шема мора да биде низа.

[ctx: Block pattern title]
en: Grid
mk: Мрежа

[ctx: Block pattern title]
en: Image at left
mk: Сликата лево

[ctx: Block pattern title]
en: Large title
mk: Голем наслов

[ctx: Block pattern title]
en: Offset
mk: Офсет

[ctx: Block pattern title]
en: Small image and title
mk: Мала слика и наслов

[ctx: Block pattern title]
en: Social links with a shared background color
mk: Социјални врски со заедничка боја на позадина

[ctx: Block pattern title]
en: Standard
mk: Стандардно

en: Block patterns
mk: Блок паттерни

en: Block patterns are pre-configured block layouts. Use them to get inspired or create new pages in a flash.
mk: Шемите на блокови се претходно конфигурирани распореди на блокови. Користете ги за да добиете инспирација или да креирате нови страници побрзо.

en: Block rendered as empty.
mk: Блокот е празен.

en: Block shortcuts
mk: Кратенки за блокови

en: Block spacing
mk: Блокирај растојание

en: Block style name must be a string.
mk: Името на стилот на блокот мора да биде текст.

en: Block style name must not contain any spaces.
mk: Името на стилот на блок не смее да содржи празни места.

en: Block style variations.
mk: Блокирајте варијации во стилот.

en: Block supports.
mk: Блокирајте ги поддржувачите.

en: Block tools
mk: Алатки за блок

en: Block type "%s" is already registered.
mk: Блок од видот "%s" е веќе регистриран.

en: Block type "%s" is not registered.
mk: Блок од видот "%s" не е регистриран.

en: Block type names must be strings.
mk: Имињата на видовите блокови мора да бидат текстуални.

en: Block type names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-block-type
mk: Имињата на видовите на блок мора да содржат именски префикс. Пример: my-plugin/my-custom-block-type

en: Block type names must not contain uppercase characters.
mk: Имињата на видовите блокови не смее да содржат големи букви.

en: Block variations
mk: Блокирајте варијации

en: Block variations.
mk: Блокирајте варијации.

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align bottom
mk: Порамнете го дното

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align middle
mk: Порамни средината

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align top
mk: Порамнете го врвот

[ctx: Block vertical alignment setting label]
en: Change vertical alignment
mk: Промени го вертикалното подредување

en: Block: %s
mk: Блок: %s

en: Blockquote
mk: Цитат

en: Blocks
mk: Блокови

en: Blocks cannot be moved down as they are already at the bottom
mk: Блоковите не може да се поместат надолу бидејќи тие веќе се на дното

en: Blocks cannot be moved up as they are already at the top
mk: Блоковите не може да се поместат нагоре бидејќи веќе се на врвот

en: Blog
mk: Блог

en: Blog Name
mk: Име на блогот

en: Blog Stats
mk: Статистика

en: Blog Title
mk: Наслов на блогот

en: Blog URL
mk: URL на блогот

en: Blog id of the record on the multisite.
mk: Ид на блог на записот на повеќестраницата.

en: Blog pages show at most
mk: Блог страниците прикажуваат најмногу

en: Blog pages show at most.
mk: Блог страни кои најмногу се прикажуваат.

en: Blogger Blogs
mk: Blogger блогови

en: Blogger username
mk: Корисничко име за Blogger

en: Blogroll
mk: Блогови

en: Blogs I Follow
mk: Блогови што ги следам

en: Blue
mk: Сина

en: Blush bordeaux
mk: Црвенкасто бордо

en: Blush light purple
mk: Црвенкасто светловиолетово

en: Boa Vista
mk: Боа_Виста

en: Boaco
mk: Боако

en: Bocas del Toro
mk: Бокас дел Торо

en: Body background color
mk: Боја на позадината на телото

en: Body cell text
mk: Текст на ќелијата во телото

en: Body text color
mk: Боја на текстот на телото

en: Bogota
mk: Богота

en: Bogura
mk: Богура

en: Bohol
mk: Бохол

en: Boise
mk: Бојз

en: Bokeo
mk: Бокео

en: Bol&iacute;var soberano
mk: Боливар соберано

en: Bold
mk: Задебелено

en: Bolikhamsai
mk: Болихамсаи

en: Bolivia
mk: Боливија

en: Bolivian boliviano
mk: боливиско боливиано

en: Bologna
mk: Болоња

en: Bolu
mk: Болу

en: Bolzano
mk: Болзано

en: Bolívar
mk: Боливар

en: Bomet
mk: Бомет

en: Bomi
mk: Боми

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
mk: Бонаир, Свети Евстатиј и Саба

en: Bong
mk: Бонг

en: Bono
mk: Боно

en: Bono East
mk: Боно Исток

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
mk: Бонус причини зошто ќе уживате во Jetpack

en: Bookings
mk: Резервации

en: Bookmarklet
mk: Обележувач

en: Bookmarks
mk: Обележувачи

en: Books
mk: Книги

en: Boquerón
mk: Бокерон

en: Border
mk: Раб

en: Border color
mk: Боја на граница

en: Border radius
mk: Заобленост на рамка

en: Borgou
mk: Боргу

en: Borsod-Abaúj-Zemplén
mk: Борсод-Абај-Земплен

en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
mk: Конвертибилна марка на Босна и Херцеговина

en: Both
mk: Двете

en: Both registration and last updated dates must be provided.
mk: Датумите за регистрација и последна промена мора да бидат зададени.

en: Both registration and last updated dates must be valid dates.
mk: Датумот за регистрирање и последна промена мора да бидат валидни.

en: Botoșani
mk: Ботошани

en: Botswana
mk: Боцвана

en: Botswana pula
mk: Боцвана пула

en: Bottom
mk: Долу

en: Bottom Left
mk: Долу-лево

en: Bottom Right
mk: Долу-десно

en: Bottom left
mk: Долу-лево

en: Bottom right
mk: Долу-десно

en: Bougainville
mk: Бугенвил

en: Bouira
mk: Буира

en: Boumerdès
mk: Бумердес

en: Bouvet Island
mk: Бувет Остров

en: Boyacá
mk: Бојака

en: Brahmanbaria
mk: Браманбариа

en: Branch code
mk: Шифра на филијали

en: Branch sort
mk: Вид на подружница

en: Brandenburg
mk: Бранденбург

en: Bratislava
mk: Братислава

en: Brazil
mk: Бразил

en: Brazilian real
mk: Бразилски реално

en: Brazzaville
mk: Бразавил

en: Brașov
mk: Брашов

en: Bremen
mk: Бремен

en: Brescia
mk: Бреша

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
mk: Накратко недостапни поради планирано одржување. Вратете се подоцна.

en: Brindisi
mk: Бриндизи

en: Brisbane
mk: Бризбејн

en: British Columbia
mk: Британска Колумбија

en: British Indian Ocean Territory
mk: Британска територија на Индискиот океан

en: Broken Hill
mk: Броукн Хил

en: Brong-Ahafo
mk: Бронг-Ахафо

en: Brown
mk: Кафена

en: Browse
mk: Разгледај

en: Browse Categories
mk: Прелистајте ги категориите

en: Browse Extensions
mk: Преглед на екстензии

en: Browse all
mk: Прелистајте ги сите

en: Browse all. This will open the main inserter panel in the editor toolbar.
mk: Прелистајте ги сите. Ова ќе го отвори главниот панел за вметнување во лентата со алатки на уредувачот.

en: Browse categories
mk: Прелистајте ги категориите

en: Browse products
mk: Прелистајте продукти

en: Browse revisions
mk: Пребарувај ревизии

en: Browse store
mk: Разгледај ја продавницата

en: Browse the Marketplace
mk: Прелистајте го пазарот

en: Browser default
mk: Стандардно на прелистувачот

en: Brunei
mk: Брунеј

en: Brunei dollar
mk: Брунеи долар

en: Brussels
mk: Брисел

en: Brăila
mk: Браила

en: Bucharest
mk: Букурешт

en: București
mk: Букурешт

en: Budaka
mk: Будака

en: Budapest
mk: Будимпешта

en: Bududa
mk: Будуда

en: Bueng Kan
mk: Буенг Кан

en: Buenos Aires
mk: Буенос Ајрес

en: Bugiri
mk: Бугири

en: Bugweri
mk: Бугвери

en: Buhweju
mk: Бухвежу

en: Buikwe
mk: Буикве

en: Bujumbura
mk: Бујумбура

en: Bukedea
mk: Букедеа

en: Bukidnon
mk: Букиднон

en: Bukomansimbi
mk: Букомансимби

en: Bukwa
mk: Букуа

en: Bulacan
mk: Булакан

en: Bulambuli
mk: Буламбули

en: Bulgaria
mk: Бугарија

en: Bulgarian
mk: Бугарски

en: Bulgarian lev
mk: Бугарски лев

en: Buliisa
mk: Булииса

en: Bulk Actions
mk: Групни дејства

en: Bulk Edit
mk: Групно уредување

en: Bulk Select
mk: Масовно изберете

en: Bulk actions
mk: Групни дејства

en: Bulk select
mk: Празен селект

en: Bulleted list
mk: Ненумерирана листа

en: Bundibugyo
mk: Бундибугио

en: Bundles
mk: Пакети

en: Bungoma
mk: Бунгома

en: Bunyangabu
mk: Буниангабу

en: Burdur
mk: Бурдур

en: Burgas
mk: Бургас

en: Burgos
mk: Бургос

en: Buri Ram
mk: Бури Рам

en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

en: Bursa
mk: Бурса

en: Burundi
mk: Бурунди

en: Burundian franc
mk: Бурундиски франк

en: Bushehr (بوشهر)
mk: Бушер (بوشهر)

en: Bushenyi
mk: Бушени

en: Busia
mk: Бусиа

en: Business
mk: Бизнис

en: Busingen
mk: Бисинген

en: Butaleja
mk: Буталежа

en: Butambala
mk: Бутамбала

en: Butebo
mk: Бутебо

en: Button
mk: Копче

en: Button Text
mk: Текст на копчето

en: Button description.
mk: Опис на копче.

en: Button inside
mk: Внатрешно Копче

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
mk: Следно

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
mk: Претходно

en: Button outside
mk: Надворешно Копче

en: Button text
mk: Текст на копчето

en: Button text.
mk: Текст на копчето.

en: Buttons
mk: Копчиња

en: Buvuma
mk: Бувума

en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
mk: Купи &ldquo;%s&rdquo;

en: Buy now
mk: Купи сега

en: Buyende
mk: Бујенде

en: Buzău
mk: Бузау

en: By %1$s
mk: Од %1$s

en: By %s
mk: од %s

en: By %s.
mk: Од %s.

en: By clicking "Continue," you agree to our <tosLink>Terms of Service</tosLink> and have read our <privacyLink>Privacy Policy</privacyLink>.
mk: Со кликнување на "Продолжи", се согласувате со нашите <tosLink>услови за користење</tosLink> и сте ја прочитале нашата <privacyLink>политика за приватност</privacyLink>.

en: By clicking "Get started", you agree to our %1$sTerms of Service%2$s
mk: Со кликнување на „Започнете“, се согласувате со нашите %1$sУслови за користење%2$s

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
mk: Со поврзување на вашиот сајт, се согласувате со нашите фасцинантни <a href="%1$s" target="_blank"> Услови за користење </a> и <a href="%2$s" target="_blank"> Сподели детали </a> со WordPress.com

en: By default WordPress does not collect any analytics data. However, many web hosting accounts collect some anonymous analytics data. You may also have installed a WordPress plugin that provides analytics services. In that case, add information from that plugin here.
mk: Стандардно, WordPress не собира никакви аналитички податоци. Сепак, некои веб хостинзи собираат некои анонимни податоци. Исто така, можеби имате инсталирано додаток кој нуди аналитички сервиси. Во тој случај, тие информации од додатокот додадете ги овде.

en: By default WordPress does not collect any personal data about visitors, and only collects the data shown on the User Profile screen from registered users. However some of your plugins may collect personal data. You should add the relevant information below.
mk: Стандардно WordPress не собира никакви лични податоци за посетителите, освен податоците кои се наведени во корисничкиот профил на регистрираните корисници. Но, некои од вашите додатоци може да собираат лични податоци. Тие информации треба да ви наведете подолу.

en: By default WordPress does not share any personal data with anyone.
mk: WordPress не ги споделува личните податоци со други лица.

en: By default, WordPress does not include a contact form. If you use a contact form plugin, use this subsection to note what personal data is captured when someone submits a contact form, and how long you keep it. For example, you may note that you keep contact form submissions for a certain period for customer service purposes, but you do not use the information submitted through them for marketing purposes.
mk: Стандардно, WordPress не вклучува контакт форма. Доколку користете некој додаток за контакт форма, искористете го овој дел за да наведете кои лични податоци се зачувуваат кога некој ќе ја пополни контакт формата и колку долго се чуваат тие информации. Како на пример, можете да напишете дека информациите испратени преку контакт формата се чуваат одреден период за сервиси поврзани со корисниците, но тие информации не се користат за маркетинг цели.

en: By default, new users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain a password reset link. Uncheck the box if you do not want to send the new user a welcome email.
mk: Стандардно, новите корисници ќе добијам е-маил како известување дека се додадени како корисници на вашиот сајт. Овој Е-маил исто така ќе содржи линк за ресетирање на лозинка.  Одселектирајте ја коцката ако несакате да испраќате информативен маил на новиот корисник.

en: By: %s
mk: Од %s

en: Bács-Kiskun
mk: Бач-Кискун

en: Béchar
mk: Бешар

en: Béjaïa
mk: Бејаја

en: Békés
mk: Бекеш

en: Bălți
mk: Балци

en: CBD and other hemp-derived products
mk: CBD и други производи од коноп

en: CSS Classes
mk: CSS класи

en: CSS Classes (optional)
mk: CSS класи (опционално)

en: CSS code
mk: CSS код

en: CSV Delimiter
mk: CSV Разделник

en: Caaguazú
mk: Каагуазу

en: Caazapá
mk: Казапа

en: Cabañas
mk: Кабањас

en: Cabo Delgado
mk: Кабо Делгадо

en: Cagayan
mk: Кагајан

en: Cagliari
mk: Каљари

en: Cairo
mk: Каиро

en: Cajamarca
mk: Кахамарка

en: Calculate coupon discounts sequentially
mk: Пресметајте ги купоните со попусти секвенцијално

en: Calculate shipping
mk: Пресметај испорака

en: Calculate tax based on
mk: Пресметајте го данокот базиран на

en: Calculation type
mk: Начин на пресметка

en: Calculations
mk: Пресметки

en: Calcutta
mk: Калкута

en: Caldas
mk: Калдас

en: Calendar
mk: Календар

en: California
mk: Калифорнија

en: Call to action
mk: Повик за акција

en: Caltanissetta
mk: Калтанисета

en: Camarines Norte
mk: Камарини Норте

en: Camarines Sur
mk: Камарини Сур

en: Cambodia
mk: Камбоџа

en: Cambodian riel
mk: Камбоџански рил

en: Cambridge Bay
mk: Кејмбриџ_залив

en: Cameroon
mk: Камерун

en: Camiguin
mk: Камигуин

en: Campeche
mk: Кампече

en: Campo Grande
mk: Кампо_гранде

en: Campobasso
mk: Кампобасо

en: Can anyone register on this site?
mk: Дали некој може да се регистрира на сајтот?

en: Can communicate with WordPress.org
mk: Може да комуницира со WordPress.org

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
mk: Не може да се постави ресурсен родител, таксономијата не е хиерархиска.

en: Canada
mk: Канада

en: Canadian dollar
mk: канадски долар

en: Canary
mk: Канарска острва

en: Canberra
mk: Канбера

en: Cancel
mk: Откажи

en: Cancel &amp; start a new import
mk: Откажи &amp; почни ново внесување

en: Cancel Edit
mk: Откажи уредување

en: Cancel and go back
mk: Откажете и вратете се назад

en: Cancel changes
mk: Откажи промени

en: Cancel edit
mk: Откажи уредување

en: Cancel password change
mk: Откажи промена на лозинка

en: Cancel reply
mk: Откажи одговор

en: Cancel schedule
mk: Откажи распоред

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
mk: Откажете ја акцијата сега за да избегнете нејзино извршување во иднина

en: Cancel thumbnail regeneration
mk: Откажи регенерирање на сликички

en: Canceled
mk: Откажана

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Откажано <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Откажано <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
mk: Откажана нарачка

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
mk: Откажаните нарачки со email пораки се испраќаат до избраните примачи кога нарачките се обележани откажани (ако претходно биле процесирани или на статус чекање).

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
mk: Откажаните нарачки се неплатени и можеби се откажани од сопственикот на продавницата или клиентот. Тие ќе бидат фрлени во ѓубре по одреденото времетраење.

en: Cancelled product image regeneration job.
mk: Откажана регенерација на сликата на производот.

en: Cancun
mk: Канкун

en: Canelones
mk: Канелонес

en: Canindeyú
mk: Каниндју

en: Cannot Authorize Application
mk: Не може да се овласти апликацијата

en: Cannot create a comment with that type.
mk: Не може да се создаде коментар од тој тип.

en: Cannot create a revision of a revision
mk: Неможам да креирам верзија на верзија

en: Cannot create a user with an empty login name.
mk: Не можете да создадете корисник без име.

en: Cannot create an existing cart item.
mk: Не може да се додаде постоечка ставка во кошничка.

en: Cannot create existing %s.
mk: Не може да се креира постоечкиот %s.

en: Cannot create existing comment.
mk: Неможете да креирате веќе постоечки коментар.

en: Cannot create existing post.
mk: Не може да се создаде постоечки пост

en: Cannot create existing product review.
mk: Не може да се создаде постоечки преглед на продуктот.

en: Cannot create existing resource.
mk: Неможе да се креира постоечки ресурс.

en: Cannot create existing user.
mk: Не може да се постави постоечки ресурс.

en: Cannot create line item, try again.
mk: Не може да се создаде ставка, обидете се повторно.

en: Cannot create order from empty cart.
mk: Не може да се создаде нарачка од празна кошничка.

en: Cannot create order note, please try again.
mk: Не може да се креира белешка за нарачка, обидете се повторно.

en: Cannot create order refund, please try again.
mk: Не може да се креира поврат на нарачка, обидете се повторно.

en: Cannot create order: %s
mk: Не може да се креира нарачка: %s

en: Cannot delete an active plugin. Please deactivate it first.
mk: Не може да се избрише активен додаток. Ве молиме прво деактивирајте го.

en: Cannot introspect application password.
mk: Не може да се испита лозинката на апликацијата.

en: Cannot load %s.
mk: %s не може да се вчита.

en: Cannot load image metadata.
mk: Не може да се вчитаат мета податоците за сликата.

en: Cannot preview a widget that does not extend WP_Widget.
mk: Не може да се прегледа графичка контрола што не го проширува WP_Widget.

en: Cannot resize the image. Both width and height are not set.
mk: Неуспешна промена на големина на слика. Ширината и висината не се поставени.

en: Cannot save image metadata.
mk: Неможе да се зачуваат мета податоците за сликата.

en: Cannot send password reset, permission denied.
mk: Не може да се испрати ресетирање на лозинката, дозволата е одбиена.

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
mk: Не може да се постават атрибути поради неважечки матичен продукт.

en: Cannot set instance on a widget that does not extend WP_Widget.
mk: Не може да се постави пример на графичка контрола што не го проширува WP_Widget.

en: Cannot set parent term, taxonomy is not hierarchical.
mk: Не може да се постави родителскиот услов , таксономијата не е хиерархиска

en: Cannot stabilize objects. Convert the object to an array first.
mk: Не може да ги стабилизира предметите. Прво претворете го објектот во низа.

en: Cannot update coupon, try again.
mk: Неможе да се обнови купонот, пробајте повторно.

en: Cannot update fee, try again.
mk: Неможе да се обнови надоместокот, пробајте повторно.

en: Cannot update shipping method, try again.
mk: Не може да се ажурира начинот на испорака, обидете се повторно.

en: Cannot view post type.
mk: Не може да се види овој тип на пост.

en: Cannot view status.
mk: Не може да се види статусот.

en: Cantabria
mk: Кантабриа

en: Canterbury
mk: Кентербери

en: Canton
mk: Кантон

en: Capabilities
mk: Способности

en: Cape Verde
mk: Кејп Верде

en: Cape Verdean escudo
mk: Зеленортско ескудо

en: Capital
mk: Капитал

en: Capital District
mk: Капитален округ

en: Capitalize
mk: Капитализирај

en: Capiz
mk: Капиз

en: Caption
mk: Наслов

en: Caption for the attachment, as it exists in the database.
mk: Наслов на ресурсот, како што се постои во базата.

en: Caption&hellip;
mk: Опис &hellip;

en: Captions
mk: Натписи

en: Captions/Subtitles
mk: Превод

en: Capture
mk: Зароби го

en: Caquetá
mk: Какета

en: Carabobo
mk: Карабобо

en: Caracas
mk: Каракас

en: Carazo
mk: Каразо

en: Caraș-Severin
mk: Карас-Северин

en: Carchi
mk: Карчи

en: Card code
mk: Кодот на картичката

en: Card number
mk: Број на картичка

en: Carlow
mk: Карлоу

en: Carousel view
mk: Поглед на рингишпил

en: Cars
mk: Автомобили

en: Cart
mk: Кошничка

en: Cart Page
mk: Страница на кошничката

en: Cart item does not exist.
mk: Ставката во кошничката не постои.

en: Cart item is invalid.
mk: Ставката во кошничката е неважечка.

en: Cart item no longer exists or is invalid.
mk: Ставката во кошничката повеќе не постои или е неважечка.

en: Cart page
mk: Страница за корпа

en: Cart total amounts provided using the smallest unit of the currency.
mk: Вкупните износи на кошничката се обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Cart totals
mk: Вкупно во кошничка

en: Cart updated.
mk: Обновена кошничка.

en: Cartago
mk: Картаго

en: Casablanca
mk: Казабланка

en: Casanare
mk: Казанаре

en: Caserta
mk: Казерта

en: Casey
mk: Кејси

en: Cash on delivery
mk: Плаќање при достава

en: Castellón
mk: Кастељон

en: Catalan
mk: Каталонски

en: Catalog
mk: Каталог

en: Catalog &amp; search
mk: Каталог и пребарување

en: Catalog visibility.
mk: Видливост на каталог

en: Catalog visibility:
mk: Видливост во каталог:

en: Catamarca
mk: Катамарка

en: Catanduanes
mk: Катандуани

en: Catania
mk: Катаниа

en: Catanzaro
mk: Катанзаро

en: Categories
mk: Категории

en: Categories and Tags Converter
mk: Претворувач на категории и ознаки

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
mk: Со употреба на <a href="%s">претворувачот на категории во ознаки</a>, категориите можат да бидат претворени во ознаки.

en: Categories deleted.
mk: Категориите се избришани.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
mk: Категориите имаат хиерархија, што значи дека може да имаме под-категории. Ознаките немаат хиерархија и тие не може да бидат вгнездувани.

en: Categories list
mk: Листа на категории

en: Categories list navigation
mk: Навигација на листа на категории

en: Categories to Tags
mk: Претвори категории во ознаки

en: Categories totals.
mk: Вкупно категории.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
mk: Категориите, за разлика од ознаките, можат да бидат организирани хиерархиски. На пример, можете да имате надредена категорија „Сликарство“ и во неа поткатегории „Импресионизам“ и „Кубизам“. По слободен избор.

en: Categories:
mk: Категории:

en: Categories:
mk: Категории:

en: Category
mk: Категорија

en: Category %s doesn&#8217;t exist!
mk: Категоријата %s не постои!

en: Category ID
mk: ИД на категорија

en: Category ID.
mk: ID на категорија.

en: Category URL.
mk: URL на категорија.

en: Category added.
mk: Категоријата е додадена.

en: Category archive display type.
mk: Тип на архивска категорија.

en: Category deleted.
mk: Категоријата е избришана.

en: Category display
mk: Прикажување на категорија

en: Category image.
mk: Слика за категорија.

en: Category link
mk: Врска за категорија

en: Category name
mk: Име на категоријата

en: Category name.
mk: Име на категоријата

en: Category not added.
mk: Категоријата не е додадена.

en: Category not updated.
mk: Категоријата не е ажурирана.

en: Category order
mk: Редослед на категорија

en: Category slug
mk: Категорија голтка

en: Category slug.
mk: Оддел на категорија.

en: Category updated.
mk: Категоријата е ажурирана.

en: Category: | Categories:
mk[0]: Категорија:

en: Cauca
mk: Кавка

en: Caution:
mk: Внимание:

en: Cavan
mk: Каван

en: Cavite
mk: Кавит

en: Cayenne
mk: Сајон

en: Cayman
mk: Кајмани

en: Cayman Islands
mk: Кајмански Острови

en: Cayman Islands dollar
mk: долар на Кајмански Острови

en: Cañar
mk: Кањар

en: Ceará
mk: Сеара

en: Cebu
mk: Себу

en: Cell padding
mk: Облога на келија

en: Cell spacing
mk: Пространство на келија

en: Cell type
mk: Тип на колона

en: Center
mk: Средина

en: Centimeters
mk: Сантиметри

en: Central
mk: Централ

en: Central African Republic
mk: Централна Африканска Република

en: Central Greece
mk: Централна Грција

en: Central Macedonia
mk: Централна Македонија

en: Cerro Largo
mk: Серо Ларго

en: Cesar
mk: Цезар

en: Ceuta
mk: Цеута

en: Chachoengsao
mk: Чачоенгсао

en: Chaco
mk: Чако

en: Chad
mk: Чад

en: Chagos
mk: Чагос

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
mk: Чахармахал и Бахтијари (چهارمحال و بختیاری)

en: Chai Nat
mk: Чаи Нат

en: Chaiyaphum
mk: Чајафум

en: Chalatenango
mk: Чалатенанго

en: Champasak
mk: Чампасак

en: Chandigarh
mk: Чандигар

en: Chandpur
mk: Чандпур

en: Change
mk: Промени

en: Change Date
mk: Промени датум

en: Change Frequency
mk: Променете ја фреквенцијата

en: Change Theme
mk: Смени тема

en: Change a block's type by pressing the block icon on the toolbar.
mk: Променете го типот на блок со притискање на иконата за блок на лентата со алатки.

en: Change address
mk: Промени адреса

en: Change alignment
mk: Промени подредување

en: Change audio
mk: Промени звук

en: Change button position
mk: Промени позиција на копче

en: Change column alignment
mk: Променете го порамнувањето на колоните

en: Change content position
mk: Променете ја позицијата на содржината

en: Change file
mk: Измени фајл

en: Change image
mk: Промени слика

en: Change items justification
mk: Промена на ставки оправдување

en: Change logo
mk: Променете лого

en: Change matrix alignment
mk: Променете го порамнувањето на матрицата

en: Change order status to completed
mk: Променете го статусот на нарачката во Завршен

en: Change order status to on-hold
mk: Променете го статусот на нарачката На Чекање

en: Change order status to processing
mk: Променете го статусот на нарачката Се Процесира

en: Change role to&hellip;
mk: Смени ја улогата во&hellip;

en: Change status to cancelled
mk: Променете го статусот во откажан

en: Change status to completed
mk: Променете го статусот во Завршен

en: Change status to on-hold
mk: Променете го статусот На Чекање

en: Change status to processing
mk: Променете го статусот во Се Процесира

en: Change status:
mk: Промени статус:

en: Change text alignment
mk: Промени го подредувањето на текстот

en: Change the block type after adding a new paragraph.
mk: Промени го видот на блок после додавање нов параграф.

en: Change theme
mk: Промени тема

en: Change to:
mk: Промени во:

en: Change type of %d block | Change type of %d blocks
mk[0]: Промени го видот на %d блок
mk[1]: Промени го видот на %d блокови

en: Change video
mk: Промени видео

en: Change your Privacy Policy page
mk: Промени ја страницата за полиса за приватност

en: Changed roles.
mk: Улогите се изменети.

en: Changes have already been trashed.
mk: Промените веќе се во отпадот.

en: Changes saved.
mk: Промените се зачувани.

en: Changes trashed successfully.
mk: Промените се успешно преместени во отпад.

en: Changeset is being edited by other user.
mk: Листата на промени моментално се уредува од друг корисник.

en: Changing eCommerce platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
mk: Промената на платформите за е-трговија може да изгледа како голема пречка што треба да се надмине, но полесно е отколку што мислите да ги преместите вашите продукти, клиенти и нарачки во WooCommerce. Оваа статија ќе ви помогне да поминете низ овој процес.

en: Changing platforms might seem like a big hurdle to overcome, but it is easier than you might think to move your products, customers, and orders to WooCommerce. This article will help you with going through this process.
mk: Промената на платформите може да изгледа како голема пречка што треба да се надмине, но полесно е отколку што мислите да ги преместите вашите продукти, клиенти и нарачки во WooCommerce. Оваа статија ќе ви помогне да поминете низ овој процес.

en: Changing to %s
mk: Промена на %s

en: Chanthaburi
mk: Чантабури

en: Chapters
mk: Поглавја

en: Characters
mk: Ликови

en: Characters:
mk: Ликови

en: Chart stats by
mk: Графикон според

en: Chat
mk: Муабет

en: Chatham
mk: Чатамски Остров

en: Chattogram
mk: Чатограм

en: Cheatin&#8217; uh?
mk: Финти правиш?

en: Check All
mk: Избери ги сите

en: Check Spelling
mk: Провери правопис

en: Check for Spam
mk: Провери за спам

en: Check for updates manually
mk: Провери дали има надградби

en: Check out the themes that are compatible with WooCommerce and choose one aligned with your brand and business needs.
mk: Погледнете ги темите кои се компатабилни со WooCommerce и одберете ја онаа која е усогласена со вашиот бренд и бизнис потреби.

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment
mk: Чекајќи плаќање со чек

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
mk: Плаќања со чек

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
mk: Изберете го ова поле ако купонот не може да се користи заедно со други купони.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
mk: Обележете го ова поле ако купонот дава бесплатна испорака. Мора да биде овозможен <a href="%s" target="_blank">метод за бесплатна испорака</a> во вашата зона за испорака и да биде поставен да бара „валиден купон за бесплатна испорака“ (видете ја поставката „Потребна е бесплатна испорака“ ).

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
mk: Означете го ова поле доколку купонот не треба да се применува на продадени предмети/ставки. Купоните по позиции ќе работат само ако предметот не е на продажба. Купоните за кошничката ќе работат само ако има предмети во кошничката што не се продаваат.

en: Check your email
mk: Проверете ја вашата е-пошта

en: Check your email for the confirmation link, then visit the <a href="%s">login page</a>.
mk: Проверете ја вашата е-пошта за врската за потврда, а потоа посетете ја <a href="%s">страницата за најавување</a> .

en: Checking...
mk: Проверувам...

en: Checkout
mk: Плати

en: Checkout Page
mk: Страница за Проверка

en: Checkout endpoints
mk: Крајни точки за проверка

en: Checkout is not available whilst your cart is empty.
mk: Невозможно е да направите нарачка кога кошничката е празна.

en: Checkout page
mk: Страна за наплата

en: Checkout privacy policy
mk: Проверете ја политиката за приватност

en: Chernivtsi Oblast
mk: Черновциска област

en: Chhattisgarh
mk: Чатисгарх

en: Chiang Mai
mk: Чианг Маи

en: Chiang Rai
mk: Чианг Раи

en: Chiapas
mk: Чиапас

en: Chiba
mk: Чиба

en: Chicago
mk: Чикаго

en: Chieti
mk: Чиети

en: Chihuahua
mk: Чихуха

en: Child theme
mk: Дете тема

en: Child theme of %s
mk: Дете тема на %s

en: Chile
mk: Чиле

en: Chilean peso
mk: Чилеански пезос

en: Chimaltenango
mk: Чималтенанго

en: Chimborazo
mk: Чимборазо

en: China
mk: Кина

en: Chinandega
mk: Чанадега

en: Chinese
mk: Кинески

en: Chinese (Simplified)
mk: Кинески (Упростен)

en: Chinese (Traditional)
mk: Кинески (Традиционален)

en: Chiquimula
mk: Чикимула

en: Chiriquí
mk: Чирики

en: Chisinau
mk: Чисинау

en: Chita
mk: Чита

en: Chișinău
mk: Кишињев

en: Chlef
mk: Члеф

en: Chocó
mk: Чоко

en: Choibalsan
mk: Чиобалзан

en: Chonburi
mk: Чонбури

en: Chongqing
mk: Чонгкуинг

en: Chongqing / 重庆
mk: Чонгкинг / 重庆

en: Chontales
mk: Шонталес

en: Choose
mk: Изберете

en: Choose Image
mk: Изберете слика

en: Choose a Background Image
mk: Изберете слика за позадина

en: Choose a CSV file from your computer:
mk: Изберете CSV фајл од Вашиот компјутер:

en: Choose a Custom Header
mk: Избетере сопствена слика за заглавие

en: Choose a WordPress WXR file to upload, then click Upload file and import.
mk: Изберете WordPress WXR датотека за внесување и притиеснете Качи и Внеси.

en: Choose a category to view stats
mk: Изберете категорија за да ја видите статистиката

en: Choose a country / region&hellip;
mk: Изберете земја/регион…

en: Choose a currency&hellip;
mk: Изберете валута...

en: Choose a file from your computer:
mk: Изберете датотека од Вашиот компјутер

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
mk: Изберете приоритет за оваа даночна стапка. Ќе се користи само една стапка на појавување по приоритет. За да дефинирате повеќе даночни стапки за една област, треба да наведете различен приоритет по стапка.

en: Choose a product to view stats
mk: Изберете продукт за да ги видите статистиките

en: Choose a state&hellip;
mk: Изберете држава…

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
mk: Изберете даночна класа за овој продукт. Даночните класи се користат за примена на различни даночни стапки специфични за одредени видови продукти.

en: Choose a template
mk: Одбери шаблон

en: Choose a theme
mk: Одберете тема

en: Choose an action...
mk: Изберете акција...

en: Choose an existing %s or create a new one.
mk: Изберете постоечка %s или креирајте нова.

en: Choose an image
mk: Изберете слика

en: Choose an image from your computer:
mk: Изберете слика од Вашиот компјутер:

en: Choose an option
mk: Одбери опција

en: Choose audio
mk: Одбери звук

en: Choose countries / regions&hellip;
mk: Изберете земји/региони…

en: Choose coupons&hellip;
mk: Избери купони &hellip;

en: Choose either a city in the same timezone as you or a %s (Coordinated Universal Time) time offset.
mk: Изберете град во истата временска зона како вас или %s (Coordinates Universal Time) време

en: Choose file
mk: Избери фајл

en: Choose font variants. Keep in mind that too many variants could make your site slower.
mk: Избери варијанти на фонт. Имајте в предвид дека премногу варијанти може да ви ја забават страницата.

en: Choose from the most used tags
mk: Одберете од најчестите ознаки

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
mk: Изберете колку долго да ги чувате личните податоци кога веќе не се потребни за обработка. Оставете ги следните опции празни за да ги задржите овие податоци на неодредено време.

en: Choose image
mk: Одбери слика

en: Choose logo
mk: Избери лого

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
mk: Изберете провајдери на плаќање и овозможете начини на плаќање при наплатата.

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
mk: Изберете го делот од сликата што сакате да го користите како заглавие.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries.
mk: Изберете ја исплатата што ја сакате, плаќајте сега, плаќајте подоцна или пресечете ја. Без броеви на кредитни картички, без лозинки, без грижи.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
mk: Изберете го саканото плаќање, плати сега, плати подоцна или дел. Без броеви на кредитни картички, без лозинки, без грижи. <a href="%s" target="_blank">Дознај повеќе за Кларна</a>.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
mk: Одбери метод на достава. Излистани се само зоните во кои се врши достава.

en: Choose the target frame for your link.
mk: Изберете ја одредишната рамка за Вашата врска.

en: Choose variation
mk: Одбери варијанта

en: Choose video
mk: Избери видео

en: Choose what to display on product category pages.
mk: Изберете што да се прикаже на страниците со категории на производи.

en: Choose what to display on the main shop page.
mk: Изберете што да се прикаже на главната страница на продавницата.

en: Choose what to export
mk: Изберете што да увезете

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
mk: Изберете дали ова е сложена стапка. Сложените даночни стапки се применуваат врз другите даночни стапки.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
mk: Изберете дали оваа даночна стапка се применува и на доставувањето.

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
mk: Изберете дали сакате веднаш да ги симните средствата или само да ги одобрите плаќањата.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
mk: Изберете до кои земји сакате да ги испратите нарачките, или одберете да испраќате до сите локации.

en: Choose which format of email to send.
mk: Избери кој формат на емаил да се испрати.

en: Choosing a theme?
mk: Избирате тема?

en: Chosen attributes (for variations).
mk: Избрани атрибути (за варијации).

en: Christmas
mk: Божиќ

en: Christmas Island
mk: Божиќни Острови

en: Chuadanga
mk: Чуаданга

en: Chubut
mk: Чубут

en: Chumphon
mk: Чумфон

en: Chungking
mk: Чунгкинг

en: Chuuk
mk: Чук

en: Cibao Nordeste
mk: Цибао Нордесте

en: Cibao Noroeste
mk: Цибао Нороесте

en: Cibao Norte
mk: Цибао Норте

en: Cibao Sur
mk: Цибао Сур

en: Cimișlia
mk: Цимисија

en: Cincinnati
mk: Синсинати

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
mk: Градови за ова правило. со (;) оддели повеќе вредности. Оставете празно да се примени во сите градови.

en: City
mk: Град

en: City (optional)
mk: Град (опционално)

en: City name, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'cities' should be used instead.
mk: Име на градот, не поддржува повеќе вредности. Застарен од WooCommerce 5.3, наместо тоа треба да се користат „градови“.

en: City name.
mk: Име на град

en: City of the address being shipped to.
mk: Градот на адресата до кој се испраќа.

en: City.
mk: Град.

en: City:
mk: Град:

en: Ciudad Autónoma de Buenos Aires
mk: Сиудад Автонома од Буенос Аирес

en: Ciudad Real
mk: Град Реал

en: Ciudad de México
mk: Сиудад де Мексико

en: Claim ID
mk: ID на приговор

en: Clare
mk: Клер

en: Clarendon
mk: Кларендон

en: Class name
mk: Името на класата

en: Class names for the link element of this menu item.
mk: Имиња на класи за елементот за врска на оваа ставка од менито.

en: Classic
mk: Класичен

en: Classic Block Keyboard Shortcuts
mk: Кратенки од тастатура за класичен блок

en: Clean up download permissions
mk: Исчистете ги дозволите за преземање

en: Clear
mk: Исчисти

en: Clear All
mk: Исчисти се

en: Clear Inactive Widgets
mk: Исчисти ги неактивните елементи

en: Clear Results
mk: Исчисти ги резултатите

en: Clear all
mk: Исчисти ги сите

en: Clear analytics cache
mk: Исчистете го кешот за аналитика

en: Clear customer sessions
mk: Исчисти ја сесијата на корисник

en: Clear formatting
mk: Исчисти форматирање

en: Clear selection.
mk: Исчистете го избраното.

en: Clear template cache
mk: Исчистете го кешот на шаблоните

en: Clear transients
mk: Исчисти транзиенти

en: Cleared by Akismet
mk: Исчистено од Akismet

en: Click &#8220;Next&#8221; to start adding links to your new menu.
mk: Притиснете &#8220;Следно&#8221; за додавање на нови линкови во вашето мени.

en: Click <StylesIconImage /> to start designing your blocks, and choose your typography, layout, and colors.
mk: Кликнете<StylesIconImage /> да започнете со дизајнирање на вашите блокови и да ја изберете вашата типографија, распоред и бои.

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
mk: Кликнете „Зачувај мени“ за мениата што се во чекање да се објават.

en: Click here to cancel reply.
mk: Кликнете тука за да го откажеш одговорот.

en: Click here to enter your code
mk: Кликни тука за да внесеш код

en: Click here to login
mk: Кликни тука за логирање

en: Click here to reset your password
mk: Кликни тука за да ја ресетираш лозинката.

en: Click here to set your new password.
mk: Кликнете тука за да ја поставите новата лозинка.

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
mk: Кликнете на темата за да го видите нејзиното име, верзија, автор, опис, тагови и линкот Избриши

en: Click the Save Menu button to save your changes.
mk: Кликни на копчето „Зачувај мени” за да ги зачуваш промените.

en: Click the image to edit or update
mk: Кликни на сликата за уредување или ажурирање

en: Click to edit the site title.
mk: Кликнете за модификација на насловот на сајтот.

en: Click to edit this element.
mk: Кликнете да го измените овој елемент.

en: Click to edit this menu.
mk: Кликнете за да го измените мениво.

en: Click to edit this widget.
mk: Кликнете да го едитирате овој елемент.

en: Click to toggle
mk: Кликнете за помена

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
mk: Со кликање на <strong>Избери датотеки</strong> ќе се отвори прозор од кој можете да изберете датотеки од Вашиот компјутер. Со избирање на <strong>Отвори</strong> ќе се активира лента со процесот на прикачување.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
mk: Со кликнување на елемент ќе ви биде прикажан екран со детали, во кој можете брзо да ја разгледате и уредите избраната датотека. Промените кои ќе ги направите ќе ви бидат зачувани автоматски.

en: Clicks
mk: Кликнувања

en: Client version
mk: Клиентска верзија

en: Cloning is forbidden.
mk: Клонирањето е забрането.

en: Close
mk: Затвори

en: Close (Esc)
mk: Затвори (Esc)

en: Close Window
mk: Затвори прозорец

en: Close all open tags
mk: Затвори ги сите отворени тагови

en: Close blockquote tag
mk: Затвори ја ознаката за цитат

en: Close bold tag
mk: Затвори ознака за здебелен текст

en: Close bulleted list tag
mk: Затвори ја ознаката за листа

en: Close code tag
mk: Затвори ја ознаката за код

en: Close deleted text tag
mk: Затвори ја ознаката за избришан текст

en: Close details dialog
mk: Затвори го прозорецот со детали

en: Close dialog
mk: Затвори дијалог

en: Close inserted text tag
mk: Затвори ја вметнатата текст ознака

en: Close italic tag
mk: Затвори ознака за заоблен текст

en: Close list item tag
mk: Затвори ја ознаката за елемент на листа

en: Close media attachment panel
mk: Затвори го панелот за прикачување на медиумски датотеки

en: Close menu
mk: Затвори го менито

en: Close modal panel
mk: Затвори модален панел

en: Close numbered list tag
mk: Затвори ја ознакта за нумеричка листа

en: Close overlay
mk: Отстрани ја прекривката

en: Close panel
mk: Затвори панел

en: Close plugin
mk: Затвори додаток

en: Close reorder mode
mk: Затвори го модот за преуредување

en: Close sharing dialog
mk: Затвори го прозорецот за споделување

en: Close the Customizer and go back to the previous page
mk: Затвори го уредувачот и врати се назад на претходната страна.

en: Close uploader
mk: Затвори го прикачувачот

en: Closed
mk: Затворена

en: Cmd + letter:
mk: Cmd + буква:

en: Coahuila
mk: Коахуила

en: Coclé
mk: Кокле

en: Cocos
mk: Кокос

en: Cocos (Keeling) Islands
mk: Острови Кокос (Килинг).

en: Code
mk: Код

en: Code editor
mk: Уредувач на код

en: Code editor selected
mk: Избран е уредувач за код

en: Code is Poetry
mk: Кодирањето е поезија

en: Cojedes
mk: Коједес

en: Colima
mk: Колима

en: Collapse Main Menu
mk: Сокри го Главното мени

en: Collapse Menu
mk: Собери го менито

en: Collapse menu
mk: Собери го менито

en: Collapses the navigation options in a menu icon opening an overlay.
mk: Ги собира опциите за навигација во иконата од менито што отвора преклоп.

en: Collect and validate EU VAT numbers at checkout
mk: Соберете и потврдете ги ДДВ броевите на ЕУ при наплата

en: Collect payments from customers offline.
mk: Собирај плаќања од клиенти офлајн.

en: Collines
mk: Колинс

en: Colombia
mk: Колумбија

en: Colombian peso
mk: Колумбиски пезос

en: Colombo
mk: Коломбо

en: Colonia
mk: Колонија

en: Color
mk: Боја

en: Color: %s
mk: Боја: %s

en: Colorado
mk: Колорадо

en: Colors
mk: Бои

en: Column
mk: Колона

en: Column %d text
mk: Текст во колона %d

en: Column count
mk: Број на колони

en: Column group
mk: Група на колони

en: Column mapping
mk: Мапирање на колона

en: Column name
mk: Име на колона

en: Columns
mk: Колони

en: Colón
mk: Колон

en: Comayagua
mk: Комајагва

en: Comma
mk: Запирка

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
mk: за,се,како,кога,каде,во,од,до,сѐ,заради,поради,е,на,под,над,тоа,тие,ние,вие,беше,ќе,со,кој,која,кое,кои

en: Comment
mk: Коментар

en: Comment %d contains personal data but could not be anonymized.
mk: Коментарот %d содржи лични податоци но неможе да биде направен анонимен.

en: Comment %d does not exist
mk: Коментарот %d не постои.

en: Comment Author
mk: Авторот на коментарот

en: Comment Author Email
mk: Е-маил на авторот на коментарот

en: Comment Author IP
mk: IP адреса на авторот на коментарот

en: Comment Author URL
mk: URL на авторот на коментарот

en: Comment Author User Agent
mk: Користични агент на авторот на коментарот

en: Comment Content
mk: Содржина на коментарот

en: Comment Date
mk: Дата на коментарот

en: Comment Form
mk: Форма за коментирање

en: Comment History
mk: Историја на коментари

en: Comment Moderation
mk: Модерација на коментар

en: Comment Submission Failure
mk: Испраќањето на коментар беше неуспешно.

en: Comment URL
mk: URL на коментарот

en: Comment author must fill out name and e-mail
mk: Авторот на коментарот мора да пополни име и е-пошта

en: Comment author must fill out name and email
mk: Авторот на коментарот мора да пополни име и е-пошта

en: Comment author must have a previously approved comment
mk: Авторот на коментарот мора претходно да има одобрен коментар

en: Comment author name and email are required
mk: Авторот на коментарот мора да пополни име и е-пошта

en: Comment author name and email are required.
mk: Авторот на коментарот мора да пополни име и е-пошта

en: Comment by %s marked as spam.
mk: Кометарот од %s е обележан како спам

en: Comment by %s moved to the Trash.
mk: Коментарот од %s е преместен во отпадот.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
mk: Полето за коментар ја надминува максималната дозволена должина.

en: Comment is required.
mk: Коментарот е задолжителен.

en: Comment moderation
mk: Модерација на коментар

en: Comment must be manually approved
mk: Коментарите мора да бидат менуално одобрувани

[ctx: Comment number declension: on or off]
en: off
mk: Исклучено

en: Comment on %1$s by %2$s
mk: Коментар на %1$s од %2$s

en: Comment status
mk: Статус на коментар

en: Comment status was changed to %s
mk: Статусот на коментарот беше променет во %s

en: Comment:
mk: Коментар:

en: Comment: %s
mk: Коментари: %s

en: Commenter
mk: Коментатор

en: Comments
mk: Коментари

en: Comments %s
mk: Коментари %s

en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
mk: Коментари (%1$s) на &#8220;%2$s&#8221;

en: Comments (%s)
mk: Коментари (%s)

en: Comments Feed
mk: Фидови за коментари

en: Comments I've Made
mk: Мои коментари

en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
mk: Коментарите се исклучени<span class="screen-reader-text"> на %s</span>

en: Comments are closed.
mk: Коментарите се затворени.

en: Comments feed
mk: Канал со коментари

en: Comments for %1$s searching on %2$s
mk: Коментари за %1$s пребарување по %2$s

en: Comments for %s
mk: Коментари за %s

en: Comments list
mk: Листа на коментари

en: Comments list navigation
mk: Навигација за листата на коментари

en: Comments navigation
mk: Навигација на коментари

en: Comments on %s
mk: Коментари на %s

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
mk: Коментари на &#8220;%s&#8221;

en: Comments on: %s
mk: Коментари на: %s

en: Communicating with the WordPress servers is used to check for new versions, and to both install and update WordPress core, themes or plugins.
mk: Комуникацијата со серверите на WordPress се користи за проверка на нови верзии, како и инсталирање и надградба на јадрото на WordPress, темите и додатоците.

en: Communication with WordPress.org
mk: Комуникација со WordPress.org

en: Community Events Location
mk: Локација на настани во заедницата

en: Community forum
mk: Форум на заедницата

en: Community support
mk: Поддршка на заедницата

en: Como
mk: Комо

en: ComodRivadavia
mk: Комод Ривадавија

en: Comorian franc
mk: Коморскиот франк

en: Comoro
mk: Коморо

en: Comoros
mk: Комори

en: Compact view
mk: Компактен поглед

en: Company
mk: Компанија

en: Company (optional)
mk: Компанија (опционално)

en: Company name
mk: Име на компанија

en: Company name.
mk: Име на компанија

en: Compare Revisions of &#8220;%s&#8221;
mk: Спореди верзии на &#8220;%s&#8221;

en: Compare any two revisions
mk: Споредба помеѓу две верзии

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
mk: Споредувајте две различни верзии со <strong>селектирање на „Споредете две верзии““</strong>.

en: Complete
mk: Завршено

en: Complete request
mk: Целосно барање

en: Completed
mk: Завршено

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Завршени <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Завршени <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
mk: Комплетирана нарачка

en: Completed processing action %1$s with hook: %2$s
mk: Завршена акција за обработка %1$s со кука: %2$s

en: Completed product image regeneration job.
mk: Завршена е задачата за регенерација на сликата на производот.

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
mk: Почитувајте ги сите законски обврски што ги имаме, како што се пресметување даноци

en: Compostela Valley
mk: Долината на Компостела

en: Compound
mk: Соединение

en: Conakry
mk: Конакри

en: Concepción
mk: Концепција

en: Configure
mk: Конфигурирај

en: Configure overlay menu
mk: Конфигурирајте го менито за преклопување

en: Configure terms
mk: Конфигурирај правила

en: Configure your site&#8217;s logo, header, menus, and more in the Customizer.
mk: Конфигурирајте го логото, заглавието, менијата и повеќе на вашата страница во Customizer.

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
mk: Конфигурирањето на ова е опционално, стандардно треба да е празно

en: Confirm
mk: Потврди

en: Confirm Copy
mk: Потврди го копирањето

en: Confirm Deletion
mk: Подтврди го бришењето

en: Confirm Follow
mk: Потврди следење

en: Confirm Password
mk: Потврди лозинка

en: Confirm Removal
mk: Потврди го бришењето

en: Confirm navigation
mk: Потврди навигација

en: Confirm new password
mk: Потврди нова лозинка

en: Confirm the "%s" action
mk: Потврдете ја  "%s" акцијата

en: Confirm use of weak password
mk: Потврдете го користењето на слаба лозинка

en: Confirm your administration email
mk: Потврдете ја вашата администраторска адреса за е-пошта

en: Confirmation email
mk: Е-пошта за потврда

en: Confirmation request initiated successfully.
mk: Барањето за потврда е успешно иницијализирано.

en: Confirmation request sent again successfully.
mk: Барањето за потврда е успешно испратено.

en: Confirmed
mk: Потвредено

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Потврдени <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Потврдени <span class="count">(%s)</span>

en: Congo (Brazzaville)
mk: Конго (Бразавил)

en: Congo (Kinshasa)
mk: Конго (Киншаса)

en: Congolese franc
mk: Конго франк

en: Congratulations on getting your first order! Now is a great time to learn how to manage your orders.
mk: Честитки за добивањето на вашата прва нарачка! Сега е одлично време да научите како да управувате со вашите нарачки.

en: Congratulations on processing %s orders!
mk: Честитки за обработката на нарачките %s!

en: Congratulations on the sale.
mk: Честитки за продажбата.

en: Congratulations!
mk: Честитки!

en: Connect
mk: Поврзете се

en: Connect Jetpack
mk: Поврзете го Jetpack

en: Connect to Google Fonts
mk: Поврзи со Google Fonts

en: Connect to LiveJournal and Import
mk: Приклучи се на LiveJournal и внеси

en: Connect to WooCommerce.com
mk: Поврзете се со WooCommerce.com

en: Connect to WordPress.com
mk: Конектирај со WordPress.com

en: Connect to get important product notifications and updates.
mk: Поврзете се за да добивате важни известувања и ажурирања за продуктите.

en: Connect your store to Jetpack
mk: Поврзи ја твојата продавница со  Jetpack

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
mk: Поврзи ја твојата продавница со  Jetpack за да се овозможат екстра опции

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
mk: Поврзете ја продавницата за да ги активирате услугите на WooCommerce

en: Connected to WooCommerce.com
mk: Поврзан со WooCommerce.com

en: Connecticut
mk: Конектикат

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
mk: Врската е загубена или серверот е зафатен. Обидете се подоцна.

en: Constantine
mk: Константин

en: Constanța
mk: Констанца

en: Constrain proportions
mk: Ограничи пропорции

en: Consumer Secret is invalid.
mk: Тајна на Потрошувачот е невалидна

en: Consumer key
mk: Клуч на Потрошувачот

en: Consumer key ending in
mk: Клучот на потрошувачот завршува за

en: Consumer key is invalid.
mk: Клучот на потрошувачот е невалиден

en: Consumer key is missing.
mk: Недостасува клучот на потрошувачот.

en: Consumer secret
mk: Тајна на Потрошувач

en: Consumer secret is invalid.
mk: Тајна на Потрошувачот е невалидна

en: Consumer secret is missing.
mk: Недостасува тајната на потрошувачот.

en: Contact
mk: контакт

en: Contact Info
mk: Koнтакт

en: Contact forms
mk: Контакт форми

en: Contact information
mk: Контакт информации

en: Contact us
mk: Контактирајте не

en: Contain text cursor inside block
mk: Содржи курсор на текст во блокот

en: Contains the handle that defines the block style.
mk: Ја содржи рачката што го дефинира стилот на блокот.

en: Content
mk: Содржина

en: Content data for the note. JSON string. Available for re-localization.
mk: Податоци за содржината за белешката. JSON низа. Достапно за повторна локализација.

en: Content for the comment, as it exists in the database.
mk: Содржина за коментарот, каква што постои во базата на податоци.

en: Content for the post, as it exists in the database.
mk: Содржина на написот, како што постои во базата.

en: Content for the template, as it exists in the database.
mk: Содржина за шаблонот, како што постои во базата на податоци.

en: Content hash did not match expected.
mk: Хешираната содржина не се совпага.

en: Content of template.
mk: Содржина на шаблонот.

en: Content of the note.
mk: Содржина на белешката.

en: Content to export
mk: Содржина за експорт

en: Content type
mk: Вид на содржината

en: Content, title, and excerpt are empty.
mk: Не се внесени содржината, насловот и извадокот .

en: Content:
mk: Содржина

en: Content…
mk: Содржина...

en: Context provided by blocks of this type.
mk: Контекст обезбеден од блокови од овој тип.

en: Context values inherited by blocks of this type.
mk: Контекстуални вредности наследени од блокови од овој тип.

en: Contextual Help Tab
mk: Јазиче за помош

en: Continue
mk: Продолжи

en: Continue Reading &raquo;
mk: повеќе &raquo;

en: Continue previous import
mk: Продолжи го предтходното внесување

en: Continue reading
mk: повеќе

en: Continue reading %s
mk: Продолжи со читање %s

en: Continue setup
mk: Продолжете со подесувањето

en: Continue shopping
mk: Продолжи да купуваш

en: Continue with %(service)s
mk: Продолжете со %(service)s

en: Continue with Jetpack
mk: Продолжи со Jetpack

en: Continue with WooCommerce Services
mk: Продолжете со WooCommerce Services

en: Continuing…
mk: Продолжувам

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
mk: Соработниците може да пишуваат и да ги уредуваат сопствените написи, но не и да ги објавуваат или да прикачуваат мултимедијални датотеки.

en: Controls the stock status of the product.
mk: Го контролира статусот на залиха на продуктот.

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
mk: Контролира дали продуктот е заведен "на залиха" или "нема на залиха" на предниот дел.

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
mk: Контролира дали опцијата е излистана „има на лагер“ или „нема на лагер“.

en: Convert Categories to Tags
mk: Претвори категории во ознаки

en: Convert Category to Tag. | Convert Categories (%d) to Tags.
mk[0]: Претвори ја категориијата во ознака
mk[1]: Претвори ги категориите (%d) во ознаки

en: Convert Tag to Category. | Convert Tags (%d) to Categories.
mk[0]: Претвори ја ознаката во категорија.
mk[1]: Претвори ја ознаката (%d) во категорија.

en: Convert Tags to Categories
mk: Претвори ознаки во категории

en: Convert emoticons like :-) and :-P to graphics on display.
mk: Конвертирај смајлиња како :-) и :-Р во графики при прикажување.

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
mk: Замени ги иконите за емоции како <code>:-)</code> и <code>:-P</code> во графички при прикажување

en: Convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
mk: Претворете ги селективно категориите во ознаки или ознаките во категории.

en: Convert the selected text into a link.
mk: Претвори го означениот текст во врска.

en: Convert to Blocks
mk: Претвори во блокови

en: Convert to Classic Block
mk: Претвори во класичен блок

en: Convert to HTML
mk: Претвори во HTML

en: Convert to blocks
mk: Претвори во блокови

en: Convert to ordered list
mk: Претвори во подредена листа

en: Convert to unordered list
mk: Претвори во неподредена листа

en: Converted successfully.
mk: Претворањето е успешно.

en: Converting category <strong>%s</strong> ...
mk: Ја претворам категоријата <strong>%s</strong> ...

en: Converting tag <strong>%s</strong> ...
mk: Ја претворам ознаката <strong>%s</strong> ...

en: Cook Islands
mk: Кук Островите

en: Cookie check failed
mk: Проверката на колачињата не успеа

en: Cookie expired.
mk: Колачето е истечено.

en: Cookies
mk: Колачиња

en: Cool to warm spectrum
mk: Ладен кон жежок спектар

en: Copenhagen
mk: Копенхаген

en: Copied
mk: Копирано

en: Copied "%s" to clipboard.
mk: Копирано „%s“ во таблата со исечоци.

en: Copied %d block to clipboard. | Copied %d blocks to clipboard.
mk[0]: %d блок е копиран во таблата со исечоци.
mk[1]: Копирани %d блокови во таблата со исечоци.

en: Copied URL to clipboard.
mk: Копирана URL-адреса на таблата со исечоци.

en: Copied!
mk: Копирано!

en: Copperbelt
mk: Бакарен појас

en: Copy
mk: Копирај

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
mk: Копирај го „Објави го ова” обележувачот

en: Copy URL
mk: Копирај URL

en: Copy URL to clipboard
mk: Копирајте URL на таблата со исечоци

en: Copy a Page
mk: Копирај страница

en: Copy a Post
mk: Копирај напис

en: Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
mk: За вградување, копирај и вметни го ова URL во твојата WordPress страница.

en: Copy and paste this code into your site to embed
mk: Копирај и вметни го овој код за вградување во вашата страница.

en: Copy billing address
mk: Копирај адреса за наплата

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
mk: Копирате информации за сметка на информациите за испорака? Ова ќе ги отстрани сите тековно внесени информации за испораката.

en: Copy error
mk: Копирај грешка

en: Copy file to theme
mk: Ископирај го фајлот во темата

en: Copy for support
mk: Копирај

en: Copy from billing address
mk: Копирај од адреса за сметка

en: Copy link
mk: Копирај линк(врска)

en: Copy site info to clipboard
mk: Копирај ги информациите во меморија

en: Copy suggested policy text from %s.
mk: Копирај го предложениот текст за полисата од %s.

en: Copy suggested policy text to clipboard
mk: Копирајте го предложениот текст на политиката во таблата со исечоци

en: Copy table row
mk: Копирај редица од табела

en: Copy to a new draft
mk: Копирај во нов нацрт

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
mk: Копирањето не беше успешно. Ве молиме притиснете  Ctrl/Cmd+C за да копирате.

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
mk: Копирањето во клипборд не успеа. Треба да бидете во можност да кликнете со десното копче и да го копирате.

en: Copán
mk: Копан

en: Coquimbo
mk: Кокимбо

en: Coral Harbour
mk: Корал_харбор

en: Cordillera
mk: Кордилера

en: Cordoba
mk: Кордоба

en: Cork
mk: Плута

en: Corrientes
mk: Кориентес

en: Cortés
mk: Кортес

en: Cosenza
mk: Косенца

en: Cost
mk: Цена

en: Costa Rica
mk: Костарика

en: Costa Rican col&oacute;n
mk: Костарика дебелото црево

en: Cotabato
mk: Котабато

en: Cotopaxi
mk: Котопакси

en: Could not access filesystem
mk: Не можам да пристапам на датотечниот систем.

en: Could not access filesystem.
mk: Не можам да пристапам на датотечниот систем.

en: Could not calculate resized image dimensions
mk: Не можам да ја прочитам големината на сликата

en: Could not connect to %s
mk: Не можам да се поврзам со %s

en: Could not connect to https://www.google.com
mk: Неможев да се поврзам со https://www.google.com

en: Could not copy file.
mk: Не можам да ја копирам датотеката.

en: Could not copy files.
mk: Не можам да ги ископирам датотеките.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
mk: Не можете да копирате датотеки. Најверојатно немате доволно простор.

en: Could not create directory.
mk: Не можам да креирам директориум.

en: Could not create user
mk: Не можете да создадете корисник

en: Could not delete application password.
mk: Не може да се избрише лозинката за апликацијата.

en: Could not delete application passwords.
mk: Не може да се избришат лозинките на апликацијата.

en: Could not delete meta value from database.
mk: Не може да се избрише метата од базата.

en: Could not delete site from the database.
mk: Неуспешно бришење на сајтот од базата со податоци.

en: Could not delete the attribute
mk: Не можеше да се избрише атрибутот

en: Could not delete the category
mk: Неможе да се брише категорија

en: Could not delete the shipping class
mk: Не можеше да се избрише класата за испорака

en: Could not delete the tag
mk: Не можеше да се избрише ознаката

en: Could not delete the tax class
mk: Не можеше да се избрише даночната класа

en: Could not delete the tax rate
mk: Не можеше да се избрише даночна стапка

en: Could not edit image. %s
mk: Сликата не може да се уреди. %s

en: Could not edit the attribute
mk: Не можеше да се уреди атрибутот

en: Could not edit the category
mk: Неможе да уредувате категорија

en: Could not edit the shipping class
mk: Не можеше да се уреди класата за испорака

en: Could not edit the tag
mk: Не можеше да се уреди ознаката

en: Could not find an application password with that id.
mk: Не можев да најдам лозинка за апликација со тој ID.

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
mk: Не можат да се најдат никакви претплати на вашата сметка на WooCommerce.com

en: Could not find download path.
mk: Не можам да ја најдам патеката за преземање.

en: Could not find download url for the product.
mk: Не може да се најде URL-адреса за преземање за продуктот.

en: Could not find product package.
mk: Не може да се најде пакет на продуктот.

en: Could not find the specified string.
mk: Неможе да се пронајде подадениот стринг

en: Could not find unpacked path.
mk: Не може да се најде неотпакувана патека.

en: Could not fully remove the plugin %s.
mk: Неуспешно бришење на додатокот %s.

en: Could not fully remove the plugins %s.
mk: Не можам целосно да го избришам додатокот %s.

en: Could not fully remove the theme %s.
mk: Не можам целосно да ја отстранат темата %s.

en: Could not generate XML sitemap due to missing %s extension
mk: Не може да се генерира XML карта на сајтот поради недостиг на наставката %s

en: Could not get a cookie from LiveJournal. Please try again soon.
mk: Не можев да го прочитам колачето од LiveJournal. Ве молам обидете се повторно.

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
mk: Не може да се даде пристап - корисникот веќе може да има дозвола за оваа датотека или е-пошта за сметка не е поставена. Осигурајте се дека email-от за сметка е поставен и нарачката е зачувана.

en: Could not insert attachment into the database.
mk: Не може да се вметне прилог во базата на податоци.

en: Could not insert term relationship into the database.
mk: Не можам да го вметнам терминот врска во базата на податоци.

en: Could not log out user sessions. Please try again.
mk: Неуспешно одјавување на корисничките сесии. Ве молиме обидете се повторно.

en: Could not open file handle.
mk: Не може да се отвори фалјот со тоа рачка.

en: Could not parse the path.
mk: Не можеше да се анализира патеката.

en: Could not process change for action: "%1$s" (ID: %2$d). Error: %3$s
mk: Не може да се обработи промената на акција: „%1$s“ (ID: %2$d). Грешка: %3$s

en: Could not reach WordPress.org
mk: Не може да се поврзи со WordPress.org

en: Could not read image size.
mk: Не можам да ја прочитам тежината на сликата.

en: Could not remove the current plugin.
mk: Не може да се отстрани тековниот додаток.

en: Could not remove the old plugin.
mk: Не успеав да ја отстранам старата верзија на додатокот.

en: Could not remove the old theme.
mk: Не успеав да ја отстранам старата верзија на темата.

en: Could not remove the old translation.
mk: Неуспешно бришење на стар превод.

en: Could not resume the plugin.
mk: Неуспешно активирање на додатокот.

en: Could not resume the theme.
mk: Неуспешно активирање на темата.

en: Could not retrieve site data.
mk: Грешка при преземањето информации за сајтот.

en: Could not sanitize the %1$s option. Error code: %2$s
mk: Не може да се дезинфицира опцијата %1$s. Код за грешка: %2$s

en: Could not save application password.
mk: Не може да се зачува лозинката на апликацијата.

en: Could not split shared term.
mk: Неможе да се раздели споделениот израз.

en: Could not update attachment in the database.
mk: Не може да се ажурира прилогот во базата на податоци.

en: Could not update comment in the database.
mk: Не може да се ажурира коментарот во базата на податоци.

en: Could not update comment status.
mk: Не може да се ажурира статусот на коментарот

en: Could not update site in the database.
mk: Неуспешно ажурирање на сајтот во базата со податоци.

en: Could not update the attribute.
mk: Не може да се ажурира атрибутот.

en: Could not update the email last sent time.
mk: Неуспешно ажурирање на времето на последно испратената електронска пошта.

en: Could not update the meta value of %s in database.
mk: Не е можно да се ажурира мета вредноста на %s во базата за податоци.

en: Could not write file %1$s (%2$s).
mk: Не можам да запишам во датотеката %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
mk: Не можам да запишам во датотеката %s

en: Could not write to template file.
mk: Не може да пишувате на template податок

en: Couldn&#8217;t get post ID
mk: Не можам да го одредам идентификаторот на написот

en: Couldn&#8217;t get post ID (creating post failed!)
mk: Не можев да го прочитам идентификаторот на написот (неуспеа креирањето на написот!)

en: Couldn't retrieve a list of the checksums for WordPress %s.
mk: Неуспешно преземање на листа со checksum-и за WordPress %s.

en: Count
mk: Изброј

en: Count the page views of registered users who are logged in.
mk: Број ги прегледите на страниците на корисниците кои се најавени.

en: Country
mk: Држава

en: Country / Region
mk: Земја / регион

en: Country / Region.
mk: Држава / Регион.

en: Country / State
mk: Земја/Држава

en: Country ISO 3166 code.
mk: Земја со ISO 3166 код.

en: Country code
mk: Код на државата

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
mk: Код на државата во ISO 3166-1 alpha-2 формат.

en: Country&nbsp;code
mk: Код на држава

en: Country/Region
mk: Земја/Регион

en: Country/Region (optional)
mk: Земја/регион (опционално)

en: Country/Region code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
mk: Шифра на земја/регион во ISO 3166-1 алфа-2 формат.

en: County
mk: Држава

en: Coupon
mk: Купон

en: Coupon "%s" does not exist!
mk: Купонот "%s" не постои!

en: Coupon %s was used in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
mk: Купонот %s беше искористен во друга трансакција за време на наплатата и достигнато е ограничување за користење на купонот. Отстранете го купонот и обидете се повторно.

en: Coupon ID.
mk: ИД на купонот.

en: Coupon amount
mk: Износ на Купонот

en: Coupon cannot be removed because it is not already applied to the cart.
mk: Купонот не може да се отстрани бидејќи веќе не е аплициран во кошничката.

en: Coupon code
mk: Шифра на купон

en: Coupon code "%s" has already been applied.
mk: Кодот на купонот „%s“ е веќе искористен.

en: Coupon code already applied!
mk: Бројот на купонот веќе е внесен!

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
mk: Кодот на купонот веќе постои - купувачите ќе го користат последниот купон со овој код.

en: Coupon code applied successfully.
mk: Бројот на купон е внесен успешно.

en: Coupon code is required.
mk: Неопходен е кодот на купонот.

en: Coupon code removed successfully.
mk: Бројот на купонот е отстранет успешно.

en: Coupon code.
mk: Шифра на купон

en: Coupon created
mk: Купонот е создаден

en: Coupon creation date in GMT.
mk: Датум на создавање купон во GMT.

en: Coupon creation date.
mk: Датум на креирање купон.

en: Coupon data
mk: Податоци за Купонот

en: Coupon deleted
mk: Купонот е избришан

en: Coupon description.
mk: Опис на купонот

en: Coupon discount total must be a positive amount.
mk: Попустот за Купонот мора да биде вредност поголема од 0

en: Coupon discount type.
mk: Тип на купон попуст.

en: Coupon does not exist in the cart.
mk: Купонот не постои во кошничката.

en: Coupon does not exist!
mk: Купонот не постои

en: Coupon draft updated.
mk: Нацртот за купонот е ажуриран.

en: Coupon expiration date in GMT.
mk: Датум на истекување на купонот во GMT.

en: Coupon expiration date.
mk: Датум на истекување на купонот.

en: Coupon expiry date
mk: Дата на истекување на купонот

en: Coupon has been removed.
mk: Купонот е избришан.

en: Coupon is not valid.
mk: Купонот не е валиден.

en: Coupon item ID is readonly.
mk: ID на артикал на купонот е само за читање.

en: Coupon management has moved!
mk: Управувањето со купони се пресели!

en: Coupon restored
mk: Купонот е обновен.

en: Coupon saved.
mk: Купонот е зачуван.

en: Coupon scheduled for: %s.
mk: Купонот е закажан за: %s.

en: Coupon submitted.
mk: Купонот е испратен.

en: Coupon type
mk: Вид на купон

en: Coupon type name.
mk: Име на тип на купон.

en: Coupon updated
mk: Купонот е ажуриран

en: Coupon updated.
mk: Купонот е ажуриран.

en: Coupon usage limit has been reached.
mk: Достигнато е ограничување на користење на купони.

en: Coupon usage limit has been reached. If you were using this coupon just now but order was not complete, you can retry or cancel the order by going to the <a href="%s">my account page</a>.
mk: Ограничувањето за користење на купонот е достигнато. Ако го користевте овој купон токму сега, но нарачката не беше завршена, можете повторно да се обидете или да ја откажете нарачката со одење на <a href="%s">страницата за мојата сметка</a> .

en: Coupon usage limit has been reached. Please try again after some time, or contact us for help.
mk: Ограничувањето за користење на купонот е достигнато. Ве молиме обидете се повторно по некое време или контактирајте со нас за помош.

en: Coupon(s)
mk: Купон(и)

en: Coupon(s):
mk: Купони(и):

en: Coupon:
mk: Купон:

en: Coupon: %s
mk: Купон: %s

en: Coupons
mk: Купони

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
mk: Купоните се одличен начин за нудење на попусти и награди за вашите корисници. Тие се прикажуваат тука одкако ќе се креираат.

en: Coupons are disabled.
mk: Купоните се оневозможени.

en: Coupons by date
mk: Купони по датум

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
mk: Купоните може да се применат од страниците за проверка и на страницата со содржина на кошничката

en: Coupons can now be managed from Marketing > Coupons. Click the button below to remove the legacy WooCommerce > Coupons menu item.
mk: Купоните сега може да се управуваат од Маркетинг > Купони. Кликнете на копчето подолу за да ја отстраните старата ставка од менито WooCommerce > Купони.

en: Coupons detailed reports.
mk: Купони детални извештаи.

en: Coupons discounts
mk: Купон за попуст

en: Coupons line data.
mk: Податоци за купоните

en: Coupons list
mk: Листа на купони

en: Coupons navigation
mk: Преглед на купони

en: Coupons totals.
mk: Вкупно купони.

en: Cover
mk: Насловна слика

en: Cox's Bazar
mk: Коксовата чаршија

en: Create
mk: Креирај

en: Create Blog
mk: Создади блог

en: Create Menu
mk: Создади мени

en: Create New Menu
mk: Креирај Ново Мени

en: Create Product
mk: Создади продукт

en: Create Table
mk: Создади табела

en: Create a Configuration File
mk: Создади конфигурациона датотека

en: Create a New Site
mk: Создади нов сајт

en: Create a New User
mk: Создади нов корисник

en: Create a brand new user and add them to this site.
mk: Создадете нов корисник и додадете го на овој веб-сајт.

en: Create a classic widget layout with a title that’s styled by your theme for your widget areas.
mk: Создадете класичен распоред на виџети со наслов што е стилизиран според вашата тема за областите на вашите графички контроли.

en: Create a menu for this location
mk: Креирајте мени за оваа локација

en: Create a new Privacy Policy page
mk: Направете нова страница за Политика за приватност

en: Create a new gallery
mk: Создади нова галерија

en: Create a new playlist
mk: Создади нова плејлиста

en: Create a new video playlist
mk: Создади нова видео плејлиста

en: Create a new webhook
mk: Креирај нов webhook

en: Create a product
mk: Креирај продукт

en: Create a two-tone color effect without losing your original image.
mk: Направете двотонски ефект на боја без да ја изгубите вашата оригинална слика.

en: Create account password
mk: Креирај лозинка за корисничката сметка

en: Create an API key
mk: Креирај API клуч

en: Create an account?
mk: Сакаш да креираш сметка?

en: Create and send purchase follow-up emails, newsletters, and promotional campaigns straight from your dashboard.
mk: Креирајте и испраќајте последователни е-пошта, билтени и промотивни кампањи директно од вашата контролна табла.

en: Create audio playlist
mk: Создади аудио плејлиста

en: Create coupons
mk: Создади купони

en: Create custom template
mk: Создадете сопствен шаблон

en: Create customers
mk: Креирај Корисници

en: Create default WooCommerce pages
mk: Креирај основни WooCommerce страници

en: Create draft page: <mark>%s</mark>
mk: Креирајте нацрт-страница: <mark>%s</mark>

en: Create draft post: <mark>%s</mark>
mk: Креирајте нацрт-напис: <mark>%s</mark>

en: Create gallery
mk: Создади галерија

en: Create new Menu
mk: Креирај Ново Мени

en: Create new template
mk: Создади шаблон

en: Create on-brand store campaigns, fast email promotions and customer retargeting with Creative Mail.
mk: Креирајте брендирани кампањи, брзи имејл промоции и ретаргетирање на купувачи со Creative Mail.

en: Create orders
mk: Креирај нарачки

en: Create page: <mark>%s</mark>
mk: Креирај страница: <mark>%s</mark>

en: Create pages
mk: Креирај Страници

en: Create products
mk: Креирај продукти

en: Create some products
mk: Создадете некои продукти

en: Create user %1$s or map to existing
mk: Создадете го корисникот %1$s или поврзете го за веќе постоечки корисник

en: Create video playlist
mk: Создади видео плејлиста

en: Create webhooks
mk: Создади webhook

en: Create your account
mk: Креирајте сметка

en: Create your first coupon
mk: Креирај го твојот прв купон

en: Create your first menu below.
mk: Создади го твоето прво мени подолу.

en: Create, edit, and delete menus
mk: Создадете, уредете и бришете менија

en: Create: <mark>%s</mark>
mk: Креирај: <mark>%s</mark>

en: Created
mk: Креирано

en: Created at
mk: Создадено на

en: Creating
mk: Создавање

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
mk: За да додадете коментар треба да внесете валидно име на автор и маил адреса.

en: Creating comment failed.
mk: Неуспешно создавање на коментар.

en: Creating product review failed.
mk: Креирањето на преглед на продукт не успеа.

en: Creative Mail for WooCommerce
mk: Креативна пошта за WooCommerce

en: Credit card
mk: Кредитна картичка

en: Credits
mk: Заслуги

en: Cremona
mk: Кремона

en: Creston
mk: Крестон

en: Crete
mk: Крит

en: Critical
mk: Критично

en: Croatia
mk: Хрватска

en: Croatian
mk: Хрватски

en: Croatian kuna
mk: Хрватска куна

en: Crop
mk: Отсечи

en: Crop Aspect Ratio
mk: Исечи пропорционален избор

en: Crop Header Image
mk: Исечи слика за заглавје

en: Crop Image
mk: Скрати ја сликата

en: Crop Selection
mk: Отсечи избор

en: Crop and Publish
mk: Исечи и објави

en: Crop arguments.
mk: Аргументи за отсекување.

en: Crop image
mk: Скрати ја сликата

en: Crop thumbnail to exact dimensions
mk: Исечи на сликичката на точни димензии

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
mk: Исечи ја сликичка на зададените димензии (вообичаено сликичките се пропорционални)

en: Crop type.
mk: Тип на култура.

en: Crop your image
mk: Скрати ја својата слика

en: Cropping&hellip;
mk: Сечење&hellip;

en: Cross River
mk: Крос Ривер

en: Cross-sells
mk: Крос-продажба

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
mk: Cross-sells се продукти кои ги промовирате во кошничката, врз основа на тековниот продукт.

en: Crotone
mk: Кротоне

en: Crunching&hellip;
mk: Се крчка&hellip;

en: Cryptographic hash of the instance settings.
mk: Криптографски хаш на поставките за пример.

en: Csongrád-Csanád
mk: Csongrad-Csanád

en: Ctrl + Alt + letter:
mk: Ctrl + Alt + буква:

en: Ctrl + letter:
mk: Ctrl + буква:

en: Cuba
mk: Куба

en: Cuban convertible peso
mk: Кубански конвертибилен пезос

en: Cuban peso
mk: Кубански пезос

en: Cuenca
mk: Куенка

en: Cuiaba
mk: Куијаба

en: Culture
mk: Култура

en: Cumilla
mk: Гумилиа

en: Cundinamarca
mk: Кундинамарка

en: Cuneo
mk: Кунео

en: Cura&ccedil;ao
mk: Курасао

en: Curacao
mk: Куракао

en: Currency
mk: Валута

en: Currency code (in ISO format) for returned prices.
mk: Шифра на валута (во ISO формат) за вратени цени.

en: Currency minor unit (number of digits after the decimal separator) for returned prices.
mk: Валутна минорна единица (број на цифри по децималниот разделувач) за вратените цени.

en: Currency options
mk: Опции на валути

en: Currency position
mk: Позиција на валута

en: Currency position.
mk: Позиција на валута

en: Currency symbol for the currency which can be used to format returned prices.
mk: Симбол на валута за валутата што може да се користи за форматирање на вратените цени.

en: Currency symbol position for this country.
mk: Позиција на валутен симбол за оваа земја.

en: Currency symbol.
mk: Симбол на валутата.

en: Currency the order was created with, in ISO format.
mk: Валутата со која беше креирана нарачката,е со ISO формат.

en: Currency.
mk: Валута.

en: Current
mk: Моментално

en: Current Background Image
mk: Моментална позадинска слика

en: Current Header Image
mk: Моментална слика на заглавје

en: Current Header Video
mk: Тековно видео со заглавие

en: Current Page
mk: Моментална страница

en: Current Revision by %s
mk: Моментална верзија од %s

en: Current administration email: %s
mk: Моментална администраторска адреса за е-пошта: %s

en: Current annual revenue of the store.
mk: Тековен годишен приход на продавницата.

en: Current header
mk: Моментално заглавје

en: Current image: %s
mk: Тековна слика: %s

en: Current instance settings of the widget.
mk: Тековни поставки за примерок на графичката контрола.

en: Current media URL:
mk: Тековен медиумски URL:

en: Current page
mk: Моментална страница

en: Current page of the collection.
mk: Моментална страна од колекцијата.

en: Current page retrieval should be called on or after the `current_screen` hook.
mk: Преземањето на тековната страница треба да се повика на или по куката за `current_screen`.

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
mk: Моментална лозинка (остави празно за да не ја промениш)

en: Current plugin: %1$s (version %2$s)
mk: Моментален додаток: %1$s (верзија %2$s)

en: Current product price.
mk: Моментална цена производот.

en: Current set billing address for the customer.
mk: Моментално поставената адреса за наплата на купувачот.

en: Current set shipping address for the customer.
mk: Тековна поставена адреса на доставување на купувачот.

en: Current thumbnail
mk: Тековна мала сликичка

en: Current variation price.
mk: Тековна цена на варијацијата.

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
mk[0]: Во моментов %s коментар чека на Ваше одобрување. Ве молиме посетете го панелот за модерирање:
mk[1]: Во моментов %s коментар чека на Ваше одобрување. Ве молиме посетете го панелот за модерирање:

en: Currently selected font appearance: %s
mk: Моментално избран изглед на фонтот: %s

en: Currently selected font style: %s
mk: Моментално избран стил на фонт: %s

en: Currently selected font weight: %s
mk: Тековно избрана тежина на фонтот: %s

en: Currently selected link settings
mk: Моментално селектирани поставувања за линк

en: Currently, avoiding full page reloads is not possible when a Content block is present inside the Query block.
mk: Во моментот, избегнување на целосни освежувања на страницата не е возможно, кога блокот со содржина е внатре во блокот на барање.

en: Currie
mk: Кири

en: Cuscatlán
mk: Кускатлан

en: Cusco
mk: Куско

en: Custom
mk: Сопствено

en: Custom Background
mk: Сопствена позадина

en: Custom CSS
mk: Прилагодено CSS

en: Custom Colors
mk: Сопствени бои

en: Custom Design
mk: Сопствен дизајн

en: Custom Email Address
mk: Сопствена адреса за е-пошта

en: Custom Fields
mk: Сопствени полиња

en: Custom Fonts
mk: Сопствени фонтови

en: Custom HTML
mk: HTML код

en: Custom HTML Widget
mk: Елемент со HTML код

en: Custom Header
mk: Сопствено заглавие

en: Custom Link
mk: Сопствена врска

en: Custom Links
mk: Сопствени врски

en: Custom Logo
mk: Сопствено лого

en: Custom Menu
mk: Сопствено мени

en: Custom Message:
mk: Сопствена порака:

en: Custom PHP error message.
mk: Сопствена порака за PHP грешка.

en: Custom PHP fatal error handler.
mk: Сопствен справувач со PHP грешки.

[ctx: Custom Preset]
en: Custom
mk: Прилагодено

en: Custom Size
mk: Прилагодена големина

en: Custom Structure
mk: Сопствена структура

en: Custom Template
mk: Прилагоден Шаблон

en: Custom URL
mk: Сопствена URL адреса

en: Custom background if defined by the theme.
mk: Прилагодена позадина ако е дефинирана од темата.

en: Custom base
mk: Прилагодена база

en: Custom color
mk: Сопствена боја

en: Custom color palette if defined by the theme.
mk: Прилагодена палета на бои доколку е дефинирана според темата.

en: Custom date format:
mk: Сопствен формат на датумот

en: Custom field deleted.
mk: Сопствените полиња се избришани.

en: Custom field updated.
mk: Сопственото поле е ажурирано

en: Custom fields
mk: Сопствени полиња

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="%s">use in your theme</a>.
mk: Сопствените полиња може да се користат за додавање на екстра мета-податоци во написите кои може <a href="%s">да се користат од вашата тема</a>.

en: Custom font sizes if defined by the theme.
mk: Прилагодени големини на фонтови доколку се дефинирани според темата.

en: Custom gradient presets if defined by the theme.
mk: Прилагодени градиент претходно поставени ако е дефинирано од темата.

en: Custom header if defined by the theme.
mk: Прилагодено заглавие ако е дефинирано од темата.

en: Custom installation script.
mk: Сопствена скрипта за инсталација.

en: Custom logo if defined by the theme.
mk: Прилагодено лого доколку е дефинирано според темата.

en: Custom maintenance message.
mk: Сопствена порака за режим на одржување.

en: Custom ordering
mk: Прилагодена Нарачка

en: Custom ordering position.
mk: Прилагодена позиција на нарачката.

en: Custom site deleted message.
mk: Сопствена порака за избришан сајт.

en: Custom site inactive message.
mk: Сопствена порака за неактивен сајт.

en: Custom site suspended message.
mk: Сопствена порака за суспендиран сајт.

en: Custom template created. You're in template mode now.
mk: Создаден приспособен шаблон. Сега сте во режим на шаблон.

en: Custom time format:
mk: Сопствен формат на времето:

en: Custom:
mk: Сопствено:

en: Customer
mk: Клиент

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
mk: Кориснички email за "нова сметка" е испратен до корисникот кога корисникот е најавен преку страниците за Проверка или Сметка

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
mk: Корисникот ќе прими email so "ресет лозинка" кога ќе ја ресетира лозинката

en: Customer Data
mk: Податоци за клиентите

en: Customer ID if registered. Will return 0 for guests.
mk: ИД на клиент ако е регистриран. Ќе врати 0 за гостите.

en: Customer ID is invalid.
mk: ID на купувачот е невалиден.

en: Customer ID.
mk: ID на клиент.

en: Customer IP: %s
mk: IP на потрошувач: %s

en: Customer Name
mk: Име на клиент

en: Customer billing address
mk: Клиентска адреса за наплата

en: Customer created
mk: Потрошувачот е создаден

en: Customer deleted
mk: Потрошувачот е избришан

en: Customer details
mk: Детали за клиентот

en: Customer download link
mk: Линк за превземање за купувачот

en: Customer download log
mk: Клиентски лог за превземање

en: Customer download permissions have been retained.
mk: Дозволите за преземање на клиентите се задржани.

en: Customer downloads
mk: Клиентски превземања

en: Customer first name.
mk: Клиентско Име

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
mk: Информации за клиентите, како што се вашето име, адреса на е-пошта и информации за наплата и испорака.

en: Customer invoice / Order details
mk: Фактура за Клиент/Детали за нарачка

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
mk: Кориснички пораки со податоци за фактура може да бидат испратени до клиентите кои содржат податоци за нарачката и платежните врски.

en: Customer last name.
mk: Презиме на Клиент

en: Customer list
mk: Листа на потрошувачи

en: Customer login name.
mk: Име за најава на Клиент.

en: Customer matched zone "%s"
mk: Зона одговара на клиентот „%s“

en: Customer note
mk: Забелешка на клиент

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
mk: Клиентски email со забелешка се испраќаат кога додавате забелешка на нарачка.

en: Customer notes about the order
mk: Забелешки од клиент за нарачката

en: Customer orders
mk: Нарачки од клиент

en: Customer password.
mk: Лозинка на клиент.

en: Customer payment page &rarr;
mk: Клиентска страница за плаќање &rarr;

en: Customer provided note
mk: Клиентска проследена забелешка

en: Customer provided note:
mk: Клиентска проследена забелешка:

en: Customer role.
mk: Улога на клиентот

en: Customer sales
mk: Продажби на Клиентот

en: Customer shipping address
mk: Адреса на доставување на купувачот

en: Customer type
mk: Тип на клиент

en: Customer type name.
mk: Име на тип на клиент.

en: Customer updated
mk: Потрошувачот е ажуриран

en: Customer's IP address.
mk: IP адреса на клиентот.

en: Customer:
mk: Клиент:

en: Customers
mk: Корисници

en: Customers detailed reports.
mk: Клиентите детални извештаи.

en: Customers do not support trashing.
mk: Клиентите не дозволуваат критика.

en: Customers totals.
mk: Вкупно купувачи.

en: Customers vs. guests
mk: Клиенти vs Гости

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
mk: Клиентите нема да можат да купуваат  продукти од вашата продавница додека не се овозможи начин за испорака.

en: Customizable products
mk: Прилагодливи продукти

en: Customization Draft
mk: Нацрт со прилагодувања

en: Customize
mk: Прилагоди

en: Customize &#8220;%s&#8221;
mk: Уреди &#8220;%s&#8221;

en: Customize CSS
mk: Приспособи CSS

en: Customize It!
mk: Уреди го!

en: Customize New Changes
mk: Прилагоди нови промени

en: Customize Your Site
mk: Прилагодете го Вашиот сајт

en: Customize the appearance of specific blocks and for the whole site.
mk: Прилагодете го изгледот на одредени блокови и за целата локација.

en: Customize the appearance of specific blocks for the whole site.
mk: Прилагодете го изгледот на одредени блокови за целата локација.

en: Customize the width for all elements that are assigned to the center or wide columns.
mk: Приспособете ја ширината за сите елементи што се доделени на централните или широките колони.

en: Customize theme: %s
mk: Уреди ја темата: %s

en: Customize your entire site with block themes
mk: Прилагодете ја целата ваша страница со блок теми

en: Customize your online store with WooCommerce blocks
mk: Прилагодете ја вашата онлајн продавница со блокови на WooCommerce

en: Customize: %s
mk: Прилагоди: %s

en: Customizer
mk: Уредувач

en: Customizing
mk: Уредување

en: Customizing &#9656; %s
mk: Уредуваш &#9656; %s

en: Customizing This Display
mk: Менување на овој приказ

en: Cut
mk: Исечи

en: Cut table row
mk: Исечи редица од табела

en: Cyan bluish gray
mk: Цијан синкаво сиво

en: Cyprus
mk: Кипар

en: Czech
mk: Чешки

en: Czech Republic
mk: Чешка

en: Czech koruna
mk: чешка круна

en: Cáceres
mk: Касерес

en: Cádiz
mk: Кадиз

en: Córdoba
mk: Кордоба

en: Călărași
mk: Калараси

en: Căușeni
mk: Каушени

en: DKI Jakarta
mk: ДКИ Џакарта

en: Dacca
mk: Дака

en: Dadra and Nagar Haveli
mk: Дадра и Нагар Хавели

en: Daerah Istimewa Aceh
mk: Даера Истимева Асех

en: Daerah Istimewa Yogyakarta
mk: Даерах Исимева Јогјакарта

en: Daily
mk: Дневно

en: Dajabón
mk: Дајабон

en: Dakahlia
mk: Дакалија

en: Dakar
mk: Дакар

en: Daman and Diu
mk: Даман и Диу

en: Damascus
mk: Дамаск

en: Damietta
mk: Дамиета

en: Danish
mk: Дански

en: Danish krone
mk: данска круна

en: Danmarkshavn
mk: Демаркшавн

en: Dar es Salaam
mk: Дар ес Салам

en: Darién
mk: Дариен

en: Dark
mk: Темна

en: Darwin
mk: Дарвин

en: Dashboard
mk: Работна табла

en: Data erasure has failed.
mk: Бришењето на податоци не успеа.

en: Data resource ID.
mk: ID на податочен ресурс.

en: Data resource description.
mk: Опис на податочните ресурси.

en: Data store:
mk: Продавница за податоци:

en: Data to pass through to the payment method when processing payment.
mk: Податоци што треба да се пренесат до начинот на плаќање при обработката на плаќањето.

en: Data: %1$.2fMB + Index: %2$.2fMB + Engine %3$s
mk: Податоци: %1$.2fMB + Индекс: %2$.2fMB + Мотор %3$s

en: Database
mk: База на податоци

en: Database Data Size
mk: Големина на податоците во Датабазата

en: Database Error
mk: Грешка со базата на податоци.

en: Database File Path
mk: Патека на датотеката во базата на податоци

en: Database Index Size
mk: Големина на индексот на Датабазата

en: Database Server version
mk: Верзија на серверот за база на податоци

en: Database error.
mk: Грешка во базата на податоци.

en: Database information:
mk: Информации за базата на податоци:

en: Database prefix
mk: Префикс на база на податоци

en: Database prefix.
mk: Префикс за базата на податоци

en: Database size
mk: Големина на базата на податоци

en: Database tables.
mk: Табели во базата на податоци.

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
mk: Рутината за надградба на базата на податоци е закажана да работи во заднина.

en: Database verified successfully.
mk: Базата на податоци е успешно потврдена.

en: Database.
mk: База на податоци

en: Date
mk: Датум

en: Date Format
mk: Формат за датум:

en: Date Range
mk: Период

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any (GMT).
mk: Датум по кој корисникот треба да се потсети на белешката, доколку ја има (GMT).

en: Date after which the user should be reminded of the note, if any.
mk: Датум по кој корисникот треба да се потсети на белешката, доколку ја има.

en: Date and time
mk: Датум и време

en: Date created:
mk: Дата на создавање:

en: Date last active GMT.
mk: Датум на последен активен GMT.

en: Date last active.
mk: Датум последен активен.

en: Date range
mk: Датумски опсег

en: Date range:
mk: Од-до датум:

en: Date registered GMT.
mk: Датум на регистрирање GMT.

en: Date registered.
mk: Датум на регистрирање.

en: Date sale price ends
mk: Продажната цена завршува на дата

en: Date sale price starts
mk: Продажната цена започнува на дата

en: Date the note was created (GMT).
mk: Датум на креирање на белешката (GMT).

en: Date the note was created.
mk: Датум на создавање на белешката.

en: Date the order was created, as GMT.
mk: Датум на креирање на нарачката, како GMT.

en: Date the order was created, in the site's timezone.
mk: Датум на креирање на нарачката, во временската зона на страницата.

en: Date/Time
mk: Датум/Време

en: Date/time
mk: Датум/време

en: Date:
mk: Датум:

en: Davao Occidental
mk: Давао Оксидентал

en: Davao Oriental
mk: Давао ориентал

en: Davao del Norte
mk: Давао дел Норте

en: Davao del Sur
mk: Давао дел Сур

en: Davis
mk: Дејвис

en: Dawson
mk: Досон

en: Dawson Creek
mk: Досон_Крик

en: Day
mk: ден

en: Day and name
mk: Ден и име

en: Day(s)
mk: Ден(ови)

en: Daylight saving time begins on: %s.
mk: Дневното сметање на времето започнува на: %s.

en: Days
mk: Денови

en: Deactivate
mk: Деактивирај

en: Deactivate this plugin
mk: Деактивирај го овој додаток

en: Debug log
mk: Отстранување на грешки при логирање

en: Debug mode
mk: Режим за грешка

en: Debug mode is often enabled to gather more details about an error or site failure, but may contain sensitive information which should not be available on a publicly available website.
mk: Режимот за откривање на проблеми овозможува собирање на повеќе детали за грешките или проблеми со сајтот, но може да содржат сензитивни информации кои не треба да бидат достапни јавно на сајтот.

en: Debugging enabled
mk: Дебагирањето е активирано

en: December
mk: Декември

en: December 6, 2018
mk: 6 декември, 2018

[ctx: December abbreviation]
en: Dec
mk: Дек

en: Decimal precision of the returned prices.
mk: Децимална прецизност на вратените цени.

en: Decimal separator
mk: Децимален раздвојувач

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
mk: Децимален разделувач за прикажаните цени за оваа земја.

en: Decimal separator for the currency which can be used to format returned prices.
mk: Децимален разделувач за валутата што може да се користи за форматирање на вратените цени.

en: Decimal separator.
mk: Децимален сепаратор.

en: Decoration
mk: Декорација

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
mk: Намалување на постојната цена за (фиксен износ или %):

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
mk: Намалување на постојната продажна цена со (фиксен износ или %):

en: Decrease existing stock by:
mk: Намалете ги постоечките залихи со:

en: Decrease indent
mk: Намали алинеја

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
mk: Намалување на редовните цени (фиксен износ или процент)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
mk: Намалување на продажните цени (фиксен износ или процент)

en: Default
mk: Стандардно

en: Default (<div>)
mk: Стандардно (<div>)

en: Default Avatar
mk: Стандарден аватар

en: Default Data
mk: Стандардни податоци

en: Default Date Range
mk: Стандарден опсег на датуми

en: Default Form Values
mk: Стандардни вредности на форма

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
mk: Стандардна шифра на валута ISO4127 алфа-3 за земјата.

en: Default Images
mk: Стандардни слики

en: Default Link Category
mk: Стандардна категорија за врски

en: Default Mail Category
mk: Стандардна категорија за написи испратени по пошта

en: Default Post Category
mk: Стандардна категорија за написи

en: Default Post Format
mk: Стандарден формат на написи

[ctx: Default Preset]
en: Default
mk: Стандарна

en: Default Style
mk: Стандарден стил

en: Default article settings
mk: Стандардни поставувања за написи

en: Default attribute
mk: Стандарден атрибут

en: Default based on area (%s)
mk: Стандардно врз основа на област (%s)

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: Default comment status
mk: Стандарден статус на коментар

en: Default customer location
mk: Стандардна локација на корисник

en: Default is %s
mk: Стандардно е %s

[ctx: Default link category slug]
en: Blogroll
mk: Блогови

[ctx: Default page slug]
en: about
mk: За

en: Default post category.
mk: Стандардна категорија на пост.

en: Default post format.
mk: Стандарден формат на натписот.

en: Default post settings
mk: Стандардни подесувања за написи

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
mk: Здраво Свету!

en: Default product category cannot be deleted.
mk: Стандардната категорија на продукти не може да се избрише.

en: Default product sorting
mk: Стандардно сортирање на продукти

en: Default shortcuts,
mk: Стандардни кратенки,

en: Default sort order
mk: Стандарден ред за сортирање

en: Default sort order.
mk: Стандарден сортирачки редослед

en: Default sorting
mk: Стандардно подредување

en: Default sorting (custom ordering + name)
mk: Стандардно сортирање (стандардна нарачка + име)

en: Default styles
mk: Основни стилови

en: Default template
mk: Основен нацрт

en: Default timezone is %s - it should be UTC
mk: Стандардната временска зона е %s - треба да биде во UTC

en: Default timezone is UTC
mk: Стандардната временска зона е во UTC

en: Default timezone.
mk: Стандардна временска зона.

en: Default to customer billing address
mk: Стандардна адреса за фактурирање на клиентите

en: Default to customer shipping address
mk: Стандардна адреса за испорака на клиентите

en: Default value for the setting.
mk: Стандардна вредност за подесување.

en: Defaults variation attributes.
mk: Стандардни атрибути на варијантата.

en: Define if the attribute can be used as variation.
mk: Дефинирајте дали атрибутот може да се користи како варијантата.

en: Define if the attribute is visible on the "Additional information" tab in the product's page.
mk: Дефинирајте дали атрибутот е видлив на "таб-ot" "Дополнителни информации" на страницата на продуктот.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
mk: Дефинирајте дали нарачката е платена. Тој ќе го постави статусот на нарачка " на обработка" и ќе ја намали залихата на продуктот.

en: Define if the variation is visible on the product's page.
mk: Дефинирајте дали варијантата е видлива на страницата на продуктот.

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
mk: Дефинирајте го текстот што ќе се прикаже по цените на продуктите. Ова би можело да биде, на пример, "вкл. ДДВ" за да се објасни вашата цена. Можете исто така да ги замените цените користејќи едно од следниве: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
mk: Дефинирајте дали целиот продукт е оданочен, или само трошокот за испорака.

en: Delaware
mk: Делавер

en: Delete
mk: Избриши

en: Delete "%s" permanently
mk: Избриши "%s" перманентно

en: Delete &#8220;%s&#8221;
mk: Избриши &#8220;%s&#8221;

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
mk: Избриши го &#8220;%s&#8221; перманентно

en: Delete Menu
mk: Избриши мени

en: Delete My Site Permanently
mk: Избриши го мојот веб-сајт

en: Delete Permanently
mk: Трајно избриши

en: Delete Site
mk: Избриши го сајтот

en: Delete Users
mk: Отстранување учесници

en: Delete WooCommerce tax rates
mk: Избришете даночни стапки на WooCommerce

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
mk: Избришете елемент од менито <strong>со проширување и кликање на избриши</strong>

en: Delete all content.
mk: Избриши ја цела содржина.

en: Delete all variations
mk: Избриши ги сите варијации

en: Delete column
mk: Избриши колона

en: Delete image
mk: Избриши слика

en: Delete it: %s
mk: Избриши го: %s

en: Delete item
mk: Избриши продукт

en: Delete log
mk: Избришете лог

en: Delete menu
mk: Избриши мени

en: Delete note
mk: Избриши забелешка

en: Delete orphaned variations
mk: Избриши отфрлени ( orphaned) варијанти

en: Delete payment method
mk: Избриши начин на плаќање

en: Delete permanently
mk: Трајно избриши

en: Delete requests
mk: Избришете ги барањата

en: Delete row
mk: Избриши редица

en: Delete table
mk: Избриши табела

en: Delete tax rates
mk: Избришете даночни стапки

en: Delete template file
mk: Избриши темплејт податок

en: Delete this comment permanently
mk: Избриши го овој коментар засекогаш

en: Delete this item permanently
mk: Избриши трајно

en: Deleted
mk: Избришана

en: Deleted %1$s and adjusted stock (%2$s)
mk: Избришани %1$s и приспособени акции (%2$s)

en: Deleted %s
mk: Избришан %s

en: Deleted all active sessions, and %d saved carts.
mk: Избришани се сите активни сесии и %d зачувани колички.

en: Deleted menu item: %s.
mk: Избришана ставка од менито: %s.

en: Deleted text (strikethrough)
mk: Избришан текст (пречкртан)

en: Deleted:
mk: Избришано:

en: Deleting Links
mk: Бришење на врски

en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the default category %s. The default category cannot be deleted.
mk: Бришењето на категорија нема да ги избрише написите во неа. Наместо тоа, написите од избришаната категорија ќе бидат преместени во стандардната категорија %s. Стандардната категорија не може да се избрише.

en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
mk: Бришењето на категорија не ги брише производите во таа категорија. Наместо тоа, производите што беа доделени на избришаната категорија се поставени во категоријата %s.

en: Delhi
mk: Делхи

en: Delimiter
mk: Разделник

en: Delivery URL
mk: URL на испорака

en: Delivery fee
mk: Надомест за испорака

en: Delivery time estimate text, e.g. 3-5 business days.
mk: Текст за проценка на времето на испорака, на пр. 3-5 работни дена.

en: Delta
mk: Делта

en: Delta Amacuro
mk: Делта Амакуро

en: Denied: %s
mk: Одбиено: %s

en: Denizli
mk: Денизли

en: Denmark
mk: Данска

en: Denver
mk: Денвер

en: Deny
mk: Откажи

en: Department
mk: Оддел

en: Descending
mk: Опаѓачки

en: Descending.
mk: Опаѓачки

en: Describe the purpose of the image.
mk: Опишете ја целта на сликата

en: Describe the role of this image on the page.
mk: Опишете ја улогата на оваа слика на страницата.

en: Description
mk: Опис

en: Description (optional)
mk: Опис: (по желба)

en: Description for the attachment, as it exists in the database.
mk: Опис за прилогот, како што постои во базата.

en: Description for your reference
mk: Опис за ваше олеснување

en: Description is missing.
mk: Описот недостасува.

en: Description of block type.
mk: Опис на типот на блок.

en: Description of sidebar.
mk: Опис на страничната лента.

en: Description of template.
mk: Опис на шаблонот.

en: Description of the shipping rate, e.g. Dispatched via USPS.
mk: Опис на стапката на испорака, на пр. Испратено преку USPS.

en: Description of the user.
mk: Опис на корисникот.

en: Description of the widget.
mk: Опис на графичката контрола.

en: Descriptions
mk: Описи

en: Deselect
mk: Отселектирај

en: Design
mk: Дизајн

en: Design everything on your site &#8212; from the header down to the footer, all using blocks and patterns.
mk: Дизајнирајте сè на вашата страница - од заглавието до подножјето, сите користејќи блокови и обрасци.

en: Design everything on your site — from the header right down to the footer — using blocks.
mk: Дизајнирајте сè на вашата страница - од заглавието до подножјето - користејќи блокови.

en: Design your store with deep WooCommerce integration. If toggled on, we’ll install <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a>, and your current theme <em>%s</em> will be deactivated.
mk: Дизајнирајте ја вашата продавница со длабока интеграција на WooCommerce. Ако е вклучено, ќе го инсталираме <a href="https://woocommerce.com/storefront/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Storefront</a> и вашата тековна тема <em>%s</em> ќе биде деактивирана.

en: Designer
mk: Дизајнер

en: Desktop
mk: Десктоп

en: Destination folder already exists.
mk: Одредишната папка веќе постои.

en: Destination logger must be configured before running a migration
mk: Дестинацијата мора да се конфигурира пред да се изврши миграција

en: Destination store must be configured before running a migration
mk: Продавницата за дестинации мора да се конфигурира пред да се изврши миграција

en: Detach
mk: Оттргни

en: Detach blocks from template part
mk: Откачете ги блоковите од делот на шаблонот

en: Detach from &#8220;%s&#8221;
mk: Откачи од &#8220;%s&#8221;

en: Details
mk: Детали

en: Details about the media file, specific to its type.
mk: Детали за ресурсниот фајл, специфичен за неговиот тип

en: Details for theme: %s
mk: Детали за темата: %s

en: Determines how this attribute's values are displayed.
mk: Одредува како се прикажуваат вредностите на овој атрибут.

en: Determines if hidden or visible catalog products are shown.
mk: Определува дали се прикажани скриените или видливи каталошки продукти.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
mk: Го одредува редоследот на условите на страниците на продукти предната страна. Ако користите вообичаено нарачување, можете да ги повлечете и спуштите условите во овој атрибут.

en: Determines the type of discount that will be applied.
mk: Го одредува видот на попуст што ќе се примени.

en: Detroit
mk: Детроит

en: Developed by %s
mk: Развиено од %s

en: Developer
mk: Развивач

en: Dhaka
mk: Дака

en: Dibër
mk: Дибр

en: Did not receive array from %1$s eraser (index %2$d).
mk: Не добив низа од бришачот %1$s (индекс %2$d).

en: Did the tool run successfully?
mk: Дали алатката работи успешно?

en: Did you just paste HTML?
mk: Дали само што вметнавте HTML?

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by pressing the &#8220;<a class="add-widget" href="#">Add a Widget</a>&#8221; button and searching for &#8220;HTML&#8221;. Check it out to add some custom code to your site!
mk: Дали знаете дека постои &#8220;HTML код&#8221; елемент? Можете да го пронајдете со притискање на &#8220;<a class="add-widget" href="#">Додати Елемент</a>&#8221; копчето и пребарување за &#8220;HTML&#8221;. Проверете го за да додатете сопствен код на вашата страна!

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by scanning the list of available widgets on this screen. Check it out to add some custom code to your site!
mk: Дали знаевте дека постои &#8220;HTML Код&#8221; елемент сега? Можете да го пронајдете со пребарувања на листата на достапни елементи на овој екран. Проверете го за да додадете сопствен код на вашата страна!

en: Did you know you can print shipping labels at home?
mk: Дали знаевте дека можете да печатите етикети за испорака дома?

en: Did you know?
mk: Дали сте знаеле?

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
mk: Дали го изгубивте вашиот телефон или не ја одјавивте вашата сметка на јавен компјутер? Можете да се одјавите од секаде и да останете најавени од овде.

en: Dili
mk: Дили

en: Dimensions
mk: Димензии

en: Dimensions (%s)
mk: Димензии (%s)

en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
mk: Димензии (должина х ширина х висина) (L&times;W&times;H) (%s)

en: Dimensions unit
mk: Мерка за димензии

en: Dimensions:
mk: Димензии:

en: Dinagat Islands
mk: Острови Динагат

en: Dinajpur
mk: Динаџпур

en: Diners
mk: Дајнерс картичка

en: Direct bank transfer
mk: Трансакција во банка

en: Direct link (best for mobile)
mk: Директен линк (најдобро за мобилен)

en: Direct payments to email address:
mk: Директно плаќање на email адреси:

en: Direct updates
mk: Директни ажурирања

en: Directories and Sizes
mk: Директориуми и големини

en: Directory sizes could not be returned.
mk: Големините на директориумот не можеа да се вратат.

en: Disable
mk: Оневозможи

en: Disable %s
mk: Оневозможи %s

en: Disable Auto-updates
mk: Оневозможи автоматско ажурирање

en: Disable CSS and JS
mk: Оневозможи CSS и JS

en: Disable accessibility mode
mk: Оневозможи режим за пристапност

en: Disable auto-updates
mk: Оневозможи автоматско ажурирање

en: Disable blocks that you don't want to appear in the inserter. They can always be toggled back on later.
mk: Оневозможете блокови што не сакате да се појавуваат во вметнувачот. Тие секогаш може да се вклучат повторно подоцна.

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
mk: Оневозможи испорака &amp; Пресметки за испорака

en: Disable syntax highlighting when editing code
mk: Оневозможи го означувањето на синтаксата кога уредувате код

en: Disable the visual editor when writing
mk: Оневозможи го визуелниот уредувач кога пишувате

en: Disabled
mk: Оневозможено

en: Disallowed Comment Keys
mk: Недозволени копчиња за коментари

en: Discard any changes and restore the original image.
mk: Откажете ги сите промени и вратете ја сликата во оригиналната состојба.

en: Discard changes
mk: Отфрли ги промените

en: Disconnect
mk: Дисконектирано

en: Disconnect from WordPress.com
mk: Дисконектирај од WordPress.com

en: Discount
mk: Попуст

en: Discount amount
mk: Сума на попуст

en: Discount total tax.
mk: Попуст на тоталниот данок.

en: Discount total.
mk: Тотален попуст.

en: Discount type
mk: Вид на попуст

en: Discount type.
mk: Вид на попуст

en: Discount:
mk: Попуст:

en: Discounted orders
mk: Нарачки со попуст

en: Discourage search engines from indexing this site
mk: Оневозможи им на пребарувачите да го индексираат овој веб-сајт

en: Discover
mk: Дискавер картичка

en: Discover a new way to build your site.
mk: Откријте нов начин за градење на вашиот сајт.

en: Discussion
mk: Дискусија

en: Discussion Settings
mk: Поставувања за дискусија

en: Dismiss
mk: Отфрли

en: Dismiss all
mk: Отфрли ги сите

en: Dismiss errors
mk: Откажи ги грешките

en: Dismiss the browser warning panel
mk: Исклучи го панелот за предупредување

en: Dismiss the gateway
mk: Отфрли ја портата

en: Dismiss the welcome panel
mk: Исклучи го панелот за добредојде

en: Dismiss this notice
mk: Отфрли го ова известување

en: Dismiss this notice.
mk: Отфрли го ова известување.

en: Dismiss this suggestion
mk: Отфрли го овој предлог

en: Display
mk: Приказ

en: Display Options
mk: Опции за приказ

en: Display Settings
mk: Поставувања за приказ

en: Display Site Title and Tagline
mk: Прикажи наслов и опис на сајт

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
mk: Прикажи листа на неодамна прегледани производи на купувачот.

en: Display a list of active product filters.
mk: Прикажи листа на активни филтри на производите.

en: Display a list of all categories.
mk: Прикажи листа со сите категории.

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
mk: Прикажете листа со атрибути за филтрирање производи во вашата продавница.

en: Display a list of recent reviews from your store.
mk: Прикажи листа на неодамнешни прегледи од вашата продавница.

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
mk: Прикажете листа со рејтинг Звездичка за филтрирање производи во вашата продавница.

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
mk: Прикажи мини верзија од Вашиот Gravatar профил

en: Display a slider to filter products in your store by price.
mk: Прикажете лизгач за филтрирање производи по цена во вашата продавница.

en: Display as dropdown
mk: Прикажи со паѓачко мени

en: Display as:
mk: Прикажи како:

en: Display author
mk: Прикажи автор

en: Display author name
mk: Прикажи го името на авторот

en: Display avatar
mk: Прикажи аватар

en: Display date
mk: Прикажи датум

en: Display entries from any RSS or Atom feed.
mk: Прикажи написи од било кој RSS или Atom фид.

en: Display excerpt
mk: Прикажи извадок

en: Display featured image
mk: Прикажи главна слика

en: Display item author if available?
mk: Прикажи автор на елементот (ако е достапно)?

en: Display item content?
mk: Пикажи содржина на елементот

en: Display item date?
mk: Прикажи датум на елементот?

en: Display location
mk: Покажи локација

en: Display login as form
mk: Прикажи најава како форма

en: Display name
mk: Прикажи како

en: Display name cannot be changed to email address due to privacy concern.
mk: Името за прикажување не може да биде адреса за е-пошта заради приватни причини.

en: Display name for the comment author.
mk: Прикажаното име за авторот на коментарот.

en: Display name for the user.
mk: Прикажано име на корисникот.

en: Display name publicly as
mk: Прикажи го името јано како

en: Display post content
mk: Прикажи ја содржината на написот

en: Display post date
mk: Прикажи датум на напис

en: Display post date?
mk: Прикажи го датумот на написот?

en: Display prices during cart and checkout
mk: Прикажи ги цените за време на приказ на кошничката и проверката

en: Display prices in the shop
mk: Приказ на цените во продавницата

en: Display suggestions within WooCommerce
mk: Прикажи предлози во WooCommerce

en: Display tax totals
mk: Приказ на вкупните даноци

en: Display the archive title based on the queried object.
mk: Прикажи го насловот на архивата врз основа на предметот за кој се бара.

en: Display the customer shopping cart.
mk: Приказ на Клиентската потрошувачка кошничка.

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
mk: Прикажи го бројот на спам коментари кои Akismet ги има уловено

en: Display the title as a link
mk: Прикажи го насловот како врска

en: Display these keyboard shortcuts.
mk: Прикажи ги овие кратенки на тастатура.

en: Display type
mk: Прикажи вид

en: Displayed on attachment pages.
mk: Прикажи на страниците за додатоци.

en: Displayed title for the leaderboard.
mk: Прикажан наслов за таблата на водачи.

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
mk: Прикажувам %1$s&#8211;%2$s од %3$s

en: Displaying %d themes
mk: Прикажани се %d теми

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
mk: Прикажувам %s&#8211;%s од %s

en: Displays a video from the media library or from YouTube, Vimeo, or another provider.
mk: Прикажува видео од мултимедиумската библиотека или од YouTube, Vimeo или друг провајдер.

en: Displays an audio player.
mk: Прикажува аудио плеер.

en: Displays an image gallery.
mk: Прикажува галерија на слики.

en: Displays an image.
mk: Прикажува слика.

en: Displays latest posts written by a single author.
mk: Ги прикажува најновите објави напишани од еден автор.

en: Displays more block tools
mk: Прикажува повеќе блок алатки

en: Displays the post link that follows the current post.
mk: Ја прикажува врската со написот што го следи тековниот напис.

en: Displays the post link that precedes the current post.
mk: Ја прикажува врската со написот што му претходи на тековниот напис.

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
mk: Прикажува дали се овозможени WP Cron Jobs.

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
mk: Прикажува дали WordPress е во режим на отклонување грешки.

en: Displays whether or not WordPress is using an external object cache.
mk: Прикажува дали WordPress користи или не надворешен кеш на објекти.

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
mk: Прикажува дали моменталната активна тема прикажува WooCommerce поддршка.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
mk: Прикажува дали тековната тема е под-тема (child).

en: Distraction-free writing mode
mk: Начин на пишување без одвлекување на вниманието

en: District
mk: Област

en: District Of Columbia
mk: Дистрикт Колумбија

en: Distrito Federal
mk: Федерален Округ

en: Diyarbakır
mk: Дијарбакир

en: Djelfa
mk: Џелфа

en: Djibouti
mk: Џибути

en: Djiboutian franc
mk: џибутски франк

en: Do not allow
mk: Не дозволувај

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the front-end theme, use the %2$s hook.
mk: Не ја дерегистрирај скриптата %1$s од администраторскиот дел. За да ја таргетирате фронт-енд темата, користете го %2$s hook-от.

en: Do not forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you are done!
mk: Не заборавајте да кликнете на „Зачувај ги промените“, откако ќе завршите!

en: Do not forget to click on the Save Changes button when you are finished.
mk: Не заборавај да кликнеш „Зачувај ги промените“ кога ќе завршиш.

en: Do not import
mk: Не увезувај

en: Do not pass %1$s tags to %2$s.
mk: Не пропуштај %1$s тагови во %2$s.

en: Do you need help with adding your first product?
mk: Дали ви треба помош за додавање на вашиот прв продукт?

en: Do you need more info about WooCommerce Subscriptions?
mk: Дали ви требаат повеќе информации за претплатите на WooCommerce?

en: Do you want to migrate from Shopify to WooCommerce?
mk: Дали сакате да мигрирате од Shopify на WooCommerce?

en: Do you want to sell online courses?
mk: Дали сакате да продавате онлајн курсеви?

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
mk: Дали сакате прво да ги зачувате вашите промени? Вашите променети податоци ќе бидат отфрлени ако одлучите да откажете.

en: Dobrich
mk: Добрич

en: Docs
mk: Документи

en: Document
mk: Документ

en: Document <span class="count">(%s)</span> | Documents <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Документ <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Документи <span class="count">(%s)</span>

en: Document Outline
mk: Скица на документ

en: Document Preview
mk: Прегледај го документот

en: Document Statistics
mk: Статистики за документот

en: Document properties
mk: Својства на документот

en: Document settings
mk: Поставки за документ

en: Documentation
mk: Документација

en: Documents
mk: Документи

en: Does the product have additional options before it can be added to the cart?
mk: Дали продуктот има дополнителни опции пред да може да се додаде во кошничката?

en: Does the theme declare WooCommerce support?
mk: Дали темата овозможува поддршка за WooCommerce?

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
mk: Дали темата има датотека woocommerce.php?

en: Does the user %1$s have permission to use the %2$s database?
mk: Дали корисникот %1$s има дозвола да ја користи базата на податоци на %2$s?

en: Does this theme have outdated templates?
mk: Дали оваа тема има застарени шаблони?

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
mk: Дали вашата страница присилува SSL сертификат за трансакции?

en: Does your site have REST API enabled?
mk: Дали вашиот сајт има REST API овозможен?

en: Dokolo
mk: Доколо

en: Domain
mk: Домен

en: Dominica
mk: Доминика

en: Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

en: Dominican peso
mk: Доминикански пезос

en: Don't charge for shipping.
mk: Не наплаќај за испорака.

en: Don't forget to test your checkout
mk: Не заборавајте да го тестирате вашето плаќање

en: Dondușeni
mk: Дондушени

en: Done
mk: Завршено

en: Done!
mk: Направено!

en: Donegal
mk: Донегал

en: Donga
mk: Донга

en: Douala
mk: Дуала

en: Double-check your settings before publishing.
mk: Проверете ги вашите подесувања пред да објавите.

en: Down one
mk: Едно надолу

en: Downgrading the plugin&#8230;
mk: Намалување на додатокот…

en: Downgrading the theme&#8230;
mk: Темата се намалува…

en: Download %d
mk: Превземи %d

en: Download %d ID
mk: Преземете %d ID

en: Download %d URL
mk: Превземи %d URL

en: Download %d name
mk: Превземи %d Име

en: Download &amp; install
mk: Преземи и инсталирај

en: Download Export File
mk: Преземи ја датотеката за изнесување

en: Download File
mk: Преземи датотека

en: Download ID
mk: ИД за преземање

en: Download ID (MD5).
mk: Преземи ID (MD5).

en: Download ID.
mk: Превземи ID.

en: Download URL
mk: Превземи URL

en: Download and import file attachments
mk: Преземи ги и внеси ги прилозите

en: Download button text
mk: Текст на копчето за преземање

en: Download count
mk: Број на преземања

en: Download expiry
mk: Превземањето истече

en: Download expiry days
mk: Денови по кои превземањето истекува

en: Download failed.
mk: Преземањето неуспеа.

en: Download file
mk: Преземи датотека

en: Download file URL.
mk: Превземи ја датотечната URL.

en: Download limit
mk: Лимит на превземање

en: Download my comments &raquo;
mk: Преземи ги моите коментари &raquo;

en: Download name
mk: Име на превземањето

en: Download personal data
mk: Преземи лични податоци

en: Download personal data again
mk: Повторно преземи ги личните податоци

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
mk: Тип за превземање, ова ја контролира шемата на front-end.

en: Download your %1$s Report: %2$s
mk: Преземете го вашиот извештај %1$s: %2$s

en: Download your %s Report
mk: Преземете го вашиот извештај за %s

en: Downloadable
mk: Може да се превземе

en: Downloadable file name.
mk: Име на датотека која се превзема

en: Downloadable files
mk: Датотеки за превземање

en: Downloadable product ID.
mk:  ID на продуктот кој може да се превземи.

en: Downloadable product permissions
mk: Дозволи на продуктот кој може да се превземи

en: Downloadable products
mk: Продукти кој можат да се превземат

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
mk: Продуктите кои се превземаат даваат пристап кон датотеката по купувањето.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
mk[0]: Преземено %s пат
mk[1]: Преземено %s пати

en: Downloading data...
mk: Преземање на податоци...

en: Downloading installation package from %s&#8230;
mk: Преземам пакет за инсталирање од %s&#8230;

en: Downloading translation from %s&#8230;
mk: Преземам преводи од %s&#8230;

en: Downloading update from %s&#8230;
mk: Преземам надградба од %s&#8230;

en: Downloading your new theme&hellip;
mk: Се превземаат вашите нови теми &hellip;

en: Downloads
mk: Преземања

en: Downloads remaining
mk: Преостанати преземања

en: Downloads require login
mk: Превземањата бараат најава

en: Draft
mk: Нацрт

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Нацрт <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Нацрти <span class="count">(%s)</span>

en: Draft Saved
mk: Нацртот е зачуван.

en: Draft created on %1$s at %2$s
mk: Нацрт создаден на  %1$s во %2$s

en: Draft saved at %s.
mk: Нацртот е зачуван во %s.

en: Drafts
mk: Нацрти

en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Нацрти <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Нацрти <span class="count">(%s)</span>

en: Drag
mk: Повлечете

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
mk: Влечи и остави ги сервисите кои сакате да ги користите.

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
mk: Повлечете и пуштете за преуредување на Вашите сопствени зони. Ова е ред по кој ќе се поклопува со адресата на клиентот.

en: Drag and drop to reorder media files.
mk: Повлечи и спушти за прередување на медиа фајловите.

en: Drag and drop to reorder tracks.
mk: Повлечи и пушти за прераспоредување на траките.

en: Drag and drop to reorder videos.
mk: Drag and drop за да ги подредиш видеата.

en: Drag and drop to set admin attribute order
mk: Повлечете и испуштете за да поставите редослед на атрибути на администраторот

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
mk: Влечете и пуштете, или кликнете за да подесите ред на варијанти на администраторот

en: Drag files into the editor to automatically insert media blocks.
mk: Повлечете датотеки во уредникот за автоматско вметнување медиумски блокови.

