WordPress.com - en to vi_VN translation catalogue (13734 entries)

en:  (%s ago)
vi_VN: (%s trước)

en:  Done
vi_VN: Xong

en:  and
vi_VN:  và

en:  and commented: </p>
    <p>%s</p>
vi_VN:  và bình luận: </p>
    <p>%s</p>

en: "%1$s" by %2$s.
vi_VN: "%1$s" bởi %2$s.

en: "%1$s" from %2$s by %3$s.
vi_VN: "%1$s" từ %2$s bởi %3$s.

en: "%1$s" from %2$s.
vi_VN: "%1$s" từ %2$s.

en: "%1$s" in %2$s %3$s is not a hex or rgb string.
vi_VN: "%1$s" trong %2$s %3$s không phải là chuỗi hex hoặc rgb.

en: "%1$s" is not a supported wp_template_part area value and has been added as "%2$s".
vi_VN: "%1$s" không phải là giá trị vùng chứa wp_template_part được hỗ trợ và đã được thêm vào "%2$s".

en: "%1$s" script should not be enqueued together with the new widgets editor (%2$s or %3$s).
vi_VN: Script"%1$s" không nên được gọi cùng với script cho trình sửa widget (%2$s hoặc %3$s).

en: "%1$s" style should not be enqueued together with the new widgets editor (%2$s or %3$s).
vi_VN: Style "%1$s" không nên được gọi cùng với style cho trình sửa widget (%2$s hoặc %3$s).

en: "%s" is already registered.
vi_VN: "%s" đã được đăng ký rồi.

en: "%s" shipping class cost
vi_VN: Phí giao hàng theo "%s"

en: "%s" tax rates
vi_VN: "%s" thuế suất

en: ".com" is the most common extension
vi_VN: ".com" là tên miền phổ biến nhất

en: "From" address
vi_VN: "Từ" địa chỉ

en: "From" name
vi_VN: Tên "người gửi"

[ctx: "Reblog: <post title>" title in annual reports]
en: Reblog: %s
vi_VN: Đăng lại: %s

[ctx: "Reblogged from: <Blogname>"]
en: Reblogged from: %s
vi_VN: Đăng lại từ: %s

[ctx: "yes" is a command - do not translate.]
en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection. Type "yes" to continue.
vi_VN: Bạn chắc không? Điều chỉnh tuỳ chọn này có thể làm gián đoạn kết nối Jetpack của bạn. Điền "yes" để tiếp tục.

[ctx: "yes" is a command - do not translate.]
en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
vi_VN: Bạn chắc không? Việc này không thể hoàn tác. Điền "yes" để tiếp tục.

en: #%d (no title)
vi_VN: #%d (không có tựa đề)

en: #%s is an invalid image ID.
vi_VN: #%s là một ID hình ảnh không hợp lệ.

[ctx: $number Followers!]
en: %1$s Followers!
vi_VN: %1$ người theo dõi!

en: $store must be an instance of WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store
vi_VN: $store phải là một thể hiện của WP_Style_Engine_CSS_Rules_Store

[ctx: $user_name(s) followed your blog $blog_name]
en: %1$l followed your blog %2$s | %1$l followed your blog %2$s
vi_VN[0]: %1$l đã theo dõi blog %2$s

[ctx: $user_name(s) reblogged your post $post_name]
en: %1$l reblogged your post %2$s | %1$l reblogged your post %2$s
vi_VN[0]: %1$l đăng lại bài viết %2$s

[ctx: $user_names and 24 others reblogged your post $post_title]
en: %1$l and one other person reblogged your post %3$s | %1$l and %2$s others reblogged your post %3$s
vi_VN[0]: %1$l và %2$s người khác đã đăng lại bài viết %3$s của bạn

en: % Comments
vi_VN: % bình luận

en: % Responses
vi_VN: % bình luận

en: % comments
vi_VN: % bình luận

en: %(commentCount)d comment | %(commentCount)d comments
vi_VN[0]: %(commentCount)d bình luận

en: %(cost)s per year
vi_VN: %(cost)s mỗi năm

en: %(cost)s {{small}}/year{{/small}}
vi_VN: %(cost)s {{small}}/năm{{/small}}

en: %(cost)s/year
vi_VN: %(cost)s/năm

en: %(count)d posts
vi_VN: %(count)d bài

en: %(count)s Comment | %(count)s Comments
vi_VN[0]: %(count)s Bình luận

en: %(count)s Recent View{{srText}}in the past 30 days{{/srText}} | %(count)s Recent Views{{srText}}in the past 30 days{{/srText}}
vi_VN[0]: %(count)s lượt xem{{srText}}trong vòng 30 ngày qua{{/srText}}

en: %(count)s recent view in the past 30 days | %(count)s recent views in the past 30 days
vi_VN[0]: %(count)s lượt xem trong tháng qua

en: %(date)s at %(time)s
vi_VN: %(date)s lúc %(time)s

en: %(dayCount)s-day money back guarantee
vi_VN: %(dayCount)s ngày bảo đảm hoàn tiền

en: %(days)d day money back guarantee.
vi_VN: %(days)d ngày bảo đảm hoàn tiền

en: %(days)d-day full money back guarantee | %(days)d-day full money back guarantee
vi_VN[0]: %(days)d-ngày bảo đảm hoàn tiền

en: %(days)d-day money back guarantee | %(days)d-day money back guarantee
vi_VN[0]: %(days)d-ngày bảo đảm hoàn tiền

en: %(days)dd ago
vi_VN: %(days)d ngày trước

en: %(email)s is not a valid email address.
vi_VN: %(email)s là địa chỉ email tầm bậy.

en: %(hiddenSitesCount)d more hidden site. {{a}}Change{{/a}}.{{br/}}Use search to access it. | %(hiddenSitesCount)d more hidden sites. {{a}}Change{{/a}}.{{br/}}Use search to access them.
vi_VN[0]: Còn %(hiddenSitesCount)d trang ẩn. {{a}}Hiện lại{{/a}}.{{br/}}Dùng tìm kiếm để truy cập.

en: %(hours)dh ago
vi_VN: %(hours)dh trước

en: %(minutes)dm ago
vi_VN: %(minutes)d phút trước

en: %(percent)f%% of %(max)s used
vi_VN: Đã dùng %(percent)f%% trong %(max)s

en: %(revisions)d revision | %(revisions)d revisions
vi_VN[0]: %(revisions)d thay đổi

en: %(salePrice)s {{small}}for the first year{{/small}}
vi_VN: %(salePrice)s {{small}}cho năm đầu tiên{{/small}}

en: %(size)s uploaded, unlimited storage available
vi_VN: %(size)s đã được tải lên, có sẵn lưu trữ không giới hạn

en: %(username)s is a valid username.
vi_VN: %(username)s có thể sử dụng.

en: %1$1sExplore our docs%2$2s for more information, or just get started!
vi_VN: %1$1sTrực tiếp tài liệu của chúng tôi%2$2s để biết thêm thông tin hoặc chỉ để bắt đầu!

en: %1$d comments awaiting approval on %2$s
vi_VN: %1$d nhận xét trong %2$s đang chờ phê duyệt

en: %1$d comments published on %2$s
vi_VN: %1$d bình luận đăng vào %2$s

en: %1$d comments trashed from %2$s
vi_VN: %1$d nhận xét trong %2$s đã chuyển vào thùng rác

en: %1$d item in cart, total price of %2$s | %1$d items in cart, total price of %2$s
vi_VN[0]: %1$d các mặt hàng trong giỏ hàng, tổng giá %2$s

en: %1$d update functions completed. Database version is %2$s
vi_VN: %1$d cập nhật hoàn tất. Phiên bản cơ sở dữ liệu là %2$s

en: %1$d updates made to %2$s
vi_VN: %1$d sửa đổi đối với %2$s

en: %1$s #%2$s details
vi_VN: %1$s #%2$s chi tiết

en: %1$s %2$s %3$s %4$s Feed
vi_VN: Nguồn cấp %1$s %2$s %3$s %4$s

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
vi_VN: Dòng thông tin chuyên mục %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
vi_VN: %1$s %2$s %3$s Dòng bình luận

en: %1$s %2$s %3$s Feed
vi_VN: Nguồn tin %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
vi_VN: Dòng thông tin cho Thẻ %1$s %2$s %3$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
vi_VN: %1$s %2$s Dòng bình luận

en: %1$s %2$s Feed
vi_VN: Dòng thông tin %1$s %2$s

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
vi_VN: Dòng thông tin: %1$s %2$s bài viết bởi %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
vi_VN: Dòng thông tin cho %1$s %2$s kết quả tìm kiếm &#8220;%3$s&#8221;

en: %1$s %2$s was deactivated due to incompatibility with WordPress %3$s, please upgrade to %1$s %4$s or later.
vi_VN: %1$s %2$s đã bị vô hiệu hóa do không tương thích với WordPress %3$s, vui lòng nâng cấp lên %1$s %4$s hoặc cao hơn.

en: %1$s %2$s was deactivated due to incompatibility with WordPress %3$s.
vi_VN: %1$s %2$s đã bị vô hiệu hóa do không tương thích với WordPress %3$s.

en: %1$s %2$s, %3$s @ %4$s:%5$s
vi_VN: %2$s %1$s %3$s @ %4$s : %5$s

en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
vi_VN: %1$s %2$s, %3$s (%4$s)

en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
vi_VN: %2$s %1$s %3$s lúc %4$s : %5$s

en: %1$s (#%2$s)
vi_VN: %1$s (%2$s)

en: %1$s (%2$s %3$s)
vi_VN: %1$s (%2$s / %3$s)

en: %1$s (since %2$s; %3$s)
vi_VN: %1$s (từ %2$s; %3$s)

en: %1$s (since %2$s; no alternative available)
vi_VN: %1$s (từ %2$s; không có lựa chọn thay thế)

en: %1$s (since %2$s; use %3$s instead)
vi_VN: %1$s (từ %2$s; sử dụng %3$s thay thế)

en: %1$s - There is a newer version of WordPress available (%2$s)
vi_VN: %1$s - Một phiên bản mới của WordPress đang có sẵn (%2$s)

en: %1$s - We recommend a minimum MySQL version of 5.6. See: %2$s
vi_VN: %1$s - Chúng tôi đề xuất phiên bản MySQL tối thiểu 5.6. Xem: %2$s

en: %1$s - We recommend setting memory to at least 64MB. See: %2$s
vi_VN: %1$s - Chúng tôi khuyên bạn nên đặt bộ nhớ ít nhất 64MB. Xem: %2$s

en: %1$s - We recommend using a prefix with less than 20 characters. See: %2$s
vi_VN: %1$s -Chúng tôi đề nghị sử dụng hậu tố với ít hơn 20 kí tự. Xem: %2$s

en: %1$s Comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s Comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
vi_VN[0]: %1$s bình luận<span class="screen-reader-text"> ở %2$s</span>

en: %1$s Learn more about <a type="external" href="%2$s">%3$s</a>.
vi_VN: %1$s Tìm hiểu thêm <a type="external" href="%2$s">%3$s</a>.

en: %1$s MB (%2$s%%) Space Used
vi_VN: %1$s MB (%2$s%%) đã dùng

en: %1$s and %2$s
vi_VN: %1$s và %2$s.

en: %1$s and %2$s have started receiving updates.
vi_VN: %1$s và %2$s đã bắt đầu nhận được cập nhật.

en: %1$s and %2$s liked your post %3$s
vi_VN: %1$s và %2$s thích bài viết %3$s

en: %1$s and %2$s liked your post on %3$s
vi_VN: %1$s và %2$s thích bài viết trên %3$s

en: %1$s and %2$s others have started receiving updates.
vi_VN: %1$s và %2$s đã bắt đầu nhận được cập nhật.

en: %1$s and %2$s others liked your post %3$s
vi_VN: %1$s và %2$s người khác thích bài viết %3$s

en: %1$s and %2$s others liked your post on %3$s
vi_VN: %1$s và %2$s người khác thích bài viết trên %3$s

en: %1$s and %2$s others reblogged your post %3$s
vi_VN: %1$s và %2$s người khác đã đăng lại bài %3$s của bạn

en: %1$s and %2$s reblogged your post %3$s
vi_VN: %1$s và %2$s đăng lại bài viết %3$s của bạn

en: %1$s at %2$s
vi_VN: %1$s lúc %2$s

en: %1$s at %2$s %3$s
vi_VN: %1$s lúc %2$s %3$s

en: %1$s attached to %2$s
vi_VN: %1$s đã được đính kèm vào bài %2$s

en: %1$s attachments uploaded to %2$s
vi_VN: %1$s đính kèm đã được tải lên %2$s

en: %1$s by %2$s pixels
vi_VN: %1$s × %2$s pixel

en: %1$s by %2$s.
vi_VN: %1$s bởi %2$s.

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
vi_VN: %1$s đổi trạng thái bình luận sang %2$s.

en: %1$s comment<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span> | %1$s comments<span class="screen-reader-text"> on %2$s</span>
vi_VN[0]: %1$s bình luận<span class="screen-reader-text"> trong %2$s</span>

en: %1$s commented on %2$s
vi_VN: %1$s đã bình luận trong %2$s

en: %1$s could not be created: %2$s
vi_VN: %1$s không thể được tạo ra: %2$s

en: %1$s could not be installed (%2$s). <a href="%3$s">Please install it manually by clicking here.</a>
vi_VN: %1$s không thể cài đặt (%2$s). <a href="%3$s">Hãy cài đặt thủ công bằng cách nhấn vào đây.</a>

en: %1$s could not be served using the Force Download method. A redirect will be used instead.
vi_VN: %1$s không thể được phục vụ bằng phương pháp Buộc Tải xuống. Thay vào đó, một chuyển hướng sẽ được sử dụng.

en: %1$s could not be served using the X-Accel-Redirect/X-Sendfile method. A Force Download will be used instead.
vi_VN: %1$s không thể được phục vụ bằng phương pháp X-Accel-Redirect/X-Sendfile. Buộc tải xuống sẽ được sử dụng thay thế.

en: %1$s does not match pattern %2$s.
vi_VN: %1$s không khớp với mẫu %2$s.

en: %1$s does not match the expected format. Reason: %2$s
vi_VN: %1$s không khớp với định dạng dự kiến. Lý do: %2$s

en: %1$s ending in %2$s
vi_VN: %1$s kết thúc bằng %2$s

en: %1$s ending in %2$s (expires %3$s/%4$s)
vi_VN: %1$s kết thúc bằng %2$s (hết hạn%3$s/%4$s)

en: %1$s for %2$s item | %1$s for %2$s items
vi_VN[0]: %1$s cho %2$s mục

en: %1$s has been removed from your cart because it has since been modified. You can add it back to your cart <a href="%2$s">here</a>.
vi_VN: %1$s đã bị khóa khỏi giỏ hàng vì nó đã bị sửa gần đây. Bạn có thể thêm lại vào giỏ hàng <a href="%2$s">tại đây</a>.

en: %1$s is a required property of %2$s.
vi_VN: %1$s là thuộc tính bắt buộc của %2$s.

en: %1$s is deprecated. The callback from %2$s is used instead.
vi_VN: %1$s không còn được hỗ trợ. Sử dụng callback từ %2$s để thay thế.

en: %1$s is deprecated. Use %2$s instead.
vi_VN: Hãy sử dụng %2$s thay cho %1$s (sẽ sớm bị loại bỏ)

en: %1$s is low in stock. There are %2$d left.
vi_VN: %1$s sắp hết hàng. Chỉ còn %2$d sản phẩm.

en: %1$s is not %2$s.
vi_VN: %1$s không phải là một trong %2$s.

en: %1$s is not a valid %2$l.
vi_VN: %1$s không phải là %2$l hợp lệ.

en: %1$s is not a valid %2$s. Reason: %3$s
vi_VN: %1$s không phải là %2$s hợp lệ. Lý do: %3$s

en: %1$s is not of type %2$s
vi_VN: %1$s không phải là của loại %2$s

en: %1$s is not of type %2$s.
vi_VN: %1$s không phải là loại của %2$s.

en: %1$s is not one of %2$l.
vi_VN: %1$s không phải là một trong %2$l.

en: %1$s is not one of %2$s.
vi_VN: %1$s không phải là một trong %2$s.

en: %1$s is not valid. Please enter one of the following: %2$s
vi_VN: %1$s không hợp lệ. Vui lòng nhập một trong các mục dưới đây: %2$s

en: %1$s is proudly powered by %2$s
vi_VN: %1$s được xây dựng trên %2$s

en: %1$s is set to %2$s. You won't be able to upload files on your site.
vi_VN: %1$s được set là %2$s. Bạn không thể tải file trên web.

en: %1$s is yours!
vi_VN: %1$s là của bạn!

en: %1$s is yours! Start customizing it now.
vi_VN: %1$s là của bạn. Tùy biến nó ngay.

en: %1$s liked your post %2$s
vi_VN: %1$s thích bài viết %2$s

en: %1$s liked your post on %2$s
vi_VN: %1$s thích bài viết trên %2$s

en: %1$s matches %2$l, but should match only one.
vi_VN: %1$s khớp với %2$l, nhưng chỉ nên khớp với một.

en: %1$s must be a multiple of %2$s.
vi_VN: %1$s phải là bội số của %2$s.

en: %1$s must be at least %2$s character long. | %1$s must be at least %2$s characters long.
vi_VN[0]: %1$s phải dài tối thiểu %2$s ký tự.

en: %1$s must be at most %2$s character long. | %1$s must be at most %2$s characters long.
vi_VN[0]: %1$s phải dài tối đa %2$s ký tự.

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (exclusive)
vi_VN: %1$s phải nằm giữa %2$d (bao gồm) và %3$d (bao gồm)

en: %1$s must be between %2$d (exclusive) and %3$d (inclusive)
vi_VN: %1$s phải nằm giữa %2$d (không tính) và %3$d (bao gồm)

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (exclusive)
vi_VN: %1$s phải nằm giữa %2$d (bao gồm) và %3$d (không tính)

en: %1$s must be between %2$d (inclusive) and %3$d (inclusive)
vi_VN: %1$s phải ở giữa %2$d (bao hàm) and %3$d (bao hàm)

en: %1$s must be greater than %2$d
vi_VN: %1$s phải lớn hơn %2$d

en: %1$s must be greater than or equal to %2$d
vi_VN: %1$s phải lớn hơn hoặc bằng %2$d

en: %1$s must be less than %2$d
vi_VN: %1$s phải nhỏ hơn %2$d

en: %1$s must be less than or equal to %2$d
vi_VN: %1$s phải nhỏ hơn hoặc bằng %2$d

en: %1$s must contain at least %2$s item. | %1$s must contain at least %2$s items.
vi_VN[0]: %1$s phải chứa tối thiểu %2$s mục.

en: %1$s must contain at least %2$s property. | %1$s must contain at least %2$s properties.
vi_VN[0]: %1$s phải chứa ít nhất %2$s thuộc tính.

en: %1$s must contain at most %2$s item. | %1$s must contain at most %2$s items.
vi_VN[0]: %1$s phải chứa tối đa %2$s mục.

en: %1$s must contain at most %2$s property. | %1$s must contain at most %2$s properties.
vi_VN[0]: %1$s phải chứa nhiều nhất %2$s thuộc tính.

en: %1$s needs to be a %2$s object.
vi_VN: %1$s cần phải là một đối tượng %2$s.

en: %1$s on %2$s
vi_VN: %1$s trong %2$s

en: %1$s only accepts a non-empty path string, received %2$s.
vi_VN: %1$s chỉ chấp nhận một chuỗi đường dẫn không trống, đã nhận %2$s.

en: %1$s or %2$s
vi_VN: %1$s hoặc %2$s

en: %1$s posted on %3$s: %2$s
vi_VN: %1$s mới đăng trên %3$s: %2$s

en: %1$s rating based on %2$s rating | %1$s rating based on %2$s ratings
vi_VN[0]: %1$s đánh giá dựa trên %2$s đánh giá

en: %1$s reblogged your post %2$s
vi_VN: %1$s đăng lại bài %2$s của bạn

en: %1$s refunded %2$d order (%3$d item) | %1$s refunded %2$d orders (%3$d items)
vi_VN[0]: %1$s đã hoàn tiền %2$d đơn hàng (%3$d mục)

en: %1$s replied to your comment %2$s
vi_VN: %1$s trả lời bình luận %2$s

en: %1$s response to %2$s | %1$s responses to %2$s
vi_VN[0]:  %1$s bình luận cho %2$s

en: %1$s review for %2$s | %1$s reviews for %2$s
vi_VN[0]: %1$s đánh giá cho %2$s

en: %1$s sales in %2$s
vi_VN: %1$s đơn hàng trong %2$s

en: %1$s should not be called before the %2$s action.
vi_VN: %1$s không nên được gọi trước thao tác %2$s.

en: %1$s top seller this month (sold %2$d)
vi_VN: %1$s bán chạy nhất tháng này (đã bán được %2$d)

en: %1$s units of %2$s have been backordered in order #%3$s.
vi_VN: %1$s đơn vị của %2$s đã được đặt hàng trước tại đơn hàng #%3$s.

en: %1$s uploaded to %2$s
vi_VN: %1$s đã được tải lên %2$s

en: %1$s users logged in
vi_VN: %1$s người dùng đã đăng nhập

en: %1$s users logged out
vi_VN: %1$s người dùng đã đăng xuất

en: %1$s value "%2$s" must be a valid URL or file reference.
vi_VN: giá trị %1$s "%2$s" phải là URL hoặc tham chiếu tệp hợp lệ.

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
vi_VN: %1$s phiên bản %2$s đã lỗi thời. Phiên bản chính là %3$s

en: %1$s was called with an invalid level "%2$s".
vi_VN: %1$s được gọi với một level không hợp lệ "%2$s".

en: %1$s was installed but could not be activated. <a href="%2$s">Please activate it manually by clicking here.</a>
vi_VN: %1$s đã được cài đặt nhưng không thể kích hoạt. <a href="%2$s">Hãy kích hoạt thủ công bằng cách nhấn vào đây.</a>

en: %1$s, and %2$s
vi_VN: %1$s và %2$s.

en: %1$s. Menu item %2$d of %3$d.
vi_VN: %1$s. Chỉ mục thứ %2$d trong %3$d.

en: %1$s. Sub item number %2$d under %3$s.
vi_VN: %1$s. Chỉ mục con số %2$d dưới %3$s.

en: %1$s: %2$s️
vi_VN: %1$s: %2$s

en: %1$s: You are commenting using your %2$s account.
vi_VN: %1$s: Bạn đang bình luận bằng tài khoản %2$s

[ctx: %1$s: post title, %2$s: post author]
en: %1$s by %2$s
vi_VN: %1$s bởi %2$s

[ctx: %1$s: who, %2$s: when]
en: %1$s said %2$s ago
vi_VN: %1$s đã bình luận vào %2$s trước

en: %d API key permanently revoked. | %d API keys permanently revoked.
vi_VN[0]: %d API keys đã bị thu hồi vĩnh viễn.

en: %d Comments
vi_VN: %d Bình luận

en: %d Day
vi_VN: %d Ngày

en: %d Days
vi_VN: %d Ngày

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
vi_VN[0]: %d cập nhật cho plugin

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
vi_VN[0]: %d cập nhật cho giao diện

en: %d WordPress Update
vi_VN: %d cập nhât

en: %d batch executed. | %d batches executed.
vi_VN[0]: %d một loạt đã được xử lý.

en: %d block | %d blocks
vi_VN[0]: %d Khối

en: %d block added. | %d blocks added.
vi_VN[0]: Khối %d đã được thêm.

en: %d category button displayed. | %d category buttons displayed.
vi_VN[0]: Nút chuyên mục %d được hiển thị.

en: %d comment | %d comments
vi_VN[0]: %d bình luận

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
vi_VN[0]: %d bình luận không thể kiểm tra.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
vi_VN[0]: %d bình luận đã được chuyển tới Spam.

en: %d confirmation request failed to resend. | %d confirmation requests failed to resend.
vi_VN[0]: %d yêu cầu xác nhận không gửi lại được.

en: %d confirmation request re-sent successfully. | %d confirmation requests re-sent successfully.
vi_VN[0]: %d yêu cầu xác nhận được gửi lại thành công.

en: %d days
vi_VN: %d ngày

en: %d hours
vi_VN: %d giờ

en: %d item | %d items
vi_VN[0]: %d mục

en: %d item from your previous order is currently unavailable and could not be added to your cart. | %d items from your previous order are currently unavailable and could not be added to your cart.
vi_VN[0]: %d sản phẩm từ đơn hàng trước của bạn hiện không có sẵn và không thể thêm vào giỏ hàng của bạn.

en: %d left in stock
vi_VN: %d còn trong kho

en: %d minute | %d minutes
vi_VN[0]: %d phút

en: %d minutes
vi_VN: %d phút

en: %d months
vi_VN: %d tháng

en: %d note | %d notes
vi_VN[0]: %d ghi chú

en: %d other person
vi_VN: %d người khác

en: %d pattern found | %d patterns found
vi_VN[0]: %d mẫu được tìm thấy

en: %d person
vi_VN: %d người

en: %d post | %d posts
vi_VN[0]: %d bài viết

en: %d product | %d products
vi_VN[0]: %d sản phẩm

en: %d request deleted successfully. | %d requests deleted successfully.
vi_VN[0]: %d yêu cầu được xóa thành công.

en: %d request failed to delete. | %d requests failed to delete.
vi_VN[0]: %d yêu cầu không xóa được.

en: %d request marked as complete. | %d requests marked as complete.
vi_VN[0]: %d yêu cầu được đánh dấu hoàn thành.

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
vi_VN[0]: Đã tìm thấy %d kết quả, sử dụng các phím mũi tên lên và xuống để điều hướng.

en: %d result found. | %d results found.
vi_VN[0]: Tìm thấy %d kết quả.

en: %d scheduled task completed. | %d scheduled tasks completed.
vi_VN[0]: %d nhiệm vụ sắp đặt được hoàn thành.

en: %d seconds
vi_VN: %d giây

en: %d selected
vi_VN: %d được chọn

en: %d themes found
vi_VN: %d giao diện được tìm thấy

en: %d transients rows cleared
vi_VN: Đã xóa %d các dòng bộ nhớ đệm tạm thời

en: %d webhook permanently deleted. | %d webhooks permanently deleted.
vi_VN[0]: %d webhooks được xóa vĩnh viễn.

en: %d years
vi_VN: %d năm

en: %dd
vi_VN: %d ngày

en: %dh
vi_VN: %d giờ

en: %dm
vi_VN: %d phút

en: %qty% variations
vi_VN: %qty% biến thể

en: %s %s views
vi_VN: %s %s lượt xem

en: %s &#8212; WordPress
vi_VN: %1$s &#8212; WordPress

en: %s (Copy)
vi_VN: %s (Sao chép)

en: %s (Draft)
vi_VN: %s (Nháp)

en: %s (Invalid)
vi_VN: %s (Không hợp lệ)

en: %s (No longer exists)
vi_VN: %s (Không tồn tại nữa)

en: %s (Pending)
vi_VN: %s (Chờ duyệt)

en: %s (Required)
vi_VN: %s (Bắt buộc)

en: %s / mo
vi_VN: %s / tháng

en: %s <small>for the first year</small>
vi_VN: %s <small>cho năm đầu tiên</small>

en: %s <span class="says">says:</span>
vi_VN: %s <span class="says">nói:</span>

en: %s <span class="screen-reader-text">Comment</span> | %s <span class="screen-reader-text">Comments</span>
vi_VN[0]: %s <span class="screen-reader-text">Bình luận</span>

[ctx: %s = human-readable time difference]
en: %s ago
vi_VN: %s trước

en: %s Active Installations
vi_VN: %s lượt cài đặt và kích hoạt

en: %s Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện %s

en: %s Comment | %s Comments
vi_VN[0]: %s Bình luận

en: %s Comment in moderation | %s Comments in moderation
vi_VN[0]: %s bình luận cần kiểm duyệt

en: %s Comments
vi_VN: %s Bình luận

en: %s Follower | %s Followers
vi_VN[0]: %s người theo dõi

en: %s Followers!
vi_VN: %s người theo dõi!

en: %s Like | %s Likes
vi_VN[0]: %s lượt thích

en: %s MB Space Allowed
vi_VN: %s MB cho phép

en: %s Page | %s Pages
vi_VN[0]: %s Trang

en: %s Post | %s Posts
vi_VN[0]: %s Bài viết

en: %s Reblog | %s Reblogs
vi_VN[0]: %s lượt đăng lại

en: %s Settings
vi_VN: Cài đặt %s

en: %s Sign-in
vi_VN: Đăng nhập từ %s

en: %s Sign-in Access Removed
vi_VN: Gỡ đăng nhập từ %s

en: %s Sign-in from %s
vi_VN: Đăng nhập %s từ %s

en: %s Sites
vi_VN: %s Trang

en: %s Website Administrator | %s Website Administrators
vi_VN[0]: %s Quản trị viên blog

en: %s Year Anniversary Achievement
vi_VN: %s Năm

en: %s [Autosave]
vi_VN: %s [Tự động lưu]

en: %s [Current Revision]
vi_VN: %s [Phiên bản hiện tại]

en: %s actions
vi_VN: %s hành động

en: %s activated successfully. You will now receive updates for this product.
vi_VN: %s được kích hoạt thành công. Bây giờ bạn sẽ nhận được cập nhật cho sản phẩm này.

en: %s ago
vi_VN: %s trước

en: %s and %d other region | %s and %d other regions
vi_VN[0]: %s và %d các vùng khác

en: %s approved | %s approved
vi_VN[0]: %s được thông qua

en: %s approved comment | %s approved comments
vi_VN[0]: %s bình luận được duyệt

en: %s average gross daily sales
vi_VN: %s tổng bình quân doanh số hàng ngày

en: %s average gross monthly sales
vi_VN: %s tổng bình quân doanh số hàng tháng

en: %s average net daily sales
vi_VN: %s doanh thu trung bình theo ngày

en: %s average net monthly sales
vi_VN: %s doanh thu trung bình theo tháng

en: %s block selected. | %s blocks selected.
vi_VN[0]: %s block được chọn.

en: %s bloggers like this.
vi_VN: %s người thích bài này.

en: %s cannot be empty.
vi_VN: %s không được để trống.

en: %s cannot be updated.
vi_VN: %s không thể cập nhật được.

en: %s charged for shipping
vi_VN: %s phí giao hàng

en: %s column | %s columns
vi_VN[0]: %s cột

en: %s comment | %s comments
vi_VN[0]: %s Bình luận

en: %s comment approved. | %s comments approved.
vi_VN[0]: Đã duyệt bình luận %s.

en: %s comment marked as spam. | %s comments marked as spam.
vi_VN[0]: Đã đánh dấu bình luận của %s là spam.

en: %s comment moved to the Trash. | %s comments moved to the Trash.
vi_VN[0]: Đã chuyển %s bình luận vào Thùng rác.

en: %s comment permanently deleted. | %s comments permanently deleted.
vi_VN[0]: Đã xóa vĩnh viễn bình luận của %s.

en: %s comment restored from the Trash. | %s comments restored from the Trash.
vi_VN[0]: Đã khôi phục %s bình luận từ Thùng rác

en: %s comment restored from the spam. | %s comments restored from the spam.
vi_VN[0]: Đã bỏ đánh dấu spam bình luận của %s.

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
vi_VN[0]: %s bình luận bị phát hiện là spam.

en: %s commented:
vi_VN: %s bình luận:

en: %s connected successfully
vi_VN: %s kết nối thành công

en: %s could not be located. Please try another nearby city. For example: Kansas City; Springfield; Portland.
vi_VN: Không thể xác định được %s. Hãy thử những nơi khác gần đó. Ví dụ: Hà Nội, Đà Nẵng, Hồ Chí Minh.

en: %s coupon moved to the Trash. | %s coupons moved to the Trash.
vi_VN[0]: %s ưu đãi đã bị đưa vào thùng rác.

en: %s coupon not updated, somebody is editing it. | %s coupons not updated, somebody is editing them.
vi_VN[0]: %s ưu đãi không được cập nhật, có ai đó đang chỉnh sửa nó.

en: %s coupon permanently deleted. | %s coupons permanently deleted.
vi_VN[0]: Phiếu ưu đãi %s đã được xóa vĩnh viễn.

en: %s coupon restored from the Trash. | %s coupons restored from the Trash.
vi_VN[0]: Mã ưu đãi %s đã được phục hồi từ Thùng rác.

en: %s coupon updated. | %s coupons updated.
vi_VN[0]: Mã ưu đãi %s đã được cập nhật.

en: %s coupons used in total
vi_VN: %s mã ưu đãi được sử dụng trong tổng

en: %s critical issue | %s critical issues
vi_VN[0]: %s vấn đề nghiêm trọng

en: %s customer review | %s customer reviews
vi_VN[0]: %s đánh giá của khách hàng

en: %s data
vi_VN: %s dữ liệu

en: %s day | %s days
vi_VN[0]: %s ngày

en: %s discount
vi_VN: ưu đãi %s

en: %s discounts in total
vi_VN: giảm giá %s trong tổng đơn hàng

en: %s does not exist.
vi_VN: %s không tồn tại.

en: %s does not match any of the expected formats.
vi_VN: %s không khớp với bất kỳ định dạng dự kiến nào.

en: %s download remaining | %s downloads remaining
vi_VN[0]: %s lượt tải còn lại

en: %s element. | %s elements.
vi_VN[0]: %s phần tử.

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
vi_VN: %s vượt quá kích thước tải lên tối đa trong chương trình Tải lên bằng trình duyệt của bạn

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
vi_VN: Tập tin %s có dung lượng vượt quá mức tối đa được phép tải lên.

en: %s failed to embed.
vi_VN: %s không thể nhúng.

en: %s failed while writing image to stream.
vi_VN: %s không thể ghi ảnh vào stream.

en: %s failed. Contact your hosting provider.
vi_VN: %s thất bại. Liên hệ nhà cung cấp dịch vụ hosting của bạn.

en: %s false positive | %s false positives
vi_VN[0]: %s cảnh báo sai

en: %s fee
vi_VN: Phí %s

en: %s field
vi_VN: Trường %s

en: %s from now
vi_VN: %s từ bây giờ

en: %s gross sales in this period
vi_VN: %s tổng doanh thu trong giai đoạn này

en: %s has been activated.
vi_VN: %s đã được kích hoạt!

en: %s has been added to your cart. | %s have been added to your cart.
vi_VN[0]: %s đã được thêm vào giỏ hàng.

en: %s has been deactivated.
vi_VN: %s đã được hủy kích hoạt.

en: %s has been logged out.
vi_VN: %s đã thoát ra.

en: %s has been removed from your cart because it can no longer be purchased. Please contact us if you need assistance.
vi_VN: %s đã được xóa bỏ khỏi giỏ hàng của bạn vì nó không còn có thể mua được nữa. Vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: %s has been updated.
vi_VN: %s đã cập nhật.

en: %s has duplicate items.
vi_VN: %s có mục trùng lặp.

en: %s has taken over and is currently customizing.
vi_VN: %s đã được tiếp nhận và đang được chỉnh sửa.

en: %s has taken over and is currently editing.
vi_VN: %s đã truy cập và đang biên tập bài viết.

en: %s hour | %s hours
vi_VN[0]: %s giờ

en: %s import completed successfully
vi_VN: %s đã được nhập thành công

en: %s in stock
vi_VN: còn %s hàng

en: %s is a protected WP option and may not be modified
vi_VN: %s là một lựa chọn không thể thay đổi

en: %s is a required field | %s are required fields
vi_VN[0]: %s là các mục bắt buộc

en: %s is a required field.
vi_VN: %s là mục bắt buộc.

en: %s is already active.
vi_VN: %s đã được kích hoạt.

en: %s is already customizing this changeset. Do you want to take over?
vi_VN: %s đang tuỳ chỉnh. Bạn có muốn thay thế?

en: %s is already customizing this changeset. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
vi_VN: %s đang tuỳ chỉnh. Vui lòng chờ tới khi hoàn tất để thử lại. Lần thay đổi gần nhất của bạn đã tự động lưu.

en: %s is already customizing this site. Do you want to take over?
vi_VN: %s đang trong mục Tuỳ chỉnh của site. Bạn có muốn thay thế?

en: %s is already customizing this site. Please wait until they are done to try customizing. Your latest changes have been autosaved.
vi_VN: %s đang tuỳ chỉnh Giao diện. Vui lòng đợi tới khi người này chỉnh sửa xong. Các thay đổi mới nhất của bạn đã được tự động lưu lại.

en: %s is available
vi_VN: %s có sẵn

en: %s is currently editing
vi_VN: %s đang biên tập

en: %s is currently editing this post.
vi_VN: %s đang sửa bài viết này.

en: %s is currently editing this post. Do you want to take over?
vi_VN: %s đang sửa bài viết này. Bạn muốn thay thế?

en: %s is forbidden
vi_VN: %s bị cấm

en: %s is not a valid IP address.
vi_VN: %s không phải là địa chỉ IP hợp lệ.

en: %s is not a valid UUID.
vi_VN: %s không phải là UUID hợp lệ.

en: %s is not a valid email address.
vi_VN: %s không phải là địa chỉ email hợp lệ.

en: %s is not a valid phone number.
vi_VN: %s không phải là số điện thoại hợp lệ.

en: %s is not a valid postcode / ZIP.
vi_VN: %s không phải là mã bưu điện hợp lệ.

en: %s is not a valid role.
vi_VN: %s không phải là một vai trò hợp lệ.

en: %s is out of stock.
vi_VN: %s đã hết hàng.

en: %s is required
vi_VN: %s là bắt buộc

en: %s is required to strip image meta.
vi_VN: Yêu cầu phải có %s để bỏ dữ liệu meta của ảnh.

en: %s is yours!
vi_VN: %s là của bạn

en: %s item | %s items
vi_VN[0]: %s mục

en: %s item with no issues detected | %s items with no issues detected
vi_VN[0]: %s mục không phát hiện vấn đề

en: %s items
vi_VN: %s item

en: %s items purchased
vi_VN: %s các mặt hàng đã mua

en: %s like | %s likes
vi_VN[0]: %s lượt thích

en: %s link deleted. | %s links deleted.
vi_VN[0]: %s liên kết bị xóa

en: %s matches more than one of the expected formats.
vi_VN: %s khớp với hơn một định dạng dự kiến.

en: %s media file attached. | %s media files attached.
vi_VN[0]: %s tập tin đa phương tiện đã đính kèm.

en: %s media file detached. | %s media files detached.
vi_VN[0]: %s tập tin đã phương tiện đã được tách.

en: %s media file moved to the Trash. | %s media files moved to the Trash.
vi_VN[0]: %s tập tin đa phương tiện đã chuyển vào thùng rác.

en: %s media file permanently deleted. | %s media files permanently deleted.
vi_VN[0]: %s tệp tin đa phương tiện đã bị xóa vĩnh viễn.

en: %s media file restored from the Trash. | %s media files restored from the Trash.
vi_VN[0]: %s Phục hồi tập tin đa phương tiện từ thùng rác.

en: %s menu
vi_VN: menu %s

en: %s min | %s mins
vi_VN[0]: %s phút

en: %s minute | %s minutes
vi_VN[0]: %s phút

en: %s missed spam | %s missed spam
vi_VN[0]: %s spam để lọt

en: %s month | %s months
vi_VN[0]: %s tháng

en: %s more word | %s more words
vi_VN[0]: %s từ nữa

en: %s net sales in this period
vi_VN: %s doanh thu thực lãnh trong giai đoạn này

en: %s net sales this month
vi_VN: doanh thu %s tháng này

en: %s notes
vi_VN: %s ghi chú

en: %s on WordPress.com
vi_VN: %s trên WordPress.com

en: %s order moved to the Trash. | %s orders moved to the Trash.
vi_VN[0]: %s đơn hàng được đưa vào thùng rác.

en: %s order not updated, somebody is editing it. | %s orders not updated, somebody is editing them.
vi_VN[0]: Đơn hàng %s không thể cập nhật, có người đang sửa nó.

en: %s order permanently deleted. | %s orders permanently deleted.
vi_VN[0]: %s đơn hàng đã được xoá vĩnh viễn.

en: %s order restored from the Trash. | %s orders restored from the Trash.
vi_VN[0]: %s đơn hàng đã được phục hồi từ thùng rác.

en: %s order updated. | %s orders updated.
vi_VN[0]: %s đơn hàng đã được cập nhật.

en: %s orders placed
vi_VN: %s đơn hàng được đặt hàng

en: %s other person
vi_VN: %s người khác

en: %s out of 5
vi_VN: %s trên 5

en: %s page
vi_VN: Trang %s

en: %s page moved to the Trash. | %s pages moved to the Trash.
vi_VN[0]: Đã chuyển %s trang vào Thùng rác.

en: %s page not updated, somebody is editing it. | %s pages not updated, somebody is editing them.
vi_VN[0]: %s trang chưa được cập nhật, ai đó đồng thời đang sửa nó.

en: %s page permanently deleted. | %s pages permanently deleted.
vi_VN[0]: %s trang đã được xóa vĩnh viễn.

en: %s page restored from the Trash. | %s pages restored from the Trash.
vi_VN[0]: %s trang đã được phục hồi từ thùng rác.

en: %s page updated. | %s pages updated.
vi_VN[0]: %s trang đã được cập nhật.

en: %s parameter is missing
vi_VN: %s tham số bị mất

en: %s parameter must be a valid JSON string.
vi_VN: Tham số %s phải là chuỗi JSON hợp lệ.

en: %s pending comment | %s pending comments
vi_VN[0]: %s bình luận đang chờ duyệt

en: %s people
vi_VN: %s người

en: %s people like this
vi_VN: %s thích bài này

en: %s people reblogged it so far. Nice!
vi_VN: Đã có %s người đăng lại. Tuyệt!

en: %s per month
vi_VN: %s mỗi tháng

en: %s per year
vi_VN: %s mỗi năm

en: %s person
vi_VN: %s người

en: %s person likes this
vi_VN: %s người thích bài này

en: %s plugin deactivated during WordPress upgrade.
vi_VN: %s plugin đã bị vô hiệu hóa trong quá trình nâng cấp WordPress.

en: %s plugin successfully updated.
vi_VN: %s gói mở rộng cập nhật thành công.

en: %s plugins successfully updated.
vi_VN: %s gói mở rộng cập nhật thành công.

en: %s post by this author | %s posts by this author
vi_VN[0]: %s bài viết bởi tác giả này

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
vi_VN[0]: Đã chuyển %s bài viết vào Thùng rác.

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
vi_VN[0]: %s bài viết chưa được cập nhật, ai đó đồng thời đang sửa nó.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
vi_VN[0]: %s bài viết đã được xóa ngay lập tức.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
vi_VN[0]: %s bài viết đã được phục hồi từ thùng rác.

en: %s post updated. | %s posts updated.
vi_VN[0]: %s bài viết được cập nhật.

en: %s posted:
vi_VN: %s đã đăng:

en: %s previous order linked | %s previous orders linked
vi_VN[0]: %s đơn hàng trước đã được liên kết

en: %s product | %s products
vi_VN[0]: %s sản phẩm

en: %s product imported | %s products imported
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã được nhập vào

en: %s product moved to the Trash. | %s products moved to the Trash.
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã chuyển vào thùng rác.

en: %s product not updated, somebody is editing it. | %s products not updated, somebody is editing them.
vi_VN[0]: Sản phẩm %s chưa được cập nhật, một ai đó đang chỉnh sửa nó.

en: %s product permanently deleted. | %s products permanently deleted.
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã được xóa.

en: %s product restored from the Trash. | %s products restored from the Trash.
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã được phục hồi từ thùng rác.

en: %s product updated | %s products updated
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã được cập nhật

en: %s product updated. | %s products updated.
vi_VN[0]: %s đã được cập nhật.

en: %s product was skipped | %s products were skipped
vi_VN[0]: %s sản phẩm đã bị bỏ qua

en: %s purchases for the selected items
vi_VN: %s lượt mua của các sản phẩm đã chọn

en: %s quantity
vi_VN: %s số lượng

en: %s rates
vi_VN: %s tỷ lệ

en: %s rating
vi_VN: %s đánh giá

en: %s reblogged this
vi_VN: %s đã đăng lại bài này

en: %s recommended improvement | %s recommended improvements
vi_VN[0]: %s Cải tiến được đề xuất

en: %s removed.
vi_VN: %s đã xóa.

en: %s reported this comment as not spam.
vi_VN: %s thông báo bình luận này không phải spam.

en: %s reported this comment as spam.
vi_VN: %s thông báo bình luận này là spam.

en: %s requires at least one selection
vi_VN: %s yêu cầu ít nhất một lựa chọn

en: %s response | %s responses
vi_VN[0]: %s phản hồi

en: %s sales for the selected items
vi_VN: %s danh thu của các sản phẩm đã chọn

en: %s second | %s seconds
vi_VN[0]: %s giây

en: %s signups in this period
vi_VN: %s đăng ký vào giai đoạn này

en: %s site | %s sites
vi_VN[0]: %s blog

en: %s submenu
vi_VN: %s menu con

en: %s subscription expired
vi_VN: %s đã hết hạn

en: %s theme successfully updated.
vi_VN: %s giao diện cập nhật thành công.

en: %s themes
vi_VN: %s giao diện

en: %s themes successfully updated.
vi_VN: %s giao diện cập nhật thành công.

en: %s update available | %s updates available
vi_VN[0]: %s cập nhật mới

en: %s update failed.
vi_VN: %s cập nhật thất bại.

en: %s updated successfully.
vi_VN: %s cập nhật thành công.

en: %s updates failed.
vi_VN: %s cập nhật thất bại.

en: %s user | %s users
vi_VN[0]: %s người dùng

en: %s user deleted. | %s users deleted.
vi_VN[0]: %s thành viên đã bị xoá

en: %s username:
vi_VN: %s tài khoản:

en: %s values must be non-empty strings.
vi_VN: giá trị %s phải là chuỗi không trống.

en: %s week | %s weeks
vi_VN[0]: %s tuần

en: %s worth of coupons used
vi_VN: %s giá trị mã ưu đãi được sử dụng

en: %s would like to connect to your store
vi_VN: %s muốn kết nối tới cửa hàng của bạn

en: %s year | %s years
vi_VN[0]: %s năm

en: %s ‹ Reader
vi_VN: %s ‹ Đọc

en: %s/year
vi_VN: %s/năm

en: %s: Image
vi_VN: Ảnh của %s

en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
vi_VN: &#8220;%s&#8221; (Chỉnh sửa)

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
vi_VN: &#8220;%s&#8221; không thể tải lên.

en: &#8220;%s&#8221; is locked
vi_VN: &#8220;%s&#8221; đã bị khóa

en: &#8592; Cancel audio playlist
vi_VN: &#8592; Hủy danh sách phát file âm thanh

en: &#8592; Cancel gallery
vi_VN: &#8592; Bỏ bộ sưu tập

en: &#8592; Cancel video playlist
vi_VN: Hủy danh sách chơi video

en: &#8592; Go to library
vi_VN: &#8592; Tới thư viện

en: &laquo; Back
vi_VN: &laquo; Quay lại

en: &laquo; Older Comments
vi_VN: &laquo; Bình luận cũ hơn

en: &laquo; Older Entries
vi_VN: &laquo;  Bài viết cũ nhất

en: &laquo; Previous
vi_VN: &laquo; Trang trước

en: &laquo; Previous Entries
vi_VN: &laquo; Những bài viết trước

en: &laquo; Previous Page
vi_VN: &laquo; Trang trước

en: &laquo; Return to Stats
vi_VN: &laquo; Quay về trang thống kê

en: &larr; Back
vi_VN: &larr; Trở lại

en: &larr; Back to %s
vi_VN: &larr; Quay lại %s

en: &larr; Back to previous step
vi_VN: &larr; Quay lại bước trước

en: &larr; Go to Categories
vi_VN: &larr; Đến Chuyên mục

en: &larr; Go to Link Categories
vi_VN: &larr; Đến Liên kết Danh mục

en: &larr; Go to Pattern Categories
vi_VN: &larr; Chuyển đến Danh mục mẫu

en: &larr; Go to Tags
vi_VN: &larr; Tới mục Thẻ

en: &larr; Go to Users
vi_VN: &larr; Tới Tài khoản

en: &larr; Go to editor
vi_VN: &larr; Tới trình soạn thảo

en: &larr; Previous
vi_VN: &larr; Trước

en: &lt; Prev
vi_VN: &lt; Trang trước

en: &mdash; No Change &mdash;
vi_VN: &mdash; Không đổi &mdash;

en: &mdash; No role for this site &mdash;
vi_VN: &mdash; Trang mạng này không được chỉ định vai trò nào &mdash;

en: &mdash; Select &mdash;
vi_VN: &mdash; Chọn &mdash;

en: &nbsp;&ndash; Page %s
vi_VN: &nbsp;&ndash; Trang %s

en: &ndash;OR&ndash;
vi_VN: &ndash; HOẶC &ndash;

en: (%d votes)
vi_VN: (%d đánh giá)

en: (%s author archive, opens in a new tab)
vi_VN: (%s lưu trữ tác giả, mở trong tab mới)

en: (%s comment) | (%s comments)
vi_VN[0]: (%s bình luận)

en: (%s ratings)
vi_VN: (%s đánh giá)

en: (%s website link, opens in a new tab)
vi_VN: (%s liên kết website, mở trong tab mới)

en: (Address never made public)
vi_VN: (Địa chỉ sẽ được ẩn)

en: (Does not support 64bit values)
vi_VN: (Không hỗ trợ giá trị 64bit)

en: (Edit)
vi_VN: ( Chỉnh sửa)

en: (Home link, opens in a new tab)
vi_VN: (Link trang chủ, mở trong tab mới)

en: (Latest version: %s)
vi_VN: (Phiên bản mới nhất: %s)

en: (Leave at 0 for no rating.)
vi_VN: (Đặt 0 nếu không đánh giá)

en: (Only administrators will see this message.)
vi_VN: (Chỉ quản trị viên mới thấy thông báo này.)

en: (Only admins can see this message)
vi_VN: (Chỉ các admin mới thấy được tin nhắn này)

en: (Optional) Enter a custom message to be sent with your invitation.
vi_VN: (Tùy chọn) Gửi kèm lời mời với một thông điệp.

en: (Private post)
vi_VN: (Bài viết riêng tư)

en: (Public)
vi_VN: (Công khai)

en: (Signup has been disabled. Only members of this site can comment.)
vi_VN: (Đăng ký chưa được cho phép. Bình luận chỉ dành cho thành viên của trang mạng.)

en: (Supports 64bit values)
vi_VN: (Hỗ trợ giá trị 64bit)

en: (Unattached)
vi_VN: (Không được sử dụng)

en: (Untitled)
vi_VN: (Không có tựa đề)

en: (Your site is performing updates over FTP due to file ownership. Talk to your hosting company.)
vi_VN: (Trang web của bạn đang thực hiện cập nhật qua FTP do quyền sở hữu tệp. Hãy liên hệ với nhà cung cấp hosting của bạn.)

en: (at most 10)
vi_VN: (nhiều nhất là 10)

en: (at most 15)
vi_VN: (nhiều nhất là 15)

en: (billed yearly)
vi_VN: (thanh toán hàng năm)

en: (can be backordered)
vi_VN: (có thể đặt hàng trước)

en: (estimated for %s)
vi_VN: (ước tính cho %s)

en: (ex. VAT)
vi_VN: (chưa VAT)

en: (ex. tax)
vi_VN: (chưa thuế)

en: (incl. VAT)
vi_VN: (gồm VAT)

en: (incl. tax)
vi_VN: (gồm thuế)

en: (includes %s)
vi_VN: (bao gồm %s)

en: (no author)
vi_VN: (không có tác giả)

en: (no parent)
vi_VN: (không có trang mẹ)

en: (no title)
vi_VN: (không có tựa đề)

en: (not found)
vi_VN: (không tìm thấy)

en: (opens in a new tab)
vi_VN: (mở trong cửa sổ mới)

en: (required)
vi_VN: (bắt buộc)

en: (undo)
vi_VN: (hoàn tác)

[ctx: (user commenting) on (post title)]
en: %1$s on %2$s
vi_VN: %1$s trong %2$s

en: * The results are cached and are updated every hour
vi_VN: * Kết quả được cập nhật mỗi giờ

en: * This category is also a tag. Converting it will add that tag to all posts that are currently in the category.
vi_VN: * Chuyên mục này cũng là thẻ. Sau khi chuyển đổi, thẻ này sẽ được thêm vào các bài viết trong chuyên mục này.

en: * This category is also a tag. The converter has added that tag to all posts currently in the category. If you want to remove it, please confirm that all tags were added successfully, then delete it from the <a href="%s">Manage Categories</a> page.
vi_VN: * Chuyên mục này cũng là thẻ. Thẻ này đã được thêm vào các bài viết trong chuyên mục này. Nếu bạn muốn xóa chuyên mục này, hãy chắn chắn là thẻ đã được thêm đầy đủ, sau đó hãy xóa ở trang <a href="%s">Quản lý chuyên mục</a>

en: * This tag is also a category. The converter has added all posts from it to the category. If you want to remove it, please confirm that all posts were added successfully, then delete it from the <a href="%s">Manage Tags</a> page.
vi_VN: * Thẻ này cũng là chuyên mục. Các bài viết có thẻ này đã được xếp vào chuyên mục tương ứng. Nếu bạn muốn xóa thẻ này, hãy chắn chắn các bài viết của bạn đã được xếp hết vào chuyên mục tương ứng này, và bạn có thể xóa thẻ ở trang <a href="%s">Quản lý thẻ</a>.

en: * This tag is also a category. When converted, all posts associated with the tag will also be in the category.
vi_VN: * Thẻ này cũng là chuyên mục. Sau khi chuyển đổi, các bài viết có thẻ này cũng sẽ nằm trong chuyên mục.

en: + Add Address Line 2
vi_VN: Thêm dòng địa chỉ 2

en: + Add New Category
vi_VN: + Thêm chuyên mục

en: + Add New WordPress
vi_VN: + Thêm một WordPress mới

en: + Add account
vi_VN: + Thêm tài khoản

en: + Create New Menu
vi_VN: + Tạo Menu mới

en: , billed yearly
vi_VN: , thanh toán hàng năm

en: - %1$s (from version %2$s to %3$s)
vi_VN: - %1$s (từ phiên bản %2$s đến %3$s)

en: - %1$s (from version %2$s to %3$s)%4$s
vi_VN: - %1$s (từ phiên bản %2$s đến %3$s)%4$s

en: - %1$s version %2$s
vi_VN: - %1$s phiên bản %2$s

en: - %1$s version %2$s%3$s
vi_VN: - %1$s phiên bản %2$s%3$s

en: - Select -
vi_VN: - Chọn -

en: ... like this one, which is right aligned.
vi_VN: ... như thế này, được căn phải.

en: ...or something like this:
vi_VN: ... hoặc cái gì đó như thế này:

en: .blog Domain
vi_VN: Tên miền .blog

en: .htaccess rules
vi_VN: quy tắc .htaccess

en: /month, billed yearly
vi_VN: mỗi tháng, thanh toán hằng năm

en: 1 Comment
vi_VN: 1 bình luận

en: 1 Comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
vi_VN: 1 bình luận <span class="screen-reader-text"> ở %s</span>

en: 1 comment
vi_VN: 1 Bình luận

en: 1 hour
vi_VN: 1 giờ

en: 1 item | %s items
vi_VN[0]: %s chỉ mục

en: 1 minute
vi_VN: 1 phút

en: 1 page not updated, somebody is editing it.
vi_VN: 1 trang chưa được cập nhật, ai đó đang biên soạn trang này.

en: 1 post not updated, somebody is editing it.
vi_VN: 1 bài viết không được cập nhật, ai đó đang sửa nó.

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
vi_VN: %1$s trên %2$s

en: 1GB Storage Space
vi_VN: 1GB dung lượng

en: 1st
vi_VN: Mùng 1

en: 2 minutes
vi_VN: 2 phút

en: 24/7 Support
vi_VN: Trợ giúp 24/7

en: 30 days
vi_VN: 30 ngày

en: 30 minutes
vi_VN: 30 phút

en: 3GB Storage Space
vi_VN: 3GB dung lượng

en: 4 minutes
vi_VN: 4 phút

en: 7 days
vi_VN: 7 ngày

en: <a %s>Take a deep dive</a>
vi_VN: <a %s>Xem chi tiết</a>

en: <a class="subscribe-footer-link" style="color: #555 !important; font-size: 14px; text-decoration: none !important;" href="%1$s">Thanks for flying with <img src="%2$s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" height="16" /> WordPress.com</a>
vi_VN: <a class="subscribe-footer-link" style="color: #555 !important; font-size: 14px; text-decoration: none !important;" href="%1$s">Cảm ơn đã cất cánh cùng <img src="%2$s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" height="16" /> WordPress.com</a>

en: <a class="subscribe-footer-link" style="color: #555 !important; font-size: 14px; text-decoration: none;" href="%1$s">Thanks for flying with <img src="%2$s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" height="16" data-tracks-link-desc="footer-wordpress"/> WordPress.com</a>
vi_VN: <a class="subscribe-footer-link" style="color: #555 !important; font-size: 14px; text-decoration: none;" href="%1$s">Cảm ơn đã cất cánh cùng <img src="%2$s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" height="16" data-tracks-link-desc="footer-wordpress"/> WordPress.com</a>

en: <a class="subscribe-footer-link" style="color: #555 !important; font-size: 14px; text-decoration: none;" href="%s">Thanks for flying with <img src="%s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" and height="17" /> Jetpack</a>
vi_VN: <a class="subscribe-footer-link" style="color: #555 !important; font-size: 14px; text-decoration: none;" href="%s">Cảm ơn đã cất cánh cùng <img src="%s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" and height="17" /> Jetpack</a>

en: <a class="subscribe-footer-link" style="color: #555 !important; font-size: 14px; text-decoration: none;" href="%s">Thanks for flying with <img src="%s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" height="16" /> WordPress.com</a>
vi_VN: <a class="subscribe-footer-link" style="color: #555 !important; font-size: 14px; text-decoration: none;" href="%s">Cảm ơn đã cất cánh cùng <img src="%s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" height="16" /> WordPress.com</a>

en: <a href="%1$s" %2$s>Learn how to describe the purpose of the image%3$s</a>. Leave empty if the image is purely decorative.
vi_VN: <a href="%1$s" %2$s>Mô tả nội dung ảnh%3$s</a>. Để trống nếu ảnh chỉ dùng để trang trí.

en: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Update %2$s</a> or learn how to <a href="%3$s" class="browse-happy-link">browse happy</a>
vi_VN: <a href="%1$s" class="update-browser-link">Nâng cấp %2$s</a> hoặc học cách để <a href="%3$s" class="browse-happy-link">duyệt hữu hiệu</a>

en: <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="%2$s">In response to <strong>%3$s</strong>:</a>
vi_VN: <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="%2$s">Phản hồi tới <strong>%3$s</strong>:</a>

en: <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="comment-author">%2$s</a> commented on <a href="%3$s" data-tracks-link-desc="post-url">%4$s</a>
vi_VN: <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="comment-author">%2$s</a> bình luận trong <a href="%3$s" data-tracks-link-desc="post-url">%4$s</a>

en: <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="comment-author-url">%2$s</a> commented on <a href="%3$s" data-tracks-link-desc="post-url">%4$s</a>
vi_VN: <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="comment-author-url">%2$s</a> bình luận trong <a href="%3$s" data-tracks-link-desc="post-url">%4$s</a>

en: <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="parent-comment-url">In response to <strong>%2$s</strong>:</a>
vi_VN: <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="parent-comment-url">Phản hồi tới <strong>%2$s</strong>:</a>

en: <a href="%1$s" id="%2$s">%3$s bloggers</a> like this.
vi_VN: <a href="%1$s" id="%2$s">%3$s người</a> thích bài này.

en: <a href="%1$s" target="_blank">Great passwords</a> use upper and lower case characters, numbers, and symbols like <em>%2$s</em>.
vi_VN: <a href="%1$s" target="_blank">Những mật khẩu tuyệt vời</a> sử dụng các kí tự chữ hoa và chữ thường, số, và các ký tự như <em>%2$s</em>

en: <a href="%1$s" target="_blank">Unsubscribe</a> or modify your <a href="%2$s" target="_blank">subscription options</a>.
vi_VN: <a href="%1$s" target="_blank">Hủy đăng ký</a> hoặc chỉnh sửa <a href="%2$s" target="_blank">tùy chọn theo dõi</a>.

en: <a href="%1$s">%2$s</a> reblogged <a href="%3$s">%4$s</a> on <a href="%5$s">%6$s</a>. Congrats!
vi_VN: <a href="%1$s">%2$s</a> đăng lại <a href="%3$s">%4$s</a> trong <a href="%5$s">%6$s</a>. Chúc mừng!

en: <a href="%1$s">%2$s</a> reblogged <a href="%3$s">%4$s</a> to %5$s %6$s on <a href="%7$s">%8$s</a>. Congrats!
vi_VN: <a href="%1$s">%2$s</a> đăng lại <a href="%3$s">%4$s</a> đến %5$s %6$s trong <a href="%7$s">%8$s</a>. Chúc mừng!

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
vi_VN[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> đã chặn %2$s spam.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
vi_VN[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> đã bảo vệ site của bạn từ<a href="%2$s">%3$s các bình luận spam</a>.

en: <a href="%1$s">Edit</a> or <a href="%2$s">preview</a> your Privacy Policy page content.
vi_VN: <a href="%1$s">Chỉnh sửa </a> hoặc <a href="%2$s">xem trước</a> nội dung trang chính sách bảo mật.

en: <a href="%1$s">Edit</a> or <a href="%2$s">view</a> your Privacy Policy page content.
vi_VN: <a href="%1$s">Sửa</a> hoặc <a href="%2$s">xem</a> nội dung trang Chính sách bảo mật.

en: <a href="%1$s">In response to <strong>%2$s</strong>:</a>
vi_VN: <a href="%1$s">Trả lời tới <strong>%2$s</strong>:</a>

en: <a href="%1$s">Please update WordPress</a>, and then <a href="%2$s">learn more about updating PHP</a>.
vi_VN: <a href="%1$s">Hãy nâng cấp phiên bản WordPress</a>, và sau đó <a href="%2$s">tìm hiểu cách nâng cấp PHP</a>.

en: <a href="%1$s">Unsubscribe</a> or modify your <a href="%2$s">%3$s</a>.
vi_VN: <a href="%1$s">Hủy đăng ký</a> hoặc điều chỉnh <a href="%2$s">%3$s</a>.

en: <a href="%1$s">Unsubscribe</a> to no longer receive posts from %2$s.
vi_VN: <a href="%1$s">Hủy đăng ký</a> để không nhận bài viết mới từ %2$s.

en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Please update now</a>.
vi_VN: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> đang có sẵn! <a href="%3$s" aria-label="%4$s">Vui lòng cập nhật ngay</a>.

en: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> is available! Please notify the site administrator.
vi_VN: <a href="%1$s">WordPress %2$s</a> đang có sẵn! Vui lòng báo cáo với quản trị viên.

en: <a href="%s" id="resend-verifyemail" data-nonce="%s">Resend confirmation email</a> | <a target="_blank" href="%s">Send to another email address</a>
vi_VN: <a href="%s" id="resend-verifyemail" data-nonce="%s">Gửi lại email xác nhậnl</a> | <a target="_blank" href="%s">Gửi tới địa chỉ email khác</a>

en: <a href="%s" target="_blank">DailyMotion instructions</a> %s
vi_VN: <a href="%s" target="_blank">Hướng dẫn DailyMotion</a> %s

en: <a href="%s" target="_blank">YouTube instructions</a> %s
vi_VN: <a href="%s" target="_blank">Hướng dẫn YouTube</a> %s

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
vi_VN: <a href="%s">Akismet</a> lọc spam ra khỏi blog của bạn.

en: <a href="%s">Contact support</a>.
vi_VN: <a href="%s">Liên hệ hỗ trợ</a>.

en: <a href="%s">Create your about page</a> so your readers can learn a bit about you.
vi_VN: <a href="%s">Tạo trang giới thiệu</a> vì thế mà người đọc có thể biết một chút về bạn.

en: <a href="%s">Learn more about updating PHP</a>.
vi_VN: <a href="%s">Tìm hiểu cách nâng cấp PHP</a>.

en: <a href="%s">Links</a> / Add New Link
vi_VN: <a href="%s">Liên kết</a> / Thêm liên kết

en: <a href="%s">Links</a> / Edit Link
vi_VN: <a href="%s">Đường dẫn</a> / Sửa

en: <a href="%s">Manage plugins</a>.
vi_VN: <a href="%s">Quản lý plugin</a>.

en: <a href="%s">Please update WordPress</a>.
vi_VN: <a href="%s">Hãy nâng cấp phiên bản WordPress</a>.

en: <a href="%s">You can change your profile picture on Gravatar</a>.
vi_VN: <a href="%s">Bạn có thể thay đổi ảnh hồ sơ của bạn trên Gravatar</a>.

en: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/comments-screen/">Documentation on Comments</a>
vi_VN: <a href="https://wordpress.org/documentation/article/comments-screen/">Tài liệu về chức năng Bình luận</a>

en: <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr> time is <code>%s</code>
vi_VN: Giờ <abbr title="Coordinated Universal Time">UTC</abbr>: <code>%s</code>

en: <b>%1$s</b> at %2$s
vi_VN: <b>%1$s</b> lúc %2$s

en: <b>%</b> Replies
vi_VN: <b>%</b> Trả lời

en: <b>1</b> Reply
vi_VN: <b>1</b> Trả lời

en: <b>Today</b> at %s
vi_VN: <b>Hôm nay</b> lúc %s

en: <b>Yesterday</b> at %s
vi_VN: <b>Hôm qua</b> lúc %s

en: <br />Adding tags <i>%s</i>...
vi_VN: <br />Thêm thẻ <i>%s</i>...

en: <code>_blank</code> &mdash; new window or tab.
vi_VN: <code>_blank</code> &mdash; cửa sổ hoặc thẻ mới.

en: <code>_none</code> &mdash; same window or tab.
vi_VN: <code>_none</code> - cùng cửa sổ hoặc thẻ.

en: <code>_top</code> &mdash; current window or tab, with no frames.
vi_VN: <code> _top </code> - cửa sổ hoặc tab hiện tại, không có khung.

en: <p>We need to make sure that your email is actually yours to be able to send you notifications or in case you forget your password. <a href="%3$s">Read more about this here</a>.</p>
vi_VN: <p>Chúng tôi muốn biết chắc email là của bạn để chúng tôi gửi thông báo hoặc trong trường hợp bạn quên mật khẩu. <a href="%3$s">Tìm hiểu thêm ở đây</a>.</p>

en: <p>You do not have permission to access this page.</p>
vi_VN: <p>Bạn không có đủ quyền để truy cập trang này.</p>

en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
vi_VN: <span class="%1$s">Đăng tải tại</span> %2$s

en: <span class="%1$s">Posted on</span> %2$s <span class="meta-sep">by</span> %3$s
vi_VN: <span class="%1$s">Đăng trong</span> %2$s <span class="meta-sep">bởi</span> %3$s

en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
vi_VN: <span class="%1$s">Thẻ</span> %2$s

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
vi_VN: <span class="meta-nav">&larr;</span> Các bình luận cũ hơn

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
vi_VN: <span class="meta-nav">&larr;</span> Bài viết cũ hơn

en: <span class="meta-nav">Next Post</span> %title
vi_VN: <span class="meta-nav">Bài tiếp theo</span>%title

en: <span class="meta-nav">Previous Post</span> %title
vi_VN: <span class="meta-nav">Bài trước</span> %title

en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a>
vi_VN: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Đăng vào </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Kích cỡ ảnh đầy đủ">%4$s &times; %5$s</a>

en: <span>%d</span> bloggers like this:
vi_VN: <span>%d</span> người thích bài này:

en: <span>Active:</span> %s
vi_VN: <span>Kích hoạt:</span> %s

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
vi_VN: <span>Tác giả:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong class="author-display-name">%1$s</strong> <a href="%2$s">commented</a> on <a href="%3$s">%4$s</a>.
vi_VN: <strong class="author-display-name">%1$s</strong> <a href="%2$s">bình luận</a> trong <a href="%3$s">%4$s</a>.

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
vi_VN[0]: <strong class="count">%1$s bình luận rác</strong> đã bị loại bỏ bởi <strong>Akismet</strong>

en: <strong>%1$s</strong> <a href="%2$s">commented</a> on <a href="%3$s">%4$s</a>.
vi_VN: <strong>%1$s</strong> <a href="%2$s">bình luận</a> trên <a href="%3$s">%4$s</a>.

en: <strong>%1$s</strong> reblogged your post <strong>%2$s</strong>
vi_VN: <strong>%1$s</strong> đăng lại bài <strong>%2$s</strong> của bạn

en: <strong>%1$s</strong> reblogged your post on <strong>%2$s</strong>
vi_VN: <strong>%1$s</strong> đăng lại bài viết của bạn trong <strong>%2$s</strong>

en: <strong>%s order</strong> awaiting processing | <strong>%s orders</strong> awaiting processing
vi_VN[0]: <strong>%s đơn hàng</strong> đang chờ xử lý

en: <strong>%s order</strong> on-hold | <strong>%s orders</strong> on-hold
vi_VN[0]: <strong>%s đơn hàng</strong> đang tạm ngưng

en: <strong>%s product</strong> low in stock | <strong>%s products</strong> low in stock
vi_VN[0]: <strong>%s sản phẩm</strong> sắp hết hàng

en: <strong>%s product</strong> out of stock | <strong>%s products</strong> out of stock
vi_VN[0]: <strong>%s sản phẩm</strong> hết hàng

en: <strong>%s</strong> &mdash; This allows you to associate an image with your post without inserting it. This is usually useful only if your theme makes use of the image as a post thumbnail on the home page, a custom header, etc.
vi_VN: <strong>%s</strong> - Cho phép bạn kết hợp một hình ảnh với bài viết mà không cần chèn nó. Cách này chỉ hữu dụng nếu chủ đề của bạn hỗ trợ sử dụng ảnh nhấn mạnh như ảnh đại diện của bài viết trên trang chủ, phần đầu tùy biến, v.v.

en: <strong>%s</strong> (WordPress.com user) already has stats access.
vi_VN: <strong>%s</strong> (thành viên của WordPress.com) đã được cấp quyền truy cập vào thống kê của blog này.

en: <strong>%s</strong> liked your post:
vi_VN: <strong>%s</strong> thích bài viết:

en: <strong>%s</strong> upload space remaining.
vi_VN: Bạn còn <strong>%s</strong> trống.

en: <strong>%s</strong> used, <strong>%s</strong> (<strong>%0.1f%%</strong>) upload space remaining.
vi_VN: <strong>%s</strong> đã dùng, <strong>%s</strong> (<strong>%0.1f%%</strong>) dung lượng còn lại.

en: <strong><em>Note that password</em></strong> carefully! It is a <em>random</em> password that was generated just for you.
vi_VN: <strong><em>Hãy ghi lại mật khẩu đó</em></strong> thật cẩn thận! Mật khẩu này được tạo ra <em>ngẫu nhiên</em>. Nếu làm mất nó, bạn sẽ phải xóa toàn bộ cơ sở dữ liệu và cài đặt lại.

en: <strong>Activity</strong> &mdash; Shows the upcoming scheduled posts, recently published posts, and the most recent comments on your posts and allows you to moderate them.
vi_VN: <strong>Hoạt Động</strong> - Hiển thị các bài viết sắp đến lịch đăng tải, những bài viết được đăng tải gần nhất, và những nhận xét mới nhất cho các bài viết của bạn, đồng thời cho phép bạn điều chỉnh những bài viết và nhận xét đó.

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
vi_VN: <strong>Sắp hoàn tất</strong> - hãy cấu hình Akismet và tạm biệt Spam

en: <strong>At a Glance</strong> &mdash; Displays a summary of the content on your site and identifies which theme and version of WordPress you are using.
vi_VN: <strong>At A Glance</strong> - Hiển thị một bản tóm tắt nội dung trang của bạn; xác định giao diện và bản WordPress mà bạn đang dùng.

en: <strong>Box Controls</strong> &mdash; Click the title bar of the box to expand or collapse it. Some boxes added by plugins may have configurable content, and will show a &#8220;Configure&#8221; link in the title bar if you hover over it.
vi_VN: <strong>Các hộp điển khiển</strong> - Click vào thanh tiêu đề của hộp để mở rộng hoặc thu nhỏ nó. Một số hộp được thêm bởi plugins có thể có nội dung có thể thiết lập được và sẽ hiển thị một liên kết &#8220;Configure&#8221; trong thanh tiêu đề nếu bạn thao tác gần nó.

en: <strong>Clicking the arrow to the right of any menu item</strong> in the editor will reveal a standard group of settings. Additional settings such as link target, CSS classes, link relationships, and link descriptions can be enabled and disabled via the Screen Options tab.
vi_VN: <strong>Bấm vào biểu tượng mũi tên ở bên phải mỗi chỉ mục thực đơn</strong> trong công cụ biên tập sẽ hiển thị các cài đặt tiêu chuẩn. Các cài đặt nâng cao như mục tiêu liên kết, các lớp CSS, các quan hệ liên kết, và mô tả liên kết có thể được bật / tắt tại khung Tùy chọn Màn hình.

en: <strong>Comments</strong> &mdash; For user comments, Email Address, IP Address, User Agent (Browser/OS), Date/Time, Comment Content, and Content URL.
vi_VN: <strong>Bình luận</strong> &mdash; Đối với bình luận nào của người dùng, địa chỉ email, địa chỉ IP, tác nhân người dùng (Trình duyệt/Hệ điều hành), ngày/giờ, nội dung bình luận và nội dung URL.

en: <strong>Community Events Location</strong> &mdash; The IP Address of the user which is used for the Upcoming Community Events shown in the dashboard widget.
vi_VN: <strong>Vị trí cho sự kiện cộng đồng</strong> &mdash; Địa chỉ IP của người dùng được dùng để hiển thị Thông tin sự kiện sắp diễn ra trong trang quản trị.

en: <strong>Conflicting values for the constants %1$s and %2$s.</strong> The value of %2$s will be assumed to be your subdomain configuration setting.
vi_VN: <strong>Giá trị xung đột cho các hằng số %1$s và %2$s.</strong> Giá trị của %2$s sẽ được cho là cài đặt cấu hình tên miền phụ của bạn.

en: <strong>Connection lost.</strong> Saving has been disabled until you are reconnected.
vi_VN: <strong>Mất kết nối.</strong> Thực hiện lưu trữ bị hủy bỏ cho đến khi có kết nối trở lại.

en: <strong>Delete</strong> brings you to the Delete Users screen for confirmation, where you can permanently remove a user from your site and delete their content. You can also delete multiple users at once by using bulk actions.
vi_VN: Lệnh <strong>Xóa</strong> đưa bạn đến màn hình Xóa người dùng để xác nhận lại. Tại đây, bạn có thể xóa vĩnh viễn một người dùng từ trang của bạn và xóa các nội dung của người đó. Bạn cũng có thể xóa nhiều người dùng một lúc bằng cách sử dụng Tác vụ hàng loạt.

en: <strong>Description</strong> &mdash; The description is not prominent by default; however, some themes may display it.
vi_VN: <strong>Mô Tả</strong> - Mặc định, mô tả sẽ không được hiển thị; tuy nhiên, một số chủ đề có thể hiển thị nó.

en: <strong>Discussion</strong> &mdash; You can turn comments and pings on or off, and if there are comments on the post, you can see them here and moderate them.
vi_VN: <strong>Thảo Luận</strong> - Bạn có thể cho phép bình luận và bật hoặc tắt thông báo. Nếu bài viết có bình luận, bạn có thể thấy và kiểm duyệt tại đây.

en: <strong>Drag and Drop</strong> &mdash; To rearrange the boxes, drag and drop by clicking on the title bar of the selected box and releasing when you see a gray dotted-line rectangle appear in the location you want to place the box.
vi_VN: <strong>Kéo và Thả</strong> - Để thay đổi vị trí các hộp, kéo và thả bằng cách bấm chuột vào thanh tiêu đề của một hộp và nhả nút bấm chuột khi bạn nhìn thấy một hình chữ nhật viền chấm màu xám hiển thị tại vị trí bạn muốn đặt hộp.

en: <strong>Drag and drop</strong> your files into the area below. Multiple files are allowed.
vi_VN: <strong>Kéo và thả</strong> các tập tin của bạn vào ô phía dưới. Cho phép nhiều tập tin cùng lúc.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Tên người dùng hoặc email không hợp lệ.

en: <strong>ERROR</strong>: That email address is already used by someone else.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Địa chỉ email này đã được người khác sử dụng.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editable profile screen for that user. You can also reach that screen by clicking on the username.
vi_VN: Liên kết <strong>Sửa</strong> đưa bạn tới màn hình chỉnh sửa hồ sơ của người dùng. Bạn cũng có thể mở màn hình đó bằng cách nhấn chuột vào tên người dùng.

en: <strong>Edit</strong> takes you to the editing screen for that post. You can also reach that screen by clicking on the post title.
vi_VN: <strong>Biên Tập</strong> đưa bạn tới màn hình soạn thảo cho bài viết. Bạn cũng có thể mở màn hình đó bằng cách bấm vào tiêu đề của bài viết.

en: <strong>Error:</strong> Cookies are blocked due to unexpected output. For help, please see <a href="%1$s">this documentation</a> or try the <a href="%2$s">support forums</a>.
vi_VN: <strong>ERROR</strong>: Cookies bị chặn do xuất ra bất ngờ. Để được trợ giúp, vui lòng xem <a href="%1$s">tài liệu này</a> hoặc thử <a href="%2$s">các diễn đàn trợ giúp</a>.

en: <strong>Error:</strong> Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href="%s">enable cookies</a> to use WordPress.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Cookies bị chặn hoặc không được hỗ trợ bởi trình duyệt của bạn. Bạn phải <a href="%s">kích hoạt cookies</a> để sử dụng WordPress.

en: <strong>Error:</strong> Invalid username, email address or incorrect password.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Tên người dùng, địa chỉ email không hợp lệ hoặc sai mật khẩu.

en: <strong>Error:</strong> Passwords may not contain the character "\".
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Mật khẩu không thể chứa ký tự "\".

en: <strong>Error:</strong> Please enter a nickname.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Vui lòng điền nickname.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a password.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Vui lòng nhập mật mật khẩu.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a username or email address.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Xin điền tên người dùng hoặc email của bạn.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a username.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Xin điền tên người dùng.

en: <strong>Error:</strong> Please enter a valid email address.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Xin điền một địa chỉ email hợp lệ.

en: <strong>Error:</strong> Please enter an email address.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Vui lòng nhập địa chỉ email.

en: <strong>Error:</strong> Please fill the required fields.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Vui lòng điền vào các trường bắt buộc.

en: <strong>Error:</strong> Please type your comment text.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Vui lòng điền bình luận.

en: <strong>Error:</strong> Please type your email address.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Hãy nhập email của bạn.

en: <strong>Error:</strong> Site URL you&#8217;ve entered is already taken.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> URL trang web bạn đã nhập đã được sử dụng.

en: <strong>Error:</strong> Sorry, that username is not allowed.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Tên người dùng này bị cấm.

en: <strong>Error:</strong> The comment could not be saved. Please try again later.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Không lưu được bình luận. Vui lòng thử lại sau.

en: <strong>Error:</strong> The email address is already used.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Địa chỉ email đã được sử dụng.

en: <strong>Error:</strong> The email address is not correct.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Địa chỉ email không đúng.

en: <strong>Error:</strong> The email could not be sent. Your site may not be correctly configured to send emails. <a href="%s">Get support for resetting your password</a>.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Email không thể gửi. Trang web không được cấu hình chính xác để gửi email. <a href="%s">Nhận hỗ trợ để đặt lại mật khẩu của bạn</a>.

en: <strong>Error:</strong> The email field is empty.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Trường email rỗng.

en: <strong>Error:</strong> The password field is empty.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Xin điền mật khẩu.

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the email address %s is incorrect.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Mật khẩu bạn nhập cho địa chỉ email %s không đúng.

en: <strong>Error:</strong> The password you entered for the username %s is incorrect.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Bạn đã nhập sai mật khẩu không cho người dùng %s.

en: <strong>Error:</strong> The passwords do not match.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Mật khẩu không trùng khớp.

en: <strong>Error:</strong> The username <strong>%s</strong> is not registered on this site. If you are unsure of your username, try your email address instead.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Tên người dùng <strong>%s</strong> không được đăng ký trên trang web này. Nếu bạn không chắc về tên người dùng của mình, hãy thử địa chỉ email của bạn.

en: <strong>Error:</strong> The username field is empty.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Xin điền tên người dùng.

en: <strong>Error:</strong> There is no account with that username or email address.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Không có tài khoản nào với tên người hoặc dùng hoặc email này.

en: <strong>Error:</strong> There was a problem creating site entry.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Đã xảy ra sự cố khi tạo mục trang web.

en: <strong>Error:</strong> This email address is already registered. <a href="%s">Log in</a> with this address or choose another one.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Địa chỉ email này đã được đăng ký. <a href="%s">Đăng nhập</a> với địa chỉ email này hoặc chọn một địa chỉ email khác.

en: <strong>Error:</strong> This email is already registered. Please choose another one.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Địa chỉ email đã được đăng ký.

en: <strong>Error:</strong> This is not a valid feed template.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Đây không phải là một mẫu nguồn cấp dữ liệu hợp lệ.

en: <strong>Error:</strong> This username is already registered. Please choose another one.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Tên người dùng này đã được đăng ký. Vui lòng chọn tên khác.

en: <strong>Error:</strong> This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Tên truy cập này không được chấp nhận vì có chứa các ký tự không được phép sử dụng. Hãy nhập tên truy cập khác.

en: <strong>Error:</strong> Unknown email address. Check again or try your username.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Địa chỉ email không xác định. Kiểm tra lại hoặc thử tên người dùng của bạn.

en: <strong>Error:</strong> Unknown username. Check again or try your email address.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Tên người dùng không xác định. Kiểm tra lại hoặc thử địa chỉ email của bạn.

en: <strong>Error:</strong> User registration is currently not allowed.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Hiện tại không cho phép đăng ký người dùng.

en: <strong>Error:</strong> Your URL is too long.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: đường dẫn url của bạn quá dài

en: <strong>Error:</strong> Your account has been marked as a spammer.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Tài khoản của bạn đã bị đánh dấu là 1 người chuyên đi spam.

en: <strong>Error:</strong> Your comment is too long.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: bình luận của bạn quá dài.

en: <strong>Error:</strong> Your email address is too long.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: địa chỉ email của bạn quá dài.

en: <strong>Error:</strong> Your name is too long.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: tên của bạn quá dài.

en: <strong>Error:</strong> Your password reset link appears to be invalid. Please request a new link below.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Liên kết đặt lại mật khẩu của bạn dường như không hợp lệ. Vui lòng yêu cầu một liên kết mới bên dưới.

en: <strong>Error:</strong> Your password reset link has expired. Please request a new link below.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Liên kết đặt lại mật khẩu của bạn đã hết hạn. Vui lòng yêu cầu một liên kết mới bên dưới.

en: <strong>Error</strong>: %s
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: %s

en: <strong>Error</strong>: Please enter a username or email address.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Xin điền vào tên người dùng hoặc email của bạn.

en: <strong>Error</strong>: The email could not be sent. Your site may not be correctly configured to send emails. <a href="%s">Get support for resetting your password</a>.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: Email không thể gửi. Trang web không được cấu hình chính xác để gửi email. <a href="%s">Nhận hỗ trợ để đặt lại mật khẩu của bạn</a>.

en: <strong>Error</strong>: There is no account with that username or email address.
vi_VN: <strong>LỖI</strong>: Không có tài khoản nào với tên người hoặc dùng hoặc email này.

en: <strong>Heads up!</strong> The versions of the following plugins you're running haven't been tested with WooCommerce %s. Please update them or confirm compatibility before updating WooCommerce, or you may experience issues:
vi_VN: <strong>Chú ý!</strong> Phiên bản của những plugin đang sử dụng dưới đây chưa được kiểm tra với WooCommerce %s. Vui lòng cập nhật hoặc xác nhận tính tương thích trước khi cập nhật WooCommerce, hoặc bạn sẽ gặp một số vấn đề:

en: <strong>Howdy %1$s</strong>
vi_VN: <strong>Xin chào %1$s</strong>

en: <strong>Info</strong> &mdash; The site URL is rarely edited as this can cause the site to not work properly. The Registered date and Last Updated date are displayed. Network admins can mark a site as archived, spam, deleted and mature, to remove from public listings or disable.
vi_VN: <strong>Thông tin</strong> &mdash; Địa chỉ website thường nên hạn chế sửa vì có thể ảnh hưởng tới các website hoạt động. Mục Ngày khởi tạo và Lần cập nhật gần nhất sẽ hiển thị. Quản trị Mạng lưới có thể đánh dấu các website như là Lưu trữ, Spam, Xoá, Gỡ bỏ khỏi danh sách công bố hoặc Tắt.

en: <strong>Media</strong> &mdash; A list of URLs for all media file uploads made by the user.
vi_VN: <strong>Thư viện</strong> &mdash; Danh sách các địa chỉ file upload lên bởi người dùng.

en: <strong>Media</strong> &mdash; A list of URLs for media files the user uploads.
vi_VN: <strong>Thư viện</strong> &mdash; Danh sách các địa chỉ URL file media mà người dùng tải lên.

en: <strong>NOTE:</strong> If the import process is interrupted for <em>any</em> reason, come back to this page and it will continue from where it stopped automatically.
vi_VN: <strong>CHÚ Ý:</strong> Nếu quá trình nhập vào bị dán đoạn bởi <em>bất cứ</em> lí do gì, hãy quay lại trang này và quá trình nhập vào sẽ được tự động tiếp tục.

en: <strong>NOTE:</strong> You appear to have JavaScript disabled, so you will need to manually click through each step of this importer. If you enable JavaScript, it will step through automatically.
vi_VN: <strong>CHÚ Ý:</strong> Hình như bạn đang tắt JavaScript, do đó bạn sẽ phải ấn Tiếp tục sau từng bước một. Nếu bạn bật JavaScript lên, các bước sẽ được tiến hành tự động.

en: <strong>Name</strong> &mdash; The name is how it appears on your site.
vi_VN: <strong>Tên</strong> &mdash; Tên sẽ hiển thị trên blog của bạn.

en: <strong>Order</strong> &mdash; Pages are usually ordered alphabetically, but you can choose your own order by entering a number (1 for first, etc.) in this field.
vi_VN: <strong>Thứ Tự</strong> - Trang Tĩnh thường được sắp xếp theo thứ tự bảng chữ cái, tuy nhiên bạn có thể chỉ định cách sắp xếp của riêng bạn bằng cách nhập một số (bắt đầu từ 1, v.v.) vào trường này.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have child categories for Bebop and Big Band. Totally optional. To create a subcategory, just choose another category from the Parent dropdown.
vi_VN: <strong>Nguồn Gốc</strong> - Không giống như thẻ đánh dấu, nhóm nội dung có hỗ trợ thứ bậc. Bạn có thể có nhóm nội dung Nhạc Jazz, và dưới nó là các nhóm nội dung con như Ban Nhạc Bebop và Ban Nhạc Big Band. Tùy biến hoàn toàn. Để tạo một nhóm nội dung con, bạn chỉ cần chọn một nhóm nội dung khác từ danh sách xổ xuống Nguồn Gốc.

en: <strong>Parent</strong> &mdash; You can arrange your pages in hierarchies. For example, you could have an &#8220;About&#8221; page that has &#8220;Life Story&#8221; and &#8220;My Dog&#8221; pages under it. There are no limits to how many levels you can nest pages.
vi_VN: <strong>Cha</strong> - Bạn có thể sắp xếp các trang tĩnh của bạn theo thứ bậc. Ví dụ, bạn có thể có trang &#8220;Giới Thiệu&#8221; chứa các trang &#8220;Câu Chuyện Cuộc Sống&#8221; và &#8220;Con Chó Của Tôi&#8221; bên dưới nó. Số lượng thứ bậc bạn có thể tạo ra không bị hạn chế.

en: <strong>Post editor</strong> &mdash; Enter the text for your post. There are two modes of editing: Visual and Text. Choose the mode by clicking on the appropriate tab.
vi_VN: <strong>Trình biên tập bài viết</strong> - Nhập nội dung cho bài viết của bạn. Có hai hình thức biên tập: Trình soạn thảo Trực quan và Chỉ chữ. Chọn hình thức bằng cách lựa chọn tab phù hợp.

en: <strong>Preview</strong> will show you what your draft post will look like if you publish it. View will take you to your live site to view the post. Which link is available depends on your post&#8217;s status.
vi_VN: <strong>Xem Trước</strong> cho bạn thấy bản nháp của bạn sẽ hiển thị như thế nào khi bạn đăng tải nó. Xem sẽ đưa bạn tới mặt trước trang mạng của bạn để xem bài viết. Liên kết nào được hiển thị phụ thuộc vào trạng thái bài viết của bạn.

en: <strong>Profile Information</strong> &mdash; user email address, username, display name, nickname, first name, last name, description/bio, and registration date.
vi_VN: <strong>Thông tin cá nhân</strong> &mdash; địa chỉ email, tên tài khoản, tên hiển thị, nickname, họ và tên, mô tả và ngày đăng ký.

en: <strong>Publish</strong> &mdash; You can set the terms of publishing your post in the Publish box. For Status, Visibility, and Publish (immediately), click on the Edit link to reveal more options. Visibility includes options for password-protecting a post or making it stay at the top of your blog indefinitely (sticky). The Password protected option allows you to set an arbitrary password for each post. The Private option hides the post from everyone except editors and administrators. Publish (immediately) allows you to set a future or past date and time, so you can schedule a post to be published in the future or backdate a post.
vi_VN: <strong>Đăng bài</strong> &mdash; Bạn có thể cài đặt những thông tin xuất bản của bạn ở mục Đăng bài viết. Với Trạng thái, Chế độ xem, và Đăng bài viết (lập tức), click vào đường dẫn Chỉnh sửa để hiển thị tuỳ chọn nâng cao. Chế độ xem bao gồm tuỳ chọn bảo vệ bài viết bằng mật khẩu hoặc đặt bài viết là sticky. Tuỳ chọn bảo vệ bài viết bằng mật khẩu cho phép bạn đặt một mật khẩu bất kỳ cho từng bài viết. Tuỳ chọn Bí mật sẽ ẩn bài viết của bạn khỏi mọi người ngoại trừ biên tập viên và quản lý. Đăng bài viết (lập tức) cho phép bạn đặt ngày giờ đăng bài ở tương lại hoặc quá khứ, vì vậy bạn có thể đặt lịch đăng cho bài viết hoặc lùi ngày về trước của một bài viết.

en: <strong>Quick Draft</strong> &mdash; Allows you to create a new post and save it as a draft. Also displays links to the 3 most recent draft posts you've started.
vi_VN: <strong>Phác Thảo Nhanh</strong> - Cho phép bạn tạo bài viết mới và lưu bản nháp. Đồng thời hiển thị liên kết tới 3 bài viết nháp gần nhất của bạn.

en: <strong>Quick Edit</strong> provides inline access to the metadata of your post, allowing you to update post details without leaving this screen.
vi_VN: <strong>Chỉnh Sửa Nhanh</strong> cung cấp truy cập nhanh tới siêu dữ liệu bài viết của bạn, cho phép bạn cập nhật các thông tin liên quan của bài viết mà không cần rời khỏi màn hình này.

en: <strong>Random:</strong> Show a different image on each page.
vi_VN: <strong>Ngẫu nhiên:</strong> Hiển thị một hình ảnh khác trên mỗi trang.

en: <strong>Remove</strong> allows you to remove a user from your site. It does not delete their content. You can also remove multiple users at once by using bulk actions.
vi_VN: Lệnh <strong>Loại bỏ</strong> cho phép bạn loại 1 người dùng khỏi trang của bạn. Nó không làm mất nội dung của người dùng. Bạn cũng có thể loại bỏ nhiều người dùng một lần bằng cách sử dụng Tác vụ hàng loạt.

en: <strong>Screen Options</strong> &mdash; Use the Screen Options tab to choose which Dashboard boxes to show.
vi_VN: <strong>Tùy Chọn Hiển Thị</strong> - Sử dụng thẻ Tùy Chọn Hiển Thị để lựa chọn các hộp thông tin được hiển thị ở Bảng Tổng Quan.

en: <strong>Send Trackbacks</strong> &mdash; Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. Enter the URL(s) you want to send trackbacks. If you link to other WordPress sites they&#8217;ll be notified automatically using pingbacks, and this field is unnecessary.
vi_VN: <strong>Gửi Tham Chiếu</strong> - Tham chiếu là cách thông báo cho các hệ thống nhật ký kế thừa biết bạn đã liên kết tới chúng. Nhập địa chỉ mạng bạn muốn gửi tham chiếu. Nếu bạn liên kết tới các trang mạng WordPress khác, chúng sẽ nhận được thông báo tham chiếu tự động, và trường này không còn hữu dụng nữa.

en: <strong>Session Tokens</strong> &mdash; User login information, IP Addresses, Expiration Date, User Agent (Browser/OS), and Last Login.
vi_VN: <strong>Session Tokens</strong> &mdash; Thông tin đăng nhập của người dùng, địa chỉ  IP, Ngày hết hạn, Trình duyệt và Hệ điều hành, và lần đăng nhập gần nhất.

en: <strong>Settings</strong> &mdash; This page shows a list of all settings associated with this site. Some are created by WordPress and others are created by plugins you activate. Note that some fields are grayed out and say Serialized Data. You cannot modify these values due to the way the setting is stored in the database.
vi_VN: <strong>Cài đặt</strong> &mdash; Trang này hiển thị danh sách các thiết lập của website. Một vài thiết lập là của WordPress, và số còn lại của plugin mở rộng bạn đã kích hoạt. Một vài mục có thể không sẵn sàng để cập nhật tuỳ theo cách dữ liệu được quy chuẩn lưu trên hệ thống.

en: <strong>Slug</strong> &mdash; The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
vi_VN: <strong>Chuỗi Nhận Diện</strong> - Chuỗi nhận diện là phiên bản có thể dùng cho địa chỉ mạng của tên gọi. Nó thường sử dụng chữ thường và chỉ chứa ký tự, chữ số, và dấu gạch ngang.

en: <strong>Template</strong> &mdash; Some themes have custom templates you can use for certain pages that might have additional features or custom layouts. If so, you&#8217;ll see them in this dropdown menu.
vi_VN: <strong>Mẫu</strong> - Một số chủ đề có mẫu tùy biến, mà bạn có thể sử dụng cho những trang nội dung nhất định, có thể có tính năng mở rộng hoặc sơ đồ trình bày tùy biến. Nếu có, bạn sẽ thấy chúng trong thực đơn xổ xuống này.

en: <strong>Themes</strong> &mdash; This area shows themes that are not already enabled across the network. Enabling a theme in this menu makes it accessible to this site. It does not activate the theme, but allows it to show in the site&#8217;s Appearance menu. To enable a theme for the entire network, see the <a href="%s">Network Themes</a> screen.
vi_VN: <strong>Giao diện</strong> &mdash; Mục này hiển thị các giao diện chưa được kích hoạt trên toàn Mạng lưới. Bật một giao diện trong menu này làm chúng có thể được sử dụng trong website này. Nó không có nghĩa giao diện được kích hoạt, nhưng hiển thị trong mục Menu. Để kích hoạt cho toàn Mạng lưới, truy cập <a href="%s">Giao diện Mạng lưới</a>.

en: <strong>Title</strong> &mdash; Enter a title for your post. After you enter a title, you&#8217;ll see the permalink below, which you can edit.
vi_VN: <strong>Tiêu Đề</strong> - Nhập tiêu đề cho bài viết của bạn. Sau khi nhập tiêu đề, liên kết tĩnh sẽ tự động hiển thị phía dưới, bạn có thể chỉnh sửa nó.

en: <strong>Trash</strong> removes your post from this list and places it in the Trash, from which you can permanently delete it.
vi_VN: <strong>Đưa Vào Thùng Rác</strong> loại bỏ bài viết của bạn khỏi danh sách và đưa vào thùng rác, tại đó bạn có thể xóa vĩnh viễn bài viết.

en: <strong>Users</strong> &mdash; This displays the users associated with this site. You can also change their role, reset their password, or remove them from the site. Removing the user from the site does not remove the user from the network.
vi_VN: <strong>Thành viên</strong> &mdash; Mục này hiển thị danh sách người dùng của website. Bạn có thể thay đổi quyền của mỗi tài khoản, khởi tạo lại mật khẩu, hoặc xoá khỏi website. Xoá khỏi website không có nghĩa bị xoá khỏi Mạng lưới.

en: <strong>View</strong> and <strong>manage</strong> posts including reblogs and likes.
vi_VN: <strong>Xem</strong> và <strong>quản lý</strong> bài đăng, bao gồm những lượt thích và đăng lại.

en: <strong>Views per Visitor:</strong> %s
vi_VN: <strong>Lượt xem mỗi truy cập:</strong> %s

en: <strong>WARNING:</strong> This can take a really long time if you have a lot of entries in your LiveJournal, or a lot of comments. Ideally, you should only start this process if you can leave your computer alone while it finishes the import.
vi_VN: <strong>CHÚ Ý:</strong> Việc này có thể rất lâu nếu bạn có nhiều bài viết trên LiveJournal, hoặc nhiều phản hồi. Bạn nên bắt đầu tác vụ này nếu bạn có thể bật máy tính của bạn tới khi việc nhập vào hoàn tất.

en: <strong>Want less email?</strong> <a href="%1$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="%2$s">Unsubscribe</a> or modify your <a href="%3$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="%4$s">Subscription Options</a>.
vi_VN: <strong>Bớt nhận email?</strong> <a href="%1$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="%2$s">Ngưng theo dõi</a> hoặc thiết lập <a href="%3$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="%4$s">Tùy chọn Theo dõi</a>.

en: <strong>Want less email?</strong> Modify your <a href="%1$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="%2$s">email notification settings</a>.
vi_VN: <strong>Bớt nhận email?</strong> Chỉnh sửa <a href="%1$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="%2$s">thiết lập thông báo email</a>.

en: <strong>Want less email?</strong> Modify your <a href="%1$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="manage-comment-notifications">email notification settings</a>.
vi_VN: <strong>Bớt nhận email?</strong> Chỉnh sửa <a href="%1$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="manage-comment-notifications">thiết lập thông báo email</a>.

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same as your Privacy Policy page!
vi_VN: <strong>Cảnh báo:</strong> các trang này không nên cùng sử dụng với trang Chính sách bảo mật của bạn!

en: <strong>Warning:</strong> these pages should not be the same!
vi_VN: <strong>Chú ý:</strong> các trang này sẽ không còn như xưa nữa!

en: <strong>Welcome to WooCommerce</strong> &#8211; You&lsquo;re almost ready to start selling :)
vi_VN: <strong>Chào mừng tới WooCommerce</strong> &#8211; Bạn gần như đã sẵn sàng để bắt đầu bán hàng :)

en: <strong>Welcome</strong> &mdash; Shows links for some of the most common tasks when setting up a new site.
vi_VN: <strong>Chào mừng</strong> - Hiển thị những liên kết cho những thao tác thường dùng nhất khi cấu hình một trang mạng mới.

en: <strong>WordPress Events and News</strong> &mdash; Upcoming events near you as well as the latest news from the official WordPress project and the <a href="%s">WordPress Planet</a>.
vi_VN: <strong>Sự kiện và Tin tức WordPress</strong> &mdash; Sự kiện sắp diễn ra gần bạn cũng như tin tức mới nhất từ <a href="%s">WordPress Planet</a>.

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
vi_VN: Key Akismet API bao gồm 12 kí tự. Có thể lấy từ akismet.com/get/

en: A 2 digit country code, e.g. US. Leave blank to apply to all.
vi_VN: Một mã quốc gia 2 chữ số, ví dụ US. Để trống để áp dụng cho tất cả.

en: A 2 digit state code, e.g. AL. Leave blank to apply to all.
vi_VN: Mã bang gồm 2 kí tự, ví dụ AL. Bỏ trống để áp dụng cho toàn bộ.

en: A <a href="%s">static page</a> (select below)
vi_VN: Một <a href="%s">trang tĩnh</a> (chọn dưới đây)

en: A CDN (Content Delivery Network) optimizes your content to provide users with the fastest experience.
vi_VN: CDN (Content Delivery Network) tối ưu hóa nội dung của bạn để cung cấp cho người dùng trải nghiệm nhanh nhất.

en: A Data Processing Addendum (DPA) allows web sites and companies to assure customers, vendors, and partners that their data handling complies with the law.
vi_VN: Xử lý dữ liệu (DPA) cho phép các trang web và công ty đảm bảo với khách hàng, nhà cung cấp và đối tác rằng việc xử lý dữ liệu của họ tuân thủ luật pháp.

en: A PHP session was created by a %1$s function call. This interferes with REST API and loopback requests. The session should be closed by %2$s before making any HTTP requests.
vi_VN: Một phiên PHP được tạo bởi một lệnh gọi hàm %1$s. Điều này gây trở ngại cho REST API và các yêu cầu lặp lại. Phiên phải được đóng trước %2$s trước khi thực hiện bất kỳ yêu cầu HTTP nào.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
vi_VN: Một bức tranh bằng ngàn lời nói

en: A Semantic Personal Publishing Platform
vi_VN: Một nền tảng đăng quan điểm cá nhân

en: A UUID provided by the application to uniquely identify it. It is recommended to use an UUID v5 with the URL or DNS namespace.
vi_VN: UUID được cung cấp bởi các ứng dụng để xác định nó duy nhất. Bạn nên sử dụng UUID v5 với URL hoặc namespace DNS.

en: A WordPress Commenter
vi_VN: Một người bình luận WordPress

en: A WordPress.com Website
vi_VN: Thuộc WordPress.com

[ctx: A button label to let a user get the SMS code sent again.]
en: Resend Code
vi_VN: Gửi lại Mã

[ctx: A button label used during Two-Step setup.]
en: Enable
vi_VN: Kích hoạt

en: A calendar of your site’s posts.
vi_VN: Lịch bài viết của bạn.

en: A city in the same timezone as you.
vi_VN: Một thành phố chung múi giờ với bạn.

en: A cloud of your most used product tags.
vi_VN: Mây thẻ sản phẩm thường dùng

en: A cloud of your most used tags.
vi_VN: Một danh sách các thẻ (tags) được sử dụng nhiều dưới dạng đám mây.

en: A comment is held for moderation
vi_VN: Một bình luận đang chờ duyệt

en: A complete record of everything that happens on your site, with history that spans over 30 days.
vi_VN: Một bản ghi đầy đủ về mọi thứ xảy ra trên blog của bạn, với lịch sử kéo dài hơn 30 ngày.

en: A custom logo helps your brand pop and makes your site memorable. Make a professional logo in a few clicks with our partner today.
vi_VN: Logo giúp thương hiệu của bạn nổi bật và làm cho blog của bạn trở nên đáng nhớ. Tạo một logo chuyên nghiệp trong một vài cú nhấn chuột với đối tác của chúng tôi ngay hôm nay.

en: A date format for all date strings.
vi_VN: Định dạng ngày cho tất cả các chuỗi ngày tháng.

en: A day number of the week that the week should start on.
vi_VN: Ngày (thứ) bắt đầu trong tuần.

en: A description of the pattern.
vi_VN: Giới thiệu ngắn về mẫu.

en: A description of the theme.
vi_VN: Giới thiệu ngắn về giao diện.

en: A desktop app that gives WordPress a permanent home in your dock.
vi_VN: Một ứng dụng Máy tính Bàn cho WordPress một căn nhà vĩnh viễn trên máy tính của bạn.

en: A desktop app that gives WordPress a permanent home in your taskbar.
vi_VN: Ứng dụng hoàn hảo trên taskbar máy tính của bạn.

en: A detailed variation description.
vi_VN: Mô tả chi tiết biến thể.

en: A duplicate event already exists.
vi_VN: Một sự kiện trùng lặp đã tồn tại.

en: A font face matching those settings already exists.
vi_VN: Mặt phông chữ phù hợp với các cài đặt đó đã tồn tại.

en: A font family with slug "%s" already exists.
vi_VN: Họ phông chữ có phần mở rộng "%s" đã tồn tại.

en: A free analytics tool that offers additional insights into your site.
vi_VN: Một công cụ phân tích miễn phí cung cấp thông tin chi tiết bổ sung về blog của bạn.

en: A friendly name for the webhook.
vi_VN: Một tên dễ nhớ dành cho nhật ký web.

en: A friendly summary of the response including the HTTP response code, message, and body.
vi_VN: Một phần tóm tắt dễ nhớ của phản hồi bao gồm mã phản hồi HTTP, thông báo, và nội dung văn bản.

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
vi_VN: Lợi ích to lớn của các khối là bạn có thể chỉnh sửa chúng tại chỗ và thao tác trực tiếp với nội dung của mình. Thay vì có các trường để chỉnh sửa những thứ như nguồn trích dẫn hoặc văn bản của nút, bạn có thể trực tiếp thay đổi nội dung. Hãy thử chỉnh sửa câu trích dẫn sau:

en: A human-readable description of the post type.
vi_VN: Một mô tả có thể đọc được của post type.

en: A human-readable description of the resource.
vi_VN: Phần mô tả tài nguyên mà một người có thể đọc được.

en: A human-readable description of the taxonomy.
vi_VN: Mô tả của taxonomy.

en: A human-readable variation title.
vi_VN: Tiêu đề biến thể hiển thị.

en: A label describing the test.
vi_VN: Nhãn mô tả thử nghiệm.

en: A link to a pattern category.
vi_VN: Một liên kết đến một danh mục mẫu.

en: A link to a post format
vi_VN: Một liên kết tới kiểu bài viết

en: A link to a product.
vi_VN: Liên kết tới một sản phẩm.

en: A list of people currently following your site.
vi_VN: Danh sách những người đang theo dõi blog của bạn.

en: A list of taxonomy terms that can be used in regard to order/product statuses.
vi_VN: Một danh sách các thuật ngữ nguyên tắc phân loại mà có thể được sử dụng liên quan đến tình trạng đơn hàng/sản phẩm.

en: A list of taxonomy terms used for product visibility.
vi_VN: Danh sách taxonomy term được sử dụng để hiển thị sản phẩm.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
vi_VN: Danh sách các Trang của website

en: A list of your store's products.
vi_VN: Danh sách sản phẩm trong cửa hàng của bạn.

en: A list of your store's top-rated products.
vi_VN: Danh sách sản phẩm được bình chọn tốt nhất.

en: A list or dropdown of categories.
vi_VN: Danh sách chuyên mục

en: A list or dropdown of product categories.
vi_VN: Danh sách hoặc danh sách xổ xuống của danh mục sản phẩm.

en: A media item.
vi_VN: Một mục đa phương tiện

en: A minimalist theme designed for photos and other content.
vi_VN: Chủ đề nhỏ gọn thiết kế cho ảnh và các nội dung khác.

en: A minimum order amount
vi_VN: Số lượng đặt hàng tối thiểu

en: A minimum order amount AND a coupon
vi_VN: Giá trị đơn hàng tối thiểu và một phiếu ưu đãi

en: A minimum order amount OR a coupon
vi_VN: Giá trị đơn hàng tối thiểu hoặc một phiếu ưu đãi

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
vi_VN: Lưu trữ hàng tháng các bài viết trên site của bạn.

en: A more descriptive explanation of what the test looks for, and why it is important for the user.
vi_VN: Giải thích mô tả hơn về nội dung bài kiểm tra tìm kiếm và tại sao nó lại quan trọng đối với người dùng.

en: A name is required for this term.
vi_VN: Yêu cầu nhập tên cho điều kiện này.

en: A named status for the object.
vi_VN: Một trạng thái định danh cho đối tượng.

en: A named status for the post.
vi_VN: Một trạng thái định danh cho bài viết.

[ctx: A navigation label.]
en: There is %(numberPeople)d person in your team | There are %(numberPeople)d people in your team
vi_VN[0]: Có %(numberPeople)d người trong đội ngũ của bạn

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
vi_VN: Có một bình luận mới trong bài "%s" đang chờ phê duyệt của bạn

en: A new minor update is available for your site. Because minor updates often address security, it&#8217;s important to install them.
vi_VN: Một bản cập nhật nhỏ mới có sẵn cho trang web của bạn. Bởi vì các bản cập nhật nhỏ thường giải quyết vấn đề về bảo mật, điều quan trọng là bạn phải cài đặt chúng.

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
vi_VN: Một pingback mới về bài "%s" đang chờ phê duyệt của bạn

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
vi_VN: Có một trackback mới về bài "%s" đang chờ phê duyệt của bạn

en: A new version of WordPress is available.
vi_VN: Một phiên bản mới của WordPress có sẵn.

en: A note has been added to your order
vi_VN: Ghi chú đã được thêm vào đơn hàng của bạn

en: A password protected post can not be set to sticky.
vi_VN: Bài viết được bảo vệ bằng mật khẩu không thể đặt sticky được.

en: A password reset email has been sent to the email address on file for your account, but may take several minutes to show up in your inbox. Please wait at least 10 minutes before attempting another reset.
vi_VN: Một thư email khôi phục mật khẩu đã được gửi cho địa chỉ email tài khoản của bạn, nhưng có thể sẽ mất vài phút để hiển thị trong Inbox của hộp thư. Vui lòng đợi ít nhất 10 phút trước khi gửi một yêu cầu khôi phục mật khẩu khác.

en: A password reset link was emailed to %s.
vi_VN: Một liên kết để lấy lại mật khẩu đã được gửi tới %s.

en: A password to protect access to the content and excerpt.
vi_VN: Mật khẩu để bảo mật truy cập đến nội dung và tóm tắt.

en: A plugin disallowed this event.
vi_VN: Một plugin không cho phép sự kiện này.

en: A plugin has prevented updates by disabling %s.
vi_VN: Một plugin đã ngăn chặn cập nhật bằng cách vô hiệu hóa %s.

en: A plugin prevented the event from being rescheduled.
vi_VN: Một plugin đã ngăn việc lên lịch lại sự kiện này.

en: A plugin prevented the event from being scheduled.
vi_VN: Một plugin đã ngăn việc lên lịch sự kiện này.

en: A plugin prevented the event from being unscheduled.
vi_VN: Một plugin đã ngăn việc xoá sự kiện này ở trong lịch.

en: A plugin prevented the hook from being cleared.
vi_VN: Một plugin đã ngăn không cho hook bị xóa.

en: A post ID mismatch has been detected.
vi_VN: Post ID không hợp lệ được tìm thấy.

en: A post can not be sticky and have a password.
vi_VN: Một bài viết không thể vừa sticky và vừa có mật khẩu.

en: A post type mismatch has been detected.
vi_VN: Post type không hợp lệ được tìm thấy.

en: A previous automatic background update could not occur.
vi_VN: Một bản cập nhật nền tự động trước đó không thể xảy ra.

en: A previous automatic background update ended with a critical failure, so updates are now disabled.
vi_VN: Một bản cập nhật nền tự động trước đó đã kết thúc với một lỗi nghiêm trọng, vì vậy các bản cập nhật hiện đã bị vô hiệu hóa.

en: A product attribute term with the provided ID could not be found
vi_VN: Không tìm thấy thuật ngữ thuộc tính sản phẩm kèm theo ID đã cung cấp

en: A product attribute with the provided ID could not be found
vi_VN: Một thuộc tính sản phẩm với các ID cung cấp không thể được tìm thấy

en: A product category with the provided ID could not be found
vi_VN: Không thể tìm thấy danh mục sản phẩm với ID được cung cấp

en: A product tag with the provided ID could not be found
vi_VN: Không tìm thấy thẻ sản phẩm kèm theo ID đã cung cấp

en: A product with this ID already exists.
vi_VN: Một sản phẩm có ID này đã tồn tại.

en: A product with this SKU already exists.
vi_VN: Một sản phẩm có mã này đã tồn tại.

en: A recovery link was already sent %1$s ago. Please wait another %2$s before requesting a new email.
vi_VN: Đã gửi liên kết khôi phục %1$s trước. Vui lòng đợi %2$s trước khi yêu cầu gửi lại email.

en: A red bar on the left means the comment is waiting for you to moderate it.
vi_VN: Thanh màu đỏ ở bên trái nghĩa là bình luận đang cần được duyệt.

en: A scheduled event has failed
vi_VN: Sự kiện được lên lịch gặp vấn đề

en: A scheduled event is late
vi_VN: Sự kiện được lên lịch gặp vấn đề

en: A search form for your site.
vi_VN: Ô tìm kiếm cho website

en: A search form for your store.
vi_VN: Khung tìm kiếm cho cửa hàng của bạn.

en: A set of high quality curated patterns.
vi_VN: Một tập hợp các mẫu được biên tập chất lượng cao.

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods and rates apply.
vi_VN: Một khu vực giao hàng là một vùng địa lý nơi tập hợp các phương thức giao hàng và tỷ lệ áp dụng.

en: A shipping zone is a geographic region where a certain set of shipping methods are offered.
vi_VN: Một vùng giao hàng là một khu vực địa lý nơi có các phương thức giao hàng tương ứng.

en: A short description of the block, in human readable format.
vi_VN: Một mô tả ngắn về block, ở định dạng đọc được.

en: A simple offline gateway that lets you accept BACS payment.
vi_VN: Cổng thanh toán giúp bạn chấp nhận thanh toán chuyển khoản.

en: A simple offline gateway that lets you accept a check as method of payment.
vi_VN: Một cổng ngoại tuyến đơn giản cho phép bạn chấp nhận séc như một phương thức thanh toán.

en: A simple offline gateway that lets you accept cash on delivery.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán khi giao hàng.

en: A single-column blogging theme that showcases your photos in a grid format.
vi_VN: Giao diện một cột cho phép trình bày các bức ảnh của bạn ở dạng lưới.

en: A spike in <a %s>your stats</a>
vi_VN: Xem chi tiết trong <a %s>thống kê</a>

en: A static page
vi_VN: Một trang tĩnh

en: A step-by-step guide to getting familiar with the platform.
vi_VN: Hướng dẫn từng bước làm quen với hệ thống.

en: A sticky post can not be password protected.
vi_VN: Bài viết sticky không thể bảo vệ bằng mật khẩu.

en: A streamlined editor with faster, simpler image uploading? Check and mate.
vi_VN: Chỉnh sửa nhanh hơn, đơn giản hơn? Kiểm tra và tải ngay.

en: A structure tag is required when using custom permalinks. <a href="%s">Learn more</a>
vi_VN: Một thẻ cấu trúc là cần thiết khi sử dụng đường dẫn tùy chỉnh. <a href="%s">Tìm hiểu thêm </a>

en: A tax rate with the provided ID could not be found
vi_VN: Không tìm thấy thuế suất kèm theo ID đã cung cấp

en: A term with the name provided already exists in this taxonomy.
vi_VN: Tên này đã tồn tại rồi, không dùng được

en: A term with the name provided already exists with this parent.
vi_VN: Thẻ này đã được sử dụng.

en: A test is unavailable
vi_VN: Một kiểm tra không có sẵn

en: A time format for all time strings.
vi_VN: Định dạng thời gian cho tất cả các chuỗi thời gian.

en: A title on that page cannot be found.
vi_VN: Không tìm thấy một tiêu đề trên trang này

en: A unique identifier for the setting.
vi_VN: Mã nhận diện duy nhất cho cài đặt.

en: A unique identifier for the tool.
vi_VN: Một định danh duy nhất cho công cụ.

en: A unique identifier that can be used to link settings together.
vi_VN: Một định danh duy nhất có thể được sử dụng để liên kết cài đặt lại với nhau.

en: A valid URL was not provided.
vi_VN: URL không hợp lệ.

en: A valid email address is required
vi_VN: Cần có địa chỉ email hợp lệ

en: A valid email address is required.
vi_VN: Cần có địa chỉ email hợp lệ.

en: A valid email address must be given.
vi_VN: Phải cung cấp địa chỉ email hợp lệ.

en: A valid free shipping coupon
vi_VN: Một ưu đãi miễn phí giao nhận còn hiệu lực

en: A variable mismatch has been detected.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ được tìm thấy.

en: A variety of designs to display your team members.
vi_VN: Một loạt các thiết kế để hiển thị các thành viên trong nhóm của bạn.

en: A variety of footer designs displaying information and site navigation.
vi_VN: Một loạt các thiết kế chân trang hiển thị thông tin và điều hướng trang web.

en: A variety of header designs displaying your site title and navigation.
vi_VN: Một loạt các thiết kế tiêu đề hiển thị tiêu đề trang web và điều hướng của bạn.

en: A widget containing a block.
vi_VN: Widget có chứa block.

en: AM
vi_VN: Sáng

en: AND
vi_VN: VÀ

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
vi_VN: Khoá API đã được tạo ra thành công. Hãy sao chép khóa này vì một khi bạn rời trang này, khóa bí mật sẽ bị ẩn.

en: API Key updated successfully.
vi_VN: Mã API đã được cập nhật thành công

en: API Version
vi_VN: Phiên bản API

en: API credentials
vi_VN: Thông tin API

en: API docs
vi_VN: Tài liệu API

en: API enabled
vi_VN: API đã bật

en: API key must be set to fetch stats.
vi_VN: API ket phải được set để lấy dữ liệu thống kê.

en: API user is invalid
vi_VN: API thành viên đã tồn tại

en: ASC
vi_VN: Tăng

en: Ability to set a custom domain as your primary site address.
vi_VN: Cho phép dùng tên miền tùy chỉnh làm địa chỉ trang chính của bạn.

en: Abort
vi_VN: hủy bỏ

en: About
vi_VN: Giới thiệu

en: About Jetpack
vi_VN: Về Jetpack

en: About Pages
vi_VN: Thông tin trang

en: About WooCommerce
vi_VN: Về WooCommerce

en: About WordPress
vi_VN: Giới thiệu về WordPress

en: About Yourself
vi_VN: Tự bạch

en: About me
vi_VN: Giới thiệu

en: About the math
vi_VN: Về toán học

en: About the user
vi_VN: Xung quanh thành viên

en: Accelerated Mobile Pages (AMP)
vi_VN: Tăng tốc trang di động (AMP)

en: Accept COD if the order is virtual
vi_VN: Chấp nhận COD nếu đơn hàng là ảo

en: Accept credit and debit card payments on your website for just about anything.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán bằng thẻ tín dụng và thẻ ghi nợ trên blog của bạn.

en: Accept debit and credit cards in 135+ currencies, methods such as Alipay, and one-touch checkout with Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán thẻ tín dụng với hơn 135 loại tiền tệ với các phương thức như Alipay hay một chạm thanh toán của Apple Pay. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu thêm</a>.

en: Accept for virtual orders
vi_VN: Chấp nhận cho các đơn hàng ảo

en: Accept payments in 60+ countries
vi_VN: Chấp nhận thanh toán ở 60+ nước

en: Accept payments via PayPal using account balance or credit card.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán thông qua PayPal bằng cách sử dụng số dư tài khoản hoặc thẻ tín dụng.

en: Access Permissions
vi_VN: Cho phép truy cập

en: Access Removed
vi_VN: Gỡ đăng nhập

en: Access denied
vi_VN: Từ chối truy cập

en: Access expires
vi_VN: Hết hạn truy cập

en: Access full activity for the past 30 days.
vi_VN: Xem hoạt động đầy đủ trong 30 ngày qua.

en: Access permissions
vi_VN: Giới hạn truy cập

en: Access photos stored in your Google Photos library
vi_VN: Truy cập ảnh được lưu trữ trong thư viện Google Photos của bạn.

en: Access photos stored in your Google Photos library.
vi_VN: Truy cập ảnh được lưu trữ trong thư viện Google Photos của bạn.

en: Access restriction
vi_VN: Hạn chế truy cập

en: Access scope
vi_VN: Phạm vi truy cập

en: Access your website’s database and more advanced settings.
vi_VN: Truy cập cơ sở dữ liệu blog của bạn và cấu hình nâng cao.

en: Accessibility
vi_VN: Khả năng tiếp cận

en: Accessibility Ready
vi_VN: Truy Cập Sẵn Sàng

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
vi_VN: Khả năng truy cập rất quan trọng, đừng quên thêm văn bản thay thế

en: Account
vi_VN: Tài khoản

en: Account Email
vi_VN: Email tài khoản

en: Account Information
vi_VN: Thông tin tài khoản

en: Account Management
vi_VN: Quản lý tài khoản

en: Account Recovery
vi_VN: Khôi phục tài khoản

en: Account Settings
vi_VN: Cài đặt tài khoản

en: Account closure cannot be undone. It will remove your account along with all your sites and all their content.
vi_VN: Không thể khôi phục việc xóa tài khoản vĩnh viễn. Nó sẽ xóa tài khoản của bạn cùng với tất cả các blogcủa bạn và nội dung của chúng.

en: Account could not be created.
vi_VN: Không tạo được tài khoản.

en: Account creation
vi_VN: Tạo tài khoản

en: Account details
vi_VN: Thông tin tài khoản

en: Account details changed successfully.
vi_VN: Thông tin tài khoản đã được cập nhật.

en: Account details:
vi_VN: Thông tin tài khoản:

en: Account endpoints
vi_VN: Điểm cuối tài khoản

en: Account erasure requests
vi_VN: Yêu cầu xóa tài khoản

en: Account login with an e-mail link
vi_VN: Đăng nhập tài khoản bằng email

en: Account name
vi_VN: Tên tài khoản

en: Account number
vi_VN: Số tài khoản

en: Account settings
vi_VN: Cài đặt tài khoản

en: Account username
vi_VN: Tên đăng nhập tài khoản

en: Accounts &amp; Privacy
vi_VN: Tài khoản &amp; Bảo mật

en: Accuracy
vi_VN: Hiệu quả

en: Achievement
vi_VN: Thành tựu

en: Action
vi_VN: Tác vụ

en: Action Group
vi_VN: Nhóm Hành động

en: Action Status
vi_VN: Trạng thái hành động

en: Action event
vi_VN: Thao tác sự kiện

en: Action failed. Please refresh the page and retry.
vi_VN: Hoạt động thất bại. Hãy làm mới trang và thử lại.

en: Action has been confirmed.
vi_VN: Hành động đã được xác nhận.

en: Action required!
vi_VN: Đã thực hiện yêu cầu

[ctx: Action shown in stats to download data as csv.]
en: Download data as CSV
vi_VN: Tải về dữ liệu dưới dạng CSV

en: Action that should be completed to connect Jetpack.
vi_VN: Hành động nên được hoàn thành để kết nối Jetpack.

en: Actions
vi_VN: Hành động

en: Activate
vi_VN: Kích hoạt

en: Activate %1$s
vi_VN: Kích hoạt %1$s

en: Activate & Save
vi_VN: Kích hoạt & Lưu

en: Activate &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Kích hoạt &#8220;%s&#8221;

en: Activate &amp; Publish
vi_VN: Cài &amp; Công bố

en: Activate &raquo;
vi_VN: Kích hoạt &raquo;

en: Activate Jetpack
vi_VN: Kích hoạt Jetpack

en: Activate Plugin
vi_VN: Kích hoạt plugin

en: Activate Plugin &amp; Go to Press This
vi_VN: Kích hoạt Plugin &amp; Đến Press This

en: Activate Plugin &amp; Run Importer
vi_VN: Kích Hoạt Gói Mở Rộng &amp; Thực Thi Công Cụ Nhập Khẩu

en: Activate Press This
vi_VN: Kích hoạt Press This

en: Activate Site
vi_VN: Kích hoạt trang web

en: Activate this design
vi_VN: Kích hoạt chủ đề này

en: Activate this plugin
vi_VN: Kích hoạt plugin này

en: Activate:
vi_VN: Kích hoạt

en: Activated
vi_VN: Đã bật?

en: Activating
vi_VN: Đang kích hoạt

en: Activation Key Required
vi_VN: Bạn phải có mã kích hoạt

en: Activation Key:
vi_VN: Khoá kích hoạt:

en: Active
vi_VN: Hoạt động

en: Active Child Theme
vi_VN: Theme con đang hoạt động

en: Active Passwords
vi_VN: Mật khẩu đang dùng

en: Active Plugins
vi_VN: Plugin đã kích hoạt

en: Active Product Filters
vi_VN: Bộ lọc sản phẩm đang kích hoạt

en: Active Theme
vi_VN: Theme đang hoạt động

en: Active Upgrades
vi_VN: Kích hoạt gói

en: Active editor
vi_VN: Trình soạn thảo hiện tại

en: Active filters
vi_VN: Các bộ lọc đang áp dụng

[ctx: Active plugin installations]
en: %s+ Million | %s+ Million
vi_VN[0]: %s triệu+

[ctx: Active plugin installations]
en: Less Than 10
vi_VN: Ít hơn 10

en: Active plugins
vi_VN: Kích hoạt plugin

en: Active plugins.
vi_VN: Kích hoạt plugin.

en: Active theme
vi_VN: Chủ đề hoạt động

en: Active theme color palette.
vi_VN: Kích hoạt mẫu màu chủ đề.

en: Active theme font sizes.
vi_VN: Kích hoạt kích cỡ phông chữ chủ đề.

en: Active theme gradients.
vi_VN: Kích hoạt dải màu chủ đề.

en: Active theme: %1$s (version %2$s)
vi_VN: Chủ đề hiện tại: %1$s (phiên bản %2$s)

en: Activities
vi_VN: Các hoạt động

en: Activity
vi_VN: Hoạt động

en: Activity Log
vi_VN: Nhật ký hoạt động

en: Add
vi_VN: Thêm

en: Add %s
vi_VN: Thêm %s

en: Add &ldquo;%s&rdquo; to your cart
vi_VN: Thêm &ldquo;%s&rdquo; vào giỏ hàng

en: Add Audio
vi_VN: Thêm nhạc

en: Add Comment
vi_VN: Thêm bình luận

en: Add Contact Form
vi_VN: Thêm biểu mẫu liên lạc

en: Add Custom Field
vi_VN: Thêm trường tuỳ biến

en: Add Data Erasure Request
vi_VN: Tạo yêu cầu xoá dữ liệu

en: Add Data Export Request
vi_VN: Thêm yêu cầu xuất dữ liệu

en: Add Existing User
vi_VN: Thêm Người Dùng Đã Tồn Tại

en: Add Field
vi_VN: Thêm Trường

en: Add File
vi_VN: Thêm tập tin

en: Add Google Analytics
vi_VN: Thêm Google Analytics

en: Add Items
vi_VN: Thêm mục

en: Add Link
vi_VN: Thêm liên kết

en: Add Location
vi_VN: Thêm địa điểm

en: Add Media
vi_VN: Thêm hình ảnh/nhạc/video

en: Add Menu Items
vi_VN: Thêm mục menu

en: Add New
vi_VN: Thêm mới

en: Add New Application Password
vi_VN: Thêm mật khẩu ứng dụng

en: Add New Category
vi_VN: Thêm chuyên mục

en: Add New Changeset
vi_VN: Thêm thiết lập thay đổi mới.

en: Add New Custom Field:
vi_VN: Thêm trường tùy biến mới:

en: Add New Header Image
vi_VN: Thêm ảnh đầu trang mới

en: Add New Image
vi_VN: Thêm ảnh mới

en: Add New Link
vi_VN: Thêm liên kết

en: Add New Link Category
vi_VN:  	 Thêm mục liên kết

en: Add New Media File
vi_VN: Thêm tệp media mới

en: Add New Navigation Menu
vi_VN: Thêm Menu điều hướng mới

en: Add New Page
vi_VN: Tạo trang mới

en: Add New Pattern
vi_VN: Thêm mẫu mới

en: Add New Plugin
vi_VN: Cài plugin

en: Add New Post
vi_VN: Viết bài mới

en: Add New Scheduled Action
vi_VN: Thêm Hành động đươc Sắp đặt Mới

en: Add New Site
vi_VN: Thêm trang mới

en: Add New Tag
vi_VN: Thêm thẻ

en: Add New Template
vi_VN: Tạo mẫu mới

en: Add New Template Part
vi_VN: Thêm thành phần mẫu mới

en: Add New Theme
vi_VN: Thêm giao diện mới

en: Add New Topic
vi_VN: Chủ đề mới

en: Add New User
vi_VN: Thêm Người Dùng Mới

en: Add Payment Method
vi_VN: Thêm phương thức thanh toán

en: Add Professional Email @%(domain)s
vi_VN: Thêm Email cá nhân @%(domain)s

en: Add Site
vi_VN: Thêm trang web

en: Add Trusted Site
vi_VN: Thêm trang tin cậy

en: Add URL
vi_VN: Thêm URL

en: Add Video
vi_VN: Thêm video

en: Add Widget
vi_VN: Thêm

en: Add WordPress Site
vi_VN: Thêm trang WordPress

en: Add a Domain
vi_VN: Thêm địa chỉ trang web

en: Add a Site Logo
vi_VN: Thêm biểu tượng blog

en: Add a Widget
vi_VN: Thêm một widget

en: Add a custom domain
vi_VN: Thêm một tên miền tùy chỉnh

en: Add a domain
vi_VN: Thêm tên miền

en: Add a domain to a different site
vi_VN: Để cho blog khác

en: Add a domain to a new site
vi_VN: Để tạo blog mới

en: Add a domain to an existing site
vi_VN: Để cho trang có sẵn

en: Add a domain without a site
vi_VN: Để tích trữ

en: Add a logo to display on your site. No logo? Buy a pro one today — Click “Create logo” to start.
vi_VN: Thêm logo hiển thị trên trang. Chưa có logo? Mua một cái liền luôn — Nhấn “Tạo logo” để bắt đầu.

en: Add a logo to display on your site. No logo? Buy a pro one today, powered by Fiverr — Click “Create logo” to start.
vi_VN: Thêm logo hiển thị trên trang. Chưa có logo? Mua một cái liền luôn — Nhấn “Tạo logo” để bắt đầu.

en: Add a menu
vi_VN: Thêm 1 menu

en: Add a navigation menu to your sidebar.
vi_VN: Thêm trình đơn vào sidebar của bạn.

en: Add a new page
vi_VN: Thêm trang mới

en: Add a note for your reference, or add a customer note (the user will be notified).
vi_VN: Thêm một lưu ý để bạn tham khảo, hoặc thêm một lưu ý của khách hàng (người dùng sẽ được thông báo).

en: Add a page
vi_VN: Tạo trang

en: Add a product
vi_VN: Thêm sản phẩm

en: Add a review
vi_VN: Thêm đánh giá

en: Add a sharing button
vi_VN: Thêm nút chia sẻ

en: Add a tag
vi_VN: Nhập tên thẻ mới

en: Add a {{link}}Twitter Timeline Widget{{/link}} to display your latest tweets on your site.
vi_VN: Chèn {{link}}Twitter Timeline Widget{{/link}} để hiển thị các tweet mới nhất của bạn trên blog của bạn.

en: Add a {{link}}sharing button{{/link}} to your posts so readers can share your story with their connections.
vi_VN: Thêm {{link}}nút chia sẻ{{/link}} vào bài viết của bạn để độcgiả có thể chia sẻ câu chuyện của bạn với các kết nối của họ.

en: Add a {{link}}sharing button{{/link}} to your posts so readers can share your story with their followers.
vi_VN: Thêm {{link}}nút chia sẻ{{/link}} vào bài viết của bạn để độc giả có thể chia sẻ câu chuyện của bạn với những người theo dõi họ.

en: Add a {{link}}sharing button{{/link}} to your posts so readers can share your story with their friends.
vi_VN: Thêm {{link}}nút chia sẻ{{/link}} vào bài viết của bạn để độc giả có thể chia sẻ câu chuyện của bạn với bạn bè của họ.

en: Add alternate sources for maximum HTML5 playback
vi_VN: Thêm các nguồn thay thế để phát lại tối đa bằng HTML5:

en: Add an Image
vi_VN: Thêm ảnh

en: Add an {{link}}Instagram widget{{/link}} to display your latest photos.
vi_VN: Thêm {{link}}Instagram widget{{/link}} để hiển thị những bức ảnh mới nhất của bạn.

en: Add as many zones as you need &ndash; customers will only see the methods available for their address.
vi_VN: Có thể thêm bao nhiêu khu vực bạn cần &ndash; khách hàng chỉ có thể nhìn thấy phương thức đang có sẵn cho địa chỉ của họ.

en: Add attribute
vi_VN: Thêm thuộc tính

en: Add audio source
vi_VN: Thêm nguồn audio

en: Add block
vi_VN: Thêm block

en: Add contact form
vi_VN: Thêm mẫu liên lạc

en: Add coupon
vi_VN: Thêm mã ưu đãi

en: Add email address
vi_VN: Thêm địa chỉ email

en: Add fee
vi_VN: Thêm phí

en: Add file
vi_VN: Thêm file

en: Add images to product gallery
vi_VN: Thêm ảnh vào thư viện

en: Add item(s)
vi_VN: Thêm mới

en: Add key
vi_VN: Thêm mã

en: Add logo
vi_VN: Thêm logo

en: Add media
vi_VN: Thêm hình ảnh/nhạc/video

en: Add media files from your computer
vi_VN: Tải tập tin từ máy của bạn lên

en: Add menu items
vi_VN: Thêm liên kết

en: Add menu items from the column on the left.
vi_VN: Thêm chỉ mục thực đơn từ cột bên trái.

en: Add new
vi_VN: Tạo mới

en: Add new %s
vi_VN: Thêm mới %s

en: Add new Comment
vi_VN: Thêm bình luận mới

en: Add new application password
vi_VN: Thêm mật khẩu ứng dụng

en: Add new attribute
vi_VN: Thêm thuộc tính mới

en: Add new category
vi_VN: Thêm một chuyên mục mới

en: Add new coupon
vi_VN: Thêm mã mới

en: Add new option...
vi_VN: Thêm tùy chọn mới...

en: Add new order
vi_VN: Thêm đơn hàng mới

en: Add new page
vi_VN: Tạo trang mới

en: Add new post
vi_VN: Viết bài mới

en: Add new product
vi_VN: Thêm sản phẩm mới

en: Add new shipping class
vi_VN: Thêm loại hình giao hàng mới

en: Add new site
vi_VN: Tạo blog mới

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
en: no-subset
vi_VN: vietnamese

en: Add new tag
vi_VN: Thêm thẻ mới

en: Add note
vi_VN: Thêm ghi chú

en: Add one or several items at once by <strong>selecting the checkbox next to each item and clicking Add to Menu</strong>
vi_VN: Thêm một hoặc nhiều chỉ mục cùng lúc bằng cách <strong>đánh dấu hộp kiểm bên cạnh mỗi chỉ mục và bấm nút Thêm Vào Thực Đơn</strong>

en: Add or delete payment methods for your account. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Thêm hoặc xóa phương thức thanh toán cho tài khoản của bạn. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Add or remove menu items
vi_VN: Thêm hoặc loại bỏ các mục menu

en: Add or remove pattern categories
vi_VN: Thêm hoặc xóa danh mục mẫu

en: Add or remove tags
vi_VN: Thêm/Xóa thẻ

en: Add order
vi_VN: Thêm đơn hàng

en: Add payment method
vi_VN: Thêm phương thức thanh toán

en: Add product gallery images
vi_VN: Thêm ảnh thư viện sản phẩm

en: Add product(s)
vi_VN: Thêm (các) sản phẩm

en: Add products
vi_VN: Thêm các sản phẩm

en: Add recommended marketing tools to reach new customers and grow your business
vi_VN: Thêm các công cụ tiếp thị được đề xuất để tiếp cận khách hàng mới và phát triển doanh nghiệp của bạn

en: Add sharing buttons
vi_VN: Thêm nút chia sẻ

en: Add shipping
vi_VN: Thêm giao hàng

en: Add shipping class
vi_VN: Thêm loại vận chuyển

en: Add shipping method
vi_VN: Thêm phương thức giao hàng

en: Add shipping methods &amp; zones
vi_VN: Thêm phương thức &amp; khu vực giao hàng

en: Add shipping zone
vi_VN: Thêm khu vực giao hàng

en: Add subtitles
vi_VN: Thêm phụ đề

en: Add tags
vi_VN: Thêm thẻ

en: Add tax
vi_VN: Thêm thuế

en: Add tax rates
vi_VN: Thêm thuế suất

en: Add the following to your %1$s file in %2$s <strong>above</strong> the line reading %3$s:
vi_VN: Chèn đoạn mã dưới vào file %1$s ở %2$s, <strong>bên trên</strong> dòng %3$s:

en: Add the following to your %1$s file in %2$s, <strong>replacing</strong> other WordPress rules:
vi_VN: Thêm phần sau đây vào tệp %1$s của bạn trong %2$s, <strong>replacing</strong> những lệnh khác của WordPress:

en: Add the user without sending an email that requires their confirmation
vi_VN: Thêm tài khoản người dùng mà không cần gửi email yêu cầu xác nhận.

en: Add title
vi_VN: Thêm tựa đề

en: Add to Audio Playlist
vi_VN: Thêm vào Danh sách nhạc

en: Add to Dictionary
vi_VN: Thêm vào từ điển

en: Add to Menu
vi_VN: Thêm vào menu

en: Add to Widget
vi_VN: Thêm vào Widget

en: Add to audio playlist
vi_VN: Thêm vào danh sách nhạc

en: Add to cart
vi_VN: Mua hàng

en: Add to cart URL.
vi_VN: Địa chỉ URL thêm vào giỏ hàng.

en: Add to cart behaviour
vi_VN: Thêm vào giỏ

en: Add to gallery
vi_VN: Thêm vào bộ sưu tập

en: Add to menu
vi_VN: Thêm vào menu

en: Add to menu: %1$s (%2$s)
vi_VN: Thêm vào menu: %1$s (%2$s)

en: Add to video Playlist
vi_VN: Thêm vào danh sách chơi video

en: Add to video playlist
vi_VN: Thêm vào danh sách chơi video

en: Add to: %s
vi_VN: Thêm vào: %s

en: Add video source
vi_VN: Thêm nguồn video

en: Add webhook
vi_VN: Thêm Webhook

en: Add widget: %s
vi_VN: Thêm widget: %s

en: Add your logo, create a homepage, and start designing your store.
vi_VN: Thêm logo, tạo homepage và bắt đầu thiết kế gian hàng của bạn.

en: Add your own CSS code here to customize the appearance and layout of your site.
vi_VN: Thêm mã CSS của bạn ở đây để tùy biến giao diện và bố cục của blog.

en: Add your thoughts here... (optional)
vi_VN: Thêm suy nghĩ của bạn... (tùy chọn)

en: Add your unique Measurement ID to monitor your site's performance in Google Analytics.
vi_VN: Thêm ID đo lường duy nhất của bạn để theo dõi hiệu suất blog của bạn trong Google Analytics.

en: Add&nbsp;meta
vi_VN: Thêm&nbsp;meta

en: Add, organize, and display {{link}}portfolio projects{{/link}}. If your theme doesn’t support portfolio projects yet, you can display them using the shortcode [portfolio].
vi_VN: Thêm, sắp xếp và hiển thị {{link}}portfolio{{/link}}. Nếu chủ đề của bạn không hỗ trợ, hãy dùng shortcode [portfolio].

en: Add, organize, and display {{link}}testimonials{{/link}}. If your theme doesn’t support testimonials yet, you can display them using the shortcode [testimonials].
vi_VN: Thêm, sắp xếp và hiển thị {{link}}lời khen{{/link}}. Nếu chủ đề của bạn không hỗ trợ, hãy dùng shortcode [testimonials].

en: Add, organize, and modify individual menu items
vi_VN: Tạo mới, sắp xếp, và chỉnh sửa các chỉ mục thực đơn

en: Add/remove code tag
vi_VN: Thêm/xóa thẻ tag

en: Added
vi_VN: Đã thêm

en: Added:
vi_VN: Đã thêm:

en: Adding Categories
vi_VN: Đang thêm Nhóm Phân Loại

en: Adding Tags
vi_VN: Đang thêm Thẻ Đánh Dấu

en: Adding Themes
vi_VN: Thêm Giao diện

en: Adding an RSS feed to this site’s homepage is not supported, as it could lead to a loop that slows down your site. Try using another block, like the <strong>Latest Posts</strong> block, to list posts from the site.
vi_VN: Không hỗ trợ thêm RSS feed vào trang chủ, vì nó có thể làm chậm tốc độ tải trang. Thử dùng khối khác, ví dụ <strong>Bài viết gần đây</strong>, để liệt kê danh sách bài viết.

en: Additional CSS
vi_VN: CSS bổ sung

en: Additional Capabilities
vi_VN: Khả năng phụ

en: Additional data to pass to the extension
vi_VN: Dữ liệu bổ sung để chuyển đến tiện ích mở rộng

en: Additional data:
vi_VN: Dữ liệu bổ sung:

en: Additional images added to this gallery: %s
vi_VN: Hình ảnh đã được thêm vào thư viện này: %s

en: Additional information
vi_VN: Thông tin bổ sung

en: Additional items found: %d
vi_VN: Các mục bổ sung tìm thấy: %d

[ctx: Additional link settings]
en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Additional rates
vi_VN: Phụ thu khác

en: Additional settings
vi_VN: Tùy chọn bổ sung

en: Additional shortcuts,
vi_VN: Phím tắt bổ sung,

en: Additional tax classes
vi_VN: Các mức thuế bổ sung

en: Address | Addresses
vi_VN[0]: Địa chỉ

en: Address 1
vi_VN: Địa chỉ

en: Address 2
vi_VN: Địa chỉ

en: Address Line 2
vi_VN: Dòng địa chỉ 2

en: Address changed successfully.
vi_VN: Địa chỉ được thay đổi thành công.

en: Address line 1
vi_VN: Địa chỉ (dòng 1)

en: Address line 1.
vi_VN: Địa chỉ 1.

en: Address line 2
vi_VN: Địa chỉ (dòng 2)

en: Address line 2.
vi_VN: Địa chỉ 2.

en: Address override
vi_VN: Ghi đè địa chỉ

en: Address:
vi_VN: Địa chỉ:

en: Addresses
vi_VN: Địa chỉ

en: Adds an option to the orders screen for removing personal data in bulk. Note that removing personal data cannot be undone.
vi_VN: Thêm tùy chọn xóa dữ liệu cá nhân bằng thao tác từ màn hình đơn hàng. Chú ý việc xóa dữ liệu cá nhân không thể khôi phục.

en: Adds the Portfolio custom post type, allowing you to manage and showcase projects on your site.
vi_VN: Thêm loại bài viết tùy chỉnh Portfolio, cho phép bạn quản lý và giới thiệu các dự án trên trang blog của mình.

en: Adds the Testimonial custom post type, allowing you to collect, organize, and display testimonials on your site.
vi_VN: Thêm loại bài đăng tùy chỉnh Lời khen, cho phép bạn thu thập, sắp xếp và hiển thị chúng trên trang blog của mình.

[ctx: Adjective refers to subdomain]
en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Adjust your account information and interface settings. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Điều chỉnh thông tin tài khoản và những thiết lập giao diện. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Admin
vi_VN: Quản lý

en: Admin Color Scheme
vi_VN: Màu của trang quản lý

[ctx: Admin menu name]
en: Categories
vi_VN: Danh mục

[ctx: Admin menu name]
en: Coupons
vi_VN: Các ưu đãi

[ctx: Admin menu name]
en: Orders
vi_VN: Đơn hàng

[ctx: Admin menu name]
en: Products
vi_VN: Sản phẩm

[ctx: Admin menu name]
en: Scheduled Actions
vi_VN: Các Hành động được Sắp đặt

[ctx: Admin menu name]
en: Shipping classes
vi_VN: Giao hàng

[ctx: Admin menu name]
en: Tags
vi_VN: Từ khóa

en: Administration Email Address
vi_VN: Địa chỉ email quản trị

en: Administration email verification
vi_VN: Xác minh email quản trị

en: Administrator
vi_VN: Quản trị viên

en: Administrators have access to all the administration features.
vi_VN: Quản Trị Viên có thể truy cập tới tất cả các tính năng quản trị.

en: Advanced
vi_VN: Nâng cao

en: Advanced Options
vi_VN: Tùy chọn nâng cao

en: Advanced SEO tools
vi_VN: Công vụ SEO

en: Advanced Settings
vi_VN: Lựa chọn nâng cao

en: Advanced Social Media
vi_VN: Mạng xã hội Nnâng cao

en: Advanced caching plugin.
vi_VN: Gói mở rộng lưu trữ nâng cao.

en: Advanced customization
vi_VN: Tùy biến nâng cao

en: Advanced options
vi_VN: Tùy chọn nâng cao

en: Advanced social media
vi_VN: Mạng xã hội nâng cao

en: Advanced.
vi_VN: Nâng cao

en: Advertisements
vi_VN: Quảng cáo

en: Africa
vi_VN: Châu Phi

en: Afrikaans
vi_VN: Tiếng Nam Phi

en: After pre-tax discounts.
vi_VN: Sau khi giảm giá trước thuế.

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you <a href="%s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
vi_VN: Sau khi lưu các thay đổi, các kích thước ảnh mới sẽ chỉ hiện thị nếu bạn <a href="%s" target="_blank">tạo lại các kích thước ảnh</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes may not be shown until you regenerate thumbnails. You can do this from the <a href="%1$s" target="_blank">tools section in WooCommerce</a> or by using a plugin such as <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.
vi_VN: Sau khi lưu các thay đổi, các kích thước ảnh mới sẽ chỉ hoạt động nếu bạn khởi tạo lại ảnh. Bạn có thể sử dụng <a href="%1$s" target="_blank">công cụ có sẵn của WooCommerce</a> hoặc sử dụng các công cụ như plugin <a href="%2$s" target="_blank">Regenerate Thumbnails</a>.

en: After publishing your changes, new image sizes will be generated automatically.
vi_VN: Sau khi lưu các thay đổi, các ảnh có kích thước mới sẽ được khởi tạo lại tự động.

en: After you opt-out you may still see ads, including personalized ones, on this site and other sites - they just won't be personalized based on information from your visits to this site.
vi_VN: Sau này bạn vẫn có thể thấy quảng cáo, bao gồm những cái đã tùy chỉnh cho bạn, trên trang này và những trang khác - chúng chỉ không tùy chỉnh dựa trên thông tin từ lần bạn ghé thăm trang này.

en: After your Privacy Policy page is set, you should edit it.
vi_VN: Sau khi trang Chính sách quyền riêng tư của bạn được cài đặt, bạn nên sửa nội dung trang này.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
vi_VN: Akismet %s yêu cầu phiên bản WordPress %s hoặc cao hơn.

en: Akismet Anti-spam strictness
vi_VN: Mức độ Akismet anti-spam

en: Akismet Configuration
vi_VN: Cấu hình Akismet

en: Akismet FAQ
vi_VN: Câu hỏi thường gặp trong Akismet

en: Akismet Setup
vi_VN: Cài đặt Akismet

en: Akismet Stats
vi_VN: Thống kê Akismet

en: Akismet Support
vi_VN: Hỗ trợ Akismet

en: Akismet Widget
vi_VN: Bảng công cụ Akismet

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
vi_VN: Akismet nhận định đây là bình luận rác trong quá trình tự động kiểm tra lại.

en: Akismet caught this comment as spam.
vi_VN: Akismet đánh dấu bình luận này là spam.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
vi_VN[0]: Akismet đã kiểm tra %s bình luận.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
vi_VN: Akismet đã xác minh đây không phải là bình luận rác trong quá trình tự động kiểm tra lại.

en: Akismet cleared this comment.
vi_VN: Akismet xóa bình luận này.

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
vi_VN: Akismet không thể kiểm tra lại bình luận spam.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
vi_VN: Akismet gặp lỗi với yêu cầu SSL gần nhất và đã tắt tạm thời. Kết nối SSL sẽ được thực thi lại ngay sau đây.

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
vi_VN: Akismet lọc thư rác, giúp bạn có thể tập trung vào những thứ quan trọng hơn.

en: Akismet has detected a problem.
vi_VN: Akismet gặp trục trặc.

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
vi_VN[0]: Akismet đã tiết kiệm cho bạn %d giờ!

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
vi_VN[0]: Akismet đã tiết kiệm cho bạn %d phút!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
vi_VN[0]: Akismet đã tiết kiệm cho bạn %s ngày!

en: Akismet privacy notice
vi_VN: Thông báo bảo mật của Akismet

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
vi_VN: Akismet đã kiểm tra lại và nhận định đây là bình luận rác

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
vi_VN: Akismet đã kiểm tra lại và đánh dấu bình luận này là spam.

en: Akismet re-checked and cleared this comment
vi_VN: Akismet đã kiểm tra lại và xác minh đây không phải là bình luận rác

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
vi_VN: Akismet đã kiểm tra lại và bỏ đánh dấu spam bình luận này.

en: Akismet stats
vi_VN: Thống kê Akismet

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
vi_VN: Akismet không thể kiểm tra bình luận này (trả về: %s), nhưng sẽ tự động thử lại sau.

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
vi_VN: Akismet không thể check lại bình luận này (phản hồi: %s).

en: Albanian
vi_VN: Tiếng Albani

en: Alert
vi_VN: Cảnh báo

en: Align
vi_VN: Căn lề

en: Align Center
vi_VN: Căn giữa

en: Align Left
vi_VN: Căn trái

en: Align Right
vi_VN: Căn phải

en: Align center
vi_VN: Căn giữa

en: Align left
vi_VN: Căn lề trái

en: Align right
vi_VN: Căn lề phải

en: Alignment
vi_VN: Căn lề

[ctx: Alignment option]
en: None
vi_VN: Không

en: All
vi_VN: Tất cả

en: All
vi_VN: Tất cả

en: All %s
vi_VN: Tất cả %s

en: All About Domains
vi_VN: Về tên miền

en: All Apps
vi_VN: Tất cả ứng dụng

en: All Business features
vi_VN: Mọi tính năng Business

en: All Categories
vi_VN: Tất cả

en: All Changesets
vi_VN: Tất cả các thay đổi thiết lập.

en: All Comments
vi_VN: Toàn bộ bình luận

en: All Domains
vi_VN: Tất cả tên miền

en: All Link Categories
vi_VN: Tất cả danh mục

en: All Links
vi_VN: Tất cả liên kết

en: All My Sites
vi_VN: Blog của tôi

en: All Pages
vi_VN: Tất cả trang

en: All Patterns
vi_VN: Tất cả các mẫu

en: All Personal Features
vi_VN: Mọi tính năng Personal

en: All Personal features
vi_VN: Mọi tính năng Personal

en: All Posts
vi_VN: Tất cả bài viết

en: All Premium Features
vi_VN: Mọi tính năng Premium

en: All Premium features
vi_VN: Mọi tính năng Premium

en: All Products
vi_VN: Tất cả sản phẩm

en: All Projects
vi_VN: Tất cả dự án cá nhân

en: All Settings
vi_VN: Tất cả các tùy chọn

en: All Sites
vi_VN: Tất cả blog

en: All Tabs:
vi_VN: Tất cả các tab:

en: All Tags
vi_VN: Tất cả thẻ

en: All Testimonials
vi_VN: Tất cả lời khen

en: All Themes
vi_VN: Tất cả chủ đề

en: All Time
vi_VN: Mọi lúc

en: All Types
vi_VN: Tất cả các định dạng

en: All Users
vi_VN: Mọi người

en: All allowed countries
vi_VN: Tất cả các quốc gia được cho phép

en: All apps
vi_VN: Tất cả ứng dụng

en: All automatic updates are disabled.
vi_VN: Tất cả các cập nhật tự động bị vô hiệu hóa.

en: All capabilities assigned to the user.
vi_VN: Tất cả các khả năng được gán cho người dùng.

en: All capabilities used by the post type.
vi_VN: Các khả năng được sử dụng bởi post type.

en: All capabilities used by the taxonomy.
vi_VN: Tất cả các quyền được taxonomy sử dụng.

en: All categories
vi_VN: Tất cả danh mục

en: All comment types
vi_VN: Toàn bộ kiểu bình luận

en: All content
vi_VN: Tất cả nội dung

en: All coupons
vi_VN: Tất cả mã ưu đãi

en: All dates
vi_VN: Tất cả các ngày

en: All domains
vi_VN: Tất cả tên miền

en: All done!
vi_VN: Hoàn tất!

en: All done.
vi_VN: Hoàn thành.

en: All done. <a href="%s">Have fun!</a>
vi_VN: Hoàn thành. <a href="%s">Chúc vui!</a>

en: All features, supported by the post type.
vi_VN: Tất cả tính năng, được hỗ trợ bởi post type.

en: All formats
vi_VN: Tất cả định dạng

en: All image sizes
vi_VN: Kích thước ảnh

en: All inactive widgets
vi_VN: Các widget không hoạt động

en: All levels
vi_VN: Tất cả cấp độ

en: All media items
vi_VN: Tất cả nội dung đa phương tiện

en: All missing WooCommerce pages successfully installed
vi_VN: Tất cả các trang WooCommerce bị thiếu đã được cài đặt thành công

en: All modules activated!
vi_VN: Tất cả các mô-đun đã được kích hoạt!

en: All modules deactivated!
vi_VN: Đã vô hiệu hóa tất cả các mô-đun!

en: All notifications
vi_VN: Mọi thông báo

en: All of your WordPress files are writable.
vi_VN: Tất cả các tệp WordPress của bạn đều có thể ghi.

en: All posts were added to the category with the same name.
vi_VN: Tất cả bài viết đã được thêm vào chuyên mục với cùng một tên.

en: All products
vi_VN: Tất cả sản phẩm

en: All required plugins are installed and activated.
vi_VN: Tất cả các plugin yêu cầu đã được cài đặt và kích hoạt.

en: All shipping classes
vi_VN: Tất cả các loại hình giao hàng

en: All sizes except thumbnail
vi_VN: Tất cả các cỡ ngoại trừ ảnh thu nhỏ

en: All sources
vi_VN: Tất cả nguồn hàng

en: All systems functional.
vi_VN: Hệ thống hoạt động bình thường.

en: All tags
vi_VN: Tất cả tag

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first.
vi_VN: Tất cả các tập tin bạn tải lên được liệt kê trong Thư viên Đa phương tiện, với các tập tin được tải lên gần đây nhất xuất hiên trước.

en: All the files you&#8217;ve uploaded are listed in the Media Library, with the most recent uploads listed first. You can use the Screen Options tab to customize the display of this screen.
vi_VN: Tất cả các tập tin bạn đã tải lên được liệt kê trong Thư Viện Nội Dung Đa Phương Tiện, với những tập tin mới nhất hiển thị đầu tiên. Bạn có thể sử dụng thẻ Tùy Chọn Màn Hình để tùy biến cách hiển thị màn hình này.

en: All time
vi_VN: Mọi lúc

en: All updates have been completed.
vi_VN: Tất cả đã được cập nhật thành công.

en: All-in-one shipping tool:
vi_VN: Công cụ vận chuyển tất cả trong một:

en: Allow
vi_VN: Cho phép

en: Allow Comments
vi_VN: Cho phép bình luận

en: Allow Pings
vi_VN: Cho phép Ping

en: Allow backorders?
vi_VN: Cho phép đặt hàng trước?

en: Allow comments
vi_VN: Cho phép nhận xét

en: Allow comments on new posts
vi_VN: Cho phép bình luận trên bài viết mới

en: Allow customer reviews?
vi_VN: Cho phép đánh giá của khách hàng?

en: Allow customers to create an account during checkout
vi_VN: Cho phép khách hàng tạo tài khoản trong khi thanh toán

en: Allow customers to create an account on the "My account" page
vi_VN: Cho phép khách hàng tạo tài khoản tại trang "Tài khoản của tôi"

en: Allow customers to log into an existing account during checkout
vi_VN: Cho phép khách hàng đăng nhập vào tài khoản đã đăng ký trong quá trình thanh toán.

en: Allow customers to pick up orders themselves. By default, when using local pickup store base taxes will apply regardless of customer address.
vi_VN: Cho phép khách hàng tự đến lấy hàng của họ. Mặc định khi mua tận nơi, thuế cơ sở của cửa hàng sẽ được áp dụng bất kể địa chỉ của khách hàng.

en: Allow customers to place orders without an account
vi_VN: Cho phép khách đặt hàng mà không cần tạo tài khoản.

en: Allow free shipping
vi_VN: Cho phép giao hàng miễn phí

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
vi_VN: Cho phép thông báo đường dẫn từ blog khác (pingbacks và trackbacks)

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new articles.
vi_VN: Cho phép thông báo liên kết (pingback và trackback) từ các blog khác trên các bài viết mới.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new posts
vi_VN: Cho phép thông báo liên kết từ các blog khác (pingback và trackbacks) trên các bài viết mới

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks) on new posts.
vi_VN: Cho phép thông báo từ các blog khác (pingbacks và trackbacks) khi có bài viết mới.

en: Allow new users to sign up
vi_VN: Cho phép đăng ký thành viên

en: Allow one item to be bought in a single order.
vi_VN: Cho phép mua từng mục trong mỗi đơn hàng riêng.

en: Allow people to buy more than one item at a time.
vi_VN: Cho phép mua hơn một sản phẩm một lúc.

en: Allow people to post comments on new articles
vi_VN: Cho phép mọi người bình luận bài viết mới

en: Allow people to submit comments on new posts
vi_VN: Cho phép mọi người gửi bình luận về bài viết mới

en: Allow people to submit comments on new posts.
vi_VN: Cho phép mọi người gửi bình luận về bài viết mới.

en: Allow personal data to be removed in bulk from orders
vi_VN: Cho phép xóa dữ liệu cá nhân trong đơn hàng từ tác vụ

en: Allow readers to easily share your posts with others by adding sharing buttons throughout your site.
vi_VN: Cho phép độc giả chia sẻ bài viết của bạn một cách dễ dàng bằng cách thêm nút chia sẻ xuyên suốt blog của bạn.

en: Allow readers to use markdown in comments
vi_VN: Cho phép độc giả dùng Markdown để bình luận.

en: Allow reviews.
vi_VN: Cho phép đánh giá.

en: Allow search engines to index this site
vi_VN: Cho phép các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục blog này

en: Allow users to sign up to your Mailchimp mailing list. | Allow users to sign up to your Mailchimp mailing lists.
vi_VN[0]: Cho phép người dùng đăng ký vào danh sách gửi thư Mailchimp của bạn.

en: Allow using redirect mode (insecure) as a last resort
vi_VN: Cho phép sử dụng chế độ chuyển hướng (không an toàn) như một phương sách cuối cùng

en: Allow, but notify customer
vi_VN: Cho phép, nhưng phải thông báo cho khách hàng.

en: Allowed Files
vi_VN: Tệp tin cho phép

en: Allowed ZIP/post codes
vi_VN: Mã bưu điện/mã vùng cho phép

en: Allowed child block types.
vi_VN: Các loại khối con được phép.

en: Allowed file types: <strong>%s</strong>.
vi_VN: Các tập tin được phép: <strong>%s</strong>.

en: Allows use of HTML5 markup for search forms, comment forms, comment lists, gallery, and caption.
vi_VN: Cho phép sử dụng đánh dấu html5 cho các biểu mẫu tìm kiếm, biểu mẫu nhận xét, danh sách nhận xét, thư viện hình ảnh và chú thích.

en: Already Installed
vi_VN: Đã được cài đặt

en: Already have a WordPress.com account? <a href="%s">Log in now.</a>
vi_VN: Đã có tài khoản WordPress.com? <a href="%s">Đăng nhập.</a>

en: Already have an existing website?
vi_VN: Đã có sẵn một trang blog?

en: Already own a domain?
vi_VN: Đã có tên miền riêng?

en: Already own a domain? You can {{action}}use it as your site’s address{{/action}}
vi_VN: Đã có tên miền? Bạn có thể {{action}}dùng cho blog của bạn{{/action}}

en: Already pinged:
vi_VN: Đã được ping:

en: Also available in
vi_VN: Có sẵn trong

en: Alt Text
vi_VN: Văn bản thay thế

en: Alt text
vi_VN: Văn bản thay thế

en: Alt text for the image, e.g. &#8220;The Mona Lisa&#8221;
vi_VN: Cụm từ thay thế, ví dụ &#8220;Ảnh của storyteller Nguyễn&#8221;

en: Alternative Text
vi_VN: Văn bản thay thế

en: Alternative source
vi_VN: Nguồn thay thế

[ctx: Alternative text for an image. Block toolbar label, a low character count is preferred.]
en: Alt
vi_VN: Thay thế

en: Alternative text to display when attachment is not displayed.
vi_VN: Chữ hiện thị thay thế khi tập tin đính kèm không thể hiển thị.

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
vi_VN: Cách khác, là nhập đường dẫn đến tệp CSV trên máy chủ của bạn:

en: Always
vi_VN: Luôn luôn

en: Always put spam in the Spam folder for review.
vi_VN: Luôn chuyển vào mục Spam để xem lại.

en: Always show posts on the front page
vi_VN: always show post on the front page

en: Always show quantity remaining in stock e.g. "12 in stock"
vi_VN: Luôn hiển thị số lượng còn lại trong kho, ví dụ "12 trong kho"

en: Always use HTTPS when visiting administration pages
vi_VN: Luôn dùng HTTPS khi truy cập các trang quản trị

en: Always use https when visiting the admin
vi_VN: Luôn sử dụng https khi vào trang quản lý

en: America
vi_VN: Châu Mỹ

en: American English
vi_VN: Anh - Mỹ

en: Amount already refunded
vi_VN: Số tiền đã hoàn trả

en: Amount of coupons.
vi_VN: Số lượng mã ưu đãi.

en: Amount of customers.
vi_VN: Số lượng khách hàng

en: Amount of orders.
vi_VN: Số lượng đơn hàng.

en: Amount of products.
vi_VN: Số lượng sản phẩm

en: Amount of reviews that the product has.
vi_VN: Số bài đánh giá của sản phẩm này.

en: Amount of reviews that the product have.
vi_VN: Số lượng đánh giá mà sản phẩm có.

en: Amount of reviews.
vi_VN: Tổng số nhận xét.

en: Amount of sales.
vi_VN: Số lượng đơn hàng.

en: An HTTPS connection is a more secure way of browsing the web. Many services now have HTTPS as a requirement. HTTPS allows you to take advantage of new features that can increase site speed, improve search rankings, and gain the trust of your visitors by helping to protect their online privacy.
vi_VN: Kết nối HTTPS giúp duyệt web an toàn. Nhiều dịch vụ hiện tại bắt buộc website bạn phải có HTTPS. HTTPS cho phép bạn tận dụng các tính năng mới có thể tăng tốc độ trang web, cải thiện thứ hạng tìm kiếm và có được sự tin tưởng của khách truy cập bằng cách giúp bảo vệ quyền riêng tư của họ.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
vi_VN: Tên người dùng này đã được đăng ký. Vui lòng chọn tên khác.

en: An account with this email already exists.
vi_VN: Đã có tài khoản liên kết với email này.

en: An active PHP session was detected
vi_VN: Phiên PHP session đang hoạt động đã được tìm thấy

en: An additional, optional address line for your business location.
vi_VN: Dòng địa chỉ bổ sung, tùy chọn cho vị trí cửa hàng của bạn.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
vi_VN: Một quản trị cao cấp của blog này phải thiết lập kết nối Jetpack.

en: An alphanumeric identifier for the menu location.
vi_VN: Chỉ dùng chữ và số cho vị trí menu.

en: An alphanumeric identifier for the post type.
vi_VN: Chữ và số xác nhận cho loại bài viết

en: An alphanumeric identifier for the post unique to its type.
vi_VN: Định danh chữ và số cho bài đăng duy nhất theo loại của bài viết.

en: An alphanumeric identifier for the resource unique to its type.
vi_VN: Từ định danh dạng chữ-số cho nguồn tài nguyên duy nhất thuộc loại đó.

en: An alphanumeric identifier for the resource.
vi_VN: Từ định danh dạng chữ-số cho tài nguyên.

en: An alphanumeric identifier for the revision unique to its type.
vi_VN: Định danh chữ và số cho bản sửa đổi duy nhất cho loại của nó.

en: An alphanumeric identifier for the status.
vi_VN: Chữ và số xác nhận của trạng thái

en: An alphanumeric identifier for the taxonomy.
vi_VN: Chữ và số xác nhận để phân loại

en: An alphanumeric identifier for the term unique to its type.
vi_VN: Một alphanumeric identifier cho term duy nhất tới loại của nó.

en: An alphanumeric identifier for the user.
vi_VN: Một ID bằng chữ và số cho thành viên.

en: An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.
vi_VN: Một chuỗi ẩn danh được tạo từ địa chỉ email của bạn (còn được gọi là hash) có thể được cung cấp cho dịch vụ Gravatar để xem bạn có đang sử dụng nó hay không. Chính sách bảo mật của dịch vụ Gravatar có tại đây: https://automattic.com/privacy/. Sau khi chấp nhận bình luận của bạn, ảnh tiểu sử của bạn được hiển thị công khai trong ngữ cảnh bình luận của bạn.

en: An application name is required to create an application password.
vi_VN: Cần có tên ứng dụng để tạo mật khẩu ứng dụng.

en: An application would like to connect to your account.
vi_VN: Ứng dụng sẽ kết nối với tài khoản của bạn.

en: An array of post types that the pattern is restricted to be used with.
vi_VN: Một mảng các loại bài viết mà mẫu bị hạn chế sử dụng với.

en: An array of template types where the pattern fits.
vi_VN: Một mảng các loại mẫu mà mẫu phù hợp.

en: An attempt was made, but your site could not be updated automatically.
vi_VN: Đã thử nhưng không thể cập nhật trang web của bạn một cách tự động.

en: An automated WordPress update has failed to complete - <a href="%s">please attempt the update again now</a>.
vi_VN: Tự động nâng cấp WordPress không thành công - <a href="%s">Thử lại</a>.

en: An automated WordPress update has failed to complete! Please notify the site administrator.
vi_VN: Tự động nâng cấp WordPress không thành công! Hãy thông báo cho quản trị trang.

en: An error has occurred when activating %s. Please try again later.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi kích hoạt %s. Vui lòng thử lại sau.

en: An error has occurred when deactivating the extension %1$s. Please proceed to the <a href="%2$s">Plugins screen</a> to deactivate it manually.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi tắt phần mở rộng %1$s. Vui lòng tiếp tục vào <a href="%2$s">trang Plugin</a> để tắt bằng tay.

en: An error has occurred when deactivating the subscription for %s. Please try again later.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi hủy kích hoạt đăng ký cho %s. Vui lòng thử lại sau.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
vi_VN: Có lỗi, có thể là dòng thông tin hiện không hoạt động. Hãy thử lại sau.

en: An error has occurred. Please reload the page and try again.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi. Xin vui lòng tải lại trang và thử lại.

en: An error has occurred; the feed is probably down. Try again later.
vi_VN: Lỗi: có thể dòng không tin đang không hoạt động. Hãy thử lại sau.

en: An error occurred adding you to this site. Go to the <a href="%s">homepage</a>.
vi_VN: Gặp lỗi khi thêm bạn vào trang web. Quay lại <a href="%s">trang chủ</a>.

en: An error occurred fetching the remote data.
vi_VN: Xảy ra lỗi khi lấy dữ liệu

en: An error occurred in the request and at the time were unable to send the consumer data
vi_VN: Có lỗi xảy ra trong các yêu cầu và thời gian không thể gửi các dữ liệu của khách hàng

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
vi_VN: Lỗi khi tải lên. Hãy thử lại sau.

en: An error occurred while attempting to create the refund using the payment gateway API.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi cố gắng tạo giao dịch hoàn tiền bằng cách sử dụng API của cổng thanh toán.

en: An error occurred while downloading blog posts list
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi tải xuống bài viết

en: An error occurred while fetching your account recovery settings.
vi_VN: Xảy ra lỗi khi tải thiết lập khôi phục tài khoản của bạn.

en: An error occurred while saving. Please wait and try again in a minute.
vi_VN: Một lỗi xảy ra trong khi lưu. Xin vui lòng chờ và thử lại trong chốc lát.

en: An error occurred while updating %1$s: %2$s
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi cập nhật %1$s: %2$s

en: An error occurred.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi.

en: An error occurred. Please try again.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi. Vui lòng thử lại.

en: An error of type %1$s was caused in line %2$s of the file %3$s. Error message: %4$s
vi_VN: Có lỗi %1$s tại dòng %2$s trong file: %3$s. Thông báo lỗi: %4$s

en: An exporter has improperly used the registration filter.
vi_VN: Trình xuất dữ liệu sử dụng bộ lọc đăng ký không phù hợp.

en: An incomplete personal data request for this email address already exists.
vi_VN: Đã tồn tại yêu cầu chưa hoàn tất cho địa chỉ email này.

en: An integration for utilizing MaxMind to do Geolocation lookups. Please note that this integration will only do country lookups.
vi_VN: Tích hợp với MaxMind để kiểm tra vị trí địa lý người dùng. Điều này chủ yếu chỉ kiểm tra thông tin quốc gia.

en: An item which is no longer available was removed from your cart.
vi_VN: Một món hàng không còn tồn tại đã được xóa bỏ khỏi giỏ hàng của bạn

en: An order has been created for you on %1$s. Your invoice is below, with a link to make payment when you’re ready: %2$s
vi_VN: Đơn hàng đã được tạo ở %1$s. Bên dưới là hóa đơn, với đường dẫn thanh toán khi bạn sẵn sàng: %2$s

en: An order note with the provided ID could not be found
vi_VN: Không thể tìm thấy ghi chú đơn hàng với ID đã được cấp

en: An unexpected error happened while applying the Coupon %s.
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi áp dụng mã ưu đãi %s.

en: An unknown error occurred
vi_VN: Có lỗi không xác định xảy ra

en: An unknown error occurred during installation
vi_VN: Một lỗi không rõ đã xuất hiện trong quá trình cài đặt

en: An unknown error occurred.
vi_VN: Có lỗi nào đó đã xảy ra.

en: Analytics
vi_VN: Phân tích

en: Ancestor blocks.
vi_VN: Các khối sơ khai.

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
vi_VN: Và <em>Danh sách</em> tất nhiên sẽ như thế này :)

en: Andaman and Nicobar Islands
vi_VN: Quần đảo Andaman và Nicobar

en: Angle to rotate clockwise in degrees.
vi_VN: Góc xoay theo chiều kim đồng hồ theo độ.

en: Annual Price
vi_VN: Theo năm

en: Anonymous
vi_VN: Ẩn danh

en: Another order milestone! Take a look at your Orders Report to review your orders to date.
vi_VN: Lại thêm một cột mốc khác! Hãy xem Báo cáo Đơn hàng của bạn để đánh giá đơn đặt hàng của bạn cho đến nay.

en: Another update is currently in progress.
vi_VN: Cập nhật khác đang được xử lý

en: Answer
vi_VN: Trả lời

en: Answers
vi_VN: Trả lời

en: Antarctica
vi_VN: Châu Nam Cực

en: Anti-Spam
vi_VN: Anti-spam

en: Antigua and Barbuda
vi_VN: Antigua và Barbuda

en: Any %s
vi_VN: Bất kỳ %s

en: Any %s&hellip;
vi_VN: Bất kỳ %s&hellip;

en: Any &quot;%1$s&quot; method
vi_VN: Bất kỳ &quot;%1$s&quot; phương thức

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
vi_VN: Bất kỳ khối nào cũng có thể chọn tham gia vào cách sắp xếp này. Các khối được nhúng vào cũng vậy, và chúng hoàn toàn được thiết kế đáp ứng (responsive).

en: Any category
vi_VN: Bất kỳ danh mục nào

en: Any extra capabilities assigned to the user.
vi_VN: Bất kỳ khả năng thêm được gán cho người dùng.

en: Anyone can register
vi_VN: Ai cũng có thể đăng ký

en: Anyone posts a comment
vi_VN: Ai đó bình luận bài viết

en: Apologies, but I could not find any results for that search term. Please try again.
vi_VN: Rất tiếc nhưng không thể tìm thấy bất kỳ kết quả nào cho cụm từ tìm kiếm này. Vui lòng thử lại.

en: Apologies, but the page you requested could not be found.
vi_VN: Rất tiếc nhưng không tìm thấy bất kỳ trang nào như vậy.

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
vi_VN: Xin lỗi, nhưng không tìm thấy trang bạn yêu cầu. Có lẽ tìm kiếm sẽ giúp ích cho bạn.

en: App Name
vi_VN: Tên ứng dụng

en: App icon preview: Current image: %s
vi_VN: Xem trước biểu tượng ứng dụng: Hình ảnh hiện tại: %s

en: App icon preview: The current image has no alternative text. The file name is: %s
vi_VN: Xem trước biểu tượng ứng dụng: Hình ảnh hiện tại không có văn bản thay thế. Tên tệp là: %s

en: App name
vi_VN: Tên ứng dụng

en: Appearance
vi_VN: Giao diện

en: Append a unique string to filename for security
vi_VN: Đặt một kí tự riêng vào tên file để bảo mật hơn

en: Application Passwords
vi_VN: Mật khẩu ứng dụng

en: Application authentication request
vi_VN: Yêu cầu xác minh ứng dụng

en: Application name
vi_VN: Tên ứng dụng

en: Application password not found.
vi_VN: Không tìm thấy mật khẩu ứng dụng.

en: Application passwords
vi_VN: Mật khẩu ứng dụng

en: Application passwords are not available for your account. Please contact the site administrator for assistance.
vi_VN: Mật khẩu ứng dụng không khả dụng cho tài khoản của bạn. Vui lòng liên hệ với quản trị trang để được hỗ trợ.

en: Application passwords are not available.
vi_VN: Mật khẩu ứng dụng không khả dụng.

en: Application website
vi_VN: Trang web ứng dụng

en: Apply
vi_VN: Áp dụng

en: Apply Changes
vi_VN: Lưu các thay đổi

en: Apply changes to:
vi_VN: Thực hiện thay đổi:

en: Apply coupon
vi_VN: Áp dụng

en: Apply to all qualifying items in cart
vi_VN: Áp dụng cho tất cả các sản phẩm đủ điều kiện trong giỏ hàng

en: Approve
vi_VN: Chấp nhận

en: Approve and Reply
vi_VN: Chấp nhận và phản hồi

en: Approve comment
vi_VN: Duyệt bình luận

en: Approve it: %s
vi_VN: Duyệt nó: %s

en: Approve this comment
vi_VN: Duyệt bình luận này

en: Approved
vi_VN: Đã duyệt

en: Apr
vi_VN: Tháng Tư

en: April
vi_VN: Tháng Tư

[ctx: April abbreviation]
en: Apr
vi_VN: Th4

en: Aquatic
vi_VN: Thủy sinh

en: Arabic
vi_VN: Tiếng Ả Rập

en: Arbitrary HTML code.
vi_VN: Mã HTML ngẫu nhiên.

en: Arbitrary text.
vi_VN: Văn bản ngẫu nhiên.

en: Archive
vi_VN: Lưu trữ

en: Archive <span class="count">(%s)</span> | Archives <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Lưu trữ <span class="count">(%s)</span>

en: Archive Title
vi_VN: Tựa đề lưu trữ

en: Archive template
vi_VN: Mẫu lưu trữ

en: Archived
vi_VN: Lưu trữ

en: Archived <span class="count">(%s)</span> | Archived <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Lưu trữ <span class="count">(%s)</span>

en: Archives
vi_VN: Thư viện

en: Arctic
vi_VN: Bắc Cực

en: Are pretty permalinks supported?
vi_VN: Có hỗ trợ đường dẫn thân thiện?

en: Are you lost?
vi_VN: Bạn bị mất?

en: Are you sure it exists?
vi_VN: Bạn chắc chắn nó tồn tại?

en: Are you sure the database server is not under particularly heavy load?
vi_VN: Bạn có chắc là máy chủ cơ sở dữ liệu đang không bị quá tải không?

en: Are you sure the database server is running?
vi_VN: Bạn có chắc chắn máy chủ cơ sở dữ liệu đang hoạt động?

en: Are you sure you have the correct username and password?
vi_VN: Bạn có chắc là đã nhập đúng tên người dùng và mât khẩu?

en: Are you sure you have typed the correct hostname?
vi_VN: Bạn chắc chắn đã nhập đúng địa chỉ máy chủ cơ sở dữ liệu chưa?

en: Are you sure you want to clear all logs from the database?
vi_VN: Bạn có chắc chắn xoá tất cả nhật ký từ cơ sở dữ liệu?

en: Are you sure you want to deactivate?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tài khoản?

en: Are you sure you want to delete "%s"?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa "%s"?

en: Are you sure you want to delete all variations? This cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa tất cả các biến thể? Nếu xóa bạn sẽ không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to delete this attribute?
vi_VN: Bạn có muốn xoá thuộc tính này?

en: Are you sure you want to delete this item?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa mục này?

en: Are you sure you want to delete this item? Deleted media will no longer appear anywhere on your website, including all posts, pages, and widgets. This cannot be undone. | Are you sure you want to delete these items? Deleted media will no longer appear anywhere on your website, including all posts, pages, and widgets. This cannot be undone.
vi_VN[0]: Bạn có chắc muốn xóa mục này? Chúng sẽ không còn xuất hiện trên blog của bạn, bao gồm bài viết, trang, và widget. Hành động này không thể phục hồi.

en: Are you sure you want to delete this item? It will be disabled and removed from all locations where it currently appears.
vi_VN: Bạn có chắc là bạn muốn xoá item này không? Nó sẽ bị vô hiệu hoá và bị xoá khỏi tất cả những nơi mà nó đang hiện lên.

en: Are you sure you want to delete this list?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn xóa danh sách này không?

en: Are you sure you want to delete this log?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa nhật ký này?

en: Are you sure you want to delete this template file?
vi_VN: Bạn có chắc là muốn xóa tập tin mẫu này?

en: Are you sure you want to delete this theme?
vi_VN: Bạn chắc chắn muốn xóa giao diện này ?

en: Are you sure you want to delete this zone? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn xoá vùng này không? Hành động này không thể hoàn tác.

en: Are you sure you want to discard your unpublished changes?
vi_VN: Bạn có chắc bạn muốn bỏ qua các thay đổi chưa được công bố?

en: Are you sure you want to do this?
vi_VN: Bạn chắc chắn muốn làm việc này không?

en: Are you sure you want to log out? <a href="%s">Confirm and log out</a>
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn đăng xuất không? <a href="%s">Xác nhận và đăng xuất</a>

en: Are you sure you want to permanently delete '%(name)s'?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa vĩnh viễn '%(name)s'?

en: Are you sure you want to permanently delete this post?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa vĩnh viễn bài viết này?

en: Are you sure you want to quit?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn thoát?

en: Are you sure you want to remove the selected fees?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa những mục phí đã chọn chứ?

en: Are you sure you want to remove the selected items?
vi_VN: Bạn chắc chắn muốn xóa những mục được chọn chứ?

en: Are you sure you want to remove the selected shipping?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa những mục được chọn chứ?

en: Are you sure you want to remove the site icon?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa biểu tượng blog?

en: Are you sure you want to remove this variation?
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa biến thể này?

en: Are you sure you want to revoke access to this download?
vi_VN: Bạn có chắc là muốn hủy quyền tải tập tin này hay không?

en: Are you sure you wish to delete this note? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa thông tin này ? Thông tin sẽ không thể phục hồi lại được.

en: Are you sure you wish to delete this refund? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa yêu cầu hoàn tiền này? Hành động này sẽ không thể hoàn tác được.

en: Are you sure you wish to delete this tax column? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn xóa cột thuế này? Hành động này sẽ không thể hoàn tác.

en: Are you sure you wish to process this refund? This action cannot be undone.
vi_VN: Bạn có chắc muốn tiến hành hoàn tiền? Hành động này sẽ không thể hoàn tác được.

en: Are you sure you'd like to stop editing this form without saving your changes?
vi_VN: Bạn có chắc là bạn không muốn lưu các thay đổi trước khi ngừng sửa mẫu hay không?

en: Are you sure you're ready?
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng chưa?

en: Are you sure?
vi_VN: Bạn chắc chắn chứ?

en: Argentine peso
vi_VN: Argentine Peso

en: Arguments
vi_VN: Đối số

en: Array of column names to be searched.
vi_VN: Mảng tên cột cần tìm kiếm.

en: Array of image edits.
vi_VN: Mảng chỉnh sửa hình ảnh.

en: Array of the response headers from the receiving server.
vi_VN: Dãy tiêu đề phản hồi từ máy chủ nhận thư.

en: Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website.
vi_VN: Các bài viết trên trang web này có thể bao gồm nội dung được nhúng (ví dụ: video, hình ảnh, bài viết, v.v.). Nội dung được nhúng từ các trang web khác hoạt động theo cùng một cách chính xác như khi khách truy cập đã truy cập trang web khác.

en: Artist
vi_VN: Nghệ sĩ

en: As a browser icon
vi_VN: Là một biểu tượng trình duyệt

en: As a new WordPress user, you should go to <a href="%s">your dashboard</a> to delete this page and create new pages for your content. Have fun!
vi_VN: Là một người dùng WordPress mới, bạn nên ghé thăm <a href="%s">bảng tin</a> để xóa trang này và tạo trang mới cho nội dung của chính bạn. Chúc bạn vui vẻ!

en: As a reminder, here are your order details:
vi_VN: Vui lòng kiểm tra lại nội dung chi tiết đơn hàng của bạn :

en: As a single total
vi_VN: Là một tổng đơn

en: As a website owner, you may need to follow national or international privacy laws. For example, you may need to create and display a privacy policy.
vi_VN: Là chủ trang web, bạn có thể cần tuân thủ các quy định về bảo mật của quốc gia hay quốc tế. Chẳng hạn như, bạn có thể cần tạo mục Chính sách bảo mật.

en: As an app icon
vi_VN: Xem trước như là một biểu tượng ứng dụng

en: As the name says, Blog Simple is a simple blog-centric theme designed by Mike Kus. Its unique and bold two-tone design sets your blog apart from the crowd. Not only can you choose a theme color from four suggested colors, but also pick any color from a color picker.
vi_VN: Như tên gọi nói, Blog Simple là một theme blog đơn giản được thiết kế bởi Mike Kus. Với thiết kế hai tông màu độc đáo và táo bạo của nó tạo ra blog của bạn sự khác biệt so với đám đông. Không chỉ bạn có thể chọn một màu sắc theme từ bốn màu sắc được đề xuất, nhưng cũng có thể chọn bất kỳ màu nào một bảng chọn màu.

en: Ascending
vi_VN: Tăng dần

en: Ascending.
vi_VN: Tăng dần

en: Asia
vi_VN: Châu Á

en: Ask in the forums
vi_VN: Hỏi trong diễn đàn

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Classic - 3:2
vi_VN: Cổ điển - 3:2

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Classic Portrait - 2:3
vi_VN: Chân dung cổ điển - 2:3

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Original
vi_VN: Nguyên bản

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Portrait - 3:4
vi_VN: Chân dung - 3:4

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Square - 1:1
vi_VN: Hình vuông - 1:1

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Standard - 4:3
vi_VN: Chuẩn - 4:3

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Tall - 9:16
vi_VN: Chiều cao - 9:16

[ctx: Aspect ratio option for dimensions control]
en: Wide - 16:9
vi_VN: Chiều rộng - 16:9

en: Aspect ratio:
vi_VN: Giữ tỉ lệ:

en: Assign Authors
vi_VN: Chỉ định Tác giả

en: Assign a parent term to create a hierarchy. The term Jazz, for example, would be the parent of Bebop and Big Band.
vi_VN: Chỉ định một mục chuyên cha để tạo chuyên mục phân cấp. Ví dụ chuyên mục Jazz sẽ là chuyên mục cha của Bebop và Big Band.

en: Assigned Menu
vi_VN: Trình Đơn Được Chỉ Định

en: At a Glance
vi_VN: Tóm tắt nhanh

en: Atlantic
vi_VN: Đại Tây Dương

en: Attach
vi_VN: Đính kèm

en: Attach &#8220;%s&#8221; to existing content
vi_VN: Đính kèm &#8220;%s&#8221; vào nội dung hiện tại

en: Attach to existing content
vi_VN: Đính kèm vào nội dung có sẵn

en: Attaching Files
vi_VN: Đính Kèm Tập Tin

en: Attachment Attributes
vi_VN: Thuộc tính tập tin đính kèm

en: Attachment Details
vi_VN: Chi tiết đính kèm

en: Attachment Display Settings
vi_VN: Tùy chọn hiển thị nội dung đính kèm

en: Attachment Page
vi_VN: Trang tập tin đính kèm

en: Attachment Pages
vi_VN: Trang đính kèm

en: Attachment Post URL
vi_VN: Địa Chỉ Mạng Bài Viết Đính Kèm

en: Attachment Preview
vi_VN: Xem trước file đính kèm

en: Attachment deleted
vi_VN: Xóa tập tin đính kèm

en: Attachment details
vi_VN: Chi tiết đính kèm

en: Attachment post ID
vi_VN: ID tập tin đính kèm

en: Attachment type.
vi_VN: Loại đính kèm.

en: Attempt to notify any blogs linked to from the article
vi_VN: Gửi thông báo tới những blog được nhắc tới trong bài viết

en: Attempt to notify any blogs linked to from the post
vi_VN: Thử gửi thông báo tới bất kỳ blog/website nào khác được bài viết này liên kết tới

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
vi_VN: Cố gắng thiết lập chất lượng hình ảnh ngoài phạm vi [1, 100].

en: Attempting to parse a shortcode without a valid callback: %s
vi_VN: Đang thử phân tách 1 shortcode mà không có 1 callback hợp lệ: %s

en: Attempting to reduce used memory...
vi_VN: Đang thử giảm bộ nhớ đã dùng...

en: Attend an upcoming event near %s.
vi_VN: Tham gia một sự kiện sắp tới tại%s.

en: Attribute
vi_VN: Thuộc tính

en: Attribute %d default
vi_VN: Thuộc tính mặc định %d

en: Attribute %d global
vi_VN: Thuộc tính toàn cục  %d

en: Attribute %d name
vi_VN: Tên thuộc tính %d

en: Attribute %d value(s)
vi_VN: Giá trị thuộc tính %d

en: Attribute %d visible
vi_VN: Thuộc tính hiển thị %d

en: Attribute all content to:
vi_VN: Đưa toàn bộ nội dung tới:

en: Attribute name
vi_VN: Tên thuộc tính

en: Attribute name.
vi_VN: Tên thuộc tính.

en: Attribute position.
vi_VN: Vị trí thuộc tính.

en: Attribute terms can be assigned to products and variations.<br/><br/><b>Note</b>: Deleting a term will remove it from all products and variations to which it has been assigned. Recreating a term will not automatically assign it back to products.
vi_VN: Điều khoản của thuộc tính được gán cho sản phẩm và biến thể. <br/><br/><b>Lưu ý</b>: Xóa một cái bất kỳ sẽ gỡ bỏ nó thì tất cả các sản phẩm và biến thể. Phục hồi lại nó thì nó không được tự động gắn trở lại cho sản phẩm.

en: Attribute updated successfully
vi_VN: Cập nhật thuộc tính thành công

en: Attribute value(s)
vi_VN: Giá trị thuộc tính

en: Attribute visibility
vi_VN: Hiển thị thuộc tính

en: Attributes
vi_VN: Thuộc tính

en: Attributes for the block.
vi_VN: Thuộc tính cho khối.

en: Attributes let you define extra product data, such as size or color. You can use these attributes in the shop sidebar using the "layered nav" widgets.
vi_VN: Thuộc tính giúp bạn xác định các thông tin sản phẩm bổ sung, như kích thước hay màu sắc. Bạn có thể sử dụng các thuộc tính này trong cột phụ cửa hàng sử dụng widget.

en: Attributes totals.
vi_VN: Tổng số các thuộc tính.

en: Audio
vi_VN: Nhạc

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Âm thanh <span class="count">(%s)</span>

en: Audio Codec:
vi_VN: Bộ Mã Hóa Âm Thanh:

en: Audio File URL
vi_VN: Đường dẫn của nhạc

en: Audio Format:
vi_VN: Định Dạng Âm Thanh:

en: Audio Player
vi_VN: Trình chơi Âm thanh

en: Audio Widget
vi_VN: Widget Âm thanh

en: Audio Widget (%d) | Audio Widget (%d)
vi_VN[0]: Widget Âm thanh (%d)

en: Audio details
vi_VN: Chi tiết âm thanh

en: Audio title
vi_VN: Tiêu đề âm thanh

en: Audio title&hellip;
vi_VN: Tiêu đề âm thanh&hellip;

en: Audio, Video, or Other File
vi_VN: Âm Thanh, Phim hoặc Tập Tin Khác

en: Aug
vi_VN: Tháng Tám

en: August
vi_VN: Tháng Tám

[ctx: August abbreviation]
en: Aug
vi_VN: Th8

en: Australia
vi_VN: Châu Úc

en: Australian Capital Territory
vi_VN: Lãnh thổ Thủ đô Úc

en: Australian dollar
vi_VN: Đô la Úc

en: Austria
vi_VN: Áo

en: Authentication
vi_VN: Xác minh

en: Authentication and subscription caches refreshed successfully.
vi_VN: Xác minh và đăng ký thuê bao đã làm mới thành công.

