WordPress.com - plugins - jetpack-mu-wpcom - en to ja_JP translation catalogue (895 entries)

en:  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
ja_JP[0]:  <strong>%1$s</strong> テーマのデフォルトメディアの幅は%2$dピクセルです。

en:  and
ja_JP: と

en:  once
ja_JP:  1回

en:  per
ja_JP:  /

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
ja_JP[0]: %1$d フードメニュー項目

en: %s is not a valid command.
ja_JP: %s は無効なコマンドです。

en: %s wants to access your site’s data. Log in to authorize that access.
ja_JP: %s がサイトのデータにアクセスを試みています。 ログインして認証してください。

en: &mdash; Select &mdash;
ja_JP: &mdash; 選択 &mdash;

en: (Address never made public)
ja_JP: (アドレスが公開されることはありません)

en: (modified %s ago)
ja_JP: (%s前に編集)

en: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Learn more</a> about the connection owner and what will break if you do not have one.
ja_JP: 連携の所有者の詳細、および所有者がいない場合に発生する問題については、<a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>こちら</a>をご覧ください。

en: <span>A bright idea,</span> <span>coming soon</span>
ja_JP: <span>すばらしいアイデアを</span><span>まもなく公開予定</span>

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
ja_JP: <span>投稿者:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>Error</strong>: Invalid site ID.
ja_JP: <strong> エラー</strong>：無効なサイト ID 。

en: <strong>Error</strong>: The custom message is too long. Please keep it under 500 characters.
ja_JP: <strong> エラー</strong>: カスタムメッセージが長すぎます。 500文字以内で入力してください。

en: <strong>Error</strong>: The user invitation email could not be sent, the user account was not created.
ja_JP: <strong> エラー</strong>: ユーザー招待メールを送信できませんでした。ユーザーアカウントは作成されませんでした。

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
ja_JP: このサイトにアクセスするには、WordPress.com アカウントが必要です。下のボタンをクリックしてログインするか、無料の WordPress.com アカウントを作成してください。

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
ja_JP: 読者にコメントを促すメッセージ

en: A non-empty nonce must be supplied.
ja_JP: 空ではない Nonce を指定する必要があります。

en: Access a variety of free and paid plugins that can enhance your site's functionality and features.
ja_JP: サイトの機能を強化できるさまざまな無料および有料のプラグインにアクセスできます。

en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ja_JP: アカウント ID <a href="%s" target="_blank">(手順)</a> :

en: Account Settings
ja_JP: アカウント設定

en: Account not found. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
ja_JP: アカウントが見つかりません。アカウントをすでにお持ちの場合は、WordPress.com に連携済みであることを確認してください。

en: Activate
ja_JP: 有効にする

en: Activated
ja_JP: 有効

en: Activating
ja_JP: 有効化中

en: Activity Log
ja_JP: アクティビティログ

en: Add Many Items
ja_JP: 複数項目を追加

en: Add Menu Item
ja_JP: メニュー項目を追加

en: Add New
ja_JP: 新しく追加する

en: Add New Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベルを追加

en: Add New Menu Section
ja_JP: メニューセクションを追加

en: Add New Plugin
ja_JP: 新しいプラグインを追加

en: Add New Project
ja_JP: 新規プロジェクトを追加

en: Add New Project Tag
ja_JP: 新規プロジェクトタグを追加

en: Add New Project Type
ja_JP: 新規プロジェクトタイプを追加

en: Add New Site
ja_JP: 新規サイトを追加

en: Add New Template Part
ja_JP: 新規テンプレートパーツを追加

en: Add New Template Part Type
ja_JP: 新規テンプレートパーツタイプを追加

en: Add New Testimonial
ja_JP: 新規推薦文を追加

en: Add New User
ja_JP: 新規ユーザーを追加

en: Add One Item
ja_JP: 項目を追加

en: Add These New Menu Items
ja_JP: 新しいメニュー項目を追加

en: Add a domain
ja_JP: ドメインを追加

en: Add a new page
ja_JP: 新規固定ページを追加

en: Add a post title
ja_JP: 投稿タイトルを追加

en: Add links
ja_JP: リンクを追加

en: Add or remove Labels
ja_JP: ラベルを追加・削除

en: Add or remove tags
ja_JP: タグの追加もしくは削除

en: Add subscribers
ja_JP: 購読者を追加

en: Add the Subscribe Block to your site
ja_JP: 購読ブロックをサイトに追加

en: Add to section:
ja_JP: セクションに追加:

en: Add your About page
ja_JP: 「サイトについて」固定ページを追加

en: Add your products
ja_JP: 商品を追加

en: Add-Ons
ja_JP: アドオン

en: Add-ons
ja_JP: アドオン

en: Additional CSS
ja_JP: 追加 CSS

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
ja_JP: コメントフォームのメッセージと配色設定ができます。

en: Admin Interface Style
ja_JP: 管理インターフェースのスタイル

en: Admin interface style changed.
ja_JP: 管理インターフェースのスタイルを変更しました。

en: Advertising
ja_JP: 広告

en: Akismet Anti-spam
ja_JP: Akismet アンチスパム

en: All Menu Item Labels
ja_JP: すべてのメニュー項目ラベル

en: All Menu Sections
ja_JP: すべてのメニューセクション

en: All Project Tags
ja_JP: すべてのプロジェクトタグ

en: All Project Types
ja_JP: すべてのプロジェクトタイプ

en: All Projects
ja_JP: すべてのプロジェクト

en: All Sites
ja_JP: すべてのサイト

en: All Template Part Types
ja_JP: テンプレートパーツタイプ一覧

en: All Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツ一覧

en: All Testimonials
ja_JP: すべての推薦文

en: All Users
ja_JP: ユーザー一覧

en: Allow Blocks
ja_JP: ブロックを許可

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
ja_JP: また、おすすめコンテンツエリア外にタグ付き投稿を表示できます。

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
ja_JP: ブログの管理者が Jetpack 連携を設定する必要があります。

en: An error has occurred when inviting the user to the site.
ja_JP: ユーザーをサイトに招待する際にエラーが発生しました。

en: An error has occurred when revoking the invite for the user.
ja_JP: ユーザーの招待を取り消す際にエラーが発生しました。

en: An error has occurred when revoking the user invite.
ja_JP: ユーザーの招待を取り消す際にエラーが発生しました。

en: An unknown error occurred.
ja_JP: 不明なエラーが発生しました。

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
ja_JP: すべての自動更新が、サイト管理者によって明示的に無効化されています。

en: Appearance
ja_JP: 外観

en: Aquatic
ja_JP: アクア

en: As always, feel free to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support team</a> if you have any questions.
ja_JP: 何か質問がありましたら、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">サポートチームにお問い合わせください</a>。

en: Attempted to send a new invitation to a user using an invite that doesn&#8217;t exist.
ja_JP: 存在しない招待を使用してユーザーに新規の招待状を送信しようとしました。

en: Author Bio
ja_JP: 投稿者プロフィール

en: Automatically use first image in post
ja_JP: 投稿の最初の画像を自動的に使用

en: Available Tools
ja_JP: 利用可能なツール

en: Back to template part types
ja_JP: テンプレートタイプに戻る

en: Backup
ja_JP: バックアップ

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
ja_JP: 続行するには、Jetpack サイトにログインしてください。

en: Blank
ja_JP: 空白

en: Blaze &#8220;%s&#8221; to Tumblr and WordPress.com audiences.
ja_JP: 「%s」を Tumblr と WordPress.com の読者にアピールします。

en: Blog Display
ja_JP: ブログ表示

en: Blog is already registered
ja_JP: ブログはすでに登録されています

en: Build a website. Sell something. Blog. And so much more.
ja_JP: サイトを作成して、 何かを販売したり、 ブログを投稿したり。 それ以外にもいろいろなことができます。

en: Build your audience with tags
ja_JP: タグを使って読者を集める

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cancel reply
ja_JP: 返信をキャンセル

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
ja_JP: ヘッダーがすでに送信されているため、Cookie 転送を処理できません。

en: Cannot parse URL %s
ja_JP: URL %s を解析できません

en: Cart
ja_JP: お買い物カゴ

en: Changes you make in the editor won’t be applied to your site until you activate the theme.
ja_JP: エディターで行った変更はテーマを有効化するまでサイトに適用されません。

en: Choose a domain
ja_JP: ドメインを選択

en: Choose a plan
ja_JP: プランを選択

en: Choose a theme
ja_JP: テーマを選択

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
ja_JP: ブログおよびアーカイブページで、投稿全文、抜粋、またはテーマのデフォルトとなっている抜粋と投稿全文の組み合わせを選択できます。

