WordPress.com - plugins - jetpack-mu-wpcom - en to tr translation catalogue (890 entries)

en:  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixel. |  The default media width for the <strong>%1$s</strong> theme is %2$d pixels.
tr[0]:  <strong>%1$s</strong> teması için varsayılan ortam genişliği %2$d pikseldir.
tr[1]:  <strong>%1$s</strong> teması için varsayılan ortam genişliği %2$d pikseldir.

en:  and
tr:  ve

en:  once
tr:  bir kez

en:  per
tr:  /

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
tr[0]: %1$d Yiyecek Menüsü Öğesi
tr[1]: %1$d Yiyecek Menüsü Öğesi

en: %s is not a valid command.
tr: %s geçerli bir komut değil.

en: %s wants to access your site’s data. Log in to authorize that access.
tr: %s sitenizin verilerine erişmek istiyor. Bu erişimi yetkilendirmek için oturum açın.

en: &mdash; Select &mdash;
tr: &mdash; Seç &mdash;

en: (Address never made public)
tr: (Adres hiçbir zaman paylaşılmaz)

en: (modified %s ago)
tr: (%s önce değiştirildi)

en: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Learn more</a> about the connection owner and what will break if you do not have one.
tr: Bağlantı sahibi hakkındaki ayrıntıları ve bağlantı sahibiniz olmaması durumunda çalışmayacak özellikleri öğrenmek için <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>daha fazla bilgi edinin</a>.

en: <span>A bright idea,</span> <span>coming soon</span>
tr: <span>Harika bir fikir,</span> <span>çok yakında</span>

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
tr: <span>Yazar:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>Error</strong>: Invalid site ID.
tr: <strong> Hata</strong>: Geçersiz site kimliği.

en: <strong>Error</strong>: The custom message is too long. Please keep it under 500 characters.
tr: <strong>Hata</strong>: Özel mesaj çok uzun. Lütfen 500 karakterin altında tutun.

en: <strong>Error</strong>: The user invitation email could not be sent, the user account was not created.
tr: <strong>Hata</strong>: Kullanıcı davet e-postası gönderilemedi, kullanıcı hesabı oluşturulmadı.

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
tr: Bu siteye erişebilmek için bir WordPress.com hesabı gereklidir. Oturum açmak ya da ücretsiz bir WordPress.com hesabı oluşturmak için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
tr: Akılda kalıcı birkaç sözcükle okurlarınızı yorum yapmaya teşvik edin

en: A non-empty nonce must be supplied.
tr: Boş olmayan bir geçici anahtar sağlanmalıdır.

en: Access a variety of free and paid plugins that can enhance your site's functionality and features.
tr: Sitenizin işlevselliğini ve özelliklerini iyileştirebilecek çeşitli ücretsiz ve ücretli eklentiye erişin.

en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
tr: Hesap kimliği <a href="%s" target="_blank">(talimatlar)</a>:

en: Account Settings
tr: Hesap Ayarları

en: Account not found. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
tr: Hesap bulunamadı. Zaten bir hesabınız varsa WordPress.com’a bağlı olduğunuzdan emin olun.

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activated
tr: Etkinleştirin

en: Activating
tr: Etkinleştiriliyor

en: Activity Log
tr: Etkinlik Günlüğü

en: Add Many Items
tr: Birçok Öğe Ekle

en: Add Menu Item
tr: Menü Öğesi Ekle

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New Menu Item Label
tr: Yeni Menü Öğesi Etiketi Ekle

en: Add New Menu Section
tr: Yeni Menü Bölümü Ekle

en: Add New Plugin
tr: Yeni Eklenti Ekle

en: Add New Project
tr: Yeni Proje Ekle

en: Add New Project Tag
tr: Yeni Proje Etiketi Ekle

en: Add New Project Type
tr: Yeni Proje Tipi Ekle

en: Add New Site
tr: Yeni Site Ekle

en: Add New Template Part
tr: Yeni Şablon Bölümü Ekle

en: Add New Template Part Type
tr: Yeni Şablon Bölümü Türü Ekle

en: Add New Testimonial
tr: Yeni Görüş Ekle

en: Add New User
tr: Yeni Kullanıcı Ekle

en: Add One Item
tr: Bir Öğe Ekle

en: Add These New Menu Items
tr: Bu Yeni Menü Öğelerini Ekle

en: Add a domain
tr: Alan adı ekleyin

en: Add a new page
tr: Yeni sayfa ekleyin

en: Add a post title
tr: Bir yazı başlığı ekle

en: Add links
tr: Bağlantı ekleyin

en: Add or remove Labels
tr: Etiketleri ekle veya çıkar

en: Add or remove tags
tr: Etiket ekle ya da kaldır

en: Add subscribers
tr: Abone ekleyin

en: Add the Subscribe Block to your site
tr: Sitenize Abonelik Bloku ekleyin

en: Add to section:
tr: Bölüme ekle:

en: Add your About page
tr: Hakkında sayfanızı ekleyin

en: Add your products
tr: Ürünlerinizi ekleyin

en: Add-Ons
tr: Eklentiler

en: Add-ons
tr: Eklentiler

en: Additional CSS
tr: Ek CSS

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
tr: Yorumlar formunuz için şık bir karşılama ve renk düzeni ayarlayın.

en: Admin Interface Style
tr: Yönetici Arayüzü Stili

en: Admin interface style changed.
tr: Yönetici arayüzü stili değişti.

en: Advertising
tr: Reklam

en: All Menu Item Labels
tr: Tüm Menü Öğesi Etiketleri

en: All Menu Sections
tr: Tüm Menü Bölümleri

en: All Project Tags
tr: Bütün Proje Etiketleri

en: All Project Types
tr: Tüm Proje Tipleri

en: All Projects
tr: Tüm Projeler

en: All Sites
tr: Tüm Siteler

en: All Template Part Types
tr: Tüm Şablon Bölümü Türleri

en: All Template Parts
tr: Tüm Şablon Bölümleri

en: All Testimonials
tr: Tüm Görüşler

en: All Users
tr: Tüm kullanıcılar

en: Allow Blocks
tr: Bloklara İzin Ver

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
tr: Ayrıca Öne Çıkarılmış İçerik alanının dışında etiketlenmiş gönderileri göster.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
tr: Bu blogun yöneticisinin Jetpack bağlantısını ayarlaması gerekir.

en: An error has occurred when inviting the user to the site.
tr: Kullanıcı siteye davet edilirken bir hata oluştu.

en: An error has occurred when revoking the invite for the user.
tr: Kullanıcının daveti iptal edilirken bir hata oluştu.

en: An error has occurred when revoking the user invite.
tr: Kullanıcının daveti iptal edilirken bir hata oluştu.

en: An unknown error occurred.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
tr: Otomatik güncellemeler bir site yöneticisi tarafından açıkça devre dışı bırakıldı.

en: Appearance
tr: Görünüm

en: As always, feel free to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support team</a> if you have any questions.
tr: Her zaman olduğu gibi, sorularınız varsa <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">destek ekibimizle iletişime geçmekten</a> çekinmeyin.

en: Attempted to send a new invitation to a user using an invite that doesn&#8217;t exist.
tr: Kullanıcıya mevcut olmayan bir davet kullanılarak yeni bir davet gönderilmeye çalışıldı.

en: Author Bio
tr: Yazar Biyografisi

en: Automatically use first image in post
tr: Gönderideki ilk görüntüyü otomatik olarak kullan

en: Available Tools
tr: Mevcut araçlar

en: Back to template part types
tr: Şablon bölümü türlerine dön

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
tr: Devam etmeden önce lütfen Jetpack sitenizde oturum açın.

en: Blank
tr: Boş

en: Blaze &#8220;%s&#8221; to Tumblr and WordPress.com audiences.
tr: Tumblr ve WordPress.com hedef kitleleri için "%s" başlıklı gönderiyi öne çıkarın.

en: Blog Display
tr: Blog Görüntüsü

en: Blog is already registered
tr: Blog zaten kayıtlı

en: Build a website. Sell something. Blog. And so much more.
tr: Bir web sitesi oluşturun. Bir şey satın. Blog. Daha bir çok şey yapın.

en: Build your audience with tags
tr: Etiketlerle hedef kitlenizi oluşturun

en: Cancel
tr: İptal Et

en: Cancel reply
tr: Cevabı iptal et

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
tr: Başlıklar (header) zaten gönderildiği için çerez (cookie) yönlendirmelerini kullanamıyoruz.

en: Cannot parse URL %s
tr: %s URL’si ayrıştırılamıyor

en: Cart
tr: Sepet

en: Changes you make in the editor won’t be applied to your site until you activate the theme.
tr: Düzenleyicide yaptığınız değişiklikler, temayı etkinleştirene kadar sitenizde uygulanmaz.

en: Choose a domain
tr: Bir alan adı seçin

en: Choose a plan
tr: Bir paket seçin

en: Choose a theme
tr: Bir tema seçin

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
tr: Gönderinin tamamı ile blog ve arşiv sayfalarından bir alıntı arasında seçim yapın veya temanın alıntı ve gönderinin tamamından oluşan varsayılan birleşimini tercih edin.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
tr: Gönderinin tamamı ile blog ve arşiv sayfalarından bir alıntı arasında seçim yapın.

en: Choose from the most used Labels
tr: En çok kullanılan etiketlerden seç

en: Choose from the most used tags
tr: En çok kullanılan etiketler arasından seç

en: Choose someone to look after your site when you pass away.
tr: Sizden sonra sitenizle ilgilenecek kişiyi belirleyin.

en: Claim your free one-year domain
tr: Ücretsiz bir yıllık alan adınızı talep edin

en: Classic Blue
tr: Klasik Mavi

en: Classic Bright
tr: Klasik Parlak

en: Classic Dark
tr: Klasik Koyu

en: Classic style
tr: Klasik stil

en: Classic view
tr: Klasik görünüm

en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
tr: Blok Düzenleyiciyi açmak ve yazı tiplerinizi değiştirmek için buraya tıklayın.

en: Collect sales tax
tr: Satış vergisi alın

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Column mappings
tr: Sütun eşlemeleri

en: Coming Soon
tr: Çok Yakında

en: Comma seperated list of additional fields that should be included in status.
tr: Duruma dahil edilmesi gereken ek alanların virgülle ayrılmış listesi.

en: Comment
tr: Yorum Ekle

en: Comment IDs to include in Full Sync
tr: Tam Eşitlemeye dahil edilecek yorum kimlikleri

en: Comment sent successfully
tr: Yorum başarıyla gönderildi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Common
tr: Genel

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
tr: Tebrikler! Premium bloklar artık kullanılabilir.