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Author URL
vi_VN: URL tác giả

en: Author URL of the user.
vi_VN: Đường dẫn tới tác giả của người sử dụng

en: Author mapping
vi_VN: Thay tác giả

en: Author website
vi_VN: Tác giả trang web

en: Author:
vi_VN: Tác giả:

en: Author: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
vi_VN: Tác giả: %1$s (Địa chỉ IP: %2$s, %3$s)

en: Author: %s
vi_VN: Tác giả: %s

en: Authorization failed
vi_VN: Quá trình xác nhận không thành công

en: Authorize
vi_VN: Xác nhận

en: Authorize Application
vi_VN: Ứng dụng được đăng ký

en: Authors
vi_VN: Tác giả

en: Authors can publish and manage their own posts, and are able to upload files.
vi_VN: Tác Giả có thể đăng tải và quản lý bài viết của chính họ, và cũng có thể tải tập tin lên.

en: Authors:
vi_VN: Tác giả:

en: Author…
vi_VN: Tác Giả…

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: Auto Draft
vi_VN: Lưu bản nháp tự động

en: Auto add pages
vi_VN: Tự động thêm trang tĩnh

en: Auto renews on:
vi_VN: Tự động gia hạn vào:

en: Auto-renewal has been turned off successfully.
vi_VN: Đã tắt tính năng tự động gia hạn.

en: Auto-update
vi_VN: Tự động cập nhật

en: Auto-updates
vi_VN: Tự động cập nhật

en: Auto-updates Disabled <span class="count">(%s)</span> | Auto-updates Disabled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tắt tự động cập nhật <span class="count">(%s)</span>

en: Auto-updates Enabled <span class="count">(%s)</span> | Auto-updates Enabled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Bật tự động cập nhật <span class="count">(%s)</span>

en: Auto-updates can be enabled or disabled for each individual theme. Themes with auto-updates enabled will display the estimated date of the next auto-update. Auto-updates depends on the WP-Cron task scheduling system.
vi_VN: Tự động cập nhật có thể được bật hoặc tắt tùy theo từng giao diện. Giao diện được bật sẽ hiển thị thời gian dự kiến của lần cập nhật tiếp theo. Tự động cập nhật phụ thuộc vào hệ thống WP-Cron.

en: Auto-updates disabled
vi_VN: Tắt tự động cập nhật

en: Auto-updates enabled
vi_VN: Tự động cập nhật đã được bật

en: Auto-updates for plugins and themes appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
vi_VN: Tự động cập nhật cho plugin và giao diện đã bị tắt. Điều này ngăn website của bạn nhận phiên bản cập nhật mới khi có sẵn.

en: Auto-updates for plugins and/or themes appear to be disabled, but settings are still set to be displayed. This could cause auto-updates to not work as expected.
vi_VN: Tự động cập nhật cho plugin và/hoặc giao diện đã bị tắt, nhưng vẫn đang bật ở phần cài đặt. Điều này sẽ làm cho tính năng tự cập nhật không hoạt động như mong muốn.

en: Auto-updates for plugins appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
vi_VN: Tự động cập nhật cho plugin đã bị tắt. Điều này ngăn website của bạn nhận phiên bản cập nhật mới khi có sẵn.

en: Auto-updates for themes appear to be disabled. This will prevent your site from receiving new versions automatically when available.
vi_VN: Tự động cập nhật giao diện đã bị tắt. Điều này ngăn website của bạn nhận phiên bản cập nhật mới khi có sẵn.

en: Automated Taxes
vi_VN: Thuế tự động

en: Automated website backups
vi_VN: Tựa động sao lưu blog

en: Automatic Updates
vi_VN: Cập nhật tự động

en: Automatic update not scheduled. There may be a problem with WP-Cron.
vi_VN: Cập nhật tự động chưa được lên lịch. Có thể có sự cố với WP-Cron.

en: Automatic update overdue by %s. There may be a problem with WP-Cron.
vi_VN: Cập nhật tự động quá hạn bởi %s. Có thể có sự cố với WP-Cron.

en: Automatic update scheduled in %s.
vi_VN: Cập nhật tự động được lên lịch sau %s.

en: Automatically add new top-level pages to this menu
vi_VN: Tự động thêm trang mẹ mới vào menu này

en: Automatically add paragraphs
vi_VN: Tự thêm đoạn

en: Automatically close comments on articles older than {{numberOfDays /}} day | Automatically close comments on articles older than {{numberOfDays /}} days
vi_VN[0]: Tự động đóng bình luận cho các bài viết cũ hơn {{numberOfDays /}} ngày

en: Automatically close comments on posts older than %s days
vi_VN: Tự động tắt chức năng bình luận nếu bài viết cũ hơn %s ngày.

en: Automatically generates the files required for search engines to index your site.
vi_VN: Tự động tạo các tập tin cần thiết để các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục blog của bạn.

en: Automatically use first image in post
vi_VN: Tự động sử dụng hình ảnh đầu tiên trong bài viết

en: Autoplay
vi_VN: Phát tự động

en: Autosave by %s
vi_VN: Lưu tự động bởi %s

en: Availability
vi_VN: Khả dụng

en: Available Actions
vi_VN: Thao Tác Có Thể Thực Hiện

en: Available Tools
vi_VN: Các công cụ

en: Available Widgets
vi_VN: Widget hiện có

en: Available downloads
vi_VN: Tải về máy

en: Available image dimensions.
vi_VN: Kích thước hình ảnh có sẵn.

en: Available image sizes.
vi_VN: Kích thước hình ảnh có sẵn.

en: Available on backorder
vi_VN: Cho phép đặt hàng trước

en: Available placeholders: %s
vi_VN: Trường có sẵn: %s

en: Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện

en: Avatar Display
vi_VN: Hiển thị ảnh đại diện

en: Avatar Size (px):
vi_VN: Kích thước ảnh đại diện (px):

en: Avatar URL with image size of %d pixels.
vi_VN: Đường dẫn tới ảnh đại diện cỡ %d pixels.

en: Avatar URL.
vi_VN: URL hình đại diện.

en: Avatar URLs for the comment author.
vi_VN: Địa chỉ ảnh đại diện cho tác giả bình luận.

en: Avatar URLs for the user.
vi_VN: Đường dẫn tới hình đại diện của người dùng

en: Avatar background color:
vi_VN: Chọn màu nền cho ảnh đại diện

en: Avatars
vi_VN: Ảnh đại diện

en: Average
vi_VN: Trung bình

en: Average Rating
vi_VN: Đánh giá trung bình

en: Average gross sales amount
vi_VN: Trung bình tổng doanh thu

en: Average net daily sales.
vi_VN: Doanh thu thuần trung bình hàng ngày.

en: Average net sales amount
vi_VN: Lượng doanh số trung bình

en: Average per Day
vi_VN: Trung bình trong ngày

en: Average per day
vi_VN: Trung bình trong ngày

en: Average rating
vi_VN: Đánh giá trung bình

en: Avg comments per post
vi_VN: Bình luận mỗi bài viết

en: Avg likes per post
vi_VN: Lượt thích mỗi bài viết

en: Avg words per post
vi_VN: Số chữ mỗi bài viết

en: Awaiting BACS payment
vi_VN: Chờ thanh toán chuyển khoản

en: Awaiting product image
vi_VN: Đang chờ hình ảnh sản phẩm

en: Awaiting spam check
vi_VN: Đang chờ kiểm duyệt

en: BETA TESTING?
    =============
    
    This debugging email is sent when you are using a development version of WordPress.
    
    If you think these failures might be due to a bug in WordPress, could you report it?
     * Open a thread in the support forums: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
     * Or, if you're comfortable writing a bug report: https://core.trac.wordpress.org/
    
    Thanks! -- The WordPress Team
vi_VN: THỬ NGHIỆM?
    ============
    
    Lá thư gỡ rối này được gửi khi bạn đang sử dụng phiên bản đang phát triển của WordPress.
    
    Nếu bạn nghĩ rằng đây là lỗi của WordPress, vui lòng thông báo chúng bằng cách:
    * Mở một chủ đề trên diễn đàn hỗ trợ: https://wordpress.org/support/forum/alphabeta
    * Hoặc viết một báo cáo lỗi tại https://core.trac.wordpress.org/
    
    Cám ơn! - Nhóm WordPress

en: Back
vi_VN: Trở lại

en: Back to %(clientTitle)s
vi_VN: Trở về %(clientTitle)s

en: Back to %(hostname)s
vi_VN: Trở về %(hostname)s

en: Back to %s
vi_VN: Quay lại %s

en: Back to Attributes
vi_VN: Quay lại Thuộc tính

en: Back to Following
vi_VN: Quay về Đang theo dõi

en: Back to Plans
vi_VN: Trở lại Plans

en: Back to WordPress.com
vi_VN: Trở về WordPress.com

en: Back to post
vi_VN: Quay lại bài viết

en: Back to post options
vi_VN: Quay về các tùy chọn bài viết

en: Back to top
vi_VN: Lên trên

en: Back up or move your content to another site or platform. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Sao lưu hoặc di chuyển nội dung của bạn sang trang khác, nền tảng khác. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Background
vi_VN: Nền

en: Background Color
vi_VN: Màu nền

en: Background Image
vi_VN: Ảnh nền

[ctx: Background Preset]
en: Preset
vi_VN: Sẵn có

[ctx: Background Repeat]
en: Repeat
vi_VN: Lặp lại

[ctx: Background Scroll]
en: Scroll
vi_VN: Cuộn

en: Background color
vi_VN: Màu nền

en: Background updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
vi_VN: Nền đã được cập nhật. <a href="%s">Xem trang của bạn</a>.

en: Background updates are not working as expected
vi_VN: Cập nhật nền không hoạt động như mong đợi

en: Background updates are working
vi_VN: Nâng cấp ngầm đang thực thi

en: Background updates ensure that WordPress can auto-update if a security update is released for the version you are currently using.
vi_VN: Cập nhật nền đảm bảo rằng WordPress có thể tự động cập nhật nếu bản cập nhật bảo mật được phát hành cho phiên bản bạn hiện đang sử dụng.

en: Background updates may not be working properly
vi_VN: Cập nhật nền có thể không hoạt động đúng

en: Backordered
vi_VN: Đặt hàng trước

en: Backorders allowed?
vi_VN: Cho phép đặt trước?

en: Backorders?
vi_VN: Đặt hàng  trước?

en: Backup
vi_VN: Sao lưu

en: Backup codes
vi_VN: Mã dự phòng

en: Backup codes have not been verified.
vi_VN: Mã dự phòng chưa được xác nhận.

en: Backup codes let you access your account if your phone is lost or stolen, or even just accidentally run through the washing machine!
vi_VN: Mã dự phòng cho phép bạn truy cập tài khoản trong trường hợp điện thoại bị mất hoặc đánh cắp.

en: Backup codes let you access your account if your phone is lost, stolen, or if you run it through the washing machine and the bag of rice trick doesn't work.
vi_VN: Mã dự phòng giúp bạn truy cập tài khoản của mình nếu bị mất điện thoại hoặc nếu bạn cho nó bơi trong máy giặt và "mẹo túi gạo" không dùng được.

en: Bad login/pass combination.
vi_VN: Tên người dùng/Mật khẩu không đúng.

en: Baja California
vi_VN: Bán đảo Baja California

en: Band
vi_VN: Ban nhạc

en: Bandwidth:
vi_VN: Băng thông:

en: Bangladeshi taka
vi_VN: Đơn vị tiền Taka Bangladesh

en: Bank
vi_VN: Ngân hàng

en: Bank code
vi_VN: Mã ngân hàng

en: Bank name
vi_VN: Tên ngân hàng

en: Bank transfer (BACS) payments
vi_VN: Thanh toán chuyển khoản ngân hàng (BACS)

en: Bank transit number
vi_VN: Mã bank transit

en: Bar
vi_VN: Quán Bar

en: Barbadian dollar
vi_VN: Đô la Barbados

en: Base Font
vi_VN: Chữ trong trang

en: Base color
vi_VN: Màu cơ bản

en: Base64 encoded representation of the instance settings.
vi_VN: Mã hóa base64 của thiết lập trạng thái.

en: Basic Design Customization
vi_VN: Tùy biến giao diện cơ bản

en: Basic details
vi_VN: Thông tin cơ bản

en: Be sure to save this in a safe location. You will not be able to retrieve it.
vi_VN: Hãy lưu lại một cách an toàn. Bạn sẽ không thể lấy lại nó lần nữa.

en: Be the first to like this.
vi_VN: Hãy là người đầu tiên thích bài này.

en: Be the first to review &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Hãy là người đầu tiên nhận xét &ldquo;%s&rdquo;

en: Beautiful landscape
vi_VN: Chế độ ngang tuyệt đẹp

en: Because this post does not have revisions, you will not be able to revert any changes you make in the Classic Editor.
vi_VN: Bởi vì bài viết này không có bản sửa đổi, bạn sẽ không thể hoàn nguyên bất kỳ thay đổi nào bạn thực hiện trong Trình soạn thảo cổ điển.

en: Because you are using %1$s, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using %2$s if you wish to use sub-domains.
vi_VN: Do bạn đang sử dụng %1$s, các trang trong mạng WordPress của bạn phải sử dụng các thư mục con. Hãy cân nhắc sử dụng %2$s nếu bạn muốn sử dụng tên miền phụ.

en: Before a comment appears
vi_VN: Trước khi một bình luận xuất hiện

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
vi_VN: Trước khi tải tập tin nhập vào lên, bạn cần sửa lỗi sau:

en: Begin creating your website
vi_VN: Bắt tay vào thiết kế blog của bạn

en: Belarusian
vi_VN: Tiếng Belarus

en: Belarusian ruble (old)
vi_VN: Đồng Belarus (cũ)

en: Belgium
vi_VN: Bỉ

en: Below is a list of extensions available on your WooCommerce.com account. To receive extension updates please make sure the extension is installed, and its subscription activated and connected to your WooCommerce.com account. Extensions can be activated from the <a href="%s">Plugins</a> screen.
vi_VN: Dưới đây là danh sách những ứng dụng có trong tài khoản WooCommerce.com của bạn. Để nhận cập nhật về những ứng dụng này, hãy đảm bảo rằng nó đã được cài đặt, gói đăng ký đã được kích hoạt và kết nối với tài khoản WooCommerce.com. Những ứng dụng này có thể được kích hoạt từ trang <a href="%s">Plugin</a>.

en: Best Alternative
vi_VN: Phù hợp nhất

en: Best ever
vi_VN: Kỷ lục

en: Best for Freelancers
vi_VN: Phù hợp cho Freelancer

en: Best for Online Stores
vi_VN: Phù hợp cho Cửa hàng trực tuyến

en: Best for Online Stores:
vi_VN: Phù hợp cho Cửa hàng trực tuyến:

en: Best for Personal Use
vi_VN: Phù hợp với nhu cầu cá nhân

en: Best for Personal Use:
vi_VN: Phù hợp với nhu cầu cá nhân:

en: Best for Self-Hosted Sites
vi_VN: Phù hợp với những trang self-hosted

en: Best for Small Businesses
vi_VN: Phù hợp với doanh nghiệp nhỏ

en: Best for Small Businesses:
vi_VN: Phù hợp với doanh nghiệp nhỏ:

en: Best for WordPress Experts
vi_VN: Phù hợp với người đã thành thạo

en: Best for freelancers
vi_VN: Phù hợp với freelancer

en: Best for getting started
vi_VN: Phù hợp với người mới bắt đầu

en: Best for online stores
vi_VN: Phù hợp với mua bán online

en: Best for personal use
vi_VN: Phù hợp với nhu cầu cá nhân

en: Best for small business.
vi_VN: Phù hợp với doanh nghiệp nhỏ.

en: Best for small businesses
vi_VN: Phù hợp với doanh nghiệp nhỏ

en: Best for small businesses.
vi_VN: Phù hợp với doanh nghiệp nhỏ.

en: Best for students
vi_VN: Phù hợp với học sinh

en: Best-in-class hosting
vi_VN: Lưu trữ chất lượng

en: Better security
vi_VN: Bảo mật tốt hơn

en: Big iPhone/iPad Update Now Available
vi_VN: Bản cập nhật lớn cho iPhone/iPad đã có sẵn

en: Billed annually
vi_VN: trả theo năm

en: Billed yearly
vi_VN: Thanh toán hàng năm

en: Billing
vi_VN: Thanh toán

en: Billing &amp; Shipping
vi_VN: Thanh toán và giao hàng

en: Billing Address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán

en: Billing Address 1
vi_VN: Địa chỉ thanh toán 1

en: Billing Address 2
vi_VN: Địa chỉ thanh toán 2

en: Billing City
vi_VN: Thành Phố Của Người Thanh Toán

en: Billing Company
vi_VN: Công Ty Người Thanh Toán

en: Billing Country / Region
vi_VN: Quốc gia/Khu vực địa chỉ thanh toán

en: Billing History
vi_VN: Lịch sử thanh toán

en: Billing Last Name
vi_VN: Họ Người Thanh Toán

en: Billing Phone Number
vi_VN: Số điện thoại thanh toán

en: Billing Postal/Zip Code
vi_VN: Mã Bưu Điện/Mã Zip Của Người Thanh Toán

en: Billing State
vi_VN: Bang Của Người Thanh Toán

en: Billing address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán

en: Billing address.
vi_VN: Địa chỉ thanh toán.

en: Billing details
vi_VN: Thông tin thanh toán

en: Billing email
vi_VN: Email thanh toán

en: Bio:
vi_VN: Tiểu sử:

en: Biographical Info
vi_VN: Tiểu sử

en: Bitrate Mode
vi_VN: Chọn mức dữ liệu

en: Bitrate:
vi_VN: Tỷ lệ bit:

en: Black
vi_VN: Đen

en: Blank
vi_VN: Trống

en: Block
vi_VN: Chặn

en: Block "%1$s" does not contain a style named "%2$s".
vi_VN: Block "%1$s" không chứa kiểu với tên "%2$s".

en: Block "%1$s" is declaring %2$s support in %3$s file under %4$s. %2$s support is now declared under %5$s.
vi_VN: Block "%1$s" đang khai báo hỗ trợ %2$s trong file %3$s dưới %4$s. Hỗ trợ %2$s hiện được khai báo dưới %5$s.

en: Block Editor
vi_VN: Trình soạn thảo Khối

en: Block Editor Patterns
vi_VN: Mẫu công cụ soạn thảo block

en: Block Emails
vi_VN: Chặn email

en: Block Patterns
vi_VN: Mẫu khối

en: Block all email updates from blogs you’re following on WordPress.com
vi_VN: Chặn tất cả thông báo email từ các blog bạn đang theo dõi trên WordPress.com

en: Block attributes.
vi_VN: Thuộc tính của khối.

en: Block binding "%s" not found.
vi_VN: Không tìm thấy liên kết khối "%s".

en: Block bindings source "%s" already registered.
vi_VN: Chặn nguồn liên kết "%s" đã được đăng ký.

en: Block bindings source name must be a string.
vi_VN: Tên nguồn liên kết khối phải là một chuỗi.

en: Block bindings source names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-source
vi_VN: Tên nguồn liên kết khối phải chứa tiền tố không gian tên. Ví dụ: my-plugin/my-custom-source

en: Block bindings source names must not contain uppercase characters.
vi_VN: Tên nguồn liên kết khối không được chứa ký tự viết hoa.

en: Block category.
vi_VN: 
    Danh mục block.

en: Block editor sidebar
vi_VN: Thanh bên trình soạn thảo khối

en: Block emails
vi_VN: Chặn email

en: Block example.
vi_VN: Mẫu block.

en: Block keywords.
vi_VN: Từ khóa của block.

en: Block name is required.
vi_VN: Tên khối là bắt buộc.

en: Block name must be a string.
vi_VN: Tên của block phải là một chuỗi ký tự không dấu viết liền.

en: Block name.
vi_VN: Tên block.

en: Block namespace.
vi_VN: Namespace của block.

en: Block pattern categories
vi_VN: Các danh mục mẫu khối

[ctx: Block pattern category]
en: About
vi_VN: Giới thiệu

[ctx: Block pattern category]
en: Audio
vi_VN: Âm thanh

[ctx: Block pattern category]
en: Banners
vi_VN: Biểu ngữ

[ctx: Block pattern category]
en: Buttons
vi_VN: Nút bấm

[ctx: Block pattern category]
en: Call to Action
vi_VN: Kêu gọi hành động

[ctx: Block pattern category]
en: Columns
vi_VN: Cột

[ctx: Block pattern category]
en: Contact
vi_VN: Liên hệ

[ctx: Block pattern category]
en: Featured
vi_VN: Nổi bật

[ctx: Block pattern category]
en: Footers
vi_VN: Chân trang

[ctx: Block pattern category]
en: Gallery
vi_VN: Thư viện ảnh

[ctx: Block pattern category]
en: Headers
vi_VN: Tiêu đề

[ctx: Block pattern category]
en: Portfolio
vi_VN: Danh mục đầu tư

[ctx: Block pattern category]
en: Posts
vi_VN: Bài viết

[ctx: Block pattern category]
en: Services
vi_VN: Dịch vụ

[ctx: Block pattern category]
en: Team
vi_VN: Đội

[ctx: Block pattern category]
en: Testimonials
vi_VN: Nhận xét của khách hàng

[ctx: Block pattern category]
en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Block pattern category "%s" not found.
vi_VN: Không tìm thấy danh mục block "%s".

en: Block pattern category name must be a string.
vi_VN: Tên danh mục mẫu block phải là một chuỗi.

[ctx: Block pattern title]
en: Grid
vi_VN: Khung lưới

[ctx: Block pattern title]
en: Image at left
vi_VN: Hình ảnh bên trái

[ctx: Block pattern title]
en: Large title
vi_VN: Tựa đề lớn

[ctx: Block pattern title]
en: Small image and title
vi_VN: Hình ảnh nhỏ và tựa đề

[ctx: Block pattern title]
en: Social links with a shared background color
vi_VN: Liên kết MXH với nền màu

[ctx: Block pattern title]
en: Standard
vi_VN: Tiêu chuẩn

en: Block patterns
vi_VN: Mẫu khối

en: Block site
vi_VN: Ẩn blog

en: Block style name must be a string.
vi_VN: Tên loại khối phải là chuỗi kí tự.

en: Block style name must not contain any spaces.
vi_VN: Tên kiểu khối không được chứa bất kỳ khoảng trắng nào.

en: Block style variations.
vi_VN: Biến thể style của block.

en: Block type "%s" is already registered.
vi_VN: Khối "%s" đã được đăng ký.

en: Block type "%s" is not registered.
vi_VN: Khối "%s" chưa được đăng ký.

en: Block type names must be strings.
vi_VN: Tên block phải là chuỗi

en: Block type names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-block-type
vi_VN: Tên blog phải chứa kí tự ngăn cách. Ví dụ: my-plugin/my-custom-block-type

en: Block type names must not contain uppercase characters.
vi_VN: Tên block không được phép có kí tự viết hoa.

en: Block types that the pattern is intended to be used with.
vi_VN: Các loại khối mà mẫu dự kiến sẽ được sử dụng.

en: Block variations.
vi_VN: Biến thể của block.

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align bottom
vi_VN: Căn dưới

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align middle
vi_VN: Căn giữa

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Align top
vi_VN: Căn trên

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Space between
vi_VN: Khoảng cách giữa

[ctx: Block vertical alignment setting]
en: Stretch to fill
vi_VN: Kéo dài để lấp đầy

[ctx: Block vertical alignment setting label]
en: Change vertical alignment
vi_VN: Thay đổi căn lề chiều dọc

en: Blocked
vi_VN: Khóa

en: Blocked Sites
vi_VN: Những blog đã ẩn

en: Blocked sites will not appear in your Reader and will not be recommended to you.
vi_VN: Những blog đã ẩn sẽ không xuất hiện ở mục Đọc và sẽ không được đề xuất cho bạn.

en: Blockquote
vi_VN: Trích dẫn

en: Blocks
vi_VN: Khối

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
vi_VN: Khối có thể là bất cứ thứ gì bạn cần. Ví dụ: bạn có thể muốn thêm một trích dẫn nhỏ như một phần của thành phần văn bản của mình hoặc bạn có thể muốn hiển thị một trích dẫn cách điệu khổng lồ. Tất cả các tùy chọn này đều có sẵn.

en: Blog Archives
vi_VN: Các bài viết cũ

en: Blog Name
vi_VN: Tên trang web

en: Blog Name:
vi_VN: Tên Blog:

en: Blog Posts
vi_VN: Bài viết Blog

en: Blog Stats
vi_VN: Số lượt ghé thăm

en: Blog Title
vi_VN: Tên trang web

en: Blog URL
vi_VN: Đường dẫn

en: Blog URL:
vi_VN: Đường dẫn tới Blog

en: Blog at WordPress.com
vi_VN: Blog tại WordPress.com

en: Blog like an expert from day one
vi_VN: Trở thành chuyên gia blog

en: Blog name
vi_VN: Tên blog

en: Blog pages show at most
vi_VN: Hiển thị tối đa

en: Blog pages show at most.
vi_VN: Những trang blog được hiển thị nhiều nhất.

en: Blog posts
vi_VN: Bài viết

en: Blogger Blogs
vi_VN: Blog tại Blogger

en: Blogger username
vi_VN: Tên tài khoản Blogger

en: Blogroll
vi_VN: Sổ blog

en: Blogs
vi_VN: Blog

en: Blogs I Follow
vi_VN: Blog - theo dõi

en: Blue
vi_VN: Xanh da trời

en: Body background color
vi_VN: Màu nền body

en: Body text color
vi_VN: Màu chữ

en: Bold
vi_VN: Đậm

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
vi_VN: Bonaire, Saint Eustatius và Saba

en: Bonus reasons you'll love Jetpack
vi_VN: Những lý do để bạn thích Jetpack

en: Book
vi_VN: Sách

en: Bookings
vi_VN: Đặt chỗ

en: Bookmark
vi_VN: Đánh dấu yêu thích

en: Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
vi_VN: Đánh dấu <a href="%3$s" title="Đường dẫn tĩnh tới %4$s" rel="bookmark">đường dẫn tĩnh</a>.

en: Bookmarklet
vi_VN: Phần mềm đánh dấu trang

en: Bookmarks
vi_VN: Đánh dấu trang

en: Boom!
vi_VN: Vèo!

en: Boost your website with a custom domain name, and remove all WordPress.com advertising. Unlock unlimited, expert customer support via email.
vi_VN: Tăng tốc blog với tên miền riêng, xóa mọi quảng cáo WordPress.com. mở khóa không giới hạn, hỗ trợ qua email.

en: Border
vi_VN: Viền

en: Border color
vi_VN: Màu viền

en: Bosnia and Herzegovina
vi_VN: Bosnia và Herzegovina

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
vi_VN: Mark Bosnia và Herzegovina

en: Both
vi_VN: Cả hai

en: Both registration and last updated dates must be provided.
vi_VN: Cần cung cấp cả thời gian đăng ký và lần cập nhật gần nhất.

en: Both registration and last updated dates must be valid dates.
vi_VN: Cả thời gian đăng ký và lần cập nhật gần nhất đều cần hợp lệ.

en: Bottom
vi_VN: Dưới

en: Bottom Left
vi_VN: Dưới bên trái

en: Bottom Right
vi_VN: Dưới bên phải

en: Bouvet Island
vi_VN: Đảo Bouvet

en: Branch code
vi_VN: Mã chi nhánh

en: Branch sort
vi_VN: Chi nhánh

en: Brazilian real
vi_VN: Đơn vị tiền Real Brazil

en: Break comments into pages with %1$s top level comments per page and the %2$s page displayed by default
vi_VN: Ngắt bình luận thành nhiều trang với %1$s bình luận hàng đầu mỗi trang và trang %2$s là trang đầu tiên.

en: Break comments into pages with {{numComments /}} top level comments per page and the {{firstOrLast /}} page displayed by default
vi_VN: Ngắt các bình luận thành từng trang với {{numComments /}} bình luận cấp một mỗi trang và trang {{firstOrLast /}} hiển thị mặc định

en: Briefly describe what your business does and how you can help.
vi_VN: Mô tả ngắn gọn về những gì doanh nghiệp của bạn làm và cách bạn có thể giúp đỡ.

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
vi_VN: Trang web hiện đang được bảo dưỡng. Bạn vui lòng quay lại trong vài phút nữa.

en: Bring your own domain name, or get one as part of a paid plan.
vi_VN: Sử dụng tên miền của bạn, hoặc đăng ký tên miền trên hệ thống của chúng tôi thông qua gói trả phí.

en: British English
vi_VN: Anh - Anh

en: British Indian Ocean Territory
vi_VN: Lãnh thổ Ấn Độ Dương thuộc Anh

en: Brown
vi_VN: Nâu

en: Browse
vi_VN: Duyệt

en: Browse All
vi_VN: Xem tất cả

en: Browse All Themes
vi_VN: Xem tất cả chủ đề

en: Browse Categories
vi_VN: Duyệt Thể loại

en: Browse Extensions
vi_VN: Duyệt tiện ích mở rộng

en: Browse free images
vi_VN: Tìm ảnh miễn phí

en: Browse products
vi_VN: Tìm các sản phẩm

en: Browse revisions
vi_VN: Duyệt lịch sử phiên bản

en: Browse sites
vi_VN: Chọn blog

en: Browse styles
vi_VN: Tìm kiểu dáng

en: Browse the Marketplace
vi_VN: Duyệt chợ ứng dụng

en: Browser User Agent
vi_VN: Trình duyệt của người dùng

en: Browser icon preview: Current image: %s
vi_VN: Xem trước biểu tượng trình duyệt: Hình ảnh hiện tại: %s

en: Browser icon preview: The current image has no alternative text. The file name is: %s
vi_VN: Xem trước biểu tượng trình duyệt: Hình ảnh hiện tại không có văn bản thay thế. Tên tệp là: %s

en: Browser notifications
vi_VN: Thông báo trình duyệt

en: Build
vi_VN: Thiết kế

en: Build a unique site with advanced design tools, custom CSS, and Google Analytics support.
vi_VN: Tạo trang web mang phong cách riêng với công cụ thiết kế nâng cao, CSS tùy chỉnh, và hỗ trợ Google Analytics.

en: Build a unique website with advanced design tools, CSS editing, lots of space for audio and video, Google Analytics support, and the ability to monetize your site with ads.
vi_VN: Tạo trang web mang phong cách riêng với công cụ thiết kế nâng cao, chỉnh sửa CSS, nhiều dung lượng cho audio và video, hỗ trợ Google Analytics, và khả năng tối ưu trang web để kiếm tiền với quảng cáo.

en: Build a website. Sell your stuff. Write a blog. And so much more.
vi_VN: Tạo trang web. Bán sản phẩm. Viết blog. Và nhiều hơn nữa.

en: Build your audience with tags
vi_VN: Tiếp cận độc giả bằng thẻ

en: Build your site with a custom domain, free themes, and 24/7 access to expert support.
vi_VN: Xây dựng trang web của bạn với miền tùy chỉnh, chủ đề miễn phí, và truy cập 24/7 đến chuyên gia hỗ trợ.

en: Building an effective navigation menu makes it easier for someone to find what they're looking for and improve search engine rankings.
vi_VN: Xây dựng một menu điều hướng hiệu quả giúp ai đó tìm thấy thứ họ đang tìm kiếm dễ dàng hơn và cải thiện thứ hạng của công cụ tìm kiếm.

en: Bulgarian
vi_VN: Tiếng Bulgari

en: Bulgarian lev
vi_VN: Đơn vị tiền Lép Bulgari

en: Bulk Actions
vi_VN: Tác vụ

en: Bulk Edit
vi_VN: Chỉnh sửa hàng loạt

en: Bulk Select
vi_VN: Chọn hàng loạt

en: Bulk actions
vi_VN: Tác vụ

en: Bulk edit
vi_VN: Chỉnh sửa hàng loạt

en: Bulk select
vi_VN: Chọn nhiều

en: Bulleted list
vi_VN: Liệt kê không đánh số

en: Business Tools
vi_VN: Kinh doanh

en: Button
vi_VN: Nút

[ctx: Button label]
en: Send invitation | Send invitations
vi_VN[0]: Gửi lời mời

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
vi_VN: Sau

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
vi_VN: Trước

[ctx: Button label to reveal side configuration options]
en: %s options
vi_VN: %s tùy chọn

[ctx: Button label to reveal tool panel options]
en: %s options
vi_VN: %s tùy chọn

en: Button text
vi_VN: Chữ cho nút

en: Button type
vi_VN: Kiểu nút

en: Buttons
vi_VN: Nút

en: Buy &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Mua &ldquo;%s&rdquo;

en: Buy a {{domainSearchLink}}custom domain{{/domainSearchLink}}, {{mapDomainLink}}map{{/mapDomainLink}} a domain you already own, or {{redirectLink}}redirect{{/redirectLink}} this site.
vi_VN: {{domainSearchLink}}Mua{{/domainSearchLink}} tên miền, {{mapDomainLink}}gắn{{/mapDomainLink}} một tên miền bạn đã mua sẵn, hoặc {{redirectLink}}chuyển hướng{{/redirectLink}} blog này.

en: Buy now
vi_VN: Mua ngay

en: Buy the best plugins
vi_VN: Mua những plugin tốt nhất

en: By %s
vi_VN: Bởi %s

en: By %s.
vi_VN: Bởi %s.

en: By Month
vi_VN: Theo Tháng

en: By connecting your site you agree to our fascinating <a href="%1$s" target="_blank">Terms of Service</a> and to <a href="%2$s" target="_blank">share details</a> with WordPress.com
vi_VN: Bắng cách kết nối trang web của bạn, bạn đã đồng ý với <a href="%1$s" target="_blank">Điều khoản dịch vụ</a> của chúng tôi và đồng ý <a href="%2$s" target="_blank">chia sẻ thông tin</a> với WordPress.com

en: By continuing, you agree to our {{TOS /}}
vi_VN: Tiếp tục nghĩa là bạn đồng ý {{TOS /}}

en: By continuing, you agree to our {{button}}Terms of Service{{/button}}.
vi_VN: Tiếp tục nghĩa là bạn đồng ý {{button}}Điều khoản dịch vụ{{/button}}.

en: By continuing, you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}}.
vi_VN: Tiếp tục nghĩa là bạn đồng ý {{tosLink}}Điều khoản dịch vụ{{/tosLink}}.

en: By creating an account via any of the options below, {{br/}}you agree to our {{a}}Terms of Service{{/a}}.
vi_VN: Tạo tài khoản bằng cách bên dưới đồng nghĩa {{br/}}bạn đồng ý {{a}}Điều khoản Dịch vụ{{/a}}.

en: By creating an account you agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and have read our {{privacyLink}}Privacy Policy{{/privacyLink}}.
vi_VN: Tạo tài khoản nghĩa là bạn đồng ý {{tosLink}}Điều khoản Dịch vụ{{/tosLink}} và đã đọc {{privacyLink}}Chính sách Bảo mật{{/privacyLink}}.

en: By default WordPress does not collect any analytics data. However, many web hosting accounts collect some anonymous analytics data. You may also have installed a WordPress plugin that provides analytics services. In that case, add information from that plugin here.
vi_VN: Mặc định WordPress không thu thập bất kì thông tin dữ liệu này. Tuy nhiên, nhiều tài khoản hosting thu thập các thông tin dữ liệu ẩn danh. Bạn có thể cài đặt các plugin WordPress có chức năng thu thập dữ liệu. Trong tình huống đó, nhập thông tin về plugin đó ở đây.

en: By default WordPress does not collect any personal data about visitors, and only collects the data shown on the User Profile screen from registered users. However some of your plugins may collect personal data. You should add the relevant information below.
vi_VN: Theo mặc định, WordPress không thu thập bất kỳ dữ liệu cá nhân nào về khách truy cập và chỉ thu thập dữ liệu được hiển thị trên màn hình Hồ sơ người dùng từ người dùng đã đăng ký. Tuy nhiên, một số gói mở rộng của bạn có thể thu thập dữ liệu cá nhân. Bạn nên thêm thông tin liên quan bên dưới.

en: By default WordPress does not share any personal data with anyone.
vi_VN: WordPress mặc định không chia sẻ thông tin cá nhân với bất kì ai.

en: By default, WordPress does not include a contact form. If you use a contact form plugin, use this subsection to note what personal data is captured when someone submits a contact form, and how long you keep it. For example, you may note that you keep contact form submissions for a certain period for customer service purposes, but you do not use the information submitted through them for marketing purposes.
vi_VN: Mặc định, WordPress không bao gồm biểu mẫu liên hệ. Nếu bạn sử dụng gói mở rộng biểu mẫu liên hệ, hãy sử dụng phần phụ này để lưu ý dữ liệu cá nhân nào được ghi lại khi ai đó gửi biểu mẫu liên hệ và bạn giữ nó trong bao lâu. Ví dụ: bạn có thể lưu ý rằng bạn giữ các bản gửi biểu mẫu liên hệ trong một khoảng thời gian nhất định cho mục đích chăm sóc khách hàng, nhưng bạn không sử dụng thông tin được gửi qua chúng cho mục đích marketing.

en: By default, new users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain a password reset link. Uncheck the box if you do not want to send the new user a welcome email.
vi_VN: Mặc định, những người dùng mới sẽ nhận một email để cho họ biết rằng tài khoản của họ đã được tạo trong website của bạn. Email này sẽ chứa một đường dẫn để thiết lập lại mật khẩu. Bỏ chọn nếu bạn không muốn gửi email này cho người dùng.

en: By: %s
vi_VN: Bởi: %s

en: CSS Classes
vi_VN: Lớp CSS

en: CSS Classes (optional)
vi_VN: Lớp CSS (tùy chọn)

en: CSS ascent-override value.
vi_VN: Giá trị ghi đè tăng dần CSS.

en: CSS code
vi_VN: Mã CSS

en: CSS descent-override value.
vi_VN: Giá trị ghi đè gốc CSS.

en: CSS font-display value.
vi_VN: Giá trị hiển thị phông chữ CSS.

en: CSS font-family value.
vi_VN: Giá trị họ phông chữ CSS.

en: CSS font-feature-settings value.
vi_VN: Giá trị cài đặt tính năng phông chữ CSS.

en: CSS font-stretch value.
vi_VN: Giá trị kéo dài phông chữ CSS.

en: CSS font-style value.
vi_VN: Giá trị kiểu phông chữ CSS.

en: CSS font-variant value.
vi_VN: Giá trị biến thể phông chữ CSS.

en: CSS font-variation-settings value.
vi_VN: Giá trị cài đặt biến thể phông chữ CSS.

en: CSS line-gap-override value.
vi_VN: Giá trị ghi đè khoảng cách dòng CSS.

en: CSS size-adjust value.
vi_VN: Giá trị điều chỉnh kích thước CSS.

en: CSS unicode-range value.
vi_VN: Giá trị phạm vi unicode CSS.

en: CSV Delimiter
vi_VN: Dấu phân cách CSV

en: Cache
vi_VN: Bộ đệm

en: Cache key must be an integer or a non-empty string, %s given.
vi_VN: Khóa bộ đệm phải là số nguyên hoặc chuỗi không trống, %s đã cho.

en: Cache key must not be an empty string.
vi_VN: Khóa bộ đệm không được là một chuỗi trống.

en: Cafe
vi_VN: Cà phê

en: Calculate coupon discounts sequentially
vi_VN: Tính toán mã ưu đãi tự động

en: Calculate shipping
vi_VN: Tính phí giao hàng

en: Calculate tax based on
vi_VN: Tính thuế dựa trên

en: Calculation type
vi_VN: Loại bảng tính

en: Calculations
vi_VN: Tính toán

en: Calendar
vi_VN: Lịch

en: California Consumer Privacy Act (CCPA)
vi_VN: Đạo luật về quyền riêng tư của người tiêu dùng California (CCPA)

en: Call %s to create an HTML Processor instead of calling the constructor directly.
vi_VN: Gọi %s để tạo Bộ xử lý HTML thay vì gọi trực tiếp hàm tạo.

en: Cambodia
vi_VN: Campuchia

en: Cameras & Photography
vi_VN: Máy ảnh & Nhiếp ảnh

en: Campaign
vi_VN: Chiến dịch

en: Can I import content from another service?
vi_VN: Tôi có thể nhập nội dung từ dịch vụ khác?

en: Can I install my own theme?
vi_VN: Tôi có thể cài đặt chủ đề không?

en: Can I install plugins?
vi_VN: Tôi có thể cài đặt plugin không?

en: Can anyone register on this site?
vi_VN: Ai cũng có thể đăng ký?

en: Can communicate with WordPress.org
vi_VN: Có thể kết nối đến WordPress.org

en: Can not find blog.
vi_VN: Không tìm được blog.

en: Can not set resource parent, taxonomy is not hierarchical.
vi_VN: Không thể đặt tài nguyên chính, phân loại không có tính phân cấp.

en: Can read and comment on posts and pages.
vi_VN: Có thể đọc và bình luận.

en: Can write and edit their own posts but can't publish them.
vi_VN: Có thể viết và chỉnh sửa bài viết nhưng không thể tự đăng.

en: Can write, upload photos to, edit, and publish their own posts.
vi_VN: Có thể viết, tải lên hình ảnh, chỉnh sửa và đăng bài viết của họ.

en: Can't find the answer? Drop us a line and we'll lend a hand.
vi_VN: Không thể tìm ra câu trả lời? Hãy viết cho chúng tôi và chúng tôi sẽ giúp bạn một tay.

en: Canadian dollar
vi_VN: Đô la Canada

en: Cancel
vi_VN: Hủy bỏ

en: Cancel %s
vi_VN: Huỷ bỏ %s

en: Cancel &amp; start a new import
vi_VN: Hủy bỏ và bắt đầu nhập lại từ đầu

en: Cancel Edit
vi_VN: Hủy bỏ chỉnh sửa

en: Cancel Editing
vi_VN: Hủy chỉnh sửa

en: Cancel and go back
vi_VN: Hủy bỏ và quay trở lại

en: Cancel changes
vi_VN: Hủy thay đổi

en: Cancel edit
vi_VN: Hủy bỏ chỉnh sửa

en: Cancel password change
vi_VN: Hủy bỏ thay đổi mật khẩu

en: Cancel reply
vi_VN: Hủy trả lời

en: Cancel schedule
vi_VN: Hủy lên lịch

en: Cancel the action now to avoid it being run in future
vi_VN: Huỷ hành động ngay để tránh bị chạy lại sau này

en: Cancel thumbnail regeneration
vi_VN: Hủy khôi phục lại hình thu nhỏ

en: Canceled
vi_VN: Bị huỷ

en: Cancelled
vi_VN: Đã hủy

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã hủy bỏ  <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled order
vi_VN: Hủy đơn hàng

en: Cancelled order emails are sent to chosen recipient(s) when orders have been marked cancelled (if they were previously processing or on-hold).
vi_VN: Khi các đơn hàng (ở trạng thái đang xử lý hoặc treo) được đánh dấu huỷ thì email huỷ đơn hàng sẽ được gửi tới người nhận đã được lựa chọn.

en: Cancelled orders are unpaid and may have been cancelled by the store owner or customer. They will be trashed after the specified duration.
vi_VN: Đơn hàng đã hủy là đơn hàng chưa thanh toán hoặc bị hủy bởi chủ cửa hàng hoặc người mua. Chúng sẽ chuyển vào thùng thác sau một thời gian được chỉ định.

en: Cancelled product image regeneration job.
vi_VN: Việc khởi tạo lại ảnh sản phẩm đã được huỷ bỏ.

en: Cancelling Android IAP Subscription: %s
vi_VN: Hủy Android IAP: %s

en: Cannot Authorize Application
vi_VN: Hủy cấp phép ứng dụng

en: Cannot create a comment with that type.
vi_VN: Không thể tạo bình luận với kiểu này.

en: Cannot create a revision of a revision
vi_VN: Không thể tạo phiên bản mới cho phiên bản

en: Cannot create a user with an empty login name.
vi_VN: Không thể tạo tài khoản với tên người dùng bỏ trống.

en: Cannot create existing %s.
vi_VN: Không thể tạo %s đã tồn tại.

en: Cannot create existing comment.
vi_VN: Không thể tạo bình luận hiện có.

en: Cannot create existing post.
vi_VN: Không thể tạo bài viết hiện có.

en: Cannot create existing resource.
vi_VN: Không thể tạo tài nguyên hiện có.

en: Cannot create existing user.
vi_VN: Không thể tạo mới một user đã tồn tại.

en: Cannot create line item, try again.
vi_VN: Không thể tạo mục dòng, thử lại.

en: Cannot create order note, please try again.
vi_VN: Không tạo được ghi chú đơn hàng, hãy thử lại.

en: Cannot create order refund, please try again.
vi_VN: Không tạo được giao dịch hoàn tiền đơn hàng, hãy thử lại.

en: Cannot create order: %s
vi_VN: Không thể tạo đơn đặt hàng: %s

en: Cannot delete an active plugin. Please deactivate it first.
vi_VN: Không thể xóa plugin đang sử dụng. Vui lòng tắt nó trước.

en: Cannot find user global styles revisions.
vi_VN: Không thể tìm thấy các phiên bản kiểu toàn cầu của người dùng.

en: Cannot hide this blog
vi_VN: Không thể ẩn blog này

en: Cannot hook block to itself.
vi_VN: Không thể hook khối vào chính nó.

en: Cannot introspect application password.
vi_VN: Không thể tìm Mật khẩu ứng dụng.

en: Cannot load %s.
vi_VN: Không tải được %s.

en: Cannot load blog information at this time.
vi_VN: Không thể tải thông tin blog vào lúc này.

en: Cannot load blog posts at this time.
vi_VN: Không thể tải các bài viết của blog vào lúc này.

en: Cannot load image metadata.
vi_VN: Không đọc được thông tin meta của ảnh.

en: Cannot preview a widget that does not extend WP_Widget.
vi_VN: Không thể xem trước widget không kế thừa class WP_Widget.

en: Cannot resize the image. Both width and height are not set.
vi_VN: Không thể thay đổi kích thước hình ảnh. Chiều rộng và chiều cao chưa được thiết lập.

en: Cannot save image metadata.
vi_VN: Không thể lưu thông tin meta của ảnh.

en: Cannot select database
vi_VN: Không thể chọn cơ sở dữ liệu

en: Cannot send password reset, permission denied.
vi_VN: Không thể gửi lấy lại mật khẩu, không đủ quyền.

en: Cannot set attributes due to invalid parent product.
vi_VN: Không thể đặt thuộc tính do sản phẩm không hợp lệ.

en: Cannot set instance on a widget that does not extend WP_Widget.
vi_VN: Không thể thiết lập định dạng trên widget không mở rộng từ class WP_Widget.

en: Cannot set parent term, taxonomy is not hierarchical.
vi_VN: Không thể thiết lập term cha vì taxonomy này không phân cấp.

en: Cannot supply a strategy `%1$s` for script `%2$s` because it is an alias (it lacks a `src` value).
vi_VN: Không thể cung cấp chiến lược `%1$s` cho tập lệnh `%2$s` vì nó là bí danh (nó thiếu giá trị `src`).

en: Cannot update coupon, try again.
vi_VN: Không thể cập nhật mã ưu đãi, hãy thử lại.

en: Cannot update fee, try again.
vi_VN: Không thể cập nhật phí, thử lại.

en: Cannot update shipping method, try again.
vi_VN: Không thể cập nhật phương thức giao hàng, thử lại.

en: Cannot view post type.
vi_VN: Không thể xem loại bài viết

en: Cannot view status.
vi_VN: Không thể xem trạng thái.

en: Cannot visit tag closers in HTML Processor.
vi_VN: Không thể truy cập trình đóng thẻ trong Bộ xử lý HTML.

en: Canton
vi_VN: Bang

en: Capabilities
vi_VN: Khả năng

en: Caption
vi_VN: Chú thích

en: Caption for the attachment, as it exists in the database.
vi_VN: Tiêu đề cho tập tin đính kèm, vì nó tồn tại trong database.

en: Caption&hellip;
vi_VN: Chú thích&hellip;

en: Captions
vi_VN: Chú thích

en: Captions/Subtitles
vi_VN: Phụ đề

en: Capture
vi_VN: Lấy

en: Card code
vi_VN: Mã thẻ

en: Card number
vi_VN: Số thẻ

en: Cardholder name
vi_VN: Tên chủ thẻ

en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

en: Cart Page
vi_VN: Trang Giỏ hàng

en: Cart page
vi_VN: Trang giỏ hàng

en: Cart totals
vi_VN: Cộng giỏ hàng

en: Cart updated.
vi_VN: Giỏ hàng đã được cập nhật.

en: Cash on delivery
vi_VN: Trả tiền mặt khi nhận hàng

en: Catalan
vi_VN: Tiếng Catalan

en: Catalog &amp; search
vi_VN: Tìm kiếm &amp; catalog

en: Catalog visibility.
vi_VN: Kiểu hiển thị chuyên mục.

en: Catalog visibility:
vi_VN: Mức độ hiển thị catalog:

en: Catch up with new posts on the go or save them to read offline.
vi_VN: Đọc những bài viết mới và lưu chúng trên điện thoại.

en: Categories
vi_VN: Chuyên mục

en: Categories and Tags Converter
vi_VN: Công Cụ Chuyển Đổi Nhóm Phân Loại và Thẻ Đánh Dấu

en: Categories can be selectively converted to tags using the <a href="%s">category to tag converter</a>.
vi_VN: Chuyên mục có thể được chuyển đổi thành thẻ với <a href="%s">công cụ chuyển đổi chuyên mục thành thẻ</a>.

en: Categories deleted.
vi_VN: Các chuyên mục đã bị xóa.

en: Categories have hierarchy, meaning that you can nest sub-categories. Tags do not have hierarchy and cannot be nested. Sometimes people start out using one on their posts, then later realize that the other would work better for their content.
vi_VN: Nhóm phân loại nội dung có hỗ trợ thứ bậc, điều này cho phép bạn tạo nhóm nội dung con. Thẻ đánh dấu không hỗ trợ thứ bậc và không thể chứa thẻ khác. Đôi khi, mọi người áp dụng chỉ một kiểu phân loại cho bài viết, và sau đó phát hiện ra kiểu phân loại còn lại thích hợp hơn với nội dung của họ.

en: Categories list
vi_VN: Danh sách chuyên mục

en: Categories list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách chuyên mục

en: Categories to Tags
vi_VN: Chuyển đổi Chuyên Mục thành Thẻ

en: Categories totals.
vi_VN: Tổng số các chuyên mục.

en: Categories, unlike tags, can have a hierarchy. You might have a Jazz category, and under that have children categories for Bebop and Big Band. Totally optional.
vi_VN: Chuyên mục khác với thẻ, bạn có thể sử dụng nhiều cấp chuyên mục. Ví dụ: Trong chuyên mục Nhạc, bạn có chuyên mục con là nhạc Pop, nhạc Jazz. Tùy chọn.

en: Categories:
vi_VN: Chuyên mục:

en: Categories:
vi_VN: Chuyên mục:

en: Categories: %s
vi_VN: Chuyên mục: %s

en: Category
vi_VN: Chuyên mục

en: Category %s
vi_VN: Chuyên mục %s

en: Category %s doesn&#8217;t exist!
vi_VN: Chuyên mục %s không tồn tại!

en: Category Cloud
vi_VN: Mây chuyên mục

en: Category ID.
vi_VN: ID chuyên mục.

en: Category added.
vi_VN: Chuyên mục đã được thêm.

en: Category archive display type.
vi_VN: Kiểu hiển thị phần lưu trữ theo hạng mục.

en: Category deleted.
vi_VN: Chuyên mục đã bị xóa.

en: Category display
vi_VN: Hiển thị chuyên mục

en: Category name.
vi_VN: Tên chuyên mục

en: Category not added.
vi_VN: Chuyên mục chưa được thêm.

en: Category not updated.
vi_VN: Chuyên mục chưa được cập nhật.

en: Category order
vi_VN: Thứ tự chuyên mục

en: Category slug.
vi_VN: Đường dẫn chuyên mục.

en: Category to set as feed
vi_VN: Chuyên mục

en: Category updated.
vi_VN: Chuyện mục đã được cập nhật.

en: Category: | Categories:
vi_VN[0]: Chuyên mục:

en: Category: %1$s
vi_VN: Chuyên mục: %1$s

en: Category…
vi_VN: Chuyên mục…

en: Caution:
vi_VN: Khuyến cáo:

en: Cayman Islands
vi_VN: Quần đảo Cayman

en: Cell padding
vi_VN: Khoảng cách trong ô

en: Cell spacing
vi_VN: Khoảng cách viền ô

en: Cell type
vi_VN: Kiểu ô

en: Center
vi_VN: Chính giữa

en: Centimeters
vi_VN: Centimet

en: Central African Republic
vi_VN: Cộng hòa Trung Phi

en: Chaharmahal and Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)
vi_VN: Chaharmahal và Bakhtiari (چهارمحال و بختیاری)

en: Change
vi_VN: Thay đổi

en: Change Blog Address
vi_VN: Đổi địa chỉ trang

en: Change Frequency
vi_VN: Thay đổi tần suất

en: Change Permalink Structure
vi_VN: Thay đổi cấu trúc liên kết cố định

en: Change Theme
vi_VN: Thay đổi giao diện

en: Change address
vi_VN: Đổi địa chỉ

en: Change audio
vi_VN: Đổi âm thanh

en: Change file
vi_VN: Thay đổi tệp

en: Change footer credit
vi_VN: Sửa chân trang

en: Change image
vi_VN: Thay đổi

en: Change logo
vi_VN: Thay đổi logo

en: Change order status to completed
vi_VN: Đổi trạng thái sang đã hoàn tất

en: Change order status to on-hold
vi_VN: Đổi trạng thái sang đang tạm giữ

en: Change order status to processing
vi_VN: Đổi trạng thái sang đang thực hiện

en: Change role to&hellip;
vi_VN: Đổi thành&hellip;

en: Change site address
vi_VN: Thay đổi địa chỉ blog của bạn

en: Change status to cancelled
vi_VN: Chuyển trạng thái về hủy bỏ

en: Change status to completed
vi_VN: Đổi trạng thái sang hoàn tất

en: Change status to on-hold
vi_VN: Đổi trạng thái sang tạm giữ

en: Change status to processing
vi_VN: Đổi trạng thái sang đang thực hiện

en: Change status:
vi_VN: Đổi trạng thái:

en: Change the text of the sharing buttons label
vi_VN: Thay đổi văn bản của tiêu đề nút chia sẻ

en: Change theme
vi_VN: Đổi chủ đề

en: Change to:
vi_VN: Thay đổi thành:

en: Change type of %d block | Change type of %d blocks
vi_VN[0]: Thay đổi loại của khối %d

en: Change video
vi_VN: Thay đổi Video

en: Change your Gravatar
vi_VN: Thay đổi Gravatar của bạn

en: Change your Privacy Policy page
vi_VN: Đổi trang Chính sách bảo mật

en: Change your email settings at <a href="%s">Manage Notifications</a>.
vi_VN: Thiết lập email trong <a href="%s">Quản lý thông báo</a>.

en: Change your email settings at <a href="%s">Manage Subscriptions</a>.
vi_VN: Thiết lập email trong <a href="%s">quản lý đăng ký</a>.

en: Change your site address
vi_VN: Thay đổi địa chỉ blog

en: Changed roles.
vi_VN: Đã thay đổi vai trò.

en: Changes have already been trashed.
vi_VN: Các thay đổi đã bị xóa.

en: Changes saved.
vi_VN: Thay đổi đã được lưu lại.

en: Changes trashed successfully.
vi_VN: Các thay đổi đã được bỏ vào thùng rác.

en: Changeset is being edited by other user.
vi_VN: Các thay đổi đang được sửa bởi người dùng khác.

en: Changing to %s
vi_VN: Chuyển thành %s

en: Changing your username will also affect your Gravatar profile and IntenseDebate profile addresses.
vi_VN: Đổi tên người dùng cũng sẽ ảnh hưởng tới địa chỉ hồ sơ Gravatar và hồ sơ IntenseDebate.

en: Chapters
vi_VN: Các mục

en: Cheatin&#8217; uh?
vi_VN: Ăn gian?

en: Check All
vi_VN: Chọn tất cả

en: Check Spelling
vi_VN: Kiểm tra chính tả

en: Check for Spam
vi_VN: Tìm Spam

en: Check for updates manually
vi_VN: Kiểm tra cập nhật thủ công

en: Check out <a href="%1$s">posts</a> or <a href="%2$s">pages</a> to see your imported content.
vi_VN: Kiểm tra <a href="%1$s">bài viết</a> và <a href="%2$s">trang</a> để xem lại những nội dung bạn đã nhập.

[ctx: Check payment method]
en: Awaiting check payment
vi_VN: Đang chờ kiểm tra thanh toán

[ctx: Check payment method]
en: Check payments
vi_VN: Kiểm tra thanh toán

en: Check this box if the coupon cannot be used in conjunction with other coupons.
vi_VN: Đánh dấu vào ô này nếu mã ưu đãi không thể sử dụng kết hợp cùng các mã ưu đãi khác.

en: Check this box if the coupon grants free shipping. A <a href="%s" target="_blank">free shipping method</a> must be enabled in your shipping zone and be set to require "a valid free shipping coupon" (see the "Free Shipping Requires" setting).
vi_VN: Đánh dấu nếu mã ưu đãi dành cho giao hàng miễn phí. Loại hình <a href="%s" target="_blank">giao hàng miễn phí</a> phải được bật trong khu vực giao hàng và đặt bắt buộc "mã miễn phí giao hàng" (xem tuỳ chọn "Yêu cầu của miễn phí giao hàng").

en: Check this box if the coupon should not apply to items on sale. Per-item coupons will only work if the item is not on sale. Per-cart coupons will only work if there are items in the cart that are not on sale.
vi_VN: Đánh dấu vào ô này nếu mã ưu đãi không được áp dụng cho các sản phẩm đang giảm giá. Mã chỉ sử dụng được cho các sản phẩm đang không giảm giá.

en: Check your email
vi_VN: Kiểm tra email của bạn

en: Check your email for the confirmation link.
vi_VN: Kiểm tra email của bạn để lấy đường dẫn xác nhận đăng kí.

en: Check your email for your new password.
vi_VN: Kiểm tra email của bạn để biết mật khẩu mới.

en: Check your email!
vi_VN: Kiểm tra email!

en: Checkbox with Multiple Items
vi_VN: Checkbox với nhiều lựa chọn.

en: Checking...
vi_VN: Đang kiểm tra...

en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

en: Checkout Page
vi_VN: Trang Thanh toán

en: Checkout endpoints
vi_VN: Điểm cuối kết nối của thanh toán

en: Checkout is not available whilst your cart is empty.
vi_VN: Không thể thanh toán khi giỏ hàng trống.

en: Checkout page
vi_VN: Trang thanh toán

en: Checkout privacy policy
vi_VN: Chính sách bảo mật thanh toán

en: Child theme
vi_VN: Giao diện con

en: Child theme of %s
vi_VN: Giao diện con của %s

en: Chilean peso
vi_VN: Đơn vị tiền Peso Chile

en: China
vi_VN: Trung Quốc

en: Chinese
vi_VN: Tiếng Trung Quốc

en: Chinese (Simplified)
vi_VN: Tiếng Trung Quốc (giản thể)

en: Chinese (Traditional)
vi_VN: Tiếng trung ( Phồn thể )

en: Chinese yuan
vi_VN: Đơn vị tiền Nhân dân tệ Trung Quốc

en: Choose
vi_VN: Chọn

en: Choose Image
vi_VN: Chọn ảnh

en: Choose a Background Image
vi_VN: Chọn Một Ảnh Nền

en: Choose a CSV file from your computer:
vi_VN: Chọn tập tin CSV từ máy tính của bạn:

en: Choose a Custom Header
vi_VN: Chọn Một Phần Đầu Trang Tùy Biến

en: Choose a Palette
vi_VN: Mẫu màu phối sẵn

en: Choose a WordPress WXR file to upload, then click Upload file and import.
vi_VN: Chọn một tập tin WordPress WXR để tải lên, rồi nhấn Tải lên tập tin và nhập.

en: Choose a category to view stats
vi_VN: Chọn một danh mục để xem thống kê

en: Choose a city in the same timezone as you.
vi_VN: Hãy chọn thành phố có cùng múi giờ với bạn.

en: Choose a city in your timezone.
vi_VN: Chọn một thành phố trong múi giờ của bạn.

en: Choose a country / region&hellip;
vi_VN: Chọn quốc gia/khu vực&hellip;

en: Choose a currency&hellip;
vi_VN: Chọn mã tiền tệ@hellip;

en: Choose a domain
vi_VN: Chọn tên miền

en: Choose a file from your computer:
vi_VN: Chọn một tập tin từ máy của bạn:

en: Choose a free wordpress.com url, register a new domain, or map your domain.
vi_VN: Chọn tên miền miễn phí từ wordpress.com, đăng kí tên miền mới, hoặc kết nối với tên miền bạn đã có.

[ctx: Choose a help topic]
en: Choose a Category:
vi_VN: Chọn một mục:

en: Choose a password
vi_VN: Mật khẩu

en: Choose a plan
vi_VN: Chọn một gói

en: Choose a priority for this tax rate. Only 1 matching rate per priority will be used. To define multiple tax rates for a single area you need to specify a different priority per rate.
vi_VN: Chọn một ưu tiên cho mức thuế này. Chỉ có 1 mức phù hợp cho mỗi ưu tiên sẽ được sử dụng. Để xác định các mức thuế cho một vùng nhất định bạn cần cụ thể hóa các ưu tiên khác nhau cho mỗi mức.

en: Choose a product to view stats
vi_VN: Chọn một sản phẩm để xem thống kê

en: Choose a starting theme. You can change it later.
vi_VN: Chọn một chủ đề. Bạn có thể thay đổi sau.

en: Choose a starting time
vi_VN: Chọn một chủ đề

en: Choose a tax class for this product. Tax classes are used to apply different tax rates specific to certain types of product.
vi_VN: Chọn một mức thuế đối với sản phẩm này. Mức thuế được sử dụng để tính toán mức thuế suất khác nhau cụ thể cho một số loại sản phẩm.

en: Choose a theme
vi_VN: Chọn một theme

en: Choose a theme.
vi_VN: Chọn một chủ đề.

en: Choose an action...
vi_VN: Chọn tác vụ...

en: Choose an additional analytics tool to connect and get unique insights about your site traffic.
vi_VN: Chọn một công cụ phân tích bổ sung để kết nối và nhận thông tin chi tiết độc đáo về lưu lượng truy cập blog của bạn.

en: Choose an image
vi_VN: Chọn hình ảnh

en: Choose an image from your computer:
vi_VN: Chọn ảnh từ máy tính:

en: Choose an option
vi_VN: Chọn một tùy chọn

en: Choose audio
vi_VN: Chọn âm thanh

en: Choose coupons&hellip;
vi_VN: Chọn mã ưu đãi&hellip;

en: Choose either a city in the same timezone as you or a %s (Coordinated Universal Time) time offset.
vi_VN: Chọn một thành phố trong cùng múi giờ với bạn hoặc bù thời gian %s với Giờ Quốc Tế.

en: Choose file
vi_VN: Chọn tập tin

en: Choose from full list
vi_VN: Xem danh sách đầy đủ

en: Choose from the most used pattern categories
vi_VN: Chọn từ các danh mục mẫu được sử dụng nhiều nhất

en: Choose from the most used tags
vi_VN: Chọn từ những thẻ được dùng nhiều nhất

en: Choose how long to retain personal data when it's no longer needed for processing. Leave the following options blank to retain this data indefinitely.
vi_VN: Chọn thời hạn giữ lại thông tin cá nhân khi không cần xử lí đơn hàng. Hoặc để trống nếu để lại vô thời hạn.

en: Choose image
vi_VN: Chọn ảnh

en: Choose logo
vi_VN: Chọn logo

en: Choose media library source
vi_VN: Chọn từ nguồn

en: Choose my domain later
vi_VN: Chọn tên miền sau

en: Choose payment providers and enable payment methods at checkout.
vi_VN: Chọn dịch vụ thanh toán và bật phương thức thanh toán tại trang thanh toán

en: Choose site
vi_VN: Chọn trang

en: Choose the part of the image you want to use as your header.
vi_VN: Chọn phần ảnh mà bạn muốn dùng làm ảnh đầu trang.

en: Choose the payment that you want, pay now, pay later or slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
vi_VN: Chọn khoản thanh toán bạn muốn, thanh toán ngay, thanh toán sau hoặc chia nhỏ. Không số thẻ tín dụng, không mật khẩu, không cần lo lắng. <a href="%s" target="_blank">Xem thêm về Klarna</a>.

en: Choose the shipping method you wish to add. Only shipping methods which support zones are listed.
vi_VN: Chọn một phương thức giao hàng bạn muốn thêm vào. Chỉ có các phương thức giao hàng có hỗ trợ khu vực được hiển thị.

en: Choose the target frame for your link.
vi_VN: Chọn ảnh từ máy tính:

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
vi_VN: Chọn tự động xóa thư rác hoặc đưa vào thư mục Spam.

en: Choose video
vi_VN: Chọn Video

en: Choose what to display on product category pages.
vi_VN: Chọn những gì sẽ hiển thị trong trang danh mục sản phẩm.

en: Choose what to display on the main shop page.
vi_VN: Chọn những gì sẽ hiển thị trong trang Cửa hàng.

en: Choose what to export
vi_VN: Chọn nội dung để xuất ra

en: Choose whether or not this is a compound rate. Compound tax rates are applied on top of other tax rates.
vi_VN: Chọn xem đây có phải là một mức thuế hỗn hợp hay không. Các mức thuế hỗn hợp được áp dụng chồng lên các mức thuế khác.

en: Choose whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
vi_VN: Chọn tỷ lệ thuế này cũng được áp dụng cho giao hàng hay không.

en: Choose whether you wish to capture funds immediately or authorize payment only.
vi_VN: Chọn xem bạn muốn lấy tiền ngay lập tức hoặc chỉ cho phép thanh toán  và lấy tiền sau.

en: Choose which countries you want to ship to, or choose to ship to all locations you sell to.
vi_VN: Chọn vùng lãnh thổ bạn muốn chuyển hàng, hoặc giao hàng tới tất cả nơi bạn bán.

en: Choose which format of email to send.
vi_VN: Chọn định dạng email gửi đi

en: Cincinnati
vi_VN: Hà Nội

en: Cities for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all cities.
vi_VN: Các thành phố theo qui luật này.  Dấu chấm phẩy (;) để phân biệt các giá trị khác nhau. Bỏ trống để áp dụng cho tất cả các thành phố.

en: City
vi_VN: Thành phố

en: City name.
vi_VN: Tên thành phố.

en: City:
vi_VN: Thành phố:

en: Claim Your Money From Paypal
vi_VN: Yêu cầu Tiền của Bạn Từ Paypal

en: Class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
vi_VN: Lớp %1$s đã bị <strong>lỗi thời</strong> kể từ phiên bản %2$s và không có sự thay thế nào khả dụng.

en: Class %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
vi_VN: Lớp %1$s đã bị <strong>lỗi thời</strong> kể từ phiên bản %2$s! Hãy sử dụng %3$s thay thế.

en: Class name
vi_VN: Tên class

en: Class names for the link element of this menu item.
vi_VN: Tên lớp cho phần tử liên kết của mục menu này.

en: Classic
vi_VN: Cổ điển

en: Classic Block Keyboard Shortcuts
vi_VN: Phím tắt Block cơ bản

en: Classic Blue
vi_VN: Xanh cổ điển

en: Classic Bright
vi_VN: Sáng cổ điển

en: Classic Dark
vi_VN: Đen cổ điển

en: Classic Editor
vi_VN: Trình soạn thảo Cổ Điển

en: Classic view
vi_VN: Chế độ cổ điển

en: Clean up download permissions
vi_VN: Dọn dẹp quyền tải về

en: Cleaning up spam takes time.
vi_VN: Dọn dẹp rác khá tốn thời gian.

en: Clear
vi_VN: Xóa

en: Clear Inactive Widgets
vi_VN: Loại bỏ những Widgets không được kích hoạt

en: Clear Results
vi_VN: Xoá kết quả

en: Clear all information
vi_VN: Xóa tất cả thông tin

en: Clear customer sessions
vi_VN: Xoá phiên khách hàng

en: Clear formatting
vi_VN: Xóa định dạng

en: Clear transients
vi_VN: Xóa hết bộ nhớ đệm tạm thời

en: Cleared by Akismet
vi_VN: Đã xóa bởi

en: Click &#8220;Add New Image&#8221; to upload an image file from your computer. Your theme works best with an image that matches the size of your video &#8212; you&#8217;ll be able to crop your image once you upload it for a perfect fit.
vi_VN: Nhấn chuột vào &#8220;Thêm ảnh mới&#8221; để tải ảnh từ máy tính của bạn. Giao diện của bạn làm việc tốt nhất với ảnh khớp khung hình của video (ví dụ tỷ lệ 16:9) và bạn có thể cắt ảnh sau khi tải lên.

en: Click &#8220;Add New Image&#8221; to upload an image file from your computer. Your theme works best with an image with a header height of %s pixels &#8212; you&#8217;ll be able to crop your image once you upload it for a perfect fit.
vi_VN: Nhấn chuột vào &#8220;Thêm ảnh mới&#8221; để tải ảnh từ máy tính. Giao diện của bạn hiển thị tốt nhất với kích thước ảnh chiều rộng %s pixel và bạn có thể cắt ảnh sau khi tải lên.

en: Click &#8220;Add New Image&#8221; to upload an image file from your computer. Your theme works best with an image with a header size of %s pixels &#8212; you&#8217;ll be able to crop your image once you upload it for a perfect fit.
vi_VN: Nhấn &#8220;Thêm ảnh mới&#8221; để tải lên ảnh từ máy tính của bạn. Giao diện của bạn phù hợp nhất với ảnh có kích thước %s pixel &#8212; bạn có thể cắt ảnh sau khi đã tải lên.

en: Click &#8220;Add New Image&#8221; to upload an image file from your computer. Your theme works best with an image with a header width of %s pixels &#8212; you&#8217;ll be able to crop your image once you upload it for a perfect fit.
vi_VN: Nhấn chuột vào &#8220;Thêm ảnh mới&#8221; để tải ảnh từ máy tính của bạn. Giao diện của bạn hiển thị tốt nhất với ảnh chiều dài %s pixel và bạn có thể cắt cho phù hợp sau khi tải lên.

en: Click &#8220;Next&#8221; to start adding links to your new menu.
vi_VN: Click &#8220;Tiếp theo&#8221; để bắt đầu thêm liên kết vào menu mới tạo.

en: Click Customize for the active theme or Live Preview for any other theme to see a live preview
vi_VN: Bấm vào Tùy Biến để sửa chủ đề hiện tại hoặc Xem Trước cho bất kỳ chủ đề nào khác

en: Click Save Menu to make pending menu items public.
vi_VN: Ấn lưu trình đơn để sử dụng trên trang chủ.

en: Click here to cancel reply.
vi_VN: Click vào đây để hủy trả lời.

en: Click here to enter your code
vi_VN: Ấn vào đây để nhập mã

en: Click here to login
vi_VN: Đăng nhập.

en: Click here to reset your password
vi_VN: Ấn vào đây để đặt lại mật khẩu

en: Click here to set your new password.
vi_VN: Click để nhập mật khẩu mới.

en: Click on the "Press This" bookmarklet / favorite.
vi_VN: Nhấn vào bookmarklet / yêu thích "Press This".

en: Click on the theme to see the theme name, version, author, description, tags, and the Delete link
vi_VN: Bấm vào giao diện để xem tên, phiên bản, tác giả, mô tả, thẻ đánh dấu, và liên kết để Xóa giao diện

en: Click the Save Menu button to save your changes.
vi_VN: Bấm vào nút Lưu menu để lưu các thay đổi.

en: Click the Use this Key button.
vi_VN: Nhấp chuột vào nút Sử dụng Key này.

en: Click the image to edit or update
vi_VN: Nhấn vào ảnh để sửa hoặc cập nhật

en: Click to change photo
vi_VN: Thay đổi ảnh

en: Click to edit the footer credit
vi_VN: Nhấn vào để sửa chân trang

en: Click to edit the site title
vi_VN: Nhấn vào để sửa tiêu đề blog

en: Click to edit the site title.
vi_VN: Nhấn vào để sửa tiêu đề blog.

en: Click to edit this element.
vi_VN: Nhấn vào để sửa phần tử này.

en: Click to edit this menu
vi_VN: Nhấn vào để sửa menu này

en: Click to edit this menu.
vi_VN: Nhấn vào để sửa trình đơn này.

en: Click to edit this post
vi_VN: Nhấn vào để bài viết

en: Click to edit this widget
vi_VN: Nhấn vào để sửa widget này

en: Click to edit this widget.
vi_VN: Nhấn vào để sửa widget này.

en: Click to email a link to a friend
vi_VN: Gửi email cho một người bạn

en: Click to share on %s
vi_VN: Nhấn để chia sẻ lên %s

en: Click to share on Facebook
vi_VN: Nhấn vào chia sẻ trên Facebook

en: Click to share on LinkedIn
vi_VN: Nhấn để chia sẻ lên LinkedIn

en: Click to share on Pinterest
vi_VN: Nhấn để chia sẻ lên Pinterest

en: Click to share on Pocket
vi_VN: Nhấn để chia sẻ lên Pocket

en: Click to share on Reddit
vi_VN: Nhấn để chia sẻ lên Reddit

en: Click to share on Telegram
vi_VN: Nhấn để chia sẻ lên Telegram

en: Click to share on Tumblr
vi_VN: Nhấn để chia sẻ trên Tumblr

en: Click to share on Twitter
vi_VN: Nhấn để chia sẻ trên Twitter

en: Click to share on WhatsApp
vi_VN: Nhấn để chia sẻ lên WhatsApp

en: Click to toggle
vi_VN: Ẩn/Hiện

en: Clicking <strong>Select Files</strong> opens a navigation window showing you files in your operating system. Selecting <strong>Open</strong> after clicking on the file you want activates a progress bar on the uploader screen.
vi_VN: Bấm vào <strong>Chọn Tập Tin</strong> sẽ mở ra cửa sổ liệt kê các tập tin trên máy tính của bạn. Chọn <strong>Mở</strong> sau khi bấm vào tập tin bạn muốn sẽ kích hoạt một thanh trạng thái tại màn hình công cụ tải lên.

en: Clicking an item will display an Attachment Details dialog, which allows you to preview media and make quick edits. Any changes you make to the attachment details will be automatically saved.
vi_VN: Nhấn vào một tập tin đa phương tiện sẽ hiện ra một hộp thoại Thông tin chi tiết Tập tin đính kèm đó. Nó cho phép bạn xem trước tập tin đa phương tiện và chỉnh sửa nhanh nó. Bất kì thay đổi nào bạn thực hiện cho chi tiết tập tin đính kèm này sẽ được tự động lưu lại.

en: Clicks
vi_VN: Click

en: Clicks for %1$s days ending %2$s (Summarized)
vi_VN: Lượt nhấn cho %1$s ngày trước %2$s (Tổng hợp)

en: Client version
vi_VN: Phiên bản khách

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Close (Esc)
vi_VN: Đóng (Esc)

en: Close Menu
vi_VN: Đóng Menu

en: Close Window
vi_VN: Đóng cửa sổ

en: Close account
vi_VN: Xóa tài khoản vĩnh viễn

en: Close all open tags
vi_VN: Đóng tất cả các thẻ

en: Close and accept
vi_VN: Đồng ý

en: Close blockquote tag
vi_VN: Đóng nhãn dấu nháy kép

en: Close bold tag
vi_VN: Đóng nhãn đậm

en: Close bulleted list tag
vi_VN: Đóng nhãn danh sách được kí hiệu

en: Close code tag
vi_VN: Đóng nhãn mã

en: Close deleted text tag
vi_VN: Đóng nhãn văn bản đã xóa

en: Close details dialog
vi_VN: Đóng bảng biểu chi tiết

en: Close dialog
vi_VN: Đóng hộp thoại

en: Close inserted text tag
vi_VN: Đóng thẻ văn bản đã chèn

en: Close italic tag
vi_VN: Đóng nhãn nghiêng

en: Close list item tag
vi_VN: Đóng nhãn mục danh sách

en: Close media attachment panel
vi_VN: Đóng bảng đính kèm tệp tin đa phương tiện.

en: Close menu
vi_VN: Đóng menu

en: Close modal panel
vi_VN: Đóng bảng điều khiển phương thức

en: Close numbered list tag
vi_VN: Đóng nhãn danh sách được đánh số

en: Close overlay
vi_VN: Đóng cửa sổ chồng

en: Close reorder mode
vi_VN: Đóng chế độ sắp xếp lại

en: Close sharing dialog
vi_VN: Đóng khung chia sẻ

en: Close the Customizer and go back to the previous page
vi_VN: Đóng Tùy chỉnh và quay lại trang trước

en: Close uploader
vi_VN: Đóng trình tải lên

en: Close your account permanently
vi_VN: Xóa tài khoản vĩnh viễn

en: Cmd + letter:
vi_VN: Cmd + kí tự:

en: Cocos (Keeling) Islands
vi_VN: Quần đảo Cocos (Keeling)

en: Code
vi_VN: Mã

en: Code editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa mã

en: Code is Poetry
vi_VN: Lập trình như làm thơ

en: Coffee
vi_VN: Cà phê

en: Collapse Main menu
vi_VN: Thu nhỏ menu chính

en: Collapse menu
vi_VN: Thu gọn menu

en: Collapse this bar
vi_VN: Ẩn menu

en: Collect PayPal payments
vi_VN: Thanh toán bằng PayPal

en: Collect payments
vi_VN: Chấp nhận thanh toán

en: Collect payments from customers offline.
vi_VN: Thu thập khoản thanh toán từ khách hàng trực tiếp.

en: Colombian peso
vi_VN: Đơn vị tiền Peso Colombia

en: Color
vi_VN: Màu sắc

en: Color Scheme
vi_VN: Chế độ màu

en: Color Settings
vi_VN: Cài đặt màu

en: Color: %s
vi_VN: Màu: %s

en: Colors
vi_VN: Các màu

en: Colors & Backgrounds
vi_VN: Màu & nền

en: Column
vi_VN: Cột

en: Column group
vi_VN: Nhóm cột

en: Column mapping
vi_VN: Sắp xếp cột

en: Column name
vi_VN: Tên cột

en: Columns
vi_VN: Cột

en: Coming Soon
vi_VN: Sắp ra mắt

en: Coming soon
vi_VN: Sắp có

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
vi_VN: đây,đã,đến,ở,bởi,của,cho,dưới,gì,kia,là,một,nào,như,sẽ,sau,tại,tới,từ,trên,trước,trong,vài,về,với

en: Command palette
vi_VN: Bảng câu lệnh

en: Comment
vi_VN: Bình luận

en: Comment #%d could not be checked.
vi_VN: Bình luận #%d không thể kiểm tra.

en: Comment #%d is not spam.
vi_VN: Bình luận #%d không phải spam.

en: Comment #%d is spam.
vi_VN: Bình luận #%d là spam.

en: Comment %d contains personal data but could not be anonymized.
vi_VN: Nhận xét %d bao gồm dữ liệu cá nhân nhưng không thể ẩn danh.

en: Comment %d does not exist
vi_VN: Bình luận %d không tồn tại

en: Comment Author
vi_VN: Tác giả bình luận

en: Comment Author Email
vi_VN: Email tác giả nhận xét

en: Comment Author IP
vi_VN: IP tác giả bình luận

en: Comment Author URL
vi_VN: URL tác giả bình luận

en: Comment Content
vi_VN: Nội dung bình luận

en: Comment Date
vi_VN: Thời gian bình luận

en: Comment History
vi_VN: Lịch sử bình luận

en: Comment Moderation
vi_VN: Kiểm duyệt bình luận

en: Comment Submission Failure
vi_VN: Gửi nhận xét thất bại

en: Comment URL
vi_VN: Địa chỉ bình luận

en: Comment and share to your profile.
vi_VN: Bình luận và chia sẻ tới trang cá nhân

en: Comment author must fill out name and e-mail
vi_VN: Người bình luận phải cung cấp tên và email.

en: Comment author must fill out name and email
vi_VN: Người bình luận phải điền tên và email.

en: Comment author must have a previously approved comment
vi_VN: Người bình luận phải có bình luận được duyệt trước đó

en: Comment author name and email are required
vi_VN: Người bình luận phải cung cấp tên và email

en: Comment author name and email are required.
vi_VN: Người bình luận phải cung cấp tên và email.

en: Comment by %1$s
vi_VN: Bình luận bởi %1$s

en: Comment by %1$s on %2$s: %3$s
vi_VN: Bình luận của %1$s trên %2$s: %3$s

en: Comment by %s marked as spam.
vi_VN: Bình luận của %s bị đánh dấu là spam.

en: Comment by %s moved to the Trash.
vi_VN: Đã chuyển bình luận của %s vào Thùng rác.

en: Comment by %s moved to the trash.
vi_VN: Đã chuyển bình luận của %s vào Thùng rác.

en: Comment discarded.
vi_VN: Bình luận bị loại bỏ.

en: Comment field exceeds maximum length allowed.
vi_VN: Trường bình luận có độ dài quá tối đa cho phép.

en: Comment is required.
vi_VN: Bình luận là bắt buộc

en: Comment moderation
vi_VN: Kiểm duyệt bình luận

en: Comment must be manually approved
vi_VN: Duyệt thủ công

en: Comment navigation
vi_VN: Điều hướng bình luận

en: Comment not found
vi_VN: Không tìm thấy bình luận

en: Comment not found.
vi_VN: Không tìm thấy bình luận.

[ctx: Comment number declension: on or off]
en: off
vi_VN: tắt

en: Comment on %1$s by %2$s
vi_VN: Bình luận %1$s bởi %2$s

en: Comment on this post?
vi_VN: Muốn bình luận?

en: Comment on {{span}}%(postTitle)s{{/span}} | Comments on {{span}}%(postTitle)s{{/span}}
vi_VN[0]: Bình luận {{span}}%(postTitle)s{{/span}}

en: Comment status
vi_VN: Trạng thái bình luận

en: Comment status was changed to %s
vi_VN: Trạng thái bình luận đã được thay đổi thành %s

en: Comment:
vi_VN: Bình luận:

en: Comment: %s
vi_VN: Bình luận: %s

en: Commenting limited to logged in users
vi_VN: Chỉ cho phép người dùng đã đăng nhập mới có thể bình luận

en: Comments
vi_VN: Bình luận

en: Comments %s
vi_VN: Bình luận %s

en: Comments (%1$s) on &#8220;%2$s&#8221;
vi_VN: Bình luận (%1$s) trên &#8220;%2$s&#8221;

en: Comments (%s)
vi_VN: Bình luận (%s)

en: Comments <span class="count">(%d)</span>
vi_VN: Bình luận <span class="count">(%d)</span>

en: Comments Feed
vi_VN: RSS của Bình luận

en: Comments I've Made
vi_VN: Bình luận của tôi

en: Comments Off<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
vi_VN: Chức năng bình luận bị tắt<span class="screen-reader-text"> ở %s</span>

en: Comments are closed.
vi_VN: Đã đóng bình luận.

en: Comments are not allowed.
vi_VN: Không được phép bình luận.

en: Comments feed
vi_VN: RSS bình luận

en: Comments for %1$s searching on %2$s
vi_VN: Bình luận về  %2$s trên %1$s

en: Comments for %s
vi_VN: Những bình luận của %s

en: Comments list
vi_VN: Danh sách bình luận

en: Comments list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách bình luận

en: Comments navigation
vi_VN: Điều hướng bình luận

en: Comments off
vi_VN: Bình luận đã bị tắt

en: Comments on %s
vi_VN: Bình luận trong %s

en: Comments on &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Bình luận về &#8220;%s&#8221;

en: Comments on my site
vi_VN: Bình luận trên blog của tôi

en: Comments on other sites
vi_VN: Bình luận trên các trang khác

en: Comments on: %s
vi_VN: Những bình luận về: %s

en: Comments should be displayed with the %s comments at the top of each page
vi_VN: Bình luận được hiển thị với những bình luận %s ở đầu mỗi trang.

en: Comments should be displayed with the older comments at the top of each page
vi_VN: Hiển thị các bình luận cũ trên đầu

en: Communicating with the WordPress servers is used to check for new versions, and to both install and update WordPress core, themes or plugins.
vi_VN: Việc giao tiếp với các máy chủ của WordPress được sử dụng để kiểm tra các phiên bản mới và để cài đặt và cập nhật lõi của WordPress, giao diện hoặc plugin.

en: Communication with WordPress.org
vi_VN: Giao tiếp với WordPress.org

en: Community
vi_VN: Cộng đồng

en: Community Events Location
vi_VN: Địa điểm tổ chức sự kiện

en: Community Translator
vi_VN: Cộng đồng Dịch thuật

en: Community forum
vi_VN: Diễn đàn cộng đồng

en: Compact view
vi_VN: Thu gọn

en: Company
vi_VN: Công ty

en: Company name
vi_VN: Tên công ty

en: Company name.
vi_VN: Tên công ty.

en: Compare Plans
vi_VN: So sánh các gói

en: Compare Revisions of &#8220;%s&#8221;
vi_VN: So sánh các phiên bản của &#8220;%s&#8221;

en: Compare WordPress.com Pricing and Plans
vi_VN: So sánh bảng giá và các gói WordPress.com

en: Compare any two revisions
vi_VN: So sánh hai bản thảo bất kỳ

en: Compare two different revisions by <strong>selecting the &#8220;Compare any two revisions&#8221; box</strong> to the side.
vi_VN: So sánh hai bản thảo khác nhau bằng cách <strong>chọn hộp &#8220;So sánh hai bản thảo bất kỳ&#8221;</strong> bên cạnh.

en: Complete
vi_VN: Hoàn tất

en: Complete request
vi_VN: Hoàn thành yêu cầu

en: Completed
vi_VN: Đã hoàn thành

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Hoàn thành <span class="count">(%s)</span>

en: Completed order
vi_VN: Đơn hàng đã hoàn thành

en: Completed product image regeneration job.
vi_VN: Khởi tạo lại ảnh sản phẩm đã hoàn tất.

en: Comply with any legal obligations we have, such as calculating taxes
vi_VN: Tuân thủ mọi quy định mà chúng tôi đặt ra, chẳng hạn như là bị tính thuế

en: Composing
vi_VN: Viết bài

en: Compound
vi_VN: Hỗn hợp

en: Configure
vi_VN: Tùy chọn

en: Configure terms
vi_VN: Cấu hình chủng loại của thuộc tính sản phẩm

en: Configuring this is optional. By default, it should be blank.
vi_VN: Bạn không phải chỉnh sửa gì cả. Bỏ trống để sử dụng mặc định.

en: Confirm
vi_VN: Xác nhận:

en: Confirm Deletion
vi_VN: Xác Nhận Xóa

en: Confirm Email Address
vi_VN: Xác nhận địa chỉ email

en: Confirm Password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu

en: Confirm Removal
vi_VN: Xác nhận yêu cầu xóa

en: Confirm navigation
vi_VN: Xác nhận điều hướng

en: Confirm new password
vi_VN: Xác nhận mật khẩu mới

en: Confirm new username
vi_VN: Xác nhận tên người dùng mới

en: Confirm the "%s" action
vi_VN: Xác nhận hành động "%s"

en: Confirm use of weak password
vi_VN: Xác nhận sử dụng mật khẩu yếu

en: Confirm your administration email
vi_VN: Xác minh email quản trị của bạn

en: Confirm your email address
vi_VN: Xác minh email của bạn

en: Confirmation
vi_VN: pages

en: Confirmation email
vi_VN: Email xác nhận

en: Confirmation request initiated successfully.
vi_VN: Yêu cầu xác nhận đã được khởi tạo thành công.

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

en: Congratulations on getting your first order! Now is a great time to learn how to manage your orders.
vi_VN: Chúc mừng bạn đã nhận được đơn đặt hàng đầu tiên! Bây giờ là thời gian tuyệt vời để tìm hiểu làm thế nào để quản lý đơn hàng của bạn.

en: Congratulations on processing %s orders!
vi_VN: Chúc mừng bạn đã xử lý %s đơn hàng!

[ctx: Congratulations on writing $number total posts on $blog_title]
en: Congratulations on writing your first post on %1$s. | Congratulations on writing %2$s total posts on %1$s.
vi_VN[0]: Chúc mừng đã viết tổng số  %2$s bài viết trong %1$s.

en: Congratulations on writing your first post on %2$s! | Congratulations on writing %1$s posts on %2$s!
vi_VN[0]: Chúc mừng bạn đã viết %1$s bài trên %2$s!

en: Congratulations!
vi_VN: Chúc mừng!

en: Congratulations! <strong>%1$s</strong> has sent you <strong>%2$s</strong> for <strong>%3$s</strong>.
vi_VN: Chúc mừng! <strong>%1$s</strong> đã chuyển khoản <strong>%2$s</strong> cho <strong>%3$s</strong>.

[ctx: Congratulations! Your site, $blog_name, passed $number_of_views all-time views.]
en: Congratulations! Your site, %1$s, passed %2$s all-time views.
vi_VN: Chúc mừng! Trang %1$s của bạn đã có %2$s lượt xem.

en: Congratulations! Your site, <strong>%1$s</strong>, passed %2$s all-time views.
vi_VN: Chúc mừng! Trang <strong>%1$s</strong> của bạn đã có %2$s lượt xem.

en: Connect
vi_VN: Kết nối

en: Connect Jetpack
vi_VN: Kết nối Jetpack

en: Connect accounts
vi_VN: Kết nối tài khoản

en: Connect an account to get started.
vi_VN: Kết nối một tài khoản để bắt đầu.

en: Connect to Google Photos
vi_VN: Kết nối Google Photos

en: Connect to LiveJournal and Import
vi_VN: Kết nối vào LiveJournal và Nhập vào

en: Connect to WooCommerce.com
vi_VN: Kết nối với WooCommerce.com

en: Connect to WordPress.com
vi_VN: Kết nối với WordPress.com

en: Connect to use the Instagram widget.
vi_VN: Kết nối để sử dụng widget Instagram.

en: Connect with %s
vi_VN: Kết nối với %s

en: Connect with your WordPress.com account:
vi_VN: Đăng nhập với tài khoản WordPress.com của bạn:

en: Connect your accounts so that when you publish a post it will be automatically shared on Facebook or Twitter. <strong>Blog posts that are shared get 50% more likes, comments and views.</strong>
vi_VN: Kết nối với tài khoản của bạn, khi bạn xuất bản một bài viết thì nó sẽ tự động được chia sẻ lên Facebook hoặc Twitter. <strong>Bài viết của blog khi được chia sẻ sẽ được hơn 50% lượt thích,bình luận và lượt xem.</strong>

en: Connect your domain
vi_VN: Kết nối tên miền

en: Connect your domain purchased elsewhere to your WordPress.com site through mapping or transfer.
vi_VN: Kết nối với tên miền bạn đã mua với blog WordPress.com thông qua ánh xạ và chuyển đổi

en: Connect your email
vi_VN: Kết nối email

en: Connect your site to social networks and other services. {{learnMoreLink/}}
vi_VN: Kết nối blog với các dịch vụ mạng xã hội khác. {{learnMoreLink/}}

en: Connect your store to Jetpack
vi_VN: Kết nối cửa hàng tới Jetpack

en: Connect your store to Jetpack to enable extra features
vi_VN: Kết nối cửa hàng với Jetpack để bật tính năng bổ sung

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
vi_VN: Kết nối cửa hàng của bạn để kích hoạt WooCommerce Services

en: Connected Applications
vi_VN: Ứng dụng đã kết nối

en: Connected Apps
vi_VN: Ứng dụng đã kết nối

en: Connected to WooCommerce.com
vi_VN: Kết nối tới WooCommerce.com

en: Connection lost or the server is busy. Please try again later.
vi_VN: Bị mất kết nối hoặc server bị quá tải. Vui lòng thử lại lần sau.

en: Connections
vi_VN: Kết nối

en: Constrain proportions
vi_VN: Giữ tỉ lệ gốc

en: Consumer Secret is invalid.
vi_VN: Mật mã người dùng không hợp lệ.

en: Consumer key
vi_VN: Mã khách hàng

en: Consumer key ending in
vi_VN: Mã khách hàng kết thúc trong

en: Consumer secret
vi_VN: Mã bí mật khách hàng

en: Contact
vi_VN: Liên hệ

en: Contact Info
vi_VN: Thông tin liên hệ

en: Contact Info & Map
vi_VN: Địa chỉ liên hệ và Bản đồ

en: Contact Support
vi_VN: Liên hệ hỗ trợ

en: Contact Us
vi_VN: Liên hệ chúng tôi

en: Contact form fields
vi_VN: Các trường Mẫu Liên lạc

en: Contact form information
vi_VN: Thông tin mẫu liên lạc

en: Contact forms
vi_VN: Thông tin liên hệ

en: Contact information
vi_VN: Thông tin liên hệ

[ctx: Contact page for your website.]
en: Contact us
vi_VN: Liên hệ

en: Contact support
vi_VN: Liên hệ hỗ trợ

en: Contact support {{externalIcon/}}
vi_VN: Liên hệ hỗ trợ {{externalIcon/}}

en: Contact us
vi_VN: Liên hệ chúng tôi

en: Contains the handle that defines the block style.
vi_VN: Bao gồm handle xác định kiểu style block.

en: Content
vi_VN: Nội dung

en: Content Options
vi_VN: Nội dung

en: Content for the comment, as it exists in the database.
vi_VN: Nội dung cho bình luận, như đã tồn tại trong cơ sở dữ liệu.

en: Content for the post, as it exists in the database.
vi_VN: Nội dung của bài viết, nếu nó có sẵn trong cơ sở dữ liệu.

en: Content for the template, as it exists in the database.
vi_VN: Nội dung cho mẫu, vì nó tồn tại trong cơ sở dữ liệu.

en: Content hash did not match expected.
vi_VN: Giá trị hash không khớp như mong đợi.

en: Content of template.
vi_VN: Nội dung của mẫu.

en: Content to export
vi_VN: Nội dung xuất

en: Content type
vi_VN: Loại nội dung

en: Content types
vi_VN: Kiểu nội dung

en: Content, title, and excerpt are empty.
vi_VN: Nội dung, tiêu đề và trích dẫn đều trống rỗng.

en: Content:
vi_VN: Nội dung:

en: Contextual Help Tab
vi_VN: Khung Trợ Giúp Ngữ Cảnh

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

en: Continue Reading &raquo;
vi_VN: Đọc tiếp &raquo;

en: Continue previous import
vi_VN: Tiếp tục quá trình nhập vào

en: Continue reading
vi_VN: Xem tiếp

en: Continue reading %s
vi_VN: Đọc tiếp %s

en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Tiếp tục đọc %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Tiếp tục đọc <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Continue reading <span class="screen-reader-text">%1$s</span>
vi_VN: Đọc tiếp <span class="screen-reader-text">%1$s</span>

en: Continue reading <span class="screen-reader-text">%1$s</span> <span class="meta-nav" aria-hidden="true">&rarr;</span>
vi_VN: Đọc tiếp <span class="screen-reader-text">%1$s</span> <span class="meta-nav" aria-hidden="true">&rarr;</span>

en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Đọc tiếp<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Continue setup
vi_VN: Tiếp tục cài đặt

en: Continue shopping
vi_VN: Tiếp tục xem sản phẩm

en: Continue to Classic Editor
vi_VN: Sửa bằng trình soạn thảo Cổ Điển

en: Continue to WordPress.com
vi_VN: Chuyển tới WordPress.com

en: Continue to WordPress.com on your WordPress app
vi_VN: Chuyển tới WordPress.com bằng ứng dụng di động

en: Continue with %(service)s
vi_VN: Đăng nhập bằng %(service)s

en: Continue with Jetpack
vi_VN: Tiếp tục với Jetpack

en: Continue with WooCommerce Services
vi_VN: Tiếp tục với WooCommerce Services

en: Contrast
vi_VN: Tương phản

en: Contributors can write and manage their posts but not publish posts or upload media files.
vi_VN: Cộng Tác Viên có thể viết và quản lý bài viết của họ nhưng không thể đăng tải hoặc tải nội dung đa phương tiện lên.

en: Control how additional posts are loaded.
vi_VN: Kiểm soát cách các bài viết được tải.

en: Control how page titles will appear on Google search results and social networks.
vi_VN: Kiểm soát tiêu đề trang xuất hiện trên kết quả tìm kiếm Google và các mạng xã hội.

en: Control how people interact with your site through comments. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Kiểm soát cách mọi người bình luận. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Control your notification settings when you comment on other blogs.
vi_VN: Kiểm soát cài đặt thông báo khi bạn bình luận trên các blog khác.

en: Controls the stock status of the product.
vi_VN: Điều khiển trạng thái số lượng hàng của sản phẩm.

en: Controls whether or not the product is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
vi_VN: Quản lý việc sản phẩm được liệt kê là "còn hàng" hoặc "hết hàng" trên trang web của bạn.

en: Controls whether or not the variation is listed as "in stock" or "out of stock" on the frontend.
vi_VN: Điều khiển có hay không thay đổi được liệt kê là "kho" hoặc "hết hàng" ở frontend.

en: Conversations
vi_VN: Thảo luận

en: Convert Categories to Tags
vi_VN: Chuyển đổi Chuyên mục thành Thẻ

en: Convert Category to Tag. | Convert Categories (%d) to Tags.
vi_VN[0]: Chuyển đổi Chuyên mục (%d) thành Thẻ.

en: Convert Tag to Category. | Convert Tags (%d) to Categories.
vi_VN[0]: Chuyển đồi Thẻ (%d) thành Chuyên mục.

en: Convert Tags to Categories
vi_VN: Chuyển đổi Thẻ thành Chuyên Mục

en: Convert emoticons like :-) and :-P to graphics on display.
vi_VN: Chuyển biểu tượng cảm xúc như :-) và :-P thành đồ họa khi hiển thị.

en: Convert emoticons like <code>:-)</code> and <code>:-P</code> to graphics on display
vi_VN: Biến đổi các ký hiệu biểu cảm như <code>:-)</code> hay <code>:-P</code> sang các hình ảnh biểu cảm.

en: Convert existing categories to tags or tags to categories, selectively.
vi_VN: Chuyển đổi Chuyên mục thành Thẻ hoặc Thẻ thành Chuyên mục, theo chọn lựa.

en: Converted successfully.
vi_VN: Đã chuyển đổi thành công.

en: Converting category <strong>%s</strong> ...
vi_VN: Đang chuyển đổi chuyên mục <strong>%s</strong> ...

en: Converting tag <strong>%s</strong> ...
vi_VN: Đang chuyển đổi thẻ <strong>%s</strong> ...

en: Cook Islands
vi_VN: Quần đảo Cook

en: Cookie Policy
vi_VN: Chính Sách Cookie

en: Cookie check failed
vi_VN: Kiểm tra cookie không thành công

en: Cookie expired.
vi_VN: Cookie đã hết hạn.

en: Cookies
vi_VN: Cookie

en: Copied
vi_VN: Đã sao chép

en: Copied %d block to clipboard. | Copied %d blocks to clipboard.
vi_VN[0]: Đã chép khối %d vào bộ nhớ tạm.

en: Copied!
vi_VN: Đã sao chép

en: Copy
vi_VN: Sao chép

en: Copy &#8220;%s&#8221; URL to clipboard
vi_VN: Sao chép &#8220;%s&#8221; URL tới bộ nhớ tạm

en: Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code
vi_VN: Sao chép Copy &#8220;Press This&#8221; bookmarklet code

en: Copy Codes
vi_VN: Chép mã

en: Copy Link
vi_VN: Sao chép liên kết

en: Copy URL
vi_VN: Sao chép URL

en: Copy URL to clipboard
vi_VN: Sao chép URL

en: Copy a Page
vi_VN: Chép một trang

en: Copy a Post
vi_VN: Sao chép bài

en: Copy and paste the API key into the text field.
vi_VN: Sao chép và dán mã API vào trường văn bản bên dưới.

en: Copy and paste this URL into your WordPress site to embed
vi_VN: Copy và Paste URL này vào trang WordPress của bạn để được nhúng vào.

en: Copy and paste this URL into your browser:
vi_VN: Chép và dán URL này vào trình duyệt:

en: Copy and paste this code into your site to embed
vi_VN: Sao chép đoạn mã này vào trang web của bạn để nhúng

en: Copy billing address
vi_VN: Sao chép địa chỉ thanh toán

en: Copy billing information to shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
vi_VN: Bạn có muốn sao chép thông tin thanh toán sang thông tin giao hàng?Điều này sẽ loại bỏ tất cả thông tin giao nhận hiện có.

en: Copy file to theme
vi_VN: Sao chép tập tin tới giao diện

en: Copy for support
vi_VN: Sao chép để được hỗ trợ

en: Copy from billing address
vi_VN: Sao chép từ địa chỉ thanh toán

en: Copy link
vi_VN: Sao chép liên kết

en: Copy page
vi_VN: Nhân đôi

en: Copy post
vi_VN: Sao chép bài viết

en: Copy shortlink
vi_VN: URL rút gọn

en: Copy site info to clipboard
vi_VN: Sao chép thông tin web vào clipboard

en: Copy suggested policy text from %s.
vi_VN: Sao chép nội dung khuyến nghị bảo mật từ %s.

en: Copy suggested policy text to clipboard
vi_VN: Sao chép nội dung chính sách bảo mật vào clipboard

en: Copy table row
vi_VN: Sao chép dòng

en: Copy to a new draft
vi_VN: Sao chép tới một bản nháp

en: Copy to media library
vi_VN: Chép vào thư viện media

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
vi_VN: Sao chép tới clipboard không thành công. Vui lòng ấn Ctrl/Cmd+C để sao chép.

en: Copying to clipboard failed. You should be able to right-click the button and copy.
vi_VN: Sao chép vào clipboard không thành công. Bạn nên thử click chuột phải để sao chép.

en: Cost
vi_VN: Chi phí

en: Could not access filesystem
vi_VN: Không thể truy cập tập tin hệ thống.

en: Could not access filesystem.
vi_VN: Không thể truy cập tập tin hệ thống.

en: Could not calculate resized image dimensions
vi_VN: Không thể tính toán độ phân giải ảnh bị chuyển kích thước

en: Could not connect to %s
vi_VN: Không kết nối đến %s

en: Could not connect to VaultPress.
vi_VN: Không thể kết nối với VaultPress.

en: Could not connect to WordPress.com
vi_VN: Không thể kết nối tới WordPress.com

en: Could not connect to https://www.google.com
vi_VN: Không liên kết được với https://www.google.com

en: Could not copy file.
vi_VN: Không thể sao chép tập tin.

en: Could not copy files.
vi_VN: Không thể sao chép tập tin.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
vi_VN: Không thể sao chép tập tin. Bạn có thể đã dùng hết dung lượng ổ cứng.

en: Could not create directory.
vi_VN: Không thể tạo thư mục

en: Could not create user
vi_VN: Không thể tạo được thành viên

en: Could not delete application password.
vi_VN: Không thể xóa mật khẩu ứng dụng.

en: Could not delete application passwords.
vi_VN: Không thể xóa mật khẩu ứng dụng.

en: Could not delete meta value from database.
vi_VN: Không thể xóa giá trị meta từ cơ sở dữ liệu.

en: Could not delete site from the database.
vi_VN: Không thể xóa site trong cơ sở dữ liệu.

en: Could not delete the attribute
vi_VN: Không thể xóa thuộc tính

en: Could not delete the category
vi_VN: Không thể xóa hạng mục

en: Could not delete the tag
vi_VN: Không thể xóa thẻ

en: Could not delete the tax class
vi_VN: Không thể xóa lớp thuế

en: Could not delete the tax rate
vi_VN: Không thể xoá tỉ lệ thuế

en: Could not edit the attribute
vi_VN: Không thể sửa thuộc tính

en: Could not edit the category
vi_VN: Không thể chỉnh sửa danh mục

en: Could not edit the shipping class
vi_VN: Không thể chỉnh sửa cấp giao hàng.

en: Could not edit the tag
vi_VN: Không thể chỉnh sửa thẻ

en: Could not find an application password with that id.
vi_VN: Không thể tìm thấy mật khẩu ứng dụng với id đó.

en: Could not find any subscriptions on your WooCommerce.com account
vi_VN: Không tìm thấy bất kỳ đăng ký nào trên tài khoản WooCommerce.com của bạn

en: Could not find the specified string.
vi_VN: Không thể tìm thấy chuỗi quy định.

en: Could not follow tag: %(tag)s
vi_VN: Không thể theo dõi thẻ: %(tag)s

en: Could not fully remove the plugin %s.
vi_VN: Không thể xoá hoàn toàn plugin %s.

en: Could not fully remove the plugins %s.
vi_VN: Không thể xoá hoàn toàn plugin %s.

en: Could not fully remove the theme %s.
vi_VN: Không xóa hoàn toàn giao diện này %s.

en: Could not generate XML sitemap due to missing %s extension
vi_VN: Không thể tạo sơ đồ trang web XML do thiếu extension %s

en: Could not get a cookie from LiveJournal. Please try again soon.
vi_VN: Không thể lấy cookie từ LiveJournal. Hãy thử lại lát nữa.

en: Could not grant access - the user may already have permission for this file or billing email is not set. Ensure the billing email is set, and the order has been saved.
vi_VN: Không thể giao quyền truy cập - người dùng có thể đã có quyền truy cập tập tin này hoặc email thanh toán chưa được  thiết lập. Hãy chắn chắn rằng đã có email thanh toán và đơn hàng đã được lưu.

en: Could not insert attachment into the database.
vi_VN: Không thể chèn đính kèm vào cơ sở dữ liệu.

en: Could not insert term relationship into the database.
vi_VN: Không thể lưu quan hệ phân loại vào cơ sở dữ liệu

en: Could not log out user sessions. Please try again.
vi_VN: Không thể đăng xuất khỏi các phiên đăng nhập. Vui lòng thử lại.

en: Could not open file handle.
vi_VN: Không thể mở file.

en: Could not parse the path.
vi_VN: Không thể phân tích đường dẫn.

en: Could not reach WordPress.org
vi_VN: Không thể kết nối đến WordPress.org

en: Could not read image size.
vi_VN: Không thể đọc kích thước hình ảnh.

en: Could not register file "%1$s" as a block pattern (invalid slug "%2$s")
vi_VN: Không thể đăng ký "%1$s" làm mẫu khối (slug "%2$s" không hợp lệ)

en: Could not register file "%s" as a block pattern ("Slug" field missing)
vi_VN: Không thể đăng ký "%s" làm mẫu khối ("Slug" trống)

en: Could not register file "%s" as a block pattern ("Title" field missing)
vi_VN: Không thể đăng ký "%s" làm mẫu khối ("Tựa đề" trống)

en: Could not register file "%s" as a block pattern as the file does not exist.
vi_VN: Không thể đăng ký tệp "%s" làm mẫu khối vì tệp không tồn tại.

en: Could not remove the current plugin.
vi_VN: Không xóa được phiên bản plugin này.

en: Could not remove the old plugin.
vi_VN: Không xóa được phiên bản cũ của plugin này.

en: Could not remove the old theme.
vi_VN: Không xóa được phiên bản cũ của giao diện này.

en: Could not remove the old translation.
vi_VN: Không thể xóa bản dịch cũ

en: Could not resume the plugin.
vi_VN: Không thể tiếp tục plugin.

en: Could not resume the theme.
vi_VN: Không thể trở lại giao diện.

en: Could not retrieve site data.
vi_VN: Không thể lấy dữ liệu site.

en: Could not sanitize the %1$s option. Error code: %2$s
vi_VN: Không thể xóa tùy chọn %1$s. Mã lỗi: %2$s

en: Could not save application password.
vi_VN: Không thể lưu mật khẩu ứng dụng.

en: Could not split shared term.
vi_VN: Không thể chia shared term.

en: Could not update attachment in the database.
vi_VN: Không thể cập nhật file đính kèm trong cơ sở dữ liệu.

en: Could not update comment in the database.
vi_VN: Không thể cập nhật bình luận trong cơ sở dữ liệu.

en: Could not update comment status.
vi_VN: Không thể cập nhật trạng thái bình luận.

en: Could not update site in the database.
vi_VN: Không thể cập nhật site trong cơ sở dữ liệu.

en: Could not update the attribute.
vi_VN: Không thể cập nhật thuộc tính.

en: Could not update the email last sent time.
vi_VN: Không thể cập nhật thời gian gửi email gần nhất.

en: Could not update the meta value of %s in database.
vi_VN: Không thể cập nhật giá trị meta của %s trong cơ sở dữ liệu.

en: Could not write file %1$s (%2$s).
vi_VN: Không thể ghi tập tin %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
vi_VN: Không thể ghi tập tin %s

en: Could not write to template file.
vi_VN: Không thể ghi vào tệp tin mẫu.

en: Couldn&#8217;t get post ID
vi_VN: Không lấy được ID của bài viết

en: Couldn&#8217;t get post ID (creating post failed!)
vi_VN: Không lấy được ID của bài viết (không đăng được bài viết!)

en: Couldn't retrieve a list of the checksums for WordPress %s.
vi_VN: Không thể truy xuất danh sách tổng kiểm tra cho WordPress %s.

en: Count
vi_VN: Đếm

en: Countries
vi_VN: Quốc gia

en: Country
vi_VN: Quốc gia

en: Country / Region
vi_VN: Quốc gia/Khu vực

en: Country / Region.
vi_VN: Quốc gia / Khu vực

en: Country / State
vi_VN: Quốc gia / Thành phố

en: Country ISO 3166 code.
vi_VN: Mã ISO 3166 của quốc gia.

en: Country code
vi_VN: Mã quốc gia

en: Country code in ISO 3166-1 alpha-2 format.
vi_VN: Mã nước phải ở định dạng ISO 3166-1 alpha-2.

en: Country&nbsp;code
vi_VN: Mã quốc gia

en: Country/Region
vi_VN: Quốc gia/Khu vực

en: County
vi_VN: Hạt

en: Coupon
vi_VN: Mã giảm giá

en: Coupon "%s" does not exist!
vi_VN: Mã giảm giá "%s" không tồn tại!

en: Coupon %s was used in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
vi_VN: Mã ưu đãi %s đã được sử dụng ở giao dịch khác trong quá trình thanh toán này, và lượt sử dụng của mã ưu đãi đã đạt giới hạn. Hãy xóa mã ưu đãi và thử lại.

en: Coupon amount
vi_VN: Mức ưu đãi

en: Coupon code
vi_VN: Mã ưu đãi

en: Coupon code already applied!
vi_VN: Mã ưu đãi đã bị sử dụng rồi!

en: Coupon code already exists - customers will use the latest coupon with this code.
vi_VN: Mã ưu đãi đã tồn tại - khách hàng sẽ sử dụng khuyến mãi gần nhất với mã này.

en: Coupon code applied successfully.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được áp dụng thành công.

en: Coupon code is required.
vi_VN: Bắt buộc phải có Mã ưu đãi.

en: Coupon code removed successfully.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được xóa thành công.

en: Coupon code.
vi_VN: Mã ưu đãi

en: Coupon created
vi_VN: Mã ưu đãi đã được tạo

en: Coupon data
vi_VN: Dữ liệu mã ưu đãi

en: Coupon deleted
vi_VN: Đã xoá mã ưu đãi

en: Coupon description.
vi_VN: Mô tả mã ưu đãi.

en: Coupon discount total must be a positive amount.
vi_VN: Tổng mức ưu đãi phải là một số dương.

en: Coupon does not exist!
vi_VN: Mã ưu đãi không tồn tại!

en: Coupon draft updated.
vi_VN: Bản nháp mã ưu đãi đã được cập nhật.

en: Coupon expiry date
vi_VN: Ngày hết hạn mã ưu đãi

en: Coupon has been removed.
vi_VN: Ưu đãi đã được gỡ bỏ.

en: Coupon is not valid.
vi_VN: Mã ưu đãi không hợp lệ.

en: Coupon removed: "%s".
vi_VN: Mã ưu đãi được gỡ bỏ: "%s".

en: Coupon restored
vi_VN: Đã khôi phục mã ưu đãi

en: Coupon saved.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được lưu.

en: Coupon scheduled for: %s.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được đặt lịch cho: %s.

en: Coupon submitted.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được chấp nhận.

en: Coupon type
vi_VN: Loại mã ưu đãi

en: Coupon type name.
vi_VN: Tên loại mã ưu đãi.

en: Coupon updated
vi_VN: Mã ưu đãi đã được cập nhật

en: Coupon updated.
vi_VN: Mã ưu đãi đã được cập nhật

en: Coupon usage limit has been reached.
vi_VN: Đã đạt đến giới hạn sử dụng mã ưu đãi.

en: Coupon(s)
vi_VN: Mã ưu đãi

en: Coupon:
vi_VN: Ưu đãi:

en: Coupon: %s
vi_VN: Mã giảm giá : %s

en: Coupons
vi_VN: Phiếu ưu đãi

en: Coupons are a great way to offer discounts and rewards to your customers. They will appear here once created.
vi_VN: Mã ưu đãi là một cách tuyệt vời để khuyến mãi và phần thưởng cho các khách hàng của bạn. Chúng sẽ xuất hiện ở đây nếu được tạo.

en: Coupons by date
vi_VN: Ưu đãi theo ngày

en: Coupons can be applied from the cart and checkout pages.
vi_VN: Mã ưu đãi có thể được áp dụng trên giỏ hàng và trang thanh toán.

en: Coupons line data.
vi_VN: Dòng dữ liệu mã ưu đãi.

en: Coupons list
vi_VN: Danh sách mã ưu đãi

en: Coupons navigation
vi_VN: Điều hướng các mã ưu đãi

en: Coupons totals.
vi_VN: Tổng số các mã ưu đãi.

en: Cover Image
vi_VN: Ảnh bìa

en: Create
vi_VN: Tạo

en: Create Blog
vi_VN: Tạo Blog

en: Create List
vi_VN: Tạo danh sách

en: Create Menu
vi_VN: Tạo trình đơn

en: Create New Menu
vi_VN: Tạo Menu mới

en: Create Product
vi_VN: Tạo sản phẩm

en: Create Site
vi_VN: Tạo trang

en: Create WordPress.com account
vi_VN: Tạo tài khoản WordPress.com

en: Create a Configuration File
vi_VN: Tạo một tập tin Cấu hình

en: Create a Landing Page
vi_VN: Tạo landing page

en: Create a New Post
vi_VN: Viết bài mới

en: Create a New Site
vi_VN: Tạo một trang mới

en: Create a New User
vi_VN: Tạo một người dùng mới

en: Create a Page
vi_VN: Tạo một trang

en: Create a Site
vi_VN: Tạo blog

en: Create a beautiful, simple website in minutes.
vi_VN: Tạo trang web đơn giản và đẹp chỉ trong vài phút.

en: Create a brand new user and add them to this site.
vi_VN: Tạo một người sử dụng mới và thêm vào blog này.

en: Create a free website or blog at WordPress.com
vi_VN: Tạo một blog miễn phí với WordPress.com

en: Create a logo
vi_VN: Thiết kế logo

en: Create a menu for this location
vi_VN: Tạo menu cho vị trí này

en: Create a new Privacy Policy page
vi_VN: Tạo trang Chính sách bảo mật mới

en: Create a new account
vi_VN: Tạo tài khoản

en: Create a new gallery
vi_VN: Tạo một bộ sưu tập mới

en: Create a new playlist
vi_VN: Tạo một danh sách chơi nhạc mới

en: Create a new video playlist
vi_VN: Tạo một danh sách video mới

en: Create a new webhook
vi_VN: Tạo một webhook mới

en: Create a product
vi_VN: Tạo sản phẩm

en: Create a site
vi_VN: Tạo blog

en: Create a website or blog at WordPress.com
vi_VN: Tạo một blog trên WordPress.com

en: Create account password
vi_VN: Tạo mật khẩu của tài khoản

en: Create an API key
vi_VN: Tạo một khóa API

en: Create an account?
vi_VN: Tạo tài khoản mới?

en: Create an outstanding website
vi_VN: Tạo một trang web xuất chúng

en: Create audio playlist
vi_VN: Tạo danh sách chơi audio

en: Create coupons
vi_VN: Tạo phiếu giảm giá

en: Create customers
vi_VN: Tạo khách hàng

en: Create default WooCommerce pages
vi_VN: Tạo các trang WooCommerce mặc định

en: Create gallery
vi_VN: Tạo bộ sưu tập

en: Create logo
vi_VN: Tạo logo

en: Create new
vi_VN: Tạo mới

en: Create new list
vi_VN: Tạo danh sách mới

en: Create on-brand store campaigns, fast email promotions and customer retargeting with Creative Mail.
vi_VN: Tạo các chiến dịch cửa hàng có thương hiệu, khuyến mại nhanh qua email và nhắm mục tiêu lại khách hàng với Creative Mail.

en: Create orders
vi_VN: Tạo đơn hàng

en: Create pages
vi_VN: Tạo Trang

en: Create products
vi_VN: Tạo sản phẩm

en: Create some products
vi_VN: Tạo một vài sản phẩm

en: Create user %1$s or map to existing
vi_VN: Tạo thành viên %1$s hoặc sử dụng thành viên có sẵn

en: Create value
vi_VN: Tạo giá trị

en: Create video playlist
vi_VN: Tạo danh sách phát video

en: Create webhooks
vi_VN: Tạo webhooks

en: Create your account
vi_VN: Tạo tài khoản

en: Create your account.
vi_VN: Tạo tài khoản

en: Create your first coupon
vi_VN: Tạo mã ưu đãi đầu tiên

en: Create your first menu below.
vi_VN: Tạo menu đầu tiên bên dưới.

en: Create your website at WordPress.com
vi_VN: Tạo trang web của bạn tại WordPress.com

en: Create, edit, and delete menus
vi_VN: Tạo mới, chỉnh sửa, và xóa thực đơn

en: Create, edit, and manage the pages on your site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}. | Create, edit, and manage the pages on your sites. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN[0]: Tạo, chỉnh sửa, và quản lý trang trên blog của bạn. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Create, edit, and manage the posts on your site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}. | Create, edit, and manage the posts on your sites. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN[0]: Tạo, chỉnh sửa và quản lý bài viết trên blog. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Created
vi_VN: Đã tạo

en: Created at
vi_VN: Tạo ra tại

en: Creating
vi_VN: Đang tạo

en: Creating Your Account…
vi_VN: Đang tạo tài khoản…

en: Creating a Page is very similar to creating a Post, and the screens can be customized in the same way using drag and drop, the Screen Options tab, and expanding/collapsing boxes as you choose. This screen also has the distraction-free writing space, available in both the Visual and Text modes via the Fullscreen buttons. The Page editor mostly works the same as the Post editor, but there are some Page-specific features in the Page Attributes box.
vi_VN: Tạo một Trang Tĩnh rất giống với tạo một Bài Viết, màn hình cũng có thể được tùy biến bằng cách kéo và thả, với khung Tùy Biến Màn Hình, và mở rộng / thu gọn các hộp tùy chọn. Màn hình này cũng có vùng soạn thảo chống xao lãng, hỗ trợ cả chế độ Trực Quan và Văn Bản bằng cách bấm nút Toàn Màn Hình. Bộ soạn thảo Trang Tĩnh gần như giống với bộ soạn thảo Bài Viết, ngoài một vài tính năng chỉ riêng có ở Trang Tĩnh được hiển thị trong hộp Thuộc Tính Trang Tĩnh:

en: Creating a comment requires valid author name and email values.
vi_VN: Cần tên người dùng và email hợp lệ để đăng bình luận.

en: Creating comment failed.
vi_VN: Tạo bình luận bị lỗi.

en: Creating product review failed.
vi_VN: Tạo đánh giá sản phẩm không thành công.

en: Creating your account
vi_VN: Đang tạo tài khoản

en: Credit card
vi_VN: Thẻ tín dụng

en: Credit or debit card
vi_VN: Thẻ trả trước hoặc ghi nợ

en: Credits
vi_VN: Công trạng

en: Croatian
vi_VN: Tiếng Croatia

en: Croatian kuna
vi_VN: Đơn vị tiền kuna Croatia

en: Crop
vi_VN: Cắt

en: Crop Aspect Ratio
vi_VN: Cắt với tỉ lệ gốc

en: Crop Header Image
vi_VN: Cắt ảnh bìa

en: Crop Image
vi_VN: Cắt ảnh

en: Crop Selection
vi_VN: Cắt phần đã chọn

en: Crop and Publish
vi_VN: Cắt và Đăng

en: Crop arguments.
vi_VN: Tham số cắt.

en: Crop image
vi_VN: Cắt ảnh

en: Crop thumbnail to exact dimensions
vi_VN: Tạo ảnh đại diện với kích thước chính xác

en: Crop thumbnail to exact dimensions (normally thumbnails are proportional)
vi_VN: Thu nhỏ ảnh theo kích thước chính xác (ảnh thu nhỏ sẽ được giữ nguyên tỉ lệ)

en: Crop type.
vi_VN: Kiểu cắt.

en: Crop your image
vi_VN: Cắt ảnh của bạn

en: Cropping&hellip;
vi_VN: Đang cắt&hellip;

en: Cross-sells
vi_VN: Bán chéo

en: Cross-sells are products which you promote in the cart, based on the current product.
vi_VN: Bán chéo là sản phẩm bạn quảng bá trong giỏ hàng, dựa trên sản phẩm hiện tại.

en: Crunching&hellip;
vi_VN: Đang xử lý&hellip;

en: Cryptocurrencies
vi_VN: Tiền số

en: Cryptographic hash of the instance settings.
vi_VN: Mã được mã hóa của trạng thái thiết lập.

en: Ctrl + Alt + letter:
vi_VN: Ctrl + Alt + kí tự:

en: Ctrl + letter:
vi_VN: Ctrl + kí tự:

en: Cura&ccedil;ao
vi_VN: Cura&Ccedil;ao

en: Currency
vi_VN: Tiền tệ

en: Currency options
vi_VN: Tùy chọn tiền tệ

en: Currency position
vi_VN: Vị trí tiền tệ

en: Currency position.
vi_VN: Vị trí ký tự tiền tệ.

en: Currency symbol.
vi_VN: Ký hiệu tiền tệ

en: Currency the order was created with, in ISO format.
vi_VN: Loại tiền tệ mà đơn hàng được tạo cùng ở định dạnh ISO.

en: Currency.
vi_VN: Tiền tệ.

en: Current
vi_VN: Hiện tại

en: Current Background Image
vi_VN: Hình ảnh nền hiện tại

en: Current Header Image
vi_VN: Ảnh bìa hiện tại

en: Current Header Video
vi_VN: Video đầu trang hiện tại

en: Current Page
vi_VN: Trang hiện tại

en: Current Revision by %s
vi_VN: Bản thảo hiện tại bởi %s

en: Current Theme
vi_VN: Chủ đề đang dùng

en: Current administration email: %s
vi_VN: Email quản trị hiện tại: %s

en: Current header
vi_VN: Ảnh bìa hiện tại

en: Current instance settings of the widget.
vi_VN: Trạng thái thiết lập hiện tại của widget.

en: Current page
vi_VN: Trang hiện tại

en: Current page of the collection.
vi_VN: Trang hiện tại của bộ sưu tập.

en: Current password (leave blank to leave unchanged)
vi_VN: Mật khẩu hiện tại (bỏ trống nếu không đổi)

en: Current plugin: %1$s (version %2$s)
vi_VN: Plugin hiện tại: %1$s (phiên bản %2$s)

en: Current product price.
vi_VN: Giá sản phẩm hiện tại.

en: Current thumbnail
vi_VN: Ảnh thu nhỏ đang dùng

en: Current variation price.
vi_VN: Giá sản phẩm biến thể hiện tại.

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
vi_VN[0]: Hiện có %s đang chờ được thông qua. Hãy vào trang xét duyệt:

en: Currently editing
vi_VN: Đang sửa gần đây

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
vi_VN: Hiện không thể tìm nạp số liệu thống kê. Vui lòng thử lại.

en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Custom Background
vi_VN: Nền tùy chọn

en: Custom CSS
vi_VN: CSS tùy chỉnh

en: Custom CSS selectors.
vi_VN: Các bộ chọn CSS tùy chỉnh.

en: Custom Colors
vi_VN: Màu tùy biến

en: Custom Domain Name
vi_VN: Tên miền riêng

en: Custom Fields
vi_VN: Trường tuỳ biến

en: Custom HTML
vi_VN: Mã HTML

en: Custom HTML Widget
vi_VN: Tùy chỉnh widget HTML

en: Custom Header
vi_VN: Tùy biến Header

en: Custom Link
vi_VN: Liên kết ngoài

en: Custom Links
vi_VN: Đường dẫn

en: Custom Logo
vi_VN: Tùy chỉnh Logo

en: Custom Menu
vi_VN: Trình đơn tùy biến

en: Custom PHP error message.
vi_VN: Tùy chỉnh thông báo lỗi PHP.

en: Custom PHP fatal error handler.
vi_VN: Tùy chỉnh xử lý lỗi nghiêm trọng PHP.

[ctx: Custom Preset]
en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Custom Size
vi_VN: Tùy chỉnh kích thước

en: Custom Structure
vi_VN: Tùy biến

en: Custom Styles
vi_VN: Tùy chỉnh phong cách

en: Custom URL
vi_VN: URL tùy chỉnh

en: Custom background if defined by the theme.
vi_VN: Tùy chỉnh màu nền / hình nền nếu được xác định bởi giao diện.

en: Custom base
vi_VN: Tùy biến đường dẫn

en: Custom color
vi_VN: Màu tùy chỉnh

en: Custom color palette if defined by the theme.
vi_VN: Tùy chỉnh bảng màu nếu được xác định bởi giao diện.

en: Custom date format:
vi_VN: Định dạng ngày:

en: Custom domain name
vi_VN: Tên miền tùy chỉnh

en: Custom field deleted.
vi_VN: Trường tùy biến đã được xóa.

en: Custom field updated.
vi_VN: Trường tùy biến đã được cập nhật

en: Custom fields can be used to add extra metadata to a post that you can <a href="%s">use in your theme</a>.
vi_VN: Các trường tùy biến được sử dụng để thêm các thông tin cho bài viết mà bạn có thể dùng <a href="%s">trong giao diện</a> của mình.

en: Custom font sizes if defined by the theme.
vi_VN: Tùy chỉnh kích thước font chữ nếu được xác định bởi giao diện.

en: Custom gradient presets if defined by the theme.
vi_VN: Tùy chỉnh gradient presets nếu được xác định bởi giao diện.

en: Custom header if defined by the theme.
vi_VN: Tùy chỉnh header nếu được xác định bởi giao diện.

en: Custom installation script.
vi_VN: Mã cài đặt riêng.

en: Custom logo if defined by the theme.
vi_VN: Tùy chỉnh logo nếu được xác định bởi giao diện.

en: Custom maintenance message.
vi_VN: Thông báo về việc bảo trì.

en: Custom message
vi_VN: Lời nhắn

en: Custom ordering
vi_VN: Sắp xếp thứ tự

en: Custom ordering position.
vi_VN: Tùy chỉnh vị trí đơn hàng.

en: Custom rules have been added to your %s file.
vi_VN: Quy tắc tùy chỉnh đã được thêm vào tệp %s của bạn.

en: Custom site deleted message.
vi_VN: Thông báo về việc đã xóa trang mạng.

en: Custom site inactive message.
vi_VN: Thông báo về việc trang mạng không hoạt động.

en: Custom site suspended message.
vi_VN: Thông báo về việc đã khóa trang mạng.

en: Custom time format:
vi_VN: Định dạng thời gian khác

en: Custom:
vi_VN: Tùy biến:

en: Customer
vi_VN: Khách hàng

en: Customer "new account" emails are sent to the customer when a customer signs up via checkout or account pages.
vi_VN: Email tài khoản khách hàng mới được gửi tới khách hàng khi họ đăng ký trên trang thanh toán hoặc trang tài khoản.

en: Customer "reset password" emails are sent when customers reset their passwords.
vi_VN: Email khách hàng "thiết lập lại mật khẩu" được gửi khi khách hàng đặt lại mật khẩu của mình.

en: Customer Data
vi_VN: Dữ liệu khách hàng

en: Customer ID is invalid.
vi_VN: ID khách hàng không chính xác.

en: Customer ID.
vi_VN: ID khách hàng.

en: Customer IP: %s
vi_VN: IP khách hàng: %s

en: Customer Testimonials
vi_VN: Nhận xét từ các khách hàng

en: Customer billing address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán của khách hàng

en: Customer created
vi_VN: Đã tạo khách hàng

en: Customer deleted
vi_VN: Đã xoá khách hàng

en: Customer details
vi_VN: Chi tiết khách hàng

en: Customer download link
vi_VN: Liên kết tải xuống của khách hàng

en: Customer download log
vi_VN: Nhật ký tải về của khách hàng

en: Customer download permissions have been retained.
vi_VN: Quyền được tải của khách hàng sẽ được giữ lại.

en: Customer downloads
vi_VN: Lần tải về của khách hàng

en: Customer first name.
vi_VN: Tên của khách hàng.

en: Customer information like your name, email address, and billing and shipping information.
vi_VN: Cung cấp thông tin khách hàng như tên, địa chỉ email,thông tin thanh toán, và  địa chỉ giao hàng của bạn.

en: Customer invoice / Order details
vi_VN: Hoá đơn / Thông tin đơn hàng

en: Customer invoice emails can be sent to customers containing their order information and payment links.
vi_VN: Email hóa đơn của khách hàng có thể được gửi đến khách hàng bao gồm thông tin đơn hàng của họ và liên kết thanh toán.

en: Customer last name.
vi_VN: Họ của khách.

en: Customer list
vi_VN: Danh sách khách hàng

en: Customer note
vi_VN: Ghi chú khách hàng

en: Customer note emails are sent when you add a note to an order.
vi_VN: Email ghi chú khách hàng được gửi đi khi bạn thêm một ghi chú vào một đơn hàng.

en: Customer notes about the order
vi_VN: Những ghi chú của khách hàng về đơn hàng

en: Customer orders
vi_VN: Đơn hàng của khách hàng

en: Customer password.
vi_VN: Mật khẩu của khách hàng.

en: Customer payment page &rarr;
vi_VN: Trang Khách hàng thanh toán &rarr;

en: Customer provided note
vi_VN: Ghi chú của khách hàng

en: Customer provided note:
vi_VN: Ghi chú của khách hàng:

en: Customer sales
vi_VN: Doanh số từ khách hàng

en: Customer shipping address
vi_VN: Địa chỉ giao hàng của khách hàng

en: Customer type name.
vi_VN: Tên loại khách hàng

en: Customer updated
vi_VN: Đã cập nhật khách hàng

en: Customer's IP address.
vi_VN: Địa chỉ IP khách hàng.

en: Customer:
vi_VN: Khách hàng:

en: Customers
vi_VN: Khách hàng

en: Customers do not support trashing.
vi_VN: Khách hàng không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Customers totals.
vi_VN: Tổng số các khách hàng.

en: Customers vs. guests
vi_VN: Khách và Khách không đăng nhập

en: Customers will not be able to purchase physical goods from your store until a shipping method is available.
vi_VN: Khách hàng sẽ không thể mua các sản phẩm hữu hình từ cửa hàng của bạn cho đến khi bạn thiết lập một phương thức giao hàng.

en: Customization Draft
vi_VN: Bản nháp tạo khi Tùy chỉnh

en: Customization options
vi_VN: Tùy chọn Customizer

en: Customize
vi_VN: Tùy biến

en: Customize %s
vi_VN: Tùy biến %s

en: Customize &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Tùy biến &#8220;%s&#8221;

en: Customize It!
vi_VN: Tùy chỉnh nó!

en: Customize New Changes
vi_VN: Tùy chỉnh vừa thay đổi

en: Customize Your Site
vi_VN: Tùy biến blog của bạn

en: Customize buttons
vi_VN: Tùy chỉnh các nút

en: Customize site
vi_VN: Tùy biến

en: Customize theme
vi_VN: Tùy biến giao diện

en: Customize theme: %s
vi_VN: Tùy biến giao diện: %s

en: Customize your domain name
vi_VN: Chọn tên miền

en: Customize your front page meta data to change how your site appears to search engines.
vi_VN: Tùy biến siêu dữ liệu trang chính để thay đổi cách hiển thị của trang trên các cỗ máy tìm kiếm.

en: Customize your site menu
vi_VN: Tùy biến menu trên blog

en: Customize: %s
vi_VN: Tùy biến: %s

en: Customizing
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Customizing &#9656; %s
vi_VN: Tùy biến &#9656; %s

en: Customizing This Display
vi_VN: Tùy Biến Cách Hiển Thị Này

en: Cut
vi_VN: Cắt

en: Cut table row
vi_VN: Cắt dòng

en: Czech
vi_VN: Tiếng Séc

en: Czech Republic
vi_VN: Cộng hòa Séc

en: Czech koruna
vi_VN: Đơn vị tiền Koruna Séc

en: DESC
vi_VN: Giảm

en: Daily
vi_VN: Ngày

en: Daily Archive - %s
vi_VN: Lưu trữ Ngày - %s

en: Daily Archives:
vi_VN: Bài viết đăng ngày:

en: Daman and Diu
vi_VN: Daman và Diu

en: Danish
vi_VN: Tiếng Đan Mạch

en: Danish krone
vi_VN: Đơn vị tiền Krone Đan Mạch

en: Dark
vi_VN: Màu tối

en: Dashboard
vi_VN: Bảng thông tin

en: Dashboard color scheme
vi_VN: Màu bảng điều khiển

en: Data erasure has failed.
vi_VN: Xóa dữ liệu thất bại.

en: Data processing addendum
vi_VN: Xử lý dữ liệu

en: Data resource ID.
vi_VN: ID nguồn dữ liệu.

en: Data resource description.
vi_VN: Mô tả nguồn dữ liệu.

en: Database
vi_VN: Cơ sở dữ liệu

en: Database Data Size
vi_VN: Kích thước cơ sở dữ liệu

en: Database Error
vi_VN: Lỗi cơ sở dữ liệu

en: Database File Path
vi_VN: Đường dẫn cơ sở dữ liệu

en: Database Index Size
vi_VN: Kích thước chỉ mục dữ liệu

en: Database Server version
vi_VN: Phiên bản máy chủ cơ sở dữ liệu

en: Database information:
vi_VN: Thông tin CSDL:

en: Database prefix.
vi_VN: Tiền tố cơ sở dữ liệu

en: Database size
vi_VN: Kích thước cơ sở dữ liệu

en: Database tables.
vi_VN: Bảng cơ sở dữ liệu.

en: Database upgrade routine has been scheduled to run in the background.
vi_VN: Nâng cấp cơ sở dữ liệu đã được đặt lịch chạy.

en: Database.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Date Format
vi_VN: Định dạng ngày

en: Date Range
vi_VN: Trong phạm vi ngày

en: Date and time
vi_VN: Ngày và giờ

en: Date and time format
vi_VN: Định dạng ngày giờ

en: Date created:
vi_VN: Ngày tạo:

en: Date format changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Định dạng ngày tháng đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Date range
vi_VN: Phạm vi ngày

[ctx: Date range for which stats are being displayed]
en: %(number)s days ending %(endDate)s (Summarized)
vi_VN: %(number)s ngày trước %(endDate)s (Tổng hợp)

en: Date range:
vi_VN: Phạm vi ngày:

en: Date sale price ends
vi_VN: Ngày kết thúc giảm giá

en: Date sale price starts
vi_VN: Ngày bắt đầu giảm giá

en: Date/Time
vi_VN: Ngày/Thời gian

en: Date/time
vi_VN: Ngày/giờ

en: Date:
vi_VN: Ngày:

en: Day
vi_VN: Ngày

en: Day Summary
vi_VN: Tóm tắt ngày

en: Day and name
vi_VN: Ngày và tiêu đề

en: Day(s)
vi_VN: Ngày()

en: Daylight saving time begins on: %s.
vi_VN: Giờ qui ước mùa hè bắt đầu từ: %s

en: Daylight saving time begins on: <code>%s</code>.
vi_VN: Thời gian kéo dài ngày bắt đầu vào: <code>%s</code>.

en: Days
vi_VN: Ngày

en: Deactivate
vi_VN: Ngừng kích hoạt

en: Deactivate this plugin
vi_VN: Vô hiệu hóa plugin này

en: Debug mode is often enabled to gather more details about an error or site failure, but may contain sensitive information which should not be available on a publicly available website.
vi_VN: Chế độ debug thường được kích hoạt để thu thập thêm thông tin chi tiết về lỗi hoặc lỗi trang web, nhưng có thể chứa thông tin nhạy cảm không có sẵn trên một trang web công khai.

en: Debugging Center
vi_VN: Trung tâm gỡ lỗi

en: Debugging enabled
vi_VN: Chức năng debug lỗi đã được bật

en: Dec
vi_VN: Tháng Mười Hai

en: December
vi_VN: Tháng Mười Hai

[ctx: December abbreviation]
en: Dec
vi_VN: Th12

en: Decimal separator
vi_VN: Dấu cách phần thập phân

en: Decimal separator.
vi_VN: Dấu ngăn cách phần thập phân

en: Decrease existing price by (fixed amount or %):
vi_VN: Giảm giá thông thường khoảng (số cố định hoặc %):

en: Decrease existing sale price by (fixed amount or %):
vi_VN: Giá khuyến mại sẽ được giảm bằng (số lượng cố định hoặc %):

en: Decrease indent
vi_VN: Giảm khoảng cách thụt đầu dòng

en: Decrease regular prices (fixed amount or percentage)
vi_VN: Giảm giá bán thường (số tiến cố định hoặc tỉ lệ phần trăm)

en: Decrease sale prices (fixed amount or percentage)
vi_VN: Giảm giá khuyến mãi (số tiền cố định hoặc tỉ lệ phần trăm)

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện mặc định

en: Default Data
vi_VN: Dữ liệu mặc định

en: Default Date Range
vi_VN: Quãng thời gian

en: Default Form Values
vi_VN: Giá trị form mặc định

en: Default Images
vi_VN: Ảnh mặc định

en: Default Link Category
vi_VN: Chuyên mục Liên kết mặc định

en: Default Mail Category
vi_VN: Chuyên mục mặc định cho các bài viết đăng qua email

en: Default Post Category
vi_VN: Chuyên mục mặc định

en: Default Post Format
vi_VN: Kiểu bài viết mặc định

[ctx: Default Preset]
en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Default Style
vi_VN: Kiểu mặc định

en: Default article settings
vi_VN: Mặc định cho bài viết

en: Default attribute
vi_VN: Thuộc tính mặc định

[ctx: Default category slug]
en: Uncategorized
vi_VN: chua-phan-loai

en: Default comment status
vi_VN: Trạng thái bình luận mặc định

en: Default customer location
vi_VN: Vị trí khách hàng mặc định

en: Default delivery via Jabber instant message
vi_VN: Gửi qua tin nhắn trực tiếp Jabber

en: Default email delivery
vi_VN: Mặc định

en: Default is %s
vi_VN: Mặc định là %s

[ctx: Default link category slug]
en: Blogroll
vi_VN: Bạn bè

[ctx: Default page slug]
en: about
vi_VN: gioi-thieu

[ctx: Default page title]
en: About
vi_VN: Giới thiệu

en: Default post category.
vi_VN: Chuyên mục mặc định cho bài viết.

en: Default post format
vi_VN: Kiểu bài viết mặc định

en: Default post format changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Kiểu bài viết mặc định đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Default post format changed to "%s"
vi_VN: Kiểu bài viết mặc định đổi thành "%s"

en: Default post format.
vi_VN: Bài định dạng mặc định.

en: Default post settings
vi_VN: Cài đặt bài viết mặc định

[ctx: Default post slug]
en: hello-world
vi_VN: chao-moi-nguoi

en: Default product category cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa danh mục sản phẩm mặc định.

en: Default product sorting
vi_VN: Kiểu sắp xếp sản phẩm mặc định

en: Default shortcuts,
vi_VN: Phím tắt mặc định,

en: Default size for images.
vi_VN: Kích thước mặc định cho hình ảnh.

en: Default sort order
vi_VN: Sắp xếp mặc định

en: Default sort order.
vi_VN: Thứ tự sắp xếp mặc định.

en: Default sorting
vi_VN: Thứ tự mặc định

en: Default sorting (custom ordering + name)
vi_VN: Mặc định sắp xếp (tùy chỉnh thứ tự + tên)

en: Default template
vi_VN: Mẫu mặc định

en: Default timezone is %s - it should be UTC
vi_VN: Múi giờ mặc định là %s - múi giờ mặc định nên là UTC

en: Default timezone is UTC
vi_VN: Múi giờ mặc định là UTC.

en: Default timezone.
vi_VN: Múi giờ mặc định.

en: Default to customer billing address
vi_VN: Đặt mặc định địa chỉ thanh toán của khách hàng

en: Default to customer shipping address
vi_VN: Đặt mặc định địa chỉ giao hàng của khách hàng

en: Default value for the setting.
vi_VN: Giá trị mặc định cho cài đặt.

en: Default view
vi_VN: Chế độ mặc định

en: Defaults variation attributes.
vi_VN: Các thuộc tính của sản phẩm biến thể mặc định.

en: Define if the attribute can be used as variation.
vi_VN: Xác định xem liệu có thể sử dụng thuộc tính như một biến thể hay không.

en: Define if the order is paid. It will set the status to processing and reduce stock items.
vi_VN: Xác định xem đơn hàng đã được thanh toán hay chưa. Nó sẽ đặt trạng thái thành đang xử lý và giảm lượng hàng tồn kho.

en: Define if the variation is visible on the product's page.
vi_VN: Xác định nếu biến hiển thị trong trang sản phẩm.

en: Define text to show after your product prices. This could be, for example, "inc. Vat" to explain your pricing. You can also have prices substituted here using one of the following: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.
vi_VN: Xác định nội dung chữ hiển thị phía sau giá của sản phẩm. Ví dụ như "bao gồm thuế VAT" để giải thích cho giá đó. Bạn cũng có thể có các mức giá thay thế bằng việc sử dụng một trong hai cách sau: {price_including_tax}, {price_excluding_tax}.

en: Define whether or not the entire product is taxable, or just the cost of shipping it.
vi_VN: Xác định có hay không toàn bộ sản phẩm phải chịu thuế, hay chỉ là chi phí giao hàng nó.

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Delete "%s" permanently
vi_VN: Xoá "%s" vĩnh viễn

en: Delete &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Xóa &#8220;%s&#8221;

en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
vi_VN: Xóa &#8220;%s&#8221; vĩnh viễn

en: Delete Field
vi_VN: Xoá Trường

en: Delete Menu
vi_VN: Xóa menu

en: Delete My Site Permanently
vi_VN: Xóa Trang Mạng Của Tôi Vĩnh Viễn

en: Delete Option
vi_VN: Xóa tùy chọn

en: Delete Permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

en: Delete Product
vi_VN: Xoá Sản phẩm

en: Delete Site
vi_VN: Xóa Blog

en: Delete Users
vi_VN: Xoá thành viên

en: Delete WooCommerce tax rates
vi_VN: Xóa toàn bộ các mức thuế của WooCommerce

en: Delete a menu item by <strong>expanding it and clicking the Remove link</strong>
vi_VN: Xóa một chỉ mục thực đơn bằng cách <strong>mở rộng chỉ mục đó và bấm vào liên kết Xóa</strong>

en: Delete all content.
vi_VN: Xóa tất cả nội dung.

en: Delete all of your sites, and close your account completely.
vi_VN: Xóa tất cả blog của bạn và đóng vĩnh viễn tài khoản này.

en: Delete all variations
vi_VN: Xóa tất cả các biến thể

en: Delete all your posts, pages, media, and data, and give up your site's address.
vi_VN: Xoá toàn bộ bài viết, trang, media, dữ liệu và bỏ luôn địa chỉ blog của bạn.

en: Delete column
vi_VN: Xóa cột

en: Delete image
vi_VN: Xóa ảnh

en: Delete it: %s
vi_VN: Xóa: %s

en: Delete item
vi_VN: Xóa mục

en: Delete log
vi_VN: Xóa log

en: Delete note
vi_VN: Xóa ghi chú

en: Delete payment method
vi_VN: Xóa phương thức thanh toán

en: Delete permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

en: Delete requests
vi_VN: Xóa yêu cầu

en: Delete row
vi_VN: Xóa dòng

en: Delete site
vi_VN: Xóa blog

en: Delete table
vi_VN: Xóa bảng

en: Delete template file
vi_VN: Xóa file mẫu

en: Delete this comment permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

en: Delete this item permanently
vi_VN: Xóa vĩnh viễn

en: Delete this link from your profile?
vi_VN: Xóa liên kết này khỏi hồ sơ của bạn?

en: Delete your site permanently
vi_VN: Xoá vĩnh viễn blog

en: Deleted
vi_VN: Đã xóa

en: Deleted %s
vi_VN: Đã xóa %s

en: Deleted <span class="count">(%s)</span> | Deleted <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã xóa <span class="count">(%s)</span>

en: Deleted author: %s
vi_VN: Tác giả %s đã bị xóa

en: Deleted menu item: %s.
vi_VN: Đã xoá mục %s khỏi menu.

en: Deleted text (strikethrough)
vi_VN: Văn bản đã xóa (gạch ngang giữa chữ)

en: Deleted:
vi_VN: Đã xóa:

en: Deleting Links
vi_VN: Xóa Liên Kết

en: Deleting a category does not delete the posts in that category. Instead, posts that were only assigned to the deleted category are set to the default category %s. The default category cannot be deleted.
vi_VN: Xóa chuyên mục sẽ không xóa bài viết trong chuyên mục đó. Thay vì thế, bài viết sẽ được chuyển đến chuyên mục mặc định %s. Chuyên mục mặc định không thể xóa.

en: Deleting a category does not delete the products in that category. Instead, products that were only assigned to the deleted category are set to the category %s.
vi_VN: Xoá danh mục không xoá các sản phẩm trong danh mục. Thay vào đó, các sản phẩm sẽ được chuyển sang danh mục mặc định %s.

en: Deleting comments is not supported yet
vi_VN: Chưa hỗ trợ xoá bình luận.

en: Deleting…
vi_VN: Đang xóa…

en: Deletion {{strong}}can not{{/strong}} be undone, and will remove all content, contributors, domains, themes and upgrades from this site.
vi_VN: {{strong}}Không thể phục hồi{{/strong}} sau khi xóa, và nó sẽ xóa hết tác giả, tên miền, chủ đề và nâng cấp của trang này.

en: Delimiter
vi_VN: Dấu phân cách

en: Delivery Frequency
vi_VN: Tần suất

en: Delivery URL
vi_VN: URL giao hàng

en: Delivery fee
vi_VN: Phí giao hàng

en: Delivery window
vi_VN: Thời điểm

[ctx: Demo content for related posts]
en: The WordPress for Android App Gets a Big Facelift
vi_VN: WordPress Android thay đổi diện mạo lớn

en: Denied: %s
vi_VN: Đã từ chối: %s

en: Denmark
vi_VN: Đan Mạch

en: Deny
vi_VN: Từ chối

en: Depending on your media library size and/or connection speed, you might need to use a download manager. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Tùy thuộc vào kích thước thư viện media và tốc độ kết nối, bạn có thể cần sử dụng trình quản lý tải xuống.{{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Descending
vi_VN: Giảm dần

en: Descending.
vi_VN: Giảm dần

[ctx: Describes the amount of money per month, e.g. "$10 per month"]
en: %1$s per month
vi_VN: %1$s mỗi tháng

[ctx: Describes the amount of money per year, e.g. "$10 per year"]
en: %1$s per year
vi_VN: %1$s mỗi năm

en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Description (optional)
vi_VN: Mô tả (không bắt buộc)

en: Description for the attachment, as it exists in the database.
vi_VN: Mô tả cho file đính kèm, như có sẵn trong cơ sở dữ liệu.

en: Description for your reference
vi_VN: Mô tả cho sự tham khảo của bạn

en: Description is missing.
vi_VN: Đang thiếu mô tả.

en: Description of block type.
vi_VN: Mô tả của loại khối.

en: Description of sidebar.
vi_VN: Mô tả của cột bên.

en: Description of template.
vi_VN: Mô tả của mẫu.

en: Description of the user.
vi_VN: Giới thiệu về người sử dụng

en: Description of the widget.
vi_VN: Mô tả của widget.

en: Descriptions
vi_VN: Mô tả

en: Deselect
vi_VN: Bỏ chọn

en: Design
vi_VN: Thiết kế

en: Design a site like this with WordPress.com
vi_VN: Tạo trang giống vầy với WordPress.com

en: Designer
vi_VN: Công cụ thiết kế

en: Desktop
vi_VN: Máy tính

en: Desktop App for Mac
vi_VN: Ứng dụng Máy tính Bàn dành cho Mac

en: Desktop App for Windows
vi_VN: Dành cho máy tính

en: Destination folder already exists.
vi_VN: Thư mục đích đã tồn tại.

en: Detach
vi_VN: Tách ra

en: Detach blocks from template part
vi_VN: Tách khối khỏi thành phần mẫu

en: Detach from &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Xóa bỏ từ &#8220;%s&#8221;

en: Detailed information
vi_VN: Thông tin chi tiết

en: Details
vi_VN: Chi tiết

en: Details about the media file, specific to its type.
vi_VN: Chi tiết của tập tin media, đặc biệt cho kiểu tập tin.

en: Details for theme: %s
vi_VN: Thông tin về giao diện: %s

en: Details:
vi_VN: Chi tiết:

en: Determines how this attribute's values are displayed.
vi_VN: Xác định cách các giá trị của thuộc tính này hiển thị.

en: Determines the sort order of the terms on the frontend shop product pages. If using custom ordering, you can drag and drop the terms in this attribute.
vi_VN: Xác định thứ tự sắp xếp của tên các chủng loại hàng hóa trên trang sản phẩm của trang web. Nếu sử dụng sắp xếp tùy chỉnh, bạn có thể kéo và thả các tên của các chủng loại hàng hóa trong thuộc tính này.

en: Determines the type of discount that will be applied.
vi_VN: Xác định kiểu chiết khấu sẽ được áp dụng.

en: Determines whether the current locale is right-to-left (RTL).
vi_VN: Xác định xem ngôn ngữ hiện tại có phải là từ phải sang trái (RTL) hay không.

en: Determines whether the image editing feature is enabled.
vi_VN: Xác định xem tính năng chỉnh sửa hình ảnh có được bật hay không.

en: Determines whether the pattern is visible in inserter.
vi_VN: Xác định xem mẫu có hiển thị trong trình chèn hay không.

en: Developed by %s
vi_VN: Được phát triển bởi %s

en: Developer
vi_VN: Nhà phát triển

en: Did the tool run successfully?
vi_VN: Công cụ đã chạy thành công chưa?

en: Did you just paste HTML?
vi_VN: Bạn vừa dán mã HTML?

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by pressing the &#8220;<a class="add-widget" href="#">Add a Widget</a>&#8221; button and searching for &#8220;HTML&#8221;. Check it out to add some custom code to your site!
vi_VN: Chúng ta có một widget mới tên là &#8220;HTML Tùy chỉnh&#8221. Bạn có thể tìm tới nó bằng cách nhấn vào nút &#8220;<a class="add-widget" href="#">Thêm Widget</a>&#8221; và tìm kiếm  &#8220;HTML&#8221;. Hãy dùng widget đó để thêm các đoạn mã tùy chỉnh vào trang web của bạn!

en: Did you know there is a &#8220;Custom HTML&#8221; widget now? You can find it by scanning the list of available widgets on this screen. Check it out to add some custom code to your site!
vi_VN: Chúng ta có một widget mới tên là &#8220;HTML Tùy chỉnh&#8221. Bạn có thể tìm tới nó bằng cách lướt qua các widget sẵn có ở trang này. Hãy dùng widget đó để thêm các đoạn mã tùy chỉnh vào trang web của bạn!

en: Did you know?
vi_VN: Bạn có biết

en: Did you lose your phone or leave your account logged in at a public computer? You can log out everywhere else, and stay logged in here.
vi_VN: Bạn đã bị mất số điện thoại hoặc để lại tài khoản đăng nhập cùa bạn vào một máy tính khác ? Bạn có thể đăng xuất mọi nơi và luôn đăng nhập ở đây.

en: Different layouts containing audio.
vi_VN: Bố trí khác nhau có chứa âm thanh.

en: Different layouts containing video or audio.
vi_VN: Các bố cục khác nhau chứa video hoặc âm thanh.

en: Different layouts containing videos.
vi_VN: Bố cục khác nhau có chứa video.

en: Different layouts for displaying images.
vi_VN: Các bố cục khác nhau để hiển thị hình ảnh.

en: Digests
vi_VN: Tóm lược

en: Digital Marketing
vi_VN: Tiếp thị kỹ thuật số

en: Dimensions
vi_VN: Kích thước

en: Dimensions (%s)
vi_VN: Kích thước (%s)

en: Dimensions (L&times;W&times;H) (%s)
vi_VN: Kích cỡ (D&times;R&times;C)(%s)

en: Dimensions unit
vi_VN: Đơn vị kích thước

en: Dimensions:
vi_VN: Kích thước:

en: Direct bank transfer
vi_VN: Chuyển khoản ngân hàng

en: Direct link (best for mobile)
vi_VN: Điều hướng đường dẫn (tốt nhất cho các thiết bị di động)

en: Direct payments to email address:
vi_VN: Thanh toán trực tiếp tới địa chỉ email:

en: Direct updates
vi_VN: Các cập nhật trực tiếp

en: Director
vi_VN: Giám đốc

en: Directories and Sizes
vi_VN: Thư mục và kích cỡ

en: Directory sizes could not be returned.
vi_VN: Kích thước thư mục không thể xác định.

en: Disable
vi_VN: Vô hiệu hóa

en: Disable %s
vi_VN: Vô hiệu hóa %s

en: Disable Auto-updates
vi_VN: Tắt cập nhật tự động

en: Disable Jetpack
vi_VN: Vô hiệu hóa Jetpack

en: Disable Translator
vi_VN: Tắt phần dịch

en: Disable accessibility mode
vi_VN: Tắt chế độ truy cập nhẹ

en: Disable auto-updates
vi_VN: Tắt cập nhật tự động

en: Disable shipping &amp; shipping calculations
vi_VN: Vô hiệu hóa giao hàng &amp; tính toán giao hàng

en: Disable syntax highlighting when editing code
vi_VN: Bỏ làm nổi bật cú pháp khi soạn thảo

en: Disable the visual editor when writing
vi_VN: Không sử dụng khung soạn thảo nâng cao khi viết bài

en: Disable to select a %(parentTerm)s
vi_VN: Tắt để chọn %(parentTerm)s

en: Disable two-step authentication
vi_VN: Tắt xác minh 2 bước

en: Disabled
vi_VN: Tắt

en: Disabled comment "Likes"
vi_VN: Tắt bình luận "Lượt Thích"

en: Disabled date in Related Posts
vi_VN: Ẩn ngày trong Bài Viết Liên Quan

en: Disabled emailing admin whenever a post is reblogged
vi_VN: Tắt nhắc email khi một bài viết được đăng lại

en: Disabled headline in Related Posts
vi_VN: Ẩn tiêu đề Bài viết liên quan

en: Disabled showing the Reblog button
vi_VN: Ẩn nút Đăng lại

en: Disabled.
vi_VN: Bị tắt.

en: Disables custom colors.
vi_VN: Tắt tùy chỉnh màu.

en: Disables custom font size.
vi_VN: Tắt tùy chỉnh kích cỡ font.

en: Disallowed Comment Keys
vi_VN: Các kí tự bình luận không cho phép

en: Disallowed comments
vi_VN: Bình luận bị cấm

en: Discard any changes and restore the original image.
vi_VN: Hủy bỏ các thay đổi đã thực hiện và khôi phục ảnh gốc.

en: Discard changes
vi_VN: Hủy các thay đổi

en: Disconnect
vi_VN: Đã ngắt kết nối

en: Disconnect Jetpack
vi_VN: Ngắt kết nối Jetpack

en: Disconnect this account
vi_VN: Ngắt kết nối tài khoản này

en: Discount
vi_VN: Giảm giá

en: Discount amount
vi_VN: Mức ưu đãi

en: Discount total tax.
vi_VN: Tổng số thuế được giảm giá.

en: Discount total.
vi_VN: Tổng phí khuyến mãi.

en: Discount type
vi_VN: Loại ưu đãi

en: Discount:
vi_VN: Giảm giá:

en: Discourage search engines from indexing this site
vi_VN: Ngăn chặn các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục blog này

en: Discover
vi_VN: Khám phá

en: Discussion
vi_VN: Thảo luận

en: Discussion Settings
vi_VN: Cài đặt thảo luận

en: Dismiss
vi_VN: Hủy

en: Dismiss errors
vi_VN: Bỏ qua lỗi

en: Dismiss message
vi_VN: Bỏ qua tin nhắn

en: Dismiss the browser warning panel
vi_VN: Loại bỏ các bảng cảnh báo trình duyệt

en: Dismiss the welcome panel
vi_VN: Loại bỏ bảng chào hỏi

en: Dismiss this notice.
vi_VN: Bỏ qua thông báo này

en: Dismiss this recommendation
vi_VN: Xóa đề xuất này

en: Dismiss this suggestion
vi_VN: Xóa đề xuất này

en: Display Header Text
vi_VN: Hiển thị văn bản ở phần đầu trang

en: Display Options
vi_VN: Tùy chọn hiển thị

en: Display Settings
vi_VN: Cài đặt hiển thị

en: Display Site Title and Tagline
vi_VN: Hiển thị tiêu đề và mô tả

en: Display a list of a customer's recently viewed products.
vi_VN: Hiện danh sách sản phẩm khách hàng xem gần đây

en: Display a list of active product filters.
vi_VN: Hiển thị danh sách bộ lọc sản phẩm hiện tại.

en: Display a list of assigned terms from the taxonomy: %s
vi_VN: Hiển thị danh sách các thuật ngữ được chỉ định từ phân loại: %s

en: Display a list of attributes to filter products in your store.
vi_VN: Hiện danh sách thuộc tính để lọc sản phẩm

en: Display a list of recent reviews from your store.
vi_VN: Hiển thị đánh giá cho cửa hàng của bạn.

en: Display a list of star ratings to filter products in your store.
vi_VN: Hiển thị đánh giá ở trang sản phẩm trên gian hàng của bạn.

en: Display a privacy notice under your comment forms.
vi_VN: Hiện lưu ý riêng tư dưới mẫu bình luận.

en: Display a slider to filter products in your store by price.
vi_VN: Hiển thị mục lọc sản phẩm bởi giá.

en: Display all authors (including those who have not written any posts)
vi_VN: Thể hiện toàn bộ tên tác giả (bao gồm cả những tác giả chưa có bài viết nào)

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
vi_VN: Hiện mọi bộ sưu tập ảnh trong nền mờ vi diệu.

en: Display as dropdown
vi_VN: Hiển thị dạng xổ xuống

en: Display author
vi_VN: Hiển thị tác giả

en: Display blogs authors with avatars and recent posts.
vi_VN: Hiển thị danh sách tác giả với ảnh đại diện và bài viết mới nhất.

en: Display categories
vi_VN: Hiển thị chuyên mục

en: Display comment link
vi_VN: Hiển thị liên kết tới bình luận

en: Display date
vi_VN: Hiển thị ngày

en: Display images in full-size carousel slideshow.
vi_VN: Hiển thị hình ảnh trong trình chiếu carousel kích cỡ đầy đủ.

en: Display item author if available?
vi_VN: Hiển thị tác giả của tin nếu có?

en: Display item content?
vi_VN: Hiển thị nội dung của tin?

en: Display item date?
vi_VN: Hiển thị ngày?

en: Display location
vi_VN: Hiển thị vị trí

en: Display name
vi_VN: Tên hiển thị

[ctx: Display name based on first name and last name]
en: %1$s %2$s
vi_VN: %2$s %1$s

en: Display name for the comment author.
vi_VN: Hiển thị tên của tác giả bình luận.

en: Display name for the user.
vi_VN: Tên hiển thị.

en: Display name publicly as
vi_VN: Tên hiển thị:

en: Display on blog and archives
vi_VN: Hiển thị trên blog và lưu trữ

en: Display on pages
vi_VN: Hiển thị trên trang

en: Display on single posts
vi_VN: Hiển thị trên bài viết

en: Display on single projects
vi_VN: Hiển thị trên các dự án riêng lẻ

en: Display post date?
vi_VN: Hiển thị ngày đăng?

en: Display prices during cart and checkout
vi_VN: Hiển thị giá trong giỏ hàng và trong quá trình thanh toán:

en: Display prices in the shop
vi_VN: Hiển thị giá trong cửa hàng

en: Display tags
vi_VN: Hiển thị thẻ

en: Display tax totals
vi_VN: Hiển thị tổng giá trị thuế

en: Display the customer shopping cart.
vi_VN: Hiển thị giỏ hàng.

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
vi_VN: Hiển thị số lượng bình luận rác Akismet đã phát hiện

en: Display type
vi_VN: Kiểu hiển thị

en: Display your contact information.
vi_VN: Hiển thị thông tin liên hệ của bạn

en: Display your latest posts in lists, grids or other layouts.
vi_VN: Hiển thị các bài đăng mới nhất của bạn theo danh sách, lưới hoặc các bố cục khác.

en: Display {{field /}} most recent blog posts
vi_VN: Hiển thị {{field /}} những bài viết gần đây nhất

en: Display {{field /}} per page
vi_VN: Hiển thị {{field /}} mỗi trang

en: Displayed on attachment pages.
vi_VN: Được hiển thị tại các trang đính kèm.

en: Displaying %1$s&#8211;%2$s of %3$s
vi_VN: Đang xem %1$s&#8211;%2$s của %3$s

en: Displaying %d themes
vi_VN: Đang hiển thị giao diện %d

en: Displaying %s&#8211;%s of %s
vi_VN: Hiển thị %s&#8211;%s trong %s

en: Displays a custom taxonomy archive. Like categories and tags, taxonomies have terms which you use to classify things. For example: a taxonomy named "Art" can have multiple terms, such as "Modern" and "18th Century." This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Taxonomy: Art) cannot be found.
vi_VN: Hiển thị lưu trữ phân loại tùy chỉnh. Giống như danh mục và thẻ, phân loại có các thuật ngữ mà bạn sử dụng để phân loại các thứ. Ví dụ: một phân loại có tên “Nghệ thuật” có thể có nhiều thuật ngữ, chẳng hạn như “Hiện đại” và “Thế kỷ 18”. Mẫu này sẽ phục vụ như một mẫu dự phòng khi không thể tìm thấy mẫu cụ thể hơn (ví dụ: Phân loại: Nghệ thuật).

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
vi_VN: Hiển thị một danh sách các bài viết mới từ một blog WordPress.com hoặc blog đã bật Jetpack khác.

en: Displays a post archive when a specific date is visited (e.g., example.com/2023/).
vi_VN: Hiển thị trang lưu trữ bài viết khi một ngày cụ thể được truy cập (ví dụ: example.com/2023/).

en: Displays a post category archive. This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Category: Recipes) cannot be found.
vi_VN: Hiển thị lưu trữ danh mục bài đăng. Mẫu này sẽ phục vụ như một mẫu dự phòng khi không thể tìm thấy mẫu cụ thể hơn (ví dụ: Danh mục: Công thức).

en: Displays a post tag archive. This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Tag: Pizza) cannot be found.
vi_VN: Hiển thị lưu trữ thẻ bài đăng. Mẫu này sẽ phục vụ như một mẫu dự phòng khi không thể tìm thấy mẫu cụ thể hơn (ví dụ: Thẻ: Pizza).

en: Displays a single author's post archive. This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Author: Admin) cannot be found.
vi_VN: Hiển thị lưu trữ bài đăng của một tác giả duy nhất. Mẫu này sẽ phục vụ như một mẫu dự phòng khi không thể tìm thấy mẫu cụ thể hơn (ví dụ: Tác giả: Admin).

en: Displays a single post on your website unless a custom template has been applied to that post or a dedicated template exists.
vi_VN: Hiển thị một bài đăng duy nhất trên trang web của bạn trừ khi một mẫu tùy chỉnh đã được áp dụng cho bài đăng đó hoặc một mẫu chuyên dụng tồn tại.

en: Displays a static page unless a custom template has been applied to that page or a dedicated template exists.
vi_VN: Hiển thị một trang tĩnh trừ khi một mẫu tùy chỉnh đã được áp dụng cho trang đó hoặc một mẫu chuyên dụng tồn tại.

en: Displays a video from the media library or from YouTube, Vimeo, or another provider.
vi_VN: Hiển thị một video từ thư viện media hoặc từ YouTube, Vimeo, hoặc nhà cung cấp khác.

en: Displays an audio player.
vi_VN: Hiển thị trình chơi audio.

en: Displays an image gallery.
vi_VN: Hiển thị thư viện ảnh.

en: Displays an image.
vi_VN: Hiển thị một hình ảnh.

en: Displays any archive, including posts by a single author, category, tag, taxonomy, custom post type, and date. This template will serve as a fallback when more specific templates (e.g. Category or Tag) cannot be found.
vi_VN: Hiển thị bất kỳ lưu trữ nào, bao gồm bài đăng của một tác giả duy nhất, danh mục, thẻ, phân loại, loại bài đăng tùy chỉnh và ngày. Mẫu này sẽ phục vụ như một mẫu dự phòng khi không thể tìm thấy mẫu cụ thể hơn (ví dụ: Danh mục hoặc Thẻ).

en: Displays any single entry, such as a post or a page. This template will serve as a fallback when a more specific template (e.g. Single Post, Page, or Attachment) cannot be found.
vi_VN: Hiển thị bất kỳ mục đơn nào, chẳng hạn như một bài đăng hoặc một trang. Mẫu này sẽ phục vụ như một mẫu dự phòng khi không thể tìm thấy mẫu cụ thể hơn (ví dụ: Bài đăng đơn, Trang, hoặc Đính kèm).

en: Displays the latest posts as either the site homepage or as the "Posts page" as defined under reading settings. If it exists, the Front Page template overrides this template when posts are shown on the homepage.
vi_VN: Hiển thị các bài đăng mới nhất dưới dạng trang chủ trang web hoặc dưới dạng “Trang bài đăng” như được xác định dưới cài đặt đọc. Nếu tồn tại, mẫu Trang chủ sẽ ghi đè lên mẫu này khi các bài đăng được hiển thị trên trang chủ.

en: Displays when a visitor performs a search on your website.
vi_VN: Hiển thị khi một khách truy cập thực hiện tìm kiếm trên website của bạn.

en: Displays when a visitor views a non-existent page, such as a dead link or a mistyped URL.
vi_VN: Hiển thị khi khách truy cập xem một trang không tồn tại, ví dụ như liên kết không hoạt động hoặc nhập sai URL.

en: Displays when a visitor views the dedicated page that exists for any media attachment.
vi_VN: Hiển thị khi khách truy cập xem trang dành riêng cho bất kỳ tệp đính kèm đa phương tiện.

en: Displays whether or not WP Cron Jobs are enabled.
vi_VN: Hiển thị xem có bật WP Cron Jobs hay không.

en: Displays whether or not WordPress is in Debug Mode.
vi_VN: Hiển thị WordPress đang trong Chế độ Sửa lỗi hay không.

en: Displays whether or not the current active theme declares WooCommerce support.
vi_VN: Hiển thị giao diện hiện tại đang dùng có hỗ trợ WooCommerce hay không.

en: Displays whether or not the current theme is a child theme.
vi_VN: Hiển thị thông tin giao diện hiện tại là giao diện con hay không.

en: Displays your site's Privacy Policy page.
vi_VN: Hiển thị trang Chính sách bảo mật của trang web của bạn.

en: Displays your site's homepage, whether it is set to display latest posts or a static page. The Front Page template takes precedence over all templates.
vi_VN: Hiển thị trang chủ của trang web của bạn, cho dù nó được đặt để hiển thị bài đăng mới nhất hoặc một trang tĩnh. Mẫu Trang chủ ưu tiên hơn tất cả các mẫu.

en: Distraction-free writing mode
vi_VN: Chế độ viết chống xao nhãng

en: District
vi_VN: Quận

en: District Of Columbia
vi_VN: Đặc khu Columbia

en: Do I Need a Website, a Blog, or a Website with a Blog?
vi_VN: Tôi có cần một blog hoặc một trang web không?

en: Do Not Sell or Share My Personal Information
vi_VN: Đừng bán hoặc chia sẻ Thông Tin Cá Nhân

en: Do not allow
vi_VN: Không cho phép

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the front-end theme, use the %2$s hook.
vi_VN: Không thể bỏ đăng ký mã kịch bản %1$s tại trang quản trị. Để bỏ đăng ký mã kịch bản này chỉ tại giao diện mặt trước, hãy sử dụng điểm nối %2$s.

en: Do not display privacy notice.
vi_VN: Không hiện lưu ý riêng tư.

en: Do not forget to click &#8220;Save Changes&#8221; when you are done!
vi_VN: Bạn đừng quên bấm vào &#8220;Lưu Lại Thay Đổi&#8221; khi chỉnh sửa hoàn tất!

en: Do not forget to click on the Save Changes button when you are finished.
vi_VN: Đừng quên bấm vào nút Lưu Lại Thay Đổi khi bạn hoàn tất.

en: Do not import
vi_VN: Không nhập vào

en: Do not pass %1$s tags to %2$s.
vi_VN: Không vượt qua %1$s thẻ cho %2$s.

en: Do you really want to <a href="%s">log out</a>?
vi_VN: Bạn có thực sự muốn <a href='%s'>đăng xuất</a> không?

en: Do you want to migrate from Shopify to WooCommerce?
vi_VN: Bạn có muốn chuyển từ Shopify sang WooCommerce?

en: Do you wish to save your changes first? Your changed data will be discarded if you choose to cancel.
vi_VN: Bạn có muốn lưu các thay đổi của bạn trước? Các thay đổi dữ liệu của bạn sẽ bị loại bỏ nếu bạn chọn hủy bỏ.

en: Docs
vi_VN: Tài liệu

en: Document <span class="count">(%s)</span> | Documents <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tài liệu <span class="count">(%s)</span>

en: Document Preview
vi_VN: Xem trước tài liệu

en: Document deleted
vi_VN: Xóa tài liệu

en: Document properties
vi_VN: Tùy chọn về hình ảnh

en: Documentation
vi_VN: Tài liệu

en: Documents
vi_VN: Tài liệu

en: Does the theme declare WooCommerce support?
vi_VN: Chủ đề có hỗ trợ WooCommerce không?

en: Does the theme have a woocommerce.php file?
vi_VN: Chủ đề có tập tinh woocommerce.php không?

en: Does the user %1$s have permission to use the %2$s database?
vi_VN: Tài khoản %1$s có quyền sử dụng CSDL %2$s?

en: Does your site force a SSL Certificate for transactions?
vi_VN: Trang của bạn có bắt buộc có chứng chỉ SSL khi giao dịch không?

en: Does your site have REST API enabled?
vi_VN: Trang của bạn đã kích hoạt REST API chưa?

en: Domain
vi_VN: Địa chỉ trang web:

en: Domain Contact Information
vi_VN: Thông tin liên hệ tên miền

en: Domain Settings
vi_VN: Tùy chỉnh tên miền

[ctx: Domain mapping suggestion button]
en: Select
vi_VN: Chọn

[ctx: Domain mapping suggestion button with plan upgrade]
en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

en: Domain owners are required to provide correct contact information.
vi_VN: Chủ tên miền phải cung cấp thông tin liên hệ chính xác.

[ctx: Domain transfer or mapping suggestion button]
en: Use a domain I own
vi_VN: Dùng tên miền đã mua

en: Domains
vi_VN: Tên miền

en: Domains can only contain letters, numbers or hyphens.
vi_VN: Tên miền chỉ chứa chữ cái, số hoặc dấu gạch nối.

en: Dominican Republic
vi_VN: Cộng hòa Dominica

en: Dominican peso
vi_VN: Đơn vị tiền Peso Dominica

en: Don't block repeat voters
vi_VN: Không khóa những bình chọn lặp lại

en: Don't charge for shipping.
vi_VN: Không tính phí giao hàng.

en: Don't display a badge (just the campaign)
vi_VN: Đừng hiển thị huy hiệu (chỉ chiến dịch thôi)

en: Don't email admin whenever someone likes a post
vi_VN: Không gửi email cho quản trị viên khi ai đó thích một bài viết

en: Don't forget to enter a password.
vi_VN: Hãy nhập mật khẩu.

en: Don't forget to test your checkout
vi_VN: Đừng quên kiểm tra chức năng thanh toán

en: Don't show again
vi_VN: Không hiển thị lại

en: Don't show the Reblog button on posts
vi_VN: Không hiện nút Đăng lại trên bài viết

en: Don't worry, posts from private sites will only appear to those with access. Adding a private site to a public list will not make posts from that site accessible to everyone.
vi_VN: Đừng lo lắng, bài đăng từ các blog riêng tư sẽ chỉ hiện đối với những người có quyền truy cập. Thêm một blog riêng tư vào danh sách công khai sẽ không làm cho các bài đăng từ blog đó có thể truy cập được đối với tất cả mọi người.

en: Done
vi_VN: Xong

en: Done!
vi_VN: Hoàn Thành!

en: Down one
vi_VN: Xuống một nấc

en: Downgrading the plugin&#8230;
vi_VN: Đang hạ cấp plugin&#8230;

en: Downgrading the theme&#8230;
vi_VN: Đang hạ cấp giao diện&#8230;

en: Download
vi_VN: Tải xuống

en: Download %d
vi_VN: Tải về %d

en: Download %d ID
vi_VN: Tải về %d ID

en: Download %d URL
vi_VN: URL tập tin tải về %d

en: Download %d name
vi_VN: Tên tập tin tải về %d

en: Download &amp; install
vi_VN: Tải xuống &amp; cài đặt

en: Download Codes
vi_VN: Tải mã về

en: Download Export File
vi_VN: Tải về tập tin được xuất ra

en: Download File
vi_VN: Tải về tập tin

en: Download ID.
vi_VN: Mã tải xuống.

en: Download URL
vi_VN: Địa chỉ URL tải về

en: Download all the media library files (images, videos, audio and documents) from your site.
vi_VN: Tải xuống tất cả các tập tin trong thư viện media (hình ảnh, video, âm thanh và tài liệu) từ blog của bạn.

en: Download and import file attachments
vi_VN: Tải và nhập tập tin đính kèm

en: Download count
vi_VN: Số lượt tải

en: Download expiry
vi_VN: Giới hạn tải xuống

en: Download expiry days
vi_VN: Ngày hết hạn tải về

en: Download failed.
vi_VN: Tập tin không tải về được.

en: Download file
vi_VN: Tải về tập tin

en: Download limit
vi_VN: Giới hạn tải xuống

en: Download mobile app
vi_VN: Tải xuống ứng dụng di động

en: Download my comments &raquo;
vi_VN: Đang tải các bình luận của tôi&raquo;

en: Download name
vi_VN: Tên tải về

en: Download on the
vi_VN: Tải trên

en: Download on the App Store
vi_VN: Tải trên App Store

en: Download personal data
vi_VN: Tải về dữ liệu cá nhân

en: Download personal data again
vi_VN: Tải lại thông tin cá nhân

en: Download type, this controls the schema on the front-end.
vi_VN: Kiểu tải xuống, phần này sẽ quản lý sơ đồ ở ngoài website.

en: Download your %1$s Report: %2$s
vi_VN: Tải xuống Báo cáo %1$s của bạn: %2$s

en: Download your %s Report
vi_VN: Tải xuống Báo cáo %s của bạn

en: Downloadable
vi_VN: Có thể tải xuống

en: Downloadable files
vi_VN: Các tập tin có thể tải xuống

en: Downloadable product permissions
vi_VN: Cho phép Sản phẩm có thể tải về

en: Downloadable products
vi_VN: Sản phẩm có thể tải xuống

en: Downloadable products give access to a file upon purchase.
vi_VN: Sản phẩm có thể tải xuống cho phép truy cập vào một tập tin khi mua hàng.

