WordPress.com - plugins - jetpack-mu-wpcom - en to ru translation catalogue (894 entries)

en:  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
ru[0]:  Ширина темы <strong>%1$s</strong> по умолчанию составляет %2$d пиксель.
ru[1]:  Ширина темы <strong>%1$s</strong> по умолчанию составляет %2$d пикселей.
ru[2]:  Ширина темы <strong>%1$s</strong> по умолчанию составляет %2$d пикс.

en:  and
ru:  и

en:  once
ru:  однократно

en:  per
ru:  за

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
ru[0]: %1$d продукт
ru[1]: %1$d продукта
ru[2]: %1$d продуктов

en: %s is not a valid command.
ru: %s не действительная команда.

en: %s wants to access your site’s data. Log in to authorize that access.
ru: %s хочет получить доступ к данным вашего сайта. Войдите на сайт, чтобы разрешить доступ.

en: &mdash; Select &mdash;
ru: &mdash; Выбрать &mdash;

en: (Address never made public)
ru: (адрес останется скрытым)

en: (modified %s ago)
ru: (обновлено %s назад)

en: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Learn more</a> about the connection owner and what will break if you do not have one.
ru: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Узнайте больше</a> о том, кто такой владелец подключения и что не будет работать, если у вас нет такого.

en: <span>A bright idea,</span> <span>coming soon</span>
ru: <span>Блестящая идея,</span> <span>уже скоро</span>

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
ru: <span>Автор:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>Error</strong>: Invalid site ID.
ru: <strong>Ошибка</strong>: недопустимый идентификатор сайта.

en: <strong>Error</strong>: The custom message is too long. Please keep it under 500 characters.
ru: <strong>Ошибка</strong>: слишком длинное пользовательское сообщение. Объём текста не должен превышать 500 символов.

en: <strong>Error</strong>: The user invitation email could not be sent, the user account was not created.
ru: <strong>Ошибка</strong>: не удалось отправить пользователю письмо с приглашением, учётная запись пользователя не создана.

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
ru: Для доступа к этому сайту требуется учетная запись WordPress.com. Войдите, нажав кнопку ниже, или создайте бесплатную учетную запись WordPress.com.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
ru: Несколько слов, чтобы побудить читателей оставлять комментарии

en: A non-empty nonce must be supplied.
ru: Необходимо предоставить непустой случайный код.

en: Access a variety of free and paid plugins that can enhance your site's functionality and features.
ru: Получите доступ ко множеству бесплатных и платных плагинов, которые значительно расширят функциональность вашего сайта.

en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ru: Идентификатор учетной записи <a href="%s" target="_blank">(инструкции)</a>:

en: Account Settings
ru: Настройки учетной записи

en: Account not found. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
ru: Учетная запись не найдена. Если у вас уже есть учетная запись, убедитесь, что вы подключены к WordPress.com.

en: Activate
ru: Активировать

en: Activated
ru: Активировано

en: Activating
ru: Активация

en: Activity Log
ru: Журнал активности

en: Add Many Items
ru: Добавить несколько блюд

en: Add Menu Item
ru: Добавить раздел меню

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add New Menu Item Label
ru: Добавить ярлык элемента меню

en: Add New Menu Section
ru: Добавить новый раздел меню

en: Add New Plugin
ru: Добавить новый плагин

en: Add New Project
ru: Добавить новый проект

en: Add New Project Tag
ru: Добавить новую метку проекта

en: Add New Project Type
ru: Добавить новый тип проекта

en: Add New Site
ru: Добавить новый сайт

en: Add New Template Part
ru: Добавить новую часть шаблона

en: Add New Template Part Type
ru: Добавить новый тип части шаблона

en: Add New Testimonial
ru: Добавить новый отзыв

en: Add New User
ru: Добавить нового пользователя

en: Add One Item
ru: Добавить блюдо

en: Add These New Menu Items
ru: Добавить новые элементы меню

en: Add a domain
ru: Добавить домен

en: Add a new page
ru: Добавить новую страницу

en: Add a post title
ru: Добавить заголовок записи

en: Add links
ru: Добавить ссылки

en: Add or remove Labels
ru: Добавить или удалить Ярлыки

en: Add or remove tags
ru: Добавить или удалить метки

en: Add subscribers
ru: Добавить подписчиков

en: Add the Subscribe Block to your site
ru: Добавьте блок подписки на сайт

en: Add to section:
ru: Добавить в раздел:

en: Add your About page
ru: Добавьте страницу «Обо мне»

en: Add your products
ru: Добавить товары

en: Add-Ons
ru: Дополнения

en: Add-ons
ru: Дополнения

en: Additional CSS
ru: Дополнительные стили

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
ru: Настройте форму комментирования записи с помощью приветственного текста и цветовой схемы.

en: Admin Interface Style
ru: Стиль интерфейса администратора

en: Admin interface style changed.
ru: Стиль интерфейса администратора изменился.

en: Advertising
ru: Рекламная деятельность

en: All Menu Item Labels
ru: Все ярлыки элемента меню

en: All Menu Sections
ru: Все разделы меню

en: All Project Tags
ru: Все метки проекта

en: All Project Types
ru: Все типы проектов

en: All Projects
ru: Все проекты

en: All Sites
ru: Все сайты

en: All Template Part Types
ru: Все типы частей шаблона

en: All Template Parts
ru: Все части шаблона

en: All Testimonials
ru: Все отзывы

en: All Users
ru: Все пользователи

en: Allow Blocks
ru: Разрешить блоки

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
ru: Также показывать отмеченные записи вне области рекомендуемого содержимого.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
ru: Администратора этого блога должен настроить подключение Jetpack.

en: An error has occurred when inviting the user to the site.
ru: Во время приглашения пользователя на сайт произошла ошибка.

en: An error has occurred when revoking the invite for the user.
ru: Во время отзыва приглашения у пользователя произошла ошибка.

en: An error has occurred when revoking the user invite.
ru: Во время отзыва приглашения у пользователя произошла ошибка.

en: An unknown error occurred.
ru: Произошла неизвестная ошибка.

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
ru: Все автоматические обновления отключены администратором сайта.

en: Appearance
ru: Отображение

en: Aquatic
ru: Морская

en: As always, feel free to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support team</a> if you have any questions.
ru: Если у вас возникнут вопросы, обращайтесь в <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">службу поддержки</a>.

en: Attempted to send a new invitation to a user using an invite that doesn&#8217;t exist.
ru: Попытка отправить новое приглашение пользователю при помощи несуществующего приглашения.

en: Author Bio
ru: Об авторе

en: Automatically use first image in post
ru: Автоматически использовать первое изображение в записи

en: Available Tools
ru: Все инструменты

en: Back to template part types
ru: Назад к типам частей шаблона

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
ru: Перед продолжением авторизуйтесь на вашем сайте с Jetpack.

en: Blank
ru: Пустая

en: Blaze &#8220;%s&#8221; to Tumblr and WordPress.com audiences.
ru: Покажите "%s" в Tumblr и WordPress.com с помощью Blaze.

en: Blog Display
ru: Оформление блога

en: Blog is already registered
ru: Блог уже зарегистрирован

en: Build a website. Sell something. Blog. And so much more.
ru: Создайте веб-сайт. Продавайте товары. Ведите блог. И ещё столько всего.

en: Build your audience with tags
ru: Привлеките аудиторию с помощью тегов

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel reply
ru: Отменить ответ

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
ru: Невозможно установить cookie-редиректы, т. к. заголовки страницы уже отправлены.

en: Cannot parse URL %s
ru: Не могу обработать URL %s

en: Cart
ru: Корзина

en: Changes you make in the editor won’t be applied to your site until you activate the theme.
ru: Изменения, вносимые в редакторе, не будут отображаться на сайте до тех пор, пока вы не активируете тему.

en: Choose a domain
ru: Выбрать домен

en: Choose a plan
ru: Выбрать тарифный план

en: Choose a theme
ru: Выберите тему

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
ru: Выберите вид страниц блога и архива: либо полный текст записи, либо цитата, либо вариант по умолчанию в данной теме: сочетание цитаты и полного текста.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
ru: Выберите вид страниц блога и архива: полный текст записи или цитата.

en: Choose from the most used Labels
ru: Выбрать из наиболее часто используемых ярлыков

en: Choose from the most used tags
ru: Выбрать из часто используемых меток

en: Choose someone to look after your site when you pass away.
ru: Выберите, кто будет распоряжаться вашим сайтом после вашей кончины.