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
mk: Извлечете го вашиот обележувач во лентата со обележувачи. Потоа, кога сте на страница која сакате да ја споделете, само притиснете на него.

en: Drag the items into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
mk: Повлечете ги елементите во распоред по кој вие сакате. Кликнете на стрелката од десната страна за да ви се отворат опциите за поставување.

en: Drag to resize
mk: Повлечете за да ја промените големината

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
mk: Довлечете ги елементите тука за да ги отстраните од страничната лента, но да ги задржите нивните поставувања.

en: Drive sales with %1$sGoogle Listings and Ads%2$s
mk: Овозможете ја продажбата со %1$sСписоци на Google и реклами%2$s

en: Drop cap
mk: Голема прва буква

en: Drop files to upload
mk: Пушти ги датотеките за да ги прикачеш

en: Drop-ins are single files, found in the %s directory, that replace or enhance WordPress features in ways that are not possible for traditional plugins.
mk: Drop-ins се единечни датотеки, кои можат да се најдат во %s директориумот, кои ги заменуваат или подобруваат Вордпрес функциите на начини кои не се возможни за традиционалните додатоци.

en: Dropdown
mk: Паѓачка листа

en: Dropin Plugins
mk: Dropin приклучоци

en: Dropins & MU plugins.
mk: Приклучоци за Dropins и MU.

en: Duarte
mk: Дуарте

en: Dubai
mk: Дубаи

en: Dublin
mk: Даблин

en: Dubăsari
mk: Дубасари

en: DumontDUrville
mk: Думон Дурвил

en: Duotone
mk: Дуотон

en: Duplicate
mk: Дуплирај

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
mk: Откриен е двоен коментар, изгледа дека веќе сте го кажале ова!

en: Duplicate pattern
mk: Дуплирај ја шемата

en: Duplicate the selected block(s).
mk: Дуплирај ги означените блокови.

en: Durango
mk: Дуранго

en: Durazno
mk: Дуразно

en: Durrës
mk: Драч

en: Dushanbe
mk: Душанбе

en: Dutch
mk: Холандски

en: Dâmbovița
mk: Дамбовица

en: Düzce
mk: Дузче

en: E-Commerce
mk: Е-Трговија

en: E-mail
mk: Е-пошта

en: E-mail me whenever
mk: Секогаш испраќајте ми е-пошта

en: E-mail:
mk: Е-пошта:

en: ERROR: please type a comment.
mk: ГРЕШКА: Ве молам внесете коментар.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
mk: ГРЕШКА: одговарате на коментар на нацрт.

en: EXT. XANADU - FAINT DAWN - 1940 (MINIATURE)
    Window, very small in the distance, illuminated.
    All around this is an almost totally black screen. Now, as the camera moves slowly towards the window which is almost a postage stamp in the frame, other forms appear;
mk: EXT. КСАНАДУ - СЛАБЕНА ЗОРА - 1940 година (МИНИАТУРА)
    Прозорец, многу мал во далечината, осветлен.
    Околу ова е речиси целосно црн екран. Сега, додека камерата полека се движи кон прозорецот кој е речиси поштенска марка во кадарот, се појавуваат други форми;

en: Each block comes with its own set of controls for changing things like color, width, and alignment. These will show and hide automatically when you have a block selected.
mk: Секој блок доаѓа со своја листа на контроли за менување на работи како што се боја, ширина и порамнување. Контролите се прикажуваат или кријат автоматски кога имате избрано блок.

en: Each navigation menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
mk: Секое мени може да содржи врски до страници, категории, други URL адреса или видови на содржина. Елементи во менито може да се додадат со избирање на соодветниот елемент од колоната на левата страна.

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
mk: Источен Азербејџан (Азербејџан شرقی)

en: East Macedonia and Thrace
mk: Источна Македонија и Тракија

en: Easter
mk: Источен Остров

en: Eastern
mk: Источен

en: Eastern Cape
mk: Источен Кејп

en: Eastern Samar
mk: Источен Самар

en: Ebonyi
mk: Ебоњи

en: Ecuador
mk: Еквадор

en: Edirne
mk: Одрин

en: Edit
mk: Уреди

en: Edit %s
mk: Уреди %s

en: Edit %s page
mk: Страница %s за уредување

en: Edit &#8220;%s&#8221;
mk: Уреди со &#8220;%s&#8221;

en: Edit Category
mk: Уреди ја категоријата

en: Edit Changeset
mk: Промени го сетот на промени

en: Edit Comment
mk: Уреди коментар

en: Edit Coupon
mk: Уреди купон

en: Edit Image
mk: Уреди слика

en: Edit Link
mk: Уреди врска

en: Edit Link Category
mk: Уреди категорија за врски

en: Edit Media
mk: Уреди мултимедија

en: Edit Menu
mk: Измени Мени

en: Edit Menu Item
mk: Уреди елемент од менито

en: Edit Menus
mk: Уреди менија

en: Edit Navigation Menu
mk: Измени мени за навигација

en: Edit Order
mk: Уреди нарачка

en: Edit Original
mk: Уреди го оригиналот

en: Edit Page
mk: Уреди страница

en: Edit Post
mk: Уреди напис

en: Edit Product
mk: Уреди продукт

en: Edit Profile
mk: Уреди профил

en: Edit RSS URL
mk: Уреди RSS URL

en: Edit Scheduled Action
mk: Уреди закажана акција

en: Edit Site
mk: Уреди го веб-сајтот

en: Edit Tag
mk: Уреди ознака

en: Edit Template
mk: Уреди шаблон

en: Edit Template Part
mk: Уреди дел од шаблонот

en: Edit This
mk: Уреди го овој напис

en: Edit URL
mk: Уреди URL

en: Edit User
mk: Уредување на учесникот

en: Edit User %s
mk: Уреди корисник %s

en: Edit account
mk: Уреди профил

en: Edit and create new products from your mobile devices with the Woo app
mk: Уредете и креирајте нови продукти од вашите мобилни уреди со апликацијата Woo

en: Edit as HTML
mk: Уреди како HTML

en: Edit attribute
mk: Уреди атрибут

en: Edit audio playlist
mk: Уреди аудио плејлиста

en: Edit category
mk: Уреди категорија

en: Edit comment
mk: Уреди коментар

en: Edit coupon
mk: Уреди купон

en: Edit date and time
mk: Уреди го датумот и времето

en: Edit failed. Please try again.
mk: Уредувањето пропадна.Обидете се повторно.

en: Edit gallery
mk: Уреди галерија

en: Edit image
mk: Уреди слика

en: Edit item
mk: Уреди ставка

en: Edit link
mk: Уреди врска

en: Edit menu item
mk: Уреди елемент од менито

en: Edit more details
mk: Уреди повеќе детали

en: Edit next media item
mk: Уреди следна медиа содржина

en: Edit order
mk: Уреди нарачка

en: Edit page
mk: Уреди ја страницата

en: Edit permalink
mk: Уреди постојана врска

en: Edit previous media item
mk: Уреди предходна медиа содржина

en: Edit product
mk: Уреди производ

en: Edit products on the move
mk: Уредете ги продуктите во движење

en: Edit selected menu
mk: Уреди го избраното мени

en: Edit shipping class
mk: Уреди класа за испорака

en: Edit site
mk: Уреди го веб-сајтот

en: Edit status
mk: Уреди го статусот

en: Edit styles
mk: Уреди стилови

en: Edit table
mk: Уреди табела

en: Edit tag
mk: Уреди ознака

en: Edit this comment
mk: Уреди го овој коментар

en: Edit this entry.
mk: Уреди го овој внес.

en: Edit this item
mk: Уреди го овој напис

en: Edit this order
mk: Уреди ја оваа нарачка

en: Edit this page
mk: Уреди ја оваа страница

en: Edit track
mk: Уреди песна

en: Edit user
mk: Уреди корисник

en: Edit video playlist
mk: Уреди видео плејлиста

en: Edit visibility
mk: Уреди ја видливоста

en: Edit visually
mk: Уреди визуелно

en: Edit widget: %s
mk: Уреди елемент: %s

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag the items into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
mk: Уредете го вашето стандардно мени со додавање или бришење на елементи. Со влечење распоредете го секој елемент каде што сакате. Кликнете на „Создади мени“ за да ги зачувате промените.

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>. Do not forget to save your changes!
mk: Уредете го вашето мени подолу или <a href="%s">создадете ново мени</a>. Не заборавајте да ги зачувате промените!

en: Edit your site
mk: Уредете ја вашата страница

en: Edit: %s
mk: Уреди %s

en: Editing Menus
mk: Уредување на менијата

en: Editing code
mk: Уредување код

en: Editing template. Changes made here affect all posts and pages that use the template.
mk: Шаблон за уредување. Промените направени овде влијаат на сите објави и страници што го користат шаблонот.

en: Editor
mk: Уредувач

en: Editor Style
mk: Стил на уредувачот

en: Editor canvas
mk: Платно за уредување

en: Editor content
mk: Уредничка содржина

en: Editor footer
mk: Подножје на уредувачот

en: Editor menu (when enabled)
mk: Мени на уредувачот (кога е вклучено)

en: Editor publish
mk: Уредничка објава

en: Editor settings
mk: Подесувања за уредувач

en: Editor toolbar
mk: Лента со алатки на уредувачот

en: Editor top bar
mk: Горна лента на уредувачот

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
mk: Уредниците може да објавуваат написи, уредуваат сопствените и написите од останатите.

en: Edmonton
mk: Едмонтон

en: Edo
mk: Едо

en: Education
mk: Едукација

en: Education and learning
mk: Образование и учење

en: Efate
mk: Ефат

en: Effortless payments by Mollie: Offer global and local payment methods, get onboarded in minutes, and supported in your language.
mk: Плаќања без напор од Mollie: Понудете глобални и локални начини на плаќање, вклучете се за неколку минути и поддржани на вашиот јазик.

en: Egypt
mk: Египет

en: Egyptian pound
mk: египетска фунта

en: Ehime
mk: Ехиме

en: Eirunepe
mk: Еирунепе

en: Ekiti
mk: Екити

en: El Aaiun
mk: Ел Ајун

en: El Bayadh
mk: Ел Бајад

en: El Callao
mk: Ел Калао

en: El Oro
mk: Ел Оро

en: El Oued
mk: Ел Оуед

en: El Paraíso
mk: Ел Параисо

en: El Progreso
mk: Ел Прогресо

en: El Salvador
mk: Ел_Салвадор

en: El Seibo
mk: Ел Сеибо

en: El Tarf
mk: Ел Тарф

en: El Valle
mk: Ел Вале

en: Elazığ
mk: Елазиг

en: Elbasan
mk: Елбасан

en: Electric grass
mk: Електрична трева

en: Electronics and computers
mk: Електроника и компјутери

en: Elements
mk: Елементи

en: Elements path
mk: Патека до елементите

en: Elgeyo-Marakwet
mk: Елгејо-Мараквет

en: Elías Piña
mk: Елијас Пиња

en: Email
mk: Е-пошта

en: Email Address
mk: Адреса за е-пошта

en: Email address
mk: Адреса за е-пошта

en: Email address for the comment author.
mk: Маил адреса за авторот на коментарот.

en: Email address is invalid.
mk: Емаил адресата не е валидна.

en: Email address to receive payments
mk: Email адреса за примање на плаќања

en: Email address.
mk: Емаил адреса

en: Email could not be sent.
mk: Неуспешно испраќање на електронска пошта.

en: Email heading
mk: Заглавие за емаил

en: Email heading (paid)
mk: Наслов на е-пошта (платен)

en: Email invoice / order details to customer
mk: Email фактура / детали од нарачката за клиентот

en: Email me whenever
mk: Секогаш испраќајте ми е-пошта

en: Email notifications
mk: Известувања по е-пошта

en: Email of the reviewer.
mk: Email на клиентот кој оставил мислење.

en: Email options
mk: Email опции

en: Email or Username
mk: Е-пошта или корисничко име

en: Email sender options
mk: Email опции за испраќачот

en: Email sent.
mk: Електронската пошта е испратена.

en: Email template
mk: Email шаблон

en: Email type
mk: Вид на email

en: Email you used during checkout.
mk: Email кои го користите за време на проверката.

en: Email:
mk: Имејл:

en: Email: %s
mk: Е-пошта: %s

en: Emails
mk: е-маил

en: Embed
mk: Вметни

en: Embed Amazon Kindle content.
mk: Вметни Amazon Kindle содржина.

en: Embed Cloudup content.
mk: Вметни Cloudup содржина.

en: Embed CollegeHumor content.
mk: Вметни CollegeHumor содржина.

en: Embed Crowdsignal (formerly Polldaddy) content.
mk: Вметни Crowdsignal (претходно Polldaddy) содржина.

en: Embed Flickr content.
mk: Вметни Flickr содржина.

en: Embed Handler
mk: Вградување на ракувач

en: Embed Imgur content.
mk: Вметни Imgur содржина.

en: Embed Issuu content.
mk: Вметни Issuu содржина.

en: Embed Kickstarter content.
mk: Вметни Kickstarter содржина.

en: Embed Media Player
mk: Вметни мултимедијален плеер

en: Embed Mixcloud content.
mk: Вметни Mixcloud содржина.

en: Embed Pinterest pins, boards, and profiles.
mk: Вметнете пинови, табли и профили на Pinterest.

en: Embed Poll in New Post
mk: Вметни анкета во нов напис

en: Embed ReverbNation content.
mk: Вметни ReverbNation содржина.

en: Embed Screencast content.
mk: Вметни Screencast содржина.

en: Embed Scribd content.
mk: Вметни Scribd содржина.

en: Embed SmugMug content.
mk: Вметни SmugMug содржина.

en: Embed SoundCloud content.
mk: Вметни SoundCloud содржина.

en: Embed Speaker Deck content.
mk: Вметни Speaker Deck содржина.

en: Embed Spotify content.
mk: Вметни Spotify содржина.

en: Embed a Dailymotion video.
mk: Вметни Dailymotion содржина.

en: Embed a Facebook post.
mk: Вметни Facebook објава.

en: Embed a Reddit thread.
mk: Вметни Reddit тема.

en: Embed a TED video.
mk: Вметни TED видео.

en: Embed a TikTok video.
mk: Вметни TikTok видео.

en: Embed a Tumblr post.
mk: Вметни Tumblr објава.

en: Embed a VideoPress video.
mk: Вметни VideoPress видео.

en: Embed a Vimeo video.
mk: Вметни Vimeo видео.

en: Embed a WordPress post.
mk: Вметни WordPress напис.

en: Embed a WordPress.tv video.
mk: Вметни WordPress.tv видео.

en: Embed a YouTube video.
mk: Вметни YouTube видео.

en: Embed a tweet.
mk: Вметни твит.

en: Embed an Animoto video.
mk: Вметни Animoto видео.

en: Embed an Instagram post.
mk: Вметни Instagram објава.

en: Embed in Post
mk: Вметни во напис

en: Embed of %s.
mk: Вградување на %s.

en: Embed of the selected PDF file.
mk: Вметнете ја избраната PDF-датотека.

en: Embed or Link
mk: Вметни или Врска

en: Embedded content from %s
mk: Вметната содржина од %s

en: Embedded content from %s can't be previewed in the editor.
mk: Вметнатата содржина од %s не може да биде прегледана во уредувачот.

en: Embedded content from other websites
mk: Вградена содржина од други веб-сајтови

en: Embeds
mk: Вгнездување

en: Emberá
mk: Ембера

en: Embu
mk: Ембу

en: Emergency
mk: Итнo

en: Emoticons
mk: Емот икони

en: Empty
mk: Празно

en: Empty Spam
mk: Испразни спам

en: Empty Term.
mk: Празен израз

en: Empty Trash
mk: Испразни канта

en: Empty archive.
mk: Празна архива.

en: Empty block; start writing or type forward slash to choose a block
mk: Празен блок; Започнете со пишување или пишете / за да изберете блок

en: Empty filename
mk: Празно име на датотека

en: Empty template part
mk: Празен дел на шаблон

en: Empty title.
mk: Без наслов

en: Enable
mk: Овозможи

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
mk: Овозможете "address_override" за да ја спречите промената на информациите за адресите.

en: Enable %s
mk: Овозможи %s

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
mk: Пренасочување кон кошничката од архива (продавница) по успешното дополнување

en: Enable Archives?
mk: Овозможи архиви?

en: Enable Auto-updates
mk: Овозможете автоматско ажурирање

en: Enable Autorenew
mk: Овозможете автоматско обновување

en: Enable IPN email notifications
mk: Овозможи IPN email известувања

en: Enable PayPal Standard
mk: Овозможи PayPal Standard

en: Enable PayPal sandbox
mk: Овозможи PayPal режим за тестирање (sandbox)

en: Enable PayU's exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
mk: Овозможете го ексклузивниот додаток на PayU за WooCommerce за да започне да прифаќа плаќања со над 100 начини на плаќање достапни во Индија, вклучувајќи кредитни картички, дебитни картички, UPI и повеќе!

en: Enable PayU’s exclusive plugin for WooCommerce to start accepting payments in 100+ payment methods available in India including credit cards, debit cards, UPI, & more!
mk: Овозможете го ексклузивниот додаток на PayU за WooCommerce за да започне да прифаќа плаќања со над 100 начини на плаќање достапни во Индија, вклучувајќи кредитни картички, дебитни картички, UPI и повеќе!

en: Enable accessibility mode
mk: Овозможи режим за пристапност

en: Enable archives?
mk: Овозможи архиви?

en: Enable auto-renew
mk: Овозможи автоматскa обновa

en: Enable auto-updates
mk: Овозможете автоматско ажурирање

en: Enable bank transfer
mk: Овозможи трансфер во Банка

en: Enable cash on delivery
mk: Овозможи плаќање при испорака

en: Enable check payments
mk: Овозможи плаќање со чек

en: Enable coupons
mk: Овозможи користење на купони

en: Enable debug mode
mk: Овозможете отстранување на грешки

en: Enable email insights
mk: Овозможи увид во е-пошта

en: Enable for shipping methods
mk: Овозможи за методи за испорака

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
mk: Овозможи го уредувачот на цел екран и функционалноста за пишување без одвлекување на вниманието.

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
mk: Овозможи кратенки за тастатура за модерирање на коментари.

en: Enable logging
mk: Овозможи логирање

en: Enable low stock notifications
mk: Овозможи известување за мала залиха

en: Enable out of stock notifications
mk: Овозможи известување за немање на залиха

en: Enable product reviews
mk: Овозможи критики за продуктите

en: Enable reviews
mk: Овозможи критики

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
mk: Овозможи начин на достава за да се прикажат можните зони за достава за да се избегнат   дополнителни трошоци за достава.

en: Enable star rating on reviews
mk: Овозможи рејтинг со ѕведички за рецензиите

en: Enable stock management
mk: Овозможи менаџирање на залихи

en: Enable store notice
mk: Овозможи известувања за продавницата

en: Enable table usage
mk: Овозможи користење на табелата

en: Enable tax rates and calculations
mk: Овозможете даночни стапки и пресметки

en: Enable taxes
mk: Овозможи данок

en: Enable the legacy REST API
mk: Овозможете го наследниот REST API

en: Enable the shipping calculator on the cart page
mk: Овозможи го калкулаторот за испорака на страницата на кошничката

en: Enable the use of coupon codes
mk: Овозможи употреба на купони

en: Enable this email notification
mk: Овозможи ја оваа е-маил нотификација

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
mk: Овозможете го ова ако сакате овој атрибут да има архиви на продукти во вашата продавница.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
mk: Овозможете ја оваа опција ако продуктот не е испорачан или нема трошок за испорака

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
mk: Овозможете ја оваа опција ако пристапот му се дава на датотека што може да се превземе по купувањето на продуктот

en: Enable this option to enable stock management at variation level
mk: Овозможете ја оваа опција за да овозможите управување на залихи со променливо ниво

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
mk: Овозможете ја оваа опција за да дозволите пристап до превземањата кога нарачките се "обработуваат/процесираат", наместо кога се "завршени".

en: Enable tracking
mk: Овозможи следење

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
mk: Овозможете следење на податоците и помогнете во подобрувањето на WooCommerce.

en: Enable/Disable
mk: Овозможи/Оневозможи

en: Enable/Disable attribute archives.
mk: Овозможи/Оневозможи архиви на атрибути

en: Enabled
mk: Овозможено

en: Enabled Services
mk: Овозможени сервиси

en: Enables WooCommerce Analytics
mk: Овозможува WooCommerce Analytics

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
mk: Овозможувањето на режимот за пристап, преку јазичето „Опции за екран“ Ви овозможува да ги користите „Додади“ и „Уреди“ копчињата наместо повлечи и остави.

en: Encoding
mk: Енкодинг

en: Encoding for pages and feeds
mk: Кодна страница за страниците и фидовите

en: End Date
mk: Краен датум

en: End date
mk: Краен датум

en: End date of sale price, as GMT.
mk: Крајниот датум на продажната цена, како GMT.

en: End date of sale price, in the site's timezone.
mk: Краен датум на продажна цена, во временската зона на сајтот.

en: End date of sale price.
mk: Краен датум на продажната цена.

en: End date:
mk: Краен датум:

en: Enderbury
mk: Ендербури

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
mk: Крајна точка за страницата "Проверка &rarr; Додај метод на плаќање".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
mk: Крајна точка за страницата "Проверка &rarr; примена Нарачка".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
mk: Крајна точка за страницата "Проверка &rarr; Плати"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Адреси"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Превземања"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Уреди ја сметката"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Изгубена лозинка"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Нарачки"

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Начини за Плаќање"

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
mk: Крајна точка за страницата "Моја сметка &rarr; Види нарачка"

en: Endpoint for the delete payment method page.
mk: Крајна точка за страницата бришење на начинот за плаќање.

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
mk: Крајна точка за страницата подесување на стандрден начин на плаќање.

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
mk: Крајна точка за активирањето на одјавувањето. Можете да го додадете ова во вашите менија преку сопствената врска: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
mk: Крајните точки се додаваат на URL-то на вашата страница за да се справат со конкретни акции за време на процесот на Проверка. Тие треба да бидат единствени.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
mk: Крајните точки се додаваат на URL-to на страната за да да се извршат специфични акции во корисничките страни. Тие треба да бидат уникатни, и оставени празни за да се исклучи крајната точка.

en: English
mk: Англиски

en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
mk: Подобрете ја брзината и безбедноста со %1$sJetpack%2$s

en: Enhance your products
mk: Подобрете ги вашите продукти

en: Enhance your store with these recommended free features.
mk: Подобрете ја вашата продавница со некоја од препорачаните бесплатни можности.

en: Enjoy all Facebook products combined in one extension: pixel tracking, catalog sync, messenger chat, shop functionality and Instagram shopping (coming soon)!
mk: Уживајте во сите продукти на Facebook комбинирани во една екстензија: следење на пиксели, синхронизација на каталог, разговор со гласник, функционалност на продавница и купување на Инстаграм (наскоро)!

en: Enna
mk: Ена

en: Enriquillo
mk: Енрикило

en: Ensenada
mk: Енсенада

en: Ensure result set excludes comments assigned to specific user IDs. Requires authorization.
mk: Бидете сигурни дека резултатите се исклучителни коментари додадени од идентификациониот број на корисникот. Потребна е авторизација.

en: Ensure result set excludes posts assigned to specific authors.
mk: Осигурајте се дека резултатите исклучуваат написи додадени од специфични автори.

en: Ensure result set excludes reviews assigned to specific user IDs.
mk: Погрижете се во комплетот резултати да се исклучат рецензии доделени на одредени кориснички ID.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
mk: Осигурајте се дека сетот на резултати исклучува специфични идентификатори.

en: Ensure result set excludes specific parent IDs.
mk: Осигурај се дека сетот на резултати исклучува идентификатори од специфичен родител

en: Enter Question Here
mk: Внесете го вашето прашање

en: Enter URL here…
mk: Вметни URL тука...

en: Enter URL to embed here…
mk: Внесете URL на елементот за вградување...

en: Enter a URL to scan
mk: Внеси URL за скенирање

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
mk: Внесете трошок (без данок) или сума, на пр. <code>10.00 * [кол.]</code>.

en: Enter a coupon code to apply. Discounts are applied to line totals, before taxes.
mk: Внесете купонски код за да аплицирате. Попустите се применуваат на вкупниот број на линии, пред оданочување.

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
mk: Внесете сопствена база за користење. Базата мора да биде подесена или WordPress ќе користи стандардните поставки.

en: Enter a description of the image
mk: Внесете опис за сликата

en: Enter a different address
mk: Внесете друга адреса

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
mk: Внесете фиксен износ или процент кој ќе се додаде како провизија/надомест

en: Enter a link URL or click above for presets.
mk: Внесете URL врска или кликнете на горните преддефинирани.

en: Enter a name for the new attribute term:
mk: Внесете име за новиот атрибут:

en: Enter a name for this tax rate.
mk: Внеси име за оваа даночна стапка.

en: Enter a new password below.
mk: Внесете нова лозинка.

en: Enter a number to set stock quantity at the variation level. Use a variation's 'Manage stock?' check box above to enable/disable stock management at the variation level.
mk: Внесете број за да ја поставите количината на залиха на ниво на варијација. Користете ја варијацијата „Да се управува со акции?“ штиклирајте го полето погоре за да овозможите/оневозможите управување со акции на ниво на варијација.

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
mk: Внесете даночна стапка (процент) на 4 децимални места.

en: Enter a username or email address.
mk: Внеси корисничко име или емаил адреса.

en: Enter a value
mk: Внесете вредност

en: Enter a value (fixed or %)
mk: Внесете вредност (фиксна или %)

en: Enter a word or two — without spaces — to make a unique web address just for this block, called an “anchor”. Then, you’ll be able to link directly to this section of your page.
mk: Внесете збор или два - без празни места - за да креирате единствена веб-адреса само за овој наслов, наречен „anchor“. Потоа, ќе можете да се поврзете директно со овој дел од вашата страница.

en: Enter an answer here
mk: Внесете одговор

en: Enter an optional description for this variation.
mk: Внесете опционо објаснување за оваа варијанта

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
mk: Внесете опционо забелешка за испраќање према Клиент по извршено купување

en: Enter attachment ID or URL to an image
mk: Внесете ID на прилог или URL на слика

en: Enter character(s) used to separate terms.
mk: Внесете знаци(и) што се користат за одвојување на поимите.

en: Enter desktop preview mode
mk: Влези во десктоп модот на прегледување

en: Enter mobile preview mode
mk: Влези во мобилниот мод на прегледување

en: Enter new
mk: Внеси ново

en: Enter price (%s)
mk: Внесете цена (%s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
mk: Внесете приматели (разделени со запирка) за овој email.  Стандардно на %s.

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
mk: Внесете приматели (разделени со запирки) кои ќе го добијат ова известување.

en: Enter sale price (%s)
mk: Внесете продажна цена (%s)

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
mk: Внесете некој текст или некои атрибути со цевка (|) одвоени вредности.

en: Enter tablet preview mode
mk: Влези во таблет модот на прегледување

en: Enter the RSS feed URL here:
mk: Овде внесете URL за RSS фидот:

en: Enter the URL
mk: Внесете URL

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
mk: Внесете URL адреса од икона со димензии 16х16px која ќе се користи за овој сервис.

en: Enter the URL of the image
mk: Внесете URL за сликата

en: Enter the action that will trigger this webhook.
mk: Внесете акција што ќе го активира овој webhook.

en: Enter the destination URL
mk: Внесете URL дестинација

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
mk: Внесете ја адресата за е-пошта на веќе постоечки корисник на оваа мрежа за да го поканите на вашиот веб-сајт. Таа личност ќе добие мејл со покана која мора да ја потврди.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
mk: Внесете ја адресата за е-пошта или корисничкото име на корисникот на мрежата за да го поканите на овој сајт. Корисникот ќе добие е-пошта преку која ќе треба да ја потврди поканата.

en: Enter the external URL to the product.
mk: Внесете надворешно URL до продукт.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
mk: Внесете го бројот на денови пред да истече врската за превземање, или оставете празно.

en: Enter the password you would like to use for all protected entries here:
mk: Внесете ја лозинката со која што сакате да ги заштитите написите:

en: Enter title here
mk: Тука напишете го насловот

en: Enter your LiveJournal username and password below so we can connect to your account:
mk: Внесете ги подолу, Вашите корисничко име и лозинка за LiveJournal за да можеме да се приклучиме на Вашата сметка:

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
mk: Внесете ги вашите акредитиви на PayPal API за да го процесирате повратокот на средства  преку PayPal. Научете како да пристапите до вашите <a href="%s">PayPal API Сертификати</a>.

en: Enter your address to view shipping options.
mk: Внесете адреса за да ги видите можностите за доставување.

en: Enter your new password below or generate one.
mk: Внесете ја вашата нова лозинка подолу или генерирајте една.

en: Enter your new password below.
mk: Внесете ја вашата нова лозинка.

en: Enter your password to view comments.
mk: Внесете ја Вашата лозинка за преглед на коментарите.

en: Entertainment
mk: Забава

en: Entre Ríos
mk: Влез во Риос

en: Entries feed
mk: Канал со записи

en: Entries from any RSS or Atom feed
mk: Внесува написи од RSS или Atom фид

en: Entries from any RSS or Atom feed.
mk: Написи од било кој RSS или Atom фид.

en: Enugu
mk: Енугу

en: Environment type
mk: Тип на животна средина

en: Environment.
mk: Околина.

en: Epirus
mk: Епир

en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеа

en: Erase Personal Data
mk: Избришете ги личните податоци

en: Erase personal data
mk: Избришете ги личните податоци

en: Erase personal data list
mk: Избриши ја листата со лични податоци

en: Erase personal data list navigation
mk: Избриши ја навигацијата за листата со лични податоци

en: Eraser array at index %d does not include a friendly name.
mk: Индексот %d во низата на бришачот нема карактеристично име.

en: Eraser callback is not valid: %s.
mk: Повратниот одговор на бришачот не е валиден: %s.

en: Eraser does not include a callback: %s.
mk: Бришачот нема вклучено повратен одговор: %s.

en: Eraser index cannot be less than one.
mk: Индексот на бришачот не може да биде помал од 1.

en: Eraser index is out of range.
mk: Индексот за бришење е надвор од опсегот.

en: Erasing data...
mk: Бришење податоци...

en: Erasure completed.
mk: Бришењето заврши.

en: Eritrea
mk: Еритреа

en: Eritrean nakfa
mk: Еритрејска накфа

en: Erongo
mk: Еронго

en: Error
mk: Грешка

en: Error 404
mk: Грешка 404

en: Error Details
mk: Детали за грешката

en: Error code
mk: Код за грешка

en: Error creating new user.
mk: Грешка во созадавање на нов корисник

en: Error details
mk: Детали за грешката

en: Error during status transition.
mk: Грешка при преминување на статусот.

en: Error getting remote image %s.
mk: Грешка при земањето на сликата %s

en: Error in deleting the item.
mk: Грешка при бришење на ставката.

en: Error in displaying the widget settings form.
mk: грешка при прикажување на форуларот со поставувањата на елементите,

en: Error in moving the item to Trash.
mk: Грешка при преместувањето на ставката во Ѓубре.

en: Error in restoring the item from Trash.
mk: Грешка при враќањето на ставката од Ѓубре.

en: Error loading block: %s
mk: Грешка при вчитување на блок: %s

en: Error loading profile
mk: Грешка при вчитување на профилот

en: Error message
mk: Грешка порака

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
mk: Пораките со грешки може да содржат осетливи информации за вашата околина. Тие треба да бидат сокриени од посетителите.

en: Error messages should not be shown to visitors.
mk: Пораките со грешки не треба да се прикажат на посетителите.

en: Error not caused by a plugin or theme.
mk: Грешката не е предизвикана од додаток или тема.

en: Error occurred on a non-protected endpoint.
mk: Настана грешка кај незаштитена крајна точка.

en: Error processing action %1$s: %2$s
mk: Грешка при обработката на акцијата %1$s: %2$s

en: Error processing checkout. Please try again.
mk: Грешка во процесирање на наплата. Ве молиме пробајте повторно.

en: Error processing refund. Please try again.
mk: Грешка при процесирање на поврат.Обидете се повторно.

en: Error reconnecting to the database
mk: Грешка при поврзувањето со базата на податоци.

en: Error saving action: %s
mk: Грешка при зачувување на акцијата: %s

en: Error saving media file.
mk: Грешка при зачувување на мултимедиската датотека.

en: Error when decoding a JSON file at path %1$s: %2$s
mk: Грешка при декодирање на JSON-датотека на патеката %1$s: %2$s

en: Error while adding the category. Please try again later.
mk: Грешка при додавање на категорија. Ве молам обидете се повторно.

en: Error while saving the new email address. Please try again.
mk: Грешка при зачувување на новата адреса за е-пошта. Ве молам, обидете се повторно.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
mk: Настана грешка при зачувување на намалената слика. Ве моиме превчитајте ја страницата и обидете се повторно.

en: Error while saving.
mk: Грешка при зачувување.

en: Error while uploading file %s to the media library.
mk: Грешка при прикачување на датотеката %s во мултимедиската библиотека.

en: Error:
mk: Грешка:

en: Error: %1$s (%2$s)
mk: Грешка: %1$s (%2$s)

en: Error: %s
mk: Грешка: %s

en: Error: %s.
mk: Грешка: %s.

en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
mk: Грешка: URL адресата за испорака не може да се достигне: %s

en: Error: Delivery URL returned response code: %s
mk: Грешка: URL адресата за испорака го врати кодот за одговор: %s

en: Error: [%1$s] %2$s
mk: Грешка: [%1$s] %2$s

en: Error: non-existing attribute ID.
mk: Грешка: непостоечки  ID на атрибут.

en: Error: please enter a valid email address.
mk: Грешка: Ве молиме внесете валидна адреса за е-пошта.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
mk: Грешка: Ве молиме пополнете ги задолжителните полиња (име, е-пошта).

en: Error: your Facebook login has expired.
mk: Грешка: Вашата Facebook најава истече.

en: Error: your Twitter login has expired.
mk: Грешка: Вашата Twitter најава истече.

en: Erzincan
mk: Ерзинчан

en: Erzurum
mk: Ерзурум

en: Escuintla
mk: Ескуинтла

en: Eskişehir
mk: Ескишехир

en: Esmeraldas
mk: Есмералди

en: Espírito Santo
mk: Еспирито Санто

en: Estado de México
mk: Естадо во Мексико

en: Estelí
mk: Естели

en: Estonia
mk: Естонија

en: Estonian
mk: Естонски

en: Etc
mk: Итн

en: Ethiopia
mk: Етиопија

en: Ethiopian birr
mk: Етиопски бир

en: Eucla
mk: Јукла

en: Euro
mk: Евра

en: Europe
mk: Европа

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
mk: Евро зона = Било која земја во Европа = фиксна цена за испорака

en: European data protection law requires data about European residents which is transferred outside the European Union to be safeguarded to the same standards as if the data was in Europe. So in addition to listing where data goes, you should describe how you ensure that these standards are met either by yourself or by your third party providers, whether that is through an agreement such as Privacy Shield, model clauses in your contracts, or binding corporate rules.
mk: Европскиот закон за заштита на податоците бара податоците за европските жители кои се пренесуваат надвор од Европската Унија да се заштитат според истите стандарди како и податоците во Европа. Покрај листата каде одат податоците, потребно е да опишете како Вие се грижите дека тие стандарди се исполнети од вас или од трети страни, без разлика дали е тоа преку договор како Privacy Shield, модел клаузули во вашите договори или обврзувачки корпорациски правила.

en: Event schedule does not exist.
mk: Распоред на настани не постои.

en: Event timestamp must be a valid Unix timestamp.
mk: Временскиот печат на настанот мора да биде важечки временски печат на Unix.

en: Every %d minutes
mk: Секои %d Минути

en: Every %s
mk: На секои %s

en: Every 15 Days
mk: На секои 15 дена

en: Every minute
mk: Секоја минута

en: Everything is running smoothly here.
mk: Сè работи како што треба.

en: Everywhere
mk: Секаде

en: Eway
mk: Евеј

en: Example: <code>https://wordpress.org/</code> &#8212; do not forget the <code>https://</code>
mk: Пример: <code>http://wordpress.org/</code> &#8212; не заборавајте да додадете <code>http://</code>

en: Example: Nifty blogging software
mk: Пример: Прекрасен софтвер за блогирање

en: Excerpt
mk: Извадок

en: Excerpt for the post, as it exists in the database.
mk: Извадок од написот, како што постои во базата.

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="%s">Learn more about manual excerpts</a>.
mk: Извадоците се опционално напишан дел од вашата содржина кои може да се користат базирано на вашата тема. <a href="%s">Научи повеќе за рачните извадоци</a>.

en: Exclude
mk: Исклучи

en: Exclude categories
mk: Исклучени категории

en: Exclude products
mk: Исклучени продукти

en: Exclude sale items
mk: Исклучени продажни предмети

en: Exclude:
mk: Отфрли:

en: Excluded report order statuses
mk: Исклучени статуси на нарачки за извештаи

en: Excluding selected countries
mk: Селектираните земји се исклучени

en: Excluding tax
mk: Без данок

en: Executed before Multisite is loaded.
mk: Извршено пред да се прочита Мулти-сајтот.

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
mk: Постоечките производи кои се совпаѓаат со ID или SKU ќе се ажурираат. Производите кои не постојат ќе бидат прескокнати.

en: Exit Fullscreen
mk: Излези од целиот екран

en: Exit Recovery Mode
mk: Излези од режимот за поправка

en: Exit code editor
mk: Излези од уредувачот за код

en: Exit fullscreen
mk: Излези од целиот екран

en: Exit recovery mode link expired.
mk: Врската за излез од режимот за поправка е истечена.

en: Expand
mk: Прошири

en: Expected an array describing the eraser at index %d.
mk: Очекувана низа која го опишува бришачот на индекс %d.

en: Expected an array describing the exporter at index %s.
mk: Очекувана низа која го опишува експортерот на индекс %s.

en: Expected data array in response array from exporter: %s.
mk: Очекувана податочна низа во низата добиена како одговор од експортерот: %s.

en: Expected data in response array from exporter: %s.
mk: Очекувани податоци во низата добиена како одговор од експортерот: %s.

en: Expected done (boolean) in response array from exporter: %s.
mk: Очекуван крај (boolean) во низата добиена како одговор од експортерот: %s.

en: Expected done flag in response array from %1$s eraser (index %2$d).
mk: Очекувано знаме за крај во одговорот од бришачот %1$s (индекс %2$d).

en: Expected items_removed key in response array from %1$s eraser (index %2$d).
mk: Очекуван е items_removed клуч во одговорот од бришачот %1$s (индекс %2$d).

en: Expected items_retained key in response array from %1$s eraser (index %2$d).
mk: Очекуван е items_retained клуч во одговорот од бришачот %1$s (индекс %2$d).

en: Expected messages key in response array from %1$s eraser (index %2$d).
mk: Очекувани се пораки со клуч во одговорот од бришачот %1$s (индекс %2$d).

en: Expected messages key to reference an array in response array from %1$s eraser (index %2$d).
mk: Очекувани се пораки со клуч кои референцираат во одговорот од бришачот %1$s  (индекс %2$d).

en: Expected response as an array from exporter: %s.
mk: Очекуван одговор како низа од експортирачот: %s.

en: Expiration
mk: Истекување

en: Expired
mk: Истечено

en: Expired :(
mk: Истечено  :(

en: Expired transients
mk:  Истечени транзиенти

en: Expires
mk: Истекува

en: Expires on:
mk: Истекува на:

en: Expiring Soon
mk: Истекува наскоро

en: Expiring soon!
mk: Истекува наскоро!

en: Expiry (MM/YY)
mk: Истекува (М/Г)

en: Expiry date
mk: Датум на истекување

en: Explore all patterns
mk: Истражете ги сите модели

en: Export
mk: Изнеси

en: Export &#8220;%s&#8221; as JSON
mk: Експортирај го &#8220;%s&#8221; како JSON

en: Export CSV
mk: Експортирај како CSV

en: Export ID.
mk: ИД за извоз.

en: Export Personal Data
mk: Експортирај Лични Податоци

en: Export Products
mk: Извези Продукти

en: Export all categories
mk: Експортирај ги сите категории

en: Export all columns
mk: Извези ги сите колони

en: Export all products
mk: Извези ги сите продукти

en: Export as JSON
mk: Експортирај како JSON

en: Export custom meta?
mk: Извези свои мета?

en: Export download URL.
mk: Извезете URL за преземање.

en: Export personal data list
mk: Експортирај ја листата со лични податоци

en: Export personal data list navigation
mk: Експортирај ја навигацијата за листата со лични податоци

en: Export products to a CSV file
mk: Извези ги продуктите во CSV фајл

en: Export status message.
mk: Извезете порака за статус.

en: Export status.
mk: Статус на извоз.

en: Exporter array at index %s does not include a friendly name.
mk: Индексот %s во низата на експортерот нема карактеристично име.

en: Exporter callback is not a valid callback: %s.
mk: Повикот за експортерот не е валиден: %s.

en: Exporter does not include a callback: %s.
mk: Недостасува повик за експортерот: %s.

en: Exporter index cannot be negative.
mk: Индексот за извоз не може да биде негативен.

en: Exporter index is out of range.
mk: Индексот за извоз е надвор од опсегот.

en: Extended task List
mk: Проширен список со задачи.

en: Extended view
mk: Проширен приказ

en: Extension
mk: Екстензија

en: Extension data registered by %s
mk: Податоци за наставката регистрирани од %s

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
mk: Име на екстензија - ова ќе се користи за да се осигура дека податоците во барањето се соодветно пренасочени.

en: Extensions
mk: Екстензии

en: Extensions %s
mk: Екстензии %s

en: Extensions can add new functionality to your product pages that make your store stand out
mk: Екстензиите можат да додадат нова функционалност на страниците на вашите продукти што ја истакнуваат вашата продавница

en: External URL
mk: Надворешна  URL

en: External object cache
mk: Кеш на надворешен објект

en: External product
mk: Надворешни продукти

en: External products cannot be backordered.
mk: Надворешните продукти неможат да бидат вратени.

en: External products cannot be stock managed.
mk: На надворешните продукти не може да се менаџира залихата

en: External/Affiliate product
mk: Надворешен продукт

en: Extra CSS class to assign to the sidebar in the Widgets interface.
mk: Дополнителна класа CSS за доделување на страничната лента во интерфејсот на додатоци.

en: Extra business extensions to install.
mk: Дополнителни деловни екстензии за инсталирање.

en: FAILED: %s
mk: НЕУСПЕШНО: %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
mk: НЕУСПЕШНО: WordPress не успеа да биде надграден на %s

en: Facebook for WooCommerce
mk: Facebook за WooCommerce

en: Facebook icon
mk: Facebook икона

en: Facebook:
mk: Facebook

en: Faeroe
mk: Фарска

en: Failed
mk: Не успеа

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Неуспешни <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Неуспешни <span class="count">(%s)</span>

en: Failed order
mk: Неуспешна нарачка

en: Failed order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked failed (if they were previously pending or on-hold).
mk: Е-пораките за неуспешна нарачка се испраќаат до избраните примачи(и) кога нарачките се означени како неуспешни (ако претходно биле на чекање или на чекање).

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
mk: Неуспешните нарачки се неплатени и можеби се напуштени од клиентот. Тие ќе бидат фрлени во ѓубре по одреденото времетраење.

en: Failed to create post.
mk: Неуспеа креирањето на написот.

en: Failed to delete the page.
mk: Бришењето на оваа страница не успеа.

en: Failed to download the MaxMind database.
mk: Не успеа да се преземе базата на податоци на MaxMind.

en: Failed to exit recovery mode. Please try again later.
mk: Неуспешно излегување од режимот за поправка. Ве молиме обидете се повторно.

en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
mk[0]: Неуспешен увоз на %s продукт
mk[1]: Неуспешен увоз на %s продукти

en: Failed to retrieve comment bodies from LiveJournal. Please try again soon.
mk: Не успеав да го преземам телото на коментарот од LiveJournal. Ве молам обидете се повторно.

en: Failed to retrieve comment meta information from LiveJournal. Please try again soon.
mk: Не успеав да ги преземам мета податоците за коментарот од LiveJournal. Ве молам обидете се повторно.

en: Failed to retrieve product info from woocommerce.com
mk: Не успеа да се вратат информациите за продуктот од woocommerce.com

en: Failed to store the error.
mk: Неуспешно зачувување на грешката.

en: Failed to update coupon
mk: Неуспешно ажурирање на купон

en: Failed to write file to disk.
mk: Неуспешно запишување на датотеката на диск.

en: Failed to write request to temporary file.
mk: Не успеав да го запишам барањето во привремена датотека.

en: Faiyum
mk: Фајум

en: Fakaofo
mk: Факаофо

en: Falcón
mk: сокол

en: Falkland Islands
mk: Фолкландски острови

en: Falkland Islands pound
mk: фунта на Фолкландските Острови

en: Famagusta
mk: Фамагуста

en: Family
mk: Фамилија

en: Fan Favorites
mk: Омилени на обожавателите

en: Fan favorites
mk: Омилени на обожавателите

en: Faridpur
mk: Фаридпур

en: Faroe
mk: Фарска

en: Faroe Islands
mk: Фарски Острови

en: Fars (فارس)
mk: Фарс (فارس)

en: Fashion
mk: Мода

en: Fashion, apparel, and accessories
mk: Мода, облека и додатоци

en: Favorite already exists
mk: Омилениот веќе постои

en: Favorite item not found
mk: Омилената ставка не е пронајдена

en: Featured
mk: Истакнат

en: Featured Image
mk: Главна слика

en: Featured Image Header
mk: Заглавие на главна слика

en: Featured Images
mk: Главни слики

en: Featured image
mk: Главна слика

en: Featured product.
mk: Истакнат производ

en: Featured products
mk: Истакнати производи

en: Features
mk: Можности

en: Features supported by this theme.
mk: Можности поддржани од оваа тема.

en: February
mk: Февруари

en: February 21, 2019
mk: 21 февруари, 2019

[ctx: February abbreviation]
en: Feb
mk: Фев

en: Federal Dependencies
mk: Федерални зависници

en: Fee
mk: Провизија

en: Fee has already been added.
mk: Провизијата веќе беше додадена.

en: Fee lines data.
mk: Податоци за провизијата

en: Fee name
mk: Име на такса

en: Fee name is required.
mk: Име на провизијата е потребна.

en: Fee name.
mk: Име на провизијата:

en: Fee tax class is required when fee is taxable.
mk: Потребна е класа за надоместок за данок, кога надоместокот подлежи на данок.

en: Fee title is required
mk: Потребен е назив за провизија

en: Fee total amounts provided using the smallest unit of the currency.
mk: Вкупните износи на надоместоците се обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Fee type
mk: Тип на провизија

en: Feed for all posts filed under %s
mk: Фид за сите написи зачувани под %s

en: Feedback
mk: Повратна информација

en: Feedback received from %1$s for "%2$s"
mk: Добивте повратна информација од %1$s за "%2$s"

en: Feel free to reconnect again using the button below.
mk: Слободно поврзете се повторно користејќи го копчето подолу.

en: Fees:
mk: Такси:

en: Fejér
mk: Фејер

en: Feni
mk: Фени

en: Fermo
mk: Фермо

en: Ferrara
mk: Ферара

en: Fields
mk: Полиња

en: Fields other than %s are not currently supported for sitemaps.
mk: Полињата освен %s во моментов не се поддржани за карти на сајтови.

en: Fields other than %s are not currently supported for the sitemap index.
mk: Полињата различни од %s моментално не се поддржани за индексот на картата на страницата.

en: Fier
mk: Фиер

en: Fiji
mk: Фиџи

en: Fijian dollar
mk: Фиџиски долар

en: File
mk: Датотека

en: File %d
mk: Датотека %d

en: File %s doesn't exist!
mk: Датотеката %s не постои!

en: File &#8220;%s&#8221; does not exist?
mk: Дали постои датотеката '%s'?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
mk: Датотеката '%s' не е слика.

en: File ID
mk: ID на фајлот

en: File ID.
mk: ID на датотека.

en: File URL
mk: URL за датотека

en: File URL.
mk: URL за датотека

en: File URL:
mk: URL на датотеката:

en: File canceled.
mk: Качувањето на датотеката е откажано.

en: File details.
mk: Детали на датотеката.

en: File does not exist
mk: Датотеката не постои

en: File download method
mk: Начин за преземање

en: File edited successfully.
mk: Датотеката е успешно уредена.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
mk: Датотеката е празна. Прикачете нешто повеќе материјално.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your %1$s file or by %2$s being defined as smaller than %3$s in %1$s.
mk: Датотеката е празна. Поставете нешто посуштинско. Оваа грешка може да биде предизвикана и од оневозможување на прикачувањата во вашата датотека %1$s или од дефинирањето на %2$s како помало од %3$s во %1$s.

en: File is not an image.
mk: Датотеката не е слика.

en: File name
mk: Име на датотека

en: File name.
mk: Име на датотека

en: File name:
mk: Име на датотека:

en: File not found
mk: Датотеката не е пронајдена

en: File size:
mk: Големина на архива:

en: File type does not meet security guidelines. Try another.
mk: Типот на датотеката не е во согласност со безбедносните правила. Пробајте друг.

en: File type:
mk: Тип на датотека:

en: File upload settings
mk: Поставки за поставување датотеки

en: File uploaded: %s
mk: Поставена датотека: %s

en: File uploads
mk: Поставувања на датотеки

en: File was not found.
mk: Податокот не е пронајден

en: Filename
mk: Име на датотека

en: Files can be uploaded
mk: Може да се постават датотеки

en: Files that may contain %1$sstore analytics%2$s reports were found in your uploads directory - we recommend assessing and deleting any such files.
mk: Датотеките што може да содржат %1$sstore analytics%2$s извештаи беа пронајдени во вашиот директориум со прикачувања - препорачуваме да ги процените и избришете сите такви датотеки.

en: Filesystem Permissions
mk: Дозволи на податочниот систем

en: Filesystem error.
mk: Грешка во системот за датотеки.

en: Filipino
mk: Филипински

en: Fill Screen
mk: Цел екран

en: Fill in the Menu Name and click the Create Menu button to create your first menu.
mk: Внесете име на менито и кликнете на копчето „Создади мени” за да го создадете вашето прво мени.

en: Filling in progress (%d)
mk: Пополнувањето е во тек (%d)

en: Filter
mk: Филтер

en: Filter %s returned items with reserved names.
mk: Филтрирајте %s вратени ставки со резервирани имиња.

en: Filter &#187;
mk: Филтри

en: Filter Navigation Menu list
mk: Список со мени за навигација за филтри

en: Filter Products by Attribute
mk: Филтрирај по атрибути на Продукти

en: Filter Products by Price
mk: Филтрирај Продукти по цена

en: Filter Products by Rating
mk: Филтрирај Продукти по рејтинг

en: Filter by
mk: Филтрирај по

en: Filter by IP address
mk: Филтрирај по IP адреса

en: Filter by attribute
mk: Филтрирај по атрибут

en: Filter by category
mk: Филтрирај по категорија

en: Filter by comment type
mk: Филтрирај по вид на коментар

en: Filter by coupon
mk: Филтрирај по купон

en: Filter by date
mk: Филтрирај по датум

en: Filter by file
mk: Филтрирај по фајл

en: Filter by level
mk: Филтрирај по ниво

en: Filter by order
mk: Филтрирај по нарачка

en: Filter by post format
mk: Филтрирај според формат на написи

en: Filter by price
mk: Филтрирај според цена

en: Filter by product
mk: Филтрирај по продукт

en: Filter by product type
mk: Филтрирај по тип на продукт

en: Filter by registered customer
mk: Филтрирајте по регистриран клиент

en: Filter by source
mk: Филтрирај по извор

en: Filter by stock status
mk: Филтрирај по статус на залиха

en: Filter by type
mk: Филтрирај по вид

en: Filter by user
mk: Филтрирај по клиент

en: Filter comments list
mk: Филтрирај ја листата на коментари

en: Filter coupons
mk: Филтрирај купони

en: Filter erase personal data list
mk: Филтрирај ја листата со лични податоци

en: Filter export personal data list
mk: Филтер за експортирање на листата со лични податоци

en: Filter items list
mk: Филтрирај ја листата на елементи

en: Filter media
mk: Филтрирај мултимедија

en: Filter media items list
mk: Филтрирај ја листата на мултимедијални елементи

en: Filter orders
mk: Филтрирање на нарачки

en: Filter pages list
mk: Филтрирање на листа на страници

en: Filter patterns
mk: Шеми на филтри

en: Filter posts list
mk: Филтрирање на листата со написи

en: Filter products
mk: Филтрирај продукти

en: Filter template parts list
mk: Список со делови на шаблоните за филтрирање

en: Filter templates list
mk: Список со шаблони за филтрирање

en: Filter themes
mk: Филтрирај теми

en: Filter themes (%s)
mk: Филтрирај теми (%s)

en: Filter users list
mk: Филтрирај ја листата на корисници

en: Filters
mk: Филтри

en: Final Step: Author Mapping
mk: Последен чекор: Мапирање на автори

en: Find and replace
mk: Пронајди и замени

en: Find original
mk: Пронајди оригинал

en: Find out more
mk: Дознај повеќе

en: Finish
mk: Завршено!

en: Finish set up
mk: Завршете го поставувањето

en: Finish setting up your store
mk: Заврши со подесување на Твојата продавница

en: Finish setup
mk: Завршете го поставувањето

en: Finland
mk: Финска

en: Finnish
mk: Фински

en: Firenze
mk: Фиренца

en: First Name
mk: Име

en: First Post
mk: Прв напис

en: First line of the address being shipped to.
mk: Првата линија на адресата до која се испраќа.

en: First name
mk: Име

en: First name (optional)
mk: Име (опционално)

en: First name for the user.
mk: Име на корисникот.

en: First name.
mk: Име

en: First order received
mk: Првата нарачка е примена

en: First page
mk: Прва страница

en: Fit to Screen
mk: Собери го на екранот.

en: Five.
mk: Пет.

en: Fixed Layout
mk: Фиксиран распоред

en: Fixed amount
mk: Фиксен износ

en: Fixed amount per product
mk: Фиксна вредност по продукт

en: Fixed background
mk: Фиксирана позадина

en: Fixed cart discount
mk: Фиксен попуст на картичка

en: Fixed product discount
mk: Фиксен попуст на производот

en: Fixed width table cells
mk: Фиксна ширина за ќелиите во табелата

en: Flagged as spam by %s
mk: Означено како спам од %s

en: Flagged as spam by Akismet
mk: Означено како спам од Akismet

en: Flat Rate
mk: Рамна стапка

en: Flat rate
mk: Рамна стапка

en: Flat rate (legacy)
mk: Рамна стапка (наследно)

en: Flex
mk: Флекс

en: Flip horizontal
mk: Преврти хоризонтално

en: Flip vertical
mk: Преврти вертикално

en: Flores
mk: Флорес

en: Florești
mk: Флорести

en: Florida
mk: Флорида

en: Flow
mk: Проток

en: Fluid Layout
mk: Флуиден распоред

en: Flush all logs
mk: Избришете ги сите логови

en: Flush permalinks
mk: Исплакнете ги постојаните врски

en: Focus on one block at a time
mk: Фокусирај се на еден блок

en: Focus shortcuts:
mk: Кратенки за фокусирање:

en: Foggia
mk: Фоџа

en: Follow
mk: Следи

en: Follow %s
mk: Следи %s

en: Follow All
mk: Следи ги сите

en: Follow Blog
mk: Следи го блогот

en: Follow comments
mk: Следи ги коментарите

en: Follow me on Twitter
mk: Следи ме на Twitter

en: Follow some interesting topics
mk: Следи некои интересни наслови

en: Follow this Blog?
mk: Следи го овој блог?

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
mk: Од:

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
mk: До:

en: Follower
mk: Следач

en: Following...
mk: Го следам...

en: Font Family
mk: Фамилија на фонтови

en: Font Size
mk: Големина на фонт

en: Font Sizes
mk: Големина на фонт

en: Font family
mk: Семејство на фонтови

en: Font name…
mk: Име на фонт...

en: Font size
mk: Големина на фонт

en: Font style
mk: Стил на фонт

en: Font weight
mk: Тежина на фонтот

en: Fonts
mk: Фонтови

en: Fonts were installed successfully.
mk: Фонтовите се успешно инсталирани.

en: Food
mk: Храна

en: Food & Drink
mk: Храна и Пијалок

en: Food and drink
mk: Храна и пијалок

en: Footer
mk: Подножје

en: Footer Widgets
mk: Елементи за футер

en: Footer cell text
mk: Текст на ќелијата во подножјето

en: Footer label
mk: Етикета за подножје

en: Footer section
mk: Подножје

en: Footer text
mk: Текст на дното на страната

en: For each post in a feed, include
mk: За секој напис во каналот, вклучи

en: For example:
mk: На пример:

en: For further assistance with WooCommerce core, use the <a href="%1$s">community forum</a>. For help with premium extensions sold on WooCommerce.com, <a href="%2$s">open a support request at WooCommerce.com</a>.
mk: За понатамошна помош со WooCommerce јадрото, користете го <a href="%1$s">форумот на заедницата</a> . За помош со премиум екстензии што се продаваат на WooCommerce.com, <a href="%2$s">отворете барање за поддршка на WooCommerce.com</a> .

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
mk: За сликите само, можете да кликнете на „Уреди“ под сликичката за да го продолжите уредувачот за слики со иконки за кратење, ротирање или обраќање на сликата.

en: For more information:
mk: За повеќе информации:

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%s">General Settings</a> section.
mk: За повеќето теми, текстот во заглавие е вашиот наслов или опис, дефинирани во страницата за <a href="%s">општи подесувања</a>.

en: For optimal performance and security reasons, you should consider running %1$s version %2$s or higher. Contact your web hosting company to correct this.
mk: За оптимални перформанси и безбедносни причини, треба да размислите да ја стартувате %1$s верзијата %2$s или повисока. Контактирајте со вашата веб-хостинг компанија за да го поправите ова.

en: For security, click the link below to reset this importer.
mk: Заради безбедност, кликнете ја врската подолу за да го ресетирате овој внесувач.

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
mk: За корисниците кои се регистрираат на нашиот веб-сајт (доколку има такви), ние ги чуваме и личните податоци кои ги внесуваат во својот кориснички профил. Сите корисници може да ги видат, уредат или избришат своите лични податоци во било кое време (освен што не можат да го променат своето корисничко име). Администраторите на веб-сајт, исто така, може да ги видат и променат тие информации.

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
mk: За корисниците без сопствен аватар, можете да прикажувате генеричко лого или генериран аватар врз база на нивната адреса за е-пошта.

en: Force HTTP when leaving the checkout
mk: Форсирај HTTP кога ќе ја напуштите Проверката на Кошничката

en: Force SSL
mk: Принуди SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
mk: Форсирај SSL (HTTPS) на страниците за Проверка (<a href="%s" target="_blank"> потребен е SSL сертификат </a>).

en: Force downloads
mk: Принуди преземање

en: Force erase personal data
mk: Форсирај бришење на лични податоци

en: Force erasure has failed.
mk: Насилното бришење на податоци не успеа.

en: Force secure checkout
mk: Форсира јбезбедна Проверка на Кошничката

en: Force shipping to the customer billing address
mk: Присилна испорака до адресата за наплата на клиентите

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
mk: Принудувањето на преземањата ќе го задржи URL-то скриено, но некои сервери може да послужат големи фајлови небезбедно. Ако е поддржано,  %1$s / %2$s може да се користи за место да се користат превземања (серверот бара %3$s).

en: Forlì-Cesena
mk: Форли-Чезена

en: Format
mk: Форматирај

en: Format of the stat.
mk: Формат на статистиката.

en: Formatting
mk: Форматирање

en: Formosa
mk: Формоза

en: Fort Nelson
mk: Форт Нелсон

en: Fort Wayne
mk: Форт_Вејн

en: Fortaleza
mk: Форталеза

en: Forum
mk: Форум

en: Forward-slash
mk: Напред навалена црта (/)

en: Found %1$d updates (%2$s)
mk: Пронајдени се %1$d надградби (%2$s)

en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
mk[0]: Најдена е %d закажана задача
mk[1]: Најдени се %d закажани задачи

en: Found %s
mk: Пронајдени %s

en: Found a bug?
mk: Пронајде грешка?

en: Found in your order confirmation email.
mk: Најдено во Вашиот email за потврда на нарачката

en: Four Columns
mk: Четири колони

en: Four.
mk: Четири.

en: France
mk: Франција

en: Francisco Morazán
mk: Франциско Моразан

en: Free
mk: Бесплатно

en: Free - Install now
mk: Бесплатно - инсталирај сега

en: Free Shipping
mk: Бесплатна испорака

en: Free State
mk: Слободна држава

en: Free shipping
mk: Бесплатна испорака

en: Free shipping (legacy)
mk: Бесплатна испорака (наследство)

en: Free shipping coupon
mk: Купон за бесплатна испорака

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
mk: Бесплатна испорака е посебен метод кој може да се активира со купони и минимум трошоци.

en: Free shipping requires
mk: Бесплатна испорака бара...

en: Free shipping requires...
mk: Бесплатна испорака бара...

en: Free!
mk: Бесплатно!

en: Freedoms
mk: Слободи

en: Freetown
mk: Фритаун

en: French
mk: Француски

en: French Guiana
mk: Француска Гвинеа

en: French Polynesia
mk: Француска Полинезија

en: French Southern Territories
mk: Француски Јужни Територии

en: Frequently asked questions
mk: Најчесто поставувани прашања

en: Freshly Pressed
mk: Тазе написи

en: Fri
mk: пет

en: Friday
mk: петок

[ctx: Friday initial]
en: F
mk: П

en: Friendly name for identifying this key.
mk: Пријателско име за идентификување на овој клуч.

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
mk: Пријателско име за идентификување на овој webhook, стандардно на Webhook создаден на %s.

en: Friends of WP.com
mk: Пријатели на WP.com

en: From %1$s %2$s
mk: Од %1$s %2$s

en: From %1$s on %2$s %3$s
mk: Од %1$s на %2$s %3$s

en: From %1$s to %2$s
mk: Од %1$s до %2$s

en: From %s
mk: Од %s

en: From Computer
mk: Од компјутер

en: From URL
mk: Од URL

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
mk: Од овој екран можете да прегледувате, споредувате и враќате ревизии:

en: From this screen you can:
mk: Од овој екран вие можете да:

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">billing address</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
mk: Од контролната табла на вашата сметка можете да ги прегледате вашите <a href="%1$s">неодамнешни нарачки</a> , да управувате со <a href="%2$s">адресата за наплата</a> и <a href="%3$s">да ја уредувате лозинката и деталите за сметката</a> .

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
mk: Од контролната табла на вашата сметка можете да ги прегледате вашите <a href="%1$s">неодамнешни нарачки</a> , да управувате со вашите <a href="%2$s">адреси за испорака и наплата</a> и <a href="%3$s">да ја уредувате лозинката и деталите за сметката</a> .

en: From: %s
mk: Од: %s

en: Front Page
mk: Почетна страница

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
mk: Почетна страница, архивски страници и резултати од пребарување

en: Front page
mk: Почетна страница

en: Frosinone
mk: Фрозиноне

en: Fujian / 福建
mk: Фуџијан / 福建

en: Fukui
mk: Фукуи

en: Fukuoka
mk: Фукуока

en: Fukushima
mk: Фукушима

en: Full Size
mk: Оригинална големина

en: Full URL path to files
mk: Целосна URL патека до датотеките

en: Full Width Template
mk: Нацрт за цел екран

en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
mk: Комплетна искуство со проверка на плати сега, плати подоцна и поделено на делови. Без броеви на кредитни картички, без лозинки, без грижи. <a href="%s" target="_blank"> Дознај повеќе за Klarna </a>.

en: Full name of continent.
mk: Целосно име на континентот.

en: Full name of country.
mk: Целосно име на државата.

en: Full name of currency.
mk: Целосно име на валутата.

en: Full name of state.
mk: Целосно име на државата.

en: Full post
mk: Цел напис

en: Full refund email heading
mk: Email за целосен поврат

en: Full refund subject
mk: Предмет на целосен поврат

en: Full size image URL.
mk: URL на сликата со целосна големина.

en: Full text
mk: Цел текст

en: Full width
mk: Целосна ширина

en: Fullscreen
mk: На цел екран

en: Fullscreen mode
mk: Режим на цел екран

en: Fullscreen mode activated.
mk: Режимот за работа на цел екран е активиран

en: Fullscreen mode deactivated.
mk: Режимот за работа на цел екран е деактивиран

en: Funafuti
mk: Фунафути

en: Fălești
mk: Фалести

en: G &#8212; Suitable for all audiences
mk: G&#8212; Пригодно за целата публика

en: GD supported file formats
mk: GD поддржани формати на датотеки

en: GD version
mk: GD верзија

en: GUID for the post, as it exists in the database.
mk: GUID за написот, како што постои во базата на податоци.

en: GUID for the post, transformed for display.
mk: GUID за написот, трансформиран за прикажување.

en: GUID for the revision, as it exists in the database.
mk: GUID за ревизијата, како што постои во базата.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
mk: GZip (gzopen) е искористен за отворање на GEOIP датабазата од MaxMind.

en: Gabon
mk: Габон

en: Gaborone
mk: Габорне

en: Gabrovo
mk: Габрово

en: Gaibandha
mk: Гаилбанда

en: Galapagos
mk: Галапагос

en: Galați
mk: Галаци

en: Galician
mk: Галициски

en: Gallery
mk: Галерија

en: Gallery (%s)
mk: Галерија (%s)

en: Gallery Settings
mk: Поставувања на галеријата

en: Gallery caption text
mk: Текст на насловот на галеријата

en: Gallery columns:
mk: Галерија колони:

en: Galway
mk: Голвеј

en: Galápagos
mk: Галапагос

en: Gambia
mk: Гамбија

en: Gambian dalasi
mk: Гамбиски даласи

en: Gambier
mk: Гамбјер

en: Gandaki
mk: Гандаки

en: Gansu / 甘肃
mk: Гансу / 甘肃

en: Garissa
mk: Гариса

en: Gateway disabled
mk: Преминот е оневозможен

en: Gathering usage data allows us to improve WooCommerce. Your store will be considered as we evaluate new features, judge the quality of an update, or determine if an improvement makes sense. You can always visit the %1$sSettings%3$s and choose to stop sharing data. %2$sRead more%3$s about what data we collect.
mk: Собирањето податоци за користење ни овозможува да го подобриме WooCommerce. Вашата продавница ќе биде разгледана додека ги проценуваме новите функции, го оценуваме квалитетот на ажурирањето или одредуваме дали подобрувањето има смисла. Секогаш можете да ги посетите %1$sПоставки%3$s и да изберете да престанете да споделувате податоци. %2$sПрочитајте повеќе%3$s за тоа кои податоци ги собираме.

en: Gathering usage data allows us to make WooCommerce better — your store will be considered as we evaluate new features, judge the quality of an update, or determine if an improvement makes sense.
mk: Собирањето податоци за користењето ни овозможува да го подобриме WooCommerce - вашата продавница ќе се разгледува додека ги проценуваме новите функции, го оценуваме квалитетот на ажурирањето или одредуваме дали подобрувањето има смисла.

en: Gauteng
mk: Гаутенг

en: Gaza
mk: Газа

en: Gaziantep
mk: Газиантеп

en: Gazipur
mk: Газипур

en: Gbarpolu
mk: Гбарполу

en: General
mk: Општо

en: General Settings
mk: Општи поставувања

en: General options
mk: Општи поставувања

en: General settings
mk: Општи поставувања

en: General templates often perform a specific role like displaying post content, and are not tied to any particular area.
mk: Општите шаблони често имаат одредена улога како прикажување на содржината на написот и не се врзани за некоја одредена област.

en: Generate API key
mk: Генерирај API клуч

en: Generate CSV
mk: Генерирај CSV

en: Generate Password
mk: Генерирај лозинка

en: Generate coupon code
mk: Генерирај код за купон

en: Generate password
mk: Генерирај лозинка

en: Generated at
mk: Генерирани во

en: Generating preview…
mk: Генерирам преглед...

en: Generic add/update/get meta methods should not be used for internal meta data, including "%s". Use getters and setters.
mk: Општите Додај/ Ажурирај /Превземи мета методи не треба да се користат за внатрешни мета податоци, вклучително и "%s". Користете  getters и setters.

[ctx: Generic label for block inserter button]
en: Add block
mk: Додади блок

en: Genova
mk: Џенова

en: Genre
mk: Жанр

en: Genre: %s.
mk: Жанр: %s.

en: Geolocate
mk: Геолокација

en: Geolocate (with page caching support)
mk: Геолоцирај (со поддршка за кеширање на страници)

en: Geolocation enabled?
mk: Геолокација овозможена?

en: Geolocation has not been configured.
mk: Геолокацијата не е конфигурирана.

en: Georgian lari
mk: грузиски лари

en: German
mk: Германски

en: Germany
mk: Германија

en: Get Shortlink
mk: Земи кратка врска

en: Get Started
mk: Започни

en: Get Version %s
mk: Земи верзија %s

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
mk: Добијте известување ако вашата продавница е недостапна дури и неколку минути.

en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
mk: Добијте автоматизиран данок на промет со %1$sWooCommerce Tax%2$s

en: Get backups
mk: Добијте резервни копии

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
mk: Get cart не треба да се повика пред акцијата wp_loaded.

en: Get feedback on this draft before publishing.
mk: Добијте повратна информација на овој нацрт пред да го објавите.

en: Get help resolving this issue.
mk: Побарајте помош за решавање на овој проблем.

en: Get in touch
mk: Стапи во контакт

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
mk: Добијте увид за тоа како работи вашата продавница, вклучувајќи ја и вкупната продажба, врвните производи и друго.

en: Get linked object.
mk: Добијте поврзани објект.

en: Get more sales
mk: Добијте повеќе продажби

en: Get notifications about store activity, including new orders and product reviews directly on your mobile devices with the Woo app.
mk: Добивајте известувања за активноста на продавницата, вклучувајќи нови нарачки и прегледи на продукти директно на вашите мобилни уреди со апликацијата Woo.

en: Get ready to start selling
mk: Подготви се за продажба

en: Get real-time order alerts anywhere
mk: Добијте предупредувања за нарачки во реално време каде било

en: Get started
mk: Започни

en: Get started here
mk: Започни од овде

en: Get started now
mk: Започни сега

en: Get started.
mk: Започни:

en: Get support
mk: Поддршка

en: Get system report
mk: Добиј извештај за системот

en: Get the basics
mk: Добијте ги основите

en: Get the value of an individual field.
mk: Добијте вредност на поединечно поле.

en: Get your API credentials from PayPal.
mk: Добијте ги вашите API акредитиви од PayPal.

en: Get your store up and running more quickly with our new and improved setup experience
mk: Побрзо активирајте ја продавницата со нашето ново и подобрено искуство за поставување

en: Getting a link...
mk: Ја земам врската...

en: Ghana
mk: Гана

en: Ghana cedi
mk: Цеди од Гана

en: Gharbia
mk: Гарбија

en: Ghardaïa
mk: Гардаја

en: Ghazvin (قزوین)
mk: Газвин (قزوین)

en: Ghostscript version
mk: Ghostscript верзија

en: Gibraltar
mk: Гибралтар

en: Gibraltar pound
mk: Гибралтарска фунта

en: Gifu
mk: Гифу

en: Gilan (گیلان)
mk: Гилан (гилан)

en: Gipuzkoa
mk: Гипуцкоа

en: Giresun
mk: Гиресун

en: Girona
mk: Жирона

en: Gisborne
mk: Гизборн

en: GitHub project
mk: Github проект

en: Give the feed a title (optional):
mk: Именувајте го фидот (опционално):

en: Give your menu a name, then click Create Menu.
mk: Дадете му име на вашето мини, па кликнете Создади мени.

en: Giza
mk: Гиза

en: Gjirokastër
mk: Ѓирокастер

en: Glace Bay
mk: Глејс_залив

en: Global Settings
mk: Општи поставувања

en: Global Styles
mk: Глобални стилови

en: Global settings.
mk: Глобални поставки.

en: Global shortcuts
mk: Глобални кратенки

en: Global styles to include in themes.
mk: Глобални стилови што треба да се вклучат во темите.

en: Global styles.
mk: Глобални стилови.

en: Go
mk: Оди

en: Go Back
mk: Врати се назад

en: Go back
mk: Оди назад

en: Go shopping
mk: Купувај

en: Go to Dashboard
mk: Отвори работна табла

en: Go to Importers
mk: Одете во Увозниците

en: Go to Plugin Installer
mk: Одете во Инсталаторот на додатоци

en: Go to Theme Installer
mk: Одете во Инсталаторот на теми

en: Go to Themes page
mk: Одете на страницата со теми

en: Go to WordPress Updates page
mk: Оди на страницата за WordPress надградби

en: Go to category
mk: Оди до категорија

en: Go to shop
mk: Оди во продавница

en: Go to the Plugins screen
mk: Оди на страницата со додатоци

en: Go to the Themes screen
mk: Оди на страницата со теми

en: Go to the first page
mk: Оди на првата страница

en: Go to the last page
mk: Оди на последната страница

en: Go to the next page
mk: Оди на следната страница

en: Go to the previous page
mk: Оди на претходна станица

en: Go to theme sources
mk: Одете кон изворите на темата

en: Go to top
mk: Одете на врвот

en: Goa
mk: Гоа

en: Godthab
mk: Готаб

en: Goiás
mk: Гојаш

en: Golestan (گلستان)
mk: Голестан (گلستان)

en: Gomba
mk: Гомба

en: Gombe
mk: Гомбе

en: Good
mk: Добро

en: Good choice! You chose to add %1$s and %2$s to your store.
mk: Добар избор! Избравте да додадете %1$s и %2$s во вашата продавница.

en: Good news!
mk: Добри новости!

en: Good news! WooCommerce Services and Jetpack can automate your sales tax calculations for you.
mk: Добри вести! WooCommerce Services и Jetpack може да ги автоматизираат вашите пресметки за данок на промет за вас.

en: Google Listings & Ads
mk: Списоци и реклами на Google

en: Goose Bay
mk: Залив_гусака

en: Gopalganj
mk: Гопалганџ

en: Gorizia
mk: Горица

en: Gorontalo
mk: Горонтало

en: Got it
mk: Во ред

en: Gracias a Dios
mk: Грацијас а Диос

en: Gradient
mk: Градиент

en: Grams
mk: Грама

en: Granada
mk: Гренада

en: Grand Bassa
mk: Гранд Баса

en: Grand Cape Mount
mk: Големиот Кејп Маунт

en: Grand Gedeh
mk: Гранд Гедех

en: Grand Kru
mk: Гранд Кру

en: Grand Turk
mk: Велики_Турк

en: Grand total.
mk: Вкупна сума.

en: Grant access
mk: Дозволи пристап

en: Grant access to downloadable products after payment
mk: Дозволи пристап до продукти за превземање (даунлоад) по плаќање

en: Graubünden
mk: Граубинден

en: Gravatar Profile
mk: Gravatar профил

en: Gray
mk: Сива

en: Great job!
mk: Одлична работа!

en: Great job! Your site currently passes all site health checks.
mk: Одлично! Вашата страница моментално ги поминува сите здравствени проверки на локацијата.

en: Greater Accra
mk: Голема Акра

en: Greece
mk: Грција

en: Greek
mk: Грчки

en: Green
mk: Зелена

en: Greenland
mk: Гренланд

en: Greenwich
mk: Гринич

en: Grenada
mk: Гренада

en: Grid Layout
mk: Мрежен распоред

en: Grid view
mk: Приказ мрежовит

en: Gross sales
mk: Бруто продажба

en: Gross sales amount
mk: Бруто продажна вредност

en: Gross sales in the period.
mk: Бруто продажба во периодот.

en: Gross sales.
mk: Бруто продажба.

en: Grosseto
mk: Гросето

en: Group
mk: Група

en: Group type.
mk: Тип на група.

en: Grouped product
mk: Групиран продукт

en: Grouped products
mk: Групирани продукти

en: Grow your business with hundreds of free and paid WooCommerce extensions.
mk: Развијте го вашиот бизнис со стотици бесплатни и платени екстензии за WooCommerce.

en: Grow your store
mk: Растете ја вашата продавница

en: Guadalajara
mk: Гвадалахара

en: Guadalcanal
mk: Гвадалканал

en: Guadeloupe
mk: Гвадалупе

en: Guainía
mk: Гваинија

en: Guairá
mk: Гуаира

en: Guam
mk: Гуам

en: Guanacaste
mk: Гуанакаста

en: Guanajuato
mk: Гуанахуато

en: Guangdong / 广东
mk: Гуангдонг / 广东

en: Guangxi Zhuang / 广西壮族
mk: Гуангкси Жуанг / 广西壮族

en: Guatemala
mk: Гватемала

en: Guatemalan quetzal
mk: Гватемалски кецал

en: Guaviare
mk: Гуавијаре

en: Guayaquil
mk: Гвајакил

en: Guayas
mk: Гуајас

en: Guelma
mk: Гуелма

en: Guernsey
mk: Гернси

en: Guernsey pound
mk: фунта Гернзи

en: Guerrero
mk: Гереро

en: Guest
mk: Гостин

en: Guest checkout
mk: Одјавување на гости

en: Guest orders
mk: Нарачки од гости

en: Guest sales
mk: Продажба на гости

en: Guimaras
mk: Гимарас

en: Guinea
mk: Гвинеа

en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеа-Бису

en: Guinean franc
mk: Гвинеја франк

en: Guizhou / 贵州
mk: Гуижоу / 贵州

en: Gujarat
mk: Гуџарат

en: Gulu
mk: Гулу

en: Guna Yala
mk: Гуна Јала

en: Gunma
mk: Гунма

en: Guyana
mk: Гвајана

en: Guyanese dollar
mk: гвајски долар

en: Guárico
mk: Гуарико

en: Győr-Moson-Sopron
mk: Ѓер-Мосон-Сопрон

en: Gümüşhane
mk: Ѓумушхане

en: HTML Embed
mk: HTML Вградување

en: HTML anchor
mk: HTML сидро

en: HTML caption for the attachment, transformed for display.
mk: HTML наслов на ресурсот, трансформиран за прикажување

en: HTML containing an action to direct the user to where they can resolve the issue.
mk: HTML кој содржи дејство за насочување на корисникот до местото каде што може да го реши проблемот.

en: HTML content for the comment, transformed for display.
mk: HTML содржина за коментарот, трансформирана за прикажување.

en: HTML content for the post, transformed for display.
mk: HTML содржината на написот, трансформирана за прикажување.

en: HTML content to append to each widget's HTML output when assigned to this sidebar. Default is a closing list item element.
mk: HTML-содржина што треба да се додаде на HTML-излезот на секој додаток кога ќе се додели на оваа странична лента. Стандардно е елемент на ставка од списокот за затворање.

en: HTML content to append to the sidebar title when displayed. Default is a closing h2 element.
mk: HTML содржина да се додаде на насловот на страничната лента кога ќе се прикаже. Стандардно е затворен h2 елемент.

en: HTML content to prepend to each widget's HTML output when assigned to this sidebar. Default is an opening list item element.
mk: Содржината на HTML за да се прикачи на излезот HTML на секој додаток кога е доделен на оваа странична лента. Стандардно е елемент на ставка од списокот за отворање.

en: HTML content to prepend to the sidebar title when displayed. Default is an opening h2 element.
mk: HTML содржина за да се прикачи на насловот на страничната лента кога ќе се прикаже. Стандардно е елемент за отворање h2.

en: HTML description for the attachment, transformed for display.
mk: HTML опис за прилогот, трансформиран за прикажување.

en: HTML description of the resource.
mk: HTML опис на ресурсот.

en: HTML description of the term.
mk: HTML опис на ресурсот.

en: HTML element
mk: HTML елемент

[ctx: HTML elements]
en: Inline
mk: Вметнати

en: HTML email template
mk: HTML email шаблон

en: HTML excerpt for the post, transformed for display.
mk: HTMl извадок за написот, трансформиран за приказ.

en: HTML for the theme author, transformed for display.
mk: HTML за авторот на темата, трансформиран за прикажување.

en: HTML representation of the widget admin form.
mk: HTML претставување на административната форма на графичката контрола.

en: HTML representation of the widget.
mk: HTML претставување на виџетот.

[ctx: HTML tag]
en: Address
mk: Адреса

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
mk: Преформатирано

en: HTML title for the object, transformed for display.
mk: HTML наслов на објектот, трансформиран за приказ.

en: HTML title for the post, transformed for display.
mk: HTML наслов на написот, трансформиран за приказ.

en: HTML title for the template, transformed for display.
mk: HTML наслов за шаблонот, трансформиран за прикажување.

en: HTML title for the term.
mk: HTML наслов на условот.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
mk: HTML/Multipart email пораките користат DOMDocument за да генерираат вметнати CSS во шаблоните.

en: HTTP Requests
mk: HTTP барања

en: HTTP redirect status code must be a redirection code, 3xx.
mk: Статусот на пренасочување HTTP мора да биде код за пренасочување, 3xx.

en: HTTP requests are blocked
mk: HTTP барањата се блокирани

en: HTTP requests are partially blocked
mk: HTTP барањата се делумно блокирани

en: HTTP requests have been blocked by the %1$s constant, with some allowed hosts: %2$s.
mk: HTTP барањата се блокирани од константата %1$s, но некои хостови се дозволени: %2$s.

en: HTTP requests have been blocked by the %s constant, with no allowed hosts.
mk: HTTP барањата се блокирани од константата %s, без дозволено хостови.

en: HTTP requests seem to be working as expected
mk: HTTP барањата работат како што треба

en: HTTPS is already supported for your website.
mk: HTTPS веќе е поддржан за вашиот веб сајт.

en: HTTPS request failed.
mk: HTTPS барањето не успеа.

en: HTTPS status
mk: HTTPS статус

en: Habiganj
mk: Абиганџ

en: Hainan / 海南
mk: Хаинан / 海南

en: Haiti
mk: Хаити

en: Haitian Creole
mk: Хаитски Креоле

en: Haitian gourde
mk: хаитски гурд

en: Hajdú-Bihar
mk: Хајди-Бихар

en: Hakkari
mk: Хакари

en: Halifax
mk: Халифакс

en: Hamadan (همدان)
mk: Хамадан (همدان)

en: Hamburg
mk: Хамбург

en: Hanover
mk: Хановер

en: Harare
mk: Хараре

en: Harbin
mk: Харбин

en: Hard crop?
mk: Присилно сечење?

en: Hardap
mk: Хардап

en: Haryana
mk: Харајана

en: Haskovo
mk: Хасково

en: Hatay
mk: Хатаи

en: Hato Mayor
mk: Градоначалникот на Хато

en: Havana
mk: Хавана

en: Have a coupon?
mk: Имаш купон?

en: Have a default theme available
mk: Имајте достапна основна тема

en: Have an existing store?
mk: Имате постоечка продавница?

en: Have fun!
mk: Забавувајте се!

en: Have more questions?
mk: Имате повеќе прашања?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
mk: Дали вашите клиенти плаќаат во кеш (или на друг начин) по испорака.

en: Hawaii
mk: Хаваи

en: Hawke’s Bay
mk: Заливот Хок

en: Header
mk: Заглавие

en: Header Image
mk: Слика за заглавје

en: Header Media
mk: Медиа за во Заглавието

en: Header Text
mk: Текст во заглавие

en: Header Text Color
mk: Боја на текстот во заглавие

en: Header Video
mk: Насловно видео

en: Header cell
mk: Заглавие колона

en: Header cell text
mk: Текст на ќелијата во заглавието

en: Header image
mk: Слика на заглавието

en: Header label
mk: Етикета за заглавие

en: Header section
mk: Заглавие

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
mk: Заглавјето е ажурирано. <a href="%s">Посетете го сајтот</a> за да видите како изгледа.

en: Heading
mk: Заглавие

en: Heading %d
mk: Заглавие %d

en: Heading 1
mk: Заглавие 1

en: Heading 2
mk: Заглавие 2

en: Heading 3
mk: Заглавие 3

en: Heading 4
mk: Заглавие 4

en: Heading 5
mk: Заглавие 5

en: Heading 6
mk: Заглавие 6

en: Headings
mk: Заглавја

en: Health and beauty
mk: Здравје и убавина

en: Heard Island and McDonald Islands
mk: Островот Херд и Островите Мекдоналд

en: Hebei / 河北
mk: Хебеј / 河北

en: Hebrew
mk: Еврејски

en: Hebron
mk: Хеброн

en: Height
mk: Висина

en: Height (%s)
mk: Висина (%s)

en: Height in pixels
mk: Висина во пиксели

en: Height of the crop as a percentage of the image height.
mk: Висина на исечокот како процент од висината на сликата.

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
mk: Здраво %1$s (не сте %1$s? <a href="%2$s">Одјавете се!</a>)

en: Hello %s,
mk: Здраво %s,

en: Hello world!
mk: Здраво Свету!

en: Hello,
mk: Здраво,

en: Help
mk: Помош

en: Help & Support
mk: Помош и поддршка

en: Help &amp; Support
mk: Помош и поддршка

en: Help WooCommerce improve with usage tracking
mk: Помогнете му на WooCommerce да се подобри со следењето на користењето

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
mk: Помогнете да се подобри WooCommerce со следење на користењето

[ctx: Help topic]
en: General
mk: Општо

en: Helsinki
mk: Хелсинки

en: Henan / 河南
mk: Хенан / 河南

en: Here are the details of your order placed on %s:
mk: Еве ги деталите за вашата нарачка поставена на %s:

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
mk: Еве основен преглед на различните улоги на корисници и дозволите што се однесуваат на секоја од нив:

en: Here you can selectively convert existing tags to categories. To get started, check the tags you wish to be converted, then click the Convert button.
mk: Здраво! Овој претворувач Ви овозможува селективно да ги претворите постоечките ознаки во категории.  За да започнете изберете ги ознаките што сакате да ги претворите и кликнете на копчето Претвори.

en: Heredia
mk: Хередија

en: Here’s a detailed guide to learn how to make the most of it.
mk: Еве детален водич за да научите како да го искористите максимумот.

en: Hermanas Mirabal
mk: Херманас Мирабал

en: Hermosillo
mk: Хермосило

en: Herrera
mk: Херера

en: Hesse
mk: Хесе

en: Heves
mk: Хевес

en: Hey there. Here you can selectively convert existing categories to tags. To get started, check the categories you wish to be converted, then click the Convert button.
mk: Здраво! Овој претворувач Ви овозможува селективно да ги претворите постоечките категории во ознаки. За да започнете изберете ги категориите што сакате да ги претворите и кликнете на копчето Претвори.

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email address on ###SITENAME### was changed to ###NEW_EMAIL###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво ###USERNAME###,
    
    Оваа информација потврдува дека сте ја промениле адресата за е-пошта на ###SITENAME###.
    
    Доколку вие ја немате променето адресата за е-пошта, ве молиме контактирајте го администраторот на
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Оваа порака е испратена до ###EMAIL###
    
    Со почит,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Поздрав ###USERNAME###,
    
    Ова известување потврдува дека вашата лозинка на страницата ###SITENAME### е променета .
    
    Доколку вие не сте извршиле промена на лозинката, ве молиме контактирајте го Администраторот на страницата на
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Оваа е-порака е испратена до ###EMAIL###
    
    Со почит,
    Сите во ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi %s,
mk: Здраво %s,

en: Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)
mk: Здраво! Работам како курир на точак преку ден, а глумец навечер. Ова е мојот веб-сајт. Живеам во Скопје и имам куче Џек!

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
mk: Здраво! Поставете CSV-фајл што содржи даночни стапки за да ја внесете содржината во вашата продавница. Изберете фајл .csv за да поставите, а потоа кликнете "Постави фајл и увези".

en: Hi there,
mk: Здраво,

en: Hi,
    
    This notice confirms that the admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво,
    
    Ова известување потврдува дека е-маил адресата на администраторот е променета ###SITENAME###.
    
    Новата е-маил адреса на администраторот е ###NEW_EMAIL###.
    
    Овој е-маил е испратен до ###OLD_EMAIL###
    
    Со почит,
    Сите од ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    This notice confirms that the network admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new network admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво,
    
    Ова известување е потврда дека е-маилот на мрежниот администратор е променет на ###SITENAME###.
    
    Новиот е-маил на мрежниот администратор е ###NEW_EMAIL###.
    
    Овој е-маил е пратен на ###OLD_EMAIL###
    
    Со почит,
    Сите од ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
mk: Здраво,
    
    Вие бевте поканети да се приклучите на '%1$s' во
    %2$s како улога на %3$s.
    
    Ве молам, кликнете на следната врска за да ја потврдите оваа покана:
    %4$s

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
mk: Здраво,
    
    Бевте поканети да се приклучите на '%1$s' на
    %2$s во улога на %3$s.
    Ако не сакате да се приклучите на овој сајт, Ве молам
    игнорирајте ја оваа порака. Оваа покана ќе истече за неколку денови.
    
    За да ја активирате Вашата сметка, Ве молам кликнете ја следнава врска:
    %%s

en: Hidalgo
mk: Идалго

en: Hidden
mk: Сокриено

en: Hide
mk: Сокриј

en: Hide Details
mk: Сокриј детали

en: Hide advanced options
mk: Сокриј напредни опции

en: Hide empty categories
mk: Сокриј ги празните категории

en: Hide errors from visitors
mk: Сокријте ги грешките од посетителите

en: Hide errors from visitors?
mk: Сокриј ги грешките од посетителите?

en: Hide free products
mk: Сокриј ги бесплатните продукти

en: Hide header image
mk: Сокриј слика во заглавје

en: Hide if cart is empty
mk: Сокриј ако кошничката е празна

en: Hide image
mk: Сокриј слика

en: Hide out of stock items from the catalog
mk: Сокриј ги ставките од каталогот кои ги нема на залиха

en: Hide password
mk: Сокриј лозинка

en: Hide post options
mk: Сокриј ги поставувањата за написи

en: Hide shipping costs until an address is entered
mk: Сокриј ги трошоците за испорака додека се внесе адресата

en: Hide template
mk: Сокри темплејт

en: Hide the excerpt on the full content page
mk: Сокриј го извадокот од страницата со цела содржина

en: Hide this
mk: Скриј го ова

en: Highlight
mk: Истакнете

en: Highlight required fields with an asterisk
mk: Означете ги потребните полиња со ѕвездичка

en: Highlights
mk: Определување

en: Highlights the current block and fades other content.
mk: Го истакнува тековниот блок и избледува друга содржина.

en: Higüamo
mk: Хигуамо

en: Himachal Pradesh
mk: Химачал Прадеш

en: Hindi
mk: Хинди

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
mk: Помош  Лозинката треба да биде долга најмалку седум знаци  За да биде посилна (потешка за пробивање) 
    користете големи и мали букви како и знаци како ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
mk: Совет: Лозинката мора да биде долга најмалку дванаесет карактери. За да биде посигурна, користете големи и мали букви, бројки и симболи како овие ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Hiroshima
mk: Хирошима

en: History
mk: Историја

en: Ho Chi Minh
mk: Хо Ши Мин

en: Hobart
mk: Хобарт

en: Hoima
mk: Хоима

en: Hokkaido
mk: Хокаидо

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
mk: Чувај го коментарот во листата за модерирање ако содржи повеќе од %s врски. (Вообичаена карактеристика а спам коментарите е голем број на врски.)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
mk: Задржете состојба на залиха (за неплатени нарачки) за x минути. Кога ќе се постигне ова ограничување, Нарачката на Чекање ќе биде откажана. Оставете празно да се оневозможи.

en: Hold stock (minutes)
mk: Задржете состојба на залиха

en: Holiday
mk: Одмор

en: Homa Bay
mk: Заливот Хома

en: Home
mk: Почетна

en: Home URL
mk: URL адреса на почетната страница

en: Home URL.
mk: Домашна  URL.

en: Home page
mk: Почетна

en: Home, furniture, and garden
mk: Дом, мебел и градина

en: Homepage
mk: Почетна страна

en: Homepage Settings
mk: Поставки на почетната страна

en: Homepage and posts page must be different.
mk: Домашната страница и страницата со написи мора да бидат различни.

en: Homepage created
mk: Почетната страница е креирана.

en: Homepage: %s
mk: Почетна страница: %s

en: Honduran lempira
mk: Лемпира од Хондурас

en: Honduras
mk: Хондурас

en: Hong Kong
mk: Хонгконг

en: Hong Kong Island
mk: Хонг Конг

en: Honolulu
mk: Хонолулу

en: Hook
mk: Кука

en: Hopefully they’ll be back. Read more about <a href="https://docs.woocommerce.com/document/managing-orders/">troubleshooting failed payments</a>.
mk: Се надеваме дека ќе се вратат. Прочитајте повеќе за <a href="https://docs.woocommerce.com/document/managing-orders/">решавање проблеми со неуспешни плаќања</a> .

en: Horizontal
mk: Хоризонтално

en: Horizontal line
mk: Хоризонтална линија

en: Horizontal position from the left to begin the crop as a percentage of the image width.
mk: Хоризонтална положба од лево за да започне сечењето како процент од ширината на сликата.

en: Horizontal space
mk: Хоризонтално растојание

en: Hormozgan (هرمزگان)
mk: Хормозган (هرمزگان)

en: Hour
mk: Час

en: Hours
mk: Часови

en: House number and street name
mk: Улица и број

en: Hovd
mk: Ховд

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
mk: Задржете го курсорот или кликнете за да ги видите копчињата Активирај и Прегледај

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
mk: Со носење на стрелката врз редицата на написот ќе Ви бидат прикажани врски за уредување на Вашиот напис. Можете да ги изведите следните акции:

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
mk: Со носење на курсурот врз редот на корисници ќе ви ги прикаже врските за акции кои се дозволени за уредување на корисниците. Вие можете да ги извршите следните акции:

en: How easy was it to add a product attribute?
mk: Колку беше лесно да се додаде атрибут на продукт?

en: How easy was it to add a product tag?
mk: Колку беше лесно да се додаде ознака за продукт?

en: How easy was it to add product category?
mk: Колку беше лесно да се додаде категорија на продукти?

en: How easy was it to import products?
mk: Колку беше лесно да се увезуваат продукти?

en: How easy was it to update your settings?
mk: Колку лесно беше да ги надградете поставките?

en: How easy was it to use search?
mk: Колку беше лесно да се користи пребарувањето?

en: How long we retain your data
mk: Колку долго ги чуваме вашите податоци

en: How many items would you like to display?
mk: Колку елементи сакате да прикажувате?

en: How many products should be shown per row?
mk: Колку производи да се прикажат по ред?

en: How many rows of products should be shown per page?
mk: Колку редови на продукти да се прикажат по страница?

en: How many times the coupon can be used in total.
mk: Колку пати купонот може да се искористи вкупно.

en: How many times the coupon can be used per customer.
mk: Колку пати купонот може да биде искористен од еден клиент.

en: How many times this coupon can be used before it is void.
mk: Колку пати овој купон може да се искористи пред да биде неважечки.

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
mk: Колку пати овој купон може да го користи индивидуален клиент. Користи го email-от за плаќање за гости и клиентски ID за најавени клиенти.

en: How should products be sorted in the catalog by default?
mk: Како треба продуктите да бидат сортирани во каталогот стандардно?

en: How terms in this attribute are sorted by default.
mk: Како поимите во овој атрибут се стандардно подредени.

en: How the quantity of this item should be controlled, for example, any limits in place.
mk: Како треба да се контролира количината на оваа ставка, на пример, какви било ограничувања.

en: How the sender email appears in outgoing WooCommerce emails.
mk: Како изгледа е-поштата испратена преку WooCommerce.

en: How the sender name appears in outgoing WooCommerce emails.
mk: Како се појавува името на испраќачот во појдовните email-ови на WooCommerce.

en: How to Migrate from Magento to WooCommerce
mk: Како да мигрирате од Magento во WooCommerce

en: How to calculate delivery charges
mk: Како да се пресметаат трошоците за испорака (транспорт)

en: How to customize your product catalog
mk: Како да го прилагодете каталогот на продукти

en: How to update your PHP version
mk: Како да ја надоградите вашата PHP верзија

en: How to update your database table prefix
mk: Како да го ажурирате префиксот на вашата датабаза

en: How we protect your data
mk: Како ги штитиме вашите податоци

en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво ###USERNAME###,
    
    Вие побаравте промена на адресата за е-пошта.
    
    Доколку тоа е точно, кликнете на следната врска за промена:
    ###ADMIN_URL###
    
    Можете безбедно да го игнорирате или избришете овој мејл доколку не
    сакате да преземете некоја акција.
    
    Овој мејл беше испратен до ###EMAIL###
    
    Со почит,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
mk: Здраво USERNAME,
    
    Вашата корисничка сметка е активна.
    
    Може да се најавите со следната информација:
    Корисничко име: USERNAME
    Лозинка: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Ви Благодариме!
    
    --Тимот @ SITE_NAME

en: Howdy! Plugins and themes failed to update on your site at %s.
mk: Здраво! Додатоците и темите не успеајаа да се ажурираат на вашата страница на %s.

en: Howdy! Plugins failed to update on your site at %s.
mk: Здраво! Додатоците не успеајаа да се ажурираат на вашата страница на %s.

en: Howdy! Some plugins and themes have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
mk: Здраво! Некои додатоци и теми автоматски се ажурираа на нивните најнови верзии на вашата страница на %s. Не се потребни дополнителни активности од ваша страна.

en: Howdy! Some plugins have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
mk: Здраво! Некои додатоци автоматски се ажурираа на нивните најнови верзии на вашата страница на %s. Не се потребни дополнителни активности од ваша страна.

en: Howdy! Some themes have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
mk: Здраво! Некои теми автоматски се ажурираа на нивните најнови верзии на вашата страница на %s. Не се потребни дополнителни активности од ваша страна.

en: Howdy! Themes failed to update on your site at %s.
mk: Здраво! Темите не успеаја да се ажурираат на вашата страница на %s.

en: Howdy! This importer allows you to connect directly to LiveJournal and download all your entries and comments
mk: Здраво! Овој внесувач Ви дозволува директно да се приклучите на LiveJournal и да ги преземете сите написи и коментари

en: Howdy! This importer allows you to import posts and comments from your Blogger account into your WordPress blog.
mk: Здраво! Овој внесувач Ви овозможува да внесувате написи и коментари од Вашата Blogger сметка со постара верзија во Вашиот WordPress блог.

en: Howdy,
    
    A request has been made to perform the following action on your account:
    
         ###DESCRIPTION###
    
    To confirm this, please click on the following link:
    ###CONFIRM_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво,
    
    Направено е барање за да се направи следната акција на вашата корисничка сметка:
    
         ###DESCRIPTION###
    
    За да го потврдите ова, ве молиме притиснете на следниот линк:
    ###CONFIRM_URL###
    
    Можете слободно и безбедно да ја игнорирате и избришете оваа порака ако не сакате да ја
    применете оваа акција.
    
    Со почит,
    Тимот на ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    A user data privacy request has been confirmed on ###SITENAME###:
    
    User: ###USER_EMAIL###
    Request: ###DESCRIPTION###
    
    You can view and manage these data privacy requests here:
    
    ###MANAGE_URL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво,
    
    Барањето за приватност на кориснички податоци е потврдено на ###SITENAME###:
    
    Корисник: ###USER_EMAIL###
    Барање: ###DESCRIPTION###
    
    Можете да ги прегледувате и управувате барањата за приватност на податоци тука:
    
    ###MANAGE_URL###
    
    Со почит,
    Сите од ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Thank you for signing up with WordPress.com. To activate your newly created account, please click on the following link:
    
    %s
    
    --The WordPress.com Team
mk: Здраво,
    
    Благодариме што отворате сметка на WordPress.com. За да ја активирате Вашата новосоздадена сметка, Ве молиме кликнете на следниот линк:
    
    %s
    
    -- Екипата на WordPress.com

en: Howdy,
    
    Your request for an export of personal data has been completed. You may
    download your personal data by clicking on the link below. For privacy
    and security, we will automatically delete the file on ###EXPIRATION###,
    so please download it before then.
    
    ###LINK###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво,
    
    Вашето барање за експортирање на личните податоци е успешно. Вашите лични податоци можете да ги преземете со кликање на врската подолу. Заради приватност и безбедност, датотеката ќе биде автоматски избришана на ###EXPIRATION###,
    па затоа ве замолуваме да ја преземете.
    
    ###LINK###
    
    Поздрав,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Your request to erase your personal data on ###SITENAME### has been completed.
    
    If you have any follow-up questions or concerns, please contact the site administrator.
    
    For more information, you can also read our privacy policy: ###PRIVACY_POLICY_URL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво,
    
    Вашето барање за бришење на личните податоци на ###SITENAME### е завршено.
    
    Ако имате понатамошни прашања или грижи, ве молиме контактирајте го администраторот на страната.
    
    За повеќе информации, можете да ја прочитате нашата полиса на приватност: ###PRIVACY_POLICY_URL###
    
    Со почит,
    Сите од ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Your request to erase your personal data on ###SITENAME### has been completed.
    
    If you have any follow-up questions or concerns, please contact the site administrator.
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
mk: Здраво,
    
    Вашето барање за бришење на личните податоци на ###SITENAME### е завршено.
    
    Ако имате понатамошни прашања или грижи, Ве молиме контактирајте го администраторот на страната.
    
    Со почит,
    Сите од ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy, %s
mk: Здраво, %s

en: However, it is your responsibility to use those resources correctly, to provide the information that your privacy policy requires, and to keep that information current and accurate.
mk: Како и да е, ваша одговорност е правилно да ги користите овие ресурси, да понудите информации кои вашата полиса за приватност ги бара и да ги одржувате тие информации актуелни.

en: However, you can still <a href="%s">activate this theme</a>, and use the Site Editor to customize it.
mk: Сепак, сè уште можете да ја <a href="%s">активирате оваа тема</a> и да го користите Уредникот на страницата за да ја приспособите.

en: However, your WordPress Address is currently controlled by a PHP constant and therefore cannot be updated. You need to edit your %1$s and remove or update the definitions of %2$s and %3$s.
mk: Сепак, вашата адреса на WordPress моментално е контролирана од PHP константа и затоа не може да се ажурира. Треба да го уредите вашиот %1$s и да ги отстраните или ажурирате дефинициите за %2$s и %3$s.

en: Howland Island
mk: Остров Хауленд

en: Huancavelica
mk: Хуанкавелица

en: Hubei / 湖北
mk: Хубеи / 湖北

en: Huelva
mk: Хуелва

en: Huesca
mk: Хуеска

en: Huge
mk: Огромен

en: Huila
mk: Хуила

en: Human readable label for the stat.
mk: Ознака што може да се чита од луѓе за статистиката.

en: Human readable segment label, either product or variation name.
mk: Етикета на сегментот што може да се чита од луѓе, име на продукт или варијација.

en: Human-readable labels for the post type for various contexts.
mk: Читливо етикети за тип на функцијата за различни контексти.

en: Human-readable labels for the taxonomy for various contexts.
mk: Лабели разбирливи за луѓе од ресурсот со различни контексти.

en: Human-readable name identifying the widget type.
mk: Име што може да се чита од луѓе и го идентификува типот на виџетот.

en: Hunan / 湖南
mk: Хунан / 湖南

en: Hungarian
mk: Унгарски

en: Hungary
mk: Унгарија

en: Hurray! Your theme supports site editing with blocks. <a href="%1$s">Tell me more</a>. %2$s
mk: Ура! Вашата тема поддржува уредување на страницата со блокови. <a href="%1$s">Кажи ми повеќе</a>. %2$s

en: Huánuco
mk: Хуануко

en: Huíla
mk: Хуила

en: Hyogo
mk: Хјого

en: Hîncești
mk: Хинчести

en: I don't have any products yet.
mk: Сè уште немам никакви продукти.

en: I don't know how to get a date from a %s
mk: Не знам како да добијам датум од %s

en: I have read and agree to the website %s
mk: Ја прочитав и се согласувам со веб-локацијата %s

en: I plan to sell both physical and digital products
mk: Планирам да продавам и физички и дигитални производи

en: I plan to sell digital products
mk: Планирам да продавам виртуелни/дигитални продукти

en: I plan to sell physical products
mk: Планирам да продавам физички продукти

en: I really need an ID for this to work.
mk: Навистина ми треба идентификатор за ова да работи.

en: I will also be selling products or services in person.
mk: Јас исто така ќе продавам производи или услуги лично.

en: I'm sure I want to permanently delete my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
mk: Сигурен сум дека сакам трајно да ја избришам мојата страница и свесен сум дека никогаш повеќе не можам да ја вратам или да користам %s.

en: ID #%1$s: %2$s <strong>Sorry, you are not allowed to remove this user.</strong>
mk: ID #%1$s: %2$s <strong>Извинете, Вие немате право да го избришете овој корисник.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
mk: ID #%1$s: %2$s <strong>Моменталниот корисник нема да биде избришан.</strong>

en: ID is invalid.
mk: Невалидно ID.

en: ID of global styles config.
mk: ID на конфигурација на глобални стилови.

en: ID of parent grouping.
mk: ID на главно групирање

en: ID of sidebar.
mk: ID на страничната лента.

en: ID of template.
mk: ID на шаблонот.

en: ID of the note record.
mk: ID на записот за белешка.

en: ID of the parent product, if applicable.
mk: ID на матичниот продукт, доколку е применливо.

en: ID of the post context.
mk: ID на контекстот на написот.

en: ID of the shipping method that provided the rate.
mk: ID на методот на испорака што ја обезбеди цената.

en: ID of the shipping rate.
mk: ID на стапката на испорака.

en: ID to reassign posts to.
mk: ID за прераспределување на постови.

en: IDs for settings sub groups.
mk: ID-а за подесување на под-групи

en: IO error.
mk: В/И грешка

en: IP Address
mk: IP адреса

en: IP address
mk: IP адреса

en: IP address for the comment author.
mk: IP адреса на авторот на коментарот.

en: IP address for the downloader.
mk: IP адреса за преземачот.

en: IP address.
mk: IP адреса.

en: IPN email notifications
mk: IPN Email Нотификации

en: IPN payment completed
mk: IPN плаќањето е завршено

en: ISO code for the country of the address being shipped to.
mk: ISO код за земјата на адресата до која се испраќа.

en: ISO code of the country.
mk: ISO код за држава

en: ISO code or name of the state, province or district.
mk: ISO код или име на држава

en: ISO code, or name, for the state, province, or district of the address being shipped to.
mk: ISO код, или име, за државата, провинцијата или областа на адресата до која се испраќа.

en: ISO3166 alpha-2 country code.
mk: ISO3166 алфа-2 код на државата.

en: ISO4217 currency code.
mk: Код на валута ISO4217.

en: Ialomița
mk: Јаломица

en: Iași
mk: Јаши

en: Ibanda
mk: Ибанда

en: Ibaraki
mk: Ибараки

en: Ica
mk: Ика

en: Iceland
mk: Исланд

en: Icelandic
mk: Исландски

en: Icelandic kr&oacute;na
mk: исландски круни

en: Icon
mk: Иконка

en: Icon + text
mk: Иконка + текст

en: Icon URL
mk: Адреса за иконката

en: Icon background
mk: Заднина на иконата

en: Icon color
mk: Боја на икона

en: Icon of block type.
mk: Икона од тип на блок.

en: Icon only
mk: Само иконка

[ctx: Id for link anchor (TinyMCE)]
en: Id
mk: ID

en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
mk: Идентификацијата (Id) е пожелно да започне со буква, следувајќи само букви, броеви, црти, точки, две точки или долна црта.

en: Idaho
mk: Ајдахо

en: Identicon (Generated)
mk: Identicon (генериран)

en: If %1$s is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="%2$s">Apache documentation</a> or <a href="%3$s">elsewhere</a> for help setting it up.
mk: Доколку %1$s е оневозможено, прашајте го администраторот да го овозможи тој модул или погледнете во <a href="%2$s">документацијата за Apache</a> или <a href="%3$s">некаде на друго место</a> за помош при поставување.

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
mk: Ако COD е достапен само за одредени методи, подестете го тука. Оставете празно за да овозможите за сите методи.

en: If a media file has not been attached to any content, you will see that in the Uploaded To column, and can click on Attach to launch a small popup that will allow you to search for existing content and attach the file.
mk: Доколку мултимедијалната датотека не е прикачена на некој напис, ќе забележете дека во колоната „Прикачено“, со кликње на „Прикачи датотека“ ќе ви се отвори мало прозорче кое ќе ви овозможи да ги пребарувате написи и да ја прикачете датотеката.

en: If a new user is created by WordPress, a password will be randomly generated. Manually change the user&#8217;s details if necessary.
mk: Ако WordPress креира нов корисник, лозинката ќе биде генерирана случајно. Доколку е потребно, можете рачно да ги измените деталите на корисникот.

en: If a program or website you use allows you to export your links or subscriptions as OPML you may import them here.
mk: Ако програмата или веб местото што ги користите дозволуваат да ги изнесувате Вашите врски или претплати како OPML можете да ги внсете тука.

en: If checked, free shipping would be available based on pre-discount order amount.
mk: Ако е означено, ќе биде достапна бесплатна испорака врз основа на износот на нарачката пред попуст.

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
mk: Доколку сакате, WordPress автоматски ќе известува разни сервиси, за Вашите нови написи.

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
mk: Ако е овозможено, овој текст ќе биде прикажан на целата страница. Можете да го користите за да прикажите настани или промоции за посетителите!

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
mk: Ако управувате со залихата, ова контролира дали се овозможени нарачки со чекање.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
mk: Ако управувате со залихата, ова контролира дали е дозволено или не нарачки со чекање. Ако е овозможено, залихата може да оди под 0.

en: If requested, calculates attribute term counts for products in the collection.
mk: Доколку се бара, го пресметува бројот на термини на атрибути за продуктите во колекцијата.

en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
mk: Ако е избран методот за преземање „Force Downloads“ или „X-Accel-Redirect/X-Sendfile“, но не работи, системот ќе го користи методот „Само пренасочување (небезбедно)“ како последно средство. <a href="%1$s">Погледнете го ова упатство</a> за повеќе детали.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
mk: Ако увезувачот што Ви е потребен не е наведен овде, <a href="%s">пребарајте низ директориумот со додатоци</a>, за да видите дали постои таков увезувач.

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="https://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
mk: Ако врската е до некоја личност, можете да ја одредите вашата врска со неа користејќи ја горната форма. Ако сакате да дознаете повеќе за идејата, проверете го <a href="https://gmpg.org/xfn/">XFN</a> .

en: If the payment was refunded via the API.
mk: Ако уплатата е вратена преку API.

en: If the product is downloadable.
mk: Ако продуктот може да се превземе (download).

en: If the product is virtual.
mk: Ако продуктот е виртуелен.

en: If the quantity in the cart is editable or fixed.
mk: Доколку количината во кошничката може да се уредува или фиксира.

en: If the variation is downloadable.
mk: Ако варијацијата може да биде превземена.

en: If the variation is virtual.
mk: Ако варијацијата е виртуелна.

en: If the variation is visible.
mk: Доколку варијацијата е видлива.

en: If this attribute has term archive pages.
mk: Ако овој атрибут има архиви на термини.

en: If this is a default attribute
mk: Ако ова е стандарден атрибут

en: If this was a mistake, ignore this email and nothing will happen.
mk: Доколку тоа беше грешка, игнорирајте ја оваа порака и ништо нема а се случи.

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
mk: Ако е точно и ако методот за бесплатна испорака бара купон, овој купон ќе ви овозможи бесплатна испорака.

en: If true, calculates rating counts for products in the collection.
mk: Ако е точно, го пресметува бројот на рејтинзи за продуктите во колекцијата.

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
mk: Ако е точно, пресметува број на залиха за продуктите во збирката.

en: If true, calculates the minimum and maximum product prices for the collection.
mk: Ако е точно, ги пресметува минималните и максималните цени на продуктите за колекцијата.

en: If true, empty terms will not be returned.
mk: Ако е точно, празните термини нема да се вратат.

en: If true, only one item of this product is allowed for purchase in a single order.
mk: Ако е точно, само една ставка од овој продукт е дозволена за купување по една нарачка.

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
mk: Ако е точно, купонот може да се користи само поединечно. Други применети купони ќе бидат отстранети од количката.

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
mk: Ако е точно, забелешката ќе биде прикажана на потрошувачите и тие ќе бидат известени. Ако е неточно, забелешката ќе биде само за администраторска употреба само.

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
mk: Ако е точно, овој купон нема да се примени на продукти кои имаат продажни цени.

en: If true, this note will be attributed to the current user. If false, the note will be attributed to the system.
mk: Ако е точно, оваа белешка ќе му се припише на тековниот корисник. Ако е неточно, белешката ќе му се припише на системот.

en: If uploading to a gallery all files need to be image formats
mk: Ако се поставуваат во галерија, сите датотеки треба да бидат формати на слики

en: If you add a video, the image will be used as a fallback while the video loads.
mk: Доколку користите видео, сликата ке биде искористена како резервен план додека се вчитува

en: If you already have a Privacy Policy page, please select it below. If not, please create one.
mk: Доколку веќе имате страница за полиса за приватност, изберете ја подолу. Доколку немате, Ве молиме создадете.

en: If you are a member of a regulated industry, or if you are subject to additional privacy laws, you may be required to disclose that information here.
mk: Доколку сте член на регулирана индустрија или сте подложни на дополнителни закони за приватност, можеби е потребно да ги наведете тие информации овде.

en: If you are looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
mk: Ако сакате да додадете содржина од Microsoft Word, исклучете ја оваа поставка. Уредникот автоматски ќе го чисти текстот од Word

en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
mk: Ако го модифицирате WooCommerce на Главната тема што не сте ја изградиле лично, препорачуваме да ја користите под-темата. Погледнете: <a href="%s" target="_blank"> Како да креирате под-тема</a>

en: If you are not sure, check the plugin documentation or contact the plugin author to see if the plugin collects data and if it supports the Data Eraser tool. This information may be available in the <a href="%s">Privacy Policy Guide</a>.
mk: Ако не сте сигурни, проверете ја документацијата за додатокот или контактирајте со авторот на додатокот за да видите дали додатокот собира податоци и дали ја поддржува алатката Data Eraser. Овие информации може да бидат достапни во <a href="%s">Водичот за политика за приватност</a> .

en: If you are not sure, check the plugin documentation or contact the plugin author to see if the plugin collects data and if it supports the Data Exporter tool. This information may be available in the <a href="%s">Privacy Policy Guide</a>.
mk: Ако не сте сигурни, проверете ја документацијата за додатокот или контактирајте со авторот на додатокот за да видите дали додатокот собира податоци и дали ја поддржува алатката Извозник на податоци. Овие информации може да бидат достапни во <a href="%s">Водичот за политика за приватност</a> .

en: If you are unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href="%s">WordPress support forums</a>.
mk: Доколку не сте сигурни што значат овие услови, контактирајте го вашиот хост. Доколку се' уште ви е потребна помош, обратете се на <a href="%s">WordPress форумот за поддршка</a>.

en: If you are using X-Accel-Redirect download method along with NGINX server, make sure that you have applied settings as described in <a href='%s'>Digital/Downloadable Product Handling</a> guide.
mk: Ако користите X-Accel-Redirect начин на симнување со NGINX сервер, проверете дали сте го сетирале како што е наведено во <a href='%s'>Упатство за Дигитални/Симнувачки Производи</a>.

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
mk: Доколку не можете да го извлечете обележувачот во вашите лентата со обележувачи, копирајте го следниот код и создадете нов обележувач. Пастирај го овој код во URL полето на новиот обележувач: &#8217;s

en: If you copied over a template file to change something, then you will need to copy the new version of the template and apply your changes again.
mk: Ако сте копирале преку датотека со шаблон за да промените нешто, тогаш ќе треба да ја копирате новата верзија на шаблонот и повторно да ги примените промените.

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
mk: Ако креирате сметка, ќе го зачуваме вашето име, адреса, е-пошта и телефонски број, кои ќе се користат за пополнување на наплатата за идни нарачки.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
mk: Ако дефинирате страница "Услови", клиентот ќе биде запрашан дали ги прифаќаат при Проверка при Купување.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
mk: Доколку избришете врска, таа ќе биде трајно отстранета, затоа што за врските сè уште не постои функцијата „ѓубре“.

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
mk: Ако не сте го направиле ова барање, едноставно игнорирајте ја оваа е-пошта. Ако сакате да продолжите:

en: If you do not know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="%s">WordPress support forums</a>.
mk: Доколку не знаете како да ја поставите базата на податоци, <strong>контактирајте го вашиот хост</strong>. Доколку ништо не успева, обратете се за помош а <a href="%s">WordPress форумот за поддршка</a>.

en: If you do not want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
mk: Доколку не сакате да се прикажува слика за заглавие, кликнете на „Избриши ја сликата за заглавие“ и кликнете на „Зачувај ги промените“.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
mk: Доколку не сакате да го користите повеќе вашиот веб-сајт „%s“, вие можете да го избришете користејќи ја формата подолу. Откако ќе кликнете на, <strong>Избриши го мојот веб-сајт</strong>, вие ќе добиете мејл со врска во него. Кликнете на таа врска за да го избришете.

en: If you don&#8217;t enter a password, ALL ENTRIES from your LiveJournal will be imported as public posts in WordPress.
mk: Ако не внесете лозинка сите написи од Вашиот LiveJournal ќе бидат внесени како јавни написи во WordPress.

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
mk: Доколку уредувате или објавите статија, дополнително колаче ќе биде зачувано во вашиот прелистувач. Тоа колаче не вклучува лични податоци и едноставно го означува ID-то на написот кој го имате уредувате. Колачеето истекува после 1 ден.

en: If you have a coupon code, please apply it below.
mk: Доколку имате купон, аплицирајте го подолу.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
mk: Доколку имате корисничка сметка на овој сајт или сте оставиле коментар, можете да побарате датотека со личните податоци кои ги поседуваме за вас, вклучувајќи ги сите податоци кои ни ги имате доставено. Исто така, можете да побарате бришење на вашите лични податоци. Ова не вклучува податоци кои сме должни да ги зачуваме за административни, правни или безбедносни причини.

en: If you have any entries on LiveJournal which are marked as private, they will be password-protected when they are imported so that only people who know the password can see them.
mk: Ако имате написи во LiveJournal означени како приватни, ти е ќе бидат заштитени со лозинка кога ќе бидат внесени, така што ќе може да ги гледаат само луѓето што ја знаат лозинката.

en: If you have entered a custom label, it will be prepended before the title.
mk: Ако сте внеле приспособена етикета, таа ќе биде поставена пред насловот.

en: If you have not yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
mk: Доколку сѐ уште немате создадено мени, <strong>кликнете на „создади ново мени“</strong> за да започнете.

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
mk: Доколку имате написи или коментари во друг систем, WordPress може да ги увези во Вашиот сегаш сајт. За да започнете, изберете систем од кој сакате да извршите увоз:

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
mk: Ако сте купувале со нас претходно, внесете ги вашите податоци подолу. Ако сте нов клиент, продолжете во делот за наплата.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
mk: Доколку оставите коментар на нашиот сајт, Вие можете да одлучете да го зачувате вашето име, адреса за е-пошта и веб-сајт во колаче. Ова се користи за ваша погодност да не треба повторно да ги пополнувате вашите податоци кога ќе сакате да објавите друг коментар. Овие колачиња траат една година.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
mk: Доколку оставите коментар, коментарот и неговите мета податоци се чуваат на неодредено време. Ова се користи за да можеме автоматски да ги препознаеме и одобриме вашите понатамошни коментари, наместо да ги чуваме за модерирање.

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
mk: Ако сакате %1$s ве молиме оставете за нас %2$s рејтинг. Голема благодарност однапред!

en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
mk: Доколку сакате, можете да внесете клиентски структури за URL-то на вашиот производ. На пример, користењето на <code> shop </code> ќе ѓи направи линковите за вашиот производ како <code>%sshop/sample-product/</code>. Ова подесување влијае само на URL-то на продуктот, а не на работи како што се категории на производи.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
mk: Доколку повторно сакате да пристапите до помошникот за подесвуање, кликнете на копчето подолу.

en: If you need to enable or disable the extended task lists, please click on the button below.
mk: Ако треба да ги овозможите или оневозможите проширените списоци со задачи, кликнете на копчето подолу.

en: If you need to enable or disable the task lists, please click on the button below.
mk: Ако треба да ги овозможите или оневозможите списоците со задачи, ве молиме кликнете на копчето подолу.

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
mk: Доколку случајно пристапивте до оваа страница и сакавте да го посетите вашиот веб-сајт, еве неколку кратенки кои може да ви помогнат да се снајдете.

en: If you request a password reset, your IP address will be included in the reset email.
mk: Ако побарате ресетирање на лозинката, вашата IP адреса ќе биде вклучена во е-поштата за ресетирање.

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
mk: Доколку прикаќувате слики на веб-сајтот, препорачливо е избегнување на прикачување на слики кои содржат информации за локацијата (EXIF GPS). Посетителите на веб-сајтот може да ја преземат сликата и да ги извадат тие податоци од сликите на вашиот веб-сајт.

en: If you use your site for commercial purposes and you engage in more complex collection or processing of personal data, you should note the following information in your privacy policy in addition to the information we have already discussed.
mk: Доколку вашиот сајт го користете за комерцијални цели и имате покомплексно собирање и обработка на лични податоци, потребно е да ги забележете следните информации во вашата полиса за приватност.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
mk: Доколку ја посетете нашата страница за најавување, Ние ќе поставиме привремено колаче за да утврдиме дали вашиот прелистувач прифаќа колачиња. Тоа колаче не содржи лични инфформации и же биде отфрлено кога ќе го затворете вашиот прелистувач.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
mk: Ако сакате да ги претворите Вашите категории во ознаки (или обратно), користете го <a href="%s">претворачот на категории и ознаки</a>, достапен преку екранот &quot;Внеси&quot;.

en: If you want to export a handy list of all the information on this page, you can use the button below to copy it to the clipboard. You can then paste it in a text file and save it to your device, or paste it in an email exchange with a support engineer or theme/plugin developer for example.
mk: Доколку сакате да ги експортирате информациите од оваа страница, можете да го искористите копчето подолу за да ја копирате содржината. Потоа можете да ја вметнете во некоја датотека и да ја зачувате на вашиот диск или да ја испратете преку е-пошта до техничка поддршка или програмерот на вашата тема или додаток.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
mk: Доколку сакате да го избришете овој елемент, но да ги зачувате поставките, само повлечете го во „Неактивни елементи“. Вие ќе можете да го вратите во било кое време. Ова е посебно корисно кога се префрлувате на теми со повеќе и различни локации за елементи.

en: If you'd like to offer <span class="help_tip" data-tip="%1$s">live rates</span> from a specific carrier (e.g. UPS) you can find a variety of extensions available for WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">here</a>.
mk: Ако сакате да понудите <span class="help_tip" data-tip="%1$s">стапки во живо</span> од одреден оператор (на пр. UPS), можете да најдете различни екстензии достапни за WooCommerce <a href="%2$s" target="_blank">овде</a> .

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
mk: Ако вашиот главен email на PayPal се разликува од email PayPal внесен погоре, внесете ја вашата главна email адреса на примач за вашата PayPal сметка овде. Ова се користи за да се проверат барањата за IPN.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
mk: Ако овој сајт не се покажува , контактирајте го сопсвеникот на мрежата.

en: If your store is based in the EU, we recommend using the EU VAT Number extension in addition to automated taxes. It provides your checkout with a field to collect and validate a customer's EU VAT number, if they have one.
mk: Ако вашата продавница е со седиште во ЕУ, препорачуваме да ја користите екстензијата за ДДВ на ЕУ како додаток на автоматизираните даноци. На вашата наплата му дава поле за собирање и потврдување на ЕУ ДДВ-бројот на клиентот, доколку го има.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
mk: Доколку вашата тема има повеќе од една слика за заглавие или имате прикачено повеќе слики за заглавие, вие имате опција да изберете WordPress да ги прикажува по случаен избор на секое отварање на страницата. Означете го „Прикажи по случаен избор“ за да ја овозможите оваа опција.

en: If your theme has multiple menus, giving them clear names will help you manage them.
mk: Ако вашата тема има повеќе менија, ќе си помогнете себе си со нивното организирање давајќи им чисти и лесни имиња.

en: If your theme has widget areas, you can also add menus there. Visit the <a href="%s">Widgets panel</a> and add a &#8220;Navigation Menu widget&#8221; to display a menu in a sidebar or footer.
mk: Ако вашата тема има област за елементи, вие исто така можете да вметнете менија и таму. Посетете ги <a href="%s">Елементите</a> за да додатете  &#8220;Навигациско мени елемент&#8221;  за да прикажете мени во страничната лента или футерот.

en: If your website provides a service which includes automated decision making - for example, allowing customers to apply for credit, or aggregating their data into an advertising profile - you must note that this is taking place, and include information about how that information is used, what decisions are made with that aggregated data, and what rights users have over decisions made without human intervention.
mk: Доколку вашиот веб-сајт нуди сервиси кои вклучуваат носење на автоматски одлуки, како на пример, овозможување на посетителите да аплицираат за кредит или собирање на нивните податоци за рекламирање, мора да го наведете тоа. Исто така, потребно е да се наведат и кои податоци се користат, кои одлуки се прават кога се собираат податоците и кои права ги имаат корисниците врз одлуките кои се носат без човечка интервенција.

en: If your website receives data about users from third parties, including advertisers, this information must be included within the section of your privacy policy dealing with third party data.
mk: Доколку вашиот веб-сајт добива информации за корисниците од трети страни, вклучувајќи рекламирачи, оваа информација мора да биде вметната во делот за справување со информации од трета страна во вашата полиса за приватност.

en: Ifugao
mk: Ифугао

en: Iganga
mk: Иганга

en: Ilaam (ایلام)
mk: Илаам (ايلام)

en: Illinois
mk: Илиноис

en: Illizi
mk: Илизи

en: Ilocos Norte
mk: Илокос Норте

en: Ilocos Sur
mk: Илокос Сур

en: Iloilo
mk: Илоило

en: Image
mk: Слика

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Слика <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Слики <span class="count">(%s)</span>

en: Image Address
mk: Адреса на слика

en: Image CSS Class
mk: CSS класа

en: Image Caption
mk: Наслов на слика

en: Image Crop Help
mk: Помош за сечење на слика

en: Image Editor Save Failed
mk: Зачувувањето на уредувачот на слика не успеа.

en: Image File
mk: Датотека со слика

en: Image ID.
mk: ID на слика.

en: Image Position
mk: Позиција на сликата.

en: Image Processing Error
mk: Грешка при процесирање на сликата

en: Image Size
mk: Големината на сликата.

en: Image Title
mk: Име на сликата

en: Image Title Attribute
mk: Име на  сликата

en: Image URL
mk: URL за слика

en: Image URL.
mk: URL на слика.

en: Image Upload Error
mk: Грешка при прикачување на слика

en: Image Widget
mk: Елемент за слика

en: Image Widget (%d) | Image Widget (%d)
mk[0]: Елемент за слика (%d)
mk[1]: Елемент за сликa (%d)

en: Image alignment
mk: Порамнување на слика

en: Image alternative text.
mk: Алтернативен текст на сликата

en: Image caption text
mk: Текст на насловот на сликата

en: Image could not be processed.
mk: Сликата не може да биде процесирана.

