WordPress.com - plugins - jetpack-mu-wpcom - en to cv_RU translation catalogue (265 entries)

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
cv_RU[0]: %1$d продукт
cv_RU[1]: %1$d продукта

en: &mdash; Select &mdash;
cv_RU: &mdash; Выбрать &mdash;

en: Account Settings
cv_RU: Аккаунт настройкисем

en: Activate
cv_RU: Ĕҫлеттерес

en: Activated
cv_RU: Ĕҫлеттернӗ

en: Activating
cv_RU: Ĕҫлеттеретпӗр

en: Add Many Items
cv_RU: Нумай Объект Хушас

en: Add Menu Item
cv_RU: Добавить раздел меню

en: Add New
cv_RU: Çӗннине хушас

en: Add New Menu Item Label
cv_RU: Добавить ярлык элемента меню

en: Add New Menu Section
cv_RU: Добавить новый раздел меню

en: Add New Project
cv_RU: Çӗнӗ Проект Хушас

en: Add New Project Tag
cv_RU: Добавить новую метку проекта

en: Add New Project Type
cv_RU: Добавить новый тип проекта

en: Add New Site
cv_RU: Çӗнӗ Сайт Хушас

en: Add New Testimonial
cv_RU: Добавить новый отзыв

en: Add New User
cv_RU: Çӗнӗ Усӑ куракан Хушас

en: Add One Item
cv_RU: Хушас Пӗр Объект

en: Add These New Menu Items
cv_RU: Добавить новые элементы меню

en: Add or remove Labels
cv_RU: Добавить или удалить Ярлыки

en: Add or remove tags
cv_RU: Тег хушас е кӑларас

en: Add to section:
cv_RU: Добавить в раздел:

en: Add-Ons
cv_RU: Модульсем

en: Additional CSS
cv_RU: Хушма CSS

en: Advertising
cv_RU: Реклама

en: All Menu Item Labels
cv_RU: Все ярлыки элемента меню

en: All Menu Sections
cv_RU: Все разделы меню

en: All Project Tags
cv_RU: Пур Проект Тегӗсем

en: All Project Types
cv_RU: Мӗнпур проект типӗсем

en: All Projects
cv_RU: Пур Проектсем

en: All Testimonials
cv_RU: Мӗнпур отзыв

en: All Users
cv_RU: Мӗнпур Усӑ куракан

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
cv_RU: Все автоматические обновления отключены администратором сайта.

en: Appearance
cv_RU: Сӑн-сӑпачӗ

en: Author Bio
cv_RU: Автор Биографийӗ

en: Automatically use first image in post
cv_RU: Автоматически использовать первое изображение в записи

en: Available Tools
cv_RU: Мӗнпур Инструмент

en: Backup
cv_RU: Резерв

en: Blog Display
cv_RU: Оформление блога

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
cv_RU: Выберите вид страниц блога и архива: либо полный текст записи, либо цитата, либо вариант по умолчанию в данной теме: сочетание цитаты и полного текста.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
cv_RU: Выберите вид страниц блога и архива: полный текст записи или цитата.

en: Choose from the most used Labels
cv_RU: Чи нумай усӑ курнӑ Этикеткасенчен Суйлас

en: Choose from the most used tags
cv_RU: Чи нумай усӑ курнӑ тагсенчен суйлас

en: Column mappings
cv_RU: Столбец привязкисем

en: Connect
cv_RU: Çыхӑнас

en: Connect to WordPress.com
cv_RU: WordPress.com-па ҫыхӑнтарас

en: Connected
cv_RU: Çыхӑннӑ

en: Content Options
cv_RU: Контент Опцийӗсем

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cv_RU: <span class="screen-reader-text"> "%s"</span>малаллине вулас

en: Custom field deleted.
cv_RU: Хӑйевӗрлетнӗ поля хуралчӗ.

en: Custom field updated.
cv_RU: Хӑйевӗрлетнӗ поля ҫӗнелчӗ.

