WordPress.com - plugins - jetpack-mu-wpcom - en to vi_VN translation catalogue (887 entries)

en:  and
vi_VN:  và

en:  once
vi_VN: một lần

en:  per
vi_VN:  theo

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
vi_VN[0]: %1$d Mục menu thức ăn

en: %s is not a valid command.
vi_VN: %s không phải là lệnh hợp lệ.

en: %s wants to access your site’s data. Log in to authorize that access.
vi_VN: %s muốn truy cập dữ liệu của trang web bạn. Đăng nhập để ủy quyền truy cập đó.

en: &mdash; Select &mdash;
vi_VN: &mdash; Chọn &mdash;

en: (Address never made public)
vi_VN: (Địa chỉ chưa bao giờ được công khai)

en: (modified %s ago)
vi_VN: (đã chỉnh sửa %s trước)

en: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Learn more</a> about the connection owner and what will break if you do not have one.
vi_VN: <a href='%s' target='_blank' rel='noopener noreferrer'>Tìm hiểu thêm</a> về chủ sở hữu kết nối và những gì sẽ bị hỏng nếu bạn không có một cái.

en: <span>A bright idea,</span> <span>coming soon</span>
vi_VN: <span>Một ý tưởng sáng tạo,</span> <span>sẽ đến sớm</span>

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
vi_VN: <span>Tác giả:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>Error</strong>: Invalid site ID.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: ID trang web không hợp lệ.

en: <strong>Error</strong>: The custom message is too long. Please keep it under 500 characters.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Tin nhắn tùy chỉnh quá dài. Vui lòng giữ nó dưới 500 kí tự.

en: <strong>Error</strong>: The user invitation email could not be sent, the user account was not created.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Email mời người dùng không thể được gửi, tài khoản người dùng đã không được tạo.

en: A WordPress.com account is required to access this site. Click the button below to sign in or create a free WordPress.com account.
vi_VN: Cần có tài khoản WordPress.com để truy cập trang web này. Nhấp vào nút bên dưới để đăng nhập hoặc tạo tài khoản WordPress.com miễn phí.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
vi_VN: Một vài từ hấp dẫn để khuyến khích độc giả của bạn bình luận

en: A non-empty nonce must be supplied.
vi_VN: Phải cung cấp một nonce không rỗng.

en: Access a variety of free and paid plugins that can enhance your site's functionality and features.
vi_VN: Truy cập vào nhiều plugin miễn phí và trả phí có thể nâng cao tính năng và chức năng của trang web của bạn.

en: Account ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
vi_VN: Tài khoản ID <a href="%s" target="_blank">(hướng dẫn)</a>:

en: Account Settings
vi_VN: Cài đặt tài khoản

en: Account not found. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
vi_VN: Tài khoản không tìm thấy. Nếu bạn đã có tài khoản, hãy đảm bảo rằng bạn đã kết nối với WordPress.com.

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Activated
vi_VN: Đã kích hoạt

en: Activating
vi_VN: Đang kích hoạt

en: Activity Log
vi_VN: Nhật ký hoạt động

en: Add Many Items
vi_VN: Thêm nhiều món

en: Add Menu Item
vi_VN: Thêm mục menu

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: Add New Menu Item Label
vi_VN: Thêm nhãn mục menu mới

en: Add New Menu Section
vi_VN: Thêm phần menu mới

en: Add New Plugin
vi_VN: Thêm Plugin Mới

en: Add New Project
vi_VN: Thêm dự án mới

en: Add New Project Tag
vi_VN: Thêm thẻ dự án mới

en: Add New Project Type
vi_VN: Thêm loại dự án mới

en: Add New Site
vi_VN: Thêm trang mới

en: Add New Template Part
vi_VN: Thêm Template Mới

en: Add New Template Part Type
vi_VN: Thêm loại phần template mới

en: Add New Testimonial
vi_VN: Thêm lời chứng mới

en: Add New User
vi_VN: Thêm Người Dùng Mới

en: Add One Item
vi_VN: Thêm một món

en: Add These New Menu Items
vi_VN: Thêm những món ăn mới này

en: Add a domain
vi_VN: Thêm một miền

en: Add a new page
vi_VN: Thêm một Trang mới

en: Add a post title
vi_VN: Thêm tiêu đề bài viết

en: Add links
vi_VN: Thêm liên kết

en: Add or remove Labels
vi_VN: Thêm hoặc xóa nhãn

en: Add or remove tags
vi_VN: Thêm/Xóa thẻ

en: Add subscribers
vi_VN: Thêm người theo dõi

en: Add the Subscribe Block to your site
vi_VN: Thêm Block Theo Dõi vào Web của bạn

en: Add to section:
vi_VN: Thêm vào phần:

en: Add your About page
vi_VN: Thêm Trang Giới Thiệu của bạn

en: Add your products
vi_VN: Thêm sản phẩm của bạn

en: Add-Ons
vi_VN: Thêm

en: Add-ons
vi_VN: Thêm

en: Additional CSS
vi_VN: CSS bổ sung

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
vi_VN: Điều chỉnh form bình luận của bạn với một lời chào thông minh và bảng màu.

en: Admin Interface Style
vi_VN: Giao diện quản trị

en: Admin interface style changed.
vi_VN: Phong cách giao diện admin đã thay đổi.

en: Advertising
vi_VN: Quảng cáo

en: All Menu Item Labels
vi_VN: Tất cả nhãn mục menu

en: All Menu Sections
vi_VN: Tất cả các phần menu

en: All Project Tags
vi_VN: Tất cả thẻ dự án

en: All Project Types
vi_VN: Tất cả loại dự án

en: All Projects
vi_VN: Tất cả dự án cá nhân

en: All Sites
vi_VN: Tất cả Trang web

en: All Template Part Types
vi_VN: Tất cả các loại phần template

en: All Template Parts
vi_VN: Tất cả Template Parts

en: All Testimonials
vi_VN: Tất cả lời chứng thực

en: All Users
vi_VN: Mọi người

en: Allow Blocks
vi_VN: Cho phép Block

en: Also display tagged posts outside the Featured Content area.
vi_VN: Cũng hiển thị các bài viết có thẻ bên ngoài khu vực Nội dung nổi bật.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
vi_VN: Một quản trị cao cấp của blog này phải thiết lập kết nối Jetpack.

en: An error has occurred when inviting the user to the site.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi mời người dùng vào trang web.

en: An error has occurred when revoking the invite for the user.
vi_VN: Lỗi đã xảy ra khi thu hồi lời mời cho người dùng.

en: An error has occurred when revoking the user invite.
vi_VN: Lỗi đã xảy ra khi thu hồi lời mời của người dùng.

en: An unknown error occurred.
vi_VN: Đã có lỗi xảy ra.

en: Any autoupdates are explicitly disabled by a site administrator.
vi_VN: Bất kỳ bản cập nhật tự động nào đều bị vô hiệu hóa rõ ràng bởi quản trị viên trang web.

en: Appearance
vi_VN: Giao diện

en: Aquatic
vi_VN: Thủy sinh

en: As always, feel free to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support team</a> if you have any questions.
vi_VN: Như mọi khi, bạn cứ thoải mái <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">liên hệ với đội ngũ hỗ trợ của chúng tôi</a> nếu bạn có bất kỳ câu hỏi nào.

en: Attempted to send a new invitation to a user using an invite that doesn&#8217;t exist.
vi_VN: Đã cố gắng gửi một lời mời mới đến một người dùng bằng một lời mời không tồn tại.

en: Author Bio
vi_VN: Thông tin tác giả

en: Automatically use first image in post
vi_VN: Tự động sử dụng hình ảnh đầu tiên trong bài viết

en: Available Tools
vi_VN: Các công cụ

en: Back to template part types
vi_VN: Quay lại các loại phần template

en: Backup
vi_VN: Sao lưu

en: Before we continue, please log in to your Jetpack site.
vi_VN: Trước khi chúng ta tiếp tục, vui lòng đăng nhập vào trang web Jetpack của bạn.

en: Blank
vi_VN: Trống

en: Blaze &#8220;%s&#8221; to Tumblr and WordPress.com audiences.
vi_VN: Blaze &#8220;%s&#8221; đến khán giả Tumblr và WordPress.com.

en: Blog Display
vi_VN: Hiển thị Blog

en: Blog is already registered
vi_VN: Blog đã được đăng ký

en: Build a website. Sell something. Blog. And so much more.
vi_VN: Xây dựng một trang web. Bán một cái gì đó. Blog. Và còn nhiều hơn thế nữa.

en: Build your audience with tags
vi_VN: Xây dựng khán giả của bạn với thẻ

en: Cancel
vi_VN: Huỷ

en: Cancel reply
vi_VN: Huỷ trả lời

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
vi_VN: Không thể xử lý chuyển hướng cookie, vì tiêu đề đã được gửi.

en: Cannot parse URL %s
vi_VN: Không thể phân tích cú pháp URL %s

en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

en: Changes you make in the editor won’t be applied to your site until you activate the theme.
vi_VN: Các thay đổi bạn thực hiện trong công cụ soạn thảo sẽ không được áp dụng cho Web của bạn cho đến khi bạn kích hoạt giao diện.

en: Choose a domain
vi_VN: Chọn một miền

en: Choose a plan
vi_VN: Chọn một kế hoạch

en: Choose a theme
vi_VN: Chọn một giao diện

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages, or opt for the theme's default combination of excerpt and full post.
vi_VN: Chọn giữa một bài đăng đầy đủ hoặc một đoạn trích cho các trang blog và lưu trữ, hoặc chọn kết hợp mặc định của chủ đề giữa đoạn trích và bài đăng đầy đủ.

en: Choose between a full post or an excerpt for the blog and archive pages.
vi_VN: Chọn giữa bài đăng đầy đủ hoặc trích đoạn cho trang blog và trang lưu trữ.

en: Choose from the most used Labels
vi_VN: Chọn từ những nhãn được sử dụng nhiều nhất

en: Choose from the most used tags
vi_VN: Chọn từ những thẻ được dùng nhiều nhất

en: Choose someone to look after your site when you pass away.
vi_VN: Chọn ai đó để chăm sóc trang web của bạn khi bạn qua đời.

en: Claim your free one-year domain
vi_VN: Nhận miền miễn phí một năm của bạn

en: Classic Blue
vi_VN: Xanh cổ điển

en: Classic Bright
vi_VN: Sáng cổ điển

en: Classic Dark
vi_VN: Đen cổ điển

en: Classic style
vi_VN: Phong cách cổ điển

en: Classic view
vi_VN: Chế độ cổ điển

en: Click here to open the Block Editor and change your fonts.
vi_VN: Click vào đây để mở công cụ soạn thảo Block và thay đổi font chữ của bạn.

