WordPress.com - plugins - jetpack-mu-wpcom - en to ar translation catalogue (898 entries)

en:  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
ar[0]:  يصل عرض الوسائط الافتراضي للقالب <strong>%1$s</strong> إلى ⁦%2$d⁩ من وحدات البكسل.
ar[1]:  يصل عرض الوسائط الافتراضي للقالب <strong>%1$s</strong> إلى ⁦%2$d⁩ من وحدات البكسل.
ar[2]:  يصل عرض الوسائط الافتراضي للقالب <strong>%1$s</strong> إلى ⁦%2$d⁩ من وحدات البكسل.
ar[3]:  يصل عرض الوسائط الافتراضي للقالب <strong>%1$s</strong> إلى ⁦%2$d⁩ من وحدات البكسل.
ar[4]:  يصل عرض الوسائط الافتراضي للقالب <strong>%1$s</strong> إلى ⁦%2$d⁩ من وحدات البكسل.
ar[5]:  يصل عرض الوسائط الافتراضي للقالب <strong>%1$s</strong> إلى ⁦%2$d⁩ من وحدات البكسل.

en:  and
ar:  و

en:  once
ar:  مرة واحدة

en:  per
ar:  لكل

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
ar[0]: %1$d عنصر قائمة الطعام
ar[1]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[2]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[3]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[4]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[5]: %1$d عناصر قائمة طعام

en: %s is not a valid command.
ar: ليس %s أمراً صالحاً.

en: %s wants to access your site’s data. Log in to authorize that access.
ar: يرغب %s في الوصول إلى بيانات موقعك. قم بتسجيل الدخول لمصادقة هذا الوصول.

en: &mdash; Select &mdash;
ar: &mdash; اختيار &mdash;

en: (Address never made public)
ar: (البريد الإلكتروني لم يتم طرح للعامة)

en: (modified %s ago)
ar: (تم التعديل منذ %s مضت)

en: ,
ar: ،

en: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Learn more</a> about the connection owner and what will break if you do not have one.
ar: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>تعرَّف على المزيد</a> حول مالك الاتصال وما الذي سيتوقف إذا لم يكن لديك واحدًا.

en: <span>A bright idea,</span> <span>coming soon</span>
ar: <span>فكرة مشرقة،</span> <span>قريبًا</span>

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
ar: <span>المؤلف:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>Error</strong>: Invalid site ID.
ar: <strong>خطأ</strong>: معرِّف موقع غير صالح.

en: <strong>Error</strong>: The custom message is too long. Please keep it under 500 characters.
ar: <strong>خطأ</strong>: الرسالة المخصصة طويلة للغاية. يرجى إبقاؤها أقل من 500 حرف.

en: <strong>Error</strong>: The user invitation email could not be sent, the user account was not created.
ar: <strong>خطأ</strong>: تعذر إرسال رسالة تتضمن دعوة إلى المستخدم عبر البريد الإلكتروني، لم يتم إنشاء حساب للمستخدم.

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
ar: يتطلب وجود حساب على WordPress.com للوصول إلى هذا الموقع. أنقر على الزر أدناه لتسجيل الدخول أو إنشاء حساب مجاني على WordPress.com.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
ar: بضع كلمات جذابة لتحفيز القراء على التعليق

en: A non-empty nonce must be supplied.
ar: يجب توفير غرض غير فارغ.

en: Access a variety of free and paid plugins that can enhance your site's functionality and features.
ar: يمكنك الوصول إلى مجموعة متنوعة من الإضافات المجانية والمدفوعة التي يمكنها تحسين وظائف موقعك وميزاته.

en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ar: مُعرِّف الحساب <a href="%s" target="_blank">(الإرشادات)</a>:

en: Account Settings
ar: إعدادات الحساب

en: Account not found. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
ar: الحساب غير موجود. إذا كان لديك حساب بالفعل، فتأكَّد من اقترانك بووردبريس.كوم.

en: Activate
ar: تنشيط

en: Activated
ar: مفعل

en: Activating
ar: تفعيل

en: Activity Log
ar: سجل النشاط

en: Add Many Items
ar: إضافة عدة عناصر

en: Add Menu Item
ar: إضافة عنصر قائمة

en: Add New
ar: اضف جديد

en: Add New Menu Item Label
ar: إضافة تسمية عنصر قائمة جديدة

en: Add New Menu Section
ar: إضافة قسم جديد للقائمة

en: Add New Plugin
ar: إضافة إضافةٍ جديدة

en: Add New Project
ar: إضافة مشروع جديد

en: Add New Project Tag
ar: إضافة علامة مشروع جديدة

en: Add New Project Type
ar: إضافة نوع مشروع جديد

en: Add New Site
ar: إضافة موقع جديد

en: Add New Template Part
ar: إضافة جزء قالب جديد

en: Add New Template Part Type
ar: إضافة نوع جزء القالب الجديد

en: Add New Testimonial
ar: إضافة شهادة جديدة

en: Add New User
ar: إضافة عضو جديد

en: Add One Item
ar: إضافة عنصر واحد

en: Add These New Menu Items
ar: إضافة عناصر القائمة الجديدة هذه

en: Add a domain
ar: إضافة نطاق

en: Add a new page
ar: إضافة صفحة جديدة

en: Add a post title
ar: إضافة عنوان المقالة

en: Add links
ar: إضافة روابط

en: Add or remove Labels
ar: إضافة تسميات أو إزالتها

en: Add or remove tags
ar: إضافة أو إزالة وسوم

en: Add subscribers
ar: إضافة مشتركين

en: Add the Subscribe Block to your site
ar: إضافة مكوِّن الاشتراك إلى موقعك

en: Add to section:
ar: إضافة إلى القسم:

en: Add your About page
ar: إضافة صفحة "نبذة" الخاصة بك

en: Add your products
ar: إضافة منتجاتك

en: Add-Ons
ar: الوظائف الإضافية

en: Add-ons
ar: الوظائف الإضافية

en: Additional CSS
ar: تنسيقات (CSS) إضافية

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
ar: اضبط نموذج التعليقات مع نظام التحية ونظام الألوان الذكي.

en: Admin Interface Style
ar: نمط واجهة المشرف

en: Admin interface style changed.
ar: تم تغيير نمط واجهة المشرف

en: Advertising
ar: الإعلان

en: Akismet Anti-spam
ar: مكافح البريد العشوائي Akismet

en: All Menu Item Labels
ar: كل تسميات عناصر القائمة

en: All Menu Sections
ar: كل مقاطع القائمة

en: All Project Tags
ar: كل علامات المشروع

en: All Project Types
ar: كل أنواع المشروعات

en: All Projects
ar: كل المشروعات

en: All Sites
ar: جميع المواقع

en: All Template Part Types
ar: جميع أنواع أجزاء القالب

en: All Template Parts
ar: جميع أجزاء القالب

en: All Testimonials
ar: كل الشهادات

en: All Users
ar: كافة الأعضاء

en: Allow Blocks
ar: السماح بالمكوِّنات

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
ar: عرض المقالات الموسومة خارج منطقة المحتوى المميز أيضًا.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
ar: يجب على مدير الموقع أن يقوم بإعداد اتصال Jetpack.

en: An error has occurred when inviting the user to the site.
ar: حدث خطأ عند دعوة المستخدم إلى الموقع.

en: An error has occurred when revoking the invite for the user.
ar: حدث خطأ عند إلغاء دعوة المستخدم.

en: An error has occurred when revoking the user invite.
ar: حدث خطأ عند إلغاء دعوة المستخدم.

en: An unknown error occurred.
ar: حدث خطأ غير معروف.

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
ar: أي تحديثات تلقائية تم تعطيلها صراحة من قبل مسؤول الموقع.

en: Appearance
ar: المظهر

en: Aquatic
ar: مائي

en: As always, feel free to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support team</a> if you have any questions.
ar: وكما جرت العادة، لا تتردد في <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">الاتصال بفريق الدعم لدينا</a> إذا كانت لديك أي أسئلة.

en: Attempted to send a new invitation to a user using an invite that doesn&#8217;t exist.
ar: تمت محاولة إرسال دعوة جديدة إلى مستخدم يستخدم دعوة غير موجودة.

en: Author Bio
ar: السيرة الذاتية للكاتب

en: Automatically use first image in post
ar: استخدام الصورة الأولى تلقائيًا في مقالة

en: Available Tools
ar: أدوات متاحة

en: Back to template part types
ar: العودة إلى أنواع أجزاء القالب

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
ar: قبل أن نتابع، يرجى تسجيل الدخول إلى موقع Jetpack الخاص بك.

en: Blank
ar: فارغ

en: Blaze &#8220;%s&#8221; to Tumblr and WordPress.com audiences.
ar: أبرز "%s" أمام الجمهور في Tumblr ووردبريس.كوم.

en: Blog Display
ar: عرض المدونة

en: Blog is already registered
ar: المدونة مُسجَّلة بالفعل

en: Build a website. Sell something. Blog. And so much more.
ar: أنشئ موقعًا إلكترونيًا. قم ببيع شيء. المدونة. وأكثر من ذلك بكثير.

en: Build your audience with tags
ar: تكوين جمهورك باستخدام الوسوم

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel reply
ar: إلغاء الرد

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
ar: لا يمكن التعامل مع إعادة توجيه كوكي، بسبب إرسال الرؤوس بالفعل.

en: Cannot parse URL %s
ar: لا يمكن توزيع عنوان %s

en: Cart
ar: عربة التسوق

en: Changes you make in the editor won’t be applied to your site until you activate the theme.
ar: لن تنطبق التغييرات التي أجريتها في المحرر على موقعك حتى تقوم بتفعيل القالب.

en: Choose a domain
ar: اختيار نطاق

en: Choose a plan
ar: اختيار خطة

en: Choose a theme
ar: اختيار قالب

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
ar: الاختيار بين مقالة كاملة أو مقتطف للمدونة وصفحات الأرشيف أو اختيار الجمع الافتراضي الخاص بالقالب للمقتطف والمقالة الكاملة.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
ar: الاختيار بين مقالة كاملة أو مقتطف للمدونة وصفحات الأرشيف.