en: Customer Name
cv_RU: Клиент Ячӗ

en: Customer Testimonials
cv_RU: Отзывы клиентов

en: Customize
cv_RU: Урӑхлатас

en: Customize Testimonials Archive
cv_RU: Настроить архив отзывов

en: Default
cv_RU: Пирвайхи

en: Description
cv_RU: Описани

en: Discussion
cv_RU: Дискусси

en: Display author
cv_RU: Автора курӑнтарас

en: Display categories
cv_RU: Показывать категории

en: Display comment link
cv_RU: Показывать ссылку на комментарий

en: Display date
cv_RU: Показывать дату

en: Display on blog and archives
cv_RU: Размещать на страницах блога и архивных страницах

en: Display on pages
cv_RU: Отображать на страницах

en: Display on single posts
cv_RU: Уйрӑм публикацисенче курӑмлатмалла

en: Display on single projects
cv_RU: Просмотр отдельных проектов

en: Display tags
cv_RU: Отображать теги

en: Domain
cv_RU: Домен

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
cv_RU: Помечайте меткой <a href="%1$s">"Избранное"</a> все или только определенные записи. Ваша тема поддерживает до %2$s записей в области избранного содержимого.

en: Edit Menu Item
cv_RU: Меню Объектне редакцилес

en: Edit Menu Item Label
cv_RU: Меню Объекчӗн этикеткине редакцилес

en: Edit Menu Section
cv_RU: Меню Пайне редакцилес

en: Edit Project
cv_RU: Проект редакцилес

en: Edit Project Tag
cv_RU: Проект Тегне редакцилес

en: Edit Project Type
cv_RU: Проект Типне редакцилес

en: Edit Testimonial
cv_RU: Редактировать отзыв

en: Enable Testimonials for this site.
cv_RU: Включите поддержку отзывов для этого сайта.

en: Enter the customer's name here
cv_RU: Клиент ятне ҫырса кӗртес

en: Enter the menu item's name here
cv_RU: Введите название блюда

en: Every %d minutes
cv_RU: Кашни %d минут

en: Export
cv_RU: Экспортлас

en: Featured Content
cv_RU: Ятарласа сӗннӗ Контент

en: Featured Images
cv_RU: Ятарласа сӗннӗ Сӑнӳкерчӗксем

en: Feedback
cv_RU: Каялла ҫыхӑну

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
cv_RU: Изменения файла отключены администратором сайта.

en: Filter Testimonials list
cv_RU: Фильтровать список отзывов

en: Food Menus
cv_RU: Нижнее меню

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
cv_RU: Например, специи, любимое и т. п.<br />Разделяйте запятыми.

en: Full post
cv_RU: Тулли публикаци

en: General
cv_RU: Пӗтӗмӗшле

en: Home
cv_RU: Тӗп страница

en: Hourly views
cv_RU: Сехетрен пӑхнисем

en: Import
cv_RU: Импортлас

en: Invalid Registration State
cv_RU: Регистраци Тӑрӑмӗ Юрӑхсӑр

en: Items on your restaurant's menu
cv_RU: Блюда из меню ресторана

en: Labels
cv_RU: Ярлыки

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
cv_RU: Ярлыки: <small>специи, любимое, и т. п. <em>Разделяйте ярлыки запятыми</em></small>

en: Learn More
cv_RU: Тӗплӗнрех пӗлес

en: Learn more about Featured Images
cv_RU: Узнать больше об избранных изображениях

en: Like
cv_RU: Килӗштерес

en: Liked by you
cv_RU: Эсир килӗштернӗ

en: Loading
cv_RU: Загрузкӑ

en: Manage Purchases
cv_RU: Илнисене майла

en: Media
cv_RU: Медиа

en: Menu Item
cv_RU: Меню Объекчӗ

en: Menu Item Label
cv_RU: Ярлык элемента меню

en: Menu Item Labels
cv_RU: Ярлыки элемента меню

en: Menu Items
cv_RU: Меню Объекчӗсем

en: Menu Items re-ordered.
cv_RU: Блюда пересортированы.