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
mk: Сликата не може да биде отворена. Ве молам вратете се назад и обидете се повторно.

en: Image crop area preview. Requires mouse interaction.
mk: Секција за преглед на сечењето на сликата. Потребно е итерација од глувчето..

en: Image crop failed.
mk: Кратењето на сликата не беше успешно.

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
mk: Податоците за сликата не постојат. Ве молиме качете ја повторно сликата.

en: Image data.
mk: Податоци за сликата

en: Image default align
mk: Основно порамнување на слика

en: Image default link type
mk: Основен тип на врска за слика

en: Image default size
mk: Стандардна големина на сликата

en: Image description
mk: Опис на слика

en: Image details
mk: Детали за сликата

en: Image edit.
mk: Уредување на сликата.

en: Image is scaled and cropped to fill the entire space without being distorted.
mk: Сликата е намалена и отсечена за да се пополни целиот простор без да се искривува.

en: Image is scaled to fill the space without clipping nor distorting.
mk: Сликата е намалена за да го пополни просторот без отсекување или искривување.

en: Image metadata is inconsistent.
mk: Мета податоците за сликата се неконзистентни.

en: Image name.
mk: Име на слика.

en: Image of the product that the review belongs to.
mk: Слика на продуктот на кој му припаѓа рецензијата.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
mk: Позиција на сликата. 0 значи дека таа е главна слика.

en: Image resize failed.
mk: Менувањето на големината на сликата не беше успешно.

en: Image restored successfully.
mk: Сликата е вратена успешно.

en: Image rotate failed.
mk: Ротирањето на сликата не беше успешно.

en: Image saved
mk: Сликата е зачувана.

[ctx: Image scaling options]
en: Scale
mk: Скала

en: Image size
mk: Големина на слика

en: Image size in pixels
mk: Големина на слика во пиксели

en: Image size presets
mk: Претходно поставените димензии на сликата

en: Image size used for products in the catalog.
mk: Големина на слика искористена за продукти во каталогот.

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
mk: Големина на сликата која се користи за главната слика на страници со еден производ. Овие слики ќе останат неизменети.

en: Image sizes
mk: Големини на слики

en: Image uploaded.
mk: Сликата е поставена.

en: Image url
mk: URL на слика

en: Image width
mk: Ширина на сликата

en: Image will be stretched and distorted to completely fill the space.
mk: Сликата ќе биде истегната и искривена за целосно да го пополни просторот.

en: Image, Date, & Title
mk: Слика, датум и наслов

en: ImageMagick supported file formats
mk: Поддржани формати на датотеки ImageMagick

en: ImageMagick version number
mk: ImageMagick број верзија

en: ImageMagick version string
mk: ImageMagick стринг верзија

en: Images
mk: Слики

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
mk: Сликите со големина од <strong>%1$d  x %2$d пиксели</strong> ќе бидат користени без измени.

en: Images should be at least %s tall.
mk: Сликите мора да бидат барем %s високи.

en: Images should be at least %s wide.
mk: Сликите мора да бидат барем %s широки.

en: Images will be cropped into a square
mk: Сликите ќе бидат исечени во квадрат

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
mk: Сликите ќе бидат исечени по соодветниот однос

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
mk: Сликите ќе се прикажат со користење на соодносот во кој беа поставени

en: Imagick Resource Limits
mk: Imagick ограничувања на ресурси

en: Imagick version
mk: Imagick верзија

en: Imbabura
mk: Имбабура

en: Immediately
mk: Веднаш

en: Imo
mk: Имо

en: Imperia
mk: Империја

en: Import
mk: Внеси

en: Import / Export
mk: Увоз/Извоз

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
mk: Внесува <strong>написи, коментари, сопствени полиња, страници и категории</strong> од WordPress датотека за изнесување.

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
mk: Увези ги <strong>продуктите</strong> во Твојата продавница виа csv фајл.

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
mk: Внеси <strong>даночни стапки</strong> во вашата продавница преку csv датотека.

en: Import Attachments
mk: Внеси прилози

en: Import Blogger
mk: Внеси од Blogger блог

en: Import Blogroll
mk: Внеси листа на блогови:

en: Import CSV
mk: Вметни CSV

en: Import LiveJournal
mk: Внеси LiveJournal

en: Import Movable Type or TypePad
mk: Внеси Movable Type и TypePad

en: Import OPML File
mk: Внеси OPML датотека

en: Import Products
mk: Увези продукти

en: Import RSS
mk: Внеси RSS

en: Import WordPress
mk: Внеси во WordPress

en: Import as meta data
mk: Увезете како мета податоци

en: Import author:
mk: Внеси автор:

en: Import complete - imported %s tax rates.
mk: Внесот е комплетен - внесени %s даночни стапки.

en: Import complete!
mk: Увозот е комплетен!

en: Import links in OPML format.
mk: Внеси врски во OPML формат.

en: Import pattern from JSON
mk: Увези шаблон од JSON

en: Import posts &amp; media from Tumblr using their API.
mk: Внеси запис&amp; од Tumblr со користење на нивно API.

en: Import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
mk: Внесете записи коментари од бологовите Movable Type или TypePad.

en: Import posts from LiveJournal using their API.
mk: Внесува написи од LiveJournal со користење на нивниот интерфејс.

en: Import posts from an RSS feed.
mk: Внеси запис од RSS

en: Import posts, comments, and users from a Blogger blog.
mk: Внесете написи, коментари и корисници од Вашата Blogger блог.

en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
mk: Внеси записи, страни, коментари, прилагодливи полиња, и тагови од WordPress излезни датотеки.

en: Import products
mk: Увези продукти

en: Import products from a CSV file
mk: Увези продукти од CSV фајл

en: Import tax rates
mk: Увези даночни стапки

en: Import the next batch
mk: Внеси ја следната група

en: Import your blogroll from another system
mk: Внесете ја Вашата листа на блогови од друг систем

en: Important:
mk: Важно:

en: Imported "%s" from JSON.
mk: Увезено „%s“ од JSON.

en: Imported comment batch %d of <strong>approximately</strong> %d
mk: Внесени се групи коментари %d од <strong>околу</strong> %d групи

en: Imported post <strong>%s</strong>...
mk: Внесен е написот <strong>%s</strong>...

en: Imported post batch %d of <strong>approximately</strong> %d
mk: Внесени се групи написи %d од <strong>околу</strong> %d групи

en: Importing
mk: Се увезува

en: Importing Posts
mk: Се внесуваат написите

en: Importing post <em>%s</em>...
mk: Се внесува написот <em>%s</em>...

en: Importing post...
mk: Внесување на напис...

en: Importing...
mk: Се внесува...

en: Improve our store offerings
mk: Подобрете ги понудите на нашите продавници

en: In %1$s, use the %2$s method, not the %3$s function. See %4$s.
mk: Во %1$s, користи го методот %2$s, наместо функцијата %3$s. Видете овде %4$s.

en: In a village of La Mancha, the name of which I have no desire to call to mind, there lived not long since one of those gentlemen that keep a lance in the lance-rack, an old buckler, a lean hack, and a greyhound for coursing.
mk: Во селото Ла Манча, име кое немам желба да ми падне на ум, неодамна живееше еден од оние господа што чуваат лавици на ланец, стар буркер, чиста хакака и сива шума за прошетки.

en: In addition to listing what personal data you collect, you need to note why you collect it. These explanations must note either the legal basis for your data collection and retention or the active consent the user has given.
mk: Како дополнување на листата со кои лични податоци ги собирате, потребно е да наведете и зошто го правите тоа. Тие објаснувања треба да ги забележат правните основи за собирање на податоци или согласност од корисникот.

en: In case you haven&#8217;t done it already, you can import the posts from your other blogs:
mk: Ако го немате правено ова досега, можете да внесувате написи од Вашите други блогови:

en: In order for <strong>database caching</strong> to work with WooCommerce you must add %1$s to the "Ignored Query Strings" option in <a href="%2$s">W3 Total Cache settings</a>.
mk: За да може <strong>кеширањето на базите на податоци</strong> да работи со WooCommerce, мора да додадете %1$s во опцијата „Игнорирани низи за пребарување" во <a href="%2$s">Поставки за вкупен кеш W3</a>.

en: In quoting others, we cite ourselves.
mk: Со цитирањето на другите, се цитираме самите.

en: In reply to %s.
mk: Во одговор до %s.

en: In reply to: %s
mk: Како одговор до: %s

en: In response to
mk: Како одговор на

en: In response to: %s
mk: Како одговор до: %s

en: In stock
mk: На залиха

en: In stock?
mk: На залиха?

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
mk: Во колоната <strong>Коментар</strong>, со носење на курсурот над неа, ќе ви се појават опциите за одобрување, одговор (и одобрување), брзо уредување, уредување, означи како спам или фрли во корпа.

en: In the <strong>In response to</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
mk: Во колоната <strong>Како одговор на</strong> има три елементи. Текстот е името на написот за кој што се однесува коментарот и линкови за уредувач на написот за тој внос. Линкот на Погледни напис води кон написот на вашата страна. Малото балонче со број го покажува бројот на одобрени коментари кои се однесуваат на написот. Доколку балончето е сиво, сте ги модерирале сите коментари за тој напис. Ако е сино, постојат коментари кои не се модерирани. Со пристискање на балончето ќе се филтрираат сите коментари за да се прикажат само оние кои се однесуваат на тој напис.

en: In the <strong>Submitted on</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
mk: Во колоната <strong>Испратено на</strong>, стои датумот и времето кога коментар е оставен на вашиот сајт. Со кликање на датумот или времето, ќе бидете пренасочени до коментарот на вашиот сајт.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
mk: Во делот за текст на заглавје кој се наоѓа на оваа страна, можете да изберете да прикажете текст или да го скриете. Можете да изберете боја на текстот со притискање на копчето за Избор на боја и да внесете легитимна HTML хексадецимална вредност, на пример &#8220;#ff0000&#8221 за црвена, или пак да изберете боја со помош на алатката за одбирање бои.

en: In the Info tab, you will find all the details about the configuration of your WordPress site, server, and database. There is also an export feature that allows you to copy all of the information about your site to the clipboard, to help solve problems on your site when obtaining support.
mk: Во табулаторот Info, ќе ги најдете сите детали за конфигурацијата на вашата страница, сервер и база на податоци на WordPress. Исто така, постои функција за извоз што ви овозможува да ги копирате сите информации за вашата страница на таблата со исечоци, за да помогнете во решавањето на проблемите на вашата страница при добивање поддршка.

en: In the Status tab, you can see critical information about your WordPress configuration, along with anything else that requires your attention.
mk: Во табулаторот Статус, можете да видите критични информации за вашата конфигурација на WordPress, заедно со сè друго што бара вашето внимание.

en: In the WordPress editor, each paragraph, image, or video is presented as a distinct “block” of content.
mk: Во WordPress уредувачот, секој параграф, слика или видео е претставен како посебен "блок" со содржина.

en: In the editing area, the Tab key enters a tab character.
mk: Во уредувачкото поле, Tab копчето внесува табулатор.

en: In this case, WordPress caught an error with one of your plugins, %s.
mk: Во овој случај, WordPress пронајде грешка во еден од вашите додатоци, %s.

en: In this case, WordPress caught an error with your theme, %s.
mk: Во овој случај, WordPress пронајде грешка во вашата тема, %s.

en: In this section you should explain how long you retain personal data collected or processed by the website. While it is your responsibility to come up with the schedule of how long you keep each dataset for and why you keep it, that information does need to be listed here. For example, you may want to say that you keep contact form entries for six months, analytics records for a year, and customer purchase records for ten years.
mk: Во овој дел треба да објасните колку долго ги чувате собраните лични податоци или кои се процесирани од вашиот веб-сајт. Ваша одговорност е да објавите распоред за тоа колку долго го чувате секој вид на податоци и зошто ги чувате. На пример, можеби сакате да кажете дека податоците од контакт формата се чуваат 6 месеци, аналитичките податоци - 1 година или нарачките на купувачите се чуваат 10 години.

en: In this section you should explain what measures you have taken to protect your users&#8217; data. This could include technical measures such as encryption; security measures such as two factor authentication; and measures such as staff training in data protection. If you have carried out a Privacy Impact Assessment, you can mention it here too.
mk: Во овој дел објаснете кои мерки ги преземате за да ги заштитете податоците на вашите корисници. Ова може да вклучува технички мерки како енкрипција, двофакторна автентикација, тренинг за заштита на податоци. Доколку имате извршено проценка за влијанието врз приватноста, тоа можете да го наведете овде.

en: In this section you should explain what procedures you have in place to deal with data breaches, either potential or real, such as internal reporting systems, contact mechanisms, or bug bounties.
mk: Во овој дел објаснете ги процедурите кои ги применувате за справување со потенцијално или вистинско протекување на информации - интерен систем за известување, контакт механизми или награди за пронаоѓање на грешки.

en: In this section you should explain what rights your users have over their data and how they can invoke those rights.
mk: Во овој дел треба да ги објасните правата кои вашите корисници ги имаат врз нивните податоци и како тие може да се повикуваат на тие права.

en: In this section you should list all transfers of your site data outside the European Union and describe the means by which that data is safeguarded to European data protection standards. This could include your web hosting, cloud storage, or other third party services.
mk: Во овој дел потребно е да ги наведете сите преноси на податоци од вашиот сајт кои одат надвор од Европската Унија и да опишете кои податоци се заштитени со европските стандардите за заштита на податоци. Ова може да вклучува веб хостинг, складирање на облак или услуги од трети страни кои ги користете.

en: In this section you should list who you’re sharing data with, and for what purpose. This could include, but may not be limited to, analytics, marketing, payment gateways, shipping providers, and third party embeds.
mk: Во овој дел треба да наведете со кого споделувате податоци и за која цел. Ова може да вклучува, но не може да биде ограничено на, аналитика, маркетинг, портали за плаќање, добавувачи на испорака и вградувања на трети страни.

en: In this section you should name and list all third party providers with whom you share site data, including partners, cloud-based services, payment processors, and third party service providers, and note what data you share with them and why. Link to their own privacy policies if possible.
mk: Во овој дел потребно е да наведете листа на сите провајдери од трета страна со кои ги споделувате податоците од сајтот, вклучувајќи партнери, сервиси со услуги базирани на облак, процесори за плаќање и други провајдери на сервиси од трета страна. Исто така, напишете кои податоци ги споделувате со нив и зошто. Поставете врски до нивните политики за приватност доколку е можно.

en: In this section you should note what personal data you collect from users and site visitors. This may include personal data, such as name, email address, personal account preferences; transactional data, such as purchase information; and technical data, such as information about cookies.
mk: Во овој дел можете да ги забележете личните податоци кои ги собираме од сите корисници и посетители. Ова може да вклучува лични податоци како име, адреса за е-пошта, параметри за личн сметка; трансакциски податоци, како и информации за купување; и технички податоци како информации за колачиња.

en: In this section you should note your site URL, as well as the name of the company, organization, or individual behind it, and some accurate contact information.
mk: Во овој дел потребно е да ја наведете адресата на вашиот сајт, како и името на компанијата, организацијата или личноста која стои позади него, како и соодветни информации за контакт.

en: In this section you should provide a contact method for privacy-specific concerns. If you are required to have a Data Protection Officer, list their name and full contact details here as well.
mk: Во овој дел потребно е да понудете детали за контакт за прашања поврзани со приватноста. Доколку е потребно да имате човек задолжен за заштита на податоците, наведете го неговото име и целосни детали за контакт.

en: In this subsection you should list the cookies your website uses, including those set by your plugins, social media, and analytics. We have provided the cookies which WordPress installs by default.
mk: Во овој дел треба да наведете листа на колачиња кои вашиот веб-сајт ги користи, вклучувајќи ги тие од вашите додатоци, социјални профили и анлитики. Ние обезбедивме колачиња кои WordPress стандардно ги инсталира.

en: In this subsection you should list which third party payment processors you’re using to take payments on your store since these may handle customer data. We’ve included PayPal as an example, but you should remove this if you’re not using PayPal.
mk: Во оваа потсекција треба да наведете кои процесори за плаќања од трета страна ги користите за плаќања во вашата продавница бидејќи тие може да работат со податоци за клиентите. Го вклучивме PayPal како пример, но треба да го отстраните ако не користите PayPal.

en: In this subsection you should note what analytics package you use, how users can opt out of analytics tracking, and a link to your analytics provider&#8217;s privacy policy, if any.
mk: Во овој дел треба да го забележите пакетот на аналитиките што го користете. Како корисниците може да се откажат од следење и врски до полисата за приватност на вашите аналитички сервиси доколку ги имате.

en: In this subsection you should note what information is captured through comments. We have noted the data which WordPress collects by default.
mk: Во овој дел можете да ги видете сите информации кои се зачувуваат преку коментарите. Ги имаме забележано податоците кои WordPress ги собира.

en: In this subsection you should note what information may be disclosed by users who can upload media files. All uploaded files are usually publicly accessible.
mk: Во овој дел можете да ги видете информациите кои може да бидат откриени од корисниците кои може да прикачуваат датотеки. Сите прикачени датотеки ќе бидат јавно достапни.

en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Во тек <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Во тек <span class="count">(%s)</span>

en: In-progress
mk: Во тек

en: Inactive
mk: Неактивен

en: Inactive Plugins
mk: Неактивни додатоци

en: Inactive Sidebar (not used)
mk: Неактивна странична лента (не се користи)

en: Inactive Themes
mk: Неактивни теми

en: Inactive Widgets
mk: Неактивни елементи

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
mk: Неактивни сметки се оние кои не се најавени или не направиле нарачка за одреденото времетраење. Тие ќе бидат избришани. Сите нарачки ќе бидат претворени во нарачки за гости.

en: Inactive plugins
mk: Неактивни додатоци

en: Inactive plugins are tempting targets for attackers. If you are not going to use a plugin, you should consider removing it.
mk: Неактивните додатоци се примамлива цел за хакерите. Доколку не користете некој додаток, Ви препорачуваме да го избришете.

en: Inactive plugins.
mk: Неактивни додатоци.

en: Inactive widgets
mk: Неактивни графички контроли

en: Inches
mk: Инчи

en: Include
mk: Вклучено

en: Include the label as part of the link
mk: Вклучете ја етикетата како дел од врската

en: Including tax
mk: Со вклучен данок

en: Incompatible Archive.
mk: Некомпатабилна архива.

en: Incorrect post password.
mk: Неточна лозинка за постот.

en: Incorrect username or password.
mk: Неточно корисничко име или лозинка.

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
mk: Зголеми ја постоечката цена за (фиксен износ или  %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
mk: Зголеми ја постоечката продажна цена за (фиксен износ или  %):

en: Increase existing stock by:
mk: Зголемете ги постоечките залихи со:

en: Increase indent
mk: Зголеми алинеја

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
mk: Зголемување на редовните цени ( за фиксен износ или процент)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
mk: Зголемување на продажните цени ( за фиксен износ или процент)

en: Increasing memory allocated to PHP
mk: Зголемете ја меморијата доделена на PHP

en: Indent
mk: Вовлекување

en: Indent a list by pressing <kbd>space</kbd> at the beginning of a line.
mk: Вовлечете листа со притискање на <kbd>простор</kbd> на почетокот на линијата.

en: Indent list item
mk: Вовлечи ги елементите на листа навнатре

en: Independencia
mk: Индепенденција

en: India
mk: Индија

en: Indian
mk: Индиски Океан

en: Indiana
mk: Индијана

en: Indianapolis
mk: Индијанаполис

en: Indicates the order that will appear in queries.
mk: Го покажува редот по кој ќе бидат прикажани пребарувањата.

[ctx: Indicates this palette comes from WordPress.]
en: Default
mk: Стандарден

[ctx: Indicates this palette comes from the theme.]
en: Theme
mk: Тема

[ctx: Indicates this palette is created by the user.]
en: Custom
mk: Сопствено

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: products, orders, username, ip_address.
mk: Покажува дали сите услови треба да бидат точни за добиениот сет или дали некој од нив е доволен. Натпреварот влијае на следните параметри: продукти, нарачки, корисничко име, ip_address.

en: Indicates whether all the conditions should be true for the resulting set, or if any one of them is sufficient. Match affects the following parameters: status_is, status_is_not, product_includes, product_excludes, coupon_includes, coupon_excludes, customer, categories
mk: Означува дали сите услови треба да бидат точни за добиениот сет или дали некој од нив е доволен. Совпаѓањето влијае на следните параметри: статус_е, статус_не_, производ_вклучува, производ_исклучува, купон_вклучува, купон_исклучува, клиент, категории

en: Indicates whether the current variation is the default one.
mk: Покажува дали тековната варијација е стандардната.

en: Individual posts may override these settings. Changes here will only be applied to new posts.
mk: Поединечни објави може да ги отфрлат овие поставки. Промените овде ќе се применуваат само на нови објави.

en: Individual use only
mk: Само поединечна употреба

en: Indonesia
mk: Индонезија

en: Indonesian
mk: Индонезиски

en: Industry regulatory disclosure requirements
mk: Регулаторни прописи

en: Industry.
mk: Индустрија.

en: Inexistent terms.
mk: Непостоечки израз.

en: Info
mk: Информации

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
mk: Информации за веб-серверот кој моментално ја хостира Вашата страница.

en: Inhambane
mk: Инхамбејн

en: Inline CSS code that registers the CSS class required for the style.
mk: Вграден CSS код кој ја регистрира класата CSS потребна за стилот.

en: Inline code
mk: Линиски код

en: Inline image
mk: Линиска слика

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
mk: Линиска лента со алатки (кога е означена слика, врска или преглед)

en: Inner Mongolia / 內蒙古
mk: Внатрешна Монголија / 內蒙古

en: Insert
mk: Вметни

en: Insert Page Break tag
mk: Вметни ознака за прелом на страна

en: Insert Read More tag
mk: Вметни „Читај повеќе”

en: Insert a new block after the selected block(s).
mk: Вметни нов блок после избраните блокови.

en: Insert a new block before the selected block(s).
mk: Вметни нов блок пред избраните блокови.

en: Insert a table for sharing data.
mk: Вметнете табела за споделување податоци.

en: Insert an image from another web site
mk: Вметнете слика од друг веб сајт

en: Insert audio playlist
mk: Вметни аудио плејлиста

en: Insert column after
mk: Вметни колона по

en: Insert column before
mk: Внеси колона пред

en: Insert date/time
mk: Вметни датум/време

en: Insert file URL
mk: Вметни URL на датотека

en: Insert from URL
mk: Вметни од URL

en: Insert gallery
mk: Вметни галерија

en: Insert image
mk: Вметни слика

en: Insert into Navigation Menu
mk: Вметнете во менито за навигација

en: Insert into Poll
mk: Вметни во анкетата

en: Insert into Post
mk: Внеси во напис

en: Insert into page
mk: Вметни во страница

en: Insert into post
mk: Вметни во написот

en: Insert into product
mk: Вметни во продукт

en: Insert into template
mk: Вметнете во шаблон

en: Insert into template part
mk: Вметнете во делот на шаблонот

en: Insert link
mk: Вметни врска

en: Insert media from another website
mk: Внеси мултимедија од друг веб-сајт

en: Insert row
mk: Вметни редица

en: Insert row after
mk: Вметни редица по

en: Insert row before
mk: Внеси редица пред

en: Insert table
mk: Вметни табела

en: Insert video
mk: Вметни видео

en: Insert video playlist
mk: Вметни во видеоплајлист

en: Insert/edit code sample
mk: Внеси/уреди код примерок

en: Insert/edit image
mk: Вметни/уреди слика

en: Insert/edit link
mk: Внеси/уреди врска

en: Insert/edit media
mk: Додади/ажурирај медиум

en: Inserted %1$d links into category %2$s. All done! Go <a href="%3$s">manage those links</a>.
mk: Вметнати %1$d врски во катергоријата %2$s. Се е завршено! Go <a href="%3$s">уредете ги тие врски</a>.

en: Inserted <strong>%s</strong>
mk: <strong>%s</strong> внесено

en: Inserted text
mk: Вметнат текст

en: Inserter
mk: вметнувач

en: Inserting Media
mk: Вметнувам мултимедија

en: Install
mk: Инсталирај

en: Install %s now
mk: Инсталирај %s сега

en: Install &amp; Preview
mk: Инсталирај и Прегледај

en: Install Fonts
mk: Инсталирај фонтови

en: Install Jetpack
mk: Инсталирај Jetpack

en: Install Now
mk: Инсталирај сега

en: Install Parent Theme
mk: Инсталирај родителска тема

en: Install Press This
mk: Инсталирај го „Објави го ова”

en: Install Themes
mk: Инсталирај теми

en: Install Woo mobile app
mk: Инсталирајте ја мобилната апликација Woo

en: Install and preview theme: %s
mk: Инсталирај и прегледај тема: %s

en: Install plugins
mk: Инсталирај додатоци

en: Install the WooCommerce mobile app to manage orders, receive sales notifications, and view key metrics — wherever you are.
mk: Инсталирајте ја мобилната апликација WooCommerce за да управувате со нарачките, да добивате известувања за продажба и да ги прегледувате клучните метрики - каде и да сте.

en: Install the latest version of WordPress
mk: Инсталирај ја најновата верзија на WordPress

en: Installation Required
mk: Потребна е инсталација

en: Installation failed.
mk: Инсталирањето не успеа.

en: Installed
mk: Инсталирано

en: Installed Extensions without a Subscription
mk: Инсталирани екстензии без Претплата

en: Installed Plugins
mk: Инсталирани додатоци

en: Installed themes
mk: Инсталирани теми

en: Installed version not tested with active version of WooCommerce %s
mk: Инсталираната верзија не е тестирана со активната верзија на WooCommerce %s

en: Installing…
mk: Инсталирам...

en: Instance ID of the shipping method that provided the rate.
mk: ID на пример на методот на испорака што ја обезбеди цената.

en: Instance ID.
mk: ИД на пример.

en: Instance settings of the widget, if supported.
mk: Поставки за пример на виџетот, доколку се поддржани.

en: Instantly
mk: Инстантно

en: Instructions
mk: Инструкции

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
mk: Инструкции кои ќе бидат додадени во страницата за благодарност и email-овите.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
mk: Инструкции кои ќе бидат додадени во страницата за благодарност.

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
mk: Нема доволно поминати аргументи на овој XML-RPC метод.

en: Insufficient privileges to export products.
mk: Недоволни привилегии за извоз на продукти.

en: Insufficient privileges to import products.
mk: Недоволни привилегии за увоз на продукти.

en: Integration
mk: Интеграција

en: Integration "%s" is not registered.
mk: Интеграцијата „%s“ не е регистрирана.

en: Integration registry requires an identifier.
mk: Регистарот за интеграција бара идентификатор.

en: Interface
mk: Интерфејс

en: Internal search handler error.
mk: Внатрешна грешка при обработка на пребарувањето.

en: International
mk: Меѓународен

en: International flat rate (legacy)
mk: Интернационална рамна стапка (наследена)

en: Internet Explorer does not give you the best WordPress experience. Switch to Microsoft Edge, or another more modern browser to get the most from your site.
mk: Internet Explorer не ви го дава најдоброто искуство со WordPress. Префрлете се на Microsoft Edge или на друг помодерен прелистувач за да извлечете максимум од вашата страница.

en: Interval subtotals.
mk: Подзбирки на интервали.

en: Intibucá
mk: Интибука

en: Introduction
mk: Вовед

en: Inuvik
mk: Инувик

en: Invalid
mk: Невалидно

en: Invalid %s
mk: Невалиден %s

en: Invalid %s ID
mk: Невалиден %s ID

en: Invalid API response code (%d).
mk: Невалиден API код за одговор (%d)

en: Invalid Content-Disposition supplied. Content-Disposition needs to be formatted as `attachment; filename="image.png"` or similar.
mk: Невалиден доставен Content-Disposition. Content-Disposition треба да е форматиран како пр. `attachment; filename="image.png"` или слично.

en: Invalid Data provided.
mk: Внесени се невалидни податоци.

en: Invalid ID.
mk: Невалидно ID.

en: Invalid JSON body passed.
mk: Невалидно испратен JSON објект.

en: Invalid JSONP callback function.
mk: Невалидна JSONP callback функција

en: Invalid URL
mk: Невалиден URL.

en: Invalid URL %s.
mk: Невалидна адреса %s

en: Invalid URL.
mk: Невалиден URL.

en: Invalid action - must be a recurring action.
mk: Неважечка акција - мора да биде повторлива акција.

en: Invalid action ID. No status found.
mk: Неважечки ID на акција. Не е пронајден статус.

en: Invalid action name.
mk: Невалидно име на акција.

en: Invalid activation key.
mk: Невалиден клуч за активирање.

en: Invalid admin note
mk: Невалидна администраторска порака

en: Invalid attachment ID.
mk: Невалидно ID на прилогот.

en: Invalid attribute ID.
mk: Неважечки ID на атрибут.

en: Invalid authentication method
mk: Невалиден метод за автентикација

en: Invalid author ID.
mk: Невалидно ID за автор.

en: Invalid billing email address
mk: Невалидна email адреса за сметка

en: Invalid block type.
mk: Неважечки тип на блок.

en: Invalid block.
mk: Невалиден блок.

en: Invalid catalog visibility option.
mk: Невалидна опција за видливост на каталогот.

en: Invalid category ID.
mk: Неважечки ID на категорија.

en: Invalid changeset UUID
mk: Невалиден changeset UUID

en: Invalid comment ID.
mk: Невалиден идентификатор на коментар.

en: Invalid comment author ID.
mk: Невалиден Авторски идентификатор на коментарот.

en: Invalid comment content.
mk: Невалидна содржина на коментар

en: Invalid comment status.
mk: Невалидни статус на коментар.

en: Invalid cookie format.
mk: Невалиден формат на колаче.

en: Invalid cookie.
mk: Невалидно колаче.

en: Invalid country code provided. Must be one of: %s
mk: Обезбеден е неважечки код на државата. Мора да биде едно од: %s

en: Invalid coupon
mk: Невалиден купон

en: Invalid coupon ID
mk: Невалиден ID на купонот

en: Invalid coupon code
mk: Невалиден код на купон

en: Invalid coupon code.
mk: Неважечки купонски код.

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
mk: Невалиден тип на купон - типот на купонот мора да биде кој било од овие: %s

en: Invalid coupon.
mk: Невалиден купон.

en: Invalid coupons were removed from the cart: "%s"
mk: Неважечките купони се отстранети од кошничката: „%s“

en: Invalid currency code
mk: Невалиден код на валута

en: Invalid customer
mk: Невалиден клиент

en: Invalid customer ID
mk: Невалидно ID за клиент

en: Invalid customer email
mk: Невалиден клиентски email

en: Invalid customer query.
mk: Невалиден клиентско барање

en: Invalid customer.
mk: Невалиден потрошувач.

en: Invalid data provided.
mk: Внесени се невалидни податоци.

en: Invalid data store.
mk: Невалиден податочен центар.

en: Invalid data. No selected item.
mk: Неважечки податоци. Нема избрана ставка.

en: Invalid data. The item does not exist.
mk: Неважечки податоци. Ставката не постои.

en: Invalid data. Unknown state.
mk: Неважечки податоци. Непозната состојба.

en: Invalid data. Unknown type.
mk: Неважечки податоци. Непознат тип.

en: Invalid date.
mk: Невалидна дата.

en: Invalid discount amount
mk: Невалидна вредност на попуст

en: Invalid discount type
mk: Невалиден тип на попуст

en: Invalid download link.
mk: Невалидна врска за преземање.

en: Invalid download log: no ID.
mk: Невалиден лог за превземање: нема ID.

en: Invalid download log: not found.
mk: Невалиден лог за превземање: не е пронајден

en: Invalid download.
mk: Невалидно симнување.

en: Invalid email address
mk: Невалидна адреса за е-пошта

en: Invalid email address in request.
mk: Невалидна адреса за е-пошта во барањето.

en: Invalid email address restriction
mk: Невалидно ограничување на email адреса

en: Invalid email address when generating personal data export file.
mk: Неважечка адреса на е-пошта кога се генерира датотека за извоз на лични податоци.

en: Invalid email address.
mk: Невалидна адреса за е-пошта.

en: Invalid featured media ID.
mk: Невалидна идетификационен број на главната медиа.

en: Invalid field
mk: Невалидно поле

en: Invalid file
mk: Невалидна датотека

en: Invalid file type
mk: Невалиден тип на датотека

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
mk: Невалиден тип на фајл. Увозникот поддржува CSV и TXT формати на фајлови.

en: Invalid form submission.
mk: Невалидни податоци во формуларот.

en: Invalid hex color.
mk: Неважечка хексадетична боја.

en: Invalid image URL.
mk: Невалидно URL за слика

en: Invalid image: %s
mk: Невалидна слика: %s

en: Invalid item ID.
mk: Невалиден идентификатор на корисник.

en: Invalid items
mk: Неважечки ставки

en: Invalid key.
mk: Невалиден клуч

en: Invalid menu ID.
mk: Невалидно мени ID.

en: Invalid menu location.
mk: Неважечка локација на менито.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
mk: Невалиден (број кој се користи само еднаш) е веќе искористен.

en: Invalid nonce verification
mk: Невалидна верификација засега

en: Invalid object type.
mk: Невалиден вид на објект

en: Invalid or duplicated SKU.
mk: Невалиден или дуплиран SKU.

en: Invalid or missing payment token fields.
mk: Невалиден токен или не се пополнети полињата за плаќање.

en: Invalid order
mk: Невалидна нарачка

en: Invalid order ID.
mk: Невалиден ID на нарачка.

en: Invalid order item.
mk: Невалиден предмет во нарачка.

en: Invalid order note ID
mk: Невалиден  ID на забелешка за нарачка

en: Invalid order refund ID.
mk: Невалиден ID за рефундирање на нарачката.

en: Invalid order.
mk: Невалидна нарачка.

en: Invalid page template.
mk: Невалиден темплејт на страна.

en: Invalid parameter(s): %s
mk: Невалидни параметри: %s

en: Invalid parameter.
mk: Невалиден параметар.

en: Invalid parameters.
mk: Невалидни параметри.

en: Invalid parent ID
mk: Невалиден ID на родителот

en: Invalid path provided.
mk: Обезбедена е неважечка патека.

en: Invalid payment gateway.
mk: Невалидна Порта за плаќање.

en: Invalid payment method.
mk: Невалиден метод за плаќање.

en: Invalid payment result received from payment method.
mk: Неважечки резултат на плаќање добиен од начинот на плаќање.

en: Invalid payment token.
mk: Невалиден токен за плаќање.

en: Invalid permission ID.
mk: Невалиден ID за дозвола.

en: Invalid personal data action.
mk: Неважечка акција за лични податоци.

en: Invalid personal data request.
mk: Неважечко барање за лични податоци.

en: Invalid plugin page.
mk: Невалидна страница за додатоци

en: Invalid plugin path.
mk: Невалидна патека за додаток.

en: Invalid plugin.
mk: Невалиден додаток.

en: Invalid post ID.
mk: Невалиден идентификатор на напис.

en: Invalid post format.
mk: Невалиден формат на напис

en: Invalid post parent ID.
mk: Невалиден идентификатор на родителот на натписот.

en: Invalid post type.
mk: Невалиден тип на напис.

en: Invalid post.
mk: Невалиден напис

en: Invalid product
mk: Невалиден продукт

en: Invalid product ID
mk: Невалиден ID на продукт

en: Invalid product ID %d.
mk: Невалиден  ID на продукт %d.

en: Invalid product ID.
mk: Невалидно ID за продукт.

en: Invalid product SKU
mk: Невалиден SKU на продукт

en: Invalid product attribute ID
mk: Невалиден ID на атрибут на продуктот

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
mk: Невалиден атрибут на продуктот order_by type - атрибутот на продуктот order_by type мора да биде кој било од овие: %s

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
mk: Невалиден тип на атрибут на продуктот - типот на атрибутот на продуктот мора да биде кој било од овие: %s

en: Invalid product category ID
mk: Невалидна ID на категорија на продукт

en: Invalid product review ID.
mk: Невалиден ID на рецензија на продукт

en: Invalid product shipping class ID
mk: Невалиден ID на класа за испорака на продукт

en: Invalid product tag ID
mk: Невалиден ID на ознака на продуктот

en: Invalid product tax status.
mk: Невалиден даночен статус на продуктот.

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
mk: Невалиден тип на продуктот - типот на продуктот мора да биде кој било од овие: %s

en: Invalid product type.
mk: Невалиден тип на продукт.

en: Invalid product type: passed ID does not correspond to a product variation.
mk: Неважечки тип на продукт: поминатиот ID не одговара на варијација на продуктот.

en: Invalid product.
mk: Невалиден продукт.

en: Invalid products in request body.
mk: Неважечки продукти во тело за барање.

en: Invalid rate
mk: Неважечка стапка

en: Invalid recovery key format.
mk: Невалиден формат на клучот за поправка.

en: Invalid recovery key.
mk: Невалиден клуч за поправка.

en: Invalid refund amount
mk:  Невалидна сума за рефундирање

en: Invalid refund amount.
mk: Невалидна вредност за рефундирање.

en: Invalid request
mk: Невалидно барање.

en: Invalid request ID when generating personal data export file.
mk: Неважечки ID на барање кога се генерира датотека за извоз на лични податоци.

en: Invalid request ID when merging personal data to export.
mk: Неважечки ID на барање при спојување на лични податоци за извоз.

en: Invalid request ID when processing personal data to erase.
mk: Неважечки ID на барање при обработка на лични податоци за бришење.

en: Invalid request ID when sending personal data export email.
mk: Невалидно ID на барањето при испраќање на е-пошта со експорт на лични податоци.

en: Invalid request ID.
mk: Невалидно ID во барањето.

en: Invalid request status.
mk: Невалиден статус на барање.

en: Invalid request type.
mk: Невалиден тип на барање.

en: Invalid request. Please pass the match parameter.
mk: Неважечко барање. Поминете го параметарот за совпаѓање.

en: Invalid resource ID.
mk: Невалиден ID на изворот.

en: Invalid resource id for reassignment.
mk: Невалиден ID на ресурс за прераспоредување.

en: Invalid resource id.
mk: Невалиден ID на изворот.

en: Invalid response from data store.
mk: Неважечки одговор од продавницата за податоци.

en: Invalid review ID.
mk: Неважечки ID на преглед.

en: Invalid review content.
mk: Неважечка содржина на преглед.

en: Invalid revision ID.
mk: Невалиден број на ревизија.

en: Invalid role
mk: Невалидна улога

en: Invalid role.
mk: Невалидна улога

en: Invalid schedule. Cannot save action.
mk: Неважечки распоред. Не може да се зачува акцијата.

en: Invalid scope %s
mk: Невалиден опсег %s

en: Invalid setting group.
mk: Невалидна група за подесување.

en: Invalid setting.
mk: Невалидно подесување.

en: Invalid shipping method!
mk: Невалиден метод на достава!

en: Invalid shortcode name: %1$s. Do not use spaces or reserved characters: %2$s
mk: Невалидно име за краток код: %1$s. Не користете празни места или резервирани карактери: %2$s

en: Invalid shortcode name: Empty name given.
mk: Невалидно име за краток код: Нема дадено име.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
mk: Невалиден потпис -Пропадна обидот за сортирање на параметрите.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
mk: Невалиден потпис - приложениот потпис не се совпаѓа

en: Invalid signature - signature method is invalid.
mk: Невалиден потпис - методот на потпис е невалиден

en: Invalid slug.
mk: Невалидно кратко име.

en: Invalid status.
mk: Невалиден статус.

en: Invalid tax class
mk: Невалидна класа за данок

en: Invalid taxonomy.
mk: Невалидна таксономија.

en: Invalid taxonomy: %s.
mk: Невалидна таксономија: %s.

en: Invalid term ID.
mk: Невалиден идентификатор на термин

en: Invalid theme %s.
mk: Неважечка тема %s.

en: Invalid theme.
mk: Невалидна тема.

en: Invalid timestamp.
mk: Невалиден временски жиг.

en: Invalid tool ID.
mk: Невалиден ID за алатката.

en: Invalid translation type.
mk: Невалиден тип на превод.

en: Invalid type parameter.
mk: Невалиден вид на параметар.

en: Invalid user ID for reassignment.
mk: Невалиден идентификатор на ресурс за прераспределување.

en: Invalid user ID.
mk: Невалиден идентификатор на корисник.

en: Invalid user parameter(s).
mk: Невалидни кориснички параметри

en: Invalid user_id provided
mk: Обезбеден е неважечки user_id

en: Invalid username or email.
mk: Невалидно корисничко име или емаил

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
mk: Невалидна вредност %1$s за %2$s. Очекуваната вредност треба да биде помеѓу %3$s и %4$s.

en: Invalid value for background attachment.
mk: Невалидна вредност на позадинското прикачување.

en: Invalid value for background position X.
mk: Невалидна вредност за позадинската позиција Х.

en: Invalid value for background position Y.
mk: Невалидна вредност за позадинската позиција Y.

en: Invalid value for background repeat.
mk: Невалидна вредност за повторување напозадината.

en: Invalid value for background size.
mk: Невалидна вредност на позадинската големина.

en: Invalid value for select or count parameter. Cannot query actions.
mk: Неважечка вредност за параметарот изберете или брои. Не може да се побараат дејства.

en: Invalid value posted for %1$s. Allowed values: %2$s
mk: Објавена е неважечка вредност за %1$s. Дозволени вредности: %2$s

en: Invalid value posted for %s
mk: Невалидна вредност постирана за %s

en: Invalid value.
mk: Невалидна вредност.

en: Invalid variation ID
mk: Невалиден ID за варијација

en: Invalid webhook ID.
mk: Невалиден ID на webhook-от.

en: Invalid webhook delivery ID.
mk: Невалиден ID на webhook испораката.

en: Invalid webhook delivery.
mk: Невалиден ID на webhook испораката.

en: Invalid webhook.
mk: Невалиден ID на webhook-от.

en: Invalid widget type.
mk: Неважечки тип на графичка контрола.

en: Inventory
mk: Инвентар

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
mk: Поканата е испратена до новиот корисник. Врската за потврда мора да биде кликната за членството да биде активирано.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
mk: Поканата е испратена до членот преку е-пошта. Врската за потврда мора да биде посетена од корисникот за членството да биде активирано.

en: Invite New
mk: Покани нов

en: Invite Sent!
mk: Поканата е испратена.

en: Invites
mk: Покани

en: Invoice for order #{order_number}
mk: Фактура за нарачката #{order_number}

en: Invoice for order #{order_number} on {site_title}
mk: Фактура за нарачка #{order_number} на {site_title}

en: Invoice prefix
mk: Префикс на фактура

en: Ionian Islands
mk: Јонските острови

en: Iowa
mk: Ајова

en: Iqaluit
mk: Икалуит

en: Iran
mk: Иран

en: Iranian rial
mk: ирански риал

en: Iranian toman
mk: Ирански томан

en: Iraq
mk: Ирак

en: Iraqi dinar
mk: ирачки динар

en: Irish
mk: Ирски

en: Irkutsk
mk: Иркутск

en: Is DomDocument class enabled?
mk: Дали DomDocument класа е овозможена?

en: Is GZip enabled?
mk: Дали е GZip овозможен?

en: Is SUHOSIN installed?
mk: Дали е инсталиран SUHOSIN?

en: Is SoapClient class enabled?
mk: Дали  SoapClient класата е овозможена?

en: Is WordPress debug mode active?
mk: Дали WordPress debug модот е активен?

en: Is WordPress multisite?
mk: Дали WordPress е повеќестрана?

en: Is a global attribute?
mk: Дали е глобален атрибут?

en: Is featured?
mk: Е вклучен?

en: Is fsockopen/cURL enabled?
mk: Дали fsockopen/cURL е овозможен?

en: Is log directory writable?
mk: Дали во лог директориумот може да се запишува?

en: Is mbstring enabled?
mk: Дали mbstring е овозможен?

en: Is the Imagick library available?
mk: Дали е достапна Imagick библиотеката?

en: Is the block dynamically rendered.
mk: Дали блокот е динамично прикажан.

en: Is the connection to your store secure?
mk: Дали врската до вашата продавница е безбедна?

en: Is the customer a paying customer?
mk: Дали Клиентот има платено досега?

en: Is the product in stock?
mk: Дали продуктот е на залиха?

en: Is the product on sale?
mk: Дали продуктот е на продажба?

en: Is the product purchasable?
mk: Дали продуктот може да се купи?

en: Is the product stock backordered? This will also return false if backorder notifications are turned off.
mk: Дали залихите на продуктот се нарачани повторно? Ова исто така ќе врати false ако известувањата за задни нарачки се исклучени.

en: Is there no link to us?
mk: Немаме линк до нашата страница?

en: Is this a multisite?
mk: Дали е ова повеќекориснички веб-сајт?

en: Is this site discouraging search engines?
mk: Дали оваа страница ги обесхрабрува пребарувачите?

en: Is this site using HTTPS?
mk: Дали овој сајт користи HTTPS?

en: Is this theme a child theme?
mk: Дали е ова дете тема?

en: Is your site connected to WooCommerce.com?
mk: Дали вашиот сајт е поврзан со WooCommerce.com?

en: Isabela
mk: Изабела

en: Isernia
mk: Исернија

en: Isfahan (اصفهان)
mk: Исфахан (اصفهان)

en: Ishikawa
mk: Ишикава

en: Isingiro
mk: Исингиро

en: Isiolo
mk: Исиоло

en: Isle of Man
mk: Острво Ман

en: Ismailia
mk: Исмаилија

en: Isparta
mk: Испарта

en: Israel
mk: Израел

en: Israeli new shekel
mk: Израелски нов шекел

en: Istanbul
mk: Истамбул

en: It appears one or more database tables were missing. Attempting to re-create the missing table(s).
mk: Се чини дека недостасуваат една или повеќе табели од базита на податоци. Се прави обид за повторно создавање на табелата/те што недостасуваат.

en: It does not look like your site has any menus yet. Want to build one? Click the button to start.
mk: Изгледа дека Вашата страна сеуште нема менија. Сакате да направите една? Притиснете на копчето за да започнете.

en: It is possible for site maintainers to block all, or some, communication to other sites and services. If set up incorrectly, this may prevent plugins and themes from working as intended.
mk: Возможно е личноста која го одржува сајтот да ги блокира сите или некои комуникации со останатите сајтови или сервиси. Доколку тоа не е поставено правилно, може да предизвика проблеми со работењето на вашите додатоци и теми.

en: It is up to search engines to honor this request.
mk: Пребарувачите одлучуваат дали ќе го опслужат вашето барање.

en: It is your responsibility to write a comprehensive privacy policy, to make sure it reflects all national and international legal requirements on privacy, and to keep your policy current and accurate.
mk: Ваша цел е да напишете сеопфатна полиса за приватност, да се осигурите дека ги опфаќа сите државни и интернационални правни побарувања и да ја одржувата полисата за приватност според најновите закони.

en: It looks like HTTPS is not supported for your website at this point.
mk: Се чини дека HTTPS не е поддржан на вашиот веб сајт во овој момент.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try visiting %s directly?
mk: Изгледа дека ништо не е пронајдено на оваа локација. Може да се обидете со директна посета на %s?

en: It looks like the Apache %s module is not installed.
mk: Изгледа дека Apache %s модулот не е инсталиран.

en: It looks like the response did not come from this site.
mk: Се чини дека одговорот не дојде од оваа страница.

en: It looks like you attempted to import your LiveJournal posts previously and got interrupted.
mk: Изгледа дека претходно сте се обиделе да внесете написи од LiveJournal и тоа внесување било прекинато.

en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
mk: Изгледа дека користите небезбедна верзија од %s. Користењето на застарен прелистувач го прави вашиот компјутер небезбеден. За најдоброто искуство со WordPress, Ве молам надградете го Вашиот прелистувач.

en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
mk: Изгледа дека користите стара верзија од %s. За најдоброто искуство со WordPress, Ве молам надградете го Вашиот прелистувач.

en: It seems your network is running with Nginx web server. <a href="%s">Learn more about further configuration</a>.
mk: Изгледа дека вашата мрежа користи Nginx веб сервер. <a href="%s">Дознај повеќе за понатамошна конфигурација</a>.

en: It should arrive within 30 minutes.
mk: Треба да пристигне за 30 минути.

en: It was not possible to check your scheduled events
mk: Неуспешна проверка на закажани настани

en: Italian
mk: Италијански

en: Italic
mk: Закосено

en: Italy
mk: Италија

en: Itapúa
mk: Итапуа

en: Item
mk: Производ

en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
mk: Лагерот на предметот #%1$s е зголемен од %2$s на %3$s.

en: Item ID.
mk: ID на ставката.

en: Item added.
mk: Елементот е додаден.

en: Item deleted.
mk: Елементот е избришан.

en: Item moved down
mk: Ставката е преместена надолу

en: Item moved up
mk: Ставката е преместена нагоре

en: Item not added.
mk: Елементот не е додаден.

en: Item not updated.
mk: Елементот не е ажуриран.

en: Item total amounts provided using the smallest unit of the currency.
mk: Вкупните износи на ставките се обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Item updated.
mk: Елементот е ажуриран.

en: Itemized
mk: Детализирано

en: Items
mk: Елементи

en: Items Purchased
mk: Купени продукти

en: Items Subtotal:
mk: Субвкуп на ставки:

en: Items deleted.
mk: Елементите се избришани.

en: Items list
mk: Листа на елементи

en: Items list navigation
mk: Навигација низ листата на елементи

en: Items per page
mk: Ставки по страна

en: Items sold
mk: Продадени артикли

en: Items sold.
mk: Продадени артикли.

en: Ivory Coast
mk: Брег на слонова коска

en: Iwate
mk: Ивате

en: Izabal
mk: Изабал

en: Iğdır
mk: Игдир

en: JSONP support is disabled on this site
mk: JSONP е оневозможен на оваа страница

en: JSONP support is disabled on this site.
mk: Поддршката за JSONP е исклучена за оваа страница.

en: Jakarta
mk: Џакарта

en: Jalapa
mk: Џалапа

en: Jalisco
mk: Халиско

en: Jamaica
mk: Јамајка

en: Jamaican dollar
mk: Јамајкански долар

en: Jamalpur
mk: Џамалпур

en: Jambi
mk: Жамби

en: Jammu and Kashmir
mk: Џаму и Кашмир

en: Jan Mayen
mk: Јан Мајен

en: Janakpur
mk: Јанакпур

en: January
mk: Јануари

[ctx: January abbreviation]
en: Jan
mk: Јан

en: Japan
mk: Јапонија

en: Japanese
mk: Јапонски

en: Japanese yen
mk: јапонски јен

en: Jarvis Island
mk: Остров Джарвис

en: Jashore
mk: Јашор

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
mk: JavaScript мора да е овозможен, за да ја користите оваа функција.

en: Jawa Barat
mk: Џава Барат

en: Jawa Tengah
mk: Џава Тенга

en: Jawa Timur
mk: Џава Тимур

en: Jayapura
mk: Џајапура

en: Jazz Musician
mk: Џез музичар

en: Jaén
mk: Јаен

en: Jersey
mk: Џерси

en: Jersey pound
mk: Џерси фунта

en: Jerusalem
mk: Јерусалим

en: Jetpack Logo
mk: Лого на Jetpack

en: Jetpack by WordPress.com
mk: Jetpack од WordPress.com

en: Jetpack is not installed or active.
mk: Jetpack не е инсталиран или активен.

en: Jetpack logo
mk: Лого на Jetpack

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
mk: Jetpack бара WordPress верзија %s или понова.

en: Jhalokati
mk: Џалокати

en: Jharkhand
mk: Џарканд

en: Jhenaidah
mk: Џенаида

en: Jiangsu / 江苏
mk: Џиангсу / 江苏

en: Jiangxi / 江西
mk: Џиангкси / 江西

en: Jigawa
mk: Џигава

en: Jijel
mk: Џиџел

en: Jilin / 吉林
mk: Џилин / 吉林

en: Jinja
mk: Джинджа

en: Jinotega
mk: Џинотега

en: Johannesburg
mk: Јоханесбург

en: Johnston
mk: Џонстон

en: Johnston Atoll
mk: Атол Џонстон

en: Johor
mk: Џохор

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
mk: Придружете се на 16-те милиони клиенти кои користат Mailchimp. Синхронизирајте список и складирајте податоци за да испраќате автоматизирани е-пораки и насочени кампањи.

en: Jordan
mk: Јордан

en: Jordanian dinar
mk: Јордански динар

en: Joypurhat
mk: Џојпурат

en: Juba
mk: Џуба

en: Jujuy
mk: Жужуи

en: July
mk: Јули

[ctx: July abbreviation]
en: Jul
mk: Јул

en: June
mk: Јуни

[ctx: June abbreviation]
en: Jun
mk: Јун

en: Juneau
mk: Жуно

en: Junín
mk: Јунин

en: Just another %s site
mk: Уште еден %s сајт

en: Just another WordPress site
mk: Уште еден WordPress сајт

en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
mk: Само да ве известиме - ја добивме вашата нарачка #%s и таа сега се обработува:

en: Justification
mk: Оправдување

en: Justify
mk: Порамнување од двете страни

en: Justify items center
mk: Оправдајте ставки центар

en: Justify items left
mk: Оправдајте ги оставените ставки

en: Justify items right
mk: Правилно оправдајте ги ставките

en: Jutiapa
mk: Јутијапа

en: Jász-Nagykun-Szolnok
mk: Јаш-Нагикун-Солнок

en: Kaabong
mk: Кабонг

en: Kabale
mk: Кабале

en: Kabarole
mk: Кабароле

en: Kaberamaido
mk: Каберамаидо

en: Kabul
mk: Кабул

en: Kaduna
mk: Кадуна

en: Kafr el-Sheikh
mk: Кафр ел Шеик

en: Kagadi
mk: Кагади

en: Kagawa
mk: Кагава

en: Kagoshima
mk: Кагошима

en: Kahramanmaraş
mk: Кахраманмараш

en: Kajiado
mk: Каџиадо

en: Kakamega
mk: Какамега

en: Kakumiro
mk: Какумиро

en: Kalangala
mk: Калангала

en: Kalasin
mk: Каласин

en: Kalimantan Barat
mk: Калимантан Барат

en: Kalimantan Selatan
mk: Калимантан Селатан

en: Kalimantan Tengah
mk: Калимантан Тенгах

en: Kalimantan Timur
mk: Калимантан Тимур

en: Kalimantan Utara
mk: Калимантан Утара

en: Kalinga
mk: Калинга

en: Kaliningrad
mk: Калињинград

en: Kaliro
mk: Калиро

en: Kalungu
mk: Калунгу

en: Kamchatka
mk: Камчатка

en: Kampala
mk: Кампала

en: Kamphaeng Phet
mk: Камфаенг Фет

en: Kamuli
mk: Камули

en: Kamwenge
mk: Камвенге

en: Kanagawa
mk: Канагава

en: Kanchanaburi
mk: Канчанабури

en: Kano
mk: Кано

en: Kansas
mk: Канзас

en: Kanton
mk: Кантон

en: Kanungu
mk: Канунгу

en: Kapchorwa
mk: Капчорва

en: Kapelebyong
mk: Капалебионг

en: Karabük
mk: Карабук

en: Karachi
mk: Карачи

en: Karaman
mk: Караман

en: Karas
mk: Карас

en: Kardzhali
mk: Карџали

en: Karnali
mk: Карнали

en: Karnataka
mk: Карнатака

en: Kars
mk: Карс

en: Kasanda
mk: Касанда

en: Kasese
mk: Касесе

en: Kashgar
mk: Кашгар

en: Kastamonu
mk: Кастамону

en: Katakwi
mk: Катакви

en: Kathmandu
mk: Катманду

en: Katmandu
mk: Катманду

en: Katsina
mk: Кацина

en: Kavango East
mk: Каванго Исток

en: Kavango West
mk: Каванго Вест

en: Kayseri
mk: Кајсери

en: Kayunga
mk: Кајунга

en: Kazakhstan
mk: Казахстан

en: Kazakhstani tenge
mk: казахстански тенге

en: Kebbi
mk: Кеби

en: Kedah
mk: Кедах

en: Keep as HTML
mk: Зачувај како HTML

en: Keep in mind that if you convert a category with child categories, the children become top-level orphans.
mk: Имајте на ум дека ако претворате категории кои имаат подкатегории, подкатегориите ќе останат без родителските категории, па ќе бидат на исто ниво како и нивните родителски категории.

en: Keep it as is
mk: Задржи како што е

en: Keep this link private
mk: Чувај ја оваа врска како приватна

en: Keep widget settings and move it to the inactive widgets
mk: Зачувај го подесувањата на елементот и премести го во неактивни елементи.

en: Kelantan
mk: Келантан

en: Kentucky
mk: Кентаки

en: Kenya
mk: Кенија

en: Kenyan shilling
mk: Кениски шилинг

en: Kepulauan Riau
mk: Кепуалан Риау

en: Kerala
mk: Керала

en: Kerguelen
mk: Кергвелен

en: Kericho
mk: Керичо

en: Kerman (کرمان)
mk: Керман (کرمان)

en: Kermanshah (کرمانشاه)
mk: Керманшах (کرمانشاه)

en: Kerry
mk: Кери

en: Key
mk: Клуч

en: Key details
mk: Клучни детали

en: Keyboard Shortcuts
mk: Кратенки за тастатура

en: Keyboard input
mk: Внес од тестатура

en: Keyboard shortcuts
mk: Кратенки на тастатура

en: Keyboard users: When you are working in the visual editor, you can use %s to access the toolbar.
mk: Корисници со тастатура: Кога работите во визуелниот уредувач, можете да користете <kbd>Alt + F10</kbd> за да пристапите до лентата со алатки.

en: Keyword
mk: Клучен збор

en: Keywords
mk: Клучни зборови

en: Khagrachhari
mk: Каграчари

en: Khammouane
mk: Хамуан

en: Khandyga
mk: Хандига

en: Khartoum
mk: Картум

en: Khenchela
mk: Кенчела

en: Khomas
mk: Хомас

en: Khon Kaen
mk: Кон Каен

en: Khulna
mk: Кулна

en: Khuzestan (خوزستان)
mk: Кузестан (Кузستان)

en: Kiambu
mk: Киамбу

en: Kibaale
mk: Кибале

en: Kiboga
mk: Кибога

en: Kibuku
mk: Кибуку

en: Kiev
mk: Кијев

en: Kigali
mk: Кигали

en: Kikuube
mk: Кикубе

en: Kildare
mk: Килдер

en: Kilifi
mk: Килифи

en: Kilis
mk: Килис

en: Kilkenny
mk: Килкени

en: Kilograms
mk: Килограми

en: Kind
mk: Љубезен

en: Kingman Reef
mk: Гребен Кингман

en: Kingston
mk: Кингстон

en: Kinshasa
mk: Киншаса

en: Kiribati
mk: Кирибати

en: Kirinyaga
mk: Кирињага

en: Kiritimati
mk: Киритимати

en: Kirov
mk: Киров

en: Kiruhura
mk: Кирухура

en: Kiryandongo
mk: Кирјандонго

en: Kishoreganj
mk: Кишореганџ

en: Kisii
mk: Кисии

en: Kisoro
mk: Кисоро

en: Kisumu
mk: Кисуму

en: Kitgum
mk: Китгум

en: Kitui
mk: Китуи

en: Klarna Checkout for WooCommerce
mk: Klarna Checkout за WooCommerce

en: Klarna Payments
mk: Плаќања на Кларна

en: Klarna Payments for WooCommerce
mk: Klarna плаќања за WooCommerce

en: Knox
mk: Нокс

en: Knox IN
mk: Нокс, Индијана

en: Koboko
mk: Кобоко

en: Kocaeli
mk: Коџаели

en: Kochi
mk: Кочи

en: Kogi
mk: Коги

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
mk: Кохгилује и Бојер Ахмад (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Kole
mk: Коле

en: Kolkata
mk: Калкута

en: Komárom-Esztergom
mk: Комаром-Естергом

en: Konya
mk: Коња

en: Korean
mk: Корејски

en: Korçë
mk: Корча

en: Koshi
mk: Коши

en: Kosrae
mk: Косре

en: Kotido
mk: Котидо

en: Kouffo
mk: Куфо

en: Kowloon
mk: Коулун

en: Krabi
mk: Краби

en: Kralendijk
mk: Кралендајк

en: Krasnoyarsk
mk: Краснојарск

en: Kuala Lumpur
mk: Куалалумпур

en: Kuching
mk: Кучинг

en: Kukës
mk: Кукс

en: Kumamoto
mk: Кумамото

en: Kumi
mk: Куми

en: Kunene
mk: Кунене

en: Kurdistan / کردستان)
mk: Курдистан / کردستان)

en: Kurigram
mk: Куриграм

en: Kushtia
mk: Куштиа

en: Kuwait
mk: Кувајт

en: Kuwaiti dinar
mk: Кувајтски динар

en: KwaZulu-Natal
mk: КваЗулу-Натал

en: Kwajalein
mk: Квајалајн

en: Kwale
mk: Квале

en: Kwania
mk: Куаниа

en: Kwara
mk: Квара

en: Kween
mk: Куеен

en: Kyankwanzi
mk: Кианкуанзи

en: Kyegegwa
mk: Киенгегва

en: Kyenjojo
mk: Киенјојо

en: Kyiv
mk: Киев

en: Kyotera
mk: Киотера

en: Kyoto
mk: Кјото

en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

en: Kyrgyzstani som
mk: киргистански сом

en: Kyustendil
mk: Ќустендил

en: Kütahya
mk: Кутахија

en: Kırklareli
mk: Киркларели

en: Kırıkkale
mk: Кириккале

en: Kırşehir
mk: Киршехир

en: L'Aquila
mk: Аквила

en: L/W/H
mk: Д/Ш/В

en: LHI
mk: ЛХИ

en: La Altagracia
mk: Ла Алтаграсија

en: La Araucanía
mk: Ла Арауканија

en: La Guaira (Vargas)
mk: Ла Гуаира (Варгас)

en: La Guajira
mk: Ла Гуахира

en: La Libertad
mk: Ла Либертад

en: La Pampa
mk: Ла Пампа

en: La Paz
mk: Ла_Паз

en: La Rioja
mk: Ла Риожа

en: La Romana
mk: Ла Романа

en: La Spezia
mk: Ла Специја

en: La Union
mk: Ла Унија

en: La Unión
mk: Ла Унија

en: La Vega
mk: Ла Вега

en: Label
mk: Ознака

en: Label text
mk: Текст на етикетата

en: Labuan
mk: Лабуан

en: Ladakh
mk: Ладах

en: Laghouat
mk: Лагуат

en: Lagos
mk: Лагос

en: Laguna
mk: Лагуна

en: Laikipia
mk: Лаикипија

en: Lakshadeep
mk: Лакшадип

en: Lakshmipur
mk: Лакшмипур

en: Lalmonirhat
mk: Лалмонират

en: Lambayeque
mk: Ламбаек

en: Lampang
mk: Лампанг

en: Lamphun
mk: Ламфун

en: Lampung
mk: Лампунг

en: Lamu
mk: Ламу

en: Lamwo
mk: Ламуо

en: Lanao del Norte
mk: Ланао дел Норте

en: Lanao del Sur
mk: Ланао дел Сур

en: Landscape
mk: Пејзаж

en: Language
mk: Јазик

en: Language tag (en, fr, etc.)
mk: Јазична ознака (en, fr, итн.)

en: Language:
mk: Јазик

en: Languages
mk: Јазици

en: Lao kip
mk: Лао кип

en: Laois
mk: Лаоис

en: Laos
mk: Лаос

en: Lara
mk: Лара

en: Large
mk: Голема

en: Large screens
mk: Големи екрани

en: Large size
mk: Голема

en: Large size image height
mk: Висина на голема слика

en: Large size image width
mk: Ширина на голема слика

en: Las Palmas
mk: Лас Палмас

en: Last 7 days
mk: Последни 7 дена

en: Last Active
mk: Последен активен

en: Last IP
mk: Последна IP адреса

en: Last Login
mk: Последна најава

en: Last Modified
mk: Последна промена

en: Last Name
mk: Презиме

en: Last Post
mk: Последен напис

en: Last Updated
mk: Последен пат ажурирано

en: Last Used
mk: Последно користено

en: Last access
mk: Последен пристап

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
mk: Последната измена е од %1$s на %2$s во %3$s часот.

en: Last edited on %1$s at %2$s
mk: Последно уредување на %1$s во %2$s

en: Last month
mk: Последне месец

en: Last name
mk: Презиме

en: Last name (optional)
mk: Презиме (опционално)

en: Last name for the user.
mk: Презиме на корисникот.

en: Last name.
mk: Презиме

en: Last order
mk: Последна нарачка

en: Last order ID.
mk: ID на последната нарачка.

en: Last order data.
mk: Податоци за последната нарачка.

en: Last page
mk: Последна страница

en: Last updated
mk: Последно ажурирање

en: Last updated: %s
mk: Последно ажурирање: %s

en: Last warning, are you sure?
mk: Последно предупредување, дали сте сигурни?

en: Last week
mk: Минатата недела

en: Latest
mk: Најновa

en: Latest Posts
mk: Последни написи

en: Latest version of theme.
mk: Последна верзија на темата.

en: Latina
mk: Латина

en: Latitude
mk: Географска ширина

en: Latvia
mk: Латвија

en: Latvian
mk: Латвиски

en: Lavalleja
mk: Лавалеја

en: Layout
mk: Изглед

en: Leaderboard ID.
mk: ID на табла на водачи.

en: Learn More
mk: Повеќе...

en: Learn about block themes
mk: Дознајте за темите за блокови

en: Learn how to <a href="%s" class="update-browser-link">browse happy</a>
mk: Научете како да <a href="%s" class="update-browser-link">прелистувате среќно</a>

en: Learn how to configure the Authorization header.
mk: Научете како да го конфигурирате заглавието на авторизација.

en: Learn how to update
mk: Научи како да надградиш

en: Learn how to upgrade
mk: Научи како да надградиш

en: Learn more
mk: Научи повеќе

en: Learn more about CSS
mk: Научи повеќе за CSS

en: Learn more about XML sitemaps.
mk: Дознајте повеќе за мапите на сајтот XML.

en: Learn more about anchors
mk: Научете повеќе за внатрешните линкови.

en: Learn more about coupons
mk: Дознај повеќе за купоните.

en: Learn more about debugging in WordPress.
mk: Дознајте повеќе за дебагирање во WordPress.

en: Learn more about embeds
mk: Научи повеќе за вградувањата

en: Learn more about how usage tracking works, and how you'll be helping in our <a href="%1$s" target="_blank">usage tracking documentation</a>.
mk: Дознајте повеќе за тоа како функционира следењето на користењето и како ќе помогнете во нашата <a href="%1$s" target="_blank">документација за следење на користењето</a> .

en: Learn more about manual excerpts
mk: Научи повеќе за рачните извадоци

en: Learn more about orders
mk: Дознај повеќе за нарачките.

en: Learn more about shipping zones
mk: Научи повеќе за зони за испорака

en: Learn more about templates
mk: Научи повеќе за шаблоните

en: Learn more about the %s version.
mk: Дознајте повеќе за верзијата %s.

en: Learn more about troubleshooting WordPress.
mk: Дознајте повеќе за решавање проблеми на WordPress.

en: Learn more about updates
mk: Дознајте повеќе за ажурирањата

en: Learn more about updating PHP
mk: Прочитај повеќе за надградбата на PHP

en: Learn more about what WordPress requires to run.
mk: Прочитај повеќе за тоа што му треба на WordPress за да работи.

en: Learn more about why you should use HTTPS
mk: Прочитај повеќе зошто треба да користиш HTTPS

en: Learn more.
mk: Повеќе...

en: Leave a Comment
mk: Напиши коментар

en: Leave a Reply
mk: Напишете коментар

en: Leave a Reply to %s
mk: Напиши одговор на %s

en: Leave a comment
mk: Напишете коментар

en: Leave a reply
mk: Напишете коментар

en: Leave a reply to %s
mk: Напиши одговор на %s

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
mk: Оставете празно за неограничено повторно превземање.

en: Leave this box unchecked if you do not want to see suggested extensions.
mk: Оставете го ова поле нештиклирано ако не сакате да ги гледате предложените наставки.

en: Lebanese pound
mk: либанска фунта

en: Lebanon
mk: Лебанон

en: Lecce
mk: Лече

en: Lecco
mk: Леко

en: Left
mk: Лево

en: Left Sidebar
mk: Лева странична лента

en: Left with space
mk: Лево со празнина

en: Legacy API v3 (deprecated)
mk: Наследен API v3 (застарен)

en: Legacy Widget
mk: Застарен елемент

en: Legacy Widget Preview
mk: Преглед на наследниот додаток

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
mk: Наследените методи за испорака (рамна стапка, меѓународна рамна стапка, локално превземање и бесплатна испорака) се застарени, но ќе продолжат да работат како нормални за сега. <b><em> Тие ќе бидат отстранети во идните верзии на WooCommerce </em></b>. Ние препорачуваме оневозможување на овие и подесување на нови цени во зоните за испорака што е можно поскоро.

en: Legacy widget
mk: Застарен елемент

en: Leitrim
mk: Леитрим

en: Lempira
mk: Лемпира

en: Length
mk: Должина

en: Length (%s)
mk: Должина (%s)

en: Length x width x height in decimal form
mk: Должина x Ширина x Висина во децимална форма

en: Length:
mk: Должина:

en: Lesotho
mk: Лешото

en: Lesotho loti
mk: Лесото лоти

en: Let's go
mk: Да одиме

en: Let's go!
mk: Ајде!

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
mk: Ви овозможува да наплаќате фиксна цена за испорака.

en: Letter
mk: Писмо

en: Letter case
mk: Случај со писмо

en: Level
mk: Ниво

en: Level %1$s. %2$s
mk: Ниво %1$s. %2$s

en: Level %s. Empty.
mk: Ниво %s. Празно.

en: Level up your email marketing with %1$sMailPoet%2$s
mk: Подигнете го вашиот е-пошта маркетинг со %1$sMailPoet%2$s

en: Leyte
mk: Лејте

en: Lezhë
mk: Лежа

en: León
mk: Леон

en: Liaoning / 辽宁
mk: Лиаонинг / 辽宁

en: Liberia
mk: Либерија

en: Liberian dollar
mk: Либериски долар

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
mk: Генералот на Либертадор Бернардо О'Хигинс

en: Library
mk: Библиотека

en: Libreville
mk: Либревил

en: Libya
mk: Либија

en: Libyan dinar
mk: Либиски динар

en: Liechtenstein
mk: Лихтенштајн

en: Lifetime Subscription
mk: Доживотна претплата

en: Light
mk: Светла

en: Light green cyan
mk: Светло зелена цијан

en: Light green cyan to vivid green cyan
mk: Светло зелена цијан до живо зелена цијан

en: Like
mk: Ми се допаѓа

en: Likely direct inclusion of %1$s in order to use %2$s. This is very wrong. Hook the %2$s call into the %3$s action instead.
mk: Најверојатно директно вклучување на %1$s со цел да се користи %2$s. Ова е многу погрешно. Вметнето го повикот %2$s во акцијата%3$s.

en: Likes
mk: Допаѓања

en: Lima
mk: Лима

en: Limerick
mk: Лимерик

en: Limit response to comments published after a given ISO8601 compliant date.
mk: Лимитирај ги одговорите на коментарите објавени по даден ISO8601 форматиран датум.

en: Limit response to comments published before a given ISO8601 compliant date.
mk: Лимитирај ги одговорите на коментарите објавени пред даден ISO8601 форматиран датум.

en: Limit response to objects excluding emails.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со исклучок на е-пошта.

en: Limit response to objects including emails.
mk: Ограничете го одговорот на објекти, вклучително и е-пошта.

en: Limit response to objects last active after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите кои последен пат биле активни по (или на) дадено време кое е усогласено со ISO8601.

en: Limit response to objects last active before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите кои последен пат биле активни пред (или на) дадено време кое одговара на ISO8601.

en: Limit response to objects last active between two given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите кои се последните активни помеѓу два дадени датуми во согласност со ISO8601.

en: Limit response to objects registered after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите регистрирани по (или на) дадено датумско време во согласност со ISO8601.

en: Limit response to objects registered before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите регистрирани пред (или на) дадено датумско време во согласност со ISO8601.

en: Limit response to objects that don't have a specified ip address.
mk: Ограничете го одговорот на објекти кои немаат одредена IP адреса.

en: Limit response to objects that don't have the specified customer ids.
mk: Ограничете го одговорот на објекти што ги немаат наведените идентификатори на клиентите.

en: Limit response to objects that don't have the specified user ids.
mk: Ограничете го одговорот на објектите што ги немаат наведените кориснички ID.

en: Limit response to objects that have a specified ip address.
mk: Ограничете го одговорот на објекти кои имаат одредена IP адреса.

en: Limit response to objects that have the specified customer ids.
mk: Ограничете го одговорот на објектите што ги имаат наведените ID на клиенти.

en: Limit response to objects that have the specified user ids.
mk: Ограничете го одговорот на објектите што ги имаат наведените кориснички идентификатори.

en: Limit response to objects with a customer field containing the search term. Searches the field provided by `searchby`.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со поле за клиент што го содржи терминот за пребарување. Пребарува полето обезбедено од `searchby`.

en: Limit response to objects with a total order spend between two given numbers.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со вкупен потрошен редослед помеѓу два дадени броја.

en: Limit response to objects with a total order spend greater than or equal to given number.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со вкупен редослед потрошени поголем или еднаков на дадениот број.

en: Limit response to objects with a total order spend less than or equal to given number.
mk: Ограничете го одговорот на објектите со вкупен редослед трошат помал или еднаков на дадениот број.

en: Limit response to objects with an average order spend between two given numbers.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со просечен редослед потрошен помеѓу два дадени броја.

en: Limit response to objects with an average order spend greater than or equal to given number.
mk: Ограничете го одговорот на предмети со просечен редослед потрошени поголем или еднаков на дадениот број.

en: Limit response to objects with an average order spend less than or equal to given number.
mk: Ограничете го одговорот на објектите со просечен редослед трошат помалку или еднаков на дадениот број.

en: Limit response to objects with an order count between two given integers.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со редослед броење помеѓу два дадени цели броеви.

en: Limit response to objects with an order count greater than or equal to given integer.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со редослед поголем или еднаков на даден цел број.

en: Limit response to objects with an order count less than or equal to given integer.
mk: Ограничете го одговорот на објекти со број на ред помал или еднаков на даден цел број.

en: Limit response to objects with last order after (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите со последен редослед по (или на) дадено време кое е усогласено со ISO8601.

en: Limit response to objects with last order before (or at) a given ISO8601 compliant datetime.
mk: Ограничете го одговорот на објектите со последен редослед пред (или на) дадено датумско време во согласност со ISO8601.

en: Limit response to posts modified after a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на објавите изменети по даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to posts modified before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на објавите изменети пред даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to posts published after a given ISO8601 compliant date.
mk: Лимитирај го одговород до ресурсите, објавен после дадена ISO8601 kомпатибилна дата.

en: Limit response to posts published before a given ISO8601 compliant date.
mk: Лимитирај го одговорот на ресурси објавени пред дадена ISO8601 компатибилна дата.

en: Limit response to resources created after a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите создадени по даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to resources created before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите создадени пред даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to resources modified after a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите изменети по даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to resources modified before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите изменети пред даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничен одговор на ресурси објавени по даден   ISO8601 датум за согласност.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничен одговор на ресурси објавени пред даден ISO8601 датум за согласност.

en: Limit response to resources with orders published after a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите со нарачки објавени по даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to resources with orders published before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на ресурсите со нарачки објавени пред даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to reviews published before a given ISO8601 compliant date.
mk: Ограничете го одговорот на прегледите објавени пред даден датум усогласен со ISO8601.

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
mk: Лимитиран одговор за специфични полиња. Стандардно за сите полиња.

en: Limit response to specific report stats. Allowed values: %s.
mk: Ограничете го одговорот на специфичните статистики на извештаите. Дозволени вредности: %s.

en: Limit result set based on relationship between multiple taxonomies.
mk: Збир на ограничени резултати врз основа на врската помеѓу повеќе таксономии.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
mk: Лимитирај го сетот на резултати на сите одвен оние со одредениот родителски идентификатор.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the categories taxonomy.
mk: Ограничете го поставениот резултат на сите ставки на кои е доделен наведениот термин во категориите таксономија.

en: Limit result set to all items that have the specified term assigned in the taxes taxonomy.
mk: Ограничете го поставениот резултат на сите ставки на кои е доделен наведениот термин во даночната таксономија.

en: Limit result set to blocks matching the search term.
mk: Ограничете го резултатот поставен на блокови што одговараат на терминот за пребарување.

en: Limit result set to comments assigned a specific status. Requires authorization.
mk: Лимитирани резултати на коментари со специфичен статус. Потребна е авторизација.

en: Limit result set to comments assigned a specific type. Requires authorization.
mk: Лимитирај го сетот на резултати на коментари поврзани со специфичен тип. Потребна авторизација.

en: Limit result set to comments assigned to specific post IDs.
mk: Лимитирај го сетот на резултати доделени на специфични идентификатори на пост.

en: Limit result set to comments assigned to specific user IDs. Requires authorization.
mk: Лимитирај го сетот на резултати на кометари поврзани со специфични кориснички идентификатори. Потребна е авторизација.

en: Limit result set to comments of specific parent IDs.
mk: Лимитирани резултати со спеицифични родителски идентификатори.

en: Limit result set to coupons assigned specific coupon IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на купони доделени специфични ID на купони.

en: Limit result set to featured products.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет на одредени продукти.

en: Limit result set to items assigned a stock report type.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделен тип на извештај за акции.

en: Limit result set to items assigned one or more tax rates.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделена една или повеќе даночни стапки.

en: Limit result set to items except those with specific terms assigned in the %s taxonomy.
mk: Ограничете го сетот на ставки освен оние со специфични термини доделени во таксономијата %s.

en: Limit result set to items that are sticky.
mk: Лимитирај го сетот на резултати на предмети кои се закачени.

en: Limit result set to items that don't have the specified coupon(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои не им се доделени наведените купони.

en: Limit result set to items that don't have the specified order ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што ги немаат наведените ID на нарачки.

en: Limit result set to items that don't have the specified order status.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што го немаат наведениот статус на нарачка.

en: Limit result set to items that don't have the specified parent product(s).
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што го немаат наведениот родител продукт(и).

en: Limit result set to items that don't have the specified product(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои не им е доделен наведениот продукт(и).

en: Limit result set to items that don't have the specified tax rate(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои не им е доделена одредената даночна стапка(и).

en: Limit result set to items that don't have the specified variation(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои не им се доделени наведените варијации(и).

en: Limit result set to items that have the specified coupon(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделен наведениот купон(и).

en: Limit result set to items that have the specified order ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што ги имаат наведените ID на нарачки.

en: Limit result set to items that have the specified order status.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што го имаат наведениот статус на нарачка.

en: Limit result set to items that have the specified parent product(s).
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки што го имаат наведениот родителски продукт(и).

en: Limit result set to items that have the specified product(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделен наведениот продукт(и).

en: Limit result set to items that have the specified rate ID(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделена одредената ID(и) стапка.

en: Limit result set to items that have the specified tax rate(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им е доделена одредената даночна стапка(и).

en: Limit result set to items that have the specified variation(s) assigned.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки на кои им се доделени наведените варијации(и).

en: Limit result set to items with particular parent IDs.
mk: Лимитирај го сетот на резултати на оние со одреден ID на родител.

en: Limit result set to items with specific terms assigned in the %s taxonomy.
mk: Ограничете го сет резултат на ставки со специфични термини доделени во таксономијата %s.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет на нарачките доделени на специфичен клиент.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет  на нарачките доделени на специфичен продукт.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет  на нарачките со доделен специфичен статус.

en: Limit result set to orders matching part of an order number.
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки што одговараат на дел од бројот на нарачката.

en: Limit result set to orders that don't include products with the specified attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки кои не вклучуваат продукти со наведените атрибути.

en: Limit result set to orders that have the specified customer_type
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки што го имаат наведениот тип на клиент

en: Limit result set to orders that include products with the specified attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки кои вклучуваат продукти со наведените атрибути.

en: Limit result set to orders which have specific statuses.
mk: Ограничете го поставениот резултат на нарачки кои имаат специфични статуси.

en: Limit result set to posts assigned one or more statuses.
mk: Лимитирај го сетот на резултати поврзан на еден или повеќе статуси.

en: Limit result set to posts assigned to specific authors.
mk: Лимитирајте ги резултатите на написите, додадени од специфични автори.

en: Limit result set to posts with a specific menu_order value.
mk: Лимитирај го сетот на ресултати на ресурси со специфична menu_order вредност.

en: Limit result set to posts with one or more specific slugs.
mk: Лимитирани резултати сетирани на написи со еден или повеќе врски.

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет  на продукти со доделена специфична ID на категорија.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет на продукти со доделен ID на специфична класа за транспортот.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со доделен одреден статус.

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со доделен ID на специфична ознака

en: Limit result set to products assigned a specific type.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со доделен специфичен тип.

en: Limit result set to products based on a maximum price, provided using the smallest unit of the currency.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти врз основа на максимална цена, обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Limit result set to products based on a maximum price.
mk: Ограничете го резултатот на продукти базиран на максимална цена

en: Limit result set to products based on a minimum price, provided using the smallest unit of the currency.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти врз основа на минимална цена, обезбедена со користење на најмалата единица на валутата.

en: Limit result set to products based on a minimum price.
mk: Ограничете го резултатот на продукти базиран на минимална цена.

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
mk: Ограничете го резултатот на продукти кои имаат или немаат залиха.

en: Limit result set to products on sale.
mk: Ограничете го резултатот на продукти на продажба

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти што се ниски или без залиха. (застарен)

en: Limit result set to products with a certain average rating.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти со одредена просечна оцена.

en: Limit result set to products with a specific SKU.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со специфичен SKU

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
mk: Ограничете го резултатот на продукти со ID на специфичен термин на атрибут (побарува назначен атрибут)

en: Limit result set to products with a specific attribute.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со специфичен атрибут.

en: Limit result set to products with a specific attribute. Use the taxonomy name/attribute slug.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти со специфичен атрибут. Користете го таксономското име/атрибутот голтка.

en: Limit result set to products with a specific slug.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со специфичен slug.

en: Limit result set to products with a specific tax class.
mk: Ограничете го резултатот на продукти специфична даночна класа

en: Limit result set to products with selected global attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти со избрани глобални атрибути.

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
mk: Ограничете го резултатот на продукти со специфичен SKU(s).Користете запирки за одделување.

en: Limit result set to products with specified stock status.
mk: Ограничете го поставениот резултат на продукти со наведен статус на залиха.

en: Limit result set to resources assigned to a specific parent. Applies to hierarchical taxonomies only.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ресурси доделени на одреден родител. Се применува само за хиерархиски таксономии.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси доделени на специфичен продукт.

en: Limit result set to resources with a specific code.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси со специфичен код

en: Limit result set to resources with a specific email.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси со специфичен email.

en: Limit result set to resources with a specific role.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси доделени

en: Limit result set to resources with a specific slug.
mk: Ограничете го резултатот на ресурси со специфичен slug.

en: Limit result set to returning or new customers.
mk: Ограничете го поставениот резултат на повратни или нови клиенти.

en: Limit result set to reviews assigned a specific status.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии на кои им е доделен специфичен статус.

en: Limit result set to reviews assigned to specific product IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии доделени на одредени ID на продукти.

en: Limit result set to reviews assigned to specific user IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии доделени на одредени кориснички ID.

en: Limit result set to reviews from specific category IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии од ID-и на одредени категории.

en: Limit result set to reviews from specific product IDs.
mk: Ограничете го поставениот резултат на рецензии од специфични ID на продукти.

en: Limit result set to specific IDs.
mk: Лимитирај ги резултатите на специфични идентификациони броеви.

en: Limit result set to specific ids.
mk: Ограничете го резултатот на специфичен id-a.

en: Limit result set to specific types of refunds.
mk: Ограничете го поставениот резултат на специфични типови на рефундирање.

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent.
mk: Лимитирај го сетот на резултати на резултати назначени на специфичен родител

en: Limit result set to terms assigned to a specific post.
mk: Лимитирајте ги резултатите на изрази поврзани со специфичен напис.

en: Limit result set to terms with one or more specific slugs.
mk: Ограничи го резултатот до изрази со еден или повеќе специфични оддели.

en: Limit result set to that from a specific author email.
mk: Ограничете го поставениот резултат на оној од одредена е-пошта на авторот.

en: Limit result set to that from a specific author email. Requires authorization.
mk: Лимитирај го сетот на резултати од специфичниот авторски емаил. Потребна е авторизација.

en: Limit result set to themes assigned one or more statuses.
mk: Ограничи ги резултатите на теми кои исполнуваат еден или повеќе услови.

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
mk: Ограничете го резултатот на оние од ID-a на одреден родител.

en: Limit result set to users matching at least one specific capability provided. Accepts csv list or single capability.
mk: Ограничете го поставениот резултат на корисници кои одговараат на барем една одредена дадена способност. Прифаќа CSV листа или единствена способност.

en: Limit result set to users matching at least one specific role provided. Accepts csv list or single role.
mk: Лимитирај го резултатот на сет од ресурси кои се еднакви со барем една од понудените специфични улога. Прифаќа CSV листа или единечна улога.

en: Limit result set to users who are considered authors.
mk: Ограничи ја резултатната листа на корисници кои се сметаат за автори.

en: Limit result set to users who have published posts.
mk: Ограничете ги резултатите на корисниците кои објавиле објави.

en: Limit result set to users with one or more specific slugs.
mk: Ограничи го резултатот на корисници со еден или повеќе специфични оддели.

en: Limit result set to variations in the specified categories.
mk: Ограничете го поставениот резултат на варијации во наведените категории.

en: Limit result set to variations not in the specified categories.
mk: Ограничете го поставениот резултат на варијации кои не се во наведените категории.

en: Limit result set to variations that don't include the specified attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на варијации што не ги вклучуваат наведените атрибути.

en: Limit result set to variations that include the specified attributes.
mk: Ограничете го поставениот резултат на варијации кои ги вклучуваат наведените атрибути.

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
mk: Ограничете го резултирачкиот сет поставен на webhooks на кого е доделен специфичен статус.

en: Limit result to customers or internal notes.
mk: Ограничете резултат на клиенти или внатрешни белешки.

en: Limit result to items from the specified categories.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки од наведените категории.

en: Limit result to items with specified customer ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки со наведени ID на клиенти.

en: Limit result to items with specified product ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки со наведени ID на продукти.

en: Limit result to items with specified variation ids.
mk: Ограничете го поставениот резултат на ставки со наведени идентификатори на варијации.

en: Limit results to coupons with codes matching a given string.
mk: Ограничете го поставениот резултат на купони со шифри што одговараат на дадена низа.

en: Limit results to items of an object type.
mk: Ограничи ги резултатите на елементо од еден вид на објекти.

en: Limit results to items of one or more object subtypes.
mk: Ограничи ги резултатите на елементи на еден или повеќе подвидови на објекти.

en: Limit results to taxonomies associated with a specific post type.
mk: Лимитирај ги резултатите на ресурси поврзани со специфичен тип на пост.

en: Limit results to those matching a category ID.
mk: Ограничете ги резултатите на оние што одговараат на ID на категорија.

en: Limit results to those matching a keyword ID.
mk: Ограничете ги резултатите на оние што одговараат на ID на клучен збор.

en: Limit results to those matching a string.
mk: Лимитирај го резултатите за тие што совпаѓаат со стринг.

en: Limit stats fields to the specified items.
mk: Ограничете ги полињата за статистика на наведените ставки.

en: Limit the pages you want to show, even if the query has more results. To show all pages use 0 (zero).
mk: Ограничете ги страниците што сакате да ги прикажете, дури и ако барањето има повеќе резултати. За да ги прикажете сите страници користете 0 (нула).

en: Limit to specific ZIP/postcodes
mk: Ограничете на специфични ZIP/поштенски кодови

en: Limit to the specified post id.
mk: Ограничување на наведената идентификација на написот.

en: Limit to the specified template part area.
mk: Ограничете се на наведената област на дел од шаблонот.

en: Limit usage to X items
mk: Ограничете ја употребата на X ставки

en: Limited time offer
mk: Ограничена временска понуда

en: Limits results to plugins with the given status.
mk: Ги ограничува резултатите на приклучоците со дадениот статус.

en: Limpopo
mk: Лимпопо

en: Limón
mk: Лимон

en: Lindeman
mk: Линдерман

en: Line height
mk: Висина на линијата

en: Line item meta data.
mk: Линија мета податоци по ставки

en: Line items data.
mk: Линија податоци по ставки

en: Line subtotal (before discounts).
mk: Линија Меѓузбир (пред попусти).

en: Line subtotal (the price of the product before coupon discounts have been applied).
mk: Подвкуп на линија (цената на продуктот пред да се примени купонските попусти).

en: Line subtotal tax (before discounts).
mk: Линија меѓузбир на данок (пред попусти).

en: Line subtotal tax.
mk: Линиски субвкупен данок.

en: Line taxes.
mk: Линија даноци.

en: Line total (after discounts).
mk: Линија Вкупно (по попусти).

en: Line total (the price of the product after coupon discounts have been applied).
mk: Вкупно линија (цената на продуктот по примена на купонските попусти).

en: Line total tax (after discounts).
mk: Линија Вкупен данок (по попусти).

en: Line total tax.
mk: Вкупен данок на линија.

en: Lines of taxes applied to items and shipping.
mk: Линии на даноци се применуваат за артикли и превозот.

en: Link
mk: Врски

en: Link CSS Class
mk: Поврзи CSS класа

en: Link CSS class
mk: Поврзи CSS класа

en: Link Categories
mk: Категории за врски

en: Link Category
mk: Категорија за врски

en: Link ID
mk: ID на врската

en: Link Image To:
mk: Врска на сликата до:

en: Link Rel
mk: URL врска

en: Link Relationship (XFN)
mk: Поврзаност со врската (XFN)

en: Link Target
mk: Цел на врска

en: Link Text
mk: Текст на линк

en: Link To
mk: Врска до

en: Link URL
mk: URL врска

en: Link added.
mk: Врската е додадена.

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
mk: Сидро

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
mk: Сидра

en: Link edited.
mk: Врксата е уредена.

en: Link image to home
mk: Поврзете ја сликата со домот

en: Link inserted.
mk: Врската е вметната.

en: Link not found.
mk: Врската не е пронајдена.

en: Link options
mk: Опции за врска

en: Link previous orders
mk: Поврзете ги претходните нарачки

en: Link rating
mk: Рејтинг на врската

en: Link rel
mk: URL врска

en: Link removed.
mk: Врската е отстранета.

en: Link selected.
mk: Врската е селектирана.

en: Link settings
mk: Подесувања за врска

en: Link text
mk: Текст на линк

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
mk: Текст за врска, на пример "Ransom Demands (PDF)"

en: Link thumbnails to:
mk: Поврзи ги сликичите со:

en: Link title
mk: Наслов на врската

en: Link to
mk: Врска до

en: Link to %s
mk: Врска до %s

en: Link to Attachment Page
mk: Врска до страницата на додатокот

en: Link to Media File
mk: Врска до мултимедијалната датотека

en: Link to image
mk: Врска до сликата

en: Link to:
mk: Линкувај до:

en: Linked Products
mk: Поврзани продукти

en: Linked products
mk: Поврзани продукти

en: Links
mk: Врски

en: Links are disabled in the editor.
mk: Линкови се исклучени во едиторот.

en: Links for %s
mk: Врски за %s

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
mk: Врските во лентата со алатки на врвот од екранот ја поврзува вашата работна табла и вашиот веб-сајт, и нуди пристап до вашиот профил и корисни WordPress информации.

en: Links list
mk: Листа на врски

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
mk: Врските може да бидат разделени во категории, различни од категориите што се користат за Вашите написи.

[ctx: Links widget]
en: Random
mk: Случајно

en: Lira
mk: Лира

en: Lisbon
mk: Лисабон

en: List
mk: Листа

en: List 1 postcode per line
mk: Листај 1 поштенски код по линија

en: List View
mk: Преглед како листа

en: List additional tax classes you need below (1 per line, e.g. Reduced Rates). These are in addition to "Standard rate" which exists by default.
mk: Наведете дополнителни даночни класи што ви се потребни подолу (1 по линија, на пр. Намалени стапки). Овие се во прилог на „Стандардна стапка“ која постои стандардно.

en: List item
mk: Елемент на листа

en: List of allowed billing emails to check against when an order is placed. Separate email addresses with commas. You can also use an asterisk (*) to match parts of an email. For example "*@gmail.com" would match all gmail addresses.
mk: Список на дозволени е-пошта за наплата за проверка кога ќе се изврши нарачка. Одделете ги адресите на е-пошта со запирки. Можете исто така да користите ѕвездичка (*) за да одговарате на делови од е-пошта. На пример, „*@gmail.com“ ќе одговара на сите адреси на gmail.

en: List of applied cart coupons.
mk: Список на аплицирани купони во кошничка.

en: List of assigned attribute terms.
mk: Список на доделени термини за атрибути.

en: List of attribute slug(s). If a term ID is provided, this will be ignored.
mk: Список на атрибути гол(и). Ако е обезбеден идентификатор на терминот, тоа ќе се игнорира.

en: List of attribute term IDs.
mk: Список на идентификатори на термини на атрибути.

en: List of attributes.
mk: Листа на атрибути.

en: List of available shipping rates for the cart.
mk: Список на достапни цени за доставување за кошничката.

en: List of available term names of the attribute.
mk: Листа на достапни имиња на термини на атрибутот.

en: List of billing address data.
mk: Листа на податоци на адресата за сметка.

en: List of cart fees.
mk: Список на надоместоци за кошничката.

en: List of cart item errors, for example, items in the cart which are out of stock.
mk: Список на грешки во кошничката, на пример, артикли во кошничката што се без залиха.

en: List of cart items the returned shipping rates apply to.
mk: Список на артикли на кошничката за кои важат вратените стапки за испорака.

en: List of cart items.
mk: Список на артикли од кошничката.

en: List of categories
mk: Листа на категории

en: List of categories with their product counts
mk: Листа на категории со број на продукти

en: List of categories, if applicable.
mk: Список на категории, доколку е применливо.

en: List of categories.
mk: Листа на категории

en: List of category IDs the coupon applies to.
mk: Листа на ID-a на категории на кои може да се примени купонот.

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
mk: Листа на ID-a на категории на кои не може да се примени купонот.

en: List of city names. Introduced in WooCommerce 5.3.
mk: Список на имиња на градови. Воведен во WooCommerce 5.3.

en: List of countries on this continent.
mk: Листа на држави во овој континент.

en: List of created resources.
mk: Листа на креирани ресурси.

en: List of cross-sell products IDs.
mk: Листа на ID-а со слични (cross-sell) продукти

en: List of delete resources.
mk: Листа на избришани ресурси.

en: List of downloadable files.
mk: Листа на датотеки кои можат да се превземат

en: List of email addresses that can use this coupon.
mk: Листа на email адреси кои можат да го користат овој купон.

en: List of extended deprecated tasks from the client side filter.
mk: Список на продолжени застарени задачи од филтерот од страна на клиентот.

en: List of grouped products ID.
mk: Листа на ID-a на групирани продукти.

en: List of images.
mk: Листа на слики.

en: List of menu items selected for deletion:
mk: Список на ставки од менито избрани за бришење:

en: List of order coupons.
mk: Список на купони за нарачки.

en: List of order product IDs, names, quantities.
mk: Список на идентификации на продукти за нарачки, имиња, количини.

en: List of postcodes / ZIPs. Introduced in WooCommerce 5.3.
mk: Список на поштенски кодови / поштенски броеви. Воведен во WooCommerce 5.3.

en: List of product IDs the coupon can be used on.
mk: Листа на ID на продукти на кои може да се користи купонот.

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
mk: Листа на ID на продукти на кои не може да се користи купонот.

en: List of refunds.
mk: Листа на повратоци

en: List of related products IDs.
mk: Листа на ID-a сродни продукти.

en: List of required payment gateway features to process the order.
mk: Список на потребни карактеристики на наплатниот портал за обработка на налогот.

en: List of sales reports.
mk: Листа на извештаи за продажба.

en: List of shipping address data.
mk: Листа на податоци за адреси за испорака

en: List of shipping rates.
mk: Список на цени за испорака.

en: List of states in this country.
mk: Листа на области во оваа држава.

en: List of supported continents, countries, and states.
mk: Список на поддржани континенти, земји и држави.

en: List of supported currencies.
mk: Листа на поддржани валути.

en: List of supported states in a given country.
mk: Список на поддржани држави во дадена земја.

en: List of tags, if applicable.
mk: Список на ознаки, доколку е применливо.

en: List of tags.
mk: Листа на ознаки.

en: List of the missing image sizes of the attachment.
mk: Листа на големини за слика кои недостастуваат.

en: List of top sellers products.
mk: Листа на најпродавани продукти.

en: List of up-sell products IDs.
mk: Листа на ID на продукти промовирање(upsell)

en: List of updated resources.
mk: Листа на обновени ресурси.

en: List of upsell products IDs.
mk: Листа на ID на продукти промовирање(upsell)

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
mk: Листа на ID на клиенти  (или гостински email адреси) кои го користеле купонот.

en: List of variation IDs, if applicable.
mk: Список на ИД на варијации, доколку е применливо.

en: List of variation attributes.
mk: Список на атрибути на варијација.

en: List of variations IDs.
mk: Листа на ID на варијанти.

en: List of variations.
mk: Листа на варијации

en: List text
mk: Текст на листа

en: List view
mk: Приказ во листа

en: Lithuania
mk: Литванија

en: Lithuanian
mk: Литвански

en: Littoral
mk: Приморски

en: Live API password
mk: Лозинка за API на живо

en: Live API signature
mk: Потпис за API во живо

en: Live API username
mk: Клиентско име на API во живо

en: Live Broadcast
mk: Објавување во живо

en: Live Preview
mk: Преглед во реално време

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
mk: Преглед во живо &#8220;%s&#8221;

en: Live Preview: %s
mk: Преглед во живо: %s

en: Live preview theme: %s
mk: Прегледај ја темата во живо: %s

en: LiveJournal Password
mk: Лозинка за LiveJournal

en: LiveJournal Username
mk: Корисничко име за LiveJournal

en: LiveJournal is not responding to authentication requests. Please wait a while and then try again.
mk: LiveJournal не одговара на барањата за автентикација. Ве молиме причекајте малку, па обидете се повторно.

en: Livorno
mk: Ливорно

en: Ljubljana
mk: Љубљана

en: Lleida
mk: Леида

en: Load billing address
mk: Вчитај адреси за сметки

en: Load shipping address
mk: Вчитај адреси за испорака

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
mk: Вчитај информации за фактурирането на клиентот? Ова ќе ги отстрани сите тековно внесени информации за наплата.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
mk: Вчитај информации за испорака на клиентот? Ова ќе ги отстрани сите тековно внесени информации за испорака.

en: Loading
mk: Се вчитува…

en: Loading more results... please wait.
mk: Вчитувам повеќе резултати... ве молам почекајте.

en: Loading network orders
mk: Се вчитуваат мрежни нарачки

en: Loading options…
mk: Се вчитуваат опции…

en: Loading&#8230;
mk: Вчитувам&#8230;

en: Loading&hellip;
mk: Вчитувам...

en: Loading...
mk: Вчитувам...

en: Loading…
mk: Се вчитува…

en: Local Pickup
mk: Локално преземање

en: Local delivery
mk: Локална испорака

en: Local delivery (legacy)
mk: Локална достава (застарено)

en: Local pickup
mk: Локално преземање

en: Local pickup (legacy)
mk: Локално превземање (во наследство)

en: Local time is %s.
mk: Локалното време е %s.

en: Local zone = California ZIP 90210 = Local pickup
mk: Локална зона = California ZIP 90210 = Локално превземање

en: Locale for the user.
mk: Локал на корисникот.

en: Locale used for the note title and content.
mk: Локална локација што се користи за насловот и содржината на белешката.

en: Location
mk: Локација

en: Location of the uploaded file.
mk: Локација на качената датотека.

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
mk: Местоположба, IP адреса и вид на прелистувач: овие ќе ги користиме за цели како проценка на даноците и доставувањето

en: Locations not covered by your other zones
mk: Локации кои не се опфатени со Вашите други зони

en: Locations outside all other zones
mk: Локации надвор од сите други зони

en: Lodi
mk: Лоди

en: Loei
mk: Лоеи

en: Lofa
mk: Лофа

en: Log
mk: Дневник

en: Log %s out of all locations.
mk: Одјави го %s од сите локации.

en: Log In
mk: Најавете се

en: Log Out
mk: Одјави се

en: Log Out Everywhere
mk: Одјавете се отсекаде

en: Log Out Everywhere Else
mk: Одјави се од секаде

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside %s Note: this may log personal information. We recommend using this for debugging purposes only and deleting the logs when finished.
mk: Пријавете ги настаните на PayPal, како што се барањата за IPN, во %s Забелешка: ова може да регистрира лични информации. Препорачуваме да го користите ова само за цели на отстранување грешки и да ги избришете дневниците кога ќе завршите.

en: Log directory writable
mk: Лог директориум со овозможен запис

en: Log directory.
mk: Лог директориум.

en: Log in
mk: Најави се

en: Log in to Download Files
mk: Најавете се за да преземате датотеки

en: Log in to Reply
mk: Најави се за да одговориш

en: Log in to leave a Comment
mk: Најави се за да напишеш коментар

en: Log out
mk: Одјави ме

en: Log out of this account
mk: Одјави се од оваа сметка

en: Logged in as %s
mk: Пријавен(а) е %s.

en: Logging in to LiveJournal failed. Check your username and password and try again.
mk: Не успеа најавувањето на LiveJournal. Проверете ги Вашето корисничко име и лозинка и обидете се повторно.

en: Login
mk: Најави се

en: Login Address (URL)
mk: Адреса за најавување (URL)

en: Login Name
mk: Име за пријавување

en: Login failed
mk: Неуспешно најавување

en: Login name for the user.
mk: Име за најавување на корисникот.

en: Logo
mk: Лого

en: Logout
mk: Одјави се

en: Logs
mk: Логови

en: Loja
mk: Лоја

en: Lome
mk: Ломе

en: London
mk: Лондон

en: Longford
mk: Лонгфорд

en: Longitude
mk: Географска должина

en: Longyearbyen
mk: Лонгјирбјен

en: Look for orders, customer info, and process refunds in one click with the Woo app.
mk: Побарајте нарачки, информации за клиентите и обработувајте рефундирање со еден клик со апликацијата Woo.

en: Looking for %1$s in %2$s
mk: Барам %1$s во %2$s

en: Looking for a WooCommerce theme?
mk: Барате WooCommerce тема?

en: Looking for a theme? You can search or browse the WordPress.org theme directory, install and preview themes, then activate them right here.
mk: Барате тема? Можете да пребарувате или да прелистувате тема во WordPress.org директориумот на теми, да инсталирате и прегледувате теми, и потоа да ги активирате овде.

en: Looking for inspiration?
mk: Барате инспирација?

en: Looking for the WooCommerce Helper?
mk: Барате помошник за WooCommerce?

en: Looks like something&#8217;s gone wrong. Wait a couple seconds, and then try again.
mk: Изгледа дека нешто не е во ред. Почекајте неколку секунди, па пробајте повторно.

en: Looks like this is not the correct kind of file. Please link to an appropriate file instead.
mk: Изгледа дека ова не е точниот вид на датотека. Ве молиме поврзете со соодветен тип на датотека.

en: Looks like this is not the correct kind of file. Please link to an audio file instead.
mk: Изгледа дека ова не е правилниот тип на датотека. Ве молиме линкувајте аудио датотека.

en: Lookup tables are regenerating
mk: Табелите за пребарување се регенерираат

en: Loop
mk: Повторувај

en: Loopback request
mk: Loopback барање

en: Loopback requests are used to run scheduled events, and are also used by the built-in editors for themes and plugins to verify code stability.
mk: Loopback барањата се користат за закажување на настани и се користат од вградените уредувачи за теми и додатоци за да ја проверат стабилноста на кодот.

en: Lopburi
mk: Лопбури

en: Lord Howe
mk: острво Лорда Хоува

en: Loreto
mk: Лорето

en: Los Angeles
mk: Лос Анџелес

en: Los Lagos
mk: Лос Лагос

en: Los Ríos
mk: Лос Риос

en: Los Santos
mk: Лос Сантос

en: Lost Password
mk: Изгубена лозинка

en: Lost password
mk: Изгубена лозинка

en: Lost your password?
mk: Ја заборавивте лозинката?

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
mk: Ја заборавивте лозинката? Ве молиме внесете го вашето корисничко име или емаил адреса. Ќе добиете линк за да креирате нова лозинка преку емаил.

en: Louisiana
mk: Луизијана

en: Louisville
mk: Луисвил

en: Louth
mk: Лаут

en: Lovech
mk: Ловеч

en: Low Stock amount for the product.
mk: Ниска количина на залиха за продуктот.

en: Low Stock amount for the variation.
mk: Ниска сума на залиха за варијацијата.

en: Low in stock
mk: Малку на залиха

en: Low stock amount
mk: Низок износ на акции

en: Low stock threshold
mk: Низок праг на залиха

en: Lower Princes
mk: Ловер Принц

en: Lower Saxony
mk: Долна Саксонија

en: Lowercase
mk: Мали букви

en: Luanda
mk: Луанда

en: Luang Namtha
mk: Луанг Намта

en: Luang Prabang
mk: Луанг Прабанг

en: Luapula
mk: Луапула

en: Lubumbashi
mk: Лумбаши

en: Lucca
mk: Лука

en: Lugo
mk: Луго

en: Lumbini
mk: Лумбини

en: Luminous dusk
mk: Светлосен самрак

en: Luminous vivid amber
mk: Лимунозно жолта

en: Luminous vivid amber to luminous vivid orange
mk: Светлосен жив килибар до прозрачна живописна портокалова боја

en: Luminous vivid orange
mk: Лимунозна портокалова

en: Luminous vivid orange to vivid red
mk: Светлосно живописно портокалово до живо црвено

en: Luristan (لرستان)
mk: Луристан (لرستان)

en: Lusaka
mk: Лусака

en: Luuka
mk: Луука

en: Luwero
mk: Луверо

en: Luxembourg
mk: Луксембург

en: Luxor
mk: Луксор

en: Lwengo
mk: Луенго

en: LxWxH in decimal form
mk: ДxШxВ во децимален формат

en: Lyantonde
mk: Лиантонде

en: MB (Leave blank for network default)
mk: MB (Остави празно за стандардно)

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
mk: MD5 hash на предмети во кошничката за да се осигурите дека нарачките не се модифицирани.

en: MM / YY
mk: М/Г

en: Macanese pataca
mk: Маканска патака

en: Macao
mk: Макао

en: Macao / 澳门
mk: Макао / 澳门

en: Macau
mk: Макао

en: Macedonian
mk: Македонски

en: Macedonian denar
mk: Македонски денар

en: Maceio
mk: Макејо

en: Macerata
mk: Мацерата

en: Machakos
mk: Мачакос

en: Macquarie
mk: Меквари

en: Madagascar
mk: Мадагаскар

en: Madaripur
mk: Мадарипур

en: Madeira
mk: Мадеирска острва

en: Madhya Pradesh
mk: Мадја Прадеш

en: Madre de Dios
mk: Мадре де Диос

en: Madrid
mk: Мадрид

en: Madriz
mk: Мадриз

en: Mae Hong Son
mk: Син Меј Хонг

en: Magadan
mk: Магадан

en: Magallanes
mk: Магаланите

en: Magdalena
mk: Магдалена

en: Maguindanao
mk: Магуинданао

en: Magura
mk: Магура

en: Maha Sarakham
mk: Маха Саракам

en: Mahakali
mk: Махакали

en: Maharashtra
mk: Махарашра

en: Mahe
mk: Махе

en: Mail (will not be published)
mk: Е-пошта (нема да биде објавена)

en: Mail Server
mk: Сервер за пошта

en: Mailchimp for WooCommerce
mk: Mailchimp за WooCommerce

en: Mailchimp icon
mk: Mailchimp икона

en: Main
mk: Главна

en: Main Page (no parent)
mk: Главна страница (нема родител)

en: Main image width
mk: Ширина на Главната слика

en: Main menu
mk: Главно мени

en: Maine
mk: Мејн

en: Maintenance
mk: Одржување

en: Majuro
mk: Мајуро

en: Makassar
mk: Макасар

en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
mk: Направи ја &#8220;%s&#8221; стандардна категорија

en: Make a duplicate from this product
mk: Направи дупликат од овој продукт

en: Make default
mk: Направете стандардно

en: Make sure that your checkout is working properly before you launch your store. Go through your checkout process in its entirety: from adding a product to your cart, choosing a shipping location, and making a payment.
mk: Проверете дали вашата наплата работи правилно пред да ја стартувате продавницата. Поминете низ процесот на наплата во целост: од додавање продукт во вашата кошничка, избор на локација за испорака и плаќање.

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
mk: Внимавајте да го вклучите  --знакот на клиент со сметка кој има дозвола за оваа операција.

en: Make the editor look like your theme.
mk: Направете уредникот да изгледа како вашата тема.

en: Make the selected text bold.
mk: Здебели го означениот текст.

en: Make the selected text italic.
mk: Закоси го означениот текст.

en: Make this post sticky
mk: Направи го овој напис како леплив

en: Make title a link
mk: Направете го насловот линк

en: Make title link to home
mk: Направете линк за наслов до дома

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
mk: Направете плаќање директно на нашата банкарска сметка. Ве молиме користете го вашиот ID за Нарачка како референца за плаќање. Вашата нарачка нема да се испраќа додека средствата не се легнати на нашата сметка.

en: Makueni
mk: Макуени

en: Malabo
mk: Малабо

en: Malacca (Melaka)
mk: Малака (Мелака)

en: Malagasy ariary
mk: Малгашки ариар

en: Malatya
mk: Малатја

en: Malawi
mk: Малави

en: Malawian kwacha
mk: Малависка квача

en: Malay
mk: Малазиски

en: Malaysia
mk: Малезија

en: Malaysian ringgit
mk: малезиски рингит

en: Maldives
mk: Малдиви

en: Maldivian rufiyaa
mk: Малдивска руфија

en: Maldonado
mk: Малдонадо

en: Mali
mk: Мали

en: Malta
mk: Малта

en: Maltese
mk: Малтешки

en: Maluku
mk: Малуку

en: Maluku Utara
mk: Малуку Утара

en: Manabí
mk: Манаби

en: Manafwa
mk: Манафуа

en: Manage
mk: Управувај

en: Manage Archives
mk: Менаџирај архиви

en: Manage Audio
mk: Менаџирај аудио

en: Manage Blogs
mk: Менаџирај блогови

en: Manage Comments
mk: Менаџирај коментари

en: Manage Documents
mk: Менаџирај документи

en: Manage Images
mk: Менаџирај слики

en: Manage Locations
mk: Менаџирај локации

en: Manage Spreadsheets
mk: Менаџирај табели

en: Manage Uploads
mk: Менаџирај прикачувања

en: Manage Video
mk: Менаџирај видео

en: Manage block visibility
mk: Уреди ја видливоста на блокот

en: Manage fonts
mk: Управувај со фонтови

en: Manage inactive plugins
mk: Управување со неактивните додатоци

en: Manage menus
mk: Уредувај менија

en: Manage my subscriptions
mk: Менаџирај ги моите претплати

en: Manage shipping methods
mk: Управувајте со методите за испорака

en: Manage stock
mk: Менаџирај залихи

en: Manage stock.
mk: Управувајте со акциите.

en: Manage stock?
mk: Управување со залиха?

en: Manage suggestions
mk: Управувајте со предлозите

en: Manage the "%s" payment method
mk: Управувајте со начинот на плаќање „%s“.

en: Manage the fonts and typography used on the links.
mk: Управувајте со фонтовите и типографијата што се користат на врските.

en: Manage the fonts used on the site.
mk: Управувајте со фонтовите што се користат на страницата.

en: Manage transactions without leaving your WordPress Dashboard. Only with WooCommerce Payments.
mk: Управувајте со трансакциите без да ја напуштите контролната табла на WordPress. Само со WooCommerce Payments.

en: Manage with Live Preview
mk: Управување со преглед во живо

en: Manage your orders on the go
mk: Управувајте со вашите нарачки во движење

en: Manage your plugins
mk: Управување со додатоците

en: Manage your store's reports and monitor key metrics with a new and improved interface and dashboard.
mk: Управувајте со извештаите на вашата продавница и следете ги клучните метрики со нов и подобрен интерфејс и контролна табла.

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
mk: Управувајте со вашите претплати, добијте важни известувања за производите и ажурирања, се од практичноста на контролната табла на WooCommerce

en: Manage your themes
mk: Управување со темите

en: Managing Pages
mk: Менаџирање на страници

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
mk: Менаџирањето на странии е многу слично со менаџирање на написи, и екраните може да бидат уредувани на истиот начин.

en: Managua
mk: Манагва

en: Manaus
mk: Манаус

en: Manawatu-Wanganui
mk: Манавату-Вангануи

en: Manchester
mk: Манчестер

en: Mandera
mk: Мандера

en: Manica
mk: Маница

en: Manikganj
mk: Маникганџ

en: Manila
mk: Манила

en: Manipur
mk: Манипур

en: Manisa
mk: Маниса

en: Manitoba
mk: Манитоба

en: Mantova
mk: Мантова

en: Manual
mk: Рачно

en: Manual Offsets
mk: Рачно отстапување

en: Manually sent
mk: Рачно испратено

en: Manx pound
mk: Манкс фунти

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
mk: Многу луѓе користат кратенки од тастатурата, за побрзо да ги модерираат нивните коментари. Дознајте повеќе преку страничната врска.

en: Many plugins may collect or store personal data either in the WordPress database or remotely. Any Erase Personal Data request should delete data from plugins as well.
mk: Многу додатоци може да собираат или складираат лични податоци или во базата на податоци на WordPress или од далечина. Секое барање за бришење лични податоци треба да ги избрише податоците и од додатоците.

en: Many plugins may collect or store personal data either in the WordPress database or remotely. Any Export Personal Data request should include data from plugins as well.
mk: Многу додатоци може да собираат или складираат лични податоци или во базата на податоци на WordPress или од далечина. Секое барање за извоз на лични податоци треба да вклучува и податоци од додатоците.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
mk: Многу теми прикажуваат некои елементи во страничната лента се додека не ја уредите Вашата странична елемента и истите автоматски се заменат. Откако ќе ја направите Вашата прва промена на елемент, ќе можете да ги вратите старите елементи со нивно избирање од полето „Достапни елементи“.

en: Map CSV fields to products
mk: Мапирај CSV полиња према продукти

en: Map to existing
mk: Поврзи на постоечко

en: Map to field
mk: Мапирај до поле

en: Maputo
mk: Мапуто

en: Maputo Province
mk: провинција Мапуто

en: Maracha
mk: Марача

en: Maramureș
mk: Марамуреш

en: Maranhão
mk: Марањао

en: March
mk: Март

[ctx: March abbreviation]
en: Mar
mk: Мар

en: Mardin
mk: Мардин

en: Marengo
mk: Маренго

en: Margibi
mk: Маргиби

en: Margin
mk: Маргина

en: Mariehamn
mk: Марихамн

en: Marigot
mk: Маригот

en: Marinduque
mk: Мариндук

en: Mark as Spam
mk: Обележи како спам

en: Mark as nofollow
mk: Означи како „nofollow“

en: Mark as spam
mk: Означи како спам

en: Mark export request for &#8220;%s&#8221; as completed.
mk: Обележете го барањето за извоз за „%s“ како завршено.

en: Mark requests as completed
mk: Обележете ги барањата како завршени

en: Mark this comment as spam
mk: Обележи го овој коментар како спам

en: Markazi (مرکزی)
mk: Маркази (Маркзи)

en: Marketing
mk: Маркетинг

en: Marketplace
mk: Пазар

en: Marketplace suggestions
mk: Предлози за пазар

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
mk: Добијте повеќе опции

en: Markup is not allowed in CSS.
mk: Markup не е дозволен во CSS.

en: Marlborough
mk: Марлборо

en: Marquesas
mk: Маркесас

en: Marsabit
mk: Марсабит

en: Marshall Islands
mk: Маршалски Острови

en: Martinique
mk: Мартиник

en: Maryland
mk: Мериленд

en: María Trinidad Sánchez
mk: Марија Тринидад Санчез

en: Masaka
mk: Масака

en: Masaya
mk: Масаја

en: Masbate
mk: Масбате

en: Mascara
mk: Маскара

en: Maseru
mk: Масеру

en: Masindi
mk: Масинди

en: Massa-Carrara
mk: Маса-Карара

en: Massachusetts
mk: Масечусетс

en: Mastercard
mk: MasterCard

en: Matagalpa
mk: Матагалпа

en: Matamoros
mk: Матаморос

en: Match case
mk: Сопваѓање

en: Match terms with the listed IDs.
mk: Поврзете ги условите со наведените лични карти.

en: Matera
mk: Матера

en: Mato Grosso
mk: Мато Гросо

en: Mato Grosso do Sul
mk: Мато Гросо до Сул

en: Matrouh
mk: Матрух

en: Mature
mk: За возрасни

en: Mature <span class="count">(%s)</span> | Mature <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Зрели <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Зрели <span class="count">(%s)</span>

en: Maule
mk: Мол

en: Mauritania
mk: Мауританија

en: Mauritanian ouguiya
mk: мавританска угуија

en: Mauritian rupee
mk: Маврициска рупија

en: Mauritius
mk: Мауритиус

en: Mawson
mk: Мосон

en: Max %s
mk: Макс. %s

en: Max %s wide
mk: Ширина најмногу %s

en: Max Height
mk: Макс. висина

en: Max Width
mk: Макс. ширина

en: Max allowed packet size
mk: Максимална дозволена големина на пакетот

en: Max connections number
mk: Максимален број на врски

en: Max effective file size
mk: Максимална ефективна големина на датотека

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
mk: Максималниот број на предмети во кошничката на кои може да се примени на купонот.

en: Max number of words in excerpt
mk: Макс. број на зборови во извадок

en: Max price
mk: Максимална цена

en: Max price found in collection of products.
mk: Максималната цена е пронајдена во колекцијата на продукти.

en: Max size of an uploaded file
mk: Максимална големина на поставена датотека

en: Max size of post data allowed
mk: Дозволена е максимална големина на податоците за написот

en: Max upload size
mk: Максимална големина за прикачување

en: Max upload size.
mk: Макс големина за товарење.

en: MaxMind GeoIP database.
mk: MaxMind GeoIP датабаза.

en: MaxMind Geolocation
mk: Геолокација на MaxMind

en: MaxMind License Key
mk: Клуч за MaxMind лиценца

en: Maximum Rating
mk: Максимален рејтинг

en: Maximum depth
mk: Максимална длабочина

en: Maximum number of items to be returned in result set.
mk: Максимум број на предмети да да бидат вратени во сет на резултати.

en: Maximum number of items to be returned in result set. Defaults to no limit if left blank.
mk: Максимален број на ставки што треба да се вратат во комплетот резултати. Стандардно е без ограничување ако се остави празно.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
mk: Максимален износ на нарачка дозволен при користење на купонот.

en: Maximum simultaneous queues already in progress (%s queue). No additional queues will begin processing until the current queues are complete. | Maximum simultaneous queues already in progress (%s queues). No additional queues will begin processing until the current queues are complete.
mk[0]: Максималните истовремени редици веќе се во тек (редица %s). Ниту една дополнителна редица нема да започне со обработка додека не се завршат тековните редици.
mk[1]: Максималните истовремени редици веќе се во тек (%s редици). Ниту една дополнителна редица нема да започне со обработка додека не се завршат тековните редици.

en: Maximum size: %s
mk: Максимална големина: %s

en: Maximum spend
mk: Максимално потрошено

en: Maximum upload file size: %s.
mk: Максимална дозволена големина за прикачување: %s.

en: May
mk: Мај

en: May 7, 2019
mk: 7 мај, 2019

[ctx: May abbreviation]
en: May
mk: Мај

en: Mayo
mk: Мајо

en: Mayotte
mk: Мајота

en: Mayuge
mk: Мајуге

en: Mazandaran (مازندران)
mk: Мазандаран (мазинран)

en: Mazatlan
mk: Мацатлан

en: Mbabane
mk: Мбабане

en: Mbale
mk: Мбале

en: Mbarara
mk: Мбарара

en: McMurdo
mk: Мекмардо

en: Measurements
mk: Мерења

en: Mechi
mk: Мечи

en: Mecklenburg-Vorpommern
mk: Мекленбург-Западна Померанија

en: Media
mk: Мултимедија

en: Media File
mk: Мултимедијална датотека

en: Media Handling
mk: Справување со мултимедија

en: Media Library
mk: Мултимедиска библиотека

en: Media List
mk: Мултимедиска листа

en: Media Settings
mk: Поставувања за мултимедија

en: Media Widget
mk: Мултимедиа елемент

en: Media Widget (%d) | Media Widget (%d)
mk[0]: Mултимедиа елемент (%d)
mk[1]: Мултимедиа елементи (%d)

en: Media area
mk: Мултимедијална зона

en: Media file
mk: Мултимедијална датотека

en: Media file attached.
mk: Мултимедиската датотека е прикачена.

en: Media file detached.
mk: Мултимедиската датотека е откачена.

en: Media file moved to the Trash.
mk: Мултимедијалната додтека е преместена во кантата.

en: Media file permanently deleted.
mk: Мултимедиската датотека е трајно избришана.

en: Media file restored from the Trash.
mk: Мултимедијалната датотека е вратена од кантата.

en: Media file updated.
mk: Мултимедиската датотека е ажурирана.