en: Choose from the most used Labels
ar: الاختيار من أكثر التسميات استخدامًا

en: Choose from the most used tags
ar: اختر من الوسوم الأكثر استخداماً

en: Choose someone to look after your site when you pass away.
ar: اختر شخصًا ليعتني بموقعك بعد مماتك.

en: Claim your free one-year domain
ar: المطالبة بنطاقك المجاني لمدة عام

en: Classic Blue
ar: أزرق كلاسيكي

en: Classic Bright
ar: ساطع كلاسيكي

en: Classic Dark
ar: أسود كلاسيكي

en: Classic style
ar: النمط التقليدي

en: Classic view
ar: طريقة العرض كلاسيكي

en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
ar: انقر هنا لفتح محرِّر المكوِّن وتغيير خطوطك.

en: Collect sales tax
ar: تحصيل ضريبة المبيعات

en: Color Scheme
ar: نظام الألوان

en: Column mappings
ar: تعيينات العمود

en: Coming Soon
ar: قريبًا

en: Comma seperated list of additional fields that should be included in status.
ar: قائمة مفصولة بفاصلة بالحقول الإضافية التي ينبغي تضمينها في الحالة.

en: Comment
ar: تعليق

en: Comment IDs to include in Full Sync
ar: مُعرِّفات التعليق المراد تضمينها في المزامنة الكاملة

en: Comment sent successfully
ar: تم إرسال التعليق بنجاح

en: Comments
ar: تعليقات

en: Common
ar: شائع

en: Complete your profile
ar: أكمل ملفك الشخصي

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
ar: تهانينا! المكوِّنات المميزة متاحة الآن لاستخدامها.

en: Connect
ar: ربط

en: Connect a Stripe account to collect payments
ar: ربط حساب Stripe لتحصيل المدفوعات

en: Connect to WordPress.com
ar: الاتصال بموقع WordPress.com

en: Connect your domain
ar: ربط نطاقك

en: Connect your social media accounts
ar: ربط حساباتك على شبكات التواصل الاجتماعي

en: Connected
ar: متصل

en: Connecting a WordPress.com account unlocks Jetpack’s full suite of features including secure logins.
ar: يؤدي ربط حساب ووردبريس.كوم إلى إطلاق العنان لمجموعة الميزات الكاملة في Jetpack، بما في ذلك عمليات تسجيل الدخول الآمنة.

en: Content Options
ar: خيارات المحتوى

en: Context for the Full Sync
ar: السياق الخاص بالمزامنة الكاملة

en: Continue and launch
ar: الاستمرار والتشغيل

en: Continue editing
ar: مواصلة التحرير

en: Continue reading
ar: مواصلة القراءة

en: Continue reading %s
ar: متابعة قراءة %s

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ar: تابع القراءة<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Continue to write your first post
ar: مواصلة كتابة تدوينتك الأولى

en: Contrast
ar: تباين

en: Could not confirm migration.
ar: تعذر التأكيد على الترحيل.

en: Could not confirm new owner.
ar: يتعذر تأكيد المالك الجديد.

en: Could not confirm safe mode.
ar: تعذر التأكيد على الوضع الآمن.

en: Could not delete sync error option.
ar: تعذر حذف خيار خطأ المزامنة.

en: Create paid Newsletter
ar: إنشاء خدمة الرسائل الإخبارية المدفوعة

en: Current
ar: الحالي

en: Custom CSS
ar: CSS مخصص

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
ar: تتم إدارة CSS المخصص الآن في أداة التخصيص.

en: Custom Message
ar: رسالة مخصصة

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الحقل الخاص.

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل الإضافي.

en: Customer Name
ar: اسم العميل

en: Customer Testimonials
ar: شهادات العملاء

en: Customize
ar: تخصيص

en: Customize Testimonials Archive
ar: تخصيص أرشيف الشهادات

en: Customize content with AI
ar: تخصيص المحتوى باستخدام الذكاء الاصطناعي

en: Customize your domain
ar: تخصيص نطاقك

en: Customize your store
ar: تخصيص متجرك

en: Daily
ar: يوميًا

en: Daily Writing Prompt
ar: مطالبة الكتابة اليومية

en: Daily at %s.
ar: يوميًا في %s.

en: Dark
ar: داكن

en: Data Modules that should be included in Full Sync
ar: الوحدات النمطية للبيانات التي ينبغي تضمينها في المزامنة الكاملة

en: Default
ar: الافتراضي

en: Default category changed successfully.
ar: تم تغيير التصنيف الافتراضي بنجاح.

[ctx: Default page title]
en: About
ar: نبذة عن

[ctx: Default page title]
en: Contact
ar: الاتصال

en: Default style
ar: النمط الافتراضي

en: Default view
ar: طريقة العرض الافتراضية

en: Description
ar: الوصف

en: Discover a curated selection of free and premium plugins designed to enhance your site's functionality and features.
ar: اكتشف مجموعة مختارة من الإضافات المجانية والمميزة المصممة خصوصًا لتحسين وظائف موقعك وميزاته.

en: Discover more from %s
ar: اكتشاف المزيد من %s

en: Discussion
ar: مناقشة

en: Dismiss
ar: تجاهل

en: Dismiss this notice
ar: إخفاء هذه الملاحظة

en: Display Mailerlite subscriber popup
ar: عرض قائمة مشتركي Mailerlite المنبثقة

en: Display author
ar: عرض الكاتب

en: Display categories
ar: عرض الفئات

en: Display comment link
ar: عرض رابط التعليق

en: Display date
ar: عرض التاريخ

en: Display on blog and archives
ar: عرض على المدونة والأرشيفات

en: Display on pages
ar: العرض على الصفحات

en: Display on single posts
ar: عرض على مقالات واحدة

en: Display on single projects
ar: عرض على مشروعات واحدة

en: Display tags
ar: عرض الوسوم

en: Dive deep into the world of WordPress.com themes. Discover the responsive and stunning designs waiting to bring your site to life.
ar: تعمَّق في عالم قوالب ووردبريس.كوم. اكتشف التصميمات سريعة الاستجابة والمذهلة التي تنتظر إضفاء الحيوية على موقعك.

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
ar: عدم عرض الوسم في تفاصيل المقالة وسحابة الوسوم.

en: Do we want the checksum or object ids.
ar: نريد المجموع الاختباري أو مُعرِّفات الكائن.

en: Domain
ar: نطاق

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه نطاق فرعي لووردبريس.كوم.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه فارغ.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه موجود في صفيف محظور.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
ar: فشل النطاق "%1$s" للتو في اختبار is_usable_domain لأنه يستخدم نطاقًا من المستوى العلوي غير صالح.

en: Domains
ar: النطاقات

en: Don't use the theme's original CSS.
ar: لا تستخدم CSS الأصلي للقالب.

en: Draft
ar: مسودة

en: Drive traffic to your site
ar: جذب حركة المرور إلى موقعك

en: Earn money with your newsletter
ar: جني الأموال باستخدام خدمة الرسائل الإخبارية لديك

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
ar: وضع علامة بسهولة على كل المقالات باستخدام علامة <a href="%1$s">"مميزة"</a> أو علامة من اختيارك. يدعم القالب الخاص بك حتى %2$s من المقالات في منطقة المحتوى المميزة.

en: Edit
ar: تحرير

en: Edit Menu Item
ar: تحرير العنصر في القائمة

en: Edit Menu Item Label
ar: تحرير تسمية عنصر القائمة

en: Edit Menu Section
ar: تعديل هذا القسم

en: Edit Project
ar: تحرير المشروع

en: Edit Project Tag
ar: تحرير علامة المشروع

en: Edit Project Type
ar: تحرير نوع المشروع

en: Edit Template Part
ar: تحرير جزء القالب

en: Edit Template Part Type
ar: تحرير نوع جزء القالب

en: Edit Testimonial
ar: تحرير الشهادة

en: Edit a page
ar: تحرير صفحة

en: Edit site design
ar: تحرير تصميم الموقع

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email (address never made public)
ar: البريد الإلكتروني (لن يصبح العنوان عامًا مطلقًا)

en: Email me new comments
ar: إرسال رسائل بالبريد الإلكتروني إليّ بالتعليقات الجديدة

en: Email me new posts
ar: إرسال رسائل بالبريد الإلكتروني إليّ تتضمن التدوينات الجديدة

en: Emails
ar: رسائل البريد الإلكتروني

en: Enable Locked Mode
ar: تمكين ضع القفل

en: Enable Portfolio Projects for this site.
ar: تمكين مشروعات Portfolio لهذا الموقع.

en: Enable Testimonials for this site.
ar: تمكين الشهادات لهذا الموقع.

en: Enable blocks in comments
ar: تمكين المكوِّنات في التعليقات

en: Enable post sharing
ar: تمكين مشاركة التدوينة

en: Enable subscribers modal
ar: تمكين نموذج الاشتراكات

en: End ID for the histogram
ar: مُعرِّف النهاية للمدرج التكراري

en: Enhanced Ownership
ar: الملكية المحسَّنة

en: Enter media URL
ar: إدخال عنوان الموقع للوسائط

en: Enter the customer's name here
ar: أدخل اسم العميل هنا

en: Enter the menu item's name here
ar: أدخل إسم عنصر القائمة هنا

en: Enter your email address
ar: إدخال عنوان بريدك الإلكتروني

en: Error Details: %s
ar: تفاصيل الخطا: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack يبدأ بالأرقام. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack فارغ. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack ليس قيم فردية. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: Error during unschedule of the event.
ar: خطأ في أثناء إلغاء جدولة الحدث.

en: Error: your Facebook login has expired.
ar: خطأ: لقد انتهت صلاحية تسجيل دخولك في فيسبوك.

en: Every %d minutes
ar: كل %d دقيقة

en: Every Jetpack site needs at least one connected admin for the features to work properly. Please connect to your WordPress.com account via the button below. Once you connect, you may refresh this page to see an option to change the connection owner.
ar: يلزم وجود مسؤول متصل واحد في كل موقع من مواقع Jetpack لكي تعمل الميزات بشكل صحيح. يرجى الاتصال بحسابك على ووردبريس.كوم باستخدام الزر أدناه. بمجرد اتصالك، يمكنك تحديث هذه الصفحة لرؤية خيار تغيير مالك الاتصال.

en: Every minute
ar: كل دقيقة

en: Explore marketplace plugins
ar: استكشاف إضافات السوق

en: Explore plugins
ar: استكشف الإضافات

en: Explore themes
ar: استكشاف القوالب

en: Export
ar: التصدير

en: External User
ar: المستخدم الخارجي

en: Failed to disconnect the site as it appears already disconnected.
ar: فشل قطع اتصال الموقع حيث يبدو إنه غير متصل بالفعل.

en: Failed to fetch user token from WordPress.com.
ar: فشل إحضار رمز المستخدم المميز من ووردبريس.كوم.

en: Featured
ar: المميزة

en: Featured Content
ar: المحتوى المميز

en: Featured Images
ar: الصور البارزة

en: Feedback
ar: الرسائل

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
ar: لا تتردد في متابعة تحرير صفحتك الرئيسية أو الاستمرار وتشغيل موقعك.