en: Collect sales tax
vi_VN: Thu thuế bán hàng

en: Color Scheme
vi_VN: Sơ đồ màu

en: Column mappings
vi_VN: Ánh xạ cột

en: Coming Soon
vi_VN: Sắp ra mắt

en: Comma seperated list of additional fields that should be included in status.
vi_VN: Danh sách các trường bổ sung được phân tách bằng dấu phẩy cần được bao gồm trong trạng thái.

en: Comment
vi_VN: Bình luận

en: Comment IDs to include in Full Sync
vi_VN: ID bình luận cần được bao gồm trong Đồng bộ hóa đầy đủ

en: Comment sent successfully
vi_VN: Bình luận đã được gửi thành công

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Common
vi_VN: Thông thường

en: Complete your profile
vi_VN: Hoàn thiện hồ sơ của bạn

en: Congrats! Premium blocks are now available to use.
vi_VN: Chúc mừng! Các Block cao cấp giờ đã có sẵn để sử dụng.

en: Connect
vi_VN: Kết nối

en: Connect a Stripe account to collect payments
vi_VN: Kết nối tài khoản Stripe để thu tiền

en: Connect to WordPress.com
vi_VN: Kết nối với WordPress.com

en: Connect your domain
vi_VN: Kết nối miền của bạn

en: Connect your social media accounts
vi_VN: Kết nối các tài khoản mạng xã hội của bạn

en: Connected
vi_VN: Đã kết nối

en: Connecting a WordPress.com account unlocks Jetpack’s full suite of features including secure logins.
vi_VN: Kết nối một tài khoản WordPress.com sẽ mở khóa toàn bộ bộ tính năng của Jetpack, bao gồm cả đăng nhập an toàn.

en: Content Options
vi_VN: Nội dung

en: Context for the Full Sync
vi_VN: Bối cảnh cho Đồng bộ hoàn chỉnh

en: Continue and launch
vi_VN: Tiếp tục và khởi động

en: Continue editing
vi_VN: Tiếp tục sửa

en: Continue reading
vi_VN: Tiếp tục đọc

en: Continue reading %s
vi_VN: Tiếp tục đọc %s

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Đọc tiếp<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Continue to write your first post
vi_VN: Tiếp tục viết bài đầu tiên của bạn

en: Contrast
vi_VN: Tương phản

en: Could not confirm migration.
vi_VN: Không thể xác nhận việc di chuyển.

en: Could not confirm new owner.
vi_VN: Không thể xác nhận chủ sở hữu mới.

en: Could not confirm safe mode.
vi_VN: Không thể xác nhận chế độ an toàn.

en: Could not delete sync error option.
vi_VN: Không thể xóa tùy chọn lỗi đồng bộ hóa.

en: Create paid Newsletter
vi_VN: Tạo bản tin trả phí

en: Current
vi_VN: Hiện tại

en: Custom CSS
vi_VN: CSS tùy chỉnh

en: Custom CSS is now managed in the Customizer.
vi_VN: CSS tùy chỉnh giờ đây được quản lý trong Công cụ tùy chỉnh.

en: Custom Message
vi_VN: Tin nhắn tùy chỉnh

en: Custom field deleted.
vi_VN: Đã xóa trường tùy biến

en: Custom field updated.
vi_VN: Đã cập nhật trường tùy biến

en: Customer Name
vi_VN: Tên khách hàng

en: Customer Testimonials
vi_VN: Nhận xét từ các khách hàng

en: Customize
vi_VN: Tùy biến

en: Customize Testimonials Archive
vi_VN: Tùy chỉnh kho lưu trữ lời chứng

en: Customize content with AI
vi_VN: Tuỳ chỉnh nội dung với AI

en: Customize your domain
vi_VN: Tuỳ chỉnh miền của bạn

en: Customize your store
vi_VN: Tuỳ chỉnh cửa hàng của bạn

en: Daily
vi_VN: Hằng ngày

en: Daily Writing Prompt
vi_VN: Bài viết hàng ngày

en: Daily at %s.
vi_VN: Hàng ngày lúc %s.

en: Dark
vi_VN: Tối

en: Data Modules that should be included in Full Sync
vi_VN: Các mô-đun dữ liệu cần được bao gồm trong Đồng bộ hóa đầy đủ

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default category changed successfully.
vi_VN: Chuyên mục mặc định đã thay đổi thành công.

[ctx: Default page title]
en: About
vi_VN: Về

[ctx: Default page title]
en: Contact
vi_VN: Liên hệ

en: Default style
vi_VN: Phong cách mặc định

en: Default view
vi_VN: Chế độ mặc định

en: Description
vi_VN: Miêu tả

en: Discover a curated selection of free and premium plugins designed to enhance your site's functionality and features.
vi_VN: Khám phá một bộ sưu tập các plugin miễn phí và cao cấp được thiết kế để nâng cao tính năng và chức năng của Web của bạn.

en: Discover more from %s
vi_VN: Khám phá thêm từ %s

en: Discussion
vi_VN: Thảo luận

en: Dismiss
vi_VN: Xóa

en: Dismiss this notice
vi_VN: Tắt thông báo

en: Display Mailerlite subscriber popup
vi_VN: Hiển thị popup người theo dõi Mailerlite

en: Display author
vi_VN: Hiển thị tác giả

en: Display categories
vi_VN: Hiển thị chuyên mục

en: Display comment link
vi_VN: Hiển thị liên kết tới bình luận

en: Display date
vi_VN: Hiển thị ngày

en: Display on blog and archives
vi_VN: Hiển thị trên blog và lưu trữ

en: Display on pages
vi_VN: Hiển thị trên trang

en: Display on single posts
vi_VN: Hiển thị trên bài viết

en: Display on single projects
vi_VN: Hiển thị trên các dự án riêng lẻ

en: Display tags
vi_VN: Hiển thị thẻ

en: Dive deep into the world of WordPress.com themes. Discover the responsive and stunning designs waiting to bring your site to life.
vi_VN: Khám phá sâu vào thế giới các giao diện của WordPress.com. Khám phá những thiết kế đẹp mắt và phản hồi nhanh đang chờ đợi để mang Web của bạn đến với cuộc sống.

en: Do not display tag in post details and tag clouds.
vi_VN: Không hiển thị thẻ trong chi tiết bài viết và đám mây thẻ.

en: Do we want the checksum or object ids.
vi_VN: Chúng ta có muốn checksum hay ID đối tượng.

en: Domain
vi_VN: Địa chỉ trang web:

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
vi_VN: Tên miền `%1$s` vừa không vượt qua kiểm tra is_usable_domain vì nó là một tên miền phụ của WordPress.com.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
vi_VN: Miền `%1$s` vừa không vượt qua kiểm tra is_usable_domain vì nó trống.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
vi_VN: Tên miền `%1$s` vừa không vượt qua kiểm tra is_usable_domain vì nó nằm trong danh sách bị cấm.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
vi_VN: Tên miền `%1$s` vừa không vượt qua kiểm tra is_usable_domain vì nó sử dụng tên miền cấp cao không hợp lệ.

en: Domains
vi_VN: Miền

en: Don't use the theme's original CSS.
vi_VN: Đừng sử dụng CSS gốc của giao diện.

en: Draft
vi_VN: Bản nháp

en: Drive traffic to your site
vi_VN: Thúc đẩy lưu lượng truy cập đến trang web của bạn

en: Earn money with your newsletter
vi_VN: Kiếm tiền với bản tin của bạn

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
vi_VN: Dễ dàng hiển thị tất cả bài viết với thẻ <a href="%1$s">"nổi bật"</a> hoặc một thẻ mà bạn chọn. Giao diện của bạn hỗ trợ tối đa %2$s bài viết trong khu vực nội dung nổi bật của nó.

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Edit Menu Item
vi_VN: Chỉnh sửa trình đơn

en: Edit Menu Item Label
vi_VN: Chỉnh sửa nhãn mục menu

en: Edit Menu Section
vi_VN: Chỉnh sửa phần menu

en: Edit Project
vi_VN: Chỉnh sửa dự án

en: Edit Project Tag
vi_VN: Chỉnh sửa thẻ dự án

en: Edit Project Type
vi_VN: Chỉnh sửa loại dự án

en: Edit Template Part
vi_VN: Sửa Template Part

en: Edit Template Part Type
vi_VN: Sửa Template Part Type

en: Edit Testimonial
vi_VN: Chỉnh sửa lời chứng

en: Edit a page
vi_VN: Sửa một Trang

en: Edit site design
vi_VN: Sửa thiết kế trang web

en: Email (address never made public)
vi_VN: Email (địa chỉ không bao giờ được công khai)

en: Email me new comments
vi_VN: Email cho tôi bình luận mới

en: Email me new posts
vi_VN: Email cho tôi những bài viết mới

en: Emails
vi_VN: Email

en: Enable Locked Mode
vi_VN: Bật Chế Độ Khóa

en: Enable Portfolio Projects for this site.
vi_VN: Bật dự án danh mục cho trang web này.

en: Enable Testimonials for this site.
vi_VN: Bật lời chứng thực cho trang web này.

en: Enable blocks in comments
vi_VN: Bật Block trong bình luận

en: Enable post sharing
vi_VN: Bật chia sẻ bài viết

en: Enable subscribers modal
vi_VN: Bật modal theo dõi

en: End ID for the histogram
vi_VN: ID kết thúc cho histogram

en: Enhanced Ownership
vi_VN: Sở hữu nâng cao

en: Enter media URL
vi_VN: Nhập URL phương tiện

en: Enter the customer's name here
vi_VN: Nhập tên khách hàng tại đây

en: Enter the menu item's name here
vi_VN: Nhập tên mục menu ở đây

en: Enter your email address
vi_VN: Nhập địa chỉ email của bạn

en: Error Details: %s
vi_VN: Thông tin lỗi: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
vi_VN: Chi tiết lỗi: ID Jetpack bắt đầu bằng một số. Không được đăng công khai thông báo lỗi này! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
vi_VN: Chi tiết lỗi: ID Jetpack trống. Không được đăng công khai thông báo lỗi này! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
vi_VN: Chi tiết lỗi: ID Jetpack không phải là vô hướng. Không được đăng công khai thông báo lỗi này! %s

en: Error during unschedule of the event.
vi_VN: Lỗi trong quá trình hủy lịch sự kiện.

en: Error: your Facebook login has expired.
vi_VN: Lỗi: đăng nhập Facebook của bạn đã hết hạn.

