WordPress.com - en to ti_ER translation catalogue (779 entries)

en: %1$s at %2$s
ti_ER: %1$s ኣብ %2$s

en: %s ago
ti_ER: %s ቅድሚ

en: %s hour | %s hours
ti_ER[0]: %s ስዓት

en: &laquo; Previous Page
ti_ER: &laquo; ዝሓለፈ ገፅ

en: (no title)
ti_ER: (ኣርእስቲ ኣልቦ)

en: <strong>Error:</strong> Please enter a username.
ti_ER: <strong>ጌጋ</strong>: በጃኻ ስም ተጠቃሚ ኣእቶ።

en: ACT
ti_ER: አሲት

en: AM
ti_ER: ኤኤም

en: Abidjan
ti_ER: አቢጃን

en: About
ti_ER: ብዛዕባ

en: Accra
ti_ER: አክራ

en: Activate
ti_ER: ኣንቅሕ

en: Activation Key Required
ti_ER: መፍትሕ ምንቕቓሕ የድሊ

en: Activation Key:
ti_ER: ምንቕስቓስ ኣገዳሲ እዩ:

en: Adak
ti_ER: አዳክ

en: Add
ti_ER: ወስኽ

en: Add Link
ti_ER: ሊንክ ወስኽ

en: Add Site
ti_ER: ሳይት ወስኽ

en: Addis Ababa
ti_ER: አዲስ አበባ

en: Adelaide
ti_ER: አደላደ

en: Aden
ti_ER: አዴን

en: Advanced
ti_ER: ምዕቡል

en: Advanced.
ti_ER: ምዕቡል

en: Africa
ti_ER: አፍሪካ

en: Algiers
ti_ER: አልጀርስ

en: Alignment
ti_ER: መስርዕ

en: All
ti_ER: ኹሉ

en: All done!
ti_ER: እዚ ኵሉ ከኣ እዩ ተፈጺሙ!

en: Almaty
ti_ER: ኣልማቲይ

en: America
ti_ER: አሜሪካ

en: Amman
ti_ER: ኣማን

en: Amsterdam
ti_ER: ኣምስተርዳም

en: Anadyr
ti_ER: ዓናድ

en: Anchorage
ti_ER: ኣንካራጀ

en: Andorra
ti_ER: አንዶራ

en: Anguilla
ti_ER: አንጉኢላ

en: Anonymous
ti_ER: ዘይፍለጥ

en: Antananarivo
ti_ER: አንታናናሪቮ

en: Antarctica
ti_ER: ኣንታርክቲካ

en: Antigua
ti_ER: አንቲጉዋ

en: Apia
ti_ER: አፒያ

en: Apply
ti_ER: ኣመልከት

en: Approve
ti_ER: ኣጽደቐ

en: April
ti_ER: ሚያዝያ

en: Aqtau
ti_ER: ኣክቱ

en: Aqtobe
ti_ER: አቅቶበ

en: Araguaina
ti_ER: አራጉኣን

en: Arctic
ti_ER: ኣርክቲክ

en: Are you sure you want to do this?
ti_ER: ርግጸኛ ዲኻ ከምኡ ክትገብር ደሊኻ?