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
vi_VN[0]: %s lần tải xuống

en: Downloading data...
vi_VN: Đang tải xuống dữ liệu...

en: Downloading installation package from %s&#8230;
vi_VN: Đang tải gói cài đặt từ %s&#8230;

en: Downloading translation from %s&#8230;
vi_VN: Đang tải bản dịch từ %s&#8230;

en: Downloading update from %s&#8230;
vi_VN: Đang tải bản câp nhật từ %s&#8230;

en: Downloading your new theme&hellip;
vi_VN: Đang tải về giao diện mới&hellip;

en: Downloads
vi_VN: Tải xuống

en: Downloads remaining
vi_VN: Lượt tải xuống còn lại

en: Downloads require login
vi_VN: Tải xuống yêu cầu đăng nhập

en: Dozens of free themes
vi_VN: Hàng trăm chủ đề miễn phí

en: Draft
vi_VN: Bản nháp

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Bản nháp <span class="count">(%s)</span>

en: Draft Saved
vi_VN: Bản nháp đã lưu

en: Draft created on %1$s at %2$s
vi_VN: Bản nháp được tạo ngày %1$s vào lúc %2$s

en: Draft saved at %s.
vi_VN: Bản nháp được lưu lúc %s.

en: Draft saved.
vi_VN: Đã lưu nháp.

en: Draft your first post
vi_VN: Tạo bài viết đầu tiên của bạn

en: Drafts
vi_VN: Bản nháp

en: Drafts <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Nháp <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop the "Press This" button below to your bookmarks bar, or right-click the button to copy the link, then add the link to your favorites.
vi_VN: Kéo và thả nút "Press This" bên dưới vào thanh dấu trang của bạn hoặc nhấn chuột phải vào nút để sao chép liên kết, sau đó thêm liên kết vào mục yêu thích của bạn.

en: Drag and drop to re-order your custom zones. This is the order in which they will be matched against the customer address.
vi_VN: Kéo và thả để sắp xếp lại thứ tự khu vực tùy chỉnh của bạn. Đây là thứ tự mà chúng sẽ được kết hợp với địa chỉ của khách hàng.

en: Drag and drop to reorder media files.
vi_VN: Kéo và thả để sắp xếp lại vị trí của các file đa phương tiện.

en: Drag and drop to reorder tracks.
vi_VN: Kéo và thả để sắp xếp danh sách bài hát

en: Drag and drop to reorder videos.
vi_VN: Kéo và thả để sắp xếp lại danh sách video

en: Drag and drop, or click to set admin variation order
vi_VN: Kéo và thả, hoặc nhấn vào để chọn vai trò quản trị

en: Drag the bookmarklet below to your bookmarks bar. Then, when you&#8217;re on a page you want to share, simply &#8220;press&#8221; it.
vi_VN: Kéo bookmarklet phía dưới vào thanh đánh dấu trang. Sau đó, khi bạn muốn chia sẻ một trang nào đó, chỉ cần nhấn vào nó.

en: Drag the items into the order you prefer. Click the arrow on the right of the item to reveal additional configuration options.
vi_VN: Kéo từng bài viết đến vị trí bạn mong muốn. Bấm vào biểu tượng mũi tên bên phải mỗi mục để xem các lựa chọn tùy biến khác.

en: Drag widgets here to remove them from the sidebar but keep their settings.
vi_VN: Kéo widget vào đây để xóa khỏi thanh bên, nhưng vẫn giữ các cài đặt.

en: Drive traffic to your site
vi_VN: Tăng lượt truy cập đến blog của bạn

en: Drive traffic to your site with our advanced SEO tools
vi_VN: Tăng truy cập blog với công cụ SEO

en: Drop files or click here to install
vi_VN: Kéo thả hoặc nhấn vào đây

en: Drop files to upload
vi_VN: Kéo thả các tập tin để tải lên

en: Drop shadow
vi_VN: Đổ bóng

en: Drop-ins are single files, found in the %s directory, that replace or enhance WordPress features in ways that are not possible for traditional plugins.
vi_VN: Drop-in là các file đơn lẻ, được tìm thấy trong thư mục %s, thay thế hoặc nâng cao các tính năng của WordPress theo những cách không thể đối với các plugin truyền thống.

en: Dropdown
vi_VN: Thả xuống

en: Duotone
vi_VN: Màu kép

en: Duplicate
vi_VN: Nhân bản

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
vi_VN: Bình luận trùng lặp! Hình như bạn đã gửi bình luận này rồi!

en: Duration
vi_VN: Khoảng thời gian

en: Dutch
vi_VN: Tiếng Hà Lan

en: E-Mail
vi_VN: Email

en: E-mail
vi_VN: Email

en: E-mail me whenever
vi_VN: Gửi email cho tôi khi

en: E-mail:
vi_VN: Email:

en: E-mail: %s
vi_VN: Thư điện tử: %s

en: ERROR: comments on this post are closed.
vi_VN: LỖI: bình luận trên bài này đã bị đóng.

en: ERROR: please type a comment.
vi_VN: LỖI: hãy nhập một bình luận.

en: ERROR: you are replying to a comment on a draft post.
vi_VN: LỖI: bạn đang trả lời một bình luận tại bài viết nháp.

en: Each application name should be unique.
vi_VN: Mỗi tên ứng dụng phải là duy nhất.

en: Each font src must be a non-empty string.
vi_VN: Mỗi font src phải là một chuỗi không rỗng.

en: Each navigation menu may contain a mix of links to pages, categories, custom URLs or other content types. Menu links are added by selecting items from the expanding boxes in the left-hand column below.
vi_VN: Mỗi menu có thể chứa các liên kết khác nhau tới trang tĩnh, chuyên mục, liên kết tùy chỉnh hoặc những nội dung khác. Các liên kết được thêm vào menu bằng cách chọn các chỉ mục từ các hộp mở rộng ở phía dưới, bên trái.

en: Each webfont src must be a non-empty string.
vi_VN: Mỗi nguồn webfont phải là một chuỗi không-rỗng.

en: Earn
vi_VN: Kiếm tiền

en: Earn ad revenue
vi_VN: Quảng cáo

en: Earn free credits
vi_VN: Nhận tiền

en: East Azarbaijan (آذربایجان شرقی)
vi_VN: Đông Azarbaijan (آذربایجان شرقی)

en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Edit %s
vi_VN: Chỉnh sửa %s

en: Edit %s page
vi_VN: Sửa trang %s

en: Edit &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Sửa &#8220;%s&#8221;

en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
vi_VN: Sửa <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Edit Block Pattern
vi_VN: Chỉnh sửa Mẫu khối

en: Edit CSS
vi_VN: Chỉnh sửa CSS

en: Edit Category
vi_VN: Chỉnh sửa chuyên mục

en: Edit Changeset
vi_VN: Chỉnh sửa thiết lập thay đổi.

en: Edit Comment
vi_VN: Sửa bình luận

en: Edit Coupon
vi_VN: Sửa Phiếu giảm giá

en: Edit Image
vi_VN: Sửa ảnh

en: Edit Link
vi_VN: Sửa Liên Kết

en: Edit Link Category
vi_VN: Chỉnh sửa Chuyên mục Liên kết

en: Edit Media
vi_VN: Chỉnh sửa ảnh/nhạc/video

en: Edit Menu
vi_VN: Sửa menu

en: Edit Menu Item
vi_VN: Chỉnh sửa trình đơn

en: Edit Menus
vi_VN: Sửa Trình Đơn

en: Edit Navigation Menu
vi_VN: Sửa Menu điều hướng

en: Edit Order
vi_VN: Chỉnh sửa Đơn hàng

en: Edit Original
vi_VN: Sửa bản gốc

en: Edit Page
vi_VN: Sửa trang

en: Edit Pattern Category
vi_VN: Chỉnh sửa danh mục mẫu

en: Edit Post
vi_VN: Chỉnh sửa bài viết

en: Edit Product
vi_VN: Sửa Sản phẩm

en: Edit Profile
vi_VN: Chỉnh sửa Hồ sơ

en: Edit Project
vi_VN: Chỉnh sửa dự án

en: Edit Scheduled Action
vi_VN: Sửa Hành động được Sắp đặt

en: Edit Selected
vi_VN: Xoá đã Chọn

en: Edit Site
vi_VN: Sửa Site

en: Edit Subscription
vi_VN: Chỉnh sửa theo dõi

en: Edit Tag
vi_VN: Sửa thẻ

en: Edit Template
vi_VN: Sửa mẫu

en: Edit Template Part
vi_VN: Sửa thành phần mẫu

en: Edit This
vi_VN: Sửa

en: Edit User
vi_VN: Sửa đổi thành viên

en: Edit User %s
vi_VN: Chỉnh sửa Người dùng %s

en: Edit account
vi_VN: Sửa tài khoản

en: Edit attribute
vi_VN: Sửa thuộc tính

en: Edit audio playlist
vi_VN: Chỉnh sửa danh sách file âm thanh

en: Edit category
vi_VN: Sửa chuyên mục

en: Edit comment
vi_VN: Sửa bình luận

en: Edit contact information
vi_VN: Sửa thông tin liên hệ

en: Edit coupon
vi_VN: Sửa mã ưu đãi

en: Edit date and time
vi_VN: Chỉnh sửa ngày tháng và thời gian

en: Edit failed. Please try again.
vi_VN: Sửa thất bại. Hãy thử lại lần nữa.

en: Edit gallery
vi_VN: Sửa thư viện

en: Edit homepage
vi_VN: Sửa trang chủ

en: Edit image
vi_VN: Sửa ảnh

en: Edit in Block Editor
vi_VN: Sửa bằng Trình soạn thảo Khối

en: Edit item
vi_VN: Sửa mục

en: Edit menu item
vi_VN: Chỉnh sửa trình đơn

en: Edit menu item: %1$s (%2$s)
vi_VN: Chỉnh sửa mục menu: %1$s (%2$s)

en: Edit menus
vi_VN: Sửa menu

en: Edit more details
vi_VN: Chỉnh sửa chi tiết hơn

en: Edit next media item
vi_VN: Chỉnh sửa media tiếp theo

en: Edit order
vi_VN: Sửa đơn hàng

en: Edit page
vi_VN: Chỉnh sửa trang

en: Edit permalink
vi_VN: Chỉnh sửa permalink

en: Edit post
vi_VN: Sửa bài viết

en: Edit previous media item
vi_VN: Chỉnh sửa media trước

en: Edit product
vi_VN: Sửa sản phẩm

en: Edit selected menu
vi_VN: Sửa menu được chọn

en: Edit shipping class
vi_VN: Chỉnh sửa loại hình giao hàng

en: Edit site
vi_VN: Sửa blog

en: Edit status
vi_VN: Chỉnh sửa trạng thái

en: Edit styles
vi_VN: Chỉnh sửa kiểu

en: Edit tag
vi_VN: Sửa thẻ

en: Edit this comment
vi_VN: Sửa bình luận này

en: Edit this entry.
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Edit this item
vi_VN: Chỉnh sửa

en: Edit this new field
vi_VN: Sửa mục này

en: Edit this order
vi_VN: Sửa đơn hàng này

en: Edit this page
vi_VN: Chỉnh sửa trang này

en: Edit user
vi_VN: Sửa tài khoản

en: Edit video playlist
vi_VN: Sửa danh sách phát Video

en: Edit visibility
vi_VN: Chỉnh sửa độ rõ nét

en: Edit widget: %s
vi_VN: Chỉnh sửa widget: %s

en: Edit your default menu by adding or removing items. Drag the items into the order you prefer. Click Create Menu to save your changes.
vi_VN: Chỉnh sửa trình đơn mặc định bằng cách thêm hoặc bớt các chỉ mục. Kéo từng chỉ mục đến vị trí bạn muốn. Bấm vào Tạo Trình Đơn để lưu lại những thay đổi của bạn.

en: Edit your menu below, or <a href="%s">create a new menu</a>. Do not forget to save your changes!
vi_VN: Sửa menu ở bên dưới, hoặc <a href="%s">tạo menu mới</a>. Đừng quên lưu thay đổi!

en: Edit your site
vi_VN: Chỉnh sửa blog

en: Edit: %s
vi_VN: Chỉnh sửa %s

en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
vi_VN: Sửa<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Editing Menus
vi_VN: Các Thực Đơn Đang Chỉnh Sửa

en: Editor
vi_VN: Chỉnh sửa

[ctx: Editor Name]
en: Classic Editor
vi_VN: Trình soạn thảo Cổ Điển

en: Editor Style
vi_VN: Kiểu Công Cụ Biên Tập

en: Editor menu (when enabled)
vi_VN: Menu trình soạn thảo (khi được kích hoạt)

en: Editor script handle. DEPRECATED: Use `editor_script_handles` instead.
vi_VN: Xử lý script biên tập viên. ĐÃ LỖI THỜI: Sử dụng editor_script_handles thay thế.

en: Editor script handles.
vi_VN: Xử lý script biên tập viên.

en: Editor style handle. DEPRECATED: Use `editor_style_handles` instead.
vi_VN: Xử lý kiểu biên tập viên. ĐÃ LỖI THỜI: Sử dụng editor_style_handles thay thế.

en: Editor style handles.
vi_VN: Xử lý kiểu biên tập viên.

en: Editor styles
vi_VN: Phong cách trình soạn thảo

en: Editor toolbar
vi_VN: Thanh công cụ soạn thảo

en: Editors can publish posts, manage posts as well as manage other people&#8217;s posts, etc.
vi_VN: Biên Tập Viên có thể đăng tải bài viết, quản lý bài viết của chính họ cũng như của người khác, v.v.

en: Education
vi_VN: Giáo dục

en: Egypt
vi_VN: Ai Cập

en: Egyptian pound
vi_VN: Đơn vị tiền Bảng Ai Cập

en: Either there are no posts, or something went wrong.
vi_VN: Hoặc không có bài viết mới, hoặc là có trục trặc gì đó.

en: Electronics and computers
vi_VN: Đồ điện tử & máy tính

en: Elements path
vi_VN: Đường dẫn

en: Email & Live Chat Support
vi_VN: Hỗ trợ qua Email & Live Chat

en: Email & live chat support
vi_VN: Hỗ trợ qua email và trò chuyện trực tiếp

en: Email (%s)
vi_VN: Thư điện tử (%s):

en: Email (required)
vi_VN: Email (bắt buộc)

en: Email Address
vi_VN: Địa chỉ Email

en: Email Address or Username
vi_VN: Email hoặc Tên người dùng

en: Email Address:
vi_VN: Địa chỉ email:

en: Email Sent. Check your mail app!
vi_VN: Đã gửi email. Kiểm tra ứng dụng email!

en: Email Subscriptions
vi_VN: Địa chỉ email

en: Email address
vi_VN: Địa chỉ email

en: Email address for the comment author.
vi_VN: Địa chỉ email của người đăng bình luận.

en: Email address is invalid.
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ.

en: Email address required
vi_VN: Cần có địa chỉ thư email hợp lệ

en: Email address to receive payments
vi_VN: Địa chỉ email nhận thanh toán

en: Email address.
vi_VN: Địa chỉ email:

en: Email admin whenever someone likes a post
vi_VN: Gửi email quản trị viên khi ai đó thích một bài viết

en: Email could not be sent.
vi_VN: Email không gửi được.

en: Email delivery format
vi_VN: Định dạng

en: Email delivery window
vi_VN: Thời điểm

en: Email format
vi_VN: Định dạng email

en: Email from WordPress.com
vi_VN: Email từ WordPress.com

en: Email heading
vi_VN: Tiêu đề email

en: Email heading (paid)
vi_VN: Tiêu đề email (đã thanh toán)

en: Email invoice / order details to customer
vi_VN: Gửi email hoá đơn/thông tin đơn hàng tới khách

en: Email me a login link
vi_VN: Đăng nhập bằng email

en: Email me a login link.
vi_VN: Gửi email đăng nhập cho tôi.

en: Email me new comments
vi_VN: Email cho tôi các bình luận mới

en: Email me new posts
vi_VN: Email cho tôi các bài viết mới

en: Email me whenever
vi_VN: Gửi email cho tôi khi

en: Email notifications
vi_VN: Email thông báo

en: Email notifications sent from WooCommerce are listed below. Click on an email to configure it.<br>%s
vi_VN: Email thông báo gửi từ WooCommerce được liệt kê bên dưới. Bấm vào một email để sửa.<br>%s

en: Email of the reviewer.
vi_VN: Email của người đánh giá.

en: Email options
vi_VN: Tùy chọn email

en: Email or Username
vi_VN: Email hoặc Tên người dùng

en: Email sender options
vi_VN: Tùy chọn email người gửi

en: Email sent
vi_VN: Đã gửi email

en: Email sent!
vi_VN: Đã gửi email!

en: Email sent.
vi_VN: Email đã gửi.

en: Email support
vi_VN: Hỗ trợ qua email

en: Email template
vi_VN: Mẫu email

en: Email type
vi_VN: Kiểu email

en: Email you used during checkout.
vi_VN: Email được sử dụng trong quá trình thanh toán.

en: Emails
vi_VN: Email

en: Embed
vi_VN: Mã nhúng

en: Embed Handler
vi_VN: Trình xử lý nhúng

en: Embed Media Player
vi_VN: Trình điều khiển đa phương tiện nhúng

en: Embed of %s.
vi_VN: Nhúng file %s

en: Embed or Link
vi_VN: Nhúng hoặc Liên kết

en: Embedded content from other websites
vi_VN: Nội dung nhúng từ website khác

en: Embeds
vi_VN: Mã nhúng

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
vi_VN: Nhúng, như YouTube, Tweets hoặc các bài viết trên WordPress khác.

en: Emergency
vi_VN: Khẩn cấp

en: Emoticons
vi_VN: Biểu tượng cảm xúc

en: Empty Spam
vi_VN: Xóa hết spam

en: Empty Term.
vi_VN: Định nghĩa

en: Empty Trash
vi_VN: Xóa hết thùng rác

en: Empty archive.
vi_VN: Tập tin rỗng.

en: Empty filename
vi_VN: Tên tập tin rỗng

en: Empty template: %s
vi_VN: Mẫu trống: %s

en: Empty title.
vi_VN: Tiêu đề trống

en: Enable
vi_VN: Cho phép

en: Enable "address_override" to prevent address information from being changed.
vi_VN: Bật "address_override" để ngăn không cho thay đổi thông tin địa chỉ.

en: Enable %s
vi_VN: Bật %s

en: Enable AJAX add to cart buttons on archives
vi_VN: Cho phép các nút AJAX thêm vào giỏ hàng trên lưu trữ

en: Enable Archives?
vi_VN: Cho phép lưu trữ?

en: Enable Auto-updates
vi_VN: Bật cập nhật tự động

en: Enable Autorenew
vi_VN: Bật Tự động gia hạn

en: Enable IPN email notifications
vi_VN: Bật thông báo email IPN

en: Enable PayPal Standard
vi_VN: Bật Paypal Standard

en: Enable PayPal sandbox
vi_VN: Bật thử nghiệm PayPal qua sandbox

en: Enable Post By Email
vi_VN: Kích hoạt quyền đăng Bài Viết thông qua Email

en: Enable Post by Email
vi_VN: Kích hoạt quyền đăng Bài Viết thông qua Email

en: Enable accessibility mode
vi_VN: Bật đánh chế độ truy cập nhẹ

en: Enable archives?
vi_VN: Cho phép lưu trữ?

en: Enable auto-renew
vi_VN: Cho phép tự động gia hạn

en: Enable auto-updates
vi_VN: Bật cập nhật tự động

en: Enable bank transfer
vi_VN: Bật chuyển khoản ngân hàng

en: Enable carousel
vi_VN: Kích hoạt

en: Enable cash on delivery
vi_VN: Bật thanh toán khi giao hàng

en: Enable check payments
vi_VN: Kích hoạt thanh toán chi phiếu

en: Enable coupons
vi_VN: Bật mã ưu đãi

en: Enable debug mode
vi_VN: Bật chế độ debug

en: Enable for shipping methods
vi_VN: Bật các phương thức giao hàng

en: Enable full-height editor and distraction-free functionality.
vi_VN: Bật trình soạn thảo văn bản toàn chiều cao và chức năng tránh mất tập trung.

en: Enable keyboard shortcuts for comment moderation.
vi_VN: Sử dụng phím tắt để kiểm duyệt bình luận.

en: Enable logging
vi_VN: Cho phép đăng ký

en: Enable low stock notifications
vi_VN: Cho phép thông báo khi sắp hết hàng

en: Enable mobile theme
vi_VN: enable mobile theme

en: Enable out of stock notifications
vi_VN: Cho phép thông báo khi hết hàng

en: Enable post sharing
vi_VN: Bật chia sẻ bài viết

en: Enable product reviews
vi_VN: Cho phép đánh giá sản phẩm

en: Enable reviews
vi_VN: Cho phép đánh giá

en: Enable sharing
vi_VN: Bật chia sẻ

en: Enable shipping debug mode to show matching shipping zones and to bypass shipping rate cache.
vi_VN: Bật chế độ sửa lỗi phương thức vận chuyển để hiển thị các khu vực vận chuyển tương ứng và bỏ qua bộ nhớ đệm.

en: Enable site visitors to sign up for your Mailchimp content.
vi_VN: Cho phép khách truy cập blog đăng ký nội dung Mailchimp của bạn.

en: Enable star rating on reviews
vi_VN: Cho phép xếp hạng sao khi đánh giá sản phẩm

en: Enable stock management
vi_VN: Cho phép quản lý kho hàng

en: Enable store notice
vi_VN: Bật thông báo của cửa hàng

en: Enable table usage
vi_VN: Bật sử dụng bảng

en: Enable tax rates and calculations
vi_VN: Bật thuế và tính thuế

en: Enable taxes
vi_VN: Kích hoạt thuế

en: Enable the in-page translator where available. {{a}}Learn more{{/a}}
vi_VN: Kích hoạt tính năng phiên dịch trong trang khi sẵn có. {{a}}Tìm hiểu thêm{{/a}}

en: Enable the legacy REST API
vi_VN: Bật legacy REST API

en: Enable the shipping calculator on the cart page
vi_VN: Cho phép tính phí giao nhận trên trang giỏ hàng

en: Enable the use of coupon codes
vi_VN: Cho phép sử dụng mã giảm giá

en: Enable this email notification
vi_VN: Bật thông báo qua email

en: Enable this if you want this attribute to have product archives in your store.
vi_VN: Kích hoạt tính năng này nếu bạn muốn thuộc tính này có lưu trữ sản phẩm trong cửa hàng của bạn.

en: Enable this option if a product is not shipped or there is no shipping cost
vi_VN: Bật tùy chọn này nếu sản phẩm không được giao hàng hoặc không có chi phí giao hàng

en: Enable this option if access is given to a downloadable file upon purchase of a product
vi_VN: Bật tùy chọn này nếu được truy cập tới một tập tin có thể tải xuống khi mua một sản phẩm

en: Enable this option to enable stock management at variation level
vi_VN: Bật lựa chọn này để kích hoạt quản lý kho hàng theo chủng loại.

en: Enable this option to grant access to downloads when orders are "processing", rather than "completed".
vi_VN: Bật tùy chọn này để cấp quyền truy cập để tải xuống khi đơn đặt hàng được "xử lý", chứ không phải là "hoàn thành".

en: Enable this to include only an excerpt of your content. Users will need to visit your site to view the full content.
vi_VN: Bật tính năng này để chỉ hiện một đoạn trích nội dung của bạn. Độc giả sẽ cần phải truy cập trang blog của bạn để xem toàn bộ nội dung.

en: Enable threaded (nested) comments %s levels deep
vi_VN: Dùng chức năng chia lớp phản hồi với %s lớp trả lời.

en: Enable threaded (nested) comments up to {{number /}} levels deep
vi_VN: Bật chế độ chú thích lồng nhau tới {{number /}} lớp

en: Enable tracking
vi_VN: Tra cứu đơn hàng

en: Enable usage tracking and help improve WooCommerce
vi_VN: Mở chức năng theo dõi sử dụng và giúp cải thiện WooCommerce

en: Enable/Disable
vi_VN: Bật/Tắt

en: Enable/Disable Wide/Full Alignments.
vi_VN: Bật/Tắt Căn chỉnh Rộng/Đầy đủ.

en: Enable/Disable attribute archives.
vi_VN: Bật/Tắt thuộc tính lưu trữ.

en: Enable/disable layouts support in container blocks.
vi_VN: Bật/tắt hỗ trợ bố cục trong vùng chứa khối.

en: Enabled
vi_VN: Đã kích hoạt

en: Enabled comment "Likes"
vi_VN: Bật bình luận "Lượt Thích"

en: Enabled date in Related Posts
vi_VN: Hiện ngày trong Bài Viết Liên Quan

en: Enabled emailing admin when a comment is received
vi_VN: Bật nhắc email quản trị viên khi có một bình luận mới

en: Enabled emailing admin when a comment requires moderation
vi_VN: Bật nhắc email quản trị viên khi một bình luận cần được duyệt

en: Enabled emailing admin whenever a post is reblogged
vi_VN: Bật nhắc email khi một bài viết được đăng lại

en: Enabled emailing admin whenever somebody follows the site
vi_VN: Bật nhắc email quản trị viên khi ai đó theo dõi blog

en: Enabled headline in Related Posts
vi_VN: Hiện tiêu đề Bài viết liên quan

en: Enabled showing the Reblog button
vi_VN: Hiện nút Đăng lại

en: Enabled.
vi_VN: Kích hoạt.

en: Enables WooCommerce Analytics
vi_VN: Cho phép Phân tích WooCommerce

en: Enables custom line height.
vi_VN: Bật tùy chỉnh khoảng cách dòng.

en: Enables custom spacing.
vi_VN: Bật tùy chỉnh khoảng cách.

en: Enables custom units.
vi_VN: Bật tùy chỉnh đơn vị.

en: Enabling Accessibility Mode, via Screen Options, allows you to use Add and Edit buttons instead of using drag and drop.
vi_VN: Bật Chế Độ Truy Cập Thân Thiện, tại Tùy Chọn Màn Hình, cho phép bạn sử dụng các nút Thêm Mới và Biên Tập thay vì sử dụng kéo và thả.

en: Encoding
vi_VN: Mã hóa

en: Encoding for pages and feeds
vi_VN: Bảng mã cho trang và dòng thông tin

en: Encourage your community by giving readers the ability to show appreciation for one another's comments.
vi_VN: Khuyến khích cộng đồng của bạn bằng cách cho độc giả khả năng thể hiện sự đánh giá cao đối với nhận xét của nhau.

en: End Date
vi_VN: Ngày kết thúc

en: End Date…
vi_VN: Ngày Kết Thúc…

en: End date of sale price, as GMT.
vi_VN: Ngày kết thúc giảm giá, theo GMT.

en: End date of sale price, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày kết thúc giá ưu đãi, theo múi giờ của trang web.

en: End date of sale price.
vi_VN: Ngày kết thúc giảm giá.

en: End date:
vi_VN: Ngày kết thúc:

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Add payment method" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Thanh toán &rarr; Thêm hình thức thanh toán".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Order received" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Thanh toán &rarr; Đơn hàng đã nhận".

en: Endpoint for the "Checkout &rarr; Pay" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối trang "Thanh toán".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Addresses" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Tải khoản &rarr; Địa chỉ".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Downloads" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối cho trang "Tài khoản của tôi &rarr; Tải xuống".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Edit account" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Tài khoản của tôi &rarr; Sửa tài khoản".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Lost password" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối của trang "Tài khoản của tôi &rarr; Quên mật khẩu".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Orders" page.
vi_VN: Điểm cuối kết nối cho trang "Tài khoản của tôi &rarr; Đặt hàng".

en: Endpoint for the "My account &rarr; Payment methods" page.
vi_VN: Trang "Tài khoản &rarr; Hình thức thanh toán".

en: Endpoint for the "My account &rarr; View order" page.
vi_VN: Trang "Tài khoản &rarr; Xem đơn hàng".

en: Endpoint for the delete payment method page.
vi_VN: Trang hình thức thanh toán đã xoá.

en: Endpoint for the setting a default payment method page.
vi_VN: Endpoint cho trang cài đặt phương thức thanh toán mặc định.

en: Endpoint for the triggering logout. You can add this to your menus via a custom link: yoursite.com/?customer-logout=true
vi_VN: Điểm cuối kết nối để kích hoạt đăng xuất. Bạn có thể thêm nó vào menu của bạn thông qua một liên kết tùy chỉnh: yoursite.com/?customer-logout=true

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions during the checkout process. They should be unique.
vi_VN: Điểm cuối kết nối được gắn vào URL trang web của bạn để xử lý các hành động cụ trong quá trình thanh toán. Điểm cuối kết nối phải là duy nhất.

en: Endpoints are appended to your page URLs to handle specific actions on the accounts pages. They should be unique and can be left blank to disable the endpoint.
vi_VN: Điểm kết thúc là đường dẫn thêm vào liên kết URL để thực hiện một hành động đặc biệt. Chúng không nên trùng nhau và có thể bỏ trống để tắt chức năng điểm kết thúc.

en: English
vi_VN: Tiếng Anh

en: Enhance speed and security with %1$sJetpack%2$s
vi_VN: Tăng cường tốc độ và bảo mật với %1$sJetpack%2$s

en: Enlarge image
vi_VN: Hình ảnh phóng to

en: Enlarge image: %s
vi_VN: Hình ảnh phóng to: %s

en: Ensure result set excludes comments assigned to specific user IDs. Requires authorization.
vi_VN: Đảm bảo rằng kết quả đã loại bỏ những bình luận của một số người dùng nhất định. Yêu cầu xác minh tài khoản.

en: Ensure result set excludes posts assigned to specific authors.
vi_VN: Đảm bảo rẵng đã loại bỏ khỏi kết quả những bài viết của một tác giả cụ thể.

en: Ensure result set excludes specific IDs.
vi_VN: Chắc chắn kết quả loại trừ những ID cố định.

en: Ensure result set excludes specific parent IDs.
vi_VN: Đảm bảo rằng kết quả đã loại bỏ những IDs cha được chọn.

en: Enter Phone Number
vi_VN: Ghi Số Điện Thoại

en: Enter a URL
vi_VN: Nhập URL

en: Enter a URL to scan
vi_VN: Điền địa chỉ URL để quét

en: Enter a YouTube URL:
vi_VN: Nhập URL YouTube:

en: Enter a cost (excl. tax) or sum, e.g. <code>10.00 * [qty]</code>.
vi_VN: Nhập giá (chưa bao gồm thuế) hoặc tổng, ví dụ. <code>10.00 * [qty]</code>.

en: Enter a custom base to use. A base must be set or WordPress will use default instead.
vi_VN: Nhập một mặc định riêng để sử dụng. Mặc định riêng cần được thiết lập trong WordPress nếu không WordPress sẽ dùng mặc định của WordPress.

en: Enter a description
vi_VN: Mô tả

en: Enter a description of the image
vi_VN: Điền mô tả của ảnh

en: Enter a different address
vi_VN: Điền một địa chỉ khác

en: Enter a fixed amount or percentage to apply as a fee.
vi_VN: Nhập một số tiền cố định hoặc theo phần trăm để làm chi phí.

en: Enter a link URL or click above for presets.
vi_VN: Nhập vào 1 liên kết URL hoặc click phía trên để cài đặt trước.

en: Enter a name for the new attribute term:
vi_VN: Nhập tên cho thuộc tính mới:

en: Enter a name for this tax rate.
vi_VN: Nhập tên cho mức thuế suất này.

en: Enter a new password below.
vi_VN: Nhập mật khẩu mới bên dưới.

en: Enter a password instead
vi_VN: Đăng nhập bằng mật khẩu

en: Enter a tax rate (percentage) to 4 decimal places.
vi_VN: Nhập một mức thuế suất (tỷ lệ phần trăm) đến 4 chữ số thập phân.

en: Enter a username of your choice.
vi_VN: Chọn tên tài khoản mà bạn thích.

en: Enter a username or email address.
vi_VN: Nhập tên người dùng hoặc địa chỉ e-mail.

en: Enter a value
vi_VN: Nhập giá trị

en: Enter a value (fixed or %)
vi_VN: Nhập giá trị (giá trị cố định hoặc %)

en: Enter an API Key
vi_VN: Nhập API Key

en: Enter an optional description for this variation.
vi_VN: Điền vào mô tả (không bắt buộc) cho lựa chọn này.

en: Enter an optional note to send the customer after purchase.
vi_VN: Nhập ghi chú tùy chọn để gửi cho khách hàng sau khi mua hàng.

en: Enter attachment ID or URL to an image
vi_VN: Điền ID hoặc đường dẫn hình ảnh

en: Enter credentials
vi_VN: Nhập thông tin đăng nhập

en: Enter desktop preview mode
vi_VN: Xem thử theo chế độ máy tính bàn

en: Enter mobile preview mode
vi_VN: Xem thử theo chế độ máy điện thoại

en: Enter new
vi_VN: Nhập mới

en: Enter price (%s)
vi_VN: Nhập giá (%s)

en: Enter recipients (comma separated) for this email. Defaults to %s.
vi_VN: Nhập email người nhận, cách nhau bởi dấu phẩy. Mặc định là %s.

en: Enter recipients (comma separated) that will receive this notification.
vi_VN: Nhập người nhận (cách nhau bởi dấu phẩy) là người sẽ nhận thông báo này.

en: Enter sale price (%s)
vi_VN: Nhập giá khuyến mãi (%s)

en: Enter some descriptive keywords to get started
vi_VN: Nhập một vài từ khóa mô tả để bắt đầu

en: Enter some text, or some attributes by pipe (|) separating values.
vi_VN: Nhập một vài chữ hoặc một vài thuộc tính, mỗi giá trị phân cách bởi dấu gạch đứng (|)

en: Enter tablet preview mode
vi_VN: Xem thử theo chế độ máy tính bản

en: Enter the RSS feed URL here:
vi_VN: Nhập đường dẫn của RSS:

en: Enter the URL
vi_VN: Điền đường dẫn

en: Enter the URL of the image
vi_VN: Điền đường dẫn của ảnh

en: Enter the action that will trigger this webhook.
vi_VN: Nhập thao tác để kích hoạt webhook này.

en: Enter the code from the text message we sent you.
vi_VN: Nhập mã trong tin nhắn chúng tôi gửi cho bạn.

en: Enter the code you receive via SMS:
vi_VN: Điền mã bạn nhận được qua tin nhắn SMS:

en: Enter the destination URL
vi_VN: Nhập địa chỉ đích

en: Enter the email address of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
vi_VN: Nhập địa chỉ email một người sử dụng trong mạng lưới để mời họ tới trang mạng này. Người đó sẽ nhận được một email để xác nhận lời mời.

en: Enter the email address or username of an existing user on this network to invite them to this site. That person will be sent an email asking them to confirm the invite.
vi_VN: Nhập địa chỉ email hoặc tên một người dùng trong mạng lưới để mời họ tới trang mạng này. Người đó sẽ nhận được một email để xác nhận lời mời.

en: Enter the external URL to the product.
vi_VN: Nhập URL bên ngoài cho sản phẩm.

en: Enter the number of days before a download link expires, or leave blank.
vi_VN: Nhập số ngày trước khi một liên kết tải xuống hết hạn, hoặc để trống.

en: Enter the password you would like to use for all protected entries here:
vi_VN: Nhập mật khẩu bạn muốn sử dụng để bảo vệ bài viết:

en: Enter title here
vi_VN: Nhập tiêu đề vào đây

en: Enter up to 10 WordPress.com usernames or email addresses at a time.
vi_VN: Nhập tối đa 10 người dùng WordPress.com hoặc địa chỉ email.

en: Enter your LiveJournal username and password below so we can connect to your account:
vi_VN: Nhập tài khoản LiveJournal của bạn vào dưới đây để WordPress có thể truy cập vào tài khoản của bạn:

en: Enter your PayPal API credentials to process refunds via PayPal. Learn how to access your <a href="%s">PayPal API Credentials</a>.
vi_VN: Nhập thông tin API của Paypal để tự động hoàn tiền qua PayPal. Xem thêm về <a href="%s">thông tin PayPal API</a>.

en: Enter your address to view shipping options.
vi_VN: Nhập địa chỉ của bạn để xem các tùy chọn vận chuyển

en: Enter your billing information
vi_VN: Điền thông tin thanh toán của bạn

en: Enter your comment here...
vi_VN: Nhập bình luận ở đây...

en: Enter your email address
vi_VN: Nhập địa chỉ email

en: Enter your name as it's written on the card
vi_VN: Được viết trên bề mặt thẻ

en: Enter your new password below or generate one.
vi_VN: Nhập mật khẩu mới của bạn bên dưới hoặc tạo một mật khẩu.

en: Enter your new password below.
vi_VN: Nhập mật khẩu mới của bạn dưới đây.

en: Enter your password to view comments.
vi_VN: Nhập mật khẩu để xem bình luận.

en: Enter/remove an API key.
vi_VN: Thêm/Gỡ API key

en: Entering your billing information helps us prevent fraud.
vi_VN: Nhập thông tin thanh toán của bạn giúp chúng tôi ngăn chặn gian lận.

en: Entertainment
vi_VN: Giải trí

en: Entries feed
vi_VN: RSS bài viết

en: Entries from any RSS or Atom feed
vi_VN: Nhập vào bài viết từ dòng thông tin RSS hoặc ATOM

en: Entries from any RSS or Atom feed.
vi_VN: Tin bài từ các nguồn RSS và Atom.

en: Entries in dependencies array must be either strings or arrays with an id key.
vi_VN: Các mục trong mảng phụ thuộc phải là chuỗi hoặc mảng có khóa id.

en: Environment type
vi_VN: Loại môi trường

en: Equatorial Guinea
vi_VN: Guinea Xích đạo

en: Erase Personal Data
vi_VN: Xóa dữ liệu cá nhân

en: Erase personal data
vi_VN: Xóa dữ liệu cá nhân

en: Erase personal data list
vi_VN: Xóa danh sách dữ liệu cá nhân

en: Erase personal data list navigation
vi_VN: Xóa điều hướng danh sách dữ liệu cá nhân

en: Eraser index cannot be less than one.
vi_VN: Chỉ mục xóa không thể nhỏ hơn một.

en: Eraser index is out of range.
vi_VN: Chỉ số xóa nằm ngoài phạm vi.

en: Erasing data...
vi_VN: Đang xoá dữ liệu...

en: Erasure completed.
vi_VN: Hoàn thành xóa.

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error 404
vi_VN: Lỗi 404 - Không tìm thấy

en: Error Details
vi_VN: Thông tin lỗi

en: Error Details: %s
vi_VN: Thông tin lỗi: %s

en: Error connecting to API.
vi_VN: Lỗi kết nối API.

en: Error creating new user.
vi_VN: Lỗi khi tạo người dùng.

en: Error decoding the font collection JSON file contents.
vi_VN: Lỗi giải mã nội dung tệp JSON của bộ sưu tập phông chữ.

en: Error decoding the font collection data from the HTTP response JSON.
vi_VN: Lỗi giải mã dữ liệu bộ sưu tập phông chữ từ JSON trong phản hồi HTTP.

en: Error fetching the font collection data from "%s".
vi_VN: Lỗi khi lấy dữ liệu bộ sưu tập phông chữ từ “%s”.

en: Error getting remote image %s.
vi_VN: Lỗi khi lấy hình ảnh %s.

en: Error in deleting the attachment.
vi_VN: Đã xảy ra lỗi khi xóa file đính kèm

en: Error in deleting the item.
vi_VN: Lỗi xảy ra khi đang xóa mục.

en: Error in displaying the widget settings form.
vi_VN: Lỗi hiển thị mẫu cài đặt cho widget.

en: Error in moving the item to Trash.
vi_VN: Lỗi xảy ra khi đang di chuyển mục vào Thùng rác.

en: Error in moving to Trash.
vi_VN: Gặp lỗi khi bỏ vào thùng rác.

en: Error in restoring from Trash.
vi_VN: Gặp lỗi khi lấy lại từ thùng rác.

en: Error in restoring the item from Trash.
vi_VN: Lỗi xảy ra khi đang khôi phục mục từ Thùng rác.

en: Error messages can contain sensitive information about your store environment. These should be hidden from untrusted visitors.
vi_VN: Thông báo lỗi có thể chứa thông tin nhạy cảm về cửa hàng của bạn. Những thông tin đó nên được ẩn đi khỏi những khách hàng không đáng tin cậy.

en: Error messages should not be shown to visitors.
vi_VN: Thông báo lỗi không nên được hiển thị với khách ghé thăm.

en: Error not caused by a plugin or theme.
vi_VN: Lỗi không phải do plugin hoặc giao diện.

en: Error occurred on a non-protected endpoint.
vi_VN: Lỗi xảy ra trên một endpoint không được bảo vệ.

en: Error posting.
vi_VN: Lỗi đăng.

en: Error processing action %1$s: %2$s
vi_VN: Lỗi xử lý hành động %1$s: %2$s

en: Error processing checkout. Please try again.
vi_VN: Đã có lỗi xảy ra trong quá trình thanh toán. Vui lòng thử lại.

en: Error processing refund. Please try again.
vi_VN: Thực hiện hoàn tiền xảy ra lỗi. Hãy thử lại.

en: Error reconnecting to the database
vi_VN: Lỗi kết nối với cơ sở dữ liệu

en: Error saving action: %s
vi_VN: Lỗi lưu hành động: %s

en: Error saving media file.
vi_VN: Lỗi lưu tập tin đa phương tiện

en: Error when decoding a JSON file at path %1$s: %2$s
vi_VN: Lỗi khi giải mã tập tin JSON tại đường dẫn %1$s: %2$s

en: Error while adding the category. Please try again later.
vi_VN: Có lỗi khi thêm chuyên mục. Hãy thử lại sau.

en: Error while saving the new email address. Please try again.
vi_VN: Xảy ra lỗi trong khi lưu địa chỉ email mới. Vui lòng thử lại.

en: Error while saving the scaled image. Please reload the page and try again.
vi_VN: Gặp lỗi, hãy làm mới trang này và thử lại.

en: Error while saving.
vi_VN: Lỗi khi lưu các thay đổi.

en: Error!
vi_VN: Lỗi!

en: Error:
vi_VN: Lỗi:

en: Error: %1$s (%2$s)
vi_VN: Lỗi: %1$s (%2$s)

en: Error: %s
vi_VN: Lỗi: %s

en: Error: %s.
vi_VN: Lỗi : %s.

en: Error: Delivery URL cannot be reached: %s
vi_VN: Lỗi: Địa chỉ URL nhận không thể mở được: %s

en: Error: Delivery URL returned response code: %s
vi_VN: Lỗi: Địa chỉ URL trả về không thể mở được: %s

en: Error: [%1$s] %2$s
vi_VN: Lỗi: [%1$s] %2$s

en: Error: could not find an RSS or ATOM feed at that URL.
vi_VN: Lỗi: không tìm thấy dòng thông tin RSS hay ATOM tại đường dẫn đó.

en: Error: non-existing attribute ID.
vi_VN: Lỗi: ID thuộc tính không tồn tại.

en: Error: please enter a valid email address.
vi_VN: <strong>Lỗi</strong>: vui lòng nhập địa chỉ email.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
vi_VN: Lỗi: xin vui lòng điền các ô được yêu cầu (tên, email).

en: Estonian
vi_VN: Tiếng Estonia

en: Europe
vi_VN: Châu Âu

en: Europe zone = Any country in Europe = Flat rate shipping
vi_VN: Khu vực Châu Âu = Bất kỳ quốc gia trong Châu Âu = Phí giao hàng cùng mức

en: European data protection law requires data about European residents which is transferred outside the European Union to be safeguarded to the same standards as if the data was in Europe. So in addition to listing where data goes, you should describe how you ensure that these standards are met either by yourself or by your third party providers, whether that is through an agreement such as Privacy Shield, model clauses in your contracts, or binding corporate rules.
vi_VN: Luật bảo vệ dữ liệu của châu Âu yêu cầu dữ liệu về các cư dân châu Âu được chuyển ra ngoài Liên minh châu Âu để được bảo vệ theo các tiêu chuẩn giống như dữ liệu ở châu Âu. Vì vậy, ngoài việc liệt kê dữ liệu, bạn nên mô tả cách bạn đảm bảo rằng các tiêu chuẩn này được bạn hoặc nhà cung cấp bên thứ ba đáp ứng, cho dù đó là thông qua thỏa thuận như Privacy Shield, điều khoản mẫu trong hợp đồng của bạn hoặc quy tắc.

en: Event schedule does not exist.
vi_VN: Lịch cho sự kiện không tồn tại.

en: Event timestamp must be a valid Unix timestamp.
vi_VN: Dấu thời gian sự kiện phải là dấu thời gian Unix hợp lệ.

[ctx: Events and News dashboard widget]
en: https://wordpress.org/news/
vi_VN: https://vi.wordpress.org/news/

en: Every %d minutes
vi_VN: Mỗi %d phút

en: Every %s
vi_VN: Mỗi %s

en: Every 15 Days
vi_VN: Mỗi 15 ngày

en: Every minute
vi_VN: Mỗi phút

en: Everyone can view this list
vi_VN: Ai cũng có thể xem danh sách này

en: Everyone needs a backup plan.
vi_VN: Ai cũng cần gói dịch vụ sao lưu dữ liệu

en: Everything comes with a price tag these days. Please add a your product price.
vi_VN: Ngày nay mọi thứ đều có giá của nó. Hãy thêm giá sản phẩm của bạn.

en: Everything is running smoothly here.
vi_VN: Mọi thứ đều hoạt động tốt.

en: Everything you write is solid gold.
vi_VN: Tất cả những gì bạn viết đều tuyệt vời.

en: Everywhere
vi_VN: Mọi nơi

en: Example
vi_VN: Ví dụ

en: Example:
vi_VN: Ví dụ:

en: Example: <code>https://wordpress.org/</code> &#8212; do not forget the <code>https://</code>
vi_VN: Ví dụ: <code>https://wordpress.org/</code> &#8212; đừng quên <code>https://</code>

en: Example: Nifty blogging software
vi_VN: Ví dụ: Trang chủ của storyteller Nguyễn

en: Excerpt
vi_VN: Tóm tắt

en: Excerpt for the post, as it exists in the database.
vi_VN: Tóm tắt của bài viết, như có sẵn trong cơ sở dữ liệu.

en: Excerpts are optional hand-crafted summaries of your content that can be used in your theme. <a href="%s">Learn more about manual excerpts</a>.
vi_VN: Mô tả ngắn là một đoạn mô tả về nội dung mà bạn tự nhập bằng tay, có thể được sử dụng để hiển thị trong giao diện của bạn. <a href="%s">Xem thêm về mô tả ngắn</a>.

en: Exclude categories
vi_VN: Loại trừ các danh mục

en: Exclude products
vi_VN: Loại trừ sản phẩm

en: Exclude sale items
vi_VN: Không bao gồm sản phẩm đang giảm giá

en: Exclude:
vi_VN: Ngoại trừ:

en: Excluding selected countries
vi_VN: Loại trừ những quốc gia

en: Excluding tax
vi_VN: Không bao gồm thuế

en: Executed before Multisite is loaded.
vi_VN: Đã thực thi trước khi Đa Mạng được tải.

en: Existing products that match by ID or SKU will be updated. Products that do not exist will be skipped.
vi_VN: Sản phẩm đã có khớp ID hoặc mã sản phẩm sẽ được cập nhật. Sản phẩm không tồn tại sẽ được bỏ qua.

en: Exit Fullscreen
vi_VN: Thoát chế độ toàn màn hình

en: Exit Recovery Mode
vi_VN: Thoát khỏi chế độ khôi phục

en: Exit recovery mode link expired.
vi_VN: Liên kết khôi phục đã hết hạn.

en: Expand
vi_VN: Mở rộng

en: Expand all
vi_VN: Mở rộng tất cả

en: Expand search field
vi_VN: Mở rộng trường tìm kiếm

en: Expand this bar
vi_VN: Hiện menu

en: Expected an array describing the exporter at index %s.
vi_VN: Mảng mô tả trình xuất dữ liệu dự kiến tại chỉ số %s.

en: Expected data array in response array from exporter: %s.
vi_VN: Mảng dữ liệu dự kiến trong mảng trả về từ trình xuất dữ liệu: %s.

en: Expected data in response array from exporter: %s.
vi_VN: Dữ liệu dự kiến trong mảng trả về từ trình xuất dữ liệu: %s.

en: Expected done (boolean) in response array from exporter: %s.
vi_VN: Dự kiến hoàn tất (boolean) trong mảng trả về từ trình xuất dữ liệu: %s.

en: Expected done flag in response array from %1$s eraser (index %2$d).
vi_VN: Đánh dấu hoàn tất từ mảng trả về từ %1$s bộ xóa (chỉ số %2$d).

en: Expected response as an array from exporter: %s.
vi_VN: Phản hồi dự kiến ở dạng mảng từ trình xuất dữ liệu: %s.

en: Expected string to start with script tag (without attributes) and end with script tag, with optional whitespace.
vi_VN: Chuỗi dự kiến bắt đầu bằng thẻ script (không có thuộc tính) và kết thúc bằng thẻ script, với khoảng trắng tùy chọn.

en: Experimental settings
vi_VN: Cài đặt thử nghiệm

en: Experiments
vi_VN: Thử nghiệm

en: Experiments Settings
vi_VN: Cài đặt thử nghiệm

en: Expiration
vi_VN: Hết hạn

en: Expired
vi_VN: Đã hết hạn

en: Expired :(
vi_VN: Đã hết hạn :(

en: Expired transients
vi_VN: Bộ nhớ đệm tạm thời đã hết hạn

en: Expires
vi_VN: Hết hiệu lực

en: Expires on:
vi_VN: Hết hạn vào:

en: Expiring Soon
vi_VN: Sắp hết hạn

en: Expiring soon!
vi_VN: Sắp hết hạn!

en: Expiry (MM/YY)
vi_VN: Ngày hết hạn (MM/YY)

en: Expiry Date
vi_VN: Ngày hết hạn

en: Expiry date
vi_VN: Ngày hết hạn

en: Explore
vi_VN: Khám phá

en: Explore Plugins
vi_VN: Khám phá plugin

en: Explore more endings
vi_VN: Tên miền khác

en: Explore plugins
vi_VN: Khám phá plugin

en: Explore settings to improve your site's performance. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Khám phá cài đặt để cải thiện hiệu suất blog. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Explore tools to build your audience, market your site, and engage your visitors.
vi_VN: Khám phá công cụ xây dựng độc giả và tăng tương tác.

en: Explore tools to earn money with your site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Khám phá công cụ kiếm tiền cho blog của bạn. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Export
vi_VN: Xuất dữ liệu

en: Export &#8220;%s&#8221; as JSON
vi_VN: Xuất &#8220;%s&#8221; ra JSON

en: Export CSV
vi_VN: Xuất CSV

en: Export Content
vi_VN: Xuất dữ liệu

en: Export Personal Data
vi_VN: Xuất dữ liệu cá nhân

en: Export Products
vi_VN: Xuất sản phẩm

en: Export all
vi_VN: Xuất hết

en: Export all (or specific) text content (pages, posts, feedback) from your site.
vi_VN: Xuất hết (hoặc chọn riêng lẻ) nội dung trang, bài viết, đánh giá từ blog của bạn.

en: Export all categories
vi_VN: Xuất toàn bộ danh mục

en: Export all columns
vi_VN: Xuất tất cả các cột

en: Export all products
vi_VN: Xuất tất cả sản phẩm

en: Export as JSON
vi_VN: Xuất dưới dạng JSON

en: Export content
vi_VN: Xuất nội dung

en: Export content first
vi_VN: Đầu tiên hãy xuất nội dung ra

en: Export custom meta?
vi_VN: Xuất các thẻ meta tùy chỉnh?

en: Export media library
vi_VN: Xuất thư viện media

en: Export personal data list
vi_VN: Xuất ra danh sách dữ liệu cá nhân

en: Export personal data list navigation
vi_VN: Xuất ra điều hướng danh sách dữ liệu cá nhân

en: Export products to a CSV file
vi_VN: Xuất các sản phẩm ra tập tin CSV

en: Export selected content
vi_VN: Xuất nội dung đã chọn

en: Exporter array at index %s does not include a friendly name.
vi_VN: Mảng xuất ở chỉ số %s có tên lạ

en: Exporter callback is not a valid callback: %s.
vi_VN: Callback trình xuất dữ liệu không phải là một callback hợp lệ: %s.

en: Exporter does not include a callback: %s.
vi_VN: Trình xuất dữ liệu không bao gồm callback: %s.

en: Exporter index cannot be negative.
vi_VN: Chỉ số xuất dữ liệu không được âm

en: Exporting…
vi_VN: Đang xuất…

en: Express yourself. Start a blog.
vi_VN: Hãy biểu lộ cảm xúc của bạn bằng cách bắt đầu trang blog.

en: Extended view
vi_VN: Mở rộng

en: Extension's name - this will be used to ensure the data in the request is routed appropriately.
vi_VN: Tên của phần mở rộng - điều này sẽ được sử dụng để đảm bảo dữ liệu trong yêu cầu được định tuyến phù hợp.

en: Extensions
vi_VN: Mở rộng

en: Extensions %s
vi_VN: Phần mở rộng %s

en: External URL
vi_VN: URL ngoài

en: External object cache.
vi_VN: Lưu trữ đối tượng ngoại lai.

en: External product
vi_VN: Sản phẩm bên ngoài

en: External products cannot be backordered.
vi_VN: Không thể đặt hàng lại sản phẩm liên kết.

en: External products cannot be stock managed.
vi_VN: Không thể quản lý kho hàng với sản phẩm bên ngoài.

en: External/Affiliate product
vi_VN: Sản phẩm bên ngoài / liên kết

en: Extra CSS class to assign to the sidebar in the Widgets interface.
vi_VN: CSS class bổ sung cho cột bên trong giao diện widget.

en: F j, Y
vi_VN: j F, Y

en: F j, Y g:i a
vi_VN: j F, Y g:i a

en: FAILED: %s
vi_VN: THẤT BẠI: %s

en: FAILED: WordPress failed to update to %s
vi_VN: THẤT BẠI: WordPress phiên bản %s chưa được cập nhật

en: FAQs
vi_VN: FAQ

en: Facebook Page Plugin
vi_VN: Gói mở rộng trang Facebook

en: Facebook icon
vi_VN: Biểu tượng Facebook

en: Facebook:
vi_VN: Facebook

en: Failed
vi_VN: Thất bại

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Không thành công <span class="count">(%s)</span>

en: Failed order
vi_VN: Đơn hàng không thành công

en: Failed orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
vi_VN: Đơn hàng thất bại là đơn hàng chưa thanh toán hoặc khách hàng quên mất. Chúng sẽ được chuyển đến thùng rác sau một thời gian chỉ định.

en: Failed to add card.
vi_VN: Thêm thẻ thanh toán thất bại.

en: Failed to connect to Akismet.
vi_VN: Kết nối thật bại đến Akismet.

en: Failed to create post.
vi_VN: Không lưu được bài viết.

en: Failed to delete the page.
vi_VN: Bạn không có quyền xóa trang.

en: Failed to download the MaxMind database.
vi_VN: Thất bại trong việc tải xuống cơ sở dữ liệu của MaxMind.

en: Failed to exit recovery mode. Please try again later.
vi_VN: Không thể thoát chế độ khôi phục. Vui lòng thử lại sau.

en: Failed to import %s product | Failed to import %s products
vi_VN[0]: Không thể nhập %s sản phẩm vào

en: Failed to post comment on post ID %1$s. %2$s
vi_VN: Đăng bình luận thất bại lên bài viết ID %1$s. %2$s

en: Failed to post comment on post ID %s. %s
vi_VN: Đăng bình luận thất bại lên bài viết ID %s. %s

en: Failed to post comment.
vi_VN: Đăng bình luận thất bại.

en: Failed to retrieve comment bodies from LiveJournal. Please try again soon.
vi_VN: Không lấy được phản hồi từ LiveJournal. Hãy thử lại sau.

en: Failed to retrieve comment meta information from LiveJournal. Please try again soon.
vi_VN: Không lấy được dữ liệu kèm của phản hồi từ LiveJournal. Hãy thử lại sau.

en: Failed to store the error.
vi_VN: Không thể lưu trữ lỗi.

en: Failed to update coupon
vi_VN: Cập nhật mã ưu đãi không thành công

en: Failed to write file to disk.
vi_VN: Không ghi được tập tin lên đĩa cứng.

en: Failed to write request to temporary file.
vi_VN: Không thể lưu yêu cầu vào tập tin tạm thời.

en: Falkland Islands
vi_VN: Quần đảo Falkland

en: Familiarize yourself with WordPress
vi_VN: Làm quen với WordPress

en: Faroe Islands
vi_VN: Quần đảo Faroe

en: Fashion Designer
vi_VN: Thiết kế thời trang

en: Fashion, apparel, and accessories
vi_VN: Thời trang, may mặc & phụ kiện

en: Fast, highly relevant results in any language
vi_VN: Kết quả nhanh, chính xác với mọi ngôn ngữ

en: Favorite already exists
vi_VN: Yêu thích đã tồn tại

en: Favorite item not found
vi_VN: Không thấy mặt hàng yêu thích

en: Favorites
vi_VN: Yêu thích

en: Featured
vi_VN: Nổi bật

en: Featured Content
vi_VN: Nội dung nổi bật.

en: Featured Image
vi_VN: Ảnh minh họa

en: Featured Image Header
vi_VN: Ảnh bìa gợi ý

en: Featured Images
vi_VN: Ảnh minh họa

en: Featured Products
vi_VN: Sản phẩm nổi bật

en: Featured image
vi_VN: Ảnh nổi bật

en: Featured product.
vi_VN: Sản phẩm nổi bật.

en: Featured products
vi_VN: Sản phẩm nổi bật

en: Features
vi_VN: Tính năng

en: Features supported by this theme.
vi_VN: Tính năng được hỗ trợ bởi giao diện này.

en: Feb
vi_VN: Tháng Hai

en: February
vi_VN: Tháng Hai

[ctx: February abbreviation]
en: Feb
vi_VN: Th2

en: Fee
vi_VN: Phí

en: Fee has already been added.
vi_VN: Phí đã được thêm.

en: Fee lines data.
vi_VN: Dữ liệu về dòng phí.

en: Fee name
vi_VN: Tên phí

en: Fee name.
vi_VN: Tên lệ phí.

en: Fee tax class is required when fee is taxable.
vi_VN: Cần phải áp dụng loại thuế phí khi phí phải trả thuế.

en: Fee title is required
vi_VN: Cần bổ sung tên loại phí

en: Fee type
vi_VN: Loại phí

en: Feed for all posts filed under %s
vi_VN: Thông báo về mọi bài viết của %s

en: Feed settings
vi_VN: Feed

en: Feedback
vi_VN: Phản hồi

en: Feel free to reconnect again using the button below.
vi_VN: Vui lòng kết nối lại bằng nút bên dưới.

en: Fees & dimensions
vi_VN: Phí và kích thước

en: Fees:
vi_VN: Phí:

en: Field Label
vi_VN: Nhãn Trường

en: Field Type
vi_VN: Loại Trường

en: Fields
vi_VN: Các trường thông tin

en: Fields other than %s are not currently supported for sitemaps.
vi_VN: Các trường không phải %s không được hỗ trợ cho sơ đồ trang web.

en: Fields other than %s are not currently supported for the sitemap index.
vi_VN: Các trường không phải %s không được hỗ trợ cho chỉ mục sơ đồ trang web.

en: Fier
vi_VN: Gjirokastër

en: File
vi_VN: Tệp

en: File %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
vi_VN: File %1$s<strong>không dùng nữa</strong> từ phiên bản %2$s! Không có giải pháp nào thay thế.

en: File %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
vi_VN: Tệp %1$s is <strong>không dùng nữa</strong> kể từ phiên bản %2$s! Sử dụng %3$s để thay thế.

en: File %1$s must be used in %2$s.
vi_VN: Tệp %1$s phải được sử dụng trong %2$s.

en: File %d
vi_VN: Tập tin %d

en: File %s doesn't exist!
vi_VN: Tập tin %s không tồn tại!

en: File &#8220;%s&#8221; does not exist?
vi_VN: Tập tin &#8220;%s&#8221; không tồn tại?

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
vi_VN: Tập tin &#8220;%s&#8221; không phải là ảnh.

en: File Downloads
vi_VN: Lượt tải xuống

en: File ID.
vi_VN: ID Tập tin.

en: File Name
vi_VN: Tên tập tin

en: File Size
vi_VN: Dung lượng

en: File Type
vi_VN: Định dạng

en: File URL
vi_VN: Đến tập tin gốc

en: File URL.
vi_VN: Đến tập tin gốc

en: File URL:
vi_VN: URL:

en: File canceled.
vi_VN: Tập tin bị hủy bỏ.

en: File details.
vi_VN: Chi tiết tập tin.

en: File does not exist
vi_VN: File không tồn tại

en: File does not exist?
vi_VN: File không tồn tại?

en: File download method
vi_VN: Phương thức tải tập tin

en: File edited successfully.
vi_VN: Đã sửa tập tin thành công.

en: File is empty. Please upload something more substantial.
vi_VN: Tập tin rỗng. Hãy tải lên tập tin có nội dung.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your %1$s file or by %2$s being defined as smaller than %3$s in %1$s.
vi_VN: Tập tin trống. Hãy thử tải lại tập tin thêm lần nữa. Lỗi này có thể do quá trình tải tập tin bị vô hiệu hóa trong file %1$s hoặc bởi by %2$s được định nghĩa nhỏ hơn %3$s trong %1$s.

en: File is not an image.
vi_VN: Tập tin không phải là một hình ảnh

en: File name
vi_VN: Tên file

en: File name:
vi_VN: Tên tập tin:

en: File not found
vi_VN: Không tìm thấy tập tin.

en: File size:
vi_VN: Dung lượng:

en: File type does not meet security guidelines. Try another.
vi_VN: Kiểu tập tin không đáp ứng các quy định đảm bảo an toàn. Xin thử một kiểu khác.

en: File type:
vi_VN: Loại tập tin:

en: File upload settings
vi_VN: Thiết lập tải file

en: File uploads
vi_VN: Tải file

en: File was not found.
vi_VN: Không tìm thấy tập tin.

en: Filed under
vi_VN: Tập tin được lưu ở:

en: Files can be uploaded
vi_VN: File có thể tải lên

en: Filesystem Permissions
vi_VN: Quyền hệ thống tập tin

en: Filesystem error.
vi_VN: Lỗi hệ thống tập tin.

en: Filipino
vi_VN: Tiếng Philippin

en: Fill Screen
vi_VN: Cả màn hình

en: Fill in the Menu Name and click the Create Menu button to create your first menu.
vi_VN: Điền vào Tên menu và bấm nút Tạo menu để tạo menu đầu tiên của bạn.

en: Fill in your details below or click an icon to log in:
vi_VN: Điền thông tin vào ô dưới đây hoặc nhấn vào một biểu tượng để đăng nhập:

en: Filter
vi_VN: Lọc

en: Filter %s returned items with reserved names.
vi_VN: Lọc %s các mặt hàng trả lại với tên dành riêng.

en: Filter &#187;
vi_VN: Lọc &#187;

en: Filter Navigation Menu list
vi_VN: Danh sách lọc menu điều hướng

en: Filter Products by Attribute
vi_VN: Lọc sản phẩm bởi Thuộc tính

en: Filter Products by Price
vi_VN: Lọc sản phẩm bởi giá

en: Filter Products by Rating
vi_VN: Lọc sản phẩm theo bình chọn

en: Filter by
vi_VN: Lọc theo

en: Filter by IP address
vi_VN: Lọc theo địa chỉ IP

en: Filter by category
vi_VN: Lọc theo chuyên mục

en: Filter by comment type
vi_VN: Lọc theo loại bình luận

en: Filter by coupon
vi_VN: Lọc bởi mã ưu đãi

en: Filter by date
vi_VN: Lọc theo ngày

en: Filter by file
vi_VN: Lọc theo file

en: Filter by level
vi_VN: Lọc theo cấp độ

en: Filter by order
vi_VN: Lọc theo đơn hàng

en: Filter by post format
vi_VN: Lọc theo định dạng bài viết

en: Filter by price
vi_VN: Lọc theo giá

en: Filter by product
vi_VN: Lọc theo sản phẩm

en: Filter by product type
vi_VN: Lọc theo loại sản phẩm

en: Filter by registered customer
vi_VN: Lọc theo tài khoản khách hàng

en: Filter by source
vi_VN: Lọc theo nguồn hàng

en: Filter by stock status
vi_VN: Lọc theo trạng thái kho

en: Filter by type
vi_VN: Lọc theo loại

en: Filter by user
vi_VN: Lọc theo tài khoản

en: Filter comments list
vi_VN: Lọc danh sách bình luận

en: Filter coupons
vi_VN: Lọc mã ưu đãi

en: Filter erase personal data list
vi_VN: Bộ lọc xóa danh sách dữ liệu cá nhân

en: Filter events by type and date.
vi_VN: Lọc sự kiện theo loại và ngày.

en: Filter export personal data list
vi_VN: Bộ lọc xuất ra danh sách dữ liệu cá nhân

en: Filter items list
vi_VN: Lọc danh sách các mục

[ctx: Filter label for people list]
en: Email Followers
vi_VN: Người theo dõi qua email

[ctx: Filter label for people list]
en: Email Subscribers
vi_VN: Người theo dõi qua email

[ctx: Filter label for people list]
en: Followers
vi_VN: Người theo dõi

[ctx: Filter label for people list]
en: Team
vi_VN: Đội ngũ

[ctx: Filter label for plugins list]
en: Active
vi_VN: Kích hoạt

[ctx: Filter label for plugins list]
en: All
vi_VN: Tất cả

[ctx: Filter label for plugins list]
en: Inactive
vi_VN: Ngừng kích hoạt

[ctx: Filter label for plugins list]
en: Updates
vi_VN: Cập nhật

[ctx: Filter label for posts list]
en: Drafts
vi_VN: Nháp

[ctx: Filter label for posts list]
en: Published
vi_VN: Đã đăng

[ctx: Filter label for posts list]
en: Scheduled
vi_VN: Đã lên lịch

[ctx: Filter label for posts list]
en: Trashed
vi_VN: Đã xóa

en: Filter media
vi_VN: Lọc media

en: Filter media items list
vi_VN: Lọc danh sách các mục phương tiện

en: Filter orders
vi_VN: Lọc đơn hàng

en: Filter pages list
vi_VN: Lọc danh sách trang

en: Filter patterns list
vi_VN: Lọc danh sách mẫu

en: Filter posts list
vi_VN: Lọc danh sách bài đăng

en: Filter products
vi_VN: Lọc sản phẩm

en: Filter template parts list
vi_VN: Bộ lọc danh sách thành phần mẫu

en: Filter templates list
vi_VN: Lọc danh sách mẫu

en: Filter themes
vi_VN: Lọc giao diện

en: Filter themes (%s)
vi_VN: Lọc giao diện (%s)

en: Filter users list
vi_VN: Lọc danh sách thành viên

en: Filters
vi_VN: Bộ lọc

en: Final Step: Author Mapping
vi_VN: Bước cuối cùng: Tạo ánh xạ cho tác giả

en: Finance
vi_VN: Tài chính

en: Find Posts or Pages
vi_VN: Tìm Bài viết hoặc Trang

en: Find and replace
vi_VN: Tìm và thay thế

en: Find posts to follow
vi_VN: Tìm kiếm các bài viết để theo dõi

en: Find sites to follow
vi_VN: Tìm blog để theo dõi

en: Find the domain that defines you
vi_VN: Tìm kiếm tên miền miêu tả rõ bạn là ai

en: Finish
vi_VN: Hoàn thành

en: Finish set up
vi_VN: Hoàn tất cài đặt

en: Finish setting up your store
vi_VN: Hoàn tất cài đặt cửa hàng của bạn

en: Finish setup
vi_VN: Hoàn tất cài đặt

en: Finland
vi_VN: Phần Lan

en: Finnish
vi_VN: Tiếng Phần Lan

en: First Name
vi_VN: Tên

en: First Post | %s Posts
vi_VN[0]: Mốc bài viết

en: First name
vi_VN: Tên

en: First name for the user.
vi_VN: Tên người sử dụng.

en: First name.
vi_VN: Tên.

en: First page
vi_VN: Trang Tĩnh Đầu Tiên

en: First, create your WordPress.com account. Have an account? {{a}}Log in{{/a}}
vi_VN: Bạn cần tạo tài khoản WordPress.com. Đã có tài khoản? {{a}}Đăng nhập{{/a}}

en: Fit to Screen
vi_VN: Vừa màn hình

en: Five ways to monetize your site
vi_VN: Năm cách để kiếm tiền bằng trang web của bạn

en: Fixed
vi_VN: Cố định

en: Fixed Layout
vi_VN: Khung cố định

en: Fixed amount
vi_VN: Số lượng cố định

en: Fixed amount per product
vi_VN: Lượng cố định trên mỗi sản phẩm

en: Fixed cart discount
vi_VN: Giảm giá giỏ hàng cố định

en: Fixed product discount
vi_VN: Giảm giá sản phẩm cố định

en: Flagged as spam by %s
vi_VN: Đánh dấu là spam bởi %s

en: Flagged as spam by Akismet
vi_VN: Đánh dấu là spam bởi Akismet

en: Flat Rate
vi_VN: Tỉ lệ sàn

en: Flat rate
vi_VN: Đồng giá

en: Flat rate (legacy)
vi_VN: Đồng giá (legacy)

en: Flexible hosting
vi_VN: Hosting linh hoạt

en: Flickr Photos
vi_VN: Ảnh Flickr

en: Flickr RSS URL:
vi_VN: Đường dẫn RSS của Flickr:

en: Flip
vi_VN: Lật

en: Flip horizontal
vi_VN: Lật theo chiều ngang

en: Flip vertical
vi_VN: Lật theo chiều dọc

en: Fluid Layout
vi_VN: Khung dàn đều

en: Flush all logs
vi_VN: Xóa tất cả log

en: Flush permalinks
vi_VN: Khởi tạo lại liên kết

en: Focus shortcuts:
vi_VN: Các phím tắt tập trung:

en: Follow
vi_VN: Theo dõi

en: Follow conversation
vi_VN: Theo dõi thảo luận

en: Follow tag
vi_VN: Theo dõi thẻ này

en: Follow this search via RSS
vi_VN: Theo dõi tìm kiếm này thông qua RSS

en: Follow your favorite sites, save posts to read later, and get real-time notifications for likes and comments.
vi_VN: Theo dõi trang web yêu thích, lưu các bài đăng để đọc sau và nhận thông báo theo thời gian thực về lượt thích và bình luận.

en: Followed On
vi_VN: Ngày theo dõi

en: Followed Sites
vi_VN: Đang theo dõi

[ctx: Followed by post revision info]
en: From:
vi_VN: Từ:

[ctx: Followed by post revision info]
en: To:
vi_VN: Tới:

en: Follower
vi_VN: Người theo dõi

en: Followers
vi_VN: Người theo dõi

en: Following
vi_VN: Đang theo dõi

en: Following Since
vi_VN: Kể từ sau

en: Following all
vi_VN: Theo dõi tất cả

en: Following conversation
vi_VN: Đang theo dõi thảo luận

en: Following site
vi_VN: Đang theo dõi

en: Following tag
vi_VN: Thẻ đang theo dõi

en: Following.
vi_VN: Đang theo dõi.

en: Following...
vi_VN: Đang theo dõi...

en: Follows
vi_VN: Lượt theo dõi

en: Font
vi_VN: Font chữ

en: Font Face
vi_VN: Kiểu chữ

en: Font Faces
vi_VN: Các kiểu chữ

en: Font Families
vi_VN: Họ phông chữ

en: Font Family
vi_VN: Phông chữ

en: Font Size
vi_VN: Kích thước chữ

en: Font Sizes
vi_VN: Kích cỡ chữ

en: Font collection "%1$s" has missing or empty property: "%2$s".
vi_VN: Bộ sưu tập phông chữ “%1$s” thiếu thuộc tính hoặc có thuộc tính rỗng: “%2$s”.

en: Font collection "%s" not found.
vi_VN: Không tìm thấy bộ sưu tập phông chữ "%s".

en: Font collection JSON file is invalid or does not exist.
vi_VN: Tệp JSON của bộ sưu tập phông chữ không hợp lệ hoặc không tồn tại.

en: Font collection not found.
vi_VN: Không tìm thấy bộ sưu tập phông chữ.

en: Font collection slug "%s" is not valid. Slugs must use only alphanumeric characters, dashes, and underscores.
vi_VN: Slug của bộ sưu tập phông chữ “%s” không hợp lệ. Slug chỉ được sử dụng các ký tự chữ và số, dấu gạch ngang và dấu gạch dưới.

en: Font collection with slug: "%s" is already registered.
vi_VN: Bộ sưu tập phông chữ với slug: "%s" đã được đăng ký

en: Font faces do not support trashing. Set "%s" to delete.
vi_VN: Mặt phông chữ không hỗ trợ chuyển rác. Đặt "%s" để xóa.

en: Font font-family must be a non-empty string.
vi_VN: Họ phông chữ phải là một chuỗi không trống.

en: Font font-weight must be a properly formatted string or integer.
vi_VN: Font font-weight phải là một chuỗi hoặc số nguyên được định dạng đúng.

en: Font src must be a non-empty string or an array of strings.
vi_VN: Font src phải là một chuỗi không rỗng hoặc một mảng các chuỗi.

en: Fonts
vi_VN: Phông chữ

en: Food & Drink
vi_VN: Đồ ăn & Thức uống

en: Food and drink
vi_VN: Đồ ăn và thức uống

en: Footer Credit
vi_VN: Chân trang

en: Footer Widgets
vi_VN: Widget chân trang

en: Footer credit
vi_VN: Chân trang

en: Footer text
vi_VN: Nội dụng cuối trang

en: Footnotes
vi_VN: Chú thích cuối trang

en: For %s
vi_VN: Cho %s

en: For a day
vi_VN: Một ngày

en: For a week
vi_VN: Một tuần

en: For all other questions, don't hesitate to <a href="%s">get in touch</a>.
vi_VN: Nếu có thắc mắc khác, đừng ngần ngại<a href="%s">liên hệ</a>.

en: For each post in a feed, include
vi_VN: Mỗi bài viết trong một nguồn cấp dữ liệu, bao gồm

en: For example:
vi_VN: Ví dụ:

en: For example: event tickets, charitable donations, training courses, coaching fees, etc.
vi_VN: Ví dụ: vé sự kiện, góp quỹ từ thiện, các khoá huấn luyện, phí huấn luyện, v.v.

en: For extra security, the link above will expire in one hour and can only be used one time.
vi_VN: Vì lý do an toàn, liên kết trên sẽ hết hạn sau một giờ và bạn chỉ có thể dùng nó một lần.

en: For extra security, the link above will expire in one hour, and you can only use it once.
vi_VN: Vì lý do an toàn, liên kết trên sẽ hết hạn sau một giờ và bạn chỉ có thể dùng nó một lần.

en: For extra security, the link can only be used one time and expires in one hour.
vi_VN: Vì lý do an toàn, liên kết trên sẽ hết hạn sau một giờ và bạn chỉ có thể dùng nó một lần.

en: For images only, you can click on Edit Image under the thumbnail to expand out an inline image editor with icons for cropping, rotating, or flipping the image as well as for undoing and redoing. The boxes on the right give you more options for scaling the image, for cropping it, and for cropping the thumbnail in a different way than you crop the original image. You can click on Help in those boxes to get more information.
vi_VN: Chỉ dành cho hình ảnh, bạn có thể bấm vào Biên Tập Ảnh phía dưới ảnh đại diện để mở ra công cụ biên tập ảnh với những biểu tượng để thu nhỏ, xoay, hoặc lật ảnh cũng như để hủy và thực hiện lại thao tác. Các hộp bên phải cung cấp thêm tùy chọn cho việc thay đổi kích thước ảnh, thu nhỏ nó, và thu nhỏ ảnh đại diện theo cách khác với cách bạn thu nhỏ ảnh gốc. Bạn có thể bấm vào Trợ Giúp tại những hộp đó để biết thêm thông tin.

en: For more information:
vi_VN: Để biết thêm thông tin:

en: For more information: %s
vi_VN: Xem chi tiết: %s

en: For most themes, the header text is your Site Title and Tagline, as defined in the <a href="%s">General Settings</a> section.
vi_VN: Với phần lớn các giao diện, phần đầu trang sẽ hiển thị nội dung là Tên website và slogan của bạn, có thể sửa tại menu <a href="%s">Cài đặt | Tổng quan</a>.

en: For optimal performance and security reasons, you should consider running %1$s version %2$s or higher. Contact your web hosting company to correct this.
vi_VN: Vì lý do bảo mật và tối ưu hiệu suất, chúng tôi khuyên bạn nên chạy phiên bản %1$s %2$s hoặc cao hơn. Liên hệ với nhà cung cấp hosting của bạn để sửa lỗi này.

en: For security reasons, you can only edit some settings while logged in with a Two Step Authentication code.
vi_VN: Vì lý do bảo mật, bạn chỉ có thể chỉnh sửa một số cài đặt sau khi đã đăng nhập bằng mã Xác minh 2 bước.

en: For security, click the link below to reset this importer.
vi_VN: Vì lí do bảo mật, nhấn liên kết dưới đây xóa các thông số đã nhập.

en: For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.
vi_VN: Đối với người dùng đăng ký trên trang web của chúng tôi (nếu có), chúng tôi cũng lưu trữ thông tin cá nhân mà họ cung cấp trong hồ sơ người dùng của họ. Tất cả người dùng có thể xem, chỉnh sửa hoặc xóa thông tin cá nhân của họ bất kỳ lúc nào (ngoại trừ họ không thể thay đổi tên người dùng của họ). Quản trị viên trang web cũng có thể xem và chỉnh sửa thông tin đó.

en: For users without a custom avatar of their own, you can either display a generic logo or a generated one based on their email address.
vi_VN: Với các thành viên không có ảnh đại diện, bạn có thể chọn hiển thị ảnh đại diện thay thế hoặc một ảnh đại diện được tạo ra tự động dựa trên địa chỉ email của thành viên đó.

en: Force HTTP when leaving the checkout
vi_VN: Yêu cầu có HTTP khi thoát quá trình thanh toán

en: Force SSL
vi_VN: Bắt buộc có SSL

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages (<a href="%s" target="_blank">an SSL Certificate is required</a>).
vi_VN: Sử dụng SSL (HTTPS) trên các trang thanh toán (Cần có <a href="%s" target="_blank">chứng chỉ SSL</a>).

en: Force downloads
vi_VN: Bắt buộc tải xuống

en: Force erase personal data
vi_VN: Bắt buộc xóa dữ liệu cá nhân

en: Force erasure has failed.
vi_VN: Ép xóa dữ liệu thất bại.

en: Force secure checkout
vi_VN: Bắt buộc có bảo mật thanh toán

en: Force shipping to the customer billing address
vi_VN: Bắt buộc giao hàng tới địa chỉ thanh toán của khách hàng

en: Forcing downloads will keep URLs hidden, but some servers may serve large files unreliably. If supported, %1$s / %2$s can be used to serve downloads instead (server requires %3$s).
vi_VN: Cố gắng tải về sẽ khiến URL bị ẩn, tuy nhiên một vài máy chủ có thể có các tệp tin lớn không đáng tin cậy. Nếu được hỗ trợ, %1$s / %2$s có thể được tải xuống (máy chủ yêu cầu %3$s).

en: Forever
vi_VN: Vĩnh viễn

en: Forgot password?
vi_VN: Quên mật khẩu?

en: Form Field
vi_VN: Trường của mẫu đơn

en: Form Responses
vi_VN: Biểu mẫu

en: Format:
vi_VN: Định dạng:

en: Formatting
vi_VN: Định dạng

en: Forms
vi_VN: Các biểu mẫu

en: Forum
vi_VN: Diễn đàn

en: Forums
vi_VN: Diễn đàn

en: Found %d scheduled task | Found %d scheduled tasks
vi_VN[0]: Tìm thấy %d nhiệm vụ được sắp đặt

en: Found %s
vi_VN: Tìm thấy %s

en: Found a bug?
vi_VN: Đã tìm thấy lỗi?

en: Found in your order confirmation email.
vi_VN: Tìm thấy trong email xác nhận đơn hàng của bạn.

en: Four Columns
vi_VN: 4 cột

en: France
vi_VN: Pháp

en: Free
vi_VN: Miễn phí

en: Free - Install now
vi_VN: Miễn phí - Cài đặt ngay bây giờ

en: Free Domain for One Year
vi_VN: Miễn phí một năm tên miền

en: Free Shipping
vi_VN: Giao hàng miễn phí

en: Free domain for One Year
vi_VN: Miễn phí một năm tên miền

en: Free domain for one year
vi_VN: Miễn phí một năm tên miền

en: Free domain with an annual plan
vi_VN: Miễn phí tên miền!

en: Free for 3 months
vi_VN: Miễn phí 3 tháng

en: Free for one year
vi_VN: Miễn phí một năm

en: Free shipping
vi_VN: Giao hàng miễn phí

en: Free shipping (legacy)
vi_VN: Miễn phí giao hàng (legacy)

en: Free shipping coupon
vi_VN: Phiếu ưu đãi miễn phí giao hàng

en: Free shipping is a special method which can be triggered with coupons and minimum spends.
vi_VN: Miễn phí giao hàng là hình thức có thể được kích hoạt với mã ưu đãi và giá trị đơn hàng tối thiểu.

en: Free shipping requires
vi_VN: Điều kiện miễn phí giao hàng...

en: Free shipping requires...
vi_VN: Điều kiện miễn phí giao hàng...

en: Free!
vi_VN: Miễn phí!

en: Freedoms
vi_VN: Quyền tự do

en: French
vi_VN: Tiếng Pháp

en: French Guiana
vi_VN: Guyane thuộc Pháp

en: French Polynesia
vi_VN: Polynesia thuộc Pháp

en: French Southern Territories
vi_VN: Lãnh thổ miền Nam nước Pháp

en: Frequently Asked Questions
vi_VN: Câu hỏi thường gặp

en: Freshly Pressed
vi_VN: Mới đăng

en: Fri
vi_VN: T6

en: Friday
vi_VN: Thứ Sáu

[ctx: Friday initial]
en: F
vi_VN: S

en: Friendly name for identifying this key.
vi_VN: Tên thân thiện để xác định mã này.

en: Friendly name for identifying this webhook, defaults to Webhook created on %s.
vi_VN: Tên thân thiện để xác định webhook, mặc định là Webhook được tạo vào %s.

en: From
vi_VN: Từ

en: From %1$s %2$s
vi_VN: Từ %1$s %2$s

en: From %1$s on %2$s %3$s
vi_VN: Bởi %1$s trong bài %2$s%3$s

en: From %1$s to %2$s
vi_VN: Từ %1$s đến %2$s

en: From Computer
vi_VN: Từ máy tính

en: From URL
vi_VN: Từ liên kết

en: From this screen you can review, compare, and restore revisions:
vi_VN: Tại màn hình này, bạn có thể xem lại, so sánh, và phục hồi các bản thảo:

en: From this screen you can:
vi_VN: Tại màn hình này bạn có thể:

en: From your account dashboard you can view your <a href="%1$s">recent orders</a>, manage your <a href="%2$s">shipping and billing addresses</a>, and <a href="%3$s">edit your password and account details</a>.
vi_VN: Từ trang quản lý tài khoản bạn có thể xem <a href="%1$s">đơn hàng mới</a>, quản lý <a href="%2$s">địa chỉ giao hàng và thanh toán</a>, and <a href="%3$s">sửa mật khẩu và thông tin tài khoản</a>.

en: Front Page
vi_VN: Trang Chủ

en: Front page
vi_VN: Trang chủ

en: Full Name: %s
vi_VN: Tên đầy đủ: %s

en: Full Size
vi_VN: Kích thước đầy đủ

en: Full URL path to files
vi_VN: Đường dẫn đầy đủ đến thư mục trên

en: Full Width Template
vi_VN: Chế độ xem toàn màn hình

en: Full checkout experience with pay now, pay later and slice it. No credit card numbers, no passwords, no worries. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Klarna</a>.
vi_VN: Trải nghiệm thanh toán đầy đủ với thanh toán ngay, thanh toán sau hoặc chia nhỏ. Không cần số thẻ tín dụng, mật khẩu và lo lắng nữa. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu về Klarna</a>.

en: Full name
vi_VN: Tên đầy đủ

en: Full name of continent.
vi_VN: Tên đầy đủ của lục địa.

en: Full name of country.
vi_VN: Tên quốc gia.

en: Full name of currency.
vi_VN: Tên đầy đủ của tiền tệ.

en: Full name of state.
vi_VN: Tên đầy đủ của bang.

en: Full post
vi_VN: Toàn bộ bài viết

en: Full power over the site: can invite people, modify the site settings, etc.
vi_VN: Toàn quyền quản lý trang: có thể mời cộng tác viên, chỉnh sửa cài đặt, etc.

en: Full refund email heading
vi_VN: Tiêu đề email hoàn toàn bộ tiền

en: Full refund subject
vi_VN: Tiêu đề hoàn tiền (100%)

en: Full text
vi_VN: Đầy đủ

en: Fullscreen
vi_VN: Toàn màn hình

en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
vi_VN: Hàm %1$s hiện tại <strong>không dùng nữa</strong> từ phiên bản %2$s! Sử dụng %3$s để thay thế.

en: Function %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
vi_VN: Chức năng %1$s được gọi <strong>không chính xác</strong>. %2$s %3$s

en: Function %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
vi_VN: Function %1$s đã gọi đến một tham số đã được <strong>loại bỏ</strong> kể từ phiên bản %2$s mà không có lựa chọn thay thế nào cả.

en: Function %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
vi_VN: Function %1$s được gọi với một tham số đã bị <strong>loại bỏ</strong> kể từ phiên bản %2$s! %3$s

en: Function %s used incorrectly in PHP.
vi_VN: Hàm %s được sử dụng không chính xác trong PHP.

en: G &#8212; Suitable for all audiences
vi_VN: G &#8212; Phù hợp cho mọi đối tượng

en: GD version
vi_VN: Phiên bản GD

en: GET STARTED
vi_VN: BẮT ĐẦU

en: GMT+3
vi_VN: GMT 3

en: GUID for the post, as it exists in the database.
vi_VN: GUID cho bài viết, như đã tồn tại trong cơ sở dữ liệu.

en: GUID for the post, transformed for display.
vi_VN: GUID của bài viết, dưới dạng hiển thị.

en: GUID for the revision, as it exists in the database.
vi_VN: GUID của bản thảo, nếu có sẵn trong cơ sở dữ liệu.

en: GZip (gzopen) is used to open the GEOIP database from MaxMind.
vi_VN: GZip (gzopen) được sử dụng để mở cơ sở dữ liệu GEOIP từ MaxMind.

en: Galician
vi_VN: Tiếng Galicia

en: Galleries
vi_VN: Bộ sưu tập

en: Gallery Settings
vi_VN: Cài đặt cho thư viện

en: Gallery columns:
vi_VN: Số cột:

en: Gateway disabled
vi_VN: Cổng thanh toán đã tắt

en: General
vi_VN: Tổng quan

en: General Settings
vi_VN: Cài đặt chung

en: General options
vi_VN: Tùy chọn chung

en: General templates often perform a specific role like displaying post content, and are not tied to any particular area.
vi_VN: Các mẫu chung thường thực hiện một vai trò cụ thể như hiển thị nội dung bài viết và không bị ràng buộc với bất kỳ vùng chứa cụ thể nào.

en: Generate API key
vi_VN: Tạo mã API

en: Generate Backup Codes
vi_VN: Tạo Mã Dự phòng

en: Generate CSV
vi_VN: Tạo tệp CSV

en: Generate Password
vi_VN: Tạo mật khẩu

en: Generate coupon code
vi_VN: Tạo mã ưu đãi

en: Generate new backup codes
vi_VN: Tạo mã dự phòng

en: Generate password
vi_VN: Tạo mật khẩu

en: Generate shortened URLs for simpler sharing.
vi_VN: Tạo các URL rút gọn để chia sẻ đơn giản hơn.

en: Generate strong password
vi_VN: Tạo mật khẩu mạnh

en: Generated on %s
vi_VN: Tạo lúc %s

en: Generating preview…
vi_VN: Đang tạo bản xem thử...

[ctx: Generic label for block inserter button]
en: Add block
vi_VN: Thêm khối

en: Genre
vi_VN: Thể loại nhạc

en: Genre: %s.
vi_VN: Thể loại: %s.

en: Geolocate
vi_VN: Theo định vị

en: Geolocate (with page caching support)
vi_VN: Theo định vị (có hỗ trợ theo trang bộ nhớ đệm)

en: Geolocation enabled?
vi_VN: Tính năng xác định vị trí có được bật không?

en: German
vi_VN: Tiếng Đức

en: Germany
vi_VN: Đức

en: Get Apps
vi_VN: Tải Ứng dụng

en: Get Help
vi_VN: Trợ giúp

en: Get Involved
vi_VN: Tham gia

en: Get New Password
vi_VN: Lấy mật khẩu mới

en: Get Shortlink
vi_VN: Liên kết rút gọn

en: Get Started
vi_VN: Hãy Bắt Đầu

en: Get Upgraded
vi_VN: Nâng cấp gói

en: Get Version %s
vi_VN: Nhận phiên bản %s

en: Get WordPress apps for all your screens.
vi_VN: Tải các ứng dụng WordPress cho tất cả các màn hình của bạn.

en: Get a free domain for one year.
vi_VN: Miễn phí một năm tên miền.

en: Get a free one-year domain registration with any paid annual plan.
vi_VN: Nhận một năm tên miền miễn phí khi mua bất kỳ gói hằng năm nào.

en: Get a free one-year domain registration with any paid plan.
vi_VN: Nhận một năm tên miền miễn phí khi mua bất kỳ gói nào.

en: Get a link sent to the email address associated with your account to log in instantly without your password.
vi_VN: Nhận một liên kết được gửi đến địa chỉ email được liên kết với tài khoản của bạn để đăng nhập ngay lập tức mà không cần mật khẩu.

en: Get a {{b}}free{{/b}} one-year domain registration with any paid annual plan.
vi_VN: Nhận một năm tên miền {{b}}miễn phí{{/b}} khi thanh toán bất kỳ gói hằng năm nào.

en: Get a {{b}}free{{/b}} one-year domain registration with your plan.
vi_VN: Nhận một năm tên miền {{b}}miễn phí{{/b}} khi thanh toán bất kỳ gói hằng năm nào.

en: Get an alert if your store is down for even a few minutes.
vi_VN: Nhận thông báo nếu cửa hàng của bạn không hoạt động vài phút.

en: Get automated sales tax with %1$sWooCommerce Tax%2$s
vi_VN: Nhận thuế bán hàng tự động với %1$sWooCommerce Tax%2$s

en: Get cart should not be called before the wp_loaded action.
vi_VN: Lấy giỏ hàng không được gọi trước khi wp_loaded hoạt động.

en: Get help
vi_VN: Trợ giúp

en: Get help resolving this issue.
vi_VN: Tìm sự trợ giúp để giải quyết vấn đề này.

en: Get help with content for your blog or website
vi_VN: Nhận trợ giúp về nội dung cho blog của bạn

en: Get help!
vi_VN: Trợ giúp

en: Get in Touch
vi_VN: Liên lạc

en: Get in touch
vi_VN: Liên lạc

en: Get insights on how your store is doing, including total sales, top products, and more.
vi_VN: Xem thống kê cửa hàng của bạn, bao gồm tổng đơn hàng, top sản phẩm và nhiều hơn nữa.

en: Get instant notifications for new comments and likes, even when you are not actively using WordPress.com.
vi_VN: Nhận thông báo lập tức mỗi khi có bình luận và lượt thích mới, ngay cả khi bạn không hoạt động trên WordPress.com

en: Get linked object.
vi_VN: Lấy đối tượng đã liên kết.

en: Get more traffic!
vi_VN: Tăng truy cập!

en: Get noticed: comment on posts you've read.
vi_VN: Nhận thông báo: bình luận trên những bài viết bạn vừa đọc.

en: Get notifications about store activity, including new orders and product reviews directly on your mobile devices with the Woo app.
vi_VN: Nhận thông báo về hoạt động của cửa hàng, bao gồm các đơn đặt hàng mới và đánh giá sản phẩm trực tiếp trên thiết bị di động của bạn với ứng dụng Woo.

en: Get real-time order alerts anywhere
vi_VN: Nhận thông báo đặt hàng theo thời gian thực ở bất cứ đâu

en: Get social, and share your blog posts where the people are
vi_VN: Tham gia mạng xã hội và chia sẻ các viết trên blog của bạn ở đó

en: Get started
vi_VN: Tham gia

en: Get started here
vi_VN: Bắt đầu tại đây

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
vi_VN: Khởi động để quản trị việc cài đặt đa trang với Jetpack bằng cách kết nối

en: Get started with Jetpack Multisite
vi_VN: Khởi động cùng Jetpack Đa trang

en: Get started ›
vi_VN: Tham gia ›

en: Get started.
vi_VN: Tham gia.

en: Get system report
vi_VN: Lấy Báo cáo hệ thống

en: Get the Jetpack app to use Reader anywhere, anytime
vi_VN: Tải app Jetpack để đọc mọi lúc. mọi nơi

en: Get the value of an individual field.
vi_VN: Nhận giá trị của một trường riêng lẻ.

en: Get theme
vi_VN: Tải chủ đề

en: Get tools to optimize your site for improved search engine results.
vi_VN: Nhận các công cụ để tối ưu hóa blog của bạn nhằm cải thiện kết quả của công cụ tìm kiếm.

en: Get your API credentials from PayPal.
vi_VN: Lấy giấy chứng nhận API từ PayPal

en: Get your domain
vi_VN: Mua tên miền

en: Get your own domain for a custom email address
vi_VN: Địa chỉ email tùy chỉnh của riêng bạn

en: Get yours for only $39 per year with <strong>Jetpack Personal</strong>. Daily backups, spam protection, priority support, and much more.
vi_VN: Mua gói <strong>Jetpack Personal</strong> này chỉ với $39 một năm. Bạn sẽ được sao lưu dữ liệu hằng ngày, bảo vệ spam, được ưu tiên hỗ trợ và nhiều hơn nữa.

en: Getting More Views and Traffic
vi_VN: Tăng lượt xem

en: Ghostscript version
vi_VN: Phiên bản Ghostscript

en: Gift the author a WordPress.com plan.
vi_VN: Tặng chủ blog một gói WordPress.com.

en: Gift the author a WordPress.com upgrade.
vi_VN: Tặng chủ blog WordPress.com gói nâng cấp.

en: GitHub project
vi_VN: Dự án trên Github

en: Give the feed a title (optional):
vi_VN: Tiêu đề của RSS (không bắt buộc):

en: Give your menu a name, then click Create Menu.
vi_VN: Đặt tên cho trình đơn của bạn, sau đó bấm vào Tạo Trình Đơn.

en: Give your new site a title to let people know what your site is about.
vi_VN: Đặt cho blog một cái tên để mọi người biết nó nói về gì.

en: Give your readers the ability to show appreciation for your posts.
vi_VN: Cung cấp cho độc giả khả năng thể hiện sự đánh giá cao đối với các bài viết của bạn.

en: Give your site a name
vi_VN: Đặt tên blog của bạn

en: Global Settings
vi_VN: Cấu Hình Chung

en: Global Styles
vi_VN: Phong cách toàn cục

en: Global settings.
vi_VN: Thiết lập toàn cục.

en: Global styles to include in themes.
vi_VN: Style chung được bao gồm trong giao diện.

en: Global styles.
vi_VN: Kiểu dáng toàn cục.

en: Go
vi_VN: Đi

en: Go Back
vi_VN: Quay lại

en: Go back
vi_VN: Quay lại

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
vi_VN: Hãy dùng thử, bạn có thể khám phá ra những điều mà WordPress có thể thêm vào các bài viết của bạn mà trước đây bạn không hề biết. Dưới đây là danh sách ngắn về những gì bạn hiện có thể tìm thấy ở đó:

en: Go to %s
vi_VN: Đi tới %s

en: Go to Dashboard
vi_VN: Xem bảng tin

en: Go to Importers
vi_VN: Tới Công cụ nhập

en: Go to Plugin Installer
vi_VN: Tới Cài đặt plugin

en: Go to Theme Installer
vi_VN: Tới Cài đặt theme

en: Go to Themes page
vi_VN: Tới trang Quản lý Giao diện

en: Go to WordPress Updates page
vi_VN: Trở lại trang cập nhật WordPress

en: Go to shop
vi_VN: Đi đến cửa hàng

en: Go to the Plugins screen
vi_VN: Chuyển tới mục Plugin

en: Go to the Themes screen
vi_VN: Chuyển tới phần Giao diện

en: Go to the first page
vi_VN: Quay lại trang đầu tiên

en: Go to the last page
vi_VN: Tới trang cuối

en: Go to the next page
vi_VN: Tới trang sau

en: Go to the previous page
vi_VN: Quay lại trang trước

en: Go to theme sources
vi_VN: Quay lại giao diện

en: Go to top
vi_VN: Chuyển lên trên

en: Go!
vi_VN: Đi nào!

en: Good
vi_VN: Tốt

en: Good Job! %1$s really liked your post <strong><a href="%2$s">%3$s</a></strong>!
vi_VN: Xuất sắc! %1$s rất thích bài viết <strong><a href="%2$s">%3$s</a></strong>!

en: Good choice! You chose to add %1$s and %2$s to your store.
vi_VN: Lựa chọn tuyệt vời! Bạn chọn thêm %1$s và %2$s và kho của mình.

en: Good news!
vi_VN: Tin tốt!

en: Google Analytics integration
vi_VN: Tích hợp Google Analytics

en: Google Apps
vi_VN: Ứng dụng Google

[ctx: Google Font Name and Variants]
en: Noto Serif:400,400i,700,700i
vi_VN: Noto Serif:400,400i,700,700i&amp;subset=vietnamese

en: Google Listings & Ads
vi_VN: Danh sách và Quảng cáo của Google

en: Got It!
vi_VN: Đã hiểu!

en: Got it
vi_VN: Hiểu rồi

en: Government
vi_VN: Chính phủ

en: Grams
vi_VN: Lạng

en: Grand total.
vi_VN: Tổng cộng.

en: Grant access
vi_VN: Phân quyền

en: Grant access to downloadable products after payment
vi_VN: Cấp quyền để tải các sản phẩm có thể tải xuống sau khi thanh toán

en: Granted stats access to <strong>%s</strong> (WordPress.com user).
vi_VN: Đã cấp quyền truy cập vào trang thống kê cho <strong>%s</strong> (thành viên của WordPress.com).

en: Gravatar Logo
vi_VN: Logo của Gravatar

en: Gravatar Profile
vi_VN: Hồ sơ Gravatar

en: Gray
vi_VN: Ghi

en: Gray zeroes are exactly zero. Black zeroes have been rounded down.
vi_VN: Nếu số 0 có màu xám thì chính xác bằng 0. Nếu số 0 có màu đen thì giá trị của nó xấp xỉ gần đó.

en: Great job!
vi_VN: Tuyệt vời!

en: Great job! Your site currently passes all site health checks.
vi_VN: Bạn đã làm rất tốt! Trang web của bạn hiện đang vượt qua tất cả các kiểm tra.

en: Great posts worth seeing from %s:
vi_VN: Những bài viết hay khác của %s:

en: Great posts worth seeing from <strong>%s</strong>
vi_VN: Những bài viết hay khác của <strong>%s</strong>

en: Great posts worth seeing from <strong>%s</strong>:
vi_VN: Những bài viết hay khác của <strong>%s</strong>:

en: Greece
vi_VN: Hy Lạp

en: Greek
vi_VN: Tiếng Hy Lạp

en: Green
vi_VN: Xanh lá cây

en: Grey
vi_VN: Xám

en: Grid
vi_VN: Dạng lưới

en: Grid Layout
vi_VN: Bố cục lưới

en: Grid view
vi_VN: Xem dạng lưới

en: Gross sales amount
vi_VN: Tổng doanh số bán hàng

en: Gross sales in the period.
vi_VN: Tổng doanh thu của cả giai đoạn.

en: Group
vi_VN: Nhóm

en: Group type.
vi_VN: Kiểu nhóm.

en: Grouped product
vi_VN: Sản phẩm nhóm

en: Grouped products
vi_VN: Các sản phẩm theo nhóm

en: Grow your business with hundreds of free and paid WooCommerce extensions.
vi_VN: Phát triển doanh nghiệp của bạn với hàng trăm tiện ích mở rộng WooCommerce miễn phí và trả phí.

en: Grow your business with the latest tools
vi_VN: Phát triển doanh nghiệp của bạn với các công cụ mới nhất

en: Grow your store
vi_VN: Phát triển cửa hàng của bạn

en: Guest
vi_VN: Khách

en: Guest checkout
vi_VN: Khách thanh toán

en: Guest orders
vi_VN: Đơn hàng của khách không đăng nhập

en: Guest sales
vi_VN: Đơn hàng vãng lai

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">contributing</a> file for more information.
vi_VN: Chế độ phát triển Gutenberg yêu cầu các tệp phải được xây dựng. Chạy <code>npm install</code> để cài đặt thành phần cần thiết, <code>npm run build</code> để dựng tập tin hoặc <code>npm run dev</code> dựng tập tin và thay đổi. Đọc <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/HEAD/docs/contributors/code/getting-started-with-code-contribution.md">đóng góp</a> để biết thêm thông tin.

en: Gutenberg requires WordPress %s or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
vi_VN: Gutenberg yêu cầu WordPress %s trở lên để hoạt động bình thường. Vui lòng nâng cấp WordPress trước khi kích hoạt Gutenberg.

en: HTML Embed
vi_VN: Nhúng HTML

en: HTML caption for the attachment, transformed for display.
vi_VN: Tiêu đề HTML cho tập tin đính kèm, được chuyển đổi để hiển thị.

en: HTML containing an action to direct the user to where they can resolve the issue.
vi_VN: HTML chứa một hành động để hướng người dùng đến nơi họ có thể giải quyết vấn đề.

en: HTML content for the comment, transformed for display.
vi_VN: Nội dung HTML cho bình luận, dùng để hiển thị.

en: HTML content for the post, transformed for display.
vi_VN: Nội dung HTML của bài viết, dưới dạng hiển thị.

en: HTML content to append to each widget's HTML output when assigned to this sidebar. Default is a closing list item element.
vi_VN: Nội dung HTML để thêm vào đầu ra HTML của mỗi tiện ích con khi được gán cho sidebar này. Mặc định là một phần tử danh sách đóng.

en: HTML content to append to the sidebar title when displayed. Default is a closing h2 element.
vi_VN: Nội dung HTML để thêm vào tiêu đề cột bên khi hiển thị. Mặc định là thẻ đóng Tiêu đề H2.

en: HTML content to prepend to each widget's HTML output when assigned to this sidebar. Default is an opening list item element.
vi_VN: Nội dung HTML để thêm trước vào đầu ra HTML của mỗi widget khi được chỉ định cho sidebar này. Mặc định là một phần tử danh sách mở.

en: HTML content to prepend to the sidebar title when displayed. Default is an opening h2 element.
vi_VN: Nội dung HTML để thêm vào tiêu đề cột bên khi hiển thị. Mặc định là thẻ mở Tiêu đề H2.

en: HTML description for the attachment, transformed for display.
vi_VN: Mô tả HTML cho file đính kèm, dùng để hiển thị.

en: HTML description of the resource.
vi_VN: Phần mô tả dạng HTML của tài nguyên.

en: HTML description of the term.
vi_VN: Mô tả HTML cho tài nguyên.

[ctx: HTML elements]
en: Inline
vi_VN: Thuộc cùng một dòng

en: HTML email template
vi_VN: Mẫu email HTML

en: HTML excerpt for the post, transformed for display.
vi_VN: Trích đoạn HTML của bài viết, dành cho hiển thị.

en: HTML for the theme author, transformed for display.
vi_VN: Tên tác giả giao diện dạng HTML, được dùng để đọc.

en: HTML representation of the widget admin form.
vi_VN: Hiển thị HTML của form widget admin.

en: HTML representation of the widget.
vi_VN: Nội dung HTML của widget.

[ctx: HTML tag]
en: Address
vi_VN: Địa chỉ

[ctx: HTML tag]
en: Pre
vi_VN: Trước

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
vi_VN: Được định dạng trước

en: HTML template
vi_VN: Mẫu HTML

en: HTML title for the object, transformed for display.
vi_VN: Tiêu đề HTML của object, được chuyển đổi cho hiển thị.

en: HTML title for the post, transformed for display.
vi_VN: Tựa đề HTML của bài đăng, được chuyển đổi cho hiển thị.

en: HTML title for the template, transformed for display.
vi_VN: Tiêu đề HTML cho mẫu, được chuyển đổi để hiển thị.

en: HTML title for the term.
vi_VN: Tiêu đề HTML cho term.

en: HTML/Multipart emails use DOMDocument to generate inline CSS in templates.
vi_VN: Các email HTML/Multipart sử dụng DOMDocument để tạo CSS tại dòng trong các template.

en: HTTP Requests
vi_VN: Request HTTP

en: HTTP redirect status code must be a redirection code, 3xx.
vi_VN: Mã HTTP phải là mã chuyển hướng, 3xx.

en: HTTP requests are blocked
vi_VN: Yêu cầu HTTP bị chặn

en: HTTP requests are partially blocked
vi_VN: Yêu cầu HTTP bị chặn một phần

en: HTTP requests have been blocked by the %1$s constant, with some allowed hosts: %2$s.
vi_VN: Giao thức HTTP bị chặn bởi hằng số %1$s, một số hostname được liệt kê trong tài liệu %2$s.

en: HTTP requests have been blocked by the %s constant, with no allowed hosts.
vi_VN: Giao thức HTTP bị chặn bởi hằng số %s, máy chủ không cho phép.

en: HTTP requests seem to be working as expected
vi_VN: Các yêu cầu HTTP dường như đang hoạt động như mong đợi

en: HTTPS is already supported for your website.
vi_VN: HTTPS đã được hỗ trợ trên website của bạn.

en: HTTPS request failed.
vi_VN: Yêu cầu HTTPS không thành công.

en: HTTPS status
vi_VN: Trạng thái HTTPS

en: Haitian Creole
vi_VN: Tiếng Haiti

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
vi_VN: Xử lý hình ảnh và media một cách cẩn thận nhất là trọng tâm chính của trình soạn thảo mới. Hy vọng rằng bạn sẽ tìm thấy các khía cạnh của việc thêm chú thích hoặc mở rộng toàn bộ hình ảnh của mình dễ dàng và mạnh mẽ hơn nhiều so với trước đây.

en: Happy Anniversary with WordPress.com!
vi_VN: Kỷ niệm tham gia WordPress.com!

en: Happy blogging,
vi_VN: Viết blog vui nhé!

en: Hard crop?
vi_VN: Bắt buộc cắt ảnh?

en: Has access to all posts and pages.
vi_VN: Có quyền truy cập tất cả bài viết và trang.

en: Have a coupon?
vi_VN: Bạn có mã ưu đãi?

en: Have a default theme available
vi_VN: Có sẵn một giao diện mặc định

en: Have an existing store?
vi_VN: Có sẵn cửa hàng?

en: Have fun!
vi_VN: Chúc vui!

en: Have more questions?
vi_VN: Bạn còn muốn hỏi gì nữa?

en: Have your customers pay with cash (or by other means) upon delivery.
vi_VN: Để khách hàng trả bằng tiền mặt (hoặc bằng cách khác) khi nhận hàng.

en: Haven’t upgraded yet? No worries! %1$s comes out to just %2$s a month and comes with a free domain for a year plus a 14-day money-back guarantee. Check out %3$s for the details.
vi_VN: Chưa nâng cấp sao? Không sao! %1$s chỉ có %2$s mỗi tháng và mang đến tính năng tên miền miễn phí trong một năm với hoàn trả tiền trong vòng 14 ngày. Kiểm tra %3$s để biết thêm chi tiết.

en: Having a DPA does not change any of our privacy and security practices for site visitors. Everyone using our service gets the same high standards of privacy and security.
vi_VN: Việc có DPA không thay đổi bất kỳ điều nào về quyền riêng tư và bảo mật của chúng tôi đối với khách truy cập trang web. Mọi người sử dụng dịch vụ của chúng tôi đều có được các tiêu chuẩn cao về quyền riêng tư và bảo mật như nhau.

en: Header
vi_VN: Ảnh bìa

en: Header Image
vi_VN: Ảnh bìa

en: Header Text
vi_VN: Nội Dung Đầu Trang

en: Header Text Color
vi_VN: Màu chữ đầu trang

en: Header Video
vi_VN: Tiêu đề video

en: Header cell
vi_VN: Ô tiêu đề

en: Header image
vi_VN: Ảnh bìa

en: Header updated. <a href="%s">Visit your site</a> to see how it looks.
vi_VN: Đã cập nhật ảnh bìa. <a href="%s">Xem trang của bạn</a>.

en: Heading 1
vi_VN: Tiêu đề 1

en: Heading 2
vi_VN: Tiêu đề 2

en: Heading 3
vi_VN: Tiêu đề 3

en: Heading 4
vi_VN: Tiêu đề 4

en: Heading 5
vi_VN: Tiêu đề 5

en: Heading 6
vi_VN: Tiêu đề 6

en: Headings
vi_VN: Tiêu đề

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
vi_VN: Các tiêu đề cũng là các khối riêng biệt, nó giúp phác thảo và tổ chức nội dung của bạn.

en: Heads up! Someone logged into your account with an E-mail login link.
vi_VN: Chú ý! Có người đăng nhập tài khoản của bạn bằng email.

en: Health and beauty
vi_VN: Sức khỏe & sắc đẹp

en: Heard Island and McDonald Islands
vi_VN: Đảo Heard và quần đảo McDonald

en: Hebrew
vi_VN: Tiếng Do Thái

en: Height
vi_VN: Cao

en: Height (%s)
vi_VN: Chiều cao (%s)

en: Height in pixels
vi_VN: Chiều cao bằng pixel

en: Height of the crop as a percentage of the image height.
vi_VN: Chiều cao của vùng cắt theo tỷ lệ phần trăm của chiều cao hình ảnh.

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>)
vi_VN: Xin chào %1$s (không phải %1$s? <a href="%2$s">Đăng xuất</a>)

en: Hello %s,
vi_VN: Xin chào %s,

en: Hello world!
vi_VN: Chào tất cả mọi người!

en: Hello!
vi_VN: Xin chào!

en: Hello! Here's the link you requested from WordPress.com.
vi_VN: Xin chào! Đây là liên kết đăng nhập mà bạn đã yêu cầu từ WordPress.com.

en: Hello! Here's the login link you requested.
vi_VN: Xin chào! Đây là liên kết đăng nhập mà bạn đã yêu cầu.

en: Hello,
vi_VN: Xin chào,

en: Help
vi_VN: Trợ giúp

en: Help & Support
vi_VN: Giúp đỡ & Hỗ trợ

en: Help &amp; Support
vi_VN: Giúp đỡ &amp; Hỗ trợ

en: Help build Gutenberg
vi_VN: Giúp xây dựng Gutenberg

en: Help improve WooCommerce with usage tracking
vi_VN: Hỗ trợ WooCommerce bằng cách theo dõi sử dụng

[ctx: Help topic]
en: Following
vi_VN: Đang theo dõi

en: Here are the details of your order placed on %s:
vi_VN: Đây là thông tin đơn hàng mà bạn đã mua ở %s:

en: Here is a basic overview of the different user roles and the permissions associated with each one:
vi_VN: Đây là thông tin bao quát và cơ bản về sự khác nhau giữa các vai trò người dùng các quyền hạn tương ứng với mỗi vai trò:

en: Here you can selectively convert existing tags to categories. To get started, check the tags you wish to be converted, then click the Convert button.
vi_VN: Tại đây, bạn có thể chọn các chuyên mục bạn muốn chuyển thành thẻ. Để bắt đầu, hãy chọn các chuyên mục bạn muốn chuyển đổi, và ấn nút Chuyển đổi.

en: Hey there, looks like you just pasted HTML into the &#8220;Visual&#8221; tab of the Text widget. You may want to paste your code into the &#8220;Text&#8221; tab instead. Alternately, try out the new &#8220;Custom HTML&#8221; widget!
vi_VN: Xin chào, có vẻ như bạn vừa dán mã HTML vào tab &#8220;Trực quan&#8221 của widget Văn bản. Bạn hãy dán mã vào tab &#8220;Văn bản&#8221. Hoặc bạn có thể sử dụng widget &#8220;HTML&#8221 sẽ hợp lý hơn!

en: Hey there. Here you can selectively convert existing categories to tags. To get started, check the categories you wish to be converted, then click the Convert button.
vi_VN: Tại đây, bạn có thể chọn các chuyên mục bạn muốn chuyển thành thẻ. Để bắt đầu, hãy chọn các chuyên mục bạn muốn chuyển đổi, và ấn nút Chuyển đổi.

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your email address on ###SITENAME### was changed to ###NEW_EMAIL###.
    
    If you did not change your email, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Chào ###USERNAME###,
    
    Thông báo này xác nhận rằng email của bạn trên ###SITENAME### đã được thay đổi thành ###NEW_EMAIL###.
    
    Nếu bạn không thay đổi email, vui lòng liên hệ Quản trị trang web tại
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Email này đã được gửi đến ###EMAIL###
    
    Thân ái,
    Từ ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi ###USERNAME###,
    
    This notice confirms that your password was changed on ###SITENAME###.
    
    If you did not change your password, please contact the Site Administrator at
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Chào ###USERNAME###,
    
    Thông báo này xác nhận rằng mật khẩu của bạn đã được thay đổi trên ###SITENAME###.
    
    Nếu bạn không thay đổi mật khẩu, vui lòng liên hệ Quản trị Site tại 
    ###ADMIN_EMAIL###
    
    Email này đã được gửi đến  ###EMAIL###
    
    Thân ái,
    Tất cả tại ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi %s,
vi_VN: Xin chào %s,

en: Hi there! I'm a bike messenger by day, aspiring actor by night, and this is my website. I live in Los Angeles, have a great dog named Jack, and I like pi&#241;a coladas. (And gettin' caught in the rain.)
vi_VN: Chào bạn! Tôi là một người bán hàng, và đây là website của tôi. Tôi sống ở Hà Nội, có một gia đình nhỏ, và tôi thấy cách sử dụng WordPress rất thú vị.

en: Hi there! Upload a CSV file containing tax rates to import the contents into your shop. Choose a .csv file to upload, then click "Upload file and import".
vi_VN: Xin chào! Hãy tải lên một tập tin CSV có chứa các mức thuế để nhập nội dung vào cửa hàng của bạn. Chọn tệp .csv để tải lên, sau đó kích vào "Tải lên và nhập vào".

en: Hi there,
vi_VN: Chào bạn

en: Hi!
    
    Thank you for creating a WordPress.com account. To activate your account, please click on the following link:
    
    %s
    
    --The WordPress.com Team
vi_VN: Hi!
    
    Cảm ơn bạn đã tạo tài khoản WordPress.com. Để kích hoạt tài khoản, hãy nhấn vào liên kết dưới đây:
    
    %s
    
    - Đội ngữ WordPress.com

en: Hi,
    
    This notice confirms that the admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Xin chào,
    
    Đây là thông báo về việc email quản trị đã được cập nhật trên website  ###SITENAME###.
    
    Địa chỉ email mới là ###NEW_EMAIL###.
    
    Đây là xác nhận được gửi tới địa chỉ email cũ ###OLD_EMAIL###
    
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    This notice confirms that the network admin email address was changed on ###SITENAME###.
    
    The new network admin email address is ###NEW_EMAIL###.
    
    This email has been sent to ###OLD_EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Xin chào,
    
    Đây là email thông báo xác nhận việc chuyển đổi email quản trị tại ###SITENAME###.
    
    Địa chỉ email quản trị mới là ###NEW_EMAIL###.
    
    Email này được gửi tới email cũ là ###OLD_EMAIL###
    
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
vi_VN: Xin chào,
    
    Bạn đã nhận được lời mời gia nhập '%1$s' tại
    %2$s với vai trò %3$s.
    
    Hãy bấm vào liên kết dưới đây để xác nhận lời mời:
    %4$s

en: Hi,
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    If you do not want to join this site please ignore
    this email. This invitation will expire in a few days.
    
    Please click the following link to activate your user account:
    %%s
vi_VN: Xin chào,
    Bạn được mời gia nhập '%1$s' tại
    %2$s với vai trò %3$s.
    Nếu bạn không muốn gia nhập thì hãy bỏ qua
    thư này. Lời mời sẽ hết hạn trong vài ngày.
    
    Hãy bấm vào liên kết sau để kích hoạt tải khoản của bạn:
    %%s

en: Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from <a href="%s">Gravatar</a>.
vi_VN: Xin chào, đây là một bình luận.
    Để quản lý bình luận, chỉnh sửa hoặc xóa bình luận, vui lòng truy cập vào mục Bình luận trong trang tổng quan.
    Ảnh đại diện của người bình luận lấy từ <a href="%s">Gravatar</a>.

en: Hidden
vi_VN: Ẩn

en: Hide
vi_VN: Ẩn đi

en: Hide Details
vi_VN: Ẩn chi tiết

en: Hide Frequently Asked Questions
vi_VN: Ẩn câu hỏi thường gặp

en: Hide advanced options
vi_VN: Ẩn tùy chọn nâng cao

en: Hide all results
vi_VN: Ẩn kết quả

en: Hide empty categories
vi_VN: Ẩn những chuyên mục trống

en: Hide errors from visitors
vi_VN: Ẩn lỗi khỏi người xem

en: Hide errors from visitors?
vi_VN: Ẩn lỗi khỏi người xem?

en: Hide free products
vi_VN: Ẩn sản phẩm miễn phí

en: Hide header image
vi_VN: Ẩn ảnh đầu trang

en: Hide if cart is empty
vi_VN: Ẩn nếu giỏ hàng trống

en: Hide image
vi_VN: Ẩn ảnh

en: Hide out of stock items from the catalog
vi_VN: Ẩn những sản phẩm đã hết hàng từ catalog

en: Hide password
vi_VN: Ẩn mật khẩu

en: Hide post options
vi_VN: ẩn tùy chọn bài viết

en: Hide related content after posts
vi_VN: Ẩn bài viết liên quan

en: Hide shipping costs until an address is entered
vi_VN: Ẩn chi phí giao nhận cho đến khi địa chỉ được nhập

en: Hide template
vi_VN: Ẩn mẫu

en: Hide this
vi_VN: Ẩn mục này

en: Hide this screen
vi_VN: Ẩn

en: Hide this screen, but show it again, tomorrow
vi_VN: Ẩn mục này, nhưng hiện lại ngày mai

en: Highlight related content with a heading
vi_VN: Tạo ấn tượng với tiêu đề

en: Highlight required fields with an asterisk
vi_VN: Đánh dấu các mục bắt buộc bằng dấu hoa thị

en: Highlight the text or item you'd like to copy into a new post.
vi_VN: Tô đen văn bản hoặc mục bạn muốn sao chép vào một bài viết mới.

en: Highlights
vi_VN: Điểm nhấn

en: Highly relevant, fast, and customizable search results.
vi_VN: Kết quả tìm kiếm có liên quan cao, nhanh chóng và có thể tùy chỉnh.

en: Hindi
vi_VN: Tiếng Hindu

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
vi_VN: Gợi ý: Mật khẩu của bạn nên có ít nhất 7 kí tự. Để có mật khẩu bảo mật hơn, hãy sử dụng chữ hoa và chữ thường cùng với số, hay các kí tự như ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: Hint: The password should be at least twelve characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
vi_VN: Gợi ý: Mật khẩu phải có ít nhất 12 ký tự. Để nâng cao độ bảo mật, sử dụng chữ in hoa, in thường, chữ số và các ký tự đặc biệt như ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: History
vi_VN: Lịch sử

en: Ho Chi Minh
vi_VN: Sài Gòn

en: Hold a comment in the queue if it contains %s or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
vi_VN: Giữ lại một bình luận nếu nó chứa %s liên kết hoặc nhiều hơn. (Đặc điểm chung của các bình luận spam là chèn nhiều liên kết).

en: Hold a comment in the queue if it contains {{numberOfLinks /}} or more links. (A common characteristic of comment spam is a large number of hyperlinks.)
vi_VN: Giữ bình luận trong danh sách chờ duyệt nếu nó chứa {{numberOfLinks /}} liên kết hoặc hơn. (Một điểm nhận dạng chung cho bình luận rác là một số lượng lớn các liên kết.)

en: Hold stock (for unpaid orders) for x minutes. When this limit is reached, the pending order will be cancelled. Leave blank to disable.
vi_VN: Thời gian giữ hàng (cho các đơn hàng chưa thanh toán) là x phút. Khi đến giới hạn đơn hàng sẽ được hủy bỏ. Để trống để vô hiệu hóa nó.

en: Hold stock (minutes)
vi_VN: Thời gian giữ hàng (phút)

en: Holiday
vi_VN: Lễ tết

en: Home
vi_VN: Trang chủ

en: Home URL
vi_VN: URL trang chủ

en: Home URL.
vi_VN: Địa chỉ trang nhà.

en: Home, furniture, and garden
vi_VN: Nhà cửa, nội thất & vườn

en: Homepage
vi_VN: Trang chủ

en: Homepage Settings
vi_VN: Trang chủ

en: Homepage and posts page must be different.
vi_VN: Trang chủ và trang danh sách bài phải khác nhau.

en: Homepage created
vi_VN: Trang chủ đã tạo.

en: Homepage display changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Trang chủ đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Homepage: %s
vi_VN: Trang chủ: %s

en: Hong Kong
vi_VN: Hồng Kông

en: Hong Kong Island
vi_VN: Đảo Hồng Kông

en: Hong Kong dollar
vi_VN: Đô la Hồng Kông

en: Horizontal
vi_VN: Theo chiều ngang

en: Horizontal line
vi_VN: Đường ngang

en: Horizontal position from the left to begin the crop as a percentage of the image width.
vi_VN: Vị trí nằm ngang từ bên trái để bắt đầu cắt theo tỷ lệ phần trăm của chiều rộng hình ảnh.

en: Horizontal space
vi_VN: Khoảng trống chiều ngang

en: Hostel
vi_VN: Khách sạn

en: Hosting Configuration
vi_VN: Lưu trữ

en: Hour
vi_VN: Giờ

en: Hours
vi_VN: Giờ

en: House number and street name
vi_VN: Địa chỉ

en: Hover or tap to see Activate and Live Preview buttons
vi_VN: Di chuột lên hoặc chạm để nhìn thấy các nút Kích Hoạt và Xem Trước Tức Thời

en: Hovering over a row in the posts list will display action links that allow you to manage your post. You can perform the following actions:
vi_VN: Di chuột lên một dòng trong danh sách bài viết sẽ hiển thị các liên kết cho phép bạn quản lý bài viết của bạn. Bạn có thể thực hiện các thao tác sau:

en: Hovering over a row in the users list will display action links that allow you to manage users. You can perform the following actions:
vi_VN: Di chuột lên trên một hàng trong danh sách người dùng sẽ hiển thị các liên kết cho phép bạn quản lý người dùng. Bạn có thể thực hiện các thao tác sau:

en: How can we help?
vi_VN: Chúng tôi có thể giúp gì?

en: How do I cancel my subscription?
vi_VN: Tôi muốn ngưng theo dõi?

en: How do you want to promote the campaign?
vi_VN: Bạn muốn quảng bá chiến dịch như thế nào?

[ctx: How long a user has been subscribed to a blog. Example: "Since Sep 16, 2015"]
en: Since %(formattedDate)s
vi_VN: Từ %(formattedDate)s

en: How long we retain your data
vi_VN: Dữ liệu của bạn tồn tại bao lâu

en: How many items would you like to display?
vi_VN: Bạn muốn hiển thị bao nhiêu tin?

en: How many products should be shown per row?
vi_VN: Bao nhiêu sản phẩm sẽ hiển thị mỗi dòng?

en: How many rows of products should be shown per page?
vi_VN: Bao nhiêu dòng sản phẩm sẽ hiển thị mỗi trang?

en: How many times the coupon can be used in total.
vi_VN: Bao nhiêu lần mã ưu đãi có thể được sử dụng.

en: How many times the coupon can be used per customer.
vi_VN: Số lần mã ưu đãi có thể dùng với mỗi khách hàng.

en: How many times this coupon can be used before it is void.
vi_VN: Mỗi mã ưu đãi được sử dụng bao nhiêu lần trước khi hết hạn.

en: How many times this coupon can be used by an individual user. Uses billing email for guests, and user ID for logged in users.
vi_VN: Bao nhiêu lần mỗi mã ưu đãi có thể sử dụng bởi một khách hàng. Sử dụng địa chỉ email thanh toán cho khách không đăng nhập, và mã khách hàng nếu đã đăng nhập.

en: How should products be sorted in the catalog by default?
vi_VN: Cách xếp loại sản phẩm mặc định trong danh mục?

en: How the sender email appears in outgoing WooCommerce emails.
vi_VN: Email người gửi sẽ xuất hiện trong email gửi bởi từ WooCommerce

en: How the sender name appears in outgoing WooCommerce emails.
vi_VN: Tên người gửi sẽ xuất hiện trong email gửi về từ WooCommerce.

en: How to calculate delivery charges
vi_VN: Tính phí giao nhận như thế nào

en: How to update your PHP version
vi_VN: Làm cách nào để cập nhật phiên bản PHP

en: How to use Press This
vi_VN: Cách dùng Press This

en: How we protect your data
vi_VN: Cách chúng tôi bảo vệ dữ liệu của bạn

en: Howdy ###USERNAME###,
    
    You recently requested to have the email address on your account changed.
    
    If this is correct, please click on the following link to change it:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Xin chào ###USERNAME###,
    Bạn vừa yêu cầu cung cấp địa chỉ email cho tài khoản đã thay đổi thông tin.
    
    Nếu điều này là đúng, vui lòng bấm vào đường link sau để thay đổi:
    ###ADMIN_URL###
    
    Bạn có thể bỏ qua và xóa email này nếu bạn không muốn
    thực hiện hành động này.
    
    Email này đã được gửi tới###EMAIL###
    
    Trân trọng,
    Mọi thông tin tại ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy %1$s,
    
    Thank you for signing up with WordPress.com. Use this URL to confirm your email address and start publishing posts: %2$s
vi_VN: Xin chào %1$s,
    
    Cám ơn đã đăng ký WordPress.com. Dùng URL này để xác minh email của bạn và bắt đầu đăng bài: %2$s

en: Howdy USERNAME,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
vi_VN: Xin chào USERNAME,
    
    Tài khoản mới của bạn đã được thiết lập.
    
    Bạn có thể đăng nhập với thông tin sau:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Cảm ơn!
    
    --The Team @ SITE_NAME

en: Howdy!
    
    WordPress has a built-in feature that detects when a plugin or theme causes a fatal error on your site, and notifies you with this automated email.
    ###CAUSE###
    First, visit your website (###SITEURL###) and check for any visible issues. Next, visit the page where the error was caught (###PAGEURL###) and check for any visible issues.
    
    ###SUPPORT###
    
    If your site appears broken and you can't access your dashboard normally, WordPress now has a special "recovery mode". This lets you safely login to your dashboard and investigate further.
    
    ###LINK###
    
    To keep your site safe, this link will expire in ###EXPIRES###. Don't worry about that, though: a new link will be emailed to you if the error occurs again after it expires.
    
    When seeking help with this issue, you may be asked for some of the following information:
    ###DEBUG###
    
    ###DETAILS###
vi_VN: Chào mừng!
    
    WordPress có một tính năng tích hợp phát hiện khi một plugin hoặc chủ đề gây ra lỗi nghiêm trọng trên trang web của bạn và thông báo cho bạn bằng email tự động này. ###CAUSE###
    Đầu tiên, truy cập trang web của bạn (###SITEURL###) và kiểm tra bất kỳ vấn đề nào hiển thị. Tiếp theo, truy cập trang nơi lỗi được bắt gặp (###PAGEURL###) và kiểm tra bất kỳ vấn đề nào hiển thị.
    
    ###SUPPORT###
    
    Nếu trang web của bạn xuất hiện bị hỏng và bạn không thể truy cập bảng điều khiển bình thường, WordPress hiện có một chế độ “phục hồi” đặc biệt. Điều này cho phép bạn an toàn đăng nhập vào bảng điều khiển và điều tra thêm.
    
    ###LINK###
    
    Để giữ an toàn cho trang web của bạn, liên kết này sẽ hết hạn trong ###EXPIRES###. Đừng lo lắng về điều đó, tuy nhiên: một liên kết mới sẽ được gửi email cho bạn nếu lỗi xảy ra lại sau khi nó hết hạn.
    
    Khi tìm kiếm sự giúp đỡ với vấn đề này, bạn có thể được yêu cầu một số thông tin sau: 
    ###DEBUG###
    
    ###DETAILS###

en: Howdy! Here’s the link you requested to log in to the %s mobile app.
vi_VN: Xin chào! Đây là liên kết bạn đã yêu cầu để đăng nhập vào %s app.

en: Howdy! Here’s the link you requested to log in to the %s mobile app. Use it on a device that has the app installed. It only takes one tap. Enjoy!
vi_VN: Xin chào! Đây là liên kết bạn đã yêu cầu để đăng nhập vào %s app. Dùng nó trên một thiết bị đã cài đặt app. Chỉ một cú chạm. Tận hưởng!

en: Howdy! Please update Jetpack before connecting.
vi_VN: Xin chào bạn, bạn hãy nâng cấp Jetpack trước khi kết nối.

en: Howdy! Plugins and themes failed to update on your site at %s.
vi_VN: Xin chào! Giao diện và plugin cập nhật không thành công cho website của bạn tại %s.

en: Howdy! Plugins failed to update on your site at %s.
vi_VN: Plugin không thể cập nhật tại địa chỉ %s.

en: Howdy! Some plugins and themes have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
vi_VN: Xin chào! Một vài giao diện và plugin đã tự động cập nhật lên phiên bản mới nhất trên website của bạn tại %s. Đây chỉ là thông báo và bạn không cần làm gì cả.

en: Howdy! Some plugins have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
vi_VN: Xin chào! Một vài giao diện đã tự động cập nhật lên phiên bản mới nhất trên website của bạn tại %s. Đây chỉ là thông báo và bạn không cần làm gì cả.

en: Howdy! Some themes have automatically updated to their latest versions on your site at %s. No further action is needed on your part.
vi_VN: Xin chào! Một vài giao diện đã tự động cập nhật lên phiên bản mới nhất trên website của bạn tại %s. Không cần phải làm gì thêm.

en: Howdy! Themes failed to update on your site at %s.
vi_VN: Giao diện không thể cập nhật tại địa chỉ %s.

en: Howdy! This importer allows you to connect directly to LiveJournal and download all your entries and comments
vi_VN: Chức năng này sẽ truy cập vào LiveJournal và nhập vào các bài viết lẫn phản hồi từ LiveJournal

en: Howdy! This importer allows you to import posts and comments from your Blogger account into your WordPress blog.
vi_VN: Lệnh Nhập vào giúp bạn nhập toàn bộ bài viết, phản hồi từ trang web cũ của bạn vào trang web này.

en: Howdy! We&#8217;re about to begin importing all of your Movable Type or TypePad entries into WordPress. To begin, choose a file to upload and click Upload file and import.
vi_VN: Chúng tôi sẽ bắt đầu nhập tất cả các bài viết từ Movable Type hoặc Typepad của bạn vào WordPress. Để bắt đầu, chọn một tập tin để tải lên, rồi nhấn "Tải tập tin và nhập".

en: Howdy,
    
    %1$s commented on: %2$s.
    
    Comment URL: (%3$s)
    Post URL: (%4$s)
vi_VN: Xin chào,
    
    %1$s đã bình luận trên: %2$s.
    
    URL Bình luận: (%3$s)
    URL Bài viết: (%4$s)

en: Howdy,
    
    %1$s reblogged your post "%2$s" on the blog %3$s. Congrats!
    
    Here is the post they reblogged: %4$s
    Here is their reblog: %5$s
    Here is their blog: %6$s
    
    WordPress.com | Thanks for flying with WordPress!
vi_VN: Ô là la,
    
    %1$s đã đăng lại bài viết "%2$s" của bạn trên trang %3$s. Chúc mừng!
    
    Đây là bài họ đăng lại: %4$s
    Đây là bài của họ: %5$s
    Đây là blog của họ: %6$s
    
    WordPress.com | Cảm ơn đã cất cánh cùng WordPress!

en: Howdy,
    
    A request has been made to perform the following action on your account:
    
         ###DESCRIPTION###
    
    To confirm this, please click on the following link:
    ###CONFIRM_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Xin chào,
    
    Yêu cầu sau đã được gửi đến và cần xác nhận bằng tài khoản của bạn:
    
         ###DESCRIPTION###
    
    Để xác nhận, vui lòng nhấn chuột vào liên kết sau:
    ###CONFIRM_URL###
    
    Bạn có thể bỏ qua email này nếu bạn không muốn thực hiện.
    
    Trân trọng,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    A user data privacy request has been confirmed on ###SITENAME###:
    
    User: ###USER_EMAIL###
    Request: ###DESCRIPTION###
    
    You can view and manage these data privacy requests here:
    
    ###MANAGE_URL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Xin chào,
    
    Yêu cầu về dữ liệu cá nhân của bạn tại website ###SITENAME### đã được ghi nhận:
    
    Tài khoản: ###USER_EMAIL###
    Nội dung yêu cầu: ###DESCRIPTION###
    
    Bạn có thể xem và quản lý các yêu cầu về dữ liệu cá nhân ở đây:
    
    ###MANAGE_URL###
    
    Xin cảm ơn,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Thank you for signing up with WordPress.com. To activate your newly created account, please click on the following link:
    
    %s
    
    --The WordPress.com Team
vi_VN: Howdy,
    
    Cảm ơn bạn đã đăng ký với WordPress.com. Để kích hoạt tài khoản của bạn vừa được tạo ra, hãy bấm vào liên kết sau đây:
    
    %s
    
    - Nhóm WordPress.com

en: Howdy,
    
    Your request for an export of personal data has been completed. You may
    download your personal data by clicking on the link below. For privacy
    and security, we will automatically delete the file on ###EXPIRATION###,
    so please download it before then.
    
    ###LINK###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Chúc mừng,
    
    Yêu cầu xuất dữ liệu cá nhân của bạn đã hoàn thành. Bạn có thể
    tải chúng bằng cách bấm vào liên kết bên dưới. Để đảm bảo riêng tư
    và bảo mật, chúng tôi sẽ tự động xóa tệp này khi ###EXPIRATION###,
    nên hãy tải chúng sớm.
    
    ###LINK###
    
    Trân trọng,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Your request to erase your personal data on ###SITENAME### has been completed.
    
    If you have any follow-up questions or concerns, please contact the site administrator.
    
    For more information, you can also read our privacy policy: ###PRIVACY_POLICY_URL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Xin chào,
    
    Yêu cầu xoá dữ liệu cá nhân của bạn trên website ###SITENAME### đã được hoàn tất.
    
    Nếu bạn có bất kì câu hỏi hay quan ngại gì, hãy liên hệ với quản trị website.
    
    Để biết thêm thông tin, bạn có thể đọc Chính sách bảo mật của chúng tôi: ###PRIVACY_POLICY_URL###
    
    Xin cảm ơn,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy,
    
    Your request to erase your personal data on ###SITENAME### has been completed.
    
    If you have any follow-up questions or concerns, please contact the site administrator.
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
vi_VN: Xin chào,
    
    Yêu cầu xoá dữ liệu cá nhân của bạn trên website ###SITENAME###  đã được hoàn tất.
    
    Nếu bạn có bất kì câu hỏi hay quan ngại nào, hãy liên hệ với người quản trị website.
    
    Xin cảm ơn,
    ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: Howdy, %s
vi_VN: Chào, %s

en: Howdy.
    
    You recently signed up to follow one of my posts. This means once you confirm below, you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and nothing more will happen.
vi_VN: Xin chào,
    
    Bạn vừa đăng ký theo dõi một bài viết của tôi. Điều này có nghĩa là sau khi bạn xác nhận bên dưới, bạn sẽ nhận được email khi có bình luận mới được đăng.
    
    Để kích hoạt, hãy nhấn vào nút xác nhận bên dưới. Nếu bạn cho rằng đây là lỗi, hãy bỏ qua thông báo này và không có gì xảy ra nữa.

en: However, it is your responsibility to use those resources correctly, to provide the information that your privacy policy requires, and to keep that information current and accurate.
vi_VN: Tuy nhiên, bạn có trách nhiệm sử dụng các tài nguyên đó một cách chính xác, để cung cấp thông tin mà chính sách bảo mật của bạn yêu cầu và giữ cho thông tin đó hiện tại và chính xác.

en: However, you can still <a href="%s">activate this theme</a>, and use the Site Editor to customize it.
vi_VN: Tuy vậy, bạn vẫn có thể <a href="%s">kích hoạt giao diện</a>, và sử dụng Trình sửa Trang để tuỳ chỉnh nó.

en: However, your WordPress Address is currently controlled by a PHP constant and therefore cannot be updated. You need to edit your %1$s and remove or update the definitions of %2$s and %3$s.
vi_VN: Tuy vậy, địa chỉ WordPress đang được quản lý bởi biến PHP và không thể cập nhật. Bạn cần sửa file %1$s và gỡ hoặc cập nhật giá trị của %2$s và %3$s.

en: Huge
vi_VN: Rất lớn

en: Huila
vi_VN: Huíla

en: Human readable text for the author.
vi_VN: Văn bản con người có thể đọc được cho tác giả.

en: Human-readable labels for the post type for various contexts.
vi_VN: Nhãn hiệu cho các loại bài viết con người có thể đọc hiểu

en: Human-readable labels for the taxonomy for various contexts.
vi_VN: Nhãn của taxonomy cho nhiều trường hợp khác nhau.

en: Human-readable name identifying the widget type.
vi_VN: Định dạng tên dùng để đọc cho loại widget.

en: Hungarian
vi_VN: Tiếng Hungary

en: Hungarian forint
vi_VN: Đơn vị tiền Forint Hungari

en: Hurray! Your theme supports site editing with blocks. <a href="%1$s">Tell me more</a>. %2$s
vi_VN: Hoan hô! Mẫu của bạn hỗ trợ Chỉnh sửa trang web đầy đủ với các khối. <a href="%1$s">Cho tôi biết thêm</a>. %2$s

en: I can't access my phone
vi_VN: Không thể dùng điện thoại

en: I have read and agree to the website %s
vi_VN: Tôi đã đọc và đồng ý với %s của website

en: I plan to sell both physical and digital products
vi_VN: Tôi có kế hoạch bán cả sản phẩm thật và sản phẩm kỹ thuật số

en: I plan to sell digital products
vi_VN: Tôi muốn bán sản phẩm số

en: I plan to sell physical products
vi_VN: Tôi muốn bán sản phẩm vật lý

en: I really need an ID for this to work.
vi_VN: Tôi thực sự cần một ID cho việc này.

en: I want to import content from:
vi_VN: Tôi muốn nhập nội dung từ:

en: I will also be selling products or services in person.
vi_VN: Tôi sẽ bán sản phẩm hoặc dịch vụ theo dạng cá nhân.

en: I would like my site to be private, visible only to myself and users I choose
vi_VN: Chỉ hiển thị với những người tôi cho phép

en: I'm sure I want to permanently delete my site, and I am aware I can never get it back or use %s again.
vi_VN: Tôi chắc chắn muốn xóa vĩnh viễn trang web của tôi, và tôi hiểu là tôi không thể khôi phục nó hoặc tiếp tục sử dụng %s.

en: ID #%1$s: %2$s
vi_VN: Mã nhận dạng #%1$s: %2$s

en: ID #%1$s: %2$s <strong>Sorry, you are not allowed to remove this user.</strong>
vi_VN: ID #%1$s: %2$s <strong>Xin lỗi, bạn không có quyền xóa người dùng này.</strong>

en: ID #%1$s: %2$s <strong>The current user will not be deleted.</strong>
vi_VN: Mã nhận dạng #%1$s: %2$s <strong>Người sử dụng hiện thời sẽ không bị xóa.</strong>

en: ID is invalid.
vi_VN: ID không hợp lệ.

en: ID of global styles config.
vi_VN: ID thiết lập kiểu dáng toàn cục.

en: ID of sidebar.
vi_VN: Id của cột bên.

en: ID of template.
vi_VN: ID của mẫu.

en: ID of the post context.
vi_VN: ID của post context.

en: ID to reassign posts to.
vi_VN: ID để gán lại tác giả bài viết.

en: IO error.
vi_VN: Lỗi IO.

en: IP Address
vi_VN: Địa chỉ IP

en: IP address
vi_VN: Địa chỉ IP

en: IP address for the comment author.
vi_VN: Địa chỉ IP của tác giả bình luận.

en: IPN email notifications
vi_VN: Thông báo email IPN

en: IPN payment completed
vi_VN: Đã hoàn tất thanh toán IPN

en: ISO code of the country.
vi_VN: Mã ISO của quốc gia.

en: ISO code or name of the state, province or district.
vi_VN: Mã ISO hoặc tên bang, tỉnh hay quận.

en: ISO4217 currency code.
vi_VN: Mã tiền tệ ISO4217.

en: Icelandic
vi_VN: Tiếng Ailen

en: Icon
vi_VN: Biểu tượng

en: Icon of block type.
vi_VN: Biểu tượng của loại khối.

en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
vi_VN: ID phải bắt đầu bằng một chữ cái, chỉ theo sau bởi các chữ cái, số, dấu gạch ngang, dấu chấm, dấu hai chấm hoặc dấu gạch dưới.

en: Identicon (Generated)
vi_VN: Identicon (tự động tạo)

en: If %1$s is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="%2$s">Apache documentation</a> or <a href="%3$s">elsewhere</a> for help setting it up.
vi_VN: Nếu %1$s bị vô hiệu hóa, bạn hãy yêu cầu quản trị viên của bạn kích hoạt module đó, hoặc chú ý đoạn sau <a href="%2$s">Tài liệu Apache</a> hoặc là <a href="%3$s"> Nơi khác</a> để giúp cho việc thiết lập nó.

en: If COD is only available for certain methods, set it up here. Leave blank to enable for all methods.
vi_VN: Nếu Thanh Toán Khi Nhận Hàng chỉ áp dụng cho một số phương thức giao hàng, hãy thiết lập ở đây. Bỏ trống nếu muốn bật chế độ thanh toán này cho tất cả các phương thức giao hàng.

en: If a media file has not been attached to any content, you will see that in the Uploaded To column, and can click on Attach to launch a small popup that will allow you to search for existing content and attach the file.
vi_VN: Nếu một tập tin đa phương tiện không được sử dụng trong bất kỳ bài viết nào, bạn sẽ thấy nó trong cột Đính Kèm Với, và bấm vào Đính Kèm Tập Tin để mở khung soạn thảo cho phép bạn tìm một bài viết để đính kèm tập tin vào.

en: If a new user is created by WordPress, a password will be randomly generated. Manually change the user&#8217;s details if necessary.
vi_VN: Nếu một thành viên được WordPress tạo ra, mật khẩu sẽ được tạo ngẫu nhiên. Bạn có thể thay đổi thông tin thành viên nếu cần.

en: If a program or website you use allows you to export your links or subscriptions as OPML you may import them here.
vi_VN: Nếu một chương trình hoặc một trang web cho phép bạn xuất các liên kết theo kiểu OPML, bạn có thể nhập chúng tại đây.

en: If desired, WordPress will automatically alert various services of your new posts.
vi_VN: Nếu muốn, WordPress có thể tự động thông báo một vài dịch vụ về các bài viết mới của bạn.

en: If enabled, this text will be shown site-wide. You can use it to show events or promotions to visitors!
vi_VN: Nếu được bật, thông báo này sẽ hiển thị trên toàn bộ website. Bạn có thể dùng để bật sự kiện hoặc khuyến mãi tới người truy cập!

en: If it's a post on a private site, you need be a member of the site to view the post.
vi_VN: Nếu đó là bài viết trên một trang bí mật, bạn cần là thành viên của trang web đó để có thể xem bài viết.

en: If managing stock, this controls if backorders are allowed.
vi_VN: Nếu quản kho, nó sẽ kiểm soát liệu có cho phép các đơn hàng đặt sẵn hay không.

en: If managing stock, this controls whether or not backorders are allowed. If enabled, stock quantity can go below 0.
vi_VN: Nếu quản lý kho hàng, điều này sẽ kiểm soát việc có cho phép đặt hàng trước cho các sản phẩm đã hết hàng hay không. Nếu được bật, số lượng hàng trong kho có thể để ở giá trị dưới 0.

en: If the "Force Downloads" or "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" download method is selected but does not work, the system will use the "Redirect" method as a last resort. <a href="%1$s">See this guide</a> for more details.
vi_VN: Nếu phương thức tải xuống "Buộc tải xuống" hoặc "X-Accel-Redirect/X-Sendfile" được chọn nhưng không hoạt động, hệ thống sẽ sử dụng phương pháp "Chuyển hướng" làm phương sách cuối cùng. <a href="%1$s">Xem hướng dẫn này</a> để biết thêm chi tiết.

en: If the importer you need is not listed, <a href="%s">search the plugin directory</a> to see if an importer is available.
vi_VN: Công cụ nhập khẩu bạn cần không được liệt kê, <a href="%s">hãy tìm trong thư mục gói mở rộng</a> công cụ nhập khẩu tương đương.

en: If the link is to a person, you can specify your relationship with them using the above form. If you would like to learn more about the idea check out <a href="https://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.
vi_VN: Nếu liên kết tới danh bạ, bạn có thể thêm mối liên hệ giữa bạn với họ ở biểu mẫu dưới. Nếu bạn muốn tìm hiểu thêm thì xem <a href="https://gmpg.org/xfn/">XFN</a>.

en: If the payment was refunded via the API.
vi_VN: Nếu khoản thanh toán được hoàn lại qua API.

en: If the product is virtual.
vi_VN: Nếu sản phẩm là ảo.

en: If the value is a string, the value will be used as the archive slug. If the value is false the post type has no archive.
vi_VN: Nếu giá trị là một chuỗi, giá trị sẽ được sử dụng như slug lưu trữ. Nếu giá trị là false thì loại bài viết không có lưu trữ.

en: If the variation is virtual.
vi_VN: Nếu thay đổi là ảo.

en: If the variation is visible.
vi_VN: Nếu biến sản phẩm có thể nhìn thấy được.

en: If this is a default attribute
vi_VN: Nếu đây là thuộc tính mặc định

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
vi_VN: Nếu điều này giải quyết được vấn đề của bạn, vài thứ trên chủ đề của bạn có lẽ đã bị vỡ -  hãy báo cho tác giả chủ đề biết.

en: If this was a mistake, ignore this email and nothing will happen.
vi_VN: Nếu điều này là một sai lầm, chỉ cần bỏ qua email này và không có gì sẽ xảy ra.

en: If true and if the free shipping method requires a coupon, this coupon will enable free shipping.
vi_VN: Nếu đúng và nếu phương thức giao hàng miễn phí yêu cầu mã ưu đãi, thì mã này sẽ cho phép giao hàng miễn phí.

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
vi_VN: Nếu bật, Akismet sẽ tự động bỏ qua các spam mức độ cao tự động hơn là bỏ vào thư mục Spam.

en: If true, calculates stock counts for products in the collection.
vi_VN: Nếu đúng, hãy tính số lượng hàng tồn kho cho các sản phẩm trong bộ sưu tập.

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
vi_VN: Nếu bật, hiển thị số bình luận đã được duyệt bên cạnh tên tác giả bình luận trong danh sách bình luận.

en: If true, the coupon can only be used individually. Other applied coupons will be removed from the cart.
vi_VN: Nếu đúng, mã ưu đãi chỉ có thể được dùng độc lập. Những mã ưu đãi khác đã áp dụng sẽ bị xoá khỏi giỏ hàng.

en: If true, the note will be shown to customers and they will be notified. If false, the note will be for admin reference only.
vi_VN: Nếu được chọn, ghi chú sẽ được hiển thị cho khách hàng và họ sẽ được thông báo. Nếu sai, ghi chú sẽ chỉ hiển thị cho quản trị viên.

en: If true, this coupon will not be applied to items that have sale prices.
vi_VN: Nếu đúng, mã ưu đãi này sẽ không được áp dụng cho những sản phẩm có giá ưu đãi.

en: If you add a video, the image will be used as a fallback while the video loads.
vi_VN: Nếu bạn thêm một video, hình ảnh này sẽ được hiển thị khi video đang tải.

en: If you already have a Privacy Policy page, please select it below. If not, please create one.
vi_VN: Nếu bạn đã có trang Chính sách Bảo mật, vui lòng chọn bên dưới. Nếu không, vui lòng tạo một trang mới.

en: If you already have an API key
vi_VN: Nếu bạn đã có key API

en: If you are a member of a regulated industry, or if you are subject to additional privacy laws, you may be required to disclose that information here.
vi_VN: Nếu bạn là thành viên của một lĩnh vực được quản lý, hoặc bạn phải tuân thủ các quy định về bảo mật, bạn có thể phải cung cấp các thông tin này ở đây.

en: If you are a plugin author, you can <a href="https://developer.wordpress.org/plugins/privacy/adding-the-personal-data-eraser-to-your-plugin/" target="_blank">learn more about how to add support for the Personal Data Eraser to a plugin here</a>.
vi_VN: Nếu bạn là tác giả plugin, bạn có thể <a href="https://developer.wordpress.org/plugins/privacy/adding-the-personal-data-eraser-to-your-plugin/" target="_blank">tìm hiểu thêm về cách hỗ trợ xóa dữ liệu cá nhân vào plugin tại đây</a>.

en: If you are looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
vi_VN: Nếu bạn đang tìm cách dán nội dung phong phú từ Microsoft Word, hãy thử tắt tùy chọn này. Trình soạn thảo sẽ tự động làm sạch văn bản được dán từ Word.

en: If you are modifying WooCommerce on a parent theme that you did not build personally we recommend using a child theme. See: <a href="%s" target="_blank">How to create a child theme</a>
vi_VN: Bạn nên sử dụng giao diện con cho việc sửa chữa trên giao diện hiện tại. Xem<a href="%s" target="_blank">cách tạo giao diện con</a>

en: If you are not automatically redirected, use this link:
vi_VN: Nếu bạn không muốn tự động chuyển hướng, bạn hãy sử dụng đường dẫn sau:

en: If you are not sure, check the plugin documentation or contact the plugin author to see if the plugin collects data and if it supports the Data Eraser tool. This information may be available in the <a href="%s">Privacy Policy Guide</a>.
vi_VN: Nếu bạn không chắc chắn, hãy kiểm tra tài liệu plugin hoặc liên hệ với tác giả plugin để xem liệu plugin có thu thập dữ liệu hay không và liệu plugin có hỗ trợ xoá dữ liệu hay không. Thông tin này có thể tìm thấy trong <a href="%s">Hướng dẫn chính sách bảo mật</a>.

en: If you are not sure, check the plugin documentation or contact the plugin author to see if the plugin collects data and if it supports the Data Exporter tool. This information may be available in the <a href="%s">Privacy Policy Guide</a>.
vi_VN: Nếu bạn không chắc chắn, hãy kiểm tra tài liệu plugin hoặc liên hệ với tác giả plugin để xem liệu plugin có thu thập dữ liệu hay không và liệu plugin có hỗ trợ công cụ Xuất dữ liệu hay không. Thông tin này có thể tìm thấy trong <a href="%s">Hướng dẫn Chính sách Bảo mật</a>.

en: If you are the owner of this network please check that your host&#8217;s database server is running properly and all tables are error free.
vi_VN: Nếu bạn là chủ sở hữu của mạng này, vui lòng kiểm tra xem máy chủ cơ sở dữ liệu của máy chủ lưu trữ của bạn có đang chạy đúng cách không và tất cả các bảng đều không có lỗi.

en: If you are unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href="%s">WordPress support forums</a>.
vi_VN: Nếu bạn không chắc chắn những điều này, bạn nên liên hệ với nhà cung cấp host. Nếu bạn vẫn cần sự trợ giúp, bạn có thể truy cập <a href="%s">Diễn đàn hỗ trợ WordPress</a>.

en: If you can&#8217;t drag the bookmarklet to your bookmarks, copy the following code and create a new bookmark. Paste the code into the new bookmark&#8217;s URL field.
vi_VN: Nếu bạn không thể kéo thả bookmarklet vào phần đánh dấu trang, hãy sao chép đoạn mã dưới đây và tạo một đánh dấu trang mới. Sau đó dán đoạn mã đó vào phần URL của dấu trang.

en: If you can't think of a good password use the button below to generate one.
vi_VN: Nếu bạn không thể nghĩ ra một mật khẩu mạnh, sử dụng nút phía dưới đê tạo một mật khẩu.

en: If you change this, an email will be sent at your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
vi_VN: Nếu bạn thay đổi địa chỉ trên, chúng tôi sẽ gửi thư thông báo đến địa chỉ mới đó và bạn phải xác nhận sự thay đổi này. <strong>Địa chỉ email mới sẽ không được kích hoạt cho đến khi được xác nhận.</strong>

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
vi_VN: Nếu bạn gộp căn chỉnh <strong>độ rộng</strong> mới và <strong>toàn màn hình</strong> trong alumb ảnh, bạn có thể tạo một bố cục media rất nhanh chóng:

en: If you create an account, we will store your name, address, email and phone number, which will be used to populate the checkout for future orders.
vi_VN: Nếu bạn tạo 1 tài khoản,chúng tôi sẽ lưu lại tên, địa chỉ, email và số điện thoại, để sử dụng cho các lần thanh toán tiếp theo.

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
vi_VN: Nếu bạn xác định một trang "Điều khoản" khách hàng khi thanh toán sẽ được hỏi họ có chấp thuận các điều khoản hay không.

en: If you delete a link, it will be removed permanently, as Links do not have a Trash function yet.
vi_VN: Nếu bạn xóa một liên kết, nó sẽ bị xóa vĩnh viễn, vì Liên Kết không hỗ trợ sử dụng Thùng Rác.

en: If you did not perform this action, <a href="%s">contact us</a>.
vi_VN: Nếu không phải bạn thực hiện hành động này, <a href="%s">báo chúng tôi biết</a>.

en: If you didn't make this request, just ignore this email. If you'd like to proceed:
vi_VN: Nếu bạn không tạo yêu cầu này, hãy bỏ qua email. Nếu bạn muốn thực hiện:

en: If you didn't request a login link, you can just delete this email.
vi_VN: Nếu không phải bạn yêu cầu, hãy xóa email này.

en: If you do not know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="%s">WordPress support forums</a>.
vi_VN: Nếu bạn không biết cách cài đặt cơ sở dữ liệu, bạn nên <strong>liên hệ nhà cung cấp hosting</strong>. Nếu không, bạn có thể tìm sự giúp đỡ tại <a href="%s">diễn đàn hỗ trợ WordPress</a>.

en: If you do not want a header image to be displayed on your site at all, click the &#8220;Remove Header Image&#8221; button at the bottom of the Header Image section of this page. If you want to re-enable the header image later, you just have to select one of the other image options and click &#8220;Save Changes&#8221;.
vi_VN: Nếu bạn không muốn hiển thị ảnh tại phần đầu trang, bấm vào nút &#8220;Loại Bỏ Ảnh Đầu Trang&#8221; ở dưới cùng của phần tùy chọn Ảnh Đầu Trang. Nếu sau này, bạn muốn hiển thị lại ảnh cho phần đầu trang, bạn chỉ cần chọn một trong các tùy chọn ảnh và bấm vào &#8220;Lưu Lại Thay Đổi&#8221;.

en: If you do not want to use your %s site any more, you can delete it using the form below. When you click <strong>Delete My Site Permanently</strong> you will be sent an email with a link in it. Click on this link to delete your site.
vi_VN: Nếu bạn không muốn sử dụng blog %s nữa, bạn có thể xóa nó với mẫu phía dưới. Khi bạn bấm vào <strong>Xóa Vĩnh Viễn Blog Của Tôi</strong> bạn sẽ nhận được một email với một liên kết. Bấm vào liên kết đó để xóa blog của bạn.

en: If you don&#8217;t enter a password, ALL ENTRIES from your LiveJournal will be imported as public posts in WordPress.
vi_VN: Nếu bạn không nhập mật khẩu, TẤT CẢ BÀI VIẾT trên LiveJournal sẽ được nhập vào và để ở chế độ công khai trong WordPress.

en: If you don’t have the %1$s mobile app, %2$s install it now. %3$s
vi_VN: Nếu chưa có %1$s app, %2$s tải về ngay. %3$s

en: If you don’t have the %s mobile app, install it now.
vi_VN: Nếu chưa có %s app, cài đặt ngay.

en: If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.
vi_VN: Nếu bạn sửa hoặc công bố bài viết, một bản cookie bổ sung sẽ được lưu trong trình duyệt. Cookie này không chứa thông tin cá nhân và chỉ đơn giản bao gồm ID của bài viết bạn đã sửa. Nó tự động hết hạn sau 1 ngày.

en: If you find a bug within WooCommerce core you can create a ticket via <a href="%1$s">GitHub issues</a>. Ensure you read the <a href="%2$s">contribution guide</a> prior to submitting your report. To help us solve your issue, please be as descriptive as possible and include your <a href="%3$s">system status report</a>.
vi_VN: Nếu bạn tìm thấy lỗi trong phần lõi WooCommerce, bạn có thể tạo một yêu cầu trên <a href="%1$s">Github </a>. Hãy chắc rằng bạn đã đọc <a href="%2$s">hướng dẫn đóng góp </a> trước khi gửi báo cáo. Để giúp chúng tôi giải quyết vấn đề của bạn tốt hơn, vui lòng mô tả lỗi càng chi tiết càng tốt và nhớ gửi kèm <a href="%3$s">báo cáo trạng thái hệ thống </a> của bạn.

en: If you have a coupon code, please apply it below.
vi_VN: Nếu bạn có mã giảm giá, vui lòng điền vào phía bên dưới.

en: If you have a theme in .zip format, you may install or update it by uploading it here. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Nếu bạn có chủ đề ở định dạng .zip, bạn có thể cài đặt hoặc cập nhật chủ đề đó bằng cách tải lên tại đây. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.
vi_VN: Nếu bạn có tài khoản trên trang web này hoặc đã để lại nhận xét, bạn có thể yêu cầu nhận tệp xuất dữ liệu cá nhân mà chúng tôi lưu giữ về bạn, bao gồm mọi dữ liệu bạn đã cung cấp cho chúng tôi. Bạn cũng có thể yêu cầu chúng tôi xóa mọi dữ liệu cá nhân mà chúng tôi lưu giữ về bạn. Điều này không bao gồm bất kỳ dữ liệu nào chúng tôi có nghĩa vụ giữ cho các mục đích hành chính, pháp lý hoặc bảo mật.

en: If you have any entries on LiveJournal which are marked as private, they will be password-protected when they are imported so that only people who know the password can see them.
vi_VN: Nếu bạn có bài viết trên LiveJournal được để ở chế độ riêng tư, các bài viết này sẽ được bảo vệ bởi mật khẩu sau khi được nhập vào, do đó chỉ có các thành viên có mật khẩu này mới xem được bài viết đó.

en: If you have any questions at all about what happens when you close an account, please {{a}}chat with someone from our support team{{/a}} first. They'll explain the ramifications and help you explore alternatives.
vi_VN: Nếu bạn có bất kỳ câu hỏi nào về điều gì sẽ xảy ra khi bạn xóa vĩnh viễn tài khoản {{a}}chat với đội ngũ hỗ trợ của chúng tôi{{/a}} trước. Họ sẽ giải thích các hệ lụy và giúp bạn khám phá các lựa chọn thay thế.

en: If you have just installed the WordPress.com Stats plugin, this error probably appeared because the API key entered in the plugin belongs to a different WordPress.com user account.
vi_VN: Nếu bạn cần cài đặt công cụ thống kê số liệu cho WordPress.com, lỗi này có thể xuất hiện bởi vì khóa API được khai báo trong công cụ này thuộc vào tài khoản của 1 người dùng khác trong WordPress.com.

en: If you have not yet created any menus, <strong>click the &#8217;create a new menu&#8217; link</strong> to get started
vi_VN: Nếu bạn chưa tạo thực đơn nào, <strong>bấm vào liên kết &#8217;tạo thực đơn mới&#8217;</strong> để bắt đầu

en: If you have posts or comments in another system, WordPress can import those into this site. To get started, choose a system to import from below:
vi_VN: Nếu bạn có bài viết hoặc bình luận trong hệ thống khác, WordPress có thể nhập chúng vào trang mạng này. Để bắt đầu, chọn hệ thống để nhập nội dung từ đó:

en: If you have shopped with us before, please enter your details below. If you are a new customer, please proceed to the Billing section.
vi_VN: Nếu trước đây bạn đã mua hàng của chúng tôi, vui lòng đăng nhập. Nếu bạn là khách hàng mới, vui lòng tiếp tục nhập phần thông tin thanh toán.

en: If you just want to change your display name, which is currently {{strong}}%(displayName)s{{/strong}}, you can do so under {{myProfileLink}}My Profile{{/myProfileLink}}.
vi_VN: Nếu bạn muốn đổi tên hiển thị hiện tại là {{strong}}%(displayName)s{{/strong}}, bạn có thể đổi trong {{myProfileLink}}Thông tin của tôi{{/myProfileLink}}.

en: If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year.
vi_VN: Nếu bạn viết bình luận trong website, bạn có thể cung cấp cần nhập tên, email địa chỉ website trong cookie. Các thông tin này nhằm giúp bạn không cần nhập thông tin nhiều lần khi viết bình luận khác. Cookie này sẽ được lưu giữ trong một năm.

en: If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue.
vi_VN: Nếu bạn để lại bình luận, bình luận và siêu dữ liệu của nó sẽ được giữ lại vô thời hạn. Điều này là để chúng tôi có thể tự động nhận ra và chấp nhận bất kỳ bình luận nào thay vì giữ chúng trong khu vực đợi kiểm duyệt.

en: If you like %1$s please leave us a %2$s rating. A huge thanks in advance!
vi_VN: Nếu bạn thích %1$s vui lòng đánh giá %2$s. Trân trọng cám ơn!

en: If you like, you may enter custom structures for your product URLs here. For example, using <code>shop</code> would make your product links like <code>%sshop/sample-product/</code>. This setting affects product URLs only, not things such as product categories.
vi_VN: Nếu bạn muốn, bạn có thể nhập đường dẫn tuỳ chọn cho địa chỉ sản phẩm tại đây. Ví dụ, sử dụng <code>cua-hang</code> sẽ làm địa chỉ truy cập sản phẩm có dạng <code>%scua-hang/san-pham/</code>. Tuỳ chọn này ảnh hưởng tới liên kết cho sản phẩm riêng lẻ, mà không ảnh hưởng tới các phần như địa chỉ danh mục sản phẩm.

en: If you need help, our <a href="https://wordpress.com/help/contact">public forums</a> are always there when you need them. Personalized support is also available with a <a href="https://wordpress.com/plans">plan upgrade</a>.
vi_VN: Nếu cần trợ giúp, <a href="https://wordpress.com/help/contact">diễn đàn trực tuyến</a> luôn chào đón bạn. Hỗ trợ thiết kế cá nhân hóa có sẵn trong <a href="https://wordpress.com/plans">gói nâng cấp</a>.

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
vi_VN: Nếu bạn cần truy cập vào cài đặt từng bước lần nữa, xin vui lòng bấm vào nút dưới đây.

en: If you reached this screen by accident and meant to visit one of your own sites, here are some shortcuts to help you find your way.
vi_VN: Nếu bạn thấy màn hình này khi muốn truy cập một trong các trang mạng của bạn, dưới đây là một vài gợi ý có thể giúp bạn tìm ra cách giải quyết.

en: If you speak English, <a href="http://translate.wordpress.com/">you can help us translate WordPress into your language.</a>
vi_VN: Nếu bạn nói tiếng Anh <a href="https://translate.wordpress.com/"> bạn có thể giúp chúng tôi dịch WordPress sang ngôn ngữ của bạn. </a>

en: If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.
vi_VN: Nếu bạn tải hình ảnh lên trang web, bạn nên tránh tải lên hình ảnh có dữ liệu vị trí được nhúng (EXIF GPS) đi kèm. Khách truy cập vào trang web có thể tải xuống và giải nén bất kỳ dữ liệu vị trí nào từ hình ảnh trên trang web.

en: If you use your site for commercial purposes and you engage in more complex collection or processing of personal data, you should note the following information in your privacy policy in addition to the information we have already discussed.
vi_VN: Nếu bạn sử dụng trang web của mình cho mục đích thương mại và bạn tham gia vào việc thu thập hoặc xử lý dữ liệu cá nhân phức tạp hơn, bạn nên lưu ý các thông tin sau đây trong chính sách bảo mật của bạn ngoài thông tin chúng ta đã trao đổi.

en: If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser.
vi_VN: Nếu bạn vào trang đăng nhập, chúng tôi sẽ thiết lập một cookie tạm thời để xác định nếu trình duyệt cho phép sử dụng cookie. Cookie này không bao gồm thông tin cá nhân và sẽ được gỡ bỏ khi bạn đóng trình duyệt.

en: If you want to convert your categories to tags (or vice versa), use the <a href="%s">Categories and Tags Converter</a> available from the Import screen.
vi_VN: Nếu bạn muốn chuyển đổi nhóm phân loại thành thẻ đánh dấu (hoặc ngược lại), sử dụng công cụ <a href="%s">Chuyển Đổi Nhóm Phân Loại và Thẻ Đánh Dấu</a> được liệt kê tại màn hình Nhập Khẩu.

en: If you want to export a handy list of all the information on this page, you can use the button below to copy it to the clipboard. You can then paste it in a text file and save it to your device, or paste it in an email exchange with a support engineer or theme/plugin developer for example.
vi_VN: Xuất danh sách có đầy đủ dữ liệu của trang web này, hãy sử dụng nút bên dưới để sao chép vào bộ nhớ đệm. Sau đó, lưu nó trong ổ cứng hoặc gửi nó nó cho người hỗ trợ.

en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
vi_VN: Nếu bạn muốn tìm hiểu thêm về cách xây dựng các khối bổ sung hoặc nếu bạn quan tâm đến việc trợ giúp dự án, hãy truy cập <a href="%s">GitHub</a>.

en: If you want to remove the widget but save its setting for possible future use, just drag it into the Inactive Widgets area. You can add them back anytime from there. This is especially helpful when you switch to a theme with fewer or different widget areas.
vi_VN: Nếu bạn muốn loại bỏ nội dung phụ nhưng lưu lại cài đặt của nó để có thể sử dụng lại trong tương lai, chỉ cần kéo nó vào khu vực Nội Dung Phụ Không Hoạt Động. Tại đó, bạn có thể sử dụng lại nội dung phụ bất kỳ lúc nào. Điều này đặc biệt hữu dụng khi bạn thay đổi giao diện với số lượng khung nội dung phụ ít hơn hoặc hoàn toàn khác.

en: If you wish to keep this subscription, please update your card details or arrange another payment method.
vi_VN: Nếu bạn muốn tiếp tục sử dụng gói này, mời bạn cập nhật thông tin thẻ ghi nợ/tín dụng hoặc thêm phương thức thanh toán khác.

en: If you would still like to change your username, please save your changes. Otherwise, hit the cancel button below.
vi_VN: Nếu bạn vẫn muốn đổi tên người dùng, hãy nhấn lưu. Hoặc, nhấn hủy bỏ bên dưới.

en: If you'd prefer not to see ads that are personalized based on information from your visits to this site, you can opt-out by toggling the "Do Not Sell or Share My Personal Information" switch below to the On position.
vi_VN: Nếu bạn không muốn thấy những quảng cáo được cá nhân hóa dựa trên thông tin từ những lần bạn truy cập vào trang web này, bạn có thể chọn không tham gia bằng cách bật "Không bán thông tin cá nhân của tôi" bên dưới.

en: If you're unsure about what deletion means or have any other questions, please chat with someone from our support team before proceeding.
vi_VN: Nếu bạn không chắc chắn về ý nghĩa của việc xóa hoặc có bất kỳ câu hỏi nào khác, vui lòng trò chuyện với một người nào đó trong nhóm hỗ trợ của chúng tôi trước khi tiếp tục.

en: If your main PayPal email differs from the PayPal email entered above, input your main receiver email for your PayPal account here. This is used to validate IPN requests.
vi_VN: Nếu email PayPal chính của bạn khác với email PayPal đã điền ở trên, xin hãy nhập địa chỉ email người nhận chính trong tài khoản PayPal của bạn ở đây. Việc này cần để xác nhận các yêu cầu IPN.

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
vi_VN: Nếu vấn đề của bạn không được biết đến hoặc do gói mở rộng, thử kích hoạt %s (chủ đề WordPress mặc định )

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
vi_VN: Nếu vấn đề của bạn không được biết đến hoặc do gói mở rộng, thử kích hoạt chủ đề WordPress mặc định.

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
vi_VN: Nếu trang của bạn không hiển thị, vui lòng liên hệ với chủ sở hữu của mạng lưới này.

en: If your theme has more than one default header image, or you have uploaded more than one custom header image, you have the option of having WordPress display a randomly different image on each page of your site. Click the &#8220;Random&#8221; radio button next to the Uploaded Images or Default Images section to enable this feature.
vi_VN: Nếu chủ đề của bạn có nhiều hơn một ảnh đầu trang mặc định, hoặc bạn đã tải lên nhiều hơn một ảnh đầu trang tùy biến, bạn có thể để WordPress hiển thị một ảnh đầu trang ngẫu nhiên khác nhau cho mỗi trang nội dung trên trang mạng của bạn. Bấm vào nút chọn &#8220;Ngẫu Nhiên&#8221; bên cạnh phần Ảnh Đã Tải Lên hoặc Ảnh Mặc Định để bật tính năng này.

en: If your theme has multiple menus, giving them clear names will help you manage them.
vi_VN: Nếu giao diện có nhiều vị trí menu, hãy đặt tên sao cho dễ phân biệt chúng.

en: If your theme has widget areas, you can also add menus there. Visit the <a href="%s">Widgets panel</a> and add a &#8220;Navigation Menu widget&#8221; to display a menu in a sidebar or footer.
vi_VN: Nếu chủ đề hỗ trợ widget, bạn có thể thêm menu ở thanh bên. Truy cập mục <a href="%s">Widget</a> và thêm &#8220;Widget menu&#8221; để hiển thị menu ở trên thanh bên hoặc chân trang.

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
vi_VN: Nếu chủ đề của bạn hỗ trợ nó, bạn sẽ thấy nút "rộng" trên thanh công cụ hình ảnh. Hãy thử một lần.

en: If your website provides a service which includes automated decision making - for example, allowing customers to apply for credit, or aggregating their data into an advertising profile - you must note that this is taking place, and include information about how that information is used, what decisions are made with that aggregated data, and what rights users have over decisions made without human intervention.
vi_VN: Nếu trang web của bạn cung cấp dịch vụ bao gồm đưa ra quyết định tự động - ví dụ, cho phép khách hàng sử dụng thẻ tín dụng hoặc tổng hợp dữ liệu của họ vào hồ sơ quảng cáo - bạn phải lưu ý rằng điều này đang diễn ra và bao gồm thông tin về cách sử dụng thông tin đó , quyết định nào được thực hiện với dữ liệu tổng hợp đó và quyền của người dùng đối với các quyết định được đưa ra mà không có sự can thiệp của con người.

en: If your website receives data about users from third parties, including advertisers, this information must be included within the section of your privacy policy dealing with third party data.
vi_VN: Nếu website của bạn nhận dữ liệu về người dùng từ các bên thứ ba, bao gồm những nhà quảng cáo, thông tin này phải được bao gồm trong phần thỏa thuận chính sách riêng tư với dữ liệu của bên thứ ba.

en: Image
vi_VN: Ảnh

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Hình ảnh <span class="count">(%s)</span>

en: Image Address
vi_VN: https://archive.org/images/glogo.png

en: Image CSS Class
vi_VN: Lớp ảnh CSS

en: Image Caption
vi_VN: Chú thích về ảnh

en: Image Crop Help
vi_VN: Trợ giúp cắt ảnh

en: Image Editor Save Failed
vi_VN: Lưu Chỉnh sửa hình ảnh thất bại

en: Image File
vi_VN: Tập tin ảnh

en: Image Gallery Carousel
vi_VN: Carousel

en: Image ID.
vi_VN: ID ảnh.

en: Image Position
vi_VN: Vị trí hình ảnh

en: Image Post
vi_VN: Bài viết Ảnh

en: Image Processing Error
vi_VN: Gặp lỗi khi xử lý ảnh.

en: Image Size
vi_VN: Kích thước hình ảnh

en: Image Title
vi_VN: Tiêu đề của ảnh

en: Image Title Attribute
vi_VN: Thuộc tính tiêu đề hình ảnh

en: Image URL
vi_VN: Đường dẫn của ảnh

en: Image URL.
vi_VN: Đường dẫn hình ảnh.

en: Image Upload Error
vi_VN: Lỗi tải hình ảnh

en: Image Widget
vi_VN: Widget Hỉnh ảnh

en: Image Widget (%d) | Image Widget (%d)
vi_VN[0]: Widget Hình ảnh (%d)

en: Image alternative text.
vi_VN: Nội dung ảnh thay thế.

en: Image attached
vi_VN: Đính kèm ảnh

en: Image could not be processed.
vi_VN: Hình ảnh không xử lý được

en: Image could not be processed. Please go back and try again.
vi_VN: Không thể xử lý hình ảnh. Hãy quay lại và thử lần nữa.

en: Image crop area preview. Requires mouse interaction.
vi_VN: Xem trước vùng cắt hình ảnh khu vực. Yêu cầu tương tác với chuột.

en: Image crop failed.
vi_VN: Cắt hình ảnh thất bại.

en: Image data does not exist. Please re-upload the image.
vi_VN: Ảnh không tồn tại. Hãy tải lại ảnh này.

en: Image default align
vi_VN: Mặc đinh dạng liên kết ảnh

en: Image default link type
vi_VN: Hình ảnh mặc định kiểu liên kết

en: Image default size
vi_VN: Mặc định kích thước ảnh

en: Image deleted
vi_VN: Xóa ảnh

en: Image description
vi_VN: Mô tả về ảnh

en: Image details
vi_VN: Chi tiết hình ảnh

en: Image edit.
vi_VN: Chỉnh sửa hình ảnh.

en: Image flip failed.
vi_VN: Lật hình ảnh thất bại.

en: Image metadata is inconsistent.
vi_VN: Không đọc được thông tin meta của ảnh.

en: Image name.
vi_VN: Tên ảnh.

en: Image of the product that the review belongs to.
vi_VN: Ảnh của sản phẩm mà bài đánh giá có liên quan.

en: Image position. 0 means that the image is featured.
vi_VN: Vị trí ảnh. 0 nghĩa là ảnh này ở vị trí nổi bật.

en: Image resize failed.
vi_VN: Thay đổi kích thước hình ảnh thất bại.

en: Image restored successfully.
vi_VN: Ảnh đã được phục hồi.

en: Image rotate failed.
vi_VN: Xoay hình ảnh thất bại.

en: Image saved
vi_VN: Ảnh đã được lưu lại.

[ctx: Image settings]
en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Image size in pixels
vi_VN: Kích thước ảnh bằng đơn vị pixel

[ctx: Image size option for resolution control]
en: Full Size
vi_VN: Kích thước đầy đủ

[ctx: Image size option for resolution control]
en: Large
vi_VN: Lớn

[ctx: Image size option for resolution control]
en: Medium
vi_VN: Trung bình

[ctx: Image size option for resolution control]
en: Thumbnail
vi_VN: Ảnh thu nhỏ

en: Image size used for products in the catalog.
vi_VN: Kích thước hình ảnh được sử dụng cho các sản phẩm trong danh mục.

en: Image size used for the main image on single product pages. These images will remain uncropped.
vi_VN: Kích thước ảnh sử dụng cho ảnh chính trên trang sản phẩm riêng lẻ. Các ảnh này sẽ giữ nguyên không cắt.

en: Image sizes
vi_VN: Kích thước ảnh

en: Image updated
vi_VN: Cập nhật hình ảnh

en: Image uploaded
vi_VN: Tải lên ảnh

en: Image url
vi_VN: Đường dẫn hình ảnh

en: ImageMagick supported file formats
vi_VN: Định dạng tệp được hỗ trợ ImageMagick

en: ImageMagick version number
vi_VN: Số phiên bản ImageMagick

en: ImageMagick version string
vi_VN: Chuỗi phiên bản ImageMagick

en: Images
vi_VN: Hình ảnh

en: Images &amp; Videos
vi_VN: Hình ảnh &amp; Video

en: Images of exactly <strong>%1$d &times; %2$d pixels</strong> will be used as-is.
vi_VN: Ảnh có kích thước <strong>%1$d &times; %2$d điểm ảnh</strong> sẽ được sử dụng ảnh gốc.

en: Images should be at least %s tall.
vi_VN: Hình ảnh nên có chiều cao ít nhất %s

en: Images should be at least %s wide.
vi_VN: Ảnh nên có độ rộng tối thiểu là %s

en: Images will be cropped into a square
vi_VN: Ảnh sẽ được cắt thành hình vuông

en: Images will be cropped to a custom aspect ratio
vi_VN: Ảnh sẽ được cắt thành ảnh có tỷ lệ tùy chọn

en: Images will display using the aspect ratio in which they were uploaded
vi_VN: Các ảnh thu nhỏ sẽ được hiển thị theo đúng tỉ lệ của ảnh gốc đã được tải lên

en: Imagick Resource Limits
vi_VN: Giới hạn tài nguyên của Imagick

en: Imagick version
vi_VN: Phiên bản Imagick

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
vi_VN: Hãy tưởng tượng mọi thứ mà WordPress có thể làm đều có sẵn cho bạn một cách nhanh chóng và ở cùng một vị trí trên giao diện. Không cần phải tìm ra các thẻ, lớp HTML hoặc ghi nhớ cú pháp mã ngắn phức tạp. Đó là tinh thần đằng sau —<code>(+)</code> những nút bấm bạn thấy trên trình soạn thảo—cho phép bạn duyệt qua tất cả các khối nội dung có sẵn và thêm chúng vào bài viết của bạn. Các plugin và chủ đề có thể đăng ký riêng, mở ra tất cả các khả năng chỉnh sửa và xuất bản phong phú.

en: Immediate
vi_VN: Lập tức

en: Import
vi_VN: Nhập dữ liệu

en: Import / Export
vi_VN: Nhập / Xuất

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
vi_VN: Nhập <strong>bài viết, trang, phản hồi, trường tùy biến, chuyên mục và thẻ</strong> từ một tập tin xuất ra bởi WordPress.

en: Import <strong>products</strong> to your store via a csv file.
vi_VN: Nhập <strong>sản phẩm</strong> vào cửa hàng qua file CSV

en: Import <strong>tax rates</strong> to your store via a csv file.
vi_VN: Nhập <strong>mức thuế suất</strong> vào cửa hàng thông qua tập tin csv.

en: Import Attachments
vi_VN: Nhập các tập tin đính kèm

en: Import Blogger
vi_VN: Nhập vào cho Blogger

en: Import Blogroll
vi_VN: Nhập sổ liên kết

en: Import CSV
vi_VN: Nhập CSV

en: Import Content
vi_VN: Nhập nội dung

en: Import LiveJournal
vi_VN: Nhập vào từ LiveJournal

en: Import Movable Type or TypePad
vi_VN: Nhập vào từ Movable Type hoặc TypePad

en: Import OPML File
vi_VN: Nhập tập tin OPML

en: Import Products
vi_VN: Nhập sản phẩm

en: Import RSS
vi_VN: Nhập RSS

en: Import WordPress
vi_VN: Nhập WordPress

en: Import author:
vi_VN: Nhập tác giả:

en: Import complete
vi_VN: Nhập dữ liệu thành công

en: Import complete - imported %s tax rates.
vi_VN: Nhập thành công - đã nhập thuế suất %s

en: Import complete!
vi_VN: Nhập vào thành công!

en: Import completed successfully
vi_VN: Đã nhập dữ liệu thành công

en: Import content from another site
vi_VN: Nhập nội dung từ một trang blog

en: Import content from another website or platform. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Nhập nội dung từ một nền tảng khác. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Import failed
vi_VN: Quá trình nhập vào không thành công

en: Import links in OPML format.
vi_VN: Nhập liên kết với định dạng OPML

en: Import posts &amp; media from Tumblr using their API.
vi_VN: Nhập bài viết &amp; nội dung đa phương tiện từ Tumblr sử dụng API của họ.

en: Import posts and comments from a Movable Type or TypePad blog.
vi_VN: Nhập bài viết và bình luận từ một Movable Type hoặc TypePad blog.

en: Import posts from LiveJournal using their API.
vi_VN: Nhập bài viết từ LiveJournal thông qua API.

en: Import posts from an RSS feed.
vi_VN: Nhập bài viết từ một trình cấp RSS.

en: Import posts, comments, and users from a Blogger blog.
vi_VN: Nhập các bài viết, phản hồi, và thành viên từ một blog Blogger.

en: Import posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags from a WordPress export file.
vi_VN: Nhập các bài viết, trang, bình luận, trường tùy chỉnh, chuyên mục và từ khóa từ một tập tin xuất ra của WordPress.

en: Import products
vi_VN: Nhập sản phẩm

en: Import products from a CSV file
vi_VN: Nhập sản phẩm từ file CSV

en: Import tax rates
vi_VN: Nhập các mức thuế

en: Import the next batch
vi_VN: Tiếp tục

en: Import your blogroll from another system
vi_VN: Nhập sổ liên kết từ hệ thống khác

en: Import your content
vi_VN: Nhập nội dung của bạn

en: Import your site content
vi_VN: Nhập dữ liệu từ trang của bạn

en: Important:
vi_VN: Quan trọng:

en: Imported comment batch %d of <strong>approximately</strong> %d
vi_VN: Đã nhập %d phản hồi trong <strong>khoảng</strong> %d phản hồi.

en: Imported post <strong>%s</strong>...
vi_VN: Nhập bài viết <strong>%s</strong>...

en: Imported post batch %d of <strong>approximately</strong> %d
vi_VN: Đã nhập %d bài viết trong <strong>khoảng</strong> %d bài viết.

en: Importing
vi_VN: Đang nhập

en: Importing Posts
vi_VN: Đang nhập bài viết

en: Importing post <em>%s</em>...
vi_VN: Đang nhập bài viết <em>%s</em>...

en: Importing post...
vi_VN: Đang nhập bài viết...

en: Importing...
vi_VN: Đang nhập ...

en: Impressions
vi_VN: Cảm nhận:

en: Improve our store offerings
vi_VN: Cải thiện chất lượng dịch vụ  bán hàng của  cửa hàng chúng tôi

en: Improve the efficiency and success of your business with the help of these other products and services. Here are some recommended tools for you.
vi_VN: Nâng cao hiệu quả và sự thành công của doanh nghiệp của bạn với sự trợ giúp của các sản phẩm và dịch vụ. Dưới đây là một số công cụ được đề xuất cho bạn.

en: Improved Site Speed and Performance
vi_VN: Cài thiện tốc độ tải trang

en: In %1$s, use the %2$s method, not the %3$s function. See %4$s.
vi_VN: Trong %1$s, sử dụng phương thức %2$s, không dùng hàm %3$s. Xem thêm %4$s.

en: In 2014, our default theme lets you create a responsive magazine website with a sleek, modern design. Feature your favorite homepage content in either a grid or a slider. Use the three widget areas to customize your website, and change your content's layout with a full-width page template and a contributor page to show off your authors. Creating a magazine website with WordPress has never been easier.
vi_VN: Vào năm 2014, giao diện mặc định của chúng tôi cho phép bạn tạo một trang tạp chí với thiết kế đẹp và hiện đại. Đặt nội dung trang chủ ưa thích của bạn dưới dạng mạng lưới hoặc slide. Sử dụng 3 vùng widget để tùy biến trang của bạn, và thay đổi bố cục nội dung của bạn với một trang mẫu có chiều rộng tối đa và trang hiển thị các tác giả. Tạo lập một trang tạp chí với WordPress chưa từng dễ đến thế.

en: In a few words, explain what this site is about.
vi_VN: Trong một vài từ, giải thích blog này viết về gì.

en: In a few words, explain what your blog is about.
vi_VN: Bằng vài từ, giải thích về blog của bạn.

en: In a few words, explain what your store is about.
vi_VN: Giải thích ngắn gọn về trang web này.

en: In addition to listing what personal data you collect, you need to note why you collect it. These explanations must note either the legal basis for your data collection and retention or the active consent the user has given.
vi_VN: Ngoài việc liệt kê dữ liệu cá nhân nào bạn thu thập, bạn cần lưu ý lý do bạn thu thập dữ liệu đó. Những giải thích này là cơ sở pháp lý cho việc thu thập và lưu giữ dữ liệu của bạn hoặc sự đồng ý hoạt động mà người dùng đã đưa ra.

en: In addition to our analytics tool, we use other tracking tools, including some from third parties. {{cookiePolicyLink}}Read about these{{/cookiePolicyLink}} and how to control them.
vi_VN: Ngoài công cụ phân tích của mình, chúng tôi sử dụng các công cụ theo dõi khác, bao gồm một số công cụ từ bên thứ ba. {{cookiePolicyLink}}Tìm hiểu{{/cookiePolicyLink}} và biết cách để kiểm soát chúng.

en: In case you haven&#8217;t done it already, you can import the posts from your other blogs:
vi_VN: Bạn có thể nhập vào các bài viết từ các blog khác của bạn:

en: In reply to %s.
vi_VN: Trả lời %s.

en: In reply to: %s
vi_VN: Trả lời tới: %s

en: In response to
vi_VN: Phản hồi

en: In response to: %s
vi_VN: Trả lời: %s

en: In stock
vi_VN: Còn hàng

en: In stock?
vi_VN: Còn hàng?

en: In the <strong>Comment</strong> column, hovering over any comment gives you options to approve, reply (and approve), quick edit, edit, spam mark, or trash that comment.
vi_VN: Ở cột <strong>Bình luận</strong>, khi bạn di chuyển chuột lên bất kỳ bình luận nào sẽ hiện ra các tuỳ chọn để bạn chấp nhận, trả lời (kèm với chấp nhận), sửa nhanh, chỉnh sửa, đánh dấu là spam hoặc xoá bình luận đó.

en: In the <strong>In response to</strong> column, there are three elements. The text is the name of the post that inspired the comment, and links to the post editor for that entry. The View Post link leads to that post on your live site. The small bubble with the number in it shows the number of approved comments that post has received. If there are pending comments, a red notification circle with the number of pending comments is displayed. Clicking the notification circle will filter the comments screen to show only pending comments on that post.
vi_VN: Cột <strong>Phản Hồi Cho</strong> có ba thành phần. Tên của bài viết nhận được bình luận, và liên kết để biên tập bài viết đó. Liên kết Xem Bài Viết dẫn tới bài viết trên trang mạng của bạn. Hình tròn có chứa chữ số hiển thị số lượng bình luận đã qua kiểm duyệt bài viết nhận được. Hình tròn có màu xám cho biết bạn đã kiểm duyệt toàn bộ bình luận cho bài viết. Hình tròn màu xanh cho biết có bình luận đang chờ được kiểm duyệt. Bấm vào hình tròn sẽ lọc màn hình liệt kê bình luận để chỉ hiển thị các bình luận liên quan tới bài viết.

en: In the <strong>Submitted on</strong> column, the date and time the comment was left on your site appears. Clicking on the date/time link will take you to that comment on your live site.
vi_VN: Ở cột <strong>Đã đăng vào</strong> hiển thị ngày giờ mà bình luận được xuất hiện trên website của bạn. Click vào đường dẫn ngày tháng đó bạn sẽ được chuyển đến vị trí của comment trên bài viết ở website của bạn.

en: In the Header Text section of this page, you can choose whether to display this text or hide it. You can also choose a color for the text by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
vi_VN: Trong phần Văn Bản Đầu Trang tại trang này, bạn có thể lựa chọn có hiển thị văn bản này hay không. Bạn cũng có thể chọn màu cho văn bản bằng cách bấm vào nút Chọn Màu và nhập một mã màu HTML hợp lệ, như &#8220;#ff0000&#8221; cho màu đỏ, hoặc sử dụng bộ chọn màu để chọn.

en: In the editing area, the Tab key enters a tab character.
vi_VN: Trong chế độ soạn thảo, phím Tab sẽ tạo ra ký tự tab.

en: In this case, WordPress caught an error with one of your plugins, %s.
vi_VN: Trong trường hợp này, WordPress đã gặp lỗi với một trong các plugin của bạn, %s.

en: In this case, WordPress caught an error with your theme, %s.
vi_VN: Trong trường hợp này, WordPress đã gặp lỗi với giao diện của bạn, %s.

en: In this section you should explain how long you retain personal data collected or processed by the website. While it is your responsibility to come up with the schedule of how long you keep each dataset for and why you keep it, that information does need to be listed here. For example, you may want to say that you keep contact form entries for six months, analytics records for a year, and customer purchase records for ten years.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên giải thích thời gian bạn giữ lại dữ liệu cá nhân được thu thập hoặc xử lý bởi trang web. Mặc dù bạn có trách nhiệm đưa ra thời gian về việc bạn lưu giữ mỗi tập dữ liệu trong bao lâu và tại sao bạn giữ nó, thông tin đó cần phải được liệt kê ở đây. Ví dụ: bạn có thể nói rằng bạn giữ các  mẫu liên hệ trong sáu tháng, các bản ghi phân tích trong một năm và các bản ghi mua hàng của khách hàng trong mười năm.

en: In this section you should explain what measures you have taken to protect your users&#8217; data. This could include technical measures such as encryption; security measures such as two factor authentication; and measures such as staff training in data protection. If you have carried out a Privacy Impact Assessment, you can mention it here too.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên giải thích các biện pháp bạn đã thực hiện để bảo vệ dữ liệu của người dùng. Điều này có thể bao gồm các biện pháp kỹ thuật như mã hóa; các biện pháp bảo mật như xác minh 2 bước; và các biện pháp như đào tạo nhân viên về bảo vệ dữ liệu. Nếu bạn đã thực hiện Đánh giá tác động bảo mật, bạn cũng có thể đề cập đến nó ở đây.

en: In this section you should explain what procedures you have in place to deal with data breaches, either potential or real, such as internal reporting systems, contact mechanisms, or bug bounties.
vi_VN: Trong phần này bạn nên giải thích quá trình bạn xử lý với các tiết lộ dữ liệu, dù có tiềm ẩn hay thực sự, ví dụ các hệ thống báo cáo nội bộ, các cơ chế liên hệ, hoặc các chương trình tìm kiếm lỗi.

en: In this section you should explain what rights your users have over their data and how they can invoke those rights.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên giải thích những quyền người dùng của bạn có trên dữ liệu của họ và cách họ có thể gọi những quyền đó.

en: In this section you should list all transfers of your site data outside the European Union and describe the means by which that data is safeguarded to European data protection standards. This could include your web hosting, cloud storage, or other third party services.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên liệt kê tất cả các chuyển dữ liệu trang web của bạn bên ngoài Liên minh châu Âu và mô tả các phương tiện mà dữ liệu đó được bảo vệ theo các tiêu chuẩn bảo vệ dữ liệu của Châu Âu. Điều này có thể bao gồm lưu trữ web, lưu trữ đám mây hoặc các dịch vụ của bên thứ ba khác.

en: In this section you should name and list all third party providers with whom you share site data, including partners, cloud-based services, payment processors, and third party service providers, and note what data you share with them and why. Link to their own privacy policies if possible.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên viết tên và liệt kê tất cả các nhà cung cấp thứ ba mà bạn chia sẻ dữ liệu trang web, bao gồm đối tác, dịch vụ dựa trên đám mây, xử lý thanh toán, nhà cung cấp dịch vụ bên thứ ba và lưu ý những dữ liệu bạn chia sẻ với họ và tại sao. Liên kết tới chính sách bảo mật của riêng họ nếu có thể.

en: In this section you should note what personal data you collect from users and site visitors. This may include personal data, such as name, email address, personal account preferences; transactional data, such as purchase information; and technical data, such as information about cookies.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên lưu ý dữ liệu cá nhân nào bạn thu thập từ người dùng và khách truy cập. Chúng có thể bao gồm dữ liệu cá nhân, như tên, địa chỉ email, tùy chọn tài khoản cá nhân; dữ liệu giao dịch, như thông tin mua hàng; và dữ liệu kỹ thuật, như thông tin về cookie.

en: In this section you should note your site URL, as well as the name of the company, organization, or individual behind it, and some accurate contact information.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên lưu ý URL trang web của mình, cũng như tên của công ty, tổ chức hoặc cá nhân đằng sau nó và một số thông tin liên hệ chính xác.

en: In this section you should provide a contact method for privacy-specific concerns. If you are required to have a Data Protection Officer, list their name and full contact details here as well.
vi_VN: Trong phần này, bạn nên cung cấp một phương thức liên hệ cho các mối quan tâm riêng tư. Nếu bạn được yêu cầu có Cán bộ bảo vệ dữ liệu, hãy liệt kê tên của họ và chi tiết liên hệ đầy đủ tại đây.

en: In this subsection you should list the cookies your website uses, including those set by your plugins, social media, and analytics. We have provided the cookies which WordPress installs by default.
vi_VN: Trong mục này bạn nên liệt kê các cookie website bạn sử dụng, bao gồm các cookie của plugin, mạng xã hội và các công cụ thống kê. Chúng tôi đã cung cấp sẵn các cookie mà WordPress mặc định có.

en: In this subsection you should note what analytics package you use, how users can opt out of analytics tracking, and a link to your analytics provider&#8217;s privacy policy, if any.
vi_VN: Trong tiểu mục này, bạn nên lưu ý gói phân tích mà bạn sử dụng, lưu ý cách thức mà người dùng có thể lựa chọn không theo dõi phân tích và lưu ý đến một liên kết về chính sách bảo mật của nhà cung cấp phân tích (nếu có).

en: In this subsection you should note what information is captured through comments. We have noted the data which WordPress collects by default.
vi_VN: Trong phần con này bạn nên lưu ý thông tin nào được thu thập qua các bình luận. Chúng tôi đã lưu ý về dữ liệu mà WordPress thu thập theo mặc định.

en: In this subsection you should note what information may be disclosed by users who can upload media files. All uploaded files are usually publicly accessible.
vi_VN: Trong phần con này bạn nên lưu ý thông tin nào có thể được tiết lộ bởi người dùng có thể tải lên các tập tin đa phương tiện. Tất cả các tập tin được tải lên thường có thể được truy cập rộng rãi.

en: In-Progress <span class="count">(%s)</span> | In-Progress <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Trong Quá trình <span class="count">(%s)</span>

en: In-progress
vi_VN: Trong quá trình

en: Inactive
vi_VN: Không hoạt động

en: Inactive Plugins
vi_VN: Plugin chưa kích hoạt

en: Inactive Sidebar (not used)
vi_VN: Khung Nội Dung Phụ Không Kích Hoạt

en: Inactive Themes
vi_VN: Giao diện không sử dụng

en: Inactive Widgets
vi_VN: Widget Không Sử Dụng

en: Inactive accounts are those which have not logged in, or placed an order, for the specified duration. They will be deleted. Any orders will be converted into guest orders.
vi_VN: Tài khoản không hoạt động là tài khoản đã lâu không đăng nhập, hoặc mua hàng, trong khoảng thời gian được chỉ định. Chúng sẽ bị xóa. Mọi đơn hàng sẽ được chuyển thành đơn hàng của khách.

en: Inactive plugins are tempting targets for attackers. If you are not going to use a plugin, you should consider removing it.
vi_VN: Các plugin chưa kích hoạt là mục tiêu hấp dẫn cho những kẻ tấn công. Nếu bạn không sử dụng plugin, chúng tôi khuyên bạn nên gỡ bỏ nó.

en: Inactive widgets
vi_VN: Widget không hoạt động

en: Inbox
vi_VN: Email

en: Inches
vi_VN: Inch

en: Included
vi_VN: Có

en: Included in WordPress.com Premium
vi_VN: Chỉ có trong WordPress.com Premium

en: Included in annual plans
vi_VN: Khi thanh toán theo năm

en: Included with annual plans
vi_VN: Áp dụng khi mua theo năm

en: Included with your purchase
vi_VN: Đi kèm khi bạn thanh toán

en: Including tax
vi_VN: Bao gồm thuế

en: Incompatible Archive.
vi_VN: Gói lưu trữ không tương thích.

en: Incorrect post password.
vi_VN: Mật khẩu bài viết không đúng.

en: Incorrect username or password.
vi_VN: Tên người dùng hoặc mật khẩu không đúng.

en: Increase existing price by (fixed amount or %):
vi_VN: Tăng giá hiện tại bằng (số tiền cố định hoặc %):

en: Increase existing sale price by (fixed amount or %):
vi_VN: Tăng giá ưu đãi hiện tại thêm (mức cố định hoặc %):

en: Increase indent
vi_VN: Tăng khoảng cách thụt đầu dòng

en: Increase regular prices (fixed amount or percentage)
vi_VN: Tăng giá bán thường (số tiền cố định hoặc tỷ lệ phần trăm)

en: Increase sale prices (fixed amount or percentage)
vi_VN: Tăng giá khuyến mãi (số tiền cố định hoặc tỉ lệ phần trăm)

en: Increasing memory allocated to PHP
vi_VN: Tăng bộ nhớ phân bổ cho PHP

en: Incredibly powerful and customizable, Jetpack Search helps your visitors instantly find the right content – right when they need it.
vi_VN: Cực kỳ mạnh mẽ và có thể tùy chỉnh, Jetpack Search giúp khách truy cập của bạn ngay lập tức tìm thấy nội dung phù hợp - ngay khi họ cần.

en: India
vi_VN: Ấn Độ

en: Indian rupee
vi_VN: Đơn vị tiền Rupi Ấn Độ

en: Indicates if a template is custom or part of the template hierarchy
vi_VN: Chỉ ra nếu một mẫu là tùy chỉnh hoặc là một phần của hệ thống mẫu

en: Indicates the order that will appear in queries.
vi_VN: Nêu rõ thứ tự sẽ xuất hiện trong các truy vấn.

