WordPress.com - plugins - jetpack-mu-wpcom - en to th translation catalogue (892 entries)

en:  and
th:  และ

en:  once
th: ครั้งเดียว

en:  per
th: ต่อ

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
th[0]: %1$d เมนูอาหาร

en: %s is not a valid command.
th: %s ไม่ใช่คำสั่งที่ใช้งานได้.

en: %s wants to access your site’s data. Log in to authorize that access.
th: %s ต้องการเข้าถึงข้อมูลเว็บของคุณ เข้าสู่ระบบเพื่ออนุญาตการเข้าถึงนั้น

en: &mdash; Select &mdash;
th: &mdash; เลือก &mdash;

en: (Address never made public)
th: (ที่อยู่ไม่เคยเปิดเผยต่อสาธารณะ)

en: (modified %s ago)
th: (แก้ไขเมื่อ %s ที่แล้ว)

en: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Learn more</a> about the connection owner and what will break if you do not have one.
th: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>เรียนรู้เพิ่มเติม</a> เกี่ยวกับเจ้าของการเชื่อมต่อและสิ่งที่จะพังถ้าคุณไม่มีมัน.

en: <span>A bright idea,</span> <span>coming soon</span>
th: <span>ไอเดียที่สดใส,</span> <span>กำลังจะมาเร็วๆ นี้</span>

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
th: <span>ผู้เขียน:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>Error</strong>: Invalid site ID.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ID เว็บ ไม่ถูกต้อง.

en: <strong>Error</strong>: The custom message is too long. Please keep it under 500 characters.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ข้อความกำหนดเองยาวเกินไป โปรดทำให้มันสั้นกว่า 500 ตัวอักษร.

en: <strong>Error</strong>: The user invitation email could not be sent, the user account was not created.
th: <strong>ผิดพลาด</strong>: ไม่สามารถส่งอีเมลเชิญผู้ใช้ได้ บัญชีผู้ใช้ไม่ได้ถูกสร้างขึ้น.

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
th: บัญชี WordPress.com ต้องการ เพื่อเข้าถึงเว็บนี้ กดปุ่มด้านล่างเพื่อลงชื่อเข้าใช้หรือสร้างบัญชี WordPress.com ฟรี

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
th: คำที่ดึงดูดใจเล็กน้อยเพื่อกระตุ้นให้การอ่านของคุณแสดงความเห็น

en: A non-empty nonce must be supplied.
th: ต้องมี nonce ที่ไม่ว่างเปล่า

en: Access a variety of free and paid plugins that can enhance your site's functionality and features.
th: เข้าถึงปลั๊กอินฟรีและเสียเงินหลากหลายที่สามารถเพิ่มฟังก์ชันการทำงานและคุณสมบัติพิเศษของเว็บของคุณได้

en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
th: บัญชี ID <a href="%s" target="_blank">(คำแนะนำ)</a>:

en: Account Settings
th: การตั้งค่าบัญชี

en: Account not found. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
th: ไม่พบบัญชี หากคุณมีบัญชีอยู่แล้ว ให้แน่ใจว่าคุณได้เชื่อมต่อกับ WordPress.com แล้ว

en: Activate
th: ใช้งาน

en: Activated
th: ใช้งาน?

en: Activating
th: เปิดใช้งาน

en: Activity Log
th: บันทึกกิจกรรม

en: Add Many Items
th: เพิ่มหลายรายการ

en: Add Menu Item
th: เพิ่มรายการเมนู

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New Menu Item Label
th: เพิ่มป้ายรายการเมนูใหม่

en: Add New Menu Section
th: เพิ่มส่วนเมนูใหม่

en: Add New Plugin
th: เพิ่มปลั๊กอินใหม่

en: Add New Project
th: เพิ่มโปรเจ็คใหม่

en: Add New Project Tag
th: เพิ่มแท็กโปรเจกต์ใหม่

en: Add New Project Type
th: แก้ไขประเภทของโปรเจ็ค

en: Add New Site
th: เพิ่มเว็บไซต์ใหม่

en: Add New Template Part
th: เพิ่มส่วนเทมเพลตใหม่

en: Add New Template Part Type
th: เพิ่มประเภทส่วนเทมเพลตใหม่

en: Add New Testimonial
th: เพิ่มคำรับรองใหม่

en: Add New User
th: เพิ่มผู้ใช้ใหม่

en: Add One Item
th: เพิ่มรายการหนึ่งรายการ

en: Add These New Menu Items
th: เพิ่มรายการเมนูใหม่เหล่านี้

en: Add a domain
th: เพิ่มโดเมน

en: Add a new page
th: เพิ่มหน้าใหม่

en: Add a post title
th: เพิ่มชื่อเรื่อง

en: Add links
th: เพิ่มลิงก์

en: Add or remove Labels
th: เพิ่มหรือลบออกป้ายกำกับ

en: Add or remove tags
th: เพิ่มหรือลบป้ายกำกับ

en: Add subscribers
th: เพิ่มผู้ติดตาม

en: Add the Subscribe Block to your site
th: เพิ่มบล็อกสมัครสมาชิกไปยังเว็บของคุณ

en: Add to section:
th: เพิ่มไปยังส่วน:

en: Add your About page
th: เพิ่มหน้าเกี่ยวกับของคุณ

en: Add your products
th: เพิ่มสินค้าของคุณ

en: Add-Ons
th: ส่วนเสริม

en: Add-ons
th: ส่วนเสริม

en: Additional CSS
th: CSS เพิ่มเติม

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
th: ปรับแบบฟอร์มแสดงความเห็นของคุณด้วยการทักทายที่ชาญฉลาดและชุดสีที่เข้ากัน

en: Admin Interface Style
th: สไตล์ผู้ควบคุม

en: Admin interface style changed.
th: สไตล์ผู้ควบคุมอินเทอร์เฟซเปลี่ยนแล้ว.

en: Advertising
th: โฆษณา

en: Akismet Anti-spam
th: Akismet ป้องกันสแปม

en: All Menu Item Labels
th: ป้ายรายการเมนูทั้งหมด

en: All Menu Sections
th: ทุกส่วนของเมนู

en: All Project Tags
th: แท็กโปรเจกต์ทั้งหมด

en: All Project Types
th: ประเภทของโปรเจ็คทั้งหมด

en: All Projects
th: โปรเจ็คทั้งหมด

en: All Sites
th: เว็บทั้งหมด

en: All Template Part Types
th: ประเภทส่วนเทมเพลตทั้งหมด

en: All Template Parts
th: ทุกส่วนของเทมเพลต

en: All Testimonials
th: ทั้งหมดของคำรับรอง

en: All Users
th: ผู้ใช้ทั้งหมด

en: Allow Blocks
th: อนุญาตบล็อก

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
th: ยังแสดงเรื่องที่มีแท็กนอกพื้นที่เนื้อหาพิเศษด้วย

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
th: ผู้ควบคุมสำหรับบล็อกนี้ต้องตั้งค่าการเชื่อมต่อ Jetpack.

en: An error has occurred when inviting the user to the site.
th: เกิดผิดพลาดเมื่อเชิญผู้ใช้ไปยังเว็บ.

en: An error has occurred when revoking the invite for the user.
th: เกิดข้อผิดพลาดเมื่อยกเลิกคำเชิญสำหรับผู้ใช้.

en: An error has occurred when revoking the user invite.
th: เกิดข้อผิดพลาดเมื่อยกเลิกคำเชิญผู้ใช้.

en: An unknown error occurred.
th: เกิดความผิดพลาดที่ไม่ทราบสาเหตุ

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
th: การอัปเดตอัตโนมัติถูกปิดใช้งานโดยผู้ควบคุมเว็บอย่างชัดเจน

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Aquatic
th: น้ำ

en: As always, feel free to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support team</a> if you have any questions.
th: ตามปกติแล้ว อย่าลังเลที่จะ <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ติดต่อทีมสนับสนุนของเรา</a> หากคุณมีคำถามใดๆ

en: Attempted to send a new invitation to a user using an invite that doesn&#8217;t exist.
th: พยายามส่งคำเชิญใหม่ให้กับผู้ใช้โดยใช้คำเชิญที่ไม่มีอยู่

en: Author Bio
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Automatically use first image in post
th: ใช้รูปแรกในเรื่องโดยอัตโนมัติ

en: Available Tools
th: เครื่องมือที่ใช้งานได้

en: Back to template part types
th: กลับไปที่ประเภทเทมเพลต

en: Backup
th: ข้อมูลสำรอง

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
th: ก่อนที่เราจะดำเนินการต่อ โปรดเข้าสู่ระบบเว็บ Jetpack ของคุณ.

en: Blank
th: ว่าง

en: Blaze &#8220;%s&#8221; to Tumblr and WordPress.com audiences.
th: Blaze &#8220;%s&#8221; ไปยังผู้ชม Tumblr และ WordPress.com.

en: Blog Display
th: การแสดงบล็อก

en: Blog is already registered
th: บล็อกถูกลงทะเบียนแล้ว

en: Build a website. Sell something. Blog. And so much more.
th: สร้างเว็บไซต์ ขายอะไรบางอย่าง บล็อก และอีกมากมาย

en: Build your audience with tags
th: สร้างผู้ชมของคุณด้วยแท็ก

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cancel reply
th: ยกเลิกการตอบ

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
th: ไม่สามารถจัดการกับการเปลี่ยนเส้นทาง Cookie ได้ เนื่องจากส่วนหัวถูกส่งไปแล้ว

en: Cannot parse URL %s
th: ไม่สามารถ解析 URL %s

en: Cart
th: ตระกร้าสินค้า

en: Changes you make in the editor won’t be applied to your site until you activate the theme.
th: การเปลี่ยนแปลงที่คุณทำในตัวแก้ไขจะไม่ถูกนำไปใช้กับเว็บของคุณจนกว่าคุณจะเปิดใช้งานธีม

en: Choose a domain
th: เลือกโดเมน

en: Choose a plan
th: เลือกแผน

en: Choose a theme
th: เลือกธีม

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
th: เลือกระหว่างเรื่องเต็มหรือเกริ่นนำสำหรับบล็อกและหน้าเก็บเข้าคลัง หรือเลือกการรวมกันตามค่าเริ่มต้นของธีมที่มีเกริ่นนำและเรื่องเต็ม

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
th: เลือกระหว่างเรื่องเต็มหรือเกริ่นนำสำหรับบล็อกและหน้าเก็บเข้าคลัง

en: Choose from the most used Labels
th: เลือกจากป้ายที่ใช้มากที่สุด

en: Choose from the most used tags
th: เลือกจากป้ายกำกับที่ใช้กันบ่อย

en: Choose someone to look after your site when you pass away.
th: เลือกใครสักคนมาดูแลเว็บของคุณเมื่อคุณจากไป.