en: Claim your free one-year domain
ru: Получите домен бесплатно на год

en: Classic Blue
ru: Классическая синяя

en: Classic Bright
ru: Классическая яркая

en: Classic Dark
ru: Классическая тёмная

en: Classic style
ru: Классический стиль

en: Classic view
ru: Классический вид

en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
ru: Нажмите здесь, чтобы открыть редактор блоков и изменить шрифты.

en: Collect sales tax
ru: Собирайте налог с продаж

en: Color Scheme
ru: Цветовая схема

en: Column mappings
ru: Назначение столбцов

en: Coming Soon
ru: Скоро будет доступно

en: Comma seperated list of additional fields that should be included in status.
ru: Список разделённых запятой дополнительных полей, которые необходимо включить в статус.

en: Comment
ru: Оставить комментарий

en: Comment IDs to include in Full Sync
ru: Идентификаторы комментариев, включаемых в полную синхронизацию

en: Comment sent successfully
ru: Комментарий отправлен.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Common
ru: Общее

en: Complete your profile
ru: Заполните свой профиль

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
ru: Поздравляем! Блоки Premium теперь доступны для использования.

en: Connect
ru: Подключайтесь

en: Connect a Stripe account to collect payments
ru: Подключите учётную запись Stripe, чтобы получать платежи

en: Connect to WordPress.com
ru: Подключение к WordPress.com

en: Connect your domain
ru: Подключите ваш домен

en: Connect your social media accounts
ru: Подключите свои аккаунты в соцсетях

en: Connected
ru: Подключено

en: Connecting a WordPress.com account unlocks Jetpack’s full suite of features including secure logins.
ru: Подключение учётной записи WordPress.com разблокирует полный набор функций Jetpack, в том числе безопасный вход.

en: Content Options
ru: Параметры содержимого

en: Context for the Full Sync
ru: Контекст для полной синхронизации

en: Continue and launch
ru: Продолжить и запустить

en: Continue editing
ru: Продолжить редактирование

en: Continue reading
ru: Читать дальше

en: Continue reading %s
ru: Читать далее %s

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ru: Читать <span class="screen-reader-text"> "%s"</span> далее

en: Continue to write your first post
ru: Вернуться к созданию первой записи

en: Contrast
ru: Контраст

en: Could not confirm migration.
ru: Невозможно подтвердить миграцию.

en: Could not confirm new owner.
ru: Невозможно подтвердить нового владельца.

en: Could not confirm safe mode.
ru: Не удалось подтвердить безопасный режим.

en: Could not delete sync error option.
ru: Не удалось удалить опцию синхронизации ошибок.

en: Create paid Newsletter
ru: Создать платную рассылку

en: Current
ru: Текущая дата

en: Custom CSS
ru: Пользовательские CSS

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
ru: Пользовательская CSS теперь настраивается в конфигураторе.

en: Custom Message
ru: Пользовательское сообщение

en: Custom field deleted.
ru: Произвольные поля удалены.

en: Custom field updated.
ru: Произвольные поля обновлены.

en: Customer Name
ru: Имя заказчика

en: Customer Testimonials
ru: Отзывы клиентов

en: Customize
ru: Настроить

en: Customize Testimonials Archive
ru: Настроить архив отзывов

en: Customize content with AI
ru: Персонализировать контент при помощи ИИ

en: Customize your domain
ru: Настройте домен

en: Customize your store
ru: Настройте параметры вашего магазина

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Daily Writing Prompt
ru: Ежедневная тема для авторов

en: Daily at %s.
ru: Ежедневно в %s.

en: Dark
ru: Тёмная

en: Data Modules that should be included in Full Sync
ru: Модули данных, которые следует включить в полную синхронизацию

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default category changed successfully.
ru: Рубрика по умолчанию успешно изменена.

[ctx: Default page title]
en: About
ru: О нас

[ctx: Default page title]
en: Contact
ru: Контакты

en: Default style
ru: Стиль по умолчанию

en: Default view
ru: Стандартный вид

en: Description
ru: Описание

en: Discover a curated selection of free and premium plugins designed to enhance your site's functionality and features.
ru: Ознакомьтесь с подборкой лучших бесплатных и платных плагинов, предназначенных для расширения функций и возможностей вашего сайта.

en: Discover more from %s
ru: Больше на %s

en: Discussion
ru: Обсуждение

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Dismiss this notice
ru: Закрыть это уведомление

en: Display Mailerlite subscriber popup
ru: Показать окно подписки на Mailerlite

en: Display author
ru: Показывать автора

en: Display categories
ru: Показывать категории

en: Display comment link
ru: Показывать ссылку на комментарий

en: Display date
ru: Показывать дату

en: Display on blog and archives
ru: Размещать на страницах блога и архивных страницах

en: Display on pages
ru: Отображать на страницах

en: Display on single posts
ru: Отображать в отдельных записях

en: Display on single projects
ru: Просмотр отдельных проектов

en: Display tags
ru: Отображать теги

en: Dive deep into the world of WordPress.com themes. Discover the responsive and stunning designs waiting to bring your site to life.
ru: Исследуйте вселенную тем WordPress.com. Найдите множество великолепных вариантов адаптивного дизайна, готовых оживить ваш сайт прямо сейчас.

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
ru: Не показывать метку в информации о записи и облаке меток.

en: Do we want the checksum or object ids.
ru: Требуются ли идентификаторы контрольной суммы или объекта?

en: Domain
ru: Домены

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
ru: Домен %1$s не прошел проверку is_usable_domain, так как он является субдоменом WordPress.com.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
ru: Домен %1$s не прошел проверку is_usable_domain, так как он пустой.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
ru: Домен %1$s не прошел проверку is_usable_domain, так как он находится на запрещенном массиве.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
ru: Домен %1$s не прошел проверку is_usable_domain, так как он использует недопустимый домен верхнего уровня.

en: Domains
ru: Домены

en: Don't use the theme's original CSS.
ru: Не использовать оригинальную CSS темы.

en: Draft
ru: Черновик

en: Drive traffic to your site
ru: Привлекайте посетителей на сайт

en: Earn money with your newsletter
ru: Зарабатывайте при помощи рассылки

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
ru: Помечайте меткой <a href="%1$s">"Избранное"</a> все или только определенные записи. Ваша тема поддерживает до %2$s записей в области избранного содержимого.

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Menu Item
ru: Изменить элемент меню

en: Edit Menu Item Label
ru: Изменить ярлык элемента меню

en: Edit Menu Section
ru: Редактировать раздел меню

en: Edit Project
ru: Редактировать проект

en: Edit Project Tag
ru: Изменить метку проекта

en: Edit Project Type
ru: Изменить тип проекта

en: Edit Template Part
ru: Изменить часть шаблона

en: Edit Template Part Type
ru: Изменить тип части шаблона

en: Edit Testimonial
ru: Редактировать отзыв

en: Edit a page
ru: Редактировать страницу

en: Edit site design
ru: Изменить дизайн сайта

en: Email
ru: Электронная почта

en: Email (address never made public)
ru: Адрес электронной почты (останется скрытым)

en: Email me new comments
ru: Отправлять мне новые комментарии по эл. почте

en: Email me new posts
ru: Отправлять мне новые записи по эл. почте

en: Emails
ru: Рассылки

en: Enable Locked Mode
ru: Включить режим блокировки

en: Enable Portfolio Projects for this site.
ru: Включите поддержку проектов портфолио для этого сайта.

en: Enable Testimonials for this site.
ru: Включите поддержку отзывов для этого сайта.

en: Enable blocks in comments
ru: Включить блоки в комментариях

en: Enable post sharing
ru: Включить возможность делиться записями

en: Enable subscribers modal
ru: Включить модальное окно подписчиков

en: End ID for the histogram
ru: Конечный идентификатор гистограммы

en: Enhanced Ownership
ru: Усовершенствованный протокол передачи собственности

en: Enter media URL
ru: Введите URL-адрес медиафайла

en: Enter the customer's name here
ru: Введите имя клиента

en: Enter the menu item's name here
ru: Введите название блюда

en: Enter your email address
ru: Введите свой адрес электронной почты

en: Error Details: %s
ru: Подробности ошибки: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
ru: Сведения об ошибке: Идентификатор Jetpack начинается с цифры. Не публикуйте это сообщение об ошибке! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
ru: Сведения об ошибке: Отсутствует идентификатор Jetpack. Не публикуйте это сообщение об ошибке! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
ru: Сведения об ошибке: Идентификатор Jetpack не является скалярной величиной. Не публикуйте это сообщение об ошибке! %s

en: Error during unschedule of the event.
ru: Ошибка при удалении мероприятия из расписания.