en: Every %d minutes
vi_VN: Mỗi %d phút

en: Every Jetpack site needs at least one connected admin for the features to work properly. Please connect to your WordPress.com account via the button below. Once you connect, you may refresh this page to see an option to change the connection owner.
vi_VN: Mỗi trang web Jetpack cần ít nhất một quản trị viên được kết nối để các tính năng hoạt động chính xác. Vui lòng kết nối với tài khoản WordPress.com của bạn thông qua nút bên dưới. Sau khi kết nối, bạn có thể làm mới trang này để xem tùy chọn thay đổi chủ sở hữu kết nối.

en: Every minute
vi_VN: Mỗi phút

en: Explore marketplace plugins
vi_VN: Khám phá các plugin thị trường

en: Explore plugins
vi_VN: Khám phá plugin

en: Explore themes
vi_VN: Khám phá giao diện

en: Export
vi_VN: Xuất

en: External User
vi_VN: Người dùng bên ngoài

en: Failed to disconnect the site as it appears already disconnected.
vi_VN: Thất bại trong việc ngắt kết nối trang web vì dường như nó đã bị ngắt kết nối.

en: Failed to fetch user token from WordPress.com.
vi_VN: Không thể lấy token người dùng từ WordPress.com.

en: Featured
vi_VN: Tính năng

en: Featured Content
vi_VN: Nội dung nổi bật.

en: Featured Images
vi_VN: Ảnh minh họa

en: Feedback
vi_VN: Phản hồi

en: Feel free to keep editing your homepage, or continue and launch your site.
vi_VN: Bạn cứ thoải mái sửa trang chủ của mình, hoặc tiếp tục và khởi chạy trang web của bạn.

en: File modifications are explicitly disabled by a site administrator.
vi_VN: Việc sửa đổi tệp bị vô hiệu hóa rõ ràng bởi quản trị viên trang web.

en: Filter Testimonials list
vi_VN: Lọc danh sách lời chứng

en: Filter menu items list
vi_VN: Danh sách lọc mục menu

en: Filter projects list
vi_VN: Lọc danh sách dự án

en: Filter template parts list
vi_VN: Danh sách bộ phận template lọc

en: Find the perfect theme for your site
vi_VN: Tìm giao diện hoàn hảo cho Web của bạn

en: Finish Sensei setup
vi_VN: Hoàn thành cài đặt Sensei

en: Finish store setup
vi_VN: Hoàn tất cài đặt cửa hàng

en: Flex your site's features with plugins
vi_VN: Thể hiện các tính năng của trang web của bạn với các plugin

en: Fonts
vi_VN: Font chữ

en: Food Menus
vi_VN: Thực đơn

en: Footer
vi_VN: Chân trang

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
vi_VN: Ví dụ, cay, yêu thích, v.v. <br /> Tách nhãn bằng dấu phẩy

en: Fridays at %s.
vi_VN: Thứ Sáu lúc %s.

en: Full post
vi_VN: Bài viết đầy đủ

en: General
vi_VN: Tổng quan

en: Get paid with WooPayments
vi_VN: Nhận tiền với WooPayments

en: Get started
vi_VN: Bắt đầu

en: Get your first 10 subscribers
vi_VN: Nhận 10 người theo dõi đầu tiên của bạn

en: GitHub Deployments
vi_VN: Triển khai GitHub

en: Give your site a name
vi_VN: Đặt tên cho trang web của bạn

en: Go to slide %d
vi_VN: Đi đến trang %d

en: Greeting Text
vi_VN: Văn bản chào

en: Grow your business
vi_VN: Phát triển doanh nghiệp của bạn

en: Header
vi_VN: Đầu trang

en: Help
vi_VN: Giúp đỡ

en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Homepage changed successfully.
vi_VN: Trang chủ đã thay đổi thành công.

en: Hosting Features
vi_VN: Tính năng lưu trữ

en: Hourly views
vi_VN: Lượt xem mỗi giờ

en: IP address `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the private network.
vi_VN: Địa chỉ IP `%1$s` vừa thất bại trong kiểm tra is_usable_domain vì nó nằm trong mạng riêng tư.

en: If text fields should be converted to latin1 in checksum calculation.
vi_VN: Nếu các trường văn bản nên được chuyển đổi sang latin1 trong phép tính tổng kiểm tra.

en: If true, include the feedback rating value for each message in the response.
vi_VN: Nếu đúng, hãy bao gồm giá trị đánh giá phản hồi cho mỗi tin nhắn trong phản hồi.

en: If you are on a shared computer, remember to also <a href="%1$s">log out of WordPress.com</a>.
vi_VN: Nếu bạn đang sử dụng máy tính chung, nhớ cũng <a href="%1$s">đăng xuất khỏi WordPress.com</a>.

en: Import
vi_VN: Nhập dữ liệu

en: Import existing subscribers
vi_VN: Nhập những người theo dõi hiện có

en: Important notice about your Jetpack connection:
vi_VN: Thông báo quan trọng về kết nối Jetpack của bạn:

en: Indicates from what plugin the request is coming from
vi_VN: Cho biết yêu cầu đến từ plugin nào

en: Indicates where the registration action was triggered for tracking/segmentation purposes
vi_VN: Cho biết nơi hành động đăng ký được kích hoạt cho mục đích theo dõi / phân khúc

en: Install a custom plugin
vi_VN: Cài một plugin tùy chỉnh

en: Install the mobile app
vi_VN: Cài ứng dụng di động

en: Instantly
vi_VN: Ngay lập tức

en: Integrations
vi_VN: Tích hợp

en: Interested in getting blog post updates? Simply click the button below to stay in the loop!
vi_VN: Quan tâm đến việc nhận cập nhật bài viết blog? Chỉ cần click nút bên dưới để luôn cập nhật!

en: Invalid Parameter
vi_VN: Tham số không hợp lệ

en: Invalid Registration State
vi_VN: Trạng thái đăng ký không hợp lệ

en: Invalid blog token
vi_VN: Mã thông báo blog không hợp lệ

en: Invalid parent type.
vi_VN: Loại cha không hợp lệ.

en: Invalid token for user %d
vi_VN: Mã thông báo không hợp lệ cho người dùng %d

en: Invalid user id is provided
vi_VN: ID người dùng không hợp lệ được cung cấp

en: Invalid user identifier.
vi_VN: Mã định danh người dùng không hợp lệ.

en: Invalid user token is provided
vi_VN: Mã thông báo người dùng không hợp lệ được cung cấp

en: Invite user
vi_VN: Mời người dùng

en: Invite user to WordPress.com
vi_VN: Mời người dùng vào WordPress.com

en: Is connection owner
vi_VN: Có phải chủ sở hữu kết nối

en: It cannot be changed.
vi_VN: Nó không thể thay đổi.

en: Items on your restaurant's menu
vi_VN: Món ăn trong thực đơn nhà hàng của bạn

en: Jetpack Force 2FA requires Jetpack’s SSO feature.
vi_VN: Jetpack Force 2FA yêu cầu tính năng SSO của Jetpack.

en: Jetpack Plugin Version
vi_VN: Phiên bản Plugin Jetpack

en: Jetpack Safe Mode
vi_VN: Chế độ an toàn Jetpack

en: Jetpack donations is disabled in favour of Newspack donations.
vi_VN: Quyên góp Jetpack đã bị tắt để ủng hộ quyên góp Newspack.

en: Jetpack experienced an issue trying to save options (cannot_save_secrets). We suggest that you contact your hosting provider, and ask them for help checking that the options table is writable on your site.
vi_VN: Jetpack gặp phải vấn đề khi cố gắng lưu tuỳ chọn (cannot_save_secrets). Chúng tôi khuyên bạn nên liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn và yêu cầu họ giúp kiểm tra xem bảng tuỳ chọn có thể ghi được trên trang web của bạn hay không.

en: Jetpack is already connected.
vi_VN: Jetpack đã được kết nối.

en: Jetpack is disconnected & site is private. Reconnect Jetpack to manage site visibility settings.
vi_VN: Jetpack đã bị ngắt kết nối & trang web là riêng tư. Kết nối lại Jetpack để quản lý cài đặt hiển thị trang web.

en: Justify
vi_VN: Biện minh

en: Keep editing
vi_VN: Tiếp tục sửa

en: Labels
vi_VN: Nhãn

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
vi_VN: Nhãn: <small>cay, yêu thích, v.v. <em>Phân tách nhãn bằng dấu phẩy</em></small>

en: Last heartbeat sent at: %s
vi_VN: Lần đánh nhịp cuối cùng được gửi vào: %s

en: Launch site
vi_VN: trang web khởi động

en: Launch your blog
vi_VN: Khởi chạy blog của bạn

en: Launch your site
vi_VN: Khởi chạy trang web của bạn

en: Launch your store
vi_VN: Khởi chạy cửa hàng của bạn

en: Learn More
vi_VN: Học thêm

en: Learn more about Featured Images
vi_VN: Xem thêm về Ảnh Tiêu biểu

en: Learn more about changing fonts using Global Styles.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về việc thay đổi font chữ bằng cách sử dụng Global Styles.

en: Leave a Reply
vi_VN: Trả lời

en: Leave a comment
vi_VN: Để lại bình luận

en: Leave a comment. (log in optional)
vi_VN: Để lại bình luận. (đăng nhập không bắt buộc)

en: Leave a reply to %s
vi_VN: Để lại một trả lời cho %s

en: Leave a reply. (log in optional)
vi_VN: Trả lời. (đăng nhập không bắt buộc)

en: Legacy Contact
vi_VN: Liên hệ di sản

en: Let visitors use a WordPress.com or Facebook account to comment
vi_VN: Cho phép khách truy cập sử dụng tài khoản WordPress.com hoặc Facebook để bình luận

en: Light
vi_VN: Ánh sáng

en: Like
vi_VN: Thích

en: Like this comment
vi_VN: Thích bình luận này

en: Liked by you
vi_VN: Bạn đã thích

en: Load more posts
vi_VN: Tải thêm bài viết

en: Loading
vi_VN: Không có lượt thanh toán nào

en: Loading your comment...
vi_VN: Đang tải bình luận của bạn...

en: Locked Mode
vi_VN: Chế độ khóa

en: Log in
vi_VN: Đăng nhập

en: Log in as <span>%s</span>
vi_VN: Đăng nhập với <span>%s</span>

en: Log in as a different WordPress.com user
vi_VN: Đăng nhập với tư cách người dùng WordPress.com khác

en: Log in or provide your name and email to leave a comment.
vi_VN: Đăng nhập hoặc cung cấp tên và email của bạn để bình luận.

en: Log in or provide your name and email to leave a reply.
vi_VN: Đăng nhập hoặc cung cấp tên và email của bạn để để lại một trả lời.

en: Log in to leave a comment.
vi_VN: Đăng nhập để bình luận.

en: Log in to leave a reply.
vi_VN: Đăng nhập để trả lời.

en: Log in with WordPress.com
vi_VN: Đăng nhập bằng WordPress.com

en: Log in with username and password
vi_VN: Đăng nhập bằng tên người dùng và mật khẩu

en: Log out
vi_VN: Đăng xuất

en: Logged in via %s
vi_VN: Đã đăng nhập qua %s

en: Logging In...
vi_VN: Đang đăng nhập...