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
ar: تم تعطيل تعديلات الملف صراحة من قبل مسؤول الموقع.

en: Filter Testimonials list
ar: تصفية قائمة التوصيات

en: Filter menu items list
ar: تصفية قائمة عناصر القائمة

en: Filter projects list
ar: تصفية قائمة المشاريع

en: Filter template parts list
ar: تصفية قائمة أجزاء القالب

en: Find the perfect theme for your site
ar: البحث عن القالب المثالي لموقعك

en: Finish Sensei setup
ar: الانتهاء من إعداد Sensei

en: Finish store setup
ar: الانتهاء من إعداد المتجر

en: Flex your site's features with plugins
ar: تطوير ميزات موقعك باستخدام الإضافات

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Food Menus
ar: قوائم الطعام

en: Footer
ar: التذييل

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
ar: على سبيل المثال حار، مفضل، إلخ. <br /> الفصل بين التسميات بفاصلات

en: Fridays at %s.
ar: أيام الجمعة في %s.

en: Full post
ar: مقالة كاملة

en: General
ar: عام

en: Get paid with WooPayments
ar: الحصول على المدفوعات من خلال WooPayments

en: Get started
ar: البدء

en: Get your first 10 subscribers
ar: الحصول على أول 10 مشتركين

en: GitHub Deployments
ar: نشرات GitHub

en: Give your site a name
ar: منح موقعك اسمًا

en: Go to slide %d
ar: الانتقال إلى الشريحة %d

en: Greeting Text
ar: نص التحية

en: Grow your business
ar: نمو أعمالك

en: Header
ar: الترويسة

en: Help
ar: مساعدة

en: Home
ar: الصفحة الرئيسية

en: Homepage changed successfully.
ar: تم تغيير الصفحة الرئيسية بنجاح.

en: Hosting
ar: الاستضافة

en: Hosting Features
ar: ميزات المضيف

en: Hourly views
ar: مشاهدات بالساعة

en: IP address `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the private network.
ar: فشل عنوان IP "⁦%1$s⁩" للتو في التحقق من is_usable_domain لأنه موجود في الشبكة الخاصة.

en: If text fields should be converted to latin1 in checksum calculation.
ar: إذا كان ينبغي تحويل حقول النص إلى latin1 في حساب المجموع الاختباري.

en: If true, include the feedback rating value for each message in the response.
ar: إذا كان ذلك صحيحًا، فقم بتضمين قيمة تقييم الملاحظات لكل رسالة في الرد.

en: If you are on a shared computer, remember to also <a href="%1$s">log out of WordPress.com</a>.
ar: إذا كنت تستخدم حاسوبًا مشتركًا، فتذكّر أيضًا تسجيل <a href="%1$s">الخروج من ووردبريس.كوم</a>.

en: Import
ar: الإستيراد

en: Import existing subscribers
ar: استيراد المشتركين الحاليين

en: Important notice about your Jetpack connection:
ar: ملحوظة مهمة حول اتصال Jetpack الخاص بك:

en: Indicates from what plugin the request is coming from
ar: يشير إلى الإضافة التي يأتي منها الطلب

en: Indicates where the registration action was triggered for tracking/segmentation purposes
ar: يشير إلى مكان تشغيل إجراء التسجيل لأغراض التعقُّب/التجزئة

en: Install a custom plugin
ar: تثبيت إضافة مخصصة

en: Install the mobile app
ar: تثبيت تطبيق الهاتف المحمول

en: Instantly
ar: على الفور

en: Integrations
ar: دمج

en: Interested in getting blog post updates? Simply click the button below to stay in the loop!
ar: هل تهتم بتلقي تحديثات التدوينات؟ ما عليك سوى النقر على الزر أدناه للبقاء على اطلاع بالمستجدات!

en: Invalid Parameter
ar: معيار غير صالح

en: Invalid Registration State
ar: حالة التسجيل غير صالحة

en: Invalid blog token
ar: رمز مميَّز غير صالح للمدونة

en: Invalid parent type.
ar: النوع الأصل غير صالح.

en: Invalid token for user %d
ar: رمز مميَّز غير صالح للمستخدم %d

en: Invalid user id is provided
ar: تم تقديم مُعرِّف مستخدم غير صالح

en: Invalid user identifier.
ar: مُعرِّف مستخدم غير صالح.

en: Invalid user token is provided
ar: تم تقديم مُعرِّف رمز مميز غير صالح

en: Invite user
ar: دعوة المستخدم

en: Invite user to WordPress.com
ar: دعوة المستخدم إلى ووردبريس.كوم

en: Is connection owner
ar: هو مالك الاتصال

en: It cannot be changed.
ar: يتعذر تغييره.

en: Items on your restaurant's menu
ar: العناصر الموجودة في قائمة المطعم

en: Jetpack Force 2FA requires Jetpack’s SSO feature.
ar: يتطلب Jetpack Force 2FA ميزة تحسين محركات البحث في Jetpack

en: Jetpack Plugin Version
ar: إصدار إضافة Jetpack

en: Jetpack Safe Mode
ar: الوضع الآمن لـ Jetpack

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
ar: يتم تعطيل تبرعات Jetpack لصالح تبرعات Newspack.

en: Jetpack experienced an issue trying to save options (cannot_save_secrets). We suggest that you contact your hosting provider, and ask them for help checking that the options table is writable on your site.
ar: واجه Jetpack مشكلة في أثناء محاولة حفظ الصور (cannot_save_secrets). نقترح أن تقوم بالاتصال بمزوِّد الاستضافة الخاص بك، وتطلب منه المساعدة على التحقُّق من أن جدول الخيارات قابل للكتابة على موقعك.

en: Jetpack is already connected.
ar: Jetpack متصل بالفعل.

en: Jetpack is disconnected & site is private. Reconnect Jetpack to manage site visibility settings.
ar: تم فصل Jetpack وأصبح الموقع خاصًا. أعد الاتصال بـ Jetpack لإدارة إعدادات رؤية موقعك.

en: Justify
ar: محاذاة بالتساوي

en: Keep editing
ar: متابعة التحرير

en: Labels
ar: التسميات

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
ar: التسميات: <small>حار، مفضل، إلخ. <em>الفصل بين الأعمدة بفاصلات</em></small>

en: Last heartbeat sent at: %s
ar: تم إرسال آخر رسالة كشف أخطاء الاتصال في: %s

en: Launch site
ar: إطلاق الموقع

en: Launch your blog
ar: إطلاق مدونتك

en: Launch your site
ar: إطلاق موقعك

en: Launch your store
ar: بدء متجرك

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: Learn more about Featured Images
ar: معرفة المزيد حول الصور المميزة

en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
ar: اعرف المزيد حول تغيير الخطوط باستخدام الأنماط العمومية.

en: Leave a Reply
ar: ترك رد

en: Leave a comment
ar: ترك تعليق

en: Leave a comment. (log in optional)
ar: اترك تعليقًا. (تسجيل الدخول اختياري)

en: Leave a reply to %s
ar: ترك رد على %s

en: Leave a reply. (log in optional)
ar: اترك ردًا. (تسجيل الدخول اختياري)

en: Legacy Contact
ar: جهة اتصال قديمة

en: Let visitors use a WordPress.com or Facebook account to comment
ar: السماح للزائرين باستخدام حسابات على ووردبريس.كوم أو فيسبوك للتعليق

en: Light
ar: خفيف

en: Like
ar: إعجاب

en: Like this comment
ar: الإعجاب بهذا التعليق

en: Liked by you
ar: نالت إعجابي

en: Load more posts
ar: تحميل المزيد من المقالات

en: Loading
ar: جاري التحميل…

en: Loading your comment...
ar: جارٍ تحميل تعليقك...

en: Locked Mode
ar: وضع القفل

en: Log in
ar: تسجيل الدخول

en: Log in as <span>%s</span>
ar: تسجيل الدخول باسم <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
ar: سجّل الدخول بواسطة مستخدم مختلف على WordPress.com

en: Log in or provide your name and email to leave a comment.
ar: سجِّل الدخول أو أدخل اسمك وبريدك الإلكتروني لترك تعليق.

en: Log in or provide your name and email to leave a reply.
ar: سجِّل الدخول لإدخال اسمك وبريدك الإلكتروني لترك رد.

en: Log in to leave a comment.
ar: سجِّل الدخول لترك تعليق.

en: Log in to leave a reply.
ar: سجِّل الدخول لترك رد.

en: Log in with WordPress.com
ar: تسجيل دخول باستخدام WordPress.com

en: Log in with username and password
ar: سجّل الدخول باستخدام اسم المستخدم وكلمة المرور

en: Log out
ar: تسجيل الخروج

en: Logged in via %s
ar: تم تسجيل الدخول بواسطة %s

en: Logging In...
ar: جارٍ تسجيل الدخول...