[ctx: Indicates this palette comes from WordPress.]
en: Default
vi_VN: Mặc định

[ctx: Indicates this palette comes from the theme.]
en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

[ctx: Indicates this palette comes from the theme.]
en: Theme
vi_VN: Chủ đề

[ctx: Indicates this palette is created by the user.]
en: Custom
vi_VN: Tùy chỉnh

en: Indicates whether the current variation is the default one.
vi_VN: Cho biết biến thể hiện tại có phải là biến thể mặc định hay không.

en: Individual use only
vi_VN: Chỉ dùng cho cá nhân

en: Indonesian
vi_VN: Tiếng Indonesia

en: Indonesian rupiah
vi_VN: Đơn vị tiền Rupiah Indonesia

en: Industry regulatory disclosure requirements
vi_VN: Các yêu cầu công bố thông tin được quản lý

en: Industry.
vi_VN: Lĩnh vực.

en: Inexistent terms.
vi_VN: Điều kiện không tồn tại.

en: Infinite Scroll
vi_VN: Cuộn vô hạn

en: Infinite Scroll Behavior
vi_VN: Cuộn chuột bất tận

en: Infinite scroll
vi_VN: Cuộn chuột vô tận

en: Info
vi_VN: Thông tin

en: Information about the web server that is currently hosting your site.
vi_VN: Thông tin về máy chủ hiện đang lưu trữ trang web của bạn.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
vi_VN: Thông tin về blog này hiện đang được xử lí.

en: Information on WordPress.com courses and events (online and in-person).
vi_VN: Thông tin về các khóa học và sự kiện (trực tuyến & trực tiếp) của WordPress.com

en: Initial %d result loaded. Type to filter all available results. Use up and down arrow keys to navigate. | Initial %d results loaded. Type to filter all available results. Use up and down arrow keys to navigate.
vi_VN[0]: Đã tải kết quả %d ban đầu. Nhập để lọc tất cả các kết quả có sẵn. Sử dụng phím mũi tên lên và xuống để điều hướng.

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
vi_VN: Thanh công cụ Inline (khi một hình ảnh, liên kết hoặc xem trước được chọn)

[ctx: Input length]
en: %d character | %d characters
vi_VN[0]: %d ký tự

[ctx: Input length]
en: %d character remaining | %d characters remaining
vi_VN[0]: %d ký tự còn lại

en: Insert
vi_VN: Chèn

en: Insert Image
vi_VN: Thêm ảnh

en: Insert More Tag
vi_VN: Thêm thẻ

en: Insert Page Break tag
vi_VN: Thêm thẻ Trang mới

en: Insert Read More tag
vi_VN: Chèn thẻ Đọc Thêm

en: Insert an image from another web site
vi_VN: Thêm ảnh từ trang khác

en: Insert audio playlist
vi_VN: Chèn danh sách file âm thanh

en: Insert column after
vi_VN: Thêm cột ở sau

en: Insert column before
vi_VN: Thêm cột ở trước

en: Insert date/time
vi_VN: Thêm ngày/giờ

en: Insert file URL
vi_VN: Chèn URL tập tin

en: Insert from URL
vi_VN: Chèn từ URL

en: Insert gallery
vi_VN: Chèn bộ sưu tập

en: Insert image
vi_VN: Chèn ảnh

en: Insert into Navigation Menu
vi_VN: Nhập vào Menu điều hướng

en: Insert into Post
vi_VN: Thêm vào bài viết

en: Insert into page
vi_VN: Chèn vào trang

en: Insert into post
vi_VN: Chèn vào bài viết

en: Insert into product
vi_VN: Thêm vào sản phẩm

en: Insert into template
vi_VN: Chèn vào mẫu này

en: Insert into template part
vi_VN: Chèn vào thành phần mẫu

en: Insert link
vi_VN: Thêm đường dẫn

en: Insert media from another website
vi_VN: Chèn nội dung đa phương tiện từ trang mạng khác

en: Insert row
vi_VN: Chèn thêm hàng

en: Insert row after
vi_VN: Thêm dòng ở sau

en: Insert row before
vi_VN: Thêm dòng ở trước

en: Insert table
vi_VN: Chèn bảng

en: Insert video
vi_VN: Chèn video

en: Insert video playlist
vi_VN: Chèn danh sách phát video

en: Insert/edit code sample
vi_VN: Chèn / chỉnh sửa code mẫu

en: Insert/edit image
vi_VN: Thêm/Sửa ảnh

en: Insert/edit link
vi_VN: Thêm/Sửa đường dẫn

en: Insert/edit media
vi_VN: Chèn /sửa tập tin đa phương tiện

en: Inserted %1$d links into category %2$s. All done! Go <a href="%3$s">manage those links</a>.
vi_VN: Đã chèn %1$d liên kết vào chuyên mục %2$s. Hoàn thành! <a href="%3$s">Quản lý các liên kết này</a>.

en: Inserted <strong>%s</strong>
vi_VN: Đã chèn <strong>%s</strong>

en: Inserted text
vi_VN: Văn bản đã chèn

en: Inserting Media
vi_VN: Chèn Nội Dung Đa Phương Tiện

en: Insights
vi_VN: Tổng quan

en: Inspiration strikes any time, anywhere. Post, read, check stats, and more with the WordPress app at your fingertips.
vi_VN: Cảm hứng đến mọi lúc mọi nơi. Đăng, đọc, phân tích thống kê và hơn thế nữa với ứng dụng WordPress trên tay của bạn.

en: Inspiration strikes anytime, anywhere.
vi_VN: Truyền cảm hứng từ mọi lúc, mọi nơi.

en: Install
vi_VN: Cài đặt

en: Install %s now
vi_VN: Cài đặt %s ngay

en: Install &amp; Preview
vi_VN: Cài &amp; Xem thử

en: Install Now
vi_VN: Cài đặt ngay bây giờ.

en: Install Parent Theme
vi_VN: Cài đặt giao diện cha

en: Install Press This
vi_VN: Cài đặt Press This

en: Install Theme
vi_VN: Tải lên chủ đề

en: Install Themes
vi_VN: Cài giao diện mới

en: Install Woo mobile app
vi_VN: Cài đặt Woo mobile app

en: Install and preview theme: %s
vi_VN: Cài và xem thử giao diện: %s

en: Install custom plugins and themes
vi_VN: Cài đặt plugin và chủ đề

en: Install from Google Fonts. Fonts are copied to and served from your site.
vi_VN: Cài đặt từ Google Fonts. Phông chữ được sao chép và phục vụ từ trang web của bạn.

en: Install plugin
vi_VN: Cài đặt plugin

en: Install plugins
vi_VN: Cài plugin

en: Install the WooCommerce mobile app to manage orders, receive sales notifications, and view key metrics — wherever you are.
vi_VN: Cài đặt ứng dụng di động WooCommerce để quản lý đơn hàng, nhận thông báo bán hàng và xem các số liệu chính - mọi lúc mọi nơi.

en: Install the latest version of WordPress
vi_VN: Cài đặt phiên bản mới nhất của WordPress

en: Install theme
vi_VN: Tải lên chủ đề

en: Install themes
vi_VN: Cài chủ đề

en: Installation Required
vi_VN: Yêu cầu tối thiểu

en: Installation failed.
vi_VN: Cài đặt không thành công!

en: Installed
vi_VN: Đã cài đặt

en: Installed Extensions without a Subscription
vi_VN: Các tiện ích mở rộng đã cài đặt mà không có đăng ký

en: Installed Plugins
vi_VN: Đã cài đặt

en: Installed themes
vi_VN: Chủ đề đã cài đặt

en: Installing…
vi_VN: Đang cài đặt…

en: Instance settings of the widget, if supported.
vi_VN: Trạng thái cấu hình của widget, nếu được hỗ trợ.

en: Instantly
vi_VN: Lập tức

en: Instructions
vi_VN: Hướng dẫn

en: Instructions that will be added to the thank you page and emails.
vi_VN: Các hướng dẫn sẽ được thêm vào trang cảm ơn và email.

en: Instructions that will be added to the thank you page.
vi_VN: Những hướng dẫn này sẽ được thêm vào trang cảm ơn.

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
vi_VN: Không đủ đối số hợp qui cách cho phương thức XML-RPC này.

en: Insufficient privileges to export products.
vi_VN: Không đủ quyền để export sản phẩm.

en: Integrate your site with social media to automatically post your content and drive traffic to your site.
vi_VN: Tích hợp blog của bạn với phương tiện truyền thông xã hội để tự động đăng nội dung và hướng lượt truy cập đến trang web của bạn.

en: Integration
vi_VN: Kết hợp

en: Integrations with top shipping carriers
vi_VN: Hợp tác với các dịch vụ vận chuyển

en: Interests
vi_VN: Sở thích

en: Interface language
vi_VN: Ngôn ngữ giao diện

en: Interface settings
vi_VN: Giao diện

en: Internal search handler error.
vi_VN: Lỗi Internal search handler.

en: International
vi_VN: Quốc tế

en: International flat rate (legacy)
vi_VN: Tỉ giá cố định toàn thế giới (legacy)

en: Internet Explorer does not give you the best WordPress experience. Switch to Microsoft Edge, or another more modern browser to get the most from your site.
vi_VN: Internet Explorer không hỗ trợ tốt cho WordPress. Hãy chuyển sang Microsoft Edge hoặc một trình duyệt khác mới hơn để có một trải nghiệm tốt nhất khi dùng trang web của bạn.

en: Introduce yourself.
vi_VN: Giới thiệu bản thân

en: Introduction
vi_VN: Giới thiệu

en: Invalid
vi_VN: Không hợp lệ

en: Invalid %s
vi_VN: %s không hợp lệ

en: Invalid %s ID
vi_VN: ID %s không hợp lệ

en: Invalid API response code (%d).
vi_VN: Mã trả về của API không hợp lệ (%d)

en: Invalid Account
vi_VN: Tài khoản không hợp lệ

en: Invalid Content-Disposition supplied. Content-Disposition needs to be formatted as `attachment; filename="image.png"` or similar.
vi_VN: Content-Disposition không hợp lệ. Content-Disposition cần được định dạng như sau: `attachment; filename="image.png"` hoặc tương tự.

en: Invalid Data provided.
vi_VN: Dữ liệu không hợp lệ.

en: Invalid ID.
vi_VN: ID không hợp lệ.

en: Invalid JSON body passed.
vi_VN: Body JSON không hợp lệ.

en: Invalid JSONP callback function.
vi_VN: Hàm callback JSONP không hợp lệ.

en: Invalid Poll Author
vi_VN: Tác giả của bình chọn không hợp lệ

en: Invalid URL
vi_VN: URL không hợp lệ

en: Invalid URL %s.
vi_VN: Sai đường dẫn %s.

en: Invalid URL.
vi_VN: URL không hợp lệ

en: Invalid action ID. No status found.
vi_VN: ID hành động không hợp lệ. Không tìm thấy trạng thái nào.

en: Invalid action name.
vi_VN: Tên hành động không hợp lệ

en: Invalid activation key.
vi_VN: Mã kích hoạt không hợp lệ.

en: Invalid answers
vi_VN: Câu trả lời không hợp lệ

en: Invalid attachment ID.
vi_VN: Định danh nội dung đính kèm không hợp lệ.

en: Invalid attribute name.
vi_VN: Tên thuộc tính không hợp lệ.

en: Invalid authentication method
vi_VN: Phương thức xác minh không hợp lệ

en: Invalid author ID.
vi_VN: ID tác giả không hợp lệ.

en: Invalid billing email address
vi_VN: Địa chỉ email thanh toán không hợp lệ

en: Invalid block type.
vi_VN: Kiểu khối không hợp lệ.

en: Invalid block.
vi_VN: Block không hợp lệ.

en: Invalid catalog visibility option.
vi_VN: Tùy chọn hiển thị của mục lục không hợp lệ.

en: Invalid changeset UUID
vi_VN: Changeset UUID không hợp lệ.

en: Invalid comment ID.
vi_VN: ID bình luận không hợp lệ.

en: Invalid comment author ID.
vi_VN: ID của tác giả bình luận không hợp lệ.

en: Invalid comment content.
vi_VN: Bình luận không hợp lệ

en: Invalid comment status.
vi_VN: Trạng thái bình luận không hợp lệ.

en: Invalid cookie format.
vi_VN: Định dạng cookie không hợp lệ.

en: Invalid cookie.
vi_VN: Cookie không hợp lệ.

en: Invalid coupon
vi_VN: Mã không hợp lệ

en: Invalid coupon ID
vi_VN: ID ưu đãi không hợp lệ

en: Invalid coupon code
vi_VN: Mã ưu đãi không hợp lệ

en: Invalid coupon type - the coupon type must be any of these: %s
vi_VN: Mã ưu đãi không hợp lệ - Mã ưu đãi phải có dạng như sau: %s

en: Invalid coupon.
vi_VN: Mã ưu đãi không hợp lệ.

en: Invalid currency code
vi_VN: Mã tiền tệ không hợp lệ

en: Invalid customer
vi_VN: Khách hàng không hợp lệ

en: Invalid customer ID
vi_VN: ID khách hàng không hợp lệ

en: Invalid customer email
vi_VN: Email khách hàng không hợp lệ

en: Invalid customer query.
vi_VN: Truy vấn khách hàng không hợp lệ.

en: Invalid customer.
vi_VN: Khách hàng không hợp lệ.

en: Invalid data provided.
vi_VN: Dữ liệu không hợp lệ.

en: Invalid data store.
vi_VN: Dữ liệu cửa hàng không hợp lệ.

en: Invalid data. No selected item.
vi_VN: Dữ liệu không hợp lệ. Chưa chọn mục nào.

en: Invalid data. The item does not exist.
vi_VN: Dữ liệu không hợp lệ. Mục không tồn tại.

en: Invalid data. Unknown state.
vi_VN: Dữ liệu không hợp lệ. Không rõ trạng thái.

en: Invalid data. Unknown type.
vi_VN: Dữ liệu không hợp lệ. Không rõ loại.

en: Invalid date.
vi_VN: Ngày tháng không hợp lệ

en: Invalid discount amount
vi_VN: Mức ưu đãi không hợp lý.

en: Invalid discount type
vi_VN: Loại chiết khấu không hợp lệ

en: Invalid download link.
vi_VN: Liên kết tải xuống không hợp lệ.

en: Invalid download log: no ID.
vi_VN: Bản ghi tải xuống không hợp lệ: không có ID.

en: Invalid download log: not found.
vi_VN: Bản ghi tải xuống không hợp lệ: không tìm thấy.

en: Invalid download.
vi_VN: Tập tin tải về không hợp lệ.

en: Invalid email address
vi_VN: Địa chỉ email không hợp lệ

en: Invalid email address in request.
vi_VN: Địa chỉ email yêu cầu không hợp lệ.

en: Invalid email address restriction
vi_VN: Giới hạn địa chỉ email không hợp lệ

en: Invalid email address when generating personal data export file.
vi_VN: Địa chỉ email không chính xác khi khởi tạo file dữ liệu cá nhân xuất ra.

en: Invalid email address.
vi_VN: Email không hợp lệ

en: Invalid featured media ID.
vi_VN: ID của media nổi bật không hợp lệ.

en: Invalid field
vi_VN: Trường không hợp lệ!

en: Invalid file
vi_VN: Tập tin không hợp lệ

en: Invalid file type
vi_VN: Kiểu tập tin không hợp lệ

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
vi_VN: Loại tập tin không hợp lệ. Chỉ tập tin CSV và TXT được hỗ trợ.

en: Invalid form submission.
vi_VN: Mẫu không đúng quy định.

en: Invalid global styles revision ID.
vi_VN: ID sửa đổi kiểu chung không hợp lệ.

en: Invalid hex color.
vi_VN: Màu chữ không hợp lệ.

en: Invalid image URL.
vi_VN: Địa chỉ hình ảnh không đúng

en: Invalid image: %s
vi_VN: Ảnh không hợp lệ: %s

en: Invalid item ID.
vi_VN: Danh tính không hợp lệ.

en: Invalid items
vi_VN: Món hàng không tồn tại

en: Invalid key.
vi_VN: Key không đúng

en: Invalid menu ID.
vi_VN: Trình đơn ID không hợp lệ

en: Invalid menu location.
vi_VN: Vị trí menu không hợp lệ.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
vi_VN: Thời điểm không hợp lệ - thời điểm đã được sử dụng rồi.

en: Invalid nonce verification
vi_VN: Xác minh không hợp lệ

en: Invalid object type.
vi_VN: Kiểu đối tượng không hợp lệ.

en: Invalid option
vi_VN: Tùy chọn không hợp lệ

en: Invalid or duplicated SKU.
vi_VN: Không hợp lệ hoặc trùng mã sản phẩm.

en: Invalid or missing payment token fields.
vi_VN: Mã token thanh toán không hợp lệ hoặc bị thiếu.

en: Invalid order
vi_VN: Đơn hàng không hợp lệ

en: Invalid order ID.
vi_VN: ID đơn hàng không hợp lệ.

en: Invalid order item.
vi_VN: Đơn hàng không hợp lệ.

en: Invalid order note ID
vi_VN: ID ghi chú đơn hàng không hợp lệ

en: Invalid order refund ID.
vi_VN: ID hoàn tiền đơn hàng không hợp lệ.

en: Invalid order.
vi_VN: Đơn hàng không hợp lệ.

en: Invalid page template.
vi_VN: Mẫu không hợp lệ

en: Invalid parameter(s): %s
vi_VN: Tham số không hợp lệ : %s

en: Invalid parameter.
vi_VN: Tham số không hợp lệ.

en: Invalid parameters.
vi_VN: Thông số không hợp lệ.

en: Invalid parent ID
vi_VN: ID cha không hợp lệ

en: Invalid path provided.
vi_VN: Đường dẫn được cung cấp không hợp lệ.

en: Invalid payment gateway.
vi_VN: Cổng thanh toán không hợp lệ.

en: Invalid payment method.
vi_VN: Phương thức thanh toán không hợp lệ.

en: Invalid payment token.
vi_VN: Mã token thanh toán không hợp lệ.

en: Invalid permission ID.
vi_VN: ID truy cập không hợp lệ.

en: Invalid personal data action.
vi_VN: Hành động dữ liệu cá nhân không hợp lệ.

en: Invalid personal data request.
vi_VN: Yêu cầu dữ liệu cá nhân không hợp lệ.

en: Invalid plugin page.
vi_VN: Trang plugin không hợp lệ

en: Invalid plugin path.
vi_VN: Đường dẫn đến plugin không hợp lệ

en: Invalid post
vi_VN: Bài không hợp lệ

en: Invalid post ID.
vi_VN: ID bài viết không hợp lệ.

en: Invalid post data.
vi_VN: Dữ liệu post không hợp lệ

en: Invalid post format.
vi_VN: Định dạng bài không hợp lệ

en: Invalid post parent ID.
vi_VN: ID của bài viết cha không hợp lệ.

en: Invalid post type.
vi_VN: Định dạng bài viết không hợp lệ.

en: Invalid post.
vi_VN: Bài không hợp lệ

en: Invalid product
vi_VN: Sản phẩm không hợp lệ

en: Invalid product ID
vi_VN: ID sản phẩm không hợp lệ

en: Invalid product ID %d.
vi_VN: ID sản phẩm không hợp lệ %d.

en: Invalid product SKU
vi_VN: Mã SKU sản phẩm không hợp lệ

en: Invalid product attribute ID
vi_VN: ID thuộc tính sản phẩm đã tồn tại

en: Invalid product attribute order_by type - the product attribute order_by type must be any of these: %s
vi_VN: Thuộc tính sản phẩm không hợp lệ order_by - các loại thuộc tính sản phẩm order_by phải đạt được bất kỳ trong số này: %s

en: Invalid product attribute type - the product attribute type must be any of these: %s
vi_VN: Loại sản phẩm thuộc tính không hợp lệ - các loại thuộc tính sản phẩm phải được bất kỳ trong số này: %s

en: Invalid product category ID
vi_VN: ID danh mục sản phẩm không hợp lệ

en: Invalid product review ID.
vi_VN: ID đánh giá sản phẩm không hợp lệ.

en: Invalid product tag ID
vi_VN: ID thẻ sản phẩm không hợp lệ

en: Invalid product tax status.
vi_VN: Thuế sản phẩm không hợp lệ.

en: Invalid product type - the product type must be any of these: %s
vi_VN: Loại sản phẩm không hợp lệ - loại sản phẩm phải có dạng như: %s

en: Invalid product type.
vi_VN: Loại sản phẩm không hợp lệ.

en: Invalid product.
vi_VN: Sản phẩm không hợp lệ.

en: Invalid rate
vi_VN: Tỉ lệ không hợp lệ

en: Invalid recovery key format.
vi_VN: Định dạng Key khôi phục không hợp lệ.

en: Invalid recovery key.
vi_VN: Key khôi phục không hợp lệ.

en: Invalid refund amount
vi_VN: Lượng tiền hoàn trả không hợp lệ

en: Invalid refund amount.
vi_VN: Số tiền hoàn lại không hợp lệ.

en: Invalid remote response.
vi_VN: Phản hồi điều khiển không hợp lệ

en: Invalid request
vi_VN: Yêu cầu không hợp lệ.

en: Invalid request ID when sending personal data export email.
vi_VN: ID yêu cầu không hợp lệ khi gửi email xuất dữ liệu cá nhân.

en: Invalid request ID.
vi_VN: ID yêu cầu không hợp lệ.

en: Invalid request parameters
vi_VN: Tham số yêu cầu không hợp lệ

en: Invalid request status.
vi_VN: Tình trạng yêu cầu không hợp lệ.

en: Invalid request type.
vi_VN: Kiểu yêu cầu không hợp lệ.

en: Invalid resource id for reassignment.
vi_VN: ID tài nguyên không hợp lệ để chỉ định lại.

en: Invalid resource id.
vi_VN: Id tài nguyên không hợp lệ.

en: Invalid review ID.
vi_VN: ID đánh giá không hợp lệ.

en: Invalid review content.
vi_VN: Nội dung đánh giá không hợp lệ.

en: Invalid revision ID.
vi_VN: ID bản thảo không hợp lệ.

en: Invalid role
vi_VN: Vai trò không hợp lệ

en: Invalid role.
vi_VN: Vai trò không hợp lệ.

en: Invalid schedule. Cannot save action.
vi_VN: Sắp đặt không hợp lệ. Không thể lưu hành động.

en: Invalid scope %s
vi_VN: Phạm vi hợp lệ %s

en: Invalid setting group.
vi_VN: Nhóm cài đặt không hợp lệ.

en: Invalid setting.
vi_VN: Cài đặt không hợp lệ.

en: Invalid shipping method!
vi_VN: Phương thức giao hàng không hợp lệ!

en: Invalid shortcode name: %1$s. Do not use spaces or reserved characters: %2$s
vi_VN: Tên shortcode không hợp lệ: %1$s. Không dùng dấu cách hay ký tự đặc biệt: %2$s

en: Invalid shortcode name: Empty name given.
vi_VN: Tên shortcode không hợp lệ: Tên rỗng.

en: Invalid site information returned from remote.
vi_VN: Thông tin trang trả về không hợp lệ từ điều khiển từ xa.

en: Invalid slug.
vi_VN: Slug không hợp lệ.

en: Invalid status.
vi_VN: Trạng thái không hợp lệ.

en: Invalid strategy `%1$s` defined for `%2$s` during script registration.
vi_VN: Chiến lược không hợp lệ `%1$s` được xác định cho `%2$s` trong quá trình đăng ký tập lệnh.

en: Invalid tax class
vi_VN: Class thuế không hợp lệ

en: Invalid taxonomy.
vi_VN: Phân loại không hợp lệ.

en: Invalid taxonomy: %s.
vi_VN: Taxonomy không hợp lệ: %s.

en: Invalid template parent ID.
vi_VN: ID gốc của mẫu không hợp lệ.

en: Invalid term ID.
vi_VN: ID term không hợp lệ.

en: Invalid term name.
vi_VN: Tên thuật ngữ không hợp lệ.

en: Invalid timestamp.
vi_VN: Nhãn thời gian không hợp lệ.

en: Invalid token JSON: %s
vi_VN: JSON thẻ không hợp lệ: %s

en: Invalid tool ID.
vi_VN: ID công cụ không hợp lệ.

en: Invalid translation type.
vi_VN: Định dạng dịch không hợp lệ.

en: Invalid type parameter.
vi_VN: Loại tham số không hợp lệ.

en: Invalid user ID for reassignment.
vi_VN: ID người dùng không hợp lệ cho việc gán lại.

en: Invalid user ID.
vi_VN: Danh tính không hợp lệ.

en: Invalid user parameter(s).
vi_VN: Tham số người dùng không hợp lệ.

en: Invalid user_id provided
vi_VN: user_id không hợp lệ

en: Invalid username or email.
vi_VN: Tên người dùng hoặc e-mail không hợp lệ.

en: Invalid value %1$s for %2$s. Expected value should be between %3$s and %4$s.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ %1$s cho %2$s. Giá trị kỳ vọng nên nằm giữa %3$s và %4$s.

en: Invalid value for background attachment.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ cho tệp đính kèm nền.

en: Invalid value for background position X.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ cho vị trí nền X.

en: Invalid value for background position Y.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ cho vị trí nền Y.

en: Invalid value for background repeat.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ cho lặp lại nền.

en: Invalid value for background size.
vi_VN: Giá trị kích thước hình nền không hợp lệ.

en: Invalid value posted for %s
vi_VN: Đã gửi giá trị không hợp lệ cho %s

en: Invalid value.
vi_VN: Giá trị không hợp lệ.

en: Invalid variation ID
vi_VN: ID biến thể không hợp lệ

en: Invalid verification code
vi_VN: Mã xác minh không hợp lệ

en: Invalid webhook ID.
vi_VN: ID webhook không hợp lệ.

en: Invalid webhook.
vi_VN: Webhook không hợp lệ.

en: Invalid widget type.
vi_VN: Loại widget không hợp lệ.

en: Inventory
vi_VN: Kiểm kê kho hàng

en: Invitation email sent to new user. A confirmation link must be clicked before their account is created.
vi_VN: Thư mời đã được gởi tới người dùng mới. Để hoàn tất việc tạo tài khoản, người dùng cần phải nhấn vào liên kết xác nhận có trong thư mời.

en: Invitation email sent to user. A confirmation link must be clicked for them to be added to your site.
vi_VN: Thư mời đã được gửi tới thành viên. Thành viên phải ấn vào đường dẫn xác nhận trong thư mời để được thêm vào trang web của bạn.

en: Invite New
vi_VN: Mời thêm

en: Invite People
vi_VN: Mời mọi người

en: Invite People to %(sitename)s
vi_VN: Mời mọi người tham gia %(sitename)s

en: Invite Sent!
vi_VN: Thư mời đã được gửi!

en: Invite contributors to your site and manage their access settings. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Mời cộng tác viên vào blog của bạn và thiết lập quyền của họ. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Invite deleted. | Invites deleted.
vi_VN[0]: Thư mời đã xóa.

en: Invite people to follow your site or help you manage it.
vi_VN: Mời mọi người theo dõi blog của bạn hoặc giúp bạn quản lý nó.

en: Invites
vi_VN: Lời mời

en: Invoice for order #{order_number}
vi_VN: Hóa đơn cho đơn hàng #{order_number}

en: Invoice for order #{order_number} on {site_title}
vi_VN: Hóa đơn cho đơn hàng số #{order_number} tại {site_title}

en: Invoice prefix
vi_VN: Tiền tố đầu hóa đơn

en: Irish
vi_VN: Tiếng Ailen

en: Is SUHOSIN installed?
vi_VN: SUHOSIN đã cài đặt?

en: Is WordPress debug mode active?
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi WordPress đang hoạt động?

en: Is WordPress multisite?
vi_VN: Có phải WordPress multisite?

en: Is a global attribute?
vi_VN: Là một thuộc tính toàn cục?

en: Is featured?
vi_VN: Nhãn nổi bật?

en: Is mbstring enabled?
vi_VN: Có bật mbstring không?

en: Is the Imagick library available?
vi_VN: Thư viện Imagick có sẵn không?

en: Is the block dynamically rendered.
vi_VN: Là block được trình bày linh động.

en: Is the connection to your store secure?
vi_VN: Kết nối tới cửa hàng có an toàn không?

en: Is the customer a paying customer?
vi_VN: Là khách hàng đã trả tiền?

en: Is there no link to us?
vi_VN: Đã có liên kết tới chúng tôi chưa?

en: Is this a multisite?
vi_VN: Đây là multisite?

en: Is this site discouraging search engines?
vi_VN: Có phải website này ngăn chặn công cụ tìm kiếm?

en: Is this site using HTTPS?
vi_VN: Trang này sử dụng HTTPS?

en: Is this theme a child theme?
vi_VN: Đây có phải là một giao diện con?

en: Is your new post a hit? With push notifications, see reactions as they roll in.
vi_VN: Bài viết mới của bạn có thu hút? Xem các thông báo đẩy về mọi tương tác.

en: It does not look like your site has any menus yet. Want to build one? Click the button to start.
vi_VN: Blog của bạn chưa có menu nào. Hãy thử nhấn vào nút để tạo menu đầu tiên.

en: It is possible for site maintainers to block all, or some, communication to other sites and services. If set up incorrectly, this may prevent plugins and themes from working as intended.
vi_VN: Người duy trì trang web có thể chặn tất cả hoặc một số thông tin liên lạc đến các trang web và dịch vụ khác. Nếu được thiết lập không chính xác, điều này có thể ngăn các plugin và giao diện hoạt động như dự định.

en: It is possible to import your blog content from a variety of other blogging platforms, including Blogger, LiveJournal, Movable Type, Posterous, Storylane, Tumblr, Typepad, WordPress.org, WordPress.com, Xanga, and Yahoo! If we do not have an importing tool for your particular platform, you may try to convert it to an accepted format to use the WordPress.com importer tool.
vi_VN: Bạn có thể nhập nội dung cho blog từ nhiều nền tảng khác, gồm Blogger, LiveJournal, Movable Type, Posterous, Storylane, Tumblr, Typepad, WordPress.org, WordPress.com, Xanga, và Yahoo! Nếu bạn không có công cụ nhập nội dung từ nền tảng của bạn, bạn có thể thử chuyển nó thành định dạng được hỗ trợ với công cụ của WordPress.com.

en: It is possible to import your blog content from a variety of other blogging platforms, including Blogger, LiveJournal, Movable Type, Tumblr, Typepad, Xanga, and more. You can also easily import your content from a self-hosted WordPress site.
vi_VN: Bạn có thể nhập nội dung cho blog từ nhiều nền tảng khác, gồm Blogger, LiveJournal, Movable Type, Tumblr, Wix, Typepad, Xanga, và nhiều nữa. Bạn cũng có thể nhập nội dung từ trang web WordPress sử dụng hosting riêng.

en: It is possible to import your blog content from a variety of other blogging platforms, including Blogger, LiveJournal, Movable Type, Tumblr, Wix, Typepad, Xanga, and more. You can also import your content from a self-hosted WordPress site.
vi_VN: Bạn có thể nhập nội dung cho blog từ nhiều nền tảng khác, gồm Blogger, LiveJournal, Movable Type, Tumblr, Wix, Typepad, Xanga, và nhiều nữa. Bạn cũng có thể nhập nội dung từ trang web WordPress sử dụng hosting riêng.

en: It is possible to import your blog content from a variety of other blogging platforms, including Medium, Blogger, LiveJournal, Movable Type, Tumblr, Typepad, and more. You can also easily import your content from a self-hosted WordPress site.
vi_VN: Bạn có thể nhập nội dung cho blog từ nhiều nền tảng khác, gồm Blogger, LiveJournal, Movable Type, Tumblr, Wix, Typepad, Xanga, và nhiều nữa. Bạn cũng có thể nhập nội dung từ trang web WordPress sử dụng hosting riêng.

en: It is up to search engines to honor this request.
vi_VN: Việc tuân thủ yêu cầu này hoàn toàn phụ thuộc vào các công cụ tìm kiếm.

en: It is your responsibility to write a comprehensive privacy policy, to make sure it reflects all national and international legal requirements on privacy, and to keep your policy current and accurate.
vi_VN: Trách nhiệm của bạn là viết một chính sách bảo mật toàn diện, để đảm bảo nó phản ánh tất cả các yêu cầu pháp lý quốc gia và quốc tế về quyền riêng tư và để giữ cho chính sách của bạn hiện tại và chính xác.

en: It looks like HTTPS is not supported for your website at this point.
vi_VN: Có vẻ như HTTPS chưa được hỗ trợ cho website của bạn ở thời điểm này.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
vi_VN: Dường như chẳng tìm thấy gì ở đây. Có lẽ nên thử tìm kiếm?

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
vi_VN: Không tìm thấy gì ở đây. Thử tìm thứ khác hoặc chọn một trong những liên kết dưới đây?

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try visiting %s directly?
vi_VN: Không tìm thấy gì ở vị trí này. Có lẽ bạn nên thử vào %s trực tiếp chăng?

en: It looks like nothing was found at this location. Perhaps searching will help:
vi_VN: Không tìm thấy những gì bạn đang tìm kiếm ở vị trí này. Có lẽ bạn nên dùng cụm từ khác:

en: It looks like the Apache %s module is not installed.
vi_VN: Có vẻ như Apache %s module chưa được cài đặt

en: It looks like the WordPress site URL is incorrectly configured. Please check it in your widget settings.
vi_VN: Có vẻ địa chỉ website WordPress chưa được thiết lập đúng. Vui lòng kiểm tra thiết lập widget của bạn.

en: It looks like the response did not come from this site.
vi_VN: Có vẻ như phản hồi không đến từ trang web này.

en: It looks like you attempted to import your LiveJournal posts previously and got interrupted.
vi_VN: Hình như bạn đang nhập vào từ LiveJournal và bị dán đoạn.

en: It looks like you're using an insecure version of %s. Using an outdated browser makes your computer unsafe. For the best WordPress experience, please update your browser.
vi_VN: Bạn đang dùng phiên bản %s không an toàn. Sử dụng trình duyệt cũ khiến máy tính của bạn không an toàn. Để trải nghiệm WordPress tốt nhất, hãy cập nhật trình duyệt của bạn.

en: It looks like you're using an old version of %s. For the best WordPress experience, please update your browser.
vi_VN: Bạn đang dùng phiên bản %s cũ. Để trải nghiệm WordPress tốt hơn, hãy cập nhật trình duyệt.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
vi_VN: Có vẻ như chúng tôi không thể tìm ra cái mà bạn đang muốn. Có lẽ việc tìm kiếm có thể giúp bạn.

en: It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching will help:
vi_VN: Không tìm thấy những gì bạn đang tìm kiếm. Có lẽ bạn nên dùng cụm từ khác:

en: It seems your network is running with Nginx web server. <a href="%s">Learn more about further configuration</a>.
vi_VN: Có vẻ như trang mạng của bạn đang chạy trên máy chủ Nginx. <a href="%s">Tìm hiểu thêm về các cấu hình khác</a>.

en: It was not possible to check your scheduled events
vi_VN: Không thể kiểm tra các sự kiện được lên lịch của bạn của bạn

en: Italian
vi_VN: Tiếng Ý

en: Italic
vi_VN: Nghiêng

en: Italy
vi_VN: Ý

en: Item
vi_VN: Sản phẩm

en: Item #%1$s stock increased from %2$s to %3$s.
vi_VN: Sản phẩm trong kho #%1$s đã tăng từ %2$s lên %3$s.

en: Item ID.
vi_VN: ID mục.

en: Item added.
vi_VN: Đã được thêm.

en: Item deleted.
vi_VN: Đã bị xóa.

en: Item moved down
vi_VN: Chuyển item xuống

en: Item moved up
vi_VN: Chuyển item lên

en: Item not added.
vi_VN: Không tạo mới được.

en: Item not updated.
vi_VN: Không cập nhật được.

en: Item updated.
vi_VN: Đã được cập nhật.

en: Itemized
vi_VN: Theo từng sản phẩm

en: Items
vi_VN: Mặt hàng

en: Items Purchased
vi_VN: Sản phẩm đã đặt hàng

en: Items Subtotal:
vi_VN: Tạm tính:

en: Items deleted.
vi_VN: Đã bị xóa.

en: Items list
vi_VN: Danh sách các mục

en: Items list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách các mục

en: Items to show:
vi_VN: Số lượng hiển thị:

en: It’s easier than you think to increase your website views.
vi_VN: Tăng số người truy cập vào trang web của bạn dễ hơn bạn tưởng.

en: Ivory Coast
vi_VN: Bờ biển Ngà

en: JSONP support is disabled on this site
vi_VN: Hỗ trợ JSONP đã bị tắt tại trang này

en: JSONP support is disabled on this site.
vi_VN: Trang Web này không hỗ trợ JSONP.

en: Jabber subscription delivery
vi_VN: Jabber

en: Jan
vi_VN: Tháng Một

en: January
vi_VN: Tháng Một

[ctx: January abbreviation]
en: Jan
vi_VN: Th1

en: Japan
vi_VN: Nhật Bản

en: Japanese
vi_VN: Tiếng Nhật

en: Japanese yen
vi_VN: Đơn vị tiền Yên Nhật

en: JavaScript
vi_VN: Bật JavaScript

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
vi_VN: Để sử dụng tính năng này, bạn cần bật hỗ trợ JavaScript của trình duyệt.

en: Jetpack Advanced Features
vi_VN: Jetpack cao cấp

en: Jetpack Essential Features
vi_VN: Jetpack Essential

en: Jetpack Logo
vi_VN: Logo của Jetpack

en: Jetpack Search for WordPress
vi_VN: Tìm kiếm của Jetpack cho WordPress

en: Jetpack Settings
vi_VN: Các tùy chọn Jetpack

en: Jetpack advanced features
vi_VN: Jetpack cao cấp

en: Jetpack essential features
vi_VN: Jetpack Essential

en: Jetpack essentials
vi_VN: Jetpack

en: Jetpack has been successfully disconnected for %s.
vi_VN: Jetpack đã ngắt kết nối thành công cho %s.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
vi_VN: Jetpack hiện được kết nối với WordPress.com

en: Jetpack is not connected. Please connect Jetpack by visiting <a href='%s'>Settings</a>.
vi_VN: Jetpack chưa được thiết lập. Vui lòng cấu hình Jetpack tại <a href='%s'>đây</a>.

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
vi_VN: Jetpack hiện không được kết nối với Wordpress.com

en: Jetpack logo
vi_VN: Logo của Jetpack

en: Jetpack offers dozens of tools to help you customize, market, and secure your website. With Jetpack, you now have the freedom to build your own success story.
vi_VN: Jepack cung cấp rất nhiều công cụ giúp bạn tùy chỉnh, quảng bá, và bảo mật cho trang web của bạn. Với Jetpack, bạn có thể tự dọ xây dựng câu chuyện thành công của riêng mình.

en: Jetpack setting changed
vi_VN: Đổi cài đặt Jetpack

en: Job Listings
vi_VN: Danh sách việc

en: Join
vi_VN: Đăng kí

en: Join a large community that offers local events, online courses, forums, and more.
vi_VN: Tham gia cộng đồng lớn với các sự kiện địa phương, khoá học trực tuyến, diễn đàn và nhiều hơn thế nữa.

en: Join the 16 million customers who use Mailchimp. Sync list and store data to send automated emails, and targeted campaigns.
vi_VN: Sát cánh cùng 16 triệu khách hàng sử dụng MailChimp. Đồng bộ danh sách và dữ liệu cửa hàng và tự động gửi email, và tạo chiến dịch.

en: Joined %(month)s %(year)s
vi_VN: Đã tham gia từ %(month)s %(year)s

en: Jul
vi_VN: Tháng Bảy

en: July
vi_VN: Tháng Bảy

[ctx: July abbreviation]
en: Jul
vi_VN: Th7

en: Jump to footnote reference %1$d
vi_VN: Chuyển đến phần tham khảo chú thích cuối trang %1$d

en: Jun
vi_VN: Tháng Sáu

en: June
vi_VN: Tháng Sáu

[ctx: June abbreviation]
en: Jun
vi_VN: Th6

en: Just another %s site
vi_VN: Một trang web mới của %s

en: Just another WordPress site
vi_VN: Một trang web mới sử dụng WordPress

en: Just another WordPress.com weblog
vi_VN: Trang web mới tại WordPress

en: Just search for a domain
vi_VN: Tìm thử một tên miền

en: Just to let you know &mdash; we've received your order #%s, and it is now being processed:
vi_VN: Đơn hàng #%s đã được đặt thành công và chúng tôi đang xử lý

en: Justify
vi_VN: Căn 2 lề

en: Justify Text
vi_VN: Căn lề hai bên

en: Kansai
vi_VN: Kansas

en: Karuna is a clean business theme designed with health and wellness-focused sites in mind. With bright, bold colors, prominent featured images, and support for customer testimonials, your business' brand will shine with Karuna.
vi_VN: Karuna là giao diện thuộc thể loại công ty tập trung vào các trang web sức khỏe và thể hình. Với màu sắc tươi sáng, mạnh mẽ, hình ảnh nổi bật và cho phép thêm cảm nhận khách hàng, Karuna sẽ giúp thương hiệu của bạn tỏa sáng.

en: Kebab-case unique identifier for the font family preset.
vi_VN: Mã định danh duy nhất của trường hợp Kebab cho cài đặt sẵn của họ phông chữ.

en: Keep in mind that if you convert a category with child categories, the children become top-level orphans.
vi_VN: Chú ý là nếu bạn chuyển đổi chuyên mục với các chuyên mục con, các chuyên mục con sẽ trở thành cấp cao nhất.

en: Keep tabs on all your site's activity — plugin and theme updates, user logins, setting modifications, and more.
vi_VN: Nắm rõ tất cả hoạt động trên blog của bạn - cập nhật plugin và chủ đề, thông tin đăng nhập của người dùng, sửa đổi cài đặt, v.v.

en: Keep this link private
vi_VN: Chọn chế độ riêng tư cho đường dẫn này

en: Keep widget settings and move it to the inactive widgets
vi_VN: Giữ cài đặt widget và di chuyển sang phần widget không hoạt động

en: Keep your account safe by adding a backup email address and phone number. If you ever have problems accessing your account, WordPress.com will use what you enter here to verify your identity.
vi_VN: Giữ an toàn cho mật khẩu của bạn bằng cách tạo một email hay số điện thoại khôi phục. Nếu xảy ra vấn đề kết nối tới tài khoản của bạn, WordPress.com sẽ sử dụng những thứ bạn cung cấp tại đây để xác minh bạn.

en: Keep your current provider
vi_VN: Giữ nhà cung cấp tên miền

en: Keep your domain with your current provider and point it to WordPress.com
vi_VN: Giữ tên miền của bạn với nhà cung cấp hiện tại và trỏ miền đó đến WordPress.com

en: Key
vi_VN: Khóa

en: Key details
vi_VN: Chi tiết mã

en: Keyboard Shortcuts
vi_VN: Phím tắt

en: Keywords
vi_VN: Từ khóa

en: Kilograms
vi_VN: Kilogam

en: Kind
vi_VN: Thể loại

en: Know what you're doing?
vi_VN: Đã rành quá rồi?

en: Kohgiluyeh and BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)
vi_VN: Kohgiluyeh và BoyerAhmad (کهگیلوییه و بویراحمد)

en: Korean
vi_VN: Tiếng Hàn Quốc

en: Kowloon
vi_VN: Cửu Long

en: La Unión
vi_VN: La Union

en: Label
vi_VN: Nhãn

en: Landmark
vi_VN: Ranh giới

en: Language
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Language this blog is primarily written in.
vi_VN: Ngôn ngữ chính của blog này.

en: Language:
vi_VN: Ngôn ngữ:

en: Languages
vi_VN: Ngôn ngữ

en: Lao kip
vi_VN: Đơn vị tiền Kíp của Lào

en: Laos
vi_VN: Lào

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Large size
vi_VN: Cỡ lớn

en: Large size image height
vi_VN: Chiều cao ảnh kích thước lớn

en: Large size image width
vi_VN: Chiều rộng ảnh kích thước lớn

en: Last 12 months
vi_VN: 12 tháng qua

en: Last 24 hours
vi_VN: 24 giờ qua

en: Last 3 months
vi_VN: 3 tháng qua

en: Last 31 days
vi_VN: 31 ngày qua

en: Last 7 Days
vi_VN: 7 ngày qua

en: Last 7 days
vi_VN: 7 ngày qua

en: Last IP
vi_VN: IP gần nhất

en: Last Login
vi_VN: Lần đăng nhập cuối

en: Last Modified
vi_VN: Sửa đổi lần cuối

en: Last Month
vi_VN: Tháng trước

en: Last Name
vi_VN: Họ

en: Last Post
vi_VN: Bài viết cuối

en: Last Updated
vi_VN: Cập nhật lần cuối

en: Last Used
vi_VN: Sử dụng gần nhất

en: Last access
vi_VN: Lần truy cập gần nhất

en: Last edited by %1$s on %2$s at %3$s
vi_VN: Chỉnh sửa lần cuối bởi %1$s ngày %2$s lúc %3$s

en: Last edited on %1$s at %2$s
vi_VN: Chỉnh sửa lần cuối ngày %1$s lúc %2$s

en: Last modified:
vi_VN: Chỉnh sửa lần cuối:

en: Last month
vi_VN: Tháng trước

en: Last name
vi_VN: Họ

en: Last name for the user.
vi_VN: Họ người sử dụng.

en: Last name.
vi_VN: Họ.

en: Last order
vi_VN: Đơn hàng cuối cùng

en: Last order ID.
vi_VN: ID đơn hàng cuối cùng.

en: Last order data.
vi_VN: Dự liệu đơn hàng trước.

en: Last page
vi_VN: Trang cuối

en: Last published
vi_VN: Đăng gần đây nhất

en: Last updated
vi_VN: Cập nhật lần cuối

en: Last updated %(ago)s
vi_VN: Cập nhật lần cuối %(ago)s

en: Last updated: %s
vi_VN: Cập nhật lần cuối: %s

en: Last warning, are you sure?
vi_VN: Nhắc lần cuối, bạn có chắc chắn?

en: Last week
vi_VN: Tuần trước

en: Latest
vi_VN: Mới nhất

en: Latest Drafts
vi_VN: Bản nháp gần đây

en: Latest Posts
vi_VN: Các bài viết mới nhất

en: Latest activity
vi_VN: Hoạt động cuối

en: Latest version of theme.
vi_VN: Phiên bản mới nhất của giao diện.

en: Latitude
vi_VN: Vĩ độ

en: Latvian
vi_VN: Tiếng Latvia

en: Launch site
vi_VN: Khởi động blog

en: Launch your site
vi_VN: Khởi chạy trang web của bạn

en: Launch your site to the world
vi_VN: Khởi động blog hoàn chỉnh

en: Laying the foundations
vi_VN: Nước cuốn hoa trôi

en: Layout
vi_VN: Bố cục

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
vi_VN: Các khối bố cục, như Nút, Hình ảnh, Dấu phân cách, v.v.

en: Learn More
vi_VN: Xem thêm

en: Learn WordPress
vi_VN: Học WordPress

en: Learn how to <a href="%s" class="update-browser-link">browse happy</a>
vi_VN: Tìm hiểu chương trình sử dụng <a href="%s" class="update-browser-link">trình duyệt mới</a>

en: Learn how to build your website with our video tutorials on <a href="%1$s" target="_blank" style="text-decoration: underline; color: %2$s;" rel="noopener">YouTube</a>.
vi_VN: Tìm hiểu cách xây dựng trang web của bạn với video hướng dẫn trên <a href="%1$s" target="_blank" style="text-decoration: underline; color: %2$s;" rel="noopener">YouTube</a>.

en: Learn how to build your website with our video tutorials on YouTube
vi_VN: Tìm hiểu cách xây dựng trang web của bạn với video hướng dẫn của chúng tôi trên YouTube

en: Learn how to configure the Authorization header.
vi_VN: Tìm hiểu cách cấu hình Authorization header.

en: Learn how to update
vi_VN: Tìm hiểu làm thế nào để cập nhật

en: Learn more
vi_VN: Tìm hiểu thêm

en: Learn more about %s
vi_VN: Tìm hiểu thêm về %s

en: Learn more about CSS
vi_VN: Tìm hiểu thêm về CSS

en: Learn more about Featured Images
vi_VN: Xem thêm về Ảnh Tiêu biểu

en: Learn more about XML sitemaps.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về sơ đồ trang web XML.

en: Learn more about coupons
vi_VN: Tìm hiểu thêm về mã ưu đãi

en: Learn more about date and time formatting.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về định dạng ngày và giờ.

en: Learn more about debugging in WordPress.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về gỡ lỗi trong WordPress.

en: Learn more about orders
vi_VN: Tìm hiểu thêm về các đơn hàng

en: Learn more about roles
vi_VN: Tim hiểu thêm về vai trò

en: Learn more about shipping zones
vi_VN: Tìm hiểu thêm về các khu vực giao hàng

en: Learn more about templates
vi_VN: Tìm hiểu thêm về Template

en: Learn more about the %s version.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về phiên bản %s.

en: Learn more about the power of Jetpack
vi_VN: Tìm hiểu thêm về sức mạnh của Jetpack

en: Learn more about troubleshooting WordPress.
vi_VN: Tìm hiểu thêm về gỡ lỗi trong WordPress.

en: Learn more about updates
vi_VN: Tìm hiểu về bản cập nhật

en: Learn more about updating PHP
vi_VN: Tìm hiểu cách cập nhật PHP

en: Learn more about what WordPress requires to run.
vi_VN: Đọc thêm về các yêu cầu để dùng WordPress.

en: Learn more about why you should use HTTPS
vi_VN: Đọc thêm về lý do tại sao bạn nên sử dụng HTTPS

en: Learn more about your Jetpack plan benefits
vi_VN: Tìm hiểu thêm về các tiện ích của gói Jetpack

en: Learn more in My Jetpack
vi_VN: Tìm hiểu thêm về Jetpack

en: Learn more ›
vi_VN: Tìm hiểu thêm ›

en: Learn more.
vi_VN: Tìm hiểu thêm.

en: Learn some tips to attract more visitors
vi_VN: Tìm hiểu mẹo để có thêm khách ghé thăm

en: Learn the basics of blogging
vi_VN: Tìm hiểu những điều cơ bản về viết blog

en: Learn the fundamentals from our bite-sized video course — you'll be up and running in just nine minutes.
vi_VN: Tìm hiểu các nguyên tắc cơ bản với khóa học video quy mô nhỏ của chúng tôi - bạn sẽ nắm rõ chỉ sau chín phút.

en: Leave a Comment
vi_VN: Gửi bình luận

en: Leave a Reply
vi_VN: Trả lời

en: Leave a Reply to %s
vi_VN: Nhận xét về %s

en: Leave a comment
vi_VN: Bình luận về bài viết này

en: Leave a reply
vi_VN: Gửi phản hồi

en: Leave a reply to %s
vi_VN: Gửi phản hồi cho %s

en: Leave blank for unlimited re-downloads.
vi_VN: Để trống nếu không giới hạn việc tải xuống lại.

en: Left
vi_VN: Trái

en: Left Sidebar
vi_VN: Thanh bên ở bên trái

en: Left with space
vi_VN: Bên trái với một dấu cách

en: Legacy shipping methods (flat rate, international flat rate, local pickup and delivery, and free shipping) are deprecated but will continue to work as normal for now. <b><em>They will be removed in future versions of WooCommerce</em></b>. We recommend disabling these and setting up new rates within shipping zones as soon as possible.
vi_VN: Các phương thức giao hàng cũ (tỷ giá cố định, tỷ giá cố định quốc tế, nhận và giao hàng địa phương và giao hàng miễn phí) không được chấp nhận nữa nhưng sẽ tiếp tục hoạt động bình thường ngay bây giờ. <b><em>Chúng sẽ được gỡ bỏ trong các phiên bản WooCommerce trong tương lai</em></b> . Chúng tôi khuyên bạn nên vô hiệu hóa những điều này và thiết lập mức giá mới trong khu vực giao hàng càng sớm càng tốt.

[ctx: Legend label in stats all-time views table]
en: Fewer Views
vi_VN: Ít lượt xem

[ctx: Legend label in stats all-time views table]
en: More Views
vi_VN: Nhiều lượt xem

[ctx: Legend label in stats post trends visualization]
en: Fewer Posts
vi_VN: Ít bài viết

[ctx: Legend label in stats post trends visualization]
en: More Posts
vi_VN: Nhiều bài viết

en: Length
vi_VN: Dài

en: Length (%s)
vi_VN: Độ dài (%s)

en: Length x width x height in decimal form
vi_VN: Chiều dài x chiều rộng x chiều cao theo dạng thập phân

en: Length:
vi_VN: Độ dài:

en: Let's explore!
vi_VN: Khám phá ngay!

en: Let's get your site a domain!
vi_VN: Hãy tạo địa chỉ cho trang web của bạn!

en: Let's go
vi_VN: Hãy bắt đầu

en: Let's go!
vi_VN: Hãy bắt đầu nào!

en: Lets you charge a fixed rate for shipping.
vi_VN: Thanh toán giá cố định cho phí giao hàng.

en: Let’s get started
vi_VN: Bắt đầu

en: Let’s get started on your website today
vi_VN: Bắt đầu trang web của bạn ngay hôm nay

en: Level
vi_VN: Cấp độ

en: Level up your email marketing with %1$sMailPoet%2$s
vi_VN: Tăng cấp tiếp thị qua email của bạn với %1$sMailPoet%2$s

en: Library
vi_VN: Thư viện

en: Licenses
vi_VN: Giấy phép

en: Lifetime Subscription
vi_VN: Thuê bao trọn đời

en: Light
vi_VN: Nhẹ nhàng

en: Like
vi_VN: Thích

en: Like or Reblog
vi_VN: Thích hoặc Đăng lại

en: Like this
vi_VN: Thích bài viết này

en: Like this:
vi_VN: Thích bài này:

en: Liked
vi_VN: Đã thích

en: Liked by
vi_VN: Đã thích bởi

en: Liked by %d people
vi_VN: %d người thích

en: Liked by %s
vi_VN: Đã thích bởi %s

en: Liked by %s person | Liked by %s people
vi_VN[0]: Đã thích bởi %s người

en: Liked by one person
vi_VN: Một người thích

en: Liked by you
vi_VN: Bạn đã thích

en: Liked by you and
vi_VN: Đã thích bởi bạn và

en: Liked by you and %d other people
vi_VN: Bạn và %d người thích nội dung này

en: Liked by you and %s
vi_VN: Bạn và %s đã thích

en: Liked by you and one other person
vi_VN: Bạn và một người khác thích nội dung này

en: Likely direct inclusion of %1$s in order to use %2$s. This is very wrong. Hook the %2$s call into the %3$s action instead.
vi_VN: Có vẻ như đang thực hiện sửa trực tiếp %1$s để sử dụng %2$s. Điều này không hợp lý. Hãy thử hook %2$s vào action %3$s action.

en: Likely direct inclusion of wp-admin/includes/template.php in order to use add_meta_box(). This is very wrong. Hook the add_meta_box() call into the add_meta_boxes action instead.
vi_VN: Có thể tập tin wp-admin/includes/template.php đã được nhúng trực tiếp để sử dụng hàm add_meta_box(). Đây là cách làm không đúng. Hãy đăng ký gọi hàm add_meta_box() với điểm kết nối hành động add_meta_boxes.

en: Likes
vi_VN: Lượt thích

en: Likes and Shares
vi_VN: Lượt thích và Chia sẻ

en: Likes on my comments
vi_VN: Lượt thích bình luận của tôi

en: Likes on my posts
vi_VN: Lượt thích bài viết của tôi

en: Limit feed to excerpt only
vi_VN: Chỉ hiện tóm lược trong feed

en: Limit response to comments published after a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn những bình luận đăng sau ngày tiêu chuẩn ISO8601

en: Limit response to comments published before a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn những bình luận đăng trước ngày tiêu chuẩn ISO8601

en: Limit response to posts published after a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn response trả về chỉ gồm bài viết xuất bản sau một ngày (định dạng ISO8601) cụ thể.

en: Limit response to posts published before a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn response chỉ bao gồm những bài viết được xuất bản trước một ngày tháng (định dạng ISO8601) cụ thể.

en: Limit response to resources modified after a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn câu trả lời trong phạm vi các tài nguyên được xuất bản sau ngày tuân thủ ISO8601 đã cho.

en: Limit response to resources modified before a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn câu trả lời trong phạm vi các tài nguyên được xuất bản trước ngày tuân thủ ISO8601 đã cho.

en: Limit response to resources published after a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn câu trả lời trong phạm vi các tài nguyên được xuất bản sau ngày tuân thủ ISO8601 đã cho.

en: Limit response to resources published before a given ISO8601 compliant date.
vi_VN: Giới hạn câu trả lời trong phạm vi các tài nguyên được xuất bản trước ngày tuân thủ ISO8601 đã cho.

en: Limit response to specific fields. Defaults to all fields.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ bao gồm các trường cụ thể. Mặc định trả về tất cả các trường.

en: Limit result set based on relationship between multiple taxonomies.
vi_VN: Giới hạn kết quả dựa trên mối quan hệ giữa nhiều nguyên tắc phân loại.

en: Limit result set to all items except those of a particular parent ID.
vi_VN: Giới hạn kết quả trừ những bài viết không thuộc về một ID cha cụ thể.

en: Limit result set to attachments of a particular MIME type.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ gồm attachments có kiểu MIME cụ thể.

en: Limit result set to attachments of a particular media type.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ gồm attachments có kiểu MIME cụ thể.

en: Limit result set to blocks matching the search term.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ các block theo kết quả tìm kiếm.

en: Limit result set to comments assigned a specific status. Requires authorization.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ gồm những bình luận có trạng thái cụ thể. Yêu cầu xác minh tài khoản.

en: Limit result set to comments assigned a specific type. Requires authorization.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ gồm những bình luận thuộc dạng cụ thể. Yêu cầu xác minh tài khoản.

en: Limit result set to comments assigned to specific post IDs.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ gồm những bình luận của một số bài viết nhất định.

en: Limit result set to comments assigned to specific user IDs. Requires authorization.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ gồm những bình luận của một số người dùng cụ thể. Yêu cầu xác minh tài khoản.

en: Limit result set to comments of specific parent IDs.
vi_VN: Đảm bảo rằng kết quả đã loại bỏ những bình luận có IDs cha cụ thể.

en: Limit result set to featured products.
vi_VN: Giới hạn kết quả đến các sản phẩm đặc sắc.

en: Limit result set to items that are sticky.
vi_VN: Giới hạn kết quả gồm những bài viết được sticky.

en: Limit result set to items with particular parent IDs.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những bài viết thuộc về những ID cha cụ thể.

en: Limit result set to items with specific terms assigned in the %s taxonomy.
vi_VN: Limit result set to items except those with specific terms assigned in the %s taxonomy.

en: Limit result set to orders assigned a specific customer.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các đơn hàng được chỉ định một khách hàng cụ thể.

en: Limit result set to orders assigned a specific product.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các đơn hàng được chỉ định một sản phẩm cụ thể.

en: Limit result set to orders assigned a specific status.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các đơn hàng được chỉ định một trạng thái cụ thể.

en: Limit result set to posts assigned one or more statuses.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các bài viết được gán một hoặc nhiều trạng thái.

en: Limit result set to posts assigned to specific authors.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho bài viết bởi một tác giả cụ thể.

en: Limit result set to posts with a specific menu_order value.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho bài viết có giá trị menu_order cụ thể.

en: Limit result set to posts with one or more specific slugs.
vi_VN: Giới hạn kết quả thiết lập cho bài viết với một hoặc nhiều đường dẫn cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific category ID.
vi_VN: Giới hạn kết quả được đặt cho sản phẩm được chỉ định một ID danh mục cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific shipping class ID.
vi_VN: Giới hạn kết quả được đặt cho các sản phẩm được chỉ định một ID lớp giao hàng cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific status.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các sản phẩm được chỉ định một trạng thái cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific tag ID.
vi_VN: Giới hạn kết quả được đặt cho sản phẩm được chỉ định một ID thẻ cụ thể.

en: Limit result set to products assigned a specific type.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các sản phẩm được chỉ định một loại cụ thể.

en: Limit result set to products based on a maximum price.
vi_VN: Giới hạn kết quả thiết lập cho sản phẩm dựa trên mức giá tối đa.

en: Limit result set to products based on a minimum price.
vi_VN: Giới hạn kết quả đặt cho sản phẩm dựa trên mức giá tối thiểu.

en: Limit result set to products in stock or out of stock.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho sản phẩm có sẵn hoặc không có sẵn.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
vi_VN: Giới hạn kết quả đặt cho các sản phẩm ít hoặc hết hàng. (Không được dùng nữa)

en: Limit result set to products with a specific attribute term ID (required an assigned attribute).
vi_VN: Giới hạn kết quả được đặt cho sản phẩm có ID thuộc tính thuộc tính cụ thể (yêu cầu thuộc tính được giao).

en: Limit result set to products with a specific attribute.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các sản phẩm có một thuộc tính cụ thể.

en: Limit result set to products with a specific slug.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các sản phẩm có một đoạn mã cụ thể.

en: Limit result set to products with specific SKU(s). Use commas to separate.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các sản phẩm với mã cố định, nhập cách nhau bởi dấu phẩy.

en: Limit result set to resources assigned to a specific product.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi nguồn tài nguyên được chỉ định cho một sản phẩm cụ thể.

en: Limit result set to resources with a specific code.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các tài nguyên với một mã cụ thể.

en: Limit result set to resources with a specific email.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các tài nguyên có kèm theo một email cụ thể.

en: Limit result set to resources with a specific role.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các tài nguyên có kèm theo một mã cụ thể.

en: Limit result set to resources with a specific slug.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi nguồn tài nguyên với một đoạn mã cụ thể.

en: Limit result set to specific IDs.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ những ID cố định.

en: Limit result set to specific ids.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các id cụ thể.

en: Limit result set to terms assigned to a specific parent.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các term được gán cho term cha cụ thể.

en: Limit result set to terms assigned to a specific post.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các term được gán cho một bài viết cụ thể.

en: Limit result set to terms with one or more specific slugs.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những terms với một hoặc nhiều slugs cụ thể.

en: Limit result set to that from a specific author email. Requires authorization.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ gồm bài viết từ một email tác giả cụ thể. Yêu cầu xác minh tài khoản.

en: Limit result set to themes assigned one or more statuses.
vi_VN: Giới hạn kết quả được đặt cho giao diện được gán một hoặc nhiều trạng thái.

en: Limit result set to those of particular parent IDs.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi kết quả của ID gốc cụ thể.

en: Limit result set to users matching at least one specific capability provided. Accepts csv list or single capability.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những người dùng có ít nhất một vai trò cụ thể. Chấp nhận danh sách csv hoặc một nhập thủ công.

en: Limit result set to users matching at least one specific role provided. Accepts csv list or single role.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những người dùng có ít nhất một vai trò cụ thể được cung cấp. Chấp nhận danh sách csv hoặc một vai trò đơn lẻ.

en: Limit result set to users who are considered authors.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những người dùng được xem là tác giả.

en: Limit result set to users who have published posts.
vi_VN: Giới hạn kết quả được đặt cho những người dùng đã từng đăng bài.

en: Limit result set to users with one or more specific slugs.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho những người dùng có một hoặc nhiều slugs cụ thể.

en: Limit result set to webhooks assigned a specific status.
vi_VN: Giới hạn kết quả trong phạm vi các nhật ký web được chỉ định một trạng thái cụ thể.

en: Limit results to items of an object type.
vi_VN: Giới hạn kết quả theo các item của một kiểu đối tượng.

en: Limit results to items of one or more object subtypes.
vi_VN: Giới hạn kết quả theo các item của một hoặc nhiều kiểu phụ của đối tượng.

en: Limit results to taxonomies associated with a specific post type.
vi_VN: Giới hạn kết quả cho các taxonomy được gán cho một loại bài viết cụ thể.

en: Limit results to those matching a category ID.
vi_VN: Giới hạn kết quả phù hợp trong một ID danh mục.

en: Limit results to those matching a keyword ID.
vi_VN: Giới hạn kết quả phù hợp trong ID từ khoá.

en: Limit results to those matching a pattern (slug).
vi_VN: Giới hạn kết quả đối với những kết quả phù hợp với một mẫu (slug).

en: Limit results to those matching a string.
vi_VN: Giới hạn kết quả phù hợp trong một chuỗi.

en: Limit to specific ZIP/postcodes
vi_VN: Giới hạn mã ZIP/Bưu chính

en: Limit to the specified post id.
vi_VN: Giới hạn đối với ID bài viết được chỉ định.

en: Limit to the specified template part area.
vi_VN: Giới hạn vùng chứa thành phần mẫu cụ thể.

en: Limit usage to X items
vi_VN: Giới hạn sử dụng đến X sản phẩm

en: Limit your site’s visibility or make it completely private.
vi_VN: Hạn chế khả năng hiển thị trang web của bạn hoặc làm cho nó hoàn toàn riêng tư.

en: Limited to email support.
vi_VN: Chỉ hỗ trợ qua email.

en: Limits results to plugins with the given status.
vi_VN: Giới hạn kết quả chỉ các plugin với trạng thái nhất định.

en: Line item meta data.
vi_VN: Dòng dữ liệu

en: Line items data.
vi_VN: Dữ liệu mục dòng.

en: Line subtotal (before discounts).
vi_VN: Tính tổng phụ theo dòng (trước khi chiết khấu)

en: Line subtotal tax (before discounts).
vi_VN: Tổng thuế phụ theo dòng (trước khi chiết khấu)

en: Line total (after discounts).
vi_VN: Tính tổng dòng (sau khi chiết khấu)

en: Line total tax (after discounts).
vi_VN: Tính tổng thuế theo dòng (sau khi chiết khấu)

en: Link
vi_VN: Đường truyền

en: Link CSS Class
vi_VN: Liên kết lớp CSS

en: Link Categories
vi_VN: Chuyên mục Liên kết

en: Link Category
vi_VN: Danh mục liên kết

en: Link ID
vi_VN: Định danh liên kết

en: Link Image To:
vi_VN: Liên kết ảnh đến:

en: Link Rel
vi_VN: Đường dẫn

en: Link Relationship (XFN)
vi_VN: Quan hệ liên kết (XFN)

en: Link Target
vi_VN: Mục tiêu liên kết

en: Link Text
vi_VN: Văn bản liên kết

en: Link To
vi_VN: Liên kết tới

en: Link To:
vi_VN: Liên kết:

en: Link URL
vi_VN: Liên kết URL

en: Link Visibility
vi_VN: Hiển thị của liên kết

en: Link added.
vi_VN: Đã thêm liên kết.

en: Link color
vi_VN: Màu sắc liên kết

en: Link copied to clipboard.
vi_VN: Đã sao chép liên kết.

en: Link inserted.
vi_VN: Link đã được chèn

en: Link not found.
vi_VN: Không tìm thấy liên kết.

en: Link options
vi_VN: Tùy chọn link

en: Link previous orders
vi_VN: Liên kết các đơn hàng trước

en: Link rating
vi_VN: Đánh giá liên kết

en: Link selected.
vi_VN: Link đã chọn

en: Link text, e.g. &#8220;Ransom Demands (PDF)&#8221;
vi_VN: Cụm từ hiện thay cho liên kết gốc, ví dụ &#8220;stNguyen.net (PDF)&#8221;

en: Link thumbnails to:
vi_VN: Liên kết ảnh thu nhỏ với:

en: Link title
vi_VN: Tiêu đề liên kết

en: Link to Attachment Page
vi_VN: Liên kết tới trang nội dung đính kèm

en: Link to Media File
vi_VN: Liên kết tới tập tin đa phương tiện

en: Link to image
vi_VN: Liên kết tới ảnh

en: Link to:
vi_VN: Liên kết tới:

en: Linked Products
vi_VN: Các sản phẩm được kết nối

en: Linked products
vi_VN: Các sản phẩm được kết nối

en: Links
vi_VN: Liên kết

en: Links for %s
vi_VN: Đường dẫn cho %s

en: Links in the Toolbar at the top of the screen connect your dashboard and the front end of your site, and provide access to your profile and helpful WordPress information.
vi_VN: Các liên kết trên Thanh Công Cụ ở phía trên cùng màn hình kết nối tới bảng thống kê và mặt trước trang mạng của bạn, đồng thời cũng cho phép truy cập tới hồ sơ của bạn và những thông tin hữu ích về WordPress.

en: Links list
vi_VN: Danh sách liên kết

en: Links may be separated into Link Categories; these are different than the categories used on your posts.
vi_VN: Liên kết có thể được chia tách vào các Nhóm Phân Loại Liên Kết; các nhóm này khác với các nhóm phân loại bạn sử dụng cho bài viết.

[ctx: Links widget]
en: Random
vi_VN: Ngẫu nhiên

en: List
vi_VN: Danh sách

en: List 1 postcode per line
vi_VN: Liệt kê 1 mã bưu chính mỗi dòng

en: List item
vi_VN: Mục danh sách

en: List of allowed block types.
vi_VN: Danh sách các loại khối cho phép.

en: List of allowed mime types and file extensions.
vi_VN: Danh sách các loại định dạng tập tin cho phép.

en: List of attributes.
vi_VN: Danh sách thuộc tính.

en: List of available font weights, separated by a space.
vi_VN: Danh sách độ dày phông chữ có sẵn, cách nhau bằng dấu cách.

en: List of available shipping rates for the cart.
vi_VN: Danh sách phí chuyển hàng cho giỏ hàng.

en: List of available term names of the attribute.
vi_VN: Danh sách các tên thuật ngữ hiện có của thuộc tính.

en: List of billing address data.
vi_VN: Danh sách dữ liệu địa chỉ thanh toán.

en: List of categories
vi_VN: Danh sách danh mục

en: List of categories with their product counts
vi_VN: Danh sách các danh mục

en: List of categories, if applicable.
vi_VN: Danh mục sản phẩm, nếu có.

en: List of categories.
vi_VN: Danh sách chuyên mục.

en: List of category IDs the coupon applies to.
vi_VN: Danh sách ID danh mục sản phẩm mã ưu đãi áp dụng.

en: List of category IDs the coupon does not apply to.
vi_VN: Danh sách ID Chuyên mục không thể áp dụng mã ưu đãi.

en: List of countries on this continent.
vi_VN: Danh sách các nước ở lục địa này.

en: List of created resources.
vi_VN: Danh sách các tài nguyên đã tạo.

en: List of cross-sell products IDs.
vi_VN: Danh sách ID các sản phẩm bán chéo.

en: List of delete resources.
vi_VN: Danh sách các tài nguyên đã xóa.

en: List of email addresses that can use this coupon.
vi_VN: Danh sách email có thể sử dụng mã ưu đãi này.

en: List of grouped products ID.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm theo nhóm.

en: List of menu items selected for deletion:
vi_VN: Danh sách các mục menu được chọn để xóa:

en: List of product IDs the coupon can be used on.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm có thể sử dụng mã ưu đãi.

en: List of product IDs the coupon cannot be used on.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm không thể sử dụng mã ưu đãi.

en: List of refunds.
vi_VN: Danh sách hoàn trả.

en: List of related products IDs.
vi_VN: Danh sách ID sản phẩm liên quan.

en: List of sales reports.
vi_VN: Danh sách báo cáo bán hàng.

en: List of shipping address data.
vi_VN: Danh sách dữ liệu địa chỉ giao hàng.

en: List of states in this country.
vi_VN: Danh sách các bang ở nước này.

en: List of supported continents, countries, and states.
vi_VN: Danh sách các châu lục, nước, và bang.

en: List of supported currencies.
vi_VN: Danh sách các tiền tệ được hỗ trợ.

en: List of supported states in a given country.
vi_VN: Danh sách các bang được hỗ trợ trong một nước.

en: List of tags.
vi_VN: Danh sách cả thẻ.

en: List of the missing image sizes of the attachment.
vi_VN: Danh sách các kích thước hình ảnh còn thiếu của tệp đính kèm.

en: List of top sellers products.
vi_VN: Danh sách sản phẩm bán chạy nhất.

en: List of up-sell products IDs.
vi_VN: Danh sách ID các sản phẩm bán thêm.

en: List of updated resources.
vi_VN: Danh sách các tài nguyên đã cập nhật.

en: List of upsell products IDs.
vi_VN: Danh sách các ID sản phẩm nâng cấp.

en: List of user IDs (or guest email addresses) that have used the coupon.
vi_VN: Danh sách ID người dùng (hoặc địa chỉ email của khách) đã sử dụng mã ưu đãi.

en: List of variations IDs.
vi_VN: Danh sách các ID biến thể.

en: List of variations.
vi_VN: Danh sách các biến thể.

en: List view
vi_VN: Xem dạng danh sách

en: Lists
vi_VN: Danh sách

en: Lithuanian
vi_VN: Tiếng Lithuani

en: Live Broadcast
vi_VN: Trực tiếp

en: Live Preview
vi_VN: Xem trước

en: Live Preview &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Xem trước trực tiếp &#8220;%s&#8221;

en: Live Preview: %s
vi_VN: Xem thử trước: %s

en: Live chat support
vi_VN: Hỗ trợ trực tiếp

en: Live chat, support pages, guided courses, and real-time one-on-one support—we’re in the business of helping your business succeed online.
vi_VN: Live chat, các trang hỗ trợ, khoá hướng dẫn, và hỗ trợ thời gian thực — chúng tôi cố gắng làm tốt việc giúp đỡ việc kinh doanh của bạn hiệu quả trên mạng.

en: Live preview theme: %s
vi_VN: Xem trước giao diện: %s

en: LiveJournal Password
vi_VN: Mật khẩu tại LiveJournal

en: LiveJournal Username
vi_VN: Tên tài khoản LiveJournal

en: LiveJournal is not responding to authentication requests. Please wait a while and then try again.
vi_VN: Không có trả lời từ LiveJournal. Hãy chờ một lát và thử lại sau.

en: Load billing address
vi_VN: Tải địa chỉ thanh toán

en: Load more
vi_VN: Hiển thị thêm

en: Load posts as you scroll. Disable to show a clickable button to load posts.
vi_VN: Tải bài viết khi cuộn chuột. Tắt để hiển thị nút tải thêm bài viết.

en: Load previous comment from %(commenterName)s
vi_VN: Tải các bình luận trước đó từ %(commenterName)s

en: Load previous comments from %(commenterName)s
vi_VN: Tải các bình luận trước từ %(commenterName)s

en: Load previous comments from %(commenterName)s and others
vi_VN: Tải các bình luận trước từ %(commenterName)s và người khác

[ctx: Load revision in editor]
en: Load
vi_VN: Nạp

en: Load shipping address
vi_VN: Tải địa chỉ giao hàng

en: Load the customer's billing information? This will remove any currently entered billing information.
vi_VN: Tải thông tin thanh toán của khách hàng? Điều này sẽ loại bỏ tất cả những thông tin thanh toán hiện tại.

en: Load the customer's shipping information? This will remove any currently entered shipping information.
vi_VN: Tải thông tin giao hàng của khách hàng? Điều này sẽ loại bỏ tất cả thông tin giao hàng hiện có.

en: Loading
vi_VN: Không có lượt thanh toán nào

en: Loading Comments...
vi_VN: Đang tải Bình luận...

en: Loading more results... please wait.
vi_VN: Đang tải thêm kết quả... vui lòng đợi.

en: Loading network orders
vi_VN: Đang tải đơn hàng trên toàn mạng lưới

en: Loading page, please wait.
vi_VN: Đang tải trang, vui lòng đợi.

en: Loading the Customizer…
vi_VN: Đang tải Trình tùy biến…

en: Loading&#8230;
vi_VN: Đang tải&#8230;

en: Loading&hellip;
vi_VN: Đang tải&hellip;

en: Loading..
vi_VN: Đang tải...

en: Loading...
vi_VN: Đang tải...

en: Loading…
vi_VN: Đang tải…

en: Local Pickup
vi_VN: Giao tại cửa hàng

en: Local delivery
vi_VN: Giao hàng tận nơi

en: Local delivery (legacy)
vi_VN: Giao hàng tại địa phương (kế thừa)

en: Local pickup
vi_VN: Giao tại cửa hàng

en: Local pickup (legacy)
vi_VN: Mua hàng tận nơi (kế thừa)

en: Local time is %s.
vi_VN: Giờ địa phương là %s

en: Local time is <code>%1$s</code>
vi_VN: Giờ hiện tại là <code>%1$s</code>

en: Local zone = California ZIP 90210 = Local pickup
vi_VN: Khu vực nội địa = California ZIP 90210 = Mua hàng tận nơi

en: Locale for the user.
vi_VN: Ngôn ngữ cho người sử dụng

en: Location
vi_VN: Nơi ở

en: Location of the uploaded file.
vi_VN: Vị trí của tập tin tải lên.

en: Location, IP address and browser type: we’ll use this for purposes like estimating taxes and shipping
vi_VN: Vị trí, địa chỉ IP và loại trình duyệt: chúng tôi sẽ sử dụng cho các mục đích như ước tính thuế và giao hàng

en: Locations not covered by your other zones
vi_VN: Vị trí nằm ngoài các khu vực giao hàng khác

en: Locations outside all other zones
vi_VN: Các địa điểm bên ngoài tất cả các khu vực khác

en: Locked
vi_VN: Đã khóa

en: Log
vi_VN: Nhật ký

en: Log %s out of all locations.
vi_VN: Đăng xuất %s ra khỏi tất cả địa điểm

en: Log In
vi_VN: Đăng nhập

en: Log Out
vi_VN: Đăng xuất

en: Log Out Everywhere
vi_VN: Thoát tất cả phiên đăng nhập

en: Log Out Everywhere Else
vi_VN: Đăng xuất khỏi những nơi khác

en: Log PayPal events, such as IPN requests, inside %s Note: this may log personal information. We recommend using this for debugging purposes only and deleting the logs when finished.
vi_VN: Lưu lại PayPal events, chẳng hạn như IPN request, bên trong %s Lưu ý: điều này có thể lưu lại thông tin cá nhân. Chúng tôi khuyên bạn chỉ nên sử dụng cho mục đích debugging và xóa logs khi hoàn tất.

en: Log directory writable
vi_VN: Khả năng ghi lên thư mục log

en: Log in
vi_VN: Đăng nhập

en: Log in to Download Files
vi_VN: Đăng nhập để tải về tập tin

en: Log in to Reply
vi_VN: Đăng nhập để trả lời

en: Log in to WordPress.com
vi_VN: Đăng nhập WordPress.com

en: Log in to WordPress.com: %s
vi_VN: Đăng nhập WordPress.com: %s

en: Log in to leave a Comment
vi_VN: Đăng nhập để bình luận

en: Log in to the %s app on your mobile device
vi_VN: Đăng nhập %s app trên điện thoại

en: Log in to the app
vi_VN: Đăng nhập vào app

en: Log in to use details from one of these accounts.
vi_VN: Đăng nhập bằng một trong các tài khoản sau

en: Log in to your WordPress.com account
vi_VN: Đăng nhập tài khoản WordPress.com

en: Log in to your account
vi_VN: Đăng nhập

en: Log out
vi_VN: Đăng xuất

en: Log out of WordPress.com
vi_VN: Đăng xuất khỏi WordPress.com

en: Log out of this account
vi_VN: Đăng xuất khỏi tài khoản hiện thời

en: Log&nbsp;Out
vi_VN: Đăng xuất

en: Logged In
vi_VN: đăng nhập

en: Logged Out
vi_VN: Thoát ra

en: Logged in as %1$s. <a href="%2$s">Edit your profile</a>. <a href="%3$s">Log out?</a>
vi_VN: Đăng nhập với tên %1$s. <a href="%2$s">Chỉnh sửa hồ sơ của bạn</a>. <a href="%3$s">Đăng xuất?</a>

en: Logged in as %s
vi_VN: Đăng nhập với tên %s.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
vi_VN: Đăng nhập với tài khoản <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
vi_VN: Đăng nhập với tài khoản <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Đăng xuất khỏi tài khoản này">Đăng xuất?</a>

en: Logged in as:
vi_VN: Đăng nhập với tên:

en: Logging in as %(emailAddress)s
vi_VN: Đã đăng nhập %(emailAddress)s

en: Logging in to LiveJournal failed. Check your username and password and try again.
vi_VN: Đăng nhập vào LiveJournal không thành công. Hãy kiểm tra lại tài khoản của bạn.

en: Login
vi_VN: Đăng nhập

en: Login Address (URL)
vi_VN: Địa chỉ đăng nhập

en: Login Name
vi_VN: Tên đăng nhập

en: Login failed
vi_VN: Đăng nhập không thành công

en: Login name for the user.
vi_VN: Tên đăng nhập.

en: Login via %s
vi_VN: Đăng nhập bằng %s

en: Logo Maker
vi_VN: Thiết kế Logo

en: Logout
vi_VN: Đăng xuất

en: Logs
vi_VN: Nhật ký

en: Longer term, we hope to offer <strong>Sponsored Posts</strong> to our users as a way to help drive traffic and promote content discovery. For any questions or issues, see <a href="%s">our Native Sponsored Posts FAQ.</a>
vi_VN: Về lâu dài, chúng tôi hy vọng sẽ cung cấp <strong>Bài Viết Tài Trợ</strong> cho người dùng như một cách để giúp thúc đẩy lượt truy cập và khám phá nội dung. Nếu có bất kỳ câu hỏi hoặc vấn đề nào, hãy tham khảo <a href="%s">Câu hỏi thường gặp</a>.

en: Longitude
vi_VN: Kinh độ

en: Looking for %1$s in %2$s
vi_VN: Đang tìm %1$s trong %2$s

en: Looking for a WooCommerce theme?
vi_VN: Tìm kiếm một giao diện WooCommerce?

en: Looking for a theme? You can search or browse the WordPress.org theme directory, install and preview themes, then activate them right here.
vi_VN: Tìm kiếm giao diện? Bạn có thể tìm và duyệt Thư viện giao diện WordPress.org, cài đặt và xem thử chúng, sau đó kích hoạt ngay tại đây.

en: Looking for answers? Our <a href="%s" target="_blank">support documentation</a> contains helpful information about plans, features,  and next steps.
vi_VN: Có câu hỏi? Đọc <a href="%s" target="_blank">tài liệu hướng dẫn</a> chứa thông tin hữu ích về gói nâng cấp, tính năng và các bước tiếp theo.

en: Looking for inspiration?
vi_VN: Tìm nguồn cảm hứng?

en: Looking for the WooCommerce Helper?
vi_VN: Tìm trợ giúp của WooCommerce?

en: Looking to upgrade?
vi_VN: Muốn nâng cấp?

en: Looks like something&#8217;s gone wrong. Wait a couple seconds, and then try again.
vi_VN: Có lỗi đã xảy ra. Hãy chờ vài giây, sau đó thử lại.

en: Looks like this is not the correct kind of file. Please link to an appropriate file instead.
vi_VN: Định dạng tệp tin không hợp được hỗ trợ. Vui lòng liên kết đến một tệp tin hợp lệ.

en: Looks like this is not the correct kind of file. Please link to an audio file instead.
vi_VN: Định dạng tập tin không hợp lệ. Vui lòng liên kết đến một tệp tin audio.

en: Looks like you don't have any products. You can create one using the Add New button below.
vi_VN: Hình như bạn không có sản phẩm nào. Bạn có thể tạo sản phẩm với nút Thêm Mới dưới đây.

en: Loop
vi_VN: Lặp lại

en: Loopback request
vi_VN: Yêu cầu bị lặp lại

en: Loopback requests are used to run scheduled events, and are also used by the built-in editors for themes and plugins to verify code stability.
vi_VN: Các tác vụ định kỳ thường sử dụng để chạy các sự kiện được lên lịch và cũng được sử dụng bởi các biên tập viên tích hợp cho các giao diện và plugin để xác minh tính ổn định của code.

en: Lost Password
vi_VN: Quên mật khẩu

en: Lost password
vi_VN: Quên mật khẩu

en: Lost your password?
vi_VN: Reset mật khẩu

en: Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
vi_VN: Quên mật khẩu? Vui lòng nhập tên người dùng hoặc địa chỉ email. Bạn sẽ nhận được một liên kết tạo mật khẩu mới qua email.

en: Low in stock
vi_VN: Sắp hết hàng

en: Low stock amount
vi_VN: Số lượng tồn kho ít

en: Low stock threshold
vi_VN: Ngưỡng sắp hết hàng

en: LxWxH in decimal form
vi_VN: LxWxH dưới dạng số thập phân

en: M j, Y @ G:i
vi_VN: d.m.Y @ H:i

en: M jS Y
vi_VN: d/m/Y

en: MB (Leave blank for network default)
vi_VN: MB (Bỏ trống để sử dụng giá trị mặc định)

en: MD5 hash of cart items to ensure orders are not modified.
vi_VN: Giá trị tổng kiểm MD5 của các mục trong giỏ hàng để đảm bảo các đơn hàng không bị chỉnh sửa.

en: Macedonian
vi_VN: Tiếng Macedonia

en: Madriz
vi_VN: Madrid

en: Mail (will not be published)
vi_VN: Email (không hiện công khai)

en: Mail Server
vi_VN: Máy chủ email

en: Mailchimp for WooCommerce
vi_VN: Mailchimp cho WooCommerce

en: Mailchimp icon
vi_VN: icon Mailchimp

en: Main
vi_VN: Chính

en: Main Page (no parent)
vi_VN: Trang chính (không có trang mẹ)

en: Main image width
vi_VN: Chiều dài ảnh chính

en: Main menu
vi_VN: Trình đơn chính

en: Maintenance
vi_VN: Bảo dưỡng

en: Make &#8220;%s&#8221; the default category
vi_VN: Đặt &#8220;%s&#8221; làm danh mục mặc định

en: Make a duplicate from this product
vi_VN: Tạo một bản sao từ sản phẩm này

en: Make an incredible logo in minutes
vi_VN: Tạo logo trong vài phút

en: Make default
vi_VN: Đặt làm mặc định

en: Make it easy for your readers to share your content online. {{learnMoreLink/}}
vi_VN: Giúp người đọc dễ dàng chia sẻ nội dung của bạn trực tuyến. {{learnMoreLink/}}

en: Make money from your website
vi_VN: Kiếm tiền từ blog

en: Make money from your website.
vi_VN: Kiếm tiền từ blog

en: Make primary site address
vi_VN: Chọn làm địa chỉ trang chính

en: Make sure all words are spelled correctly.
vi_VN: Đảm bảo rằng tất cả các từ đúng chính tả

en: Make sure to include the --user flag with an account that has permissions for this action.
vi_VN: Hãy chắc chắn bao gồm  -- flag người dùng với một tài khoản có quyền cho hành động này.

en: Make this domain your primary site address
vi_VN: Chọn tên miền này làm địa chỉ trang chính

en: Make this post sticky
vi_VN: Dán bài này lên đầu

en: Make your online portfolio impressively awesome with Dalston. With the ability to beautifully highlight your illustration and other projects, Dalston is also versatile enough to be your personal site too.
vi_VN: Hãy tạo portfolio online đầy ấn tượng với Dalston. Với khả năng làm nổi bật hình ảnh và các dự án, Dalston đủ linh hoạt cho trang web cá nhân của bạn.

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Order ID as the payment reference. Your order will not be shipped until the funds have cleared in our account.
vi_VN: Thực hiện thanh toán vào ngay tài khoản ngân hàng của chúng tôi. Vui lòng sử dụng Mã đơn hàng của bạn trong phần Nội dung thanh toán. Đơn hàng sẽ đươc giao sau khi tiền đã chuyển.

en: Malay
vi_VN: Tiếng Malaysia

en: Malaysian ringgit
vi_VN: Đơn vị tiền Ringgits Malaysia

en: Maltese
vi_VN: Tiếng Maltese

en: Manage
vi_VN: Quản lý

en: Manage %(listName)s
vi_VN: Quản lý %(listName)s

en: Manage %(taxonomy)s
vi_VN: Quản lý %(taxonomy)s

en: Manage Archives
vi_VN: Quản lý lưu trữ

en: Manage Audio
vi_VN: Quản lý nhạc

en: Manage Blogs
vi_VN: Quản lý Blog

en: Manage Comments
vi_VN: Quản lý bình luận

en: Manage Documents
vi_VN: Quản lý tài liệu

en: Manage Followed Sites
vi_VN: Quản lý Theo Dõi

en: Manage Images
vi_VN: Quản lý hình ảnh

en: Manage Locations
vi_VN: Quản Lý Vị Trí Trình Đơn

en: Manage Purchases
vi_VN: Quản lý thanh toán

en: Manage Spreadsheets
vi_VN: Quản lý bảng tính

en: Manage Subscription
vi_VN: Theo dõi

en: Manage Subscriptions
vi_VN: Quản lý theo dõi

en: Manage Uploads
vi_VN: Quản lý tải lên

en: Manage Video
vi_VN: Quản lý video

en: Manage Your Payment Methods
vi_VN: Những phương thức thanh toán của bạn

en: Manage all my sites
vi_VN: Quản lý tất cả các blog của tôi

en: Manage all the media on your site, including images, video, and more. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Quản lý các tập tin trên blog của bạn, bao gồm ảnh, video, tài liệu. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu{{/learnMoreLink}}.

en: Manage comments
vi_VN: Xem bình luận

en: Manage connections
vi_VN: Quản lý kết nối

en: Manage inactive plugins
vi_VN: Quản lý plugin chưa kích hoạt

en: Manage pages
vi_VN: Quản lý trang

en: Manage plugin
vi_VN: Quản lý plugin

en: Manage settings and tools related to the traffic your website receives. {{learnMoreLink/}}
vi_VN: Quản lý công cụ và cài đặt liên quan tới lượng truy cập blog. {{learnMoreLink/}}

en: Manage settings related to your site's content.
vi_VN: Quản lý cài đặt liên quan tới nội dung blog.

en: Manage shipping methods
vi_VN: Quản lý các phương thức giao hàng

en: Manage stock
vi_VN: Quản lý kho

en: Manage stock?
vi_VN: Quản lý kho hàng?

en: Manage subscription
vi_VN: Theo dõi

en: Manage subscriptions
vi_VN: Quản lý theo dõi

en: Manage the domains connected to your site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Quản lý những tên miền được kết nối với blog của bạn. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Manage themes
vi_VN: Quản lý Giao diện

en: Manage transactions without leaving your WordPress Dashboard. Only with WooCommerce Payments.
vi_VN: Quản lý các giao dịch mà không cần rời khỏi Bảng điều khiển của WordPress. Chỉ bằng WooCommerce Payments.

en: Manage which sites appear in your profile.
vi_VN: Quản lý những trang sẽ xuất hiện trên hồ sơ của bạn.

en: Manage with Live Preview
vi_VN: Quản lý với Xem thử trực tiếp

en: Manage your domains
vi_VN: Quản lý tên miền của bạn

en: Manage your network's Jetpack Sites.
vi_VN: Quản lý mạng lưới các trang web sử dụng Jetpack của bạn

en: Manage your notifications
vi_VN: Xem thông báo của bạn

en: Manage your plugins
vi_VN: Quản lý plugin của bạn

en: Manage your site settings, including language, time zone, site visibility, and more.
vi_VN: Quản lý ngôn ngữ, múi giờ, chế độ hiển thị, và nhiều hơn.

en: Manage your subscriptions, get important product notifications, and updates, all from the convenience of your WooCommerce dashboard
vi_VN: Quản lý đăng ký của bạn, nhận thông báo sản phẩm quan trọng và cập nhật, tất cả từ bảng điều khiển WooCommerce của bạn

en: Manage your themes
vi_VN: Quản lý giao diện của bạn

en: Managing Pages
vi_VN: Quản Lý Trang Tĩnh

en: Managing pages is very similar to managing posts, and the screens can be customized in the same way.
vi_VN: Quản lý trang tĩnh cũng giống với quản lý bài viết, màn hình quản trị cũng có thể được tùy biến theo cùng một cách.

en: Manual
vi_VN: Hướng dẫn sử dụng

en: Manual Offsets
vi_VN: Chỉnh vị trí bằng tay

en: Manually sent
vi_VN: Gửi bằng tay

en: Many people take advantage of keyboard shortcuts to moderate their comments more quickly. Use the link to the side to learn more.
vi_VN: Bạn nên sử dụng lối tắt bàn phím để kiểm duyệt bình luận nhanh hơn. Bấm vào liên kết bên cạnh để biết thêm thông tin.

en: Many plugins may collect or store personal data either in the WordPress database or remotely. Any Erase Personal Data request should delete data from plugins as well.
vi_VN: Nhiều plugin có thể thu thập hoặc lưu trữ thông tin cá nhân trong cơ sở dữ liệu WordPress hoặc ở một hệ thống khác. Bất kỳ yêu cầu xóa dữ liệu cá nhân nào cũng nên cả việc xóa dữ liệu từ plugin.

en: Many plugins may collect or store personal data either in the WordPress database or remotely. Any Export Personal Data request should include data from plugins as well.
vi_VN: Nhiều plugin có thể thu thập hoặc lưu trữ dữ liệu cá nhân trong cơ sở dữ liệu WordPress hoặc từ xa. Bất kỳ yêu cầu Xuất dữ liệu cá nhân nào cũng phải bao gồm dữ liệu từ các plugin.

en: Many themes show some sidebar widgets by default until you edit your sidebars, but they are not automatically displayed in your sidebar management tool. After you make your first widget change, you can re-add the default widgets by adding them from the Available Widgets area.
vi_VN: Nhiều giao diện hiển thị một số khung nội dung phụ mặc định cho tới khi bạn biên tập khung chứa nội dung, tuy nhiên chúng không tự động được hiển thị tại công cụ quản lý khung chứa nội dung phụ. Sau khi bạn thực hiện những thay đổi đầu tiên, bạn có thể thêm lại các nội dung phụ mặc định bằng cách thêm chúng từ khu vực Nội Dung Phụ Khả Dụng.

en: Map CSV fields to products
vi_VN: Lập bản đồ các trường CSV cho sản phẩm

en: Map to existing
vi_VN: Tạo ánh xạ tới thành phần đã có

en: Map to field
vi_VN: Liên kết tới field

en: Mar
vi_VN: Tháng Ba

en: March
vi_VN: Tháng Ba

[ctx: March abbreviation]
en: Mar
vi_VN: Th3

en: Margin
vi_VN: Lề

en: Mark as Not Spam
vi_VN: Đánh dấu không phải spam

en: Mark as Spam
vi_VN: Đánh dấu là spam

en: Mark as spam
vi_VN: Đánh dấu là spam

en: Mark requests as completed
vi_VN: Đánh dấu các yêu cầu là hoàn thành

en: Mark this comment as spam
vi_VN: Đánh dấu bình luận là spam

en: Marketing
vi_VN: Tiếp thị

en: Marketing Automation
vi_VN: Tự động hoá Marketing

en: Marketing Tools
vi_VN: Tiếp thị

en: Marketing and Integrations
vi_VN: Tiếp thị

en: Marketing automation
vi_VN: Tự động hoá Marketing

en: Marketing tools
vi_VN: Tiếp thị

[ctx: Marketplace suggestions]
en: Get more options
vi_VN: Lựa chọn khác

en: Markup is not allowed in CSS.
vi_VN: Mã markup (HTML, XML) không được chấp nhận trong CSS.

en: Marshall Islands
vi_VN: Quần đảo Marshall

en: Mastercard
vi_VN: MasterCard

en: Match case
vi_VN: Tùy chọn tương ứng

en: Match header image
vi_VN: Hợp với ảnh bìa

en: Mature
vi_VN: Người lớn

en: Mature <span class="count">(%s)</span> | Mature <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đang hoạt động <span class="count">(%s)</span>

en: Max %s
vi_VN: Lớn nhất %s

en: Max Height
vi_VN: Cao tối đa

en: Max Width
vi_VN: Rộng tối đa

en: Max effective file size
vi_VN: Kích thước tệp hiệu dụng tối đa

en: Max input time
vi_VN: Thời gian nhập tối đa

en: Max number of files allowed
vi_VN: Số lượng tệp tối đa được phép

en: Max number of items in the cart the coupon can be applied to.
vi_VN: Số sản phẩm tối đa trong giỏ hàng có thể áp dụng mã ưu đãi.

en: Max price
vi_VN: Giá cao nhất

en: Max size of an uploaded file
vi_VN: Kích thước tối đa của tệp đã tải lên

en: Max size of post data allowed
vi_VN: Kích thước tối đa của dữ liệu được phép gửi

en: Max upload size
vi_VN: Kích thước tải lên tối đa

en: Max upload size.
vi_VN: Kích cỡ tải lên tối đa.

en: MaxMind GeoIP database.
vi_VN: Cơ sở dữ liệu MaxMind GeoIP.

en: Maximum Rating
vi_VN: Đánh giá cao nhất

en: Maximum depth
vi_VN: Chiều sâu tối đa

en: Maximum number of items to be returned in result set.
vi_VN: Số lượng kết quả được trả về một lần.

en: Maximum order amount allowed when using the coupon.
vi_VN: Số đơn hàng tối đa cho phép sử dụng mã ưu đãi.

en: Maximum posts per page
vi_VN: Bài viết tối đa trên mỗi trang

en: Maximum size: %s
vi_VN: Kích thước lớn nhất: %s

en: Maximum spend
vi_VN: Chi tiêu tối đa

en: Maximum upload file size: %s.
vi_VN: Dung lượng tập tin tối đa được phép tải lên: %s.

en: Maximum upload size in bytes allowed for the site.
vi_VN: Kích thước tải lên tối đa tính bằng byte được phép cho blog.

en: May
vi_VN: Tháng Năm

[ctx: May abbreviation]
en: May
vi_VN: Th5

en: Maywood is a refined theme designed for restaurants and food-related businesses seeking a modern look.
vi_VN: Maywood là giao diện với kiểu dáng tinh tế dành cho nhà hàng và các doanh nghiệp ẩm thực đang tìm một phong cách hiện đại cho trang web.

en: Measurements
vi_VN: Đo lường

en: Media File
vi_VN: Tập tin đa phương tiện

en: Media Handling
vi_VN: Xử lý media

en: Media Library
vi_VN: Thư viện

en: Media Rich
vi_VN: Giàu Media

en: Media Settings
vi_VN: Cài đặt Media

en: Media Widget
vi_VN: Widget Media

en: Media Widget (%d) | Media Widget (%d)
vi_VN[0]: Widget Media (%d)

en: Media file attached.
vi_VN: Đã kèm tập tin đa phương tiện.

en: Media file detached.
vi_VN: Tập tin đa phương tiện đã được tách.

en: Media file moved to the Trash.
vi_VN: Ảnh/Video/Nhạc đã bị bỏ vào thùng rác.

en: Media file permanently deleted.
vi_VN: Ảnh/Video/Nhạc đã bị xóa.

en: Media file restored from the Trash.
vi_VN: Ảnh/Video/Nhạc đã được khôi phục từ thùng rác.

en: Media file updated.
vi_VN: Tập tin đa phương tiện đã được cập nhật.

en: Media items list
vi_VN: Danh sách các mục

en: Media items list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách các mục

en: Media library
vi_VN: Thư viện

en: Media list
vi_VN: Danh sách media

[ctx: Media no search results]
en: No media files match your search for {{searchTerm/}}.
vi_VN: Không tìm thấy tập tin {{searchTerm/}} nào.

en: Media title
vi_VN: Tiêu đề media

en: Media title&hellip;
vi_VN: Tiêu đề media&hellip;

[ctx: Media upgrade promo]
en: To upload audio files to your site, upgrade your plan.
vi_VN: Để tải các tập tin audio lên trang web của bạn, bạn cần nâng cấp gói.

[ctx: Media upgrade promo]
en: To upload video files to your site, upgrade your plan.
vi_VN: Để tải các tập tin video lên trang web của bạn, bạn cần nâng cấp gói.

[ctx: Media upload]
en: Add new
vi_VN: Tải lên

[ctx: Media upload]
en: Add via URL
vi_VN: Bằng đường dẫn

[ctx: Media upload plan needed]
en: Upload Audio
vi_VN: Tải lên Âm Thanh

[ctx: Media upload plan needed]
en: Upload Media
vi_VN: Tải lên media

[ctx: Media upload plan needed]
en: Upload Videos
vi_VN: Tải lên Video

en: Medium
vi_VN: Trung bình

en: Medium size
vi_VN: Cỡ trung bình

en: Medium size image height
vi_VN: Chiều cao ảnh kích thước trung bình

en: Medium size image width
vi_VN: Chiều rộng ảnh kích thước trung bình

en: Medium-Large size image height
vi_VN: Kích thước chiều cao hình ảnh trung bình - lớn

en: Medium-Large size image width
vi_VN: Kích thước chiều rộng hình ảnh trung bình - lớn

en: Meet the Automattic team
vi_VN: Gặp đội ngũ Automattic

en: Member
vi_VN: Thành viên

en: Member of The Internet Defense League
vi_VN: Thành viên của Liên minh Phòng thủ Internet

en: Members of our team have access to the information you provide us. For example, both Administrators and Shop Managers can access:
vi_VN: Thành viên trong nhóm chúng tôi có thể truy cập thông tin mà bạn cung cấp. Ví dụ, cả Quản lý và Chủ cửa hàng có thể truy cập:

en: Membership
vi_VN: Thành viên

en: Memberships
vi_VN: Thành viên

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
vi_VN: Không đủ bộ nhớ. Vui lòng thử tập tin khác nhẹ hơn.

en: Menu &amp; Widgets
vi_VN: Menu &amp; Widget

en: Menu Item
vi_VN: Trình đơn

en: Menu Location
vi_VN: Vị trí trình đơn

en: Menu Locations
vi_VN: Vị trí menu

en: Menu Management
vi_VN: Quản Lý Thực Đơn

en: Menu Name
vi_VN: Tên menu

en: Menu Options
vi_VN: Tùy chọn menu

en: Menu Settings
vi_VN: Tùy Chỉnh Trình Đơn

en: Menu created
vi_VN: Trình đơn đã tạo

en: Menu deleted
vi_VN: Xóa menu

en: Menu item added
vi_VN: Mục trình đơn đã thêm

en: Menu item deleted
vi_VN: Xóa mục trong menu

en: Menu item is now a sub-item
vi_VN: Mục trình đơn bây giờ là 1 mục con

en: Menu item moved down
vi_VN: Mục trình đơn đã chuyển xuống

en: Menu item moved out of submenu
vi_VN: Mục trình đơn đã chuyển khỏi trình đơn phụ

en: Menu item moved up
vi_VN: Mục trình đơn đã chuyển lên

en: Menu items do not support trashing. Set '%s' to delete.
vi_VN: Mục menu không xóa được. Dùng '%s' để xóa.

en: Menu items list
vi_VN: Danh sách các mục trong trình đơn

en: Menu locations updated.
vi_VN: Đã cập nhật vị trí trình đơn.

en: Menu order
vi_VN: Thứ tự trình đơn

en: Menu order, used to custom sort products.
vi_VN: Trình tự menu, được sử dụng để tùy chỉnh cách sắp xếp sản phẩm.

en: Menu order, used to custom sort the resource.
vi_VN: Trình tự menu, được sử dụng để tùy chỉnh cách sắp xếp tài nguyên.

en: Menu structure
vi_VN: Cấu Trúc Trình Đơn

en: Menu updated
vi_VN: Cập nhật menu

en: Menus
vi_VN: Menu

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme or in <a href="%s">widget areas</a> by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget.
vi_VN: Menu có thể được hiển thị trong các vị trí được xác định bởi giao diện của bạn hoặc trong <a href="%s">Widget</a> bằng cách thêm widget &#8220;Menu tuỳ chọn&#8221;.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme, even used in sidebars by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget on the <a href="%1$s">Widgets</a> screen. If your theme does not support the navigation menus feature (the default themes, %2$s and %3$s, do), you can learn about adding this support by following the documentation link to the side.
vi_VN: Menu có thể hiển thị trong các Khu vực được thiết lập bởi giao diện của bạn, ngoài ra còn có thể sử dụng với widget &#8220;Menu tuỳ chọn&#8221; ở <a href="%1$s">Widget</a>. Nếu giao diện của bạn không hỗ trợ Menu (mặc dù giao diện mặc định, %2$s và %3$s đã hỗ trợ), bạn có thể bật tính năng này theo hướng dẫn trong tài liệu ở cạnh bên.

en: Menus can be displayed in locations defined by your theme.
vi_VN: Trình đơn có thể được hiển thị trong các vị trí được xác định bởi chủ đề của bạn.

en: Menus do not support trashing. Set '%s' to delete.
vi_VN: Menu không hỗ trợ chức năng thùng rác. Dùng '%s' để xóa.

en: Merge table cells
vi_VN: Gộp cột

en: Meridian
vi_VN: Kinh tuyến

en: Message
vi_VN: Tin nhắn

[ctx: Message on empty bar chart in Stats]
en: No activity this period
vi_VN: Không hoạt động ở giai đoạn này

en: Message sent to phone number ending in %(phoneNumber)s
vi_VN: Đã gửi tin nhắn tới số điện thoại có 2 số cuối là %(phoneNumber)s

en: Messages
vi_VN: Tin nhắn

en: Meta ID.
vi_VN: ID meta.

en: Meta fields.
vi_VN: Các trường meta.

en: Meta key.
vi_VN: Khóa meta.

en: Meta keys cannot enable revisions support unless the object subtype supports revisions.
vi_VN: Khóa meta không thể bật hỗ trợ sửa đổi trừ khi loại phụ đối tượng hỗ trợ sửa đổi.

en: Meta keys cannot enable revisions support unless the object type supports revisions.
vi_VN: Khóa meta không thể bật hỗ trợ sửa đổi trừ khi loại đối tượng hỗ trợ sửa đổi.

en: Meta label.
vi_VN: Nhãn meta.

en: Meta value.
vi_VN: Giá trị meta.

en: Meters
vi_VN: Mét

en: Method
vi_VN: Phương thức

en: Method '%s' not implemented. Must be overridden in subclass.
vi_VN: Phương thức '%s' chưa được triển khai. Phải ghi đè trong subclass.

en: Method availability
vi_VN: Phương thức hiện có tại

en: Method title
vi_VN: Tên phương thức

en: Mexican peso
vi_VN: Đơn vị tiền Peso Mexico

en: Microformats
vi_VN: Cỡ nhỏ

en: Middle
vi_VN: Giữa

en: Midnight
vi_VN: Nửa đêm

en: Millimeters
vi_VN: Milimet

en: Min %s
vi_VN: Nhỏ nhất %s

en: Min price
vi_VN: Giá thấp nhất

en: Minimum order amount
vi_VN: Số tiền đặt hàng tối thiểu

en: Minimum order amount that needs to be in the cart before coupon applies.
vi_VN: Giá trị tối thiểu cần ở trong giỏ hàng trước khi dùng mã ưu đãi.

en: Minimum required version of PHP.
vi_VN: Phiên bản PHP tối thiểu.

en: Minimum required version of WordPress.
vi_VN: Phiên bản WordPress tối thiểu.

en: Minimum spend
vi_VN: Chi tiêu tối thiểu

en: Minute
vi_VN: Phút

en: Minutes
vi_VN: Phút

en: Miscellaneous
vi_VN: Hỗn hợp

en: Missed schedule
vi_VN: Đã lên kế hoạch:

en: Missing
vi_VN: Lỗi

en: Missing Attachment
vi_VN: Thiếu tập tin đính kèm

en: Missing Widgets
vi_VN: Thiếu Nội Dung Phụ

en: Missing a temporary folder.
vi_VN: Thiếu thư mục tạm thời.

en: Missing email address.
vi_VN: Thiếu địa chỉ thư email.

en: Missing eraser index.
vi_VN: Lỗi xóa chỉ mục.

en: Missing exporter index.
vi_VN: Thiếu chỉ mục xuất.

en: Missing features
vi_VN: Thiếu tính năng

[ctx: Missing menu name.]
en: (unnamed)
vi_VN: (Chưa có tên)

en: Missing or invalid access token
vi_VN: Thẻ truy cập thiếu hoặc không hợp lệ

en: Missing page index.
vi_VN: Thiếu chỉ mục trang.

en: Missing parameter %s
vi_VN: Lỗi tham số %s

en: Missing parameter(s): %s
vi_VN: Thiếu tham số : %s

en: Missing post ID.
vi_VN: Thiếu ID bài viết.

en: Missing request ID.
vi_VN: Thiếu ID yêu cầu.

en: Missing required id key in entry among dependencies array.
vi_VN: Thiếu khóa id yêu cầu trong mục trong mảng phụ thuộc.

en: Mission complete. Message %s deleted.
vi_VN: Nhiệm vụ hoàn thành. Tin nhắn %s đã được xóa.

en: Mobile
vi_VN: Điện thoại

en: Mobile Apps
vi_VN: Dành cho di động

en: Moderate Comment
vi_VN: Kiểm duyệt bình luận

en: Moderating Comments
vi_VN: Duyệt Bình Luận

en: Moderator
vi_VN: Điều hành viên

en: Modern
vi_VN: Hiện đại

en: Modify your <a href="%1$s">%2$s</a>.
vi_VN: Thay đổi <a href="%1$s">%2$s</a> của bạn.

en: Modify your email settings at <a href="%s">Settings &gt; Discussion</a>.
vi_VN: Sửa thiết lập email của bạn tại <a href="%s">Thiết lập &gt; Thảo luận</a>.

[ctx: Module Description]
en: Increase visitor engagement by adding a Like button to comments.
vi_VN: Tăng sự tham gia của khách truy cập bằng cách thêm nút Thích vào các bình luận.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax
vi_VN: Viết các bài đăng hoặc trang trong cú pháp Markdown văn bản thuần

[ctx: Module Name]
en: Asset CDN
vi_VN: CDN

[ctx: Module Name]
en: Comment Likes
vi_VN: Lượt Thích trong Bình luận

[ctx: Module Name]
en: Related posts
vi_VN: Các bài liên quan

[ctx: Module Name]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Mon
vi_VN: T2

en: Monday
vi_VN: Thứ Hai

[ctx: Monday initial]
en: M
vi_VN: H

en: Monetize your site with ads
vi_VN: Kiếm tiền từ trang web của bạn bằng quảng cáo

en: Money spent
vi_VN: Số tiền đã chi

en: Mongolia
vi_VN: Mông Cổ

en: MonsterID (Generated)
vi_VN: MonsterID (tự động tạo)

en: Month
vi_VN: tháng

en: Month Summary
vi_VN: Tóm tắt Tháng

en: Month and name
vi_VN: Tháng và tiêu

en: Month(s)
vi_VN: Tháng()

en: Monthly
vi_VN: Hàng tháng

en: Monthly Archive - %s
vi_VN: Lưu trữ Tháng - %s

en: Monthly Archives:
vi_VN: Bài viết đăng trong tháng:

en: Monthly archives
vi_VN: Lưu trữ tháng

en: Months
vi_VN: Tháng

en: Months and Years
vi_VN: Tháng và Năm

en: Months and years
vi_VN: Tháng và Năm

en: More
vi_VN: Thêm

en: More %s
vi_VN: Nhiều hơn %s

en: More Details
vi_VN: Thêm thông tin

en: More Info
vi_VN: Thông Tin

en: More Languages
vi_VN: Ngôn ngữ khác

en: More Options
vi_VN: Tùy chọn khác

en: More Photos
vi_VN: Thêm

en: More actions
vi_VN: Các Hành Động Khác

en: More details
vi_VN: Chi tiết

en: More in {{ siteLink /}}
vi_VN: Bài khác của {{ siteLink /}}

en: More information about %s
vi_VN: Thông tin thêm về %s

en: More on {{wpLink}}WordPress.com{{/wpLink}}
vi_VN: Đọc thêm trên {{wpLink}}WordPress.com{{/wpLink}}

en: Most Active (%s)
vi_VN: Hiệu quả %s

en: Most Helpful Articles
vi_VN: Mục hữu ích nhất

en: Most Popular
vi_VN: Được quan tâm nhất

en: Most Recent
vi_VN: Mới nhất

en: Most Used Categories
vi_VN: Chuyên mục dùng nhiều nhất

en: Most discount
vi_VN: Ưu đãi tốt nhất

en: Most popular
vi_VN: Được quan tâm nhất

en: Most popular day
vi_VN: Ngày cao điểm

en: Most popular hour
vi_VN: Giờ cao điểm

en: Most stocked
vi_VN: Còn nhiều hàng nhất

en: Movable Type and TypePad
vi_VN: Movable Type và TypePad

en: Move
vi_VN: Di Chuyển

en: Move %s box down
vi_VN: Chuyển %s xuống dưới

en: Move %s box up
vi_VN: Chuyển %s lên trên

en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
vi_VN: Bỏ &#8220;%s&#8221; vào thùng rác

en: Move down
vi_VN: Di chuyển xuống

en: Move down one
vi_VN: Đẩy xuống một nấc

en: Move one level down
vi_VN: Chuyển xuống dưới

en: Move one level up
vi_VN: Chuyển lên trên

en: Move out from under %s
vi_VN: Chuyển chỉ mục dưới %s ra ngoài

en: Move this comment to the Trash
vi_VN: Cho bình luận này vào thùng rác

en: Move this item to the Trash
vi_VN: Chuyển chỉ mục này vào Thùng Rác

en: Move to Trash
vi_VN: Bỏ vào thùng rác

en: Move to another area&hellip;
vi_VN: Di chuyển tới vùng khác&hellip;

en: Move to the top
vi_VN: Đưa lên đầu tiên

en: Move to trash
vi_VN: Cho vào thùng rác

en: Move under %s
vi_VN: Chuyển xuống dưới %s

en: Move up
vi_VN: Di chuyển lên

en: Move up one
vi_VN: Đẩy lên một nấc

[ctx: Move widget]
en: Move
vi_VN: Di chuyển

en: Moved %d block to clipboard. | Moved %d blocks to clipboard.
vi_VN[0]: Đã chép khối %d vào bộ nhớ tạm.

en: Movie
vi_VN: Phim

en: Multi-column patterns with more complex layouts.
vi_VN: Các mẫu đa cột với các bố cục phức tạp hơn.

en: Multibyte String (mbstring) is used to convert character encoding, like for emails or converting characters to lowercase.
vi_VN: Multibyte String (mbstring) được sử dụng để chuyển đổi cách mã hóa ký tự, chẳng hạn như dành cho email hoặc chuyển ký tự sang dạng chữ thường.

en: Multibyte string
vi_VN: Chuỗi Multibyte

en: Multipart
vi_VN: Định dạng email hỗn hợp

en: Multisite support is not enabled.
vi_VN: Hỗ trợ Đa Mạng chưa được bật.

en: Municipality
vi_VN: Khu tự trị

en: Musician
vi_VN: Nghệ sỹ

en: Must Use Plugins
vi_VN: Plugin cần cài

en: Mute
vi_VN: Tắt tiếng

en: My Account
vi_VN: Tài khoản của tôi

en: My Account Page
vi_VN: Trang Tài khoản

en: My Blogs
vi_VN: Trang web của tôi

en: My Domains
vi_VN: Tên miền của tôi

en: My Gravatar
vi_VN: Gravatar của tôi

en: My Home
vi_VN: Tổng quan

en: My Likes
vi_VN: Yêu thích

en: My Network
vi_VN: Network của bạn

en: My Plan
vi_VN: Gói của tôi

en: My Profile
vi_VN: Thông tin của tôi

en: My Site | My Sites
vi_VN[0]: Blog của tôi

en: My Sites
vi_VN: Blog của tôi

en: My Subscriptions
vi_VN: Các theo dõi của tôi

en: My Subscriptions %s
vi_VN: Đăng ký của tôi %s

en: My account
vi_VN: Tài khoản của tôi

en: My account page
vi_VN: Trang tài khoản của tôi

en: My shopping cart
vi_VN: Giỏ hàng của tôi

en: MySQL utf8mb4 support
vi_VN: Hỗ trợ MySQL utf8mb4

en: MySQL version
vi_VN: Phiên bản MySQL

en: MySQL version string.
vi_VN: Phiên bản MySQL.

en: MySQL version.
vi_VN: Phiên bản MySQL.

en: Mystery Person
vi_VN: Hình người vô danh

en: N. Revenue (formatted)
vi_VN: N. Doanh thu (định dạng)

en: N/A
vi_VN: Không có

en: Name
vi_VN: Tên

en: Name (Last, First)
vi_VN: Tên (Họ, Tên)

en: Name (Required)
vi_VN: Tên (Bắt buộc)

en: Name (numeric)
vi_VN: Tên (bằng số)

en: Name (required)
vi_VN: Tên (bắt buộc)

[ctx: Name for applying graphical effects]
en: Filters
vi_VN: Bộ lọc

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
vi_VN: Văn bản

[ctx: Name for the Visual editor tab]
en: Visual
vi_VN: Trực quan

en: Name for the attribute (shown on the front-end).
vi_VN: Tên của thuộc tính (được hiển thị ngoài front-end)

[ctx: Name for the value of the CSS position property]
en: Fixed
vi_VN: Cố định

[ctx: Name for the value of the CSS position property]
en: Sticky
vi_VN: Đính kèm

en: Name must be at least 3 characters long.
vi_VN: Tên phải tối thiểu 3 ký tự.

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
vi_VN: Tên

en: Name of the customer for the order
vi_VN: Tên người mua hàng

en: Name of the font family preset, translatable.
vi_VN: Tên của họ phông chữ cài sẵn, có thể dịch được.

en: Name of the product that the review belongs to.
vi_VN: Ghi tên sản phẩm mà bài đánh giá có liên quan.

en: Name of the reviewer.
vi_VN: Tên của người đánh giá.

en: Name your blog
vi_VN: Tên blog của bạn

en: Name your site
vi_VN: Đặt tên blog

en: Name.
vi_VN: Tên.

en: Name:
vi_VN: Tên:

en: Namespace must not start or end with a slash.
vi_VN: Namespace phải không bắt đầu hoặc kết thúc với dấu /.

en: Nav menu locations must be strings.
vi_VN: Tên vị trí của menu phải là chuỗi ký tự không dấu viết liền.

en: Navigate to the previous view
vi_VN: Điều hướng tới xem trước

en: Navigation
vi_VN: Điều hướng

en: Navigation Label
vi_VN: Nhãn menu

en: Navigation Menu
vi_VN: Trình đơn điều hướng

en: Navigation Menu Item
vi_VN: Chỉ Mục Thực Đơn Điều Hướng

en: Navigation Menu Items
vi_VN: Các menu con

en: Navigation Menu archives
vi_VN: Lưu trữ Menu điều hướng

en: Navigation Menus
vi_VN: Thanh điều hướng

en: Navigation Menus list
vi_VN: Danh sách menu điều hướng

en: Navigation Menus list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách menu điều hướng

[ctx: Navigation item]
en: Description
vi_VN: Mô tả

[ctx: Navigation item]
en: Installation
vi_VN: Cài đặt

[ctx: Navigation item]
en: Modules
vi_VN: Module

[ctx: Navigation item]
en: Network Settings
vi_VN: Mạng lưới cài đặt

[ctx: Navigation item]
en: Network Sites
vi_VN: Mạng lưới Trang web

[ctx: Navigation item]
en: Sites
vi_VN: Trang web

en: Navigation menus that can be inserted into your site.
vi_VN: Menu có thể được thêm vào website của bạn.

en: Need a fresh look? Try Storefront child themes
vi_VN: Cần có một giao diện mới? Hãy thử giao diện phụ Storefront

en: Need a theme? Try Storefront
vi_VN: Cần một giao diện? Có thể dùng thử Storefront

en: Need deeper insights? Parse.ly Analytics makes it easy to understand the full impact of your content. Measure what's driving awareness, engagement, and conversions.
vi_VN: Cần hiểu sâu hơn? Parse.ly Analytics giúp bạn dễ dàng hiểu được toàn bộ tác động của nội dung của mình.
    Đo lường những gì thúc đẩy nhận thức, tương tác và chuyển đổi.

en: Need help putting together your new Privacy Policy page? <a href="%1$s" %2$s>Check out our privacy policy guide%3$s</a> for recommendations on what content to include, along with policies suggested by your plugins and theme.
vi_VN: Cần hỗ trợ để tạo trang Chính sách bảo mật mới? <a href="%1$s" %2$s>Xem hướng dẫn Chính sách bảo mật của chúng tôi%3$s</a> để thấy các gợi ý nội dung nào cần cho vào, bên cạnh với các chính sách bởi plugin và giao diện bạn đang dùng.

en: Need help putting together your new Privacy Policy page? Check out our guide for recommendations on what content to include, along with policies suggested by your plugins and theme.
vi_VN: Cần giúp đỡ để kết hợp trang Chính sách bảo mật mới của bạn? Kiểm tra hướng dẫn của chúng tôi để biết các đề xuất về nội dung cần bao gồm, cùng với các chính sách được đề xuất bởi các plugin và giao diện của bạn.

en: Need help?
vi_VN: Cần giúp đỡ?

en: Need help? Use the Help tab above the screen title.
vi_VN: Cần giúp đỡ? Sử dụng thẻ Trợ giúp ở trên tiêu đề màn hình

en: Need more help? <a href="%1$s">Read the support article on %2$s</a>.
vi_VN: Cần hỗ trợ? <a href="%1$s">Đọc bài viết hỗ trợ trên %2$s</a>.

en: Need to duplicate a post or page? Hover over the title of your post or page and click "Copy."
vi_VN: Cần nhân đôi bài viết hoặc trang. Đè tựa đề bài viết hoặc trang và nhấn "Nhân đôi"

en: Nested widgets.
vi_VN: Các widget lồng nhau.

en: Net profit
vi_VN: Thực thu

en: Net sales amount
vi_VN: Tổng doanh số thực nhận

en: Net sales in the period.
vi_VN: Doanh thu thuần của cả giai đoạn.

en: Net total revenue (formatted).
vi_VN: Tổng doanh thu thuần (định dạng).

en: Netherlands
vi_VN: Hà Lan

en: Network Admin
vi_VN: Quản trị mạng

en: Network Admin Email
vi_VN: Địa Chỉ Thư Điện Tử Quản Trị Mạng

en: Network Enable %s
vi_VN: Mạng đã được kích hoạt %s

en: Network Settings
vi_VN: Cài Đặt Mạng Lưới

en: Network count
vi_VN: Số lượng trong mạng

en: Network enabled
vi_VN: Đã kích hoạt network

en: Network functions are disabled.
vi_VN: Chức năng mạng bị vô hiệu.

en: Network only plugin must be network activated.
vi_VN: Các plugin của mạng lưới chỉ được kích hoạt với mạng lưới.

en: Neutral
vi_VN: Trung bình

en: Never
vi_VN: Không bao giờ

en: Never Expires
vi_VN: Không bao giờ hết hạn

en: Never send email
vi_VN: Không bao giờ gửi email

en: Never show quantity remaining in stock
vi_VN: Không bao giờ hiển thị số lượng còn lại trong kho

en: Nevermind
vi_VN: Không sao

en: New %1$s Site: %2$s
vi_VN: Trang %1$s mới: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
vi_VN: Thành viên %1$s mới: %2$s

en: New %s
vi_VN: %s mới

en: New %s Sign-in
vi_VN: Đăng nhập từ %s

en: New Application Password Name
vi_VN: Tên mật khẩu ứng dụng mới

en: New Category Name
vi_VN: Tên mục mới

en: New Changeset
vi_VN: Changeset mới

en: New Custom HTML Widget
vi_VN: Widget HTML mới

en: New Draft
vi_VN: BẢN NHÁP MỚI

en: New Link Category Name
vi_VN: Mục liên kết mới

en: New Media
vi_VN: Ảnh/nhạc/video

en: New Menu
vi_VN: Menu mới

en: New Navigation Menu
vi_VN: Menu điều hướng mới

en: New Order: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng mới: #{order_number}

en: New Page
vi_VN: Công khai, Sticky

en: New Password
vi_VN: Mật khẩu mới

en: New Pattern
vi_VN: Mẫu mới

en: New Pattern Category Name
vi_VN: Tên danh mục mẫu mới

en: New Post
vi_VN: Bài viết mới

en: New Scheduled Action
vi_VN: Hành động được Sắp đặt mới

en: New Site Registration: %s
vi_VN: Trang mới được đăng ký: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP address: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
vi_VN: Trang mới: %1$s
    Địa chỉ: %2$s
    Địa chỉ IP: %3$s
    
    Để tắt thông báo, truy cập: %4$s

en: New Social Login Connection!
vi_VN: Kết nối mới!

en: New Tag Name
vi_VN: Thêm thẻ mới

en: New Template
vi_VN: Mẫu mới

en: New Template Part
vi_VN: Tạo thành phần mẫu mới

en: New Territories
vi_VN: Tân Giới

en: New User Default Role
vi_VN: Vai trò của thành viên mới

en: New User Registration: %s
vi_VN: [%s] Thành viên mới đăng kí

en: New User: %1$s
    Remote IP address: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
vi_VN: Người dùng mới: %1$s
    Địa chỉ IP: %2$s
    
    Để tắt thông báo, truy cập: %3$s

en: New WordPress Site
vi_VN: Trang web mới dùng WordPress

en: New Zealand dollar
vi_VN: Đô la New Zealand

en: New account
vi_VN: Tài khoản mới

en: New achievement
vi_VN: Thành tựu mới

en: New category name
vi_VN: Tên chuyên mục mới

en: New comment
vi_VN: Bình luận mới

en: New comment on
vi_VN: Bình luận mới trên

en: New comment on %s
vi_VN: Bình luận mới trên %s

en: New comment on <strong>%1$s</strong>
vi_VN: Bình luận mới trên <strong>%1$s</strong>

en: New comment on <strong>%s</strong>
vi_VN: Bình luận mới trên <strong>%s</strong>

en: New comment on your post "%s"
vi_VN: Có một bình luận mới về bài viết của bạn "%s"

en: New comment!
vi_VN: Bình luận mới!

en: New comments
vi_VN: Bình luận mới

en: New coupon
vi_VN: Mã ưu đãi mới

en: New dimensions:
vi_VN: Kích thước mới:

en: New document
vi_VN: Văn bản mới

en: New order
vi_VN: Đơn hàng mới

en: New order emails are sent to chosen recipient(s) when a new order is received.
vi_VN: Một email được gửi tới danh sách khách hàng khi đơn hàng được nhận.

en: New page title
vi_VN: Tiêu đề trang mới

en: New page title&hellip;
vi_VN: Tiêu đề trang mới&hellip;

en: New password
vi_VN: Mật khẩu mới

en: New password (leave blank to leave unchanged)
vi_VN: Mật khẩu mới (bỏ trống nếu không đổi)

en: New passwords do not match.
vi_VN: Mật khâu mới không chính xác.

en: New payment methods can only be added during checkout. Please contact us if you require assistance.
vi_VN: Bạn chỉ có thể thêm hình thức thanh toán mới trong quá trình mua hàng. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần trợ giúp.

en: New pingback on your post "%s"
vi_VN: Có pingback mới về bài đăng của bạn "%s"

en: New post
vi_VN: Bài mới

en: New post on <strong>%s</strong>
vi_VN: Bài viết mới từ <strong>%s</strong>

en: New posts you publish will appear in the Reader stream below. You’ll also see new posts from other blogs that you are following. You can visit your blog by using the 'My Blogs' menu above.
vi_VN: Các bài viết bạn mới xuất bản sẽ xuất hiện trong dòng của Người theo dõi đọc dưới đây. Bạn cũng sẽ thấy có bài viết mới từ các blog khác mà bạn đang theo dõi. Bạn có thể ghé thăm blog của bạn bằng cách sử dụng menu 'My Blogs' ở trên.

en: New product
vi_VN: Sản phẩm mới

en: New reblog
vi_VN: Mới đăng lại

en: New sales record!
vi_VN: Kỷ lục bán hàng mới!

en: New shipping class Name
vi_VN: Tên loại hình giao hàng mới

en: New site created by %1$s
    
    Address: %2$s
    Name: %3$s
vi_VN: Website mới tạo bởi %1$s
    
    Địa chỉ: %2$s
    Tên: %3$s

[ctx: New site notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
vi_VN: [%1$s] Kích hoạt %2$s

en: New tag name
vi_VN: Tên tag mới

en: New theme activated.
vi_VN: Giao diện mới đã được kích hoạt

en: New to Akismet
vi_VN: Mới sử dụng Akismet

en: New trackback on your post "%s"
vi_VN: Có trackback mới về bài đăng của bạn "%s"

en: New user created.
vi_VN: Thành viên mới đã được tạo.

en: New user email address.
vi_VN: Địa chỉ email của người dùng mới.

[ctx: New user notification email subject]
en: [%1$s] Activate %2$s
vi_VN: [%1$s] Kích hoạt %2$s

en: New user password.
vi_VN: Mật khẩu mới của người dùng.

en: New user registration on your site %s:
vi_VN: Có người dùng mới đăng ký trên website của bạn %s:

en: New user username.
vi_VN: Tên người dùng mới.

en: New users are automatically assigned a password, which they can change after logging in. You can view or edit the assigned password by clicking the Show Password button. The username cannot be changed once the user has been added.
vi_VN: Những người dùng mới tự động được chỉ định một mật khẩu, họ có thể thay đổi nó sau khi đăng nhập. Bạn có thể xem hoặc sửa mật khẩu chỉ định bằng cách nhấn vào nút Hiển thị mật khẩu. Tên người dùng không thể thay đổi một khi người dùng đã được thêm vào.

en: New users will receive an email letting them know they&#8217;ve been added as a user for your site. This email will also contain their password. Check the box if you do not want the user to receive a welcome email.
vi_VN: Người dùng mới sẽ nhận được email thông báo về việc họ đã trở thành thành viên trang mạng của bạn. Thư này bao gồm cả mật khẩu để đăng nhập. Đánh dấu tích nếu bạn không muốn người sử dụng nhận được nhận được email chào mừng.

en: New version available.
vi_VN: Phiên bản mới sẵn có

en: New version available. %s
vi_VN: Có phiên bản mới. %s

en: New version available. <button class="button-link" type="button">Update now</button>
vi_VN: Phiên bản mới sẵn có. <button class="button-link" type="button">Cập nhật ngay</button>

en: New window
vi_VN: Cửa sổ mới

en: New:
vi_VN: Mới:

[ctx: NewDash Page Title]
en: Connected Apps
vi_VN: Ứng dụng đã kết nối

[ctx: NewDash Page Title]
en: Manage Followed Sites
vi_VN: Quản lý Theo Dõi

[ctx: NewDash Page Title]
en: Subscriptions Delivery
vi_VN: Đăng ký đọc

en: Newer
vi_VN: Mới hơn

en: Newer Comments
vi_VN: Bình luận mới

en: Newer Comments &raquo;
vi_VN: Bình luận mới hơn &raquo;

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Các ý kiến mới hơn <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer Entries &raquo;
vi_VN: Bài viết mới &raquo;

en: Newer comments
vi_VN: Các bình luận mới hơn

en: Newer posts
vi_VN: Các bài viết mới hơn

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi_VN: Bài viết mới hơn <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer projects
vi_VN: Các dự án mới hơn

en: Newest
vi_VN: Mới nhất

en: Newest Scheduled Date
vi_VN: Ngày theo lịch trình mới nhất

en: News
vi_VN: Tin tức

en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: Next &gt;
vi_VN: Trang sau &gt;

en: Next &raquo;
vi_VN: Trang sau &raquo;

en: Next &rarr;
vi_VN: Tiếp theo &rarr;

en: Next (arrow right)
vi_VN: Ảnh tiếp (mũi tên phải)

en: Next Entries &raquo;
vi_VN: Bài kế &raquo;

en: Next Entry
vi_VN: Bài kế tiếp

en: Next Month
vi_VN: Tháng sau

en: Next Page
vi_VN: Trang tiếp theo

en: Next Page &raquo;
vi_VN: Trang sau &raquo;

en: Next Post
vi_VN: Bài sau

en: Next Project
vi_VN: Dự án kế tiếp

en: Next Slide
vi_VN: Slide kế tiếp

en: Next Step &rarr;
vi_VN: Bước tiếp theo &rarr;

en: Next Steps
vi_VN: Các Bước Tiếp Theo

en: Next page
vi_VN: Trang sau

[ctx: Next post link]
en: Next <span class="screen-reader-text">Post: %title</span>
vi_VN: Sau <span class="screen-reader-text">Bài viết: %title</span>

en: Next step
vi_VN: Kế tiếp

en: Next steps
vi_VN: Các Bước Tiếp Theo

en: Next theme
vi_VN: Chủ đề kế tiếp

en: Nicename may not be longer than 50 characters.
vi_VN: Tên đẹp (nicename) không nên dài hơn 50 ký tự

en: Nickname
vi_VN: Tên mạng

en: Nigerian naira
vi_VN: Đơn vị tiền Naira Nigeria

en: Nightfall
vi_VN: Đêm thu

en: No
vi_VN: Không

en: No %1$s data specified to create %1$s
vi_VN: Dữ liệu không có %1$s để tạo %1$s

en: No %1$s data specified to create/edit %1$s
vi_VN: Dữ liệu không có %1$s để tạo/sửa %1$s

en: No %1$s data specified to edit %1$s
vi_VN: Dữ liệu không có %1$s để sửa %1$s

en: No %1$s was set in the arguments array for the "%2$s" sidebar. Defaulting to "%3$s". Manually set the %1$s to "%3$s" to silence this notice and keep existing sidebar content.
vi_VN: Không có đối số %1$s cho sidebar "%2$s". Mặc định là "%3$s". Hãy đặt %1$s là "%3$s" để tắt thông báo này và giữ nội dung hiện tại của sidebar.

en: No &quot;%s&quot; found
vi_VN: Không tìm thấy &quot;%s&quot; nào

en: No Avatars
vi_VN: Không sử dụng ảnh đại diện

en: No Classic Menus found.
vi_VN: Không tìm thấy Menu cổ điển nào.

en: No Comments
vi_VN: Chưa có bình luận

en: No Comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
vi_VN: Không có bình luận<span class="screen-reader-text"> ở %s</span>

en: No Content-Disposition supplied.
vi_VN: Content-Disposition không được cung cấp.

en: No Navigation Menu found in Trash.
vi_VN: Không có Menu điều hướng trong Thùng rác.

en: No Navigation Menu found.
vi_VN: Không tìm thấy Menu điều hướng nào.

en: No PHP sessions detected
vi_VN: Không có PHP session nào

en: No Replies
vi_VN: Chưa có trả lời

en: No Responses
vi_VN: Chưa có bình luận nào

en: No Testimonials found
vi_VN: Chưa có Lời Khen

en: No Thanks
vi_VN: Không, cảm ơn

en: No Title
vi_VN: Không có tựa đề

en: No actions found
vi_VN: Không tìm thấy hành động nào

en: No actions found in trash
vi_VN: Không có hành động nào được tìm thấy trong thùng rác

en: No activity yet!
vi_VN: Không có hoạt động nào!

en: No alignment
vi_VN: Không căn lề

en: No annual stats recorded
vi_VN: Chưa có số liệu thường niên

en: No annual stats recorded for this year
vi_VN: Chưa có số liệu cho năm nay

en: No approved comments
vi_VN: Không có bình luận được chấp thuận

en: No approved comments.
vi_VN: Không có bình luận đã duyệt.

en: No archives to show.
vi_VN: Không có lưu trữ nào để hiển thị.

en: No attributes currently exist.
vi_VN: Không có thuộc tính nào tồn tại.

en: No audio selected
vi_VN: Không có audio nào được chọn

en: No billing address set.
vi_VN: Chưa thiết lập địa chỉ thanh toán.

en: No blogs found
vi_VN: Không tìm thấy blog nào

en: No blogs... yet.
vi_VN: Chưa có blog nào.

en: No categories
vi_VN: Truyện ngắn

en: No categories found
vi_VN: Không tìm thấy danh mục nào

en: No categories found.
vi_VN: Không tìm thấy mục nào.

en: No changes saved yet, so there is nothing to trash.
vi_VN: Chưa có thay đổi nào được lưu, vì vậy không thể cho vào Thùng rác.

en: No changeset found to take over
vi_VN: Không có thay đổi nào để tiếp nhận

en: No changesets found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy thiết lập thay đổi trong thùng rác.

en: No changesets found.
vi_VN: Không tìm thấy tập hợp các thay đổi.

en: No clicks recorded.
vi_VN: Chưa có số liệu lượt nhấn.

en: No color
vi_VN: Không màu

en: No comments
vi_VN: Chưa có bình luận

en: No comments awaiting moderation.
vi_VN: Không có bình luận nào cần kiểm duyệt.

en: No comments found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy bình luận nào trong Thùng rác.

en: No comments found.
vi_VN: Không tìm thấy bình luận nào.

en: No comments posted
vi_VN: Không có bình luận

en: No comments to show.
vi_VN: Không có bình luận nào để hiển thị.

en: No comments were caught as spam.
vi_VN: Không có bình luận nào bị phát hiện là spam.

en: No comments yet.
vi_VN: Không có bình luận

en: No comments<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
vi_VN: Chưa có bình luận<span class="screen-reader-text"> trong %s</span>

en: No community events or forums are currently available.
vi_VN: Không có sự kiện hoặc diễn đàn nào hiện tại.

en: No cookie present.
vi_VN: Không có cookie.

en: No coupons found
vi_VN: Không tìm thấy mã ưu đãi

en: No coupons found in range
vi_VN: Không tìm thấy mã ưu đãi nào trong giai đoạn này

en: No coupons found in trash
vi_VN: Không tìm thấy mã ưu đãi nào trong thùng rác

en: No customer downloads found.
vi_VN: Không tìm thấy phần tải xuống.

en: No customer selected
vi_VN: Không có khách hàng nào được chọn

en: No customers found.
vi_VN: Không tìm thấy khách hàng nào.

en: No data supplied.
vi_VN: Dữ liệu không được cung cấp.

en: No default %s&hellip;
vi_VN: Không mặc định %s&hellip;

en: No deleted comments.
vi_VN: Không có bình luận đã xóa.

en: No description
vi_VN: Không có mô tả

en: No downloads available yet.
vi_VN: Không có mục tải về nào.

en: No editor could be selected.
vi_VN: Không có người viết nào được chọn.

en: No fallback menu found.
vi_VN: Không tìm thấy menu dự phòng.

en: No file defined
vi_VN: Không xác định được tập tin nào

en: No file selected
vi_VN: Không có tệp nào đã được chọn

en: No file was uploaded.
vi_VN: Không tập tin nào được tải lên.

en: No global styles config exist with that id.
vi_VN: Không có ID nào trùng khớp.

en: No image selected
vi_VN: Không có ảnh nào được chọn

en: No image set
vi_VN: Không có ảnh nào

en: No images selected
vi_VN: Không có ảnh nào được chọn

en: No importers are available.
vi_VN: Không có lệnh Nhập vào nào phù hợp.

en: No information yet&hellip;
vi_VN: Chưa có thông tin&hellip;

en: No items
vi_VN: Không có mục nào

en: No items found.
vi_VN: Không có mục nào được tìm thấy.

en: No items.
vi_VN: Không có mục nào.

en: No keys found.
vi_VN: Không tìm thấy key nào.

en: No links found.
vi_VN: Không tìm thấy liên kết nào.

en: No location by default
vi_VN: Không có địa điểm mặc định

en: No logo selected
vi_VN: Chưa chọn logo

en: No low in stock products found.
vi_VN: Không có sản phẩm nào sắp hết hàng.

en: No matching product exists to update.
vi_VN: Không có sản phẩm phù hợp để cập nhật.

en: No matching tax rates found.
vi_VN: Không tìm thấy thuế suất phù hợp.

en: No matching template found
vi_VN: Không tìm thấy mẫu phù hợp

en: No matching template found.
vi_VN: Không tìm thấy mẫu phù hợp.

en: No matter what kind of site you want to build, our five-step checklists will get you set up and ready to publish.
vi_VN: Bất kể loại trang web nào mà bạn muốn xây dựng , bản danh sách năm bước của chúng tôi sẽ giúp bạn thiết lập và sẵn sàng để xuất bản.

en: No maximum
vi_VN: Không có mức tối đa

en: No media files found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy hình ảnh / video nào trong Thùng rác.

en: No media files found.
vi_VN: Không tìm thấy file media nào.

en: No media items found.
vi_VN: Không tìm thấy file media nào.

en: No media items found. Try a different search.
vi_VN: Không có media nào được tìm thấy. Hãy thử một tìm kiếm khác.

en: No media selected
vi_VN: Không có tệp tin nào được chọn

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
vi_VN: Hiện chưa có trình đơn nào được tạo. Hãy <a href="%s">bắt đầu tạo mới</a>.

en: No minimum
vi_VN: Không có mức tối thiểu

en: No new likes to show yet.
vi_VN: Chưa có lượt thích nào.

en: No one is following you by email yet.
vi_VN: Chưa có ai theo dõi bạn qua email.

en: No order has been made yet.
vi_VN: Chưa có đơn hàng nào được tạo ra.

en: No orders found
vi_VN: Không tìm thấy đơn hàng nào

en: No orders found in trash
vi_VN: Không tìm thấy đơn hàng nào trong thùng rác

en: No out of stock products found.
vi_VN: Không có sản phẩm hết hàng.

en: No page set
vi_VN: Không có trang nào được chọn

en: No pages found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy trang nào trong Thùng rác.

en: No pages found.
vi_VN: Không tìm thấytrang nào.

en: No pages match your search for {{searchTerm/}}.
vi_VN: Không tìm thấy trang {{searchTerm/}} nào.

en: No pattern categories
vi_VN: Không có danh mục mẫu

en: No pattern categories found.
vi_VN: Không tìm thấy danh mục mẫu nào.

en: No patterns found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy mẫu nào trong Thùng rác.

en: No patterns found.
vi_VN: Không tìm thấy mẫu nào.

en: No pending comments
vi_VN: Không có bình luận nào đang chờ xử lí

en: No pending comments.
vi_VN: Không có bình luận chờ duyệt.

en: No permalink structure set
vi_VN: Chưa thiết lập đường dẫn tĩnh

en: No plugin specified.
vi_VN: Không có gói mở rộng thiết lập.

en: No plugins found.
vi_VN: Không tìm thấy plugin nào.

en: No post?
vi_VN: Không có bài viết nào?

en: No posts
vi_VN: Không tìm thấy bài viết nào.

en: No posts data returned by remote.
vi_VN: Không có dữ liệu bài viết từ trình điều khiển từ xa.

en: No posts found
vi_VN: Không tìm thấy bài nào

en: No posts found for {{query /}} for your language.
vi_VN: Không có bài viết {{query /}} nào trong ngôn ngữ của bạn.

en: No posts found in Trash.
vi_VN: Không tìm thấy bài viết nào trong Thùng rác.

en: No posts found.
vi_VN: Không tìm thấy bài viết nào.

en: No posts found. Try a different search?
vi_VN: Không tìm thấy bài nào. Hãy thử tìm với từ khóa khác?

en: No product categories exist.
vi_VN: Không có danh mục sản phẩm nào tồn tại.

en: No product to duplicate has been supplied!
vi_VN: Không có sản phẩm để sao chép!

en: No products found
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm

en: No products found in range
vi_VN: Không có sản phẩm được tìm thấy trong phạm vi này

en: No products found in trash
vi_VN: Không có sản phẩm nào trong thùng rác

en: No products found.
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm

en: No products in the cart.
vi_VN: Chưa có sản phẩm trong giỏ hàng.

en: No products were found matching your selection.
vi_VN: Không tìm thấy sản phẩm nào khớp với lựa chọn của bạn.

en: No ratings have been collected for your %s yet.
vi_VN: %s viết của bạn chưa có đánh giá nào.

en: No receipts found.
vi_VN: Không có hoá đơn nào.

en: No recent posts
vi_VN: Chưa có bài viết nào

en: No referres have been recorded yet.
vi_VN: Chưa có số liệu liên kết tham chiếu.

en: No responses found
vi_VN: Không tìm thấy phản hồi

en: No restrictions
vi_VN: Không hạn chế

en: No results
vi_VN: Không có kết quả

en: No results found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả.

en: No results found for {{em}}%(searchQuery)s{{/em}}
vi_VN: Không tìm thấy {{em}}%(searchQuery)s{{/em}}

en: No results found for {{em}}%(searchTerm)s{{/em}}
vi_VN: Không tìm thấy {{em}}%(searchTerm)s{{/em}}

en: No results found.
vi_VN: Không tìm thấy gì cả.

en: No results.
vi_VN: Không có kết quả.

en: No role
vi_VN: Không có quy tắc nào

en: No route was found matching the URL and request method
vi_VN: Không tìm thấy đường dẫn nào phù hợp với liên kết URL và phương thức yêu cầu

en: No route was found matching the URL and request method.
vi_VN: Không tìm thấy đường dẫn nào phù hợp với liên kết URL và phương thức yêu cầu

en: No row(s) selected
vi_VN: Không có (các) dòng nào được chọn

en: No saved methods found.
vi_VN: Không tìm thấy các phương thức đã lưu lại.

en: No scheduled events exist on this site.
vi_VN: Không có sẵn sự kiện được lên lịch nào trên web.

en: No schema title found for %s, skipping REST command registration.
vi_VN: Không tìm thấy tiêu đề cho %s, bỏ qua đăng ký lệnh REST.

en: No search term specified. Showing recent items.
vi_VN: Thiếu từ khóa tìm kiếm. Hiển thị các bài viết mới nhất.

en: No setting groups have been registered.
vi_VN: Không có nhóm cài đặt nào được đăng ký.

en: No shares recorded
vi_VN: Không có

en: No shipping address set.
vi_VN: Chưa thiết lập địa chỉ giao hàng.

en: No shipping class
vi_VN: Không có lớp giao hàng

en: No shipping class cost
vi_VN: Không có phí giao hàng

en: No shipping classes have been created.
vi_VN: Không có loại vận chuyển được tạo.

en: No shipping method has been selected. Please double check your address, or contact us if you need any help.
vi_VN: Không có phương thức giao hàng phù hợp. Hãy kiểm tra lại địa chỉ của bạn, hoặc liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần bất kỳ sự giúp đỡ.

en: No shipping methods offered to this zone.
vi_VN: Không có phương thức giao hàng áp dụng cho khu vực này.

en: No shipping options were found for %s.
vi_VN: Không có lựa chọn vận chuyển nào khả dụng cho %s.

en: No sidebar exists with that id.
vi_VN: Không có sidebar nào với id đó.

en: No sites found.
vi_VN: Không tìm thấy trang mạng nào.

en: No spam comments.
vi_VN: Không có bình luận spam.

en: No stats to display yet. Publish or share a post to get some traffic to your site.
vi_VN: Chưa có dữ liệu. Đăng hoặc chia sẻ một bài viết để tăng lượng truy cập.

en: No tags
vi_VN: Không có thẻ nào

en: No tags found
vi_VN: Không tìm thấy thẻ nào!

en: No tags found.
vi_VN: Không tìm thấy thẻ nào.

en: No taxes found in this period
vi_VN: Không có thuế được tìm thấy ở giai đoạn này

en: No template parts found in Trash.
vi_VN: Không có thành phần mẫu nào trong Thùng rác.

en: No template parts found.
vi_VN: Không tìm thấy thành phần mẫu nào.

en: No templates exist with that id.
vi_VN: Không có mẫu nào tồn tại với ID đó.

en: No templates found.
vi_VN: Không tìm thấy mẫu nào.

en: No thanks
vi_VN: Không, cảm ơn

en: No thanks, do not remind me again
vi_VN: Không cám ơn, xin đừng hỏi lại lần sau

en: No thanks.
vi_VN: Không, cảm ơn.

en: No theme is defined for this template.
vi_VN: Không có chủ đề nào được xác định cho mẫu này.

en: No theme specified.
vi_VN: Không có giao diện được thiết lập.

en: No themes are currently available.
vi_VN: Không có giao diện nào hiện đang có sẵn.

en: No themes found.
vi_VN: Không tìm thấy giao diện nào.

en: No themes found. Try a different search, or %s.
vi_VN: Không tìm thấy giao diện nào. Thử tìm lại, hoặc %s.

en: No themes found. Try a different search.
vi_VN: Không tìm thấy giao diện nào. Hãy thử tìm kiếm khác.

en: No traffic this week, but don't give up!
vi_VN: Tuần này chưa có gì, nhưng đừng buồn!

en: No updates required. Database version is %s
vi_VN: Không cần cập nhật. Phiên bản cơ sở dữ liệu hiện tại là %s

en: No used coupons found
vi_VN: Không tìm thấy mã ưu đãi đã sử dụng nào

en: No user found.
vi_VN: Không tìm thấy thành viên nào.

en: No users found
vi_VN: Không tìm thấy thành viên nào!

en: No valid plugins were found.
vi_VN: Không tìm thấy gói mở rộng hợp lệ nào.

en: No version control systems were detected.
vi_VN: Không có hệ thống kiểm soát phiên bản được phát hiện.

en: No version or author information is available.
vi_VN: Không có phiên bản hoặc thông tin tác giả có sẵn.

en: No video selected
vi_VN: Không có video nào được chọn

en: No webhooks found.
vi_VN: Không tìm thấy webhook nào.

en: No widget was found with that id.
vi_VN: Không có widget được tìm thấy với id này.

en: No widgets found.
vi_VN: Không widgets nào được tìm thấy.

en: No, I do not approve of this connection
vi_VN: Không, tôi không chấp nhận kết nối này.

en: No, I will enter prices exclusive of tax
vi_VN: Không, tôi sẽ nhập giá không bao gồm thuế

en: No, don't create a matching blog address.
vi_VN: Không, đừng tạo blog mới

en: Non-existent changeset UUID.
vi_VN: Không tồn tại changeset UUID.

en: Non-paying customer
vi_VN: Khách hàng chưa thanh toán

en: Non-repeating
vi_VN: Không lặp lại

en: Nonbreaking space
vi_VN: Không giãn dòng

en: None
vi_VN: Trống

en: None, this is an announcement (moderators only)
vi_VN: Không, đây chỉ là 1 thông báo (dành riêng cho người kiểm duyệt)

en: Normal
vi_VN: Bình thường

en: North America
vi_VN: Bắc Mỹ

en: North Carolina
vi_VN: Bắc Carolina

en: North Khorasan (خراسان شمالی)
vi_VN: North Khorasan (خراسان جنوبی)

en: North Korea
vi_VN: Triều Tiên

en: Northern Mariana Islands
vi_VN: Quần đảo Bắc Mariana

en: Northern Territory
vi_VN:  Lãnh thổ Bắc Úc

en: Norway
vi_VN: Na Uy

en: Norwegian
vi_VN: Tiếng Na Uy

en: Norwegian krone
vi_VN: Đơn vị tiền Krone Na Uy

en: Not Connected
vi_VN: Chưa kết nối

en: Not Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Not Found.
vi_VN: Không tìm thấy.

en: Not Spam
vi_VN: Không phải Spam

en: Not Sticky
vi_VN: Không dán

en: Not able to attach "%s".
vi_VN: Không thể đính kèm "%s".

en: Not active
vi_VN: Không kích hoạt

en: Not available
vi_VN: Không có sẵn

en: Not connected
vi_VN: Chưa kết nối

en: Not declared
vi_VN: Không hiển thị

en: Not enough data to create this user.
vi_VN: Không đủ dữ liệu để tạo người dùng này.

en: Not enough space to upload. %s KB needed.
vi_VN: Không đủ dung lượng để tải lên. Cần tối thiểu %s KB.

en: Not found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Not found: %1$s (%2$s)
vi_VN: Không tìm thấy: %1$s (%2$s)

en: Not included
vi_VN: Không

en: Not required if your download directory is protected. <a href='%s'>See this guide</a> for more details. Files already uploaded will not be affected.
vi_VN: Không bắt buộc nếu thư mục tải xuống của bạn được bảo mật. <a href='%s'>Xem hướng dẫn</a>. File đã tải lên sẽ không bị ảnh hưởng.

en: Not right now
vi_VN: Không phải bây giờ

en: Not set
vi_VN: Chưa đặt

en: Not sure what's best for you? <a>We're happy to help!</a>
vi_VN: Không biết làm gì? <a>Để chúng tôi giúp!</a>

en: Not sure where to start? <a href="%s">Get started!</a>
vi_VN: Không biết bắt đầu từ đâu? <a href="%s">Bắt đầu ngay!</a>

en: Not sure where to start? Head on over to {{a}}Learn WordPress{{/a}}.
vi_VN: Không biết bắt đầu từ đâu? Tham khảo {{a}}Học WordPress{{/a}}.

en: Not that bad
vi_VN: Không tệ

en: Not writable
vi_VN: Không thể ghi

en: Not you? Log out
vi_VN: Không phải bạn? Đăng xuất

en: Not you?{{br/}}Log in with {{link}}another account{{/link}}
vi_VN: Không phải bạn?{{br/}}Đăng nhập bằng {{link}}tài khoản khác{{/link}}

en: Note
vi_VN: Ghi chú

en: Note added to your {site_title} order from {order_date}
vi_VN: Ghi chú đã được thêm vào đơn hàng của bạn tại {site_title} từ {order_date}

en: Note left by customer during checkout.
vi_VN: Ghi chú của khách hàng khi thanh toán.

en: Note that even when set to discourage search engines, your site is still visible on the web and not all search engines adhere to this directive.
vi_VN: Lưu ý rằng ngay cả khi được đặt để ngăn chặn các công cụ tìm kiếm, blog của bạn vẫn hiển thị trên web và không phải tất cả các công cụ tìm kiếm đều tuân thủ chỉ thị này.

en: Note that you crop the image by clicking on it (the Crop icon is already selected) and dragging the cropping frame to select the desired part. Then click Save to retain the cropping.
vi_VN: Bạn có thể thu nhỏ ảnh bằng cách bấm vào nó (biểu tượng Thu Nhỏ đã được chọn) và kéo khung thu nhỏ để chọn vùng ảnh bạn muốn. Sau đó bấm vào Lưu để thực hiện việc thu nhỏ.

en: Note that {{b}}verifying your site with these services is not necessary{{/b}} in order for your site to be indexed by search engines. To use these advanced search engine tools and verify your site with a service, paste the HTML Tag code below. Read the {{supportLink/}} if you are having trouble.
vi_VN: Lưu ý rằng {{b}}bạn không nhất thiết phải dùng những dịch vụ đó{{/b}} để blog của bạn được lập chỉ mục bởi các công cụ tìm kiếm. Để sử dụng các công cụ công cụ tìm kiếm nâng cao này và xác minh blog của bạn bằng dịch vụ, hãy dán mã HTML bên dưới. Đọc {{supportLink/}} nếu có vấn đề.

en: Note to customer
vi_VN: Ghi chú tới khách hàng

en: Note type
vi_VN: Dạng ghi chú

en: Note:
vi_VN: Lưu ý:

en: Note: Neither of these options blocks access to your site &mdash; it is up to search engines to honor your request.
vi_VN: Lưu ý: Không có tùy chọn nào ngăn chặn việc truy cập tới blog của bạn &mdash; điều này phụ thuộc hoàn toàn vào sự tôn trọng yêu cầu của bạn từ các công cụ tìm kiếm.

en: Note: Permissions for order items will automatically be granted when the order status changes to processing/completed.
vi_VN: Lưu ý: Sẽ tự động cấp phép cho các mặt hàng trong đơn hàng khi trạng thái đơn hàng được đổi sang đang xử lý/hoàn thành.

en: Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extension</a> which should be updated first before updating WooCommerce. | Note: You currently have <a href="%1$s">%2$d paid extensions</a> which should be updated first before updating WooCommerce.
vi_VN[0]: Ghi chú: Bạn đang có <a href="%1$s">%2$d ứng dụng trả phí</a> nên được cập nhật trước khi cập nhật WooCommerce.

en: Note: most free site owners or hobbyists do not need a DPA.
vi_VN: Lưu ý: hầu hết chủ nhân blog không cần thiết phải có DPA.

en: Note: the refund reason will be visible by the customer.
vi_VN: Lưu ý: lý do hoàn tiền sẽ được hiển thị cho khách hàng.

en: Note: you may want to further detail your cookie policy, and link to that section from here.
vi_VN: Chú ý: Bạn có thể muốn biết thêm chi tiết về chính sách cookie, và đường dẫn tới phần đó ở ngay đây.

en: Notes
vi_VN: Ghi chú

en: Notes about your order, e.g. special notes for delivery.
vi_VN: Ghi chú về đơn hàng, ví dụ: thời gian hay chỉ dẫn địa điểm giao hàng chi tiết hơn.

en: Nothing Found
vi_VN: Không tìm thấy

en: Nothing found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả nào

en: Nothing is in the queue: %s
vi_VN: Không có gì để thực thi: %s

en: Nothing to do here…
vi_VN: Không có gì để xem ở đây...

en: Nothing to save, the image has not changed.
vi_VN: Ảnh chưa bị thay đổi.

en: Notice
vi_VN: Thông báo

en: Notice:
vi_VN: Chú ý:

en: Notification Settings
vi_VN: Cài đặt thông báo

en: Notification recipient(s)
vi_VN: Người nhận thông báo

en: Notification settings
vi_VN: Cài đặt thông báo

en: Notification to let you know &mdash; order #%1$s belonging to %2$s has been cancelled:
vi_VN: Đây là thông báo đơn hàng #%1$s của %2$s đã bị hủy:

en: Notifications
vi_VN: Thông báo

en: Notify me of follow-up comments by email.
vi_VN: Nhận thông báo qua email khi có bình luận mới.

en: Notify me of new comments via email.
vi_VN: Nhắc email khi có bình luận mới.

en: Notify me of new posts
vi_VN: Thông báo cho tôi khi có bài viết mới

en: Notify me of new posts by email.
vi_VN: Nhận thông báo email khi có bài viết mới.

en: Notify me of new posts on web and <a href="%s" target="_blank" rel="external noopener noreferrer">Jetpack App</a> via notifications.
vi_VN: Thông báo đẩy trên web và <a href="%s" target="_blank" rel="external noopener noreferrer">Jetpack App</a> khi có bài viết mới.

en: Notify me of new posts via email.
vi_VN: Nhắc email khi có bài viết mới.

[ctx: Noun]
en: Reply
vi_VN: Trả lời

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
vi_VN: Tác giả

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Admin
vi_VN: Quản trị viên

[ctx: Noun: A user role displayed in a badge]
en: Author
vi_VN: Tác giả

en: Nov
vi_VN: Tháng Mười Một

en: November
vi_VN: Tháng Mười Một

[ctx: November abbreviation]
en: Nov
vi_VN: Th11

en: Now
vi_VN: Vừa xong

en: Now select a category you want to put these links in.
vi_VN: Chọn một chuyên mục mà bạn muốn thêm liên kết

en: Now we will download your comments so we can import them (this could take a <strong>long</strong> time if you have lots of comments)...
vi_VN: Giờ WordPress sẽ tải về các phản hồi của bạn (việc này có thể sẽ <strong>lâu</strong> nếu bạn có nhiều phản hồi)...

en: Now you can purchase plugins right on WordPress.com to extend your website's capabilities.
vi_VN: Giờ đây, bạn có thể mua các plugin ngay trên WordPress.com để mở rộng khả năng của trang web.

en: Now!
vi_VN: Ngay bây giờ!

en: Number of Themes found: %d
vi_VN: Số lượng giao diện tìm thấy: %d

en: Number of URLs in this XML Sitemap: %s.
vi_VN: Số đường dẫn URL trong sitemap XML này: %s.

en: Number of comments to show:
vi_VN: Số bài được hiển thị:

en: Number of coupons used
vi_VN: Số mã ưu đãi được sử dụng

en: Number of coupons.
vi_VN: Số lượng mã giảm giá

en: Number of days until access to downloadable files expires.
vi_VN: Số ngày cho tới khi file tải xuống bị hết hạn.

en: Number of decimals
vi_VN: Số chữ số phần thập phân

en: Number of decimals.
vi_VN: Số lượng số thập phân.

en: Number of downloads remaining.
vi_VN: Số lượt tải xuống còn lại.

en: Number of items found: %d
vi_VN: Số mục tìm thấy: %d

en: Number of items per page:
vi_VN: Số mục mỗi trang:

en: Number of items sold
vi_VN: Số sản phẩm đã bán

en: Number of links to show:
vi_VN: Số lượng liên kết sẽ được hiển thị:

en: Number of media items found: %d
vi_VN: Số mục media được tìm thấy: %d

en: Number of orders
vi_VN: Số lượng đơn đặt hàng

en: Number of orders.
vi_VN: Số đơn hàng

en: Number of posts to show
vi_VN: Số bài đăng hiển thị

en: Number of posts to show:
vi_VN: Số bài viết hiển thị:

en: Number of product items sold.
vi_VN: Số mặt hàng sản phẩm đã bán

en: Number of products to be added.
vi_VN: Số lượng sản phẩm được thêm vào.

en: Number of products to show
vi_VN: Số sản phẩm được hiển thị

en: Number of published posts for the term.
vi_VN: Số bài viết được xuất bản cho tài nguyên.

en: Number of published products for the resource.
vi_VN: Số lượng sản phẩm đã phát hành dành cho tài nguyên.

en: Number of reviews to show
vi_VN: Số đánh giá được hiển thị

en: Number of times downloadable files can be downloaded after purchase.
vi_VN: Số lần tải xuống các tập tin có thể được tải về sau khi mua.

en: Number of times the coupon has been used already.
vi_VN: Số lần mã khuyến mãi đã được sử dụng.

en: Number of widgets found: %d
vi_VN: Số widgets được tìm thấy: %d

en: Number to show:
vi_VN: Số lượng hiển thị:

[ctx: Number/count of items]
en: Count
vi_VN: Lượt

en: Numbered list
vi_VN: Liệt kê đánh số

en: Numeric
vi_VN: Dạng số

en: OR
vi_VN: HOẶC

en: OR enter path to file:
vi_VN: Hoặc nhập đường dẫn của tập tin:

en: Object ID must be an integer, %s given.
vi_VN: ID đối tượng phải là một số nguyên, %s đã được cung cấp.

en: Object type.
vi_VN: Loại đối tượng.

en: Occasionally, some of your visitors may see an advertisement here, <br />as well as a <a href="%s" target="_blank">Privacy & Cookies banner</a> at the bottom of the page.
vi_VN: Đôi khi, khách ghé thăm trang của bạn sẽ thấy quảng cáo ở đây, <br />cũng như một thông báo về <a href="%s" target="_blank">Bảo mật & Cookies</a> ở cuối trang.

en: Ocean
vi_VN: Biển

en: Oceania
vi_VN: Châu Đại Dương

en: Oct
vi_VN: Tháng Mười

en: October
vi_VN: Tháng Mười

[ctx: October abbreviation]
en: Oct
vi_VN: Th10

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
vi_VN: Đỉnh Núi &amp; Tạp chí In

en: Off
vi_VN: Tắt

en: Official extensions
vi_VN: Các phần mở rộng chính thức

en: Official theme
vi_VN: Giao diện chính thức

en: Offline Payments
vi_VN: Ẩn thanh toán

en: Offset the result set by a specific number of items.
vi_VN: Offset kết quả được thiết lập bởi một số lượng cụ thể.

en: Older
vi_VN: Cũ hơn

en: Older Comments
vi_VN: Bình luận cũ

en: Older comments
vi_VN: Các bình luận trước

en: Older posts
vi_VN: Bài cũ hơn

en: Older than 2 days
vi_VN: 2 ngày trước

en: Older than a month
vi_VN: Cũ hơn một tháng

en: Older than a week
vi_VN: Cũ hơn một tuần

en: Oldest
vi_VN: Cũ nhất

en: On
vi_VN: Bật

en: On Sale Products
vi_VN: Các sản phẩm giảm giá

en: On backorder
vi_VN: Chờ hàng

en: On blog pages, the number of posts to show per page.
vi_VN: Số lượng bài viết sẽ hiển thị trên mỗi trang.

en: On hold <span class="count">(%s)</span> | On hold <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tạm giữ <span class="count">(%s)</span>

en: On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?
vi_VN: Trong một số hệ thống, tên của cơ sở dữ liệu sẽ có tiền tố là tên người dùng của bạn, có thể là <code>username_%1$s</code>. Đó có phải là vấn đề không?

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
vi_VN: Trong trang này, bạn có thể cài đặt plugin Akismet.

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
vi_VN: Trên trang này, bạn có thể sửa đổi cài đặt Akismet của mình và xem số liệu thống kê về spam.

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
vi_VN: Trong trang này, bạn có thể xem thống kê về lọc spam trên website của mình.

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
vi_VN: Trên trang này, bạn có thể xem các mô-đun có sẵn trong Jetpack, tìm hiểu thêm về chúng, và bật hoặc tắt chúng khi cần.

en: On-hold
vi_VN: Tạm giữ

en: On-sale products
vi_VN: Sản phẩm giảm giá

en: Once Daily
vi_VN: Hàng ngày

en: Once Hourly
vi_VN: Hàng giờ

en: Once Weekly
vi_VN: Một tuần một lần

en: Once connected, your WooCommerce.com purchases will be listed here.
vi_VN: Sau khi kết nối, đơn hàng WooCommerce.com của bạn sẽ được liệt kê ở đây.

en: Once disabled, this legacy method will no longer be available.
vi_VN: Mỗi khi nó bị tắt, phương thức kế thừa này sẽ không còn hiệu lực.

en: Once generated, your WXR file can be imported by another WordPress site or by another blogging platform able to access this format.
vi_VN: Sau khi được tạo, tập tin WXR của bạn có thể được nhập khẩu vào trang mạng WordPress khác hoặc vào nền tảng nhật ký khác có hỗ trợ định dạng này.

en: Once you have made your selection, you can adjust it by entering the size in pixels. The minimum selection size is the thumbnail size as set in the Media settings.
vi_VN: Khi bạn đã lựa chọn, bạn có thể điều chỉnh nó bằng cách nhập vào kích thước theo pixels. Kích thước nhỏ nhất có thể chọn là kích thước hình thu nhỏ được thiết lập trong cài đặt Media.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, the user will be permanently removed.
vi_VN: Một khi bạn chọn &#8220;Xác nhận xóa&#8221;, người dùng sẽ bị xóa vĩnh viễn.

en: Once you hit &#8220;Confirm Deletion&#8221;, these users will be permanently removed.
vi_VN: Một khi bạn chọn &#8220;Xác nhận xóa&#8221;, những người dùng này sẽ bị xóa vĩnh viễn..

en: Once you&#8217;ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the content from this site.
vi_VN: Sau khi tải về và lưu lại tập tin, bạn có thể sử dụng tính năng Nhập Khẩu tại bản cài WordPress khác để nhập vào nội dung từ trang mạng này.

en: One Column
vi_VN: Một cột

en: One Response
vi_VN: Một bình luận

en: One blogger likes this
vi_VN: Một người thích bài này

en: One blogger likes this.
vi_VN: Một người thích bài này.

en: One column
vi_VN: Một cột

en: One comment
vi_VN: 1 phản hồi

en: One of the plugins is invalid.
vi_VN: Một trong các plugin không hợp lệ.

en: One of the selected users is not a member of this site.
vi_VN: Một trong số các thành viên bạn chọn không phải là thành viên của trang này.

en: One or more plugins failed to load properly.
vi_VN: Một hoặc nhiều plugin không tải đúng cách.

en: One or more recommended modules are missing
vi_VN: Một hoặc nhiều mô-đun được đề xuất bị thiếu

en: One or more required modules are missing
vi_VN: Thiếu một hoặc nhiều mô-đun yêu cầu

en: One or more themes failed to load properly.
vi_VN: Một hoặc nhiều giao diện không thể tải được.

en: One per line: Option name | Additional cost [+- Percents] | Per cost type (order, class, or item) Example: <code>Priority mail | 6.95 [+ 0.2%] | order</code>.
vi_VN: Một trong mỗi dòng: Tên Lựa chọn | Phụ phí [+- %] | Mỗi loại chi phí (đơn hàng, loại hình giao nhận, hoặc sản phẩm) Ví dụ: <code>Chuyển bưu điện | 6.95 [+ 0,2%] | đơn hàng </code>.

en: One response
vi_VN: Có một phản hồi

en: One response to %s
vi_VN: 1 bình luận cho %s

en: Only %1$s or %2$s files may be used for header video. Please convert your video file and try again, or, upload your video to YouTube and link it with the option below.
vi_VN: Chỉ có các file định dạng %1$s hoặc %2$s có thể được dùng để làm header video. Vui lòng chuyển đổi video của bạn sang các định dạng này và thử upload lại, hoặc upload video của bạn lên YouTube và điền link vào tùy chọn ở dưới.

en: Only %s left in stock
vi_VN: Chỉ còn lại %s sản phẩm

en: Only I can view this list
vi_VN: Chỉ mình tôi có thể xem danh sách này

en: Only UUID V4 is supported at this time.
vi_VN: Chỉ UUID V4 được hỗ trợ ở thời điểm này.

en: Only included with annual plans
vi_VN: Áp dụng khi mua theo năm

en: Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
vi_VN: Chỉ những khách hàng đã đăng nhập và mua sản phẩm này mới có thể đưa ra đánh giá.

en: Only show children of the current category
vi_VN: Chỉ hiển thị chuyên mục con của chuyên mục hiện thời

en: Only show quantity remaining in stock when low e.g. "Only 2 left in stock"
vi_VN: Chỉ hiển thị số lượng còn lại trong kho khi gần hết hàng ví dụ: "Chỉ có 2 còn lại trong kho"

en: Only single .zip files are accepted.
vi_VN: Chỉ chấp nhận định dạng .zip

en: Oops! That embed cannot be found.
vi_VN: Ồ! Nội dung nhúng này không thể được tìm thấy.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
vi_VN: Oops! Không tìm thấy trang này.

en: Oops: %s
vi_VN: Rất tiếc: %s

en: Open
vi_VN: Mở

en: Open Press This
vi_VN: Mở Press This

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
vi_VN: vietnamese

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
vi_VN: bật

en: Open images in new tab?
vi_VN: Mở ảnh trong cửa sổ mới?

en: Open link in a new tab
vi_VN: Mở liên kết trong 1 thẻ mới

en: Open link in a new window/tab
vi_VN: Mở đường dẫn trong cửa sổ/thẻ mới

en: Open menu
vi_VN: Mở menu

en: Open sharing dialog
vi_VN: Mở khung chia sẻ

en: Open site editor
vi_VN: Mở công cụ sửa trang web

en: Open the Customizer
vi_VN: Mở Tuỳ chỉnh

en: Open your online store with a powerful, flexible platform designed to grow with you.
vi_VN: Tạo cửa hàng trực tuyến với nền tảng mạnh mẽ, linh hoạt để tăng trưởng cùng bạn.

en: Openverse free photos
vi_VN: Openverse Photos

en: Opportunities to participate in WordPress.com research and surveys.
vi_VN: Cơ hội tham gia vào các hoạt động nghiên cứu và khảo sát của WordPress.com.

en: Option name | Additional cost [+- Percents%] | Per cost type (order, class, or item)
vi_VN: Tên tùy chọn | Phụ phí [+- %] | Tính trên mỗi (đơn hàng, loại hình giao nhận, hoặc sản phẩm)

en: Optional
vi_VN: Tùy chọn

en: Optional cost for local pickup.
vi_VN: Phí tùy chọn cho mua hàng tận nơi.

en: Optional note to send the customer after purchase.
vi_VN: Ghi chú không bắt buộc để gửi cho khách hàng sau khi mua.

en: Optional parameter to query specific task list.
vi_VN: Tham số tùy chọn để truy vấn danh sách tác vụ cụ thể.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
vi_VN: Tùy chọn thêm văn bản về chính sách bảo mật cửa hàng trong quá trình thanh toán.

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show on account registration forms.
vi_VN: Tùy chọn thêm văn bản về chính sách bảo mật của cửa hàng vào form đăng ký tài khoản.

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
vi_VN: Thêm một vài điều khoản của checkbox mà khách hàng phải chấp nhận (Không bắt buộc).

en: Optionally control which tax class shipping gets, or leave it so shipping tax is based on the cart items themselves.
vi_VN: Kiểm soát việc lấy lớp thuế giao hàng nào, hoặc bỏ trống để thuế giao hàng được tính dựa trên sản phẩm trong giỏ hàng.

en: Optionally enable "Payment Data Transfer" (Profile > Profile and Settings > My Selling Tools > Website Preferences) and then copy your identity token here. This will allow payments to be verified without the need for PayPal IPN.
vi_VN: Tùy chọn cho phép "thanh toán chuyển giao dữ liệu" (Hồ sơ> Hồ sơ và Cài đặt > Công cụ bán hàng của tôi> Website yêu thích ) và sau đó sao chép mã thông báo danh tính của bạn ở đây. Điều này sẽ cho phép thanh toán để được xác nhận mà không cần PayPal IPN.

en: Optionally enter the URL to a 150x50px image displayed as your logo in the upper left corner of the PayPal checkout pages.
vi_VN: Tùy chọn nhập URL của ảnh cỡ 150x50px để hiển thị logo của bạn ở góc trên bên trái các trang thanh toán của PayPal.

en: Options
vi_VN: Tùy chọn

en: Options saved.
vi_VN: Các tùy chọn đã được lưu.

en: Or
vi_VN: Hoặc

en: Or choose an image from your media library:
vi_VN: Hoặc chỉ định một ảnh trong thư viện nội dung đa phương tiện:

en: Or choose from your local disk:
vi_VN: Hoặc chọn từ máy tính của bạn:

en: Or link to existing content
vi_VN: Hoặc liên kết đến nội dung đã tồn tại

en: Or, enter a YouTube URL:
vi_VN: Hoặc, nhập một đường dẫn YouTube:

en: Or, enter tax rate ID:
vi_VN: Hoặc nhập ID mức thuế suất:

en: Orange
vi_VN: Cam

en: Order
vi_VN: Thứ tự

en: Order #%1$s has been marked as refunded - PayPal reason code: %2$s
vi_VN: Đơn hàng #%1$s đã hoàn tiền - Mã trả về của PayPal: %2$s

en: Order #%1$s has been marked on-hold due to a reversal - PayPal reason code: %2$s
vi_VN: Đơn hàng #%1$s tạm giữ - Mã trả về của PayPal: %2$s

en: Order #%1$s has had a reversal cancelled. Please check the status of payment and update the order status accordingly here: %2$s
vi_VN: Đơn hàng #%1$s có yêu cầu huỷ. Hãy kiểm tra lại khoản thanh toán và cập nhật trạng thái theo đây: %2$s

en: Order #%1$s was placed on %2$s and is currently %3$s.
vi_VN: Đơn hàng #%1$s đã được đặt lúc %2$s và hiện tại là %3$s.

en: Order #%s
vi_VN: Đơn hàng #%s

en: Order #%s has been marked paid by PayPal IPN, but was previously cancelled. Admin handling required.
vi_VN: Đơn hàng #%s đã được đánh dấu là thanh toán qua PayPal IPN, nhưng đã bị hủy trước đó. Cần được xử lý bởi quản trị.

en: Order &ndash; %s
vi_VN: Đơn hàng &ndash; %s

en: Order Cancelled: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng đã hủy: #{order_number}

en: Order Date
vi_VN: Thời gian đặt hàng

en: Order Failed: #{order_number}
vi_VN: Đơn hàng thất bại: #{order_number}

en: Order ID
vi_VN: ID Đơn hàng

en: Order ID is invalid
vi_VN: ID đơn hàng không hợp lệ

en: Order ID.
vi_VN: ID đặt hàng.

en: Order Number
vi_VN: Số đơn hàng

en: Order Refunded: {order_number}
vi_VN: Đã hoàn tiền đơn hàng: {order_number}

en: Order Status
vi_VN: Tình trạng đơn hàng

en: Order Total
vi_VN: Thành tiền

en: Order again
vi_VN: Đặt hàng lại

en: Order alphabetically
vi_VN: Xếp theo bảng chữ cái

en: Order by
vi_VN: Đặt bởi

en: Order cancelled by customer.
vi_VN: Đơn hàng đã bị hủy bởi khách hàng.

en: Order chronologically
vi_VN: Xếp theo thứ tự thời gian

en: Order complete emails are sent to customers when their orders are marked completed and usually indicate that their orders have been shipped.
vi_VN: Email hoàn thành đơn hàng sẽ được gửi tới khách hàng khi đơn hàng của họ được đánh dấu hoàn thành và thường có nghĩa là các đơn đặt hàng của họ đã được vận chuyển.

en: Order created
vi_VN: Đã tạo đơn hàng

en: Order deleted
vi_VN: Đã xoá đơn hàng

en: Order details
vi_VN: Chi tiết đơn hàng

en: Order details manually sent to customer.
vi_VN: Thông tin đơn hàng được gửi bằng tay tới khách hàng.

en: Order draft updated.
vi_VN: Bản nháp đơn hàng đã được cập nhật.

en: Order fully refunded
vi_VN: Đơn đặt hàng đã được hoàn tiền lại

en: Order images by:
vi_VN: Xếp ảnh theo:

en: Order information like what was purchased, when it was purchased and where it should be sent, and
vi_VN: Thông tin đơn hàng như mua những gì, mua khi nào và gửi hàng tới đâu, và

en: Order is invalid
vi_VN: Đơn hàng không hợp lệ

en: Order item ID provided is not associated with order.
vi_VN: ID mục đặt hàng được cung cấp không có liên kết với đơn hàng.

en: Order key.
vi_VN: Khóa đơn hàng.

en: Order note is required
vi_VN: Cần bổ sung ghi chú đơn hàng

en: Order note.
vi_VN: Ghi chú đơn hàng.

en: Order notes
vi_VN: Ghi chú đơn hàng

en: Order number.
vi_VN: Số đơn hàng.

en: Order number:
vi_VN: Mã đơn hàng:

en: Order on-hold
vi_VN: Đơn hàng tạm giữ

en: Order received
vi_VN: Đơn hàng đã nhận

en: Order refunded emails are sent to customers when their orders are refunded.
vi_VN: Email xác nhận đã được gửi tới khách hàng khi họ được hoàn tiền.

en: Order restored
vi_VN: Đã khôi phục đơn hàng

en: Order saved.
vi_VN: Đơn hàng đã được lưu.

en: Order scheduled for: %s.
vi_VN: Đơn hàng đã được lên lịch vào: %s.

en: Order sort attribute ascending or descending.
vi_VN: Sắp xếp thuộc tính tăng dần hoặc giảm dần.

[ctx: Order status]
en: Cancelled
vi_VN: Đã hủy

[ctx: Order status]
en: Completed
vi_VN: Đã hoàn thành

[ctx: Order status]
en: Failed
vi_VN: Thất bại

[ctx: Order status]
en: On hold
vi_VN: Tạm giữ

[ctx: Order status]
en: Pending payment
vi_VN: Chờ thanh toán

[ctx: Order status]
en: Processing
vi_VN: Đang xử lý

[ctx: Order status]
en: Refunded
vi_VN: Đã hoàn lại tiền

en: Order status changed by bulk edit:
vi_VN: Trạng thái đơn hàng đã thay đổi bởi sửa hàng loạt:

en: Order status name.
vi_VN: Tên trạng thái đơn hàng.

en: Order status set to %s.
vi_VN: Trạng thái đơn hàng chuyển thành %s.

en: Order submitted.
vi_VN: Đơn hàng đã được gửi.

en: Order updated
vi_VN: Đã cập nhật đơn hàng

en: Order updated and sent.
vi_VN: Đơn hàng đã được cập nhật và gửi.

en: Order updated.
vi_VN: Đơn hàng đã được cập nhật.

en: Order updates
vi_VN: Cập nhật Đơn hàng

en: Order:
vi_VN: Thứ tự:

en: Orders
vi_VN: Đơn hàng

en: Orders (page %d)
vi_VN: Đơn hàng (trang %d)

en: Orders list
vi_VN: Danh sách đơn hàng

en: Orders navigation
vi_VN: Điều hướng các đơn hàng

en: Orders totals.
vi_VN: Tổng số các đơn hàng.

en: Organization
vi_VN: Tổ chức

en: Organize my uploads into month- and year-based folders
vi_VN: Sắp xếp các tập tin theo thư mục dựa trên năm, tháng

en: Organizer
vi_VN: Tổ chức

en: Original
vi_VN: Nguyên bản

[ctx: Original Size]
en: Original
vi_VN: Gốc

en: Original dimensions %s
vi_VN: Kích thước gốc %s

en: Original image:
vi_VN: Ảnh gốc:

en: Original: %s
vi_VN: Gốc: %s

en: Originally posted by %1$s on %2$s
vi_VN: Bài viết gốc của %1$s đăng trên %2$s

en: Originally posted on %s
vi_VN: Bài viết gốc trên %s

en: Other
vi_VN: Khác

en: Other Answer
vi_VN: Câu trả lời khác

en: Other WordPress News
vi_VN: Các tin tức WordPress khác

en: Other comment settings
vi_VN: Tùy chọn bình luận khác

en: Other languages:
vi_VN: Ngôn ngữ khác:

en: Other locations
vi_VN: Các địa điểm khác

en: Other user roles have been changed.
vi_VN: Vai trò của các thành viên khác đã được thay đổi.

en: Other users have been deleted.
vi_VN: Các thành viên khác đã bị xóa.

en: Other users have been removed.
vi_VN: Các thành viên khác đã bị xóa.

en: Ounces
vi_VN: Ounce

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
vi_VN: Giao diện mặc định 2015 của chúng tôi gọn gàng, hướng về nội dung, và được thiết kế tập trung vào sự rõ ràng. Twenty Fifteen có phông chữ đơn giản có thể đọc được trên các loại kích thước màn hình khác nhau, thích hợp với nhiều loại ngôn ngữ khác nhau. Chúng tôi thiết kế giao diện này sử dụng cách tiếp cận ưu tiên cho điện thoại, có nghĩa là nội dung trang của bạn được đặt ở trung tâm, cho dù những người vào thăm trang web của bạn truy cập qua smartphone, tablet, laptop hay desktop.

en: Our WordPress.com redesign for a better experience.
vi_VN: Giao diện được thiết kế lại gọn gàng.

en: Our asset CDN is a site acceleration service.
    		That means that we host static assets like JavaScript and CSS shipped with WordPress Core and Jetpack from our servers, alleviating the load on your server.
vi_VN: CDN chúng tôi là dịch vụ tăng tốc trang web.
    	 	 Điều đó có nghĩa là chúng tôi lưu trữ các file tĩnh như JavaScript và CSS của WordPress Core và Jetpack trên các máy chủ của chúng tôi, giúp giảm tải trên máy chủ của bạn.

en: Our bank details
vi_VN: Thông tin chuyển khoản ngân hàng

en: Our catalog of WooCommerce Extensions can be found on WooCommerce.com here: <a href="%s">WooCommerce Extensions Catalog</a>
vi_VN: Catalog của các Phần mở rộng WooCommerce bạn có thể tìm thấy trên WooThemes.com tại đây: <a href="%s">Catalog Phẩn mở rộng WooCommerce</a>

en: Our free photo library integrates your site with over 40,000 beautiful copyright-free photos to create stunning designs.
vi_VN: Chúng tôi tích hợp sẵn thư viện ảnh miễn phí vào trang web của bạn với hơn 40.000 ảnh đẹp không có bản quyền để tạo ra những thiết kế tuyệt vời.

en: Our plans give your site the power to thrive. Find the plan that works for you.
vi_VN: Gói nâng cấp của chúng tôi giúp blog của bạn phát triển. Tìm gói nâng cấp phù hợp với bạn nhất.

en: Our team members have access to this information to help fulfill orders, process refunds and support you.
vi_VN: Các thành viên ở  trong nhóm của chúng tôi có quyền truy cập  vào thông tin này để giúp cho bạn  thực hiện đơn hàng, xử lý tiền hoàn lại  và cũng như hỗ trợ cho bạn.

en: Our tips for getting more people to your site
vi_VN: Lời khuyên của chúng tôi để tăng số người truy cập đến trang web của bạn

en: Our website address is: %s.
vi_VN: Địa chỉ website là: %s.

en: Out from under %s
vi_VN: Ở ngoài từ dưới %s

en: Out of stock
vi_VN: Hết hàng

en: Out of stock threshold
vi_VN: Ngưỡng hết hàng

en: Out of stock visibility
vi_VN: Trạng thái hết hàng

en: Outdated SQL server
vi_VN: Máy chủ SQL lỗi thời

en: Outdated templates
vi_VN: Giao diện chưa được cập nhật

en: Output just the id when the operation is successful.
vi_VN: Chỉ in ra ID khi tác vụ hoàn thành.

en: Overrides
vi_VN: Ghi đè

en: Overview
vi_VN: Tổng quan

en: Owner of these keys.
vi_VN: Chũ sở hữu của các mã.

en: P.S.: Our free plan is a great way to explore WordPress.com, but if you’re serious about your site, we highly recommend upgrading to %1$s: %2$s.
vi_VN: P.S.: Gói miễn phí của chúng tôi là một cách hay để khám phá WordPress.com, nhưng nếu bạn muốn làm việc nghiêm túc với nó, chúng tôi khuyên bạn nên nâng cấp lên %1$s: %2$s.

en: PDF embed
vi_VN: Nhúng PDF

en: PDT payment completed
vi_VN: Đã hoàn tất thanh toán PDT

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
vi_VN: PG &#8212; Cho người trên từ 13 tuổi trở lên

en: PHP Default Timezone
vi_VN: Múi giờ mặc định của PHP

en: PHP Sessions
vi_VN: PHP Session

en: PHP Update Recommended
vi_VN: Đề nghị cập nhật PHP

en: PHP Version
vi_VN: Phiên bản PHP

en: PHP default timezone is invalid
vi_VN: Múi giờ mặc định của PHP không tồn tại.

en: PHP default timezone is valid
vi_VN: Múi giờ mặc định của PHP đã tồn tại.

en: PHP default timezone was changed after WordPress loading by a %s function call. This interferes with correct calculations of dates and times.
vi_VN: Múi giờ mặc định của PHP đã được đổi sau khi WordPress tải bởi function %s được gọi. Điều này can thiệp vào tính toán chính xác của ngày và thời gian.

en: PHP default timezone was configured by WordPress on loading. This is necessary for correct calculations of dates and times.
vi_VN: Múi giờ mặc định của PHP được cấu hình bởi WordPress khi tải. Điều này là cần thiết để tính toán chính xác ngày và thời gian.

en: PHP max input variables
vi_VN: Các biến đầu vào tối đa của PHP

en: PHP max input vars.
vi_VN: Thông số PHP max input vars.

en: PHP memory limit
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ PHP

en: PHP memory limit (only for admin screens)
vi_VN: PHP memory limit (chỉ cho màn hình quản trị)

en: PHP modules perform most of the tasks on the server that make your site run. Any changes to these must be made by your server administrator.
vi_VN: Các module PHP thực hiện hầu hết các thao tác trên máy chủ để đảm bảo trang web của bạn hoạt động bình thường. Bất cứ sự thay đổi nào đều phải được thực hiện bởi người quản trị máy chủ.

en: PHP post max size.
vi_VN: PHP post max size

en: PHP time limit
vi_VN: Giới hạn thời gian PHP

en: PHP version
vi_VN: Phiên bản PHP

en: PHP version %s
vi_VN: PHP phiên bản %s

en: PHP version.
vi_VN: Phiên bản PHP

en: PHP's XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP's XML extension.
vi_VN: Extension XML trong PHP không khả dụng. Vui lòng liên hệ với nhà cung cấp hosting của bạn để kích hoạt extension XML cho PHP.

en: PHP’s XML extension is not available. Please contact your hosting provider to enable PHP’s XML extension.
vi_VN: Extension XML của PHP không có sẵn. Hãy liên hệ nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ của bạn để cho phép extension XML của PHP.

en: PM
vi_VN: Chiều

en: Pacific
vi_VN: Thái Bình Dương

en: Padding
vi_VN: Giãn cách

en: Page
vi_VN: Trang

en: Page %1$d of %2$d
vi_VN: Trang %1$d trong %2$d

en: Page %d
vi_VN: Trang %d

en: Page %s
vi_VN: Trang %s

en: Page Archives
vi_VN: Các lưu trữ trang

en: Page Attributes
vi_VN: Thuộc tính trang

en: Page ID
vi_VN: ID Trang

en: Page ID is set, but the page does not exist
vi_VN: ID trang đã được thiết lập, nhưng trang không tồn tại

en: Page IDs, separated by commas.
vi_VN: ID của trang được ngăn cách bởi dấu phẩy.

en: Page Loaded.
vi_VN: Đã tải trang.

en: Page automatically deleted after 30 days in the Trash
vi_VN: Tự động xóa trang sau 30 ngày chuyển vào Thùng Rác

en: Page break
vi_VN: Ngắt trang

en: Page contents: [%s]
vi_VN: Nội dung trang: [%s]

en: Page deleted
vi_VN: Xóa trang

en: Page deleted.
vi_VN: Đã xóa trang.

en: Page does not contain the %s shortcode.
vi_VN: Trang không chứa shortcode %s.

en: Page draft updated.
vi_VN: Trang nháp đã được cập nhật.

en: Page for posts changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Trang bài viết đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Page index cannot be less than one.
vi_VN: Chỉ mục trang không thể nhỏ hơn một.

en: Page modified
vi_VN: Sửa trang

en: Page not found
vi_VN: Không tìm thấy trang này

en: Page not set
vi_VN: Trang chưa được đặt

en: Page on front
vi_VN: Trang đầu tiên

en: Page on front changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Trang chủ đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Page on front changed to "%s"
vi_VN: Trang chủ đổi thành "%s"

en: Page order
vi_VN: Thứ tự trang

en: Page published
vi_VN: Đã đăng trang

en: Page published privately.
vi_VN: Trang đã được đăng riêng tư.

en: Page published.
vi_VN: Đã đăng trang.

en: Page restored to revision from %s.
vi_VN: Trang được phục hồi từ phiên bản %s

en: Page reverted to draft.
vi_VN: Đã chuyển trang thành bản nháp.

en: Page saved.
vi_VN: Trang đã được lưu.

en: Page scheduled
vi_VN: Đã lên lịch

en: Page scheduled for: %s.
vi_VN: Trang dự kiến cho: %s

en: Page scheduled.
vi_VN: Trang đã được lên lịch.

