WordPress.com - en to yo_NG translation catalogue (402 entries)

en: % Comments
yo_NG: Àwọn Ọrọìwòye %

en: %1$s is yours! Start customizing it now.
yo_NG: Tìrẹ ni %1$s! Bẹ̀rẹ̀ sí í sọ ọ́ di bí o ṣe fẹ´ báyì í.

en: &larr; Previous
yo_NG: &larr; Ti ẹ̀hìn

en: + Create New Menu
yo_NG: + Ṣẹ̀dá àkójọ nǹkan tuntun

en: - Select -
yo_NG: Yàn

en: 1 Comment
yo_NG: Ọrọìwòye 1

en: A variable mismatch has been detected.
yo_NG: Àkíyèsí ìyapa tí kò gún régé.

en: Accra
yo_NG: Aakrá

en: Activate
yo_NG: Mú ṣiṣẹ

en: Activation Key Required
yo_NG: O nílò kóòdù ìmúṣiṣẹ̀

en: Activation Key:
yo_NG: Kóòdù ìmúṣiṣẹ̀:

en: Active Child Theme
yo_NG: Ọmọ Theme Lọ́wọ́lọ́wọ́

en: Add Link
yo_NG: Fi ìlujá kun

en: Add New Header Image
yo_NG: Ṣàfikún àwòrán àkòrí titun

en: Add New Image
yo_NG: Ṣàfikún àwòrán titun

en: Add New Site
yo_NG: Ṣẹda Saiti Tuntu

en: Add a navigation menu to your sidebar.
yo_NG: Fi àkójọ lílọ-bíbọ̀ sí ẹ̀gbẹ́ẹ̀ rẹ.

[ctx: Add new subset (greek, cyrillic, devanagari, vietnamese)]
en: no-subset
yo_NG: latin

en: Add the following to your %1$s file in %2$s <strong>above</strong> the line reading %3$s:
yo_NG: Ṣafikun atẹle yii si faili %1$s rẹ ni %2$s <strong>loke</strong>ila kika %3$s:

en: Add the following to your %1$s file in %2$s, <strong>replacing</strong> other WordPress rules:
yo_NG: Ṣafikun awọn atẹle yii si faili %1$s rẹ ni %2$s, <strong>rọpo</strong>awọn ofin Wodupiresi miiran:

en: Added:
yo_NG: Fi kún

en: Administration email verification
yo_NG: Ìs̩àyèwò ìs̩àkóso Íméelì

en: Africa
yo_NG: Áfríkà

en: All Sites
yo_NG: Gbogbo Saiti

en: All done!
yo_NG: Gbogbo e ti pari!

en: Allow people to submit comments on new posts.
yo_NG: Jé̩ kí àwo̩n èèyàn lè fí àríwísí wo̩n sórí àwo̩n ò̩rò̩-ìtàkùn  tuntun.

en: America
yo_NG: Amẹ́ríkà

en: An alphanumeric identifier for the post unique to its type.
yo_NG: Àmì ìdánimọ̀ tó jẹ́ ọ̀rọ̀ àti nọ́mbà fún post ní irú tirẹ̀.

en: An attempt was made, but your site could not be updated automatically.
yo_NG: O ti ṣe igbiyanju, ṣugbọn saiti rẹ ko le ṣe imudojuiwọn laifọwọyi.

en: An incomplete personal data request for this email address already exists.
yo_NG: A ò tíì parí fífi ìsọfúnni ara ẹni kún ímeèlì yìí.

en: Apply
yo_NG: lò

en: April
yo_NG: Igbe

en: Archive Title
yo_NG: Àkòrí Àpamọ́

en: Archived
yo_NG: Ti wa ni ipamọ

en: Archived <span class="count">(%s)</span> | Archived <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: <span class="count">(%s)</span> ti wà lápamọ́
yo_NG[1]: Àwọn <span class="count">(%s)</span> ti wà lápamọ́

en: Archives
yo_NG: Àwọn Ibi-ìpamọ

en: Are you sure you want to do this?
yo_NG: Ṣé ó dá ẹ lójú pé o fẹ́ ṣe èyí?

en: As a browser icon
yo_NG: Bi aàmì àwòrán ti aṣàwákiri

en: As an app icon
yo_NG: Bi aàmì àwòrán ti app

en: Asia
yo_NG: Éṣíà

en: Attachment Preview
yo_NG: Àtúnyè̩wò Àsomo̩

en: Attributes
yo_NG: Awọn ohun amuye

en: Audio title
yo_NG: Àkòrí àkálè̩ gbígbó̩

en: Audio title&hellip;
yo_NG: Àkòrí àkálè̩ gbígbó̩

en: August
yo_NG: Ògún

en: Austria
yo_NG: Austria.

en: Author
yo_NG: Òǹkò̩wé

en: Because you are using %1$s, the sites in your WordPress network must use sub-directories. Consider using %2$s if you wish to use sub-domains.
yo_NG: Nitoripe o nlo %1$s, awọn saiti inu nẹtiwọki WordPress rẹ gbọdọ lo awọn sub-directories. Gbero lilo %2$s ti o ba fẹ lo sub-domain.

en: Black
yo_NG: Dúdú

en: Blue
yo_NG: Àwo búlúù

en: Both registration and last updated dates must be provided.
yo_NG: Àko̩sílè̩ àti déètì tí ó súnmó̩ ni ó gbó̩dò̩ s̩ètò rè̩.