en: Menu Section
cv_RU: Раздел меню

en: Menu Sections
cv_RU: Меню Пайӗсем

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
cv_RU: Черновик блюда обновлен. <a target="_blank" href="%s">Просмотреть</a>

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
cv_RU: Меню объектне публикациленӗ. <a href="%s">Объекта Пӑхас</a>

en: Menu item restored to revision from %s
cv_RU: Блюдо восстановлено из редакции от %s

en: Menu item saved.
cv_RU: Меню объекчӗ упранчӗ.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
cv_RU: Блюдо запланировано на: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Просмотреть</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
cv_RU: Блюдо принято на утверждение. <a target="_blank" href="%s">Просмотреть блюдо</a>

en: Menu item updated.
cv_RU: Меню объекчӗ ҫӗнелчӗ.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
cv_RU: Блюдо обновлено. <a href="%s">Посмотреть блюдо</a>

en: Move menu section down
cv_RU: Меню пай аяла шутарас

en: Move menu section up
cv_RU: Меню пайне ҫӳле шутарас

en: Multi network install are not supported.
cv_RU: Установка нескольких сетей не поддерживается.

en: My Mailboxes
cv_RU: Ман эл. почта

en: New Menu Item
cv_RU: Çӗнӗ Меню Объекчӗ

en: New Menu Item Label Name
cv_RU: Имя нового ярлыка элемента меню

en: New Menu Sections Name
cv_RU: Название нового раздела меню

en: New Project
cv_RU: Çӗнӗ Проект

en: New Project Tag Name
cv_RU: Имя новой метки проекта

en: New Project Type Name
cv_RU: Имя нового типа проекта

en: New Row
cv_RU: Çӗнӗ Рет

en: New Testimonial
cv_RU: Новый отзыв

en: No Labels
cv_RU: Нет ярлыков

en: No Labels found
cv_RU: Ярлыки не найдены

en: No Menu Items found
cv_RU: Меню Объекчӗ тупӑнмарӗ

en: No Menu Items found in Trash
cv_RU: Меню Объекчӗсем Çӳпӗре тупӑнмарӗҫ

en: No Projects found
cv_RU: Проект тупӑнмарӗ

en: No Projects found in Trash
cv_RU: Çӳпӗре Проект тупӑнмарӗ

en: No Testimonials found
cv_RU: Отзывы не найдены

en: No Testimonials found in Trash
cv_RU: В корзине отзывов не найдено

en: No tags found.
cv_RU: Тегсем тупӑнмарӗҫ.

en: Order
cv_RU: Йӗрки

en: Parent Menu Section
cv_RU: Родительский раздел меню

en: Parent Menu Section:
cv_RU: Родительский раздел меню:

en: Parent Project Type
cv_RU: Тип родительского проекта

en: Parent Project Type:
cv_RU: Тип родительского проекта:

en: Password must be at least %d characters.
cv_RU: Пароль сахалран %d саспаллирен тăмалла.

en: Passwords may not contain the character "\".
cv_RU: Пароль не должен содержать символ "".

en: Performance
cv_RU: Кӑтартӑвӗсем

en: Plans
cv_RU: Плансем

en: Please define an SVG icon filename.
cv_RU: Пожалуйста задайте имя файла SVG значка.

en: Please define default parameters in the form of an array.
cv_RU: Пожалуйста определите параметры по умолчанию в виде массива.

en: Podcasting
cv_RU: Подкаст ӗҫӗ

en: Popular Labels
cv_RU: Популярные ярлыки

en: Popular Project Tags
cv_RU: Популярные метки проекта

en: Portfolio
cv_RU: Портфолио

en: Portfolio Archive Content
cv_RU: Содержимое архива портфолио

en: Portfolio Archive Featured Image
cv_RU: Миниатюра архива портфолио

en: Portfolio Archive Title
cv_RU: Заголовок архива портфолио

en: Portfolio Projects
cv_RU: Проекты портфолио

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
cv_RU: Страницы портфолио отображаются в большинстве проектов %1$s.