[ctx: Page setting]
en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

[ctx: Page setting]
en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

[ctx: Page setting]
en: My account
vi_VN: Tài khoản

[ctx: Page setting]
en: Shop base
vi_VN: Shop mặc định

[ctx: Page setting]
en: Terms and conditions
vi_VN: Quy định và Điều kiện

en: Page setup
vi_VN: Cài đặt trang

[ctx: Page slug]
en: cart
vi_VN: giỏ hàng

[ctx: Page slug]
en: checkout
vi_VN: thanh toán

[ctx: Page slug]
en: my-account
vi_VN: tai-khoan

[ctx: Page slug]
en: refund_returns
vi_VN: hoàn tiền_trả về

[ctx: Page slug]
en: shop
vi_VN: mua

en: Page submitted.
vi_VN: Trang đã được gửi.

en: Page title
vi_VN: Tiêu đề trang

[ctx: Page title]
en: Cart
vi_VN: Giỏ hàng

[ctx: Page title]
en: Checkout
vi_VN: Thanh toán

[ctx: Page title]
en: My account
vi_VN: Tài khoản

[ctx: Page title]
en: Refund and Returns Policy
vi_VN: Chính sách đổi trả hàng

[ctx: Page title]
en: Shop
vi_VN: Cửa hàng

en: Page trashed
vi_VN: Xóa trang

en: Page trashed.
vi_VN: Xóa trang

en: Page updated.
vi_VN: Trang đã được cập nhật.

en: Page visibility should be <a href="%s" target="_blank">public</a>
vi_VN: Mức độ hiển thị của trang nên là <a href="%s" target="_blank">công khai</a>

en: Pages
vi_VN: Trang

en: Pages are similar to posts in that they have a title, body text, and associated metadata, but they are different in that they are not part of the chronological blog stream, kind of like permanent posts. Pages are not categorized or tagged, but can have a hierarchy. You can nest pages under other pages by making one the &#8220;Parent&#8221; of the other, creating a group of pages.
vi_VN: Trang tĩnh giống với bài viết ở chỗ chúng có tiêu đề, nội dung, và siêu dữ liệu. Khác nhau ở chỗ trang tĩnh không phải là một phần của dòng nhật ký theo thứ tự thời gian. Có thể coi trang tĩnh như một bài viết vĩnh viễn không thay đổi. Trang tĩnh không thể phân loại hoặc đánh dấu, nhưng có thể có thứ bậc. Bạn có thể có trang tĩnh này là con của trang tĩnh kia bằng cách chỉ định một trang tĩnh là &#8220;Cha&#8221; của trang tĩnh khác, tạo ra một nhóm các trang tĩnh.

en: Pages list
vi_VN: Danh sách trang

en: Pages list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách các trang

en: Pages:
vi_VN: Trang:

en: Pagination
vi_VN: Chia trang

[ctx: Pagination]
en: %1$s of %2$s
vi_VN: %1$s của %2$s

en: Paid on %1$s @ %2$s
vi_VN: Đã thanh toán vào %1$s @ %2$s

en: Pakistani rupee
vi_VN: Pakistani Rupee

en: Panamá
vi_VN: Panama

en: Paragraph
vi_VN: Đoạn

en: Parent
vi_VN: cha mẹ

en: Parent %s
vi_VN: Gốc %s

en: Parent %s:
vi_VN: Gốc %s:

en: Parent Category
vi_VN: Chuyên mục hiện tại

en: Parent Category:
vi_VN: Chuyên mục hiện tại:

en: Parent Navigation Menu:
vi_VN: Menu điều hướng Mẹ:

en: Parent Page:
vi_VN: Trang hiện tại:

en: Parent SKU
vi_VN: Mã sản phẩm gốc

en: Parent Template Part:
vi_VN: Thành phần mẫu mẹ:

en: Parent Template:
vi_VN: Mẫu mẹ:

en: Parent Theme
vi_VN: Giao diện cha

en: Parent blocks.
vi_VN: Block cha.

en: Parent category
vi_VN: Chuyên mục mẹ

en: Parent category:
vi_VN: Chuyên mục mẹ

en: Parent coupon
vi_VN: Mã ưu đãi cha

en: Parent orders
vi_VN: Các đơn hàng gốc

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
vi_VN: <span class="meta-nav">Đăng trong</span><span class="post-title">%title</span>

en: Parent product
vi_VN: Sản phẩm gốc

en: Parent shipping class
vi_VN: Loại hình giao nhận gốc

en: Parent shipping class:
vi_VN: Loại hình giao nhận gốc:

en: Parent term does not exist.
vi_VN: Điều kiện cha không tồn tại.

en: Parent theme
vi_VN: Giao diện chính

en: Parent theme author URL
vi_VN: URL của tác giả giao diện cha

en: Parent theme author URL.
vi_VN: URL của tác giả giao diện cha.

en: Parent theme name
vi_VN: Tên giao diện cha

en: Parent theme name.
vi_VN: Tên giao diện cha.

en: Parent theme version
vi_VN: Phiên bản của giao diện cha

en: Parent theme version.
vi_VN: Phiên bản theme cha.

en: Partial Refund: Order {order_number}
vi_VN: Hoàn tiền một phần: Đơn hàng số {order_number}

en: Partial refund email heading
vi_VN: Tiêu đề email hoàn lại một phần tiền

en: Partial refund subject
vi_VN: Tiêu đề hoàn một phần tiền

en: Partial render must echo the content or return the content string (or array), but not both.
vi_VN: Hiển thị từng phần phải in ra nội dung hoặc trả về ký tự nội dung (hoặc mảng), chứ không phải cả hai.

en: Passed
vi_VN: Đạt

en: Passed tests
vi_VN: Đạt

en: Password
vi_VN: Mật khẩu

en: Password Reset
vi_VN: Thay đổi mật khẩu

en: Password Reset Request
vi_VN: Yêu cầu khôi phục mật khẩu

en: Password Reset Request for {site_title}
vi_VN: Yêu cầu khôi phục mật khẩu tại website {site_title}

en: Password change
vi_VN: Thay đổi mật khẩu

en: Password changed for user: %s
vi_VN: Mật khẩu của tài khoản %s đã được thay đổi.

en: Password for the user (never included).
vi_VN: Mật khẩu cho người sử dụng (không bao giờ bao gồm).

en: Password must be at least %d characters.
vi_VN: Mật khẩu phải chứa ít nhất %d ký tự.

en: Password protected
vi_VN: Được bảo vệ bằng mật khẩu

en: Password required
vi_VN: Mật khẩu (bắt buộc)

en: Password reset email has been sent.
vi_VN: Email khôi phục mật khẩu đã được gửi.

en: Password reset is not allowed for this user
vi_VN: Chức năng tạo mật khẩu mới không được bật cho thành viên này

en: Password reset link sent.
vi_VN: Liên kết lấy lại mật khẩu đã được gửi.

en: Password reset links sent to %s user. | Password reset links sent to %s users.
vi_VN[0]: Liên kết lấy lại mật khẩu đã được gửi tới %s người dùng.

en: Password:
vi_VN: Mật khẩu:

en: Password: %s
vi_VN: Mật khẩu: %s

en: Passwords cannot be empty.
vi_VN: Mật khẩu không được để trống.

en: Passwords cannot contain the "%s" character.
vi_VN: Mật khẩu không được chứa kí tự "%s".

en: Passwords do not match.
vi_VN: Mật khẩu không khớp.

en: Past six months
vi_VN: 6 tháng qua

en: Paste
vi_VN: Dán

en: Paste URL or type to search
vi_VN: Dán URL hoặc gõ để tìm kiếm

en: Paste as text
vi_VN: Dán như văn bản

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
vi_VN: Dán nội dung hiện tại đang trong chế độ văn bản đơn giản. Nội dung sẽ được dán như văn bản trơn cho đến khi bạn thay đổi tùy chọn này.

en: Paste table row after
vi_VN: Dán dòng ở sau

en: Paste table row before
vi_VN: Dán dòng ở trước

en: Paste your embed code below:
vi_VN: Dán mã nhúng của bạn dưới đây:

en: Path
vi_VN: Đường dẫn

en: Paths or URLs to the font files.
vi_VN: Đường dẫn hoặc URL tới tệp phông chữ.

en: Pattern "%s" not found.
vi_VN: Mẫu "%s" không tìm thấy.

en: Pattern Categories list
vi_VN: Danh sách danh mục mẫu

en: Pattern Categories list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách Danh mục mẫu

en: Pattern Category Link
vi_VN: Liên kết danh mục mẫu

en: Pattern content must be a string.
vi_VN: Nội dung mẫu phải là một chuỗi.

en: Pattern name must be a string.
vi_VN: Tên mẫu phải là một chuỗi.

en: Pattern published privately.
vi_VN: Mẫu đã được xuất bản một cách riêng tư.

en: Pattern published.
vi_VN: Mẫu đã được xuất bản.

en: Pattern reverted to draft.
vi_VN: Mẫu đã được hoàn nguyên về bản nháp.

en: Pattern scheduled.
vi_VN: Mẫu đã được lên lịch.

en: Pattern title must be a string.
vi_VN: Tiêu đề mẫu phải là một chuỗi.

en: Pattern updated.
vi_VN: Mẫu đã được cập nhật.

en: Patterns
vi_VN: Mẫu

en: Patterns containing mostly text.
vi_VN: Các mẫu chứa chủ yếu là văn bản.

en: Patterns list
vi_VN: Danh sách mẫu

en: Patterns list navigation
vi_VN: Danh sách điều hướng mẫu

en: Patterns that contain buttons and call to actions.
vi_VN: Các mẫu chứa các nút và hành động kêu gọi.

en: Pause
vi_VN: Tạm dừng

en: Paused
vi_VN: Tạm dừng

en: Pay
vi_VN: Thanh toán

en: Pay %s
vi_VN: Thanh toán %s

en: Pay Annually
vi_VN: Trả theo năm

en: Pay Monthly
vi_VN: Trả theo tháng

en: Pay annually
vi_VN: Trả theo năm

en: Pay for order
vi_VN: Thanh toán cho đơn hàng

en: Pay for this order
vi_VN: Thanh toán đơn hàng này

en: Pay monthly
vi_VN: Trả theo tháng

en: Pay via PayPal; you can pay with your credit card if you don't have a PayPal account.
vi_VN: Trả thông qua Paypal; bạn có thể thanh toán với thẻ tín dụng nếu bạn không có tài khoản PayPal.

en: Pay with PayPal
vi_VN: Thanh toán bằng PayPal

en: Pay with cash upon delivery.
vi_VN: Trả tiền mặt khi giao hàng

en: PayPal Payments
vi_VN: Thanh toán bằng PayPal

en: PayPal Standard redirects customers to PayPal to enter their payment information.
vi_VN: PayPal Standard chuyển hướng khách hàng tới Paypal để nhập thông tin thanh toán của họ.

en: PayPal acceptance mark
vi_VN: Dấu chấp nhận thanh toán PayPal

en: PayPal allows us to send one address. If you are using PayPal for shipping labels you may prefer to send the shipping address rather than billing. Turning this option off may prevent PayPal Seller protection from applying.
vi_VN: PayPal chỉ chấp nhận một địa chỉ. Nếu bạn sử dụng PayPal cho nhãn giao hàng thì bạn nên dùng địa chỉ giao hàng hơn là địa chỉ thanh toán. Tắt tùy chọn này có thể sẽ vô hiệu hóa tính năng bảo vệ người bán của PayPal.

en: PayPal email
vi_VN: Địa chỉ email Paypal

en: PayPal email address
vi_VN: địa chỉ email PayPal

en: PayPal email address:
vi_VN: Địa chỉ email Paypal:

en: PayPal identity token
vi_VN: Token của Paypal

en: PayPal sandbox can be used to test payments. Sign up for a <a href="%s">developer account</a>.
vi_VN: PayPal sandbox có thể được sử dụng để kiểm tra việc thanh toán. Đăng ký một <a href="%s">tài khoản nhà phát triển</a>.

en: PayPal uses this method of communicating when sending back transaction information.
vi_VN: PayPal sử dụng phương pháp giao tiếp này khi gửi lại thông tin giao dịch.

en: PayPal verifies addresses therefore this setting can cause errors (we recommend keeping it disabled).
vi_VN: PayPal sẽ xác minh địa chỉ cho nên thiết lập này có thể gây lỗi (chúng tôi khuyến cáo nên tắt nó đi).

en: PayU for WooCommerce
vi_VN: PayU cho WooCommerce

en: Payer PayPal address
vi_VN: Địa chỉ Paypal người mua

en: Payer first name
vi_VN: Tên người mua

en: Payer last name
vi_VN: Họ người mua

en: Payfast
vi_VN: PayFast

en: Paying customer
vi_VN: Trả tiền cho khách hàng

en: Payment
vi_VN: Thanh Toán

en: Payment %s via IPN.
vi_VN: Thanh toán %s qua IPN.

en: Payment Information
vi_VN: Thông tin thanh toán

en: Payment Methods
vi_VN: Phương thức thanh toán

en: Payment action
vi_VN: Thao tác thanh toán

en: Payment authorized. Change payment status to processing or complete to capture funds.
vi_VN: Thanh toán được xác nhận. Thay đổi trạng thái thanh toán sang đang xử lý hoặc hoàn thành để nhận tiền.

en: Payment for cancelled order %s received
vi_VN: Đã nhận thanh toán cho đơn hàng đã hủy %s

en: Payment for order #%1$s from %2$s has failed. The order was as follows:
vi_VN: Thanh toán cho các đơn đặt hàng #%1$s từ %2$s đã thất bại. Đơn hàng như sau:

en: Payment for order %s refunded
vi_VN: Thanh toán cho đơn đặt hàng %s đã được hoàn lại

en: Payment for order %s reversed
vi_VN: Thanh toán cho đơn hàng #%s đã được trả lại

en: Payment gateway
vi_VN: Cổng thanh toán

en: Payment gateway ID.
vi_VN: ID cổng thanh toán.

en: Payment gateway enabled status.
vi_VN: Trạng thái kích hoạt cổng thanh toán.

en: Payment gateway title on checkout.
vi_VN: Tiêu đề cổng thanh toán khi thanh toán.

en: Payment gateways can use cURL to communicate with remote servers to authorize payments, other plugins may also use it when communicating with remote services.
vi_VN: Các cổng thanh toán có thể sử dụng cURL để giao tiếp với các máy chủ từ xa để cho phép thanh toán, các plugin khác cũng có thể sử dụng nó khi giao tiếp với các dịch vụ từ xa.

en: Payment method ID and title are required
vi_VN: Cần bổ sung ID phương thức thanh toán và tiêu đề

en: Payment method deleted.
vi_VN: Phương thức thanh toán đã bị xóa.

en: Payment method description that the customer will see on your checkout.
vi_VN: Mô tả phương thức thanh toán mà khách hàng thấy trong phần thanh toán của bạn.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
vi_VN: Mô tả phương thức thanh toán sẽ hiện trên website của bạn.

en: Payment method successfully added.
vi_VN: Thêm hình thức thanh toán thành công.

en: Payment method title.
vi_VN: Tên phương thức thanh toán.

en: Payment method:
vi_VN: Phương thức thanh toán:

en: Payment methods
vi_VN: Phương thức thanh toán

en: Payment of %1$s was captured - Auth ID: %2$s, Transaction ID: %3$s
vi_VN: Thanh toán %1$s đã được xác nhận - ID xác minh: %2$s , ID giao dịch: %3$s

en: Payment pending (%s).
vi_VN: Chờ thanh toán (%s).

en: Payment to be made upon delivery.
vi_VN: Thực hiện thanh toán khi giao hàng

en: Payment via
vi_VN: Thanh toán qua

en: Payment via %s
vi_VN: Thanh toán qua %s

en: Payment:
vi_VN: Thanh Toán

en: Payments
vi_VN: Thanh toán

en: Pending
vi_VN: Chờ duyệt

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Chờ duyệt <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
vi_VN: Chờ duyệt

en: Pending orders are unpaid and may have been abandoned by the customer. They will be trashed after the specified duration.
vi_VN: Đơn hàng đang chờ thanh toán là đơn hàng chưa thanh toán hoặc khách hàng quên mất. Chúng sẽ được chuyển vào thùng rác sau một thời gian chỉ định.

en: Pending payment <span class="count">(%s)</span> | Pending payment <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Chờ thanh toán <span class="count">(%s)</span>

en: People
vi_VN: Mọi người

en: People need to know what they're paying for! Please add a brief title.
vi_VN: Mọi người cần biết họ đang trả tiền cho cái gì! Hãy thêm một tựa đề ngắn gọn.

en: People who have subscribed to your site using their WordPress.com account. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Những người đăng ký theo dõi blog của bạn bằng tài khoản WordPress.com {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: People who have subscribed to your site using their email address. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Những người đăng ký theo dõi blog của bạn bằng địa chỉ email. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Per Month
vi_VN: Mỗi Tháng

en: Per Year
vi_VN: Mỗi năm

en: Per class: Charge shipping for each shipping class individually
vi_VN: Phí giao hàng cho mỗi loại hình giao hàng riêng

en: Per month
vi_VN: Mỗi tháng

en: Per order: Charge shipping for the most expensive shipping class
vi_VN: Tính phí giao hàng cho loại hình giao hàng đắt nhất

en: Percentage discount
vi_VN: Giảm giá theo phần trăm

en: Percentage of cart total
vi_VN: Phần trăm trên tổng giỏ hàng

en: Perfect
vi_VN: Rất tốt

en: Performance
vi_VN: Hiệu suất

en: Performance Settings
vi_VN: Cài đặt hiệu suất

en: Period
vi_VN: Giai đoạn

en: Permalink
vi_VN: Liên kết tĩnh

en: Permalink Settings
vi_VN: Tùy chọn đường dẫn tĩnh

en: Permalink of the product that the review belongs to.
vi_VN: Ghi đường dẫn của sản phẩm mà bài đánh giá có liên quan.

en: Permalink structure
vi_VN: Cấu trúc đường dẫn tĩnh

en: Permalink template for the post.
vi_VN: Mẫu đường dẫn cho bài viết.

en: Permalink to %s
vi_VN: Liên kết cứng tới %s

en: Permalink:
vi_VN: Liên kết cố định:

en: Permalink: %s
vi_VN: Đường dẫn tĩnh: %s

en: Permalinks
vi_VN: Đường dẫn tĩnh

en: Permanent Link to %s
vi_VN: Liên kết cố định đến %s

en: Permanently delete comment
vi_VN: Xóa vĩnh viễn bình luận

en: Permanently deleted %s
vi_VN: Xoá vĩnh viễn %s

en: Permanently deleted customer
vi_VN: Xoá khách hàng vĩnh viễn

en: Permanently deleted order note
vi_VN: Xóa vĩnh viễn ghi chú đơn hàng

en: Permission #%d not found.
vi_VN: Permission #%d không tìm thấy.

en: Permissions
vi_VN: Quyền hạn

en: Permissions is missing.
vi_VN: Đang thiếu quyền hạn.

en: Persian
vi_VN: Tiếng Ba Tư

en: Personal Data Export
vi_VN: Xuất dữ liệu cá nhân

en: Personal Data Export for %s
vi_VN: Xuất dữ liệu cá nhân cho %s

en: Personal Options
vi_VN: Tùy chọn cá nhân

en: Personal Settings
vi_VN: Thiết lập cá nhân

en: Personal data is not just created by a user&#8217;s interactions with your site. Personal data is also generated from technical processes such as contact forms, comments, cookies, analytics, and third party embeds.
vi_VN: Dữ liệu cá nhân không chỉ được tạo bởi tương tác của người dùng với trang web của bạn. Dữ liệu cá nhân cũng được tạo ra từ các quy trình kỹ thuật như biểu mẫu liên hệ, bình luận, cookie, phân tích và nhúng của bên thứ ba.

en: Personal data removal
vi_VN: Xóa dữ liệu cá nhân

en: Personal data removed.
vi_VN: Thông tin cá nhân đã được loại bỏ

en: Personal data retention
vi_VN: Giữ lại thông tin cá nhân

en: Personal data within order %s has been retained.
vi_VN: Thông tin cá nhân trong đơn hàng %s sẽ được giữ lại.

en: Personal details
vi_VN: Thông tin cá nhân

en: Personalize my store
vi_VN: Cá nhân hóa cửa hàng của bạn

en: Personalize your store
vi_VN: Cá nhân hóa cửa hàng của bạn

en: Pexels free photos
vi_VN: Pexels Photos

en: Philippine peso
vi_VN: Đơn vị tiền Pesos Philippine

en: Phone
vi_VN: Điện thoại

en: Phone Number
vi_VN: Số điện thoại

en: Phone number
vi_VN: Số điện thoại

en: Phone number.
vi_VN: Số điện thoại.

en: Photo
vi_VN: Hình ảnh

en: Photo Gallery
vi_VN: Kho hình

en: Photoblogging
vi_VN: Blog ảnh

en: Photography
vi_VN: Nhiếp ảnh

en: Photos
vi_VN: Hình ảnh

en: Photos provided by {{a}}Pexels{{/a}}
vi_VN: Hình ảnh được cung cấp bởi {{a}}Pexels{{/a}}

en: Physical products
vi_VN: Sản phẩm vật lý

en: Pick
vi_VN: Chọn

en: Pick a Background Pattern
vi_VN: Ảnh nền dạng hoa văn

en: Pick a payment method
vi_VN: Chọn phương thức thanh toán

en: Pick a plan that's right for you.
vi_VN: Chọn một gói phù hợp với bạn.

en: Pingback excerpt:
vi_VN: Pingback trích dẫn:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
vi_VN: Pingback từ %1$s tới %2$s đã được lưu.

en: Pings
vi_VN: Ping

en: Pink
vi_VN: Hồng

en: Pinterest for WooCommerce
vi_VN: Pinterest cho  WooCommerce

en: Place order
vi_VN: Đặt hàng

en: Placeholder
vi_VN: Nơi nhập dữ liệu

en: Placeholder image
vi_VN: Ảnh thay thế

en: Plain text
vi_VN: Văn bản thuần túy

en: Plain text template
vi_VN: Mẫu văn bản thuần túy

en: Plan
vi_VN: Kế hoạch

en: Plan Subscription
vi_VN: Mua Gói

en: Plan subscription
vi_VN: Mua gói

en: Plans
vi_VN: Gói

en: Platform to track.
vi_VN: Nền tảng để theo dõi.

en: Platform version to track.
vi_VN: Phiên bản nền tảng để theo dõi.

en: Play
vi_VN: Chạy

en: Play button
vi_VN: Nút Phát

en: Play video
vi_VN: Phát video

en: Playlist Settings
vi_VN: Cài đặt danh sách phát nhạc

en: Plays
vi_VN: Chơi

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
vi_VN: Hãy <a href="%1$s">nâng cấp Wordpress</a> tới phiên bản hiện tại, hoặc <a href="%2$s">hạ cấp plugin Akismet xuống 2.4</a>.

en: Please <a href='%s'>contact support</a>, and we'll get everything fixed.
vi_VN: Xin <a href='%s'>liên hệ hỗ trợ</a>, và chúng tôi sẽ sửa mọi thứ đó.

en: Please Read Carefully
vi_VN: Xin Đọc Kỹ

en: Please Wait
vi_VN: Xin vui lòng chờ

en: Please activate the <a href="%s">Classic Editor plugin</a> to use this meta box.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt plugin <a href="%s">Classic Editor</a> để sử dụng meta box này.

en: Please activate the <a href="%s">Link Manager plugin</a> to use the link manager.
vi_VN: Vui lòng kích hoạt <a href="%s">Link Manager plugin</a> để sử dụng trình quản lý liên kết.

en: Please check that the %s PHP extension is installed and enabled.
vi_VN: Vui lòng kiểm tra xem tiện ích mở rộng PHP %s đã được cài đặt và kích hoạt chưa.

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
vi_VN: Hãy kiểm tra <a href="%s">Cấu hình Akismet</a> của bạn và liên hệ với nhà cung cấp host nếu vẫn không khắc phục được sự cố.

en: Please check your inbox and click the link to log in.
vi_VN: Hãy kiểm tra hộp thư đến và nhấn vào liên kết để đăng nhập.

en: Please check your site now. It’s possible that everything is working. If there are updates available, you should update.
vi_VN: Hãy kiểm tra website của bạn ngay. Mọi thứ có thể đã hoạt động bình thường. Nếu bạn thấy có bản cập nhật, bạn nên nâng cấp.

en: Please check your text messages at the phone number ending with <strong>%s</strong> and enter the verification code.
vi_VN: Hãy kiểm tra tin nhắn trên số điện thoại có số cuối là <strong>%s</strong> và nhập mã để xác minh.

en: Please choose a product to add to your cart&hellip;
vi_VN: Vui lòng chọn một sản phẩm để thêm vào giỏ hàng của bạn&hellip;

en: Please choose product options&hellip;
vi_VN: Vui lòng chọn tùy chọn sản phẩm&hellip;

en: Please choose the quantity of items you wish to add to your cart&hellip;
vi_VN: Vui lòng chọn số lượng món hàng bạn muốn thêm vào giỏ&hellip;

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories.
vi_VN: Hãy lựa chọn nó nếu bạn muốn các trang web trong mạng WordPress của bạn sử dụng các tên miền phụ hoặc thư mục con.

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
vi_VN: Hãy hoàn thành các bước cấu hình. Để tạo một mạng lưới mới, bạn sẽ cần làm rỗng hoặc xóa các bảng dữ liệu của mạng lưới.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
vi_VN: Vui lòng liên hệ <a href="%s" target="_blank">Akismet</a> để được trợ giúp.

en: Please contact the plugin authors for more information.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với tác giả plugin để biết thêm thông tin.

en: Please contact your host for assistance with investigating this issue further.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với nhà cung cấp hosting của bạn để được hỗ trợ kiểm tra vấn đề này.

en: Please contact your network administrator.
vi_VN: Vui lòng liên hệ với quản trị viên mạng của bạn.

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
vi_VN: Vui lòng sao chép và dán thông tin này trong phiếu yêu cầu hỗ trợ của bạn:

en: Please do not use these comments for asking questions, support, or bug reporting, use the <a href="%s">forums</a> or <a href="%s">feedback form</a> for that.
vi_VN: Làm ơn không sử dụng bình luận để đặt câu hỏi, hỗ trợ, hay báo lỗi, thay vào đó dùng <a href="%s">diễn đàn</a> hoặc <a href="%s">đơn phản hồi</a>

en: Please edit your privacy policy content, making sure to delete the summaries, and adding any information from your theme and plugins. Once you publish your policy page, remember to add it to your navigation menu.
vi_VN: Vui lòng chỉnh sửa nội dung chính sách bảo mật của bạn, đảm bảo xóa tóm tắt và thêm bất kỳ thông tin nào từ giao diện và gói mở rộng của bạn. Khi bạn xuất bản trang chính sách, hãy nhớ thêm trang đó vào trình đơn điều hướng của bạn.

en: Please enter a coupon code.
vi_VN: Vui lòng nhập mã ưu đãi.

en: Please enter a domain name (e.g. example.com or blog.example.com)
vi_VN: Hãy nhập vào một tên miền (ví dụ BlogCuaBan.com hay Blog.CuaToi.com)

en: Please enter a prefix for your invoice numbers. If you use your PayPal account for multiple stores ensure this prefix is unique as PayPal will not allow orders with the same invoice number.
vi_VN: Vui lòng nhập một tiền tố vào số hóa đơn của bạn. Nếu bạn sử dụng tài khoản PayPal của bạn cho nhiều  cửa hàng, hãy chắc chắn rằng tiền tố này là duy nhất vì PayPal sẽ không chấp nhận các đơn hàng trùng số hóa đơn.

en: Please enter a site name.
vi_VN: Vui lòng nhập tên site

en: Please enter a site title.
vi_VN: Vui lòng nhập tiêu đề của site

en: Please enter a stronger password.
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu khó hơn.

en: Please enter a username
vi_VN: Hãy điền tên tài khoản

en: Please enter a username.
vi_VN: Vui lòng nhập username

en: Please enter a valid Eircode.
vi_VN: Hãy nhập Eircode hợp lệ.

en: Please enter a valid YouTube URL.
vi_VN: Vui lòng nhập đường dẫn Youtube hợp lệ.

en: Please enter a valid account username.
vi_VN: Vui lòng nhập tên tài khoản hợp lệ.

en: Please enter a valid email address
vi_VN: Vui lòng nhập địa chỉ email phù hợp.

en: Please enter a valid email address.
vi_VN: Vui lòng nhập địa chỉ email hợp lệ.

en: Please enter a valid menu name.
vi_VN: Vui lòng nhập tên hợp lệ cho trình đơn.

en: Please enter a valid order ID
vi_VN: Vui lòng nhập mã đơn hàng hợp lệ

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
vi_VN: Vui lòng nhập chính xác mã bưu điện/mã vùng.

en: Please enter an account password.
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu tài khoản.

en: Please enter an address to continue.
vi_VN: Xin hãy nhập một địa chỉ để tiếp tục.

en: Please enter in a value less than the regular price.
vi_VN: Hãy nhập giá thấp hơn giá thông thường.

en: Please enter in country code with two capital letters.
vi_VN: Hãy nhập mã quốc gia với hai ký tự đại diện.

en: Please enter the URL and description of the site you want to add to your profile.
vi_VN: Nhập URL và mô tả cho trang web bạn muốn thêm vào hồ sơ.

en: Please enter your LiveJournal username <em>and</em> password so we can download your posts and comments.
vi_VN: Nhập tài khoản LiveJournal để tải bài viết và phản hồi về.

en: Please enter your PayPal email address; this is needed in order to take payment.
vi_VN: Vui lòng điền địa chỉ email PayPal của bạn; điều này là cần thiết để thanh toán đơn hàng.

en: Please enter your current password.
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu hiện tại của bạn

en: Please enter your email address here
vi_VN: Xin vui lòng điền địa chỉ email của bạn

en: Please enter your name here
vi_VN: Xin vui lòng điền tên của bạn

en: Please enter your password.
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu của bạn.

en: Please enter your username or email address. You will receive an email message with instructions on how to reset your password.
vi_VN: Vui lòng điền username hoặc địa chỉ email của bạn. Bạn sẽ nhận được một email với hướng dẫn khôi phục mật khẩu.

en: Please fill in the required fields
vi_VN: Xin vui lòng điền các ô được yêu cầu.

en: Please fill in your details above to see available payment methods.
vi_VN: Vui lòng điền thông tin của bạn ở trên để xem hình thức thanh toán phù hợp.

en: Please fill out all password fields.
vi_VN: Vui lòng điền đủ các ô mật khẩu

en: Please include a %s template in your theme.
vi_VN: Hãy kèm mẫu %s trong chủ đề của bạn.

en: Please install the <a href="%s">Classic Editor plugin</a> to use this meta box.
vi_VN: Vui lòng cài đặt plugin <a href="%s">Classic Editor</a> để sử dụng meta box này.

en: Please log in again.
vi_VN: Hãy đăng nhập lại.

en: Please log in to your account below to continue to the payment form.
vi_VN: Vui lòng đăng nhập để tiếp tục thanh toán.

en: Please log in using one of these methods to post your comment:
vi_VN: Bạn cần phải đăng nhập để gửi bình luận:

en: Please make sure the Apache %s module is installed as it will be used at the end of this installation.
vi_VN: Xin hãy chắc chắn Apache module %s đã dược cài đặt và sẽ được sử dụng cho đến cuối quá trình cài đặt.

en: Please note: Third-party themes and plugins, or custom code, may override WordPress scheduling.
vi_VN: Hãy lưu ý: Giao diện và plugin từ bên thứ ba, hoặc code viết riêng, có thể ghi đè lên lịch nâng cấp của WordPress.

en: Please open the <a href="%s">classic editor</a> to use this meta box.
vi_VN: Vui lòng mở <a href="%s">classic editor</a> để sử dụng meta box này.

en: Please pass a query array to this function.
vi_VN: Vui lòng chuyển một mảng truy vấn tới hàm này.

en: Please provide a custom field name.
vi_VN: Hãy nhập tên của trường tùy biến.

en: Please provide a custom field value.
vi_VN: Hãy nhập giá trị cho trường tùy biến.

en: Please provide a valid email address.
vi_VN: Vui lòng cung cấp địa chỉ email hợp lệ.

en: Please rate the product.
vi_VN: Vui lòng xếp hạng sản phẩm này.

en: Please re-enter your new username to confirm it.
vi_VN: Hãy nhập lại tên người dùng mới để xác nhận.

en: Please re-enter your password.
vi_VN: Vui lòng nhập lại mật khẩu của bạn.

en: Please read and accept the terms and conditions to proceed with your order.
vi_VN: Vui lòng đọc và đồng ý điều khoản và điều kiện để tiếp tục đặt hàng.

en: Please read carefully. This will change your site's address (currently %s). This process cannot be reversed.
vi_VN: Xin đọc kỹ. Điều này sẽ thay đổi địa chỉ blog hiện tại của bạn (%s). Không thể khôi phục.

en: Please return to the <a href="%1$s" rel="home">home page</a> or use the search form below to find what you are looking for.
vi_VN: Vui lòng quay trở lại <a href="%1$s" rel="home">trang chủ</a>  hoặc sử dụng hình thức tìm kiếm dưới đây để tìm thấy những gì bạn đang tìm kiếm.

en: Please save this email. If you get locked out of your account in the future, this email will help us restore access to your account.
vi_VN: Hãy lưu lại email này. Nếu bạn bị khóa tài khoản trong tương lai, email này sẽ giúp bạn phục hồi để truy cập vào tài khoản đó.

en: Please save your changes in order to share the preview.
vi_VN: Vui lòng lưu thay đổi của bạn để chia sẻ bản xem trước.

en: Please see <a href="%s">Debugging in WordPress</a> for more information.
vi_VN: Vui lòng xem  <a href="%s">Gỡ Lỗi Trong WordPress</a> để biết thêm thông tin.

en: Please see the <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> for more details.
vi_VN: Vui lòng xem <a href="https://www.paypal.com/us/webapps/mpp/ua/privacy-full">PayPal Privacy Policy</a> để biết thêm chi tiết.

en: Please select a country / region
vi_VN: Vui lòng chọn quốc gia/khu vực

en: Please select a file
vi_VN: Chọn một tập tin

en: Please select a rating
vi_VN: Vui lòng chọn một mức đánh giá

en: Please select an option.
vi_VN: Hãy chọn một mục.

en: Please select one or more sites to add to your profile.
vi_VN: Chọn một hoặc nhiều blog để thêm vào hồ sơ.

en: Please select some items.
vi_VN: Chọn một số mặt item.

en: Please select some product options before adding this product to your cart.
vi_VN: Chọn các tùy chọn cho sản phẩm trước khi cho sản phẩm vào giỏ hàng của bạn.

en: Please send a check to Store Name, Store Street, Store Town, Store State / County, Store Postcode.
vi_VN: Vui lòng gửi chi phiếu của bạn đến Tên cửa hàng, Đường của cửa hàng, Thị trấn của cửa hàng, Bang / Hạt của cửa hàng, Mã bưu điện cửa hàng.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
vi_VN: Xin vui lòng làm rõ liệu bạn có muốn tắt kết nối một blog hoặc người dùng.

en: Please take a moment to review the details.
vi_VN: Xin dành ra ít phút để xem chi tiết.

en: Please try again.
vi_VN: Xin vui lòng thử lại.

en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
vi_VN: Xin vui lòng thử tải lên tập tin này với %1$sbrowser uploader%2$s.

en: Please type your comment text.
vi_VN: Vui lòng gõ văn bản bình luận của bạn.

en: Please update WordPress now
vi_VN: Vui lòng cập nhật WordPress ngay

en: Please update your payment information.
vi_VN: Vui lòng cập nhật thông tin thanh toán.

en: Please upload a valid WXR (WordPress eXtended RSS) export file.
vi_VN: Hãy tải tập tin WXR (WordPress eXtended RSS) hợp lệ.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
vi_VN: Vui lòng tải lên hoặc cung cấp liên kết đến tập CSV hợp lệ.

en: Please use %s to add new schema properties.
vi_VN: Vui lòng dùng %s để thêm các thuộc tính schema mới.

en: Please verify that the <strong>administration email</strong> for this website is still correct.
vi_VN: Vui lòng xác minh rằng <strong>email quản trị</strong> cho trang web này vẫn hoạt động.

en: Please verify your email address:
vi_VN: Vui lòng xác minh địa chỉ email:

en: Please visit <a href="%s" target="_blank">our support site</a> for more answers.
vi_VN: Hãy truy cập <a href="%s" target="_blank">trang web hỗ trợ của chúng tôi</a> để có câu trả lời.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
vi_VN: Vào <a href="%s" target="_blank">Trang tài khoản Akismet</a> để kích hoạt lại đăng ký của bạn.

en: Please, provide an attribute name.
vi_VN: Vui lòng cung cấp tên cho thuộc tính

en: Plugin Data
vi_VN: Dữ liệu của plugin

en: Plugin Versions
vi_VN: Phiên bản plugin

en: Plugin activated.
vi_VN: Đã kích hoạt plugin.

en: Plugin and theme auto-updates
vi_VN: Tự động cập nhật plugin và theme

en: Plugin author's website address.
vi_VN: Địa chỉ website của tác giả plugin.

en: Plugin authors can <a href="https://developer.wordpress.org/plugins/privacy/adding-the-personal-data-exporter-to-your-plugin/" target="_blank">learn more about how to add the Personal Data Exporter to a plugin here</a>.
vi_VN: Tác giả plugin có thể <a href="https://developer.wordpress.org/plugins/privacy/adding-the-personal-data-exporter-to-your-plugin/" target="_blank">tìm hiểu thêm về cách thêm Trình xuất dữ liệu cá nhân vào plugin tại đây</a>.

en: Plugin could not be deleted.
vi_VN: Gói mở rộng đã không thể xóa.

en: Plugin deactivated.
vi_VN: Đã vô hiệu plugin.

en: Plugin downgrade failed.
vi_VN: Plugin hạ cấp không thành công.

en: Plugin downgraded successfully.
vi_VN: Plugin hạ cấp thành công.

en: Plugin file does not exist.
vi_VN: Tập tin của plugin không tồn tại.

en: Plugin installation failed.
vi_VN: Cài đặt plugin không thành công.

en: Plugin name
vi_VN: Tên plugin

en: Plugin name.
vi_VN: Tên plugin

en: Plugin not found.
vi_VN: Không tìm thấy plugin.

en: Plugin status.
vi_VN: Trạng thái plugin

en: Plugin updated successfully.
vi_VN: Plugin đã được cập nhật thành công.

en: Plugins
vi_VN: Plugin

en: Plugins %s
vi_VN: Plugin %s

en: Plugins directory location
vi_VN: Vị trí thư mục plugin

en: Plugins directory size
vi_VN: Kích thước thư mục plugin

en: Plugins extend your site&#8217;s functionality with things like contact forms, ecommerce and much more. That means they have deep access to your site, so it&#8217;s vital to keep them up to date.
vi_VN: Plugin giúp mở rộng chức năng cho trang web của bạn với những thứ như form liên hệ, thương mại điện tử và nhiều hơn nữa. Điều đó có nghĩa là họ có quyền truy cập sâu vào trang web của bạn, vì vậy điều quan trọng là phải cập nhật chúng.

en: Plugins you need to get your projects done
vi_VN: Những plugin cho dự án của bạn

en: Plus %d other note | Plus %d other notes
vi_VN[0]: Thêm %d ghi chú khác

en: Plus, as a special thank you for building with us, we’re offering you a limited-time discount.
vi_VN: Với lại, như một lời cảm ơn vì đã xây dựng cùng chúng tôi, chúng tôi tặng bạn một phiếu giảm giá có giới hạn.

en: Podcasting
vi_VN: Podcast

en: Poland
vi_VN: Phần Lan

en: Policies
vi_VN: Chính sách

en: Polish
vi_VN: Tiếng Ba Lan

en: Poll could not be created
vi_VN: Không thể tạo bình chọn

en: Poll could not be updated
vi_VN: Không thể cập nhật bình chọn

en: Poll created.
vi_VN: Bình chọn được tạo

en: Poll deleted.
vi_VN: Bình chọn đã bị xóa.

en: Poll not found
vi_VN: Không tìm thấy bình chọn nào

en: Poll updated.
vi_VN: Bình chọn được cập nhật.

en: Polls
vi_VN: Bình chọn

en: Polls in WordPress
vi_VN: Bình chọn trong WordPress

en: Popular
vi_VN: Phổ biến

en: Popular Pattern Categories
vi_VN: Danh mục mẫu phổ biến

en: Popular Plugin
vi_VN: Gói Bổ Xung Tính Năng Phổ Biến

en: Popular Tags
vi_VN: Thẻ phổ biến

en: Popular tags
vi_VN: Thẻ phổ biến

en: Popularity (sales)
vi_VN: Mức độ phổ biến (doanh số)

en: Port
vi_VN: Cổng

en: Portfolio
vi_VN: Hồ sơ năng lực

en: Portfolio automatically deleted after 30 days in the Trash
vi_VN: Tự động xóa hồ sơ năng lực sau 30 ngày chuyển vào Thùng Rác

en: Portfolio projects disabled for this site
vi_VN: Tắt hồ sơ năng lực trên trang

en: Portfolio projects enabled for this site
vi_VN: Bật hồ sơ năng lực trên trang

en: Portfolio restored
vi_VN: Khôi phục hồ sơ năng lực

en: Portfolio trashed
vi_VN: Xóa hồ sơ năng lực

en: Portugal
vi_VN: Bồ Đào Nha

en: Portuguese
vi_VN: Tiếng Bồ Đào Nha

en: Position
vi_VN: Vị trí

en: Post
vi_VN: Bài viết

en: Post #%s
vi_VN: Bài viết #%s

en: Post <em>%s</em> already exists.
vi_VN: Bài viết <i>%s</i> đã tồn tại.

en: Post <strong>%s</strong> already exists.
vi_VN: Bài viết <strong>%s</strong> đã tồn tại.

en: Post Archives
vi_VN: Các lưu trữ bài viết

en: Post Attributes
vi_VN: Thuộc tính bài viết

en: Post Comment
vi_VN: Gửi bình luận

en: Post Details
vi_VN: Chi tiết bài đăng

en: Post Format Link
vi_VN: Liên kết định dạng bài viết

en: Post Formats
vi_VN: Định dạng bài viết

en: Post ID.
vi_VN: ID bài viết.

en: Post Publicized
vi_VN: Bài viết Publicize

en: Post Thumbnail
vi_VN: Ảnh minh họa cho bài viết

en: Post Title
vi_VN: Tựa đề bài viết

en: Post Type
vi_VN: Loại Bài viết

en: Post Type Archive
vi_VN: Lưu trữ dạng bài viết

en: Post Types
vi_VN: Loại bài viết

en: Post Via Email
vi_VN: Đăng Tải Qua Thư Điện Tử

en: Post a Comment
vi_VN: Gửi bình luận

en: Post already imported
vi_VN: Bài viết đã được nhập rồi

en: Post by %1$s
vi_VN: Đăng bởi %1$s

en: Post by Email
vi_VN: Đăng bằng email

en: Post by Voice
vi_VN: Đăng bằng giọng nói

en: Post content
vi_VN: Nội dung bài viết

en: Post deleted
vi_VN: Xóa bài viết

en: Post draft modified
vi_VN: Chỉnh sửa bài viết nháp

en: Post draft updated.
vi_VN: Bài viết nháp đã được cập nhật.

[ctx: Post format]
en: Aside
vi_VN: Riêng lẻ

[ctx: Post format]
en: Audio
vi_VN: Âm thanh

[ctx: Post format]
en: Chat
vi_VN: Trò chuyện

[ctx: Post format]
en: Gallery
vi_VN: Album ảnh

[ctx: Post format]
en: Image
vi_VN: Hình ảnh

[ctx: Post format]
en: Link
vi_VN: Liên kết

[ctx: Post format]
en: Quote
vi_VN: Trích dẫn

[ctx: Post format]
en: Standard
vi_VN: Tiêu chuẩn

[ctx: Post format]
en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Post formats supported.
vi_VN: Định dạng bài viết được hỗ trợ.

en: Post metadata has been downloaded, proceeding with posts...
vi_VN: Dữ liệu kèm của bài viết đã được tải về và đang được sử lý cùng với bài viết...

en: Post modified
vi_VN: Chỉnh sửa bài viết

en: Post name
vi_VN: Tên bài

en: Post navigation
vi_VN: Điều hướng bài viết

en: Post not found
vi_VN: Không tìm thấy bài viết

en: Post published privately.
vi_VN: Bài viết đã được đăng riêng tư.

en: Post published.
vi_VN: Bài viết đã được đăng

en: Post restored
vi_VN: Khôi phục bài viết

en: Post restored successfully.
vi_VN: Bài viết đã được phục hồi thành công.

en: Post restored to revision from %s.
vi_VN: Bài viết được khôi phục từ phiên bản %s

en: Post reverted to draft.
vi_VN: Đã chuyển bài viết thành bản nháp.

en: Post saved.
vi_VN: Bài viết đã được lưu.

en: Post scheduled
vi_VN: Đã lên lịch

en: Post scheduled for: %s.
vi_VN: Dự kiến gửi bài cho: %s.

en: Post scheduled.
vi_VN: Đã lên lịch bài viết!

en: Post submitted.
vi_VN: Bài viết đã được gửi.

en: Post successfully deleted
vi_VN: Đã xóa bài viết

en: Post successfully moved to trash.
vi_VN: Đã chuyển bài viết vào thùng rác.

en: Post title
vi_VN: Tiêu đề bài viết

en: Post to
vi_VN: Đăng trong

en: Post trashed
vi_VN: Chuyển bài viết vào thùng rác

en: Post trashed.
vi_VN: Bài đăng đã được chuyển vào thùng rác.

en: Post type names must be between 1 and 20 characters in length.
vi_VN: Độ dài của tên post type phải ở trong khoảng từ 1 đến 20.

en: Post type to get the templates for.
vi_VN: Kiểu bài viết sẽ được nhận mẫu.

en: Post updated
vi_VN: Đã cập nhật bài viết!

en: Post updated.
vi_VN: Bài viết đã được cập nhật.

en: Post via email
vi_VN: Đăng bài qua email

en: Postal Code
vi_VN: Mã bưu chính

en: Postal code
vi_VN: Mã bưu chính

en: Postal code.
vi_VN: Mã bưu chính.

en: Postcode
vi_VN: Mã bưu điện

en: Postcode / ZIP
vi_VN: Mã bưu điện

en: Postcode / ZIP.
vi_VN: Mã bưu chính.

en: Postcode for this rule. Semi-colon (;) separate multiple values. Leave blank to apply to all areas. Wildcards (*) and ranges for numeric postcodes (e.g. 12345...12350) can also be used.
vi_VN: Mã bưu chính cho quy tắc này . Dấu chấm phẩy (;) tách rời những giá trị riêng biệt. Để trống để áp dụng cho tất cả các khu vực. Ký tự đại diện (*) và phân đoạn cho những số postcode (Ví dụ: 12345...12350) cũng có thể được sử dụng.

en: Postcodes containing wildcards (e.g. CB23*) or fully numeric ranges (e.g. <code>90210...99000</code>) are also supported. Please see the shipping zones <a href="%s" target="_blank">documentation</a> for more information.
vi_VN: Mã bưu điện bao gồm wildcard (ví dụ: CB23*) hoặc một dãy chỉ số (ví dụ: <code>100000</code>). Vui lòng xem <a href="%s" target="_blank">tài liệu về mã khu vực giao hàng</a>) để biết thêm chi tiết.

en: Posted
vi_VN: Đã đăng

en: Posted by %s
vi_VN: Đăng bởi %s

en: Posted by: %s
vi_VN: Đăng bởi: %s

en: Posted title:
vi_VN: Tiêu đề được đăng:

en: Posted:
vi_VN: Đăng trong:

en: Poster
vi_VN: Áp phích

en: Poster Image
vi_VN: Ảnh poster

en: Posting Comment&hellip;
vi_VN: Đăng bình luận&hellip;

en: Posting activity
vi_VN: Số lượng bài viết

en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Posts & Comments
vi_VN: Bài viết & Bình luận

en: Posts & pages
vi_VN: Bài viết và trang

en: Posts Page
vi_VN: Trang bài viết

en: Posts by %s
vi_VN: Đăng bởi %s

en: Posts list
vi_VN: Danh sách bài viết

en: Posts list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách các bài viết

en: Posts navigation
vi_VN: Điều hướng các bài viết

en: Posts page
vi_VN: Trang tập hợp bài viết

en: Posts page: %s
vi_VN: Trang bài viết: %s

en: Posts published on %s
vi_VN: Các bài viết đã được đăng vào %s

en: Posts tagged &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Bài viết được gắn thẻ &ldquo;%s&rdquo;

en: Posts will now appear on "%s"
vi_VN: Bài viết sẽ xuất hiện qua "%s"

en: Pound sterling
vi_VN: Bảng Anh

en: Powder Snow
vi_VN: Bột tuyết

en: Power your business website with custom plugins and themes, unlimited premium and business theme templates, 200 GB storage, and the ability to remove WordPress.com branding.
vi_VN: Tăng sức mạnh cho trang web doanh nghiệp với plugin và theme tự chọn, không giới hạn giao diện, 200 GB dung lượng, và được quyền xóa logo WordPress.com.

en: Power your business website with custom plugins and themes, unlimited premium and business theme templates, 50 GB storage (more storage can be added), and the ability to remove WordPress.com branding.
vi_VN: Tăng sức mạnh cho trang web doanh nghiệp với plugin và theme tự chọn, không giới hạn giao diện, 50 GB dung lượng (có thể mua thêm), và được quyền xóa logo WordPress.com.

en: Power your business website with unlimited premium and business theme templates, Google Analytics support, 200 GB storage, and the ability to remove WordPress.com branding.
vi_VN: Tăng sức mạnh cho trang web doanh nghiệp với không giới hạn giao diện, hỗ trợ Google Analytics, 200 GB dung lượng, và được quyền xóa logo WordPress.com.

en: Power your business with a professional design, Google Analytics, and live support.
vi_VN: Tăng sức mạnh cho doanh nghiệp với thiết kế chuyên nghiệp, Google Analytics, và hỗ trợ trực tuyến.

en: Powered by %1$s
vi_VN: Cung cấp bởi %1$s

en: Powered by <a %s>WordPress.com</a>
vi_VN: Cung cấp bởi <a %s>WordPress.com</a>

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
vi_VN: Xây dựng trên WordPress - Việt hóa bởi link2caro

en: Powered by WordPress.com
vi_VN: Vận hành bởi WordPress.com

en: Powered by {{WooCommerceLogo /}}
vi_VN: Cung cấp bởi {{WooCommerceLogo /}}

en: Powered by {{jetpackLogo /}}
vi_VN: Được cung cấp bởi {{jetpackLogo /}}

en: Pre-designed by top talent. Just add your touch.
vi_VN: Được thiết kế sẵn bởi các chuyên gia.

en: Prefecture
vi_VN: Quận

en: Preferences
vi_VN: Thiết lập

en: Preload
vi_VN: Tải trước

en: Premium
vi_VN: Trả phí

en: Premium Themes
vi_VN: Chủ đề Trả phí

en: Premium customizable starter themes
vi_VN: Tùy chỉnh chủ đề trả phí

en: Premium support
vi_VN: Hỗ trợ VIP

en: Premium themes
vi_VN: Chủ đề trả phí

en: Press This is a little tool that lets you grab bits of the web and create new posts with ease.
vi_VN: Press This là một công cụ nhỏ cho phép bạn lấy một đoạn nội dung trên web và tạo bài viết nhanh chóng.

en: Press This is not available. Please contact your site administrator.
vi_VN: Press This chưa có sẵn. Vui lòng liên hệ người Quản trị website.

en: Press This is not installed. Please install Press This from <a href="%s">the main site</a>.
vi_VN: Press This chưa được cài. Hãy cài nó từ <a href="%s">đây</a>.

en: Press return or enter to open this panel
vi_VN: Nhấm phím "return" hoặc "enter" để mở lại panel này.

en: Press return or enter to open this section
vi_VN: Nhấn quay lại hoặc enter để mở mục này

en: Press the button below to request an SMS verification code. Once you receive our text message at your phone number ending with {{strong}}%(smsLastFour)s{{/strong}} , enter the code below.
vi_VN: Nhấn nút bên dưới để yêu cầu mã xác minh SMS. Mã sẽ gửi về điện thoại của bạn có bốn số cuối {{strong}}%(smsLastFour)s{{/strong}}, nhập vào để đăng nhập.

en: Prevent ads from showing on your site.
vi_VN: Chặn quảng cáo hiện lên trang của bạn.

en: Preview
vi_VN: Xem trước

en: Preview %s
vi_VN: Xem trước %s

en: Preview &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Xem trước &#8220;%s&#8221;

en: Preview Changes
vi_VN: Xem trước

en: Preview Link
vi_VN: Link xem thử

en: Preview and Insert
vi_VN: Xem thử và Chèn.

en: Preview as a browser icon
vi_VN: Xem trước biểu tượng trình duyệt

en: Preview as an app icon
vi_VN: Xem trước biểu tượng ứng dụng

en: Preview link for the post.
vi_VN: Liên kết xem trước bài viết.

en: Preview page
vi_VN: Trang trước

en: Preview post
vi_VN: Xem trước bài viết

en: Preview your site's content as it will appear on Facebook, Twitter, and the WordPress.com Reader.
vi_VN: Xem trước nội dung trang web sẽ xuất hiện như thế nào trên Facebook, Twitter, và Bảng tin WordPress.com.

en: Preview:
vi_VN: Xem thử:

en: Preview: %s
vi_VN: Xem trước: %s

en: Previewing and Customizing
vi_VN: Xem Trước và Tùy Biến

en: Previewing theme
vi_VN: Xem trước chủ đề

en: Previous
vi_VN: Trước

en: Previous (arrow left)
vi_VN: Ảnh trước (mũi tên trái)

en: Previous Page
vi_VN: Trang trước

en: Previous Post
vi_VN: Bài trước

en: Previous Slide
vi_VN: Slide trước

en: Previous and next months
vi_VN: Tháng trước và tháng tới

en: Previous page
vi_VN: Trang trước

[ctx: Previous post link]
en: Prev <span class="screen-reader-text">Post: %title</span>
vi_VN: Trước <span class="screen-reader-text">Bài viết: %title</span>

[ctx: Previous post link]
en: Previous <span class="screen-reader-text">Post: %title</span>
vi_VN: Trước <span class="screen-reader-text">Bài viết: %title</span>

en: Previously edited copies of the image will not be deleted.
vi_VN: Các bản sao đã chỉnh sửa trước đây của ảnh sẽ không bị xóa.

en: Price
vi_VN: Giá

en: Price display suffix
vi_VN: Hậu tố của giá hiển thị:

en: Price formatted in HTML.
vi_VN: Giá được định dạng ở HTML.

en: Price:
vi_VN: Giá

en: Prices entered with tax
vi_VN: Giá nhập đã bao gồm thuế

en: Pricing
vi_VN: Giá

en: Primary
vi_VN: Chính

en: Primary Blog
vi_VN: Blog chính

en: Primary Menu
vi_VN: Trình đơn cơ sở

en: Primary Navigation
vi_VN: Thanh điều hướng chính

en: Primary Site
vi_VN: Blog chính

en: Primary site
vi_VN: Blog chính

en: Primary site address
vi_VN: Địa chỉ blog chính

en: Prince Edward Island
vi_VN: Đảo Hoàng tử Edward

en: Print
vi_VN: In

en: Print Codes
vi_VN: In mã

en: Print discounted USPS and DHL labels straight from your WooCommerce dashboard and save on shipping.
vi_VN: In các nhãn USPS và DHL chiết khấu ngay từ trang tổng quan WooCommerce của bạn và tiết kiệm chi phí vận chuyển.

en: Print labels from 80+ carriers
vi_VN: In nhãn từ 80+ nhà vận chuyển

en: Print shipping labels with %1$sWooCommerce Shipping%2$s
vi_VN: In nhãn vận chuyển với %1$sWooCommerce Shipping%2$s

en: Priority
vi_VN: Ưu tiên

en: Privacy
vi_VN: Riêng tư

en: Privacy & Cookies
vi_VN: Bảo mật & Cookie

en: Privacy & Cookies: This site uses cookies. By continuing to use this website, you agree to their use. 
    To find out more, including how to control cookies, see here:
vi_VN: Trang này sử dụng cookie. 
    Tìm hiểu cách kiểm soát ở trong:

en: Privacy Information
vi_VN: Thông tin bảo mật

en: Privacy Notice for California Users
vi_VN: Lưu ý cho người dùng ở California

en: Privacy Policy
vi_VN: Chính sách bảo mật

en: Privacy Policy Guide
vi_VN: Hướng dẫn về Chính Sách Bảo Mật

en: Privacy Policy page setting updated successfully. Remember to <a href="%s">update your menus</a>!
vi_VN: Trang Chính sách Bảo mật cập nhật thành công. Đừng quên <a href="%s">cập nhật menu của bạn</a>!

en: Privacy Policy page updated successfully.
vi_VN: Trang Chính sách Bảo mật được cập nhật thành công.

en: Privacy Settings
vi_VN: Cài đặt chế độ riêng tư

[ctx: Privacy Settings]
en: Policy Guide
vi_VN: Chính sách bảo mật

[ctx: Privacy Settings]
en: Settings
vi_VN: Thiết lập

en: Privacy policy
vi_VN: Chính sách bảo mật

en: Privacy-first metrics with unmatched accuracy that won't track your visitors.
vi_VN: Các chỉ số ưu tiên bảo mật với độ chính xác chưa từng có sẽ không theo dõi khách truy cập của bạn.

en: Private
vi_VN: Riêng tư

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Riêng tư <span class="count">(%s)</span>

en: Private Site
vi_VN: Trang Riêng Tư

en: Private key
vi_VN: Chìa khóa riêng tư - Private Key:

en: Private note
vi_VN: Ghi chú cá nhân

en: Private post
vi_VN: Bài viết riêng tư

en: Private: %s
vi_VN: Riêng tư: %s

en: Privately Published
vi_VN: Đã đăng ở chế độ riêng tư

en: Proceed
vi_VN: Tiếp tục

en: Proceed to PayPal
vi_VN: Tiến hành với PayPal

en: Proceed to checkout
vi_VN: Tiến hành thanh toán

en: Process payments and prevent fraud
vi_VN: Xử lý thanh toán và ngăn chặn gian lận.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
vi_VN[0]: Đã xử lý %d bình luận.

en: Processing
vi_VN: Đang xử lý

en: Processing <span class="count">(%s)</span> | Processing <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đang xử lý  <span class="count">(%s)</span>

en: Processing next batch.
vi_VN: Đang xử lý.

en: Processing order
vi_VN: Đang xử lý đơn hàng

en: Product
vi_VN: Sản phẩm

[ctx: Product Attribute]
en: Product %s
vi_VN: Sản phẩm %s

en: Product Catalog
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Product Categories
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Product Export
vi_VN: Xuất sản phẩm

en: Product ID or SKU is required
vi_VN: Yêu cầu ID hoặc mã sản phẩm

en: Product ID provided does not match this line item
vi_VN: ID sản phẩm đã cung cấp không phù hợp với chi tiết món hàng này

en: Product ID.
vi_VN: ID sản phẩm.

en: Product IDs
vi_VN: ID sản phẩm

en: Product Images
vi_VN: Ảnh sản phẩm

en: Product Import
vi_VN: Nhập sản phẩm

en: Product Link
vi_VN: Liên kết sản phẩm

en: Product Price
vi_VN: Giá sản phẩm

en: Product SKU.
vi_VN: Mã sản phẩm.

en: Product Search
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm

en: Product Slug
vi_VN: Đường dẫn slug của sản phẩm

en: Product Tag Cloud
vi_VN: Mây thẻ sản phẩm

en: Product Title
vi_VN: Tiêu đề sản phẩm

en: Product Type
vi_VN: Loại sản phẩm

en: Product URL
vi_VN: URL sản phẩm

en: Product URL.
vi_VN: URL sản phẩm.

en: Product attribute base
vi_VN: Mặc định thuộc tính sản phẩm

en: Product attributes lookup table
vi_VN: Bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm

en: Product backorder
vi_VN: Đặt hàng trước sản phẩm

en: Product catalog
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Product categories
vi_VN: Danh mục sản phẩm

en: Product categories for your store can be managed here. To change the order of categories on the front-end you can drag and drop to sort them. To see more categories listed click the "screen options" link at the top-right of this page.
vi_VN: Danh mục sản phẩm cho cửa hàng của bạn được quản lý ở đây. Để thay đổi thứ tự danh mục hiển thị trên trang web, bạn có thể kéo thả chúng để sắp xếp. Để xem chi tiết các danh mục, nhấn vào liên kết "Tùy chọn màn hình" ở trên cùng của trang.

en: Product categories that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
vi_VN: Các danh mục sản phẩm sẽ được sử dụng dụng phiếu giảm giá hoặc cần có trong giỏ hàng để áp dụng "Giảm giá cố định".

en: Product categories that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
vi_VN: Các danh mục sản phẩm không được sử dụng mã giảm giá, hoặc không được có trong giỏ hàng nếu muốn áp dụng "Giảm giá cố định".

en: Product category base
vi_VN: Mặc định danh mục sản phẩm

en: Product count
vi_VN: Số sản phẩm

en: Product created
vi_VN: Đã tạo sản phẩm

en: Product creation failed, could not find original product: %s
vi_VN: Tạo sản phẩm không thành công, không tìm thấy sản phẩm gốc: %s

en: Product data
vi_VN: Dữ liệu sản phẩm

en: Product deleted
vi_VN: Đã xoá sản phẩm

en: Product description
vi_VN: Mô tả sản phẩm

en: Product description.
vi_VN: Mô tả sản phẩm.

en: Product dimensions.
vi_VN: Kích thước sản phẩm.

[ctx: Product downloads list]
en: Edit
vi_VN: Sửa

en: Product draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
vi_VN: Bản nháp sản phẩm đã được cập nhật. <a target="_blank" href="%s">Xem trước sản phẩm</a>

en: Product external URL. Only for external products.
vi_VN: URL sản phẩm bên ngoài Chỉ dành cho các sản phẩm bên ngoài.

en: Product external button text. Only for external products.
vi_VN: Nội dung nút sản phẩm bên ngoài. Chỉ dành cho các sản phẩm bên ngoài.

en: Product gallery
vi_VN: Album hình ảnh sản phẩm

en: Product height (%s).
vi_VN: Chiều cao sản phẩm (%s).

en: Product image
vi_VN: Ảnh sản phẩm

en: Product is invalid.
vi_VN: Sản phẩm không hợp lệ.

en: Product length (%s).
vi_VN: Chiều dài sản phẩm (%s).

en: Product low in stock
vi_VN: Sản phẩm sắp hết hàng

en: Product name
vi_VN: Tên sản phẩm

en: Product name.
vi_VN: Tên sản phẩm.

en: Product on sale
vi_VN: Sản phẩm đang giảm giá

en: Product out of stock
vi_VN: Sản phẩm đã hết hàng

en: Product parent ID.
vi_VN: ID chính của sản phẩm.

en: Product permalinks
vi_VN: Đường dẫn tĩnh sản phẩm

en: Product price.
vi_VN: Giá sản phẩm.

en: Product promotion
vi_VN: Khuyến mãi sản phẩm

en: Product properties should not be accessed directly.
vi_VN: Các thuộc tính sản phẩm không nên được truy cập trực tiếp.

en: Product quantity is required.
vi_VN: Số lượng sản phẩm là bắt buộc.

en: Product quantity must be a positive float.
vi_VN: Số lượng sản phẩm phải là số dương.

en: Product ratings
vi_VN: Đánh giá sản phẩm

en: Product regular price.
vi_VN: Giá sản phẩm thường bán.

en: Product restored
vi_VN: Đã khôi phục sản phẩm

en: Product review field exceeds maximum length allowed.
vi_VN: Phần nhận xét sản phẩm đã đạt ngưỡng ký tự tối đa được cho phép.

en: Product sale price.
vi_VN: Giá sản phẩm khi giảm.

en: Product saved.
vi_VN: Đã lưu sản phẩm.

en: Product scheduled for: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Preview product</a>
vi_VN: Sản phẩm được lên lịch cho: %1$s. <a target="_blank" href="%2$s">Xem trước sản phẩm</a>

en: Product search
vi_VN: Tìm sản phẩm

en: Product short description
vi_VN: Mô tả ngắn của sản phẩm

en: Product short description.
vi_VN: Mô tả ngắn sản phẩm.

en: Product slug.
vi_VN: Đưỡng dẫn tĩnh sản phẩm.

en: Product status (post status).
vi_VN: Trạng thái sản phẩm (trạng thái bài đăng).

en: Product submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview product</a>
vi_VN: Sản phẩm đã được gửi đi. <a target="_blank" href="%s">Xem thử sản phẩm</a>

en: Product tag base
vi_VN: Mặc định từ khóa sản phẩm

en: Product tags
vi_VN: Từ khóa sản phẩm

en: Product title
vi_VN: Tiêu đề sản phẩm

en: Product transients cleared
vi_VN: Đã xóa bộ nhớ đệm tạm thời của sản phẩm

en: Product type name.
vi_VN: Tên loại sản phẩm

en: Product type.
vi_VN: Loại sản phẩm.

en: Product updated
vi_VN: Đã cập nhật sản phẩm

en: Product updated.
vi_VN: Đã cập nhật sản phẩm.

en: Product variations
vi_VN: Các biến thể của sản phẩm

en: Product weight (%s).
vi_VN: Trọng lượng sản phẩm (%s).

en: Product width (%s).
vi_VN: Chiều rộng sản phẩm (%s).

en: Productivity
vi_VN: Năng suất

en: Products
vi_VN: Sản phẩm

en: Products by Rating list
vi_VN: Sản phẩm theo Danh sách bình chọn

en: Products list
vi_VN: Danh sách các sản phẩm

en: Products navigation
vi_VN: Điều hướng sản phẩm

en: Products per row
vi_VN: Sản phẩm mỗi dòng

en: Products sold
vi_VN: Sản phẩm đã bán

en: Products tagged &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Sản phẩm được gắn thẻ &ldquo;%s&rdquo;

en: Products that the coupon will be applied to, or that need to be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
vi_VN: Các sản phẩm được sử dụng mã ưu đãi, hoặc cần trong giỏ hàng để có thể áp dụng "Giảm giá cố định".

en: Products that the coupon will not be applied to, or that cannot be in the cart in order for the "Fixed cart discount" to be applied.
vi_VN: Các sản phẩm không được sử dụng phiếu giảm giá hoặc không được có trong giỏ hàng để có thể áp dụng "Giảm giá cố định".

en: Products totals.
vi_VN: Tổng số các sản phẩm.

en: Products you’ve viewed: we’ll use this to, for example, show you products you’ve recently viewed
vi_VN: Sản phẩm bạn đã xem: chúng tôi sẽ sử dụng cho, ví dụ, hiển thị sản phẩm bạn đã xem gần đây

en: Professional Email
vi_VN: Email chuyên nghiệp

en: Profile
vi_VN: Hồ sơ

en: Profile &rarr;
vi_VN: Hồ sơ &rarr;

en: Profile Picture
vi_VN: Ảnh hồ sơ

en: Profile links
vi_VN: Những trang khác của bạn

en: Profile updated.
vi_VN: Đã cập nhật hồ sơ.

en: Progress
vi_VN: Tiến trình

en: Project Management
vi_VN: Quản lý

en: Project Settings
vi_VN: Tùy chỉnh dự án

en: Project Tags
vi_VN: Thẻ của dự án

en: Project Types
vi_VN: Loại dự án

en: Project updated.
vi_VN: Dự án đã được cập nhật.

en: Projects
vi_VN: Dự án

en: Promoted
vi_VN: Đẩy mạnh

en: Promoted <strong>%s</strong> (WordPress.com user) to administrator.
vi_VN: Chuyển <strong>%s</strong> (thành viên của WordPress.com) thành người quản lý blog này.

en: Promotions
vi_VN: Quảng cáo

en: Protect your WooCommerce Store with Jetpack Backup.
vi_VN: Bảo vệ Của hàng WooCommerce của bạn bằng Jetpack Backup.

en: Protect your store from unauthorized access.
vi_VN: Bảo vệ cửa hàng của bạn khỏi truy cập trái phép.

en: Protected Blog
vi_VN: Blog đã được bảo vệ

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
vi_VN: Bình luận riêng tư: Vui lòng nhập mật khẩu để xem.

en: Protected Post Password
vi_VN: Bài viết được bảo vệ bằng mật khẩu

en: Protected: %s
vi_VN: Riêng Tư: %s

en: Province
vi_VN: Tỉnh

en: Public
vi_VN: Công khai

en: Public <span class="count">(%s)</span> | Public <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã công bố <span class="count">(%s)</span>

en: Public display name
vi_VN: Tên hiển thị công khai

en: Public facing and editor script handle. DEPRECATED: Use `script_handles` instead.
vi_VN: Xử lý script công khai và biên tập viên. ĐÃ LỖI THỜI: Sử dụng script_handles thay thế.

en: Public facing and editor script handles.
vi_VN: Xử lý script công khai và biên tập viên.

en: Public facing and editor style handle. DEPRECATED: Use `style_handles` instead.
vi_VN: Xử lý kiểu công khai và biên tập viên. ĐÃ LỖI THỜI: Sử dụng style_handles thay thế.

en: Public facing and editor style handles.
vi_VN: Xử lý kiểu công khai và biên tập viên.

en: Public facing script handle. DEPRECATED: Use `view_script_handles` instead.
vi_VN: Xử lý script công khai. ĐÃ LỖI THỜI: Sử dụng view_script_handles thay thế.

en: Public facing script handles.
vi_VN: Xử lý script công khai.

en: Public facing script module IDs.
vi_VN: ID mô-đun tập lệnh công khai.

en: Public facing style handles.
vi_VN: Xử lý kiểu công khai.

en: Public text domain.
vi_VN: Text domain công khai.

en: Public, Sticky
vi_VN: Công khai, Chú ý

en: Publish
vi_VN: Đăng ngay

en: Publish &raquo;
vi_VN: Đăng bài &raquo;

en: Publish <b>immediately</b>
vi_VN: Đăng <b>ngay lập tức</b>

en: Publish Settings
vi_VN: Tùy Chỉnh Xuất Bản

en: Publish on: %s
vi_VN: Đăng lúc: %s

en: Published
vi_VN: Đã đăng

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã đăng <span class="count">(%s)</span>

en: Published by %s
vi_VN: Đăng bởi %s

en: Published on: %s
vi_VN: Đã đăng lúc: %s

en: Published:
vi_VN: Đã đăng:

en: Publishing
vi_VN: Đăng bài

en: Publishing Post
vi_VN: Đang xuất bản Bài viết

en: Publishing Soon
vi_VN: Sắp Đăng Tải

en: Publishing Tools
vi_VN: Công cụ đăng

en: Publishing…
vi_VN: Đang xuất bản

en: Purchase
vi_VN: Mua ngay

en: Purchase a custom domain for your site.
vi_VN: Mua tên miền cho blog của bạn.

en: Purchase and activate
vi_VN: Mua và kích hoạt

en: Purchase and activate plugin
vi_VN: Mua và kích hoạt plugin

en: Purchase note
vi_VN: Ghi chú thanh toán

en: Purchased Upgrades
vi_VN: Các gói nâng cấp đã mua

en: Purchases
vi_VN: Thanh toán

en: Purple
vi_VN: Màu tím

en: Push authentication is unavailable.
vi_VN: Có sẵn phương pháp xác minh thông báo.

en: Qty
vi_VN: SL

en: Quality
vi_VN: Chất lượng

en: Quantity
vi_VN: Số lượng

[ctx: Quantity in stock]
en: Stock
vi_VN: Kho

en: Quantity of orders made by the customer.
vi_VN: Số lượng đơn hàng do khách hàng thực hiện.

en: Quantity ordered.
vi_VN: Số lượng đã đặt hàng.

en: Quarter
vi_VN: Quý

en: Query parameter not permitted: %s
vi_VN: Tham số truy vấn không được phép: %s

en: Query type
vi_VN: Kiểu truy vấn

en: Questions?
vi_VN: Câu hỏi

en: Quick Draft
vi_VN: Viết bài nhanh

en: Quick Edit
vi_VN: Sửa nhanh

en: Quick Links
vi_VN: Đường dẫn nhanh

en: Quick edit &#8220;%s&#8221; inline
vi_VN: Chỉnh sửa nhanh &#8220;%s&#8221;

en: Quick edit this comment inline
vi_VN: Sửa nhanh bình luận

en: Quick links
vi_VN: Lối tắt

en: Quick&nbsp;Edit
vi_VN: Sửa nhanh

en: Quit
vi_VN: Thoát

en: Quote
vi_VN: Trích dẫn

en: Quotes
vi_VN: Trích dẫn

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
vi_VN: PR &#8212; Cho người trên 18 tuổi

en: REST API %1$s should be an array of arrays. Non-array value detected for %2$s.
vi_VN: REST API %1$s nên là một mảng của các mảng. Phát hiện giá trị không phải mảng cho %2$s.

en: REST API availability
vi_VN: REST API khả dụng

en: REST API routes must be registered on the %s action.
vi_VN: Route REST API cần phải đăng ký trong action %s.

en: REST base route for the post type.
vi_VN: REST base route cho loại bài viết.

en: REST base route for the taxonomy.
vi_VN: REST base route cho taxonomy.

en: REST namespace route for the taxonomy.
vi_VN: REST khoảng trống cho phân loại

en: REST route's namespace for the post type.
vi_VN: Route REST namespace cho loại bài viết.

en: REST search handlers must extend the %s class.
vi_VN: REST search handlers phải extend class %s.

en: RSS Address
vi_VN: Địa chỉ dòng thônng tin RSS

en: RSS Error:
vi_VN: Lỗi RSS:

en: RSS Feed
vi_VN: Dòng thông tin RSS

en: RTL Language Support
vi_VN: Hỗ Trợ Ngôn Ngữ Từ Phải Sang Trái

en: Random
vi_VN: Ngẫu nhiên

en: Random Order
vi_VN: Thứ tự ngẫu nhiên

en: Randomize suggested headers
vi_VN: Sắp xếp gợi ý ngẫu nhiên

en: Randomize uploaded headers
vi_VN: Sắp xếp ngẫu nhiên

en: Randomizing suggested headers
vi_VN: Các tiêu đề gợi ý ngẫu nhiên

en: Randomizing uploaded headers
vi_VN: Các tiêu đề đăng tải ngẫu nhiên

en: Rate
vi_VN: Đánh giá

en: Rate %
vi_VN: Tỷ lệ %

en: Rate code
vi_VN: Mã tỷ lệ

en: Rate name
vi_VN: Tên tỷ lệ

en: Rate this:
vi_VN: Đánh giá:

en: Rate&hellip;
vi_VN: Xếp hạng&hellip;

en: Rate&nbsp;%
vi_VN: Tỉ lệ&nbsp;%

en: Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer rating | Rated %1$s out of 5 based on %2$s customer ratings
vi_VN[0]: %1$s trên 5 dựa trên %2$s đánh giá

en: Rated %s out of 5
vi_VN: Được xếp hạng %s 5 sao

en: Rates will be configurable and taxes will be calculated during checkout.
vi_VN: Giá sẽ được thiết lập và thuế sẽ tính trong quá trình thanh toán.

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
vi_VN: Thay vì dùng chuột, bạn có thể sử dụng các phím tắt này. Trên Windows và Linux, sử dụng Ctrl + chữ. Trên Macintosh sử dụng Command + chữ.

en: Rating
vi_VN: Đánh giá

en: Rating Results
vi_VN: Kết quả đánh giá

en: Rating Results <a href="%s" class="add-new-h2">Settings</a>
vi_VN: Đánh giá <a href="%s" class="add-new-h2">Thiết lập</a>

en: Ratings
vi_VN: Đánh giá

en: Raw size value must be a string, integer, or float.
vi_VN: Giá trị kích thước thô phải là một chuỗi, số nguyên hoặc số thực.

en: Re-adding...
vi_VN: Đang thêm vào lại...

en: Re-enter new password
vi_VN: Nhập lại mật khẩu mới

en: Reach more shoppers and drive sales for your store. Integrate with Google to list your products for free and launch paid ad campaigns.
vi_VN: Tiếp cận nhiều người mua sắm hơn và thúc đẩy doanh số bán hàng cho cửa hàng của bạn. Tích hợp với Google để liệt kê sản phẩm của bạn miễn phí và khởi chạy các chiến dịch quảng cáo trả phí.

en: Reach out to customers
vi_VN: Tiếp cận với khách hàng

en: Reach out to your own subscribers with WordPress.com.
vi_VN: Tiếp cận những người đăng ký theo dõi bạn với WordPress.com.

en: Reactivate
vi_VN: Kích hoạt lại

en: Read
vi_VN: Đọc

en: Read More
vi_VN: Đọc thêm

en: Read More %s
vi_VN: Xem thêm %s

en: Read More...
vi_VN: (Đọc tiếp...)

en: Read all about it
vi_VN: Tìm hiểu chi tiết

en: Read more
vi_VN: Đọc thêm

en: Read more about &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Đọc thêm về &ldquo;%s&rdquo;

en: Read more of this post
vi_VN: Đọc nguyên văn bài viết

en: Read more.
vi_VN: Đọc tiếp

en: Read more...
vi_VN: Xem chi tiết...

en: Read posts, even offline
vi_VN: Đọc bài ngoại tuyến

en: Read the <a href="%s" target="_blank">Debugging a WordPress Network</a> article. Some of the suggestions there may help you figure out what went wrong.
vi_VN: Đọc bài viết <a href="%s" target="_blank">Kiểm tra debug trong WordPress Mạng lưới</a>. Một số gợi ý có thể giúp bạn tìm ra những vấn đề xảy ra.

en: Read the blogs and topics you follow
vi_VN: Đọc những blog và chủ đề mà bạn đang theo dõi

en: Read the rest of this entry &raquo;
vi_VN: Đọc tiếp &raquo;

en: Read the rest of this page &raquo;
vi_VN: Đọc tiếp &raquo;

en: Read the rest of this page &rarr;
vi_VN: Đọc tiếp &rarr;

en: Read/Write
vi_VN: Đọc/Viết

en: Reader
vi_VN: Đọc

en: Reader Subscriptions
vi_VN: Đăng ký đọc

en: Reading
vi_VN: Đọc

en: Reading Settings
vi_VN: Cài đặt đọc

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
vi_VN: Sẵn sàng viết bài đầu tiên? <a href="%1$s">Hãy bắt đầu</a>.

en: Ready to start selling something awesome?
vi_VN: Đã sẵn sàng để bán thứ gì đó tuyệt vời chưa?

en: Ready!
vi_VN: Chắc chắn!

en: Real Estate Agent
vi_VN: Môi giới bất động sản

en: Real-Time Backups
vi_VN: Sao lưu thời gian thực

en: Real-time backups and activity logs
vi_VN: Sao lưu thời gian thực và nhật ký hoạt động

en: Reason for failure
vi_VN: Lý do thất bại

en: Reason for refund (optional):
vi_VN: Lý do hoàn lại tiền (không bắt buộc):

en: Reason for refund.
vi_VN: Lý do hoàn tiền.

en: Reasons you'll love Jetpack
vi_VN: Những lý do làm bạn thích Jetpack

en: Reassign the deleted user's posts and links to this user ID.
vi_VN: Gán lại bài viết và các liên kết của người dùng bị xoá cho người dùng với ID này.

en: Reblog
vi_VN: Đăng lại

en: Reblog Post
vi_VN: Đăng lại bài viết

en: Reblog this post on your main site.
vi_VN: Đăng lại bài này trên trang của bạn.

en: Reblogged
vi_VN: Đã đăng lại

en: Reblogged by %s person | Reblogged by %s people
vi_VN[0]: %s người đã đăng lại

en: Reblogged from
vi_VN: Đăng lại từ

en: Reblogged on WordPress.com
vi_VN: Đăng lại trên WordPress.com

en: Reblogged this on %s
vi_VN: Đăng lại trên %s

en: Reblogs
vi_VN: Lượt đăng lại

[ctx: Reblogs notifications]
en: Reblogs
vi_VN: Lượt đăng lại

en: Rebuild my comment threads &raquo;
vi_VN: Xây dựng lại phân cấp của phản hồi &raquo;

en: Recalculate
vi_VN: Tính toán lại

en: Recalculate totals? This will calculate taxes based on the customers country (or the store base country) and update totals.
vi_VN: Tính lại tổng số? Điều này sẽ tính thuế dựa trên quốc gia của khách hàng (hoặc quốc gia lưu trữ) và cập nhật tổng số.

en: Receive web and mobile notifications for new posts from this site.
vi_VN: Nhận thông báo trên web và di động khi blog này có bài viết mới.

en: Receiver email
vi_VN: Email người nhận

en: Recent
vi_VN: Gần đây

en: Recent Comments
vi_VN: Bình luận mới nhất

en: Recent Drafts
vi_VN: Những bản nháp gần đây

en: Recent Posts
vi_VN: Bài viết mới

en: Recent Product Reviews
vi_VN: Đánh giá về sản phẩm hiện tại

en: Recent Products
vi_VN: Sản phẩm mới

en: Recent Transactions
vi_VN: Lượt thanh toán

en: Recent Weeks
vi_VN: Các tuần gần đây

en: Recent orders
vi_VN: Đơn đặt hàng gần đây

en: Recent posts
vi_VN: Bài viết mới

en: Recent posts from sites you follow will appear here.
vi_VN: Bài viết mới từ các trang blog mà bạn theo dõi sẽ xuất hiện ở đây.

en: Recent reviews
vi_VN: Đánh giá mới nhất

en: Recent weeks
vi_VN: Các tuần gần đây

en: Recently
vi_VN: Hiện tại

en: Recently Published
vi_VN: Bài viết mới nhất

en: Recently Viewed Products
vi_VN: Sản phẩm vừa được xem

en: Recently Viewed Products list
vi_VN: Sản phẩm vừa được xem

en: Recently edited
vi_VN: Vừa chỉnh sửa

en: Recently updated
vi_VN: Cập nhật gần đây

en: Recipient(s)
vi_VN: Người nhận (một hoặc nhiều)

en: Recommendation
vi_VN: Đề xuất

en: Recommended
vi_VN: Đề xuất

en: Recommended Posts
vi_VN: Bài viết dành cho bạn

en: Recommended endings
vi_VN: Tên miền thông dụng

en: Recommended for All WooCommerce Stores
vi_VN: Khuyên dùng cho tất cả cửa hàng WooCommerce

en: Recommended sites
vi_VN: Những blog đề xuất

en: Reconnecting…
vi_VN: Đang kết nối lại...

en: Recount terms
vi_VN: Đếm lại các tên gọi

en: Recovery Email
vi_VN: Email khôi phục

en: Recovery Mode &#8212; %s
vi_VN: Chế độ phục hồi &#8212; %s

en: Recovery Mode not initialized.
vi_VN: Chế độ phục hồi không được khởi tạo.

en: Recovery SMS Number
vi_VN: Số điện thoại khôi phục

en: Recovery SMS number
vi_VN: Số điện thoại khôi phục

en: Recovery email address
vi_VN: Email khôi phục

en: Recovery key expired.
vi_VN: Key khôi phục đã hết hạn.

en: Recurrence
vi_VN: Lặp lại

en: Red
vi_VN: Đỏ

en: Redirect only
vi_VN: Chỉ chuyển hướng

en: Redirect to the cart page after successful addition
vi_VN: Chuyển đến trang giỏ hàng sau khi bổ sung thành công

en: Redo
vi_VN: Làm lại

en: Reduced rate
vi_VN: Mức thuế được giảm

en: Refer a friend, you’ll both earn credits!
vi_VN: Giới thiệu bạn, nhận tiền!

en: Referrer
vi_VN: Nguồn tham khảo

en: Referrers
vi_VN: Liên kết tham chiếu

en: Referrers for %1$s days ending %2$s
vi_VN: Liên kết tham chiếu từ ngày %1$s đến ngày %2$s

en: Referrers for %1$s days ending %2$s (Summarized)
vi_VN: Các nguồn tham khảo từ ngày %1$s đến ngày %2$s (tổng hợp)

en: Refresh
vi_VN: Làm mới

en: Refresh stats
vi_VN: Làm mới thống kê

en: Refreshed stats for %s
vi_VN: Làm mới thống kê cho %s

en: Refund
vi_VN: Hoàn tiền

en: Refund #%1$s - %2$s
vi_VN: Hoàn tiền #%1$s - %2$s

en: Refund #%1$s - %2$s by %3$s
vi_VN: Hoàn tiền #%1$s - %2$s bởi %3$s

en: Refund %1$s via %2$s
vi_VN: Hoàn tiền %1$s thông qua %2$s

en: Refund %s manually
vi_VN: Hoàn tiền %s bằng tay

en: Refund &ndash; %s
vi_VN: Hoàn tiền &ndash; %s

en: Refund ID.
vi_VN: ID hoàn tiền.

en: Refund amount
vi_VN: Số tiền hoàn trả

en: Refund amount must be greater than zero.
vi_VN: Khoản tiền hoàn trả phải lớn hơn 0.

en: Refund amount must be positive.
vi_VN: Số tiền hoàn trả phải lớn hơn 0.

en: Refund amount.
vi_VN: Số tiền hoàn lại.

en: Refund failed.
vi_VN: Hoàn tiền không thành công.

en: Refund reason.
vi_VN: Lý do hoàn tiền.

en: Refund total.
vi_VN: Tổng số tiền hoàn trả.

en: Refunded
vi_VN: Đã hoàn lại tiền

en: Refunded %1$s - Refund ID: %2$s
vi_VN: Đã hoàn trả %1$s - ID giao dịch: %2$s

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã hoàn tiền  <span class="count">(%s)</span>

en: Refunded order
vi_VN: Hoàn trả đơn hàng

en: Refunds
vi_VN: Hoàn tiền

en: Regenerate
vi_VN: Tạo lại

en: Regenerate download permissions
vi_VN: Tạo quyền tải xuống

en: Regenerate shop thumbnails
vi_VN: Khởi tạo lại ảnh đại diện cho cửa hàng

en: Regenerating images for attachment ID: %s
vi_VN: Khởi tạo lại ảnh cho file đính kèm ID: %s

en: Region
vi_VN: Vùng

en: Region(s)
vi_VN: Vùng

en: Register
vi_VN: Đăng ký

en: Register %(domain)s
vi_VN: Đăng ký %(domain)s

en: Register Now
vi_VN: Đăng ký ngay

en: Register a New Domain Name
vi_VN: Đăng kí một tên miền

en: Register a domain for your site to make it easier to remember and easier to share.
vi_VN: Đăng kí tên miền dễ nhớ và dễ chia sẻ.

en: Register a domain to your site to make it easier to remember and easier to share.
vi_VN: Đăng kí tên miền để cho trang web trở nên dễ nhớ và dễ chia sẻ.

en: Register a new domain
vi_VN: Đăng kí một tên miền

en: Register a new domain name or map one you already own to your WordPress.com blog
vi_VN: Đăng kí một tên miền mới hoặc kết nối với tên miền bạn đã có với blog WordPress.com

en: Register a new domain or change your site's address.
vi_VN: Đăng kí tên miền mới hoặc thay đổi địa chỉ blog của bạn.

en: Register key
vi_VN: Tạo mã

en: Register now
vi_VN: Đăng ký

en: Registering a domain name requires valid contact information. Privacy Protection is included for all eligible domains to protect your personal information.
vi_VN: ‎Đăng ký tên miền yêu cầu thông tin liên hệ hợp lệ. Bảo vệ quyền riêng tư có sẵn cho tất cả các tên miền đủ điều kiện để bảo vệ thông tin cá nhân của bạn.‎

en: Registration complete. Please check your email.
vi_VN: Đăng kí hoàn tất. Hãy kiểm tra email của bạn.

en: Registration confirmation will be emailed to you.
vi_VN: Email xác nhận sẽ được gửi tới hộp thư của bạn.

en: Registration date for the user.
vi_VN: Ngày đăng ký cho các tài nguyên.

en: Registration privacy policy
vi_VN: Chính sách bảo mật đăng ký tài khoản

en: Regular price
vi_VN: Giá bán thường

en: Regular price (%s)
vi_VN: Giá (%s)

en: Reignite the conversation: write a new post.
vi_VN: Viết một bài mới hoặc thử bình luận bài của người khác.

en: Related
vi_VN: Liên quan

en: Related Posts
vi_VN: Những bài viết liên quan

en: Related Posts layout changed
vi_VN: Đổi bố cục Bài viết liên quan

en: Related Posts layout changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Bố cục Bài Viết Liên Quan đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Related posts
vi_VN: Bài viết liên quan

en: Related products
vi_VN: Sản phẩm tương tự

en: Relationship
vi_VN: Quan hệ

[ctx: Relative to parent font size (em)]
en: ems
vi_VN: em

[ctx: Relative to root font size (rem)]
en: rems
vi_VN: rem

en: Released: %d.
vi_VN: Đã phát hành: %d.

en: Relevance
vi_VN: Độ liên quan

en: Remember Me
vi_VN: Tự động đăng nhập

en: Remember for 30 days
vi_VN: Lưu lại 30 ngày

en: Remember for 30 days.
vi_VN: Lưu lại 30 ngày.

en: Remember me
vi_VN: Tự động đăng nhập lần sau

en: Remember to click the Add New User button at the bottom of this screen when you are finished.
vi_VN: Hãy nhớ bấm vào nút Thêm Người Dùng Mới ở phía dưới của màn hình này khi bạn hoàn tất.

en: Remember to click the Update Profile button when you are finished.
vi_VN: Hãy nhớ bấm vào nút Cập Nhật Hồ Sơ khi bạn hoàn tất.

en: Remember, once deleted your site cannot be restored.
vi_VN: Xin lưu ý, sau khi xóa, trang mạng của bạn không thể phục hồi lại.

en: Remind Me Later
vi_VN: Nhắc tôi sau

en: Remind me later
vi_VN: Nhắc tôi sau

en: Remote file error: %s
vi_VN: Lỗi tập tin: %s

en: Remote file is incorrect size
vi_VN: Tập tin từ xa không đúng kích cỡ

en: Remote file is too large, limit is %s
vi_VN: Tập tin quá lớn, giới hạn là %s

en: Remote file returned error response %d
vi_VN: Lỗi tập tin %d

en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Remove Background Image
vi_VN: Xóa ảnh nền

en: Remove Header Image
vi_VN: Xóa ảnh bìa

en: Remove Image
vi_VN: Xóa ảnh

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
vi_VN: Xóa mục menu: %1$s (%2$s)

en: Remove Selected Items
vi_VN: Xoá những mục đã chọn

en: Remove Users from Site
vi_VN: Xóa người dùng ra khỏi blog

en: Remove WordPress.com Ads
vi_VN: Vĩnh biệt Quảng cáo rác

en: Remove WordPress.com ads
vi_VN: Xóa quảng cáo WordPress.com

en: Remove WordPress.com branding
vi_VN: Xóa logo WordPress.com

en: Remove access to downloads on request
vi_VN: Yêu cầu xóa quyền được tải xuống

en: Remove audio source
vi_VN: Loại bỏ nguồn âm thanh

en: Remove filter
vi_VN: Xóa bộ lọc

en: Remove from cart
vi_VN: Xóa khỏi giỏ hàng

en: Remove image
vi_VN: Xóa ảnh

en: Remove item
vi_VN: Loại bỏ mục

en: Remove link
vi_VN: Xóa đường dẫn

en: Remove personal data
vi_VN: Xóa thông tin cá nhân

en: Remove personal data from orders on request
vi_VN: Yêu cầu xóa dữ liệu cá nhân từ đơn hàng

en: Remove poster image
vi_VN: Loại bỏ ảnh quảng cáo

en: Remove product image
vi_VN: Xóa ảnh sản phẩm.

en: Remove selected account(s)
vi_VN: Xóa tài khoản được chọn()

en: Remove selected row(s)
vi_VN: Xóa (các) hàng đã chọn

en: Remove this URL
vi_VN: Loại bỏ URL này

en: Remove this attribute?
vi_VN: Loại bỏ thuộc tính này?

en: Remove this image
vi_VN: Xóa bỏ hình ảnh này

en: Remove this item meta?
vi_VN: Xóa thông tin thêm của sản phẩm này?

en: Remove this service from your profile?
vi_VN: Gỡ bỏ dịch vụ này khỏi hồ sơ của bạn?

en: Remove video source
vi_VN: Loại bỏ nguồn video

en: Removed
vi_VN: Đã xóa

en: Removed %s.
vi_VN: %s đã bị gỡ bỏ.

en: Removed access to downloadable files.
vi_VN: Đã xóa quyền truy cập vào các tập tin được phép tải xuống.

en: Removed customer "%s"
vi_VN: Đã xóa khách hàng "%s"

en: Removed personal data from order %s.
vi_VN: Đã xóa thông tin cá nhân từ đơn hàng %s.

en: Removing %1$s manually will cause PHP warnings. Use the %2$s filter instead.
vi_VN: Loại bỏ %1$s một cách thủ công sẽ dẫn đến các cảnh báo PHP. Dùng %2$s để thay thế bộ lọc.

en: Removing and Reusing
vi_VN: Loại Bỏ và Dùng Lại

en: Removing the current plugin&#8230;
vi_VN: Đang xóa plugin hiện tại&#8230;

en: Removing the old version of the translation&#8230;
vi_VN: Đang gỡ bản dịch cũ&#8230;

en: Removing...
vi_VN: Đang xóa

en: Render response in a particular format.
vi_VN: Trả về phản hồi ở một định dạng cụ thể.

en: Renew
vi_VN: Mua mới

en: Renew Android IAP subscription
vi_VN: Gia hạn đăng ký Android IAP

en: Renew Subscription
vi_VN: Gia hạn Đăng ký

en: Renews on
vi_VN: Gia hạn vào

en: Reorder
vi_VN: Sắp xếp lại

en: Reorder menu items
vi_VN: Sắp xếp lại các mục menu

en: Reorder mode closed
vi_VN: Chế độ sắp xếp lại đã đóng

en: Reorder mode enabled
vi_VN: Chế độ sắp xếp lại đã bật

en: Reorder widgets
vi_VN: Sắp sếp lại các widget

en: Repeat
vi_VN: Lặp lại

en: Repeat Background Image
vi_VN: Lặp lại ảnh nền

[ctx: Repeat Image]
en: Repeat
vi_VN: Lặp lại

en: Repeat New Password
vi_VN: Lặp lại Mật khẩu mới

en: Repeat Password
vi_VN: Lặp lại Mật khẩu

en: Replace
vi_VN: Thay thế

en: Replace audio
vi_VN: Đổi audio

en: Replace image
vi_VN: Thay thế ảnh

en: Replace video
vi_VN: Thay đổi video

en: Replies to my comments
vi_VN: Lượt phản hồi bình luận của tôi

en: Reply
vi_VN: Trả lời

en: Reply to %(commentAuthor)s…
vi_VN: Trả lời %(commentAuthor)s…

en: Reply to %(username)s…
vi_VN: Trả lời %(username)s…

en: Reply to %s
vi_VN: Trả lời %s

en: Reply to Comment
vi_VN: Trả lời bình luận

en: Reply to this comment
vi_VN: Trả lời bình luận này

en: Reply to this comment.
vi_VN: Trả lời bình luận này.

en: Reply to thread &raquo;
vi_VN: Trả lời chủ đề &raquo;

en: Report a bug
vi_VN: Báo lỗi

en: Report period.
vi_VN: Giai đoạn báo cáo.

en: Report this content
vi_VN: Báo cáo nội dung

en: Report this content as abusive
vi_VN: Báo cáo nội dung xúc phạm

en: Report this content as mature
vi_VN: Báo cáo nội dung khiêu dâm

en: Report this content as violent
vi_VN: Báo cáo nội dung bạo lực

en: Report this post
vi_VN: Báo cáo bài viết này

en: Report this site
vi_VN: Báo cáo blog này

en: Reports
vi_VN: Báo cáo

en: Request a DPA
vi_VN: Yêu cầu DPA

en: Request added successfully.
vi_VN: Yêu cầu được thêm thành công.

en: Request body.
vi_VN: Nội dung yêu cầu.

en: Request failed with code %s
vi_VN: Yêu cầu thất bại với mã %s

en: Request headers.
vi_VN: Tiêu đề yêu cầu.

en: Requested
vi_VN: Đã yêu cầu

en: Requester
vi_VN: Người yêu cầu

en: Required
vi_VN: Bắt buộc

en: Required PHP version
vi_VN: Yêu cầu phiên bản PHP

en: Required WordPress version
vi_VN: Cần có WordPress phiên bản

en: Required and recommended modules are installed
vi_VN: Các mô-đun cần thiết và được đề xuất đã được cài đặt

en: Required fields are indicated; the rest are optional. Profile information will only be displayed if your theme is set up to do so.
vi_VN: Các trường cần thiết được đánh dấu; còn lại là tùy chọn. Thông tin hồ sơ sẽ chỉ hiển thị nếu chủ đề của bạn được cài đặt để hỗ trợ việc này.

en: Required fields are marked %s
vi_VN: Các mục bắt buộc được đánh dấu %s

en: Required to be true, as resource does not support trashing.
vi_VN: Yêu cầu phải đúng, vì tài nguyên không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Required to be true, as revisions do not support trashing.
vi_VN: Yêu cầu phải đúng, các bản duyệt lại không thể bị xóa

en: Required to be true, as terms do not support trashing.
vi_VN: Yêu cầu phải đúng, các thuật ngữ không thể bị xóa

en: Required to be true, as users do not support trashing.
vi_VN: Bắt buộc là true, vì người sử dụng không hỗ trợ đưa vào thùng rác.

en: Required to create an Application Password, but not to update the user.
vi_VN: Bắt buộc phải tạo Mật khẩu ứng dụng, nhưng không được cập nhật người dùng.

en: Requirements Not Met
vi_VN: Yêu cầu không được đáp ứng

en: Requires Mac OS X 10.11+.
vi_VN: Yêu cầu Mac OS X 10.11+.

en: Requires Windows 7+.
vi_VN: Yêu cầu Windows 7 trở lên.

en: Requires a plan upgrade
vi_VN: Yêu cầu nâng cấp gói

en: Research
vi_VN: Nghiên cứu

en: Resend Email
vi_VN: Gửi lại email

en: Resend confirmation requests
vi_VN: Gửi lại Xác nhận yêu cầu

en: Resend email
vi_VN: Gửi lại email

en: Resend new order notification
vi_VN: Gửi lại thông báo đơn hàng mới

en: Reset
vi_VN: Xóa

en: Reset Image
vi_VN: Xóa ảnh

en: Reset Password
vi_VN: Đặt lại Mật khẩu

en: Reset filters
vi_VN: Đặt lại bộ lọc

en: Reset password
vi_VN: Đặt lại mật khẩu

en: Reset to defaults
vi_VN: Khôi phục về mặc định

en: Resource cannot be created.
vi_VN: Không thể tạo tài nguyên.

en: Resource does not exist.
vi_VN: Tài nguyên không tồn tại.

en: Resource does not support trashing.
vi_VN: Tài nguyên không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Respond to this comment by replying above this line
vi_VN: Trả lời bình luận này bằng cách nhập phía trên dòng này

en: Respond to this post by replying above this line
vi_VN: Phản hồi bài viết này bằng cách bình luận phía dưới

en: Respond to your requests, including refunds and complaints
vi_VN: Trả lời các yêu cầu của bạn, bao gồm cả việc hoàn  lại tiền và khiếu nại

en: Response
vi_VN: Trả lời

en: Response to %s
vi_VN: Thảo luận cho %s

en: Responses
vi_VN: Trả lời

en: Responses to %s
vi_VN: Thảo luận cho %s

en: Responsive Layout
vi_VN: Khung tự động điều chỉnh

en: Restart
vi_VN: Bắt đầu lại

en: Restaurants
vi_VN: Nhà hàng

en: Restock refunded items
vi_VN: Nhập kho những mặt hàng trả lại

en: Restore
vi_VN: Khôi phục

en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
vi_VN: Phục hồi &#8220;%s&#8221;  từ thùng rác

en: Restore Original Header Image
vi_VN: Khôi phục ảnh bìa gốc

en: Restore Original Image
vi_VN: Khôi phục lại ảnh gốc

en: Restore This Autosave
vi_VN: Phục hồi bản lưu tự động này

en: Restore This Revision
vi_VN: Phục Hồi Bản Thảo Này

en: Restore from Trash
vi_VN: Khôi phục từ Thùng rác

en: Restore image
vi_VN: Lấy lại ảnh

en: Restore last draft
vi_VN: Khôi phục lại bản nháp cuối

en: Restore original image
vi_VN: Khôi phục lại ảnh gốc

en: Restore the backup
vi_VN: Phục hồi bản lưu dự phòng.

en: Restore the backup.
vi_VN: Phục hồi bản lưu dự phòng.

en: Restore this comment from the Trash
vi_VN: Phục hồi chỉ mục này từ Thùng Rác

en: Restore this comment from the spam
vi_VN: Phục hồi comment này từ mục spam

en: Restore this item from the Trash
vi_VN: Phục hồi chỉ mục này từ Thùng Rác

en: Results
vi_VN: Kết quả

en: Results are still loading&hellip;
vi_VN: Đang tải kết quả&hellip;

en: Resume
vi_VN: Tiếp tục

en: Retain cancelled orders
vi_VN: Giữ lại đơn hàng đã hủy

en: Retain completed orders
vi_VN: Giữ lại đơn hàng đã hoàn thành

en: Retain completed orders for a specified duration before anonymizing the personal data within them.
vi_VN: Giữ lại đơn hàng đã hoàn thành trong một thời gian được chỉ định trước khi ẩn thông tin cá nhân liên kết với chúng.

en: Retain failed orders
vi_VN: Giữ lại đơn hàng thất bại

en: Retain inactive accounts
vi_VN: Giữ lại tài khoản không hoạt động

en: Retain pending orders
vi_VN: Giữ lại đơn hàng đang chờ thanh toán

en: Retro (Generated)
vi_VN: Quá Khứ (Mô phỏng)

en: Retry
vi_VN: Thử lại

en: Return a %1$s or %2$s object from your callback when using the REST API.
vi_VN: Trả về đối tượng %1$s hoặc %2$s từ lệnh gọi lại của bạn khi dùng REST API.

en: Return sales for a specific end date, the date need to be in the %s format.
vi_VN: Trả về doanh số bán hàng cho một ngày kết thúc cụ thể, ngày đó phải có định dạng %s.

en: Return sales for a specific start date, the date need to be in the %s format.
vi_VN: Trả về doanh số bán hàng cho một ngày bắt đầu cụ thể, ngày đó phải có định dạng %s.

en: Return to cart
vi_VN: Quay lại giỏ hàng

en: Return to emails
vi_VN: Quay lại email

en: Return to payments
vi_VN: Quay lại trang thanh toán

en: Return to shop
vi_VN: Quay trở lại cửa hàng

en: Returning customer?
vi_VN: Bạn đã có tài khoản?

en: Returns
vi_VN: Quay lại

en: Returns all the categories for block types that will be shown in the block editor.
vi_VN: Trả về danh mục cho các loại khối sẽ được hiển thị trong trình soạn thảo khối.

en: Revenue
vi_VN: Doanh thu

en: Reversal cancelled for order #%s
vi_VN: Yêu cầu hoàn tiền được hủy cho đơn hàng #%s

en: Reverse order
vi_VN: Đảo ngược thứ tự

en: Revert to the <strong>Browser Uploader</strong> by clicking the link below the drag and drop box.
vi_VN: Quay lại với <strong>Công cụ tải lên của trình duyệt</strong> bằng cách bấm vào liên kết phía dưới khu vực kéo và thả.

en: Reverting unpublished changes&hellip;
vi_VN: Khôi phục các thay đổi chưa công bố&hellip;

en: Review Settings
vi_VN: Thiết lập đánh giá

en: Review content.
vi_VN: Xem lại nội dung.

en: Review rating (0 to 5).
vi_VN: Đánh giá xếp hạng (0 đến 5).

en: Review your account settings
vi_VN: Xem lại thiết lập tài khoản

en: Review your orders
vi_VN: Xem lại đơn đặt hàng của bạn

en: Reviewer email.
vi_VN: Email của người đánh giá.

en: Reviewer name.
vi_VN: Tên người đánh giá.

en: Reviews
vi_VN: Đánh giá

en: Reviews (%d)
vi_VN: Đánh giá (%d)

en: Reviews can only be left by "verified owners"
vi_VN: Chỉ cho phép đánh giá từ "Khách đã mua hàng"

en: Reviews totals.
vi_VN: Tổng số các đánh giá.

en: Revision
vi_VN: Phiên bản tự động lưu

en: Revision by %s
vi_VN: Bản thảo bởi %s

en: Revision restored.
vi_VN: Bản nháp được khôi phục.

en: Revisions
vi_VN: Phiên bản tự động lưu

en: Revisions are saved copies of your post or page, which are periodically created as you update your content. The red text on the left shows the content that was removed. The green text on the right shows the content that was added.
vi_VN: Bản thảo là các bản sao chép của bài viết hoặc trang tĩnh của bạn, được tạo ra định kỳ khi bạn cập nhật nội dung. Văn bản màu đỏ bên trái là các nội dung đã bị xóa đi. Văn bản màu xanh bên phải là các nội dung đã được thêm vào.

en: Revisions not enabled.
vi_VN: Các bản sửa đổi không được bật.

en: Revisions: %s
vi_VN: Bản thảo: %s

en: Revoke
vi_VN: Hủy bỏ

en: Revoke "%s"
vi_VN: Gỡ bỏ "%s"

en: Revoke API key
vi_VN: Thu hồi API key

en: Revoke access
vi_VN: Hủy bỏ truy cập

en: Revoke all application passwords
vi_VN: Gỡ bỏ tất cả mật khẩu ứng dụng

en: Revoke key
vi_VN: Xóa mã

en: Rhode Island
vi_VN: Tiểu bang Rhode Island

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help.
vi_VN: Khó khăn khi sử dụng? Hãy nhấn Alt-Shift-H để giúp đỡ

en: Rich Text Area. Press Control-Option-H for help.
vi_VN: Vùng Rich Text. Nhấn Control-Option-H để được trợ giúp.

en: Rich mobile publishing
vi_VN: Đăng ngay trên điện thoại

en: Right
vi_VN: Phải

en: Right Now
vi_VN: Ngay bây giờ

en: Right Sidebar
vi_VN: Thanh bên ở bên phải

en: Right with space
vi_VN: Bên phải với một dấu cách

en: Rivas
vi_VN: Sivas

en: Rivera
vi_VN: Rivers

en: Role
vi_VN: Vai trò

[ctx: Role that is displayed in a select]
en: Follower
vi_VN: Người theo dõi

en: Roles
vi_VN: Chức vụ:

en: Roles assigned to the user.
vi_VN: Vai trò (roles) của người dùng

en: Roles successfully reset
vi_VN: Vai trò thiết lập lại thành công

en: Rollback Error: [%1$s] %2$s
vi_VN: Lỗi quay lại: [%1$s] %2$s

en: Romanian
vi_VN: Tiếng Romani

en: Romanian leu
vi_VN: Đơn vị tiền Leu Romania

en: Rotate
vi_VN: Xoay ảnh

en: Rotation
vi_VN: Xoay

en: Rotation arguments.
vi_VN:  Tham số xoay vòng.

en: Rotation type.
vi_VN: Kiểu xoay.

en: Round tax at subtotal level, instead of rounding per line
vi_VN: Làm tròn thuế ở mức tổng số phụ, thay vì làm tròn mỗi dòng

en: Rounding
vi_VN: Làm tròn

en: Route must be specified.
vi_VN: Route (lộ trình) phải được xác định.

en: Routes must be namespaced with plugin or theme name and version.
vi_VN: Đường dẫn phải được đặt tên cùng với plugin hoặc tên của dao diện cùng phiên bản.

en: Routing number
vi_VN: Số định tuyến

en: Row
vi_VN: Dòng

en: Row group
vi_VN: Nhóm dòng

en: Row type
vi_VN: Kiểu dòng

en: Rows
vi_VN: Dòng

en: Rows per page
vi_VN: Số dòng mỗi trang

en: Run
vi_VN: Chạy

en: Run %s
vi_VN: Chạy %s

en: Run Importer
vi_VN: Chạy trình nhập

en: Run the Setup Wizard
vi_VN: Chạy Cài đặt Wizard

en: Run the importer
vi_VN: Chạy trình nhập

en: Running %d action | Running %d actions
vi_VN[0]: Đang chạy %d hành động

en: Russia
vi_VN: Nga

en: Russian
vi_VN: Tiếng Nga

en: Russian ruble
vi_VN: Đơn vị tiền Rúp Nga

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
vi_VN: S&atilde;o Tom&eacute; và Pr&iacute;ncipe

en: SANDBOX ENABLED. You can use sandbox testing accounts only. See the <a href="%s">PayPal Sandbox Testing Guide</a> for more details.
vi_VN: Chế độ Sandbox được bật. Bạn có thể sử dụng tài khoản sandbox để kiểm tra. Đọc thêm về <a href="%s">Hướng dẫn kiểm tra Paypal bằng Sandbox</a>.

en: SEO
vi_VN: Tối ưu hóa công cụ tìm kiếm

en: SEO Tools
vi_VN: Công cụ tối ưu hóa bộ máy tìm kiếm

en: SEO tools
vi_VN: Công cụ SEO

en: SKU
vi_VN: Mã sản phẩm

en: SKU %s
vi_VN: Mã sản phẩm %s

en: SKU refers to a Stock-keeping unit, a unique identifier for each distinct product and service that can be purchased.
vi_VN: Đơn vị phân loại hàng hóa được dùng để chỉ một đơn vị hàng hóa có trong cửa hàng của bạn, một định danh duy nhất cho mỗi sản phẩm riêng biệt và dịch vụ có thể được mua.

en: SKU:
vi_VN: Mã:

en: SMS Sent. Go check your messages!
vi_VN: Đã gửi SMS. Kiểm tra tin nhắn!

en: SQL server is up to date
vi_VN: Máy chủ SQL là phiên bản mới nhất

en: SSL certificate included for free
vi_VN: Miễn phí chứng chỉ SSL

en: SSL forced?
vi_VN: Bắt buộc SSL?

en: SSL verification failed.
vi_VN: Xác thực SSL không thành công.

en: SUCCESS: %s
vi_VN: THÀNH CÔNG: %s

en: SUCCESS: WordPress was successfully updated to %s
vi_VN: THÀNH CÔNG: WordPress đã được cập nhật phiên bản %s

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account.
vi_VN: Thanh toán an toàn và bảo mật bằng thẻ tín dụng hoặc tài khoản PayPal của khách hàng của bạn.

en: Safe and secure payments using credit cards or your customer's PayPal account. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
vi_VN: Thanh toán an toàn và bảo mật sử dụng thẻ tín dụng hoặc tài khoản Paypal. <a href="%s" target="_blank">Xem thêm</a>.

en: Saint Kitts and Nevis
vi_VN: Saint Kitts và Nevis

en: Saint Martin (Dutch part)
vi_VN: Saint Martin (thuộc Hà Lan)

en: Saint Martin (French part)
vi_VN: Saint-Martin (thuộc Pháp)

en: Saint Pierre and Miquelon
vi_VN: Saint Pierre và Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
vi_VN: Saint Vincent và Grenadines

en: Sakura
vi_VN: Hoa anh đào

en: Sale
vi_VN: Khuyến mại

en: Sale end date
vi_VN: Ngày kết thúc giảm giá

en: Sale end date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
vi_VN: Ngày kết thúc ưu đãi (định dạng YYYY-MM-DD hoặc để trống)

en: Sale price
vi_VN: Giá khuyến mãi

en: Sale price (%s)
vi_VN: Giá ưu đãi (%s)

en: Sale price dates
vi_VN: Ngày giảm giá

en: Sale start date
vi_VN: Ngày bắt đầu giảm giá

en: Sale start date (YYYY-MM-DD format or leave blank)
vi_VN: Ngày bắt đầu ưu đãi (định dạng YYYY-MM-DD hoặc để trống)

en: Sale!
vi_VN: Giám giá!

en: Sales
vi_VN: Doanh số

en: Sales amount
vi_VN: Tiền doanh số

en: Sales and promotions for WordPress.com products and services.
vi_VN: Những chương trình khuyến mãi cho WordPress.com và dịch vụ liên quan.

en: Sales by category
vi_VN: Doanh số theo danh mục

en: Sales by date
vi_VN: Doanh số theo ngày

en: Sales by product
vi_VN: Doanh số theo sản phẩm

en: Sales reports
vi_VN: Báo cáo doanh số

en: Salto
vi_VN: Salta

en: Same as parent
vi_VN: Tương tự bản gốc

en: Sample Page
vi_VN: Trang Mẫu

en: Sample:
vi_VN: Mẫu:

en: Sandbox
vi_VN: Khu thử nghiệm

en: Sat
vi_VN: T7

en: Saturday
vi_VN: Thứ Bảy

[ctx: Saturday initial]
en: S
vi_VN: B

en: Saudi Arabia
vi_VN: Ả Rập Saudi

en: Saudi riyal
vi_VN: Saudi Riyal

en: Save
vi_VN: Lưu lại

en: Save %(discountRate)s%% by paying annually
vi_VN: Tiết kiệm %(discountRate)s%% khi thanh toán theo năm

en: Save %s
vi_VN: Lưu %s

en: Save &amp; Publish
vi_VN: Lưu &amp; Đăng

en: Save Changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save Draft
vi_VN: Lưu bản nháp

en: Save Edits
vi_VN: Lưu chỉnh sửa

en: Save Email
vi_VN: Lưu email

en: Save Menu
vi_VN: Lưu trình đơn

en: Save Number
vi_VN: Lưu số điện thoại

en: Save Password
vi_VN: Lưu mật khẩu

en: Save Poll
vi_VN: Lưu bình chọn

en: Save Settings
vi_VN: Lưu cài đạt

en: Save Widget
vi_VN: Lưu widget

en: Save account settings
vi_VN: Lưu cài đặt tài khoản

en: Save address
vi_VN: Lưu địa chỉ

en: Save all changes
vi_VN: Lưu các thay đổi

en: Save and preview changes before publishing them.
vi_VN: Lưu và xem trước những thay đổi trước khi xuất bản chúng.

en: Save as Draft
vi_VN: Lưu bản nháp

en: Save as Pending
vi_VN: Lưu vào danh sách chờ duyệt

en: Save attributes
vi_VN: Lưu thuộc tính

en: Save card
vi_VN: Lưu thẻ

en: Save changes
vi_VN: Lưu thay đổi

en: Save changes before changing page?
vi_VN: Lưu các thay đổi trước khi thay đổi trang?

en: Save money
vi_VN: Tiết kiệm

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
vi_VN: Lưu tên, email và trang web của tôi trong trình duyệt này cho lần bình luận kế tiếp.

en: Save notification settings
vi_VN: Lưu cài đặt thông báo

en: Save password
vi_VN: Lưu mật khẩu

en: Save privacy settings
vi_VN: Lưu cài đặt riêng tư

en: Save profile details
vi_VN: Lưu thông tin

en: Save settings
vi_VN: Lưu thiết lập

en: Save shipping classes
vi_VN: Lưu loại vận chuyển

en: Save time
vi_VN: Rút ngắn thời gian

en: Save time and money with WooCommerce Shipping
vi_VN: Tiết kiệm thời gian và tiền bạc với WooCommerce Shipping

en: Save to account
vi_VN: Lưu vào tài khoản

en: Save to all sites
vi_VN: Lưu cho tất cả trang

en: Save up to %(maxDiscount)d%% by paying annually and get a free domain for one year
vi_VN: Tiết kiệm tới %(maxDiscount)d%% khi thanh toán hằng năm và nhận một năm tên miền miễn phí

en: Save username
vi_VN: Lưu tên người dùng

en: Save webhook
vi_VN: Lưu Webhook

en: Save yourself hours.
vi_VN: Tiết kiệm thời gian.

en: Saved
vi_VN: Đã lưu

en: Saved.
vi_VN: Đã lưu.

en: Saving
vi_VN: Đang lưu

en: Saving is disabled: %s is currently editing this page.
vi_VN: Chế độ tự động lưu tắt: %s đang chỉnh sửa trang này.

en: Saving is disabled: %s is currently editing this post.
vi_VN: Chế độ tự động lưu tắt: %s đang chỉnh sửa bài này.

en: Saving revision&hellip;
vi_VN: Đang lưu&hellip;

en: Saving&hellip;
vi_VN: Lưu lại&hellip;

en: Saving...
vi_VN: Đang lưu...

en: Saving…
vi_VN: Đang lưu

en: Scale
vi_VN: Cắt

en: Scale Image
vi_VN: Phóng to/Thu nhỏ ảnh

en: Scale Image Help
vi_VN: Trợ giúp căn chỉnh hình ảnh

en: Scale images to match the large size selected in %1$simage options%2$s (%3$d &times; %4$d).
vi_VN: Thay đổi kích thước ảnh cho phù hợp với kích thước lớn được chọn trong %1$stùy chọn ảnh%2$s (%3$d &times; %4$d).

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: Contain
vi_VN: Bao gồm

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: Cover
vi_VN: Che phủ

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: Fill
vi_VN: Đổ đầy

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: None
vi_VN: Không có gì

[ctx: Scale option for dimensions control]
en: Scale down
vi_VN: Thu nhỏ

en: Scan
vi_VN: Quét

en: Scan site for content
vi_VN: Quét nội dung website

en: Schedule
vi_VN: Lên kế hoạch

en: Schedule for: %s
vi_VN: Lên lịch cho: %s

en: Schedule posts
vi_VN: Lên lịch bài viết

en: Schedule your customization changes to publish ("go live") at a future date.
vi_VN: Lên lịch áp dụng các tuỳ biến của bạn trong tương lai.

en: Scheduled
vi_VN: Đã lên lịch

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã lên lịch <span class="count">(%s)</span>

en: Scheduled Action
vi_VN: Hành động được Sắp đặt

en: Scheduled Actions
vi_VN: Các Hành động đã sắp đặt

en: Scheduled Date
vi_VN: Ngày được sắp đặt

en: Scheduled Page modified
vi_VN: Sửa trang đã lên lịch

en: Scheduled Post
vi_VN: Bài viết lên lịch

en: Scheduled actions are hooks triggered on a cetain date and time.
vi_VN: Các hành động được sắp đặt là các hook được kích hoạt vào một ngày và thời gian xác định.

en: Scheduled events
vi_VN: Sự kiện được lên lịch

en: Scheduled events are running
vi_VN: Sự kiện được lên lịch đang chạy

en: Scheduled events are what periodically looks for updates to plugins, themes and WordPress itself. It is also what makes sure scheduled posts are published on time. It may also be used by various plugins to make sure that planned actions are executed.
vi_VN: Các sự kiện được lên lịch sẽ giúp tìm kiếm các bản cập nhật cho plugin, giao diện và chính mã nguồn WordPress. Nó cũng đảm bảo bài viết lên lịch được đăng đúng thời gian. Nó còn có thể được sử dụng bởi các plugin khác nhau để đảm bảo rằng các hành động theo kế hoạch được thực thi.

en: Scheduled for: %s
vi_VN: Đã lên lịch cho: %s

en: Scheduled maintenance ends in about %1$sh %2$sm (<a href="%3$s">more info</a>)
vi_VN: Bảo trì theo kế hoạch chấm dứt vào khoảng %1$sh %2$sm (<a href="%3$s">Xem thêm</a>)

en: School
vi_VN: trường học

en: Scope under which the request is made; determines fields present in response.
vi_VN: Scope của request; quyết định trường nào sẽ được trả về ở response.

en: Scrape key check failed. Please try again.
vi_VN: Kiểm tra scrape key không thành công. Vui lòng thử lại.

en: Screen Content
vi_VN: Nội Dung Màn Hình

en: Screen Options
vi_VN: Tùy chọn hiển thị

en: Screen Options Tab
vi_VN: Khung Tùy Biến Màn Hình

en: Screen elements
vi_VN: Những chuyên mục

en: Screen reader users: when in forms mode, you may need to press the Esc key twice.
vi_VN: Người dùng trình đọc: khi ở chế độ nhập, bạn có thể cần nhấn phím Esc hai lần.

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
vi_VN: Không thể đăng ký mã kịch bản và/hoặc định nghĩa phong cách hiển thị khi chương trình chưa thực thi đến các điểm nối %1$s, %2$s, hoặc %3$s.

en: Scroll
vi_VN: Cuộn theo

en: Scroll with Page
vi_VN: Cuộn trang

en: Search
vi_VN: Tìm

en: Search %s
vi_VN: Tìm %s

en: Search & Social
vi_VN: Tìm kiếm & Mạng xã hội

en: Search Categories
vi_VN: Tìm kiếm chuyên mục

en: Search Changesets
vi_VN: Tìm kiếm Changesets.

en: Search Comments
vi_VN: Tìm bình luận

en: Search Engine Terms
vi_VN: Các thuật ngữ được tìm kiếm

en: Search Installed Themes
vi_VN: Tìm Kiếm Giao diện Đã Cài Đặt

en: Search Link Categories
vi_VN: Tìm kiếm các mục liên kết

en: Search Links
vi_VN: Tìm kiếm liên kết

en: Search Media
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search Media:
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search Menu Items
vi_VN: Tìm kiếm các mục menu

en: Search Navigation Menus
vi_VN: Tìm Menu điều hướng

en: Search Pages
vi_VN: Tìm kiếm trang

en: Search Pattern Categories
vi_VN: Danh mục mẫu tìm kiếm

en: Search Patterns
vi_VN: Tìm kiếm mẫu

en: Search Posts
vi_VN: Tìm kiếm bài viết

en: Search Requests
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

en: Search Results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

en: Search Results %1$s %2$s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm %1$s %2$s

en: Search Results for &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho &#8220;%s&#8221;

en: Search Results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho: %s

en: Search Scheduled Actions
vi_VN: Tìm các Hành động được sắp đặt trước

en: Search Sites
vi_VN: Tìm kiếm trang trạng

en: Search Tags
vi_VN: Tìm kiếm thẻ

en: Search Template Parts
vi_VN: Tìm kiếm thành phần mẫu

en: Search Templates
vi_VN: Tìm kiếm mẫu

en: Search Terms
vi_VN: Từ khóa thường tìm

en: Search Terms for %1$s days ending %2$s (Summarized)
vi_VN: Từ khóa tìm kiếm cho %1$s ngày trước %2$s (Tổng hợp)

en: Search Users
vi_VN: Tìm kiếm người dùng

en: Search Widgets
vi_VN: Tìm kiếm Widget

en: Search WordPress.org themes
vi_VN: Tìm trong Thư viện Giao diện WordPress.org

en: Search all media…
vi_VN: Tìm toàn bộ media…

en: Search all receipts…
vi_VN: Tìm lịch sử thanh toán…

en: Search categories
vi_VN: Tìm kiếm danh mục

en: Search categories by name
vi_VN: Tìm kiếm danh mục theo tên

en: Search coupons
vi_VN: Tìm mã ưu đãi

en: Search customers
vi_VN: Tìm kiếm khách hàng

en: Search documents…
vi_VN: Tìm kiếm tài liệu…

en: Search engine optimization
vi_VN: Tối ưu hoá công cụ tìm kiếm

en: Search engine visibility
vi_VN: Tương Tác Với Công Cụ Tìm Kiếm

en: Search engines discouraged
vi_VN: Công Cụ Tìm Kiếm Bị Ngăn Chặn

en: Search for a domain
vi_VN: Tra cứu tên miền

en: Search for a downloadable product&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm một sản phẩm có thể tải xuống&hellip;

en: Search for a product&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm&hellip;

en: Search for a user&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm tài khoản&hellip;

en: Search for an ending
vi_VN: Tìm một tên miền

en: Search for commands
vi_VN: Tìm kiếm câu lệnh

en: Search for extensions
vi_VN: Tìm kiếm tiện ích mở rộng

en: Search for free photos…
vi_VN: Tìm kiếm hình ảnh miễn phí…

en: Search for help…
vi_VN: Tìm hỗ trợ…

en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm:

en: Search hook, args and claim ID
vi_VN: Tìm hook, arg và ID yêu cầu

en: Search images
vi_VN: Tìm ảnh

en: Search images…
vi_VN: Tìm kiếm hình ảnh…

en: Search key
vi_VN: Tìm mã

en: Search logs
vi_VN: Tìm trong nhật ký

en: Search media
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search media items...
vi_VN: Tìm các mục media...

en: Search menu items&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm các mục menu&hellip;

en: Search or enter URL to follow…
vi_VN: Tìm kiếm hoặc nhập URL

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
vi_VN: Tìm hoặc sử dụng phím mũi tên lên và xuống để chọn một mục.

en: Search orders
vi_VN: Tìm đơn hàng

en: Search plugins
vi_VN: Tìm plugin

en: Search products
vi_VN: Tìm sản phẩm

en: Search products&hellip;
vi_VN: Tìm sản phẩm&hellip;

en: Search products…
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm...

en: Search results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

en: Search results for "%s"
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho "%s"

en: Search results for %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho %s

en: Search results for &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho &ldquo;%s&rdquo;

en: Search results for:
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho:

en: Search results for: "%s"
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho "%s"

en: Search results for: %s
vi_VN: Kết quả tìm kiếm cho: %s

en: Search results only
vi_VN: Chỉ tìm kiếm kết quả

en: Search results: &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Kết quả tìm kiếm: &ldquo;%s&rdquo;

en: Search shipping classes
vi_VN: Tìm các loại hình giao hàng

en: Search support articles
vi_VN: Tìm bài viết hỗ trợ

en: Search tags
vi_VN: Tìm tag

en: Search terms
vi_VN: Từ khóa thường tìm

en: Search themes&hellip;
vi_VN: Tìm giao diện&hellip;

en: Search themes...
vi_VN: Tìm kiếm chủ đề

en: Search themes…
vi_VN: Tìm chủ đề…

en: Search webhooks
vi_VN: Tìm Webhook

[ctx: Search widget]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

en: Search widgets&hellip;
vi_VN: Tìm widgets&hellip;

en: Search&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm&hellip;

en: Search…
vi_VN: Tìm kiếm…

en: Seasonal
vi_VN: Theo mùa

en: Secondary menu
vi_VN: Menu thứ hai

en: Secret
vi_VN: Bí mật

en: Secret key used to generate a hash of the delivered webhook and provided in the request headers. This will default to a MD5 hash from the current user's ID|username if not provided.
vi_VN: Mã bảo mật dùng để tạo dữ liệu băm của nhật ký web đã chuyển giao và cung cấp trong các tiêu đề yêu cầu. Mã này sẽ đặt mặc định là dữ liệu băm MD5 từ tên người dùng|ID người dùng nếu không có.

en: Section
vi_VN: Chọn một mục

en: Sections whose purpose is to trigger a specific action.
vi_VN: Các phần có mục đích kích hoạt một hành động cụ thể.

en: Secure authentication for a safer website
vi_VN: Bảo mật việc đăng nhập cho trang web an toàn hơn

en: Secure checkout
vi_VN: Thanh toán an toàn

en: Secure communication
vi_VN: Kết nối an toàn

en: Secure connection (HTTPS)
vi_VN: Kết nối bảo mật (HTTPS)

en: Securely accept credit and debit cards with one low rate, no surprise fees (custom rates available). Sell online and in store and track sales and inventory in one place. <a href="%s" target="_blank">Learn more about Square</a>.
vi_VN: Chấp nhận thanh toán an toàn qua thẻ tín dụng với mức phí thấp. Bán trực tuyến trong cửa hàng, theo dõi đơn hàng và kho hàng tại cùng một chỗ. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu về Square</a>.

en: Securely communicating between servers are needed for transactions such as fetching files, conducting sales on store sites, and much more.
vi_VN: Giao tiếp an toàn giữa các máy chủ là cần thiết cho các giao dịch như tìm nạp tệp, tiến hành bán hàng trên các trang web của cửa hàng và hơn thế nữa.

en: Security
vi_VN: Bảo mật

en: Security Checklist
vi_VN: Danh sách kiểm tra bảo mật

en: Security Scanning
vi_VN: Quét bảo mật

en: Security check failed.
vi_VN: Kiểm tra bảo mật thất bại.

en: Security code
vi_VN: Mã bảo mật

en: Security error.
vi_VN: Lỗi bảo mật.

en: Security key
vi_VN: Mã bảo mật

en: Security.
vi_VN: Bảo mật

en: See All
vi_VN: Xem toàn bộ

en: See All Themes
vi_VN: Xem tất cả chủ đề

en: See all comments
vi_VN: Xem tất cả bình luận

en: See all comments in this post
vi_VN: Xem tất bình luận của bài này

en: See all features
vi_VN: Xem tất cả các tính năng

en: See all of your post's <post id=%d site=%d href="%s">reblogs</post>.
vi_VN: Xem tất cả lượt <post id=%d site=%d href="%s">đăng lại</post> bài viết của bạn.

en: See all stats
vi_VN: Xem tất cả số liệu thống kê

en: See and compare the features available on each WordPress.com plan.
vi_VN: Xem và so sánh các tính năng có sẵn trên mỗi gói WordPress.com.

en: See how changes would look live on your website, and share the preview with people who can't access the Customizer.
vi_VN: Xem các thay đổi nào trực tiếp trên website của bạn, và chia sẻ với những ai không thể truy cập mục Tuỳ chỉnh này.

en: See more
vi_VN: Xem thêm

en: See your real-time stats anytime, anywhere.
vi_VN: Đọc số liệu mọi lúc, mọi nơi.

en: Select
vi_VN: Chọn

en: Select %s
vi_VN: Chọn %s

en: Select All
vi_VN: Chọn toàn bộ

en: Select Category
vi_VN: Chọn chuyên mục

en: Select Country
vi_VN: Chọn quốc gia

en: Select Day
vi_VN: Chọn ngày

en: Select Files
vi_VN: Chọn tập tin

en: Select Image
vi_VN: Chọn Ảnh

en: Select Link Category:
vi_VN: Chọn chuyên mục liên kết:

en: Select Menu:
vi_VN: Chọn menu:

en: Select Month
vi_VN: Thời gian

en: Select Page
vi_VN: Chọn trang

en: Select Post
vi_VN: Chọn bài viết

en: Select Site Icon
vi_VN:  Chọn biểu tượng site

en: Select Week
vi_VN: Chọn tuần

en: Select Year
vi_VN: Chọn năm

en: Select a Menu
vi_VN: Chọn Một Trình Đơn

en: Select a Privacy Policy page
vi_VN: Chọn trang Chính sách bảo mật

en: Select a category
vi_VN: Chọn danh mục

en: Select a city
vi_VN: Chọn thành phố

en: Select a country / region&hellip;
vi_VN: Chọn Quốc gia/Khu vực&hellip;

en: Select a language below
vi_VN: Chọn ngôn ngữ

en: Select a menu to edit:
vi_VN: Chọn một trình đơn để chỉnh sửa:

en: Select a page&hellip;
vi_VN: Chọn một trang&hellip;

en: Select a product to regenerate the data for, or leave empty for a full table regeneration:
vi_VN: Chọn một sản phẩm để tái tạo dữ liệu hoặc để trống để tái tạo bảng đầy đủ:

en: Select a site to add a domain
vi_VN: Chọn blog để gắn tên miền

en: Select a site to open {{strong}}%(path)s{{/strong}}
vi_VN: Chọn một blog để mở {{strong}}%(path)s{{/strong}}

en: Select a site to start writing
vi_VN: Chọn một trang blog để bắt đầu viết

en: Select a site to view {{strong}}%(themeName)s{{/strong}}
vi_VN: Chọn một blog để xem {{strong}}%(themeName)s{{/strong}}

en: Select a user
vi_VN: Chọn 1 thành viên

en: Select all
vi_VN: Chọn tất cả

en: Select an account to connect:
vi_VN: Chọn một tài khoản để kết nối:

en: Select an area to move this widget into:
vi_VN: Chọn một khu vực để chuyển widget này vào:

en: Select an image
vi_VN: Chọn ảnh

en: Select an option&hellip;
vi_VN: Chọn một tùy chọn&hellip;

en: Select and crop
vi_VN: Chọn và cắt

en: Select audio
vi_VN: Chọn âm thanh

en: Select both the sidebar for this widget and the position of the widget in that sidebar.
vi_VN: Chọn thanh bên và vị trí widget trong thanh bên đó.

en: Select bulk action
vi_VN: Lựa chọn thao tác hàng loạt

en: Select categories&hellip;
vi_VN: Chọn danh mục&hellip;

en: Select comment
vi_VN: Chọn bình luận

en: Select fields from your CSV file to map against products fields, or to ignore during import.
vi_VN: Chọn các cột tương ứng từ file CSV để gắn với sản phẩm, hoặc bỏ qua trong quá trình nhập.

en: Select file
vi_VN: Chọn tập tin

en: Select image
vi_VN: Chọn ảnh

en: Select location
vi_VN: Chọn địa điểm

en: Select logo
vi_VN: Chọn logo

en: Select none
vi_VN: Không chọn

en: Select options
vi_VN: Lựa chọn các tùy chọn

en: Select options for &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Lựa chọn cho &ldquo;%s&rdquo;

en: Select or update the visual design for your site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Chọn hoặc cập nhật giao diện blog của bạn. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Select podcast category:
vi_VN: Chọn chuyên mục podcast

en: Select poster image
vi_VN: Chọn ảnh áp phích

en: Select regions within this zone
vi_VN: Chọn vùng trong khu vực này

en: Select shipping methods
vi_VN: Chọn phương thức giao hàng

en: Select some countries
vi_VN: Chọn quốc gia

en: Select specific content to export
vi_VN: Chọn nội dung cụ thể

en: Select terms
vi_VN: Chọn tên chủng loại của thuộc tính

en: Select the access type of these keys.
vi_VN: Chọn loại truy cập của các mã.

en: Select video
vi_VN: Chọn Video

en: Select when the webhook will fire.
vi_VN: Chọn khi nào các webhook được kích hoạt.

en: Selected
vi_VN: Đã chọn

en: Selected countries
vi_VN: Các quốc gia đã chọn

en: Selected media actions
vi_VN: Hành động cho các media đã được chọn

en: Selected menus have been successfully deleted.
vi_VN: Đã xóa thành công các trình đơn được chọn.

en: Selecting no country / region to sell to prevents from completing the checkout. Continue anyway?
vi_VN: Không chọn quốc gia/khu vực sẽ không thể hoàn thành phần thanh toán. Vẫn tiếp tục?

en: Selection:
vi_VN: Chọn:

en: Sell
vi_VN: Bán hàng

en: Sell just about anything to your visitors — physical items, digital downloads, memberships, exclusive content, and more.
vi_VN: Bán mọi thứ cho khách truy cập của bạn - vật phẩm thật, bản tải xuống kỹ thuật số, thẻ hội viên, nội dung độc quyền, v.v.

en: Sell products or services with this powerful, all-in-one online store experience. This plan includes premium integrations and is extendable, so it’ll grow with you as your business grows.
vi_VN: Bán sản phẩm, dịch vụ trực tuyến. Gói này tích hợp nhiều thứ, giúp công việc kinh doanh của bạn phát triển.

en: Sell to all countries
vi_VN: Bán không giới hạn quốc gia

en: Sell to all countries, except for&hellip;
vi_VN: Bán cho tất cả quốc gia, ngoại trừ&hellip;

en: Sell to specific countries
vi_VN: Giới hạn bán chỉ một số quốc gia

en: Selling location(s)
vi_VN: Bán chỉ một số khu vực

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Send %s a link to reset their password. This will not change their password, nor will it force a change.
vi_VN: Gửi %s liên kết lấy lại mật khẩu. Điều này không thay đổi mật khẩu hay ép buộc thay đổi.

en: Send Request
vi_VN: Gửi yêu cầu

en: Send Reset Link
vi_VN: Gửi liên kết khởi tạo lại

en: Send Trackbacks
vi_VN: Gửi trackback

en: Send User Notification
vi_VN: Gửi thông báo đến thành viên

en: Send code via text message
vi_VN: Gửi mã qua tin nhắn

en: Send code via text message
vi_VN: Gửi mã qua tin nhắn

en: Send email
vi_VN: Gửi email

en: Send email daily
vi_VN: Gửi email hằng ngày

en: Send email every week
vi_VN: Gửi email hằng tuần

en: Send email instantly
vi_VN: Gửi email lập tức

en: Send export link
vi_VN: Gửi liên kết xuất ra

en: Send invite
vi_VN: Gửi

en: Send notifications when an IPN is received from PayPal indicating refunds, chargebacks and cancellations.
vi_VN: Gửi thông báo khi nhận được IPN từ PayPal cho biết khoản tiền hoàn lại, khoản bồi hoàn và hủy.

en: Send password reset
vi_VN: Gửi lấy lại mật khẩu mới

en: Send personal data erasure confirmation email.
vi_VN: Gửi xác nhận email xóa dữ liệu cá nhân.

en: Send personal data export confirmation email.
vi_VN: Gửi xác nhận email dữ liệu cá nhân xuất ra.

en: Send recovery code via text
vi_VN: Gửi mã khôi phục qua tin nhắn

en: Send shipping details to PayPal instead of billing.
vi_VN: Gửi các thông tin giao hàng đến PayPal thay cho hóa đơn.

en: Send the new user an email about their account
vi_VN: Gửi cho thành viên mới đăng kí một email chứa thông tin tài khoản của họ.

en: Send trackbacks to:
vi_VN: Gửi trackback tới:

en: Send you information about your account and order
vi_VN: Gửi cho bạn thông tin về tài khoản và đơn hàng mà bạn đã đặt

en: Send you marketing messages, if you choose to receive them
vi_VN: Gửi cho bạn tin nhắn khuyến mãi, nếu bạn nhận được chúng

en: Sending email
vi_VN: Đang gửi email

en: Sending email...
vi_VN: Đang gửi email...

en: Sending email…
vi_VN: Đang gửi email…

en: Sending you a text message…
vi_VN: Đang gửi tin nhắn…

en: Sending...
vi_VN: Đang gửi...

en: Sending…
vi_VN: Đang gửi…

en: Sep
vi_VN: Tháng Chín

en: Separate multiple URLs with spaces
vi_VN: Phân cách URL bởi khoảng trống

en: Separate pattern categories with commas
vi_VN: Phân tách các danh mục mẫu bằng dấu phẩy

en: Separate tags with commas
vi_VN: Phân cách các thẻ bằng dấu phẩy (,).

en: September
vi_VN: Tháng Chín

[ctx: September abbreviation]
en: Sep
vi_VN: Th9

en: Serbian
vi_VN: Tiếng Serbia

en: Serialized widget form data to encode into instance settings.
vi_VN: Dữ liệu mã hóa của form widget được chuyển thành thiết lập cài đặt.

en: Server
vi_VN: Máy chủ

en: Server address
vi_VN: Địa chỉ server

en: Server architecture
vi_VN: Kiến trúc máy chủ

en: Server environment
vi_VN: Môi trường hệ thống

en: Server info
vi_VN: Thông tin máy chủ

en: Server info.
vi_VN: Thông tin máy chủ.

en: Server requirements not met, missing requirement(s): %s.
vi_VN: Máy chủ không đạt yêu cầu, còn thiếu các mục sau: %s.

en: Server settings
vi_VN: Cài đặt máy chủ

en: Server version
vi_VN: Phiên bản máy chủ

en: Services
vi_VN: Dịch vụ

en: Session Tokens
vi_VN: Mã thông báo phiên

en: Session expired
vi_VN: Phiên làm việc đã hết hạn

en: Sessions
vi_VN: phiên

en: Set Authors
vi_VN: Tác giả

en: Set New Password
vi_VN: Đặt mật khẩu mới

en: Set Status - In stock
vi_VN: Đặt Trạng thái - Còn hàng

en: Set Status - On backorder
vi_VN: Chuyển trạng thái - Chờ hàng

en: Set Status - Out of stock
vi_VN: Đặt trạng thái - Hết hàng

en: Set a different content width for full size images.
vi_VN: Đổi chiều rộng nội dung khác để hiển thị đầy đủ kích cỡ hình.

en: Set a different media width for full size images.
vi_VN: Đổi chiều rộng để hiển thị đầy đủ kích cỡ hình.

en: Set a fixed price to cover shipping costs.
vi_VN: Set giá cố định bao gồm cả giá giao hàng.

en: Set as Homepage
vi_VN: Dùng làm Trang chủ

en: Set as Regular Page
vi_VN: Dùng làm trang thường

en: Set as background
vi_VN: Đặt làm nền

en: Set as default
vi_VN: Dùng làm mặc định

en: Set as header
vi_VN: Đặt làm phần đầu trang

en: Set default payment method
vi_VN: Thiết lập phương thức thanh toán mặc định

en: Set image
vi_VN: Thiết lập hình ảnh

en: Set password
vi_VN: Đặt mật khẩu

en: Set product image
vi_VN: Thiết lập ảnh sản phẩm

en: Set regular prices
vi_VN: Đặt giá chuẩn

en: Set sale prices
vi_VN: Đặt giá khuyến mãi

en: Set scheduled sale dates
vi_VN: Đặt dự định ngày khuyến mãi

en: Set status
vi_VN: Thiết lập trạng thái

en: Set to load additional posts automatically
vi_VN: Cài để tải các bài đăng bổ sung tự động

en: Set to load additional posts when visitors click a button
vi_VN: Chỉ tải thêm bài viết nếu khách truy cập nhấn nút

en: Set to regular price decreased by (fixed amount or %):
vi_VN: Giá bình thường sẽ được giảm bởi (số tiền cố định hoặc %):

en: Set up PayPal for me using this email:
vi_VN: Sử dụng email này để cài đặt PayPal:

en: Set up Stripe for me using this email:
vi_VN: Sử dụng email này để cài đặt Stripe:

en: Set up an online store
vi_VN: Mở một trang bán hàng trực tuyến

en: Set up marketing tools
vi_VN: Thiết lập các công cụ tiếp thị

en: Set up payments
vi_VN: Thiết lập hình thức thanh toán

en: Set up shipping
vi_VN: Thiết lập hình thức giao hàng

en: Set up your Akismet account
vi_VN: Cài đặt tài khoản Akismet của bạn

en: Set up your account for our store
vi_VN: Thiết lập tài khoản của bạn trên dịch vụ của chúng  tôi

en: Set up your blog
vi_VN: Cài đặt blog của bạn

en: Set up your domain whether it’s registered with WordPress.com or elsewhere.
vi_VN: Thiết lập tên miền của bạn cho dù nó được đăng ký với WordPress.com hay ở nơi khác.

en: Set variation image
vi_VN: Thiết lập hình ảnh biến thể

en: Set your name, bio, and other public-facing information. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Điền tên, tiểu sử và những thông tin công khai khác. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Set your store location and where you'll ship to.
vi_VN: Đặt địa chỉ cửa hàng và nơi bạn muốn giao hàng.

en: Set yourself up for blogging success
vi_VN: Chuẩn bị cho việc viết blog thành công

en: Set yourself up for creative success
vi_VN: Chuẩn bị cho việc viết blog thành công

en: Setting changed
vi_VN: Đổi cài đặt

en: Setting does not exist or is unrecognized.
vi_VN: Thiêt lập không tồn tại hoặc không được nhận ra.

en: Setting up your live preview. This may take a bit.
vi_VN: Đang thiết lập xem thử. Vui lòng chờ một chút.

en: Settings
vi_VN: Cài đặt

en: Settings consolidated from core, theme, and user origins.
vi_VN: Các thiết lập được hợp nhất từ core, chủ đề và người dùng.

en: Settings group ID.
vi_VN: ID nhóm cài đặt.

en: Settings save failed.
vi_VN: Không lưu được cài đặt.

en: Settings saved
vi_VN: Các thay đổi đã được lưu

en: Settings saved and theme activated.
vi_VN: Cài đặt đã lưu và giao diện đã kích hoạt.

en: Settings saved successfully!
vi_VN: Đã lưu lại thiết lập thành công!

en: Settings saved.
vi_VN: các cài đặt đã được lưu lại

[ctx: Settings tab label]
en: Payments
vi_VN: Thanh toán

en: Settings.
vi_VN: Cài đặt

en: Setup Wizard
vi_VN: Cài đặt từng bước

en: Setup a Refund and Returns Policy page to boost your store's credibility.
vi_VN: Thiết lập trang Chính sách hoàn lại tiền để nâng cao uy tín cho cửa hàng của bạn.

en: Setup shipping zones
vi_VN: Thiết lập các khu vực giao hàng

en: Setup wizard
vi_VN: Cài đặt từng bước

en: Several WooCommerce extensions can write logs which makes debugging problems easier. The directory must be writable for this to happen.
vi_VN: Một số phần mở rộng của WooCommerce có thể ghi nhật ký để giúp việc gỡ lỗi dễ dàng hơn. Thư mục này phải có thể ghi được để thực hiện được điều này.

en: Several boxes on this screen contain settings for how your content will be published, including:
vi_VN: Một số khung tại màn hình này chứa tùy chỉnh về cách nội dung của bạn sẽ được đăng tải, bao gồm:

en: Severely outdated SQL server
vi_VN: Máy chủ SQL lỗi thời nghiêm trọng

en: Share
vi_VN: Chia sẻ

en: Share Preview Link
vi_VN: Liên kết chia sẻ xem thử

en: Share WordPress.com with friends, family, and website visitors. For every paying customer you send our way, you’ll both earn US$25 in free credits. By clicking “Earn free credits”, you agree to {{a}}these terms{{/a}}.
vi_VN: Chia sẻ WordPress.com với bạn bè, gia đình và khách truy cập. Đối với mỗi khách hàng thanh toán mà bạn gửi theo cách của chúng tôi, cả hai người sẽ kiếm được US$25 tín dụng miễn phí. Nhấn vào “Nhận tiền” nghĩa là bạn đồng ý {{a}}quy tắc của chúng tôi{{/a}}.

en: Share WordPress.com with friends, family, and website visitors. For every paying customer you send our way, you’ll both earn US$25 in free credits. {{em}}Available with every plan{{/em}}.
vi_VN: Chia sẻ WordPress.com với bạn bè, gia đình và khách truy cập. Đối với mỗi khách hàng thanh toán mà bạn gửi theo cách của chúng tôi, cả hai người sẽ kiếm được US$25 tín dụng miễn phí. {{em}}Có sẵn trong tất cả gói{{/em}}.

en: Share a little biographical information to fill out your profile. This may be shown publicly.
vi_VN: Chia sẻ một chút thông tin trong lý lịch của bạn. Những thông tin này có thể được công khai.

en: Share information with our analytics tool about your use of services while logged in to your WordPress.com account. {{cookiePolicyLink}}Learn more{{/cookiePolicyLink}}.
vi_VN: Chia sẻ thông tin với công cụ chuẩn đoán của chúng tôi khi đăng nhập bằng tài khoản WordPress.com. {{cookiePolicyLink}}Tìm hiểu thêm{{/cookiePolicyLink}}.

en: Share new items on social media the moment they're live in your store.
vi_VN: Chia sẻ các sản phẩm mới trên mạng xã hội ngay khi họ đang ở trên gian hàng của bạn.

en: Share on
vi_VN: Chia sẻ lên

en: Share on Facebook
vi_VN: Chia sẻ lên Facebook

en: Share on Tumblr
vi_VN: Chia sẻ lên Tumblr

en: Share on Twitter
vi_VN: Chia sẻ lên Twitter

en: Share on your site
vi_VN: Chia sẻ lên blog của bạn

en: Share posts to your Facebook page
vi_VN: Chia sẻ các bài viết tới trang Facebook của bạn

en: Share reviews and feedback about your brand/business.
vi_VN: Chia sẻ đánh giá và phản hồi về thương hiệu/doanh nghiệp của bạn.

en: Share this:
vi_VN: Chia sẻ

en: Share your blog posts with family, friends, or followers
vi_VN: Chia sẻ blog của bạn với gia đình, bạn bè hoặc những người theo dõi

en: Share your ideas with the world
vi_VN: Chia sẻ ý tưởng của bạn với thế giới

en: Shared by %s
vi_VN: Được chia sẻ bởi %s

en: Shares
vi_VN: Lượt chia sẻ

en: Sharing
vi_VN: Chia sẻ

en: Sharing Buttons
vi_VN: Nút chia sẻ

en: Sharing options
vi_VN: Tùy chỉnh chia sẻ

[ctx: Sharing options: Checkbox label]
en: Show like button
vi_VN: Hiện nút thích

[ctx: Sharing options: Checkbox label]
en: Show reblog button
vi_VN: Hiện nút đăng lại

[ctx: Sharing options: Comment Likes]
en: On for all posts
vi_VN: Bật cho tất cả bài viết

[ctx: Sharing options: Header]
en: Comment Likes
vi_VN: Bình luận, thích

[ctx: Sharing options: Header]
en: Reblog & Like
vi_VN: Đăng lại & thích

[ctx: Sharing options: Header]
en: Show like and sharing buttons on
vi_VN: Hiện nút thích và chia sẻ trong

[ctx: Sharing: Buttons]
en: This text won't appear until you add at least one sharing button.
vi_VN: Văn bản này sẽ không xuất hiện cho đến khi bạn thêm ít nhất một nút chia sẻ.

[ctx: Sharing: Buttons edit label]
en: Add sharing buttons
vi_VN: Thêm nút chia sẻ

[ctx: Sharing: Buttons edit label]
en: Add “More” button
vi_VN: Thêm nút "Hơn nữa"

[ctx: Sharing: Buttons edit label]
en: Edit label text
vi_VN: Sửa nhãn

[ctx: Sharing: Buttons edit label]
en: Edit sharing buttons
vi_VN: Sửa nút chia sẻ

[ctx: Sharing: Buttons edit label]
en: Edit visible buttons
vi_VN: Chỉnh sửa nút hiển thị

[ctx: Sharing: Buttons edit label]
en: Edit “More” buttons
vi_VN: Sửa nút “Hơn nữa”

[ctx: Sharing: Buttons editor heading]
en: Edit visible buttons
vi_VN: Chỉnh sửa nút hiển thị

[ctx: Sharing: Buttons editor heading]
en: Edit “More” buttons
vi_VN: Sửa nút “Hơn nữa”

[ctx: Sharing: Buttons editor instructions]
en: Click the buttons you would like to add or remove.
vi_VN: Chọn những nút mà bạn muốn thêm hoặc xóa.

[ctx: Sharing: Buttons editor instructions]
en: These will be shown in a dropdown under the “More” button.
vi_VN: Những nút đó sẽ hiển thị theo dạng menu xổ xuống.

[ctx: Sharing: Publicize connect pending button label]
en: Connect
vi_VN: Kết nối

[ctx: Sharing: Sharing button option heading]
en: Button style
vi_VN: Kiểu nút

[ctx: Sharing: Sharing button option label]
en: Icon & Text
vi_VN: Biểu tượng và chữ

[ctx: Sharing: Sharing button option label]
en: Icon Only
vi_VN: Chỉ biểu tượng

[ctx: Sharing: Sharing button option label]
en: Official Buttons
vi_VN: Nút chính

[ctx: Sharing: Sharing button option label]
en: Text Only
vi_VN: Chỉ chữ

[ctx: Sharing: buttons]
en: Edit label text
vi_VN: Sửa tiêu đề

en: Shift + Alt + letter:
vi_VN: Shift + Alt + kí tự:

en: Shift-click to edit this element.
vi_VN: Nhấn phím Shift và chuột để chỉnh sửa thành phần này.

en: Shift-click to edit this widget.
vi_VN: Bấm Shift và nhấn chuột để chỉnh sửa widget này.

en: Ship to
vi_VN: Giao hàng đến

en: Ship to a different address?
vi_VN: Giao hàng tới địa chỉ khác?

en: Ship to all countries
vi_VN: Giao hàng tới tất cả các quốc gia

en: Ship to all countries you sell to
vi_VN: Giao hàng tới tất cả các quốc gia bạn bán hàng tới

en: Ship to specific countries
vi_VN: Giao hàng đến các quốc gia cụ thể

en: Ship to specific countries only
vi_VN: Chỉ giao hàng tới một số quốc gia cụ thể

en: ShipStation icon
vi_VN: Icon ShipStation

en: Shipping | Shipping %d
vi_VN[0]: Giao nhận

en: Shipping Address
vi_VN: Địa chỉ nhận hàng

en: Shipping Address 1
vi_VN: Địa chỉ giao hàng 1

en: Shipping Address 2
vi_VN: Địa chỉ nhận hàng 2

en: Shipping City
vi_VN: Vận Chuyển Đến Thành Phố

en: Shipping Company
vi_VN: Công ty vận chuyển

en: Shipping Country / Region
vi_VN: Quốc gia/Khu vực địa chỉ giao hàng

en: Shipping First Name
vi_VN: Tên Người Nhận Hàng

en: Shipping Last Name
vi_VN: Họ Người Nhận Hàng

en: Shipping Method
vi_VN: Phương thức giao hàng

en: Shipping Phone Number
vi_VN: Số điện thoại giao hàng

en: Shipping Postal/Zip Code
vi_VN: Vận Chuyển Đến Nơi Có Mã Bưu Chính / Mã Zip

en: Shipping State
vi_VN: Vận Chuyển Đến Bang

en: Shipping Zone
vi_VN: Khu vực giao hàng

en: Shipping address
vi_VN: Địa chỉ giao hàng

en: Shipping address.
vi_VN: Địa chỉ giao hàng.

en: Shipping address:
vi_VN: Địa chỉ gửi hàng:

en: Shipping address: we’ll ask you to enter this so we can, for instance, estimate shipping before you place an order, and send you the order!
vi_VN: Địa chỉ giao hàng: Chúng tôi sẽ yêu cầu bạn điền điều này để chúng tôi có thể, ví dụ, ước tính chi phí giao hàng trước khi bạn đặt hàng, và gửi đơn hàng cho bạn!

en: Shipping amount
vi_VN: Tiền giao hàng

en: Shipping class
vi_VN: Lớp giao hàng

en: Shipping class costs
vi_VN: Chi phí vận chuyển

en: Shipping class name
vi_VN: Tên loại vận chuyển

en: Shipping class name.
vi_VN: Tên loại hình giao hàng.

en: Shipping classes
vi_VN: Loại hình giao hàng

en: Shipping classes are used by certain shipping methods to group similar products.
vi_VN: Các lớp giao hàng được sử dụng bởi một số phương thức giao hàng tới một số nhóm sản phẩm tương tự nhau.

en: Shipping classes can be used to group products of similar type and can be used by some Shipping Methods (such as "Flat rate shipping") to provide different rates to different classes of product.
vi_VN: Các lớp vận chuyển có thể được sử dụng để nhóm sản phẩm cùng loại và có thể được sử dụng bởi một số Phương thức vận chuyển (chẳng hạn như "Giao hàng đồng giá") để cung cấp mức giá khác nhau cho các loại sản phẩm khác nhau.

en: Shipping costs updated.
vi_VN: Đã cập nhật chi phí giao hàng.

en: Shipping destination
vi_VN: Địa điểm giao hàng

en: Shipping details
vi_VN: Thông tin giao hàng

en: Shipping is currently enabled, but you have not added any shipping methods to your shipping zones.
vi_VN: Giao hàng hiện đang được kích hoạt, nhưng bạn chưa thêm bất kỳ phương thức giao hàng nào vào khu vực giao hàng của bạn.

en: Shipping is disabled.
vi_VN: Phương thức giao hàng bị tắt.

en: Shipping lines data.
vi_VN: Dòng dữ liệu giao hàng.

en: Shipping location(s)
vi_VN: Địa điểm giao hàng

en: Shipping method
vi_VN: Phương thức giao hàng

en: Shipping method ID is required.
vi_VN: Cần có ID phương thức giao hàng.

en: Shipping method ID.
vi_VN: ID phương thức giao hàng.

en: Shipping method could not be added. Please retry.
vi_VN: Không thể thêm phương thức giao hàng. Vui lòng thử lại.

en: Shipping method description.
vi_VN: Mô tả phương thức giao hàng.

en: Shipping method name.
vi_VN: Tên phương thức giao hàng.

en: Shipping method title.
vi_VN: Tiêu đề phương thức giao hàng.

en: Shipping method(s)
vi_VN: Phương thức giao hàng

en: Shipping methods
vi_VN: Các phương thức giao hàng

en: Shipping name
vi_VN: Tên loại hình giao hàng

en: Shipping only
vi_VN: Chỉ giao hàng

en: Shipping options
vi_VN: Tùy chọn giao hàng

en: Shipping options will be updated during checkout.
vi_VN: Tùy chọn giao hàng sẽ được cập nhật trong quá trình thanh toán.

en: Shipping tax amount
vi_VN: Tiền thuế giao nhận hàng

en: Shipping tax class
vi_VN: Thuế giao hàng

en: Shipping tax class based on cart items
vi_VN: Lớp thuế giao hàng dựa trên các sản phẩm trong giỏ hàng

en: Shipping tax total.
vi_VN: Tổng phí giao hàng.

en: Shipping to %s.
vi_VN: Vận chuyển đến %s.

en: Shipping total must be a positive amount.
vi_VN: Tổng số hàng giao phải là số dương.

en: Shipping via %s
vi_VN: Giao hàng qua %s

en: Shipping zone location type.
vi_VN: Loại vị trí vùng giao hàng.

en: Shipping zones
vi_VN: Khu vực giao hàng

en: Shipping:
vi_VN: Giao nhận hàng:

en: Shop
vi_VN: Cửa hàng

en: Shop Now
vi_VN: Mua sắm ngay

en: Shop Page
vi_VN: Trang Cửa hàng

en: Shop and search results
vi_VN: Cửa hàng và kết quả tìm kiếm

en: Shop base
vi_VN: Cửa hàng mặc định

en: Shop base address
vi_VN: Địa chỉ cửa hàng mặc định

en: Shop base with category
vi_VN: Cửa hàng mặc định cùng với danh mục

en: Shop by Category
vi_VN: Duyệt theo danh mục

en: Shop now
vi_VN: Mua sắm ngay

en: Shop only
vi_VN: Chỉ cửa hàng

en: Shop order
vi_VN: Đơn hàng của cửa hàng

en: Shop page
vi_VN: Trang cửa hàng

en: Shop page display
vi_VN: Hiển thị trang cửa hàng

en: Shop pages
vi_VN: Trang cửa hàng

en: Short description
vi_VN: Mô tả ngắn

en: Shortcode
vi_VN: Mã nguồn

en: Shortlink
vi_VN: Liên kết rút gọn

en: Should you need help understanding, using, or extending WooCommerce, <a href="%s">please read our documentation</a>. You will find all kinds of resources including snippets, tutorials and much more.
vi_VN: Nếu bạn cần sự trợ giúp để hiểu, sử dụng hoặc mở rộng WooCommerce, <a href="%s">vui lòng đọc tài liệu của chúng tôi</a>. Bạn sẽ tìm thấy tất cả các loại tài nguyên bao gồm các đoạn mã, hướng dẫn và nhiều thứ khác nữa.

en: Should you want to want to switch to one of our standard or premium themes, you can <a href="%s">convert your articles to standard posts</a> beforehand. By doing so, your articles will be visible under any of our themes.
vi_VN: Nếu muốn chuyển đổi sang một trong những chủ đề chuẩn hay cao cấp của chúng tôi, bạn phải <a href="%s">chuyển bài viết về định dạng chuẩn</a> trước. Làm như vậy, bài viết của bạn sẽ hiển thị được trên bất cứ giao diện nào của chúng tôi.

en: Show
vi_VN: Hiện

en: Show "verified owner" label on customer reviews
vi_VN: Hiển thị nhãn "Khách đã mua hàng" cho đánh giá của khách hàng

en: Show Artist Name in Tracklist
vi_VN: Hiện tên nghệ sĩ trong danh sách bài hát

en: Show Avatars
vi_VN: Hiện ảnh đại diện

en: Show Details
vi_VN: Hiện chi tiết

en: Show Frequently Asked Questions
vi_VN: Hiện câu hỏi thường gặp

en: Show Images
vi_VN: Hiện hình ảnh

en: Show Link Description
vi_VN: Hiện mô tả của liên kết

en: Show Link Image
vi_VN: Hiện ảnh của liên kết

en: Show Link Name
vi_VN: Hiện tên của liên kết

en: Show Link Rating
vi_VN: Hiện đánh giá của liên kết

en: Show Suggestions
vi_VN: Xem gợi ý

en: Show Toolbar when viewing site
vi_VN: Hiển thị thanh công cụ khi xem blog

en: Show Tracklist
vi_VN: Hiện danh sách bài hát

en: Show Video List
vi_VN: Hiển thị danh sách video

en: Show a hit counter for your blog.
vi_VN: Hiển thị đếm lượt truy cập trên blog của bạn.

en: Show a thumbnail image where available
vi_VN: Hiển thị hình ảnh thu nhỏ nếu có

en: Show a thumbnail image where available.
vi_VN: Hiển thị hình ảnh thu nhỏ nếu có

en: Show advanced menu properties
vi_VN: Hiện thuộc tính nâng cao của menu

en: Show advanced options
vi_VN: Hiển thị các tùy chọn nâng cao

en: Show all
vi_VN: Hiển thị tất cả

en: Show all types
vi_VN: Hiển thị tất cả loại

en: Show as dropdown
vi_VN: Hiện trình đơn thả

en: Show blog name
vi_VN: Xem tên blog

en: Show categories
vi_VN: Hiển thị hạng mục

en: Show categories &amp; products
vi_VN: Hiển thị hạng mục &amp; sản phẩm

en: Show comment threads
vi_VN: Hiển thị luồng bình luận

en: Show comments
vi_VN: Toàn bộ bình luận

en: Show comments area in carousel
vi_VN: Hiện bình luận trong carousel

en: Show context (category or tag)
vi_VN: Hiển thị chuyên mục và thẻ

en: Show details
vi_VN: Chi tiết

en: Show entry date
vi_VN: Hiển thị ngày đăng

en: Show exact matches only
vi_VN: Chỉ hiện chính xác

en: Show header text with your image.
vi_VN: Hiển thị văn bản cùng với ảnh đầu trang.

en: Show hidden products
vi_VN: Hiển thị sản phẩm bị ẩn

en: Show hierarchy
vi_VN: Hiện theo cấp bậc

en: Show if is a compound tax rate.
vi_VN: Hiển thị nếu là thuế suất gộp.

en: Show invisible characters
vi_VN: Hiển thị các ký tự ẩn

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
vi_VN: Trang chủ, trang lưu trữ và kết quả tìm kiếm

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Pages
vi_VN: Trang

[ctx: Show like and sharing buttons on]
en: Posts
vi_VN: Bài viết

en: Show likes.
vi_VN: Cho phép thích

en: Show more comments
vi_VN: Hiện thêm phản hồi

en: Show more details
vi_VN: Hiện thị thêm thông tin chi tiết

en: Show more results
vi_VN: Hiện thêm kết quả

en: Show next theme
vi_VN: Xem giao diện sau

en: Show on front
vi_VN: Hiện ở đầu tiên

en: Show on screen
vi_VN: Hiển thị trên màn hình

en: Show password
vi_VN: Hiện mật khẩu

en: Show photo metadata (<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
vi_VN: Hiện metadata ảnh (<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Exif</a>) trong carousel, khi có thể.

en: Show photo metadata in carousel, when available
vi_VN: Hiện metadata ảnh trong carousel, khi có thể

en: Show post counts
vi_VN: Hiện số bài viết

en: Show post options
vi_VN: Hiển thị các tùy chọn bài viết

en: Show previous theme
vi_VN: Xem giao diện trước

en: Show product counts
vi_VN: Hiển thị số lượng sản phẩm

en: Show products
vi_VN: Hiển thị sản phẩm

en: Show related content after posts
vi_VN: Hiện bài viết liên quan

en: Show sharing buttons.
vi_VN: Cho phép chia sẻ

en: Show subcategories
vi_VN: Hiển thị danh mục con

en: Show subcategories &amp; products
vi_VN: Hiển thị hạng mục phụ &amp; sản phẩm

en: Show tag counts
vi_VN: Hiển thị số lượng bài viết cho từng thẻ

en: Show the Reblog button on posts
vi_VN: Hiện nút Đăng lại trên bài viết

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
vi_VN: Hiển thị số lượng bình luận được duyệt bên cạnh mỗi tác giả  trong trang danh sách nhận xét.

en: Show the number of approved comments beside each comment author.
vi_VN: Hiển thị số lượng bình luận đã duyệt bên cạnh mỗi tác giả của bình luận

en: Show:
vi_VN: Hiển thị:

en: Showcase your business, connect with your customers, and make a strong and professional impact on the web with Business Materials. Featuring custom logo and site layout functionality, a beautiful home page template, and customer testimonials, Business Materials is the right choice for your online brand.
vi_VN: Giới thiệu về doanh nghiệp của bạn, gắn kết với khách hàng và tạo ra hình ảnh và ấn tượng chuyên nghiệp trong mắt khách hàng qua trang web của bạn với Business Identity. Với các chức năng như đăng tải logo và cấu trúc bố cục trang, mẫu trang chủ ấn tượng cùng với những trích dẫn nhận xét của khách hàng, Business Identity chính là lựa chọn hết sức phù hợp cho thương hiệu của bạn.

en: Showcase your latest work.
vi_VN: Trưng bày công việc mới nhất của bạn.

en: Showing all %d result | Showing all %d results
vi_VN[0]: Hiển thị tất cả %d kết quả

en: Showing details for theme: %s
vi_VN: Hiển thị chi tiết cho giao diện: %s

en: Showing reports for:
vi_VN: Hiện các báo cáo cho:

en: Showing the single result
vi_VN: Hiển thị kết quả duy nhất

en: Shown publicly when you comment on blogs.
vi_VN: Hiển thị công khai khi bạn nhận xét trên blog.

en: Shows if backorders are allowed.
vi_VN: Hiển thị nếu cho phép các đơn hàng đặt sẵn.

en: Shows if the product can be bought.
vi_VN: HIển thị nếu có thể mua sản phẩm.

en: Shows if the product is on backordered.
vi_VN: Hiển thị nếu sản phẩm được đặt trước.

en: Shows if the product is on sale.
vi_VN: HIển thị nếu sản phẩm đang được giảm giá.

en: Shows if the product need to be shipped.
vi_VN: HIển thị nếu cần phải giao sản phẩm.

en: Shows if the reviewer bought the product or not.
vi_VN: Cho biết người đánh giá đã mua sản phẩm hay chưa.

en: Shows if the variation can be bought.
vi_VN: Cho xem nếu thay đổi có thể mua.

en: Shows if the variation is on backordered.
vi_VN: Cho thấy nếu các thay đổi đã được đặt chỗ.

en: Shows if the variation is on sale.
vi_VN: HIển thị nếu sản phẩm biến thể đang được giảm giá.

en: Shows where the order was created.
vi_VN: Hiển thị địa điểm tạo đơn hàng.

en: Shows whether WordPress is able to write to the directories it needs access to.
vi_VN: Cho thấy liệu WordPress có thể ghi vào các thư mục mà nó cần truy cập hay không.

en: Shows whether or not the product shipping is taxable.
vi_VN: Cho biết liệu việc giao sản phẩm có bị tính thuế hay không.

en: Shows/define if the note is only for reference or for the customer (the user will be notified).
vi_VN: Xác định xem liệu ghi chủ chỉ dùng để tham khảo hay dành cho khách hàng (người dùng sẽ được thông báo).

en: Shuffle
vi_VN: Ngẫu nhiên

en: Sidebar
vi_VN: Thanh bên

en: Sidebar filtering by tags, categories, and dates
vi_VN: Lọc thanh bên theo tag, chuyên mục và ngày

en: Sign In
vi_VN: Đăng nhập

en: Sign Out
vi_VN: Đăng xuất

en: Sign Up
vi_VN: Đăng kí

en: Sign in request from %1$s using %2$s
vi_VN: Yêu cầu đăng nhập từ %1$s bằng %2$s

en: Sign in request from %1$s using %2$s (%3$s)
vi_VN: Yêu cầu đăng nhập từ %1$s bằng %2$s (%3$s)

en: Sign in request from %s
vi_VN: Yêu cầu đăng nhập từ %s

en: Sign me up
vi_VN: Theo dõi ngay

en: Sign up
vi_VN: Đăng ký

en: Sign up and join
vi_VN: Đăng ký tham gia

en: Sign up for a free blog
vi_VN: Đăng ký một blog miễn phí

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
vi_VN: Đăng ký tài khoản trên %s để lấy mã API

en: Signups
vi_VN: Đăng kí

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
vi_VN: Luôn tự động xóa spam.

en: Silver
vi_VN: Bạc

en: Simple Payments
vi_VN: Thanh toán đơn giản

en: Simple Payments orders
vi_VN: Các đơn hàng Thanh toán Đơn giản

en: Simple Payments products
vi_VN: Các sản phẩm Thanh toán Đơn giản

en: Simple product
vi_VN: Sản phẩm đơn giản

en: SimpleTexting makes it easy, fast and affordable to send SMS marketing campaigns or engage in 1-on-1 conversations with your customers.
vi_VN: SimpleTexting giúp bạn gửi các chiến dịch tiếp thị qua SMS dễ dàng, nhanh chóng và giá cả phải chăng hoặc tham gia vào các cuộc trò chuyện 1-1 với khách hàng của bạn.

en: Since
vi_VN: Từ

en: Since %s
vi_VN: Từ %s

en: Since your browser does not support JavaScript, or it is disabled, please ensure you click the %1$sUpdate Totals%2$s button before placing your order. You may be charged more than the amount stated above if you fail to do so.
vi_VN: Trình duyệt của bạn không hỗ trợ JavaScript hoặc nó bị vô hiệu hóa, hãy đảm bảo bạn nhấn vào %1$sCập nhật giỏ hàng%2$s trước khi bạn thanh toán. Bạn có thể phải trả nhiều hơn số tiền đã nói ở trên, nếu bạn không làm như vậy.

en: Singapore dollar
vi_VN: Đô la Singapore

en: Sistan and Baluchestan (سیستان و بلوچستان)
vi_VN: Sistan và Baluchestan (سیستان و بلوچستان)

en: Site
vi_VN: Trang

en: Site Address
vi_VN: Địa chỉ blog

en: Site Address (URL)
vi_VN: Địa chỉ trang web (URL)

en: Site Admin
vi_VN: Quản lý trang

en: Site Health
vi_VN: Kiểm tra hệ thống

[ctx: Site Health]
en: Info
vi_VN: Thông tin

[ctx: Site Health]
en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Site Health - %s
vi_VN: Kiểm tra tình trạng trang web - %s

en: Site Health Info
vi_VN: Kiểm tra tình trạng website

en: Site Health Status
vi_VN: Tình trạng web của bạn

en: Site ID must not be empty.
vi_VN: Mã ID Site không được bỏ trống.

en: Site Icon
vi_VN: Biểu tượng blog

en: Site Identity
vi_VN: Mô tả

en: Site Language
vi_VN: Ngôn ngữ của trang

en: Site Name
vi_VN: Tên trang

en: Site Name: %s
vi_VN: Tên trang: %s

en: Site Pages
vi_VN: Các Trang của Website

en: Site Preview
vi_VN: Xem trước website

en: Site Stats
vi_VN: Thống kê

en: Site Tagline
vi_VN: Khẩu hiệu của trang

en: Site Title
vi_VN: Tiêu đề

en: Site Tools
vi_VN: Công cụ

en: Site URL
vi_VN: Đường dẫn tới trang

en: Site URL.
vi_VN: Đường dẫn của trang

en: Site URLs could not be switched to HTTPS.
vi_VN: Các đường dẫn trong web không thể chuyển sang HTTPS.

en: Site URLs switched to HTTPS.
vi_VN: Các đường dẫn website đã được chuyển sang HTTPS.

en: Site Upload Space Quota
vi_VN: Hạn mức Chỗ trống Cho phép Upload của Trang

en: Site achievements
vi_VN: Các thành tựu của blog

en: Site address
vi_VN: Địa chỉ blog

en: Site address (URL)
vi_VN: Địa chỉ trang (URL):

[ctx: Site address, domain]
en: Add custom address
vi_VN: Tùy chỉnh địa chỉ

en: Site connection failed!
vi_VN: Kết nối trang web không thành công!

en: Site count
vi_VN: Số lượng trang web

en: Site description was changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Khẩu hiệu blog đã đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Site description was changed from %1$s to %2$s
vi_VN: Khẩu hiệu blog đã đổi từ %1$s thành %2$s

en: Site design
vi_VN: Thiết kế trang web

en: Site does not exist.
vi_VN: Site không tồn tại.

en: Site domain must not be empty.
vi_VN: Tên miền không thể bỏ trống.

en: Site features correctly received.
vi_VN: Các tính năng của trang web được tiếp nhận chính xác.

en: Site health checks will automatically run periodically to gather information about your site. You can also <a href="%s">visit the Site Health screen</a> to gather information about your site now.
vi_VN: Kiểm tra sức khỏe Website sẽ tự động chạy định kỳ để thu thập các thông tin về trang web của bạn. Bạn có thể <a href="%s">truy cập vào Site Health</a> để thu thập thông tin về trang web của bạn bây giờ.

en: Site icon
vi_VN: Biểu tượng

en: Site icon changed
vi_VN: Đổi biểu tượng

en: Site icon removed
vi_VN: Xóa biểu tượng

en: Site icon.
vi_VN: Biểu tượng blog.

en: Site logo.
vi_VN: Logo.

en: Site monetization
vi_VN: Kiếm tiền từ trang web

en: Site name
vi_VN: Tên trang web :

en: Site name must be at least %s character. | Site name must be at least %s characters.
vi_VN[0]: Tên trang web phải trên %s ký tự.

en: Site name must be at least 4 characters.
vi_VN: Tên site phải trên 4 ký tự

en: Site names can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
vi_VN: Tên website chỉ được chứa chữ cái viết thường (a-z) và số.

en: Site network ID must be provided.
vi_VN: Site network ID phải được cung cấp.

en: Site path must not be empty.
vi_VN: Đường dẫn site không thể bỏ trống.

en: Site profile
vi_VN: Cấu hình blog

en: Site setup
vi_VN: Thiết lập blog

en: Site successfully connected.
vi_VN: Kết nối trang web thành công.

en: Site tagline
vi_VN: Khẩu hiệu

en: Site tagline.
vi_VN: Dòng giới thiệu của website.

en: Site timezone
vi_VN: Múi giờ

en: Site title
vi_VN: Tiêu đề

en: Site title was changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Tiêu đề blog đã đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Site title was changed from %1$s to %2$s
vi_VN: Tiêu đề blog đã đổi từ %1$s thành %2$s

en: Site title.
vi_VN: Tiêu đề.

en: Site tools
vi_VN: Công cụ

en: Site verification services
vi_VN: Dịch vụ xác minh trang web

en: Site visibility
vi_VN: Công khai

en: Site with the ID does not exist.
vi_VN: Site với ID không tồn tại.

en: Site: %s
vi_VN: Trang web: %s

en: Sitemaps
vi_VN: Sơ đồ trang web

en: Sites
vi_VN: Blog

en: Sites <span class="count">(%d)</span>
vi_VN: Blog <span class="count">(%d)</span>

en: Size
vi_VN: Kích cỡ

en: Size in megabytes
vi_VN: Kích thước tính theo megabytes

en: Skip
vi_VN: Bỏ qua

en: Skip Confirmation Email
vi_VN: Bỏ qua thư xác nhận

en: Skip Cropping, Publish Image as Is
vi_VN: Bỏ quả thao tác cắt ảnh, sử dụng ảnh nguyên bản

en: Skip cropping
vi_VN: Bỏ cắt

en: Skip for now
vi_VN: Bỏ qua

en: Skip setup
vi_VN: Bỏ qua cài đặt

en: Skip this step
vi_VN: Bỏ qua bước này

en: Skip to content
vi_VN: Bỏ qua nội dung

en: Skip to main content
vi_VN: Chuyển đến nội dung chính

en: Skip to toolbar
vi_VN: Chuyển đến thanh công cụ

en: Skipping attachment <em>%s</em>
vi_VN: Bỏ qua tập tin đính kèm <em>%s</em>

en: Slovak
vi_VN: Tiếng Slovakia

en: Slovenian
vi_VN: Tiếng Slovenia

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
vi_VN: Từ từ thôi bạn :-)

en: Slug "%s" is already in use. Change it, please.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh \"%s\" đã được sử dụng. Hãy thay đổi nó.

en: Slug "%s" is not allowed because it is a reserved term. Change it, please.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh \"%s\" không được chấp nhận vì đã có một chuỗi đường dẫn tĩnh tương tự. Vui lòng thay đổi lại.

en: Slug "%s" is too long (28 characters max). Shorten it, please.
vi_VN: Đường dẫn tĩnh "%s" quá dài (tối đa cho phép 28 ký tự). Vui lòng rút ngắn lại.

en: Slug automatically generated from the post title.
vi_VN: Đường dẫn được tự động tạo từ tựa đề của bài đăng.

en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Social
vi_VN: Mạng xã hội

en: Social Icons
vi_VN: Các biểu tượng mạng xã hội

en: Social Links Menu
vi_VN: Menu các đường dẫn mạng xã hội

en: Social Login
vi_VN: Đăng nhập nhanh

en: Social Logins
vi_VN: Đăng nhập bên thứ ba

en: Social Media
vi_VN: Mạng xã hội

en: Social Menu
vi_VN: Lựa chọn xã hội

en: Software Name
vi_VN: Tên phần mềm

en: Sold %1$d item in the last %2$d days | Sold %1$d items in the last %2$d days
vi_VN[0]: Đã bán %1$d sản phẩm trong vòng %2$d ngày

en: Sold %1$s worth in the last %2$d days
vi_VN: Đã bán %1$s giá trị trong %2$d ngày

en: Sold individually
vi_VN: Bán riêng

en: Sold individually?
vi_VN: Bán riêng?

en: Solomon Islands
vi_VN: Quần đảo Solomon

en: Solutions
vi_VN: Giải pháp

en: Some HTML tags are not permitted, including:
vi_VN: Một số thẻ HTML không được phép dùng:

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
vi_VN: Một vài bình luận chưa được kiểm tra bởi Akismet. Nó sẽ bị tạm giữ để kiểm duyệt và được tự động kiểm tra Spam lại sau.

en: Some data that describes the error your site encountered has been put together.
vi_VN: Một số dữ liệu mô tả lỗi mà trang web của bạn gặp phải đã được tổng hợp lại với nhau.

en: Some files are not writable by WordPress:
vi_VN: Một số file không thể ghi bởi WordPress:

en: Some helpful resources:
vi_VN: Vài tài nguyên có ích

en: Some of the %1$s %2$s values are invalid
vi_VN: Một số giá trị %1$s %2$s không hợp lệ

en: Some required plugins are missing or inactive.
vi_VN: Một số plugin cần thiết bị thiếu hoặc không hoạt động.

en: Some screen elements can be shown or hidden by using the checkboxes.
vi_VN: Vài chuyên mục có thể ẩn hiện nếu bạn đánh dấu hộp kiểm.

en: Some stats didn't load in time. Please try again later.
vi_VN: Chưa tải được. Xin thử lại sau.

en: Some themes come with additional header images bundled. If you see multiple images displayed, select the one you would like and click the &#8220;Save Changes&#8221; button.
vi_VN: Chủ đề có thể có sẵn một số ảnh cho phần đầu trang. Nếu bạn thấy nhiều ảnh cùng được hiển thị, chọn một ảnh bạn thích và bấm vào nút &#8220;Lưu Lại Thay Đổi&#8221;.

en: Some webservices like shipping use SOAP to get information from remote servers, for example, live shipping quotes from FedEx require SOAP to be installed.
vi_VN: Một số dịch vụ web thích sử dụng phương thức giao hàng SOAP để có được thông tin từ các máy chủ từ xa, ví dụ, báo giá giao hàng trực tiếp từ FedEx yêu cầu SOAP được cài đặt.

en: Someone
vi_VN: Ai đó

en: Someone follows my blog
vi_VN: Ai đó theo dõi blog

en: Someone has requested a new password for the following account on %s:
vi_VN: Ai đó đã yêu cầu mật khẩu mới cho tài khoản sau trên %s:

en: Someone has requested a password reset for the following account:
vi_VN: Một ai đó vừa yêu cầu thiết lập lại mật khẩu cho tài khoản sau:

en: Someone likes one of my posts
vi_VN: Ai đó thích bài viết

en: Someone logged into your account with an E-mail login link. Please make sure your e-mail account is secure!
vi_VN: Ai đó đã đăng nhập vào tài khoản của bạn bằng email. Hãy đảm bảo rằng tài khoản email của bạn được bảo mật!

en: Someone reblogs one of my posts
vi_VN: Ai đó đăng lại bài viết

en: Something went wrong.
vi_VN: Có lỗi gì đó đã xảy ra.

en: Something went wrong. If the problem persists, send this info to support:
vi_VN: Có lỗi xảy ra. Nếu lỗi vẫn xảy ra, hãy gửi thông tin này đến hỗ trợ kĩ thuật:

en: Sorry there was a problem removing this coupon.
vi_VN: Rất tiếc, đã có vấn đề khi gỡ bỏ ưu đãi này.

en: Sorry to see you go.
vi_VN: Rất tiếc là bạn đã ra đi.

en: Sorry! We couldn't contact Jetpack just now 😭. Please make sure that your site is visible over the internet, and that it accepts incoming and outgoing requests via curl. You can also try to connect to Jetpack again, and if you run into any more issues, please contact support.
vi_VN: Xin lỗi! Lúc này chúng tôi không kết nối với Jetpack được 😭. Vui lòng đảm bảo trang web của bạn có thể truy cập được qua internet, và chấp nhận các truy xuất vào và ra thông qua curl. Bạn cũng có thể thử kết nối đến Jetpack lần nữa, và nếu có thêm lỗi mới nào thì hãy liên hệ bộ phận hỗ trợ.

en: Sorry! We tried, but we couldn't connect Jetpack just now 😭. Please go to the Plugins tab to connect Jetpack, so that you can finish setting up your store.
vi_VN: Xin lỗi! Hiện tại chúng tôi không thể kết nối đến Jetpack 😭. Vui lòng đến mục "Gói mở rộng" để cài đặt Jetpack, và sau đó hoàn tất cài đặt cửa hàng của bạn.

en: Sorry! We tried, but we couldn't install Jetpack for you 😭. Please go to the Plugins tab to install it, and finish setting up your store.
vi_VN: Xin lỗi! Chúng tôi đã thử, nhưng không thể cài đặt Jetpack giúp bạn 😭. Vui lòng vào mục "Plugin" để cài đặt Jetpack, và sau đó hoàn tất cài đặt cửa hàng của bạn.

en: Sorry, "%s" is no longer in stock so this order cannot be paid for. We apologize for any inconvenience caused.
vi_VN: Rất tiếc, "%s" không còn trong kho nên đơn hàng không thể thanh toán. Chúng tôi xin lỗi vì sự cố này.

en: Sorry, "%s" is not in stock. Please edit your cart and try again. We apologize for any inconvenience caused.
vi_VN: Rất tiếc, "%s" không còn hàng. Hãy cập nhật lại giỏ hàng và thử lại. Chúng tôi xin lỗi vì sự bất tiện này.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
vi_VN: Xin lỗi, nhưng không có gì phù hợp với cái bạn tìm kiếm. Vui lòng thử lại với một vài từ khoá khác.

en: Sorry, but you are looking for something that isn't here.
vi_VN: Xin lỗi, những gì bạn cần tìm không có ở đây.

en: Sorry, comments are closed for this item.
vi_VN: Xin lỗi, bình luận đang bị tắt cho mục này.

en: Sorry, comments are not allowed for this item.
vi_VN: Xin lỗi, không thể bình luận cho mục này.

en: Sorry, could not find anything. Try searching again using a different term.
vi_VN: Xin lỗi, không thể tìm thấy bất cứ điều gì. Hãy thử tìm kiếm lại bằng cách sử dụng một thuật ngữ khác.

en: Sorry, coupon "%s" has already been applied and cannot be used in conjunction with other coupons.
vi_VN: Rất tiếc, mã ưu đãi "%s" đã được sử dụng và không thể dùng để kết hợp với các mã ưu đãi khác.

en: Sorry, deleting the term failed.
vi_VN: Xin lỗi, xóa điều khoản thất bại.

en: Sorry, editing the term failed.
vi_VN: Xin lỗi, chỉnh sửa điều khoản thất bại.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your location. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi_VN: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào phù hợp với vị trí hiện tại của bạn. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn sắp xếp phương án thay thế.