en: Button text
yo_NG: Bó̩tínì is̩é̩

en: Cannot resize the image. Both width and height are not set.
yo_NG: Kò lè s̩é ìyípadà-ìwò̩n àwòrán náà. Gíga àti fífè̩ kò gún régé.

en: Categories
yo_NG: Ẹ̀ka

en: Center
yo_NG: Àárín

en: Changeset is being edited by other user.
yo_NG: Olùmúlò mìíràn ń ṣàtúnṣe sí ètò ìrọ́pò.

en: Child theme of %s
yo_NG: Ọmọ theme %s

en: Classic Block Keyboard Shortcuts
yo_NG: Àwo̩n è̩bùrú búlo̩ó̩kù kányin kíláásíkì

en: Clear Results
yo_NG: Pa Èsì Rẹ́

en: Code is Poetry
yo_NG: Kóòdù ni ewì

[ctx: Comment number declension: on or off]
en: off
yo_NG: pa

en: Comments
yo_NG: Àlàyé

en: Comments are closed.
yo_NG: Àtìpa ìdáásí de

en: Comments feed
yo_NG: Ààyè àríwísí

en: Confirm your administration email
yo_NG: Te̩ íméelì re̩ gé̩gé̩ bí alákòóso lé̩e̩kan si

en: Content for the comment, as it exists in the database.
yo_NG: Àwọn nǹkan tó wà nínú èsì, bó ṣe wà nínú àká(database).

en: Continue
yo_NG: Tẹ̀síwájú si

en: Continue reading %s
yo_NG: Kàá tẹsíwájú %s

en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
yo_NG: Kàá tẹsíwájú %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Cookie expired.
yo_NG: Is̩é̩-ayélujára tán

en: Copy URL
yo_NG: Gbé URL

en: Could not delete site from the database.
yo_NG: Ojú-òpó ko s̩e yo̩ kúrò nínú  ètò-détà

en: Could not retrieve site data.
yo_NG: Kò rí détà ojú-òpó gbà padà

en: Could not update site in the database.
yo_NG: Kò lè s̩e àtúns̩e ojú-òpó ní ètò-détà

en: Create a menu for this location
yo_NG: Ṣẹ̀dá àkójọ àṣàyàn sí ibí yìí

en: Current administration email: %s
yo_NG: Íméelì ìs̩àkośo ìsiǹyín.: %s

en: Custom HTML Widget
yo_NG: Ṣẹ̀dá ẹ̀rọ-àìlórúkọ HTML

en: Custom Logo
yo_NG: Logo ara ẹni

en: Dark
yo_NG: Àwo dúdú fẹ́rẹ́

en: December
yo_NG: Ọ̀pẹ

en: Default
yo_NG: Àkùnàyàn

en: Deleted
yo_NG: Parẹ

en: Deleted <span class="count">(%s)</span> | Deleted <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: Ti parẹ́ <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[1]: Ti parẹ́ <span class="count">(%s)</span>

en: Details
yo_NG: Àlàyé

en: Disable
yo_NG: Pa a

en: Disable %s
yo_NG: Pa %s

en: Discover a new way to build your site.
yo_NG: Ṣe afẹri ọna tuntun lati kọ saiti rẹ.

en: Display author
yo_NG: Fi òǹkò̩wé hàn

en: Display date
yo_NG: Fí déètì hàn

en: Displays an image gallery.
yo_NG: Fi àkójọ àwọn àwòrán hàn.

en: Documents
yo_NG: Is̩é̩

en: Draft
yo_NG: Isé̩- àpilè̩ko̩

en: Draft Saved
yo_NG: Isé̩- àpilè̩ko̩ ìs̩áájú wà ní ìpámó̩

en: Edit
yo_NG: Ṣàtúnṣe

en: Edit Link Category
yo_NG: S̩àtúntò ò̩nà è̩ka

en: Edit image
yo_NG: S̩àtúns̩e àwòrán

en: Embed of %s.
yo_NG: Ìfibọ̀ %s.

en: Enable
yo_NG: Mu ṣiṣẹ

en: Enable %s
yo_NG: Tan %s

en: Entries feed
yo_NG: Ayé ìgbàwo̩lé

en: Error Details
yo_NG: Àlàyé às̩ìs̩e

en: Error while saving the new email address. Please try again.
yo_NG: Àṣìṣe wáyé bí o ṣe ń fi àdírẹ́ẹ̀sì ímeèlì tuntun pamọ́. Jọ̀wọ́ gbìyànjú lẹ́ẹ̀kan sí.

en: Europe
yo_NG: Yúrópù

en: Excerpt
yo_NG: Àpèjúwe-s̩óki-aje̩mó̩tàkùn

en: Failed to exit recovery mode. Please try again later.
yo_NG: Kùnà láti kúro ni  múùdù ìso̩dò̩tun. Jòwo̩ gbìyànjù si.

en: Failed to store the error.
yo_NG: Kùnà láti fi às̩ìs̩e pamó̩

en: Featured
yo_NG: Ere ifihan

en: Featured Content
yo_NG: Ere Ifihan Àkóónú

en: Featured Image
yo_NG: Àwòrán àfihàn

en: February
yo_NG: Èrèlé

en: File %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
yo_NG: Faili %1$s ko ba <strong>igba mun mon</strong>lati ẹya %2$s laisi ọna miiran ti o wa.