en: Argentina
ti_ER: ኣርጀንቲና

en: Aruba
ti_ER: አሩባ

en: Ashgabat
ti_ER: አሽጋባት

en: Ashkhabad
ti_ER: ኣሽካባድ

en: Asia
ti_ER: እስያ

en: Asmara
ti_ER: ኣስመራ

en: Asmera
ti_ER: አስመራ

en: Astrakhan
ti_ER: አስትራክሃን

en: Asuncion
ti_ER: አሱንከን

en: Athens
ti_ER: አቴንስ

en: Atikokan
ti_ER: አቲኮካን

en: Atka
ti_ER: አጥካ

en: Atlantic
ti_ER: ኣትላንቲክ

en: Atyrau
ti_ER: አቲራ

en: Auckland
ti_ER: ኦክላንድ

en: August
ti_ER: ነሓሰ

en: Australia
ti_ER: ኣውስትራሊያ

en: Author
ti_ER: ደራሲ

en: Author Biography
ti_ER: ታሪኽ ህይወት ደራሲ

en: Author:
ti_ER: ደራሲ

en: Azores
ti_ER: አዞሮስ

en: Baghdad
ti_ER: ባግዳድ

en: Bahia
ti_ER: ባህያ

en: Bahia Banderas
ti_ER: ባህያ ባንደራስ

en: Bahrain
ti_ER: ባሕሬን

en: Baku
ti_ER: ባኩ

en: Bamako
ti_ER: ባማኮ

en: Bangkok
ti_ER: ባንግኮክ

en: Bangui
ti_ER: ባንጊ

en: Banjul
ti_ER: ባንጁል

en: Barbados
ti_ER: ባርባዶስ

en: Barnaul
ti_ER: ባርና

en: Beirut
ti_ER: ቤሩት

en: Belem
ti_ER: በለም

en: Belfast
ti_ER: ቤልፋስት

en: Belgrade
ti_ER: ቤልግሬድ

en: Belize
ti_ER: ቤሊዘ

en: Berlin
ti_ER: በርሊን

en: Bermuda
ti_ER: በርሙዳ

en: Beulah
ti_ER: በኡላ

en: Bishkek
ti_ER: ቢሽኬክ

en: Bissau
ti_ER: ቢሳው

en: Black
ti_ER: ጸሊም

en: Blanc-Sablon
ti_ER: ብላንክ ሻብሎን

en: Blantyre
ti_ER: ብላንትረ

en: Blue
ti_ER: ሰማያዊ

en: Boa Vista
ti_ER: ቦአ ቪስታ

en: Bogota
ti_ER: ቦጎታ

en: Boise
ti_ER: ቦይስ

en: Bougainville
ti_ER: ቡጋይንቪል

en: Bratislava
ti_ER: ብራቲስላቫ

en: Brazzaville
ti_ER: ብራዛቪል

en: Brisbane
ti_ER: ብሪስባነ

en: Broken Hill
ti_ER: ብሮክን ሂል

en: Brown
ti_ER: ቡናዊ

en: Brunei
ti_ER: ብሩኒ

en: Brussels
ti_ER: ብራስለስ

en: Bucharest
ti_ER: ቡካረስት

en: Budapest
ti_ER: ቡዳፔስት

en: Buenos Aires
ti_ER: ብወኖስ

en: Bujumbura
ti_ER: ቡጁምቡራ

en: Busingen
ti_ER: ቡስገን

en: By %s
ti_ER: በ %s

en: By: %s
ti_ER: ብ: %s

en: Cairo
ti_ER: ካይሮ

en: Calcutta
ti_ER: ካልኩታ

en: Cambridge Bay
ti_ER: ካምብሪጅ ባይ

en: Campo Grande
ti_ER: ካምፖ ግራንድ

en: Canary
ti_ER: ካናለ

en: Canberra
ti_ER: ካንበራ

en: Cancel
ti_ER: ግደፍ

en: Cancel reply
ti_ER: መልሲ ስረዝ

en: Cancun
ti_ER: ካንኩን

en: Cape Verde
ti_ER: ኬፕ ቨርዴ

en: Caracas
ti_ER: ካራካስ

en: Casablanca
ti_ER: ካዛብላንካ

en: Casey
ti_ER: ካሲይ

en: Catamarca
ti_ER: ካታማርካ

en: Categories
ti_ER: ምድባት

en: Cayenne
ti_ER: ካይኔ

en: Cayman
ti_ER: ካይማን

en: Center
ti_ER: ማእኸል

en: Ceuta
ti_ER: ኩታ

en: Chagos
ti_ER: ቻጎስ

en: Chatham
ti_ER: ቻታም

en: Chicago
ti_ER: ቺካጎ

en: Chihuahua
ti_ER: ጭሁሁ

en: Chisinau
ti_ER: ቺሲና

en: Chita
ti_ER: ቺታ

en: Choibalsan
ti_ER: ቾይባላሳአን

en: Chongqing
ti_ER: ቾንግኪንግ

en: Choose a different style combination for the theme styles.
ti_ER: ነቲ ፍረ ነገር ዚኸውን እተፈልየ ዓይነት ኣጸሓሕፋ ምረጽ