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods for your state. Please contact us if you require assistance or wish to make alternate arrangements.
vi_VN: Xin lỗi, có vẻ như không có phương thức thanh toán nào phù hợp với khu vực bang hiện tại của bạn. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ hoặc muốn sắp xếp phương án thay thế.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is invalid - it has now been removed from your order.
vi_VN: Rất tiếc, có vẻ như mã ưu đãi "%s" không hợp lệ - bây giờ nó sẽ được xóa khỏi đơn hàng của bạn.

en: Sorry, it seems the coupon "%s" is not yours - it has now been removed from your order.
vi_VN: Rất tiếc, có vẻ như mã ưu đãi "%s" không phải của bạn - bây giờ nó sẽ được xóa khỏi đơn hàng của bạn.

en: Sorry, marking a user as spam is only supported on Multisite.
vi_VN: Xin lỗi, đánh dấu người dùng là spam chỉ được hỗ trợ trên Multisite.

en: Sorry, no dismissable task with that ID was found.
vi_VN: Xin lỗi, không có nhiệm vụ nào có thể bị loại bỏ với ID đó được tìm thấy.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
vi_VN: Xin lỗi, không tìm thấy bài viết nào theo yêu cầu của bạn.

en: Sorry, no products matched your selection. Please choose a different combination.
vi_VN: Rất tiếc, không có sản phẩm nào phù hợp với lựa chọn của bạn. Hãy chọn một phương thức kết hợp khác.

en: Sorry, no snoozeable task with that ID was found.
vi_VN: Xin lỗi, không có nhiệm vụ nào có thể báo trước với ID đó được tìm thấy.

en: Sorry, no such page.
vi_VN: Xin lỗi, không có trang này.

en: Sorry, no such post.
vi_VN: Xin lỗi, bài viết này không tồn tại.

en: Sorry, no task with that ID was found.
vi_VN: Xin lỗi, không có nhiệm vụ nào được báo cho với ID đó được tìm thấy.

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
vi_VN: Xin lỗi, một trong những nguyên tắc phân loại nhất định không được hỗ trợ bởi dạng bài.

en: Sorry, replies to unapproved comments are not allowed.
vi_VN: Xin lỗi, không cho phép trả lời các bình luận chưa được phê duyệt.

en: Sorry, revisions are disabled.
vi_VN: Xin lỗi, nhật ký chỉnh sửa đã bị tắt.

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
vi_VN: Tên website không được chứa ký tự &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, site names must have letters too!
vi_VN: Tên website phải chứa chữ cái!

en: Sorry, something went wrong. The requested comparison could not be loaded.
vi_VN: Xin lỗi, có gì đó không đúng. Yêu cầu so sánh không thể thực hiện được.

en: Sorry, that email address is already used!
vi_VN: Xin lỗi, email này đã được sử dụng!

en: Sorry, that email address is not allowed!
vi_VN: Xin lỗi, email này không được phép sử dụng!

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
vi_VN: Xin lỗi, key không đúng.

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
vi_VN: Xin lỗi, khoá này đã hết hạn. Xin hãy thử lại.

en: Sorry, that site already exists!
vi_VN: Xin lỗi, trang đã tồn tại!

en: Sorry, that site is reserved!
vi_VN: Rất tiếc, website này đã được đăng ký!

en: Sorry, that task list was not found
vi_VN: Xin lỗi, danh sách nhiệm vụ đó đã không được tìm thấy

en: Sorry, that username already exists!
vi_VN: Xin lỗi, blog này đã tồn tại!

en: Sorry, that username is not allowed.
vi_VN: Xin lỗi, tên tài khoản này không được chấp thuận.

en: Sorry, the category could not be created.
vi_VN: Xin lỗi, không thể tạo chuyên mục này.

en: Sorry, the comment could not be updated.
vi_VN: Xin lỗi, bình luận không thể sửa được.

en: Sorry, the link you clicked is stale. Please select another option.
vi_VN: Xin lỗi, liên kết bạn bấm đã hết hiệu lực. Hãy sử dụng một lựa chọn khác.

en: Sorry, the order could not be found. Please contact us if you are having difficulty finding your order details.
vi_VN: Xin lỗi, đơn hàng của bạn không tồn tại. Xin vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn không thể tìm kiếm chi tiết đơn hàng.

en: Sorry, the post could not be created.
vi_VN: Xin lỗi, không thể tạo bài viết.

en: Sorry, the post could not be deleted.
vi_VN: Xin lỗi, không thể xóa bài viết này.

en: Sorry, the post could not be updated.
vi_VN: Xin lỗi, không thể sửa bài viết này.

en: Sorry, the term could not be created.
vi_VN: Xin lỗi, không thể tạo term.

en: Sorry, the user could not be updated.
vi_VN: Xin lỗi, không thể được cập nhật được thông tin người dùng.

en: Sorry, the video at the supplied URL cannot be loaded. Please check that the URL is for a supported video file (%s) or stream (e.g. YouTube and Vimeo).
vi_VN: Xin lỗi, chúng tôi không thể tải video dựa vào URL được cung cấp. Vui lòng kiểm tra URL được dùng là tập tin video được hỗ trợ (%s) hay là URL stream (ví dụ YouTube và Vimeo).

en: Sorry, there has been an error
vi_VN: Xin lỗi, đã có lỗi xảy ra

en: Sorry, there has been an error.
vi_VN: Xin lỗi, đã có lỗi xảy ra.

en: Sorry, there were no matches. Here are some of the most searched for help pages for this section:
vi_VN: Rất tiếc, không có kết quả nào. Dưới đây là những chủ đề tìm kiếm nhiều nhất:

en: Sorry, this coupon is not applicable to selected products.
vi_VN: Xin lỗi, mã ưu đãi này không áp dụng cho các sản phẩm đã chọn.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the categories: %s.
vi_VN: Rất tiếc, mã ưu đãi này không thế áp dụng với các danh mục: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to the products: %s.
vi_VN: Rất tiếc, mã ưu đãi này không thể áp dụng cho các sản phẩm: %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your cart contents.
vi_VN: Rất tiếc, mã ưu đãi này không thể dùng cho các sản phẩm trong giỏ hàng của bạn.

en: Sorry, this coupon is not valid for sale items.
vi_VN: Rất tiếc, mã ưu đãi này không có hiệu lực đối với các mặt hàng hiện đang giảm giá.

en: Sorry, this download has expired
vi_VN: Rất tiếc, phiên tải về đã hết hạn

en: Sorry, this method is not supported.
vi_VN: Xin lỗi, phương thức này không được hỗ trợ.

en: Sorry, this order is invalid and cannot be paid for.
vi_VN: Xin lỗi, đơn hàng này không hợp lệ và không thể thực hiện thanh toán.

en: Sorry, this order requires a shipping option.
vi_VN: Xin lỗi, đơn đặt hàng này đòi hỏi một tùy chọn vận chuyển.

en: Sorry, this product cannot be purchased.
vi_VN: Xin lỗi bạn, hiện sản phẩm này không thể mua được.

en: Sorry, this product is unavailable. Please choose a different combination.
vi_VN: Rất tiếc, sản phẩm này hiện không tồn tại. Hãy chọn một phương thức kết hợp khác.

en: Sorry, trackbacks are closed for this item.
vi_VN: Xin lỗi, trackback bị khóa cho mục này.

en: Sorry, uploads are disabled while we are working on the files servers. Have a cup of tea and then try again.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể tải lên trong lúc hệ thống đang bận. Hãy chờ giây lát và thử lại.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
vi_VN: Xin lỗi, tên người dùng không thể chứa kí tự &#8220;_&#8221;!

en: Sorry, usernames must have letters too!
vi_VN: Rất tiếc, tên người dùng phải chứa chữ!

en: Sorry, we couldn't connect your store to Jetpack
vi_VN: Xin lỗi, chúng tôi không thể kết nối cửa hàng của bạn với Jetpack

en: Sorry, you are not allowed to access details about this site.
vi_VN: Bạn không được phép truy cập thông tin chi tiết về trang này.

en: Sorry, you are not allowed to access details of this post.
vi_VN: Bạn không được phép truy cập vào thông tin chi tiết của bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to access font collections.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép truy cập bộ sưu tập phông chữ.

en: Sorry, you are not allowed to access font faces.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy cập vào các mặt phông chữ.

en: Sorry, you are not allowed to access font families.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy cập vào họ phông chữ.

en: Sorry, you are not allowed to access site health information.
vi_VN: Bạn không đủ quyền truy cập mục Kiểm tra tình trạng website.

en: Sorry, you are not allowed to access the global styles on this site.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép truy cập kiểu dáng toàn cầu trên blog này.

en: Sorry, you are not allowed to access the templates on this site.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép truy cập mẫu trên blog này.

en: Sorry, you are not allowed to access this font face.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy cập vào mặt phông chữ này.

en: Sorry, you are not allowed to access this font family.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép truy cập họ phông chữ này.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy cập vào trang này.

en: Sorry, you are not allowed to access user data on this site.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép truy cập vào dữ liệu người dùng trên trang web này.

en: Sorry, you are not allowed to activate plugins.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không đủ quyền để kích hoạt plugin này.

en: Sorry, you are not allowed to activate this plugin.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không đủ quyền để kích hoạt plugin này.

en: Sorry, you are not allowed to add a category.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép thêm mục mới.

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép thêm một thuật ngữ vào một trong những nguyên tắc phân loại nhất định

en: Sorry, you are not allowed to add links to this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép thêm liên kết vào website này.

en: Sorry, you are not allowed to add users to this network.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp phép để thêm người dùng vào mạng lưới này.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền chỉ định điều khoản cho một trong các nguyên tắc phân loại được chọn.

en: Sorry, you are not allowed to assign terms in this taxonomy.
vi_VN: Bạn không được phép đăng ký các luật cho  phân loại này.

en: Sorry, you are not allowed to assign the provided terms.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép để gán term.

en: Sorry, you are not allowed to assign this term.
vi_VN: Xin lỗi. Bạn không có quyền gán term này.

en: Sorry, you are not allowed to attach files to this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được quyền đính kèm tập tin vào bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to browse the block directory.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép duyệt thư mục block.

en: Sorry, you are not allowed to browse the local block pattern directory.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép duyệt thư mục block pattern có sẵn.

en: Sorry, you are not allowed to change the comment type.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép thay đổi loại của bình luận.

en: Sorry, you are not allowed to change the page author as this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền thay đổi tác giả của trang.

en: Sorry, you are not allowed to change the post author as this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền thay đổi tác giả của bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to comment on this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép bình luận bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to create Navigation Menus as this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo Menu điều hướng với tư cách người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to create a comment on this post.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép tạo bình luận cho bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to create application passwords for this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo mật khẩu ứng dụng cho người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to create new pages.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo trang mới.

en: Sorry, you are not allowed to create new users.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền tạo mới bài viết.

en: Sorry, you are not allowed to create pages as this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo các trang với tư cách người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to create pages on this site.
vi_VN: Bạn không được phân quyền để tạo trang tĩnh trên trang mạng này.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo mật khẩu bảo vệ trong loại bài này

en: Sorry, you are not allowed to create posts as this user.
vi_VN: Bạn không được phép tạo bài viết bằng tài khoản này.

en: Sorry, you are not allowed to create posts or drafts on this site.
vi_VN: Bạn không được phân quyền để tạo bài viết hoặc bản nháp trên trang mạng này.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo bài viết riêng tư trong loại bài này

en: Sorry, you are not allowed to create resources.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép tạo tài nguyên.

en: Sorry, you are not allowed to create terms in this taxonomy.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền tạo các term trong phân loại này.

en: Sorry, you are not allowed to create this comment without a post.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép tạo bình luận mà không liên kết với bài viết nào.

en: Sorry, you are not allowed to create users.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo người dùng.

en: Sorry, you are not allowed to customize headers.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tùy chỉnh đầu trang.

en: Sorry, you are not allowed to customize this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền tùy biến trang này.

en: Sorry, you are not allowed to deactivate this plugin.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không đủ quyền để tắt plugin này.

en: Sorry, you are not allowed to delete %s.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xóa %s.

en: Sorry, you are not allowed to delete application passwords for this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xoá mật khẩu ứng dụng của người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to delete plugins for this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xóa các gói mở rộng cho website này.

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions of this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xóa các lần sửa đổi của bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to delete that user.
vi_VN: Bạn không được phép quản lý mục này.

en: Sorry, you are not allowed to delete these items.
vi_VN: Bạn không được phép xóa bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this application password.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xóa mật khẩu ứng dụng này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this category.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xóa một danh mục.

en: Sorry, you are not allowed to delete this comment.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xóa bình luận này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this item.
vi_VN: Bạn không được phép xóa cái này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this page.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xóa trang này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xóa bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xóa tài nguyên này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this revision.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp quyền để xóa phần này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp phép để xóa website này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this term.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xóa term này.

en: Sorry, you are not allowed to delete this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xóa tài nguyên này.

en: Sorry, you are not allowed to delete users.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xóa người dùng.

en: Sorry, you are not allowed to disable themes automatic updates.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tắt tự động cập nhật giao diện.

en: Sorry, you are not allowed to do that.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép làm điều đó.

en: Sorry, you are not allowed to edit '%s' for comments.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa '%s' cho bình luận.

en: Sorry, you are not allowed to edit Navigation Menus as this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa Menu điều hướng với tư cách người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments on this post.
vi_VN: Bạn không được phép sửa bình luận trên bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to edit comments.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa bình luận.

en: Sorry, you are not allowed to edit pages as this user.
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa các trang.

en: Sorry, you are not allowed to edit pages.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp phép chỉnh sửa trang.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts as this user.
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa bài viết.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type.
vi_VN: Bạn không được phép chỉnh sửa bài viết trong loại (type) bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa bài viết.

en: Sorry, you are not allowed to edit roles of this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền để chỉnh sửa quyền hạn của user này.

en: Sorry, you are not allowed to edit terms in this taxonomy.
vi_VN: Bạn không được phép chỉnh sửa phân loại này.

en: Sorry, you are not allowed to edit the %s custom field.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa trường tuỳ biến %s.

en: Sorry, you are not allowed to edit the links for this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép sửa các liên kết của website này.

en: Sorry, you are not allowed to edit theme options on this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa tùy chọn theme của trang này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this application password.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa mật khẩu ứng dụng này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this changeset.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép sử người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this comment.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa loại post này

en: Sorry, you are not allowed to edit this global style.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép sửa kiểu dáng toàn cầu này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this item.
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa.

en: Sorry, you are not allowed to edit this page.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa trang này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép sửa tài nguyên này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this term.
vi_VN: Xin lỗi. Bạn không đuợc thép sửa đổi term này.

en: Sorry, you are not allowed to edit this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp phép chỉnh sửa người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to edit users.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép sửa tài khoản thành viên.

en: Sorry, you are not allowed to edit your profile.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp phép chỉnh sửa hồ sơ cá nhân của bạn.

en: Sorry, you are not allowed to enable themes automatic updates.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép bật tự động cập nhật giao diện.

en: Sorry, you are not allowed to erase personal data on this site.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xóa dữ liệu trên trang web này.

en: Sorry, you are not allowed to export personal data on this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xuất dữ liệu cá nhân trên trang này.

en: Sorry, you are not allowed to export templates and template parts.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xuất mẫu và thành phần của mẫu.

en: Sorry, you are not allowed to export the content of this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xuất nội dung của website này.

en: Sorry, you are not allowed to filter users by capability.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép lọc người dùng theo vai trò.

en: Sorry, you are not allowed to filter users by role.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép lọc người dùng theo vai trò.

en: Sorry, you are not allowed to give users that role.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép gán vai trò này cho người dùng.

en: Sorry, you are not allowed to hide task lists.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép ẩn danh sách nhiệm vụ.

en: Sorry, you are not allowed to import content into this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép nhập nội dung vào trang web này.

en: Sorry, you are not allowed to install plugins on this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền cài đặt các gói mở rộng vào website này.

en: Sorry, you are not allowed to install themes on this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép cài đặt các giao diện trên website này.

en: Sorry, you are not allowed to list application passwords for this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép liệt kê mật khẩu ứng dụng cho người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to list users.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép phê duyệt người dùng.

en: Sorry, you are not allowed to make posts sticky.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tạo bài dính.

en: Sorry, you are not allowed to make proxied oEmbed requests.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép thực hiện những yêu cầu nhúng oEmbed chuyển hướng.

en: Sorry, you are not allowed to manage application passwords for this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép quản lý mật khẩu ứng dụng cho người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to manage block types.
vi_VN: Bạn không được phép quản lý những khối này.

en: Sorry, you are not allowed to manage network plugins.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền quản lý plugin toàn mạng lưới.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp phép để quản lý các tùy chọn cho website này.

en: Sorry, you are not allowed to manage plugins for this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền quản lý các gói mở rộng cho website này.

en: Sorry, you are not allowed to manage post statuses.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền quản lý các trạng thái của bài viết.

en: Sorry, you are not allowed to manage privacy options on this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp quyền quản lý phần chính sách bảo mật trên site này.

en: Sorry, you are not allowed to manage terms in this taxonomy.
vi_VN: Bạn không có quyền xoá phân loại này.

en: Sorry, you are not allowed to manage this plugin.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền quản lý plugin này.

en: Sorry, you are not allowed to manage widgets on this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp quyền quản lý phần widget trên trang này.

en: Sorry, you are not allowed to moderate or edit this comment.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép quản lý hoặc sửa bình luận này.

en: Sorry, you are not allowed to modify plugins.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép sửa plugin.

en: Sorry, you are not allowed to modify themes.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép chỉnh sửa giao diện.

en: Sorry, you are not allowed to modify unregistered settings for this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được cấp phép để sửa đổi thiết lập không đăng ký cho website này.

en: Sorry, you are not allowed to move this item to the Trash.
vi_VN: Bạn không có quyền bỏ vào thùng rác.

en: Sorry, you are not allowed to order users by this parameter.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép sắp xếp người dùng bằng tham số này.

en: Sorry, you are not allowed to perform this action.
vi_VN: Bạn không đủ quyền thực hiện hành động này.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
vi_VN: Bạn không được phân quyền để viết bài cho website này.

en: Sorry, you are not allowed to preview drafts.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xem bản nháp.

en: Sorry, you are not allowed to process remote URLs.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xử lý url từ xa.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
vi_VN: Bạn không được phép đăng các trang cho website này.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền đăng bài viết.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
vi_VN: Bạn không được phép đăng bài trên trang này.

en: Sorry, you are not allowed to publish this page.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền công bố trang này.

en: Sorry, you are not allowed to publish this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền đăng bài viết.

en: Sorry, you are not allowed to query users by this parameter.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy vấn người dùng theo thông số này.

en: Sorry, you are not allowed to read blocks as this user.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được quyền để đọc các block dưới danh nghĩa người dùng này.

en: Sorry, you are not allowed to read blocks of this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được quyền đọc block của bài viết này

en: Sorry, you are not allowed to read comments without a post.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép đọc những bình luận mà không liên kết tới bài viết nào.

en: Sorry, you are not allowed to read the block editor settings.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xem thiết lập trình soạn thảo khối.

en: Sorry, you are not allowed to read the post for this comment.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép đọc bài viết cho bình luận này.

en: Sorry, you are not allowed to read this application password.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép đọc mật khẩu ứng dụng này.

en: Sorry, you are not allowed to read this comment.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép đọc bình luận này.

en: Sorry, you are not allowed to remove users.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xóa người dùng.

en: Sorry, you are not allowed to restore this item from the Trash.
vi_VN: Bạn không có quyền lấy lại từ thùng rác.

en: Sorry, you are not allowed to resume this theme.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền để trở lại sửa giao diện này.

en: Sorry, you are not allowed to retrieve onboarding tasks.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép truy xuất các nhiệm vụ giới thiệu.

en: Sorry, you are not allowed to snooze onboarding tasks.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép báo lại các nhiệm vụ đang làm.

en: Sorry, you are not allowed to take over.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền tiếp nhận.

en: Sorry, you are not allowed to update options.
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa tùy chọn.

en: Sorry, you are not allowed to update plugins for this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền cập nhật các gói mở rộng cho website này.

en: Sorry, you are not allowed to update posts as this user.
vi_VN: Bạn không có quyền tạo trang mới.

en: Sorry, you are not allowed to update this site to HTTPS.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép cập nhật website này sang HTTPS.

en: Sorry, you are not allowed to upload files.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép tải tệp lên.

en: Sorry, you are not allowed to upload media on this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền tải tập tin phương tiện lên trang web này.

en: Sorry, you are not allowed to upload media to this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền tải tập tin phương tiện lên tài nguyên này.

en: Sorry, you are not allowed to upload this file type.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép tải lên định dạng tập tin này.

en: Sorry, you are not allowed to view autosaves of this post.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xem bản lưu tự động của bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to view menu items.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xem các mục của menu.

en: Sorry, you are not allowed to view menu locations.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xem vị trí menu.

en: Sorry, you are not allowed to view menus.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xem menu.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions for this global style.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xem các phiên bản của kiểu toàn cầu.

en: Sorry, you are not allowed to view revisions of this post.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xem những lần sửa đổi của bài viết này.

en: Sorry, you are not allowed to view terms for this post.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xem các điều khoản cho bài đăng này.

en: Sorry, you are not allowed to view the active theme.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không có quyền xem giao diện này.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered block pattern categories.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xem các mẫu khối chuyên mục đã đăng ký.

en: Sorry, you are not allowed to view the registered block patterns.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép các mẫu khối đã đăng ký.

en: Sorry, you are not allowed to view themes.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không có quyền xem giao diện.

en: Sorry, you are not allowed to view this global style.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không được phép xem kiểu dáng toàn cầu này.

en: Sorry, you are not allowed to view this item.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không được phép xem phần này.

en: Sorry, you cannot create new resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể tạo tài nguyên mới.

en: Sorry, you cannot delete this resource.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xóa tài nguyên này.

en: Sorry, you cannot edit this resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể chỉnh sửa tài nguyên này.

en: Sorry, you cannot import to this site.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể nhập từ trang này.

en: Sorry, you cannot list resources.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể liệt kê tài nguyên.

en: Sorry, you cannot preview new themes when you have changes scheduled or saved as a draft. Please publish your changes, or wait until they publish to preview new themes.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xem thử giao diện mới trong khi đang có những thay đổi chờ công bố hoặc lưu nháp. Hãy công bố các thay đổi, hoặc chờ tới khi các thay đổi này được công bố để xem giao diện mới.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
vi_VN: Bạn không thể dính bài viết riêng tư.

en: Sorry, you cannot update resource.
vi_VN: Rất tiếc, bạn không thể cập nhật tài nguyên.

en: Sorry, you cannot view this resource.
vi_VN: Xin lỗi, bạn không thể xem tài nguyên này.

en: Sorry, you have reached your download limit for this file
vi_VN: Rất tiếc, bạn đã chạm tới giới hạn tải về đối với tệp tin này

en: Sorry, you have used your space allocation of %s. Please delete some files to upload more files.
vi_VN: Đã sử dụng hết dung lượng %s. Xóa bớt file để tải thêm.

en: Sorry, you may not use that site name.
vi_VN: Tên này không được phép sử dụng để đặt tên website.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
vi_VN: Xin lỗi, để xem các chuyên mục của trang này, bạn phải có quyền sửa bài viết.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
vi_VN: Rất tiếc, bạn cần được cấp quyền sửa bài viết trước khi xem các thẻ.

en: Sorry, you must be logged in to comment.
vi_VN: Xin lỗi, bạn cần đăng nhập để bình luận.

en: Sorry, you must be logged in to reply to a comment.
vi_VN: Xin lỗi, bạn phải đăng nhập để bình luận.

en: Sorry, you post telemetry data.
vi_VN: Xin lỗi, bạn đăng dữ liệu đo từ xa.

en: Sorry, your session has expired.
vi_VN: Rấ tiếc, phiên truy cập của bạn đã hết hạn.

en: Sorry, your session has expired. <a href="%s" class="wc-backward">Return to shop</a>
vi_VN: Xin lỗi, phiên truy cập của bạn đã kết thúc. <a href="%s" class="wc-backward">Trở về trang chủ</a>

en: Sort Order:
vi_VN: Thứ tự:

en: Sort by
vi_VN: Sắp xếp theo

en: Sort by average rating
vi_VN: Thứ tự theo điểm đánh giá

en: Sort by latest
vi_VN: Mới nhất

en: Sort by most recent
vi_VN: Sắp xếp theo gần đây nhất

en: Sort by popularity
vi_VN: Thứ tự theo mức độ phổ biến

en: Sort by price (asc)
vi_VN: Sắp xếp theo giá (tăng dần)

en: Sort by price (desc)
vi_VN: Sắp xếp theo giá (giảm dần)

en: Sort by price: high to low
vi_VN: Thứ tự theo giá: cao xuống thấp

en: Sort by price: low to high
vi_VN: Thứ tự theo giá: thấp đến cao

en: Sort by tax class.
vi_VN: Sắp xếp theo loại thuế.

en: Sort by:
vi_VN: Sắp xếp theo:

en: Sort collection by comment attribute.
vi_VN: Sắp xếp danh sách bằng thuộc tính của bình luận.

en: Sort collection by object attribute.
vi_VN: Sắp xếp collection bằng thuộc tính của object.

en: Sort collection by post attribute.
vi_VN: Sắp xếp collection bằng thuộc tính của đối tượng.

en: Sort collection by resource attribute.
vi_VN: Sắp xếp gom hàng theo thuộc tính tài nguyên.

en: Sort collection by term attribute.
vi_VN: Sắp xếp bộ sưu tập theo thuộc tính của term.

en: Sort collection by user attribute.
vi_VN: Sắp xếp bộ sưu tập theo thuộc tính người dùng.

en: Sorting
vi_VN: Sắp xếp

[ctx: Sorting order]
en: Order
vi_VN: Đơn hàng

en: Source
vi_VN: Nguồn

en: Source code
vi_VN: Mã nguồn

en: Source of a customized template
vi_VN: Nguồn của một mẫu tùy chỉnh

en: Source of template
vi_VN: Nguồn gốc mẫu

en: Source:
vi_VN: Nguồn

en: Source: %s
vi_VN: Nguồn: %s

en: South Africa
vi_VN: Nam Phi

en: South African rand
vi_VN: Đơn vị tiền rand Nam Phi

en: South America
vi_VN: Nam Mỹ

en: South Australia
vi_VN: Nam Úc

en: South Carolina
vi_VN: Nam Carolina

en: South Dakota
vi_VN: Nam Dakota

en: South Georgia/Sandwich Islands
vi_VN: Nam Georgia và Quần đảo Nam Sandwich

en: South Khorasan (خراسان جنوبی)
vi_VN: Nam Khorasan (خراسان جنوبی)

en: South Korea
vi_VN: Hàn Quốc

en: South Korean won
vi_VN: Đơn vị tiền Won Hàn Quốc

en: South Sudan
vi_VN: Nam Sudan

en: Spain
vi_VN: Tây Ban Nha

en: Spam Blocked
vi_VN: Bình luận rác đã bị chặn

en: Spam blocked | Spam blocked
vi_VN[0]: Spam đã chặn

en: Spam it: %s
vi_VN: Spam: %s

en: Spanish
vi_VN: Tiếng Tây Ban Nha

en: Special
vi_VN: Đặc biệt

en: Special character
vi_VN: Ký tự đặc biệt

en: Specific Countries
vi_VN: Quốc gia riêng

en: Specific countries
vi_VN: Các quốc gia cụ thể

en: Specified file failed upload test.
vi_VN: Tập tin được chọn không tải lên được.

en: Specify an OPML URL:
vi_VN: Chỉ định một liên kết OPML:

en: Speed
vi_VN: Tốc độ

en: Split
vi_VN: Tách

en: Split table cell
vi_VN: Chia ô trong bảng

en: Sponsored Post
vi_VN: Được tài trợ

en: Sponsored Posts
vi_VN: Bài Viết Tài Trợ

en: Sport
vi_VN: Thể thao

en: Spreadsheet <span class="count">(%s)</span> | Spreadsheets <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Bảng tính <span class="count">(%s)</span>

en: Spreadsheets
vi_VN: Bảng tính

en: Square
vi_VN: Vuông

en: Standard
vi_VN: Tiêu chuẩn

en: Standard Editor
vi_VN: Trình soạn thảo chuẩn

en: Standard rates
vi_VN: Tỉ lệ chuẩn

en: Standard time begins on: %s.
vi_VN: Múi giờ cơ bản bắt đầu: %s.

en: Standard time begins on: <code>%s</code>.
vi_VN: Thời gian chuẩn bắt đầu vào: <code>%s</code>.

en: Star ratings should be required, not optional
vi_VN: Xếp hạng sao là bắt buộc, không phải là tùy chọn

en: Start
vi_VN: Bắt đầu

en: Start Date
vi_VN: Ngày bắt đầu

en: Start Date…
vi_VN: Ngày Bắt Đầu…

en: Start Import
vi_VN: Bắt đầu nhập

en: Start Over
vi_VN: Bắt đầu lại

en: Start Your Own Site
vi_VN: Tạo Trang Của Bạn

en: Start Your Website
vi_VN: Tạo Trang Của Bạn

en: Start a Blog
vi_VN: Khởi động một Blog

en: Start a New Post
vi_VN: Bắt đầu một Post mới

en: Start a Store on WordPress.com
vi_VN: Tạo trang bán hàng trên WordPress.com

en: Start a new site
vi_VN: Tạo blog mới

en: Start a page
vi_VN: Tạo một trang mới

en: Start again
vi_VN: Bắt đầu lại từ đầu

en: Start building
vi_VN: Bắt đầu thiết kế

en: Start creating content
vi_VN: Tạo nội dung

en: Start date of sale price, as GMT.
vi_VN: Ngày bắt đầu giảm giá, theo GMT.

en: Start date of sale price, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày bắt đầu giảm giá theo múi giờ của trang web.

en: Start date of sale price.
vi_VN: Ngày bắt đầu giảm giá.

en: Start date:
vi_VN: Ngày bắt đầu

en: Start earning
vi_VN: Kiếm tiền

en: Start from scratch
vi_VN: Bắt đầu mọi thứ từ đầu

en: Start learning
vi_VN: Bắt đầu tìm hiểu

en: Start making money
vi_VN: Bắt đầu kiếm tiền

en: Start selling
vi_VN: Bắt đầu bán hàng

en: Start sharing
vi_VN: Chia sẻ

en: Start sharing on "%s" now
vi_VN: Bắt đầu chia sẻ ngay trên "%s"

en: Start texting
vi_VN: Nhắn tin

en: Start with Business
vi_VN: Chọn Business

en: Start with Free
vi_VN: Bắt đầu miễn phí

en: Start with Free ›
vi_VN: Bắt đầu miễn phí ›

en: Start with Personal
vi_VN: Chọn Personal

en: Start with Premium
vi_VN: Chọn Premium

en: Start with Professional
vi_VN: Chọn Professional

en: Start with eCommerce
vi_VN: Chọn eCommerce

en: Start writing
vi_VN: Bắt đầu viết

en: Start writing or type / to choose a block
vi_VN: Bắt đầu viết hoặc nhập / chọn một khối

en: Start your WordPress.com website. Limited functionality and storage.
vi_VN: Bắt đầu trang blog WordPress.com của bạn. Giới hạn tính năng và dung lượng lưu trữ.

en: Start your free WordPress.com website. Limited functionality and storage.
vi_VN: Bắt đầu trang blog WordPress.com của bạn. Giới hạn tính năng và dung lượng lưu trữ.

en: Start your free WordPress.com website. Limited functionality, storage and visits.
vi_VN: Bắt đầu blog WordPress.com miễn phí của bạn. Hạn chế tính năng, dung lượng lưu trữ và lượt truy cập.

en: Start your website
vi_VN: Tạo trang của bạn

en: Started processing action %s
vi_VN: Đã bắt đầu xử lý hành động %s

en: State
vi_VN: Tiểu bang

en: State / County
vi_VN: Bang / Hạt

en: State / County or state code
vi_VN: Mã bang

en: State / Zone
vi_VN: Bang/Vùng

en: State code
vi_VN: Mã bang

en: State code.
vi_VN: Mã bang.

en: State of the comment.
vi_VN: Trạng thái của bình luận.

en: State/County
vi_VN: Bang / Hạt

en: Statistics
vi_VN: Thống kê

en: Stats
vi_VN: Thống kê

en: Stats at your fingertips
vi_VN: Số liệu trong tay

en: Stats can help you optimize for the right keywords, and feature content your readers are interested in.
vi_VN: Số liệu thống kê có thể giúp tối ưu hóa từ khóa, và nội dung mà độc giả hứng thú.

en: Stats response could not be decoded.
vi_VN: Thống kê phản hồi không thể giải mã.

[ctx: Stats: Button label to expand a panel]
en: View all
vi_VN: Xem tất cả

[ctx: Stats: Main stats page heading]
en: Stats for {{period/}}
vi_VN: Thống kê {{period/}}

[ctx: Stats: Percentage of views]
en: %(percent)d%% of views
vi_VN: %(percent)d%% lượt xem

[ctx: Stats: module row header for authors.]
en: Author
vi_VN: Tác giả

[ctx: Stats: module row header for file downloads.]
en: Files
vi_VN: Tập tin

[ctx: Stats: module row header for links in posts.]
en: Link
vi_VN: Liên kết

[ctx: Stats: module row header for number of clicks on a given link in a post.]
en: Clicks
vi_VN: Lượt nhấn

[ctx: Stats: module row header for number of post views by referrer.]
en: Views
vi_VN: Lượt xem

[ctx: Stats: module row header for number of post views.]
en: Views
vi_VN: Lượt xem

[ctx: Stats: module row header for number of views from a country.]
en: Views
vi_VN: Lượt xem

[ctx: Stats: module row header for number of views per author.]
en: Views
vi_VN: Lượt xem

[ctx: Stats: module row header for number of views per tag or category.]
en: Views
vi_VN: Lượt xem

[ctx: Stats: module row header for post referrer.]
en: Referrer
vi_VN: Liên kết tham chiếu

[ctx: Stats: module row header for post title.]
en: Title
vi_VN: Tựa đề

[ctx: Stats: module row header for search in search terms.]
en: Search term
vi_VN: Tiêu đề được tìm kiếm

[ctx: Stats: module row header for tags and categories.]
en: Topic
vi_VN: Chủ đề

[ctx: Stats: module row header for views by country.]
en: Country
vi_VN: Quốc gia

[ctx: Stats: module row header for views of a given search in search terms.]
en: Views
vi_VN: Lượt xem

[ctx: Stats: title of module]
en: Authors
vi_VN: Tác giả

[ctx: Stats: title of module]
en: Clicks
vi_VN: Lượt nhấn

[ctx: Stats: title of module]
en: Countries
vi_VN: Quốc gia

[ctx: Stats: title of module]
en: File downloads
vi_VN: Tệp tải xuống

[ctx: Stats: title of module]
en: Posts & pages
vi_VN: Bài viết & Trang

[ctx: Stats: title of module]
en: Referrers
vi_VN: Liên kết tham chiếu

[ctx: Stats: title of module]
en: Search terms
vi_VN: Cụm từ tìm kiếm

[ctx: Stats: title of module]
en: Tags & categories
vi_VN: Thẻ & chuyên mục

[ctx: Stats: title of module]
en: Videos
vi_VN: Video

en: Status
vi_VN: Trạng thái

en: Status is forbidden.
vi_VN: Tình trạng bị cấm.

en: Status of sidebar.
vi_VN: Trạng thái của cột bên.

en: Status of template.
vi_VN: Tình trạng của mẫu.

en: Status of the review.
vi_VN: Trạng thái đánh giá

en: Status:
vi_VN: Trạng thái:

en: Status…
vi_VN: Trạng Thái…

en: Stay current with the blogs you've subscribed to.
vi_VN: Bài viết mới từ những blog bạn đăng ký.

en: Stay signed in
vi_VN: Duy trì đăng nhập

en: Step
vi_VN: Bước

en: Step %(stepNumber)d of %(stepTotal)d
vi_VN: Bước %(stepNumber)d trong %(stepTotal)d

en: Step %d
vi_VN: Bước %d

en: Step 1:
vi_VN: Bước 1

en: Step 2:
vi_VN: Bước 2

en: Stick this post to the front page
vi_VN: Ghim bài viết này lên trang chủ

en: Sticky
vi_VN: Dán

en: Sticky Post
vi_VN: Bài viết đáng chú ý

en: Stock Keeping Unit
vi_VN: Đơn vị phân loại hàng hóa

en: Stock Status
vi_VN: Trạng thái kho hàng

en: Stock display format
vi_VN: Định dạng kho

en: Stock management at product level.
vi_VN: Quản lý kho hàng theo mức độ sản phẩm.

en: Stock management at variation level.
vi_VN: Quản lý sự thay đổi trong kho theo chủng loại.

en: Stock qty
vi_VN: SL trong kho

en: Stock quantity
vi_VN: Số lượng trong kho

en: Stock quantity. If this is a variable product this value will be used to control stock for all variations, unless you define stock at variation level.
vi_VN: Số lượng trong kho. Nếu nó là một sản phẩm có biến thể thì giá trị này dùng để kiểm soát số lượng của tất cả biến thể trong kho, nếu bạn không xác định kho hàng theo cấp biến đổi.

en: Stock status
vi_VN: Trạng thái kho hàng

en: Stock status.
vi_VN: Trạng thái kho.

en: Stock: %d
vi_VN: Kho: %d

en: Storage
vi_VN: Dung lượng lưu trữ

en: Storage Space
vi_VN: Dung lượng lưu trữ

en: Store
vi_VN: Cửa hàng

en: Store Address
vi_VN: Địa chỉ cửa hàng

en: Store Notice
vi_VN: Thông báo của cửa hàng

en: Store details
vi_VN: Chi tiết cửa hàng

en: Store email address.
vi_VN: Lưu trữ địa chỉ email.

en: Store monitoring
vi_VN: Theo dõi cửa hàng

en: Store notice
vi_VN: Thông báo của cửa hàng

en: Store setup
vi_VN: Cài đặt cửa hàng

en: Store stats
vi_VN: Thống kê của cửa hàng

en: Store uploads in this folder
vi_VN: Lưu các tập tin tải lên trong thư mục

en: Storefront
vi_VN: Mặt tiền cửa hàng

en: Storefront Theme
vi_VN: Giao diện Storefront

en: Storefront icon
vi_VN: Icon Storefront

en: Storefront is an intuitive, flexible and <strong>free</strong> WordPress theme offering deep integration with WooCommerce and many of the most popular customer-facing extensions.
vi_VN: Storefront là một giao diện WordPress trực quan, linh hoạt, và <strong>miễn phí </strong> cho phép tích hợp sâu với WooCommerce và rất nhiều phần mở rộng thông dụng tương tác với khách hàng.

en: Streams
vi_VN: Luồng dữ liệu

en: Street address
vi_VN: Địa chỉ

en: Strength indicator
vi_VN: Độ bảo mật

en: Strictness
vi_VN: Mức độ

en: Strikethrough
vi_VN: Gạch giữa

en: Stripe email address
vi_VN: Địa chỉ email dùng trên Stripe

en: Stripe email address:
vi_VN: Địa chỉ email dùng trên Stripe:

en: Style Variations
vi_VN: Giao diện các biến thể

en: Styles
vi_VN: Các phong cách hiển thị

en: Styles consolidated from core, theme, and user origins.
vi_VN: Các kiểu dáng được hợp nhất từ core, chủ đề và người dùng.

en: Stylesheet is missing.
vi_VN: Không tìm thấy Stylesheet.

en: Stylesheet is not readable.
vi_VN: Không thể đọc tập tin CSS.

en: Stylesheet saved.
vi_VN: CSS đã được lưu.

en: Styria
vi_VN: Syria

en: Sub-directory Installation
vi_VN: Cài đặt thư mục con

en: Sub-domain Installation
vi_VN: Cài đặt tên miền con

en: Subcategories
vi_VN: Danh mục con

en: Subject
vi_VN: Chủ đề

en: Subject (paid)
vi_VN: Tiêu đề (đã trả tiền)

en: Submit
vi_VN: Lưu

en: Submit Comment
vi_VN: Gửi bình luận

en: Submit Reply
vi_VN: Đăng

en: Submit Search
vi_VN: Gửi Tìm kiếm

en: Submit for Review
vi_VN: Đăng kí để được xét duyệt

en: Submitted on
vi_VN: Gửi lúc

en: Submitted on: %s
vi_VN: Đã gửi vào lúc: %s

en: Submitting Comment%s
vi_VN: Đang đăng bình luận%s

en: Subscribe
vi_VN: Theo dõi

en: Subscribe to Blog via Email
vi_VN: Theo dõi blog qua email

en: Subscribe to comments on <a href="%s">%s</a> on <strong>%s</strong>!
vi_VN: Đăng ký nhận bình luậni mới trên <a href="%s">%s</a> từ <strong>%s</strong>!

en: Subscribed
vi_VN: Thành viên đăng kí

en: Subscriber
vi_VN: Người đăng ký

en: Subscriber-only content
vi_VN: Nội dung chỉ dành cho người đăng ký

en: Subscribers can read comments/comment/receive newsletters, etc. but cannot create regular site content.
vi_VN: Người Mua Định Kỳ có thể đọc bình luận, viết bình luận, nhận thư thông báo tin tức định kỳ, v.v. nhưng không thể tạo nội dung thông thường.

en: Subscript
vi_VN: Chữ nhỏ ở dưới

en: Subscription Management
vi_VN: Quản lý theo dõi

en: Subscription Options
vi_VN: Các thiết lập đăng ký

en: Subscription Type
vi_VN: Gói dịch vụ

[ctx: Subscription billing period.]
en: month | %s months
vi_VN[0]: %s tháng

en: Subscription for %1$s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product. <a href="%2$s">Click here</a> if you wish to deactivate the plugin as well.
vi_VN: Đã huỷ đăng ký %1$s thành công. Từ bây giờ bạn sẽ không thể cập nhật sản phẩm này nữa. <a href="%2$s">Nhấn vào đây</a> nếu bạn muốn huỷ kích hoạt plugin này luôn.

en: Subscription for %s deactivated successfully. You will no longer receive updates for this product.
vi_VN: Đăng ký cho %s đã hủy thành công. Bạn sẽ không nhận được cập nhật cho sản phẩm này.

en: Subscription is <strong>expiring</strong> soon.
vi_VN: Đăng ký <strong>sắp hết hạn</strong>.

en: Subscription management
vi_VN: Quản lý theo dõi

en: Subscription: Not available - %1$d of %2$d already in use
vi_VN: Đăng ký: Không có sẵn - %1$d của %2$d đã được sử dụng

en: Subscription: Unlimited
vi_VN: Đăng ký: Không giới hạn

en: Subscription: Using %1$d of %2$d sites available
vi_VN: Đăng ký: Sử dụng %1$d của %2$d trang web có sẵn

en: Subscriptions
vi_VN: Lượt đăng kí

en: Subscriptions delivery
vi_VN: Đăng ký đọc

en: Subscriptions.
vi_VN: Các đăng ký

en: Subtitles
vi_VN: Phụ đề

en: Subtotal
vi_VN: Tạm tính

en: Subtotal:
vi_VN: Tổng số phụ:

en: Suburb
vi_VN: Vùng ven

en: Success!
vi_VN: Thành công!

en: Successfully canceled action: %s
vi_VN: Huỷ thành công hành động: %s

en: Successfully executed action: %s
vi_VN: Xử lý thành công hành động: %s

en: Successfully processed change for action: %s
vi_VN: Tiến hành thành công thay đổi cho hành động: %s

en: Successfully re-threaded %s comments.
vi_VN: Đã phân cấp lại %s phản hồi.

en: Suggested
vi_VN: Đề xuất

en: Suggested embed #%d
vi_VN: Embed được gợi ý #%d

en: Suggested height is %s.
vi_VN: Chiều cao gợi ý là %s.

en: Suggested image #%d
vi_VN: Ảnh được gợi ý  #%d

en: Suggested image dimensions: %1$s by %2$s pixels.
vi_VN: Kích thước ảnh để nghị: %1$s x %2$s pixels.

en: Suggested media
vi_VN: Phim hình được gợi ý

en: Suggested text:
vi_VN: Văn bản được đề xuất:

en: Suggested width is %s.
vi_VN: Chiều rộng gợi ý là %s.

en: Suggestions
vi_VN: Gợi ý

en: Suhosin is an advanced protection system for PHP installations. It was designed to protect your servers on the one hand against a number of well known problems in PHP applications and on the other hand against potential unknown vulnerabilities within these applications or the PHP core itself. If enabled on your server, Suhosin may need to be configured to increase its data submission limits.
vi_VN: Suhosin là một hệ thống bảo vệ tiên tiến cho việc cài đặt PHP. Nó được thiết kế để bảo vệ máy chủ của bạn, mặt khác chống lại các vấn đề thường gặp trong các ứng dụng PHP và ngoài ra chống lại các lỗ hổng chưa biết có thể xảy ra trong các ứng dụng này hoặc trong chính lõi PHP. Nếu được kích hoạt trên máy chủ của bạn, Suhosin có thể cần phải được cấu hình để tăng giới hạn nộp dữ liệu của nó.

en: Sum of all taxes.
vi_VN: Tổng tất cả các loại thuế.

[ctx: Sum of earnings over last 30 days]
en: Last 30 days
vi_VN: 30 ngày qua

en: Sum of line item taxes only.
vi_VN: Chỉ tổng các loại thuế theo mục dòng.

en: Summary
vi_VN: Tóm tắt

en: Sun
vi_VN: CN

en: Sunday
vi_VN: Chủ Nhật

[ctx: Sunday initial]
en: S
vi_VN: C

en: Sunrise
vi_VN: Bình minh

en: Sunset
vi_VN: Hoàng hôn

en: Superscript
vi_VN: Chữ nhỏ ở trên

en: Support
vi_VN: Trợ giúp

en: Support forum
vi_VN: Diễn đàn trợ giúp

en: Supported verification services:
vi_VN: Những dịch vụ hỗ trợ:

en: Supports the following placeholders: <code>[qty]</code> = number of items, <code>[cost]</code> = cost of items, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Percentage based fee.
vi_VN: Hỗ trợ các dạng sau: <code>[qty]</code> = số sản phẩm, <code>[cost]</code> = giá sản phẩm, <code>[fee percent="10" min_fee="20"]</code> = Tỉ lệ phần trăm tính phí.

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
vi_VN: Hình ảnh toàn màn hình có thể rất lớn. Nhưng đôi khi đáng để dùng như vậy.

en: Survey results etc.
vi_VN: Kết quả khảo sát etc.

en: Suspended
vi_VN: Đã ngưng

en: Svalbard and Jan Mayen
vi_VN: Svalbard và Jan Mayen

en: Swahili
vi_VN: Tiếng Swahili

en: Sweden
vi_VN: Thụy Điển

en: Swedish
vi_VN: Tiếng Thụy Điển

en: Swedish krona
vi_VN: Đơn vị tiền Krona Thụy Điển

en: Swiss franc
vi_VN: Đơn vị tiền Franc Thụy Sĩ

en: Switch Site
vi_VN: Chuyển đổi blog

en: Switch account
vi_VN: Chuyển đổi tài khoản

en: Switched %1$s to %2$s
vi_VN: Đổi từ %1$s thành %2$s

en: Switzerland
vi_VN: Thụy Sĩ

en: Sync errored with code: %s
vi_VN: Đồng bộ hoá bị lỗi với mã: %s

en: Syndicate this content
vi_VN: Sử dụng dòng thông tin cho nội dung này

en: Syndication feeds show the most recent
vi_VN: Số lượng bài viết mới

en: Syntax Highlighting
vi_VN: Nổi bật cú pháp

en: System status
vi_VN: Trạng thái hệ thống

en: Table cell properties
vi_VN: Thông số của cột

en: Table does not exist
vi_VN: Bảng không tồn tại

en: Table of Contents
vi_VN: Mục lục

en: Table ordered by Theme Name.
vi_VN: Bảng được sắp xếp theo tên chủ đề.

en: Table ordered by User Registered Date.
vi_VN: Bảng được sắp xếp theo ngày đăng ký của người dùng.

en: Table properties
vi_VN: Thông số của bảng

en: Table row properties
vi_VN: Thông số của dòng

en: Tablet
vi_VN: Máy tính bảng

en: Tag
vi_VN: Thẻ

en: Tag #%s doesn&#8217;t exist!
vi_VN: Thẻ #%s không tồn tại!

en: Tag Cloud
vi_VN: Mây thẻ

en: Tag ID.
vi_VN: ID thẻ.

en: Tag added to all posts in this category.
vi_VN: Đã thêm thẻ cho các bài viết trong mục này.

en: Tag added.
vi_VN: Đã thêm thẻ đánh dấu.

en: Tag deleted.
vi_VN: Đã xóa thẻ đánh dấu.

en: Tag name
vi_VN: Tên thẻ

en: Tag not added.
vi_VN: Không thêm được thẻ đánh dấu.

en: Tag not found
vi_VN: Không tìm thấy thẻ.

en: Tag not updated.
vi_VN: Không cập nhật được thẻ đánh dấu.

en: Tag slug.
vi_VN: Đoạn mã thẻ.

en: Tag updated.
vi_VN: Đã cập nhật thẻ đánh dấu.

en: Tag: | Tags:
vi_VN[0]: Từ khóa:

en: Tag: %s
vi_VN: Thẻ: %s

en: Tagalog
vi_VN: Tiếng Tagalog

en: Tagged
vi_VN: Thẻ

en: Tagged:
vi_VN: Thẻ:

en: Tagline
vi_VN: Khẩu hiệu

en: Tags
vi_VN: Thẻ

en: Tags & Categories
vi_VN: Thẻ & chuyên mục

en: Tags (comma separated)
vi_VN: Thẻ (cách nhau bởi khoảng trống)

en: Tags (space separated)
vi_VN: Thẻ (cách nhau bởi khoảng trống)

en: Tags can be selectively converted to categories using the <a href="%s">tag to category converter</a>.
vi_VN: Thẻ có thể chuyển đổi thành chuyên mục bằng <a href="%s">công cụ chuyển thẻ thành chuyên mục</a>.

en: Tags deleted.
vi_VN: Đã xóa thẻ đánh dấu.

en: Tags indicating styles and features of the theme.
vi_VN: Tag mô tả kiểu style và chức năng của giao diện.

en: Tags list
vi_VN: Danh sách tag

en: Tags list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách thẻ tag

en: Tags to Categories
vi_VN: Thẻ thành Chuyên Mục

en: Tags totals.
vi_VN: Tổng số các thẻ.

en: Tags:
vi_VN: Nhãn:

en: Tags:
vi_VN: Thẻ:

en: Taiwan
vi_VN: Đài Loan

en: Take a look at the <strong>%1$d item</strong> on the <a href="%2$s">Site Health screen</a>. | Take a look at the <strong>%1$d items</strong> on the <a href="%2$s">Site Health screen</a>.
vi_VN[0]: Hãy nhìn vào mục <strong>%1$d</strong> trong màn hình <a href="%2$s">Sức khỏe  Website</a>.

en: Take over
vi_VN: Tiếp quản

en: Take payments in cash upon delivery.
vi_VN: Thanh toán bằng tiền mặt khi giao hàng.

en: Take payments in person via BACS. More commonly known as direct bank/wire transfer.
vi_VN: Thực hiện thanh toán bằng hình thức chuyển khoản qua ngân hàng

en: Take payments in person via checks. This offline gateway can also be useful to test purchases.
vi_VN: Thực hiện thanh toán trực tiếp qua séc. Phương thức thanh toán này rất hữu ích trong việc kiểm tra đơn hàng.

en: Take payments via bank transfer.
vi_VN: Thanh toán qua chuyển khoản ngân hàng.

en: Talk to your web host about OpenSSL support for PHP.
vi_VN: Trao đổi với nhà cung cấp dịch vụ hosting về hỗ trợ OpenSSL cho PHP.

en: Talk to your web host about supporting HTTPS for your website.
vi_VN: Trao đổi với nhà cung cấp hosting để hỗ trợ HTTPS trong website của bạn.

en: Tan
vi_VN: Nâu nhạt

en: Tap or hover on any theme then click the Live Preview button to see a live preview of that theme and change theme options in a separate, full-screen view. You can also find a Live Preview button at the bottom of the theme details screen. Any installed theme can be previewed and customized in this way.
vi_VN: Chạm hoặc di chuột lên bất kỳ giao diện nào, sau đó bấm vào nút Xem Trước Tức Thời để xem thực tế và tùy biến giao diện đó trong một cửa sổ riêng biệt. Bạn cũng có thể tìm thấy nút Xem Trước Tức Thời tại dưới cùng của màn hình hiển thị thông tin chi tiết về giao diện. Bất kỳ giao diện  nào đã được cài đặt cũng có thể xem trước và tùy biến theo cách này.

en: Target
vi_VN: Mục tiêu

en: Task list ID already exists
vi_VN: ID danh sách tác vụ đã tồn tại

en: Task list ID does not exist
vi_VN: ID danh sách tác vụ không tồn tại

en: Tax
vi_VN: Thuế

en: Tax amount
vi_VN: Tiền thuế

en: Tax class
vi_VN: Lớp thuế

en: Tax class already exists
vi_VN: Lớp thuế đã tồn tại

en: Tax class name.
vi_VN: Tên loại thuế.

en: Tax class of fee.
vi_VN: Lớp thuế phí.

en: Tax class of product.
vi_VN: Loại thuế sản phẩm.

en: Tax class.
vi_VN: Lớp thuế.

en: Tax lines data.
vi_VN: Dữ liệu về dòng thuế.

en: Tax name
vi_VN: Tên loại thuế

en: Tax options
vi_VN: Tùy chọn thuế

en: Tax priority.
vi_VN: Ưu đãi thuế.

en: Tax rate ID.
vi_VN: ID mức thuế suất.

en: Tax rate ID: %s
vi_VN: ID thuế suất: %s

en: Tax rate code.
vi_VN: Mã thuế suất.

en: Tax rate label.
vi_VN: Nhãn thuế suất.

en: Tax rate name.
vi_VN: Tên thuế suất.

en: Tax rate.
vi_VN: Thuế suất.

en: Tax rates successfully deleted
vi_VN: Đã xóa thuế suất thành công

en: Tax status
vi_VN: Trạng thái thuế

[ctx: Tax status]
en: None
vi_VN: Trống

en: Tax status of fee.
vi_VN: Trạng thái thuế phí.

en: Tax subtotal.
vi_VN: Tổng thuế phụ.

en: Tax total (not including shipping taxes).
vi_VN: Tổng thuế (không gồm phí giao hàng).

en: Tax total.
vi_VN: Tổng thuế.

en: Taxable
vi_VN: Thuế

en: Taxes
vi_VN: Thuế

en: Taxes by code
vi_VN: Thuế theo mã

en: Taxes by date
vi_VN: Thuế theo ngày

en: Taxes do not support trashing.
vi_VN: Thuế không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Taxonomies associated with post type.
vi_VN: Các taxonomy được gắn với loại bài viết.

en: Taxonomies: Product types
vi_VN: Taxonomies: Loại sản phẩm

en: Taxonomies: Product visibility
vi_VN: Phân loại: Khả năng hiển thị sản phẩm

en: Taxonomy
vi_VN: Phân loại

en: Taxonomy does not exist.
vi_VN: Taxonomy không tồn tại.

en: Taxonomy names must be between 1 and 32 characters in length.
vi_VN: Độ dài của tên taxonomy phải ở trong khoảng từ 1 đến 32.

en: Taxonomy terms for product/order statuses.
vi_VN: Các thuật ngữ phân loại cho trạng thái sản phẩm / đơn đặt hàng.

en: Template
vi_VN: Bản mẫu

en: Template Editing
vi_VN: Chỉnh sửa mẫu

en: Template Part Area
vi_VN: Vùng chứa thành phần của mẫu

en: Template Part Areas
vi_VN: Những vùng chứa thành phần mẫu

en: Template Parts
vi_VN: Những thành phần mẫu

en: Template archives
vi_VN: Lưu trữ mẫu

en: Template file copied to theme.
vi_VN: Đã chép tập tin mẫu vào giao diện.

en: Template file deleted from theme.
vi_VN: Đã xóa tập tin mẫu khỏi giao diện.

en: Template for %s
vi_VN: Mẫu: %s

en: Template is missing. Standalone themes need to have a %1$s or %2$s template file. <a href="%3$s">Child themes</a> need to have a %4$s header in the %5$s stylesheet.
vi_VN: Mẫu đang bị lỗi. Giao diện độc lập cần phải có một tập tin %1$s hoặc %2$s. <a href="%3$s">Giao diện con</a> cần có một mẫu ảnh bìa ở trong stylesheet %4$s.

[ctx: Template name]
en: All Archives
vi_VN: Lưu trữ tất cả

[ctx: Template name]
en: Author Archives
vi_VN: Lưu trữ tác giả

[ctx: Template name]
en: Blog Home
vi_VN: Trang chủ blog

[ctx: Template name]
en: Category Archives
vi_VN: Lưu trữ chuyên mục

[ctx: Template name]
en: Date Archives
vi_VN: Ngày lưu trữ

[ctx: Template name]
en: Front Page
vi_VN: Trang chủ

[ctx: Template name]
en: Index
vi_VN: Chỉ mục

[ctx: Template name]
en: Page: 404
vi_VN: Trang: 404

[ctx: Template name]
en: Pages
vi_VN: Trang

[ctx: Template name]
en: Search Results
vi_VN: Kết quả tìm kiếm

[ctx: Template name]
en: Single Entries
vi_VN: Các mục đơn

[ctx: Template name]
en: Single Posts
vi_VN: Các bài viết

[ctx: Template name]
en: Tag Archives
vi_VN: Lưu trữ thẻ

[ctx: Template name]
en: Taxonomy
vi_VN: Phân loại bài viết

en: Template part archives
vi_VN: Lưu trữ thành phần mẫu

en: Template part has been deleted or is unavailable: %s
vi_VN: Thành phần của mẫu đã bị xóa hoặc không khả dụng: %s

en: Template parts list
vi_VN: Danh sách thành phần mẫu

en: Template parts list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách thành phần mẫu

en: Template parts to include in your templates.
vi_VN: Các thành phần đi kèm trong mẫu của bạn.

en: Templates
vi_VN: Bản mẫu

en: Templates based on theme files can't be removed.
vi_VN: Không thể xoá các mẫu cơ bản trong chủ đề.

en: Templates list
vi_VN: Danh sách mẫu

en: Templates list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách mẫu

en: Templates to include in your theme.
vi_VN: Mẫu có trong chủ đề của bạn.

en: Temporarily disabled.
vi_VN: Bị tắt tạm thời.

en: Term ID
vi_VN: ID tên chủng loại

en: Term ID is shared between multiple taxonomies
vi_VN: Term ID được sử dụng giữa các taxonomy.

en: Term counts
vi_VN: Đếm tên

en: Term does not exist.
vi_VN: Term không tồn tại.

en: Term meta cannot be added to terms that are shared between taxonomies.
vi_VN: Không thể thêm meta cho các term được chia sẻ giữa các taxonomy.

en: Term name.
vi_VN: Tên thuật  ngữ.

en: Term not found
vi_VN: Không tìm thấy điều kiện

en: Terms
vi_VN: Điều kiện

en: Terms and Conditions Page
vi_VN: Trang Điều khoản và Điều kiện

en: Terms and conditions
vi_VN: Điều khoản & Điều kiện

en: Terms in the product visibility taxonomy.
vi_VN: Các term thuộc taxonomy hiển thị sản phẩm.

en: Terms of Service
vi_VN: Điều khoản dịch vụ

en: Terms successfully recounted
vi_VN: Terms đã được đếm lại

[ctx: Terms: New term being created is top level]
en: Top level %(term)s
vi_VN: %(term)s Mẹ

[ctx: Terms: Term description label]
en: Description
vi_VN: Mô tả

en: Test checkout
vi_VN: Kiểm tra thanh toán

en: Tested up to WooCommerce version
vi_VN: Đã được kiểm tra tương thích với phiên bản WooCommerce

en: Testimonial
vi_VN: Nhận xét của khách hàng

en: Testimonials
vi_VN: Lời khen

en: Testimonials disabled for this site
vi_VN: Tắt lời khen trên trang

en: Testimonials enabled for this site
vi_VN: Bật lời khen trên trang

en: Testing connection for %s
vi_VN: kiểm tra kết nối cho %s

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: Text &amp; Headings
vi_VN: Văn bản &amp; Tiêu đề

en: Text Color
vi_VN: Màu của chữ

en: Text background color:
vi_VN: Chọn màu nền cho chữ:

en: Text color
vi_VN: Màu chữ

en: Text for the title attribute of the link element for this menu item.
vi_VN: Nội dung cho thuộc tính tiêu đề của phần tử liên kết cho mục menu này.

en: Text to appear below the main email content.
vi_VN: Đoạn văn bản dưới đây nằm dưới nội dung chính của email

en: Text to display
vi_VN: Chữ để hiển thị

en: Thai
vi_VN: Tiếng Thái

en: Thai baht
vi_VN: Bạt Thái Lan

en: Thailand
vi_VN: Thái Lan

en: Thank you for creating with <a href="%s">WordPress</a>.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã khởi tạo với <a href="%s">WordPress</a>.

en: Thank you for creating with <a href="https://wordpress.com/">WordPress</a>
vi_VN: Cảm ơn bạn đã viết blog với <a href="https://wordpress.com/">WordPress</a>

en: Thank you for selling with WooCommerce.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã bán hàng với WooCommerce.

en: Thank you for using %s, your site has been deleted. Happy trails to you until we meet again.
vi_VN: Cảm ơn bạn đã sử dụng %s, trang mạng của bạn đã được xóa. Chúc bạn luôn hạnh phúc và thành công.

en: Thank you for your order
vi_VN: Cảm ơn bạn đã đặt hàng

en: Thank you. Please check your email for a link to confirm your action. Your site will not be deleted until this link is clicked.
vi_VN: Cảm ơn bạn. Hãy kiểm tra email để tìm liên kết xác nhận hành động của bạn. Trang của bạn sẽ được xóa chỉ khi bạn bấm vào liên kết này.

en: Thank you. Your order has been received.
vi_VN: Cảm ơn bạn. Đơn hàng của bạn đã được nhận.

en: Thanks :)
vi_VN: Cảm ơn bạn :)

en: Thanks for confirming your erasure request.
vi_VN: Cảm ơn vì đã xác nhận yêu cầu xoá của bạn.

en: Thanks for confirming your export request.
vi_VN: Cảm ơn vì đã xác nhận yêu cầu xuất dữ liệu.

en: Thanks for confirming your new username!
vi_VN: Cảm ơn đã xác nhận tên người dùng mới!

en: Thanks for creating an account on %1$s. Your username is %2$s. You can access your account area to view orders, change your password, and more at: %3$s
vi_VN: Cảm ơn bạn đã tạo tài khoản ở %1$s. Tên tài khoản của bạn là %2$s. Bạn có thể truy cập trang tài khoản để xem đơn hàng, đổi mật khẩu, và nhiều thứ khác tại: %3$s

en: Thanks for flying with %1$s %2$s
vi_VN: Cảm ơn đã cất cánh cùng %1$s %2$s

en: Thanks for flying with %s
vi_VN: Cảm ơn đã cất cánh cùng %s

en: Thanks for flying with <img src="%1$s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" height="16" /> %2$s
vi_VN: Cảm ơn đã cất cánh cùng <img src="%1$s" alt="" style="vertical-align: middle;" width="16" height="16" /> %2$s

en: Thanks for flying with WordPress.com
vi_VN: Cảm ơn đã cất cánh cùng WordPress.com

en: Thanks for flying with WordPress.com!
vi_VN: Cảm ơn đã cất cánh cùng WordPress.com!

en: Thanks for flying with us. Keep up the good blogging.
vi_VN: Cảm ơn vì đã đồng hành cùng chúng tôi. Tiếp tục viết blog nha.

en: Thanks for reading.
vi_VN: Cảm ơn đã đọc.

en: Thanks for shopping with us
vi_VN: Cảm ơn đã mua hàng của chúng tôi

en: Thanks for shopping with us.
vi_VN: Cảm ơn đã mua hàng của chúng tôi.

en: Thanks for testing Gutenberg!
vi_VN: Cảm ơn bạn đã thử nghiệm Gutenberg!

en: Thanks for using Jetpack! Your store is almost ready: to activate services like %s, just connect your store.
vi_VN: Cảm ơn đã sử dụng Jetpack. Cửa hàng của bạn đã sẵn sàng: để kích hoạt dịch vụ như %s, chỉ cần kết nối cửa hàng.

en: Thanks to {{a}}all our community members who helped translate to {{language/}}{{/a}}!
vi_VN: Cảm ơn {{a}}những thành viên trong cộng đồng của chúng ta đã giúp biên dịch sang {{language/}}{{/a}}!

en: Thanks!
vi_VN: Cám ơn!

en: That audio file cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
vi_VN: Không tìm thấy tệp âm thanh. Kiểm tra <a href="%s">thư viện media</a> của bạn và chắc chắn rằng nó không bị xóa.

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
vi_VN: Địa chỉ email này đã được sử dụng. Hãy kiểm tra lại hòm thư để tìm thông tin kích hoạt. Có thể nó sẽ được gửi đến trong vài ngày tới.

en: That file cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
vi_VN: Không tìm thấy file. Kiểm tra <a href="%s">thư viện media</a> và chắc chắn rằng nó không bị xóa.

en: That image cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
vi_VN: Không tìm thấy ảnh này. Kiểm tra <a href="%s">thư viện</a>và xác nhận nó chưa xoá.

en: That name is not allowed.
vi_VN: Tên đó không được phép dùng

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
vi_VN: Trang này đang được đăng ký và có thể sẽ hoạt động trong vài ngày tới.

en: That user could not be added to this site.
vi_VN: Người dùng này không thể thêm vào website này.

en: That user does not exist.
vi_VN: Thành viên này không tồn tại.

en: That user is already a member of this site.
vi_VN: Thành viên đó là một thành viên của trang web này.

en: That username is already activated.
vi_VN: Thành viên này đã được kích hoạt.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
vi_VN: Tên người dùng này đã được sử dụng nhưng bạn có thể dùng được trong một vài năm tới.

en: That username is not allowed.
vi_VN: Username này không  được phép dùng

en: That video cannot be found. Check your <a href="%s">media library</a> and make sure it was not deleted.
vi_VN: Không tìm thấy video này. Kiểm tra <a href="%s">thư viện media</a> của bạn và chắc chắn rằng nó không bị xóa.

en: That was hard work! Take a break.
vi_VN: Thật vất vả quá! Nghỉ một chút đi.

en: That&#8217;s all, stop editing! Happy publishing.
vi_VN: Hết rồi, sửa đến đây thôi! Viết blog vui vẻ.

en: That’s why we’re offering you a special thank you discount for getting started with us!
vi_VN: Đó là lí do chúng tôi tặng cho bạn một mã giảm giá như một lời cảm ơn để bắt đầu với chúng tôi!

en: The "%1$s" taxonomy "%2$s" property (%3$s) conflicts with an existing property on the REST API Posts Controller. Specify a custom "rest_base" when registering the taxonomy to avoid this error.
vi_VN: Taxonomy "%1$s" với thuộc tính "%2$s" có giá trị (%3$s) bị xung đột với một thuộc tính hiện có trên REST API Posts Controller. Chỉ định một tùy chỉnh "rest_base" khi đăng ký taxonomy để tránh lỗi này.

en: The "%1$s" value is smaller than "%2$s"
vi_VN: Giá trị "%1$s" nhỏ hơn "%2$s"

en: The "%s" must be a callable function.
vi_VN: "%s" phải là một hàm có thể gọi được.

en: The "%s" options group has been removed. Use another settings group.
vi_VN: Nhóm tuỳ chọn "%s" đã bị xóa. Sử dụng nhóm tuỳ chọn khác.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
vi_VN: Giao diện "%s" không phải là giao diện cha hợp lệ.

en: The "get_value_callback" parameter must be a valid callback.
vi_VN: Tham số "get_value_callback" phải là lệnh gọi lại hợp lệ.

en: The "locations not covered by your other zones" zone cannot be updated.
vi_VN: Không thể cập nhật vùng "các khu vực khác".

en: The "type" schema keyword for %s is required.
vi_VN: Từ khóa cho schema "type" %s là bắt buộc.

en: The "uses_context" parameter must be an array.
vi_VN: Tham số "uses_context" phải là một mảng.

en: The $source_properties array contains invalid properties.
vi_VN: Mảng $source_properties chứa các thuộc tính không hợp lệ.

en: The $source_properties must contain a "get_value_callback".
vi_VN: $source_properties phải chứa "get_value_callback".

en: The $source_properties must contain a "label".
vi_VN: $source_properties phải chứa "nhãn".

en: The %1$s parameter must be an array. To pass arbitrary data to scripts, use the %2$s function instead.
vi_VN: Tham số %1$s phải là mảng. Để gửi dữ liệu không có kiểu cố định, vui lòng sử dụng hàm %2$s.

en: The %1$s plugin header is deprecated. Use %2$s instead.
vi_VN: %1$s tiêu đề gói mở rộng không phù hợp. Sử dụng %2$s để thay thế.

en: The %1$s, %2$s, and %3$s values can be edited to set the video track language and kind.
vi_VN: Giá trị %1$s, %2$s, và %3$s có thể đã được chỉnh sửa để thêm phụ đề và thể loại.

en: The %s argument must be a string or a string array.
vi_VN: Kiểu dữ liệu %s chỉ có thể là chuỗi hoặc là mảng các chuỗi.

en: The %s cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa %s .

en: The %s constant is no longer supported.
vi_VN: Hằng số %s không còn được hỗ trợ.

en: The %s does not support trashing.
vi_VN: %s không hỗ trợ xóa hẳn.

en: The %s filter is enabled.
vi_VN: Bộ lọc %s đã được bật.

en: The %s has already been deleted.
vi_VN: %s đã bị xóa.

en: The %s importer is invalid or is not installed.
vi_VN: Công cụ nhập %s không hợp lệ hoặc chưa được cài đặt.

en: The %s is not a valid URL
vi_VN: Cái %s không phải là URL hợp lệ

en: The %s key must be a string without spaces.
vi_VN: Khóa %s phải là một chuỗi không có khoảng trắng.

en: The %s property has an invalid stored value, and cannot be updated to null.
vi_VN: Thuộc tính %s có chứa giá trị không hợp lệ, và không thể được cập nhật thành rỗng.

en: The %s setting is unregistered. Unregistered settings are deprecated. See https://developer.wordpress.org/plugins/settings/settings-api/
vi_VN: Cài đặt %s chưa được đăng ký. Các cài đặt chưa đăng ký sẽ không có hiệu lực. Xem thêm tại https://developer.wordpress.org/plugins/settings/settings-api/

en: The %s stylesheet does not contain a valid theme header.
vi_VN: Tệp tin %s stylesheet không có phần đầu của giao diện phù hợp.

en: The %s table is not installed. Please run the network database upgrade.
vi_VN: Bảng dữ liệu %s chưa được cài đặt. Vui lòng chạy nâng cấp dữ liệu mạng lưới.

en: The &#8220;slug&#8221; is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
vi_VN: Chuỗi cho đường dẫn tĩnh là phiên bản của tên hợp chuẩn với Đường dẫn (URL). Chuỗi này bao gồm chữ cái thường, số và dấu gạch ngang (-).

en: The 2010 theme for WordPress is stylish, customizable, simple, and readable -- make it yours with a custom menu, header image, and background. Twenty Ten supports six widgetized areas (two in the sidebar, four in the footer) and featured images (thumbnails for gallery posts and custom header images for posts and pages). It includes stylesheets for print and the admin Visual Editor, special styles for posts in the "Asides" and "Gallery" categories, and has an optional one-column page template that removes the sidebar.
vi_VN: Giao diện 2010 cho WordPress rất độc đáo, dễ tùy biến, đơn giản và rõ ràng - hãy biến nó thành của bạn với một trình đơn tùy biến, ảnh tiêu đề và nền. Giao diện 2010 hỗ trợ  sáu vùng widget (2 vùng trên sidebar, 4 vùng phía cuối trang) và các hình ảnh nổi bật (hình ảnh thu nhỏ của các thư viện và hình ảnh tiêu đề tùy biến đối với bài viết và trang). Nó vao gồm các trang in mẫu và Visual Editor quản trị, đặc biệt đối với loại bài viết Aside và thư viện. Nó cũng có một mẫu trang một cột tùy chọn không có sidebar.

en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
vi_VN: Giao diện 2011 cho WordPress rất tinh tế, gọn nhẹ và dễ ứng dụng. Hãy biến nó thành của bạn với một trình đơn tùy biến, ảnh tiêu đề và nền - và sau đó thao tác nhiều hơn với các tùy chọn theme gồm chế độ màu sáng và tối, liên kết màu sắc tùy biến và 3 lựa chọn về bố cục. Giao diện 2011 có một trang trình chiếu mẫu giúp chuyển đổi trang chủ của bạn thành một trang trình chiếu các nội dung hay nhất của bạn, nhiều widget hỗ trợ (sidebar, 3 khu vực cuối trang và 1 trang widget trình chiếu), và một "Ephemera" widget để hiển thị Aside, liên kết, trích dẫn, và trạng thái bài viết. Nó cũng bao gồm các dạng trang để in và chỉnh sửa quản trị, hỗ trợ ảnh nổi bật (giống như ảnh tiêu đề tùy biến trong bài viết hay các trang và các hình ảnh lớn gắn với các bài viết nổi bật) đặc biệt là sáu định dạng cho bài viết.

en: The 2012 theme for WordPress is a fully responsive theme that looks great on any device. Features include a front page template with its own widgets, an optional display font, styling for post formats on both index and single views, and an optional no-sidebar page template. Make it yours with a custom menu, header image, and background.
vi_VN: Giao diện 2012 cho WordPress là một giao diện hoàn toàn tiện lợi, có giao diện tuyệt vời trên mọi thiết bị. Những đặc điểm của giao diện này bao gồm một mẫu trang chủ với widget riêng, một phông chữ hiển thị tự chọn, định dạng cho hình thức bài viết trên cả hiển thị đơn và hiển thị chỉ số, và một trang mẫu không có thanh bên tự chọn. Hãy biến nó thành của riêng bạn với một trình đơn tùy biến, hình ảnh tiêu đề, và nền.

en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
vi_VN: Giao diện 2013 cho WordPress đưa chúng ta quay lại với blog cùng với tất cả các định dạng bài viết , mỗi dạng bài được hiển thị đẹp mắt theo cách độc đáo. Nhiều chi tiết thiết kế, bắt đầu với một bảng màu sống động và hình ảnh tiêu đề phù hợp, kiểu chữ và các biểu tượng đẹp, và bố cục linh hoạt hiển thị hoàn hảo trên bất kỳ thiết bị nào, lớn hay nhỏ.

en: The <em>Inserter</em> Tool
vi_VN: Công cụ <em>Nhập</em>

en: The API key provided does not have read permissions.
vi_VN: Khóa API mà bạn cung cấp không có quyền đọc.

en: The API key provided does not have write permissions.
vi_VN: Khóa API mà bạn cung cấp không có quyền viết.

en: The API key you entered could not be verified.
vi_VN: Mã bạn vừa nhập không thể xác minh.

en: The Akismet subscription plan
vi_VN: Gói đăng ký Akismet

en: The Authorize Application request is not allowed.
vi_VN: Yêu cầu ứng dụng ủy quyền không được cho phép.

en: The Available Widgets section contains all the widgets you can choose from. Once you drag a widget into a sidebar, it will open to allow you to configure its settings. When you are happy with the widget settings, click the Save button and the widget will go live on your site. If you click Delete, it will remove the widget.
vi_VN: Phần Nội Dung Phụ Khả Dụng chứa tất cả nội dung phụ bạn có thể sử dụng. Khi bạn kéo một nội dung phụ vào một khung chứa, nội dung phụ sẽ mở ra để bạn có thể tùy biến các cài đặt. Sau khi hoàn tất tùy biến, bấm vào nút Lưu, nội dung phụ sẽ hiển thị ngay trên trang mạng của bạn. Nếu bạn bấm vào Xóa, nội dung phụ sẽ bị loại bỏ.

en: The Blog URL is not properly setup in the widget.
vi_VN: Địa chỉ Blog chưa được cấu hình trong widget.

en: The CSV is invalid.
vi_VN: CSV không hợp lệ.

en: The Customizer allows you to preview changes to your site before publishing them. You can navigate to different pages on your site within the preview. Edit shortcuts are shown for some editable elements. The Customizer is intended for use with non-block themes.
vi_VN: Công cụ tùy biến cho phép bạn xem trước các thay đổi đối với trang blog của mình trước khi công bố chúng. Bạn có thể điều hướng đến các trang khác nhau trên trang blog của mình trong phần xem trước. Các phím tắt chỉnh sửa được hiển thị cho một số phần tử có thể chỉnh sửa. Công cụ tùy biến được thiết kế để sử dụng với các chủ đề không phải khối.

en: The DB ID of the nav_menu_item that is this item's menu parent, if any, otherwise 0.
vi_VN: ID DB của nav_menu_item là nguồn gốc menu của mục này, nếu có, nếu không thì là 0.

en: The Dashboard is the first place you will come to every time you log into your site. It is where you will find all your WordPress tools. If you need help, just click the &#8220;Help&#8221; tab above the screen title.
vi_VN: Đây là nơi đầu tiên bạn đến mỗi khi đăng nhập vào blog của mình. Ở đây, bạn sẽ tìm thấy tất cả các công cụ WordPress. Nếu bạn cần trợ giúp, chỉ cần nhấp vào tab &#8220;Trợ giúp&#8221; phía trên màn hình.

en: The Edit Media screen is deprecated as of WordPress 6.3. Please use the Media Library instead.
vi_VN: Màn hình Chỉnh sửa Media đã bị lỗi thời kể từ WordPress 6.3. Vui lòng sử dụng Thư viện Media thay thế.

en: The End
vi_VN: Hết

en: The Eway extension for WooCommerce allows you to take credit card payments directly on your store without redirecting your customers to a third party site to make payment.
vi_VN: Tiện ích mở rộng Eway cho WooCommerce cho phép bạn thanh toán bằng thẻ tín dụng trực tiếp trên cửa hàng của mình mà không cần chuyển hướng khách hàng của bạn đến trang web của bên thứ ba để thanh toán.

en: The Footer template defines a page area that typically contains site credits, social links, or any other combination of blocks.
vi_VN: Mẫu Chân trang xác định một vùng chứa trang thường chứa giới thiệu blog, liên kết mạng xã hội hoặc tổ hợp khối khác.

en: The GMT date the application password was created.
vi_VN: Ngày GMT mật khẩu ứng dụng được tạo ra.

en: The GMT date the application password was last used.
vi_VN: Ngày GMT mật khẩu ứng dụng được sử dụng lần cuối.

en: The HTTP response code from the receiving server.
vi_VN: Mã phản hồi HTTP từ máy chủ nhận thư.

en: The HTTP response message from the receiving server.
vi_VN: Thông báo phản hồi HTTP từ máy chủ nhận thư.

en: The Header template defines a page area that typically contains a title, logo, and main navigation.
vi_VN: Mẫu Tiêu đề xác định một vùng chứa trang thường chứa tựa đề, logo và điều hướng chính.

en: The ID for the associated post of the attachment.
vi_VN: ID của bài viết được được đính với tập tin đính kèm.

en: The ID for the author of the post.
vi_VN: ID tác giả của bài viết.

en: The ID for the author of the revision.
vi_VN: ID tác giả của bản thảo.

en: The ID for the author of the template.
vi_VN: ID cho tác giả của mẫu.

en: The ID for the autosave.
vi_VN: ID của phiên bản tự động lưu.

en: The ID for the parent font family of the font face.
vi_VN: ID của họ phông chữ gốc của mặt phông chữ.

en: The ID for the parent of the autosave.
vi_VN: ID cha của bản tự động lưu.

en: The ID for the parent of the comment.
vi_VN: ID cha của bình luận.

en: The ID for the parent of the global styles revision.
vi_VN: ID của cha mẹ của bản sửa đổi kiểu chung.

en: The ID for the parent of the object.
vi_VN: ID cha của đối tượng.

en: The ID for the parent of the post.
vi_VN: ID cha của đối tượng.

en: The ID for the parent of the revision.
vi_VN: ID của phiên bản bản thảo cha.

en: The ID of the assigned menu.
vi_VN: ID của menu đã chỉ định.

en: The ID of the associated post object.
vi_VN: ID của đối tượng bài viết liên quan.

en: The ID of the featured media for the post.
vi_VN: ID ảnh đại diện của bài viết.

en: The ID of the page that should be displayed on the front page
vi_VN: ID của trang sẽ được hiển thị trên trang đầu

en: The ID of the page that should display the latest posts
vi_VN: ID của trang nên hiển thị những bài viết mới nhất

en: The ID of the user object, if author was a user.
vi_VN: ID của user, nếu tác giả là user.

en: The IDs of the child font faces in the font family.
vi_VN: ID của các phông chữ con trong họ phông chữ.

en: The IP address the application password was last used by.
vi_VN: Địa chỉ IP mà mật khẩu ứng dụng được sử dụng lần cuối.

en: The JSONP callback function is invalid
vi_VN: Hàm gọi ngược JSONP không có hiệu lực

en: The Jetpack Version is %s
vi_VN: Phiên bản Jetpack hiện tại: %s

en: The Open Graph image link of the %1$s or %2$s element from the URL.
vi_VN: Link ảnh Open Graph của thẻ %1$s hoặc %2$s từ URL.

en: The PHP version on your server is %1$s, however the uploaded plugin requires %2$s.
vi_VN: Phiên bản PHP của máy chủ là %1$s, nhưng plugin đã tải lên yêu cầu phiên bản PHP là %2$s.

en: The PHP version on your server is %1$s, however the uploaded theme requires %2$s.
vi_VN: Phiên bản PHP trên server của bạn là %1$s, tuy nhiên giao diện được tải lên yêu cầu phiên bản %2$s.

en: The Press This plugin is required.
vi_VN: Plugin The Press là bắt buộc.

en: The Privacy Settings require JavaScript.
vi_VN: Thiết lập chính sách bảo mật yêu cầu Javascript.

en: The REST API can no longer be completely disabled, the %s filter can be used to restrict access to the API, instead.
vi_VN: REST API không thể vô hiệu hóa hoàn toàn, thay vào đó, hãy sử dụng filter %s để giới hạn truy cập tới API.

en: The REST API did not behave correctly
vi_VN: The REST API không thực thi đúng

en: The REST API did not process the %s query parameter correctly.
vi_VN: REST API không thực thi biến %s đúng.

en: The REST API encountered an error
vi_VN: REST API gặp lỗi

en: The REST API encountered an unexpected result
vi_VN: REST API gặp lỗi trả về kết quả sai

en: The REST API is available
vi_VN: REST API có sẵn

en: The SKU already exists on another product.
vi_VN: Mã sản phẩm đã tồn tại trong một sản phẩm khác.

en: The SQL server is a required piece of software for the database WordPress uses to store all your site&#8217;s content and settings.
vi_VN: Cần phải có SQL Server để WordPress lưu trữ tất cả các nội dung và cài đặt cho trang web của bạn.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
vi_VN: Không thể xác minh chứng chỉ giao thức bảo mật SSL.

en: The Site Health check for %1$s has been replaced with %2$s.
vi_VN: Công cụ Kiểm tra sức khỏe website %1$s đã được thay thế bởi %2$s.

en: The Site Health check requires JavaScript.
vi_VN: Chức năng Kiểm tra tình trạng website yêu cầu Javascript.

en: The Site Icon is used as a browser and app icon for your site. Icons must be square, and at least %s pixels wide and tall.
vi_VN: Biểu tượng blog sẽ hiển thị trên trình duyệt và đại diện cho blog của bạn. Nó phải là hình vuông và kích thước tối thiểu %s pixel.

en: The Site Icon is what you see in browser tabs, bookmark bars, and within the WordPress mobile apps. It should be square and at least %s pixels.
vi_VN: Biểu tượng Trang web là những gì bạn thấy trong tab trình duyệt, thanh dấu trang và trong ứng dụng di động WordPress. Nó phải là hình vuông và ít nhất %s pixel.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
vi_VN: Địa chỉ bạn nhập không hợp lệ, hãy nhập lại đường dẫn hợp lệ.

en: The Text mode allows you to enter HTML along with your post text. Note that &lt;p&gt; and &lt;br&gt; tags are converted to line breaks when switching to the Text editor to make it less cluttered. When you type, a single line break can be used instead of typing &lt;br&gt;, and two line breaks instead of paragraph tags. The line breaks are converted back to tags automatically.
vi_VN: Chế độ văn bản cho phép bạn nhập mã HTML cùng với nội dung. Lưu ý các thẻ &lt;p&gt; và &lt;br&gt; được chuyển thành các dấu xuống dòng khi chuyển sang chế độ văn bản để phần nội dung đỡ bị lộn xộn. Khi bạn nhập dữ liệu, có thể sử dụng 1 dấu xuống dòng thay cho thẻ &lt;br&gt;, 2 dấu xuống dòng thay cho thẻ &lt;p&gt;. Các dấu xuống dòng được chuyển đổi thành các thẻ một cách tự động.

en: The URI of the theme's webpage, as found in the theme header.
vi_VN: Địa chỉ trang chủ giao diện, được tìm thấy từ thông tin giao diện.

en: The URI of the theme's webpage, transformed for display.
vi_VN: Địa chỉ trang chủ giao diện, dùng để hiển thị.

en: The URI of the theme's webpage.
vi_VN: Địa chỉ trang chủ giao diện.

en: The URL of the resource for which to fetch oEmbed data.
vi_VN: URL của tài nguyên để lấy dữ liệu oEmbed.

en: The URL of your %s page (along with the Page ID).
vi_VN: Địa chỉ URL của trang %s (cùng với ID trang).

en: The URL to process.
vi_VN: URL xử lý.

en: The URL to the admin area
vi_VN: Liên kết tới trang quản trị

en: The URL to which this menu item points.
vi_VN: URL mà mục menu này trỏ đến.

en: The URL where the webhook payload is delivered.
vi_VN: URL trong đó cung cấp phần tải dữ liệu của nhật ký web.

en: The URL where the webhook was delivered.
vi_VN: URL trong đó cung cấp nhật ký web.

en: The URL you entered seems to be an email address. Do you want to add the required mailto: prefix?
vi_VN: Đường dẫn bạn vừa nhập có thể là một địa chỉ email, bạn có muốn thêm tiền tố mailto: không?

en: The URL you entered seems to be an external link. Do you want to add the required http:// prefix?
vi_VN: Đường dẫn bạn vừa nhập có thể là một liên kết tới trang khác, bạn có muốn thêm tiền tố http:// không?

en: The Walker class named %s does not exist.
vi_VN: Lớp Walker với tên %s không tồn tại.

en: The WooCommerce Helper plugin is no longer needed. <a href="%s">Manage subscriptions</a> from the extensions tab instead.
vi_VN: Bạn không cần tới plugin WooCommerce Helper nữa. Thay vào đó, hãy <a href="%s">Quản lý các gói dịch vụ</a> từ tab extension.

en: The WooCommerce REST API allows external apps to view and manage store data. Access is granted only to those with valid API keys.
vi_VN: REST API của WooCommerce cho phép ứng dụng bên ngoài xem và quản lý dữ liệu cửa hàng. Quyền truy cập chỉ được cấp cho những người có khóa API hợp lệ.

en: The WordPress Hosting Team maintains a list of those modules, both recommended and required, in <a href="%1$s" %2$s>the team handbook%3$s</a>.
vi_VN: Nhóm WordPress Hosting Team theo dõi danh sách các module này, bao gồm các đề xuất và bắt buộc, trong <a href="%1$s" %2$s>tài liệu hướng dẫn%3$s</a>.

en: The WordPress Team
vi_VN: Nhóm Phát Triển WordPress

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
vi_VN: Địa chỉ WordPress bạn nhập không hợp lệ, hãy nhập lại đường dẫn hợp lệ.

en: The WordPress community
vi_VN: Cộng đồng WordPress

en: The WordPress team is willing to help you. Forward this email to %s and the team will work with you to make sure your site is working.
vi_VN: Nhóm phát triển WordPress luôn sẵn lòng giúp đỡ bạn. Hãy chuyển tiếp email này tới %s và nhóm phát triển sẽ làm việc với bạn để đảm bảo trang của bạn hoạt động được.

en: The WordPress.com Blog
vi_VN: Blog WordPress.com

en: The WordPress.com account for the primary connection is %s
vi_VN: Tài khoản WordPress.com cho kết nối chính là %s

en: The WordPress.com blog_id is %d
vi_VN: blog_id WordPress.com là %d

en: The WordPress.com free photo library
vi_VN: Thư viện ảnh miễn phí WordPress.com

en: The WordPress.org username of the block author.
vi_VN: Tài khoản WordPress.org của tác giả block.

en: The XFN relationship expressed in the link of this menu item.
vi_VN: Mối quan hệ XFN được thể hiện trong liên kết của mục menu này.

en: The XYZ Doohickey Company was founded in 1971, and has been providing quality doohickeys to the public ever since. Located in Gotham City, XYZ employs over 2,000 people and does all kinds of awesome things for the Gotham community.
vi_VN: Công ty chúng tôi được thành lập năm 2010, và cung cấp dịch vụ chất lượng cho rất nhiều sự kiện tại khắp Việt Nam. Với văn phòng đặt tại Hà Nội, TP. Hồ Chí Minh cùng hơn 40 nhân sự, chúng tôi là nơi nhiều đối tác tin tưởng giao cho tổ chức các sự kiện lớn.

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
vi_VN: Ở trên là một bộ sưu tập chỉ với hai hình ảnh. Đó là một cách dễ dàng hơn để tạo ra bố cục trực quan và hấp dẫn. Bạn cũng có thể dễ dàng chuyển đổi bộ sưu tập trở lại hình ảnh riêng lẻ một lần nữa bằng cách sử dụng trình chuyển đổi khối.

en: The active theme does not support a flexible sized header image.
vi_VN: Chủ đề hiện tại không hỗ trợ ảnh bìa kích thước linh hoạt.

en: The active theme does not support uploading a custom header image.
vi_VN: Chủ đề hiện tại không hỗ trợ hiển thị ảnh bìa.

en: The active theme has the following error: "%s".
vi_VN: Giao diện hiện tại đang có lỗi sau: "%s".

en: The active theme is displayed highlighted as the first theme.
vi_VN: Chủ đề đang dùng được hiển thị đầu tiên trong danh sách.

en: The admin email verification page will reappear after %s.
vi_VN: Trang xác nhận email người quản trị sẽ xuất hiện lại sau %s.

en: The amount of discount. Should always be numeric, even if setting a percentage.
vi_VN: Giá trị ưu đãi. Thường là số, bất kể thiết lập là phần trăm.

en: The amount of information you may be required to show will vary depending on your local or national business regulations. You may, for example, be required to display a physical address, a registered address, or your company registration number.
vi_VN: Lượng thông tin bạn có thể được yêu cầu hiển thị sẽ khác nhau tùy thuộc vào luật kinh doanh của địa phương hoặc quốc gia của bạn. Ví dụ: bạn có thể được yêu cầu hiển thị địa chỉ thực, địa chỉ đã đăng ký hoặc số đăng ký kinh doanh của công ty bạn.

en: The amount of time (in seconds) that your site will spend on a single operation before timing out (to avoid server lockups)
vi_VN: Khoảng thời gian (tính bằng giây) mà trang web của bạn sẽ hoạt động và chờ trước khi hết hạn (để tránh bị khóa máy chủ)

en: The aspect ratio is the relationship between the width and height. You can preserve the aspect ratio by holding down the shift key while resizing your selection. Use the input box to specify the aspect ratio, e.g. 1:1 (square), 4:3, 16:9, etc.
vi_VN: Tỷ số hướng là tỷ lệ giữa chiều rộng và chiều cao. Bạn có thể giữ nguyên tỷ số hướng bằng cách giữ phím shift khi đặt lại kích thước. Sử dụng hộp đầu vào để xác định tỷ số hướng, ví dụ 1:1, 4:3, 16:9, vv.

en: The attached file cannot be found.
vi_VN: Các file đính kèm không tìm thấy.

en: The attachment MIME type.
vi_VN: Định dạng tập tin đính kèm.

en: The attachment caption.
vi_VN: Chú thích của tập tin đính kèm

en: The attachment description.
vi_VN: Miêu tả tập tin đính kèm

en: The attributes of the inner block.
vi_VN: Các thuộc tính của khối bên trong.

en: The authenticated application password can only be introspected for the current user.
vi_VN: Mật khẩu ứng dụng đã xác thực chỉ có thể được kiểm tra cho người dùng hiện tại.

en: The authorization header is invalid
vi_VN: Xác thực header không hợp lệ.

en: The authorization header is missing
vi_VN: Thiếu xác thực header.

en: The average rating of blocks published by the same author.
vi_VN: Xếp hạng trung bình của các block được xuất bản bởi cùng tác giả.

en: The background color for WooCommerce email templates. Default %s.
vi_VN: Màu nền cho các giao diện email của WooCommerce. Mặc định %s.

en: The backup of this post in your browser is different from the version below.
vi_VN: Bản lưu dự phòng bạn đang xem trên trình duyệt của bài viết này khác với phiên bản phía dưới.

en: The base color for WooCommerce email templates. Default %s.
vi_VN: Màu cơ bản cho các giao diện email của WooCommerce. Mặc định %s.

en: The base page can also be used in your <a href="%s">product permalinks</a>.
vi_VN: Các trang cơ bản cũng có thể được sử dụng trong <a href="%s"> đường dẫn tĩnh của sản phẩm</a> của bạn.

en: The best names are short and memorable
vi_VN: Tên càng ngắn càng dễ nhớ

en: The best place to ask a question related to WordPress.com.
vi_VN: Nơi tốt nhất để đặt các câu hỏi liên quan đến WordPress.com

en: The block editor includes experimental features that are useable while they're in development. Select the ones you'd like to enable. These features are likely to change, so avoid using them in production.
vi_VN: Trình soạn thảo khối bao gồm các tính năng thử nghiệm có thể sử dụng được khi chúng đang được phát triển. Chọn những cái bạn muốn bật. Các tính năng này có thể thay đổi, vì vậy hãy tránh sử dụng chúng khi viết bài.

en: The block icon.
vi_VN: Block biểu tượng.

en: The block name, in namespace/block-name format.
vi_VN: Tên block, ở định dạng namespace/ten-khong-dau.

en: The block slug.
vi_VN: Đường dẫn của block.

en: The block title, in human readable format.
vi_VN: Tiêu đề block, ở định dạng đọc được.

en: The block types which can use this pattern.
vi_VN: Các loại khối có thể sử dụng mẫu này.

en: The boxes for link name, web address, and description have fixed positions, while the others may be repositioned using drag and drop. You can also hide boxes you do not use in the Screen Options tab, or minimize boxes by clicking on the title bar of the box.
vi_VN: Các hộp cho tên liên kết, địa chỉ mạng, và mô tả có vị trí cố định, các hộp còn lại có thể thay đổi vị trí bằng cách kéo và thả. Bạn cũng có thể ẩn những hộp bạn không sử dụng tại thẻ Tùy Chọn Màn Hình, hoặc thu nhỏ chúng bằng cách bấm vào thanh tiêu đề của mỗi hộp.

en: The boxes on your Dashboard screen are:
vi_VN: Các hộp trong màn hình Bảng tiền khởi của bạn là:

en: The calendar block is hidden because there are no published posts.
vi_VN: Khối lịch bị ẩn vì chưa có bài viết nào.

en: The callback_url needs to be over SSL
vi_VN: Thuộc tính callback_url cần chứng thực SSL

en: The called constructor method for %1$s class in %2$s is <strong>deprecated</strong> since version %3$s! Use %4$s instead.
vi_VN: Việc gọi phương thức khởi tạo cho %1$s trong %2$s là <strong>không được phép</strong> kể từ phiên bản %3$s! Hãy thay thế bằng %4$s.

en: The cart has been filled with the items from your previous order.
vi_VN: Giỏ hàng đã được bổ sung với sản phẩm từ đơn hàng trước.

en: The categories for the font collection.
vi_VN: Các danh mục cho bộ sưu tập phông chữ.

en: The category description, in human readable format.
vi_VN: Mô tả danh mục, dưới dạng dễ đọc của con người.

en: The category label, in human readable format.
vi_VN: Nhãn chuyên mục, ở định dạng con người có thể đọc được.

en: The category name.
vi_VN: Tên chuyên mục.

en: The category this test is grouped in.
vi_VN: Thể loại thử nghiệm này được nhóm lại.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
vi_VN: Các thay đổi bạn vừa thực hiện sẽ bị mất nếu bạn đi khỏi trang này khi chưa lưu bài.

en: The city in which your business is located.
vi_VN: Thành phố của địa chỉ cửa hàng.

en: The claim has been lost. Aborting current batch.
vi_VN: Yêu cầu đã mất. Đang huỷ lô hiện tại.

en: The classic WP-Admin WordPress interface.
vi_VN: Giao diện cổ điển WP-Admin.

[ctx: The codes are the backup codes for Two-Step Authentication.]
en: I have printed or saved these codes
vi_VN: Tôi đã lưu trữ mã dự phòng

en: The comment cannot be deleted.
vi_VN: Bình luận không thể xóa.

en: The comment has already been trashed.
vi_VN: Bình luận đã bị xoá.

en: The confirmation key has expired for this personal data request.
vi_VN: Khóa xác nhận đã hết hạn cho yêu cầu dữ liệu cá nhân này.

en: The confirmation key is invalid for this personal data request.
vi_VN: Khóa xác nhận không hợp lệ cho yêu cầu dữ liệu cá nhân này.

en: The confirmation key is missing from this personal data request.
vi_VN: Khóa xác nhận bị thiếu trong yêu cầu dữ liệu cá nhân này.

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
vi_VN: Kết nối tới akismet.com bị gián đoạn. Vui lòng xem <a href="%s" target="_blank">hướng dẫn về tường lửa</a> và kiểm tra lại cấu hình máy chủ.

en: The constant %1$s <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant %2$s in %3$s to enable a subdomain configuration. Use %4$s to check whether a subdomain configuration is enabled.
vi_VN: Hằng số %1$s <strong>bị từ chối</strong>. Sử dụng hằng số logic %2$s trong %3$s để kích hoạt cấu hình tên miền con. Dùng %4$s để kiểm tra cấu hình tên miền con có được kích hoạt hay không.

en: The constant %s cannot be defined when creating a network.
vi_VN: Biến %s không thể xác định khi tạo mạng lưới.

en: The content for the comment.
vi_VN: Nội dung cho bình luận.

en: The content for the post.
vi_VN: Nội dung của bài viết.

en: The content of the %s element from the URL.
vi_VN: Nội dung từ thẻ %s từ URL.

en: The content of the review.
vi_VN: Nội dung đánh giá.

en: The content of your latest posts page is automatically generated and cannot be edited.
vi_VN: Trang này gồm những bài viết gần đây nhất của bạn, được tạo tự động và không thể chỉnh sửa.

en: The contents of the %s element from the URL.
vi_VN: Nội dung cho thẻ %s từ URL.

en: The conversation has been successfully followed.
vi_VN: Đã theo dõi thảo luận thành công.

en: The conversation has been successfully unfollowed.
vi_VN: Đã hủy theo dõi thảo luận thành công.

en: The country and state or province, if any, in which your business is located.
vi_VN: Quốc gia và thành phố nơi trụ sở cửa hàng của bạn.

[ctx: The country code for the phone for the user.]
en: Country code
vi_VN: Mã quốc gia

en: The coupon code already exists
vi_VN: Mã ưu đãi đã tồn tại

en: The coupon code cannot be empty.
vi_VN: Mã ưu đãi không thể bỏ trống.

en: The coupon will expire at 00:00:00 of this date.
vi_VN: Phiếu giảm giá sẽ hết hạn vào lúc 00:00:00

en: The cron event list could not be saved.
vi_VN: Không thể lưu danh sách sự kiện cron.

en: The current image has no alternative text. The file name is: %s
vi_VN: Hình ảnh hiện tại không có chữ thay thế (Alt). Tên file là: %s

en: The current language used by WordPress. Default = English
vi_VN: Ngôn ngữ hiện tại được dùng trong WordPress. Mặc định = Tiếng Anh

en: The current user can assign terms in the %s taxonomy.
vi_VN: Người dùng hiện tại này có thể set các terms trong taxonomy %s.

en: The current user can change the author on this post.
vi_VN: Người dùng hiện tại này có thể đổi tác giả của bài viết.

en: The current user can create terms in the %s taxonomy.
vi_VN: Người dùng hiện tại này có thể tạo các terms trong taxonomy %s.

en: The current user can post unfiltered HTML markup and JavaScript.
vi_VN: Người dùng hiện tại có thế đăng nội dung HTML và JavaScript.

en: The current user can publish this post.
vi_VN: Người dùng hiện tại có thể xuất bản bài viết này.

en: The current user can sticky this post.
vi_VN: Người dùng hiện tại này có thể đính bài viết nổi bật.

en: The current user&#8217;s role must have user editing capabilities.
vi_VN: Thành viên hiện tại cần có khả năng chỉnh sửa các thành viên.

en: The currently selected Privacy Policy page does not exist. Please create or select a new page.
vi_VN: Trang chính sách bảo mật hiện tại không tồn tại. Vui lòng tạo hoặc lựa chọn trang mới.

en: The currently selected Privacy Policy page is in the Trash. Please create or select a new Privacy Policy page or <a href="%s">restore the current page</a>.
vi_VN: Trang Chính sách Bảo mật được chọn nằm trong thùng rác. Vui lòng tạo hoặc chọn trang chính sách bảo mật mới hoặc <a href="%s">khôi phục trang hiện tại</a>.

en: The customer cannot be deleted
vi_VN: Khách hàng không thể bị xóa

en: The database ID of the original object this menu item represents, for example the ID for posts or the term_id for categories.
vi_VN: ID cơ sở dữ liệu của đối tượng ban đầu mà mục menu này đại diện, ví dụ: ID cho các bài viết và term_id cho các chuyên mục.

en: The database server could be connected to (which means your username and password is okay) but the %s database could not be selected.
vi_VN: Máy chủ cơ sở dữ liệu có thể đã được kết nối (có nghĩa là tên người dùng và mật khẩu của bạn vẫn đúng) nhưng không thể chọn cơ sở dữ liệu %s (tên cơ sở dữ liệu chưa đúng).

en: The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient. Advanced users can alternatively update via %1$sWP CLI%2$s.
vi_VN: Quá trình cập nhật cơ sở dữ liệu sẽ chạy nền và sẽ mất chút thời gian, hãy kiên nhẫn. Người dùng cao cấp có thể cập nhật thay thế qua %1$sWP CLI%2$s.

en: The date and time the preferences were updated.
vi_VN: Ngày và giờ các tùy chọn được cập nhật.

en: The date the comment was published, as GMT.
vi_VN: Ngày bình luận được công bố, theo giờ GMT.

en: The date the comment was published, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày bình luận được xuất bản, theo múi giờ của trang web.

en: The date the coupon expires, as GMT.
vi_VN: Ngày mã ưu đãi hết hạn, theo GMT.

en: The date the coupon expires, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày mã giảm giá hết hạn, dựa theo múi giờ của website.

en: The date the coupon was created, as GMT.
vi_VN: Ngày mã ưu đãi được tạo, theo GMT.

en: The date the coupon was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày mã ưu đãi được tạo, theo múi giờ của website.

en: The date the coupon was last modified, as GMT.
vi_VN: Thời gian mã ưu đãi được sửa, theo GMT.

en: The date the coupon was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa mã ưu đãi lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the customer was created, as GMT.
vi_VN: Ngày tài khoản khách hàng được tạo, theo GMT.

en: The date the customer was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo khách hàng, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the customer was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày khách hàng được sửa lần gần nhất, theo GMT

en: The date the customer was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa khách hàng lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the image was created, as GMT.
vi_VN: Ngày ảnh được tạo, theo GMT.

en: The date the image was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo ảnh, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the image was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa ảnh lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the order note was created, as GMT.
vi_VN: Ngày ghi chú được thêm vào, theo GMT.

en: The date the order note was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo ghi chú đơn hàng, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the order refund was created, as GMT.
vi_VN: Ngày hoàn tiền của đơn hàng đã được tạo, dựa trên GMT.

en: The date the order refund was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày yêu cầu hoàn tiền được tạo, theo múi giờ của trang web.

en: The date the order was completed, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày hoàn thành đơn hàng, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the order was created, as GMT.
vi_VN: Thời gian đơn hàng được tạo, theo GMT.

en: The date the order was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo đơn đặt hàng, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the order was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày đơn hàng được chỉnh sửa lần cuối, theo GMT.

en: The date the order was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày đơn hàng được chỉnh sửa lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the order was paid, as GMT.
vi_VN: Ngày đơn đặt hàng được thanh toán, theo giờ GMT.

en: The date the order was paid, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày đơn đặt hàng được thanh toán, theo múi giờ của trang web.

en: The date the post was last modified, as GMT.
vi_VN: Thời gian sửa gần nhất, theo giờ GMT.

en: The date the post was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa bài viết gần nhất, theo múi giờ của trang web.

en: The date the post was published, as GMT.
vi_VN: Ngày phát hành bài viết, theo giờ GMT.

en: The date the post was published, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày bài viết được xuất bản, theo múi giờ của trang web.

en: The date the product was created, as GMT.
vi_VN: Ngày sản phẩm đã được tạo, như GMT.

en: The date the product was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo sản phẩm, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the product was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày gần nhất sản phẩm được chỉnh sửa, theo GMT.

en: The date the product was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sản phẩm chỉnh sửa lần cuối, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the review was created, as GMT.
vi_VN: Thời gian đánh giá được tạo, theo GMT.

en: The date the review was created, in the site's timezone in human-readable format.
vi_VN: Ngày đánh giá được tạo, trong múi giờ của trang web ở định dạng có thể đọc được.

en: The date the review was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo đánh giá, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the revision was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày gần nhất mà bản lưu tự động được chỉnh sửa, theo giờ GMT.

en: The date the revision was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa bài viết gần nhất, theo múi giờ của trang web.

en: The date the revision was published, as GMT.
vi_VN: Ngày bản thảo được công bố, theo giờ GMT.

en: The date the revision was published, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày bản thảo được công bố, theo múi giờ của trang web.

en: The date the template was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa đổi lần cuối của mẫu, theo múi giờ của trang web.

en: The date the variation was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo sản phẩm biến thể, thuộc múi giờ của trang web.

en: The date the variation was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày chỉnh sửa sản phẩm biến thể lần cuối, theo múi giờ của trang web.

en: The date the webhook delivery was logged, as GMT.
vi_VN: Ngày webhook được ghi lại, theo GMT.

en: The date the webhook delivery was logged, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày ghi bàn giao nhật ký web, thuộc múi giờ của trang.

en: The date the webhook was created, as GMT.
vi_VN: Ngày webhook đã được tạo, theo GMT.

en: The date the webhook was created, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày tạo nhật ký web, thuộc múi giờ của trang.

en: The date the webhook was last modified, as GMT.
vi_VN: Ngày webhook đã được sửa, theo GMT.

en: The date the webhook was last modified, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày sửa đổi nhật ký web lần cuối, thuộc múi giờ của trang.

en: The date when download access expires, as GMT.
vi_VN: Ngày khi tải xuống bị hết hạn, theo GMT.

en: The date when download access expires, in the site's timezone.
vi_VN: Ngày quyền truy cập tải xuống hết hạn, theo múi giờ của trang web.

en: The date when the block was last updated, in fuzzy human readable format.
vi_VN: Ngày cập nhật block lần cuối, ở định dạng mờ mà con người có thể đọc được.

en: The date when the block was last updated.
vi_VN: Thời gian block được cập nhật.

en: The date you provided is invalid.
vi_VN: Ngày mà bạn đã cung cấp không hợp lệ.

en: The decimal separator of displayed prices.
vi_VN: Dấu phân cách thập phân của giá hiển thị.

en: The default timezone for your server.
vi_VN: Múi giờ mặc định cho máy chủ của bạn.

en: The delivery duration, in seconds.
vi_VN: Thời hạn giao hàng, tính bằng giây.

en: The description for the font collection.
vi_VN: Mô tả cho bộ sưu tập phông chữ.

en: The description is not prominent by default; however, some themes may show it.
vi_VN: Mô tả thường không được sử dụng trong chủ đề, tuy nhiên có vài chủ đề hiển thị mô tả này.

en: The description of the menu location.
vi_VN: Mô tả vị trí menu.

en: The description of this menu item.
vi_VN: Mô tả của mục menu này.

en: The description will be displayed in the menu if the active theme supports it.
vi_VN: Mô tả sẽ được hiển thị trong menu nếu chủ đề có hỗ trợ.

en: The directives (lines) between "BEGIN %1$s" and "END %1$s" are
    dynamically generated, and should only be modified via WordPress filters.
    Any changes to the directives between these markers will be overwritten.
vi_VN: Các nội dung nằm giữa `BEGIN %1$s` và `END %1$s` được tạo ra tự động, và chỉ nên được thay đổi thông qua các filter của WordPress. Mọi thay đổi tới thành phần này có thể sẽ bị mất và ghi đè.

en: The directory size calculation has timed out. Usually caused by a very large number of sub-directories and files.
vi_VN: Tính toán kích thước thư mục quá lâu và bị ngắt kết nối. Thường gây ra bởi một số lượng lớn các thư mục con và tập tin.

en: The domain mapping for %1$s has been deleted.
vi_VN: Ánh xạ tên miền cho %1$s đã được xóa bỏ.

en: The downloadable file %1$s cannot be used as it does not have an allowed file type. Allowed types include: %2$s
vi_VN: File tải về %1$s không thể sử dụng vì có định dạng file không được phép. Các định dạng cho phép: %2$s

en: The downloadable file %s cannot be used as it does not exist on the server.
vi_VN: Không thể sử dụng tập tin tải về %s vì nó không tồn tại trên máy chủ.

en: The duotone id "%1$s" is not registered in %2$s settings
vi_VN: ID duotone “%1$s” không được đăng ký trong cài đặt %2$s

en: The e-mail could not be sent.
vi_VN: Không gửi được thư.

en: The edit field automatically highlights code syntax. You can disable this in your <a href="%1$s" %2$s>user profile%3$s</a> to work in plain text mode.
vi_VN: Vùng soạn thảo tự động làm nổi bật đoạn code. Bạn có thể tắt nó trong <a href="%1$s" %2$s>hồ sơ của bạn%3$s</a> để soạn thảo ở chế độ văn bản.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
vi_VN: Trình soạn thảo sẽ cố gắng tạo một trang mới và trải nghiệm xây dựng bài viết giúp dễ dàng tạo các bài viết phong phú và có các "khối" để giúp bạn dễ dàng khám phá những gì ngày nay có thể cần đến mã ngắn, HTML tùy chỉnh hoặc mã nhúng.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
vi_VN: Địa chỉ email bạn nhập không hợp lệ. Hãy nhập lại địa chỉ hợp lệ.

en: The email address for the customer.
vi_VN: Địa chỉ email của khách hàng.

en: The email address for the user.
vi_VN: Địa chỉ email cho tài nguyên.

en: The email could not be sent.
vi_VN: Không gửi được email.

en: The email could not be sent. Possible reason: your host may have disabled the %s function.
vi_VN: Gửi email lỗi. Lỗi có thể xảy ra: Có thể do máy chủ đã tắt chức năng %s.

en: The email is correct
vi_VN: Email là chính xác

en: The error code was %s.
vi_VN: Mã lỗi là %s.

en: The excerpt for the post.
vi_VN: Đoạn trích cho bài viết.

en: The extension %s has been deactivated successfully.
vi_VN: Phần mở rộng %s đã bị vô hiệu hóa thành công.

en: The family of objects originally represented, such as "post_type" or "taxonomy".
vi_VN: Bộ đối tượng được đại diện ban đầu, chẳng hạn như "post_type" hoặc "taxonomy".

en: The favicon image link of the %s element from the URL.
vi_VN: Liên kết ảnh favicon cho thẻ %s từ URL.

en: The feature helps visitors find more of your content by displaying related posts at the bottom of each post.
vi_VN: Tính năng này giúp khách truy cập tìm thấy nhiều nội dung của bạn hơn bằng cách hiển thị các bài viết liên quan ở cuối mỗi bài viết.

en: The fields on this screen determine some of the basics of your site setup.
vi_VN: Các trường tại màn hình này chỉ định cấu hình cơ bản cho cài đặt trang mạng của bạn.

en: The file URL has been copied to your clipboard
vi_VN: URL của file đã được sao chép vào bộ nhớ tạm

en: The file does not exist, please try again.
vi_VN: Tập tin không tồn tại, xin vui lòng thử lại.

en: The file is empty
vi_VN: Tập tin này trống.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
vi_VN: File này rỗng hoặc sử dụng mã code khác UTF-8, vui lòng thử lại với file mới.

en: The filesystem is currently unavailable for managing plugins.
vi_VN: Filesystem không có sẵn cho việc quản lý plugin.

[ctx: The first plugin requires the second plugin.]
en: %1$s requires %2$s
vi_VN: %1$s yêu cầu %2$s

en: The first thing you need to do is tell Blogger to let WordPress access your account. You will be sent back here after providing authorization.
vi_VN: Điều đầu riên bạn phải cho Blogger quyền truy cập vào tài khoản của bạn. Bạn sẽ quay lại trang này sau khi cấp quyền truy cập cho Blogger.

en: The folder %1$s was detected as being under version control (%2$s), but the %3$s filter is allowing updates.
vi_VN: Thư mục %1$s được phát hiện là dưới sự kiểm soát phiên bản (%2$s), nhưng bộ lọc %3$s đang cho phép cập nhật.

en: The folder %1$s was detected as being under version control (%2$s).
vi_VN: Thư mục %1$s được phát hiện dưới sự kiểm soát phiên bản (%2$s).

en: The following active plugin(s) have not declared compatibility with WooCommerce %s yet and should be updated and examined further before you proceed:
vi_VN: Các plugin sau chưa tương thích với phiên bản WooCommerce %s và cần được cập nhật, kiểm tra kĩ hơn trước khi bạn tiếp tục:

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
vi_VN: Các địa chỉ bên dưới mặc định sẽ được sử dụng ở trang thanh toán sản phẩm.

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
vi_VN: Các phím tắt định dạng sau đây được thay thế khi nhấn Enter. Nhấn Escape hoặc nút Undo để trở lại.

en: The following note has been added to your order:
vi_VN: Ghi chú sau đã được thêm vào đơn hàng của bạn:

en: The following options affect how prices are displayed on the frontend.
vi_VN: Các tùy chọn sau đây ảnh hưởng tới giá bán sản phẩm hiện trên trang web của bạn.

en: The following plugins failed to update:
vi_VN: Không thể nâng cấp những gói bổ xung tính năng sau:

en: The following plugins must be activated first: %s.
vi_VN: Các plugin sau đây phải được kích hoạt trước: %s.

en: The following plugins were successfully updated:
vi_VN: Những plugin sau đã cập nhật thành công:

en: The following plugins will be installed and activated for you:
vi_VN: Các plugin sau sẽ được cài đặt và kích hoạt:

en: The following settings will impact all related posts on your site, except for those you created via the block editor:
vi_VN: Thiết lập sau sẽ ảnh hưởng tới mọi bài viết liên quan trên blog của bạn, ngoại trừ những bài viết bằng trình soạn thảo khối.

en: The following shipping methods apply to customers with shipping addresses within this zone.
vi_VN: Các phương thức giao hàng sau đây áp dụng cho khách hàng với địa chỉ giao hàng trong khu vực này.

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
vi_VN: Phím tắt này sử dụng tổ hợp phím: Alt + Shift + chữ.

en: The following themes are installed but incomplete.
vi_VN: Giao diện đã được cài đặt nhưng chưa hoàn thành.

en: The following themes failed to update:
vi_VN: Những giao diện sau đã cập nhật thất bại:

en: The following themes were successfully updated:
vi_VN: Những giao diện sau đã cập nhật thành công:

en: The following translations failed to update:
vi_VN: Những gói ngôn ngữ sau đã cập nhật thất bại:

en: The following translations were successfully updated:
vi_VN: Những gói ngôn ngữ sau đã cập nhật thành công:

en: The following values do not describe a valid date: month %1$s, day %2$s.
vi_VN: Các giá trị sau không có ngày hợp lệ: tháng %1$s, ngày %2$s.

en: The following values do not describe a valid date: year %1$s, month %2$s, day %3$s.
vi_VN: Các giá trị sau không mô tả một ngày hợp lệ: năm %1$s, tháng %2$s, ngày %3$s.

en: The following wizard will help you configure your store and get you started quickly.
vi_VN: Bảng hướng dẫn sau đây sẽ giúp bạn cấu hình cửa hàng và giúp bạn bắt đầu một cách nhanh chóng.

en: The font face does not belong to the specified font family with id of "%d".
vi_VN: Mặt phông chữ không thuộc họ phông chữ được chỉ định với id là "%d".

en: The font families for the font collection.
vi_VN: Các họ phông chữ cho bộ sưu tập phông chữ.

en: The format for the post.
vi_VN: Định dạng cho bài đăng.

en: The full power of modern WordPress hosting made easy.
vi_VN: Toàn bộ sức mạnh của dịch vụ lưu trữ WordPress hiện đại.

en: The generated password. Only available after adding an application.
vi_VN: Mật khẩu được tạo ra. Chỉ khả dụng sau khi thêm một ứng dụng.

en: The given object ID is not that of a menu item.
vi_VN: ID của đối tượng không thuộc menu nào cả.

en: The globally unique identifier for the post.
vi_VN: Số định dạng duy nhất trên toàn trang cho bài viết.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
vi_VN: Mục tiêu của trình soạn thảo mới này là làm cho việc thêm nội dung phong phú vào WordPress trở nên đơn giản và thú vị. Toàn bộ bài viết này bao gồm <em>các phần nội dung</em> —hơi giống với các khối hình LEGO—thứ mà bạn có thể di chuyển và tương tác. Di chuyển con trỏ của bạn xung quanh và bạn sẽ nhận thấy các khối khác nhau sáng lên với các đường viền và mũi tên. Nhấn các mũi tên để định vị lại các khối một cách nhanh chóng mà không sợ bị mất trong quá trình sao chép và dán.

en: The grid view for the Media Library requires JavaScript. <a href="%s">Switch to the list view</a>.
vi_VN: Dạng xem lưới của Thư viện yêu cầu Javascript. <a href="%s">Chuyển qua dạng danh sách</a>.

en: The group "%s" does not exist. | The groups "%s" do not exist.
vi_VN[0]: Nhóm "%s" không tồn tại.

en: The handler for the route is invalid
vi_VN: Việc xử lý đối với đường dẫn này không hợp lệ

en: The handler for the route is invalid.
vi_VN: Việc xử lý đối với đường dẫn này không hợp lệ

en: The homepage URL of your site.
vi_VN: Địa chỉ URL website của bạn.

en: The homepage is showing your latest posts.
vi_VN: Trang chủ sẽ hiển thị bài đăng mới nhất của bạn.

en: The human-readable label for the style.
vi_VN: Nhãn đọc được cho style.

en: The icon for the post type.
vi_VN: Biểu tượng của kiểu bài viết.

en: The id for the resource.
vi_VN: Id cho tài nguyên.

en: The id of a registered sidebar
vi_VN: Id của cột bên đã đăng ký

en: The id of a template
vi_VN: ID của mẫu

en: The image already has the requested size.
vi_VN: Hình ảnh đã có kích thước được yêu cầu.

en: The image cannot be rotated because the embedded meta data cannot be updated.
vi_VN: Ảnh không thể được xoay vì dữ liệu meta nhúng không thể được cập nhật.

en: The image was not edited. Edit the image before applying the changes.
vi_VN: Ảnh chưa được sửa. Sửa ản trước khi áp dụng thay đổi.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
vi_VN: Thông tin tương ứng với nguồn trích dẫn là một trường văn bản riêng biệt, tương tự như chú thích dưới hình ảnh, do đó, cấu trúc của trích dẫn được bảo vệ ngay cả khi bạn chọn, sửa đổi hoặc xóa nguồn. Việc thêm lại nó luôn dễ dàng.

en: The information you choose to share helps us improve our products, make marketing to you more relevant, personalize your WordPress.com experience, and more as detailed in our {{privacyPolicyLink}}privacy policy{{/privacyPolicyLink}}.
vi_VN: Thông tin bạn chọn để chia sẻ giúp chúng tôi cải thiện sản phẩm của mình, tiếp thị cho bạn phù hợp hơn, cá nhân hóa trải nghiệm WordPress.com của bạn và nhiều thông tin chi tiết khác trong {{privacyPolicyLink}}chính sách bảo mật{{/privacyPolicyLink}} của chúng tôi.

en: The initial values for attributes.
vi_VN: Các giá trị ban đầu cho các thuộc tính.

en: The installed version of the current active theme.
vi_VN: Phiên bản của giao diện bạn đang sử dụng.

en: The installed version of the parent theme.
vi_VN: Phiên bản giao diện chính được cài đặt.

en: The internet address of your network will be %s.
vi_VN: Địa chỉ mạng của bạn sẽ là %s.

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
vi_VN: Bài viết bạn muốn xóa không còn tồn tại.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
vi_VN: Bài viết bạn muốn khôi phục sau khi xóa không còn tồn tại.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
vi_VN: Khóa nhập vào không hợp lệ. Xin hãy kiểm tra lại.

en: The language pack is missing either the %1$s or %2$s files.
vi_VN: Gói ngôn ngữ thiếu tệp tin %1$s hoặc %2$s.

en: The largest filesize that can be contained in one post.
vi_VN: Dung lượng tập tin lớn nhất có thể chứa trong một lần tải lên.

en: The largest filesize that can be uploaded to your WordPress installation.
vi_VN: Dung lượng tập tin lớn nhất có thể tải lên cài đặt WordPress của bạn.

en: The left-hand navigation menu provides links to all of the WordPress administration screens, with submenu items displayed on hover. You can minimize this menu to a narrow icon strip by clicking on the Collapse Menu arrow at the bottom.
vi_VN: Thực đơn điều hướng bên trái cung cấp liên kết tới tất cả màn hình quản trị của WordPress, các chỉ mục con sẽ hiển thị khi di chuột lên. Bạn có thể thu nhỏ thực đơn này thành một biểu tượng bằng cách bấm vào mũi tên Thu Gọn Thực Đơn ở phía dưới.

en: The link you followed has expired.
vi_VN: Liên kết bạn theo dõi đã hết hạn.

en: The list of scopes where the variation is applicable. When not provided, it assumes all available scopes.
vi_VN: Danh sách các phạm vi có thể áp dụng biến thể. Khi không được cung cấp, nó giả định tất cả các phạm vi có sẵn.

en: The locations assigned to the menu.
vi_VN: Những vị trí chỉ định cho menu.

en: The login page will open in a new tab. After logging in you can close it and return to this page.
vi_VN: Trang đăng nhập sẽ được mở trong một cửa sổ mới. Sau khi đăng nhập, bạn có thể đóng cửa sổ và quay lại trang hiện tại.

en: The loopback request returned an unexpected http status code, %d, it was not possible to determine if this will prevent features from working as expected.
vi_VN: Yêu cầu tác vụ định kỳ trả về trạng thái http code không mong đợi %d, nghĩa là không thể xác định nó có thể ngăn cản các tính năng trong tương lai.

en: The loopback request to your site completed successfully.
vi_VN: Yêu cầu loopback đến web của bạn thành công.

en: The loopback request to your site failed, this means features relying on them are not currently working as expected.
vi_VN: Yêu cầu tác vụ web của bạn không thành công, nghĩa là tính năng nào phụ thuộc vào tác vụ định kỳ này sẽ không hoạt động như mong đợi.

en: The main WordPress directory
vi_VN: Thư mục chính của WordPress

en: The main body background color. Default %s.
vi_VN: Màu nền của body. Mặc định %s.

en: The main body text color. Default %s.
vi_VN: Màu chữ chính. Mặc định là %s.

en: The maximum allowed setting is %d
vi_VN: Thiết lập tối đa cho phép là %d

en: The maximum amount of memory (RAM) that your site can use at one time.
vi_VN: Bộ nhớ tối đa (RAM) mà trang web của bạn có thể sử dụng tại một thời điểm.

en: The maximum height of the embed frame in pixels.
vi_VN: Chiều cao tối đa của khung nhúng tính bằng đơn vị pixels.

en: The maximum number of individual items this coupon can apply to when using product discounts. Leave blank to apply to all qualifying items in cart.
vi_VN: Số lượng tối đa các mặt hàng riêng lẻ được áp dụng mã ưu đãi khi sử dụng giảm giá sản phẩm. Để trống để áp dụng cho tất cả các sản phẩm nằm trong giỏ hàng.

en: The maximum number of variables your server can use for a single function to avoid overloads.
vi_VN: Số lượng các biến thể tối đa mà máy chủ của bạn có thể sử dụng cho một chức năng đơn lẻ để tránh quá tải.

en: The maximum spend for this coupon is %s.
vi_VN: Số tiền mua tối đa để dùng mã ưu đãi này là %s.

en: The maximum width of the embed frame in pixels.
vi_VN: Chiều rộng tối đa của khung nhúng tính bằng đơn vị pixels.

en: The menu ID should not be empty.
vi_VN: Bạn phải định nghĩa số nhận dạng của menu.

en: The menu cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa menu.

en: The menu has been successfully deleted.
vi_VN: Đã xóa thành công thực đơn được chỉ định.

en: The menu is for editing information specific to individual sites, particularly if the admin area of a site is unavailable.
vi_VN: Menu là nơi bạn sửa các thông tin cụ thể cho từng website, hữu ích nếu khu vực Quản trị của website không sẵn có.

en: The menu item has been successfully deleted.
vi_VN: Đã xóa thành công chỉ mục thực đơn.

en: The menu management box at the top of the screen is used to control which menu is opened in the editor below.
vi_VN: Hộp quản lý thực đơn ở phần trên của màn hình dùng để kiểm soát thực đơn nào đang được chỉnh sửa bằng mẫu phía dưới.

en: The menu name %s conflicts with another menu name. Please try another.
vi_VN: Trình đơn %s bị trùng với tên một trình đơn khác. Hãy thử một tên khác.

en: The menu provided is not a valid menu.
vi_VN: Menu được cung cấp không phải là một menu hợp lệ.

en: The minimum PHP version required for the theme to work.
vi_VN: Phiên bản PHP tối thiểu hoạt động với giao diện.

en: The minimum WordPress version required for the theme to work.
vi_VN: Phiên bản WordPress tối thiểu hoạt động với giao diện.

en: The minimum allowed setting is %d
vi_VN: Thiết lập tối thiểu cho phép là %d

en: The minimum recommended version of PHP is %s.
vi_VN: Phiên bản PHP tối thiểu được đề xuất là %s.

en: The minimum spend for this coupon is %s.
vi_VN: Số tiền mua tối thiểu để dùng mã ưu đãi này là %s.

en: The miscellaneous options group has been removed. Use another settings group.
vi_VN: Nhóm tùy chọn hỗn hợp đã bị loại bỏ. Hãy sử dụng nhóm cài đặt khác.

en: The must use plugins directory
vi_VN: Thư mục plugin phải sử dụng

en: The name for the font collection.
vi_VN: Tên của bộ sưu tập phông chữ.

en: The name is how it appears on your site.
vi_VN: Tên sẽ hiển thị trên blog của bạn.

en: The name of the application password.
vi_VN: Tên của mật khẩu ứng dụng.

en: The name of the current active theme.
vi_VN: Tên giao diện hiện tại đang được kích hoạt.

en: The name of the inner block.
vi_VN: Tên của khối bên trong.

en: The name of the list.
vi_VN: Tên của danh sách này.

en: The name of the menu location.
vi_VN: Tên của vị trí menu.

en: The name of the parent theme.
vi_VN: Tên của giao diện cha.

en: The name of the tax.
vi_VN: Tên loại thuế

en: The name of the test being run.
vi_VN: Tên của thử nghiệm đang được chạy.

en: The name of the theme.
vi_VN: Tên giao diện.

en: The new page will include help and suggestions for your privacy policy.
vi_VN: Trang mới sẽ bao gồm trợ giúp và đề xuất cho chính sách bảo mật của bạn.

en: The newly created categories will still be associated with the same posts.
vi_VN: Chuyên mục mới được tạo sẽ vẫn được sử dụng cho cùng bài viết.

en: The next group of formatting shortcuts are applied as you type or when you insert them around plain text in the same paragraph. Press Escape or the Undo button to undo.
vi_VN: Các nhóm tiếp theo của các phím tắt định dạng được áp dụng khi bạn gõ hoặc khi bạn chèn chúng xung quanh văn bản thô trong cùng một đoạn. Nhấn Escape hoặc nút Undo để quay lại.

en: The nickname for the user.
vi_VN: Nickname của người dùng

en: The number of blocks published by the same author.
vi_VN: Số lượng các block được xuất bản bởi cùng tác giả.

en: The number of decimal points shown in displayed prices.
vi_VN: Số lượng con số trong phần thập phân xuất hiện trong giá hiển thị.

en: The number of posts to include in your site's feed. {{link}}Learn more about feeds{{/link}}
vi_VN: Số lượng bài viết trong feed của blog. {{link}}Tìm hiểu thêm về feed{{/link}}

en: The number of ratings.
vi_VN: Số điểm xếp hạng.

en: The number sites that have activated this block.
vi_VN: Số trang web đã kích hoạt block này.

en: The oEmbed format to use.
vi_VN: Định dạng oEmbed để sử dụng.

en: The object has already been trashed.
vi_VN: Đối tượng đã bị xoá.

en: The offset number requested is larger than or equal to the number of available revisions.
vi_VN: Yêu cầu số lớn hơn hoặc bằng số bản khôi phục hiện tại.

en: The optional module, %s, is not installed, or has been disabled.
vi_VN: Mô-đun tùy chọn, %s, chưa được cài đặt hoặc đã bị tắt.

en: The options are &quot;Active&quot; (delivers payload), &quot;Paused&quot; (does not deliver), or &quot;Disabled&quot; (does not deliver due delivery failures).
vi_VN: Các lựa chọn được &quot;Hoạt động&quot; (thông tin được chuyển giao), &quot;Tạm ngưng&quot; (không được chuyển giao), hoặc &quot;Tắt&quot; (không được chuyển giao do thất bại).

en: The options shown below relate to your server setup. If changes are required, you may need your web host&#8217;s assistance.
vi_VN: Các tùy chọn hiển thị dưới đây liên quan đến thiết lập máy chủ của bạn. Nếu cần thay đổi, bạn có thể liên hệ với nhà cung cấp hosting của bạn.

en: The order ID.
vi_VN: ID đơn hàng.

en: The order note ID provided is not associated with the order
vi_VN: ID ghi chú đơn hàng đã cung cấp không liên quan đến đơn hàng

en: The order of the post in relation to other posts.
vi_VN: Thứ tự của bài viết tính theo sự liên quan với các bài viết khác.

en: The order totals have been updated. Please confirm your order by pressing the "Place order" button at the bottom of the page.
vi_VN: Tổng số đã được cập nhật. Vui lòng xác nhận đơn hàng của bạn bằng cách nhấn nút "Đặt hàng" ở cuối trang.

en: The package contains no files.
vi_VN: Tập tin nén không chứa tập tin nào.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
vi_VN: Số trang mà bạn yêu cầu lớn số trang có sẵn.

en: The parent term ID.
vi_VN: ID của term cha.

en: The parent theme developers URL.
vi_VN: URL nhà phát triển giao diện gốc.

en: The password cannot be a space or all spaces.
vi_VN: Mật khẩu không thể có khoảng trắng hoặc tất cả là khoảng trắng.

en: The password for the parent post of the comment (if the post is password protected).
vi_VN: Mật khẩu cho bài viết nơi comment này được đăng (nếu bài viết được bảo vệ bởi mật khẩu).

en: The password for the post if it is password protected.
vi_VN: Mật khẩu của bài viết đó nếu nó được bảo vệ.

en: The password reset key you have specified is invalid.
vi_VN: Mã tạo lại mật khẩu của bạn không đúng.

en: The pattern ID.
vi_VN: ID của mẫu.

en: The pattern category slugs.
vi_VN: Slug mẫu chuyên mục.

en: The pattern content.
vi_VN: Nội dung mẫu.

en: The pattern detailed description.
vi_VN: Mô tả chi tiết mẫu.

en: The pattern keywords.
vi_VN: Từ khóa mẫu.

en: The pattern name.
vi_VN: Tên mẫu.

en: The pattern title, in human readable format.
vi_VN: Tiêu đề mẫu, ở định dạng con người có thể đọc được.

en: The pattern viewport width for inserter preview.
vi_VN: Chiều rộng khung nhìn mẫu để xem trước trình chèn.

en: The pattern's category slugs.
vi_VN: Cấu trúc đường dẫn danh mục.

en: The pattern's keywords.
vi_VN: Từ khóa của mẫu.

en: The payment gateway for this order does not exist.
vi_VN: Cổng thanh toán cho đơn hàng này không tồn tại.

en: The payment gateway for this order does not support automatic refunds.
vi_VN: Cổng thanh toán cho đơn đặt hàng này không hỗ trợ hoàn phí tự động.

en: The pingback has already been registered.
vi_VN: Pingback đã được lưu từ trước.

en: The plugin activation status.
vi_VN: Trạng thái kích hoạt của plugin.

en: The plugin author.
vi_VN: Tác giả plugin.

en: The plugin cannot be updated due to the following:
vi_VN: Plugin không thể cập nhật do những nguyên nhân sau:

en: The plugin contains no files.
vi_VN: Gói mở rộng không chứa tập tin nào.

en: The plugin description formatted for display.
vi_VN: Mô tả của plugin dưới dạng đọc được.

en: The plugin description.
vi_VN: Mô tả của plugin.

en: The plugin does not have a valid header.
vi_VN: Plugin không có header hợp lệ.

en: The plugin file.
vi_VN: File plugin.

en: The plugin generated unexpected output.
vi_VN: Gói mở rộng trả về dữ liệu không đúng.

en: The plugin has no required plugins.
vi_VN: Plugin không có plugin yêu cầu.

en: The plugin is already installed
vi_VN: Plugin đã được cài xong

en: The plugin is not installed.
vi_VN: Plugin chưa được cài đặt.

en: The plugin name.
vi_VN: Tên plugin.

en: The plugin version number.
vi_VN: Phiên bản của plugin.

en: The plugin's text domain.
vi_VN: Text domain của plugin.

en: The plugin's website address.
vi_VN: Địa chỉ website plugin.

en: The plugins directory
vi_VN: Thư mục plugin

en: The position of the currency symbol.
vi_VN: Vị trí hiển thị ký tự tiền tệ.

en: The post cannot be deleted.
vi_VN: Bài viết không thể xoá.

en: The post has already been deleted.
vi_VN: Bài viết đã được xoá trước đó.

en: The post status %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability %2$s against a post with that status.
vi_VN: Bài viết dạng %1$s chưa được đăng ký, do đó nó có thể không đáng tin cậy để kiểm tra khả năng "%2$s" đối với bài viết có dạng này.

en: The post type %1$s is not registered, so it may not be reliable to check the capability %2$s against a post of that type.
vi_VN: Bài viết dạng %1$s chưa được đăng ký, do đó nó có thể không đáng tin cậy để kiểm tra khả năng "%2$s" đối với bài viết có dạng này.

en: The post type may not be changed.
vi_VN: Thể loại bài viết không thể thay đổi.

en: The post types that support thumbnails or true if all post types are supported.
vi_VN: Loại post type hỗ trợ ảnh thumbnail hoặc true nếu tất cả post type đều có.

en: The postal code, if any, in which your business is located.
vi_VN: Mã bưu điện, nếu có, của thành phố nơi mở cửa hàng.

en: The preferred width of the viewport when previewing a pattern, in pixels.
vi_VN: Chiều rộng ưu tiên của khung hình  khi xem trước một mẫu, tính bằng pixel.

en: The previous set of changes has already been published. Please try saving your current set of changes again.
vi_VN: Các thiết lập trước đây đã được công bố. Vui lòng thử lưu lại thiết lập hiện tại một lần nữa.

en: The primary site you chose does not exist.
vi_VN: Trang mạng chính bạn chỉ định không tồn tại.

en: The privacy options group has been removed. Use another settings group.
vi_VN: Nhóm tùy chọn riêng tư đã bị loại bỏ. Hãy sử dụng nhóm cài đặt khác.

en: The product review cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa bài đánh giá sản phẩm.

en: The product variation is invalid
vi_VN: Biến thể sản phẩm không hợp lệ

en: The provided instance is invalid. Must contain raw OR encoded and hash.
vi_VN: Trạng thái đã cung cấp không hợp lệ. Phải chứa dạng thô HOẶC đã được mã hóa.

en: The provided instance is malformed.
vi_VN: Phiên bản đã cung cấp không đúng định dạng.

en: The provided password is an invalid application password.
vi_VN: Mật khẩu đã cung cấp không hợp lệ.

en: The provided widget type (id_base) cannot be updated.
vi_VN: Không thể cập nhật loại widget đã cung cấp (id_base).

en: The query argument must be an array or a tag name.
vi_VN: Đối số truy vấn phải là một mảng hoặc tên thẻ.

en: The query argument of %s must have a placeholder.
vi_VN: Truy vấn của %s phải có biến giữ chỗ.

en: The raw plugin description.
vi_VN: Mô tả của plugin dạng thô.

en: The rendered block.
vi_VN: Block đã được tạo ra.

en: The requested route does not support batch requests.
vi_VN: Tuyến đường được yêu cầu không hỗ trợ yêu cầu hàng loạt.

en: The requested theme does not exist.
vi_VN: Giao diện yêu cầu không tồn tại.

en: The requested user does not exist.
vi_VN: Không tìm thấy người sử dụng được chỉ định.

en: The requested widget is invalid.
vi_VN: Widget được yêu cầu không hợp lệ.

en: The required module, %s, is not installed, or has been disabled.
vi_VN: Mô-đun được yêu cầu,%s, chưa được cài đặt hoặc đã bị tắt.

en: The resource cannot be deleted.
vi_VN: Không thể xóa tài nguyên.

en: The response body from the receiving server.
vi_VN: Nội dung phản hồi từ máy chủ nhận thư.

en: The response is not a valid JSON response.
vi_VN: Phản hồi không phải là một JSON hợp lệ.

en: The revision does not belong to the specified parent with id of "%d"
vi_VN: Bản sửa đổi không thuộc về cha mẹ được chỉ định với id là "%d"

en: The role %s does not exist.
vi_VN: Vai trò %s không tồn tại.

en: The roles property must be a string or an array.
vi_VN: Tính chất của các vai trò phải là một chuỗi hoặc một dãy.

en: The root URL of your site.
vi_VN: URL gốc của trang web.

en: The scheduled event, %s, failed to run. Your site still works, but this may indicate that scheduling posts or automated updates may not work as intended.
vi_VN: Sự kiện được lên lịch, %s, không thể chạy. Web của bạn vẫn hoạt động, nhưng có thể bị ảnh hưởng tới các bài viết dự định đăng hoặc tự động nâng cấp không hoạt động như mong muốn.

en: The scheduled event, %s, is late to run. Your site still works, but this may indicate that scheduling posts or automated updates may not work as intended.
vi_VN: Sự kiện được lên lịch, %s, đã không thể chạy lần gần nhất. Website của bạn vẫn đang hoạt động, nhưng có thể các bài viết lập lịch hoặc cập nhật tự động có thể không hoạt động như dự định.

en: The search for installed themes will search for terms in their name, description, author, or tag.
vi_VN: Tìm kiếm những chủ đề đã được cài đặt theo tên, mô tả, tác giả, hay tag.

en: The search results will be updated as you type.
vi_VN: Kết quả tìm kiếm sẽ cập nhật ngay khi bạn đang gõ

en: The server cannot process the image. This can happen if the server is busy or does not have enough resources to complete the task. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2560 pixels.
vi_VN: Máy chủ không thể xử lý hình ảnh. Điều này có thể xảy ra nếu máy chủ bận hoặc không có đủ tài nguyên để hoàn thành tác vụ. Tải lên một hình ảnh nhỏ hơn có thể hữu ích. Kích thước tối đa được đề xuất là 2560 pixel.

en: The settings of this image size have been disabled because its values are being overwritten by a filter.
vi_VN: Các tùy chỉnh cho kích thước hình ảnh này đã bị vô hiệu hóa do giá trị của nó đã bị ghi đè bởi một bộ lọc.

en: The seventh parameter passed to %s should be numeric representing menu position.
vi_VN: Tham số thứ bảy được truyền cho %s phải là số nguyên, cho vị trí của menu.

en: The sidebar the widget belongs to.
vi_VN: Thanh bên chứa widget.

en: The sidebar to return widgets for.
vi_VN: Cột bên để trả các widget về.

en: The singular label used to describe this type of menu item.
vi_VN: Nhãn đơn được sử dụng để mô tả loại menu này.

en: The site administrator has been notified and will fulfill your request as soon as possible.
vi_VN: Quản trị viên của trang web đã được thông báo và sẽ đáp ứng yêu cầu của bạn sớm nhất có thể.

en: The site administrator has been notified. You will receive a link to download your export via email when they fulfill your request.
vi_VN: Người quản trị website đã nhận được thông báo. Bạn sẽ nhận được liên kết tải về dữ liệu qua email một khi họ xác nhận yêu cầu.

en: The site administrator has been notified. You will receive an email confirmation when they erase your data.
vi_VN: Người quản trị website đã nhận được thông báo. Bạn sẽ nhận được email một khi dữ liệu bạn yêu cầu được xoá.

en: The site is already active.
vi_VN: Trang đã được kích hoạt.

en: The site's primary language.
vi_VN: Ngôn ngữ chính của blog.

en: The size cannot be calculated. The directory is not accessible. Usually caused by invalid permissions.
vi_VN: Không thể tính được kích thước. Thư mục không thể truy cập. Thường do quyền không hợp lệ của thư mục.

en: The sizes listed below determine the maximum dimensions in pixels to use when adding an image to the Media Library.
vi_VN: Các kích cỡ liệt kê phía dưới chỉ định kích thước theo đơn vị điểm ảnh được sử dụng khi tải ảnh vào Thư viện Media.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term.
vi_VN: Slug &#8220;%s&#8221; đã sử dụng bởi một mục khác.

en: The slug of the template to get the fallback for
vi_VN: Slug của mẫu để lấy phần dự phòng cho

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
vi_VN: Đường dẫn tới nguồn và đường dẫn tới đích không thể nào cùng là một.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
vi_VN: Đường dẫn URL nguồn không chứa liên kết nào, do đó không thể sử dụng làm nguồn.

en: The source URL does not exist.
vi_VN: Đường dẫn tới nguồn không tồn tại.

en: The specified namespace could not be found.
vi_VN: Không tìm thấy namespace cụ thể này.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either does not exist, or it is not a pingback-enabled resource.
vi_VN: Đường dẫn URL đích không thể sử dụng được. Hoặc đường dẫn đó không tồn tại, hoặc nó không phải là một đường dẫn pingback.

en: The specified target URL does not exist.
vi_VN: Đường dẫn yêu cầu không tồn tại.

en: The star rating of the block.
vi_VN: Xếp hạng sao của block.

en: The status of the test.
vi_VN: Trạng thái của phần test.

en: The stock has not been updated because the value has changed since editing. Product %1$d has %2$d units in stock.
vi_VN: Số lượng hàng hoá chưa được cập nhật bởi vì giá trị của nó đã bị thay đổi trong lúc bạn chỉnh sửa. Sản phẩm %1$d hiện đang có số lượng là %2$d.

en: The street address for your business location.
vi_VN: Địa chỉ cửa hàng của bạn.

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
vi_VN: Trạng thái gói dịch vụ: đang kích hoạt, đã huỷ hoặc đã khoá

en: The suggested privacy policy content should be added by using the %s (or later) action. Please see the inline documentation.
vi_VN: Đề xuất nội dung cho chính sách bảo mật cần được thêm vào bằng cách sử dụng hành động %s (hoặc mới hơn). Vui lòng xem tài liệu nội tuyến.

en: The suggested privacy policy content should be added only in wp-admin by using the %s (or later) action.
vi_VN: Đề xuất nội dung cho chính sách bảo mật cần được thêm vào bằng cách sử dụng hành động %s (hoặc mới hơn).

en: The suggested privacy policy text has changed. Please <a href="%s">review the guide</a> and update your privacy policy.
vi_VN: Bản hướng dẫn nội dung chính sách bảo mật đã được thay đổi. Vui lòng <a href="%s">đánh giá bản hướng dẫn</a> và cập nhật chính sách của bạn.

en: The tag cloud will not be displayed since there are no taxonomies that support the tag cloud widget.
vi_VN: Các đám mây từ khóa sẽ không được hiển thị vì không có nguyên tắc phân loại có hỗ trợ các widget từ khóa mây.

en: The target attribute of the link element for this menu item.
vi_VN: Thuộc tính đích của phần tử liên kết cho mục menu này.

en: The template cannot be deleted.
vi_VN: Mẫu không thể bị xóa.

en: The template contains a suggestion of sections you most likely will need. Under each section heading, you will find a short summary of what information you should provide, which will help you to get started. Some sections include suggested policy content, others will have to be completed with information from your theme and plugins.
vi_VN: Mẫu chứa đề xuất về các phần mà bạn có nhiều khả năng sẽ cần. Dưới mỗi tiêu đề phần, bạn sẽ tìm thấy một bản tóm tắt ngắn về những thông tin bạn nên cung cấp, điều này sẽ giúp bạn bắt đầu. Một số phần bao gồm nội dung chính sách được đề xuất, những phần khác sẽ phải hoàn thành với thông tin từ chủ đề và plugin của bạn.

en: The template has already been deleted.
vi_VN: Mẫu đã được xoá.

en: The template prefix for the created template. This is used to extract the main template type, e.g. in `taxonomy-books` extracts the `taxonomy`
vi_VN: Tiền tố mẫu cho mẫu được tạo. Điều này được sử dụng để trích xuất loại mẫu chính, ví dụ: trong taxonomy-books trích xuất taxonomy

en: The term cannot be deleted.
vi_VN: Term không thể bị xóa

en: The term name cannot be empty.
vi_VN: Tên loại không được để trống.

en: The terms assigned to the object in the %s taxonomy.
vi_VN: Terms được gán cho một object của taxonomy %s.

en: The terms assigned to the post in the %s taxonomy.
vi_VN: Định nghĩa được gán cho một đối tượng của taxonomy %s.

en: The text to appear in the footer of all WooCommerce emails.
vi_VN: Nội dung hiển thị cuối tất cả email của WooCommerce.

en: The theme author's name, as found in the theme header.
vi_VN: Tên tác giả giao diện, được tìm thấy trong thông tin giao diện.

en: The theme author.
vi_VN: Tác giả giao diện.

en: The theme being previewed is fully interactive &mdash; navigate to different pages to see how the theme handles posts, archives, and other page templates. The settings may differ depending on what theme features the theme being previewed supports. To accept the new settings and activate the theme all in one step, click the Activate &amp; Publish button above the menu.
vi_VN: Giao diện đang xem thử có thể tương tác thỏa mái &mdash; xem các trang khác nhau để xem giao diện hỗ trợ bài viết, trang lưu trữ hay các trang khác. Cấu hình có thể khác nhau tùy theo từng giao diện. Để lưu cấu hình mới và kích hoạt giao diện trong một bước, ấn chuột vào nútKích hoạt &amp; Công bố bên trên menu.

en: The theme cannot be updated due to the following:
vi_VN: Giao diện không thể được cập nhật vì:

en: The theme defines itself as its parent theme. Please check the %s header.
vi_VN: Giao diện tự xác định là giao diện cha. Hãy kiểm tra thông tin %s.

en: The theme description, as found in the theme header.
vi_VN: Mô tả giao diện, được tìm thấy trong thông tin giao diện.

en: The theme description, transformed for display.
vi_VN: Mô tả về giao diện, dùng để đọc.

en: The theme developers URL.
vi_VN: Đường dẫn URL của nhà phát triển giao diện.

en: The theme file to use to display the post.
vi_VN: File của giao diện sử dụng để hiển thị bài viết.

en: The theme identifier
vi_VN: Người xác định chủ đề

en: The theme is missing the %s stylesheet.
vi_VN: Giao diện đang bị thiếu %s stylesheet

en: The theme name, as found in the theme header.
vi_VN: Tên giao diện, được tìm thấy từ thông tin giao diện.

en: The theme name, transformed for display.
vi_VN: Tên giao diện, dùng để hiển thị.

en: The theme tags, as found in the theme header.
vi_VN: Các thẻ tìm kiếm của giao diện, được tìm thấy từ thông tin giao diện.

en: The theme tags, transformed for display.
vi_VN: Các thẻ tìm kiếm của giao diện, dùng để hiển thị.

en: The theme's current version.
vi_VN: Phiên bản giao diện hiện tại.

en: The theme's screenshot URL.
vi_VN: URL ảnh chụp giao diện.

en: The theme's stylesheet. This uniquely identifies the theme.
vi_VN: File style của giao diện. Nó định dạng giao diện là duy nhất.

en: The theme's template. If this is a child theme, this refers to the parent theme, otherwise this is the same as the theme's stylesheet.
vi_VN: Template của giao diện này. Nếu đây là giao diện con, nó dẫn tới giao diện cha, còn không thì là tương tự như là style của giao diện.

en: The theme's text domain.
vi_VN: Text domain của giao diện.

en: The themes directory
vi_VN: Thư mục giao diện (themes)

en: The thousand separator of displayed prices.
vi_VN: Dấu phân cách hàng nghìn của giá hiển thị.

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
vi_VN: Thời gian để làm kết quả thống kê. Các lựa chọn: 60 ngày, 6 tháng, tất cả

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
vi_VN: Múi giờ không hợp lệ, vui lòng nhập lại.

en: The title field and the big Post Editing Area are fixed in place, but you can reposition all the other boxes using drag and drop. You can also minimize or expand them by clicking the title bar of each box. Use the Screen Options tab to unhide more boxes (Excerpt, Send Trackbacks, Custom Fields, Discussion, Slug, Author) or to choose a 1- or 2-column layout for this screen.
vi_VN: Trường tiêu đề và Khung Biên Tập Bài Viết được đặt cố định, tuy nhiên bạn có thể thay đổi vị trí các khung khác bằng cách kéo và thả. Bạn cũng có thể thu nhỏ hoặc mở rộng các khung này bằng cách bấm vào thanh tiêu đề của mỗi khung. Sử dụng thẻ Tùy Chỉnh Màn Hình để hiển thị thêm các khung khác (như: Trích Dẫn, Gửi Phản Hồi, Trường Tùy Biến, Thảo Luận, Bí Danh, Tác Giả) hoặc lựa chọn cách trình bày theo 1 hoặc 2 cột cho màn hình này.

en: The title for the object.
vi_VN: Tiêu đề cho đối tượng.

en: The title for the post type.
vi_VN: Tiêu đề của thể loại bài viết

en: The title for the post.
vi_VN: Tựa đề cho bài viết.

en: The title for the status.
vi_VN: Tiêu đề của trạng thái.

en: The title for the taxonomy.
vi_VN: Tiêu đề của phân loại

en: The title is required when using a custom menu item type.
vi_VN: Tiêu đề bắt buộc khi sử dụng menu link riêng.

en: The type of object originally represented, such as "category", "post", or "attachment".
vi_VN: Loại đối tượng được đại diện, chẳng hạn như "chuyên mục", "bài viết" hoặc "file đính kèm".

en: The type of the widget. Corresponds to ID in widget-types endpoint.
vi_VN: Loại widget. Tương ứng với ID trong endpoint loại widget.

en: The unique and machine-readable name.
vi_VN: Định danh tên duy nhất dạng slug.

en: The unique identifier for the Navigation Menu.
vi_VN: Định danh duy nhất cho Menu điều hướng.

en: The unique identifier for the application password.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho mật khẩu ứng dụng.

en: The unit weights are defined in for this country.
vi_VN: Trọng lượng đơn vị được xác định tại quốc gia này.

en: The update cannot be installed because some files could not be copied. This is usually due to inconsistent file permissions.
vi_VN: Không thể tiến hành nâng cấp do một số tập tin không sao chép được. Việc này thường xảy ra khi tập tin được phân quyền không đúng.

en: The update of %s failed.
vi_VN: Uppdateringen av %s misslyckades.

en: The update process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
vi_VN: Tiến trình nâng cấp đang bắt đầu. Tiến trình này có thể cần nhiều thời gian để hoàn tất, vì vậy hãy kiên nhẫn.

en: The uploaded file has expired. Please go back and upload it again.
vi_VN: File được tải lên đã hết hạn truy cập. Vui lòng quay lại và tải lại file lên một lần nữa.

en: The uploaded file is not a valid image. Please try again.
vi_VN: Tập tin được tải lên không phải tập tin ảnh hợp lệ. Hãy thử lại.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
vi_VN: Tập tin chỉ được tải lên một phần.

en: The uploads directory
vi_VN: Thư mục tải lên (uploads)

en: The url is required when using a custom menu item type.
vi_VN: URL bắt buộc khi sử dụng menu với link riêng.

en: The user cannot be deleted.
vi_VN: Người dùng này không thể bị xóa.

en: The user is already active.
vi_VN: Tài khoản người dùng đã được kích hoạt.

en: The user is already connected
vi_VN: Người dùng đã được kết nối

[ctx: The user presses the All Finished button at the end of Two-Step setup.]
en: All finished!
vi_VN: Hoàn tất!

en: The value provided is not a valid and registered API key.
vi_VN: Thông tin được nhập không phải là key API hợp lệ.

en: The value, %1$s, has either been enabled by %2$s or added to your configuration file. This will make errors display on the front end of your site.
vi_VN: Giá trị, %1$s, được bật bởi %2$s hoặc được thêm vào tệp cấu hình. Điều này sẽ làm cho lỗi hiển thị trực tiếp trên web.

en: The value, %s, has been added to this website&#8217;s configuration file. This means any errors on the site will be written to a file which is potentially available to all users.
vi_VN: Giá trị %s đã được thêm vào tệp cấu hình của trang web này. Có nghĩa là bất kỳ lỗi nào trên trang web sẽ được ghi vào một tệp có khả năng có sẵn cho người dùng bình thường.

en: The version of MySQL installed on your hosting server.
vi_VN: Phiên bản MySQL cài đặt trên máy chủ hosting.

en: The version of PHP installed on your hosting server.
vi_VN: Phiên bản PHP cài đặt trên máy chủ hosting của bạn.

en: The version of WooCommerce installed on your site.
vi_VN: Phiên bản của WooCommerce cài trên trang web của bạn.

en: The version of WordPress installed on your site.
vi_VN: Phiên bản WordPress cài đặt trên trang của bạn.

en: The version of cURL installed on your server.
vi_VN: Phiên bản cURL được cài trên máy chủ của bạn.

en: The visibility settings for the post type.
vi_VN: Cài đặt hiển thị cho loại bài viết.

en: The visibility settings for the taxonomy.
vi_VN: Các cài đặt hiển thị cho taxonomy.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
vi_VN: Trình duyệt trên thiết bị của bạn không hỗ trợ tải tập tin lên máy chủ. Bạn nên sử dụng <a href="%s">ứng dụng dành riêng cho thiết bị này</a>.

en: The website of the theme author, as found in the theme header.
vi_VN: Địa chỉ website của tác giả giao diện, được tìm thấy trong thông tin giao diện.

en: The website of the theme author, transformed for display.
vi_VN: Địa chỉ website tác giả của giao diện, dùng để đọc.

en: The website of the theme author.
vi_VN: Website của tác giả.

en: The widget type id.
vi_VN: ID của kiểu widget.

en: The wp-content directory
vi_VN: Thư mục wp-content

en: Theme
vi_VN: Giao diện

en: Theme Details
vi_VN: Thông tin về giao diện

en: Theme File Editor
vi_VN: Trình chỉnh sửa tập tin chủ đề

en: Theme Location
vi_VN: Vị Trí Trong giao diện

en: Theme Options
vi_VN: Tùy chọn giao diện

[ctx: Theme Showcase filter name]
en: Columns
vi_VN: Cột

[ctx: Theme Showcase filter name]
en: Feature
vi_VN: Tính năng

[ctx: Theme Showcase filter name]
en: Search by
vi_VN: Tìm theo

[ctx: Theme Showcase filter name]
en: Subject
vi_VN: Mục đích

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Colorful
vi_VN: Sống động

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Custom Colors
vi_VN: Tùy chỉnh màu

[ctx: Theme Showcase term name]
en: Recommended
vi_VN: Gợi ý

en: Theme Versions
vi_VN: Phiên bản giao diện

en: Theme activated
vi_VN: Đổi chủ đề

en: Theme author URL.
vi_VN: URL tác giả của giao diện.

en: Theme could not be resumed because it triggered a <strong>fatal error</strong>.
vi_VN: Giao diện không thể được tiếp tục vì nó gây ra <strong>lỗi nghiêm trọng</strong>.

en: Theme deleted.
vi_VN: Giao diện đã bị xóa.

en: Theme directory location
vi_VN: Vị trí thư mục giao diện (themes)

en: Theme downgrade failed.
vi_VN: Giao diện hạ cấp không thành công.

en: Theme downgraded successfully.
vi_VN: Giao diện đã được hạ cấp thành công.

en: Theme enhancements
vi_VN: Cải thiện

en: Theme features
vi_VN: Tính năng của giao diện

en: Theme file exists.
vi_VN: Tập tin giao diện đã tồn tại.

en: Theme identifier for the template.
vi_VN: Định danh chủ đề của mẫu.

en: Theme installation failed.
vi_VN: Cài đặt giao diện không thành công.

en: Theme installed successfully.
vi_VN: Cài đặt giao diện thành công.

en: Theme name
vi_VN: Tên giao diện

en: Theme name.
vi_VN: Tên giao diện.

en: Theme not found.
vi_VN: Không tìm thấy chủ đề.

en: Theme resumed.
vi_VN: Giao diện được tiếp tục.

[ctx: Theme starter content]
en: A homepage section
vi_VN: Một phần trang chủ

[ctx: Theme starter content]
en: About
vi_VN: Giới thiệu

[ctx: Theme starter content]
en: About This Site
vi_VN: Giới thiệu về website

[ctx: Theme starter content]
en: Address
vi_VN: Địa chỉ

[ctx: Theme starter content]
en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

[ctx: Theme starter content]
en: Calendar
vi_VN: Lịch

[ctx: Theme starter content]
en: Categories
vi_VN: Chuyên mục

[ctx: Theme starter content]
en: Contact
vi_VN: Liên hệ

[ctx: Theme starter content]
en: Find Us
vi_VN: Tìm Chúng Tôi

[ctx: Theme starter content]
en: Home
vi_VN: Trang chủ

[ctx: Theme starter content]
en: Hours
vi_VN: Giờ

[ctx: Theme starter content]
en: Monday&ndash;Friday: 9:00AM&ndash;5:00PM
vi_VN: Thứ hai - Thứ sáu: 9:00 sáng&ndash;5:00 chiều

[ctx: Theme starter content]
en: News
vi_VN: Tin tức

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Comments
vi_VN: Các bình luận gần đây

[ctx: Theme starter content]
en: Recent Posts
vi_VN: Các bài viết gần đây

[ctx: Theme starter content]
en: Saturday &amp; Sunday: 11:00AM&ndash;3:00PM
vi_VN: Thứ bảy và Chủ nhật: 11:00AM - 3:00PM

[ctx: Theme starter content]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

[ctx: Theme starter content]
en: This is a page with some basic contact information, such as an address and phone number. You might also try a plugin to add a contact form.
vi_VN: Trang này có các thông tin liên lạc, ví dụ như địa chỉ và điện thoại. Bạn có thể thử cài ứng dụng để thêm phần liên lạc

[ctx: Theme starter content]
en: This is an example of a homepage section. Homepage sections can be any page other than the homepage itself, including the page that shows your latest blog posts.
vi_VN: Đây là trang chủ mẫu. Trang chủ có thể chứa bất kỳ cái gì, bao gồm các bài blog gần nhất

[ctx: Theme starter content]
en: This may be a good place to introduce yourself and your site or include some credits.
vi_VN: Đây là một nơi tốt để giới thiệu bản thân và trang web của bạn hoặc đưa ra các thông tin để người xem tin tưởng hơn.

[ctx: Theme starter content]
en: Welcome to your site! This is your homepage, which is what most visitors will see when they come to your site for the first time.
vi_VN: Chào mừng đến với trang web của bạn! Đây là trang chủ của bạn, nơi mà hầu hết người truy cập sẽ nhìn thấy khi lần đầu họ đến trang web của bạn.

[ctx: Theme starter content]
en: You might be an artist who would like to introduce yourself and your work here or maybe you are a business with a mission to describe.
vi_VN: Bạn có thể là một nghệ sĩ muốn giới thiệu bản thân và công việc của mình ở đây hoặc có thể bạn là một doanh nghiệp với một sứ mệnh cần mô tả.

en: Theme updated!
vi_VN: Đã cập nhật chủ đề!

en: Theme version.
vi_VN: Phiên bản giao diện.

en: Theme will be auto-updated.
vi_VN: Giao diện được tự động cập nhật.

en: Theme will no longer be auto-updated.
vi_VN: Giao diện không còn tự động cập nhật.

en: Theme without %s
vi_VN: Giao diện không có %s

en: Theme.
vi_VN: Chủ đề.

en: Theme:
vi_VN: Giao diện:

en: Themes
vi_VN: Chủ đề

en: Themes %s
vi_VN: Chủ đề %s

en: Themes add your site&#8217;s look and feel. It&#8217;s important to keep them up to date, to stay consistent with your brand and keep your site secure.
vi_VN: Giao diện mang lại cho người dùng web nhìn và cảm nhận. Đừng quên cập nhật mới nhất để thể hiện thương hiệu của bạn và giữ cho web an toàn.

en: Themes directory location
vi_VN: Vị trí thư mục giao diện

en: Themes directory size
vi_VN: Kích thước thư mục giao diện

[ctx: Themes step subheader in Signup]
en: Pick one of our popular themes to get started or choose from hundreds more after you sign up.
vi_VN: Chọn một chủ đề nổi tiếng của chúng tôi hoặc đổi lại sau khi đăng ký.

en: There appear to be no issues with plugin and theme auto-updates.
vi_VN: Không có vấn đề gì với chức năng tự động cập nhật plugin và giao diện.

en: There are currently no logs to view.
vi_VN: Không có logs ở thời điểm hiện tại để xem.

en: There are no associated subtitles.
vi_VN: Không có phụ đề liên quan.

en: There are no currencies matching these parameters.
vi_VN: Không có tiền tệ nào tương ứng với những thông số này.

en: There are no events scheduled near %1$s at the moment. Would you like to <a href="%2$s">organize a WordPress event</a>?
vi_VN: Hiện không có sự kiện nào gần %1$s. Bạn có muốn <a href="%2$s">tổ chức một sự kiện WordPress</a> không?

en: There are no events scheduled near you at the moment. Would you like to <a href="%s">organize a WordPress event</a>?
vi_VN: Hiện không có sự kiện nào gần nơi bạn sống. Bạn có muốn <a href="%s">tổ chức một sự kiện</a> không?

en: There are no likes on this post yet.
vi_VN: Bài viết này chưa có lượt thích.

en: There are no locations matching these parameters.
vi_VN: Không có địa điểm nào phù hợp với các tiêu chí này.

en: There are no notes yet.
vi_VN: Không có ghi chú.

en: There are no options for this widget.
vi_VN: Không có tùy biến cho widget này.

en: There are no pages.
vi_VN: Không có trang nào cả.

en: There are no photos to display. Make sure your Flickr feed URL is correct, and that your pictures are publicly accessible.
vi_VN: Không tìm thấy hình ảnh nào. Hãy chắc rằng URL của nguồn cung cấp dữ liệu Flickr chính xác, và các hình ảnh của bạn có thể truy cập công khai.

en: There are no product reviews yet.
vi_VN: Chưa có đánh giá nào cho sản phẩm.

en: There are no reviews yet.
vi_VN: Chưa có đánh giá nào.

en: There are no shipping options available. Please ensure that your address has been entered correctly, or contact us if you need any help.
vi_VN: Không có hình thức giao hàng nào. Vui lòng chắc chắc địa chỉ của bạn được nhập chính xác, hoặc liên hệ chúng tôi nếu bạn cần trợ giúp.

en: There are no valid users selected for deletion.
vi_VN: Không có thành viên hợp lệ được chọn để xóa.

en: There are no valid users selected for removal.
vi_VN: Không có thành viên hợp lệ nào được chọn để xóa.

en: There are some invalid menu items. Please check or delete them.
vi_VN: Có một vài trình đơn không hợp lệ, vui lòng kiểm tra lại hoặc xóa đi.

en: There are some issues with the items in your cart. Please go back to the cart page and resolve these issues before checking out.
vi_VN: Có một số vấn đề với các mặt hàng trong giỏ của bạn (hiển thị ở trên). Xin vui lòng trở lại trang giỏ hàng và giải quyết những vấn đề này trước khi thanh toán.

en: There are too many concurrent batches, but the run is forced to continue.
vi_VN: Có quá nhiều lô cùng một lúc, nhưng quá trình buộc phải tiếp tục.

en: There are too many concurrent batches.
vi_VN: Có quá nhiều lô cùng một lúc.

en: There are unsaved changes that will be lost. 'OK' to continue, 'Cancel' to return to the Image Editor.
vi_VN: Có thay đổi chưa được lưu lại có thể bị mất. 'Thực hiện' để tiếp tục, 'Hủy' để quay lại Trình Biên Tập Ảnh.

en: There does not seem to be any new mail.
vi_VN: Không có thư mới.

en: There doesn't seem to be a %s file. It is needed before the installation can continue.
vi_VN: Có vẻ như không có tệp %s. Nó là cần thiết trước khi quá trình cài đặt có thể tiếp tục.

en: There has been a critical error on this website, putting it in recovery mode. Please check the Themes and Plugins screens for more details. If you just installed or updated a theme or plugin, check the relevant page for that first.
vi_VN: Đã có một lỗi nghiêm trọng trên trang web của bạn nên đã chuyển web vào chế độ phục hồi. Vui lòng kiểm tra tại các menu Giao diện và Plugin để biết thêm chi tiết. Nếu bạn vừa cài đặt hoặc cập nhật một giao diện hoặc plugin, trước tiên hãy kiểm tra trang có liên quan.

en: There has been a critical error on this website.
vi_VN: Đã có một lỗi nghiêm trọng trên trang web của bạn.

en: There has been a critical error on this website. Please check your site admin email inbox for instructions.
vi_VN: Đã có một lỗi nghiêm trọng trên trang web của bạn. Vui lòng kiểm tra email dùng để quản trị trang web để được hướng dẫn.

en: There has been a critical error on this website. Please reach out to your site administrator, and inform them of this error for further assistance.
vi_VN: Đã có một lỗi nghiêm trọng trên trang web này. Vui lòng liên hệ với quản trị viên trang web của bạn và thông báo cho họ về lỗi này để được hỗ trợ thêm.

en: There has been an error cropping your image.
vi_VN: Hiện đã có một lỗi cắt hình ảnh của bạn.

en: There is %d error which must be fixed before you can save. | There are %d errors which must be fixed before you can save.
vi_VN[0]: Có %d lỗi cần được sửa trước khi bạn có thể lưu.

en: There is a more recent autosave of your changes than the one you are previewing. <a href="%s">Restore the autosave</a>
vi_VN: Đây là bản tự động lưu gần nhất các thay đổi của bạn hơn bản bạn đang xem thử. <a href="%s">Hồi phục bản tự động lưu</a>

en: There is a new version of %1$s available, but it does not work with your version of PHP. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s">learn more about updating PHP</a>.
vi_VN: Có một phiên bản mới của %1$s, nhưng nó không hoạt động với phiên bản PHP của bạn. <a href="%2$s" %3$s>Xem chi tiết phiên bản %4$s</a> hoặc <a href="%5$s">tìm hiểu thêm về cách cập nhật PHP</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="%5$s" %6$s>update now</a>.
vi_VN: %1$s đã có cập nhật mới. <a href="%2$s" %3$s>Xem phiên bản %4$s chi tiết</a> hoặc <a href="%5$s" %6$s>cập nhật ngay</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>.
vi_VN: %1$s đã có bản cập nhật mới. <a href="%2$s" %3$s>Xem phiên bản %4$s chi tiết</a>.

en: There is a new version of %1$s available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a>. <em>Automatic update is unavailable for this plugin.</em>
vi_VN: %1$s đã có bản cập nhật mới. <a href="%2$s" %3$s>Xem phiên bản %4$s chi tiết</a>. <em>Automatic không thể tự động cập nhật plugin này.</em>

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your version of PHP.
vi_VN: Đã có phiên bản mới %s, nhưng nó không tương thích với phiên bản PHP hiện tại của bạn.

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your version of WordPress.
vi_VN: Đã có phiên bản mới %s nhưng không tương thích với phiên bản WordPress hiện tại của bạn.

en: There is a new version of %s available, but it does not work with your versions of WordPress and PHP.
vi_VN: Đã có phiên bản mới %s nhưng không tương thích với phiên bản WordPress và PHP hiện tại của bạn.

en: There is a pending change of the admin email to %s.
vi_VN: Có một sô thay đổi chờ xác nhận của admin email đến %s.

en: There is a pending change of your e-mail to <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Cancel</a>
vi_VN: Đang chờ xác nhận đổi địa chỉ email của bạn sang <code>%1$s</code>. <a href="%2$s">Hủy</a>

en: There is a pending change of your email to %s.
vi_VN: Có một số thay đổi cần xác nhận về email của bạn đến %s

en: There is a problem with your API key.
vi_VN: Key API của bạn có vấn đề.

en: There is a revision of this post that is more recent.
vi_VN: Bài viết này có bản sửa đổi mới hơn.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below. <a href="%s">View the autosave</a>
vi_VN: Có bản lưu tự động của bài viết này mới hơn phiên bản dưới đây. <a href="%s">Xem bản lưu tự động</a>

en: There is no autosave revision for this post.
vi_VN: Bài viết này chưa có bản lưu tự động nào.

en: There is no autosave revision for this template.
vi_VN: Không có bản sửa đổi tự động lưu cho mẫu này.

en: There is no excerpt because this is a protected post.
vi_VN: Không có trích dẫn vì bài này được bảo vệ.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
vi_VN: Lỗi cài đặt. Hãy liên hệ với quản lý của máy chủ.

en: There was a problem opening a connection to Blogger. This is what went wrong:
vi_VN: Có lỗi khi kết nối với Blogger. Lỗi:

en: There was a problem opening a secure connection to Google. This is what went wrong:
vi_VN: Gặp lỗi khi thiết lập kết nối bảo mật tới Google. Đây là lỗi gặp phải:

en: There was an authentication problem. Please reload and try again.
vi_VN: Đã xảy ra sự cố xác minh. Vui lòng tải lại và thử một lần nữa.

en: There was an error calling %1$s: %2$s
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi gọi %1$s: %2$s

en: There was an error calling %s
vi_VN: Có lỗi khi gọi %s

en: There was an error installing WooCommerce Services.
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi cài đặt dịch vụ WooCommerce.

en: There was an error installing your plugin
vi_VN: Xảy ra lỗi khi cài plugin.

en: There was an error running the action scheduler: %s
vi_VN: Có lỗi xảy ra khi chạy chương trình sắp đặt hành động: %s

en: There was an unspecified error registering the site
vi_VN: Lỗi không xác định xảy ra khi đăng kí trang web

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
vi_VN[0]: Có tổng cộng <a href="%2$s">%1$s bình luận</a> trong mục Duyệt spam ngay lúc này.

en: There&#8217;s no content to show here yet.
vi_VN: Chưa có nội dung nào để hiển thị ở đây.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
vi_VN: Không có gì trong <a href='%s'>bộ lọc spam</a> vào lúc này.

en: These are regions inside this zone. Customers will be matched against these regions.
vi_VN: Đây là các khu vực bên trong vùng này. Các khách hàng sẽ được khớp theo các khu vực này.

en: These are the latest posts in %s.
vi_VN: Đây là những bài viết mới nhất trong %s.

en: These costs can optionally be added based on the <a href="%s">product shipping class</a>.
vi_VN: Những chi phí này có thể thêm vào dựa trên <a href="%s">phương thức giao hàng</a>.

en: These items will be deleted
vi_VN: Những mục sau sẽ bị xóa

en: These options let you change the appearance of the WooCommerce checkout.
vi_VN: Các tùy chọn này cho phép bạn thay đổi trang thanh toán của WooCommerce.

en: These pages need to be set so that WooCommerce knows where to send users to checkout.
vi_VN: Những trang cần được thiết lập để WooCommerce gửi khách hàng tới để thanh toán.

en: These plugins are now up to date:
vi_VN: Các plugin sau đã cập nhật thành công:

en: These plugins cannot be activated because their requirements are invalid.
vi_VN: Không thể kích hoạt các plugin này vì yêu cầu của chúng không hợp lệ.

en: These plugins failed to update:
vi_VN: Các plugin sau cập nhật không thành công:

en: These rates are extra shipping options with additional costs (based on the flat rate).
vi_VN: Các tỷ lệ này là tùy chọn vận chuyển thêm với chi phí bổ sung (dựa trên tỷ lệ flat rate).

en: These settings alter where and how parts of WordPress are loaded.
vi_VN: Cài đặt này thay đổi vị trí và các phần WordPress tải.

en: These settings are not available while the lookup table regeneration is in progress.
vi_VN: Các cài đặt này không có sẵn trong khi tái tạo bảng tra cứu đang được tiến hành.

en: These settings may be overridden for individual articles.
vi_VN: Những tùy chọn này có thể được chỉnh riêng cho từng bài viết/trang.

en: These settings won't apply to {{a}}related posts added using the block editor{{/a}}.
vi_VN: Những thiết lập này không áp dụng cho {{a}}những bài viết tạo bằng trình soạn thảo khối{{/a}}.

en: These short videos will demonstrate some of our most popular features.
vi_VN: Các video ngắn này sẽ miêu tả vài tính năng phổ biến nhất của chúng tôi.

en: These themes are now up to date:
vi_VN: Các giao diện sau đã cập nhật thành công:

en: These themes failed to update:
vi_VN: Các giao diện sau cập nhật không thành công:

en: These unique authentication keys are also missing from your %s file.
vi_VN: Các mã xác minh bị thiếu từ tập tin %s của bạn.

en: These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.
vi_VN: Những website này có thể thu thập dữ liệu về bạn, sử dụng cookie, nhúng các trình theo dõi của bên thứ ba và giám sát tương tác của bạn với nội dung được nhúng đó, bao gồm theo dõi tương tác của bạn với nội dung được nhúng nếu bạn có tài khoản và đã đăng nhập vào trang web đó.

en: Things to do next
vi_VN: Bước kế tiếp

en: This %s cannot be deleted
vi_VN: %s không thể xoá

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
vi_VN: (bắt buộc)

en: This Post
vi_VN: Bài viết này

en: This XML Sitemap is generated by WordPress to make your content more visible for search engines.
vi_VN: Sitemap XML này được tạo bởi WordPress để làm nội dung của bạn hiển thị với các công cụ tìm kiếm tốt hơn.

en: This action cannot be reversed. Are you sure you wish to erase personal data from the selected orders?
vi_VN: Hành động này không thể đảo ngược. Bạn có chắc chắn muốn xóa dữ liệu cá nhân khỏi các đơn hàng đã chọn không?

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
vi_VN: Địa chỉ này chỉ sử dụng cho mục đích quản trị, chẳng hạn để thông báo thành viên mới.

en: This address is used for admin purposes. If you change this, an email will be sent to your new address to confirm it. <strong>The new address will not become active until confirmed.</strong>
vi_VN: Địa chỉ này được sử dụng cho mục đích quản trị. Nếu bạn thay đổi nó, chúng tôi sẽ gửi bạn một email tới địa chỉ mới của bạn để xác nhận nó. <strong>Địa chỉ mới sẽ không được kích hoạt tới khi được xác nhận.</strong>

en: This application no longer has access to your WordPress.com account.
vi_VN: Ứng dụng này không còn được phép truy cập tài khoản WordPress.com của bạn.

en: This block is automatically inserted near any occurrence of the block types used as keys of this map, into a relative position given by the corresponding value.
vi_VN: Khối này được tự động chèn gần bất kỳ lần xuất hiện nào của các loại khối được sử dụng làm khóa của bản đồ này, vào một vị trí tương đối được cung cấp bởi giá trị tương ứng.

en: This category already exists.
vi_VN: Danh mục này đã tồn tại

en: This category cannot be added. Please change the name and try again.
vi_VN: Không thêm được danh mục này. Hãy đổi tên và thử lại.

en: This changeset cannot be further modified.
vi_VN: Lần sửa đổi này không thể thực thi.

en: This comment is already approved.
vi_VN: Bình luận này đã được chấp nhận.

en: This comment is already in the Trash.
vi_VN: Bình luận này đã ở trong Thùng Rác.

en: This comment is already marked as spam.
vi_VN: Bình luận này đã được đánh dấu là rác.

en: This comment is currently approved.
vi_VN: Bình luận này đã được chấp nhận.

en: This comment is currently in the Trash.
vi_VN: Bình luận này hiện đang ở trong Thùng Rác.

en: This comment is currently marked as spam.
vi_VN: Bình luận này bị đánh dấu là spam.

en: This comment is in the Trash. Please move it out of the Trash if you want to edit it.
vi_VN: Bình luận này đang ở trong thùng rác. Nếu bạn muốn sửa đổi, bạn phải lấy nó ra khỏi thùng rác trước.

en: This comment was reported as not spam.
vi_VN: Bình luận này được đánh dấu không phải bình luận rác.

en: This comment was reported as spam.
vi_VN: Bình luận này bị báo cáo là bình luận rác.

en: This connection is allowed to manage all of your blogs on WordPress.com, including any Jetpack blogs that are connected to your WordPress.com account.
vi_VN: Kết nối này được phép quản lý tất cả các blog của bạn trên WordPress.com, bao gồm bất cứ blog Jetpack nào có kết nối với tài khoản WordPress.com của bạn.

en: This connection is not allowed to manage any of your blogs.
vi_VN: Kết nối này không được phép quản lý trang blog nào của bạn.

en: This content is password protected.
vi_VN: Bài viết này được bảo vệ bằng mật khẩu.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
vi_VN: Đây là nội dung riêng tư. Cần phải nhập mật khẩu để xem tiếp:

en: This content was deleted by the author.
vi_VN: Nội dung đã được xóa bởi tác giả.

en: This controls how stock quantities are displayed on the frontend.
vi_VN: Điều này sẽ kiểm soát cách hiển thị số lượng sản phẩm ở giao diện bên ngoài.

en: This controls the description which the user sees during checkout.
vi_VN: Điều chỉnh mô tả mà khách hàng có thể thấy trong quá trình thanh toán.

en: This controls the position of the currency symbol.
vi_VN: Điều này quản lý vị trí của các biểu tượng tiền tệ.

en: This controls the title which the user sees during checkout.
vi_VN: Điều chỉnh tựa đề mà khách hàng thấy trong quá trình thanh toán.

en: This controls what currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
vi_VN: Điều này quản lý các loại tiền tệ mà giá được hiển thị theo trong catalog và cổng tiền tệ nào sẽ được nhận thanh toán.

en: This controls what unit you will define lengths in.
vi_VN: Điều khiển đơn vị mà bạn xác định độ dài.

en: This controls what unit you will define weights in.
vi_VN: Điều khiển đơn vị mà bạn xác định khối lượng.

en: This controls which shipping address is used by default.
vi_VN: Quản lý địa chỉ giao hàng được mặc định sử dụng.

en: This could mean that connections are failing to WordPress.org.
vi_VN: Điều này có nghĩa là các kết nối không thành công với WordPress.org.

en: This coupon has expired.
vi_VN: Mã ưu đãi này đã hết hạn.

en: This data is used to provide general enhancements to WordPress, which includes helping to protect your site by finding and automatically installing new updates. It is also used to calculate statistics, such as those shown on the <a href="%s">WordPress.org stats page</a>.
vi_VN: Dữ liệu này được sử dụng để cải tiến chung dành cho WordPress, bao gồm bảo vệ website của bạn bằng cách tìm và cài các bản nâng cấp mới. Nó cũng được dùng cho việc thống kê, như hiển thị trong <a href="%s">trang thống kê của WordPress.org</a>.

en: This domain cannot be transfered.
vi_VN: Tên miền này không chuyển nhượng được.

en: This domain has already been mapped to a WordPress.com blog.
vi_VN: Tên miền này đã được trỏ tới blog của WordPress.com.

en: This draft comes from your <a href="%s">unpublished customization changes</a>. You can edit, but there is no need to publish now. It will be published automatically with those changes.
vi_VN: Bản nháp này được lưu khi bạn <a href="%s">tuỳ chỉnh</a> trang web nhưng chưa xuất bản các thay đổi. Bạn có thể sửa bản nháp này những không cần phải đăng ngay. Trang này sẽ được tự động đăng khi bạn xuất bản các thay đổi trong Tuỳ chỉnh.

en: This either means that the username and password information in your %1$s file is incorrect or that contact with the database server at %2$s could not be established. This could mean your host&#8217;s database server is down.
vi_VN: Điều này có nghĩa là thông tin tên người dùng và mật khẩu trong file %1$s không đúng hoặc chúng tôi không thể kết nối được với máy chủ dữ liệu ở %2$s. Việc này có nghĩa là máy chủ cơ sở dữ liệu của bạn có thể đang gặp sự cố.

en: This email address is already registered.
vi_VN: Địa chỉ email này đã được đăng ký và sử dụng.

en: This email may be different from your personal email address.
vi_VN: Email này có thể khác với địa chỉ email cá nhân của bạn.

en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
vi_VN: Bài này đã được đăng trong %1$s và được gắn thẻ %2$s. Đánh dấu <a href="%3$s" title="Đường dẫn tĩnh tới %4$s" rel="bookmark">đường dẫn tĩnh</a>.

en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
vi_VN: Bài này đã được đăng trong %1$s. Đánh dấu <a href="%3$s" title="Đường dẫn tĩnh tới %4$s" rel="bookmark">đường dẫn tĩnh</a>.

en: This feature requires Javascript but it seems to be disabled. Please enable Javascript and then reload this page. Don&#8217;t worry, you can turn it back off when you&#8217;re done.
vi_VN: Tính năng này yêu cầu trình duyệt web của bạn hỗ trợ Javascript. Hãy bật Javascript và làm mới trang này. Bạn có thể tắt Javascript sau khi bạn sử dụng xong tính năng này.

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
vi_VN: Tính năng này yêu cầu bật frame. Bạn có thể đã tắt tính năng này hoặc trình duyệt không hỗ trợ.

en: This field allows you to set the maximum spend (subtotal) allowed when using the coupon.
vi_VN: Trường này cho phép bạn thiết lập các tổng phụ tối đa cho phép khi sử dụng mã ưu đãi.

en: This field allows you to set the minimum spend (subtotal) allowed to use the coupon.
vi_VN: Trường này cho phép bạn thiết lập các tổng phụ tối thiểu để sử dụng các mã ưu đãi.

en: This file is empty. Please try another.
vi_VN: Tập tin rỗng. Hãy thử lại tập tin khác.

en: This file is not an image. Please try another.
vi_VN: Tập tin này không phải là hình ảnh. Hãy thử tập tin khác.

en: This file is only loaded for backward compatibility with SimplePie 1.2.x. Please consider switching to a recent SimplePie version.
vi_VN: File này chỉ được tải để tương thích ngược với SimplePie 1.2.x. Vui lòng xem xét chuyển sang phiên bản SimplePie gần đây.

en: This file is too big. Files must be less than %s KB in size.
vi_VN: File này quá lớn. File phải có dung lượng nhỏ hơn %s Kb.

en: This file no longer needs to be included.
vi_VN: Tập tin này không còn cần thiết.

en: This form is not live-previewable.
vi_VN: Mẫu này không thể xem trực tuyến.

en: This format, which is called WordPress eXtended RSS or WXR, will contain your posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags.
vi_VN: Định dạng này, được gọi là WordPress RSS mở rộng hay WXR, sẽ chứa tất cả các bài viết, bình luận, trường tùy biến, chuyên mục và thẻ.

en: This function should not be called before plugins_loaded.
vi_VN: Chức năng này không nên gọi trước plugins_loaded.

en: This function should not be called before woocommerce_init.
vi_VN: Chức năng này không nên được gọi trước woocommerce_init.

en: This image cannot be displayed in a web browser. For best results convert it to JPEG before uploading.
vi_VN: Hình ảnh này không thể được hiển thị trong trình duyệt web. Để có kết quả tốt nhất, hãy chuyển nó thành JPEG trước khi tải lên.

en: This image cannot be processed by the web server. Convert it to JPEG or PNG before uploading.
vi_VN: Máy chủ web không thể xử lý hình ảnh này. Chuyển đổi nó thành JPEG hoặc PNG trước khi tải lên.

