WordPress.com - plugins - jetpack-mu-wpcom - en to it translation catalogue (876 entries)

en:  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
it[0]:  La larghezza predefinita del contenuto multimediale per il tema <strong>%1$s</strong> è di %2$d pixel.
it[1]:  La larghezza predefinita del contenuto multimediale per il tema <strong>%1$s</strong> è di %2$d pixel.

en:  and
it:  e

en:  once
it:  una volta

en:  per
it:  a

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
it[0]: %1$d elemento del menu
it[1]: %1$d elementi del menu

en: %s is not a valid command.
it: %s non è un comando valido.

en: %s wants to access your site’s data. Log in to authorize that access.
it: %s vuole accedere ai dati del tuo sito. Accedi per autorizzare l'accesso.

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

en: (Address never made public)
it: (L'indirizzo non verrà pubblicato)

en: (modified %s ago)
it: (modificato %s fa)

en: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Learn more</a> about the connection owner and what will break if you do not have one.
it: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Scopri di più</a> sul proprietario del collegamento e cosa comporterebbe la sua assenza.

en: <span>A bright idea,</span> <span>coming soon</span>
it: <span>Idee brillanti</span> <span>in arrivo</span>

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
it: <span>Autore:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>Error</strong>: Invalid site ID.
it: <strong>Errore</strong>: ID sito non valido.

en: <strong>Error</strong>: The custom message is too long. Please keep it under 500 characters.
it: <strong>Errore</strong>: il messaggio personalizzato è troppo lungo. Non superare i 500 caratteri.

en: <strong>Error</strong>: The user invitation email could not be sent, the user account was not created.
it: <strong>Errore</strong>: impossibile inviare l'e-mail di invito dell'utente, l'account utente non è stato creato.

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
it: Per accedere a questo sito è richiesto un account WordPress.com. Fai clic sul pulsante sotto per accedere o creare un account gratuito  su WordPress.com.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
it: Alcune parole per fare presa sui tuoi lettori e incoraggiarli a lasciare un commento

en: A non-empty nonce must be supplied.
it: È necessario fornire un nonce non vuoto.

en: Access a variety of free and paid plugins that can enhance your site's functionality and features.
it: Accedi a una varietà di plugin gratuiti e a pagamento che possono migliorare le funzionalità e le caratteristiche del tuo sito.

en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
it: ID account <a href="%s" target="_blank">(istruzioni)</a>:

en: Account Settings
it: Impostazioni account

en: Account not found. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
it: Account non trovato. Se hai già un account, assicurati di esserti collegato a WordPress.com.

en: Activate
it: Attivato

en: Activated
it: Attivo

en: Activating
it: Attivazione

en: Activity Log
it: Log attività

en: Add Many Items
it: Aggiungi molti elementi

en: Add Menu Item
it: Aggiungi elemento al menu

en: Add New
it: Aggiungi

en: Add New Menu Item Label
it: Aggiungi una nuova etichetta all'elemento del menu

en: Add New Menu Section
it: Aggiungi nuova sezione del menu

en: Add New Plugin
it: Aggiungi il nuovo plugin

en: Add New Project
it: Aggiungi nuovo progetto

en: Add New Project Tag
it: Aggiungi un nuovo tag del progetto

en: Add New Project Type
it: Aggiungi un nuovo tipo di progetto

en: Add New Site
it: Aggiungi un nuovo sito

en: Add New Template Part
it: Aggiungi nuova parte del modello

en: Add New Template Part Type
it: Aggiungi nuovo tipo di parte del modello

en: Add New Testimonial
it: Aggiungi una nuova testimonianza

en: Add New User
it: Aggiungi nuovo utente

en: Add One Item
it: Aggiungi un elemento

en: Add These New Menu Items
it: Aggiungi questi nuovi elementi menu

en: Add a domain
it: Aggiungi un dominio

en: Add a new page
it: Aggiungi una nuova pagina

en: Add a post title
it: Aggiungi un titolo dell'articolo

en: Add links
it: Aggiungi link

en: Add or remove Labels
it: Aggiungi o rimuovi etichette

en: Add or remove tags
it: Aggiungi o rimuovi tag

en: Add subscribers
it: Aggiungi abbonati

en: Add the Subscribe Block to your site
it: Aggiungi il blocco Abbonati al tuo sito

en: Add to section:
it: Aggiungi alla sezione:

en: Add your About page
it: Aggiungi la tua pagina Informazioni

en: Add your products
it: Aggiungi i tuoi prodotti

en: Add-Ons
it: Prodotti correlati

en: Add-ons
it: Prodotti correlati

en: Additional CSS
it: CSS aggiuntivo

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
it: Imposta il modulo dei Commenti con un saluto e uno schema dai colori accattivanti.

en: Admin Interface Style
it: Stile dell'interfaccia admin

en: Admin interface style changed.
it: Lo stile dell'interfaccia di amministrazione è modificato.

en: Advertising
it: Pubblicità

en: All Menu Item Labels
it: Tutte le etichette degli elementi del menu

en: All Menu Sections
it: Tutte le sezioni del menu

en: All Project Tags
it: Tutti i tag di progetto

en: All Project Types
it: Tutti i tipi di progetto

en: All Projects
it: Tutti i progetti

en: All Sites
it: Tutti i siti

en: All Template Part Types
it: Tutti i tipi di parte del modello

en: All Template Parts
it: Tutte le parti del modello

en: All Testimonials
it: Tutte le testimonianze

en: All Users
it: Tutti gli utenti

en: Allow Blocks
it: Consenti i blocchi

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
it: Visualizza anche articoli con tag fuori dall'area contenuti in evidenza.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
it: Un amministratore di questo blog deve impostare la connessione di Jetpack.

en: An error has occurred when inviting the user to the site.
it: Si è verificato un errore durante l'invito dell'utente al sito.

en: An error has occurred when revoking the invite for the user.
it: Si è verificato un errore durante la revoca dell'invito dell'utente.

en: An error has occurred when revoking the user invite.
it: Si è verificato un errore durante la revoca dell'invito dell'utente.

en: An unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
it: Tutti gli aggiornamenti automatici sono esplicitamente disattivati da un amministratore del sito.

en: Appearance
it: Aspetto

en: Aquatic
it: Acquatico

en: As always, feel free to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support team</a> if you have any questions.
it: Come sempre, in caso di domande non esitare a <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contattare il nostro team di supporto</a>.

en: Attempted to send a new invitation to a user using an invite that doesn&#8217;t exist.
it: Tentativo di inviare un nuovo invito a un utente utilizzando un invito che non esiste.

en: Author Bio
it: Biografia autore

en: Automatically use first image in post
it: Utilizza automaticamente la prima immagine nell'articolo

en: Available Tools
it: Strumenti disponibili

en: Back to template part types
it: Torna ai tipi di parte del modello

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
it: Prima di continuare, accedi al tuo sito Jetpack.

en: Blank
it: Vuoto

en: Blaze &#8220;%s&#8221; to Tumblr and WordPress.com audiences.
it: Diffondi "%s" al pubblico di Tumblr e WordPress.com.

en: Blog Display
it: Cosa mostrare

en: Blog is already registered
it: Il blog è pronto per essere registrato

en: Build a website. Sell something. Blog. And so much more.
it: Realizza un sito web. Vendi qualcosa. Apri un blog. E molto altro.

en: Build your audience with tags
it: Crea il pubblico con i tag

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel reply
it: Cancella risposta

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
it: Impossibile gestire il reindirizzamento dei cookie in quanto le intestazioni sono già state inviate.

en: Cannot parse URL %s
it: Impossible analizzare l'URL %s

en: Cart
it: Carrello

en: Changes you make in the editor won’t be applied to your site until you activate the theme.
it: Le modifiche che apporti nell'editor non saranno applicate al tuo sito finché non attivi il tema.

en: Choose a domain
it: Scegli un dominio

en: Choose a plan
it: Scegli un piano

en: Choose a theme
it: Scegli un tema

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
it: Scegli tra un articolo completo o un estratto per il blog e le pagine d'archivio oppure scegli la combinazione predefinita del tema per l'estratto e l'articolo completo.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
it: Scegli se mostrare un articolo completo o un estratto per il tuo blog e le pagine d'archivio.

en: Choose from the most used Labels
it: Scegli tra le Etichette più utilizzate

en: Choose from the most used tags
it: Scegli un tag fra quelli più utilizzati

en: Choose someone to look after your site when you pass away.
it: Scegli qualcuno che si occupi del tuo sito quando verrai a mancare.