en: Claim your free one-year domain
th: ขอรับโดเมนฟรีหนึ่งปีของคุณ

en: Classic Bright
th: คลาสสิก ไบร์ท

en: Classic Dark
th: คลาสสิกดาร์ก

en: Classic style
th: สไตล์คลาสสิก

en: Classic view
th: การดูคลาสสิค

en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
th: กดที่นี่เพื่อเปิดตัวแก้ไขบล็อกและเปลี่ยนแบบอักษรของคุณ。

en: Collect sales tax
th: เก็บภาษีขาย

en: Color Scheme
th: เฉดสี

en: Column mappings
th: การแมพคอลัมน์

en: Coming Soon
th: เร็วๆ นี้

en: Comma seperated list of additional fields that should be included in status.
th: รายการฟิลด์เพิ่มเติมที่ควรจะรวมอยู่ในสถานะ โดยแยกด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Comment
th: ความเห็น

en: Comment IDs to include in Full Sync
th: ID ความเห็น ที่จะรวมใน Full Sync

en: Comment sent successfully
th: แสดงความเห็นส่งเรียบร้อยแล้ว

en: Comments
th: ความเห็น

en: Common
th: ทั่วไป

en: Complete your profile
th: กรอกโปรไฟล์ของคุณให้ครบถ้วน

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
th: ยินดีด้วย! บล็อกพรีเมียมพร้อมใช้งานแล้ว

en: Connect
th: เชื่อมต่อ

en: Connect a Stripe account to collect payments
th: เชื่อมต่อบัญชี Stripe เพื่อเก็บเงิน

en: Connect to WordPress.com
th: เชื่อมต่อกับ WordPress.com

en: Connect your domain
th: เชื่อมต่อโดเมนของคุณ

en: Connect your social media accounts
th: เชื่อมต่อบัญชีโซเชียลมีเดียของคุณ

en: Connected
th: เชื่อมต่อ

en: Connecting a WordPress.com account unlocks Jetpack’s full suite of features including secure logins.
th: การเชื่อมต่อบัญชี WordPress.com จะปลดล็อกคุณสมบัติพิเศษทั้งหมดของ Jetpack รวมถึงการเข้าสู่ระบบที่ปลอดภัย

en: Content Options
th: ตัวเลือกเนื้อหา

en: Context for the Full Sync
th: บริบทสำหรับการซิงค์ทั้งหมด

en: Continue and launch
th: ดำเนินการต่อและเริ่มต้น

en: Continue editing
th: ดำเนินการแก้ไขต่อ

en: Continue reading
th: อ่านต่อ

en: Continue reading %s
th: อ่านต่อ %s

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
th: อ่านเพิ่มเติม<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Continue to write your first post
th: ต่อไปนี้ให้เขียนเรื่องแรกของคุณ

en: Contrast
th: ความแตกต่าง

en: Could not confirm migration.
th: ไม่สามารถยืนยันการย้ายข้อมูลได้

en: Could not confirm new owner.
th: ไม่สามารถยืนยันเจ้าของใหม่ได้

en: Could not confirm safe mode.
th: ไม่สามารถยืนยันโหมดปลอดภัยได้

en: Could not delete sync error option.
th: ไม่สามารถลบตัวเลือกผิดพลาดการซิงค์ได้

en: Create paid Newsletter
th: สร้างจดหมายข่าวที่ต้องชำระเงิน

en: Current
th: ปัจจุบัน

en: Custom CSS
th: ปรับแต่ง CSS

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
th: ปรับแต่ง CSS ตอนนี้จัดการในตัวปรับแต่ง.

en: Custom Message
th: ข้อความกำหนดเอง

en: Custom field deleted.
th: ลบช่องกำหนดเองแล้ว

en: Custom field updated.
th: ิอัปเดตช่องกำหนดเองแล้ว

en: Customer Name
th: ชื่อผู้ใช้

en: Customer Testimonials
th: คำรับรองจากลูกค้า

en: Customize
th: ปรับแต่ง

en: Customize Testimonials Archive
th: ปรับแต่ง คลังเก็บ ข้อความรับรอง

en: Customize content with AI
th: ปรับแต่งเนื้อหาด้วย AI

en: Customize your domain
th: ปรับแต่งโดเมนของคุณ

en: Customize your store
th: ปรับแต่งร้านของคุณ

en: Daily
th: รายวัน

en: Daily Writing Prompt
th: คำกระตุ้นการเขียนประจำวัน

en: Daily at %s.
th: ทุกวันเวลา %s.

en: Dark
th: มืด

en: Data Modules that should be included in Full Sync
th: โมดูลข้อมูลที่ควรรวมอยู่ในการซิงค์แบบเต็ม

en: Default
th: ค่าหลัก

en: Default category changed successfully.
th: เปลี่ยนค่าเริ่มต้นหมวดหมู่เรียบร้อยแล้ว.

[ctx: Default page title]
en: About
th: เกี่ยวกับ

[ctx: Default page title]
en: Contact
th: ติดต่อ

en: Default style
th: ค่าเริ่มต้นสไตล์

en: Default view
th: ค่าเริ่มต้นการดู

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Discover a curated selection of free and premium plugins designed to enhance your site's functionality and features.
th: ค้นพบการเลือกปลั๊กอินฟรีและพรีเมียมที่คัดสรรมาเพื่อเพิ่มฟังก์ชันการทำงานและคุณสมบัติพิเศษของเว็บของคุณ

en: Discover more from %s
th: ค้นพบเพิ่มเติมจาก %s

en: Discussion
th: การสนทนา

en: Dismiss
th: เลิก

en: Dismiss this notice
th: ปิดข้อความเตือน

en: Display Mailerlite subscriber popup
th: แสดงป๊อปอัพสมาชิก Mailerlite

en: Display author
th: แสดงผู้เขียน

en: Display categories
th: แสดงหมวดหมู่

en: Display comment link
th: แสดงลิงก์ความเห็น

en: Display date
th: แสดงวันที่

en: Display on blog and archives
th: แสดงบนบล็อกและคลังเก็บ

en: Display on pages
th: แสดงบนหน้า

en: Display on single posts
th: แสดงบนเรื่องเดี่ยว

en: Display on single projects
th: แสดงบนโปรเจกต์เดียว

en: Display tags
th: แสดงแท็ก

en: Dive deep into the world of WordPress.com themes. Discover the responsive and stunning designs waiting to bring your site to life.
th: ดำน้ำลึกเข้าไปในโลกของธีม WordPress.com ค้นพบการออกแบบเรสปอนซิฟและสวยงามที่รอคอยที่จะทำให้เว็บของคุณมีชีวิตชีวา

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
th: ไม่แสดงแท็กในรายละเอียดเรื่องและเมฆแท็ก

en: Do we want the checksum or object ids.
th: เราต้องการ checksum หรือ object ids ไหม

en: Domain
th: โดเมน

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
th: โดเมน `%1$s` ล้มเหลวในการตรวจสอบ is_usable_domain เพราะมันเป็นซับโดเมนของ WordPress.com.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
th: โดเมน `%1$s` เพิ่งล้มเหลวในการตรวจสอบ is_usable_domain เพราะมันว่างเปล่า.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
th: โดเมน `%1$s` ล้มเหลวในการตรวจสอบ is_usable_domain เพราะมันอยู่ใน array ที่ต้องห้าม.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
th: โดเมน `%1$s` ล้มเหลวในการตรวจสอบ is_usable_domain เพราะมันใช้โดเมนระดับสูงที่ใช้งานไม่ได้.

en: Domains
th: โดเมน

en: Don't use the theme's original CSS.
th: อย่าใช้ CSS ดั้งเดิมของธีม

en: Draft
th: ฉบับร่าง

en: Drive traffic to your site
th: ดึงดูดผู้เข้าชมไปยังเว็บของคุณ

en: Earn money with your newsletter
th: หาเงินจากจดหมายข่าวของคุณ

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
th: ง่ายๆ ในการแสดงเรื่องทั้งหมดด้วย <a href="%1$s">แท็ก "พิเศษ"</a> หรือแท็กที่คุณเลือก ธีมของคุณรองรับเรื่องได้สูงสุด %2$s ในพื้นที่เนื้อหาพิเศษของมัน

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Menu Item
th: แก้ไขเมนูต่าง ๆ

en: Edit Menu Item Label
th: แก้ไขป้ายรายการเมนู

en: Edit Menu Section
th: แก้ไขส่วนเมนู

en: Edit Project
th: แก้ไขโปรเจ็ค

en: Edit Project Tag
th: แก้ไขแท็กโปรเจกต์

en: Edit Project Type
th: แก้ไขประเภทของโปรเจ็ค

en: Edit Template Part
th: แก้ไขส่วนเทมเพลต

en: Edit Template Part Type
th: แก้ไขประเภทส่วนเทมเพลต

en: Edit Testimonial
th: แก้ไขคำรับรอง

en: Edit a page
th: แก้ไขหน้า

en: Edit site design
th: แก้ไขการออกแบบเว็บ

en: Email
th: อีเมล

en: Email (address never made public)
th: อีเมล (ที่อยู่ไม่เคยเปิดเผยต่อสาธารณะ)

en: Email me new comments
th: อีเมลฉันความเห็นใหม่

en: Email me new posts
th: อีเมลเรื่องใหม่ให้ฉัน

en: Emails
th: อีเมล

en: Enable Locked Mode
th: เปิดโหมดล็อค

en: Enable Portfolio Projects for this site.
th: เปิดใช้งานโครงการพอร์ตโฟลิโอสำหรับเว็บนี้

en: Enable Testimonials for this site.
th: เปิดใช้งานคำรับรองสำหรับเว็บนี้.

en: Enable blocks in comments
th: เปิดใช้งานบล็อกในความเห็น

en: Enable post sharing
th: เปิดใช้งานการแชร์เรื่อง

en: Enable subscribers modal
th: เปิดใช้งานโมดัลสมาชิก

en: End ID for the histogram
th: End ID สำหรับฮิสโตแกรม

en: Enhanced Ownership
th: การเป็นเจ้าของที่เพิ่มขึ้น

en: Enter media URL
th: ใส่ URL สื่อ

en: Enter the customer's name here
th: ใส่ชื่อลูกค้าที่นี่

en: Enter the menu item's name here
th: ใส่ชื่อของเมนูที่นี่

en: Enter your email address
th: กรอกที่อยู่อีเมลของคุณ

en: Error Details: %s
th: รายละเอียดผิดพลาด: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
th: รายละเอียดผิดพลาด: Jetpack ID เริ่มต้นด้วยตัวเลข. อย่าโพสต์ข้อความผิดพลาดนี้สู่สาธารณะ! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
th: รายละเอียดผิดพลาด: Jetpack ID ว่างเปล่า ห้ามส่งข้อความผิดพลาดนี้สู่สาธารณะ! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
th: รายละเอียดผิดพลาด: Jetpack ID ไม่ใช่สเกลาร์ อย่าโพสต์ข้อความผิดพลาดนี้ในที่สาธารณะ! %s

en: Error during unschedule of the event.
th: ผิดพลาดระหว่างการยกเลิกกำหนดการของเหตุการณ์.

en: Error: your Facebook login has expired.
th: ผิดพลาด: การเข้าสู่ระบบเฟซบุ๊คของคุณหมดอายุแล้ว.