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
ja_JP: ブログおよびアーカイブページの投稿全文または抜粋を選択できます。

en: Choose from the most used Labels
ja_JP: 人気のラベルから選択

en: Choose from the most used tags
ja_JP: よく使われているタグから選択

en: Choose someone to look after your site when you pass away.
ja_JP: 自分が死亡した場合にサイトの管理を行う人を指名してください。

en: Claim your free one-year domain
ja_JP: 1年間無料のドメインを取得する

en: Classic Blue
ja_JP: クラシックブルー

en: Classic Bright
ja_JP: クラシックブライト

en: Classic Dark
ja_JP: クラシックダーク

en: Classic style
ja_JP: クラシックスタイル

en: Classic view
ja_JP: クラシック表示

en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
ja_JP: ここをクリックしてブロックエディターを開き、フォントを変更します。

en: Collect sales tax
ja_JP: 消費税を徴収

en: Color Scheme
ja_JP: 配色

en: Column mappings
ja_JP: カラムの割り当て

en: Coming Soon
ja_JP: まもなく公開予定

en: Comma seperated list of additional fields that should be included in status.
ja_JP: ステータスに含まれるべき、追加フィールドのコンマ区切りのリスト。

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Comment IDs to include in Full Sync
ja_JP: 完全同期に含めるコメント ID

en: Comment sent successfully
ja_JP: コメントは正常に送信されました

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Common
ja_JP: 共通

en: Complete your profile
ja_JP: プロフィールを完成させましょう

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
ja_JP: おめでとうございます ! プレミアムブロックが使用できるようになりました。

en: Connect
ja_JP: 接続

en: Connect a Stripe account to collect payments
ja_JP: Stripe アカウントを接続して支払いを受け取る

en: Connect to WordPress.com
ja_JP: WordPress.com と連携

en: Connect your domain
ja_JP: ドメインを連携

en: Connect your social media accounts
ja_JP: ソーシャルメディアアカウントを接続する

en: Connected
ja_JP: 連携済み

en: Connecting a WordPress.com account unlocks Jetpack’s full suite of features including secure logins.
ja_JP: WordPress.com アカウントを連携すると、安全なログインを含む Jetpack のすべての機能を利用できるようになります。

en: Content Options
ja_JP: コンテンツのオプション

en: Context for the Full Sync
ja_JP: 完全同期のコンテキスト

en: Continue and launch
ja_JP: 続行して公開

en: Continue editing
ja_JP: 編集を続行する

en: Continue reading
ja_JP: 続きを読む

en: Continue reading %s
ja_JP: 続きを読む %s

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text">"%s" の</span>続きを読む

en: Continue to write your first post
ja_JP: 最初の投稿の作成を続ける

en: Contrast
ja_JP: コントラスト

en: Could not confirm migration.
ja_JP: 移行を確認できませんでした。

en: Could not confirm new owner.
ja_JP: 新しいオーナーを確認できませんでした。

en: Could not confirm safe mode.
ja_JP: セーフモードを確認できませんでした。

en: Could not delete sync error option.
ja_JP: 同期エラーオプションを削除できませんでした。

en: Create paid Newsletter
ja_JP: 有料ニュースレターを作成

en: Custom CSS
ja_JP: カスタム CSS

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
ja_JP: カスタム CSS はカスタマイザーで管理されるようになりました。

en: Custom Message
ja_JP: カスタムメッセージ

en: Custom field deleted.
ja_JP: カスタムフィールドが削除されました。

en: Custom field updated.
ja_JP: カスタムフィールドが更新されました。

en: Customer Name
ja_JP: お客様名

en: Customer Testimonials
ja_JP: お客様の推薦文

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: Customize Testimonials Archive
ja_JP: 推薦文アーカイブをカスタマイズ

en: Customize content with AI
ja_JP: AI でコンテンツをカスタマイズ

en: Customize your domain
ja_JP: ドメインをカスタマイズ

en: Customize your store
ja_JP: ストアをカスタマイズ

en: Daily
ja_JP: 毎日

en: Daily Writing Prompt
ja_JP: 文のお題 (日替わり)

en: Daily at %s.
ja_JP: 毎日: %s

en: Dark
ja_JP: ダーク

en: Data Modules that should be included in Full Sync
ja_JP: 完全同期に含まれるべきデータモジュール

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default category changed successfully.
ja_JP: デフォルトカテゴリーの変更が完了しました。

[ctx: Default page title]
en: About
ja_JP: このサイトについて

[ctx: Default page title]
en: Contact
ja_JP: お問い合わせ

en: Default style
ja_JP: デフォルトスタイル

en: Default view
ja_JP: デフォルト表示

en: Description
ja_JP: 概要

en: Discover a curated selection of free and premium plugins designed to enhance your site's functionality and features.
ja_JP: サイトの機能と特徴を強化するために設計された無料プラグインとプレミアムプラグインの厳選セレクションをご覧ください。

en: Discover more from %s
ja_JP: %s をもっと見る

en: Discussion
ja_JP: ディスカッション

en: Dismiss
ja_JP: 閉じる

en: Dismiss this notice
ja_JP: 通知を無視

en: Display Mailerlite subscriber popup
ja_JP: Mailerlite 購読者ポップアップを表示

en: Display author
ja_JP: 投稿者を表示

en: Display categories
ja_JP: カテゴリーを表示

en: Display comment link
ja_JP: コメントリンクを表示

en: Display date
ja_JP: 日付を表示

en: Display on blog and archives
ja_JP: ブログとアーカイブページに表示

en: Display on pages
ja_JP: ページに表示

en: Display on single posts
ja_JP: 個別投稿に表示

en: Display on single projects
ja_JP: 単体のプロジェクトで表示

en: Display tags
ja_JP: タグを表示

en: Dive deep into the world of WordPress.com themes. Discover the responsive and stunning designs waiting to bring your site to life.
ja_JP: WordPress.com テーマの詳細を確認します。 サイトに生命を吹き込むレスポンシブなすばらしいデザインを見つけられます。

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
ja_JP: 投稿詳細とタグクラウドにタグを表示しない。

en: Do we want the checksum or object ids.
ja_JP: チェックサムまたはオブジェクト ID が必要です。

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
ja_JP: ドメイン `%1$s` は WordPress.com のサブドメインのため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
ja_JP: ドメイン `%1$s` は空のため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
ja_JP: ドメイン `%1$s` は禁止された配列を使っているため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
ja_JP: ドメイン `%1$s` は無効な TLD のため、is_usable_domain チェックに通りませんでした。

en: Domains
ja_JP: ドメイン

en: Don't use the theme's original CSS.
ja_JP: テーマのオリジナル CSS を使用しない。

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Drive traffic to your site
ja_JP: サイトのトラフィックを増やす

en: Earn money with your newsletter
ja_JP: ニュースレターで収入を得る

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
ja_JP: <a href=”%1$s”>"featured" タグ</a>または自分で選択したタグのついているすべての投稿を簡単に「おすすめ」表示できます。現在お使いのテーマでは、おすすめコンテンツエリアに最大%2$s件の投稿が表示されるようになっています。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Menu Item
ja_JP: メニュー項目を編集

en: Edit Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベルを編集

en: Edit Menu Section
ja_JP: メニューセクションを編集

en: Edit Project
ja_JP: プロジェクトを編集

en: Edit Project Tag
ja_JP: プロジェクトタグを編集

en: Edit Project Type
ja_JP: プロジェクトタイプを編集

en: Edit Template Part
ja_JP: テンプレートパーツを編集

en: Edit Template Part Type
ja_JP: テンプレートパーツタイプを編集

en: Edit Testimonial
ja_JP: 推薦文を編集

en: Edit a page
ja_JP: ページを編集

en: Edit site design
ja_JP: サイトの設計を編集

en: Email
ja_JP: メールアドレス

en: Email (address never made public)
ja_JP: メール (アドレスが公開されることはありません)

en: Email me new comments
ja_JP: 新規コメント通知メールを受け取る

en: Email me new posts
ja_JP: 新しい投稿をメールで通知

en: Emails
ja_JP: メール

en: Enable Locked Mode
ja_JP: ロックモードを有効化

en: Enable Portfolio Projects for this site.
ja_JP: このサイトでポートフォリオプロジェクトを有効化する。

en: Enable Testimonials for this site.
ja_JP: このサイトで推薦文を有効化する。

en: Enable blocks in comments
ja_JP: コメント内のブロックを有効化する

en: Enable post sharing
ja_JP: 投稿の共有を有効化

en: Enable subscribers modal
ja_JP: 購読者モーダルを有効にする

en: End ID for the histogram
ja_JP: ヒストグラムの終了 ID

en: Enhanced Ownership
ja_JP: 所有権の強化

en: Enter media URL
ja_JP: メディア URL を入力

en: Enter the customer's name here
ja_JP: 顧客名を入力してください

en: Enter the menu item's name here
ja_JP: メニュー項目の名称を入力

en: Enter your email address
ja_JP: メールアドレスを入力

en: Error Details: %s
ja_JP: エラー詳細:  %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
ja_JP: エラー詳細: Jetpack ID の先頭が数字になっています。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
ja_JP: エラー詳細: Jetpack ID が空です。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
ja_JP: エラー詳細: Jetpack ID がスカラー形式のデータではありません。このエラーメッセージは公開フォーラムなどに投稿しないでください。%s

en: Error during unschedule of the event.
ja_JP: イベントの予約を取り消す際にエラーが発生しました。

en: Error: your Facebook login has expired.
ja_JP: エラー: Facebook ログインの有効期限が切れています。

en: Every %d minutes
ja_JP: %d分毎

en: Every Jetpack site needs at least one connected admin for the features to work properly. Please connect to your WordPress.com account via the button below. Once you connect, you may refresh this page to see an option to change the connection owner.
ja_JP: 機能が適切に動作するためには、すべての Jetpack サイトに1人以上の管理者が連携される必要があります。下のボタンを使用して WordPress.com アカウントに連携してください。連携後にこのページを更新すると、連携の所有者を変更するオプションが表示されます。

en: Every minute
ja_JP: 毎分

en: Explore marketplace plugins
ja_JP: マーケットプレイスのプラグインを見る

en: Explore plugins
ja_JP: プラグインの内容を見る

en: Explore themes
ja_JP: テーマを確認する

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: External User
ja_JP: 外部ユーザー

en: Failed to disconnect the site as it appears already disconnected.
ja_JP: すでに解除されているようだったため、サイトとの連携を解除できませんでした。

en: Failed to fetch user token from WordPress.com.
ja_JP: WordPress.com からのユーザートークン取得に失敗しました。

en: Featured
ja_JP: 注目

en: Featured Content
ja_JP: おすすめコンテンツ

en: Featured Images
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Feedback
ja_JP: フィードバック