en: Christmas
ti_ER: በዓል ልደት

en: Chungking
ti_ER: ቺንግኪንግ

en: Chuuk
ti_ER: ቹኩ

en: Click here to cancel reply.
ti_ER: መልሲ ንምስርዝ ኣብዚ ጠውቑ።

en: Close
ti_ER: ዕጾ

en: Cocos
ti_ER: ኮኮስ

en: Code
ti_ER: ኮድ

en: Colombo
ti_ER: ኮሎምቦ

en: Column
ti_ER: ሪጋ

en: Comment
ti_ER: ሓሳብ

en: Comments
ti_ER: ሓሳባት

en: ComodRivadavia
ti_ER: ኮሞዲቭያ

en: Comoro
ti_ER: ኮሞሮ

en: Conakry
ti_ER: ኮናክሪ

en: Content
ti_ER: ትሕዝቶ

en: Continue
ti_ER: ቀጸለ

en: Copenhagen
ti_ER: ኮፐንሀገን

en: Coral Harbour
ti_ER: መርብር

en: Cordoba
ti_ER: ኮርዶባ

en: Costa Rica
ti_ER: ኮስታ ሪኻ

en: Cover
ti_ER: መኽደኒ

en: Create from '%s'
ti_ER: ካብ '%s' ፍጠር

en: Creston
ti_ER: ክሬስቶን

en: Cuiaba
ti_ER: ክዩባ

en: Curacao
ti_ER: ኩራካዎ

en: Currie
ti_ER: ካኡሪሪ

en: Dacca
ti_ER: ዳካ

en: Dakar
ti_ER: ዳካር

en: Damascus
ti_ER: ደማስቆ

en: Danmarkshavn
ti_ER: ዳንማርክሻቭ

en: Dar es Salaam
ti_ER: ዳርኤ ሰላም

en: Darwin
ti_ER: ዳርዊን

en: Date
ti_ER: ዕለት

en: Davis
ti_ER: ደቪስ

en: Dawson
ti_ER: ዳውሰን

en: Dawson Creek
ti_ER: ዳውሰን

en: Day
ti_ER: መዓልቲ

en: December
ti_ER: ታሕሳስ

en: Default
ti_ER: ንቡር

en: Delete
ti_ER: ደምስስ

en: Denver
ti_ER: ደንቨር

en: Description
ti_ER: መግለጺ

en: Detroit
ti_ER: ዲትሮይት

en: Dhaka
ti_ER: ዳካ

en: Dili
ti_ER: ዲሊ

en: Djibouti
ti_ER: ጅቡቲ

en: Dominica
ti_ER: ዶሚኒካ

en: Done
ti_ER: ዛዝም

en: Douala
ti_ER: ዱዋላ

en: Download failed.
ti_ER: ኣራግፍ ኣይተዓወተን።

en: Draft
ti_ER: ረቂቕ

en: Dubai
ti_ER: ዱባይ

en: Dublin
ti_ER: ዱብሊን

en: DumontDUrville
ti_ER: ዱሞንትሩቪል

en: Dushanbe
ti_ER: ዱሻንቤ

en: E-mail
ti_ER: ኢመይል

en: Easter
ti_ER: ኢስተር

en: Edit
ti_ER: ኣተዓራርዮ

en: Edit Image
ti_ER: ስእሊ ኣተዓራርዮ

en: Edit Link Category
ti_ER: ናይ መደባት ሊንክ ኣርትዕ

en: Edit Media
ti_ER: ሚዲያ ኣሰናድእ

en: Edit Post
ti_ER: ፖስት አአዝው

en: Edit Tag
ti_ER: ታግ ኣርትዕ

en: Edit image
ti_ER: ስእሊ ኣወሃህድ

en: Edmonton
ti_ER: ኤድሞንቶን

en: Efate
ti_ER: ዕፉን

en: Eirunepe
ti_ER: ኢሩንፔ

en: El Aaiun
ti_ER: ኤል ኣያ

en: El Salvador
ti_ER: ኤል ሳልቫዶር

en: Email
ti_ER: ኢመይል

en: Email:
ti_ER: ኢመይል

en: Email: %s
ti_ER: ኢመይል፦ %s

en: Enderbury
ti_ER: እንደርቤሪ

en: Ensenada
ti_ER: እንሴንዳ

en: Etc
ti_ER: ወዘተ

en: Eucla
ti_ER: ኤክላ

en: Europe
ti_ER: ኤውሮጳ

en: Exclude:
ti_ER: ካብዚ ወጻኢ፤

en: Export
ti_ER: ሰደድ

en: Faeroe
ti_ER: ፈየር

en: Fakaofo
ti_ER: ፋኮፎ

en: Famagusta
ti_ER: ፋማርቱሳ

en: Faroe
ti_ER: ፋሮ

en: February
ti_ER: ለካቲት

en: Fiji
ti_ER: ፊጂ

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
ti_ER: ካብ፥

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
ti_ER: ናብ፥

en: Fort Nelson
ti_ER: ፎርት ኔልሰን

en: Fort Wayne
ti_ER: ፎርት ወይን

en: Fortaleza
ti_ER: ፎርታሌዛ

en: Found %s
ti_ER: ረኸበ %s

en: Freetown
ti_ER: ፍሪታውን

en: Fri
ti_ER: ዓር

en: Friday
ti_ER: ዓርቢ

en: Full Size
ti_ER: ምሉእ ዓቐን

en: Funafuti
ti_ER: ፉናፉቲ

en: GMT
ti_ER: ጂኤምቲ

en: GMT+0
ti_ER: ጂኤምቲ+0

en: GMT+1
ti_ER: ጂኤምቲ+1

en: GMT+10
ti_ER: ጂኤምቲ+10

en: GMT+11
ti_ER: ጂኤምቲ+11

en: GMT+12
ti_ER: ጂኤምቲ+12

en: GMT+2
ti_ER: ጂኤምቲ+2

en: GMT+3
ti_ER: ጂኤምቲ+3

en: GMT+4
ti_ER: ጂኤምቲ+4

en: GMT+5
ti_ER: ጂኤምቲ+5

en: GMT+6
ti_ER: ጂኤምቲ+6

en: GMT+7
ti_ER: ጂኤምቲ+7

en: GMT+8
ti_ER: ጂኤምቲ+8

en: GMT+9
ti_ER: ጂኤምቲ+9

en: GMT-0
ti_ER: ጂኤምቲ-0

en: GMT-1
ti_ER: ጂኤምቲ-1

en: GMT-10
ti_ER: ጂኤምቲ-10

en: GMT-11
ti_ER: ጂኤምቲ-11

en: GMT-12
ti_ER: ጂኤምቲ-12

en: GMT-13
ti_ER: ጂኤምቲ-13

en: GMT-14
ti_ER: ጂኤምቲ-14

en: GMT-2
ti_ER: ጂኤምቲ-2

en: GMT-3
ti_ER: ጂኤምቲ-3

en: GMT-4
ti_ER: ጂኤምቲ-4

en: GMT-5
ti_ER: ጂኤምቲ-5