en: Every %d minutes
th: ทุก %d นาที

en: Every Jetpack site needs at least one connected admin for the features to work properly. Please connect to your WordPress.com account via the button below. Once you connect, you may refresh this page to see an option to change the connection owner.
th: เว็บที่ใช้ Jetpack ทุกเว็บต้องมีผู้ควบคุมที่เชื่อมต่ออย่างน้อยหนึ่งคนเพื่อให้คุณสมบัติพิเศษทำงานได้อย่างถูกต้อง โปรดเชื่อมต่อกับบัญชี WordPress.com ของคุณผ่านปุ่มด้านล่าง เมื่อคุณเชื่อมต่อแล้ว คุณสามารถรีเฟรชหน้านี้เพื่อดูตัวเลือกในการเปลี่ยนเจ้าของการเชื่อมต่อได้

en: Every minute
th: ทุกนาที

en: Explore marketplace plugins
th: สำรวจปลั๊กอินตลาด

en: Explore plugins
th: สำรวจปลั๊กอิน

en: Explore themes
th: สำรวจธีม

en: Export
th: นำออก

en: External User
th: ผู้ใช้ภายนอก

en: Failed to disconnect the site as it appears already disconnected.
th: ล้มเหลวในการตัดการเชื่อมต่อเว็บ เนื่องจากดูเหมือนว่ามันได้ถูกตัดการเชื่อมต่อแล้ว.

en: Failed to fetch user token from WordPress.com.
th: ล้มเหลวในการดึงโทเค็นผู้ใช้จาก WordPress.com.

en: Featured
th: พิเศษ

en: Featured Content
th: บทความเด่น

en: Featured Images
th: รูปพิเศษ

en: Feedback
th: ผลตอบรับ

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
th: อย่าลังเลที่จะทำการแก้ไขหน้าแรกของคุณต่อไป หรือดำเนินการและเปิดเว็บของคุณได้เลย

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
th: การแก้ไขไฟล์ถูกปิดใช้งานโดยผู้ควบคุมเว็บอย่างชัดเจน.

en: Filter Testimonials list
th: ตัวกรองรายการคำรับรอง

en: Filter menu items list
th: รายการเมนูตัวกรอง

en: Filter projects list
th: ตัวกรองรายการโปรเจกต์

en: Filter template parts list
th: รายการส่วนเทมเพลตตัวกรอง

en: Find the perfect theme for your site
th: ค้นหาธีมที่สมบูรณ์แบบสำหรับเว็บของคุณ

en: Finish Sensei setup
th: เสร็จสิ้นการตั้งค่า Sensei

en: Finish store setup
th: เสร็จสิ้นการตั้งค่าร้าน

en: Flex your site's features with plugins
th: ยืดหยุ่นคุณสมบัติพิเศษของเว็บของคุณด้วยปลั๊กอิน

en: Fonts
th: แบบอักษร

en: Food Menus
th: เมนูอาหาร

en: Footer
th: ฟุตเตอร์

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
th: ตัวอย่างเช่น เผ็ด, ที่ชื่นชอบ, เป็นต้น <br /> แยกป้ายด้วยเครื่องหมายจุลภาค

en: Fridays at %s.
th: วันศุกร์ที่ %s.

en: Full post
th: เรื่องเต็ม

en: General
th: ทั่วไป

en: Get paid with WooPayments
th: รับเงินกับ WooPayments

en: Get started
th: เริ่มต้น

en: Get your first 10 subscribers
th: รับผู้ติดตามคนแรก 10 คนของคุณ

en: GitHub Deployments
th: การปรับใช้ GitHub

en: Give your site a name
th: ตั้งชื่อให้เว็บของคุณ

en: Go to slide %d
th: ไปที่สไลด์ %d

en: Greeting Text
th: ข้อความทักทาย

en: Grow your business
th: ขยายธุรกิจของคุณ

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Help
th: ช่วย

en: Home
th: หน้าแรก

en: Homepage changed successfully.
th: หน้าแรกเปลี่ยนแปลงสำเร็จแล้ว.

en: Hosting
th: โฮสต์

en: Hosting Features
th: ฟีเจอร์การโฮสต์

en: Hourly views
th: การดูรายชั่วโมง

en: IP address `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the private network.
th: หมายเลขไอพี `%1$s` ล้มเหลวในการตรวจสอบ is_usable_domain เพราะมันอยู่ในเครือข่ายส่วนตัว.

en: If text fields should be converted to latin1 in checksum calculation.
th: ถ้าฟิลด์ข้อความควรจะแปลงเป็น latin1 ในการคำนวณ checksum.

en: If true, include the feedback rating value for each message in the response.
th: ถ้าเป็นความจริง ให้รวมค่าการให้คะแนนฟีดแบ็กสำหรับแต่ละข้อความในคำตอบ

en: If you are on a shared computer, remember to also <a href="%1$s">log out of WordPress.com</a>.
th: ถ้าคุณใช้คอมพิวเตอร์ที่แชร์กันอยู่ อย่าลืม <a href="%1$s">ออกจากระบบ WordPress.com</a> ด้วยนะครับ/ค่ะ。

en: Import
th: นำเข้า

en: Import existing subscribers
th: นำเข้าผู้ติดตามที่มีอยู่

en: Important notice about your Jetpack connection:
th: ประกาศสำคัญเกี่ยวกับการเชื่อมต่อ Jetpack ของคุณ:

en: Indicates from what plugin the request is coming from
th: ระบุว่าร้องขอมาจากปลั๊กอินไหน

en: Indicates where the registration action was triggered for tracking/segmentation purposes
th: ระบุว่าการลงทะเบียนถูกกระตุ้นที่ไหนเพื่อวัตถุประสงค์ในการติดตาม/การแบ่งกลุ่ม

en: Install a custom plugin
th: ติดตั้งปลั๊กอินกำหนดเอง

en: Install the mobile app
th: ติดตั้งแอปมือถือ

en: Instantly
th: ทันที

en: Integrations
th: การรวมระบบ

en: Interested in getting blog post updates? Simply click the button below to stay in the loop!
th: สนใจรับอัปเดตเรื่องบล็อกไหม? แค่กดปุ่มด้านล่างเพื่อไม่ให้พลาดข่าวสาร!

en: Invalid Parameter
th: พารามิเตอร์ ที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid Registration State
th: สถานะการลงทะเบียนที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid blog token
th: บล็อกโทเค็นไม่ถูกต้อง

en: Invalid parent type.
th: ประเภทหลัก ไม่ถูกต้อง.

en: Invalid token for user %d
th: โทเค็นไม่ถูกต้องสำหรับผู้ใช้ %d

en: Invalid user id is provided
th: ID ผู้ใช้ ที่ให้มาไม่ถูกต้อง

en: Invalid user identifier.
th: รหัสผู้ใช้ไม่ถูกต้อง.

en: Invalid user token is provided
th: ผู้ใช้ได้รับโทเค็นที่ไม่ถูกต้อง

en: Invite user
th: เชิญผู้ใช้

en: Invite user to WordPress.com
th: เชิญผู้ใช้ไปยัง WordPress.com

en: Is connection owner
th: เป็นเจ้าของการเชื่อมต่อ

en: It cannot be changed.
th: มันไม่สามารถเปลี่ยนแปลงได้。

en: Items on your restaurant's menu
th: รายการในเมนูของร้านอาหารของคุณ

en: Jetpack Force 2FA requires Jetpack’s SSO feature.
th: Jetpack Force 2FA ต้องการคุณสมบัติพิเศษ SSO ของ Jetpack.

en: Jetpack Plugin Version
th: รุ่นปลั๊กอิน Jetpack

en: Jetpack Safe Mode
th: โหมดปลอดภัย Jetpack

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
th: การบริจาค Jetpack ถูกปิดใช้งานเพื่อสนับสนุนการบริจาค Newspack.

en: Jetpack experienced an issue trying to save options (cannot_save_secrets). We suggest that you contact your hosting provider, and ask them for help checking that the options table is writable on your site.
th: Jetpack พบปัญหาในการพยายามบันทึกตัวเลือก (cannot_save_secrets). เราขอแนะนำให้คุณติดต่อผู้ให้บริการโฮสติ้งของคุณ และขอให้พวกเขาช่วยตรวจสอบว่าตารางตัวเลือกสามารถเขียนได้บนเว็บของคุณหรือไม่.

en: Jetpack is already connected.
th: Jetpack เชื่อมต่อเรียบร้อยแล้ว.

en: Jetpack is disconnected & site is private. Reconnect Jetpack to manage site visibility settings.
th: Jetpack ถูกตัดการเชื่อมต่อ & เว็บ เป็นส่วนตัว. เชื่อมต่อ Jetpack อีกครั้งเพื่อจัดการการตั้งค่าการมองเห็นเว็บ.

en: Keep editing
th: การแก้ไขต่อไป

en: Labels
th: ป้าย

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
th: ป้ายกำกับ: <small>เผ็ด, ที่ชื่นชอบ, ฯลฯ <em>แยกป้ายกำกับด้วยเครื่องหมายจุลภาค</em></small>

en: Last heartbeat sent at: %s
th: ส่งการเต้นของหัวใจครั้งสุดท้ายเมื่อ: %s

en: Launch site
th: เว็บเปิดตัว

en: Launch your blog
th: เริ่มบล็อกของคุณ

en: Launch your site
th: เปิดเว็บของคุณ

en: Launch your store
th: เปิดร้านของคุณ

en: Learn More
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

en: Learn more about Featured Images
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับ รูปพิเศษ

en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
th: เรียนรู้เพิ่มเติมเกี่ยวกับการเปลี่ยนแบบอักษรโดยใช้สไตล์ทั่วโลก

en: Leave a Reply
th: ตอบกลับ

en: Leave a comment
th: แสดงความเห็น

en: Leave a comment. (log in optional)
th: แสดงความเห็น. (เข้าสู่ระบบ ตัวเลือก)

en: Leave a reply to %s
th: ตอบกลับ %s

en: Leave a reply. (log in optional)
th: ฝากความคิดเห็นไว้. (เข้าสู่ระบบเป็นตัวเลือก)

en: Legacy Contact
th: ผู้ติดต่อมรดก

en: Let visitors use a WordPress.com or Facebook account to comment
th: ให้ผู้เข้าชมใช้บัญชี WordPress.com หรือ เฟซบุ๊ค เพื่อแสดงความเห็น

en: Light
th: แสง

en: Like
th: ถูกใจ

en: Like this comment
th: ชื่นชอบความเห็นนี้

en: Liked by you
th: ชื่นชอบโดยคุณ

en: Load more posts
th: โหลดเรื่องเพิ่มเติม

en: Loading
th: กำลังโหลด

en: Loading your comment...
th: กำลังโหลดแสดงความเห็นของคุณ...

en: Locked Mode
th: โหมดล็อค

en: Log in
th: เข้าสู่ระบบ

en: Log in as <span>%s</span>
th: เข้าสู่ระบบเป็น <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
th: เข้าสู่ระบบเป็นผู้ใช้ WordPress.com คนอื่น

en: Log in or provide your name and email to leave a comment.
th: เข้าสู่ระบบหรือกรอกชื่อและอีเมลของคุณเพื่อแสดงความเห็น.

en: Log in or provide your name and email to leave a reply.
th: เข้าสู่ระบบหรือกรอกชื่อและอีเมลของคุณเพื่อตอบกลับ

en: Log in to leave a comment.
th: เข้าสู่ระบบเพื่อแสดงความเห็น.

en: Log in to leave a reply.
th: เข้าสู่ระบบเพื่อตอบกลับ.

en: Log in with WordPress.com
th: เข้าสู่ระบบด้วย WordPress.com

en: Log in with username and password
th: เข้าสู่ระบบด้วยชื่อผู้ใช้และรหัสผ่าน

en: Log out
th: ออกจากระบบ

en: Logged in via %s
th: เข้าสู่ระบบแล้วผ่าน %s

en: Logging In...
th: กำลังเข้าสู่ระบบ...