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect a Stripe account to collect payments
tr: Ödeme almak için bir Stripe hesabı bağlayın

en: Connect to WordPress.com
tr: WordPress.com&#8217;a bağlan

en: Connect your domain
tr: Alan adınızı bağlayın

en: Connect your social media accounts
tr: Sosyal medya hesaplarınızı bağlayın

en: Connected
tr: Bağlanıldı

en: Connecting a WordPress.com account unlocks Jetpack’s full suite of features including secure logins.
tr: Bir WordPress.com hesabının bağlanması, Jetpack'in güvenli oturum açmalar da dahil olmak üzere tüm özelliklerinin kilidini açar.

en: Content Options
tr: İçerik Seçenekleri

en: Context for the Full Sync
tr: Tam Senkronizasyon için bağlam

en: Continue and launch
tr: Devam edin ve başlatın

en: Continue editing
tr: Düzenlemeye devam et

en: Continue reading
tr: Okumaya devam et

en: Continue reading %s
tr: %s gönderisini okumaya devam edin

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr: <span class="screen-reader-text"> "%s"</span> yazısını okumaya devam edin

en: Continue to write your first post
tr: İlk gönderinizi yazmaya devam edin

en: Contrast
tr: Karşılaştır

en: Could not confirm migration.
tr: Geçiş onaylanamadı.

en: Could not confirm new owner.
tr: Yeni sahip doğrulanamadı.

en: Could not confirm safe mode.
tr: Güvenli mod onaylanamadı.

en: Could not delete sync error option.
tr: Eşitleme hatası seçeneği silinemedi.

en: Create paid Newsletter
tr: Ücretli Haber Bülteni oluşturun

en: Current
tr: Geçerli

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
tr: Özel CSS şimdi Özelleştiricide yönetiliyor.

en: Custom Message
tr: Özel Mesaj

en: Custom field deleted.
tr: Özel alan silindi.

en: Custom field updated.
tr: Özel alan güncellendi.

en: Customer Name
tr: Müşteri Adı

en: Customer Testimonials
tr: Müşteri Görüşleri

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Customize Testimonials Archive
tr: Görüş Arşivini Özelleştir

en: Customize content with AI
tr: Yapay zeka ile içerikleri özelleştirin

en: Customize your domain
tr: Alan adınızı özelleştirin

en: Customize your store
tr: Mağazanızı özelleştirin

en: Daily
tr: Günlük

en: Daily Writing Prompt
tr: Günlük Yazma Konuları

en: Daily at %s.
tr: Her gün şu saatte: %s

en: Dark
tr: Koyu Renk

en: Data Modules that should be included in Full Sync
tr: Tam Eşitlemeye dahil edilmesi gereken Veri Modülleri

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default category changed successfully.
tr: Varsayılan kategori başarıyla değiştirildi.

[ctx: Default page title]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: Default page title]
en: Contact
tr: İletişim

en: Default style
tr: Varsayılan stil

en: Default view
tr: Varsayılan görünüm

en: Description
tr: Açıklama

en: Discover a curated selection of free and premium plugins designed to enhance your site's functionality and features.
tr: Sitenizin işlevselliğini ve özelliklerini geliştirmek için tasarlanmış, derlenmiş ücretsiz ve premium eklenti seçimini keşfedin.

en: Discover more from %s
tr: %s sitesinden daha fazla şey keşfedin

en: Discussion
tr: Tartışma

en: Dismiss
tr: Kapat

en: Dismiss this notice
tr: Uyarıyı görmezden gel

en: Display Mailerlite subscriber popup
tr: Mailerlite abone açılır penceresini göster

en: Display author
tr: Yazarı görüntüle

en: Display categories
tr: Kategorileri görüntüle

en: Display comment link
tr: Yorum bağlantısını görüntüle

en: Display date
tr: Tarihi görüntüle

en: Display on blog and archives
tr: Blog ve arşivlerde görüntüle

en: Display on pages
tr: Sayfalarda görüntüle

en: Display on single posts
tr: Tek gönderilerde görüntüle

en: Display on single projects
tr: Tek projelerde görüntüleyin

en: Display tags
tr: Etiketleri görüntüle

en: Dive deep into the world of WordPress.com themes. Discover the responsive and stunning designs waiting to bring your site to life.
tr: WordPress.com temalarının dünyasına girin. Sitenize hayat vermeye hazır hızlı ve güzel tasarımları keşfedin.

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
tr: Gönderi ayrıntılarında ve etiket bulutlarında etiketi gösterme.

en: Do we want the checksum or object ids.
tr: Sağlama toplamını mı yoksa nesne kimliklerini mi istiyoruz?

en: Domain
tr: Alan adları

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
tr: Alan adı `%1$s` WordPress.com'un alt alan adı olduğu için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
tr: Alan adı `%1$s` boş olduğu için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
tr: Alan adı `%1$s` kullanımı yasaklanmış dizi içinde yer aldığından is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
tr: Alan adı `%1$s` geçersiz bir üst seviye alan adı kullandığı için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domains
tr: Alan adları

en: Don't use the theme's original CSS.
tr: Temanın orijinal CSS'sini kullanmayın.

en: Draft
tr: Taslak

en: Drive traffic to your site
tr: Sitenize daha fazla ziyaretçi yönlendirin

en: Earn money with your newsletter
tr: Haber bülteninizle para kazanın

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
tr: Gönderilerin tümünü <a href="%1$s">"öne çıkan" etiketi</a> ile veya istediğiniz bir etiketle kolayca öne çıkarın. Temanız öne çıkan içerik alanında %2$s adede kadar gönderiyi destekler.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Menu Item
tr: Menü Öğesini Düzenle

en: Edit Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Düzenle

en: Edit Menu Section
tr: Menü Bölümünü Düzenle

en: Edit Project
tr: Projeyi Düzenle

en: Edit Project Tag
tr: Proje Etiketini Düzenle

en: Edit Project Type
tr: Proje Tipini Düzenle

en: Edit Template Part
tr: Şablon Bölümünü Düzenle

en: Edit Template Part Type
tr: Şablon Bölümü Türünü Düzenle

en: Edit Testimonial
tr: Görüşü Düzenle

en: Edit a page
tr: Sayfa düzenleyin

en: Edit site design
tr: Site tasarımını düzenleyin

en: Email
tr: E-posta

en: Email (address never made public)
tr: E-posta (adres hiçbir zaman paylaşılmaz)

en: Email me new comments
tr: Yeni yorumları bana e-postayla gönder

en: Email me new posts
tr: Yeni yazıları bana e-postayla gönder

en: Emails
tr: E-postalar

en: Enable Locked Mode
tr: Kilitli Modu Etkinleştir

en: Enable Portfolio Projects for this site.
tr: Bu site için Portfolyo Projelerini etkinleştirin.

en: Enable Testimonials for this site.
tr: Bu site için Görüşler'i etkinleştirin.

en: Enable blocks in comments
tr: Yorumlarda blokları etkinleştir

en: Enable post sharing
tr: Gönderi paylaşımını etkinleştirin

en: Enable subscribers modal
tr: Aboneler kipini etkinleştirin

en: End ID for the histogram
tr: Histogram için bitiş kimliği

en: Enhanced Ownership
tr: Gelişmiş Sahiplik

en: Enter media URL
tr: Ortam URL'si gir

en: Enter the customer's name here
tr: Müşterinin adını buraya girin

en: Enter the menu item's name here
tr: Menü öğesinin adını buraya girin

en: Enter your email address
tr: E-posta adresinizi girin

en: Error Details: %s
tr: Hata detayları: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID sayısal bir değerle başlar. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID boş. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID ölçekleyici değil. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: Error during unschedule of the event.
tr: Etkinliğin zamanlaması kaldırılırken hata oluştu.

en: Error: your Facebook login has expired.
tr: Hata: Facebook girişinizin süresi doldu.