en: GMT-6
ti_ER: ጂኤምቲ-6

en: GMT-7
ti_ER: ጂኤምቲ-7

en: GMT-8
ti_ER: ጂኤምቲ-8

en: GMT-9
ti_ER: ጂኤምቲ-9

en: GMT0
ti_ER: ጂኤምቲ0

en: Gaborone
ti_ER: ጋቦሮን

en: Galapagos
ti_ER: ጋላፓጎስ

en: Gambier
ti_ER: ጋምቤሪ

en: Gaza
ti_ER: ጋዛ

en: Gibraltar
ti_ER: ጂብራልታር

en: Glace Bay
ti_ER: ግላስ ባይ

en: Go Back
ti_ER: ተመለስ

en: Godthab
ti_ER: ጎድ

en: Goose Bay
ti_ER: ጎስ በይ

en: Grand Turk
ti_ER: ዓባይ ቱርክ

en: Green
ti_ER: ሓምላይ

en: Greenwich
ti_ER: ግሪንዊች

en: Grenada
ti_ER: ግረናዳ

en: Guadalcanal
ti_ER: ጓድካን

en: Guadeloupe
ti_ER: ጓድሎዮፕ

en: Guam
ti_ER: ጉአም

en: Guatemala
ti_ER: ጓቲማላ

en: Guayaquil
ti_ER: ጓያኪል

en: Guernsey
ti_ER: ጉርንየ

en: Guyana
ti_ER: ጉያና

en: Halifax
ti_ER: ሓሊፍክ

en: Harare
ti_ER: ሀራሬ

en: Harbin
ti_ER: ሃርቢን

en: Havana
ti_ER: ሀቫና

en: Header
ti_ER: ርእሲ

en: Heading 1
ti_ER: ኣርእስቲ 1

en: Heading 2
ti_ER: ኣርእስቲ 2

en: Heading 3
ti_ER: ኣርእስቲ 3

en: Heading 4
ti_ER: ኣርእስቲ 4

en: Heading 5
ti_ER: ኣርእስቲ 5

en: Heading 6
ti_ER: ኣርእስቲ 6

en: Hebron
ti_ER: ኼብሮን

en: Height
ti_ER: ቁመት

en: Help
ti_ER: ሓገዝ

en: Helsinki
ti_ER: ሄልሲንኪን

en: Hermosillo
ti_ER: ሄርሞሲዮ

en: Ho Chi Minh
ti_ER: ሆ ቺ ምን

en: Hobart
ti_ER: ሆቤርት

en: Home
ti_ER: ቀንዲ ገጽ

en: Hong Kong
ti_ER: ሆንግ ኮንግ

en: Honolulu
ti_ER: ሆኖሉሉ

en: Hour
ti_ER: ሰዓት

en: Hovd
ti_ER: ሆፍድ

en: Images
ti_ER: ስእሊ

en: Import
ti_ER: ኣምጽእ

en: Indian
ti_ER: ህንዳዊ

en: Indiana
ti_ER: ኢንድያና

en: Indianapolis
ti_ER: ኢንድያናፖሊስ

en: Insert
ti_ER: ኣእትው

en: Insert row after
ti_ER: ድሕሪ መስርዕ ኣእቱ

en: Insert row before
ti_ER: ቅድሚ መስርዕ ኣእትዉ

en: Insert/edit image
ti_ER: ምእታው/ኣርትዖት ምስሊ

en: Insert/edit link
ti_ER: ምእታው/ኣርትዖት ሊንክ

en: Inuvik
ti_ER: ኢኑቪክ

en: Iqaluit
ti_ER: ኢቓሊ

en: Irkutsk
ti_ER: ኢርኩትስክ

en: Isle of Man
ti_ER: ኢስል ኣፍ ማን

en: Istanbul
ti_ER: ኢስታንቡል

en: Jakarta
ti_ER: ጃካርታ

en: Jamaica
ti_ER: ጀማይካ

en: Jan Mayen
ti_ER: ጃን ማየን

en: January
ti_ER: ጥሪ

en: Jayapura
ti_ER: ጃያፑራ

en: Jersey
ti_ER: ጀርስይ

en: Jerusalem
ti_ER: የሩሳሌም

en: Johannesburg
ti_ER: ጆሃንስበርግ

en: Johnston
ti_ER: ጆንስተን

en: Juba
ti_ER: ጁባ

en: Jujuy
ti_ER: ጁጁ

en: July
ti_ER: ሓምለ

en: June
ti_ER: ሰነ

en: Juneau
ti_ER: ጅነ

en: Kabul
ti_ER: ካቡል

en: Kaliningrad
ti_ER: ካሊኒንግራድ

en: Kamchatka
ti_ER: ካምቻትካ

en: Kampala
ti_ER: ካምፓላ

en: Kanton
ti_ER: ካንቶን

en: Karachi
ti_ER: ካራቺ

en: Kashgar
ti_ER: ካሸር

en: Kathmandu
ti_ER: ካትማንዱ

en: Katmandu
ti_ER: ካትማንዱ

en: Kentucky
ti_ER: ከንታኪ

en: Kerguelen
ti_ER: ከርጉዌል

en: Key
ti_ER: ቑልፊ

en: Khandyga
ti_ER: ካንዲጋ

en: Khartoum
ti_ER: ካርቱም

en: Kiev
ti_ER: ክየቭ

en: Kigali
ti_ER: ኪጋሊ

en: Kinshasa
ti_ER: ኪንሻሳ

en: Kiritimati
ti_ER: ኪሪቲማቲ

en: Kirov
ti_ER: ኪሮቪ

en: Knox
ti_ER: ክንዮ

en: Knox IN
ti_ER: ክኖክ ኢን

en: Kolkata
ti_ER: ካልካታ

en: Kosrae
ti_ER: ኮስራኤ

en: Kralendijk
ti_ER: ክራላንዲጅ

en: Krasnoyarsk
ti_ER: ክራስኖይርስክ

en: Kuala Lumpur
ti_ER: ኩዋላ ሉምፑር

en: Kuching
ti_ER: ኩቺን

en: Kuwait
ti_ER: ኩዌት

en: Kwajalein
ti_ER: ክዋጃለ

en: Kyiv
ti_ER: ኪየቭ

en: LHI
ti_ER: ልሒም

en: La Paz
ti_ER: ላ ፓዝ

en: La Rioja
ti_ER: ላ ሪዮ

en: Lagos
ti_ER: ሌጎስ

en: Language
ti_ER: ቋንቋ

en: Leave a Comment
ti_ER: ሐሳብ ግደፉ

en: Left
ti_ER: ፀጋም

en: Libreville
ti_ER: ሊብረቪል

en: Lima
ti_ER: ሊማ

en: Lindeman
ti_ER: ሊንድሌማን

en: Link Categories
ti_ER: ናይ ሊንክ መደባት

en: Links
ti_ER: ሊንክ

en: Lisbon
ti_ER: ሊዝበን

en: Ljubljana
ti_ER: ልጅፓና

en: Log In
ti_ER: እተው

en: Log Out
ti_ER: ውፃ

en: Log in
ti_ER: እተው