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in safe mode.
vi_VN: Đăng nhập bằng WordPress.com bị vô hiệu hóa đối với các trang web ở chế độ an toàn.

en: Logging in with WordPress.com is disabled for sites that are in staging mode.
vi_VN: Đăng nhập bằng WordPress.com bị vô hiệu hóa đối với các trang web ở chế độ thử nghiệm.

en: Logging in with WordPress.com is not currently available because this site is experiencing connection problems.
vi_VN: Đăng nhập bằng WordPress.com hiện không khả dụng vì trang web này đang gặp sự cố kết nối.

en: M j, Y @ G:i
vi_VN: d.m.Y @ H:i

en: Mailerlite subscriber popup
vi_VN: Popup theo dõi Mailerlite

en: Make an incredible logo in minutes
vi_VN: Tạo logo trong vài phút

en: Manage Domain
vi_VN: Quản lý tên miền

en: Manage Email
vi_VN: Quản lý email

en: Manage Purchases
vi_VN: Quản lý thanh toán

en: Manage on WP.com ↗
vi_VN: Quản lý trên WP.com ↗

en: Manage site visibility, gift subscriptions, ownership, and other site tools on WordPress.com ↗
vi_VN: Quản lý khả năng hiển thị trang web, đăng ký quà tặng, quyền sở hữu và các công cụ trang web khác trên WordPress.com ↗

en: Manage with Live Preview
vi_VN: Quản lý với Xem trước Trực tiếp

en: Manage your paid Newsletter plan
vi_VN: Quản lý kế hoạch Newsletter trả phí của bạn

en: Manage your privacy settings
vi_VN: Quản lý cài đặt quyền riêng tư của bạn

en: Manage your subscribers
vi_VN: Quản lý người theo dõi của bạn

en: Marketing
vi_VN: Tiếp thị

en: Marketplace
vi_VN: Chợ

en: Match by Email
vi_VN: Khớp theo email

en: Media Width
vi_VN: Chiều rộng phương tiện

en: Menu Item
vi_VN: Trình đơn

en: Menu Item Label
vi_VN: Nhãn mục menu

en: Menu Item Labels
vi_VN: Nhãn mục menu

en: Menu Items
vi_VN: Món ăn

en: Menu Items re-ordered.
vi_VN: Các mục menu đã được sắp xếp lại.

en: Menu Section
vi_VN: Phần menu

en: Menu Sections
vi_VN: Các phần menu

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
vi_VN: Bản nháp mục menu đã được cập nhật. <a target="_blank" href="%s">Xem trước mục</a>

en: Menu item label list navigation
vi_VN: Danh sách nhãn mục menu điều hướng

en: Menu item labels list
vi_VN: Danh sách nhãn mục menu

en: Menu item list navigation
vi_VN: Danh sách mục menu điều hướng

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
vi_VN: Mục menu đã được đăng. <a href="%s">Xem mục</a>

en: Menu item restored to revision from %s
vi_VN: Mục menu được khôi phục lại bản sửa đổi từ %s

en: Menu item saved.
vi_VN: Mục menu đã được lưu.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
vi_VN: Mục menu được lên lịch vào: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Xem trước mục</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
vi_VN: Mục menu đã được gửi đi. <a target="_blank" href="%s">Xem trước mục</a>

en: Menu item updated.
vi_VN: Mục menu đã được cập nhật.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
vi_VN: Mục menu đã được cập nhật. <a href="%s">Xem mục</a>

en: Menu items list
vi_VN: Danh sách các mục trong trình đơn

en: Menu section list
vi_VN: Danh sách mục menu

en: Menu section list navigation
vi_VN: Danh sách mục menu điều hướng

en: Migrate content
vi_VN: Di chuyển nội dung

en: Migrating the site
vi_VN: Di chuyển trang web

en: Mondays at %s.
vi_VN: Thứ Hai lúc %s.

en: Monetize
vi_VN: Kiếm tiền

en: Move menu section down
vi_VN: Di chuyển phần menu xuống

en: Move menu section up
vi_VN: Di chuyển phần menu lên

en: Multi network install are not supported.
vi_VN: Cài đặt mạng đa không được hỗ trợ.

en: My %s WordPress.com Account
vi_VN: Tài khoản %s WordPress.com của tôi

en: My Home
vi_VN: Trang chủ của tôi

en: My Mailboxes
vi_VN: Hộp thư của tôi

en: My Profile
vi_VN: Hồ Sơ Của Tôi

en: Name
vi_VN: Tên

en: Name of Sync module
vi_VN: Tên mô-đun Đồng bộ hóa

en: Name of Sync module.
vi_VN: Tên mô-đun Đồng bộ hóa.

en: Name of Sync queue.
vi_VN: Tên hàng đợi Đồng bộ hóa.

en: Name your blog
vi_VN: Đặt tên cho blog của bạn

en: Never miss a beat!
vi_VN: Đừng bao giờ bỏ lỡ nhịp nào!

en: New Menu Item
vi_VN: Món ăn mới

en: New Menu Item Label Name
vi_VN: Tên nhãn mục menu mới

en: New Menu Sections Name
vi_VN: Tên phần menu mới

en: New Project
vi_VN: Dự án mới

en: New Project Tag Name
vi_VN: Tên thẻ dự án mới

en: New Project Type Name
vi_VN: Tên loại dự án mới

en: New Row
vi_VN: Hàng mới

en: New Sync health status
vi_VN: Trạng thái sức khỏe Đồng bộ hóa mới

en: New Template Part
vi_VN: Phần Template Mới

en: New Template Part Type
vi_VN: Loại Phần Template Mới

en: New Testimonial
vi_VN: Lời chứng mới

en: New free service: Show Canada Post shipping rates on your store!
vi_VN: Dịch vụ miễn phí mới: Hiển thị mức phí vận chuyển Canada Post trên cửa hàng của bạn!

en: New free service: Show USPS shipping rates on your store! Added bonus: print shipping labels without leaving WooCommerce.
vi_VN: Dịch vụ miễn phí mới: Hiển thị mức phí vận chuyển USPS trên cửa hàng của bạn! Tiện ích thêm: in nhãn vận chuyển mà không cần rời khỏi WooCommerce.

en: New owner
vi_VN: Chủ sở hữu mới

en: New owner is not admin
vi_VN: Chủ sở hữu mới không phải là quản trị viên

en: New owner is not connected
vi_VN: Chủ sở hữu mới không được kết nối

en: New owner is same as existing owner
vi_VN: Chủ sở hữu mới giống với chủ sở hữu hiện tại

en: New user token
vi_VN: Mã thông báo người dùng mới

en: Newsletter
vi_VN: Bản tin

en: Next Slide
vi_VN: Slide tiếp theo

en: Next steps for your site
vi_VN: Bước tiếp theo cho Web của bạn

en: Nightfall
vi_VN: Đêm thu

en: No Labels
vi_VN: Không có nhãn

en: No Labels found
vi_VN: Không tìm thấy nhãn

en: No Menu Items found
vi_VN: Không tìm thấy món ăn

en: No Menu Items found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy món ăn trong Thùng rác

en: No Projects found
vi_VN: Không tìm thấy dự án

en: No Projects found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy dự án nào trong Thùng rác

en: No Testimonials found
vi_VN: Không tìm thấy lời chứng thực nào

en: No Testimonials found in Trash
vi_VN: Không tìm thấy lời chứng nào trong Thùng rác

en: No blog token found
vi_VN: Không tìm thấy mã thông báo blog

en: No primary user defined
vi_VN: Chưa xác định người dùng chính

en: No tags found.
vi_VN: Không tìm thấy thẻ nào.

en: No template part types found.
vi_VN: Không tìm thấy loại phần template nào.

en: No template parts found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy phần template nào trong Thùng rác.

en: No template parts found.
vi_VN: Không tìm thấy phần template nào.

en: No templates available. Skipped showing modal window with template selection.
vi_VN: Không có template nào có sẵn. Đã bỏ qua việc hiển thị cửa sổ modal với lựa chọn template.

en: No token for user %d
vi_VN: Không có mã thông báo cho người dùng %d

en: No user tokens found
vi_VN: Không tìm thấy mã thông báo người dùng

en: No valid event name or type.
vi_VN: Không có tên hoặc loại sự kiện hợp lệ.

en: None
vi_VN: Không có

en: Notify me of new posts
vi_VN: Thông báo cho tôi về các bài viết mới

en: Number of histogram buckets.
vi_VN: Số lượng thùng histogram.

en: Object Type
vi_VN: Loại đối tượng

en: Objects Identifiers
vi_VN: Bộ nhận dạng đối tượng

en: On Mobile
vi_VN: Trên di động

en: Optional
vi_VN: Không bắt buộc

en: Or
vi_VN: Hoặc

en: Or manage your WP.com account email ↗
vi_VN: Hoặc quản lý email tài khoản WP.com của bạn ↗

en: Or manage your WP.com account password ↗
vi_VN: Hoặc quản lý mật khẩu tài khoản WP.com của bạn ↗

en: Order
vi_VN: Thứ tự

en: Our WordPress.com redesign for a better experience.
vi_VN: Giao diện được thiết kế lại gọn gàng.