en: Every %d minutes
tr: Her %d dakikada bir

en: Every Jetpack site needs at least one connected admin for the features to work properly. Please connect to your WordPress.com account via the button below. Once you connect, you may refresh this page to see an option to change the connection owner.
tr: Her Jetpack sitesinde özelliklerin düzgün çalışması için en az bir adet bağlı yönetici gerekir. Lütfen aşağıdaki düğmeyi kullanarak WordPress.com hesabınızı bağlayın. Bağlandıktan sonra, bağlantı sahibini değiştirme seçeneğini görmek için bu sayfayı yenileyebilirsiniz.

en: Every minute
tr: Dakikada bir

en: Explore marketplace plugins
tr: Pazar yeri eklentilerini keşfedin

en: Explore plugins
tr: Eklentileri keşfedin

en: Explore themes
tr: Temaları keşfedin

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: External User
tr: Harici Kullanıcı

en: Failed to disconnect the site as it appears already disconnected.
tr: Sitenin bağlantısı kesilmiş göründüğü için bağlantı kesilemedi.

en: Failed to fetch user token from WordPress.com.
tr: WordPress.com'dan kullanıcı belirteci alınamadı.

en: Featured
tr: Öne çıkan

en: Featured Content
tr: Öne çıkarılmış içierik

en: Featured Images
tr: Öne çıkan görseller

en: Feedback
tr: Geri Bildirim

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
tr: Ana sayfanızı düzenlemeye devam etmekten çekinmeyin veya devam edin ve web sitenizi başlatın.

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
tr: Dosya değişiklikleri bir site yöneticisi tarafından açıkça devre dışı bırakıldı.

en: Filter Testimonials list
tr: Deneyim listesini filtrele

en: Filter menu items list
tr: Menü bölümü eleman listesi

en: Filter projects list
tr: Projeler listesini filtrele

en: Filter template parts list
tr: Şablon bölümleri listesini filtrele

en: Find the perfect theme for your site
tr: Siteniz için mükemmel temayı bulun

en: Finish Sensei setup
tr: Sensei kurulumunu tamamlayın

en: Finish store setup
tr: Mağaza kurulumunu tamamlayın

en: Flex your site's features with plugins
tr: Sitenizi eklentilerle esnetin

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Food Menus
tr: Yemek Menüleri

en: Footer
tr: Alt Bilgi

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
tr: Örneğin, baharatlı, favori vb. <br /> Etiketleri virgüllerle ayırın

en: Fridays at %s.
tr: Cuma günleri saat %s.

en: Full post
tr: Tüm yazı

en: General
tr: Genel

en: Get paid with WooPayments
tr: WooPayments ile ödeme alın

en: Get started
tr: Başla

en: Get your first 10 subscribers
tr: İlk 10 abonenizi elde edin

en: GitHub Deployments
tr: GitHub Dağıtımları

en: Give your site a name
tr: Sitenize bir isim verin

en: Go to slide %d
tr: %d numaralı slayta git

en: Greeting Text
tr: Karşılama Metni

en: Grow your business
tr: İşletmenizi büyütün

en: Header
tr: Üst Bilgi

en: Help
tr: Yardım

en: Home
tr: Başlangıç

en: Homepage changed successfully.
tr: Ana sayfa başarıyla değiştirildi.

en: Hosting
tr: Depolama

en: Hosting Features
tr: Sunucu Özellikleri

en: Hourly views
tr: Saat başına görüntüleme

en: IP address `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the private network.
tr: "%1$s" IP adresi özel bir ağda olduğu için az önce is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: If text fields should be converted to latin1 in checksum calculation.
tr: Sağlama toplamı hesaplamasında metin alanlarının latin1'e dönüştürülmesi gerekiyorsa.

en: If true, include the feedback rating value for each message in the response.
tr: Doğruysa yanıttaki her mesaj için geri bildirim derecelendirme değerini ekleyin.

en: If you are on a shared computer, remember to also <a href="%1$s">log out of WordPress.com</a>.
tr: Ortak kullanılan bir bilgisayardaysanız <a href="%1$s">WordPress.com oturumunu kapatmayı</a> da unutmayın.

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import existing subscribers
tr: Mevcut abonelerinizi içeri aktarın

en: Important notice about your Jetpack connection:
tr: Jetpack bağlantınızla ilgili önemli bildirim:

en: Indicates from what plugin the request is coming from
tr: İsteğin hangi eklentiden geldiğini gösterir

en: Indicates where the registration action was triggered for tracking/segmentation purposes
tr: İzleme/segmentasyon amaçları için kayıt işleminin nerede tetiklendiğini gösterir

en: Install a custom plugin
tr: Özel bir eklenti yükleyin

en: Install the mobile app
tr: Mobil uygulamayı yükleyin

en: Instantly
tr: Anında

en: Integrations
tr: ENTEGRASYONLAR

en: Interested in getting blog post updates? Simply click the button below to stay in the loop!
tr: Blok gönderileriyle ilgili güncellemeler almak mı istiyorsunuz? Gelişmelerden haberdar olmak için aşağıdaki düğmeye tıklayın!

en: Invalid Parameter
tr: Geçersiz Parametre

en: Invalid Registration State
tr: Geçersiz Kayıt Durumu

en: Invalid blog token
tr: Geçersiz blog belirteci

en: Invalid parent type.
tr: Geçersiz üst tür.

en: Invalid token for user %d
tr: Kullanıcı için geçersiz belirteç %d

en: Invalid user id is provided
tr: Geçersiz kullanıcı kimliği sağlandı

en: Invalid user identifier.
tr: Geçersiz kullanıcı kimliği.

en: Invalid user token is provided
tr: Geçersiz kullanıcı belirteci sağlandı

en: Invite user
tr: Kullanıcı davet et

en: Invite user to WordPress.com
tr: Kullanıcıyı WordPress.com'a davet et

en: Is connection owner
tr: Bağlantı sahibi

en: Items on your restaurant's menu
tr: Restoran menünüzdeki öğeler

en: Jetpack Force 2FA requires Jetpack’s SSO feature.
tr: Jetpack Zorunlu 2FA için Jetpack'in SSO özelliği gerekir.

en: Jetpack Plugin Version
tr: Jetpack Eklentisi Sürümü

en: Jetpack Safe Mode
tr: Jetpack Güvenli Mod

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
tr: Jetpack bağışları, Newspack bağışları için devre dışı bırakıldı.

en: Jetpack experienced an issue trying to save options (cannot_save_secrets). We suggest that you contact your hosting provider, and ask them for help checking that the options table is writable on your site.
tr: Jetpack, seçenekleri kaydetmeye çalışırken bir sorunla karşılaştı (can't_save_secrets). Barındırma sağlayıcınızla iletişime geçmenizi ve seçenekler tablosunun sitenizde yazılabilir olup olmadığını kontrol etme konusunda yardım istemenizi öneririz.

en: Jetpack is already connected.
tr: Jetpack zaten bağlı.

en: Jetpack is disconnected & site is private. Reconnect Jetpack to manage site visibility settings.
tr: Jetpack bağlantısı kesildi ve site özel. Site görünürlük ayarlarını yönetmek için Jetpack'i yeniden bağlayın.

en: Justify
tr: İki yana hizala

en: Keep editing
tr: Düzenlemeye devam et

en: Labels
tr: Etiketler

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
tr: Etiketler: <small>baharatlı, favori vb. <em>Etiketleri virgüllerle ayırın</em></small>

en: Last heartbeat sent at: %s
tr: Son sinyal gönderme zamanı: %s

en: Launch site
tr: Siteyi başlatın

en: Launch your blog
tr: Blogunuzu açın

en: Launch your site
tr: Sitenizi yayınlayın

en: Launch your store
tr: Mağazanızı yayınlayın

en: Learn More
tr: Daha fazlasını öğrenin

en: Learn more about Featured Images
tr: Öne Çıkan Görüntüler hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
tr: Genel Stiller'i kullanarak yazı tiplerini değiştirme ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

en: Leave a Reply
tr: Bir Cevap Yazın

en: Leave a comment
tr: Yorum bırakın

en: Leave a comment. (log in optional)
tr: Bir yorum ekleyin. (oturum açma isteğe bağlı)

en: Leave a reply to %s
tr: %s için bir cevap yazın

en: Leave a reply. (log in optional)
tr: Bir yanıt bırakın. (oturum açma isteğe bağlı)

en: Legacy Contact
tr: Eski İletişim Kişisi

en: Let visitors use a WordPress.com or Facebook account to comment
tr: Ziyaretçilerin yorum yapmak için WordPress.com veya Facebook hesaplarını kullanmalarına izin verin

en: Light
tr: Açık Renk

en: Like
tr: Beğen

en: Like this comment
tr: Bu yorumu beğen

en: Liked by you
tr: Sizin tarafınızdan beğenildi

en: Load more posts
tr: Daha fazla gönderi yükle

en: Loading
tr: yükleniyor...

en: Loading your comment...
tr: Yorumunuz yükleniyor...

en: Locked Mode
tr: Kilitli Mod

en: Log in
tr: Oturum aç

en: Log in as <span>%s</span>
tr: <span>%s</span> olarak oturum aç

en: Log in as a different WordPress.com user
tr: Farklı bir WordPress.com kullanıcısı olarak oturum aç

en: Log in or provide your name and email to leave a comment.
tr: Bir yorum eklemek için oturum açın veya adınız ve e-postanızı girin.

en: Log in or provide your name and email to leave a reply.
tr: Bir yanıt bırakmak için oturum açın veya adınız ve e-postanızı girin.

en: Log in to leave a comment.
tr: Yorum yapmak için oturum açın.

en: Log in to leave a reply.
tr: Cevap yazmak için oturum açın.

en: Log in with WordPress.com
tr: WordPress.com'la oturum aç

en: Log in with username and password
tr: Kullanıcı adı ve parolayla oturum aç

en: Log out
tr: Oturumu kapat

en: Logged in via %s
tr: %s üzerinden oturum açıldı

en: Logging In...
tr: Oturum Açılıyor...