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
ja_JP: ホームページの編集を続行するのも、そのままサイトを公開するのも自由です。

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
ja_JP: ファイル変更は、サイト管理者によって明示的に無効化されています。

en: Filter Testimonials list
ja_JP: フィルター推薦文リスト

en: Filter menu items list
ja_JP: フィルターメニュー項目リスト

en: Filter projects list
ja_JP: フィルタープロジェクトリスト

en: Filter template parts list
ja_JP: テンプレートパーツ一覧を絞り込み

en: Find the perfect theme for your site
ja_JP: サイトにぴったりなテーマを見つけましょう

en: Finish Sensei setup
ja_JP: Sensei の設定を完了

en: Finish store setup
ja_JP: ストアの設定を完了

en: Flex your site's features with plugins
ja_JP: プラグインを使用してサイトの機能を拡張しましょう

en: Fonts
ja_JP: フォント

en: Food Menus
ja_JP: フードメニュー

en: Footer
ja_JP: フッター

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
ja_JP: 例: ホット, お気に入り<br />ラベルは半角カンマで区切ってください

en: Fridays at %s.
ja_JP: 金曜日%s。

en: Full post
ja_JP: 完全な投稿

en: General
ja_JP: 全般

en: Get paid with WooPayments
ja_JP: WooPayments で支払いを受け取る

en: Get started
ja_JP: 今すぐ始める

en: Get your first 10 subscribers
ja_JP: 最初の購読者10人を獲得する

en: GitHub Deployments
ja_JP: GitHub デプロイメント

en: Give your site a name
ja_JP: サイトに名前を付けてください。

en: Go to slide %d
ja_JP: スライド%dに移動

en: Greeting Text
ja_JP: グリーティングメッセージ

en: Grow your business
ja_JP: ビジネスを成長させる

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Home
ja_JP: ホーム

en: Homepage changed successfully.
ja_JP: ホームページの変更が完了しました。

en: Hosting
ja_JP: ホスティング

en: Hosting Features
ja_JP: ホスティング機能

en: Hourly views
ja_JP: ページビュー (1時間あたり)

en: IP address `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the private network.
ja_JP: IP アドレスの「%1$s」はプライベートネットワーク上にあるため、is_usable_domain チェックでエラーが発生しました。

en: If text fields should be converted to latin1 in checksum calculation.
ja_JP: チェックサム計算でテキストフィールドを latin1に変換する必要がある場合。

en: If true, include the feedback rating value for each message in the response.
ja_JP: true の場合、各メッセージのフィードバックの評価値を回答に含めます。

en: If you are on a shared computer, remember to also <a href="%1$s">log out of WordPress.com</a>.
ja_JP: 共有コンピューターを使用している場合、<a href="%1$s">WordPress.com からのログアウト</a>も忘れずに行ってください。

en: Import
ja_JP: インポート

en: Import existing subscribers
ja_JP: 既存の購読者をインポート

en: Important notice about your Jetpack connection:
ja_JP: Jetpack 連携に関する重要なお知らせ :

en: Indicates from what plugin the request is coming from
ja_JP: どのプラグインからリクエストが来ているかを示します

en: Indicates where the registration action was triggered for tracking/segmentation purposes
ja_JP: 登録操作が追跡またはセグメント化のためにトリガーされたことを示します

en: Install a custom plugin
ja_JP: カスタムプラグインをインストールする

en: Install the mobile app
ja_JP: モバイルアプリをインストール

en: Instantly
ja_JP: 即時

en: Integrations
ja_JP: 連携

en: Interested in getting blog post updates? Simply click the button below to stay in the loop!
ja_JP: ブログ投稿の更新の取得にご関心をお持ちですか ? 下のボタンをクリックするだけで、最新情報を常に取得できます !

en: Invalid Parameter
ja_JP: 変数が無効です

en: Invalid Registration State
ja_JP: 無効な登録状態

en: Invalid blog token
ja_JP: ブログのトークンが無効です

en: Invalid parent type.
ja_JP: 親タイプが無効です。

en: Invalid token for user %d
ja_JP: ユーザーのトークンが無効です %d

en: Invalid user id is provided
ja_JP: 無効なユーザー ID が指定されています

en: Invalid user identifier.
ja_JP: 無効なユーザー ID です。

en: Invalid user token is provided
ja_JP: 無効なユーザートークンが指定されています

en: Invite user
ja_JP: ユーザーを招待

en: Invite user to WordPress.com
ja_JP: ユーザーを WordPress.com に招待

en: Is connection owner
ja_JP: 連携のオーナー

en: It cannot be changed.
ja_JP: 変更できません。

en: Items on your restaurant's menu
ja_JP: レストランのメニュー項目

en: Jetpack Force 2FA requires Jetpack’s SSO feature.
ja_JP: Jetpack 強制二段階認証では、Jetpack の SSO 機能が必須となります。

en: Jetpack Plugin Version
ja_JP: Jetpack プラグインバージョン

en: Jetpack Safe Mode
ja_JP: Jetpack セーフモード

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
ja_JP: Jetpack の寄付を無効化し、Newspack の寄付を優先しています。

en: Jetpack experienced an issue trying to save options (cannot_save_secrets). We suggest that you contact your hosting provider, and ask them for help checking that the options table is writable on your site.
ja_JP: Jetpack でオプションを保存しようとして問題が発生しました (cannot_save_secrets)。ホスティングサービスに連絡して、サイトでオプションテーブルが書き込み可能であることを確認するためのサポートを依頼してください。

en: Jetpack is already connected.
ja_JP: Jetpack とすでに連携しています。

en: Jetpack is disconnected & site is private. Reconnect Jetpack to manage site visibility settings.
ja_JP: Jetpack の連携が解除されており、サイトが非公開です。 Jetpack を再度連携すると、サイトの公開方法を管理できます。

en: Justify
ja_JP: 両端揃え

en: Keep editing
ja_JP: 編集を続行

en: Labels
ja_JP: ラベル

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
ja_JP: ラベル: <small>例: ホット, お気に入り<em> ラベルは半角カンマで区切ってください</em></small>

en: Last heartbeat sent at: %s
ja_JP: 最近の heartbeat 送信日時 : %s

en: Launch site
ja_JP: サイトの立ち上げ

en: Launch your blog
ja_JP: ブログを開始

en: Launch your site
ja_JP: サイトを公開

en: Launch your store
ja_JP: ストアを公開

en: Learn More
ja_JP: さらに詳しく

en: Learn more about Featured Images
ja_JP: アイキャッチ画像について詳しく読む

en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
ja_JP: グローバルスタイルを使用したフォントの変更については、こちらをご覧ください。

en: Leave a Reply
ja_JP: 返信を残す

en: Leave a comment
ja_JP: コメントを残す

en: Leave a comment. (log in optional)
ja_JP: コメントを残します (ログインは任意です)。

en: Leave a reply to %s
ja_JP: %s に返信を残す

en: Leave a reply. (log in optional)
ja_JP: 返信を残します (ログインは任意です)。

en: Legacy Contact
ja_JP: レガシーの連絡先

en: Let visitors use a WordPress.com or Facebook account to comment
ja_JP: 訪問者が WordPress.com または Facebook のアカウントを使ってコメントできるようにする

en: Light
ja_JP: ライト

en: Like
ja_JP: いいね

en: Like this comment
ja_JP: このコメントに「いいね」を付ける

en: Liked by you
ja_JP: 「いいね」をつけました

en: Load more posts
ja_JP: さらに投稿を読み込む

en: Loading
ja_JP: 読み込み中…

en: Loading your comment...
ja_JP: コメントを読み込み中…

en: Locked Mode
ja_JP: ロックモード

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Log in as <span>%s</span>
ja_JP: <span>%s</span> としてログイン

en: Log in as a different WordPress.com user
ja_JP: 別の WordPress.com ユーザーとしてログイン

en: Log in or provide your name and email to leave a comment.
ja_JP: ログインするか、名前とメールアドレスを入力してコメントを残します。

en: Log in or provide your name and email to leave a reply.
ja_JP: ログインするか、名前とメールアドレスを入力して返信を残します。

en: Log in to leave a comment.
ja_JP: ログインしてコメントを残します。

en: Log in to leave a reply.
ja_JP: ログインして返信を残します。

en: Log in with WordPress.com
ja_JP: WordPress.com アカウントでログイン

en: Log in with username and password
ja_JP: ユーザー名とパスワードでログイン

en: Log out
ja_JP: ログアウト

en: Logged in via %s
ja_JP: %s からログイン済み

en: Logging In...
ja_JP: ログイン中…

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in safe mode.
ja_JP: セーフモードのサイトでは、WordPress.com でログインすることができません。