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
vi_VN: Đây là cửa hàng demo nhằm mục đích thử nghiệm nên các đơn hàng sẽ không có hiệu lực.

en: This is a featured product
vi_VN: Đây là một sản phẩm nổi bật

en: This is a very common password. Choose something that will be harder for others to guess.
vi_VN: Mật khẩu này quá dễ đoán. Hãy chọn mật khẩu khác.

en: This is an example of a page. Unlike posts, which are displayed on your blog’s front page in the order they’re published, pages are better suited for more timeless content that you want to be easily accessible, like your About or Contact information. Click the Edit link to make changes to this page or <a title="Direct link to Add New Page in your Dashboard" href="%s">add another page</a>.
vi_VN: Đây là ví dụ về một trang. Không giống như bài viết sẽ xuất hiện ở trang chính theo thứ tự thời gian, trang là những nội dung sẽ không có thời gian đăng, ví dụ như trang Giới Thiệu hoặc Liên Hệ. Nhấn Sửa để thay đổi trang này hoặc <a title="Direct link to Add New Page in your Dashboard" href="%s">thêm trang khác</a>.

en: This is an example page. It's different from a blog post because it will stay in one place and will show up in your site navigation (in most themes). Most people start with an About page that introduces them to potential site visitors. It might say something like this:
vi_VN: Đây là trang mẫu. Nó khác với bài viết bởi vì nó thường cố định và hiển thị trong menu của bạn. Nhiều người bắt đầu với trang Giới thiệu nơi bạn chia sẻ thông tin cho những ai ghé thăm. Nó có thể bắt đầu như thế này:

en: This is an order notification sent to customers containing order details after payment.
vi_VN: Đây là một thông báo đơn hàng có chứa chi tiết đặt hàng của khách hàng sau khi thanh toán để gửi cho họ.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
vi_VN: Tập tin này lớn hơn dung lượng tối đa cho phép. Hãy thử tập tin khác.

en: This is not your download link.
vi_VN: Đây không phải là liên kết tải về của bạn.

en: This is the URL or absolute path to the file which customers will get access to. URLs entered here should already be encoded.
vi_VN: Đây là URL hoặc đường dẫn tuyệt đối đến tập tin mà khách hàng sẽ được truy cập. URL đã nhập ở đây nên được mã hóa trước.

en: This is the WooCommerce shop page. The shop page is a special archive that lists your products. <a href="%s">You can read more about this here</a>.
vi_VN: Đây là trang cửa hàng của WooCommerce. Trang cửa hàng là một trang lưu trữ đặc biệt để liệt kê các sản phẩm của bạn. <a href="%s">Bạn có thể đọc thêm tại đây</a>.

en: This is the attachment ID, or image URL, used for placeholder images in the product catalog. Products with no image will use this.
vi_VN: Gõ vào ID hoặc đường dẫn hình ảnh, sẽ được sử dụng làm ảnh thay thế ở trang danh mục sản phẩm. Nó sẽ được sử dụng khi sản phẩm không có ảnh đại diện.

en: This is the default category and it cannot be deleted. It will be automatically assigned to products with no category.
vi_VN: Đây là danh mục mặc định và không thể xoá. Nó được tự động áp đặt cho các sản phẩm không được lựa chọn danh mục.

en: This is the follow settings page for %s.
vi_VN: Đây là trang cài đặt theo dõi của %s.

en: This is the language of the interface you see across WordPress.com as a whole.
vi_VN: Đây là ngôn ngữ bạn sẽ thấy xuyên suốt toàn bộ giao diện WordPress.com.

en: This is the management page for following blogs. You will receive an email at %s whenever a new post is made on these sites. Unfollow a blog to stop receiving emails from that blog. Go to <em>Settings</em> to stop receiving all emails from WordPress.com.
vi_VN: Đây là trang quản lý blog đang theo dõi. Bạn sẽ nhận được một email tại %s bất cứ khi nào một bài viết mới được đăng trên các trang blog này. Hủy theo dõi một blog để ngừng nhận email từ blog đó. Tới <em>Cài đặt</em> để ngừng nhận tất cả các email từ WordPress.com.

en: This is the management page for following post comments. You will receive an email at %s whenever anyone comments on these posts. Unsubscribe to stop receiving emails for that post. Go to <em>Settings</em> to stop receiving all emails from WordPress.com.
vi_VN: Đây là trang quản lý bình luận mà bạn theo dõi. Bạn sẽ nhận một email tại %s khi có bất cứ ai bình luận những bài viết đó. Ngưng theo dõi để ngưng nhận email thông báo. Đến <em>Cài đặt</em> để ngừng nhận mọi email từ WordPress.com.

en: This is the name of the download shown to the customer.
vi_VN: Đây là tên của phần tải xuống hiển thị cho khách hàng.

en: This is the name of the zone for your reference.
vi_VN: Đây là tên của khu vực để bạn tham khảo.

en: This is the short link.
vi_VN: Đây là liên kết rút gọn.

en: This is the sum of the "Tax rows" shipping tax amount within your orders.
vi_VN: Đây là tổng giá trị của các "Dòng thuế" giao hàng trong đơn hàng của bạn.

en: This is the sum of the "Tax rows" tax amount within your orders.
vi_VN: Đây là tổng số tiền của các "Dòng thuế" trong các đơn hàng của bạn.

en: This is the sum of the 'Order total' field within your orders.
vi_VN: Đây là tổng của mục 'Tổng đơn hàng' trong đơn đặt hàng của bạn.

en: This is the sum of the 'Shipping total' field within your orders.
vi_VN: Đây là tổng của ô "Tổng phí giao nhận hàng" trong đơn hàng của bạn.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and excluding shipping and taxes.
vi_VN: Đây là tổng của toàn bộ tổng số tiền trong đơn hàng sau khi hoàn lại tiền và không bao gồm phí giao hàng cùng với các loại thuế.

en: This is the sum of the order totals after any refunds and including shipping and taxes.
vi_VN: Đây là tổng của toàn bộ tổng số tiền trong đơn hàng sau khi hoàn lại tiền và nó bao gồm phí giao hàng cùng với các loại thuế.

en: This is the total tax for the rate (shipping tax + product tax).
vi_VN: Đây là tổng số thuế cho tỷ lệ (thuế giao hàng + thuế sản phẩm).

en: This is where PayPal will send your money. To claim a payment, you'll need a <a href="%1$s" %2$s>PayPal account</a> connected to a bank account.
vi_VN: Đây là nơi PayPal sẽ gửi tiền cho bạn. Để nhận thanh toán, bạn cần một <a href="%1$s" %2$s>tài khoản PayPal</a> được kết nối với tài khoản ngân hàng.

en: This is where store orders are stored.
vi_VN: Đây là nơi lưu giữ các đơn hàng của cửa hàng.

en: This is where you can add new coupons that customers can use in your store.
vi_VN: Đây là nơi bạn có thể thêm các phiếu ưu đãi mới để khách hàng có thể sử dụng ở cửa hàng của bạn.

en: This is where you can browse products in this store.
vi_VN: Đây là nơi bạn có thể duyệt các sản phẩm trong cửa hàng này.

en: This is where your business is located. Tax rates and shipping rates will use this address.
vi_VN: Đây là địa chỉ cửa hàng của bạn. Mức thuế và phí giao hàng sẽ sử dụng địa chỉ này.

en: This item has already been deleted.
vi_VN: Bài viết này đã bị xóa.

en: This key is invalid or has already been used. Please reset your password again if needed.
vi_VN: Key nhập không đúng hoặc đã được sử dụng. Hãy khởi tạo lại mật khẩu một lần nữa nếu cần.

en: This lets you choose which products are part of this group.
vi_VN: Điều này cho phép bạn chọn các sản phẩm thuộc về nhóm này.

en: This link is not live-previewable.
vi_VN: Đường dẫn này không thể được xem trước một cách trực tiếp.

en: This may result in a longer response time, but WordPress.com staff in the forums will still be able to view your site's URL.
vi_VN: Điều này có thể khiến thời gian phản hồi lâu hơn, nhưng nhân viên WordPress.com trong diễn đàn vẫn có thể xem URL blog của bạn.

en: This means that the contact with the database server at %s was lost. This could mean your host&#8217;s database server is down.
vi_VN: Điều này có nghĩa là chúng tôi không thể kết nối được với máy chủ CSDL tại %s. Có thể máy chủ CSDL của bạn đang không hoạt động.

en: This meta box is not compatible with the block editor.
vi_VN: Meta box này không tương thích với trình soạn thảo block.

en: This meta box, from the %s plugin, is not compatible with the block editor.
vi_VN: Hộp meta này, từ plugin %s, không tương thích với trình soạn thảo block.

en: This method is deprecated in 2.6.0 and will be removed in future versions - we recommend disabling it and instead setting up a new rate within your <a href="%s">Shipping zones</a>.
vi_VN: Phương pháp này không được chấp nhận trong phần 2.6.0 và sẽ được gỡ bỏ trong các phiên bản trong tương lai - chúng tôi khuyên bạn nên vô hiệu hóa nó và thay vào đó hãy thiết lập một giá mới trong <a href="%s">Khu vực vận chuyển</a>.

en: This method should not be called before plugins_loaded.
vi_VN: Không nên gọi phương thức này trước plugins_loaded.

en: This might interest you
vi_VN: Có thể bạn thích

en: This month
vi_VN: Tháng này

en: This notice was triggered by the %s handle.
vi_VN: Thông báo này được tạo bởi %s.

en: This opt-out is managed through cookies, so if you delete cookies, your browser is set to delete cookies automatically after a certain length of time, or if you visit this site with a different browser, you'll need to make this selection again.
vi_VN: Tùy chọn này quản lý cookie, nếu bạn xóa cookie, trình duyệt sẽ tự động xóa cookie sau một khoản thời gian nhất định, hoặc nếu bạn truy cập trang bằng trình duyệt khác, bạn cần chọn lại mục này.

en: This option determines a customers default location. The MaxMind GeoLite Database will be periodically downloaded to your wp-content directory if using geolocation.
vi_VN: Tùy chọn này xác định địa điểm mặc định của khách hàng. Cơ sở dữ liệu GeoLite MaxMind sẽ được định kỳ tải xuống thư mục nội dung-wp của bạn nếu sử dụng định vị theo vị trí địa lý.

en: This option determines which address is used to calculate tax.
vi_VN: Tùy chọn này sẽ xác định địa chỉ nào được sử dụng để tính thuế.

en: This option does not block access to your site — it is up to search engines to honor your request.
vi_VN: Tùy chọn này không chặn việc truy cập vào blog của bạn - nó chỉ hoạt động với các công cụ tìm kiếm.

en: This option has moved. You can now manage it %1$shere%2$s.
vi_VN: Tùy chọn này đã dời đi. Bạn có thể xem ở %1$sđây%2$s.

en: This option has moved. You can now manage your site icon from the Customizer.
vi_VN: Tùy chọn này đã dời đi. Bạn có thể quản lý biểu tượng blog trong Tùy biến.

en: This option is important as it will affect how you input prices. Changing it will not update existing products.
vi_VN: Đây là tùy chọn quan trọng vì nó sẽ ảnh hưởng đến cách bạn nhập giá. Thay đổi tùy chọn này sẽ không cập nhật lên các sản phẩm hiện có.

en: This option lets you limit which countries you are willing to sell to.
vi_VN: Tùy chọn này cho phép bạn giới hạn các nước mà bạn muốn bán hàng tới.

en: This option will delete ALL of your tax rates, use with caution. This action cannot be reversed.
vi_VN: Cẩn thận khi sử dụng! Tùy chọn này sẽ xóa TẤT CẢ các mức thuế suất của bạn và không thể khôi phục.

en: This order cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
vi_VN: Không thể thanh toán đơn hàng này. Vui lòng liên hệ với chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: This order is no longer editable.
vi_VN: Đơn hàng này không còn sửa được nữa.

en: This order note cannot be deleted
vi_VN: Ghi chú đơn hàng này không thể xóa được

en: This order&rsquo;s status is &ldquo;%s&rdquo;&mdash;it cannot be paid for. Please contact us if you need assistance.
vi_VN: Tình trạng của đơn hàng này là &ldquo;%s&rdquo;&mdash; nó không thể thanh toán được. Vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: This page allows direct access to your site settings. You can break things here. Please be cautious!
vi_VN: Trang này cho phép truy cập trực tiếp vào cài đặt web của bạn. Bạn có thể làm hỏng mọi thứ ở đây. Hãy thận trọng!

en: This page can show you every detail about the configuration of your WordPress website. For any improvements that could be made, see the <a href="%s">Site Health Status</a> page.
vi_VN: Trang này có thể hiển thị cho bạn mọi chi tiết về cấu hình của trang web WordPress của bạn. Để biết bất kỳ cải tiến nào có thể được thực hiện, hãy xem trang <a href="%s"> Tình trạng web của bạn</a>.

en: This page has been translated from %1$s. Read <a href="%2$s" title="%3$s">the original page</a>.
vi_VN: Trang này được dịch từ %1$s. Xem <a href="%2$s" title="%3$s">trang gốc này</a>.

en: This page is also available in:
vi_VN: Trang này có sẵn trong:

en: This page is set as your site's homepage
vi_VN: Đây là trang chủ của bạn

en: This panel is used for managing navigation menus for content you have already published on your site. You can create menus and add items for existing content such as pages, posts, categories, tags, formats, or custom links.
vi_VN: Bảng điều khiển này được sử dụng để quản lý các menu điều hướng cho nội dung mà bạn đã đăng. Bạn có thể tạo các menu và thêm các mục cho nội dung hiện có như các trang, bài viết, danh mục, nhãn, định dạng, hoặc liên kết tùy chỉnh.

en: This password reset request originated from the IP address %s.
vi_VN: Yêu cầu lấy lại mật khẩu này từ địa chỉ IP%s.

en: This payment method was successfully set as your default.
vi_VN: Phương thức thanh toán này đã thiết lập mặc định thành công.

en: This person reblogged <a %s>your post</a>: | These people reblogged <a %s>your post</a>:
vi_VN[0]: Người đăng lại <a %s>bài viết của bạn</a>:

en: This personal data request has expired.
vi_VN: Yêu cầu dữ liệu cá nhân này đã hết hạn.

en: This plugin is already installed.
vi_VN: Plugin này đã được cài.

en: This post could not be reblogged.
vi_VN: Không thể đăng lại bài viết này.

en: This post exists, but you don't have permission to read it.
vi_VN: Bài viết này tồn tại, nhưng bạn không có quyền để xem nó.

en: This post has been translated from %1$s. Read <a href="%2$s" title="%3$s">the original post</a>.
vi_VN: Bài này đã được dịch từ %1$s. Đọc <a href="%2$s" title="%3$s">bài gốc</a>.

en: This post is password protected.
vi_VN: Bài viết này được bảo vệ bằng mật khẩu.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
vi_VN: Bài viết này được bảo vệ bằng mật khẩu. Nhập mật khẩu để xem bình luận.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
vi_VN: Bài viết này đã được bảo vệ bằng mật khẩu. Bạn vui lòng nhập mật khẩu để xem bài viết và lời bình.

en: This post was previously edited in the Block Editor. You can continue in the Classic Editor, but you may lose data and formatting.
vi_VN: Bài viết này trước đây đã được chỉnh sửa trong Trình soạn thảo Khối. Bạn có thể tiếp tục trong Trình soạn thảo cổ điển, nhưng bạn có thể mất dữ liệu và định dạng.

en: This preview is unavailable in the editor.
vi_VN: Xem trước không khả dụng trong trình soạn thảo.

en: This product has produced sales and may be linked to existing orders. Are you sure you want to delete it?
vi_VN: Sản phẩm này đã có người mua và có thể liên kết với các đơn hàng đã tồn tại. Bạn có muốn xoá nó không?

en: This product is currently out of stock and unavailable.
vi_VN: Sản phẩm này đã hết hàng hoặc không có sẵn.

en: This product is protected and cannot be purchased.
vi_VN: Sản phẩm này được bảo vệ và không thể thanh toán.

en: This report link has expired. %1$sClick here to view the filtered report%2$s.
vi_VN: Liên kết tới báo cáo này đã hết hạn. %1$sNhấn vào đây để xem báo cáo đã lọc%2$s.

en: This resource is provided by your web host, and is specific to your site. For more information, <a href="%s" target="_blank">see the official WordPress documentation</a>.
vi_VN: Tài nguyên này được cung cấp bởi nhà cung cấp hosting, và dành riêng cho website của bạn. Để biết thêm chi tiết, <a href="%s" target="_blank">xem tài liệu chính thức của WordPress</a>.

en: This resulted in an error message: %s
vi_VN: Hành động này nhận được thông báo lỗi: %s

en: This screen allows you to edit fields for metadata in a file within the media library.
vi_VN: Màn hình này cho phép bạn biên tập năm trường dữ liệu cho mỗi file trong thư viện media.

en: This screen contains the settings that affect the display of your content.
vi_VN: Màn hình này chứa các cài đặt tác động tới việc hiển thị nội dung của bạn.

en: This screen is used for globally assigning menus to locations defined by your theme.
vi_VN: Đây là màn hình để chỉ định hiển thị thực đơn trong các vị trí được giao diện của bạn hỗ trợ.

en: This screen is used for managing your content revisions.
vi_VN: Màn hình này dùng để quản lý các bản thảo nội dung của bạn.

en: This screen is used for managing your installed themes. Aside from the default theme(s) included with your WordPress installation, themes are designed and developed by third parties.
vi_VN: Màn hình này được dùng để quản lý các giao diện bạn đã cài đặt. Bên cạnh các giao diện mặc định có sẵn trong WordPress, còn có các giao diện được thiết kế và phát triển bởi các nhà cung cấp thứ ba.

en: This screen is used for managing your navigation menus.
vi_VN: Trang này để quản lý các menu điều hướng.

en: This screen is used to customize the header section of your theme.
vi_VN: Màn hình này cung cấp khả năng tùy biến phần đầu trang trên chủ đề của bạn.

en: This screen is where you manage requests for an export of personal data.
vi_VN: Giao diện này giúp bạn quản lý các yêu cầu về xuất dữ liệu cá nhân.

en: This screen lists all the existing users for your site. Each user has one of five defined roles as set by the site admin: Site Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. Users with roles other than Administrator will see fewer options in the dashboard navigation when they are logged in, based on their role.
vi_VN: Màn hình này liệt kê tất cả người đang sử dụng trang mạng của bạn. Mỗi người sử dụng được chỉ định một trong năm vai trò bởi người quản trị trang mạng: Quản Trị Viên, Biên Tập Viên, Tác Giả, Cộng Tác Viên, hoặc Bạn Đọc. Người sử dụng không phải Quản Trị Viên sẽ thấy ít tùy chọn trong bảng thống kê hơn sau khi đăng nhập, tùy thuộc vào vai trò của họ.

en: This screen provides access to all of your posts. You can customize the display of this screen to suit your workflow.
vi_VN: Màn hình cho phép truy cập tất cả bài viết của bạn. Bạn có thể tùy biến cách hiển thị của màn hình này để phù hợp với nhu cầu của bạn.

en: This screen provides many options for controlling the management and display of comments and links to your posts/pages. So many, in fact, they will not all fit here! :) Use the documentation links to get information on what each discussion setting does.
vi_VN: Màn hình này cung cấp các tùy chọn để điều chỉnh việc quản lý và hiển thị bình luận và liên kết tới các bài viết / trang tĩnh của bạn. Quá nhiều, sự thật là, chúng không thể hiển thị hết ở đây! :) Sử dụng các liên kết tài liệu để biết thêm thông tin về những gì mỗi cài đặt thảo luận tác động tới.

en: This screen shows an individual user all of their sites in this network, and also allows that user to set a primary site. They can use the links under each site to visit either the front end or the dashboard for that site.
vi_VN: Màn hình này hiển thị toàn bộ trang mạng của một người dùng nào đó, và cho phép người dùng đó chỉ định trang mạng chính. Người dùng có thể sử dụng các liên kết phía dưới mỗi trang mạng để xem trang nội dung hoặc bảng điều khiển của trang mạng đó.

en: This section lets you customize the WooCommerce emails. <a href="%s" target="_blank">Click here to preview your email template</a>.
vi_VN: Phần này cho phép bạn tùy chỉnh các email WooCommerce. <a href="%s" target="_blank">Bấm vào đây để xem cách email hiển thị như nào</a>.

en: This section shows any files that are overriding the default WooCommerce template pages.
vi_VN: Phần này hiển thị tất cả các tập tin đang đè lên các trang WooCommerce mặc định.

en: This sets the base page of your shop - this is where your product archive will be.
vi_VN: Thiết lập các trang cơ bản của cửa hàng của bạn - đây là nơi sẽ lưu trữ sản phẩm của bạn.

en: This sets the decimal separator of displayed prices.
vi_VN: Thiết lập dấu cách số thập phân của giá được hiển thị.

en: This sets the number of decimal points shown in displayed prices.
vi_VN: Thiết lập số thập phân được hiển thị trên giá.

en: This sets the thousand separator of displayed prices.
vi_VN: Thiết lập dấu cách phần ngàn của giá được hiển thị.

en: This setting determines which shop pages products will be listed on.
vi_VN: Cài đặt này sẽ xác định sản phẩm các trang nào sẽ xuất hiện danh sách sản phẩm.

en: This setting does not apply to guest purchases.
vi_VN: Thiết lập này không áp dụng cho khách vãng lai mua hàng.

en: This shipping method does not have any settings to configure.
vi_VN: Phương thức giao hàng này chưa có bất kỳ thiết lập nào.

en: This sidebar is no longer available and does not show anywhere on your site. Remove each of the widgets below to fully remove this inactive sidebar.
vi_VN: Khung nội dung phụ này không còn hữu dụng và không hiển thị ở bất kỳ đâu trên trang mạng của bạn. Xóa tất cả nội dung phụ phía dưới để loại bỏ hoàn toàn khung nội dung phụ không hữu dụng này.

en: This site does not support post thumbnails on attachments with MIME type %s.
vi_VN: Trang web này không hỗ trợ đăng hình thu nhỏ trên các tệp đính kèm có loại MIME %s.

en: This site has been archived or suspended.
vi_VN: Trang này đang trong trạng thái lưu trữ hoặc ngừng hoạt động.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact %s.
vi_VN: Trang web này chưa được kích hoạt. Nếu bạn gặp vấn đề khi kích hoạt trang, hãy liên hệ %s

en: This site has not posted anything recently.
vi_VN: Blog này chưa đăng gì gần đây.

en: This site has not posted anything yet. Try back later.
vi_VN: Blog này chưa đăng gì. Thử lại sau.

en: This site is currently private.
vi_VN: Đây là trang riêng tư.

en: This site is currently private. If you would like to <a href='%s'>request access</a>, we'll send your username to the site owner for approval.
vi_VN: Đây là trang riêng tư. Nếu bạn muốn <a href='%s'>truy cập</a>, chúng tôi sẽ gửi tên người dùng của bạn đến chủ nhân trang để họ duyệt.

en: This site is no longer available.
vi_VN: Trang web này không còn nữa.

en: This site is private.
vi_VN: Đây là trang riêng tư.

en: This site operates an ads program in partnership with third-party vendors who help place ads. Advertising cookies enable these ads partners to serve ads, to personalize those ads based on information like visits to this site and other sites on the internet, and to understand how users engage with those ads. Cookies collect certain information as part of the ads program, and we provide the following categories of information to third-party advertising partners: online identifiers and internet or other network or device activity (such as unique identifiers, cookie information, and IP address), and geolocation data (approximate location information from your IP address). This type of sharing with ads partners may be considered a "sale" of personal information under your state’s privacy laws.
vi_VN: Trang web này điều hành một chương trình quảng cáo hợp tác với các nhà cung cấp bên thứ ba, những người giúp đặt quảng cáo. Cookie quảng cáo cho phép các đối tác quảng cáo này phân phối quảng cáo, cá nhân hóa các quảng cáo đó dựa trên thông tin như lượt truy cập vào trang web này và các trang web khác trên internet và để hiểu cách người dùng tương tác với những quảng cáo đó. Cookie thu thập một số thông tin nhất định như một phần của chương trình quảng cáo và chúng tôi cung cấp các danh mục thông tin sau cho các đối tác quảng cáo bên thứ ba: số nhận dạng trực tuyến và internet hoặc hoạt động mạng hoặc thiết bị khác (chẳng hạn như số nhận dạng duy nhất, thông tin cookie và địa chỉ IP), và dữ liệu vị trí địa lý (thông tin vị trí gần đúng từ địa chỉ IP của bạn). Loại chia sẻ này với các đối tác quảng cáo có thể được coi là "bán" thông tin cá nhân theo CCPA.

en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed</a>.
vi_VN: Trang web này sử dụng Akismet để lọc thư rác. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Tìm hiểu cách xử lý bình luận của bạn</a>.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
vi_VN: API Key của site này được nhập tay và không thể đổi qua API.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
vi_VN: API key của trang này đã bị đặt vào trong code và không thể xóa được.

en: This site's plan has expired.
vi_VN: Gói của blog này đã hết hạn.

en: This subscription has expired. Contact the owner to <strong>renew</strong> the subscription to receive updates and support.
vi_VN: Gói đăng ký này đã hết hạn. Liên hệ chủ sở hữu để <strong>gia hạn</strong> gói đăng ký để nhận được các bản cập nhật và hỗ trợ.

en: This subscription has expired. Please <strong>renew</strong> to receive updates and support.
vi_VN: Đăng ký này đã hết hạn. Vui lòng <strong>gia hạn</strong> để nhận thông tin cập nhật và hỗ trợ.

en: This subscription is expiring soon. Please <strong>renew</strong> to continue receiving updates and support.
vi_VN: Đăng ký này sắp hết hạn. Vui lòng <strong>gia hạn</strong> để tiếp tục nhận được cập nhật và hỗ trợ.

en: This taxonomy is not hierarchical.
vi_VN: Đây không phải nguyên tắc phân loại có thứ bậc.

en: This template has been overridden by your theme and can be found in: %s.
vi_VN: Template này đã bị ghi đè bởi giao diện của bạn và có thể tìm thấy ở %s.

en: This text template will help you to create your website&#8217;s privacy policy.
vi_VN: Mẫu văn bản này sẽ giúp bạn tạo chính sách bảo mật cho trang web của bạn.

en: This text will be shown on the button linking to the external product.
vi_VN: Nội dung này sẽ được hiển thị trên các nút liên kết với các sản phẩm bên ngoài.

en: This theme does not support video headers on this page. Navigate to the front page or another page that supports video headers.
vi_VN: Giao diện này không hỗ trợ video đầu trang trên trang này. Di chuyển đến trang chủ hoặc một trang khác có hỗ trợ video header.

en: This theme does not work with your version of PHP.
vi_VN: Giao diện sẽ không tương thích với phiên bản PHP hiện tại của bạn.

en: This theme does not work with your version of WordPress.
vi_VN: Giao diện này không tương thích với phiên bản WordPress hiện tại của bạn.

en: This theme does not work with your versions of WordPress and PHP.
vi_VN: Giao diện này không tương thích với phiên bản WordPress và PHP hiện tại của bạn.

en: This theme doesn't support Customizer.
vi_VN: Mẫu này không hỗ trợ để Tùy chỉnh

en: This theme failed to load properly and was paused within the admin backend.
vi_VN: Giao diện này được tải không đúng cách và đã bị tắt trong khu vực quản trị.

en: This theme is already installed.
vi_VN: Chủ đề này đã được cài.

en: This theme is available for download to be used on your {{a}}WordPress self-hosted{{/a}} installation.
vi_VN: Giao diện này sẵn sàng cho việc tải xuống để áp dụng cho {{a}}trang WordPress tự lưu trữ{{/a}} của bạn.

en: This timezone does not observe daylight saving time.
vi_VN: Múi giờ này không theo dõi giờ mùa hè tiết kiệm thời gian.

en: This timezone is currently in daylight saving time.
vi_VN: Múi giờ này đang sử dụng thời gian kéo dài ngày.

en: This timezone is currently in standard time.
vi_VN: Múi giờ này đang là giờ chuẩn.

en: This tool allows you to generate and download a CSV file containing a list of all products.
vi_VN: Công cụ này cho phép bạn tạo và tải xuống tập tin CSV chứa danh sách tất cả các sản phẩm.

en: This tool helps site owners comply with local laws and regulations by deleting or anonymizing known data for a given user.
vi_VN: Công cụ này giúp chủ sở hữu trang web tuân thủ luật và quy định địa phương bằng cách xóa hoặc ẩn danh dữ liệu đã biết cho một người dùng nhất định.

en: This tool helps site owners comply with local laws and regulations by exporting known data for a given user in a .zip file.
vi_VN: Công cụ này giúp chủ website tuân thủ luật lệ địa phương và các cơ quan bằng việc xuất ra các dữ liệu đã biết cho người dùng dưới định dạng file .zip.

en: This tool will clear ALL expired transients from WordPress.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa hết TẤT CẢ các bộ nhớ đệm tạm thời đã hết hạn từ WordPress.

en: This tool will clear the product/shop transients cache.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa hết bộ nhớ đệm tạm thời của sản phẩm/cửa hàng.

en: This tool will delete all customer session data from the database, including current carts and saved carts in the database.
vi_VN: Công cụ sẽ xóa toàn bộ dữ phiên của khách hàng trong cơ sở dữ liệu, bao gồm giỏ hàng hiện tại và giỏ hàng đã lưu trong cơ sở dữ liệu.

en: This tool will delete expired download permissions and permissions with 0 remaining downloads.
vi_VN: Công cụ này sẽ xóa các quyền truy cập hết hạn và quyền truy cập còn lại 0 lượt tải về.

en: This tool will recount product terms - useful when changing your settings in a way which hides products from the catalog.
vi_VN: Công cụ này sẽ đếm lại tên gọi sản phẩm - điều này hữu ích khi bạn thay đổi các thiết lập làm ẩn đi các sản phẩm từ các catalog.

en: This tool will reset the admin, customer and shop_manager roles to default. Use this if your users cannot access all of the WooCommerce admin pages.
vi_VN: Công cụ này sẽ thiết lập lại các vai trò của admin, khách hàng và shop_manager về mặc định. Sử dụng công cụ này nếu người dùng của bạn không thể truy cập vào tất cả các trang quản trị WooCommerce.

en: This tool will update your WooCommerce database to the latest version. Please ensure you make sufficient backups before proceeding.
vi_VN: Công cụ này sẽ cập nhật database WooCommerce lên phiên bản mới nhất. Hãy chắc chắn backup trước khi tiến hành.

en: This type of file cannot be edited.
vi_VN: Loại file không thể sửa.

en: This unique authentication key is also missing from your %s file.
vi_VN: Mã duy nhất dùng để xác minh cũng không được tìm thấy trong tập tin %s của bạn.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
vi_VN: Người dùng này chưa được xác thực để %s trên blog này.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
vi_VN: Tên người dùng này không hợp lệ vì nó sử dụng các ký tự bất hợp pháp. Vui lòng nhập tên người dùng hợp lệ.

en: This video doesn&#8217;t exist
vi_VN: Video không tồn tại

en: This video file is too large to use as a header video. Try a shorter video or optimize the compression settings and re-upload a file that is less than 8MB. Or, upload your video to YouTube and link it with the option below.
vi_VN: Video này quá lớn để trở thành video tiêu đề. Thử một video ngắn hơn hay tối ưu hóa thiết lập nén và tải lên một tệp ít hơn 8MB. Hoặc, tải video của bạn lên Youtube và chèn link vào lực chọn phía dưới.

en: This week
vi_VN: Tuần này

en: This widget adds a payment button of your choice to your sidebar. To create or edit the payment buttons themselves, <a href="%s">use the Customizer</a>.
vi_VN: Widget này thêm nút thanh toán trên sidebar theo ý bạn. Để tạo hoặc sửa các nút thanh toán, hãy <a href="%s">sử dụng Công cụ tuỳ chỉnh</a>.

en: This widget may contain code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. How about trying that widget instead?
vi_VN: Widget này có thể chứa các đoạn mã. Bạn nên thử widget &#8220;HTML Tùy chỉnh&#8221; để làm việc với các đoạn mã tốt hơn.

en: This widget may have contained code that may work better in the &#8220;Custom HTML&#8221; widget. If you have not yet, how about trying that widget instead?
vi_VN: Widget này có thể chứa các đoạn mã, bạn nên sử dụng widget &#8220;HTML Tùy chỉnh&#8221; mới để được hỗ trợ tốt hơn.

en: This widget requires JavaScript.
vi_VN: Widget này cần có JavaScript.

en: This will be how your name will be displayed in the account section and in reviews
vi_VN: Đây sẽ là cách mà tên của bạn sẽ được hiển thị trong phần tài khoản và trong phần đánh giá

en: This will be shown when someone hovers over the link in the blogroll, or optionally below the link.
vi_VN: Mô tả sẽ hiển thị khi giữ chuột trên liên kết, hoặc hiển thị dưới liên kết.

en: This will clear all items from the inactive widgets list. You will not be able to restore any customizations.
vi_VN: Hành động này sẽ xóa tất cả các mục trong danh sách các widgets không hoạt động. Bạn sẽ không thể khôi phục.

en: This will contain all of your posts, pages, comments, custom fields, terms, navigation menus, and custom posts.
vi_VN: Tập tin này sẽ chứa tất cả các bài viết, các trang, các bình luận, các trường tùy biến, các điều kiện, các thực đơn điều hướng và các nội dung tùy biến của bạn.

en: This will give "%1$s" %2$s access which will allow it to:
vi_VN: Điều này sẽ cho "%1$s" %2$s những quyền sau:

en: This will grant access to <a href="%1$s">the %2$s site in this installation that you have permissions on</a>. | This will grant access to <a href="%1$s">all %2$s sites in this installation that you have permissions on</a>.
vi_VN[0]: Điều này sẽ cho phép truy cập <a href="%1$s">%2$s trang web mà bạn có quyền truy cập vào</a>.

en: This will regenerate all shop thumbnails to match your theme and/or image settings.
vi_VN: Điều này sẽ khởi tạo lại tất cả ảnh đại diện của cửa hàng để phù hợp với giao diện của bạn cùng các thiết lập hình ảnh.

en: This will remove the background image. You will not be able to restore any customizations.
vi_VN: Hành động này sẽ loại bỏ ảnh nền. Bạn sẽ không thể phục hồi bất kỳ tùy biến nào.

en: This will remove the header image. You will not be able to restore any customizations.
vi_VN: Hành động này sẽ loại bỏ ảnh đầu trang. Bạn sẽ không thể phục hồi bất kỳ tùy biến nào.

en: This will replace the current editor content with the last backup version. You can use undo and redo in the editor to get the old content back or to return to the restored version.
vi_VN: Việc này sẽ thay thế bộ soạn thảo nội dung hiện tại với bản sao lưu gần nhất. Bạn có thể khôi phục lại và và làm lại trong bộ soạn thảo để nhận lại nội dung cũ hoặc trở về phiên bản được lưu trữ.

en: This will restore the original background image. You will not be able to restore any customizations.
vi_VN: Hành động này sẽ khôi phục ảnh nền nguyên thủy. Bạn sẽ không thể phục hồi bất kỳ tùy biến nào.

en: This will restore the original header image. You will not be able to restore any customizations.
vi_VN: Hành động này sẽ khôi phục ảnh đầu trang nguyên thủy. Bạn sẽ không thể phục hồi bất kỳ tùy biến nào.

en: This zone is <b>optionally</b> used for regions that are not included in any other shipping zone.
vi_VN: Vùng này được <b>tuỳ ý</b> sử dụng trong các khu vực không được liệt kê vào bất kì khu vực giao hàng nào khác.

en: Thousand separator
vi_VN: Kí tự ngăn cách phần ngàn

en: Thousand separator.
vi_VN: Dấu ngăn cách phần nghìn.

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
vi_VN: Dấu phân cách hàng nghìn cho giá hiển thị ở quốc gia này.

en: Three Columns
vi_VN: Ba cột

en: Thu
vi_VN: T5

en: Thumbnail
vi_VN: Ảnh thu nhỏ

en: Thumbnail Height
vi_VN: Chiều cao ảnh đại diện

en: Thumbnail Settings
vi_VN: Cài đặt ảnh thu nhỏ

en: Thumbnail Settings Help
vi_VN: Trợ giúp cài đặt ảnh đại diện

en: Thumbnail Width
vi_VN: Chiều rộng ảnh đại diện

en: Thumbnail cropping
vi_VN: Cắt ảnh

en: Thumbnail regeneration has been scheduled to run in the background.
vi_VN: Khởi tạo lại ảnh đại diện đã được thiết lập chạy trong ứng dụng nền.

en: Thumbnail regeneration is running in the background. Depending on the amount of images in your store this may take a while.
vi_VN: Quá trình khởi tạo lại hình ảnh đang chạy trong nền ứng dụng. Việc này có thể mất một chút thời gian tùy thuộc vào số lượng hình ảnh trong cửa hàng của bạn.

en: Thumbnail size
vi_VN: Cỡ thu nhỏ

en: Thumbnail width
vi_VN: Chiều dài ảnh

en: Thursday
vi_VN: Thứ Năm

[ctx: Thursday initial]
en: T
vi_VN: N

en: TikTok for WooCommerce
vi_VN: TikTok cho WooCommerce

en: Tile
vi_VN: Lặp

en: Tiled Galleries
vi_VN: Bộ sưu tập ô

en: Time
vi_VN: Thời gian

en: Time Format
vi_VN: Thời gian

en: Time Slider
vi_VN: Thời gian trình chiếu

en: Time Unit
vi_VN: Đơn vị thời gian

en: Time Zone
vi_VN: Múi giờ

en: Time format changed from "%1$s" to "%2$s"
vi_VN: Định dạng thời gian đổi từ "%1$s" thành "%2$s"

en: Time period to snooze the task.
vi_VN: Khoảng thời gian để báo lại nhiệm vụ.

en: Time to add some links! Click &#8220;%s&#8221; to start putting pages, categories, and custom links in your menu. Add as many things as you would like.
vi_VN: Bắt đầu thêm liên kết! Nhấn chuột vào &#8220;%s&#8221; để bắt đầu thêm trang, chuyên mục hay liên kết tùy chọn vào menu.

en: Timezone
vi_VN: Múi giờ

en: Timor-Leste
vi_VN: Đông Timo

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
vi_VN: Khối

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
vi_VN: Định dạng

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
vi_VN: Tiêu đề

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
vi_VN: Chèn mẫu

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
vi_VN: Các mẫu

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
vi_VN: Tệp tin

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
vi_VN: Định dạng

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
vi_VN: Chèn

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
vi_VN: Bảng

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
vi_VN: Các công cụ

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
vi_VN: Xem

en: Tips for getting the most out of WordPress.com.
vi_VN: Các mẹo để tận dụng WordPress.com.

en: Title
vi_VN: Tựa đề

en: Title Attribute
vi_VN: Thuộc tính tiêu đề

en: Title and Post Editor
vi_VN: Công Cụ Biên Tập Tiêu Đề và Bài Viết

en: Title for the global styles variation, as it exists in the database.
vi_VN: Tựa đề cho biến thể kiểu toàn cục, vì nó tồn tại trong cơ sở dữ liệu.

en: Title for the object, as it exists in the database.
vi_VN: Tiêu đề cho đối tượng, khi nó tồn tại trong cơ sở dữ liệu.

en: Title for the post, as it exists in the database.
vi_VN: Tiêu đề của bài viết, như có sẵn trong cơ sở dữ liệu.

en: Title for the template, as it exists in the database.
vi_VN: Tên template, trong cơ sở dữ liệu.

en: Title for the widget
vi_VN: Tiêu đề cho widget

[ctx: Title of a Navigation menu]
en: Navigation
vi_VN: Điều hướng

en: Title of block type.
vi_VN: Tiêu đề của loại khối.

en: Title of template.
vi_VN: Tên mẫu.

en: Title of the global styles variation.
vi_VN: Tiêu đề cho biến thể kiểu toàn cục.

en: Title will appear on the first frame of your video
vi_VN: Tiêu đề sẽ xuất hiện trên khung hình đầu tiên của video.

en: Title:
vi_VN: Tiêu đề:

en: Title:
vi_VN: Tiêu đề:

en: To activate a widget drag it to a sidebar or click on it. To deactivate a widget and delete its settings, drag it back.
vi_VN: Để kích hoạt một công cụ hiển thị nội dung bổ xung, kéo công cụ đó vào một hộp chứa nội dung hoặc bấm chuột vào công cụ đó. Để hủy kích hoạt, kéo công cụ đó ra khỏi hộp chứa.

en: To activate your site, please click the following link:
    
    %1$s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %2$s
vi_VN: Để kích hoạt trang, nhấn vào liên kết dưới:
    
    %1$s
    
    Sau khi kích hoạt, bạn sẽ nhận *email khác* với thông tin đăng nhập.
    
    Sau khi kích hoạt, bạn có thể truy cập trang của bạn tại:
    
    %2$s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
vi_VN: Để kích hoạt tài khoản của bạn, vui lòng nhấn vào đường dẫn sau:
    
    %s
    
    Sau khi kích hoạt, bạn sẽ nhận được *một email* với thông tin đăng nhập.

en: To add a custom link, <strong>expand the Custom Links section, enter a URL and link text, and click Add to Menu</strong>
vi_VN: Để thêm một đường dẫn tùy chỉnh,  <strong>hãy mở rộng phần tùy chọn đường dẫn, điền URL và chữ hiển thị đường dẫn, và bấm thêm vào danh mục</strong>

en: To add a new menu instead of assigning an existing one, <strong>click the &#8217;Use new menu&#8217; link</strong>. Your new menu will be automatically assigned to that theme location
vi_VN: Để tạo một trình đơn mới thay vì chỉ định một thực đơn đã tồn tại, <strong>bấm vào liên kết &#8217;Sử Dụng Thực Đơn Mới&#8217;</strong>. Thực đơn mới sẽ tự động hiển thị ở vị trí được chọn trong giao diện.

en: To add a new user for your site, click the Add New button at the top of the screen or Add New in the Users menu section.
vi_VN: Để thêm thành viên mới vào trang web của bạn, ấn Thêm mới ở phía trên màn hình hoặc ở trong trình đơn Thành viên

en: To add a new user to your site, fill in the form on this screen and click the Add New User button at the bottom.
vi_VN: Để thêm người dùng mới vào trang mạng của bạn, điền thông tin vào mẫu ở màn hình này và bấm vào nút Thêm Người Dùng Mới phía dưới.

en: To allow logging, make %1$s writable or define a custom %2$s.
vi_VN: Để cho phép đăng nhập, hãy cho phép %1$s quyền ghi hoặc tạo %2$s riêng.

en: To assign menus to one or more theme locations, <strong>select a menu from each location&#8217;s dropdown</strong>. When you are finished, <strong>click Save Changes</strong>
vi_VN: Để chỉ định thực đơn hiển thị ở một hoặc nhiều hơn một vị trí trong giao diện, <strong>chọn một thực đơn từ danh sách xổ xuống của từng vị trí.</strong> Khi bạn hoàn thành, <strong>bấm vào Lưu Lại Thay Đổi</strong>

en: To claim this offer, visit the URL below to upgrade your site. Enter the code %1$s during checkout and you’ll get %2$s%% off your first plan payment!
vi_VN: Để nhận ưu đãi này, truy cập URL bên dưới để nâng cấp trang web của bạn. Nhập mã %1$s trong lúc thanh toán và bạn sẽ nhận được giảm giá %2$s%% khi thanh toán lần đầu.

en: To claim your discount, visit %1$s and complete your upgrade to %2$s. Enter the coupon code %3$s during checkout, and you’ll get %4$s%% off your first year.
vi_VN: Để nhận mã giảm giá, truy cập %1$s và hoàn thành nâng cấp đến %2$s. Nhập mã giảm giá %3$s trong lúc thanh toán, và bạn sẽ nhận được giảm giá %4$s%% trong năm đầu tiên.

en: To connect to %1$s you need to be logged in. Log in to your store below, or <a href="%2$s">cancel and return to %1$s</a>
vi_VN: Để kết nối với %1$s bạn cần phải đăng nhập. Đăng nhập vào cửa hàng của bạn bên dưới, hoặc <a href="%2$s">hủy và trở lại %1$s</a>

en: To crop the image, click on it and drag to make your selection.
vi_VN: Để cắt ảnh, click vào ảnh đó và kéo để chọn.

en: To delete media items, click the Bulk Select button at the top of the screen. Select any items you wish to delete, then click the Delete Selected button. Clicking the Cancel Selection button takes you back to viewing your media.
vi_VN: Để xóa nhiều tập tin đa phương tiện, nhấn vào nút Chọn Hàng loạt phía trên cùng màn hình. Chọn bất cứ các tập tin nào bạn muốn xóa, sau đó nhấn vào nút Xóa Đã chọn. Nhấn vào nút Hủy Chọn để quay lại.

en: To edit a menu currently assigned to a theme location, <strong>click the adjacent &#8217;Edit&#8217; link</strong>
vi_VN: Để chỉnh sửa một trình đơn đã được chỉ định hiển thị ở một vị trí của giao diện, <strong>bấm vào liên kết &#8217;Chỉnh Sửa&#8217; bên cạnh</strong>

en: To edit an existing menu, <strong>choose a menu from the dropdown and click Select</strong>
vi_VN: Để chỉnh sửa một thực đơn đang tồn tại, <strong>chọn thực đơn đó trong danh sách xổ xuống và bấm vào Chọn</strong>

en: To edit this order change the status back to "Pending payment"
vi_VN: Để sửa đơn hàng này, thay đổi trạng thái "Đang chờ"

en: To enable this update you need to <strong>activate</strong> this subscription.
vi_VN: Để kích hoạt bản cập nhật này, bạn cần <strong>kích hoạt</strong> đăng ký này.

en: To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
vi_VN: Để kích hoạt bản cập nhật này, bạn cần phải <strong>mua</strong> một đăng ký mới.

en: To enhance your site&#8217;s security, you should consider removing any themes you are not using. You should keep %1$s, the default WordPress theme, %2$s, your active theme, and %3$s, its parent theme.
vi_VN: Để tăng cường bảo mật cho trang web của bạn, chúng tôi khuyên bạn nên xóa mọi chủ đề mà bạn không sử dụng. Bạn nên giữ %1$s, chủ đề mặc định của WordPress, %2$s, chủ đề hiện tại của bạn và %3$s, chủ đề nền của nó.

en: To enhance your site&#8217;s security, you should consider removing any themes you are not using. You should keep your active theme, %1$s, and %2$s, its parent theme.
vi_VN: Để tăng cường bảo mật cho trang web của bạn, chúng tôi khuyên bạn nên xóa mọi giao diện mà bạn không sử dụng. Bạn nên giữ giao diện hiện tại %1$s và giao diện cha %2$s.

en: To get started, connect your site to your Google Photos library.
vi_VN: Để bắt đầu, kết nối trang của bạn với Google Photos.

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms. This feature is disabled by default, however, you can turn it on above.
vi_VN: Để giúp blog của bạn minh bạch theo luật bảo mật như GDPR, Akismet hiển thị thông báo cho người theo dõi của bạn dưới các biểu mẫu bình luận bài viết. Tính năng này bị tắt theo mặc định, tuy nhiên, bạn có thể bật nó ở trên.

en: To install plugins you'll need to:
vi_VN: Để cài đặt plugin, bạn cần:

en: To make it easier for you to edit and save the imported posts and drafts, you may want to change the name of the author of the posts. For example, you may want to import all the entries as <code>admin</code>s entries.
vi_VN: Để có thể chỉnh sửa và ghi lại các bài viết và bản nháp đã nhập, bạn có thể đổi tên tác giả các bài viêt. Ví dụ, bạn có thể gán tất cả bài viết cho <code>admin</code>.

en: To manage plugins on your site, visit the Plugins page: %s
vi_VN: Để quản lý các plugin trên trang web của bạn, hãy truy cập đến trang plugin:%s

en: To manage themes on your site, visit the Themes page: %s
vi_VN: Để quản lý giao diện trên website, vui lòng ghé thăm trang Giao diện: %s

en: To move away from this area, press the Esc key followed by the Tab key.
vi_VN: Để thoát khỏi khu vựuc này, nhấn phím Esc sau khi ấn phím Tab.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
vi_VN: Để đặt trọng tâm vào các nút khác, hãy sử dụng phím Tab hoặc các phím mũi tên. Để đặt lại vào trọng tâm vào khung soạn thảo, sử dụng phím ESC.

en: To navigate between revisions, <strong>drag the slider handle left or right</strong> or <strong>use the Previous or Next buttons</strong>.
vi_VN: Để xem lại các bản thảo khác nhau, <strong>kéo nút trượt về bên trái hoặc bên phải</strong> hoặc <strong>sử dụng các nút Trước hoặc Sau</strong>.

en: To override and edit this email template copy %1$s to your theme folder: %2$s.
vi_VN: Để ghi đè và chỉnh sửa mẫu email này, hãy sao chép %1$s vào thư mục giao diện của bạn: %2$s.

en: To receive updates and support for this extension, you need to <strong>purchase</strong> a new subscription or consolidate your extensions to one connected account by <strong><a href="%1$s" title="Sharing Docs">sharing</a> or <a href="%2$s" title="Transferring Docs">transferring</a></strong> this extension to this connected account.
vi_VN: Để nhận cập nhật và hỗ trợ cho extension này, bạn cần <strong>mua</strong> một gói dịch vụ mới hoặc hợp nhất các extensions của mình vào một tài khoản được kết nối bởi <strong><a href="%1$s" title="Tài liệu về chia sẻ tài khoản">chia sẻ</a> hoặc <a href="%2$s" title="Tài liệu về chuyển quyền extension">chuyển quyền</a></strong> extension này tới một tài khoản được kết nối.

en: To reorganize menu items, <strong>drag and drop items with your mouse or use your keyboard</strong>. Drag or move a menu item a little to the right to make it a submenu
vi_VN: Để sắp xếp lại các chỉ mục thực đơn, <strong>hãy sử dụng chuột để kéo và thả hoặc sử dụng bàn phím</strong>. Kéo hoặc di chuyển một chỉ mục lệch về bên phải để biến nó thành thực đơn con.

en: To reset your password, visit the following address:
vi_VN: Để thiết lập lại mật khẩu của bạn, hãy truy cập vào địa chỉ sau đây:

en: To restore a revision, <strong>click Restore This Revision</strong>.
vi_VN: Để phục hồi một bản thảo, <strong>bấm vào Phục Hồi Bản Thảo Này</strong>.

en: To set your password, visit the following address:
vi_VN: Để đặt mật khẩu của bạn, truy cập địa chỉ sau:

en: To the top
vi_VN: Lên đầu tiên

en: To track your order please enter your Order ID in the box below and press the "Track" button. This was given to you on your receipt and in the confirmation email you should have received.
vi_VN: Để theo dõi đơn hàng của bạn xin vui lòng nhập ID đơn hàng của bạn vào ô dưới đây và nhấn nút "Theo dõi". ID đơn hàng đã được gửi cho bạn qua biên lai và qua email xác nhận mà bạn nhận được.

en: To update your account email enter a new email address below. You will need to confirm the new email address before the change will take effect.
vi_VN: Để cập nhật email tài khoản của bạn, hãy nhập một địa chỉ email mới bên dưới. Bạn sẽ cần xác minh địa chỉ email mới trước khi thay đổi có hiệu lực.

en: To update your password enter a new one below. Strong passwords have at least six characters, and use upper and lower case letters, numbers, and symbols like ! ” ? $ % ^ & ).
vi_VN: Điền vào ô dưới để cập nhật mật khẩu. Mật khẩu mạnh nên có ít nhất sáu kí tự, sử dụng cả kí tự in hoa và thường, chữ số, và kí tự đặc biệt như ! ” ? $ % ^ & ).

en: To use a background image, simply upload it or choose an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button. You can display a single instance of your image, or tile it to fill the screen. You can have your background fixed in place, so your site content moves on top of it, or you can have it scroll with your site.
vi_VN: Để sử dụng ảnh nền, tải ảnh lên hoặc chọn một ảnh có sẵn trong Thư Viện Nội Dung Đa Phương Tiện bằng cách bấm vào nút &#8220;Chọn Ảnh&#8221;. Bạn có thể hiển thị ảnh đơn lẻ, hoặc hiển thị lặp đi lặp lại để phủ kín màn hình. Bạn có thể cố định ảnh nền, để nội dung của bạn trượt bên trên ảnh, hoặc bạn có thể để ảnh nền trượt cùng với nội dung.

en: To use this importer, you must have a Google account and an upgraded (New, was Beta) blog hosted on blogspot.com or a custom domain (not FTP).
vi_VN: Để sử dụng công cụ nhập vào, bạn phải có tài khoản Google và một blog đã được nâng cấp tại blogspot.com hoặc một tên miền tùy biến (không phải FTP).

en: Today
vi_VN: Hôm nay

en: Toggle &quot;Downloadable&quot;
vi_VN: Chuyển thành &quot;Có thể tải xuống&quot;

en: Toggle &quot;Enabled&quot;
vi_VN: Cho phép &quot;Chuyển chế độ&quot;

en: Toggle &quot;Manage stock&quot;
vi_VN: Chuyển thành &quot;Quản lý kho&quot;

en: Toggle &quot;Virtual&quot;
vi_VN: Chuyển thành &quot;Ảo&quot;

en: Toggle Editor Text Direction
vi_VN: Chuyển đổi hướng đọc văn bản của bộ soạn thảo

en: Toggle add category
vi_VN: Ẩn/hiện thêm phân mục

en: Toggle featured
vi_VN: Chuyển thành nổi bật

en: Toggle fullscreen
vi_VN: Bật/tắt chế độ toàn màn hình

en: Toggle menu
vi_VN: Mở menu

en: Toggle panel: %s
vi_VN: Chuyển đổi bảng điều khiển: %s

en: Toggle section: %s
vi_VN: Bật/tắt phần: %s

en: Toggle section: Custom Links
vi_VN: Phần bật/tắt: Liên kết tùy chỉnh

en: Tolima
vi_VN: Colima

en: Tomorrow
vi_VN: Ngày mai

en: Too many bookmarks: cannot create any more.
vi_VN: Quá nhiều bookmark: không thể tạo thêm nữa.

en: Too many calls to seek() - this can lead to performance issues.
vi_VN: Quá nhiều lần gọi seek() - điều này có thể dẫn đến các vấn đề về hiệu suất.

en: Too many redirects.
vi_VN: Có quá nhiều chuyển hướng.

en: Tool description.
vi_VN: Mô tả công cụ.

en: Tool does not exist.
vi_VN: Công cụ không tồn tại.

en: Tool name.
vi_VN: Tên công cụ.

en: Toolbar
vi_VN: Thanh công cụ

[ctx: Toolbar]
en: Sign Up
vi_VN: Đăng ký

en: Toolbar Toggle
vi_VN: Hiện hoặc ẩn thanh công cụ

en: Tools
vi_VN: Công cụ

en: Top
vi_VN: Trên

en: Top Authors for %1$s days ending %2$s (Summarized)
vi_VN: Lượt xem theo tác giả cho %1$s ngày trước %2$s (Tổng hợp)

en: Top Categories
vi_VN: Top chuyên mục

en: Top Clicks are calculated from 48-72 hours of stats. They take a while to change.
vi_VN: Liên kết được nhấn nhiều nhất (Top Clicks) được tính toán từ 48-72 giờ hoạt động. Chúng cần một khoảng thời gian để thay đổi.

en: Top Left
vi_VN: Trên bên trái

en: Top Posts
vi_VN: Bài nổi bật

en: Top Posts &amp; Pages
vi_VN: Bài và Trang được xem nhiều

en: Top Posts (%s)
vi_VN: Top bài viết (%s)

en: Top Posts for %1$s days ending %2$s
vi_VN: Bài viết hay nhất trong khoảng thời gian từ %1$s đến %2$s

en: Top Posts for %1$s days ending %2$s (Summarized)
vi_VN: Các bài viết hay nhất từ %1$s ngày đến %2$s (Tổng hợp)

en: Top Right
vi_VN: Trên bên phải

en: Top Searches
vi_VN: Top tìm kiếm

en: Top Views by Country for %1$s days ending %2$s (Summarized)
vi_VN: Lượt xem theo quốc gia cho %1$s ngày trước %2$s (Tổng hợp)

en: Top earners
vi_VN: Sản phẩm bán lãi nhất

en: Top freebies
vi_VN: Sản phẩm miễn phí hàng đầu

en: Top page
vi_VN: Trang xem nhiều nhất

en: Top post
vi_VN: Bài xem nhiều nhất

en: Top rated products
vi_VN: Sản phẩm đánh giá cao

en: Top sellers
vi_VN: Sản phẩm bán chạy nhất

en: Topic
vi_VN: Chủ đề

en: Topic: %s
vi_VN: Chủ đề: %s

en: Topics
vi_VN: Các chủ đề

en: Total
vi_VN: Tổng cộng

en: Total Database Size
vi_VN: Kích thước tổng dữ liệu

en: Total amount spent.
vi_VN: Tổng số tiền đã bỏ ra.

en: Total available to refund
vi_VN: Tổng số có sẵn để hoàn trả

en: Total charged for shipping.
vi_VN: Tổng số đã tính phí giao hàng.

en: Total charged for taxes.
vi_VN: Tổng số đã chịu thuế.

en: Total comments
vi_VN: Bình luận

en: Total comments:
vi_VN: Tổng bình luận:

en: Total discount amount for the order.
vi_VN: Tổng số tiền chiết khấu dành cho đơn hàng.

en: Total discount tax amount for the order.
vi_VN: Tổng số tiền thuế chiết khấu dành cho đơn hàng.

en: Total installation size
vi_VN: Tổng kích thước cài đặt

en: Total likes
vi_VN: Lượt thích

en: Total number of purchases.
vi_VN: Tổng số giao dịch mua.

en: Total of coupons used.
vi_VN: Tống số mã ưu đãi đã sử dụng.

en: Total of items purchased.
vi_VN: Tổng số mục đã mua.

en: Total of orders placed.
vi_VN: Tổng số đơn hàng đã lập.

en: Total of refunded orders.
vi_VN: Tổng số đơn hàng được hoàn tiền.

en: Total posts
vi_VN: Bài viết

en: Total sales minus shipping and tax.
vi_VN: Tổng doanh thu đã trừ đi phí giao hàng và thuế.

en: Total shipping
vi_VN: Tổng phí giao hàng

en: Total size is not available. Some errors were encountered when determining the size of your installation.
vi_VN: Gặp lỗi khi xác định kích thước bản cài của bạn. Tổng dung lượng chưa xác định.

en: Total tax
vi_VN: Tổng thuế

en: Total views
vi_VN: Tổng lượt xem

en: Total visitors
vi_VN: Tổng truy cập

en: Total words
vi_VN: Số chữ

en: Total:
vi_VN: Tổng cộng:

en: Total: %s
vi_VN: Tổng cộng: %s

en: Totals
vi_VN: Tổng cộng

en: Totals.
vi_VN: Tổng cộng

en: Town / City
vi_VN: Tỉnh / Thành phố

en: Town / District
vi_VN: Quận / Huyện

en: Track
vi_VN: Theo dõi

en: Track %1$s of %2$s.
vi_VN: Bài thứ %1$s trong %2$s.

en: Track %s.
vi_VN: Bài số %s.

en: Track your stats with Google Analytics
vi_VN: Thống kê với Google Analytics

en: Trackback excerpt:
vi_VN: Trackback trích dẫn:

en: Trackbacks are a way to notify legacy blog systems that you&#8217;ve linked to them. If you link other WordPress sites, they&#8217;ll be notified automatically using <a href="%s">pingbacks</a>, no other action necessary.
vi_VN: Trackbacks là cách thông báo cho các blog mà bạn đặt link tới đó. Nếu bạn đặt link tới một website WordPress khác, họ sẽ được thông báo tự động thông qua <a href="%s">pingbacks</a> mà bạn không cần phải làm gì.

en: Tracks (subtitles, captions, descriptions, chapters, or metadata)
vi_VN: Bài hát (phụ đề, chú thích, mô tả, chương, hoặc siêu dữ liệu)

en: Traffic
vi_VN: Lượng truy cập

en: Transaction ID
vi_VN: ID giao dịch

en: Transactions
vi_VN: Giao dịch

en: Transfer Blog
vi_VN: Chuyển giao trang

en: Transfer existing products to your new store — just import a CSV file.
vi_VN: Chuyển các sản phẩm có sẵn tới cửa hàng mới - đơn giản là nhập file CSV.

en: Transfer your domain
vi_VN: Chuyển nhượng tên miền

en: Translate
vi_VN: Dịch thuật

[ctx: Translate this to be the equivalent of English Translators in your language for the credits page Translators section]
en: Translators
vi_VN: Dịch giả

en: Translation Ready
vi_VN: Bản Dịch Đã Hoàn Thành

en: Translation Updates
vi_VN: Cập nhật bản dịch

en: Trash
vi_VN: Đã xóa

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Thùng rác <span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
vi_VN: Bỏ vào thùng rác: %s

en: Trashed
vi_VN: Đã xóa

en: Travel Agency
vi_VN: Đại lý du lịch

en: Trending
vi_VN: Thịnh hành

en: Trinidad and Tobago
vi_VN: Trinidad và Tobago

en: Trouble clicking?
vi_VN: Vấn đề khi nhấn?

en: Trouble clicking? Copy and paste this URL into your browser:
vi_VN: Lỗi nhấn chuột? Sao chép và dán URL này vào trình duyệt của bạn:

en: Trouble clicking? Just copy and paste the URL into a browser
vi_VN: Không xem được? Chép và dán URL vào trình duyệt

en: Trouble signing in
vi_VN: Gặp vấn đề khi đăng nhập

en: Troubleshooting
vi_VN: Khắc phục lỗi

en: Try & Customize
vi_VN: Thử & Tùy biến

en: Try Again
vi_VN: Thử lại

en: Try Fiverr Logo Maker
vi_VN: Fiverr Logo Maker

en: Try again
vi_VN: Hãy thử lại

en: Try different keywords.
vi_VN: Thử với từ khóa khác

en: Try looking in the monthly archives. %1$s
vi_VN: Thử tìm trong lưu trữ tháng. %1$s

en: Try more general keywords.
vi_VN: Thử thêm những từ khóa phổ biến

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
vi_VN: Hãy thử chọn và xóa hoặc chỉnh sửa chú thích, bây giờ bạn không phải cẩn thận về việc chọn nhầm hình ảnh hoặc văn bản khác và làm hỏng bản trình bày.

en: Tue
vi_VN: T3

en: Tuesday
vi_VN: Thứ Ba

[ctx: Tuesday initial]
en: T
vi_VN: B

en: Tumblr says that the username and password you provided were not valid. Please check you entered them correctly and try to connect again.
vi_VN: Tumblr nói rằng tên người dùng và mật khẩu mà bạn cung cấp không hợp lệ. Xin vui lòng kiểm tra xem bạn nhập chúng một cách chính xác và cố gắng kết nối lại.

en: Turkey
vi_VN: Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkish
vi_VN: Tiếng Thổ Nhĩ Kì

en: Turkish lira
vi_VN: Đơn vị tiền Lira Thổ Nhĩ Kì

en: Turks and Caicos Islands
vi_VN: Turks và quần đảo Caicos

en: Turn comments on or off
vi_VN: Cho phép gửi bình luận hoặc không

en: Tutorials and How-To Videos
vi_VN: Phim hướng dẫn và làm thế nào

en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
vi_VN: Twenty Sixteen là một chủ đề hiện đại dựa trên bố cục trang web phổ biến của WordPress - phần header ở đầu trang với tùy chọn sidebar bên phải rất phù hợp với các blog cá nhân và trang web. Giao diện này cho phép bạn tùy chỉnh màu sắc của trang web với những set màu được tùy chỉnh sẵn, nó cũng có một hệ thống grid hài hòa và linh hoạt được tối ưu cho các thiết bị di động, và được chăm chút hoàn hảo đến từng chi tiết. Twenty Sixteen sẽ giúp bạn có một website WordPress đẹp và chạy tốt trên mọi thiết bị.

en: Twice Daily
vi_VN: 2 lần một ngày

en: Twitter Updates
vi_VN: Cập nhật Twitter

en: Twitter username:
vi_VN: Tên đăng nhập Twitter:

en: Two Columns
vi_VN: Hai cột

en: Two columns
vi_VN: Hai cột

en: Two-Step Authentication
vi_VN: Xác minh 2 bước

en: Two-Step Authentication adds an extra layer of security to your account. Once enabled, logging in to WordPress.com will require you to enter a unique passcode generated by an app on your mobile device or sent via text message, in addition to your username and password.
vi_VN: Xác nhận hai bước sẽ thêm một lớp bảo mật cho tài khoản của bạn. Một khi được kích hoat, khi bạn đăng nhập WordPress.com sẽ yêu cầu bạn nhập vào một mật khẩu riêng biệt được tạo ra bằng một ứng dụng trên thiết bị di động của bạn hay được gửi qua tin nhắn, thêm vào việc sử dụng tên đăng nhập và mật khẩu.

en: Two-Step Backup Codes
vi_VN: Mã dự phòng

en: Type
vi_VN: Loại

en: Type / to choose a block
vi_VN: Nhập hoặc chọn một khối

en: Type a Backup Code to Verify
vi_VN: Nhập mã dự phòng có sẵn

en: Type attribution for the term.
vi_VN: Loại thuộc tính của tài nguyên.

en: Type of attribute.
vi_VN: Loại thuộc tính.

en: Type of post.
vi_VN: Loại bài viết

en: Type of setting.
vi_VN: Loại cài đặt.

en: Type of template.
vi_VN: Kiểu template.

en: Type of the comment.
vi_VN: Loại bình luận.

[ctx: Type of themes to display]
en: Free
vi_VN: Miễn phí

[ctx: Type of themes to display]
en: Newest
vi_VN: Mới nhất

[ctx: Type of themes to display]
en: Popular
vi_VN: Nổi tiếng

[ctx: Type of themes to display]
en: Premium
vi_VN: Trả phí

[ctx: Type of themes to display]
en: Trending
vi_VN: Thịnh hành

en: Type the new password again.
vi_VN: Nhập lại lần nữa mật khẩu mới.

en: Type the password again.
vi_VN: Nhập mật khẩu lần nữa.

en: Type your new password again.
vi_VN: Nhập lại lần nữa mật khẩu mới.

en: Types associated with the taxonomy.
vi_VN: Các kiểu bài viết (post type) được liên kết với taxonomy.

en: Types of products sold.
vi_VN: Các loại sản phẩm được bán.

en: Typography
vi_VN: Kiểu chữ

en: URI
vi_VN: Đường dẫn

en: URL not found. Response returned a non-200 status code for this URL.
vi_VN: Không tìm thấy URL. Phản hồi trả lại mã trạng thái không phải 200 cho URL này.

en: URL of the term.
vi_VN: URL của term.

en: URL of the user.
vi_VN: Đường dẫn của người sử dụng

en: URL removed
vi_VN: URL đã được loại

en: URL to a preview image of the font face.
vi_VN: URL tới hình ảnh xem trước của mặt phông chữ.

en: URL to a preview image of the font family.
vi_VN: URL tới hình ảnh xem trước của họ phông chữ.

en: URL to edit the order
vi_VN: URL để sửa đơn hàng

en: URL to the %s audio source file
vi_VN: URL tới tập tin audio %s

en: URL to the %s video source file
vi_VN: URL tới tập tin video %s

en: URL to the comment.
vi_VN: Đường dẫn đến bình luận.

en: URL to the edited image file.
vi_VN: URL tới file ảnh đã sửa.

en: URL to the media file
vi_VN: URL của tệp tin media.

en: URL to the object.
vi_VN: Đường dẫn đến đối tượng.

en: URL to the original attachment file.
vi_VN: Link tới tập tin đính kèm gốc.

en: URL to the post.
vi_VN: Địa chỉ URL bài viết.

en: URL where the webhook payload is delivered.
vi_VN: Đường dẫn URL khi thông tin webhook được chuyển giao.

en: URL-encoded form data from the widget admin form. Used to update a widget that does not support instance. Write only.
vi_VN: Dữ liệu biểu mẫu được mã hóa URL từ biểu mẫu quản trị widget. Được sử dụng để cập nhật widget không hỗ trợ trạng thái. Chỉ cho ghi.

en: URL:
vi_VN: Đường dẫn:

en: URL: %s
vi_VN: Đường dẫn: %s

en: URLs to show:
vi_VN: Đường dẫn hiển thị

en: US domestic zone = All US states = Flat rate shipping
vi_VN: Khu vực trong nước của Hoa Kỳ = tất cả các bang của Hoa Kỳ = Phí giao hàng cùng mức

en: UTC DateTime when the coupon expires.
vi_VN: Ngày giờ UTC khi mã ưu đãi hết hạn.

en: UTC means Coordinated Universal Time.
vi_VN: UTC là viết tắt của Coordinated Universal Time.

en: UTC%s
vi_VN: UTC %s

en: UTF8MB4 is supported
vi_VN: UTF8MB4 được hỗ trợ

en: UTF8MB4 is the character set WordPress prefers for database storage because it safely supports the widest set of characters and encodings, including Emoji, enabling better support for non-English languages.
vi_VN: UTF8MB4 là bộ ký tự mà WordPress dùng để lưu trữ cơ sở dữ liệu vì nó hỗ trợ một cách an toàn bộ ký tự và mã hóa rộng nhất, bao gồm cả Emoji, cho phép hỗ trợ tốt hơn cho các ngôn ngữ không phải tiếng Anh.

en: Uh oh &ndash; LiveJournal has disconnected us because we made too many requests to their servers too quickly.
vi_VN: LiveJournal từ chối truy vấn của WordPress vì quá nhiều truy vấn tới máy chủ của LiveJournal.

en: Uh oh!
vi_VN: Chơi gian hả?

en: Uh, oh. Something didn&#8217;t work. Please <a href="%s">try again</a>.
vi_VN: Có cái gì đó không đúng. Hãy <a href="%s">thử lại</a>.

en: Ukrainian
vi_VN: Tiếng Ukraina

en: Ukrainian hryvnia
vi_VN: Đơn vị tiền Hryvnia Ukraina

en: Un-spammed by %s
vi_VN: Được bỏ đánh dấu là spam bởi %s

en: Unable to accept more than %s items for this request.
vi_VN: Không thể chấp nhận nhiều hơn %s mục đối với yêu cầu này.

en: Unable to add payment method to your account.
vi_VN: Không thể thêm hình thức thanh toán vào tài khoản của bạn.

en: Unable to add this request. A valid email address or username must be supplied.
vi_VN: Không thể thêm yêu cầu này. Địa chỉ email hoặc tên người dùng hợp lệ phải được cung cấp.

en: Unable to check if any new versions of WordPress are available.
vi_VN: Không thể kiểm tra phiên bản mới của WordPress.

en: Unable to claim actions. Database error.
vi_VN: Không thể yêu cầu các hành động. Lỗi cơ sở dữ liệu.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
vi_VN: Không thể kết nối tới file hệ thống, Hãy xác nhận lại các thông tin đăng nhập.

en: Unable to convert Classic Menu to blocks.
vi_VN: Không thể chuyển đổi Menu cổ điển thành khối.

en: Unable to create a Privacy Policy page.
vi_VN: Không thể tạo mới trang Chính sách bảo mật.

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
vi_VN: Không thể tạo thư mục %s. Máy chủ có cho phép ghi chép trong thư mục mẹ không?

en: Unable to create new image.
vi_VN: Không thể tạo được ảnh mới.

en: Unable to create order
vi_VN: Không thể tạo đơn hàng

en: Unable to create order.
vi_VN: Không thể tạo đơn hàng

en: Unable to create personal data export folder.
vi_VN: Không thể tạo thư mục chứa dữ liệu cá nhân xuất ra.

en: Unable to crop this image.
vi_VN: Không thể cắt ảnh này.

en: Unable to determine
vi_VN: Không thể xác định

en: Unable to determine if Ghostscript is installed
vi_VN: Không thể xác định nếu Ghostscript được cài đặt

en: Unable to determine server architecture
vi_VN: Không thể xác định kiến trúc máy chủ

en: Unable to determine some settings, as the %s function has been disabled.
vi_VN: Không thể xác định một số cài đặt, vì hàm %s đã bị tắt.

en: Unable to determine what plugin was installed.
vi_VN: Không thể xác định plugin nào đã được cài.

en: Unable to determine what web server software is used
vi_VN: Không thể xác định phần mềm máy chủ web nào được sử dụng

en: Unable to edit this image.
vi_VN: Không thể sửa ảnh này.

en: Unable to encode the personal data for export. Error: %s
vi_VN: Không thể mã hóa dữ liệu cá nhân để xuất. Lỗi: %s

en: Unable to fetch the requested data.
vi_VN: Không thể tìm nạp dữ liệu yêu cầu.

en: Unable to get meta information for file.
vi_VN: Không thể lấy thông tin về file.

en: Unable to initiate confirmation request.
vi_VN: Không thể bắt đầu yêu cầu xác nhận.

en: Unable to insert download log entry in database.
vi_VN: Không thể chèn nội dung vào nhật ký tải xuống trong cơ sở dữ liệu.

en: Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).
vi_VN: Không tìm được thư mục Thành Phần Tùy Biến (wp-content) của WordPress.

en: Unable to locate WordPress Plugin directory.
vi_VN: Không tìm được thư mục Plugin của WordPress.

en: Unable to locate WordPress Root directory.
vi_VN: Không tìm được thư mục gốc của WordPress.

en: Unable to locate WordPress content directory (%s).
vi_VN: Không thể định vị thư mục nội dung WordPress (%s).

en: Unable to locate WordPress theme directory.
vi_VN: Không tìm được thư mục giao diện của WordPress.

en: Unable to mark failure on action %s. Database error.
vi_VN: Không thể đánh dấu thất bại cho hành động %s. Lỗi cơ sở dữ liệu.

en: Unable to open export file (archive) for writing.
vi_VN: Không thể mở tệp xuất (lưu trữ) để ghi.

en: Unable to open personal data export file (JSON report) for writing.
vi_VN: Không thể mở file dữ liệu cá nhân (JSON) để ghi.

en: Unable to open personal data export file (archive) for writing.
vi_VN: Không thể mở file xuất dữ liệu cá nhân (nén) để ghi.

en: Unable to pass %s if not using multisite.
vi_VN: Không thể truyền %s nếu không sử dụng nhiều trang web

en: Unable to preview media due to an unknown error.
vi_VN: Không thể xem trước media vì lý do không xác định.

en: Unable to reach WordPress.org at %1$s: %2$s
vi_VN: Không thể truy cập WordPress.org tại %1$s: %2$s

en: Unable to retrieve body from response at this URL.
vi_VN: Không thể truy xuất nội dung từ phản hồi tại URL này.

en: Unable to retrieve the error message from MySQL
vi_VN: Không thể truy xuất thông báo lỗi từ MySQL

en: Unable to rotate this image.
vi_VN: Không thể xoay ảnh này.

en: Unable to save action.
vi_VN: Không thể lưu hành động.

en: Unable to save due to %s invalid setting. | Unable to save due to %s invalid settings.
vi_VN[0]: Không thể lưu do cài đặt không hợp lệ %s.

en: Unable to save the image.
vi_VN: Không lưu được ảnh.

en: Unable to send a push authentication request. Please wait and try again.
vi_VN: Không thể gửi yêu cầu xác minh. Hãy chờ và thử lại.

en: Unable to send personal data export confirmation email.
vi_VN: Không thể gửi email xác nhận thông tin cá nhân xuất ra.

en: Unable to send personal data export email.
vi_VN: Không thể gửi email xuất dữ liệu cá nhân.

en: Unable to submit this form, please refresh and try again.
vi_VN: Không thể lưu dữ liệu, xin hãy tải lại trang và thử lại

en: Unable to submit this form, please try again.
vi_VN: Không thể gửi form này, vui lòng thử lại.

en: Unable to trash changes.
vi_VN: Không thể cập nhật thùng rác.

en: Unable to unlock claim %s. Database error.
vi_VN: Không thể mở khoá yêu cầu %s. Lỗi cơ sở dữ liệu.

en: Unable to unlock claim on action %s. Database error.
vi_VN: Không thể mở khoá yêu cầu cho hành động %s. Lỗi cơ sở dữ liệu.

en: Unable to use image "%s".
vi_VN: Không thể sử dụng ảnh "%s".

en: Unapprove
vi_VN: Phản đối

en: Unapprove this comment
vi_VN: Không duyệt bình luận này

en: Unapproved
vi_VN: Chưa được xét duyệt

en: Unarchive
vi_VN: Dừng lưu trữ

en: Unauthorized to modify setting due to capability.
vi_VN: Không có quyền để thay đổi thiết lập dựa theo quyền hạn.

en: Unauthorized. You may remove the %s param to preview as frontend.
vi_VN: Không được phép. Bạn có thể xóa tham số %s để xem trước giao diện bên ngoài.

en: Unavailable
vi_VN: Không có sẵn

en: Unblock
vi_VN: Bỏ ẩn

en: Unblock it if you'd like to see posts from {{em}}%s{{/em}} again.
vi_VN: Bỏ ẩn nếu bạn muốn xem bài viết từ {{em}}%s{{/em}}.

en: Unblock site
vi_VN: Bỏ ẩn blog

en: Uncategorized
vi_VN: Chưa phân loại

en: Unchanged:
vi_VN: Không thay đổi:

en: Uncheck All
vi_VN: Bỏ chọn tất cả

en: Uncropped
vi_VN: Chưa cắt

en: Undefined
vi_VN: Chưa xác định

en: Under %s
vi_VN: Dưới %s

en: Underline
vi_VN: Gạch chân

en: Understanding the status report
vi_VN: Hiểu báo cáo tình trạng

en: Undo
vi_VN: Lùi lại

en: Undo.
vi_VN: Hủy thay đổi.

en: Undo?
vi_VN: Khôi phục?

en: Unencoded instance settings, if supported.
vi_VN: Cấu hình phiên bản chưa được mã hóa, nếu được hỗ trợ.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
vi_VN: Có phản hồi không mong muốn từ máy chủ. Các file có thể đã được tải lên thành công. Kiểm tra trong Thư viện hoặc tải lại trang.

en: Unfollow
vi_VN: Ngưng theo dõi

en: Unfollowing...
vi_VN: Đang ngưng theo dõi...

en: Unfortunately <strong>we do not ship %s</strong>. Please enter an alternative shipping address.
vi_VN: Tiếc là <strong>chúng tôi không vận chuyển đến %s</strong>. Xin hãy nhập địa chỉ giao hàng thay thế.

en: Unfortunately your order cannot be processed as the originating bank/merchant has declined your transaction. Please attempt your purchase again.
vi_VN: Rất tiếc đơn hàng của bạn không thể xử lý vì ngân hàng/bên bán đã từ chối giao dịch của bạn. Xin vui lòng thử lại.

[ctx: Ungrouping blocks from within a grouping block back into individual blocks within the Editor]
en: Ungroup
vi_VN: Hủy nhóm

en: Unidentified action %s
vi_VN: Hành động không xác định %s

en: Unified
vi_VN: Thống nhất

en: Unique ID for the Note Action.
vi_VN: ID hành động ghi chú (Phải là duy nhất)

en: Unique ID for the Note.
vi_VN: ID ghi chú (Phải là duy nhất)

en: Unique ID for the resource.
vi_VN: ID duy nhất cho tài nguyên.

en: Unique ID for the zone.
vi_VN: ID duy nhất cho khu vực.

en: Unique identifier for the attachment.
vi_VN: ID định danh duy nhất của file đính kèm.

en: Unique identifier for the comment.
vi_VN: ID cho bình luận.

en: Unique identifier for the font collection.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho bộ sưu tập phông chữ.

en: Unique identifier for the font face.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho mặt phông chữ.

en: Unique identifier for the global styles revision.
vi_VN: Mã định danh duy nhất cho bản sửa đổi kiểu toàn cầu.

en: Unique identifier for the object.
vi_VN: ID cho object.

en: Unique identifier for the post.
vi_VN: Định danh duy nhất cho bài viết.

en: Unique identifier for the product.
vi_VN: ID cho sản phẩm.

en: Unique identifier for the resource.
vi_VN: ID cho tài nguyên.

en: Unique identifier for the revision.
vi_VN: Tên riêng của bản thảo.

en: Unique identifier for the term.
vi_VN: Mã xác nhận cho thuật ngữ

en: Unique identifier for the user.
vi_VN: Định danh duy nhất cho các tài nguyên.

en: Unique identifier for the widget.
vi_VN: Định danh duy nhất cho widget.

en: Unique identifier.
vi_VN: Định danh duy nhât.

en: Unique name identifying the sidebar.
vi_VN: Tên riêng của cột bên.

en: Unique name identifying the style.
vi_VN: Tên riêng xác định style.

en: Unique registered name for the block.
vi_VN: Tên đăng kí duy nhất cho block.

en: Unique slug identifying the template.
vi_VN: Slug riêng cho mẫu.

en: Unique slug identifying the widget type.
vi_VN: Tên slug duy nhất cho kiểu widget.

en: Unique slug/reference for the attribute; must be no more than 28 characters.
vi_VN: Chuỗi đường dẫn tĩnh tham chiếu đến thuộc tính phải ngắn hơn 28 ký tự.

en: Unique transaction ID.
vi_VN: ID giao dịch riêng.

en: United Arab Emirates
vi_VN: Các tiểu vương quốc Ả Rập

en: United Arab Emirates dirham
vi_VN: Đơn vị tiền Điaham của Các Tiểu Vương quốc Ả Rập Thống nhất

en: United Kingdom (UK)
vi_VN: Anh (UK)

en: United States
vi_VN: Hoa Kỳ

en: United States (US)
vi_VN: Mỹ (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
vi_VN: Các Tiểu đảo xa của Hoa Kỳ (US)

en: United States (US) dollar
vi_VN: Đô-la Mỹ

en: Units in stock
vi_VN: Số lượng trong kho

en: Universal time is %s.
vi_VN: Giờ quốc tế là %s (UTC).

en: University
vi_VN: Trường đại học

en: Unknown
vi_VN: Không hiểu

en: Unknown API error.
vi_VN: Lỗi API không xác định.

en: Unknown Feed
vi_VN: Feed không xác định

en: Unknown action.
vi_VN: Mình không hiểu bạn muốn gì!

en: Unknown author
vi_VN: Không rõ tác giả

en: Unknown bookmark name.
vi_VN: Tên bookmark không xác định.

en: Unknown email address. Check again or try your username.
vi_VN: Địa chỉ email không xác định. Kiểm tra lại hoặc thử tên người dùng của bạn.

en: Unknown error
vi_VN: Lỗi không xác định.

en: Unknown request method.
vi_VN: Phương thức yêu cầu không xác định.

en: Unlimited
vi_VN: Không giới hạn

en: Unlimited customer support via email
vi_VN: Hỗ trợ qua email không giới hạn

en: Unlimited email support
vi_VN: Hỗ trợ qua email không giới hạn

en: Unlimited plugins
vi_VN: Không giới hạn plugin

en: Unlimited products or services
vi_VN: Không giới hạn sản phẩm và dịch vụ

en: Unlimited usage
vi_VN: Sử dụng không giới hạn

en: Unlock
vi_VN: Mở khóa

en: Unlock more activities now
vi_VN: Xem nhiều hoạt động hơn

en: Unlock this feature
vi_VN: Mở khóa tính năng này

en: Unmute
vi_VN: Bật tiếng

en: Unpacking the package&#8230;
vi_VN: Đang giải nén tập tin&#8230;

en: Unpaid
vi_VN: Chưa trả

en: Unpaid order cancelled - time limit reached.
vi_VN: Đơn hàng chưa thanh toán đã bị hủy - giới hạn thời gian đã hết.

en: Unpublished
vi_VN: Không được đăng

en: Unread
vi_VN: Chưa đọc

en: Unrecognized background setting.
vi_VN: Cài đặt nền không được nhận dạng.

en: Unregistering a built-in post type is not allowed
vi_VN: Hủy đăng ký một kiểu đăng bài đã được tích hợp là không được phép

en: Unregistering a built-in taxonomy is not allowed.
vi_VN: Huỷ đăng ký một Taxonomy mặc định là không được phép

en: Unsubscribe
vi_VN: Ngưng theo dõi

en: Unsupported request method
vi_VN: Phương thức yêu cầu không được hỗ trợ

en: Untested with your version of WordPress
vi_VN: Chưa kiểm tra với phiên bản WordPress của bạn

en: Untitled
vi_VN: Không có tựa đề

en: Untitled post %d
vi_VN: Bài viết không có tiêu đề %d

en: Untrash
vi_VN: Khôi phục

en: Up one
vi_VN: Lên một nấc

en: Upcoming Events
vi_VN: Sự kiện sắp tới

en: Upcoming charges
vi_VN: Kỳ thanh toán sắp tới

en: Update
vi_VN: Cập nhật

en: Update %s
vi_VN: Cập nhật %s

en: Update %s now
vi_VN: Cập nhật %s ngay

en: Update Available
vi_VN: Phiên bản mới sẵn sàng cập nhật

en: Update Category
vi_VN: Lưu các thay đổi

en: Update Comment
vi_VN: Cập nhật bình luận

en: Update Complete
vi_VN: Nâng cấp đã hoàn thành

en: Update Form
vi_VN: Cập nhật Mẫu

en: Update Incompatible
vi_VN: Cập nhật không tương thích

en: Update Link
vi_VN: Cập nhật đường dẫn

en: Update Link Category
vi_VN: Cập nhật danh mục liên kết

en: Update Now
vi_VN: Cập nhật bây giờ

en: Update PHP
vi_VN: Cập nhật PHP

en: Update Pattern Category
vi_VN: Cập nhật danh mục mẫu

en: Update Plugins
vi_VN: Cập nhật Plugins

en: Update Profile
vi_VN: Cập nhật Hồ sơ

en: Update Services
vi_VN: Dịch vụ cập nhật

en: Update Tag
vi_VN: Cập nhật thẻ

en: Update User
vi_VN: Cập nhật thành viên

en: Update WooCommerce Database
vi_VN: Cập nhật cơ sở dữ liệu WooCommerce

en: Update WordPress
vi_VN: Cập nhật WordPress

en: Update account email
vi_VN: Cập nhật email tài khoản

en: Update and manage on the go
vi_VN: Cập nhật mọi lúc mọi nơi

en: Update anyway, even though it might break your site?
vi_VN: Cập nhật bất kể có thể gây lỗi và làm hỏng website của bạn?

en: Update audio playlist
vi_VN: Cập nhật danh sách nhạc

en: Update available
vi_VN: Đã có bản cập nhật

en: Update cart
vi_VN: Cập nhật giỏ hàng

en: Update category
vi_VN: Cập nhật chuyên mục

en: Update country / region
vi_VN: Cập nhật Quốc gia/Khu vực

en: Update database
vi_VN: Cập nhật database

en: Update existing products
vi_VN: Cập nhật các sản phẩm hiện có

en: Update gallery
vi_VN: Cập nhật bộ sưu tập

en: Update gallery settings
vi_VN: Cập nhật cài đặt cho thư viện

en: Update now
vi_VN: Cập nhật ngay

en: Update options
vi_VN: Tùy chọn cập nhật

en: Update progress
vi_VN: Tiến trình cập nhật

en: Update shipping class
vi_VN: Cập nhật loại hình giao hàng

en: Update tag
vi_VN: Cập nhật tag

en: Update the table directly upon product changes, instead of scheduling a deferred update.
vi_VN: Cập nhật bảng trực tiếp khi thay đổi sản phẩm, thay vì lên lịch hoãn cập nhật .

en: Update to %s
vi_VN: Cập nhật tới %s

en: Update totals
vi_VN: Cập nhật tổng

en: Update video playlist
vi_VN: Cập nhật sanh sách chơi video

en: Update your homepage
vi_VN: Cập nhật trang chủ

en: Update your plugins
vi_VN: Cập nhật plugin của bạn

en: Update your profile
vi_VN: Cập nhật hồ sơ của bạn

en: Update your profile, personal settings, and more
vi_VN: Cập nhật hồ sơ, cài đặt cá nhân của bạn và hơn thế nữa

en: Update your site to use HTTPS
vi_VN: Cập nhật website để sử dụng HTTPS

en: Update your site's design
vi_VN: Sửa thiết kế blog của bạn

en: Update your theme to the latest version. If no update is available contact your theme author asking about compatibility with the current WooCommerce version.
vi_VN: Cập nhật theme lên phiên bản mới nhất. Nếu chưa có bản cập nhật nào hãy liên hệ tác giả theme để hỏi về tính tương thích với phiên bản WooCommerce hiện tại.

en: Updated
vi_VN: Đã cập nhật

en: Updated %s.
vi_VN: %s đã được cập nhật.

en: Updated at
vi_VN: Cập nhật tại

en: Updated:
vi_VN: Đã cập nhật:

en: Updates
vi_VN: Thông tin cập nhật

en: Updates %s
vi_VN: Cập nhật %s

en: Updating
vi_VN: Đang cập nhật

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
vi_VN: Đang cập nhật gói mở rộng %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating Theme %1$s (%2$d/%3$d)
vi_VN: Cập nhật giao diện %1$s (%2$d/%3$d)

en: Updating comment failed.
vi_VN: Cập nhật bình luận bị lỗi.

en: Updating comment status failed.
vi_VN: Cập nhật trạng thái bình luận bị lỗi.

en: Updating database
vi_VN: Đang cập nhật cơ sở dữ liệu

en: Updating review failed.
vi_VN: Cập nhật đánh giá thất bại.

en: Updating review status failed.
vi_VN: Cập nhật trạng thái đánh giá thất bại.

en: Updating the plugin&#8230;
vi_VN: Đang cập nhật plugin&#8230;

en: Updating the theme&#8230;
vi_VN: Đang cập nhật giao diện&#8230;

en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

en: Upgrade Now
vi_VN: Nâng cấp ngay

en: Upgrade and continue
vi_VN: Nâng cấp để tiếp tục

en: Upgrade and save
vi_VN: Nâng cấp và lưu

en: Upgrade now
vi_VN: Nâng cấp ngay

en: Upgrade now:
vi_VN: Nâng cấp ngay

en: Upgrade to Jetpack Search and get the instant search experience
vi_VN: Nâng cấp Jetpack Search để trải nghiệm tìm kiếm tức thì

en: Upgrade to a plan
vi_VN: Nâng cấp gói

en: Upgrade to a plan now, set up your domain and pick from one of our flexible options to connect your domain with email and start getting emails today.
vi_VN: Nâng cấp, thiết lập tên miền của bạn và chọn giải pháp linh hoạt của chúng tôi để kết nối tên miền của bạn với email và bắt đầu nhận email ngay hôm nay.

en: Upgrade to remove the footer credit, use advanced SEO tools and more
vi_VN: Nâng cấp để xóa chân trang, dùng công cụ SEO cao cấp và nhiều hơn

en: Upgrade your plan
vi_VN: Nâng cấp gói

en: Upgrade your plan to access this feature and more
vi_VN: Nâng cấp gói để dùng tính năng này

en: Upgrade your plan to increase your storage space.
vi_VN: Nâng cấp gói để tăng dung lượng lưu trữ.

en: Upgrade your plan to register a custom domain.
vi_VN: Nâng cấp kế hoạch của bạn để đăng kí một tên miền.

en: Upgrades
vi_VN: Nâng cấp

[ctx: Upgrades: Register domain header]
en: Already own a domain?
vi_VN: Đã có sẵn một tên miền riêng?

en: Upload
vi_VN: Tải lên

en: Upload CSV file
vi_VN: Tải lên tập tin CSV

en: Upload Date
vi_VN: Ngày tải lên

en: Upload Limit Exceeded
vi_VN: Tải lên đã vượt quá giới hạn

en: Upload New Media
vi_VN: Thêm tập tin

en: Upload Themes
vi_VN: Tải lên chủ đề

en: Upload a new file
vi_VN: Tải lên file mới

en: Upload a theme
vi_VN: Tải giao diện lên

en: Upload an image
vi_VN: Tải ảnh lên

en: Upload date:
vi_VN: Ngày tải lên:

en: Upload failed.
vi_VN: Tải lên không thành công.

en: Upload failed. Please reload and try again.
vi_VN: Tải lên thất bại. Hãy thử lại.

en: Upload file and import
vi_VN: Tải tập tin lên và nhập

en: Upload files
vi_VN: Tải tập tin lên

en: Upload images
vi_VN: Tải ảnh

en: Upload media
vi_VN: Tải lên

en: Upload media — photos, documents, audio files, and more — by clicking the {{addNewButton/}} button.
vi_VN: Tải lên media - ảnh, tài liệu, âm thanh và nhiều hơn nữa — bằng cách nhấn chuột vào nút {{addNewButton/}}.

en: Upload new image
vi_VN: Tải lên hình mới

en: Upload stopped.
vi_VN: Tải lên bị dừng.

en: Upload theme
vi_VN: Tải giao diện lên

en: Upload themes and plugins
vi_VN: Tải lên chủ đề và plugin

en: Upload videos
vi_VN: Tải lên video

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends a height of %2$s pixels.
vi_VN: Để hiển thị tốt nhất, hãy upload video có định dạng %1$s với kích thước nhỏ nhất có thể. Theme của bạn khuyến khích sử dụng video có chiều cao  %2$s pixel.

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends a width of %2$s pixels.
vi_VN: Để hiển thị tốt nhất, hãy upload video có định dạng %1$s với kích thước nhỏ nhất có thể. Theme của bạn khuyến khích sử dụng video có chiều rộng %2$s pixel.

en: Upload your video in %1$s format and minimize its file size for best results. Your theme recommends dimensions of %2$s pixels.
vi_VN: Để hiển thị tốt nhất, hãy upload video có định dạng %1$s với kích thước nhỏ nhất có thể. Theme của bạn khuyến khích sử dụng video có độ phân giải %2$s pixel.

en: Upload/Add image
vi_VN: Tải lên/Thêm ảnh

en: Uploaded Images
vi_VN: Ảnh đã tải lên

en: Uploaded by:
vi_VN: Tải lên bởi:

en: Uploaded on:
vi_VN: Tải lên vào:

en: Uploaded on: %s
vi_VN: Tải lên vào: %s

en: Uploaded themes
vi_VN: Chủ đề đã tải lên

en: Uploaded to this Navigation Menu
vi_VN: Đã tải lên Menu điều hướng

en: Uploaded to this page
vi_VN: Đã tải lên vào trang này

en: Uploaded to this post
vi_VN: Đã tải lên vào bài này

en: Uploaded to this product
vi_VN: Tải lên sản phẩm này

en: Uploaded to this template
vi_VN: Đã tải lên mẫu này

en: Uploaded to this template part
vi_VN: Đã tải lên thành phần mẫu này

en: Uploaded to:
vi_VN: Đã tải lên:

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
vi_VN: hoặc

en: Uploading
vi_VN: Đang tải lên

en: Uploading %(filename)s…
vi_VN: Đang tải lên %(filename)s…

en: Uploading Files
vi_VN: Khi tải tập tin lên

en: Uploading Files allows you to choose the folder and path for storing your uploaded files.
vi_VN: Tải Lên Tập Tin cho phép bạn chỉ định thư mục và đường dẫn để lưu trữ các tập tin được tải lên.

en: Uploading custom plugins and themes
vi_VN: Tải lên các plugin và chủ đề

en: Uploading...
vi_VN: Đang tải lên...

en: Uploads
vi_VN: Tải lên

en: Uploads directory location
vi_VN: Vị trí thư mục tải lên (uploads)

en: Uploads directory size
vi_VN: Kích thước thư mục tải lên (uploads)

en: Upsells are products which you recommend instead of the currently viewed product, for example, products that are more profitable or better quality or more expensive.
vi_VN: Bán thêm là các sản phẩm mà bạn gợi ý khách hàng mua thay vì các sản phẩm họ đang xem, ví dụ, sản phẩm có lợi nhuận cao hơn hoặc tốt hơn hoặc đắt hơn.

en: Upskill and save hours
vi_VN: Nâng cao kỹ năng và tiết kiệm thời gian

en: Usage / Limit
vi_VN: Sử dụng / Giới hạn

en: Usage information
vi_VN: Sử dụng thông tin

en: Usage limit per coupon
vi_VN: Giới hạn sử dụng cho mỗi mã giảm giá

en: Usage limit per user
vi_VN: Giới hạn sử dụng trên mỗi người dùng

en: Usage limits
vi_VN: Các giới hạn sử dụng

en: Usage of the title attribute on the login logo is not recommended for accessibility reasons. Use the link text instead.
vi_VN: Việc sử dụng thuộc tính tiêu đề trên logo đăng nhập không được khuyến nghị vì giảm khả năng tiếp cận của người khuyết tật. Sử dụng văn bản liên kết thay thế.

en: Usage of user levels is deprecated. Use capabilities instead.
vi_VN: Các cấp độ thành viên đã bị ngừng phát triển. Thay vào đó, sử dụng quyền.

en: Usage restriction
vi_VN: Hạn chế sử dụng

en: Use %s instead if you do not want the value echoed.
vi_VN: Hãy thay bằng %s nếu bạn không muốn hiển thị nó.

en: Use %s instead.
vi_VN: Hãy thay bằng %s.

en: Use <code>[qty]</code> for the number of items, <br/><code>[cost]</code> for the total cost of items, and <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> for percentage based fees.
vi_VN: Sử dụng <code>[qty]</code> cho số lượng sản phẩm, <br/><code>[cost]</code> cho tổng giá thành sản phẩm, và <code>[fee percent="10" min_fee="20" max_fee=""]</code> cho phần trăm dựa trên phí.

en: Use Left/Right Arrow keys to advance one second, Up/Down arrows to advance ten seconds.
vi_VN: Sử dụng các phím mũi tên Trái/Phải để tiến một giây, mũi tên Lên/Xuống để tiến mười giây.

en: Use Markdown for comments.
vi_VN: Cho phép bình luận dùng Markdown.

en: Use Markdown syntax to compose content with links, lists, and other styles. This setting enables Markdown in the Classic Editor as well as within a Classic Editor block.
vi_VN: Sử dụng Markdown để soạn nội dung với liên kết, danh sách và các kiểu khác. Cài đặt này kích hoạt Markdown trong Trình soạn thảo Cổ điển cũng như trong Trình soạn thảo Khối.

en: Use Site Editor
vi_VN: Sử dụng trình soạn thảo toàn web

en: Use This Page
vi_VN: Sử dụng trang này

en: Use Up/Down Arrow keys to increase or decrease volume.
vi_VN: Sử dụng các phím mũi tên Lên/Xuống để tăng hoặc giảm âm lượng.

en: Use WP Query arguments to modify the response; private query vars require appropriate authorization.
vi_VN: Sử dụng tham số Truy vấn WP để sửa đổi phản hồi; các biến thể riêng của truy vấn yêu cầu phải có ủy quyền phù hợp.

en: Use a blank theme
vi_VN: Dùng một chủ đề trống

en: Use a domain I own
vi_VN: Dùng tên miền đã mua

en: Use a domain I own: <span>%(domainName)s</span>
vi_VN: Dùng tên miền đã mua: <span>%(domainName)s</span>

en: Use a new payment method
vi_VN: Dùng hình thức thanh toán mới

en: Use a working email address, so you can receive our messages.
vi_VN: Nhập một địa chỉ email có thể sử dụng được.

en: Use as product image
vi_VN: Sử dụng hình ảnh sản phẩm

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
vi_VN: Dùng dấu phẩy thay vì %s để phân cách các thuật ngữ bị loại bỏ.

en: Use https
vi_VN: Sử dụng https

en: Use image
vi_VN: Sử dụng ảnh

en: Use it on a device that has the app installed. It only takes one tap. Enjoy!
vi_VN: Dùng nó trên một thiết bị đã cài đặt app. Chỉ một cú chạm. Tận hưởng!

en: Use keyboard shortcuts for comment moderation.
vi_VN: Dùng phím tắt để kiểm duyệt bình luận.

en: Use the %s filter instead.
vi_VN: Hãy thay bằng bộ lọc %s.

en: Use the Custom HTML widget to add arbitrary HTML code to your widget areas.
vi_VN: Sử dụng Widget HTML để thêm các đoạn mã HTML riêng vào widget của bạn.

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
vi_VN: Sử dụng gói mở rộng trang Facebook để két nối khách với trang Facebook của bạn

en: Use the arrow buttons at the top of the dialog, or the left and right arrow keys on your keyboard, to navigate between media items quickly.
vi_VN: Để  duyệt nhanh giữa các tập tin đa phương tiện, bạn có thể dùng các nút mũi tên nằm ở phần đầu hộp thoại, hoặc nút mũi tên trái, phải trên bàn phím.

en: Use the options below to select a specific content type to download. You can select Posts, Pages, or Feedback, and filter by the listed parameters. After making your selection you can download your content in an .xml file.
vi_VN: Sử dụng các tùy chọn bên dưới để chọn loại nội dung cụ thể để tải xuống. Bạn có thể chọn Bài viết, Trang hoặc Phản hồi và lọc theo các tham số được liệt kê. Sau khi lựa chọn, bạn có thể tải xuống nội dung của mình dưới dạng tập .xml.

en: Use the product attributes lookup table for catalog filtering.
vi_VN: Sử dụng bảng tra cứu thuộc tính sản phẩm để lọc danh mục.

en: Use the search above to find free photos!
vi_VN: Sử dụng tìm kiếm để tìm hình ảnh miễn phí!

en: Use this payment method for all subscriptions on my account. {{link}}Learn more.{{/link}}
vi_VN: Dùng phương thức thanh toán này cho tài khoản của tôi. {{link}}Tìm hiểu thêm.{{/link}}

en: Used as a fallback template for all pages when a more specific template is not defined.
vi_VN: Được sử dụng như một mẫu dự phòng cho tất cả các trang khi không xác định mẫu cụ thể.

en: Used as:
vi_VN: Được dùng như:

[ctx: Used before category names.]
en: <span class="screen-reader-text">Categories</span>
vi_VN: <span class="screen-reader-text">Danh mục</span>

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
vi_VN: Chuyên mục

[ctx: Used before post author name.]
en: <span class="screen-reader-text">Author</span>
vi_VN: <span class="screen-reader-text">Tác giả</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
vi_VN: Tác giả

[ctx: Used before project tag names.]
en: Project Tags
vi_VN: Thẻ Dự án

[ctx: Used before project type names.]
en: <span class="screen-reader-text">Project Types</span>
vi_VN: <span class="screen-reader-text">Hình thức dự án</span>

[ctx: Used before project type names.]
en: Project Types
vi_VN: Loại Dự án

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
vi_VN: Đăng vào

[ctx: Used before tag names.]
en: <span class="screen-reader-text">Project Tags</span>
vi_VN: <span class="screen-reader-text">Thẻ dự án</span>

[ctx: Used before tag names.]
en: <span class="screen-reader-text">Tags</span>
vi_VN: <span class="screen-reader-text">Thẻ</span>

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
vi_VN: Thẻ

[ctx: Used between list items, there is a space after the comma.]
en: ,
vi_VN: Khu vực Widget dưới Chân

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
vi_VN: Được sử dụng bởi hàng triệu website, Akismet  là plugin hữu ích giúp bạn <strong>bảo vệ website khỏi spam</strong>. Nó giúp bảo vệ website khi bạn đang ngủ. Để bắt đầu, hãy <a href="admin.php?page=akismet-key-config">thiết lập cấu hình</a> để nhập API key.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
vi_VN: Được sử dụng bởi hàng triệu người, Akismet là có thể là cách thức tốt nhất trên thế giới để <strong>bảo về blog của bạn khỏi spam</strong>. Trang của bạn được cấu hình hoàn toàn và được bảo về, thậm chí trong khi bạn đang ngủ.

en: Used for variations
vi_VN: Dùng cho nhiều biến thể

[ctx: Used in Press This to indicate where the content comes from.]
en: Source:
vi_VN: Nguồn

en: Used: %1$s%% of %2$s
vi_VN: Đã dùng: %1$s%% của %2$s

en: User
vi_VN: Thành viên

en: User %s added
vi_VN: Thành viên %s đã được thêm vào

en: User Dashboard: %s
vi_VN: Bảng điều khiển người dùng: %s

en: User Description
vi_VN: Giới thiệu bản thân

en: User Display Name
vi_VN: Tên hiển thị người dùng

en: User Email
vi_VN: Email người dùng

[ctx: User Field]
en: Description
vi_VN: Mô tả

en: User First Name
vi_VN: Tên người dùng

en: User ID
vi_VN: ID người dùng

en: User ID of user who created the refund.
vi_VN: ID người dùng đã hoàn tiền

en: User ID who owns the order. 0 for guests.
vi_VN: ID người dùng sở hữu đơn hàng. 0 cho khách.

en: User Language
vi_VN: Ngôn ngữ người dùng

en: User Last Name
vi_VN: Họ người dùng

en: User Login Name
vi_VN: Tên đăng nhập người dùng

en: User Name
vi_VN: Tên người dùng

en: User Nice Name
vi_VN: Tên người dùng đẹp

en: User Nickname
vi_VN: Nickname người dùng

en: User Registration Date
vi_VN: Ngày đăng ký

en: User Request
vi_VN: Yêu cầu người dùng

en: User Requests
vi_VN: Yêu cầu người dùng

en: User Roles
vi_VN: Các Vai Trò Người Dùng

en: User URL
vi_VN: URL người dùng

en: User URL may not be longer than 100 characters.
vi_VN: Tên người dùng tối đa 100 ký tự.

en: User added.
vi_VN: Đã thêm người dùng.

en: User agent for the comment author.
vi_VN: Trình duyệt của tác giả bình luận.

en: User agent of the customer.
vi_VN: Chuỗi nhận dạng của khách hàng.

en: User already exists. Password inherited.
vi_VN: Người dùng đã tồn tại. Mật khẩu đã được kế thừa.

en: User cannot be added to this site.
vi_VN: Không thể thêm người dùng này vào website.

en: User count
vi_VN: Số lượng người dùng

en: User deletion is not allowed from this screen.
vi_VN: Tác vụ xóa thành viên không thể thực hiện được từ trang này.

en: User email
vi_VN: Email người dùng

en: User has been added to your site.
vi_VN: Thành viên đã được tạo.

en: User has been created, but could not be added to this site.
vi_VN: Người dùng đã được tạo, nhưng không thể thêm vào website này.

en: User has blocked requests through HTTP.
vi_VN: Kết nối HTTP bị chặn bởi người sử dụng.

en: User has no sites or content and will be deleted.
vi_VN: Thành viên không có trang hoặc nội dung nào sẽ bị xóa.

[ctx: User is being prompted to re-enter a string for verification.]
en: Confirm Username
vi_VN: Xác nhận tên người dùng

en: User is missing.
vi_VN: Đang thiếu thành viên.

en: User navigation
vi_VN: Điều hướng người dùng

en: User not found
vi_VN: Không tìm thấy người dùng

en: User not found.
vi_VN: Không tìm thấy thành viên.

en: User queries should not be run before the %s hook.
vi_VN: Các truy vấn của người dùng không nên được chạy trước hook %s.

en: User removed from this site.
vi_VN: Đã xóa người dùng khỏi blog này.

[ctx: User role]
en: Administrator
vi_VN: Quản trị viên

[ctx: User role]
en: Author
vi_VN: Tác giả

[ctx: User role]
en: Contributor
vi_VN: Cộng tác viên

[ctx: User role]
en: Customer
vi_VN: Khách Hàng

[ctx: User role]
en: Editor
vi_VN: Biên tập viên

[ctx: User role]
en: Shop manager
vi_VN: Quản lý cửa hàng

[ctx: User role]
en: Subscriber
vi_VN: Thành viên đăng ký

en: User updated.
vi_VN: Thành viên đã được cập nhật.

en: User&#8217;s comment data.
vi_VN: Dữ liệu bình luận của người dùng.

en: User&#8217;s location data used for the Community Events in the WordPress Events and News dashboard widget.
vi_VN: User&#8217;s dữ liệu vị trí được sử dụng cho Sự kiện cộng đồng trong tiện ích bảng điều khiển Tin tức và sự kiện WordPress.

en: User&#8217;s media data.
vi_VN: Dữ liệu media của người dùng.

en: User&#8217;s profile data.
vi_VN: Dữ liệu hồ sơ người dùng.

en: Username
vi_VN: Tên người dùng

en: Username is not editable.
vi_VN: Tên người dùng không thể chỉnh sửa.

en: Username is required.
vi_VN: Yêu cầu tên tài khoản.

en: Username isn't editable.
vi_VN: Tên người dùng không thể chỉnh sửa.

en: Username may not be longer than 60 characters.
vi_VN: Tên người dùng không thể dài hơn 60 kí tự.

en: Username mentions
vi_VN: Lượt nhắc đến

en: Username must be at least 4 characters.
vi_VN: Username phải có trên 4 ký tự

en: Username or Email Address
vi_VN: Tên người dùng hoặc địa chỉ email

en: Username or email
vi_VN: Tên người dùng hoặc email

en: Username or email address
vi_VN: Tên tài khoản hoặc địa chỉ email

en: Username.
vi_VN: Tên người dùng

en: Username/Password incorrect for %s
vi_VN: Tên người dùng/Mật khẩu của %s không đúng

en: Username:
vi_VN: Tên người dùng:

en: Username: %s
vi_VN: Tên người dùng: %s

en: Usernames can only contain lowercase letters (a-z) and numbers.
vi_VN: Tên người dùng chỉ có thể chứa các chữ cái viết thường ( từ a đến z ) và số.

en: Usernames cannot be changed.
vi_VN: Tên người dùng không thể đổi được.

en: Usernames must be at least 4 characters.
vi_VN: Tên người dùng phải có ít nhất 4 ký tự.

en: Usernames or emails
vi_VN: Tên người dùng hoặc email

en: Users
vi_VN: Thành viên

en: Users & Authors
vi_VN: Người dùng & Tác giả

en: Users list
vi_VN: Danh sách thành viên

en: Users list navigation
vi_VN: Điều hướng danh sách thành viên

en: Users must be registered and logged in to comment
vi_VN: Mọi người phải đăng nhập để bình luận.

en: Users will need to spend this amount to get free shipping (if enabled above).
vi_VN: Giá trị đơn hàng tối thiểu khách hàng cần phải mua để được vận chuyển miễn phí (nếu đã bật ở trên)

en: Valid
vi_VN: Hợp lệ

en: Validation error: PayPal IPN response from a different email address (%s).
vi_VN: Xác nhận bị lỗi: Hồi đáp IPN PayPal đến từ một địa chỉ email khác (%s)

en: Validation error: PayPal amounts do not match (amt %s).
vi_VN: Xác nhận bị lỗi: Số tiền PayPal không trùng khớp (số tiền %s).

en: Validation error: PayPal amounts do not match (gross %s).
vi_VN: Quá trình xác nhận bị lỗi: lượng tiền PayPal không trùng khớp (tổng số %s)

en: Validation error: PayPal currencies do not match (code %s).
vi_VN: Quá trình xác nhận bị lỗi: loại tiền tệ PayPal không trùng khớp (mã %s)

en: Value
vi_VN: Giá trị

en: Value (required)
vi_VN: Giá trị (bắt buộc)

en: Value of the coupon.
vi_VN: Giá trị của mã ưu đãi.

en: Value(s)
vi_VN: Giá trị (s)

en: Values for the input array must be either objects or arrays.
vi_VN: Các giá trị cho mảng đầu vào phải là các đối tượng hoặc mảng.

[ctx: Variable is a hyperlink: A blog title pointing to a post permalink.]
en: Originally posted on %s:
vi_VN: Bài viết gốc %s:

en: Variable product
vi_VN: Sản phẩm có biến thể

en: Variation #%1$s of %2$s
vi_VN: Tùy chọn #%1$s của %2$s

en: Variation ID, if applicable.
vi_VN: ID sản phẩm biến thể, nếu có.

en: Variation ID.
vi_VN: ID sản phẩm biến thể.

en: Variation ID:
vi_VN: ID biến thể:

en: Variation URL.
vi_VN: URL Thay đổi.

en: Variation cannot be imported: Missing parent ID or parent does not exist yet.
vi_VN: Không thể nhập biến thể: thiếu ID của sản phẩm hoặc sản phẩm không tồn tại.

en: Variation dimensions.
vi_VN: Thay đổi kích thước.

en: Variation height (%s).
vi_VN: Biến thiên chiều cao (%s).

en: Variation image data.
vi_VN: Dữ liệu ảnh sản phẩm biến thể.

en: Variation length (%s).
vi_VN: Biến thiên độ dài (%s).

en: Variation menu order (determines position in the list of variations)
vi_VN: Thứ tự menu biến thể (xác định vị trí trong danh sách các biến thể)

en: Variation price (required)
vi_VN: Giá thường (bắt buộc)

en: Variation regular price.
vi_VN: Giá sản phẩm biến thể thường bán.

en: Variation sale price.
vi_VN: Giá sản phẩm biến thể khi giảm.

en: Variation weight (%s).
vi_VN: Thay đổi chiều cao (%s).

en: Variation width (%s).
vi_VN: Biến thiên chiều rộng (%s).

en: Variations
vi_VN: Các biến thể

en: Venue
vi_VN: Hội họp

[ctx: Verb. Button to invite more users.]
en: Add User
vi_VN: Thêm

[ctx: Verb. Button to invite more users.]
en: Invite
vi_VN: Mời

[ctx: Verb. Button to invite more users.]
en: Invite User
vi_VN: Mời

[ctx: Verb: Remove a user or follower from the blog.]
en: Remove
vi_VN: Xóa

en: Verblio makes blog and content creation happen. Its writers can help create high-powered content for your website that drives SEO. Get 35% off your first month today.
vi_VN: Verblio giúp tạo nội dung cho blog. Các tác giả của nó có thể giúp tạo nội dung có sức mạnh cao cho blog của bạn để thúc đẩy SEO. Giảm giá 35% cho tháng đầu tiên của bạn ngay hôm nay.

en: Verification Code
vi_VN: Mã xác minh

en: Verification code
vi_VN: Mã xác minh

en: Verification completed.
vi_VN: Xác minh thành công.

en: Verified Services
vi_VN: Xác minh dịch vụ

en: Verify
vi_VN: Xác minh

en: Verify Code
vi_VN: Xác nhận mã

en: Verify Sign In
vi_VN: Xác minh đăng nhập

en: Verify email
vi_VN: Xác minh email

en: Verifying your email allows us to assist you if you ever lose access to your account in the future.
vi_VN: Việc xác minh email của bạn cho phép chúng tôi hỗ trợ bạn nếu bạn mất quyền truy cập vào tài khoản của mình trong tương lai.

en: Verifying…
vi_VN: Đang xác minh...

en: Version
vi_VN: Phiên bản

en: Version %1$s by %2$s
vi_VN: Phiên bản %1$s của %2$s

en: Version %s
vi_VN: Phiên bản %s

en: Version %s is <strong>available</strong>.
vi_VN: Phiên bản %s <strong>có sẵn</strong>.

en: Version %s is <strong>available</strong>. To enable this update you need to <strong>purchase</strong> a new subscription.
vi_VN: Phiên bản %s <strong>có sẵn</strong>. Để kích hoạt bản cập nhật này, bạn cần phải <strong>mua</strong> một đăng ký mới.

en: Version of block API.
vi_VN: Phiên bản của API block.

en: Version of the content block format used by the post.
vi_VN: Phiên bản định dạng của nội dung khối được sử dụng bởi bài viết.

en: Version of the content block format used by the template.
vi_VN: Phiên bản của định dạng khối nội dung được sử dụng bởi mẫu.

en: Version of the theme.json schema used for the typography settings.
vi_VN: Phiên bản của lược đồ theme.json được sử dụng cho cài đặt kiểu chữ.

en: Version:
vi_VN: Phiên bản

en: Version: %s
vi_VN: Phiên bản: %s

en: Vertical
vi_VN: Theo chiều dọc

en: Vertical position from the top to begin the crop as a percentage of the image height.
vi_VN: Vị trí dọc từ trên xuống để bắt đầu cắt theo tỷ lệ phần trăm của chiều cao hình ảnh.

en: Vertical space
vi_VN: Khoảng trống chiều dọc

en: Very poor
vi_VN: Rất tệ

en: Video Details
vi_VN: Chi tiết video

en: Video Player
vi_VN: Trình chơi Video

en: Video Plays
vi_VN: Số lần chơi video

en: Video Post
vi_VN: Bài viết Video

en: Video URL
vi_VN: Đường dẫn của video

en: Video Widget
vi_VN: Widget Video

en: Video Widget (%d) | Video Widget (%d)
vi_VN[0]: Widget Video (%d)

en: Video deleted
vi_VN: Xóa video

en: Video details
vi_VN: Chi tiết video

en: Video is paused.
vi_VN: Video tạm ngưng

en: Video is playing.
vi_VN: Video đang chạy

en: Video player
vi_VN: Trình phát video

en: Video plays for %1$s days ending %2$s (Summarized)
vi_VN: Lượt xem video cho %1$s ngày trước %2$s (Tổng hợp)

en: Video title
vi_VN: Tiêu đề Video

en: Video title&hellip;
vi_VN: Tiêu đề video&hellip;

en: VideoPress support
vi_VN: Hỗ trợ VideoPress

en: Videos
vi_VN: Video

en: Vietnam
vi_VN: Việt Nam

en: Vietnamese
vi_VN: Tiếng Việt

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
vi_VN: Đồng Việt Nam

en: View
vi_VN: Xem

en: View %(count)s comment for this post | View %(count)s comments for this post
vi_VN[0]: Xem %(count)s bình luận của bài viết này

en: View %(domain)s
vi_VN: Xem %(domain)s

en: View %(title)s
vi_VN: Xem %(title)s

en: View %1$s version %2$s details
vi_VN: Xem  %1$s phiên bản %2$s chi tiết

en: View %s
vi_VN: Xem %s

en: View %s's profile
vi_VN: Xem hồ sơ của %s

en: View &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Xem &#8220;%s&#8221;

en: View &#8220;%s&#8221; archive
vi_VN: Xem lưu trữ &#8220;%s&#8221;

en: View &amp; Customize
vi_VN: Xem &amp; Tùy biến

en: View Action
vi_VN: Xem Hành động

en: View All
vi_VN: Xem tất cả

en: View Attachment Page
vi_VN: Xem trang nội dung đính kèm

en: View Category
vi_VN: Xem chuyên mục

en: View Changeset
vi_VN: Xem thiết lập thay đổi.

en: View Comment
vi_VN: Xem bình luận

en: View Full Site
vi_VN: Xem trang đầy đủ

en: View Navigation Menu
vi_VN: Xem Menu điều hướng

en: View Page
vi_VN: Xem trang

en: View Pages
vi_VN: Hiển thị trang

en: View Pattern
vi_VN: Xem mẫu

en: View Pattern Category
vi_VN: Xem danh mục mẫu

en: View Patterns
vi_VN: Xem mẫu

en: View Plans
vi_VN: Xem gói

en: View Post
vi_VN: Xem bài viết

en: View Posts
vi_VN: Hiển thị bài viết

en: View Privacy Policy
vi_VN: Chính sách bảo mật

en: View Privacy Policy Guide.
vi_VN: Xem hướng dẫn về chính sách bảo mật.

en: View Profile
vi_VN: Xem hồ sơ

en: View Site
vi_VN: Xem Trang

en: View Tag
vi_VN: Xem thẻ

en: View Template
vi_VN: Xem mẫu

en: View Template Part
vi_VN: Xem thành phần mẫu

en: View Trash
vi_VN: Xem thùng rác

en: View User
vi_VN: Xem tài khoản

en: View WooCommerce API docs
vi_VN: Xem tài liệu API WooCommerce

en: View WooCommerce documentation
vi_VN: Xem tài liệu WooCommerce

en: View WooCommerce settings
vi_VN: Xem các thiết lập WooCommerce

en: View a list of your sites and access their dashboards
vi_VN: Xem danh sách các blog của bạn và truy cập giao diện chính của chúng

en: View all
vi_VN: Xem tất cả

en: View all billing history and receipts
vi_VN: Xem toàn bộ lịch sử thanh toán

en: View all drafts
vi_VN: Xem tất cả bản nháp

en: View all features
vi_VN: Xem tất cả các tính năng

en: View all plans
vi_VN: Xem tất cả gói

en: View all posts by %s
vi_VN: Xem tất cả bài viết bởi %s

en: View all posts in %s
vi_VN: Xem các bài viết trong %s

en: View all purchases
vi_VN: Xem lịch sử thanh toán

en: View and Manage the invites to your site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Xem và quản lý lời mời. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: View and manage coupons
vi_VN: Xem và quản lý phiếu giảm giá

en: View and manage customers
vi_VN: Xem và quản lý khách hàng

en: View and manage orders and sales reports
vi_VN: Xem và quản lý đơn hàng và báo cáo bán hàng

en: View and manage products
vi_VN: Xem và quản lý sản phẩm

en: View attachment page
vi_VN: Xem trang đính kèm

en: View cart
vi_VN: Xem giỏ hàng

en: View comment history
vi_VN: Xem lịch sử bình luận

en: View complete profile
vi_VN: Xem đầy đủ tiểu sử

en: View coupon
vi_VN: Xem mã ưu đãi

en: View coupons
vi_VN: Xem mã giảm giá

en: View customers
vi_VN: Xem khách hàng

en: View detailed stats
vi_VN: Xem thống kê chi tiết

en: View details
vi_VN: Xem chi tiết

en: View emails
vi_VN: Xem email

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
vi_VN: Kích thước đầy đủ <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: View import log
vi_VN: Xem nhật ký nhập vào

en: View mode
vi_VN: Chế độ xem

en: View more Storefront child themes
vi_VN: Hiển thị nhiều mẫu Storefront con hơn nữa

en: View more comments
vi_VN: Xem thêm bình luận

[ctx: View options to switch between]
en: View
vi_VN: Xem dạng

en: View order
vi_VN: Xem đơn hàng

en: View order: %s
vi_VN: Xem đơn hàng: %s

en: View orders
vi_VN: Xem đơn hàng

en: View orders and sales reports
vi_VN: Xem đơn hàng và báo cáo bán hàng

en: View original post
vi_VN: Xem bài viết gốc

en: View other orders &rarr;
vi_VN: Xem đơn hàng khác &rarr;

en: View page
vi_VN: Xem trang

en: View plans
vi_VN: Xem gói

en: View post
vi_VN: Xem bài viết

en: View post in Reader
vi_VN: Xem toàn bộ bài viết

en: View posts by %s
vi_VN: Xem bài viết của %s

en: View product
vi_VN: Xem sản phẩm

en: View products
vi_VN: Xem sản phẩm

en: View products in the &ldquo;%s&rdquo; group
vi_VN: Xem sản phẩm trong &ldquo;%s&rdquo; group

en: View progress →
vi_VN: Xem tiến trình

en: View report
vi_VN: Xem báo cáo

en: View site
vi_VN: Xem trang web

en: View site domains
vi_VN: Xem trang web %(domain)s

en: View site in Reader
vi_VN: Đọc trong WordPress

en: View tag '%(currentTagName)s'
vi_VN: Xem thẻ '%(currentTagName)s'

en: View tax rates
vi_VN: Xem các mức thuế

en: View template
vi_VN: Xem mẫu

en: View this comment
vi_VN: Xem bình luận này

en: View tutorial
vi_VN: Hướng dẫn

en: View your shopping cart
vi_VN: Xem giỏ hàng

en: View your site
vi_VN: Xem trang mạng của bạn

en: View your site's performance and learn from trends.
vi_VN: Xem hiệu suất và xu hướng trên blog của bạn.

en: View, manage, or cancel your plan and other purchases for this site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Xem, quản lý, hủy gói và mua những ứng dụng khác cho trang này. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: View, manage, or cancel your plan and other purchases. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Xem, quản lý, hủy gói hoặc những thanh toán khác. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: View, print, and email your receipts for this site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Xem, in, và email lịch sử thanh toán của bạn cho blog này. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: View, print, and email your receipts. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Xem, in ra hoặc email những hóa đơn của bạn. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: View, reply to, and manage all the comments across your site. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Xem, trả lời, và quản lý mọi bình luận trên blog của bạn. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: View/Edit
vi_VN: Xem/Sửa

en: Views
vi_VN: Lượt xem

en: Views Per Visitor
vi_VN: Lượt xem mỗi truy cập

en: Views per Visitor: %s
vi_VN: Lượt xem mỗi truy cập: %s

en: Virgin Islands (US)
vi_VN: Virgin Islands (Mỹ)

en: Virtual
vi_VN: Sản phẩm ảo

en: Virtual products are intangible and are not shipped.
vi_VN: Sản phẩm virtual là vô hình và không thể vận chuyển.

en: Visibility
vi_VN: Phạm vi

en: Visibility in catalog
vi_VN: Hiển thị trong danh mục

en: Visibility:
vi_VN: Chế độ xem:

en: Visible
vi_VN: Chế độ mở

en: Visible on the product page
vi_VN: Có thể nhìn thấy trên trang sản phẩm

en: Visit
vi_VN: Truy cập

en: Visit %(siteUrl)s
vi_VN: Truy cập %(siteUrl)s

en: Visit %s
vi_VN: Thăm %s

en: Visit %s admin area:
vi_VN: Truy cập khu vực quản trị %s:

en: Visit %s&#8217;s website
vi_VN: Xem trang web của %s

en: Visit Dashboard
vi_VN: Mở Bảng Thống Kê

en: Visit Link
vi_VN: Đi tới đường dẫn

en: Visit Reblog
vi_VN: Xem bài đăng lại

en: Visit Site
vi_VN: Xem blog của bạn

en: Visit Store
vi_VN: Xem cửa hàng

en: Visit Theme Site
vi_VN: Xem Trang Mạng Của Giao Diện

en: Visit plugin homepage
vi_VN: Ghé trang web của plugin

en: Visit post
vi_VN: Đọc bài

en: Visit premium customer support
vi_VN: Truy cập hỗ trợ khách hàng cao cấp

en: Visit site
vi_VN: Xem blog của bạn

en: Visit your subscription dashboard and unsubscribe from there
vi_VN: Truy cập trang quản lý theo dõi của bạn và hủy đăng ký ở đó

en: Visit {{siteName/}} for the full post.
vi_VN: Ghé trang {{siteName/}} để xem bài viết đầy đủ

en: Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.
vi_VN: Các bình luận của khách (không phải là thành viên) có thể được kiểm tra thông qua dịch vụ tự động phát hiện spam.

en: Visitors
vi_VN: Lượt truy cập

en: Visual Editing
vi_VN: Chỉnh sửa trực quan

en: Visual Editor
vi_VN: Hiển thị

en: Visual aids
vi_VN: Hình minh họa

en: Visual mode gives you an editor that is similar to a word processor. Click the Toolbar Toggle button to get a second row of controls.
vi_VN: Chế độ trực quan cho bạn một trình soạn thảo giống như Word. Nhấn Ẩn/Hiện thanh công cụ để hiển thị hàng thứ hai của thanh công cụ.

en: Volume Slider
vi_VN: Âm lượng Trình chiếu

en: Vote
vi_VN: Đánh giá

en: Votes
vi_VN: Đánh giá

en: WC database version.
vi_VN: Phiên bản dữ liệu WC.

en: WP Admin
vi_VN: Trang quản trị

en: Waiting for confirmation
vi_VN: Chờ xác nhận

en: Wallis and Futuna
vi_VN: Wallis và Futuna

en: Want less email?
vi_VN: Bạn muốn ít email đi?

en: Want more events? <a href="%s">Help organize the next one</a>!
vi_VN: Muốn nhiều sự kiện hơn? <a href="%s">Hãy tổ chức sự kiện tiếp theo</a>!

en: Want to build a great brand? Start with a great logo
vi_VN: Xây dựng thương hiệu với một logo tuyệt vời

en: Warning | Warnings
vi_VN[0]: Cảnh báo

en: Warning! User %s cannot be deleted.
vi_VN: Cảnh báo! Thành viên %s không thể xóa được.

en: Warning! User cannot be deleted. The user %s is a network administrator.
vi_VN: Cảnh báo! Thành viên không thể xóa được. Thành viên %s là quản trị viên mạng.

en: Warning:
vi_VN: Cảnh báo:

en: Warning: %1$s expects parameter %2$s (%3$s) to be a %4$s, %5$s given.
vi_VN: Cảnh báo: %1$s mong đợi tham số %2$s (%3$s) phải là một %4$s, %5$s đã được cung cấp.

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
vi_VN: Cảnh báo: liên kết đã được chèn nhưng có thể có lỗi. Vui lòng kiểm tra nó.

en: Watch engagement happening
vi_VN: Xem tương tác diễn ra.

en: Watch five videos.
vi_VN: Xem năm video.

en: Watch four videos.
vi_VN: Xem bốn video.

en: Wavatar (Generated)
vi_VN: Ảnh sóng (tự động tạo)

en: We accept payments through PayPal. When processing payments, some of your data will be passed to PayPal, including information required to process or support the payment, such as the purchase total and billing information.
vi_VN: Chúng tôi chấp thuận thanh toán qua PayPal. Trong quá trình xử lý, một số dữ liệu của quý khách sẽ được chuyển qua PayPal, bao gồm thông tin cần để xử lý hoặc hỗ trợ thanh toán, như tổng giá trị đơn hàng hoặc thông tin hóa đơn.

en: We already have a ping from that URL for this post.
vi_VN: Chúng tôi đã có một ping từ URL đó cho bài viết này.

en: We are committed to your privacy and security.
vi_VN: Chúng tôi cam kết bảo mật và quyền riêng tư của bạn.

en: We are now re-building the threading of your comments (this can also take a while if you have lots of comments)...
vi_VN: Phản hồi đang được hệ thống lại theo dạng phân cấp (nếu bạn có nhiều phản hồi, quá trình chuyển đổi có thể tốn chút thời gian)...

en: We are unable to retrieve your full media library.
vi_VN: Chúng tôi không thể khôi phục lại hoàn toàn thư viện media của bạn.

en: We ask that you print this list of ten unique, one-time-use backup codes and keep the list in a safe place.
vi_VN: Bạn hãy in ra 10 mã này, hãy lưu các mã này ở nơi thật an toàn

en: We can't wait to see what you create with us. ❤️
vi_VN: Hãy tạo nên gì đó cùng chúng tôi ❤️

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
vi_VN: Chúng tôi không thể thực hiện thanh toán. Hãy <a href="%s" target="_blank">cập nhật thông tin thanh toán</a>.

en: We care about your happiness!
vi_VN: Chúng tôi quan tâm đến hạnh phúc của bạn!

en: We collect information about you during the checkout process on our store.
vi_VN: Chúng tôi thu thập thông tin về bạn trong quá trình thanh toán tại cửa hàng của chúng tôi.

en: We could not validate your contact information. Please review and update all the highlighted fields.
vi_VN: Chúng tôi không thể xác minh thông tin liên hệ của bạn. Vui lòng xem lại và cập nhật tất cả các mục được đánh dấu.

en: We couldn't approve this comment.
vi_VN: Chúng tôi không chấp nhận bình luận này.

en: We couldn't mark this comment as spam.
vi_VN: Chúng tôi không thể đánh dấu bình luận này là spam.

en: We couldn't move this comment to trash.
vi_VN: Chúng tôi không thể cho bình luận này vào thùng rác.

en: We couldn't unapprove this comment.
vi_VN: Chúng tôi không hủy chấp nhận bình luận này.

en: We couldn't update this comment.
vi_VN: Chúng tôi không thể cập nhật bình luận này.

en: We have created a sample draft Refund and Returns Policy page for you. Please have a look and update it to fit your store.
vi_VN: Chúng tôi đã tạo một trang Chính sách hoàn lại tiền và trả hàng dự thảo mẫu cho bạn. Hãy xem và cập nhật nó để phù hợp với cửa hàng của bạn.

en: We have finished processing your order.
vi_VN: Chúng tôi đã xử lý xong đơn hàng của bạn.

en: We have saved some information about your Blogger account in your WordPress database. Clearing this information will allow you to start over. Restarting will not affect any posts you have already imported. If you attempt to re-import a blog, duplicate posts and comments will be skipped.
vi_VN: Chúng tôi đã lưu giữ một số thông tin về tài khoản Blogger của bạn trong cơ sở dữ liệu của bạn tại WordPress. Xóa bỏ thông tin này sẽ cho phép bạn bắt đầu lại. Việc bắt đầu lại sẽ không ảnh hưởng đến bất kỳ bài viết nào mà bạn đã nhập khẩu. Nếu bạn cố gắng để tái nhập khẩu một blog, các bài viết và ý kiến lặp lại sẽ được bỏ qua.

en: We have sent an email to this address to verify your account. Not in inbox or spam folder? Tap the Resend email button!
vi_VN: Chúng tôi đã gửi một email đến địa chỉ này để xác minh tài khoản của bạn. Không có trong hộp thư đến hoặc thư rác? Nhấn vào nút Gửi lại email!

en: We hope to see you again soon.
vi_VN: Hy vọng sẽ gặp lại bạn sớm!

en: We just emailed a link to {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.
vi_VN: Chúng tôi vừa gửi liên kết đăng nhập tới {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.

en: We just emailed you a link.
vi_VN: Chúng tôi vừa gửi email cho bạn.

en: We look forward to fulfilling your order soon.
vi_VN: Chúng tôi đang tiến hành hoàn thiện đơn đặt hàng của bạn

en: We made some changes here.
vi_VN: Chúng tôi đã thay đổi vài thứ.

en: We never share information that identifies you personally, like your name or email address, as part of the advertising program.
vi_VN: Chúng tôi không bao giờ chia sẻ thông tin nhận dạng cá nhân bạn, như tên hoặc địa chỉ email của bạn, như một phần của chương trình quảng cáo.

en: We recommend Storefront, the <em>official</em> WooCommerce theme.
vi_VN: Chúng tôi khuyên bạn nên dùng Storefront, là giao diện WooCommerce <em>chính thức</em>.

en: We recommend using PHP version 7.2 or above for greater performance and security.
vi_VN: Chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng PHP phiên bản 7.2 trở lên để có hiệu suất và bảo mật cao hơn.

en: We share information with third parties who help us provide our orders and store services to you; for example --
vi_VN: Chúng tôi chia sẻ thông tin với bên thứ ba giúp chúng tôi cung cấp những đơn hàng của chúng tôi và dịch vụ cửa hàng đến bạn; ví dụ --

en: We strongly recommend creating a backup of your site before updating.
vi_VN: Bạn nên tạo bản sao lưu cho site trước khi cập nhật.

en: We take privacy and transparency very seriously
vi_VN: Chúng tôi rất quan tâm tới bảo mật cá nhân và minh bạch

en: We take privacy and transparency very seriously. To learn more about what data we collect, and how we use it, please visit <a href="%s">our Privacy Policy</a>.
vi_VN: Chúng tôi rất coi trọng sự riêng tư và minh bạch. Để tìm hiểu thêm về những gì chúng tôi thu thập, và cách chúng tôi sử dụng các dữ liệu này, xin vui lòng truy cập <a href="%s">Quyền riêng tư</a>.

en: We want to make sure payments reach you, so please add an email address.
vi_VN: Chúng tôi muốn bảo đảm bạn sẽ nhận thanh toán, vậy nên hãy thêm địa chỉ email của bạn.

en: We were able to log in but there were no blogs. Try a different account next time.
vi_VN: Truy cập thành công vào tài khoản nhưng không tìm thấy blog nào cả, hãy thử với tài khoản khác xem sao?

en: We were not able to gain access to your account. Try starting over.
vi_VN: Không thể truy cập vào tài khoản của bạn, hãy thử lại xem.

en: We were unable to process your order, please try again.
vi_VN: Chúng tôi không thể xử lý đơn hàng của bạn, vui lòng thử lại.

en: We were unable to send the push notification. Please try a different authentication method.
vi_VN: Chúng tôi không thể gửi thông báo. Hãy thử một phương pháp xác minh khác.

en: We will also store comments or reviews, if you choose to leave them.
vi_VN: Chúng tôi cũng sẽ lưu những nhận xét hoặc đánh giá, nếu bạn chọn hủy chúng.

en: We&#8217;re all done here, but you can always <a href="%s">convert more</a>.
vi_VN: Hoàn thành, nhưng bạn vẫn có thể <a href="%s">chuyển đổi nữa</a>.

en: We&#8217;re downloading and importing your LiveJournal posts...
vi_VN: Đang nhập các bài viết từ LiveJournal...

en: We&#8217;ve saved where you were up to though, so if you come back to this importer in about 30 minutes, you should be able to continue from where you were.
vi_VN: Việc nhập dữ liệu chưa được hoàn thành! Bạn hãy tiếp tục việc nhập dữ liệu trong khoảng 30 phút nữa.

en: We'll always send important emails regarding your account, security, privacy, and purchase transactions, but you can get some helpful extras, too.
vi_VN: Chúng tôi sẽ luôn gửi những email quan trọng liên quan đến tài khoản, vấn đề bảo mật, riêng tư và những giao dịch mua sắm của bạn, ngoài ra bạn cũng có thể nhận được những tiện ích khác nữa.

en: We're here for you — get tips, product updates, and inspiration straight to your mailbox.
vi_VN: Chúng tôi ở đây cùng bạn — nhận các mẹo, thông tin, và cảm hứng trực tiếp đến email của bạn.

en: We're here to help.
vi_VN: Chúng tôi sẵn sàng trợ giúp.

en: We've created the basics, now it's time for you to update the images and text. Make a great first impression. Everything you do can be changed anytime.
vi_VN: Chúng tôi đã tạo những điều cơ bản, bây giờ là lúc để bạn cập nhật hình ảnh và văn bản. Tạo ấn tượng đầu tiên tuyệt vời. Mọi thứ bạn làm có thể được thay đổi bất cứ lúc nào.

en: We've created two Shipping Zones - for %s and for the rest of the world. Below you can set Flat Rate shipping costs for these Zones or offer Free Shipping.
vi_VN: Chúng tôi đã tạo 2 Vùng Vận Chuyển - cho %s và cho vùng còn lại trên thế giới . Dưới đây bạn của thể cài đặt chi phí vận chuyển Flat Rate cho những vùng này hoặc cung cấp hình thức Giao Hàng Miễn phí

en: We've made things simpler and easier to manage moving forward. From now on you can manage all your WooCommerce purchases directly from the Extensions menu within the WooCommerce plugin itself. <a href="%s">View and manage</a> your extensions now.
vi_VN: Chúng tôi đã làm mọi việc trở nên đơn giản và dễ quản lý hơn. Từ bây giờ, bạn có thể quản lý mọi giao dịch mua sắm tiện ích WooCommerce trực tiếp từ trình đơn Tiện ích mở rộng bên trong chính plugin WooCommerce. <a href="%s">Xem và quản lý</a> tiện ích của bạn ngay bây giờ.

en: Web Address
vi_VN: Địa chỉ trang web

en: Web address
vi_VN: Địa chỉ trang web

en: Web server
vi_VN: Máy chủ web

en: Webfont font family must be a non-empty string.
vi_VN: Webfont font family phải là một chuỗi không rỗng.

en: Webfont font weight must be a properly formatted string or integer.
vi_VN: Độ đậm phông chữ Webfont phải là một chuỗi hoặc số nguyên được định dạng đúng.

en: Webfont src must be a non-empty string or an array of strings.
vi_VN: Nguồn webfont phải là một chuỗi không rỗng hoặc một mảng các chuỗi.

en: Webhook actions
vi_VN: Thao tác Webhook

en: Webhook created on %s
vi_VN: Webhook được tạo vào %s

en: Webhook created successfully.
vi_VN: Webhook được tạo thành công.

en: Webhook data
vi_VN: Dữ liệu Webhook

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://
vi_VN: Liên kết phân phối webhook phải là liên kết hợp lệ bắt đầu bằng http:// hoặc https://

en: Webhook delivery URL must be a valid URL starting with http:// or https://.
vi_VN: URL cung cấp nhật ký web phải là URL hợp lệ bắt đầu bằng http:// or https://.

en: Webhook event.
vi_VN: Sự kiện nhật ký web.

en: Webhook resource.
vi_VN: Tài nguyên nhật ký web.

en: Webhook status must be valid.
vi_VN: Trạng thái Webhook không hợp lệ.

en: Webhook status.
vi_VN: Trạng thái nhật ký web.

en: Webhook topic is required and must be valid.
vi_VN: Chủ đề nhật ký web bắt buộc phải có và phải hợp lệ.

en: Webhook topic must be valid.
vi_VN: Chủ đề nhật ký web phải hợp lệ.

en: Webhook topic unknown. Please select a valid topic.
vi_VN: Kịch bản webhook không rõ. Vui lòng chọn một kịch bản phù hợp.

en: Webhook topic.
vi_VN: Chủ đề nhật ký web.

en: Webhook updated successfully.
vi_VN: Webhook được cập nhật thành công.

en: Webhooks are event notifications sent to URLs of your choice. They can be used to integrate with third-party services which support them.
vi_VN: Webhooks là các thông báo sự kiện được gửi tới các URL mà bạn chọn. Chúng có thể được sử dụng để tích hợp với các dịch vụ bên thứ ba hỗ trợ chúng.

en: Webhooks do not support trashing.
vi_VN: Nhật ký web không hỗ trợ xóa hẳn.

en: Website
vi_VN: Trang web

en: Website Designer
vi_VN: Thiết kế web

en: Website Powered by WordPress.com
vi_VN: Chạy bằng WordPress.com

en: Website: %1$s (IP address: %2$s, %3$s)
vi_VN: Website: %1$s (Địa chỉ IP: %2$s, %3$s)

en: Websites
vi_VN: Trang web

en: Wed
vi_VN: T4

en: Wednesday
vi_VN: Thứ Tư

[ctx: Wednesday initial]
en: W
vi_VN: T

en: Week
vi_VN: tuần

en: Week Starts On
vi_VN: Tuần bắt đầu vào

en: Week Summary
vi_VN: Tóm tắt Tuần

en: Week starts on
vi_VN: Tuần bắt đầu vào

en: Week starts on %s
vi_VN: Tuần bắt đầu vào %s

en: Week(s)
vi_VN: Tuần()

en: Weekly
vi_VN: Tuần

en: Weeks
vi_VN: Tuần

en: Weight
vi_VN: Trọng lượng

en: Weight (%s)
vi_VN: Cân nặng (%s)

en: Weight in decimal form
vi_VN: Trọng lượng dưới dạng số thập phân

en: Weight unit
vi_VN: Đơn vị trọng lượng

en: Welcome
vi_VN: Chào bạn

en: Welcome back!
vi_VN: Chào mừng bạn trở lại!

[ctx: Welcome panel]
en: Welcome
vi_VN: Xin chào

en: Welcome to %1$s!
vi_VN: Chào mừng, %1$s!

en: Welcome to %s.
vi_VN: Chào mừng đến %s.

en: Welcome to %s. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
vi_VN: Chào mừng bạn đến với %s. Đây là bài viết đầu tiên của bạn. Bạn có thể sửa hoặc xoá nó, sau đó bắt đầu viết bài nào!

en: Welcome to Conversations
vi_VN: Chào mừng đến với Thảo Luận

en: Welcome to Reader
vi_VN: Chào mừng tới Đọc

en: Welcome to WordPress!
vi_VN: Chào mừng tới WordPress!

en: Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!
vi_VN: Chúc mừng đến với WordPress. Đây là bài viết đầu tiên của bạn. Hãy chỉnh sửa hay xóa bài viết này, và bắt đầu viết blog!

en: Welcome to WordPress.com
vi_VN: Chào mừng đến WordPress.com

en: Welcome to WordPress.com!
vi_VN: Chào mừng đến WordPress.com!

en: Welcome to the Gutenberg Editor
vi_VN: Chào mừng bạn đến với Gutenberg Editor

en: Welcome to the WordPress.com community.
vi_VN: Chào mừng đến với cộng đồng WordPress.com

en: Welcome to your Dashboard!
vi_VN: Chào mừng đến Bảng điều khiển!

en: Welcome to your Media Library!
vi_VN: Chào mừng đến với thư viện Media của bạn!

en: Welcome to your WordPress Dashboard!
vi_VN: Chào mừng đến với Bảng thông tin WordPress!

en: Welcome to {site_title}
vi_VN: Chào mừng tới {site_title}

en: Welcome!
vi_VN: Hoan nghênh!

en: Welsh
vi_VN: Tiếng Welsh

en: West Azarbaijan (آذربایجان غربی)
vi_VN: Tây Azarbaijan (آذربایجان غربی)

en: West Virginia
vi_VN: Tây Virginia

en: Western Australia
vi_VN: Bang Tây Úc

en: We’ll also use cookies to keep track of cart contents while you’re browsing our site.
vi_VN: Chúng tôi sẽ sử dụng cookies để theo dõi nội dung giỏ hàng trong khi bạn duyệt trang web của chúng tôi

en: What ZIP/post codes are available for local delivery?
vi_VN: Những mã bưu điện/mã vùng có sẵn cho giao hàng tận nơi?

en: What ZIP/post codes are available for local pickup?
vi_VN: Những mã bưu điện/mã vùng nào có sẵn cho mua hàng tận nơi?

en: What automated decision making and/or profiling we do with user data
vi_VN: Việc quyết định và/hoặc thu thập thông tin tự động mà chúng tôi áp dụng với dữ liệu người dùng

en: What currency do you accept payments in?
vi_VN: Loại tiền tệ nào bạn chấp nhận?

en: What currency prices are listed at in the catalog and which currency gateways will take payments in.
vi_VN: Loại tiền tệ nào sẽ hiển thị cùng với giá trong catalogvà loại cổng tiền tệ nào sẽ nhận thanh toán.

en: What data breach procedures we have in place
vi_VN: Các quá trình tiết lộ dữ liệu mà chúng tôi thực hiện

en: What do I do now?
vi_VN: Tôi cần phải làm gì bây giờ?

en: What fee do you want to charge for local delivery, disregarded if you choose free. Leave blank to disable.
vi_VN: Loại phí nào bạn muốn thu thêm đối với phương thức mua hàng tại địa phương, bò qua nếu bạn chọn miễn phí. Bỏ trống để vô hiệu hóa.

en: What is Crowdsignal? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">Learn more here.</a>
vi_VN: Crowdsignal là gì? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">Tìm hiểu ở đây.</a>

en: What is PHP and how does it affect my site?
vi_VN: PHP là gì và nó ảnh hưởng như nào đến trang web của tôi?

en: What is PayPal?
vi_VN: Paypal là gì?

en: What is this payment for?
vi_VN: Thanh toán này là cho cái gì?

en: What personal data we collect and why we collect it
vi_VN: Thông tin cá nhân nào bị thu thập và tại sao thu thập

en: What rights you have over your data
vi_VN: Các quyền nào của bạn với dữ liệu của mình

en: What should be done with content owned by %s?
vi_VN: Điều gì cần được thực hiện với nội dung thuộc sở hữu của %s?

en: What should be done with content owned by these users?
vi_VN: Bạn muốn làm gì với các nội dung đã được tạo bởi những thành viên này?

en: What should be done with content owned by this user?
vi_VN: Xóa 1 người dùng: Nên làm gì với nội dung do người dùng này sở hữu?
    Xóa nhiều người dùng: Nên làm gì với nội dung do những người dùng này sở hữu?

en: What third parties we receive data from
vi_VN: Những bên thứ ba chúng tôi nhận dữ liệu từ đó

en: What to show on the front page
vi_VN: Chọn mục hiển thị ở trang chủ

en: What type of products do you plan to sell?
vi_VN: Bạn sẽ bán loại sản phẩm gì?

en: What we collect and store
vi_VN: Chúng tôi thu thập và lưu trữ điều gì

en: What we share with others
vi_VN: Những gì mà chúng tôi có thể chia sẽ được với bạn

en: What will your site be about?
vi_VN: Trang web của bạn sẽ nói về những gì?

en: What would you like the subject of the email to be?
vi_VN: Bạn muốn để tựa đề email như thế nào?

en: What would you like to charge for flat rate shipping?
vi_VN: Bạn muốn phí bao nhiêu cho giá nhận hàng trên mỗi đơn hàng?

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
vi_VN: Những gì bạn đang đọc bây giờ là <strong>khối văn bản</strong> là khối cơ bản nhất. Khối văn bản có các điều khiển riêng để được di chuyển tự do xung quanh bài viết...

en: What&#8217;s New
vi_VN: Có gì mới

en: What&#8217;s on your mind?
vi_VN: Bạn đang nghĩ gì?

en: What&#8217;s the difference between categories and tags? Normally, tags are ad-hoc keywords that identify important information in your post (names, subjects, etc) that may or may not recur in other posts, while categories are pre-determined sections. If you think of your site like a book, the categories are like the Table of Contents and the tags are like the terms in the index.
vi_VN: Sự khác nhau giữa nhóm phân loại và thẻ đánh dấu là gì? Thông thường, thẻ đánh dấu là các từ khóa phổ biến, dùng để nhận diện các thông tin quan trọng trong bài viết của bạn (tên riêng, chủ đề, v.v.), có thể hoặc không xuất hiện lại ở các bài viết khác. Trong khi đó, nhóm phân loại là những phân khúc nội dung đã được xác định. Nếu bạn tưởng tượng trang mạng của bạn như một quyển sách, thì nhóm phân loại chính là Bảng Nội Dung và thẻ đánh dấu giống như các từ ngữ trong mục lục.

en: What's Hot
vi_VN: Nóng hổi

en: What's new
vi_VN: Có gì mới

en: What's new?
vi_VN: Có gì mới

en: What's your list about?
vi_VN: Danh sách của bạn về điều gì?

en: What’s next?
vi_VN: Bước tiếp theo?

en: When WordPress posts spark lively conversations, they'll appear here. To get started, like or comment on some posts.
vi_VN: Khi các bài viết có thảo luận mới, chúng sẽ xuất hiện ở đây. Để bắt đầu, bạn hãy thích hoặc bình luận một vài bài viết.

en: When a comment contains any of these words in its content, author name, URL, email, IP address, or browser&#8217;s user agent string, it will be put in the Trash. One word or IP address per line. It will match inside words, so &#8220;press&#8221; will match &#8220;WordPress&#8221;.
vi_VN: Nếu nội dung chứa tên, liên kết, email hay IP, bình luận sẽ bị đưa vào thùng rác. Mỗi dòng một từ hoặc IP. Chuỗi kí tự nằm trong từ cũng được tính, ví dụ &#8220;press&#8221; cũng sẽ tính cả từ &#8220;WordPress&#8221;.

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be held in the {{link}}moderation queue{{/link}}. One word or IP per line. It will match inside words, so "press" will match "WordPress".
vi_VN: Khi một bình luận chứa bất kỳ trong số các từ này trong nội dung, tên, URL, e-mail, hay IP của nó, nó sẽ bị giữ lại trong {{link}}hàng chờ kiểm duyệt{{/link}}. Mỗi dòng là một từ hoặc IP. Nó sẽ trùng với từ bên trong, ví dụ "press" sẽ trùng với "WordPress".

en: When a comment contains any of these words in its content, name, URL, e-mail, or IP, it will be put in the trash. One word or IP per line. It will match inside words, so "press" will match "WordPress".
vi_VN: Khi một bình luận chứa bất kỳ từ nào sau đây trong nội dung, tên, URL, e-mail, hoặc IP, nó sẽ được loại vào rác. Mỗi dòng một từ hoặc IP. Nó sẽ trùng với từ bên trong, ví dụ như "press" sẽ trùng với "WordPress".

en: When adding a new category on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
vi_VN: Khi thêm một nhóm phân loại mới tại màn hình này, bạn cần điền thông tin vào những trường sau:

en: When adding a new tag on this screen, you&#8217;ll fill in the following fields:
vi_VN: Khi thêm một thẻ đánh dấu mới tại màn hình này, bạn cần điền thông tin vào những trường sau:

en: When applying multiple coupons, apply the first coupon to the full price and the second coupon to the discounted price and so on.
vi_VN: Khi áp dụng nhiều mã ưu đãi, mã đầu tiên được sử dụng với giá đầy đủ và mã thứ hai  áp dụng với giá chiết khấu.

en: When changing themes, there is often some variation in the number and setup of widget areas/sidebars and sometimes these conflicts make the transition a bit less smooth. If you changed themes and seem to be missing widgets, scroll down on this screen to the Inactive Widgets area, where all of your widgets and their settings will have been saved.
vi_VN: Khi thay đổi chủ đề, thường sẽ có sự khác biệt về số lượng và cơ cấu của khung hiển thị nội dung phụ, và thỉnh thoảng sự khác biệt này sẽ khiến quá trình chuyển đổi không diễn ra suôn sẻ. Nếu bạn thay đổi chủ đề và nhận thấy bị thiếu các nội dung phụ, hãy trượt xuống phía dưới của màn hình, tại khu vực Nội Dung Phụ Không Hoạt Động, tất cả các nội dung phụ của bạn và tùy chỉnh của chúng sẽ được lưu lại ở đó.

en: When checking for the %s capability, you must always check it against a specific comment.
vi_VN: Khi kiểm tra khả năng %s, bạn phải luôn kiểm tra nó đối với một bình luận cụ thể.

en: When checking for the %s capability, you must always check it against a specific page.
vi_VN: Khi kiểm tra khả năng %s, bạn phải luôn kiểm tra nó đối với một trang cụ thể.

en: When checking for the %s capability, you must always check it against a specific post.
vi_VN: Khi kiểm tra khả năng %s, bạn phải luôn kiểm tra nó đối với một bài viết cụ thể.

en: When checking for the %s capability, you must always check it against a specific term.
vi_VN: Khi kiểm tra khả năng %s, bạn phải luôn kiểm tra nó đối với một thuật ngữ cụ thể.

en: When checking for the %s capability, you must always check it against a specific user.
vi_VN: Khi kiểm tra khả năng của %s, bạn phải luôn kiểm tra khả năng đó với một người dùng cụ thể.

en: When choosing daily or weekly email delivery, which time of day would you prefer?
vi_VN: Khi chọn nhận email hàng ngày hoặc hàng tuần, bạn thích nhận vào giờ nào trong ngày?

en: When creating an account, automatically generate an account username for the customer based on their name, surname or email
vi_VN: Khi tạo tài khoản mới, tự động tạo tên tài khoản cho khách hàng dựa trên tên, họ hoặc email

en: When handling an %s, should access to downloadable files be revoked and download logs cleared?
vi_VN: Khi xử lý một %s, có nên thu hồi quyền truy cập các tập tin tải xuống được và xoá nhật ký tải xuống hay không?

en: When handling an %s, should personal data within orders be retained or removed?
vi_VN: Khi xử lý một %s, dữ liệu cá nhân trong đơn hàng nên được giữ lại hay xoá bỏ?

en: When in reorder mode, additional controls to reorder menu items will be available in the items list above.
vi_VN: Khi trong chế độ sắp xếp lại, các điều khiển bổ sung để sắp xếp lại các mục trình đơn sẽ sẵn có trong danh sách các mục ở trên.

en: When in reorder mode, additional controls to reorder widgets will be available in the widgets list above.
vi_VN: Khi trong chế độ sắp xếp lại, các điều khiển bổ sung để sắp xếp lại các widget sẽ sẵn có trong danh sách widget ở trên.

en: When previewing on smaller monitors, you can use the collapse icon at the bottom of the left-hand pane. This will hide the pane, giving you more room to preview your site in the new theme. To bring the pane back, click on the collapse icon again.
vi_VN: Khi xem trước trên các màn hình nhỏ, bạn có thể sử dụng biểu tượng thu gọn ở dưới bảng tùy biến phía bên trái. Bấm vào biểu tượng này sẽ ẩn bảng tùy biến, cung cấp thêm khoảng trống để bạn xem trước blog của bạn với giao diện mới. Để hiện lại bảng tùy biến, hãy bấm lần nữa vào biểu tượng thu gọn.

en: When product stock reaches this amount the stock status will change to "out of stock" and you will be notified via email. This setting does not affect existing "in stock" products.
vi_VN: Khi một sản phầm hết hàng thì trạng thái sẽ được chuyển thành "không có sẵn" và bạn sẽ được thông báo qua email. Phần cài đặt này sẽ không áp dụng cho các sản phẩm "trong kho" có sẵn.

en: When product stock reaches this amount you will be notified via email.
vi_VN: Khi sản phẩm đạt giới hạn này bạn sẽ nhận được thông báo qua email.

en: When registering an "array" meta type to show in the REST API, you must specify the schema for each array item in "show_in_rest.schema.items".
vi_VN: Khi đăng ký loại một loại meta "mảng" để hiển thị trong API REST, bạn phải chỉ định cấu trúc cho từng mục của mảng trong "show_in_rest.schema.items".

en: When registering an "array" setting to show in the REST API, you must specify the schema for each array item in "show_in_rest.schema.items".
vi_VN: Khi đăng ký loại một loại meta "array" để hiển thị trong REST API, bạn phải chỉ định cấu trúc cho từng mục của mảng trong "show_in_rest.schema.items".

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
vi_VN: Khi bắt đầu 1 đoạn mới với 1 trong những mẫu này được theo sau bởi 1 dấu space, định dạng sẽ được áp dụng tự động. Nhấn phím Backspace hoặc Escape để hoàn nguyên.

en: When this setting is in effect, a reminder is shown in the At a Glance box of the Dashboard that says, &#8220;Search engines discouraged&#8221;, to remind you that you have directed search engines to not crawl your site.
vi_VN: Khi cài đặt này có hiệu lực, một lời nhắc được hiển thị trong hộp Xem nhanh của trang Tổng quan có nội dung “Ngăn chặn các công cụ tìm kiếm”, để nhắc bạn rằng bạn đã yêu cầu các công cụ tìm kiếm không thu thập dữ liệu blog của mình.

en: When true, refunded items are restocked.
vi_VN: Khi đúng, các mặt hàng được hoàn lại được bổ sung.

en: When true, the payment gateway API is used to generate the refund.
vi_VN: Khi đúng, cổng API thanh toán sẽ được dùng để hoàn tiền.

en: When using a keyboard to navigate:
vi_VN: Khi sử dụng bàn phím để di chuyển:

en: When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor&#8217;s IP address and browser user agent string to help spam detection.
vi_VN: Khi khách truy cập để lại bình luận trên trang web, chúng tôi thu thập dữ liệu được hiển thị trong biểu mẫu bình luận và cũng là địa chỉ IP của người truy cập và chuỗi user agent của người dùng trình duyệt để giúp phát hiện spam

en: When you click the button below WordPress will create an XML file for you to save to your computer.
vi_VN: Khi bạn nhấn nút dưới đây, WordPress sẽ tạo cho bạn một tập tin XML để tải về máy tính.

en: When you first signed up for a WordPress.com account we sent you an email. Please open it and click on the blue button to verify your email address.
vi_VN: Khi bạn đăng ký tài khoản WordPress.com, chúng tôi đã gửi cho bạn một email. Vui lòng mở nó và nhấn vào nút màu xanh lam để xác minh địa chỉ email của bạn.

en: When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select &quot;Remember Me&quot;, your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed.
vi_VN: Khi bạn đăng nhập, chúng tôi sẽ thiết lập một vài cookie để lưu thông tin đăng nhập và lựa chọn hiển thị. Thông tin đăng nhập gần nhất lưu trong hai ngày, và lựa chọn hiển thị gần nhất lưu trong một năm. Nếu bạn chọn &quot;Nhớ tôi&quot;, thông tin đăng nhập sẽ được lưu trong hai tuần. Nếu bạn thoát tài khoản, thông tin cookie đăng nhập sẽ bị xoá.

en: When you purchase from us, we’ll ask you to provide information including your name, billing address, shipping address, email address, phone number, credit card/payment details and optional account information like username and password. We’ll use this information for purposes, such as, to:
vi_VN: Khi bạn mua hàng từ chúng tôi, chúng tôi sẽ yêu cầu bạn cung cấp thông tin bao gồm tên, địa chỉ thanh toán, địa chỉ giao hàng, địa chỉ email, số điện thoại, credit card/thông tin thanh toán và thông tin tài khoản bổ sung như tên tài khoản và mật khẩu. Chúng tôi sử dụng thông tin này cho nhiều mục đích, ví dụ, như:

en: When you receive a new order, it will appear here.
vi_VN: Khi bạn nhận được đơn hàng mới, thông tin sẽ xuất hiện ở đây.

en: When you're ready to proceed, use the "Close account" button.
vi_VN: Khi đã sẵn sàng tiếp tục, nhấn nút "Xóa tài khoản vĩnh viễn".

en: Where can I learn more?
vi_VN: Tôi có thể tìm hiểu thêm ở đâu?

en: Where is your store based?
vi_VN: Vị trí cửa hàng của bạn?

en: Where the pattern comes from e.g. core
vi_VN: Nơi mẫu đến từ, ví dụ: core

en: Where the template originally comes from e.g. 'theme'
vi_VN: Mẫu ban đầu đến từ đâu, ví dụ: 'chủ đề'

en: Where the template part is intended for use (header, footer, etc.)
vi_VN: Nơi thành phần mẫu được dự định sử dụng (đầu trang, chân trang, v.v.)

en: Where will you start?
vi_VN: Bắt đầu từ đâu?

en: Where your data is sent
vi_VN: Dữ liệu của bạn được gửi đến đâu

en: Whether a template is a custom template.
vi_VN: Mẫu có phải là mẫu tùy chỉnh hay không.

en: Whether a theme uses block-based template parts.
vi_VN: Liệu một chủ đề có sử dụng các phần mẫu dựa trên khối hay không.

en: Whether a theme uses block-based templates.
vi_VN: Giao diện sử dụng template hỗ trợ block.

en: Whether items must be assigned all or any of the specified terms.
vi_VN: Cho dù các mục đều được gán hoặc bất kỳ mục cụ thể nào.

en: Whether or not comments are open on the post.
vi_VN: Liệu trong bài viết có mở hay không mục bình luận.

en: Whether or not the post can be pinged.
vi_VN: Liệu bài viết có thể được ping hay không.

en: Whether or not the post should be treated as sticky.
vi_VN: Liệu bài viết được đính nổi bật hay không.

en: Whether or not the post type can be viewed.
vi_VN: Có thể xem loại bài đăng hay không.

en: Whether or not the post type should have children.
vi_VN: Thể loại bài viết có nên có thể loại con

en: Whether or not the store was connected to WooCommerce.com during the extension flow.
vi_VN: Cửa hàng có được kết nối với WooC Commerce.com hay không trong suốt quá trình mở rộng.

en: Whether or not the taxonomy should have children.
vi_VN: Taxonomy có taxonomy con hay không.

en: Whether or not the term cloud should be displayed.
vi_VN: Có hay không đám mây term được hiển thị.

en: Whether or not this is a compound rate.
vi_VN: Dù đây là thuế suất gộp hay không.

en: Whether or not this store agreed to receiving marketing contents from WooCommerce.com.
vi_VN: Cửa hàng này có đồng ý nhận nội dung tiếp thị từ WooCommerce.com hay không.

en: Whether or not this tax rate also gets applied to shipping.
vi_VN: Dù có áp dụng thuế suất này đối với giao hàng hay không.

en: Whether or not you have WordPress Multisite enabled.
vi_VN: Có kích hoạt WordPress Multisite hay không.

en: Whether posts and comments RSS feed links are added to head.
vi_VN: Liệu bài viết bà bình luận RSS link đã được thêm vào đầu trang.

en: Whether posts of this status may have floating published dates.
vi_VN: Các bài viết của trạng thái này có thể có thời gian công bố.

en: Whether posts of this status should be shown in the front end of the site.
vi_VN: Những bài viết có trạng thái này có được hiện thị ở front end của website hay không.

en: Whether posts with this status should be private.
vi_VN: Những bài viết có trạng thái này có riêng tư hay không.

en: Whether posts with this status should be protected.
vi_VN: Những bài viết có trạng thái này có được bảo vệ hay không.

en: Whether posts with this status should be publicly-queryable.
vi_VN: Những bài viết có status này có được public query hay không.

en: Whether the V2 of the list block that uses inner blocks should be enabled.
vi_VN: Có nên bật phiên bản V2 của khối trích dẫn sử dụng khối bên trong hay không.

en: Whether the V2 of the quote block that uses inner blocks should be enabled.
vi_VN: Có nên bật phiên bản V2 của khối trích dẫn sử dụng khối bên trong hay không.

en: Whether the content is protected with a password.
vi_VN: Có hay không nội dung được bảo vệ bởi mật khẩu.

en: Whether the excerpt is protected with a password.
vi_VN: Có hay không trích đoạn được bảo vệ bởi mật khẩu.

en: Whether the menu item represents an object that no longer exists.
vi_VN: Mục menu có đại diện cho một đối tượng không còn tồn tại hay không.

en: Whether the plugin can only be activated network-wide.
vi_VN: Cho phép plugin có thể kích hoạt trên toàn mạng lưới.

en: Whether the theme can manage the document title tag.
vi_VN: Liệu giao diện có thể quản lý tag tiêu đề tài liệu / bài viết.

en: Whether the theme disables custom colors.
vi_VN: Liệu giao diện vô hiệu hóa tùy chọn màu chữ?

en: Whether the theme disables custom font sizes.
vi_VN: Liệu giao diện vô hiệu hóa tùy chọn kích thước font chữ?

en: Whether the theme disables custom gradients.
vi_VN: Tắt tùy chọn gradients của theme

en: Whether the theme disables generated layout styles.
vi_VN: Liệu chủ đề có vô hiệu hóa các kiểu bố cục được tạo ra hay không.

en: Whether the theme enables Selective Refresh for Widgets being managed with the Customizer.
vi_VN: Liệu giao diện có cho phép Làm tươi các tùy chọn cho Widget được quản lý với Tùy biến hay không.

en: Whether the theme is a block-based theme.
vi_VN: Chủ đề có phải là chủ đề dựa trên khối hay không.

en: Whether the theme supports responsive embedded content.
vi_VN: Giiao diện hỗ trợ nội dung nhúng tương thích đa thiết bị hay không.

en: Whether the widget supports multiple instances
vi_VN: Liệu widget có hỗ trợ nhiều định dạng hay không

en: Whether theme opts in to default WordPress block styles for viewing.
vi_VN: Tùy chọn chủ đề phù hợp với khối mặc định của WordPress

en: Whether theme opts in to the dark editor style UI.
vi_VN: Liệu giao diện có phù hợp với kiểu màu tối.

en: Whether theme opts in to the editor styles CSS wrapper.
vi_VN: Liệu giao diện có phù hợp với khả năng sửa CSS hay không.

en: Whether theme opts in to wide alignment CSS class.
vi_VN: Liệu giao diện có phù hợp với class CSS khung rộng.

en: Whether to automatically add top level pages to this menu.
vi_VN: Có tự động thêm các trang mẹ vào menu này hay không.

en: Whether to bypass Trash and force deletion.
vi_VN: Có xóa vĩnh viễn hay không.

en: Whether to bypass trash and force deletion.
vi_VN: Có xoá vĩnh viễn hay không.

en: Whether to consider GMT post dates when limiting response by published or modified date.
vi_VN: Có nên xem xét ngày đăng GMT khi giới hạn phản hồi theo ngày xuất bản hoặc sửa đổi hay không.

en: Whether to force removal of the widget, or move it to the inactive sidebar.
vi_VN: Liệu có thể xóa widget, hay chuyển nó tới danh sách widget không sử dụng.

en: Whether to generate a default UI for managing this post type.
vi_VN: Tạo giao diện người dùng mặc định để quản lý loại bài đăng này.

en: Whether to hide resources not assigned to any products.
vi_VN: Có để ẩn nguồn tài nguyên không được chỉ định cho bất kỳ sản phẩm nào hay không.

en: Whether to hide terms not assigned to any posts.
vi_VN: Ẩn hay không các term được không được gán cho bất kỳ bài viết nào.

en: Whether to include posts in the edit listing for their post type.
vi_VN: Có hiện thị bài viết trong danh sách bài viết hay không.

en: Whether to make the post type available for selection in navigation menus.
vi_VN: Có cung cấp loại bài viết để lựa chọn trong menu điều hướng hay không.

en: Whether to perform an oEmbed discovery request for unsanctioned providers.
vi_VN: Có thực hiện những yêu cầu nhúng oEmbed từ những nhà cũng cấp chưa được xác minh hay không.

en: Whether you want to share your ideas, start a business, or run a store, you can do it all on WordPress.com.
vi_VN: Dù là chia sẻ ý tưởng, bắt đầu kinh doanh, hoặc mở cửa hàng, bạn đều có thể thực hiện với WordPress.com.

en: Whether your site is a one-person show or you have dozens of contributors, you’ll want to make sure that logins to your site are safe and that passwords are not easily guessed. Secure Authentication with optional two-step (or two-factor) will safeguard your website against undesired login attempts.
vi_VN: Bất kể trang web là của riêng bạn hay có nhiều người đóng góp, bạn đều muốn đảm bảo rằng việc đăng nhập vào website của bạn là an toàn và mật khẩu không thể quá dễ đoán. Bảo mật hai lớp sẽ bảo vệ trang web của bạn khỏi những truy cập không mong muốn.

en: Which Internet Defense League campaign do you want to participate in?
vi_VN: Bạn muốn tham gia chiến dịch Liên minh Phòng thủ Internet nào?

en: Which backup option is best for me?
vi_VN: Tôi nên chọn gói sao lưu nào?

en: Which badge would you like to display?
vi_VN: Bạn muốn hiển thị huy hiệu nào?

en: Which columns should be exported?
vi_VN: Những cột nào cần được xuất ra?

en: Which email address should we send the submissions to?
vi_VN: Chúng tôi nên gửi các đơn nộp vào địa chỉ email nào?

en: Which language will you be blogging in?
vi_VN: Bạn sẽ viết blog bằng ngôn ngữ gì?

en: Which product category should be exported?
vi_VN: Nên xuất danh mục sản phẩm nào?

en: Which product types should be exported?
vi_VN: Loại sản phẩm nào sẽ được xuất ra?

en: While previewing a new theme, you can continue to tailor things like widgets and menus, and explore theme-specific options.
vi_VN: Trong khi đang xem giao diện mới, bạn có thể chỉnh sửa vài thứ như widget hay menu, hoặc khám phá các tuỳ chọn của riêng giao diện này.

en: While trying to test your site&#8217;s scheduled events, the following error was returned: %s
vi_VN: Trong khi thử kiểm tra các sự kiện được lên lịch trên trang web của bạn, lỗi sau đã được trả về: %s

en: While you visit our site, we’ll track:
vi_VN: Trong khi bạn vào trang web, chúng tôi sẽ theo dõi:

en: White
vi_VN: Trắng

en: Who on our team has access
vi_VN: Ai trong nhóm của chúng tôi có quyền truy cập

en: Who we are
vi_VN: Chúng tôi là ai

en: Who we share your data with
vi_VN: Chúng tôi chia sẻ dữ liệu của bạn với ai

en: Whoa, slow down with the emails!
vi_VN: Whoa, từ từ đã nào!

en: Why Register a Domain Name?
vi_VN: Tại sao nên đăng kí tên miền?

en: Why is this important?
vi_VN: Tại sao nó lại quan trọng?

en: Wide
vi_VN: Rộng

en: Wide Blocks
vi_VN: Mở rộng khối

en: Widget Title
vi_VN: Tựa đề Widget

en: Widget modified
vi_VN: Sửa widget

en: Widget moved down
vi_VN: Widget đã dịch chuyển xuống

en: Widget moved up
vi_VN: Widget đã dịch chuyển lên

en: Widget removed
vi_VN: Xóa widget

en: Widget title:
vi_VN: Tiêu đề widget:

en: Widget type (id_base) is required.
vi_VN: Loại widget (id_base) là bắt buộc.

en: Widget type does not support raw instances.
vi_VN: Loại Widget không hỗ trợ các phiên bản chưa mã hóa.

en: Widget types to hide from Legacy Widget block.
vi_VN: Những loại widget bị ẩn khỏi khối Widget cũ.

en: Widgets
vi_VN: Widget

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into any widgetized area provided by your theme (commonly called sidebars). To populate your sidebars/widget areas with individual widgets, drag and drop the title bars into the desired area. By default, only the first widget area is expanded. To populate additional widget areas, click on their title bars to expand them.
vi_VN: Nội Dung Phụ là những vùng nội dung độc lập có thể được đặt trong bất kỳ khung chứa nội dung phụ nào mà chủ đề của bạn cung cấp. Để đưa một nội dung phụ vào khung chứa nào đó, kéo thanh tiêu đề của nội dung phụ và thả vào khung bạn muốn. Mặc định, chỉ có khung chứa nội dung phụ đầu tiên được mở. Để đưa nội dung phụ vào các khung chứa khác, bấm vào tiêu đề của khung chứa để mở rộng nó.

en: Widgets are independent sections of content that can be placed into widgetized areas provided by your theme (commonly called sidebars).
vi_VN: Widgets là phần nội dung độc lập có thể được đặt vào khu vực được widget hóa trong giao diện (thường được gọi là sidebars).

en: Widgets may be used multiple times. You can give each widget a title, to display on your site, but it&#8217;s not required.
vi_VN: Nội Dung Phụ có thể được sử dụng nhiều lần. Bạn có thể đặt cho mỗi nội dung phụ một tiêu đề, để hiển thị trên trang mạng của mạng, nhưng điều đó không phải yêu cầu bắt buộc.

en: Widgets need to be registered using %s, before they can be displayed.
vi_VN: Widget cần được đăng ký sử dụng %s trước khi hiển thị.

en: Width
vi_VN: Rộng

en: Width (%s)
vi_VN: Độ rộng (%s)

en: Width of the crop as a percentage of the image width.
vi_VN: Chiều rộng của vùng cắt theo tỷ lệ phần trăm của chiều rộng hình ảnh.

en: Will be forwarded to this email address
vi_VN: Sẽ được chuyển tiếp đến địa chỉ email sau đây

en: Window
vi_VN: Cửa sổ

en: With Two-Step Authentication active, you can generate a custom password for each third-party application you authorize to use your WordPress.com account. You can revoke access for an individual application here if you ever need to.
vi_VN: Với xác minh 2 bước, bạn có thể tạo một mật khẩu dành riêng cho ứng dụng bên thứ ba sử dụng WordPress.com. Bạn có thể hủy mật khẩu này nếu không dùng đến.

en: With WordPress.com eCommerce, you have the freedom to create a beautiful store that meets your needs. The only limit is your imagination.
vi_VN: Với WordPress.com eCommerce, bạn được tự do tạo cửa hàng phù hợp nhu cầu. Giới hạn duy nhất là trí tưởng tưởng của bạn.

en: With your free plan, you can monitor the 20 most recent events on your site. Upgrade to a paid plan to unlock powerful features:
vi_VN: Với gói miễn phí, bạn chỉ có thể theo dõi 20 sự kiện gần đây nhất trên blog của mình. Nâng cấp lên gói trả phí để mở khóa các tính năng:

en: Without access to the app, your phone, or a backup code, you will lose access to your account.
vi_VN: Không có ứng dụng, điện thoại và mã dự phòng, bạn sẽ không thể truy cập tài khoản của bạn

en: WooCommerce Customer Data
vi_VN: Tải dữ liệu của khách hàng

en: WooCommerce Endpoints
vi_VN: Điểm cuối WooCommerce

en: WooCommerce Extensions
vi_VN: Các gói mở rộng WooCommerce

en: WooCommerce Helper
vi_VN: Trợ lý WooCommerce

en: WooCommerce Network Orders
vi_VN: Đơn hàng trên toàn mạng lưới của WooCommerce

en: WooCommerce PayFast Gateway
vi_VN: Cổng thanh toán WooCommerce PayFast

en: WooCommerce PayPal Checkout Gateway
vi_VN: Cổng thanh toán WooCommerce PayPal

en: WooCommerce Recent Reviews
vi_VN: Đánh giá mới nhất WooCommerce

en: WooCommerce Services
vi_VN: Dịch vụ WooCommerce

en: WooCommerce Services icon
vi_VN: Biểu tượng WooCommerce Services

en: WooCommerce Setup
vi_VN: Cài đặt WooCommerce

en: WooCommerce Status
vi_VN: Trạng thái WooCommerce

en: WooCommerce action names associated with the webhook.
vi_VN: Tên hành động của WooCommerce liên kết với nhật ký web.

en: WooCommerce can accept both online and offline payments. <a href="%s" target="_blank">Additional payment methods</a> can be installed later.
vi_VN: WooCommerce có thể chấp nhận thanh toán cả trực tuyến và truyền thống. Những <a href="%s" target="_blank">phương thức thanh toán khác</a> có thể được cài sau.

en: WooCommerce database update
vi_VN: Cập nhật dữ liệu WooCommerce

en: WooCommerce database update complete. Thank you for updating to the latest version!
vi_VN: Dữ liệu WooCommerce đã được cập nhật thành công. Cảm ơn bạn đã sử dụng phiên bản mới nhất!

en: WooCommerce database update done
vi_VN: đã update cơ sở dữ liệu

en: WooCommerce database update required
vi_VN: Yêu cầu cập nhật cơ sở dữ liệu WooCommerce

en: WooCommerce database version
vi_VN: Phiên bản cơ sở dữ liệu WooCommerce

en: WooCommerce eWAY Gateway
vi_VN: Cổng thanh toán WooCommerce eWAY

en: WooCommerce endpoints
vi_VN: Điểm cuối kết nối WooCommerce

en: WooCommerce extensions
vi_VN: Gói mở rộng WooCommerce

en: WooCommerce has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version.
vi_VN: WooCommerce đã được cập nhật! Để đảm bảo mọi thứ hoạt động trơn tru, chúng tôi cần cập nhật cơ sở dữ liệu lên bản mới nhất.

en: WooCommerce is updating the database in the background. The database update process may take a little while, so please be patient.
vi_VN: WooCommerce đang cập nhật cơ sở dữ liệu. Quá trình cập nhật sẽ mất ít phút, hãy kiên nhẫn.

en: WooCommerce pages
vi_VN: Trang WooCommerce

en: WooCommerce plugins may use this method of communication when checking for plugin updates.
vi_VN: Các WooCommerce plugin có thể sử dụng phương pháp giao tiếp này khi kiểm tra các bản cập nhật của plugin.

en: WooCommerce products (CSV)
vi_VN: Sản phẩm Woocommerce (CSV)

en: WooCommerce settings
vi_VN: Cài đặt WooCommerce

en: WooCommerce status
vi_VN: Thống kê cửa hàng

en: WooCommerce support
vi_VN: Hỗ trợ WooCommerce

en: WooCommerce tax rates (CSV)
vi_VN: Thuế suất WooCommerce (CSV)

en: WooCommerce version
vi_VN: Phiên bản WooCommerce

en: WooCommerce version.
vi_VN: Phiên bản WooCommerce.

en: WooCommerce will match a customer to a single zone using their shipping address and present the shipping methods within that zone to them.
vi_VN: WooCommerce sẽ khớp khách hàng với một vùng sử dụng địa chỉ nhận hàng và giới thiệu phương thức giao hàng của vùng này tới khách hàng.

en: WooCommerce will run under this version of PHP, however, it has reached end of life. We recommend using PHP version 7.2 or above for greater performance and security.
vi_VN: WooCommerce sẽ chạy phiên bản PHP này, tuy nhiên, nó sắp từ trần. Chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng phiên bản PHP 7.2 hoặc cao hơn để tối ưu hiệu suất và bảo mật.

en: WooCommerce will run under this version of PHP, however, some features such as geolocation are not compatible. Support for this version will be dropped in the next major release. We recommend using PHP version 7.2 or above for greater performance and security.
vi_VN: WooCommerce sẽ chạy phiên bản PHP này, tuy nhiên, một số tính năng như geolocation không tương thích. Hỗ trợ cho phiên bản này sẽ bị ngừng trong bản phát hành tới. Chúng tôi khuyên bạn nên sử dụng phiên bản PHP 7.2 hoặc cao hơn để tối ưu hiệu suất và bảo mật.

en: Word count: %s
vi_VN: Số từ: %s

en: WordPress %1$s running %2$s theme.
vi_VN: WordPress %1$s sử dụng giao diện %2$s.

en: WordPress &rsaquo; Error
vi_VN: WordPress &rsaquo; Lỗi

en: WordPress &rsaquo; Success
vi_VN: WordPress &rsaquo; Thành công

en: WordPress Address (URL)
vi_VN: Địa chỉ WordPress (URL)

en: WordPress Blog
vi_VN: Blog của WordPress

en: WordPress Comments
vi_VN: Bình luận WordPress

en: WordPress Constants
vi_VN: Hằng số WordPress

en: WordPress Dashboard
vi_VN: Bảng điều khiển WordPress

en: WordPress Events and News
vi_VN: Sự kiện và Tin tức WordPress

en: WordPress News
vi_VN: Tin Tức WordPress

en: WordPress Post by Email
vi_VN: WordPress Post qua Email

en: WordPress User
vi_VN: Người dùng WordPress

en: WordPress Version
vi_VN: Phiên bản WordPress

en: WordPress database error:
vi_VN: Lỗi cơ sở dữ liệu WorpPress:

en: WordPress debug mode
vi_VN: Chế độ gỡ lỗi WordPress

en: WordPress development updates are blocked by the %s constant.
vi_VN: Cập nhật phiên bản WordPress development bị chặn bởi hằng số %s.

en: WordPress development updates are blocked by the %s filter.
vi_VN: Cập nhật phiên bản WordPress development bị chặn bởi bộ lọc %s.

en: WordPress directory location
vi_VN: Vị trí thư mục WordPress

en: WordPress directory size
vi_VN: Kích thước thư mục WordPress

en: WordPress environment
vi_VN: Môi trường WordPress

en: WordPress is not notifying any <a href="%1$s">Update Services</a> because of your site&#8217;s <a href="%2$s">visibility settings</a>.
vi_VN: WordPress không nhận được bất kỳ thông báo nào từ <a href="%1$s">Hệ thống cập nhật</a> bởi <a href="%2$s">tuỳ chọn hiển thị</a> của website.

en: WordPress language.
vi_VN: Ngôn ngữ WordPress.

en: WordPress locale code.
vi_VN: Mã quốc gia WordPress.

en: WordPress login
vi_VN: Đăng nhập

en: WordPress memory limit
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ WordPress

en: WordPress memory limit.
vi_VN: Giới hạn bộ nhớ WordPress.

en: WordPress multisite
vi_VN: WordPress multiside

en: WordPress requirements
vi_VN: Các yêu cầu WordPress

en: WordPress requires %1$s version %2$s or higher. Contact your web hosting company to correct this.
vi_VN: WordPress yêu cầu %1$s phiên bản %2$s trở lên. Liên hệ với nhà cung cấp hosting của bạn để sửa lỗi này.

en: WordPress security and maintenance releases are blocked by %s.
vi_VN: Các bản phát hành bảo mật và bảo trì WordPress bị chặn bởi %s.

en: WordPress security and maintenance releases are blocked by the %s filter.
vi_VN: Các bản phát hành bảo mật và bảo trì WordPress bị chặn bởi bộ lọc %s.

en: WordPress should correct invalidly nested XHTML automatically
vi_VN: WordPress tự động sửa chữa XHTML không hợp lệ

en: WordPress site: %s
vi_VN: Trang WordPress: %s

en: WordPress theme for WordPress.com
vi_VN: Giao diện WordPress cho WordPress.com

en: WordPress update available (%s)
vi_VN: Cập nhật WordPress có sẵn (%s)

en: WordPress version
vi_VN: Phiên bản WordPress

en: WordPress version %s
vi_VN: Phiên bản WordPress %s

en: WordPress&#8217; utf8mb4 support requires MariaDB version %s or greater. Please contact your server administrator.
vi_VN: Mã hóa bảng dữ liệu utf8mb4 của WordPress yêu cầu MariaDB phiên bản %s hoặc cao hơn. Vui lòng liên hệ người quản trị máy chủ.

en: WordPress&#8217; utf8mb4 support requires MySQL client library (%1$s) version %2$s or newer. Please contact your server administrator.
vi_VN: Mã hóa bảng dữ liệu utf8mb4 của WordPress yêu cầu phiên bản thư viện người dùng MySQL (%1$s) %2$s hoặc mới hơn. Vui lòng liên hệ người quản trị máy chủ.

en: WordPress&#8217; utf8mb4 support requires MySQL version %s or greater. Please contact your server administrator.
vi_VN: Mã hóa bảng dữ liệu utf8mb4 của WordPress yêu cầu MySQL phiên bản %s hoặc cao hơn. Vui lòng liên hệ người quản trị máy chủ.

en: WordPress' built-in search is fine for small sites, but becomes slow and inefficient as they grow. Jetpack Search replaces the built-in search and includes:
vi_VN: Tính năng tìm kiếm mặc định WordPress hoạt động tốt với những trang web nhỏ, nhưng trở lên chậm chạp và không hiệu quả khi trang web đó càng ngày càng lớn hơn. Tìm kiếm của Jetpack thay thế công cụ tìm kiếm mặc định và thêm vào đó:

en: WordPress.com &raquo; Redirecting you to a new blog!
vi_VN: WordPress.com &raquo; Chuyển hướng đến 1 blog mới.

en: WordPress.com Announcement
vi_VN: Thông báo của WordPress.com

en: WordPress.com Followers
vi_VN: Người theo dõi trên WordPress

en: WordPress.com Forums
vi_VN: Diễn đàn của WordPress.com

en: WordPress.com News
vi_VN: Tin tức từ WordPress.com

en: WordPress.com Premium includes a free custom domain name for one year. Register a domain name that matches your branding, blog, or small business.
vi_VN: Gói WordPress.com Premium bao gồm một tên miền miễn phí trong một năm. Hãy đăng kí tên miền khớp với thương hiệu, blog, hoặc dự án kinh doanh của bạn.

en: WordPress.com Pricing – Compare WordPress Plans
vi_VN: Bảng giá WordPress.com - So sánh các gói WordPress

en: WordPress.com Reblog Button
vi_VN: Nút Đăng lại WordPress

en: WordPress.com Support
vi_VN: Hỗ trợ của WordPress.com

en: WordPress.com allows you to build a website that meets your needs, no matter what they are. Whether you want to start a simple blog, create a site for your business, display your work in a portfolio, or build a robust online store, we have the tools and features you need to get started today.
vi_VN: WordPress.com giúp bạn xây dựng trang web đúng với nhu cầu, bất kể chúng là gì. Cho dù bạn muốn viết một blog đơn giản, tạo một trang web kinh doanh, hiển thị portfolio, hoặc tạo một cửa hàng trực tuyến, chúng tôi có các công cụ và tính năng giúp bạn bắt đầu ngay hôm nay.

en: WordPress.com has started testing <strong>Native Sponsored Posts</strong>. This is an extension of our advertising program and will have the same controls and restrictions as our standard ad placements.
vi_VN: WordPress.com đã bắt đầu thử nghiệm <strong>Bài Viết Tài Trợ</strong>. Điều này nằm trong kế hoạch mở rộng chương trình quảng cáo và sẽ có các kiểm soát chặt chẽ giống như các vị trí đặt quảng cáo tiêu chuẩn của chúng tôi.

en: WordPress.com is testing Native Sponsored Posts.
vi_VN: WordPress.com đang thử nghiệm Bài Viết Tài Trợ.

en: WordPress.com news, announcements, and product spotlights.
vi_VN: Tin tức mới, thông báo mới từ WordPress.com.

en: WordPress.com pricing is simple -- We bundle hosting, domains, privacy, and security into one low price with plans for anyone. Compare plans today!
vi_VN: Bảng giá WordPress.com rất đơn giản - Chúng tôi gộp hosting, tên miền,  và bảo mật thành một mức giá với các gói cho mọi người. So sánh các gói ngay!

en: WordPress.com running %2$s theme.
vi_VN: WordPress.com đang sử dụng giao diện %2$s.

en: WordPress.com verification code
vi_VN: Mã xác minh WordPress.com

en: WordPress.com verification code: %s
vi_VN: Mã xác minh WordPress.com là %s

en: WordPress.org is reachable
vi_VN: Có thể truy cập WordPress.org

en: WordPress.org plugin directory slug.
vi_VN: Đường dẫn plugin trong thư viện WordPress.org.

en: WordPress.org project
vi_VN: Dự án WordPress.org

en: WordPress.org themes
vi_VN: Thư viện giao diện WordPress.org

[ctx: Wordpress.com is also available in lang]
en: %1$s is also available in %2$s
vi_VN: %1$s đã có sẵn trong %2$s

en: Words
vi_VN: Từ

en: Words: %s
vi_VN: Từ: %s

en: Would you like a matching blog address too?
vi_VN: Bạn có muốn địa chỉ blog giống tên người dùng?