en: Log in to Reply
ti_ER: ንምምላስ እተው

en: Log in to leave a Comment
ti_ER: ሓሳብ ንምግዳፍ መጀመርታ እተው

en: Log out
ti_ER: ውጻእ

en: Lome
ti_ER: ሎሜ

en: London
ti_ER: ለንደን

en: Longyearbyen
ti_ER: ሎንግቢን

en: Lord Howe
ti_ER: ሎርድ ሆው

en: Los Angeles
ti_ER: ሎስ ኣንጀለስ

en: Louisville
ti_ER: ሉዊስቪል

en: Lower Princes
ti_ER: ሎወር ፕሪንስ

en: Luanda
ti_ER: ሉዋንዳ

en: Lubumbashi
ti_ER: ሉቡምባሳ

en: Lusaka
ti_ER: ሉሳካ

en: Luxembourg
ti_ER: ሉክሰምበርግ

en: Macao
ti_ER: ማካኦ

en: Macau
ti_ER: ማካዎ

en: Maceio
ti_ER: ማሲዮ

en: Macquarie
ti_ER: ማይኩሪ

en: Madeira
ti_ER: ማደይራ

en: Madrid
ti_ER: ማድሪድ

en: Magadan
ti_ER: ማጋዳን

en: Mahe
ti_ER: ማሂ

en: Majuro
ti_ER: ማጁሮ

en: Makassar
ti_ER: ማካሳር

en: Malabo
ti_ER: ማላቦ

en: Maldives
ti_ER: ማልዲቭስ

en: Malta
ti_ER: ማልታ

en: Managua
ti_ER: ማናጉዓ

en: Manaus
ti_ER: ማኑስ

en: Manila
ti_ER: ማኒላ

en: Maputo
ti_ER: ማፑቶ

en: March
ti_ER: መጋቢት

en: Marengo
ti_ER: ማረንጎ

en: Mariehamn
ti_ER: ማሪሃምን

en: Marigot
ti_ER: ማሪታይም

en: Marquesas
ti_ER: ማርቁስስ

en: Martinique
ti_ER: ማርቲኒክ

en: Maseru
ti_ER: ማሰሩ

en: Matamoros
ti_ER: ማታሞሮስ

en: Mauritius
ti_ER: ሞሪሸስ

en: Mawson
ti_ER: ማውሶን

en: May
ti_ER: ግንቦት

en: Mayotte
ti_ER: ሜይኦቴ

en: Mazatlan
ti_ER: ማዛትላን

en: Mbabane
ti_ER: ምባባነ

en: McMurdo
ti_ER: ማክሙርዶ

en: Medium
ti_ER: ማእኸላይ

en: Melbourne
ti_ER: መልበርን

en: Mendoza
ti_ER: መንዶዛ

en: Menominee
ti_ER: መኖሚን

en: Merida
ti_ER: መሪዳ

en: Metlakatla
ti_ER: ምትላክላክላ

en: Mexico City
ti_ER: ሜክሲኮ ሲቲ

en: Midway
ti_ER: ሚድወይ

en: Minsk
ti_ER: ምንስክ

en: Minute
ti_ER: ደቒቕ

en: Miquelon
ti_ER: ምኲኤሎን

en: Missing email address.
ti_ER: ናይ ኢመይል ኣድራሻ የለን።

en: Mogadishu
ti_ER: ሞቃዲሾ

en: Mon
ti_ER: ሰኑ

en: Monaco
ti_ER: ሞናኮ

en: Moncton
ti_ER: ሞንክቶር

en: Monday
ti_ER: ሰኑይ

en: Monrovia
ti_ER: ሞንሮቪያ

en: Monterrey
ti_ER: ሞንተር

en: Montevideo
ti_ER: ሞንተቪድዮ

en: Month
ti_ER: ወርሒ

en: Monticello
ti_ER: ሞንቲቸሎ

en: Montreal
ti_ER: ሞንትሪያል

en: Montserrat
ti_ER: ሞንሰራት

en: Moscow
ti_ER: ሞስኮ

en: Muscat
ti_ER: ሙስካት

en: NSW
ti_ER: ኤንሲ

en: Nairobi
ti_ER: ናይሮቢ

en: Name
ti_ER: ስም

en: Nassau
ti_ER: ናስ

en: Nauru
ti_ER: ናውሩ

en: Ndjamena
ti_ER: ንድጃሜና

en: Network Admin Email
ti_ER: መርበባዊ አመሓድር ኢመል

en: New Page
ti_ER: ሓድሽ ገጽ

en: New Post
ti_ER: ሓድሽ ፖስት

en: New Salem
ti_ER: ኒው ሰላም

en: New York
ti_ER: ኒው ዮርክ

en: Next Page &raquo;
ti_ER: ዚቕጽል ገፅ &raquo;

en: Niamey
ti_ER: ኒያሚ

en: Nicosia
ti_ER: ኒቆሲያ

en: Nipigon
ti_ER: ኒፒጎን

en: Niue
ti_ER: ኒዩ

en: No
ti_ER: ኣይፋል

en: No posts found.
ti_ER: ዝኾነ ፖስት ኣይተረኽበን ።

en: Nome
ti_ER: ኖሚ

en: None
ti_ER: ዋላ ሓደ

en: Norfolk
ti_ER: ኖርፎልክ

en: Noronha
ti_ER: ኖሮንሃ

en: North
ti_ER: ሰሜን

en: North Dakota
ti_ER: ሰሜን ዳኮታ

en: Nouakchott
ti_ER: ኑዋክሆት

en: Noumea
ti_ER: ኑሜአ

en: November
ti_ER: ሕዳር

en: Novokuznetsk
ti_ER: ኖቮኩዝ

en: Novosibirsk
ti_ER: ኖቮሲብሪስክ

en: Nuuk
ti_ER: ኑክ

en: OK
ti_ER: እሺ

en: October
ti_ER: ጥቅምቲ

en: Ojinaga
ti_ER: ኦጂናጋ

en: Older comments page link
ti_ER: ናይ ቀደም ርእይቶታት ገጽ ሊንክ

en: Omsk
ti_ER: ኦምስክ

en: Oral
ti_ER: ኦራል

en: Orange
ti_ER: ኣራንሺ

en: Oslo
ti_ER: ኦስሎ

en: Ouagadougou
ti_ER: ኦኣጋዱ

en: PM
ti_ER: ፒኤም

en: Pacific
ti_ER: ፓሰፊክ

en: Pages
ti_ER: ገጽ

en: Pages:
ti_ER: ገጽ

en: Pago Pago
ti_ER: ፓጎ ፖጎ

en: Palau
ti_ER: ፓላዎ

en: Palmer
ti_ER: ፓልመር

en: Panama
ti_ER: ፓናማ

en: Pangnirtung
ti_ER: ፓንግኒቱንግ

en: Paramaribo
ti_ER: ፓራማሪቦ

en: Paris
ti_ER: ፓሪስ

en: Password:
ti_ER: ቃል-ምስጢር:

en: Pending Review
ti_ER: ንድግማ

en: Perth
ti_ER: ፐርዝ

en: Petersburg
ti_ER: ፒተርስበርግ

en: Phnom Penh
ti_ER: ፊኖም ፐን

en: Phoenix
ti_ER: ፊኒክስ

en: Pings
ti_ER: ጥራዕ

en: Pink
ti_ER: ሮዛ

en: Pitcairn
ti_ER: ፒትኬይር

en: Podgorica
ti_ER: ፖዶጎኛ

en: Pohnpei
ti_ER: ፖህንፐይ

en: Ponape
ti_ER: ፖንፔ

en: Pontianak
ti_ER: ፖንቲናክ

en: Port Moresby
ti_ER: ወደብ ሞርስቢ

en: Port of Spain
ti_ER: ወደብ ስጳኛ

en: Port-au-Prince
ti_ER: ወደብ ኦ ፕሪንስ

en: Porto Acre
ti_ER: ወደብ አክ

en: Porto Velho
ti_ER: ወደብ ቬሎ

en: Porto-Novo
ti_ER: ፖርቶ ኖቮ

en: Post Comment
ti_ER: ርእይቶ ጽሓፉ

en: Prague
ti_ER: ፕራግ

en: Preview
ti_ER: ቅድመ ትርኢት

en: Print
ti_ER: ሕትመት

en: Public
ti_ER: ህዝባዊ

en: Publish
ti_ER: ምሕታም

en: Published
ti_ER: እተሓትመ

en: Puerto Rico
ti_ER: ፖርቶ ሪኮ

en: Punta Arenas
ti_ER: ፑንታናስ

en: Purple
ti_ER: ሊሊ

en: Pyongyang
ti_ER: ፒዮንግያንግ

en: Qatar
ti_ER: ኳታር

en: Qostanay
ti_ER: ኪስታንናይ

en: Queensland
ti_ER: ኲንስላንድ

en: Qyzylorda
ti_ER: ቂይዝሎርዳ

en: Rainy River
ti_ER: ሪንይ ሪቭር

en: Rangoon
ti_ER: ራንጉን

en: Rankin Inlet
ti_ER: ራኪን ኢሌት

en: Rarotonga
ti_ER: ራሮቶንጋ

en: Recent Comments
ti_ER: ናይ ቀረባ ግዜ ሓሳባት

en: Recife
ti_ER: ረሲዕ

en: Red
ti_ER: ቀይሕ

en: Redo
ti_ER: ድገም

en: Regina
ti_ER: ረጂና

en: Register
ti_ER: ምዝገባ

en: Remember Me
ti_ER: ዘክሩኒ

en: Reply
ti_ER: መልስ

en: Resolute
ti_ER: ቆረጸ

en: Reunion
ti_ER: ምትእኽኻብ

en: Revisions
ti_ER: ክለሳ

en: Reykjavik
ti_ER: ሬይካቪክ

en: Riga
ti_ER: ሪጋ

en: Right
ti_ER: የማን

en: Rio Branco
ti_ER: ሪዮ ቢራንኮ

en: Rio Gallegos
ti_ER: ሪዮ ጋሊለዮስ

en: Riyadh
ti_ER: ሪያድ

en: Rome
ti_ER: ሮሜ

en: Rosario
ti_ER: ሮዛርዮ

en: Rothera
ti_ER: ሮትሀራ

en: Row
ti_ER: መስርዕ

en: Saigon
ti_ER: ሳይጎን

en: Saipan
ti_ER: ሳይፓን

en: Sakhalin
ti_ER: ሳክሊን

en: Salta
ti_ER: ሳልታ

en: Samara
ti_ER: ሳመራ

en: Samarkand
ti_ER: ሳምኮላንድ

en: Samoa
ti_ER: ሳሞአ

en: San Juan
ti_ER: ሳን ጃን

en: San Luis
ti_ER: ሳን ሉዊስ

en: San Marino
ti_ER: ሳን ማሪኖ

en: Santa Isabel
ti_ER: ሳንታ ኢዛቤል

en: Santarem
ti_ER: ሳንታር

en: Santiago
ti_ER: ሳንቲጎ

en: Santo Domingo
ti_ER: ሳንቶ ዶሚንጎ

en: Sao Paulo
ti_ER: ሳኦ ፓውሎ

en: Sao Tome
ti_ER: ሳኦ ቶሚ

en: Sarajevo
ti_ER: ሳራየቮ

en: Saratov
ti_ER: ሳራቶቭ

en: Sat
ti_ER: ቀዳ

en: Saturday
ti_ER: ቀዳም

en: Save
ti_ER: ኣቐምጥ

en: Saved.
ti_ER: አቐምጥ።

en: Schedule
ti_ER: ናይ ግዘ ሰሌዳ

en: Scheduled
ti_ER: መደብ

en: Scoresbysund
ti_ER: ስኮለስዩንድ

en: Search
ti_ER: ድለ

en: Search %s
ti_ER: ድለ %s

en: Search Categories
ti_ER: መደባት ድለይ

en: Search Requests
ti_ER: ሕቶ ድለ

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
ti_ER: ውጽኢት ምርምር &#8220;%s&#8221;