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
ja_JP: ステージングモードのサイトでは、WordPress.com でログインすることができません。

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
ja_JP: サイトで接続上の問題が発生しているため、現在 WordPress.com を使ったログインは利用できません。

en: M j, Y @ G:i
ja_JP: Y年n月j日G:i

en: Mailerlite subscriber popup
ja_JP: Mailerlite 購読者ポップアップ

en: Make an incredible logo in minutes
ja_JP: あっという間にすばらしいロゴを作りましょう

en: Manage Domain
ja_JP: ドメインを管理

en: Manage Email
ja_JP: メールの管理

en: Manage Purchases
ja_JP: 購入を管理

en: Manage on WP.com ↗
ja_JP: WP.com で管理 ↗

en: Manage site visibility, gift subscriptions, ownership, and other site tools on WordPress.com ↗
ja_JP: WordPress.com でサイトの公開状態、ギフト購読、所有権、その他のサイトツールを管理 ↗

en: Manage with Live Preview
ja_JP: ライブプレビューで管理

en: Manage your paid Newsletter plan
ja_JP: 有料ニュースレタープランを管理する

en: Manage your privacy settings
ja_JP: プライバシー設定を管理

en: Manage your subscribers
ja_JP: 購読者を管理

en: Marketing
ja_JP: マーケティング

en: Marketplace
ja_JP: マーケットプレイス

en: Match by Email
ja_JP: メール照合

en: Media
ja_JP: メディア

en: Media Width
ja_JP: メディア幅

en: Menu
ja_JP: メニュー

en: Menu Item
ja_JP: メニュー項目

en: Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベル

en: Menu Item Labels
ja_JP: メニュー項目ラベル

en: Menu Items
ja_JP: メニュー項目

en: Menu Items re-ordered.
ja_JP: メニュー項目を並べ替えました。

en: Menu Section
ja_JP: メニュー操作部

en: Menu Sections
ja_JP: メニューセクション

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ja_JP: メニュー項目の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item label list navigation
ja_JP: メニュー項目ラベルリストのナビゲーション

en: Menu item labels list
ja_JP: メニュー項目ラベルリスト

en: Menu item list navigation
ja_JP: メニュー項目リストのナビゲーション

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
ja_JP: メニュー項目を公開しました。<a href=”%s”>項目を表示</a>

en: Menu item restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s からメニュー項目を復元しました

en: Menu item saved.
ja_JP: メニュー項目を保存しました。

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
ja_JP: メニュー項目「<strong>%1$s</strong>」を予約投稿しました。<a target="_blank" href="%2$s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ja_JP: メニュー項目を送信しました。<a target="_blank" href="%s">項目をプレビュー</a>

en: Menu item updated.
ja_JP: メニュー項目を更新しました。

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
ja_JP: メニュー項目を更新しました。<a href="%s">項目を表示</a>

en: Menu items list
ja_JP: メニュー項目リスト

en: Menu section list
ja_JP: メニューセクションリスト

en: Menu section list navigation
ja_JP: メニューセクションリストのナビゲーション

en: Migrate content
ja_JP: コンテンツを移行

en: Migrating the site
ja_JP: サイトを移行中

en: Mondays at %s.
ja_JP: 月曜日%s。

en: Monetize
ja_JP: 収益化

en: Move menu section down
ja_JP: メニューセクションを下に移動

en: Move menu section up
ja_JP: メニューセクションを上に移動

en: Multi network install are not supported.
ja_JP: 複数ネットワークのインストールはサポートされていません。

en: My %s WordPress.com Account
ja_JP: %s WordPress.com のマイアカウント

en: My Home
ja_JP: ホーム

en: My Mailboxes
ja_JP: マイメールボックス

en: My Profile
ja_JP: プロフィール

en: Name
ja_JP: 名前

en: Name of Sync module
ja_JP: 同期モジュールの名前

en: Name of Sync module.
ja_JP: 同期モジュールの名前。

en: Name of Sync queue.
ja_JP: 同期キューの名前。

en: Name your blog
ja_JP: ブログのタイトルを選択

en: Never miss a beat!
ja_JP: 情報を逃すことはありません。

en: New Menu Item
ja_JP: 新規メニュー項目

en: New Menu Item Label Name
ja_JP: 新規メニュー項目ラベル名

en: New Menu Sections Name
ja_JP: 新規メニューセクション名

en: New Project
ja_JP: 新規プロジェクト

en: New Project Tag Name
ja_JP: 新規プロジェクトタグ名

en: New Project Type Name
ja_JP: 新規プロジェクトタイプ名

en: New Row
ja_JP: 新規行

en: New Sync health status
ja_JP: 新しい同期ヘルスステータス

en: New Template Part
ja_JP: 新規テンプレートパーツ

en: New Template Part Type
ja_JP: 新規テンプレートパーツタイプ

en: New Testimonial
ja_JP: 推薦文を新規追加

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
ja_JP: 新無料サービス :カナダ郵政省の配送料をストアで表示

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
ja_JP: 新無料サービス :USPS の配送料をストアで表示追加ボーナス :WooCommerce を閉じることなく出荷ラベルを印刷。

en: New owner
ja_JP: 新しいオーナー

en: New owner is not admin
ja_JP: 新しいオーナーが管理者ではありません

en: New owner is not connected
ja_JP: 新しいオーナーが接続されていません

en: New owner is same as existing owner
ja_JP: 新しいオーナーが既存のオーナーと同じです

en: New user token
ja_JP: 新しいユーザートークン

en: Newsletter
ja_JP: ニュースレター

en: Next Slide
ja_JP: 次のスライド

en: Next steps for your site
ja_JP: サイトの次のステップ

en: No Labels
ja_JP: ラベルなし

en: No Labels found
ja_JP: ラベルが見つかりませんでした

en: No Menu Items found
ja_JP: メニュー項目が見つかりませんでした

en: No Menu Items found in Trash
ja_JP: ゴミ箱内にメニュー項目が見つかりませんでした

en: No Projects found
ja_JP: プロジェクトが見つかりませんでした

en: No Projects found in Trash
ja_JP: ゴミ箱にプロジェクトはありません。

en: No Testimonials found
ja_JP: 推薦文が見つかりませんでした

en: No Testimonials found in Trash
ja_JP: ゴミ箱内に推薦文が見つかりませんでした

en: No blog token found
ja_JP: ブログのトークンが見つかりません

en: No primary user defined
ja_JP: メインユーザーが定義されていません

en: No tags found.
ja_JP: タグが見つかりませんでした。

en: No template part types found.
ja_JP: テンプレートタイプが見つかりません。

en: No template parts found in Trash.
ja_JP: ゴミ箱にテンプレートパーツが見つかりません。

en: No template parts found.
ja_JP: テンプレートパーツが見つかりません。

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
ja_JP: テンプレートがありません。テンプレートを選択するモーダルウィンドウの表示をスキップしました。

en: No token for user %d
ja_JP: ユーザーのトークンがありません %d

en: No user tokens found
ja_JP: ユーザーのトークンが見つかりません

en: No valid event name or type.
ja_JP: 有効なイベント名またはタイプがありません。

en: None
ja_JP: なし

en: Notify me of new posts
ja_JP: 新しい投稿を通知

[ctx: Nova label separator]
en: ,
ja_JP: 、

en: Number of histogram buckets.
ja_JP: ヒストグラムバケットの数。

en: Object Type
ja_JP: オブジェクトタイプ

en: Objects Identifiers
ja_JP: オブジェクト識別子

en: On Mobile
ja_JP: モバイル上

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Or
ja_JP: または

en: Or manage your WP.com account email ↗
ja_JP: または WP.com アカウントのメールアドレスを管理 ↗

en: Or manage your WP.com account password ↗
ja_JP: または WP.com アカウントのパスワードを管理 ↗

en: Order
ja_JP: 注文

en: Our WordPress.com redesign for a better experience.
ja_JP: より良いエクスペリエンスが得られる WordPress.com デザインの刷新。

en: Overview
ja_JP: 概要

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
ja_JP: PHP の XML 拡張機能が使用できません。Jetpack が WordPress.com と通信するには、XML 拡張機能が必要です。ホスティングサービスに連絡して、PHP の XML 拡張機能を有効にしてもらってください。

en: Parent Menu Section
ja_JP: 親メニューセクション

en: Parent Menu Section:
ja_JP: 親メニューセクション：

en: Parent Project Type
ja_JP: 親プロジェクトタイプ

en: Parent Project Type:
ja_JP: 親プロジェクトタイプ:

en: Parent Template Part Type
ja_JP: 親テンプレートパーツタイプ

en: Parent Template Part Type:
ja_JP: 親テンプレートパーツタイプ:

en: Password must be at least %d characters.
ja_JP: %d文字以上のパスワードを選んでください。

en: Passwords may not contain the character "\".
ja_JP: パスワードに "\" という文字を含めることはできません。

en: Pause Slideshow
ja_JP: スライドショーを一時停止

en: Pending invite
ja_JP: 保留中の招待

en: Performance
ja_JP: パフォーマンス

en: Personalize newsletter
ja_JP: ニュースレターをカスタマイズ

en: Personalize your site
ja_JP: サイトをカスタマイズする

en: Plans
ja_JP: プラン

en: Play Slideshow
ja_JP: スライドショーを再生

en: Please connect your user account to WordPress.com
ja_JP: ユーザーアカウントを WordPress.com に接続してください。

en: Please define an SVG icon filename.
ja_JP: SVG アイコンのファイル名を決めてください。

en: Please define default parameters in the form of an array.
ja_JP: 配列形式におけるデフォルトパラメーターを設定してください。

en: Please reload the page to see your stats...
ja_JP: 統計情報を確認するにはページを再度読み込んでください...