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in safe mode.
th: การเข้าสู่ระบบด้วย WordPress.com ถูกปิดใช้งานสำหรับเว็บที่อยู่ในโหมดปลอดภัย

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
th: การเข้าสู่ระบบด้วย WordPress.com ถูกปิดใช้งานสำหรับเว็บที่อยู่ในโหมดการทดสอบ.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
th: การเข้าสู่ระบบด้วย WordPress.com ขณะนี้ไม่สามารถใช้งานได้เนื่องจากเว็บนี้กำลังประสบปัญหาการเชื่อมต่อ.

en: Mailerlite subscriber popup
th: ป๊อปอัพสมาชิก Mailerlite

en: Make an incredible logo in minutes
th: สร้างรูปโลโก้ที่น่าอัศจรรย์ในไม่กี่นาที

en: Manage Domain
th: จัดการโดเมน

en: Manage Email
th: จัดการอีเมล

en: Manage Purchases
th: จัดการการซื้อ

en: Manage on WP.com ↗
th: จัดการบน WP.com ↗

en: Manage site visibility, gift subscriptions, ownership, and other site tools on WordPress.com ↗
th: จัดการการมองเห็นเว็บ, ของขวัญการสมัครสมาชิก, ความเป็นเจ้าของ, และเครื่องมือเว็บอื่นๆ บน WordPress.com ↗

en: Manage with Live Preview
th: จัดการด้วยตัวอย่างแบบสด

en: Manage your paid Newsletter plan
th: จัดการแผนจดหมายข่าวที่ชำระเงินของคุณ

en: Manage your privacy settings
th: จัดการการตั้งค่าความเป็นส่วนตัวของคุณ

en: Manage your subscribers
th: จัดการผู้ติดตามของคุณ

en: Marketing
th: การตลาด

en: Marketplace
th: ตลาด

en: Match by Email
th: จับคู่โดยอีเมล

en: Media
th: สื่อ

en: Menu
th: เมนู

en: Menu Item
th: รายการเมนู

en: Menu Item Label
th: ป้ายรายการเมนู

en: Menu Item Labels
th: ป้ายรายการเมนู

en: Menu Items
th: รายการเมนู

en: Menu Items re-ordered.
th: เรียงลำดับรายการเมนูใหม่

en: Menu Section
th: เมนู ส่วน

en: Menu Sections
th: เมนู Sections

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
th: อัปเดตฉบับร่างรายการเมนูแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูก่อนรายการ</a>

en: Menu item label list navigation
th: นำทางรายการป้ายเมนู

en: Menu item labels list
th: รายการป้ายชื่อเมนู

en: Menu item list navigation
th: นำทางรายการเมนู

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
th: เผยแพร่รายการเมนูแล้ว. <a href="%s">ดูรายการ</a>

en: Menu item restored to revision from %s
th: รายการเมนูถูกย้อนกลับไปยังรุ่นจาก  %s

en: Menu item saved.
th: บันทึกเมนูเรียบร้อยแล้ว.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
th: นำรายการเมนูเข้าตารางเวลาแล้วสำหรับ: <strong>%1$s</strong> <a target="_blank" href="%2$s">ดูก่อนรายการ</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
th: ส่งรายการเมนูแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูก่อนรายการ</a>

en: Menu item updated.
th: เมนูรายการอัปเดตแล้ว.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
th: อัปเดตรายการเมนูแล้ว <a href="%s">เปิดดูรายการ</a>

en: Menu items list
th: รายการเมนู

en: Menu section list
th: รายการส่วนเมนู

en: Menu section list navigation
th: นำทางรายการส่วนเมนู

en: Migrate content
th: ย้ายเนื้อหา

en: Migrating the site
th: การย้ายเว็บ

en: Mondays at %s.
th: วันจันทร์ที่ %s.

en: Monetize
th: สร้างรายได้

en: Move menu section down
th: เลื่อนส่วนเมนูลง

en: Move menu section up
th: เลื่อนส่วนเมนูขึ้น

en: Multi network install are not supported.
th: การติดตั้งหลายเครือข่ายไม่ได้รับการสนับสนุน.

en: My %s WordPress.com Account
th: บัญชี %s WordPress.com ของฉัน

en: My Home
th: บ้านของฉัน

en: My Mailboxes
th: กล่องจดหมายของฉัน

en: My Profile
th: โปรไฟล์ของฉัน

en: Name
th: ชื่อ

en: Name of Sync module
th: ชื่อของโมดูลซิงค์

en: Name of Sync module.
th: ชื่อของโมดูลซิงค์.

en: Name of Sync queue.
th: ชื่อของคิวซิงค์.

en: Name your blog
th: ตั้งชื่อบล็อกของคุณ

en: Never miss a beat!
th: อย่าพลาดทุกจังหวะ!

en: New Menu Item
th: รายการเมนูใหม่

en: New Menu Item Label Name
th: ชื่อป้ายรายการเมนูใหม่

en: New Menu Sections Name
th: ชื่อหมวดหมู่เมนูใหม่

en: New Project
th: โปรเจ็คใหม่

en: New Project Tag Name
th: ชื่อแท็กโปรเจกต์ใหม่

en: New Project Type Name
th: ชื่อประเภทโครงการใหม่

en: New Row
th: แถวใหม่

en: New Sync health status
th: สถานะสุขภาพการซิงค์ใหม่

en: New Template Part
th: ส่วนเทมเพลตใหม่

en: New Template Part Type
th: ประเภทส่วนเทมเพลตใหม่

en: New Testimonial
th: คำรับรองใหม่

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
th: บริการฟรีใหม่: แสดงอัตราค่าจัดส่งของ Canada Post บนร้านของคุณ!

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
th: บริการฟรีใหม่: แสดงอัตราค่าจัดส่ง USPS บนร้านของคุณ! โบนัสเพิ่มเติม: พิมพ์ป้ายจัดส่งโดยไม่ต้องออกจาก WooCommerce.

en: New owner
th: เจ้าของใหม่

en: New owner is not admin
th: เจ้าของใหม่ไม่ใช่ผู้ควบคุม

en: New owner is not connected
th: เจ้าของใหม่ไม่ได้เชื่อมต่อ

en: New owner is same as existing owner
th: เจ้าของใหม่เหมือนกับเจ้าของเดิม

en: New user token
th: โทเค็นผู้ใช้ใหม่

en: Newsletter
th: จดหมายข่าว

en: Next Slide
th: ถัดไป

en: Next steps for your site
th: ขั้นตอนถัดไปสำหรับเว็บของคุณ

en: Nightfall
th: ค่ำคืน

en: No Labels
th: ไม่มีป้าย

en: No Labels found
th: ไม่พบป้ายกำกับ

en: No Menu Items found
th: ไม่พบรายการในเมนู

en: No Menu Items found in Trash
th: ไม่พบรายการเมนูในถังขยะ

en: No Projects found
th: ไม่พบโปรเจ็ค

en: No Projects found in Trash
th: ไม่พบโปรเจ็คในถังขยะ

en: No Testimonials found
th: ไม่พบคำรับรอง

en: No Testimonials found in Trash
th: ไม่พบคำรับรองในถังขยะ

en: No blog token found
th: ไม่พบโทเค็นบล็อก

en: No primary user defined
th: ไม่มีผู้ใช้หลักที่กำหนด

en: No tags found.
th: ไม่พบป้ายกำกับ

en: No template part types found.
th: ไม่พบประเภทส่วนเทมเพลตใด ๆ

en: No template parts found in Trash.
th: ไม่พบส่วนเทมเพลตในถังขยะ.

en: No template parts found.
th: ไม่พบส่วนของเทมเพลต.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
th: ไม่มีเทมเพลตให้เลือก. ข้ามการแสดงหน้าต่างโมดัลสำหรับการเลือกเทมเพลต.

en: No token for user %d
th: ไม่มีโทเค็นสำหรับผู้ใช้ %d

en: No user tokens found
th: ไม่พบโทเค็นผู้ใช้

en: No valid event name or type.
th: ไม่มีชื่อเหตุการณ์หรือประเภทที่ใช้งานได้

en: None
th: ไม่มี

en: Notify me of new posts
th: แจ้งเตือนฉันเกี่ยวกับเรื่องใหม่

en: Number of histogram buckets.
th: จำนวนถังฮิสโตแกรม

en: Object Type
th: ประเภทวัตถุ

en: Objects Identifiers
th: Object Identifiers

en: On Mobile
th: บนมือถือ

en: Optional
th: ตัวเลือก

en: Or
th: หรือ

en: Or manage your WP.com account email ↗
th: หรือจัดการอีเมลบัญชี WP.com ของคุณ ↗

en: Or manage your WP.com account password ↗
th: หรือจัดการรหัสผ่านบัญชี WP.com ของคุณ ↗

en: Order
th: ลำดับ

en: Our WordPress.com redesign for a better experience.
th: การออกแบบใหม่ของเราใน WordPress.com เพื่อประสบการณ์ที่ดีกว่า

en: Overview
th: ภาพรวม

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
th: ส่วนขยาย XML ของ PHP ไม่พร้อมใช้งาน Jetpack ต้องการส่วนขยาย XML เพื่อสื่อสารกับ WordPress.com โปรดติดต่อผู้ให้บริการโฮสติ้งของคุณเพื่อเปิดใช้งานส่วนขยาย XML ของ PHP

en: Parent Menu Section
th: หลัก เมนู ส่วน

en: Parent Menu Section:
th: ส่วนเมนูหลัก:

en: Parent Project Type
th: ประเภทโครงการหลัก

en: Parent Project Type:
th: ประเภทโครงการหลัก:

en: Parent Template Part Type
th: ประเภท เทมเพลต หลัก

en: Parent Template Part Type:
th: ประเภท เทมเพลต หลัก:

en: Password must be at least %d characters.
th: รหัสผ่านต้องมีอย่างน้อย %d ตัวอักษร

en: Passwords may not contain the character "\".
th: รหัสผ่านอาจไม่สามารถมีอักขระ \" ได้

en: Pause Slideshow
th: หยุดสไลด์โชว์

en: Pending invite
th: รอตรวจสอบเชิญ

en: Performance
th: สมรรถนะ

en: Personalize newsletter
th: ปรับแต่งจดหมายข่าวส่วนตัว

en: Personalize your site
th: ปรับแต่งเว็บของคุณให้เป็นส่วนตัว

en: Plans
th: แผน

en: Play Slideshow
th: เล่นสไลด์โชว์

en: Please connect your user account to WordPress.com
th: โปรดเชื่อมต่อบัญชีผู้ใช้ของคุณกับ WordPress.com

en: Please define an SVG icon filename.
th: กรุณาตั้งชื่อของสัญลักษณ์ SVG

en: Please define default parameters in the form of an array.
th: กรุณาตั้งพารามิเตอร์ในฟอร์มของอาเรย์

en: Please reload the page to see your stats...
th: โปรดโหลดหน้าใหม่เพื่อดูสถิติของคุณ...