en: File %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
yo_NG: Fáìlì %1$s kò <strong>wúlò</strong> mọ́ látìgbà táa ti mú %2$s jáde! Lo %3$s láfidípò.

en: Filters
yo_NG: Asẹ́

en: Food & Drink
yo_NG: ounje àti mimu

en: Friday
yo_NG: Ọjọ́-Ẹtì

en: Function %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
yo_NG: Function %1$s kò <strong>wúlò</strong> mọ́ látìgbà táa ti mú %2$s jáde! Lo %3$s láfidípò.

en: GUID for the post, as it exists in the database.
yo_NG: GUID post, bó ṣe wà nínú àká(database).

en: Gallery
yo_NG: Àkójọ àwọn ohun

[ctx: Google Font Name and Variants]
en: Noto Serif:400,400i,700,700i
yo_NG: Noto Serifu:400,400i,700,700i

en: Got it
yo_NG: Ri gbà

en: Grid
yo_NG: Gírìdì

en: Group
yo_NG: Àkójo̩pò̩

en: Hebron
yo_NG: Hébúrónì

en: Hide
yo_NG: pamọ́

en: Hide header image
yo_NG: Fi àwòrán àkòrí pamó̩

en: Hide image
yo_NG: Tọ́jú àwòrán

en: Hide password
yo_NG: Fi ọ̀rọ̀ aṣínà pamó̩

en: Homepage and posts page must be different.
yo_NG: Ìfáárà-ìtàkùn-àgbáyè àti ètò is̩é̩ gbó̩dò̩ yàtò̩

en: Howdy ###USERNAME###,
    
    Someone with administrator capabilities recently requested to have the
    administration email address changed on this site:
    ###SITEURL###
    
    To confirm this change, please click on the following link:
    ###ADMIN_URL###
    
    You can safely ignore and delete this email if you do not want to
    take this action.
    
    This email has been sent to ###EMAIL###
    
    Regards,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###
yo_NG: Bawo ###USERNAME###,
    
    Ẹnikan ti o ni awọn agbara olusakoso laipe beere lati yi
    adirẹsi imeeli ti iṣakoso saiti yii pada:
    ###SITEURL###
    
    Lati jẹrisi iyipada yii, jọwọ tẹ Linki isale yii:
    ###ADMIN_URL###
    
    O le foju fo imeeli yii tabi ki o pare ti o ko ba fẹ
    gbe igbese yii.
    
    A fi imeeli yii ranšẹ si ###EMAIL###
    
    Ese pupo,
    All at ###SITENAME###
    ###SITEURL###

en: If %1$s is disabled, ask your administrator to enable that module, or look at the <a href="%2$s">Apache documentation</a> or <a href="%3$s">elsewhere</a> for help setting it up.
yo_NG: Ti %1$s ba wa ni pipa, beere lọwọ alakoso rẹ lati mu module yẹn ṣiṣẹ, tabi wo <a href="%2$s">Apache documentation</a> tabi <a href="%3$s">ibomiiran </a> fun iranlọwọ lati ṣeto rẹ.

en: Images
yo_NG: Àwòrán

en: Invalid recovery key format.
yo_NG: Ààtò kó̩kó̩ró̩ ìso̩do̩tun àìda

en: Invalid recovery key.
yo_NG: Kó̩kó̩ró̩ ìso̩do̩tun àìda

en: It looks like the Apache %s module is not installed.
yo_NG: O dabi pe a ko fi module Apache %s sori ẹrọ.

en: It seems your network is running with Nginx web server. <a href="%s">Learn more about further configuration</a>.
yo_NG: Ó fẹ́ jọ pé Nginx web server ni ìkànnì yìí ń lò. <a href="%s">Mọ púpọ̀ síi nípa ìṣètò yìí</a>.

en: January
yo_NG: Ṣẹrẹ

en: Jerusalem
yo_NG: Jerúsálẹ́mù

en: July
yo_NG: Agẹmọ

en: June
yo_NG: Òkúdù

en: Keep widget settings and move it to the inactive widgets
yo_NG: Ìbéèrè tí tò kún fún àdíré̩sì íméelì yíì ti wà.

en: Lagos
yo_NG: Èkó

en: Last Updated
yo_NG: Imudojuiwọn to kẹhin

en: Latest Posts
yo_NG: Àwo̩n àtè̩jís̩é̩ tuntun

en: Layout
yo_NG: Àgbékalẹ̀

en: Learn about block themes
yo_NG: Kọ ẹkọ nipa block themes

en: Learn more about the %s version.
yo_NG: Kọ ẹkọ diẹ sii nipa ẹya %s.

en: Leave a comment
yo_NG: Fi ọrọìwòye sílẹ̀

en: Left
yo_NG: Òsì

en: Level
yo_NG: Ipele

en: Link Categories
yo_NG: So è̩ka pò̩

en: Link to:
yo_NG: Àsopọ̀ sí:

en: List of the missing image sizes of the attachment.
yo_NG:  Àtojo̩ àwo̩n àwòrán tó so̩nù lórí àsomó̩

en: Log Out
yo_NG: Jáde

en: Looking for a theme? You can search or browse the WordPress.org theme directory, install and preview themes, then activate them right here.
yo_NG: Ṣé ò ń wá Àkòrí kan ni? O lè ṣàwárí rẹ̀ lórí àkòrí ìtọ́sọ́nà ti WordPress.org, fi sórí ẹ̀rọ rẹ kí o sì ṣàyẹ̀wò àwọn àkórí tó wà níbẹ̀, o sì lè mú èyí tí o bá fẹ́ lẹ́sẹ̀kẹsẹ̀ níbẹ̀.