en: Claim your free one-year domain
it: Scegli il tuo dominio gratuito di un anno

en: Classic Blue
it: Blu classico

en: Classic Bright
it: Chiaro classico

en: Classic Dark
it: Scuro classico

en: Classic style
it: Stile classico

en: Classic view
it: Visualizzazione classica

en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
it: Fai clic qui per aprire l'Editor a blocchi e cambiare i font.

en: Collect sales tax
it: Raccogli imposta sulle vendite

en: Color Scheme
it: Schema dei colori

en: Column mappings
it: Mappature colonna

en: Coming Soon
it: Presto disponibile

en: Comma seperated list of additional fields that should be included in status.
it: Elenco di campi aggiuntivi separati da virgole che dovrebbero essere inclusi nello stato.

en: Comment
it: Commenta

en: Comment IDs to include in Full Sync
it: ID dei commenti da includere nella sincronizzazione completa

en: Comment sent successfully
it: Commento inviato correttamente

en: Comments
it: Commenti

en: Common
it: Comune

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
it: Congratulazioni! I blocchi Premium sono ora disponibili all'uso.

en: Connect
it: Connetti

en: Connect a Stripe account to collect payments
it: Collega un account Stripe per ricevere i pagamenti

en: Connect to WordPress.com
it: Connettere a WordPress.com

en: Connect your domain
it: Connetti il tuo dominio

en: Connect your social media accounts
it: Collega i tuoi account di social media

en: Connected
it: Collegato

en: Connecting a WordPress.com account unlocks Jetpack’s full suite of features including secure logins.
it: Collegando un account WordPress.com si sblocca l'intera suite di funzionalità di Jetpack, compresi i login sicuri.

en: Content Options
it: Opzioni dei contenuti

en: Context for the Full Sync
it: Contesto per la sincronizzazione completa

en: Continue and launch
it: Continua e lancia

en: Continue editing
it: Continua a modificare

en: Continue reading
it: Continua a leggere

en: Continue reading %s
it: Continua a leggere %s

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
it: Continua a leggere <span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Continue to write your first post
it: Continua a scrivere il tuo primo articolo

en: Contrast
it: Contrasto

en: Could not confirm migration.
it: Impossibile confermare la migrazione.

en: Could not confirm new owner.
it: Impossibile confermare il nuovo proprietario.

en: Could not confirm safe mode.
it: Impossibile confermare la modalità sicura

en: Could not delete sync error option.
it: Impossibile eliminare l'opzione dell'errore di sincronizzazione.

en: Create paid Newsletter
it: Crea la newsletter a pagamento

en: Current
it: Attuale

en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
it: Il CSS personalizzato ora è gestito in Personalizza.

en: Custom Message
it: Messaggio personalizzato

en: Custom field deleted.
it: Campo personalizzato eliminato.

en: Custom field updated.
it: Campo personalizzato aggiornato.

en: Customer Name
it: Nome del Cliente

en: Customer Testimonials
it: Testimonianze dei clienti

en: Customize
it: Personalizza

en: Customize Testimonials Archive
it: Personalizza l'Archivio delle Testimonianze

en: Customize content with AI
it: Personalizza contenuti con l'IA

en: Customize your domain
it: Personalizza il tuo dominio

en: Customize your store
it: Personalizza il tuo negozio

en: Daily
it: Giornalmente

en: Daily Writing Prompt
it: Impulso di scrittura giornaliero

en: Daily at %s.
it: Ogni giorno alle %s.

en: Dark
it: Scuro

en: Data Modules that should be included in Full Sync
it: Moduli dei dati che dovrebbero essere inclusi nella sincronizzazione completa

en: Default category changed successfully.
it: Categoria predefinita modificata correttamente.

[ctx: Default page title]
en: About
it: Informazioni

[ctx: Default page title]
en: Contact
it: Contatti

en: Default style
it: Stile predefinito

en: Default view
it: Visualizzazione predefinita

en: Description
it: Descrizione

en: Discover a curated selection of free and premium plugins designed to enhance your site's functionality and features.
it: Scopri una selezione curata di plugin gratuiti e premium progettati per migliorare le funzionalità e le caratteristiche del tuo sito.

en: Discover more from %s
it: Scopri di più da %s

en: Discussion
it: Discussione

en: Dismiss
it: Ignora

en: Dismiss this notice
it: Ignora questo avviso

en: Display Mailerlite subscriber popup
it: Visualizza il popup per abbonati Mailerlite

en: Display author
it: Visualizza l'autore

en: Display categories
it: Mostra le categorie

en: Display comment link
it: Visualizza link del commento

en: Display date
it: Visualizza la data

en: Display on blog and archives
it: Mostra sul blog e sulle pagine di archivio

en: Display on pages
it: Mostra sulle pagine

en: Display on single posts
it: Visualizza nei singoli articoli

en: Display on single projects
it: Visualizza in singoli progetti

en: Display tags
it: Mostra i tag

en: Dive deep into the world of WordPress.com themes. Discover the responsive and stunning designs waiting to bring your site to life.
it: Immergiti nel mondo dei temi di WordPress.com. Scopri i design responsivi e mozzafiato per migliorare il tuo sito.

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
it: Non visualizzare i tag nei dettagli degli articoli e nelle nuvole di tag.

en: Do we want the checksum or object ids.
it: Vogliamo il checksum o gli ID dell'oggetto.

en: Domain
it: Domini

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
it: La verifica is_usable_domain sul dominio `%1$s` non è riuscita poiché il dominio è un sottodominio di WordPress.com.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
it: La verifica is_usable_domain sul dominio `%1$s` non è riuscita poiché il dominio è vuoto.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
it: La verifica is_usable_domain sul dominio `%1$s` non è riuscita poiché il dominio è nella matrice vietata.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
it: La verifica is_usable_domain sul dominio `%1$s` non è riuscita poiché il dominio utilizza un dominio di primo livello non valido.

en: Domains
it: Domini

en: Don't use the theme's original CSS.
it: Non usare il CSS originale del tema.

en: Draft
it: Bozza

en: Drive traffic to your site
it: Genera traffico sul tuo sito

en: Earn money with your newsletter
it: Guadagna grazie alla newsletter

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
it: Metti in evidenza tutti i tuoi articoli con la tag <a href="%1$s">"evidenza" tag</a> o una tag a tua scelta. Questo tema supporta fino a %2$s articoli nell'area dei contenuti in evidenza.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Menu Item
it: Modifica dell'elemento del menu

en: Edit Menu Item Label
it: Modifica l'etichetta dell'elemento del menu

en: Edit Menu Section
it: Modifica sezione del menu

en: Edit Project
it: Modifica Progetto

en: Edit Project Tag
it: Modifica tag di progetto

en: Edit Project Type
it: Modifica tipo di progetto

en: Edit Template Part
it: Modifica parte del modello

en: Edit Template Part Type
it: Modifica tipo di parte del modello

en: Edit Testimonial
it: Modifica la Testimonianza

en: Edit a page
it: Modifica una pagina

en: Edit site design
it: Modifica il design del sito

en: Email
it: E-mail

en: Email (address never made public)
it: E-mail (l'indirizzo non verrà pubblicato)

en: Email me new comments
it: Inviami un'e-mail per i nuovi commenti

en: Email me new posts
it: Inviami un'e-mail per i nuovi articoli

en: Emails
it: E-mail

en: Enable Locked Mode
it: Abilita la modalità bloccata

en: Enable Portfolio Projects for this site.
it: Attiva Progetti Portfolio per questo sito.

en: Enable Testimonials for this site.
it: Attiva le Testimonianze per questo sito.

en: Enable blocks in comments
it: Attiva i blocchi nei commenti

en: Enable post sharing
it: Abilita la condivisione dell'articolo

en: Enable subscribers modal
it: Attiva la finestra modale per gli abbonati

en: End ID for the histogram
it: ID di fine per l'istogramma

en: Enhanced Ownership
it: Proprietà migliorata

en: Enter media URL
it: Inserisci l'URL del media

en: Enter the customer's name here
it: Inserisci il nome del cliente qui

en: Enter the menu item's name here
it: Inserisci qui il nome dell'elemento del menu

en: Enter your email address
it: Inserisci il tuo indirizzo e-mail

en: Error Details: %s
it: Dettagli sull'Errore: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
it: Dettagli sull'Errore: l'ID di Jetpack inizia con un valore numerico. Non postare pubblicamente questo messaggio d'errore! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
it: Dettagli sull'Errore: Nessun ID di Jetpack. Non postare pubblicamente questo messaggio d'errore! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
it: Dettagli sull'Errore: l'ID di Jetpack non è scalare. Non postare pubblicamente questo messaggio d'errore! %s

en: Error during unschedule of the event.
it: Errore durante l'annullamento della pianificazione dell'evento.