en: Plugins
ja_JP: プラグイン

en: Podcasting
ja_JP: ポッドキャスト

en: Popular Labels
ja_JP: 人気のラベル

en: Popular Project Tags
ja_JP: 人気のプロジェクトタグ

en: Portfolio Archive Content
ja_JP: ポートフォリオアーカイブコンテンツ

en: Portfolio Archive Featured Image
ja_JP: ポートフォリオアーカイブアイキャッチ画像

en: Portfolio Archive Title
ja_JP: ポートフォリオアーカイブタイトル

en: Portfolio Projects
ja_JP: ポートフォリオプロジェクト

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
ja_JP: ポートフォリオページに最大 %1$s プロジェクトを表示

en: Post Details
ja_JP: 投稿の詳細

en: Post IDs to include in Full Sync
ja_JP: 完全同期に含める投稿 ID

en: Post excerpt
ja_JP: 投稿の抜粋

en: Posts page changed successfully.
ja_JP: 投稿ページの変更が完了しました。

en: Pre-designed by top talent. Just add your touch.
ja_JP: プロによるデザインに 自分で仕上げのタッチを加えるだけ。

en: Prefix to add before the stats identifiers.
ja_JP: 統計情報の識別子の前に追加する接頭辞。

en: Preprocessor
ja_JP: プリプロセッサ

en: Prevents new post and page from being created as well as existing posts and pages from being edited, and closes comments site wide.
ja_JP: 新しい投稿とページの作成に加えて、既存の投稿に対する編集を防止し、コメント機能をサイト全体で停止します。

en: Preview premium styles
ja_JP: プレミアムスタイルをプレビュー

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
ja_JP: 製品を発売し、他の人と共有する前に、自分のサイトで製品をプレビューします。

en: Previous Slide
ja_JP: 前のスライド

en: Price
ja_JP: 値段

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Project
ja_JP: プロジェクト

en: Project Tag
ja_JP: プロジェクトタグ

en: Project Tags
ja_JP: プロジェクトタグ

en: Project Type
ja_JP: プロジェクトタイプ

en: Project Types
ja_JP: プロジェクトタイプ

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ja_JP: プロジェクト項目の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">プロジェクトをプレビュー</a>

en: Project list navigation
ja_JP: プロジェクトリストのナビゲーション

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
ja_JP: プロジェクトを公開しました。<a href="%s">プロジェクトを表示</a>

en: Project restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s からプロジェクトを復元しました

en: Project saved.
ja_JP: プロジェクトを保存しました。

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
ja_JP: プロジェクトを予約投稿しました: <strong>%1$s</strong> 。<a target="_blank" href="%2$s">プロジェクトををプレビュー</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ja_JP: プロジェクトを送信しました。<a target="_blank" href="%s">プロジェクトをプレビュー</a>

en: Project tag list
ja_JP: プロジェクトタグリスト

en: Project tag list navigation
ja_JP: プロジェクトタグリストのナビゲーション

en: Project type list
ja_JP: プロジェクトタイプリスト

en: Project type list navigation
ja_JP: プロジェクトタイプリストのナビゲーション

en: Project updated.
ja_JP: プロジェクトを更新しました。

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
ja_JP: プロジェクト項目を更新しました。<a href="%s">項目を表示</a>

en: Projects
ja_JP: プロジェクト

en: Projects list
ja_JP: プロジェクトリスト

en: Promote with Blaze
ja_JP: Blaze を使って宣伝

en: Provision SSL certificate
ja_JP: SSL認証をプロビジョニングする

en: Published by %s
ja_JP: 投稿者: %s

en: Purchase the %s plan to<br> activate CSS customization
ja_JP: %s プランを購入して<br> CSS カスタマイズを有効化

en: Purchases
ja_JP: 購入

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Read the blogs and topics you follow
ja_JP: フォロー中のブログやトピックを読む

en: Reading
ja_JP: 表示設定

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja_JP: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Receive web and mobile notifications for posts on this site.
ja_JP: このサイトの投稿のウェブ通知とモバイル通知を受け取ります。

en: Redirect
ja_JP: リダイレクト

en: Remove premium styles
ja_JP: プレミアムスタイルを削除

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Requesting user_id %1$d does not match token user_id %2$d
ja_JP: リクエストする user_id %1$d がトークンの user_id %2$d と一致しません

en: Require Two-Step Authentication
ja_JP: 二段階認証が必須です

en: Resend invite
ja_JP: 招待を再送信

en: Review the migrated plugins
ja_JP: 移行されたプラグインを確認する

en: Review the site's content
ja_JP: サイトのコンテンツを確認

en: Revoke invite
ja_JP: 招待を取り消す

en: Saturdays at %s.
ja_JP: 土曜日%s。

en: Save New Order
ja_JP: 新しい順序を保存

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ja_JP: 次回のコメントで使用するために、ブラウザーに自分の名前、メールアドレス、サイトを保存します。

en: Scan
ja_JP: スキャン

en: Scheduled
ja_JP: 予約済み

en: Scheduled Updates
ja_JP: 更新を予約しました

en: Script "%s" depends on wp-i18n but does not specify "textdomain"
ja_JP: スクリプト "%s" には wp-i18n が必要ですが、"textdomain" を指定しません

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Menu Item Labels
ja_JP: 検索メニュー項目ラベル

en: Search Menu Items
ja_JP: メニュー項目を検索

en: Search Menu Sections
ja_JP: メニューセクションを検索

en: Search Project Tags
ja_JP: プロジェクトタグを検索

en: Search Project Types
ja_JP: プロジェクトタイプを検索

en: Search Projects
ja_JP: プロジェクトを検索

en: Search Template Part Types
ja_JP: テンプレートパーツタイプを検索

en: Search Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツを検索

en: Search Testimonials
ja_JP: 推薦文を検索

en: Secret mismatch
ja_JP: シークレットが一致しません

en: Secure Sign On
ja_JP: 安全なサインオン

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Select a design
ja_JP: デザインを選択

en: Select a theme&hellip;
ja_JP: テーマを選択…

en: Select another theme to view its custom CSS.
ja_JP: カスタム CSS を表示する別のテーマを選択してください。

en: Send invite
ja_JP: 招待状を送信

en: Separate tags with commas
ja_JP: タグが複数ある場合はコンマで区切ってください

en: Server Settings
ja_JP: サーバー設定

en: Set &#8220;%s&#8221; as the default category
ja_JP:  デフォルトのカテゴリーを「%s」に設定

en: Set &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
ja_JP: 最新の投稿を表示するページを「%s」に設定

en: Set &#8220;%s&#8221; as your site's homepage
ja_JP: サイトのホームページを「%s」に設定

en: Set a different media width for full size images.
ja_JP: フルサイズ画像には別のメディアサイズを設定します。

en: Set as default
ja_JP: デフォルトとして設定

en: Set as homepage
ja_JP: ホームページとして設定

en: Set as posts page
ja_JP: 投稿ページとして設定

en: Set new connection owner
ja_JP: 新しい連携の所有者を設定する

en: Set to false will trigger the site to disconnect.
ja_JP: false に設定すると、サイトとの連携が解除されます。

en: Set up an offer for your supporters
ja_JP: サポーターへのオファーを設定する

en: Set up payment method
ja_JP: 支払い方法を設定

en: Set up ssh
ja_JP: SSH を設定

en: Set up your site
ja_JP: サイトを設定

en: Set up your video site
ja_JP: 動画サイトを設定

en: Settings
ja_JP: セッティング

en: Share your site
ja_JP: サイトを共有

en: Shared Salt to use when generating checksum
ja_JP: チェックサムを生成するときに共有ソルトを使用する

en: Should only range edges be returned
ja_JP: 範囲の終端のみを返すべき

en: Show falling snow on my site
ja_JP: サイトに雪を降らせる

en: Show falling snow on my site until January 4<sup>th</sup>.
ja_JP: 1月4日までサイトに雪を降らせる。<sup></sup>