en: Main
yo_NG: Àkọ́kọ́

en: Manage Archives
yo_NG: S̩àkóso ìpamó̩-is̩é̩

en: Manage Documents
yo_NG: S̩àkóso is̩é̩

en: Manage Spreadsheets
yo_NG: S̩ákoso tábìlì-is̩é̩

en: March
yo_NG: Ẹrẹ́nà

en: Mature
yo_NG: Gbó

en: Mature <span class="count">(%s)</span> | Mature <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: Gbó <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[1]: Ẹ̀ṣọ́ <span class="count">(%s)</span>

en: May
yo_NG: Èbìbí

en: Media list
yo_NG: Àtòjo̩ is̩é̩

en: Media title
yo_NG: Àkòrí is̩é̩

en: Media title&hellip;
yo_NG: Àkòrí is̩é̩

en: Menu Name
yo_NG: Orúkọ Àkójo̩pò-ètò

en: Missing email address.
yo_NG: O ko fi Adirẹsi imeeli sile

en: Monday
yo_NG: Ọjọ́-Ajé

en: Move to Trash
yo_NG: Gbé lo̩ sí àkìtàn

en: Name
yo_NG: Orúkọ

en: Network Enable %s
yo_NG: Tan %s fun gbogbo Nẹtiwọọki

en: Network Settings
yo_NG: Eto nẹtiwọki

en: Never
yo_NG: Lailai

en: New version available.
yo_NG: Àtúns̩e tuntun ti wà

en: Next
yo_NG: Padà sẹ́yìn

en: Next &rarr;
yo_NG: &rarr; ti wájú

en: Next Page
yo_NG: Ojú ìwé tó kàn

en: Next page
yo_NG: Ojú-Ìwé ti wájú

en: No
yo_NG: Rárá

en: No Title
yo_NG: Kò sí àkòrí

en: No changeset found to take over
yo_NG: Kò sí èyí tí a lè fi ṣe ìrọ́pò.

en: No description
yo_NG: Kò sí àlàyé

en: No images selected
yo_NG: A kò yan àwòrán kankan

en: No items
yo_NG: Kò sí ohunkóhun

en: No media items found. Try a different search.
yo_NG:  Wúnrèn kankan kò sí. Gbìdánwò ìwádìí mìíràn.

en: No posts found.
yo_NG: A kò rí is̩é̩ kankan

en: No sites found.
yo_NG: Ko si saiti kankan.

en: No themes are currently available.
yo_NG: Kò sí theme kankan báyìí

en: No themes found.
yo_NG: Kò sí theme kankan.

en: No themes found. Try a different search.
yo_NG: A kò rí àkòrí kankan níbí. Wá ibòmíràn.

en: North
yo_NG: Gúúsù

en: Not Found
yo_NG: Ko Ri

en: Not enough data to create this user.
yo_NG: Détà kò tó láti s̩̀è̩dá òǹlò yìí̩

en: Note:
yo_NG: Akiyesi:

en: November
yo_NG: Bélú

en: Number of media items found: %d
yo_NG: Ìye wúnrè̩n ìpámó̩-is̩é tí a rí: %d

en: October
yo_NG: Ọ̀wàrà

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
yo_NG: Oops! A ko lè rí ojú-ìwé iyẹn

[ctx: Original Size]
en: Original
yo_NG: Ojúlówó ìwò̩n

en: Our 2015 default theme is clean, blog-focused, and designed for clarity. Twenty Fifteen's simple, straightforward typography is readable on a wide variety of screen sizes, and suitable for multiple languages. We designed it using a mobile-first approach, meaning your content takes center-stage, regardless of whether your visitors arrive by smartphone, tablet, laptop, or desktop computer.
yo_NG: Kókó àkùnàyàn 2015 wa ó já fáfá, ó lojutu búlọ́ọ̀gì, pẹ̀lú áìnira. Twenty Fifteen rọ̀rùn, ìrísí-lẹ́tà e ó já fáfá, o se kà lórí gbogbò ìwọ̀n agbàwórán-tàn, o ṣí dara fun ọpọlọpọ èdè bóyá o je fóònù alágbèéká, kọ̀mpútà àgbélétan, tabi kọ̀mpútà ńlá.

en: Our request to the search API got a malformed response.
yo_NG: Ibeere wa si API wiwa ni esi ti ko dara.

en: PDF embed
yo_NG: Ìfibọ̀ PDF

en: Pacific
yo_NG: Pàsífíkì

en: Page
yo_NG: Ojú-Ìwé

en: Page %s
yo_NG: Ojú-Ìwé %s

en: Pages:
yo_NG: Ojúìwé:

en: Password:
yo_NG: Kó̩kó̩ró̩ ìdábòòbò

en: Pending Review
yo_NG: Ǹ béèrè àyẹ̀wò

en: Period
yo_NG: Àmì Dánudúró

en: Permalink
yo_NG: Okùn àìlèyípadà

en: Pink
yo_NG: Àwo pupa fẹ́rẹ́

en: Please choose whether you would like sites in your WordPress network to use sub-domains or sub-directories.
yo_NG: Jọwọ yan boya iwọ yoo fẹ awọn saiti ninu nẹtiwọọki WordPress rẹ lati lo sub-domains tabi sub-directories.