en: Plugins
th: ปลั๊กอิน

en: Podcasting
th: พอดแคสต์

en: Popular Labels
th: ป้ายยอดนิยม

en: Popular Project Tags
th: แท็กโปรเจกต์ยอดนิยม

en: Portfolio
th: แฟ้มสะสมผลงาน

en: Portfolio Archive Content
th: เนื้อหาในคลังเก็บพอร์ตโฟลิโอ

en: Portfolio Archive Featured Image
th: รูปพิเศษ คลังเก็บ พอร์ตโฟลิโอ

en: Portfolio Archive Title
th: ชื่อคลังเก็บผลงาน

en: Portfolio Projects
th: โปรเจกต์พอร์ตโฟลิโอ

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
th: หน้า Portfolio จะแสดงโปรเจกต์สูงสุด %1$s โปรเจกต์

en: Post Details
th: รายละเอียดเรื่อง

en: Post IDs to include in Full Sync
th: รหัสเรื่องที่จะรวมในการซิงค์ทั้งหมด

en: Post excerpt
th: เกริ่นนำเรื่อง

en: Posts page changed successfully.
th: หน้าเรื่องเปลี่ยนแปลงเรียบร้อยแล้ว.

en: Powder Snow
th: หิมะผง

en: Pre-designed by top talent. Just add your touch.
th: ออกแบบล่วงหน้าโดยผู้มีความสามารถชั้นนำ แค่เพิ่มสไตล์ของคุณเข้าไป

en: Prefix to add before the stats identifiers.
th: คำนำที่จะเพิ่มก่อนตัวระบุสถิติ

en: Prevents new post and page from being created as well as existing posts and pages from being edited, and closes comments site wide.
th: ป้องกันไม่ให้สร้างเรื่องและหน้าขึ้นใหม่ รวมถึงไม่ให้แก้ไขเรื่องและหน้าที่มีอยู่ และปิดการแสดงความเห็นทั่วทั้งเว็บ.

en: Preview premium styles
th: ตัวอย่างสไตล์พรีเมียม

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
th: ตัวอย่างสินค้าของคุณบนเว็บของคุณก่อนที่จะเปิดตัวและแชร์กับคนอื่นๆ.

en: Previous Slide
th: สไลด์ก่อนหน้า

en: Price
th: ราคา

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Profile
th: ข้อมูลส่วนตัว

en: Project
th: โปรเจ็ค

en: Project Tag
th: แท็กโปรเจกต์

en: Project Tags
th: แท็กโปรเจกต์

en: Project Type
th: ประเภทของโปรเจ็ค

en: Project Types
th: ประเภทของโปรเจ็ค

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
th: อัปเดตฉบับร่างโครงการ <a target="_blank" href="%s">ดูก่อนโครงการ</a>

en: Project list navigation
th: นำทางรายการโปรเจกต์

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
th: เผยแพร่โครงการแล้ว. <a href="%s">ดูโครงการ</a>

en: Project restored to revision from %s
th: ย้อนกลับโครงการไปยังรุ่นจาก %s

en: Project saved.
th: โปรเจกต์ถูกบันทึกแล้ว.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
th: นำโครงการเข้าตารางเวลาสำหรับ: <strong>%1$s</strong> <a target="_blank" href="%2$s">ดูก่อน
    โครงการ</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
th: ส่งโครงการแล้ว <a target="_blank" href="%s">ดูก่อนโครงการ</a>

en: Project tag list
th: รายการแท็กโปรเจกต์

en: Project tag list navigation
th: นำทางรายการแท็กโปรเจกต์

en: Project type list
th: รายการประเภทโครงการ

en: Project type list navigation
th: นำทางรายการประเภทโปรเจกต์

en: Project updated.
th: โปรเจกต์อัปเดตแล้ว.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
th: อัปเดตกโปรเจคแล้ว <a href="%s">ดูรายการ</a>

en: Projects
th: โครงการ

en: Projects list
th: รายการโปรเจกต์

en: Promote with Blaze
th: โปรโมทกับ Blaze

en: Provision SSL certificate
th: จัดเตรียมใบรับรอง SSL

en: Published by %s
th: เผยแพร่โดย %s

en: Purchase the %s plan to<br> activate CSS customization
th: ซื้อแผน %s เพื่อ<br> เปิดใช้งานการกำหนดเอง CSS

en: Purchases
th: การซื้อ

en: Read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Read the blogs and topics you follow
th: อ่านบล็อกและหัวข้อที่คุณติดตาม

en: Reader
th: การอ่าน

en: Reading
th: การอ่าน

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
th: พร้อมที่จะเผยแพร่เรื่องแรกของคุณแล้วหรือยัง? <a href="%1$s">เริ่มต้นที่นี่</a>.

en: Receive web and mobile notifications for posts on this site.
th: รับการแจ้งเตือนเว็บและมือถือสำหรับเรื่องบนเว็บนี้

en: Redirect
th: เปลี่ยนเส้นทาง

en: Remove premium styles
th: ลบสไตล์พรีเมียม

en: Reply
th: ตอบ

en: Requesting user_id %1$d does not match token user_id %2$d
th: ร้องขอ user_id %1$d ไม่ตรงกับ token user_id %2$d

en: Require Two-Step Authentication
th: ต้องการการตรวจสอบสิทธิ์แบบสองขั้นตอน

en: Resend invite
th: ส่งคำเชิญอีกครั้ง

en: Review the migrated plugins
th: ตรวจสอบปลั๊กอินที่ย้ายแล้ว

en: Review the site's content
th: ดูเนื้อหาในเว็บ

en: Revoke invite
th: ยกเลิกคำเชิญ

en: Sakura
th: ซากุระ

en: Saturdays at %s.
th: วันเสาร์ที่ %s.

en: Save New Order
th: บันทึกคำสั่งซื้อใหม่

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
th: บันทึกชื่อ, อีเมล, และ เว็บไซต์ ของฉันในเบราว์เซอร์นี้สำหรับครั้งถัดไปที่ฉันแสดงความเห็น.

en: Scan
th: สแกน

en: Scheduled
th: กำหนดเวลา

en: Scheduled Updates
th: อัปเดตที่กำหนดเวลา

en: Script "%s" depends on wp-i18n but does not specify "textdomain"
th: สคริปต์ "%s" ขึ้นอยู่กับ wp-i18n แต่ไม่ได้ระบุ "textdomain

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Menu Item Labels
th: ค้นหาเมนูรายการป้าย

en: Search Menu Items
th: ค้นหารายการเมนู

en: Search Menu Sections
th: ค้นหาเมนูหมวดหมู่

en: Search Project Tags
th: ค้นหาแท็กโปรเจกต์

en: Search Project Types
th: ค้นหาประเภทโปรเจกต์

en: Search Projects
th: ค้นหาโปรเจ็ค

en: Search Template Part Types
th: ค้นหา ประเภท เทมเพลต ส่วน

en: Search Template Parts
th: ค้นหาเทมเพลตส่วน

en: Search Testimonials
th: ค้นหาคำรับรอง

en: Secret mismatch
th: ความไม่ตรงกันของความลับ

en: Secure Sign On
th: การลงชื่อเข้าใช้อย่างปลอดภัย

en: Security
th: มาตรการความปลอดภัย

en: Select a design
th: เลือกดีไซน์

en: Select a theme&hellip;
th: เลือกธีม&hellip;

en: Select another theme to view its custom CSS.
th: เลือกธีมอื่นเพื่อดูปรับแต่ง CSS ของมัน.

en: Send invite
th: ส่งคำเชิญ

en: Separate tags with commas
th: แยกป้ายกำกับด้วยคอมม่า (,)

en: Server Settings
th: การตั้งค่าเซิร์ฟเวอร์

en: Set &#8220;%s&#8221; as the default category
th: ตั้งค่า &#8220;%s&#8221; เป็นหมวดหมู่ค่าเริ่มต้น

en: Set &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
th: ตั้งค่า &#8220;%s&#8221; เป็นหน้าแสดงเรื่องล่าสุดของคุณ

en: Set &#8220;%s&#8221; as your site's homepage
th: ตั้งค่า &#8220;%s&#8221; เป็นหน้าแรกของเว็บของคุณ

en: Set a different media width for full size images.
th: ตั้งความกว้างสื่อที่แตกต่างสำหรับรูปขนาดเต็ม

en: Set as default
th: ตั้งเป็นค่าเริ่มต้น

en: Set as homepage
th: ตั้งเป็นหน้าแรก

en: Set as posts page
th: ตั้งเป็นหน้าเรื่อง

en: Set new connection owner
th: ตั้งเจ้าของการเชื่อมต่อใหม่

en: Set to false will trigger the site to disconnect.
th: ตั้งค่าเป็น false จะทำให้เว็บตัดการเชื่อมต่อ.

en: Set up an offer for your supporters
th: ตั้งข้อเสนอสำหรับผู้สนับสนุนของคุณ

en: Set up payment method
th: ตั้งค่าวิธีการชำระเงิน

en: Set up ssh
th: ตั้งค่า ssh

en: Set up your site
th: ตั้งค่าเว็บของคุณ

en: Set up your video site
th: ตั้งค่าเว็บวีดีโอของคุณ

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Share your site
th: แชร์เว็บของคุณ

en: Shared Salt to use when generating checksum
th: แชร์ Salt เพื่อใช้เมื่อสร้าง checksum

en: Should only range edges be returned
th: ควรส่งคืนเฉพาะขอบเขตของช่วงเท่านั้น

en: Show falling snow on my site
th: แสดงหิมะตกบนเว็บของฉัน

en: Show falling snow on my site until January 4<sup>th</sup>.
th: แสดงหิมะตกบนเว็บของฉันจนถึงวันที่ 4<sup>th</sup> มกราคม

en: Site
th: เว็บไซต์

en: Site Logo
th: โลโก้เว็บ

en: Site Monitoring
th: การตรวจสอบเว็บ

en: Site Settings
th: การตั้งค่าเว็บ

en: Site Setup
th: การตั้งค่าเว็บ

en: Site is not connected
th: เว็บไม่ได้เชื่อมต่อ

en: Site migration
th: การย้ายเว็บ

en: Site setup
th: การตั้งค่าเว็บ

en: Sites
th: เว็บไซต์

en: Size of batches
th: ขนาดของชุด

en: Slug of the admin color scheme.
th: Slug ของเฉดสีผู้ควบคุม.

en: Snow
th: หิมะ

en: Social Links Menu
th: เมนูลิงก์โซเชียล

en: Social Menu
th: เมนูสังคม

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site. Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
th: มีคนอาจพยายามหลอกให้คุณให้การเข้าถึงเว็บของคุณ หรืออาจจะเป็นแค่คุณเจอข้อผิดพลาด :) ไม่ว่าจะยังไง โปรดปิดหน้าต่างนี้เถอะ

en: Something got a little mixed up and an unexpected WordPress.com user logged in.
th: มีอะไรบางอย่างที่สับสนและผู้ใช้ WordPress.com ที่ไม่คาดคิดเข้าสู่ระบบแล้ว

en: Something went wrong when attempting to like that comment. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดบางอย่างเมื่อพยายามชื่นชอบความเห็นนั้น โปรดลองอีกครั้ง.

en: Something went wrong when attempting to unlike that comment. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดบางอย่างเมื่อพยายามที่จะเลิกชื่นชอบความเห็นนั้น โปรดลองอีกครั้ง.