[ctx: Media item link option]
en: None
mk: Без

en: Media items list
mk: Листа на мултимедиски елементи

en: Media items list navigation
mk: Навигација низ листата на мултимедиски елементи

en: Media library
mk: Мултимедиска библиотека

en: Media list
mk: Мултимедиска листа

en: Media settings
mk: Подесувања за мултимедија

en: Media title
mk: Наслов на мултимедија

en: Media title&hellip;
mk: Наслов на мултимедија &hellip;

en: Media upload failed. If this is a photo or a large image, please scale it down and try again.
mk: Прикачувањето не успеа. Доколку сликата е преголема, намалете ја и обидете се повторно.

en: Media width
mk: Ширината на медиумот

en: Medium
mk: Средно

en: Medium screens
mk: Средни екрани

en: Medium size
mk: Средна големина

en: Medium size image height
mk: Ширина на средна слика

en: Medium size image width
mk: Висина на средна слика

en: Medium-Large size image height
mk: Висина на сликите со средна големина

en: Medium-Large size image width
mk: Ширина на сликите со средна големина

en: Meetups
mk: Средби

en: Meghalaya
mk: Мегалаја

en: Mehedinți
mk: Мехедини

en: Meherpur
mk: Мехерпур

en: Melbourne
mk: Мелбурн

en: Melilla
mk: Мелила

en: Member
mk: Член

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
mk: Членовите на нашиот тим имаат пристап до информациите што ни ги давате. На пример, и администраторите и менаџерите на продавници можат да пристапат до:

en: Membership
mk: Членство

en: Memberships
mk: Членства

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
mk: Мемориската граница е надмината. Ве молам обидете се со помала датотека.

en: Mendoza
mk: Мендоза

en: Menominee
mk: Меномини

en: Menu
mk: Мени

en: Menu 1
mk: Мени 1

en: Menu Item
mk: Елемент на мени

en: Menu Location
mk: Локација на мени

en: Menu Locations
mk: Мени локации

en: Menu Management
mk: Менаџмент на менија

en: Menu Name
mk: Име на менито

en: Menu Options
mk: Поставувања за мени

en: Menu Settings
mk: Поставувања за мени

en: Menu created
mk: Менито е создадено

en: Menu deleted
mk: Менито е избришано

en: Menu item added
mk: Мени елементот е додаден

en: Menu item deleted
mk: Мени елементот е избришан

en: Menu item is now a sub-item
mk: Мени елементот сега е под-мени

en: Menu item moved down
mk: Мени елементот е преместен надолу

en: Menu item moved out of submenu
mk: Мени елементот е изваден од под-менито

en: Menu item moved to the top
mk: Ставката од менито е преместена на врвот

en: Menu item moved up
mk: Мени елементот е преместен погоре

en: Menu item removed
mk: Ставката од менито е отстранета

en: Menu items do not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Ставките од менито не поддржуваат ѓубре. Поставете „%s“ да се брише.

en: Menu locations updated.
mk: Локациите за мени се ажурирани.

en: Menu name
mk: Име на менито

en: Menu order
mk: Распоред во менијата

en: Menu order, used to custom sort products.
mk: Ред на менито, користено за сортирање на продукти.

en: Menu order, used to custom sort the resource.
mk: Редослед во менито,користен за стандардно сортирање на ресурсите.

en: Menu structure
mk: Структура на менито

en: Menus
mk: Менија

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget.
mk: Менијата може да се прикажуваат на локации дефинирани од вашата тема или на локации за <a href="%s">област за елементи</a> со додавање на елементот „Сопствено мени“.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the navigation menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the documentation link to the side.
mk: Менијата може да бидат прикажани на локации дефинирани од вашата тема или во страничните ленти со додавање на елементот „Мени” преку страницата <a href="%1$s">Елементи</a>. Доколку вашата тема не поддржува менија (стандардните теми %2$s и %3$s поддржуваат), можете да прочитате како да додадете поддршка преку врската за документација која се наоѓа од страна.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
mk: Менијата може да се прикажуваат на локации дефинирани од вашата тема.

en: Menus do not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Менијата не поддржуваат ѓубре. Поставете „%s“ да се брише.

en: Merge table cells
mk: Спои ги ќелии од табелата

en: Merida
mk: Мерида

en: Meridian
mk: Меридијан

en: Meru
mk: Меру

en: Message
mk: Порака

en: Messina
mk: Месина

en: Meta
mk: Мета

en: Meta ID.
mk: Мета ID.

en: Meta data attached to the shipping rate.
mk: Мета-податоци прикачени на стапката на испорака.

en: Meta data.
mk: Мета податоци.

en: Meta fields.
mk: Мета полиња

en: Meta key for UI display.
mk: Мета клуч за приказ на интерфејс.

en: Meta key.
mk: Мета клуч.

en: Meta label.
mk: Мета етикета.

en: Meta value for UI display.
mk: Мета вредност за КИ-приказ

en: Meta value.
mk: Мета вредност

en: Meta: %s
mk: Мета: %s

en: Metadata
mk: Мета податоци

en: Metadata related to the cart item
mk: Метаподатоци поврзани со артиклите во кошничката

en: Meters
mk: Метри

en: Method
mk: Метод

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
mk: Методот '%s' не е имплементиран. Мора да е презапишан со субкласа.

en: Method ID.
mk: ID на метод.

en: Method availability
mk: Достапност на методата

en: Method not implemented
mk: Методот не е имплементиран

en: Method title
mk: Наслов на методот

en: Metlakatla
mk: Метлакатла

en: Metro Manila
mk: Метро Манила

en: Mexican peso
mk: Мексикански пезос

en: Mexico
mk: Мексико

en: Mexico City
mk: Мексико Сити

en: Michigan
mk: Мичиген

en: Michoacán
mk: Мичоакан

en: Microformats
mk: Микро формати

en: Micronesia
mk: Микронезија

en: Middle
mk: Средина

en: Midnight
mk: Полноќ

en: Midway
mk: Мидвеј

en: Midway Atoll
mk: Атол Мидвеј

en: Mie
mk: Мие

en: Migori
mk: Мигори

en: Migrated action with ID %1$d in %2$s to ID %3$d in %4$s
mk: Мигрирана акција со ID %1$d во %2$s во ID %3$d во %4$s

en: Migrating %d action | Migrating %d actions
mk[0]: Акцијата %d се мигрира
mk[1]: Мигрирање %d дејства

en: Mila
mk: Мила

en: Milano
mk: Милано

en: Millimeters
mk: Милиметри

en: Min %s
mk: Мин. %s

en: Min and max prices found in collection of products, provided using the smallest unit of the currency.
mk: Минимните и максималните цени се пронајдени во колекцијата на продукти, обезбедени со најмалата единица на валутата.

en: Min price
mk: Мин. цена

en: Min price found in collection of products.
mk: Минималната цена е пронајдена во колекцијата на продукти.

en: Minas Gerais
mk: Минас Жераис

en: Minimum height
mk: Минимална висина

en: Minimum order amount
mk: Минимална количина за нарачка

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
mk: Минималниот износ на нарачката што треба да биде во кошничката пред да се примени купонот.

en: Minimum required version of PHP.
mk: Минимална потребна верзија на PHP.

en: Minimum required version of WordPress.
mk: Минимална потребна верзија на WordPress.

en: Minimum spend
mk: Минимално трошење

en: Minnesota
mk: Минесто

en: Minsk
mk: Минск

en: Minute
mk: Минута

en: Minutes
mk: Минути

en: Minya
mk: Миња

en: Miquelon
mk: Микелон

en: Miranda
mk: Миранда

en: Misamis Oriental
mk: Мисамис ориентал

en: Miscellaneous
mk: Разно

en: Misiones
mk: Мисионес

en: Missed schedule
mk: Промашен распоред

en: Missing Attachment
mk: Недостасува прилог

en: Missing MaxMind Reader library!
mk: Недостасува библиотека MaxMind Reader!

en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
mk[0]: Недостига  OAuth параметар %s
mk[1]: Недостигаат  OAuth параметрите %s

en: Missing Widgets
mk: Елементи што недостасуваат

en: Missing a temporary folder.
mk: Недостасува привремената папка.

en: Missing base tables: %s. Some WooCommerce functionality may not work as expected.
mk: Недостасуваат основни табели: %s. Некои функционалности на WooCommerce може да не работат како што се очекува.

en: Missing email address.
mk: Недостасува адреса за е-пошта.

en: Missing eraser index.
mk: Недостасува индексот за бришење.

en: Missing exporter index.
mk: Недостасува индекс за извоз.

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
mk: (Неименувано)

en: Missing page index.
mk: Недостасува индекс за страницата.

en: Missing parameter %s
mk: Недостасува параметар %s

en: Missing parameter(s): %s
mk: Параметри што недостасуваат: %s

en: Missing post ID.
mk: Недостасува ID на напис.

en: Missing product subscription
mk: Недостасува претплата за продукт

en: Missing products in request body.
mk: Недостасуваат продукти во телото за барање.

en: Missing request ID.
mk: Недостасува побарувачко ID.

en: Missing the WooCommerce %s package
mk: Недостасува WooCommerce пакетот %s

en: Missing variation data for variable product.
mk: Недостасуваат податоци за варијација за променлив продукт.

en: Mission complete. Message %s deleted.
mk: Мисијата е завршена. Пораката %s е избришана.

en: Mississippi
mk: Мисисипи

en: Missouri
mk: Мисоури

en: Mitooma
mk: Митома

en: Mityana
mk: Митјана

en: Mixed
mk: Измешано

en: Miyagi
mk: Мијаги

en: Miyazaki
mk: Мијазаки

en: Mizoram
mk: Мизорам

en: Mobile
mk: Мобилен

en: Modena
mk: Модена

en: Moderate Comment
mk: Модерирај го коментарот

en: Moderate first
mk: Модерирај прво

en: Moderating Comments
mk: Модерирање на коментари

en: Mogadishu
mk: Могадиш

en: Moldova
mk: Молдавија

en: Moldovan leu
mk: Молдавска леу

en: Mollie
mk: Моли

en: Mombasa
mk: Момбаса

en: Mon
mk: пон

en: Monaco
mk: Монако

en: Monagas
mk: Монагас

en: Monaghan
mk: Монаган

en: Moncton
mk: Монктон

en: Monday
mk: понеделник

[ctx: Monday initial]
en: M
mk: П

en: Money spent
mk: Потрошени пари

en: Mongolia
mk: Монголија

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
mk: монголски тогрог

en: Monitor your sales and high performing products with the Woo app.
mk: Следете ја вашата продажба и продуктите со високи перформанси со апликацијата Woo.

en: Mono
mk: Моно

en: Monrovia
mk: Монровија

en: Monseñor Nouel
mk: Монсенор Нуел

en: MonsterID (Generated)
mk: MonsterID (генериран)

en: Mont Blanc appears—still, snowy, and serene.
mk: Мон Блан изгледа - сè уште, снежен и мирен.

en: Montana
mk: Монтана

en: Monte Cristi
mk: Монте Кристи

en: Monte Plata
mk: Монте Плата

en: Montenegro
mk: Црна Гора

en: Monterrey
mk: Монтереј

en: Montevideo
mk: Монтевидео

en: Month
mk: месец

en: Month and name
mk: Месец и име

en: Month(s)
mk: Месец(и)

en: Monthly
mk: Месечно

en: Months
mk: Месеци

en: Monticello
mk: Монтичело

en: Montreal
mk: Монтреал

en: Montserrado
mk: Монсерадо

en: Montserrat
mk: Монсерат

en: Monufia
mk: Монуфија

en: Monza e della Brianza
mk: Монца и дела Брајанца

en: Moquegua
mk: Мокегуа

en: Morazán
mk: Моразан

en: More
mk: Повеќе

en: More Details
mk: Повеќе детали

en: More Info
mk: Повеќе информации

en: More actions
mk: Повеќе акции

en: More details
mk: Повеќе детали

en: More information
mk: Повеќе информации

en: More information about %s
mk: Повеќе информации за %s

en: More options
mk: Повеќе опции

en: More than %s
mk: Повеќе од %s

en: Morelos
mk: Морелос

en: Moroccan dirham
mk: Марокански дирхам

en: Morocco
mk: Мароко

en: Morona-Santiago
mk: Морона-Сантијаго

en: Moroto
mk: Морото

en: Moscow
mk: Москва

en: Most Popular
mk: Најпопуларни

en: Most Recent
mk: Скорешни

en: Most discount
mk: Најголем попуст

en: Most popular
mk: Најпопуларни

en: Most stocked
mk: Најмногу на залиха

en: Mostaganem
mk: Мостаганем

en: Moulvibazar
mk: Мувилбазар

en: Mountain Province
mk: Планинска провинција

en: Movable Type and TypePad
mk: Movable Type и TypePad

en: Move
mk: Премести

en: Move %1$s block from position %2$d down to position %3$d
mk: Премести го блокот %1$s од позиција %2$d на позиција %3$d

en: Move %1$s block from position %2$d left to position %3$d
mk: Преместете го блокот %1$s од позицијата %2$d лево на позицијата %3$d

en: Move %1$s block from position %2$d right to position %3$d
mk: Поместете го блокот %1$s од позицијата %2$d десно на позицијата %3$d

en: Move %1$s block from position %2$d up to position %3$d
mk: Премести го блокот %1$s од позиција %2$d на позиција %3$d

en: Move %s box down
mk: Поместете го полето %s надолу

en: Move %s box up
mk: Поместете го полето %s нагоре

en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
mk: Премести &#8220;%s&#8221; во отпад

en: Move down
mk: Помести надолу

en: Move down one
mk: Помести за едно надолу

en: Move left
mk: Помести лево

en: Move one level down
mk: Премести едно мени подолу

en: Move one level up
mk: Премести едно ниво погоре

en: Move out from under %s
mk: Извади од %s

en: Move right
mk: Помести десно

en: Move the "%s" payment method down
mk: Поместете го начинот на плаќање „%s“ надолу

en: Move the "%s" payment method up
mk: Поместете го начинот на плаќање „%s“ нагоре

en: Move the selected block(s) down.
mk: Поместете ги избраните блок(и) надолу.

en: Move the selected block(s) up.
mk: Поместете ги избраните блокови нагоре.

en: Move this comment to the Trash
mk: Премести го овој коментар во корпа

en: Move this item to the Trash
mk: Премести го овој елемент во ѓубрето

en: Move to
mk: Премести во

en: Move to Trash
mk: Во ѓубре

en: Move to another area&hellip;
mk: Премести во друга област&hellip;

en: Move to the top
mk: Помести на врв

en: Move to trash
mk: Премести во отпад

en: Move to widget area
mk: Премести во областа на графичките контроли

en: Move under %s
mk: Помести под %s

en: Move up
mk: Помести нагоре

en: Move up one
mk: Помести за едно нагоре

[ctx: Move widget]
en: Move
mk: Премести

en: Moved "%s" to clipboard.
mk: Преместен „%s“ во таблата со исечоци.

en: Moved %d block to clipboard. | Moved %d blocks to clipboard.
mk[0]: Преместен %d блок во таблата со исечоци.
mk[1]: Преместен %d блок во таблата со исечоци.

en: Moyo
mk: Мојо

en: Mozambican metical
mk: Мозамбика Метикал

en: Mozambique
mk: Мозамбик

en: Mpigi
mk: Мпиги

en: Mpumalanga
mk: Мпумаланга

en: Mubende
mk: Мубенде

en: Muchinga
mk: Мучинга

en: Mukdahan
mk: Мукдахан

en: Mukono
mk: Муконо

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
mk: Multibyte String (mbstring) се користи за конвертирање на енкодиран карактер, како за email-ови или конвертирање на знаци во мали букви.

en: Multibyte string
mk: Повеќе бајтен стринг

en: Multipart
mk: Повеќе делови

en: Multiple selected blocks
mk: Повеќе избрани блокови

en: Multisite support is not enabled.
mk: Поддршката за повеќе сајтови не е овозможена.

en: Municipality
mk: Општина

en: Municipality / District
mk: Општина / Округ

en: Munshiganj
mk: Мунсиганџ

en: Murang’a
mk: Муранга

en: Murcia
mk: Мурсија

en: Mureș
mk: Муреш

en: Muscat
mk: Мускат

en: Must Use Plugins
mk: Неопходни додатоци

en: Mute
mk: Занеми

en: Muted
mk: Исклучен звук

en: Muğla
mk: Мугла

en: Muş
mk: Муш

en: My Account
mk: Моја сметка:

en: My Account Page
mk: Страница на Мојата Сметка

en: My Blogs
mk: Мои блогови

en: My Network
mk: Моја мрежа

en: My Profile
mk: Мој профил

en: My Site
mk: Мојот сајт

en: My Sites
mk: Мои сајтови

en: My Subscriptions
mk: Мои претплати

en: My Subscriptions %s
mk: Мои претплати %s

en: My account
mk: Моја сметка

en: My account page
mk: Страница на Мојата Сметка

en: MySQL version
mk: Верзија на MySQL

en: MySQL version string.
mk: Низа на верзијата на MySQL.

en: MySQL version.
mk: MySQL верзија.

en: Myanmar
mk: Мианмар

en: Mymensingh
mk: Мименсинг

en: Mystery Person
mk: Мистериозна личност

en: Málaga
mk: Малага

en: Médéa
mk: Медеја

en: Mérida
mk: Мерида

en: M’Sila
mk: М’Сила

en: N. Revenue
mk: N. Приходи

en: N. Revenue (formatted)
mk: N. Приход (форматиран)

en: N/A
mk: Недостапно

en: NSW
mk: НЈВ

en: Naama
mk: Наама

en: Nabilatuk
mk: Набилатук

en: Nagaland
mk: Нагаланд

en: Nagano
mk: Нагано

en: Nagasaki
mk: Нагасаки

en: Nairobi
mk: Најроби

en: Nairobi County
mk: Округот Најроби

en: Nakapiripirit
mk: Накапирипирит

en: Nakaseke
mk: Накасеке

en: Nakasongola
mk: Накасонгола

en: Nakhon Nayok
mk: Након Најок

en: Nakhon Pathom
mk: Након Патом

en: Nakhon Phanom
mk: Након Фаном

en: Nakhon Ratchasima
mk: Након Рачасима

en: Nakhon Sawan
mk: Након Саван

en: Nakhon Si Thammarat
mk: Након Си Тамарат

en: Nakuru
mk: Накуру

en: Namayingo
mk: Намаинго

en: Name
mk: Име

en: Name (Last, First)
mk: Име (Презиме, Име)

en: Name (numeric)
mk: Име (нумеричко)

en: Name (required)
mk: Име (потребно)

[ctx: Name for the Visual editor tab]
en: Visual
mk: Визуелно

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
mk: Име за атрибутот (прикажан на предниот крај).

en: Name for the resource.
mk: Име на изворот.

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
mk: Име

en: Name of other platform used to sell (not listed).
mk: Име на друга платформа што се користи за продажба (не е наведена).

en: Name of other platform used to sell.
mk: Име на друга платформа што се користи за продажба.

en: Name of the action hook that will be triggered.
mk: Име на акционата кука што ќе се активира.

en: Name of the customer for the order
mk: Име на клиентот за нарачката

[ctx: Name of the file]
en: Armstrong_Small_Step
mk: Армстронг_Мал_чекор

en: Name of the item.
mk: Име на ставката.

en: Name of the metadata.
mk: Назив на метаподатоците.

en: Name of the note.
mk: Име на белешката.

en: Name of the package.
mk: Име на пакетот.

en: Name of the product that the review belongs to.
mk: Име на продуктот на кој му припаѓа рецензијата.

en: Name of the reviewer.
mk: Име на коментаторот.

en: Name of the shipping rate, e.g. Express shipping.
mk: Име на стапката на испорака, на пр. Експрес превозот.

en: Name required
mk: Името е задолжително

en: Name your blog
mk: Именувајте го вашиот блог

en: Name.
mk: Име.

en: Name:
mk: Име:

en: Namibia
mk: Намбија

en: Namibian dollar
mk: намибиски долар

en: Namisindwa
mk: Намисиндуа

en: Nampula
mk: Нампула

en: Namutumba
mk: Намутумба

en: Nan
mk: Нан

en: Nandi
mk: Нанди

en: Naogaon
mk: Наогаон

en: Napak
mk: Напак

en: Napo
mk: Напо

en: Napoli
mk: Наполи

en: Nara
mk: Нара

en: Narail
mk: Нараил

en: Narathiwat
mk: Наративат

en: Narayanganj
mk: Нарајанганџ

en: Narayani
mk: Нарајани

en: Nariño
mk: Нарињо

en: Narok
mk: Нарок

en: Narsingdi
mk: Нарсингди

en: Nasarawa
mk: Насарава

en: Nassau
mk: Насау

en: Natore
mk: Наторе

en: Nature
mk: Природа

en: Nauru
mk: Науру

en: Nav menu locations must be strings.
mk: Локациите за навигационото мени мора да биде текст.

en: Navarra
mk: Навара

en: Navassa Island
mk: Остров Наваса

en: Navigate to the nearest toolbar.
mk: Оди до најблиската лента со алатки.

en: Navigate to the next part of the editor.
mk: Оди до следниот дел од уредувачот.

en: Navigate to the previous part of the editor.
mk: Оди до претходниот дел од уредувачот.

en: Navigate to the previous view
mk: Одете до претходниот приказ

en: Navigation
mk: Навигација

en: Navigation Label
mk: Етикета за навигација

en: Navigation Menu
mk: Навигационо мени

en: Navigation Menu Item
mk: Елемент на навигационо мени

en: Navigation Menu Items
mk: Елементи на навигационо мени

en: Navigation Menu archives
mk: Архиви на менито за навигација

en: Navigation Menus
mk: Навигационо мени

en: Navigation Menus list
mk: Список со менија за навигација

en: Navigation Menus list navigation
mk: Навигација Навигација со листа на менија

en: Navigation link text
mk: Текст за навигациска врска

en: Navigation menus that can be inserted into your site.
mk: Менија за навигација што може да се вметнат во вашата страница.

en: Nawabganj
mk: Навабганџ

en: Nayarit
mk: Најарит

en: Ndjamena
mk: Нџамена

en: Neamț
mk: Неамт

en: Nebbi
mk: Неби

en: Nebraska
mk: Небраска

en: Need a fresh look? Try Storefront child themes
mk: Потребен ви е свеж изглед? Пробајте некоја од Storefront дете темите

en: Need a theme? Try Storefront
mk: Потребна ви е тема? Пробајте ја Storefront

en: Need help? Use the Help tab above the screen title.
mk: Ви треба помош? Користи го табот за помош над насловот на екранот.

en: Negeri Sembilan
mk: Негери Сембилан

en: Negros Occidental
mk: Негрос Оксидентал

en: Negros Oriental
mk: Негрос ориентал

en: Nelson
mk: Нелсон

en: Nepal
mk: Непал

en: Nepalese rupee
mk: Непалска рупија

en: Nested widgets.
mk: Вгнездени графички контроли.

en: Net Payment
mk: Нето плаќање

en: Net Revenue
mk: Нето приходи

en: Net discount amount.
mk: Нето износ на попуст.

en: Net profit
mk: Нето профит

en: Net sales
mk: Нето продажба

en: Net sales amount
mk: Вредност на нето продажби

en: Net sales in the period.
mk: Нето продажби во период.

en: Net sales.
mk: Нето продажба.

en: Net total revenue (formatted).
mk: Нето вкупен приход (форматиран).

en: Net total revenue.
mk: Нето вкупен приход.

en: Netherlands
mk: Холандија

en: Netherlands Antillean guilder
mk: Холандски антилски гулден

en: Netrakona
mk: Нетракона

en: Network Admin
mk: Мрежен администратор

en: Network Admin Email
mk: Адреса за е-пошта на мрежниот администратор

en: Network Admin: %s
mk: Мрежен администратор: %s

en: Network Enable %s
mk: Овозможи мрежа %s

en: Network Settings
mk: Мрежни поставки

en: Network configuration authentication keys
mk: Клучеви за автентикација на мрежна конфигурација

en: Network configuration rules for %s
mk: Правила на мрежна конфигурација за %s

en: Network count
mk: Број на мрежи

en: Network enabled
mk: Мрежата е овозможена

en: Network functions are disabled.
mk: Мрежните функции се оневозможени.

en: Network only plugin must be network activated.
mk: Додатокот само за мрежа мора да биде активиран преку мрежа.

en: Neuchâtel
mk: Нојшател

en: Neuquén
mk: Неукен

en: Neutral
mk: Неутрално

en: Nevada
mk: Невада

en: Never
mk: Никогаш

en: Never show quantity remaining in stock
mk: Не прикажувај го преостанатиот лагер

en: Nevşehir
mk: Невшехир

en: New
mk: Ново

en: New %1$s Site: %2$s
mk: Нов %1$s Веб-сајт: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
mk: Нов %1$s Корисник: %2$s

en: New %s
mk: Нов %s

en: New Application Password Name
mk: Ново име на лозинка за апликација

en: New Brunswick
mk: Њу Брансвик

en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

en: New Category Name
mk: Име на нова категорија

en: New Changeset
mk: Нов сет на промени

en: New Column
mk: Нова колона

en: New Custom HTML Widget
mk: Нов HTML код елемент

en: New Hampshire
mk: Њу Хемпшир

en: New In
mk: Ново во

en: New Jersey
mk: Њу Џерзи

en: New Link Category Name
mk: Име на новата категорија за врски

en: New Media
mk: Нова миулимедијална датотека

en: New Menu
mk: Ново мени

en: New Mexico
mk: Њу Мексико

en: New Navigation Menu
mk: Ново мени за навигација

en: New Order: #{order_number}
mk: Нова нарачка: #{order_number}

en: New Page
mk: Нова страница

en: New Password
mk: Нова лозинка

en: New Post
mk: Нов напис

en: New Products
mk: Нови продукти

en: New Salem
mk: Њу Селм

en: New Scheduled Action
mk: Нова закажана акција

en: New Site Registration: %s
mk: Нова регистрација на веб-сајт: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP address: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
mk: Нов веб-сајт: %1$s
    URL адреса: %2$s
    IP: %3$s
    
    Оневозможи ги овие известувања: %4$s

en: New South Wales
mk: Нов Јужен Велс

en: New Tag Name
mk: Име на нова ознака

en: New Taiwan dollar
mk: Нов тајвански долар

en: New Template
mk: Нов Шаблон

en: New Template Part
mk: Нов шаблон дел

en: New Territories
mk: Нови територии

en: New User Default Role
mk: Стандарден кориснички профил за нов корисник

en: New User Registration: %s
mk: Нова корисничка регистрација: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP address: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
mk: Нов корисник: %1$s
    IP: %2$s
    
    Оневозможете ги овие известувања: %3$s

en: New Valley
mk: Нова долина

en: New WordPress Site
mk: Нов WordPress сајт

en: New York
mk: Њујорк

en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

en: New Zealand dollar
mk: Новозеландски долар

en: New account
mk: Нова сметка

en: New category name
mk: Име на категоријата

en: New comment on your post "%s"
mk: Нов коментар на вашиот напис "%s"

en: New coupon
mk: Нов купон

en: New dimensions:
mk: Нови димензии:

en: New document
mk: Нов документ

en: New order
mk: Нова нарачка

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
mk: Еmail-пораките за нова нарачка се испраќаат до избраните примачи кога е примена нова нарачка.

en: New page title
mk: Наслов на нова страна

en: New password
mk: Нова лозинка

en: New password (leave blank to leave unchanged)
mk: Нова лозинка (остави празно за да не ја промениш)

en: New passwords do not match.
mk: Новата лозинка не се совпаѓа.

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
mk: Новите начини на плаќање можат да се додадат само при проверка. Ве молиме контактирајте не ако ви треба помош.

en: New pingback on your post "%s"
mk: Нов pinback на ваш пост "%s"

en: New product
mk: Нов производ

en: New quantity of the item in the cart.
mk: Нова количина на артикл во кошничката.

en: New sales record!
mk: Нов рекорд во продажба!

en: New shipping class Name
mk: Ново Име за класа на испорака

en: New site created by %1$s
    
    Address: %2$s
    Name: %3$s
mk: Нова локација создадена од %1$s
    
    Адреса: %2$s
    Име: %3$s

[ctx: New site notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
mk: [%1$s] Активира %2$s

en: New tag name
mk: Ново име на ознаката

en: New theme activated.
mk: Активирана е нова тема.

en: New to block themes and styling your site?
mk: Ново за блокирање теми и стилизирање на вашата страница?

en: New trackback on your post "%s"
mk: Нов trackback на вашоит напис "%s"

en: New user created.
mk: Додаден е нов учесник.

en: New user email address.
mk: Email на нов корисник.

[ctx: New user notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
mk: [%1$s] Активирај %2$s

en: New user password.
mk: Лозинка на нов корисник.

en: New user registration on your site %s:
mk: Нова корисничка регистрација на Вашиот веб-сајт: %s

en: New user username.
mk: Ново корисчничко име.

en: New users are automatically assigned a password, which they can change after logging in. You can view or edit the assigned password by clicking the Show Password button. The username cannot be changed once the user has been added.
mk: На новите корисници автоматски им се доделува лозинка, која може да ја сменат веднаш одкако ќе се логираат. Може да ја прегледате или смените доделената лозинка така што ќе го облежите копчето Покажи Лозинка. Корисничкото име неможе да се смени одкако корисникот ќе биде додаден.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you do not want the user to receive a welcome email.
mk: Новите корисници ќе добијат е-пошта со известување дека се зачленети на Вашиот сајт. Оваа порака ја содржи и нивната лозинка. Селектирајте го оваа поле доколку не сакате корисникот да добие е-пошта.

en: New version available.
mk: Достапна е нова верзија.

en: New version available. %s
mk: Достапна е нова верзија. %s

en: New version available. <button class="button-link" type="button">Update now</button>
mk: Достапна е нова верзија. <button class="button-link" type="button">Ажурирај</button>

en: New window
mk: Нов прозорец

en: New:
mk: Ново:

en: Newer Comments
mk: Нови коментари

en: Newer Comments &raquo;
mk: Понови коментари &raquo;

en: Newer comments
mk: Нови коментари

en: Newer posts
mk: Нови написи

en: Newest Scheduled Date
mk: Најнов закажан датум

en: Newest to oldest
mk: Понови кон постари

en: Newfoundland and Labrador
mk: Њуфаундленд и Лабрадор

en: News
mk: Вести

en: Next
mk: Следно

en: Next &gt;
mk: Следна  &gt;

en: Next &raquo;
mk: Следна &raquo;

en: Next &rarr;
mk: Следно &rarr;

en: Next (arrow right)
mk: Следно (десна стрелка)

en: Next Month
mk: Нареден Месец

en: Next Page
mk: Следна страница

en: Next Page &raquo;
mk: Следна страница &raquo;

en: Next Post
mk: Следен напис

en: Next Steps
mk: Следни чекори

en: Next page
mk: Следна страница

en: Next page link
mk: Врска на следната страница

en: Next pattern
mk: Следна шема

en: Next post
mk: Следен напис

en: Next step
mk: Следен чекор

en: Next steps
mk: Следни чекори

en: Next:
mk: Следно:

en: Ngora
mk: Нгора

en: Ngöbe-Buglé
mk: Нгобе-Бугле

en: Niamey
mk: Нимај

en: Niassa
mk: Нијаса

en: Nicaragua
mk: Никарагва

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
mk: Никарагва кордоба

en: Nice one; you've created a WooCommerce store! Now it's time to add your first product and get ready to start selling.%s
mk: Ова беше добро; создадовте продавница на WooCommerce! Сега е време да го додадете вашиот прв продукт и да се подготвите да започнете со продажба.%s

en: Nicename may not be longer than 50 characters.
mk: Корисничкото име не може да биде подолго од 50 карактери.

en: Nickname
mk: Прекар

en: Nicosia
mk: Никозија

en: Niger
mk: Нигер

en: Nigeria
mk: Нигерија

en: Nigerian naira
mk: Нигериска наира

en: Niigata
mk: Ниигата

en: Nilphamari
mk: Нилпамари

en: Nimba
mk: Нимба

en: Nipigon
mk: Нипигон

en: Niue
mk: Ниује

en: Niğde
mk: Нигде

en: No
mk: Не

en: No %1$s data specified to create %1$s
mk: Нема %1$s податоци наведени за креирање %1$s

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
mk: Нема %1$s податоци специфицирани за создавање/промена на %1$s

en: No %1$s data specified to edit %1$s
mk: Нема %1$s податоци наведени за уредување %1$s

en: No %1$s found with the ID equal to %2$s
mk: Не е пронајден %1$s со ID еднаков на %2$s

en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
mk: %1$s не беше наведен како аргумент во низата за страничната лента „%2$s“. Се користи основната вредност „%3$s“. На %1$s, рачно доделете му ја вредноста „%3$s“ за да го избегнете ова предупредување и за да ја задржите содржината на постоечката странична лента.

en: No &quot;%s&quot; found
mk: Не е  &quot;%s&quot; пронајден

en: No Comments
mk: Нема коментари

en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
mk: Нема коментари <span class="screen-reader-text"> за %s</span>

en: No Content-Disposition supplied.
mk: Content-Disposition не е доставена.

en: No Limit
mk: Без лимит

en: No Navigation Menu found in Trash.
mk: Не е пронајдено мени за навигација во Ѓубре.

en: No Navigation Menu found.
mk: Не е пронајдено мени за навигација.

en: No PHP sessions detected
mk: Не се откриени PHP сесии

en: No Title
mk: Без наслов

en: No actions found
mk: Не се пронајдени акции

en: No actions found in trash
mk: Не се пронајдени акции во корпата

en: No activity yet!
mk: Сѐ уште нема активност!

en: No alignment
mk: Без подредување

en: No approved comments
mk: Нема одобрени коментари

en: No archives to show.
mk: Нема архиви за прикажување.

en: No attributes currently exist.
mk: Атрибути моментално не постојат.

en: No audio selected
mk: Нема означено аудио

en: No billing address set.
mk: Не е поставена адреса за сметка

en: No block selected.
mk: Немате избрано блокови.

en: No blocks found.
mk: Не се пронајдени блокови.

en: No blogs found
mk: Не се пронајдени блогови

en: No button
mk: Без Копче

en: No categories
mk: Без категории

en: No categories found
mk: Нема пронајдено категории

en: No categories found.
mk: Нема пронајдено категории

en: No changes saved yet, so there is nothing to trash.
mk: Промените не се зачувани сеуште, па затоа нема ништо што може да се префрли во отпад.

en: No changeset found to take over
mk: Не се пронајде листа на промени за да превземе контрола

en: No changesets found in Trash.
mk: Не се пронајдени сет на промени во Корпата.

en: No changesets found.
mk: Не се пронајдени сетови на промени.

en: No color
mk: Нема боја

en: No comments
mk: Нема коментари

en: No comments awaiting moderation.
mk: Нема коментари што чекаат да бидат модерирани.

en: No comments found in Trash.
mk: Не се пронајдени коментари во Отпад.

en: No comments found.
mk: Нема пронајдено коментари.

en: No comments to show.
mk: Нема коментари за приказ.

en: No comments yet.
mk: Сè уште нема коментари.

en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
mk: Нема коментари <span class="screen-reader-text"> за %s</span>

en: No content
mk: Нема содржина

en: No cookie present.
mk: Нема присуство на колаче.

en: No coupons found
mk: Не се пронајдени купони

en: No coupons found in range
mk: Не се пронајдени купони за наведениот период

en: No coupons found in trash
mk: Не се пронајдени купони во канта за отпадоци

en: No customer downloads found.
mk: Не се пронајдени превземања од Клиент.

en: No customer selected
mk: Нема избрано потрошувач

en: No customers found.
mk: Не се пронајдени клиенти.

en: No data
mk: Нема информации

en: No data supplied.
mk: Не се приложени податоци

en: No default %s&hellip;
mk: Не стандарден %s&hellip;

en: No description
mk: Нема опис

en: No downloads available yet.
mk: Сеуште не е достапно за превземање.

en: No editor could be selected.
mk: Не може да биде избран уредувач.

en: No file defined
mk: Не е дефинирана датотека

en: No file selected
mk: Нема селектирано фајл

en: No file was uploaded.
mk: Датотеката не е внесена.

en: No fonts found to install.
mk: Не се најдени фонтови за инсталација.

en: No fonts found. Try with a different search term
mk: Не се пронајдени такви фонтови. Пробај со друг термин на пребарување

en: No fonts installed.
mk: Нема инсталирано фонтови.

en: No global styles config exist with that id.
mk: Не постои конфигурација на глобални стилови со тој ид.

en: No image selected
mk: Нема селектирано слика

en: No image set
mk: Нема поставена слика

en: No images selected
mk: Нема избрани слики

en: No importers are available.
mk: Нема достапни внесувачи.

en: No information yet&hellip;
mk: Се уште нема информации…

en: No items
mk: Нема елементи

en: No items found.
mk: Нема елементи.

en: No items.
mk: Нема елементи.

en: No keys found.
mk: Не се пронајдени клучеви.

en: No links found.
mk: Нема пронајдени врски.

en: No location by default
mk: Нема стандардна локација

en: No logo selected
mk: Нема избрано лого

en: No low in stock products found.
mk: Не се пронајдени продукти со мала залиха.

en: No matching product exists to update.
mk: Нема продукти кои се совпаѓаат за ажурирање.

en: No matching tax rates found.
mk: Нема даночни стапки кои се совпаѓаат.

en: No matching template found
mk: Не е пронајден шаблон што се совпаѓа

en: No matching template found.
mk: Не е пронајден шаблон што се совпаѓа.

en: No matching variation found.
mk: Не е пронајдена соодветна варијација.

en: No maximum
mk: Нема максимум

en: No media files found in Trash.
mk: Не се пронајдени медиумски датотеки во Ѓубре.

en: No media files found.
mk: Нема пронајдено мултимедијални датотеки.

en: No media items found.
mk: Нема пронајдено мултимедијални датотеки.

en: No media items found. Try a different search.
mk: Не се пронајдени мултимедиски елементи. Обидете се со различен термин.

en: No media selected
mk: Нема означена мултимедија

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
mk: Сè уште не се создадени менија. <a href="%s">Создади</a>.

en: No minimum
mk: Нема минимум

en: No order has been made yet.
mk: Сеуште нема ниедна нарачка.

en: No orders found
mk: Не се пронајдени нарачки

en: No orders found in trash
mk: Не се пронајдени нарачки во корпа за отпадоци

en: No out of stock products found.
mk: Не се пронајдени продукти без залиха

en: No page set
mk: Не е поставена страница

en: No pages found in Trash.
mk: Нема страници во Отпад.

en: No pages found.
mk: Нема пронајдени страници.

en: No payment method provided.
mk: Не е обезбеден начин на плаќање.

en: No pending comments
mk: Нема коментари што чекаат одобрување

en: No permalink structure set
mk: Нема поставено структура на постојани врски

en: No plugin specified.
mk: Не се специфицирани додатоци

en: No plugins found.
mk: Нема пронајдено додатоци.

en: No posts found
mk: Не се пронајдени написи

en: No posts found in Trash.
mk: Нема написи во Отпад.

en: No posts found.
mk: Не се пронајдени написи.

en: No preview available.
mk: Не е достапен преглед.

en: No product attribute with that slug was found.
mk: Не беше пронајден атрибут на продукт со таа голтка.

en: No product categories exist.
mk: Не постојат категории за продукти.

en: No product to duplicate has been supplied!
mk: Не е испорачан дуплиран продукт!

en: No products found
mk: Не се пронајдени продукти

en: No products found in range
mk: Нема продукти пронајдени во опсегот

en: No products found in trash
mk: Нема продукти пронајдени во Канта за Отпадоци

en: No products found.
mk: Нема пронајдено продукти.

en: No products in the cart.
mk: Нема производи во кошничка

en: No products were found matching your selection.
mk: Не се пронајдени производи кои одговараат на вашиот избор.

en: No published posts found.
mk: Не се пронајдени објавени објави.

en: No restrictions
mk: Нема ограничувања

en: No results
mk: Нема резултати.

en: No results found
mk: Не се пронајдени резултати.

en: No results found.
mk: Не се пронајдени резултати.

en: No results.
mk: Нема резултати.

en: No role
mk: Нема улога

en: No route was found matching the URL and request method
mk: Не е пронајдена рута која одговара на URL-то и побараниот метод

en: No route was found matching the URL and request method.
mk: Не е пронајдена рута која одговара на URL-то и побараниот метод

en: No row(s) selected
mk: Нема избрано ред(ици)

en: No saved methods found.
mk: Немате зачувано никакви методи.

en: No scheduled events exist on this site.
mk: Нема закажани настани.

en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
mk: Не е пронајдена наслов на шемата за %s, прескокнувајќи ја регистрацијата на REST command

en: No search term specified. Showing recent items.
mk: Нема избрано термин за пребарување. Ги прикажувам најновите написи.

en: No selected font appearance
mk: Нема избран изглед на фонтот

en: No setting groups have been registered.
mk: Нема групи за подесување кои се регистрирани.

en: No shipping address set.
mk: Нема поставено адреса на доставување.

en: No shipping class
mk: Нема класа на доставување

en: No shipping class cost
mk: Нема цена на класата за испорака

en: No shipping classes have been created.
mk: Не се создадени класи за достава.

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
mk: Не избравте начин на достава. Ве молиме, проверете ја адресата или контактирајте нè за помош.

en: No shipping methods offered to this zone.
mk: Не се понудени методи за достава во оваа зона.

en: No shipping options were found for %s.
mk: Не беа пронајдени опции за испорака за %s.

en: No sidebar exists with that id.
mk: Не постои странична лента со тој id.

en: No sites found.
mk: Нема пронајдено сајтови.

en: No tags
mk: Нема ознаки

en: No tags found
mk: Нема пронајдени ознаки!

en: No tags found.
mk: Нема пронајдено етикети.

en: No taxes found in this period
mk: Не се пронајдени даноци во овој период

en: No template parts found in Trash.
mk: Не се пронајдени делови од шаблон во Ѓубре.

en: No template parts found.
mk: Не се пронајдени делови од шаблонот.

en: No templates exist with that id.
mk: Не постојат шаблони со тој ид.

en: No templates found.
mk: Не се пронајдени шаблони.

en: No thanks
mk: Не, благодарам

en: No thanks, do not remind me again
mk: Не благодарам, не ме потсетувајте

en: No theme is defined for this template.
mk: Ниту една тема не е дефинирана за овој шаблон.

en: No theme specified.
mk: Не е одбрана тема.

en: No themes are currently available.
mk: Моментално нема достапни теми.

en: No themes found.
mk: Нема пронајдено теми.

en: No themes found. Try a different search, or %s.
mk: Нема пронајдени теми. Пробајте со други параметри на пребарување, или %s.

en: No themes found. Try a different search.
mk: Нема пронајдено теми. Обиди се со друго пребарување.

en: No title
mk: Без наслов

en: No top posts or pages.
mk: Нема најдобри написи или страници.

en: No top tags or categories.
mk: Нема топ ознаки или категории.

en: No updates required. Database version is %s
mk: Нема потреба од надградби. Верзијата на базата на податоци е %s

en: No used coupons found
mk: Не се пронајдени искористени купони

en: No valid blog found
mk: Нема пронајдено валиден блог

en: No valid plugins were found.
mk: Не беа најдени валидни додатоци.

en: No version control systems were detected.
mk: Не е откриен систем за контрола на верзии.

en: No version or author information is available.
mk: Не се достапни информации за верзијата или авторот.

en: No video selected
mk: Нема избрано видео

en: No webhooks found.
mk: Не се пронајдени веб-куки.

en: No widget was found with that id.
mk: Не беше пронајден додаток со тој ид.

en: No widgets found.
mk: Ни еден елемент не е пронајден.

en: No, I do not approve of this connection
mk: Не, не ја одобрувам оваа врска

en: No, I will enter prices exclusive of tax
mk: Не,Јас ќе ги внесувам цените без данок

en: Noakhali
mk: Ноакхали

en: Nome
mk: Ном

en: Non-existent changeset UUID.
mk: Непостоечки сет на промени UUID.

en: Non-paying customer
mk: Клиент што не плаќа

en: Non-repeating
mk: Неповторувачки

en: None
mk: Нема

en: Nong Bua Lam Phu
mk: Нонг Буа Лам Пу

en: Nong Khai
mk: Нонг Каи

en: Nonthaburi
mk: Нонтабури

en: Norfolk
mk: Норфолк

en: Norfolk Island
mk: Остров Норфолк

en: Normal
mk: Нормална

en: Noronha
mk: Норона

en: Norte de Santander
mk: Норте де Сантандер

en: North
mk: Север

en: North Aegean
mk: Северен Егеј

en: North America
mk: Северна Америка

en: North Carolina
mk: Северна Каролина

en: North Dakota
mk: Северна Дакота

en: North East
mk: Североисток

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
mk: Северен Корасан (خراسان شمالی)

en: North Korea
mk: Северна Кореја

en: North Korean won
mk: Северна Кореа победи

en: North Macedonia
mk: Северна Македонија

en: North Rhine-Westphalia
mk: Северна Рајна-Вестфалија

en: North Sinai
mk: Северен Синај

en: North West
mk: северозапад

en: North-Western
mk: Северно-западен

en: Northern
mk: Северен

en: Northern Cape
mk: Северен Кејп

en: Northern Mariana Islands
mk: Северните Маријански Острови

en: Northern Samar
mk: Северен Самар

en: Northern Territory
mk: Северна Територија

en: Northland
mk: Нортленд

en: Northwest Territories
mk: Севернозападни Територии

en: Norway
mk: Норвешка

en: Norwegian
mk: Норвешки

en: Norwegian krone
mk: Норвешка круна

en: Not Sticky
mk: Не лепливо

en: Not able to attach "%s".
mk: Не може да се прикачи "%s".

en: Not available
mk: Не е достапно

en: Not declared
mk: Не е декларирано

en: Not enough data to create this user.
mk: Недоволно податоци за да се создаде корисник.

en: Not enough space to upload. %s KB needed.
mk: Немате доволно меморија за објавување. %s KB се потребни.

en: Not enough units of %s are available in stock to fulfil this order.
mk: Не се достапни доволно единици %s на залиха за да се исполни оваа нарачка.

en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
mk: Не е потребно ако директориумот за преземање е заштитен. <a href='%s'>Погледнете го ова упатство</a> за повеќе детали. Веќе поставените датотеки нема да бидат засегнати.

en: Not right now
mk: Не сега

en: Not set
mk: Не е поставено

en: Not that bad
mk: Не е лошо

en: Not writable
mk: Запишувањето не е дозволено

en: Note
mk: Забелешка

en: Note added to the order by the customer during checkout.
mk: Забелешка додадена на нарачката од страна на клиентот за време на наплатата.

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
mk: Забелешка додадена на Вашата {site_title} нарачка од {order_date}

en: Note left by customer during checkout.
mk: Забелешка оставена од клиентот при нарачка.

en: Note that even when set to discourage search engines, your site is still visible on the web and not all search engines adhere to this directive.
mk: Забележете дека дури и кога е поставено да ги оневозможува пребарувачите, вашата страница сè уште е видлива на веб и не сите пребарувачи се придржуваат до оваа директива.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
mk: Забележете дека ја исечувате сликата откако ќе кликнете на неа и ја развлекувате раменката за да го изберете саканиот дел. Откако ќе завршите, кликнете на Зачувај.

en: Note to customer
mk: Забелешка за купувач

en: Note type
mk: Вид на забелешка

en: Note:
mk: Белешка:

en: Note: Most phone and tablet browsers won't display embedded PDFs.
mk: Забелешка: повеќето прелистувачи на телефони и таблети нема да прикажуваат вградени PDF-датотеки.

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
mk: Забелешка: Ниедна од овие опции не го блокира пристапот до Вашиот сајт &mdash; Интернет пребарувачите одлучуваат како ќе постапат по ова барање.

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
mk: Забелешка: Дозволите за ставките за нарачки автоматски ќе се доделуваат кога статусот на нарачката се менува во обработка /завршен.

en: Note: WP CRON has been disabled on your install which may prevent this update from completing.
mk: Забелешка: WP CRON е оневозможен на вашата инсталација што може да го спречи завршувањето на ова ажурирање.

en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
mk[0]: Забелешка: Во моментов имате <a href="%1$s">%2$d платена екстензија </a>, која треба прво да се ажурира пред да се ажурира WooCommerce.
mk[1]: Забелешка: Во моментов имате <a href="%1$s">%2$d платени екстензии </a>, кои треба прво да се ажурираат пред да се ажурира WooCommerce.

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
mk: Забелешка: причината за рефундирање ќе биде видлива од страна на клиентот.

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
mk: Забелешка: можеби ќе сакате дополнително да ја детализирате вашата политика за колачиња и да се поврзете со тој дел од овде.

en: Notes
mk: Белешки

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
mk: Забелешки за Вашата нарачка, пр. специјални забелешки за доставата.

en: Notes are unavailable because the "admin-note" data store cannot be loaded.
mk: Белешките се недостапни бидејќи складиштето на податоци „admin-note“ не може да се вчита.

en: Nothing to save, the image has not changed.
mk: Нема што да се зачува, сликата не е изменета.

en: Notice
mk: Известување

en: Notice:
mk: Забелешка:

en: Notification recipient(s)
mk: Примач(и) на известувањето

en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
mk: Известување за да ве известиме — нарачката #%1$s што припаѓа на %2$s е откажана:

en: Notifications
mk: Известувања

en: Nouakchott
mk: Новакчот

en: Noumea
mk: Нума

en: Nova Scotia
mk: Нова Скотија

en: Novara
mk: Новара

en: November
mk: Ноември

[ctx: November abbreviation]
en: Nov
mk: Ное

en: Novokuznetsk
mk: Новокузнецк

en: Novosibirsk
mk: Новосибирск

en: Now select a category you want to put these links in.
mk: Сега изберете категорија во која сакате да ги внесете овие врски.

en: Now that you’ve chosen us as a partner, our goal is to make sure we're providing the right tools to meet your needs. We're looking forward to having your feedback on the store setup experience so we can improve it in the future.
mk: Сега кога не избравте за партнер, нашата цел е да се погрижиме да ги обезбедиме вистинските алатки за да ги задоволиме вашите потреби. Со нетрпение очекуваме да ги имаме вашите повратни информации за искуството за поставување продавница за да можеме да го подобриме во иднина.

en: Now we will download your comments so we can import them (this could take a <strong>long</strong> time if you have lots of comments)...
mk: Сега ќе ги преземеме Вашите коментари за да можеме да ги внесеме (ова може да трае <strong>долго</strong> време доколку имате многу коментари)...

en: Now!
mk: Сега!

en: Ntoroko
mk: Нтороко

en: Ntungamo
mk: Нтунгамо

en: Nueva Ecija
mk: Нуева Еција

en: Nueva Esparta
mk: Нуева Еспарта

en: Nueva Segovia
mk: Нуева Сеговија

en: Nueva Vizcaya
mk: Нуева Вискаја

en: Nuevo León
mk: Нуево Леон

en: Number of %s products.
mk: Број на %s продукти.

en: Number of Themes found: %d
mk: Број на пронајдени теми: %d

en: Number of URLs in this XML Sitemap: %s.
mk: Број на URL-адреси во оваа XML-мапа на сајтот: %s.

en: Number of choices
mk: Број на избори

en: Number of comments
mk: Број на коментари

en: Number of comments to show:
mk: Број на коментари за приказ.

en: Number of coupons used
mk: Број на искористени купони

en: Number of coupons.
mk: Број на купони.

en: Number of customers.
mk: Број на клиенти.

en: Number of days to import.
mk: Број на денови за увоз.

en: Number of days until access to downloadable files expires.
mk: Број на денови по кои пристапот на фајловите за превземање ќе истечи

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
mk: Број на децимали прикажани во прикажаните цени за оваа земја.

en: Number of decimal points to use in each resource.
mk: Број на децимални места кои ќе се користат во секој ресурс.

en: Number of decimals
mk: Број на децимали

en: Number of decimals.
mk: Број на децимали.

en: Number of discounted orders.
mk: Број на нарачки со попуст.

en: Number of distinct products sold.
mk: Број на различни продадени продукти.

en: Number of downloads remaining.
mk: Број на преостанати преземања.

en: Number of downloads.
mk: Број на преземања.

en: Number of employees of the store.
mk: Број на вработени во продавницата.

en: Number of items
mk: Број на елементи

en: Number of items found: %d
mk: Број на пронајдени елементи: %d

en: Number of items in the cart.
mk: Број на артикли во кошничката.

en: Number of items per page:
mk: Број на написи по страница:

en: Number of items sold
mk: Број на продадени продукти

en: Number of items sold.
mk: Број на продадени артикли.

en: Number of links to show:
mk: Број на врски за приказ:

en: Number of low stock products.
mk: Број на продукти со малку залихи.

en: Number of media items found: %d
mk: Број на пронајдени мултимедиски елементи: %d

en: Number of objects (posts of any type) assigned to the term.
mk: Број на објекти (постови од кој било тип) доделени на терминот.

en: Number of orders
mk: Број на нарачки

en: Number of orders product appeared in.
mk: Број на нарачки на продуктот се појави во.

en: Number of orders.
mk: Број на нарачки.

en: Number of posts to show:
mk: Број на написи за приказ:

en: Number of product items sold.
mk: Број на продадени ставки на продуктот.

en: Number of products to be added.
mk: Број на продукти што треба да се додадат.

en: Number of products to show
mk: Број на производи што ќе се прикажуваат

en: Number of products.
mk: Број на продукти.

en: Number of published posts for the term.
mk: Број на објавени постови за тој услов.

en: Number of published products for the resource.
mk: Број на објавени производи за овој ресурс

en: Number of reviews for products in this category.
mk: Број на рецензии за продукти од оваа категорија.

en: Number of reviews to show
mk: Број на критики за приказ

en: Number of tags
mk: Број на ознаки

en: Number of terms in the attribute taxonomy.
mk: Број на поими во таксономијата на атрибутот.

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
mk: Колку пати фајловите кои можат да се превземат можат да се превземаат по плаќањето.

en: Number of times the coupon has been used already.
mk: Колку пати купонот е веќе искористуван.

en: Number of variation items sold.
mk: Број на продадени варијации.

en: Number of widgets found: %d
mk: Број на елементи пронајдени: %d

[ctx: Number/count of items]
en: Count
mk: Бројач

en: Numbered list
mk: Нумерирана листа

en: Numeric
mk: Нумерички

en: Nunavut
mk: Нунавут

en: Nuoro
mk: Нуоро

en: Nusa Tenggara Barat
mk: Нуса Тенггара Барат

en: Nusa Tenggara Timur
mk: Нуса Тенггара Тимур

en: Nuuk
mk: Нук

en: Nwoya
mk: Нуоја

en: Nyamira
mk: Нјамира

en: Nyandarua
mk: Нјандаруа

en: Nyeri
mk: Ниери

en: Nógrád
mk: Ноград

en: OK
mk: ВО РЕД

en: OR enter path to file:
mk: ИЛИ внесете патека до датотеката:

en: Oaxaca
mk: Оахака

en: Object subtype.
mk: Подвид на објект.

en: Object type.
mk: Вид на објект.

en: Occidental Mindoro
mk: Западен Миндоро

en: Oceania
mk: Океанија

en: Ocnița
mk: Оценка

en: Ocotepeque
mk: Окотепек

en: October
mk: Октомври

[ctx: October abbreviation]
en: Oct
mk: Окт

en: Odisha
mk: Одиша

en: Off
mk: исклучено

en: Official extensions
mk: Официјални екстензии

en: Official theme
mk: Официјална тема

en: Offline Payments
mk: Офлајн плаќања

en: Offset
mk: Офсет

en: Offset the result set by a specific number of items.
mk: Офсет на сетот на резултати на специфичен број на елементи.

en: Offset the result set by a specific number of items. Applies to hierarchical taxonomies only.
mk: Поместете го резултатот поставен со одреден број ставки. Се применува само за хиерархиски таксономии.

en: Ogun
mk: Огун

en: Oh no! We're having trouble connecting to the extensions catalog right now.
mk: О не! Имаме проблем со поврзувањето со каталогот на екстензии во моментов.

en: Ohangwena
mk: Охангвена

en: Ohio
mk: Охајо

en: Oita
mk: Оита

en: Ojinaga
mk: Охинага

en: Okayama
mk: Окајама

en: Okinawa
mk: Окинава

en: Oklahoma
mk: Оклахома

en: Olancho
mk: Оланчо

en: Older Comments
mk: Постари коментари

en: Older comments
mk: Стари коментари

en: Older posts
mk: Стари написи

en: Oldest Scheduled Date
mk: Најстар закажан датум

en: Oldest to newest
mk: Постари кон понови

en: Omaheke
mk: Омахеке

en: Oman
mk: Оман

en: Omani rial
mk: Омански риал

en: Omoro
mk: Оморо

en: Omsk
mk: Омск

en: Omusati
mk: Омусати

en: On Sale
mk: На распродажба

en: On Sale Products
mk: Продукти на попуст

en: On backorder
mk: На Нарачка(во позадина)

en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: На чекање <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: На чекање <span class="count">(%s)</span>

en: On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?
mk: На некои системи името на базата на податоци има префикс со вашето корисничко име, па тоа може да биде како <code>username_%1$s</code>. Дали тоа може да е проблемот?

en: On-hold
mk: На-Чекање

en: On-sale products
mk: Продукти на попуст

en: Onboarding is maintained in WooCommerce Admin.
mk: Вклучувањето се одржува во WooCommerce Admin.

en: Onboarding profile data has been updated.
mk: Податоците на профилот за вградување се ажурирани.

en: Once Daily
mk: Дневно

en: Once Hourly
mk: Еднаш на час

en: Once Weekly
mk: Еднаш неделно

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
mk: Откако ќе се поврзете, вашите купувања WooCommerce.com ќе бидат наведени овде.

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
mk: Откако е оневозможено, овој наследен метод повеќе нема да биде достапен.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
mk: Откако ќе се генерира, Вашата WXR датотека ќе може да биде увезена во друг WordPress сајт или друга платформа.

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
mk: Откако ќе ја направите вашата селекција, можете да приспособувате со внесување на големината во пиксели. Минималната големина за селектирање се наоѓа во мултимедиските поставувања.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
mk: Откако ќе притиснете на „Потврди бришење“, корисникот ќе биде засекогаш избришан.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
mk: Откако ќе притиснете на „Потврди бришење“, корисниците ќе бидат засекогаш избришани.

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
mk: Откако ќе ја зачувате преземаната датотеки, вие можете да ја вметнете функцијата во некој друг WordPress сајт и да ја увезете целата содржина од овој веб-сајт.

en: Ondo
mk: Ондо

en: One Column
mk: Една колона

en: One column
mk: Една колона

en: One of the hardest things to do in technology is disrupt yourself.
mk: Една од најтешките работи што треба да ги направите во технологијата е да размислувате надвор од кутијата.

en: One of the plugins is invalid.
mk: Еден од додатоците е невалиден.

en: One of the selected users is not a member of this site.
mk: Еден од избраните корисници не е член на овој сајт.

en: One or more plugins failed to load properly.
mk: Еден или повеќе додатоци не успееа да бидат вчитани.

en: One or more recommended modules are missing
mk: Еден или повеќе препорачани модули недостасуваат

en: One or more required modules are missing
mk: Еден или повеќе задолжителни модули недостасуваат

en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s.
mk: Недостасуваат една или повеќе табели потребни за функционирање на WooCommerce, некои функции може да не работат како што се очекуа. Недостасуваат табели: %1$s.

en: One or more tables required for WooCommerce to function are missing, some features may not work as expected. Missing tables: %1$s. <a href="%2$s">Check again.</a>
mk: Недостасуваат една или повеќе табели потребни за функционирање на WooCommerce, некои функции може да не работат како што се очекува. Недостасуваат табели: %1$s. <a href="%2$s">Проверете повторно.</a>

en: One or more themes failed to load properly.
mk: Една или повеќе теми не успееа да бидат вчитани правилно.

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
mk: По еден во ред: Име на опција | Дополнителен трошок [+- Отсто%] | По вид на трошок (нарачка, класа или ставка) Пример: <code>Нарачка со брза пошта | 6.95 [+ 0.2%] |</code>.

en: One response to %s
mk: Еден одговор на %s

en: One.
mk: Еден.

en: Online courses are a great solution for any business that can teach a new skill. Since courses don’t require physical product development or shipping, they’re affordable, fast to create, and can generate passive income for years to come. In this article, we provide you more information about selling courses using WooCommerce.
mk: Онлајн курсевите се одлично решение за секој бизнис кој може да научи нова вештина. Бидејќи курсевите не бараат физички развој на продукти или испорака, тие се достапни, брзо се создаваат и можат да генерираат пасивен приход во годините што доаѓаат. Во оваа статија, ви даваме повеќе информации за продажба на курсеви со помош на WooCommerce.

en: Only
mk: Само

en: Only %s left in stock
mk: Само %s останати во залиха

en: Only UUID V4 is supported at this time.
mk: Само UUID V4 е поддржана во моментот.

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
mk: Само логираните корисници кои го купиле овој производ може да остават препорака.

en: Only show children of the current category
mk: Прикажувај само деца на моменталната категорија

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
mk: Прикажи само количината што преостанува малку на залиха , на пр. "Само 2 преостанати на залиха"

en: Only visible to site admins and editors.
mk: Видлив само за администраторите и уредниците.

en: Ontario
mk: Онтарио

en: Oops!
mk: Упс!

en: Oops! That embed cannot be found.
mk: Упс! Вградениот елемент не може да биде пронајден.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
mk: Упс! Оваа страница не може да биде пронајдена.

en: Oops: %s
mk: Упс: %s

en: Open Colors Selector
mk: Отворете го избирачот на бои

en: Open List View
mk: Отворете го приказот на списокот

en: Open Media Library
mk: Отвори ја Мултимедијалната Библиотека

en: Open Press This
mk: Отвори го „Објави го ова”

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
mk: нема подмножество

en: Open code editor
mk: Отвори уредувач на код

en: Open in new tab
mk: Отвори во ново јазиче

en: Open link in a new tab
mk: Отвори во ново јазиче

en: Open links in new tab
mk: Отвори во ново јазиче

en: Open menu
mk: Отворете го менито

en: Open on click
mk: Отворете со кликнување

en: Open publish panel
mk: Отвори го панелот за објавување

en: Open save panel
mk: Отворете го панелот за зачувување

en: Open sharing dialog
mk: Отвори го прозорецот за споделување

en: Open site editor
mk: Отворете го уредувачот на страницата

en: Open the Customizer
mk: Отворете го Customizer

en: Operator to compare product attribute terms.
mk: Оператор да ги споредува условите за атрибути на продуктот.

en: Operator to compare product category terms.
mk: Оператор да ги спореди условите за категорија на продукти.

en: Operator to compare product tags.
mk: Оператор за споредба на ознаки на продукти.

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
mk: Име на опција | Дополнителен трошок [+- отсто%] | По вид на трошок (нарачка, класа или ставка)

en: Optional
mk: Опционално

en: Optional action group.
mk: Факултативна акциона група.

en: Optional cost for local pickup.
mk: Опционо чинење за локално превземање

en: Optional data array passed to the action hook.
mk: Изборната низа на податоци предадена на куката за акција.

en: Optional note to send the customer after purchase.
mk: Опционална порака која се праќа на купувачот после купување на производот.

en: Optional parameter to query specific task list.
mk: Изборен параметар за барање листа на одредени задачи.

en: Optional placeholder text
mk: Опционален заменски текст

en: Optional placeholder…
mk: Опционален заменски текст...

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
mk: По избор додадете текст за политиката за приватност на вашата продавница за да се прикаже при наплатата.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
mk: По избор додадете текст за политиката за приватност на вашата продавница за да се прикаже на формуларите за регистрација на сметката.

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
mk: По избор додадете текст за полето за избор на условите што клиентите мора да ги прифатат.

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
mk: Опционо контролирате која даночна класа ќе ја добие испораката, или оставете ја, па данокот за испорака ќе се базира на продуктите во Кошничката.

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
mk: По можност овозможете "Пренос на податоци за плаќање" (Профил> Профил и Подесувања> Мои Aлатки за продажба> Преференци на вебсајт), а потоа копирајте го вашиот токен за идентитетот овде. Ова ќе овозможи исплата да биде потврдена без потреба од PayPal IPN.

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
mk: Опционално внеси URL на слика со димензии 150x50px која ќе биде лого во горниот лев агол на страните за наплата на PayPal.

en: Optionally, how the metadata value should be displayed to the user.
mk: По избор, како треба метаподатоците да бидат прикажани на корисникот.

en: Options
mk: Опции

en: Options saved.
mk: Опциите се зачувани.

en: Or
mk: Или

en: Or choose an image from your media library:
mk: или изберете слика од вашата мултимедијална библиотека:

en: Or choose from your local disk:
mk: Или изберете од Вашиот локален диск:

en: Or link to existing content
mk: Или врска до постоечка содржина

en: Or you can download a pre-built version of the plugin from the <a href="%1$s">WordPress.org repository</a> or by visiting <a href="%2$s">the releases page in the GitHub repository</a>.
mk: Или можете да преземете претходно изградена верзија на додатокот од <a href="%1$s">складиштето на WordPress.org</a> или со посета <a href="%2$s">на страницата со изданија во складиштето на GitHub</a> .

en: Or, enter a YouTube URL:
mk: Или, внесете YouTube линк:

en: Or, enter tax rate ID:
mk: Или,внесете ID на даночната стапка

en: Oral
mk: Орал

en: Oran
mk: Оран

en: Orange
mk: Портокалова

en: Order
mk: Подредување

en: Order #
mk: Нарачка #

en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
mk: Нарачката #%1$s е означена како рефундирана - причината за PayPal код: %2$s

en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
mk: Нарачката #%1$s е означена како рефундирана - причината за PayPal код: %2$s

en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
mk: Нарачката #%1$s е откажана. Ве молиме проверете го статусот на плаќање и ажурирајте го статусот на нарачката тука: %2$s

en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
mk: Нарачката #%1$s е направена на %2$s и моментално е %3$s.

en: Order #%s
mk: Нарачка #%s

en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
mk: Нарачката #%s е обележана како платена од PayPal IPN, но претходно беше откажана. Ракување од страна на аминистраторот е потребно.

en: Order &ndash; %s
mk: Нарачај &ndash; %s

en: Order Cancelled: #{order_number}
mk: Нарачката е откажана: #{order_number}

en: Order Date
mk: Датум на нарачката

en: Order Failed: #{order_number}
mk: Неуспешна нарачка: #{order_number}

en: Order ID
mk: ID на нарачка

en: Order ID is invalid
mk: Бројот на нарачката не е валиден

en: Order ID.
mk: ID на нарачка

en: Order Number
mk: Број на нарачка

en: Order Number.
mk: Број на нарачка.

en: Order Refunded: {order_number}
mk: Нарачката е рефундирана: {order_number}

en: Order Status
mk: Состојба на нарачка

en: Order Total
mk: Вкупен износ

en: Order again
mk: Нарачај повторно

en: Order by
mk: Подреди по

en: Order cancelled by customer.
mk: Нарачката е откажана од купувачот.

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
mk: Целокупните  email пораки се испраќаат до потрошувачите кога нивните нарачки се обележани како завршени и обично укажуваат дека нивните нарачки се транспортираат.

en: Order count.
mk: Број на нарачки.

en: Order created
mk: Нарачката е создадена

en: Order customer information.
mk: Нарачајте информации за клиентите.

en: Order deleted
mk: Нарачката е избришана

en: Order details
mk: Детали на нарачка

en: Order details manually sent to customer.
mk: Деталите за нарачката ќе бидат рачно испратени до клиентот.

en: Order draft updated.
mk: Привремената нарачка е ажурирана.

en: Order fully refunded
mk: Нарачката е целосно рефундирана

en: Order fully refunded.
mk: Нарачката е целосно рефундирана.

en: Order images by:
mk: Подреди ги сликите по:

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
mk: Нарачајте информации како што е купено, кога е купено и каде треба да се испрати и

en: Order is invalid
mk: Нарачката не е валидна

en: Order item ID provided is not associated with order.
mk: ID на приложената ставка во нарачката не е придружена кон Нарачката.

en: Order key used to check validity or protect access to certain order data.
mk: Клуч за нарачка што се користи за проверка на валидноста или заштита на пристапот до одредени податоци за нарачката.

en: Order key.
mk: Клуч за нарачка

en: Order not editable
mk: Нарачката не може да се уредува

en: Order note author.
mk: Автор на белешка за нарачка.

en: Order note content.
mk: Содржина на белешката за Нарачката.

en: Order note is required
mk: Потребна е белешка за Нарачката

en: Order note.
mk: Забелешка за нарачката.

en: Order notes
mk: Забелешки на нарачка

en: Order number.
mk: Број на нарачка.

en: Order number:
mk: Број на нарачка:

en: Order on-hold
mk: Нарачката е на чекање

en: Order received
mk: Нарачката е примена

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
mk: Еmail-овите за рефундирани нарачки се испратени до Клиентите кога нивните нарачки се рефундирани.

en: Order restored
mk: Нарачката е вратена

en: Order saved.
mk: Нарачката е зачувана.

en: Order scheduled for: %s.
mk: Нарачката е по распоред за: %s.

en: Order sort attribute ascending or descending.
mk: Редослед на атрибутите растечки или опаѓачки

[ctx: Order status]
en: Cancelled
mk: Откажано

[ctx: Order status]
en: Completed
mk: Завршено

[ctx: Order status]
en: Draft
mk: Нацрт

[ctx: Order status]
en: Failed
mk: Неуспешно

[ctx: Order status]
en: On hold
mk: На чекање

[ctx: Order status]
en: Pending payment
mk: Се чека наплата

[ctx: Order status]
en: Processing
mk: Се процесира

[ctx: Order status]
en: Refunded
mk: Повратени средства

en: Order status changed by bulk edit:
mk: Статусот на нарачката е променет со групно уредување

en: Order status changed from %1$s to %2$s.
mk: Статусот на нарачката е променет од %1$s во %2$s.

en: Order status name.
mk: Име на статусот на нарачката.

en: Order status set to %s.
mk: Статусот на нарачката е подесен на %s.

en: Order status set to refunded. To return funds to the customer you will need to issue a refund through your payment gateway.
mk: Статусот на нарачката е поставен на рефундирање. За да ги вратите средствата на клиентот, ќе треба да издадете рефундирање преку вашиот портал за плаќање.

en: Order status.
mk: Статус на нарачката.

en: Order status. Payment providers will update this value after payment.
mk: Статус на нарачка. Провајдерите на плаќања ќе ја ажурираат оваа вредност по плаќањето.

en: Order submitted.
mk: Нарачката е испратена.

en: Order summary
mk: Резиме на нарачка

en: Order tax
mk: Данок за нарачка

en: Order tax.
mk: Данок за нарачка.

en: Order total formatted for locale
mk: Вкупно нарачка форматирана за локација

en: Order updated
mk: Нарачката е ажурирана

en: Order updated and sent.
mk: Нарачката е ажурирана и испратена

en: Order updated.
mk: Нарачката е ажурирана.

en: Order updates
mk: Обнова на нарачка

en: Order:
mk: Подредување:

en: Ordered
mk: Подредена

en: Orders
mk: Нарачки

en: Orders (page %d)
mk: Нарачки (page %d)

en: Orders list
mk: Листа на нарачки

en: Orders navigation
mk: Преглед на нарачки

en: Orders totals.
mk: Вкупно нарачки.

en: Ordu
mk: Орду

en: Oregon
mk: Орегон

en: Orellana
mk: Орелана

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
mk: Организирај ги внесените датотеки во папки чии имиња се базирани на месецот и годината

en: Oriental Mindoro
mk: Ориентален Миндоро

en: Orientation
mk: Ориентација

en: Original
mk: Оригинал

[ctx: Original Size]
en: Original
mk: Оригинал

en: Original dimensions %s
mk: Оригинална големина %s

en: Original image:
mk: Оригинална фотографија

en: Original: %s
mk: Оригинално: %s

en: Oristano
mk: Ористано

en: Orphaned variations
mk: Посвоени варијанти

en: Osaka
mk: Осака

en: Oshana
mk: Ошана

en: Oshikoto
mk: Ошикото

en: Oslo
mk: Осло

en: Osmaniye
mk: Османије

en: Osun
mk: Осун

en: Otago
mk: Отаго

en: Other
mk: Останато

en: Other WordPress News
mk: Останати вести за WordPress

en: Other comment settings
mk: Други поставувања за коментари

en: Other locations
mk: Останати локации

en: Other places the store is selling products.
mk: Други места во продавницата се продаваат продукти.

en: Other user roles have been changed.
mk: Другите учеснички улоги се изменет.

en: Other users have been deleted.
mk: Другите учесници се отстранети.

en: Other users have been removed.
mk: Останатите корисници беа избришани.

en: Oti
mk: Оти

en: Otjozondjupa
mk: Отјозонџупа

en: Otuke
mk: Отуке

en: Ouagadougou
mk: Оуагадоугоу

en: Ouargla
mk: Уаргла

en: Oudomxay
mk: Оудомксај

en: Oum El Bouaghi
mk: Оум Ел Буаги

en: Ounces
mk: Унци

en: Our bank details
mk: Нашите детали од банка

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooCommerce.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
mk: Нашиот каталог со WooCommerce екстензии може да биде пронајден тука: <a href="%s">WooCommerce каталог со екстензии</a>

en: Our request to the featured API got a malformed response.
mk: Нашето барање до истакнатото API доби погрешен одговор.

en: Our request to the featured API got error code %d.
mk: Нашето барање до истакнатото API доби код за грешка %d.

en: Our request to the search API got a malformed response.
mk: Нашето барање до API за пребарување доби погрешен одговор.

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
mk: Членовите на нашиот тим имаат пристап до овие информации за да помогнат во исполнувањето на нарачките, процесот на рефундирање и поддршката за вас.

en: Our website address is: %s.
mk: Адресата на нашиот веб-сајт е: %s.

en: Ourense
mk: Керенсе

en: Out from under %s
mk: Извадено од %s

en: Out of stock
mk: Нема на залиха

en: Out of stock threshold
mk: Вон праг на залиха

en: Out of stock visibility
mk: Нема на залиха - видливост

en: Outdated SQL server
mk: Застарен SQL сервер

en: Outdated templates
mk: Застарени шаблони

en: Outdent
mk: Извлекување

en: Outdent a list by pressing <kbd>backspace</kbd> at the beginning of a line.
mk: Извадете ја листата со притискање на <kbd>backspace</kbd> на почетокот на линијата.

en: Outdent list item
mk: Издави ги елементите на листата нанадвор

en: Output just the id when the operation is successful.
mk: Излез само на  ID кога операцијата е успешна.

en: Overall
mk: Севкупно

en: Overlay
mk: Прекривач

en: Overlay Menu
mk: Мени за преклопување

en: Overlay color
mk: Боја на прекривач

en: Overrides
mk: Заобиколи

en: Overview
mk: Преглед

en: Owner of these keys.
mk: Сопственик на овие клучеви.

en: Oyam
mk: Ојам

en: Oyo
mk: Ојо

en: Ozama
mk: Озама

en: PDF embed
mk: Вградување на PDF

en: PDF settings
mk: Поставки за PDF

en: PDT payment completed
mk: PDT плаќањето е завршено

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
mk: PG  Веројатно навредливо, воовичаено се користи за публика со старост над 13 години

en: PHP Default Timezone
mk: PHP Стандардна временска зона

en: PHP Extensions
mk: PHP екстензии

en: PHP Sessions
mk: PHP сесии

en: PHP Update Recommended
mk: Се препорачува ажурирање на PHP

en: PHP Version
mk: PHP верзија

en: PHP default timezone is invalid
mk: Стандардната временска зона на PHP е неважечка

en: PHP default timezone is valid
mk: PHP стандардната временска зона е валидна

en: PHP default timezone was changed after WordPress loading by a %s function call. This interferes with correct calculations of dates and times.
mk: Стандардната временска зона на PHP беше променета по вчитувањето на WordPress со повик на функцијата %s. Ова се меша со правилните пресметки на датуми и времиња.

en: PHP default timezone was configured by WordPress on loading. This is necessary for correct calculations of dates and times.
mk: Стандардната временска зона на PHP беше конфигурирана од WordPress при вчитување. Ова е неопходно за правилни пресметки на датуми и времиња.

en: PHP memory limit (only for admin screens)
mk: Ограничување на PHP меморија (само за административни екрани)

en: PHP modules perform most of the tasks on the server that make your site run. Any changes to these must be made by your server administrator.
mk: PHP модулите ги извршуваат голем дел од задачите на серверот на кој вашиот сајт работи. Било кои промени кај нив мора да бидат направени од вашиот серверски администратор.

en: PHP post max size.
mk: PHP post max size

en: PHP sessions created by a %1$s function call may interfere with REST API and loopback requests. An active session should be closed by %2$s before making any HTTP requests.
mk: PHP сесиите создадени со повик на функција %1$s може да пречат со REST API и барањата за враќање на јамката. Активната сесија треба да се затвори за %2$s пред да направите какви било барања за HTTP.

en: PHP version
mk: PHP верзија

en: PHP version %s
mk: PHP верзија %s

en: PHP version.
mk: PHP верзија

en: PHP's XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
mk: XML екстензијата на PHP е недостапна. Ве молиме, контактирајте го Вашиот хостинг провајдер за да се овозможи екстензијата.

en: Pabna
mk: Пабна

en: Pacific
mk: Пацифик

en: Padding
mk: Полнење

en: Pader
mk: Падер

en: Padova
mk: Падова

en: Page
mk: Страница

en: Page %d
mk: Страница %d

en: Page %s
mk: Страница %s

en: Page Archives
mk: Архиви на страницата

en: Page Attributes
mk: Својства на страница

en: Page ID
mk: Идентификатор на страница

en: Page ID is set, but the page does not exist
mk: ID на страницата е подесен,но страницата не постои

en: Page IDs, separated by commas.
mk: Идентификатори на страници, разделени со запирки

en: Page List: Cannot retrieve Pages.
mk: Список на страници: Не може да се вратат страниците.

en: Page Not Found
mk: Страницата не е пронајдена

en: Page attributes
mk: Атрибути на страната

en: Page break
mk: Прекин на страница

en: Page contents: [%s]
mk: Содржина на страницата: [%s]

en: Page does not contain the %1$s shortcode or the %2$s block.
mk: Страницата не ја содржи кратенката %1$s или блокот %2$s.

en: Page does not contain the %s shortcode.
mk: Страницата не го содржи краткиот код „%s“.

en: Page draft updated.
mk: Нацртот на страницата е ажуриран.

en: Page index cannot be less than one.
mk: Индексот на страницата не може да биде помал од 1.

en: Page not found
mk: Страницата не е пронајдена.

en: Page not set
mk: Страницата не е поставена

en: Page on front
mk: Страница на предната страна

en: Page order
mk: Распоред на страницата

en: Page published privately.
mk: Страницата е објавена приватно.

en: Page published.
mk: Страницата е објавена.

en: Page restored to revision from %s.
mk: Страницата е вратена на ревизијата од %s.

en: Page reverted to draft.
mk: Страницата е вратена во нацрт.

en: Page saved.
mk: Страницата е зачувана.

en: Page scheduled for: %s.
mk: Страницата е закажана за: %s.

en: Page scheduled.
mk: Страницата е закажана.

[ctx: Page setting]
en: Cart
mk: Кошничка

[ctx: Page setting]
en: Checkout
mk: Плати

[ctx: Page setting]
en: My account
mk: Моја сметка

[ctx: Page setting]
en: Shop base
mk: База на Продавница

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
mk: Термини и Услови

en: Page setup
mk: Поставување страница

[ctx: Page slug]
en: cart
mk: кошничка

[ctx: Page slug]
en: checkout
mk: плати

[ctx: Page slug]
en: my-account
mk: моја-сметка

[ctx: Page slug]
en: shop
mk: продавница

en: Page submitted.
mk: Страницата е испратена.

en: Page title
mk: Наслов на страницата

[ctx: Page title]
en: Cart
mk: Кошничка

[ctx: Page title]
en: Checkout
mk: Плати

[ctx: Page title]
en: My account
mk: Моја сметка

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
mk: Политика за рефундирање и враќање

[ctx: Page title]
en: Shop
mk: Продавница

en: Page updated.
mk: Страницата е ажурирана.

en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
mk: Видливоста на страницата треба да биде <a href="%s" target="_blank">јавна</a>

en: Pages
mk: Страници

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
mk: Страниците се слични со написите во тоа што имаат наслов, содржина и се асоцирани со мета податоци, но се разликуваат по тоа што тие не се дел од хронолошкиот блог стрим. Страниците не се категоризирани и означени, но имаат некоја хиерархија.

en: Pages list
mk: Листа на страници

en: Pages list navigation
mk: Навигација на листа на страници

en: Pages:
mk: Страници:

en: Pagination
mk: Пагинација

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
mk: %1$s од %2$s

en: Pago Pago
mk: Паго Паго

en: Pahang
mk: Паханг

en: Paid
mk: Платено

en: Paid on %1$s @ %2$s
mk: Платено на %1$s @ %2$s

en: Pakistan
mk: Пакистан

en: Pakistani rupee
mk: пакистанска рупија

en: Pakwach
mk: Пакуач

en: Palau
mk: Палау

en: Palawan
mk: Палаван

en: Pale cyan blue
mk: Бледо цијан плава

en: Pale ocean
mk: Блед океан

en: Pale pink
mk: Бледо розова

en: Palencia
mk: Паленсија

en: Palermo
mk: Палермо

en: Palestinian Territory
mk: Палестинска територија

en: Palette
mk: Палета

en: Pallisa
mk: Палиса

en: Palmer
mk: Палмер

en: Palmyra Atoll
mk: Остров Палмира

en: Pampanga
mk: Пампанга

en: Panama
mk: Панама

en: Panamanian balboa
mk: Панамски балбоа

en: Panamá
mk: Панама

en: Panchagarh
mk: Панчарагх

en: Pangasinan
mk: Пангасинан

en: Pangnirtung
mk: Пангниртунг

en: Papua
mk: Папуа

en: Papua Barat
mk: Папуа Барат

en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

en: Papua New Guinean kina
mk: Кино на Папуа Нова Гвинеја

en: Paragraph
mk: Праграф

en: Paragraphs
mk: Параграфи

en: Paraguarí
mk: Парагуари

en: Paraguay
mk: Парагвај

en: Paraguayan guaran&iacute;
mk: Парагвајски гарани

en: Paramaribo
mk: Парамарибо

en: Parameters to pass on to the exported report.
mk: Параметри кои треба да се пренесат на извезениот извештај.

en: Paraná
mk: Парана

en: Paraíba
mk: Параиба

en: Parent
mk: Родител

en: Parent %s
mk: Родител %s

en: Parent %s:
mk: Родител %s:

en: Parent Category
mk: Категорија родител

en: Parent Category:
mk: Категорија родител:

en: Parent Navigation Menu:
mk: Мени за навигација на родители:

en: Parent Page:
mk: Страница родител:

en: Parent SKU
mk: Главна SKU

en: Parent Template Part:
mk: Дел од родителски шаблон:

en: Parent Template:
mk: Шаблон за родители:

en: Parent Term
mk: Родителски израз

en: Parent Theme
mk: Родителска тема

en: Parent blocks.
mk: Родителски блокови.

en: Parent category
mk: Надредена категорија

en: Parent category:
mk: Надредена категорија

en: Parent coupon
mk: Родителски купон

en: Parent order ID.
mk: ID на Главна Нарачка

en: Parent orders
mk: Главни нарачки

en: Parent product
mk: Главен продукт

en: Parent product does not match current variation.
mk: Матичниот продукт не се совпаѓа со тековната варијација.

en: Parent product name if the product is a variation.
mk: Име на родителски продукт ако продуктот е варијација.

en: Parent product's threshold (%d)
mk: Праг на матичниот продукт (%d)

en: Parent shipping class
mk: Главна класа за испорака

en: Parent shipping class:
mk: Главна класа за испорака:

en: Parent term ID, if applicable.
mk: ИД на родителски термин, доколку е применливо.

en: Parent term does not exist.
mk: Не постои родителски термин.

en: Parent theme
mk: Родителска тема

en: Parent theme author URL
mk: URL на авторот на Главната Тема

en: Parent theme author URL.
mk: URL на главната Тема

en: Parent theme name
mk: Име на Главна Тема

en: Parent theme name.
mk: Име на Главна Тема.

en: Parent theme version
mk: Верзија на Главната Тема

en: Parent theme version.
mk: Верзија на Главна Тема.

en: Paris
mk: Париз

en: Parish
mk: Парохија

en: Parma
mk: Парма

en: Partial Refund: Order {order_number}
mk: Делумно рефундирање: нарачка {order_number}

en: Partial refund email heading
mk: Наслов на email-от за делумно рефундирање

en: Partial refund subject
mk: Предмет на email-от за делумно рефундирање

en: Partial render must echo the content or return the content string (or array), but not both.
mk: Парциалниот рендер може да прикаже соодржина или да врати соодржина како стринг или масив, но двете операции во исто време неможат да се извршат.

en: Pará
mk: Пара

en: Pasco
mk: Паско

en: Passed
mk: Успешно

en: Passed tests
mk: Поминати тестови

en: Password
mk: Лозинка

en: Password Reset
mk: Ресетирање на лозинка

en: Password Reset Request
mk: Барање за промена на лозинка

en: Password Reset Request for {site_title}
mk: Барање за промена на лозинка за {site_title}

en: Password change
mk: Промена на лозинка

en: Password changed for user: %s
mk: Лозинката е променета за корисникот: %s

en: Password for the user (never included).
mk: Лозинка за ресурсот(никогаш вклучена)

en: Password protected
mk: Заштитено со лозинка

en: Password reset email has been sent.
mk: Испратен ви е е-маил за рестирање на лозинка

en: Password reset is not allowed for this user
mk: Не е дозволено ресетирање на лозинката за овој учесник.

en: Password reset link sent.
mk: Врската за ресетирање на лозинката е испратена.

en: Password reset links sent to %s user. | Password reset links sent to %s users.
mk[0]: Врските за ресетирање на лозинката се испратени до корисникот %s.
mk[1]: Врските за ресетирање на лозинката испратени до %s корисници.

en: Password:
mk: Лозинка:

en: Password: %s
mk: Лозинка: %s

en: Passwords cannot be empty.
mk: Полето за лозинка неможе да биде празно.

en: Passwords cannot contain the "%s" character.
mk: Лозинките несмее да соджат "%s" карактер.

en: Passwords do not match.
mk: Лозинките не се совпаѓаат.

en: Pastaza
mk: Тестенини

en: Paste
mk: Вметни

en: Paste URL or type to search
mk: Пренеси URL-врска или воведи за пребарување

en: Paste a link to the content you want to display on your site.
mk: Залепете ја врската до содржината што сакате да ја прикажете на вашата страница.

en: Paste as text
mk: Вметни како текст

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
mk: Залепи во обичен текст мод. Содржината ќе биде залепена како обичен текст се додека
    не ја промените оваа функционалност.

en: Paste or type URL
mk: Внесете URL

en: Paste table row after
mk: Вметни редица по

en: Paste table row before
mk: Вметни редица пред

en: Paste your embed code below:
mk: Залепи ваш embed код долу:

en: Path
mk: Патека

en: Pathum Thani
mk: Патум Тани

en: Pattani
mk: Патани

en: Pattern "%s" not found.
mk: Шаблонот „%s“ не е пронајден.

en: Pattern category renamed.
mk: Шемата на категоријата е преименувана.

en: Pattern content must be a string.
mk: Содржината на шаблонот мора да биде низа.

en: Pattern name must be a string.
mk: Името на моделот мора да биде низа.

en: Pattern renamed
mk: Шаблонот е преименуван.

en: Pattern title must be a string.
mk: Насловот на шаблонот мора да биде низа.

en: Patterns
mk: Шаблони

en: Patterns list
mk: Список со шаблони

en: Patuakhali
mk: Патуакхали

en: Pause
mk: Пауза

en: Paused
mk: Паузирано

en: Pavia
mk: Павија

en: Pay
mk: Плати

en: Pay for order
mk: Плати

en: Pay for this order
mk: Плати за оваа нарачка

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
mk: Плати преку PayPal; можете да платите со вашата кредитна картичка ако немате PayPal сметка.

en: Pay with cash upon delivery.
mk: Платете  во готово при доставувањето на продуктот.

en: PayPal Payments
mk: PayPal Плаќања

en: PayPal Standard does not support your store currency.
mk: PayPal не ја прифаќа Валутата на Вашата продавница

en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
mk: PayPal Standard ги пренасочува клиентите кон PayPal за да ги внесат нивните информации за плаќање.

en: PayPal acceptance mark
mk: PayPal ознака за прифаќање

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
mk: PayPal ни овозможува да испратиме една адреса. Ако користите PayPal за етикети за испорака, можеби претпочитате да ја испратите адресата за испорака наместо наплата. Исклучувањето на оваа опција може да спречи примена на заштитата на продавачот на PayPal.

en: PayPal email
mk: PayPal е-пошта

en: PayPal email address
mk: PayPal адреса за е-пошта

en: PayPal email address:
mk: PayPal email адреса:

en: PayPal identity token
mk: PayPal токен за идентификација

en: PayPal sandbox
mk: PayPal Sandbox

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
mk: PayPal sandbox може да се користи за тестирање на плаќањата. Најавете се за <a href="%s">Сметка за Програмер</a>.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
mk: PayPal го користи овој метод за комуникација при испраќање назад на трансакциските информации.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
mk: PayPal ги верификува адресите затоа ова подесување може да предизвика грешки (препорачуваме да го исклучите).

en: PayU for WooCommerce
mk: PayU за WooCommerce

en: Payer PayPal address
mk: Адреса на PayPal на исплатувачот

en: Payer first name
mk: Име на плаќачот

en: Payer last name
mk: Презиме на плаќачот

en: Payfast
mk: PayFast

en: Paying customer
mk: Клиент што плаќа

en: Payment
mk: Плаќање

en: Payment %s via IPN.
mk: Плаќање %s преку IPN.

en: Payment Method
mk: Метод за плаќање

en: Payment Tokens
mk: Токен за плаќање

en: Payment action
mk: Акција на Плаќање

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
mk: Плаќањето е авторизирано. Промени го статусот во процесирање или комплетирано за да се снимат средствата.

en: Payment complete event failed.
mk: Настанот со целосно плаќање не успеа.

en: Payment could not be captured - Auth ID: %1$s, Status: %2$s
mk: Плаќањето неможење да се сними - ID на автор: %1$s, Стаутс: %2$s

en: Payment could not be captured: %s
mk: Плаќањето беше неуспешно: %s

en: Payment for cancelled order %s received
mk: Добивте исплата за откажана нарачка %s

en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
mk: Плаќањето за нарачката #%1$s од %2$s беше неуспешна. Нарачката изгледа вака:

en: Payment for order %s refunded
mk: Плаќање за нарачката %s е рефундиран

en: Payment for order %s reversed
mk: Плаќањето за нарачка %s е вратено

en: Payment gateway
mk: Порта за Плаќање

en: Payment gateway ID.
mk: ID на Порта за Плаќање

en: Payment gateway description on checkout.
mk: Опис на Порта за Плаќање при Проверка

en: Payment gateway enabled status.
mk: Овозможен статус на Порта за Плаќање.

en: Payment gateway method description.
mk: Опис на метод на Порта за Плаќање

en: Payment gateway method title.
mk: Наслов на метод на Порта за Плаќање

en: Payment gateway settings.
mk: Подесување на Порта за Плаќање

en: Payment gateway sort order.
mk: Ред за сортирање на Порта за Плаќање

en: Payment gateway title on checkout.
mk: Наслов на Порта за Плаќање при Проверка

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
mk: Платежните Порти можат да користат cURL за да комуницираат со оддалечени сервери за да одобруваат плаќања, други plugi-и исто така може да го користат кога комуницираат со сервиси на далечина.

en: Payment method ID and title are required
mk: ID на метод за плаќање и наслов е потребен

en: Payment method ID.
mk: ID на метод за плаќање.

en: Payment method deleted.
mk: Избришан е начинот на плаќање.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
mk: Опис на метод на плаќање кој клиентот ќе го види на вашата проверка при плаќање.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
mk: Опис на метод на плаќање кој клиентот ќе го види на вашата веб-страница.

en: Payment method successfully added.
mk: Метод на плаќање е успешно додаден.

en: Payment method title.
mk: Наслов на методот за плаќање.

en: Payment method:
mk: Начин на плаќање:

en: Payment methods
mk: Начин на плаќање

en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
mk: Плќањето на  %1$s беше снимено - ID на автор: %2$s, ID на трансакција: %3$s

en: Payment pending (%s).
mk: Плаќањето е во тек (%s).

en: Payment to be made upon delivery.
mk: Плаќањето да се направи по испорака.

en: Payment via
mk: Плаќање преку

en: Payment via %s
mk: Платено преку %s

en: Payment:
mk: Плаќање

en: Payments
mk: Плаќања

en: Payments made simple, with no monthly fees &mdash; exclusively for WooCommerce stores.
mk: Плаќањата се направени едноставно, без месечни надоместоци - исклучиво за продавниците на WooCommerce.

en: Paysandú
mk: Пајсанду

en: Paystack
mk: Исплата

en: Paystack helps African merchants accept one-time and recurring payments online with a modern, safe, and secure payment gateway.
mk: Paystack им помага на африканските трговци да прифатат еднократни и повторливи плаќања преку Интернет со модерен, безбеден и безбеден портал за плаќање.

en: Pazardzhik
mk: Пазарџик

en: Pedernales
mk: Педерналес

en: Peloponnese
mk: Пелопонез

en: Penang (Pulau Pinang)
mk: Пенанг (Пулау Пинанг)

en: Pending
mk: Чека

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Во мирување <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Во мирување <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
mk: Чекаат за преглед

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
mk: Нарачките што чекаат се неплатени и можеби се напуштени од клиентот. Тие ќе бидат фрлени во ѓубре по одреденото времетраење.

en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Во исчекување на плаќање <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Во исчекување на плаќање <span class="count">(%s)</span>

en: Pending review
mk: Се чека за преглед

en: Pennsylvania
mk: Пенсилванија

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
mk: По класа: Наплати испорака за секоја класа за Испорака индивидуално

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
mk: По Нарачка: Наплатете ја испораката со најскапата класа за испорака

en: Perak
mk: Перак

en: Peravia
mk: Перавија

en: Percent
mk: Процент

en: Percentage
mk: Процент

en: Percentage Width
mk: Ширина во процентуална вредност

en: Percentage complete.
mk: Процентот е завршен.

en: Percentage discount
mk: Процентуален попуст

en: Percentage of cart total
mk: Процент на Вкупно во Кошничката

en: Perfect
mk: Супер

en: Perform an advanced term query.
mk: Направете барање за напреден термин.

en: Performance
mk: Перформанси

en: Period
mk: Точка

en: Perlis
mk: Перлис

en: Permalink
mk: Постојана врска

en: Permalink Settings
mk: Поставувања за постојани врски

en: Permalink of the product that the review belongs to.
mk: Постојана врска на продуктот на кој му припаѓа рецензијата.

en: Permalink structure
mk: Структура на постојани врски

en: Permalink template for the post.
mk: Шаблон за постојана врска за написот.

en: Permalink:
mk: Постојана врска:

en: Permalink: %s
mk: Постојана врска: %s

en: Permalinks
mk: Постојани врски

en: Permanently delete comment
mk: Трајно избриши коментар

en: Permanently deleted %s
mk: Перманентно избришано %s

en: Permanently deleted customer
mk: Перманентно избришан Клиент

en: Permanently deleted order note
mk: Перманентно избришете ја белешката за нарачка

en: Permission #%d not found.
mk: Дозволата #%d не е пронајдена.

en: Permission ID
mk: ID на Дозвола

en: Permissions
mk: Дозволи

en: Permissions is missing.
mk: Дозволата недостасува.

en: Pernambuco
mk: Пернамбуко

en: Pernik
mk: Перник

en: Persian
mk: Перзиски

en: Personal Data Export
mk: Извоз на лични податоци

en: Personal Data Export for %s
mk: Извоз на лични податоци за %s

en: Personal Links
mk: Лични врски

en: Personal Options
mk: Лични опции

en: Personal Settings
mk: Лични поставувања

en: Personal data is not just created by a user&#8217;s interactions with your site. Personal data is also generated from technical processes such as contact forms, comments, cookies, analytics, and third party embeds.
mk: Личните податоци не се содаваат само со корисничката интеракција со вашиот сајт. Личните податоци се генерираат и од техничките процеси како контакт форми, коментари, колачиња, аналитики и вградувања од трети страни.

en: Personal data removal
mk: Отстранување на лични податоци

en: Personal data removed.
mk: Личните податоци се избришани.

en: Personal data retention
mk: Задржување на лични податоци

en: Personal data within order %s has been retained.
mk: Личните податоци во нарачката %s се задржани.

en: Personalize blocks
mk: Персонализирајте ги блоковите

en: Personalize homepage
mk: Персонализирајте ја почетната страница

en: Personalize my store
mk: Персонализирајте ја мојата продавница

en: Personalize your store's homepage
mk: Персонализирајте ја почетната страница на вашата продавница

en: Perth
mk: Перт

en: Peru
mk: Перу

en: Perugia
mk: Перуџа

en: Pesaro e Urbino
mk: Пезаро и Урбино

en: Pescara
mk: Пескара

en: Pest
mk: Пешт

en: Petersburg
mk: Питерсбург

en: Petén
mk: Петен

en: Phang Nga
mk: Фанг Нга

en: Phatthalung
mk: Фаталунг

en: Phayao
mk: Фајао

en: Phetchabun
mk: Фечабун

en: Phetchaburi
mk: Фечабури

en: Phichit
mk: Фичит

en: Philippine peso
mk: Филипински пезос

en: Philippines
mk: Филипини

en: Phitsanulok
mk: Фицанулок

en: Phnom Penh
mk: Пном_Пен

en: Phoenix
mk: Феникс

en: Phone
mk: Телефон

en: Phone (optional)
mk: Телефон (опционално)

en: Phone Number
mk: Телефонски број

en: Phone number.
mk: Телефонски број

en: Phongsaly
mk: Фонгсали

en: Photoblogging
mk: Фото блогирање

en: Photography
mk: Фотографија

en: Phuket
mk: Пукет

en: Physical products
mk: Физички продукти

en: Piacenza
mk: Пјаченца

en: Piauí
mk: Пиауи

en: Pichincha
mk: Пичинча

en: Pin to toolbar
mk: Закачи на лентата со алатки

en: Pingback
mk: Линкување

en: Pingback excerpt:
mk: Извадок од пингување:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
mk: Забележaно е пингување од %1$s до %2$s . Продолжете да блогирате! :-)

en: Pingback:
mk: Пингување:

en: Pings
mk: Пингувања

en: Pink
mk: Розева

en: Pirojpur
mk: Пироџпур

en: Pisa
mk: Пиза

en: Pistoia
mk: Пистоја

en: Pitcairn
mk: Питкарн

en: Piura
mk: Пиура

en: Place order
mk: Направи нарачка

en: Placeholder
mk: Привремен

en: Placeholder image
mk: Пример слика

en: Placeholder text to be displayed in text inputs.
mk: Привремен текст кој ќе се прикажува во текстуалните внесувања.

en: Plain text
mk: Едноставен текст

en: Plateau
mk: Плато

en: Platform to track.
mk: Платформа за следење.

en: Platform version to track.
mk: Верзија на платформа за следење.

en: Play
mk: Старт

en: Play inline
mk: Пушти го линиски

en: Playback controls
mk: Контрола на репродукција

en: Playlist Settings
mk: Поставувања за плејлистата

en: Please activate the <a href="%s">Classic Editor plugin</a> to use this meta box.
mk: Ве молиме активирајте го додатокот <a href="%s">Classic Editor</a> за да го користите полето за мета податоци.

en: Please activate the <a href="%s">Link Manager plugin</a> to use the link manager.
mk: Ве молиме активирајте го <a href="%s">додатокот Link Manager</a> за да го користите управувачот со врски.

en: Please check your site now. It’s possible that everything is working. If there are updates available, you should update.
mk: Ве молиме проверете ја вашата страница сега. Можно е се да работи. Ако има достапни ажурирања, треба да ажурирате.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
mk: Ве молиме, изберете производ за да го ставите во кошничката&hellip;

en: Please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
mk: Изберете ги опциите за продуктот со посета на <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a> .

en: Please choose product options&hellip;
mk: Ве молиме изберете ги опциите за продуктот&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
mk: Ве молиме одберете количина на предмети кои сакате да ги додадете во Вашата кошничка&hellip;

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories.
mk: Ве молам изберете дали сакате сајтовите во вашата WordPress мрежа да користат под-домени или под-директориуми.

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
mk: Ве молам завршете ги чекорите за конфигурирање. За да создадете нова мрежа, вие ќе треба да ги испразнете и избришете табелите на базата на податоци за мрежата.

en: Please consider writing more inclusive code.
mk: Ве молиме размислете да напишете поинклузивен код.

en: Please contact your host for assistance with investigating this issue further.
mk: Ве молиме контактирајте го вашиот хостинг за помош околу анализирање на проблемот.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
mk: Ве молиме копирајте ги и вметнете ги овие информации во вашиот тикет при контакт со поддршка:

en: Please edit your privacy policy content, making sure to delete the summaries, and adding any information from your theme and plugins. Once you publish your policy page, remember to add it to your navigation menu.
mk: Ве молиме уредете ја содржината на вашата полиса за приватност. Осигурете се дека резимеата се отстранети и додадете ги потребните информации од вашата тема и додатоци. Откако ќе ја објавите страницата, не заборавајте да ја додадете во мени.

en: Please enter a comment
mk: Ве молиме внесете коментар

en: Please enter a coupon code.
mk: Ве молиме внесете код на купон.

en: Please enter a new name for this category.
mk: Ве молам да внесете ново име за оваа категорија.

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
mk: Внесете префикс за броевите на фактурата. Ако ја користите вашата PayPal сметка за повеќе продавници, овој префикс е уникатен бидејќи PayPal нема да дозволи нарачки со ист број на фактура.

en: Please enter a site name.
mk: Ве молам внесете име на сајтот.

en: Please enter a site title.
mk: Ве молам внесете наслов на сајтот.

en: Please enter a stronger password.
mk: Ве молиме внесете посилна лозинка

en: Please enter a username.
mk: Ве молам внесете корисничко име.

en: Please enter a valid Eircode.
mk: Ве молиме внесете валиден Eircode.

en: Please enter a valid YouTube URL.
mk: Ве молам внесете валиден YouTube линк.

en: Please enter a valid account username.
mk: Ве молиме внесете валидно корисничко име.

en: Please enter a valid email address
mk: Ве молиме внесете валидна email адреса

en: Please enter a valid email address.
mk: Ве молам, внесете валидна адреса за е-пошта.

en: Please enter a valid menu name.
mk: Ве молам внесете валидно име за мени.

en: Please enter a valid order ID
mk: Ве молиме внесете валиден ID на нарачка

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
mk: Ве молиме внесете валиден поштенски код/ZIP.

en: Please enter an account password.
mk: Ве молиме внесете лозинка на сметка

en: Please enter an address to continue.
mk: Ве молиме внесете адреса за да продолжите.

en: Please enter in a value less than the regular price.
mk: Ве молиме внесете во Вредност помала од регуларната цена.

en: Please enter in country code with two capital letters.
mk: Ве молиме внесете код на земја со две големи букви.

en: Please enter your LiveJournal username <em>and</em> password so we can download your posts and comments.
mk: Ве молиме внесете ги Вашето корисничко име <em>и</em> лозинка за да можеме да ги преземеме Вашите написи и коментари.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
mk: Внесете ја вашата e-mail адреса на PayPal; ова е потребно за да се изврши плаќање.

en: Please enter your current password.
mk: Ве молиме внесете ја вашата сегашна лозинка.

en: Please enter your password.
mk: Ве молиме внесете лозинка.

en: Please enter your username or email address. You will receive an email message with instructions on how to reset your password.
mk: Ве молиме внесете го вашето корисничко име или адреса на е-пошта. Ќе добиете е-пошта со инструкции како да ја ресетирате лозинката.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
mk: Ве молиме пополнете ги Вашите податоци погоре за да ги видите достапните методи за плаќање.

en: Please fill out all password fields.
mk: Ве молиме пополнете ги сите полиња за лозинка.

en: Please include a %s template in your theme.
mk: Внесете %s во нацртот на вашата тема.

en: Please install the <a href="%s">Classic Editor plugin</a> to use this meta box.
mk: Ве молиме инсталирањето го додатокот <a href="%s">Classic Editor</a> за да го користете полето за мета податоци.

en: Please log in again.
mk: Ве молиме пријавете се повторно.

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
mk: Ве молиме најавете се на Вашата сметка подолу за да продолжите до формата за Плаќање.

en: Please make sure the Apache %s module is installed as it will be used at the end of this installation.
mk: Ве молам осигурете се дека е инсталиран Apache %s модулот, бидејќи тој ќе се користи на крајот од оваа инсталација.

en: Please note: Third-party themes and plugins, or custom code, may override WordPress scheduling.
mk: Ве молиме имајте предвид: Темите и додатоците од трета страна, или прилагодениот код, може да го пребришат закажувањето во WordPress.

en: Please open the <a href="%s">classic editor</a> to use this meta box.
mk: Ве молиме, отверете го <a href="%s">класичниот уредувач</a> за да ја користете мета кутијата.

en: Please provide a custom field name.
mk: Ве молам внесете име на сопственото поле.

en: Please provide a custom field value.
mk: Ве молиме внесете вредност за сопственото поле.

en: Please provide a valid email address.
mk: Ве молиме венесете валидна емаил адреса.

en: Please provide a valid promo note name.
mk: Ве молиме наведете важечко име за промотивна белешка.

en: Please provide an array of IDs through the noteIds param.
mk: Обезбедете низа од идентификатори преку параметарот noteIds.

en: Please rate the product.
mk: Ве молиме оценете го овој продукт.

en: Please re-enter your password.
mk: Ве молиме внесете ја повторно вашата лозинка.

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
mk: Ве молиме прочитајте ги и прифатете ги одредбите и условите за да продолжите со вашата нарачка.

en: Please save your changes in order to share the preview.
mk: Ве молиме зачувајте ги вашите промени за да можете да го споделите овој преглед.

en: Please see <a href="%s">Debugging in WordPress</a> for more information.
mk: За повеќе информации погледнете <a href="%s">Откривање грешки во WordPress</a>.

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
mk: Ве молиме погледнете ја Политиката за <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">приватност на PayPal</a> за повеќе детали.

en: Please select a country / region
mk: Ве молиме изберете држава/регион

en: Please select a file
mk: Ве молиоме изберете датотека

en: Please select a rating
mk: Ве молиме одберете рејтинг

en: Please select an option.
mk: Ве молам изберете опција.

en: Please select some items.
mk: Ве молиме одберете некои ставки.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
mk: Ве молиме, изберете некоја од опциите за производот пред да го додадете во кошничка.

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
mk: Испратете чек на Име на Продавница, Улица, Град, Држава/регион, поштенски код

en: Please try again.
mk: Ве молиме обидете се повторно.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
mk: Ве молам обидете се да ја прикачите оваа датотека преку %1$sприкачувачот од прелистувач%2$s.

en: Please update WordPress now
mk: Ве молиме ажурирајте го WordPress.

en: Please upload a valid WXR (WordPress eXtended RSS) export file.
mk: Ве молиме качете валидна WXR (WordPress eXtended RSS) датотека за изнесување.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
mk: Ве молиме аплоудирајте или проследете линк до валиден CSV фајл.

en: Please use %s to add new schema properties.
mk: Користете %s за да додадете нови својства на шемата.

en: Please verify that the <strong>administration email</strong> for this website is still correct.
mk: Потврдете дека <strong>е-поштата за администрација</strong> за оваа веб-страница е сè уште точна.

en: Please verify your birthday.
mk: Ве молиме потврдете го вашиот роденден.

en: Please visit the <a href="%s" target="_blank">subscriptions page</a> and renew to continue receiving updates.
mk: Ве молиме посетете ја <a href="%s" target="_blank">страницата за претплати</a> и обновете за да продолжите да добивате ажурирања.

en: Please, provide an attribute name.
mk: Ве молиме, проследете име на атрибут.

en: Pleven
mk: Плевен

en: Plovdiv
mk: Пловдив

en: Plugin
mk: Додаток

en: Plugin Data
mk: Податоци од додатоци

en: Plugin File Editor
mk: Уредувач на датотеки со додаток

en: Plugin Versions
mk: Верзии на додатокот

en: Plugin activated.
mk: Додатокот е активиран.

en: Plugin and theme auto-updates
mk: Автоматско ажурирање на додатоците и темите

en: Plugin and theme auto-updates appear to be configured correctly
mk: Се чини дека автоматските ажурирања на додатоците и темите се правилно конфигурирани

en: Plugin and theme auto-updates ensure that the latest versions are always installed.
mk: Автоматските ажурирања на додатоците и темите обезбедуваат секогаш да се инсталираат најновите верзии.

en: Plugin author's website address.
mk: Адреса од веб-страницата на авторот на додатокот.

en: Plugin could not be deleted.
mk: Додатоците неможат да бидат избришани

en: Plugin deactivated.
mk: Додатокот е деактивиран.

en: Plugin details
mk: Детали за додатокот

en: Plugin downgrade failed.
mk: Намалувањето на додатокот не успеа.

en: Plugin downgraded successfully.
mk: Додатокот е успешно намален.

en: Plugin file does not exist.
mk: Додатокот не постои

en: Plugin installation failed.
mk: Неуспешно инсталирање на додаток.

en: Plugin name
mk: Име на додатокот

en: Plugin name.
mk: Име на додатокот.

en: Plugin not found.
mk: Додатокот не е пронајден.

en: Plugin slug.
mk: Додаток slug.

en: Plugin status.
mk: Статус на додатокот.

en: Plugin updated successfully.
mk: Додатокот беше успешно надграден.

en: Plugins
mk: Додатоци

en: Plugins %s
mk: Додатоци %s

en: Plugins directory location
mk: Локација на директориумот со додатоци

en: Plugins directory size
mk: Големина на директориумот со додатоци

en: Plugins extend your site&#8217;s functionality with things like contact forms, ecommerce and much more. That means they have deep access to your site, so it&#8217;s vital to keep them up to date.
mk: Додатоците ја прошируваат функционалноста на вашиот сајт со функционалности како контакт форми, онлајн продавници и многу повеќе. Тоа значи дека имате длабок пристап кон вашиот сајт и со тоа важно е истиот да го одржувате обновен.

en: Plugins must be a non-empty array.
mk: Приклучоците мора да бидат непразна низа.

en: Plugins were successfully activated.
mk: Приклучоците беа успешно активирани.

en: Plugins were successfully installed.
mk: Приклучоците беа успешно инсталирани.

en: Plus %d other note | Plus %d other notes
mk[0]: Плус %d друга белешка
mk[1]: Плус %d други белешки

en: Podgorica
mk: Подгорица

en: Pohnpei
mk: Понпеј

en: Poland
mk: Полска

en: Policies
mk: Политики

en: Polish
mk: Полски

en: Polish z&#x142;oty
mk: Полски z&#x142;oty

en: Poll Style
mk: Стил на анкетата

en: Poll style
mk: Стил на анкетата

en: Polls
mk: Анкета

en: Polls in WordPress
mk: Анкети во WordPress

en: Ponape
mk: Понап

en: Pontevedra
mk: Понтеведра

en: Pontianak
mk: Понтијанак

en: Popular Plugin
mk: Популарен додаток

en: Popular Tags
mk: Популарни ознаки

en: Popular tags
mk: Популарни ознаки

en: Popularity (sales)
mk: Популарност (продажби)

en: Pordenone
mk: Порденоне

en: Port
mk: Порта

en: Port Moresby
mk: Порт Моресби

en: Port Said
mk: Порт Саид

en: Port of Spain
mk: Портоспејн

en: Port-au-Prince
mk: Портопренс

en: Portfolio
mk: Портфолио

en: Portland
mk: Портланд

en: Porto Acre
mk: Порто Акре

en: Porto Velho
mk: Портовељо

en: Porto-Novo
mk: Порто_Ново

en: Portrait
mk: Портрет

en: Portugal
mk: Португалија

en: Portuguesa
mk: Португалија

en: Portuguese
mk: Португалски

en: Position
mk: Позиција

en: Post
mk: Напис

en: Post <em>%s</em> already exists.
mk: Написот <em>%s</em> веќе постои.

en: Post <strong>%s</strong> already exists.
mk: Написот <em>%s</em> веќе постои.

en: Post Archives
mk: Архиви со написи

en: Post Attributes
mk: Атрибути на написот

en: Post Author
mk: Автор на написот

en: Post Comment
mk: Испрати коментар

en: Post Date
mk: Датум на објавување

en: Post Format
mk: Формат на напис

en: Post Format Link
mk: Врска на формат на напис

en: Post Formats
mk: Тип на напис

en: Post ID.
mk: ИД на напис.

en: Post Thumbnail
mk: Сликичка од написот

en: Post Title
mk: Наслов на написот

en: Post Type
mk: Тип на напис

en: Post Type Archive
mk: Архива на написи

en: Post Type Counts
mk: Број на типови на Постови

en: Post URL
mk: URL за напис

en: Post Via Email
mk: Објавуање преку е-пошта

en: Post already imported
mk: Написот е веќе внесен

en: Post author byline text
mk: Објавете го текстот на линијата на авторот

en: Post content
mk: Содржина на напис

en: Post draft updated.
mk: Нацрт написот е ажуриран.

[ctx: Post format]
en: Aside
mk: Одвоено

[ctx: Post format]
en: Audio
mk: Аудио

[ctx: Post format]
en: Chat
mk: Чат

[ctx: Post format]
en: Gallery
mk: Галерија

[ctx: Post format]
en: Image
mk: Слика

[ctx: Post format]
en: Link
mk: Врска

[ctx: Post format]
en: Quote
mk: Цитат

[ctx: Post format]
en: Standard
mk: Стандардно

[ctx: Post format]
en: Status
mk: Статус

[ctx: Post format]
en: Video
mk: Видео

en: Post formats supported.
mk: Поддржува формати на написи.

en: Post metadata has been downloaded, proceeding with posts...
mk: Мета податоците за написите се преземени, продолжувам со написите...

en: Post name
mk: Име на написот

en: Post navigation
mk: Навигација на напис

en: Post published privately.
mk: Написот е објавен приватно.

en: Post published.
mk: Написот е објавен.

en: Post restored to revision from %s.
mk: Написот е вратен на верзија од %s

en: Post reverted to draft.
mk: Написот е вратен во нацрт.

en: Post saved.
mk: Написот е зачуван

en: Post scheduled for: %s.
mk: Написот е закажан за: %s.

en: Post scheduled.
mk: Написот е закажан.

en: Post submitted.
mk: Написот е испратен.

en: Post title
mk: Наслов на напис

en: Post type
mk: Тип на напис

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
mk: Имињата на написите мора да бидат долги помеѓу 1 и 20 карактери.

en: Post type to get the templates for.
mk: Тип на напис за да ги добиеш шаблоните.

en: Post updated.
mk: Написот е ажуриран

en: Post via email
mk: Испрати преку е-пошта

en: Postal Code
mk: поштенски код

en: Postal code
mk: Поштенски број

en: Postal code (optional)
mk: Поштенски број (опционално)

en: Postal code.
mk: Поштенски број

en: Postcode
mk: Поштенски код

en: Postcode / ZIP
mk: Поштенски код / ZIP

en: Postcode / ZIP.
mk: Поштенски број / ZIP.

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
mk: Поштенски код за ова правило. Полу-колона (;) одделува повеќе вредности. Оставете празно да се примени на сите области. Wild карта (*) и опсези за нумерички поштенски кодови (на пример, 12345 ... 12350) исто така може да се користат.

en: Postcode/ZIP, it doesn't support multiple values. Deprecated as of WooCommerce 5.3, 'postcodes' should be used instead.
mk: Поштенски број/ZIP, не поддржува повеќе вредности. Застарени од WooCommerce 5.3, наместо тоа треба да се користат „поштенски кодови“.

en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
mk: Поштенските кодови кои содржат  wildcards (на пр CB23 *) или целосно нумерички опсег (на пр., <code> 90210 ... 99000 </code>) исто така се поддржани. Ве молиме погледнете ги зоните за испорака <a href="%s" target="_blank"> документација </a>) за повеќе информации.

en: Posted in %1$s
mk: Објавено во %1$s

en: Posted title:
mk: Објавен наслов:

en: Poster
mk: Постер

en: Poster Image
mk: Слика за постер

en: Poster image
mk: Слика за постер

en: Posts
mk: Написи

en: Posts Page
mk: Страница со написи

en: Posts by %s
mk: Написи од %s

en: Posts list
mk: Листа со написи

en: Posts list navigation
mk: Навигација на листа со написи

en: Posts navigation
mk: Навигација на написи

en: Posts page
mk: Страница со написи

en: Posts page: %s
mk: Страница на написот: %s

en: Posts per page
mk: Написи по страница:

en: Posts published on %s
mk: Написи објавени на %s

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
mk: Означени постови &ldquo;%s&rdquo;

en: Potentially unsecured files were found in your uploads directory
mk: Во директориумот со поставувања се пронајдени потенцијално необезбедени датотеки

en: Potenza
mk: Потенца

en: Pound sterling
mk: Фунта

en: Pounds
mk: фунти

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
mk: Работи на WordPress, одличната лична платформа за веб издаваштво.

en: Prachin Buri
mk: Прачин Бури

en: Prachuap Khiri Khan
mk: Прачуап Кири Кан

en: Prague
mk: Праг

en: Prato
mk: Прато

en: Prefecture
mk: Префактура

en: Preferences
mk: Преференции

en: Prefix
mk: Префикс

en: Preformatted text
mk: Преформатиран текст

[ctx: Preload value]
en: None
mk: Без

en: Premium support
mk: Платена поддршка

en: Preparing author mapping form...
mk: Подготовка на формуларот за доделување на автори....

en: Presidente Hayes
mk: Пресиденте Аиес

en: Press ENTER to add this link
mk: Притисни Enter за да го додадеш овој линк

en: Press This
mk: Притисни тука

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
mk: „Објави го ова” е мала алатка која ви овозможува да земете неколку бити од вебот и да создадете нов напис.

en: Press This is not available. Please contact your site administrator.
mk: „Објави го ова“ не е достапно. Ве молиме контактирајте го Вашиот администратор.

en: Press This is not installed. Please install Press This from <a href="%s">the main site</a>.
mk: „Објави го ова“ не е инсталирано. Ве молиме инсталирајте го преку <a href="%s">главниот сајт</a>.

en: Press This!
mk: Објави го ова!

en: Preview
mk: Преглед

en: Preview %s
mk: Прегледај: %s

en: Preview &#8220;%s&#8221;
mk: Преглед &#8220;%s&#8221;

en: Preview Changes
mk: Прегледај ги промените

en: Preview Link
mk: Линк за прегледување

en: Preview as a browser icon
mk: Прегледај како иконка на прелистувач

en: Preview as an app icon
mk: Прегледај како иконка на апликација

en: Preview in new tab
mk: Преглед во нов таб

en: Preview link for the post.
mk: Прегледај ја врската за написот.

en: Preview page
mk: Прегледај страница

en: Preview post
mk: Прегледај напис

en: Preview:
mk: Прегледај:

en: Previewing and Customizing
mk: Прегледување и уредување

en: Previewing theme
mk: Прегледување тема

en: Previous
mk: Претходно

en: Previous (arrow left)
mk: Претходно (лева стрелка)

en: Previous Page
mk: Претходна страница

en: Previous Post
mk: Претходен напис

en: Previous and next months
mk: Претходни и следни месеци

en: Previous page
mk: Претходна страница

en: Previous page link
mk: Врска на претходната страница

en: Previous pattern
mk: Претходна шема

en: Previous post
mk: Претходен напис

en: Previous:
mk: Претходно:

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
mk: Претходно уредените копии од сликата нема да бидат избришани.

en: Price
mk: Цена

en: Price amount.
mk: Износ на цената.

en: Price data for the product in the current line item, including or excluding taxes based on the "display prices during cart and checkout" setting. Provided using the smallest unit of the currency.
mk: Податоци за цените на продуктот во тековната линија, вклучително или без даноци врз основа на поставката „прикажи цени за време на кошничката и наплатата“. Обезбедено со користење на најмалата единица на валутата.

en: Price data provided using the smallest unit of the currency.
mk: Податоците за цените се обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Price display suffix
mk: Суфикс на прикажаната цена

en: Price formatted in HTML.
mk: Цена форматирана во HTML

en: Price of this shipping rate using the smallest unit of the currency.
mk: Цената на оваа стапка за испорака со користење на најмалата единица на валутата.

en: Price prefix for the currency which can be used to format returned prices.
mk: Префикс на цена за валутата што може да се користи за форматирање на вратените цени.

en: Price range, if applicable.
mk: Опсег на цени, доколку е применливо.

en: Price string formatted as HTML.
mk: Низа на цени форматирана како HTML.

en: Price:
mk: Цена

en: Price: high to low
mk: Цена: високо до ниско

en: Price: low to high
mk: Цена: ниска до висока

en: Prices entered with tax
mk: Цените се со вклучен данок

en: Pricing
mk: Цени

en: Primary Site
mk: Примарен сајт

en: Primary site
mk: Примарен сајт

en: Prince Edward Island
mk: Островот на Принц Едвард

en: Print
mk: Печати

en: Print discounted USPS and DHL labels straight from your WooCommerce dashboard and save on shipping.
mk: Печатете етикети USPS и DHL со попуст директно од вашата контролна табла на WooCommerce и заштедете при испорака.

en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
mk: Печатете етикети за испорака со %1$sWooCommerce Shipping%2$s

en: Print shipping labels with WooCommerce Shipping
mk: Печатете етикети за испорака со WooCommerce Shipping

en: Priority
mk: Приоритет

en: Priority.
mk: Приоритет.

en: Privacy
mk: Приватност

en: Privacy Policy
mk: Полиса на приватност

en: Privacy Policy Guide
mk: Водич за полиса за приватност

en: Privacy Policy page setting updated successfully. Remember to <a href="%s">update your menus</a>!
mk: Страницата за полиса за приватност е успешно ажурирана. Не заборавајте да ги <a href="%s">ажурирате вашите менија</a>!

en: Privacy Policy page updated successfully.
mk: Страницата за полиса за приватност е успешно ажурирана.

en: Privacy Settings
mk: Поставувања за приватност

[ctx: Privacy Settings]
en: Policy Guide
mk: Водич за политики

[ctx: Privacy Settings]
en: Settings
mk: Поставки

en: Privacy policy
mk: Полиса за приватност

en: Private
mk: Приватно

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Приватен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Приватни <span class="count">(%s)</span>

en: Private key
mk: Приватeн клуч:

en: Private note
mk: Додај белешка

en: Private post
mk: Приватен напис

en: Private: %s
mk: Приватно: %s

en: Privately Published
mk: Приватно објавено

en: Proceed
mk: Продолжи

en: Proceed to Checkout
mk: Продолжи кон наплата

en: Proceed to PayPal
mk: Продолжи кон PayPal

en: Proceed to checkout
mk: Продолжи кон наплата

en: Process payments and prevent fraud
mk: Процесирајте ги плаќањата и спречите измама

en: Process the action now as if it were run as part of a queue
mk: Обработете ја акцијата сега како да е извршена како дел од редица

en: Processing
mk: Се процесира

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Се процесира <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Се процесираат <span class="count">(%s)</span>

en: Processing next batch.
mk: Ја обработувам следната група.

en: Processing order
mk: Нарачката се обработува

en: Product
mk: Производ

en: Product / Variation
mk: Продукт / Варијација

en: Product / Variation title
mk: Наслов на продукт / варијација

[ctx: Product Attribute]
en: Product %s
mk: Производ %s

en: Product Catalog
mk: Каталог на продукти

en: Product Categories
mk: Категории на продукти

en: Product Category Link
mk: Линк од категоријата продукт

en: Product Export
mk: Извоз на Продуктот

en: Product ID or SKU is required
mk: ID или SKU на продуктот се потребни

en: Product ID or SKU is required.
mk: ID или SKU на продуктот се потребни.

en: Product ID provided does not match this line item
mk: Приложениот ID на продуктот не се поклопува со ставката во линија

en: Product ID.
mk: ID на продукт.

en: Product IDs
mk: ID-а на Продукт

en: Product Images
mk: Слики на продуктот

en: Product Import
mk: Увоз на Продукти

en: Product Link
mk: Линк за продуктот

en: Product Price
mk: Цена на продуктот

en: Product Reviews
mk: Осврти на продукти

en: Product SKU
mk: SKU на продуктот

en: Product SKU.
mk: SKU на продукт.

en: Product Search
mk: Пребарување низ Продукти

en: Product Tag Cloud
mk: Облак на ознаки на Продуктот

en: Product Tag Link
mk: Врска со ознаки на продуктот

en: Product Title
mk: Име на продуктот

en: Product Type
mk: Тип на Продукт

en: Product URL
mk: URL на продуктот

en: Product URL.
mk: URL на продуктот.

en: Product attribute base
mk: База на атрибути на продуктот

en: Product attributes lookup table
mk: Табела за пребарување на атрибути на продуктот

en: Product attributes lookup table data is regenerating
mk: Податоците од табелата за пребарување на атрибути на продуктот се регенерираат

en: Product attributes lookup table regeneration process has been aborted.
mk: Процесот на регенерација на табелата за пребарување на атрибути на продуктот е прекинат.

en: Product attributes lookup table regeneration process has been resumed.
mk: Процесот на регенерација на табелите за пребарување атрибути на продуктот е обновен.

en: Product attributes.
mk: Атрибути на продуктот.

en: Product backorder
mk: Продукти по нарачка

en: Product catalog
mk: Каталог на продукти

en: Product categories
mk: Категорија на производи

en: Product categories detailed reports.
mk: Категории на продукти детални извештаи.