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in safe mode.
ar: تم تعطيل تسجيل الدخول باستخدام ووردبريس.كوم للمواقع الموجودة في الوضع الآمن.

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
ar: تم تعطيل تسجيل الدخول باستخدام WordPress.com للمواقع الموجودة في الوضع المرحلي.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
ar: لا يتوفر تسجيل الدخول باستخدام WordPress.com حاليًا لأن هذا الموقع يواجه مشكلات في الاتصال.

en: Mailerlite subscriber popup
ar: قائمة مشتركي Mailerlite المنبثقة

en: Make an incredible logo in minutes
ar: اصنع شعارا رائعا في دقائق

en: Manage Domain
ar: إدارة النطاق

en: Manage Purchases
ar: إدارة عمليات الشراء

en: Manage on WP.com ↗
ar: الإدارة على WP.com ↖

en: Manage site visibility, gift subscriptions, ownership, and other site tools on WordPress.com ↗
ar: إدارة إمكانية رؤية الموقع، واشتراكات الهدايا، والملكية، وأدوات الموقع الأخرى على ووردبريس.كوم ↖

en: Manage with Live Preview
ar: الإدارة مع معاينة مباشرة

en: Manage your paid Newsletter plan
ar: إدارة خطة الرسائل الإخبارية المدفوعة لديك

en: Manage your privacy settings
ar: إدارة إعدادات الخصوصية الخاصة بك

en: Manage your subscribers
ar: إدارة المشتركين لديك

en: Marketing
ar: التسويق

en: Marketplace
ar: سوق

en: Match by Email
ar: مطابقة بالبريد الإلكتروني

en: Media
ar: الوسائط

en: Media Width
ar: عرض الوسائط

en: Menu
ar: القائمة

en: Menu Item
ar: النص ...

en: Menu Item Label
ar: تسمية عنصر القائمة

en: Menu Item Labels
ar: تسميات عناصر القائمة

en: Menu Items
ar: عناصر القائمة

en: Menu Items re-ordered.
ar: تمت إعادة ترتيب عناصر القائمة.

en: Menu Section
ar: مقطع القائمة

en: Menu Sections
ar: مقاطع القائمة

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ar: تم تحديث مسودة عنصر القائمة. <a target="_blank" href="%s">معاينة العنصر</a>

en: Menu item label list navigation
ar: التنقل في قائمة تسميات عناصر القائمة

en: Menu item labels list
ar: قائمة تسميات عناصر القائمة

en: Menu item list navigation
ar: التنقل في قائمة عناصر القائمة

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
ar: تم نشر عنصر القائمة. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Menu item restored to revision from %s
ar: تمت استعادة عنصر القائمة إلى المراجعة من %s

en: Menu item saved.
ar: تم حفظ عنصر القائمة.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
ar: تمت جدولة عنصر القائمة لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة العنصر</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ar: تم إرسال عنصر القائمة. <a target="_blank" href="%s">معاينة العنصر</a>

en: Menu item updated.
ar: تم تحديث عنصر القائمة.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
ar: تم تحديث عنصر القائمة. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Menu items list
ar: قائمة عناصر القائمة

en: Menu section list
ar: قائمة مقاطع القائمة

en: Menu section list navigation
ar: التنقل في قائمة مقاطع القائمة

en: Migrate content
ar: ترحيل المحتوى

en: Migrating the site
ar: ترحيل الموقع

en: Mondays at %s.
ar: أيام الاثنين في %s.

en: Monetize
ar: ربح المال

en: Move menu section down
ar: نقل مقطع القائمة لأسفل

en: Move menu section up
ar: نقل مقطع القائمة لأعلى

en: Multi network install are not supported.
ar: تثبيت الشبكة المتعددة غير مدعوم.

en: My %s WordPress.com Account
ar: حساب ووردبريس.كوم %s الخاص بي

en: My Home
ar: صفحتي الرئيسية

en: My Mailboxes
ar: علب بريدي الإلكتروني

en: My Profile
ar: ملفي الشخصي

en: Name
ar: الاسم

en: Name of Sync module
ar: اسم الوحدة النمطية للمزامنة

en: Name of Sync module.
ar: اسم الوحدة النمطية للمزامنة.

en: Name of Sync queue.
ar: اسم قائمة انتظار المزامنة.

en: Name your blog
ar: تسمية مدونتك

en: Never miss a beat!
ar: لا تفوِّت شيئًا!

en: New Menu Item
ar: عنصر قائمة جديد

en: New Menu Item Label Name
ar: اسم تسمية عنصر القائمة الجديدة

en: New Menu Sections Name
ar: اسم مقاطع القائمة الجديدة

en: New Project
ar: مشروع جديد

en: New Project Tag Name
ar: اسم علامة المشروع الجديدة

en: New Project Type Name
ar: اسم نوع المشروع الجديد

en: New Row
ar: صف جديد

en: New Sync health status
ar: حالة صحة المزامنة الجديدة

en: New Template Part
ar: جزء قالب جديد

en: New Template Part Type
ar: نوع جزء القالب الجديد

en: New Testimonial
ar: شهادة جديدة

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
ar: خدمة مجانية جديدة: إظهار أسعار شحن البريد الكندي على متجرك!

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
ar: خدمة مجانية جديدة: إظهار أسعار شحن USPS على متجرك! ميزة إضافية: طباعة ملصقات الشحن مع عدم حذف WooCommerce.

en: New owner
ar: المالك الجديد

en: New owner is not admin
ar: المالك الجديد ليس المسؤول

en: New owner is not connected
ar: المالك الجديد غير متصل

en: New owner is same as existing owner
ar: يُعد المالك الجديد هو المالك الحالي نفسه

en: New user token
ar: رمز المستخدم المميز الجديد

en: Newsletter
ar: خدمة الرسائل الإخبارية

en: Next Slide
ar: الشريحة التالية

en: Next steps for your site
ar: الخطوات التالية لموقعك

en: Nightfall
ar: الغسق

en: No Labels
ar: بلا تسميات

en: No Labels found
ar: لم يتم العثور على تسميات

en: No Menu Items found
ar: لم يتم العثور على عناصر قائمة

en: No Menu Items found in Trash
ar: لم يتم العثور على عناصر القائمة في سلة المهملات

en: No Projects found
ar: لم يتم العثور على مشروعات

en: No Projects found in Trash
ar: لم يتم العثور على مشروعات في سلة المهملات

en: No Testimonials found
ar: لم يتم العثور على شهادات

en: No Testimonials found in Trash
ar: لم يتم العثور على شهادات في سلة المهملات

en: No blog token found
ar: لم يتم العثور على أي رمز مميَّز للمدونة

en: No primary user defined
ar: لم يتم تحديد مستخدم أساسي

en: No tags found.
ar: لا توجد وسوم.

en: No template part types found.
ar: لم يتم العثور على أنواع أجزاء القالب.

en: No template parts found in Trash.
ar: لم يتم العثور على أجزاء القالب في سلة المهملات.

en: No template parts found.
ar: لم يتم العثور على أجزاء القالب.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
ar: لا توجد قوالب متاحة. تم تخطي عرض نافذة مشروطة مع اختيار القالب.

en: No token for user %d
ar: لا يوجد رمز مميَّز للمستخدم %d

en: No user tokens found
ar: لم يتم العثور على أي رموز مميَّزة للمستخدم

en: No valid event name or type.
ar: لا يوجد اسم أو نوع حدث صالح.

en: None
ar: لا شيء

en: Notify me of new posts
ar: إخطاري بالتدوينات الجديدة

en: Number of histogram buckets.
ar: عدد مستودعات المدرج التكراري.

en: Object Type
ar: نوع الكائن

en: Objects Identifiers
ar: مُعرِّفات الكائنات

en: On Mobile
ar: على الهاتف

en: Optional
ar: اختياري

en: Or
ar: أو

en: Or manage your WP.com account email ↗
ar: أو إدارة البريد الإلكتروني لحسابك على ووردبريس.كوم ↖

en: Or manage your WP.com account password ↗
ar: أو إدارة كلمة مرور حسابك على ووردبريس.كوم ↖

en: Order
ar: طلب

en: Our WordPress.com redesign for a better experience.
ar: تصميمنا الجديد لووردبريس.كوم لتجربة أفضل.