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
th: มีบางอย่างผิดพลาด โปรดรีเฟรชหน้าและ/หรือลองอีกครั้ง.

en: Something went wrong. Please try again.
th: เกิดข้อผิดพลาดบางอย่าง โปรดลองอีกครั้ง.

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
th: ขออภัย, มีบางอย่างผิดปกติกับการเชื่อมต่อ Jetpack ของคุณ.

en: Sorry, this comment could not be posted.
th: ขออภัย, ไม่สามารถแสดงความเห็นนี้ได้.

en: Sorry, you are not allowed to access this endpoint.
th: ขออภัย, คุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงจุดสิ้นสุดนี้.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same plugins as an existing schedule.
th: ขออภัย, คุณไม่สามารถสร้างตารางเวลาที่มีปลั๊กอินเหมือนกับตารางเวลาที่มีอยู่แล้วได้.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same time as an existing schedule.
th: ขออภัย, คุณไม่สามารถสร้างตารางที่มีเวลาเดียวกันกับตารางที่มีอยู่แล้วได้.

en: Sorry, you can not schedule theme updates at this time.
th: ขออภัย, คุณไม่สามารถกำหนดการอัปเดตธีมในขณะนี้ได้.

en: Staging
th: การจัดฉาก

en: Start Fresh
th: เริ่มใหม่

en: Start ID for the histogram
th: เริ่ม ID สำหรับฮิสโตแกรม

en: Start a website
th: เริ่มเว็บไซต์

en: Start building your audience
th: เริ่มสร้างผู้ชมของคุณ

en: Start customizing
th: เริ่มกำหนดเอง

en: Start writing
th: เริ่มเขียน

en: Start writing or type '/' to insert a block
th: เริ่มเขียนหรือพิมพ์ '/' เพื่อแทรกบล็อก

en: Stats
th: สถิติ

en: Strip non-ascii characters?
th: ลบอักขระที่ไม่ใช่ ASCII?

en: Subscribe
th: สมัครสมาชิก

en: Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.
th: สมัครสมาชิกตอนนี้เพื่ออ่านต่อและเข้าถึงคลังเก็บทั้งหมด.

en: Subscribers
th: ผู้ติดตาม

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Suggestions
th: คำแนะนำ

en: Sundays at %s.
th: วันอาทิตย์ที่ %s.

en: Sunset
th: พระอาทิตย์ตก

en: Switch
th: สวิตช์

en: Sync has been aborted because the IXR client is missing.
th: การซิงค์ถูกยกเลิกเพราะไม่มีไคลเอนต์ IXR.

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
th: การซิงค์ถูกปิดกั้นจาก WordPress.com เพราะมันจะทำให้เกิดวิกฤตด้านอัตลักษณ์

en: Tag name
th: ชื่อป้ายกำกับ

en: Tags:
th: ป้ายกำกับ:

[ctx: Template]
en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Template part published privately.
th: เผยแพร่ส่วนของเทมเพลตแบบส่วนตัว.

en: Template part published.
th: เผยแพร่ส่วนเทมเพลต.

en: Template part reverted to draft.
th: เทมเพลตส่วนถูกเปลี่ยนกลับเป็นฉบับร่าง.

en: Template part scheduled.
th: เทมเพลตส่วนที่กำหนดเวลาไว้แล้ว.

en: Template part updated.
th: เทมเพลตพาร์ทอัปเดตแล้ว.

en: Template parts list
th: รายการส่วนประกอบเทมเพลต

en: Template parts list navigation
th: นำทางรายการส่วนเทมเพลต

en: Test plugin for the jetpack-mu-wpcom package
th: ทดสอบปลั๊กอินสำหรับแพ็คเกจ jetpack-mu-wpcom

en: Testimonial
th: คำรับรอง

en: Testimonial Archive Content
th: เนื้อหาคลังเก็บคำรับรอง

en: Testimonial Archive Featured Image
th: รูปพิเศษ คลังเก็บ คำรับรอง

en: Testimonial Archive Title
th: คลังเก็บคำรับรอง

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
th: ฉบับร่างคำรับรองอัปเดตแล้ว. <a target="_blank" href="%s">ตัวอย่างคำรับรอง</a>

en: Testimonial list navigation
th: นำทางรายการคำรับรอง

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
th: หน้าแสดงคำรับรองสูงสุด %1$s คำรับรอง

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
th: เผยแพร่คำรับรองแล้ว. <a href="%s">ดูคำรับรอง</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
th: คำรับรองถูกคืนสู่การแก้ไขจาก %s

en: Testimonial saved.
th: บันทึกคำรับรองเรียบร้อยแล้ว.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
th: กำหนดการรับรองสำหรับ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">ตัวอย่างการรับรอง</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
th: ส่งคำรับรองแล้ว <a target="_blank" href="%s">ตัวอย่างคำรับรอง</a>

en: Testimonial updated.
th: อัปเดตคำรับรองแล้ว.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
th: อัปเดตคำรับรองแล้ว. <a href="%s">ดูคำรับรอง</a>

en: Testimonials
th: คำรับรอง

en: Testimonials list
th: รายการคำรับรอง

en: Textdomain aliases should be registered before the %1$s hook. This notice was triggered by the %2$s domain.
th: ชื่อเล่นของ Textdomain ควรลงทะเบียนก่อน %1$s hook. ข้อความนี้ถูกกระตุ้นโดยโดเมน %2$s.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
th: Client ID/WP.com Blog ID ของเว็บนี้

en: The Toolbar is always visible on Atomic sites while connected to the Automattic proxy.
th: แถบเครื่องมือจะแสดงอยู่เสมอบนเว็บ Atomic ขณะที่เชื่อมต่อกับพร็อกซีของ Automattic.

en: The URL is not from the current site.
th: URL ไม่ได้มาจากเว็บปัจจุบัน.

en: The URL scheme must match the current site.
th: สคีม URL ต้องตรงกับเว็บปัจจุบัน.

en: The WP.com user ID of the connected user
th: ID ผู้ใช้ WP.com ของผู้ใช้ที่เชื่อมต่อ

en: The WP.com user email of the connected user
th: อีเมลผู้ใช้ WP.com ของผู้ใช้ที่เชื่อมต่อ

en: The WP.com username of the connected user
th: ชื่อผู้ใช้ WP.com ของผู้ใช้ที่เชื่อมต่อ

en: The authorization process expired. Please go back and try again.
th: กระบวนการอนุญาตหมดอายุแล้ว โปรดกลับไปและลองอีกครั้ง.

en: The bot id to chat with.
th: ID ของบอทสำหรับแชทด้วย

en: The bot id to get the chat for.
th: ID ของบอทเพื่อดึงแชท

en: The chat id for the existing chat.
th: ID ของแชทที่มีอยู่

en: The chat id to get the chat for.
th: ID แชทเพื่อรับแชท

en: The classic WP-Admin WordPress interface.
th: อินเทอร์เฟซ WP-Admin เวิร์ดเพรส แบบคลาสสิก

en: The content of your latest posts page is automatically generated and cannot be edited.
th: เนื้อหาของหน้าเรื่องล่าสุดของคุณถูกสร้างขึ้นโดยอัตโนมัติและไม่สามารถแก้ไขได้.

en: The context to continue the chat with.
th: บริบทที่จะทำให้การสนทนาต่อไป

en: The endpoint is not available on connected sites.
th: จุดสิ้นสุดไม่สามารถใช้งานได้บนเว็บที่เชื่อมต่ออยู่.

en: The feedback rating value.
th: ค่าการให้คะแนนฟีดแบ็ก

en: The file permissions on this host prevent editing files.
th: การอนุญาตไฟล์บนโฮสต์นี้ป้องกันการแก้ไขไฟล์.

en: The isActive argument should be set to false.
th: อาร์กิวเมนต์ isActive ควรถูกตั้งค่าเป็น false.

en: The message id for the existing message.
th: ID ของข้อความที่มีอยู่

en: The message to add to the chat
th: ข้อความที่จะเพิ่มในแชท

en: The number of items per page.
th: จำนวนรายการต่อหน้า。

en: The number of sites of the connected WP.com user
th: จำนวนเว็บของผู้ใช้ WP.com ที่เชื่อมต่อ

en: The number of the page to retrieve, limited to 100
th: หมายเลขของหน้าเพื่อดึงข้อมูล, จำกัดที่ 100

en: The path must be a string.
th: เส้นทางต้องเป็นสตริง.

en: The path must be a valid URL.
th: เส้นทางต้องเป็น URL ที่ใช้งานได้.

en: The request is not signed correctly.
th: ร้องขอไม่ได้ถูกเซ็นชื่ออย่างถูกต้อง.

en: The request method is missing.
th: วิธีการร้องขอหายไป.

en: The required "%s" parameter is malformed.
th: พารามิเตอร์ "%s" ที่ต้องการมีรูปแบบไม่ถูกต้อง.

en: The required "%s" parameter is missing.
th: พารามิเตอร์ "%s" ต้องการ หายไป.

en: The required "local_user" parameter is missing.
th: พารามิเตอร์ "local_user" ที่ต้องการหายไป.

en: The required "nonce" parameter is missing.
th: พารามิเตอร์ 'nonce' ที่ต้องการหายไป.

en: The schedule could not be created.
th: ไม่สามารถสร้างตารางเวลาได้

en: The schedule could not be found.
th: ไม่พบตารางเวลา.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
th: การตั้งค่าสำหรับเนื้อหาพิเศษได้ <a href="%s">ย้ายไปที่รูปแบบ &rarr; ปรับแต่ง</a>.

en: The site is not the main network site
th: เว็บไม่ใช่เว็บไซต์หลักของเครือข่าย

en: The specified plugins are managed and auto-updated by WordPress.com.
th: ปลั๊กอินที่ระบุจะถูกจัดการและอัปเดตโดยอัตโนมัติจาก WordPress.com.

en: The specified plugins are not installed on the website. Please make sure the plugins are installed before attempting to schedule updates.
th: ปลั๊กอินที่ระบุไม่ได้ติดตั้งบนเว็บไซต์ โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าปลั๊กอินติดตั้งแล้วก่อนที่จะพยายามกำหนดเวลาอัปเดต

en: Theme Showcase
th: ธีม Showcase

en: Themes
th: ธีม

en: There are currently no posts to display.
th: ตอนนี้ไม่มีเรื่องให้แสดง.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
th: ไม่มีคำเกริ่นนำเพราะว่านี่เป็นเรื่องที่ถูกป้องกัน

en: There is no previous invite for this user
th: ไม่มีคำเชิญก่อนหน้านี้สำหรับผู้ใช้คนนี้

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
th: เกิดผิดพลาดในการสร้างผู้ใช้ให้กับคุณ โปรดติดต่อผู้ควบคุมเว็บของคุณ.