en: Select
ti_ER: መረጸ

en: Select the size of the source image.
ti_ER: ግዝፊ እቲ ምንጪ ምስሊ ምረጽ።

en: Seoul
ti_ER: ሶውል

en: September
ti_ER: መስከረም

en: Shanghai
ti_ER: ሻንጋይ

en: Shiprock
ti_ER: ሺፕሮክ

en: Silver
ti_ER: ብሩር

en: Simferopol
ti_ER: ሲምፍርፖል

en: Singapore
ti_ER: ሲንጋፖር

en: Sitka
ti_ER: ሲትካ

en: Size
ti_ER: ዓቐን

en: Skopje
ti_ER: ስኮፓይ

en: Sofia
ti_ER: ሶፊያ

en: Someone
ti_ER: ሓደሰብ

en: South
ti_ER: ደቡብ

en: South Georgia
ti_ER: ደቡብ ጆርጂያ

en: South Pole
ti_ER: ደቡባዊ ዋልታ

en: Srednekolymsk
ti_ER: ስርዲነኮልምስክ

en: St Barthelemy
ti_ER: ሰንት ባርተመለ

en: St Helena
ti_ER: ሰንት ሄለና

en: St Johns
ti_ER: ስንት ዮናስ

en: St Kitts
ti_ER: ስንት ኪቲስ

en: St Lucia
ti_ER: ስንት ሉቺ

en: St Thomas
ti_ER: ስንት ቶማስ

en: St Vincent
ti_ER: ስንት ቪንሰንት

en: Stanley
ti_ER: ስታንሊ

en: Stockholm
ti_ER: ስቶክሆልም

en: Submit
ti_ER: ኣቕርብ

en: Sun
ti_ER: ሰንበት

en: Sunday
ti_ER: ሰንበት

en: Swift Current
ti_ER: ስዊፍት ከረንት

en: Sydney
ti_ER: ሲድኒ

en: Syowa
ti_ER: ስይሶ

en: Tahiti
ti_ER: ታሂቲ

en: Taipei
ti_ER: ታፐይ

en: Tallinn
ti_ER: ታሊን

en: Tarawa
ti_ER: ታራ ሳዋ

en: Target
ti_ER: ዕላማ

en: Tashkent
ti_ER: ታሽኬንት

en: Tasmania
ti_ER: ታዝማኒያ

en: Tbilisi
ti_ER: ጥቢሊሲ

en: Tegucigalpa
ti_ER: ቲጉስጋልፓ

en: Tehran
ti_ER: ቴህራን

en: Tel Aviv
ti_ER: ቴል ኣቪቭ

en: Tell City
ti_ER: ሲቲ ንገራ

en: The "%s" plugin has encountered an error and cannot be rendered.
ti_ER: እቲ "%s" ዚብል ፕለግ ጌጋ ኣጓኒፍዎ ስለ ዘሎ ኪትርጐም ኣይክእልን እዩ።

en: The ID of the page that should display the latest posts
ti_ER: መንነት እቲ ኣብ ቀረባ እዋን እተላእከ ጽሑፋት ዜርኢ ገጽ