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
ar: امتداد XML الخاص بـ PHP غير متوفر. يتطلب Jetpack امتداد XML للتواصل باستخدام ووردبريس.كوم. يُرجى الاتصال بمزود خدمة الاستضافة لتمكين امتداد XML الخاص بـ PHP.

en: Parent Menu Section
ar: مقطع القائمة الأصل

en: Parent Menu Section:
ar: مقطع القائمة الأصل:

en: Parent Project Type
ar: نوع المشروع الأصل

en: Parent Project Type:
ar: نوع المشروع الأصل:

en: Parent Template Part Type
ar: نوع جزء القالب الأصلي

en: Parent Template Part Type:
ar: نوع جزء القالب الأصلي:

en: Password must be at least %d characters.
ar: يجب أن يكون طول كلمة المرور %d أحرف على الأقل.

en: Passwords may not contain the character "\".
ar: لا يمكن أن تحتوي كلمات المرور على الحرف "".

en: Pause Slideshow
ar: إيقاف مؤقت لعرض الشرائح

en: Pending invite
ar: الدعوة المُعلَّقة

en: Performance
ar: الأداء

en: Personalize newsletter
ar: تخصيص الرسائل الإخبارية

en: Personalize your site
ar: تخصيص موقعك

en: Plans
ar: الخطط

en: Play Slideshow
ar: تشغيل عرض الشرائح

en: Please connect your user account to WordPress.com
ar: يُرجى ربط حساب المستخدم الخاص بك بـ WordPress.com

en: Please define an SVG icon filename.
ar: يُرجى تحديد اسم ملف أيقونة SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
ar: يُرجى تحديد المعلمات الافتراضية في شكل مصفوفة.

en: Please reload the page to see your stats...
ar: يرجى تحميل الصفحة لرؤية إحصاءاتك...

en: Plugins
ar: إضافات

en: Podcasting
ar: البث الصوتي

en: Popular Labels
ar: التسميات الشائعة

en: Popular Project Tags
ar: علامات المشروع الشائعة

en: Portfolio
ar: معرض أعمال

en: Portfolio Archive Content
ar: محتوى أرشيف معرض الأعمال

en: Portfolio Archive Featured Image
ar: الصورة المميزة لأرشيف معرض الأعمال

en: Portfolio Archive Title
ar: عنوان أرشيف معرض الأعمال

en: Portfolio Projects
ar: مشاريع معارض الصور

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
ar: تعرض صفحات Portfolio بحد أقصى %1$s من المشروعات

en: Post Details
ar: تفاصيل المقالات

en: Post IDs to include in Full Sync
ar: مُعرِّفات المقالة المراد تضمينها في المزامنة الكاملة

en: Post excerpt
ar: مقتطف المقالة

en: Posts page changed successfully.
ar: تم تغيير صفحة التدوينات بنجاح.

en: Powder Snow
ar: مسحوق الثلج

en: Pre-designed by top talent. Just add your touch.
ar: تصميم جاهز من قبل أفضل المواهب. أضف لمستك فحسب.

en: Prefix to add before the stats identifiers.
ar: البادئة المراد إضافتها قبل معرِّفات الإحصاءات.

en: Preprocessor
ar: المعالج الأولي

en: Prevents new post and page from being created as well as existing posts and pages from being edited, and closes comments site wide.
ar: يمنع إنشاء تدوينة وصفحة جديدتين إضافة إلى تحرير التدوينات والصفحات الموجودة، كما يغلق موقع التعليقات على نطاق واسع.

en: Preview premium styles
ar: معاينة الأنماط المتميزة

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
ar: قم بمعاينة منتجك على موقعك قبل إطلاقه ومشاركته مع الآخرين.

en: Previous Slide
ar: الشريحة السابقة

en: Price
ar: السعر

en: Private
ar: خاص

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Project
ar: المشروع

en: Project Tag
ar: علامة المشروع

en: Project Tags
ar: علامات المشروع

en: Project Type
ar: نوع المشروع

en: Project Types
ar: أنواع المشروعات

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ar: تم تحديث مسودة عنصر المشروع. <a target="_blank" href="%s">معاينة المشروع</a>

en: Project list navigation
ar: التنقل في قائمة المشاريع

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
ar: تم نشر المشروع. <a href="%s">عرض المشروع</a>

en: Project restored to revision from %s
ar: تمت استعادة المشروع إلى الإصدار من %s

en: Project saved.
ar: تم حفظ المشروع.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
ar: تمت جدولة المشروع لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المشروع</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ar: تم إرسال المشروع. <a target="_blank" href="%s">معاينة المشروع</a>

en: Project tag list
ar: قائمة وسوم المشاريع

en: Project tag list navigation
ar: التنقل في قائمة وسوم المشاريع

en: Project type list
ar: قائمة أنواع المشاريع

en: Project type list navigation
ar: التنقل في قائمة أنواع المشاريع

en: Project updated.
ar: تم تحديث المشروع.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
ar: تم تحديث المشروع. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Projects
ar: مشاريع

en: Projects list
ar: قائمة المشاريع

en: Promote with Blaze
ar: روّج باستعمال Blaze

en: Provision SSL certificate
ar: توفير شهادة SSL

en: Published by %s
ar: نُشر بواسطة %s

en: Purchase the %s plan to<br> activate CSS customization
ar: شراء خطة %s من أجل<br> تفعيل تخصيص CSS

en: Purchases
ar: عمليات الشراء

en: Read more
ar: قراءة المزيد

en: Read the blogs and topics you follow
ar: قراءة المدونات والموضوعات التي تتابعها

en: Reader
ar: القارئ

en: Reading
ar: قراءة

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ar: هل أنت مستعدّ لنشر مقالتك الأولى؟ <a href="%1$s">ابدأ من هنا</a>.

en: Receive web and mobile notifications for posts on this site.
ar: تلقى تنبيهات على الويب والهاتف المحمول للتدوينات من هذا الموقع.

en: Redirect
ar: إعادة التوجيه

en: Remove premium styles
ar: إزالة الأنماط المتميزة

en: Reply
ar: رد

en: Requesting user_id %1$d does not match token user_id %2$d
ar: لا يطابق طلب user_id ⁦%1$d⁩ الرمز المميَّز user_id %2$d

en: Require Two-Step Authentication
ar: يجب إجراء مصادقة على خطوتين

en: Resend invite
ar: إرسال الدعوة مجددًا

en: Review the migrated plugins
ar: مراجعة الإضافات التي تم ترحيلها

en: Review the site's content
ar: مراجعة محتوى الموقع

en: Revoke invite
ar: إلغاء الدعوة

en: Sakura
ar: ساكورا

en: Saturdays at %s.
ar: أيام السبت في %s.

en: Save New Order
ar: احفظ الترتيب الجديد

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ar: احفظ اسمي، وبريدي الإلكتروني، والموقع الإلكتروني في هذا المتصفح لاستخدامها المرة المقبلة في تعليقي.

en: Scan
ar: فحص

en: Scheduled
ar: مجدول

en: Scheduled Updates
ar: تحديثات مجدولة

en: Script "%s" depends on wp-i18n but does not specify "textdomain"
ar: يعتمد البرنامج النصي "%s" على wp-i18n، لكنه لا يقوم بتحديد "textdomain"

en: Search
ar: البحث

en: Search Menu Item Labels
ar: بحث عن تسميات عناصر القائمة

en: Search Menu Items
ar: بحث في عناصر القائمة

en: Search Menu Sections
ar: بحث عن مقاطع القائمة

en: Search Project Tags
ar: ابحث في المشاريع

en: Search Project Types
ar: بحث عن أنواع المشروعات

en: Search Projects
ar: بحث عن المشروعات

en: Search Template Part Types
ar: البحث عن أنواع أجزاء القالب

en: Search Template Parts
ar: البحث في أجزاء القالب

en: Search Testimonials
ar: بحث عن الشهادات

en: Secret mismatch
ar: عدم تطابق سري

en: Secure Sign On
ar: تسجيل الدخول الآمن

en: Security
ar: الأمان

en: Select a design
ar: تحديد تصميم

en: Select a theme&hellip;
ar: تحديد قالب...

en: Select another theme to view its custom CSS.
ar: اختر قالبًا آخر لعرض CSS المخصص الخاص به.

en: Send invite
ar: ارسل دعوة

en: Separate tags with commas
ar: افصل بين الوسوم بفواصل

en: Server Settings
ar: إعدادات الخادم

en: Set &#8220;%s&#8221; as the default category
ar: تعيين "%s" على أنه التصنيف الافتراضي

en: Set &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
ar: تعيين "%s" كالصفحة التي تعرض أحدث تدويناتك

en: Set &#8220;%s&#8221; as your site's homepage
ar: تعيين "%s" كالصفحة الرئيسية لموقعك

en: Set a different media width for full size images.
ar: عيِّن عرض وسائط مختلفًا للصور بالحجم الكامل.

en: Set as default
ar: تعيين كافتراضي

en: Set as homepage
ar: تعيين كصفحة رئيسية

en: Set as posts page
ar: تعيين كصفحة تدوينات

en: Set new connection owner
ar: تعيين مالك الاتصال الجديد

en: Set to false will trigger the site to disconnect.
ar: سيؤدي التعيين إلى القيمة false إلى قطع اتصال الموقع.

en: Set up an offer for your supporters
ar: إعداد عرض لداعميك

en: Set up payment method
ar: إعداد طريقة الدفع

en: Set up ssh
ar: إعداد ssh

en: Set up your site
ar: إعداد موقعك

en: Set up your video site
ar: بدء إعداد موقع الفيديو الخاص بك

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Share your site
ar: مشاركة موقعك

en: Shared Salt to use when generating checksum
ar: القيمة العشوائية المضافة المشتركة التي يجب استخدامها عند إنشاء المجموع الاختباري

en: Should only range edges be returned
ar: ينبغي إرجاع حواف النطاق فقط

en: Show falling snow on my site
ar: إظهار تساقط الثلوج على موقعي

en: Show falling snow on my site until January 4<sup>th</sup>.
ar: إظهار تساقط الثلوج على موقعي حتى <sup>الرابع</sup> من يناير.

en: Site
ar: الموقع

en: Site Logo
ar: شعار الموقع

en: Site Monitoring
ar: مراقبة الموقع

en: Site Settings
ar: إعدادات الموقع

en: Site Setup
ar: إعداد الموقع

en: Site is not connected
ar: الموقع غير متصل

en: Site migration
ar: ترحيل الموقع

en: Site setup
ar: إعداد الموقع

en: Sites
ar: مواقع

en: Size of batches
ar: حجم الدُفعات

en: Slug of the admin color scheme.
ar: الاسم اللطيف لنظام ألوان المسؤول

en: Snow
ar: ثلج

en: Social Links Menu
ar: قائمة الروابط الإجتماعية

en: Social Menu
ar: قائمة الشبكات الاجتماعية

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site. Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
ar: قد يكون شخص ما يحاول خداعك لمنحهم إمكانية الوصول إلى موقعك. أو من الممكن واجهك خطأ :). في الحالتين، يرجى إغلاق هذه النافذة.

en: Something got a little mixed up and an unexpected WordPress.com user logged in.
ar: حصل القليل من الخلط وتسجيل دخول لمستخدم WordPress.com غير متوقع.

en: Something went wrong when attempting to like that comment. Please try again.
ar: حدث خطأ ما عند محاولة الإعجاب بذلك التعليق. يرجى المحاولة مجددًا.

en: Something went wrong when attempting to unlike that comment. Please try again.
ar: حدث خطأ ما عند محاولة إلغاء الإعجاب بذلك التعليق. يرجى المحاولة مجددًا.