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

en: PHP's XML extension is not available. Jetpack requires the XML extension to communicate with WordPress.com. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
vi_VN: Phần mở rộng XML của PHP không khả dụng. Jetpack yêu cầu phần mở rộng XML để giao tiếp với WordPress.com. Vui lòng liên hệ với nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn để bật phần mở rộng XML của PHP.

en: Parent Menu Section
vi_VN: Phần menu cha

en: Parent Menu Section:
vi_VN: Phần menu cha:

en: Parent Project Type
vi_VN: Loại dự án cha

en: Parent Project Type:
vi_VN: Loại dự án cha:

en: Parent Template Part Type
vi_VN: Loại Phần Template Cha

en: Parent Template Part Type:
vi_VN: Loại phần template cha:

en: Password must be at least %d characters.
vi_VN: Mật khẩu phải chứa ít nhất %d ký tự.

en: Passwords may not contain the character "\".
vi_VN: Mật khẩu không được chứa "\".

en: Pause Slideshow
vi_VN: Ngừng trình chiếu

en: Pending invite
vi_VN: Lời mời đang chờ

en: Performance
vi_VN: Hiệu suất

en: Personalize newsletter
vi_VN: Cá nhân hóa bản tin

en: Personalize your site
vi_VN: Cá nhân hóa Web của bạn

en: Plans
vi_VN: Kế hoạch

en: Play Slideshow
vi_VN: Chạy trình chiếu

en: Please connect your user account to WordPress.com
vi_VN: Vui lòng kết nối tài khoản người dùng của bạn với WordPress.com

en: Please define an SVG icon filename.
vi_VN: Vui lòng xác định tên tệp biểu tượng SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
vi_VN: Vui lòng xác định các tham số mặc định ở dạng mảng.

en: Please reload the page to see your stats...
vi_VN: Vui lòng tải lại trang để xem thống kê của bạn...

en: Plugins
vi_VN: plugin

en: Podcasting
vi_VN: Podcast

en: Popular Labels
vi_VN: Nhãn phổ biến

en: Popular Project Tags
vi_VN: Thẻ dự án phổ biến

en: Portfolio
vi_VN: Hồ sơ năng lực

en: Portfolio Archive Content
vi_VN: Nội dung Lưu trữ Danh mục

en: Portfolio Archive Featured Image
vi_VN: Hình ảnh nổi bật của Lưu trữ Danh mục

en: Portfolio Archive Title
vi_VN: Tiêu đề Lưu trữ Danh mục

en: Portfolio Projects
vi_VN: Dự án danh mục đầu tư

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
vi_VN: Trang danh mục đầu tư hiển thị tối đa %1$s dự án

en: Post Details
vi_VN: Chi tiết bài viết

en: Post IDs to include in Full Sync
vi_VN: ID bài đăng cần được bao gồm trong Đồng bộ hóa đầy đủ

en: Post excerpt
vi_VN: Đoạn trích bài đăng

en: Posts page changed successfully.
vi_VN: Trang bài viết đã thay đổi thành công.

en: Powder Snow
vi_VN: Bột tuyết

en: Pre-designed by top talent. Just add your touch.
vi_VN: Được thiết kế sẵn bởi các chuyên gia.

en: Prefix to add before the stats identifiers.
vi_VN: Tiền tố để thêm trước các định danh thống kê.

en: Preprocessor
vi_VN: Trình tiền xử lý

en: Prevents new post and page from being created as well as existing posts and pages from being edited, and closes comments site wide.
vi_VN: Ngăn chặn việc tạo bài viết và trang mới cũng như việc sửa đổi các bài viết và trang hiện có, và đóng bình luận trên toàn trang web.

en: Preview premium styles
vi_VN: xem trước các kiểu cao cấp

en: Preview your product on your site before launching and sharing with others.
vi_VN: xem trước sản phẩm của bạn trên Web của bạn trước khi ra mắt và chia sẻ với người khác.

en: Previous Slide
vi_VN: Slide trước

en: Price
vi_VN: Bảng giá

en: Private
vi_VN: Riêng tư

en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

en: Project
vi_VN: Dự án

en: Project Tag
vi_VN: Thẻ dự án

en: Project Tags
vi_VN: Thẻ của dự án

en: Project Type
vi_VN: Loại dự án

en: Project Types
vi_VN: Loại dự án

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
vi_VN: Bản nháp mục dự án đã được cập nhật. <a target="_blank" href="%s">Xem trước dự án</a>

en: Project list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách dự án

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
vi_VN: Dự án đã được đăng. <a href="%s">Xem dự án</a>

en: Project restored to revision from %s
vi_VN: Dự án được khôi phục lại bản sửa đổi từ %s

en: Project saved.
vi_VN: Dự án đã được lưu.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
vi_VN: Dự án được lên lịch vào: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Xem trước dự án</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
vi_VN: Dự án đã được gửi đi. <a target="_blank" href="%s">Xem trước dự án</a>

en: Project tag list
vi_VN: Danh sách thẻ dự án

en: Project tag list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách thẻ dự án

en: Project type list
vi_VN: Danh sách loại dự án

en: Project type list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách loại dự án

en: Project updated.
vi_VN: Dự án đã được cập nhật.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
vi_VN: Dự án đã được cập nhật. <a href="%s">Xem mục</a>

en: Projects
vi_VN: Dự án

en: Projects list
vi_VN: Danh sách dự án

en: Promote with Blaze
vi_VN: Quảng bá với Blaze

en: Provision SSL certificate
vi_VN: Cung cấp chứng chỉ SSL

en: Published by %s
vi_VN: Đăng bởi %s

en: Purchase the %s plan to<br> activate CSS customization
vi_VN: Mua gói %s để<br> kích hoạt tùy chỉnh CSS

en: Purchases
vi_VN: Mua sắm

en: Read more
vi_VN: đọc tiếp

en: Read the blogs and topics you follow
vi_VN: Đọc các blog và chủ đề bạn theo dõi

en: Reader
vi_VN: Người đọc

en: Reading
vi_VN: Đọc

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi_VN: Sẵn sàng để đăng bài viết đầu tiên của bạn chưa? <a href="%1$s">Bắt đầu ở đây</a>.

en: Receive web and mobile notifications for posts on this site.
vi_VN: Nhận thông báo trên web và di động cho các bài viết trên trang web này.

en: Redirect
vi_VN: Chuyển hướng

en: Remove premium styles
vi_VN: Gỡ bỏ các kiểu cao cấp

en: Reply
vi_VN: Trả lời

en: Requesting user_id %1$d does not match token user_id %2$d
vi_VN: Yêu cầu user_id %1$d không khớp với mã thông báo user_id %2$d

en: Require Two-Step Authentication
vi_VN: Yêu cầu xác thực hai bước

en: Resend invite
vi_VN: Gửi lại lời mời

en: Review the migrated plugins
vi_VN: Đánh giá các plugin đã được di chuyển

en: Review the site's content
vi_VN: Đánh giá nội dung trang web

en: Revoke invite
vi_VN: Thu hồi lời mời

en: Sakura
vi_VN: Hoa anh đào

en: Saturdays at %s.
vi_VN: Thứ Bảy lúc %s.

en: Save New Order
vi_VN: Lưu thứ tự mới

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
vi_VN: Lưu tên, email và trang web của tôi trong trình duyệt này cho lần sau tôi bình luận.

en: Scan
vi_VN: Quét

en: Scheduled
vi_VN: Đã lên lịch

en: Scheduled Updates
vi_VN: Cập nhật theo lịch

en: Script "%s" depends on wp-i18n but does not specify "textdomain"
vi_VN: Kịch bản "%s" phụ thuộc vào wp-i18n nhưng không chỉ định "textdomain"

en: Search
vi_VN: Tìm

en: Search Menu Item Labels
vi_VN: Tìm kiếm nhãn mục menu

en: Search Menu Items
vi_VN: Tìm kiếm các mục menu

en: Search Menu Sections
vi_VN: Tìm kiếm các phần menu

en: Search Project Tags
vi_VN: Tìm kiếm thẻ dự án

en: Search Project Types
vi_VN: Tìm kiếm loại dự án

en: Search Projects
vi_VN: Tìm kiếm dự án

en: Search Template Part Types
vi_VN: Tìm kiếm template Part Types

en: Search Template Parts
vi_VN: Tìm kiếm template Parts

en: Search Testimonials
vi_VN: Tìm kiếm lời chứng

en: Secret mismatch
vi_VN: Bí mật không khớp

en: Secure Sign On
vi_VN: Đăng nhập an toàn

en: Security
vi_VN: Bảo mật

en: Select a design
vi_VN: Chọn một thiết kế

en: Select a theme&hellip;
vi_VN: Chọn một giao diện&hellip;

en: Select another theme to view its custom CSS.
vi_VN: Chọn một giao diện khác để xem CSS tùy chỉnh của nó.

en: Send invite
vi_VN: Gửi

en: Separate tags with commas
vi_VN: Phân cách các thẻ bằng dấu phẩy

en: Server Settings
vi_VN: Cài đặt máy chủ

en: Set &#8220;%s&#8221; as the default category
vi_VN: Đặt &#8220;%s&#8221; làm chuyên mục mặc định

en: Set &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
vi_VN: Đặt &#8220;%s&#8221; làm Trang hiển thị bài viết mới nhất của bạn

en: Set &#8220;%s&#8221; as your site's homepage
vi_VN: Đặt &#8220;%s&#8221; làm trang chủ của trang web của bạn

en: Set a different media width for full size images.
vi_VN: Đặt chiều rộng phương tiện khác cho ảnh kích thước đầy đủ.

en: Set as default
vi_VN: Dùng làm mặc định

en: Set as homepage
vi_VN: Đặt làm trang chủ

en: Set as posts page
vi_VN: Đặt làm trang bài viết

en: Set new connection owner
vi_VN: Thiết lập chủ sở hữu kết nối mới

en: Set to false will trigger the site to disconnect.
vi_VN: Đặt thành sai sẽ kích hoạt trang web ngắt kết nối.

en: Set up an offer for your supporters
vi_VN: Thiết lập một ưu đãi cho những người ủng hộ của bạn

en: Set up payment method
vi_VN: Thiết lập phương thức thanh toán

en: Set up ssh
vi_VN: Cài đặt ssh

en: Set up your site
vi_VN: Thiết lập trang web của bạn

en: Set up your video site
vi_VN: Thiết lập trang web video của bạn

en: Settings
vi_VN: Các cài đặt

en: Share your site
vi_VN: Chia sẻ trang web của bạn

en: Shared Salt to use when generating checksum
vi_VN: Muối chung được sử dụng khi tạo checksum

en: Should only range edges be returned
vi_VN: Chỉ nên trả về các cạnh phạm vi

en: Show falling snow on my site
vi_VN: Hiển thị tuyết rơi trên trang web của tôi

en: Show falling snow on my site until January 4<sup>th</sup>.
vi_VN: Hiển thị tuyết rơi trên trang web của tôi cho đến ngày 4<sup>th</sup>.

en: Site
vi_VN: Trang

en: Site Logo
vi_VN: Logo trang web

en: Site Monitoring
vi_VN: Giám sát Trang web

en: Site Settings
vi_VN: Cài đặt trang web

en: Site Setup
vi_VN: Cài đặt trang web

en: Site is not connected
vi_VN: Trang web không được kết nối

en: Site migration
vi_VN: Di chuyển trang web

en: Site setup
vi_VN: Cài đặt trang web

en: Sites
vi_VN: Các trang web

en: Size of batches
vi_VN: Kích thước của các lô

en: Slug of the admin color scheme.
vi_VN: Slug của sơ đồ màu quản trị.