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
th: มีผิดพลาดในการเข้าสู่ระบบผ่าน WordPress.com, โปรดลองอีกครั้งหรือลองเข้าสู่ระบบด้วยชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของคุณ.

en: There was an issue validating this request.
th: มีปัญหาในการตรวจสอบความถูกต้องของการร้องขอนี้

en: There was an unspecified error registering the site
th: มีการผิดพลาดที่ไม่ได้ระบุในการลงทะเบียนเว็บ

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
th: นี่เป็นรหัสผ่านที่ใช้คำง่าย ๆ ทั่วไป  ขอให้เลือกรหัสผ่านที่ยากต่อคนอื่นจะคาดเดาได้

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
th: รหัสผ่านนี้เดาง่ายเกินไป: คุณสามารถปรับปรุงมันได้โดยการเพิ่มตัวอักษรตัวใหญ่ ตัวอักษรตัวเล็ก หรือหมายเลขเพิ่มเติม

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
th: รหัสผ่านนี้เดาง่ายเกินไป: คุณสามารถปรับปรุงมันได้โดยการเพิ่มอักขระพิเศษเช่น !#=?*&.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
th: รหัสผ่านนี้เดาง่ายเกินไป: คุณสามารถปรับปรุงมันได้โดยการผสมทั้งตัวอักษรและตัวเลข

en: This request method does not support body parameters.
th: วิธีการร้องขอนี้ไม่รองรับพารามิเตอร์ในร่างกาย.

en: This request method is not supported.
th: วิธีการร้องขอนี้ไม่ได้รับการสนับสนุน.

en: This user didn&#8217;t accept the invitation to join this site yet.
th: ผู้ใช้คนนี้ยังไม่ได้ตอบรับคำเชิญให้เข้าร่วมเว็บนี้เลย.

en: This user doesn&#8217;t have a Jetpack SSO connection to WordPress.com. Invite them to the site to increase security and improve their experience.
th: ผู้ใช้คนนี้ไม่มีการเชื่อมต่อ Jetpack SSO กับ WordPress.com เชิญพวกเขาไปยังเว็บเพื่อเพิ่มความปลอดภัยและปรับปรุงประสบการณ์ของพวกเขา

en: This user has connected their WordPress.com account.
th: ผู้ใช้คนนี้ได้เชื่อมต่อบัญชี WordPress.com ของพวกเขาแล้ว

en: This user is a contractor, freelancer, consultant, or agency.
th: ผู้ใช้คนนี้เป็นผู้รับเหมา, ฟรีแลนซ์, ที่ปรึกษา, หรือเอเจนซี่.

en: This user will be invited to WordPress.com. You can include a personalized welcome message with the invitation.
th: ผู้ใช้คนนี้จะได้รับเชิญไปยัง WordPress.com คุณสามารถรวมข้อความต้อนรับส่วนตัวกับคำเชิญได้

en: Thumbnail
th: รูปขนาดเล็ก

en: Thursdays at %s.
th: วันพฤหัสบดีที่ %s.

en: To take ownership of the site, we ask that the person you designate contacts us at %s with a copy of the death certificate.
th: เพื่อที่จะรับผิดชอบเว็บ เราขอให้คนที่คุณกำหนดติดต่อเราที่ %s พร้อมกับคัดลอกใบมรณะบัตร.

en: Token for user %d is malformed
th: Token สำหรับผู้ใช้ %d มีรูปแบบไม่ถูกต้อง

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
th: ช่วย

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
th: ดูประวัติทั้งหมด

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Transparent
th: โปร่งใส

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t exist.
th: พยายามเชิญผู้ใช้ที่ไม่มีอยู่จริง

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t have an email address.
th: พยายามเชิญผู้ใช้ที่ไม่มีที่อยู่อีเมล.

en: Tried to revoke an invite for a user that doesn&#8217;t exist.
th: พยายามที่จะยกเลิกคำเชิญสำหรับผู้ใช้ที่ไม่มีอยู่

en: Tried to revoke an invite that doesn&#8217;t exist.
th: พยายามที่จะเพิกถอนคำเชิญที่ไม่มีอยู่จริง

en: Try Fiverr Logo Maker
th: ลองใช้รูปโลโก้ Fiverr

en: Try customizing your theme styles to get your site looking just right.
th: ลองกำหนดสไตล์ธีมของคุณเพื่อให้เว็บของคุณดูดีพอดีเลย

en: Tuesdays at %s.
th: วันอังคารที่ %s.

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
th: การยืนยันตัวตนแบบสองขั้นตอนต้องการเพื่อเข้าถึงเว็บนี้ โปรดไปที่ <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">การตั้งค่าความปลอดภัย</a> ของคุณเพื่อกำหนดค่า <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">การยืนยันตัวตนแบบสองขั้นตอน</a> สำหรับบัญชีของคุณ.

en: Types:
th: ชนิด

en: URI of the admin page where the user should be redirected after connection flow
th: URI ของหน้าผู้ควบคุมที่ผู้ใช้ควรถูกเปลี่ยนเส้นทางไปหลังจากการเชื่อมต่อ

en: URL secret does not exist.
th: URL secret ไม่มีอยู่จริง.

en: URL secret to compare to the ones stored in the database.
th: URL ลับเพื่อเปรียบเทียบกับที่เก็บไว้ในฐานข้อมูล.

en: UTC%s
th: UTC %s

en: Unable to fetch the requested data.
th: ไม่สามารถดึงข้อมูลที่ร้องขอได้

en: Unable to save new URL secret
th: ไม่สามารถบันทึกความลับ URL ใหม่ได้

en: Unable to unlink the connection owner.
th: ไม่สามารถยกเลิกการเชื่อมต่อเจ้าของได้

en: Uncategorized
th: ไม่มีหมวดหมู่

en: Underline
th: ขีดเส้นใต้

en: Unknown Plugin Update Failure
th: การอัปเดตปลั๊กอินที่ไม่รู้จักล้มเหลว

en: Unlike this comment
th: ไม่ชื่นชอบความเห็นนี้

en: Unlock more with premium and free plugins
th: ปลดล็อกเพิ่มเติมด้วยปลั๊กอินพรีเมียมและฟรี

en: Unset &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
th: ยกเลิกการตั้งค่า &#8220;%s&#8221; เป็นหน้าแสดงเรื่องล่าสุดของคุณ

en: Unset as posts page
th: ยกเลิกเป็นหน้าเรื่อง

en: Update Menu Item Label
th: อัปเดต เมนู รายการ ป้าย

en: Update Menu Section
th: อัปเดต เมนู ส่วน

en: Update Project Tag
th: อัปเดต แท็ก โปรเจกต์

en: Update Project Type
th: อัปเดต ประเภท โครงการ

en: Update Template Part Type
th: อัปเดต เทมเพลต ประเภท

en: Update your About page
th: อัปเดตหน้าเกี่ยวกับของคุณ

en: Update your domain's DNS
th: อัปเดต DNS ของโดเมนของคุณ

en: Update your site's design
th: อัปเดตการออกแบบเว็บของคุณ

en: Upgrade
th: อัปเกรด

en: Upgrade now
th: อัปเกรดตอนนี้

en: Upgrade plan
th: แผนการอัปเกรด

en: Upgrade required
th: ต้องการอัปเกรด

en: Upgrades
th: อัปเกรด

en: Upload
th: อัปโหลด

en: Upload from URL
th: อัปโหลดจาก URL

en: Upload your first video
th: อัปโหลดวีดีโอแรกของคุณ

en: Uploading…
th: อัปโหลด…

en: Use WP-Admin to manage your site.
th: ใช้ WP-Admin เพื่อจัดการเว็บของคุณ.

en: Use WordPress.com’s guided importer to import posts and comments from Medium, Substack, Squarespace, Wix, and more.
th: ใช้เครื่องมือนำเข้าที่มีการแนะนำของ WordPress.com เพื่อนำเข้าเรื่องและแสดงความเห็นจาก Medium, Substack, Squarespace, Wix และอื่นๆ

en: Use WordPress.com’s native dashboard to manage your site.
th: ใช้หน้าควบคุมของ WordPress.com เพื่อจัดการเว็บของคุณ.

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
th: ใช้ปุ่ม <kbd>TAB</kbd> บนแป้นพิมพ์ของคุณเพื่อย้ายระหว่างคอลัมน์ และใช้ปุ่ม <kbd>ENTER</kbd> หรือ <kbd>RETURN</kbd> เพื่อบันทึกแต่ละแถวและไปยังแถวถัดไป

en: Use these settings to display different types of content on your site.
th: ใช้การตั้งค่าเหล่านี้เพื่อแสดงประเภทเนื้อหาที่แตกต่างกันบนเว็บของคุณ

en: User IDs to include in Full Sync or "initial"
th: รหัสผู้ใช้ที่จะรวมใน Full Sync หรือ "initial

en: User invite revoked successfully.
th: การเชิญผู้ใช้ถูกเพิกถอนเรียบร้อยแล้ว

en: User not found.
th: ไม่พบผู้ใช้

en: User was invited successfully!
th: ผู้ใช้ได้รับเชิญสำเร็จแล้ว!

en: User was re-invited successfully!
th: ผู้ใช้ได้รับการเชิญใหม่สำเร็จแล้ว!

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Valid user is required
th: ต้องการผู้ใช้ที่ใช้งานได้

en: Valid user is required.
th: ผู้ใช้ที่ใช้งานได้ต้องการ.

en: Verification secrets are empty
th: ความลับการตรวจสอบว่างเปล่า

en: Verification secrets are incomplete
th: ความลับการตรวจสอบไม่สมบูรณ์

en: Verification secrets not found
th: ไม่พบความลับการตรวจสอบ

en: Verification took too long
th: การตรวจสอบใช้เวลานานเกินไป

en: Verify email address
th: ตรวจสอบที่อยู่อีเมล

en: Verify the email address for your domains
th: ตรวจสอบที่อยู่อีเมลสำหรับโดเมนของคุณ

en: View Menu Item
th: ดูเมนูรายการ

en: View Menu Item Label
th: ดู เมนู รายการ ป้าย

en: View Menu Section
th: ดู เมนู ส่วน

en: View Project
th: ดูโปรเจ็ค

en: View Project Tag
th: ดูแท็กโปรเจกต์

en: View Project Type
th: ดู ประเภท โครงการ

en: View Template Part
th: ดู เทมเพลต ส่วน

en: View Template Part Type
th: ดู ประเภท เทมเพลต ส่วน

en: View Testimonial
th: ดูคำรับรอง

en: View all posts
th: ดูเรื่องทั้งหมด

en: View all posts by %s
th: ดูเรื่องทั้งหมดโดย %s

[ctx: View options to switch between]
en: View
th: การดู

en: View site metrics
th: ดู เว็บ metrics

en: View your product
th: ดูสินค้าของคุณ

en: WP Admin
th: ผู้ควบคุม WP

en: Warning! You are about to delete the Jetpack connection owner (%s) for this site, which may cause some of your Jetpack features to stop working.
th: คำเตือน! คุณกำลังจะลบเจ้าของการเชื่อมต่อ Jetpack (%s) สำหรับเว็บนี้ ซึ่งอาจทำให้คุณสมบัติพิเศษของ Jetpack บางอย่างหยุดทำงาน.

en: Was not able to unlink the user. Please try again.
th: ไม่สามารถยกเลิกการเชื่อมโยงผู้ใช้ได้ โปรดลองอีกครั้ง.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
th: เราไม่สามารถค้นพบบัญชีของคุณได้ ถ้าคุณมีบัญชีอยู่แล้ว ให้แน่ใจว่าคุณได้เชื่อมต่อกับ WordPress.com แล้ว

en: We highly recommend inviting users to join WordPress.com and log in securely using <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> to ensure maximum security and efficiency.
th: เราขอแนะนำอย่างยิ่งให้เชิญผู้ใช้เข้าร่วม WordPress.com และเข้าสู่ระบบอย่างปลอดภัยโดยใช้ <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> เพื่อให้มั่นใจในความปลอดภัยและประสิทธิภาพสูงสุด.

en: We'll keep you in the loop!
th: เราจะทำให้คุณอยู่ในวงการ!