en: Site
ja_JP: サイト

en: Site Logo
ja_JP: サイトロゴ

en: Site Monitoring
ja_JP: サイトの監視

en: Site Settings
ja_JP: サイト設定

en: Site Setup
ja_JP: サイトのセットアップ

en: Site is not connected
ja_JP: サイトが連携されていません

en: Site migration
ja_JP: サイトの移行

en: Site setup
ja_JP: サイトのセットアップ

en: Sites
ja_JP: サイト

en: Size of batches
ja_JP: バッチのサイズ

en: Slug of the admin color scheme.
ja_JP: 管理画面の配色のスラッグ

en: Snow
ja_JP: 雪

en: Social Links Menu
ja_JP: ソーシャルリンクメニュー

en: Social Menu
ja_JP: ソーシャルメニュー

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site. Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
ja_JP: 誰かがあなたのサイトへのアクセス権を不正に取得しようとしているか、何らかのバグが発生したようです。いずれの場合も、このウィンドウを閉じて構いません。

en: Something got a little mixed up and an unexpected WordPress.com user logged in.
ja_JP: 手違いで、想定しない WordPress.com ユーザーがログインしました。

en: Something went wrong when attempting to like that comment. Please try again.
ja_JP: 対象コメントに「いいね」を付けようとした際にエラーが発生しました。 もう一度お試しください。

en: Something went wrong when attempting to unlike that comment. Please try again.
ja_JP: 対象コメントの「いいね」を解除しようとした際にエラーが発生しました。 もう一度お試しください。

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
ja_JP: エラーが発生しました。ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: Something went wrong. Please try again.
ja_JP: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
ja_JP: Jetpack 接続に問題が発生しました。

en: Sorry, this comment could not be posted.
ja_JP: このコメントを投稿できませんでした。

en: Sorry, you are not allowed to access this endpoint.
ja_JP: このエンドポイントにアクセスする権限がありません。

en: Sorry, you can not create a schedule with the same plugins as an existing schedule.
ja_JP: 既存のスケジュールと同じプラグインでスケジュールを作成できません。

en: Sorry, you can not create a schedule with the same time as an existing schedule.
ja_JP: 既存のスケジュールと同じ時間のスケジュールを作成できません。

en: Sorry, you can not schedule theme updates at this time.
ja_JP: 現在、テーマの更新を予約できません。

en: Staging
ja_JP: ステージング

en: Start Fresh
ja_JP: 最初から始める

en: Start ID for the histogram
ja_JP: ヒストグラムの開始 ID

en: Start a website
ja_JP: サイトをスタート

en: Start building your audience
ja_JP: 読者を集める

en: Start customizing
ja_JP: カスタマイズをスタート

en: Start writing
ja_JP: 執筆を開始

en: Start writing or type '/' to insert a block
ja_JP: 文章を入力、または「/」を入力してブロックを挿入

en: Stats
ja_JP: 統計

en: Strip non-ascii characters?
ja_JP: ASCII 以外の文字を除去しますか ?

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.
ja_JP: 今すぐ購読し、続きを読んで、すべてのアーカイブにアクセスしましょう。

en: Subscribers
ja_JP: 購読者

en: Success!
ja_JP: 成功しました !

en: Suggestions
ja_JP: 候補

en: Sundays at %s.
ja_JP: 日曜日%s。

en: Sunset
ja_JP: サンセット

en: Switch
ja_JP: 切り替え

en: Sync has been aborted because the IXR client is missing.
ja_JP: IXR クライアントが見つからないため、同期が中止されました。

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
ja_JP: アイデンティティの衝突を引き起こす可能性があるため、WordPress.com との同期をブロック中です

en: Tag name
ja_JP: タグ名

en: Tags:
ja_JP: タグ:

[ctx: Template]
en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Template part published privately.
ja_JP: テンプレートパーツを限定公開しました。

en: Template part published.
ja_JP: テンプレートパーツを公開しました。

en: Template part reverted to draft.
ja_JP: テンプレートパーツを下書きに戻しました。

en: Template part scheduled.
ja_JP: テンプレートパーツを公開予約しました。

en: Template part updated.
ja_JP: テンプレートパーツを更新しました。

en: Template parts list
ja_JP: テンプレートパーツ一覧

en: Template parts list navigation
ja_JP: テンプレートパーツ一覧のナビゲーション

en: Test plugin for the jetpack-mu-wpcom package
ja_JP: jetpack-mu-wpcom パッケージのプラグインをテスト

en: Testimonial
ja_JP: 推薦文

en: Testimonial Archive Content
ja_JP: お客様の声アーカイブコンテンツ

en: Testimonial Archive Featured Image
ja_JP: お客様の声アーカイブアイキャッチ画像

en: Testimonial Archive Title
ja_JP: お客様の声アーカイブタイトル

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ja_JP: 推薦文の下書きを更新しました。<a target="_blank" href="%s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial list navigation
ja_JP: 推薦文リストのナビゲーション

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
ja_JP: 推薦文ページに最近%1$s件の推薦文を表示する

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
ja_JP: 推薦文を公開しました。<a href="%s">推薦文を表示</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
ja_JP: リビジョン %s から推薦文を復元しました

en: Testimonial saved.
ja_JP: 推薦文を保存しました。

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
ja_JP: 推薦文を<strong>%1$s</strong>に予約投稿しました。<a target="_blank" href="%2$s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ja_JP: 推薦文を送信しました。<a target="_blank" href="%s">推薦文をプレビュー</a>

en: Testimonial updated.
ja_JP: 推薦文を更新しました。

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
ja_JP: 推薦文を更新しました。<a href="%s">推薦文を表示</a>

en: Testimonials
ja_JP: 推薦文

en: Testimonials list
ja_JP: 推薦文リスト

en: Textdomain aliases should be registered before the %1$s hook. This notice was triggered by the %2$s domain.
ja_JP: textdomain のエイリアスは %1$s フックの前に登録する必要があります。この通知は %2$s ドメインによってトリガーされました。

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
ja_JP: このサイトのクライアント ID / WP.com ブログ ID

en: The Toolbar is always visible on Atomic sites while connected to the Automattic proxy.
ja_JP: Automattic プロキシに接続されている間、Atomic サイトでツールバーが常に表示されます。

en: The URL is not from the current site.
ja_JP: URL が現在のサイトからのものではありません。

en: The URL scheme must match the current site.
ja_JP: URL スキームが現在のサイトと一致している必要があります。

en: The WP.com user ID of the connected user
ja_JP: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザー ID

en: The WP.com user email of the connected user
ja_JP: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザーメールアドレス

en: The WP.com username of the connected user
ja_JP: 連携中のユーザーの WordPress.com ユーザー名

en: The authorization process expired. Please go back and try again.
ja_JP: 認証処理の期限が切れています。前の画面に戻ってもう一度お試しください。

en: The bot id to chat with.
ja_JP: 利用するチャットのボット ID。

en: The bot id to get the chat for.
ja_JP: 取得するチャットのボット ID。

en: The chat id for the existing chat.
ja_JP: 既存のチャットのチャット ID。

en: The chat id to get the chat for.
ja_JP: 取得するチャットのチャット ID。

en: The classic WP-Admin WordPress interface.
ja_JP: WordPress のクラシック版の WP-Admin インタフェース。

en: The content of your latest posts page is automatically generated and cannot be edited.
ja_JP: 最新の投稿ページのコンテンツは自動的に生成され、編集することはできません。

en: The context to continue the chat with.
ja_JP: 継続するチャットのコンテキスト。

en: The endpoint is not available on connected sites.
ja_JP: エンドポイントは、接続されたサイトでは使用できません。

en: The feedback rating value.
ja_JP: フィードバックの評価値。

en: The file permissions on this host prevent editing files.
ja_JP: このホストのファイル権限により、ファイルを編集できません。

en: The isActive argument should be set to false.
ja_JP: isActive 引数は false に設定する必要があります。

en: The message id for the existing message.
ja_JP: 既存のメッセージのメッセージ ID。

en: The message to add to the chat
ja_JP: チャットに追加するメッセージ

en: The number of items per page.
ja_JP: 1ページに表示する項目数。

en: The number of sites of the connected WP.com user
ja_JP: 連携中の WordPress.com ユーザーのサイト数

en: The number of the page to retrieve, limited to 100
ja_JP: 取得するページ数 (最大100)

en: The path must be a string.
ja_JP: パスは文字列にしてください。

en: The path must be a valid URL.
ja_JP: パスは有効な URL である必要があります。

en: The request is not signed correctly.
ja_JP: リクエストの署名が正しくありません。

en: The request method is missing.
ja_JP: リクエストメソッドがありません。

en: The required "%s" parameter is malformed.
ja_JP: 必須変数 “%s” が不正な形式になっています。

en: The required "%s" parameter is missing.
ja_JP: 必須変数 “%s” が指定されていません。

en: The required "local_user" parameter is missing.
ja_JP: 必須変数 “local_user” が指定されていません。

en: The required "nonce" parameter is missing.
ja_JP: 必須変数 “nonce” が指定されていません。

en: The schedule could not be created.
ja_JP: スケジュールを作成できませんでした。

en: The schedule could not be found.
ja_JP: スケジュールが見つかりませんでした。

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
ja_JP: おすすめコンテンツの設定は「<a href="%s">外観 &rarr; カスタマイズ</a>」に移動しました。

en: The site is not the main network site
ja_JP: このサイトはメインのネットワークサイトではありません

en: The specified plugins are managed and auto-updated by WordPress.com.
ja_JP: 指定されたプラグインは、WordPress.com によって管理および自動更新されます。

en: The specified plugins are not installed on the website. Please make sure the plugins are installed before attempting to schedule updates.
ja_JP: 指定されたプラグインがサイトにインストールされていません。 スケジュールを更新しようとする前に、プラグインがインストールされていることを確認してください。

en: Theme Showcase
ja_JP: テーマショーケース

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: There are currently no posts to display.
ja_JP: 現在表示する投稿はありません。