en: Error: your Facebook login has expired.
it: Errore: il tuo accesso a Facebook è scaduto.

en: Every %d minutes
it: Ogni %d minuti

en: Every Jetpack site needs at least one connected admin for the features to work properly. Please connect to your WordPress.com account via the button below. Once you connect, you may refresh this page to see an option to change the connection owner.
it: Ogni sito Jetpack ha bisogno di almeno un amministratore collegato affinché le funzionalità funzionino correttamente. Connettiti al tuo account WordPress.com tramite il pulsante di seguito. Una volta connesso, puoi aggiornare questa pagina per vedere un'opzione per la modifica del proprietario del collegamento.

en: Every minute
it: Ogni minuto

en: Explore marketplace plugins
it: Esplora i plugin del marketplace

en: Explore plugins
it: Esplora i plugin

en: Explore themes
it: Esplora i temi

en: Export
it: Esporta

en: External User
it: Utente esterno

en: Failed to disconnect the site as it appears already disconnected.
it: Impossibile disconnettere il sito in quanto sembra già disconnesso.

en: Failed to fetch user token from WordPress.com.
it: Recupero dell'utente da WordPress.com non riuscito.

en: Featured
it: In evidenza

en: Featured Content
it: Contenuto in evidenza

en: Featured Images
it: Immagini in evidenza

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
it: Sentiti libero di continuare a modificare la tua homepage o continuare e lanciare il tuo sito.

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
it: Le modifiche al file sono esplicitamente disattivate da un amministratore del sito.

en: Filter Testimonials list
it: Filtra elenco testimonianze

en: Filter menu items list
it: Filtra elenco elementi menu

en: Filter projects list
it: Filtra elenco progetti

en: Filter template parts list
it: Filtra elenco delle parti del modello

en: Find the perfect theme for your site
it: Trova il tema perfetto per il tuo sito

en: Finish Sensei setup
it: Completa la configurazione di Sensei

en: Finish store setup
it: Completa la configurazione del negozio

en: Flex your site's features with plugins
it: Migliora le funzionalità del tuo sito con i plugin

en: Fonts
it: Font

en: Food Menus
it: Menu culinari

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
it: Ad esempio, piccante, preferito, etc. <br /> Separare le Etichette con una virgola

en: Fridays at %s.
it: Il venerdì alle %s.

en: Full post
it: Articolo intero

en: General
it: Generale

en: Get paid with WooPayments
it: Ottieni pagamenti con WooPayments

en: Get started
it: Inizia ora

en: Get your first 10 subscribers
it: Ottieni i primi 10 abbonati

en: GitHub Deployments
it: Distribuzioni GitHub

en: Give your site a name
it: Dai un nome al tuo sito

en: Go to slide %d
it: Vai alla diapositiva %d

en: Greeting Text
it: Testo Saluto

en: Grow your business
it: Fai crescere la tua attività

en: Help
it: Aiuto

en: Homepage changed successfully.
it: Modifica della homepage riuscita.

en: Hosting Features
it: Funzionalità di hosting

en: Hourly views
it: Visualizzazioni all'ora

en: IP address `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the private network.
it: L'indirizzo IP "%1$s" non ha superato il controllo is_usable_domain poiché si trova nella rete privata.

en: If text fields should be converted to latin1 in checksum calculation.
it: Se i campi di testo devono essere convertiti in latin1 nel calcolo del checksum.

en: If true, include the feedback rating value for each message in the response.
it: Se vero, includi nella risposta il valore del feedback per ciascun messaggio.

en: If you are on a shared computer, remember to also <a href="%1$s">log out of WordPress.com</a>.
it: Stai utilizzando un computer condiviso, ricorda anche di <a href="%1$s">disconnetterti da WordPress.com</a>.

en: Import
it: Importa

en: Import existing subscribers
it: Importa abbonati esistenti

en: Important notice about your Jetpack connection:
it: Avviso impostante sulla tua connessione a Jetpack:

en: Indicates from what plugin the request is coming from
it: Indica da quale plugin proviene la richiesta

en: Indicates where the registration action was triggered for tracking/segmentation purposes
it: Indica il punto in cui l'azione della registrazione è stata attivata per scopi di tracciabilità/segmentazione

en: Install a custom plugin
it: Installa un plugin personalizzato

en: Install the mobile app
it: Installa l'app per dispositivi mobili

en: Instantly
it: Immediatamente

en: Integrations
it: Integrazioni

en: Interested in getting blog post updates? Simply click the button below to stay in the loop!
it: Ti interessa ricevere aggiornamenti sugli articoli del blog? Basta fare clic sul pulsante di seguito per essere sempre al corrente delle novità.

en: Invalid Parameter
it: Parametro non valido

en: Invalid Registration State
it: Stato di registrazione non valido

en: Invalid blog token
it: Token del blog non valido

en: Invalid parent type.
it: Tipo di genitore non valido.

en: Invalid token for user %d
it: Token non valido per l'utente %d

en: Invalid user id is provided
it: È fornito un ID utente non valido

en: Invalid user identifier.
it: Identificativo utente non valido.

en: Invalid user token is provided
it: È fornito un token utente non valido

en: Invite user
it: Invita utente

en: Invite user to WordPress.com
it: Invita utente su WordPress.com

en: Is connection owner
it: È il proprietario della connessione

en: Items on your restaurant's menu
it: Elementi sul menu del tuo ristorante

en: Jetpack Force 2FA requires Jetpack’s SSO feature.
it: Jetpack Force 2FA richiede la funzione SSO di Jetpack.

en: Jetpack Plugin Version
it: Versione del Plugin di Jetpack

en: Jetpack Safe Mode
it: Modalità sicura di Jetpack

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
it: Le donazioni di Jetpack sono disabilitate a favore delle donazioni di Newspack.

en: Jetpack experienced an issue trying to save options (cannot_save_secrets). We suggest that you contact your hosting provider, and ask them for help checking that the options table is writable on your site.
it: Jetpack ha riscontrato un problema durante il tentativo di salvare le opzioni (can't_save_secrets). Ti suggeriamo di contattare il fornitore del servizio di hosting e richiedere supporto per verificare che la tabella delle opzioni sia scrivibile sul tuo sito.

en: Jetpack is already connected.
it: Jetpack è già connesso.

en: Jetpack is disconnected & site is private. Reconnect Jetpack to manage site visibility settings.
it: Jetpack è disconnesso e il sito è privato. Riconnetti Jetpack per gestire le impostazioni della visibilità del sito.

en: Justify
it: Giustificato

en: Keep editing
it: Continua a modificare

en: Labels
it: Etichette

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
it: Etichette: <small>piccante, preferito, etc <em>Separare le Etichette con una virgola</em></small

en: Last heartbeat sent at: %s
it: Ultimo heartbeat inviato alle: %s

en: Launch site
it: Lancia il sito

en: Launch your blog
it: Lancia il tuo blog

en: Launch your site
it: Lancia il tuo sito

en: Launch your store
it: Lancia il tuo negozio

en: Learn More
it: Scopri di più

en: Learn more about Featured Images
it: Scopri di più sulle Immagini in evidenza

en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
it: Scopri di più sulla modifica dei tipi di font utilizzando Stili globali.

en: Leave a Reply
it: Rispondi

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Leave a comment. (log in optional)
it: Commenta (accesso opzionale).

en: Leave a reply to %s
it: Scrivi una risposta a %s

en: Leave a reply. (log in optional)
it: Rispondi (accesso opzionale).

en: Legacy Contact
it: Contatto legacy

en: Let visitors use a WordPress.com or Facebook account to comment
it: Consenti ai visitatori di utilizzare un account WordPress.com o Facebook per commentare

en: Light
it: Chiaro

en: Like
it: "Mi piace"

en: Like this comment
it: Mi piace questo commento

en: Liked by you
it: Piace a te

en: Load more posts
it: Carica altri articoli

en: Loading
it: Caricamento...

en: Loading your comment...
it: Caricamento del commento in corso...

en: Locked Mode
it: Modalità bloccata

en: Log in
it: Accedi

en: Log in as <span>%s</span>
it: Accedi come <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
it: Accedi con un nome utente WordPress.com differente

en: Log in or provide your name and email to leave a comment.
it: Accedi o fornisci il tuo nome e indirizzo e-mail per commentare.

en: Log in or provide your name and email to leave a reply.
it: Accedi o fornisci il tuo nome e indirizzo e-mail per rispondere.

en: Log in to leave a comment.
it: Accedi per lasciare un commento.

en: Log in to leave a reply.
it: Accedi per lasciare una risposta.

en: Log in with WordPress.com
it: Accedi con WordPress.com

en: Log in with username and password
it: Accedi inserendo nome utente e password

en: Log out
it: Disconnetti

en: Logged in via %s
it: Accesso effettuato tramite %s

en: Logging In...
it: Accesso in corso...