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
mk: Категориите на продукти за Вашата продавница може да се менаџираат тука. За да го промените редоследот на категории на предниот крај, можете да влечете и пуштите за да ги сортирате. За да видите повеќе категории, кликнете на врската "опции на екран" во горниот десен агол на оваа страница.

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
mk: Категории на производи за кои ќе се примени купонот, или кои треба да бидат во кошничката со цел да се примени "фиксен попуст на кошничка".

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
mk: Категории на производи на кои купонот нема да се примени, или кои не можат да бидат во кошничката со цел да се примени "фиксен попуст на кошничка".

en: Product category IDs.
mk: ИД за категорија на продукти.

en: Product category base
mk: База на категории на продукти

en: Product category parent is invalid
mk: Родителот на категоријата на производот е невалиден.

en: Product count
mk: Број на продукти

en: Product created
mk: Продуктот е создаден

en: Product creation failed, could not find original product: %s
mk: Креирањето на продукт пропадна,не може да се најде оргиналниот продукт: %s

en: Product data
mk: Податоци за продуктот

en: Product deleted
mk: Продуктот е избришан

en: Product description
mk: Опис на продукт

en: Product description.
mk: Опис на производот

en: Product dimensions.
mk: Димензии на продуктот

en: Product display, sorting, and reports may not be accurate until this finishes. It will take a few minutes and this notice will disappear when complete.
mk: Приказот, сортирањето и извештаите на продуктот може да не се точни додека не заврши ова. Ќе потрае неколку минути и ова известување ќе исчезне кога ќе заврши.

en: Product download files detailed reports.
mk: Детални извештаи за преземање датотеки на продукти.

en: Product downloads detailed reports.
mk: Продуктот презема детални извештаи.

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
mk: Нацрт на продуктот е ажуриран. <a target="_blank" href="%s">Преглед на продукт</a>

en: Product external URL. Only for external products.
mk: URL врска за надворешни продукти. Само за надворешни продукти.

en: Product external button text. Only for external products.
mk: Текст за надворешно копче на продуктот. Само за надворешни продукти.

en: Product full description in HTML format.
mk: Целосен опис на продуктот во HTML формат.

en: Product gallery
mk: Галерија на продуктот

en: Product height (%s).
mk: Висина на производот (%s).

en: Product image
mk: Слика за производ

en: Product image.
mk: Слика на продуктот.

en: Product inventory quantity.
mk: Количина на залиха на продукти.

en: Product inventory status.
mk: Статус на залиха на продукти.

en: Product inventory threshold for low stock.
mk: Праг на залиха на продукти за ниски залихи.

en: Product is invalid.
mk: Невалиден производ

en: Product length (%s).
mk: Должина на продуктот (%s).

en: Product link.
mk: Врска на продуктот.

en: Product lookup tables
mk: Табели за пребарување на продукти

en: Product low in stock
mk: Продуктот има малку на залиха

en: Product name
mk: Име на продуктот

en: Product name.
mk: Име на производот.

en: Product on sale
mk: Продукт на попуст

en: Product out of stock
mk: Продуктот го нема на залиха

en: Product parent ID.
mk: ID на родителот на производот.

en: Product parent name.
mk: родителско име на продуктот.

en: Product permalinks
mk: Постојани врски за продукти

en: Product price.
mk: Цена на производ.

en: Product promotion
mk: Промоција на продуктот

en: Product properties should not be accessed directly.
mk: До својствата на продуктот не треба да се пристапи директно.

en: Product quantity is required.
mk: Потребно е да се внесе количина на производ.

en: Product quantity must be a positive float.
mk: Количината на производот мора да биде позитивна.

en: Product rating
mk: Оценка на продуктот

en: Product ratings
mk: Рангирање на продуктот

en: Product regular price.
mk: Регуларна цена на производот.

en: Product restored
mk: Продуктот е обновен

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
mk: Полето за преглед на продуктот ја надминува максималната дозволена должина.

en: Product sale price.
mk: Цена со попуст за производот.

en: Product saved.
mk: Продуктот е зачуван.

en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
mk: Продуктот е закажан за: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s"> Преглед на Продукт </a>

en: Product search
mk: Пребарувај продукти

en: Product shipping class parent is invalid
mk: Родителската класа за испорака на Продукт е невалидна

en: Product shipping classes
mk: Класи за достава на производ

en: Product short description
mk: Краток опис на продуктот

en: Product short description in HTML format.
mk: Краток опис на продуктот во HTML формат.

en: Product short description.
mk: Краток опис на производот

en: Product slug.
mk: Оддел на продукт.

en: Product status (post status).
mk: Статус на производ (статус на пост).

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
mk: Продуктот е испратен. <a target="_blank" href="%s">Прегледај го продуктот</a>

en: Product tag base
mk: База на ознаката на Продуктот

en: Product tags
mk: Ознаки на продукт

en: Product template name.
mk: Име на шаблонот на продуктот.

en: Product title
mk: Име на продуктот

en: Product transients cleared
mk: Промените на продуктот се исчистени

en: Product type name.
mk: Име на тип на продукт.

en: Product type.
mk: Вид на продукт.

en: Product updated
mk: Продуктот е ажуриран

en: Product updated.
mk: Продуктот е ажуриран.

en: Product variation attributes, if applicable.
mk: Атрибути за варијација на продуктот, доколку е применливо.

en: Product variations
mk: Варијанти на продуктот

en: Product variations IDs.
mk: ИД на варијации на продукти.

en: Product weight (%s).
mk: Тежина на продуктот (%s).

en: Product width (%s).
mk: Ширина на Продуктот (%s).

en: Product(s)
mk: Продукт(и)

en: Products
mk: Производи

en: Products by Rating list
mk: Продукти по рејтинг листа

en: Products detailed reports.
mk: Детални извештаи за продуктите.

en: Products list
mk: Листа на производи

en: Products navigation
mk: Преглед на производи

en: Products per row
mk: Продукти по ред

en: Products sold
mk: Продадени продукти

en: Products sold.
mk: Продадени продукти.

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
mk: Означени продукти &ldquo;%s&rdquo;

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
mk: Производи за кои ќе се примени купонот или кои треба да бидат во кошничката за да се примени "Фиксен попуст на Кошничка".

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
mk: Производи за кои купонот нема да се примени, или кои не можат да бидат во количката со цел да се примени "Фиксен попуст на Кошничка".

en: Products totals.
mk: Вкупно продукти.

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
mk: Продукти што сте ги прегледале: ние ќе го користиме ова за, на пример, да ви покажеме продукти што неодамна сте ги прегледале

en: Profile
mk: Профил

en: Profile &rarr;
mk: Профил &rarr;

en: Profile Picture
mk: Профил слика

en: Profile Setup Wizard
mk: Волшебник за поставување профил

en: Profile updated.
mk: Профилот е ажуриран.

en: Promoted
mk: Промовирано

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
mk: Заштитете ја вашата WooCommerce продавница со Jetpack Backup.

en: Protect your store from unauthorized access.
mk: Заштитете ја Вашата продавница од неовластен пристап.

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
mk: Заштитени коментари: Ве молиме внесете ја Вашата лозинката за да ги гледате коментарите.

en: Protected Post Password
mk: Лозинка за заштита на напис

en: Protected: %s
mk: Заштитено: %s

en: Provided order currency is invalid.
mk: Наведената Валута за нарачката е невалидна

en: Provided type is not supported.
mk: Обезбедениот тип не е поддржан.

en: Province
mk: Провинција

en: Public
mk: Јавно

en: Public <span class="count">(%s)</span> | Public <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Јавни <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Јавни <span class="count">(%s)</span>

en: Public text domain.
mk: Јавен текстуален домен.

en: Public, Sticky
mk: Јавно, Лепливо

en: Publicize
mk: Соопшување

en: Publish
mk: Објави

en: Publish <b>immediately</b>
mk: Објави <b>веднаш</b>

en: Publish Settings
mk: Поставувања за објавување

en: Publish on: %s
mk: Објави на: %s

en: Publish:
mk: Објави:

en: Published
mk: Објавено

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Објавен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Објавени <span class="count">(%s)</span>

en: Published on: %s
mk: Објавено на: %s

en: Publishing
mk: Објавување

en: Publishing Soon
mk: Се објавуваат наскоро

en: Publishing failed.
mk: Објавувањето не успеа.

en: Publishing…
mk: Објавувам...

en: Puebla
mk: Пуебла

en: Puerto Plata
mk: Порто Плата

en: Puerto Rico
mk: Порторико

en: Pullquote citation text
mk: Повлечете цитат текст

en: Pullquote text
mk: Повлечете цитат текст

en: Punjab
mk: Панџаб

en: Puno
mk: Пуно

en: Punta Arenas
mk: Пунта Аренас

en: Puntarenas
mk: Пунтаренас

en: Purchase
mk: Набавка

en: Purchase & install now
mk: Купете и инсталирајте сега

en: Purchase note
mk: Забелешка за Набавка

en: Purchased Downloads
mk: Купени преземања

en: Purple
mk: Виолетова

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
mk: Ставете го курсурот врз Вашиот Gravatar за да го видите Вашиот профил.

en: Putrajaya
mk: Путраџаја

en: Putumayo
mk: Путумајо

en: Pyongyang
mk: Пјонгјанг

en: Qalyubia
mk: Каљубија

en: Qatar
mk: Катар

en: Qatari riyal
mk: катарски ријал

en: Qena
mk: Ќена

en: Qinghai / 青海
mk: Кингхаи / 青海

en: Qom (قم)
mk: Ком (قم)

en: Qostanay
mk: Костанај

en: Qty
mk: Кол.

en: Quality
mk: Квалитет

en: Quantity
mk: Количина

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
mk: Залиха

en: Quantity left in stock if stock is low, or null if not applicable.
mk: Количество оставено на залиха ако залихата е мала, или нула ако не е применливо.

en: Quantity of orders made by the customer.
mk: Количина на нарачка направена од корисник

en: Quantity of the item in the current package.
mk: Количество на артикл во тековното пакување.

en: Quantity of this item in the cart.
mk: Количина на оваа ставка во кошничката.

en: Quantity of this item to add to the cart.
mk: Количество од оваа ставка за да се додаде во кошничката.

en: Quantity ordered.
mk: Нарачана количина

en: Quebec
mk: Квебек

en: Queensland
mk: Квинсленд

en: Query parameter not permitted: %s
mk: Параметарот на пребарување не е дозволен: %s

en: Query type
mk: Вид на прашалник

en: Querétaro
mk: Керетаро

en: Quetzaltenango
mk: Кецалтенанго

en: Quezon
mk: Кезон

en: Quiché
mk: Кише

en: Quick Draft
mk: Брз нацрт

en: Quick Edit
mk: Брзо уредување

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
mk: Брзо уреди го &#8220;%s&#8221;

en: Quick edit this comment inline
mk: Брзо измени го овој коментар

en: Quick&nbsp;Edit
mk: Брзо&nbsp;уредување

en: Quindío
mk: Квиндио

en: Quintana Roo
mk: Квинтана Ру

en: Quirino
mk: Квирино

en: Quote
mk: Цитат

en: Qyzylorda
mk: Кизилорда

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
mk: R &#8212; Наменето за публика со старост над 17 години

en: REST API availability
mk: Достапност на REST API

en: REST API enabled?
mk: REST API овозможен?

en: REST API version used in the webhook deliveries.
mk: REST API верзија користена во webhook испораки

en: REST base route for the post type.
mk: ОДМОР пат на базата за тип на функција.

en: REST base route for the taxonomy.
mk: Рута на REST базата на ресурсот.

en: REST namespace route for the taxonomy.
mk: REST именски простор пат за таксономијата.

en: REST route's namespace for the post type.
mk: Именски простор на REST рутата за типотот на напис.

en: REST search handlers must extend the %s class.
mk: REST search handlers мора да ја прошируваат класата %s.

en: RSS Address
mk: RSS адреса

en: RSS Error:
mk: RSS Грешка.

en: RSS Feed
mk: RSS Фид

en: RTL Language Support
mk: RTL јазична поддршка

en: Radius
mk: Радиус

en: Ragusa
mk: Рагуза

en: Rainy River
mk: Кашна река

en: Rajasthan
mk: Раџастан

en: Rajbari
mk: Раџбари

en: Rajshahi
mk: Рајсхахи

en: Rakai
mk: Ракаи

en: Random
mk: Случаен

en: Random Order
mk: Случаен редослед

en: Randomize suggested headers
mk: Рандомизирај ги предложените хедери

en: Randomize uploaded headers
mk: Рандомизирај ги качените хедери

en: Randomizing suggested headers
mk: Рандомизирај ги предложените хедери

en: Randomizing uploaded headers
mk: Рандомизирај ги качените хедери

en: Rangamati
mk: Рангамати

en: Rangoon
mk: Рангун

en: Rangpur
mk: Рангпур

en: Rankin Inlet
mk: Ранкин увала

en: Ranong
mk: Ранонг

en: Rapti
mk: Рапти

en: Rarotonga
mk: Раротонга

en: Ratchaburi
mk: Рачабури

en: Rate
mk: Брзина

en: Rate %
mk: Стапка %

en: Rate code
mk: Код на стапка

en: Rate name
mk: Име на стапка

en: Rate&hellip;
mk: Оцени&hellip;

en: Rate&nbsp;%
mk: Стапка&nbsp;%

en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
mk[0]: Оценето %1$s од 5 врз основа на оценка на клиент %2$s
mk[1]: Оценето %1$s од 5 врз основа на оценки на клиент %2$s

en: Rated %s out of 5
mk: Оценето %s од 5

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
mk: Цените ќе можат да се конфигурираат, а даноците ќе се пресметуваат при наплатата.

en: Rating
mk: Рангирање

en: Ravenna
mk: Равена

en: Raw unrounded product prices used in calculations. Provided using a higher unit of precision than the currency.
mk: Необработени цени на продуктите што се користат во пресметките. Обезбедено со користење на повисока единица на прецизност од валутата.

en: Rayong
mk: Рајонг

en: Razavi Khorasan (خراسان رضوی)
mk: Разави Хорасан (خراسان رضوی)

en: Razgrad
mk: Разград

en: Re-enter new password
mk: Внесете уште еднаш нова лозинка

en: Reach more shoppers and drive sales for your store. Integrate with Google to list your products for free and launch paid ad campaigns.
mk: Допрете повеќе купувачи и поттикнете ја продажбата за вашата продавница. Интегрирајте се со Google за да ги наведете вашите продукти бесплатно и да започнете платени рекламни кампањи.

en: Reach out to customers
mk: Допрете до клиентите

en: Read
mk: Читај

en: Read More
mk: Прочитајте повеќе

en: Read More %s
mk: [Читај повеќе %s]

en: Read More...
mk: Прочитајте повеќе...

en: Read all about it
mk: Прочитај повеќе за тоа

en: Read more
mk: Прочитај повеќе

en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
mk: Прочитај повеќе за &ldquo;%s&rdquo;

en: Read more of this post
mk: Прочитајте го остатокот од овој напис

en: Read more&hellip;
mk: Читајте понатаму&hellip;

en: Read more.
mk: Читај повеќе.

en: Read more...
mk: Прочитајте повеќе

en: Read the <a href="%s" target="_blank">Debugging a WordPress Network</a> article. Some of the suggestions there may help you figure out what went wrong.
mk: Прочитајте ја статијата <a href="%s" target="_blank">Дебагирање на WordPress мрежа</a> . Некои од предлозите таму може да ви помогнат да сфатите што тргнало наопаку.

en: Read/Write
mk: Прочитај/Запиши

en: Reader
mk: Читач

en: Reading
mk: Читање

en: Reading Settings
mk: Поставувања за читање

en: Ready to launch your store?
mk: Подготвени да ја отворите вашата продавница?

en: Ready to start selling something awesome?
mk: Дали си спремен да продаваш нешто прекрасно?

en: Ready!
mk: Спремни?

en: Reason for failure
mk: Причина за неуспех

en: Reason for refund (optional):
mk: Причина за рефундирање (опционо):

en: Reason for refund.
mk: Причина за рефундирање.

en: Reasons you'll love Jetpack
mk: Причини поради кои ќе го сакате  Jetpack

en: Reassign the deleted user's posts and links to this user ID.
mk: Додели ги написите на избришаниот корисник на корисник со ID.

en: Rebuild my comment threads &raquo;
mk: Повторно изгради ги нишките со моите коментари &raquo;

en: Recalculate
mk: Прерачунајте

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
mk: Прерачунајте вкупно? Ова ќе ги пресмета даноците врз основа на земјата на клиентите (или во земјата на продавницата) и вкупните  ажурирања.

en: Receive email notifications with additional guidance to complete the basic store setup and helpful insights
mk: Добијте е-пошта со додатни совети за комплетирање на основните поставки на е-продавницата, како и други помошни информации

en: Received PDT notification for another account: %1$s. Order ID: %2$d.
mk: Добивме PDT известување за друга сметка: %1$s. ID на нарачка: %2$d.

en: Received PDT notification for order %1$d on endpoint for order %2$d.
mk: Добивме PDT известување за нарачката %1$d на крајната точка за нарачката %2$d.

en: Receiver email
mk: Емаил на примач

en: Recent Comments
mk: Скорешни коментари

en: Recent Posts
mk: Скорешни написи

en: Recent Product Reviews
mk: Скорешни критики за продуктите

en: Recent orders
mk: Скорешни нарачки

en: Recent reviews
mk: Скорешни критики

en: Recently Published
mk: Претходно објавени

en: Recently Viewed Products
mk: Последно видени продукти

en: Recently Viewed Products list
mk: Список на неодамна прегледани продукти

en: Recently updated
mk: Неодамна ажурирано

en: Recife
mk: Ресифе

en: Recipient(s)
mk: Примач(и)

en: Recommended
mk: Препорачано

en: Recommended Blogs
mk: Препорачани блогови

en: Recommended for All WooCommerce Stores
mk: Препорачано за сите WooCommerce продавници

en: Recount terms
mk: Термин за повторна пресметка

en: Recovery Mode &#8212; %s
mk: Режим за поправка &#8212; %s

en: Recovery Mode not initialized.
mk: Режимот за поправка не е иницијализиран.

en: Recovery key expired.
mk: Клучот за поправка е истечен.

en: Recurrence
mk: Повторување

en: Red
mk: Црвена

en: Red Sea
mk: црвено море

en: Redirect only
mk: Само пренасочување

en: Redirect only (Insecure)
mk: Само пренасочување (небезбедно)

en: Redirect to current URL
mk: Пренасочи на тековната URL адреса

en: Redirect to the cart page after successful addition
mk: Пренасочување на страницата на Кошничката по успешното додавање

en: Redo
mk: Повтори

en: Redo your last undo.
mk: Повтори го последното поништување.

en: Reduced rate
mk: Намалена стапка

en: Refresh
mk: Освежи

en: Refresh stats
mk: Освежи статистика

en: Refreshed stats for %s
mk: Освежена статистика за %s

en: Refreshing, please wait one moment...
mk: Превчитувам, почекајте еден момент...

en: Refund
mk: Рефундирање

en: Refund #%1$s - %2$s
mk: Рефундирање #%1$s - %2$s

en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
mk: Рефундирање #%1$s - %2$s by %3$s

en: Refund %1$s via %2$s
mk: Рефундирање %1$s преку %2$s

en: Refund %s manually
mk: Рефундирање %s рачно

en: Refund &ndash; %s
mk: Рефундирај &ndash; %s

en: Refund ID.
mk: ID на рефунд ставката.

en: Refund amount
mk: Вредност која се рефундира

en: Refund amount is required.
mk: Потребна е вредноста која се рефундира.

en: Refund amount must be greater than zero.
mk: Вредност која се рефундира мора да биде поголема од 0.

en: Refund amount must be positive.
mk: Вредност која се рефундира мора да биде позитивна вредност.

en: Refund amount.
mk: Вредност која се рефундира.

en: Refund failed.
mk: Рефундирањето не успеа.

en: Refund reason.
mk: Причина за рефундирањето.

en: Refund the line items above. This will show the total amount to be refunded
mk: Рефундирање на ставките на линијата погоре. Ова ќе го прикаже вкупниот износ што треба да се врати

en: Refund total.
mk: Вкупно рефундирање.

en: Refunded
mk: Повратени средства

en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
mk: Рефундирано %1$s -ID на рефундурање: %2$s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Рефундирани <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Рефундирани <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
mk: Рефундирана нарачка

en: Refunds
mk: Рефундирања

en: Regenerate
mk: Регенерирај

en: Regenerate data message.
mk: Регенерирајте порака за податоци.

en: Regenerate download permissions
mk: Регенерирани дозволи за превземање

en: Regenerate shop thumbnails
mk: Регенерирани сликички на продавницата

en: Regenerate the product attributes lookup table
mk: Регенерирајте ја табелата за пребарување на атрибути на продуктот

en: Regenerating images for attachment ID: %s
mk: Регенерирани слики за  ID на прикачениот фајл: %s

en: Regeneration status.
mk: Статус на регенерација.

en: Reggio Calabria
mk: Реџо Калабрија

en: Reggio Emilia
mk: Реџо Емилија

en: Regina
mk: Регина

en: Region
mk: Регион

en: Region(s)
mk: Регион(и)

en: Region.
mk: Регионот.

en: Register
mk: Регистрирај се

en: Registers whether the note is deleted or not
mk: Регистрира дали белешката е избришана или не

en: Registration complete. Please check your email, then visit the <a href="%s">login page</a>.
mk: Регистрацијата е завршена. Ве молиме проверете ја вашата е-пошта, а потоа посетете ја <a href="%s">страницата за најавување</a> .

en: Registration confirmation will be emailed to you.
mk: Вашата потврда за регистрација ќе ви биде испратена по е-пошта.

en: Registration date for the user.
mk: Дата на регистрација на ресорсот.

en: Registration privacy policy
mk: Полиса за приватност при регистрација

en: Región Metropolitana de Santiago
mk: Регион Метрополитана де Сантијаго

en: Regular price
mk: Редовна цена

en: Regular price (%s)
mk: Регуларна цена (%s)

en: Regular product price.
mk: Редовна цена на продуктот.

en: Related Tags
mk: Слични ознаки

en: Related products
mk: Поврзани продукти

en: Relationship
mk: Поврзаност

en: Release Date
mk: Датум на објава

en: Released: %d.
mk: Објавено: %d.

en: Relevance
mk: Релевантност

en: Relizane
mk: Релизан

en: Remember Me
mk: Запомни ме

en: Remember me
mk: Запомни ме

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
mk: Изберете „Ажурирај го профилот“ откако ќе завршите.

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
mk: Запомни, откако ќе го избришете вашиот веб-сајт, тој не може да биде вратен.

en: Remind Me Later
mk: Потсети ме Подоцна

en: Remind me later
mk: Потсети ме подоцна

en: Remote GET response.
mk: Далечински GET одговор.

en: Remote GET successful?
mk: Далечински GET успешен?

en: Remote POST response.
mk: Далечински POST одговор.

en: Remote POST successful?
mk: Далечински POST успешен?

en: Remote file error: %s
mk: Грешка на оддалечена датотека: %s

en: Remote file is incorrect size
mk: Оддалечена датотека има неточна големина

en: Remote file is too large, limit is %s
mk: Оддалечена датотека е премногу голема, ограничувањето е %s

en: Remote file returned error response %1$d %2$s
mk: Оддалечената датотека врати порака за грешка %1$d %2$s

en: Remote get
mk: Далечински get

en: Remote post
mk: Далечински post

en: Remote server did not respond
mk: Нема одговор од оддалечениот сервер

en: Remove
mk: Избриши

en: Remove %s
mk: Избриши %s

en: Remove Background Image
mk: Избриши слика за позадина

en: Remove Header Image
mk: Избриши ја сликата за заглавје

en: Remove Image
mk: Избриши слика

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
mk: Избриши го мени елементот: %1$s (%2$s)

en: Remove Selected Items
mk: Отстранете ги избраните ставки

en: Remove Service
mk: Избриши сервис

en: Remove Users from Site
mk: Избриши ги корисниците од сајтот

en: Remove a link.
mk: Отстрани врска.

en: Remove access to downloads on request
mk: Отстранете го пристапот до преземања на барање

en: Remove audio source
mk: Избриши аудио извор

en: Remove featured image
mk: Избриши главна слика

en: Remove filter
mk: Отстрани филтер

en: Remove image
mk: Избриши слика

en: Remove item
mk: Избриши елемент

en: Remove legacy coupon menu
mk: Отстранете го наследното мени за купони

en: Remove link
mk: Отстрани врска

en: Remove personal data
mk: Избриши лични податоци

en: Remove personal data from orders on request
mk: Отстранете ги личните податоци од нарачките на барање

en: Remove poster image
mk: Избриши постер слика

en: Remove product image
mk: Отстрани слика на продукт

en: Remove selected account(s)
mk: Отстрани ги избраните сметки

en: Remove selected row(s)
mk: Избриши ги избраните ред(ици)

en: Remove the selected block(s).
mk: Отстрани ги означените блокови.

en: Remove this attribute?
mk: Избриши го овој атрибут?

en: Remove this image
mk: Избриши ја оваа слика

en: Remove this item meta?
mk: Отстрани го овој мета податок на предметот?

en: Remove track
mk: Отстранете ја песната

en: Remove video source
mk: Избриши видео извор

en: Removed
mk: Отстрането

en: Removed %s.
mk: Отстранет %s.

en: Removed access to downloadable files.
mk: Отстранет пристапот до датотеките што може да се преземат.

en: Removed customer "%s"
mk: Отстранет клиент „%s“

en: Removed payment token "%d"
mk: Отстранет токен за плаќање „%d“

en: Removed personal data from order %s.
mk: Отстранети се личните податоци од нарачката %s.

en: Removing %1$s manually will cause PHP warnings. Use the %2$s filter instead.
mk: Отстранувањето на %1$s рачно ќе предизвика PHP предупредувања. Употребувајте го %2$s филтерот наместо тоа.

en: Removing and Reusing
mk: Отстранување и повторно користење

en: Removing the current plugin&#8230;
mk: Се отстранува тековниот додаток…

en: Removing the old version of the translation&#8230;
mk: Бришам стари верзии од преводите&#8230;

en: Rename
mk: Преименувај

en: Render response in a particular format.
mk: Рендериран одговор во одреден формат.

en: Renew
mk: Обнови

en: Renew Subscription
mk: Обнови ја претплатата

en: Reorder
mk: Промени редослед

en: Reorder menu items
mk: Промена на редоследот на предметите во менито

en: Reorder mode closed
mk: Модот за преуредување е затворен

en: Reorder mode enabled
mk: Режимот за промена на редоследот е вклучен.

en: Reorder widgets
mk: Променете го редоследот на елементите

en: Repeat
mk: Повтори

en: Repeat Background Image
mk: Повторувај ја позадинската слика

[ctx: Repeat Image]
en: Repeat
mk: Потвори

en: Repeat New Password
mk: Повтори ја новата лозинка

en: Repeat Password
mk: Повторете ја лозинката

en: Repeat Voting
mk: Повтори го гласањето

en: Repeated background
mk: Повторена позадина

en: Replace
mk: Замени

en: Replace audio
mk: Замени аудио

en: Replace image
mk: Замени слика

en: Replace video
mk: Замени видео

en: Reply
mk: Одговори

en: Reply to %s
mk: Одговори на %s

en: Reply to Comment
mk: Одговори на коментар

en: Reply to this comment
mk: Одговори на овој коментар

en: Report a bug
mk: Пријави грешка

en: Report period.
mk: Пријави период.

en: Report table data is being deleted.
mk: Податоците од табелите за извештаи се бришат.

en: Report table data is being rebuilt. Please allow some time for data to fully populate.
mk: Податоците од табелата за извештаи се обновуваат. Ве молиме оставете малку време за целосно пополнување на податоците.

en: Reports
mk: Прегледи

en: Reports data grouped by intervals.
mk: Пријавува податоци групирани по интервали.

en: Reports data grouped by segment condition.
mk: Пријавува податоци групирани по состојба на сегментот.

en: Request Feedback
mk: Побарај повратна информација

en: Request added successfully.
mk: Барањето е успешно додадено.

en: Request body.
mk: Тело на Повикот.

en: Request headers.
mk: Заглавие на Повикот.

en: Requested
mk: Побарано

en: Requester
mk: Барател

en: Requests sent.
mk: Барањето е испратено.

en: Required
mk: Задолжително

en: Required PHP version
mk: Потребна верзија на PHP

en: Required WordPress version
mk: Потребна верзија на WordPress

en: Required and recommended modules are installed
mk: Неопходните и препорачаните модули се инсталирани

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
mk: Задолжителните полиња се означени; останатите се по избор. Информациите за корисникот ќе бидат прикажани доколку вашата тема го овозможува тоа.

en: Required fields are marked %s
mk: Задолжителните полиња се означени со %s

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
mk: Потребно за да биде вистина,затоа што ресурсот не подржува отфрлање

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
mk: Се бара вредноста true, како ревизии не поддржува отпадното расфрлување.

en: Required to be true, as terms do not support trashing.
mk: Потребно да е точно, бидејќи условите не поддржуваат trashing.

en: Required to be true, as users do not support trashing.
mk: Потребно е да е  true, затоа што ресурсот не поддржува фрлање во корпа.

en: Required to create an Application Password, but not to update the user.
mk: Потребно е да се создаде лозинка за апликација, но не и да се ажурира корисникот.

en: Required?
mk: Задолжително

en: Requirements Not Met
mk: Побарувањата не се задоволени

en: Resend confirmation requests
mk: Повторно испратете барање за потврда

en: Resend email
mk: Препрати електронска пошта

en: Resend new order notification
mk: Препрати нотификација за нова нарачка

en: Reset
mk: Ресетирај

en: Reset Image
mk: Ресетирај слика

en: Reset Password
mk: Ресетирај лозинка

en: Reset password
mk: Ресетирај лозинка

en: Reset search
mk: Ресетирајте го пребарувањето

en: Reset template: %s
mk: Ресетирај го шаблонот: %s

en: Reset the styles to the theme defaults
mk: Ресетирај ги стиловите на основните од темата

en: Reset the template
mk: Ресетирај го нацртот

en: Reset to defaults
mk: Ресетирање на стандардните

en: Resetting the template may result in loss of content, do you want to continue?
mk: Ресетирањето на нацрт може да предизвика губење на содржината. Дали сакате да продолжите?

en: Resize for smaller devices
mk: Намали за помали уреди

en: Resolute
mk: Резолјут

en: Resolve Block
mk: Реши блок

en: Resource cannot be created.
mk: Ресурсот не може да се креира.

en: Resource cannot be created. Check to make sure 'order' and 'name' are present.
mk: Ресурсот не може да се креира. Проверете дали се присутни "нарачки" и "име".

en: Resource does not exist.
mk: Ресурсот не постои.

en: Resource does not support trashing.
mk: Ресурсот не дозволува негативни коментари.

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
mk: Одговорете на вашите барања, вклучувајќи рефундирање и поплаки

en: Responsive Layout
mk: Репонсизвен распоред

en: Rest of the world
mk: Остаток од светот

en: Restart
mk: Рестартирај

en: Restock refunded items
mk: Поврат на залиха на рефундирани предмети.

en: Restore
mk: Врати

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
mk: Врати &#8220;%s&#8221; од отпад

en: Restore Original Header Image
mk: Врати ја оригиналната слика за заглавје

en: Restore Original Image
mk: Врати ја оригиналната слика

en: Restore This Autosave
mk: Врати на оваа автоматско зачувување

en: Restore This Revision
mk: Врати ја оваа верзија

en: Restore from Trash
mk: Врати од отпад

en: Restore image
mk: Врати слика

en: Restore last draft
mk: Врати го последниот нацрт

en: Restore original image
mk: Врати ја оригиналната слика

en: Restore the backup
mk: Врати го бекапот.

en: Restore this comment from the Trash
mk: Врати го овој коментар од отпадот

en: Restore this comment from the spam
mk: Врати го овој коментар од спам

en: Restore this item from the Trash
mk: Врати го овој елемент од ѓубрето

en: Result of payment processing, or false if not yet processed.
mk: Резултат од обработката на плаќањето, или лажен ако сè уште не е обработен.

en: Results
mk: Резултати

en: Results are still loading&hellip;
mk: Резултатите се вчитуваат&hellip;

en: Resume
mk: Продолжи

en: Resume the product attributes lookup table regeneration
mk: Продолжете со регенерацијата на табелата за пребарување на атрибути на продуктот

en: Retain cancelled orders
mk: Задржете ги откажаните нарачки

en: Retain completed orders
mk: Задржете ги завршените нарачки

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
mk: Чувајте ги завршените нарачки за одредено времетраење пред да ги анонимизирате личните податоци во нив.

en: Retain failed orders
mk: Задржете неуспешни нарачки

en: Retain inactive accounts
mk: Задржете неактивни сметки

en: Retain pending orders
mk: Задржете ги нарачките што чекаат

en: Retalhuleu
mk: Реталхулеу

en: Retro (Generated)
mk: Ретро (Генериран)

en: Retry
mk: Обиди се повторно

en: Return a %1$s or %2$s object from your callback when using the REST API.
mk: Вратете %1$s или %2$s објект од вашиот колбек кога го користите REST апито.

en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
mk: Да се врати продажбата на одреден краен датум, датумот треба да биде во %s формат.

en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
mk: Враќање на продажбата за одреден датум на почеток, датумот треба да биде во %s формат.

en: Return to cart
mk: Врати се во Кошничка

en: Return to emails
mk: Врати се во email-ови

en: Return to payments
mk: Врати се на плаќања

en: Return to shop
mk: Врати се во продавницата

en: Returning customer?
mk: Редовен купувач?

en: Returning or new customer.
mk: Враќање или нов клиент.

en: Returns
mk: Се враќа

en: Returns number of products with each average rating.
mk: Враќа број на продукти со секоја просечна оцена.

en: Returns number of products with each stock status.
mk: Враќа број на продукти со состојба на залиха за секој.

en: Returns number of products within attribute terms.
mk: Го враќа бројот на продукти во услови на атрибути.

en: Reunion
mk: Реунион

en: Reusable blocks
mk: Блокови за повеќекратна употреба

en: Revenue
mk: Приход

en: Reversal cancelled for order #%s
mk: Повторно откажување за нарачка #%s

en: Reverse order
mk: Обратен редослед

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
mk: Врати се на <strong>Прикачувачот од прелистувач</strong> со кликање на врската под полето за повлечи и остави.

en: Reverting unpublished changes&hellip;
mk: Враќање на необјавените промени.

en: Review Settings
mk: Прегледајте ги поставките

en: Review content.
mk: Прегледајте содржина.

en: Review rating (0 to 5).
mk: Рејтинг на преглед (0 до 5).

en: Review settings, such as visibility and tags.
mk: Прегледајте ги поставките, како што се видливост и ознаки.

en: Review type name.
mk: Име на типот на преглед.

en: Review your orders
mk: Прегледајте ги вашите нарачки

en: Reviewer email.
mk: Еmail на коментатор.

en: Reviewer name.
mk: Име на коментатор.

en: Reviews
mk: Рецензии

en: Reviews (%d)
mk: Прегледи (%d)

en: Reviews average rating.
mk: Просечен рејтинг на критиките

en: Reviews can only be left by "verified owners"
mk: Критики можат да бидат оставени само од "верификувани сопственици"

en: Reviews totals.
mk: Вкупни прегледи.

en: Revision
mk: Верзија

en: Revision by %s
mk: Верзија од %s

en: Revision restored.
mk: Ревизијата е вратена.

en: Revisions
mk: Претходни верзии

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
mk: Ревизиите се зачувани копии од вашите написи или страници, кои периодично се создаваат како што ја менувате вашата содржина. Црвениот текст на лево означува дека содржината е избришана, додека зелениот е содржината што е додадена.

en: Revisions do not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Ревизиите не поддружуваат бришење во отпад. Сетирајте  '%s'  за да избришете.

en: Revisions: %s
mk: Верзии: %s

en: Revoke
mk: Отповикување

en: Revoke "%s"
mk: Отповикајте го „%s“

en: Revoke API key
mk: Откажи API клуч

en: Revoke access
mk: Прекини пристап

en: Revoke all application passwords
mk: Отповикајте ги сите лозинки на апликациите

en: Revoke key
mk: Откажи клуч

en: Reykjavik
mk: Рејкјавик

en: Rhineland-Palatinate
mk: Рајнска област-Пфалц

en: Rhode Island
mk: Род Ајленд

en: Riau
mk: Риау

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help.
mk: Зона за текст со дополнувања. за помош претисни Alt-Shift-H

en: Rich Text Area. Press Control-Option-H for help.
mk: Rich Text објаст. Притисни Ctrl-alt-h за помош.

en: Rieti
mk: Риети

en: Riga
mk: Рига

en: Right
mk: Десно

en: Right Now
mk: Моментално

en: Right Sidebar
mk: Десна странична лента

en: Right with space
mk: Десно со празнина

en: Rimini
mk: Римини

en: Rio Branco
mk: Рио Бранко

en: Rio Gallegos
mk: Рио_Галегос

en: Rio Grande do Norte
mk: Рио Гранде до Норте

en: Rio Grande do Sul
mk: Рио Гранде до Сул

en: Rio de Janeiro
mk: Рио де Жанеиро

en: Risaralda
mk: Рисаралда

en: Rivas
mk: Ривас

en: River Gee
mk: Реката Џи

en: Rivera
mk: Ривера

en: Rivercess
mk: Риверцес

en: Rivers
mk: Реки

en: Riyadh
mk: Ријад

en: Rizal
mk: Ризал

en: Rize
mk: Ризе

en: Robots
mk: Роботи

en: Rocha
mk: Роча

en: Roi Et
mk: Рои Ет

en: Role
mk: Кориснички профил

en: Roles assigned to the user.
mk: Улоги поставени на корисникот

en: Roles successfully reset
mk: Улогите се успешно ресетирани

en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
mk: Грешка при враќање назад: [%1$s] %2$s

en: Roma
mk: Ромите

en: Romania
mk: Романија

en: Romanian
mk: Романски

en: Romanian leu
mk: Романски лев

en: Romblon
mk: Ромблон

en: Rome
mk: Рим

en: Rondônia
mk: Рондонија

en: Roraima
mk: Рораима

en: Rosario
mk: Розарио

en: Rotate
mk: Ротирај

en: Rotation
mk: Ротација

en: Rotation arguments.
mk: Аргументи за ротација.

en: Rotation type.
mk: Тип на роатција.

en: Rothera
mk: Ротера

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
mk: Заокружи го данокот на меѓузбирно ниво,наместо заокружување по линија

en: Rounding
mk: Заокружување

en: Routing number
mk: Број за рутирање

en: Rovigo
mk: Ровиго

en: Row
mk: Редица

en: Row count
mk: Број на редици

en: Row group
mk: Група на редови

en: Row type
mk: Вид на редица

en: Rows
mk: Редици

en: Rows per page
mk: Редови по страна

en: Rubanda
mk: Рубанда

en: Rubirizi
mk: Рубиризи

en: Rukiga
mk: Рукига

en: Rukungiri
mk: Рукунгири

en: Run
mk: Започни

en: Run %s
mk: Започни со %s

en: Run Importer
mk: Започни со внесување

en: Run the Setup Wizard
mk: Започни со подесување

en: Run the importer
mk: Стартувај го увозникот

en: Running %d action | Running %d actions
mk[0]: Се извршува %d акција
mk[1]: Извршување %d дејства

en: Ruse
mk: Русе

en: Russia
mk: Русија

en: Russian
mk: Руски

en: Russian ruble
mk: руска рубља

en: Rwanda
mk: Руанда

en: Rwandan franc
mk: Руандски франк

en: Río Negro
mk: Рио Негро

en: Río San Juan
mk: Рио Сан Хуан

en: Rîșcani
mk: Ришани

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
mk: Сао Томе и Принципе

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
mk: Сао Томе и Принсипе добра

en: SANDBOX ENABLED. You can use sandbox testing accounts only. See the <a href="%s">PayPal Sandbox Testing Guide</a> for more details.
mk: Sandbox овозможен. Можете да ги користите за тестирање на сметки  на sandbox. Погледнете <a href="%s"> Водич за тестирање на PayPal Sandbox </a> за повеќе детали.

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
mk: SKU се однесува на Единица за чување на залиха и единствен идентификатор за секој посебен продукт и услуга што можат да се купат.

en: SQL server is up to date
mk: SQL серверот е ажуриран

en: SSL forced?
mk: SSL форсирано?

en: SSL verification failed.
mk: Проверката на SSL не успеа.

en: SUCCESS: %s
mk: УСПЕШНО: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
mk: УСПЕШНО: WordPress беше успешно надграден на %s

en: SUHOSIN installed
mk: SUHOSIN e инсталиран

en: Sa Kaeo
mk: Са Каео

en: Saarland
mk: Сар

en: Sabah
mk: Сабах

en: Sacatepéquez
mk: Сакатепекез

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
mk: Безбедни и сигурни плаќања со помош на кредитни картички или сметката на PayPal на вашиот клиент.

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
mk: Безбедно и сигурно плаќање со користење на кредитни картички или PayPal сметка на вашиот клиент. <a href="%s" target="_blank"> Дознај повеќе </a>.

en: Saga
mk: Сага

en: Sagarmatha
mk: Сагарманта

en: Saigon
mk: Сајгон

en: Saint Andrew
mk: Свети Андреј

en: Saint Ann
mk: Света Ана

en: Saint Barth&eacute;lemy
mk: Свети Вартелеј

en: Saint Catherine
mk: Света Катерина

en: Saint Elizabeth
mk: Света Елизабета

en: Saint Helena
mk: Света Елена

en: Saint Helena pound
mk: фунта Света Елена

en: Saint James
mk: Свети Џејмс

en: Saint Kitts and Nevis
mk: Свети Китс и Невис

en: Saint Lucia
mk: Света Луција

en: Saint Martin (Dutch part)
mk: Сент Мартин (Холандски дел)

en: Saint Martin (French part)
mk: Сент мартин (Француски дел)

en: Saint Mary
mk: Света Марија

en: Saint Pierre and Miquelon
mk: Сен Пјер и Микелон

en: Saint Thomas
mk: Свети Тома

en: Saint Vincent and the Grenadines
mk: Свети Винсент и Гренадини

en: Sainyabuli
mk: Саинјабули

en: Saipan
mk: Сајпан

en: Saitama
mk: Саитама

en: Sakarya
mk: Сакарија

en: Sakhalin
mk: Сахалин

en: Sakon Nakhon
mk: Сакон Након

en: Salamanca
mk: Саламанка

en: Salavan
mk: Салаван

en: Sale
mk: Купи

en: Sale end date
mk: Краен датум на продажба

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
mk: Краен датум на продажба(YYYY-MM-DD форматирај или остави празно)

en: Sale price
mk: Цена на попуст

en: Sale price (%s)
mk: Продажна цена (%s)

en: Sale price dates
mk: Датуми на продажни цени

en: Sale product price, if applicable.
mk: Продажна цена на продуктот, доколку е применливо.

en: Sale start date
mk: Датум на старт на продажба

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
mk: Sale price dates  (YYYY-MM-DD форматирај или остави празно)

en: Sale!
mk: Купи!

en: Salerno
mk: Салерно

en: Sales
mk: Попуст

en: Sales amount
mk: Вредност на продажба

en: Sales by category
mk: Продажби по категорија

en: Sales by date
mk: Продажби по датуми

en: Sales by product
mk: Продажби по продукти

en: Sales reports
mk: Извештаи за продажба

en: Salta
mk: Салта

en: Salto
mk: Салто

en: Samaná
mk: Самана

en: Samar
mk: Самар

en: Samara
mk: Самара

en: Samarkand
mk: Самарканд

en: Samburu
mk: Самбуру

en: Same as parent
mk: Исто како главна

en: Samoa
mk: Самоа

en: Sample Page
mk: Пример страница

en: Sample:
mk: Примерок:

en: Samsun
mk: Самсун

en: Samut Prakan
mk: Самут Пракан

en: Samut Sakhon
mk: Самут Сахон

en: Samut Songkhram
mk: Самут Сонгхрам

en: San Andrés & Providencia
mk: Сан Андрес и Провиденсија

en: San Cristóbal
mk: Сан Кристобал

en: San José
mk: Сан Хозе

en: San José de Ocoa
mk: Сан Хозе де Окоа

en: San Juan
mk: Сан Жуан

en: San Luis
mk: Сан Луис

en: San Luis Potosí
mk: Сан Луис Потоси

en: San Marcos
mk: Сан Маркос

en: San Marino
mk: Сан Марино

en: San Martín
mk: Сан Мартин

en: San Miguel
mk: Сан Мигел

en: San Pedro
mk: Сан Педро

en: San Pedro de Macorís
mk: Сан Педро де Макорис

en: San Salvador
mk: Сан Салвадор

en: San Vicente
mk: Сан Висенте

en: Sandbox API password
mk: Sandbox API лозинка

en: Sandbox API signature
mk: Sandbox API потпис

en: Sandbox API username
mk: Sandbox API клиентско име

en: Santa Ana
mk: Дедо Ана

en: Santa Bárbara
mk: Санта Барбара

en: Santa Catarina
mk: Санта Катерина

en: Santa Cruz
mk: Санта Круз

en: Santa Cruz de Tenerife
mk: Санта Круз де Тенерифе

en: Santa Elena
mk: Дедо Елена

en: Santa Fe
mk: Санта Фе

en: Santa Isabel
mk: Санта Исабел

en: Santa Rosa
mk: Санта Роза

en: Santander
mk: Сантандер

en: Santarem
mk: Сантарем

en: Santiago
mk: Сантијаго

en: Santiago Rodríguez
mk: Сантијаго Родригез

en: Santiago del Estero
mk: Сантиаго дел Естеро

en: Santo Domingo
mk: Санто Доминго

en: Santo Domingo de los Tsáchilas
mk: Санто Доминго де лос Цачилас

en: Sao Paulo
mk: Сао Пауло

en: Sao Tome
mk: Св. Тома

en: Saraburi
mk: Сарабури

en: Sarajevo
mk: Сарајево

en: Sarangani
mk: Сарангани

en: Saratov
mk: Саратов

en: Sarawak
mk: Саравак

en: Saskatchewan
mk: Саскачеван

en: Sassari
mk: Сасари

en: Sat
mk: саб

en: Satkhira
mk: Саткира

en: Satun
mk: Сатун

en: Saturday
mk: сабота

[ctx: Saturday initial]
en: S
mk: С

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: Saudi riyal
mk: Саудиски ријал

en: Savannah
mk: Савана

en: Savannakhet
mk: Саванахет

en: Save
mk: Зачувај

en: Save %s
mk: Зачувај %s

en: Save &amp; Publish
mk: Сними и објави

en: Save Changes
mk: Зачувај ги промените

en: Save Draft
mk: Зачувај нацрт

en: Save Menu
mk: Зачувај мени

en: Save Password
mk: Зачувај лозинка

en: Save Stylesheet
mk: Зачувај го нацртот

en: Save Widget
mk: Зачувај елементи

en: Save address
mk: Зачувај адреса

en: Save all changes
mk: Зачувај ги сите промени

en: Save and preview changes before publishing them.
mk: Зачувај и прегледи пред да ги објавиш.

en: Save as Draft
mk: Зачувај како нацрт

en: Save as Pending
mk: Зачувај како на чекање

en: Save as pending
mk: Зачувај како на чекање

en: Save attributes
mk: Зачувај атрибути

en: Save big with WooCommerce Payments
mk: Заштедете многу со WooCommerce Payments

en: Save changes
mk: Зачувај ги промените

en: Save changes before changing page?
mk: Зачувај промени пред да ја промениш страната?

en: Save draft
mk: Зачувај нацрт

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
mk: Зачувај го моето име, е-маил и веб страна во овој пребарувач за следниот пат кога ќе коментирам.

en: Save payment information to my account for future purchases.
mk: Зачувај ги информациите за плаќање на мојата сметка за идни купувања.

en: Save settings
mk: Зачувајте ги поставките

en: Save shipping classes
mk: Зачувај ги класите за достава

en: Save time and errors with automated tax calculation and collection at checkout. Powered by WooCommerce Services and Jetpack.
mk: Заштедете време и грешки со автоматска пресметка и наплата на данок при наплата. Овозможено од WooCommerce Services и Jetpack.

en: Save time and money with WooCommerce Shipping
mk: Заштедете време и пари со WooCommerce Shipping

en: Save to account
mk: Зачувај на сметка

en: Save up to $800 in fees by managing transactions with WooCommerce Payments. With WooCommerce Payments, you can securely accept major cards, Apple Pay, and payments in over 100 currencies.
mk: Заштедете до $800 во надоместоци со управување со трансакции со WooCommerce Payments. Со WooCommerce Payments, можете безбедно да прифаќате големи картички, Apple Pay и плаќања во над 100 валути.

en: Save webhook
mk: Зачувај webhook

en: Save your changes.
mk: Зачувај ги промените.

en: Saved
mk: Снимена

en: Saved.
mk: Зачувано.

en: Saving
mk: Зачувувам

en: Saving failed.
mk: Зачувувањето не успеа.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
mk: Зачувувањето е оневозможено: во моментов %s ја уредува оваа страница.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
mk: Зачувување е оневозможено: %s моментално го уредува написот.

en: Saving revision&hellip;
mk: Зачувувам ревизија&hellip;

en: Saving&hellip;
mk: Зачувувам&hellip;

en: Saving...
mk: Зачувувам...

en: Saving…
mk: Зачувувам...

en: Savona
mk: Савона

en: Saxony
mk: Саксонија

en: Saxony-Anhalt
mk: Саксонија-Анхалт

en: Saïda
mk: Саида

en: Scale
mk: Смени големина

en: Scale Image
mk: Промени големина

en: Scale Image Help
mk: Помош за скалирање на слика

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
mk: Намали ги сликите за да одговараат со одбраните димензии во %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Contain
mk: Содржи

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Cover
mk: Насловна слика

[ctx: Scale option for Image dimension control]
en: Fill
mk: Пополнете

en: Scan
mk: Скенирај

en: Scan site for content
mk: Скенирај го сајтот за содржина

en: Schedule
mk: Закажи

en: Schedule for: %s
mk: Закажано за: %s

en: Schedule your customization changes to publish ("go live") at a future date.
mk: Распоредете ги промените за прилагодување да бидат објавени („да одат во живо“) во иден датум.

en: Scheduled
mk: Закажани написи

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Закажан <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Закажани <span class="count">(%s)</span>

en: Scheduled Action
mk: Закажана акција

en: Scheduled Action Columns
mk: Колони за закажани дејства

en: Scheduled Actions
mk: Закажани акции

en: Scheduled Date
mk:  Закажан датум

en: Scheduled actions are hooks triggered on a cetain date and time.
mk: Закажаните дејства се куки активирани на датум и време на цетаин.

en: Scheduled events
mk: Закажани настани

en: Scheduled events are running
mk: Закажаните настани работат

en: Scheduled events are what periodically looks for updates to plugins, themes and WordPress itself. It is also what makes sure scheduled posts are published on time. It may also be used by various plugins to make sure that planned actions are executed.
mk: Закажаните настани периодично проверуваат за надградба на вашите додатоци, теми или WordPress. Тие се грижат за објавување на закажаните написи, а исто така, може да бидат користени од различни додатоци за да обезбедат извршување на некои планирани акции.

en: Scheduled for: %s
mk: Закажано за: %s

en: Scheduling failed.
mk: Закажувањето не успеа.

en: Schleswig-Holstein
mk: Шлезвиг-Холштајн

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
mk: Опсег под кој е направено барањето, ги дефинира полињата присутни во одговорот.

en: Scoresbysund
mk: Скорсбисанд

en: Scrape key check failed. Please try again.
mk: Валидацијата на кодот за безбедност е неуспешна. Ве молиме обидете се повторно.

en: Screen Content
mk: Содржина на екран

en: Screen Options
mk: Подесување на приказот

en: Screen Options Tab
mk: Јазиче за опции на екранот

en: Screen elements
mk: Елементи на екранот

en: Screen reader users: when in forms mode, you may need to press the Esc key twice.
mk: Корисници на читач на екран: кога сте во мод на форми, можно е да треба да го притиснете Esc копчето два пати.

en: Script with handle %s had a dependency on itself which has been removed. This is an indicator that your JS code has a circular dependency that can cause bugs.
mk: Скриптата со handle %s имаше зависност од себе која е отстранета. Ова е индикатор дека вашиот JS код има кружна зависност што може да предизвика грешки.

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
mk: Скриптите и стиловите не треба да бидат регистрирани или вгнездени пред приклучоците: %1$s, %2$s, или %3$s.

en: Scroll with Page
mk: Скролај со страната.

en: Search
mk: Барај

en: Search %s
mk: Пребарувај %s

en: Search Categories
mk: Категории за пребарување

en: Search Changesets
mk: Пребарај сет на промени.

en: Search Comments
mk: Пребарај коментари

en: Search Engine Visibility
mk: Видливост на пребарувачот

en: Search Link Categories
mk: Пребарувај категории за врски

en: Search Links
mk: Врски за пребарување

en: Search Media
mk: Барај мултимедија

en: Search Media:
mk: Барај мултимедија

en: Search Menu Items
mk: Пребарувај мени елементи

en: Search Navigation Menus
mk: Пребарувајте менија за навигација

en: Search Pages
mk: Страници за пребарување

en: Search Posts
mk: Пребарај во написите

en: Search Requests
mk: Барања за пребарување

en: Search Results
mk: Резултати од пребарувањето

en: Search Results %1$s %2$s
mk: Резултати од пребарувањето %1$s %2$s

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
mk: Резултати од пребарувањето за &#8220;%s&#8221;

en: Search Scheduled Actions
mk: Пребарајте закажани дејства

en: Search Sites
mk: Пребарувај сајтови

en: Search Tags
mk: Барај ознаки

en: Search Template Parts
mk: Пребарајте делови за шаблон

en: Search Templates
mk: Барај шаблони

en: Search Terms
mk: Пребарувај изрази

en: Search Users
mk: Барај учесници

en: Search Widgets
mk: Пребарувај елементи

en: Search WordPress.com
mk: Пребарувај низ WordPress.com

en: Search WordPress.com Blogs
mk: Пребарувај WordPress.com блогови

en: Search WordPress.org themes
mk: Пребарувај теми на WordPress.org

en: Search by similar attribute name.
mk: Пребарувајте според слично име на атрибут.

en: Search by similar product name or sku.
mk: Пребарајте по слично име на продукт или sku.

en: Search by similar product name, sku, or attribute value.
mk: Пребарувајте по слично име на продукт, sku или вредност на атрибутот.

en: Search by similar tax code.
mk: Пребарувајте според сличен даночен код.

en: Search categories
mk: Пребарувај категории

en: Search categories by name
mk: Пребарувај категории по име

en: Search coupons
mk: Пребарај купон

en: Search customers
mk: Пребарувај клиенти

en: Search engine visibility
mk: Видливост кај пребарувачите

en: Search engines discouraged
mk: Пребарувачите се оневозможени

en: Search for a block
mk: Пребарувај блокови

en: Search for a downloadable product&hellip;
mk: Пребарај по продукти кои можат да се превземат

en: Search for a page&hellip;
mk: Пребарајте страница…

en: Search for a product&hellip;
mk: Пребарај по продукти&hellip;

en: Search for a user&hellip;
mk: Пребарувај корисници &hellip;

en: Search for extensions
mk: Пребарајте екстензии

en: Search for:
mk: Барај:

en: Search hook, args and claim ID
mk: Пребарајте кука, аргови и ID на барање

en: Search installed themes
mk: Пребарувај инсталирани теми

en: Search key
mk: Пребарај по клуч

en: Search logs
mk: Барани log-ови

en: Search media
mk: Барај мултимедија

en: Search media items...
mk: Пребарувај елементи во медиа...

en: Search or type URL
mk: Пребарајте или напишете url

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
mk: Пребарувај со користење на стрелките за да означиш елемент

en: Search orders
mk: Пребарувај нарачки

en: Search plugins
mk: Пребарај додатоци

en: Search products
mk: Пребарај производи

en: Search products&hellip;
mk: Пребарувај продукти&hellip;

en: Search products…
mk: Пребарувај продукти...

en: Search results for "%s"
mk: Резултати од пребарувањето за %s

en: Search results for %s
mk: Резултати од пребарувањето за %s

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
mk: Резултати од пребарувањето за &ldquo;%s&rdquo;

en: Search results for: "%s"
mk: Резултати од пребарувањето за %s

en: Search results for: %s
mk: Резултати од пребарувањето за: %s

en: Search results for: &#8220;%s&#8221;
mk: Резултати од пребарувањето за &#8220;%s&#8221;

en: Search results only
mk: Само резултатите од пребарувањето

en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
mk: Резултати од пребарувањето за: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search shipping classes
mk: Пребарај ги класите за доставување

en: Search tags
mk: Пребарувај ознаки

en: Search webhooks
mk: Пребарај по webhook

[ctx: Search widget]
en: Search
mk: Пребарувај

en: Search&hellip;
mk: Пребарувај &hellip;

en: Searching...
mk: Пребарувам...

en: Seasonal
mk: Сезонски

en: Second line of the address being shipped to.
mk: Втора линија од адресата до која се испраќа.

en: Secondary menu
mk: Секундарно мени

en: Secret
mk: Таен клуч

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
mk: Таен клуч кој се користи за генерирање на hash на испорачаниот webhook и обезбеден во насловите на барањето. Ова ќе биде стандардно на MD5 hash од ID на клиентско име | на корисничкото име ако не е дадено.

en: Secure checkout
mk: Безбедна наплата

en: Secure communication
mk: Безбедна комуникација

en: Secure connection (HTTPS)
mk: Безбедна врска (HTTPS)

en: Securely accept cards in your store. See payments, track cash flow into your bank account, and stay on top of disputes – right from your dashboard.
mk: Безбедно прифатете картички во вашата продавница. Погледнете ги плаќањата, следете го готовинскиот тек на вашата банкарска сметка и останете на врвот на споровите - директно од вашата контролна табла.

en: Securely accept credit and debit cards on your site. Manage transactions without leaving your WordPress dashboard. Only with <strong>WooCommerce Payments</strong>.
mk: Безбедно прифатете кредитни и дебитни картички на вашата страница. Управувајте со трансакциите без да ја напуштите контролната табла на WordPress. Само со <strong>WooCommerce Payments</strong>.

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place.
mk: Безбедно прифатете кредитни и дебитни картички со една ниска стапка, без изненадувачки надоместоци (достапни се сопствени стапки). Продавајте онлајн и во продавница и следете ја продажбата и залихите на едно место.

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
mk: Безбедно прифатете кредитни и дебитни картички со една ниска стапка , без изненадувачки провизии (достапни стандардни стапки). Продајте онлајн и чувајте и следете ги продажбите и инвентарот на едно место. <a href="%s" target="_blank"> Дознај повеќе за Square </a>.

en: Securely communicating between servers are needed for transactions such as fetching files, conducting sales on store sites, and much more.
mk: Безбедносна комуникација помеѓу серверите е потребна за трансакции како преземање датотеки, извршување на продажба преку онлајн продавници и многу повеќе.

en: Security
mk: Безбедност

en: Security check failed.
mk: Безбедносната проверка е неуспешна.

en: Security error.
mk: Безбедносна грешка

en: Security.
mk: Безбедност

en: See how changes would look live on your website, and share the preview with people who can't access the Customizer.
mk: Прегледајте како промените би изгледале на Вашата страна и споделете го прегледот со луѓе кои неможат да пристапат до Прилагодувачот

en: See more
mk: Види повеќе

en: Segment identificator.
mk: Идентификатор на сегмент.

en: Segment the response by additional constraint.
mk: Сегментирајте го одговорот со дополнително ограничување.

en: Segovia
mk: Сеговиа

en: Sekong
mk: Секонг

en: Selangor
mk: Селангор

en: Select
mk: Избери

en: Select %s
mk: Избери %s

en: Select All
mk: Избери се

en: Select Category
mk: Избери категорија

en: Select Day
mk: Избери ден

en: Select Files
mk: Избери датотеки

en: Select Image
mk: Избери слика

en: Select Link Category:
mk: Избери категорија за врска:

en: Select Menu:
mk: Изберете мени:

en: Select Month
mk: Избери месец

en: Select Page
mk: Избери страница

en: Select Post
mk: Избери напис

en: Select Site Icon
mk: Избери икона за сајтот

en: Select Week
mk: Избери седмица

en: Select Year
mk: Избери година

en: Select a Menu
mk: Изберете мени

en: Select a Privacy Policy page
mk: Избери страница за полиса за приватност

en: Select a category
mk: Одбери категорија

en: Select a city
mk: Изберете град

en: Select a country / region&hellip;
mk: Изберете земја/регион…

en: Select a menu to edit:
mk: Изберете мени за уредување:

en: Select a page&hellip;
mk: Избери страна&hellip;

en: Select a product to regenerate the data for, or leave empty for a full table regeneration:
mk: Изберете продукт за регенерирање на податоците или оставете празно за регенерација на целосна табела:

en: Select a user
mk: Избери корисник

en: Select a variation to start with:
mk: Одбери варијанта за да започнеш.

en: Select all
mk: Изберете сѐ

en: Select all text when typing. Press again to select all blocks.
mk: Означи го целиот текст кога пишуваш. Притисни повторно за да ги означиш сите блокови.

en: Select an area to move this widget into:
mk: Селектирај област за да го преместиш виџето:

en: Select an option&hellip;
mk: Изберете опција&hellip;

en: Select and crop
mk: Избери и сечи

en: Select audio
mk: Одбери звук

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
mk: Изберете ги заедно страничната лента за елементот и позицијата на елементот на таа странична лента.

en: Select bulk action
mk: Избери групна акција

en: Select categories&hellip;
mk: Избери категории&hellip;

en: Select category
mk: Изберете категорија

en: Select comment
mk: Избери коментар

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
mk: Изберете полиња од вашата CSV фајл за да ги мапирате наспроти полињата на продукти, или да ги игнорирате за време на увозот.

en: Select file
mk: Одбери датотека

en: Select font variants to install.
mk: Одбери варијанти на фонт за инсталација.

en: Select image
mk: Избери слика

en: Select location
mk: Изберете локација

en: Select logo
mk: Изберете лого

en: Select none
mk: Не избирај

en: Select options
mk: Изберете опции

en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
mk: Одберете опции за  &ldquo;%s&rdquo;

en: Select or Upload Media
mk: Избери или прикачи мултимедија

en: Select page
mk: Изберете страница

en: Select post
mk: Избери напис

en: Select poster image
mk: Избери слика за постер

en: Select regions within this zone
mk: Одберете региони во оваа зона

en: Select shipping methods
mk: Одбери начин на испорака

en: Select some countries
mk: Избери некои земји

en: Select tag
mk: Изберете ознака

en: Select terms
mk: Избери поими

en: Select the access type of these keys.
mk: Одберете типови за пристап на овие клучеви.

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
mk: Изберете улоги за кои ќе биде видлива статистиката.

en: Select video
mk: Избери видео

en: Select when the webhook will fire.
mk: Изберете кога ќе се отпушти webhook.

en: Select widget
mk: Изберете графичка контрола

en: Selected
mk: одбрани

en: Selected attribute term name.
mk: Одбрано име атрибут.

en: Selected countries
mk: Избери земји

en: Selected media actions
mk: Означени мултимедијални акции

en: Selected menus have been successfully deleted.
mk: Избраните менија беа успешно избришани.

en: Selected store theme.
mk: Избрана тема за продавница.

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
mk: Избирање земја/регион за продажба за да се спречи завршувањето на наплатата. Да продолжиме сепак?

en: Selection shortcuts
mk: Кратенки за избирање

en: Selection:
mk: Избор:

en: Sell to all countries
mk: Продавај во сите држави

en: Sell to all countries, except for&hellip;
mk: Продавај на сите држави, Освен за&hellip;

en: Sell to specific countries
mk: Продажба во одредени држави

en: Selling location(s)
mk: Продажна(и) локација

en: Sembabule
mk: Сембабуле

en: Semnan (سمنان)
mk: Семнан (سمنان)

en: Send
mk: Испрати

en: Send %s a link to reset their password. This will not change their password, nor will it force a change.
mk: Испратете %s врска за да ја ресетирате лозинката. Ова нема да им ја промени лозинката, ниту пак ќе присили да се смени.

en: Send Request
mk: Испрати барање

en: Send Requests
mk: Испрати барања

en: Send Reset Link
mk: Испрати врска за ресетирање

en: Send Trackbacks
mk: Испрати следења

en: Send User Notification
mk: Испраќај кориснички известувања

en: Send email
mk: Испрати е-пошта

en: Send export link
mk: Испрати врска за извоз

en: Send invite
mk: Испрати покана

en: Send more requests.
mk: Испратете повеќе барања.

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
mk: Испраќајте известувања кога IPN е примен од PayPal и укажува на рефундирање на средствата, откажувања и откажувања после спорна ситуација.

en: Send password reset
mk: Испрати ресетирање на лозинката

en: Send personal data erasure confirmation email.
mk: Испратете е-пошта за потврда за бришење на личните податоци.

en: Send personal data export confirmation email.
mk: Испратете е-пошта за потврда за извоз на лични податоци.

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
mk: Испрати детали за испорака до PayPal наместо сметка.

en: Send targeted campaigns, recover abandoned carts and much more with Mailchimp.
mk: Испратете насочени кампањи, вратете ги напуштените колички и многу повеќе со Mailchimp.

en: Send the new user an email about their account
mk: Испрати им е-пошта на новите корисници за нивната корисничка сметка.

en: Send trackbacks to:
mk: Испрати следења на:

en: Send you information about your account and order
mk: Ви испраќа информации за вашата сметка и нарачка

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
mk: Ви испраќаме маркетинг пораки, доколку одберете да ги примате

en: Sending email...
mk: Испраќам електронска пошта...

en: Senegal
mk: Сенегал

en: Seoul
mk: Сеул

en: Separate codes with a comma. Accepts wildcards, e.g. <code>P*</code> will match a postcode of PE30. Also accepts a pattern, e.g. <code>NG1___</code> would match NG1 1AA but not NG10 1AA
mk: Одделете ги кодовите со запирка. Прифаќа wild карти, на пр. <code>P*</code> ќе одговара на поштенски број на PE30. Исто така прифаќа шема, на пр. <code>NG1 ___</code> ќе одговара на NG1 1AA, но не и NG10 1AA

en: Separate multiple URLs with spaces
mk: URL-ата се одделуваат со празни места

en: Separate multiple classes with spaces.
mk: Одделете повеќе класи со празни места.

en: Separate tags with commas
mk: Оддели ги ознаките со запирки

en: Separator
mk: Раздвојувач

en: September
mk: Септември

[ctx: September abbreviation]
en: Sep
mk: Сеп

en: Serbia
mk: Србија

en: Serbian
mk: Српски

en: Serbian dinar
mk: Српски динар

en: Serere
mk: Серере

en: Sergipe
mk: Сергипе

en: Serialized widget form data to encode into instance settings.
mk: Податоците од формата на сериски графички контроли за кодирање во поставките за пример.

en: Server
mk: Сервер

en: Server address
mk: Адреса на сервер

en: Server architecture
mk: Серверска архитектура

en: Server environment
mk: Серверска околина

en: Server info
mk: Информации за сервер

en: Server info.
mk: Инфо за серверот.

en: Server requirements not met, missing requirement(s): %s.
mk: Не се исполнети барањата за серверот, критериумите кои недостасуваат: %s.

en: Server settings
mk: Подесувања за серверот

en: Server version
mk: Верзија на сервер

en: Service name
mk: Име на сервисот

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
mk: Сервисите додадени овде ќе бидат скриени позади копчето за споделување.

en: Session Tokens
mk: Токени за сесија

en: Session expired
mk: Сесијата истече

en: Sessions
mk: Сесии

en: Set Authors
mk: Постави автори

en: Set New Password
mk: Поставете нова лозинка

en: Set Status - In stock
mk: Постави Статус - На Залиха

en: Set Status - On backorder
mk: Постави Статус - Во исчекување на залиха

en: Set Status - Out of stock
mk: Постави Статус - Нема на залиха

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
mk: Постави фиксна цена за покривање на трошоци за испорака.

en: Set as background
mk: Постави како позадина

en: Set as header
mk: Постави како заглавје

en: Set custom size
mk: Поставете сопствена големина

en: Set default payment method
mk: Постави стандарден начин на плаќање

en: Set featured image
mk: Постави главна слика

en: Set image
mk: Постави слика

en: Set password
mk: Постави лозинка

en: Set product image
mk: Постави слика на продукт

en: Set regular prices
mk: Постави регуларна цена

en: Set sale prices
mk: Постави продажна цена

en: Set scheduled sale dates
mk: Постави планирани дати на продажба

en: Set status
mk: Измени статус

en: Set the design
mk: Поставете го дизајнот

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
mk: Постави на регуларна цена намалена за (фиксна вредност или %):

en: Set up
mk: Подеси

en: Set up PayPal for me using this email:
mk: Поставете PayPal за мене користејќи ја оваа е-пошта:

en: Set up Stripe for me using this email:
mk: Поставете го Stripe за мене користејќи ја оваа е-пошта:

en: Set up marketing tools
mk: Поставете алатки за маркетинг

en: Set up payments
mk: Поставете плаќања

en: Set up shipping
mk: Поставете доставување

en: Set up the "%s" payment method
mk: Поставете го начинот на плаќање „%s“.

en: Set up your account for our store
mk: Поставете ја вашата сметка за нашата продавница

en: Set variation image
mk: Постави слика на варијација

en: Set your store location and configure tax rate settings.
mk: Поставете ја локацијата на продавницата и конфигурирајте ги поставките за даночна стапка.

en: Set your store location and where you'll ship to.
mk: Поставете ја локацијата на вашата продавница и каде ќе испраќате.

en: Seti
mk: Сети

en: Setting does not exist or is unrecognized.
mk: Опцијата не постои или е не препознатлива.

en: Setting up your live preview. This may take a bit.
mk: Моментално се поставува вашиот преглед во живо. Ова може да потрае.

en: Setting value.
mk: Поставување вредност

en: Settings
mk: Поставувања

en: Settings for WooCommerce admin reporting.
mk: Поставки за известување на администраторот на WooCommerce.

en: Settings group ID.
mk: Поставување ID на група.

en: Settings have been saved
mk: Поставувањата беа зачувани

en: Settings saved and theme activated.
mk: Поставувањата се зачувани и темата е активирана.

en: Settings saved.
mk: Поставувањата се зачувани.

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
mk: Плаќања

en: Settings.
mk: Поставувања

en: Setup Wizard
mk: Помошник за подесување

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
mk: Поставете страница Политика за рефундирање и враќање за да го зголемите кредибилитетот на вашата продавница.

en: Setup shipping zones
mk: Подесување на зони за испорака

en: Setup wizard
mk: Помошник за подесување

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
mk: Неколку WooCommerce екстензии можат да напишат log-ови, што ги олеснува проблемите со дебагирање. Директориумот мора да дозволи запишување за да се случи ова.

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
mk: Неколку коцки на овој екран содржат поставувања за како ќе биде објавена вашата содржина, вклучувајќи:

en: Severely outdated SQL server
mk: Многу застарен SQL сервер

en: Sevilla
mk: Севиља

en: Seychelles
mk: Сејшели

en: Seychellois rupee
mk: Сејшелоа рупија

en: Shaanxi / 陕西
mk: Шанкси / 陕西

en: Shadows
mk: Сенки

en: Shandong / 山东
mk: Шандонг / 山东

en: Shanghai
mk: Шангај

en: Shanghai / 上海
mk: Шангај / 上海

en: Shanxi / 山西
mk: Шанкси / 山西

en: Share
mk: Сподели

en: Share Button
mk: Копче за споделување

en: Share Preview Link
mk: Сподели линк за преглед

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
mk: Споделете малку биографски податоци за да го дополнат Вашиот профил. Ова може да се прикаже јавно.

en: Share feedback
mk: Споделете повратни информации

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
mk: Споделете нови ставки во социјалните медиуми во моментот кога ќе ги имате во Вашата продавница.

en: Share on Facebook
mk: Сподели на Facebook

en: Share this:
mk: Сподели:

en: Shared Post
mk: Споделен напис

en: Shared by %s
mk: Споделено од %s

en: Shariatpur
mk: Шариатпур

en: Sharing
mk: Споделување

en: Sharing Settings
mk: Поставувања за споделување

en: Sharing URL
mk: Адреса за споделување

en: Sharing label
mk: Текст:

en: Sharing options
mk: Опции за споделување

en: Sheema
mk: Шема

en: Sherpur
mk: Шерпур

en: Shift + Alt + letter:
mk: Shift + Alt + буква:

en: Shift-click to edit this element.
mk: Притисни овде држејки на SHIFT за да го едитираш овој елемент.

en: Shift-click to edit this widget.
mk: Притиснете Shift-click за да го уредите овој виџет.

en: Shiga
mk: Шига

en: Shimane
mk: Шимане

en: Ship to
mk: Испрати до

en: Ship to a different address?
mk: Достави до друга адреса?

en: Ship to all countries
mk: Достава до сите земји

en: Ship to all countries you sell to
mk: Достава до сите држави во кои продавате

en: Ship to specific countries
mk: Испорака до одредени држави

en: Ship to specific countries only
mk: Испорачајте во специфични земји, само

en: ShipStation icon
mk: Икона ShipStation

en: Shipment Tracking
mk: Следење на пратката

en: Shipping | Shipping %d
mk[0]: Достава

en: Shipping Address
mk: Адреса за достава

en: Shipping Address 1
mk: Адреса за достава 1

en: Shipping Address 2
mk: Адреса на достава 2

en: Shipping City
mk: Град на доставување

en: Shipping Company
mk: Деловно друштво за доставување

en: Shipping Country / Region
mk: Испорака Земја/Регион

en: Shipping First Name
mk: Име за достава

en: Shipping Label
mk: Натпис на доставувањето

en: Shipping Last Name
mk: Презиме за достава

en: Shipping Method
mk: Метод за испорака

en: Shipping Phone Number
mk: Телефонски број за доставувањето

en: Shipping Postal/Zip Code
mk: Поштенски код на доставувањето

en: Shipping State
mk: Држава на доставување

en: Shipping Zone
mk: Зона за испорака

en: Shipping address
mk: Адреса на достава

en: Shipping address.
mk: Адреса за достава.

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
mk: Адреса на доставување: ќе побараме да ја внесете, за да може, на пример, да се процени трошокот на доставувањето пред да ја направите нарачката и за да ви ја пратиме нарачката!

en: Shipping amount
mk: Износ на доставување

en: Shipping class
mk: Класа на доставување

en: Shipping class ID.
mk: ID на класа за Испорака

en: Shipping class costs
mk: Цена на класата за испорака

en: Shipping class name
mk: Име на класата за достава

en: Shipping class name.
mk: Име на класата за достава.

en: Shipping class slug.
mk: Име на класа за Испорака (slug)

en: Shipping classes
mk: Класи на достава

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
mk: Класите за доставување се користат од одредени методи на доставување за групирање на слични продукти.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type and can be used by some Shipping Methods (such as "Flat rate shipping") to provide different rates to different classes of product.
mk: Класите за испорака може да се користат за групирање на продукти од сличен тип и може да се користат од страна на некои методи на испорака (како што се "превоз со фиксна стапка") за да се обезбедат различни цени за различни класи на продукти.

en: Shipping costs are calculated during checkout.
mk: Трошоците за доставување се пресметуваат при наплата.

en: Shipping costs updated.
mk: Трошоците за испорака се обновени.

en: Shipping destination
mk: Дестинација за достава

en: Shipping destination address.
mk: Крајна адреса на доставување.

en: Shipping details
mk: Детали за достава

en: Shipping instance ID.
mk: ИД на пример за испорака.

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
mk: Испораката е моментално овозможена, но не сте додале никакви методи за испорака до Вашите зони на испорака.

en: Shipping is disabled.
mk: Оневозможена е достава.

en: Shipping lines data.
mk: Податоци за линии за Испорака

en: Shipping location(s)
mk: Локација за испорака

en: Shipping method
mk: Начин на достава

en: Shipping method ID is required.
mk: Потребен е ID за методот на Испорака

en: Shipping method ID.
mk:  ID за методот за Испорака

en: Shipping method could not be added. Please retry.
mk: Метод на Испорака неможе да се додаде.Обидете се повторно.

en: Shipping method customer facing title.
mk: Метод за испорака наслов за клиентите.

en: Shipping method description.
mk: Опис на методот за Испорака

en: Shipping method enabled status.
mk: Статус овозможен за методот на Испорака.

en: Shipping method instance ID.
mk:  ID за инстанца наметодот за Испорака

en: Shipping method name.
mk: Име на методот за испраќање

en: Shipping method settings.
mk: Подесувања за методот за Испорака

en: Shipping method sort order.
mk: Редослед на сортирање на методите за испорака

en: Shipping method title.
mk: Наслов на методот за Испорака.

en: Shipping method(s)
mk: Начин(и) на испорака

en: Shipping methods
mk: Методи за достава

en: Shipping methods do not support trashing.
mk: Методите за испорака не поддржуваат отфрлање.

en: Shipping name
mk: Име на метод за достава

en: Shipping only
mk: Само доставување

en: Shipping options
mk: Подесувања за достава

en: Shipping options will be updated during checkout.
mk: Опциите за испорака ќе се ажурираат за време на наплатата.

en: Shipping tax
mk: Данок на доставување

en: Shipping tax amount
mk: Износ на данок на доставување

en: Shipping tax class
mk: Класа на данок на доставување

en: Shipping tax class based on cart items
mk: Класа за данок на доставување, врз основа на ставките во кошничката

en: Shipping tax total.
mk: Вкупно Данок за Испорака

en: Shipping tax.
mk: Данок на доставување

en: Shipping to %s
mk: Испорака до %s.

en: Shipping to %s.
mk: Достава до %s.

en: Shipping total must be a positive amount.
mk: Вкупно за Испорака мора да биде позитивна вредност.

en: Shipping via %s
mk: Достава преку %s

en: Shipping zone location code.
mk: Код на локација на зона за Испорака

en: Shipping zone location type.
mk: Тип на локација на зона за Испорака

en: Shipping zone name.
mk: Име на зона за Испорака

en: Shipping zone order.
mk: Ред на зони за испорака

en: Shipping zones
mk: Зони за испорака

en: Shipping zones do not support trashing.
mk: Зони за испорака не поддржуваат отфрлање.

en: Shipping:
mk: Достава:

en: Shiprock
mk: Шипрок

en: Shizuoka
mk: Шизуока

en: Shkodër
mk: Скадар

en: Shop Now
mk: Прикажи сега

en: Shop Page
mk: Страница на Продавницата

en: Shop and search results
mk: Продавница и резултати од пребарување

en: Shop base
mk: База на Продавница

en: Shop base address
mk: Адреса на базата на Продавницата

en: Shop base with category
mk: База на продавница со категории

en: Shop by Category
mk: Купувај по категорија

en: Shop country/region
mk: Купувајте земја/регион

en: Shop now
mk: Прикажи сега

en: Shop only
mk: Продавница ,само

en: Shop order
mk: Нарачка

en: Shop page
mk: Страница на Продавницата

en: Shop page display
mk: Прикажување на Страница на Продавницата

en: Shop pages
mk: Страници на Продавницата

en: Short description
mk: Краток опис

en: Shortcode
mk: Краток код

en: Shortcode text
mk: Текст на краток код

en: Shortlink
mk: Кратка врска

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
mk: Ви треба помош за разбирање, користење или проширување на WooCommerce, <a href="%s"> ве молиме прочитајте ја нашата документација </a>. Ќе ги најдете сите видови на ресурси, вклучувајќи фрагменти, курсеви и многу повеќе.

en: Show
mk: Прикажи

en: Show "verified owner" label on customer reviews
mk: Покажи "верификуван сопственик" ознака на клиентската критика

en: Show Artist Name in Tracklist
mk: Прикажи го името на изведувачот во листата со траки

en: Show Avatars
mk: Прикажи аватари

en: Show Details
mk: Прикажи детали

en: Show Images
mk: Прикажи слики

en: Show Link Description
mk: Прикажи опис на врска

en: Show Link Image
mk: Прикажи слика за врска

en: Show Link Name
mk: Прикажи има на врска

en: Show Link Rating
mk: Прикажи рејтинг на врска

en: Show Personal Links
mk: Прикачи лични врски

en: Show Suggestions
mk: Прикажи предлози

en: Show Toolbar when viewing site
mk: Прикажи лента со алатки при прегледување на сајтот

en: Show Tracklist
mk: Прикажи листа со траки

en: Show Video List
mk: Прикажи видео листа

en: Show advanced menu properties
mk: Прикажи напредни својства на мени

en: Show advanced options
mk: Прикажи напредни можности

en: Show all types
mk: Прикажи ги сите видови

en: Show as dropdown
mk: Прикажи како паѓачка листа

en: Show avatar
mk: Прикажи аватар

en: Show bio
mk: Прикажи био

en: Show categories
mk: Прикажи категории

en: Show categories &amp; products
mk: Прикажи категории &amp; производи

en: Show comments
mk: Прикажи коментари

en: Show download button
mk: Прикажи копче за преземање

en: Show header text with your image.
mk: Прикажи го заглавието со текст и слика.

en: Show hidden products
mk: Прикажи скриени продукти

en: Show hierarchy
mk: Покажи хиерархија

en: Show if is a compound tax rate.
mk: Прикажи ако е сложена даночна стапка.

en: Show inline embed
mk: Прикажи вградено вметнување

en: Show invisible characters
mk: Прикажи невидливи карактери

en: Show less
mk: Покажи помалку

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Media
mk: Мултимедија

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Pages
mk: Страници

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Posts
mk: Написи

en: Show link on new line
mk: Прикажи врска на нова линија

en: Show media on left
mk: Прикажи мултимедија лево

en: Show media on right
mk: Прикажи мултимедија десно

en: Show more comments
mk: Прикажи повеќе коментари

en: Show more details
mk: Прикажи повеќе детали

en: Show most used blocks
mk: Прикажи ги најчесто користените блокови

en: Show next theme
mk: Прикажи следна тема

en: Show on front
mk: Прикажи напред

en: Show on screen
mk: Прикажи на екран

en: Show password
mk: Прикажи лозинка

en: Show post counts
mk: Прикажи ги број на напис

en: Show post options
mk: Прикажи ги опциите за напис

en: Show post title
mk: Прикажи го насловот на написот

en: Show previous theme
mk: Прикажи претходна тема

en: Show product counts
mk: Прикажи број на производи

en: Show products
mk: Прикажи продукти

en: Show subcategories
mk: Прикажи подкатегории

en: Show subcategories &amp; products
mk: Прикажи подкатегории &amp; производи

en: Show tag counts
mk: Прикажи број на ознаки

en: Show text
mk: Прикажи текст

en: Show top posts over
mk: Прикажи ги топ написите

en: Show top search terms over
mk: Прикажи ги најкористените термини за пребарување

en: Show:
mk: Прикажи

en: Showing all %d result | Showing all %d results
mk[0]: Се прикажуваат сите %d резултати
mk[1]: Се прикажуваат сите %d резултати

en: Showing details for theme: %s
mk: Прикажувам детали за темата: %s

en: Showing large initial letter.
mk: Прикажување голема прва буква.

en: Showing reports for:
mk: Прикажувам извештај за:

en: Showing the single result
mk: Приказ на еден резултат

en: Shows if backorders are allowed.
mk: Прикажува дали нарачки со чекање се дозволени.

en: Shows if the product can be bought.
mk: Се прикажува ако производот неможе да се купи.

en: Shows if the product is on backordered.
mk: Прикажи ако продуктот е по нарачка.

en: Shows if the product is on sale.
mk: Се прикажува ако производот е на продажба.

en: Shows if the product need to be shipped.
mk: Се прикажува доколку е потребен превоз за производот.

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
mk: Прикажи ако коментаторот го купил или не продуктот.

en: Shows if the variation can be bought.
mk: Прикажи ја варијацијата ако може да се купи.

en: Shows if the variation is on backordered.
mk: Прикажи ако варијантата е на предвремена нарачка

en: Shows if the variation is on sale.
mk: Прикажи ја варијацијата ако е на продажба.

en: Shows where the order was created.
mk: Прикажува каде е направена нарачката.

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
mk: Прикажи дали WordPress може да запишува во директориумите до кои треба да пристапува.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
mk: Прикажи дали е испораката на продуктот оданочена

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
mk: Покажува / дефинира дали белешката е само за референца или за купувачот (клиентот ќе биде известен).

en: Shumen
mk: Шумен

en: Siaya
mk: Сијаја

en: Sichuan / 四川
mk: Сечуан / 四川

en: Sidebar
mk: Странична лента

en: Sidebar %d
mk: Странична лента %d

en: Sidi Bel Abbès
mk: Сиди Бел Абес

en: Siena
mk: Сиена

en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

en: Sierra Leonean leone
mk: Сиера Леоне Леоне

en: Sign Up
mk: Пријавете се

en: Sign up
mk: Зачлени се

en: Signups
mk: Пријави

en: Siirt
mk: Сиирт

en: Sikkim
mk: Сиким

en: Silistra
mk: Силистра

en: Silver
mk: Сребрена

en: Simferopol
mk: Симферопол

en: Simple product
mk: Едноставен продукт

en: Sinaloa
mk: Синалоа

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
mk: Бидејќи вашиот прелистувач не поддржува JavaScript или е оневозможен, погрижете се да кликнете на копчето %1$sUpdate Totals%2$s пред да ја нарачате вашата нарачка. Ако не го сторите тоа, може да ви биде наплатено повеќе од износот наведен погоре.

en: Sing Buri
mk: Пеј Бури

en: Singapore
mk: Сингапур

en: Singapore dollar
mk: Сингапурски долар

en: Single Product
mk: Еден продукт

en: Sinoe
mk: Синое

en: Sinop
mk: Синоп

en: Siquijor
mk: Сикиџор

en: Siracusa
mk: Сиракуза

en: Sirajganj
mk: Сираганџ

en: Sironko
mk: Сиронко

en: Sisaket
mk: Сисакет

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
mk: Систан и Белучестан (сиستان و بلوچستان)

en: Site
mk: Сајт

en: Site %d
mk: Сајт %d

en: Site Address (URL)
mk: Адреса на веб-сајтот (URL)

en: Site Admin
mk: Админ страница

en: Site Health
mk: Состојба на сајтот

[ctx: Site Health]
en: Info
mk: Информации

[ctx: Site Health]
en: Status
mk: Статус

en: Site Health - %s
mk: Здравје на страницата - %s

en: Site Health Info
mk: Информации за состојбата на сајтот

en: Site Health Status
mk: Состојба на сајтот

en: Site ID must not be empty.
mk: ID за сајтот не смее да биде празно.

en: Site Icon
mk: Иконка на веб-сајтот

en: Site Icons are what you see in browser tabs, bookmark bars, and within the WordPress mobile apps. To use a custom icon that is different from your site logo, use the <a>Site Icon settings</a>.
mk: Иконите на страницата се она што го гледате во јазичињата на прелистувачот, лентите за обележувачи и во мобилните апликации на WordPress. За да користите приспособена икона што се разликува од логото на вашата страница, користете ги <a>Поставките за икона на локацијата</a>.

en: Site Identity
mk: Идентитет на веб-сајтот

en: Site Language
mk: Јазик на сајтот

en: Site Name: %s
mk: Име на сајтот: %s

en: Site Preview
mk: Преглед на сајтот

en: Site Stats
mk: Статистика

en: Site Tagline
mk: Слоган на веб-сајтот

en: Site Tagline placeholder
mk: Место за ознака на страницата

en: Site Title
mk: Наслов на сајтот

en: Site Title placeholder
mk: Место на насловот на страницата

en: Site URL
mk: URL адреса на веб-сајтот

en: Site URL.
mk: URL адреса на веб-сајтот

en: Site URLs could not be switched to HTTPS.
mk: URL-адресите на страницата не можеа да се префрлат на HTTPS.

en: Site URLs switched to HTTPS.
mk: УРЛ-адресите на сајтот се префрлија на HTTPS.

en: Site Upload Space Quota
mk: Квота за прикачување на сајтот

en: Site address
mk: Адреса на сајтот

en: Site address (URL)
mk: Адреса на страницата (URL)

en: Site count
mk: Број на сајтови

en: Site does not exist.
mk: Сајтот не постои.

en: Site domain must not be empty.
mk: Доменот за сајтот не смее да биде празен.

en: Site health checks will automatically run periodically to gather information about your site. You can also <a href="%s">visit the Site Health screen</a> to gather information about your site now.
mk: Здравствените проверки на страницата автоматски ќе се извршуваат периодично за да се соберат информации за вашата локација. Може да го <a href="%s">посетите и екранот Site Health за</a> да соберете информации за вашиот сајт сега.

en: Site icon
mk: Иконка на веб-сајтот

en: Site icon.
mk: Икона на страницата.

en: Site logo.
mk: Лого на страницата.

en: Site name must be at least %s character. | Site name must be at least %s characters.
mk[0]: Името на сајтот мора да има барем %s карактери.
mk[1]: Името на сајтот мора да има барем %s карактери.

en: Site name must be at least 4 characters.
mk: Името на сајтот мора да има барем 4 карактери.

en: Site names can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
mk: Имињата на сајтот може да содржат само мали букви (a-z) и бројки.

en: Site network ID must be provided.
mk: Мора да се понуди ID за мрежниот сајт.

en: Site path must not be empty.
mk: Патеката за сајтот не смее да биде празна.

en: Site tagline text
mk: Текст на ознаката на страницата

en: Site tagline.
mk: Поднаслов на страната.

en: Site title text
mk: Текст за наслов на страницата

en: Site title.
mk: Наслов на страната.

en: Site updated.
mk: Сајтот е ажуриран.

en: Site visibility
mk: Видливост на веб-сајтот

en: Site with the ID does not exist.
mk: Веб-сајт со ова ID не постои.

en: Site: %s
mk: Сајт: %s

en: Sites
mk: Сајтови

en: Sitka
mk: Ситка

en: Sivas
mk: Сивас

en: Six.
mk: Шест.

en: Size
mk: Големина

en: Size in megabytes
mk: Големина во мегабајти

en: Skikda
mk: Скикда

en: Skip
mk: Скокни

en: Skip Confirmation Email
mk: Прескокни потврда по е-пошта

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
mk: Скокни го кратењето. Објави ја сликата како

en: Skip cropping
mk: Прескокни го сечењето

en: Skip importing existing order data.
mk: Прескокнете го увозот на постоечки податоци за нарачката.

en: Skip setup
mk: Прескокни го подесувањето

en: Skip this step
mk: Прескокни го овој чекор

en: Skip to content
mk: Оди на содржината

en: Skip to main content
mk: Оди на главната содржина

en: Skip to the selected block
mk: Одете на избраниот блок

en: Skip to toolbar
mk: Оди на лентата со алатки

en: Skipping attachment <em>%s</em>
mk: Го прескокнувам прилогот <em>%s</em>

en: Skopje
mk: Скопје

en: Sligo
mk: Слајго

en: Sliven
mk: Сливен

en: Slovak
mk: Словачки

en: Slovakia
mk: Словачка

en: Slovenia
mk: Словенија

en: Slovenian
mk: Словенски

en: Slug
mk: Оддел

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
mk: Кратенката "%s" е веќе во употреба.Променете ја,Ве молиме.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
mk: Кратенката "%s" не е дозволена, бидејќи тоа е резервиран термин. Променете го, молам.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
mk: Кратенката "%s" е премногу долга (28 карактери макс).Скратете ја,молам.

en: Slug automatically generated from the post title.
mk: Одделот се генерира автоматски од насловот на написот.

en: Slug identifier for the resource.
mk: Идентификатор на голтка за ресурсот.

en: Small
mk: Мала

en: Small screens
mk: Мали екрани

en: Smolyan
mk: Смолјан

en: Social Icon
mk: Социјална Икона

en: Social Icons
mk: Социјални Икони

en: Social Links Menu
mk: Мени со социјални линкови

en: Sofala
mk: Софала

en: Sofia
mk: Софија

en: Software Name
mk: Име на софтверот

en: Sohag
mk: Сохаг

en: Sokoto
mk: Сокото

en: Sol
mk: Перуански сол

en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
mk[0]: Продадена е %1$d ставка во последните %2$d дена
mk[1]: Продадени %1$d ставки во последните %2$d дена

en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
mk: Продаден е %1$s во последните %2$d дена

en: Sold individually
mk: Продај индивидуално

en: Sold individually?
mk: Поединечна продажба?

en: Sololá
mk: Солола

en: Solomon Islands
mk: Соломонови Острови

en: Solomon Islands dollar
mk: долар на Соломонските Острови

en: Somali shilling
mk: Сомалиски шилинг

en: Somalia
mk: Сомалија

en: Some HTML tags are not permitted, including:
mk: Некои HTML ознаки не се дозволени, вклучувајќи:

en: Some files are not writable by WordPress:
mk: WordPress не може да запишува во некои од вашите датотеки:

en: Some screen elements can be shown or hidden by using the checkboxes.
mk: Некои елементи на екранот може да се прикажат или сокријат со користење на полињата за избор.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you would like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
mk: Некои теми доаѓаат со сопствени слики за заглавие. Доколку видите дека се прикажуваат повеќе слики, изберете една што најмногу ви се допаѓа и кликнете на „Зачувај ги промените“.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
mk: Некои веб-сервиси како испораката користат SOAP за да добиваат информации од оддалечени сервери, на пример, во реално испорачани наводи од FedEx бараат да се инсталира SOAP.

en: Someone
mk: Некој

en: Someone else has taken over this post
mk: Некој го превзема уредувањето на овој напис.

en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
mk: Некој побара нова лозинка за следната сметка на %s:

en: Someone has requested a password reset for the following account:
mk: Некој побара лозинката да биде променета за следниот корисник:

en: Something went wrong.
mk: Нешто не е во ред.

en: Something went wrong. If the problem persists, send this info to support:
mk: Нешто тргна наопаку, ако проблемот се повторува испратете информации на одделот за поддршка:

en: Somogy
mk: Сомоги

en: Sondrio
mk: Сондрио

en: Songkhla
mk: Сонгкла

en: Sonora
mk: Сонора

en: Sonsonate
mk: Сонсонат

en: Soria
mk: Сориа

en: Soriano
mk: Соријано

en: Soroti
mk: Сороти

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
mk: За жал имаше проблем при отстранувањето на купонот.

en: Sorry to see you go.
mk: Жал ми е што ве гледам дека одите.

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
mk: За жал! Не можевме да контактираме со Jetpack во моментов  😭. Ве молиме проверете дали вашиот сајт е видлив преку интернет и дека прифаќа дојдовни и појдовни барања преку curl. Можете исто така да се обидете повторно да се поврзете со Jetpack, и ако имате проблеми, ве молиме контактирајте ја поддршката.

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
mk: За жал! Се обидовме, но сега не можевме да се поврземе со Jetpack 😭. Одете на Делот за plugin-ови за поврзување со Jetpack, за да можете да го завршите подесувањето на вашата продавница.

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
mk: За жал! Се обидовме, но не можевме да го инсталираме Jetpack 😭. Одете во делот за plugin-ови за да ја инсталирате и завршите со подесувањето на вашата продавница.

en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
mk: Се извинуваме, "%s" повеќе не е на залиха, така што оваа нарачка не може да се плати. Се извинуваме за непријатностите кои се причинети.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
mk: За жал, "%s" не е на залиха. Уредете ја вашата кошничка и обидете се повторно. Се извинуваме за непријатностите кои се причинети.

en: Sorry, comments are closed for this item.
mk: Жалам, коментарите не се дозволени за оваа ставка.

en: Sorry, comments are not allowed for this item.
mk: Извинете, коментари не се достапни за овој елемент.

en: Sorry, could not find anything. Try searching again using a different term.
mk: Извинете, не можев да најдам ништо. Обидете се повторно да пребарувате користејќи друг термин.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
mk: За жал, купонот "%s" веќе е аплициран и не може да се користи заедно со други купони.

en: Sorry, creating the product with template failed.
mk: Се извинуваме, креирањето на продукт со образец не успеа.

en: Sorry, deleting the term failed.
mk: Извинете, бришењето на терминот не успеа.

en: Sorry, editing the term failed.
mk: Извинете, уредувањето на терминот не успеа.

en: Sorry, fetching downloads data failed.
mk: За жал, преземањето податоци за преземања не успеа.

en: Sorry, fetching performance indicators failed.
mk: За жал, преземањето индикатори за изведба не успеа.

en: Sorry, fetching revenue data failed.
mk: За жал, преземањето податоци за приходите не успеа.

en: Sorry, fetching tax data failed.
mk: За жал, преземањето даночни податоци не успеа.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
mk: За жал, нема достапни методи за плаќање за вашата локација. Ве молиме контактирајте не ако ви треба помош или сакате да направите алтернативни договори.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
mk: За жал, нема достапни методи за плаќање за вашата држава. Ве молиме контактирајте не ако ви треба помош или сакате да направите алтернативни договори.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
mk: Се извинуваме, изгледа дека купонот  "%s"  не е валиден. Го отстранивме од Вашата нарачка.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
mk: Се извинуваме, но изгледа дека купонот  "%s" не е Ваш. Го отстранивме од Вашата нарачка.

en: Sorry, marking a user as spam is only supported on Multisite.
mk: Извинете, означувањето на корисник како спам е поддржано само во повеќекориснички веб-сајт.

en: Sorry, no dismissable task with that ID was found.
mk: Простете, нема отфрллива задача со таков идентификатор.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
mk: Жалам, нема написи кои одговараат на Вашите критериуми.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
mk: За жал, ниту еден продукт не одговара на вашиот избор. Ве молиме изберете друга комбинација.

en: Sorry, no snoozeable task with that ID was found.
mk: Простете, нема одложлива задача со таков идентификатор.

en: Sorry, no such page.
mk: Жалам, нема таква страница.

en: Sorry, no such post.
mk: Жалам, нема таков напис.

en: Sorry, no task with that ID was found.
mk: Простете, нема одложена задача со таков идентификатор.

en: Sorry, nothing to report.
mk: Жалам, нема ништо за известување.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
mk: Извинете, една од дадените таксономии не е поддржана од типот на написот.

en: Sorry, revisions are disabled.
mk: Жалам, ревизиите се оневозможени.

en: Sorry, site names must have letters too!
mk: Извинете, имињата на сајтовите мора да имаат и букви!

en: Sorry, that email address is already used!
mk: Извинете, адресата за е-пошта е веќе во употреба!

en: Sorry, that email address is not allowed!
mk: Извинете, оваа адреса за е-пошта не е дозволена!

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
mk: Жалам, изгледа дека тој клуч не е валиден.

en: Sorry, that site already exists!
mk: Извинете, овој веб-сајт веќе постои!

en: Sorry, that site is reserved!
mk: Извинете, овој сајт е резервиран!

en: Sorry, that task list was not found
mk: За жал, тој список со задачи не беше пронајден

en: Sorry, that username already exists!
mk: Извинете, корисничкото име веќе постои!

en: Sorry, that username is not allowed.
mk: Извинете, тоа корисничко име не е дозволено.

en: Sorry, the category could not be created.
mk: Извинете, категоријата не може да биде создадена.

en: Sorry, the comment could not be updated.
mk: Извинете, коментарот не може да биде ажуриран.

en: Sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
mk: Жалам, но врската на која кликнавте е застарена. Ве молам, изберете некоја друга опција.

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
mk: За жал, нарачката не може да се пронајде. Ве молиме контактирајте не ако имате потешкотии да најдете детали за нарачката.

en: Sorry, the post could not be created.
mk: Извинете, овој напис не може да се креира.

en: Sorry, the post could not be deleted.
mk: Извинете, овој напис не може да се избрише.

en: Sorry, the post could not be updated.
mk: Извинете, овој напис не може да биде ажуриран.

en: Sorry, the sample products data file was not found.
mk: Извинете, примерокот на датотеката со податоци за продуктите не беше пронајдена.

en: Sorry, the term could not be created.
mk: Извинете, вашиот израз неможе да се креира.

en: Sorry, the user could not be updated.
mk: Жалам, корисникот не може да биде ажуриран.

en: Sorry, there has been an error
mk: Се извинуваме, настана грешка

en: Sorry, there has been an error.
mk: Се извинуваме, настана грешка

en: Sorry, there is no export with that ID.
mk: Извинете, нема извоз со тој ID.

en: Sorry, there is no note with that ID.
mk: Извинете, нема белешка со таа лична карта.

en: Sorry, there is no resource with that ID.
mk: Извинете, нема ресурс со тој ID.

en: Sorry, this content could not be embedded.
mk: Извинете, оваа содржина не може да биде вметната.

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
mk: Се извинуваме, овој купон не можи да се примени на селектираните продукти.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
mk: Се извинуваме, овој купон не можи да се примени на категориите: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
mk: За жал, овој купон не се применува на продуктите: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
mk: Се извинуваме,овој купон не можи да се примени на содржината на кошничката.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
mk: Се извинуваме, овој купон не е валиден за продажни ставки.

en: Sorry, this download has expired
mk: За жал, ова превземање е истечено

en: Sorry, this method is not supported.
mk: Извинете, овој метод не е поддржан.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
mk: Се извинуваме, оваа нарачка не е валидна и неможе да биде наплатена.

en: Sorry, this order requires a shipping option.
mk: За жал, оваа нарачка бара опција за испорака.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
mk: Жалам, овој продукт не може да се купи.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
mk: За жал овој продукт не е достапен. Ве молиме изберете друга комбинација.

en: Sorry, trackbacks are closed for this item.
mk: Извинете, следењата се затворени за овој елемент.

en: Sorry, usernames must have letters too!
mk: Извинете, корисничките имиња мора да имаат и букви!

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
mk: За жал, не можевме да ја поврземе вашата продавница со Jetpack

en: Sorry, we do not allow orders from the provided country (%s)
mk: За жал, не дозволуваме нарачки од дадената земја (%s)

en: Sorry, we do not have enough "%1$s" in stock to fulfill your order (%2$s available). We apologize for any inconvenience caused.
mk: За жал, немаме доволно „%1$s“ на залиха за да ја исполниме вашата нарачка (достапно е %2$s). Се извинуваме за секоја предизвикана непријатност.

en: Sorry, we do not ship orders to the provided country (%s)
mk: За жал, не испраќаме нарачки во дадената земја (%s)

en: Sorry, you are not allowed to access details about this site.
mk: Вие немате дозвола да пристапите до информациите за сајтот.

en: Sorry, you are not allowed to access details of this post.
mk: Не Ви е дозволено да пристапувате до деталите за овој блог.

en: Sorry, you are not allowed to access site health information.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да пристапите до информациите за состојба на сајтот.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
mk: За жал, не ви е дозволен пристап до глобалните стилови на оваа страница.

en: Sorry, you are not allowed to access the templates on this site.
mk: За жал, не ви е дозволен пристап до шаблоните на оваа страница.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
mk: Извинете, не ви е дозволен пристап до оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to access user data on this site.
mk: Извинете, вие не сте авторизиран да пристапите до корисничката дата на овој сајт.

en: Sorry, you are not allowed to activate plugins.
mk: За жал, не ви е дозволено да активирате приклучоци.

en: Sorry, you are not allowed to activate this plugin.
mk: Извинете, вие немате дозвола да го активирате овој додаток.

en: Sorry, you are not allowed to add a category.
mk: Извинете, немате привилегии за додавање на категории.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
mk: Извинете, немате дозвола да додадете термин на некоја од дадените таксономии.

en: Sorry, you are not allowed to add links to this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да додавате линкови на оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to add users to this network.
mk: Извинете, не ви е дозволено да додавате корисници на оваа мрежа

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да назначите поим во една од дадените таксономии.

en: Sorry, you are not allowed to assign terms in this taxonomy.
mk: Немате дозвола да назначувате термини во оваа таксономија.

en: Sorry, you are not allowed to assign the provided terms.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да доделувате изрази.

en: Sorry, you are not allowed to assign this term.
mk: Извинете, вие немате привилегии да го додадете овој израз.

en: Sorry, you are not allowed to attach files to this post.
mk: Извинете, Не ви е дозволено да прикачувате датотеки на оваа објава

en: Sorry, you are not allowed to batch manipulate this resource.
mk: Извинете, не ви е дозволено да манипулирате со овој ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to browse the block directory.
mk: За жал, не ви е дозволено да го прелистувате директориумот со блокови.

en: Sorry, you are not allowed to browse the local block pattern directory.
mk: За жал, не ви е дозволено да го прелистувате директориумот на локалниот блок шема.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да го менувате типот на коментарот.

en: Sorry, you are not allowed to change the page author as this user.
mk: Не Ви е дозволено да го менувате аворот на страницата.

en: Sorry, you are not allowed to change the post author as this user.
mk: Не Ви е дозволено да менувате авторот на написот.

en: Sorry, you are not allowed to comment on this post.
mk: За жал, не ви е дозволено да коментирате на овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да создавате коментари на овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to create application passwords for this user.
mk: За жал, не ви е дозволено да креирате лозинки за апликација за овој корисник.

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
mk: За жал, не ви е дозволено да креирате нови страници.

en: Sorry, you are not allowed to create new users.
mk: За жал, не ви е дозволено да создадете нови натписи.

en: Sorry, you are not allowed to create pages as this user.
mk: Вие немате дозвола да создавате страници.

en: Sorry, you are not allowed to create pages on this site.
mk: Вие немате дозвола да создавате страници на овој веб-сајт.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type.
mk: Извинете, немате дозвола да создавате написи заштитени со лозинка за овој тип на написи

en: Sorry, you are not allowed to create posts as this user.
mk: Вие немате дозвола да создавате написи како овој корисник.

en: Sorry, you are not allowed to create posts or drafts on this site.
mk: Вие немате дозвола да создавате написи или нацрти на овој веб-сајт.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type.
mk: Извинете, немате дозвола да создавате приватни написи за овој тип на написи

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
mk: Се извинуваме, неможете да креирате ресурси.

en: Sorry, you are not allowed to create terms in this taxonomy.
mk: Вие немате дозвола да создавате термини во оваа таксономија.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да создавате коментар без напис.

en: Sorry, you are not allowed to create users.
mk: Извинете, не ви е дозволено да креирате корисник

en: Sorry, you are not allowed to customize headers.
mk: Извинете, не ви е дозволено да ги прилагодувате заглавијата

en: Sorry, you are not allowed to customize this site.
mk: Извинете, вие немате привилегии да го прилагодите овој сајт.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate this plugin.
mk: Извинете, вие немате дозвола да го деактивирате овој додаток.

en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
mk: Жалиме, не Ви е дозволено бришење %s.

en: Sorry, you are not allowed to delete application passwords for this user.
mk: За жал, не ви е дозволено да ги бришете лозинките за апликацијата за овој корисник.

en: Sorry, you are not allowed to delete plugins for this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да ги избришете додатоците за оваа страна

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions of this post.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да бришете верзии на овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to delete that user.
mk: Вие немате дозвола да го менаџирате овој елемент.

en: Sorry, you are not allowed to delete these items.
mk: Вие немате дозвола да ги избришете овие елементи.

en: Sorry, you are not allowed to delete this application password.
mk: За жал, не ви е дозволено да ја избришете лозинката за апликацијата.

en: Sorry, you are not allowed to delete this category.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да го избришете овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to delete this comment.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да бришете ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to delete this item.
mk: Вие немате дозвола да го избришете овој елемент.

en: Sorry, you are not allowed to delete this page.
mk: Извинете, немате привилегии да ја избришете оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
mk: Извинете, немате привилегии да ја модифицирате оваа напис.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
mk: Жалиме, не моежете да го избришете овој ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to delete this revision.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да ја избришете оваа ревизија.

en: Sorry, you are not allowed to delete this site.
mk: Извинете, не вие  дозволено да ја бришете оваа страна

en: Sorry, you are not allowed to delete this term.
mk: Извинете, не Ви е дозволено да го избришете овој услов.

en: Sorry, you are not allowed to delete this user.
mk: Извинете, вие немате привилегии да го избришете овој ресорс.

en: Sorry, you are not allowed to delete users.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да бришете корисници.

en: Sorry, you are not allowed to disable themes automatic updates.
mk: За жал, не ви е дозволено да ги оневозможите автоматските ажурирања на темите.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
mk: Извинете, немате привилегии да го направите тоа.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments on this post.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате коментари на овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
mk: Извинете, вие немате привилегии да бришете написи.

en: Sorry, you are not allowed to edit pages as this user.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате страници.

en: Sorry, you are not allowed to edit pages.
mk: За жал, не ви е дозволено да правите промени во страните

en: Sorry, you are not allowed to edit posts as this user.
mk: Не Ви е дозволено да уредувате написи.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да уредувате написи од овој тип.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
mk: Жалам, вие немате дозвола да уредувате написи.

en: Sorry, you are not allowed to edit roles of this user.
mk: Извинете, не ви е дозволено да менувате улоги за овој ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to edit terms in this taxonomy.
mk: Немате дозвола да менувате термини во оваа таксономија.

en: Sorry, you are not allowed to edit the %s custom field.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да го уредувате %s сопственото поле.

en: Sorry, you are not allowed to edit the links for this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да ги уредувате линковите за оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to edit theme options on this site.
mk: Немате дозвола да ги уредувате опциите на темата за оваа страница.

en: Sorry, you are not allowed to edit this application password.
mk: За жал, не ви е дозволено да ја уредувате лозинката за оваа апликација.

en: Sorry, you are not allowed to edit this changeset.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да го уредувате логот со промени.

en: Sorry, you are not allowed to edit this comment.
mk: Жалам, Вие немате дозвола да го уредувате овој тип на напис.

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
mk: За жал, не ви е дозволено да го уредувате овој глобален стил.

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
mk: Вие немате дозвола да го уредувате овој елемент.

en: Sorry, you are not allowed to edit this page.
mk: Извинете, немате привилегии да ја модифицирате оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да го измените овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
mk: Се извинуваме, неможете да го уредувате овој ресурс.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
mk: Извинете, вие немате привилегии да го измените овој израз.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
mk: Извинете, немате привилегии да го модифицирате овој корисник.

en: Sorry, you are not allowed to edit users.
mk: За жал, не ви е дозволено да уредувате корисници.

en: Sorry, you are not allowed to edit your profile.
mk: Извинете, вие немате привилегии да го измените вашиот профил.

en: Sorry, you are not allowed to enable themes automatic updates.
mk: За жал, не ви е дозволено да овозможите автоматско ажурирање на темите.

en: Sorry, you are not allowed to erase personal data on this site.
mk: За жал, не ви е дозволено да бришете лични податоци на оваа страница.

en: Sorry, you are not allowed to export personal data on this site.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да експортирате лични податоци на овој сајт.

en: Sorry, you are not allowed to export templates and template parts.
mk: За жал, не ви е дозволено да извезувате шаблони и делови од шаблоните.

en: Sorry, you are not allowed to export the content of this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да изнесувате содржина од овој сајт.

en: Sorry, you are not allowed to filter users by capability.
mk: За жал, не ви е дозволено да ги филтрирате корисниците по способност.

en: Sorry, you are not allowed to filter users by role.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да филтрирате според улога.

en: Sorry, you are not allowed to give users that role.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да му ја доделите таа улога на ресурсот.

en: Sorry, you are not allowed to hide task lists.
mk: За жал, не ви е дозволено да ги криете списоците со задачи.

en: Sorry, you are not allowed to import content into this site.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да вметнувате содржина на овој сајт.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да инсталирате додатоци за оваа страна

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да инсталирате теми на овој сајт.

en: Sorry, you are not allowed to list application passwords for this user.
mk: Извинете, не ви е дозволено да ги наведувате лозинките на апликацијата за овој корисник.

en: Sorry, you are not allowed to list users.
mk: Извинете, немате привилегии за прегледување на кросиници

en: Sorry, you are not allowed to make posts sticky.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да направите напис одвоен.

en: Sorry, you are not allowed to make proxied oEmbed requests.
mk: Извинете, нe вие е дозволено да правите прокси oEmbed барања.

en: Sorry, you are not allowed to manage application passwords for this user.
mk: За жал, не ви е дозволено да управувате со лозинките на апликацијата за овој корисник.

en: Sorry, you are not allowed to manage block types.
mk: За жал, не ви е дозволено да управувате со типовите на блокови.

en: Sorry, you are not allowed to manage network plugins.
mk: За жал, не ви е дозволено да управувате со мрежните приклучоци.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да управувате со опциите на оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to manage plugins for this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да управувате со додатоците за ова страна

en: Sorry, you are not allowed to manage post statuses.
mk: Извинете, вие немате дозвола да менаџирате со статусите на написите.

en: Sorry, you are not allowed to manage privacy options on this site.
mk: За жал, не ви е дозволено да управувате со опциите за приватност на оваа страница.

en: Sorry, you are not allowed to manage terms in this taxonomy.
mk: Вие немате дозвола да бришете термини во оваа таксономија.

en: Sorry, you are not allowed to manage this plugin.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да менаџирате со овој додаток.

en: Sorry, you are not allowed to manage widgets on this site.
mk: За жал, не ви е дозволено да управувате со виџети на оваа страница.

en: Sorry, you are not allowed to moderate or edit this comment.
mk: Немате дозвола да го уредувате овој коментар.

en: Sorry, you are not allowed to modify plugins.
mk: За жал, не ви е дозволено да менувате додатоци.

en: Sorry, you are not allowed to modify themes.
mk: За жал, не ви е дозволено да менувате теми.

en: Sorry, you are not allowed to modify unregistered settings for this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да модифицирате нерегестрирани поставување за оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to move this item to the Trash.
mk: Вие немате дозвола да го преместите овој елемент во ѓубрето.

en: Sorry, you are not allowed to order users by this parameter.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да подредувате по овој параметар.

en: Sorry, you are not allowed to perform this action.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да ја извршете оваа акција.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
mk: Жалам, Вие немате дозвола да објавувате на овој веб-сајт.

en: Sorry, you are not allowed to preview drafts.
mk: Извинете, немате привилегии да ја прегледате скицата.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
mk: Жалам, Вие немате дозвола да објавувате страници на овој веб-сајт.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type.
mk: Жалам, немате дозвола да објавувате написи на овој блог.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
mk: Жалам, Вие немате дозвола да објавувате написи на овој веб-сајт.

en: Sorry, you are not allowed to publish this page.
mk: Извинете, не е дозволено да ја објавите оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to publish this post.
mk: Немате дозвола да креирате содржини на овој блог.

en: Sorry, you are not allowed to query users by this parameter.
mk: Извинете, немате доволно привилегии за да ги барате корисниците по овој параметар.

en: Sorry, you are not allowed to read blocks as this user.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да читате блокови како овој корисник.

en: Sorry, you are not allowed to read blocks of this post.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да читате блокови за овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да читате коментари без напис.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да читате напис за овој коментар.

en: Sorry, you are not allowed to read this application password.
mk: За жал, не ви е дозволено да ја читате лозинката за апликацијата.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да го читате овој коментар.

en: Sorry, you are not allowed to remove users.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да бришете корисници.

en: Sorry, you are not allowed to restore this item from the Trash.
mk: Вие немате дозвола да го извадите овој елемент од ѓубрето.

en: Sorry, you are not allowed to resume this theme.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да продолжите со оваа тема.

en: Sorry, you are not allowed to retrieve onboarding tasks.
mk: Простете, не ви е допуштено да враќате тековни задачи.

en: Sorry, you are not allowed to snooze onboarding tasks.
mk: Простете, не ви е допуштено да одложувате тековни задачи.

en: Sorry, you are not allowed to take over.
mk: Извинете, немате дозвола да превземете контрола.

en: Sorry, you are not allowed to update options.
mk: Не Ви е дозволено да ги ажурирате опциите.

en: Sorry, you are not allowed to update plugins for this site.
mk: Извинете, не ви е дозволено да ги ажурирате додатоците за оваа страна

en: Sorry, you are not allowed to update posts as this user.
mk: Не Ви е дозволено да креирате страници.

en: Sorry, you are not allowed to update this site to HTTPS.
mk: За жал, не ви е дозволено да ја ажурирате оваа страница на HTTPS.

en: Sorry, you are not allowed to upload files.
mk: Извинете, немате привилегии за пренесување на податоци.

en: Sorry, you are not allowed to upload media on this site.
mk: Извинете, не  е дозволено да се прикажи медиа на оваа страна.

en: Sorry, you are not allowed to upload media to this post.
mk: Извинете, вие немате привилегии да додавате медиа на овој ресорс.

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
mk: За жал, не ви е дозволено да го прикачувате овој тип на датотека.

en: Sorry, you are not allowed to view autosaves of this post.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да ги прегледувате автоматските зачувувања за овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to view menu items.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да ги погледнете ставките на менито.

en: Sorry, you are not allowed to view menu locations.
mk: За жал, не ви е дозволено да ги гледате локациите на менито.

en: Sorry, you are not allowed to view menus.
mk: За жал, не ви е дозволено да гледате менија.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions of this post.
mk: Извинете, Вие немате дозвола да гледате претходни верзии од овој напис.

en: Sorry, you are not allowed to view the active theme.
mk: За жал, не ви е дозволено да ја гледате активната тема.

en: Sorry, you are not allowed to view themes.
mk: Извинете, вие не можете да ги прегледувате темите.

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
mk: За жал, не ви е дозволено да го гледате овој глобален стил.

en: Sorry, you are not allowed to view this item.
mk: Извинете, вие немате дозвола да го прегледувате овој елемент.

en: Sorry, you cannot create new resource.
mk: Се извинуваме, неможете да креирате нов ресурс.

en: Sorry, you cannot delete this resource.
mk: Се извинуваме, неможе да го избришете овој ресурс.

en: Sorry, you cannot edit this resource.
mk: Извинете, неможе да го едитирате овој ресурс

en: Sorry, you cannot list resources.
mk: Се извинуваме, неможете да ги листате ресурсите.

en: Sorry, you cannot manage plugins.
mk: За жал, не можете да управувате со приклучоците.

en: Sorry, you cannot manage themes.
mk: За жал, не можете да управувате со темите.

en: Sorry, you cannot manage these options.
mk: За жал, не можете да управувате со овие опции.

en: Sorry, you cannot preview new themes when you have changes scheduled or saved as a draft. Please publish your changes, or wait until they publish to preview new themes.
mk: Извинете, не може да прегледувате нови теми дури вашите промени се закажани или зачувани како нацрт. Ве молиме објавете ги вашите промени, или причекајте дури не ги објават за да прегледате нови теми.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
mk: Извинете, не можете да закачите приватен напис.

en: Sorry, you cannot update resource.
mk: Се извинуваме, неможе да го обновите ресурсот.

en: Sorry, you cannot view these options.
mk: За жал, не можете да ги видите овие опции.

en: Sorry, you cannot view this resource.
mk: Се извинуваме, неможете да го гледате овој ресурс.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
mk: За жал, го достигнавте лимитот за превземања на оваа датотека

en: Sorry, you have used your space allocation of %s. Please delete some files to upload more files.
mk: Извинете, вие ја имате иркористено вашата алоцирана меморија од %s. Ве молам избришете некои датотеки за да можете да прикачувате нови.

en: Sorry, you may not use that site name.
mk: Извинете, оваа име не можете да го користите.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
mk: Жалам, мора да Ви е дозволено да уредувате написи на овој веб-сајт, за да можете да ги гледате категориите.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
mk: Жалам, мора да Ви е дозволено да уредувате написи на овој веб-сајт, за да можете да ги видите ознаките.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
mk: Извинете, мора да бидете логирани за да коментирате.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
mk: Жалам, мора да се пријавите за да одговорите на коментарот.

en: Sorry, you post telemetry data.
mk: Извинете, објавувате податоци за телеметрија.

en: Sorry, your session has expired.
mk: Извинете, вашата сесија истече.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
mk: За жал, Вашата сесија истече,<a href="%s" class="wc-backward">Вратете се во Продвницата</a>

en: Sorsogon
mk: Сорсогон

en: Sort Order:
mk: Редослед на подредување:

en: Sort ascending or descending.
mk: Подреди растечки или опаѓачки.

en: Sort by
mk: Подреди по

en: Sort by average rating
mk: Подреди според оценка

en: Sort by latest
mk: Подреди според последни продукти

en: Sort by most recent
mk: Подреди според најнови

en: Sort by popularity
mk: Подреди според популарност

en: Sort by price (asc)
mk: Подреди по цена (растечка)

en: Sort by price (desc)
mk: Подреди по цена (опаѓачка)

en: Sort by price: high to low
mk: Подреди по цена: висока кон ниска

en: Sort by price: low to high
mk: Подреди по цена: ниска кон висока

en: Sort by tax class.
mk: Подреди според данок

en: Sort by term property.
mk: Подреди по поим сопственост.

en: Sort by:
mk: Подреди по:

en: Sort code
mk: Код за сортирање

en: Sort collection by comment attribute.
mk: Подреди колекција по атрибут за коментар.

en: Sort collection by object attribute.
mk: Сортирај ја колекцијата по атрибутот на објектот.

en: Sort collection by post attribute.
mk: Подредете ја колекцијата по атрибут за објавување.

en: Sort collection by resource attribute.
mk: Колекција на сортирање според атрибутот на ресурсот.

en: Sort collection by term attribute.
mk: Начин на сортирање по изразни атрибути.

en: Sort collection by user attribute.
mk: Подреди колекција по кориснички атрибут.

en: Sorting
mk: Подредување

en: Sorting and filtering
mk: Подредување и Филтрирање

[ctx: Sorting order]
en: Order
mk: Нарачај

en: Souk Ahras
mk: Соук Ахрас

en: Source
mk: Извор

en: Source code
mk: Изворен код

en: Source language
mk: Изворниот јазик

en: Source logger must be configured before running a migration
mk: Изворниот дневник мора да се конфигурира пред да се изврши миграција

en: Source of a customized template
mk: Извор на прилагоден шаблон

en: Source of note.
mk: Извор на белешка.

en: Source of template
mk: Извор на шаблон

en: Source of the note.
mk: Извор на белешката.

en: Source store must be configured before running a migration
mk: Изворната продавница мора да се конфигурира пред да се изврши миграција

en: Source:
mk: Извор

en: Source: %s
mk: Извор: %s

en: South
mk: Југ

en: South Aegean
mk: Јужен Егеј

en: South Africa
mk: Јужна Африка

en: South African rand
mk: Јужноафрикански ранд

en: South America
mk: Јужна Америка

en: South Australia
mk: Јужна Австралија

en: South Carolina
mk: Јужна Каролина

en: South Cotabato
mk: Јужен Котабато

en: South Dakota
mk: Јужна Дакота

en: South Georgia
mk: Јужна_Џорџија

en: South Georgia/Sandwich Islands
mk: Јужна Џорџија / Сендвич Острови

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
mk: Јужен Хорасан (Красан јужен)

en: South Korea
mk: Јужна Кореја

en: South Korean won
mk: Јужна Кореја победи

en: South Pole
mk: Јужни пол

en: South Sinai
mk: Јужен Синај

en: South Sudan
mk: Јужен Судан

en: South Sudanese pound
mk: Јужен Суданска фунта

en: Southern
mk: Јужна

en: Southern Leyte
mk: Јужен Лејте

en: Southland
mk: Саутленд

en: Space between items
mk: Простор помеѓу предметите

en: Spain
mk: Шпанија

en: Spam
mk: Спам

en: Spam Blocked
mk: Спамот е блокиран

en: Spam it: %s
mk: Обележи како спам: %s

en: Spanish
mk: Шпански

en: Special character
mk: Специјален карактер

en: Specific Countries
mk: Одредени држави

en: Specific countries
mk: Одредени држави

en: Specified file failed upload test.
mk: Избраната датотека не го помина тестот за качување на серверот.

en: Specify an OPML URL:
mk: Внесете OPML URL:

en: Split
mk: Раздели

en: Split table cell
mk: Поделба на ќелија од табелата

en: Spotlight mode
mk: Фокусиран режим

en: Spotlight mode activated.
mk: Фокусираниот режимот е активиран

en: Spotlight mode deactivated.
mk: Фокусираниот режимот е деактивиран

en: Spreadsheet <span class="count">(%s)</span> | Spreadsheets <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Табела <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Табели <span class="count">(%s)</span>

en: Spreadsheets
mk: Табели

en: Square
mk: Квадрат

en: Srednekolymsk
mk: Среднеколимск

en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

en: Sri Lankan rupee
mk: Шри Ланка рупија

en: St Barthelemy
mk: Сент Бертлеми

en: St Helena
mk: Св. Елена

en: St Johns
mk: Св. Џонс

en: St Kitts
mk: Св. Китс

en: St Lucia
mk: Св. Луција

en: St Thomas
mk: Св. Томас

en: St Vincent
mk: Св. Винсент

en: Stack on mobile
mk: Подреди на мобилен

en: Staff
mk: Екипа

en: Standard
mk: Стандардно

en: Standard Editor
mk: Стандарден уредувач

en: Standard rate
mk: Стандардна стапка

en: Standard rates
mk: Стандардни стапки

en: Standard time begins on: %s.
mk: Стандардното време започнува на: %s.

en: Stanley
mk: Стенли

en: Star ratings should be required, not optional
mk: Рангирање со ѕвезди можи да биди побарано,не е задолжително

en: Stara Zagora
mk: Стара Загора

en: Start Customizing
mk: Започнете со приспособување

en: Start Date
mk: Почетен датум

en: Start Import
mk: Започнете со увоз

en: Start accepting payments on your store!
mk: Почнете да прифаќате плаќања во вашата продавница!

en: Start again
mk: Почни одново

en: Start blank
mk: Започнете празно

en: Start by adding the first product to your store. You can add your products manually, via CSV, or import them from another service.
mk: Започнете со додавање на првиот продукт во вашата продавница. Можете да ги додавате вашите продукти рачно, преку CSV или да ги увезете од друга услуга.

en: Start date of sale price, as GMT.
mk: Дата на старт на продажна цена, во GMT.