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in safe mode.
tr: Güvenli moddaki siteler için WordPress.com adresinde oturum açma devre dışı bırakıldı.

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
tr: Prova modundaki siteler için WordPress.com adresinde oturum açma devre dışı bırakıldı.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
tr: Bu sitede bağlantı sorunları yaşandığından şu anda WordPress.com’da oturum açamazsınız.

en: M j, Y @ G:i
tr: d F Y @ H:i

en: Mailerlite subscriber popup
tr: Mailerlite abone açılır penceresi

en: Make an incredible logo in minutes
tr: Birkaç dakikada müthiş bir logo yapın

en: Manage Domain
tr: Alan Adını Yönet

en: Manage Email
tr: Eposta Yönet

en: Manage Purchases
tr: Satın Almaları Yönet

en: Manage on WP.com ↗
tr: WP.com'da yönet ↗

en: Manage site visibility, gift subscriptions, ownership, and other site tools on WordPress.com ↗
tr: WordPress.com ↗ sitenizin görünürlüğünü, hediye aboneliklerini, sahipliğini ve diğer site araçlarını yönetin

en: Manage with Live Preview
tr: Canlı Önizleme ile Yönetin

en: Manage your paid Newsletter plan
tr: Ücretli Haber Bülteni paketinizi yönetin

en: Manage your privacy settings
tr: Gizlilik ayarlarınızı yönetin

en: Manage your subscribers
tr: Abonelerinizi yönetme

en: Marketing
tr: Pazarlama

en: Marketplace
tr: Pazaryeri

en: Match by Email
tr: E-postayla Eşleştir

en: Media
tr: Ortam

en: Media Width
tr: Ortam Genişliği

en: Menu
tr: Menü

en: Menu Item
tr: Menü nesnesi

en: Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketi

en: Menu Item Labels
tr: Menü Öğesi Etiketleri

en: Menu Items
tr: Menü Öğeleri

en: Menu Items re-ordered.
tr: Menü ögeleri yeniden düzenlendi.

en: Menu Section
tr: Menü Bölümü

en: Menu Sections
tr: Menü Bölümleri

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Öğeyi önizle</a>

en: Menu item label list navigation
tr: Menü elemanı etiket liste dolaşımı

en: Menu item labels list
tr: Menü elemanı etiket listesi

en: Menu item list navigation
tr: Menü bölümü listesi dolaşımı

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
tr: Menü öğesi yayınlandı. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

en: Menu item restored to revision from %s
tr: Menü öğesi %s revizyonuna geri yüklendi

en: Menu item saved.
tr: Menü ögesi kaydedildi.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi için planlanan tarih: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Öğeyi önizle</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Öğeyi önizle</a>

en: Menu item updated.
tr: Menü öğesi güncellendi.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
tr: Menü öğesi güncellendi. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

en: Menu items list
tr: Menü bölümü listesi

en: Menu section list
tr: Menü bölümü listesi

en: Menu section list navigation
tr: Menü elemanı etiket listesi dolaşımı

en: Migrate content
tr: İçerik taşıyın

en: Migrating the site
tr: Siteyi taşıma

en: Mondays at %s.
tr: Pazartesi günleri saat %s.

en: Monetize
tr: Paraya çevirme

en: Move menu section down
tr: Menü bölümünü aşağı taşı

en: Move menu section up
tr: Menü bölümünü yukarı taşı

en: Multi network install are not supported.
tr: Çoklu ağ yüklemeleri desteklenmiyor.

en: My Home
tr: Ana Sayfam

en: My Mailboxes
tr: Posta Kutularım

en: My Profile
tr: Profilim

en: Name
tr: Ad

en: Name of Sync module
tr: Eşitleme modülünün adı

en: Name of Sync module.
tr: Eşitleme modülünün adı.

en: Name of Sync queue.
tr: Eşitleme kuyruğunun adı.

en: Name your blog
tr: Blogunuzu adlandırın

en: Never miss a beat!
tr: Hiçbir şeyi kaçırmayın!

en: New Menu Item
tr: Yeni Menü Öğesi

en: New Menu Item Label Name
tr: Yeni Menü Öğesi Etiket Adı

en: New Menu Sections Name
tr: Yeni Menü Bölümleri Adı

en: New Project
tr: Yeni Proje

en: New Project Tag Name
tr: Yeni Proje Etiket Adı

en: New Project Type Name
tr: Yeni Proje Tipi Adı

en: New Row
tr: Yeni Satır

en: New Sync health status
tr: Yeni eşitleme sağlık durumu

en: New Template Part
tr: Yeni Şablon Bölümü

en: New Template Part Type
tr: Yeni Şablon Bölümü Türü

en: New Testimonial
tr: Yeni Görüş

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
tr: Yeni ücretsiz hizmet: Canada Post nakliye ücretlerini mağazanızda gösterebilirsiniz!

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
tr: Yeni ücretsiz hizmet: USPS nakliye ücretlerini mağazanızda gösterebilirsiniz! Ek bonus: WooCommerce'ten çıkmadan nakliye etiketlerini yazdırın.

en: New owner
tr: Yeni sahibi

en: New owner is not admin
tr: Yani sahip yönetici değil

en: New owner is not connected
tr: Yeni sahip bağlı değil

en: New owner is same as existing owner
tr: Yeni sahip, mevcut sahiple aynı

en: New user token
tr: Yeni kullanıcı belirteci

en: Newsletter
tr: Haber Bülteni

en: Next Slide
tr: Sonraki Slayt

en: Next steps for your site
tr: Siteniz için sıradaki adımlar

en: Nightfall
tr: Alacakaranlık

en: No Labels
tr: Etiket Yok

en: No Labels found
tr: Etiket bulunamadı

en: No Menu Items found
tr: Menü Öğesi bulunamadı

en: No Menu Items found in Trash
tr: Çöpte Menü Öğesi bulunamadı

en: No Projects found
tr: Proje bulunmadı

en: No Projects found in Trash
tr: Çöp Kutusunda bir proje bulunamadı.

en: No Testimonials found
tr: Görüş bulunamadı

en: No Testimonials found in Trash
tr: Çöp Kutusunda Görüş Bulunamadı

en: No blog token found
tr: Blog belirteci bulunamadı

en: No primary user defined
tr: Birincil kullanıcı tanımlanmamış

en: No tags found.
tr: Etiket bulunamadı.

en: No template part types found.
tr: Şablon bölümü türü bulunamadı.

en: No template parts found in Trash.
tr: Çöpte şablon bölümü bulunamadı.

en: No template parts found.
tr: Şablon bölümü bulunamadı.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
tr: Şablon yok. Şablon seçimiyle kalıcı pencere gösterimi atlandı.

en: No token for user %d
tr: Kullanıcı için belirteç yok %d

en: No user tokens found
tr: Kullanıcı belirteci bulunamadı

en: No valid event name or type.
tr: Geçerli bir etkinlik adı veya türü yok.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Notify me of new posts
tr: Beni yeni yazılardan haberdar et

en: Number of histogram buckets.
tr: Histogram paketlerinin sayısı.

en: Object Type
tr: Nesne Türü

en: Objects Identifiers
tr: Nesne Tanımlayıcıları

en: On Mobile
tr: Mobilde

en: Optional
tr: İsteğe bağlı

en: Or
tr: Veya

en: Or manage your WP.com account email ↗
tr: WordPress.com hesabı e-postanızı yönetin ↗

en: Or manage your WP.com account password ↗
tr: Veya WP.com hesap şifrenizi yönetin ↗

en: Order
tr: Sıra

en: Our WordPress.com redesign for a better experience.
tr: WordPress.com'u daha iyi bir deneyim için yeniden tasarladık.

en: Overview
tr: Genel görünüm

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
tr: PHP'nin XML uzantısı yok. Jetpack, WordPress.com ile iletişim kurmak için XML uzantısı gerektiriyor. PHP'nin XML uzantısını etkinleştirmek için lütfen barındırma hizmeti sağlayıcınızla görüşün.

en: Parent Menu Section
tr: Üst Menü Bölümü

en: Parent Menu Section:
tr: Üst Menü Bölümü:

en: Parent Project Type
tr: Ana Proje Tipi:

en: Parent Project Type:
tr: Ana Proje Tipi:

en: Parent Template Part Type
tr: Üst Şablon Bölümü Türü

en: Parent Template Part Type:
tr: Üst Şablon Bölümü Türü:

en: Password must be at least %d characters.
tr: Şifre en az %d karakter olmalıdır.

en: Passwords may not contain the character "\".
tr: Şifrelerde "\" karakteri bulunamaz.

en: Pause Slideshow
tr: Slayt Gösterisini Duraklat

en: Pending invite
tr: Bekleyen davet

en: Performance
tr: Performans

en: Personalize newsletter
tr: Haber bültenini kişiselleştirin

en: Personalize your site
tr: Sitenizi kişiselleştirin

en: Plans
tr: Paketler

en: Play Slideshow
tr: Slayt Gösterisini Oynat

en: Please connect your user account to WordPress.com
tr: Lütfen kullanıcı hesabınızı WordPress.com'a bağlayın

en: Please define an SVG icon filename.
tr: Lütfen bir SVG simgesi dosya adı tanımlayın.

en: Please define default parameters in the form of an array.
tr: Lütfen bir dizilim şeklinde varsayılan parametreleri tanımlayın.

en: Please reload the page to see your stats...
tr: İstatistiklerinizi görüntülemek için lütfen sayfayı yeniden yükleyin...