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
vi_VN: Bạn có muốn <a href="%s">kiểm tra các comment chờ duyệt</a>?

en: Would you like to create one?
vi_VN: Bạn có muốn tạo một cái?

en: Would you like to give the application identifying itself as %s access to your account? You should only do this if you trust the application in question.
vi_VN: Bạn có muốn ứng dụng %s truy cập vào tài khoản của bạn? Hãy chỉ cấp quyền nếu bạn tin tưởng ứng dụng này.

en: Would you like to give this application access to your account? You should only do this if you trust the application in question.
vi_VN: Bạn có muốn cấp quyền truy cập cho ứng dụng này vào tài khoản của bạn? Hãy chỉ cấp quyền nếu bạn tin tưởng ứng dụng này.

en: Would you like to upload something?
vi_VN: Bạn có muốn tải lên cái gì đó không?

en: Wrapper color
vi_VN: Màu đóng

en: Writable
vi_VN: Có thể ghi

en: Write
vi_VN: Viết bài

en: Write a Comment...
vi_VN: Gửi bình luận...

en: Write a post
vi_VN: Viết bài mới

en: Write blog post
vi_VN: Viết bài mới

en: Write posts or pages in plain text Markdown syntax.
vi_VN: Soạn bài viết hoặc trang bằng Markdown.

en: Write title…
vi_VN: Viết tựa đề…

en: Write your first blog post
vi_VN: Viết bài viết đầu tiên

en: Writing
vi_VN: Viết

en: Writing Helper
vi_VN: Trợ giúp

en: Writing Settings
vi_VN: Cài đặt viết

en: Writr is a minimalist, content-oriented tumblelog theme perfect for your personal blog. It comes packed with 6 different color schemes: turquoise (default), blue, green, grey, purple, and red. With a modern look and attention to crisp typography, Writr put the focus on your content.
vi_VN: Writr là một chủ đề tumblelog hướng nội dung tối giản, hoàn hảo cho blog cá nhân của bạn. Nó đi kèm với 6 bảng màu khác nhau: xanh ngọc (mặc định), xanh dương, xanh lá cây, xám, tím và đỏ. Với một cái nhìn hiện đại và sự chú ý đến kiểu chữ sắc nét, Writr đặt trọng tâm vào nội dung của bạn.

en: X &#8212; Even more mature than above
vi_VN: X &#8212; Cho người trưởng thành

en: XFN stands for <a href="https://gmpg.org/xfn/">XHTML Friends Network</a>, which is optional. WordPress allows the generation of XFN attributes to show how you are related to the authors/owners of the site to which you are linking.
vi_VN: XFN nghĩa là <a href="https://gmpg.org/xfn/">XHTML Friends Network</a>, đây là tùy chọn. WordPress cho phép các thế hệ XFN hiển thị mối quan hệ của bạn với tác giả/chủ nhân của trang web mà bạn liên kết tới.

en: XML Error: %1$s at line %2$s
vi_VN: Lỗi XML: %1$s tại dòng thứ %2$s

en: XML-RPC Request Failed --
vi_VN: Yêu cầu XML-RPC không thành công --

en: XML-RPC services are disabled on this site.
vi_VN: XML-RPC bị vô hiệu hóa trên trang web này.

en: Yards
vi_VN: Yard

en: Year
vi_VN: Năm

en: Year Summary
vi_VN: Tóm tắt Năm

en: Year(s)
vi_VN: Năm

en: Yearly
vi_VN: Hàng năm

en: Yearly Archive - %s
vi_VN: Lưu trữ Năm - %s

en: Yearly Archives:
vi_VN: Bài viết đăng trong năm:

en: Yearly averages are computed from sums, not an average of monthly averages.
vi_VN: Trung bình năm được tính từ tổng, không phải trung bình các tháng.

en: Years
vi_VN: Năm

en: Yellow
vi_VN: Vàng

en: Yes
vi_VN: Có

en: Yes please!
vi_VN: Đồng ý!

en: Yes! You can sell individual items on your blog or create memberships to share select content with your subscribers. You can also publish sponsored posts or use affiliate links in your content, and apply to join WordAds, our advertising program.
vi_VN: Yeah! Bạn có thể bán các mặt hàng trên blog của mình hoặc tạo tư cách thành viên để chia sẻ nội dung chọn lọc với người đăng ký của bạn. Bạn cũng có thể xuất bản các bài đăng được tài trợ hoặc sử dụng các tiếp thị liên kết trong nội dung của mình và đăng ký tham gia WordAds, chương trình quảng cáo của chúng tôi.

en: Yes! You can sell individual items on your blog using your PayPal account and a button directing your readers to the PayPal payment screen. You can also publish sponsored posts or use affiliate links in your content, and apply to join WordAds, our advertising program.
vi_VN: Được! Bạn có thể bán các mặt hàng trên blog của mình bằng tài khoản PayPal và một nút hướng người đọc đến màn hình thanh toán PayPal. Bạn cũng có thể xuất bản các bài đăng được tài trợ hoặc sử dụng các tiếp thị liên kết trong nội dung của mình và đăng ký tham gia WordAds, chương trình quảng cáo của chúng tôi.

en: Yes, I approve of this connection
vi_VN: Có, tôi chấp nhận kết nối này.

en: Yes, I will enter prices inclusive of tax
vi_VN: Vâng, tôi sẽ nhập giá đã bao gồm thuế

en: Yes, create a new blog to match my new user name
vi_VN: Có, tạo một blog mới giống tên người dùng.

en: Yes, export all custom meta
vi_VN: Có, xuất tất cả các thẻ meta tuỳ chỉnh

en: Yes, on another platform and in person at physical stores and/or events
vi_VN: Đúng, trên nền tảng khác và trực tiếp tại các cửa hàng và/hoặc sự kiện

en: Yes, take me to my profile page
vi_VN: Xem trang hồ sơ cá nhân

en: Yes. We offer Professional Email which is a robust hosted email solution for any custom domain registered through WordPress.com. You can also set up free email forwarding, or use our Google Workspace integration to power your emails. <a href="%s" target="_blank">Learn more about our email solutions</a>.
vi_VN: Có. Chúng tôi cung cấp Professional Email, là một giải pháp máy chủ email mạnh mẽ cho bất kỳ tên miền tùy chỉnh nào được đăng ký thông qua WordPress.com. Bạn cũng có thể thiết lập chuyển tiếp email miễn phí hoặc sử dụng Google Workspace tích hợp của chúng tôi. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu thêm về dịch vụ email</a>.

en: Yesterday
vi_VN: Hôm qua

en: Yiddish
vi_VN: Tiếng Yiddish

en: You
vi_VN: Bạn

en: You <comment %s>replied</comment> to this comment.
vi_VN: Bạn <comment %s>đã trả lời</comment> bình luận này.

en: You added products
vi_VN: Đã thêm sản phẩm

en: You added shipping costs
vi_VN: Thêm giá vận chuyển

en: You added store details
vi_VN: Đã thêm thông tin cửa hàng

en: You added tax rates
vi_VN: Đã thêm thuế phí

en: You agree to our {{tosLink}}Terms of Service{{/tosLink}} and authorize your payment method to be charged on a recurring basis until you cancel, which you can do at any time. You understand {{autoRenewalSupportPage}}how your subscription works{{/autoRenewalSupportPage}} and {{faqCancellingSupportPage}}how to cancel{{/faqCancellingSupportPage}}.
vi_VN: Tôi đồng ý với {{tosLink}}Chính sách dịch vụ{{/tosLink}} và cho phép phương pháp thanh toán này áp dụng tới khi tôi hủy bỏ. Tôi đã hiểu {{autoRenewalSupportPage}}cách đăng ký gói{{/autoRenewalSupportPage}} cũng như {{faqCancellingSupportPage}}cách hủy gói{{/faqCancellingSupportPage}}.

en: You and %s other bloggers like this.
vi_VN: Bạn và %s người khác thích bài này.

en: You and %s other people like this
vi_VN: Bạn và %s người khác thích bài này

en: You and %s other person like this
vi_VN: Bạn và %s người khác thích bài này

en: You and 1 other person like this
vi_VN: Bạn và một người khác thích bài này

en: You and <a href="%1$s" id="%2$s">%3$s other bloggers</a> like this.
vi_VN: Bạn và <a href="%1$s" id="%2$s">%3$s người khác</a> thích bài này.

en: You and one other blogger like this.
vi_VN: Bạn và một người khác thích bài này.

en: You are about to approve the following comment:
vi_VN: Bạn phê duyệt bình luận sau:

en: You are about to change your username, which is currently {{strong}}%(username)s{{/strong}}. You will not be able to change your username back.
vi_VN: Bạn sắp đổi tên người dùng hiện tại là {{strong}}%(username)s{{/strong}}. Bạn sẽ thể dùng lại tên người dùng này.

en: You are about to delete %s.
vi_VN: Bạn muốn xóa file %s

en: You are about to delete the following comment:
vi_VN: Bạn muốn xóa bình luận sau:

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
vi_VN: Bạn muốn xóa liên kết này '%s'
     'Cancel' để dừng lại, 'OK' để xóa.

en: You are about to delete this theme '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
vi_VN: Bạn muốn xóa tập tin đính kèm này '%s'
      'Hủy bỏ' để dừng lại, 'OK' để xóa.

en: You are about to mark the following comment as spam:
vi_VN: Bạn đánh dấu bình luận sau là spam:

en: You are about to move the following comment to the Trash:
vi_VN: Bạn sắp chuyển bình luận sau vào thùng rác:

en: You are about to permanently delete these items from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
vi_VN: Bạn sắp xóa vĩnh viễn những mục này khỏi trang web của bạn.
    Hành động này không thể hoàn tác.
     'Hủy' để dừng, 'OK' để xóa.

en: You are about to permanently delete this item from your site.
    This action cannot be undone.
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
vi_VN: Bạn sẽ xoá vĩnh viễn những mục này khỏi trang web của bạn.
    Hành động này không thể hoàn tác.
    Click vào 'Huỷ bỏ' để dừng lại, hoặc 'OK' để xoá.

en: You are about to remove your plan from the cart
vi_VN: Bạn đang xóa gói ra khỏi giỏ hàng

en: You are about to trash these items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
vi_VN: Bạn chuẩn bị xóa các mục này.
    'Cancel' để dừng lại, 'OK' để xóa.

en: You are accessing this website using HTTPS, but your <a href="%1$s">WordPress Address</a> and <a href="%2$s">Site Address</a> are not set up to use HTTPS by default.
vi_VN: Bạn đang truy cập bằng kết nối HTTPS, nhưng <a href="%1$s">địa chỉ WordPress </a> và <a href="%2$s">địa chỉ website</a> không sử dụng HTTPS.

en: You are accessing this website using HTTPS, but your <a href="%s">Site Address</a> is not set up to use HTTPS by default.
vi_VN: Bạn đang truy cập trang web này bằng HTTPS, nhưng<a href="%s">Địa chỉ WordPress</a> của bạn không được thiết lập để sử dụng HTTPS theo mặc định.

en: You are attempting to log out of %s
vi_VN: Bạn đang đăng xuất khỏi %s

en: You are browsing %s
vi_VN: Bạn đang xem %s

en: You are commenting using your %s account.
vi_VN: Bạn đang bình luận bằng tài khoản %s

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for %2$s.
vi_VN: Bạn đang xem các bài viết của blog %1$s cho %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the day %2$s.
vi_VN: Bạn đang xem các bài viết của blog %1$s cho ngày %2$s.

en: You are currently browsing the %1$s blog archives for the year %2$s.
vi_VN: Bạn đang xem các bài viết của blog %1$s cho năm %2$s.

en: You are currently browsing the %s blog archives.
vi_VN: Bạn đang xem các bài viết lưu trữ của %s.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
vi_VN: Bạn đang xem các bài viết thuộc chuyên mục %s.

en: You are currently editing the page that shows your latest posts.
vi_VN: Bạn đang chỉnh sửa trên trang hiển thị các bài viết mới nhất.

en: You are currently running the latest version of WordPress available, keep it up!
vi_VN: Bạn hiện đang chạy phiên bản mới nhất của WordPress, hãy luôn giữ nó được cập nhật!

en: You are currently using <strong>%1$s</strong> out of <strong>%2$s</strong> upload limit (%3$s%%).
vi_VN: Bạn đang sử dụng <strong>%1$s</strong> trong tổng số <strong>%2$s</strong> dung lượng cho phép (%3$s%%).

en: You are customizing %s
vi_VN: Bạn đang tùy biến %s

en: You are in recovery mode. This means there may be an error with a theme or plugin. To exit recovery mode, log out or use the Exit button. <a href="%s">Exit Recovery Mode</a>
vi_VN: Bạn đang ở chế độ khôi phục. Nghĩa là giao diện hoặc plugin có thể đã gặp lỗi. Để thoát chế độ này, hãy đăng xuất hoặc nhấn vào nút Thoát. <a href="%s">Thoát chế độ khôi phục</a>

en: You are not a member of this site.
vi_VN: Bạn không là thành viên của trang này.

en: You are not allowed to activate plugins on this site.
vi_VN: Bạn không được phép kích hoạt plugin trên blog này.

en: You are not allowed to delete this poll.
vi_VN: Bạn không được phép xóa bình chọn này.

en: You are not allowed to edit this draft post.
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa bài nháp này.

en: You are not allowed to edit this poll.
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa bình chọn này.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
vi_VN: Bạn không có quyền lấy ra khỏi thùng rác.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
vi_VN: Bạn không có quyền bỏ vào thùng rác.

en: You are not authorized to delete this video.
vi_VN: Bạn không được phép xóa video này.

en: You are not authorized to upload files to this site
vi_VN: Bạn không được phép tải tập tin lên.

en: You are not currently logged in.
vi_VN: Bạn hiện chưa đăng nhập.

en: You are now logged out everywhere else.
vi_VN: Bạn đã thoát khỏi tất cả phiên đăng nhập.

en: You are now logged out.
vi_VN: Bạn đã đăng xuất thành công.

en: You are only logged in at this location.
vi_VN: Bạn chỉ có thể đăng nhập ở khu vực này.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
vi_VN: Bạn đang đăng bình luận quá nhanh. Chậm lại.

en: You are previewing %s
vi_VN: Bạn đang xem trước %s

en: You are probably offline.
vi_VN: Có thể bạn đang ngoại tuyến.

en: You are updating a plugin. Be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
vi_VN: Bạn đang cập nhật plugin. Hãy <a href="%s">sao lưu toàn bộ dữ liệu của bạn</a> trước khi bắt đầu.

en: You are updating a theme. Be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
vi_VN: Bạn đang cập nhật giao diện. Hãy đảm bảo rằng bạn đã <a href="%s">sao lưu cơ sở dữ liệu và file</a> trước khi bắt đầu.

en: You are uploading an older version of a current plugin. You can continue to install the older version, but be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
vi_VN: Bạn đang tải lên một phiên bản cũ của plugin hiện tại. Bạn có thể tiếp tục cài đặt phiên bản cũ này, nhưng hãy đảm bảo rằng bạn đã <a href="%s">sao lưu cơ sở dữ liệu và file</a> trước khi bắt đầu.

en: You are uploading an older version of the active theme. You can continue to install the older version, but be sure to <a href="%s">back up your database and files</a> first.
vi_VN: Bạn đang tải lên một phiên bản cũ của giao diện hiện tại. Bạn có thể tiếp tục cài đặt phiên bản cũ này, nhưng hãy đảm bảo rằng bạn đã <a href="%s">sao lưu cơ sở dữ liệu và file</a> trước khi bắt đầu.

en: You are using a %1$s drop-in which might mean that a %2$s database is not being used.
vi_VN: Bạn đang dùng drop-in %1$s, có nghĩa cơ sở dữ liệu %2$s không được sử dụng.

en: You are using a browser that does not have Flash player enabled or installed. Please turn on your Flash player plugin or download the latest version from https://get.adobe.com/flashplayer/
vi_VN: Bạn đang sử dụng trình duyệt không hỗ trợ Flash player. Vui lòng bật hoặc cài đặt 
     phiên bản mới nhất tại https://get.adobe.com/flashplayer/

en: You are using an insecure browser!
vi_VN: Bạn đang sử dụng một trình duyệt không bảo mật!

en: You are using the browser&#8217;s built-in file uploader. The WordPress uploader includes multiple file selection and drag and drop capability. <a href="#">Switch to the multi-file uploader</a>.
vi_VN: Bạn đang sử dụng tính năng tải tập tin lên được trình duyệt hỗ trợ sẵn. Công cụ tải lên của WordPress hỗ trợ thao tác kéo và thả, cũng như chọn và tải lên nhiều tập tin cùng lúc. <a href="#">Chuyển sang công cụ tải lên nhiều tập tin cùng lúc</a>.

en: You are using the multi-file uploader. Problems? Try the <a href="%1$s" %2$s>browser uploader</a> instead.
vi_VN: Bạn đang dùng chức năng tải lên nhiều file. Gặp lỗi? Thử chuyển sang <a href="%1$s" %2$s>tải lên bằng trình duyệt</a>.

en: You attempted to access the "%1$s" dashboard, but you do not currently have privileges on this site. If you believe you should be able to access the "%1$s" dashboard, please contact your network administrator.
vi_VN: Bạn không được phân quyền để truy cập bảng thống kê "%1$s" của trang mạng này. Nếu bạn chắc chắn bạn được phép truy cập bảng thống kê "%1$s", hãy liên hệ với người quản trị mạng của bạn.

en: You attempted to edit an item that does not exist. Perhaps it was deleted?
vi_VN: Bạn đang muốn sửa một thứ không tồn tại. Có thể nó đã bị xóa?

en: You can add links here to be displayed on your site, usually using <a href="%s">Widgets</a>. By default, links to several sites in the WordPress community are included as examples.
vi_VN: Bạn có thể thêm liên kết tại đây để hiển thị trên trang mạng của bạn, thông thường sử dụng <a href="%s">Nội Dung Phụ</a>. Mặc định, liên kết tới một vài trang mạng của cộng đồng WordPress đã có sẵn để bạn tham khảo.

en: You can add multiple shipping methods within this zone. Only customers within the zone will see them.
vi_VN: Bạn có thể thêm nhiều phương thức giao hàng trong một khu vực. Chỉ có các khách hàng trong khu vực có thể thấy chúng.

en: You can add or edit links on this screen by entering information in each of the boxes. Only the link&#8217;s web address and name (the text you want to display on your site as the link) are required fields.
vi_VN: Bạn có thể thêm hoặc biên tập liên kết tại màn hình này bằng cách nhập thông tin vào từng hộp. Chỉ có địa chỉ mạng và tên của liên kết (hiển thị trên trang mạng của bạn) là những trường bắt buộc.

en: You can also <a href="%s">modify the interface language</a> in your profile.
vi_VN: Bạn có thể <a href="%s">chỉnh sửa ngôn ngữ giao diện</a> trong hồ sơ của bạn.

en: You can also <a href="%s">specify the language</a> this blog is written in.
vi_VN: Bạn có thể định rõ <a href="%s">ngôn ngữ</a> được sử dụng để viết blog này.

en: You can also choose a background color by clicking the Select Color button and either typing in a legitimate HTML hex value, e.g. &#8220;#ff0000&#8221; for red, or by choosing a color using the color picker.
vi_VN: Bạn cũng có thể chỉ định màu nền bằng cách bấm vào nút Chọn Màu và nhập một mã màu HTML hợp lệ, như &#8220;#ff0000&#8221; cho màu đỏ, hoặc sử dụng bộ chọn màu để chọn.

en: You can also control the display of your content in RSS feeds, including the maximum number of posts to display and whether to show full text or an excerpt. <a href="%s">Learn more about feeds</a>.
vi_VN: Bạn cũng có thể tùy chỉnh việc hiển thị nội dung của bạn trong các nguồn cấp tin RSS, bao gồm số lượng bài viết tối đa có thể hiển thị và hiển thị nội dung đầy đủ hay tóm lược. <a href="%s">Xem thêm về feed</a>.

en: You can also create posts with the <a href="%s">Press This bookmarklet</a>.
vi_VN: Bạn cũng có thể tạo bài viết với công cụ đánh dấu <a href="%s">Viết Về Điều Này</a>.

en: You can also delete individual items and access the extended edit screen from the details dialog.
vi_VN: Bạn cũng có thể xóa các tập tin đơn lẻ và truy cập vào màn hình chỉnh sửa mở rộng từ hộp thoại hiển thị thông tin chi tiết.

en: You can also edit or move multiple posts to the Trash at once. Select the posts you want to act on using the checkboxes, then select the action you want to take from the Bulk actions menu and click Apply.
vi_VN: Bạn cũng có thể biên tập hoặc chuyển nhiều bài viết cùng lúc tới thùng rác. Chọn bài viết bằng cách đánh dấu các hộp kiểm, sau đó chọn hành động bạn muốn thực hiện từ thực đơn Thao Tác Nhóm và bấm vào nút Áp Dụng.

en: You can also moderate the comment from this screen using the Status box, where you can also change the timestamp of the comment.
vi_VN: Bạn cũng có thể kiểm duyệt bình luận từ màn hình này với hộp Trạng Thái, tại đó bạn cũng có thể thay đổi ngày giờ bình luận được viết.

en: You can also modify your interface's language in your profile.
vi_VN: Bạn cũng có thể thay đổi ngôn ngữ giao diện tài khoản.

en: You can also perform the same types of actions, including narrowing the list by using the filters, acting on a page using the action links that appear when you hover over a row, or using the Bulk actions menu to edit the metadata for multiple pages at once.
vi_VN: Bạn cũng có thể thực hiện các thao tác như với bài viết, bao gồm lọc danh sách, thao tác với một trang tĩnh sử dụng các liên kết hiển thị khi di chuột lên, hoặc sử dụng thực đơn Thao Tác Nhóm để chỉnh sửa siêu dữ liệu cho nhiều trang tĩnh cùng lúc.

en: You can also reply to this email to leave a comment.
vi_VN: Bạn cũng có thể trả lời email này để bình luận trực tiếp.

en: You can also:
vi_VN: Bạn cũng có thể:

en: You can assign keywords to your posts using <strong>tags</strong>. Unlike categories, tags have no hierarchy, meaning there is no relationship from one tag to another.
vi_VN: Bạn có thể chỉ định từ khóa cho bài viết của bạn với <strong>thẻ đánh dấu</strong>. Không giống nhóm phân loại, thẻ đánh dấu không hỗ trợ thứ bậc, tức là không có mối liên hệ nào giữa các thẻ đánh dấu với nhau.

en: You can assign theme locations to individual menus by <strong>selecting the desired settings</strong> at the bottom of the menu editor. To assign menus to all theme locations at once, <strong>visit the Manage Locations tab</strong> at the top of the screen.
vi_VN: Bạn có thể chỉ định vị trí hiển thị cho mỗi thực đơn bằng cách <strong>chọn cài đặt tương ứng</strong> tại phần dưới của mẫu chỉnh sửa thực đơn. Để chỉ định thực đơn hiển thị ở tất cả các vị trí trong chủ đề, <strong>chuyển sang khung Quản Lý Vị Trí</strong> ở phía trên của màn hình.

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
vi_VN: Bạn có thể xây dựng bất kỳ khối nào mà bạn thích, tĩnh hoặc động, đơn giản hoặc phức tạp. Đây là một khối pullquote:

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
vi_VN: Bạn có thể thay đổi số lượng cột trong các album ảnh của mình bằng cách kéo một thanh trượt trong trình kiểm tra khối ở thanh bên.

en: You can change the display of this screen using the Screen Options tab to set how many items are displayed per screen and to display/hide columns in the table.
vi_VN: Bạn có thể thay đổi cách hiển thị của màn hình này, với thẻ Tùy Chọn Màn Hình, như số lượng chỉ mục được hiển thị cho mỗi màn hình và ẩn/hiện các cột thông tin.

en: You can change your mind at any time.
vi_VN: Bạn có thể thay đổi bất cứ lúc nào.

en: You can change your password, turn on keyboard shortcuts, change the color scheme of your WordPress administration screens, and turn off the WYSIWYG (Visual) editor, among other things. You can hide the Toolbar (formerly called the Admin Bar) from the front end of your site, however it cannot be disabled on the admin screens.
vi_VN: Bạn có thể thay đổi mật khẩu, bật các lối tắt bàn phím, thay đổi tông màu các màn hình quản trị của WordPress, tắt công cụ biên tập Trực Quan, cũng như những cài đặt khác. Bạn có thể ẩn Thanh Công Cụ (trước kia được gọi là Thanh Quản Trị) tại mặt trước trang mạng của bạn, tuy nhiên nó không thể bị tắt trong các màn hình quản trị.

en: You can choose from the theme&#8217;s default header images, or use one of your own. You can also customize how your Site Title and Tagline are displayed.
vi_VN: Bạn có thể chọn ảnh bìa mặc định của chủ đề, hoặc dùng một ảnh bạn đang có. Bạn cũng có thể tùy biến cách hiển thị Tiêu Đề Trang và Khẩu Hiệu.

en: You can choose one of your previously uploaded headers, or show a random one.
vi_VN: Bạn có thể chọn một trong các hình ảnh đầu trang bạn đã tải lên, hoặc hiển thị ngẫu nhiên.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two <a href="%s">Pages</a>. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
vi_VN: Bạn có thể lựa chọn nội dung hiển thị trên trang chủ của bạn. Nó có thể là các bài viết theo thứ tự thời gian từ mới đến cũ, hoặc một trang tĩnh. Để đặt một trang chủ tĩnh, bạn cần tạo hai <a href="%s">Trang</a> trước. Một sẽ trở thành trang chủ, và trang còn lại là nơi hiển thị các bài viết của bạn.

en: You can choose what&#8217;s displayed on the homepage of your site. It can be posts in reverse chronological order (classic blog), or a fixed/static page. To set a static homepage, you first need to create two Pages. One will become the homepage, and the other will be where your posts are displayed.
vi_VN: Bạn có thể chọn những gì hiển thị trên trang chủ của blog. Nó có thể là danh sách bài viết (dạng blog), hoặc một trang tĩnh. Để thiết lập trang tĩnh làm trang chủ, bạn cần tạo hai trang. Một sẽ trở thành trang chủ, và một là nơi các bài viết sẽ hiển thị.

en: You can choose whether or not your site will be crawled by robots, ping services, and spiders. If you want those services to ignore your site, click the checkbox next to &#8220;Discourage search engines from indexing this site&#8221; and click the Save Changes button at the bottom of the screen.
vi_VN: Bạn có thể chọn xem blog của mình có được thu thập thông tin bởi rô bốt, dịch vụ ping và trình thu thập thông tin hay không. Nếu bạn muốn các dịch vụ đó bỏ qua trang web của mình, hãy nhấn vào hộp kiểm bên cạnh “Ngăn chặn các công cụ tìm kiếm lập chỉ mục blog này” và nhấn vào nút Lưu thay đổi ở cuối màn hình.

en: You can claim your free custom domain later if you aren't ready yet.
vi_VN: Bạn có thể nhận tên miền miễn phí sau nếu bạn chưa nghĩ ra tên.

en: You can comment, like or reblog great posts you find on WordPress.com. It's also a great way to build your own community and find likeminded bloggers.
vi_VN: Bạn có thể bình luận, thích hoặc đăng lại những bài viết hay trên WordPress.com. Đây là một cách hay để xây dựng cộng đồng và tìm những người chung sở thích.

en: You can create groups of links by using Link Categories. Link Category names must be unique and Link Categories are separate from the categories you use for posts.
vi_VN: Bạn có thể tạo nhóm các liên kết bằng cách sử dụng Nhóm Phân Loại Liên Kết. Tên của Nhóm Phân Loại Liên Kết phải là duy nhất. Nhóm Phân Loại Liên Kết khác hoàn toàn với nhóm phân loại bạn sử dụng cho  bài viết.

en: You can customize the display of this screen in a number of ways:
vi_VN: Bạn có thể tùy biến cách hiển thị của màn hình này theo nhiều cách:

en: You can customize the display of this screen using the Screen Options tab and/or the dropdown filters above the links table.
vi_VN: Bạn có thể tùy biến cách hiển thị của màn hình này với thẻ Tùy Chọn Màn Hình và/hoặc các bộ lọc xổ xuống phía trên bảng liệt kê liên kết.

en: You can customize the display of this screen&#8217;s contents in a number of ways:
vi_VN: Bạn có thể tùy biến nội dung hiển thị tại màn hình này theo các cách sau:

en: You can customize the look of your site without touching any of your theme&#8217;s code by using a custom background. Your background can be an image or a color.
vi_VN: Bạn có thể tùy biến diện mạo trang mạng của bạn mà không cần chạm tay vào bất kỳ dòng mã nào trong chủ đề của bạn bằng cách sử dụng nền tùy biến. Nền có thể là một tập tin ảnh hoặc một màu nào đó.

en: You can customize your website by changing the footer credit in customizer.
vi_VN: Bạn có thể thay đổi chân trang trong tùy biến giao diện.

en: You can delete Link Categories in the Bulk Action pull-down, but that action does not delete the links within the category. Instead, it moves them to the default Link Category.
vi_VN: Bạn có thể xóa nhiều Nhóm Phân Loại Liên Kết với thực đơn xổ xuống Hành Động Gộp, tuy nhiên thao tác này không xóa liên kết trong nhóm. Mặt khác, thao tác này chuyển liên kết tới Nhóm Phân Loại Liên Kết mặc định.

en: You can edit the image while preserving the thumbnail. For example, you may wish to have a square thumbnail that displays just a section of the image.
vi_VN: Bạn có thể chỉnh sửa ảnh mà vẫn giữ nguyên hình thu nhỏ. Ví dụ, bạn có thể muốn sử dụng hình thu nhỏ hình vuông chỉ hiển thị một phần của ảnh.

en: You can edit the information left in a comment if needed. This is often useful when you notice that a commenter has made a typographical error.
vi_VN: Bạn có thể biên tập nội dung của một bình luận nếu cần thiết. Việc này thường hữu ích khi bạn phát hiện lỗi chính tả trong bình luận.

en: You can enable distraction-free writing mode using the icon to the right. This feature is not available for old browsers or devices with small screens, and requires that the full-height editor be enabled in Screen Options.
vi_VN: Bạn có thể bật chế độ tránh mất tập trung khi viết với biểu tượng nằm bên phải. Tính năng này không khả dụng cho các trình duyệt lỗi thời hay các thiết bị có màn hình nhỏ, và nó yêu cầu trình soạn thảo văn bản với toàn chiều cao phải được bật trong phần Lựa chọn Màn hình (Screen Options).

en: You can export a file of your site&#8217;s content in order to import it into another installation or platform. The export file will be an XML file format called WXR. Posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags can be included. You can choose for the WXR file to include only certain posts or pages by setting the dropdown filters to limit the export by category, author, date range by month, or publishing status.
vi_VN: Bạn có thể xuất một tập tin chứa nội dung trang mạng của bạn để nhập vào bản cài đặt WordPress hoặc nền tảng khác. Tập tin được xuất ra sẽ có định dạng XML được gọi là WXR. Bài viết, trang tĩnh, bình luận, trường dữ liệu tùy biến, nhóm phân loại, và thẻ đánh dấu đều có thể được xuất ra. Bạn có thể lựa chọn để tập tin WXR chỉ bao gồm những bài viết hoặc trang tĩnh nhất định bằng cách sử dụng bộ lọc xổ xuống để giới hạn việc xuất nội dung theo nhóm phân loại, tác giả, khoảng thời gian theo tháng, hoặc trạng thái đăng tải.

en: You can filter the list of posts by post status using the text links above the posts list to only show posts with that status. The default view is to show all posts.
vi_VN: Bạn có thể lọc danh sách các bài viết dựa theo trạng thái bài viết sử dụng liên kết chữ ở trên danh sách bài viết chỉ để xem các bài viết cùng trạng thái. Mặc định sẽ hiển thị tất cả bài viết.

en: You can filter the list of users by User Role using the text links above the users list to show All, Administrator, Editor, Author, Contributor, or Subscriber. The default view is to show all users. Unused User Roles are not listed.
vi_VN: Bạn có thể lọc danh sách người sử dụng theo Vai Trò Người Dùng bằng cách sử dụng các liên kết ở phía trên bên trái để hiển thị Tất Cả, Quản Trị Viên, Biên Tập Viên, Tác Giả, Cộng Tác Viên, hoặc Bạn Đọc. Mặc định, tất cả người sử dụng sẽ được hiển thị. Các Vai Trò Người Dùng không được sử dụng sẽ không được liệt kê.

en: You can find more details and make changes on the Plugins screen.
vi_VN: Bạn có thể tìm thêm chi tiết và thực hiện thay đổi trong khu vực Plugin.

en: You can find more details and make changes on the Themes screen.
vi_VN: Bạn có thể xem chi tiết và thay đổi ở màn hình Giao diện.

en: You can get started with the {{link}}WordPress mobile apps!{{/link}}
vi_VN: Bạn có thể bắt đầu với {{link}}ứng dụng điện thoại WordPress!{{/link}}

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
vi_VN: Bạn có thể giúp chúng tôi chống lại spam và nâng cấp tài khoản bằng cách <a href="%s" target="_blank">đóng góp một số tiền</a>.

en: You can hide ads completely by upgrading to one of our paid plans.
vi_VN: Bạn có thể ẩn mọi quảng cáo bằng cách nâng cấp tài khoản.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many posts to list per screen using the Screen Options tab.
vi_VN: Bạn có thể ẩn/hiện các cột tùy theo nhu cầu của bạn và chỉ định số lượng bài viết được liệt kê trên mỗi màn hình với thẻ Tùy Chọn Màn Hình.

en: You can hide/display columns based on your needs and decide how many users to list per screen using the Screen Options tab.
vi_VN: Bạn có thể ẩn/hiện mỗi cột theo nhu cầu của bạn và chỉ định số lượng người dùng được liệt kê mỗi trang với thẻ Tùy Chọn Màn Hình.

en: You can insert media files by clicking the button above the post editor and following the directions. You can align or edit images using the inline formatting toolbar available in Visual mode.
vi_VN: Bạn có thể thêm các file đa phương tiện bằng việc nhấn vào biểu tượng bên trên trình soạn thảo bài viết và làm theo chỉ dẫn. Bạn có thể căn hoặc chỉnh sửa hình ảnh sử dụng thanh công cụ định dạng trong Giao diện trực quan.

en: You can log out of other devices, such as your phone or a public computer, by clicking the Log Out Everywhere Else button.
vi_VN: Bạn có thể thoát khỏi tất cả các thiết bị khác, ví dụ như điện thoại của bạn hay một máy tính công cộng nào đó, bằng cách nhấn vào nút Thoát tất cả.

en: You can manage comments made on your site similar to the way you manage posts and other content. This screen is customizable in the same ways as other management screens, and you can act on comments using the on-hover action links or the bulk actions.
vi_VN: Bạn có thể quản lý bình luận trên trang mạng của bạn như cách bạn quản lý bài viết và nội dung khác. Màn hình này có thể tùy biến giống như các màn hình quản trị khác, bạn có thể thao tác trên các bình luận sử dụng các liên kết hiển thị khi di chuột lên hoặc dùng Thao Tác Nhóm.

en: You can narrow the list by file type/status or by date using the dropdown menus above the media table.
vi_VN: Bạn có thể lọc danh sách media thông qua định dạng file/trạng thái hoặc ngày tải lên bằng cách sử dụng menu dropdown ở bên trên danh sách này.

en: You can navigate to other pages on your site while using the Customizer to view and edit the widgets displayed on those pages.
vi_VN: Bạn có thể điều hướng đến các trang khác trên trang web của mình trong khi sử dụng Công cụ tuỳ chỉnh để xem và chỉnh sửa các widget được hiển thị trên các trang đó.

en: You can now manage and live-preview Custom Backgrounds in the <a href="%s">Customizer</a>.
vi_VN: Bạn có thể quản lý và xem thử màu nền tùy chỉnh trong menu <a href="%s">Tùy chỉnh</a>.

en: You can now manage and live-preview Custom Header in the <a href="%s">Customizer</a>.
vi_VN: Bạn có thể quản lý và xem thử phần Tiêu đề tùy chỉnh trong menu <a href="%s">Tuỳ biến</a>.

en: You can now manage the blogs you follow in the <a href="%s">WordPress.com Reader</a>.
vi_VN: Bạn có thể quản lý các trang blog đã theo dõi trong <a href="%s">Đọc WordPress.com</a>.

en: You can only have 1 %s in your cart.
vi_VN: Bạn chỉ có thể có 1 %s trong giỏ hàng.

en: You can only request a code via SMS once per minute. Please wait and try again.
vi_VN: Bạn chỉ có thể yêu cầu một mã thông qua SMS một lần mỗi phút. Hãy chờ và thử lại.

en: You can proportionally scale the original image. For best results, scaling should be done before you crop, flip, or rotate. Images can only be scaled down, not up.
vi_VN: Bạn có thể căn chỉnh một cách cân đối hình ảnh gốc. Để đạt kết quả tốt nhất, việc căn chỉnh nên được hoàn thành trước khi bạn cắt, lật hoặc xoay ảnh. Các hình ảnh chỉ có thể được thu nhỏ lại, không thể mở rộng hơn.

en: You can refine the list to show only posts in a specific category or from a specific month by using the dropdown menus above the posts list. Click the Filter button after making your selection. You also can refine the list by clicking on the post author, category or tag in the posts list.
vi_VN: Bạn có thể lọc danh sách để chỉ hiển thị bài viết thuộc một nhóm phân loại nhất định hoặc trong một tháng nào đó với các thực đơn xổ xuống phía trên danh sách bài viết. Bấm vào nút Lọc sau khi bạn hoàn tất lựa chọn. Bạn cũng có thể lọc danh sách bằng cách bấm vào tác giả bài viết, nhóm phân loại hoặc thẻ đánh dấu trong danh sách bài viết.

en: You can reply to this comment via email as well, just click the reply button in your email client.
vi_VN: Bạn cũng có thể trả lời bình luận này qua email, chỉ cần nhấn vào nút trả lời trong ứng dụng email của bạn.

en: You can see all comments on this post here:
vi_VN: Bạn có thể thấy tất cả bình luận tại đây:

en: You can see all pingbacks on this post here:
vi_VN: Bạn có thể thấy tất cả pingbacks của bài viết này tại đây:

en: You can see all trackbacks on this post here:
vi_VN: Bạn có thể thấy tất cả pingbacks của bài viết này tại đây:

en: You can select an image to be shown at the top of your site by uploading from your computer or choosing from your media library. After selecting an image you will be able to crop it.
vi_VN: Bạn có thể chọn một ảnh ở phần phía trên trang mạng của bạn bằng cách tải lên từ máy tính của bạn hoặc chọn từ thư viện nội dung đa phương tiện. Sau khi chọn ảnh bạn sẽ có thể cắt nhỏ nó.

en: You can select the language you wish to use while using the WordPress administration screen without affecting the language site visitors see.
vi_VN: Bạn có thể lựa chọn ngôn ngữ cho phần quản trị WordPress mà không ảnh hưởng tới ngôn ngữ mà các khách truy cập website thấy.

en: You can set a custom image header for your site. Simply upload the image and crop it, and the new header will go live immediately. Alternatively, you can use an image that has already been uploaded to your Media Library by clicking the &#8220;Choose Image&#8221; button.
vi_VN: Bạn có thể chỉ định một ảnh tùy biến cho phần đầu trang mạng của bạn. Chỉ cần tải ảnh lên và cắt nhỏ nó, phần đầu trang sẽ hiển thị ảnh mới ngay lập tức. Ngoài ra, bạn có thể chỉ định ảnh đã có sẵn trong Thư Viện Nội Dung Đa Phương Tiện bằng cách bấm vào nút &#8220;Chọn Ảnh&#8221;.

en: You can set maximum sizes for images inserted into your written content; you can also insert an image as Full Size.
vi_VN: Bạn có thể chỉ định kích thước lớn nhất cho ảnh được chèn vào nội dung của bạn; bạn cũng có thể chèn ảnh với Kích Thước Đầy Đủ.

en: You can still use your site but any subdomain you create may not be accessible. If you know your DNS is correct, ignore this message.
vi_VN: Bạn vẫn có thể sử dụng trang mạng của bạn, nhưng bất kỳ tên miền phụ nào bạn tạo ra có thể sẽ không truy cập được. Nếu bạn chắc chắn cấu hình máy chủ DNS của bạn không sai, hãy bỏ qua thông báo này.

en: You can submit content in several different ways; this screen holds the settings for all of them. The top section controls the editor within the dashboard, while the rest control external publishing methods. For more information on any of these methods, use the documentation links.
vi_VN: Bạn có thể cập nhật nội dung theo một số cách khác nhau; màn hình này liệt kê các cài đặt cho tất cả các cách đó. Phần phía trên điều chỉnh công cụ biên tập tại bảng thống kê, phần còn lại điều chỉnh các phương pháp đăng tải bên ngoài. Để có thêm thông tin về bất kỳ phương pháp nào, hãy sử dụng các liên kết tài liệu.

en: You can upload and insert media (images, audio, documents, etc.) by clicking the Add Media button. You can select from the images and files already uploaded to the Media Library, or upload new media to add to your page or post. To create an image gallery, select the images to add and click the &#8220;Create a new gallery&#8221; button.
vi_VN: Bạn có thể tải lên và chèn nội dung đa phương tiện (ảnh, âm thanh, tài liệu, v.v.) bằng cách bấm vào nút Thêm Nội Dung Đa Phương Tiện. Bạn có thể chọn từ những ảnh và tập tin đã được tải lên Thư Viện Nội Dung Đa Phương Tiện, hoặc tải lên nội dung mới để thêm vào trang tĩnh hoặc bài viết của bạn. Để tạo một bộ sưu tập ảnh, chọn những ảnh bạn muốn và bấm vào nút &#8220;Tạo một bộ sưu tập mới&#8221;.

en: You can upload media files here without creating a post first. This allows you to upload files to use with posts and pages later and/or to get a web link for a particular file that you can share. There are three options for uploading files:
vi_VN: Bạn có thể tải lên nội dung đa phương tiện tại đây mà không cần tạo bài viết trước. Điều này cho phép bạn tải tập tin lên để sử dụng với bài viết và trang tĩnh vào lúc khác và/hoặc để có liên kết cố định tới tập tin nào đó mà bạn muốn chia sẻ. Có ba lựa chọn tải tập tin lên:

en: You can use categories to define sections of your site and group related posts. The default category is &#8220;Uncategorized&#8221; until you change it in your <a href="%s">writing settings</a>.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng nhóm phân loại để định nghĩa các phân khúc nội dung cho trang mạng của bạn và nhóm các bài viết tương tự nhau. Nhóm phân loại mặc định là &#8220;Không phân loại&#8221; trừ khi bạn đã thay đổi trong <a href="%s">cài đặt viết bài</a>.

en: You can use one of these cool headers or show a random one on each page.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng một trong các phần đầu trang này hoặc hiển thị ngẫu nhiên cho mỗi trang.

en: You can use the following controls to arrange your Dashboard screen to suit your workflow. This is true on most other administration screens as well.
vi_VN: Bạn có thể sử dụng những tùy chỉnh sau để sắp xếp màn hình Bảng Thống Kê cho phù hợp với nhu cầu của bạn. Những tùy chỉnh này cũng áp dụng cho hầu hết các màn hình quản trị khác.

en: You can view all posts made by a user by clicking on the number under the Posts column.
vi_VN: Bạn có thể xem tất cả bài viết của một người sử dụng bằng cách bấm vào chữ số ở cột Bài Viết.

en: You can view posts in a simple title list or with an excerpt using the Screen Options tab.
vi_VN: Bạn có thể xem các bài viết ở dạng danh sách đơn giản chỉ với tiêu đề hoặc mô tả ngắn bằng cách sử dụng phần Tùy chọn màn hình.

en: You can view your media in a simple visual grid or a list with columns. Switch between these views using the icons to the left above the media.
vi_VN: Bạn có thể xem phần đa phương tiện trong một giao diện lưới hoặc danh sách gồm các cột. Chuyển qua lại giữa các chế độ xem này bằng việc sử dụng các biểu tượng bên trái phía trên phần đa phương tiện.

en: You cannot add &quot;%s&quot; to the cart because the product is out of stock.
vi_VN: Bạn không thể thêm &quot;%s&quot; vào giỏ hàng vì sản phẩm này hiện đã hết hàng.

en: You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d second. | You cannot add a new payment method so soon after the previous one. Please wait for %d seconds.
vi_VN[0]: Bạn không thể thêm phương thức thanh toán mới. Vui lòng đợi %d giây.

en: You cannot add another "%s" to your cart.
vi_VN: Bạn không thể thêm "%s" khác vào giỏ hàng của bạn.

en: You cannot add that amount of &quot;%1$s&quot; to the cart because there is not enough stock (%2$s remaining).
vi_VN: Bạn không thể thêm quá số lượng của sản phẩm &quot;%1$s&quot; vào giỏ hàng vì không có đủ hàng trong kho (%2$s còn lại).

en: You cannot add that amount to the cart &mdash; we have %1$s in stock and you already have %2$s in your cart.
vi_VN: Bạn không thể thêm số lượng đó vào trong giỏ hàng vì chúng tôi chỉ còn %1$s trong kho và bạn đang thêm %2$s vào giỏ hàng.

en: You cannot add the same tax rate twice!
vi_VN: Bạn không thể thêm cùng một mức thuế hai lần!

en: You cannot change this later.
vi_VN: Bạn không thể thay đổi điều này sau đó.

en: You cannot delete a plugin while it is active on the main site.
vi_VN: Bạn không thể xóa một plugin khi nó đang được kích hoạt trên blog chính.

en: You cannot delete the current user.
vi_VN: Bạn không thể xóa thành viên đó.

en: You cannot edit this comment because the associated post is in the Trash. Please restore the post first, then try again.
vi_VN: Bạn không thể chỉnh sửa bình luận này vì bài viết có liên quan đã nằm trong Thùng rác. Vui lòng khôi phục bài viết trước, sau đó thử lại

en: You cannot edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
vi_VN: Bạn không thể chỉnh sửa tập tin đính kèm vì nó nằm trong thùng rác. Hãy lấy lại tập tin này từ thùng rác và thử lại.

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
vi_VN: Bạn không thể chuyển mục này vào Thùng Rác. %s đang biên tập.

en: You cannot remove the current user.
vi_VN: Bạn không thể xóa thành viên hiện tại.

en: You cannot remove users.
vi_VN: Bạn không thể xóa người dùng.

en: You cannot reply to a comment on a draft post.
vi_VN: Bạn không thể trả lời một bình luận trong bài viết nháp.

en: You cannot use port numbers such as %s.
vi_VN: Bạn không thể sử dụng cổng %s.

en: You cannot use that email address to signup. There are problems with them blocking some emails from WordPress. Please use another email provider.
vi_VN: Bạn không thể dùng địa chỉ email này để đăng ký. Chúng tôi đang có một vài vấn đề với nhà cung cấp dịch vụ email này. Vui lòng sử nhà cung cấp dịch vụ khác.

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
vi_VN: Bạn không thể dùng địa chỉ email này để đăng ký. Chúng tôi đang có một vài vấn đề với nhà cung cấp dịch vụ email này. Vui lòng sử nhà cung cấp dịch vụ khác.

en: You commented on:
vi_VN: Đã bình luận

en: You created %s
vi_VN: Đã tạo %s

en: You currently have %(numberOfApps)d connected application. | You currently have %(numberOfApps)d connected applications.
vi_VN[0]: Bạn đã kết nối %(numberOfApps)d ứng dụng.

en: You currently have email delivery turned off. Visit your {{a}}Notification Settings{{/a}} to turn it back on.
vi_VN: Hiện tại bạn đang tắt thông báo qua email.  Truy cập vào {{a}}Cài đặt thông báo{{/a}} để bật tính năng này lại.

en: You deactivated this plugin on %s and may no longer need this policy.
vi_VN: Bạn đã ngưng kích hoạt plugin này trên %s và không cần chính sách này nữa.

en: You did not enter a category name.
vi_VN: Bạn chưa điền tên chuyên mục.

en: You do not have a recovery SMS number.
vi_VN: Bạn chưa dùng số điện thoại khôi phục.

en: You do not have a recovery email address.
vi_VN: Bạn chưa có email khôi phục.

en: You do not have any social logins enabled.
vi_VN: Bạn chưa đăng nhập bằng bên thứ ba nào.

en: You do not have permission to access this page
vi_VN: Bạn không đủ quyền để truy cập vào trang này!

en: You do not have permission to access this page.
vi_VN: Bạn không có đủ quyền để xem trang này.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
vi_VN: Bạn không được phép chỉ định Khoá API cho người dùng được chọn.

en: You do not have permission to create coupons
vi_VN: Bạn không có quyền tạo các ưu đãi

en: You do not have permission to create order notes
vi_VN: Bạn không đủ quyền để tạo các ghi chú đơn hàng

en: You do not have permission to create order refunds
vi_VN: Bạn không đủ quyền để tạo đơn hoàn tiền

en: You do not have permission to create orders
vi_VN: Bạn không có quyền tạo đơn đặt hàng

en: You do not have permission to create product attributes
vi_VN: Bạn không đủ quyền để tạo thuộc tính sản phẩm

en: You do not have permission to create product categories
vi_VN: Bạn không đủ quyền để tạo danh mục sản phẩm

en: You do not have permission to create product tags
vi_VN: Bạn không được phép tạo thẻ sản phẩm

en: You do not have permission to create products
vi_VN: Bạn không đủ quyền để tạo sản phẩm

en: You do not have permission to create tax classes
vi_VN: Bạn không được phép tạo các loại thuế

en: You do not have permission to create tax rates
vi_VN: Bạn không được phép tạo thuế suất

en: You do not have permission to create this customer
vi_VN: Bạn không đủ quyền tạo khách hàng này

en: You do not have permission to create webhooks.
vi_VN: Bạn không đủ quyền tạo webhook.

en: You do not have permission to delete product attribute terms
vi_VN: Bạn không được phép xóa thuật ngữ thuộc tính sản phẩm

en: You do not have permission to delete product attributes
vi_VN: Bạn không đủ quyền để xóa thuộc tính sản phẩm

en: You do not have permission to delete product category
vi_VN: Bạn không có quyền xóa danh mục sản phẩm

en: You do not have permission to delete product shipping classes
vi_VN: Bạn không có quyền xóa các nhóm giao hàng.

en: You do not have permission to delete product tag
vi_VN: Bạn không được phép xóa thẻ sản phẩm

en: You do not have permission to delete tax classes
vi_VN: Bạn không có quyền xóa lớp thuế

en: You do not have permission to delete tax rates
vi_VN: Bạn không có quyền để xoá tỉ lệ thuế

en: You do not have permission to delete this %s
vi_VN: Bạn không đủ quyền xóa %s này

en: You do not have permission to delete this customer
vi_VN: Bạn không đủ quyền để xóa khách hàng này

en: You do not have permission to edit API Keys
vi_VN: Bạn không có quyền sửa API Keys

en: You do not have permission to edit Webhooks
vi_VN: Bạn không có quyền chỉnh sửa Webhooks

en: You do not have permission to edit product attributes
vi_VN: Bạn không đủ quyền để chỉnh sửa thuộc tính sản phẩm

en: You do not have permission to edit product categories
vi_VN: Bạn không có quyền để chỉnh sửa danh mục sản phẩm

en: You do not have permission to edit product tags
vi_VN: Bạn không được phép sửa thẻ sản phẩm

en: You do not have permission to edit tax rates
vi_VN: Bạn không có quyền để chỉnh sửa tỉ lệ thuế

en: You do not have permission to edit this %s
vi_VN: Bạn không đủ quyền chỉnh sửa %s này

en: You do not have permission to edit this API Key
vi_VN: Bạn không được phép sửa Khoá API này

en: You do not have permission to edit this customer
vi_VN: Bạn không đủ quyền để sửa thông tin khách hàng này

en: You do not have permission to edit this user.
vi_VN: Bạn không có đủ quyền để chỉnh sửa thành viên này.

en: You do not have permission to read product attribute terms
vi_VN: Bạn không được phép đọc thuật ngữ thuộc tính sản phẩm

en: You do not have permission to read product attributes
vi_VN: Bạn không đủ quyền để đọc thuộc tính sản phẩm

en: You do not have permission to read product categories
vi_VN: Bạn không có quyền xem danh mục sản phẩm

en: You do not have permission to read product tags
vi_VN: Bạn không có quyền xem thẻ sản phẩm

en: You do not have permission to read tax classes
vi_VN: Bạn không có quyền đọc tax classes

en: You do not have permission to read tax rate
vi_VN: Bạn không được phép đọc thuế suất

en: You do not have permission to read the coupons count
vi_VN: Bạn không có quyền để xem tổng số các ưu đãi

en: You do not have permission to read the customers count
vi_VN: Bạn không có quyền xem tổng số khách hàng

en: You do not have permission to read the orders count
vi_VN: Bạn không đủ quyền để xem tổng số đơn hàng

en: You do not have permission to read the products count
vi_VN: Bạn không đủ quyền để xem tổng số sản phẩm

en: You do not have permission to read the tax classes count
vi_VN: Bạn không có quyền đọc các lớp thuế đếm

en: You do not have permission to read the taxes count
vi_VN: Bạn không có quyền đọc the taxes count

en: You do not have permission to read the webhooks count
vi_VN: Bạn không đủ quyền xem tổng số webhook

en: You do not have permission to read this %s
vi_VN: Bạn không đủ quyền xem %s này

en: You do not have permission to read this customer
vi_VN: Bạn không đủ quyền để xem thông tin khách hàng này

en: You do not have permission to read this report
vi_VN: Bạn không đủ quyền đọc báo cáo này

en: You do not have permission to revoke API Keys
vi_VN: Bạn không được phép thu hồi các Khoá API

en: You do not have permission to revoke this API Key
vi_VN: Bạn không được phép thu hồi Khoá API này

en: You do not have permission to update Webhooks
vi_VN: Bạn không có quyền cập nhật Webhook

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
vi_VN: Bạn không có đủ quyền để xem trang này.

en: You do not have sufficient permissions to activate plugins for this site.
vi_VN: Bạn không có đủ quyền hạn để kích hoạt gói mở rộng cho trang mạng này.

en: You do not have sufficient permissions to deactivate plugins for this site.
vi_VN: Bạn không có đủ quyền hạn để vô hiệu hóa thành phần mở rộng cho trang mạng này.

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
vi_VN: Bạn không có đăng ký gói Akismet nào.

en: You don&#8217;t have permission to do that.
vi_VN: Bạn không có quyền thực hiện điều này.

en: You don&#8217;t have permission to do this.
vi_VN: Bạn không có quyền làm điều này.

en: You don't have any documents.
vi_VN: Bạn không có tài liệu nào.

en: You don't have any drafts.
vi_VN: Bạn chưa có bản nháp nào.

en: You don't have any media.
vi_VN: Bạn chưa có bất kỳ tập tin nào.

en: You don't have any pages in your trash folder.
vi_VN: Không tìm thấy trang nào.

en: You don't have any scheduled pages yet.
vi_VN: Không có trang nào.

en: You don’t have permission to do that.
vi_VN: Bạn không có quyền làm việc đó.

en: You entered an invalid code. Please try again.
vi_VN: Bạn đã nhập sai mã. Hãy thử lại.

en: You have %(number)d follower | You have %(number)d followers
vi_VN[0]: Bạn có %(number)d người theo dõi

en: You have %1$s and %2$s.
vi_VN: Bạn có %1$s và %2$s.

en: You have a password configured, but can change it at any time.
vi_VN: Bạn đã đặt mật khẩu và có thể thay đổi nó bất kỳ lúc nào.

en: You have attempted to queue too many files.
vi_VN: Bạn cho quá nhiều tập tin vào danh sách.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%1$s">homepage</a> or <a href="%2$s">log in</a> using your username and password.
vi_VN: Bạn đã được thêm vào trang web này. Hãy truy cập <a href="%1$s">trang chủ</a> hoặc <a href="%2$s">đăng nhập</a> bằng tên người dùng và mật khẩu.

en: You have blocked this site.
vi_VN: Bạn đã ẩn blog này.

en: You have chosen to delete the following users from all networks and sites.
vi_VN: Bạn đã chọn xóa những thành viên bên dưới từ tất cả mạng và trang web.

en: You have chosen to delete the user from all networks and sites.
vi_VN: Bạn đã chọn xóa người dùng trên tất cả các mạng và các site.

en: You have logged in successfully.
vi_VN: Bạn đã đăng nhập thành công.

en: You have made no purchases for this site.
vi_VN: Bạn chưa mua gì cho blog này.

en: You have no categories to convert!
vi_VN: Bạn không có Chuyên mục nào để chuyển đổi!

en: You have no comments to import!
vi_VN: Bạn không có phản hồi nào để nhập!

en: You have no saved payment methods.
vi_VN: Bạn chưa lưu phương thức thanh toán nào.

en: You have no sites in your profile links. You may add sites if you'd like.
vi_VN: Bạn chưa có trang nào trong liên kết tài khoản. Bạn có thể thêm nếu bạn muốn.

en: You have no tags to convert!
vi_VN: Bạn không có thẻ nào để chuyển!

en: You have not set up this type of address yet.
vi_VN: Bạn vẫn chưa thêm địa chỉ nào.

en: You have now enabled the translator. Right click the text to translate it.
vi_VN: Bây giờ bạn đã kích hoạt công cụ dịch. Click chuột phải vào dòng chữ tô sáng để dịch nó.

en: You have plugins waiting to be updated
vi_VN: Bạn có các plugin đang chờ cập nhật

en: You have received the following WooCommerce log message: | You have received the following WooCommerce log messages:
vi_VN[0]: Bạn đã nhận được nhật ký WooCommerce sau:

en: You have searched the %1$s blog archives for <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
vi_VN: Bạn vừa tìm kiếm các lưu trữ của %1$s cho <strong>&#8216;%2$s&#8217;</strong>. Nếu không tìm thấy kết quả như ý, bạn có thể thử lại với một trong các liên kết sau.

en: You have set {{strong}}%(recoveryEmailAddress)s{{/strong}} as your recovery email address.
vi_VN: Bạn đã dùng {{strong}}%(recoveryEmailAddress)s{{/strong}} làm email khôi phục.

en: You have set {{strong}}%(recoveryPhoneNumber)s{{/strong}} as your recovery SMS number.
vi_VN: Bạn đã dùng {{strong}}%(recoveryPhoneNumber)s{{/strong}} làm số điện thoại khôi phục.

en: You have specified these users for deletion:
vi_VN: Bạn đã chọn những người dùng sau để xóa:

en: You have specified these users for removal:
vi_VN: Bạn muốn xóa các thành viên sau?

en: You have specified this user for deletion:
vi_VN: Bạn đã chỉ định xóa người dùng sau:

en: You have specified this user for removal:
vi_VN: Bạn đã chọn người dùng này để xóa:

en: You have successfully connected your store to WooCommerce.com
vi_VN: Bạn đã kết nối thành công cửa hàng của mình với WooCommerce.com

en: You have successfully disconnected your store from WooCommerce.com
vi_VN: Bạn đã ngắt kết nối thành công cửa hàng của bạn khỏi WooCommerce.com

en: You have themes waiting to be updated
vi_VN: Bạn có giao diện đang chờ được cập nhật

en: You have two-step authentication {{strong}}enabled{{/strong}} using SMS messages to {{strong}}%(phoneNumber)s{{/strong}}.
vi_VN: Bạn đã {{strong}}bật{{/strong}} xác minh hai bước bằng cách nhắn tin tới {{strong}}%(phoneNumber)s{{/strong}}.

en: You have two-step authentication {{strong}}enabled{{/strong}} using an app.
vi_VN: Bạn đã {{strong}}bật{{/strong}} xác minh hai bước bằng cách dùng app.

en: You have used this coupon %s in another transaction during this checkout, and coupon usage limit is reached. Please remove the coupon and try again.
vi_VN: Bạn đã sử dụng mã ưu đãi này %s ở giao dịch khác trong quá trình thanh toán, và lượt sử dụng của mã ưu đãi đã đạt giới hạn. Hãy xóa mã ưu đãi và thử lại.

en: You have used your space quota. Please delete files before uploading.
vi_VN: Bạn đã dùng hết hạn mức lưu trữ. Hãy xóa vài tập tin rồi thử tải lên lần nữa.

en: You have verified your backup codes for two-step authentication.
vi_VN: Bạn đã xác nhận mã dự phòng.

en: You have {{strong}}%(socialLoginCount)d social login enabled{{/strong}}. | You have {{strong}}%(socialLoginCount)d social logins enabled{{/strong}}.
vi_VN[0]: Bạn đã dùng {{strong}}%(socialLoginCount)d đăng nhập bên thứ ba{{/strong}}.

en: You have {{strong}}not verified your backup codes{{/strong}} for two-step authentication.
vi_VN: Bạn {{strong}}chưa xác nhận mã dự phòng{{/strong}}.

en: You haven't blocked any sites yet.
vi_VN: Bạn chưa ẩn blog nào cả.

en: You haven't connected any apps yet.
vi_VN: Bạn đã không kết nối với bất kỳ ứng dụng nào.

en: You like this
vi_VN: Bạn thích bài này

en: You like this.
vi_VN: Bạn thích bài này.

en: You may also like&hellip;
vi_VN: Có thể bạn thích&hellip;

en: You may be interested in&hellip;
vi_VN: Bạn có thể thích&hellip;

en: You may only upload 1 file.
vi_VN: Bạn chỉ được tải một tập tin lên.

en: You may see these <strong>Sponsored Posts</strong> running on your sites as we expand testing. They may be promoting WordPress.com content, marketing initiatives, or brands.
vi_VN: Bạn có thể thấy <strong>Bài Viết Tài Trợ</strong> hiển thị trên các trang web của bạn khi chúng tôi mở rộng thử nghiệm. Chúng có thể là quảng cáo nội dung, sáng kiến ​​tiếp thị hoặc thương hiệu của WordPress.com.

en: You may want to visit their blog. Perhaps you'll enjoy their blog as much as they enjoyed yours!
vi_VN: Bạn nên ghé thăm trang của họ. Bạn chắc chắn sẽ thích họ giống như họ thích bạn!

en: You might want to follow our guess: {{button}}Select %(timezoneName)s{{/button}}
vi_VN: Đề xuất: {{button}}%(timezoneName)s{{/button}}

en: You must be %1$slogged in%2$s to post a review.
vi_VN: Bạn phải %1$sđăng nhập%2$s để gửi bình luận.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
vi_VN: Bạn phải <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">đăng nhập</a> để bình luận.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
vi_VN: Bạn phải <a href="%s">đăng nhập</a> để bình luận.

en: You must be a member of at least one site to use this page.
vi_VN: Để sử dụng trang này, bạn phải là thành viên của ít nhất một trang mạng.

en: You must be logged in to checkout.
vi_VN: Bạn phải đăng nhập để tiến hành thanh toán.

en: You must be logged in to download files.
vi_VN: Bạn phải đăng nhập để tải về tập tin.

en: You must click the Save Changes button at the bottom of the screen for new settings to take effect.
vi_VN: Nhấn nút Lưu thay đổi ở phía dưới màn hình để áp dụng các cài đặt mới.

en: You must include at least 2 answers
vi_VN: Bạn phải có ít nhất 2 trả lời

en: You must provide a domain name.
vi_VN: Bạn phải cung cấp một tên miền.

en: You must provide a name for your network of sites.
vi_VN: Bạn phải cung cấp một tên riêng cho mạng lưới các trang mạng của bạn.

en: You must provide a valid email address.
vi_VN: Bạn phải cung cấp một địa chỉ thư email hợp lệ.

en: You must specify a Comment ID
vi_VN: Bạn phải xác định ID của Bình luận

en: You must specify a Post ID
vi_VN: Bạn phải nhập Post ID

en: You must specify a Term ID
vi_VN: Bạn phải xác định ID của Điều kiện

en: You must specify a User ID
vi_VN: Bạn phải xác định ID của Người dùng

en: You must specify a valid blog URL!
vi_VN: Bạn phải xác đụng một địa chỉ blog hợp lê.

en: You must specify a whitelisted option_name
vi_VN: Bạn phải chỉ định một option_name danh sách trắng (whitelist)

en: You must specify an option name
vi_VN: Bạn phải xác định tên của tuỳ chọn

en: You must specify an option_name
vi_VN: Bạn phải chỉ định một option_name

en: You must specify an option_value
vi_VN: Bạn phải chỉ định một option_name

en: You must supply a future date to schedule.
vi_VN: Bạn phải cung cấp một ngày trong tương lai để lên lịch.

en: You need JavaScript to choose a part of the image.
vi_VN: Bạn cần Javascript để có thể chọn một phần của ảnh.

en: You need a higher level of permission.
vi_VN: Bạn cần quyền cao hơn.

en: You need to be logged in to access this.
vi_VN: Bạn cần phải đăng nhập để truy cập.

en: You need to be logged in to log out!
vi_VN: Bạn cần phải đăng nhập trước khi thoát!

en: You need to define a search term to order by relevance.
vi_VN: Bạn cần cung cấp một từ khoá tìm kiếm để có thể sắp xếp bởi độ liên quan.

en: You need to define an include parameter to order by include.
vi_VN: Bạn cần định nghĩa một tham số include để có thể sắp xếp bởi include.

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
vi_VN: Bạn cần nhập AP keyI để kích hoạt Akismet trên trang web của bạn.

en: You need to pass an array of post formats.
vi_VN: Bạn cần truyền vào array của các định dạng bài viết.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
vi_VN: Bạn cần đăng ký Jetpack trước khi kết nối.

en: You need to supply your OPML url. Press back on your browser and try again
vi_VN: Bạn cần cung cấp liên kết OPML. Nhấn nút quay lại trên trình duyệt và thử lại

en: You only have one theme installed right now. Live a little! You can choose from over 1,000 free themes in the WordPress Theme Directory at any time: just click on the <a href="%s">Install Themes</a> tab above.
vi_VN: Hiện tại bạn chỉ có một giao diện. Bạn có thể chọn từ hơn 1000 giao diện miễn phí trong Thư viện Giao diện của WordPress.org bất cứ lúc nào: chỉ cần bấm vào nút <a href="%s">Cài đặt Giao diện</a> ở bên trên.

en: You personalized your store
vi_VN: Cá nhân hoá cửa hàng của bạn

en: You reblogged this post to %s. <a href="%s">View Reblog</a>.
vi_VN: Bạn đã đăng lại bài viết này thành %s. <a href="%s">Xem bài đăng lại</a>.

en: You registered on WordPress.com 1 year ago. | You registered on WordPress.com %1$d years ago.
vi_VN[0]: Bạn đã tham gia WordPress.com %1$d năm trước.

en: You registered on WordPress.com one year ago. | You registered on WordPress.com %1$s years ago.
vi_VN[0]: Bạn đã tham gia WordPress.com %1$s năm trước.

en: You revoked access to your account from %s sign-in. View your login settings <a href="%s">here</a>.
vi_VN: Bạn đã gỡ phiên đăng nhập từ %s. Xem lại thiết lập đăng nhập <a href="%s">tại đây</a>.

en: You set up payments
vi_VN: Cài đặt thành toán

en: You should also note any collection and retention of sensitive personal data, such as data concerning health.
vi_VN: Bạn cũng nên lưu ý các bộ sưu tập và lưu giữ dữ liệu cá nhân nhạy cảm, chẳng hạn như dữ liệu liên quan đến sức khỏe.

en: You should also review your privacy policy from time to time, especially after installing or updating any themes or plugins. There may be changes or new suggested information for you to consider adding to your policy.
vi_VN: Chúng tôi cũng khuyên bạn nên thường xuyên xem xét chính sách bảo mật, đặc biệt là sau khi cài đặt hoặc cập nhật bất kỳ chủ đề hoặc plugin nào. Có thể có các thay đổi hoặc thông tin được đề xuất mới để bạn cân nhắc việc thêm vào chính sách của mình.

en: You should consider changing your site domain to %1$s before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the %3$s prefix with an address like %2$s but any links will not have the %3$s prefix.
vi_VN: Chúng tôi khuyên bạn hãy thay đổi địa chỉ website thành %1$s trước khi bật tính năng mạng. Bạn vẫn có thể vào trang của mình bằng tiền tố %3$s với một đia chỉ dạng %2$s nhưng bất cứ liên kết nào sẽ không có tiền tố %3$s.

en: You should consider removing any unused themes to enhance your site&#8217;s security.
vi_VN: Chúng tôi khuyên bạn nên xóa mọi chủ đề không sử dụng để tăng cường bảo mật cho trang web của bạn.

en: You should remove inactive plugins
vi_VN: Bạn nên gỡ bỏ các plugin không kích hoạt

en: You should remove inactive themes
vi_VN: Bạn nên xóa giao diện không sử dụng

en: You signed in with the %s account %s for the first time. View your login settings <a href="%s">here</a>.
vi_VN: Bạn vừa đăng nhập lần đầu tiên bằng tài khoản %s %s. Xem lại thiết lập đăng nhập <a href="%s">tại đây</a>.

en: You submitted the following blog(s) for consideration:
vi_VN: Bạn đã gửi blog sau đây (s ) để xem xét :

en: You successfully logged out.
vi_VN: Bạn đã đăng xuất thành công.

en: You will be given a password to manually enter into the application in question.
vi_VN: Bạn sẽ được cung cấp một mật khẩu để nhập vào ứng dụng một cách thủ công khi được hỏi.

en: You will be returned to the WordPress Dashboard, and no changes will be made.
vi_VN: Bạn sẽ được đưa trở lại Trang tổng quan WordPress và không có thay đổi nào được thực hiện.

en: You will be sent to %s
vi_VN: Bạn sẽ được chuyển đến %s

en: You will need to manually issue a refund through your payment gateway after using this.
vi_VN: Bạn cần phải tự hoàn tiền thông qua cổng thanh toán của bạn sau khi sử dụng lựa chọn này.

en: You will not be able to install new themes from here yet since your install requires SFTP credentials. For now, please <a href="%s">add themes in the admin</a>.
vi_VN: Bạn sẽ không thể cài đặt giao diện mới vì tất cả cài đặt đều yêu cầu thông tin đăng nhập SFTP. Từ bây giờ, hãy <a href="%s">thêm giao diện trong trang quản trị</a>.

en: You will not be able to log in to any other Automattic Services that use your WordPress.com account as a login. This includes WooCommerce.com, Crowdsignal.com, IntenseDebate.com and Gravatar.com. Once your WordPress.com account is closed, these services will also be closed and you will lose access to any orders or support history you may have.
vi_VN: Bạn sẽ không thể đăng nhập vào bất kỳ dịch vụ nào khác sử dụng tài khoản WordPress.com làm thông tin đăng nhập. Bao gồm WooCommerce.com, Crowdsignal.com, IntenseDebate.com và Gravatar.com. Khi tài khoản WordPress.com của bạn bị xóa vĩnh viễn, các dịch vụ này cũng sẽ bị đóng và bạn sẽ mất quyền truy cập vào bất kỳ hóa đơn thanh toán hoặc lịch sử hỗ trợ nào mà bạn có thể có.

en: You will not be able to open a new WordPress.com account using the same email address for 30 days.
vi_VN: Bạn sẽ không thể mở tài khoản WordPress.com mới bằng địa chỉ email này trong vòng 30 ngày.

en: You would have received an email because of this.
vi_VN: Bạn sẽ nhận được email vì điều này.

en: You {{a}}replied{{/a}} to this comment.
vi_VN: Bạn {{a}}đã trả lời{{/a}} bình luận này.

en: You&#8217;ll create a menu, assign it a location, and add menu items like links to pages and categories. If your theme has multiple menu areas, you might need to create more than one.
vi_VN: Bạn sẽ tạo menu, đặt vị trí, và thêm các mục như liên kết tới trang, chuyên mục. Nếu giao diện có nhiều khu vực hiển thị menu, bạn có thể tạo thêm các menu khác.

en: You&rsquo;ve selected the %s theme! Now you can customize it to make it look exactly how you&rsquo;d like.
vi_VN: Bạn đã lựa chọn chủ đề %s! Bây giờ bạn có thể tùy biến nó đúng như những mong muốn của bạn.

en: You'll also get to install custom plugins, have more storage, and access live support.
vi_VN: Bạn sẽ có thể cài đặt plugin, có nhiều dung lượng lưu trữ hơn, và được hỗ trợ trực tiếp.

en: You'll also get to install custom themes, have more storage, and access email support.
vi_VN: Bạn sẽ có thể cài đặt chủ đề, có nhiều dung lượng lưu trữ hơn, và được hỗ trợ qua email.

en: You'll also get to install custom themes, have more storage, and access live support.
vi_VN: Bạn sẽ có thể cài đặt chủ đề, có nhiều dung lượng lưu trữ hơn, và được hỗ trợ trực tiếp.

en: You're all caught up!
vi_VN: Bạn đã đọc hết!

en: You're all set to receive authentication codes at {{strong}}%(smsNumber)s{{/strong}}. Want to switch to a different number? No problem! You'll need to disable two-step authentication, then complete the setup process again on another device.
vi_VN: Bạn sẽ được nhận mã xác minh bằng số điện thoại {{strong}}%(smsNumber)s{{/strong}}. Muốn chuyển sang số khác? Không sao! Hãy tắt xác minh 2 bước trước, sau đó thiết lập lại trên thiết bị khác.

en: You're ready to add products to your store.
vi_VN: Bạn đã sẵn sàng để thêm sản phẩm vào cửa hàng.

en: You're ready to start selling!
vi_VN: Chúc mừng, bạn đã sẵn sàng để bán hàng!

en: You've enabled two-step authentication. While enabled, logging in to WordPress.com requires you to enter a unique passcode, sent via text message, in addition to your username and password.
vi_VN: Tài khoản của bạn hiện được bảo vệ bởi xác minh 2 bước. Nghĩa là mỗi lần đăng nhập vào WordPress.com, ngoài tên người dùng và mật khẩu, còn yêu cầu bạn điền một mã xác nhận được gửi qua tin nhắn.

en: You've hit the 10 orders milestone! Look at you go. Browse some WooCommerce success stories for inspiration.
vi_VN: Bạn đã đạt được cột mốc 10 đơn hàng! Tuyệt vời. Xem thêm một số câu chuyện thành công WooCommerce để lấy cảm hứng nhé.

en: You've made your first post on %2$s. | You've made %1$s posts on %2$s.
vi_VN[0]: Bạn đã viết %1$s bài trên %2$s.

[ctx: You've reached $number posts on $blog_title]
en: You've made your first post on %2$s | You've reached %1$s posts on %2$s
vi_VN[0]: Bạn đã viết %1$s bài trên %2$s

en: You've recently used this password. Try something new.
vi_VN: Gần đây bạn đã dùng mật khẩu này. Thử cái khác mới hơn.

en: Your %1$s email address is already in use on WordPress.com. Log in to your account using your email address or username, and your password. To create a new WordPress.com account, use a different %1$s account.
vi_VN: Địa chỉ email %1$s của bạn đã được sử dụng trên WordPress.com. Đăng nhập vào tài khoản của bạn bằng địa chỉ email hoặc tên người dùng và mật mã của bạn. Để tạo một tài khoản WordPress.com mới, hãy sử dụng một tài khoản khác %1$s.

en: Your %1$s file uses a dynamic value (%2$s) for the path at %3$s. However, the value at %3$s is also a dynamic value (pointing to %4$s) and pointing to another dynamic value is not supported. Please update %3$s to point directly to %4$s.
vi_VN: Tệp %1$s của bạn sử dụng một giá trị động (%2$s) cho đường dẫn tại %3$s. Tuy nhiên, giá trị tại %3$s cũng là một giá trị động (trỏ đến %4$s) và việc trỏ đến một giá trị động khác không được hỗ trợ. Vui lòng cập nhật %3$s để trỏ trực tiếp đến %4$s.

en: Your %s file contains only core WordPress features.
vi_VN: File %s của bạn chỉ chứa các tính năng cốt lõi của WordPress.

en: Your <a href="%1$s">WordPress Address</a> and <a href="%2$s">Site Address</a> are not set up to use HTTPS.
vi_VN: <a href="%1$s">Địa chỉ WordPress</a> và <a href="%2$s">Địa chỉ website</a> chưa được thiết lập để sử dụng HTTPS.

en: Your <a href="%s">Site Address</a> is not set up to use HTTPS.
vi_VN: <a href="%s">Địa chỉ website</a> không sử dụng HTTPS.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
vi_VN: Gói Akismet đã được huỷ.

en: Your Akismet subscription is suspended.
vi_VN: Gói đăng ký Akismet của bạn đã bị khoá.

en: Your Blogging Home
vi_VN: Trang blog của bạn

en: Your CSV needs to include columns in a specific order. %1$sClick here to download a sample%2$s.
vi_VN: CSV của bạn cần có các cột theo thứ tự đã quy định. %1$sNhấn chuột vào đây để tải ví dụ minh họa%2$s.

en: Your Email
vi_VN: Thư điện tử của bạn

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
vi_VN: Địa chỉ IP của bạn (%1$s) đã được ghi lại vì lí do bảo mật.

en: Your MariaDB version supports utf8mb4.
vi_VN: Phiên bản MariaDB của bạn hỗ trợ utf8mb4.

en: Your MySQL version supports utf8mb4.
vi_VN: Phiên bản MySQL của bạn hỗ trợ utf8mb4.

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
vi_VN: Hiện không có dự án để hiển thị.

en: Your Recent Drafts
vi_VN: Các bản nháp gần đây

en: Your Sites
vi_VN: Blog của bạn

en: Your Stuff
vi_VN: Hoạt động của bạn

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
vi_VN: Máy chủ web của bạn không thể gửi yêu cầu SSL, vui lòng liên hệ nhà cung cấp Hosting và đề nghị bật kết nối SSL.

en: Your WordPress version is %1$s, however the uploaded plugin requires %2$s.
vi_VN: Phiên bản WordPress của bạn là %1$s, nhưng plugin được tải lên yêu cầu phiên bản WordPress %2$s.

en: Your WordPress version is %1$s, however the uploaded theme requires %2$s.
vi_VN: Phiên bản WordPress hiện tại là %1$s, tuy nhiên giao diện được tải lên yêu cầu phiên bản %2$s.

en: Your WordPress.com username is "%1$s" and your API key is "%2$s".
vi_VN: Tên người dùng WordPress.com của bạn là "%1$s" và mã API của bạn là "%2$s".

en: Your account email address is {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}, but is not verified yet.
vi_VN: Email tài khoản của bạn là {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}, nhưng chưa được xác minh.

en: Your account email address is {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.
vi_VN: Email tài khoản của bạn là {{strong}}%(emailAddress)s{{/strong}}.

en: Your account was created successfully and a password has been sent to your email address.
vi_VN: Đã tạo tài khoản thành công và mật khẩu đã được gửi về email của bạn.

en: Your account was created successfully. Your login details have been sent to your email address.
vi_VN: Đã tạo tài khoản thành công. Thông tin đăng nhập đã gửi về email của bạn.

en: Your blog, %1$s, appears to be getting more traffic than usual! %2$s hourly views - %3$s hourly views on average
vi_VN: Trang %1$s của bạn nhận được nhiều lượt truy cập hơn bình thường! %2$s lượt xem mỗi giờ - so với %3$s mỗi giờ trước đây

en: Your blogroll
vi_VN: Sổ liên kết

en: Your browser cannot upload files
vi_VN: Trình duyệt của bạn không thể tải file lên

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
vi_VN: Trình duyệt của bạn không hỗ trợ truy cập trực tiếp vào clipboard. Vui lòng sử dụng các phím tắt hoặc menu chỉnh sửa của trình duyệt để thay thế.

en: Your browser is currently set to block notifications from WordPress.com.
vi_VN: Trình duyệt của bạn hiện đang chặn thông báo từ WordPress.com.

en: Your browser is out of date!
vi_VN: Trình duyệt của bạn đã lỗi thời!

en: Your cart is currently empty!
vi_VN: Giỏ hàng hiện tại chưa có sản phẩm nào!

en: Your cart is currently empty.
vi_VN: Chưa có sản phẩm nào trong giỏ hàng.

en: Your changed data will be lost if you leave this page without saving.
vi_VN: Những dữ liệu bạn đã thay đổi sẽ bị mất nếu bạn rời khỏi trang này mà không lưu.

en: Your changes have been saved.
vi_VN: Những thay đổi của bạn đã được lưu.

en: Your changes were not saved. Please retry.
vi_VN: Không thể lưu các thay đổi của bạn. Hãy thử lại.

en: Your chosen password.
vi_VN: Mật khẩu bạn đã chọn.

en: Your comment is awaiting moderation.
vi_VN: Bình luận của bạn đang đợi duyệt.

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
vi_VN: Bình luận của bạn cần được kiểm duyệt. Đây là bản xem thử, tuy nhiên bình luận sẽ chỉ hiển thị nếu được duyệt.

en: Your comments have all been imported now, but we still need to rebuild your conversation threads.
vi_VN: Các phản hồi của bạn đã được nhập vào, bây giờ các phản hồi này sẽ được phân cấp.

en: Your contribution
vi_VN: Đóng góp của bạn

en: Your current password is incorrect.
vi_VN: Mật khẩu của bạn không chính xác.

en: Your current primary site address is {{strong}}%(domainName)s{{/strong}}
vi_VN: Địa chỉ blog chính của bạn là {{strong}}%(domainName)s{{/strong}}

en: Your email address
vi_VN: Địa chỉ email

en: Your email address has not been updated yet. Please check your inbox at %s for a confirmation email.
vi_VN: Địa chỉ email của bạn chưa được cập nhật. Hãy kiểm tra %s để tìm thư yêu cầu xác nhận thay đổi.

en: Your email address will not be published.
vi_VN: Email của bạn sẽ không hiển thị công khai.

en: Your email address.
vi_VN: Địa chỉ email của bạn.

en: Your export was successful! A download link has also been sent to your email.
vi_VN: Đã xuất dữ liệu xong! Chúng tôi đã gửi email kèm đường dẫn tải về cho bạn.

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
vi_VN: Tường lửa của nhà cung cấp Hosting đang chặn Akismet kết nối tới API. Vui lòng liên hệ nhà cung cấp Hosting và đưa <a href="%s" target="_blank">thông tin về tường lửa của Akismet</a>.

en: Your home base for accessing, setting up, and managing your emails. {{learnMoreLink}}Learn more{{/learnMoreLink}}.
vi_VN: Nơi truy cập, cài đặt và quản lý email của bạn. {{learnMoreLink}}Tìm hiểu thêm{{/learnMoreLink}}.

en: Your homepage displays
vi_VN: Bố cục trang chủ

en: Your installation of WordPress does not require FTP credentials to perform updates.
vi_VN: Việc cài đặt WordPress của bạn không yêu cầu thông tin đăng nhập FTP để thực hiện quá trình cập nhật.

en: Your installation of WordPress prompts for FTP credentials to perform updates.
vi_VN: WordPress yêu cầu thông tin đăng nhập FTP để thực hiện cập nhật.

en: Your invoice for order #{order_number}
vi_VN: Hóa đơn cho đơn hàng #{order_number}

en: Your latest changes were saved as a revision.
vi_VN: Những thay đổi mới nhất của bạn đã được lưu lại.

en: Your latest posts
vi_VN: Những bài viết mới nhất

en: Your latest {site_title} invoice
vi_VN: Hóa đơn mới nhất ở {site_title}

en: Your money has arrived!
vi_VN: Tiền của bạn đã tới!

en: Your name
vi_VN: Tên của bạn

en: Your new WordPress.com site is ready to go! Looking for ideas for your new site? Check out the <a href='http://learn.wordpress.com/'>WordPress.com beginner's tutorial</a>.
    
    Cheers,
    The WordPress.com Team
vi_VN: Trang WordPress.com mới của bạn đã sẵn sàng! Để tìm ra ý tưởng cho trang mới của bạn? Xem ngay <a href='http://learn.wordpress.com/'>WordPress.com hướng dẫn cho người mới</a>.
    
    Cheers,
    Đội ngũ WordPress.com!

en: Your new password for %s is:
vi_VN: Mật khẩu mới của bạn cho %s là:

en: Your next big idea starts here
vi_VN: Ý tưởng mới của bạn bắt đầu tại đây

en: Your object cache implementation does not support flushing individual groups.
vi_VN: Cách triển khai bộ nhớ đệm đối tượng của bạn không hỗ trợ xóa các nhóm riêng lẻ.

en: Your object cache implementation does not support flushing the in-memory runtime cache.
vi_VN: Cách triển khai bộ nhớ đệm đối tượng của bạn không hỗ trợ xóa bộ nhớ đệm thời gian chạy trong bộ nhớ.

en: Your order
vi_VN: Đơn hàng của bạn

en: Your order can no longer be cancelled. Please contact us if you need assistance.
vi_VN: Đơn hàng của bạn không thể hủy bỏ được. Vui lòng liên hệ chúng tôi nếu bạn cần hỗ trợ.

en: Your order on %s has been partially refunded. There are more details below for your reference:
vi_VN: Đơn hàng của bạn trên %s đã được hoàn tiền một phần. Chi tiết được liệt kê bên dưới để bạn tham khảo:

en: Your order on %s has been refunded. There are more details below for your reference:
vi_VN: Đơn hàng của bạn trên %s đã được hoàn tiền. Chi tiết được liệt kê bên dưới để bạn tham khảo:

en: Your order was cancelled.
vi_VN: Đơn hàng của bạn đã được hủy.

en: Your password can be saved.
vi_VN: Đã lưu mật khẩu của bạn

en: Your password has been reset successfully.
vi_VN: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại thành công.

en: Your password has been reset.
vi_VN: Mật khẩu của bạn đã được đặt lại.

en: Your password is strong enough to be saved.
vi_VN: Mật khẩu của bạn đã đủ mạnh.

en: Your password is too short. Please pick a password that has at least 6 characters.
vi_VN: Mật khẩu của bạn quá ngắn. Bạn vui lòng chọn mật khẩu có ít nhất 6 ký tự

en: Your password is too weak: Looks like you're including easy to guess information about yourself. Try something a little more unique.
vi_VN: Mật khẩu của bạn quá yếu: Giống như là có thể đoán ra được từ những thông tin cá nhân của bạn. Hãy thử một mật khẩu khác biệt hơn

en: Your payment details are safe. We will transfer them over an encrypted connection and store them on a certified payment processing server.
vi_VN: Chi tiết thanh toán của bạn được bảo mật an toàn. Chúng tôi sẽ chuyển chúng qua kết nối được mã hóa và lưu trữ chúng trên một máy chủ xử lý thanh toán được chứng nhận.

en: Your personal data will be used to process your order, support your experience throughout this website, and for other purposes described in our %s.
vi_VN: Thông tin cá nhân của bạn sẽ được sử dụng để xử lý đơn hàng, tăng trải nghiệm sử dụng website, và cho các mục đích cụ thể khác đã được mô tả trong %s.

en: Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our %s.
vi_VN: Thông tin cá nhân của bạn sẽ được sử dụng để tăng trải nghiệm sử dụng website, quản lý truy cập vào tài khoản của bạn, và cho các mục đích cụ thể khác được mô tả trong %s.

en: Your plugins are all up to date
vi_VN: Tất cả plugin của bạn đã được cập nhật

en: Your post has not received any views yet!
vi_VN: Bài viết của bạn chưa có lượt xem nào!

en: Your posts have all been imported, but wait &#8211; there&#8217;s more! Now we need to download &amp; import your comments.
vi_VN: Các bài viết của bạn đã được nhập vào, giờ là tới các phản hồi...

en: Your primary email address is {{email/}}
vi_VN: Địa chỉ email chính của bạn là {{email/}}

en: Your products are now being imported...
vi_VN: Sản phẩm của bạn đang được nhập vào...

en: Your profile
vi_VN: Hồ sơ của bạn

en: Your profile contains information about you (your &#8220;account&#8221;) as well as some personal options related to using WordPress.
vi_VN: Hồ sơ chứa thông tin về bạn (&#8220;tài khoản&#8221; của bạn) và những tùy chọn cá nhân hóa liên quan tới việc sử dụng WordPress.

en: Your profile photo is public.
vi_VN: Ảnh hồ sơ của bạn là công khai.

en: Your queue is clear.
vi_VN: Mọi thứ trống trơn.

en: Your rating
vi_VN: Đánh giá của bạn

en: Your review
vi_VN: Nhận xét của bạn

en: Your review is awaiting approval
vi_VN: Nhận xét của bạn đang chờ được kiểm duyệt

en: Your scheduled changes just published
vi_VN: Các cập nhật được lên lịch vừa được công bố

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled - PayPal IPN and other scripts which communicate with other servers will not work. Contact your hosting provider.
vi_VN: Máy chủ của bạn không có fsockopen hay cURL được kích hoạt - PayPal IPN và các đoạn mã kết nối với máy chủ khác sẽ không hoạt động. Hãy liên lạc người cung cấp hosting của bạn.

en: Your server does not have the %s class enabled - HTML/Multipart emails, and also some extensions, will not work without DOMDocument.
vi_VN: Máy chủ của bạn chưa bật class %s - HTML/Multipart emails, và cũng có thể vài phần mở rộng sẽ không thể mở nếu thiếu DOMDocument.

en: Your server does not have the %s class enabled - some gateway plugins which use SOAP may not work as expected.
vi_VN: Máy chủ của bạn chưa bật lớp %s - một số gói mở rộng sử dụng cổng kết nối SOAP có thể không hoạt động như mong đợi.

en: Your server does not support the %s function - this is required to use the GeoIP database from MaxMind.
vi_VN: Máy chủ của bạn không hỗ trợ hàm %s - đây là hàm bắt buộc để sử dụng cơ sở dữ liệu GeoIP từ MaxMind.

en: Your server does not support the %s functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
vi_VN: Máy chủ của bạn không hỗ trợ các chức năng %s  - điều này là bắt buộc để mã hóa ký tự tốt hơn. Một số mục dự phòng sẽ được sử dụng thay cho nó.

en: Your session has expired. Please log in to continue where you left off.
vi_VN: Phiên đăng nhập của bạn đã hết hạn. Xin vui lòng đăng nhập để quay lại trang vừa rồi.

en: Your session has expired. Please reload the page.
vi_VN: Phiên làm việc của bạn đã kết thúc. Hãy tải lại trang.

en: Your settings have been saved.
vi_VN: Cài đặt của bạn đã được lưu.

en: Your site can communicate securely with other services
vi_VN: Site của bạn có thể kết nối an toàn với các dịch vụ khác.

en: Your site can perform loopback requests
vi_VN: Trang web của bạn có thể thực hiện các tác vụ định kỳ

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
vi_VN: Website của bạn không thể kết nối tới máy chủ của Akismet.

en: Your site could not complete a loopback request
vi_VN: Trang web của bạn không thể hoàn thành yêu cầu loopback

en: Your site does not have any default theme. Default themes are used by WordPress automatically if anything is wrong with your chosen theme.
vi_VN: Trang web của bạn không có bất kỳ giao diện mặc định nào. Các giao diện mặc định được WordPress tự động sử dụng nếu có bất cứ điều gì xảy ra với giao diện chính của bạn.

en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, the default WordPress theme, and %3$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, the default WordPress theme, and %3$s, your active theme.
vi_VN[0]: Trang web của bạn có %1$d giao diện không sử dụng, ngoài %2$s, giao diện mặc định của WordPress và %3$s, giao diện đang sử dụng của bạn.

en: Your site has %1$d inactive theme, other than %2$s, your active theme. | Your site has %1$d inactive themes, other than %2$s, your active theme.
vi_VN[0]: Trang web của bạn có %1$d giao diện không sử dụng, ngoài %2$s, giao diện đang sử dụng của bạn.

en: Your site has %d active plugin, and it is up to date. | Your site has %d active plugins, and they are all up to date.
vi_VN[0]: Trang web của bạn có %d plugin đang hoạt động và tất cả chúng đều là bản mới nhất.

en: Your site has %d inactive plugin. | Your site has %d inactive plugins.
vi_VN[0]: Site của bạn có %d plugin chưa kích hoạt.

en: Your site has %d inactive theme. | Your site has %d inactive themes.
vi_VN[0]: Site có %d giao diện chưa kích hoạt.

en: Your site has %d installed theme, and it is up to date. | Your site has %d installed themes, and they are all up to date.
vi_VN[0]: Trang web của bạn có %d giao diện được cài đặt và tất cả chúng đều được cập nhật.

en: Your site has %d plugin waiting to be updated. | Your site has %d plugins waiting to be updated.
vi_VN[0]: Trang web của bạn có %d plugin đang chờ cập nhật.

en: Your site has %d theme waiting to be updated. | Your site has %d themes waiting to be updated.
vi_VN[0]: Trang web của bạn có %d giao diện đang chờ cập nhật.

en: Your site has 1 active plugin, and it is up to date.
vi_VN: Đang có 1 plugin được kích hoạt, và đang là phiên bản mới nhất.

en: Your site has 1 installed theme, and it is up to date.
vi_VN: Đã cài đặt 1 giao diện, và là phiên bản mới nhất.

en: Your site has a critical issue that should be addressed as soon as possible to improve its performance and security.
vi_VN: Trang web của bạn có vấn đề quan trọng cần được giải quyết sớm để cải thiện hiệu suất và bảo mật.

en: Your site has critical issues that should be addressed as soon as possible to improve its performance and security.
vi_VN: Trang web của bạn có các vấn đề quan trọng cần được giải quyết càng sớm càng tốt để cải thiện hiệu suất và bảo mật của nó.

en: Your site is already entitled to unlimited premium themes. You can activate this theme for free instead of purchasing it.
vi_VN: Trang của bạn được phép sử dụng chủ đề tính phí không giới hạn. Bạn có thể kích hoạt chủ đề này miễn phí thay vì phải mua nó.

en: Your site is hidden from visitors behind a "Coming Soon" notice until it is ready for viewing.
vi_VN: Blog của bạn sẽ hiện thông báo "Sắp Ra Mắt" cho tới khi bạn sẵn sàng công khai.

en: Your site is not connected to Jetpack
vi_VN: Trang web này không được kết nối với Jetpack

en: Your site is not connected to Jetpack.
vi_VN: Trang web này không được kết nối với Jetpack

en: Your site is not set to output debug information
vi_VN: Web của bạn đang tắt chế độ debug

en: Your site is only visible to you and logged-in members you approve. Everyone else will see a log in screen.
vi_VN: Blog của bạn chỉ hiển thị với những thành viên mà bạn cho phép trước. Mọi người sẽ thấy một màn hình đăng nhập.

en: Your site is private and only visible to you. When you're ready, launch your site to make it public.
vi_VN: Trang blog của bạn là riêng tư và chỉ hiển thị cho bạn. Khi bạn đã sẵn sàng, hãy khởi động trang blog của bạn để đặt nó ở chế độ công khai.

en: Your site is running on an older version of PHP (%s)
vi_VN: Trang web của bạn đang chạy phiên bản PHP cũ (%s)

en: Your site is running on an older version of PHP (%s), which should be updated
vi_VN: Website của bạn sử dụng phiên bản PHP (%s) cũ, vui lòng cập nhật

en: Your site is running the current version of PHP (%s)
vi_VN: Trang web của bạn đang chạy PHP phiên bản %s

en: Your site is set to display errors to site visitors
vi_VN: Web của bạn thiết lập hiển thị lỗi với người truy cập.

en: Your site is set to log errors to a potentially public file
vi_VN: Site đang bật ghi nhật ký lỗi tới file công khai.

en: Your site is unable to communicate securely with other services
vi_VN: Site của bạn không thể kết nối an toàn với các dịch vụ khác.

en: Your site is unable to reach WordPress.org at %1$s, and returned the error: %2$s
vi_VN: Trang web của bạn không thể truy cập WordPress.org ở %1$s và đã trả lại lỗi: %2$s

en: Your site is visible to everyone.
vi_VN: Blog của bạn hiển thị công khai với mọi người.

en: Your site may have problems auto-updating plugins and themes
vi_VN: Website có thể gặp vấn đề với việc tự động cập nhật plugin và giao diện

en: Your site might be on a private network. Jetpack can only connect to public sites. Please make sure your site is visible over the internet, and then try connecting again 🙏.
vi_VN: Trang web của bạn có thể đang đặt trong mạng nội bộ. Jetpack chỉ có thể kết nối với những trang web công cộng. Vui lòng đảm bảo trang web của bạn có thể truy cập được từ internet công cộng, sau dó hãy thử kết nối lại 🙏.

en: Your site only runs on the Medium platform at a medium.com URL.
vi_VN: Trang web của bạn chỉ hoạt động trên nền tảng Medium tại một đường dẫn của medium.com.

en: Your site&#8217;s health is looking good, but there are still some things you can do to improve its performance and security.
vi_VN: Website của bạn trông có vẻ ổn, nhưng vẫn còn một số điều bạn có thể làm để cải thiện hiệu suất và bảo mật của nó.

en: Your site&#8217;s health is looking good, but there is still one thing you can do to improve its performance and security.
vi_VN: Website của bạn trông có vẻ ổn, nhưng vẫn còn một số điều bạn có thể làm để cải thiện hiệu suất và bảo mật.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
vi_VN: Các bài viết gần đây nhất trên website

en: Your site&#8217;s most recent comments.
vi_VN: Các bình luận gần đây nhất trên website.

en: Your sitemap is automatically sent to all major search engines for indexing.
vi_VN: Sơ đồ trang web của bạn đã được tự động gửi tới tất cả các công cụ tìm kiếm chính để lập chỉ mục.

[ctx: Your stats are booming! $blog_title is getting lots of traffic.]
en: Your stats are booming! %1$s is getting lots of traffic.
vi_VN: Bắt đầu nổi tiếng! %1$s đang có nhiều khách truy cập.

en: Your stats are booming! Looks like %s is getting lots of traffic.
vi_VN: Bắt đầu nổi tiếng! %s đang có nhiều khách truy cập.

en: Your store does not appear to be using a secure connection. We highly recommend serving your entire website over an HTTPS connection to help keep customer data secure. <a href="%s">Learn more here.</a>
vi_VN: Cửa hàng chưa sử dụng kết nối an toàn. Bạn nên sử dụng HTTPS để đảm bảo an toàn cho khách hàng. <a href="%s">Tìm hiểu thêm tại đây.</a>

en: Your store is almost ready! To activate services like %s, just connect with Jetpack.
vi_VN: Cửa hàng của bạn đã sẵn sàng! Để kích hoạt dịch vụ như %s, chỉ cần kết nối Jetpack.

en: Your store is not using HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Learn more about HTTPS and SSL Certificates</a>.
vi_VN: Cửa hàng của bạn không sử dụng giao thức an toàn HTTPS. <a href="%s" target="_blank">Tìm hiểu thêm về chứng chỉ bảo mật HTTPS và SSL</a> .

en: Your subscription expired on %s. Get a new subscription to continue receiving updates and access to support.
vi_VN: Đăng ký của bạn đã hết hạn vào %s. Nhận đăng ký mới để tiếp tục nhận được cập nhật và truy cập để hỗ trợ.

en: Your subscription expires in %d days. Enable autorenew to avoid losing updates and access to support.
vi_VN: Đăng ký của sẽ bạn hết hạn trong %d ngày. Bật tự động gia hạn để tránh mất cập nhật và truy cập để hỗ trợ.

en: Your theme can display menus in %s location. | Your theme can display menus in %s locations.
vi_VN[0]: Giao diện này có thể hiển thị menu ở %s vị trí.

en: Your theme can display menus in %s location. Select which menu you would like to use. | Your theme can display menus in %s locations. Select which menu appears in each location.
vi_VN[0]: Chủ đề của bạn có %s vị trí menu. Chọn vị mà bạn muốn sử dụng cho từng menu.

en: Your theme can display menus in one location.
vi_VN: Giao diện này có thể hiển thị menu ở duy nhất một vị trí.

en: Your theme can display menus in one location. Select which menu you would like to use.
vi_VN: Giao diện của bạn có thể hiển thị menu ở một vị trí. Chọn menu bạn muốn sử dụng.

en: Your theme determines how content is displayed in browsers. <a href="%s">Learn more about feeds</a>.
vi_VN: Giao diện của bạn xác định cách hiển thị nội dung trong trình duyệt. <a href="%s">Tìm hiểu thêm về nguồn cấp dữ liệu</a>.

en: Your theme does not natively support menus, but you can use them in sidebars by adding a &#8220;Navigation Menu&#8221; widget on the <a href="%s">Widgets</a> screen.
vi_VN: Giao diện hiện tại không hỗ trợ Menu, nhưng bạn có thể sử dụng trong Sidebar bằng cách thêm widget &#8220;Menu tuỳ chọn&#8221; ở <a href="%s">Widgets</a>.

en: Your theme does not support navigation menus or widgets.
vi_VN: Giao diện của bạn không hỗ trợ trình đơn điều hướng hoặc widget.
    .

en: Your theme has %s other widget area, but this particular page does not display it. | Your theme has %s other widget areas, but this particular page does not display them.
vi_VN[0]: Giao diện của bạn có %s khu vực widget khác, nhưng trang này không hiển thị chúng.

en: Your theme has %s widget area, but this particular page does not display it. | Your theme has %s widget areas, but this particular page does not display them.
vi_VN[0]: Giao diện của bạn có %s khu vực widget, nhưng trang này không hiển thị chúng.

en: Your theme has 1 other widget area, but this particular page does not display it.
vi_VN: Giao diện của bạn có 1 khu vực widget khác, nhưng trang này không hiển thị nó.

en: Your theme has 1 widget area, but this particular page does not display it.
vi_VN: Giao diện của bạn có 1 khu vực widget, nhưng trang này không hiển thị nó.

en: Your theme has a woocommerce.php file, you will not be able to override the woocommerce/archive-product.php custom template since woocommerce.php has priority over archive-product.php. This is intended to prevent display issues.
vi_VN: Giao diện của bạn có một tập tin woocommerce.php, bạn không thể ghi đè tập tin giao diện woocommerce/archive-product.php cho đến khi woocommerce.php có thứ tự ưu tiên cao hơn archive-product.php. Điều này là nhằm ngăn chặn các vấn đề hiển thị.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu appears in each location. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
vi_VN[0]: Giao diện của bạn hỗ trợ %s trình đơn. Hãy chọn trình đơn cho từng chị vị trí.

en: Your theme supports one menu. Select which menu you would like to use.
vi_VN: Giao diện của bạn hỗ trợ một trình đơn. Hãy chọn trình đơn mà bạn muốn sử dụng.

en: Your themes are all up to date
vi_VN: Tất cả giao diện của bạn đã được cập nhật

en: Your timezone is set to %1$s (%2$s), currently %3$s (Coordinated Universal Time %4$s).
vi_VN: Múi giờ của bạn được đổi thành %1$s (%2$s), Bây giờ là %3$s (Giờ quốc tế %4$s).

en: Your timezone is set to %1$s (Coordinated Universal Time %2$s).
vi_VN: Múi giờ của bạn được đặt thành %1$s (Coordinated Universal Time %2$s).

en: Your translations are all up to date.
vi_VN: Các bản dịch của bạn vẫn là mới nhất.

en: Your username cannot be changed, but you can use other fields to enter your real name or a nickname, and change which name to display on your posts.
vi_VN: Bạn không thể thay đổi tên truy cập, nhưng bạn có thể sử dụng những trường khác để nhập tên thật và tên thường dùng của bạn, đồng thời chỉ định tên nào sẽ hiển thị trong bài viết của bạn.

en: Your version of WordPress (%s) is up to date
vi_VN: Phiên bản WordPress của bạn (%s) là bản mới nhất

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
vi_VN: Máy chủ web của bạn đã tắt function PHP <code>gethostbynamel</code>.  <strong>Akismet không thể hoạt động cho tới khi function này được bật lên</strong>  Vui lòng liên hệ nhà cung cấp Hosting và gửi họ <a href="%s" target="_blank">thông tin yêu cầu tối thiểu của Akismet</a>.

en: Your website appears to use Basic Authentication, which is not currently compatible with Application Passwords.
vi_VN: Trang web của bạn sử dụng Xác thực cơ bản, hiện không tương thích với Mật khẩu ứng dụng.

en: Your website does not use HTTPS
vi_VN: Website không sử dụng giao thức bảo mật SSL/HTTPS

en: Your website is using an active HTTPS connection
vi_VN: Kết nối bảo mật HTTPS đã được cài đặt.

en: Your {site_title} account has been created!
vi_VN: Tài khoản của bạn ở {site_title} đã được tạo!

en: Your {site_title} order #{order_number} has been partially refunded
vi_VN: Đơn hàng #{order_number} tại {site_title} đã được hoàn lại một phần

en: Your {site_title} order #{order_number} has been refunded
vi_VN: Đơn hàng #{order_number} của bạn tại {site_title} đã được hoàn lại toàn bộ tiền

en: Your {site_title} order has been received!
vi_VN: Đơn hàng tại {site_title} đã được đặt!

en: Your {site_title} order is now complete
vi_VN: Đơn hàng ở {site_title} đã hoàn thành

en: You’ll be able to log in faster by linking your WordPress.com account with the following third-party services. We’ll never post without your permission.
vi_VN: Bạn có thể đăng nhập nhanh bằng cách liên kết tài khoản WordPress.com với các dịch vụ sau đây. Chúng tôi sẽ không bao giờ đăng khi bạn chưa cho phép.

en: You’ve received the following order from %s:
vi_VN: Bạn vừa nhận được đơn hàng từ %s. Đơn hàng như sau:

en: You’ve subscribed to %1$s at %2$s!
vi_VN: Bạn đã theo dõi %1$s lúc %2$s!

en: Yukon Territory
vi_VN: Vùng Yukon

en: ZIP
vi_VN: Mã vùng

en: ZIP Code
vi_VN: Zip Code

en: Zero rate
vi_VN: Không thuế

en: Zip Export not supported.
vi_VN: Không hỗ trợ xuất tập tin Zip.

en: Zone
vi_VN: Khu vực

en: Zone ID.
vi_VN: ID vùng.

en: Zone does not exist!
vi_VN: Khu vực giao hàng không tồn tại!

en: Zone name
vi_VN: Tên vùng

en: Zone regions
vi_VN: Khu vực

en: Zoom in/out
vi_VN: Phóng to/ thu nhỏ

en: [%1$s] %2$s commented on %3$s
vi_VN: [%1$s] %2$s bình luận trong %3$s

en: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log message | [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce log messages
vi_VN[0]: [%1$s] %2$s: %3$s WooCommerce thông báo nhật ký

en: [%1$s] Action Confirmed: %2$s
vi_VN: [%1$s] Yêu cầu xác nhận: %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
vi_VN: [%1$s] Bình luận: "%2$s"

en: [%1$s] Confirm Action: %2$s
vi_VN: [%1$s] Xác nhận hoạt động: %2$s

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
vi_VN: [%1$s] Hãy xét duyệt: "%2$s"

en: [%s] Admin Email Changed
vi_VN: [%s] Địa chỉ email Quản trị viên đã thay đổi

en: [%s] Background Update Failed
vi_VN: [%s] Cập nhật ngầm không thành công

en: [%s] Background Update Finished
vi_VN: [%s] Cập nhật ngầm hoàn tất

en: [%s] Delete My Site
vi_VN: [%s] Xóa trang web của tôi

en: [%s] Email Change Request
vi_VN: [%s] Yêu cầu thay đổi địa chỉ email

en: [%s] Email Changed
vi_VN: [%s] Địa chỉ email đã đổi

en: [%s] Erasure Request Fulfilled
vi_VN: [%s] Yêu cầu xoá dữ liệu đã xong

en: [%s] Joining Confirmation
vi_VN: [%s] Xác nhận tham gia

en: [%s] Login Details
vi_VN: [%s] Thông tin đăng nhập

en: [%s] Network Admin Email Change Request
vi_VN: [%s] Yêu cầu đổi email quản trị hệ thống

en: [%s] Network Admin Email Changed
vi_VN: [%s] Địa chỉ email quản trị hệ thống đã thay đổi

en: [%s] New Admin Email Address
vi_VN: [%s] Địa Chỉ Thư Điện Tử Quản Trị Mới

en: [%s] New Email Address
vi_VN: [%s] Địa Chỉ Thư Điện Tử Mới

en: [%s] New Site Created
vi_VN: [%s] Website mới được tạo

en: [%s] New User Registration
vi_VN: [%s] Thành viên mới đăng ký

en: [%s] Password Changed
vi_VN: [%s] Mật khẩu đã thay đổi

en: [%s] Password Reset
vi_VN: [%s] Thiết lập lại mật khẩu

en: [%s] Personal Data Export
vi_VN: [%s] Dữ liệu cá nhân tải xuống

en: [%s] Some plugins and themes have automatically updated
vi_VN: [%s] Một số plugin và giao diện đã được cập nhật tự động

en: [%s] Some plugins and themes have failed to update
vi_VN: [%s] Một số plugin và giao diện cập nhật không thành công

en: [%s] Some plugins have failed to update
vi_VN: [%s] Plugin không cập nhật thành công

en: [%s] Some plugins were automatically updated
vi_VN: [%s] Một số plugin đã được cập nhật tự động

en: [%s] Some themes have failed to update
vi_VN: [%s] Giao diện không cập nhật thành công

en: [%s] Some themes were automatically updated
vi_VN: [%s] Một số giao diện đã được cập nhật tự động

en: [%s] Your Site is Experiencing a Technical Issue
vi_VN: [%s] Site của bạn gặp lỗi kĩ thuật

en: [%s] Your username and password
vi_VN: [%s] Tên người dùng và mật khẩu của bạn

en: [Order #%1$s] (%2$s)
vi_VN: [Đơn hàng #%1$s] (%2$s)

en: [Order #%s]
vi_VN: [Đơn hàng #%s]

en: [Pending]
vi_VN: [Chờ duyệt]

en: [Remove]
vi_VN: [Xóa]

en: [Subscribe] Change Subscription Address
vi_VN: [Theo Dõi] Thay đổi địa chỉ theo dõi

en: [Subscribe] Confirmed subscription to posts on %s
vi_VN: [Theo Dõi] Xác nhận theo dõi %s

en: [Subscribe] Error Subscribing
vi_VN: [Theo Dõi] Lỗi Theo Dõi

en: [Subscribe] Error Unsubscribing
vi_VN: [Theo Dõi] Lỗi ngưng theo dõi

en: [Subscribe] Failed To Confirm Subscription
vi_VN: [Theo Dõi] Xác nhận theo dõi hông thành công

en: [Subscribe] Failed To Confirm Unsubscription
vi_VN: [Theo Dõi] Xác nhận ngưng theo dõi không thành công

en: [Subscribe] Help
vi_VN: [Theo Dõi] Trợ giúp

en: [Subscribe] Unsubscribe from %s
vi_VN: [Theo Dõi] Ngưng theo dõi %s

en: [Subscribe] Your Subscription Details
vi_VN: [Theo Dõi] Chi Tiết Theo Dõi

en: [Subscribe] Your Subscriptions
vi_VN: [Theo Dõi] Lượt Theo Dõi Của Bạn

en: [WordPress.com] Import failed
vi_VN: [WordPress.com] Nhập vào thất bại

en: [WordPress.com] Import successful
vi_VN: [WordPress.com] Nhập vào thành công

en: [WordPress.com] Tumblr Import successful
vi_VN: [WordPress.com] Tumblr nhập thành công

en: [block rendering halted for pattern "%s"]
vi_VN: [kết xuất khối bị dừng đối với mẫu "%s"]

en: [block rendering halted]
vi_VN: [quá trình hiển thị khối bị dừng]

en: [deleted]
vi_VN: [đã xoá]

en: [{site_title}]: New order #{order_number}
vi_VN: [{site_title}] Đơn hàng mới #{order_number}

en: [{site_title}]: Order #{order_number} has failed
vi_VN: [{site_title}]: Đơn hàng số #{order_number} không thành công

en: a day
vi_VN: một ngày

en: a group of regions that can be assigned different shipping methods and rates.
vi_VN: một nhóm của các vùng có thể đã chỉ định cho các phương thức và tỉ lệ giao nhận khác nhau.

en: a minute
vi_VN: một phút

en: a month
vi_VN: một tháng

en: a second
vi_VN: một giây

en: a static page
vi_VN: một trang tĩnh

en: a year
vi_VN: một năm

en: account erasure request
vi_VN: yêu cầu xóa tài khoản

en: acquaintance
vi_VN: quen biết

en: action
vi_VN: Tác vụ

en: action canceled
vi_VN: hành động bị huỷ

en: action complete
vi_VN: hành động thành công

en: action created
vi_VN: hành động được tạo

en: action failed: %s
vi_VN: hành động thất bại: %s

en: action ignored
vi_VN: hành động bị bỏ qua

en: action reset
vi_VN: đặt lại hành động

en: action started
vi_VN: hành động bắt đầu

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
vi_VN: Liên kết

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
vi_VN: Tập tin

[ctx: add new from admin bar]
en: Page
vi_VN: Trang

[ctx: add new from admin bar]
en: Post
vi_VN: Bài viết

[ctx: add new from admin bar]
en: Site
vi_VN: Trang web

[ctx: add new from admin bar]
en: User
vi_VN: Thành viên

en: added on %1$s at %2$s
vi_VN: thêm vào ngày %1$s lúc %2$s

[ctx: admin bar customize item label]
en: Customize
vi_VN: Tùy biến

[ctx: admin bar menu group label]
en: Configure
vi_VN: Quản lý

[ctx: admin bar menu group label]
en: Manage
vi_VN: Quản lý

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
vi_VN: Mới

[ctx: admin bar menu group label]
en: Personalize
vi_VN: Cá nhân

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
vi_VN: Xanh

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
vi_VN: Cà phê

[ctx: admin color scheme]
en: Default
vi_VN: Mặc định

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
vi_VN: Kinh dị

[ctx: admin color scheme]
en: Light
vi_VN: Sáng

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
vi_VN: Đêm khuya

[ctx: admin color scheme]
en: Modern
vi_VN: Hiện đại

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
vi_VN: Đại dương

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
vi_VN: Bình minh

[ctx: admin menu]
en: All Links
vi_VN: Tất Cả Liên Kết

en: all
vi_VN: tất cả

en: am
vi_VN: sáng

en: an hour
vi_VN: một giờ

en: and
vi_VN: và

en: and commented:</span></p><p class="reblog-comment">%s</p>
vi_VN: và bình luận:</span></p><p class="reblog-comment">%s</p>

en: and many more not listed here
vi_VN: Và nhiều hơn nữa không được liệt kê ở đây

en: another web address of mine
vi_VN: địa chỉ web khác của tôi

en: at
vi_VN: lúc

[ctx: attachment filter]
en: Trash
vi_VN: Thùng rác

[ctx: author archive title prefix]
en: Author:
vi_VN: Tác giả:

[ctx: auto preload]
en: Auto
vi_VN: Tự động

en: automated taxes
vi_VN: thuế tự động

en: automated taxes and discounted shipping labels
vi_VN: các nhãn đánh thuế tự động và giảm giá giao hàng

en: billed annually
vi_VN: trả theo năm

en: billed yearly
vi_VN: thanh toán hàng năm

en: billing address
vi_VN: Địa chỉ thanh toán

en: black
vi_VN: Màu đen

[ctx: block bindings source]
en: Pattern Overrides
vi_VN: Ghi đè mẫu

[ctx: block bindings source]
en: Post Meta
vi_VN: Đăng Meta

[ctx: block category]
en: Design
vi_VN: Thiết kế

[ctx: block category]
en: Embeds
vi_VN: Nhúng

[ctx: block category]
en: Patterns
vi_VN: Mẫu

[ctx: block category]
en: Text
vi_VN: Văn bản

[ctx: block category]
en: Theme
vi_VN: Chủ đề

[ctx: block category]
en: Widgets
vi_VN: Widget

[ctx: block description]
en: A calendar of your site’s posts.
vi_VN: Lịch đăng các bài viết của bạn.

[ctx: block description]
en: A cloud of your most used tags.
vi_VN: Một đám mây tạo từ những thẻ bạn dùng nhiều nhất.

[ctx: block description]
en: A collection of blocks that allow visitors to get around your site.
vi_VN: Một tập hợp các khối cho phép khách truy cập khám phá trang blog của bạn.

[ctx: block description]
en: A single column within a columns block.
vi_VN: Một cột đơn trong một khối cột.

[ctx: block description]
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter or YouTube.
vi_VN: Thêm một khối hiển thị nội dung được lấy từ các trang khác, như Twitter hoặc YouTube.

[ctx: block description]
en: Add a link to a downloadable file.
vi_VN: Thêm liên kết vào tập tin có thể tải xuống.

[ctx: block description]
en: Add a page, link, or another item to your navigation.
vi_VN: Thêm một trang, liên kết hoặc một mục khác vào điều hướng của bạn.

[ctx: block description]
en: Add a submenu to your navigation.
vi_VN: Thêm menu con cho thanh điều hướng.

[ctx: block description]
en: Add a user’s avatar.
vi_VN: Thêm ảnh đại diện người dùng.

[ctx: block description]
en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
vi_VN: Thêm mã HTML tùy chỉnh và xem trước mã khi bạn chỉnh sửa.

[ctx: block description]
en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
vi_VN: Thêm văn bản giữ nguyên khoảng cách và tab, đồng thời cũng cho phép tạo định dạng.

[ctx: block description]
en: Add white space between blocks and customize its height.
vi_VN: Thêm khoảng trống giữa các khối và tùy chỉnh chiều cao của nó.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post comments using different visual configurations.
vi_VN: Một khối nâng cao cho phép hiển thị nhận xét của bài viết bằng cách sử dụng các cấu hình trực quan khác nhau.

[ctx: block description]
en: An advanced block that allows displaying post types based on different query parameters and visual configurations.
vi_VN: Một khối nâng cao cho phép hiển thị các loại bài viết dựa trên các tham số truy vấn và cấu hình trực quan khác nhau.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to display a comment, like the title, date, author, avatar and more.
vi_VN: Chứa các phần tử khối được sử dụng để hiển thị nhận xét, như tiêu đề, ngày tháng, người bình luận, hình đại diện và hơn thế nữa.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render a post, like the title, date, featured image, content or excerpt, and more.
vi_VN: Chứa các phần tử khối được sử dụng để hiển thị một bài viết, như tựa đề, ngày tháng, hình ảnh nổi bật, nội dung hoặc tóm lược, v.v.

[ctx: block description]
en: Contains the block elements used to render content when no query results are found.
vi_VN: Chứa các phần tử khối được sử dụng để hiển thị nội dung khi không tìm thấy kết quả truy vấn nào.

[ctx: block description]
en: Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
vi_VN: Nội dung trước khối này được hiển thị trong phần mô tả trang lưu trữ của bạn.

[ctx: block description]
en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
vi_VN: Tạo chỗ ngắt giữa các ý hoặc các phần bằng dải phân cách ngang.

[ctx: block description]
en: Create a bulleted or numbered list.
vi_VN: Tạo danh sách gạch đầu dòng hoặc đánh số.

[ctx: block description]
en: Create a link that always points to the homepage of the site. Usually not necessary if there is already a site title link present in the header.
vi_VN: Tạo một liên kết luôn dẫn đến trang chủ của blog. Thường là không cần thiết nếu đã có một liên kết tiêu đề trong tựa đề blog.

[ctx: block description]
en: Create a list item.
vi_VN: Tạo một mục danh sách.

[ctx: block description]
en: Create structured content in rows and columns to display information.
vi_VN: Tạo nội dung có cấu trúc theo hàng và cột để hiển thị thông tin.

[ctx: block description]
en: Describe in a few words what the site is about. The tagline can be used in search results or when sharing on social networks even if it’s not displayed in the theme design.
vi_VN: Bằng một vài từ, mô tả nội dung của blog. Dòng giới thiệu có thể được sử dụng trong kết quả tìm kiếm hoặc khi chia sẻ trên mạng xã hội ngay cả khi nó không được hiển thị trong thiết kế chủ đề.

[ctx: block description]
en: Display a date archive of your posts.
vi_VN: Hiển thị danh sách bài viết theo tháng.

[ctx: block description]
en: Display a legacy widget.
vi_VN: Hiển thị một widget cũ.

[ctx: block description]
en: Display a list of all categories.
vi_VN: Hiển thị danh sách chuyên mục.

[ctx: block description]
en: Display a list of all pages.
vi_VN: Hiển thị danh sách tất cả trang.

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent comments.
vi_VN: Hiển thị danh sách bình luận mới.

[ctx: block description]
en: Display a list of your most recent posts.
vi_VN: Hiển thị danh sách bài viết mới.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments count.
vi_VN: Hiển thị số lượt bình luận của một bài viết.

[ctx: block description]
en: Display a post's comments form.
vi_VN: Hiển thị mẫu bình luận của một bài viết.

[ctx: block description]
en: Display a post's featured image.
vi_VN: Hiển thị hình minh họa của một bài viết.

[ctx: block description]
en: Display an icon linking to a social media profile or site.
vi_VN: Hiển thị một biểu tượng liên kết đến các trang hoặc tài khoản MXH của bạn.

[ctx: block description]
en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
vi_VN: Hiển thị một đoạn code với khoảng cách và tab chuẩn.

[ctx: block description]
en: Display content in multiple columns, with blocks added to each column.
vi_VN: Hiển thị nội dung trong nhiều cột, với các khối được thêm vào mỗi cột.

[ctx: block description]
en: Display entries from any RSS or Atom feed.
vi_VN: Hiển thị bài từ các nguồn RSS và Atom.

[ctx: block description]
en: Display icons linking to your social media profiles or sites.
vi_VN: Hiển thị các biểu tượng liên kết đến các trang hoặc tài khoản MXH của bạn.

[ctx: block description]
en: Display multiple images in a rich gallery.
vi_VN: Hiển thị nhiều ảnh cùng lúc bằng album ảnh.

[ctx: block description]
en: Display post author details such as name, avatar, and bio.
vi_VN: Hiển thị thông tin chi tiết về tác giả bài viết như tên, hình đại diện và tiểu sử.

[ctx: block description]
en: Display the description of categories, tags and custom taxonomies when viewing an archive.
vi_VN: Hiển thị mô tả chuyên mục, thẻ và phân loại tùy chỉnh khi xem lưu trữ.

[ctx: block description]
en: Display the excerpt.
vi_VN: Hiển thị tóm lược của một bài viết.

[ctx: block description]
en: Display the query title.
vi_VN: Hiển thị tựa đề truy vấn.

[ctx: block description]
en: Displays a link to edit the comment in the WordPress Dashboard. This link is only visible to users with the edit comment capability.
vi_VN: Hiển thị liên kết để chỉnh sửa bình luận trong Trang tổng quan WordPress. Liên kết này chỉ hiển thị cho người dùng có khả năng chỉnh sửa bình luận.

[ctx: block description]
en: Displays a link to reply to a comment.
vi_VN: Hiển thị liên kết để trả lời bình luận.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for comments pagination.
vi_VN: Hiển thị danh sách số trang để phân trang bình luận.

[ctx: block description]
en: Displays a list of page numbers for pagination.
vi_VN: Hiển thị danh sách số trang để phân trang

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of comments, when applicable.
vi_VN: Hiển thị điều hướng được phân trang đến nhóm bình luận tiếp theo/trước đó, nếu có.

[ctx: block description]
en: Displays a paginated navigation to next/previous set of posts, when applicable.
vi_VN: Hiển thị điều hướng được phân trang đến nhóm bài viết tiếp theo/trước đó, nếu có.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a comment.
vi_VN: Hiển thị nội dung của bình luận.

[ctx: block description]
en: Displays the contents of a post or page.
vi_VN: Hiển thị nội dung của bài viết hoặc trang.

[ctx: block description]
en: Displays the date on which the comment was posted.
vi_VN: Hiển thị ngày đăng bình luận.

[ctx: block description]
en: Displays the link of a post, page, or any other content-type.
vi_VN: Hiển thị liên kết của bài viết, trang hoặc bất kỳ kiểu bài viết nào.

[ctx: block description]
en: Displays the link to the current post comments.
vi_VN: Hiển thị liên kết đến phần bình luận của bài viết hiện tại.

[ctx: block description]
en: Displays the name of the author of the comment.
vi_VN: Hiển thị tên người bình luận.

[ctx: block description]
en: Displays the name of this site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used. This will also appear in the browser title bar and in search results.
vi_VN: Hiển thị tên của blog này. Cập nhật khối và các thay đổi áp dụng ở mọi nơi nó được sử dụng. Điều này cũng sẽ xuất hiện trên thanh tiêu đề của trình duyệt và trong kết quả tìm kiếm.

[ctx: block description]
en: Displays the next comment's page link.
vi_VN: Hiển thị liên kết trang bình luận tiếp theo.

[ctx: block description]
en: Displays the next or previous post link that is adjacent to the current post.
vi_VN: Hiển thị liên kết bài tiếp theo hoặc bài trước đó liền kề với bài hiện tại.

[ctx: block description]
en: Displays the next posts page link.
vi_VN: Hiển thị liên kết trang tiếp theo.

[ctx: block description]
en: Displays the previous comment's page link.
vi_VN: Hiển thị liên kết trang bình luận trước đó.

[ctx: block description]
en: Displays the previous posts page link.
vi_VN: Hiển thị liên kết trang bài viết trước.

[ctx: block description]
en: Displays the title of a post, page, or any other content-type.
vi_VN: Hiển thị tựa đề của bài viết, trang hoặc bất kỳ kiểu bài viết nào.

[ctx: block description]
en: Edit the different global regions of your site, like the header, footer, sidebar, or create your own.
vi_VN: Chỉnh sửa các vùng chứa toàn cục khác nhau của blog, như đầu trang, chân trang, thanh bên hoặc tạo một cái của riêng bạn.

[ctx: block description]
en: Embed a simple audio player.
vi_VN: Nhúng một trình phát nhạc đơn giản.

[ctx: block description]
en: Embed a video from your media library or upload a new one.
vi_VN: Nhúng video từ thư viện media của bạn hoặc tải lên một video mới.

[ctx: block description]
en: Gather blocks in a layout container.
vi_VN: Gộp khối trong một bố cục chung.

[ctx: block description]
en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
vi_VN: Nhấn mạnh trực quan văn bản được trích dẫn. "Khi trích dẫn những người khác, chúng ta trích dẫn chính mình." — Julio Cortázar

[ctx: block description]
en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
vi_VN: Đưa hình ảnh trực quan cho đoạn trích từ văn bản của bạn.

[ctx: block description]
en: Help visitors find your content.
vi_VN: Giúp khách truy cập khám phá nội dung từ bạn.

[ctx: block description]
en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
vi_VN: Chèn thêm những phần tử tùy biến với WordPress shortcode.

[ctx: block description]
en: Insert an image to make a visual statement.
vi_VN: Chèn một hình ảnh để trực quan hơn.

[ctx: block description]
en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
vi_VN: Trích dẫn lời nhạc. Sử dụng các định dạng khoảng cách đặc biệt. Hoặc chèn thơ.

[ctx: block description]
en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
vi_VN: Giới thiệu các phần mới và sắp xếp nội dung để giúp khách truy cập (và công cụ tìm kiếm) hiểu cấu trúc nội dung của bạn.

[ctx: block description]
en: Post terms.
vi_VN: Thuật ngữ bài viết

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a button-style link.
vi_VN: Gợi ý khách truy cập tương tác với một liên kết dạng nút bấm.

[ctx: block description]
en: Prompt visitors to take action with a group of button-style links.
vi_VN: Nhắc khách truy cập hành động với một nhóm các liên kết dưới dạng nút bấm.

[ctx: block description]
en: Separate your content into a multi-page experience.
vi_VN: Tách nội dung thành nhiều trang.

[ctx: block description]
en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
vi_VN: Đặt tập tin media và văn bản cạnh nhau để có bố cục phong phú hơn.

[ctx: block description]
en: Show a block pattern.
vi_VN: Hiện một mẫu khối.

[ctx: block description]
en: Show login & logout links.
vi_VN: Hiển thị liên kết đăng nhập và đăng xuất.

[ctx: block description]
en: Start with the basic building block of all narrative.
vi_VN: Bắt đầu với khối cơ bản nhất.

[ctx: block description]
en: Summarize your post with a list of headings. Add HTML anchors to Heading blocks to link them here.
vi_VN: Mô tả bài viết bằng cách liệt kê tiêu đề. Thêm mỏ neo HTML vào khối Tiêu đề để có đường dẫn của từng tiêu đề.

[ctx: block description]
en: The author biography.
vi_VN: Tiểu sử tác giả.

[ctx: block description]
en: The author name.
vi_VN: Tên tác giả.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Avatar block instead.
vi_VN: Khối này đã ngừng phát triển. Thay vào đó, hãy sử dụng khối Ảnh đại diện.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
vi_VN: Khối này không dùng được nữa. Vui lòng sử dụng khối Cột để thay thế.

[ctx: block description]
en: This block is deprecated. Please use the Comments block instead.
vi_VN: Khối này không dùng được nữa. Vui lòng sử dụng khối Vòng lặp Truy vấn Nhận xét để thay thế.

[ctx: block description]
en: Use the classic WordPress editor.
vi_VN: Sử dụng trình soạn thảo WordPress cổ điển.

[ctx: block description]
en: Your site doesn’t include support for this block.
vi_VN: Blog của bạn không hỗ trợ khối này.

[ctx: block keyword]
en: document outline
vi_VN: bố cục bài viết

[ctx: block keyword]
en: horizontal-line
vi_VN: Đường kẻ ngang

[ctx: block keyword]
en: link
vi_VN: liên kết

[ctx: block keyword]
en: read more
vi_VN: đọc tiếp

[ctx: block style]
en: Default
vi_VN: Mặc định

[ctx: block style label]
en: Default
vi_VN: Mặc định

[ctx: block style label]
en: Dots
vi_VN: Chấm

[ctx: block style label]
en: Fill
vi_VN: Lấp đầy

[ctx: block style label]
en: Logos Only
vi_VN: Chỉ logo

[ctx: block style label]
en: Outline
vi_VN: Có viền

[ctx: block style label]
en: Pill Shape
vi_VN: Hình viên nhộng

[ctx: block style label]
en: Plain
vi_VN: Trống

[ctx: block style label]
en: Rounded
vi_VN: Viền tròn

[ctx: block style label]
en: Wide Line
vi_VN: Đường kẻ dài

[ctx: block title]
en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

[ctx: block title]
en: Audio
vi_VN: Âm thanh

[ctx: block title]
en: Author Biography
vi_VN: Tiểu sử tác giả

[ctx: block title]
en: Author Name
vi_VN: Tên tác giả

[ctx: block title]
en: Avatar
vi_VN: Ảnh đại diện

[ctx: block title]
en: Button
vi_VN: Nút

[ctx: block title]
en: Buttons
vi_VN: Nút

[ctx: block title]
en: Calendar
vi_VN: Lịch

[ctx: block title]
en: Classic
vi_VN: Cổ điển

[ctx: block title]
en: Code
vi_VN: Mã

[ctx: block title]
en: Column
vi_VN: Cột

[ctx: block title]
en: Columns
vi_VN: Cột

[ctx: block title]
en: Comment (deprecated)
vi_VN: Bình luận bài viết (đã bỏ)

[ctx: block title]
en: Comment Author Avatar (deprecated)
vi_VN: Ảnh người đăng bình luận (cũ)

[ctx: block title]
en: Comment Author Name
vi_VN: Người bình luận

[ctx: block title]
en: Comment Content
vi_VN: Nội dung bình luận

[ctx: block title]
en: Comment Date
vi_VN: Ngày bình luận

[ctx: block title]
en: Comment Edit Link
vi_VN: Liên kết chỉnh sửa bình luận

[ctx: block title]
en: Comment Reply Link
vi_VN: Liên kết trả lời bình luận

[ctx: block title]
en: Comment Template
vi_VN: Mẫu bình luận

[ctx: block title]
en: Comments Count
vi_VN: Đếm bình luận

[ctx: block title]
en: Comments Form
vi_VN: Khung bình luận

[ctx: block title]
en: Comments Link
vi_VN: Liên kết bình luận

[ctx: block title]
en: Comments Pagination
vi_VN: Chia trang bình luận

[ctx: block title]
en: Cover
vi_VN: Trang bìa

[ctx: block title]
en: Custom HTML
vi_VN: HTML

[ctx: block title]
en: Custom Link
vi_VN: Liên kết

[ctx: block title]
en: Embed
vi_VN: Nhúng

[ctx: block title]
en: Featured Image
vi_VN: Ảnh minh họa

[ctx: block title]
en: File
vi_VN: Tập tin

[ctx: block title]
en: Gallery
vi_VN: Album ảnh

[ctx: block title]
en: Group
vi_VN: Nhóm

[ctx: block title]
en: Heading
vi_VN: Tiêu đề

[ctx: block title]
en: Home Link
vi_VN: Liên kết trang chủ

[ctx: block title]
en: Image
vi_VN: Hình ảnh

[ctx: block title]
en: Latest Comments
vi_VN: Bình luận mới

[ctx: block title]
en: Latest Posts
vi_VN: Bài viết mới

[ctx: block title]
en: Legacy Widget
vi_VN: Widget cũ

[ctx: block title]
en: List
vi_VN: Liệt kê

[ctx: block title]
en: List item
vi_VN: Mục danh sách

[ctx: block title]
en: Login/out
vi_VN: Đăng nhập/thoát

[ctx: block title]
en: Media & Text
vi_VN: Media & chữ

[ctx: block title]
en: More
vi_VN: Xem thêm

[ctx: block title]
en: Navigation
vi_VN: Menu

[ctx: block title]
en: Next Page
vi_VN: Trang sau

[ctx: block title]
en: No results
vi_VN: Không có kết quả

[ctx: block title]
en: Page Break
vi_VN: Ngắt trang

[ctx: block title]
en: Page List
vi_VN: Danh sách trang

[ctx: block title]
en: Page Numbers
vi_VN: Số trang

[ctx: block title]
en: Pagination
vi_VN: Chia trang

[ctx: block title]
en: Paragraph
vi_VN: Đoạn văn

[ctx: block title]
en: Pattern
vi_VN: Mẫu

[ctx: block title]
en: Post Navigation Link
vi_VN: Liên kết Điều hướng bài viết

[ctx: block title]
en: Post Template
vi_VN: Mẫu bài viết

[ctx: block title]
en: Post Terms
vi_VN: Thuật ngữ

[ctx: block title]
en: Preformatted
vi_VN: Định dạng sẵn

[ctx: block title]
en: Previous Page
vi_VN: Trang trước

[ctx: block title]
en: Pullquote
vi_VN: Trích dẫn khung

[ctx: block title]
en: Query Loop
vi_VN: Vòng lặp truy vấn

[ctx: block title]
en: Query Title
vi_VN: Tựa đề Truy Vấn

[ctx: block title]
en: Quote
vi_VN: Trích dẫn

[ctx: block title]
en: Read More
vi_VN: Đọc tiếp

[ctx: block title]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

[ctx: block title]
en: Separator
vi_VN: Đường phân cách

[ctx: block title]
en: Site Logo
vi_VN: Logo blog

[ctx: block title]
en: Site Tagline
vi_VN: Khẩu hiệu blog

[ctx: block title]
en: Site Title
vi_VN: Tựa đề blog

[ctx: block title]
en: Social Icon
vi_VN: Biểu tượng MXH

[ctx: block title]
en: Social Icons
vi_VN: Biểu tượng MXH

[ctx: block title]
en: Spacer
vi_VN: Khoảng trống

[ctx: block title]
en: Submenu
vi_VN: Menu con

[ctx: block title]
en: Table
vi_VN: Bảng

[ctx: block title]
en: Table of Contents
vi_VN: Mục lục

[ctx: block title]
en: Tag Cloud
vi_VN: Đám mây thẻ

[ctx: block title]
en: Template Part
vi_VN: Thành phần mẫu

[ctx: block title]
en: Term Description
vi_VN: Mô tả Thuật ngữ

[ctx: block title]
en: Text Columns (deprecated)
vi_VN: Cột văn bản (ngừng phát triển)

[ctx: block title]
en: Unsupported
vi_VN: Không hỗ trợ

[ctx: block title]
en: Verse
vi_VN: Lời nhạc

[ctx: block toolbar button label]
en: Connected
vi_VN: Đã kết nối

[ctx: blocks]
en: Most used
vi_VN: Sử dụng nhiều

en: blog
vi_VN: Blog

[ctx: blogname]
en: Your import from %1$s to %2$s has finished.
vi_VN: Chuyển dữ liệu từ %1$s sang %2$s thành công.

[ctx: breadcrumb]
en: Home
vi_VN: Trang chủ

[ctx: bulk action]
en: Add Site | Add Sites
vi_VN[0]: Thêm trang web

[ctx: button]
en: Follow
vi_VN: Theo dõi

[ctx: button]
en: Following…
vi_VN: Đang theo dõi…

[ctx: button label]
en: Close account
vi_VN: Xóa tài khoản vĩnh viễn

[ctx: button label]
en: Convert to link
vi_VN: Đổi thành liên kết

[ctx: button label]
en: Embed
vi_VN: Nhúng

[ctx: button label]
en: Try again
vi_VN: Thử lại

en: by
vi_VN: bởi

en: by %(author)s
vi_VN: bởi %(author)s

en: by %(themeAuthor)s
vi_VN: bởi %(themeAuthor)s

en: by %s
vi_VN: bởi %s

en: cURL version
vi_VN: phiên bản cURL

en: cURL version.
vi_VN: phiên bản cURL

[ctx: categories]
en: Most Used
vi_VN: Dùng nhiều nhất

[ctx: category archive title prefix]
en: Category:
vi_VN: Chuyên mục:

en: check
vi_VN: Kiểm tra

[ctx: checkout-validation]
en: Billing %s
vi_VN: Mục %s:

en: child
vi_VN: con

en: close search form
vi_VN: đóng khung tìm kiếm

en: close tags
vi_VN: đóng thẻ

en: co-resident
vi_VN: sống cùng

en: co-worker
vi_VN: làm việc cùng

en: coffee
vi_VN: Cà phê

en: colleague
vi_VN: đồng nghiệp

[ctx: color]
en: Default: %s
vi_VN: Mặc định: %s

[ctx: color scheme]
en: Dark
vi_VN: Tối

[ctx: color scheme]
en: Light
vi_VN: Sáng

[ctx: column name]
en: Comment
vi_VN: Bình luận

[ctx: column name]
en: Date
vi_VN: Ngày

[ctx: column name]
en: File
vi_VN: Tập tin

[ctx: column name]
en: In Response To
vi_VN: Phản Hồi Cho

[ctx: column name]
en: Submitted on
vi_VN: Đã đăng vào

[ctx: column name]
en: Title
vi_VN: Tiêu đề

[ctx: column name]
en: Uploaded to
vi_VN: Đã tải lên vào

[ctx: comment]
en: Mark as spam
vi_VN: Đánh dấu là bình luận rác

[ctx: comment]
en: Not Spam
vi_VN: Không Phải Bình Luận Rác

[ctx: comment]
en: Not spam
vi_VN: Không Phải Bình Luận Rác

[ctx: comment status]
en: Approved
vi_VN: Được chấp thuận

[ctx: comment status]
en: Closed
vi_VN: Đã đóng

[ctx: comment status]
en: Open
vi_VN: Mở

[ctx: comment status]
en: Pending
vi_VN: Chờ xác nhận

[ctx: comment status]
en: Trash
vi_VN: Thùng rác

en: commented on
vi_VN: bình luận trên

en: comments
vi_VN: bình luận

[ctx: comments]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Approved <span class="count">(%s)</span> | Approved <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Được phê duyệt <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Của tôi <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đang chờ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments]
en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Thùng rác <span class="count">(%s)</span>

[ctx: comments title]
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s bình luận về &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
en: One thought
vi_VN: Một bình luận

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
vi_VN[0]: %1$s bình luận về &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
vi_VN: Một bình luận về &ldquo;%s&rdquo;

en: compose new post
vi_VN: Soạn bài viết mới

en: contact
vi_VN: liên hệ

en: contact form
vi_VN: mẫu liên lạc

en: copied!
vi_VN: Đã sao chép

en: crop ratio height
vi_VN: Cắt tỷ lệ chiều cao

en: crop ratio width
vi_VN: Cắt tỷ lệ chiều rộng

en: crush
vi_VN: phải lòng

[ctx: currency]
en: Denmark Kroner
vi_VN: Đồng Kroner Đan Mạch

[ctx: currency]
en: Hong Kong Dollars
vi_VN: Đô la Hồng Kông

[ctx: currency]
en: New Taiwan Dollars
vi_VN: Đồng Đô la Đài Loan mới

[ctx: currency]
en: Norway Kroner
vi_VN: Đồng Kroner Na Uy

[ctx: currency]
en: Philippine Peso
vi_VN: Đồng Peso Philippine

[ctx: currency]
en: Polish Zloty
vi_VN: Đồng Zloty Ba Lan

[ctx: currency]
en: Singapore Dollars
vi_VN: Đô la Singapore

[ctx: currency]
en: Thai Baht
vi_VN: Baht Thái

en: current
vi_VN: Hiện tại

en: custom
vi_VN: Tùy biến

[ctx: custom background]
en: Background
vi_VN: Nền

[ctx: custom headers]
en: Previously uploaded
vi_VN: Ảnh bìa tải lên trước đây

[ctx: custom headers]
en: Suggested
vi_VN: Gợi ý

[ctx: custom image header]
en: Header
vi_VN: Tiêu đề

en: customer orders
vi_VN: đơn hàng của khách hàng

[ctx: customizer changeset action/button label]
en: Schedule
vi_VN: Lên lịch

[ctx: customizer changeset status]
en: Scheduled
vi_VN: Đã lên lịch

[ctx: dashboard]
en: %1$s on %2$s %3$s
vi_VN: %1$s trên %2$s %3$s

en: date
vi_VN: ngày

[ctx: date archive title prefix]
en: Day:
vi_VN: Ngày đăng:

[ctx: date archive title prefix]
en: Month:
vi_VN: Tháng:

[ctx: date archive title prefix]
en: Year:
vi_VN: Năm:

[ctx: date/time]
en: On
vi_VN: Vào

en: day | days
vi_VN[0]: ngày

en: days
vi_VN: ngày

[ctx: default site language]
en: Site Default
vi_VN: Trang web mặc định

[ctx: default-slug]
en: product
vi_VN: san-pham

en: development
vi_VN: Trình bày

[ctx: directly add the only allowed block]
en: Add %s
vi_VN: Thêm %s

en: disabled
vi_VN: Tắt

en: discounted shipping labels
vi_VN: các nhãn giảm giá giao hàng

en: document
vi_VN: tài liệu

en: domain
vi_VN: tên miền

en: done
vi_VN: xong

en: download
vi_VN: tải xuống

[ctx: due date]
en: by %s
vi_VN: bởi %s

en: eCheck ending in %1$s
vi_VN: eCheck sẽ kết thúc trong %1$s

en: eCommerce marketing tools
vi_VN: Công cụ eCommerce

en: edit
vi_VN: chỉnh sửa

[ctx: edit-address-slug]
en: billing
vi_VN: thanh toán

[ctx: edit-address-slug]
en: shipping
vi_VN: giao nhận

[ctx: editor button]
en: Left to right
vi_VN: Trái sang phải

[ctx: editor button]
en: Right to left
vi_VN: Phải sang trái

[ctx: editor button]
en: Show blocks
vi_VN: Hiện khối

en: education
vi_VN: Giáo dục

[ctx: email address]
en: Report generated for
vi_VN: Báo cáo đã được tạo cho

en: enabled
vi_VN: Đã kích hoạt

[ctx: enhanced select]
en: Loading failed
vi_VN: Không tải được

[ctx: enhanced select]
en: Loading more results&hellip;
vi_VN: Tải thêm kết quả&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: No matches found
vi_VN: Không tìm thấy kết quả phù hợp

[ctx: enhanced select]
en: Please delete %qty% characters
vi_VN: Vui lòng xóa %qty%  ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please delete 1 character
vi_VN: Vui lòng xóa 1 ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please enter %qty% or more characters
vi_VN: Vui lòng nhập %qty% hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Please enter 1 or more characters
vi_VN: Vui lòng nhập 1 hoặc nhiều ký tự

[ctx: enhanced select]
en: Searching&hellip;
vi_VN: Tìm kiếm&hellip;

[ctx: enhanced select]
en: You can only select %qty% items
vi_VN: Bạn có thể chọn %qty% sản phẩm

[ctx: enhanced select]
en: You can only select 1 item
vi_VN: Bạn chỉ có thể chọn 1 sản phẩm

en: enter a custom date format in the following field
vi_VN: nhập định dạng ngày tháng cần hiển thị vào trường sau

en: enter a custom time format in the following field
vi_VN: nhập định dạng thời gian cần hiển thị vào trường sau

en: escape
vi_VN: Escape

en: every %1$s on %2$s
vi_VN: mỗi %1$s vào %2$s

en: example:
vi_VN: ví dụ:

en: family
vi_VN: gia đình

[ctx: file type group]
en: Archives
vi_VN: Lưu trữ

en: filter
vi_VN: Lọc

[ctx: find/replace]
en: Find
vi_VN: Tìm

[ctx: find/replace]
en: Next
vi_VN: Tiếp theo

[ctx: find/replace]
en: Prev
vi_VN: Trước

[ctx: find/replace]
en: Replace
vi_VN: Thay thế

[ctx: find/replace]
en: Replace all
vi_VN: Thay thế tất cả

[ctx: find/replace]
en: Replace with
vi_VN: Thay thế bằng

[ctx: find/replace]
en: Whole words
vi_VN: Toàn bộ từ

en: first
vi_VN: đầu tiên

en: five star
vi_VN: Đánh giá 5 sao

en: folder
vi_VN: thư mục

en: follower
vi_VN: người theo dõi

en: followers
vi_VN: người theo dõi

[ctx: font category]
en: Handwriting
vi_VN: Chữ viết tay

[ctx: font size name]
en: Huge
vi_VN: Rất lớn

[ctx: font size name]
en: Large
vi_VN: Lớn

[ctx: font size name]
en: Medium
vi_VN: Trung bình

[ctx: font size name]
en: Normal
vi_VN: Bình thường

[ctx: font size name]
en: Small
vi_VN: Nhỏ

[ctx: font style]
en: Italic
vi_VN: Nghiêng

[ctx: font style]
en: Regular
vi_VN: Bình thường

[ctx: font weight]
en: Black
vi_VN: Đậm nhất

[ctx: font weight]
en: Bold
vi_VN: Đậm

[ctx: font weight]
en: Extra Bold
vi_VN: Đậm hơn

[ctx: font weight]
en: Extra Light
vi_VN: Mỏng hơn

[ctx: font weight]
en: Light
vi_VN: Mỏng

[ctx: font weight]
en: Medium
vi_VN: Trung bình

[ctx: font weight]
en: Regular
vi_VN: Bình thường

[ctx: font weight]
en: Semi Bold
vi_VN: Đậm vừa

[ctx: font weight]
en: Thin
vi_VN: Mỏng nhất

en: font-face declaration in theme.json format, encoded as a string.
vi_VN: khai báo phông chữ ở định dạng theme.json, được mã hóa dưới dạng chuỗi.

en: font-face declaration in theme.json format.
vi_VN: khai báo phông chữ ở định dạng theme.json.

en: font-face definition in theme.json format.
vi_VN: định nghĩa mặt phông chữ ở định dạng theme.json.

en: font-family declaration in theme.json format, encoded as a string.
vi_VN: khai báo họ phông chữ ở định dạng theme.json, được mã hóa dưới dạng chuỗi.

en: font_face_settings parameter must be a valid JSON string.
vi_VN: tham số font_face_settings phải là chuỗi JSON hợp lệ.

en: food and drink
vi_VN: Đồ ăn và thức uống

en: found
vi_VN: tìm thấy

en: friend
vi_VN: bạn

en: friendship
vi_VN: bạn bè

en: full instructions
vi_VN: hướng dẫn chi tiết

en: g:i a
vi_VN: H:i

en: g:i:s a
vi_VN: H:i:s

[ctx: genitive]
en: April
vi_VN: Tháng 4

[ctx: genitive]
en: August
vi_VN: Tháng 8

[ctx: genitive]
en: December
vi_VN: Tháng 12

[ctx: genitive]
en: February
vi_VN: Tháng 2

[ctx: genitive]
en: January
vi_VN: Tháng 1

[ctx: genitive]
en: July
vi_VN: Tháng 7

[ctx: genitive]
en: June
vi_VN: Tháng 6

[ctx: genitive]
en: March
vi_VN: Tháng 3

[ctx: genitive]
en: May
vi_VN: Tháng 5

[ctx: genitive]
en: November
vi_VN: Tháng 11

[ctx: genitive]
en: October
vi_VN: Tháng 10

[ctx: genitive]
en: September
vi_VN: Tháng 9

en: geographical
vi_VN: địa lý

[ctx: go back (like the back button in a browser)]
en: Back
vi_VN: Trở về

en: go to top
vi_VN: đầu trang

en: guest orders
vi_VN: đơn hàng của khách vãng lai

en: hide
vi_VN: Ẩn đi

en: home
vi_VN: Trang chủ

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
vi_VN: Căn ngang

en: hour
vi_VN: giờ

en: hours
vi_VN: giờ

en: html_lang_attribute
vi_VN: vi

en: https://wordpress.org/about/requirements/
vi_VN: https://vi.wordpress.org/about/requirements/

en: https://wordpress.org/news/
vi_VN: http://wordpress.org/news/

en: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg/
vi_VN: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg

en: identity
vi_VN: danh tính

[ctx: imperative verb]
en: Resolve
vi_VN: Đã giải quyết

en: in response to %s:
vi_VN: trả lời %s:

en: inserter
vi_VN: Chèn

en: install
vi_VN: cài

en: item %s
vi_VN: Mục %s

en: items
vi_VN: mục

en: just commented on <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="%2$s">%3$s</a>.
vi_VN: vừa bình luận trong <a href="%1$s" data-tracks-link-desc="%2$s">%3$s</a>.

en: just commented on <a href="%1$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="%2$s">%3$s</a>.
vi_VN: vừa bình luận trong <a href="%1$s" target="_blank" data-tracks-link-desc="%2$s">%3$s</a>.

en: kin
vi_VN: họ hàng

en: l, F jS, Y
vi_VN: l, d F Y

en: l, M j, Y
vi_VN: l, d/m/Y

[ctx: label]
en: Search for:
vi_VN: Tìm kiếm cho:

[ctx: label before the title of the next post]
en: Next:
vi_VN: Kế tiếp:

[ctx: label before the title of the previous post]
en: Previous:
vi_VN: Trước đó:

[ctx: label for button in the audio widget]
en: Add Audio
vi_VN: Thêm tệp Âm thanh

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Audio
vi_VN: Sửa âm thanh

[ctx: label for button in the audio widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Audio
vi_VN: Thay thế âm thanh

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Add Images
vi_VN: Thêm ảnh

[ctx: label for button in the gallery widget; should not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Gallery
vi_VN: Sửa Gallery

[ctx: label for button in the image widget]
en: Add Image
vi_VN: Thêm Ảnh

[ctx: label for button in the image widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Image
vi_VN: Sửa Ảnh

[ctx: label for button in the image widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Image
vi_VN: Đổi Ảnh

[ctx: label for button in the media widget]
en: Add Media
vi_VN: Thêm tệp Media

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Media
vi_VN: Chỉnh sửa Media

[ctx: label for button in the media widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Media
vi_VN: Thay thế Media

[ctx: label for button in the video widget]
en: Add Video
vi_VN: Thêm Video

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Edit Video
vi_VN: Sửa Video

[ctx: label for button in the video widget; should preferably not be longer than ~13 characters long]
en: Replace Video
vi_VN: Thay Video

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
vi_VN: Tùy chỉnh...

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Hide Controls
vi_VN: Ẩn điều khiển

[ctx: label for hide controls button without length constraints]
en: Show Controls
vi_VN: Hiển thị điều khiển

[ctx: label for next post link]
en: Next
vi_VN: Kế tiếp

[ctx: label for previous post link]
en: Previous
vi_VN: Trước đó

[ctx: label for terms marked as default]
en: default
vi_VN: mặc định

en: last
vi_VN: cuối cùng

[ctx: latest blog posts]
en: Latest
vi_VN: Bloggers

[ctx: link]
en: Add New
vi_VN: Thêm mới

[ctx: link name]
en: Name
vi_VN: Tên

[ctx: links widget]
en: All Links
vi_VN: Tất cả liên kết

[ctx: list style]
en: Circle
vi_VN: Vòng tròn

[ctx: list style]
en: Default
vi_VN: Mặc định

[ctx: list style]
en: Disc
vi_VN: Đĩa

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
vi_VN: Kiểu chữ Alpha thường

[ctx: list style]
en: Lower Greek
vi_VN: Kiểu chữ Greek thường

[ctx: list style]
en: Lower Roman
vi_VN: Roman thường

[ctx: list style]
en: Square
vi_VN: Vuông

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
vi_VN: Kiểu chữ Alpha hoa

[ctx: list style]
en: Upper Roman
vi_VN: Roman in hoa

[ctx: load posts button text]
en: Load More
vi_VN: Xem thêm

[ctx: localized PHP upgrade information page]
en: https://wordpress.org/support/update-php/
vi_VN: https://vi.wordpress.org/support/update-php/

en: manage
vi_VN: Quản lý

[ctx: media]
en: Remove video track
vi_VN: Loại bỏ video

[ctx: media item]
en: Edit
vi_VN: Sửa

[ctx: media item]
en: Success
vi_VN: Thành công

[ctx: media items]
en: Mine
vi_VN: Của bạn

[ctx: media items]
en: Unattached
vi_VN: Chưa được đính kèm

[ctx: media modal menu actions]
en: Actions
vi_VN: Hành động

[ctx: menu]
en: (Currently set to: %s)
vi_VN: (Hiện tại đang đặt cho: %s)

[ctx: menu]
en: Edit
vi_VN: Sửa

[ctx: menu]
en: Use new menu
vi_VN: Sử dụng trình đơn mới

[ctx: menu location]
en: (Current: %s)
vi_VN: (Hiện tại: %s)

[ctx: menu location]
en: (Currently set to: %s)
vi_VN: (Hiện tại: %s)

[ctx: menu locations]
en: (If you plan to use a menu <a href="%1$s" %2$s>widget%3$s</a>, skip this step.)
vi_VN: (Nếu bạn định sử dụng menu <a href="%1$s" %2$s>widget%3$s</a>, bỏ qua bước này.)

[ctx: menu locations]
en: Here&#8217;s where this menu appears. If you would like to change that, pick another location.
vi_VN: Đây là nơi menu xuất hiện. Nếu bạn muốn thay đổi, lựa chọn vị trí khác.

[ctx: menu locations]
en: View All Locations
vi_VN: Xem tất cả vị trí

[ctx: menu locations]
en: View Location
vi_VN: Xem vị trí

[ctx: menu locations]
en: Where do you want this menu to appear?
vi_VN: Bạn muốn menu này xuất hiện ở vị trí nào?

en: met
vi_VN: đã gặp

[ctx: meta name]
en: Name
vi_VN: Tên

[ctx: min_price]
en: From:
vi_VN: Từ

en: minute | minutes
vi_VN[0]: phút

en: minutes
vi_VN: phút

[ctx: missing menu item navigation label]
en: (no label)
vi_VN: (không có nhãn)

[ctx: moment format string]
en: LL[ — Today]
vi_VN: LL[ — Hôm nay]

en: month
vi_VN: tháng

en: monthly
vi_VN: mỗi tháng

en: moved to the Trash.
vi_VN: đã bị bỏ vào thùng rác.

en: movie
vi_VN: phim

en: muse
vi_VN: tài thơ

en: music
vi_VN: nhạc

[ctx: name]
en: Unknown
vi_VN: Không rõ

[ctx: nav menu home label]
en: Home
vi_VN: Trang chủ

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a category.
vi_VN: Liên kết đến một danh mục.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a page.
vi_VN: Liên kết đến trang.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a post.
vi_VN: Liên kết đến bài viết.

[ctx: navigation link block description]
en: A link to a tag.
vi_VN: Liên kết đến thẻ bài viết.

[ctx: navigation link block title]
en: Category Link
vi_VN: Liên kết danh mục

[ctx: navigation link block title]
en: Page Link
vi_VN: Liên kết của trang

[ctx: navigation link block title]
en: Post Link
vi_VN: Liên kết của bài viết

[ctx: navigation link block title]
en: Tag Link
vi_VN: Liên kết thẻ

en: neighbor
vi_VN: láng giềng

en: new users
vi_VN: thành viên mới

en: newer
vi_VN: mới hơn

[ctx: next set of posts]
en: Next
vi_VN: Tiếp theo

en: no comments
vi_VN: không có bình luận nào

en: no title
vi_VN: chưa có tựa đề

[ctx: no user roles]
en: None
vi_VN: Không có

en: none
vi_VN: không

en: not a support question
vi_VN: không phải là 1 câu hỏi hỗ trợ

en: notifications
vi_VN: Thông báo

[ctx: noun]
en: Comment
vi_VN: Bình luận

[ctx: noun]
en: Comments
vi_VN: Lượt bình luận

[ctx: noun]
en: Likes
vi_VN: Lượt thích

[ctx: noun]
en: Post
vi_VN: Bài đăng

[ctx: noun]
en: Trash
vi_VN: Thùng rác

[ctx: noun]
en: View | Views
vi_VN[0]: Lượt xem

[ctx: noun]
en: Views
vi_VN: Lượt xem

[ctx: noun]
en: Visitors
vi_VN: Khách ghé thăm

[ctx: noun]
en: comment
vi_VN: bình luận

[ctx: number of pages]
en: of
vi_VN: của

en: number_format_decimal_point
vi_VN: ,

en: of
vi_VN: của

en: older
vi_VN: cũ hơn

en: on
vi_VN: trên

en: on %s at %s
vi_VN: vào %s lúc %s

en: optional
vi_VN: tùy chọn

en: options
vi_VN: Tùy chọn

en: or
vi_VN: hoặc

en: or <a href="%s">create a new menu</a>. Do not forget to save your changes!
vi_VN: hoặc <a href="%s">tạo menu mới</a>. Đừng quên lưu thay đổi!

en: order
vi_VN: Thứ tự

en: orders
vi_VN: đơn hàng

[ctx: page]
en: Add New
vi_VN: Thêm mới

[ctx: page]
en: Featured image
vi_VN: Ảnh minh họa

[ctx: page]
en: Remove featured image
vi_VN: Xóa ảnh đại diện

[ctx: page]
en: Set featured image
vi_VN: Chọn ảnh minh họa

[ctx: page]
en: Use as featured image
vi_VN: 	Sử dụng làm ảnh đại diện

[ctx: page label]
en: Front Page
vi_VN: Trang chủ

[ctx: page label]
en: Posts Page
vi_VN: Trang Bài viết

[ctx: page label]
en: Privacy Policy Page
vi_VN: Trang Chính sách bảo mật

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
vi_VN: %1$s trong %2$s

en: paid yearly
vi_VN: Thanh toán hằng năm

en: parent
vi_VN: cha mẹ

en: password
vi_VN: Mật khẩu

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
vi_VN: Mật khẩu không khớp

[ctx: password strength]
en: Medium
vi_VN: Trung bình

[ctx: password strength]
en: Password strength unknown
vi_VN: Mật khẩu mạnh không xác định

[ctx: password strength]
en: Strong
vi_VN: Mạnh

[ctx: password strength]
en: Very weak
vi_VN: Rất yếu

[ctx: password strength]
en: Weak
vi_VN: Yếu

[ctx: patterns]
en: All
vi_VN: Tất cả

[ctx: patterns]
en: Not synced
vi_VN: Chưa được đồng bộ hóa

[ctx: patterns]
en: Synced
vi_VN: Đã đồng bộ hóa

en: payment setup
vi_VN: cài đặt thanh toán

en: payment setup and automated taxes
vi_VN: cài đặt thanh toán và thuế tự động

en: payment setup and discounted shipping labels
vi_VN: các nhãn thiết lập thanh toán và giảm giá giao hàng

en: payment setup, automated taxes and discounted shipping labels
vi_VN: cài đặt thanh toán, tỷ giá tức thời và nhãn giảm phí giao hàng

en: per month
vi_VN: mỗi tháng

en: per month, billed annually
vi_VN: mỗi tháng, thanh toán hàng năm

en: per month, billed as %s annually
vi_VN: mỗi tháng, thanh toán %s mỗi năm

en: per month, billed yearly
vi_VN: mỗi tháng, thanh toán hằng năm

en: per week
vi_VN: mỗi tuần

en: per year
vi_VN: mỗi năm

[ctx: personal data group description]
en: Overview of export report.
vi_VN: Tổng quan về báo cáo xuất dữ liệu.

[ctx: personal data group label]
en: About
vi_VN: Thông tin

en: photo
vi_VN: ảnh

en: physical
vi_VN: vật lý

[ctx: placeholder]
en: Buy product
vi_VN: Mua sản phẩm

[ctx: placeholder]
en: From&hellip;
vi_VN: Từ&hellip;

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
vi_VN: Tìm kiếm &hellip;

[ctx: placeholder]
en: To&hellip;
vi_VN: Đến&hellip;

[ctx: placeholder for search field]
en: Search products…
vi_VN: Tìm kiếm sản phẩm...

[ctx: plugin]
en: %s was successfully deleted.
vi_VN: %s đã được xóa thành công.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current PHP version (%1$s) does not meet minimum requirements for %2$s. The plugin requires PHP %3$s.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Phiên bản PHP hiện tại (%1$s) không đáp ứng yêu cầu tối thiểu của %2$s. Plugin yêu cầu PHP phiên bản %3$s.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress version (%1$s) does not meet minimum requirements for %2$s. The plugin requires WordPress %3$s.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Phiên bản WordPress hiện tại (%1$s) không đáp ứng các yêu cầu tối thiểu của %2$s. Plugin yêu cầu phiên bản WordPress %3$s.

[ctx: plugin]
en: <strong>Error:</strong> Current versions of WordPress (%1$s) and PHP (%2$s) do not meet minimum requirements for %3$s. The plugin requires WordPress %4$s and PHP %5$s.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Phiên bản WordPress hiện tại là (%1$s) và phiên bản PHP hiện tại là (%2$s) không đáp ứng yêu cầu tối thiểu của %3$s. Plugin yêu cầu WordPress phiên bản %4$s và PHP phiên bản %5$s.

[ctx: plugin]
en: Activate %s
vi_VN: Kích hoạt %s

[ctx: plugin]
en: Active
vi_VN: Kích hoạt

[ctx: plugin]
en: Cannot Install
vi_VN: Không thể cài

[ctx: plugin]
en: Current
vi_VN: Hiện tại

[ctx: plugin]
en: Install %s
vi_VN: Cài đặt %s

[ctx: plugin]
en: Install %s now
vi_VN: Cài đặt %s ngay bây giờ

[ctx: plugin]
en: Install Now
vi_VN: Cài đặt ngay

[ctx: plugin]
en: Replace current with uploaded
vi_VN: Thay thế bản hiện tại với bản đã tải lên

[ctx: plugin]
en: Update %s now
vi_VN: Cập nhật %s ngay bây giờ

[ctx: plugin]
en: Uploaded
vi_VN: Đã tải lên

en: pm
vi_VN: chiều

en: poetry
vi_VN: thơ

en: politician
vi_VN: Chính trị gia

en: post | posts
vi_VN[0]: bài viết

[ctx: post]
en: Add New
vi_VN: Viết bài mới

[ctx: post]
en: Failed
vi_VN: Thất bại

[ctx: post]
en: Featured image
vi_VN: Ảnh minh họa

[ctx: post]
en: In-Progress
vi_VN: Trong Quá trình

[ctx: post]
en: Remove featured image
vi_VN: Xóa ảnh đại diện

[ctx: post]
en: Set featured image
vi_VN: Chọn ảnh minh họa

[ctx: post]
en: Use as featured image
vi_VN: Sử dụng làm ảnh đại diện

[ctx: post (post name) is visible on (site name)]
en: Your scheduled post %1$s is now published on %2$s. Spread the word!
vi_VN: Bài viết lên lịch %1$s đã được đăng trên %2$s. Quẫy lên!

[ctx: post action/button label]
en: Schedule
vi_VN: Lên lịch

[ctx: post author]
en: Posted by %s
vi_VN: Đăng bởi %s

[ctx: post author]
en: by %s
vi_VN: bởi %s

[ctx: post date]
en: Posted on
vi_VN: Đăng vào

[ctx: post date]
en: Posted on %s
vi_VN: Đăng vào %s

[ctx: post date]
en: on %s
vi_VN: vào %s

[ctx: post format]
en: Format
vi_VN: Định dạng

[ctx: post format]
en: Formats
vi_VN: Format

[ctx: post format archive title]
en: Asides
vi_VN: Trích đoạn bài viết

[ctx: post format archive title]
en: Audio
vi_VN: Âm thanh

[ctx: post format archive title]
en: Chats
vi_VN: Tán gẫu

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
vi_VN: Album ảnh

[ctx: post format archive title]
en: Images
vi_VN: Hình ảnh

[ctx: post format archive title]
en: Links
vi_VN: Đường dẫn

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
vi_VN: Trích dẫn

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
vi_VN: Trạng thái

[ctx: post format archive title]
en: Videos
vi_VN: Video

[ctx: post password form]
en: Enter
vi_VN: Nhập

[ctx: post revisions: minor changes]
en: minor
vi_VN: thay đổi lớn

[ctx: post state]
en: Pending
vi_VN: Chờ duyệt

[ctx: post status]
en: Customization Draft
vi_VN: Bản nháp Tùy chỉnh

[ctx: post status]
en: Draft
vi_VN: Bản nháp

[ctx: post status]
en: Password protected
vi_VN: Bảo vệ bằng mật khẩu

[ctx: post status]
en: Pending
vi_VN: Chưa giải quyết

[ctx: post status]
en: Private
vi_VN: Riêng tư

[ctx: post status]
en: Published
vi_VN: Đã đăng

[ctx: post status]
en: Scheduled
vi_VN: Lên kế hoạch

[ctx: post status]
en: Sticky
vi_VN: Đính

[ctx: post status]
en: Trash
vi_VN: Thùng rác

[ctx: post type archive title prefix]
en: Archives:
vi_VN: Lưu trữ:

[ctx: post type general name]
en: Global Styles
vi_VN: Style chung

[ctx: post type general name]
en: Media
vi_VN: Hình ảnh / Video

[ctx: post type general name]
en: Navigation Menus
vi_VN: Menu

[ctx: post type general name]
en: Pages
vi_VN: Trang

[ctx: post type general name]
en: Patterns
vi_VN: Mẫu

[ctx: post type general name]
en: Posts
vi_VN: Bài viết

[ctx: post type general name]
en: Template Parts
vi_VN: Template Part

[ctx: post type general name]
en: Templates
vi_VN: Template

[ctx: post type singular name]
en: Navigation Menu
vi_VN: Menu

[ctx: post type singular name]
en: Page
vi_VN: Trang

[ctx: post type singular name]
en: Pattern
vi_VN: Mẫu

[ctx: post type singular name]
en: Post
vi_VN: Bài viết

en: posts
vi_VN: bài

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Của tôi <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Dính <span class="count">(%s)</span>

[ctx: previous set of posts]
en: Previous
vi_VN: Trước

en: print
vi_VN: In

en: privacy policy
vi_VN: chính sách riêng tư

en: privacy-policy
vi_VN: chinh-sach-bao-mat

en: private
vi_VN: riêng tư

en: professional
vi_VN: nghề nghiệp

en: published on %(displayedTime)s
vi_VN: đăng vào %(displayedTime)s

[ctx: purchasing a theme]
en: Purchase
vi_VN: Mua

[ctx: recipe]
en: Source
vi_VN: Nguồn

[ctx: recipe]
en: Time
vi_VN: Thời điểm

en: registration
vi_VN: Mẫu đăng kí

en: rel:
vi_VN: quan hệ:

[ctx: removing-widget]
en: Deactivate
vi_VN: Dừng kích hoạt

en: reply
vi_VN: trả lời

[ctx: request status]
en: Completed
vi_VN: Hoàn tất

[ctx: request status]
en: Confirmed
vi_VN: Đã xác nhận

[ctx: request status]
en: Failed
vi_VN: Không thành công

[ctx: request status]
en: Pending
vi_VN: Chờ duyệt

[ctx: requests]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

en: required
vi_VN: bắt buộc

en: resolved
vi_VN: Đã giải quyết

en: reviewed by %s
vi_VN: đánh giá bởi %s

[ctx: revision date format]
en: F j, Y @ H:i:s
vi_VN: \N\g\à\y j F, Y @ H:i:s

[ctx: revisions]
en: Browse
vi_VN: Xem lại

en: romantic
vi_VN: lãng mạn

[ctx: sample permalink base]
en: archives
vi_VN: luu-tru

[ctx: sample permalink structure]
en: sample-post
vi_VN: bai-mau

en: sample-page
vi_VN: Trang mẫu

en: save
vi_VN: Lưu lại

en: scale height
vi_VN: căn chỉnh chiều cao

en: search
vi_VN: tìm kiếm

[ctx: search label]
en: Find Author…
vi_VN: Tìm Tác Giả…

en: second
vi_VN: giây

en: seconds
vi_VN: giây

en: selection height
vi_VN: chọn chiều cao

en: selection width
vi_VN: chọn chiều rộng

[ctx: settings screen]
en: Discussion
vi_VN: Thảo luận

[ctx: settings screen]
en: General
vi_VN: Chung

[ctx: settings screen]
en: Performance
vi_VN: Hiệu suất

[ctx: settings screen]
en: Writing
vi_VN: Viết

[ctx: share to]
en: Press This
vi_VN: Đăng bài này

[ctx: share to]
en: Print
vi_VN: In

en: shipping address
vi_VN: Địa chỉ nhận hàng

[ctx: shipping method price]
en: Free
vi_VN: Miễn phí

[ctx: shipping packages]
en: Shipping
vi_VN: Giao hàng

[ctx: shipping packages]
en: Shipping %d
vi_VN: Giao hàng %d

[ctx: shop_order post type singular name]
en: Order
vi_VN: Đặt hàng

[ctx: short (~12 characters) label for hide controls button]
en: Hide Controls
vi_VN: Ẩn tùy chọn

en: show
vi_VN: Hiển thị

en: sibling
vi_VN: anh chị em ruột

en: sign up
vi_VN: Đăng kí

[ctx: single horizontal line]
en: Row
vi_VN: Hàng

[ctx: site]
en: &larr; Go to %s
vi_VN: &larr; Đến %s

[ctx: site]
en: Mark as spam
vi_VN: Đánh dấu spam

[ctx: site]
en: Not Spam
vi_VN: Không Phải Rác

[ctx: site]
en: Not spam
vi_VN: Không Phải Rác

[ctx: site]
en: Public
vi_VN: Công khai

[ctx: site]
en: Registered
vi_VN: Đã đăng ký

[ctx: site name]
en: Your scheduled post is now published on %1$s.
vi_VN: Bài viết lên lịch đã được đăng trên %1$s.

[ctx: sites]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

[ctx: slug]
en: product
vi_VN: sản phẩm

[ctx: slug]
en: product-category
vi_VN: danh-muc-san-pham

[ctx: slug]
en: product-tag
vi_VN: tu-khoa-san-pham

[ctx: slug]
en: uncategorized
vi_VN: chưa phân loại

en: social
vi_VN: mạng xã hội

en: space
vi_VN: dấu cách,

[ctx: spellcheck]
en: Finish
vi_VN: Kết thúc

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
vi_VN: Bỏ qua

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
vi_VN: Bỏ qua tất cả

en: spouse
vi_VN: vợ chồng

en: styles
vi_VN: Các phong cách hiển thị

en: sub item
vi_VN: chỉ mục con

[ctx: submit button]
en: Search
vi_VN: Tìm kiếm

[ctx: suffix for paged archive titles]
en: Page %s
vi_VN: Trang %s

en: sweetheart
vi_VN: người yêu

[ctx: table body]
en: Body
vi_VN: Phần thân

[ctx: table cell]
en: Cell
vi_VN: Ô phần tử

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
vi_VN: Không căn

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
vi_VN: Phạm vi

[ctx: table footer]
en: Footer
vi_VN: Chân trang

[ctx: table header]
en: Header
vi_VN: Tiêu đề

[ctx: tag archive title prefix]
en: Tag:
vi_VN: Thẻ:

[ctx: tagline for news and updates]
en: What's new?
vi_VN: Có gì mới?

[ctx: tags]
en: Most Used
vi_VN: Dùng nhiều nhất

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
vi_VN: Chuyên mục

[ctx: taxonomy general name]
en: Pattern Categories
vi_VN: Danh mục mẫu

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
vi_VN: Thẻ

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
vi_VN: Chuyên mục

[ctx: taxonomy singular name]
en: Pattern Category
vi_VN: Danh mục mẫu

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
vi_VN: Thẻ

[ctx: template part area]
en: Footer
vi_VN: Chân trang

[ctx: template part area]
en: General
vi_VN: Chung

[ctx: template part area]
en: Header
vi_VN: Tiêu đề

[ctx: term name]
en: Name
vi_VN: Tên

en: terms and conditions
vi_VN: điều khoản và điều kiện

en: text direction
vi_VN: hướng đọc văn bản

[ctx: text on button on checkout page]
en: Add payment method
vi_VN: Thêm phương thức thanh toán

en: the
vi_VN: các

[ctx: the Internet Defense League]
en: Learn more about the %s
vi_VN: Xem thêm về %s

en: the author
vi_VN: Tác giả

[ctx: the page title of the add payment method form]
en: Add payment method
vi_VN: Thêm phương thức thanh toán

en: the past day
vi_VN: hôm qua

en: the past month
vi_VN: Tháng trước

en: the past quarter
vi_VN: 15 phút trước

en: the past week
vi_VN: tuần rồi

[ctx: theme]
en: %s was successfully deleted.
vi_VN: %s đã được xóa thành công.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current PHP version does not meet minimum requirements for %s.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Phiên bản PHP hiện tại chưa đáp ứng yêu cầu tối thiểu cho %s.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress and PHP versions do not meet minimum requirements for %s.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Phiên bản WordPress và PHP hiện tại chưa đáp ứng được yêu cầu tối thiểu cho %s.

[ctx: theme]
en: <strong>Error:</strong> Current WordPress version does not meet minimum requirements for %s.
vi_VN: <strong>Lỗi:</strong> Phiên bản WordPress hiện tại không phù hợp với %s.

[ctx: theme]
en: Activate %s
vi_VN: Kích hoạt %s

[ctx: theme]
en: Activate &#8220;%s&#8221;
vi_VN: Kích hoạt &#8220;%s&#8221;

[ctx: theme]
en: Active
vi_VN: Đang kích hoạt

[ctx: theme]
en: Active:
vi_VN: Đang kích hoạt:

[ctx: theme]
en: Cannot Activate
vi_VN: Không thể kích hoạt

[ctx: theme]
en: Cannot Activate %s
vi_VN: Không thể kích hoạt %s

[ctx: theme]
en: Cannot Install
vi_VN: Không thể cài

[ctx: theme]
en: Change
vi_VN: Thay giao diện

[ctx: theme]
en: Customize %s
vi_VN: Tùy biến %s

[ctx: theme]
en: Delete %s
vi_VN: Xóa %s

[ctx: theme]
en: Installed
vi_VN: Đã cài đặt

[ctx: theme]
en: Live Preview %s
vi_VN: Xem thử: %s

[ctx: theme]
en: Previewing:
vi_VN: Xem trước:

[ctx: theme]
en: Replace active with uploaded
vi_VN: Thay thế bản hiện tại với bản đã tải lên

[ctx: theme]
en: Update %s now
vi_VN: Cập nhật %s ngay

[ctx: theme]
en: Uploaded
vi_VN: Đã tải lên

[ctx: theme]
en: View Theme Details for %s
vi_VN: Xem chi tiết giao diện %s

[ctx: theme author]
en: By %s
vi_VN: Bởi %s

[ctx: theme name]
en: Name
vi_VN: Tên

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã tắt <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Đã bật <span class="count">(%s)</span>

[ctx: ticket price]
en: Free
vi_VN: Miễn phí

[ctx: title]
en: Free domain for one year
vi_VN: Miễn phí tên miền 1 năm

[ctx: topic]
en: Finance
vi_VN: Tài chính

[ctx: topic post is located in]
en: In "Mobile"
vi_VN: Trên "Di Động"

[ctx: topic post is located in]
en: In "Upgrade"
vi_VN: Trong "Nâng Cấp"

en: two_step_nonce required.
vi_VN: yêu cầu two_step_nonce.

en: uncategorized
vi_VN: Chưa phân loại

[ctx: unit of time]
en: month | months
vi_VN[0]: tháng

en: unknown
vi_VN: không rõ

en: unsubscribe
vi_VN: Hủy đăng ký

en: untitled post %s
vi_VN: bài viết không có tiêu đề %s

en: upgrade when you need
vi_VN: nâng cấp khi cần thiết

[ctx: user]
en: Add New User
vi_VN: Thêm thành viên mới

[ctx: user]
en: Mark as spam
vi_VN: Đây Là Tài Khoản Rác

[ctx: user]
en: Not spam
vi_VN: Không Phải Tài Khoản Rác

[ctx: user]
en: Registered
vi_VN: Đã đăng ký

en: user email is required
vi_VN: cần email của người dùng

en: user login is required
vi_VN: cần tên đăng nhập của người dùng

en: user_data is required
vi_VN: cần user_data

en: user_id is required
vi_VN: cần user_id

en: user_id required.
vi_VN: yêu cầu user_id.

en: user_token is required
vi_VN: cần user_token

en: username
vi_VN: tên người dùng

[ctx: users]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
vi_VN[0]: Tất cả <span class="count">(%s)</span>

en: utf8mb4 requires a MariaDB update
vi_VN: utf8mb4 yêu cầu cập nhật MariaDB

en: utf8mb4 requires a MySQL update
vi_VN: utf8mb4 yêu cầu cập nhật MySQL

en: utf8mb4 requires a newer client library
vi_VN: utf8mb4 yêu cầu thư viện mới hơn

[ctx: verb]
en: Change
vi_VN: Thay đổi

[ctx: verb]
en: Clear
vi_VN: Xóa

[ctx: verb]
en: Comment
vi_VN: Bình luận

[ctx: verb]
en: Copy
vi_VN: Sao chép

[ctx: verb]
en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

[ctx: verb]
en: Group
vi_VN: Nhóm

[ctx: verb]
en: Preview
vi_VN: Xem trước

[ctx: verb]
en: Purchase
vi_VN: Mua

[ctx: verb]
en: Stack
vi_VN: Xếp chồng

[ctx: verb]
en: Trash
vi_VN: Thùng rác

[ctx: verb]
en: Upgrade
vi_VN: Nâng cấp

[ctx: verb]
en: Upload
vi_VN: Tải lên

[ctx: verb]
en: View
vi_VN: Xem

[ctx: verb, imperative]
en: Comment
vi_VN: Bình luận

[ctx: verb: imperative]
en: Edit
vi_VN: Chỉnh sửa

[ctx: verb: imperative]
en: Like
vi_VN: Thích

[ctx: verb: imperative]
en: Send
vi_VN: Gửi

[ctx: verb: past-tense]
en: Liked
vi_VN: Đã thích

[ctx: verb; site]
en: Archive
vi_VN: Lưu trữ

en: verified owner
vi_VN: xác minh chủ tài khoản

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
vi_VN: Căn dọc

en: via %s
vi_VN: qua %s

[ctx: video or audio]
en: Length
vi_VN: Thời lượng

en: views
vi_VN: Lượt xem

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
vi_VN: Xem: %s

en: website
vi_VN: trang web

[ctx: website URL]
en: At URL
vi_VN: Tại địa chỉ URL

[ctx: website name]
en: For site
vi_VN: Cho website

en: week
vi_VN: tuần

en: white
vi_VN: Màu trắng

[ctx: widget]
en: Add
vi_VN: Thêm

[ctx: widget]
en: Edit
vi_VN: Sửa

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
vi_VN: %1$s trong %2$s

[ctx: with first and last result]
en: Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d result | Showing %1$d&ndash;%2$d of %3$d results
vi_VN[0]: Hiển thị %1$d&ndash;%2$d của %3$d kết quả

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
vi_VN: từ

en: wpcomstaging.com addresses cannot be changed.
vi_VN: Không thể thay đổi địa chỉ wpcomstaging.com

en: year
vi_VN: năm

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
vi_VN: N

en: years
vi_VN: năm

en: yesterday
vi_VN: Hôm qua

[ctx: you are following]
en: Following
vi_VN: Đang theo dõi

en: {{a}}All Personal features{{/a}}
vi_VN: {{a}}Mọi tính năng Personal{{/a}}

en: {{a}}Manage connections{{/a}}
vi_VN: {{a}}Quản lý kết nối{{/a}}

en: {{b}}Last update: %(time)s{{/b}} (Updates every 30 minutes)
vi_VN: {{b}}Cập nhật lần cuối: %(time)s{{/b}} (Cập nhật tự động 30 phút/lần)

en: {{detailTitle}}Authorized on{{/detailTitle}}{{detailDescription}}%(date)s{{/detailDescription}}
vi_VN: {{detailTitle}}Được ủy quyền vào{{/detailTitle}}{{detailDescription}}%(date)s{{/detailDescription}}

en: {{instructionsButton}}View Instructions to Enable{{/instructionsButton}}
vi_VN: {{instructionsButton}}Xem hướng dẫn mở{{/instructionsButton}}

en: {{line1}}Whether you want to share your ideas, start a business,{{/line1}} {{line2}}or run a store, you can do it all on WordPress.com.{{/line2}}
vi_VN: {{line1}}Dù là chia sẻ ý tưởng, bắt đầu kinh doanh,{{/line1}} {{line2}}hay mở cửa hàng, bạn đều có thể thực hiện với WordPress.com.{{/line2}}

en: {{loginLink}}Log in{{/loginLink}} or {{pwdResetLink}}reset your password{{/pwdResetLink}}.
vi_VN: {{loginLink}}Đăng nhập{{/loginLink}} hoặc {{pwdResetLink}}reset mật khẩu{{/pwdResetLink}}.

en: {{p}}The avatar you use on WordPress.com comes from {{ExternalLink}}Gravatar{{/ExternalLink}}, a universal avatar service (it stands for "Globally Recognized Avatar," get it?).{{/p}}{{p}}Your image may also appear on other sites using Gravatar whenever you're logged in with the email %(email)s.{{/p}}
vi_VN: {{p}}Ảnh đại diện trên WordPress.com của bạn đến từ {{ExternalLink}}Gravatar{{/ExternalLink}}, một dịch vụ ảnh đại diện quốc tế.{{/p}}{{p}}Ảnh này cũng có thể xuất hiện trên các trang web khác có tích hợp Gravatar bất cứ khi nào bạn đăng nhập bằng địa chỉ email %(email)s.{{/p}}

en: {{readerLink}}Use the Reader{{/readerLink}} to adjust delivery settings for your existing subscriptions.
vi_VN: {{readerLink}}Dùng Đọc{{/readerLink}} để điều chỉnh thiết lập gửi email cho những người đăng ký đọc.

en: {{spanLead}}Hide my photo and Gravatar profile.{{/spanLead}} {{spanExtra}}This will prevent your photo and {{profileLink}}Gravatar profile{{/profileLink}} from appearing on any site. It may take some time for the changes to take effect. Gravatar profiles can be deleted at {{deleteLink}}Gravatar.com{{/deleteLink}}.{{/spanExtra}}
vi_VN: {{spanLead}}Ẩn Gravatar{{/spanLead}} {{spanExtra}}Điều này sẽ giúp {{profileLink}}Hồ sơ Gravatar của bạn{{/profileLink}} và hình ảnh không xuất hiện ở mọi nơi. Sẽ mất một khoảng thời gian để thay đổi có hiệu lực. Bạn cũng có thể xóa hồ sơ Gravatar tại {{deleteLink}}Gravatar.com{{/deleteLink}}.{{/spanExtra}}

en: {{span}}%(domain)s{{/span}} is available!
vi_VN: {{span}}%(domain)s{{/span}} đã có sẵn!

en: {{span}}Get the Jetpack app{{/span}} to use Reader anywhere, any time.
vi_VN: {{span}}Tải app Jetpack{{/span}} để đọc mọi lúc mọi nơi.

en: {{span}}No comments{{/span}} - add the first!
vi_VN: {{span}}Chưa có bình luận{{/span}} - hãy là người đầu tiên!

en: {{status}}Status:{{/status}} Two-step authentication is currently {{onOff}}off{{/onOff}}.
vi_VN: {{status}}Trạng thái:{{/status}} Bảo mật hai lớp hiện đang {{onOff}}tắt{{/onOff}}.

en: {{status}}Status:{{/status}} Two-step authentication is currently {{onOff}}on{{/onOff}}.
vi_VN: {{status}}Trạng thái:{{/status}} Xác minh 2 bước đang {{onOff}}bật{{/onOff}}.

en: {{strong}}%(price)s{{/strong}} /user /month
vi_VN: {{strong}}%(price)s{{/strong}} mỗi người dùng / tháng

en: {{strong}}%(siteDomain)s{{/strong}} will be unavailable in the future.
vi_VN: {{strong}}%(siteDomain)s{{/strong}} sẽ không còn dùng được trong tương lai.

en: {{strong}}200 GB{{/strong}} storage space
vi_VN: {{strong}}200 GB{{/strong}} lưu trữ

en: {{strong}}Best for freelancers:{{/strong}} Build a unique website with advanced design tools, CSS editing, lots of space for audio and video, Google Analytics support, and the ability to monetize your site with ads.
vi_VN: {{strong}} Phù hợp cho người làm nghề tự do: {{/strong}} Xây dựng một trang web độc đáo với các công cụ thiết kế nâng cao, chỉnh sửa CSS, nhiều không gian cho âm thanh và video, hỗ trợ Google Analytics và khả năng kiếm tiền từ trang web của bạn bằng quảng cáo.

en: {{strong}}Best for online stores:{{/strong}} Sell products or services with this powerful, all-in-one online store experience. This plan includes premium integrations and is extendable, so it’ll grow with you as your business grows.
vi_VN: {{strong}}Phù hợp cho kinh doanh lớn{{/strong}} Bán sản phẩm hoặc dịch vụ với trải nghiệm cửa hàng trực tuyến mạnh mẽ. Gói này bao gồm các tích hợp cao cấp và có thể mở rộng, vì vậy, giúp cho doanh nghiệp của bạn phát triển.

en: {{strong}}Best for personal use:{{/strong}} Boost your website with a custom domain name, and remove all WordPress.com advertising. Unlock unlimited, expert customer support via email.
vi_VN: {{strong}}Phù hợp cho cá nhân:{{/strong}} Nâng cấp website với tên miền tùy chỉnh, và loại bỏ mọi quảng cáo của WordPress.com. Mở khóa không giới hạn, hỗ trợ kỹ thuật qua email.

en: {{strong}}Connect{{/strong}} to automatically share posts on your Facebook page.
vi_VN: {{strong}}Kết nối{{/strong}} để tự động chia sẻ các bài đăng trên trang Facebook của bạn.

en: {{strong}}Connect{{/strong}} to automatically share posts to your Tumblr blog.
vi_VN: {{strong}}Kết nối{{/strong}} để tự động chia sẻ bài viết lên blog Tumblr của bạn.

en: {{strong}}Connect{{/strong}} to automatically share posts with your LinkedIn connections.
vi_VN: {{strong}}Kết nối{{/strong}} để tự động chia sẻ bài đăng với các kết nối LinkedIn của bạn.

en: {{strong}}Connect{{/strong}} to automatically share posts with your Twitter followers.
vi_VN: {{strong}}Kết nối{{/strong}} để tự động chia sẻ bài viết với những người theo dõi Twitter của bạn.

en: {{strong}}Connect{{/strong}} to use photos stored in your Google Photos library directly inside the editor.
vi_VN: {{strong}}Kết nối{{/strong}} để sử dụng ảnh được lưu trữ trong thư viện Google Photos của bạn ngay trong trình soạn thảo.

en: {{strong}}Hooray!{{/strong}} Your site will be ready shortly.
vi_VN: {{strong}}Hooray!{{/strong}} Trang của bạn sắp xuất hiện.

en: {{strong}}One moment, please…{{/strong}} loading your site.
vi_VN: {{strong}}Đợi chút xíu…{{/strong}} đang tải blog của bạn.

en: {{strong}}Press This{{/strong}} allows you to copy text, images, and video from any web page and add them to a new post on your site, along with an automatic citation.
vi_VN: {{strong}}Press This{{/strong}} cho phép bạn sao chép văn bản, hình ảnh và video từ bất kỳ trang web nào và thêm chúng vào một bài viết mới trên trang blog của bạn, cùng với trích dẫn tự động.

en: {{strong}}Welcome to Conversations.{{/strong}} You can read and reply to all your conversations in one place. WordPress posts you've liked or commented on will appear when they have new comments.
vi_VN: {{strong}}Chào mừng bạn đến với Thảo Luận.{{/strong}} Bạn có thể đọc và trả lời tất cả cuộc thảo luận của bạn ở đây. Các bài viết bạn thích hoặc bình luận sẽ xuất hiện ở đây khi chúng có các bình luận mới.

en: {{strong}}Welcome!{{/strong}} Reader is a custom magazine. {{link}}Follow your favorite sites{{/link}} and their latest posts will appear here. {{span}}Read, like, and comment in a distraction-free environment.{{/span}}
vi_VN: {{strong}}Xin chào!{{/strong}} Đọc là một tạp chí tùy chỉnh. {{link}}Theo dõi blog bạn thích{{/link}} và những bài viết mới của họ sẽ xuất hiện ở đây. {{span}}Đọc, thích, và bình luận trong một môi trường tự do.{{/span}}

en: — No Change —
vi_VN: — Không thay đổi —

en: — No change —
vi_VN: — Không đổi —

en: … <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer">Read more<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>
vi_VN: … <a href="%1$s" rel="noopener noreferrer">Đọc thêm<span class="screen-reader-text">: %2$s</span></a>

en: 🎉 Congrats! %1$s is getting noticed. %2$s and %3$s have started receiving updates.
vi_VN: %2$s và %3$s bắt đầu theo dõi %1$s.

en: 🎉 Congrats! %1$s is getting noticed. %2$s and %3$s others have started receiving updates.
vi_VN: %2$s và %3$s bắt đầu theo dõi %1$s.

en: 🎉 Congrats! %1$s is getting noticed. %2$s has started receiving updates.
vi_VN: %2$s bắt đầu theo dõi %1$s.

en: 👋 Hey there!
vi_VN: 👋 Xin chào!