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
mk: Дата на старт на продажна цена, во временската зона на веб страната.

en: Start date of sale price.
mk: Почетен датум на цена со попуст.

en: Start date:
mk: Почетен датум:

en: Start empty
mk: Започнете празно

en: Start selling
mk: Започни да продаваш

en: Start using new features that are being progressively rolled out to improve the store management experience.
mk: Започнете да користите нови функции кои постепено се шират за да го подобрите искуството за управување со продавницата.

en: Start value
mk: Почетна вредност

en: Start writing or type / to choose a block
mk: Започнете со пишување или пишете / за да изберете блок

en: Start writing with text or HTML
mk: Започни со пишување на текст или HTML

en: Start your online clothing store
mk: Започнете ја вашата онлајн продавница за облека

en: Started processing action %s
mk: Започна акцијата за обработка %s

en: Starting a fashion website is exciting but it may seem overwhelming as well. In this article, we'll walk you through the setup process, teach you to create successful product listings, and show you how to market to your ideal audience.
mk: Отворањето модна веб-страница е возбудливо, но може да изгледа и огромно. Во оваа статија, ќе ве водиме низ процесот на поставување, ќе ве научиме да креирате успешни огласи за продукти и ќе ви покажеме како да ѝ пазарите на вашата идеална публика.

en: State
mk: Држава

en: State / County
mk: Држава / Регион

en: State / County or state code
mk: Држава / Регион или код на Држава

en: State / Zone
mk: Држава / Зона

en: State code
mk: Код на држава

en: State code.
mk: Код на држава.

en: State of the comment.
mk: Статус на коментарот.

en: State.
mk: држава.

en: State/County
mk: Држава / Регион

en: State/County (optional)
mk: држава/округ (опционално)

en: State/County code, or name of the state, county, province, or district.
mk: Шифра на државата/округот или име на државата, округот, провинцијата или округот.

en: Statistics
mk: Статистика

en: Stats
mk: Статистика

en: Stats about coupons.
mk: Статистика за купоните.

en: Stats about orders.
mk: Статистика за нарачки.

en: Stats about product categories.
mk: Статистика за категориите на продукти.

en: Stats about product downloads.
mk: Статистика за преземања на продукти.

en: Stats about products.
mk: Статистика за продуктите.

en: Stats about revenue.
mk: Статистика за приходите.

en: Stats about taxes.
mk: Статистика за даноците.

en: Stats about variations.
mk: Статистика за варијации.

en: Status
mk: Статус

en: Status & Visibility
mk: Статус и видливост

en: Status & visibility
mk: Статус и видливост

en: Status is forbidden.
mk: Статусот е забранет

en: Status of note.
mk: Статус на белешка.

en: Status of sidebar.
mk: Статус на страничната лента.

en: Status of template.
mk: Статус на шаблонот.

en: Status of the payment returned by the gateway. One of success, pending, failure, error.
mk: Статус на уплатата вратена од порталот. Еден од успеси, чекање, неуспех, грешка.

en: Status of the review.
mk: Статус на прегледот.

en: Status report information
mk: Извештај за статусот

en: Status:
mk: Статус:

en: Statuses that require extra action on behalf of the store admin.
mk: Статуси кои бараат дополнителна акција во име на администраторот на продавницата.

en: Statuses that should not be included when calculating report totals.
mk: Статуси кои не треба да се вклучуваат при пресметување на вкупните збирки на извештаи.

en: Step
mk: Чекор

en: Step %d
mk: Чекор %d

en: Step 1:
mk: Чекор 1

en: Step 2:
mk: Чекор 2

en: Stick this post to the front page
mk: Закачи го овој напис на почетната страница

en: Stick to Top
mk: Залепи на врвот

en: Sticky
mk: Лепливо

en: Sticky Post
mk: Леплив напис

en: Sticky posts
mk: Лепливи објави

en: Stock Keeping Unit
mk: Единица за чување на залиха

en: Stock Keeping Unit.
mk: Единица за чување на залиха

en: Stock display format
mk: Формат за прикажување на залиха

en: Stock keeping unit, if applicable.
mk: Единица за чување залихи, доколку е применливо.

en: Stock levels increased:
mk: Зголемени нивоа на акции:

en: Stock levels reduced:
mk: Нивоата на акции намалени:

en: Stock management at product level.
mk: Менаџирање со залиха на ниво на продукти

en: Stock management at variation level.
mk: Управување со количините на ниво на опција на производ.

en: Stock qty
mk: Кол. на Залиха

en: Stock quantity
mk: Количина на залиха

en: Stock quantity.
mk: Количина на залиха

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
mk: Количина на залиха.Ако ова е варијантен продукт, оваа вредност ќе се користи за контрола на залихите за сите варијанти, освен ако не дефинирате залиха на ниво на варијанти.

en: Stock status
mk: Статус на залиха

en: Stock status.
mk: Статус на акции.

en: Stock: %d
mk: Залиха: %d

en: Stockholm
mk: Штокхолм

en: Stopped the insanity for %d second | Stopped the insanity for %d seconds
mk[0]: Го прекина лудилото за %d секунда
mk[1]: Го прекина лудилото на %d секунди

en: Storage Space
mk: Простор

en: Store
mk: Продавница

en: Store Address
mk: Адреса на продавницата

en: Store Notice
mk: Известување на Продавницата

en: Store details
mk: Детали за складирање

en: Store downtime means lost sales. One-click restores get you back online quickly if something goes wrong.
mk: Застојот на продавницата значи изгубена продажба. Обновувањата со еден клик ве враќаат брзо на интернет ако нешто тргне наопаку.

en: Store email address.
mk: Чувајте ја е-поштата.

en: Store management insights
mk: Увиди за управување со продавницата

en: Store monitoring
mk: Мониторинг на продавница

en: Store notice
mk: Известување на Продавницата

en: Store setup
mk: Подесување на Продавницата

en: Store stats
mk: Статистики на Продавницата

en: Store uploads in this folder
mk: Зачувувај ги внесените датотеки во оваа папка

en: Store-wide threshold (%d)
mk: Праг на целата продавница (%d)

en: Storefront
mk: Излог

en: Storefront Theme
mk: Storefront тема

en: Storefront icon
mk: Storefront икона

en: Storefront is an intuitive, flexible and <strong>free</strong> WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
mk: Storefront е интуитивна, флексибилна и <strong>бесплатна</strong> WordPress тема која нуди длабока интеграција со WooCommerce и најпопуларните екстензии.

en: Street address
mk: Улица

en: Strength indicator
mk: Опорност на пробивање

en: Strikethrough
mk: Прецртано

en: String based identifier for the term.
mk: Идентификатор базиран на низа за терминот.

en: Stripe email address
mk: Stripe email адреса

en: Stripe email address:
mk: Stripe email адреса:

en: Strășeni
mk: Страшени

en: Style
mk: Стил

en: Style Revisions
mk: Ревизии на стил

en: Style revisions
mk: Ревизии на стил

en: Styles
mk: Стилови

en: Stylesheet is missing.
mk: Недостасува каскадна страница со дизајн.

en: Stylesheet is not readable.
mk: Не може да го прочитам каскадниот стил.

en: Sub-directory Installation
mk: Инсталација на под-директориум

en: Sub-domain Installation
mk: Инсталација на под-домен

en: Subcategories
mk: Подкатегории

en: Subject
mk: Наслов

en: Subject (paid)
mk: Предмет (платен)

en: Submenu & overlay background
mk: Подмени и заднина на преклопување

en: Submenu & overlay text
mk: Подмени и преклопен текст

en: Submenus
mk: Подменија

en: Submit
mk: Испрати

en: Submit Comment
mk: Напиши коментар

en: Submit Reply
mk: Испрати одговор

en: Submit for Review
mk: Испрати на ревизија

en: Submitted on
mk: Испратено на

en: Submitted on %s
mk: Испратено на %s

en: Submitted on: %s
mk: Објавено на: %s

en: Subscribe
mk: Претплати се

en: Subscribed
mk: Претплатен

en: Subscribed!
mk: Претплатен!

en: Subscriber
mk: Претплатник

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
mk: Претплатниците можат да читаат коментари, да коментираат, да добиваат билтени итн. но, не можат да создаваат содржини на сајтот.

en: Subscript
mk: Подскрипта

en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
mk: Претплатата за %1$s е деактивирана успешно. Нема повеќе да добивате ажурирања за овој производ. <a href="%2$s"> Кликни тука </a>, ако сакате да го деактивирате plugin-от.

en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
mk: Претплатата за %s е деактивирана успешно. Нема повеќе да добивате ажурирања за овој производ.

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
mk: Претплатата <strong>истекува</strong> наскоро.

en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
mk: Претплата: Не е достапна - %1$d за %2$d е веќе во употреба

en: Subscription: Unlimited
mk: Претплата: Неограничена

en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
mk: Претплата: Користете %1$d од %2$d достапни страници

en: Subscriptions
mk: Претплати

en: Subscriptions.
mk: Претплати

en: Subtitles
mk: Преводи

en: Subtotal
mk: Меѓузбир

en: Subtotal:
mk: Меѓузбир:

en: Suburb
mk: Предградие

en: Success!
mk: Успешно!

en: Successfully canceled action: %s
mk: Успешно откажана акција: %s

en: Successfully executed action: %s
mk: Успешно извршена акција: %s

en: Successfully processed change for action: %s
mk: Успешно обработена промена за акцијата: %s

en: Successfully re-threaded %s comments.
mk: Усешно се изградени %s нишки од коментари.

en: Suchitepéquez
mk: Сушитепекез

en: Sucre
mk: Сукре

en: Sucumbíos
mk: Сукумбиос

en: Sud Sardegna
mk: Суд Сардења

en: Sudan
mk: Судан

en: Sudanese pound
mk: Суданска фунта

en: Suez
mk: Суецки

en: Suggested embed #%d
mk: Препорачани вградувања #%d

en: Suggested height is %s.
mk: Препорачана висина е %s.

en: Suggested image #%d
mk: Препорачана слика #%d

en: Suggested image dimensions: %1$s by %2$s pixels.
mk: Препорачани димензии на слика: %1$s по %2$s пиксели.

en: Suggested media
mk: Препорачана мултимедија

en: Suggested text:
mk: Предложен текст:

en: Suggested width is %s.
mk: Препорачана ширина е %s.

en: Suggestion:
mk: Предлог:

en: Suggestions
mk: Предлози

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
mk: Suhosin е напреден систем за заштита за PHP инсталации. Тој беше дизајниран да ги заштити вашите сервери од една страна, против голем број на добро познати проблеми во PHP-апликациите, а од друга страна против потенцијалните непознати слабости во рамките на овие апликации или самото јадро на PHP. Ако е овозможено на вашиот сервер, Suhosin можеби ќе треба да биде конфигуриран да ги зголеми ограничувањата за доставување податоци.

en: Sukhothai
mk: Сухотаи

en: Sulawesi Barat
mk: Сулавеси Барат

en: Sulawesi Selatan
mk: Сулавеси Селатан

en: Sulawesi Tengah
mk: Сулавеси Тенга

en: Sulawesi Tenggara
mk: Сулавеси Тенгара

en: Sulawesi Utara
mk: Сулавеси Утара

en: Sultan Kudarat
mk: Султанот Кударат

en: Sulu
mk: Сулу

en: Sum of all taxes.
mk: Збир на сите даноци.

en: Sum of line item taxes only.
mk: Збир од даноците на соодветните продукти.

en: Sumatera Barat
mk: Суматера Барат

en: Sumatera Selatan
mk: Суматера Селатан

en: Sumatera Utara
mk: Суматера Утара

en: Summary
mk: Резиме

en: Sun
mk: нед

en: Sunamganj
mk: Сунамганџ

en: Sunday
mk: недела

[ctx: Sunday initial]
en: S
mk: С

en: Superscript
mk: Суперскрипта

en: Suphan Buri
mk: Суфан Бури

en: Support
mk: Поддршка

en: Supported features for this payment gateway.
mk: Поддржани функции за овој портал за плаќање.

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
mk: Ги поддржува следните привремени места за текст : <code>[кол]</code> = број на ставки, <code>[цена]</code> = цена на ставките, <code>[процент на провизија="10" min_fee="20"]</code> = Провизија базирана на проценти.

en: Surat Thani
mk: Сурат Тани

en: Surigao del Norte
mk: Суригао дел Норте

en: Surigao del Sur
mk: Суригао дел Сур

en: Surin
mk: Сурин

en: Suriname
mk: Суринам

en: Surinamese dollar
mk: Суринамски долар

en: Svalbard and Jan Mayen
mk: Свалбард и Јан Мејн

en: Swahili
mk: Свахили

en: Swazi lilangeni
mk: Свазиски лилангени

en: Swaziland
mk: Свазиленд

en: Sweden
mk: Шведска

en: Swedish
mk: Шведски

en: Swedish krona
mk: шведски круни

en: Swift Current
mk: Свифт Карнт

en: Swiss franc
mk: швајцарски франк

en: Switch between visual editor and code editor.
mk: Променете помеѓу визуелен и код уредувач.

en: Switch to '%s'
mk: Префрли се на „%s“

en: Switch to draft
mk: Промени во нацрт

en: Switch up your site&#8217;s look & feel with Styles
mk: Променете го изгледот и чувството на вашата страница со Styles

en: Switzerland
mk: Швајцарија

en: Sydney
mk: Сиднеј

en: Sylhet
mk: Силхет

en: Syndicate this content
mk: Собирај инфирмации од ова веб место со користење RSS

en: Syndication feeds show the most recent
mk: Фидовите ги прикажуваат најсвежите

en: Syntax Highlighting
mk: Означување на синтаксата

en: Syowa
mk: Сијова

en: Syria
mk: Сирија

en: Syrian pound
mk: сириска фунта

en: System status
mk: Статус за системот

en: Szabolcs-Szatmár-Bereg
mk: Саболц-Сјатмар-Берег

en: Sánchez Ramírez
mk: Санчез Рамирез

en: São Paulo
mk: Сао Паоло

en: Sétif
mk: Сетиф

en: Sîngerei
mk: Сингереј

en: Sălaj
mk: Салај

en: Tabasco
mk: Табаско

en: Table
mk: Табела

en: Table caption text
mk: Текст со наслов на табелата

en: Table cell display.
mk: Приказ на ќелии на табела.

en: Table cell properties
mk: Својства на ќелија од табела

en: Table cell value.
mk: Вредност на ќелијата на табелата.

en: Table column header.
mk: Заглавие на колоната на табелата.

en: Table does not exist
mk: Табелата не постои

en: Table headers.
mk: Заглавија на табелите.

en: Table of Contents
mk: Содржина

en: Table ordered by Last Updated.
mk: Табелата е подредена по послено ажурирање.

en: Table ordered by Site Domain Name.
mk: Табелата е подредена по име на домен на страница.

en: Table ordered by Site Path.
mk: Табелата е подредена по патека на страницата.

en: Table ordered by Site Registered Date.
mk: Табелата е подредена по дата на регистрација на страницата.

en: Table ordered by Theme Name.
mk: Табелата е подредена по име на тема.

en: Table ordered by User Registered Date.
mk: Табелата е подредена по дата на регистрација на корисниците.

en: Table properties
mk: Својства на табела

en: Table row properties
mk: Својства на редица од табела

en: Table rows.
mk: Редови на табели.

en: Tablet
mk: Таблет

en: Tacna
mk: Такна

en: Tacuarembó
mk: Такуарембо

en: Tag
mk: Ознака

en: Tag #%s doesn&#8217;t exist!
mk: Ознаката #%s не постои!

en: Tag Cloud
mk: Облак од ознаки

en: Tag ID
mk: ИД на ознака

en: Tag ID.
mk: ID на ознака.

en: Tag added to all posts in this category.
mk: Ознаката е додадена на сите написи во оваа категорија

en: Tag added.
mk: Ознаката е додадена.

en: Tag deleted.
mk: Ознаката е избришана.

en: Tag link
mk: Означете ја врската

en: Tag name
mk: Име на ознака

en: Tag name.
mk: Име на ознака.

en: Tag not added.
mk: Ознаката не е додадена.

en: Tag not updated.
mk: Ознаката не е ажурирана.

en: Tag slug
mk: Означете голтка

en: Tag slug.
mk: Оддел на ознака.

en: Tag updated.
mk: Ознаката е ажурирана.

en: Tag: | Tags:
mk[0]: Ознака:
mk[1]: Ознаки:

en: Tagalog
mk: Тагалог

en: Tagged:
mk: Означено со:

en: Tagline
mk: Ознаки

en: Tags
mk: Ознаки

en: Tags & Categories
mk: Ознаки и категории

en: Tags (comma separated)
mk: Ознаки (одделени со запирка)

en: Tags (space separated)
mk: Ознаки (одделени со празно место)

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
mk: Ознаките може селективно да бидат претворени во категории со помош на <a href="%s">претварачот на ознаки во категории</a>.

en: Tags deleted.
mk: Ознаката е избришана.

en: Tags help users and search engines navigate your site and find your content. Add a few keywords to describe your post.
mk: Ознаките им помагаат на корисниците и пребарувачите да навигираат низ сајтот и пронајдат содржина. Додади неколку клучни зборови за да го опишеш твојот напис.

en: Tags indicating styles and features of the theme.
mk: Ознаки кои укажуваат на стилови и карактеристики на темата.

en: Tags list
mk: Листа на ознаки

en: Tags list navigation
mk: Навигација на листата на ознаки

en: Tags to Categories
mk: Претвори ознаки во категории

en: Tags totals.
mk: Вкупно ознаки.

en: Tags:
mk: Ознаки:

en: Tags:
mk: Ознаки:

en: Tags: %1$s
mk: Ознаки: %1$s

en: Tags: %s
mk: Ознаки: %s

en: Tahiti
mk: Тахити

en: Taipei
mk: Тајпеј

en: Taita-Taveta
mk: Таита-Тавета

en: Taiwan
mk: Тајван

en: Tajikistan
mk: Таџикистан

en: Tajikistani somoni
mk: Таџикистански сомони

en: Tak
mk: Так

en: Take a look at the <strong>%1$d item</strong> on the <a href="%2$s">Site Health screen</a>. | Take a look at the <strong>%1$d items</strong> on the <a href="%2$s">Site Health screen</a>.
mk[0]: Погледнете ја <strong>ставката %1$d</strong> на <a href="%2$s">екранот Здравје на страницата</a> .
mk[1]: Погледнете ги <strong>%1$d ставките</strong> на <a href="%2$s">екранот Здравје на локацијата</a> .

en: Take over
mk: Превземи

en: Take payments in cash upon delivery.
mk: Прифати плаќања при достава.

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
mk: Земете плаќања лично преку BACS. Попознат како директен банкарски/жичен трансфер.

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
mk: Преземете плаќања лично преку чекови. Овој офлајн портал може да биде корисен и за тестирање на купувањата.

en: Take payments via bank transfer.
mk: Земете плаќања преку банкарски трансфер.

en: Take payments with the provider that’s right for you - choose from 100+ payment gateways for WooCommerce.
mk: Преземете плаќања со провајдерот што е вистински за вас - изберете од 100+ портали за плаќање за WooCommerce.

en: Talk to your web host about OpenSSL support for PHP.
mk: Контактирајте го вашиот веб хост за OpenSSL поддршка за PHP.

en: Talk to your web host about supporting HTTPS for your website.
mk: Разговарајте со вашиот веб-домаќин за поддршка на HTTPS за вашиот веб сајт.

en: Tallinn
mk: Талин

en: Tamanghasset
mk: Тамангасет

en: Tamaulipas
mk: Тамаулипас

en: Tamil Nadu
mk: Тамил Наду

en: Tan
mk: Светло кафена

en: Tana River
mk: Реката Тана

en: Tangail
mk: Тангаил

en: Tanzania
mk: Танзаниа

en: Tanzanian shilling
mk: Танзански шилинг

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
mk: Кликнете или задржете со курсорот врз која било тема, а потоа кликнете на копчето Прегледај за да ја прегледате и да ги промените нејзините поставки одделно на цел екран. Исто така копчето Прегледај можете да го најдете на крајот на екранот, заедно со деталите за темата. Секој инсталирана тема може да биде прегледана и прилагодена на овој начин.

en: Taraba
mk: Тараба

en: Taranaki
mk: Таранаки

en: Taranto
mk: Таранто

en: Tarapacá
mk: Тарапака

en: Tarawa
mk: Тарава

en: Target
mk: Цел

en: Targovishte
mk: Тарговиште

en: Tarlac
mk: Тарлак

en: Tarragona
mk: Тарагона

en: Tashkent
mk: Ташкент

en: Task List
mk: Список со задачи

en: Task is not a subclass of `Task`
mk: Задачата не е подкласа на „Задача“.

en: Task list ID already exists
mk: ID на списокот со задачи веќе постои

en: Task list ID does not exist
mk: ID на списокот со задачи не постои

en: Tasman
mk: Тасман

en: Tasmania
mk: Тасманија

en: Tawi-Tawi
mk: Тави-Тави

en: Tax
mk: Данок

en: Tax amount
mk: Износ на данок

en: Tax class
mk: Класа на данок

en: Tax class already exists
mk: Класата за данок веќе постои

en: Tax class name.
mk: Име на класата на данок.

en: Tax class of fee.
mk: Класа на Данок на Провизија

en: Tax class of product.
mk: Класа на Данок за Продуктот

en: Tax class requires a valid name
mk: Даночната класа бара важечко име

en: Tax class slug already exists
mk: Даночна класа голтка веќе постои

en: Tax class slug is invalid
mk: Даночната класа голтка е неважечка

en: Tax class.
mk: Класа на Данок

en: Tax code
mk: Даночен код

en: Tax lines data.
mk: Линии со податоци за данокот

en: Tax name
mk: Име на данок

en: Tax options
mk: Опции за данокот

en: Tax priority.
mk: Даночен приоритет.

en: Tax rate ID.
mk: ID за даночната стапка

en: Tax rate ID: %s
mk: ID: %s за даночната стапка

en: Tax rate code.
mk: Код на даночната стапка.

en: Tax rate label.
mk: Ознака на даночната стапка

en: Tax rate name.
mk: Назив на стапката на данок.

en: Tax rate.
mk: Стапка на данок.

en: Tax rates successfully deleted
mk: Даночните стапки се успешно избришани.

en: Tax status
mk: Статус на данокот

[ctx: Tax status]
en: None
mk: Празно

en: Tax status of fee.
mk: Статус за данокот на провизијата

en: Tax status.
mk: Статус на данокот.

en: Tax subtotal.
mk: Меѓузбир на данок

en: Tax total (not including shipping taxes).
mk: Вкупен данок (без данок на испорака).

en: Tax total.
mk: Вкупен данок .

en: Taxable
mk: Оданочено

en: Taxes
mk: Такси

en: Taxes applied to this shipping rate using the smallest unit of the currency.
mk: Даноците се применуваат на оваа стапка на испорака со користење на најмалата единица на валутата.

en: Taxes by code
mk: Такси по код

en: Taxes by date
mk: Такси по датум

en: Taxes detailed reports.
mk: Детални извештаи за даноците.

en: Taxes do not support trashing.
mk: Даноците не поддржуваат отфрлање.

en: Taxonomies associated with post type.
mk: Таксонимии поврзани со ресурсот.

en: Taxonomies: Product types
mk: Класификација: Типови на продукти

en: Taxonomies: Product visibility
mk: Класификација: Видливост на продукти

en: Taxonomy
mk: Таксономија

en: Taxonomy does not exist.
mk: Таксономијата не постои.

[ctx: Taxonomy name]
en: Product type
mk: Тип на продукт

[ctx: Taxonomy name]
en: Product visibility
mk: Видливост на продуктот

en: Taxonomy name.
mk: Име на таксономијата.

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
mk: Имињата на таксономите мора да бидат долги помеѓу 1 и 32 карактери.

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
mk: Термини за Класификација на статуси за продукти/нарачки.

en: Taxonomy:
mk: Таксономија:

en: Tbilisi
mk: Тбилиси

en: Tegucigalpa
mk: Тегучигалпа

en: Tehran
mk: Техеран

en: Tehran (تهران)
mk: Техеран

en: Tekirdağ
mk: Текирдаг

en: Tel Aviv
mk: Тел_Авив

en: Telangana
mk: Телангана

en: Telenești
mk: Теленести

en: Tell City
mk: Тел Сити

en: Template
mk: Нацрти

[ctx: Template]
en: Add New
mk: Додади нов

en: Template Editing
mk: Уредување на шаблон

en: Template Part
mk: дел од шаблон

en: Template Part "%s" inserted.
mk: Вметнат е шаблон Дел „%s“.

en: Template Part Area
mk: Област на дел од шаблонот

en: Template Part Areas
mk: Области на делови за шаблон

en: Template Parts
mk: Делови за шаблон

en: Template archives
mk: Архиви на шаблони

en: Template cache cleared.
mk: Кешот на шаблоните е исчистен.

en: Template file copied to theme.
mk: Фајл на шаблонот копиран во темата.

en: Template file deleted from theme.
mk: Фајл на шаблонот избришан од темата.

[ctx: Template name]
en: Front Page
mk: Насловна страна

[ctx: Template name]
en: Index
mk: Индекс

[ctx: Template name]
en: Taxonomy
mk: Таксономија

en: Template overrides.
mk: Шаблонот е преклопен

en: Template part archives
mk: Архиви на дел од шаблоните

en: Template part created.
mk: Создаден е дел од шаблонот.

en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
mk: Делот од шаблонот е избришан или недостапен: %s

en: Template parts
mk: Делови за шаблон

en: Template parts list
mk: Список со делови од шаблон

en: Template parts list navigation
mk: Навигација на списокот со делови од шаблоните

en: Template parts to include in your templates.
mk: Делови од шаблоните што треба да ги вклучите во вашите шаблони.

en: Template revert failed. Please reload.
mk: Враќањето на шаблонот не успеа. Вчитај повторно.

en: Templates
mk: Нацрти

en: Templates based on theme files can't be removed.
mk: Шаблоните засновани на датотеки со теми не може да се отстранат.

en: Templates help define the layout of the site. You can customize all aspects of your posts and pages using blocks and patterns in this editor.
mk: Шаблоните помагаат да се дефинира изгледот на страницата. Можете да ги приспособите сите аспекти на вашите објави и страници користејќи блокови и обрасци во овој уредувач.

en: Templates list
mk: Список со шаблони

en: Templates list navigation
mk: Навигација со листа на шаблони

en: Templates to include in your theme.
mk: Шаблони за вклучување во вашата тема.

en: Tennessee
mk: Тенеси

en: Teramo
mk: Терамо

en: Terengganu
mk: Теренгану

en: Term
mk: Израз

en: Term Description
mk: Опис на терминот

en: Term ID
mk: ID на терминот

en: Term ID List
mk: Список за идентификација на термини

en: Term ID Taxonomy Query
mk: Барање за таксономија за идентификација на терминот

en: Term ID is shared between multiple taxonomies
mk: Идентификациониот број на изразот е споделен помеѓу повеќе таксономии

en: Term IDs.
mk: ИД на термини.

en: Term counts
mk: Број на термини

en: Term description.
mk: Опис на терминот.

en: Term does not exist.
mk: Условот не постои.

en: Term items not found.
mk: Поимните ставки не се пронајдени.

en: Term meta cannot be added to terms that are shared between taxonomies.
mk: Мета израз не може да се додаде на изрази кои се споделени помеѓу повеќе таксономии.

en: Term name.
mk: Име на изразот.

en: Terms
mk: Изрази

en: Terms and Conditions Page
mk: Страница на Термини и Услови

en: Terms and conditions
mk: Правила и услови

en: Terms do not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Термините не поддружуваат бришење во отпад. Сетирајте  '%s'  за да избришете.

en: Terms in the product visibility taxonomy.
mk: Термини во класификација на видливост на продукти.

en: Terms of Service
mk: Услови за користење

en: Terms successfully recounted
mk: Термините се успешно преброени

en: Terni
mk: Терни

en: Teruel
mk: Теруел

en: Test checkout
mk: Тест наплата

en: Tested up to WooCommerce version
mk: Тестирано до верзија на WooCommerce

en: Tete
mk: Тет

en: Texas
mk: Тексас

en: Text
mk: Текст

en: Text Color
mk: Боја на текст

en: Text color
mk: Боја на текст

en: Text direction
mk: насока на текст

en: Text for the title attribute of the link element for this menu item.
mk: Текст за атрибутот наслов на елементот за врска за оваа ставка од менито.

en: Text formatting
mk: Форматирање на текст

[ctx: Text labelling a interface as controlling a given layout property (eg: margin) for a given screen size.]
en: Controls the %1$s property for %2$s viewports.
mk: Го контролира имотот %1$s за прикази за преглед на %2$s.

en: Text only
mk: Само текст

en: Text to appear below the main email content.
mk: Текст кој ќе се прикаже под главната содржина на електронската пошта.

en: Text to display
mk: Текст за приказ

en: Text tracks
mk: Текст песни

en: Thai
mk: Тајландски

en: Thai baht
mk: Тајландски бах

en: Thailand
mk: Тајланд

en: Thakurgaon
mk: Такургаон

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
mk: Ви Благодариме што креиравте со <a href="%s">WordPress</a>.

en: Thank you for selling with WooCommerce.
mk: Ви благодариме што продавате со WooCommerce.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
mk: Ви благодариме што го користевте %s, вашиот веб-сајт беше избришан. Среќен пат и се надеваме дека повторно ќе се сретнеме.

en: Thank you for your feedback!
mk: Благодариме за вашата повратна информација!

en: Thank you for your order
mk: Ви благодариме на нарачката.

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed, and a receipt for your purchase has been emailed to you. Log into your PayPal account to view transaction details.
mk: Ви благодариме за вашата уплата. Вашата трансакција е завршена, а потврдата за купувањето ви е испратена по е-пошта. Најавете се на вашата сметка на PayPal за да ги видите деталите за трансакцијата.

en: Thank you!
mk: Ви благодариме!

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
mk: Ви благодариме. Ве молам, проверете ја вашата е-пошта за врската и потврдете го вашето барање. Вашиот веб-сајт нема да биде избришан додека не кликнете на таа врска.

en: Thank you. Your order has been received.
mk: Ви благодариме. Вашата нарачка е примена.

en: Thanks :)
mk: Ви благодариме :)

en: Thanks for confirming your erasure request.
mk: Благодарам што го потврдивте Вашето барање за бришење.

en: Thanks for confirming your export request.
mk: Ви благодариме што го потврдивте вашето барање за експортирање.

en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
mk: Ви благодариме што создадовте сметка на %1$s. Вашето корисничко име е %2$s. Можете да пристапите до областа на вашата сметка за да ги прегледувате нарачките, да ја промените лозинката и повеќе на: %3$s

en: Thanks for reading.
mk: Ви благодариме за читањето.

en: Thanks for shopping with us
mk: Ви благодариме што купувавте со нас

en: Thanks for shopping with us.
mk: Ви благодариме што пазаревте со нас.

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
mk: Ви благодариме што го користите Jetpack! Вашата продавница е речиси подготвена: за да активирате услуги како %s, само поврзете ја продавницата.

en: Thanks for using {site_url}!
mk: Ви благодариме што го користите {site_url}!

en: Thanks for your feedback
mk: Ви благодариме за повратните информации

en: Thanks!
mk: Благодариме!

en: Tharaka-Nithi
mk: Тарака-Нити

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
mk: Таа адреса за е-пошта е веќе искористена. Ве молам проверете го Вашето сандаче за активациска порака. Ако не направите ништо, адресата ќе стане повторно достапна за неколку денови.

en: That name is not allowed.
mk: Тоа име не е дозволено.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
mk: Тој сајт во моментов е резервиран, но можно е да биде достапен за неколку денови.

en: That user could not be added to this site.
mk: Корисникот не може да биде додаден на сајтот.

en: That user does not exist.
mk: Овој корисник не постои.

en: That user is already a member of this site.
mk: Овој корисник е веќе член на овој веб-сајт.

en: That username is already activated.
mk: Корисничкото име е веќе активирано.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
mk: Корисничкото име е резервирано, но може да биде достапно за неколку дена.

en: That was hard work! Take a break.
mk: Тоа беше тешка работа! Одморете се.

en: That&#8217;s all, stop editing! Happy publishing.
mk: Тоа е сè, престани со уредување! Среќно објавување.

en: The "%1$s" coupon has been removed from your cart: %2$s
mk: Купонот „%1$s“ е отстранет од вашата кошничка: %2$s

en: The "%1$s" taxonomy "%2$s" property (%3$s) conflicts with an existing property on the REST API Posts Controller. Specify a custom "rest_base" when registering the taxonomy to avoid this error.
mk: Својството на таксономијата „%1$s“ „%2$s“ (%3$s) е во конфликт со постоечко својство на контролорот за објави REST API. Наведете приспособена „rest_base“ кога ја регистрирате таксономијата за да ја избегнете оваа грешка.

en: The "%1$s" value is smaller than "%2$s"
mk: Вредноста „%1$s“ е помала од „%2$s“

en: The "%s" block was affected by errors and may not function properly. Check the developer tools for more details.
mk: Блокот „%s“ беше погоден од грешки и може да не функционира правилно. Проверете ги алатките за програмери за повеќе детали.

en: The "%s" must be a callable function.
mk: „%s“ мора да биде функција која може да се повика.

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
mk: Групата со опции - „%s“, беше избришана. Користете друга група со поставувања.

en: The "%s" payment method is currently disabled
mk: Начинот на плаќање „%s“ во моментов е оневозможен

en: The "%s" payment method is currently enabled
mk: Начинот на плаќање „%s“ е моментално овозможен

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
mk: Темата "%s" не е валидна тема-родител.

en: The "WooCommerce Admin" plugin will be installed and activated
mk: Ќе се инсталира и активира додатокот „WooCommerce Admin“.

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
mk: "Локациите кои не се опфатени од вашите други зони" не може да се ажурираат.

en: The "type" schema keyword for %1$s can only be one of the built-in types: %2$l.
mk: Клучниот збор за шемата „тип“ за %1$s може да биде само еден од вградените типови: %2$l.

en: The "type" schema keyword for %1$s can only contain the built-in types: %2$l.
mk: Клучниот збор за шема „тип“ за %1$s може да ги содржи само вградените типови: %2$l.

en: The "type" schema keyword for %s is required.
mk: Потребен е клучниот збор за шемата „тип“ за %s.

en: The %1$s directive in %2$s determines if uploading files is allowed on your site.
mk: Директивата %1$s во %2$s одредува дали е дозволено поставување датотеки на вашата страница.

en: The %1$s parameter must be an array. To pass arbitrary data to scripts, use the %2$s function instead.
mk: Параметарот %1$s мора да биде низа. За да пренесете произволни податоци на скриптите, наместо тоа, користете ја функцијата %2$s.

en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
mk: Заглавјето на додатокот %1$s е застарено. Користете %2$s.

en: The %1$s, %2$s, and %3$s values can be edited to set the video track language and kind.
mk: Вредностите на %1$s, %2$s и %3$s можат да се уредуваат за да се постави јазик и вид на јазик на видеото.

en: The %s cannot be deleted.
mk: %s не може да се избрише.

en: The %s class can only be run within WP CLI.
mk: Класата %s може да се извршува само во WP CLI.

en: The %s constant is no longer supported.
mk: Константата %s повеќе не е поддржана.

en: The %s does not support trashing.
mk: %s не дозволува негативни коментари.

en: The %s filter is enabled.
mk: Филтерот %s е овозможен.

en: The %s function has been disabled, some media settings are unavailable because of this.
mk: Функцијата %s е оневозможена, поради тоа некои поставки за медиуми се недостапни.

en: The %s has already been deleted.
mk: %s е веќе избришано..

en: The %s importer is invalid or is not installed.
mk: %s вметнувачот не е валиден или не е инсталиран.

en: The %s is not a valid URL
mk: %s не е валиден URL

en: The %s payment gateway is not available.
mk: Портата за плаќање %s не е достапна.

en: The %s post meta must be an array.
mk: Мета податоците на написот %s мора да бидат низа.

en: The %s property has an invalid stored value, and cannot be updated to null.
mk:  %s има невалидна зачувана вредност, и не може да биде обновена на null.

en: The %s stylesheet does not contain a valid theme header.
mk: Стилот %s не содржи валидно заглавје.

en: The %s table is not installed. Please run the network database upgrade.
mk: Табелата %s не е инсталирана. Започнете со надградба на базата на податоци на мрежата.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
mk: Врската е ULR форматирана верзија на името. Вообичаено има само мали букви, а содржи само букви, бројки и цртички

en: The <article> element should represent a self-contained, syndicatable portion of the document.
mk: Елементот <article> треба да претставува самостоен, синдикативен дел од документот.

en: The <aside> element should represent a portion of a document whose content is only indirectly related to the document's main content.
mk: Елементот <aside> треба да претставува дел од документ чија содржина е само индиректно поврзана со главната содржина на документот.

en: The <footer> element should represent a footer for its nearest sectioning element (e.g.: <section>, <article>, <main> etc.).
mk: Елементот <footer> треба да претставува подножје за неговиот најблизок пресечен елемент (на пр.: <section>, <article>, <main> итн.).

en: The <header> element should represent introductory content, typically a group of introductory or navigational aids.
mk: Елементот <header> треба да претставува воведна содржина, обично група на воведни или навигациски помагала.

en: The <main> element should be used for the primary content of your document only.
mk: Елементот <main> треба да се користи само за примарна содржина на вашиот документ.

en: The <section> element should represent a standalone portion of the document that can't be better represented by another element.
mk: Елементот <section> треба да претставува самостоен дел од документот што не може подобро да биде претставен со друг елемент.

en: The API key provided does not have read permissions.
mk: Доделениот API клуч нема дозвола за читање.

en: The API key provided does not have write permissions.
mk: Доделениот API клуч нема дозволи за пишување.

en: The Authorization header is working as expected
mk: Заглавието на авторизација работи како што се очекуваше

en: The Authorize Application request is not allowed.
mk: Барањето за авторизирање апликација не е дозволено.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
mk: Секцијата со достапни елементи ги содржи сите елементи со кои располагате. Откако ќе го поставите елементот во страничната лента, тој ќе се отвори за да го конфигурирате. Откако ќе го конфигурирате елементот, кликнете на копчето „Зачувај“ и тој ќе биде поставен на Вашиот сајт. За бришење, кликнете на „Избриши“.

en: The CSV is invalid.
mk: CSV датотеката не е валидна.

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can navigate to different pages on your site within the preview. Edit shortcuts are shown for some editable elements. The Customizer is intended for use with non-block themes.
mk: Прилагодувачот ви овозможува да ги прегледате промените на вашата страница пред да ги објавите. Можете да се движите до различни страници на вашата страница во рамките на прегледот. Кратенките за уредување се прикажани за некои елементи што може да се уредуваат. Прилагодувачот е наменет за употреба со неблокирани теми.

en: The DB ID of the nav_menu_item that is this item's menu parent, if any, otherwise 0.
mk: ИД на DB на nav_menu_item што е родител на менито на оваа ставка, доколку го има, во спротивно 0.

en: The Dashboard is the first place you will come to every time you log into your site. It is where you will find all your WordPress tools. If you need help, just click the &#8220;Help&#8221; tab above the screen title.
mk: Контролната табла е првото место на кое ќе доаѓате секогаш кога ќе се најавите на вашата страница. Тоа е местото каде што ќе ги најдете сите ваши алатки на WordPress. Ако ви треба помош, само кликнете на јазичето „Помош“ над насловот на екранот.

en: The Eway extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
mk: Екстензијата Eway за WooCommerce ви овозможува да земате плаќања со кредитна картичка директно во вашата продавница без да ги пренасочувате вашите клиенти на страница од трета страна за да извршат плаќање.

en: The Footer template defines a page area that typically contains site credits, social links, or any other combination of blocks.
mk: Шаблонот Footer дефинира област на страница која обично содржи кредити на страницата, социјални врски или која било друга комбинација на блокови.

en: The GMT date the application password was created.
mk: Датумот GMT кога е креирана лозинката на апликацијата.

en: The GMT date the application password was last used.
mk: Датумот GMT кога лозинката на апликацијата била последен пат користена.

en: The HTTP response code from the receiving server.
mk: HTTP код на одговор од серверот за примање.

en: The HTTP response message from the receiving server.
mk: HTTP порака со одговор од серверот за примање.

en: The Header template defines a page area that typically contains a title, logo, and main navigation.
mk: Шаблонот Header дефинира област на страница која обично содржи наслов, лого и главна навигација.

en: The ID for the associated post of the attachment.
mk: Идентификациониот број на поврзаниот натпис на ресорсот.

en: The ID for the author of the post.
mk: Идентификациониот број за авторот на написот.

en: The ID for the author of the revision.
mk: Лична карта за авторот на ревизијата.

en: The ID for the author of the template.
mk: Лична карта за авторот на шаблонот.

en: The ID for the autosave.
mk: ИД за автоматско зачувување.

en: The ID for the parent of the autosave.
mk: ID за родител на автоматското зачувување.

en: The ID for the parent of the comment.
mk: Лична карта за родителот на коментарот.

en: The ID for the parent of the object.
mk: Идентификациониот број на родителот на објектот.

en: The ID for the parent of the post.
mk: Идентификациониот број на родителот на написот.

en: The ID for the parent of the resource.
mk: ID на родителот на ресурсот.

en: The ID for the parent of the revision.
mk: Идентификаторот на родителот на ревизијата.

en: The ID for the resource.
mk: ИД за ресурсот.

en: The ID of the assigned menu.
mk: ID на доделеното мени.

en: The ID of the associated post object.
mk: Идентификаторот на поврзаниот насловен објект.

en: The ID of the featured media for the post.
mk: Идентификациониот број на главната медиа за написот.

en: The ID of the package the shipping rates belong to.
mk: ID на пакетот на кој припаѓаат цените за испорака.

en: The ID of the page that should be displayed on the front page
mk: ID на страницата што ќе биде прикажана како насловна

en: The ID of the page that should display the latest posts
mk: ID на страницата што ќе ги прикаже последните написи

en: The ID of the payment method being used to process the payment.
mk: ID на начинот на плаќање што се користи за обработка на плаќањето.

en: The ID of the user object, if author was a user.
mk: Идентификатор за корисничкиот објект, ако авторот е корисник.

en: The IP address the application password was last used by.
mk: IP-адресата од која лозинката на апликацијата била последен пат користена.

en: The JSONP callback function is invalid
mk: JSONP callback функцијата е невалидна

en: The MaxMind license key is invalid. If you have recently created this key, you may need to wait for it to become active.
mk: Клучот за MaxMind лиценцата е неважечки. Ако неодамна сте го создале овој клуч, можеби ќе треба да почекате да стане активен.

en: The Open Graph image link of the %1$s or %2$s element from the URL.
mk: Врската со слика „Отвори график“ на елементот %1$s или %2$s од URL-то.

en: The PHP version on your server is %1$s, however the uploaded plugin requires %2$s.
mk: Верзијата на PHP на вашиот сервер е %1$s, но прикачениот додаток бара %2$s.

en: The PHP version on your server is %1$s, however the uploaded theme requires %2$s.
mk: Верзијата на PHP на вашиот сервер е %1$s, но за поставената тема е потребна %2$s.

en: The PayFast extension for WooCommerce enables you to accept payments by Credit Card and EFT via one of South Africa’s most popular payment gateways. No setup fees or monthly subscription costs.
mk: Екстензијата PayFast за WooCommerce ви овозможува да прифаќате плаќања со кредитна картичка и EFT преку еден од најпопуларните портали за плаќање во Јужна Африка. Без надоместоци за поставување или месечни трошоци за претплата.

en: The Press This plugin is required.
mk: Потребен е додатокот Press This

en: The Privacy Settings require JavaScript.
mk: Поставките за приватност бараат JavaScript.

en: The Privacy screen lets you either build a new privacy-policy page or choose one you already have to show.
mk: Екранот за приватност ви овозможува или да изградите нова страница со политика за приватност или да изберете една што веќе треба да ја прикажете.

en: The REST API can no longer be completely disabled, the %s filter can be used to restrict access to the API, instead.
mk: REST API неможе и понатаму да биде комплетно некативно, %s филтерот може да се искористи за понатамошни рестрикции.

en: The REST API did not behave correctly
mk: REST API не работи како што треба

en: The REST API did not process the %s query parameter correctly.
mk: REST API не го обработи правилно %s параметарот на барањето.

en: The REST API encountered an error
mk: REST API наиде на проблем

en: The REST API encountered an unexpected result
mk: REST API наиде на неочекуван резултат

en: The REST API is available
mk: REST API е достапно

en: The Rest API is unavailable.
mk: Rest API не е достапно.

en: The SKU already exists on another product.
mk: SKU кодот веќе постои за некој друг продукт.

en: The SQL server is a required piece of software for the database WordPress uses to store all your site&#8217;s content and settings.
mk: SQL серверот е неопходен софтвер за базата на податоци кој WordPress го користи да може да ја чува содржината и подесувањата на вашиот сајт.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
mk: Сертификатот за SLL на домаќинот не може да се потврди.

en: The Site Health check for %1$s has been replaced with %2$s.
mk: Проверката за здравје на страницата за %1$s е заменета со %2$s.

en: The Site Health check requires JavaScript.
mk: За проверка на состојбата на сајтот потребно е JavaScript.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
mk: Адресата на сајтот која ја внесовте не е URL. Внесете валидна URL адреса.

en: The URI of the theme's webpage, as found in the theme header.
mk: URI на веб-страницата на темата, како што се наоѓа во заглавието на темата.

en: The URI of the theme's webpage, transformed for display.
mk: URI на веб-страницата на темата, трансформирана за прикажување.

en: The URI of the theme's webpage.
mk: URI на веб-страницата на темата.

en: The URL of the resource for which to fetch oEmbed data.
mk: УРЛ-то од ресурсот кој ќе фаќа oEmbed податоци.

en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
mk: URL на Вашата %s страна (заедно со ID на страницата).

en: The URL to process.
mk: URL-то за обработка.

en: The URL to the admin area
mk: URL адреса до админ секцијата

en: The URL to which this menu item points.
mk: URL-адресата на која укажува оваа ставка од менито.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
mk: URL каде webhook содржината е испорачана.

en: The URL where the webhook was delivered.
mk: URL каде webhook-от е испорачан.

en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
mk: URLто што го внесовте изгледа дека е адреса за е-пошта. Дали саакате да го додадете потребниот префикс mailto?

en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:// prefix?
mk: URLто што го внесовте изгледа дека е надвореѓна врска. Дали саакате да го додадете потребниот префикс http://?

en: The Walker class named %s does not exist.
mk: Walker класата со име %s не постои.

en: The WooCommerce Blocks feature plugin requires a more recent version of WordPress and has been paused. Please update WordPress to continue enjoying WooCommerce Blocks.
mk: Додатокот WooCommerce Blocks бара понова верзија на WordPress и е паузиран. Ажурирајте го WordPress за да продолжите да уживате во WooCommerce Blocks.

en: The WooCommerce Blocks package running on your site.
mk: Пакетот WooCommerce Blocks работи на вашата страница.

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
mk: WooCommerce Helper plugin повеќе не е потребен. <a href="%s"> Управувајте со претплати </a> наместо од таб-от за екстензии.

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
mk: WooCommerce REST API  овозможува надворешни апликации да прегледуваат и да зачувуваат податоци.Пристапот е овозможен само кај оние со валидни API клучеви.

en: The WooCommerce REST API package running on your site.
mk: WooCommerce REST API пакетот работи на вашиот сајт.

en: The WordPress Hosting Team maintains a list of those modules, both recommended and required, in <a href="%1$s" %2$s>the team handbook%3$s</a>.
mk: WordPress тимот за хостинг одржува листа на модули (препорачани и неопходни) кои може да бидат пронајдени во <a href="%1$s" %2$s>тимскиот прирачник%3$s</a>.

en: The WordPress Team
mk: Тимот на WordPress

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
mk: WordPress адресата која ја внесовте не е URL. Внесете валидна URL адреса.

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
mk: Тимот на WordPress e желен да ви помогна. Препратете го овој мејл на %s и нашиот тим ќе работи со вас за да се осигури дека вашиот сајт работи.

en: The WordPress.org username of the block author.
mk: Корисничкото име WordPress.org на авторот на блокот.

en: The XFN relationship expressed in the link of this menu item.
mk: Врската XFN изразена во врската од оваа ставка од менито.

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
mk: Компанијата АБВ е основана во 1971 година и нуди високо квалитетни производи достапни за целата јавност. Компанијата има вработено над 2000 луѓе и е активно вклучена во подобрување на животот во Македонија.

en: The action's schedule frequency.
mk: Зачестеноста на распоредот на акцијата.

en: The active version of WooCommerce does not support template cache clearing.
mk: Активната верзија на WooCommerce не поддржува чистење на кешот на шаблоните.

en: The admin email verification page will reappear after %s.
mk: Страницата за потврда на е-поштата на администраторот повторно ќе се појави по %s.

en: The admin note action label prop cannot be empty.
mk: Реквизитот на ознаката за акција за административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note action name prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за името на акцијата за административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note content prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за содржината на административната белешка не може да биде празен.

en: The admin note content_data prop must be an instance of stdClass.
mk: Подлогата за административна белешка content_data мора да биде примерок од stdClass.

en: The admin note date prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за датум на административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note layout has a wrong prop value.
mk: Распоредот на административната белешка има погрешна вредност на потпората.

en: The admin note locale prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за локација на административната белешка не може да биде празен.

en: The admin note name prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за името на административната белешка не може да биде празен.

en: The admin note source prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за извор на административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note status prop (%s) is not one of the supported statuses.
mk: Реквизитот за статус на административна белешка (%s) не е еден од поддржаните статуси.

en: The admin note status prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за статус на административна белешка не може да биде празен.

en: The admin note title prop cannot be empty.
mk: Реквизитот за наслов на административната белешка не може да биде празен.

en: The admin note type prop (%s) is not one of the supported types.
mk: Поддржувачот од типот на административна белешка (%s) не е еден од поддржаните типови.

en: The admin note type prop cannot be empty.
mk: Реквизитот од типот на административна белешка не може да биде празен.

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
mk: Износот на попуст. Секогаш треба да биде број, дури и ако е подесен како процент.

en: The amount of information you may be required to show will vary depending on your local or national business regulations. You may, for example, be required to display a physical address, a registered address, or your company registration number.
mk: Кои информации мора да бидат прикажани зависи од локалните и државните бизнис регулативи. Како на пример, може да биде побарано да ја прикажете физичката адреса, адресата на која е регистрирана вашата компанија или регистрациски број на компанијата.

en: The amount of tax charged.
mk: Износот на наплатениот данок.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
mk: Времето (во секунди) што вашиот сајт ќе го потроши за една операција пред да би паузиран (за да избегнете заклучување на серверот)

en: The amount that quantities increment by. Quantity must be an multiple of this value.
mk: Количината што количините се зголемуваат за. Количеството мора да биде повеќекратно од оваа вредност.

en: The amount to rotate the image clockwise in degrees. DEPRECATED: Use `modifiers` instead.
mk: Количината за ротирање на сликата во степени на стрелките на часовникот. ЗАСТАНЕТО: Наместо тоа, користете „модификатори“.

en: The application ID must be a UUID.
mk: ID на апликацијата мора да биде UUID.

en: The application password feature requires HTTPS, which is not enabled on this site.
mk: Функцијата за лозинка на апликацијата бара HTTPS, што не е овозможено на оваа страница.

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
mk: Односот е врската помеѓу ширината и висината. Вие можете да го зачувате односот со држење на shift копчето додека ја правите селекцијата. Користете го полето за внесување за специфичен однос, пример: 1:1 (коцка), 4:3, 16:9, итн...

en: The assigned attribute.
mk: Доделениот атрибут.

en: The attached file cannot be found.
mk: Прикачената датотека не може да биде пронајдена.

en: The attachment MIME type.
mk: MIME типот на прикачениот фајл.

en: The attachment caption.
mk: Наслов на прикачувањето.

en: The attachment description.
mk: Опис на прикачувањето.

en: The attribute ID, or 0 if the attribute is not taxonomy based.
mk: Атрибутот ID, или 0 ако атрибутот не е базиран на таксономија.

en: The attribute name.
mk: Името на атрибутот.

en: The attribute taxonomy name.
mk: Името на атрибутот таксономија.

en: The attribute taxonomy, or null if the attribute is not taxonomy based.
mk: Таксономијата на атрибутот или нула ако атрибутот не се заснова на таксономијата.

en: The attributes of the inner block.
mk: Атрибутите на внатрешниот блок.

en: The attributes used in the example.
mk: Атрибутите користени во примерот.

en: The authenticated application password can only be introspected for the current user.
mk: Автентицираната лозинка на апликацијата може да се испита само за тековниот корисник.

en: The authorization header is invalid
mk: Заглавието на овластувањето е неважечко

en: The authorization header is missing
mk: Заглавието за овластување недостасува

en: The average rating of blocks published by the same author.
mk: Просечниот рејтинг на блокови објавен од истиот автор.

en: The background color for WooCommerce email templates. Default %s.
mk: Боја на позадина за email шаблоните на WooCommerce. Стандардна %s.

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
mk: Бекапот на овој напис во вашиот прелистувач е различен од верзијата подолу.

en: The base color for WooCommerce email templates. Default %s.
mk: Основна боја на email шаблоните на WooCommerce. Стандардна %s.

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
mk: Основната страница може да се користи и во вашите <a href="%s">постојани врски на продукти</a>.

en: The block icon.
mk: Иконата за блок.

en: The block name, in namespace/block-name format.
mk: Името на блокот, во формат на именски простор/име на блок.

en: The block slug.
mk: Блок голтка.

en: The block title, in human readable format.
mk: Насловот на блокот, во формат што може да се чита од луѓе.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you do not use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
mk: Полињата за име на врската, веб-сајт, и опис имаат фиксирани позиции, додека останатите може да се поместуваат со „влечи и остави“. Исто така полињата кои не ги користите можете да ги сокриете во „Опции за екран“ јазичето, или да ги зголемите со кликање на насловот на полето.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
mk: Коцките на екранот на работната табла се:

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
mk: Календарскиот блок е скриен бидејќи нема објавени објави.

en: The callback_url needs to be over SSL
mk: callback_url мора да биде преку SSL

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
mk: Кошничката е наполнета со предмети од Вашата претходна нарачка.

en: The cart item product or variation ID.
mk: Идентификатор на продукт или варијација на продуктот во кошничката.

en: The category this test is grouped in.
mk: Категоријата во која овој тест е групиран.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
mk: Промените кои ги на правивте ќе ги изгуботе доколку преминете на некоја друга страница.

en: The chosen rate ID for the package.
mk: Избраниот ID на стапка за пакетот.

en: The city in which your business is located.
mk: Град во кој е лоциран Вашиот бизнис.

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
mk: Побарувањето е изгубено. Се прекинува тековната серија.

en: The class %1$s provided by %2$s filter must implement %3$s.
mk: Класата %1$s обезбедена од филтерот %2$s мора да го имплементира %3$s.

en: The class attached to the "woocommerce_queue_class" does not implement the WC_Queue_Interface interface. The default %s class will be used instead.
mk: Класата прикачена на „woocommerce_queue_class“ не го имплементира интерфејсот WC_Queue_Interface. Наместо тоа ќе се користи стандардната класа %s.

en: The comment cannot be deleted.
mk: Коментарот не може да биде избришан

en: The comment does not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Коментарот не поддружува бришење. Сетирајте " '%s'  за да го избришете.

en: The comment has already been trashed.
mk: Коментарот веќе е префрлен во корпа.

en: The confirmation key has expired for this personal data request.
mk: Клучот за потврда е истечен за ова барање за лични податоци.

en: The confirmation key is invalid for this personal data request.
mk: Клучот за потврда е неважечки за ова барање за лични податоци.

en: The confirmation key is missing from this personal data request.
mk: Во ова барање за лични податоци недостасува клучот за потврда.

en: The constant %1$s <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant %2$s in %3$s to enable a subdomain configuration. Use %4$s to check whether a subdomain configuration is enabled.
mk: Константата %1$s <strong>е заостаната</strong>. Употребувајте логичка константа %2$s во %3$s за да овозможите конфигурација на под-домен. Употребувајте %4$s за да проверите дали под-доменската конфигурација е овозможена.

en: The constant %s cannot be defined when creating a network.
mk: Константата %s не може да биде дефинирана при создавање на мрежа.

en: The content for the comment.
mk: Содржината за коментар.

en: The content for the post.
mk: Содржината на написот.

en: The content of the %s element from the URL.
mk: Содржината на елементот %s од URL-то.

en: The content of the review.
mk: Содржина на коментарот.

en: The content of your post doesn’t match the template assigned to your post type.
mk: Содржината на овој напис не одговара со нацртот избран за овој вид на написи.

en: The contents of the %s element from the URL.
mk: Содржината на елементот %s од URL-то.

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
mk: Земјата и државата или провинцијата, доколку ги има, во која е лоциран Вашиот бизнис.

en: The coupon code already exists
mk: Бројот на купонот веќе постои

en: The coupon code cannot be empty.
mk: Кодот на купонот не може да биде празен.

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
mk: Купонот истекува во 00:00:00 часот од овој датум.

en: The coupon's unique code.
mk: Уникатен код на купонот

en: The coupons unique code.
mk: Уникатен код на купоните.

en: The cron event list could not be saved.
mk: Списокот со cron настани не може да се зачува.

en: The current image has no alternative text. The file name is: %s
mk: Моменталната слика нема алтернативен текст. Името на датотеката е: %s

en: The current language used by WordPress. Default = English
mk: Тековниот јазик што го користи WordPress. Стандардно = англиски

en: The current poster image url is %s
mk: Адресата на моменталната слика е %s

en: The current user can assign terms in the %s taxonomy.
mk: Сегашниот корисник може да назначи изрази во %s таксономијата.

en: The current user can change the author on this post.
mk: Сегашниот корисник може да го промени авторот на овој напис.

en: The current user can create terms in the %s taxonomy.
mk: Сегашниот корисник може да создава изрази во %s таксономијата.

en: The current user can post unfiltered HTML markup and JavaScript.
mk: Моменталниот корисник може да објавува нефилтриран HTML и JavaScript.

en: The current user can publish this post.
mk: Сегашниот корисник може да го издаде овој напис.

en: The current user can sticky this post.
mk: Тековниот корисник може да го закачи овој пост најгоре.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
mk: Тековниот учесник мора да има улога со можност да уредува.

en: The currently selected Privacy Policy page does not exist. Please create or select a new page.
mk: Моментално избраната страница за политика за приватност не постои. Ве молиме изберете некоја постоечка или создадете нова страница.

en: The currently selected Privacy Policy page is in the Trash. Please create or select a new Privacy Policy page or <a href="%s">restore the current page</a>.
mk: Моментално избраната страница за полиса за приватност е во ѓубре. Ве молиме создадете нова или <a href="%s">вратете ја моменталната страница</a>.

en: The customer cannot be deleted
mk: Клиентот не може да биде избришан

en: The database ID of the original object this menu item represents, for example the ID for posts or the term_id for categories.
mk: ID на базата на податоци на оригиналниот објект што го претставува оваа ставка од менито, на пример ID за објави или term_id за категории.

en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
mk: Процесот на ажурирање на базата на податоци работи во заднина и може да потрае малку, затоа бидете трпеливи. Напредните корисници може алтернативно да се ажурираат преку %1$sWP CLI%2$s.

en: The database version for WooCommerce. This should be the same as your WooCommerce version.
mk: Верзијата на базата на податоци за WooCommerce. Ова треба да биде исто како и вашата верзија на WooCommerce.

en: The date of the customer last order, as GMT.
mk: Датум на последната нарачка на клиентот, како GMT.

en: The date of the download, as GMT.
mk: Датумот на преземањето, како GMT.

en: The date of the download, in the site's timezone.
mk: Датумот на преземањето, во временската зона на страницата.

en: The date the comment was published, as GMT.
mk: Датумот на објавување на коментарот, како GMT.

en: The date the comment was published, in the site's timezone.
mk: Датумот кога е објавен коментарот, во временската зона на страницата.

en: The date the coupon expires, as GMT.
mk: Датумот кога купонот истекува, како GMT.

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
mk: Датумот кога купонот истекува, во временската зона на сајтот.

en: The date the coupon was created, as GMT.
mk: Датумот на кој беше создаден купонот, како GMT.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
mk: Датумот на кој беше создаден купонот, во временската зона на сајтот.

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
mk: Датумот кога купонот беше последен пат изменет, како GMT.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
mk: Датумот кога купонот беше последен пат изменет, во временската зона на сајтот.

en: The date the customer was created, as GMT.
mk: Датумот на кој беше креиран клиентот, како GMT.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
mk: Датумот на кој беше креиран клиентот, во временската зона на страницата.

en: The date the customer was last modified, as GMT.
mk: Датумот кога клиентот беше последен пат изменет, како GMT.

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
mk: Датумот кога клиентот беше последен пат изменет,во временската зона на страницата.

en: The date the image was created, as GMT.
mk: Датум кога е создадена сликата, како GMT.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога е создадена сликата, во временската зона на страницата.

en: The date the image was last modified, as GMT.
mk: Датум кога е последен пат модифицирана сликата, како GMT.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
mk: Датата на која сликата е променета за последен пат, е во временската зона на веб страната.

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
mk: Датумот на последната порачка за овој продукт е наместен, во временската зона на веб страницата.

en: The date the order note was created, as GMT.
mk: Датум кога беше креирана забелешката за нарачка,како GMT.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
mk: Датумот кога е креирана белешка за нарачка, во временската зона на страницата.

en: The date the order refund was created, as GMT.
mk: Датум кога беше креирано рефундирање на нарачката,како GMT.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога беше креирано рефундирање на нарачката е создаден во временската зона на сајтот.

en: The date the order was completed, as GMT.
mk: Датумот кога нарачката е завршена,како GMT.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
mk: Датумот кога нарачката е завршена, во временската зона на сајтот.

en: The date the order was created, as GMT.
mk: Датум кога е креирана нарачката, како GMT.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога е креирана нарачката,во временската зона на сајтот.

en: The date the order was last modified, as GMT.
mk: Датум кога е е последен пат менувана нарачката,како GMT.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
mk: Датум кога е последен пат менувана нарачката,во временската зона на сајтот.

en: The date the order was paid, as GMT.
mk: Датум кога е платена нарачката,како GMT.

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
mk: Датум кога платена нарачката,во временската зона на сајтот.

en: The date the post was last modified, as GMT.
mk: Датумот на последната измена на написот, како GMT.

en: The date the post was last modified, in the site's timezone.
mk: Датумот на последната измена на написот, во временската зона на страницата.

en: The date the post was published, as GMT.
mk: Датата на написот беше објавена како ГМТ.

en: The date the post was published, in the site's timezone.
mk: Датумот на објавување на написот, во временската зона на страницата.

en: The date the product was created, as GMT.
mk: Датум кога е креиран продуктот, како GMT.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога е креиран продуктот,во временската зона на сајтот.

en: The date the product was last modified, as GMT.
mk: Датум кога е последен пат менувана нарачката,како GMT.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
mk: Датум кога е последен пат менувана нарачката,во временската зона на сајтот.

en: The date the report end, as GMT.
mk: Датумот на крајот на извештајот, како GMT.

en: The date the report end, in the site's timezone.
mk: Датумот на завршување на извештајот, во временската зона на страницата.

en: The date the report start, as GMT.
mk: Датумот на почетокот на извештајот, како GMT.

en: The date the report start, in the site's timezone.
mk: Датумот на почетокот на извештајот, во временската зона на страницата.

en: The date the review was created, as GMT.
mk: Датум кога е коментарот креиран,како GMT.

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
mk: Датумот кога е креиран прегледот, во временската зона на страницата во формат читлив за луѓе.

en: The date the review was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога е коментарот креиран,во временската зона на сајтот.

en: The date the revision was last modified, as GMT.
mk: Датата кога ревизијата беше променета за последен пат, во GMT.

en: The date the revision was last modified, in the site's timezone.
mk: Датата кога ревизијата е променета последен пат, во временската зона на страната.

en: The date the revision was published, as GMT.
mk: Датумот на ревизијата е објавен, во ГМТ.

en: The date the revision was published, in the site's timezone.
mk: Датата кога ревизијата беше објавена, во временската зона на страната.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
mk: Датум кога варијантата е креирана,во временската зона на сајтот.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
mk: Датум кога варијантата последен пат модифицирана,во временската зона на сајтот.

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
mk: Датум кога е најавена испораката на webhook-от, како GMT.

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
mk: Датум кога е најавена испораката на webhook-от, во временската зона на страницата.

en: The date the webhook was created, as GMT.
mk: Датумот на кој webhook-от беше креиран,како GMT.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
mk: Датумот на кој webhook-от беше креиран, во временската зона на страницата.

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
mk: Датумот на кој webhook-от беше последен пат изменет, како GMT.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
mk: Датумот на кој webhook-от беше последен пат изменет, во временската зона на страницата.

en: The date when download access expires, as GMT.
mk: Датум кога истекува пристапот за превземање, како GMT.

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
mk: Датум кога истекува пристапот за превземање,во временската зона на сајтот.

en: The date when the block was last updated.
mk: Датумот кога блокот е последен пат ажуриран.

en: The date you provided is invalid.
mk: Внесениот датум е невалиден

en: The date/time the action is/was scheduled to run.
mk: Датумот/времето кога акцијата е/беше планирано да се изврши.

en: The decimal separator of displayed prices.
mk: децимален раздвојувач на прикажаните цени.

en: The default timezone for your server.
mk: Стандардна временска зона на вашиот сервер.

en: The delivery duration, in seconds.
mk: Траење на испораката ,во секунди.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
mk: Описите не се стандардно видливи, но некои теми може да ги прикажуваат.

en: The description of the menu location.
mk: Опис на локацијата на менито.

en: The description of this menu item.
mk: Опис на оваа ставка од менито.

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
mk: Описот ќе биде прикажен во менито доколку темата го поддржува тоа.

en: The directives (lines) between "BEGIN %1$s" and "END %1$s" are
    dynamically generated, and should only be modified via WordPress filters.
    Any changes to the directives between these markers will be overwritten.
mk: Насоките (линиите) помеѓу `BEGIN %1$s` и `END %1$s` се генерирани динамички и треба да се менуваат само преку WordPress филтри. Било кои промени врз овие директиви ќе бидат пребришани.

en: The directory size calculation has timed out. Usually caused by a very large number of sub-directories and files.
mk: Времето за пресметување на големината на директориумот истече. Вообичаено тоа е предизвикано од големиот број на датотеки и директориуми.

en: The discount type for the coupon (e.g. percentage or fixed amount)
mk: Тип на попуст за купонот (пр. процент или фиксна сума)

en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
mk: Фајлот за превземање %1$s не може да се користи како што е, бидејќи нема дозволен тип на фајл. Дозволени типови вклучуваат: %2$s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
mk: Фајлот за превземање %s не може да се користи бидејќи не постои на серверот.

en: The e-mail could not be sent.
mk: Пораката не може да се испрати.

en: The eWAY extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
mk: Екстензијата eWAY за WooCommerce ви овозможува да вршите плаќања со кредитна картичка директно во вашата продавница без да ги пренасочувате вашите клиенти на страница од трета страна за да извршат плаќање.

en: The edit field automatically highlights code syntax. You can disable this in your <a href="%1$s" %2$s>user profile%3$s</a> to work in plain text mode.
mk: Полето за уредување автоматски ја форматира синтаксата на вашиот код. Можете да го оневозможите ова во вашите <a href="%1$s" %2$s>user profile%3$s</a> за да работите во режим на обичен текст.

en: The editor has encountered an unexpected error.
mk: Се случи неочекувана грешка со уредувачот.

en: The editor has encountered an unexpected error. Please reload.
mk: Уредникот наиде на неочекувана грешка. Вчитај повторно.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
mk: Адресата за е-пошта која ја внесовте не е точна. Внесете валидна адреса за е-пошта.

en: The email address for the customer.
mk: email адреса на клиентот.

en: The email address for the user.
mk: Емаил адресата на ресурсот.

en: The email could not be sent.
mk: Пораката не може да се испрати.

en: The email could not be sent. Possible reason: your host may have disabled the %s function.
mk: Неуспешно испраќање на електронска пошта. Можна причина: вашиот хостинг ја има оневозможено функцијата %s.

en: The email is correct
mk: Адресата за е-пошта е точна

en: The error code was %s.
mk: Кодот за грешка беше %s.

en: The excerpt for the post.
mk: Извадокот за написот.

en: The excerpt is hidden.
mk: Извадокот е сокриен.

en: The excerpt is visible.
mk: Извадокот е видлив.

en: The extension %s has been deactivated successfully.
mk: Екстензијата  %s е деактивирана успешно

en: The family of objects originally represented, such as "post_type" or "taxonomy".
mk: Семејството на објекти првично претставени, како што се „пост_тип“ или „таксономија“.

en: The favicon image link of the %s element from the URL.
mk: Врската на сликата за фавикон на елементот %s од URL-то.

en: The feature "type" is not valid JSON Schema type.
mk: Функцијата „тип“ не е валиден тип на шема JSON.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
mk: Полињата на овој екран ги отврдуваат некои од основните на поставувањата на вашиот сајт.

en: The file URL has been copied to your clipboard
mk: URL-адресата на датотеката е копирана на вашата таблата со исечоци

en: The file does not exist, please try again.
mk: Датотеката не постои, обидете се повторно.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
mk: Фајлот е празен или користи различно шифрирање од UTF-8, обидете се повторно со нов фајл.

en: The filesystem is currently unavailable for managing plugins.
mk: Датотечниот систем во моментов е недостапен за управување со приклучоци.

en: The first thing you need to do is tell Blogger to let WordPress access your account. You will be sent back here after providing authorization.
mk: Првата работа која треба да ја направите е да го подесите Blogger за да имате дозволен пристап од Wordpress. Откако ќе ги внесете податоците за авторизација, ќе бидете пренасочени овде.

en: The folder %1$s was detected as being under version control (%2$s), but the %3$s filter is allowing updates.
mk: Детектирано е дека директориумот %1$s е под контрола на верзии (%2$s), но филтерот %3$s овозможува надградби.

en: The folder %1$s was detected as being under version control (%2$s).
mk: Беше откриено дека директориумот %1$s е под контрола на верзии (%2$s).

en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
mk: Следните активни plugin (ови) не декларираа компатибилност со WooCommerce %s и треба да се ажурираат и да се испитаат понатаму пред да продолжите:

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
mk: Следниве адреси ќе се користат како стандардни во страната за нарачка.

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
mk: Следните кратенки за форматирање се заменети со претискање на Ентер. Претиснете Ентер или Врати - копче за да се вратите.

en: The following note has been added to your order:
mk: Следната забелешка беше додадена на вашата нарачка:

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
mk: Следниве опции влијаат на тоа како цените се прикажуваат на предниот дел.

en: The following plugins failed to update:
mk: Следните додатоци не успееа да бидат надградени:

en: The following plugins were successfully updated:
mk: Следните додатоци беа успешно надградеби:

en: The following plugins will be installed and activated for you:
mk: Следниве додатоци ќе бидат инсталирани и активирани за вас:

en: The following shipping methods apply to customers with shipping addresses within this zone.
mk: Следниве методи за испорака се однесуваат на клиенти со адреси за испорака во оваа зона.

en: The following themes are installed but incomplete.
mk: Следните теми се инсталирани, но не се целосни.

en: The following themes failed to update:
mk: Следните теми не успееа да бидат надградени:

en: The following themes were successfully updated:
mk: Следните теми беа успешно надградени:

en: The following translations failed to update:
mk: Следните преводи не успееа да бидат надградени:

en: The following translations were successfully updated:
mk: Следните преводи беа успешно надградени:

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
mk: Следните вредности не опишуваат валиден датум: месец %1$s, ден %2$s.

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
mk: Следните вредности не опишувт валиден датум: година %1$s, месец %2$s, ден %3$s.

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
mk: Следниот волшебник ќе ви помогне да ја конфигурирате вашата продавница и брзо да започнете.

en: The format for the post.
mk: Форматот на написот.

en: The generated password. Only available after adding an application.
mk: Генерирана лозинка. Достапно само по додавање апликација.

en: The given object ID is not that of a menu item.
mk: Даденото ID на елемент не е тоа од менито.

en: The globally unique identifier for the post.
mk: Глобално уникатен идентификатор за написот.

en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="%s">Switch to the list view</a>.
mk: Грид прегледот на мултимедиската библиотека бара JavaScript .<a href="%s">Премини на прегледот на листа</a>.

en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
mk[0]: Групата „%s” не постои.

en: The handler for the route is invalid
mk: Справувачот за рутата е невалиден.

en: The handler for the route is invalid.
mk: Справувачот за рутата е невалиден.

en: The homepage URL of your site.
mk: URL на страницата Дома на Вашиот Сајт

en: The homepage is one of the most important entry points in your store. When done right it can lead to higher conversions and engagement. Don't forget to personalize the homepage that we created for your store during the onboarding.
mk: Почетната страница е една од најважните влезни точки во вашата продавница. Кога се прави правилно, тоа може да доведе до повисоки конверзии и ангажман. Не заборавајте да ја персонализирате почетната страница што ја создадовме за вашата продавница за време на вклучувањето.

en: The human-readable label for the style.
mk: Ознака за стилот читлива за луѓе.

en: The id for the resource.
mk: ID за изворот.

en: The id of a registered sidebar
mk: ИД на регистрирана странична лента

en: The id of a template
mk: ИД на шаблон

en: The image cannot be rotated because the embedded meta data cannot be updated.
mk: Сликата не може да се ротира бидејќи вградените мета податоци не можат да се ажурираат.

en: The image of the note, if any.
mk: Сликата на белешката, доколку ја има.

en: The image was not edited. Edit the image before applying the changes.
mk: Сликата не беше уредена. Уредете ја сликата пред да ги примените промените.

en: The initial values for attributes.
mk: Почетните вредности за атрибути.

en: The installed version of the current active theme.
mk: Инсталирана верзија на моменталната активна тема.

en: The installed version of the parent theme.
mk: Инсталирана верзија на Главна Тема.

en: The internet address of your network will be %s.
mk: Интернет адресата на вашата мрежа ќе биде %s.

en: The item ID %1$s attempted to register using an invalid option. The arguments `menuId` and `parent` are not allowed for add_setting_item()
mk: ИД на ставката %1$s се обиде да се регистрира со помош на неважечка опција. Аргументите „menuId“ и „родител“ не се дозволени за add_setting_item()

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
mk: Елементот што се обидувате да го префрлите во корпа не постои.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
mk: Елементот што се обидувате да го вратите од корпа не постои.

en: The key that will be used when dealing with MaxMind Geolocation services. You can read how to generate one in <a href="%1$s">MaxMind Geolocation Integration documentation</a>.
mk: Клучот што ќе се користи при работа со MaxMind Geolocation услугите. Можете да прочитате како да генерирате во <a href="%1$s">документацијата за интеграција на геолокација на MaxMind</a> .

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
mk: Изгледа дека Вашиот клуч е неточен. Проверете го двапати.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
mk: Максималната големина на фајлот што може да биде содржан во еден пост.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
mk: Максималната големина на фајлот која може да биде upload-ирана во Вашата WordPress инсталација.

en: The layout of the note (e.g. banner, thumbnail, plain).
mk: Распоредот на белешката (на пр. банер, сликичка, обична).

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
mk: Менито на левата страна нуди врски до сите административни страници, со под-менија кои се прикажуваат кога ќе отидете со курсурот над главното мени. Вие можете да го минимизирате менито со кликање на стрелката за собирање која се наоѓа на дното.

en: The link you followed has expired.
mk: Линкот којшто го баравте е истечен.

en: The list of inner blocks used in the example.
mk: Списокот на внатрешни блокови користени во примерот.

en: The list of scopes where the variation is applicable. When not provided, it assumes all available scopes.
mk: Списокот на опфати каде варијацијата е применлива. Кога не е обезбедено, ги презема сите достапни опсези.

en: The location that the MaxMind database should be stored. By default, the integration will automatically save the database here.
mk: Локацијата на која треба да се чува базата на податоци MaxMind. Стандардно, интеграцијата автоматски ќе ја зачува базата на податоци овде.

en: The locations assigned to the menu.
mk: Локациите доделени на менито.

en: The logical relationship between attributes when filtering across multiple at once.
mk: Логичката врска помеѓу атрибутите при филтрирање на повеќекратни одеднаш.

en: The login page will open in a new tab. After logging in you can close it and return to this page.
mk: Страницата за најавување ќе се отвори во нов прозорец. Откако ќе се најавете, затворете го и вратете се на оваа страница.

en: The loopback request returned an unexpected http status code, %d, it was not possible to determine if this will prevent features from working as expected.
mk: Loopback барањето врати неочекуван http статус код - %d. Не може да се одреди дали тоа ќе предизвика неочекувани работење на функциите.

en: The loopback request to your site completed successfully.
mk: Loopback барањето за вашиот сајтот беше успешно.

en: The loopback request to your site failed, this means features relying on them are not currently working as expected.
mk: Loopback барањето до вашиот сајт не успеа, што значи дека функционалностите кои се основаат на него нема да работат како што треба.

en: The main WordPress directory
mk: Главен директориум за WordPress

en: The main body background color. Default %s.
mk: Основната боја на телото на позадината. Стандардна %s.

en: The main body text color. Default %s.
mk: Основната боја на текстот на телото. Стандардна %s.

en: The maximum allowed setting is %d
mk: Максимално дозволено подесување е %d

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
mk: Максималната количина на меморија (RAM) што вашиот сајт може да го користи во истовремено.

en: The maximum height of the embed frame in pixels.
mk: Максималната висина на вградена рамка во пиксели.

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
mk: Максималниот број на поединечни ставки на кои овој купон може да се примени кога се користат попусти за продукти. Оставете празно за да се примени на сите квалификувани ставки во кошничката.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
mk: Максималниот број на променливи кои вашиот сервер може да ги користи за една функција за да се избегне преоптоварување.

en: The maximum quantity allowed in the cart for this line item.
mk: Максималното дозволено количество во кошничката за оваа ставка од линија.

en: The maximum quantity that can be added to the cart is %s
mk: Максималната количина што може да се додаде во кошничката е %s

en: The maximum quantity that can be added to the cart.
mk: Максималната количина што може да се додаде во кошничката.

en: The maximum spend for this coupon is %s.
mk: Максимална трошење за овој купон е %s.

en: The maximum width of the embed frame in pixels.
mk: Максималната ширина на вградена рамка во пиксели.

en: The media file has been replaced
mk: Мултимедијалната датотека е заменета

en: The menu ID should not be empty.
mk: ID за менито не може да биде празно.

en: The menu cannot be deleted.
mk: Менито не може да се избрише.

en: The menu has been successfully deleted.
mk: Менито беше успешно избришано.

en: The menu is for editing information specific to individual sites, particularly if the admin area of a site is unavailable.
mk: Ова мени е наменето за уредување на информациите за индивидуални сајтови, особено доколку администраторксата страница на тој сајт не е достапна.

en: The menu item has been successfully deleted.
mk: Елементот од менито беше успешно избришан.

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
mk: Коцката за менаџмент на менија на врвот од екранот се користи за да се знае кое мени е отворено во уредувачот.

en: The menu name %s conflicts with another menu name. Please try another.
mk: Името на менито %s се совпаѓа со друго име на менито. Ве молиме обидете се со друго име.

en: The minimum PHP version required for the theme to work.
mk: Минималната верзија на PHP потребна за да работи темата.

en: The minimum WordPress version required for the theme to work.
mk: Минималната верзија на WordPress потребна за да работи темата.

en: The minimum allowed setting is %d
mk: Минималното дозволено подесување е %d

en: The minimum quantity allowed in the cart for this line item.
mk: Минималната количина дозволена во кошничката за оваа линија.

en: The minimum quantity that can be added to the cart is %s
mk: Минималната количина што може да се додаде во кошничката е %s

en: The minimum quantity that can be added to the cart.
mk: Минималната количина што може да се додаде во кошничката.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
mk: Минималното трошење за овој купон е %s.

en: The must use plugins directory
mk: Директориумот за додатоци мора да се користи

en: The name is how it appears on your site.
mk: Името е како ќе биде прикажан на Вашиот сајт.

en: The name of the application password.
mk: Името на лозинката на апликацијата.

en: The name of the current active theme.
mk: Име на моментално активната тема.

en: The name of the inner block.
mk: Името на внатрешниот блок.

en: The name of the menu location.
mk: Името на локацијата на менито.

en: The name of the parent theme.
mk: Име на Главна Тема

en: The name of the tax.
mk: Името на данокот.

en: The name of the test being run.
mk: Името на тестот што се спроведува.

en: The name of the theme.
mk: Името на темата.

en: The new page will include help and suggestions for your privacy policy.
mk: Новата страна ќе вклучува помош и сугестии за својата Полиса на приватност.

en: The newly created categories will still be associated with the same posts.
mk: Новокреираните категории ќе сеуште ќе бидат поврзани со истите написи.

en: The next group of formatting shortcuts are applied as you type or when you insert them around plain text in the same paragraph. Press Escape or the Undo button to undo.
mk: Следната група на кратенки за форматирање се имплементираат за време на пишување  или кога ќе ги вметнете околу обичен текст во истиот параграф. Притиснете Escape или Undo копчето за да поништите.

en: The next queue will begin processing in approximately %d seconds.
mk: Следниот ред ќе започне со обработка за приближно %d секунди.

en: The nickname for the user.
mk: Надимак на корисникот.

en: The number of blocks published by the same author.
mk: Бројот на блокови објавени од истиот автор.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
mk: Бројот на децимални позиции во прикажаните цени.

en: The number of ratings.
mk: Бројот на оценки.

en: The number sites that have activated this block.
mk: Бројот на сајтови што го активирале овој блок.

en: The oEmbed format to use.
mk: oEmbed формат кој ќе се користи.

en: The object cannot be deleted.
mk: Објектот не може да се избрише.

en: The object does not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Објектот не поддржува ѓубре. Поставете „%s“ да се брише.

en: The object has already been trashed.
mk: Објектот веќе е фрлен во ѓубре.

en: The official Razorpay extension for WooCommerce allows you to accept credit cards, debit cards, netbanking, wallet, and UPI payments.
mk: Официјалната екстензија Razorpay за WooCommerce ви овозможува да прифаќате кредитни картички, дебитни картички, нетбанкарство, паричник и UPI плаќања.

en: The offset number requested is larger than or equal to the number of available revisions.
mk: Бројот на поместување во барањето е поголем или еднаков на бројот на достапни верзии.

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
mk[0]: Старата верзија беше деактивирана и можете да ја избришете.
mk[1]: Старите верзии беа деактивирани и можете да ги избришете.

en: The optional module, %s, is not installed, or has been disabled.
mk: Опционалниот модул %s не е инсталиран или е оневозможен.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
mk: Опциите се &quot;Active&quot; (испорачува носивост), &quot;Paused&quot;(не испорачува), или &quot;Disabled&quot; (не испорачува поради проблеми со испораката).

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host&#8217;s assistance.
mk: Опциите прикажани подолу се однесуваат на подесувањата на вашиот сервер. Доколку се потребни некакви промени, контактирајте ја вашата веб хостинг компанија.

en: The order ID to process during checkout.
mk: ID на нарачката што треба да се обработи за време на наплатата.

en: The order ID.
mk: ID на нарачката.

en: The order note ID provided is not associated with the order
mk: ID на белешката за нарачката не е придружена кон нарачката.

en: The order of the post in relation to other posts.
mk: Редоследот на написот во однос на другите написи.

en: The order refund ID provided is not associated with the order.
mk: ID на рефундирање на нарачката не е придружена кон нарачката.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
mk: Вашата нарачка е обновена. Ве молиме потврдете ја нарачката со избирање на копчето „Нарачај“ на крајот од оваа страна.

en: The package contains no files.
mk: Овој пакет не содржи датотеки.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
mk: Бараниот број на страница е поголема од бројот на достапни страници.

en: The parent term ID.
mk: Идентификатор на родителскиот услов.

en: The parent theme developers URL.
mk: URL на авторот на Главната Тема

en: The password for the parent post of the comment (if the post is password protected).
mk: Лозинката е за родителскиот напис на коментарот (ако написот е заштитен со лозинка).

en: The password for the post if it is password protected.
mk: Лозинката на натписот, ако е заштитен со лозинка

en: The pattern ID.
mk: ИД на шаблонот.

en: The pattern content.
mk: Содржината на шаблонот.

en: The pattern title, in human readable format.
mk: Насловот на шаблонот, во формат што може да се чита од луѓе.

en: The pattern's category slugs.
mk: Категоријата на шаблонот е голтка.

en: The payment gateway for this order does not exist.
mk: Начин за плаќање за оваа нарачка не постои.

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
mk: Портата за плаќање на оваа нарачка не поддржува автоматско рефундирање.

en: The pingback has already been registered.
mk: Пингувањата веќе се регистрирани.

en: The plugin activation status.
mk: Статусот на активирање на додатокот.

en: The plugin author.
mk: Авторот на додатокот.

en: The plugin cannot be updated due to the following:
mk: Додатокот не може да се ажурира поради следново:

en: The plugin contains no files.
mk: Додатокот не содржи датотеки.

en: The plugin could not be activated.
mk: Додатокот не може да се активира.

en: The plugin description formatted for display.
mk: Опис на додатокот форматиран за прикажување.

en: The plugin description.
mk: Опис на додатокот.

en: The plugin does not have a valid header.
mk: Додаток нема валидно заглавје.

en: The plugin file.
mk: Датотеката од додатокот.

en: The plugin generated unexpected output.
mk: Додатокот генерираше неочекуван излез.

en: The plugin name.
mk: Името на додатокот.

en: The plugin version number.
mk: Број на верзија на додатокот.

en: The plugin's text domain.
mk: Текстуалниот домен на додатокот.

en: The plugin's website address.
mk: Адреса од страницата на додатокот.

en: The plugins directory
mk: Директориум со додатоци

en: The position of the currency symbol.
mk: Позиција на симболот на Валутата.

en: The post cannot be deleted.
mk: Овој напис не може да биде избришан.

en: The post does not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Записот не поддружува бришење во отпад.. Сетирајте '%s' за да го избришете.

en: The post has already been deleted.
mk: Овој натпис е веќе избришан

en: The post type %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability %2$s against a post of that type.
mk: Видот на написи %1$s не е регистриран, па може да не е сигурен за проверка на можностите "%2$s" против написите од тој тип.

en: The post type may not be changed.
mk: Видот на написот можеби нема да биде променет.

en: The post types that support thumbnails or true if all post types are supported.
mk: Типови на објави што поддржуваат сликички или вистинити ако се поддржани сите типови објави.

en: The postal code, if any, in which your business is located.
mk: Поштенски код,ако има,во кој е лоциран Вашиот бизнис.

en: The preferred width of the viewport when previewing a pattern, in pixels.
mk: Претпочитаната ширина на прозорецот за преглед при преглед на шема, во пиксели.

en: The previous set of changes has already been published. Please try saving your current set of changes again.
mk: Предходната листа на проблеми беше објавена. Ве молиме пробајте да ја зачувате конкретната листа на промени пак.

en: The primary site you chose does not exist.
mk: Примарниот сајт што го избравте не постои.

en: The product review cannot be deleted.
mk: Коментарот за продуктот не може да се избриши.

en: The product review does not support trashing.
mk: Коментарите за продуктите не поддржуваат отфрлање.

en: The product variation is invalid
mk: Варијантата на продуктот е невалидна

en: The provided email address (%s) is not valid—please provide a valid email address
mk: Наведената адреса за е-пошта (%s) не е валидна - наведете валидна адреса за е-пошта

en: The provided email address is not valid
mk: Наведената имејл адреса не е валидна

en: The provided handler %1$s does not implement %2$s.
mk: Овозможениот ракувач %1$s  не вклучува %2$s.

en: The provided instance is invalid. Must contain raw OR encoded and hash.
mk: Обезбедениот примерок е неважечки. Мора да содржи сурово ИЛИ кодирани и хаш.

en: The provided instance is malformed.
mk: Обезбедениот пример е погрешно формиран.

en: The provided password is an invalid application password.
mk: Обезбедената лозинка е неважечка лозинка на апликацијата.

en: The provided phone number is not valid
mk: Наведениот телефонски број е невалиден

en: The provided postcode / ZIP is not valid
mk: Наведениот поштенски број/ZIP код не е валиден

en: The provided state (%1$s) is not valid. Must be one of: %2$s
mk: Обезбедената состојба (%1$s) не е валидна. Мора да биде едно од: %2$s

en: The provided widget type (id_base) cannot be updated.
mk: Обезбедениот тип на графичка контрола (id_base) не може да се ажурира.

en: The quantity added to the cart must be a multiple of %s
mk: Количеството додадено во кошничката мора да биде повеќекратно од %s

en: The query argument of %s must have a placeholder.
mk: За барање аргументот на %s мора да има контејнер.

en: The rate at which tax is applied.
mk: Стапката по која се применува данокот.

en: The raw plugin description.
mk: Необработен опис на додатокот.

en: The rendered block.
mk: Прикажан блок.

en: The requested plugin `%s` could not be activated.
mk: Бараниот додаток `%s` не може да се активира.

en: The requested plugin `%s` could not be installed.
mk: Бараниот додаток `%s` не може да се инсталира.

en: The requested plugin `%s` could not be installed. Plugin API call failed.
mk: Бараниот додаток `%s` не може да се инсталира. Повикот до API на додатокот не успеа.

en: The requested plugin `%s` could not be installed. Upgrader install failed.
mk: Бараниот додаток `%s` не може да се инсталира. Инсталирањето на надградувачот не успеа.

en: The requested plugin `%s`. is not yet installed.
mk: Бараниот додаток `%s`. сè уште не е инсталиран.

en: The requested route does not support batch requests.
mk: Бараната рута не поддржува сериски барања.

en: The requested theme `%s` could not be installed.
mk: Бараната тема `%s` не може да се инсталира.

en: The requested theme `%s` could not be installed. Theme API call failed.
mk: Бараната тема `%s` не може да се инсталира. Повикот на API на темата не успеа.

en: The requested theme could not be activated.
mk: Бараната тема не можеше да се активира.

en: The requested theme does not exist.
mk: Бараната тема не постои.

en: The requested user does not exist.
mk: Бараниот корисник не постои.

en: The requested widget is invalid.
mk: Бараниот додаток е неважечки.

en: The required module, %s, is not installed, or has been disabled.
mk: Неопходниотт модул %s не е инсталиран или е оневозможен.

en: The resource cannot be deleted.
mk: Ресурсот не може да биде избришан.

en: The response body from the receiving server.
mk: Тело на одговорот од серверот за примање.

en: The response is not a valid JSON response.
mk: Одговорот не е валиден JSON одговор.

en: The role %s does not exist.
mk: Улогата %s не постои.

en: The root URL of your site.
mk: URL root за овој сајт.

en: The sale will start at 00:00:00 of "From" date and end at 23:59:59 of "To" date.
mk: Продажбата ќе започне во 00:00:00 часот од „Од“ и ќе заврши во 23:59:59 часот од „До“.

en: The scheduled event, %s, failed to run. Your site still works, but this may indicate that scheduling posts or automated updates may not work as intended.
mk: Закажаниот настан %s, не успеа да се изврши. Вашиот сајт се уште работи, но може да значи дека закажаните написи или автоматските надградби може да не работат како што треба.

en: The scheduled event, %s, is late to run. Your site still works, but this may indicate that scheduling posts or automated updates may not work as intended.
mk: Закажаниот настан %s доцни. Вашиот сајт работи, но тоа може да значи дека закажаните написи или автоматски надградби може да не работат.

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
mk: Пребарувачот за инсталирани теми ќе пребарува според нивното име, опис, автор или ознака.

en: The search results will be updated as you type.
mk: Резултатите од пребарувањето ќе се ажурираат како што пишувате.

en: The secret key is used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers.
mk: Тајниот клуч се користи за генерирање на hash на испорачаниот webhook и обезбеден во насловите на барањето.

en: The secret link this person received in order to see and give feedback on your draft
mk: Тајната врска која ја ќе ја добие оваа личност е за да ви испрати повратна информација на Вашиот нацрт

en: The selected product isn't a variation of %2$s, please choose product options by visiting <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a>.
mk: Избраниот продукт не е варијација на %2$s, ве молиме изберете ги опциите за продуктот со посета на <a href="%1$s" title="%2$s">%2$s</a> .

en: The server cannot process the image. This can happen if the server is busy or does not have enough resources to complete the task. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2560 pixels.
mk: Серверот не може да ја обработи сликата. Ова може да се случи ако серверот е зафатен или нема доволно ресурси за да ја заврши задачата. Поставувањето помала слика може да помогне. Предложената максимална големина е 2560 пиксели.

en: The setting for %1$s is currently configured as 0, this could cause some problems when trying to upload files through plugin or theme features that rely on various upload methods. It is recommended to configure this setting to a fixed value, ideally matching the value of %2$s, as some upload methods read the value 0 as either unlimited, or disabled.
mk: Поставката за %1$s моментално е конфигурирана како 0, ова може да предизвика некои проблеми кога се обидувате да прикачувате датотеки преку функциите на додатокот или темата што се потпираат на различни методи за поставување. Се препорачува оваа поставка да се конфигурира на фиксна вредност, идеално да одговара на вредноста на %2$s, бидејќи некои методи за поставување ја читаат вредноста 0 како неограничена или оневозможена.

en: The setting for %1$s is smaller than %2$s, this could cause some problems when trying to upload files.
mk: Поставката за %1$s е помала од %2$s, ова може да предизвика некои проблеми кога се обидувате да поставите датотеки.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
mk: Подесувањата за оваа големина на сликата се оневозможени бидејќи неговите вредности се пребришуваат со филтер.

en: The sidebar the widget belongs to.
mk: Страничната лента на која припаѓа виџетот.

en: The sidebar to return widgets for.
mk: Страничната лента за враќање на графичките контроли.

en: The singular label used to describe this type of menu item.
mk: Единечна ознака што се користи за опишување на овој тип на ставки од менито.

en: The site administrator has been notified and will fulfill your request as soon as possible.
mk: Администраторот на страната е известен и ќе го исполни вашето барање во најбрз можен рок.

en: The site administrator has been notified. You will receive a link to download your export via email when they fulfill your request.
mk: Администраторот на страната е известен. Ќе добиете линк за превземање на вашиот експорт преку е-маил, кога Вашето барање ќе биде исполнето.

en: The site administrator has been notified. You will receive an email confirmation when they erase your data.
mk: Администраторот на страната е известен. Ќе добиете потврден е-маил кога ќе ги избришат Вашите податоци.

en: The site appears to be already initialized.
mk: Сајтот е веќе иницијализиран.

en: The site appears to be already uninitialized.
mk: Сајтот е веќе неиницијализиран.

en: The site is already active.
mk: Сајтот е веќе активен.

en: The size cannot be calculated. The directory is not accessible. Usually caused by invalid permissions.
mk: Големината не може да биде пресметана. Директориумот не е пристаплив. Вообичаено причината за ова е несоодветна дозвола.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
mk: Големините подолу ја дефинираат максималната димензија во пиксели која се користи при додавање на нови слики во Мултимедиската библиотека.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term.
mk: Врската е &#8220;%s&#8221; е веќе во употреба за друг термин

en: The slug for the resource.
mk: На голтка за ресурс.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
mk: Изворниот URL и одредишниот URL неможе да покажуваат кон ист ресурс.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
mk: Изворниот URL не содржи врска до одредишниот URL и неможе да се користи како извор.

en: The source URL does not exist.
mk: Изворната URL адреса не постои.

en: The specific chart this stat referrers to.
mk: Специфичната табела на која се однесува оваа статистика.

en: The specified namespace could not be found.
mk: Специфицираното именување не може да биде пронајдено.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either does not exist, or it is not a pingback-enabled resource.
mk: Внесената одредишна URL адреса не може да се користи како одредиште, бидејќи таа непостои или не е овозможено пингување кон неа.

en: The specified target URL does not exist.
mk: Внесената одредишна URL адреса не постои.

en: The star rating of the block.
mk: Оценка со ѕвезди на блокот.

en: The status of the coupon. Should always be draft, published, or pending review
mk: Статусот на купонот. Секогаш треба да биде нацрт, објавен или во тек на преглед

en: The status of the note (e.g. unactioned, actioned).
mk: Статусот на белешката (на пр. неактивирана, преземена).

en: The status of the test.
mk: Статусот на тестот.

en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
mk: Залихата не е ажурирана бидејќи вредноста се променила од уредувањето. Продуктот %1$d има %2$d единици на залиха.

en: The street address for your business location.
mk: Улична адреса за Вашата Бизнис локација

en: The suggested privacy policy content should be added by using the %s (or later) action. Please see the inline documentation.
mk: Предложената содржина за полиса за приватноста треба да биде додадена со користење на акцијата %s или послеа неа. Ве молиме погледнете ја документацијата.

en: The suggested privacy policy content should be added only in wp-admin by using the %s (or later) action.
mk: Предложената содржина за полиса за приватноста треба да биде додадена само во wp-admin со користење на акцијата %s или после неа.

en: The suggested privacy policy text has changed. Please <a href="%s">review the guide</a> and update your privacy policy.
mk: Предложениот текст за полиса за приватност беше променет. Ве молиме <a href="%s">прегледајте го водичот</a> и ажурирајте ја вашата полиса за приватност.

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
mk: Облакот со ознаки не може да се прикаже бидејќи не постојат таксономии кои поддржуваат виџет со ознаки.

en: The target attribute of the link element for this menu item.
mk: Целниот атрибут на елементот за врска за оваа ставка од менито.

en: The template cannot be deleted.
mk: Шаблонот не може да биде избришан.

en: The template has already been deleted.
mk: Шаблонот е веќе избришан.

en: The term ID, or 0 if the attribute is not a global attribute.
mk: Терминот ID, или 0 ако атрибутот не е глобален атрибут.

en: The term cannot be deleted.
mk: Условот не може да биде избришан.

en: The term name cannot be empty.
mk: Името на терминот не може да биде празно.

en: The term name.
mk: Терминот име.

en: The term slug.
mk: Терминот голтка.

en: The terms assigned to the object in the %s taxonomy.
mk: Изразот додаден на објектот во %s таксономија.

en: The terms assigned to the post in the %s taxonomy.
mk: Изразите доделени на написот во %s таксономија.

en: The text to appear in the footer of all WooCommerce emails.
mk: Текстот да се појави во подножјето на сите е-пошта на WooCommerce.

en: The theme author's name, as found in the theme header.
mk: Името на авторот на темата, како што се наоѓа во заглавието на темата.

en: The theme author.
mk: Авторот на темата.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Activate &amp; Publish button above the menu.
mk: Темата што се прегледува е целосно интерактивна - одете на различни страници за да видите како темата се справува со објавите, архивите и другите шаблони на страници. Поставките може да се разликуваат во зависност од тоа кои карактеристики на темата ги поддржува темата што се прегледува. За да ги прифатите новите поставки и да ја активирате темата во еден чекор, кликнете на копчето Активирај и објави над менито.

en: The theme cannot be updated due to the following:
mk: Темата не може да се ажурира поради следново:

en: The theme defines itself as its parent theme. Please check the %s header.
mk: Темата се дефинира како родител-тема. Ве молиме проверете го %s надглавјето.

en: The theme description, as found in the theme header.
mk: Опис на темата, како што се наоѓа во заглавието на темата.

en: The theme description, transformed for display.
mk: Опис на темата, трансформиран за прикажување.

en: The theme developers URL.
mk: URL на програмерите на Темата

en: The theme file to use to display the post.
mk: Датотеката од темата која се користи за да се прикаже објектот.

en: The theme identifier
mk: Идентификатор на темата

en: The theme is missing the %s stylesheet.
mk: На темата и недостасува стилот %s.

en: The theme name, as found in the theme header.
mk: Името на темата, како што се наоѓа во заглавието на темата.

en: The theme name, transformed for display.
mk: Името на темата, трансформирано за прикажување.

en: The theme tags, as found in the theme header.
mk: Ознаките на темата, како што се наоѓаат во заглавието на темата.

en: The theme tags, transformed for display.
mk: Ознаките на темата, трансформирани за прикажување.

en: The theme's current version.
mk: Тековната верзија на темата.

en: The theme's screenshot URL.
mk: URL-адреса на екранот на темата.

en: The theme's stylesheet. This uniquely identifies the theme.
mk: Стил на темата. Ова уникатно ја идентификува темата.

en: The theme's template. If this is a child theme, this refers to the parent theme, otherwise this is the same as the theme's stylesheet.
mk: Шаблон на темата. Ако ова е детска тема, ова се однесува на матичната тема, инаку ова е исто како и листот за стилови на темата.

en: The theme's text domain.
mk: Текстуалниот домен на темата.

en: The themes directory
mk: Директориум со теми

en: The thousand separator of displayed prices.
mk: Разделувач за илјади во прикажаните цени

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
mk: Временската зона што ја внесовте не е валидна. Ве молам изберете валидна временска зона.

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
mk: Полето за наслов и големото поле за уредување се фиксирани, но останатите полиња можете слободно да ги разместување. Коритете го јазичето за „Опции за екран“ за да сокриете или прикажете повеќе полиња, како и во колку колони (1 или 2) да бидат прикажани истите.

en: The title for the object.
mk: Насловот за објектот

en: The title for the post type.
mk: Наслов на типот на постот.

en: The title for the post.
mk: Насловот за написот.

en: The title for the status.
mk: Наслов на статусот.

en: The title for the taxonomy.
mk: Наслов на Таксономијата.

en: The title is required when using a custom menu item type.
mk: Насловот е потребен кога се користи приспособен тип на ставка од менито.

en: The type of object originally represented, such as "category", "post", or "attachment".
mk: Типот на објектот првично претставен, како што е „категорија“, „пост“ или „прилог“.

en: The type of the note (e.g. error, warning, etc.).
mk: Видот на белешката (на пр. грешка, предупредување, итн.).

en: The type of the widget. Corresponds to ID in widget-types endpoint.
mk: Вид на графичка контрола. Одговара на ID во крајната точка од типови на виџети.

en: The unique and machine-readable name.
mk: Уникатното и машински читливо име.

en: The unique identifier for the application password.
mk: Единствениот идентификатор за лозинката на апликацијата.

en: The unit lengths are defined in for this country.
mk: Должините на единицата се дефинирани во за оваа земја.

en: The unit weights are defined in for this country.
mk: Единиците тежини се дефинирани во за оваа земја.

en: The update of %s failed.
mk: Надградбата на %s не успеа.

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
mk: Процесот на надградба започнува. Овој процес ќе потрае, па бидете трпеливи.

en: The uploaded file has expired. Please go back and upload it again.
mk: Поставената датотека е истечена. Ве молиме вратете се и поставете го повторно.

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
mk: Прикачената датотека не е валидна слика. Ве молиме обидете се повторно.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
mk: Внесената датотека е внесена делумно.

en: The uploads directory
mk: Директориум за прикачувања

en: The url is required when using a custom menu item type.
mk: УРЛ-то е потребно кога се користи приспособен тип на ставка од менито.

en: The user cannot be deleted.
mk: Корисникот не може да биде избришан.

en: The user is already active.
mk: Корисникот е веќе активиран.

en: The value, %1$s, has either been enabled by %2$s or added to your configuration file. This will make errors display on the front end of your site.
mk: Вредноста %1$s е овозможена од %2$s или додадена во вашата конфигурациска датотека. Ова овозможува прикажување на грешките при прегледување на вашиот сајт.

en: The value, %s, has been added to this website&#8217;s configuration file. This means any errors on the site will be written to a file which is potentially available to all users.
mk: Вредноста, %s, е додадена на датотеката за конфигурација на оваа веб-страница. Ова значи дека сите грешки на страницата ќе бидат запишани во датотека што е потенцијално достапна за сите корисници.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
mk: Верзија на MySQL инсталирана на Вашиот сервер кој ве хостира.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
mk: Верзија на PHP инсталирана на Вашиот сервер кој ве хостира

en: The version of WooCommerce installed on your site.
mk: Верзијата на WooCommerce кој е инсталиран на Вашиот сајт.

en: The version of WordPress installed on your site.
mk: Верзија на WordPress инсталиран на Вашиот сајт.

en: The version of cURL installed on your server.
mk: Верзија на cURL инсталирана на Вашиот сервер

en: The visibility settings for the post type.
mk: Поставките за видливост за типот на напис.

en: The visibility settings for the taxonomy.
mk: Подесувања за видливост за таксономија.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
mk: Веб прелистувачот на вашиот уред не може да се користи за прикачување на датотеки. Можете да се обидете со користење на <a href="%s">нативната апликација за вашиот уред</a>.

en: The website of the theme author, as found in the theme header.
mk: Веб-страницата на авторот на темата, како што се наоѓа во насловот на темата.

en: The website of the theme author, transformed for display.
mk: Веб-страницата на авторот на темата, трансформирана за прикажување.

en: The website of the theme author.
mk: Веб-страницата на авторот на темата.

en: The widget type id.
mk: ИД на типот на графичка контрола.

en: The wp-content directory
mk: wp-content директориум

en: The wren<br>Earns his living<br>Noiselessly.
mk: Царот<br>Заработува за живеење<br>Бесмислено.

en: Theme
mk: Тема

en: Theme Details
mk: Тема детаили

en: Theme File Editor
mk: Уредувач на датотеки со теми

en: Theme Location
mk: Локација на темата

en: Theme Options
mk: Опции за теми

en: Theme Versions
mk: Верзии на темата

en: Theme author URL.
mk: URL на авторот на темата.

en: Theme could not be resumed because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
mk: Темата не може да биде активирана бидејќи се појави <strong>фатална грешка</strong>.

en: Theme deleted.
mk: Темата е избришана.

en: Theme directory location
mk: Локација на директориумот со теми

en: Theme downgrade failed.
mk: Намалувањето на темата не успеа.

en: Theme downgraded successfully.
mk: Темата е успешно деградирана.

en: Theme features
mk: Карактеристики на темата

en: Theme file exists.
mk: Постои датотека со тема.

en: Theme identifier for the template.
mk: Идентификатор на тема за шаблонот.

en: Theme installation failed.
mk: Неуспешно инсталирање на тема.

en: Theme installation status.
mk: Статус на инсталација на темата.

en: Theme installed successfully.
mk: Темата е инсталирана успешно.

en: Theme name
mk: Име на темата

en: Theme name.
mk: Име на темата.

en: Theme not found.
mk: Темата не е пронајдена.

en: Theme resumed.
mk: Темата е активирана.

en: Theme slug.
mk: Тема голтка.

[ctx: Theme starter content]
en: 123 Main Street
mk: 123 Главна улица

[ctx: Theme starter content]
en: A homepage section
mk: Секција на почетна страница

[ctx: Theme starter content]
en: About
mk: За

[ctx: Theme starter content]
en: About This Site
mk: За овој веб-сајт

[ctx: Theme starter content]
en: Address
mk: Адреса

[ctx: Theme starter content]
en: Archives
mk: Архиви

[ctx: Theme starter content]
en: Blog
mk: Блог

[ctx: Theme starter content]
en: Calendar
mk: Календар

[ctx: Theme starter content]
en: Categories
mk: Категории

[ctx: Theme starter content]
en: Contact
mk: Контакт

[ctx: Theme starter content]
en: Email
mk: Адреса за е-пошта

[ctx: Theme starter content]
en: Find Us
mk: Најдете нѐ

[ctx: Theme starter content]
en: Home
mk: Почетна

[ctx: Theme starter content]
en: Hours
mk: Часови

[ctx: Theme starter content]
en: Meta
mk: Мета

[ctx: Theme starter content]
en: Monday&ndash;Friday: 9:00AM&ndash;5:00PM
mk: Понеделник&mdash;Петок: 9:00AM&ndash;5:00PM

[ctx: Theme starter content]
en: New York, NY 10001
mk: Њујорк, NY 10001

[ctx: Theme starter content]
en: News
mk: Новости

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Comments
mk: Последни коментари

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Posts
mk: Последни написи

[ctx: Theme starter content]
en: Saturday &amp; Sunday: 11:00AM&ndash;3:00PM
mk: Сабота &amp; Недела: 11:00AM&ndash;3:00PM

[ctx: Theme starter content]
en: Search
mk: Пребарувај

[ctx: Theme starter content]
en: This is a page with some basic contact information, such as an address and phone number. You might also try a plugin to add a contact form.
mk: Ова е страница со основни информации за контакт како адреса и телефонски број. Исто така, можете да пробате да додадете додаток за контакт форма.

[ctx: Theme starter content]
en: This is an example of a homepage section. Homepage sections can be any page other than the homepage itself, including the page that shows your latest blog posts.
mk: Ова е пример на секција на почетната страница. Секции на почетната страница може да биде било која страница, вклучувајќи ги страниците кои ги покажуваат вашите последни блог написи.

[ctx: Theme starter content]
en: This may be a good place to introduce yourself and your site or include some credits.
mk: Ова би можело да биде добро место да се претставете вие и вашиот сајт.

[ctx: Theme starter content]
en: Welcome to your site! This is your homepage, which is what most visitors will see when they come to your site for the first time.
mk: Добредојде на твојот веб-сајт! Ова е твојата почетна страница која повеќето посетители ќе ја видат кога за првпат ќе го посетат твојот веб-сајт.

en: Theme status.
mk: Статус на темата.

en: Theme version.
mk: Верзија на темата.

en: Theme will be auto-updated.
mk: Темата ќе се ажурира автоматски.

en: Theme will no longer be auto-updated.
mk: Темата веќе нема да се ажурира автоматски.

en: Theme without %s
mk: Тема без %s

en: Theme.
mk: Тема.

en: Theme: %1$s.
mk: Тема: %1$s.

en: Themes
mk: Теми

en: Themes %s
mk: Теми %s

en: Themes add your site&#8217;s look and feel. It&#8217;s important to keep them up to date, to stay consistent with your brand and keep your site secure.
mk: Темите му даваат на вашиот сајт изглед и чувство. Важно е да ги одржувате, да бидат доследни на вашиот бренд и вашиот сајт да биде безбеден.

en: Themes directory location
mk: Локација на директориумот со теми

en: Themes directory size
mk: Големина на директориумот со теми

en: There appear to be no issues with plugin and theme auto-updates.
mk: Се чини дека нема проблеми со автоматското ажурирање на додатоците и темите.

en: There are comments in moderation.
mk: Има коментари кои чекаат модерирање.

en: There are currently no logs to view.
mk: Моментално нема логови за преглед.

en: There are no associated subtitles.
mk: Нема поврзани преводи.

en: There are no currencies matching these parameters.
mk: Нема валути што одговараат на овие параметри.

en: There are no events scheduled near %1$s at the moment. Would you like to <a href="%2$s">organize a WordPress event</a>?
mk: Во моментот нема настани закажани во близина на %1$s. Дали би сакале да <a href="%2$s">организирате</a>?

en: There are no events scheduled near you at the moment. Would you like to <a href="%s">organize a WordPress event</a>?
mk: Во моментот нема закажани настани во вашата близина. Дали би сакале да <a href="%s">организирате</a>?

en: There are no locations matching these parameters.
mk: Нема локации што одговараат на овие параметри.

en: There are no notes yet.
mk: Сè уште нема забелешки.

en: There are no options for this widget.
mk: Нема опции за овој елемент.

en: There are no pages.
mk: Нема страници.

en: There are no product reviews yet.
mk: Сеуште нема мислења за продуктите.

en: There are no reviews yet.
mk: Сеуште нема препораки.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
mk: Нема опции за доставување. Проверете дали адресата е правилно внесена или побарајте нè доколку ви е потребна помош.

en: There are no valid users selected for deletion.
mk: Нема избрани учесници за отстранување.

en: There are no valid users selected for removal.
mk: Не се избрани валидни корисници за бришење.

en: There are no widgets available.
mk: Нема достапни виџети.

en: There are not enough %s in stock. Please reduce the quantities in your cart.
mk: Нема доволно %s на залиха. Ве молиме намалете ги количините во вашата кошничка.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
mk: Има неколку невалидни врски во менито. Ве молам проверете ги или избришете ги.

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
mk: Има некои проблеми со артиклите во вашата кошничка. Вратете се на страницата со кошничка и решете ги овие проблеми пред да се одјавите.

en: There are three ways to add your products: you can <strong>create products manually, import them at once via CSV file</strong>, or <strong>migrate them from another service</strong>.<br/><br/>
mk: Постојат три начини за додавање на вашите продукти: можете да <strong>создавате продукти рачно, да ги увезете одеднаш преку CSV-датотека</strong> или <strong>да ги мигрирате од друга услуга</strong>.<br/><br/>

en: There are too many %s in the cart. Only 1 can be purchased. Please reduce the quantity in your cart.
mk: Има премногу %s во кошничката. Може да се купи само 1. Намалете ја количината во вашата кошничка.

en: There are too many %s in the cart. Only 1 of each can be purchased. Please reduce the quantities in your cart.
mk: Има премногу %s во кошничката. Може да се купи само 1 од секоја. Ве молиме намалете ги количините во вашата кошничка.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
mk: Има премногу истовремени серии, но трката е принудена да продолжи.

en: There are too many concurrent batches.
mk: Има премногу истовремени серии.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
mk: Постојат незачувани промени кои ќе бидат изгубени. „Во ред“ за да продолжете, „Откажи“ за да се вратите на уредувачот за слики.

en: There does not seem to be any new mail.
mk: Изгледа дека нема нови пораки.

en: There has been a critical error on this website, putting it in recovery mode. Please check the Themes and Plugins screens for more details. If you just installed or updated a theme or plugin, check the relevant page for that first.
mk: Дојде до сериозна грешка на вашата веб-страница, ставајќи ја во режим за обновување. Проверете ги екраните за Теми и Додатоци за повеќе детали. Ако штотуку сте инсталирале или ажурирале тема или додаток, прво проверете ја соодветната страница од таа тема или додаток.

en: There has been a critical error on this website.
mk: Дојде до сериозна грешка на вашата веб-страница.

en: There has been an error cropping your image.
mk: Имаше грешка при сечењето на сликата.

en: There is %d error which must be fixed before you can save. | There are %d errors which must be fixed before you can save.
mk[0]: Постои %d грешка која мора да биде поправена пред да зачувате.
mk[1]: Постојат %d грешки кои мораат да бидат поправени пред да зачувате.

en: There is <strong>%d site change</strong> waiting to be saved. | There are <strong>%d site changes</strong> waiting to be saved.
mk[0]: Има <strong>%d промена на сајтот</strong> кои чекаат да бидат снимени.
mk[1]: Има <strong>%d промени на сајтот</strong> кои чекаат да бидат снимени.

en: There is a more recent autosave of your changes than the one you are previewing. <a href="%s">Restore the autosave</a>
mk: Постои поново автоматско зачувување на вашите промени од она што го прегледувате.. <a href="%s">Вратете го автоматското зачувување</a>

en: There is a new version of %1$s available, but it does not work with your version of PHP. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">learn more about updating PHP</a>.
mk: Достапна е нова верзија на %1$s, но истата не работи со вашата верзија на PHP. <a href="%2$s" %3$s>Види ги деталите за верзија %4$s</a> или <a href="%5$s">прочитај повеќе за надградување на PHP</a>.

en: There is a pending change of the admin email to %s.
mk: Постои промена на администраторската адреса за е-пошта во %s, што чека промена.

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
mk: Се чека одобрување за промена на Вашата е-пошта во <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Откажи</a>

en: There is a pending change of your email to %s.
mk: Постои промена на вашата адреса за е-пошта во %s која чека одобрување

en: There is a revision of this post that is more recent.
mk: Постои верзија на написот што е понова.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below.
mk: Постои автоматски зачувана верзија од овој напис која е понова од верзијата што ја гледате подолу.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
mk: Постои автоматски зачувана верзија од овој напис што е понова од моменталната. <a href="%s">Прегледај ја автоматски зачуваната верзија</a>.

en: There is no autosave revision for this post.
mk: Нема автоматски зачувана верзија за овој напис.

en: There is no data to export for the given request.
mk: Нема податоци за извоз за даденото барање.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
mk: Нема извадок бидејќи ова е заштитен напис.

en: There is no poster image currently selected
mk: Моментално немате избрано слика

en: There is not enough %s in stock. Please reduce the quantity in your cart.
mk: Нема доволно %s на залиха. Намалете ја количината во вашата кошничка.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
mk: Пронајдена е грешка во конфигурацијата. Ве молиме контактирајте го администраторот на серверот.та на Вашиот сервер.

en: There was a failure fetching this action
mk: Неуспешен обид за преземање на оваа акција

en: There was a failure fetching this action: %s
mk: Имаше неуспех при преземањето на оваа акција: %s

en: There was a failure scheduling the next instance of this action: %s
mk: Имаше неуспех при закажувањето на следната инстанца од оваа акција: %s

en: There was a problem activating some of the requested plugins.
mk: Имаше проблем со активирање на некои од бараните приклучоци.

en: There was a problem installing some of the requested plugins.
mk: Имаше проблем при инсталирањето на некои од бараните приклучоци.

en: There was a problem opening a connection to Blogger. This is what went wrong:
mk: Настана грешка при поврзувањето со Blogger. Еве што тргна наопаку:

en: There was a problem opening a secure connection to Google. This is what went wrong:
mk: Настана проблем при отворањето на безбена врска со Google. Ова тргна наопаку:

en: There was a problem with the provided %s:
mk: Имаше проблем со обезбедениот %s:

en: There was an authentication problem. Please reload and try again.
mk: Имаше проблем со автентикациајта. Ве молиме повторно вчитајте и пробајте пак.

en: There was an error calling %1$s: %2$s
mk: Настана грешка при повикување %1$s: %2$s

en: There was an error calling %s
mk: Имаше грешка при повикувањето %s

en: There was an error calling this tool. There is no callback present.
mk: Се појави грешка при повикување на оваа алатка. Нема присутен повратен повик .

en: There was an error communicating with the WooCommerce Payments plugin.
mk: Настана грешка при комуникацијата со додатокот WooCommerce Payments.

en: There was an error connecting to Square.
mk: Настана грешка при поврзувањето со Square.

en: There was an error connecting to WooCommerce.com. Please try again.
mk: Настана грешка при поврзувањето со WooCommerce.com. Ве молиме обидете се повторно.

en: There was an error generating your API Key.
mk: Настана грешка при генерирањето на вашиот API-клуч.

en: There was an error installing fonts.
mk: Грешка при инсталација на фонтови.

en: There was an error loading the WooCommerce.com Helper API.
mk: Настана грешка при вчитувањето на WooCommerce.com Helper API.

en: There was an error running the action scheduler: %s
mk: Настана грешка при извршувањето на распоредувачот на дејства: %s

en: There was an error with an item in your cart.
mk: Настана грешка со ставка во вашата кошничка.

en: There was an issue loading the report endpoints
mk: Имаше проблем при вчитувањето на крајните точки на извештајот

en: These are regions inside this zone. Customers will be matched against these regions.
mk: Ова се региони во оваа зона. Клиентите ќе се совпаѓаат со овие региони.

en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
mk: Овие трошоци може опционално да се додадат врз основа на <a href="%s">класата за испорака на продукти</a>.

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
mk: Овие опции ви дозволуваат да го промените изгледот на наплатата на WooCommerce.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
mk: Овие страници треба да се постават така што WooCommerce знае каде да ги испрати клиентите до Проверка на Кошничката.

en: These plugins are now up to date:
mk: Овие додатоци сега се ажурирани:

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
mk: Овие стапки се дополнителни можности при доставување со дополнително чинење (фиксен трошок).

en: These settings alter where and how parts of WordPress are loaded.
mk: Овие подесувања одредуваат како делови од WordPress се вчитуваат.

en: These settings are not available while the lookup table regeneration is in progress.
mk: Овие поставки не се достапни додека регенерацијата на табелата за пребарување е во тек.

en: These settings may be overridden for individual articles.
mk: Овие поставувања може да се менуваат за посебни написи.

en: These themes are now up to date:
mk: Овие теми сега се ажурирани:

en: These themes failed to update:
mk: Овие теми не успеаја да се ажурираат:

en: These unique authentication keys are also missing from your %s file.
mk: Овие уникатни клучеви за автентицирање недостасуваат од датотеката %s.