en: Social Links Menu
vi_VN: Menu liên kết Mạng Xã Hội

en: Social Menu
vi_VN: Lựa chọn xã hội

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site. Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
vi_VN: Có thể ai đó đang cố gắng lừa bạn để họ có quyền truy cập vào trang web của bạn. Hoặc có thể bạn chỉ gặp phải lỗi :). Dù bằng cách nào, hãy đóng cửa sổ này.

en: Something got a little mixed up and an unexpected WordPress.com user logged in.
vi_VN: Có vẻ như đã có một chút nhầm lẫn và một người dùng WordPress.com bất ngờ đã đăng nhập.

en: Something went wrong when attempting to like that comment. Please try again.
vi_VN: Có gì đó đã sai khi cố gắng thích bình luận đó. Vui lòng thử lại.

en: Something went wrong when attempting to unlike that comment. Please try again.
vi_VN: Có gì đó không đúng khi cố gắng bỏ thích bình luận đó. Vui lòng thử lại.

en: Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
vi_VN: Có gì đó không đúng. Vui lòng làm mới trang và/hoặc thử lại.

en: Something went wrong. Please try again.
vi_VN: Có lỗi xảy ra. Vui lòng thử lại.

en: Sorry, something is wrong with your Jetpack connection.
vi_VN: Xin lỗi, có gì đó không ổn với kết nối Jetpack của bạn.

en: Sorry, this comment could not be posted.
vi_VN: Xin lỗi, bình luận này không thể được đăng.

en: Sorry, you are not allowed to access this endpoint.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy cập vào điểm cuối này.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same plugins as an existing schedule.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể tạo lịch trình với cùng plugin với lịch trình hiện có.

en: Sorry, you can not create a schedule with the same time as an existing schedule.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể tạo lịch trình với cùng thời gian với lịch trình hiện có.

en: Sorry, you can not schedule theme updates at this time.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể lên lịch cập nhật chủ đề tại thời điểm này.

en: Staging
vi_VN: Thử nghiệm

en: Start Fresh
vi_VN: Bắt đầu mới

en: Start ID for the histogram
vi_VN: ID bắt đầu cho histogram

en: Start a website
vi_VN: Bắt đầu một trang web

en: Start building your audience
vi_VN: Bắt đầu xây dựng khán giả của bạn

en: Start customizing
vi_VN: Bắt đầu tùy chỉnh

en: Start writing
vi_VN: Bắt đầu viết

en: Start writing or type '/' to insert a block
vi_VN: Bắt đầu viết hoặc gõ '/' để chèn một Block

en: Stats
vi_VN: Thống kê

en: Strip non-ascii characters?
vi_VN: Loại bỏ các ký tự không phải ASCII?

en: Subscribe
vi_VN: theo dõi

en: Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.
vi_VN: Theo dõi ngay để tiếp tục đọc và truy cập vào toàn bộ lưu trữ.

en: Subscribers
vi_VN: Người theo dõi

en: Success!
vi_VN: Thành công!

en: Suggestions
vi_VN: Gợi ý

en: Sundays at %s.
vi_VN: Chủ nhật lúc %s.

en: Sunset
vi_VN: Hoàng hôn

en: Switch
vi_VN: Chuyển

en: Sync has been aborted because the IXR client is missing.
vi_VN: Đồng bộ hóa đã bị hủy bỏ vì thiếu máy khách IXR.

en: Sync has been blocked from WordPress.com because it would cause an identity crisis
vi_VN: Đồng bộ hóa đã bị chặn khỏi WordPress.com vì nó sẽ gây ra cuộc khủng hoảng danh tính

en: Tag name
vi_VN: Tên thẻ

en: Tags:
vi_VN: Nhãn:

[ctx: Template]
en: Add New
vi_VN: Thêm Mới

en: Template part published privately.
vi_VN: Template phần được đăng riêng tư.

en: Template part published.
vi_VN: Phần template đã được đăng.

en: Template part reverted to draft.
vi_VN: Phần template đã được khôi phục về bản nháp.

en: Template part scheduled.
vi_VN: Template phần đã được lên lịch.

en: Template part updated.
vi_VN: Template phần đã được cập nhật.

en: Template parts list
vi_VN: Danh sách các phần template

en: Template parts list navigation
vi_VN: Menu danh sách các phần template

en: Test plugin for the jetpack-mu-wpcom package
vi_VN: Plugin kiểm tra cho gói jetpack-mu-wpcom

en: Testimonial
vi_VN: Đánh giá của khách hàng

en: Testimonial Archive Content
vi_VN: Nội dung Lưu trữ Lời chứng

en: Testimonial Archive Featured Image
vi_VN: Hình ảnh nổi bật của Lưu trữ Lời chứng

en: Testimonial Archive Title
vi_VN: Tiêu đề Lưu trữ Lời chứng

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
vi_VN: Bản nháp đánh giá đã được cập nhật. <a target="_blank" href="%s">Xem trước đánh giá</a>

en: Testimonial list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách lời chứng

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
vi_VN: Trang lời chứng thực hiển thị tối đa %1$s lời chứng thực

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
vi_VN: Chứng thực đã được đăng. <a href="%s">Xem chứng thực</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
vi_VN: Lời chứng đã được khôi phục về bản sửa đổi từ %s

en: Testimonial saved.
vi_VN: Lời chứng đã được lưu.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
vi_VN: Đánh giá được lên lịch vào: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Xem trước đánh giá</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
vi_VN: Đánh giá đã được gửi đi. <a target="_blank" href="%s">Xem trước đánh giá</a>

en: Testimonial updated.
vi_VN: Lời chứng đã được cập nhật.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
vi_VN: Chứng thực đã được cập nhật. <a href="%s">Xem chứng thực</a>

en: Testimonials
vi_VN: Chứng thực

en: Testimonials list
vi_VN: Danh sách lời chứng

en: Textdomain aliases should be registered before the %1$s hook. This notice was triggered by the %2$s domain.
vi_VN: Biệt danh textdomain nên được đăng ký trước móc %1$s. Thông báo này được kích hoạt bởi miền %2$s.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
vi_VN: ID Khách hàng/ID Blog WP.com của trang web này

en: The Toolbar is always visible on Atomic sites while connected to the Automattic proxy.
vi_VN: Thanh công cụ luôn hiển thị trên các trang web Atomic khi kết nối với proxy Automattic.

en: The URL is not from the current site.
vi_VN: URL không thuộc trang web hiện tại.

en: The URL scheme must match the current site.
vi_VN: Sơ đồ URL phải khớp với trang web hiện tại.

en: The WP.com user ID of the connected user
vi_VN: ID người dùng WP.com của người dùng được kết nối

en: The WP.com user email of the connected user
vi_VN: Email người dùng WP.com của người dùng được kết nối

en: The WP.com username of the connected user
vi_VN: Tên người dùng WP.com của người dùng được kết nối

en: The authorization process expired. Please go back and try again.
vi_VN: Quá trình ủy quyền đã hết hạn. Vui lòng quay lại và thử lại.

en: The bot id to chat with.
vi_VN: ID của bot để trò chuyện.

en: The bot id to get the chat for.
vi_VN: ID bot để lấy chat.

en: The chat id for the existing chat.
vi_VN: ID của cuộc trò chuyện hiện có.

en: The chat id to get the chat for.
vi_VN: ID trò chuyện để lấy trò chuyện.

en: The classic WP-Admin WordPress interface.
vi_VN: Giao diện cổ điển WP-Admin.

en: The content of your latest posts page is automatically generated and cannot be edited.
vi_VN: Trang này gồm những bài viết gần đây nhất của bạn, được tạo tự động và không thể chỉnh sửa.

en: The context to continue the chat with.
vi_VN: Bối cảnh để tiếp tục cuộc trò chuyện.

en: The endpoint is not available on connected sites.
vi_VN: Điểm cuối không khả dụng trên các trang web được kết nối.

en: The feedback rating value.
vi_VN: Giá trị đánh giá phản hồi.

en: The file permissions on this host prevent editing files.
vi_VN: Quyền truy cập tệp trên máy chủ này ngăn chặn việc chỉnh sửa tệp.

en: The isActive argument should be set to false.
vi_VN: Đối số isActive nên được đặt thành sai.

en: The message id for the existing message.
vi_VN: ID của tin nhắn hiện có.

en: The message to add to the chat
vi_VN: Tin nhắn để thêm vào cuộc trò chuyện

en: The number of items per page.
vi_VN: Số lượng mục trên mỗi Trang.

en: The number of sites of the connected WP.com user
vi_VN: Số lượng trang web của người dùng WP.com được kết nối

en: The number of the page to retrieve, limited to 100
vi_VN: Số trang để lấy, giới hạn ở 100

en: The path must be a string.
vi_VN: Đường dẫn phải là một chuỗi.

en: The path must be a valid URL.
vi_VN: Đường dẫn phải là một URL hợp lệ.

en: The request is not signed correctly.
vi_VN: Yêu cầu không được ký đúng cách.

en: The request method is missing.
vi_VN: Thiếu phương thức yêu cầu.

en: The required "%s" parameter is malformed.
vi_VN: Tham số "%s" bắt buộc có định dạng sai.

en: The required "%s" parameter is missing.
vi_VN: Thiếu tham số "%s" bắt buộc.

en: The required "local_user" parameter is missing.
vi_VN: Thiếu tham số "local_user" bắt buộc.

en: The required "nonce" parameter is missing.
vi_VN: Thiếu tham số "nonce" bắt buộc.

en: The schedule could not be created.
vi_VN: Lịch biểu không thể được tạo.

en: The schedule could not be found.
vi_VN: Không tìm thấy lịch trình.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
vi_VN: Cài đặt cho Nội dung Nổi bật đã <a href="%s">di chuyển đến Giao diện &rarr; Tuỳ chỉnh</a>.

en: The site is not the main network site
vi_VN: Trang web không phải là trang web mạng chính

en: The specified plugins are managed and auto-updated by WordPress.com.
vi_VN: Các plugin đã chỉ định được quản lý và cập nhật tự động bởi WordPress.com.

en: The specified plugins are not installed on the website. Please make sure the plugins are installed before attempting to schedule updates.
vi_VN: Các plugin đã chỉ định không được cài đặt trên trang web. Vui lòng đảm bảo rằng các plugin đã được cài đặt trước khi cố gắng lên lịch cập nhật.

en: Theme Showcase
vi_VN: Giao diện Showcase

en: Themes
vi_VN: Giao diện

en: There are currently no posts to display.
vi_VN: Hiện tại không có bài viết nào để hiển thị.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
vi_VN: Không có trích dẫn vì bài này được bảo vệ.

en: There is no previous invite for this user
vi_VN: Không có lời mời nào trước đó cho người dùng này

en: There was an error creating a user for you. Please contact the administrator of your site.
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi tạo người dùng cho bạn. Vui lòng liên hệ với quản trị viên của trang web.