en: Please complete the configuration steps. To create a new network, you will need to empty or remove the network database tables.
yo_NG: Jọwọ pari awọn igbesẹ iṣeto. Lati ṣẹda nẹtiwọki titun, iwọ yoo nilo lati pare tabi yọkuro awọn tabili data nẹtiwọki re

en: Please contact your host for assistance with investigating this issue further.
yo_NG: Jò̩wó̩ kàn sí olùgbàlejò re̩ fún ìrànló̩wó̩ láti s̩e ìwádìì síwájú si lóri ìs̩è̩lè̩

en: Please make sure the Apache %s module is installed as it will be used at the end of this installation.
yo_NG: Jọwọ rii daju pe module Apache %s ti wa lori ẹrọ nitori a o ṣe lilo re ni ipari installation yii.

en: Please save your changes in order to share the preview.
yo_NG: Jò̩wó̩ fi ìyípadà re̩ sí ìpamó̩ láti lè pín ìwò-léréfèé.

en: Port Moresby
yo_NG: Etíkun Moresby

en: Post navigation
yo_NG: Ìyípo Ojú-Arokọ

en: Posts navigation
yo_NG: Ìyípo Àwọn Ojú-Arokọ

en: Preview
yo_NG: Yẹ̀ wò

en: Preview as a browser icon
yo_NG: Àkọ́wòtẹlẹ bi aàmì àwòrán ti aṣàwákiri

en: Preview as an app icon
yo_NG: Wòó bíi àwòrán ètò ìṣiṣẹ́

en: Previous
yo_NG: Padà sẹ́yìn

en: Previous Page
yo_NG: Ojú ìwé tó Ṣíwájú

en: Previous page
yo_NG: Ojú-Ìwé ti ẹ̀hìn

en: Primary Menu
yo_NG: Mẹ́nù Abọ́dé

en: Public <span class="count">(%s)</span> | Public <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: Gbangba <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[1]: Gbangba <span class="count">(%s)</span>

en: Publish
yo_NG: Àtè̩jáde

en: Published
yo_NG: Àtè̩jáde

en: Purple
yo_NG: Àwo elésè àlùkò

en: Recovery Mode &#8212; %s
yo_NG: Ò̩nà ìso̩dò̩tun &#8212; %s

en: Recovery Mode not initialized.
yo_NG: A kò lè to ìlànà ìso̩dò̩tun

en: Recovery key expired.
yo_NG: Kó̩kó̩ró̩ ìso̩dò̩tun kò s̩is̩é̩

en: Registration confirmation will be emailed to you.
yo_NG: O yóò gba àtè̩jís̩é̩-aje̩mé̩ro àrídájú ìforúkọsílẹ.

en: Remind me later
yo_NG: Rán mi léti tó báya

en: Remove Menu Item: %1$s (%2$s)
yo_NG: Yo̩ àkójo̩pò̩-ètò : %1$s (%2$s)

en: Reply
yo_NG: Fèsì

en: Requirements Not Met
yo_NG: Kò kájú ohun tí a fé̩

en: Restore from Trash
yo_NG: Dápadà láti àkìtàn

en: Revisions
yo_NG: Ìtó̩kasí

en: Right
yo_NG: Ọ̀tún

en: Rome
yo_NG: Róòmù

en: Saturday
yo_NG: Ọjọ́-Àbámẹ́ta

en: Save
yo_NG: Fipamọ́

en: Schedule your customization changes to publish ("go live") at a future date.
yo_NG: Seto ìyípadà oní-àdámó̩ sí gbéjáde (“fún ìlò") ní o̩jó̩ iwájú

en: Scheduled
yo_NG: S̩ètò

en: Search
yo_NG: ìṣàwárí

en: Search Categories
yo_NG: Wá Àwọn Ẹ̀ka

en: Security check failed.
yo_NG: Kùnà láti ṣètò àbò.

en: Select Site Icon
yo_NG: Yan àwòrán ojú-òpó

en: Selected media actions
yo_NG: Às̩àyàn ìs̩e ìkànnì

en: September
yo_NG: Ọwẹ́wẹ̀

en: Setting up your live preview. This may take a bit.
yo_NG: S̩ís̩ètò wíwó-léréfèé. Èyì lè má yára.

en: Settings save failed.
yo_NG: Eto fifipamọ kuna.

en: Shortcode
yo_NG: Kóòdù-e̩bùrú

en: Show
yo_NG: Ṣàfihàn

en: Show password
yo_NG: Ṣàfihàn ọ̀rọ̀ ìwọlé

en: Site %d
yo_NG: Ojú-òpó %d

en: Site ID must not be empty.
yo_NG: Idánimò̩ ojú-òpò kò gbo̩dò̩ sí lófo

en: Site Icon
yo_NG: Àwòrán àkòrí

en: Site Identity
yo_NG: Ìdánimọ̀ ìkànnì

en: Site does not exist.
yo_NG: Ojú-òpò kò sí

en: Site domain must not be empty.
yo_NG: Àkójo̩pò ojú-òpó kò gbo̩dò̩ wà lófo

en: Site path must not be empty.
yo_NG: Ò̩nà ojú-òpò kò gbo̩dò̩ wà lófo

en: Site with the ID does not exist.
yo_NG: Ojú òpó pè̩lú ID kò sí ní ìlò

en: Skip
yo_NG: Fò

en: Skip to content
yo_NG: Lọ sí àkóónú

en: Social Links Menu
yo_NG: Mẹ́nù ìtọ́kasí Social Media

en: Some data that describes the error your site encountered has been put together.
yo_NG: Diẹ ninu awọn data ti o ṣapejuwe aṣiṣe ti saiti rẹ pade ni a ti fi papọ.