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ja_JP: この投稿はパスワードで保護されているため抜粋文はありません。

en: There is no previous invite for this user
ja_JP: このユーザーには過去の招待がありません

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
ja_JP: ユーザー作成エラーが発生しました。サイトの管理者にお問い合わせください。

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
ja_JP: WordPress.com を使ってログインする際にエラーが発生しました。ユーザー名とパスワードでログインしてみてください。

en: There was an issue validating this request.
ja_JP: このリクエストの検証中に問題が発生しました。

en: There was an unspecified error registering the site
ja_JP: サイトの登録中に不明なエラーが発生しました

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
ja_JP: よく使われるパスワードです。他のユーザーが推測しにくいパスワードを指定してください。

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
ja_JP: パスワードが簡単すぎます:大文字、小文字、または数字を追加することで強力にできます。

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
ja_JP: パスワードが簡単すぎます:!#=?*& などの特殊文字を含めることによって強力にできます。

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
ja_JP: パスワードが簡単すぎます:文字と数字を両方含めることによって強力にできます。

en: This request method does not support body parameters.
ja_JP: このリクエストメソッドは body のパラメーターをサポートしていません。

en: This request method is not supported.
ja_JP: このリクエストメソッドはサポートされていません。

en: This user didn&#8217;t accept the invitation to join this site yet.
ja_JP: このユーザーはこのサイトに参加するための招待をまだ承認していません。

en: This user doesn&#8217;t have a Jetpack SSO connection to WordPress.com. Invite them to the site to increase security and improve their experience.
ja_JP: このユーザーは WordPress.com への Jetpack SSO 接続を持っていません。 サイトに招待してセキュリティを強化し、エクスペリエンスを向上させましょう。

en: This user has connected their WordPress.com account.
ja_JP: このユーザーが、使用している WordPress.com アカウントを連携しました。

en: This user is a contractor, freelancer, consultant, or agency.
ja_JP: このユーザーは、受託業者、フリーランサー、コンサルタント、または代理店のいずれかです。

en: This user will be invited to WordPress.com. You can include a personalized welcome message with the invitation.
ja_JP: このユーザーは WordPress.com に招待されます。 招待にはパーソナライズされたウェルカムメッセージを含めることができます。

en: Thumbnail
ja_JP: サムネイル

en: Thursdays at %s.
ja_JP: 木曜日%s。

en: To take ownership of the site, we ask that the person you designate contacts us at %s with a copy of the death certificate.
ja_JP: サイトの所有権を取得するには、指名された人物が %s から当社に問い合わせ、死亡証明書のコピーを提出する必要があります。

en: Token for user %d is malformed
ja_JP: ユーザー %d のトークンが不正な形式になっています

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
ja_JP: ヘルプ

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
ja_JP: 全履歴を表示

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Tooltip
ja_JP: ツールチップ

en: Transparent
ja_JP: 透明

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t exist.
ja_JP: 存在しないユーザーの招待を試みました。

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t have an email address.
ja_JP: メールアドレスのないユーザーの招待を試みました。

en: Tried to revoke an invite for a user that doesn&#8217;t exist.
ja_JP: 存在しないユーザーの招待の取り消しを試みました。

en: Tried to revoke an invite that doesn&#8217;t exist.
ja_JP: 存在しない招待の取り消しを試みました。

en: Try Fiverr Logo Maker
ja_JP:  Fiverr Logo Maker を試す

en: Try customizing your theme styles to get your site looking just right.
ja_JP: テーマのスタイルをカスタマイズして、サイトの外観を適切にしましょう。

en: Tuesdays at %s.
ja_JP: 火曜日%s。

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
ja_JP: このサイトにアクセスするには2段階認証が必要です。<a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">セキュリティ設定</a>にアクセスして、アカウントの<a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">2段階認証</a>を設定してください。

en: Types:
ja_JP: 種類

en: URI of the admin page where the user should be redirected after connection flow
ja_JP: 接続フローの確立後、ユーザーがリダイレクトされる管理画面の URI

en: URL secret does not exist.
ja_JP: URL シークレットが存在しません。

en: URL secret to compare to the ones stored in the database.
ja_JP: データベースに保存されているものと比較する URL シークレット。

en: UTC%s
ja_JP: UTC %s

en: UUID:
ja_JP: UUID :

en: Unable to fetch the requested data.
ja_JP: リクエストされたデータを取得できません。

en: Unable to save new URL secret
ja_JP: 新しい URL シークレットを保存できません

en: Unable to unlink the connection owner.
ja_JP: 接続の所有者のリンクを解除できません。

en: Uncategorized
ja_JP: 未分類

en: Underline
ja_JP: 下線

en: Unknown Plugin Update Failure
ja_JP: 不明なプラグイン更新エラー

en: Unlike this comment
ja_JP: このコメントの「いいね」を解除

en: Unlock more with premium and free plugins
ja_JP: 無料プラグインとプレミアムプラグインをさらに活用する

en: Unset &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
ja_JP: 最新の投稿を表示するページを「%s」にする設定を解除

en: Unset as posts page
ja_JP: 投稿ページの設定を解除

en: Update Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベルを更新

en: Update Menu Section
ja_JP: メニューセクションを更新

en: Update Project Tag
ja_JP: プロジェクトタグを更新

en: Update Project Type
ja_JP: プロジェクトタイプを更新

en: Update Template Part Type
ja_JP: 新規テンプレートパーツタイプを更新

en: Update your About page
ja_JP: 「サイトについて」固定ページを更新

en: Update your domain's DNS
ja_JP: ドメインの DNS を更新する

en: Update your site's design
ja_JP: サイトのデザインを更新する

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Upgrade now
ja_JP: 今すぐアップグレード

en: Upgrade plan
ja_JP: プランをアップグレード

en: Upgrade required
ja_JP: アップグレードが必要です

en: Upgrades
ja_JP: アップグレード

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Upload from URL
ja_JP: URL からアップロード

en: Upload your first video
ja_JP: 最初の動画をアップロード

en: Uploading…
ja_JP: アップロード中…

en: Use WP-Admin to manage your site.
ja_JP: WP-Admin を使用してサイトを管理します。

en: Use WordPress.com’s guided importer to import posts and comments from Medium, Substack, Squarespace, Wix, and more.
ja_JP: WordPress.com のガイド付きインポーターを使用して、Medium、Substack、Squarespace、Wix などから投稿やコメントをインポートします。

en: Use WordPress.com’s native dashboard to manage your site.
ja_JP: WordPress.com のネイティブダッシュボードを使用してサイトを管理します。

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
ja_JP: キーボードの <kbd>Tab</kbd> キーを使ってカラム間を移動できます。<kbd>Enter</kbd> または<kbd>Return</kbd> キーで各列を保存し、次へ進むことができます。

en: Use these settings to display different types of content on your site.
ja_JP: 異なる種類のコンテンツをサイト上で表示するにはこれらの設定をお使いください。

en: User IDs to include in Full Sync or "initial"
ja_JP: 完全同期に含めるユーザー ID または「initial」

en: User invite revoked successfully.
ja_JP: ユーザーの招待は正常に取り消されました。

en: User not found.
ja_JP: ユーザーが見つかりません

en: User was invited successfully!
ja_JP: ユーザーは正常に招待されました。

en: User was re-invited successfully!
ja_JP: ユーザーは正常に再招待されました。

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Valid user is required
ja_JP: 有効なユーザーを入力してください。

en: Valid user is required.
ja_JP: 有効なユーザーを入力してください。

en: Verification secrets are empty
ja_JP: 認証シークレットが空です

en: Verification secrets are incomplete
ja_JP: 認証シークレットが不完全です

en: Verification secrets not found
ja_JP: 認証シークレットが見つかりません

en: Verification took too long
ja_JP: 認証に時間がかかり過ぎています

en: Verify email address
ja_JP: メールアドレスを確認

en: Verify the email address for your domains
ja_JP: ドメインのメールアドレスを確認

en: View Menu Item
ja_JP: メニュー項目を表示

en: View Menu Item Label
ja_JP: メニュー項目ラベルを表示

en: View Menu Section
ja_JP: メニューセクションを表示

en: View Project
ja_JP: プロジェクトを表示

en: View Project Tag
ja_JP: プロジェクトタグを表示

en: View Project Type
ja_JP: プロジェクトタイプを表示

en: View Template Part
ja_JP: テンプレートパーツを表示

en: View Template Part Type
ja_JP: テンプレートパーツタイプを表示

en: View Testimonial
ja_JP: 推薦文を表示

en: View all posts
ja_JP: すべての投稿を表示

en: View all posts by %s
ja_JP: %s の投稿をすべて表示

[ctx: View options to switch between]
en: View
ja_JP: 表示

en: View site metrics
ja_JP: サイトメトリクスを表示

en: View your product
ja_JP: 製品を表示

en: WP Admin
ja_JP: WP 管理画面

en: Warning! You are about to delete the Jetpack connection owner (%s) for this site, which may cause some of your Jetpack features to stop working.
ja_JP: 警告 !このサイトの Jetpack 連携の所有者 (%s) を削除しようとしています。削除すると、Jetpack の機能の一部が動作しなくなります。

en: Was not able to unlink the user. Please try again.
ja_JP: ユーザーのリンクを解除できませんでした。もう一度お試しください。