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
mk: Овие веб-страници може да собираат податоци за вас, користат колачиња, вградуваат следење од трети страни и да ја следат вашата интеракција со вградената содржина, вклучително и интеракцијата со вградената содржина доколку имате сметка и се најавени на тој веб-сајт.

en: Thessaly
mk: Тесалија

en: Thimbu
mk: Тимбу

en: Thimphu
mk: Тимфу

en: Things to do next
mk: Работи кои треба да се направат следно

en: This %s cannot be deleted
mk: Ова %s не може да се избрише

en: This Site
mk: Овој сајт

en: This Week
mk: Оваа недела

en: This XML Sitemap is generated by WordPress to make your content more visible for search engines.
mk: Оваа XML карта на сајтот е генерирана од WordPress за да ја направи вашата содржина повидлива за пребарувачите.

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
mk: Оваa акција не може да се врати назад. Дали сте сигурни дека сакате да ги избришете личните податоци од избраните нарачки?

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
mk: Оваа адреса се користи само за административни намени.

en: This block can only be used once.
mk: Овој блок може да се користи само еднаш.

en: This block has encountered an error and cannot be previewed.
mk: Овој блок има проблем и не може да биде прегледан.

en: This category already exists.
mk: Веќе постои оваа категорија.

en: This category already exists. Please use a different name.
mk: Оваа категорија веќе постои. Ве молам користете друго име.

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
mk: Оваа категорија на може да биде додадена. Ве молам променете го името и обидете се повторно.

en: This change will affect your whole site.
mk: Оваа промена ќе влијае на целата ваша страница.

en: This color combination may be hard for people to read.
mk: Оваа комбинација на бои може да биде тешка за луѓето да ја прочитаат.

en: This column count exceeds the recommended amount and may cause visual breakage.
mk: Овој број на колони ја надминува препорачаната количина и може да предизвика визуелно кршење.

en: This comment is already approved.
mk: Овој коментар е веќе одобрен.

en: This comment is already in the Trash.
mk: Овој коментар веќе е во ѓубре.

en: This comment is already marked as spam.
mk: Овој коментар е веќе означен како спам.

en: This comment is currently approved.
mk: Овој коментар сега е одобрен.

en: This comment is currently in the Trash.
mk: Овој коментар во моментов е во ѓубрето.

en: This comment is currently marked as spam.
mk: Овој коментар е означен како спам.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
mk: Овој коментар е во кантата. Ве молиме преместете го надвор од неа, доколку сакате да го уредите.

en: This content is password protected.
mk: Содржината е заштитена со лозинка.

en: This content was deleted by the author.
mk: Оваа содржина е избришана од авторот.

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
mk: Ова контролира како се претставени количините на залиха на предниот дел.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
mk: Ова го контролира описот што клиентот го гледа за време на проверката на кошничката.

en: This controls the position of the currency symbol.
mk: Ова ја контролира позицијата на симболот на Валутата

en: This controls the title which the user sees during checkout.
mk: Ова го контролира насловот што корисникот го гледа за време на проверката на кошничката.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
mk: Ова контролира во кои валути се излистани цените во каталогот се наведени во каталогот и кои Порти за плаќање ќе ги превземат плаќањата.

en: This controls what unit you will define lengths in.
mk: Ова контролира во која единица ќе дефинирате должини.

en: This controls what unit you will define weights in.
mk: Ова контролира која единица ќе ја дефинира тежината.

en: This controls which shipping address is used by default.
mk: Ова контролира која адреса на доставување се користи како основна.

en: This could mean that connections are failing to WordPress.org.
mk: Ова може да значи дека врските кон WordPress.org не работат.

en: This coupon has expired.
mk: Овој купон е истечен.

en: This data is used to provide general enhancements to WordPress, which includes helping to protect your site by finding and automatically installing new updates. It is also used to calculate statistics, such as those shown on the <a href="%s">WordPress.org stats page</a>.
mk: Овие податоци се користат за општо подобрување на WordPress и вклучуваат информации за подобрување на безбедноста со пронаоѓање и автоматско инсталирање на нови надградби. Исто така, се користат за пресметување на статистиките како тие што се прикажани на <a href="%s">WordPress.org страницата со статистика</a>.

en: This data will be deleted in %s.
mk: Овие податоци ќе се избришат во %s.

en: This draft comes from your <a href="%s">unpublished customization changes</a>. You can edit, but there is no need to publish now. It will be published automatically with those changes.
mk: Нацртот доаѓа од вашите <a href="%s">необјавени промени</a>. Вие можете да уредувате, но нема потреба да го објавите тоа сега. Содржината ќе биде автоматски објавена со тие промени.

en: This email address is already registered.
mk: Емаил адресата е веќе регистрирана.

en: This email may be different from your personal email address.
mk: Оваа адреса за е-пошта може да биде различна од вашата лична адреса за е-пошта.

en: This embed may not preserve its aspect ratio when the browser is resized.
mk: Овој граден елемент може да не ги запази пропорциите кога димензиите на прелистувачот се менуваат.

en: This embed will preserve its aspect ratio when the browser is resized.
mk: Овој вграден елемент ќе ги запази пропорциите кога димензиите на прелистувачот ќе се променат.

en: This feature requires Javascript but it seems to be disabled. Please enable Javascript and then reload this page. Don&#8217;t worry, you can turn it back off when you&#8217;re done.
mk: За оваа можност е потребен Javascript, кој изгледа дека е оневозможен. Ве молиме овозможете Javascript и превчитајте ја страницава. Не се секуајте, можете повторно да го оневозможите кога ќа завршите.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
mk: За оваа функција има потреба од фрејмови. Вие ја имате оневозможено.

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
mk: Ова поле ви овозможува да го одредите максималното трошење (меѓузбир) дозволено при користење на купонот.

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
mk: Ова поле ви овозможува да го поставите минималното трошење (меѓузбир) дозволено за да го користите купонот.

en: This field is required
mk: Ова поле е задолжително

en: This file is empty. Please try another.
mk: Датотеката е празна. Ве молиме обидете се со друга.

en: This file is not an image. Please try another.
mk: Датотеката не е слика. Ве молам, обидете се со друга.

en: This file is only loaded for backward compatibility with SimplePie 1.2.x. Please consider switching to a recent SimplePie version.
mk: Оваа датотека е вчитана само за компатибилност наназад со SimplePie 1.2.x. Размислете за префрлување на неодамнешна верзија на SimplePie.

en: This file is too big. Files must be less than %s KB in size.
mk: Оваа датотека е преголема. Датотеките мора да бидат помалку од %s KB во големина.

en: This file no longer needs to be included.
mk: Оваа датотека не мора да биде вклучена повеќе.

en: This form is not live-previewable.
mk: Оваа форма не може да се прегледа.

en: This function should not be called before plugins_loaded.
mk: Оваа функција не треба да се повикува пред plugins_loaded.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
mk: Оваа функција не треба да се повикува пред woocommerce_init.

en: This image cannot be displayed in a web browser. For best results convert it to JPEG before uploading.
mk: Оваа слика не може да се прикаже во веб-прелистувач. За најдобри резултати, претворете го во JPEG пред да го поставите.

en: This image has an empty alt attribute
mk: Оваа слика има празен alt атрибут

en: This image has an empty alt attribute; its file name is %s
mk: Оваа слика има празен alt атрибут; Името на датотеката е %s

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
mk: Ова е демо продавница за тестирањеЧ ниедна нарачка нема да се исполни

en: This is a featured product
mk: Ова е избран продукт

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
mk: Ова е пример страница. Таа се разликува од блог написите, бидејќи стои во едно место и ќе се прикаже во навигационите менија (кај поголем дел од темите). Голем дел од луѓето започнуваат со страницата „За нас/мене” за да се претстават пред потенцијалните посетителите. Содржината може да гласи вака:

en: This is an order notification sent to customers containing order details after an order is placed on-hold from Pending, Cancelled or Failed order status.
mk: Ова е известување за нарачка испратено до клиентите кое содржи детали за нарачката откако нарачката е ставена на чекање од статусот на нарачка на чекање, откажана или неуспешна.

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
mk: Ова е известување за нарачка испратено до клиентите кои содржат податоци за нарачката по уплатата.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
mk: Датотеката е преголема. Ве молам, обидете се со друга.

en: This is not your download link.
mk: Ова не е вашата врска за преземање.

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
mk: Ова е URL-то или апсолутна патека до фајлот со која ќе им се овозможи пристап на клиентите. Внесените URL адреси веќе треба да бидат кодирани.

en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
mk: Ова е WooCommerce страна за купување.Страната за купување е специјална архива која ги листа вашите производи.<a href="%s">Можете да прочитате повеќе околу ова тука </a>.

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
mk: Ова е ID на прилогот, или URL-адреса на сликата, што се користи за слики од место во каталогот на продукти. Продуктите без слика ќе го користат ова.

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
mk: Ова е стандардна категорија и не може да се избрише. Автоматски ќе биде доделен на производи без категорија.

en: This is the name of the download shown to the customer.
mk: Ова е името за превземањето прикажано на клиентот.

en: This is the name of the zone for your reference.
mk: Ова е име на зоната за Ваша референца.

en: This is the short link.
mk: Ова е кратка врска.

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
mk: Ова е збирот на износот данок за испораката "Даночни редови" за Вашите нарачки.

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
mk: Ова е збирот на износот на данокот "Даночни редови" за Вашите нарачки.

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
mk: Ова е збирот на полето "Вкупно за нарачка" на Вашите нарачки.

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
mk: Ова е вкупен износ на полето „Доставување вкупно“ во вашите нарачки.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
mk: Ова е вкупниот износ на нарачката после какви било рефундирања и со исклучени даноци и испорака.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
mk: Ова е вкупниот износ на нарачката после какви било рефундирања и со вклучени даноци и испорака.

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
mk: Ова е вкупен данок за стапката (данок на доставување + данок на продукт).

en: This is where store orders are stored.
mk: Тука се зачувани нарачките од Вашата продавница.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
mk: Овде можете да додавате нови купони што клиентите можат да ги користат во вашата продавница.

en: This is where you can browse products in this store.
mk: Ова е местото каде што можете да пребарувате продукти во оваа продавница.

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
mk: Ова е местото каде што се наоѓа вашиот бизнис. Даночните стапки и и стапките за испорака ќе ја користат оваа адреса.

en: This item has already been deleted.
mk: Елементот веќе е избришан.

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
mk: Овој клуч е неважечки или веќе се користи. Ве молиме повторно да ја ресетирате лозинката ако е потребно.

en: This lets you choose which products are part of this group.
mk: Ова ви овозможува да одберете кои продукти се дел од оваа група.

en: This link is not live-previewable.
mk: Овој линк не може да се прегледа.

en: This means that the table is probably in an inconsistent state. It's recommended to run a new regeneration process or to resume the aborted process (Status - Tools - Regenerate the product attributes lookup table/Resume the product attributes lookup table regeneration) before enabling the table usage.
mk: Ова значи дека табелата веројатно е во неконзистентна состојба. Се препорачува да се изврши нов процес на регенерација или да се продолжи со прекинатиот процес (Статус - Алатки - Регенерирајте ја табела за пребарување на атрибути на продуктот/Продолжете со регенерација на табела за пребарување атрибути на продуктот) пред да ја овозможите употребата на табелата.

en: This meta box is not compatible with the block editor.
mk: Полето за мета податоци не е компатибилно со уредувачот на блокови.

en: This meta box, from the %s plugin, is not compatible with the block editor.
mk: Оваа мета кутија од датокот %s не е компатабилна со уредувачот на блокови.

en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
mk: Овој метод е сместен во 2.6.0 и ќе биде отстранет во идните верзии - препорачуваме да го исклучите и наместо тоа да поставите нова стапка во рамките на <a href="%s"> зони за ёИспорака </a>.

en: This method should not be called before plugins_loaded.
mk: Овој метод не треба да се повикува пред plugins_loaded.

en: This month
mk: Овој месец

en: This notice was triggered by the %s handle.
mk: Ова известување беше активирано од рачката %s.

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
mk: Оваа опција одредува стандардна клиентска локација. MaxMind GeoLite датабазата периодично ќе се превземе во содржината на wp-content директориумот, ако користите геолоцирање.

en: This option determines which address is used to calculate tax.
mk: Оваа опција одредува која адреса ќе се користи за пресметување на данок.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
mk: Оваа опција е важна бидејќи ќе влијае на тоа како внесувате цени. Со промена нема да се ажурираат постојните продукти.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
mk: Оваа опција ви овозможува да ограничите во кои земји сакате да продавате.

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
mk: Оваа опција ќе ги избрише сите ваши даночни стапки, користете со претпазливост. Ова дејство не може да се промени.

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
mk: Оваа нарачка не може да се плати. Ве молиме контактирајте не ако ви треба помош.

en: This order is no longer editable.
mk: Оваа нарачка неможе повеќе да се едитира.

en: This order note cannot be deleted
mk: Белешката за нарачката не може да се избрише

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
mk: Статусот на &rsquo;s нарачката е &ldquo;%s&rdquo;&mdash;неможе да се плати. Ве молиме исконтактирајте не доколку ви е потребна асистенција.

en: This page allows direct access to your site settings. You can break things here. Please be cautious!
mk: Оваа страница овозможува директен пристап до поставките на вашата веб-страница. Овде може да ги нарушите нормалните операции на страницата. Ве молиме, бидете внимателни!

en: This page can show you every detail about the configuration of your WordPress website. For any improvements that could be made, see the <a href="%s">Site Health Status</a> page.
mk: Оваа страница ги покажува сите детали за конфигурацијата на вашиот WordPress веб-сајт. За подобрувањата кои може да бидат направени, погледнете ја страницата за проверка на <a href="%s">состојбата на сајтот</a>.

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
mk: Овој панел се користи за менаџирање на навигационите менија за содржината која е веќе објавена на веб-сајтот. Вие можете да создадете менија и додавате елементи за веќе постоечката содржина како страници, написи, категории, ознаки, формати и сопствени врски.

en: This password reset key is for a different user account. Please log out and try again.
mk: Овој клуч за препоставување (ресетирање) на лозинка е за друга корисничка сметка. Молам одјавете се и обидете се повторно.

en: This password reset request originated from the IP address %s.
mk: Ова барање за ресетирање лозинка потекнува од IP адресата %s.

en: This payment method was successfully set as your default.
mk: Овој начин на плаќање беше успешно додаден како стандарден

en: This personal data request has expired.
mk: Ова барање за лични податоци е истечено.

en: This plugin is already installed.
mk: Овој додаток е веќе инсталиран.

en: This post is already being edited
mk: Овој напис веќе се уредува.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
mk: Овој напис е заштитен со лозинка. Внесете ја лозинката за да ги видите коментарите.

en: This preview is unavailable in the editor.
mk: Прегледувањето не е достапно во овој уредувач.

en: This product cannot be added to the cart.
mk: Овој продукт не може да се додаде во кошничката.

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
mk: За овој продукт има продажби и може да биде поврзан со постоечките нарачки. Дали сте сигурни дека сакате да го избришете?

en: This product is currently out of stock and unavailable.
mk: Овој продукт е моментално без залиха и недостапен.

en: This product is protected and cannot be purchased.
mk: Овој производ е заштитен и неможе да се купи.

en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
mk: Врската со овој извештај истекува. %1$s Кликнете овде за да го видите филтрираниот извештај %2$s.

en: This resource cannot be created.
mk: Изворот не може да биде креиран.

en: This resource is provided by your web host, and is specific to your site. For more information, <a href="%s" target="_blank">see the official WordPress documentation</a>.
mk: Овој ресурс е наменет од вашиот веб хостинг и е специфичен за вашиот сајт. За повеќе информации <a href="%s" target="_blank">посетете ја официјалната WordPress документација</a>.

en: This resulted in an error message: %s
mk: Причина за грешката: %s

en: This sample language includes the basics around what personal data your store may be collecting, storing and sharing, as well as who may have access to that data. Depending on what settings are enabled and which additional plugins are used, the specific information shared by your store will vary. We recommend consulting with a lawyer when deciding what information to disclose on your privacy policy.
mk: Овој примерок јазик ги вклучува основите околу тоа кои лични податоци може да ги собира, складира и споделува вашата продавница, како и кој може да има пристап до тие податоци. Во зависност од тоа кои поставки се овозможени и кои дополнителни приклучоци се користат, специфичните информации што ги споделува вашата продавница ќе варираат. Препорачуваме да се консултирате со адвокат кога одлучувате кои информации да ги откриете за вашата политика за приватност.

en: This screen allows you to edit fields for metadata in a file within the media library.
mk: Овој екран овозможува да ги уредувате полињата за метаподатоци на датотеките кои се во мултимедиската библиотека.

en: This screen allows you to obtain a health diagnosis of your site, and displays an overall rating of the status of your installation.
mk: Овој екран ви овозможува да добиете здравствена дијагноза на вашата локација и прикажува целокупна оцена за статусот на вашата инсталација.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
mk: Овој екран ги содржи опциите за прикажување на вашата содржина.

en: This screen includes suggestions to help you write your own privacy policy. However, it is your responsibility to use these resources correctly, to provide the information required by your privacy policy, and to keep this information current and accurate.
mk: Овој екран вклучува предлози кои ќе ви помогнат да напишете сопствена политика за приватност. Сепак, ваша одговорност е правилно да ги користите овие ресурси, да ги обезбедите информациите што ги бара вашата политика за приватност и да ги одржувате овие информации актуелни и точни.

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
mk: Овој екран се користи за глобално распоредување на менијата на локации кои се дефинирани од вашата тема.

en: This screen is used for managing your content revisions.
mk: Овој екран се користи за менаџирање со ревизиите на вашата содржина.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
mk: Овој екран се користи за управување на вашите инсталирани теми. Освен стандардните теми кои се вклучени во вашата WordPress инсталација, има и теми кои се дизајнирани и создадени од трети лица.

en: This screen is used for managing your navigation menus.
mk: Оваа страница се користи за менаџирање на вашите навигациони менија.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
mk: Овој екран се користи за менување на заглавието од вашата тема.

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
mk: На екранот се прикажани сите кориснички групи. Сите имат една од петте дефинирани улоги поставени од администраторот: Администратор, Уредник, Автор, Соработник, и Претплатник.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
mk: Преку овој екран имате пристап до сите Ваши написи. Можете да го измените изгледот на овој екран, за да одговара на Вашиот начин на работа.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they will not all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
mk: Овој екран нуди повеќе опции за контролирање на менаџирањето и прикажувањето на коментарите и врските во вашите написи/страници. Многу повеќе, што дури не ги ни собира овде! :) Користете ја документацијата за повеќе информации.

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the front end or the dashboard for that site.
mk: Овој екран на корисникот му ги прикажува сите веб-сајтови во оваа мрежа и овозможува избирање на примарен веб-сајт. Тие може да ги користат врските под секој веб-сајт за да ја посетат нивната насловна страница или работната табла за тој веб-сајт.

en: This section controls the display of your website privacy policy. The privacy notices below will not show up unless a %s is set.
mk: Овој дел го контролира прикажувањето на политиката за приватност на вашата веб-локација. Известувањата за приватност подолу нема да се појават освен ако не е поставен %s.

en: This section lets you customize the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>.
mk: Овој дел ви овозможува да ги прилагодите email пораките на WooCommerce. <a href="%s" target="_blank"> Кликни тука за да го прегледате шаблонот за email </a>.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
mk: Овој дел ги прикажува фајловите што се преоклопени со стандардните страници на WooCommerce шаблонот.

en: This section shows details of Action Scheduler.
mk: Овој дел прикажува детали за Распоредувач на дејства.

en: This section shows information about this status report.
mk: Оваа секција прикажува информации за дадениот извештај за статус.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
mk: Ова ќе ја постави основната страница на вашата продавница - тука ќе биде архивата на вашите продукти.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
mk: Ова го подесува децималниот раздвојувач на прикажаните цени.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
mk: Ова го подесува бројот на децимални позиции на прикажаните цени.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
mk: Ова го поставува раздвојувачот за илјади на прикажаните цени.

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
mk: Ова подесување одредува на кои страници од продавницата ќе бидат наведени продуктите.

en: This setting does not apply to guest purchases.
mk: Ова подесување не се однесува на купувања од клиент Гостин

en: This shipping method does not have any settings to configure.
mk: Овој метод за испорака нема подесувања кои може да се конфигурираат.

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
mk: Оваа странична лента повеќе не е достапна и не се прикажува никаде на Вашиот веб-сајт. За целосно да ја избришете, отстранете ги сите подолни елементи.

en: This site has been archived or suspended.
mk: Овој сајт е архивиран или оневозможен.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact %s.
mk: Оваа страница сеуште не е активна. Доколку имате проблеми со активирање на вашата страница, ве молиме контактирајте %s.

en: This site is no longer available.
mk: Овој веб-сајт не е повеќе достапен.

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
mk: Оваа претплата е истечена. Контактирајте го сопственикот со <strong> обнови ја </strong> претплатата за да добивате новости и поддршка.

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
mk: Оваа претплата е истечена. Ве молиме <strong> Обновете ја </strong> за да добивате новости и поддршка.

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
mk: Оваа претплата истекува наскоро. Ве молами <strong> Обновете ја </strong> за да продолжите да добивате надградби и поддршка.

en: This taxonomy is not hierarchical.
mk: Оваа таксономија не е хиерархиска.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
mk: Овој темплејт е пребришан од вашата тема и не може да биде пронајден: %s.

en: This template is not revertable.
mk: Овој шаблон не може да се врати.

en: This text template will help you to create your website&#8217;s privacy policy.
mk: Овој нацрт текст ќе ви помогне да ја составите полисата за приватност на вашиот веб-сајт.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
mk: Овој текст ќе биде прикажан на копчето поврзан со надворешниот продукт.

en: This theme does not support video headers on this page. Navigate to the front page or another page that supports video headers.
mk: Оваа тема не поддржува видео заглавја за оваа страница. Навигирајте до почетната или некоја друга страница која поддржува видео заглавја.

en: This theme doesn't support Customizer.
mk: Оваа тема не поддржува Customizer.

en: This theme failed to load properly and was paused within the admin backend.
mk: Оваа тема беше неуспешно вчитана и е стопирана од вашиот администраторски панел.

en: This theme is already installed.
mk: Оваа тема е веќе инсталирана.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
mk: Оваа временска зона не го гледа летното сметање на времето.

en: This timezone is currently in daylight saving time.
mk: Оваа временска зона моментално е во летно сметање на времето.

en: This timezone is currently in standard time.
mk: Оваа зона моментално е во зимско сметање на времето

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
mk: Оваа алатка ви овозможува да генерирате и да преземате CSV-фајл која содржи листа на сите продукти.

en: This tool allows you to import (or merge) product data to your store from a CSV or TXT file.
mk: Оваа алатка ви овозможува да увезувате (или спојувате) податоци за продуктот во вашата продавница од CSV датотека.

en: This tool helps site owners comply with local laws and regulations by deleting or anonymizing known data for a given user.
mk: Оваа алатка им помага на сопствениците на сајтовите да се усогласат со локалните закони и прописи со бришење или анонимизирање познати податоци за даден корисник.

en: This tool helps site owners comply with local laws and regulations by exporting known data for a given user in a .zip file.
mk: Оваа алатка им помага на сопствениците на сајтови да се усогласат со локалните закони и прописи со извоз на познати податоци за даден корисник во датотека .zip.

en: This tool will abort the regenerate product attributes lookup table regeneration. After this is done the process can be either started over, or resumed to continue where it stopped.
mk: Оваа алатка ќе ја прекине регенерацијата на табела за пребарување на атрибути на продуктот за регенерирање. Откако ќе се направи ова, процесот може или да се започне одново или да се продолжи за да продолжи таму каде што запре.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
mk: Оваа алатка ќе ги исчисти СИТЕ истечени транзиенти од WordPress.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
mk: Оваа алатка ќе го исчисти кешот за транзиенти на продуктот/продавницата.

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
mk: Оваа алатка ќе ги избрише сите податоци за сесиите на клиентите од базата на податоци, вклучувајќи ги тековните колички и зачуваните колички во базата на податоци.

en: This tool will delete all variations which have no parent.
mk: Оваа алатка ќе ги избрише сите варијанти кои немаат родител.

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
mk: Оваа алатка ќе ги избрише истечените дозволи и дозволите за преземање со преостанати 0 преземања.

en: This tool will empty the template cache.
mk: Оваа алатка ќе го испразни кешот на шаблоните.

en: This tool will install all the missing WooCommerce pages. Pages already defined and set up will not be replaced.
mk: Оваа алатка ќе ги инсталира сите страници на WooCommerce кои недостасуваат. Страниците што веќе се дефинирани и подесени нема да се заменат.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
mk: Оваа алатка ќе ги преброи термините на продуктите - корисно кога ги менувате вашите подесувања на начин што ги крие продуктите од каталогот.

en: This tool will regenerate product lookup table data. This process may take a while.
mk: Оваа алатка ќе ги регенерира податоците од табелата за пребарување на продукти. Овој процес може да потрае некое време.

en: This tool will regenerate the product attributes lookup table data from existing product(s) data. This process may take a while.
mk: Оваа алатка ќе ги регенерира податоците од табелата за пребарување на атрибути на продуктот од постоечките податоци за продуктите. Овој процес може да потрае некое време.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
mk: Оваа алатка ќе ги ресетира улогите на администраторот, клиентот и shop_manager улогата како стандардна. Користете го ова ако вашите клиенти немаат пристап до сите административни страници на WooCommerce.

en: This tool will reset the cached values used in WooCommerce Analytics. If numbers still look off, try %1$sReimporting Historical Data%2$s.
mk: Оваа алатка ќе ги ресетира кешираните вредности што се користат во WooCommerce Analytics. Ако бројките сè уште не изгледаат, обидете се со %1$sПовторно увоз на историски податоци%2$s.

en: This tool will resume the product attributes lookup table regeneration at the point in which it was aborted (%1$s products were already processed).
mk: Оваа алатка ќе продолжи со регенерацијата на табелата за пребарување на атрибути на продуктот во точката во која беше прекината (%1$s продукти веќе беа обработени).

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
mk: Оваа алатка ќе ја ажурира вашата база на податоци на WooCommerce до најновата верзија. Погрижете се да направите доволно резервни копии пред да продолжите.

en: This type of file cannot be edited.
mk: Овој тип на датотека не може да се уредува.

en: This unique authentication key is also missing from your %s file.
mk: Овој уникатен клуч за автентицирање недостасува од датотеката %s.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
mk: Ова корисничко име е неважечко бидејќи користи нелегални знаци. Ве молиме внесете важечко корисничко име.

en: This video file is too large to use as a header video. Try a shorter video or optimize the compression settings and re-upload a file that is less than 8MB. Or, upload your video to YouTube and link it with the option below.
mk: Вашиот видео фајл е преголем за да се користи како насловно видео. Ве молам, искористето пократко видео или оптимизирајте ги поставките за компресија и објавете фајл кој е помал од 8MB. Или, објавето го видеото на Youtube и поврзете го со опцијата подоле.

en: This video is intended for mature audiences.
mk: Ова видео е наменето за возрасна публика.

en: This video tutorial will help you go through the process of adding your first product in WooCommerce.
mk: Овој видео туторијал ќе ви помогне да поминете низ процесот на додавање на вашиот прв продукт во WooCommerce.

en: This week
mk: Оваа недела

en: This widget may contain code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. How about trying that widget instead?
mk: Овој елемент може да содржи код што може да работи подобро во &#8220;HTML код&#8221; елементот. Зошто да не пробате да го искористите тој елемент?

en: This widget may have contained code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. If you have not yet, how about trying that widget instead?
mk: Овој елемент може да содржи код кој би можел да работи подобро во&#8220;HTML код&#8221; елементот. Ако немате сеуште, зошто не го пробате тој елемент?

en: This widget requires JavaScript.
mk: Елементот бара JavaScript.

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
mk: Вака ќе се прикаже вашето име во делот за сметки и во прегледите

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
mk: Ова ќе се појави доколку некој помине со глувчето врз врска од Вашата листа со блогови или опционално под врската.

en: This will change the stock status of all variations.
mk: Ова ќе го промени статусот на акциите на сите варијации.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ги исчисти сите неактивни елементи од листата со виџети. Нема да може да ги вратите истите.

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus, and custom posts.
mk: Ова ќе ги содржи сите написи, страници, коментари, сопствени полиња, термини, навигациски менија и сопствени написи.

en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
mk: Со ова ќе добиете "%1$s" %2$s пристап така што ќе можете да:

en: This will grant access to <a href="%1$s">the %2$s site in this installation that you have permissions on</a>. | This will grant access to <a href="%1$s">all %2$s sites in this installation that you have permissions on</a>.
mk[0]: Ова ќе дозволи пристап до <a href="%1$s">страницата %2$s во оваа инсталација за која имате дозволи</a> .
mk[1]: Ова ќе овозможи пристап до <a href="%1$s">сите %2$s локации во оваа инсталација за кои имате дозволи</a> .

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
mk: Ова ќе ги регенерира сите сликички во продавницата за да одговара на вашите подесувања за тема и/или слика.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја избрише сликата за позадина. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја избрише Вашата слика за заглавје. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: This will replace the current editor content with the last backup version. You can use undo and redo in the editor to get the old content back or to return to the restored version.
mk: Ова ќе ја премести тековната содржина со последната зачувана верзија. Можеш да користиш врати назад или повтори во едиторот за да ја превземеш претходната содржина или да се вратиш на обновената верзија.

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја врати оригиналната слика за позадина. Нема да можете да ги вратите прилагодувањата.

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
mk: Ова ќе ја врати оригиналната слика за заглавје. Прилагодувањата нема да може да бидат вратени.

en: This zone is <b>optionally</b> used for regions that are not included in any other shipping zone.
mk: Оваа зона е <b> по избор </b> користена за региони што не се вклучени во која било друга зона за испорака.

en: Thousand separator
mk: Раздвојувач на илјади

en: Thousand separator for the currency which can be used to format returned prices.
mk: Разделувач на илјада за валутата што може да се користи за форматирање на вратените цени.

en: Thousand separator.
mk: Сепаратор на илјади.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
mk: Илјадници раздел за прикажани цени во оваа земја.

en: Three
mk: Три.

en: Three Columns
mk: Три колона

en: Three columns; equal split
mk: Три колони; еднакво поделени

en: Three columns; wide center column
mk: Три колони; широка централна колона

en: Three.
mk: Три.

en: Thu
mk: чет

en: Thule
mk: Тула

en: Thumbnail
mk: Сликичка

en: Thumbnail Height
mk: Висина на сликичка

en: Thumbnail Settings
mk: Поставувања за мали сликички

en: Thumbnail Settings Help
mk: Помош за поставувањата за сликички

en: Thumbnail URL.
mk: URL на сликичка.

en: Thumbnail Width
mk: Ширина на сликичка

en: Thumbnail cropping
mk: Отсекување на сликичка

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
mk: Регенерацијата на сликичката е закажана да работи во позадина.

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
mk: Регенерацијата на сликата работи во позадина. Во зависност од бројот на слики во вашата продавница, ова може да потрае.

en: Thumbnail size
mk: Големина на сликичка

en: Thumbnail sizes for responsive images.
mk: Големини на сликички за одговорни слики.

en: Thumbnail srcset for responsive images.
mk: Srcset за сликички за одговорни слики.

en: Thumbnail width
mk: Ширина на сликичката

en: Thunder Bay
mk: Тандер залив

en: Thuringia
mk: Тирингија

en: Thursday
mk: четврток

en: Tianjin / 天津
mk: Тијанџин / 天津

en: Tiaret
mk: Тијарет

en: Tibet / 西藏
mk: Тибет / 西藏

en: Tierra del Fuego
mk: Тиера дел Фуего

en: Tijuana
mk: Тихуана

en: Timbuktu
mk: Тимбукту

en: Time
mk: Време

en: Time Format
mk: Формат на време

en: Time Slider
mk: Прикажувач на време

en: Time Zone
mk: Временска зона

en: Time format
mk: Формат на време

en: Time interval to use for buckets in the returned data.
mk: Временски интервал за користење за корпи во вратените податоци.

en: Time period to snooze the task.
mk: Временски период за одложување на задачата.

en: Time to add some links! Click &#8220;%s&#8221; to start putting pages, categories, and custom links in your menu. Add as many things as you would like.
mk: Време е да додатете линкови! Кликнете на &#8220;%s&#8221; за да почнете да поставувате страни, категории и сопствени линкови во вашето мени. Додадете колку работи сакате.

en: Timestamp
mk: Временски жиг

en: Timezone
mk: Временска зона

en: Timiș
mk: Тимиш

en: Timor-Leste
mk: Тимор

en: Tindouf
mk: Тиндуф

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
mk: Блокови

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
mk: Формати

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
mk: Заглавја

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
mk: Вметни нацрт

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
mk: Шаблони

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
mk: Уреди

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
mk: Архива

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
mk: Формат

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
mk: Вметни

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
mk: Табела

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
mk: Алатки

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
mk: Преглед

en: Tipasa
mk: Типаша

en: Tipperary
mk: Типерари

en: Tirana
mk: Тирана

en: Tirane
mk: Тирана

en: Tiraspol
mk: Тираспол

en: Title
mk: Наслов

en: Title & Date
mk: Наслов и датум

en: Title & Excerpt
mk: Наслов и извадок

en: Title (optional):
mk: Наслов (опционално):

en: Title Attribute
mk: Својства за наслов

en: Title and Post Editor
mk: Наслов и уредувач

en: Title attribute
mk: Својства за наслов

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
mk: Наслов за варијацијата на глобалните стилови, како што постои во базата на податоци.

en: Title for the object, as it exists in the database.
mk: Наслов за објектот, како што постои во базата.

en: Title for the post, as it exists in the database.
mk: Наслов за написот, како што постои во базата.

en: Title for the template, as it exists in the database.
mk: Наслов за шаблонот, како што постои во базата на податоци.

en: Title for the widget
mk: Наслов за елементот

en: Title of block type.
mk: Наслов на тип на блок.

en: Title of template.
mk: Наслов на шаблонот.

en: Title of the global styles variation.
mk: Наслов на глобалната варијација на стилови.

en: Title of the note.
mk: Наслов на белешката.

en: Title of track
mk: Наслов на песната

en: Title, Date, & Excerpt
mk: Наслов, датум и извадок

en: Title:
mk: Наслов:

en: Tizi Ouzou
mk: Тизи узу

en: Tlaxcala
mk: Тлаксала

en: Tlemcen
mk: Тлемчен

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
mk: За да активирате еден додаток, повлечете кон страничката лента и кликнете на него. За да деактивирате еден додаток и да ги избришете неговите поставки, повлечето го назад.

en: To activate your site, please click the following link:
    
    %1$s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %2$s
mk: За да го активирате вашиот сајт, ве молам кликнете на следната врска:
    
    %1$s
    
    Откако ќе го активирате, ќе добиете *нова порака* со деталите за најавување.
    
    Откако ќе го активирате, вашиот сајт можете да го посетете овде:
    
    %2$s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
mk: За да го активите вашиот корисник, ве молиме кликнете на оваа врска:
    
    %s
    
    Откако ќе го активирате, вие ќе добиете уште *еден мејл* со вашите информации за најавување.

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
mk: За да додадеш сопствена врска, <strong>прошири ја секцијата за сопствени врски, вметни го URL-то и текстот и потоа кликни на Додади мени</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
mk: За да додадете ново мени, наместо да го назначите постоечкото, <strong>кликнете на „Користи ново мени“</strong>. Вашето ново мени ќе биде автоматски поставено на темата.

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
mk: За да додадете нов корисник на Вашиот сајт, пополнете ја формата на овој екран и кликнете на копчето &quot;Додади нов корисник&quot; на дното.

en: To allow logging, make %1$s writable or define a custom %2$s.
mk: За да дозволите најавување, направете %1$s за запишување или дефинирајте сопствен %2$s.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s dropdown</strong>. When you are finished, <strong>click Save Changes</strong>
mk: За да поставите мени на една или повеќе локации во темата, <strong>изберете мени од секоја локацијаа за мени</strong>. Откакоќе завршите, <strong>кликнете да ги зачувате поставувањата</strong>.

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
mk: За да се конектираш на %1$s треба да бидеш логиран. Логирај се, или <a href="%2$s">откажи се да се вратиш на%1$s</a>

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
mk: За да сечете слика, кликнете на неа и влечете за да ја направите селекцијата.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
mk: За триење на неколку датотеки истовремено, користете го копчето за масовно избирање на врвот на екранот. Изберете ги датотеките за бришење и притиснете "Избриши ги избраните". Со кликање на копчето "Врати" ќе се вратите на разгледување на датотеките.

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
mk: За да уредите мени кое е додадено на некоја локација, <strong>кликнете на „Уреди“</strong>

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the dropdown and click Select</strong>
mk: За да уредете веќе постоечко мени, <strong>изберете мени од паѓачката листа и кликнете Избери</strong>

en: To edit the featured image, you need permission to upload media.
mk: За да ја уредувате главната слика, потребно е да имате дозвола да прикачувате мултимедија.

en: To edit this block, you need permission to upload media.
mk: За да го уредувате овој блок потребно ви е да имате дозвола за прикачување на мултимедија.

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
mk: За да ја уредите оваа нарачка, променете го статусот назад во "Во исчекување"

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
mk: За да го овозможите ова ажурирање, треба да ја <strong> активирате </strong> оваа претплата.

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
mk: За да го овозможите ова ажурирање, треба да <strong> купите  </strong> нова претплата.

en: To enhance your site&#8217;s security, you should consider removing any themes you are not using. You should keep %1$s, the default WordPress theme, %2$s, your active theme, and %3$s, its parent theme.
mk: За да ја подобрите безбедноста на вашиот сајт, Ви препорачуваме да ги избришете темите кои не ги користите. Потребно е да ја задржете %1$s - стандардната WordPress тема, %2$s - вашата моментална тема и %3$s - родителската тема.

en: To enhance your site&#8217;s security, you should consider removing any themes you are not using. You should keep your active theme, %1$s, and %2$s, its parent theme.
mk: За да ја подобрите безбедноста на вашиот сајт, Ви препорачуваме да ги избришете темите кои не ги користите. Потребно е да ја задржете %1$s - вашата моментална тема и %2$s - родителската тема.

en: To ensure your store&rsquo;s notifications arrive in your and your customers&rsquo; inboxes, we recommend connecting your email address to your domain and setting up a dedicated SMTP server. If something doesn&rsquo;t seem to be sending correctly, install the <a href="%1$s">WP Mail Logging Plugin</a> or check the <a href="%2$s">Email FAQ page</a>.
mk: За да се осигурате дека известувањата од продавницата пристигнуваат во вашите и во сандачињата на вашите клиенти, препорачуваме да ја поврзете вашата адреса за е-пошта со вашиот домен и да поставите посветен SMTP сервер. Ако се чини дека нешто не се испраќа правилно, инсталирајте го <a href="%1$s">додатокот за евиденција на пошта WP</a> или проверете ја <a href="%2$s">страницата ЧПП</a> за е-пошта .

en: To install fonts from Google you must give permission to connect directly to Google servers. The fonts you install will be downloaded from Google and stored on your site. Your site will then use these locally-hosted fonts.
mk: За да инсталирате фонтови директно од Google, мора да дадете дозвола за поврзување со Google серверите. Фонтовите кои што ќе ги инсталирате ќе бидат преземени од Google и зачувани на Вашата страница.  Вашата страница ќе ги користи тие локално-хостирани фонтови.

en: To make it easier for you to edit and save the imported posts and drafts, you may want to change the name of the author of the posts. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
mk: За да си го олесните уредувањето и зачувувањето на внесените написи и нацрти, можеби ќе сакате да го смените името на авторот на написот. На пример, можеби ќе сакате да ги внесете сите записи како записи на <code>администраторот</code>.

en: To make sure you never get that sinking "what did I forget" feeling, we've put together the essential pre-launch checklist.
mk: За да се осигураме дека никогаш нема да го добиете тоа чувство на потонување „што заборавив“, ја составивме основната листа за проверка пред лансирањето.

en: To manage plugins on your site, visit the Plugins page: %s
mk: За да управувате со додатоците на вашата страница, посетете ја страницата со додатоци: %s

en: To manage themes on your site, visit the Themes page: %s
mk: За да управувате со темите на вашата страница, посетете ја страницата Теми: %s

en: To manipulate product variations you should use the /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt; endpoint.
mk: За да манипулирате со варијанти на продуктот треба да ги користите  /products/&lt;product_id&gt;/variations/&lt;id&gt;  крајните точки.

en: To move away from this area, press the Esc key followed by the Tab key.
mk: Да заминете надвор од ова поле, притиснете го Esc копчето, па Tab копчето.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
mk: За да го преместите фокусот на другите копчиња користете Tab или копчињата со стрелки. За да го вратите фокусот на уредувачот претиснете Escape или користете едно од копчињата.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
mk: За да навигирате помеѓу ревизии, <strong>повлечете го слајдерот налево или надесно</strong> или <strong>користете ги копчињата за следно и претходно</strong>.

en: To opt out, leave this box unticked. Your store remains untracked, and no data will be collected. Read about what usage data is tracked at: %s.
mk: За да се откажете, оставете го ова поле нештиклирано. Вашата продавница останува непроверена и нема да се собираат никакви податоци. Прочитајте за тоа кои податоци за користење се следат на: %s.

en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
mk: За да го пребришеш и уредиш овој емаил темплејт копирај го %1$s во фолдерот на твојата тема: %2$s.

en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
mk: За да добивате ажурирања и поддршка за оваа екстензија, треба да <strong>купите</strong> нова претплата или да ги консолидирате вашите екстензии на една поврзана сметка со <strong><a href="%1$s" title="Споделување на документи">споделување</a> или <a href="%2$s" title="Пренесување на документи">пренесување</a></strong> на оваа екстензија на оваа поврзана сметка.

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
mk: За да ги реорганизирате елементите во менито, <strong>повлечете и оставете ги елементите со вашето глувче или користете ја вашата тастатура</strong>.

en: To reset your password, visit the following address:
mk: За да ја ресетирате Вашата лозинка, посетете ја следната адреса:

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
mk: За да ја вратите верзијата, <strong>кликнете Врати ја оваа верзија</strong>.

en: To set your password, visit the following address:
mk: За да ја поставите вашата лозинка, посетете ја следната адреса:

en: To set your password, visit the following address:
mk: За да ја ресетираш лозинката, посети ја следната адреса:

en: To start growing your business, head over to <a href="%s">WooCommerce.com</a>, where you'll find the most popular WooCommerce extensions.
mk: За да започнете да го развивате вашиот бизнис, одете на <a href="%s">WooCommerce.com</a> , каде што ќе ги најдете најпопуларните екстензии на WooCommerce.

en: To the top
mk: На врв

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
mk: За да ја следите вашата нарачка, внесете го вашиот ID за нарачка во полето подолу и притиснете го копчето "Track". Ова ви беше дадено на вашата сметка и во email-от за потврда што треба да го добиете.

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
mk: За да користите слика за позадина, едноставно прикачете или изберете слика од мултимедијалната библиотека. Вие можете да изберете да се прикажува дел од сликата или да ја намалите според димензиите.

en: To use this importer, you must have a Google account and an upgraded (New, was Beta) blog hosted on blogspot.com or a custom domain (not FTP).
mk: За да го користите овој внесувач, морате да имате Google сметка (новата бета) и морате да сте на blogspot или на сопствен домен (не внесувајте FTP сметка)

en: Tocantins
mk: Токантини

en: Tochigi
mk: Точиги

en: Today
mk: Денес

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
mk: Промени &quot;Може да се превземе&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
mk: Промени &quot;Овозможено&quot;

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
mk: Промени &quot;Уреди Залиха&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
mk: Промени &quot;Виртуелно&quot;

en: Toggle Editor Text Direction
mk: Приказ на уредувач за насока на текст

en: Toggle add category
mk: Прикажи додавање на категорија

en: Toggle extra menu items
mk: Вклучете дополнителни ставки од менито

en: Toggle featured
mk: Промени на одбрано

en: Toggle fullscreen
mk: Промени на цел екран

en: Toggle panel: %s
mk: Повлечи панел: %s

en: Togo
mk: Того

en: Tokat
mk: Токат

en: Tokelau
mk: Толекау

en: Token
mk: Токен

en: Tokushima
mk: Токушима

en: Tokyo
mk: Токијо

en: Toledo
mk: Толедо

en: Tolima
mk: Толима

en: Tolna
mk: Толна

en: Tomorrow
mk: Утре

en: Tomsk
mk: Томск

en: Tonga
mk: Тонга

en: Tongan pa&#x2bb;anga
mk: Тонганската па&#x2bb;анга

en: Tongatapu
mk: Тонгатапу

en: Too many redirects.
mk: Премногу пренасочувања.

en: Tool description.
mk: Опис на алатка.

en: Tool does not exist.
mk: Алатката не постои

en: Tool name.
mk: Име на алатка.

en: Tool ran.
mk: Алатката е ставена во функција

en: Tool return message.
mk: Порака вратена од Алатката

en: Toolbar
mk: Алатник

en: Toolbar Toggle
mk: Промени Алатки

en: Tools
mk: Алатки

en: Top
mk: Горе

en: Top Coupons - Number of Orders
mk: Топ купони - Број на нарачки

en: Top Customers - Total Spend
mk: Топ клиенти - Вкупна потрошувачка

en: Top Left
mk: Горе-лево

en: Top Posts
mk: Најдобри написи

en: Top Posts & Pages
mk: Најдобри написи и страници

en: Top Posts &amp; Pages
mk: Најчитани написи и страници

en: Top Posts for %s
mk: Најдобри написи за %s

en: Top Right
mk: Горе-десно

en: Top Searches
mk: Топ пребарувања

en: Top Tags
mk: Топ ознаки

en: Top categories - Items sold
mk: Топ категории - Продадени артикли

en: Top earners
mk: Најдобри заработувачи

en: Top freebies
mk: Најдобри бесплатни

en: Top left
mk: Горе-лево

en: Top products - Items sold
mk: Топ продукти - Продадени артикли

en: Top rated products
mk: Производи со најдобар рејтинг

en: Top right
mk: Горе-десно

en: Top sellers
mk: Најпродавани

en: Top toolbar
mk: Горна лента со алатки

en: Top toolbar activated.
mk: Горната лекта со алатки е активирана

en: Top toolbar deactivated.
mk: Горната лента со алатки е деактивирана

en: Topic
mk: Тема

en: Torino
mk: Торино

en: Toronto
mk: Торонто

en: Tororo
mk: Тороро

en: Tortola
mk: Тортола

en: Total
mk: Вкупно

en: Total Database Size
mk: Вкупна големина на Датабазата

en: Total Net sales of all items sold.
mk: Вкупна нето-продажба на сите продадени артикли.

en: Total Spend
mk: Вкупно трошење

en: Total amount for this fee.
mk: Вкупен износ за овој надоместок.

en: Total amount spent.
mk: Вкупно потрошена сума.

en: Total amounts provided using the smallest unit of the currency.
mk: Вкупни износи обезбедени со користење на најмалата единица на валутата.

en: Total available to refund
mk: Вкупно достапно за рефундирање

en: Total charged for shipping.
mk: Вкупно наплатено за испорака.

en: Total charged for taxes.
mk: Вкупно наплатено за даноци.

en: Total discount amount for the order.
mk: Вкупен попуст за нарачката.

en: Total discount applied by this coupon.
mk: Вкупен попуст се применува од овој купон.

en: Total discount from applied coupons.
mk: Вкупен попуст од аплицирани купони.

en: Total discount tax amount for the order.
mk: Вкупен вредност на попуст на данокот во оваа нарачка.

en: Total distinct customers.
mk: Вкупно различни клиенти.

en: Total installation size
mk: Вкупна големина на инсталацијата

en: Total number of purchases.
mk: Вкупен број на нарачки.

en: Total of coupons used.
mk: Вкупно употребени купони.

en: Total of items purchased.
mk: Вкупен број на купени предмети

en: Total of orders placed.
mk: Вкупен број на нарачки.

en: Total of refunded orders.
mk: Вкупно рефундирани нарачки

en: Total of returns.
mk: Вкупно приноси.

en: Total of shipping.
mk: Вкупна испорака

en: Total of taxes.
mk: Вкупно даноци.

en: Total post count.
mk: Вкупен број на постови.

en: Total price of any applied fees.
mk: Вкупна цена на сите аплицирани надоместоци.

en: Total price of items in the cart.
mk: Вкупна цена на артиклите во кошничката.

en: Total price of shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
mk: Вкупна цена на испорака. Ако поштарината не е калкулирана, нулта одговор ќе биде испратен.

en: Total price the customer will pay.
mk: Вкупна цена што клиентот ќе ја плати.

en: Total sales minus shipping and tax.
mk: Вкупна продажба минус доставување и данок.

en: Total sales.
mk: Вкупна продажба.

en: Total shipping
mk: Вкупно за испорака

en: Total shipping amount for the order.
mk: Вкупна вредност на трошокот за испорака за оваа нарачка.

en: Total shipping tax amount for the order.
mk: Вкупен износ за данок за нарачката.

en: Total size is not available. Some errors were encountered when determining the size of your installation.
mk: Вкупната големина не е достапна. Се појавија некои грешки ги одредувњето на големина на вашата инсталација.

en: Total spend.
mk: Вкупно трошење.

en: Total tax
mk: Вкупен данок

en: Total tax amount for this fee.
mk: Вкупен данок за овој надоместок.

en: Total tax applied to items and shipping.
mk: Вкупен данок за продуктите и доставувањето.

en: Total tax on fees.
mk: Вкупен данок на надоместоци.

en: Total tax on items in the cart.
mk: Вкупен данок на артикли во кошничката.

en: Total tax on shipping. If shipping has not been calculated, a null response will be sent.
mk: Вкупен данок на испораката. Ако поштарината не е калкулирана, нулта одговор ќе биде испратен.

en: Total tax removed due to discount applied by this coupon.
mk: Вкупниот данок е отстранет поради попустот што го примени овој купон.

en: Total tax removed due to discount from applied coupons.
mk: Вкупниот данок е отстранет поради попуст од аплицираните купони.

en: Total tax.
mk: Вкупен данок.

en: Total weight (in grams) of all products in the cart.
mk: Вкупна тежина (во грамови) на сите продукти во кошничката.

en: Total:
mk: Вкупно:

en: Totals
mk: Вкупно

en: Totals data.
mk: Вкупни податоци.

en: Totals.
mk: Вкупно.

en: Totonicapán
mk: Тотоникапан

en: Tottori
mk: Тотори

en: Town / City
mk: Град

en: Town / City / Post Office
mk: Град / Град / Пошта

en: Town / District
mk: Град

en: Town / Village
mk: Град/Село

en: Toyama
mk: Тојама

en: Trabzon
mk: Трабзон

en: Track
mk: Трака

en: Track %1$s of %2$s.
mk: Следи го %1$s од %2$s.

en: Track %s.
mk: Следи %s.

en: Track your store performance on mobile
mk: Следете ги перформансите на вашата продавница на мобилен телефон

en: Trackback
mk: Следење

en: Trackback excerpt:
mk: Извадок од следење:

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="%s">pingbacks</a>, no other action necessary.
mk: Следењата се начин да се известат блог системите дека си поставил врска до нив. Доколку линкуваш други WordPress сајтови, тие ќе бидат автоматски известени со користење на <a href="%s">пингувањата</a>.

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
mk: Траки (испшишан превод, наслови, опис, поглавја или метадата)

en: Tracks can be subtitles, captions, chapters, or descriptions. They help make your content more accessible to a wider range of users.
mk: Песните може да бидат преводи, натписи, поглавја или описи. Тие помагаат вашата содржина да биде подостапна за поширок опсег на корисници.

en: Trang
mk: Транг

en: Trans Nzoia
mk: Транс Нзоја

en: Transaction ID
mk: ID на трансакција

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
mk: Префрлете ги постоечките производи во новата продавница - само увезете CSV фајл.

en: Transform to
mk: Претвори во:

en: Transform to variation
mk: Трансформирајте во варијација

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
mk: Преведувачи

en: Translation Ready
mk: Преводот е готов

en: Translation Updates
mk: Надградби на преводи

en: Transnistrian ruble
mk: Транснистриска рубља

en: Trapani
mk: Трапани

en: Trash
mk: Во ѓубре

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Во ѓубре <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Во ѓубре <span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
mk: Во ѓубре: %s

en: Trashed
mk: Отфрлен

en: Trashing failed
mk: Преместувањето во корпа не успеа

en: Trat
mk: Трат

en: Treinta y Tres
mk: Треинта и Трес

en: Trelawny
mk: Трелани

en: Trento
mk: Тренто

en: Treviso
mk: Тревизо

en: Trieste
mk: Трст

en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

en: Trinidad and Tobago dollar
mk: долар од Тринидад и Тобаго

en: Tripoli
mk: Триполи

en: Tripura
mk: Трипура

en: Troll
mk: Трол

en: Trouble signing in
mk: Тешкотии при пријавување

en: Troubleshooting
mk: Решавање на проблеми

en: True if backorders are allowed past stock availability.
mk: Точно ако се дозволени задни нарачки во минатото достапност на акции.

en: True if the cart meets the criteria for showing shipping costs, and rates have been calculated and included in the totals.
mk: Точно ако кошничката ги исполнува критериумите за прикажување на трошоците за испорака, а стапките се пресметани и вклучени во вкупните збирки.

en: True if the cart needs payment. False for carts with only free products and no shipping costs.
mk: Точно ако на кошничката треба да се плати. Неточно за колички со само бесплатни продукти и без трошоци за испорака.

en: True if the cart needs shipping. False for carts with only digital goods or stores with no shipping methods set-up.
mk: Точно ако на кошничката и треба испорака. Неточно за колички со само дигитални стоки или продавници без поставување методи за испорака.

en: True if the product is on backorder.
mk: Точно ако продуктот е по нарачка.

en: True if this attribute is used by product variations.
mk: Точно ако овој атрибут се користи од варијации на продуктот.

en: True if this is the rate currently selected by the customer for the cart.
mk: Точно ако ова е стапката што тековно ја избира клиентот за кошничката.

en: True the prices included tax during checkout.
mk: Вистина е дека цените го вклучуваат данокот за време на проверката на кошничката.

en: Trujillo
mk: Трухиљо

en: Truk
mk: Трук

en: Try Again
mk: Обиди се повторно

en: Try again
mk: Обидете се повторно

en: Try the new way to get paid
mk: Пробајте го новиот начин за да добиете плата

en: Tucuman
mk: Тукуман

en: Tucumán
mk: Тукуман

en: Tue
mk: вто

en: Tuesday
mk: вторник

[ctx: Tuesday initial]
en: T
mk: В

en: Tunceli
mk: Тунчели

en: Tungurahua
mk: Тунгурахуа

en: Tunis
mk: Тунис

en: Tunisia
mk: Тунис

en: Tunisian dinar
mk: туниски динар

en: Turkana
mk: Туркана

en: Turkey
mk: Турција

en: Turkish
mk: Турски

en: Turkish lira
mk: турска лира

en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

en: Turkmenistan manat
mk: Туркменистански манат

en: Turks and Caicos Islands
mk: Островите Туркс и Каикос

en: Turn comments on or off
mk: Вклучи или исклучи ги коментарите

en: Tuvalu
mk: Тувалу

en: Tweak your site, or give it a whole new look! Get creative &#8212; how about a new color palette or font?
mk: Прилагодете ја вашата страница или дајте ѝ сосема нов изглед! Бидете креативни - што е со нова палета на бои или фонт?

en: Tweak your site, or give it a whole new look! Get creative — how about a new color palette for your buttons, or choosing a new font? Take a look at what you can do here.
mk: Прилагодете ја вашата страница или дајте ѝ сосема нов изглед! Бидете креативни - што е со нова палета на бои за вашите копчиња или да изберете нов фонт? Погледнете што можете да направите овде.

en: Twice Daily
mk: Двапати дневно

en: Two Columns
mk: Две колона

en: Two columns
mk: Две колони

en: Two columns; equal split
mk: Две колони; еднакво поделени

en: Two columns; one-third, two-thirds split
mk: Две колони; 1/3 и 2/3

en: Two columns; two-thirds, one-third split
mk: Две колони; 2/3 и 1/3

en: Two.
mk: Два.

en: Type
mk: Тип

en: Type / to choose a block
mk: Внесете / за да изберете блок

en: Type attribution for the term.
mk: Внеси атрибут за условот.

en: Type of attribute.
mk: Тип на атрибут

en: Type of interval.
mk: Вид на интервал.

en: Type of note.
mk: Вид на белешка.

en: Type of post.
mk: Тип на напис.

en: Type of setting.
mk: Тип на подесување.

en: Type of template.
mk: Тип на шаблон.

en: Type of the comment.
mk: Тип на коментар.

en: Type text or HTML
mk: Напиши текст или HTML

en: Type the new password again.
mk: Внесете ја повторно новата лозинка.

en: Type the password again.
mk: Внесете ја лозинката повторно.

en: Type your new password again.
mk: Внесете ја Вашата нова лозинка повторно.

en: Types associated with the taxonomy.
mk: Типови поврзани со таксономијата.

en: Types of products sold.
mk: Видови на продадени продукти.

en: Typography
mk: Типографија

en: Táchira
mk: Тачира

en: Tébessa
mk: Тебеса

en: URL not found. Response returned a non-200 status code for this URL.
mk: URL-то не е пронајдено. Одговорот врати статусен код кој не е 200 за оваа URL-адреса.

en: URL of the term.
mk: URL на условот

en: URL of the user.
mk: URL на корисникот

en: URL query to persist across links.
mk: Барањето за URL-то да опстојува низ врските.

en: URL to edit the order
mk: URL за уредување на нарачката

en: URL to the %s audio source file
mk: URL адреса до %s аудио изворниот податок

en: URL to the %s video source file
mk: URL адреса до %s видео изворниот податок

en: URL to the comment.
mk: URL до коментарот.

en: URL to the edited image file.
mk: URL на уредуваната датотека со слики.

en: URL to the media file
mk: URL адреса до мултимедија фајл

en: URL to the object.
mk: Линк до објектот.

en: URL to the original attachment file.
mk: URL на оригиналниот прикачен фајл.

en: URL to the post.
mk: URL на написот.

en: URL where the webhook payload is delivered.
mk: URL каде webhook содржината е испорачана.

en: URL-encoded form data from the widget admin form. Used to update a widget that does not support instance. Write only.
mk: Податоци за формулари шифрирани со URL од административната форма на графичка контрола. Се користи за ажурирање графичка контрола што не поддржува пример. Пиши само.

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
mk: US домашни зони = Сите US држави  = рамна стапка за испорака

[ctx: US state of Georgia]
en: Georgia
mk: Грузија

en: UTA Găgăuzia
mk: УТА Гагаузија

en: UTC DateTime when the coupon expires.
mk: UTC DateTime кога рокот на купонот истекува.

en: UTC means Coordinated Universal Time.
mk: UTC значи Координирано Универзално Време

en: UTC%s
mk: UTC %s

en: Uasin Gishu
mk: Уасин Гишу

en: Ubon Ratchathani
mk: Убон Ратчатани

en: Ucayali
mk: Укајали

en: Udine
mk: Удине

en: Udon Thani
mk: Удон Тани

en: Uganda
mk: Уганда

en: Ugandan shilling
mk: Уганда шилинг

en: Uh oh &ndash; LiveJournal has disconnected us because we made too many requests to their servers too quickly.
mk: Чкарт. LiveJournal н&egrave; исклучи бидејќи пребрзо направивме премногу барања до нивните сервери.

en: Uh oh... There was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again.
mk: Уф... Имаше проблем при инсталирањето на Jetpack и WooCommerce Shipping & Tax. Ве молиме обидете се повторно.

en: Uh, oh. Something didn&#8217;t work. Please <a href="%s">try again</a>.
mk: Нешто не се изврши како што треба. Ве молиме <a href="%s">обидете се повторно</a>.

en: Ujung Pandang
mk: Ујунг Панданг

en: Ukraine
mk: Украина

en: Ukrainian
mk: Украински

en: Ukrainian hryvnia
mk: Украинска гривни

en: Ulaanbaatar
mk: Уланбатор

en: Ulan Bator
mk: Уланбатор

en: Ulyanovsk
mk: Улјановск

en: Un-spammed by %s
mk: Вратено од спам од %s

en: Unable to accept more than %s items for this request.
mk: Не прифаќа повеќе од %s елементи за ова барање.

en: Unable to add payment method to your account.
mk: Не може да се додаде метод за плаќање на вашата сметка.

en: Unable to add this request. A valid email address or username must be supplied.
mk: Неуспешно додавање на барање. Потребно е да се внесе валидна адреса за е-пошта или корисничко име.

en: Unable to archive the personal data export file (HTML format).
mk: Не може да се архивира датотеката за извоз на лични податоци (HTML формат).

en: Unable to archive the personal data export file (JSON format).
mk: Не може да се архивира датотеката за извоз на лични податоци (формат JSON).

en: Unable to check if any new versions of WordPress are available.
mk: Не може да се провери дали се достапни нови верзии на WordPress.

en: Unable to claim actions. Database error.
mk: Не може да се присвојат дејствија. Грешка во базата на податоци.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
mk: Неуспешно поврзување со датотечниот систем. Ве молам потврдете ги податоците за најавување.

en: Unable to create a Privacy Policy page.
mk: Неуспешно создавање на страница за полиса за приватност.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
mk: Не успеав да го креирам директориумот %s. Дали серверот може да запише на локацијата каде сакате да го креирате директориумот?

en: Unable to create new image.
mk: Не успеа креирањето на нова слика.

en: Unable to create order
mk: Неуспешно создавање на нарачка.

en: Unable to create order.
mk: Неуспешно создавање на нарачка.

en: Unable to create personal data export folder.
mk: Не може да се создаде папка за извоз на лични податоци.

en: Unable to crop this image.
mk: Не може да се исече оваа слика.

en: Unable to detect the Action Scheduler package.
mk: Не може да се открие пакетот Распоред на дејства.

en: Unable to detect the Blocks package.
mk: Не може да се открие пакетот Blocks.

en: Unable to detect the REST API package.
mk: Неуспешно детектирање на REST API пакет.

en: Unable to determine
mk: Не може да се утврди

en: Unable to determine if Ghostscript is installed
mk: Невозможно е да се одреди дали е инсталиран Ghostscript

en: Unable to determine server architecture
mk: Невозможно е да се одреди серверската архитектура

en: Unable to determine some settings, as the %s function has been disabled.
mk: Неуспешно одредување на некои подесувања, бидејќи функцијата %s е оневозможена.

en: Unable to determine what plugin was installed.
mk: Не може да се утврди кој додаток е инсталиран.

en: Unable to determine what web server software is used
mk: Неуспешно одредување кој софтвер го користи  вашиот веб сервер

en: Unable to edit this image.
mk: Не може да се уреди оваа слика.

en: Unable to encode the personal data for export. Error: %s
mk: Не може да се шифрираат личните податоци за извоз. Грешка: %s

en: Unable to generate personal data export file. ZipArchive not available.
mk: Не може да се генерира датотека за извоз на лични податоци. ZipArchive не е достапна.

en: Unable to get meta information for file.
mk: Не може да се добијат мета информации за датотеката.

en: Unable to initiate confirmation for personal data request.
mk: Не може да се иницира потврда за барање лични податоци.

en: Unable to initiate confirmation request.
mk: Неуспешно иницијализирање за барање за потврда.

en: Unable to insert download log entry in database.
mk: Не може да се вметне превземен влезен лог во датабазата.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
mk: Неуспеав да го најдам директориумот со содржини на Wordpress (wp-content).

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот за додатоци на Wordpress.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот на Wordpress.

en: Unable to locate WordPress theme directory.
mk: Неуспеав да го најдам директориумот за теми на Wordpress.

en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
mk: Не може да се означи неуспех на акцијата %s. Грешка во базата на податоци.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
mk: Неуспешно отварање на датотеката за експортирање (архива) за запишување.

en: Unable to open personal data export (HTML report) for writing.
mk: Не може да се отвори извоз на лични податоци (HTML извештај) за пишување.

en: Unable to open personal data export file (JSON report) for writing.
mk: Не може да се отвори датотеката за извоз на лични податоци (извештај JSON) за пишување.

en: Unable to open personal data export file (archive) for writing.
mk: Не може да се отвори датотека за извоз на лични податоци (архива) за пишување.

en: Unable to preview media due to an unknown error.
mk: Не може да се прегледа медиумот поради непозната грешка.

en: Unable to protect personal data export folder from browsing.
mk: Не може да се заштити папката за извоз на лични податоци од прелистување.

en: Unable to reach WordPress.org at %1$s: %2$s
mk: Неуспешно поврзување со WordPress.org на %1$s: %2$s

en: Unable to reduce stock for item %s.
mk: Не може да се намали залихата за ставката %s.

en: Unable to remove source migrated action %s
mk: Не може да се отстрани изворт на мигриранта акција %s

en: Unable to restore stock for item %s.
mk: Не може да се вратат акциите за ставката %s.

en: Unable to retrieve body from response at this URL.
mk: Не може да се врати телото од одговорот на оваа URL-адреса.

en: Unable to retrieve cart.
mk: Не може да се врати кошничката.

en: Unable to retrieve database information. Usually, this is not a problem, and it only means that your install is using a class that replaces the WordPress database class (e.g., HyperDB) and WooCommerce is unable to get database information.
mk: Не може да се вратат информациите за базата на податоци. Обично, ова не е проблем, и тоа само значи дека вашата инсталација користи класа што ја заменува класата на базата на податоци на WordPress (на пример, HyperDB) и WooCommerce не може да добие информации за базата на податоци.

en: Unable to rotate this image.
mk: Не може да се ротира оваа слика.

en: Unable to save action.
mk: Не може да се зачува акцијата.

en: Unable to save due to %s invalid setting. | Unable to save due to %s invalid settings.
mk[0]: Неможе да се зачува поради %s погрешни поставки.
mk[1]: Неможат да се зачуваат поради %s погрешни поставки.

en: Unable to save the image.
mk: Не успеа зачувувањето на сликата.

en: Unable to send personal data export confirmation email.
mk: Неуспешно испраќање на електронска пошта за потврда за бришење на личните податоци.

en: Unable to send personal data export email.
mk: Неуспешно испраќање на електронска пошта за извоз на лични податоци.

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
mk: Не успеав да ја испратам формата. Ве молам освежете ја страницата и обидете се повторно.

en: Unable to submit this form, please try again.
mk: Неуспешно испраќање на формата. Обидете се повторно.

en: Unable to trash changes.
mk: Промените не може да се префрлат во отпад.

en: Unable to unlock claim %s. Database error.
mk: Не може да се отклучи приговорот %s. Грешка во базата на податоци.

en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
mk: Не може да се отклучи приговорот за акцијата %s. Грешка во базата на податоци.

en: Unable to use image "%s".
mk: Сликата "%s" не може да се користи.

en: Unapprove
mk: Неодобрувај

en: Unapprove this comment
mk: Забрани го овој коментар

en: Unapproved
mk: Неодобрено

en: Unarchive
mk: Одархивирај

en: Unauthorized to modify setting due to capability.
mk: Неавторизиран да променува опции поради можносите.

en: Unauthorized. You may remove the %s param to preview as frontend.
mk: Неовластено. Може да го отстраните параметарот %s за да го прегледате како преден дел.

en: Unavailable
mk: Недостапно

en: Uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: Unchanged:
mk: Непроменето:

en: Uncheck All
mk: поништи избор

en: Uncropped
mk: Неодсечена

en: Undefined
mk: Недефинирано

en: Under %s
mk: Под %s

en: Underline
mk: Подвлечено

en: Underline the selected text.
mk: Подвлечи го означениот текст.

en: Understanding the status report
mk: Разбирајќи го извештајот за статус

en: Undo
mk: Врати

en: Undo your last changes.
mk: Поништи ги последните измени.

en: Undo?
mk: Врати?

en: Unencoded instance settings, if supported.
mk: Поставки за нешифрирани примероци, доколку се поддржани.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
mk: Неочекуван одговор од серверот. Датотеката можеби е успешно поставена. Проверете во Мултимедијалната Библиотека или повторно вчитајте ја страницата.

en: Unfollow
mk: Отследи

en: Unfollow comments
mk: Одследи ги коментарите

en: Unfollowing...
mk: Го отследувам...

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
mk: За жал<strong>не испорачуваме %s</strong>. Внесете друга адреса за доставување.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
mk: За жал, вашата нарачка не може да се обработи , Банката/Трговецот  ја одби трансакцијата. Обидете се повторно да го купите.

en: Unidentified action %s
mk: Неидентификувана акција %s

en: Unique ID for the Note Action.
mk: Единствен ID за акцијата забелешка.

en: Unique ID for the Note.
mk: Уникатен проект за белешката.

en: Unique ID for the instance.
mk: Уникатен ID за инстанцата.

en: Unique ID for the resource.
mk: Уникатен ID за ресурсот.

en: Unique ID for the zone.
mk: Уникатен ID за зоната.

en: Unique coupons count.
mk: Бројот на уникатни купони.

en: Unique identifier (key) for the cart item to update.
mk: Единствен идентификатор (клуч) за ажурирање на ставката во кошничката.

en: Unique identifier (key) for the cart item.
mk: Единствен идентификатор (клуч) за ставката во кошничката.

en: Unique identifier for the attachment.
mk: Единствен идентификатор за прилогот.

en: Unique identifier for the attribute of the terms.
mk: Уникатен идентификатор за инстанцата на условите на атрибутот.

en: Unique identifier for the attribute.
mk: Единствен идентификатор за атрибутот.

en: Unique identifier for the comment.
mk: Единствен идентификатор за коментарот.

en: Unique identifier for the coupon within the cart.
mk: Единствен идентификатор за купонот во кошничката.

en: Unique identifier for the fee within the cart.
mk: Единствен идентификатор за надоместокот во кошничката.

en: Unique identifier for the item within the cart.
mk: Единствен идентификатор за ставката во кошничката.

en: Unique identifier for the object.
mk: Уникатен идентификатор за објектот.

en: Unique identifier for the post.
mk: Единствен идентификатор за написот.

en: Unique identifier for the product that the review belongs to.
mk: Единствен идентификатор за продуктот на кој му припаѓа рецензијата.

en: Unique identifier for the product.
mk: Единствен идентификатор за продуктот.

en: Unique identifier for the resource.
mk: Уникатен идентификатор за ресурсите.

en: Unique identifier for the revision.
mk: Единствен идентификатор за ревизијата.

en: Unique identifier for the term.
mk: Единствен идентификатор за терминот.

en: Unique identifier for the user.
mk: Уникатен индентификатор за корисникот.

en: Unique identifier for the variable product.
mk: Уникатен идентификатор за променливи продукти.

en: Unique identifier for the variation.
mk: Уникатен идентификатор за варијантите.

en: Unique identifier for the webhook.
mk: Уникатен идентификатор за webhook-от.

en: Unique identifier for the widget.
mk: Единствен идентификатор за виџетот.

en: Unique identifier.
mk: Единствен идентификатор

en: Unique name identifying the block type.
mk: Единствено име што го идентификува типот на блокот.

en: Unique name identifying the sidebar.
mk: Единствено име што ја идентификува страничната лента.

en: Unique name identifying the style.
mk: Уникатно име што го идентификува стилот.

en: Unique registered name for the block.
mk: Уникатно име на блокот.

en: Unique slug for the resource.
mk: Уникатна кратенка за изворот

en: Unique slug identifying the template.
mk: Уникатна голтка што го идентификува шаблонот.

en: Unique slug identifying the widget type.
mk: Уникатна голтка што го идентификува типот на графичка контрола.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
mk: Уникатна кратенка/референца за атрибутот; мора да биде со помалку од 28 карактери.

en: Unique transaction ID.
mk: Уникатен ID на трансакцијата.

en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арапски Емирати

en: United Arab Emirates dirham
mk: Дирхам на Обединетите Арапски Емирати

en: United Kingdom (UK)
mk: Обединето Кралство (UK)

en: United States (US)
mk: Соединети Американски Држави (САД)

en: United States (US) dollar
mk: Амерички долар

en: Units in stock
mk: Количество на лагер

en: Universal
mk: Универзално

en: Universal time is %s.
mk: UTC времето е %s.

en: Unknown
mk: Непознато

en: Unknown API error.
mk: Непозната API грешка.

en: Unknown Feed
mk: Непознат фид

en: Unknown action.
mk: Непознато дејство

en: Unknown email address. Check again or try your username.
mk: Непозната адреса за е-пошта. Обидете се повторно или пробајте со вашето корисничко име.

en: Unknown error
mk: Непозната грешка

en: Unknown product filename.
mk: Непознато име на датотека на продуктот.

en: Unknown request method.
mk: Непознат метод за барање.

en: Unknown status found for action.
mk: Пронајден е непознат статус за акција.

en: Unlimited
mk: Неограничено

en: Unlimited usage
mk: Неограничена употреба

en: Unlink
mk: Отстрани врска

en: Unmute
mk: Вклучи го звукот

en: Unordered
mk: Неподредена

en: Unpacking the package&#8230;
mk: Го отпакувам пакетот&#8230;

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
mk: Неплатената нарачка е откажана заради истечено време.

en: Unpin from toolbar
mk: Откачи од лентата со алатки

en: Unpublished
mk: Необјавено

en: Unrecognized background setting.
mk: Не препознатливи опции за позадина на сајтот.

en: Unregistering a built-in post type is not allowed
mk: Дерегистрација на вградени пост-типови не е дозволено

en: Unregistering a built-in taxonomy is not allowed.
mk: Дерегистрација на вградена  taxonomy не е дозволено

en: Unserializing instances of this class is forbidden.
mk: Забрането е десеријализирањето на инстанци на оваа класа.

en: Unsubscribe
mk: Откажи претплата

en: Unsupported request method
mk: Неподдржан метод за барање

en: Untested with your version of WordPress
mk: Не е тестирано со вашата верзија на  WordPress

en: Untitled
mk: Без наслов

en: Untitled Template Part
mk: Дел од шаблон без наслов

en: Untrash
mk: Извади од отпад

en: Up one
mk: Едно нагоре

en: Up to %s
mk: До %s

en: Update
mk: Ажурирај

en: Update %s
mk: Обнови %s

en: Update %s now
mk: Ажурирај %s сега

en: Update Available
mk: Достапна е надградба

en: Update Category
mk: Ажурирај ја категоријата

en: Update Comment
mk: Ажурирај го коментарот

en: Update Complete
mk: Надградбата е завршена

en: Update Incompatible
mk: Ажурирање некомпатибилно

en: Update Link
mk: Ажурирај врска

en: Update Link Category
mk: Ажурирај категорија за врски

en: Update Media
mk: Ажурирај мултимедија

en: Update Now
mk: Надгради сега

en: Update PHP
mk: Надгради PHP

en: Update Profile
mk: Ажурирај профил

en: Update Services
mk: Сервиси за ажурирање

en: Update Tag
mk: Ажурирај ознака

en: Update User
mk: Ажурирај го учесникот

en: Update WooCommerce Database
mk: Надгради ја WooCommerce базата на податоци

en: Update WordPress
mk: Надгради WordPress

en: Update anyway, even though it might break your site?
mk: Надградете, иако тоа можеби ќе ја урне Вашата страница?

en: Update audio playlist
mk: Ажурирај аудио плејлиста

en: Update cart
mk: Надополни ја картичката

en: Update category
mk: Ажурирај категорија

en: Update comment
mk: Ажурирај го коментарот

en: Update country / region
mk: Ажурирајте ја земјата/регионот

en: Update database
mk: Надгради база на податоци

en: Update existing products
mk: Ажурирајте ги постоечките продукти

en: Update failed
mk: Ажурирањето е неуспешно.

en: Update gallery
mk: Ажурирај ја галеријата

en: Update gallery settings
mk: Ажурирај ги поставувањата на галеријата

en: Update now
mk: Надгради сега

en: Update progress
mk: Има надградба во постапка.

en: Update required: WooCommerce will soon require PHP version %1$s and WordPress version %2$s or newer.
mk: Потребно е ажурирање: WooCommerce наскоро ќе бара PHP верзија %1$s и верзија на WordPress %2$s или понова.

en: Update required: WooCommerce will soon require PHP version %s or newer.
mk: Потребно е ажурирање: WooCommerce наскоро ќе бара PHP верзија %s или понова.

en: Update required: WooCommerce will soon require WordPress version %s or newer.
mk: Потребно е ажурирање: WooCommerce наскоро ќе бара верзија на WordPress %s или понова.

en: Update shipping class
mk: Ажурирај класа за испорака

en: Update status event failed.
mk: Настанот за ажурирање статус не успеа.

en: Update tag
mk: Ажурирај ознака

en: Update the table directly upon product changes, instead of scheduling a deferred update.
mk: Ажурирајте ја табелата директно по промените на продуктот, наместо да закажувате одложено ажурирање.

en: Update to %s
mk: Ажурирај на %s

en: Update to version %s
mk: Надгради на верзија %s

en: Update totals
mk: Измени вкупно

en: Update video playlist
mk: Обнови видеоплајлист

en: Update your plugins
mk: Надградете ги вашите додатоци

en: Update your site to use HTTPS
mk: Ажурирајте ја вашата страница за да користите HTTPS

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
mk: Ажурирајте ја вашата тема на најновата верзија. Ако нема достапно ажурирање, контактирајте го вашиот автор на темата прашувајќи се за компатибилноста со тековната верзија на WooCommerce.

en: Updated
mk: Обновено

en: Updated %s.
mk: Ажурирано %s.

en: Updated at
mk: Ажурирано на

en: Updates
mk: Надградби

en: Updates %s
mk: Надградби %s

en: Updating
mk: Ажурирање.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
mk: Надградувам додаток %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
mk: Надградувам тема %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating comment failed.
mk: Промената на коментарот е неуспешна.

en: Updating comment status failed.
mk: Неуспешна промена на статусот на коментарот.

en: Updating database
mk: Надградувам база на податоци

en: Updating failed.
mk: Ажурирањето е неуспешно.

en: Updating product review failed.
mk: Пропадна обидот за ажурирање на коментар на продуктот

en: Updating review failed.
mk: Ажурирањето на прегледот не успеа.

en: Updating review status failed.
mk: Ажурирањето на статусот на преглед не успеа.

en: Updating the plugin&#8230;
mk: Се ажурира додатокот…

en: Updating the theme&#8230;
mk: Се ажурира темата…

en: Upgrade
mk: Надгради

en: Upgrades
mk: Надградби

en: Upload
mk: Внеси

en: Upload CSV file
mk: Подигни CSV фајл

en: Upload Limit Exceeded
mk: Го надминавте лимитот за прикачување

en: Upload New Media
mk: Внеси нова мултимедијална датотека

en: Upload a new file
mk: Аплоад

en: Upload a theme
mk: Прикачи тема

en: Upload an image
mk: Прикачи слика

en: Upload date:
mk: Датум на качувањето:

en: Upload failed.
mk: Качувањето не успеа.

en: Upload failed. Please reload and try again.
mk: Прикачувањето не успеа. Ве молиме обидете се повторно.

en: Upload file and import
mk: Качи и Внеси датотека

en: Upload files
mk: Прикачи датотеки

en: Upload font
mk: Прикачи фонт

en: Upload images
mk: Прикачи фотографии

en: Upload stopped.
mk: Качувањето е запрено.

en: Upload theme
mk: Качи тема

en: Upload/Add image
mk: Прикачи/Додај слика

en: Uploaded Images
mk: Прикачени слики

en: Uploaded by:
mk: Качено од

en: Uploaded on:
mk: Качено на:

en: Uploaded on: %s
mk: Прикачено на: %s

en: Uploaded theme.
mk: Поставена тема.

en: Uploaded to this Navigation Menu
mk: Поставено во ова мени за навигација

en: Uploaded to this page
mk: Прикачи на оваа страница

en: Uploaded to this post
mk: Прикачено на овој напис

en: Uploaded to this product
mk: Прикачено на овој продукт

en: Uploaded to this template
mk: Поставено на овој шаблон

en: Uploaded to this template part
mk: Поставено на овој дел од шаблонот

en: Uploaded to:
mk: Прикачено на

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
mk: или

en: Uploading
mk: Прикачувам...

en: Uploading Files
mk: Внесување датотеки

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
mk: Прикачувањето на датотеки ви овозможува да изберете директориум и патека за зачувување на прикачените датотеки.

en: Uploads
mk: Качени датотеки

en: Uploads directory location
mk: Локација на директориумот за прикачување

en: Uploads directory size
mk: Големина на директориумот за прикачување

en: Upper East
mk: Горниот Исток

en: Upper West
mk: Горниот Запад

en: Uppercase
mk: Големи букви

en: Upsells
mk: Додадена продажба

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
mk: Upsells се продукти кои ги препорачувате наместо моментално гледаниот продукт, на пример, продукти кои се попрофитабилни или поквалитетни или поскапи.

en: Uruguay
mk: Ургвај

en: Uruguayan peso
mk: уругвајски пезос

en: Urumqi
mk: Урумки

en: Usage / Limit
mk: Употреба / Ограничување

en: Usage Tracking
mk: Следење на употреба

en: Usage limit per coupon
mk: Лимит на употреба по купон

en: Usage limit per user
mk: Ограничена употреба по клиент

en: Usage limits
mk: Ограничување на употреба

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
mk: Користењето на title атрибутот на логото не е препорачано заради проблеми со достапноста. Наместо тоа користете врска.

en: Usage of user levels is deprecated. Use capabilities instead.
mk: Користењето на кориснички нивоа не се користи повеќе. Наместо тоа користете способности.

en: Usage restriction
mk: Ограничување за употреба

en: Use %s instead if you do not want the value echoed.
mk: Користи %s доколку не сакате вредноста да биде испечатена.

en: Use %s instead.
mk: Наместо тоа користи %s.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
mk: Користи <code>[qty]</code> за број на производи, <br/><code>[cost]</code> за вкупна цена на производи, и <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> за процент за данок

en: Use Left/Right Arrow keys to advance one second, Up/Down arrows to advance ten seconds.
mk: Користете ги копчињата Лева стрекла/Десна стрелка за унапредување од 1 на секунда, стрелка Горе/стрелка Доле за унапредување од 10 секунди.

en: Use Site Editor
mk: Користете го уредувачот за сајтот

en: Use This Page
mk: Користи ја оваа страница

en: Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
mk: Користете ги копшињата Горна стрела/Долна стрелка, за зголемување или намалување на звукот.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
mk: Користете WP Query аргументи за да го модифицирате одговорот; приватните променливи за пребарување бараат соодветно овластување.

en: Use WooCommerce Shipping (powered by WooCommerce Services & Jetpack) to save time at the post office by printing your shipping labels at home.
mk: Користете го WooCommerce Shipping (напојуван од WooCommerce Services & Jetpack) за да заштедите време во поштата со печатење на вашите етикети за испорака дома.

en: Use `array_key_exists` to check for meta_data on WC_Shipping_Rate to get the correct result.
mk: Користете „array_key_exists“ за да проверите дали има мета_податоци на WC_Shipping_Rate за да го добиете точниот резултат.

en: Use a new payment method
mk: Користи нов начин на плаќање

en: Use a post format
mk: Користи формат на написи

en: Use a secure password
mk: Користи безбедна лозинка

en: Use as Site Icon
mk: Користете како икона на страницата

en: Use as featured image
mk: Користи како главна слика

en: Use as product image
mk: Користи слика на продукт

en: Use button with icon
mk: Употреби копче со икона

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
mk: Користи запирки, наместо %s за да ги разделите термините кои се игнорираат.

en: Use default template
mk: Користи основен шаблон

en: Use https
mk: Користи

en: Use image
mk: Користи слика

en: Use left and right arrow keys to move through blocks
mk: Користете ги копчињата со стрелки налево и десно за да се движите низ блокови

en: Use left and right arrow keys to resize the canvas.
mk: Користете ги копчињата со стрелки налево и десно за да ја промените големината на платното.

en: Use previous column mapping preferences?
mk: Да се користат претходните поставки за мапирање на колони?

en: Use size preset
mk: Користете претходно поставена големина

en: Use the %s filter instead.
mk: Наместо тоа користи го филтерот %s.

en: Use the Custom HTML widget to add arbitrary HTML code to your widget areas.
mk: Користете го HTML код елементот за да додатете арбитрарен HTML код во вашата околина на елементи.

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
mk: Користете ги стрелките во горниот дел на екранот или стрелките на тастатурата за да се движите брзо помеѓу датотеките

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
mk: Користете ја табелата за пребарување на атрибути на продуктот за филтрирање на каталогот.

en: Use the same %s on all screen sizes.
mk: Користете го истиот %s на сите големини на екранот.

en: Use theme styles
mk: Користете стилови на теми

en: Used as:
mk: Се користи како:

en: Used for variations
mk: Користено за варијанти

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
mk: Извор:

en: Used-up download permissions
mk: Искористени дозволи за преземање

en: Used: %1$s%% of %2$s
mk: Искористено: %1$s%% од %2$s

en: User
mk: Корисник

en: User %s added
mk: Корисникот %s е додаден

en: User Agent
mk: Кориснички агент

en: User Dashboard: %s
mk: Корисничка работна маса: %s

en: User Description
mk: Опис на корисникот

en: User Display Name
mk: Име за приказ на корисникот

en: User Email
mk: Е-маил на корисникот

en: User First Name
mk: Име на корисникот

en: User ID
mk: Кориснички ID

en: User ID for the downloader.
mk: Кориснички ID за преземачот.

en: User ID of user who created the refund.
mk: ID на клиент кој креирал рефундирање.

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
mk: ID на клиентот кој ја поседува нарачката. 0 за гости.

en: User ID.
mk: Корисничко ID.

en: User Language
mk: Кориснички јазик

en: User Last Name
mk: Презиме на корисникот

en: User Login Name
mk: Корисничко име за Најавување

en: User Name
mk: Корисничко име

en: User Nice Name
mk: Убаво име на корисникот

en: User Nickname
mk: Надимак на корисникот

en: User Registration Date
mk: Дата на регистрација на корисникот

en: User Request
mk: Корисничко Барање

en: User Requests
mk: Барања на корисникот

en: User Roles
mk: Улоги на корисници

en: User URL
mk: URL на корисникот

en: User added.
mk: Корисникот е додаден.

en: User agent
mk: Кориснички агент

en: User agent for the comment author.
mk: Кориснички агент за авторот на коментарот.

en: User agent of the customer.
mk: User agent на клиентот.

en: User already exists. Password inherited.
mk: Корисникот веќе постои. Лозинката е наследена.

en: User cannot be added to this site.
mk: Корисникот не може да биде додаден на оваа страна.

en: User clicked the No Thanks button.
mk: Корисникот кликна на копчето „Не, благодарам“.

en: User count
mk: Број на корисници

en: User deleted.
mk: Корисникот е избришан.

en: User deletion is not allowed from this screen.
mk: Бришењето на корисници не е дозволено од оваа страница.

en: User email
mk: Е-пошта на корисникот

en: User has been added to your site.
mk: Корисникот беше успешно создаден.

en: User has been created, but could not be added to this site.
mk: Корисникот беше создаден, но не може да се додаде на сајтот.

en: User has blocked requests through HTTP.
mk: Корисникот ги блогирал барањата преку HTTP.

en: User has no sites or content and will be deleted.
mk: Корисникот нема сајт или содржина и ќе биде избришан.

en: User is missing.
mk: Корисникот недостасува.

en: User name of the downloader.
mk: Корисничко име на преземачот.

en: User removed from this site.
mk: Корисникот е избришан од овој сајт.

en: User removed from your site
mk: Корисникот е избришан од Вашиот сајт

[ctx: User role]
en: Administrator
mk: Администратор

[ctx: User role]
en: Author
mk: Автор

[ctx: User role]
en: Contributor
mk: Соработник

[ctx: User role]
en: Customer
mk: Клиент

[ctx: User role]
en: Editor
mk: Уредувач

[ctx: User role]
en: Shop manager
mk: Менаџер на продавница

[ctx: User role]
en: Subscriber
mk: Претплатник

en: User updated.
mk: Корисникот е ажуриран.

en: User&#8217;s Session Tokens data.
mk: Податоци за токени за сесија на корисникот.

en: User&#8217;s WooCommerce access to purchased downloads data.
mk: Пристап на корисникот WooCommerce до купените податоци за преземања.

en: User&#8217;s WooCommerce customer data.
mk: Кориснички податоци за клиентите на WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce orders data.
mk: Податоци за нарачки на корисникот WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce payment tokens data.
mk: Податоци за токени за плаќање на корисникот WooCommerce.

en: User&#8217;s WooCommerce purchased downloads data.
mk: Купените податоци за преземања на корисникот WooCommerce.

en: User&#8217;s comment data.
mk: Кориснички податоци за коментари.

en: User&#8217;s location data used for the Community Events in the WordPress Events and News dashboard widget.
mk: Податоците за локацијата на корисникот се користат за Настаните на заедницата во графичката контрола на WordPress Настани и вести.

en: User&#8217;s media data.
mk: Кориснички мултимедијални податоци.

en: User&#8217;s profile data.
mk: Кориснички податоци.

en: Username
mk: Корисничко име

en: Username is not editable.
mk: Корисничкото име не може да се промени.

en: Username is required.
mk: Корисничко име е задолжително.

en: Username isn't editable.
mk: Корисничкото име не може да се промени.

en: Username may not be longer than 60 characters.
mk: Корисничкото име не може да биде подолго од 60 карактери.

en: Username must be at least 4 characters.
mk: Корисничкото име мора да содржи барем 4 карактери.

en: Username or Email Address
mk: Корисничко име или адреса за е-пошта

en: Username or email
mk: Корисничко име или емаил

en: Username or email address
mk: Корисничко име или адреса за електронска пошта

en: Username.
mk: Корисничко име

en: Username/Password incorrect for %s
mk: Неточно корисничко име/лозинка за %s

en: Username:
mk: Корисничко име

en: Username: %s
mk: Корисничко име: %s

en: Usernames can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
mk: Корисничките имиња може да содржат само мали букви (a-z) и бројки.

en: Usernames cannot be changed.
mk: Корисничките имиња не можат да бидат променети.

en: Users
mk: Корисници

en: Users do not support trashing. Set '%s' to delete.
mk: Корисниците не поддружуваат бришење во отпад. Сетирајте  '%s'  за да избришете.

en: Users list
mk: Листа на корисници

en: Users list navigation
mk: Навигација низ листата на корисници

en: Users must be registered and logged in to comment
mk: Корисниците мора да се регистрирани и најавени за да коментираат

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
mk: Клиентите ќе треба да го потрошат овој износ за да добијат бесплатна испорака (ако е овозможено погоре).

en: Ushuaia
mk: Ушуаја

en: Ust-Nera
mk: Уст-Нера

en: Usulután
mk: Усулутан

en: Utah
mk: Јута

en: Uthai Thani
mk: Утаи Тани

en: Utilities
mk: Комунални услуги

en: Uttar Pradesh
mk: Утар Прадеш

en: Uttaradit
mk: Утарадит

en: Uttarakhand
mk: Утараханд

en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

en: Uzbekistani som
mk: узбекистански сом

en: Uzhgorod
mk: Ужгород

en: Uşak
mk: Ушак

en: VAT
mk: ДДВ

en: Vaduz
mk: Вадуз

en: Valdesia
mk: Валдезија

en: Valencia
mk: Валенсија

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
mk: Грешка при проверка:PayPal IPN одговор од друга email адреса (%s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
mk: Грешка при проверка: PayPal сумите не се совпаѓаат (amt %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
mk: Грешка при проверка:Износите на PayPal не се совпаѓаат (бруто %s).

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
mk: Грешка при проверка:Валутите на PayPal не се совпаѓаат (code %s).

en: Valladolid
mk: Ваљадолид

en: Valle
mk: Вале

en: Valle del Cauca
mk: Вале дел Каука

en: Valparaíso
mk: Валпараисо

en: Value
mk: Вредност

en: Value (required)
mk: Вредност (потребна)

en: Value of the coupon.
mk: Вредност на купонот.

en: Value of the metadata.
mk: Вредност на метаподатоците.

en: Value of the stat. Returns null if the stat does not exist or cannot be loaded.
mk: Вредност на статистиката. Враќа нула ако статистиката не постои или не може да се вчита.

en: Value(s)
mk: Вредност(и)

en: Valverde
mk: Валверде

en: Van
mk: комбе

en: Vancouver
mk: Ванкувер

en: Vanuatu
mk: Вануату

en: Varese
mk: Варезе

en: Variable product
mk: Варијабилен продукт

en: Variation #%1$s of %2$s
mk: Варијација #%1$s of %2$s

en: Variation ID, if applicable.
mk: Идентификација на варијацијата, ако е апликабилно.

en: Variation ID.
mk: Идентификатор на Варијацијата

en: Variation ID:
mk: ID на варијантата

en: Variation URL.
mk: URL на варијантата.

en: Variation attribute name.
mk: Име на атрибутот на варијација.

en: Variation attribute value.
mk: Вредност на атрибутот на варијација.

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
mk: Не може да се увезе варијантата: Недостасува родителски ID или родител сè уште не постои.

en: Variation cannot be imported: Parent product cannot be a product variation
mk: Варијацијата не може да се увезе: родителскиот продукт не може да биде варијација на продуктот

en: Variation description.
mk: Опис на варијантата

en: Variation dimensions.
mk: Опција за димензии.

en: Variation height (%s).
mk: Варијација на висина (%s).

en: Variation image data.
mk: Податоци за слика на варијантата

en: Variation length (%s).
mk: Опција за должина (%s).

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
mk: Редослед во менито на варијанти (ја одредува позицијата во листата на варијанти)

en: Variation price (required)
mk: Цена на варијантата (задолжително)

en: Variation regular price.
mk: Регуларна цена на варијацијата.

en: Variation sale price.
mk: Продажна цена на варијацијата.

en: Variation status.
mk: Статус на варијација.

en: Variation weight (%s).
mk: Опција за тежина (%s).

en: Variation width (%s).
mk: Опција за ширина (%s).

en: Variations
mk: Варијации

en: Variations (and their attributes) that do not have prices will not be shown in your store.
mk: Варијациите (и нивните атрибути) кои немаат цени нема да бидат прикажани во вашата продавница.

en: Variations Sold
mk: Продадени варијации

en: Variations detailed reports.
mk: Варијации детални извештаи.

en: Varna
mk: Варна

en: Vas
mk: Вас

en: Vatican
mk: Ватикан

en: Veliko Tarnovo
mk: Велико Тарново

en: Venezia
mk: Венеција

en: Venezuela
mk: Венецуела

en: Veracruz
mk: Веракруз

en: Veraguas
mk: Верагуас

en: Verbano-Cusio-Ossola
mk: Вербано-Кузио-Осола

en: Vercelli
mk: Верчели

en: Verified Services
mk: Верифицирани сервиси

en: Verify base database tables
mk: Потврдете ги табелите за бази на бази на податоци

en: Verify database
mk: Потврдете ја базата на податоци

en: Verify if all base database tables are present.
mk: Потврдете дали се присутни сите базни табели со бази на податоци.

en: Verifying database... One or more tables are still missing:
mk: Се потврдува базата на податоци... Една или повеќе табели сè уште недостасуваат:

en: Vermont
mk: Вермонт

en: Verona
mk: Верона

en: Verse text
mk: Текст на стихот

en: Version
mk: Верзија

en: Version %1$s by %2$s
mk: Верзија %1$s од %2$s

en: Version %s
mk: Верзија %s

en: Version %s is <strong>available</strong>.
mk: Верзија %s е <strong>достапна</strong>.

en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
mk: Верзијата %s е <strong> достапна </strong>. За да го овозможите ова ажурирање, треба да <strong> купите </strong> нова претплата.

en: Version of WooCommerce which last updated the order.
mk: Верзија на WooCommerce која последна ја ажурираше нарачката.

en: Version of block API.
mk: Верзија на блок API.

en: Version of the content block format used by the post.
mk: Верзија на форматот на блокот за содржина кој се користи од написот.

en: Version of the content block format used by the template.
mk: Верзија на форматот на блок содржина што го користи шаблонот.

en: Version:
mk: Верзија:

en: Version: %s
mk: Верзија: %s

en: Vertical
mk: Вертикално

en: Vertical position from the top to begin the crop as a percentage of the image height.
mk: Вертикална положба од врвот за да започне сечењето како процент од висината на сликата.

en: Vertical space
mk: Вертикално растојание

en: Very light gray to cyan bluish gray
mk: Многу светла сива кон цијано црвенкасто сиво

en: Very poor
mk: Многу слабо

en: Veszprém
mk: Веспрем

en: Vevay
mk: Вивеј

en: Vibo Valentia
mk: Вибо Валентиа

en: Vicenza
mk: Виченца

en: Vichada
mk: Вичада

en: Victoria
mk: Викторија

en: Video
mk: Видео

en: Video %s not found
mk: Видеото %s не е пронајдено

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Видео <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Видео <span class="count">(%s)</span>

en: Video Details
mk: Детали за видеото

en: Video Player
mk: Видео плејер

en: Video URL
mk: URL за видео

en: Video Widget
mk: Видео елемент

en: Video Widget (%d) | Video Widget (%d)
mk[0]: Видео елемент (%d)
mk[1]: Видео елементи (%d)

en: Video caption text
mk: Текст на видео запис

en: Video details
mk: Детали за видеото

en: Video is paused.
mk: Видеото е паузирано

en: Video is playing.
mk: Видеото е пуштено.

en: Video title
mk: Видео наслов

en: Video title&hellip;
mk: Видео наслов&hellip;

en: Vidin
mk: Видин

en: Vienna
mk: Беч

en: Vientiane
mk: Вијентијан

en: Vientiane Province
mk: Провинција Виентиан

en: Vietnam
mk: Виетнам

en: Vietnamese
mk: Виетнамски

en: View
mk: Прегледај

en: View %1$s version %2$s details
mk: Види ги деталите за %1$s во верзијата %2$s

en: View &#8220;%s&#8221;
mk: Поглед &#8220;%s&#8221;

en: View &#8220;%s&#8221; archive
mk: Види &#8220;%s&#8221; архива

en: View &amp; Customize
mk: Погледнете и приспособете

en: View Action
mk: Прикажи акција

en: View All
mk: Види ги сите

en: View Attachment Page
mk: Види ја страницата на прилогот

en: View Category
mk: Види ја категоријата

en: View Changeset
mk: Види го сетот на промени.

en: View Comment
mk: Види го коментарот

en: View Full Profile &rarr;
mk: Види го целиот профил &rarr;

en: View Navigation Menu
mk: Прикажи го менито за навигација

en: View Page
mk: Види страница

en: View Pages
mk: Види Страни

en: View Post
mk: Види напис

en: View Posts
mk: Прегледај ги натписите.

en: View Privacy Policy Guide.
mk: Погледни го водичот за полиса за приватност.

en: View Site
mk: Прегледај го сајтот

en: View Tag
mk: Види ја ознаката

en: View Template
mk: Погледнете го шаблонот

en: View Template Part
mk: Прикажи дел од шаблонот

en: View Trash
mk: Види ѓубре

en: View User
mk: Прегледај Корисник

en: View WooCommerce API docs
mk: Погледни WooCommerce API  документи

en: View WooCommerce documentation
mk: Погледни WooCommerce API  документација

en: View WooCommerce settings
mk: Погледни WooCommerce подесувања

en: View affected templates
mk: Погледнете ги засегнатите шаблони

en: View all
mk: Види ги сите

en: View all %s
mk: Види ги сите %s

en: View all drafts
mk: Види ги сите нацрти

en: View all posts in %s
mk: Прегледај ги сите написи во %s

en: View and manage coupons
mk: Погледни и уреди купони

en: View and manage customers
mk: Приказ и управување со клиенти

en: View and manage orders and sales reports
mk: Приказ и управување со нарачки и извештаи од продажба

en: View and manage products
mk: Приказ и управување со продукти

en: View attachment page
mk: Види страница на додаток

en: View cart
mk: Види корпа

en: View comment history
mk: Види ја историјата на коментари

en: View coupon
mk: Прегледај купон

en: View coupons
mk: Прегледај купони

en: View customers
mk: Приказ на клиенти

en: View detailed stats
mk: Погледнете детална статистика

en: View details
mk: Види детали

en: View import log
mk: Приказ на лог од увоз

en: View mode
mk: Мод на преглед

en: View more Storefront child themes
mk: Погледни повеќе Storefront дете теми

en: View more comments
mk: Види повеќе коментари

en: View order
mk: Види нарачка

en: View order: %s
mk: Прегледај нарачка: %s

en: View orders
mk: Види ги нарачките

en: View orders and sales reports
mk: Погледни нарачка и извештаи од продажби

en: View other orders &rarr;
mk: Види ги останатите нарачки &rarr;

en: View page
mk: Види ја страницата

en: View post
mk: Види напис

en: View posts by %s
mk: Прегледај написи од %s

en: View product
mk: Прегледај производ

en: View products
mk: Прикажи ги продуктите

en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
mk: Погледни продукти во &ldquo;%s&rdquo; групата

en: View progress &rarr;
mk: Види го напредокот &rarr;

en: View progress →
mk: Прикажи напредок

en: View report
mk: Погледни извештај

en: View tax rates
mk: погледни даночни стапки

en: View template
mk: Погледни темплејт

en: View the autosave
mk: Преглед на автоматски зачуваниот нацрт

en: View this comment
mk: Види го овој коментар

en: View your site
mk: Прегледај го веб-сајтот

en: View/Edit
mk: Погледни/Уреди

en: Views
mk: Прегледи

en: Vihiga
mk: Вихига

en: Vilnius
mk: Вилнус

en: Vincennes
mk: Винсенес

en: Virgin
mk: Вирџин

en: Virgin Islands (British)
mk: Девствени острови (британски)

en: Virgin Islands (US)
mk: Девствени Острови (САД)

en: Virginia
mk: Вирџинија

en: Virtual
mk: Виртуелен

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
mk: Виртуелните продукти се нематеријални и не се испраќаат.

en: Visa
mk: Виза картичка

en: Visibility
mk: Видливост

en: Visibility in catalog
mk: Видливост во каталог

en: Visibility:
mk: Видливост:

en: Visible
mk: Видлива

en: Visible on the product page
mk: Видливо на страната на продукти

en: Visible to everyone.
mk: Видливо за сите.

en: Visit
mk: Посети

en: Visit %s
mk: Посети %s

en: Visit %s admin area:
mk: Посетија %s админ областа

en: Visit %s&#8217;s website
mk: Посети го веб местото на %s

en: Visit Dashboard
mk: Посети ја работната табла

en: Visit Link
mk: Врска за посета

en: Visit Site
mk: Оди на страницата

en: Visit Store
mk: Посети ја продавницата

en: Visit Theme Site
mk: Посети го сајтот на темата

en: Visit WooCommerce.com to learn more about <a href="%1$s" target="_blank">getting started</a>.
mk: Посетете го WooCommerce.com за да дознаете повеќе за <a href="%1$s" target="_blank">започнувањето</a> .

en: Visit community forums
mk: Посетете ги форумите на заедницата

en: Visit plugin homepage
mk: Оди на страницата на додатокот

en: Visit premium customer support
mk: Посети ја поддршката за премиум купувач

en: Visit site
mk: Оди на страницата

en: Visit the theme marketplace
mk: Посетете го пазарот за теми

en: Visit theme site for %s
mk: Посетете ја темата за %s

en: Visitor | Visitors
mk[0]: Посетител

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
mk: Коментарите на посетителите може да бидат прегледани преку сервисот за автоматска спам проверка.

en: Visitors
mk: Посетители

en: Visual Editor
mk: Визуелен уредувач

en: Visual aids
mk: Висуелни помагала

en: Visual editor
mk: Визуелен уредувач

en: Visual editor selected
mk: Избран е визуелен уредувач

en: Visual mode gives you an editor that is similar to a word processor. Click the Toolbar Toggle button to get a second row of controls.
mk: Визуелниот мод ви овозможува уредувач кој е сличен на Word. Кликнете на копчето за прикажување на лентата со алатки за да го видете вториот ред на контроли.

en: Viterbo
mk: Витербо

en: Vivid cyan blue
mk: Живописна цијан плава

en: Vivid cyan blue to vivid purple
mk: Живо сино сино до живо виолетово

en: Vivid green cyan
mk: Живописно зелена цијан

en: Vivid red
mk: Живописно црвена

en: Vladivostok
mk: Владивосток

en: Vlorë
mk: Валона

en: Volgograd
mk: Волгоград

en: Volta
mk: Волта

en: Volume Slider
mk: Контрола на звук

en: Vostok
mk: Восток

en: Vratsa
mk: Враца

en: Vâlcea
mk: Валчеа

en: WARNING: The product attributes lookup table regeneration process was aborted.
mk: ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Процесот на регенерација на табелата за пребарување на атрибути на продуктот беше прекинат.

en: WC database version.
mk: WC верзија на датабазата.

en: WHAT was he doing, the great god Pan,
    	Down in the reeds by the river?
    Spreading ruin and scattering ban,
    Splashing and paddling with hoofs of a goat,
    And breaking the golden lilies afloat
        With the dragon-fly on the river.
mk: ШТО правеше, големиот бог Пан,
    Долу во трските покрај реката?
    Забрана за ширење рушевини и расејување,
    Прскање и веслање со копита од коза,
    И кршењето на златните лилјани плови
        Со змеј-мувата на реката.

en: WP REST API Integration v%d
mk: WP REST API интеграција v%d

en: Waikato
mk: Ваикато

en: Waiting for confirmation
mk: Се чека потврда

en: Wajir
mk: Ваџир

en: Wakayama
mk: Вакајама

en: Wake
mk: Вејк

en: Wake Island
mk: Остров Уеик

en: Wakiso
mk: Вакисо

en: Wallis
mk: Волис

en: Wallis and Futuna
mk: Валис и Футуна

en: Want more events? <a href="%s">Help organize the next one</a>!
mk: Сакате повеќе настани? <a href="%s">Помогнете да го организирате следното</a> !

en: Warning | Warnings
mk[0]: Предупредување

en: Warning! User %s cannot be deleted.
mk: Предупредување! Корисникот %s не може да биде избришан.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
mk: Предупредување! Корисникот не може да биде избришан. Корисникот %s е администратор на мрежата.

en: Warning:
mk: Предупредување:

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
mk: Внимание: врската е вметната, но може да има грешки. Тестирајте ја.

en: Warsaw
mk: Варшава

en: Washington
mk: Вашингтон

en: Watch on YouTube
mk: Гледај на YouTube

en: Watch tutorial
mk: Гледајте туторијал

en: Waterford
mk: Ватерфорд

en: Wavatar (Generated)
mk: Wavatar (генериран)

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
mk: Ние прифаќаме плаќања преку PayPal. При обработката на плаќањата, некои од вашите податоци ќе бидат предадени на PayPal, вклучувајќи ги и информациите потребни за обработка или поддршка на плаќањето, како што се вкупниот износ на купувањето и информациите за наплата.

en: We are now re-building the threading of your comments (this can also take a while if you have lots of comments)...
mk: Сега ги повторно ги градиме нишките од Вашите коментари (ова може да трае долго, доколку имате многу коментари)...

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
mk: Ние собираме информации за вас за време на процесот на наплата во нашата продавница.

en: We encountered an SSL error. Please ensure your site supports TLS version 1.2 or above.
mk: Наидовме на SSL грешка. Проверете дали вашата страница поддржува TLS верзија 1.2 или понова.

en: We generally store information about you for as long as we need the information for the purposes for which we collect and use it, and we are not legally required to continue to keep it. For example, we will store order information for XXX years for tax and accounting purposes. This includes your name, email address and billing and shipping addresses.
mk: Ние генерално ги чуваме информациите за вас онолку долго колку што ни се потребни информациите за целите за кои ги собираме и користиме и не сме законски обврзани да продолжиме да ги чуваме. На пример, ќе ги складираме информациите за нарачката за XXX години за даночни и сметководствени цели. Ова ги вклучува вашето име, адреса на е-пошта и адреси за наплата и испорака.

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
mk: Создадовме примерок нацрт-страница Политика за рефундирање и враќање за вас. Ве молиме погледнете и ажурирајте го за да одговара на вашата продавница.

en: We have finished processing your order.
mk: Завршивме со обработката на вашата нарачка.

en: We have saved some information about your Blogger account in your WordPress database. Clearing this information will allow you to start over. Restarting will not affect any posts you have already imported. If you attempt to re-import a blog, duplicate posts and comments will be skipped.
mk: Зачувавте некои информации за вашата Blogger сметка во Вашата WordPress база на податоци. Бришењето на овие податоци ќе Ви овозможи да почнете одново. Почнувањето одново нема да влијае на написите кои се веќе внесени. Ако се обидете повторно да ги внесете податоците од блогот, веќе внесените написи и коментари ќе бидат прескокнати

en: We hope to see you again soon.
mk: Се надеваме дека ќе ве видиме повторно.

en: We look forward to fulfilling your order soon.
mk: Со нетрпение очекуваме да ја исполниме вашата нарачка наскоро.

en: We look forward to seeing you soon.
mk: Со нетрпение очекуваме да се видиме наскоро.

en: We noticed that there was a problem during the Jetpack and WooCommerce Shipping & Tax install. Please try again and enjoy all the advantages of having the plugins connected to your store! Sorry for the inconvenience. The "Jetpack" and "WooCommerce Shipping & Tax" plugins will be installed & activated for free.
mk: Забележавме дека имаше проблем при инсталирањето на Jetpack и WooCommerce Shipping & Tax. Обидете се повторно и уживајте во сите предности на приклучоците поврзани со вашата продавница! Извинете за непријатностите. Приклучоците „Jetpack“ и „WooCommerce Shipping & Tax“ ќе се инсталираат и активираат бесплатно.

en: We recommend Storefront, the <em>official</em> WooCommerce theme.
mk: Ви ја препорачуваме Storefront, <em>официјалната</em> WooCommerce тема.

en: We recommend using PHP version 7.2 or above for greater performance and security.
mk: Ние препорачуваме користење на PHP 7.2 или понова верзија за подобри перформанси и безбедност.

en: We recommend using ShipStation to save time at the post office by printing your shipping labels at home. Try ShipStation free for 30 days.
mk: Препорачуваме да користите ShipStation за да заштедите време во поштата со печатење на вашите етикети за испорака дома. Пробајте ShipStation бесплатно 30 дена.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
mk: Ние споделуваме информации со трети страни кои ни помагаат да ви ги обезбедиме нашите нарачки и услуги за складирање; на пример --

en: We show contextual suggestions for official extensions that may be helpful to your store.
mk: Прикажуваме контекстуални предлози за официјални екстензии што може да бидат корисни за вашата продавница.

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
mk: Предлагаме да направите бекап на вашата страница пред ажурирање.

en: We were able to log in but there were no blogs. Try a different account next time.
mk: Успеавте да се пријавите, но  не пронајдовме блогови. Следниот пат обидете се со друга сметка.

en: We were not able to gain access to your account. Try starting over.
mk: Не можев да пристапам кон Вашата сметка. Обидете се од почеток.

en: We were unable to process your order, please try again.
mk: Не можевме да ја процесираме Вашата нарачка. Ве молиме, обидете се повторно.

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
mk: Ние, исто така, ќе складираме коментари или рецензии, ако одлучите да ги оставите.

en: We&#8217;re all done here, but you can always <a href="%s">convert more</a>.
mk: Се е завршено, но секогаш можете да <a href="%s">претворите повеќе</a>.

en: We&#8217;re downloading and importing your LiveJournal posts...
mk: Ги преземаме и внесуваме Вашите написи од LiveJournal...

en: We&#8217;ve saved where you were up to though, so if you come back to this importer in about 30 minutes, you should be able to continue from where you were.
mk: Ја зачувавме моменталната состојба, такашто доколку го отворите внесувачот по 30-ина минути, би требало да продолжите каде што застанавме.

en: We'll use %1$s for product weight and %2$s for product dimensions.
mk: Ќе користиме %1$s за тежина на продуктот и %2$s за димензии на продуктот.

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
mk: Ние сме тука за вас - добијте совети, ажурирања на производи и инспирација директно во вашето сандаче.

en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
mk: Создадовме две зони за испорака - за %s и за остатокот од светот. Подолу можете да ги поставите трошоците за испорака со рамна стапка за овие зони или да понудите бесплатна испорака.

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
mk: Ги направивме работите поедноставни и полесно да управуваат со напредокот. Од сега па натаму може да управувате со сите ваши купувања од WooCommerce директно од менито Екстензии во самиот plugin на WooCommerce. <a href="%s"> Приказ и управување со </a> вашите екстензии сега.

en: Web Address
mk: Веб адреса

en: Web address
mk: Веб адреса

en: Web server
mk: Веб сервер

en: Webhook actions
mk: Webhook акции

en: Webhook created on %s
mk: Webhook креиран на %s

en: Webhook created successfully.
mk: Webhook е успешно креирана.

en: Webhook data
mk: Webhook податоци

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
mk: Webhook URL за испорака мора да биде валиден URL кој почнува со http:// или https://.

en: Webhook delivery URL.
mk: URL  за доставување на веб-hook

en: Webhook event.
mk: Webhook настан.

en: Webhook resource.
mk: Webhook ресурс.

en: Webhook status must be valid.
mk: Статусот на Webhook мора да биде валиден.

en: Webhook status.
mk: Webhook статус.

en: Webhook topic is required and must be valid.
mk: Webhook темата е потребна и мора да биде валидна

en: Webhook topic must be valid.
mk: Webhook темата мора да биде валидна

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
mk: Webhook непозната тема.Ве молиме изберете валидна тема.

en: Webhook topic.
mk: Webhook тема.

en: Webhook updated successfully.
mk: Webhook ажуриран успешно.

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
mk: Webhook-ови се известувања за настани кои се испраќаат до URL-а по ваш избор. Тие можат да се користат за интегрирање со сервиси и услугиод  трети лица кои ги поддржуваат.

en: Webhooks do not support trashing.
mk: Webhook-овите не поддржуваат отфрлање.

en: Website
mk: Веб страница

en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
mk: Веб сајт: %1$s (IP адреса: %2$s, %3$s)

en: Wed
mk: сре

en: Wednesday
mk: среда

[ctx: Wednesday initial]
en: W
mk: С

en: Week
mk: недела

en: Week Starts On
mk: Седмицата почнува во

en: Week(s)
mk: Недела(и)

en: Weekly
mk: Неделно

en: Weeks
mk: Недели

en: Weight
mk: Тежина

en: Weight (%s)
mk: Тежина (%s)

en: Weight in decimal form
mk: Тежината во децимална форма

en: Weight unit
mk: Мерка за тежина

en: Welcome
mk: Добредојдовте

en: Welcome Guide
mk: Водич за прием

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
mk: Добредојдовте

en: Welcome to
mk: Добредојдовте во

en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
mk: Добредојде на %s. Ова е твојот прв напис. Уреди или избриши го, а потоа започни со пишување!

en: Welcome to Styles
mk: Добредојдовте во Styles

en: Welcome to WordPress!
mk: Добредојде на WordPress!

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
mk: Добредојдовте во WordPress. Ова е Вашиот прв напис. Уредете го или избришете го, а потоа започнете со блогирање!

en: Welcome to WordPress.com
mk: Добредојдовте на WordPress.com

en: Welcome to the site editor
mk: Добредојдовте во уредникот на страницата

en: Welcome to the store
mk: Добредојдовте во продавницата

en: Welcome to the template editor
mk: Добредојдовте во уредникот на шаблоните

en: Welcome to the wonderful world of blocks…
mk: Добредојде во прекрасниот свет на блоковите...

en: Welcome to your Dashboard!
mk: Добредојде на работната табла!

en: Welcome to your WordPress Dashboard!
mk: Добредојдовте на вашата табла на WordPress!

en: Welcome to {site_title}
mk: Добредојде на {site_title}

en: Wellington
mk: Велингтон

en: Welsh
mk: Велшки

en: West
mk: Запад

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
mk: Западен Азербејџан (آذربایجان западен)

en: West Bengal
mk: Западен Бенгал

en: West Coast
mk: Западен Брег

en: West Greece
mk: Западна Грција

en: West Macedonia
mk: Западна Македонија

en: West Panamá
mk: Западна Панама

en: West Pokot
mk: Западен Покот

en: West Virginia
mk: Западна Вирџинија

en: Western
mk: Западен

en: Western Australia
mk: Западна Австралија

en: Western Cape
mk: Западен Кејп

en: Western North
mk: Западен север

en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

en: Westmeath
mk: Вестмит

en: Westmoreland
mk: Вестморленд

en: Wexford
mk: Вексфорд

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
mk: Исто така, ќе користиме колачиња за да ја следиме содржината на кошничката додека ја прелистувате нашата страница.

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
mk: Кој ZIP/поштенски код е достапен за локална испорака?

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
mk: Кој ZIP/поштенски код е достапен за локално превземање?

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
mk: Кои автоматски одлучи и/или профилирање го правиме со корисничките податоци

en: What currency do you accept payments in?
mk: Во која валута прифаќате плаќања?

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
mk: Во која валута се наведени цените во каталогот и во кои валути ќе може да се плати преку Портите за Плаќање.

en: What data breach procedures we have in place
mk: Кои процедури за пречување на инциденти ги имаме поставено

en: What do I do now?
mk: Што да правам сега?

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
mk: Колкава провизија сакате да наплаќате за локална испорака, без оглед дали избирате бесплатно. Оставете празно да се оневозможи.

en: What is PHP and how does it affect my site?
mk: Што е PHP и како тоа влијае на мојот сајт?

en: What is PayPal?
mk: Што е PayPal?

en: What personal data we collect and why we collect it
mk: Кои лични податоци ги собираме и зошто

en: What rights you have over your data
mk: Какви права имате врз вашите податоци

en: What running the tool will do.
mk: Што ќе се случи ако се изврши алатката.

en: What should be done with content owned by %s?
mk: Што да се направи со содржината на %s?

en: What should be done with content owned by these users?
mk: Што треба да се направи со содржината од овие корисници?

en: What should be done with content owned by this user?
mk: Што да се направи со содржината на овој корисник?

en: What third parties we receive data from
mk: Од кои трети страни добиваме податоци

en: What to show on the front page
mk: Што да се прикаже на насловната страница

en: What type of products do you plan to sell?
mk: Каков вид на продукти ќе продавате?

en: What we collect and store
mk: Она што го собираме и складираме

en: What we share with others
mk: Што споделуваме со останатите

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
mk: Што сакате да наплатите за испорака со фиксна стапка?

en: What&#8217;s New
mk: Што е ново

en: What&#8217;s on your mind?
mk: Што имате на памет?

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
mk: Што е разликата помеѓу категориите и ознаките? Нормално, ознаките се клучни зборови кои идентификуваат важни информации во Вашиот напис (имиња, предмети, и сл.) кои можеби и не се среќаваат во други написи, додека категориите се секции во кои се групирани написите.

en: What's Hot
mk: Актуелно

en: What's your current annual revenue?
mk: Колкав е вашиот моментален годишен приход?

en: What’s next?
mk: Што е следно?

en: When a comment contains any of these words in its content, author name, URL, email, IP address, or browser&#8217;s user agent string, it will be held in the <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">moderation queue</a>. One word or IP address per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
mk: Кога коментарот содржи некој од овие зборови во неговата содржина, името на авторот, URL-то, е-поштата, IP-адресата или низата кориснички агенти на прелистувачот, тој ќе се чува во <a href="edit-comments.php?comment_status=moderated">редот за модерирање</a> . Еден збор или IP адреса по линија. Ќе одговара на внатрешните зборови, така што „притиснете“ ќе одговара на „WordPress“.

en: When a comment contains any of these words in its content, author name, URL, email, IP address, or browser&#8217;s user agent string, it will be put in the Trash. One word or IP address per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
mk: Кога коментарот содржи некој од овие зборови во неговата содржина, името на авторот, URL-то, е-поштата, IP адресата или низата на кориснички агент на прелистувачот, тој ќе биде ставен во Ѓубре. Еден збор или IP адреса по линија. Ќе одговара на внатрешните зборови, така што „притиснете“ ќе одговара на „WordPress“.

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
mk: Кога додавате нова категорија, потребно е да ги пополнете следните полиња:

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
mk: Кога додавате ознака од оваа страница, треба да ги пополните следните полиња:

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
mk: При примена на повеќе купони, аплицирајте го првиот купон на целосната цена, а вториот купон на цената со попуст и така натаму.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
mk: Кога правите промена на темите, постојат неколку поставувања на елементи кои може да доведат до конфликт. Доколку направите промена на темата и видите дека ви недостасуваат елементите, одете подолу на оваа страниа за да ги видите неактивните елементи.

en: When creating an account, automatically generate an account username for the customer based on their name, surname or email
mk: Кога креирате сметка, автоматски генерирајте корисничко име на сметката за клиентот врз основа на неговото име, презиме или е-пошта

en: When creating an account, send the new user a link to set their password
mk: Кога креирате сметка, испратете му на новиот корисник врска за да ја поставите неговата лозинка

en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
mk: Кога постапувате по %s, дали треба да се укине пристапот до датотеките што може да се преземат и да се исчистат дневниците за преземање?

en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
mk: Кога постапувате по %s, дали личните податоци во нарачките треба да се задржат или отстранат?

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
mk: Кога сте во модот за преуредување, дополнителни опции за прераспоредување на елементите ќе бидат достапни во листата погоре.

en: When in reorder mode, additional controls to reorder widgets will be available in the widgets list above.
mk: Кога си во мод на преуредување, ќе бидат прикажани дополнителни контроли за преуредување на виџетите кои се достапни во листата погоре.

en: When limiting response using after/before, which date column to compare against.
mk: При ограничување на одговорот користејќи по/пред, со која колона да се споредува.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
mk: При преглед на помали екрани, вие можете да ја искористите иконката Скриј, која се наоѓа на дното на панелот од левата страна. Тоа ќе го сокрие панелот, давајќи ви место да го прегледате вашиот вебсајт со новата тема. За да го вратите панелот назад, повторно кликнете на иконката Скриј.

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
mk: Кога залихата на продуктот ќе ја достигне оваа вредност статусот на залиха ќе се промени на "Нема на Залиха" и ќе бидете известени преку email. Ова подесување не влијае на постојните продукти кои се "На залиха".

en: When product stock reaches this amount you will be notified by email. It is possible to define different values for each variation individually. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
mk: Кога залихата на продуктот ќе го достине овој износ ќе бидете известени по и-мејл. Можно е да дефинирате различни вредности за секоја варијација индивидуално. Зададената основна вредност на продавницата можете да ја изменете во Поставки > Продукти > Инвентар.

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
mk: Кога залихата на продуктот ќе ја достигне оваа вредност ќе бидете известени преку email.

en: When registering a "variadic" theme feature, the "type" must be an "array".
mk: Кога регистрирате карактеристика на „вариадична“ тема, „типот“ мора да биде „низа“.

en: When registering a default meta value the data must match the type provided.
mk: Кога регистрирате стандардна мета вредност, податоците мора да одговараат на дадениот тип.

en: When registering an "array" feature, the feature's schema must include the "items" keyword.
mk: Кога регистрирате карактеристика „низа“, шемата на карактеристиката мора да го содржи клучниот збор „ставки“.

en: When registering an "array" meta type to show in the REST API, you must specify the schema for each array item in "show_in_rest.schema.items".
mk: Кога регистрирате мета-тип на "array" за да се покаже во REST API, мора да ја наведете шемата за секоја ставка во низата во "show_in_rest.schema.items".

en: When registering an "array" or "object" feature to show in the REST API, the feature's schema must also be defined.
mk: Кога регистрирате карактеристика „низа“ или „објект“ за прикажување во REST API, мора да се дефинира и шемата на функцијата.

en: When registering an "array" setting to show in the REST API, you must specify the schema for each array item in "show_in_rest.schema.items".
mk: Кога регистрирате поставка за „низа“ за прикажување во REST API, мора да ја наведете шемата за секоја ставка од низата во „show_in_rest.schema.items“.

en: When registering an "object" feature, the feature's schema must include the "properties" keyword.
mk: Кога регистрирате карактеристика „објект“, шемата на карактеристиката мора да го содржи клучниот збор „својства“.