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in safe mode.
it: L'accesso a WordPress.com è disattivato per i siti che sono in modalità sicura.

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
it: L'accesso a WordPress.com è disattivato per i siti che sono in modalità staging.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
it: L'accesso con WordPress.com non è al momento disponibile perché questo sito sta riscontrando problemi di connessione.

en: M j, Y @ G:i
it: j F Y @ H:i

en: Mailerlite subscriber popup
it: Popup per abbonati Mailerlite

en: Make an incredible logo in minutes
it: Crea un logo incredibile in pochi istanti

en: Manage Domain
it: Gestisci il dominio

en: Manage Email
it: Gestisci e-mail

en: Manage Purchases
it: Gestisci gli acquisti

en: Manage on WP.com ↗
it: Gestisci su WP.com ↗

en: Manage site visibility, gift subscriptions, ownership, and other site tools on WordPress.com ↗
it: Gestisci la visibilità del sito, gli abbonamenti regalo, la proprietà e altri strumenti del sito su WordPress.com ↗

en: Manage with Live Preview
it: Gestisci con l'anteprima in tempo reale

en: Manage your paid Newsletter plan
it: Gestisci il piano Newsletter a pagamento

en: Manage your privacy settings
it: Gestisci le tue impostazioni privacy

en: Manage your subscribers
it: Gestisci gli abbonati

en: Match by Email
it: Confronto con Mail

en: Media
it: Elementi multimediali

en: Media Width
it: Larghezza dell'elemento multimediale

en: Menu Item
it: Elemento del menu

en: Menu Item Label
it: Etichetta dell'elemento del menu

en: Menu Item Labels
it: Etichette degli elementi del menu

en: Menu Items
it: Elementi del menu

en: Menu Items re-ordered.
it: Elementi del menu riordinati.

en: Menu Section
it: Sezione del menu

en: Menu Sections
it: Sezioni del menu

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
it: Bozza dell'elemento menu aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima elemento</a>

en: Menu item label list navigation
it: Navigazione elenco etichette elementi menu

en: Menu item labels list
it: Elenco etichette elementi menu

en: Menu item list navigation
it: Navigazione elenco elementi menu

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
it: Elemento del menu pubblicato. <a href="%s">Visualizza elemento</a>

en: Menu item restored to revision from %s
it: Elemento del menu ripristinato alla revisione del %s

en: Menu item saved.
it: Elemento del menu salvato.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
it: Elemento del menu programmato per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima elemento</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
it: Elemento del menu inviato. <a target="_blank" href="%s">Anteprima elemento</a>

en: Menu item updated.
it: Elemento del menu aggiornato.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
it: Elemento del menu aggiornato. <a href="%s">Visualizza elemento</a>

en: Menu items list
it: Elenco elementi menu

en: Menu section list
it: Elenco sezioni menu

en: Menu section list navigation
it: Navigazione elenco sezioni menu

en: Migrate content
it: Migra contenuti

en: Migrating the site
it: Migrazione del sito in corso

en: Mondays at %s.
it: Il lunedì alle %s.

en: Monetize
it: Monetizza

en: Move menu section down
it: Sposta in basso la sezione menu

en: Move menu section up
it: Sposta in alto la sezione del menu

en: Multi network install are not supported.
it: Non è supportata l’installazione su reti multiple.

en: My Home
it: La mia home

en: My Mailboxes
it: Le tue caselle di posta

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: Name
it: Nome

en: Name of Sync module
it: Nome del modulo di sincronizzazione

en: Name of Sync module.
it: Nome del modulo di sincronizzazione.

en: Name of Sync queue.
it: Nome della coda di sincronizzazione.

en: Name your blog
it: Dai un nome al tuo blog

en: Never miss a beat!
it: Non perdere di vista nulla.

en: New Menu Item
it: Nuovo elemento menu

en: New Menu Item Label Name
it: Nuova etichetta per l'elemento del menu

en: New Menu Sections Name
it: Nome della nuova sezione del menu

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Project Tag Name
it: Nuovo nome tag di progetto

en: New Project Type Name
it: Nuovo nome tipo di progetto

en: New Row
it: Nuova Riga

en: New Sync health status
it: Nuovo stato di integrità della sincronizzazione

en: New Template Part
it: Nuova parte del modello

en: New Template Part Type
it: Nuovo tipo di parte del modello

en: New Testimonial
it: Nuova Testimonianza

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
it: Nuovo servizio gratuito: mostra le tariffe per le spedizioni Canada Post nel tuo negozio.

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
it: Nuovo servizio gratuito: mostra le tariffe per le spedizioni USPS nel tuo negozio. Bonus aggiunto: stampa le etichette di spedizione senza lasciare WooCommerce.

en: New owner
it: Nuovo proprietario

en: New owner is not admin
it: Il nuovo proprietario non è amministratore

en: New owner is not connected
it: Il nuovo proprietario non è connesso

en: New owner is same as existing owner
it: Il nuovo proprietario è lo stesso del proprietario esistente

en: New user token
it: Nuovo token utente

en: Next Slide
it: Diapositiva successiva

en: Next steps for your site
it: Prossimi passaggi per il tuo sito

en: Nightfall
it: Crepuscolo

en: No Labels
it: Nessuna etichetta

en: No Labels found
it: Nessuna etichetta trovata

en: No Menu Items found
it: Nessun elemento menu trovato

en: No Menu Items found in Trash
it: Nessun elemento menu trovato nel cestino

en: No Projects found
it: Nessun progetto trovato

en: No Projects found in Trash
it: Nessun articolo trovato nel cestino

en: No Testimonials found
it: Nessuna testimonianza trovata

en: No Testimonials found in Trash
it: Nessuna testimonianza trovata nel Cestino

en: No blog token found
it: Nessun token del blog trovato

en: No primary user defined
it: Nessun utente principale definito

en: No tags found.
it: Nessun tag trovato.

en: No template part types found.
it: Nessun tipo di parte del modello trovato.

en: No template parts found in Trash.
it: Nessuna parte del modello trovata nel cestino.

en: No template parts found.
it: Nessuna parte del modello trovata.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
it: Nessun modello disponibile. Visualizzazione della finestra in primo piano con selezione del modello saltata.

en: No token for user %d
it: Nessun token per l'utente %d

en: No user tokens found
it: Nessun token utente trovato

en: No valid event name or type.
it: Nessun nome o tipo di evento valido.

en: None
it: Nessuno

en: Notify me of new posts
it: Mandami una notifica per nuovi articoli

en: Number of histogram buckets.
it: Numero di bucket dell'istogramma.

en: Object Type
it: Tipo di oggetto

en: Objects Identifiers
it: Identificatori degli oggetti

en: On Mobile
it: Su dispositivo mobile

en: Optional
it: Opzionale

en: Or
it: Oppure

en: Or manage your WP.com account email ↗
it: Oppure gestisci l'e-mail del tuo account WP.com ↗

en: Or manage your WP.com account password ↗
it: Oppure gestisci la password del tuo account WP.com ↗

en: Order
it: Ordine

en: Our WordPress.com redesign for a better experience.
it: Il nuovo design di WordPress.com per un'esperienza migliore.

en: Overview
it: Panoramica

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
it: L'estensione XML di PHP non è disponibile. Jetpack richiede l'estensione XML per comunicare con WordPress.com. Contatta il tuo fornitore del servizio di hosting per attivare l'estensione XML di PHP.

en: Parent Menu Section
it: Sezione genitore del menu

en: Parent Menu Section:
it: Sezione genitore del menu:

en: Parent Project Type
it: Tipo di progetto principale

en: Parent Project Type:
it: Tipo di progetto principale:

en: Parent Template Part Type
it: Tipo di parte del modello principale

en: Parent Template Part Type:
it: Tipo di parte del modello principale:

en: Password must be at least %d characters.
it: La password deve contenere almeno %d caratteri.

en: Passwords may not contain the character "\".
it: Le password non possono contenere il carattere "".