en: Error: your Facebook login has expired.
ru: Ошибка: срок действия вашего логина Facebook истёк.

en: Every %d minutes
ru: Каждые %d минут

en: Every Jetpack site needs at least one connected admin for the features to work properly. Please connect to your WordPress.com account via the button below. Once you connect, you may refresh this page to see an option to change the connection owner.
ru: Каждому сайту Jetpack требуется хотя бы один подключенный администратор, чтобы сайт работал должным образом. Подключитесь к своей учетной записи WordPress.com с помощью кнопки ниже. После подключения можно обновить эту страницу, чтобы получить возможность изменить владельца подключения.

en: Every minute
ru: Каждую минуту

en: Explore marketplace plugins
ru: Просмотреть плагины для маркетплейса

en: Explore plugins
ru: Открыть плагины

en: Explore themes
ru: Просмотр тем

en: Export
ru: Экспорт

en: External User
ru: Внешний пользователь

en: Failed to disconnect the site as it appears already disconnected.
ru: Не удалось отключить сайт, так как он уже отключен.

en: Failed to fetch user token from WordPress.com.
ru: Не удалось получить токен пользователя от WordPress.com.

en: Featured
ru: Рекомендуется

en: Featured Content
ru: Избранное содержимое

en: Featured Images
ru: Изображения записей

en: Feedback
ru: Обратная связь

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
ru: Оставайтесь в режиме редактирования вашей домашней странички либо продолжите и запустите сайт.

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
ru: Изменения файла отключены администратором сайта.

en: Filter Testimonials list
ru: Фильтровать список отзывов

en: Filter menu items list
ru: Фильтровать список элементов меню

en: Filter projects list
ru: Фильтровать список проектов

en: Filter template parts list
ru: Фильтр списка частей шаблона

en: Find the perfect theme for your site
ru: Найдите идеальную тему для вашего сайта

en: Finish Sensei setup
ru: Завершить настройку Sensei

en: Finish store setup
ru: Завершить настройку магазина

en: Flex your site's features with plugins
ru: Расширяйте возможности сайта с помощью плагинов

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Food Menus
ru: Нижнее меню

en: Footer
ru: Нижняя часть

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
ru: Например, специи, любимое и т. п.<br />Разделяйте запятыми.

en: Fridays at %s.
ru: По пятницам в %s.

en: Full post
ru: Полная запись

en: General
ru: Общие

en: Get paid with WooPayments
ru: Зарабатывайте с WooPayments

en: Get started
ru: Начало работы

en: Get your first 10 subscribers
ru: Привлеките первые десять подписчиков

en: Give your site a name
ru: Назовите свой сайт

en: Go to slide %d
ru: Перейти к слайду %d

en: Greeting Text
ru: Текст приветствия

en: Grow your business
ru: Развивайте бизнес

en: Header
ru: Заголовок

en: Help
ru: Справка

en: Home
ru: Главная страница

en: Homepage changed successfully.
ru: Главная страница успешно изменена.

en: Hosting
ru: Хостинг

en: Hosting Features
ru: Функции хостинга

en: Hourly views
ru: просмотров за час

en: IP address `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the private network.
ru: IP-адрес %1$s не прошёл проверку is_usable_domain, так как он располагается в частной сети.

en: If text fields should be converted to latin1 in checksum calculation.
ru: Следует ли конвертировать текстовые поля в latin1 при расчёте контрольной суммы.

en: If true, include the feedback rating value for each message in the response.
ru: Если верно, включить значение рейтинга обратной связи для каждого ответного сообщения.

en: If you are on a shared computer, remember to also <a href="%1$s">log out of WordPress.com</a>.
ru: Если вы используете общий компьютер, не забудьте <a href="%1$s">выйти из учётной записи WordPress.com</a>.

en: Import
ru: Импорт

en: Import existing subscribers
ru: Импортировать подписчиков

en: Important notice about your Jetpack connection:
ru: Важное замечание о подключении Jetpack:

en: Indicates from what plugin the request is coming from
ru: Указывает, из какого плагина поступил запрос

en: Indicates where the registration action was triggered for tracking/segmentation purposes
ru: Указывает место запуска регистрации для отслеживания или сегментации

en: Install a custom plugin
ru: Установка пользовательского плагина

en: Install the mobile app
ru: Установите мобильное приложение

en: Instantly
ru: Сразу же

en: Integrations
ru: Интеграции

en: Interested in getting blog post updates? Simply click the button below to stay in the loop!
ru: Хотите получать уведомления о новых записях в блоге? Чтобы всегда быть в курсе новостей, просто нажмите кнопку ниже!

en: Invalid Parameter
ru: Неверный параметр.

en: Invalid Registration State
ru: Недопустимый статус регистрации

en: Invalid blog token
ru: Токен блога недействителен

en: Invalid parent type.
ru: Недопустимый тип родительского элемента.

en: Invalid token for user %d
ru: Недействительный токен пользователя %d

en: Invalid user id is provided
ru: Указан неверный ИД пользователя

en: Invalid user identifier.
ru: Неверный идентификатор пользователя.

en: Invalid user token is provided
ru: Указан неверный токен пользователя

en: Invite user
ru: Пригласить пользователя

en: Invite user to WordPress.com
ru: Пригласите пользователя на WordPress.com

en: Is connection owner
ru: Владелец подключения

en: It cannot be changed.
ru: Это изменить нельзя.

en: Items on your restaurant's menu
ru: Блюда из меню ресторана

en: Jetpack Force 2FA requires Jetpack’s SSO feature.
ru: Для работы Jetpack Force 2FA требуется функция SSO Jetpack.

en: Jetpack Plugin Version
ru: Версия плагина Jetpack

en: Jetpack Safe Mode
ru: Безопасный Режим Jetpack

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
ru: Пожертвования Jetpack отключены в пользу пожертвований Newspack.

en: Jetpack experienced an issue trying to save options (cannot_save_secrets). We suggest that you contact your hosting provider, and ask them for help checking that the options table is writable on your site.
ru: При сохранении параметров в Jetpack произошла ошибка (cannot_save_secrets). Рекомендуем обратиться к поставщику услуг хостинга и попросить его проверить возможность записи в таблицу параметров сайта.

en: Jetpack is already connected.
ru: Jetpack уже подключен.

en: Jetpack is disconnected & site is private. Reconnect Jetpack to manage site visibility settings.
ru: Jetpack отключён, а сайт переведён в закрытый режим. Подключите Jetpack заново, чтобы изменить настройки отображения сайта.

en: Justify
ru: По ширине

en: Keep editing
ru: Продолжить редактирование

en: Labels
ru: Ярлыки

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
ru: Ярлыки: <small>специи, любимое, и т. п. <em>Разделяйте ярлыки запятыми</em></small>

en: Last heartbeat sent at: %s
ru: Последнее уведомление отправлено на: %s

en: Launch site
ru: Запустить сайт

en: Launch your blog
ru: Запустите свой блог

en: Launch your site
ru: Запустите свой сайт

en: Launch your store
ru: Запустите собственный магазин

en: Learn More
ru: Узнать больше

en: Learn more about Featured Images
ru: Узнать больше об избранных изображениях

en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
ru: Узнайте больше об изменении шрифтов с помощью глобальных стилей.

en: Leave a Reply
ru: Ответить

en: Leave a comment
ru: Оставить комментарий

en: Leave a comment. (log in optional)
ru: Оставить комментарий (вход в систему не обязателен)

en: Leave a reply to %s
ru: Ответить на %s

en: Leave a reply. (log in optional)
ru: Ответить (вход в систему не обязателен)

en: Legacy Contact
ru: Контактные данные наследника

en: Let visitors use a WordPress.com or Facebook account to comment
ru: Разрешить посетителям использовать учётные записи WordPress.com или Facebook, чтобы оставлять комментарии

en: Light
ru: Светлая

en: Like
ru: Нравится

en: Like this comment
ru: Поставить отметку «Нравится» этому комментарию

en: Liked by you
ru: Вам это понравилось

en: Load more posts
ru: Загрузить другие записи

en: Loading
ru: загрузка...

en: Loading your comment...
ru: Загрузка комментария…

en: Locked Mode
ru: Режим блокировки

en: Log in
ru: Войти

en: Log in as <span>%s</span>
ru: Войти как <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
ru: Войти как другой пользователь WordPress.com

en: Log in or provide your name and email to leave a comment.
ru: Чтобы оставить комментарий, войдите в систему или укажите ваше имя и адрес электронной почты.

en: Log in or provide your name and email to leave a reply.
ru: Чтобы ответить, войдите в систему или укажите ваше имя и адрес электронной почты.

en: Log in to leave a comment.
ru: Войдите, чтобы оставить комментарий.

en: Log in to leave a reply.
ru: Войдите, чтобы ответить.

en: Log in with WordPress.com
ru: Войти через WordPress.com

en: Log in with username and password
ru: Войти, используя имя пользователя и пароль

en: Log out
ru: Выйти

en: Logged in via %s
ru: Выполнен вход по %s

en: Logging In...
ru: Вход…

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in safe mode.
ru: Вход через WordPress.com отключен для сайтов в безопасном режиме.