en: Post Details
cv_RU: Параметры записи

en: Post excerpt
cv_RU: Цитата из записи

en: Price
cv_RU: Хак

en: Private
cv_RU: Вӑрттӑн

en: Profile
cv_RU: Профиль

en: Project
cv_RU: Проект

en: Project Tag
cv_RU: Проект Тегӗ

en: Project Tags
cv_RU: Проект Тегӗсем

en: Project Type
cv_RU: Проект Типӗ

en: Project Types
cv_RU: Прект Типӗсем

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
cv_RU: Черновик проекта обновлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
cv_RU: Проект опубликован. <a href="%s">Просмотр проекта</a>

en: Project restored to revision from %s
cv_RU: Проект восстановлен до редакции от %s

en: Project saved.
cv_RU: Проект упранчӗ.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
cv_RU: Проект запланирован на следующую дату: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
cv_RU: Проект отправлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project type list
cv_RU: Проект типӗсен списокӗ

en: Project type list navigation
cv_RU: Проект типӗсен списокӗн навигацийӗ

en: Project updated.
cv_RU: Проект ҫӗнелчӗ.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
cv_RU: Проект ҫӗнелчӗ. <a href="%s">Элемента курас</a>

en: Projects
cv_RU: Проектсем

en: Projects list
cv_RU: Проектсен списокӗ

en: Promote with Blaze
cv_RU: Blaze-пала мала кӑларас

en: Published by %s
cv_RU: Публикацилекенӗ %s

en: Reading
cv_RU: Вуласси

en: Redirect
cv_RU: Перенаправлени тăвас

en: Save New Order
cv_RU: Çĕнĕ йĕркене упрас

en: Search
cv_RU: Шырас

en: Search Menu Item Labels
cv_RU: Искать ярлыки элемента меню

en: Search Menu Items
cv_RU: Шырас Меню Объекчĕсем

en: Search Menu Sections
cv_RU: Поиск разделов меню

en: Search Project Tags
cv_RU: Проект Тегĕсене Шырас

en: Search Project Types
cv_RU: Искать типы проектов

en: Search Projects
cv_RU: Проектсем Шырас

en: Search Testimonials
cv_RU: Искать отзывы

en: Security
cv_RU: Хăрушсăрлăх

en: Separate tags with commas
cv_RU: Тагсене запятойпе уйăрас пулать

en: Settings
cv_RU: Настройкăсем

en: Site
cv_RU: Сайт

en: Site Logo
cv_RU: Сайт Логотипĕ

en: Sites
cv_RU: Сайтсем

en: Snow
cv_RU: Юр

en: Social Links Menu
cv_RU: Соцсеть Каççисен Менюйĕ

en: Social Menu
cv_RU: Соцсеть Каççисен Менюйĕ

en: Stats
cv_RU: Статистика

en: Sunset
cv_RU: Хĕвел анни

en: Tag name
cv_RU: Тег ячĕ

en: Tags:
cv_RU: Тегсем:

en: Testimonial
cv_RU: Отзыв

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
cv_RU: Черновик отзыва обновлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр отзыва</a>

en: Testimonial list navigation
cv_RU: Навигация по списку отзывов

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
cv_RU: Страницы отзывов отображаются в большинстве отзывов %1$s.

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
cv_RU: Отзыв опубликован. <a href="%s">Просмотреть отзыв</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
cv_RU: Отзыв восстановлен до редакции от %s

en: Testimonial saved.
cv_RU: Отзыв сохранен.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
cv_RU: Отзыв запланирован на следующую дату: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Предварительный просмотр отзыва</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
cv_RU: Отзыв отправлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр отзыва</a>

en: Testimonial updated.
cv_RU: Отзыв обновлен.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
cv_RU: Отзыв обновлен. <a href="%s">Просмотреть отзыв</a>

en: Testimonials
cv_RU: Отзывсем

en: Testimonials list
cv_RU: Список отзывов

en: The file permissions on this host prevent editing files.
cv_RU: Разрешения для файлов на этом сервере не предусматривают редактирование файлов.