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
ar: هناك خطأ ما. يرجى إعادة تحميل الصفحة و/أو المحاولة مرة أخرى.

en: Something went wrong. Please try again.
ar: حدث خطأ. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
ar: المعذرة، حدث خطأ في اتصال Jetpack.

en: Sorry, this comment could not be posted.
ar: عذرًا، يتعذر نشر هذا التعليق.

en: Sorry, you are not allowed to access this endpoint.
ar: عذرًا، لا يُسمح لك بالوصول إلى هذه النقطة.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same plugins as an existing schedule.
ar: عفوًا، يتعذر عليك إنشاء جدول زمني يتضمن الإضافات نفسها الموجودة في جدول حالي.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same time as an existing schedule.
ar: عفوًا، يتعذر عليك إنشاء جدول زمني يتضمن الوقت نفسه الموجود في جدول زمني حالي.

en: Sorry, you can not schedule theme updates at this time.
ar: عفوًا، تتعذر عليك جدولة تحديثات القوالب في الوقت الحالي.

en: Staging
ar: التشغيل المرحلي

en: Start Fresh
ar: البدء من جديد

en: Start ID for the histogram
ar: مُعرِّف البداية للمدرج التكراري

en: Start a website
ar: بدء موقع إلكتروني

en: Start building your audience
ar: بدء تكوين جمهورك

en: Start customizing
ar: بدء التخصيص

en: Start writing
ar: بدء الكتابة

en: Start writing or type '/' to insert a block
ar: البدء بالكتابة أو اكتب "/" لإدراج مكوِّن

en: Stats
ar: الإحصاءات

en: Strip non-ascii characters?
ar: هل توجد أحرف مجردة لا تنتمي إلى ترميز ascii؟

en: Subscribe
ar: الاشتراك

en: Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.
ar: اشترك الآن للاستمرار في القراءة والحصول على حق الوصول إلى الأرشيف الكامل.

en: Subscribers
ar: المشتركون

en: Success!
ar: تمّ بنجاح!

en: Suggestions
ar: اقتراحات

en: Sundays at %s.
ar: أيام الأحد في %s.

en: Sunset
ar: غروب الشمس

en: Switch
ar: تبديل

en: Sync has been aborted because the IXR client is missing.
ar: تم إيقاف المزامنة لأن عميل IXR مفقود.

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
ar: تم حظر المزامنة من ووردبريس.كوم لأنها ستسبب أزمة في الهوية

en: Tag name
ar: اسم الوسم

en: Tags:
ar: الوسوم:

[ctx: Template]
en: Add New
ar: إضافة جديد

en: Template part published privately.
ar: تم نشر جزء القالب بشكل خاص.

en: Template part published.
ar: تم نشر جزء القالب.

en: Template part reverted to draft.
ar: تم إرجاع جزء القالب إلى المسودة.

en: Template part scheduled.
ar: تمت جدولة جزء القالب.

en: Template part updated.
ar: تم تحديث جزء القالب.

en: Template parts list
ar: قائمة أجزاء القالب

en: Template parts list navigation
ar: التنقل بين قائمة أجزاء القالب

en: Test plugin for the jetpack-mu-wpcom package
ar: اختبار الإضافة لحزمة jetpack-mu-wpcom

en: Testimonial
ar: شهادات

en: Testimonial Archive Content
ar: محتوى أرشيف الشهادات

en: Testimonial Archive Featured Image
ar: الصورة المميزة لأرشيف الشهادات

en: Testimonial Archive Title
ar: عنوان أرشيف الشهادات

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ar: تم تحديث مسودة الشهادة. <a target="_blank" href="%s">معاينة الشهادة</a>

en: Testimonial list navigation
ar: التنقل في قائمة التوصيات

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
ar: تعرض صفحات الشهادة في معظم شهادات %1$s.

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
ar: تم نشر الشهادة. <a href="%s">عرض الشهادة</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
ar: تمت استعادة الشهادة إلى المراجعة من %s

en: Testimonial saved.
ar: تم حفظ الشهادة.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
ar: تمت جدولة الشهادة لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة الشهادة</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ar: تم إرسال الشهادة. <a target="_blank" href="%s">معاينة الشهادة</a>

en: Testimonial updated.
ar: تم تحديث الشهادة.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
ar: تم تحديث الشهادة. <a href="%s">عرض الشهادة</a>

en: Testimonials
ar: شهادات

en: Testimonials list
ar: قائمة التوصيات

en: Textdomain aliases should be registered before the %1$s hook. This notice was triggered by the %2$s domain.
ar: ينبغي تسجيل الأسماء المستعارة لنطاق النص قبل موضع إضافة ⁦%1$s⁩. تم إرسال هذه الملحوظة بواسطة نطاق ⁦%2$s⁩.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
ar: معرف عميل المدونة WP.com من هذا الموقع

en: The Toolbar is always visible on Atomic sites while connected to the Automattic proxy.
ar: يكون شريط الأدوات مرئيًا دومًا على مواقع Atomic في أثناء الربط بوكيل Automattic.

en: The URL is not from the current site.
ar: لا يرجع عنوان URL إلى الموقع الحالي.

en: The URL scheme must match the current site.
ar: يجب أن يتطابق مخطط عنوان URL مع الموقع الحالي.

en: The WP.com user ID of the connected user
ar: معرف مستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The WP.com user email of the connected user
ar: البريد الإلكتروني لمستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The WP.com username of the connected user
ar: اسم مستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The authorization process expired. Please go back and try again.
ar: انتهت عملية المصادقة. يرجى الرجوع والمحاولة مرة أخرى.

en: The bot id to chat with.
ar: معرِّف الحساب الآلي المطلوب للمحادثة من خلاله.

en: The bot id to get the chat for.
ar: معرِّف الحساب الآلي المطلوب للحصول على المحادثة.

en: The chat id for the existing chat.
ar: معرِّف المحادثة الخاص بالمحادثة الموجودة.

en: The chat id to get the chat for.
ar: معرِّف المحادثة المطلوب للحصول على المحادثة.

en: The classic WP-Admin WordPress interface.
ar: واجهة WP-Admin ووردبريس الكلاسيكية

en: The content of your latest posts page is automatically generated and cannot be edited.
ar: تم إنشاء محتوى صفحة أحدث المقالات تلقائيًّا ولا يمكن تحريره.

en: The context to continue the chat with.
ar: السياق المطلوب لمواصلة المحادثة من خلاله.

en: The endpoint is not available on connected sites.
ar: نقطة النهاية غير متاحة على المواقع المتصلة.

en: The feedback rating value.
ar: قيمة تقييم الملاحظات.

en: The file permissions on this host prevent editing files.
ar: تمنع صلاحيات الملف على هذا المضيف تحرير الملفات.

en: The isActive argument should be set to false.
ar: يجب تعيين وسيطة isActive إلى القيمة false.

en: The message id for the existing message.
ar: معرِّف الرسالة الخاص بالرسالة الموجودة.

en: The message to add to the chat
ar: الرسالة المطلوب إضافتها إلى المحادثة

en: The number of items per page.
ar: عدد العناصر لكل صفحة.

en: The number of sites of the connected WP.com user
ar: عدد مواقع مستخدم WP.com المتصل

en: The number of the page to retrieve, limited to 100
ar: رقم الصفحة المطلوب استردادها، يقتصر على 100

en: The path must be a string.
ar: يجب أن يكون المسار سلسلة.

en: The path must be a valid URL.
ar: يجب أن يكون المسار عنوان URL صالحًا.

en: The request is not signed correctly.
ar: لم يتم التوقيع على الطلب بصورة صحيحة.

en: The request method is missing.
ar: طريقة الطلب مفقودة.

en: The required "%s" parameter is malformed.
ar: لم يتم تكوين المعيار "%s" اللازم بشكل صحيح.

en: The required "%s" parameter is missing.
ar: معيار "%s" اللازم مفقود.

en: The required "local_user" parameter is missing.
ar: معلمة "local_user" المطلوبة مفقودة.

en: The required "nonce" parameter is missing.
ar: معلمة "nonce" مفقودة.

en: The schedule could not be created.
ar: يتعذر إنشاء الجدول.

en: The schedule could not be found.
ar: تعذر العثور على الجدول الزمني.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
ar: تم نقل إعدادات المحتوى المميز <a href="%s">إلى المظهر ← إضفاء الطابع الشخصي</a>.

en: The site is not the main network site
ar: إن الموقع ليس موقع الشبكة الرئيسي.

en: The specified plugins are managed and auto-updated by WordPress.com.
ar: يقوم ووردبريس.كوم بإدارة الإضافات المحدَّدة وتحديثها تلقائيًا.

en: The specified plugins are not installed on the website. Please make sure the plugins are installed before attempting to schedule updates.
ar: لم يتم تثبيت الإضافات المحدَّدة على موقع الويب. يرجى التأكد من تثبيت الإضافات قبل محاولة جدولة التحديثات.

en: Theme Showcase
ar: عرض القالب

en: Themes
ar: القوالب

en: There are currently no posts to display.
ar: لا توجد مقالات حاليًّا مطلوب عرضها.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ar: لا يوجد مختصر لأن هذه المقالة محمية بكلمة مرور.

en: There is no previous invite for this user
ar: ليست هناك دعوة سابقة لهذا المستخدم

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء مستخدم لك. يُرجى الاتصال بالمسؤول عن موقعك.