en: Pause Slideshow
it: Metti in pausa la presentazione

en: Pending invite
it: Invito in sospeso

en: Performance
it: Prestazioni

en: Personalize newsletter
it: Personalizza la newsletter

en: Personalize your site
it: Personalizza il tuo sito

en: Plans
it: Piani

en: Play Slideshow
it: Riproduci la presentazione

en: Please connect your user account to WordPress.com
it: Connettiti il tuo account utente a WordPress.com

en: Please define an SVG icon filename.
it: Indica un nome di file per l'icona SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
it: Imposta i parametri predefiniti sotto forma di una array.

en: Please reload the page to see your stats...
it: Ricarica la pagina per visualizzare le statistiche...

en: Plugins
it: Plugin

en: Podcasting
it: Podcast

en: Popular Labels
it: Etichette popolari

en: Popular Project Tags
it: Tag di progetto popolari

en: Portfolio Archive Content
it: Contenuto dell'archivio del Portfolio

en: Portfolio Archive Featured Image
it: Immagine in evidenza dell'archivio del Portfolio

en: Portfolio Archive Title
it: Titolo dell'archivio del Portfolio

en: Portfolio Projects
it: Progetti portfolio

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
it: Nelle pagine di Portfolio vengono visualizzati al massimo %1$s progetti

en: Post Details
it: Dettagli dell'articolo

en: Post IDs to include in Full Sync
it: ID degli articoli da includere nella sincronizzazione completa

en: Post excerpt
it: Riassunto dell'articolo

en: Posts page changed successfully.
it: Modifica della pagina degli articoli riuscita.

en: Powder Snow
it: Neve farinosa

en: Pre-designed by top talent. Just add your touch.
it: Design professionali. Aggiungi il tuo tocco personale.

en: Prefix to add before the stats identifiers.
it: Prefisso da aggiungere prima degli identificatori delle statistiche.

en: Preprocessor
it: Preprocessore

en: Prevents new post and page from being created as well as existing posts and pages from being edited, and closes comments site wide.
it: Impedisce la creazione di nuovi articoli e pagine nonché la modifica di articoli e pagine esistenti e chiude i commenti in tutto il sito.

en: Preview premium styles
it: Anteprima stili premium

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
it: Visualizza in anteprima il tuo prodotto sul sito prima di lanciarlo e condividerlo con altri.

en: Previous Slide
it: Diapositiva precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Private
it: Privato

en: Profile
it: Profilo

en: Project
it: Progetto

en: Project Tag
it: Tag di Progetto

en: Project Tags
it: Tag di progetto

en: Project Type
it: Tipo di progetto

en: Project Types
it: Tipi di progetto

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
it: Bozza dell'elemento di progetto aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima del progetto</a>

en: Project list navigation
it: Navigazione elenco progetti

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
it: Progetto pubblicato. <a href="%s">Visualizza progetto</a>

en: Project restored to revision from %s
it: Progetto ripristinato per la revisione da %s

en: Project saved.
it: Progetto salvato.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
it: Progetto programmato per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Antemprima progetto</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
it: Progetto inviato. <a target="_blank" href="%s">Antemprima progetto</a>

en: Project tag list
it: Elenco tag progetti

en: Project tag list navigation
it: Navigazione elenco tag progetto

en: Project type list
it: Elenco tipi di progetti

en: Project type list navigation
it: Navigazione elenco tipi di progetti

en: Project updated.
it: Progetto aggiornato.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
it: Progetto aggiornato. <a href="%s">Visualizza elemento</a>

en: Projects
it: Progetti

en: Projects list
it: Elenco progetti

en: Promote with Blaze
it: Promuovi con Blaze

en: Provision SSL certificate
it: Fornisci un certificato SSL

en: Published by %s
it: Pubblicato da %s

en: Purchase the %s plan to<br> activate CSS customization
it: Acquista il piano %s per<br> attivare la personalizzazione CSS

en: Purchases
it: Acquisti

en: Read more
it: Leggi altro

en: Read the blogs and topics you follow
it: Leggi i blog e gli argomenti che segui

en: Reading
it: Lettura

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Vuoi pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%1$s">Inizia da qui</a>.

en: Receive web and mobile notifications for posts on this site.
it: Ricevi notifiche tramite web e dispositivi mobili quando vengono pubblicati articoli su questo sito.

en: Redirect
it: Reindirizzamento

en: Remove premium styles
it: Rimuovi stili premium

en: Reply
it: Rispondi

en: Requesting user_id %1$d does not match token user_id %2$d
it: La richiesta user_id %1$d non corrisponde al token user_id %2$d

en: Require Two-Step Authentication
it: Richiede Autenticazione a 2 fattori (Two-Step)

en: Resend invite
it: Invia di nuovo l'invito

en: Review the migrated plugins
it: Revisiona i plugin migrati

en: Review the site's content
it: Revisiona i contenuti del sito

en: Revoke invite
it: Revoca invito

en: Saturdays at %s.
it: Il sabato alle %s.

en: Save New Order
it: Salva il Nuovo Ordine

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
it: Salva il mio nome, l'email e il sito web in questo browser per il prossimo commento.

en: Scan
it: Scansiona

en: Scheduled
it: Programmato

en: Scheduled Updates
it: Aggiornamenti programmati

en: Script "%s" depends on wp-i18n but does not specify "textdomain"
it: Lo script "%s" dipende da wp-i18n ma non specifica "textdomain"

en: Search
it: Ricerca

en: Search Menu Item Labels
it: Cerca le etichette degli elementi del menu

en: Search Menu Items
it: Cerca tra gli elementi del menu

en: Search Menu Sections
it: Cerca le sezioni del menu

en: Search Project Tags
it: Cerca tag di progetto

en: Search Project Types
it: Cerca tipi di progetto

en: Search Projects
it: Cerca progetti

en: Search Template Part Types
it: Cerca tipi di parte del modello

en: Search Template Parts
it: Cerca parti del modello

en: Search Testimonials
it: Cerca le Testimonianze

en: Secret mismatch
it: Mancanza corrispondenza segreti

en: Secure Sign On
it: Accesso sicuro

en: Security
it: Sicurezza

en: Select a design
it: Seleziona un design

en: Select a theme&hellip;
it: Seleziona un tema…

en: Select another theme to view its custom CSS.
it: Seleziona un altro tema per visualizzare il suo CSS personalizzato.

en: Send invite
it: Spedisci Invito

en: Separate tags with commas
it: Separa i tag con delle virgole

en: Server Settings
it: Impostazioni del server

en: Set &#8220;%s&#8221; as the default category
it: Imposta "%s" come predefinito: configura la categoria come predefinita

en: Set &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
it: Imposta “%s” come pagina che mostra i tuoi ultimi articoli

en: Set &#8220;%s&#8221; as your site's homepage
it: Imposta "%s" come homepage del tuo sito.

en: Set a different media width for full size images.
it: Imposta una larghezza del contenuto multimediale diversa per le immagini a dimensione intera.

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: Set as homepage
it: Imposta come homepage

en: Set as posts page
it: Imposta come pagina degli articoli

en: Set new connection owner
it: Imposta nuovo proprietario del collegamento

en: Set to false will trigger the site to disconnect.
it: L'impostazione su falso attiverà la disconnessione del sito.

en: Set up an offer for your supporters
it: Imposta un'offerta per i tuoi sostenitori

en: Set up payment method
it: Imposta il metodo di pagamento

en: Set up ssh
it: Configura SSH

en: Set up your site
it: Configura il tuo sito

en: Set up your video site
it: Configura il tuo sito di video

en: Settings
it: Impostazioni

en: Share your site
it: Condividi il tuo sito

en: Shared Salt to use when generating checksum
it: Salt condiviso da usare durante la generazione del checksum

en: Should only range edges be returned
it: Dovrebbero essere restituiti solo i limiti dell'intervallo

en: Show falling snow on my site
it: Mostra la neve che cade sul mio sito web

en: Show falling snow on my site until January 4<sup>th</sup>.
it: Mostra la neve sul mio sito fino al 4 gennaio.<sup></sup>

en: Site
it: Sito

en: Site Logo
it: Logo del sito

en: Site Monitoring
it: Monitoraggio del sito

en: Site Settings
it: Impostazioni del sito

en: Site Setup
it: Configurazione del sito

en: Site is not connected
it: Il sito non è connesso

en: Site migration
it: Migrazione del sito

en: Site setup
it: Configurazione del sito

en: Sites
it: Siti

en: Size of batches
it: Dimensione dei batch

en: Slug of the admin color scheme.
it: Abbreviazione dello schema dei colori dell'amministrazione.

en: Snow
it: Neve

en: Social Links Menu
it: Menu dei social media

en: Social Menu
it: Menu social

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site. Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
it: Qualcuno stà cercando di farsi concedere l'accesso al tuo sito con l'inganno. Oppure può essere che hai solo riscontrato un bug:). In entrambi i casi, chiudi questa finestra.

en: Something got a little mixed up and an unexpected WordPress.com user logged in.
it: C'è stata un po' di confusione e un utente non previsto di WordPress.com ha effettuato l'accesso.

en: Something went wrong when attempting to like that comment. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di mettere Mi piace a questo commento. Riprova.

en: Something went wrong when attempting to unlike that comment. Please try again.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di rimuovere il Mi piace a questo commento. Riprova.