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Podcasting
tr: Ortam Akışı

en: Popular Labels
tr: Popüler Etiketler

en: Popular Project Tags
tr: Popüler Proje Etiketleri

en: Portfolio
tr: Portföy

en: Portfolio Archive Content
tr: Portfolyo Arşiv İçeriği

en: Portfolio Archive Featured Image
tr: Portfolyo Arşivi Öne Çıkan Resim

en: Portfolio Archive Title
tr: Portfolyo Arşiv Başlığı

en: Portfolio Projects
tr: Portfolyo Projeleri

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
tr: Portfolyo sayfaları en fazla %1$s proje gösterir

en: Post Details
tr: Gönderi Ayrıntıları

en: Post IDs to include in Full Sync
tr: Tam Eşitlemeye dahil edilecek posta kimlikleri

en: Post excerpt
tr: Yazı özeti

en: Posts page changed successfully.
tr: Gönderiler sayfası başarıyla değiştirildi.

en: Powder Snow
tr: Hafif Kar

en: Pre-designed by top talent. Just add your touch.
tr: Üst düzey yetenekler önceden tasarladı. Küçük dokunuşlarla size özel hale getirin.

en: Prefix to add before the stats identifiers.
tr: İstatistik tanımlayıcılarından önce eklenecek ön ek.

en: Preprocessor
tr: Ön işlemci

en: Prevents new post and page from being created as well as existing posts and pages from being edited, and closes comments site wide.
tr: Yeni gönderi ve sayfanın oluşturulmasını ve mevcut gönderiler ile sayfaların düzenlenmesini önleyip yorumları site çapında kapatır.

en: Preview premium styles
tr: Premium stilleri önizle

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
tr: Lansmandan ve başkalarıyla paylaşmadan önce ürününüzü sitenizde önizleyin.

en: Previous Slide
tr: Önceki Slayt

en: Price
tr: Fiyat

en: Private
tr: Özel

en: Profile
tr: Profil

en: Project
tr: Proje

en: Project Tag
tr: Proje Etiketi

en: Project Tags
tr: Proje Etiketleri

en: Project Type
tr: Proje Tipi

en: Project Types
tr: Proje Tipleri

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
tr: Proje öğe taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Projeyi önizle</a>

en: Project list navigation
tr: Projeler listesi dolaşımı

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
tr: Proje yayınlandı. <a href="%s">Projeyi görüntüle</a>

en: Project restored to revision from %s
tr: Proje %s revizyonundaki hâline geri getirildi.

en: Project saved.
tr: Proje kaydedildi.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
tr: Proje şu tarihe planlandı: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Projeyi önizle</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
tr: Proje şuraya gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Projeyi önizle</a>

en: Project tag list
tr: Proje etiket listesi

en: Project tag list navigation
tr: Proje etiket listesi dolaşımı

en: Project type list
tr: Proje tipi listesi

en: Project type list navigation
tr: Proe tip listesi dolaşımı

en: Project updated.
tr: Proje güncellendi.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
tr: Proje güncellendi. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

en: Projects
tr: Projeler

en: Projects list
tr: Projeler listesi

en: Promote with Blaze
tr: Blaze ile Öne Çıkarın

en: Provision SSL certificate
tr: SSL sertifikasını sağlayın

en: Published by %s
tr: %s tarafından yayınlandı

en: Purchase the %s plan to<br> activate CSS customization
tr: CSS özelleştirmesini etkinleştirmek için bir %s Paketi<br> satın alın

en: Purchases
tr: Satın almalar

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Read the blogs and topics you follow
tr: Takip ettiğiniz blogları ve konuları okuyun

en: Reader
tr: Okuyucu

en: Reading
tr: Okuma

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
tr: İlk gönderinizi yayımlamaya hazır mısınız? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a>.

en: Receive web and mobile notifications for posts on this site.
tr: Bu sitedeki blog gönderileri için web bildirimleri ve mobil bildirimler alın.

en: Redirect
tr: Yeniden Yönlendirme

en: Remove premium styles
tr: Premium stilleri kaldır

en: Reply
tr: Cevapla

en: Requesting user_id %1$d does not match token user_id %2$d
tr: İsteği yapan user_id %1$d, user_id %2$d belirteciyle eşleşmiyor

en: Require Two-Step Authentication
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulaması İste

en: Resend invite
tr: Daveti yeniden gönder

en: Review the migrated plugins
tr: Taşınan eklentileri inceleyin

en: Review the site's content
tr: Sitenin içeriğini inceleyin

en: Revoke invite
tr: Daveti Geri Al

en: Saturdays at %s.
tr: Cumartesi günleri saat %s.

en: Save New Order
tr: Yeni Sırayı Kaydet

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
tr: Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

en: Scan
tr: Tarama

en: Scheduled
tr: Zamanlandı

en: Scheduled Updates
tr: Planlanmış Güncellemeler

en: Script "%s" depends on wp-i18n but does not specify "textdomain"
tr: "%s" komut dosyası wp-i18n'ye bağlıdır ancak "textdomain" belirtmez

en: Search
tr: Ara

en: Search Menu Item Labels
tr: Menü Öğesi Etiketlerini Ara

en: Search Menu Items
tr: Menü elemanlarında ara

en: Search Menu Sections
tr: Menü Bölümlerini Ara

en: Search Project Tags
tr: Proje Etiketlerini Ara

en: Search Project Types
tr: Proje Tiplerini Ara

en: Search Projects
tr: Projeleri Ara

en: Search Template Part Types
tr: Şablon Bölümü Türü Ara

en: Search Template Parts
tr: Şablon Bölümleri Ara

en: Search Testimonials
tr: Görüşleri Ara

en: Secret mismatch
tr: Parola uyumsuzluğu

en: Secure Sign On
tr: Güvenli Oturum Açma

en: Security
tr: Güvenlik

en: Select a design
tr: Bir tasarım seçin

en: Select a theme&hellip;
tr: Bir tema seçin…

en: Select another theme to view its custom CSS.
tr: Özel CSS düzenlemesini görüntülemek için başka bir tema seçin.

en: Send invite
tr: Davetiye Gönder

en: Separate tags with commas
tr: Etiketleri virgül ile ayırın

en: Server Settings
tr: Sunucu Ayarları

en: Set &#8220;%s&#8221; as the default category
tr: "%s" kategorisini varsayılan kategori olarak ayarlayın

en: Set &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
tr: "%s" sayfasını en son gönderilerinizi gösteren sayfa olarak ayarlayın

en: Set &#8220;%s&#8221; as your site's homepage
tr: "%s" sayfasını sitenizin ana sayfası olarak ayarlayın

en: Set a different media width for full size images.
tr: Tam boyutlu görüntüler için farklı bir ortam genişliği ayarlayın.

en: Set as default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: Set as homepage
tr: Anasayfa olarak ayarla

en: Set as posts page
tr: Gönderiler sayfası olarak ayarla

en: Set new connection owner
tr: Yeni bağlantı sahibi ayarlama

en: Set to false will trigger the site to disconnect.
tr: false olarak ayarlanırsa, sitenin bağlantısı kesilir.

en: Set up an offer for your supporters
tr: Destekleyicileriniz için bir teklif oluşturun

en: Set up payment method
tr: Ödeme yöntemini ayarlayın

en: Set up ssh
tr: SSH ayarlayın

en: Set up your site
tr: Sitenizi kurun

en: Set up your video site
tr: Video sitenizi kurun

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Share your site
tr: Sitenizi paylaşın

en: Shared Salt to use when generating checksum
tr: Sağlama toplamı oluştururken kullanılacak paylaşılan Salt

en: Should only range edges be returned
tr: Yalnızca aralık sonları mı döndürülmeli?

en: Show falling snow on my site
tr: Sitemde yağan kar göster

en: Show falling snow on my site until January 4<sup>th</sup>.
tr: 4 Ocak'a kadar kar yağışını blogumda göster.<sup></sup>

en: Site Logo
tr: Site Logosu

en: Site Monitoring
tr: Site İzleme

en: Site Settings
tr: Site Ayarları

en: Site Setup
tr: Site kurulumu

en: Site is not connected
tr: Site bağlı değil

en: Site migration
tr: Site taşıma

en: Site setup
tr: Site kurulumu

en: Sites
tr: Siteler

en: Size of batches
tr: Partilerin boyutu

en: Slug of the admin color scheme.
tr: Yönetici renk düzeninin kısaltması.

en: Snow
tr: Kar

en: Social Links Menu
tr: Sosyal bağlantılar menüsü

en: Social Menu
tr: Sosyal Menü

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site. Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
tr: Birileri sizi, onlara sitenize erişim imkanı vermeniz için kandırmaya çalışıyor olabilir.  Ya da sadece bir hatayla karşılaşmış olabilirsiniz :).  Her halükarda, lütfen bu pencereyi kapatın.

en: Something got a little mixed up and an unexpected WordPress.com user logged in.
tr: İşler biraz karıştı ve beklenmedik bir WordPress.com kullanıcısı giriş yaptı.

en: Something went wrong when attempting to like that comment. Please try again.
tr: Bu yorumu beğenmeye çalışırken bir şeyler ters gitti. Lütfen tekrar deneyin.

en: Something went wrong when attempting to unlike that comment. Please try again.
tr: Bu yorumun beğenisini kaldırmaya çalışırken bir şeyler ters gitti. Lütfen tekrar deneyin.