en: The required "%s" parameter is malformed.
cv_RU: "%s" кирлĕ параметр килпетсĕрленнĕ.

en: The required "%s" parameter is missing.
cv_RU: "%s" параметрĕ çитмест.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
cv_RU: Настройки для избранного содержимого <a href="%s">перемещены в раздел "Внешний вид" → "Настройка"</a>.

en: The site is not the main network site
cv_RU: Этот сайт не является основным сетевым сайтом

en: Themes
cv_RU: Темăсем

en: There is no excerpt because this is a protected post.
cv_RU: Цитаты нет, потому что запись защищена.

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
cv_RU: Это очень распространенный пароль. Выберите более сложный пароль, который будет трудно угадать.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
cv_RU: Ваш пароль слишком слабый. Вы можете улучшить его, используя цифры или буквы в верхнем и нижнем регистре.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
cv_RU: Ку пароле тавҫарса илме ытлашши ҫӑмӑл: !#=?*& йышши ятарлӑ паллӑсемпе усӑ курса лайӑхлатма пултаратӑр.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
cv_RU: Ку пароле тавҫарса илме ытлашши ҫӑмӑл: сас паллисемпе хисеп паллисене хутӑштарса лайӑхлатма пултаратӑр.

en: Thumbnail
cv_RU: Миниатюра

en: Tools
cv_RU: Хатĕр-хĕтĕр

en: Types:
cv_RU: Типсем:

en: Uncategorized
cv_RU: Категорилемен

en: Update Menu Item Label
cv_RU: Обновить ярлык элемента меню

en: Update Menu Section
cv_RU: Обновить раздел меню

en: Update Project Tag
cv_RU: Обновить метку проекта

en: Update Project Type
cv_RU: Обновить тип проекта

en: Upgrades
cv_RU: Аслăлатусем

en: Upload
cv_RU: Тиес

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
cv_RU: Используйте клавишу <kbd>TAB</kbd> на клавиатуре, чтобы перемещаться между столбцами, <kbd>ENTER</kbd> или <kbd>RETURN</kbd>, чтобы сохранить строчку и перейти к следующей.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
cv_RU: Используйте эти настройки для отображения различных типов содержимого на своем сайте.

en: User not found.
cv_RU: Усă куракан тупăнмарĕ

en: Users
cv_RU: Усă куракансем

en: View Menu Item
cv_RU: Пăхас Меню Объектне

en: View Menu Item Label
cv_RU: Просмотреть ярлык элемента меню

en: View Menu Section
cv_RU: Меню пӳлмине курас

en: View Project
cv_RU: Проекта Курас

en: View Project Tag
cv_RU: Проект Тегĕ Пăхас

en: View Project Type
cv_RU: Проект Типне пăхас

en: View Testimonial
cv_RU: Просмотреть отзыв

en: View all posts by %s
cv_RU: %s'ăн мĕн пур постне пăхас

[ctx: View options to switch between]
en: View
cv_RU: Курас

en: WP Admin
cv_RU: WP Админ

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
cv_RU: сăмахсем

en: WordPress.com Features
cv_RU: WordPress.com Ятарлăхĕсем

en: Writing
cv_RU: Çырасси

en: Your Custom Content Types
cv_RU: Ваши пользовательские типы содержимого

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
cv_RU: В вашем архиве портфолио нет записей. Вы можете начать создавать их в консоли.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
cv_RU: В вашем архиве отзывов нет записей. Вы можете начать создавать их в консоли.

en: Your password is too weak: Looks like you are including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
cv_RU: Сирĕн пароль ытла хавшак: эсир хăвăр çинчен чухласа илме çăмăл информаци кĕртетĕр пек курăнать. Кăшт хăйне евĕрлĕрех туса пăхăр.

en: Your theme supports Testimonials
cv_RU: Ваша тема поддерживает отзывы

en: edit
cv_RU: редакцилес