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
ru: Вход через WordPress.com отключен для сайтов в тестовом режиме.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
ru: Авторизация через WordPress.com в данный момент недоступна по причине того, что этот сайт испытывает проблемы со связью.

en: M j, Y @ G:i
ru: d.m.Y H:i

en: Mailerlite subscriber popup
ru: Окно подписки на Mailerlite

en: Make an incredible logo in minutes
ru: Создайте замечательный логотип за считанные минуты

en: Manage Domain
ru: Управление доменом

en: Manage Email
ru: Управление электронной почтой

en: Manage Purchases
ru: Покупки

en: Manage on WP.com ↗
ru: Управляйте на WP.com ↗

en: Manage site visibility, gift subscriptions, ownership, and other site tools on WordPress.com ↗
ru: Управляйте видимостью сайта, подарочными подписками, правом владения и пользуйтесь другими инструментами сайта на WordPress.com ↗

en: Manage with Live Preview
ru: Настроить с трансляцией просмотра

en: Manage your paid Newsletter plan
ru: Управляйте платной подпиской на рассылку

en: Manage your privacy settings
ru: Управление настройками приватности

en: Manage your subscribers
ru: Управление подписчиками

en: Marketing
ru: Маркетинг

en: Marketplace
ru: Каталог

en: Match by Email
ru: Соответствие по адресу электронной почты

en: Media
ru: Медиафайлы

en: Media Width
ru: Ширина медиафайла

en: Menu
ru: Меню

en: Menu Item
ru: Элемент меню

en: Menu Item Label
ru: Ярлык элемента меню

en: Menu Item Labels
ru: Ярлыки элемента меню

en: Menu Items
ru: Блюда в меню

en: Menu Items re-ordered.
ru: Блюда пересортированы.

en: Menu Section
ru: Раздел меню

en: Menu Sections
ru: Разделы меню

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ru: Черновик блюда обновлен. <a target="_blank" href="%s">Просмотреть</a>

en: Menu item label list navigation
ru: Навигация по списку ярлыков элементов меню

en: Menu item labels list
ru: Список ярлыков элементов меню

en: Menu item list navigation
ru: Навигация по списку элементов меню

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
ru: Блюдо опубликовано. <a href="%s">Посмотреть блюдо</a>

en: Menu item restored to revision from %s
ru: Блюдо восстановлено из редакции от %s

en: Menu item saved.
ru: Блюдо сохранено.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
ru: Блюдо запланировано на: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Просмотреть</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ru: Блюдо принято на утверждение. <a target="_blank" href="%s">Просмотреть блюдо</a>

en: Menu item updated.
ru: Блюдо обновлено.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
ru: Блюдо обновлено. <a href="%s">Посмотреть блюдо</a>

en: Menu items list
ru: Список элементов меню

en: Menu section list
ru: Список разделов меню

en: Menu section list navigation
ru: Навигация по списку разделов меню

en: Migrate content
ru: Перенос содержимого

en: Migrating the site
ru: Перенос сайта

en: Mondays at %s.
ru: По понедельникам в %s.

en: Monetize
ru: Монетизация

en: Move menu section down
ru: Переместить раздел меню ниже

en: Move menu section up
ru: Переместить раздел меню выше

en: Multi network install are not supported.
ru: Установка нескольких сетей не поддерживается.

en: My %s WordPress.com Account
ru: Моя учётная запись %s WordPress.com

en: My Home
ru: Главная

en: My Mailboxes
ru: Мои почтовые ящики

en: My Profile
ru: Мой профиль

en: Name
ru: Имя

en: Name of Sync module
ru: Имя модуля синхронизации

en: Name of Sync module.
ru: Имя модуля синхронизации.

en: Name of Sync queue.
ru: Имя очереди синхронизации.

en: Name your blog
ru: Назовите свой блог

en: Never miss a beat!
ru: Не упустите ничего!

en: New Menu Item
ru: Новое блюдо

en: New Menu Item Label Name
ru: Имя нового ярлыка элемента меню

en: New Menu Sections Name
ru: Название нового раздела меню

en: New Project
ru: Новый проект

en: New Project Tag Name
ru: Имя новой метки проекта

en: New Project Type Name
ru: Имя нового типа проекта

en: New Row
ru: Новая строка

en: New Sync health status
ru: Статус состояния новой синхронизации

en: New Template Part
ru: Новая часть шаблона

en: New Template Part Type
ru: Новый тип части шаблона

en: New Testimonial
ru: Новый отзыв

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
ru: Новая бесплатная служба: Покажите в своем магазине тарифы почты Канады на доставку товаров!

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
ru: Новая бесплатная служба: Покажите в своем магазине тарифы USPS на доставку товаров! Дополнительный бонус: печатайте транспортные этикетки, не покидая WooCommerce.

en: New owner
ru: Новый владелец

en: New owner is not admin
ru: Новый владелец — не администратор

en: New owner is not connected
ru: Новый владелец не подключён

en: New owner is same as existing owner
ru: Новый владелец совпадает с существующим владельцем

en: New user token
ru: Новый токен пользователя

en: Newsletter
ru: Рассылка

en: Next Slide
ru: Следующий слайд

en: Next steps for your site
ru: Развитие вашего сайта

en: Nightfall
ru: Сумерки

en: No Labels
ru: Нет ярлыков

en: No Labels found
ru: Ярлыки не найдены

en: No Menu Items found
ru: Блюда не найдены

en: No Menu Items found in Trash
ru: Блюда не найдены в корзине

en: No Projects found
ru: Проекты не найдены

en: No Projects found in Trash
ru: В корзине проектов не найдено

en: No Testimonials found
ru: Отзывы не найдены

en: No Testimonials found in Trash
ru: В корзине отзывов не найдено

en: No blog token found
ru: Токен блога не найден

en: No primary user defined
ru: Основной пользователь не задан

en: No tags found.
ru: Меток не найдено.

en: No template part types found.
ru: Типов частей шаблонов не найдено.

en: No template parts found in Trash.
ru: Нет частей шаблона в корзине.

en: No template parts found.
ru: Частей шаблона не найдено.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
ru: Нет шаблонов. Пропущено отображение модального окна с выбором шаблона.

en: No token for user %d
ru: Отсутствует токен пользователя %d

en: No user tokens found
ru: Токены пользователей не найдены

en: No valid event name or type.
ru: Не указаны действительное имя или тип события.

en: None
ru: Нет

en: Notify me of new posts
ru: Сообщать мне о новых записях

en: Number of histogram buckets.
ru: Количество сегментов гистограммы.

en: Object Type
ru: Тип объекта

en: Objects Identifiers
ru: Идентификаторы объектов

en: On Mobile
ru: На мобильном

en: Optional
ru: Необязательно

en: Or
ru: Или

en: Or manage your WP.com account email ↗
ru: Или измените адрес электронной почты учётной записи WP.com ↗

en: Or manage your WP.com account password ↗
ru: Или измените пароль учётной записи WP.com ↗

en: Order
ru: Заказ

en: Our WordPress.com redesign for a better experience.
ru: Новый вариант дизайна WordPress.com — более удобный и совершенный.

en: Overview
ru: Обзор

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
ru: Расширение XML PHP недоступно. Jetpack требуется расширение XML для взаимодействия с WordPress.com. Обратитесь к поставщику услуг хостинга, чтобы включить расширение XML PHP.

en: Parent Menu Section
ru: Родительский раздел меню

en: Parent Menu Section:
ru: Родительский раздел меню:

en: Parent Project Type
ru: Тип родительского проекта

en: Parent Project Type:
ru: Тип родительского проекта:

en: Parent Template Part Type
ru: Родительский тип части шаблона

en: Parent Template Part Type:
ru: Родительский тип части шаблона:

en: Password must be at least %d characters.
ru: Пароль должен состоять хотя бы из %d символов.

en: Passwords may not contain the character "\".
ru: Пароль не должен содержать символ "".