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
tr: Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.

en: Something went wrong. Please try again.
tr: Bir yanlışlık oldu. Lütfen yeniden deneyin.

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
tr: Üzgünüz, Jetpack bağlantınızda bir sorun var.

en: Sorry, this comment could not be posted.
tr: Maalesef bu yorum yayımlanamadı.

en: Sorry, you are not allowed to access this endpoint.
tr: Maalesef bu uç noktaya erişme izniniz yok.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same plugins as an existing schedule.
tr: Üzgünüz, mevcut bir zamanlamayla aynı eklentilere sahip bir zamanlama oluşturamazsınız.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same time as an existing schedule.
tr: Üzgünüz, mevcut bir zamanlamayla aynı anda bir zamanlama oluşturamazsınız.

en: Sorry, you can not schedule theme updates at this time.
tr: Üzgünüz, şu anda tema güncellemelerini zamanlayamazsınız.

en: Staging
tr: Hazırlık

en: Start Fresh
tr: Baştan Başlayın

en: Start ID for the histogram
tr: Histogram için başlangıç kimliği

en: Start a website
tr: Bir web sitesi başlatın

en: Start building your audience
tr: Kitlenizi oluşturmaya başlayın

en: Start customizing
tr: Özelleştirmeye başlayın

en: Start writing
tr: Yazmaya başlayın

en: Start writing or type '/' to insert a block
tr: Bir blok eklemek için yazmaya başlayın ya da '/' yazın.

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Strip non-ascii characters?
tr: Ascii olmayan karakterler çıkarılsın mı?

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.
tr: Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

en: Subscribers
tr: Aboneler

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Suggestions
tr: Öneriler

en: Sundays at %s.
tr: Pazar günleri saat %s.

en: Sunset
tr: Gün batımı

en: Switch
tr: Değiştir

en: Sync has been aborted because the IXR client is missing.
tr: IXR istemcisi eksik olduğundan eşitleme işlemi durduruldu.

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
tr: Kimlik krizine neden olabileceğinden, eşitleme işlemi WordPress.com’dan engellendi

en: Tag name
tr: Etiket ismi

en: Tags:
tr: Etiketler:

[ctx: Template]
en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Template part published privately.
tr: Şablon bölümü özel olarak yayımlandı.

en: Template part published.
tr: Şablon bölümü yayımlandı.

en: Template part reverted to draft.
tr: Şablon bölümü taslak durumuna geri çevrildi.

en: Template part scheduled.
tr: Şablon bölümü zamanlandı.

en: Template part updated.
tr: Şablon bölümü güncellendi.

en: Template parts list
tr: Şablon bölümleri listesi

en: Template parts list navigation
tr: Şablon bölümleri listesinde gezinme

en: Test plugin for the jetpack-mu-wpcom package
tr: jetpack-mu-wpcom paketinin eklentisini test et

en: Testimonial
tr: Görüş

en: Testimonial Archive Content
tr: Görüş Arşiv İçeriği

en: Testimonial Archive Featured Image
tr: Görüş Arşivi Öne Çıkan Resim

en: Testimonial Archive Title
tr: Görüş Arşiv Başlığı

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial list navigation
tr: Deneyim listesi dolaşımı

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
tr: Görüşler sayfasında en fazla %1$s görüş gösterilir

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
tr: Görüş yayınlandı. <a href="%s">Görüşü görüntüle</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
tr: Görüş %s öğesinden revizyona geri yüklendi

en: Testimonial saved.
tr: Görüş kaydedildi.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş için planlanan tarih: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial updated.
tr: Görüş güncellendi.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
tr: Görüş güncellendi. <a href="%s">Görüşü görüntüle</a>

en: Testimonials
tr: Görüşler

en: Testimonials list
tr: Deneyimler listesi

en: Textdomain aliases should be registered before the %1$s hook. This notice was triggered by the %2$s domain.
tr: Metin alan adı takma adları, %1$s kancasından önce kaydedilmelidir. Bu bildirim %2$s alan adı tarafından tetiklendi.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
tr: Bu sitenin Client ID/WP.com Blog ID’si

en: The Toolbar is always visible on Atomic sites while connected to the Automattic proxy.
tr: Automattic ara sunucusuna bağlıyken Araç Çubuğu her zaman Atomic sitelerinde görünür.

en: The URL is not from the current site.
tr: URL, mevcut siteden değil.

en: The URL scheme must match the current site.
tr: URL şeması, mevcut siteyle eşleşmelidir.

en: The WP.com user ID of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı kimliği

en: The WP.com user email of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı e-posta adresi

en: The WP.com username of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı adı

en: The authorization process expired. Please go back and try again.
tr: Yetkilendirme işleminin süresi doldu.  Lütfen geri dönüp tekrar deneyin.

en: The bot id to chat with.
tr: Sohbet edilecek robotun kimliği.

en: The bot id to get the chat for.
tr: Sohbet için alınacak robot kimliği.

en: The chat id for the existing chat.
tr: Mevcut sohbetin sohbet kimliği.

en: The chat id to get the chat for.
tr: Sohbet için alınacak sohbet kimliği.

en: The classic WP-Admin WordPress interface.
tr: Klasik WP-Admin WordPress arayüzü.

en: The content of your latest posts page is automatically generated and cannot be edited.
tr: Güncel paylaşımlar sayfanızın içeriği, otomatik olarak oluşturulur ve düzenlenemez.

en: The context to continue the chat with.
tr: Sohbete devam ederken kullanılacak bağlam.

en: The endpoint is not available on connected sites.
tr: Uç noktası bağlı sitelerde kullanılamıyor.

en: The feedback rating value.
tr: Geri bildirim derecelendirme değeri.

en: The file permissions on this host prevent editing files.
tr: Bu sunucudaki dosya izinleri dosyaların düzenlenmesini engelliyor.

en: The isActive argument should be set to false.
tr: isActive bağımsız değişkeni false olarak ayarlanmalıdır.

en: The message id for the existing message.
tr: Mevcut mesajın mesaj kimliği.

en: The message to add to the chat
tr: Sohbete eklenecek mesaj

en: The number of items per page.
tr: Sayfa başına öğe sayısı.

en: The number of sites of the connected WP.com user
tr: Bağlı WP.com kullanıcısına ait site sayısı

en: The number of the page to retrieve, limited to 100
tr: Alınacak sayfa sayısı, 100 ile sınırlıdır

en: The path must be a string.
tr: Yol, bir dize olmalıdır.

en: The path must be a valid URL.
tr: Yol, geçerli bir URL olmalıdır.

en: The request is not signed correctly.
tr: Talep doğru şekilde imzalanmadı.

en: The request method is missing.
tr: İstek yöntemi eksik.

en: The required "%s" parameter is malformed.
tr: Gerekli "%s" parametresi yanlış biçimlendirilmiş.

en: The required "%s" parameter is missing.
tr: Gerekli "%s" parametresi eksik.

en: The required "local_user" parameter is missing.
tr: Gereken "local_user" parametresi eksik.

en: The required "nonce" parameter is missing.
tr: Gerekli "nonce" parametresi eksik.

en: The schedule could not be created.
tr: Zamanlama oluşturulamadı.

en: The schedule could not be found.
tr: Zamanlama bulunamadı.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
tr: Öne Çıkan İçerik ayarları <a href="%s">şuraya taşındı: Görünüm → Özelleştir</a>.

en: The site is not the main network site
tr: Site, ana ağ sitesi değil

en: The specified plugins are managed and auto-updated by WordPress.com.
tr: Belirtilen eklentiler WordPress.com tarafından yönetilir ve otomatik olarak güncellenir.

en: The specified plugins are not installed on the website. Please make sure the plugins are installed before attempting to schedule updates.
tr: Belirtilen eklentiler web sitesinde yüklü değil. Güncellemeleri planlamayı denemeden önce lütfen eklentilerin yüklü olduğundan emin olun.

en: Theme Showcase
tr: Tema Vitrini

en: Themes
tr: Temalar

en: There are currently no posts to display.
tr: Şu anda görüntülenecek gönderi bulunamadı.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
tr: Burada alıntı yok çünkü bu yazı korumalı.

en: There is no previous invite for this user
tr: Bu kullanıcıya önceden davet gönderilmedi

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
tr: Sizin için kullanıcı oluşturulurken hata oluştu Lütfen sitenizin yöneticisi ile iletişime geçin.