en: Sorry, marking a user as spam is only supported on Multisite.
yo_NG: Détà kò tó láti s̩̀è̩dá òǹlò yìí̩

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
yo_NG: Má bínú, a ò gbà ọ́ láàyè láti wo ojú ìwé yìí.

en: Sorry, you are not allowed to delete revisions of this post.
yo_NG: Pè̩lé̩, o kò ní anfaani lati yo̩ àtúns̩e is̩é̩ yìi kúrò

en: Sorry, you are not allowed to take over.
yo_NG: Má binú, a kò gbà ọ́ láyè láti gba àkóso

en: Sorry, you are not allowed to view autosaves of this post.
yo_NG: Jò̩wó̩, ò kò ní ànfààní làti wo àwo̩n ìpamó̩-o̩ló̩tomátííkì is̩é̩ yìí

en: South
yo_NG: Àríwá

en: Spreadsheets
yo_NG: Tábìlì-is̩é̩

en: Start Customizing
yo_NG: Bẹrẹ Isọdọtun

en: Start writing or type / to choose a block
yo_NG: Bèrè isé̩ kíko̩ tàbí títè̩/tàbí yan búló̩ó̩kù

en: Sticky
yo_NG: Àlalepo

en: Sub-directory Installation
yo_NG: Ìfilọ́lẹ̀ ọmọ-atọ́ka

en: Sub-domain Installation
yo_NG: Ìfilọ́lẹ̀ ọmọ-ìlujá

en: Sunday
yo_NG: Ọjọ́-Àìkú

en: Support
yo_NG: Ìrànlọ́wọ́

en: Tahiti
yo_NG: Tàhítì

en: Take over
yo_NG: Gba àkóso

en: That&#8217;s all, stop editing! Happy publishing.
yo_NG: Gbogbo e niyen, da ṣiṣatunṣe duro! Idunnu ni titẹjade.

en: The ID for the parent of the autosave.
yo_NG: ID àpamọ́ àkọ́kọ́.

en: The ID for the parent of the comment.
yo_NG: ID èsì àkọ́kọ́.

en: The ID of the page that should be displayed on the front page
yo_NG: ID ti oju-iwe ti o yẹ ki o han ni oju-iwe iwaju

en: The ID of the page that should display the latest posts
yo_NG: ID ti oju-iwe ti o yẹ ki o ṣafihan awọn ifiweranṣẹ tuntun

en: The content for the comment.
yo_NG: Àwọn nǹkan tó wà fún èsì.

en: The date the comment was published, as GMT.
yo_NG: Ọjọ́ tí a ṣẹ̀dà èsì, ní ètò àkókò GMT.

en: The date the comment was published, in the site's timezone.
yo_NG: Ọjọ́ tí a ṣẹ̀dà èsì, ní ètò àkókò ti ìkànnì.

en: The date the post was last modified, as GMT.
yo_NG: Ọjọ́ tí a ṣàtúnṣe post gbẹ̀yìn, ni ètò àkókò GMT

en: The date the post was last modified, in the site's timezone.
yo_NG: Ọjọ́ tí a ṣàtúnṣe post gbẹ̀yìn, ní ètò àkókò ti ìkànnì.

en: The date the post was published, in the site's timezone.
yo_NG: Ọjọ́ tí a ṣẹ̀dà post, ní ètò àkókò ti ìkànnì.

en: The email could not be sent. Possible reason: your host may have disabled the %s function.
yo_NG: Íméelì re̩ kò s̩e fi ráns̩é̩. Ìdí tó fi rí bé̩è̩: olùgbàlejò re̩ ti le pa ìlò %s náà.

en: The email is correct
yo_NG: Íméelì náà tó̩

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
yo_NG: Àwọn ìgúnrégé àbùjá ṣàfirọ́pò nígbàti a ba ṣàtẹ̀wọlé bọ́tìnnì Ìwo̩lé. Sàtẹ̀wọlé bọ́tìnnì ìdádúró tàbí bọ́tìnnì ipadàsẹ́yìn lati padàsẹ́yìn.

en: The internet address of your network will be %s.
yo_NG: Adirẹsi intanẹẹti ti nẹtiwọọki rẹ yoo jẹ %s.

en: The response is not a valid JSON response.
yo_NG: Èsì náà kì í s̩e ojúlówó èsì JSON

en: The site appears to be already initialized.
yo_NG: Ó jó̩ pé ojú-òpó yìí  s̩etán àti s̩is̩é̩

en: The site appears to be already uninitialized.
yo_NG: Ó jó̩ pé ojú-òpó yìí kò s̩etán àti s̩is̩é̩

en: There has been a critical error on this website, putting it in recovery mode. Please check the Themes and Plugins screens for more details. If you just installed or updated a theme or plugin, check the relevant page for that first.
yo_NG: Àṣìṣe tó burú gán-án ti wáyé lórí ìkànnì yìí, ó ti wà ní ipò ìwádìí. Jọ̀wọ́ ṣàyẹ̀wo àwọn tíìmù atí plugin fún ẹ̀kúnrẹ́rẹ́ àlàyé. Tí o bá ṣẹ̀ṣẹ̀ fí kún tabí ṣàmúdójúìwọ̀n tíìmù tàbí plugin, wo ojú ìwé tó rọ̀ mọ lákọkọ́.