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
mk: Кога започнувате нов параграф со некој од овие кратенки за форматирање пропратени со празно место, форматирањето ќе биде аплицирано автоматски. Претиснете „backspace“ или „escape“ за враќање назад.

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search engines discouraged&#8221;, to remind you that you have directed search engines to not crawl your site.
mk: Кога оваа поставка е на сила, се прикажува потсетник во полето „На прв поглед“ на контролната табла што вели: „Пребарувачите се обесхрабрени“, за да ве потсети дека сте ги упатиле пребарувачите да не ја пребаруваат вашата страница.

en: When true, email a link to download the export to the requesting user.
mk: Кога е точно, испратете е-пошта врска за преземање на извозот до корисникот што бара.

en: When true, refunded items are restocked.
mk: Кога е точно, рефундираните ставки повторно се складираат.

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
mk: Кога е точно, API-то на Порта за Плаќање се користи за генерирање на рефундирање.

en: When using a keyboard to navigate:
mk: Кога користите тастатура за навигација:

en: When variation stock reaches this amount you will be notified by email. The default value for all variations can be set in the product Inventory tab. The shop default value can be set in Settings > Products > Inventory.
mk: Кога варијацијата на акциите ќе ја достигне оваа сума, ќе бидете известени преку е-пошта. Стандардната вредност за сите варијации може да се постави во картичката Инвентар на продуктот. Стандардната вредност на продавницата може да се постави во Поставки > Продукти > Инвентар.

en: When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor&#8217;s IP address and browser user agent string to help spam detection.
mk: Кога посетителите оставаат коментари на овој сајт, Ние ги собираме податоците прикажани во формуларот за коментари, како и IP адресата на посетителот и низа на кориснички агенти на прелистувачот за да ни помогнат во откривањето на спам.

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
mk: Кога ќе го кликнете долното копче WordPress ќе креира XML датотека која можете да ја зачувате на Вашиот компјутер.

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
mk: Кога се најавувате, Ние поставуваме неколку колачиња за да ги зачуваме вашите информации за најава и избор на екран(страница). Колачињата за најавување траат 2 дена, а колачињата за опции за екран траат 1 година. Доколку ја изберете опцијата „Запомни ме”, вашето најавување ќе трае две недели. Доколку се одјавите од вашата сметка, колачињата се најава се отстрануваат.

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
mk: Кога купувате од нас, ќе побараме од вас да дадете информации вклучувајќи го вашето име, адреса за наплата, адреса за испорака, адреса на е-пошта, телефонски број, детали за кредитна картичка/плаќање и опционални информации за сметката, како што се корисничко име и лозинка. Ќе ги користиме овие информации за цели, како што се:

en: When you receive a new order, it will appear here.
mk: Кога ќе добиете нова нарачка, ќе се појави тука.

en: Where is your store based?
mk: Каде е сместена Вашата продавница?

en: Where the template part is intended for use (header, footer, etc.)
mk: Онаму каде што делот за шаблон е наменет за употреба (заглавие, подножје, итн.)

en: Whether a taxonomy is intended for use publicly either via the admin interface or by front-end users.
mk: Дали оваа таксономија е наменета за јавна употреба - низ администраторскиот панел или од крајните корисници.

en: Whether a template is a custom template.
mk: Дали шаблонот е прилагоден шаблон.

en: Whether items must be assigned all or any of the specified terms.
mk: Дали на ставките мора да им се доделат сите или кој било од наведените услови.

en: Whether or not a user can request to be reminded about the note.
mk: Дали корисникот може или не да бара да се потсети за белешката.

en: Whether or not comments are open on the post.
mk: Дали коментарите се отворени за овој напис.

en: Whether or not the post can be pinged.
mk: Дали објектот може да биде пинг-нат.

en: Whether or not the post should be treated as sticky.
mk: Дали објектот треба да биде третиран како закачен.

en: Whether or not the post type can be viewed.
mk: Дали овој тип на напис може да се гледа или не.

en: Whether or not the post type should have children.
mk: Дали или не типот на пост треба да има деца

en: Whether or not the profile was completed.
mk: Без разлика дали профилот е завршен или не.

en: Whether or not the profile was skipped.
mk: Без разлика дали профилот бил прескокнат или не.

en: Whether or not the store was connected to WooCommerce.com during the extension flow.
mk: Без разлика дали продавницата била поврзана со WooCommerce.com за време на протокот на продолжување.

en: Whether or not the taxonomy should have children.
mk: Дали ресурсот треба да има деца.

en: Whether or not the term cloud should be displayed.
mk: Дали или не условот cloud треба да е прикажан.

en: Whether or not this is a compound rate.
mk: Дали ова е сложена стапка или не.

en: Whether or not this store agreed to receiving marketing contents from WooCommerce.com.
mk: Без разлика дали оваа продавница се согласила да прима маркетинг содржини од WooCommerce.com.

en: Whether or not this store was setup for a client.
mk: Без разлика дали оваа продавница е поставена за клиент или не.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
mk: Дали оваа даночна стапка се применува и за испораката.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
mk: Без разлика дали имате или не овозможено WordPress Multisite.

en: Whether posts and comments RSS feed links are added to head.
mk: Дали врските со RSS доводот на објави и коментари се додадени на главата.

en: Whether posts of this status may have floating published dates.
mk: Дали написите на овој статус може да имаат објавени датуми што важат.

en: Whether posts of this status should be shown in the front end of the site.
mk: Дали натписите од овој ресурс треба да се прикажат на front-end на страната.

en: Whether posts with this status should be private.
mk: Дали написите на овој ресорс треба да бидат приватни.

en: Whether posts with this status should be protected.
mk: Дали натписите со овој ресурс треба да се заштитени

en: Whether posts with this status should be publicly-queryable.
mk: Натписите од овој тип треба да бидат јавно пребарливи.

en: Whether the content is protected with a password.
mk: Дали содржината е заштитена со лозинка.

en: Whether the excerpt is protected with a password.
mk: Дали извадокот е заштитен со лозинка.

en: Whether the menu item represents an object that no longer exists.
mk: Дали ставката од менито претставува објект што повеќе не постои.

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
mk: Дали додатокот може да се активира само на целата мрежа.

en: Whether the product is visible in the catalog
mk: Дали продуктот е видлив во каталогот

en: Whether the taxonomy is publicly queryable.
mk: Дали оваа таксономија е јавно достапна.

en: Whether the theme can manage the document title tag.
mk: Дали темата може да управува со ознаката за наслов на документот.

en: Whether the theme disables custom colors.
mk: Дали темата ги оневозможува сопствените бои.

en: Whether the theme disables custom font sizes.
mk: Дали темата ги оневозможува сопствените големини на фонтови.

en: Whether the theme disables custom gradients.
mk: Дали темата ги оневозможува сопствените градиенти.

en: Whether the theme enables Selective Refresh for Widgets being managed with the Customizer.
mk: Дали темата овозможува селективно освежување за виџети да се управува со приспособувачот.

en: Whether the theme supports responsive embedded content.
mk: Дали темата поддржува адаптивна вградена содржина.

en: Whether the widget supports multiple instances
mk: Дали виџетот поддржува повеќе примероци

en: Whether theme opts in to default WordPress block styles for viewing.
mk: Дали темата ќе се вклучи во стандардните стилови на блокови на WordPress за гледање.

en: Whether theme opts in to the dark editor style UI.
mk: Дали темата ќе се вклучи во мрачниот интерфејс во стилот на уредувачот.

en: Whether theme opts in to the editor styles CSS wrapper.
mk: Дали темата ќе се вклучи во CSS обвивката на стиловите на уредникот.

en: Whether theme opts in to wide alignment CSS class.
mk: Дали темата ќе се вклучи во CSS класата со широко порамнување.

en: Whether to allow automatic creation of taxonomy columns on associated post-types table.
mk: Дали да се дозволи автоматско создавање на колони за таксономии асоцирани со табелата на посебен вид на содржина.

en: Whether to automatically add top level pages to this menu.
mk: Дали автоматски да се додадат страници од највисоко ниво во ова мени.

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
mk: Дали да се заобиколи отпадот и да се избриши насила.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
mk: Дали да го прескокне префрлањето во корпа и форсира бришење.

en: Whether to consider GMT post dates when limiting response by published or modified date.
mk: Дали да се земат предвид датумите на објавување GMT кога се ограничува одговорот со објавен или изменет датум.

en: Whether to create a new user account as part of order processing.
mk: Дали да се создаде нова корисничка сметка како дел од обработката на нарачките.

en: Whether to force removal of the widget, or move it to the inactive sidebar.
mk: Дали да се принуди да се отстрани виџетот или да се премести во неактивната странична лента.

en: Whether to generate a default UI for managing this post type.
mk: Дали да се генерира стандарден интерфејс за управување со овој тип на напис.

en: Whether to generate a default UI for managing this taxonomy.
mk: Дали да се генерира потребниот интерфејс за управување со оваа таксономија.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
mk: Дали да се кријат ресурсите кои не се доделени на било кои продукти.

en: Whether to hide terms not assigned to any posts.
mk: Дали да скриеш услови кои не се назначени на ниеден напис.

en: Whether to include child terms in the terms limiting the result set.
mk: Дали да се вклучат детски термини во термините што го ограничуваат множеството резултати.

en: Whether to include posts in the edit listing for their post type.
mk: Дали да вклучува натписи со во листата на промени во нивниот тип на натпис.

en: Whether to make the taxonomy available for selection in navigation menus.
mk: Дали да се прикажат таксономиите за избирање во навигационите менија.

en: Whether to perform an oEmbed discovery request for unsanctioned providers.
mk: Дали да се изврши oEmbed барање за несанкционирани провајдери.

en: Whether to show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
mk: Дали да се прикажат таксономиите во панелот за брзо/групно уредување.

en: Which columns should be exported?
mk: Кои колони треба да се извезат?

en: Which product category should be exported?
mk: Која категорија на продукти треба да се извезува?

en: Which product types should be exported?
mk: Кои типови на продукти треба да се извезат?

en: While previewing a new theme, you can continue to tailor things like widgets and menus, and explore theme-specific options.
mk: Кога прегледувате нова тема, можете да продолжите со прилагодување на елементи и менија, и да ги истражите опциите кои се специфични за темата.

en: While trying to test your site&#8217;s scheduled events, the following error was returned: %s
mk: Додека се обидувавме да ги тестираме закажаните настани на вашиот сајт, нсе случи следната грешка: %s

en: While writing, you can press <kbd>/</kbd> to quickly insert new blocks.
mk: Додека пишувате, можете да притиснете <kbd>/</kbd> за брзо вметнување нови блокови.

en: While you visit our site, we’ll track:
mk: Додека ја посетувате нашата страница, ние ќе следиме:

en: White
mk: Бела

en: Whitehorse
mk: Вајтхорс

en: Who on our team has access
mk: Кој од нашиот тим има пристап

en: Who we are
mk: За нас

en: Who we share your data with
mk: Со кого ги споделуваме вашите податоци

en: Why is this important?
mk: Зошто е ова важно?

en: Wicklow
mk: Виклоу

en: Wide
mk: Широк

en: Wide Blocks
mk: Широки блокови

en: Wide width
mk: Раширено

en: Widget %s
mk: Елемент %s

en: Widget Group
mk: Група на виџети

en: Widget areas
mk: Области на виџети

en: Widget is missing.
mk: Виџетот недостасува.

en: Widget moved down
mk: Виџетот е преместен надолу

en: Widget moved up
mk: Виџетот е преместен нагоре

en: Widget type (id_base) is required.
mk: Потребен е тип на виџет (id_base).

en: Widget type does not support raw instances.
mk: Типот на виџетот не поддржува необработени примероци.

en: Widget types
mk: Видови виџети

en: Widgets
mk: Елементи

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
mk: Елементите се независни секции со содржина кои можат да бидат поставени во било која елементирана локација во Вашата тема (обично наречени странични ленти). За да ја пополните вашата странична лента со елементи, влечете и оставете го елементот во саканата позиција.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
mk: Гаџети се независни секции на соодржина кој  можат да бидате ставени на  места предивидени за гаџети во темата (познаит како  sidebars).

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
mk: Елементите може да се користат повеќе пати. На секој елемент можете да му дадете име со кое ќе биде прикажан на сајтот, но тоа не е задолжително.

en: Widgets need to be registered using %s, before they can be displayed.
mk: Елементите мора да бидат регистрирани користејќи %s, пред да можат да бидат прикажани.

en: Width
mk: Ширина

en: Width (%s)
mk: Ширина (%s)

en: Width of the crop as a percentage of the image width.
mk: Ширината на исечокот како процент од ширината на сликата.

en: Winamac
mk: Винамак

en: Windhoek
mk: Виндхок

en: Winnipeg
mk: Винипег

en: Wisconsin
mk: Висконсин

en: With our blocks, you can select and display products, categories, filters, and more virtually anywhere on your site — no need to use shortcodes or edit lines of code. Learn more about how to use each one of them.
mk: Со нашите блокови, можете да избирате и прикажувате продукти, категории, филтри и повеќе виртуелно каде било на вашата страница - нема потреба да користите кратки кодови или да уредувате линии на код. Дознајте повеќе за тоа како да го користите секој од нив.

en: With the release of WooCommerce 4.0, these reports are being replaced. There is a new and better Analytics section available for users running WordPress 5.3+. Head on over to the <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> or learn more about the new experience in the <a href="https://docs.woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">WooCommerce Analytics documentation</a>.
mk: Со објавувањето на WooCommerce 4.0, овие извештаи се заменуваат. Има нов и подобар дел за Аналитика достапен за корисниците кои користат WordPress 5.3+. Одете на <a href="%1$s">WooCommerce Analytics</a> или дознајте повеќе за новото искуство во <a href="https://docs.woocommerce.com/document/woocommerce-analytics/" target="_blank">документацијата WooCommerce Analytics</a> .

en: WooCommerce %1$s table creation failed. Does the %2$s user have CREATE privileges on the %3$s database?
mk: Не успеа да се создаде табела %1$s на WooCommerce. Дали корисникот %2$s има CREATE привилегии на базата на податоци %3$s?

en: WooCommerce &rsaquo; Setup Wizard
mk: WooCommerce &rsaquo; Подесување

en: WooCommerce API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
mk: WooCommerce API. Користете клиентски клуч во полето за клиентско име и скриена информација во полето за лозинка на клиентот.

en: WooCommerce Admin icon
mk: WooCommerce Admin икона

en: WooCommerce Blocks development mode requires files to be built. From the plugin directory, run %1$s to install dependencies, %2$s to build the files or %3$s to build the files and watch for changes.
mk: Режимот за развој на WooCommerce Blocks бара да се градат датотеки. Од директориумот на приклучоците, стартувајте %1$s за да инсталирате зависности, %2$s за да ги изградите датотеките или %3$s за да ги изградите датотеките и следете ги промените.

en: WooCommerce Blocks development mode requires the %1$s constant to be defined and true in your %2$s file. Otherwise you are loading the blocks package from WooCommerce core.
mk: Режимот за развој на WooCommerce Blocks бара константата %1$s да биде дефинирана и вистинита во вашата датотека %2$s. Во спротивно, го вчитувате пакетот блокови од јадрото на WooCommerce.

en: WooCommerce Blocks package
mk: Пакетот WooCommerce Blocks

en: WooCommerce Customer Data
mk: Податоци за клиенти на WooCommerce

en: WooCommerce Customer Downloads
mk: Преземања од клиенти на WooCommerce

en: WooCommerce Customer Orders
mk: Нарачки од клиенти на WooCommerce

en: WooCommerce Customer Payment Tokens
mk: Токени за плаќање на клиенти на WooCommerce

en: WooCommerce Endpoint
mk: Крајна точка на WooCommerce

en: WooCommerce Endpoints
mk: Крајни точки на WooCommerce

en: WooCommerce Extensions
mk: WooCommerce Екстензии

en: WooCommerce Helper
mk: WooCommerce Помошник

en: WooCommerce Home
mk: Дома на WooCommerce

en: WooCommerce Network Orders
mk: Нарачки на WooCommerce Network

en: WooCommerce Onboarding
mk: Вклучување на WooCommerce

en: WooCommerce PayPal Checkout Gateway
mk: ВуCommerce PayPal Checkout Gateway

en: WooCommerce Payments
mk: WooCommerce плаќања

en: WooCommerce REST API package
mk: WooCommerce REST API пакет

en: WooCommerce Recent Reviews
mk: WooCommerce - последни рецензии

en: WooCommerce Services
mk: WooCommerc сервиси

en: WooCommerce Services icon
mk: Икона WooCommerce Services

en: WooCommerce Setup
mk: WooCommerce Поставки

en: WooCommerce Shipping
mk: Испорака на WooCommerce

en: WooCommerce Status
mk: Состојба на WooCommerce

en: WooCommerce Subscriptions allows you to introduce a variety of subscriptions for physical or virtual products and services. Create product-of-the-month clubs, weekly service subscriptions or even yearly software billing packages. Add sign-up fees, offer free trials, or set expiration periods.
mk: WooCommerce Subscriptions ви овозможува да воведете различни претплати за физички или виртуелни продукти и услуги. Креирајте клубови за продукт на месецот, неделни претплати за услуги или дури и годишни софтверски пакети за наплата. Додадете надоместоци за пријавување, понудете бесплатни проби или поставете периоди на истекување.

en: WooCommerce Tax
mk: Данок на WooCommerce

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
mk: Имиња на акции на WooCommerce поврзани со webhook.

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
mk: WooCommerce може да ги прифати плаќањата преку интернет и офлајн. <a href="%s" target="_blank"> Дополнителни начини на плаќање </a> може подоцна да се инсталираат.

en: WooCommerce database update
mk: Надградба на базата на податоци на WordPress

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
mk: Ажурирањето на базата на податоци на WooCommerce заврши. Ви благодариме што се ажуриравте на најновата верзија!

en: WooCommerce database update done
mk: Надградбата на WooCommerce базата на податоци е звршена

en: WooCommerce database update in progress
mk: Надградбата на WooCommerce базата на податоци е во тек

en: WooCommerce database update required
mk: Потребна е надградба на WooCommerce базата на податоци

en: WooCommerce database version
mk: Верзија на WooCommerce базата на податоци

en: WooCommerce endpoints
mk: WooCommerce крајни точки

en: WooCommerce extensions
mk: WooCommerce Екстензии

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
mk: WooCommerce е ажуриран! За да работиме непречено, мораме да ја ажурираме вашата база на податоци до најновата верзија.

en: WooCommerce is updating product data in the background
mk: WooCommerce ги ажурира податоците за продуктот во заднина

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
mk: WooCommerce ја ажурира базата на податоци во позадина. Процесот на ажурирање на базата на податоци може да потрае малку, затоа бидете трпеливи.

en: WooCommerce pages
mk: WooCommerce страници

en: WooCommerce pages.
mk: WooCommerce страници.

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
mk: WooCommerce plugin-овите може да го користат овој метод на комуникација при проверка на ажурирањата на plugin-овите.

en: WooCommerce products (CSV)
mk: WooCommerce продукти (CSV)

en: WooCommerce settings
mk: WooCommerce подесувања

en: WooCommerce status
mk: WooCommerc статус

en: WooCommerce support
mk: Поддршка за WooCommerce

en: WooCommerce tax rates (CSV)
mk: WooCommerc даночни стапки  (CSV)

en: WooCommerce transients
mk: WooCommerce транзиенти

en: WooCommerce version
mk: WooCommerce верзија

en: WooCommerce version.
mk: WooCommerce верзија.

en: WooCommerce will match a customer to a single zone using their shipping address and present the shipping methods within that zone to them.
mk: WooCommerce ќе го усогласи клиентот со една зона користејќи ја неговата адреса за испорака и ќе им ги претстави методите за испорака во таа зона.

en: WooCommerce will run under this version of PHP, however, it has reached end of life. We recommend using PHP version 7.2 or above for greater performance and security.
mk: WooCommerce ќе работи под оваа верзија на PHP, но сепак, го достигна крајот на животот. Препорачуваме да користите PHP верзија 7.2 или понова за поголеми перформанси и безбедност.

en: WooCommerce will run under this version of PHP, however, some features such as geolocation are not compatible. Support for this version will be dropped in the next major release. We recommend using PHP version 7.2 or above for greater performance and security.
mk: WooCommerce ќе работи под оваа верзија на PHP, но некои функции како што е геолокацијата не се компатибилни. Поддршката за оваа верзија ќе биде отфрлена во следното големо издание. Препорачуваме да користите PHP верзија 7.2 или понова за поголеми перформанси и безбедност.

en: WooCommerce.com Usage Tracking Documentation
mk: Документација за следење на употребата на WooCommerce.com

en: WooCommerce.com support
mk: Поддршка за WooCommerce.com

en: Wood thrush singing in Central Park, NYC.
mk: Пеење на дрозд во Централ Парк, Њујорк.

en: Woohoo, %1$s was your record day for sales! Net sales was %2$s beating the previous record of %3$s set on %4$s.
mk: Уууу, %1$s беше вашиот рекорден ден за продажба! Нето-продажбата беше %2$s, надминувајќи го претходниот рекорд од %3$s поставен на %4$s.

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
mk: зборови

en: Word count: %s
mk: Број на зборови: %s

en: WordCamps
mk: WordCamp настани

en: WordPress %1$s running %2$s theme.
mk: WordPress %1$s работи на темата %2$s.

en: WordPress &rsaquo; Error
mk: WordPress &rsaquo; Грешка

en: WordPress &rsaquo; Success
mk: WordPress &rsaquo; Успешно

en: WordPress Address (URL)
mk: WordPress адреса (URL)

en: WordPress Blog
mk: Блог на WordPress

en: WordPress Comments
mk: WordPress коментари

en: WordPress Constants
mk: WordPress константи

en: WordPress Dashboard
mk: Вордпрес Контролна Табла

en: WordPress Embed
mk: WordPress Вградување

en: WordPress Events and News
mk: WordPress настани и новости

en: WordPress Media
mk: WordPress Мултимедија

en: WordPress News
mk: WordPress новости

en: WordPress Shortcode:
mk: WordPress кратенка:

en: WordPress Updates
mk: WordPress надградби

en: WordPress User
mk: WordPress Корисник

en: WordPress Version
mk: WordPress верзија

en: WordPress database error:
mk: Грешка со WordPress базата на податоци:

en: WordPress debug mode
mk: Режим за отстранување грешки на WordPress

en: WordPress development updates are blocked by the %s constant.
mk: WordPress развојните надградби се блокирани од константата %s.

en: WordPress development updates are blocked by the %s filter.
mk: WordPress развојните надградби се блокирани од филтерот %s.

en: WordPress directory location
mk: Локација на WordPress директориумот

en: WordPress directory size
mk: Големина на WordPress директориумот

en: WordPress environment
mk: WordPress околина

en: WordPress is not notifying any <a href="%1$s">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%2$s">visibility settings</a>.
mk: WordPress не известува ниту еден <a href="%1$s">сервис за надградба</a> бидејќи такви се вашите <a href="%2$s">подесувања за видливост</a>.

en: WordPress language.
mk: WordPress јазик.

en: WordPress locale code.
mk: Wordpress локален код

en: WordPress login
mk: WordPress сметка

en: WordPress memory limit.
mk: WooCommerce мемориски лимит.

en: WordPress multisite
mk: Повеќестрана на WordPress

en: WordPress requirements
mk: WordPress Барања

en: WordPress requires %1$s version %2$s or higher. Contact your web hosting company to correct this.
mk: WordPress бара %1$s верзија %2$s или понова. Контактирајте ја вашата хостинг компанија за да го решите ова.

en: WordPress security and maintenance releases are blocked by %s.
mk: WordPress безбедносните и објавите за одржување се блокирани од %s.

en: WordPress security and maintenance releases are blocked by the %s filter.
mk: Безбедносните и одржливите верзии на WordPress се блокирани од филтерот %s.

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
mk: Би требало WordPress автоматски да ги коригира грешните вгнездени XHTML

en: WordPress site: %s
mk: WordPress веб-сајт: %s

en: WordPress update available (%s)
mk: Достапни се надградби за WordPress (%s)

en: WordPress version
mk: WordPress верзија

en: WordPress version %s
mk: WordPress верзија %s

en: WordPress version.
mk: WordPress верзија.

en: WordPress.com News
mk: WordPress.com Новости

en: WordPress.com Password
mk: WordPress.com лозинка

en: WordPress.org is reachable
mk: WordPress.org е достапен

en: WordPress.org plugin directory slug.
mk: Слаг на директориумот за приклучоци WordPress.org.

en: WordPress.org project
mk: WordPress.org проект

en: WordPress.org themes
mk: WordPress.org теми

en: Words
mk: Зборови:

en: Words:
mk: Зборови:

en: Words: %s
mk: Зборови: %s

en: Would you like to give the application identifying itself as %s access to your account? You should only do this if you trust the application in question.
mk: Дали сакате да ѝ дадете на апликацијата што се идентификува како %s пристап до вашата сметка? Треба да го направите ова само ако и верувате на апликацијата за која станува збор.

en: Would you like to give this application access to your account? You should only do this if you trust the application in question.
mk: Дали сакате да и дадете на оваа апликација пристап до вашата сметка? Треба да го направите ова само ако и верувате на апликацијата за која станува збор.

en: Writable
mk: Запишувањето е дозволено

en: Write
mk: Запиши

en: Write HTML…
mk: Напишете HTML код…

en: Write a short welcome message here
mk: Напишете кратка порака за добредојде овде

en: Write an excerpt (optional)
mk: Напиши извадок (опционално)

en: Write byline…
mk: Напиши по линија…

en: Write code…
mk: Пишете код...

en: Write file name…
mk: Напиши име на датотеката...

en: Write preformatted text…
mk: Напиши преформатиран текст...

en: Write shortcode here…
mk: Вметнете краток код овде…

en: Write site tagline…
mk: Напишете ознака на страницата…

en: Write site title…
mk: Напишете го насловот на страницата…

en: Write title…
mk: Напиши наслов...

en: Write verse…
mk: Напиши стих...

en: Write your first blog post
mk: Напишете го вашиот прв блог напис

en: Writing
mk: Пишување

en: Writing Settings
mk: Поставувања за пишување

en: Wyoming
mk: Вајоминг

en: X &#8212; Even more mature than above
mk: X &#8212; Наменето за возрасни

en: XFN stands for <a href="https://gmpg.org/xfn/">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
mk: XFN е кратенка за <a href="https://gmpg.org/xfn/">XHTML Friends Network</a> , што е опционално. WordPress овозможува генерирање на XFN атрибути да покаже како сте поврзани со авторите/сопствениците на страницата на која се поврзувате.

en: XML Error: %1$s at line %2$s
mk: XML грешка: %1$s на линија %2$s

en: XML Sitemap
mk: XML карта на сајтот

en: XML-RPC Request Failed --
mk: Не успеа XML-RPC барањето --

en: XML-RPC services are disabled on this site.
mk: XML-RPC сервисите се оневозможени на овој веб-сајт.

en: Xaisomboun
mk: Ксаисомбун

en: Xiangkhouang
mk: Ксијангкоуанг

en: Xinjiang / 新疆
mk: Ксинџијанг / 新疆

en: Yakutat
mk: Јакута

en: Yakutsk
mk: Јакутск

en: Yala
mk: Јала

en: Yalova
mk: Јалова

en: Yamagata
mk: Јамагата

en: Yamaguchi
mk: Јамагучи

en: Yamanashi
mk: Јаманаши

en: Yambol
mk: Јамбол

en: Yancowinna
mk: Јанковина

en: Yangon
mk: Јангон

en: Yap
mk: Јап

en: Yaracuy
mk: Јаракуј

en: Yards
mk: Јарди

en: Yasothon
mk: Јасотон

en: Yazd (یزد)
mk: Јазд (یزد)

en: Year
mk: Година

en: Year(s)
mk: Година(и)

en: Yekaterinburg
mk: Јекатеринбург

en: Yellow
mk: Жолта

en: Yellowknife
mk: Јелоунајф

en: Yemen
mk: Јемен

en: Yerevan
mk: Јереван

en: Yes
mk: Да

en: Yes please
mk: да молам

en: Yes please!
mk: Да Ве молам!

en: Yes, I approve of this connection
mk: Да, ја одобрувам оваа врска

en: Yes, I own a different store powered by WooCommerce
mk: Да, јас поседувам различна продавница напојувана од WooCommerce

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
mk: Да, јас ќе внесувам цени со вклучен данок

en: Yes, export all custom meta
mk: Да, извезете ги сите сопствени мета

en: Yes, in person at physical stores and/or events
mk: Да, лично во физички продавници и/или настани

en: Yes, on another platform
mk: Да, на друга платформа.

en: Yes, on another platform and in person at physical stores and/or events
mk: Да, на друга платформа и лично во физички продавници и/или настани

en: Yes, take me to my profile page
mk: Да, одведи ме на мојот профил

en: Yesterday
mk: Вчера

en: Yiddish
mk: Јидиш

en: Yobe
mk: Јобе

en: Yoro
mk: Јоро

en: You are about to approve the following comment:
mk: Ќе го одобрите следниов коментар:

en: You are about to delete %s.
mk: Вие ќе го избришете %s.

en: You are about to delete the following comment:
mk: Ќе го избришете следниов коментар:

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Ќе ја избришете оваа врска '%s'
     'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за бришење.

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Ќе ја избришете темата '%s'
      'Откажи' за стопирање, 'Во ред' за бришење.

en: You are about to mark the following comment as spam:
mk: Следниов коментар ќе го обележите како спам:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
mk: Ќе го фрлите следниот коментар во ѓубре:

en: You are about to permanently delete these items from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Вие трајно ќе ги избришете овие елементи од вашиот сајт.
    Оваа акција не може да биде поништена.
     Притиснете 'Cancel' за стопирање, 'OK' за бришење.

en: You are about to permanently delete this item from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk: Со ова перманентно ќе го избришете овој предмет од Вашата страна.
    Оваа акција неможе да биде вратена.
    Откажи за да стопирате, ОК за да избришете.

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
mk:  'Cancel'  да се одкажеш , 'OK' да избришеш.

en: You are accessing this website using HTTPS, but your <a href="%1$s">WordPress Address</a> and <a href="%2$s">Site Address</a> are not set up to use HTTPS by default.
mk: Пристапувате до овој веб сајт користејќи HTTPS, но вашата <a href="%1$s">адреса на WordPress</a> и адресата на <a href="%2$s">страницата</a> не се стандардно поставени да користат HTTPS.

en: You are accessing this website using HTTPS, but your <a href="%s">Site Address</a> is not set up to use HTTPS by default.
mk: Вие пристапувате до овој веб-сајт преку HTTPS, но вашата <a href="%s">WordPress адреса</a> не е подесена да користи HTTPS.

en: You are attempting to log out of %s
mk: Се обидуватге да се одјавите од %s

en: You are browsing %s
mk: Вие прелистувате %s

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for %2$s.
mk: Вие моментално ја прегледувате %1$s блог архивата за %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the day %2$s.
mk: Вие моментално ја прегледувате %1$s блог архивата за ден %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the year %2$s.
mk: Вие моментално ја прегледувате %1$s блог архивата за година %2$s.

en: You are currently browsing the %s blog archives.
mk: Во моментот ги прелистувате архивите на блогот на %s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
mk: Моментално ја разгледувате архивата за категоријата %s.

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
mk: Вие моментално ја уредувате страницата која ги покажува последните написи.

en: You are currently running the latest version of WordPress available, keep it up!
mk: Вие моментално ја користите најновата верзија на WordPress!

en: You are customizing %s
mk: Уредување на %s

en: You are in recovery mode. This means there may be an error with a theme or plugin. To exit recovery mode, log out or use the Exit button. <a href="%s">Exit Recovery Mode</a>
mk: Вие сте во режимот за поправка. Ова значи дека може да постои некоја грешка во вашата тема или додаток. За да излезете од режимот за поправка, одјавете се или искористете го копчето за затварање. <a href="%s">Излези од режимот за поправка</a>

en: You are not a member of this site.
mk: Вие не сте член на овој сајт.

en: You are not allowed to edit this poll.
mk: Не Ви е дозволено да го уредувате ова гласање.

en: You are not authorized to upload files to this site
mk: Не Ви е дозволено да качувате датотеки.

en: You are not currently logged in.
mk: Не сте пријавени(логирани) во моментот.

en: You are now logged out everywhere else.
mk: Вие сега сте одјавени од сите останати локации.

en: You are now logged out.
mk: Сега сте одјавен(а).

en: You are only logged in at this location.
mk: Вие сте најавени само на оваа локација.

en: You are paying for a guest order. Please continue with payment only if you recognize this order.
mk: Плаќате за нарачка од гости. Продолжете со плаќање само ако ја препознаете оваа нарачка.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
mk: Вие коментирате пребрзо. Намалете малку.

en: You are probably offline.
mk: Веројатно сте офлајн.

en: You are updating a plugin. Be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
mk: Ажурирате додаток. Бидете сигурни прво да <a href="%s">направите резервна копија од вашата база на податоци и датотеки</a> .

en: You are updating a theme. Be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
mk: Ажурирате тема. Бидете сигурни дека прво ќе <a href="%s">направите резервна копија од вашата база на податоци и датотеки</a> .

en: You are uploading an older version of a current plugin. You can continue to install the older version, but be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
mk: Поставувате постара верзија на тековниот додаток. Може да продолжите да ја инсталирате постарата верзија, но не заборавајте прво да <a href="%s">направите резервна копија од вашата база на податоци и датотеки</a> .

en: You are using a %1$s drop-in which might mean that a %2$s database is not being used.
mk: Вие го користете drop-in-от %1$s што значи дека базата на податоци %2$s не е во употреба.

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from https://get.adobe.com/flashplayer/
mk: Користите пребарувач кој нема Flash player вклучено или инсталирано. Ве молиме вклучете го вашиот Flash player додаток или превземете ја најновата верзија од https://get.adobe.com/flashplayer/

en: You are using an insecure browser!
mk: Вие користите небезбеден прелистувач!

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
mk: Вие се обидовте да пристапите до работната табла на "%1$s", но немате дозвола. Доколку мислите дека би требало да имате дозвола до работната табла на "%1$s", ве молам, контактирајте го администраторот на мрежата.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
mk: Вие се обидовте да уредите елемент што не постои. Можеби бил избришан?

en: You attempted to edit an item that doesn't exist. Perhaps it was deleted?
mk: Се обидовте да уредите ставка што не постои. Можеби е избришано?

en: You can <a href='http://akismet.com/wordpress/'>get your API key direct from Akismet now</a>.
mk: Сега можете <a href='http://akismet.com/wordpress/'>да го земете API клучот директно од Akismet</a>.

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
mk: Овде можете да додавате врски кои ќе бидат прикажани на вашиот сајт, кои обично се додаваат користејќи  <a href="%s">Елементи</a>. Стандардно се внесени неколку врски до WordPress заедницата.

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
mk: Можете да додадете повеќе методи за испорака во оваа зона. Само клиентите во зоната ќе ги видат.

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
mk: На овој екран можете да додавате и уредувате врски со пополнување на потребните информации. Само полињата за адресата на веб-сајтот и името се задолжителни.

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
mk: Можете да ги додадете следните променливи во вашиот сервис за споделување:

en: You can adjust your blocks to ensure a cohesive experience across your site — add your unique colors to a branded Button block, or adjust the Heading block to your preferred size.
mk: Можете да ги приспособите вашите блокови за да обезбедите кохезивно искуство низ вашата страница - додадете ги вашите уникатни бои на брендираниот блок на копчиња или приспособете го блокот Заглавие на вашата претпочитана големина.

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
mk: Можете да изберете боја за позадина со притискање на копечето Изберете боја и да внесете легитимна HTML хексадецимална вредност, на пример &#8220;#ff0000&#8221 за црвена, или пак да изберете боја со помош на алатката за одбирање бои.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum number of posts to display and whether to show full text or an excerpt. <a href="%s">Learn more about feeds</a>.
mk: Можете исто така да го контролирате прикажувањето на вашата содржина во RSS доводите, вклучувајќи го максималниот број на објави што треба да се прикажат и дали да се прикажува целосен текст или извадок. <a href="%s">Дознајте повеќе за доводи</a> .

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
mk: Исто така можете да пишувате написи со <a href="%s">Притисни ја оваа ознака</a>.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
mk: Во прозорецот за детали вие исто така можете да ги отстраните вишокот елементи и да пристапите кон екранот за уредување.

en: You can also edit or move multiple posts to the Trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk actions menu and click Apply.
mk: Вие, исто така, можете да уредувате повеќе или да префрлите повее написи во корпата. Изберете ги написите користејќи го полето за штиклирање, а потоа изберете ја акцијата од менито за групна акција.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
mk: Исто така, од овој екран користејќи го статусното поле, Вие можете да го менувате и времето на коментарот.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
mk: Исто така, можете да ги превземете истите видови на акција.

en: You can also:
mk: Исто така можете:

en: You can alternatively upload files directly on the Upload tab.
mk: Алтернативно можете да прикачувате датотеки директно преку табот Прикачи.

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there is no relationship from one tag to another.
mk: Вие можете да додавате клучни зборови на Вашите написи, користејќи <strong>ознаки</strong>. За разлика од категориите, ознаките немаат хиерархија, што значи дека ознаките немаат поврзаност меѓу себе.

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
mk: Вие можете да назначувате локации во темата на индивидуални менија со <strong>избирање на соодветните поставувања</strong> на дното од уредувачот за менија. За да назначете менија на сите локации во темите, <strong>посетете го јазичето за менаџирање на локации</strong> на врвот од екранот.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
mk: Вие можете да го промените изгледот на екранот користејќи го јазичето „Опции за екран“ и да поставите колку елементи да се прикажуваат на екран, и да прикажете/сокриете колони.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
mk: Покрај останатите работи, Вие можете да ја промените вашата лозинка, овозможите кратенките од тастатурата, променете бојата на администраторскиот панел, и да го исклучите визуелниот уредувач. Вие можете да ја скриете лентата со алатки (екс. админ лента) од почетната страна на сајтот, но не може да биде оневозможена на админ страницата.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
mk: Вие можете да изберете некоја од стандардните слики за заглавие или да прикачете некои ваши. Исто така, можете да изберете како да се прикажува насловот и описот на вашиот веб-сајт.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
mk: Вие можете да изберете едно од претходните заглавиа, или да прикажете некое по случаен избор.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
mk: Вие можете да изберете што ќе се прикажува на почетната страница на вашиот сајт. Тоа може да бидат написи (класичен блог) или статичка страница. За да поставите статичка страница, потребно е да создадете две <a href="%s">страници</a>. Едната ќе биде поставена како почетна страница, а другата ќе се користи за прикажување на написите.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two Pages. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
mk: Можете да изберете што е прикажано на вашата почетна страна. Тоа можат да бидат написи во обратен хронолошки распоред (класичен блог) или фиксна/статична страна. Да поставите статичнна почетна страна, прво мора да направите две страни. Една од нив ќе постане почетната страна, а другата ќе биде таа каде што вашите написи ќе се прикажуваат.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen.
mk: Можете да изберете дали вашата страница ќе ја индексираат роботи, пинг услуги и пајаци. Ако сакате тие сервиси да ја игнорираат вашата страница, кликнете на полето за избор веднаш до „Оневозможи им на пребарувачите да го индексираат овој веб-сајт“ и кликнете на копчето Зачувај промени на дното на екранот.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
mk: Вие можете да создавате групи од врски со користење на категориите за врски. Категориите за врски мора да имаат уникатно име и овие категории се разликуваат од категориите кои се користат за написи.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
mk: Приказот на страницата можете да го уредите на неколку начини:

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
mk: Вие можете да го уредите изгледот на страницата користејќи го јазичето „Опции за екран“ и/или паѓачките филтри над табелата со врски.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
mk: Можете да го прилагодите приказот на содржината на овој екран, на неколку начини:

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
mk: Може да ја уредиш својата тема без менување на кодот, со едноставно користење на сопствените позадини. Твојата позадина може да биде слика или боја.

en: You can customize your site as much as you like with different colors, typography, and layouts. Or if you prefer, just leave it up to your theme to handle!
mk: Можете да ја прилагодите вашата страница колку што сакате со различни бои, типографија и распоред. Или ако претпочитате, само оставете го на вашата тема да се справи!

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
mk: Вие можете да ги бришете категориите за врски преку менито за групни акции, но тоа не ги бриши врските во таа категорија. Наместо тоа, тие се префрлаат во стандардната категорија за врски.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
mk: Вие можете да ја уредувате сликата додека се зачувува сликичката. Како на пример, може да сакате да имате сликичка во коцка која прикажува само дел од сликата.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
mk: Вие можете да ги уредувате коментарите на корисниците. Ова е корисно за да го известиш коментаторот доколку направил некоја грешка.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
mk: Вие можете да го овозможите пишувачкиот мод без одвлекување на внимание со користење на иконата во десниот горен агол. Оваа можност не е достапна во старите прелистувачи или уреди со мал екран.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links above the posts list to only show posts with that status. The default view is to show all posts.
mk: Можете да ја филтрирате листата на записи, според нивниот статус со користење на текстуллниот линк над листата со записи, за да се прикажат само записи со тој статус. Стандарден преглед е да се излистаат сите записи.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links above the users list to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
mk: Вие можете да ја филтрирате листата на корисници според нивните улоги, користејќи ја врската горе лево за да ги прикажете сите корисници, администраторите, уредниците, авторите, соработниците или претплатените корисници. Стандардниот поглед ги прикажува сите корисници.

en: You can find more details and make changes on the Plugins screen.
mk: Повеќе детали и промени можете да направите преку страницата за додатоци.

en: You can find more details and make changes on the Themes screen.
mk: Повеќе детали и промени можете да направите преку страницата за теми.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
mk: Од јазичето „Опции за екран“ Вие можете да сокриете/прикажете колони базирани на Вашите потреби и да одлучите колку написи ќе се прикажуваат на листата.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
mk: Вие можете да сокриете/прикажете колони според вашите потреби и со помош на „Опции за екран“ јазичето да одлучите колку корисници да се прикажуваат.

en: You can insert media files by clicking the button above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
mk: Вие можете да вметнувате мултимедиски датотеки со кликање на копчето над уредувачот и да ги следите насоките. Сликите можете да ги уредувате со користење на линиските алатки кои ви се достапни во визуелниот уредувач.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
mk: Вие можете да се одјавите од останатите уреди како телефон или јавен компјутер, со кликање на копчето „Одјави ме од секаде“.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the bulk actions.
mk: Вие можете да ги уредувате коментарите на сличен начин како што ги уредувате написите и останатата содржина. Овој екран може да се уредува на ист начин како и останатите, а коментарите можете да ги модерирате и со користење на групните акции.

en: You can manually run queued updates here.
mk: Тука можете рачно да ги направите планираните надградби.

en: You can narrow the list by file type/status or by date using the dropdown menus above the media table.
mk: Вие можете да ја намалите листата според вид/статус на датотека или според датум.

en: You can navigate to other pages on your site while using the Customizer to view and edit the widgets displayed on those pages.
mk: Можете да преминете на други страници на вашата страна додека го користите Прилагодувач за да ги прегледате и уредите елементите кои се прикажани на тие страни.

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%s">Customizer</a>.
mk: Вие сега можете да менаџирате и во живо да прегледувате сопствени позадини во <a href="%s">уредувачот</a>.

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%s">Customizer</a>.
mk: Вие сега можете да менаџирате и во живо да прегледувате сопствени заглавја преку <a href="%s">уредувачот</a>.

en: You can only have 1 %s in your cart.
mk: Може да имате само 1 %s во кошничка.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
mk: Вие можете пропорционално да ја скалирате оригиналната слика. За најдобар резултат, скалирањето е најдобро да се направи пред сечењето, вртењето или ротирањето. Сликите може да се скалираат само надолу, не и нагоре.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
mk: Вие можете да ја уредите листата такашто ќе се прикажуваат само написи од одредена категорија или месец кој можете да го изберете од менијата над листата со написи. Кликнете на копчето за филтрирање откако ќе го извршите избирање. Исто така можете да користите автори, категории и ознаки.

en: You can see all comments on this post here:
mk: Овде може да ги видете сите коментари на овој напис:

en: You can see all pingbacks on this post here:
mk: Овде може да ги видете сите спомнувања на овој напис:

en: You can see all trackbacks on this post here:
mk: Овде може да ги видете сите врски на тој напис:

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
mk: Вие можете да изберете слика која ќе се прикажува на врвот на вашиот веб-сајт со прикачување на истата од вашиот компјутер или избирање од мултимедијалната библиотека. Откако ќе ја изберете сликата, вие ќе можете истата да ја приспособите според потребите.

en: You can select the language you wish to use while using the WordPress administration screen without affecting the language site visitors see.
mk: Можете да го одберете јазикот кој што сакате да го користите додека го користите администраторскиот панел на WordPress без да го афектирате јазикот на Вашата страна.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
mk: Вие можете да поставите сопствена слика како заглавие на вашиот веб-сајт. Едноставно, прикачете ја сликата, скратете ја и вашето заглавие ќе биде променето. Алтернативно, можете да користете и некоја веќе прикачена слика преку мултимедијалната библиотека.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
mk: Вие можете да ја поставите максималната тежина на сликите кои ќе бидат вметнати во написите; Вие исто така можете да вметнете слики и со оригинални димензии.

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
mk: Сеуште може да го користите сајтот, но под-домените кои ги создадовте нема да бидат пристапливи. Доколку ги знаете DNS адресите, игнорирај ја оваа порака.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
mk: Вие можете да испраќате содржина на повеќе различни начини: овој екран ги покрива поставувањата за сите од нив. Секцијата на врвот го контролира уредувачот во работната табла, додека останатите контроли ги покриваат ектерните методи за објавување. За повеќе информации за овие методи, користете ја врската за документација.

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
mk: Вие можете да прикачувате и вметнувате мултимедијални датотеки со кликање на копчето „Додади мултимедија“. Таму имате можност да изберете слики или датотеки кои веќе се прикачени во мултимедијалната библиотека или да прикачите нови, и да ги вметнете во вашиот напис или страница. За да создадете галерија, селектирајте ги сликите кои сакате таа да ги содржи и кликнете на „Создади нова галерија“.

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
mk: Вие можете да прикачувате мултимедијални датотеки без создавање на нов напис. Ова ви овозможува прикачување на датотеки кои ќе може да се користат надвор од содржината на написи или страници. Постојат три начини за прикачување на датотеки:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
mk: Вие можете да користите категории за да дефинирате секции н групи со поврзани написи. Стандардната категорија е „Некатегоризирано“, се додека Вие не ја промените од менито <a href="%s">Пишување</a>

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
mk: Вие можете да користите еден од овие кул заглавие или да изберете по случаен избор за секоја страница.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
mk: За да ја прилагодите Работната табла на Вашиот начин на работа, можете да ги користите подолните контроли. Истото можете да го правите и на најголем дел од останатите администрациски екрани.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
mk: Вие можете да ги видите сите написи од некој корисник со кликање на бројот под „Написи“ колоната.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
mk: Вие можете да го видете написот со едноставен наслов и извадок со користење на јазичето за опции за екран.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
mk: Датотеките може да се покажат како мрежа или како листа во колони. Префрлувањето помеѓу овие изгледи се случува со иконите лево над датотеките.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
mk: Не можете да додаете  &quot;%s&quot; во кошничката бидејќи производот не е на залиха.

en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d second. | You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d seconds.
mk[0]: Не можете да додадете нов начин на плаќање толку брзо по претходниот. Ве молиме почекајте %d секунда.
mk[1]: Не можете да додадете нов начин на плаќање толку брзо по претходниот. Ве молиме почекајте %d секунди.

en: You cannot add another "%s" to your cart.
mk: Не можете да додадете друг "%s" во Вашата кошничка.

en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
mk: Не можете да го додадете тоа количество на &quot;%1$s&quot; во кошничката бидејќи нема доволно на залиха (%2$s remaining).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
mk: Не можете да додадете таа сума во кошничката & mdash; имаме %1$s на залиха и веќе имате %2$s во вашата кошничка.

en: You cannot add the same tax rate twice!
mk: Не можете да додадете истa даночна стапка двапати!

en: You cannot change this later.
mk: Вие не можете подоцна да го промените ова.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
mk: Вие не можете да го избришете овој додаток додека тој е активен на главниот сајт.

en: You cannot delete the current user.
mk: Не може да го избришете тековниот учесник.

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
mk: Вие не можете да го уредите овој елемент бидејќи е во ѓубрето. Вратете го и обидете се повторно.

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
mk: Вие не можете да го префрлите овој елемент во кантата. %s го уредува во моментот.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
mk: Не можете да ја користите таа адреса за е-пошта, за да се регистрирате. Некои од нашите пораки ќе бидат блокирани. Ве молам користете друг провајдер на е-пошта.

en: You commented on:
mk: Вие коментиравте на:

en: You deactivated this plugin on %s and may no longer need this policy.
mk: Вие го деактивиравте додатокот на %s и можеби повеќе нема да ви биде потребна оваа полиса.

en: You did not enter a category name.
mk: Не внесовте име за категоријата.

en: You do not have permission to access this page
mk: Вие немате дозвола да пристапите до оваа страница

en: You do not have permission to access this page.
mk: Вие немате дозвола да пристапите до оваа страница.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
mk: Немате дозвола да доделите API клучеви на избраниот корисник.

en: You do not have permission to create Navigation Menus.
mk: Немате дозвола да креирате менија за навигација.

en: You do not have permission to create Pages.
mk: Немате дозвола да креирате страници.

en: You do not have permission to create coupons
mk: Вие немате дозвола за создавање на купони

en: You do not have permission to create order notes
mk: Немате дозвола да креирате забелешки за нарачки

en: You do not have permission to create order refunds
mk: Немате дозвола да креирате рефундирање на нарачки

en: You do not have permission to create orders
mk: Немате дозвола да креирате нарачки

en: You do not have permission to create product attributes
mk: Немате дозвола да создавате атрибути на продуктот

en: You do not have permission to create product categories
mk: Немате дозвола да креирате категории за производи.

en: You do not have permission to create product shipping classes
mk: Немате дозвола да креирате класи за испорака на продуктите

en: You do not have permission to create product tags
mk: Немате дозвола да создавате ознаки за продукти

en: You do not have permission to create products
mk: Немате дозвола да креирате продукти

en: You do not have permission to create tax classes
mk: Немате пермисии за создавање на даночни класи.

en: You do not have permission to create tax rates
mk: Немате дозвола да креирате стапки на данок

en: You do not have permission to create this customer
mk: Немате дозвола да го креирате овој клиент

en: You do not have permission to create webhooks.
mk: Немате дозвола да креирате webhook-ови.

en: You do not have permission to delete product attribute terms
mk: Немате дозвола да бришете условите за атрибути на продукт

en: You do not have permission to delete product attributes
mk: Немате дозвола да бришете атрибути на продукти

en: You do not have permission to delete product category
mk: Немате дозвола да бришете категорија на производ.

en: You do not have permission to delete product shipping classes
mk: Немате дозвола да бришете класи за испорака на продукти

en: You do not have permission to delete product tag
mk: Немате дозвола да бришете ознаки на продукти

en: You do not have permission to delete tax classes
mk: Немате дозвола да ги избришете даночните класи

en: You do not have permission to delete tax rates
mk: Немате дозвола да бришете даночни стапки

en: You do not have permission to delete this %s
mk: Немате дозвола да го бришете ова %s

en: You do not have permission to delete this customer
mk: Немате дозвола да го избришете овој клиент

en: You do not have permission to edit API Keys
mk: Немате дозвола да уредувате клучеви на API

en: You do not have permission to edit Webhooks
mk: Немате дозвола за уредување на Webhook-ови

en: You do not have permission to edit product attributes
mk: Немате дозвола да уредувате атрибути на продукти

en: You do not have permission to edit product categories
mk: Немате дозвола да едитирате категории на производ.

en: You do not have permission to edit product shipping classes
mk: Немате дозвола да уредувате класи за испорака на продукти

en: You do not have permission to edit product tags
mk: Немате дозвола да уредувате ознаки на продукти

en: You do not have permission to edit tax rates
mk: Немате дозвола да уредувате даночни стапки

en: You do not have permission to edit this %s
mk: Немате дозвола да го уредувате ова %s

en: You do not have permission to edit this API Key
mk: Немате дозвола за уредување на овој API-клуч

en: You do not have permission to edit this Menu. Any changes made will not be saved.
mk: Немате дозвола да го уредувате ова Мени. Сите направени промени нема да се зачуваат.

en: You do not have permission to edit this customer
mk: Немате дозвола да уредувате овој клиент

en: You do not have permission to edit this user.
mk: Немате дозволи да го уредите овој корисник.

en: You do not have permission to read product attribute terms
mk: Немате дозвола да ги прочитате условите за атрибути на продукти

en: You do not have permission to read product attributes
mk: Немате дозвола да ги прочитате атрибутите на продуктот

en: You do not have permission to read product categories
mk: Немате дозвола да ги прочитате категориите на продукти

en: You do not have permission to read product shipping classes
mk: Немате дозвола да ги прочитате класите за испорака на продукти

en: You do not have permission to read product tags
mk: Немате дозвола да ги прочитате ознаките на продуктите

en: You do not have permission to read tax classes
mk: Немате дозвола да ги прочитате даночните стапки

en: You do not have permission to read tax rate
mk: Немате дозвола да ја прочитате даночната стапка

en: You do not have permission to read the coupons count
mk: Немате дозвола да го прочитате бројот на купони

en: You do not have permission to read the customers count
mk: Немате дозвола да го прочитате бројот на клиенти

en: You do not have permission to read the orders count
mk: Немате дозвола да ги читате бројот на нарачки

en: You do not have permission to read the products count
mk: Немате дозвола да ги прочитате бројот на продукти

en: You do not have permission to read the tax classes count
mk: Немате дозвола да ги прочитате бројот на даночни стапки

en: You do not have permission to read the taxes count
mk: Немате дозвола да го прочитате бројот на даноци

en: You do not have permission to read the webhooks count
mk: Немате дозвола го читате webhooks бројачот

en: You do not have permission to read this %s
mk: Немате дозвола да го прочитате овој %s

en: You do not have permission to read this customer
mk: Немате дозвола да го прочитате овој Клиент

en: You do not have permission to read this report
mk: Немате дозвола да го прочитате овој извештај

en: You do not have permission to revoke API Keys
mk: Немате дозвола да ги отповикате клучевите на API

en: You do not have permission to revoke this API Key
mk: Немате дозвола да го отповикате овој API-клуч

en: You do not have permission to update Webhooks
mk: Немате дозвола за ажурирање на Webhooks

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
mk: Немате доволно дозволи за да пристапите на оваа страна.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да активирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
mk: Вие немате доволно дозвола да деактивирате додатоци на овој веб-сајт.

en: You don&#8217;t have permission to do this.
mk: Вие немате дозвола да го направите ова.

en: You have %1$s and %2$s.
mk: Вие имате %1$s и %2$s.

en: You have attempted to queue too many files.
mk: Се обидовте да наредите премногу датотеки.

en: You have attempted to register a duplicate item with WooCommerce Navigation: %1$s
mk: Се обидовте да регистрирате дупликат ставка со WooCommerce Navigation: %1$s

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%1$s">homepage</a> or <a href="%2$s">log in</a> using your username and password.
mk: Додадени сте на овој сајт. Ве молам посетете ја <a href="%1$s">почетната страница</a> или <a href="%2$s">најавете се</a> со користење на вашето корисничко име и лозинка.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
mk: Вие имате избрано да ги избришете следните корисници од сите мрежи и сајтови.

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
mk: Вие имате избрано да го избришете овој корисник од сите мрежи и сајтови.

en: You have logged in successfully.
mk: Успешно се одјавивте.

en: You have no categories to convert!
mk: Нема категории за претворање!

en: You have no comments to import!
mk: Нема коментари за внесување!

en: You have no tags to convert!
mk: Нема ознаки за претворање!

en: You have not set up this type of address yet.
mk: Немате направено подесувања за овој тип на адреса сеуште.

en: You have plugins waiting to be updated
mk: Имате додатоци кои чекаат да бидат надградени

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
mk[0]: Ја примивте следната лог порака на WooCommerce:
mk[1]: Ги примивте следните лог пораки на WooCommerce:

en: You have specified these users for deletion:
mk: Ги обележавте овие учесници за отстранување:

en: You have specified these users for removal:
mk: Овие корисници се обележани за бришење:

en: You have specified this user for deletion:
mk: Вие го означивте овој корисник за бришење:

en: You have specified this user for removal:
mk: За бришење го означивте овој корисник:

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
mk: Успешно ја конектиравте Вашата страница на WooCommerce.com

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
mk: Успешно ја дисконектиравте Вашата страница од WooCommerce.com

en: You have themes waiting to be updated
mk: Имате теми кои чекаат да бидат надградени

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
mk: Вие имате незачувани промени. Доколку продолжете тие ќе бидат изгубени.

en: You have used this coupon %s in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
mk: Го искористивте овој купон %s во друга трансакција за време на ова плаќање и достигнато е ограничување за користење на купонот. Отстранете го купонот и обидете се повторно.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
mk: Вие го искористивте вашиот простор за складирање. Ве молам, избришете некои датотеки пред да започнете со прикачување.

en: You may also like&hellip;
mk: Може да ви се допаѓа и&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
mk: Може да те интересира и&hellip;

en: You may need to manually restore the item's stock.
mk: Можеби ќе треба рачно да ги вратите залихите на ставката.

en: You may only upload 1 file.
mk: Можете да качувате само една датотека.

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
mk: Мора да сте %1$sнајавени%2$s за да објавите рецензија.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
mk: Мора да се <a href="%s">пријавите</a>  за да испратите коментар.

en: You must be a member of at least one site to use this page.
mk: Вие мора да сте член на еден веб-сајт за да пристапите до оваа страница.

en: You must be logged in to checkout.
mk: Мора да бидеш логиран за да купиш

en: You must be logged in to download files.
mk: Мора да бидете најавени за да преземате датотеки.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
mk: Мора да кликнете на „Зачувај ги промените“ откако ќе завршите со поставувањата.

en: You must enter a valid license key on the <a href="%1$s">MaxMind integration settings page</a> in order to use the geolocation service. If you do not need geolocation for shipping or taxes, you should change the default customer location on the <a href="%2$s">general settings page</a>.
mk: Мора да внесете важечки клуч за лиценца на <a href="%1$s">страницата за поставки за интеграција на MaxMind</a> за да ја користите услугата за геолокација. Ако не ви треба геолокација за испорака или даноци, треба да ја промените стандардната локација на клиентот на <a href="%2$s">страницата со општи поставки</a> .

en: You must provide a domain name.
mk: Вие мора да внесете име на домен.

en: You must provide a name for your network of sites.
mk: Вие мора да внесете за мрежата на вашиот сајт.

en: You must provide a valid email address.
mk: Вие мора да внесете валидна адреса за е-пошта.

en: You must supply a future date to schedule.
mk: Мора да поставите иден датум за да закажете.

en: You must supply an array of options and values.
mk: Мора да обезбедите низа опции и вредности.

en: You must supply an array of options.
mk: Мора да обезбедите низа опции.

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
mk: Ви треба JavaScript за да изберете дел од сликата.

en: You need WooCommerce 4.2 or newer to run this tool.
mk: Ви треба WooCommerce 4.2 или понова верзија за да ја извршите оваа алатка.

en: You need a higher level of permission.
mk: Потребно ви е повисоко ниво на пермисии.

en: You need to define a search term to order by relevance.
mk: Мора да дефинирате израз за пребарување како би сортирале по релевантност.

en: You need to define an include parameter to order by include.
mk: Мора да дефинирате параметар за вклучување за да се подредува по вклучување.

en: You need to pass an array of post formats.
mk: Треба да поминете низа од формати на написи.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
mk: Вие мора да регистрирате Jetpack пред да го конектирате.

en: You need to supply your OPML url. Press back on your browser and try again
mk: Треба да ја внесете Вашата OPML url. Притиснете назад во Вашиот прелистувач и обидете се повторно

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
mk: Можете да имате инсталирате една тема моментално. Живејте малце! Вие можете да изберете повеќе од 1,000 бесплатни теми од WordPress.org директориумот во било кое време: Само кликнете на јазичето <a href="%s">Инсталирај теми</a>

en: You should also note any collection and retention of sensitive personal data, such as data concerning health.
mk: Исто така, потребно е да наведете и собирање на било какви осетливи лични податоци, како на пример податоци поврзани со здравјето на корисниците.

en: You should back up your existing %1$s and %2$s files.
mk: Треба да направите резервна копија на постоечките датотеки %1$s и %2$s.

en: You should back up your existing %s file.
mk: Треба да направите резервна копија од вашата постоечка датотека %s.

en: You should consider changing your site domain to %1$s before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the %3$s prefix with an address like %2$s but any links will not have the %3$s prefix.
mk: Ние препорачуваме да го смените вашиот домен во %1$s пред да ја овозможите мрежата. Се уште ќе можете да го посетите вашиот сајт со користење на %3$s префиксот со адреса како %2$s, но линковите нема да го имаат префиксот %3$s.

en: You should consider removing any unused themes to enhance your site&#8217;s security.
mk: Треба да размислите за отстранување на сите неискористени теми за да ја подобрите безбедноста на вашата страница.

en: You should remove inactive plugins
mk: Треба да ги избришете неактивните додатоци

en: You should remove inactive themes
mk: Треба да ги избришете неактивните теми

en: You want your product catalog and images to look great and align with your brand. This guide will give you all the tips you need to get your products looking great in your store.
mk: Вашиот каталог од продукти и слики треба да изгледа одлично и складно со вашиот бренд. Овој водич ги има сите совети кои ви се потребни за вашите продукти во е-продавницата да изгледаат одлично.

en: You will be given a password to manually enter into the application in question.
mk: Ќе ви биде дадена лозинка за рачно да влезете во предметната апликација.

en: You will be returned to the WordPress Dashboard, and no changes will be made.
mk: Ќе бидете вратени на контролната табла на WordPress и нема да се прават никакви промени.

en: You will be sent to %s
mk: Ќе бидете испратени до %s

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
mk: Ќе мора рачно да направите рефундирање преку вашата Порта за Плаќање по користење на ова.

en: You will not be able to install new themes from here yet since your install requires SFTP credentials. For now, please <a href="%s">add themes in the admin</a>.
mk: Не можете сеуште да инсталирате нови теми од тука бидејќи за Вашата инсталација се потребни SFTP кредицијали. За сега, ве молиме <a href="%s">додадете теми во административниот панел</a>.

en: You would have received an email because of this.
mk: Вие би требало да добиете електронска пошта околу ова.

en: You&#8217;ll create a menu, assign it a location, and add menu items like links to pages and categories. If your theme has multiple menu areas, you might need to create more than one.
mk: Вие ќе креирате мени, ќе поставите локација и ќе додадете мени елементи како линкови до страни и категории. Ако вашата тема има повеќе локации за менија, би било можно да направите повеќе од една.

en: You're almost there! Once you complete store setup you can start receiving orders.
mk: Речиси сте тука! Откако ќе го завршите поставувањето на продавницата, можете да започнете да примате нарачки.

en: You're invited to share your experience
mk: Поканети сте да го споделите вашето искуство

en: You're only one step away from getting paid. Verify your business details to start managing transactions with WooCommerce Payments.
mk: Вие сте на само еден чекор од плаќање. Потврдете ги вашите деловни детали за да започнете да управувате со трансакциите со WooCommerce Payments.

en: You're ready to add products to your store.
mk: Подготвени сте да додадете продукти во вашата продавница.

en: You're ready to start selling!
mk: Подготвени сте за Продажба!

en: You've hit the 10 orders milestone! Look at you go. Browse some WooCommerce success stories for inspiration.
mk: Ја достигнавте пресвртницата од 10 нарачки! Погледнете како ви оди. Прелистајте неколку успешни приказни на WooCommerce за инспирација.

en: Your %s file contains only core WordPress features.
mk: Вашата %s датотека ги содржи само основните WordPress можности.

en: Your <a href="%1$s">WordPress Address</a> and <a href="%2$s">Site Address</a> are not set up to use HTTPS.
mk: Вашата <a href="%1$s">WordPress адреса</a> и адресата на <a href="%2$s">страницата</a> не се поставени да користат HTTPS.

en: Your <a href="%s">Site Address</a> is not set up to use HTTPS.
mk: <a href="%s">Адресата на вашата страница</a> не е поставена да користи HTTPS.

en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
mk: Вашиот CSV треба да вклучува колони во одреден редослед. %1$sКликнете овде за да преземете примерок%2$s.

en: Your Email
mk: Вашата е-пошта

en: Your Name
mk: Вашето име

en: Your Profile
mk: Вашиот профил

en: Your Recent Drafts
mk: Вашите скорешни скици

en: Your Report Download
mk: Преземете го вашиот извештај

en: Your Sites
mk: Ваши сајтови

en: Your Tags
mk: Ваши ознаки

en: Your WordPress version is %1$s, however the uploaded plugin requires %2$s.
mk: Вашата верзија на WordPress е %1$s, но прикачениот додаток бара %2$s.

en: Your WordPress version is %1$s, however the uploaded theme requires %2$s.
mk: Вашата верзија на WordPress е %1$s, но за прикачената тема е потребна %2$s.

en: Your account is now active.
mk: Вашата сметка е активна.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
mk: Вашата сметка е успешно креирана и лозинката е испратена на вашата адреса за е-пошта.

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
mk: Вашата сметка е успешно креирана. Деталите за најавување се испратени на вашата адреса за е-пошта.

en: Your blog does not currently have any published posts.
mk: Нема објавени написи на Вашиот блог.

en: Your blogroll
mk: Вашата листа на блогови

en: Your browser cannot upload files
mk: Вашиот прелистувач не може да прикачува датотеки

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
mk: Вашиот прелистувач не поддржува директен пристап до  clipboard. Ве молиме користете ги кратенките на тастетурата &#8217;s уреди мени неместо ова.

en: Your browser is out of date!
mk: Вашиот прелистувач е застарен!

en: Your cart is currently empty.
mk: Вашата кошничка моментално е празна.

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
mk: Вашите променети податоци ќе бидат изгубени ако ја напуштите оваа страница без да зачувате.

en: Your changes have been saved.
mk: Вашите промени се зачувани.

en: Your changes were not saved. Please retry.
mk: Вашите промени не беа зачувани. Ве молиме, обидете се повторно.

en: Your chosen password.
mk: Вашата избрана лозинка.

en: Your comment is awaiting moderation.
mk: Вашиот коментар чека модерирање.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
mk: Вашиот коментар чека модерирање. Ова е преглед, вашиот коментар ќе биде видлив откако ќе биде одобрен.

en: Your comments have all been imported now, but we still need to rebuild your conversation threads.
mk: Сите Ваши коментари се внесени, но сега треба да ги изградиме нишките написи.

en: Your current password is incorrect.
mk: Вашата лозинка не е коректна.

en: Your email
mk: Вашиот е-маил

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
mk: Вашата адреса за е-пошта, сè уште не е ажурирана. Ве молиме проверете го вашете сандаче на %s за потврден мејл.

en: Your email address will not be published.
mk: Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

en: Your email address.
mk: Ваша адреса за е-пошта.

en: Your homepage displays
mk: Вашата почетна страна прикажува

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, %1$splease refer to this document%2$s to set up your development environment.
mk: Вашата инсталација на WooCommerce е нецелосна. Ако сте го инсталирале WooCommerce од GitHub, %1$splease погледнете го овој документ%2$s за да ја поставите вашата развојна околина.

en: Your installation of WooCommerce is incomplete. If you installed WooCommerce from GitHub, please refer to this document to set up your development environment: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment
mk: Вашата инсталација на WooCommerce е нецелосна. Ако сте го инсталирале WooCommerce од GitHub, погледнете го овој документ за да ја поставите вашата развојна околина: https://github.com/woocommerce/woocommerce/wiki/How-to-set-up-WooCommerce-development-environment

en: Your installation of WordPress does not require FTP credentials to perform updates.
mk: Вашата инсталација на WordPress нема потреба од FTP информации за да прави надградби.

en: Your installation of WordPress prompts for FTP credentials to perform updates.
mk: Вашата инсталација на WordPress има потреба од FTP акредитиви за да ги направи надградбите.

en: Your installation of the WooCommerce Blocks feature plugin is incomplete. Please run %1$s within the %2$s directory.
mk: Вашата инсталација на додатокот WooCommerce Blocks е нецелосна. Стартувај %1$s во директориумот %2$s.

en: Your invoice for order #{order_number}
mk: Фактура за нарачката #{order_number}

en: Your latest changes were saved as a revision.
mk: Вашите последни промени беа зачувани како верзија.

en: Your latest posts
mk: Вашите најнови написи

en: Your latest {site_title} invoice
mk: Вашата последна фактура за {site_title}

en: Your new password for %s is:
mk: Вашата нова лозинка за %s е:

en: Your order
mk: Вашата нарачка

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
mk: Нарачката не може повеќе да се откаже. Ве молиме, контактирајте не за помош.

en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
mk: Вашата нарачка на %s е делумно вратена. Има повеќе детали подолу за вашата референца:

en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
mk: Вашата нарачка на %s е вратена. Има повеќе детали подолу за вашата референца:

en: Your order was cancelled.
mk: Вашата нарачка беше откажана.

en: Your password has been reset successfully.
mk: Вашата лозинка беше успешно сменета.

en: Your password has been reset.
mk: Вашата лозинка беше ресетирана.

en: Your password is too short. Please pick a password that has at least 6 characters.
mk: Лозинката е многу кратка. Одберете лозинка од најмалку 6 букви.

en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
mk: Вашите лични податоци ќе се користат за обработка на вашата нарачка, поддршка на вашето искуство низ оваа веб-локација и за други цели опишани во нашата %s.

en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
mk: Вашите лични податоци ќе се користат за поддршка на вашето искуство низ оваа веб-локација, за управување со пристапот до вашата сметка и за други цели опишани во нашиот %s.

en: Your plugins are all up to date
mk: Вашите додатоци се надградени

en: Your posts have all been imported, but wait &#8211; there&#8217;s more! Now we need to download &amp; import your comments.
mk: Ги внесовме Вашите написи сега останува уште да ги преземеме и внесеме и коментарите.

en: Your products are now being imported...
mk: Вашите продукти сега се увезуваат...

en: Your profile
mk: Вашиот профил

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
mk: Вашиот профил содржи информации за вас (Вашата "сметка") како и лични опции поврзани со користењето на WordPress.

en: Your rating
mk: Ваш рејтинг

en: Your report file is being generated.
mk: Вашата датотека со извештај се генерира.

en: Your review
mk: Ваша препорака

en: Your review is awaiting approval
mk: Вашиот коментар чека одобрување

en: Your scheduled changes just published
mk: Вашите закажани промени само што беа објавени

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
mk: Вашиот сервер нема вклучено fsockopen или cURL - PayPal IPN и други скрипти кои комуницираат со други сервери нема да работаат. Контактирајте го Вашиот хостинг провајдер.

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
mk: Вашиот сервер не ја овозможува класата %s - HTML / Multipart email-ови, како и некои екстензии, нема да работаат без DOMDocument.

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
mk: Вашиот сервер не ја овозможува класата %s - некои gateway plugin-ови што користат SOAP може да не работаат како што се очекува.

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
mk: Вашиот сервер не ја поддржува функцијата %s - ова е потребно за користење на GeoIP датабазата од MaxMind.

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
mk: Вашиот сервер не ги поддржува функциите %s - ова е потребно за подобро кодирање на знаци. За тоа ќе се користат некои постари функции наместо тие.

en: Your session has expired. Please log in to continue where you left off.
mk: Вашата сесија истече. Ве молиме, најавете се за да продолжете каде што застанавте.

en: Your settings have been saved.
mk: Вашите подесувања се зачувани.

en: Your site can communicate securely with other services
mk: Вашиот сајт може да комуницира безбедно со други сервиси

en: Your site can perform loopback requests
mk: Вашиот сајт може да изврши loopback барање

en: Your site could not complete a loopback request
mk: Вашиот сајт не може да го заврши loopback барањето

en: Your site does not have any default theme. Default themes are used by WordPress automatically if anything is wrong with your chosen theme.
mk: Вашиот сајт нема стандардна тема. Стандардните теми се користат од WordPress автоматски доколку се случи некој проблем со вашата нормална тема.

en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, the default WordPress theme, and %3$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, the default WordPress theme, and %3$s, your active theme.
mk[0]: Вашиот сајт има %1$d неактивна тема, покрај %2$s - стандардната WordPress тема и %3$s - вашата активна тема.
mk[1]: Вашиот сајт има %1$d неактивни теми, покрај %2$s - стандардната WordPress тема и %3$s - вашата активна тема.

en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, your active theme.
mk[0]: Вашиот сајт има %1$d неактивна тема, покрај вашата активна тема %2$s.
mk[1]: Вашиот сајт има %1$d неактивни теми, покрај вашата активна тема %2$s.

en: Your site has %d active plugin, and it is up to date. | Your site has %d active plugins, and they are all up to date.
mk[0]: Вашиот сајт има %d активен додаток и тој е надграден.
mk[1]: Вашиот сајт има %d активни додатоци и сите се надградени.

en: Your site has %d inactive plugin. | Your site has %d inactive plugins.
mk[0]: Вашиот сајт има %d неактивен додаток.
mk[1]: Вашиот сајт има %d неактивни додатоци.

en: Your site has %d inactive theme. | Your site has %d inactive themes.
mk[0]: Вашиот сајт има %d неактивни теми.
mk[1]: Вашиот сајт има %d неактивни теми.

en: Your site has %d installed theme, and it is up to date. | Your site has %d installed themes, and they are all up to date.
mk[0]: Вашиот сајт има %d инсталирана тема и е надградена.
mk[1]: Вашиот сајт има %d инсталирани теми и сите се надградени.

en: Your site has %d plugin waiting to be updated. | Your site has %d plugins waiting to be updated.
mk[0]: Вашиот сајт има %d додаток кој чека да биде надграден.
mk[1]: Вашиот сајт има %d додатоци кои чекаат да бидат надградени.

en: Your site has %d theme waiting to be updated. | Your site has %d themes waiting to be updated.
mk[0]: Вашиот сајт има %d тема која чека да биде надградена.
mk[1]: Вашиот сајт има %d теми кои чекаат да бидат надградени.

en: Your site has 1 active plugin, and it is up to date.
mk: Вашиот сајт има 1 активен додаток и тој е ажуриран.

en: Your site has 1 installed theme, and it is up to date.
mk: Вашиот сајт има 1 инсталирана тема и таа е ажурирана.

en: Your site has a critical issue that should be addressed as soon as possible to improve its performance and security.
mk: Вашата страница има критичен проблем што треба да се реши што е можно поскоро за да се подобрат неговите перформанси и безбедност.

en: Your site has critical issues that should be addressed as soon as possible to improve its performance and security.
mk: Вашата страница има критични проблеми што треба да се решат што е можно поскоро за да се подобрат нејзините перформанси и безбедност.

en: Your site is not set to output debug information
mk: Вашиот сајт не е подесен да покажува информации за грешки

en: Your site is set to display errors to site visitors
mk: Вашиот сајт е подесен да ги покажува грешките на посетителите

en: Your site is set to log errors to a potentially public file
mk: Вашиот сајт е подесен да ги зачувува грешките во потенцијална јавна датотека.

en: Your site is unable to communicate securely with other services
mk: Вашиот сајт не може да комуницира безбедно со други сервиси

en: Your site is unable to reach WordPress.org at %1$s, and returned the error: %2$s
mk: Вашиот сајт не може да се поврзи со WordPress.org на %1$s и врати грешка: %2$s

en: Your site may have problems auto-updating plugins and themes
mk: Вашата страница може да има проблеми со автоматското ажурирање на додатоците и темите

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
mk: Вашиот сајт може да е сместен во приватна мрежа. Jetpack може да се поврзе само на јавни сајтови. Ве молиме проверете дали вашиот сајт е видлив преку интернет, а потоа обидете се повторно да се поврзете 🙏.

en: Your site&#8217;s health is looking good, but there are still some things you can do to improve its performance and security.
mk: Здравјето на вашата страница изгледа добро, но сè уште има некои работи што можете да ги направите за да ги подобрите неговите перформанси и безбедност.

en: Your site&#8217;s health is looking good, but there is still one thing you can do to improve its performance and security.
mk: Здравјето на вашата страница изгледа добро, но сепак има едно нешто што можете да направите за да ги подобрите неговите перформанси и безбедност.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
mk: Последни написи на вашиот сајт.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
mk: Последни коментари на вашиот сајт.

en: Your store address is required to set the origin country for shipping, currencies, and payment options.
mk: Потребна е адресата на вашата продавница за да се постави земјата на потекло за испорака, валути и опции за плаќање.

en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
mk: Изгледа дека вашата продавница не користи безбедна врска. Силно препорачуваме да ја сервирате целата ваша веб-локација преку HTTPS-врска за да помогнете во одржувањето на податоците на клиентите безбедни. <a href="%s">Дознајте повеќе овде.</a>

en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
mk: Вашата продавница е речиси подготвена! За да активирате услуги како %s, едноставно поврзете се со Jetpack.

en: Your store is configured to serve digital products using "Redirect only" method. This method is deprecated, <a href="%s">please switch to a different method instead.</a><br><em>If you use a remote server for downloadable files (such as Google Drive, Dropbox, Amazon S3), you may optionally wish to "allow using redirects as a last resort". Enabling that and/or selecting any of the other options will make this notice go away.</em>
mk: Вашата продавница е поставена да опслужува дигитални продукти со методата „Само пренасочување“. Овој метод е застарен, <a href="%s">Ве молиме изберете некој друг метод.</a><br><em>Ако користите стран сервер за датотеки што може да се преземаат (како Google Drive, Dropbox, Amazon S3), правилниот метод ќе се искористи автоматски, па одберете која било од другите опции за да ја отстраните оваа забелешка.</em>

en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
mk: Вашата продавница не користи HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Дознајте повеќе за HTTPS и SSL сертификатите</a>.

en: Your store's uploads directory is <a href="%1$s">browsable via the web</a>. We strongly recommend <a href="%2$s">configuring your web server to prevent directory indexing</a>.
mk: Директориумот за поставувања на вашата продавница може да се <a href="%1$s">прелистува преку веб</a> . Силно препорачуваме да го <a href="%2$s">конфигурирате вашиот веб-сервер за да спречите индексирање на директориуми</a> .

en: Your subscription expired on %s. Get a new subscription to continue receiving updates and access to support.
mk: Вашата претплата истече на %s. Добијте нова претплата за да продолжите да добивате ажурирања и пристап до поддршката.

en: Your subscription expires in %d days. Enable autorenew to avoid losing updates and access to support.
mk: Вашата претплата истекува за %d дена. Овозможете автоматско обновување за да избегнете губење на ажурирањата и пристапот до поддршката.

en: Your theme can display menus in %s location. | Your theme can display menus in %s locations.
mk[0]: Вашата тема може да прикажува менија во %s локација.
mk[1]: Вашата тема може да прикажува менија во %s локации.

en: Your theme can display menus in %s location. Select which menu you would like to use. | Your theme can display menus in %s locations. Select which menu appears in each location.
mk[0]: Вашате тема може да прикаже мени во %s локација. Избери кое мени сакаш да го користиш
mk[1]: Вашате тема може да прикаже мениа во %s локации. Избери кое мени сакаш да го користиш во секоја локација

en: Your theme can display menus in one location.
mk: Вашата тема може да прикажува менија во само една локација.

en: Your theme can display menus in one location. Select which menu you would like to use.
mk: Вашата тема може да прикажува менија на едно место. Означете кое мени би сакале да го користите.

en: Your theme determines how content is displayed in browsers. <a href="%s">Learn more about feeds</a>.
mk: Вашата тема одредува како содржината ќе биде прикажана во пребарувачите. <a href="%s">Научете повеќе за изворите на информации</a>.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
mk: Вашата тема не поддржува менија, но можете да ги користете во страничната лента со додавање на елементот „Менија” преку страницата <a href="%s">Елементи</a>.

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
mk: Вашата тема не поддржува навигациони менија или елементи.

en: Your theme has %s other widget area, but this particular page does not display it. | Your theme has %s other widget areas, but this particular page does not display them.
mk[0]: Вашата тема има %s друга област за елемент, но оваа страница не го прикажува.
mk[1]: Вашата тема има %s други области за елементи, но оваа страница не ги прикажува.

en: Your theme has %s widget area, but this particular page does not display it. | Your theme has %s widget areas, but this particular page does not display them.
mk[0]: Вашата тема има %s област за елементи, но оваа страница не ја прикажува.
mk[1]: Вашата тема има %s области за елементи, но оваа страница не ги прикажува.

en: Your theme has 1 other widget area, but this particular page does not display it.
mk: Вашата тема има 1 друга област за елемент, но оваа страница не ја прикажува.

en: Your theme has 1 widget area, but this particular page does not display it.
mk: Вашата тема има 1 област за елемент, но оваа страница не ја прикажува.

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
mk: Вашата тема содржи датотека woocommerce.php, нема да можете да го снимите преку woocommerce/archive-product.php стандардниот шаблон бидејќи woocommerce.php има приоритет над archive-product.php. Ова е наменето за да се спречат проблеми со прикажувањето на содржините.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu appears in each location. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
mk[0]: Вашата тема поддржува %s мени. Изберете кое мени сакате да го користите.
mk[1]: Вашата тема поддржува %s мени. Изберете кое мени сакате да го користите.

en: Your theme supports one menu. Select which menu you would like to use.
mk: Вашата тема поддржува едно мени. Изберете кое мени сакате да го користите.

en: Your theme uses post formats to highlight different kinds of content, like images or videos. Apply a post format to see this special styling.
mk: Вашата тема користи повеќе формати за написи за да означи различен вид на содржина, како слики или видеа. Изберете формат за написот за да имате посебен стил.

en: Your themes are all up to date
mk: Вашите теми се надградени

en: Your themes are all up to date.
mk: Вашите теми се надградени.

en: Your timezone is set to %1$s (%2$s), currently %3$s (Coordinated Universal Time %4$s).
mk: Вашата временска зона е поставена на %1$s (%2$s), моментално %3$s (Coordinated Universal Time %4$s).

en: Your timezone is set to %1$s (Coordinated Universal Time %2$s).
mk: Твојата временска зона е поставена на %1$s (Coordinated Universal Time %2$s).

en: Your translations are all up to date.
mk: Вие го користете најновиот превод.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
mk: Вашето корисничко име не може да биде променето, но можете да ги користите останатите полиња за да го внеете вашето вистинско име или надимак, и да изберете кое сакате да се прикажува.

en: Your version of WordPress (%s) is up to date
mk: Вие ја користете најновата верзија на WordPress (%s)

en: Your website appears to use Basic Authentication, which is not currently compatible with Application Passwords.
mk: Се чини дека вашиот веб сајт користи Основна автентикација, која во моментов не е компатибилна со лозинките за апликација.

en: Your website appears to use Basic Authentication, which is not currently compatible with application passwords.
mk: Се чини дека вашиот веб сајт користи Основна автентикација, која моментално не е компатибилна со лозинките на апликациите.

en: Your website does not use HTTPS
mk: Твојот сајт не користи HTTPS

en: Your website is using an active HTTPS connection
mk: Твојот веб-сајт користи активна HTTPS врска.

en: Your work will be published at the specified date and time.
mk: Вашата работа ќе биде објавена на избраниот датум и време.

en: Your {site_title} account has been created!
mk: Вашата корисничка сметка на {site_title} е создадена!

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
mk: Вашата {site_title} нарачка на {order_date} е делумично рефундирана.

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
mk: Нарачката на {site_title} со број #{order_number} беше рефундирана

en: Your {site_title} order has been received!
mk: Вашата нарачка од {site_title} е примена!

en: Your {site_title} order is now complete
mk: Вашата нарачка {site_title} сега е завршена

en: You’ve received the following order from %s:
mk: Ја добивте следната нарачка од %s:

en: Yozgat
mk: Јозгат

en: Yucatán
mk: Јукатан

en: Yukon Territory
mk: Јукон

en: Yuma
mk: Јума

en: Yumbe
mk: Јумбе

en: Yunnan / 云南
mk: Јунан / 云南

en: Z → A
mk: Z 	 A

en: ZIP Code
mk: Поштенски број

en: Zacapa
mk: Закапа

en: Zacatecas
mk: Закатекас

en: Zagreb
mk: Загреб

en: Zala
mk: Зала

en: Zambales
mk: Замбалес

en: Zambezi
mk: Замбези

en: Zambia
mk: Замбија

en: Zamboanga Sibugay
mk: Замбоанга Сибугај

en: Zamboanga del Norte
mk: Замбоанга дел Норте

en: Zamboanga del Sur
mk: Замбоанга дел Сур

en: Zambézia
mk: Замбезија

en: Zamfara
mk: Замфара

en: Zamora
mk: Замора

en: Zamora-Chinchipe
mk: Замора-Чинчипе

en: Zanjan (زنجان)
mk: Занџан (Зенџан)

en: Zaporozhye
mk: Запорожје

en: Zaragoza
mk: Сарагоса

en: Zero length file, deleting
mk: Датотека од нула бајти, ја бришам

en: Zero rate
mk: Нулта стапка

en: Zhejiang / 浙江
mk: Жеџијанг / 浙江

en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

en: Zip Export not supported.
mk: Zip Export не е поддржан.

en: Zip or Postcode of the address being shipped to.
mk: Поштенски или поштенски број на адресата на која се испраќа.

en: Zombo
mk: Зомбо

en: Zone
mk: Зона

en: Zone ID.
mk: ID на зоната.

en: Zone does not exist!
mk: Зоната не постои!

en: Zone name
mk: Име на зона

en: Zone regions
mk: Зона региони

en: Zonguldak
mk: Зонгулдак

en: Zoom
mk: Зум

en: Zoom in/out
mk: Зумирај/Одзумирај

en: Zou
mk: Зоу

en: Zulia
mk: Зулија

en: Zulu
mk: Зулу

en: Zurich
mk: Цирих

en: Zürich
mk: Цирих

en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
mk[0]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce најавна порака
mk[1]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce најавни пораки

en: [%1$s] Action Confirmed: %2$s
mk: [%1$s] Акцијата е потврдена: %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
mk: [%1$s] Коментар: "%2$s"

en: [%1$s] Confirm Action: %2$s
mk: [%1$s] Потврди Акција: %2$s

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
mk: [%1$s] Поврзување: "%2$s"

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
mk: [%1$s] Ве молиме модерирајте : "%2$s"

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
mk: [%1$s] Следење: "%2$s"

en: [%s] Admin Email Changed
mk: [%s] Промена на администраторската електронска пошта

en: [%s] Background Update Failed
mk: [%s] Позадинската надградба беше неуспешна

en: [%s] Background Update Finished
mk: [%s] Позадинската надградба заврши

en: [%s] Delete My Site
mk: [%s] Избриши го мојот сајт

en: [%s] Email Change Request
mk: [%s] Барање за промена на електронска пошта

en: [%s] Email Changed
mk: [%s] Промена на електронска пошта

en: [%s] Erasure Request Fulfilled
mk: [%s] Барањето за бришење е исполнето

en: [%s] Joining Confirmation
mk: [%s] Потврда за приклучување

en: [%s] Login Details
mk: [%s] Детали за најава

en: [%s] Network Admin Email Change Request
mk: [%s] Барање за промена на електронската пошта на мрежниот администратор

en: [%s] Network Admin Email Changed
mk: [%s] Промена на електронска пошта на мрежниот администратор

en: [%s] New Admin Email Address
mk: [%s] Нова адреса за е-пошта на Администраторот

en: [%s] New Email Address
mk: [%s] Нова адреса за е-пошта

en: [%s] New Site Created
mk: [%s] Создадена е нова страница

en: [%s] New User Registration
mk: [%s] Нова корисничка регистрација

en: [%s] Password Changed
mk: [%s] Лозинката е променета

en: [%s] Password Reset
mk: [%s] Ресетирај лозинка

en: [%s] Personal Data Export
mk: [%s] Извоз на лични податоци

en: [%s] Some plugins and themes have automatically updated
mk: [%s] Некои додатоци и теми автоматски се ажурираат

en: [%s] Some plugins and themes have failed to update
mk: [%s] Некои додатоци и теми не успеаја да се ажурираат

en: [%s] Some plugins have failed to update
mk: [%s] Некои додатоци не успеаја да се ажурираат

en: [%s] Some plugins were automatically updated
mk: [%s] Некои додатоци беа автоматски ажурирани

en: [%s] Some themes have failed to update
mk: [%s] Некои теми не успеаја да се ажурираат

en: [%s] Some themes were automatically updated
mk: [%s] Некои теми беа автоматски ажурирани

en: [%s] Your Site is Experiencing a Technical Issue
mk: [%s] Вашиот сајт има технички проблеми

en: [%s] Your username and password
mk: [%s] Вашето корисничко име и лозинка

en: [-] Collapse
mk: [-] Собери

en: [Order #%1$s] (%2$s)
mk: [Нарачка #%1$s] (%2$s)

en: [Order #%s]
mk: [Нарачка #%s]

en: [Pending]
mk: [Чекаат]

en: [Remove]
mk: [Избриши]

en: [WordPress.com] Import successful
mk: [WordPress.com] Увозот беше успешен

en: [block rendering halted]
mk: [претставувањето на блокот е запрено]

en: [deleted]
mk: [избришано]

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
mk: [{site_title}]: Нова нарачка #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has been cancelled
mk: [{site_title}]: Нарачката #{order_number} беше откажана

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
mk: [{site_title}]: Нарачката #{order_number} не успеа

en: [{site_title}]: Your {report_name} Report download is ready
mk: [{site_title}]: преземањето на извештајот од {report_name} е подготвено

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
mk: група региони на кои може да им бидат доделени различни методи за достава и тарифа.

en: account erasure request
mk: барање за бришење сметка

en: acquaintance
mk: познавање

en: action
mk: Дејство

en: action canceled
mk: акцијата е откажана

en: action complete
mk: акција заврши

en: action complete via %s
mk: акцијата е завршена преку %s

en: action created
mk: создадена акција

en: action failed via %1$s: %2$s
mk: акцијата не успеа преку %1$s: %2$s

en: action failed: %s
mk: акцијата не успеа: %s

en: action ignored
mk: дејството е игнорирано

en: action ignored via %s
mk: акцијата е игнорирана преку %s

[ctx: action label]
en: Duplicate pattern
mk: Дуплирај ја шемата

en: action reset
mk: ресетирање на акцијата

en: action started
mk: започна акцијата

en: action started via %s
mk: акцијата започна преку %s

[ctx: action that affects the current post]
en: Enable comments
mk: Вклучи коментари

en: action_args should not be overwritten when calling wc_get_template.
mk: action_args не треба да се препишува кога се повикува wc_get_template.

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
mk: Врска

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
mk: Мултимедија

[ctx: add new from admin bar]
en: Page
mk: Страница

[ctx: add new from admin bar]
en: Post
mk: Напис

[ctx: add new from admin bar]
en: User
mk: Корисник

en: added on %1$s at %2$s
mk: додадено на %1$s во %2$s

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
mk: Нов(а)

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
mk: Сина

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
mk: Кафе

[ctx: admin color scheme]
en: Default
mk: Основна

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
mk: Ектоплазма

[ctx: admin color scheme]
en: Light
mk: Светла

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
mk: Темна

[ctx: admin color scheme]
en: Modern
mk: Модерна

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
mk: Океан

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
mk: Изгрејсонце

[ctx: admin menu]
en: All Links
mk: Сите врски

en: all
mk: Сите

en: and
mk: и

en: another web address of mine
mk: уште една моја веб адреса

en: application
mk: Апликација

[ctx: attachment filter]
en: Trash
mk: Отпад

en: audio
mk: Аудио

[ctx: author archive title prefix]
en: Author:
mk: Автор:

[ctx: auto preload]
en: Auto
mk: Автоматски

en: automated taxes
mk: автоматски даноци

en: automated taxes and discounted shipping labels
mk: автоматизирани даноци и етикети за испорака со попуст

en: automated taxes icon
mk: икона за автоматизирани даноци

en: billing address
mk: Адреса за наплата

en: black
mk: Црна

[ctx: block category]
en: Design
mk: Дизајн

[ctx: block category]
en: Embeds
mk: Вметнувања

[ctx: block category]
en: Media
mk: Мултимедија

[ctx: block category]
en: Text
mk: Текст

[ctx: block category]
en: Theme
mk: Тема

[ctx: block category]
en: Widgets
mk: Елементи

[ctx: block style]
en: Default
mk: Стандарден

[ctx: block title]
en: Embed
mk: Вметни

[ctx: blocks]
en: Most used
mk: Најкористени

en: blog
mk: блог

en: bookmark
mk: обележувач

[ctx: breadcrumb]
en: Home
mk: Почетна

[ctx: button label]
en: Convert to link
mk: Претвори во врска

[ctx: button label]
en: Download
mk: Преземи

[ctx: button label]
en: Embed
mk: Вметни

[ctx: button label]
en: Import
mk: Импортирање

[ctx: button label]
en: Try again
mk: Обидете се повторно

en: by
mk: од

en: by %s
mk: од %s

en: cURL installed but unable to retrieve version.
mk: cURL е инсталиран, но не може да се врати верзијата.

en: cURL version
mk: cURL верзија

en: cURL version.
mk: cURL верзија

[ctx: categories]
en: Most Used
mk: Најкористени

[ctx: category archive title prefix]
en: Category:
mk: Категорија:

[ctx: checkout-validation]
en: Billing %s
mk: Наплата %s

[ctx: checkout-validation]
en: Shipping %s
mk: Испорака %s

en: child
mk: дете

en: close tags
mk: ознаки за затворање

en: co-resident
mk: со-жител

en: co-worker
mk: соработник

en: colleague
mk: колега

[ctx: color]
en: Default: %s
mk: Стандардно: %s

[ctx: column name]
en: Comment
mk: Коментар

[ctx: column name]
en: Date
mk: Датум

[ctx: column name]
en: File
mk: Датотека

[ctx: column name]
en: In Response To
mk: Како одговор на

[ctx: column name]
en: Submitted on
mk: Испратено он

[ctx: column name]
en: Title
mk: Наслов

[ctx: column name]
en: Uploaded to
mk: Прикачено на

[ctx: comment]
en: Mark as spam
mk: Означи како спам

[ctx: comment]
en: Not Spam
mk: Не е спам

[ctx: comment]
en: Not spam
mk: Не е спам

[ctx: comment]
en: Permalink:
mk: Постојана врска:

[ctx: comment status]
en: Approved
mk: Одобрен

[ctx: comment status]
en: Closed
mk: Затворени

[ctx: comment status]
en: Open
mk: Отворено

[ctx: comment status]
en: Pending
mk: Чека одобрување

[ctx: comment status]
en: Spam
mk: Спам

[ctx: comment status]
en: Trash
mk: Отпад

en: comments
mk: коментари

[ctx: comments]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Одобрен <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Одобрени <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Мои <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Мои <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Во чекање <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Во чекање <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Spam
mk: Спам

[ctx: comments]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Спам <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Спам <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Отпад  <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Отпад <span class="count">(%s)</span>

en: contact
mk: контакт

[ctx: content placeholder]
en: Content…
mk: Содржина...

en: crop ratio height
mk: сооднос на сечење на висина

en: crop ratio width
mk: сооднос на сечење на ширина

en: crush
mk: лом

en: current
mk: Моментално

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
mk: Претходно прикачени

[ctx: custom headers]
en: Suggested
mk: Препорачано

en: customer orders
mk: нарачки од потрошувачи

[ctx: customizer changeset action/button label]
en: Schedule
mk: Закажи

[ctx: customizer changeset status]
en: Scheduled
mk: Закажано

en: d-M-Y
mk: d-m-Y

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
mk: д.м.г

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s %3$s
mk: %1$s на %2$s %3$s

en: date
mk: момче / девојка

[ctx: date archive title prefix]
en: Day:
mk: Ден:

[ctx: date archive title prefix]
en: Month:
mk: Месец:

[ctx: date archive title prefix]
en: Year:
mk: Година:

[ctx: date/time]
en: On
mk: На

en: day
mk: ден

[ctx: decline months names: on or off]
en: off
mk: исклучено

[ctx: default site language]
en: Site Default
mk: Стандарден јазик на сајтот

[ctx: default-slug]
en: product
mk: produkt

[ctx: default-slug]
en: shop
mk: продавница

[ctx: directly add the only allowed block]
en: Add %s
mk: Додади %s

en: discounted shipping labels
mk: етикети за испорака со попуст

[ctx: district]
en: Belgrade
mk: Белград

[ctx: district]
en: Bor
mk: Бор

[ctx: district]
en: Braničevo
mk: Браничево

[ctx: district]
en: Central Banat
mk: Централен Банат

[ctx: district]
en: Danube
mk: Дунав

[ctx: district]
en: Jablanica
mk: Јабланица

[ctx: district]
en: Kolubara
mk: Колубара

[ctx: district]
en: Kosovo
mk: Косово

[ctx: district]
en: Kosovo-Metohija
mk: Косово - Метохија

[ctx: district]
en: Kosovo-Pomoravlje
mk: Косово-Поморавље

[ctx: district]
en: Kosovska Mitrovica
mk: Косовска Митровица

[ctx: district]
en: Mačva
mk: Мачва

[ctx: district]
en: Morava
mk: Морава

[ctx: district]
en: Nišava
mk: Нишава

[ctx: district]
en: North Banat
mk: Северен Банат

[ctx: district]
en: North Bačka
mk: Северна Бачка

[ctx: district]
en: Peć
mk: Пеќ

[ctx: district]
en: Pirot
mk: Пирот

[ctx: district]
en: Pomoravlje
mk: Поморавље

[ctx: district]
en: Prizren
mk: Призрен

[ctx: district]
en: Pčinja
mk: Пчиња

[ctx: district]
en: Rasina
mk: Расина

[ctx: district]
en: Raška
mk: Рашка

[ctx: district]
en: South Banat
mk: Јужен Банат

[ctx: district]
en: South Bačka
mk: Јужна Бачка

[ctx: district]
en: Srem
mk: Срем

[ctx: district]
en: Toplica
mk: Топалица

[ctx: district]
en: Vojvodina
mk: Војводина

[ctx: district]
en: West Bačka
mk: Западна Бачка

[ctx: district]
en: Zaječar
mk: Зајечар

[ctx: district]
en: Zlatibor
mk: Златибор

[ctx: district]
en: Šumadija
mk: Шумадија

en: document
mk: документ

en: domain
mk: домен

en: done
mk: Завршено

en: download
mk: превземи

en: eCheck
mk: еЧек

en: eCheck ending in %1$s
mk: е-проверка што завршува на %1$s

en: ebook
mk: е-книга

en: edit
mk: Уреди

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
mk: наплата

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
mk: достава

[ctx: editor button]
en: Left to right
mk: Лево кон десно

[ctx: editor button]
en: Right to left
mk: Десно кон лево

[ctx: editor button]
en: Show blocks
mk: Прикажи блокови

en: education
mk: Едукација

[ctx: email "From" field]
en: Site Admin
mk: Админ страница

[ctx: email address]
en: Report generated for
mk: Извештај генериран за

en: enabled
mk: Овозможено

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
mk: Вчитувањето не успеа

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
mk: Се вчитуваат повеќе резултати&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
mk: Не се пронајдени совпаѓања

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
mk: Ве молиме избришете %qty% карактери

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
mk: Ве молиме избришете 1 карактер

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
mk: Ве молиме внесете %qty% или повеќе карактери

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
mk: Ве молиме внесете 1 или повеќе карактери

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
mk: Пребарување&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
mk: Можете да одберете само %qty% ставки

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
mk: Можете да одберете само 1 ставка

en: enter a custom date format in the following field
mk: внесете сопствен формат на датум во следното поле

en: enter a custom time format in the following field
mk: внесете сопствен временски формат во следното поле

en: escape
mk: Escape

en: family
mk: семејство

[ctx: file type group]
en: Archives
mk: Архиви

[ctx: file type group]
en: Audio
mk: Аудио

[ctx: file type group]
en: Video
mk: Видео

en: filter
mk: Филтер

[ctx: find/replace]
en: Find
mk: Пронајди

[ctx: find/replace]
en: Next
mk: Следно

[ctx: find/replace]
en: Prev
mk: Претходно

[ctx: find/replace]
en: Replace
mk: Замени

[ctx: find/replace]
en: Replace all
mk: Замени ги сите

[ctx: find/replace]
en: Replace with
mk: Замени со

[ctx: find/replace]
en: Whole words
mk: Цели зборови

en: first
mk: прв

en: first page
mk: Прва страница

en: five star
mk: 5 ѕвезди

en: folder
mk: директориум

en: follower
mk: следач

en: followers
mk: следачи

[ctx: font size name]
en: Huge
mk: Огромен

[ctx: font size name]
en: Large
mk: Голема

[ctx: font size name]
en: Medium
mk: Средно

[ctx: font size name]
en: Normal
mk: Нормална

[ctx: font size name]
en: Small
mk: Мала

[ctx: font style]
en: Italic
mk: Закосено

[ctx: font style]
en: Normal
mk: Нормален

[ctx: font style]
en: Regular
mk: Редовни

[ctx: font weight]
en: Black
mk: Црна

[ctx: font weight]
en: Bold
mk: Задебелено

[ctx: font weight]
en: Extra Bold
mk: Екстра задебелен

[ctx: font weight]
en: Extra Light
mk: Екстра светлина

[ctx: font weight]
en: Extra-bold
mk: Екстра задебелен

[ctx: font weight]
en: Extra-light
mk: Екстра тенок

[ctx: font weight]
en: Light
mk: Светла

[ctx: font weight]
en: Medium
mk: Средно

[ctx: font weight]
en: Normal
mk: Нормален

[ctx: font weight]
en: Regular
mk: Редовни

[ctx: font weight]
en: Semi Bold
mk: Полу задебелен

[ctx: font weight]
en: Semi-bold
mk: Полу задебелен

[ctx: font weight]
en: Thin
mk: Тенки

en: food and drink
mk: Храна и пијалок

en: friend
mk: пријател

en: friendship
mk: пријателство

[ctx: genitive]
en: April
mk: Април

[ctx: genitive]
en: August
mk: Август

[ctx: genitive]
en: December
mk: Декември

[ctx: genitive]
en: February
mk: Февруари

[ctx: genitive]
en: January
mk: Јануари

[ctx: genitive]
en: July
mk: Јули

[ctx: genitive]
en: June
mk: Јуни

[ctx: genitive]
en: March
mk: Март

[ctx: genitive]
en: May
mk: Мај

[ctx: genitive]
en: November
mk: Ноември

[ctx: genitive]
en: October
mk: Октомври

[ctx: genitive]
en: September
mk: Септември

en: geographical
mk: географски

en: guest orders
mk: нарачки од гости

en: hide
mk: Сокриј

en: home
mk: Почетна

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
mk: Хоризонтално порамнување

en: hours
mk: часа

en: html_lang_attribute
mk: mk-MK

en: identity
mk: идентитет

en: image
mk: Слика

[ctx: imperative verb]
en: Preview
mk: Преглед

[ctx: imperative verb]
en: Resolve
mk: Реши

en: in
mk: во

en: inserter
mk: вметнувач

en: install
mk: Инсталирај

en: is now live.
mk: е успешно објавен.

en: is now scheduled. It will go live on
mk: е закажан. Ќе биде објавен на

en: item %s
mk: ставка %s

en: items
mk: елементи

en: kin
mk: роднина

[ctx: label]
en: Search for:
mk: Пребарувај за:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
mk: Следно:

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
mk: Претходно:

[ctx: label for button in the audio widget]
en: Add Audio
mk: Додади Аудио

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Audio
mk: Ажурирај аудио

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Audio
mk: Замени аудио

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Add Images
mk: Додади слики

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Gallery
mk: Уреди Галерија

[ctx: label for button in the image widget]
en: Add Image
mk: Додади Слика

[ctx: label for button in the image widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Image
mk: Уреди слика

[ctx: label for button in the image widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Image
mk: Замени слика

[ctx: label for button in the media widget]
en: Add Media
mk: Додади мултимедиа

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Media
mk: Уреди мултимедиа

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Media
mk: Замени мултимедиа

[ctx: label for button in the video widget]
en: Add Video
mk: Додади Видео

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Video
mk: Промени видео

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Video
mk: Смени видео

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
mk: Сопствено...

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Hide Controls
mk: Сокриј контроли

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Show Controls
mk: Прикажи контроли

[ctx: label for next post link]
en: Next
mk: Следно

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
mk: Претходни

en: last
mk: последен

en: last page
mk: Последна страница

[ctx: link]
en: Add New
mk: Додади новa

[ctx: link name]
en: Name
mk: Име

[ctx: links widget]
en: All Links
mk: Сите врски

[ctx: list style]
en: Circle
mk: Круг

[ctx: list style]
en: Default
mk: Основен

[ctx: list style]
en: Disc
mk: Диск

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
mk: Мали латински

[ctx: list style]
en: Lower Greek
mk: Мали грчки

[ctx: list style]
en: Lower Roman
mk: Мали римски

[ctx: list style]
en: Square
mk: Квадрат

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
mk: Големи латински

[ctx: list style]
en: Upper Roman
mk: Големи римски

en: login
mk: Најави се

en: media
mk: мултимедија

[ctx: media]
en: Remove video track
mk: Избриши видео

[ctx: media item]
en: Edit
mk: Уреди

[ctx: media item]
en: Success
mk: Успех

[ctx: media items]
en: Mine
mk: Мои

[ctx: media items]
en: Unattached
mk: Неврзан

[ctx: media modal menu]
en: Menu
mk: Мени

[ctx: media modal menu actions]
en: Actions
mk: Дејства

en: menu
mk: мени

[ctx: menu]
en: (Currently set to: %s)
mk: (Моментално е подесено на: %s)

[ctx: menu]
en: Edit
mk: Уреди

[ctx: menu]
en: Use new menu
mk: Користи ново мени

[ctx: menu location]
en: (Current: %s)
mk: (Моментално: %s)

[ctx: menu location]
en: (Currently set to: %s)
mk: (Моментално поставено на: %s)

[ctx: menu locations]
en: (If you plan to use a menu <a href="%1$s" %2$s>widget%3$s</a>, skip this step.)
mk: (Ако планирате да користите мени <a href="%1$s" %2$s>елемент%3$s</a>, прескокнете го овој чекор.)

[ctx: menu locations]
en: Here&#8217;s where this menu appears. If you would like to change that, pick another location.
mk: Тука се појавува ова мени. Ако сакате да го променете тоа одберете друга локација.

[ctx: menu locations]
en: View All Locations
mk: Прегледајте ги сите локации.

[ctx: menu locations]
en: View Location
mk: Види локација

[ctx: menu locations]
en: Where do you want this menu to appear?
mk: Каде сакате да се појави ова мени?

en: met
mk: запознаен(а)

[ctx: meta name]
en: Name
mk: Име

[ctx: min_price]
en: From:
mk: Од:

en: minutes
mk: минути

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
mk: (без надпис)

en: month
mk: месец

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
mk: м.г

en: moved to the Trash.
mk: преместено во кантата.

en: movie
mk: филм

en: muse
mk: муза

en: music
mk: музика

[ctx: name]
en: Unknown
mk: Непознат/а

[ctx: nav menu home label]
en: Home
mk: Почетна

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a category.
mk: Врска до категорија.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a page.
mk: Врска до страница.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a post.
mk: Врска до напис.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a tag.
mk: Врска до ознака.

[ctx: navigation link block title]
en: Page Link
mk: Врска на страницата

[ctx: navigation link block title]
en: Post Link
mk: Врска за објавување

[ctx: navigation link block title]
en: Tag Link
mk: Означете ја врската

[ctx: navigation link preview example]
en: Example Link
mk: Пример врска

en: neighbor
mk: сосед

en: new users
mk: нови корисници

en: newer
mk: понови

[ctx: next set of posts]
en: Next
mk: Следно

en: no title
mk: нема наслов

[ctx: no user roles]
en: None
mk: Ништо

en: none
mk: ниту еден

[ctx: noun]
en: Comment
mk: Коментар

[ctx: noun]
en: Trash
mk: Отпад

[ctx: noun]
en: comment
mk: Коментар

[ctx: number of pages]
en: of
mk: од

en: number_format_decimal_point
mk: ,

en: number_format_thousands_sep
mk: .

en: of
mk: од

en: older
mk: постари

en: on
mk: на

en: optional
mk: опционално

en: options
mk: Опции

en: or <a href="%s">create a new menu</a>. Do not forget to save your changes!
mk: или <a href="%s">создади ново мени</a>. Не заборавај да ги зачуваш промените!

en: orders
mk: нарачки

en: page | pages
mk[0]: страница

[ctx: page]
en: Add New
mk: Додај нова

[ctx: page]
en: Featured image
mk: Главна слика

[ctx: page]
en: Remove featured image
mk: Отстрани главна слика

[ctx: page]
en: Set featured image
mk: Намести главна слика

[ctx: page]
en: Use as featured image
mk: Користи како главна слика

[ctx: page label]
en: Front Page
mk: Почетна страница

[ctx: page label]
en: Posts Page
mk: Страница со написи

[ctx: page label]
en: Privacy Policy Page
mk: Страница за полиса на приватност

en: pages
mk: Страници

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
mk: %1$s од %2$s

en: parent
mk: родител

en: password
mk: Лозинка

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
mk: Не се совпаѓаат

[ctx: password strength]
en: Medium
mk: Средно

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
mk: Сигурноста на лозинката е непозната

[ctx: password strength]
en: Strong
mk: Тешка

[ctx: password strength]
en: Very weak
mk: Многу слаба

[ctx: password strength]
en: Weak
mk: Слаба

en: payment setup
mk: подесување на плаќање

en: payment setup and automated taxes
mk: подесување на плаќање и автоматизирани даноци

en: payment setup and discounted shipping labels
mk: поставување на плаќање и етикети за испорака со попуст

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
mk: поставување на плаќање, автоматизирани даноци и етикети за испорака со попуст

en: per day
mk: дневно

en: per year
mk: годишно

[ctx: personal data group description]
en: Overview of export report.
mk: Преглед на извештајот за експортирање.

[ctx: personal data group label]
en: About
mk: За

en: photo
mk: фотографија

en: physical
mk: физички

[ctx: placeholder]
en: Buy product
mk: Купи продукт

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
mk: Од&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
mk: Пребарувај &hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
mk: До&hellip;

[ctx: plugin]
en: %s was successfully deleted.
mk: %s беше успешно избришан.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current PHP version (%1$s) does not meet minimum requirements for %2$s. The plugin requires PHP %3$s.
mk: <strong>Грешка:</strong> Тековната верзија на PHP (%1$s) не ги исполнува минималните барања за %2$s. Додатокот бара PHP %3$s.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress version (%1$s) does not meet minimum requirements for %2$s. The plugin requires WordPress %3$s.
mk: <strong>Грешка:</strong> Тековната верзија на WordPress (%1$s) не ги исполнува минималните барања за %2$s. Додатокот бара WordPress %3$s.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current versions of WordPress (%1$s) and PHP (%2$s) do not meet minimum requirements for %3$s. The plugin requires WordPress %4$s and PHP %5$s.
mk: <strong>Грешка:</strong> Тековните верзии на WordPress (%1$s) и PHP (%2$s) не ги исполнуваат минималните барања за %3$s. Додатокот бара WordPress %4$s и PHP %5$s.

[ctx: plugin]
en: Activate %s
mk: Активирај %s

[ctx: plugin]
en: Active
mk: Активен

[ctx: plugin]
en: Cannot Install
mk: Не може да се инсталира

[ctx: plugin]
en: Current
mk: Актуелно

[ctx: plugin]
en: Install %s
mk: Инсталирајте %s

[ctx: plugin]
en: Install %s now
mk: Инсталирај %s сега

[ctx: plugin]
en: Replace current with uploaded
mk: Заменете го тековното со подигнато

[ctx: plugin]
en: Update %s now
mk: Надгради го %s сега

[ctx: plugin]
en: Uploaded
mk: Прикачено

en: podcast
mk: подкаст

en: poetry
mk: поезија

en: post | posts
mk[0]: напис

[ctx: post]
en: Add New
mk: Додади нов

[ctx: post]
en: Failed
mk: Неуспешно

[ctx: post]
en: Featured image
mk: Главна слика

[ctx: post]
en: In-Progress
mk: Во тек

[ctx: post]
en: Remove featured image
mk: Отстрани главна слика

[ctx: post]
en: Set featured image
mk: Намести главна слика

[ctx: post]
en: Use as featured image
mk: Користи како главна слика

[ctx: post action/button label]
en: Schedule
mk: Закажи

[ctx: post format]
en: Format
mk: Формат

[ctx: post format]
en: Formats
mk: Формати

[ctx: post format archive title]
en: Asides
mk: Споменувања

[ctx: post format archive title]
en: Audio
mk: Аудио

[ctx: post format archive title]
en: Chats
mk: Четови

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
mk: Галерии

[ctx: post format archive title]
en: Images
mk: Слики

[ctx: post format archive title]
en: Links
mk: Врски

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
mk: Наводници

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
mk: Статуси

[ctx: post format archive title]
en: Videos
mk: Видеа

[ctx: post password form]
en: Enter
mk: Внеси

[ctx: post status]
en: Customization Draft
mk: Нацрт со прилагодувања

[ctx: post status]
en: Draft
mk: Нацрти

[ctx: post status]
en: Password protected
mk: Заштитено со лозинка

[ctx: post status]
en: Pending
mk: Чека одобрување

[ctx: post status]
en: Private
mk: Приватни

[ctx: post status]
en: Published
mk: Објавени

[ctx: post status]
en: Scheduled
mk: Закажани

[ctx: post status]
en: Sticky
mk: Леплив

[ctx: post status]
en: Trash
mk: Отпад

[ctx: post type archive title prefix]
en: Archives:
mk: Архиви:

[ctx: post type general name]
en: Changesets
mk: Сет на промени

[ctx: post type general name]
en: Global Styles
mk: Глобални стилови

[ctx: post type general name]
en: Media
mk: Медиа

[ctx: post type general name]
en: Navigation Menus
mk: Навигационо мени

[ctx: post type general name]
en: Pages
mk: Страници

[ctx: post type general name]
en: Posts
mk: Написи

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
mk: Делови за шаблон

[ctx: post type general name]
en: Templates
mk: шаблони

[ctx: post type singular name]
en: Changeset
mk: Сет на промени

[ctx: post type singular name]
en: Navigation Menu
mk: Навигационо мени

[ctx: post type singular name]
en: Page
mk: Страница

[ctx: post type singular name]
en: Post
mk: Напис

[ctx: post type singular name]
en: Template
mk: Нацрт

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
mk: дел од шаблон

en: posts
mk: написи

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Мој <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Мои <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Леплив <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Лепливи <span class="count">(%s)</span>

en: preview
mk: Преглед

[ctx: previous set of posts]
en: Previous
mk: Претходни

en: print
mk: Печати

en: privacy page
mk: Страница за полисата за приватност

en: privacy policy
mk: полиса за приватност

en: privacy-policy
mk: polisa-za-privatnost

en: product_includes parameter need to specify exactly one product when segmenting by variation.
mk: product_includes параметарот треба да наведе точно еден продукт при сегментирање по варијација.

en: professional
mk: професионално

en: rel:
mk: поврзаност:

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
mk: Деактивирај

en: reply
mk: Одговори

[ctx: request status]
en: Completed
mk: Завршено

[ctx: request status]
en: Confirmed
mk: Потврдено

[ctx: request status]
en: Failed
mk: Неуспешно

[ctx: request status]
en: Pending
mk: Во тек

[ctx: requests]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

en: required
mk: задолжително

en: reviewed by %s
mk: Прегледано од %s

[ctx: revisions]
en: Browse
mk: Прелистувај

en: romantic
mk: романтичар

[ctx: sample permalink base]
en: archives
mk: архиви

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
mk: напис-за-пример

en: sample-page
mk: primer-stranica

en: save
mk: Зачувај

en: scale height
mk: скалирај висина

en: search
mk: Барај

en: seconds
mk: секунди

en: selection height
mk: висина на селекцијата

en: selection width
mk: ширина на селекцијата

[ctx: settings screen]
en: General
mk: Општо

en: share
mk: Сподели

[ctx: share to]
en: Email
mk: Е-пошта

[ctx: share to]
en: Press This
mk: Претисни овде

[ctx: share to]
en: Print
mk: Печати

en: shared via %s
mk: споделено преку %s

en: shipping address
mk: Адреса за достава

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
mk: Достава

[ctx: shipping packages]
en: Shipping %d
mk: Испорака %d

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
mk: Нарачка

[ctx: short (~12 characters) label for hide controls button]
en: Hide Controls
mk: Сокриј контроли

en: show
mk: Прикажи

en: sibling
mk: брат/сестра

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
mk: &larr; Назад до %s

[ctx: site]
en: Mark as spam
mk: Означи како спам

[ctx: site]
en: Not Spam
mk: Не е спам

[ctx: site]
en: Not spam
mk: Не е спам

[ctx: site]
en: Public
mk: Јавно

[ctx: site]
en: Registered
mk: Регистриран

[ctx: site]
en: Spam
mk: Спам

[ctx: site exporter menu item]
en: Export
mk: Извоз

[ctx: sites]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: sites]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Спам <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Спам <span class="count">(%s)</span>

[ctx: slug]
en: product
mk: produkt

[ctx: slug]
en: product-category
mk: produkt-kategorija

[ctx: slug]
en: product-tag
mk: продукт-ознака

[ctx: slug]
en: uncategorized
mk: некатегоризирано

en: social
mk: социјални

[ctx: spellcheck]
en: Finish
mk: Крај

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
mk: Игнорирај

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
mk: Игнорирај ги сите

en: spouse
mk: сопруга

en: styles
mk: Стилови

en: sub item
mk: под-елемент

[ctx: submit button]
en: Search
mk: Пребарувај

en: survey
mk: анкета

en: sweetheart
mk: срцка

[ctx: table body]
en: Body
mk: Тело

[ctx: table cell]
en: Cell
mk: Келија

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
mk: Без

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
mk: Обем

[ctx: table footer]
en: Footer
mk: Подножје

[ctx: table header]
en: Header
mk: Заглавје

[ctx: tag archive title prefix]
en: Tag:
mk: Ознака:

[ctx: tags]
en: Most Used
mk: Најкористени

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
mk: Категории

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
mk: Ознаки

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
mk: Категорија

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
mk: Ознака

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s added
mk: %s е додаден

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s deleted
mk: %s е избришан

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not added
mk: %s не е додаден

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s not updated
mk: %s не е ажуриран

[ctx: taxonomy term messages]
en: %s updated
mk: %s е ажуриран

[ctx: term]
en: %s added
mk: %s додаден

[ctx: term]
en: %s removed
mk: %s избришан

[ctx: term]
en: Remove %s
mk: Избриши %s

[ctx: term name]
en: Name
mk: Име

en: terms and conditions
mk: правила и услови

en: text color
mk: Боја на текстот

en: text direction
mk: насока на текст

en: the past day
mk: претходниот ден

en: the past month
mk: претходниот месец

en: the past quarter
mk: претходниот квартал

en: the past week
mk: претходната недела

en: the past year
mk: претходната година

[ctx: theme]
en: %s was successfully deleted.
mk: %s успешно избришано.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current PHP version does not meet minimum requirements for %s.
mk: <strong>Грешка:</strong> Тековната верзија на PHP не ги исполнува минималните барања за %s.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress and PHP versions do not meet minimum requirements for %s.
mk: <strong>Грешка:</strong> Тековните верзии на WordPress и PHP не ги исполнуваат минималните барања за %s.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress version does not meet minimum requirements for %s.
mk: <strong>Грешка:</strong> Тековната верзија на WordPress не ги исполнува минималните барања за %s.

[ctx: theme]
en: Activate %s
mk: Активирајте %s

[ctx: theme]
en: Activate &#8220;%s&#8221;
mk: Активирајте „%s“

[ctx: theme]
en: Active:
mk: Активна:

[ctx: theme]
en: Cannot Activate
mk: Не може да се активира

[ctx: theme]
en: Cannot Activate %s
mk: Не може да се активира %s

[ctx: theme]
en: Cannot Install
mk: Не може да се инсталира

[ctx: theme]
en: Change
mk: Промени

[ctx: theme]
en: Customize %s
mk: Приспособете %s

[ctx: theme]
en: Delete %s
mk: Избриши %s

[ctx: theme]
en: Installed
mk: Инсталирана

[ctx: theme]
en: Live Preview %s
mk: Преглед во живо %s

[ctx: theme]
en: Previewing:
mk: Преглед:

[ctx: theme]
en: Update %s now
mk: Ажурирајте %s сега

[ctx: theme]
en: Uploaded
mk: Прикачено

[ctx: theme]
en: View Theme Details for %s
mk: Прикажи ги деталите за темата за %s

[ctx: theme author]
en: By %s
mk: Од %s

[ctx: theme name]
en: Name
mk: Име

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Оневозможено <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Оневозможени <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Овозможено <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Овозможени <span class="count">(%s)</span>

en: today
mk: Денес

en: total
mk: вкупно

en: uncategorized
mk: Некатегоризирано

en: unexpected shutdown: PHP Fatal error %1$s in %2$s on line %3$s
mk: неочекувано исклучување: PHP Фатална грешка %1$s во %2$s на линија %3$s

en: unknown
mk: непознато

[ctx: upcoming events day format]
en: j
mk: ј

[ctx: user]
en: Add New User
mk: Додади нов корисник

[ctx: user]
en: Mark as spam
mk: Означи како спам

[ctx: user]
en: Not spam
mk: Не е спам

[ctx: user]
en: Registered
mk: Регистриран

en: username
mk: Корисничко име

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
mk[0]: Сите <span class="count">(%s)</span>
mk[1]: Сите <span class="count">(%s)</span>

[ctx: verb]
en: Clear
mk: Исчисти

[ctx: verb]
en: Group
mk: Групирај

[ctx: verb]
en: Spam
mk: Спам

[ctx: verb]
en: Trash
mk: Во ѓубре

[ctx: verb; site]
en: Archive
mk: Архива

en: verified owner
mk: верифициран сопственик

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
mk: Вертикално порамнување

en: via %s
mk: преку %s

en: video
mk: видео

[ctx: video or audio]
en: Length
mk: Времетраење

en: website
mk: Веб страница

[ctx: website URL]
en: At URL
mk: На URL адреса

[ctx: website name]
en: For site
mk: За сајтот

en: week
mk: недела

en: white
mk: Бела

[ctx: widget]
en: Add
mk: Додади

[ctx: widget]
en: Edit
mk: Уреди

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
mk: %1$s на %2$s

[ctx: with first and last result]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
mk[0]: Прикажувам %1$d&ndash;%2$d од %3$d резултати
mk[1]: Прикажувам %1$d&ndash;%2$d од %3$d резултати

en: would like your feedback.
mk: би сакал Ваша повратна информација.

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
mk: Г

en: yesterday
mk: Вчера

en: Ávila
mk: Авила

en: Åland Islands
mk: Аландските Острови

en: Çanakkale
mk: Чанаккале

en: Çankırı
mk: Чанкири

en: Çorum
mk: Чорум

en: İstanbul
mk: Истанбул

en: İzmir
mk: Измир

en: İçel
mk: Ичел

en: Şanlıurfa
mk: Шанлиурфа

en: Şırnak
mk: Ширнак

en: Ștefan Vodă
mk: Тефан Вода

en: — Kobayashi Issa (一茶)
mk: — Кобајаши Иса (一茶)

en: — No Change —
mk: — Без промена —

en: — No change —
mk: — Нема промени —