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
it: Si è verificato un problema. Aggiorna la pagina e/o riprova in seguito.

en: Something went wrong. Please try again.
it: Si è verificato un problema. Riprova.

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
it: Spiacenti, qualcosa è andato storto con la connessione Jetpack.

en: Sorry, this comment could not be posted.
it: Siamo spiacenti, questo commento non può essere pubblicato.

en: Sorry, you are not allowed to access this endpoint.
it: Siamo spiacenti, non disponi delle autorizzazioni per accedere a questo endpoint.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same plugins as an existing schedule.
it: Non puoi creare una programmazione con gli stessi plugin di una programmazione esistente.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same time as an existing schedule.
it: Non puoi creare una programmazione con gli stessi orari di una programmazione esistente.

en: Sorry, you can not schedule theme updates at this time.
it: Al momento non puoi creare una programmazione degli aggiornamenti del tema.

en: Start Fresh
it: Ricomincia da capo

en: Start ID for the histogram
it: ID di inizio per l'istogramma

en: Start a website
it: Crea un sito web

en: Start building your audience
it: Inizia a costruire il tuo pubblico

en: Start customizing
it: Inizia la personalizzazione

en: Start writing
it: Inizia a scrivere

en: Start writing or type '/' to insert a block
it: Inizia a scrivere o digita "/" per inserire un blocco

en: Stats
it: Statistiche

en: Strip non-ascii characters?
it: Rimuovere i caratteri non ascii?

en: Subscribe
it: Abbonati

en: Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.
it: Abbonati ora per continuare a leggere e avere accesso all'archivio completo.

en: Subscribers
it: Abbonati

en: Success!
it: Congratulazioni!

en: Suggestions
it: Suggerimenti

en: Sundays at %s.
it: La domenica alle %s.

en: Sunset
it: Tramonto

en: Switch
it: Scambia

en: Sync has been aborted because the IXR client is missing.
it: La sincronizzazione è stata interrotta perché manca il client IXR.

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
it: La sincronizzazione è stata bloccata da WordPress.com perché potrebbe causare confusione negli articoli visualizzati

en: Tag name
it: Nome tag

en: Tags:
it: Tag:

[ctx: Template]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Template part published privately.
it: Parte del modello pubblicata privatamente.

en: Template part published.
it: Parte del modello pubblicata.

en: Template part reverted to draft.
it: Parte del modello riconvertita in bozza.

en: Template part scheduled.
it: Parte del modello programmata.

en: Template part updated.
it: Parte del modello aggiornata.

en: Template parts list
it: Elenco delle parti del modello

en: Template parts list navigation
it: Navigazione elenco delle parti del modello

en: Test plugin for the jetpack-mu-wpcom package
it: Testa il plugin per il pacchetto jetpack-mu-wpcom

en: Testimonial
it: Testimonianza

en: Testimonial Archive Content
it: Contenuto dell'archivio delle Testimonianze

en: Testimonial Archive Featured Image
it: Immagine in evidenza dell'Archivio Testimonianze

en: Testimonial Archive Title
it: Titolo dell'archivio Testimonianze

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
it: La bozza della testimonianza è stata aggiornata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima testimonianza</a>

en: Testimonial list navigation
it: Navigazione elenco testimonianze

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
it: Nelle pagine di Testimonianze vengono visualizzate al massimo %1$s testimonianze

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
it: Testimonianza pubblicata. <a href="%s">Visualizza testimonianza</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
it: Testimonianza ripristinata alla revisione del %s

en: Testimonial saved.
it: Testimonianza salvata.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
it: Testimonianza programmata per: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Anteprima testimonianza</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
it: Testimonianza inviata. <a target="_blank" href="%s">Anteprima testimonianza</a>

en: Testimonial updated.
it: Testimonianza aggiornata.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
it: La testimonianza è stata aggiornata. <a href="%s">Visualizza testimonianza</a>

en: Testimonials
it: Testimonianze

en: Testimonials list
it: Elenco testimonianze

en: Textdomain aliases should be registered before the %1$s hook. This notice was triggered by the %2$s domain.
it: Gli alias Textdomain devono essere registrati prima dell'hook %1$s. Questo avviso è stato attivato dal dominio %2$s.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
it: L'ID Client o l'ID di Blog WP.com di questo sito

en: The Toolbar is always visible on Atomic sites while connected to the Automattic proxy.
it: La barra degli strumenti è sempre visibile su siti Atomic mentre si è connessi al proxy Automattic.

en: The URL is not from the current site.
it: L'URL non proviene dal sito corrente.

en: The URL scheme must match the current site.
it: Lo schema URL deve corrispondere al sito corrente.

en: The WP.com user ID of the connected user
it: L'ID utente WP.com dell'utente connesso

en: The WP.com user email of the connected user
it: L'e-mail utente WP.com dell'utente connesso

en: The WP.com username of the connected user
it: Il nome utente WP.com dell'utente connesso

en: The authorization process expired. Please go back and try again.
it: Il processo per l'autorizzazione è scaduto. Torna indietro e riprova.

en: The bot id to chat with.
it: L'id del bot con cui chattare.

en: The bot id to get the chat for.
it: L'id del bot per raggiungere la chat.

en: The chat id for the existing chat.
it: L'id della chat esistente.

en: The chat id to get the chat for.
it: L'id della chat per raggiungere la chat.

en: The classic WP-Admin WordPress interface.
it: L'interfaccia WordPress WP-Admin classica.

en: The content of your latest posts page is automatically generated and cannot be edited.
it: Il contenuto della pagina degli ultimi articoli viene generato automaticamente e non può essere modificato.

en: The context to continue the chat with.
it: Il contesto con cui continuare la chat.

en: The endpoint is not available on connected sites.
it: L'endpoint non è disponibile sui siti connessi.

en: The feedback rating value.
it: Il valore del feedback.

en: The file permissions on this host prevent editing files.
it: I permessi per i file su questo host ne impediscono la modifica.

en: The isActive argument should be set to false.
it: L'argomento isActive deve essere impostato su falso.

en: The message id for the existing message.
it: L'id del messaggio esistente.

en: The message to add to the chat
it: Il messaggio da aggiungere alla chat

en: The number of items per page.
it: Il numero di elementi per pagina.

en: The number of sites of the connected WP.com user
it: Il numero di siti dell'utente WP.com connesso

en: The number of the page to retrieve, limited to 100
it: Il numero della pagina da recuperare, limitato a 100

en: The path must be a string.
it: Il percorso deve essere una stringa.

en: The path must be a valid URL.
it: Il percorso deve essere un URL valido.

en: The request is not signed correctly.
it: La richiesta non è stata firmata correttamente.

en: The request method is missing.
it: Il metodo di richiesta è mancante.

en: The required "%s" parameter is malformed.
it: Il parametro "%s" richiesto è incompleto.

en: The required "%s" parameter is missing.
it: Il parametro "%s" richiesto è assente.

en: The required "local_user" parameter is missing.
it: Parametro "local_user" richiesto mancante.

en: The required "nonce" parameter is missing.
it: Parametro "nonce" richiesto mancante.

en: The schedule could not be created.
it: Non è stato possibile creare il programma.

en: The schedule could not be found.
it: Impossibile trovare la programmazione.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
it: Le impostazioni dei Contenuti in Evidenza sono state <a href="%s">spostate in Aspetto &rarr; Personalizza</a>.

en: The site is not the main network site
it: Il sito non è il sito di rete principale

en: The specified plugins are managed and auto-updated by WordPress.com.
it: I plugin specificati sono gestiti e aggiornati automaticamente da WordPress.com.

en: The specified plugins are not installed on the website. Please make sure the plugins are installed before attempting to schedule updates.
it: I plugin specificati non sono installati sul sito web. Assicurati che i plugin siano installati prima di tentare di pianificare gli aggiornamenti.

en: Theme Showcase
it: Vetrina dei temi

en: Themes
it: Temi

en: There are currently no posts to display.
it: Nessun articolo da visualizzare al momento.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
it: Non è disponibile alcun riassunto in quanto si tratta di un articolo protetto.

en: There is no previous invite for this user
it: Non ci sono inviti precedenti per questo utente

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
it: C'è stato un errore nel creare un utente per te. Contatta l'amministratore del tuo sito.