en: Pause Slideshow
ru: Приостановить слайд-шоу

en: Pending invite
ru: Приглашение на утверждении

en: Performance
ru: Производительность

en: Personalize newsletter
ru: Персонализировать новостную рассылку

en: Personalize your site
ru: Придайте сайту индивидуальность

en: Plans
ru: Тарифные планы

en: Play Slideshow
ru: Воспроизвести слайд-шоу

en: Please connect your user account to WordPress.com
ru: Подключите свою учетную запись к WordPress.com

en: Please define an SVG icon filename.
ru: Пожалуйста задайте имя файла SVG значка.

en: Please define default parameters in the form of an array.
ru: Пожалуйста определите параметры по умолчанию в виде массива.

en: Please reload the page to see your stats...
ru: Чтобы просмотреть статистику, перезагрузите страницу…

en: Plugins
ru: Плагины

en: Podcasting
ru: Подкасты

en: Popular Labels
ru: Популярные ярлыки

en: Popular Project Tags
ru: Популярные метки проекта

en: Portfolio
ru: Портфолио

en: Portfolio Archive Content
ru: Содержимое архива портфолио

en: Portfolio Archive Featured Image
ru: Миниатюра архива портфолио

en: Portfolio Archive Title
ru: Заголовок архива портфолио

en: Portfolio Projects
ru: Проекты портфолио

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
ru: Страницы портфолио отображаются в большинстве проектов %1$s.

en: Post Details
ru: Параметры записи

en: Post IDs to include in Full Sync
ru: Идентификаторы записей, включаемых в полную синхронизацию

en: Post excerpt
ru: Цитата записи

en: Posts page changed successfully.
ru: Страница записей успешно изменена.

en: Powder Snow
ru: Снегопад

en: Pre-designed by top talent. Just add your touch.
ru: Созданные лучшими талантами шаблоны ждут ваших правок.

en: Prefix to add before the stats identifiers.
ru: Префикс, добавляемый перед идентификаторами статистики.

en: Preprocessor
ru: Препроцессор

en: Prevents new post and page from being created as well as existing posts and pages from being edited, and closes comments site wide.
ru: Не допускает создания новых и редактирования существующих записей и страниц, а также закрывает комментарии на всём сайте.

en: Preview premium styles
ru: Просмотр премиум-стилей

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
ru: Просмотрите товар на сайте, перед тем как выпустить его и показать другим.

en: Previous Slide
ru: Предыдущий слайд

en: Price
ru: Цена

en: Private
ru: Личный

en: Profile
ru: Профиль

en: Project
ru: Проект

en: Project Tag
ru: Метка проекта

en: Project Tags
ru: Метки проекта

en: Project Type
ru: Тип проекта

en: Project Types
ru: Типы проектов

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ru: Черновик проекта обновлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project list navigation
ru: Навигация по списку проектов

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
ru: Проект опубликован. <a href="%s">Просмотр проекта</a>

en: Project restored to revision from %s
ru: Проект восстановлен до редакции от %s

en: Project saved.
ru: Проект сохранен.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
ru: Проект запланирован на следующую дату: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ru: Проект отправлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр проекта</a>

en: Project tag list
ru: Список меток проектов

en: Project tag list navigation
ru: Навигация по списку меток проектов

en: Project type list
ru: Список типов проектов

en: Project type list navigation
ru: Навигация по списку типов проектов

en: Project updated.
ru: Проект обновлен.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
ru: Проект обновлен. <a href="%s">Просмотреть элемент</a>

en: Projects
ru: Проекты

en: Projects list
ru: Список проектов

en: Promote with Blaze
ru: Продвижение с Blaze

en: Provision SSL certificate
ru: Предоставление сертификата SSL

en: Published by %s
ru: Опубликовано %s

en: Purchase the %s plan to<br> activate CSS customization
ru: Приобретите тарифный план %s, чтобы<br> активировать настраиваемые таблицы CSS

en: Purchases
ru: Покупки

en: Read more
ru: Читать далее

en: Read the blogs and topics you follow
ru: Читайте ваши любимые блоги и темы

en: Reader
ru: Чтиво

en: Reading
ru: Чтение

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ru: Готовы опубликовать свою первую запись? <a href="%1$s">Начните отсюда</a>.

en: Receive web and mobile notifications for posts on this site.
ru: Получайте уведомления о новых записях на этом сайте через Интернет или по мобильной связи.

en: Redirect
ru: Переадресация

en: Remove premium styles
ru: Удалить премиум-стили

en: Reply
ru: Ответить

en: Requesting user_id %1$d does not match token user_id %2$d
ru: Запрашиваемый user_id %1$d не совпадает с user_id %2$d токена

en: Require Two-Step Authentication
ru: Требуется двухфакторная аутентификация

en: Resend invite
ru: Отправить приглашение заново

en: Review the migrated plugins
ru: Просмотреть перенесённые плагины

en: Review the site's content
ru: Проверить содержимое сайта

en: Revoke invite
ru: Отозвать приглашение

en: Sakura
ru: Сакура

en: Saturdays at %s.
ru: По субботам в %s.

en: Save New Order
ru: Сохранить новый заказ

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ru: Сохранить моё имя, адрес электронной почты и адрес сайта в этом браузере для комментариев в дальнейшем.

en: Scan
ru: Сканирование

en: Scheduled
ru: Запланировано

en: Scheduled Updates
ru: Запланированные обновления

en: Script "%s" depends on wp-i18n but does not specify "textdomain"
ru: Сценарий %s зависит от wp-i18n, но не указывает textdomain.

en: Search
ru: Поиск

en: Search Menu Item Labels
ru: Искать ярлыки элемента меню

en: Search Menu Items
ru: Искать элементы меню

en: Search Menu Sections
ru: Поиск разделов меню

en: Search Project Tags
ru: Поиск меток проектов

en: Search Project Types
ru: Искать типы проектов

en: Search Projects
ru: Поиск проектов

en: Search Template Part Types
ru: Поиск типов частей шаблонов

en: Search Template Parts
ru: Поиск частей шаблона

en: Search Testimonials
ru: Искать отзывы

en: Secret mismatch
ru: Несовпадение проверочного вопроса и ответа

en: Secure Sign On
ru: Безопасный вход

en: Security
ru: Безопасность

en: Select a design
ru: Выбрать дизайн

en: Select a theme&hellip;
ru: Выбрать тему…

en: Select another theme to view its custom CSS.
ru: Выберите другую тему, чтобы просмотреть её пользовательскую CSS.

en: Send invite
ru: послать приглашение

en: Separate tags with commas
ru: Метки разделяются запятыми

en: Server Settings
ru: Настройки сервера

en: Set &#8220;%s&#8221; as the default category
ru: Назначить «%s» рубрикой по умолчанию.

en: Set &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
ru: Установить «%s» в качестве страницы, где отображаются последние записи

en: Set &#8220;%s&#8221; as your site's homepage
ru: Установить «%s» в качестве главной страницы сайта

en: Set a different media width for full size images.
ru: Задать другую ширину медиафайлов для полноразмерных изображений.

en: Set as default
ru: Использовать по умолчанию

en: Set as homepage
ru: Установить в качестве главной страницы

en: Set as posts page
ru: Установить в качестве страницы записей

en: Set new connection owner
ru: Установить нового владельца подключения

en: Set to false will trigger the site to disconnect.
ru: Это приведет к отключению сайта.

en: Set up an offer for your supporters
ru: Создайте предложение для подписчиков

en: Set up payment method
ru: Настроить способ оплаты

en: Set up ssh
ru: Настройка SSH

en: Set up your site
ru: Настройте ваш сайт

en: Set up your video site
ru: Настройте ваш видеосайт

en: Settings
ru: Настройки

en: Share your site
ru: Поделитесь ссылкой на сайт

en: Shared Salt to use when generating checksum
ru: Общие случайные данные для использования при генерации контрольной суммы

en: Should only range edges be returned
ru: Следует ли возвращать только границы диапазона

en: Show falling snow on my site
ru: Отображать падающий снег на сайте

en: Show falling snow on my site until January 4<sup>th</sup>.
ru: Показывать падающий снег в моём блоге до 4 января.<sup></sup>

en: Site
ru: Сайт

en: Site Logo
ru: Логотип сайта

en: Site Monitoring
ru: Мониторинг состояния сайта

en: Site Settings
ru: Настройки сайта

en: Site Setup
ru: Настройка сайта

en: Site is not connected
ru: Сайт не подключён

en: Site migration
ru: Перенос сайта

en: Site setup
ru: Настройка сайта

en: Sites
ru: Сайты

en: Size of batches
ru: Размер сегментов

en: Slug of the admin color scheme.
ru: Слаг цветовой схемы консоли администратора

en: Snow
ru: Снег

en: Social Links Menu
ru: Меню социальных ссылок

en: Social Menu
ru: Меню социальных ссылок

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site. Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
ru: Возможно, кто-то хочет получить от вас разрешение на доступ к вашему сайту.  Либо произошла ошибка :). В любом случае закройте это окно.

en: Something got a little mixed up and an unexpected WordPress.com user logged in.
ru: Произошла ошибка, и вход выполнен от имени другого пользователя WordPress.com.

en: Something went wrong when attempting to like that comment. Please try again.
ru: Что-то пошло не так при попытке поставить комментарию отметку «Нравится». Повторите попытку.

en: Something went wrong when attempting to unlike that comment. Please try again.
ru: Что-то пошло не так при попытке удалить из комментария отметку «Нравится». Повторите попытку.