en: There was an error logging you in via WordPress.com, please try again or try logging in with your username and password.
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi đăng nhập bằng WordPress.com, vui lòng thử lại hoặc thử đăng nhập bằng tên người dùng và mật khẩu của bạn.

en: There was an issue validating this request.
vi_VN: Có vấn đề khi xác thực yêu cầu này.

en: There was an unspecified error registering the site
vi_VN: Lỗi không xác định xảy ra khi đăng kí trang web

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
vi_VN: Mật khẩu này quá dễ đoán. Hãy chọn mật khẩu khác.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by adding additional uppercase letters, lowercase letters, or numbers.
vi_VN: Mật khẩu này quá dễ đoán: bạn có thể cải thiện nó bằng cách thêm các chữ cái in hoa, chữ cái thường hoặc số bổ sung.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by including special characters such as !#=?*&.
vi_VN: Mật khẩu này quá dễ để đoán: bạn có thể cải thiện mật khẩu bằng cách thêm những ký tự đặc biệt như !#=?*&.

en: This password is too easy to guess: you can improve it by mixing both letters and numbers.
vi_VN: Mật khẩu này quá dễ đoán: bạn có thể cải thiện nó bằng cách kết hợp cả chữ cái và số.

en: This request method does not support body parameters.
vi_VN: Phương thức yêu cầu này không hỗ trợ tham số nội dung.

en: This request method is not supported.
vi_VN: Phương thức yêu cầu này không được hỗ trợ.

en: This user didn&#8217;t accept the invitation to join this site yet.
vi_VN: Người dùng này chưa chấp nhận lời mời tham gia trang web này.

en: This user doesn&#8217;t have a Jetpack SSO connection to WordPress.com. Invite them to the site to increase security and improve their experience.
vi_VN: Người dùng này không có kết nối Jetpack SSO với WordPress.com. Mời họ tham gia trang web để tăng cường bảo mật và cải thiện trải nghiệm của họ.

en: This user has connected their WordPress.com account.
vi_VN: Người dùng này đã kết nối tài khoản WordPress.com của họ.

en: This user is a contractor, freelancer, consultant, or agency.
vi_VN: Người dùng này là nhà thầu, người tự do, cố vấn hoặc cơ quan.

en: This user will be invited to WordPress.com. You can include a personalized welcome message with the invitation.
vi_VN: Người dùng này sẽ được mời đến WordPress.com. Bạn có thể bao gồm một thông điệp chào mừng được cá nhân hóa cùng với lời mời.

en: Thumbnail
vi_VN: Ảnh thu nhỏ

en: Thursdays at %s.
vi_VN: Thứ Năm lúc %s.

en: To take ownership of the site, we ask that the person you designate contacts us at %s with a copy of the death certificate.
vi_VN: Để nhận quyền sở hữu trang web, chúng tôi yêu cầu người mà bạn chỉ định liên hệ với chúng tôi tại %s kèm theo một bản sao giấy chứng tử.

en: Token for user %d is malformed
vi_VN: Mã thông báo cho người dùng %d không hợp lệ

[ctx: Toolbar button to get help with custom CSS]
en: Help
vi_VN: Giúp đỡ

[ctx: Toolbar button to see full CSS revision history]
en: See full history
vi_VN: Xem toàn bộ lịch sử

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Tooltip
vi_VN: Chú giải công cụ

en: Transparent
vi_VN: Trong suốt

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t exist.
vi_VN: Đã cố gắng mời một người dùng không tồn tại.

en: Tried to invite a user that doesn&#8217;t have an email address.
vi_VN: Đã cố gắng mời một người dùng không có địa chỉ email.

en: Tried to revoke an invite for a user that doesn&#8217;t exist.
vi_VN: Đã cố gắng thu hồi một lời mời cho một người dùng không tồn tại.

en: Tried to revoke an invite that doesn&#8217;t exist.
vi_VN: Đã cố gắng thu hồi một lời mời không tồn tại.

en: Try Fiverr Logo Maker
vi_VN: Fiverr Logo Maker

en: Try customizing your theme styles to get your site looking just right.
vi_VN: Thử tùy chỉnh các kiểu giao diện của bạn để trang web của bạn trông thật hoàn hảo.

en: Tuesdays at %s.
vi_VN: Thứ Ba lúc %s.

en: Two-Step Authentication is required to access this site. Please visit your <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Security Settings</a> to configure <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Two-step Authentication</a> for your account.
vi_VN: Xác thực hai bước là bắt buộc để truy cập trang web này. Vui lòng truy cập vào <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Cài đặt Bảo mật</a> của bạn để cấu hình <a href="%2$s" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Xác thực hai bước</a> cho tài khoản của bạn.

en: Types:
vi_VN: Loại:

en: URI of the admin page where the user should be redirected after connection flow
vi_VN: URI của trang quản trị nơi người dùng nên được chuyển hướng sau khi kết nối

en: URL secret does not exist.
vi_VN: Bí mật URL không tồn tại.

en: URL secret to compare to the ones stored in the database.
vi_VN: Bí mật URL để so sánh với những bí mật được lưu trữ trong cơ sở dữ liệu.

en: UTC%s
vi_VN: UTC %s

en: Unable to fetch the requested data.
vi_VN: Không thể lấy dữ liệu đã yêu cầu.

en: Unable to save new URL secret
vi_VN: Không thể lưu bí mật URL mới

en: Unable to unlink the connection owner.
vi_VN: Không thể ngắt liên kết chủ sở hữu kết nối.

en: Uncategorized
vi_VN: Chưa phân loại

en: Underline
vi_VN: Gạch chân

en: Unknown Plugin Update Failure
vi_VN: Lỗi cập nhật plugin không xác định

en: Unlike this comment
vi_VN: Không thích bình luận này

en: Unlock more with premium and free plugins
vi_VN: Mở khóa thêm với các plugin cao cấp và miễn phí

en: Unset &#8220;%s&#8221; as the page that displays your latest posts
vi_VN: Đặt lại &#8220;%s&#8221; thành trang hiển thị các bài viết mới nhất của bạn

en: Unset as posts page
vi_VN: Đặt lại thành trang bài viết

en: Update Menu Item Label
vi_VN: Cập nhật nhãn mục menu

en: Update Menu Section
vi_VN: Cập nhật phần menu

en: Update Project Tag
vi_VN: Cập nhật thẻ dự án

en: Update Project Type
vi_VN: Cập nhật loại dự án

en: Update Template Part Type
vi_VN: Cập nhật loại phần template

en: Update your About page
vi_VN: Cập nhật Trang Giới thiệu của bạn

en: Update your domain's DNS
vi_VN: Cập nhật DNS của bạn

en: Update your site's design
vi_VN: Cập nhật thiết kế Web của bạn

en: Upgrade
vi_VN: Cập nhật

en: Upgrade now
vi_VN: Cập nhật ngay

en: Upgrade plan
vi_VN: Kế hoạch nâng cấp

en: Upgrade required
vi_VN: Cần nâng cấp

en: Upgrades
vi_VN: Nâng cấp

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload from URL
vi_VN: Tải lên từ URL

en: Upload your first video
vi_VN: Tải lên video đầu tiên của bạn

en: Uploading…
vi_VN: Tải lên…

en: Use WP-Admin to manage your site.
vi_VN: Sử dụng WP-Admin để quản lý trang web của bạn.

en: Use WordPress.com’s guided importer to import posts and comments from Medium, Substack, Squarespace, Wix, and more.
vi_VN: Sử dụng trình nhập khẩu hướng dẫn của WordPress.com để nhập bài viết và bình luận từ Medium, Substack, Squarespace, Wix và nhiều hơn nữa.

en: Use WordPress.com’s native dashboard to manage your site.
vi_VN: Sử dụng bảng điều khiển gốc của WordPress.com để quản lý trang web của bạn.

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
vi_VN: Sử dụng phím <kbd>TAB</kbd> trên bàn phím của bạn để di chuyển giữa các cột và phím <kbd>ENTER</kbd> hoặc <kbd>RETURN</kbd> để lưu mỗi hàng và chuyển sang hàng tiếp theo.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
vi_VN: Sử dụng các cài đặt này để hiển thị các loại nội dung khác nhau trên trang web của bạn.

en: User IDs to include in Full Sync or "initial"
vi_VN: ID người dùng cần được bao gồm trong Đồng bộ hóa đầy đủ hoặc "ban đầu"

en: User invite revoked successfully.
vi_VN: Lời mời người dùng đã bị thu hồi thành công.

en: User not found.
vi_VN: Không tìm thấy người dùng

en: User was invited successfully!
vi_VN: Người dùng đã được mời thành công!

en: User was re-invited successfully!
vi_VN: Người dùng đã được mời lại thành công!

en: Users
vi_VN: Thành viên

en: Valid user is required
vi_VN: Yêu cầu người dùng hợp lệ

en: Valid user is required.
vi_VN: Yêu cầu người dùng hợp lệ.

en: Verification secrets are empty
vi_VN: Bí mật xác minh trống

en: Verification secrets are incomplete
vi_VN: Bí mật xác minh không đầy đủ

en: Verification secrets not found
vi_VN: Không tìm thấy bí mật xác minh

en: Verification took too long
vi_VN: Xác minh mất quá nhiều thời gian

en: Verify email address
vi_VN: Xác minh địa chỉ email

en: Verify the email address for your domains
vi_VN: Xác minh địa chỉ email cho các miền của bạn

en: View Menu Item
vi_VN: Xem món ăn

en: View Menu Item Label
vi_VN: Xem nhãn mục menu

en: View Menu Section
vi_VN: Xem phần menu

en: View Project
vi_VN: Xem dự án

en: View Project Tag
vi_VN: Xem thẻ dự án

en: View Project Type
vi_VN: Xem loại dự án

en: View Template Part
vi_VN: xem template Part

en: View Template Part Type
vi_VN: xem template Part Type

en: View Testimonial
vi_VN: Xem lời chứng

en: View all posts
vi_VN: xem tất cả bài viết

en: View all posts by %s
vi_VN: Xem tất cả bài viết bởi %s

[ctx: View options to switch between]
en: View
vi_VN: Xem dạng

en: View site metrics
vi_VN: xem số liệu trang web

en: View your product
vi_VN: xem sản phẩm của bạn

en: WP Admin
vi_VN: Quản trị  WP

en: Warning! You are about to delete the Jetpack connection owner (%s) for this site, which may cause some of your Jetpack features to stop working.
vi_VN: Cảnh báo! Bạn sắp xóa chủ sở hữu kết nối Jetpack (%s) cho trang web này, điều này có thể khiến một số tính năng Jetpack của bạn ngừng hoạt động.