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
it: C'è stato un errore nell'accesso tramite WordPress.com, prova di nuovo o riprova con nome utente e password.

en: There was an issue validating this request.
it: Si è verificato un errore durante la convalida di questa richiesta.

en: There was an unspecified error registering the site
it: Si è verificato un errore non specificato durante la registrazione del sito

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
it: Questa password è molto comune. Scegline una difficile da indovinare per gli altri.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
it: Questa password può essere indovinata facilmente: puoi migliorarla aggiungendo altre lettere maiuscole, minuscole o numeri.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
it: Questa password può essere indovinata facilmente: puoi migliorarla includendo caratteri speciali come !#=?*&.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
it: Questa password può essere indovinata facilmente: puoi migliorarla combinando lettere e cifre.

en: This request method does not support body parameters.
it: Questo metodo di richiesta non supporta i parametri del corpo.

en: This request method is not supported.
it: Questo metodo di richiesta non è supportato.

en: This user didn&#8217;t accept the invitation to join this site yet.
it: Questo utente non ha ancora accettato l'invito a iscriversi a questo sito.

en: This user doesn&#8217;t have a Jetpack SSO connection to WordPress.com. Invite them to the site to increase security and improve their experience.
it: Questo utente non ha una connessione Jetpack SSO a WordPress.com. Invitalo sul sito per aumentare la sicurezza e migliorare l'esperienza.

en: This user has connected their WordPress.com account.
it: Questo utente si è connesso con il suo account WordPress.com.

en: This user is a contractor, freelancer, consultant, or agency.
it: Questo utente è un freelance, un consulente o un'agenzia.

en: This user will be invited to WordPress.com. You can include a personalized welcome message with the invitation.
it: Questo utente sarà invitato su WordPress.com. Puoi includere un messaggio di benvenuto personalizzato nell'invito.

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Thursdays at %s.
it: Il giovedì alle %s.

en: To take ownership of the site, we ask that the person you designate contacts us at %s with a copy of the death certificate.
it: Per assumere la proprietà del sito, chiediamo che la persona da te designata ci contatti all'indirizzo %s con una copia del certificato di morte.

en: Token for user %d is malformed
it: Il token per l'utente %d è incompleto

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
it: Aiuto

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
it: Vedi tutta la cronologia

en: Tools
it: Strumenti

en: Transparent
it: Trasparente

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t exist.
it: Tentativo di invitare un utente che non esiste.

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t have an email address.
it: Tentativo di invitare un utente che non ha un indirizzo e-mail.

en: Tried to revoke an invite for a user that doesn&#8217;t exist.
it: Tentativo di revocare un invito per un utente che non esiste.

en: Tried to revoke an invite that doesn&#8217;t exist.
it: Tentativo di revocare un invito che non esiste.

en: Try Fiverr Logo Maker
it: Prova il Logo Maker di Fiverr

en: Try customizing your theme styles to get your site looking just right.
it: Cerca di personalizzare gli stili del tema per dare al tuo sito l'aspetto giusto.

en: Tuesdays at %s.
it: Il martedì alle %s.

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
it: Per l'accesso a questo sito viene richiesta l'autenticazione a due passaggi. Visita le <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">impostazioni di sicurezza</a> per configurare l'<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">autenticazione a due passaggi</a> per il tuo account.

en: Types:
it: Tipi

en: URI of the admin page where the user should be redirected after connection flow
it: URI della pagina di amministrazione a cui l'utente dovrebbe essere rendirizzato dopo il flusso di connessione

en: URL secret does not exist.
it: La chiave segreta dell'URL non esiste.

en: URL secret to compare to the ones stored in the database.
it: URL segreto da paragonare a quelli memorizzati nel database.

en: UTC%s
it: UTC %s

en: Unable to fetch the requested data.
it: Impossibile recuperare i dati richiesti.

en: Unable to save new URL secret
it: Impossibile salvare la nuova chiave segreta dell'URL

en: Unable to unlink the connection owner.
it: Impossibile scollegare il proprietario della connessione.

en: Uncategorized
it: Senza categoria

en: Underline
it: Sottolineato

en: Unknown Plugin Update Failure
it: Errore sconosciuto dell'aggiornamento del plugin

en: Unlike this comment
it: Non mi piace questo commento

en: Unlock more with premium and free plugins
it: Sblocca il potenziale con i plugin premium e gratuiti

en: Unset &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
it: Annulla impostazione di “%s” come pagina che mostra i tuoi ultimi articoli

en: Unset as posts page
it: Annulla impostazione come pagina degli articoli

en: Update Menu Item Label
it: Aggiorna l'etichetta dell'elemento del menu

en: Update Menu Section
it: Aggiorna la sezione del menu

en: Update Project Tag
it: Aggiorna tag di progetto

en: Update Project Type
it: Aggiorna tipo di progetto

en: Update Template Part Type
it: Aggiorna tipo di parte del modello

en: Update your About page
it: Aggiorna la tua pagina Informazioni

en: Update your domain's DNS
it: Aggiorna il DNS del tuo dominio

en: Update your site's design
it: Aggiorna il design del tuo sito

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade now
it: Aggiorna ora

en: Upgrade plan
it: Aggiorna il piano

en: Upgrade required
it: Aggiornamento richiesto

en: Upgrades
it: Aggiorna

en: Upload
it: Carica

en: Upload from URL
it: Carica dall'URL

en: Upload your first video
it: Carica il tuo primo video

en: Uploading…
it: Caricamento in corso…

en: Use WP-Admin to manage your site.
it: Usa WP-Admin per gestire il tuo sito.

en: Use WordPress.com’s guided importer to import posts and comments from Medium, Substack, Squarespace, Wix, and more.
it: Usa il programma di importazione guidata di WordPress.com per importare articoli e commenti da Medium, Substack, Squarespace, Wix e altre piattaforme.

en: Use WordPress.com’s native dashboard to manage your site.
it: Usa la bacheca nativa di WordPress.com per gestire il tuo sito.

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
it: Usa il tasto <kbd>TAB</kbd> sulla tastiera per spostarti da una colonna all'altra e il tasto <kbd>INVIO</kbd> o <kbd>ENTER</kbd> per salvare le righe e spostarti alla successiva.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
it: Utilizza queste impostazioni per visualizzare diversi tipi di contenuti sul tuo sito.

en: User IDs to include in Full Sync or "initial"
it: ID degli utenti da includere nella sincronizzazione completa o "iniziale"

en: User invite revoked successfully.
it: Invito dell'utente revocato correttamente.

en: User not found.
it: Utente non trovato

en: User was invited successfully!
it: L'utente è stato invitato correttamente!

en: User was re-invited successfully!
it: L'utente è stato re-invitato correttamente!

en: Users
it: Utenti

en: Valid user is required
it: È richiesto un utente valido

en: Valid user is required.
it: È richiesto un utente valido.

en: Verification secrets are empty
it: I segreti di verifica sono vuoti

en: Verification secrets are incomplete
it: I segreti di verifica sono incompleti

en: Verification secrets not found
it: Segreti di verifica non trovati

en: Verification took too long
it: La verifica ha impiegato troppo tempo

en: Verify email address
it: Verifica l'indirizzo e-mail

en: Verify the email address for your domains
it: Verifica l'indirizzo e-mail per i tuoi domini

en: View Menu Item
it: Visualizza elemento menu

en: View Menu Item Label
it: Visualizza l'etichetta dell'elemento del menu

en: View Menu Section
it: Visualizza sezione del menu

en: View Project
it: Visualizza progetto

en: View Project Tag
it: Visualizza tag di progetto

en: View Project Type
it: Visualizza tipo di progetto

en: View Template Part
it: Visualizza parte del modello

en: View Template Part Type
it: Visualizza tipo di parte del modello

en: View Testimonial
it: Visualizza la Testimoninza

en: View all posts
it: Visualizza tutti gli articoli

en: View all posts by %s
it: Leggi tutti gli articoli di %s

[ctx: View options to switch between]
en: View
it: Visualizzazione

en: View site metrics
it: Visualizza le metriche del sito

en: View your product
it: Visualizza il tuo prodotto

en: WP Admin
it: Bacheca

en: Warning! You are about to delete the Jetpack connection owner (%s) for this site, which may cause some of your Jetpack features to stop working.
it: Attenzione! Stai per eliminare il proprietario del collegamento Jetpack (%s) per questo sito. Questa azione potrebbe causare l'interruzione del funzionamento di alcune funzionalità di Jetpack.