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
ru: Произошла ошибка. Обновите страницу и повторите попытку.

en: Something went wrong. Please try again.
ru: Произошла ошибка. Повторите попытку.

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
ru: Проблемы с подключением к Jetpack.

en: Sorry, this comment could not be posted.
ru: Извините, этот комментарий не удалось опубликовать.

en: Sorry, you are not allowed to access this endpoint.
ru: У вас нет доступа к этой конечной точке.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same plugins as an existing schedule.
ru: К сожалению, вы не можете создать расписание с теми же плагинами, что и в действующем расписании.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same time as an existing schedule.
ru: К сожалению, вы не можете создать расписание с тем же временем, что и в действующем расписании.

en: Sorry, you can not schedule theme updates at this time.
ru: К сожалению, вы не можете запланировать обновление темы на данный момент.

en: Staging
ru: Тестовый

en: Start Fresh
ru: Начать с чистого листа

en: Start ID for the histogram
ru: Начальный идентификатор гистограммы

en: Start a website
ru: Запустите веб-сайт

en: Start building your audience
ru: Начните формировать свою аудиторию

en: Start customizing
ru: Приступить к настройке

en: Start writing
ru: Начните писать

en: Start writing or type '/' to insert a block
ru: Начните писать или введите "/" для вставки блока

en: Stats
ru: Статистика

en: Strip non-ascii characters?
ru: Выявлять символы, не входящие в набор ASCII-символов?

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.
ru: Оформите подписку, чтобы продолжить чтение и получить доступ к полному архиву.

en: Subscribers
ru: Подписчики

en: Success!
ru: Поздравляем!

en: Suggestions
ru: Предложения

en: Sundays at %s.
ru: По воскресеньям в %s.

en: Sunset
ru: Закат

en: Switch
ru: Переключить

en: Sync has been aborted because the IXR client is missing.
ru: Синхронизация прервана, поскольку отсутствует клиент IXR.

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
ru: Синхронизация с WordPress.com была заблокирована, чтобы избежать привязки неверного сайта с похожими регистрационными данными.

en: Tag name
ru: Название метки

en: Tags:
ru: Метки:

[ctx: Template]
en: Add New
ru: Добавить новый

en: Template part published privately.
ru: Часть шаблона опубликована как личная.

en: Template part published.
ru: Часть шаблона опубликована.

en: Template part reverted to draft.
ru: Часть шаблона возвращена в черновики.

en: Template part scheduled.
ru: Часть шаблона запланирована.

en: Template part updated.
ru: Часть шаблона обновлена.

en: Template parts list
ru: Список частей шаблона

en: Template parts list navigation
ru: Навигация по списку частей шаблона

en: Test plugin for the jetpack-mu-wpcom package
ru: Тестовый плагин пакета jetpack-mu-wpcom

en: Testimonial
ru: Отзывы

en: Testimonial Archive Content
ru: Содержимое архива отзывов

en: Testimonial Archive Featured Image
ru: Миниатюра архива отзывов

en: Testimonial Archive Title
ru: Заголовок архива отзывов

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ru: Черновик отзыва обновлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр отзыва</a>

en: Testimonial list navigation
ru: Навигация по списку отзывов

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
ru: Страницы отзывов отображаются в большинстве отзывов %1$s.

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
ru: Отзыв опубликован. <a href="%s">Просмотреть отзыв</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
ru: Отзыв восстановлен до редакции от %s

en: Testimonial saved.
ru: Отзыв сохранен.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
ru: Отзыв запланирован на следующую дату: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Предварительный просмотр отзыва</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ru: Отзыв отправлен. <a target="_blank" href="%s">Предварительный просмотр отзыва</a>

en: Testimonial updated.
ru: Отзыв обновлен.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
ru: Отзыв обновлен. <a href="%s">Просмотреть отзыв</a>

en: Testimonials
ru: Отзывы

en: Testimonials list
ru: Список отзывов

en: Textdomain aliases should be registered before the %1$s hook. This notice was triggered by the %2$s domain.
ru: Псевдонимы textdomain следует зарегистрировать до хука действия %1$s. Это уведомление инициировано доменом %2$s.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
ru: Идентификатор клиента/идентификатор блога WP.com для этого сайта

en: The Toolbar is always visible on Atomic sites while connected to the Automattic proxy.
ru: Если прокси-сервер Automattic подключён, панель инструментов всегда отображается на сайтах Atomic.

en: The URL is not from the current site.
ru: Схема URL не соответствует данному сайту.

en: The URL scheme must match the current site.
ru: Схема URL должна соответствовать данному сайту.

en: The WP.com user ID of the connected user
ru: Идентификатор подключенного пользователя WP.com

en: The WP.com user email of the connected user
ru: Адрес электронной почты подключенного пользователя WP.com

en: The WP.com username of the connected user
ru: Имя подключенного пользователя WP.com

en: The authorization process expired. Please go back and try again.
ru: Процесс авторизации завершен.  Повторите попытку.

en: The bot id to chat with.
ru: Идентификатор бота для ведения чата.

en: The bot id to get the chat for.
ru: Идентификатор бота, для которого требуется найти чат.

en: The chat id for the existing chat.
ru: Идентификатор имеющегося чата.

en: The chat id to get the chat for.
ru: Идентификатор чата, который требуется найти.

en: The classic WP-Admin WordPress interface.
ru: Классический интерфейс консоли WP-Admin WordPress.

en: The content of your latest posts page is automatically generated and cannot be edited.
ru: Содержимое страницы последних записей формируется автоматически, его нельзя изменить.

en: The context to continue the chat with.
ru: Контекст для продолжения чата.

en: The endpoint is not available on connected sites.
ru: Конечная точка на подключённых сайтах недоступна.

en: The feedback rating value.
ru: Рейтинг обратной связи.

en: The file permissions on this host prevent editing files.
ru: Разрешения для файлов на этом сервере не предусматривают редактирование файлов.

en: The isActive argument should be set to false.
ru: Аргументу isActive необходимо присвоить значение false.

en: The message id for the existing message.
ru: Идентификатор имеющегося сообщения.

en: The message to add to the chat
ru: Сообщение для добавления в чат

en: The number of items per page.
ru: Количество элементов на странице.

en: The number of sites of the connected WP.com user
ru: Число сайтов подключенного пользователя WP.com

en: The number of the page to retrieve, limited to 100
ru: Номер страницы, которую требуется найти (до 100)

en: The path must be a string.
ru: Путь должен представлять собой строку.

en: The path must be a valid URL.
ru: Путь должен представлять собой допустимый URL-адрес.

en: The request is not signed correctly.
ru: Запрос не был подписан корректно.

en: The request method is missing.
ru: Не указан способ отправки запросов.

en: The required "%s" parameter is malformed.
ru: Обязательный параметр «%s» неверно сформирован.

en: The required "%s" parameter is missing.
ru: Отсутствует обязательный параметр «%s».

en: The required "local_user" parameter is missing.
ru: Отсутствует обязательный параметр local_user.

en: The required "nonce" parameter is missing.
ru: Отсутствует обязательный параметр nonce.

en: The schedule could not be created.
ru: Не удалось создать расписание.

en: The schedule could not be found.
ru: Не удалось найти расписание.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
ru: Настройки для избранного содержимого <a href="%s">перемещены в раздел "Внешний вид" → "Настройка"</a>.

en: The site is not the main network site
ru: Этот сайт не является основным сетевым сайтом

en: The specified plugins are managed and auto-updated by WordPress.com.
ru: Указанные плагины автоматически обновляются и находятся под управлением WordPress.com.

en: The specified plugins are not installed on the website. Please make sure the plugins are installed before attempting to schedule updates.
ru: Указанные плагины не установлены на этом веб-сайте. Убедитесь в том, что плагины установлены, перед тем как планировать обновления.

en: Theme Showcase
ru: Каталог тем

en: Themes
ru: Темы

en: There are currently no posts to display.
ru: Пока ещё нет записей для отображения.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ru: Отрывка нет, потому что запись защищена.

en: There is no previous invite for this user
ru: Предыдущее приглашение этому пользователю не найдено

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
ru: Произошла ошибка при создании пользователя для вас. Пожалуйста, свяжитесь с администратором вашего сайта.