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
ar: حدث خطأ أثناء تسجيل دخولك عبر WordPress.com، يُرجى المحاولة مرة أخرى أو محاولة تسجيل الدخول باسم المستخدم وكلمة المرور الخاصة بك.

en: There was an issue validating this request.
ar: حدثت مشكلة أثناء التحقق من هذا الطلب.

en: There was an unspecified error registering the site
ar: كان هناك خطأ غير محدد في تسجيل الموقع

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
ar: هذه كلمة مرور شائعة للغاية. اختر واحدة يكون من الصعب على الآخرين تخمينها.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
ar: كلمة المرور هذه سهلة جدًا في التخمين: يمكنك تحسينها عن طريق إضافة حروف كبيرة أو حروف صغيرة أو أرقام إضافية.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
ar: كلمة المرور هذه سهلة جدًا في التخمين: يمكنك تحسينها بإدراج حروف خاصة مثل !#=?*&.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
ar: كلمة المرور هذه سهلة جدًا في التخمين: يمكنك تحسينها عن طريق خلط كل من الحروف والأرقام.

en: This request method does not support body parameters.
ar: طريقة الطلب هذه لا تدعم معلمات النص.

en: This request method is not supported.
ar: طريقة النص هذه غير مدعومة.

en: This user didn&#8217;t accept the invitation to join this site yet.
ar: لم يقبل هذا المستخدم الدعوة للانضمام إلى هذا الموقع حتى الآن.

en: This user doesn&#8217;t have a Jetpack SSO connection to WordPress.com. Invite them to the site to increase security and improve their experience.
ar: لا يمتلك هذا المستخدم ربطًا عبر التسجيل الأحادي الآمن في Jetpack مع ووردبريس.كوم. قم بدعوته إلى الموقع لزيادة الأمان وتحسين تجربته.

en: This user has connected their WordPress.com account.
ar: قام هذا المستخدم بربط حسابه على ووردبريس.كوم.

en: This user is a contractor, freelancer, consultant, or agency.
ar: هذا المستخدم مقاول أو شخص مستقل أو مستشار أو وكالة.

en: This user will be invited to WordPress.com. You can include a personalized welcome message with the invitation.
ar: ستتم دعوة هذا المستخدم إلى ووردبريس.كوم. يمكنك تضمين رسالة ترحيب مخصصة مع الدعوة.

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Thursdays at %s.
ar: أيام الخميس في %s.

en: To take ownership of the site, we ask that the person you designate contacts us at %s with a copy of the death certificate.
ar: للحصول على ملكية الموقع، نطلب من الشخص الذي تحدِّده أن يتصل بنا على %s لتزويدنا بنسخة من شهادة الوفاة.

en: Token for user %d is malformed
ar: لم يتم تكوين الرمز المميَّز للمستخدم %d بشكل صحيح

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
ar: مساعدة

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
ar: رؤية المحفوظات بالكامل

en: Tools
ar: أدوات

en: Tooltip
ar: تلميح أداة

en: Transparent
ar: شفاف

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t exist.
ar: تمت محاولة دعوة مستخدم غير موجود.

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t have an email address.
ar: تمت محاولة دعوة مستخدم ليس لديه عنوان بريد إلكتروني.

en: Tried to revoke an invite for a user that doesn&#8217;t exist.
ar: تمت محاولة إلغاء دعوة لمستخدم غير موجود.

en: Tried to revoke an invite that doesn&#8217;t exist.
ar: تمت محاولة إلغاء دعوة غير موجودة.

en: Try Fiverr Logo Maker
ar: جرب Fiverr Logo Maker

en: Try customizing your theme styles to get your site looking just right.
ar: حاول تخصيص أنماط قالبك لجعل موقعك يبدو مناسبًا تمامًا.

en: Tuesdays at %s.
ar: أيام الثلاثاء في %s.

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
ar: يلزم وجود مصادقة على خطوتين للوصول إلى هذا الموقع. يُرجى تفقد <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">إعدادات الأمان</a> لتكوين <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">مصادقة على خطوتين</a> لحسابك.

en: Types:
ar: أنواع

en: URI of the admin page where the user should be redirected after connection flow
ar: عنوان URL الخاص بصفحة المسؤول حيث تنبغي إعادة توجيه المستخدم إليه بعد تدفق الاتصال

en: URL secret does not exist.
ar: البيانات السرية لعنوان URL غير موجودة.

en: URL secret to compare to the ones stored in the database.
ar: البيانات السرية لعنوان URL المطلوب مقارنتها مع البيانات المخزّنة في قاعدة البيانات.

en: UTC%s
ar: التوقيت العالمي المنسق  %s

en: Unable to fetch the requested data.
ar: يتعذر إحضار البيانات المطلوبة.

en: Unable to save new URL secret
ar: يتعذر حفظ البيانات السرية لعنوان URL الجديد

en: Unable to unlink the connection owner.
ar: يتعذر إلغاء ربط مالك الاتصال.

en: Uncategorized
ar: غير مصنّف

en: Underline
ar: تحته خط

en: Unknown Plugin Update Failure
ar: فشل في تحديث إضافة مجهولة

en: Unlike this comment
ar: إلغاء إعجابك بهذا التعليق

en: Unlock more with premium and free plugins
ar: إطلاق العنان للمزيد من خلال الإضافات المميزة والمجانية

en: Unset &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
ar: إلغاء تعيين "%s" كالصفحة التي تعرض أحدث تدويناتك

en: Unset as posts page
ar: إلغاء تعيين كصفحة تدوينات

en: Update Menu Item Label
ar: تحديث تسمية عنصر القائمة

en: Update Menu Section
ar: تحديث هذا القسم

en: Update Project Tag
ar: تحديث علامة المشروع

en: Update Project Type
ar: تحديث نوع المشروع

en: Update Template Part Type
ar: تحديث نوع جزء القالب

en: Update your About page
ar: تحديث صفحة "نبذة" الخاصة بك

en: Update your domain's DNS
ar: تحديث خوادم أسماء النطاقات لنطاقك

en: Update your site's design
ar: تحديد تصميم موقعك

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Upgrade now
ar: قم بالترقية الآن

en: Upgrade plan
ar: خطة الترقية

en: Upgrade required
ar: الترقية مطلوبة

en: Upgrades
ar: ترقيات

en: Upload
ar: رفع

en: Upload from URL
ar: الرفع من عنوان الموقع

en: Upload your first video
ar: رفع أول فيديو لك

en: Uploading…
ar: جارٍ الرفع...

en: Use WP-Admin to manage your site.
ar: استخدم مشرف ووردبريس لإدارة موقعك.

en: Use WordPress.com’s guided importer to import posts and comments from Medium, Substack, Squarespace, Wix, and more.
ar: استخدم أداة الاستيراد الموجَّهة في ووردبريس.كوم لاستيراد التدوينات والتعليقات من Medium وSubstack وSquarespace وWix والمزيد.

en: Use WordPress.com’s native dashboard to manage your site.
ar: استخدم لوحة التحكم الأصلية لووردبريس.كوم لإدارة موقعك.

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
ar: استخدم مفتاح <kbd>TAB</kbd> الموجود على لوحة المفاتيح لديك للتنقل بين الأعمدة ومفتاح <kbd>ENTER</kbd> أو <kbd>RETURN</kbd> لحفظ كل صف والتقدم للصف الذي يليه.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
ar: استخدم هذه الإعدادات لعرض أنواع المحتويات المختلفة على موقعك.

en: User IDs to include in Full Sync or "initial"
ar: مُعرِّفات المستخدم المراد تضمينها في المزامنة الكاملة أو "الأولية"

en: User invite revoked successfully.
ar: تم إلغاء دعوة المستخدم بنجاح.

en: User not found.
ar: لم يتم العثور على المستخدم

en: User was invited successfully!
ar: تمت دعوة المستخدم بنجاح!

en: User was re-invited successfully!
ar: تمت إعادة دعوة المستخدم بنجاح!

en: Users
ar: المستخدمون

en: Valid user is required
ar: يلزم إدخال مستخدم صالح

en: Valid user is required.
ar: يلزم إدخال مستخدم صالح.

en: Verification secrets are empty
ar: أسرار التحقق فارغة

en: Verification secrets are incomplete
ar: رمز التحقق السري غير كامل

en: Verification secrets not found
ar: أسرار التحقق غير موجودة

en: Verification took too long
ar: استغرق التحقق وقتًا طويلاً للغاية

en: Verify email address
ar: التحقق من عنوان البريد الإلكتروني

en: Verify the email address for your domains
ar: تحقق من عنوان البريد الإلكتروني للنطاقات الخاصة بك

en: View Menu Item
ar: عرض عنصر القائمة

en: View Menu Item Label
ar: عرض تسمية عنصر القائمة

en: View Menu Section
ar: عرض هذا القسم

en: View Project
ar: عرض المشروع

en: View Project Tag
ar: عرض علامة المشروع

en: View Project Type
ar: عرض نوع المشروع

en: View Template Part
ar: عرض جزء القالب

en: View Template Part Type
ar: عرض نوع جزء القالب

en: View Testimonial
ar: عرض الشهادة

en: View all posts
ar: عرض جميع المقالات

en: View all posts by %s
ar: مشاهدة كل التدوينات بواسطة %s

[ctx: View options to switch between]
en: View
ar: طريقة العرض

en: View site metrics
ar: عرض مقاييس الموقع

en: View your product
ar: عرض منتجك

en: WP Admin
ar: مسؤول ووردبريس

en: Warning! You are about to delete the Jetpack connection owner (%s) for this site, which may cause some of your Jetpack features to stop working.
ar: تحذير! أنت على وشك حذف مالك اتصال Jetpack (%s) لهذا الموقع، وهو ما قد يؤدي إلى توقف بعض ميزات Jetpack عن العمل.

en: Was not able to unlink the user. Please try again.
ar: تعذر إلغاء الربط بالمستخدم. يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
ar: يتعذر علينا إيجاد حسابك. إذا كان لديك حساب بالفعل، فتأكد من اقترانك بـ WordPress.com.

en: We highly recommend inviting users to join WordPress.com and log in securely using <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> to ensure maximum security and efficiency.
ar: نوصي بشدة بدعوة المستخدمين إلى الانضمام إلى ووردبريس.كوم وتسجيل الدخول بأمان باستخدام <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">تسجيل الدخول الآمن</a> لضمان الحد الأقصى من الأمان والكفاءة.

en: We'll keep you in the loop!
ar: سنبقيك على اطلاع بالمستجدات!

en: Website
ar: الموقع الإلكتروني

en: Website (optional)
ar: موقع إلكتروني (اختياري)

en: Wednesdays at %s.
ar: أيام الأربعاء في %s.