en: There has been a critical error on this website. Please check your site admin email inbox for instructions.
yo_NG: Àṣìṣe tó burú gán-án ti wáyé lórí ìkànnì yìí. Jọ̀wọ́ wo ímeèlì olùtọ́jú ìkànnì fún ẹ̀kúnrẹ́rẹ́ àlàyé.

en: These unique authentication keys are also missing from your %s file.
yo_NG: Awọn kokoro ìfàṣẹsí alailẹgbẹ wọnyi tun nsọnu lati %s faili rẹ.

en: This address is used for admin purposes, like new user notification.
yo_NG: Àdíréèsì yìí wà fún àbójútó níkan, bí àpeere, ìsofúnni nipa olùlò tuntun.

en: This email may be different from your personal email address.
yo_NG: Íméelì yìí lè yàtò̩ sí ti é-méelì ara-e̩ni.

en: This unique authentication key is also missing from your %s file.
yo_NG: Kokoro ìfàṣẹsí alailẹgbẹ yii tun nsọnu lati %s faili rẹ.

en: Thursday
yo_NG: Ọjọ́bọ̀

en: Title
yo_NG: Àkòrí

en: Toggle section: %s
yo_NG: Abala Ìyíìrísípadà: %s

en: Toggle section: Custom Links
yo_NG: Abala ìyíìrísípadà

en: Tuesday
yo_NG: Ọjọ́-Ìṣégun

en: Unable to submit this form, please try again.
yo_NG: Fó̩ó̩mù kò s̩é é fi kale̩, jò̩wó̩ gbìyànjú lé̩kàansi

en: Unarchive
yo_NG: Yo nifipamọ

en: Uncategorized
yo_NG: Àìlẹ́ka

en: Unchanged:
yo_NG: Aláìyípadà

en: Undo
yo_NG: Mú kúrò

en: Universal
yo_NG: Àgbáyé

en: Unknown email address. Check again or try your username.
yo_NG: Àdírè̩sì é-méelì tí kò ní ìdámò̩. Wo orúko̩ àtiwó̩lé sí ìkànnì.

en: Update Category
yo_NG: Ṣàmúdójúìwọ̀n Ẹka

en: Updates
yo_NG: Awọn imudojuiwọn

en: Updating
yo_NG: Nmu imudojuiwọn

en: Use the Custom HTML widget to add arbitrary HTML code to your widget areas.
yo_NG: Lo ètò- è̩ro̩ àdámó̩ HTML láti fi kóòdù HTML onís̩éges̩ègé kún si agbègbè ètò-è̩ro̩ re̩.

[ctx: User role]
en: Administrator
yo_NG: Alákòóso

[ctx: User role]
en: Author
yo_NG: Òǹkò̩wé

[ctx: User role]
en: Contributor
yo_NG: Olùdásí

[ctx: User role]
en: Editor
yo_NG: Alátùns̩e

[ctx: User role]
en: Subscriber
yo_NG: Òǹlò

en: Username:
yo_NG: Orúkọ̩ as̩àmúlò

en: Video title
yo_NG: Àkòrí fó̩nrán

en: Videos
yo_NG: Àwọn Fídíò

en: View all posts by %s
yo_NG: Wo gbogbo ojú-arokọ láti ọwọ %s

en: Visit Site
yo_NG: Lọ sí ìkànnì

en: Visit Theme Site
yo_NG: Ṣabẹwo Theme Saiti

en: Visit theme site for %s
yo_NG: Ṣabẹwo theme site fun %s

en: Wednesday
yo_NG: Ọjọ́rú

en: Welcome to your WordPress Dashboard!
yo_NG: Kaabọ si Dasibodu WordPress rẹ!

en: West
yo_NG: Ìlà oòrùn

en: Where your data is sent
yo_NG: Ibi ti a rán data rẹ

en: Whether a theme uses block-based templates.
yo_NG: Boya akori kan nlo awọn awoṣe ti o da lori bulọọki.

en: While previewing a new theme, you can continue to tailor things like widgets and menus, and explore theme-specific options.
yo_NG: Nígbà tí o bá ń ṣàyẹ̀wò àkórí tuntun, ó lè máa ṣètò ẹ̀rọ-àìlórúkọ àti àkojọ-àṣàyàn, àti láti ṣàwárí àṣàyàn àwọn onírúurú àkórí pàtàkì.

en: White
yo_NG: Funfun

en: Why is this important?
yo_NG: Kí ní ìdí tí èyí fí s̩e pàtàkì?

en: Write title…
yo_NG: Ko̩ àkó̩lé

en: Y/m/d
yo_NG: O̩dún/o̩sù/o̩jó̩

en: Yellow
yo_NG: Àwo ìyèyè

en: Yes
yo_NG: Bẹ́ẹ̀ni

en: You are in recovery mode. This means there may be an error with a theme or plugin. To exit recovery mode, log out or use the Exit button. <a href="%s">Exit Recovery Mode</a>
yo_NG: O ti wà ní ipò ìgbàpadà. Ó ṣeéṣe kí àṣìṣe wà nínú theme tàbí plugin kan. Láti kúrò, jáde kúrò tàbí kó o lo bọ́tììnì yìí.  <a href="%s">Kúrò Ní Ipò Ìgbàpadà</a>

en: You cannot change this later.
yo_NG: O ko le yi eyi pada nigbamii.