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
ru: Произошла ошибка при авторизации через WordPress.com, пожалуйста попытайтесь снова или попробуйте авторизоваться при помощи логина и пароля.

en: There was an issue validating this request.
ru: При проверке этого запроса возникла проблема.

en: There was an unspecified error registering the site
ru: При регистрации сайта произошла неизвестная ошибка

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
ru: Это очень распространенный пароль. Выберите более сложный пароль, который будет трудно угадать.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
ru: Ваш пароль слишком слабый. Вы можете улучшить его, используя цифры или буквы в верхнем и нижнем регистре.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
ru: Ваш пароль слишком слабый: вы можете улучшить его, включив специальные символы, например, !#=?*&.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
ru: Ваш пароль недостаточно надежный. Чтобы улучшить его, используйте сочетания букв и цифр.

en: This request method does not support body parameters.
ru: Этот метод запроса не поддерживает параметры в теле.

en: This request method is not supported.
ru: Этот метод запроса не поддерживается

en: This user didn&#8217;t accept the invitation to join this site yet.
ru: Этот пользователь ещё не принял приглашения присоединиться к этому сайту.

en: This user doesn&#8217;t have a Jetpack SSO connection to WordPress.com. Invite them to the site to increase security and improve their experience.
ru: У этого пользователя нет подключения к WordPress.com по SSO Jetpack. Отправьте ему приглашение на сайт, чтобы повысить безопасность и удобство работы.

en: This user has connected their WordPress.com account.
ru: У этого пользователя есть подключённая учётная запись WordPress.com.

en: This user is a contractor, freelancer, consultant, or agency.
ru: Этот пользователь — подрядчик, фрилансер, консультант или агент.

en: This user will be invited to WordPress.com. You can include a personalized welcome message with the invitation.
ru: Этот пользователь будет приглашён на WordPress.com. В приглашение можно включить персонализированное приветственное сообщение.

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Thursdays at %s.
ru: По четвергам в %s.

en: To take ownership of the site, we ask that the person you designate contacts us at %s with a copy of the death certificate.
ru: Чтобы указанное вами лицо могло стать владельцем сайта, мы попросим его прислать нам копию свидетельства о смерти по адресу %s.

en: Token for user %d is malformed
ru: Токен пользователя %d указан неправильно

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
ru: Справка

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
ru: Показать полную историю изменений

en: Tools
ru: Инструменты

en: Transparent
ru: Прозрачная

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t exist.
ru: Попытка пригласить несуществующего пользователя.

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t have an email address.
ru: Попытка пригласить пользователя, у которого нет адреса электронной почты.

en: Tried to revoke an invite for a user that doesn&#8217;t exist.
ru: Попытка отозвать приглашение для несуществующего пользователя.

en: Tried to revoke an invite that doesn&#8217;t exist.
ru: Попытка отозвать несуществующее приглашение.

en: Try Fiverr Logo Maker
ru: Воспользуйтесь конструктором логотипов Fiverr

en: Try customizing your theme styles to get your site looking just right.
ru: Настраивайте стили своей темы, чтобы ваш сайт выглядел именно так, как вам нужно.

en: Tuesdays at %s.
ru: По вторникам в %s.

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
ru: Для доступа к сайту требуется двухфакторная авторизация. Зайдите в <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Настройки безопасности</a> для настройки <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Двухфакторной авторизации</a> вашей учетной записи.

en: Types:
ru: Типы

en: URI of the admin page where the user should be redirected after connection flow
ru: URI страницы администратора, на которую должен быть перенаправлен пользователь после сбоя подключения

en: URL secret does not exist.
ru: Секрет URL не существует.

en: URL secret to compare to the ones stored in the database.
ru: Секретный URL-адрес для сравнения с теми, которые хранятся в базе данных.

en: UTC%s
ru: UTC %s

en: Unable to fetch the requested data.
ru: Невозможно получить запрошенные данные.

en: Unable to save new URL secret
ru: Невозможно сохранить новый секрет URL

en: Unable to unlink the connection owner.
ru: Не удалось отсоединить владельца подключения.

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Underline
ru: Подчеркнутый

en: Unknown Plugin Update Failure
ru: Неизвестная ошибка обновления плагина

en: Unlike this comment
ru: Снять отметку «Нравится» с этого комментария

en: Unlock more with premium and free plugins
ru: Расширяйте свои возможности с помощью бесплатных и премиум-плагинов

en: Unset &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
ru: Отменить установку «%s» в качестве страницы, где отображаются последние записи

en: Unset as posts page
ru: Отменить установку в качестве страницы записей

en: Update Menu Item Label
ru: Обновить ярлык элемента меню

en: Update Menu Section
ru: Обновить раздел меню

en: Update Project Tag
ru: Обновить метку проекта

en: Update Project Type
ru: Обновить тип проекта

en: Update Template Part Type
ru: Обновить тип части шаблона

en: Update your About page
ru: Обновите страницу с информацией о вас

en: Update your domain's DNS
ru: Обновить записи DNS вашего домена

en: Update your site's design
ru: Обновите дизайн вашего сайта

en: Upgrade
ru: Платная услуга

en: Upgrade now
ru: Обновить сейчас

en: Upgrade plan
ru: Обновить тарифный план

en: Upgrade required
ru: Требуется обновление тарифа

en: Upgrades
ru: Платная услуга

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload from URL
ru: Загрузить с URL-адреса

en: Upload your first video
ru: Загрузите первое видео

en: Uploading…
ru: Загрузка...

en: Use WP-Admin to manage your site.
ru: Используйте WP-Admin для управления вашим сайтом.

en: Use WordPress.com’s guided importer to import posts and comments from Medium, Substack, Squarespace, Wix, and more.
ru: Воспользуйтесь мастером пошагового импорта WordPress.com, чтобы импортировать записи и комментарии из Medium, Substack, Squarespace, Wix и других платформ.

en: Use WordPress.com’s native dashboard to manage your site.
ru: Используйте собственную консоль WordPress.com для управления сайтом.

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
ru: Используйте клавишу <kbd>TAB</kbd> на клавиатуре, чтобы перемещаться между столбцами, <kbd>ENTER</kbd> или <kbd>RETURN</kbd>, чтобы сохранить строчку и перейти к следующей.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
ru: Используйте эти настройки для отображения различных типов содержимого на своем сайте.

en: User IDs to include in Full Sync or "initial"
ru: Идентификаторы пользователей, включаемых в полную синхронизацию или первоначальную процедуру

en: User invite revoked successfully.
ru: Приглашение пользователю успешно отозвано.

en: User not found.
ru: Пользователь не найден

en: User was invited successfully!
ru: Пользователь успешно приглашён!

en: User was re-invited successfully!
ru: Пользователь успешно приглашён ещё раз!

en: Users
ru: Пользователи

en: Valid user is required
ru: Необходимо указать действующего пользователя

en: Valid user is required.
ru: Требуется действительный пользователь.

en: Verification secrets are empty
ru: Проверочные вопросы отсутствуют

en: Verification secrets are incomplete
ru: Проверочные вопросы не заполнены до конца

en: Verification secrets not found
ru: Проверочные вопросы не найдены

en: Verification took too long
ru: Проверка заняла слишком много времени

en: Verify email address
ru: Подтвердить адрес эл. почты

en: Verify the email address for your domains
ru: Подтвердите адрес эл. почты для своих доменов

en: View Menu Item
ru: Посмотреть блюдо

en: View Menu Item Label
ru: Просмотреть ярлык элемента меню

en: View Menu Section
ru: Посмотреть раздел меню

en: View Project
ru: Просмотр проекта

en: View Project Tag
ru: Просмотреть метку проекта

en: View Project Type
ru: Просмотреть тип проекта

en: View Template Part
ru: Просмотр части шаблона

en: View Template Part Type
ru: Просмотр типа части шаблона

en: View Testimonial
ru: Просмотреть отзыв

en: View all posts
ru: Просмотреть все записи

en: View all posts by %s
ru: Смотреть все записи автора %s

[ctx: View options to switch between]
en: View
ru: Вид

en: View site metrics
ru: Просмотр показателей сайта

en: View your product
ru: Просмотреть товар

en: WP Admin
ru: Консоль

en: Warning! You are about to delete the Jetpack connection owner (%s) for this site, which may cause some of your Jetpack features to stop working.
ru: Внимание! Вы собираетесь удалить владельца подключения Jetpack (%s) для этого сайта, в результате некоторые функции Jetpack могут перестать работать.

en: Was not able to unlink the user. Please try again.
ru: Не удалось отменить привязку пользователя. Повторите попытку.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
ru: Не удалось обнаружить вашу учетную запись. Если у вас уже есть учетная запись, убедитесь, что вы подключены к WordPress.com.

en: We highly recommend inviting users to join WordPress.com and log in securely using <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> to ensure maximum security and efficiency.
ru: Настоятельно рекомендуем приглашать пользователей присоединяться к WordPress.com и выполнять <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">безопасный вход</a>, чтобы гарантировать максимальную безопасность и эффективность работы.

en: We'll keep you in the loop!
ru: Мы будем держать вас в курсе.

en: Website
ru: Сайт

en: Website (optional)
ru: Веб-сайт (необязательно)

en: Wednesdays at %s.
ru: По средам в %s.