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Whether to mark this as a test chat (a11n-only).
ar: سواء أكنت تقوم بوسم ذلك كمحادثة اختبارية (a11n فقط) أم لا.

en: WooCommerce
ar: ووكومرس

en: WordPress
ar: ووردبريس

en: WordPress.com Features
ar: ميزات ووردبريس.كوم

en: WordPress.com Site Settings
ar: إعدادات موقع ووردبريس.كوم

en: WordPress.com account
ar: حساب ووردبريس.كوم

en: WordPress.com invitation will be automatically revoked for user: <strong>%s</strong>. | WordPress.com invitations will be automatically revoked for users: <strong>%s</strong>.
ar[0]: سيتم إلغاء دعوة ووردبريس.كوم تلقائيًا للمستخدم: <strong>%s</strong>.
ar[1]: سيتم إلغاء دعوة ووردبريس.كوم تلقائيًا للمستخدم: <strong>%s</strong>.
ar[2]: سيتم إلغاء دعوة ووردبريس.كوم تلقائيًا للمستخدمين: <strong>%s</strong>.
ar[3]: سيتم إلغاء دعوة ووردبريس.كوم تلقائيًا للمستخدمين: <strong>%s</strong>.
ar[4]: سيتم إلغاء دعوة ووردبريس.كوم تلقائيًا للمستخدمين: <strong>%s</strong>.
ar[5]: سيتم إلغاء دعوة ووردبريس.كوم تلقائيًا للمستخدمين: <strong>%s</strong>.

en: WordPress.com users can change their profile’s basic details ( i.e., First Name, Last Name, Display Name, About ) in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Profile settings.</a>
ar: يمكن لمستخدمي ووردبريس.كوم تغيير تفاصيل ملفهم الشخصي الأساسية (على سبيل المثال، الاسم الأول، واسم العائلة، واسم العرض، ونبذة عن) في<a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer"> إعدادات الملف الشخصي لووردبريس.كوم.</a>

en: WordPress.com users can change their profile’s email & website address in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Account settings.</a>
ar: يمكن لمستخدمي ووردبريس.كوم تغيير عنوان بريدهم الإلكتروني وموقعهم على الويب لملفهم الشخصي في <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">إعدادات حساب ووردبريس.كوم.</a>

en: Write 3 posts
ar: كتابة 3 تدوينات

en: Write a comment...
ar: اكتب تعليقًا...

en: Write a reply...
ar: كتابة رد...

en: Write a welcome message
ar: كتابة رسالة ترحيب

en: Write your first post
ar: اكتب مقالتك الأولى

en: Writing
ar: كتابة

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
ar: لديك حساب بالفعل على هذا الموقع. يُرجى <a href="%1$s">تسجيل الدخول</a> باستخدام اسم مستخدمك وكلمة مرورك ثم اقترن بـ WordPress.com.

en: You are not allowed to perform this action.
ar: لا يُسمح لك بتنفيذ هذا الإجراء.

en: You aren’t authorized to do that.
ar: لستَ معتمدًا للقيام بذلك.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
ar: يمكنك تغيير خطوطك باستخدام الأنماط العمومية، التي يمكن العثور عليها في محرِّر المكوِّن.

en: You can choose to transfer connection ownership to one of these already-connected admins:
ar: يمكنك اختيار نقل ملكية الاتصال إلى أحد هؤلاء المسؤولين المتصلين بالفعل:

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
ar: يمكنك الآن توفير الوقت المنقضي في تسجيل الدخول عن طريق ربط حسابك على WordPress.com بـ %s.

en: You cannot call this method until Jetpack Config is configured
ar: يتعذر عليك استدعاء هذه الطريقة حتى يتم تكوين Jetpack Config

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
ar: ليست لديك صلاحيات المستخدم الصحيحة للقيام بهذا الإجراء.

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
ar: ليست لديك صلاحيات المستخدم الصحيحة للقيام بهذا الإجراء.
    			يُرجى الاتصال بمسؤول موقعك إذا كنت تعتقد أن هذا خطأ.

en: You do not need to pass a $content parameter anymore.
ar: لا يتعيَّن عليك تمرير معيار $content بعد الآن.

en: You don&#8217;t have permission to invite users.
ar: ليست لديك صلاحية دعوة المستخدمين.

en: You don&#8217;t have permission to revoke invites.
ar: ليست لديك صلاحية إلغاء الدعوات.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
ar: يجب عمل اتصال Jetpack مع حساب WordPress.com حتى تستخدم هذه الميزة.

en: You must have Two-Step Authentication enabled on your WordPress.com account.
ar: يجب أن تكون لديك مصادقة من خطوتين ممكَّنة على حسابك على ووردبريس.كوم.

en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
ar: يتعين عليك إدخال مُعرِّف حسابك الرقمي ومُعرِّفك الفريد العالمي في <a href="%1$s">مربع Mailerlite الجانبي</a> حتى يعمل بشكل صحيح. <a href="%2$s" target="_blank">الإرشادات الكاملة</a>.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
ar: تحتاج لتسجيل Jetpack قبل الاتصال به.

en: You've added your first product!
ar: لقد أضفت منتجك الأول!

en: Your %s widget requires JavaScript to function properly.
ar: يتطلب %s من المربعات الجانبية لديك وجود JavaScript لكي تعمل بشكل صحيح.

en: Your Custom Content Types
ar: أنواع المحتويات المخصصة

en: Your Jetpack Blaze dashboard requires JavaScript to function properly.
ar: تتطلب لوحة تحكم Jetpack Blaze الخاصة بك JavaScript لكي تعمل بشكل صحيح.

en: Your Jetpack Stats dashboard requires JavaScript to function properly.
ar: تتطلب لوحة تحكم Jetpack Stats الخاصة بك JavaScript لكي تعمل بشكل صحيح.

en: Your Jetpack Stats widget requires JavaScript to function properly.
ar: يتطلب المربع الجانبي لميزة Jetpack Stats الخاص بك وجود JavaScript لكي تعمل بشكل صحيح.

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ar: لا يحتوي أرشيف Portfolio على أي إدخالات. يمكنك البدء في إنشائها في لوحة التحكم.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ar: لا توجد مدخلات في أرشيف الشهادات لديك في الوقت الحالي. يمكنك البدء في إنشائها من لوحة التحكم.

en: Your connection with WordPress.com seems to be broken. If you're experiencing issues, please try reconnecting.
ar: يبدو أنَّ اتصالك بووردبريس.كوم مفصول. إذا كنتَ تواجه مشكلات، فيرجى محاولة إعادة الاتصال.

en: Your password is too weak: Looks like you are including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
ar: كلمة مرورك ضعيفة للغاية: يبدو أنّك تقوم بتضمين معلومات سهلة التخمين حول نفسك. جرّب شيئًا فريدًا إلى حد ما.

en: Your site contains premium styles. Upgrade now to publish them and unlock tons of other features.
ar: يحتوي موقعك على الأنماط المميزة. بادر بالترقية الآن لنشرها وافتح أعدادًا كبيرة من الميزات الأخرى.

en: Your site includes <a href="%1$s" target="_blank">premium styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the %2$s plan or higher.
ar: يتضمن موقعك <a href="%1$s" target="_blank">أنماطًا متميزة</a> لا تكون مرئية إلا أمام الزائرين بعد الترقية إلى خطة ⁦%2$s⁩ أو خطة أعلى.

en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
ar: يقوم موقعك بإعادة توجيه الترميز المزدوج من http إلى https بشكل غير صحيح. وهذا يمنع Jetpack من مصادقة اتصالك. يرجى زيارة <a href="%s">صفحة الدعم</a> الخاصة بنا للحصول على تفاصيل حول كيفية حل هذا.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
ar: يدعم القالب الخاص بك <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
ar: يدعم القالب الخاص بك الشهادات

en: Your user is not permitted to access this resource.
ar: لا يُسمح للمستخدم لديك بالوصول إلى هذا المورد.

en: You’re previewing %s
ar: تقوم بمعاينة %s

en: You’ve added your first video!
ar: لقد أضفتَ أول فيديو لك!

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
ar: جزء القالب

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
ar: أنواع أجزاء القالب

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
ar: أجزاء القالب

[ctx: block description]
en: Count down to your favorite next thing, and celebrate with fireworks when the time is right!
ar: يمكنك إجراء عد تنازلي إلى الشيء التالي المفضَّل لديك، والاحتفال بالألعاب النارية عندما يحين الوقت!

[ctx: block description]
en: Create a timeline of events.
ar: أنشئ جدولاً زمنيًا للأحداث.

[ctx: block keyword]
en: countdown
ar: العد التنازلي

[ctx: block keyword]
en: event
ar: الحدث

[ctx: block keyword]
en: events
ar: الأحداث

[ctx: block keyword]
en: timeline
ar: جدول زمني

[ctx: block title]
en: Event Countdown
ar: العد التنازلي للحدث

[ctx: block title]
en: Timeline
ar: الجدول الزمني

en: collapsed
ar: تم الطيّ

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
ar: بواسطة

en: edit
ar: تحرير

en: expanded
ar: موسعة

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: DOWN
ar: أسفل

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: UP
ar: أعلى

en: per %s
ar: لكل %s

[ctx: post author]
en:  and
ar:  و

[ctx: post author]
en: by
ar: بواسطة

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
ar: أجزاء القالب

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
ar: جزء القالب

[ctx: product name shown in menu]
en: Stats
ar: الإحصاءات

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
ar: أنواع أجزاء القالب

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
ar: نوع جزء القالب