en: Was not able to unlink the user. Please try again.
it: Non è stato possibile rimuovere il link dell'utente. Riprova più tardi.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
it: Non troviamo il tuo account. Se hai già un account, assicurati che sia collegato a WordPress.com.

en: We highly recommend inviting users to join WordPress.com and log in securely using <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> to ensure maximum security and efficiency.
it: Consigliamo vivamente di invitare gli utenti a unirsi a WordPress.com ed effettuare l'accesso in tutta sicurezza utilizzando <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Accesso sicuro</a> per la massima protezione ed efficienza.

en: We'll keep you in the loop!
it: Ti terremo al corrente delle novità.

en: Website
it: Sito web

en: Website (optional)
it: Sito web (opzionale)

en: Wednesdays at %s.
it: Il mercoledì alle %s.

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Whether to mark this as a test chat (a11n-only).
it: Se contrassegnarla come chat di prova (solo a11n).

en: WordPress.com Features
it: Funzionalità di WordPress.com

en: WordPress.com Site Settings
it: Impostazioni sito WordPress.com

en: WordPress.com account
it: Account WordPress.com

en: WordPress.com invitation will be automatically revoked for user: <strong>%s</strong>. | WordPress.com invitations will be automatically revoked for users: <strong>%s</strong>.
it[0]: L'invito per WordPress.com verrà automaticamente revocato per l'utente: <strong>%s</strong>.
it[1]: Gli inviti per WordPress.com verranno automaticamente revocati per gli utenti: <strong>%s</strong>.

en: WordPress.com users can change their profile’s basic details ( i.e., First Name, Last Name, Display Name, About ) in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Profile settings.</a>
it: Gli utenti di WordPress.com possono modificare le informazioni basilari del proprio profilo (ossia Nome, Cognome, Nome visualizzato, Informazioni) dalle <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">impostazioni del Profilo WordPress.com.</a>

en: WordPress.com users can change their profile’s email & website address in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Account settings.</a>
it: Gli utenti di WordPress.com possono modificare l'indirizzo del sito web e l'indirizzo e-mail del proprio profilo dalle <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">impostazioni dell'account WordPress.com.</a>

en: Write 3 posts
it: Scrivi 3 articoli

en: Write a comment...
it: Scrivi un commento...

en: Write a reply...
it: Scrivi una risposta...

en: Write a welcome message
it: Scrivi un messaggio di benvenuto

en: Write your first post
it: Scrivi il tuo primo articolo

en: Writing
it: Scrittura

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
it: Hai già un account su questo sito.   <a href="%1$s">Accedi</a> con il tuo nome utente e password e poi collegati a WordPress.com.

en: You are not allowed to perform this action.
it: Non sei autorizzato a eseguire questa azione.

en: You aren’t authorized to do that.
it: Non sei autorizzato a fare ciò.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
it: Puoi cambiare i font usando Stili globali, disponibile nell'Editor a blocchi.

en: You can choose to transfer connection ownership to one of these already-connected admins:
it: Puoi decidere se trasferire la proprietà del collegamento a uno di questi amministratori già collegati:

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
it: Ora puoi risparmiare il tempo del collegamento connettendo il tuo account WordPress.com a %s.

en: You cannot call this method until Jetpack Config is configured
it: Non puoi usare questo metodo finché è configurato Jetpack Config

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
it: Non disponi delle autorizzazioni utente corrette per eseguire questa azione.

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
it: Non hai il permesso utente adatto per eseguire questa azione. 
    			Contatta l'admin del tuo sito se credi si tratti di un errore.

en: You do not need to pass a $content parameter anymore.
it: Non è più necessario passare un parametro $content.

en: You don&#8217;t have permission to invite users.
it: Non hai l'autorizzazione per invitare gli utenti.

en: You don&#8217;t have permission to revoke invites.
it: Non hai l'autorizzazione per revocare gli inviti.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
it: Devi connettere il plugin di Jetpack a WordPress.com per utilizzare questa funzionalità.

en: You must have Two-Step Authentication enabled on your WordPress.com account.
it: L'autenticazione in due passaggi deve essere abilitata sul tuo account WordPress.com.

en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
it: Per un corretto funzionamento del <a href="%1$s">widget Mailerlite</a> devi inserire un ID account numerico e un UUID. <a href="%2$s" target="_blank">Istruzioni complete</a>.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
it: Devi registrare Jetpack prima di connetterlo.

en: You've added your first product!
it: Hai aggiunto il tuo primo prodotto.

en: Your %s widget requires JavaScript to function properly.
it: Il widget di %s richiede JavaScript per funzionare correttamente.

en: Your Custom Content Types
it: Tipi di contenuto personalizzati

en: Your Jetpack Blaze dashboard requires JavaScript to function properly.
it: La bacheca di Jetpack Blaze richiede JavaScript per funzionare correttamente.

en: Your Jetpack Stats dashboard requires JavaScript to function properly.
it: Il pannello di amministrazione di Jetpack Stats richiede JavaScript per funzionare correttamente.

en: Your Jetpack Stats widget requires JavaScript to function properly.
it: Il widget di Jetpack Stats richiede JavaScript per funzionare correttamente.

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
it: L'archivio Portfolio non presenta alcuna voce attualmente. Puoi iniziare a crearle sulla bacheca.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
it: L'archivio Testimonianze non presenta alcuna voce attualmente. Puoi iniziare a crearle sulla bacheca.

en: Your connection with WordPress.com seems to be broken. If you're experiencing issues, please try reconnecting.
it: La connessione a WordPress.com sembra essere interrotta. Se hai riscontrato problemi, riprova a connetterti.

en: Your password is too weak: Looks like you are including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
it: La password è troppo debole: sembra che tu abbia incluso informazioni facili da indovinare che ti riguardano Prova qualcosa di unico.

en: Your site contains premium styles. Upgrade now to publish them and unlock tons of other features.
it: Il tuo sito contiene stili premium. Aggiorna ora per pubblicarli e sbloccare tantissime funzionalità.

en: Your site includes <a href="%1$s" target="_blank">premium styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the %2$s plan or higher.
it: Il tuo sito include <a href="%1$s" target="_blank">stili premium</a> che sono visibili ai visitatori solo dopo l'aggiornamento al piano %2$s o superiore.

en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
it: Il tuo sito con doppia codifica errata reindirizza da http a https. Questo impedisce a Jetpack di autenticare la connessione. Visita la nostra <a href="%s">pagina di supporto</a> per dettagli su come risolvere il problema.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
it: Il tuo tema supporta <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
it: Questo tema supporta Testimonianze

en: Your user is not permitted to access this resource.
it: L'utente non è autorizzato ad accedere a questa risorsa.

en: You’re previewing %s
it: Stai visualizzando l'anteprima di %s

en: You’ve added your first video!
it: Hai aggiunto il tuo primo video!

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
it: Parte del modello

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
it: Tipi di parte del modello

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
it: Parti del modello

[ctx: block description]
en: Count down to your favorite next thing, and celebrate with fireworks when the time is right!
it: Fai il conto alla rovescia per il tuo prossimo evento preferito e festeggia con i fuochi d'artificio quando arriva il momento.

[ctx: block description]
en: Create a timeline of events.
it: Crea una timeline di eventi.

[ctx: block keyword]
en: countdown
it: conto alla rovescia

[ctx: block keyword]
en: event
it: evento

[ctx: block keyword]
en: events
it: eventi

[ctx: block title]
en: Event Countdown
it: Conto alla rovescia dell'evento

en: collapsed
it: compresso

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
it: di

en: edit
it: modifica

en: expanded
it: espanso

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: DOWN
it: GIÙ

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: UP
it: SU

en: per %s
it: a %s

[ctx: post author]
en:  and
it:  e

[ctx: post author]
en: by
it: di

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
it: Parti del modello

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
it: Parte del modello

[ctx: product name shown in menu]
en: Stats
it: Statistiche

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
it: Tipi di parte del modello

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
it: Tipo di parte del modello