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
tr: WordPress.com aracılığıyla oturumunuz açılırken hata oluştu. Lütfen tekrar deneyin ya da kullanıcı adınızı ve parolanızı kullanarak oturum açmaya çalışın.

en: There was an issue validating this request.
tr: Bu istek doğrulanırken hata oluştu.

en: There was an unspecified error registering the site
tr: Siteye kaydolunurken belirsiz bir hata oluştu

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
tr: Bu çok sık kullanılan bir şifre. Başkaları tarafından tahmin edilmesi daha zor olacak bir şifre seçin.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
tr: Bu şifre çok zayıf: Büyük-küçük harfler ve rakamlar ekleyerek geliştirebilirsiniz.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
tr: Bu şifre çok zayıf: !#=?*& gibi özel karakterler ekleyerek geliştirebilirsiniz.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
tr: Bu şifre çok zayıf: harf ve rakamları karıştırarak geliştirebilirsiniz.

en: This request method does not support body parameters.
tr: Bu talep yöntemi, gövde parametrelerini desteklemiyor.

en: This request method is not supported.
tr: Bu talep yöntemi desteklenmiyor.

en: This user didn&#8217;t accept the invitation to join this site yet.
tr: Bu kullanıcı bu siteye katılma davetini henüz kabul etmedi.

en: This user doesn&#8217;t have a Jetpack SSO connection to WordPress.com. Invite them to the site to increase security and improve their experience.
tr: Bu kullanıcının WordPress.com'a bir Jetpack SSO bağlantısı yok. Güvenliği artırmak ve deneyimini geliştirmek için kullanıcıyı siteye davet edin.

en: This user has connected their WordPress.com account.
tr: Bu kullanıcı WordPress.com hesabını bağladı.

en: This user is a contractor, freelancer, consultant, or agency.
tr: Bu kullanıcı bir yüklenici, serbest çalışan, danışman veya ajans.

en: This user will be invited to WordPress.com. You can include a personalized welcome message with the invitation.
tr: Bu kullanıcı WordPress.com'a davet edilecek. Davete kişiselleştirilmiş bir karşılama mesajı ekleyebilirsiniz.

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Thursdays at %s.
tr: Perşembe günleri saat %s.

en: To take ownership of the site, we ask that the person you designate contacts us at %s with a copy of the death certificate.
tr: Siteyi sahiplenmek için belirlediğiniz kişinin ölüm belgesinin bir kopyasıyla şuradan bizimle iletişime geçmesi gerekir: %s.

en: Token for user %d is malformed
tr: %d kullanıcısının belirteci bozuk

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
tr: Tüm geçmişi görün

en: Tools
tr: Araçlar

en: Tooltip
tr: Araç ipucu

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t exist.
tr: Var olmayan bir kullanıcı davet edilmeye çalışıldı.

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t have an email address.
tr: E-posta adresi olmayan bir kullanıcı davet edilmeye çalışıldı.

en: Tried to revoke an invite for a user that doesn&#8217;t exist.
tr: Var olmayan bir kullanıcının daveti iptal edilmeye çalışıldı.

en: Tried to revoke an invite that doesn&#8217;t exist.
tr: Var olmayan bir davet iptal edilmeye çalışıldı.

en: Try Fiverr Logo Maker
tr: Fiverr Logo Tasarlayıcıyı Deneyin

en: Try customizing your theme styles to get your site looking just right.
tr: Sitenizin tam istediğiniz gibi görünmesi için tema stillerinizi özelleştirmeyi deneyin.

en: Tuesdays at %s.
tr: Salı günleri saat %s.

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
tr: Bu siteye erişebilmek için İki Adımlı Kimlik Doğrulama gereklidir. Hesabınız için <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">İki Adımlı Kimlik Doğrulamayı</a> yapılandırmak üzere lütfen <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Güvenlik Ayarlarınızı</a> ziyaret edin.

en: Types:
tr: Tipler

en: URI of the admin page where the user should be redirected after connection flow
tr: Bağlantı akışından sonra kullanıcının yönlendirilmesi gereken yönetici sayfasının URI'si

en: URL secret does not exist.
tr: URL gizli anahtarı mevcut değil.

en: URL secret to compare to the ones stored in the database.
tr: Veritabanında saklanan diğerleriyle karşılaştırılacak URL gizli anahtarı.

en: UTC%s
tr: UTC %s

en: Unable to fetch the requested data.
tr: İstenen veriler alınamıyor.

en: Unable to save new URL secret
tr: Yeni URL gizli anahtarı kaydedilemiyor

en: Unable to unlink the connection owner.
tr: Bağlantı sahibinin bağlantısı kaldırılamıyor.

en: Uncategorized
tr: Genel

en: Underline
tr: Altını çiz

en: Unknown Plugin Update Failure
tr: Bilinmeyen Eklenti Güncelleme Hatası

en: Unlike this comment
tr: Bu yorumun beğenisini kaldır

en: Unlock more with premium and free plugins
tr: Premium ve ücretsiz eklentilerle daha fazlasının kilidini açın

en: Unset &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
tr: "%s" sayfasının en son gönderilerinizi gösteren sayfa ayarını kaldırın

en: Unset as posts page
tr: Gönderiler sayfası ayarını kaldır

en: Update Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Güncelle

en: Update Menu Section
tr: Menü Bölümünü Güncelle

en: Update Project Tag
tr: Proje Etiketini Güncelle

en: Update Project Type
tr: Proje Tipini Güncelle

en: Update Template Part Type
tr: Şablon Bölümü Türünü Güncelle

en: Update your About page
tr: Hakkında sayfanızı güncelleyin

en: Update your domain's DNS
tr: Alan adınızın DNS'ini güncelleyin

en: Update your site's design
tr: Sitenizin tasarımını güncelleyin

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Upgrade now
tr: Hemen yükseltin

en: Upgrade plan
tr: Paketi yükselt

en: Upgrade required
tr: Yükseltme gerekiyor

en: Upgrades
tr: Yükselt

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload from URL
tr: URL'den yükle

en: Upload your first video
tr: İlk videonuzu yükleyin

en: Uploading…
tr: Karşıya yükleniyor…

en: Use WP-Admin to manage your site.
tr: Sitenizi yönetmek için WP-Admin'i kullanın.

en: Use WordPress.com’s guided importer to import posts and comments from Medium, Substack, Squarespace, Wix, and more.
tr: Medium, Substack, Squarespace, Wix ve daha fazlasından gönderileri ve yorumları içe aktarmak için WordPress.com'un kılavuzlu içe aktarıcısını kullanın.

en: Use WordPress.com’s native dashboard to manage your site.
tr: Sitenizi WordPress.com'un yerel panosuyla yönetin.

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
tr: Sütunlar arasında hareket etmek için klavyenizdeki <kbd>TAB</kbd> tuşunu ve her satırı kaydederek bir sonrakine geçmek için <kbd>ENTER</kbd> veya <kbd>RETURN</kbd> kullanın.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
tr: Bu ayarları kullanarak sitenizde farklı içerik türlerini görüntüleyebilirsiniz.

en: User IDs to include in Full Sync or "initial"
tr: Tam Eşitlemeye veya "başlangıç"e dahil edilecek kullanıcı kimlikleri

en: User invite revoked successfully.
tr: Kullanıcı daveti başarıyla iptal edildi.

en: User not found.
tr: Kullanıcı bulunamadı

en: User was invited successfully!
tr: Kullanıcı başarıyla davet edildi!

en: User was re-invited successfully!
tr: Kullanıcı başarıyla yeniden davet edildi!

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Valid user is required
tr: Geçerli kullanıcı gerekli

en: Valid user is required.
tr: Geçerli bir kullanıcı gereklidir.

en: Verification secrets are empty
tr: Doğrulama parolaları boş

en: Verification secrets are incomplete
tr: Doğrulama parolaları eksik

en: Verification secrets not found
tr: Doğrulama parolaları bulunamadı

en: Verification took too long
tr: Doğrulama çok uzun sürdü

en: Verify email address
tr: E-posta adresinizi doğrulayın

en: Verify the email address for your domains
tr: Alan adlarınızın e-posta adresini doğrulayın

en: View Menu Item
tr: Menü Öğesini Gör

en: View Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Gör

en: View Menu Section
tr: Menu Bölümünü Görüntüle

en: View Project
tr: Projeyi Görüntüle

en: View Project Tag
tr: Proje Tipini Görüntüle

en: View Project Type
tr: Proje Tipini Görüntüle

en: View Template Part
tr: Şablon Bölümünü Görüntüle

en: View Template Part Type
tr: Şablon Bölümü Türünü Görüntüle

en: View Testimonial
tr: Görüşü Görüntüle

en: View all posts
tr: Tüm gönderileri görüntüle

en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılan tüm gönderileri görüntüle

[ctx: View options to switch between]
en: View
tr: Görünüm

en: View site metrics
tr: Site ölçümlerini görüntüleyin

en: View your product
tr: Ürününüzü görüntüleyin

en: WP Admin
tr: Pano

en: Warning! You are about to delete the Jetpack connection owner (%s) for this site, which may cause some of your Jetpack features to stop working.
tr: Uyarı! Bu sitenin Jetpack bağlantı sahibini (%s) silmek üzeresiniz. Bunu yaparsanız Jetpack özelliklerinizden bazıları çalışmayı durdurabilir.

en: Was not able to unlink the user. Please try again.
tr: Kullanıcının bağlantısı kaldırılamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
tr: Hesabınızı bulamadık. Zaten bir hesabınız varsa WordPress.com’a bağlı olduğunuzdan emin olun.

en: We highly recommend inviting users to join WordPress.com and log in securely using <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> to ensure maximum security and efficiency.
tr: Maksimum güvenlik ve verimlilik sağlanması için kullanıcıların WordPress.com'a katılıp <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Güvenli Oturum Açma</a> ile güvenli şekilde oturum açmaya davet edilmesini öneriyoruz.

en: We'll keep you in the loop!
tr: Sizi gelişmelerden haberdar edeceğiz!

en: Website
tr: Web sitesi

en: Website (optional)
tr: Web Sitesi (isteğe bağlı)

en: Wednesdays at %s.
tr: Çarşamba günleri saat %s.