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Whether to mark this as a test chat (a11n-only).
ru: Пометить ли этот чат как тестовый (только для a11n).

en: WordPress.com Features
ru: Возможности WordPress.com

en: WordPress.com Site Settings
ru: Настройки сайта WordPress.com

en: WordPress.com account
ru: Учётная запись WordPress.com

en: WordPress.com invitation will be automatically revoked for user: <strong>%s</strong>. | WordPress.com invitations will be automatically revoked for users: <strong>%s</strong>.
ru[0]: Приглашение WordPress.com будет автоматически отозвано у пользователя: <strong>%s</strong>.
ru[1]: Приглашения WordPress.com будут автоматически отозваны у пользователей: <strong>%s</strong>.
ru[2]: Приглашения WordPress.com будут автоматически отозваны у пользователей: <strong>%s</strong>.

en: WordPress.com users can change their profile’s basic details ( i.e., First Name, Last Name, Display Name, About ) in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Profile settings.</a>
ru: Пользователи WordPress.com могут изменить основные данные профиля (например, имя, фамилию, отображаемое имя и информацию в разделе "О себе") в <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">настройках профиля WordPress.com.</a>

en: WordPress.com users can change their profile’s email & website address in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Account settings.</a>
ru: Пользователи WordPress.com могут изменить адрес эл. почты и веб-сайта в <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">настройках учётной записи WordPress.com.</a>

en: Write 3 posts
ru: Сделайте три записи

en: Write a comment...
ru: Написать комментарий…

en: Write a reply...
ru: Написать ответ…

en: Write a welcome message
ru: Напишите приветственное сообщение

en: Write your first post
ru: Напишите свою первую запись

en: Writing
ru: Написание

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
ru: У вас уже есть учетная запись на этом сайте. <a href="%1$s">Войдите</a>, используя свое имя пользователя и пароль, а затем подключитесь к WordPress.com.

en: You are not allowed to perform this action.
ru: У вас нет доступа для выполнения этого действия.

en: You aren’t authorized to do that.
ru: У вас нет разрешения это делать.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
ru: Шрифты можно изменить с помощью глобальных стилей, которые доступны в редакторе блоков.

en: You can choose to transfer connection ownership to one of these already-connected admins:
ru: Вы можете передать владение подключением одному из уже подключенных администраторов:

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
ru: Выполняйте вход быстрее, подключив учетную запись WordPress.com к %s.

en: You cannot call this method until Jetpack Config is configured
ru: Вы не узнаете об этом, пока не настроите Jetpack Config

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
ru: Отсутствуют необходимые пользовательские разрешения на выполнение этого действия.

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
ru: Отсутствуют необходимые пользовательские разрешения на выполнение этого действия.
    			Если вы считаете, что это ошибка, обратитесь к администратору сайта.

en: You do not need to pass a $content parameter anymore.
ru: Вам больше не нужно передавать параметр $content.

en: You don&#8217;t have permission to invite users.
ru: У вас нет прав на приглашение пользователей.

en: You don&#8217;t have permission to revoke invites.
ru: У вас недостаточно прав для отзыва приглашений.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
ru: Для использования этой функции необходимо подключить плагин Jetpack к WordPress.com.

en: You must have Two-Step Authentication enabled on your WordPress.com account.
ru: Необходимо включить двухфакторную аутентификацию в учетной записи WordPress.com.

en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
ru: Для корректной работы <a href="%1$s">виджета Mailerlite</a> необходимо ввести цифровой идентификатор учетной записи и уникальный универсальный идентификатор (UUID). <a href="%2$s" target="_blank">Подробные инструкции</a>

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
ru: Вам потребуется зарегистрировать ваш Jetpack перед подключением.

en: You've added your first product!
ru: Вы добавили свой первый товар!

en: Your %s widget requires JavaScript to function properly.
ru: Для работы виджета %s требуется JavaScript.

en: Your Custom Content Types
ru: Ваши пользовательские типы содержимого

en: Your Jetpack Blaze dashboard requires JavaScript to function properly.
ru: Чтобы консоль Jetpack Blaze работала корректно, требуется JavaScript.

en: Your Jetpack Stats dashboard requires JavaScript to function properly.
ru: Чтобы консоль Jetpack Stats работала корректно, требуется JavaScript.

en: Your Jetpack Stats widget requires JavaScript to function properly.
ru: Для работы виджета Jetpack Статистика требуется JavaScript.

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ru: В вашем архиве портфолио нет записей. Вы можете начать создавать их в консоли.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ru: В вашем архиве отзывов нет записей. Вы можете начать создавать их в консоли.

en: Your connection with WordPress.com seems to be broken. If you're experiencing issues, please try reconnecting.
ru: Кажется, подключение к WordPress.com прервалось. Если вы столкнулись с проблемами, подключитесь заново.

en: Your password is too weak: Looks like you are including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
ru: Ваш пароль слишком слабый. Похоже, вашу информацию о себе легко угадать. Выберите что-то более сложное.

en: Your site contains premium styles. Upgrade now to publish them and unlock tons of other features.
ru: Ваш сайт содержит премиум-стили. Перейдите на платный тарифный план, чтобы их опубликовать и получить массу других возможностей.

en: Your site includes <a href="%1$s" target="_blank">premium styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the %2$s plan or higher.
ru: Ваш сайт включает <a href="%1$s" target="_blank">премиум-стили</a>, которые будут видны посетителям только после перехода на тарифный план уровня %2$s или выше.

en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
ru: Ваш сайт использует двойную кодировку в запросах на переадресацию с http на https. Это не позволяет Jetpack проверить подлинность вашего подключения. Посетите <a href="%s">страницу поддержки</a>, чтобы узнать о решении этой проблемы.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
ru: Ваша тема поддерживает <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
ru: Ваша тема поддерживает отзывы

en: Your user is not permitted to access this resource.
ru: Вашему пользователю запрещён доступ к этому ресурсу.

en: You’re previewing %s
ru: Вы просматриваете %s

en: You’ve added your first video!
ru: Вы добавили первое видео!

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
ru: Часть шаблона

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
ru: Типы частей шаблона

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
ru: Части шаблона

[ctx: block description]
en: Count down to your favorite next thing, and celebrate with fireworks when the time is right!
ru: Включите отсчёт времени до важного события и торжественно отпразднуйте его, когда наступит момент.

[ctx: block description]
en: Create a timeline of events.
ru: Создать хронологию событий.

[ctx: block keyword]
en: countdown
ru: обратный отсчёт

[ctx: block keyword]
en: event
ru: событие

[ctx: block keyword]
en: events
ru: события

[ctx: block keyword]
en: timeline
ru: хронология

[ctx: block title]
en: Event Countdown
ru: Отсчёт времени до события

[ctx: block title]
en: Timeline
ru: Хронология

en: collapsed
ru: свернутый

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
ru: от

en: edit
ru: Изменить

en: expanded
ru: развернутый

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: DOWN
ru: ВНИЗ

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: UP
ru: ВВЕРХ

en: per %s
ru: за %s

[ctx: post author]
en:  and
ru:  и

[ctx: post author]
en: by
ru: Автор

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
ru: Части шаблона

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
ru: Часть шаблона

[ctx: product name shown in menu]
en: Stats
ru: Статистика

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
ru: Типы частей шаблона

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
ru: Тип части шаблона