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Website (optional)
th: เว็บไซต์ (ตัวเลือก)

en: Wednesdays at %s.
th: วันพุธที่ %s.

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: Whether to mark this as a test chat (a11n-only).
th: จะทำเครื่องหมายนี้ว่าเป็นการสนทนาทดสอบ (เฉพาะ a11n)

[ctx: Word count type. Do not translate!]
en: words
th: characters_excluding_spaces

en: WordPress
th: เวิร์ดเพรส

en: WordPress.com Features
th: คุณสมบัติพิเศษของ WordPress.com

en: WordPress.com Site Settings
th: การตั้งค่าเว็บ WordPress.com

en: WordPress.com account
th: บัญชี WordPress.com

en: WordPress.com invitation will be automatically revoked for user: <strong>%s</strong>. | WordPress.com invitations will be automatically revoked for users: <strong>%s</strong>.
th[0]: คำเชิญ WordPress.com จะถูกเพิกถอนโดยอัตโนมัติสำหรับผู้ใช้: <strong>%s</strong>.

en: WordPress.com users can change their profile’s basic details ( i.e., First Name, Last Name, Display Name, About ) in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Profile settings.</a>
th: ผู้ใช้ WordPress.com สามารถเปลี่ยนรายละเอียดพื้นฐานของโปรไฟล์ (เช่น ชื่อ, นามสกุล, ชื่อที่แสดง, เกี่ยวกับ) ใน <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">การตั้งค่าโปรไฟล์ WordPress.com.</a>

en: WordPress.com users can change their profile’s email & website address in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Account settings.</a>
th: ผู้ใช้ WordPress.com สามารถเปลี่ยนอีเมลและที่อยู่เว็บไซต์ใน <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">การตั้งค่าบัญชี WordPress.com.</a>

en: Write 3 posts
th: เขียนเรื่อง 3 เรื่อง

en: Write a comment...
th: แสดงความเห็น...

en: Write a reply...
th: เขียนคำตอบ...

en: Write a welcome message
th: เขียนข้อความต้อนรับ

en: Write your first post
th: เขียนเรื่องแรกของคุณ

en: Writing
th: การเขียน

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
th: คุณมีบัญชีอยู่แล้วในเว็บนี้ โปรด <a href="%1$s">เข้าสู่ระบบ</a> ด้วยชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของคุณ จากนั้นเชื่อมต่อกับ WordPress.com.

en: You are not allowed to perform this action.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ทำการนี้.

en: You aren’t authorized to do that.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ทำแบบนั้น

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
th: คุณสามารถเปลี่ยนแบบอักษรของคุณได้โดยใช้สไตล์ทั่วโลก ซึ่งสามารถพบได้ในตัวแก้ไขบล็อก

en: You can choose to transfer connection ownership to one of these already-connected admins:
th: คุณสามารถเลือกที่จะโอนความเป็นเจ้าของการเชื่อมต่อให้กับผู้ควบคุมที่เชื่อมต่ออยู่แล้วคนใดคนหนึ่งจากนี้:

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
th: คุณสามารถประหยัดเวลาที่ใช้ในการเข้าสู่ระบบโดยการเชื่อมต่อบัญชี WordPress.com ของคุณกับ %s.

en: You cannot call this method until Jetpack Config is configured
th: คุณไม่สามารถเรียกใช้วิธีนี้ได้จนกว่า Jetpack Config จะถูกตั้งค่า

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
th: คุณไม่มีการอนุญาตผู้ใช้ที่ถูกต้องในการดำเนินการนี้.

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
th: คุณไม่มีการอนุญาต, สิทธิ์ผู้ใช้ที่ถูกต้องในการดำเนินการนี้ โปรดติดต่อผู้ควบคุมเว็บของคุณหากคุณคิดว่านี่เป็นความผิดพลาด

en: You do not need to pass a $content parameter anymore.
th: คุณไม่จำเป็นต้องส่งพารามิเตอร์ $content อีกต่อไปแล้ว

en: You don&#8217;t have permission to invite users.
th: คุณไม่มีการอนุญาต, สิทธิ์ในการเชิญผู้ใช้.

en: You don&#8217;t have permission to revoke invites.
th: คุณไม่มีการอนุญาต, สิทธิ์ในการเพิกถอนคำเชิญ.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
th: คุณต้องเชื่อมต่อปลั๊กอิน Jetpack ของคุณกับ WordPress.com เพื่อใช้คุณสมบัติพิเศษนี้.

en: You must have Two-Step Authentication enabled on your WordPress.com account.
th: คุณต้องเปิดใช้งานการยืนยันตัวตนแบบสองขั้นตอนบนบัญชี WordPress.com ของคุณ

en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
th: คุณต้องป้อน ID บัญชี ตัวเลข และ UUID ของคุณเพื่อให้ <a href="%1$s">วิดเจ็ต Mailerlite</a> ทำงานได้อย่างถูกต้อง <a href="%2$s" target="_blank">คำแนะนำฉบับเต็ม</a>.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
th: คุณต้องลงทะเบียน Jetpack ของคุณก่อนที่จะเชื่อมต่อมัน

en: You've added your first product!
th: คุณได้เพิ่มผลิตภัณฑ์แรกของคุณแล้ว!

en: Your %s widget requires JavaScript to function properly.
th: วิดเจ็ต %s ของคุณต้องการจาวาสคริปท์เพื่อทำงานได้อย่างถูกต้อง.

en: Your Custom Content Types
th: ประเภทเนื้อหาที่กำหนดเองของคุณ

en: Your Jetpack Blaze dashboard requires JavaScript to function properly.
th: หน้าควบคุม Jetpack Blaze ของคุณต้องการจาวาสคริปท์เพื่อทำงานได้อย่างถูกต้อง.

en: Your Jetpack Stats dashboard requires JavaScript to function properly.
th: หน้าควบคุมสถิติ Jetpack ของคุณต้องการจาวาสคริปท์เพื่อทำงานได้อย่างถูกต้อง.

en: Your Jetpack Stats widget requires JavaScript to function properly.
th: วิดเจ็ตสถิติ Jetpack ของคุณต้องการจาวาสคริปท์เพื่อทำงานได้อย่างถูกต้อง.

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
th: คลังเก็บพอร์ตโฟลิโอของคุณตอนนี้ไม่มีรายการเลย คุณสามารถเริ่มสร้างรายการได้ที่หน้าควบคุมของคุณ

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
th: คลังเก็บคำรับรองของคุณตอนนี้ไม่มีรายการใดๆ คุณสามารถเริ่มสร้างพวกมันได้ที่หน้าควบคุมของคุณ.

en: Your connection with WordPress.com seems to be broken. If you're experiencing issues, please try reconnecting.
th: การเชื่อมต่อของคุณกับ WordPress.com ดูเหมือนจะขาดหายไป หากคุณประสบปัญหา โปรดลองเชื่อมต่ออีกครั้ง.

en: Your password is too weak: Looks like you are including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
th: รหัสผ่านของคุณอ่อนเกินไป: ดูเหมือนว่าคุณกำลังใส่ข้อมูลที่เดาได้ง่ายเกี่ยวกับตัวเอง ลองใช้สิ่งที่มีเอกลักษณ์มากกว่านี้หน่อยนะ

en: Your site contains premium styles. Upgrade now to publish them and unlock tons of other features.
th: เว็บของคุณมีสไตล์พรีเมียม อัปเกรดตอนนี้เพื่อเผยแพร่พวกเขาและปลดล็อกคุณสมบัติพิเศษอื่นๆ อีกมากมาย

en: Your site includes <a href="%1$s" target="_blank">premium styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the %2$s plan or higher.
th: เว็บของคุณมี <a href="%1$s" target="_blank">สไตล์พรีเมียม</a> ที่จะมองเห็นได้เฉพาะสำหรับผู้เยี่ยมชมหลังจากอัปเกรดเป็นแผน %2$s หรือสูงกว่า.

en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
th: เว็บของคุณกำลังเข้ารหัสการเปลี่ยนเส้นทางจาก http เป็น https ซ้ำอย่างไม่ถูกต้อง นี่ทำให้ Jetpack ไม่สามารถตรวจสอบการเชื่อมต่อของคุณได้ โปรดเยี่ยมชม <a href="%s">หน้าสนับสนุน</a> ของเราเพื่อดูรายละเอียดเกี่ยวกับวิธีการแก้ไขปัญหานี้.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
th: ธีมของคุณรองรับ <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
th: ธีมของคุณรองรับ Testimonials

en: Your user is not permitted to access this resource.
th: ผู้ใช้ของคุณไม่ได้รับอนุญาตให้เข้าถึงทรัพยากรนี้.

en: You’re previewing %s
th: คุณกำลังดูตัวอย่าง %s

en: You’ve added your first video!
th: คุณได้เพิ่มวีดีโอแรกของคุณแล้ว!

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
th: ส่วนเทมเพลต

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
th: ประเภทเทมเพลต

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
th: ส่วนของเทมเพลต

[ctx: block description]
en: Count down to your favorite next thing, and celebrate with fireworks when the time is right!
th: นับถอยหลังไปยังสิ่งที่คุณชอบที่สุดต่อไป และเฉลิมฉลองด้วยดอกไม้ไฟเมื่อถึงเวลาที่เหมาะสม!

[ctx: block description]
en: Create a timeline of events.
th: สร้างไทม์ไลน์ของเหตุการณ์

[ctx: block keyword]
en: countdown
th: นับถอยหลัง

[ctx: block keyword]
en: event
th: เหตุการณ์

[ctx: block keyword]
en: events
th: กิจกรรม

[ctx: block keyword]
en: timeline
th: ไทม์ไลน์

[ctx: block title]
en: Event Countdown
th: การนับถอยหลังงาน

[ctx: block title]
en: Timeline
th: ไทม์ไลน์

en: collapsed
th: พังทลาย

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
th: โดย

en: edit
th: แก้ไข

en: expanded
th: ขยาย

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: DOWN
th: ลง

en: per %s
th: ต่อ %s

[ctx: post author]
en:  and
th:  และ

[ctx: post author]
en: by
th: โดย

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
th: ส่วนของเทมเพลต

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
th: ส่วนเทมเพลต

[ctx: product name shown in menu]
en: Stats
th: สถิติ

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
th: ประเภทเทมเพลต

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
th: ประเภทเทมเพลตพาร์ท