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Whether to mark this as a test chat (a11n-only).
tr: Bunun test sohbet olarak işaretlenip işaretlenmeyeceği (yalnızca a11n).

en: WordPress.com Features
tr: WordPress.com Özellikleri

en: WordPress.com Site Settings
tr: WordPress.com Site Ayarları

en: WordPress.com account
tr: WordPress.com hesabı

en: WordPress.com invitation will be automatically revoked for user: <strong>%s</strong>. | WordPress.com invitations will be automatically revoked for users: <strong>%s</strong>.
tr[0]: Şu kullanıcının WordPress.com daveti otomatik olarak iptal edilecektir: <strong>%s</strong>.
tr[1]: Şu kullanıcıların WordPress.com davetleri otomatik olarak iptal edilecektir: <strong>%s</strong>.

en: WordPress.com users can change their profile’s basic details ( i.e., First Name, Last Name, Display Name, About ) in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Profile settings.</a>
tr: WordPress.com kullanıcıları, <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Profil ayarlarından profillerinin temel ayrıntılarını (yani Ad, Soyadı, Görünen Ad, Hakkında) değiştirebilir.</a>

en: WordPress.com users can change their profile’s email & website address in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Account settings.</a>
tr: WordPress.com kullanıcıları, <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Hesap ayarlarından profillerinin e-posta ve web sitesi adresini değiştirebilir</a>

en: Write 3 posts
tr: 3 blog gönderisi yazın

en: Write a comment...
tr: Yorum yapın...

en: Write a reply...
tr: Cevap yazın…

en: Write a welcome message
tr: Bir karşılama mesajı yazın

en: Write your first post
tr: İlk yazınızı yazın

en: Writing
tr: Yazma

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
tr: Bu sitede zaten bir hesabınız var. Lütfen kullanıcı adı ve parolanızı kullanarak <a href="%1$s">oturum açıp</a> ardından WordPress.com’a bağlanın.

en: You are not allowed to perform this action.
tr: Bu eylemi gerçekleştirmenize izin verilmiyor.

en: You aren’t authorized to do that.
tr: Bu işlemi gerçekleştirme yetkiniz yok.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
tr: Blok Düzenleyici'de bulunan Genel Stiller'i kullanarak yazı tiplerinizi değiştirebilirsiniz.

en: You can choose to transfer connection ownership to one of these already-connected admins:
tr: Bağlantı sahipliğini, aşağıdaki bağlı yöneticilere aktarabilirsiniz:

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
tr: Artık WordPress.com hesabınız ile %s arasında bağlantı kurarak oturum açarken harcadığınız zamandan tasarruf edebilirsiniz.

en: You cannot call this method until Jetpack Config is configured
tr: Jetpack Config yapılandırılana kadar bu yöntemi kullanamazsınız

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
tr: Bu eylemi gerçekleştirmek için doğru kullanıcı izinleriniz yok.

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
tr: Bu eylemi gerçekleştirmek için doğru kullanıcı izinleriniz yok.
    			Bir hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen site yöneticinize başvurun.

en: You do not need to pass a $content parameter anymore.
tr: Artık bir $content parametresi iletmenize gerek yok.

en: You don&#8217;t have permission to invite users.
tr: Kullanıcı davet etme izniniz yok.

en: You don&#8217;t have permission to revoke invites.
tr: Davetleri iptal etme izniniz yok.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
tr: Bu özelliği kullanabilmek için Jetpack eklentinizi WordPress.com'a bağlamanız gerekir.

en: You must have Two-Step Authentication enabled on your WordPress.com account.
tr: WordPress.com hesabınızda İki Adımlı Kimlik Doğrulamanın etkinleştirilmiş olması gerekir.

en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
tr: <a href="%1$s">Mailerlite Pencere Öğesi</a>’nin doğru çalışması için sayısal hesap kimliğinizi ve UUID’nizi girmeniz gerekiyor. <a href="%2$s" target="_blank">Yönergelerin tümü</a>.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
tr: Jetpack'inizi bağlamadan önce kaydını yaptırmanız gerekir.

en: You've added your first product!
tr: İlk ürününüzü eklediniz!

en: Your %s widget requires JavaScript to function properly.
tr: %s bileşeninizin düzgün çalışması için JavaScript gerekir.

en: Your Custom Content Types
tr: Özel İçerik Türleriniz

en: Your Jetpack Blaze dashboard requires JavaScript to function properly.
tr: Jetpack Blaze panonuzun düzgün çalışması için JavaScript gerekir.

en: Your Jetpack Stats dashboard requires JavaScript to function properly.
tr: Jetpack Arama panonuzun düzgün çalışması için JavaScript gerekir.

en: Your Jetpack Stats widget requires JavaScript to function properly.
tr: Jetpack Stats bileşeninin düzgün çalışması için JavaScript gerekir.

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
tr: Portfolyo Arşivinizde henüz bir içerik yer almıyor. Kontrol panelil üzerinden yeni bir içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
tr: Görüşler Arşivinizde şu anda hiç giriş yok. Girişleri panonuzda oluşturmaya başlayabilirsiniz.

en: Your connection with WordPress.com seems to be broken. If you're experiencing issues, please try reconnecting.
tr: WordPress.com bağlantınız kopmuş görünüyor. Sorun yaşıyorsanız lütfen yeniden bağlanmayı deneyin.

en: Your password is too weak: Looks like you are including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
tr: Parolanız zayıf: Görünüşe göre kendinizle ilgili kolayca tahmin edilebilir bilgileri kullanıyorsunuz. Biraz daha benzersiz bir parola deneyin.

en: Your site contains premium styles. Upgrade now to publish them and unlock tons of other features.
tr: Siteniz premium stiller içeriyor. Bunları yayımlamak ve bir sürü başka özelliğin kilidini açmak için şimdi yükseltin.

en: Your site includes <a href="%1$s" target="_blank">premium styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the %2$s plan or higher.
tr: Siteniz, yalnızca %2$s veya daha yüksek bir pakete yükselttikten sonra ziyaretçiler tarafından görülebilen <a href="%1$s" target="_blank">premium stiller</a> içeriyor.

en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
tr: Siteniz http’den https’ye yönlendirmeleri yanlış biçimde çift kodluyor. Bu, Jetpack’in bağlantınızın kimliğini doğrulamasına engel oluyor. Bu sorunun nasıl çözüleceğiyle ilgili detayları öğrenmek için lütfen <a href="%s">destek sayfamızı</a> ziyaret edin.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
tr: Temanız şunu destekliyor: <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
tr: Temanız Görüşler özelliğini destekliyor

en: Your user is not permitted to access this resource.
tr: Kullanıcınızın bu kaynağa erişim izni yok.

en: You’re previewing %s
tr: %s temasında önizleme yapmaktasınız

en: You’ve added your first video!
tr: İlk videonuzu eklediniz!

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
tr: Şablon Bölümü

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
tr: Şablon Bölümü Türleri

[ctx: admin menu]
en: Template Parts
tr: Şablon Bölümleri

[ctx: block description]
en: Count down to your favorite next thing, and celebrate with fireworks when the time is right!
tr: Bir sonraki harika olay için geri sayım yapın ve zamanı geldiğinde bunu havai fişeklerle kutlayın!

[ctx: block description]
en: Create a timeline of events.
tr: Etkinliklerin bir zaman çizelgesini oluşturun.

[ctx: block keyword]
en: countdown
tr: geri sayım

[ctx: block keyword]
en: event
tr: etkinlik

[ctx: block keyword]
en: events
tr: etkinlikler

[ctx: block keyword]
en: timeline
tr: zaman çizelgesi

[ctx: block title]
en: Event Countdown
tr: Olay Geri Sayımı

[ctx: block title]
en: Timeline
tr: Zaman Çizelgesi

en: collapsed
tr: daraltılmış

[ctx: designating the post author (eg: by John Doe]
en: by
tr: yazan:

en: edit
tr: Düzenle

en: expanded
tr: genişletilmiş

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: DOWN
tr: AŞAĞI

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: UP
tr: YUKARI

en: per %s
tr: %s başına

[ctx: post author]
en:  and
tr:  ve

[ctx: post author]
en: by
tr: yazan:

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
tr: Şablon Bölümleri

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
tr: Şablon Bölümü

[ctx: product name shown in menu]
en: Stats
tr: İstatistikler

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
tr: Şablon Bölümü Türleri

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
tr: Şablon Bölümü Türü