[ctx: Theme starter content]
en: Search
ti_ER: ድለ

en: Thimbu
ti_ER: ቲምቢ

en: Thimphu
ti_ER: ቱሙፊ

en: Thu
ti_ER: ሓሙ

en: Thule
ti_ER: ቱለ

en: Thunder Bay
ti_ER: ተንደር በይ

en: Thursday
ti_ER: ሓሙስ

en: Tijuana
ti_ER: ቲጁዋና

en: Timbuktu
ti_ER: ቲምቡክቱ

en: Time
ti_ER: ግዜ

en: Tirane
ti_ER: ቲራነ

en: Tiraspol
ti_ER: ቲርጳስ

en: Title
ti_ER: ኣርእስቲ

en: Title:
ti_ER: ኣርእስቲ ፦

en: Tokyo
ti_ER: ቶክዮ

en: Tomsk
ti_ER: ቶማስ

en: Tongatapu
ti_ER: ቶንጋታፑ

en: Toronto
ti_ER: ቶሮንቶ

en: Tortola
ti_ER: ቶርታላ

en: Tripoli
ti_ER: ትሪፖሊ

en: Troll
ti_ER: ትራውል

en: Truk
ti_ER: ትሩክ

en: Try Again
ti_ER: ደጊምካ ፈትን

en: Tucuman
ti_ER: ቱኳኒማን

en: Tue
ti_ER: ሰሉ

en: Tuesday
ti_ER: ሰሉስ

en: Tunis
ti_ER: ቱኒዝ

en: UCT
ti_ER: ዩሲቲ

en: UTC
ti_ER: ዩቲሲ

en: Ujung Pandang
ti_ER: ዩጂንግ ፓንዳንግ

en: Ulaanbaatar
ti_ER: ኡላዓንባዓታር

en: Ulan Bator
ti_ER: ኡላን ባር

en: Ulyanovsk
ti_ER: ኡልያኖቭስኪ

en: Unapprove
ti_ER: ዘይፅደቐ

en: Undo
ti_ER: መልስ

en: Universal
ti_ER: ዓለምለኻዊ

en: Unknown action.
ti_ER: ዘይተፈልጠ ስጕምቲ።

en: Update
ti_ER: ሓድስ

en: Update Category
ti_ER: መደባት ኣማሐይሽ

en: Urumqi
ti_ER: ኡሩሚቅ

en: Username
ti_ER: ናይ ተጠቓሚ ስም

en: Username:
ti_ER: ስም ተጠቃሚ፦

en: Users
ti_ER: ተጠቓማይ

en: Ushuaia
ti_ER: ኡሹዋ

en: Ust-Nera
ti_ER: ኡስ ነራ

en: Uzhgorod
ti_ER: ኡሽጎሮ

en: Vaduz
ti_ER: ቫዱዝ

en: Vancouver
ti_ER: ቫንኮቨር

en: Vatican
ti_ER: ቫቲካን

en: Version
ti_ER: ሕታም

en: Vevay
ti_ER: ቪቫይ

en: Victoria
ti_ER: ቪክቶሪያ

en: Vienna
ti_ER: ቪየና

en: Vientiane
ti_ER: ቮንቲያን

en: View Page
ti_ER: ገጽ ርአ

en: View Post
ti_ER: ፖስት ረኣይ

en: Vilnius
ti_ER: ቪልንየስ

en: Vincennes
ti_ER: ቬንሲንስ

en: Virgin
ti_ER: ቨርጂንያ

en: Visit Site
ti_ER: ኣብ ዌብሳይቲ ብጻሕ

en: Vladivostok
ti_ER: ቭላዲቮስቶኮ

en: Volgograd
ti_ER: ቮልጎግራድ

en: Vostok
ti_ER: ቮስቶክ

en: Wake
ti_ER: ዋክ

en: Wallis
ti_ER: ዋሊስ

en: Warsaw
ti_ER: ዋርሳው

en: Website
ti_ER: መርበብ

en: Wed
ti_ER: ረቡ

en: Wednesday
ti_ER: ረቡዕ

en: West
ti_ER: ምዕራብ

en: White
ti_ER: ጻዕዳ

en: Whitehorse
ti_ER: ዋይትሆር

en: Width
ti_ER: ግፍሒ

en: Winamac
ti_ER: ዊናማ

en: Windhoek
ti_ER: ዊንድሁክ

en: Winnipeg
ti_ER: ዊኒፐግ

en: Yakutat
ti_ER: ያኩታ

en: Yakutsk
ti_ER: ያኩትስክ

en: Yancowinna
ti_ER: ያንኮዊና

en: Yangon
ti_ER: ያንጎን

en: Yap
ti_ER: ያፕ

en: Yekaterinburg
ti_ER: የካተርበርግ

en: Yellow
ti_ER: ብጫ

en: Yellowknife
ti_ER: ይሎውክፊ

en: Yerevan
ti_ER: የሬዋን

en: Yes
ti_ER: እው

en: Zagreb
ti_ER: ዛግሬብ

en: Zaporozhye
ti_ER: ዛፖሮዚያ

en: Zulu
ti_ER: ዙሉ

en: Zurich
ti_ER: ዙሪክ

en: am
ti_ER: ኤኤም

en: audio
ti_ER: ድምጺ

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
ti_ER: ነቲ ኣብ ጽሑፍ ኣብ ገጽ ወይ ኣብ ካልእ ዓይነት ትሕዝቶ ዘሎ ሊንክ የርኢ።

[ctx: block description]
en: The author biography.
ti_ER: ታሪኽ ህይወት እቲ ደራሲ ።

[ctx: block title]
en: Author Biography
ti_ER: ታሪኽ ህይወት ደራሲ ጶስጣ

[ctx: block title]
en: Read More
ti_ER: ዝያዳ ኣንብብ

en: blog
ti_ER: ጦማር

[ctx: font style]
en: Italic
ti_ER: ኢታሊክ

[ctx: font style]
en: Regular
ti_ER: ስሩዕ

[ctx: font weight]
en: Black
ti_ER: ጸሊም

[ctx: font weight]
en: Bold
ti_ER: ተባዕ

[ctx: font weight]
en: Extra Light
ti_ER: ተወሳኺ ብርሃን

[ctx: font weight]
en: Light
ti_ER: ብርሃን

[ctx: font weight]
en: Medium
ti_ER: ማእከላይ

[ctx: font weight]
en: Regular
ti_ER: ስሩዕ

[ctx: font weight]
en: Thin
ti_ER: ቀጢን

[ctx: genitive]
en: April
ti_ER: ሚያዝያ

[ctx: genitive]
en: August
ti_ER: ነሓሰ

[ctx: genitive]
en: December
ti_ER: ታሕሳስ

[ctx: genitive]
en: February
ti_ER: ለካቲት

[ctx: genitive]
en: January
ti_ER: ጥሪ

[ctx: genitive]
en: July
ti_ER: ሓምለ

[ctx: genitive]
en: June
ti_ER: ሰነ

[ctx: genitive]
en: March
ti_ER: መጋቢት

[ctx: genitive]
en: May
ti_ER: ግንቦት

[ctx: genitive]
en: November
ti_ER: ሕዳር

[ctx: genitive]
en: October
ti_ER: ጥቅምቲ

[ctx: genitive]
en: September
ti_ER: መስከረም

en: html_lang_attribute
ti_ER: tir-ET

[ctx: label for next post link]
en: Next
ti_ER: ዚቕጽል

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
ti_ER: ዝሓለፈ

en: media
ti_ER: ሜድያ

[ctx: meta name]
en: Name
ti_ER: ስም

en: music
ti_ER: ሙዚቃ

en: number_format_decimal_point
ti_ER: .

en: number_format_thousands_sep
ti_ER: ,

en: pages
ti_ER: ገጽ

en: photo
ti_ER: ስእሊ

en: pm
ti_ER: ፒኤም

[ctx: post]
en: Add New
ti_ER: ሊንክ ወስኽ

en: preview
ti_ER: ቅድመ ትርኢት

[ctx: term name]
en: Name
ti_ER: ሽም

[ctx: theme name]
en: Name
ti_ER: ሽም

[ctx: verb]
en: Clear
ti_ER: አፅሪይ

en: video
ti_ER: ቪድዮ