en: You cannot remove users.
yo_NG: O ko le yọ awọn olumulo kuro.

en: You should back up your existing %1$s and %2$s files.
yo_NG: O yẹ ki o ṣe ẹda-faiili miran fun %1$s ati %2$s

en: You should back up your existing %s file.
yo_NG: O yẹ ki o ṣe ẹda-miran fun %s faiili re

en: You should consider changing your site domain to %1$s before enabling the network feature. It will still be possible to visit your site using the %3$s prefix with an address like %2$s but any links will not have the %3$s prefix.
yo_NG: O yẹ ki o wa lati se ayipada domain saiti rẹ si %1$s ṣaaju ṣiṣe nẹtiwọki naa. Yoo tun ṣee ṣe lati ṣabẹwo si saiti rẹ nipa lilo ìpele %3$s pẹlu adirẹsi bi %2$s ṣugbọn eyikeyi awọn ọna itokasi kii yoo ni ìpele %3$s.

en: Your browser cannot upload files
yo_NG: Ìtàkùn rè̩ kò lè gbé is̩é̩

en: Your email address.
yo_NG: Kini imeli adiresi re.

en: Your theme can display menus in one location. Select which menu you would like to use.
yo_NG: Àkòrí rẹ lè fi àkójọ àwọn àṣàyàn hàn ní ojú kan. Yan irúfẹ́ àkójọ tí o fẹ́ láti lò.

en: [%s] Admin Email Changed
yo_NG: [%s] Íméelì alákòóso yípadà.

en: [%s] Email Change Request
yo_NG: [%s]Yí Ìbéèrè íméelì padà

en: [%s] Email Changed
yo_NG: [%s] Íméelì yípadà

en: [%s] Login Details
yo_NG: [%s] Àlàyé ìwo̩lé

en: [%s] Your Site is Experiencing a Technical Issue
yo_NG: [%s] Ojú-òpó re̩ ń kojú ìs̩òrò aje̩mó̩-è̩ro̩

[ctx: block category]
en: Text
yo_NG: Ọrọ

en: comments
yo_NG: Àlàyé

[ctx: decline months names: on or off]
en: off
yo_NG: Pa

en: ebook
yo_NG: Iwé-ayélujára

[ctx: file type group]
en: Archives
yo_NG: àpò-ìfipamó̩-is̩é̩

en: html_lang_attribute
yo_NG: html_àbùdá_ò̩rò̩

[ctx: media modal menu]
en: Menu
yo_NG: Àtojo̩

[ctx: media modal menu actions]
en: Actions
yo_NG: Ìlànà àtòjo̩ ìkànnì

en: music
yo_NG: Orin

[ctx: noun]
en: Comment
yo_NG: àlàyé

en: number_format_thousands_sep
yo_NG: ,

[ctx: opening curly double quote]
en: &#8220;
yo_NG: &#8221;

[ctx: password mismatch]
en: Mismatch
yo_NG: Àìdó̩gba

[ctx: password strength]
en: Strong
yo_NG: Ó lágbára

[ctx: password strength]
en: Very weak
yo_NG: Aìlágbára kankan

[ctx: password strength]
en: Weak
yo_NG: Aìlágbára

en: photo
yo_NG: Àwòrán

en: poetry
yo_NG: Ewì

en: post | posts
yo_NG[0]: Àtè̩jís̩é̩

[ctx: post format]
en: Formats
yo_NG: Àwo̩n ìlànà

[ctx: post status]
en: Trash
yo_NG: Àkìtàn

en: search
yo_NG: ìṣàwárí

[ctx: site]
en: Mark as spam
yo_NG: Samisi bi àwúrúju

[ctx: site]
en: Not Spam
yo_NG: Kii se àwúrúju

[ctx: site]
en: Not spam
yo_NG: Kìí ṣe àwúrúju

[ctx: site]
en: Public
yo_NG: Ojútáyé

[ctx: site]
en: Registered
yo_NG: Iforukọsilẹ

[ctx: site]
en: Spam
yo_NG: àwúrúju

[ctx: sites]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: Gbogbo <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[1]: Gbogbo <span class="count">(%s)</span>

[ctx: sites]
en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: Awúrúju <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[1]: Awúrúju <span class="count">(%s)</span>

[ctx: theme]
en: Delete %s
yo_NG: Yọ kuro %s

[ctx: themes]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: Lapapo <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[1]: Lapapo <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Disabled <span class="count">(%s)</span> | Disabled <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: Wa ni pipa <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[1]: Wa ni pipa <span class="count">(%s)</span>

[ctx: themes]
en: Enabled <span class="count">(%s)</span> | Enabled <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[0]: Wa ni titan <span class="count">(%s)</span>
yo_NG[1]: Wa ni titan <span class="count">(%s)</span>

[ctx: user]
en: Mark as spam
yo_NG: Samisi bi àwúrúju

[ctx: user]
en: Not spam
yo_NG: Kii se àwúrúju

[ctx: user]
en: Registered
yo_NG: Iforukọsilẹ

[ctx: verb; site]
en: Archive
yo_NG: Fipamọ

en: video
yo_NG:  Fídíò