en: Was not able to unlink the user. Please try again.
vi_VN: Không thể hủy liên kết người dùng. Vui lòng thử lại.

en: We couldn't find your account. If you already have an account, make sure you have connected to WordPress.com.
vi_VN: Chúng tôi không tìm thấy tài khoản của bạn. Nếu bạn đã có tài khoản, hãy đảm bảo bạn đã kết nối với WordPress.com.

en: We highly recommend inviting users to join WordPress.com and log in securely using <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> to ensure maximum security and efficiency.
vi_VN: Chúng tôi rất khuyến khích mời người dùng tham gia WordPress.com và đăng nhập một cách an toàn bằng cách sử dụng <a class="jetpack-sso-admin-create-user-invite-message-link-sso" rel="noopener noreferrer" target="_blank" href="https://jetpack.com/support/sso/">Secure Sign On</a> để đảm bảo an ninh và hiệu quả tối đa.

en: We'll keep you in the loop!
vi_VN: Chúng tôi sẽ giữ bạn trong vòng thông tin!

en: Website
vi_VN: Trang web

en: Website (optional)
vi_VN: Trang web (không bắt buộc)

en: Wednesdays at %s.
vi_VN: Thứ Tư lúc %s.

en: Weekly
vi_VN: Hàng tuần

en: Whether to mark this as a test chat (a11n-only).
vi_VN: Có nên đánh dấu đây là một cuộc trò chuyện thử nghiệm (chỉ a11n) không?

en: WordPress.com Features
vi_VN: Tính năng WordPress.com

en: WordPress.com Site Settings
vi_VN: Cài đặt trang web WordPress.com

en: WordPress.com account
vi_VN: tài khoản WordPress.com

en: WordPress.com invitation will be automatically revoked for user: <strong>%s</strong>. | WordPress.com invitations will be automatically revoked for users: <strong>%s</strong>.
vi_VN[0]: Thư mời WordPress.com sẽ tự động bị thu hồi cho người dùng: <strong>%s</strong>.

en: WordPress.com users can change their profile’s basic details ( i.e., First Name, Last Name, Display Name, About ) in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Profile settings.</a>
vi_VN: Người dùng WordPress.com có thể thay đổi các chi tiết cơ bản của hồ sơ (tức là, Tên, Họ, Tên hiển thị, Giới thiệu) trong <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">cài đặt hồ sơ WordPress.com.</a>

en: WordPress.com users can change their profile’s email & website address in <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.com Account settings.</a>
vi_VN: Người dùng WordPress.com có thể thay đổi email và địa chỉ trang web trong <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">cài đặt tài khoản WordPress.com.</a>

en: Write 3 posts
vi_VN: Viết 3 bài viết

en: Write a comment...
vi_VN: Viết một bình luận...

en: Write a reply...
vi_VN: Viết một trả lời...

en: Write a welcome message
vi_VN: Viết một thông điệp chào mừng

en: Write your first post
vi_VN: Viết bài đăng đầu tiên của bạn

en: Writing
vi_VN: Viết

en: You already have an account on this site. Please <a href="%1$s">sign in</a> with your username and password and then connect to WordPress.com.
vi_VN: Bạn đã có một tài khoản trên trang web này. Vui lòng <a href="%1$s">đăng nhập</a> bằng tên người dùng và mật khẩu của bạn và sau đó kết nối với WordPress.com.

en: You are not allowed to perform this action.
vi_VN: Bạn không được phép thực hiện hành động này.

en: You aren’t authorized to do that.
vi_VN: Bạn không được phép làm điều đó.

en: You can change your fonts using Global Styles, which can be found in the Block Editor.
vi_VN: Bạn có thể thay đổi font chữ của bạn bằng cách sử dụng Global Styles, cái mà có thể tìm thấy trong công cụ soạn thảo Block.

en: You can choose to transfer connection ownership to one of these already-connected admins:
vi_VN: Bạn có thể chọn chuyển quyền sở hữu kết nối cho một trong những quản trị viên đã được kết nối này:

en: You can now save time spent logging in by connecting your WordPress.com account to %s.
vi_VN: Bạn giờ đây có thể tiết kiệm thời gian đăng nhập bằng cách kết nối tài khoản WordPress.com của bạn với %s.

en: You cannot call this method until Jetpack Config is configured
vi_VN: Bạn không thể gọi phương thức này cho đến khi Jetpack Config được cấu hình

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
vi_VN: Bạn không có quyền người dùng chính xác để thực hiện hành động này.

en: You do not have the correct user permissions to perform this action.
    			Please contact your site admin if you think this is a mistake.
vi_VN: Bạn không có quyền người dùng chính xác để thực hiện hành động này.
    			Vui lòng liên hệ với quản trị viên trang web của bạn nếu bạn cho rằng đây là một lỗi.

en: You do not need to pass a $content parameter anymore.
vi_VN: Bạn không cần phải truyền tham số $content nữa.

en: You don&#8217;t have permission to invite users.
vi_VN: Bạn không có quyền mời người dùng.

en: You don&#8217;t have permission to revoke invites.
vi_VN: Bạn không có quyền thu hồi lời mời.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
vi_VN: Bạn phải kết nối plugin Jetpack của mình với WordPress.com để sử dụng tính năng này.

en: You must have Two-Step Authentication enabled on your WordPress.com account.
vi_VN: Bạn phải bật xác thực hai bước trên tài khoản WordPress.com của mình.

en: You need to enter your numeric account ID and UUID for the <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
vi_VN: Bạn cần nhập ID tài khoản số và UUID của bạn để <a href="%1$s">Mailerlite Widget</a> hoạt động đúng cách. <a href="%2$s" target="_blank">Hướng dẫn đầy đủ</a>.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
vi_VN: Bạn cần đăng ký Jetpack trước khi kết nối.

en: You've added your first product!
vi_VN: Bạn đã thêm sản phẩm đầu tiên của bạn!

en: Your %s widget requires JavaScript to function properly.
vi_VN: Widget %s của bạn cần JavaScript để hoạt động đúng cách.

en: Your Custom Content Types
vi_VN: Loại nội dung tùy chỉnh của bạn

en: Your Jetpack Blaze dashboard requires JavaScript to function properly.
vi_VN: Bảng điều khiển Jetpack Blaze của bạn yêu cầu JavaScript để hoạt động đúng.

en: Your Jetpack Stats dashboard requires JavaScript to function properly.
vi_VN: Bảng điều khiển Jetpack Stats của bạn yêu cầu JavaScript để hoạt động chính xác.

en: Your Jetpack Stats widget requires JavaScript to function properly.
vi_VN: Tiện ích Thống kê Jetpack của bạn yêu cầu JavaScript để hoạt động chính xác.

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
vi_VN: Hiện không có dự án để hiển thị.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
vi_VN: Lưu trữ lời chứng của bạn hiện không có mục nào. Bạn có thể bắt đầu tạo chúng trên bảng điều khiển của mình.

en: Your connection with WordPress.com seems to be broken. If you're experiencing issues, please try reconnecting.
vi_VN: Kết nối của bạn với WordPress.com dường như đã bị hỏng. Nếu bạn gặp vấn đề, vui lòng thử kết nối lại.

en: Your password is too weak: Looks like you are including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
vi_VN: Mật khẩu của bạn quá yếu: Có vẻ bạn đang bao gồm thông tin dễ đoán về bản thân. Hãy thử một cái gì đó độc đáo hơn một chút.

en: Your site contains premium styles. Upgrade now to publish them and unlock tons of other features.
vi_VN: Web của bạn chứa các kiểu cao cấp. Nâng cấp ngay để đăng chúng và mở khóa hàng tấn tính năng khác.

en: Your site includes <a href="%1$s" target="_blank">premium styles</a> that are only visible to visitors after upgrading to the %2$s plan or higher.
vi_VN: Web của bạn bao gồm <a href="%1$s" target="_blank">các kiểu cao cấp</a> chỉ hiển thị cho khách truy cập sau khi nâng cấp lên gói %2$s hoặc cao hơn.

en: Your site is incorrectly double-encoding redirects from http to https. This is preventing Jetpack from authenticating your connection. Please visit our <a href="%s">support page</a> for details about how to resolve this.
vi_VN: Web của bạn đang mã hóa lại các chuyển hướng từ http sang https một cách không chính xác. Điều này đang ngăn Jetpack xác thực kết nối của bạn. Vui lòng truy cập <a href="%s">trang Hỗ trợ</a> của chúng tôi để biết chi tiết về cách giải quyết vấn đề này.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
vi_VN: Giao diện của bạn hỗ trợ <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
vi_VN: Giao diện của bạn hỗ trợ lời chứng thực

en: Your user is not permitted to access this resource.
vi_VN: Người dùng của bạn không được phép truy cập tài nguyên này.

en: You’re previewing %s
vi_VN: Bạn đang xem trước %s

en: You’ve added your first video!
vi_VN: Bạn đã thêm video đầu tiên của mình!

[ctx: add new on admin bar]
en: Template Part
vi_VN: Phần template

[ctx: admin menu]
en: Template Part Types
vi_VN: Các loại phần template

[ctx: block description]
en: Count down to your favorite next thing, and celebrate with fireworks when the time is right!
vi_VN: Đếm ngược đến điều yêu thích tiếp theo của bạn, và ăn mừng với pháo hoa khi thời gian đến!

[ctx: block description]
en: Create a timeline of events.
vi_VN: Tạo một dòng thời gian các sự kiện.

[ctx: block keyword]
en: countdown
vi_VN: đếm ngược

[ctx: block keyword]
en: event
vi_VN: sự kiện

[ctx: block keyword]
en: events
vi_VN: sự kiện

[ctx: block keyword]
en: timeline
vi_VN: thời gian biểu

[ctx: block title]
en: Event Countdown
vi_VN: Đếm ngược sự kiện

[ctx: block title]
en: Timeline
vi_VN: Dòng thời gian

en: collapsed
vi_VN: đã sụp đổ

en: edit
vi_VN: Sửa

en: expanded
vi_VN: mở rộng

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: DOWN
vi_VN: XUỐNG

[ctx: indicates movement (up or down)]
en: UP
vi_VN: LÊN

en: per %s
vi_VN: mỗi %s

[ctx: post author]
en:  and
vi_VN:  và

[ctx: post type singular name]
en: Template Part
vi_VN: Phần template

[ctx: product name shown in menu]
en: Stats
vi_VN: Thống kê

[ctx: taxonomy general name]
en: Template Part Types
vi_VN: Các loại phần template

[ctx: taxonomy singular name]
en: Template Part Type
vi_VN: Loại phần template