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
ja_JP: お使いのアカウントは見つかりませんでした。アカウントをすでにお持ちの場合は、WordPress.com に連携済みであることを確認してください。

en: We highly recommend inviting users to join WordPress.com and log in securely using <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> to ensure maximum security and efficiency.
ja_JP: 最大限のセキュリティと効率を確保するため、ユーザーに WordPress.com への登録と<a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">セキュアサインオン</a>を使用した安全なログインを推奨することを強くお勧めします。

en: We'll keep you in the loop!
ja_JP: 最新情報をお届けします !

en: Website
ja_JP: サイト

en: Website (optional)
ja_JP: ウェブサイト (オプション)

en: Wednesdays at %s.
ja_JP: 水曜日%s。

en: Weekly
ja_JP: 毎週

en: Whether to mark this as a test chat (a11n-only).
ja_JP: これをテストチャットとしてマークするかどうか (a11n のみ)。

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
ja_JP: characters_including_spaces

en: WordPress.com Features
ja_JP: WordPress.com 機能

en: WordPress.com Site Settings
ja_JP: WordPress.com サイト設定

en: WordPress.com account
ja_JP: WordPress.com アカウント

en: WordPress.com invitation will be automatically revoked for user: <strong>%s</strong>. | WordPress.com invitations will be automatically revoked for users: <strong>%s</strong>.
ja_JP[0]: 次のユーザーへの WordPress.com 招待は自動的に取り消されます: <strong>%s</strong>。

en: WordPress.com users can change their profile’s basic details ( i.e., First Name, Last Name, Display Name, About ) in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Profile settings.</a>
ja_JP: WordPress.com ユーザーは、<a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com の「プロフィール設定」でプロフィールの基本情報 (姓、名、表示名、経歴など) を変更できます。</a>

en: WordPress.com users can change their profile’s email & website address in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Account settings.</a>
ja_JP: WordPress.com ユーザーは、<a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com の「アカウント設定」でプロフィールのメールアドレスとサイトのアドレスを変更できます。</a>

en: Write 3 posts
ja_JP: 投稿を3件作成

en: Write a comment...
ja_JP: コメントをどうぞ

en: Write a reply...
ja_JP: コメントする...

en: Write a welcome message
ja_JP: 歓迎メッセージを入力

en: Write your first post
ja_JP: 最初の投稿を書く

en: Writing
ja_JP: 投稿設定

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
ja_JP: すでにこのサイトのアカウントをお持ちです。ユーザー名とパスワードで<a href="%1$s">ログイン</a>し、WordPress.com に連携してください。

en: You are not allowed to perform this action.
ja_JP: この操作を実行する権限がありません。

en: You aren’t authorized to do that.
ja_JP: この操作をする承認を受けていません。

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
ja_JP: ブロックエディターにあるグローバルスタイルを使用してフォントを変更できます。

en: You can choose to transfer connection ownership to one of these already-connected admins:
ja_JP: すでに連携されている管理者のいずれかに、連携の所有権を譲渡できます。

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
ja_JP: お使いの WordPresscom アカウントを %s に連携することで、ログインの時間を短縮できるようになりました。

en: You cannot call this method until Jetpack Config is configured
ja_JP: このメソッドを使用する前にまずは Jetpack Config を設定しましょう

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
ja_JP: この操作を行う適切なユーザー権限がありません。

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
ja_JP: この操作を行う適切なユーザー権限がありません。
    			これが間違いであると思われる場合、サイト管理者に連絡してください。

en: You do not need to pass a $content parameter anymore.
ja_JP: $content パラメーターを渡す必要がなくなりました。

en: You don&#8217;t have permission to invite users.
ja_JP: ユーザーを招待する権限がありません。

en: You don&#8217;t have permission to revoke invites.
ja_JP: 招待を取り消す権限がありません。

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
ja_JP: この機能を使うには Jetpack プラグインと WordPress.com アカウントの連携が必要です。

en: You must have Two-Step Authentication enabled on your WordPress.com account.
ja_JP: WordPress.com アカウントで2段階認証を有効にする必要があります。

en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">Mailerlite ウィジェット</a>を正しく使用するには、アカウント ID と UUID を入力する必要があります。<a href="%2$s" target="_blank">詳細手順をご覧ください</a>。

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
ja_JP: 連携前に Jetpack を登録する必要があります。

en: You've added your first product!
ja_JP: 最初の製品を追加しました。

en: Your %s widget requires JavaScript to function properly.
ja_JP: %s ウィジェットを正しく機能させるには、JavaScript が必要です。

en: Your Custom Content Types
ja_JP: カスタムコンテンツタイプ

en: Your Jetpack Blaze dashboard requires JavaScript to function properly.
ja_JP: Jetpack Blaze ダッシュボードを正しく機能させるには、JavaScript が必要です。

en: Your Jetpack Stats dashboard requires JavaScript to function properly.
ja_JP: Jetpack 統計情報ダッシュボードを正しく機能させるには、JavaScript が必要です。

en: Your Jetpack Stats widget requires JavaScript to function properly.
ja_JP: Jetpack 統計ウィジェットを正しく機能させるには、JavaScript が必要です。

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ja_JP: ポートフォリオアーカイブには現在項目がありません。ダッシュボードから作成できます。

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ja_JP: 推薦文アーカイブには現在何もありません。ダッシュボードから作成できます。

en: Your connection with WordPress.com seems to be broken. If you're experiencing issues, please try reconnecting.
ja_JP: WordPress.com との連携が切れてしまったようです。問題が発生している場合は、再接続をお試しください。

en: Your password is too weak: Looks like you are including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
ja_JP: パスワードが簡単すぎます。あなた自身の推測しやすい情報が含まれているようです。もう少し推測しにくいパスワードにしてください。

en: Your site contains premium styles. Upgrade now to publish them and unlock tons of other features.
ja_JP: サイトにはプレミアムスタイルが含まれています。 今すぐアップグレードして、そのスタイルで公開し、他のさまざまな機能を活用しましょう。

en: Your site includes <a href="%1$s" target="_blank">premium styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the %2$s plan or higher.
ja_JP: サイトに<a href="%1$s" target="_blank">プレミアムスタイル</a>が含まれています。これは、%2$s プラン以上のプランにアップグレードした場合にのみ訪問者に表示されるスタイルです。

en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
ja_JP: サイトは http から https へのリダイレクトを誤って二重にエンコードしています。これにより、Jetpack は接続を認証できません。この解決方法の詳細については、<a href="%s">サポートページ</a>を参照してください。

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
ja_JP: お使いのテーマは <strong>%s</strong> に対応しています

en: Your theme supports Testimonials
ja_JP: お使いのテーマは推薦文機能に対応しています

en: Your user is not permitted to access this resource.
ja_JP: ユーザーはこのリソースにアクセスできません。

en: You’re previewing %s
ja_JP: %s をプレビュー中です

en: You’ve added your first video!
ja_JP: 最初の動画が追加されました !

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
ja_JP: テンプレートパーツタイプ

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: block description]
en: Count down to your favorite next thing, and celebrate with fireworks when the time is right!
ja_JP: 次のお気に入りイベントをカウントダウンして、そのときが来たら花火でお祝いしましょう。

[ctx: block description]
en: Create a timeline of events.
ja_JP: イベントのタイムラインを作成します。

[ctx: block keyword]
en: countdown
ja_JP: カウントダウン

[ctx: block keyword]
en: event
ja_JP: イベント

[ctx: block keyword]
en: events
ja_JP: イベント

[ctx: block keyword]
en: timeline
ja_JP: タイムライン

[ctx: block title]
en: Event Countdown
ja_JP: イベントカウントダウン

[ctx: block title]
en: Timeline
ja_JP: タイムライン

en: collapsed
ja_JP: 折りたたみ表示

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
ja_JP: 投稿者:

en: edit
ja_JP: 編集

en: expanded
ja_JP: 展開表示

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: DOWN
ja_JP: 下

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: UP
ja_JP: 上

en: per %s
ja_JP: / %s

[ctx: post author]
en:  and
ja_JP: と

[ctx: post author]
en: by
ja_JP: 招待者 :

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
ja_JP: テンプレートパーツ

[ctx: product name shown in menu]
en: Stats
ja_JP: 統計情報

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
ja_JP: テンプレートパーツタイプ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
ja_JP: テンプレートパーツタイプ
